16.6.2021 | Svátek má Zbyněk


16.6.2021 RADA ČT: Zvolili jsme vás, tak služte!

Jiří Svoboda1
Jelikož jsem se o déletrvajícím úsilí představitelů některých politických stran o revizi fungování veřejnoprávní České televize již opakovaně zmiňoval, pociťuji nutnost vyjádřit se i nyní k nové strategii těch, kteří v Radě ČT usilují o potlačení nezávislosti této instituce, i těch, kteří se ze...
více


15.6.2021 POZVÁNKA: Poslední boj a další osudy

Václav Vlk st.
Za pár dní si mnoho lidí připomene poslední statečný boj československých parašutistů z 18. června 1942 v kryptě chrámu sv. Cyrila a Metoděje. Skupina zainteresovaných se pak schází každoročně o půlnoci ze 17. na 18. června na pietní vzpomínku a minutu ticha na rohu Resslovy a Václavské ulice.
více


16.6.2021 168 HODIN: Jak spolehlivě rozeštvávat

Jan Bartoň
Pořad 168 hodin byl na ČT inzerován způsobem, který si opět zaslouží pozornost. Zatímco odměny zdravotníkům byly vypláceny s „velkým zpožděním“, odměny úředníků byly mnohonásobně vyšší.
více


16.6.2021 GLOSA: O pojmech stát a národ

Karel Hvížďala
Frekvence pojmů národ, národní zájmy, národní charakter se vždy zvláště před volbami rapidně zvyšuje, i když mnohem důležitější a starší je stát, státní zájem a charakter státu.
více


16.6.2021 FEJETON: Manželství ve třech

neff
Na poslance od pirátů Mikuláše Ferjenčíka prasklo, že se před časem přimlouval, aby zákon umožňoval svazek více osob.
více


15.6.2021 FEJETON: Zachraňte mě

neff
Minulý týden jsme si s Ljubou vyšetřili pár dní volna a udělali si výlet do západních Čech. Při zpáteční cestě jsme projížděli hezkým městečkem Úterý, leží zhruba na půl cesty mezi Karlovými Vary a Plzní. Uvidíte v něm pěkně opravené německé hrázděné domy, bude se vám líbit i náměstí s radnicí a...
více


14.6.2021 SPOLEČNOST: Covid jako ukázka selhání současné civilizace

Květoslav Květina
koronavirus
Pomalu uhasínající panika okolo pandemie viru covid-19 naplno odhalila slabiny celosvětově používaného modelu vládnutí a zároveň byla cennou sondou pro psychology.
více


14.6.2021 SPOLEČNOST: Co v médiích nebylo, to se nestalo

Petr Štěpánek
Je to jedna z nejodpornějších a nejhanebnějších manipulačních technik, kterými se ovlivňuje veřejné mínění. Anglicky se to nazývá „agenda setting“, česky „nastolování agendy“, volně bychom to mohli parafrázovat třeba jako „co v médiích nebylo, se nestalo“.
více


11.6.2021 FEJETON: Není Strejček jako strejček

Jiří Macků
Upřímně řečeno, a za tuto nevědomost se omlouvám, o existenci p. Ivo Strejčka jsem až dosud neměl ani tušení. T
více


11.6.2021 CESTOVÁNÍ: Testovací buzerace

Jan Bartoň
Případ návratu českých turistů letadlem na pražské letiště a jejich zadržení kvůli podezření na zfalšování testů je jen špičkou ledovce, který omezuje lidské aktivity pod záminkou boje s covidem.
více


10.6.2021 SPOLEČNOST: Nová mutace posttotalitarismu

Karel Hvížďala
Připomeňme si, charakteristické rysy posttotalitarismu, jak je definovali sociologové, když hovořili o sedmdesátých a osmdesátých letech. Zatímco totalitní režimy v padesátých letech byly založeny na masovém teroru, posttotalitní společnost se snažila dosáhnout širšího společenského konsensu.
více


