23.6.2021 | Svátek má Zdeňka


23.6.2021 Za co může Babiš

Odpověď je jednoduchá, zřejmě za všechno. Plně nahradil Miroslava Kalouska. Ten chytře zmizel ze scény která hrozí katastrofou, pokud předvolební kampaň půjde tak jak dosud: vyhraje Babiš s podporou SPD a plukovníka Šlachty, pokud by měli málo hlasů, vypomohou komunisté a opoblok se bude – jako...
více


22.6.2021 Úprk k rozvolnění

Vláda posunula rozvolňovací datum o čtyři dny. Na první pohled je to nesmysl, co udělají čtyři dny v epidemii? Důvod je ale rozumný, 26. červen připadá na sobotu a lidé plánují prázdniny a chtějí cestovat a obecně vzato přejí si normální život. No a pracovní týden končí v pátek. Krok je to tedy...
více


21.6.2021 Uvažování při 35 Celsia

Milion chvilek pro demokracii dostal v neděli pět tisíc lidí na Václavák. Klobouk dolů všem zúčastněním, vystavení účtu Babišově vládě vyžadovalo nebývalou dávku sebeobětování.
více


19.6.2021 Václav Klaus jubilující

Přinejmenším v duchu jsem se připojil ke gratulantům, kteří přáli v pátek Václavu Klausovi k jeho jubileu. Kalendářně ho slaví v sobotu, na dnech vskutku nesejde. Je dobře, že český stát měl v prvních třech dekádách své obnovené státnosti výrazné osobnosti.
více


18.6.2021 Rekviem za budku

V obci Hlubyně na Příbramsku demontovali ve čtvrtek odpoledne telefonní budku, údajně poslední v republice. Údajně říkám proto, že bych nevyloučil, že se ještě někde nějaká najde.
více


17.6.2021 Summit Biden – Putin

Doba se změnila a změnily se i summity, zvláště pak summit Rusko – USA. Napětí mezi oběma zeměmi je nebývale vysoké, ale pamětníci mi snad potvrdí, že to není nic proti tomu, když bylo opravdu vysoké a hrozila válka, samozřejmě atomová.
více


16.6.2021 Antipirát Babiš

Předvolební kampaň se nám utěšeně rozbíhá. Můžeme sledovat i bizarní výjevy, na Fialově twitteru se například objevila fotka, jak se protagonisté Spolu zmítají na houpačce v liberecké iQLandii… Momentálně ovšem poutají nevíce pozornosti přestřelky mezi ANO a Piráty.
více


15.6.2021 Metnarův vzlyk po summitu NATO

Stažení aliančních vojsk z Afghánistánu není šťastné, avšak jejich trvalá přítomnost v zemi není dlouhodobě udržitelná, sdělil prostřednictvím mluvčího ministerstva obrany ministr Lubomír Metnar. Zlatá slova, do mramoru tesat.
více


14.6.2021 Jednání v Carbis Bay

Třídenní summit skupiny G7 v britském Carbis Bay vrcholil v neděli hádkou o převoz párků přes hranici mezi Irskem a Severním Irskem, tedy mezi Unií a Británií. Dodejme ještě, že jde o G8, původně G6 a že se do géčka počítá Francie, Itálie, Japonsko, Kanada, Německo, Spojené království, USA a taky...
více


12.6.2021 Před summitem NATO

Moje následující poznámky jistě nebudete brát jako analýzu hluboce zasvěceného insidera. Berte je jako brumlání občana, který pozoruje situaci a snaží se v ní vyznat. Summit NATO má určit nový přístup k Rusku. Jak si to vyložit?
více


11.6.2021 Vlny na rybníku

Výroky se stávají událostmi, pohybujeme se od výroku k výroku. Můžeme o tom mudrovat, jestli je to dobře nebo špatně, že to tak je se dá snadno doložit. Tak třeba prezident Miloš Zeman má na kontě dlouhou řádku výroků vyvolávajících pozornost.
více


10.6.2021 Ne covidpas, ale covid je zlo

V ulicích přilehlých poslanecké sněmovně bouří lidé proti covidpasu schválenému a Evropskou unií chystanému do provozu od prvního července, tedy za tři neděle. Že je to diskriminace a útok na občanskou svobodu. Nerozumím tomu vůbec.
více


