24.6.2021 | Svátek má Jan


24.6.2021 FEJETON: Problém ve smartphonech Android

Lubomír Stejskal
Vyskytne-li se anomálie na elektronickém zařízení (PC, smartphone či chytrá TV), hledám vinu primárně u sebe. Co jsem udělal špatně? A protože nejsem expert, ale jen uživatel, úměrně s časem trvání problému mi stoupá krevní tlak.
více


24.6.2021 SPOLEČNOST: Již rozpuštěný MeSES by měl být vypuštěn

Jan Bartoň
MeSES, tato skupina radikálních epidemiologů a rádobyepidemiologů, přichází s návrhem na zpřísnění podmínek při návratu z jiných zemí zpátky do Česka. Vyhrožuje i policejním postihem „nespolupracujících“.
více


24.6.2021 GLOSA: Žáci, je to takhle

Zbyněk Petráček
Mnozí se diví, nakolik školní dějepis pomíjí nejnovější dobu. Na tom něco věru je. Ale ta věc má zásadní háček i mimo pedagogiku. Existuje konsenzus, v jakém stylu ty dějiny vykládat, natož učit? Nebo by školy musely zůstat u tolik kritizovaného výčtu dat a osobností?
více


24.6.2021 HISTORIE: Staroměstská poprava 1621

Jan Ziegler
V těchto dnech jsme si připomněli 400 let od potvrzení výsledku bělohorské bitvy. Kat Mydlář tehdy se svými pacholky poslal po čytřhodinové exekuci v Praze na věčnost sedmadvacet stavovských vzbouřenců proti legitimnímu panovníkovi.
více


24.6.2021 PRÁVO: Příprava „popravy“ obžalovaných

Zdeněk Jemelik 1
Dne 16. června 2021 nastal ve „velké daňové kauze“ či „kauze Zadeh“ historický okamžik. Kauza napadla ke Krajskému soudu v Brně kdysi dávno, přesně 18. března 2015 a od té doby se vlekla a zdálo se, že nikdy neskončí.
více


24.6.2021 PRÁVO: Ústavní soud a pochroumaná spravedlnost

Zdeněk Koudelka
Práva mají všichni lidé a funkční demokratický právní stát se pozná podle toho, zda dopřeje práva a soudní ochrany nejen těm, v jejichž prospěch je veřejné mínění, ale i těm, které veřejné mínění nemá rádo či je již předem odsoudilo.
více


23.6.2021 INTERNET: Jak Facebook umlčuje konzervativní názory

Tomáš Zdechovský
Sociální sítě nám zvláště v posledních letech ukázaly svoji odvrácenou tvář. Například tím, že mohou sloužit i ke snadnějšímu šíření nepravdivých informací či nenávistných příspěvků.
více


23.6.2021 MÉDIA: Česka se migrace netýká?

Jan Bartoň
Andrej Babiš napadl nedávno při jednání v poslanecké sněmovně ČPS spolu se STAN tak, že koalice PiStan bude podporovat ilegální migraci do EU. Ozvala se Črská televize s „oprávněnou“ kritikou takové rétoriky.
více


23.6.2021 GLOSA: Pozor, jazyk jsem já

Karel Hvížďala
Vynález internetu zpřístupnil veřejný prostor pro všechny lidi, kteří k němu mají přístup. Zbořil všechna pravidla a kodexy, čehož využili nejen profesionální dezinformátoři, ale i politici: kromě informace se i lež, polopravda a nesmysly staly nedílnou součástí sociální reality.
více


23.6.2021 ÚVAHA: Nejen české dějiny - samý klam a mámení

Petr Andrle
Každý evropský národ má tak trochu svérázný výklad svých národních dějin a tím pádem i dějin států sousedních. Angličtí i francouzští studenti samozřejmě najdou ve svých učebnicích pravdivý výsledek bitvy u Waterloo.
více


23.6.2021 SPOLEČNOST: Újezd 2021

Milena Kozumplíková
Na pražském Újezdě, v ose Vítězné ulice směrem do vrchu Petřína, stoupají schody. Na nich kovové figury, postupně se ztrácející až téměř zmizelé. Významné dílo Olbrama Zoubka.
více


23.6.2021 FEJETON: Tečka

neff
Vnímám v těchto dnech třetí vlnu propagace očkování. Ta první byla ve všem všudy katastrofální. Šplouchla v době, kdy se lidi o vakcínu byli ochotni poprat a na koho prasklo předbíhání, vláčeli ho v tisku coby padoucha.
více


