2.8.2021 | Svátek má Gustav


2.8.2021 Babiš u Zemana

Dnes se má sejít Andrej Babiš s Milošem Zemanem. Původní informaci SeznamuZprávy potvrdila ČTK a Babiš nevyloučil, že na programu jednání bude Bezpečnostní informační služba. Nynější šéf Michal Koudelka končí za čtrnáct dní, protože mu vyprší pětiletý mandát. Miloš Zeman ho má trvale v žaludku,...
více


31.7.2021 Kdo s kým

Důchodci dostanou tři stovky přidáno, je to nevytrhne, stát to bude koštovat miliardy, ale taky ho to nepotopí při půlbilionovém schodku. Takhle je to u nás zavedeno, jakkoli je přidávání na důchodech pár měsíců před volbami odpudivá hanebnost.
více


30.7.2021 Hra na mano a mano v Ústí

Mano a mano, muž proti muži, utkání gladiátorů, muž s trojzubcem a sítí proti muži s mečem a štítem, na takovou podívanou se můžeme těšit při podzimních volbách. Andrej Babiš se rozhodl vést kandidátku ANO v Ústeckém kraji, takže jako lídr se postaví lídrovi Pirátů s přívažkem Starostů Ivanu...
více


29.7.2021 Dvě čuňárny s rozdílným výsledkem

Rozvrat jihomoravské organizace ČSSD vyvolal užaslé komentáře politických pozorovatelů. Jde o to, že organizace si sestavila kandidátku a na první místo nasadila starostu Líšně Břetislava Štefana.
více


28.7.2021 Rozume, kde jsi?

Vzrušení posledních desítek hodin opadlo, někomu utekl krokodýl, hledali, nenašli, až ho dopadli schovaného ve sklepě chovatelova domu. Možná, že podobnou metodou nalezneme i rozum, který se kamsi vytratil. Spíš ale najdeme nového krokodýla ve sklepě než ten rozum.
více


27.7.2021 Údiv na politické scéně

Tohle jeviště málokdy nabízí udivující podívanou. Jedno takové zde máme. Hana Lipovská povede kandidátku partaje Lubomíra Volného na Pardubicku. Zatím na sebe poutala pozornost urputností, s jakou se pokouší sesadit doposud nejschopnějšího a nejúspěšnějšího ředitele České televize Petra Dvořáka.
více


26.7.2021 Emoce na nepravém místě

V Bratislavě odpůrci vakcíny se pokusili vtrhnout do parlamentu, demonstruje se v Paříži, Londýně a dalších místech. Emoce je veliká, důvod je groteskní. Nelibost je namířena proti standardní medicínské proceduře, která se úspěšně praktikuje sto let proti rozmanitým chorobám, ty bývaly metlou...
více


24.7.2021 Postřehy z cest

Už jsem se tu zmiňoval, že jsem glosoval poměry v našem Absurdistánu z ciziny, konkrétně z azorského ostrova Sao Miguel. Jsem zase zpátky, tak tedy pár postřehů o cestování.
více


23.7.2021 Začíná divná olympiáda

Olympiáda Tokio 2021 je podivná v mnoha ohledech. Byla odložena o rok – aniž by ve světě zuřila válka všech proti všem. Nebudou připuštěni diváci, covidová pandemie ji odložila o rok. Zprávy z Tokia prolínající svědčí o neslýchané hygienické buzeraci. Když to čteme, říkáme si, chvála bohu, že tam...
více


22.7.2021 Smíšené pocity

Bylo by divné, kdyby autor science fiction příběhů nesledoval poslední události. Je tedy samozřejmé, že mi neunikl patnáctiminutový výlet Jeff Bezose, jeho bráchy plus dvou dalších, seniorky a juniora, na hranici vesmíru.
více


21.7.2021 Voucher na 180 miliard

Události posledních dnů můžeme vnímat i tak, že dva nejvyšší činovníci Evropské komise předali voucher na 180 miliard v Praze osobně, šéfka Ursula von der Leyen a Hans Timmermans coby ideová opora. Českem předložený plán Komise schválila. Česká odezva je specifická.
více


20.7.2021 Že by průnik

Programový průnik, to je pojem z našeho politického ptydepe a znamená něco jako shodný pohled na problém. Členstcí v EU a naše fungování v jejím rámci je zásadně důležité téma a musí rezonovat i v programech subjektů vstupujících do voleb.
více


