28.9.2020 | Den české státnosti


28.9.2020 Malování čerta na zeď

Dění v Bělorusku nás může zajímat, nějaké vyústění do podoby rozumných poměrů bez zfalšovaných voleb není nikterak výstřední přání. Nicméně ať to tam dopadne jakkoli, nebude to mít bezprostřední dopad na nás, tedy ani v Česku, ani v Evropě jako takové. S jiným nasazením zájmu sledujeme události...
více


26.9.2020 Babišův hlas v OSN

Ne snad, že by měl projev premiéra Andreje Babiše v rámci rozpravy Valného shromáždění nějaký význam, už proto, že faktický význam nemá sama OSN. Nicméně je třeba, aby prezident nebo premiér promluvil a jelikož je náš prezident na trvalé zdravotní dovolené, stejně jako loni se úlohy ujal premiér.
více


25.9.2020 Očekávaná nepořízená

V rámci povinného optimismu ohlásil premiér Andrej Babiš po schůzce s šéfkou komise von der Leyen, jak je dobře, že nový návrh na řešení migrace neobsahuje povinné kvóty. On ho sice v podstatě obsahuje, ale dává přece jen jakýsi prostor k podobným vyjádřením.
více


24.9.2020 Příliš mnoho detailů

Ďábel se skrývá v detailu, to je všeobecně známo. Nový návrh Evropské komise na revizi azylového migračního systému se skládá jenom detailů, z kterých jeden každý se může stát ďáblovou skrýší. Návrh rozeznává běžné a krizové situace.
více


23.9.2020 Bělorusko a Kypr

Bělorusko není členem Evropské unie, kdežto Kypr ano. Otázka pro chytré hlavičky: v čí prospěch upíná vedení unie svaly, ve prospěch protestujících Bělorusů, nebo ve prospěch Kypru ohrožovaného tureckou rozpínavostí?
více


22.9.2020 Nastává plukovnický režim

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch odešel ve stylu čert vyletěl z elektriky, aspoň na pohled. Ve skutečnosti to bylo ve stylu japonské klasiky, kdy šógun pokynul vějířem a hodnostář spáchal seppuku, vulgárně harakiri.
více


21.9.2020 ANO jde dolů

Podle posledního průzkumu voličských preferencí ANO kleslo pod 30 procent. Stále silně vede nad Piráty na druhé pozici, ale už to není dvakrát.
více


19.9.2020 Jak s Rafajem

V koronavirové bouři zanikla kauza prezidenta Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petra Rafaje. Vůči tomuto činovníkovi se vznesla doslova vlna nevole. To je závažné, protože ÚOHS hraje rozhodující roli v mnoha zásadních ekonomických rozhodnutích.
více


18.9.2020 Ze 40 na 55

Hospodářské oživení a Zelenou Evropu navrhla ve svém projevu o stavu Evropské unie šéfka komise Ursula von der Leyen. Mýlil by se ten, kdo by chtěl tvrdit, že v jejím projevu nebylo nic nového. Do roku 2030, tedy za deset let, by se úroveň emisí měla snížit ne o 40, ale o 55 procent.
více


17.9.2020 Slepičí bitva

Piráti protlačili návrh zákona o zákazu klecového chovu slepic a k překvapení toho mála lidí, kteří se o politiku zajímají, se k nim připojili i sociální demokrati, navzdory doporučení jejich vlastního ministra zemědělství.
více


16.9.2020 Trumpův historický úspěch

Diplomatické styky s Izraelem navázal po Spojených arabských emirátech také Bahrajn. Dohoda byla podepsána v Bílém, domě, sídle prezidenta Spojených států. Bude to chtít hodně úsilí zeslabit úlohu Donalda Trumpa v tomto historickém kroku.
více


15.9.2020 Podržený Lukašenko

Podobnost situace v Bělorusku 2020 a Československu koncem osmdesátých let je svůdná. Svádí k výroku, že jde o totéž, a s obrazy této paralely se můžeme často setkat. Bohužel je to podobnost klamná.
více


14.9.2020 Jezero Most

Je to trochu legrační – zahajovat jezero. Jezero Most je už na svém místě hezkých pár let, je to obrovská plocha vody, větší než Máchovo jezero. Nicméně teď se otevřelo veřejnosti, smí se k němu a lze využívat vše, co jezero nabízí.
více