9.6.2021 Volby a jiné nechutnosti

Za minulého režimu ne říkalo: Nemluv. Když mluvíš, nepiš. Když píšeš, nepodepisuj. Když podepíšeš, tak se nediv. Zvolna to začíná platit znovu, nicméně pro dnešní dobu by se tato klasická poučka dala shrnout do jediné věty: Nepiš nic na Facebook a na Twitter.
více


8.6.2021 Čekání na skandál

Žijeme v poklidném mezidobí mezi skandály minulými a těmi, které přijdou. Dominik Feri, hvězda té série minulých, se dal ostříhat a odletěl, patrně do Itálie. Zdá se, že se dovede chovat inteligentně. Ve sněmovně se chystají využít všeobecného pohoršení k inicializaci nového zákona, který by jinak...
více


7.6.2021 Šlachta přelezl laťku

Někdejší kriminalista Robert Šlachta neúnavně objíždí republiku a předvolební plakát jeho hnutí Přísaha visí všude možně i nemožně. Píle nese ovoce a nedělní zjištění volebních preferencí Kantaru ho poprvé uvádí do spolku volitelných do sněmovny.
více


5.6.2021 Poučení z jednoho fiaska

Před dobrodružným nápadem stratéga Fialy zosnovat pád vlády varovali snad všichni komentátoři sledující českou politickou scénu. Ono to v jednu chvíli opravdu vypadalo, že to vyjde, protože komunisté vypověděli Babišovi podporu – a to přimělo Bartošovy Piráty, aby se ke stratégovi Fialovi připojili.
více


4.6.2021 Babišovo otevření karet

V médiích vévodil hokej, zatímco ve sněmovně bouřila rozprava v rámci předem prohraného pokusu o vyslovení nedůvěře vládě. V jejím rámci vystoupil i premiér Andrej Babiš.
více


3.6.2021 Dominik Feri shodil afro účes

Dominik Feri shodil afro účes a fotku zveřejnil na sociálních sítích. K tomu je možno dodat jen to, že i kdyby na sebe natáhl žíněné roucho kajícníka, nejspíš by mu to v aktuální situaci nepomohlo.
více


2.6.2021 Velká nejistota

V úterý večer nebylo ještě jisté, zdali se Piráti připojí k akci vyvolané stratégem Fialou, totiž hlasování o nedůvěře vládě. V úterý večer se totiž nevědělo, zdali se podaří toto hlasování zařadit do čtvrtečního programu dolní sněmovny.
více


1.6.2021 Druhá várka

Druhá část personálu ruské ambasád s rodinami odletěla v pondělí odpoledne do Ruska. Od úterka bude v obrovském komplexu ambasády fungovat sedm diplomatů a 25 osob z personálu. Konzuláty v Brně a Karlových Varech ale zůstávají na původních stavech, stejně jako naše konzuláty v Petrohradu a...
více


31.5.2021 Pro zasmání, ale je třeba ostražitosti

Rozhodnutím Nejvyššího správního soudu se celá vládní pandemická strategie proměnila ve frašku. Když čteme výčet novinek tohoto pondělka, vypadá to jako humoristický román. Do hospody smí jen podle míst k sezení: jak to bude ve fastfoodech?
více


29.5.2021 Od pondělka ejchuchu, za rohem je ouvej

Opakuje se loňská situace, epidemie ustoupila, už máme okresy s nulovým výskytem a také jinde je tak slabý, že za normálních okolností by nestál za řeč a nikoho by ani nenapadlo dělat nějaká opatření.
více


28.5.2021 Riziko povolání

Exposlanec TOP 09 Dominik Feri podporoval hnutí ME TOO tak dlouho, až se přihlásily ženy se svým ME TOO. Tak se stalo, jak se někdy stává, že mlýn semlel mlynáře. Feri udělal to, co udělat musel, totiž omluvil se a vypadl z politiky. Tím prokázal sebezáchovnou úroveň inteligence.
více


27.5.2021 Prázdné nebe nad Běloruskem

Na nehoráznou provokaci Lukašenkova režimu odpověděla Evropská unie razantním opatřením. Na summitu všech sedmadvaceti členských států padlo rozhodnutí, že běloruské aerolinky Belavia nemohou přistávat na evropských letištích, ani přelétávat prostor unie.
více


26.5.2021 Pepíčku, slušnost se vyplácí

Takto by mohly maminky nabádat nezbedné synky a poukazovat na osud Adama Vojtěcha, který byl nevinně a za provinění svého šéfa vyhozen z postu ministra zdravotnictví a krutě vyslán do vyhnanství, kde měl pykat v pozici velvyslance v Helsinkách.
více


25.5.2021 Prohra plodí další prohru

Socialista Josep Borrell si coby představitel unijní zahraničí politiky nechal vytahat nos a uši od ruského ministra zahraničí Lavrova. Když nedlouho potom prasklo, že ruští jamesové bondové vyhodili v Česku do povětří muničák, Borrell vzkázal, že není doba na to zvyšovat napětí. Teď tu máme...
více


24.5.2021 Trnitá cesta ke covidpasu

Pro Evropskou unii znamenala covidová pandemie zkoušku: znamenitý byl nápad koupit za výhodných podmínek vakcínu pro celou sestavu a osvědčit tak mohutnost a atraktivitu a schopnost vyjednávat a mít autoritu. No, nevyšlo to.
více


22.5.2021 Koho volit

Psal mi dnes dávný kamarád, koho že má volit. Napadla mi jen pointa toho dlouhého židovského vtipu o rabínovi, jak se ho ptali, co tím myslel, že život je jako řetězový most. Rabín odpověděl: Vím já?
více


21.5.2021 Příměří na dohled

Příměří mezi Hamásem a Izraelem je zřejmě vyjednané. Až skončí raketová agrese a ustanou letecké a dělostřelecké odvety, budou se počítat mrtví a vyčíslovat škody. Ty jsou v pásmu Gazy obrovské.
více


20.5.2021 Předvolební kampaň se rozbíhá

Na společném vystoupení se předvedli Piráti se Starosty a ve středu totéž udělala trojkoalice Spolu. PirStan to udělal v Praze, Spolu v Brně. Ne snad, že by na úvodní prezentaci zas tolik záleželo. Nicméně lze z nich usuzovat, jakým směrem se budou námluvy voličů ubírat.
více


19.5.2021 Izraelská vlajka ano, či ne

V komentáři pro SeznamZprávy dává v úvahu Eva Soukeníková tři otázky, které by si mělo Česko klást, než vyvěsilo izraelské vlajky. Připomeňme, že ve vztahu k Izraeli navazujeme na odkaz poválečného Československa, které podporovalo vznikající Izrael vojensky (jiná věc je, že to bylo pod vlivem...
více


18.5.2021 Národní plán obnovy

Řešíme detektivy, kteří v rámci boje s organizovaným zločinem zkoumají cestu Jana Hamáčka do Moskvy – ono se nakonec ukáže, že nezdanil darovanou kabelku od Versace, jak je u nás zvykem, když se NCOZ do něčeho obuje. Ale absolutně mimo veřejný zájem proplula informace, že vláda schválila Národní...
více


17.5.2021 Covidpas od prvního

V následujících dnech si užijeme protestů proti diskriminaci – od prvního se začnou zkoušet covidpasy. Jde o mezinárodní projekt na platformě EU, kterého se zúčastní dvanáct států. Oznámil to ve svém nedělním expozé na webu Andrej Babiš.
více


15.5.2021 Pavel Zeman odchází

Premiér Babiš dává od rezignace nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana ruce pryč, on sám ji zdůvodňuje nátlakem ze strany ministryně spravedlnosti a ministryně spravedlnosti Marie Benešová nátlak popírá a návrh na kárnou žalobu pokládá nikoli za nátlak, nýbrž za nutnost.
více


14.5.2021 Vzácná situace

Zřídka dojdeme ke stavu, že by se na politické scéně něco odehrálo a místo změti různých hlasů by se ozval skoro jednolitý chór. Rozhodnutí pěti stran opobloku vyvolalo pochyby až varování, snad s výjimkou servilního serveru Forum 24, který v komentáři Tony Havlíka velmi opatrně referuje o tom, co...
více


13.5.2021 Tak přece jen nedůvěra vládě

Sázka koalice Spolu na vyvolání nedůvěry vládě vychází aspoň v prvním kroku. Spojily se obě koalice, tedy pět stran opozičního demobloku, a mají dost hlasů na svolání schůze poslanecké sněmovny, aby se mohlo o nedůvěře vládě hlasovat. Hlavní bod virtuálního obžalovacího sporu je zřejmý a nedá se o...
více