19.7.2021 Co je důležité

S podivem sleduju veřejné debaty: hlavním tématem je ona šílená diskriminace plynoucí z očkování. Postrádám reflexi na to, co znepokojuje mě. Naši zemi navštívil Franz Timmermans, výkonný místopředseda Evropské komise. O obsahu jednání, která tu vedl, jsme se mnoho nedozvěděli.
více


17.7.2021 Glosa z daleka

Píšu tyto řádky na ostrově San Miguel. Patří k souostroví Azory a to je součást Portugalska. Má svoji autonomní vládu a té je zřejmě evropská epidemiologická politika šumafuk.
více


16.7.2021 Mračno na obzoru

Za nulového mediálního zájmu prošel návrh Evropské komise přestat do roku 2035 s výrobou automobilů se spalovacím motorem. Je to reakce podobná postoji oněch známých tří opiček, jedna si zakrývá oči, druhá pusu a třetí uši.
více


15.7.2021 Klimatizované barikády

Jsem na cestách a sleduju debatu o etice očkování jaksi zpovzdálí. Sám očkovaný jsem, instaloval jsem si Tečku. Ta funguje, jak bych si představoval, že to fungovat ná: certifikát očkování se mi do ní natáhl sám, ode mne se nechtělo vůbec nic. Při troše dobré vůle by to mohlo vyvolat aktivitu...
více


14.7.2021 Duhový lobbing narazil

Aliance pro rodinu vydala tiskovou zprávu, ale rodina není cool, natož aby byla woke, takže kdo by její tiskovou zprávu zveřejňoval. Narazil jsem na ni zcela náhodou.
více


13.7.2021 Ještě k té Kassandře

V sobotu reagoval na Neviditelném psu Jaroslav Zamazal na můj úvodník z 5. července Smutný úděl Kassandry. Dalo by se říci, malá slušná polemička. V podstatě to ale polemika není.
více


12.7.2021 Třikrát a co dál

Sněmovnou prošel návrh ODS, aby notoričtí neplatiči přišli o část doplatku na bydlení a živobytí. Do toho patří i nepřihlášení dítěte k povinné školní docházce.
více


10.7.2021 Takže výprask

Po americkém Vietnamu následoval ruský Vietnam v Afghánistánu, načež si v témž Afghánistánu dali Američané nepochopitelné repete. Když jsem se před dvaceti lety dozvěděl, jaké tažení USA zahájily, podivil jsem se: copak nečetli Ryanovu biblickou knihu Jak jsem vyhrál válku a nesmrtelnou pasáž o...
více


9.7.2021 Duhová sedmnáctka proti Orbánovi

Otázka zní: Budete mít sexuální výchovu svých dětí pod kontrolou vy, anebo aktivisté LGBT? Takové je jádro sporu Maďarska podporovaného Polskem s vedením Evropské unie. Tam je lobby LGBT tak silná, že už padl návrh vyhodit kvůli tomu Maďarsko z EU a náš DeníkN už ho dokonce vyhazuje z 21. století.
více


8.7.2021 Ještě větší trapnost…

Ještě větší trapnost, než to zprvu vypadalo. Nešlo o žádné úvahy o tom, že by se státní pomoc obcím a lidem postiženým tornádem krátila o vyplacené pojistky a dary ze strany spoluobčanů.
více


7.7.2021 Musí to tak být?

Jihomoravské tornádo odkrylo i dobré stránky lidské povahy. Finanční sbírky překročily hranici jedné miliardy, pomáhají i dobrovolníci a taky stát nabídl pomoc kromě už tradičně efektivního zásahu hasičů, policistů, zdravotníků i vojáků. To je tedy pozitivní stránka neštěstí, které postihlo tolik...
více


5.7.2021 Smutný úděl Kassandry

Máme svátek a kdo by četl nějaké úvodníky… Tak si tady aspoň postesknu. Psal mi onehdy doposud věrný čtenář, jak je mu ze mě smutno, že se obouvám do Spolu a nepíšu o tom, jak Babiš zdevastoval národ. Což má pravdu, opravdu nepíšu, že Babiš devastoval národ, a do Spolu se vskutku obouvám.
více


