12.5.2021 | Svátek má Pankrác


12.5.2021 Svoboda slova odsud potud

Nejvyšší soud upřel kardinálovi pražskému arcibiskupovi Dominiku Dukovi nárok za omluvu za zásah do osobnostních práv. Byl dotčen inscenací divadelní hry režiséra Olivera Frljiče Prokletí a Naše násilí a vaše násilí na přehlídce Divadelní svět v květnu 2018. Předváděl se tam Ježíš Kristus...
více


11.5.2021 Nacionalismus naruby a Dejvice bez stěhováků

Alexandr Mitrofanov soudí ve svém komentáři na Novinkách, že Kreml se poté, co se velvyslanec Pivoňka zúčastnil přehlídky na Rudém náměstí v Moskvě, může uklidnit a zařadit Česko zpět mezi uřvané trpaslíky s lokajskou povahou.
více


10.5.2021 ANO na třetím místě, ale...

Nezbude než se laskavému čtenáři omluvit, ale opravdu se o víkendu neudálo nic více pozoruhodného než náhlý vzestup teploty spojený s pádem ostražitosti vůči covidové nákaze a průzkum agentury Kantar, zkoumající volební preference. Podotýkám, že Kantar má co do serióznosti nejhorší pověst a pokud...
více


8.5.2021 Netolický vyhozen, hlavolam nevyřešen

Dnes už slavná tiskovka Babiše a Hamáčka o Vrběticích se konala před třemi týdny, v sobotu 17. dubna. Můj sobotní úvodník je hodně rozháraný, jeho část z rána se zmiňuje o Hamáčkovi jako o Kašpárkovi, pokud si myslí, že mu tanec kolem cesty do Moskvy (ta byla oznámena a poté odvolána) zvedne body.
více


7.5.2021 Covidová logika, covidová morálka

Křivka znázorňující počty nově nakažených příjemně klesá, už jsme si zvykli a neděsíme se, třebaže aktuální počty (klesající) jsou mnohem, mnohem vyšší, než byly v době nejvyššího loňského rozčilení. Vakcinace pokračuje a roste počet těch, kdo už nemoc prodělali.
více


6.5.2021 Třetí konstanta

Asi jen naivní člověk čekal, že se z veřejného vystoupení Jana Hamáčka dozví pravdu o pozadí jeho chystané cesty do Moskvy. Že ale neřekl vůbec nic, to je přece jen silné kafe.
více


5.5.2021 Hamáček za zavřenými dveřmi

Až do úterního večera ministr vnitra a předseda sociální demokracie Jan Hamáček vysvětloval poslancům a zástupcům tajných služeb… co asi? Píšu to v úterý večer a zatím ještě nikdo nic nevyžvanil. Jde samozřejmě o kauzu vyvolanou Jankem Kroupou, reportérem Seznamu Zprávy: Hamáček prý chystal svoji...
více


4.5.2021 Další uvolnění

Vláda oznámila, co všechno se zase smí, jaké restrikce padají. Teď znovu vytknu před závorku, že dle mého hlubokého přesvědčení je covid nebezpečná a záludná nemoc a pekelně nakažlivá a že efekty jednotlivých opatření se projevují statisticky.
více


3.5.2021 Děti do škol

I notorický reptal musí uznat, že návrat (byť jen některých) dětí do škol (ne všude) je krok k normálu. Nemá smysl zakládat debatu o tom, zda je to dobře nebo jestli se mělo jinak, těch chytrých kteří naprosto přesně vědí, co by se mělo dělat jinak, těch je v našem státě tak asi deset milionů.
více


1.5.2021 Jak oslavit máj

Duben, ještě tam budem, máj, vyženem kozy v háj, tak nás učily babičky. S vyháněním koz v háj je to ale slabší, je to vyhrazeno jen mimořádně silným agrojedincům. My, co nejsme agrojedinci, bychom měli přemýšlet, co vyhnat v háj.
více


30.4.2021 Několik (významných) drobností

Je dobře připomenout, že čísla epidemie nadále klesají, naopak v sousedním Německu se čísla zhoršila a obě křivky se protnuly. Zdá se, že to není důkaz, že by naše vláda byla skvělá a že Němci to dělají špatně. Spíš je pravda, že si virus dělá, co chce, jak už bylo mockrát konstatováno.
více


