Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

TEXTÍK: Koncert v Limpouchově

diskuse (1)
Průvodkyní večera byla dáma v modrém, Lady in Blue, rostlá do krásy tak, že jsem dostal od malženky preventivně nafackováno.

„Chovejte se při koncertu slušně, nechci zase světit chrám Páně!“, byla poslední slova sváteční bohoslužby. Moc jsme velebníčka neposlouchali, těšili jsme se na umělce z Prahy. Odpoledne bude v našem kostelíku zábavný program. Do žní je ještě daleko a čím se má vesničan zabavit během červnové neděle? Ráno poseká kus záhumenku, založí mlíčí králíkům a do večerních zpráv ho čeká jen nuda a šeď. Radost nám nezkalila ani šeptanda, že Art Club Ferdinand není z Prahy, ale z Třebáně a ještě k tomu Hlásné, že to nejsou cirkusáci, ale hudebníci a že se bude platit vstupné namísto rozdávání guláše jako během obecních voleb.

Hned po obědě jsme vyrazili obsadit prestižní místa. Před začátkem vystoupení popijeme z farářových zásob. I on se dostavil, aby osobně čelil konkurenci a nabízením mešního vína gratis v sakristii se snažil udržet farníky na straně Otce, Syna a Ducha. Limpouchovský svatostánek praskal ve švech.

Průvodkyní večera byla dáma v modrém, Lady in Blue, rostlá do krásy tak, že jsem dostal od malženky preventivně nafackováno. Výrazná, v modrých šatech, modrých lodičkách a brýlích, šperky z modrých drahokamů v uších i na krku, modré vlasy a líčení. Předpokládám, že i oči měla modré, nikam jinam jsem se jí podívat neodvážil, ale nepamatuji se.

Zprvu hrály jen housle, kterým bůhvíproč říkali viola. S klavírním doprovodem. Trochu nás zklamalo, že umělci nedali přednost našim proslaveným varhanám. Pokud jsou připojeny na družstevní fukar, mají výrazný zvuk, hravě přehluší i leteckou sirénu. Na violu hrála právě průvodkyně večerem.

Na provedení druhé skladby nastoupil urostlý, dosud neokoukaný člen sboru. Tchyně Drahoráda, slavící kulaté životní jubileum a sedící uprostřed první řady, se při jeho spatření rozzářila.

„To je od vás milé, že jste objednali striptéra,“ jásala a vztahovala po zpěvákovi ruce.

„Já nejsem striptér, ale tenor,“ důstojně se ohradil umělec a aby uklidnil situaci, zazpíval klasický evergreen našich prababiček Blíž k tobě, Bože. Jeho hlas se nesl tak, že ze stěn opadávaly obrazy křížové cesty jako listí na podzim a Pietu před pádem z oltáře zachránili na poslední chvíli.

Ani táhlá nábožná píseň jej neušetřil několika kusů spodního prádla hozeného z hlediště jeho směrem. „Tak dost,“ zasáhla Šmoulinka a štítivě odsunula stranou spodní prádlo velikosti stanu pro dvě osoby a jezevčíka.

„Pokud ještě jednou uvidím podobné nepřístojnosti, budu se provinilci osobně věnovat“. Polovina mužských diváků začala okamžitě zvažovat, zda stojí za pokus hodit po tenorovi trenýrky, jen aby se s ní seznámili.

Repertoár postupně přechází na slavné operetní melodie, ke klavíru se přidávají housle, basa a kytara. Obecenstvo se dostává do varu. Na úzké kostelní lavice se škrábají fanynky do 40ti let, ty po operaci či s Parkinsonovou nemocí tančí alespoň v uličkách a tleskají do rytmu. Koncert končí po více jak hodině, jsme nadšení a vytleskáváme přídavky jeden po druhém, dokud opět nepřehrají celý svůj repertoár.

Kazem na kráse celého vystoupení bylo mé umístění v léčebně. Během koncertu jsem si odskočil zatančit pogo do kotle pod kazatelnou a po návratu nenašel mobil odložený v lavici. Představil jsem si, co by následovalo, kdybych krádež oznámil v rodině.

„A mám tě,“ zajásala by tchyně Drahoráda „teď jsi se odkopal. U nás v kostele se nekrade, tady jsme mezi svýma, všichni katolíci jako poleno. Jistě sis ho ukradl sám, ty pohane, zplozenče komunistických proletářů. Jen počkej, čeká tě spravedlivá odplata.“ A aby dodala tvrzení na důrazu, nazvala mě parvenu a přetáhla francouzskou holí.

Pro pojišťovnu potřebuji doklad o odcizení, a tak vyrážím na policejní služebnu. Snažím se vysvětlit, co se vlastně stalo, ale moc mi to nejde. V kostele? Při koncertě? Lady Blue? Katolíci? K čemu je striptérovi pyjeta? A co je to pogo? Je vám dobře? Nechcete si na chvilku lehnout?

Nakonec jsem souhlasil s ubytováním na přechodnou dobu v krásném domě se zahradou. Jen zapomněli upřesnit, že bydlet budu v malém šestilůžkovém pokoji a na zahradu se budu dívat zamřížovaným oknem. Mám neomezený přísun Lexaurinu, několikrát denně beru skotské střiky a je mi jedno, zda mě rodina vyreklamuje z blázince.

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Marian Kechlibar
13. 7. 2024

V úterý 9. července 2024 odstartovala z Francouzské Guyany první pokusná raketa Ariane 6. Mise byla...

Aston Ondřej Neff
10. 7. 2024

Tomio Okamura v úterý oznámil, že jeho strana bude na půdě europarlamentu ve spolku s Alternativou...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

ČTK, Lidovky.cz
13. 7. 2024

Čeští politici gratulovali na sociálních sítích tenistce Barboře Krejčíkové k dnešnímu vítězství ve...

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

V masivním izraelském úderu v Pásmu Gazy v oblasti Mavásí, kterou Izrael dříve označil za bezpečnou...

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

Oba týmy jsou na soustředění v Rakousku, oba hrály generálku na nový ročník fotbalové ligy ve...

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

Americkému prezidentovi Joeu Bidenovi se v sobotu dostalo podpory od vlivné tváře Demokratické...

ČTK, Lidovky.cz
13. 7. 2024

Obhájce prvenství a lídr průběžného pořadí mistrovství České republiky Dominik Stříteský vyhrál...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz