20.4.2021 | Svátek má Marcela


20.4.2021 GLOSA: Tato čísla neznáme

Ivo Valenta
Podobné statistiky se bohužel nevedou. Nemám teď na mysli pouze seniory, kteří zemřeli například steskem po svých blízkých, se kterými se nemohli setkávat, ani osoby, které si vzaly život v důsledku psychických problémů, které vygradovaly následkem ztráty práce, krachu podnikání apod.
více


20.4.2021 KNIHA: Konzervatismus pro třetí tisíciletí

Stanislav Polnar
Konzervatismus pro třetí tisíciletí
Hlavním motivem útlé, leč pozoruhodné knihy Ing. Vlastimila Podrackého je hledání přirozenosti. To lze přirozeně chápat a analyzovat ve více rovinách, což uvedený text i činí.
více


20.4.2021 SPOLEČNOST: Realita "street-smart"

Zdeněk Roller
Učená tvorstva (abych byl genderově neutrální)! Jste tvorstva dlouho vzdělávaná a žádná z antropologických, psychosociálních ani jiných humanitních teorií vám není cizí.
více


20.4.2021 FEJETON: Jsem starej!

Karpenková-chalupa
„Jsem starej, tak drobím a bryndám!“ nechal se prý slyšet Miloš Kopecký. Ale kdyby jenom to, pokecaná košile se vypere, drobky se smetou ze stolu, politý ubrus se vymění a jede se dál. Chce to jen nadhled a možná i trochu humoru, třebaže poněkud černého.
více


20.4.2021 GLOSA: Presumpce rasismu

Zbyněk Petráček
Hodně se mluví o právním státu, tedy vládě zákonů. Hodně se mluví i o liberální demokracii, jež se právním státem ráda zaklíná, ale lidé ji vnímají různě.
více


20.4.2021 DOPRAVA: V zájmu aktivistů, nikoliv cyklistů

Luboš Zálom1
Sněmovna schválila povinný 1,5metrový boční odstup při předjíždění cyklistů. „Třikrát hurá,“ volá k tomu aktivistický spolek AutoMat.
více


20.4.2021 SPOLEČNOST: Zmizela osobní odpovědnost

Petr Havel
Ačkoli je tuzemská legislativa zahlcena množstvím často zcela zbytečných a hlavně zbytečně podrobných zákonů, vymýšlí naši zákonodárci stále nové novelizace, jejichž důvodem je velmi často nějaký problém z praxe, který (údajně) není možné na základě znění v té době platné legislativy řešit.
více


19.4.2021 GLOSA: Cigarety do škol!

Adam Prentis
školství tabule
Ve zprávách o povinném testování dětí ve školách se často objevuje, jak to děti šikovně zvládají, rychle si na to zvykají a některé to dokonce baví. Mohlo by se zdát, že tím pádem je všechno v pořádku. Pojďme si ale představit jinou situaci se stejnými parametry.
více


16.4.2021 DOPRAVA: Odstup od cyklistů

Petr Karásek
Sněmovna ve středu schválila ve třetím čtení novelu, podle které budou muset řidiči na silnicích předjet cyklistu minimálně ve vzdálenosti 1,5 metru.
více


16.4.2021 FEJETON: Zápisky ze Stodůlek

Petr Fiala
Oběd si kupuji cestou z nákupu, abych nemusel do nákupního centra dvakrát. Že nemám doma vychlazené pivo, tentokrát zjišťuji až po návratu. Kdybych to věděl, mohl jsem si koupit pivo z chlaďáku.
více


17.4.2021 SPOLEČNOST: Schůze a bohoslužba

Radim Uzel
V té televizi to snad udělali schválně. V neděli ráno pustili Československý filmový týdeník z roku 1971 a hned vzápětí přímý přenos katolické mše svaté. Na padesát let starý týdeník se vždy rád dívám.
více


15.4.2021 FEJETON: O poklekávání kvůli otroctví a rasismu

Ladislav Pecka
Nejsem pravda znalec jazyků. Vždycky jsem tvrdil, že umím česky a sprostě. Ale drobet znalostí přece uvízlo.
více


