13.8.2020 | Svátek má Alena


13.8.2020 Co rozbíjí demokracii

Úterní program návštěvy amerického ministra zahraničí v Česku měl dvě významné části, ministr jednal s premiérem Babišem a poté na Hradě s prezidentem Zemanem. Nejdříve k té druhé části, o obsahu jsme informováni viceprezidentem Ovčáčkem.
více


12.8.2020 Pompeo v Česku

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo přiletěl do Prahy. O agendě kolují dohady, jisté jsou dvě věci. Navštívil Plzeň, osvobozenou od Němců v roce 1945 Američany, to je jeden fakt. Netřeba ho zveličovat, jen korona zabránila velkolepým oslavám v květnu.
více


11.8.2020 Běloruská volební fraška

Lukašenko opět vyhrál prezidentské volby, má snad 80 procent, tedy 80,23 procent. V ulicích jsou stateční lidé, kteří proti této frašce protestují. Trapný diktátor se zmiňuje i o českém vlivu.
více


10.8.2020 Challenger vyplul

Můžeme spekulovat, který geniální marketingový stratég vymyslel prezidentovi Miloši Zemanovi letní vyjížďky na gumovém člunu, ale jedno je jisté – Zeman tím získává plusové body a jeho rybniční exhibice jsou sympatické.
více


8.8.2020 Škoda (ne) bude (je) montovnou

Výměna na nejvyšším postu Škody Auto vyvolala pozornost a zejména pak se diskutuje o tom, že ředitel VW Diess chce poslat škodovku někam do stepi, kde má konkurovat dacii.
více


7.8.2020 Držte si klobouky, jedeme s kopce

Babiš vzkázal z Kréty, že bude zvyšovat penze a zároveň snižovat daně z příjmu. Proč by to neslíbil, když je otevřeno stavidlo, letošní schodek bude půl bilionu a k obdobnému na příští rok je našlápnuto. Zřejmě by měli zasáhnout odborníci v oboru drogové závislosti.
více


6.8.2020 Tvář z fotobanky

O čem se v těchto dnech bavit, když ne o koronaviru? Když už opravdu nikoho nic nenapadne, v úvahu přijde legrační blamáž kolem reklamního plakátu komunistické strany. Těžko vám to mohlo uniknout, pokud ano, připomenu, že jde o plakát s tváří sympatické mladé ženy s červeným šátkem kolem krku a s...
více


5.8.2020 Předvolební tahák? Samozřejmě

Schyluje se k volbám, nejdříve k těm malým podzimním, napřesrok k zásadním, parlamentním, a není divu, že Andrej Babiš vytáhl zbraň velkého kalibru: navrhuje zrušit superhrubou mzdu, respektive daň ze superhrubé mzdy, která se odvozuje ze součtu hrubé mzdy a zdravotka a sociálky, což platí...
více


4.8.2020 Mraky nad Škodovkou

Ono se to už tušilo delší dobu. Připomenu dohady o tom, že se Superb přestane dělat v Česku, a taky se šeptalo, že Volkswagenu se úspěch Škody moc nelíbí. On ten úspěch v posledních deseti letech je až neuvěřitelný. Před deseti lety byla octavia auto solidní, ale totálně nezábavné. No a pak v roce...
více


3.8.2020 Jsme v rukou imbecilů

Vrchní soud v německém Karlsluhe potvrdil vinu řidiče, který havaroval, když na dotykovém displeji nastavoval rychlost stěračů na dotykové obrazovce svého auta. Můžete si říct, že tahle kauza nemá co dělat mezi glosami Neviditelného psa, takže dodám, že trotloviny v Německu se brzy přenesou i k nám...
více


1.8.2020 Body pro Evropskou komisi

Bylo by to skvělé, kdyby to takto fungovalo. Komise zajistila 300 milionů dávek vyvíjené vakcíny pro unijní země. Naopak by bylo krajně nevhodné, kdyby se jednotlivé státy předháněly a přeplácely vakcíny pro občany svých zemí. I to se samozřejmě děje a bylo by divné, kdyby se to nedělo.
více


31.7.2020 Cílem je Mars

V únoru 2021 uvidíme další fotografie z povrchu Marsu. Pořídí je kamery na palubě vozítka Perseverance. Ve čtvrtek ho vynesla z dosahu zemské gravitace raketa Atlas V na kosmodromu Cape Canaveral. Další startovací okno bylo 15. srpna, všechno ale dobře dopadlo a sonda s vozítkem na palubě pokračuje...
více


30.7.2020 Sebevražda v přímém přenosu

Tak charakterizují komentátoři počínání ČSSD, zejména pak její nesnáze na českém severu. Jde o to, že tamní socdemáci sesmolili jakousi vzdorokandidátku pod názvem Lepší sever (ještě lepší by bylo Vždycky Most), Lidový dům jim ji neodsouhlasil a sestavil kandidátku novou.
více


29.7.2020 Volby budou

Zatím není jisté, jak budou vypadat, ale není pravděpodobné, že by byly odloženy – jde o nadcházející volby do krajů a třetiny senátu. Problém je v karanténě, lidé zavření doma nemohou navštívit volební místnost a naopak, komisaři s mobilní urnou nemohou navštívit člověka v karanténě.
více


28.7.2020 Chytrá karanténa a zdravý rozum

Co má chytrá karanténa společného s obnovitelnými zdroji? Existuje to jenom jako pojem, jenom na papíře, a ve skutečnosti to neexistuje. Vláda ustavila zvláštní radu pro chytrou karanténu a v čele stanul Andrej Babiš. To jsou ty případy, kdy nestranný pozorovatel pochybuje o soudnosti toho člověka.
více


27.7.2020 Armáda je připravena

Lépe by bylo říci – zkusme to s armádou. Dokud se to nezkusí, nelze hodnotit, zda je armáda skutečně na chytrou karanténu připravena. Spíš to vypadá, že na ni není připravena veřejnost.
více


25.7.2020 Tentokrát to snadno neprojde

Roušky se vrací. Manželka přijela z města a hned mi vrazila tři jednorázovky do auta s komentářem Člověk nikdy neví. Hygienici hrozí, že přitvrdí, a starostové se diví plošným opatřením nařízeným navzdory tomu, že se u nich zhola nic neděje.
více


24.7.2020 Rozhodně ne dobrá zpráva

Roušky v místnostech, kde se má sejít sto a více lidí, to je studená sprcha uprostřed prázdnin. Můžeme si to tom vyprávět co libo, že je to neadekvátní a pozdě nebo brzo a moc nebo málo, každopádně je to známka toho, že nejsme z bláta venku.
více


23.7.2020 Bude sčítání lidu

Abychom se nenudili, příští rok vypukne sčítání lidu. Zábava nastane hlavně pro rozumprdy a kverulanty, ti dostanou rozsáhlou hrací plochu k rozehrání námitek proti nehoráznému útoku na osobní integritu.
více


22.7.2020 Jak s volbami na podzim

Rýsuje se velmi reálná varianta, že koronová epidemie bude mít politické důsledky. Jak se termín podzimních voleb do krajských zastupitelstev a třetiny senátu blíží, debatuje se, co s lidmi, kteří jsou v karanténě. Jsou to občané, jsou to voliči a ústava jim garantuje právo volit. Karanténa jim to...
více


21.7.2020 Hra na kuře do nočních hodin

Od pondělního odpoledne pokračovalo prodloužené zasedání prezidentů a premiérů unie. Jde o fond na obnovu ekonomiky a o příští sedmiletý rozpočet. Dohoda naráží na podíl grantů a půjček a také na podmínku právního státu.
více


20.7.2020 Cílem je ambicióznost

Neděle se pomalu odebírá do historie a z Bruselu stále nejsou žádné zprávy o tom, jak dopadl summit lídrů sedmadvacítky. Zajímavé info jsem zahlédl na Aktuálně, že snad v sobotu měli Merkel a Macron předčasně odejít z jednání.
více


18.7.2020 Úvahy na víkend

Zatímco se v Bruselu jedná o největším dluhu, který v historii kdy vznikl, v Česku je klid. Kdyby se každý den nenaboural vlak, nebylo by o čem psát. Někoho napadlo, že by mohl ministr Havlíček odstoupit, ale premiér Babiš to odmítl, protože zatímco on sám vstává v pět, Havlíček má budíka na půl...
více


17.7.2020 Summit v Bruselu

O balíku s astronomickou sumou 750 miliard eur se bude jednat na summitu v Bruselu. Na jednání ve čtvrtek odletěl premiér Andrej Babiš. Předpokládá se, že jednání potrvá do neděle, ale není vyloučené prodloužení, eventuálně i přerušení bez dohody.
více


16.7.2020 A je to tady

Dalo se to čekat a je kupodivu, že se někdo našel, aby to navrhoval: zákonem stanovený podíl českých potravin na trhu. Tento nesmysl se dostal do parlamentu, navrhly ho dvě desítky poslanců, ale závěrečným sněmovním čtením neprošel.
více


15.7.2020 Zemřel Milouš Jakeš

Mladá i střední generace nejspíš nepocítí nad touto zprávou emoci a z těch starších... jak kdo. Tipnu si, že jich moc není. Jakeš se dožil vysokého věku v ústraní, obklopen sympatizanty. Býval zván na nostalgické akce vzpomínačů, přiváželi ho šestsettřináctkou doprovázenou žlutými volhami s nápisy...
více


14.7.2020 Formálně nic strašného

Co se stane, změní-li Turecko chrám Boží moudrosti v Istanbulu opět v mešitu? Ta otázka hýbe médii i diskusemi. Hýbala jimi, ještě než bylo jasné, jaký verdikt vynese soud, natož jak na něj zareaguje vláda v Ankaře.
více


13.7.2020 Quo vadis, Polsko

Podle odhadů založených na exit polls, tedy na průzkumu mezi voliči odcházejícími od uren, zvítězil v polských prezidentských volbách těsnou většinou Andrzej Duda nad svým soupeřem, liberálním kandidátem Rafalem Trzaskowskim. Titulek by pasoval na situaci, i kdyby to bylo opačně, i kdyby vítězství...
více


11.7.2020 Obrat o 180 stupňů

Omlouvám se, ve včerejším úvodníku jsem se zásadně mýlil. Předpokládal jsem, že si Andrej Babiš zachová páteř, dokud si nesedne k jednacímu stolu nadcházejícího evropského summitu. Pravda je taková, že se podělal už v pátek.
více


10.7.2020 Podlá čtyřka

Nadcházející summit EU o finančním balíku na záchranu evropské ekonomiky je unikátní příležitost, jak může Česká republika projevit svoji vůli a hájit svoje zájmy. A že je co hájit. Na naší politické scéně jenom ODS varuje, jak je pro nás připravované opatření nevýhodné.
více


9.7.2020 Přiklepnuto půl giga

Sněmovna schválila ve třetím čtení půlbilionovou sekyru. Dvě věci jsou zajímavé, sama suma, která se vymyká představám, a fakt, že zapracovány byly jen komunistické pozměňovací návrhy. Komunisté mohou teď před veřejností vystupovat jako ušlechtilí sponsoři zdravotního personálu. Na volebních...
více


8.7.2020 Co tedy matter?

Není pravda, že se nic neděje. Ono se děje. Na ekonomiku se valí obrovitý nesplatitelný dluh pod záminkou pomoci hospodářství zasaženému čtvrtletní odstávkou průmyslu. K téhle místní tsunami se přidává nesrovnatelně větší tsunami evropská, astronomické zadlužení namířené na zelenou přestavbu...
více


7.7.2020 Bude konec světa?

V rozhovoru s televizí Prima řekl bývalý prezident Václav Klaus, že navrhovaný půlbiliónový rozpočtový schodek pro něho znamená rozvrat financí, užil dokonce přirovnání ke konci světa. Evropská unie navrhuje něco podobného, ovšem v eurech.
více


6.7.2020 Velký problém na Karvinsku

K panice nejsou důvody, v podstatě se nic neděje, nakažený není nikdo a když, tak bezpříznakově, ale nedá se vyloučit, že celé Karvinsko uvázne v karanténě.
více


4.7.2020 Česko na ošklivci

Svět je malý a šídlo v pytli neututláš. Exploze epidemie na Karvinsku se projevila v celostátní statistice, graf nepříjemně připomíná hokejku, a není tedy divu, že nám vystavily stopku tři země - Slovinsko, Estonsko a Lotyšsko – do pátečního večera. Během víkendu jich může být víc.
více


3.7.2020 Ty naše hospůdko česká

Zatím se před vývařovnami Armády spásy nekupí davy nezaměstnaných. Avíza nouze jsou ale zřejmá. Například prodejci nabízejí škodovky a cpou je oběma rukama. Loni byl zájemce na dlouhé čekačce.
více