Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

TAXIZKAZKY: Místa a místečka

diskuse (0)
Po těch letech za volantem taxíku se mi prostě vážou k různým místům různé příběhy. A že jich už je! A obnovují se mi vždy při průjezdech těmito místy.

Předně dnes chci poděkovat vám všem, kteří jste se zapojili do diskuse k mému minulému článku o opravách auta a o elektronkách do starých přístrojů, kterým se ještě zdaleka nedalo říkat ‚elektronika‘. Jste skvělí, opravdu jste mi udělali radost! Je krásné, když diskuse jsou vtipné, poučné a věcné! Jsem rozhodně moc rád, že moje články čtete. Já vždy jen chci, abyste po nich měli hezčí den.

A teď zase něco ze vzpomínek:

Jsem vlastně sběratel. Sběratel míst a místeček, ke kterým se vážou vzpomínky na situace. Necestuji bohužel po světě, ke sběratelství mi musí postačit Praha a moje práce.

Po těch letech za volantem taxíku se mi prostě vážou k různým místům různé příběhy. A že jich už je! A obnovují se mi vždy při průjezdech těmito místy. Za časů, kdy jsem ještě jezdil pro dispečink, jsem se, pokud se ve volném výběru objevila jízda z konkrétní „známé“ adresy, honem odhlásil, aby mi nemohla přijít. Pokud jsem to tedy stihl... Profláknuté lokace se vyplatilo si pamatovat! Dnes už tu potřebu nemám, lidé u nás jsou prima a zaslouží si ode mne odvézt!

A taková vzpomínka proběhla i dnes: Vezl jsem mladého pána do ulice Přistoupimská v Malešicích. Kdykoliv tudy jedu, myslím na Olivii. Není mi blízká jen kvůli jménu - miluji totiž platonicky její jmenovkyni Newton-John, kterou mám uchovanou v srdci a hlavě ponejvíce jako múzu Kiru v Xanadu.

„Suddenly, the wheels are in motion,
And I, I’m ready to sail any ocean.
Suddenly, I don’t need the answers,
‚Cause I, I‘m ready to take all my chances with you.“

Ach jo… Rest in peace in Xanadu!

Tato druhá Olivie, báječná dáma, učí zpěvu na umělecké škole a pseudonym Olivie užívá z vděku ke své tetě, která ji k tomuto umění přivedla a sama se tak opravdu jmenovala. Prožívali jsme spolu při cestách třeba dobu covidu: nejdříve distanční výuku „Jak mám žáky učit zpěv po telefonu?“, a když už se setkání povolilo „Jak můžu učit žáky zpěv, když mají mít štít před obličejem? Vždyť se sami slyší zkresleně!“ a tak podobně.

Poslední naše jízda byla pro mně smutná. Taková, kdy nemáte moc co říct. Paní totiž náhle ztrácí zrak. Nenávratně, rychle, bolestivě, bez příznivé prognózy a je to zatím neléčitelné. Její poslední věta:

„Doufám, že až spolu příště pojedeme, budu vás snad ještě vidět!“ ve mně rezonuje a kdykoli jedu přes Malešice, moc na ni myslím! Od té doby jsme spolu nejeli.

Lidi, važte si daru zdraví!

A teď z té opačné hromádky:

Spoustu věcí se snažíme z hlavy vytěsnit. Jenže to určité místo na zemi je beztak dokáže z toho šuplíčku v doposud neprozkoumaném mozku vyvolat a připomenout.

Hospoda na Jana Želivského. Noc. Přichází žena, mladý muž cizí národnosti vrávorá „pod obraz“ a štamgasti z hospody nesou - nesou! - mladou ženu, úplně na šrot, na plech, tuhou, prostě docela mimo. Abych představil její skutečný stav, byla by to dobrá kombinace všeho - tedy tuhý, sešrotovaný plech. Ani slova nebyla schopna. Asi jsem ještě neviděl takto „upraveného“ člověka, který je na pokraji vědomí a jako hadrový panák.

