21.10.2020 | Svátek má Brigita


21.10.2020 DOKUMENT: Prohlášení HON k nedělní pražské demonstraci

Ivan Sochor
demonstrace
Děkujeme všem občanům, kteří našli odvahu a přišli na naší demonstraci v neděli 18.10.2020 na Staroměstské náměstí vyjádřit svůj nesouhlas s vládními opatřeními. V našich akcích na podporu lidských práv budeme i nadále pokračovat. Termín další akce oznámíme příští týden na sociálních sítích.
více


20.10.2020 POLEMIKA: Klaus měl vždycky pravdu, jenže teď ji nemá

koronavirus
Třicet let jsem se v nejrůznějších diskusích neúnavně bila za Václava Klause a vysloužila si za to mnoho nevybíravých nadávek od těch, kdo ho nesnášejí. Prý jenom „papouškuju“ po něm, protože jsem jeho hloupá fanynka.
více


21.10.2020 PRÁVO: Za pár housek dva roky natvrdo

Aleš Uhlíř
V tomto roce už je u nás podruhé vyhlášen nouzový stav. Ten lze v českém právním řádu vyhlásit na základě ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky.
více


21.10.2020 SPOLEČNOST: Advokáti v časech viru 2.0

Daniela Kovářová
Advokáti jsou ti černí vzadu a lidé do nejhorších časů. Když je vám nejhůř, dopustíte se trestného činu, ujede vám ruka či pusa, zlý stát na vás zaklekne, exmanželka nepravdivě obviní nebo se domluví tři falešní svědkové a přátelé přestanou zdravit, jedna profese vás neopustí nikdy. Advokáti.
více


21.10.2020 ÚVAHA: Dlouhá řada kandidátů smrti

Antonín Staněk
Antonín Staněk
Za čtvrtek 15. října jsme dosáhli 9721 nakažených za jediný den. Znamená to statisticky 388 nově hospitalizovaných (4 %). Z nich zhruba 97 skončí na JIP a 60-70 následně zemře. Žádný z nich to zatím neví.
více


21.10.2020 KORONAVIRUS: Proč jsme druzí na světě?

Jan Bartoň
Česká televize uváděla v neděli 18.10. ve svých zpravodajských relacích na ČT24, že jsme podle listu The New York Times druzí na světě v počtu pozitivních výsledků testu na covid. Před námi je Andora, za námi Belgie a Holandsko.
více


20.10.2020 SPOLEČNOST: Koronavirus v přímém přenosu

Zdeněk Lanz
Je samozřejmé, že všechna současná restriktivní opatření poškozují ekonomiku. Ale je někdo v současné době schopen zodpovědně říct, zda jde opravdu „jen“ o nakažlivější chřipku, která si vyžádá, ostatně jako i v předešlých letech, životy velmi starých a v drtivé většině ještě k tomu vážně nemocných...
více


20.10.2020 SPOLEČNOST: Práva bez hranic

Stanislav Ulčák
V přílivu informací a novinek každou chvíli narazím na nějakou podivnost, která se tváří jako že nic – normálka, ale není to nic a není to normálka! A mně to pak nedá, abych se k tomu nevrátil a nepodíval se na stejnou věc z dalšího úhlu. Někdy jsou ty podivnosti k smíchu, jindy k pláči a někdy ke...
více


20.10.2020 ÚVAHA: Lidé, nebojte se

Miroslav Krejčí
koronavirus
Strach a panika jsou ze své podstaty iracionální a problémy neřeší. Covid zvládneme, ale jen tehdy, vezmeme-li rozum do hrsti a budeme-li respektovat biologickou realitu. Minulý týden zveřejněná čísla parametrů epidemie nabírají grády a potvrzují tak varování odborníků. A to ještě není konec.
více


20.10.2020 FEJETON: Kdo může za počasí

Ondřej Neff
Mám kamaráda vinaře. Oblast Velké Pavlovice, rád k němu jezdím. Je u něho dobře a zdaleka ne jenom kvůli jeho sklepu. Tihle Moravané mají v sobě nějaké sluníčko, které svítí a hřeje zároveň.
více


20.10.2020 ESEJ: O genderu, rase a identitě (2)

Douglas Murray
Douglas Murray
Dost dlouho to trvalo, než se podařilo přesně vymezit natažené drátky výbušnin, konečně je už dobře známe. V první řadě jde o všechno, co nějak souvisí s homosexualitou. V druhé polovině dvacátého století se odehrál zápas o zrovnoprávnění gayů a strašlivou historickou křivdu se s velkým úspěchem...
více


