12.11.2019 | Svátek má Benedikt


12.11.2019 Zmatené pojmy

Společnost Milion chvilek pro demokracii dává Babišovi ultimátum a oficiálně ho vyhlásí v sobotu v Praze na Letenské pláni. Ultimátum zní nějak tak, že se Babiš má zbavit Agrofertu, vyhodit Benešovou a prodat média, nebo odstoupit.
více


11.11.2019 Budou menší pole

Jak slíbili, tak splnili. Už před rokem vláda schválila návrh ministerstva zemědělství omezit plochy monokultur na třicet hektarů. A je to tady, tak to bude. Napadá mě coby městského laika, kolik to je, těch třicet hektarů?
více


9.11.2019 Před třiceti lety padla Zeď

Nezapomenu na noc, kdy jsem se o pádu Zdi v Berlíně dozvěděl. Bylo to v noci, jel sem tehdy autem se svým kolegou, romanistou Josefem Hajným do Říma, kde se chystalo svatořečení Anežky České. Tedy: směřovali jsme do Vídně, kde jsme chtěli nechat auto a pokračovat vlakem, ale to je vedlejší.
více


8.11.2019 V Lucemburku o solidaritě

Premiér Andrej Babiš je v Lucemburku a jedná s tamním premiérem Xavierem Bettelem. Navazuje na pražský summit 16 členských států Unie, který jednal o budoucnosti evropských fondů politiky soudržnosti.
více


7.11.2019 Peníze berou, peníze dávají

Zatímco se investice fakticky zastavily, dálnice desítky let rozestavěné jsou ozdobeny nehybnými postavami Pepy opírajícího se o lopatu, desetikilometrová železnice na letišti se plánuje málem na 22. století (a vzhledem k tomu, že nebude nikdy, je to jedno), o energetice se jenom žvaní, ve školství...
více


6.11.2019 Pirát Michálek pokračuje

Není to zas tak úplná maličkost na naší politické scéně. U Pirátů byla rodinná bouřka, poškorpili se dva místopředsedové Mikuláš Peksa a Jakub Michálek a na druhého z obou pánů padlo podezření, že se chová hulvátsky a arogantně.
více


5.11.2019 Sen žactva naplněn

Stávka učitelů, to bude jásotu v českých školách, při pondělku se jich ke stávce přihlásilo šest tisíc! Ono to pro ty žáčky asi růžové nebude, předpokládám. Nakonec asi ani pro ty učitele to nebude tak, že by si dali nohy na katedru a ruce za hlavu. Běda, kdyby si ve stávkující škole ve vyučovací...
více


4.11.2019 Debata o volbách

Čas od času se u nás rodí nápady na změnu volebního systému. Obvykle to vznikne z nějaké momentální situace. Některé pokusy se nepovedly, jako když ODS v opojení úspěšnosti triku s opoziční smlouvou s ČSSD společně iniciovala takovou změnu volebního systému, která by těmto tehdy úspěšným partajím...
více


2.11.2019 Obstrukce proti obstrukci

Zabetonovaný parlament se dostává do bezvýchodné situace, takže dochází ke groteskním výjevům. Opozice obstruovala přijetí vládního návrhu na zvýšení daní, načež v pátek ministryně Maláčová obstruoval poslaneckou úpravu zákona o zvýšení rodičovského příspěvku.
více


1.11.2019 Pirátské ptydepe

Termín ptydepe známe ze hry Václava Havla Vyrozumění. Slovo vstoupilo do jazyka s významem podobným Orwellovu slovu newspeak. Rozdíly v nich jsou – pro ptydepe se vžil význam ve smyslu nesrozumitelného blábolu institucionálního sdělení, kdežto newspeak už je podbarven mocensky. Chápu to tak, že...
více


31.10.2019 Divadlo, ve kterém se zívá

V parlamentu dávají nepříliš poutavé divadlo na téma Kterak hrdinná opozice brání zlé vládě zvýšit daně. Jelikož měla málo voličů, a tudíž má málo poslanců, snaží se opozice dělat obstrukce, tedy zdržovat jednání sněmovny nekonečnými proslovy.
více


