28.3.2020 | Svátek má Soňa


28.3.2020 SPOLEČNOST: Chcete u nás Turecko?

Ladislav Jakl 1
I v době covidové, kdy svět řeší úplně jiné starosti, mají byrokraté potřebu strkat nás do Turecka. Turecké hospodářství u nás zatím nezavádějí, ale turecký čas ano.
více


28.3.2020 KORONAVIRUS: Řídit epidemii podle horoskopu

Michal Kašpárek
Statistické modely šíření Covid-19 jsou užitečné krátkodobé vodítko, pro dlouhodobé předpovědi toho ale víme zoufale málo o novém viru i o lidech. Navíc budeme hrát o víc než o životy.
více


28.3.2020 PRÁVO: Rodičem v době Covidu-19

Daniela Kovářová
Otec, matka, dítě. Rodina, která v časech korokrize dlí pod jednou střechou a výjimečné situace využívá ke čtení, sledování filmů, dohánění restů a k vyučování. Ponorková nemoc a obezita přijdou teprve s druhou vlnou, nicméně rodiny fungující a spořádané mě v tomto pojednání nezajímají. Zaměřím se...
více


27.3.2020 ZDRAVOTNICTVÍ: Radosti ostravského lékaře za dob pandemie

Tomáš Vodvářka
Rád se dívám na večerní zprávy. V nich náš premiér slibuje rozvoz roušek a respirátorů, pokud mu lékař osobně zavolá. I ty Ruslany na letištích jsou docela fajn. A pak se probudím a jdu do práce. A tam se nestačím divit.
více


27.3.2020 SPOLEČNOST: Zvláštnosti doby infekční…

Marian Kechlibar
Vážení a milí, tak se nám čtyři palety Zapomenutých příběhů 3 zasekly někde v meziskladu na severní Moravě a budu je mít až zítra ráno. Aneb jak se může zatoulat dvě a půl tuny knih…
více


27.3.2020 ROZHOVOR: Největší problém jsou dnes hysteričtí rodiče

Daniela Kovářová
To je složitá otázka. Obecně právo platí a každý se na ně může odvolat. Soudy nemohou odmítnout pomoc tomu, kdo se na ně obrátí. Jenomže v rodinných vztazích je situace i v míru složitá. Rodinné právo nelze vymoci násilím ani soudním rozhodnutím.
více


26.3.2020 GLOSA: Nechali byste se očkovat proti koronaviru?

Tomáš Vodvářka
Docela divná otázka, že? Troufám si říct, že hlasování by v dnešních dnech dopadlo celkem jednoznačně. Možná i současná pandemie cosi změní v myšlení některých.
více


26.3.2020 SPOLEČNOST: Jsem zklamán

Antonín Minarský
krucifix kříž
Jsem nesmírně zklamán přístupem českých a moravských biskupů k věřícím a kněžím v jejich diecézích v současném nelehkém období. Jejich výzvy a prohlášení se dle mého názoru začínají nebezpečně podobat kapitulantství, tomu, co předváděli jejich předchůdci ve sdružení „Pacem in Teris“ v době...
více


26.3.2020 FEJETON: Na obzoru je OZOP

Ondřej Neff
Spravedlivý virus vymete staré. To je dobře, protože zničili planetu. Mladí dají planetu zase do pořádku, až tedy ti staří vychcípají, takové je vyznění agitačního klipu, který byl zveřejněn pod hlavičkou německé veřejnoprávní televize.
více


25.3.2020 SPOLEČNOST: Zaslepenost a nenávist

Pavel Sekula
Pavel Sekula
Zaslepenost a nenávist jsou jednou z hlavních příčin rozdělování společnosti. V současné nelehké situaci by jistě bylo vhodné situaci naopak uklidňovat a lidi stmelovat.
více


25.3.2020 FEJETON: Kde je stát?

Vladimír Karpenko
Traduje se, že proslulou větu „stát jsem já“ vyslovil v 17. století francouzský král Ludvík XIV. Jako řada podobných případů, také tohle asi není pravda. Kdo by však tušil, že budeme mít po staletích takového panovníka v osobě současného premiéra?
více


26.3.2020 SPOLEČNOST: Jizvy

Stanislav Křeček
V budoucnu nás čeká veliký úkol, pro jehož splnění můžeme mnohé učinit už dnes. Postarat se o to, aby rány, které jsme dosud utrpěli a které ještě utrpíme, se staly jen jizvami na našem „občansko-ekonomicko-společenském těle“, a nikoliv krvácejícími ranami, které budeme muset léčit dlouhý čas.
více