19.10.2020 ESEJ: O genderu, rase a identitě (1)

Douglas Murray
Douglas Murray
Nacházíme se v době davového šílenství. Abnormální projevy na veřejnosti i v soukromí jsou stále častější, lidé se chovají iracionálně, jakoby v horečce, reagují stádně, nebo jako by si potřebovali nepřetržitě vulgárně ulevovat.
více


19.10.2020 SPOLEČNOST: Čísla varující i povzbuzující

Ondřej Neff
Čísla se na nás valí s protivnou naléhavostí. Do jisté míry se opakuje situace z jara, ovšem opravdu jen do jisté míry. Je zde několik podstatných rozdílů. Čísla jsou vyšší, to je asi ten nejdůležitější.
více


19.10.2020 SPOLEČNOST: Nezahrávejme si s výrazem „osobní lockdown“

Ladislav Jakl 1
Několik českých vědců různých oborů kolem rektora ČVUT Vojtěcha Petráčka a ředitelky SÚJB Dany Drábové vydalo v uplynulém týdnu výzvu veřejnosti k „osobnímu lockdownu“, tedy k individuální karanténě každého z nás.
více


19.10.2020 MÉDIA: LGBT aktivismus v dramaturgické tvorbě ČT

Robert Troška
Před nedávnem vydala americká filmová akademie „manuál“ stanovující podmínky pro udílení amerických Oskarů. S úžasem jsme se dočetli, jaké procentuální zastoupení menšin, žen, příslušníků LGBT komunity a dalších minorit musí tvořit natáčecí štáb, herci ve vedlejších rolích nebo hlavní postavy.
více


19.10.2020 GLOSA: Prymulovi nepozorní posluchači

Petr Štěpánek
Je zajímavé, jak málo a nepozorně Prymulu poslouchají i mnozí z těch, kteří jej nejvíce vyznávají.
více


17.10.2020 ÚVAHA: Naživu, ale v izolaci

Ivo Fencl
Jakákoli generalizující rada bezdomovci disponuje v tomto případě pěknou drzostí, i zaměřme se radši na ubytovaný zbytek populace.
více


19.10.2020 FEJETON: Dělicí linie?

Petruška Šustrová
Možná jste si taky všimli reklamy „Znalci platí palci“: vybízí k placení mobilem, při němž se identita prokazuje otiskem palce. Podobnou věc zavádějí teď s odvoláním na evropské předpisy různé banky. Má to jeden (malý) háček: k takové manipulaci potřebujete chytrý telefon. Staromilci, kteří se drží...
více


17.10.2020 MROŽOVINY: Jedno české potýkání s komunismem (5)

František Novotný
Události, které později zahraniční novináři nazvali Pražské jaro, měly dvě předehry. Tou první byl IV. sjezd spisovatelů v červnu 1967, tou druhou 31. října téhož roku demonstrace studentů ze strahovských kolejí.
více


16.10.2020 GLOSA: Všichni jsme chybující

Lubomír Stejskal
Neexistuje žádný Peroutkův článek „Hitler je gentleman“. Peroutka není ani autorem věty o zpívání s anděly a vytí s vlky. A knihu Principle of Incompetence byste také marně hledali.
více


16.10.2020 ÚVAHA: Neandrtálec

Karpenková-chalupa
Někdy uvažuji o tom, co bylo na úsvitu lidských dějin dříve – patriarchát, nebo matriarchát?
více


15.10.2020 KORONAVIRUS: Mají ta opatření vůbec nějaký smysl? (3)

Radek Benýšek
koronavirus
Jak já vidím - očima tak nějak poučeného laika (ve srovnání s většinovou populací) a odborně naprostého diletanta (ve srovnání s lidmi, kteří se prací s viry a jejich vlivem na lidi denně živí) to, co tedy nyní rozhodující autority dělají, a proč. A lze to dělat jinak?
více


15.10.2020 SPOLEČNOST: Prozření Daniela Hůlky

Tomáš Vodvářka
Daniel Hůlka, zpěvák a jednu dobu také člen strany SPOZ, který za tuto stranu kandidoval do poslanecké sněmovny, se rozhodl vrátit medaili hlavě státu a veřejně ukončit svou náklonnost k Miloši Zemanovi.
více


15.10.2020 PRÁVO: Nejsme ve válce

Václav Vlk jr
Vypůjčil jsem si pro svůj krátký přehled minulého týdne titulek z Novinky.cz a mírně ho upravil. Krajský soud v Plzni vedený předsedou senátu Eduardem Wipplingerem pravil: „V projednávaném případě nejde o mimořádnou vysokou společenskou škodlivost.
více


