29.5.2020 | Svátek má Maxmilián, Maxim


29.5.2020 MÉDIA: Vskutku povedená diskuse

Jan Bartoň
Události, komentáře přinesly rozhovor s hejtmankou Středočeského kraje ve věci trestního oznámení na článek o nedostatku ochranných prostředků. Střetly se Světlana Witovská a Jaroslava Pokorná Jermanová.
více


29.5.2020 ŠKOLSTVÍ: Slovní hodnocení výzvy senátora Drahoše

Radek Sárközi
Radek Sárközi
Ministr Robert Plaga (ANO), Drahošova platforma pro vzdělávání a Bob Kartous z EDUinu mohou způsobit totální rozvrat české školství. Proč někteří poslanci a senátoři naslouchají více lobbistům z neziskovek, než učitelům z praxe?
více


28.5.2020 SPOLEČNOST: Inu, pokrok nezastavíš

Zdeněk Roller
Často slýchám věty jako „Postaru se žít nedá“ (Že by?) nebo „Musíme stále jít vpřed“ (Proč? Kam přesně? A víme, co nás tam čeká?). Zářné zítřky jsou lidem slibovány možná už od dob lovců mamutů, takže už by sakra dávno měly nastat. Kde jsou?
více


28.5.2020 PRÁVO: Sedm rozsudků nestačí

Zdeněk Jemelik 1
V pondělí 25. května 2020 u Obvodního soudu pro Prahu 1 v senátu předsedy Luboše Svrčka dospělo k závěru řízení, o němž jsem opakovaně psal jako o ping-pongu.
více


28.5.2020 FEJETON: Čekání na tsunami

Ondřej Neff
Mám na mysli tsunami protestů, kritiky, námitek a intervencí. Dneska se říká tsunami, dříve by to byla lavina nebo záplava. Proč čekám takový příval?
více


28.5.2020 OSOBNOST: „Nejsem žádnej váš vojín!“

Petruška Šustrová
Nepamatuji si už, při jaké příležitosti to bylo, ale jednou si nás estébáci celou skupinu předvolali do věznice v Ruzyni
více


27.5.2020 MÉDIA: "Syčák" Prymula

Jan Bartoň
Pořad 168 hodin se opět vyznamenal „nestranným“ hodnocením profesora Romana Prymuly. Povídaly o něm takové kapacity jako bývalý ministr zdravotnictví Němeček nebo mluvčí Cikrt.
více


26.5.2020 GLOSA: Zabývat se maličkostmi?

Petr Fiala
Kdykoliv najdu podobnost mezi něčím z evropské a čínské kultury, mám za to, že jde o věc univerzální. Takové podobnosti jsou totiž velmi vzácné. Jednou z nich je rada, aby se člověk nezabýval maličkostmi.
více


27.5.2020 ÚVAHA: Zdravý rozum, právo a koronavirus

Ivan Hüttel
Justitia
Důvodem napsání tohoto článku je dlouhodobý trend vytěsňování rozumu z právního systému - z výroků právníků, zejména pak z rozsudků soudů.
více


26.5.2020 POLEMIKA: Roušky jako nástroj útlaku, nebo ochrany?

Jan Bartoň
Vyšla již celá řada komentářů, i renomovaných komentátorů, kteří podrobně analyzují povinnost nosit roušky a docházejí k závěru, že je to nástroj útlaku a zkázy demokracie. Ztratíš svobodu jednou a ztratíš jí napořád.
více


26.5.2020 SPOLEČNOST: Dobývání se do otevřených dveří. Opravdu?

Stanislav Křeček
Jako jeden ze tří „solitérů“, kteří se v sociální demokracii podle Pavla Barši („V okruhu české sociální demokracie se touto cestou zatím vydali spíše solitéři typu Jana Kellera, Jaroslava Foldyny či Stanislava Křečka,“ P. Barša.
více


26.5.2020 OSOBNOST: Indiánský náčelník Okima

Karel Hvížďala
Začal tím, že si už jako osmiletý chlapec sám kreslil atlas a v něm si vyznačil cestu kolem světa, kterou chtěl uskutečnit. Po více než 25 letech se mu podařilo ji absolvovat. Navíc za vlastní peníze.
více


25.5.2020 ŠKOLSTVÍ: Kam se vlévá Dunaj?

Petr Andrle
Byl jsem trochu konsternován, když jsem si minulý pátek přečetl v Lidových novinách článek jistého vysokoškolského profesora s názvem Jenom ne maturity „zadarmo“! Tento muž, který dle svých slov učí již třicet let speciální pedagogiku na vysoké škole, byl zcela konsternován.
více


25.5.2020 SPOLEČNOST: Amnestie pro nevinné

Milena Kozumplíková
Letošní připomenutí 75. výročí ukončení 2. světové války v Evropě bylo kvůli epidemické situaci ve velmi komorních rozměrech. Neuskutečnilo se tedy ani připomenutí jiného výročí ukončení války, kdy 9. května 1960 bylo podepsáno rozhodnutí prezidenta a vlády Republiky československé č. 54/1960 o...
více


25.5.2020 ÚVAHA: Pozitiva pandemie koronaviru?

Vratislav Hlubuček1
Nepochybně jsou a není jich málo. Je to takové poslední varování, abychom změnili některé zvyky a způsob života. S rozvojem medicíny jsme nabyli dojmu, že jedinou hrozbou je rakovina a kardiovaskulární choroby, případně ty civilizační. Infekce že máme pod kontrolou díky antibiotikům a očkování.
více


25.5.2020 FEJETON: Přežijí nevládky?

Petruška Šustrová
Doneslo se ke mně, že se státní úředníci v souvislosti s původně nepředpokládanými obrovskými výdaji, souvisejícími s epidemií koronaviru, rozhodli hledat, kde ušetřit.
více


23.5.2020 POLEMIKA: Pojďme vážně diskutovat

Václav Klaus1
Dlouho pozorně čtu Právo a Salon Práva a objevuji tam zajímavé texty a postoje. Pravice bohužel nic takového nemá. Kdysi částečně hrály tuto roli brněnské Kontexty a Revue politika. Teď už bohužel nikoli.
více


23.5.2020 INTERNET: Nelež.cz na štíru s transparentností

Kateřina Lhotská
Počátkem roku se představil další spolek s ambicí bojovat proti dezinformacím. Říká si NELEŽ a pro naplnění svého záměru zvolil taktiku odstřižení dezinformačních webů od příjmů z reklamy. Jak je však od těch ostatních rozpoznává?
více


23.5.2020 OPOČNO: Když jedna nespravedlnost plodí další

Lubomír Stejskal
Ústavní soud rozhodl. Zámek Opočno zůstane státu. Mám s tím verdiktem problém. Jako občan. Velí mi tak svědomí a zdravý rozum. Nemohu se s mířit s tím, co se dělo po osvobození 1945.
více


22.5.2020 SPOLEČNOST: Cyklus polarizace

Dan Drápal
Náhlá změna našeho života, kterou přinesla současná pandemie, zatlačila do pozadí běžný politický a společenský život. Může se stát, že některá témata, která nám připadala ještě před dvěma měsíci živá, se po skončení tohoto mimořádného stavu nevrátí.
více


22.5.2020 ZDRAVOTNICTVÍ: Mám právo jít na dětskou JIP!

Tomáš Vodvářka
Motolská nemocnice se potýká s agresivitou rodičů malých pacientů dětského kardiocentra, situaci občas řeší i Policie ČR.
více


20.5.2020 SPOLEČNOST: Vláda se vždy podívá z okna...

Ivo Fencl
Vláda tohoto státu se v těchto dnech vždy podívá z okna, kolik ještě lidí nosí roušku, a potom vydá další prohlášení o rozvolnění.
více


21.5.2020 ROZHOVOR: Svobody rychle a nenávratně ubývá

Ladislav Jakl 1
Nápady už raší. Ve vládě, u ministryně Maláčové (Jana, ministryně práce a sociálních věcí, pozn. red.) v úřadu, v Parlamentu, v politických stranách, ale i v nátlakových skupinách a ideologických seskupeních.
více


21.5.2020 GLOSA: Korona má maso

Zbyněk Petráček
Máma má mísu. My máme maso. Ó, to se máme. – Ta slova zná každý, kdo chodil do školy před mnoha lety a používal tehdejší slabikáře.
více


21.5.2020 FEJETON: Disclaimer

Ondřej Neff
Podle wikipedie je to termín označující vyloučení odpovědnosti a obvykle se vztahuje na situace, které zahrnují určitou míru nejistoty nebo rizika. Odpovídající český jednoslovný výraz asi není, s tím anglickým se potkávám často – od začátku počítačové éry.
více


20.5.2020 PRÁVO: Šmejdi a hyeny...

Tomáš Zdechovský
Během pandemie se v naší společnosti neprojevila jen větší solidarita a ohleduplnost mnoha lidí či obrovské nasazení všech v pomáhajících profesích. K aktivitě vyhecovala i různé šmejdy, co se neštítí podvést seniory.
více


21.5.2020 HISTORIE: Co Čech, to historik?

Petr Andrle
Asi před týdnem Ondřej Neff v jednom ze svých fejetonů na NP napsal: Už dávno neplatí, že co Čech, to muzikant. Dneska je to jinak. Dnes platí, že co Čech, to historik. Jsou údobí, kdy o historii klopýtáme každým krokem, tlačí nás pod dekou, když jdeme spát, a vyskakuje na nás, když otevřeme...
více


21.5.2020 VZPOMÍNKA: Fotbalisté

Vladimír Karpenko
Nebudou to vzpomínky internacionála – můj vztah k míči byl úplně obyčejný. Jako malí kluci jsme občas cestou ze školy udělali z brašen branky a rozdělili se na mužstva, tak nejvýš po pěti. Ono nás tím směrem beztak ani víc nemířilo.
více


19.5.2020 GLOSA: Jaký si to uděláš, takový to máš

Pavel Kosorin
Demokracie je nejlepší ze všech špatných způsobů vládnutí, poznamenal kdosi celkem vtipně, myslím Churchill. V rámci řízení věcí veřejných už asi nic lepšího nevymyslíme, takže bych demokraticky zvolené politiky nechal vládnout, je to jejich džob na dobu určitou.
více


20.5.2020 SPOLEČNOST: Kdo najde lék na iracionalitu?

Zbyněk Petráček
Myslíte si, že po „koroně“ nic nebude jako dříve? Že lidé prohlédnou, v jakých bludech žili, a sami se napraví? Že racionalita převálcuje iracionalitu? To vše má být součástí nové normality, o níž se spekuluje. Ve skutečnosti to nebude tak horké.
více


20.5.2020 SPOLEČNOST: Chvála roušky

Zdeněk Holásek
Země se pomalu vrací postupným rozvolňováním k běžnému fungování, ale nejen ona, většina Evropy a, co si budeme povídat, i světa. Tenhle příběh se prozatím blíží svému konci a otázka je, co nás čeká dál.
více


19.5.2020 ŠKOLSTVÍ: K té maturitě z matematiky

Jan Šimůnek
matematika
Já jsem toho názoru, že je nutné striktně rozlišovat mezi matematikou jako takovou a totálním paskvilem, který se coby matematika vyučuje na středních školách (v naprosté většině případů, byť existenci výjimek nevylučuji).
více


20.5.2020 FEJETON: Černá stěna

Ondřej Neff
Mluví se o krizi, o tom, jak je nevyhnutelná. Zrovna dneska jsem četl, že už to začalo, že rakouská zlatnická firma Frey Wille zavírá své pobočky všude možně v Evropě, včetně Prahy. Neberte mě jako necitu, ale zatažení rolety na zlatnictví v Široké ulici nevnímám jako osobní újmu. Na druhou stranu...
více


19.5.2020 FEJETON: Jaká černozem?

Karpenková-chalupa
„Jaká černozem?“ ptali se žáci jedné základní školy v podhůří Krkonoš. Tento pojem uvedený v kterémsi literárním díle jim nešel do hlavičky, neboť půda v jejich kraji je výrazně načervenalá. „Počkejte, až pojedeme na výlet třeba do Polabí, tak uvidíte černozem,“ poučila je paní učitelka.
více


19.5.2020 SPOLEČNOST: Neváhejte, kadeřnictví a hospody mají otevřeno

Petr Holub1
Důležitější veřejné osoby, než jsou kadeřnice a hospodští, aby člověk pohledal. Minulé pondělí se opět vrátili do našich životů, každý se může nechat ostříhat a zajít do restaurace, prozatím do těch zahradních.
více


20.5.2020 ÚVAHA: Kapitalismus je hra

Jan Payne
Kapitalismus je kritizován obvykle tehdy, když jsou s ním potíže, přičemž tato kritika se množí zejména v poslední době.
více