24.3.2020 GLOSA: Upozornění lidem na kontakty?

koronavirus
Server Mapy.cz přišel s myšlenkou „Chcete získat upozornění (díky stálému odesílání své polohy na Mapy cz), že jste přišli do styku s lidmi pozitivně testovanými na koronavirus a tím získat možnost včas zareagovat a podstoupit test či preventivní lékařskou prohlídku?“
více


25.3.2020 PRÁVO: Můj osobní pohled na práci justice

Dalibor Plaček
paragraf
K tomuto psaní mne vyprovokovala ta nedávná slavná páteční „noc práva“. Ano, slavte své úspěchy, ale zapomínáte na svoje kostlivce ve skříni a dokonce je, i jako celek vytrvale zapíráte. A jaká je skutečnost? Dovolím si svůj názor vyjádřit dvěma slovy a to „neskutečně zoufalá“.
více


25.3.2020 GLOSA: Vítězové a poražení

Ondřej Neff
Každá krize skončí a když skončí, počítají se ztráty a hodnotí se, kdo je vítěz a kdo poražený. V naší současné krizi bude poražený virus Covid19, ať to bude dříve, nebo později. Kdy se to stane, neodhadne dneska nikdo. Zatím nevidíme světlo na konci tunelu a nemůžeme hovořit ani o konci začátku.
více


24.3.2020 SPOLEČNOST: Báječná léta s pandemií

Tomáš Vodvářka
Omlouvám se předem za provokativní název článku, ale pozorný čtenář mi na konci snad odpustí, co jsem v titulku napsal.
více


24.3.2020 MÉDIA: ČRo ve stopách ČT

Petr Štěpánek
Hlavními úkoly veřejné služby v oblasti rozhlasového vysílání totiž dle zákona o Českém rozhlase jsou zejména „poskytování objektivních, ověřených, ve svém celku vyvážených a všestranných informací pro svobodné vytváření názorů,“ a také „vytváření a šíření programů a poskytování vyvážené nabídky...
více


23.3.2020 SPOLEČNOST: Deset vlídných doporučení do karantény

Daniela Kovářová
Během posledních dní jsem se naučila mýt si ruce, nedotýkat se madel v tramvaji a nesahat si na obličej. Přečetla jsem tisíc depresivních zpráv a valí se další. Výtky a spílání.
více


23.3.2020 SPOLEČNOST: Generálů po bitvě štáb

Zdeněk Holásek
Dneska kdekterý novinář ví, kde vláda udělala chybu. Například že až teď se sem valí z Číny všemožný zdravotnický materiál. Málokdo z těch tvrdých kritiků poctivě uvede, že vlastně žádná evropská země nemá ani náhodou nějaké zásoby a že všechny, včetně vzorného Švýcarska, až nyní honí vše, co...
více


23.3.2020 GLOSA: Virové jaro 2020

Zbyněk Petráček
Jaro je tady, napsal by dnes Ludvík Vaculík, kdyby žil. Býval to tradiční titulek jeho jarních fejetonů v éře před obnovením LN i po něm (na jejich stránkách). Ano, astronomické jaro začalo ve čtvrtek ve 4 hodiny 50 minut.
více


23.3.2020 FEJETON: Pandemie – a co dál?

Petruška Šustrová
Nemá asi mnoho smyslu hloubat nad tím, proč nás pandemie zastihla nepřipravené a kdo to nebo ono zavinil; je totiž celkem logické, že se člověk připravuje na to, co předpokládá, že přijde. Připravit se úplně na všechno, co přijít může, není dost dobře možné.
více


21.3.2020 SPOLEČNOST: Makají!

Lubomír Stejskal
Ne sice tak intenzivně jako ti, kdo si v těchto dnech a týdnech „užívají“ odvrácené strany vládnutí, ale přece. Den co den, od rána do večera; a v noci myslí na to, co je čeká zítra, jaký nával povinností.
více


20.3.2020 DOPIS REDAKCI: Jak se žije v Litovli

A.Z.
Litovel
Bydlím se svou rodinou v Litovli, přímo na kraji uzavřené oblasti. Před chvílí jsem se díval na statistiky a zatímco Olomoucký kraj jako celek má 51 nakažených, naše malá aglomerace Litovel-Uničov má z toho 43 případů.
více


20.3.2020 SPOLEČNOST: Lidská práva ve špatném počasí

Stanislav Křeček
V článku nazvaném Lidská práva a pěna dní jsem zde před dvěma roky napsal: „A proto i v budoucím roce všelijaké pochody Prague Pride budou jen zábavnou kuriozitou a v klidu se můžeme zabývat ,problémy´ těch, kteří nevědí, jaké pohlaví si zvolit.
více