12.9.2020 Jako by to bylo včera

To jsem takhle pěkně seděl u počítače, bydlel jsem tenkrát ještě v Praze, a volala mi ze Států moje kamarádka Mary Stanton. Nedělejte z toho žádné závěry, znali jsme se dávno před tím, než se do Států provdala.
více


11.9.2020 Vystrčený Vystrčil

Miloš Vystrčil a všichni, kteří s ním jeli na Tchaj-wan, mohou zapomenout na to, že by chtěli navštívit Čínskou lidovou republiku. Pokud to jsou podnikatelé, v pevninské Číně nevydělají ani jüan.
více


10.9.2020 Dva tlaky

Udělejme pokus. Shromáždíme sto lidí, to číslo volím jen pro názornost, aby se to dobře počítalo. Postavíme před ně dva profesory medicíny. Jeden bude hlásat tři er, roušky, rozestupy, ruce, a bude nabádat k maximální opatrnosti. Druhý vysvětlí, že jde o bagatelní nákazu uměle zveličenou médii a...
více


9.9.2020 Z premiantů propadáci

Charles de Gaulle si prý měl postěžovat, jak je těžké vládnout národu, který má tři sta druhů sýrů. My Češi tři sta druhů sýrů nemáme, ale jinak jsme taky pěkný bestie. Andrej Babiš to má teď těžké.
více


8.9.2020 Jiří Menzel, 1938 - 2020

Petr Adler
Jak má stát kamera? ptával se Jaromír Šofr svého režiséra Jiřího Menzela. Ve výši očí, zněla Menzelova pravidelná odpověď. Pan režisér chce kameru ve výši očí! volal Šofr na své pomocníky. A když to bylo všechno v pořádku, ozval se Jiří Menzel: Jo, bezvadný, jenže já stál pokrčenej v kolenou.
více


7.9.2020 Strašný trest – nesmět k Zemanovi

Předseda senátu Miloš Vystrčil se dočkal brzy po návratu z Tchaj-wanu prvního trestu. Zatím ho netrefil žádný blesk vyslaný z Pekingu, dopadla na něho drtivá pěst podržtašky čínských komunistů, prezidenta Zemana. Ten vyhlásil, že Vystrčil nebude zván na porady nejvyšších ústavních činitelů.
více


5.9.2020 Druhá vlna, ale čeho?

Statistiky jsou hrozivé. Čísla převyšují vše, co jsme zažívali na jaře, kdy se děti probouzely v noci s křikem, že zemřou a spočinou ve společném hrobě s tatínkem a maminkou. Čísla jsou dnes vyšší.
více


4.9.2020 Vina a mafiánský stát

Za mafiánský stát označil prestižní německý list Die Welt Slovensko poté, co soud v Pezinku osvobodil Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovou z obvinění, že zosnovali vraždu Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové.
více


3.9.2020 Vystrčil for prezident

K situaci v Hongkongu se ve středu vyjádřil předseda senátu Miloš Vystrčil. Kritizoval Čínu, že porušila zásadu jedna země, dva systémy, a žádá, aby se Česko za Hongkong postavilo.
více


2.9.2020 Udělejte volby v Hongkongu

Studenou vodou osprchoval horkou hlavu čínského ministra zahraničí Wanga I jeho německý protějšek Heiko Maas. Taky se Maas odmítavě vyjádřil k Wangově nehorázné výhrůžce na adresu českého předsedy senátu Vystrčila kvůli jeho návštěvě Tchaj-wanu.
více


1.9.2020 Střelba do tmy

Vysokou cenu že zaplatí předseda senátu Miloš Vystrčil za svou cestu na Tchaj-wan. Slíbil to čínský ministr zahraničí Wang I. Může to znamenat cokoli v širokém rozpětí, počínaje zákazem procházky po Čínské zdi a konče dávkou sarinu.
více


31.8.2020 Vystrčil v Tchaj-pej

Předseda senátu Miloš Vystrčil zahájil týdenní návštěvu Tchaj-wanu. Je jistě v pořádku, že ústavní činitel navštíví zemi, se kterou udržujeme přátelské vztahy a máme s ní výhodné vztahy ekonomické. Netřeba se tvářit, že je to normální cesta, jako kdyby jel dejme tomu do Portugalska nebo Thajska.
více