15.4.2021 PRÁVO: Dostane Rychetský přes prsty?

Václav Vlk jr
Současné aprílové počasí je stoprocentně aprílové. Vedro a pak zase sněží. Připomínám to tady proto, aby si čtenář mohl učinit obraz o tom, jak se asi cítí právníci při normotvorbě parlamentu.
více


14.4.2021 KORONAVIRUS: Co nás asi očekává?

Vladimír Cícha
Třináct měsíců uplynulo od doby, kdy epidemie viru čínského původu byla prohlášena pandemií.
více


14.4.2021 SPOLEČNOST: Zaveďme kvóty úplně na všechno!

Tomáš Zdechovský
Málo se o tom ví, ale nedávno schválila vláda Strategii rovnosti žen a mužů pro následující dekádu, která obsahuje 434 kroků.
více


12.4.2021 POLEMIKA: Dukovany, vakcína a slepota

neff
Vážený kolega Jan Bartoň se mnou polemizuje v článku POLEMIKA: Cesta do ruského chomoutu?, přečtěte si ho zde, vyšel na Psu o víkendu. Naprosto s ním souhlasím: ano, naše obě jaderné elektrárny stojí na ruské technologii. Ano, Německo dělá všechno pro to, aby navázalo svoji energetiku na ruskou...
více


12.4.2021 MÉDIA: Místo aféry GŘ Dvořáka vyrobena aféra Lipovské

Jan Bartoň
Je pozoruhodné, jaký majstrštyk předvedla ČT v případě posledního jednání Rady ČT. Na něm se probíral střet zájmů generální ředitele ČT a do budovy se dostavili dva pánové.
více


13.4.2021 SPOLEČNOST: Problém zvaný Charlie Hebdo

Tomáš Vodvářka
Ještě máme v paměti ony davy a nejen v Paříži, kteří si po vyvraždění redakce časopisu Charlie Hebdo připínali na kabáty heslo „Je suis Charlie“. Opravdu to tak vnímají všichni, nebo šlo jen o vyjádření momentálních sympatií k těm, kteří byli zabiti?
více


13.4.2021 GLOSA: Čísla a víra

Zbyněk Petráček
Třetina Američanů podle průzkumu věří, že loňské volby ve skutečnosti vyhrál Trump. Na 45 procent Čechů podle průzkumu věří, že covid je jen mediální humbuk.
více


14.4.2021 OSOBNOST: Generál Vojcechovský

Jan Ziegler
V těchto dnech si připomínáme smutné sedmdesáté výročí, kdy 7. dubna 1951 zemřel v sovětském gulagu v Ozerlagu čs. armádní generál Sergej Nikolajevič Vojcechovský unesený z Prahy v květnu 1945 Sověty.
více


13.4.2021 FEJETON: Čtoucímu pozdrav!

Karpenková-chalupa
Tato slova byla v antických dobách uváděna na začátku dopisů, dokumentů, ale také na kamenech náhrobků. Vzhledem ke svému pokročilému věku bych se v tomto textu přikláněla nejspíše k té poslední možnosti.
více


13.4.2021 POLEMIKA: Mzdová nerovnost mužů a žen je přirozená?

Hana Rybnická
crowd
Domnívám se, že článek paní Šichtařové Mzdová nerovnost mužů a žen je přirozená (NP, 6.4.2021) zaslouží určité upřesnění. Upřímně řečeno, názory paní ředitelky mi připadají trochu exotické, jakoby psány bez základních znalostí moderního managementu a personalistiky.
více


13.4.2021 GLOSA: O užitečnosti hyen

Ladislav Pecka
Hyeny jsou dílem mrchožrouti, dílem potomci Hygie, víly z řeckého bájesloví. Na úvod trochu legrace, uvozující největšího z žijicích zoologů v České republice, slunéčka našeho jasného, odborníka na očkování, bojové biologické látky.
více


12.4.2021 GLOSA: Sputnik, nebo smrt

Zbyněk Petráček
Kdyby byl našinec konspirátorem, mohl by si pomyslet, že spor o vakcínu Sputnik vymysleli sociologové.
více


12.4.2021 FEJETON: Plané útěchy

Petruška Šustrová
Postěžovala jsem si našim kočkám, že už mám trochu strach pustit si rádio nebo televizi: dá se totiž předpokládat, že na nás vybafne covid v nejrůznějších podobách.
více


10.4.2021 SPOLEČNOST: Progresivistická společenská lež

Kateřina Lhotská
Progresivisté až příliš často vnímají diskuzi na nějaké téma jako prezentaci svého pohledu na věc, se kterým lze tak akorát „svobodně souhlasit“. Tam, kde hrají prim, se lidé učí nechávat si své názory pro sebe a přetvařovat se.
více


10.4.2021 HISTORIE: Rakousko-uherské ponorkové eso z Brna

František Novotný
V úterý byl na NP uveřejněn rozhovor s Václavem Vlkem st., v němž se zpovídaný publicista také zmínil o své nové knížce, mající za téma účast Čechů a Slováků ve Velké válce.
více


9.4.2021 GLOSA: Normál a la Adršpach

Zbyněk Petráček
Jak bude po pandemii? Na tuto otázku zatím nelze odpovědět konkrétně. Ale připomeňme si, co už v lednu řekl bavorský premiér Söder: „Nesmíme se oddávat iluzi o brzké normalitě.
více


9.4.2021 ÚVAHA: Všeho s mírou!

Oldřich Hein
dav
Přiměřenost je již po celá tisíciletí vděčným tématem filosofických, právních i laických úvah a proto „úhel pohledu“ na ni byl vždy rozmanitý a proměnlivý.
více


9.4.2021 GLOSA: Lidi nejsou ovce

Ladislav Jakl 1
Ovce je zvíře stádní. Poslušně houfem táhne tam, kam ho žene bača nebo ovčácký pes. Nebo jdou všechny sborem za tím prvním beranem. Někteří lidé ale takoví nejsou. Jsou horší.
více


7.4.2021 MÉDIA: Komemorace dvou krizí ČT

Karel Hvížďala
Komemorace se česky řekne připomínání a podle sociologů každé připomínání událostí při důkladnějším pohledu vypovídá více o společenství, které tak činí, než o připomínaných událostech.
více


8.4.2021 FEJETON: O ničem

Lubomír Stejskal
Duben – ještě tam budem. Lépe nevycházet, volám na ženu. Souhlasí. A hlásí pád první osoby na zasněženém chodníku. Naštěstí se sama zvedla. Taky to mohl být krček, volám na ni z koupelny.
více


8.4.2021 SPOLEČNOST: Cenzura neexistuje? Apríl!

Pavel Mareš
V první dubnový den uspořádala Společnost pro obranu svobody projevu videokonferenci o tom, proč tato společnost vůbec vznikla, čím se v současnosti zabývá, jaké má plány na příští měsíce a jaké výsledky dosud přinesl sběr případů cenzury českých občanů na sociálních sítích.
více


8.4.2021 SPOLEČNOST: To za komunistů nebylo

Zdeněk Roller
Kdo si dnes všímá dělníků? Nikdo. To řekla jedna paní v dokumentu o minulých časech (Zapomenutý svět komunismu). Dříve bylo lépe, řekla. Bylo?
více


7.4.2021 ÚVAHA: Dobrovolné odevzdávání svobody

Vratislav Hlubuček1
Lidé celé věky neustále sní o opravdové absolutní svobodě a básníci je v tom podporují.
více


7.4.2021 GLOSA: Výhrůžky a tresty

Ivo Valenta
Vůbec se nedivím, že lidem dochází trpělivost a je jen otázkou nejbližších týdnů, kdy jim dojde úplně. Vláda totálně selhala v řešení situace a vinu namísto na sebe svádí na nás všechny.
více