Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Chceme pro vás bezpečné a kvalitní diskuse, proto mohou diskutovat pouze přihlášení uživatelé.

Využijte nejrychlejší přístup do diskuse pomocí přihlášení přes Bankovní identitu.

Přihlásit / Registrovat

Foto

J42a27n 14V91e54n42c

12. 7. 2024 21:35

Absolutně nasrat, Astone.

Však víš.

:-)

Foto

J31a81n 57V51e44n93c

12. 7. 2024 21:39

Btw, uživatelsky rovněž nic moc. Nemaj sem tedy zdejší staříci a stařenky chodit?

Hm.

JN

J14a58n 44N55o30v89y

10. 7. 2024 0:04

„Ruská strana odhaduje měsíční ztráty ukrajinských sil na 40 tisíc až 50 tisíc vojáků, které se v posledních týdnech ještě zvýšily.

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/orban-putin-rusko-primeri-jednani-eu-dopis-ukrajina-valka.A240709_152537_zahranicni_jhr

Foto

kolikrát to sem ještě nasereš blbe

a co odhaduje ukrajinská strana blbe

jsi ruskej blb

JN

J92a71n 97N32o10v68y

10. 7. 2024 0:02

Tak bombardovani nemocnice uz bylo.

Ted jeste uziti chemicke zbrane.

Scenar jak od Aleppa.

LN

Rusové vytvářeli „falešné“ hřbitovy, prozradily je detaily. Český kriminolog popisuje vyšetřování válečných zločinů

Zaznamenáváme události na Ukrajině, aby se po válce nemohl nikdo vymlouvat, že měl jen rozkazy a těmi se řídil, říká v podcastu Perimetry český kriminolog Petr Pojman. Na Ukrajině působí od roku 2014 a se svým týmem Team4Ukraine monitoruje válečné zločiny. V aktuálním díle s ním mluvili moderátoři Martin Shabu a Martin Hampejs.

Lidovky.cz: Vy jste byl spolu s jinými i u odkrývání masového hrobu v Izjumu, ukrajinském městě v Charkovské oblasti. Dokážete popsat, co se tam vlastně stalo?

Izjum byl okupován od března 2022, tehdy začalo bombardování města a pak okupace. V září toho roku jej osvobodila ukrajinská armáda a my jsme se tam dostali někdy po 10. září. A už tehdy nám lidé říkali, že se ve městě nacházejí hroby. Masové hroby. Tedy přesněji řečeno pohřebiště, kde nutně nemusejí být jen masové hroby.

Lidovky.cz: A jeden takový jste našli?

Přibližně jsme identifikovali místo, šlo o Shakespearovu ulici. Původní hřbitov už tam byl, ale v okolí se nacházelo ruské vojenské stanoviště, zákopy a tak dále. Po 20. září začaly exhumace. Našlo se tam přibližně 450 těl. My coby monitoři jsme to mohli sledovat z bezprostřední blízkosti. Dokonce ve chvílích, kdy jsme potřebovali otevřít některý z pytlů, protože jsme chtěli ověřit nějaké naše podezření, nám to ukrajinské orgány umožňovaly. Těla byla v různých stádiích rozkladu, tedy je naprosto vyloučeno, že by to tam někdo narafičil, protože to by ani dle mého nešlo. Ta těla tam byla od března.

LN

Lidovky.cz: A to vše se nalézalo v masovém hrobu?

Ne ve všech případech šlo o masové hroby. V jednom takovém bylo sedmnáct lidí, ale jinak byli většinou pohřbení po jednom, někdy po dvou. V tom zmíněném případě šlo o sedmnáct ukrajinských vojáků. Byli to jediní vojáci, které tam našli pohřbené. Všechno ostatní byli civilisté.

Lidovky.cz: Co na tom místě vám připadalo zvláštní?

Třeba to, jakým způsobem byl organizován hřbitov. Vše, co jsem viděl, ve mně vzbuzuje podezření, že ten, kdo takové řešení vymyslel, chtěl vše zamaskovat a udělat pokračování původního hřbitova. Rusové vlastně navazovali na původní hřbitov, avšak ne vždy měli čas ta těla upravit způsobem, který by odpovídal tomu, jak se na Ukrajině pohřbívá.

To znamená, že část těl ani nebyla v rakvi. Část těl dokonce ani nebyla oblečena do nějakého slušného oděvu. Byli pochováváni v županech či dokonce v nedůstojném oblečení. Rovněž z architektury toho hřbitova, ale i samotných hrobů, z toho všeho se dá odvodit, že se snažili skrýt všechny nové pohřby.

Lidovky.cz: Proč?

Pokud by okupace trvala deset patnáct let, v podstatě by nikdo nepoznal, že se tam nachází něco, co k původnímu hřbitovu nepatří. Vypadalo by to, že to je vlastně nějaký navazující provizorní hřbitov. Jak už jsem popsal, jedním z těch prvních hrobů byl masový hrob, kde se našlo těch sedmnáct ukrajinských vojáků. Bylo patrné, že mají prostřelené hlavy.

Mimochodem to dokazuje velmi důležitou věc: v Izjumu bylo na začátku března pohřbeno sedmnáct vojáků, jejichž přítomnost ve městě můžeme tak nějak potvrdit už před tímto datem. Přitom ani jeden ze svědků nepotvrzuje, že by v Izjumu byla nějaká větší ukrajinská vojenská přítomnost. To znamená, že bombardování města na začátku března 2022 bylo absolutně brutální porušení válečného práva a obyčejů války, protože šlo o útok na civilní město, kde v té době byli především jen civilisté a vojáků tam bylo maximálně několik desítek.

PP

P77e10t86r 38P20a58v29e43l

9. 7. 2024 23:48

Tak koukám po návratu, že to žabožrouti prohráli. Dobře jim tak, ten s tím přeraženým frňákem se neuctivě vyjadřoval o paní Le Penové.

JN

J94a24n 17N82o31v65y

9. 7. 2024 23:37

Musime zamezit Nutellakovi zatahnou CR do valky.

Maximalne muzeme vratit ukrajinske zbehy.

JP

Ty nácku nemůžeš nic. Jsi neschopný úchyl...

JN

J93a61n 20N49o10v73y

9. 7. 2024 23:20

Tak bombardovani nemocnice uz bylo.

Ted jeste uziti chemicke zbrane.

Scenar jak od Aleppa.

SL

Tuhle disciplínu myslím Rusové přeskočí a když to půjde fakt tlustý do tenkých, přikročí k jádru. Věci.

JP

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz