18.8.2019 | Svátek má Helena


17.8.2019 Je to jasné, nastává nejasno

Když před pár dny vzkázal Andrej Babiš od svého dovolenkového moře, že se zachová razantně, dalo se čekat, že podá ústavní žalobu na Zemana pro konání proti ústavě. Nebo že zruší ministerstvo kultury. Nebo že něco jiného.
více


16.8.2019 Hlas rozumu z vlády

Je to překvapující, ale i to se stává – v poslední době to bývá spojeno s osobou nového ministra průmyslu Karla Havlíčka. Na něm je sympatické i to, že šel do politiky až poté, co se zbavil svého podnikání.
více


15.8.2019 Ringo for minister

Nic jiného než nominace Františka Ringo Čecha do pozice ministra kultury nemůže krachující podnik Jana Hamáčka zachránit. Toto není informace prosáklá z nejvyšších kruhů politiky, nýbrž můj soukromý nápad.
více


14.8.2019 To bude bouře

Ve dny, kdy se projednávají rozpočty, informoval Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost NÚKIB, že cizí mocnost zaútočila v červnu na ministerstvo zahraničí, pochopitelně že kyberneticky. Deník N už ví od dobře informovaných zdrojů, že onou mocností je Rusko. Bleskově se ozval ministr vnitra Jan...
více


13.8.2019 Foldyna, kandidát na vyhazov

Po Václavu Klausovi ml. zraje na stranický vyhazov Jaroslav Foldyna, tentokrát jde o sociální demokracii. Ministr zahraničí Tomáš Petříček už vzkázal přes média, že Foldyna do sociální demokracie nepatří.
více


12.8.2019 Vůně peněz

Jenom abychom vytušili, o co jde, město Praha má příjmy 60 miliard korun a výdaje 78 miliard. Deficit je to, jak čteme na webu praha.eu, pouze zdánlivý. No comment.
více


10.8.2019 Od sysla k hrabošovi

Na hraboše vymyslelo ministerstvo zemědělství metodu osvědčenou při boji proti Jožinovi z Bažin: je třeba ho zasypat jedovatým práškem. Je kupodivu, že vůbec někoho může něco podobného napadnout v době, která je tak ostražitá proti chemickým aplikacím.
více


9.8.2019 Jezte jinak

Auta půjdou do šrotu, Martin Bursík nám už prozradil, že my, co máme auto, máme poslední v životě. To ale nebude stačit, to už taky víme. Vždyť Evropa se podílí na škodlivých emisích celosvětově devíti procenty a v nich je započítáno všechno čmoudící a smrdící a auta včetně náklaďáků v tom hrají...
více


8.8.2019 Dobré důvody

Některé trestní kauzy jdou natolik proti základnímu lidskému uvažování, že podrývají důvěru v právní řád. Namátkou uvedu nedávné rozhodnutí ve věci povinného písemného vyjádření postoje ve věci okupace Krymu ruským uchazečům o ubytování v hotelu. Kauza takzvaných politických trafik je také na hraně...
více


7.8.2019 Čas změny

Organizace Extinction Rebellion se už exponovala v Praze a spoluorganizovala malou nenásilnou demonstraci před ministerstvem životního prostředí. Malou a nenásilnou, v době informační vyprahlosti se jí dostalo nebývalé publicity, a je tudíž i v úvodníku Neviditelného psa. Protest je zaměřen hlavně...
více


6.8.2019 Pravice bližší až nejbližší

Hospodářské noviny odkazují na výzkumy Sociologického ústavu Akademie věd. Ty ukazují, že to se sbližováním pravice nebude zas tak moc horké. Součet podpory pravicové koalice vychází o pět procent méně, než je součet odhadů čtyř pravicových stran. Jsou i další výzkumy, poukazující na averzi...
více


5.8.2019 Sekat, nebo nesekat?

Nebudu si cucat z palce pseudokauzy, trápí mě sucho jako asi každého. Na iDnesu bude v Rozstřelu radit Ondřej Fous a Jan Šíma, jak to má s trávníky být.
více


3.8.2019 Likvidace nastupuje

Mráz přichází už ne z Kremlu, ale z Reichstagu v Berlíně. Němečtí zákonodárci chystají ekologickou daň, takže litr nafty bude dražší o 13 korun a levnější bude elektřina pro elektroauta. Jinak že se nepodaří do lidí ten nesmysl zvaný e-auto nabušit.
více


2.8.2019 Letní osvěžení

Pěnou dní prolétla miniaféra kolem sprejerů na Karlově mostě. Zopakuji mimopražským: dva turisté (psalo se o mladících, jednomu bylo třicet, to by už měl chlap mít rozum) vyvedli na pilíř Karlova mostu nápis 2x5 metrů. Chytli je, je z toho tahanice, ale podstatné je, že než se památkáři sjednotili,...
více


1.8.2019 Konec jednoho dějství

Patálie kolem výměny ministra kultury dospěla té fáze, že zmizela z horizontu veřejného zájmu. Nicméně k jednatřicátému červenci jedno jednání této frašky končí a je slušné se pozastavit nad aktuálním stavem.
více


31.7.2019 Prostor pro chytráctví

Čteme titulek: Vláda chce tajně vyslat komando pro rukojmí. V podtextu: Vláda chce zase něco udělat mimo vůli a dohled občanské společnosti. Podívejme se na věc z druhé strany. Dejme tomu, že nějací spasitelé světa ve jménu Alláha nebo trvale udržitelného rozvoje nebo práv patnáctého pohlaví zadrží...
více


30.7.2019 To tu ještě nebylo

Zdálo by se, že už všechno bylo, ale přece jenom… Že by předseda vlády dal tak bezprostředně zapravdu významnému předákovi opoziční strany, tak tohle asi nepamatuje ani komentátor Petr Nováček, který jinak pamatuje všechno.
více


29.7.2019 Už ne otloukánek, ale otloukánek

Andrej Babiš se v sobotním Právu zásadně vyjádřil k aktuální situaci. Vyrobilo ji aktuální vedení ČSSD, které pod Sobotkovým vlivem dotlačilo Hamáčka k vyhazovu Staňka, aby podrazilo Hamáčkovi nohy. Takže Babiš za nic nemůže, a proto vydává toto zásadní prohlášení, že už má všeho po krk.
více


27.7.2019 25 let BIS

Bezpečnostní informační služba je tu s námi už čtvrt století. O její činnosti mnoho nevíme, jedinou konkrétní informaci podal Miloš Zeman, prezident republiky. Podle něho jsou v tajné službě České republiky čučkaři.
více


26.7.2019 Umění nechat se zfackovat

Dostat facku nebo plivanec do ksichtu, to je hned. Ale ustát to a tvářit se, že se nic neděje, to je obtížné a premiér Babiš i předseda sociální demokracie Hamáček to dovedou mistrovsky. Nutno ovšem podotknout, že už získali cvik, tedy rutinu.
více


25.7.2019 Senát schválil ústavní žalobu

O tři hlasy schválil senát ústavní žalobu na prezidenta. Ve prospěch žaloby hlasovalo 48 senátorů, proti 27, ze sociálních demokratů pro žalobu hlasoval Jiří Dienstbier. V žalobě je osm bodů, osm prohřešků prezidenta Miloše Zemana proti ústavě.
více


24.7.2019 Johnson se stává britským premiérem

V britské tragifrašce došlo k jedné změně: Theresa May odchází z Downing Street a vystřídá ji Boris Johnson. Vše ostatní zůstává při starém, zejména je to složení britského parlamentu. Evropský parlament se pozměnil, alkoholem umírněného eurofederalistu Junckera vystřídala eurofederalistka von...
více


23.7.2019 Konec Realistů

Pro nezájem veřejnosti i straníků se v pondělí sama rozpustila politická strana Realisté. Jejím duchovním otcem byl při založení v roce 2016 politolog Petr Robejšek, dobře známý i čtenářům Neviditelného psa. Jeho názory jsou vskutku realistické a ty vtiskl této politické straně: soustředil se na...
více


22.7.2019 Piráti svou cestou

Piráti nepůjdou do předvolebního bloku demokratických stran proponovaného Vítem Rakušanem. Sdělil to veřejnosti jejich místopředseda Jakub Michálek. Jeho slova netřeba brát na lehkou váhu. Zdá se, že naši Piráti patří k mimořádně úspěšným politickým stranám v evropském měřítku.
více


20.7.2019 Ústavní ochrana vody

Všimněte si zajímavého jevu: když něco nejde a něco nefunguje, nebo to funguje blbě, není to proto, že je někdo líný a neschopný. Není legislativa. Tahle věta není legislativa by se měla vymýtit z českého jazyka. Nejde to, protože na to není legislativa. Ale to je žertík jen tak na okraj.
více


