5.7.2020 | Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje


4.7.2020 Česko na ošklivci

Svět je malý a šídlo v pytli neututláš. Exploze epidemie na Karvinsku se projevila v celostátní statistice, graf nepříjemně připomíná hokejku, a není tedy divu, že nám vystavily stopku tři země - Slovinsko, Estonsko a Lotyšsko – do pátečního večera. Během víkendu jich může být víc.
více


3.7.2020 Ty naše hospůdko česká

Zatím se před vývařovnami Armády spásy nekupí davy nezaměstnaných. Avíza nouze jsou ale zřejmá. Například prodejci nabízejí škodovky a cpou je oběma rukama. Loni byl zájemce na dlouhé čekačce.
více


2.7.2020 Roušky: Sbohem a na shledanou!

Ráno jsem zaskočil do naší sámošky pro chleba – bez roušky a také paní pokladní se na mě usmála, když jsem ji pozdravil. Nicméně, jak jsem se tak po místnosti rozhlížel, jedna paní tam roušku na obličeji měla a později, v Praze, jsem tu a tam někoho s rouškou zahlédl.
více


1.7.2020 Zeman školí Ameriku

V rezidenci amerického velvyslance asi museli mít radost, když na slavnostnosti Dne nezávislosti začal prezident Miloš Zeman poučovat přítomné, že heslo Black Lives Matter je rasistické, a kázal, aby si Amerika i Česko zachovaly zdravý rozum a nepodléhaly Velkým bratrům.
více


30.6.2020 Koule na noze

V pondělí večer jsme informováni o hlasování ve vládě jen od ČTK a víme teď, že se dva ministři zdrželi, ostatní hlasovali ve prospěch Andreje Babiše a proti rezoluci EP odsuzující jeho střet zájmů.
více


29.6.2020 Jak poznat druhou vlnu?

Nemocných kovidem rapidně přibývá, zlomena byla dubnová čísla. Podle nedělního údaje na mapě Hopkinsovy university máme 11423 nakažených a když se podíváme na mapu světa, pak je pěkně červená všude tam, kde žijí lidé (na Grónsku je jenom jeden maličký puntík…). Autority nás teď ujišťují, že není...
více


27.6.2020 Ropák Dostálová

Jako už tradičně udělil spolek Děti země anticenu Ropák roku, tentokrát roku 2019. Spolek který se zasloužil o paralýzu výstavby silniční infrastruktury v České republice namířil svůj hnojomet na ministryni Kláru Dostálovou za přípravu nového stavebního zákona.
více


26.6.2020 Aktuální výročí

Pokud dnes někdo aspoň nějak vnímá korejskou válku, pak je to z perspektivy televizního seriálu M.A.S.H. Ten svého času otočili na Nově třikrát, všech 256 dílů, jenže ono je to zase čtvrt století. A navíc si i tenkrát spousta lidí myslela, že se to odehrává ve vietnamské válce.
více


25.6.2020 Přehlídka na Rudém náměstí

Velkolepou vojenskou přehlídkou uprostřed Moskvy vyvrcholily v Rusku oslavy 75. výročí vítězného zakončení evropské částu světové války. Než se budeme zabývat stinnými stránkami, je třeba jasně a jednoznačně konstatovat, že podíl vojsk pod praporem Sovětského svazu byl v Evropě rozhodující.
více


24.6.2020 Zákony a prachy

Podle očekávání podpořil prezident Miloš Zeman premiéra Andreje Babiše ve věci rezoluce Evropského parlamentu. Podrobnosti známé nejsou, fakt sám lakonicky oznámil viceprezident Jiří Ovčáček. Detaily si ale lze snadno domyslet.
více


23.6.2020 Horákovou do zelinářství

Mladí pokrokáři mají pravdu, je třeba, abychom my staří bílí muži vymřeli a teprve … a v mysli mi naskočila píseň z padesátých let, která měla refrén: … pak přijdou ty krásné chvíle, chvíle, o nichž psal Marx ve svém díle, díle… Marxovi postavili v Trevíru pomník, Leninovi v Gelsenkirchenu už taky....
více


22.6.2020 Faltýnkova politická odpovědnost

Skandál kolem fungování Babišova ANO v Brně udělal velkou díru do štítu, jímž se principál oháněl proti útokům. Odrážel všechno s poukazem na to, že jde o komplot, kdežto že na rozdíl od předchozích garnitur je anonistické politické vedení neposkvrněné. A bác ho a ukáže se, že filiálka v moravské...
více


