4.6.2020 | Svátek má Dalibor


4.6.2020 Tak zase Česko-Slovensko

Bylo by to laciné, kdybych ironizoval bombastičnost aktu obnovení volného styku mezi dvěma státy, které pocitově pořád spolu sounáleží a k sobě patří. Jen to si neodpustím, že bylo docela legrační to doposud stávající, že můžeme, ale jenom na 48 hodin.
více


3.6.2020 Zavařeno na malér

Zatím to nevypadá na to, že by politická bitva v brněnské odnoži ANO vážně ohrozila Babišův podnik, ale co není, může být. Lidé mají dnes jiné starosti, než aby bez dechu sledovali vystoupení Petra Vokřála a zkoumali, zdali je brněnské ANO opravdu napojené na podsvětí, nebo není.
více


2.6.2020 Cestovací semafor

Vláda schválila seznam evropských zemí, rozdělila je do tří pásem podle rizika. Vysokým rizikem označila cestování do Británie a Švédska. Působí trochu komicky, že červené, tedy maximálně rizikové, je i Severní Irsko, tedy britská část Irska. To je žluté, čili má střední rizikovost.
více


1.6.2020 Blahopřání na oběžnou dráhu

Tak jsme se konečně dočkali… Ano, tak se to zpívalo v písničce Dobrý den, majore Gagarine… Tehdy bylo všechno jinak a když se na tu dobu podívám s odstupem půlky století, připadá mi jako cop nebo pomlázka spletená z iluzí a nadějí.
více


30.5.2020 Pirát žaluje v Bruselu na hlasování v parlamentu

Europoslanec za Piráty Marcel Kolaja si pospíšil a žaloval v Bruselu, že Parlament České republiky zvolil tři nové členy do Rady České televize. Zatím tu informaci máme jenom z jeho vítězného výkřiku na Twitteru, takže těžko soudit. Situaci charakterizuje jako volbu členů rady ČT v režii ANO.
více


29.5.2020 Zlatá Krnda

Nehorázné výkony pražského primátora Hřiba a jeho party přesahují ta nejhorší očekávání. Podařilo se mu v rekordní době zbavit Adrianu Krnáčovou čestného titulu nejhoršího primátora v dějinách města.
více


28.5.2020 Změna v Radě ČT a nezávislost televize

Do Rady České televize zvolila poslanecká sněmovna nové členy. Jsou jimi ekonomka Hana Lipovská, moderátor Lubomír Veselý alias Xaver a publicista z Lidových novin a šachista Pavel Matocha.
více


27.5.2020 Podpora Izraele

Komicky vyznívá titulek, který jsem zahlédl na serveru irozhlas.cz, že Izrael není na kritiku zvyklý. To je samozřejmě nesmysl a dokonce je to výsměch realitě, protože jestli je některý suverénní stát permanentně ohrožován, napadán vším možným, od raket po verbální štvaní, natož pak kritizován, pak...
více


26.5.2020 Klabzubova jedenáctka 2

Vcelku je jasné, co je to ministr. Ani s náměstkem ministra si nemusíme lámat hlavu: když je ministr nemocný nebo má dovolenou nebo je v cizině, zaskočí náměstek. Co je to ale zmocněnec?
více


25.5.2020 Soudit se, nebo nesoudit

Koronovirová krize končí – pravda, na Karvinsku si lidé opravdu nemyslí, že to končí. Zatímco až doposud to bylo něco jako generální zkouška na to co dělat, až vypukne opravdová morová rána, na Karvinsku se bude nejspíš zkoušet, jak řešit lokální problém.
více


23.5.2020 Rouška for ever

Kolega Holásek ve Psu vyslovil Chválu roušky a promluvil mi tím z duše. Jen mě zamrzelo, že mě zkresleně citoval, že prý prahnu po nějakém finálním řešení otázky, zda rouška ano, či ne. Tak pošetilý nejsem a vzápětí doložím, proč si nemyslím, že je finální řešení možné.
více


22.5.2020 Nechutnost za čárou únosnosti

České dráhy utratily sto milionů za inzerci v médiích Babišovv skupiny Mafra, tedy sedmkrát víc než v médiích konkurence. Zjistili do reportéři Českého rozhlasu, a tady je třeba dát klobouk dolů před skutečně investigativní prací.
více