Pro porozumění - žena byla matka té zbořené a ten cizinec byl dcery přítel, snoubenec. Vyjeli jsme směr Novodvorská. Mládenec, který sedl vedle mně, zatímco mamka se snažila vzadu opatrovat dceru, začal být agresivní, chtěl se se mnou z neznámého důvodu začít prát. U těchto entit nemá cenu hledat důvod a logiku.

Tak tohle nemám zapotřebí! Místo, aby byl rád, že se veze, tak si šmejd vyskakuje! Takhle to ti na východě mají! Objel jsem blok, vrátil jsem se zpět před hospodu a řekl mu:

„Vypadni mi z auta, na mě si hajzle dovolovat nebudeš!“

Matka prokázala neuvěřitelnou diplomacii, protože se jí podařilo „zeťáka“ uklidnit a mně přemluvit, abych je opravdu odvezl.

Co bylo zajímavé, že na Novodvorské vynesli dceru z auta, opřeli ji v sedě o zeď domu a matka k mladému pánovi pravila:

„Teď se o ní koukej postarat, když sis ji ožral!“ a poprosila mě, abych ji odvezl zpátky na Žižkov. Cestou jsme si povídali, ta jediná byla totiž střízlivá. Říkala mi, jak se to všechno přihodilo, že tento mládenec se vždy někde opije, začne být drzý a většinou dostane přes držku! Jak se říká - všichni měli boty od krve, jenom on hubu (Omlouvám se za ten naturalismus, je to takové lidové.) Já jsem jí naopak děkoval za její přístup a uklidnění situace, protože sám jsem mu chtěl v tu chvíli, snad poprvé v životě, ten ciferník upravit. Celý příběh už ale zanikl v šumu dní a zůstaly mi jen připomínky místa, ke kterému se váže. Novodvorská a Želivského na Basilejáku.

Je nezvratným osudem, že některé příhody jsou hezké, některé nikoliv, a tak ty druhé musí být vytěsněny do šuplíčku... Tam ale někde jsou a čekají, až...

Část z mé sbírky místeček jste si už mohli přečíst v mých Banalitách a Taxizkazkách. I to je vlastně dnes už součástí místopisu, který jsme všichni taxikáři museli znát. Kde jsou ty časy... Zase si dnes v taxíku procvičíte snad i svahilštinu.

Svoji práci dělám rád a jak občas píšu - na Liftagu je úplně jiný level klientů. Je to pro mně relax a být mezi nimi mě naplňuje pohodou. Přesto mi při průjezdu různými adresami cinká zvoneček, jako na psacím stroji na konci řádku. A než pákou přesunu válec zpět a dál na nový řádek, musím říct, že mě to, tak jako jindy, obohacuje. Jako každého sběratele. Mým „modrým Mauriciem“ je zatím Bělehradská 5x (neřeknu! ;-)). Tam jsem zatím... Je úžasná! Po letech zase cítím... Třeba někdy...

Nejsem sám, jediný, a už vůbec ne jedinečný. I vy máte určitě spoustu míst, ke kterým se váže určitý druh vzpomínek... Řeknete?

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Marian Kechlibar
13. 7. 2024

V úterý 9. července 2024 odstartovala z Francouzské Guyany první pokusná raketa Ariane 6. Mise byla...

Aston Ondřej Neff
10. 7. 2024

Tomio Okamura v úterý oznámil, že jeho strana bude na půdě europarlamentu ve spolku s Alternativou...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

ČTK, Lidovky.cz
13. 7. 2024

Čeští politici gratulovali na sociálních sítích tenistce Barboře Krejčíkové k dnešnímu vítězství ve...

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

V masivním izraelském úderu v Pásmu Gazy v oblasti Mavásí, kterou Izrael dříve označil za bezpečnou...

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

Oba týmy jsou na soustředění v Rakousku, oba hrály generálku na nový ročník fotbalové ligy ve...

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

Americkému prezidentovi Joeu Bidenovi se v sobotu dostalo podpory od vlivné tváře Demokratické...

ČTK, Lidovky.cz
13. 7. 2024

Obhájce prvenství a lídr průběžného pořadí mistrovství České republiky Dominik Stříteský vyhrál...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz