9.12.2019 | Svátek má Vratislav


9.12.2019 Drzost? Ano. A co má bejt?

Šéf poslaneckého klubu Pirát Jakub Michálek veřejně prohlásil, že TOP 09 by měla zahynout a že osoba Miroslava Kalouska je zátěž pro opozici, a tudíž že by měl jít na penzi. Z toho hned vznikly úvahy o tom, že je to drzost a že Michálkovi bylo devět, když Kalousek vstoupil do politického ringu.
více


7.12.2019 Co bude dál

V tomto týdnu došlo k dvěma událostem, které budou mít vliv na naši politickou scénu. Zdánlivě se nic moc nestalo, nicméně posun je významný.
více


6.12.2019 Otázka důležitosti

Poté, co nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman přehrál kauzu papírů jedné hospody zpět k vyšetření policii, poté, co takto zahrál malou domů, na politické scéně převládá rozčilený kvikot oživený ojedinělými akty mužnosti, jako když Pirát ve sněmovně vypnul Babišovi mikrofon.
více


5.12.2019 Státnický čin Pavla Zemana

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman překvapil svým středečním vystoupením asi každého a osvědčil se jako odpovědný politický stratég. Zrušil usnesení o zastavení trestního stíhání Andreje Babiše a Jany Mayerové. Nicméně zastavení platí pro členy Babišovy rodiny (nikoli pro syna Andreje, ten se...
více


4.12.2019 Tanec mezi vajec

Tak tomu říkala moje italská tetička Cezarina svou mile pokroucenou češtinou. My bychom to označili jako tanec mezi vejci, co předvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.
více


3.12.2019 Velký problém pro premiéra, pro republiku

Andreje Babiše zjevně dohonilo to, co bylo zjevné od začátku, že totiž sloučení funkce vrcholného veřejného představitele je neslučitelné s pozicí dominantního podnikatele v tak významném sektoru, jako je zemědělství a potraviny. Když k tomu připočteme média, je na malér zaděláno.
více


2.12.2019 Kolaps se nekonal

Víkend se měl stát hraničním Armagedonem, neboť se přešlo na jiný mýtný systém a zatím se do nového systému nepřihlásilo na 130 tisíc kamionů, převážně ze zahraničí. Čekaly se až čtyřicetikilometrové fronty. Dobře, že se na nový systém přešlo v neděli, to byl na silnicích klid.
více


30.11.2019 Více peněz na obranu

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg oznámil před chystaným summitem paktu, že celkové výdaje na obranu stouply o 4,2 procenta a počet zemí splňujících žádoucí podíl dvou procent HDP stoupl na devět. Česká republika mezi nimi není, nicméně je mezi státy, kteří přislíbily mety dosáhnout do pěti...
více


29.11.2019 Úspěchy EET

Ministryně financí Alena Schillerová oznámila na tiskové konferenci, že EET přinese v příštím roce 15,2 miliardy korun. Jednu věc neoznámila. Jak zjistila, že nějakých iks miliard přinese EET?
více


28.11.2019 Vlády kontra města

Vždycky se tu snažím o nezaujatý pohled na politické události. Několikrát jsem se tu ironicky vyslovoval o válce současného vedení Prahy s Čínou a když teď premiér Babiš vybízí pražského primátora Hřiba, aby si hleděl hlavně úklidu odpadků, jde v podstatě o totéž.
více


27.11.2019 Zveřejněna zpráva BIS

Když si pročteme veřejně dostupnou výroční zprávu BIS, uvědomíme si, že tato státní instituce patří k výjimkám, které deklarují bezespornou sounáležitost se Západem. Není jediná, samozřejmě, stejné ohodnocení by si zasloužila kupříkladu i Armáda České republiky.
více


26.11.2019 Přijmout, či nepřijmout

O přijetí eura se tu bavíme čtvrt století. Nová šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová otevřela tohle téma ve svém sjezdovém projevu a pak s mírnou většinou zvítězila nad Tomášem Czerninem.
více


25.11.2019 V čele krasava s kérkou

V šílené době mají šílené nápady šanci zaujmout a takový už jednou byl v nedlouhých dějinách politické strany, momentálně ponořené pod pětiprocentní hranici, nicméně v parlamentu díky minulé slávě setrvávající. Bylo přece šílené, že si TOP 09 vzala jako maskota stoletého spícího aristokrata...
více


23.11.2019 Potěšující výzkum

Vítány jsou výzkumy veřejného mínění, ze kterých vychází něco jiného než nějaké deprimující zjištění. Takový výzkum zveřejnil STEM/MARK. Výzkumníci se ptali lidí na kvalitu prezidentů. Měli jsme tři, Václava Havla, Václava Klause a teď máme Miloše Zemana.
více


22.11.2019 Dobrá rada

Doprava je bolestný problém a státní správa i samospráva se starají o to, aby byl ještě bolestnější. Už brzy se výrazně zhorší přechodem na nový systém vybírání mýta. Bylo u nás zavedeno zákonem z roku 2007, to je pouhých dvanáct let.
více


21.11.2019 Rukama se taky dá jíst

Senátní bezpečnostní výbor je pro to, aby se Listina základních práv a svobod doplnila o výslovné právo bránit zbraní sebe i jiné. Lidé toto právo ze zákona mají už dnes, a tudíž by se mohlo zdát, že jde o nadbytečné opatření. Nadbytečné není, protože je to pokus čelit tlaku evropských institucí.
více


20.11.2019 Nová generální linie

Miroslav Kalousek je bezesporu jedna z nejvýraznějších postav naší politické scény. I to je důvod, proč budí tolik emocí – na politickou scénu platí přirovnání s kýblem krabů, toho nejšikovnějšího, který vyleze moc nahoru, jeho méně šikovní druzi stáhnou dolů.
více


19.11.2019 Vítaná daň

Od příštího roku mají Google a Facebook platit digitální daň. Vláda si obvykle nezíská popularitu uvalením nějaké daně – ono záleží na tom, na koho ji uvalí.
více


18.11.2019 Politický víkend

Zdaleka to nebylo jen vzpomínání a slavení významného výročí. V sobotu se v Praze konala na Letenské pláni velká demonstrace pořádaná společností Milion chvilek pro demokracii a neděle patřila oslavám i politickému vyjádření.
více


16.11.2019 Klidně o 17. listopadu

Před třiceti lety nastalo jakési „pink“ a praskl komunistický režim. Nelze jinak, musím být osobní.
více


15.11.2019 Jak jsme (ne)spokojeni

Průzkum STEM ukázal, že míra spokojenosti dosahuje takřka rekordní výše – 64 procent si myslí, že současný režim je lepší než ten předlistopadový. Na Novinkách uveřejnili graf od roku 1992. Je zajímavé, jak se křivka nespokojenosti a spokojenosti zrcadlově promítá.
více


14.11.2019 Prchejte, sirotci přicházejí

Sirotci paní Šojdrové se opět vynořili z mlh a přicházejí na politickou scénu. Je to typický zástupný politický problém bez reálného jádra. Ti lidé pravděpodobně nejsou sirotci a není jim sedmnáct a nestojí o to sedět v nějakém děcáku v Ouholičkách, nýbrž chtějí být v Dusseldorfu, lépe pak v...
více


13.11.2019 Vrtulníky pro armádu

Naše armáda je součástí ozbrojených sil NATO. Součinnost a kompatibilita, to jsou zásadní předpoklady fungující spolupráce. Je dobře, že se česká vláda dohodla se slovenskou o ještě užší součinnosti leteckých sil.
více


12.11.2019 Zmatené pojmy

Společnost Milion chvilek pro demokracii dává Babišovi ultimátum a oficiálně ho vyhlásí v sobotu v Praze na Letenské pláni. Ultimátum zní nějak tak, že se Babiš má zbavit Agrofertu, vyhodit Benešovou a prodat média, nebo odstoupit.
více


11.11.2019 Budou menší pole

Jak slíbili, tak splnili. Už před rokem vláda schválila návrh ministerstva zemědělství omezit plochy monokultur na třicet hektarů. A je to tady, tak to bude. Napadá mě coby městského laika, kolik to je, těch třicet hektarů?
více