3.7.2021 Přestaňte se zesměšňovat

Kotrmelec se zákazem cest do Tuniska už překračuje běžný rámec komiky s výkonem vlády nezbytně spojené. V úterý zakázalo ministerstvo zdravotnictví do této země jezdit a o dva dny později zákaz změnilo v nedoporučení. Budiž, týká se to v uvozovkách jenom dvaceti tisíc lidí, kteří se tam chystají...
více


2.7.2021 Jasné slovo

Čísla jdou nahoru a vláda zpřísňuje. Jdou nahoru málo a zpřísňuje taky málo. Aktuální je ale jedna zásadní otázka: kdy bude covid vnímán jako jedna z mnohých nemocí, které poletují v populaci?
více


1.7.2021 Budou volby, co vy na to?

Tento slogan stojí v záhlaví letáku, který mi vrazili milí mladí lidé do ruky. Pak se tam konstatuje, že žádná strana není ideální. S tím se dokážu ztotožnit. Ale druhá část věty je problematičtější: tentokrát je snadnější si vybrat.
více


30.6.2021 Zvláštní to volby

Letošní volby budou mít svoje špecifikum. Obvykle se politické strany snaží vysvětlit voličům, co jsou, a pak je přesvědčit, že právě pro to, co jsou, je mají voliči volit. Tak kupříkladu ODS přesvědčovala voliče, že stojí vpravo a hájí svobodu občana proti rozpínavosti státu.
více


29.6.2021 O důvěře a nedůvěře

Zní to bombasticky, když čteme, že lidé nejvíce věří Babišovi a Bartošovi. Jako titulek vás to trkne do očí a v hlavě začne šrotovat a už se chystáte sypat věty o polarizaci společnosti. Jde o výzkum nálad veřejnosti CVVM. Bartoš s Babišem mají 26 procent, tedy, je to pěkné, ale nic moc
více


28.6.2021 Zemanovo předvolební bombardování

Prezident Miloš Zeman si dopřál v neděli dlouhý rozhovor se stanicí Prima. Vedl ho v rozšafně nezáživném duchu až do finále, kdy odpálil hned dvě bomby najednou.
více


26.6.2021 Maďaři raus, pravil Holanďan

Exekutivě Evropské unie se podařilo vypudit ze společenství Velkou Británii, pořád ještě ekonomickou, politickou i vojenskou mocnost. Ideová čistota převládla před potřebou udržet sdružení sdílející společné hodnoty a předivo zájmů.
více


25.6.2021 Je to jako válka

Všechny jiné zprávy jdou stranou vedle toho, co se stalo v oblasti Hodonína. Přehnalo se tu tornádo a následky připomínají to, co známe jen z televizních reportů ze vzdálených zemí. Urvané střechy, automobily odhozené na stěny sousedních domů. O pár metrů dál je klid. Jako kdyby se oblohou přehnal...
více


24.6.2021 Poslední, co ještě chybělo

Chybělo to a už je to tady, Rada Evropy vyzývá tiskovým prohlášením Česko, aby bezodkladně, důkladně a nezávisle vyšetřilo nedávné úmrtí Roma poté, co ho zadržela policie. Už tato výzva je politikum.
více


23.6.2021 Za co může Babiš

Odpověď je jednoduchá, zřejmě za všechno. Plně nahradil Miroslava Kalouska. Ten chytře zmizel ze scény která hrozí katastrofou, pokud předvolební kampaň půjde tak jak dosud: vyhraje Babiš s podporou SPD a plukovníka Šlachty, pokud by měli málo hlasů, vypomohou komunisté a opoblok se bude – jako...
více


22.6.2021 Úprk k rozvolnění

Vláda posunula rozvolňovací datum o čtyři dny. Na první pohled je to nesmysl, co udělají čtyři dny v epidemii? Důvod je ale rozumný, 26. červen připadá na sobotu a lidé plánují prázdniny a chtějí cestovat a obecně vzato přejí si normální život. No a pracovní týden končí v pátek. Krok je to tedy...
více


21.6.2021 Uvažování při 35 Celsia

Milion chvilek pro demokracii dostal v neděli pět tisíc lidí na Václavák. Klobouk dolů všem zúčastněním, vystavení účtu Babišově vládě vyžadovalo nebývalou dávku sebeobětování.
více