19.3.2020 KORONAVIRUS: Chvála předběžné opatrnosti

Zdeněk Holásek
Já jsem nikdy nebral vážně komentáře ke svým článkům a čtu je jen zřídkakdy. Ale netvrdím, že je házím za hlavu, to zase ne.
více


20.3.2020 FEJETON: Březen, za kamna vlezem!

Stanislav Ulčák
Toto staré a hřejivé rčení dostalo v letošním roce nový, docela akutní a ne moc příjemný význam. Za dveřmi je jaro, čas naděje a optimismu, ale nálada je postně-dušičková, po divné zimě přišlo podivné jaro. „Pomni, že prach jsi a v prach se navrátíš!“ zní aktuálněji něž zpěv kosů a skřivánků.
více


19.3.2020 GLOSA: Trojice napadla řidiče

Jan Ziegler
Z události v Brně, kde tři cestující napadli řidiče autobusu kvůli tomu, že jim neotevřel přední dveře, jsem smutný. Koronavirus si nikdo z nás nevymyslel, omezení v MHD jsou sice nepříjemná, ale nutná.
více


19.3.2020 GLOSA: Evropské hodnoty v akci

Petr Štěpánek
Pokud náhodou nevíte, co jsou to ty „evropské hodnoty“, tak spolek s názvem Evropské hodnoty to názorně předvádí den co den. Naposledy jeho výkonný ředitel Jakub Janda.
více


19.3.2020 FEJETON: Jak to bude příště

Ondřej Neff
Že to bude příště, není jisté, zato je to vysoce pravděpodobné. Světové epidemie už tu byly. O vražedných pandemiích pojednává dokonce celá jedna větev dystopické fantastické literatury.
více


18.3.2020 SPOLEČNOST: O té české nátuře a Pirátech

Zdeněk Holásek
Češi jsou opravdu zvláštní entita. Haurovitě odjížděli do lyžařských středisek v Tyrolích na obou stranách hranice ještě v době, kdy sice Alto Adige nebylo označeno v Itálii jako virem zasažené, ale sousední Trentino už ano.
více


18.3.2020 SPOLEČNOST: Báječná příležitost

Jindřich Plzák
Je to už poměrně dlouho, na to si vzpomínají jen někteří. Začaly k nám chodit francouzské filmy s Jeanem Gabinem, Alainem Delonem, Lino Venturou, Jeanem-Paulem Belmondem a dalšími. Všechny ty filmy měly jedno společné. Byly v nich krásné ženy, které byly při setkání líbány zprava i zleva.
více


18.3.2020 SPOLEČNOST: Sophiina volba

Zdeněk Roller
Začnu oklikou. Kdysi na seznamovacím kurzu naší školy řekla jedna z prvaček: „Já mám stejně radši zvířata než lidi. Já nikoho nepotřebuju.“ Upozornil jsem ji, že v budově právě funguje elektřina, teče pitná voda, je tu mobilní signál, a to všechno právě teď někdo musí zajišťovat.
více


17.3.2020 GLOSA: Na výletě v metropoli

Ondřej Neff
V Praze jsem byl naposledy v pátek. Bydlíme ve vesnici nějakých pětadvacet kilometrů od metropole. Měl jsem v Praze nějaké pořízení, a tak jsem tam zajel. Docela jsem byl jsem zvědavý, jak to ve dnech koronaviru v hlavním městě vypadá.
více


16.3.2020 SPOLEČNOST: Samota v době koronaviru

Daniela Kovářová
Na pozadí koronavirové hrozby jsou viditelnější jiná nebezpečí, jež za běžného provozu tolik nevnímáme. Jedním z nich je osamělost rodinných příslušníků a spoluobčanů, kteří zůstávají opuštěni ve svých domovech, v nemocničních a sociálních zařízeních. My ostatní samotu popíráme a tiše doufáme, že...
více


16.3.2020 PRÁVO: Soud proti zdravému selskému rozumu

Zdeněk Jemelik 1
Alena Vitásková, bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu (dále jen ERÚ), je příkladem toho, jak může dopadnout člověk, který se dostane do střetu s mocnými zájmovými skupinami působícími pod povrchem oficiálních struktur moci ve státě.
více


16.3.2020 FEJETON: Dvě minuty lásky

Václav Vlk st.
Tedy já, aby bylo jasno, nemyslím dvě minuty fyzické lásky. Ona ta fyzická láska, jak o ní říkal ten lord, „zase ty směšné pohyby, lady? “, o moc déle netrvá. Sice můžete v mládí s milovanou osobou strávit v posteli celou noc anebo celý víkend, ale i tak tam bude té „lásky“ jen pár minut.
více