19.7.2019 Snaha o hrdost

Ušli jsme dobrý kus cesty za dobu velmi krátkou! Včera jsou to tři roky, kdy Čtyřka podělaných, konkrétně prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka, předseda senátu Milan Štěch a předseda sněmovny Jan Hamáček poslali do Pekingu poníženou omluvnou supliku kvůli tomu, že se ministr kultury...
více


18.7.2019 Zelené temno

Těsné potvrzení vedoucí pozice v Evropské komisi pro Ursulu von der Leyen je předzvěst neklidných časů pro další směřování Evropské unie. Víme o ní málo, něčemu se až nechce věřit, jako třeba těm těhotenským uniformám pro Bundeswehr, ministryní obrany byla až doposud (kde jsou ty časy, kdy se úřad...
více


17.7.2019 105 procent alibi

Tak se jmenovala jedna z prvních detektivek natočených komunistickou kinematografií a s naším případem opravdu souvisí jen názvem. Následný vývoj kauzy Staněk opravdu nabyl už čistě groteskní podoby. Zatímco Jan Hamáček tvrdí, že krize je věcí premiéra a ten ji má vyřídit, Andrej Babiš oponuje, že...
více


16.7.2019 Chytrá horákyně náš vzor

Bezmezná je vynalézavost sociálních demokratů v sebezesměšnění. Čekalo se, že jejich předsednictvo nějak rozhodne otázku, zda zůstat, nebo nezůstat ve vládě. Ždímají z ní sice peníze pro svoje voliče, avšak ohnutí hřbetu už je za hranicí odolnosti materiálu a hrozí fraktura.
více


15.7.2019 Dnes o vládě

Předsednictvo sociální demokracie bude jednat o tom, zda setrvá ve vládě Andreje Babiše. Zatím je veřejně vyslovených hlasů pro setrvání málo. Záleží ovšem na tom, jak se bude hlasovat. Pokud by hlasování bylo tajné, mohli bychom se dočkat překvapení.
více


13.7.2019 Černý Petr je v Lidovém domě

Šedesát členů velkého churalu sociální demokracie bude mít neklidný víkend: jak se zachovat? Ztratit čest a zesměšnit se hodně, anebo strašně hodně? V pondělí se tito mužové a ženy mají rozhodnout, zda zůstat ve vládě Andreje Babiše, který je podrazil, anebo v ní poslušně zůstat.
více


12.7.2019 Proč ze sebe Babiš dělá hadr na boty

Ve čtvrtek odpoledne si Zeman znovu přemázl Babišem svoje bačkory. Ministerský předseda se vydal na Hrad, aby tam uctivě požádal prezidenta, aby byl tak laskav a zachoval se tak, jak mu předepisuje ústava, a podepsal odvolání ministra kultury Staňka. Přesně podle očekávání prezident ministerského...
více


11.7.2019 Na zdraví!

Debata o tom, zdali mají vodáci nárok na půl promile v krvi nebo zda mají být čistí, je od své podstaty plodná. Ústavní zákon o přímé volbě prezidenta anebo o vzniku milionářské branže solárních baronů, to šlo, jako když hrom bije.
více


10.7.2019 Ústavní žaloba a její smysl

Senátoři ještě doplní návrh jejich ústavní žaloby na prezidenta Zemana o poslendí výkon, tedy sabotáž rozhodnutí ministerského předsedy ve věci ministra kultury Staňka, a 24. července předloží návrh plénu senátu. Aby se Ústavní soud žalobou zabýval, musela by ji podpořit i dolní sněmovna a to je...
více


9.7.2019 Babiš bude prosit Zemana

Viceprezident Jiří Ovčáček sdělil občanstvu, že pan prezident přijme ve čtvrtek předsedu vlády Andreje Babiše na jeho žádost. Ve viceprezidentově sdělení nebylo určeno, zda bude Babišovi dovoleno přijet autem, nebo zda se má dostavit pěšky anebo dokonce se přišourat po kolenou.
více


8.7.2019 Kulový blesk pokračuje

V neděli se odehrálo další dějství Kulového blesku, tedy stěhování vlády ze Strakovy akademie na Pražský hrad. Neslo nadpis Zasedání expertní komise, přičemž hlavní účel byl v dalším kopnutí do kotníků Jana Hamáčka a celé nešťastné party, která nese název sociální demokracie.
více