20.6.2020 Babiš není Cincinnatus

Evropský parlament nepřekvapivě schválil usnesení namířené proti možnému střetu zájmů premiéra Babiše. Nepřekvapivě proto, že střet zájmů je zde očividný a od prvního okamžiku byl ve hře. Buď hrajeme první ligu v ekonomice, nebo v politice, a na dvou koních jezdit nelze.
více


19.6.2020 Medvěd zavrčel

Zpráva o toxickém náměstkovi pražského primátora má dvě roviny, vážnou a komickou. Náměstek primátora pro bezpečnost Petr Hlubuček se nakazil koronou a tím pádem odchází do karantény nejen on, ale i celá čtyřicetihlavá rada v čele s primátorem Hřibem.
více


18.6.2020 Vladimír Železný se chystá k návratu

Není mu jedno, že se zbláznil současný svět, uvedl jako jeden z motivů svého rozhodnutí kandidovat do senátu za Trikoloru. V jiných obvodech nastupuje do volebního klání Miroslava Němcová za ODS a Michael Žantovský. To je velmi sympatické a souvisí to se smyslem senátu jako instituce.
více


17.6.2020 Princip balónu

Je to něco jako když se nafukuje meteorologický balón vodíkem. Nejdřív je to taková malá mičuda. Oni otevřou kohout plynové flašky a balón roste. Koukáte na to a říkáte si, ten musí prasknout. Roste dál.
více


16.6.2020 Za prostituci legální

Jen pošetilec by si myslel, že se pirátské vedení Prahy zabývá jen mezinárodní agendou, jako je studená válka s Čínou a Ruskem. Chce vstoupit jako silný hráč i to politiky vnitřní a v době, kdy se naše země řítí do hospodářské krize, obnovuje smělý projekt - legalizaci prostituce.
více


15.6.2020 Zpět do normálu

Patnáctý červen se stal magickým datem návratu do normálních schengenských poměrů. Bude to návrat nenávrat. Sedneme si do auta a odjedeme dejme tomu do Mnichova, a německá policie nás nebude buzerovat. Možná.
více


13.6.2020 Blamáž na pokračování

Stará zkušenost učí, že s trapností se nejlépe vypořádáme, když na ni necháme zapomenout. Naše Bezpečnostní informační služba to neudělala a v pátek zveřejnila na své webové stránce materiál s titulkem hodným Blesku: Případ „ohrožení českých komunálních politiků“ – dohady vs. fakta. V něm se...
více


12.6.2020 Obranná samoobsluha

Výraznou většinou 41 ze 69 přítomných senátorů schválil senát návrh na ústavní zakotvení práva bránit sebe i jiné podle zákonných podmínek. Shodou okolností se to stalo v den, kdy ve slovenských Vrútkách došlo k tragedii.
více


11.6.2020 Šťára v nakladatelství

Policie udělala včera šťáru v nakladatelství Guidemedia kvůli knize Holocaust pod lupou. Jde o nakladatelství, které už dříve mělo konflikt se zákonem kvůli antisemitskému škváru Jedovatá houba, o tomto svinstvu jsem psal letos v únoru. Nemohu než opakovat, co jsem napsal na téma jak je to možné:...
více


10.6.2020 Vystrčil na Tchaj-wan

Předseda senátu Miloš Vystrčil příjemně překvapil. Ukázal, že jedna z pěti či šesti větví české zahraniční politiky zastává koncept nezávislosti a odporu proti nátlaku. Je to hojivá náplast na bolestný projev ustrašenosti z minulého čtvrtka, kdy sněmovna nedokázala schválit návrh ODS na poděkování...
více


9.6.2020 Smíření se nekoná

Po sto a dvou letech opět stojí na Staroměstském náměstí mariánský sloup. O jeho zkáze jsem věděl od dětství. Můj tatínek, narozen 1909, prožil naplno revoluční události z roku 1918 a zapůsobily na něho tak mocně, že ve svých devíti letech sepsal svůj první román. Jmenoval se Rozdrcené okovy a...
více


8.6.2020 Potravinová soběstačnost, nebezpečný nesmysl

Andrej Babiš z toho nevyklouzne – návrh podalo 11 poslanců ANO, 9 poslanců SPD a po jednom komunistovi, socdemákovi a lidovci, jímž byl Marian Jurečka. Jde o to, že by se do zákona o potravinách měla vpravit povinnost navyšovat podíl českých potravin v obchodech tak, že by v roce 2027 měl činit 85...
více