22.6.2021 ESEJ: Střet zájmů v postpravdivém světě

Vlastimil Podracký
Postpravdivý svět je svět iluzí, mýtů, ideologických kampaní a propagandy. Pravda není potřebná. Pohybujeme se v chaosu právním a informačním.
více


22.6.2021 PRÁVO: Neobvyklé úkazy v závěru soudního procesu

Zdeněk Jemelik 1
Zdánlivě neukončitelná „velká daňová kauza“ či „kauza Zadeh“ se přece jen přiblížila k závěru v hlavním líčení, jež u Krajského soudu v Brně proběhlo ve dnech 15.-17. června 2021. Obsahově navazovalo na hlavní líčení z 3.-5. května 2016, během něhož došlo k zveřejnění šokující dohody o vině a...
více


21.6.2021 PRÁVO: Odškodné podnikatelům

Michael Pánek
Podnikatelé sdružení v Unii podnikatelských a živnostenských spolků chtějí po státu, respektive po ministerstvech vnitra a zdravotnictví přes 12 miliard korun jako odškodnění za omezení či znemožnění podnikání kvůli vládním restrikcím.
více


21.6.2021 GLOSA: Zakleté bydlení

Zbyněk Petráček
Výraz mamahotel označuje situaci, kdy mladí odkládají osamostatnění. Není výjimkou, že u rodičů bydlí i třicátníci.
více


19.6.2021 POLTERGEIST: Kterak se kočka v tašce nezmítala

Karel Wágner
Tak jako se na internetu objevovala videa Kena Goldsteina z australského Town­sville, na která jsem v roce 2012 čtenáře upozornil na svém blogu, se objevují i videa se záznamem projevů poltergeista pořízená na druhém konci světa, totiž na území dnešní Ruské federace.
více


19.6.2021 POLEMIKA: Opravdu pořad 168 hodin rozeštvává společnost?

Tomáš Vodvářka
Bloger Jan Bartoň (k přečtení zde) se pozastavil nad pořadem 168 hodin dne 13.6.2021, který přinesl v jednom vstupu informace o výšce odměn v některých profesích. Na rozdíl od něj si nemyslím, že podání pravdivé informace je štvaním.
více


18.6.2021 GLOSA: Jak vypudit nutrie

Zbyněk Petráček
Ze vztahu člověka a zvířat se vytrácejí přirozené instinkty. Tak vznikají protichůdné situace. Na jedné straně bují průmyslové velkochovy zvířat.
více


18.6.2021 MATURITY: Ať si to zkusí sami!

Zdeněk Roller
Je to líbivé a lákavé. Věčná škoda, že i moudří lidé podlehnou pokušení zvolat „Ať ti, co to vymysleli, si to zkusí sami!“ Řeč je o letošních maturitách z matematiky.
více


17.6.2021 PRÁVO: Nepokládejme se za horší, než jsme

Stanislav Křeček
Rozhodně bych si nepřál, aby některé moje pochybnosti, které zde vyjádřím, byly vnímány jako zpochybnění smyslu celé debaty, která se nyní ohledně sexuálního násilí vede. Každé násilí je odsouzeníhodné bez jakýchkoliv pochybností.
více


17.6.2021 ÚVAHA: Bibloidi coby škůdci lidské civilizace

Martin Mařák
Můj vztah k bibloidům se postupně vyvíjel. Od neutrálního postoje a dokonce i jistého obdivu k některým z jeho frakcí se nakonec přesunul k poznání o jejich všeobecné škodlivosti a vyslovené nedůvěře.
více


17.6.2021 SPOLEČNOST: Věda, víra a nekonformita

Zbyněk Petráček
Facebook zatnul poslanci Volnému tipec. Smazal mu profil, ale o tématu svobody slova tento případ moc nevypovídá. Jde-li o osobní útoky či urážky, jaké by dost možná postihl i soud, nemusíme se na mazací kulturu (cancel culture) až tak rozčilovat. Rozdíl je v tom, že justici by to trvalo strašně...
více


16.6.2021 RADA ČT: Zvolili jsme vás, tak služte!

Jiří Svoboda1
Jelikož jsem se o déletrvajícím úsilí představitelů některých politických stran o revizi fungování veřejnoprávní České televize již opakovaně zmiňoval, pociťuji nutnost vyjádřit se i nyní k nové strategii těch, kteří v Radě ČT usilují o potlačení nezávislosti této instituce, i těch, kteří se ze...
více


15.6.2021 POZVÁNKA: Poslední boj a další osudy

Václav Vlk st.
Za pár dní si mnoho lidí připomene poslední statečný boj československých parašutistů z 18. června 1942 v kryptě chrámu sv. Cyrila a Metoděje. Skupina zainteresovaných se pak schází každoročně o půlnoci ze 17. na 18. června na pietní vzpomínku a minutu ticha na rohu Resslovy a Václavské ulice.
více


16.6.2021 168 HODIN: Jak spolehlivě rozeštvávat

Jan Bartoň
Pořad 168 hodin byl na ČT inzerován způsobem, který si opět zaslouží pozornost. Zatímco odměny zdravotníkům byly vypláceny s „velkým zpožděním“, odměny úředníků byly mnohonásobně vyšší.
více


16.6.2021 GLOSA: O pojmech stát a národ

Karel Hvížďala
Frekvence pojmů národ, národní zájmy, národní charakter se vždy zvláště před volbami rapidně zvyšuje, i když mnohem důležitější a starší je stát, státní zájem a charakter státu.
více


16.6.2021 FEJETON: Manželství ve třech

neff
Na poslance od pirátů Mikuláše Ferjenčíka prasklo, že se před časem přimlouval, aby zákon umožňoval svazek více osob.
více


15.6.2021 FEJETON: Zachraňte mě

neff
Minulý týden jsme si s Ljubou vyšetřili pár dní volna a udělali si výlet do západních Čech. Při zpáteční cestě jsme projížděli hezkým městečkem Úterý, leží zhruba na půl cesty mezi Karlovými Vary a Plzní. Uvidíte v něm pěkně opravené německé hrázděné domy, bude se vám líbit i náměstí s radnicí a...
více


14.6.2021 SPOLEČNOST: Covid jako ukázka selhání současné civilizace

Květoslav Květina
koronavirus
Pomalu uhasínající panika okolo pandemie viru covid-19 naplno odhalila slabiny celosvětově používaného modelu vládnutí a zároveň byla cennou sondou pro psychology.
více


14.6.2021 SPOLEČNOST: Co v médiích nebylo, to se nestalo

Petr Štěpánek
Je to jedna z nejodpornějších a nejhanebnějších manipulačních technik, kterými se ovlivňuje veřejné mínění. Anglicky se to nazývá „agenda setting“, česky „nastolování agendy“, volně bychom to mohli parafrázovat třeba jako „co v médiích nebylo, se nestalo“.
více


11.6.2021 FEJETON: Není Strejček jako strejček

Jiří Macků
Upřímně řečeno, a za tuto nevědomost se omlouvám, o existenci p. Ivo Strejčka jsem až dosud neměl ani tušení. T
více


11.6.2021 CESTOVÁNÍ: Testovací buzerace

Jan Bartoň
Případ návratu českých turistů letadlem na pražské letiště a jejich zadržení kvůli podezření na zfalšování testů je jen špičkou ledovce, který omezuje lidské aktivity pod záminkou boje s covidem.
více


10.6.2021 SPOLEČNOST: Nová mutace posttotalitarismu

Karel Hvížďala
Připomeňme si, charakteristické rysy posttotalitarismu, jak je definovali sociologové, když hovořili o sedmdesátých a osmdesátých letech. Zatímco totalitní režimy v padesátých letech byly založeny na masovém teroru, posttotalitní společnost se snažila dosáhnout širšího společenského konsensu.
více


10.6.2021 ÚVAHA: Cesta vrcholným novověkem

Vratislav Hlubuček1
Za počátek vrcholného novověku se dá považovat vynález parního stroje. Za pouhá dvě a kus století se svět neobyčejně změnil. Počátky století byly stabilizované.
více


10.6.2021 ROZHOVOR: Bílá kniha

Markéta Jurištová
sny
Vlastně ani ne, už v době, kdy článek vyšel, měli facebookoví cenzoři celkem jasno. Přišla mi tehdy stručná informace, že Facebook nemohu používat, protože můj účet není v souladu s pravidly komunity, a že rozhodnutí bylo prověřeno a nelze ho změnit.
více