29.1.2023 | Svátek má Zdislava


Zdeněk Roller

AGENTURA: Čtyři zdrcující odhalení

28.1.2023
Agentura Pravda vyděsí přináší souhrn aktualit:
více


vlkm

JEN TAK: Tělesná inventura a polibky

28.1.2023
Ono se strašně kradlo. Ne tedy celé fabriky, jako po únoru anebo po listopadu, ale kradlo se po kouskách a furt. Ze státního. Lidi si dokázali nakrást z fabriky cihly i cement na garáž, a nechtějte se ani ptát, z čeho se stavěly tehdejší vlastnický šlágr a to chaty.
více


vlkm

JAK BYLO: Předložte občanský průkaz

27.1.2023
Zatímco dnes mladí milenci musejí k tulení vyhledávat osvětlená prostranství v obavě, aby je v parku nepřepadli recidivisté, nemakačenkové a hnusáci všech barev, co se v poslední době spojili, my jsme v dobách Beatles do houští, parků a jiných křovin houfně zalézali.
více


vlkm

JAK BYLO: Nová dámská zbraň

26.1.2023
Romantičky nosí ruksáček jen lehce přehozený na jedné kšandě, pilné studentky a obrýlené intelektuálky pak navléknou popruhy oba a s výrazem oduševnělého soustředění si razí cestu tu davy v obchoďáku, tu lesem při zkoumání krás naší vlasti.
více


vlkm

JAK BYLO: Začalo to hypíkama

25.1.2023
Předpunčocháčové elegantní dámy, usedlé i méně usedlé, nic takového neznaly. Nosily ovšem něco jiného. Co? No přece podvazkový pás a punčochy. A to bylo pro pány něco. Já myslím, že kankán by bez punčoch a podvazků nemohl být vůbec vynalezen.
více


vlkm

JAK BYLO: Kdybych býval byl věděl

24.1.2023
Takže když přišly minisukně, bylo všem dámám jasné, že čas punčoch a podvazků pro běžné denní nošení skončil. Tím ovšem zmizela i část kouzla a romantiky. Doposud básníci, spisovatelé uznávaní i zakazovaní, literáti vynikající i mizerní, všichni mohli po dlouhá léta v románech a básních psát o...
více


sna

TAXIZKAZKY: Šilte s rozvahou!

26.1.2023
„Cukroví! Ještě musím vyzvednout objednané cukroví! Svezl byste mě ještě tam? Kde já jsem ho jen.... Kde mám to telefonní číslo... Pod čím jsem si ho jen uložila? Nebo neuložila...?“ soustředí se na displej telefonu. Dlóóuho je ticho. Nakonec po jisté době kamsi volá:
více


vlkm

JAK BYLO: Holčičí čumpocháče

23.1.2023
Tak krásně jsme v minulé části propluli v tom našem dálkovém rozhovoru těmi sukněmi! Všimla sis toho, Lucko? Ale teď to bude horší. Vnoříme se ještě hloubš. Pod ty sukně. Uvědomuju si, že je poněkud žinantní probírat s mladou dámou zrovna tyhle záležitosti.
více


vlkm

JAK BYLO: Charleston a blues

21.1.2023
Ve vzduchu byla voňavá holčičina a v tom ovšem byly v zamotaném koberci kromě nás ještě ty lesklé tyče. A nahoře zahřměly bicí sólo, a to byl ten okamžik a místo poznání a protknutí. Leželi jsme tam na jedné hromadě, holky v předstírané hrůze pištěly a potajmu si ohmatávaly potlučené sedinky, než...
více


Václav Regner

TEXTÍK: Umytý umývač

20.1.2023
Hledám tímto způsobem firmu pro krizové situace či hodinovou manželku, která by situaci vyřešila a zachránila mě.
více


Vratislav Hlubuček1

ŽENY: Ach ten věčný neklid

20.1.2023
Je paradoxní, že žena, která hledá jistoty ve vztazích a rodině, miluje změny a nemůže bez nich žít. A to ať se to týká bytu, oblečení, či jakékoliv jiné sféry jejího zájmu.
více


vlkm

JAK BYLO: Reduta na Národní třídě

20.1.2023
Pro mladého muže a jistě i mladou dívku je nutné být vždycky ve správnou dobu na strategickém místě. Reduta – vinárna, bar a divadlo, všechno tři patra pod zemí – hřměla životem.
více