30.10.2019 Komunisté podrželi Grospiče

Tahle strana dovedla vždycky tvrdě zatočit s těmi, kteří nedrželi linii. Takže když v úterý rokovali o veřejném vystoupení poslance Stanislava Grospiče a neodmítli ho, znamená to, že Grospič je v linii strany: invaze vojsk Varšavská smlouva a následný vojenský dozor Sovětské armády nebyla okupace a...
více


29.10.2019 Metalizace v poměrně klidném duchu

Pošetilé byly předpovědi, že prezident Miloš Zeman oznámí na slavnostním večeru ve Vladislavském sále 28. října svoji abdikaci. Ceremoniál se odbyl důstojně, svůj dlouhý projev přednesl prezident jako vždy spatra, tentokrát v sedě, nicméně řády předával ve stoje.
více


28.10.2019 Osmadvacátý říjen

Je co slavit, nicméně je dobře si ujasnit, co vlastně slavíme. Asi mnozí z nás si to ujasňují po svém, soudím tak podle sebe. Za minulého režimu jsem bral osmadvacátý říjen v duchu československého vlastenectví, jak mi ho už v dětství, kromě rodičů, vnukli pejsek s kočičkou Josefa Čapka.
více


26.10.2019 Podzimní povzdech

Za nezájmu veřejnosti odbyla se v parlamentu neplodná debata o zvyšování a nezvyšování daní. Václav Klaus ml předhodil diskutujícím, že daně zvyšovali všichni, ANO i ODS. Mohl si vtípek dovolit, protože je v parlamentu díky ODS a za nic zatím odpovědnost nenesl.
více


25.10.2019 Schváleny dvě výroční zprávy ČT

Sněmovna schválila po značně vzrušených debatách výroční zprávy České televie. Visely nad touto institucí jako Damoklův meč. Pokud by dvě zprávy po sobě schváleny nebyly, mohlo by nastat televizní tsunami, výměna dozorčího orgánu a následně výměna vedení televize.
více


24.10.2019 Rozpočet v prvním kole schválený

Šlo to jako na drátkách – sociální demokraté rozpočet schválit museli a komunisté to udělali, přestože jim nevyšlo opakované okradení církví, jak si to dávali jako podmínku podpory. Bezmoc opozice se projevila i v rychlosti, jak to všechno svištělo.
více


23.10.2019 Správné rozhodnutí poslanecké sněmovny

Poslanecká sněmovna se postavila za Izrael a odsoudila antisemitismus. Je to správné a je to v duchu tradice, kdy ještě Československo, samo ohrožované, podporovalo antisemitismem ohrožený Izrael.
více


22.10.2019 Úloha jednoho člověka

Zvrat v jednání o brexitu vyvolává údiv – skutečně je kupodivu, jak mnoho záleží na vůli jednoho člověka, v daném případě předsedy Dolní komory britského parlamentu Johna Bercowa. Ten už v minulosti budil pozornost – sympatizující pozornost – svým osobitým stylem řízení debaty. Tentokrát však...
více


21.10.2019 Tři dopisy, každý jiný

Slibovali politickou supersobotu a vyklubala se z toho fraška: britský parlament schválil cosi, o čem není jasné, co to vlastně je, a premiér Boris Johnson kázal poslat do Bruselu tři dopisy vzájemně se potírající. Slavná Emžská depeše vyvolala prusko-francouzskou válku. Copak vyvolá Johnsonova...
více


19.10.2019 Změňte ústavu

Momentálně, pokud jde o politiku, jediné, co mě zajímá, je sobotní hlasování britské sněmovny. Tipuju, že sněmovna dohodu s unií neschválí, protože si nedovedu představit, že by spolkla exteritorialitu Severního Irska, ale třeba to dokáže.
více


18.10.2019 Jak rozhodne britský parlament

Evropská rada – jednání se neúčastnil prezident, ale premiér Andrej Babiš – podpořila dohodu o odchodu Británie z Evropské unie. Za evropskou stranu bude ještě třeba, aby ji akceptoval Evropský parlament a Evropská komise. No a samozřejmě i britský parlament.
více


17.10.2019 Hlas rozumu, ale…

Premiér Andrej Babiš podpořil rozšíření obou našich atomových elektráren, jak v Dukovanech, tak v Temelíně. Dostavba se musí prosadit, i kdybychom měli porušit evropské právo, řekl doslova. Ve stejnou dobu se veřejně vyjádřil ve stejném duchu ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.
více