21.5.2020 Ohňostroj pro minimum diváků

Vážné starosti, tedy takové, které lidi trápí, jsou: vrátí se život do normálních kolejí? Ekonomika, to je vedle zdraví ta hlavní starost. Koruna vůči světovým měnám klesá, zchudli jsme prý o deset procent. Roste inflace, píše se, správněji by bylo napsat, že rostou ceny.
více


20.5.2020 Tchaj-wan znovu ve hře

Jak jinak to charakterizovat, než že předseda senátu Miloš Vystrčil, občanský demokrat, vycenil zuby. Setkal se s Milošem Zemanem, podle všeho jednali jak o cestě na Tchaj-wan, tak o výhrůžném dopisu, který si měl objednat prezidentův kancléř, aby vystrašil Kuberu. K dohodě podle všeho nedošlo a...
více


19.5.2020 Vrátí se turisté?

Opravdu to není triviální otázka. Turismus, to je významná část průmyslu. V mnoha zemích tvoří významnou část příjmů a vzhledem k tomu, že Evropa postupně likviduje svůj výrobní potenciál ve prospěch ochrany klimatu a lidských práv a evropských hodnot, z někdejší třešničky na dortu se mnohde stává...
více


18.5.2020 Stav nouze skončil, nouze pokračuje

Třetí prodloužení nouzového stavu se nekonalo, vláda o ně nepožádala a zjevně nebylo třeba. Epidemie zjevně ustupuje. Třebaže roušková morálka klesá, žádná dramata se nekonají a je to dobře.
více


16.5.2020 Co s Koněvem

Řešení se nabízí několik, jasné je, které by bylo nejhorší: návrat na původní místo. Můžeme si myslet o panu Kolářovi cokoli, o jeho pozdní statečnosti, se kterou sochu nechal sundat pod pláštíkem koronavirové karantény.
více


15.5.2020 Mraky nad juniorem

Pozastavené členství… To je pojem silně připomínající dobu minulou. Komunisté rozlišovali vyloučení a vyškrtnutí ze strany. Vyškrtnutí mělo méně neblahé, leč řece jen neblahé následky pro postiženého a jeho rodinu. Pojem pozastavení označuje cosi dočasného, je to jakási soft verze vyloučení.
více


14.5.2020 Putin vrací úder

Disclaimer: Pozor, následující text je míněn ironicky, žádný Putin žádný úder nevrací a redakce Neviditelného psa neodpovídá za eventuální šok vyvolaný četbou následujících řádků a osoby alergické na ironii výslovně vyzývá k četbě jiného, zaručeně neironického textu.
více


13.5.2020 Sorosovy obavy z konce EU

Americký miliardář Soros opět vyjádřil obavy o osud Evropské unie. Tentokrát mu starosti udělal německý ústavní soud. Ten opatrně, nikoli v plném rozsahu, zbrzdil finanční operace Evropské centrální banky zaměřené na podporu slabších členů eurozóny – na úkor ekonomiky německé, která je v eurozóně...
více


12.5.2020 Po coroně sucho

Ještě nikdy v novodobé historii se nestalo, aby vstoupilo nějaké virové onemocnění do politiky. Až teď. Následky to nebude mít buď žádné, střední, nebo velké – a uvidíte, že se moje předpověď zcela jistě splní. Žerty ale stranou, předvídám, že se i sucho stane politickou kauzou.
více


11.5.2020 S coronou za Prahu

Za Prahu a jistě i další města postižená (obdařená) turistickou invazí. Oč jde? Začalo to pádem starého režimu. Dalo se čekat, že se znásobí počet turistů a že se tvář města změní. K horšímu. Skutečnost předčila očekávání. Zmiňuji se o Praze, protože ji dobře znám: je z ní protivný skanzen zamořený...
více


9.5.2020 Kvílení

Tak se jmenovala Ginsbergova báseň a nějak jsem si na ten název vzpomněl v souvislosti s nářky představitelů naší armády. Ve smršti zpráv a protizpráv (pozor: nepokládám to za chybu, je to důsledek prudkých změn situace, myslím to vážně, bez ironie a naopak silně vyčítám opozici a těm kolegům...
více


8.5.2020 Pane Babiši, přituhuje

Evropský výbor pro rozpočtovou kontrolu navrhl premiéru Babišovi tři řešení – buď se zbavit svých firem, vzdát se dotací pro Agrofert, anebo rezignovat z postu premiéra. Je to pořád stejná píseň, nakolik ohraná, že už sotvakoho zaujme.
více