15.10.2020 SPOLEČNOST: Silný názor

Ondřej Neff
Ano, mám silný názor na slepičí vejce. Zatleskal jsem sněmovně, že posunula dál návrh zákona o zákazu klecového chovu slepic. Tleskal jsem v souladu se zásadou, že správné je to, co odpovídá mému názoru, tím spíš, když je to názor tak silný, jako je ten vzhledem k slepičím vejcím.
více


15.10.2020 GLOSA: Česko podle Izraele?

Zbyněk Petráček
Je otázka, zda nastal čas pro radikální řešení po vzoru Izraele. Tak v sobotu mluvil o epidemii ministr vnitra Jan Hamáček.
více


14.10.2020 FEJETON: Skok na špek

Zdeněk Roller
Od doby, co plichtím svůj web... ne - už od doby, co se živím učitelstvím a tudíž souvislým a strukturovaným projevem, se bojím nedorozumění. Neporozumění ze strany posluchačů a čtenářů.
více


14.10.2020 KORONAVIRUS: Hypochondři celého světa, spojte se!

Tomáš Guttmann
Názor, že když jde o život, tak přestává všechna legrace, rezonuje v duši každého západního člověka. V Indii smrt nikoho moc nezajímá, protože jde jen o jedno z mnoha stádií různých převtělení.
více


15.10.2020 PRÁVO: Nestandardní postup VZP

Tomáš Zdechovský
Když přes šest let denně řešíte různé podvody s dotacemi a zároveň další nespravedlivá rozhodnutí úředníků a soudů, jen tak něco vás už nerozhodí. V minulých dnech jsem se ale vytočil hned dvakrát.
více


14.10.2020 KORONAVIRUS: Mají ta opatření vůbec nějaký smysl? (2)

Radek Benýšek
koronavirus
Od března a dubna se nám tvrdí, že bez přijetí těch a těch protikoronavirových opatření nám hrozí tentýž scénář, co nejdříve Číně, pak severní Itálii, pak Spojeným státům, najmě New Yorku, pak Velké Británii, najmě Londýnu, pak Švédsku atd..
více


13.10.2020 FEJETON: O skřítcích jako hory

Ondřej Neff
Minulý týden jsem byl s mou paní na pár dní na výletě. Máme to rádi v Lužických horách, jezdíváme tam ke kamarádovi, tentokrát jsme si ale našli ubytování v lesní chatě Tokáň. Nemusíte na mě hned křičet, že si vymýšlím, každý přece ví, že lesní chata Tokáň vyhořela, psali to v novinách.
více


13.10.2020 SPOLEČNOST: Chytlavé memy

Vratislav Hlubuček1
Pojem mem, jako protipól genu, zavedl britský biolog Richard Dawkins ve své kontroverzní knize Sobecký gen. Tak jako je smyslem života biologických organismů šířit své geny a množit se, u člověka k tomu přibyl fenomén šíření myšlenek, nápadů a konceptů, souhrnně nazývaných memy.
více


13.10.2020 KORONAVIRUS: Mají ta opatření vůbec nějaký smysl? (1)

Radek Benýšek
koronavirus
Na začátku celé této záležitosti se většina lidí bála nové a neznámé nemoci, s potenciálem zabíjet ve velkém. Sice již tehdy byly sporadické hlasy, že i ta oficiální čísla (natož očitá svědectví ´z místa činu´) říkají něco jiného, ale ty nehrály žádnou roli.
více


10.10.2020 KORONAVIRUS: Test racionality

Tomáš Guttmann
Mnoho lékařů kritizuje neustále se měnící ochranná opatření zahrnující například zavření hospod v deset hodin místo v jedenáct nebo rozestupy dvou metrů před pokladnou do divadla, v němž se nakonec tísní 1000 diváků.
více


10.10.2020 GLOSA: Prodavač dýmu

Zdeněk Roller
Pojem obchodník s deštěm je dosti vžitý, ale pro současnou situaci se mi více líbí písnička Petera Nagye Predavač dymu.
více


9.10.2020 ESEJ: Covid a synergie zhoubných idejí

koronavirus
My – ekonomové a zástupci dalších společenskovědních oborů – nezkoumáme medicínské souvislosti či zákonitosti této nové nemoci, ale na základě pozorného sledování i medicínských dat sdílíme názor, že tato nemoc nemá hrůzné projevy velkých pandemií minulosti a že se tato nemoc drtivé většině našich...
více