29.4.2021 Bartoš u Zemana

Předseda Pirátů Ivan Bartoš ve středu odpoledne jednal na Hradě s prezidentem Zemanem a po schůzce na tiskové konferenci u paty pomníku T.G.M. na Hradčanském náměstí nastínil obsah schůzky.
více


28.4.2021 Kde vzít padesátku

Mezi Andrejem Babišem a Petrem Fialou je mnoho rozdílů. V poslední době ale mají zřejmě jednu vlastnost společnou, totiž že pokazí na co sáhnou. O Babišových katastrofálních nezdarech netřeba se šířit, počty mrtvých v přepočtu na počet obyvatel si odnese, až jednou bude z politiky odcházet, stejně...
více


27.4.2021 Krásná nula na Karlovarsku

V neděli nebyl ani jeden člověk hlášen jako nakažený covidem, oznámili v Karlovarském kraji. Příznivé zprávy chodí i z dalších oblastí, už nejsme aktuální nejhorší v Evropské unii, i když ten primát nejvíce mrtvých na milion obyvatel nám hned tak někdo ze zad nesejme (nám? Babišově vládě, na...
více


26.4.2021 Vlastizrada v přímém přenosu

Prezident republiky prohlásil za rovnocenné dvě varianty výsledků vyšetřování explozí ve Vrběticích a tím zpochybnil všechna rozhodnutí vlády od 17. dubna dále. Odpálil míč na jinou část hřiště, konkrétně na nohu Andreje Babiše.
více


24.4.2021 Hra o důvěru - doplněno v neděli

První reakce na vystoupení Miloše Zemana v televizi - je to vlastizrada v přímém přenosu. Postavil na roveň „dvě verze vyšetření“ případu ve Vrběticích a doporučil vyčkat na úplné vyšetření. Nadšená odezva z Moskvy se ozvala už po několika minutách. Více v úvodníku zítra.
více


23.4.2021 Parita a co dál

V Praze bude sedm ruských diplomatů a dvacet pět dalších zaměstnanců, oznámil ministr zahraničí Jakub Kulhánek. Lidé nad tyto počty mají lhůtu k návratu domů do konce května.
více


22.4.2021 Pevný postoj vlády a prezidenta

Včera jsem tu psal, že jen šílenec by vsadil na to, že se naše vláda pochlapí, a tu to máme: šílenec by vyhrál balík, vláda se pochlapila. Krátce po svém jmenování ministrem zahraničí předstoupil Jakub Kulhánek před veřejnost s kratičkým projevem, v němž suše oznámil základní skutečnost.
více


21.4.2021 Jak dál v té šlamastyce

Jak dál navrhl zahraniční výbor, jakož i branný výbor: vláda by měla narovnat počty diplomatů na české ambasádě v Moskvě a ruském velvyslanectví v Praze. Nevím, zdali sázkaři berou sázky na to, zdali to vláda udělá. Kdo by si na to vsadil, mohl by přijít k velkému balíku, jelikož pravděpodobnost je...
více


20.4.2021 Malá domů

Od hrdinského vzepětí k trapnosti a blamáži, tak by se dal popsat vývoj od sobotního večera do pondělního odpoledne. V sobotu večer oznámili bok boku Andrej Babiš a Jan Hamáček odhalení dvou ruských Jamesů Bondů a společně pak mečem plamenným vyhnali osmnáct ruských špionů s diplomatickým krytím ze...
více


19.4.2021 Jak izolovat Zemana

Sobotní odhalení ruské viny na výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích šokovalo veřejnost. Toto jsme nikdo nečekali. V roce 2014 došlo k tragickému neštěstí, dva lidé zahynuli a vznikly multimilionové škody na majetku a nevyčíslitelné škody na životním prostředí a psychickém zdraví obyvatel v...
více


17.4.2021 Výbušné sdělení Babiše a Hamáčka

V sobotním úvodníku jsem vyslovil podiv nad tím, co do Babiše vjelo, že Hamáčkovi zabránil v odletu do Moskvy. Nedovedl jsem si to vysvětlit jinak, než tlakem ze strany našich spojenců. Pro pořádek nechávám původní úvodník beze změny, jen dodávám informace ze sobotního večera.
více


16.4.2021 Plác s tím do vody!

Debakl vládní politiky je absolutní. Ve válce s covidem má Česká republika nejvíc mrtvých v přepočtu na počet obyvatel na světě – a je dobře připomenout, že těch 30 tisíc za rok odpovídá českým ztrátám za první světové války, kdy čeští vojáci bojovali za Rakousko na ruské i francouzské frontě.
více


15.4.2021 Raketový Hamáček

Po čerstvé blamáži s krachem nominace Lubomíra Zaorálka do Černínského paláce projevil Jan Hamáček aktivitu takřka horečnou.
více


14.4.2021 Rozklad v přímém přenosu

Poslední dny Třetí, říše, tak nějak by mohl vyznít filmový dokument popisující politickou scénu Česka v dubnu 2021. Ministerský předseda se proměnil v mopse poslušně vykonávající příkazy příšerného starce v kolečkovém křesle, třímající telefon přímé linky s Moskvou, technicky zajímavý jen tím, že...
více


13.4.2021 Portefej bez ministra

Politická praxe zná pojem ministr bez portefeje, což je člen vlády, který nespravuje žádné ministerstvo. Někdy, jako zrovna teď, nastává situace opačná: Jan Hamáček nechal vyhodit ministra zahraničí Tomáše Petříčka, což prezident Miloš Zeman s chutí vykonal.
více


12.4.2021 Dvě pilulky

Koaliční smlouvu podepsali předsedové ODS, TOP 09 a lidovců s cílem vyhrát volby a ukončit éru populismu.
více


10.4.2021 Kdo se diskreditoval? Babiš

Předsedou sociální demokracie zůstává po prvním dnu on line sjezdu Jan Hamáček oproti Tomáši Petříčkovi a Kateřině Valachové v pěkném poměru 140 ku 95 a 23.
více


9.4.2021 Hamáček nebo Petříček? Valachová!

Za nulového zájmu veřejnosti se v pátek a sobotu odehraje on line sjezd vládní strany, která má preference pod hranicí volitelnosti. Současného předsedu ČSSD jakož i ministra vnitra Jana Hamáček vyzývá ministr zahraničí Tomáš Petříček, jehož hlavní slogan zní „nikdy s ANO“.
více


8.4.2021 Cesta do ruského chomoutu

Kdo neví, co je finlandizace, může se o tom nyní přesvědčit. Jde o pojem z doby studené války, kdy po celou dobu jejího trvání bylo Finsko neutrální a formálně samostatný stát, avšak v důležitých otázkách, zejména personálních, podléhalo Sovětskému svazu, respektive politbyru komunistické strany.
více


7.4.2021 Dva ministři na odpis

Jedno je jisté – po očekávaném odchodů ministrů Jana Blatného a Roberta Plagy nenastane státní smutek, ženy si neroztrhnou roucha a muži si neposypou popelem hlavy.
více


6.4.2021 Údiv nad předsedou

Přes svátky politika utichla a ne snad, že by se nám po ní stýskalo. Pozornost se tedy soustředila na rozhovor předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského na Primě. Reagovat budou lidé podle míry svého angažmá na politické scéně, pozorovatel nezaujatý vyjádří údiv nad absencí nestrannosti.
více


4.4.2021 Blamáž s vakcínami a co dál

Podstatný je fakt, že Česko dostane z distribučního systému o pětatřicet tisíc dávek vakcíny méně než mohlo. Je to suma velká, můžeme ji relativizovat poukazem na to, že do konce červne, tj. za tři měsíce, by měly být naočkovány ještě tři milióny občanů. Nicméně zůstává, že dostaneme vakcín méně,...
více


2.4.2021 Havlíčka pryč

Pět opozičních stran, zúčastněných do koalic Piráti+STAN a Spolu, vyzvalo premiéra Babiše, aby odvolal doubleministra Havlíčka za to, jak postupuje ve věci jaderky v Dukovanech
více


1.4.2021 Čí je to průser

Neviditelný pes je politicky nekorektní, nemusíme tu alibisticky vyhvězdičkovávat výrok ministra zdravotnictví Jana Blatného, že když se lidi utrhnou o Velikonocích ze řetězu, nastane fakt velký průser.
více


31.3.2021 Vakcína a jaderka

Když slyším a čtu úvahy o tom, že kontrakt na atomovou elektrárnu je čistě obchodní záležitost a netřeba do toho plést politiku nebo nedejbože ideologii, vždycky mi vytane na paměti jedna scéna z filmu Obecná škola.
více