vlkm

JAK BYLO: Ňadro sem, ňadro tam

19.1.2023
Přítel Jaroslav stál vedle mě v podzemí Reduty na Národní třídě a střílel očima kolem sebe. A pak pravil: „Pch, sukně!“ A pak udělal ještě jednou „pch“. Ne abyste se domnívali, že jsme si já nebo on chtěli nějakou sukni koupit.
více


silueta

POVÍDKA: Absolutní vítěz antirasistického šachu

19.1.2023
Už se mi zdálo, že nic lepšího než tah pěšcem na G5 nevymyslím. Ale pak jsem si toho všiml. Nemohl jsem uvěřit tomu, že bych to přehlédl. Zkoumal jsem, jestli v tom tahu není nějaká chyba, ale na žádnou jsem nemohl přijít. Odhodlal jsem se tedy a přesunul svého střelce.
více


vlkm

JAK BYLO: Zatracený sukně!

18.1.2023
Za krásnou ženskou se každý chlap aspoň trošku ohlídne, zvlášť když je hezky oblečená a upravená. A to bývá, jak sám vím, v té tvé Paříži zvykem. Už jsem tam sice nějakou dobu nebyl, ale určitě to platí dodnes.
více


vlkm

JAK BYLO: Jak nositi herečky

17.1.2023
Jednoho dne si někdo z nás všiml, že jedna z mladých umělkyň si vzadu v šatně pověsila na věšák síťovku, takovou, co se tehdá nosily. Hodně síťovou a ručně heklovanou. Tedy háčkovanou. Skrze síť byl vidět obsah. Krabice velikosti cca A4, zepředu s velkým nápisem Skládaná vata RICO a dole nápis...
více


vlkm

JAK BYLO: Prkna, která znamenají svět

16.1.2023
Moje žena tvrdí, že se celý život pokouším pochopit tajemství žen, hlavně tedy jejich duševního života, ovšem že jsem dodneška stejně nic nepochopil. Pochopil, nepochopil… Co vím určitě, je to, že každá ženská je tak trochu herečka. Možná proto divadlo tak milují.
více


neff

MAGOŘINA: Den na který se nezapomíná

17.1.2023
Mnoho z nás chová v paměti den na který se nezapomíná. Tak například já si přesně pamatuju, kde jsem byl a kdo mi sdělil, že zastřelili Kennedyho. Přesně si vybavuju první hodiny okupace jednadvacátého srpna 1968 a naprosto přesně vím, jak se dozvěděl o teroristickém útoku na newyorská Dvojčata.
více


sna

TAXIZKAZKY: Lokální oteplování

19.1.2023
„Tak pojď Klučíku, jdeme na to!“. Pohladím ho po palubní desce, řeknu mu „Pane Mopadži!“ (něco pro pamětníky), a startujeme. Máme už oba dva něco za sebou. Ono mě nikde nenechalo a ani já jsem ho nikde nezapomněl na parkovišti. Chválím ho, kudy chodím. Možná půjde rovnou do muzea.
více


Jan Ziegler

VOLBY: Když volit, tak krále!

14.1.2023
Už se dále nehodlám zúčastnit degradujících špinavých republikánských hrátek. Korunovace českých králů měly úroveň, prezidentské volby jsou žumpou.
více


Václav Regner

AKTUÁLNÍ: Předvolební projev

14.1.2023
Jsem rád, že jste se sešli v hojném počtu. Dovolte, abych se představil, jsem Vendelín Snach a rád bych vám následujících pět let vládl z pražského hradu. Zatímco moji konkurenti slibují věci, které se možná podaří uskutečnit, já se rozhodl slíbit cokoliv.
více


vlkm

JAK BYLO: Že by byla někdy nějaká prababička v Paříži?

14.1.2023
Teda já vím, že je to blbost, ta „tanečnice“, co tam byla vlastnoručně namalovaná Henri de Toulouse-Lautrecem – no říkejme tomu tanečnice – navíc skoro nahatá, žila v předminulém století!
více


vlkm

JAK BYLO: Toulouse-Lautrec a Lucie

13.1.2023
Co se týče mně osobně, chodili jsme s kolegou výtvarníkem a basistou Honzou Ciprianem vylepovat (jistěže načerno) plakáty na představení.
více


vlkm

JAK BYLO: Kreslit nejdřív gladioly

12.1.2023
Nedalo se nic dělat, cestu k uměleckému mistrovství bylo nutno svěřit do rukou odborníkům. Kurzy kreslení nebyly ani tak drahé, a navíc bylo dole na přihlášce napsáno drobným, ale nepřehlédnutelným písmem: Kresba podle živých modelů!
více


