Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Chceme pro vás bezpečné a kvalitní diskuse, proto mohou diskutovat pouze přihlášení uživatelé.

Využijte nejrychlejší přístup do diskuse pomocí přihlášení přes Bankovní identitu.

Přihlásit / Registrovat

FN

Chyba nespočívá v digitalizaci, ale v jejím zavádění Bartošem a jeho partou. Nikde se nedají peníze tak lehce utrácet a přesunovat do kapes kamarádů, jako v oblasti, které žádný z ministrů fialové vlády nerozumí. Kontrola žádná, odpovědnost žádná, mají 108. Pětikolka podělá všechno, na co šáhne. Proč by digitalizace měla být výjimkou?

LH

Včera u okénka mého pivovaru zastavil vystajlovaný neelektrický cyklista. Bylo 32C, vyprahlý chlapec pražské muskulatury ( fitko, posilovna, genitálie zdůrazňující legínová uniforma a obrovská zateplená přilba jako příprava na válku na Ukrajině ) se dožadoval piva s předem skeptickým statusem: karty asi neberete, co QR kód? Odpověděl jsem povidlácku: co je to QR, snad quality retard? Asi 5 minunut jsem si užíval jeho boj s evolucí při hledání (kiš-kiš) keše. Prostě zcepeníš žízní, barde. A uvolníš prostor normálním nedigi lidem. Nakonec se mi ho sželelo a nabídl jsem mu pivo zadarmo. Hrdě odmítl a odjel pojít žízní někde do ústraní. Hnidopiši mi v komentářích jistě připomenout, že platit nějakým z centrály řízeným digitálem je naopak normální. Moje statistika je ale neúprosná: 1 ( slovy jeden ) digitálec na cca 2000 dezolátních kešařů. Tak co je normál a výjimka? Darwine konej, je nás tady moc!

PH

Pravda, když už jste byl ochotný dát mu to pivo zadarmo, tak jste mu ho mohl napsat na futro ať zaplatí až přijede příště kolem.

Některé metody z doby c.k. mocnářství funguju spolehlivě dodnes,..

TK

Stalo se mi 2x v poslední době že bankomat mi vydal bankovky, které týž bankomat při zpětném vložení vyřadil jako "nelze rozeznat". Kdyby mi to někdo vykládal, řeknu, že to není možné. Ty samé peníze, ten samý bankomat.

MK

To je první účinné opatření na snižování inflace.

Foto

Digitální známka funguje proto, že se zavedla od 01.01.2021, tedy ještě za Babiše.

Ale MLČTE O TOM!!!!! Nebo to Bartoš zase nějak "vylepší"

JS

J17a21n 77S14k56ý39p95a66l94a

11. 7. 2024 16:54

Problém s digitalizací je, že ve státní správě stále převládá představa, že je zapotřebí dostat dokonalý produkt, který umí vše od A až do Z a umí to bezchybně. To je obrovský problém a je to vidět i v tom, že u některých projektů jen vytvořit zadání trvá rok i více (musí se postihnout všechny možnosti a výjimky), natož realizace samotného projektu. Tomuto principu se říká waterfall project management.

Do toho se přidává situace, že IT je skutečně složitá věc a udělat bezchybný produkt prakticky nejde. Vždyť vtipů i na takové giganty jako Microsoft, Apple nebo Google koluje hromady. A to jsou firmy, které si platí odborníky o dva řády vyššími částkami než státní sféra.

Soukromý sektor se již poučil a spousta firem přešla na tzv. agilní projektový model. Stanoví se tzv. minimální použitelný produkt, tedy něco, co bude použitelné a přínosné, ale vůbec to nemusí umět úplně všechno. A jak nám praví Paretovo pravidlo, 80% funkcionality nás stojí 20 % úsilí. Takže minimální použitelný produkt může být k dispozici velmi rychle. Tím samozřejmě projekt nekončí, ale už se začne používat — a jednak se začnou opravovat chyby, ať již způsobené IT dodavatelem nebo nedostatečným zadáním, jednak se pokračuje v dalším vývoji, aby se postupně doplňovala funkcionalita další.