16.10.2019 Ústavní soud odvrátil hanebnost

Tak přece to funguje a poslední rozhodnutí Ústavního soudu dokazuje, jak je důležitá nezávislost státní moci. Vláda hanebně vyhověla tlaku komunistů a socialistů retroaktivně zdanit církevní restituce, načež to Ústavní soud zarazil.
více


15.10.2019 Zákon na ochranu úředníků

Novela zákona o svobodném přístupu k informacím je na světě, v pondělí ji schválila vláda. Spočívá v tom, že svobodný přístup k informacím bude ztížen, zpoplatněn a úřady budou moci manipulovat se lhůtami, eventuálně se z poskytování informací vyzout. Jistě to vyvolá bouři v našem politickém...
více


14.10.2019 Zase ty trendy

Protože je na politické scéně nic moc nestalo vyjma trapnosti ministra Kremlíka, který předbíhal frontu truchlících u Gottovy rakve, a prokázal tak, že má slámu v botách a je trapný bafuňář, nezbývá než se zastavit u posledních výsledků volebních preferencí. Všechny agentury mají mírně rozdílné...
více


12.10.2019 Proč je Home Credit hnusný

Šlo to rychle. Univerzita Karlova, naše prestižní vzdělávací vědecká instituce založená roku 1348 císařem Karlem IV., se dohodla na sponzorství s firmou Home Credit nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Během tří let měla dostat půl druhého milionu korun, tedy vlastně nic moc.
více


11.10.2019 Turecká agrese

Česká politická reprezentace většinově odsuzuje poslední politický tah prezidenta Trumpa, který nedokázal zabránit Turecku v invazi do Sýrie, namířené proti Kurdům, americkým spojencům ve válce proti islámským extremistům.
více


10.10.2019 Cesta zmateného voliče

Země, která vítězí, to je slogan čerstvě předvedeného programu občanských demokratů. Volič neznalý věci k tomuto zjištění dojde až po dlouhé cestě plné zákrutů a omylů.
více


9.10.2019 Představení pokračuje

Ono se říkalo, že kriminál nebo emigrace je součást kvalifikace pro prezidenta – a skutečně, jen Václav Klaus a Miloš Zeman se z toho vymykají, Emil Hácha dostal kriminál až po výkonu funkce.
více


8.10.2019 Matura z matiky nebude

Radost zavládne v národě študáků, v dohledné době se nemusí obávat povinné maturity s matematiky. Z osobní zkušenosti bych jim rád řekl, není čeho se bát. Maturita je ve srovnání s vysokoškolskou zkouškou legračně snadná.
více


7.10.2019 Zemřela Vlasta Chramostová

V rozmezí doslova několika dnů zemřely dvě postavy našeho kulturního života, odešla Vlasta Chramostová, legenda divadelní scény. Ti, kteří ji znali dobře, obávali se, co nastane, když letos zemřel její manžel Stanislav Milota. Odešla za ním ani ne po roce.
více


5.10.2019 Důvěryhodný Klaus

Václav Klaus dosáhl na nejvyšší příčku žebříčku nejdůvěryhodnějších politiků. Samozřejmě ten mladší, protože od doby vyhlášení amnestie za účelem profackování justice by jeho otec tak vysoko asi nedosáhl.
více


4.10.2019 Tohle nebude chápáno

Čeští zákazníci nebudou odškodněni v rámci skandálu Dieselgate, oznámil Volkswagen. Přitom tu máme experty na tuto aféru, slibují, že budou vyžadovat na VW 220 tisíc Kč, což je v podstatě suma, jakou mohou dosáhnout američtí zákazníci v rámci mimosoudní dohody.
více


3.10.2019 Zemřel Karel Gott

Mistr upozornil na své fatální onemocnění a zanedlouho odešel ze světa, dalo by se říct noblesně. Zpráva o jeho smrti nějak zasáhla i lidi, kteří se o populární hudbu nezajímají, do této skupiny patřím i já. Ale co je to platné, Karel Gott byl trvalá kulisa našich životů, ať jsme ho poslouchali...
více


2.10.2019 H-systém definitivně

Ani Ústavní soud nevyhověl těm okradeným majitelům domů, kteří si na vlastní náklady dostavěli domy v Horoměřicích u Prahy. Není pochyb o tom, že zákon je na straně soudů. Ale je to krutě nespravedlivé.
více