Vratislav Hlubuček1

SOUŽITÍ: Když si chce žena povídat

11.1.2023
Odborníci říkají, že pokud si žena nepoví denně svých 10 000 slov, tak s ní nic není, protože má pocit něčeho nedokončeného. A ženy jen velmi nerady nechávají něco nedokončené. Do toho přijde muž z práce se svou potřebou pouze 3 000 vyřčených slov.
více


vlkm

JAK BYLO: No dovolte, vy sprosťáku

11.1.2023
K tomu, abychom donutili lepé děvy, aby se hrnuly do ateliéru, jsme s přítelem Janem vymysleli přímo ďábelský plán. Honza sehnal kulatý kus kůže, na jedné straně s malovaným vzorem a kolem dokola s třásněmi, který vypadal děsně umělecky.
více


vlkm

JAK BYLO: Pan malíř maloval...

10.1.2023
Milá Lucie, poskytne-li věci znalý, zralý muž mladé dámě poučení o tom, jak je to vlastně s básníky, může se cítit vcelku dobře. Vykonal dobrý skutek a ochránil nezkušené mládí. Tedy aspoň teoreticky. Předpokládám tedy, že tě první část mého vyprávění nejen pobavila, ale i poučila.
více


Vratislav Hlubuček1

POHODA: Pro klid jídelního stolu

9.1.2023
Přiznejme si tu vlnu endorfinů, která se v nás zmáhá, když se na stůl nese vonící pečínka s oblohou, svíčková nebo jak se ta naše oblíbená jídla jmenují.
více


sna

TAXIZKAZKY: Cesta z města.

12.1.2023
Čekám na zákazníka. Jsem, mírně řečeno, otrávený, protože dotyčný podle objednávky na dispečinku chce odvézt jen kousek. Že si to sakra nedojde pěšky!? Nikdy jsem neměl rád ty ani ne kilometrové jízdy z hospody do hospody!
více


vlkm

JAK BYLO: Nevím, proč nejsem světovým básníkem

9.1.2023
Kameru, která tak krásně ukáže ta mladá básnická léta, bude řídit, jak je psáno v titulcích, pan kameraman Sirotek. Možná je to ten Sirotek, co seděl za mnou v lavici na gymnáziu pro pracující (tehdy SVVŠ) na Míráku. Útlý a jemný, se zasněnýma očima. Převelice se tehdy podobal tomu filmovému...
více


vlkm

JAK BYLO: Na obzoru plachta bílá, jsou to uši krokodýla

7.1.2023
Vycházeli jsme z děl, která byla ve škole uváděna jako zářný příklad vítězného „umění“, například Čuk a Gek, Timur i jevo kamanda, Jak se kazila ocel a film na klasické téma Patnáctiletý kapitán.
více


vlkm

JAK BYLO: Abstraktní plátno a zkušební pravopis

6.1.2023
Pod každou takovou přímo abstraktní experimentální kresbou, trochu se podobající obrazu Františka Kubky s názvem Plochy příčné II, co se tuhle prodala za 65 milionů korun, bylo napsáno Námořní bitva.
více


sna

TAXIZKAZKY: Historka o mašinkách.

6.1.2023
Můj minulý článek o železničním přejezdu nebyl moc veselý. Zkusím to proto dnes trochu odlehčit. Zalovil jsem tedy v paměti a vyhrabal historku z doby, kdy jsem byl v zácviku na strojvedoucího. A má to vztah i k onomu železničnímu přejezdu na Špejcharu, abychom se nevzdalovali od místa činu.
více


Václav Regner

TEXTÍK: Jak jsme zabíjeli prase

6.1.2023
Pocházím z malorolnické rodiny. Po dědovi jsem zdědil pole, které pronajímáme. Vlastnictví lánu mě znervózňovalo celou školní docházku, neboť jsem se obával šikany ze strany Strany. Děda se vyvlastnění v roce 1948 mazaně vyhnul tím, že zemřel v zajateckém lágru na tyfus již v roce 1944.
více


vlkm

JAK BYLO: Základ literatury i hlášení

5.1.2023
Další výhodou je jinak celkem nepochopitelná obliba poetů u dívek a dam, hlavně u těch půvabných. Snad proto žádná doba nezná mladého gramotného muže, který by někdy nezatoužil psát básně. A pod vlivem oněch básní se nesnažil vloudit do přízně nějaké krasavice.
více


mer

RECEPT: Jak se zamilovat do psa ?

4.1.2023
.Navrhuji zdravotním pojišťovnám uznávat psa, jako pojišťovnou placený lék , dávající právo doktorům napsat recept : „Jeden pes po 24 hodin až do smrti „
více