7.5.2020 Dvě hádanky z různé doby

V sedmdesátých létech jsem dělal fotografa u firmy. Jako šoféra jsme tam měli bezvadného pána, který nám vyprávěl, jak to chodí ve světě. Všude byl, osobně, všude tam, kde našinec brouzdal prstem na mapě. V Ňufjorku a Honolulu a Kapsovým Městě a všude možně. Jak by ne, on byl pilot u aerolinek.
více


6.5.2020 Začalo Pražské povstání

Je to hodně nespravedlivé mluvit a psát o Pražském povstání. Odpor zdaleka nebyl jenom pražskou záležitostí a je dobře, že se těmi událostmi zbývají historici a že si je připomínáme i teď, kdy od těch historických událostí uplynulo 75 let.
více


5.5.2020 Dva vládní ústupky

Vláda uskutečnila to, o co usilovala opozice už dlouho, odložila další kolo EET. Ministryně Schillerová to shrnula slovy, volně přetlumočím, že řemeslníci teď usilují o profesní přežití, tak aby je ještě vláda otravovala EET. Do mramoru tesat!
více


4.5.2020 Tvrdá, ale…

K případu ruského agenta se vyjádřil v televizi vicepremiér Karel Havlíček. Odmítl ruské výhrůžky českým politikům a řekl, že o odvetných krocích lze uvažovat až poté, co podezření bude potvrzeno tajnými službami. Z toho vyplývá, že je zaděláno na pěknou šlamastiku.
více


2.5.2020 Nejlíp je zalézt

Můžeme se bavit do nekonečna na téma, zdali je korona boží trest & metla lidstva, anebo chřipečka nafouknutá senzacechtivými médii a politiky za účelem upevnění moci. V podstatě nic jiného v poslední době neděláme, než se utápíme v debatách tohoto druhu. Je ale zajímavé se poohlédnout, co dělají...
více


1.5.2020 Párky a historie

Pokud skutečně návrh zprávy výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu navrhuje, že by měl premiér Andrej Babiš rezignovat, je to nehoráznost, na kterou by mělo reagovat přinejmenším ministerstvo zahraničí. Česká republika je suverénní stát se všemi atributy parlamentní demokracie a...
více


30.4.2020 Hrozí, že se restrikce stane normou

Od pondělka se bude projednávat novela zákona o ochraně veřejného zdraví. Pokud bude schválena, ministerstvo zdravotnictví bude moct „zakázat nebo omezit činnost obchodních center, obchodních a výrobních provozoven, bazénů, wellness zařízení, veřejné dopravy, všech druhů zdravotnických zařízení,...
více


29.4.2020 Nouzový stav do 17. května

Nastává zvláštní situace, která dává každému prostor k rozhorlení. Sněmovna projednávala prodloužení nouzového stavu celý den. Až do čtvrtka byla exekutiva rozdělená, Babiš o prodloužení nestál, Hamáček ho prosazoval, jenže do toho vstoupil Městský soud v Praze a zrušil habaďůru se zákonem o zdraví...
více


28.4.2020 Hůl má dva konce

Vláda dostala holí přes zadek, když soud shodil ze stolu nápad, že by šlo řídit koronavirovou krizi přes ministerstvo zdravotnictví. Dobře se stalo, rozsudek je v pořádku, pochybnosti o korektnosti úhybného manévru se potvrdily.
více


27.4.2020 Jak je to s Kimem?

Světem letí pandemie, počet mrtvých brzy dosáhne laťky jednoho milionu, nicméně ani jiné otázk nemizí z okruhu veřejného zájmu. Jak je to s Kimem III., tedy Čong-unem? Japonci ho už vidí po smrti, kdežto Jihokorejci prohlašují, že je zdráv a daří se mu dobře.
více


25.4.2020 Zazvonil zvonec, korony je konec

Takže co? Končíme? Ve čtvrtek soud rozhodl, že všechno, co vláda dosud v krizi s čínským virem podnikala, bylo nezákonné. Následovala nepochopitelná tiskovka ministra zdravotnictví Vojtěcha, kterého tam zřejmě vystrčili, protože už je stejně na odpis. Kdo by chodil po sezóně na tiskovky.
více


24.4.2020 Krize končí, hovoří soud

První a doufejme že jediná vlna epidemie čínského viru opadá, načež pražský městský soud zrušil od 27. dubna základní opatření, která vyhlásilo ministerstvo zdravotnictví pro zvládnutí krize. Tu se sice podařilo zvládnout, ale soud označil opatření za nezákonná. Přijalo je ministerstvo...
více