6.6.2020 Blamáž jistě, ale čí?

Ricinová aféra se doposud odehrávala v rovině grotesky, v níž se prezident Zeman domníval že jde o projímadlo, zatímco se primátor Hřib odebral na neznámé místo. V pátek ale došlo ke zvratu, Česko vyhostilo dva ruské diplomaty, Rusko zuří a hrozí odvetou (po vyhoštění diplomatů vždy dochází k...
více


5.6.2020 Svatá panna po sto a dvou letech na svém místě

Mariánský sloup, pomník statečné obrany před švédskou soldateskou, která právě na sklonku třicetileté války vyplundrovala Pražský hrad a vykradla rudolfínskou sbírku, je opět na svém místě na Staroměstském náměstí v Praze.
více


4.6.2020 Tak zase Česko-Slovensko

Bylo by to laciné, kdybych ironizoval bombastičnost aktu obnovení volného styku mezi dvěma státy, které pocitově pořád spolu sounáleží a k sobě patří. Jen to si neodpustím, že bylo docela legrační to doposud stávající, že můžeme, ale jenom na 48 hodin.
více


3.6.2020 Zavařeno na malér

Zatím to nevypadá na to, že by politická bitva v brněnské odnoži ANO vážně ohrozila Babišův podnik, ale co není, může být. Lidé mají dnes jiné starosti, než aby bez dechu sledovali vystoupení Petra Vokřála a zkoumali, zdali je brněnské ANO opravdu napojené na podsvětí, nebo není.
více


2.6.2020 Cestovací semafor

Vláda schválila seznam evropských zemí, rozdělila je do tří pásem podle rizika. Vysokým rizikem označila cestování do Británie a Švédska. Působí trochu komicky, že červené, tedy maximálně rizikové, je i Severní Irsko, tedy britská část Irska. To je žluté, čili má střední rizikovost.
více


1.6.2020 Blahopřání na oběžnou dráhu

Tak jsme se konečně dočkali… Ano, tak se to zpívalo v písničce Dobrý den, majore Gagarine… Tehdy bylo všechno jinak a když se na tu dobu podívám s odstupem půlky století, připadá mi jako cop nebo pomlázka spletená z iluzí a nadějí.
více


30.5.2020 Pirát žaluje v Bruselu na hlasování v parlamentu

Europoslanec za Piráty Marcel Kolaja si pospíšil a žaloval v Bruselu, že Parlament České republiky zvolil tři nové členy do Rady České televize. Zatím tu informaci máme jenom z jeho vítězného výkřiku na Twitteru, takže těžko soudit. Situaci charakterizuje jako volbu členů rady ČT v režii ANO.
více


29.5.2020 Zlatá Krnda

Nehorázné výkony pražského primátora Hřiba a jeho party přesahují ta nejhorší očekávání. Podařilo se mu v rekordní době zbavit Adrianu Krnáčovou čestného titulu nejhoršího primátora v dějinách města.
více


28.5.2020 Změna v Radě ČT a nezávislost televize

Do Rady České televize zvolila poslanecká sněmovna nové členy. Jsou jimi ekonomka Hana Lipovská, moderátor Lubomír Veselý alias Xaver a publicista z Lidových novin a šachista Pavel Matocha.
více


27.5.2020 Podpora Izraele

Komicky vyznívá titulek, který jsem zahlédl na serveru irozhlas.cz, že Izrael není na kritiku zvyklý. To je samozřejmě nesmysl a dokonce je to výsměch realitě, protože jestli je některý suverénní stát permanentně ohrožován, napadán vším možným, od raket po verbální štvaní, natož pak kritizován, pak...
více


26.5.2020 Klabzubova jedenáctka 2

Vcelku je jasné, co je to ministr. Ani s náměstkem ministra si nemusíme lámat hlavu: když je ministr nemocný nebo má dovolenou nebo je v cizině, zaskočí náměstek. Co je to ale zmocněnec?
více


25.5.2020 Soudit se, nebo nesoudit

Koronovirová krize končí – pravda, na Karvinsku si lidé opravdu nemyslí, že to končí. Zatímco až doposud to bylo něco jako generální zkouška na to co dělat, až vypukne opravdová morová rána, na Karvinsku se bude nejspíš zkoušet, jak řešit lokální problém.
více