U digitálního stavebního řízení by například bylo možné zanalyzovat, co se řeší nejčastěji a zrealizovat jen to. A říci například: spouští se digitální stavební zřízení pro rodinné a bytové domy, ale ne pro studny a fabriky, to přijde později. (to je prosím jen laický pohled na věc, zatímco trochu něco tuším o IT, tak vůbec nerozumím stavebnímu řízení; ale jsem přesvědčen, že nějaké zjednodušení celého projektu pro rychlé, byť neúplné, nasazení, by se určitě našlo).

Bohužel státní sféra jede setrvačností a spousta lidí má představu, že neúspěchy v IT dodávkách jsou způsobeny a) dodavatelem, b) státními úředníky. Ani jedni určitě nejsou bez viny, ale hlavní problém je v celém principu, jak k IT projektům přistupuje

MK

Ono je to trochu jako přestříhávání pásky u nedokončené dálnice. Politici tolik touží se něčím pochlubit, že nedokážou počkat, až to bude hotové. Alfa a beta testování jim absolutně nic neříká.

Foto

Já z té digitalizace mám takový zvláštní pocit. Když stát (ale i kdokoliv jiný)z vás potřebuje vytáhnou peníze, jde to celkem hladce a rychle. Ale když pro vás má něco zařídit, jsou s tím jen problémy. Umělá inteligence je neobyčejně chápavá a kreativní, od státních úředníků v první řadě se naučila hledat důvody, proč žadateli nelze vyhovět.

VN

Nějak jsem nepochopil, že ten korzár nenechal pustit třeba na půl roku demo verzi pro tréning úředníků a zájemců klientů systému. Přitom monitoring a dolaďování.

Tak to bývá totiž zvykem. Ale já tomu nerozumím, jsem jen blbý Ostravák.

ZL

Náhodou, s digitalizací je sranda.

Před pár dny jsem jel vlakem, LeoExpres Tender. Povídám si, zaplatím mobilem. Cena 69,90, ale pozor -SLEVA. Na 69,40. Tiše jsem se zachechtal a pokusil se platit. Nějaká divná platforma si řekla o dalších 25 korun. Povídám Žádný takový, zaplatím někde na nádraží, ve vlaku nebo tak. Načež se ukázalo, že přes IDOS budu platit jen 60,- Kč.

U ČD VELMI oceňuju, že s In-kartou (paušál In100) koupím jízdenku pro spolucestující, případně nějaký doplatek, a ta karta už to průvodčímu řekne. Vyjímečně, typicky když mi na nástupišti připadá moc lidí a kupuju si 1. třídu fakt těsně před odjezdem, tak ukazuju QR kód v mobilu.

KJ

QR kód je požehnáním pro nás, co při platbě z účtu na počítači jaksi nejsme schopni správně přepsat číslo účtu protistrany a při zadávání pravidelně uděláme několik chyb a překlepů. Taky všechny ty online vstupenky s QR nebo čárovým kódem jsou skvělé. Ale vybrat z bankomatu pomocí kódu jsem ještě nezkoušela, PIN je (zatím) rychlejší.

PH

Já bych souhlasil, jenomže to chce kvalitně natištěny QR kód a taky kvalitní čtečku ve smartphonu. Protože jinak se velice často děje i v jiných připadech (i s QR kódy na složenkách) to co popisuje Aston.

PH

Elektronickou občanku že berou všude? No to právě ne. Povinnost jí brát skutečně všude bude až od ledna. A řadě těch subjektů to ještě nedochází. Tohle totiž bude průšvih srovnatelný s EET.

Docela zajímavý třeba bude jestli Ceská pošta rozdá všem svejm poštačkám smartphony s mobilními daty, aby mohly roznášet rekomanda

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz