20.2.2020 | Svátek má Oldřich


20.2.2020 SPOLEČNOST: O demokracii, svobodě a jejich nelehkém soužití

Marian Kechlibar
Když jsem včera psal o možných důsledcích koronaviru, zabloudil jsem i ke tweetu Ivana Pilipa o tom, jak články tohoto typu podrývají důvěru v liberální demokracii. Dostal jsem poměrně dost kritických ohlasů v tom smyslu, že ve své reakci moc směšuji pojem demokracie a svobody, a že to je chyba.
více


20.2.2020 SPOLEČNOST: Hledá se ideální manželka

Radim Uzel
Deník N uveřejnil 29. ledna 2020 překlad článku britské feministické psycholožky Jessiky Taylorové. Text je koncipován jako jakýsi dopis mužům, kteří říkají, že chtějí silnou a nezávislou ženu.
více


20.2.2020 HISTORIE: Velká rudá ostuda

Michael Pánek
Jako váleční hrdinové se po dlouhé anabázi v srpnu 1945 vrátili domů naši letci, kteří v barvách RAF dávali nacistům pořádně zabrat.
více


20.2.2020 FEJETON: Milá Česká televize!

Petr Štěpánek
Všiml jsem si, že je teď Tvojí běžnou praxí, že zveš na různé akce. Naposledy na demošku Milionu chvilek proti zvolení Stanislava Křečka ombudsmanem. To je moc fajn. My totiž v Pardubicích taky něco pořádáme. Vašek a Zuzka tu budou mít 25. února 2020
více


20.2.2020 INTERNET: Jak na Facebook

Ondřej Neff
Bezpečnostní konference v Mnichově asi není předmět každodenních debat. Koná se každoročně, letos u pošestapadesáté, z žádné předchozí nic světoborného nevypadlo a nedá se to čekat ani od té letošní.
více


19.2.2020 SPOLEČNOST: Demokracii ukončíme, nebo ubráníme?

Ivan Emr
svatý Václav
Projevy omezování a nerespektování svobod a demokracie se ještě před nedávnem omezovaly na drobné excesy, neuvážené omyly a slepé cesty při hledání pohybu společnosti vpřed.
více


19.2.2020 MÉDIA: Historie se neopakuje, je stále stejná

Zdeněk Roller
Kdyby alespoň člověk nezažil tolik let v minulém režimu... To by se žhavá současnost snášela líp, spoustu manipulací bychom nerozpoznali a nevnímali jako hrozbu. Je hloupé, že tehdy jsme o manipulacích s dějinami jen tušili, nemohli jsme si vše dohledat a ověřit.
více


19.2.2020 SPOLEČNOST: Proč máme veřejnoprávní média

Karel Hvížďala
Za předobraz veřejnoprávních vysílačů lze považovat BBC, jak ji definoval 38letý John Reith v roce 1927, když převedl po pěti letech British Broadcasting Company na Corporation.
více


19.2.2020 PRÁVO: Rušné pokračování úklidu po „soudkyni OLO“

Zdeněk Jemelik 1
V podvečer 10. února 2020 se začali sjíždět do Zlína obhájci z kauzy zlínské pobočky Krajského soudu v Brně, souzené senátem Jiřího Dufka, o které píši na svém blogu jako o „úklidu po soudkyni OLO“.
více


19.2.2020 FEJETON: Pivo pro vinaře

Daniela Kovářová
Jste věrní pivu nebo vínu? Blondýna, co chrlí tato slova, se jinak živí jako rozvodový advokát, a tak neudiví, že se jí pracovní pojmy jako věrnost či nevěra zapletou i do pivních fejetonů.
více


18.2.2020 PRÁVO: Hovořme otevřeně o českých mafiích

Rudolf Mládek
U nás je totiž hned s prvními slovy soudce jasné, komu fandí, že není nestranný, že má jasno, koho a proč odsoudí. Osobní nesympatie u nás nahrazují důkazy, obžalovaným se slovo neuděluje,a pokud to jde, tak ani jejich advokátům, syčí se na ně, dává se jim najevo, že jsou odpad společnosti, že jsou...
více


18.2.2020 GLOSA: Od výčepu k plechu

Zbyněk Petráček
Proč máme třídit odpad? Proč se třídění týká stále širšího sortimentu? Odpověď se nabízí: děláme to pro přežití nás samých i potomků. Nezměníme-li způsob života, neomezíme-li exhalace CO2, svět se změní v místo nezpůsobilé k životu.
více


18.2.2020 PRÁVO: Nejslavnější železniční přejezd v režii starosty za ODS

Jan Bartoň
Starosta Prahy – Řeporyjí se zasloužil o několik mediálně známých akcí. Vedle pomníku Vlasovcům upoutala média akce „přejezd“, v níž starosta Pavel Novotný projevil péči starostlivého občana chránícího děti.
více


18.2.2020 GLOSA: Nedostupná vakcína

Ondřej Neff
Chystal jsem se napsal tuhle glosu o tom, jak se do českých kin vrátil fenomen filmů do patnácti let nepřístupných. Nepřístupňáky patřily k mému dětství.
více


18.2.2020 SPOLEČNOST: Ministerstvo omluvy

Tomáš Vodvářka
„Rozmohl se nám tady takový nešvar,“ prohlásila by paní Holubová o dnešní době. A nešlo o to napsané slůvko na tabuli, které používá i Šebková.
více


17.2.2020 SPOLEČNOST: Co je dnes údělem ženy?

Daniela Kovářová
K čemu jsou dnes na světě ženy? Aby studovaly, cestovaly, hlásily se do výběrových řízení a staly se političkami nebo ředitelkami zeměkoule? Nebo spíše aby byly maminkami, manželkami a domácími pečovatelkami?
více


17.2.2020 SPOLEČNOST: Ombudsman Křeček

Martin Mařák
Na začátek svého exposé bych chtěl zdůraznit, že úřad ombudsmana považuji za naprostou zbytečnost hraničící s rozmařilým vyhazováním peněz daňových poplatníků oknem a dobře placenou státní trafiku pro hromadu nejrůznějších aktivistů.
více


17.2.2020 OMBUDSMAN: Bez servítků - do čeho jdu

Stanislav Křeček
Proti jeho návratu ale protestuje část úřadu. Někteří zaměstnanci uvádějí, že raději odejdou, než aby s Křečkem dál spolupracovali.
více


17.2.2020 FEJETON: Těžký sen

Petruška Šustrová
Tak se mi to v pondělí bláznivě pomíchalo… Napřed jsem vyslechla v rozhlase, co se stalo ve správní radě chystaného Muzea paměti 20. století. Mluvila Hana Marvanová, mluvil Mikuláš Kroupa, ale nedalo se moc rozumět, oč se vlastně vede spor, jako by každý mluvil o něčem jiném.
více


15.2.2020 SPOLEČNOST: Chvilkaři se trápí

Zdeněk Holásek
Milion chvilek pro demokracii se pustil do politiky z úplně jiného konce, než jak se v ní angažoval dosud.
více


15.2.2020 SPOLEČNOST: Manipulátoři.cz jsou podle Manipulátorů.cz manipulátory

Kateřina Lhotská
V poslední době se roztrhl pytel s bojovníky proti dezinformacím a manipulacím. Sami přitom definují, jak takový „závadný“ text rozpoznat. Jak však obstojí jejich vlastní články, když je podrobíme kritériím, která kladou na jiné?
více


15.2.2020 ROZHOVOR: Kádrový profil místo kvality opět normou?

Ivo Strejček
Což už byla v této zemi definitivně nastolena taková forma diktatury, že je povinností se vším souhlasit a nesouhlasíme-li, šup s námi do pytle a utopit? Hana Lipovská má jasné a zřetelné názory, a proto nesmí být nominována?
více


14.2.2020 SPOLEČNOST: Peroutka neobdivoval Hitlera jako gentlemana

Jiří Macků
Měl jsem sen jako živý: jdu po ulici a najednou, hle, ve výkladní skříni antikvariátu na poličce vpravo uprostřed se skví knížka Lupič gentleman. Rychle jsem si ji vyfotil, abych měl doklad: za čerstva se s tím objevem pochlubím.
více


14.2.2020 PRÁVO: Klikatá cesta k humanitě

Jiří Rážek
Jiří Rážek
Začátkem ledna odvysílala veřejnoprávní ČT24 reportáž z chráněné dílny v Nové Pace, jejíž zdravotně postižení zaměstnanci upravují padělky oblečení a obuvi, které by prý jinak skončily ve spalovně. Oněch 1 600 kusů falzifikátů jim předala Česká obchodní inspekce, která je zajistila při kontrolách...
více


14.2.2020 VZPOMÍNKA: Směr východ

Vladimír Karpenko
Stroj ČSA Il-62 přistál. Byl jsem v Moskvě na letišti Šeremeťjevo. Tuhle dvoutýdenní služební cestu jsem vůbec nezamýšlel – byl jsem na ní zcela bez okolků vyslán. Bylo jaro 1972 a stranická organizace na fakultě usoudila, že je nutno nějak „odčinit“ hřích roku 1968 a opět navázat na východě...
více


13.2.2020 GLOSA: Zakážeme, přikážeme

Zdeněk Roller
Člověk to vnímá tak nějak rozpolceně. Takzvané energetické nápoje jsou samozřejmě podvod. Nedodávají organismu o moc víc energie než běžné slazené nápoje a veškerou energii nabízejí výhradně ve formě cukru.
více


13.2.2020 ESEJ: Mlhovina v Andromedě - komunistická vs. soudobá dystopie

Jiří Suk
Utopie Ivana Jefremova Mlhovina v Andromedě vyšla v roce 1957 a byla přeložena do mnoha jazyků. Bezpochyby prošla v Sovětském svazu mnoha schvalovačkami, a není to tedy jen tak nějaký soukromá představa autora.
více


13.2.2020 FEJETON: Kladivem na Hitlera

Ondřej Neff
Plzeňský hejtman Josef Bernard se vypravil ve čtvrtek do Prahy. Navštívil dva obchody nakladatelství Naše vojsko a nakoupil si tam, jak čteme ve zprávách, hrníčky s obrázky Adolfa Hitlera a Reinharda Heydricha.
více


12.2.2020 FEJETON: Opravíme to?

Zdeněk Roller
Už jsem do elektroodpadu odnosil celkem dost vysloužilých přístrojů. Teď třeba dvacet let staré tranzistorové rádio, kterému pouze dosloužil potenciometr. Součástka za pár korun. A to jsem nedávno objevil vzácnost - opravnu drobných elektropřístrojů! Jenže ty ceny oprav a ceny nových přístrojů...
více


12.2.2020 ÚVAHA: Zákon věčnosti

Stanislav Ulčák
Před mnoha léty jsem četl knížku gruzínského spisovatele Nodara Dumbadzeho Zákon věčnosti. Kniha je napsaná v reáliích Sovětského svazu (dneska velice poučné čtení), některé epizody jsou lidsky krásné a pěkně napsané a jiné jsou už dneska k smíchu.
více


12.2.2020 SPOLEČNOST: Když se řekne „vnitřní Sudety“

Zbyněk Petráček
Pojem „vnitřní Sudety“ není moc rozšířený, zato výstižný. Ve veřejné debatě ho razí Václav Cílek už více než deset let. Označuje jím takové oblasti ve vnitrozemí (vycházel ze středních Čech, zejména z Kladenska), z jejichž venkova se vytrácí pestrý autentický život, aniž by k tomu vedl nějaký...
více


11.2.2020 SPOLEČNOST: ODS a paní Vaculíková

Karel Hvížďala
Po lednovém kongresu ODS, kdy do předsednictva nebyla zvolena paní Alexandra Udženija, ač neměla protikandidáta, se objevila logicky otázka, proč se žena nedostala do vedení.
více


11.2.2020 ESEJ: Manipulace s pamětí národa

Vlastimil Podracký
Stále jsme konfrontováni se snahou měnit proti národnímu zájmu historická fakta a vnášet do nového výkladu politické zájmy pomocí viditelně lživé propagandy.
více


12.2.2020 USA: Pes cennější než člověk?

Pavel Mareš
Kalifornský guvernér Gavin Newsom vyčlenil ze státního rozpočtu 50 milionů dolarů na zřizování psích útulků, aby podpořil realizaci politiky „žádný pes, který je léčitelný a adoptovatelný, nesmí být utracen“.
více


11.2.2020 GLOSA: Dusno kolem rad

Ondřej Neff
Parlamentní volební výbor v pátek naházel do velkého síta mračno kandidátů do dvou významných mediálních rad.
více


11.2.2020 GLOSA: V lese, ne v parku

Zbyněk Petráček
Některé ustálené výrazy občas matou. Víte třeba, jaký je rozdíl mezi středním a průměrným věkem? Střední věk označuje očekávanou délku života při narození. Kdežto průměrný věk znamená zprůměrované stáří všech lidí v daný čas na daném místě.
více