21.4.2021 | Svátek má Alexandra


21.4.2021 Jak dál v té šlamastyce

Jak dál navrhl zahraniční výbor, jakož i branný výbor: vláda by měla narovnat počty diplomatů na české ambasádě v Moskvě a ruském velvyslanectví v Praze. Nevím, zdali sázkaři berou sázky na to, zdali to vláda udělá. Kdo by si na to vsadil, mohl by přijít k velkému balíku, jelikož pravděpodobnost je...
více


20.4.2021 Malá domů

Od hrdinského vzepětí k trapnosti a blamáži, tak by se dal popsat vývoj od sobotního večera do pondělního odpoledne. V sobotu večer oznámili bok boku Andrej Babiš a Jan Hamáček odhalení dvou ruských Jamesů Bondů a společně pak mečem plamenným vyhnali osmnáct ruských špionů s diplomatickým krytím ze...
více


19.4.2021 Jak izolovat Zemana

Sobotní odhalení ruské viny na výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích šokovalo veřejnost. Toto jsme nikdo nečekali. V roce 2014 došlo k tragickému neštěstí, dva lidé zahynuli a vznikly multimilionové škody na majetku a nevyčíslitelné škody na životním prostředí a psychickém zdraví obyvatel v...
více


17.4.2021 Výbušné sdělení Babiše a Hamáčka

V sobotním úvodníku jsem vyslovil podiv nad tím, co do Babiše vjelo, že Hamáčkovi zabránil v odletu do Moskvy. Nedovedl jsem si to vysvětlit jinak, než tlakem ze strany našich spojenců. Pro pořádek nechávám původní úvodník beze změny, jen dodávám informace ze sobotního večera.
více


16.4.2021 Plác s tím do vody!

Debakl vládní politiky je absolutní. Ve válce s covidem má Česká republika nejvíc mrtvých v přepočtu na počet obyvatel na světě – a je dobře připomenout, že těch 30 tisíc za rok odpovídá českým ztrátám za první světové války, kdy čeští vojáci bojovali za Rakousko na ruské i francouzské frontě.
více


15.4.2021 Raketový Hamáček

Po čerstvé blamáži s krachem nominace Lubomíra Zaorálka do Černínského paláce projevil Jan Hamáček aktivitu takřka horečnou.
více


14.4.2021 Rozklad v přímém přenosu

Poslední dny Třetí, říše, tak nějak by mohl vyznít filmový dokument popisující politickou scénu Česka v dubnu 2021. Ministerský předseda se proměnil v mopse poslušně vykonávající příkazy příšerného starce v kolečkovém křesle, třímající telefon přímé linky s Moskvou, technicky zajímavý jen tím, že...
více


13.4.2021 Portefej bez ministra

Politická praxe zná pojem ministr bez portefeje, což je člen vlády, který nespravuje žádné ministerstvo. Někdy, jako zrovna teď, nastává situace opačná: Jan Hamáček nechal vyhodit ministra zahraničí Tomáše Petříčka, což prezident Miloš Zeman s chutí vykonal.
více


12.4.2021 Dvě pilulky

Koaliční smlouvu podepsali předsedové ODS, TOP 09 a lidovců s cílem vyhrát volby a ukončit éru populismu.
více


10.4.2021 Kdo se diskreditoval? Babiš

Předsedou sociální demokracie zůstává po prvním dnu on line sjezdu Jan Hamáček oproti Tomáši Petříčkovi a Kateřině Valachové v pěkném poměru 140 ku 95 a 23.
více


9.4.2021 Hamáček nebo Petříček? Valachová!

Za nulového zájmu veřejnosti se v pátek a sobotu odehraje on line sjezd vládní strany, která má preference pod hranicí volitelnosti. Současného předsedu ČSSD jakož i ministra vnitra Jana Hamáček vyzývá ministr zahraničí Tomáš Petříček, jehož hlavní slogan zní „nikdy s ANO“.
více


8.4.2021 Cesta do ruského chomoutu

Kdo neví, co je finlandizace, může se o tom nyní přesvědčit. Jde o pojem z doby studené války, kdy po celou dobu jejího trvání bylo Finsko neutrální a formálně samostatný stát, avšak v důležitých otázkách, zejména personálních, podléhalo Sovětskému svazu, respektive politbyru komunistické strany.
více


7.4.2021 Dva ministři na odpis

Jedno je jisté – po očekávaném odchodů ministrů Jana Blatného a Roberta Plagy nenastane státní smutek, ženy si neroztrhnou roucha a muži si neposypou popelem hlavy.
více


6.4.2021 Údiv nad předsedou

Přes svátky politika utichla a ne snad, že by se nám po ní stýskalo. Pozornost se tedy soustředila na rozhovor předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského na Primě. Reagovat budou lidé podle míry svého angažmá na politické scéně, pozorovatel nezaujatý vyjádří údiv nad absencí nestrannosti.
více


4.4.2021 Blamáž s vakcínami a co dál

Podstatný je fakt, že Česko dostane z distribučního systému o pětatřicet tisíc dávek vakcíny méně než mohlo. Je to suma velká, můžeme ji relativizovat poukazem na to, že do konce červne, tj. za tři měsíce, by měly být naočkovány ještě tři milióny občanů. Nicméně zůstává, že dostaneme vakcín méně,...
více


2.4.2021 Havlíčka pryč

Pět opozičních stran, zúčastněných do koalic Piráti+STAN a Spolu, vyzvalo premiéra Babiše, aby odvolal doubleministra Havlíčka za to, jak postupuje ve věci jaderky v Dukovanech
více


1.4.2021 Čí je to průser

Neviditelný pes je politicky nekorektní, nemusíme tu alibisticky vyhvězdičkovávat výrok ministra zdravotnictví Jana Blatného, že když se lidi utrhnou o Velikonocích ze řetězu, nastane fakt velký průser.
více


31.3.2021 Vakcína a jaderka

Když slyším a čtu úvahy o tom, že kontrakt na atomovou elektrárnu je čistě obchodní záležitost a netřeba do toho plést politiku nebo nedejbože ideologii, vždycky mi vytane na paměti jedna scéna z filmu Obecná škola.
více


30.3.2021 Velikánův pád

Byla to zpráva, která zaskočila každého. A leckoho asi napadlo smrt Petra Kellnera spojit s tragickým odchodem Tomáše Bati, taky při leteckém neštěstí. Ze světové scény odešla významná osobnost, jakou mezeru za sebou zanechá, těžko posoudíme.
více


29.3.2021 Jsme sečteni… někteří

Sčítání lidu je humorné osvěžení všedního života a letos jsme se mohli těšit násobně, sotva vešlo ve známost, že to půjde on line.
více


27.3.2021 Co zplodí plodná debata

Parlamentní debata o prodlužování nouzového stavu skýtá prostor k nekonečným politickým exhibicím. Přitom podstata věci je prostinká. Omezující opatření vedou k tomu, že křivka nákazy klesá, uvolnění má za následek opak.
více


26.3.2021 Nechte Českou televizi na pokoji

Blíží se volby nových členů Rady České televize a stále jasněji se rýsuje vize likvidace jejího ředitele Petra Dvořáka.
více


25.3.2021 Jde o nouzový stav

Opoziční strany mají obrovské štěstí,že jim jdou média na ruku. Ono je to na jedné straně dobře, představme si, jak bychom prskali, kdyby to bylo naopak a média hlavního proudu by se pohupovala po vládní vlnce.
více


24.3.2021 Pád malého velikána

neff
Ještě v pondělí zveřejnil Václav Klaus ml. na webu Trikolóry úvahu na téma dvojího metru, v níž se tázal, jak správně při fotbale nadávat a následujícího dne oznámil, že odchází z politiky, protože už mu na ni nezbývá energie.
více


23.3.2021 Kolumbem to neskončí

Andrej Babiš odbyl pondělí zveřejněnou zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu o tom, jak se nakupovaly ochranné pomůcky, že NKÚ objevil Ameriku. O selhání příprav se psalo už před rokem a že si lidi šili roušky, protože je stát v zásobě neměl, to jsou obecně známá fakta a v tomto smyslu zpráva...
více


22.3.2021 Do třetice všeho…

...dobrého nebo zlého? Čísla z pátku naznačovala, že skutečně je jakási naděje k obratu. Ne snad ke konci epidemie, ale že čísla by mohla i nadále klesat.
více


20.3.2021 Německý energetický karneval

Kdepak jsou ty časy devadesátek, kdy jsme vítali dohodu o ropovodu z německého Ingolstadtu jako záruku před závislostí na ruských dodávkách! Pětadvacet let uplynulo a Němci dokončují plynovod z Ruska Nord Stream 2, třebaže Američané zuří a metají na ně sankce.
více


19.3.2021 Dovolte to firmám!

Křivka nákazy zvolna, velmi zvolna klesá, což je lepší než kdyby stoupala a hlavně se rozjíždí vakcinace a to je obrovsky dobře. Ono se předvídalo, že se to v druhé půli března rozjede. Ministr Jan Blatný potažmo vláda a přidružené instituce ustály hysterii kolem vakcíny AstraZeneca, kterou...
více


19.3.2021 Svěřte to i soukromému sektoru

Křivka nákazy zvolna, velmi zvolna klesá, což je lepší než kdyby stoupala a hlavně se rozjíždí vakcinace a to je obrovsky dobře. Ono se předvídalo, že se to v druhé půli března rozjede. Ministr Jan Blatný potažmo vláda a přidružené instituce ustály hysterii kolem vakcíny AstraZeneca, kterou...
více


18.3.2021 Odvaha ministra Jana Blatného

Je to kupodivu, že se horem dolem nerozebírá fakt, že prakticky celá západní část Evropské unie takzvaně pozastavila, česky řečeno zatrhla, očkování vakcínou AstraZeneca proto, že ze sedmnácti milionů očkovaných mělo třicet lidí problémy se srážením krve.
více


17.3.2021 Indiánka v čele ministerstva vnitra USA

Poslankyně za Nové Mexiko, paní Deb Haalandová byla schválena Senátem coby ministryně vnitra. Je to poprvé v dějinách USA, kdy reprezentant původních obyvatel dosáhl vysoké vládní funkce. Je to bezesporu významný krok, jistě průlomový.
více


16.3.2021 Kámen na cestě

Vynálezci konspiračních teorií si opravdu nemusí lámat mozkové závity, protože situace kolem covidu opravdu vypadá jako příběh nějakém bondovky. Už to vypadalo, že se očkování rozbíhá a že zabírá, načež bác ho a čteme, že čtyři země EU zarazily aplikaci vakcíny AstraZeneca.
více


15.3.2021 Komu zvoní Kantar

Čtyřiatřicet procent v preferencích pro Piráty a STAN a jenom dvaadvacet pro ANO, to jsou výsledky posledního zkoumání agentury Kantar. Dohromady s trojkoalicí Spolu by to ve výsledku dalo na předběžné kalkulačce pohodlnou většinu 115 křesel. SPD je zde na 11 a KSČM na pěti a půl, sociální...
více


13.3.2021 První volební kanonáda

Zvolna stoupáme k magické hranici třiceti tisíc mrtvých na covid, ale volby jsou volby a to co zaznělo v pátek se nedá klasifikovat jinak, než jako první výstřely. Andrej Babiš má na Facebooku odpovídací pořad. V něm zaútočil na Piráty.
více


12.3.2021 Naše vztahy s Izraelem

Na jednodenní návštěvu Izraele odjel premiér Andrej Babiš. Ještě dřív než se setkal s izraelským premiérem Netanjahuem a maďarským premiérem Orbánem, oficiálně otevřel úřadovnu naší ambasády v Jeruzalémě. Je to jen detašované pracoviště, nikoli tedy sídlo velvyslance, jak si to mimo jiné přeje...
více


11.3.2021 Recept na zastavení Zemana

Je to jednoduchý recept, jak zastavit běsnění Miloše Zemana. Možná dokonce, že jsou dva jednoduché recepty, ten první je jednodušší. Nevšímat si nesmyslů, které vykládá, tak je to jednoduché. Diktuje, kteří ministři mají vypadnout z vlády? K tomu nemá žádnou pravomoc.
více