9.11.2019 Před třiceti lety padla Zeď

Nezapomenu na noc, kdy jsem se o pádu Zdi v Berlíně dozvěděl. Bylo to v noci, jel sem tehdy autem se svým kolegou, romanistou Josefem Hajným do Říma, kde se chystalo svatořečení Anežky České. Tedy: směřovali jsme do Vídně, kde jsme chtěli nechat auto a pokračovat vlakem, ale to je vedlejší.
více


8.11.2019 V Lucemburku o solidaritě

Premiér Andrej Babiš je v Lucemburku a jedná s tamním premiérem Xavierem Bettelem. Navazuje na pražský summit 16 členských států Unie, který jednal o budoucnosti evropských fondů politiky soudržnosti.
více


7.11.2019 Peníze berou, peníze dávají

Zatímco se investice fakticky zastavily, dálnice desítky let rozestavěné jsou ozdobeny nehybnými postavami Pepy opírajícího se o lopatu, desetikilometrová železnice na letišti se plánuje málem na 22. století (a vzhledem k tomu, že nebude nikdy, je to jedno), o energetice se jenom žvaní, ve školství...
více


6.11.2019 Pirát Michálek pokračuje

Není to zas tak úplná maličkost na naší politické scéně. U Pirátů byla rodinná bouřka, poškorpili se dva místopředsedové Mikuláš Peksa a Jakub Michálek a na druhého z obou pánů padlo podezření, že se chová hulvátsky a arogantně.
více


5.11.2019 Sen žactva naplněn

Stávka učitelů, to bude jásotu v českých školách, při pondělku se jich ke stávce přihlásilo šest tisíc! Ono to pro ty žáčky asi růžové nebude, předpokládám. Nakonec asi ani pro ty učitele to nebude tak, že by si dali nohy na katedru a ruce za hlavu. Běda, kdyby si ve stávkující škole ve vyučovací...
více


4.11.2019 Debata o volbách

Čas od času se u nás rodí nápady na změnu volebního systému. Obvykle to vznikne z nějaké momentální situace. Některé pokusy se nepovedly, jako když ODS v opojení úspěšnosti triku s opoziční smlouvou s ČSSD společně iniciovala takovou změnu volebního systému, která by těmto tehdy úspěšným partajím...
více


2.11.2019 Obstrukce proti obstrukci

Zabetonovaný parlament se dostává do bezvýchodné situace, takže dochází ke groteskním výjevům. Opozice obstruovala přijetí vládního návrhu na zvýšení daní, načež v pátek ministryně Maláčová obstruoval poslaneckou úpravu zákona o zvýšení rodičovského příspěvku.
více


1.11.2019 Pirátské ptydepe

Termín ptydepe známe ze hry Václava Havla Vyrozumění. Slovo vstoupilo do jazyka s významem podobným Orwellovu slovu newspeak. Rozdíly v nich jsou – pro ptydepe se vžil význam ve smyslu nesrozumitelného blábolu institucionálního sdělení, kdežto newspeak už je podbarven mocensky. Chápu to tak, že...
více


31.10.2019 Divadlo, ve kterém se zívá

V parlamentu dávají nepříliš poutavé divadlo na téma Kterak hrdinná opozice brání zlé vládě zvýšit daně. Jelikož měla málo voličů, a tudíž má málo poslanců, snaží se opozice dělat obstrukce, tedy zdržovat jednání sněmovny nekonečnými proslovy.
více


30.10.2019 Komunisté podrželi Grospiče

Tahle strana dovedla vždycky tvrdě zatočit s těmi, kteří nedrželi linii. Takže když v úterý rokovali o veřejném vystoupení poslance Stanislava Grospiče a neodmítli ho, znamená to, že Grospič je v linii strany: invaze vojsk Varšavská smlouva a následný vojenský dozor Sovětské armády nebyla okupace a...
více


29.10.2019 Metalizace v poměrně klidném duchu

Pošetilé byly předpovědi, že prezident Miloš Zeman oznámí na slavnostním večeru ve Vladislavském sále 28. října svoji abdikaci. Ceremoniál se odbyl důstojně, svůj dlouhý projev přednesl prezident jako vždy spatra, tentokrát v sedě, nicméně řády předával ve stoje.
více