29.8.2020 Babiš, dobrá víla důchodců

Důchodci dostanou pět tisíc na přilepšenou ještě před Vánoci. Od koho? Oni si řeknou: je to od koalice ANO a ČSSD s podporou komunistů, tak to abychom ty hlasy rozložili spravedlivě, nesmíme zapomenout na paní Maláčovou, vždyť to přilepšení vzešlo z její hlavy.
více


28.8.2020 Koronavirus: Všeobecná fackovačka

Rakušáci na hranicích obrazně vzato nafackovali všem – dvanáct hodin ve frontě kvůli vypisování lejstra, které stoprocentně nebude vůbec k ničemu. Do Paříže smíme, ale s paklem rezervních roušek, a do Londýna taky můžem, ale musíme počítat se čtrnáctidenní karanténou, na Churchilla pomalovaného...
více


27.8.2020 Konec dřív, než nastal začátek

Generál Petr Pavel zjevně pomýšlí na to, že se pustí do volebního klání o prezidentský úřad. Naši prezidenti od roku 1918 většinově měli za sebou kriminál (Antonín Novotný a Antonín Zápotocký německý koncentrák, Václav Havel komunistický kriminál, Emil Hácha v kriminále zemřel), nebo emigraci...
více


26.8.2020 Ministerstvo chaosu

Humoristé mají nyní žně a hrozí nebezpečí, že se všichni uchechtáme k smrti. Kde jsou ty časy, kdy jsme se smáli DPH na pivo ve flašce nalité do kelímku přeneseného ze stánku dovnitř hospody:
více


25.8.2020 Každý Maďar může za to, že…

Však víte, co říkal o Maďarech sapér Vodička. Tato anebo jiná pošetilost našince napadne nad zprávou, že docent Rostislav Maďar praštil svou funkcí v pracovní skupině pro uvolňování karantény. Přesné důvody známy nejsou, on sám oznámil, že odchází kvůli podpásovým útokům, naopak ministr...
více


24.8.2020 Bohatý týden

Byl to týden pro smíšky. Z tance kolem roušek se udělala estráda – teď mě napadá, že jako Aram Chačaturjan složil Šavlový tanec, Adam Vojtěch by mohl složit Rouškový tanec. Musel by mít dvakrát rychlejší rytmus než ten šavlový. A ten tanec kolem přidání důchodcům?
více


22.8.2020 Za hranicí komiky

Něco je tak snadné zesměšňovat, že je až trapné to dělat. Trapné je vyjadřovat se k výrokům Miloše Zemana. Trapné je napsat „tak nám... (dosaďte cokoli, třeba nařídili roušky)… paní Müllerová“. Vtip by měl mít ostří a neměl by se ubírat nejsnazší cestou.
více


21.8.2020 O co jde

Nejdřív roušky jo a pak zase ne. Tohle je příležitost k velikému povyku a však taky nastoupila obvyklá sestava: Petr Fiala se starostlivým výrazem v obličeji, jemu po boku pirát Bartoš s dredy už úhledně připlácanými k lebce a v saku a kravatě, na křídle paní Pekarová a další dva pánové, co neznám...
více


20.8.2020 Tohle se líbit nebude

Roušky nastupují v rytmu písně „zítra se bude roušit všude“. Jak na to veřejnost odpoví? Od nadšení náss dělí příkop plný otazníků. Máme semaforovou mapu a ta je bílá s výjimkou zelené Prahy a okresu Frýdek – Místek. V pondělí do divadla bez roušky, ve středu s rouškou, na stadion pět tisíc lidí...
více


19.8.2020 Pardálové z prognosťáku nezklamali - doplněno

K novým, tentokrát mezinárodně legitimním a uznaným prezidentským volbám vyzvali Bělorusko prezidenti V4, tedy i Miloš Zeman. Jeho spoluúčast na prohlášení je vítaná. Vyjádřit se mohl dříve a tím by rozptýlil pochyby kolem svého postoje k této kauze, ale později je lépe než nikdy.
více


18.8.2020 Plošně nikdy, takže od prvního

Plošná hygienická opatření vyloučil premiér Andrej Babiš, takže budou zavedena od prvního září. Roušky všude, ve školách na chodbě, ve třídách ne. Tamhle jo, tamhle ne. Měl by na to být semafor. Jenže semafor se už vyzkoušel, je osemaforovaná celá republika a není to k ničemu, protože se to plesklo...
více