10.6.2021 ÚVAHA: Cesta vrcholným novověkem

Vratislav Hlubuček1
Za počátek vrcholného novověku se dá považovat vynález parního stroje. Za pouhá dvě a kus století se svět neobyčejně změnil. Počátky století byly stabilizované.
více


10.6.2021 ROZHOVOR: Bílá kniha

Markéta Jurištová
sny
Vlastně ani ne, už v době, kdy článek vyšel, měli facebookoví cenzoři celkem jasno. Přišla mi tehdy stručná informace, že Facebook nemohu používat, protože můj účet není v souladu s pravidly komunity, a že rozhodnutí bylo prověřeno a nelze ho změnit.
více


10.6.2021 GLOSA: Dopřejme občanům klid

Zdeněk Joukl
Občané mají totiž dost starostí s tím, aby neonemocněli, mají starosti s očkováním. A nebo s tím, když už onemocní, aby potom přežili. Nemluvě o léčení následků prodělané nemoci covid-19.
více


10.6.2021 GLOSA: Právo psát blbosti

Zbyněk Petráček
Každý zná nápisy typu „Nejhorší je setkání s blbcem“. O riziku blbosti se obecně ví, horší je to s obranou vůči ní.
více


9.6.2021 FEJETON: Dopolední vycházka po Malé Straně

Petr Fiala
Ve čtvrtek jsem si udělal volno a kolem desáté dorazil na Malostranské náměstí. Trochu jsem se tam porozhlédl – probíhá tam jakási rekonstrukce, část náměstí je ohrazená, v další jsou krámky s různými drobnostmi - a pak jsem se vydal směrem ke stanici Malostranská.
více


9.6.2021 PRÁVO: Střet zájmů a šéfové médií

Zdeněk Koudelka
Česká televize, Český rozhlas a Česká tisková kancelář jsou právnické osoby zřízené zákonem a jejich generální ředitelé jako statutární orgány se podílejí na zadávání veřejných zakázek.
více


9.6.2021 POLEMIKA: Vojna byla jen zbytečná šaškárna

Milan Dřevojánek
„Mám pocit, že se mě na to nikdy nikdo neptal,“ reagoval tu v pátek v rozhovoru Vojna byl dobrý vklad do života Václav Klaus na otázku novinářovu, jak prožíval zamlada vojenskou službu.
více


7.6.2021 GLOSA: Buzerace, šikana a poškozování zdraví našich dětí

Ivo Valenta
Děti kolabují a vládě je to fuk! Staly se obětními beránky covidových opatření. Jejich celodenní pobyt v rouškách je spoustou a zdraví ohrožující šikanou.
více


8.6.2021 FEJETON: Život on line a off line

neff
Co nového? Pandemická mapa republiky nám příjemně zezelenala. Dále soudy rozhodly, že to, co vláda dělala, bylo proti zákonu. Ukázalo se, že každý zákon má mnoho výkladů a platí ten, ke kterému se zrovna přikloní soud.
více


9.6.2021 GLOSA: Otisky prstů, prosím

Zbyněk Petráček
Technologický vývoj mění naše životy, ale i staré příběhy. Kdo má rád Sherlocka Holmese a Psa baskervillského, ví, že dnes by se odehrával jinak. V éře IT by Holmes s Watsonem nekomunikoval zdlouhavě poštou.
více


8.6.2021 SPOLEČNOST: Když se spolky zakládaly…

Petr Andrle
O tom, jak je potřebná spolková činnost pro rozvoj společnosti, snad nikdo nepochybuje. Máme konec konců její velice silnou tradici z dob monarchie i z dob první republiky.
více


7.6.2021 POLEMIKA: Děti bez minulosti

Tomáš Vodvářka
Na serveru Neviditelný pes vyšel dne 4.6.2021 článek Jarmily Pospíšilové s názvem Děti bez minulosti (zde). Autorka v něm popisuje perspektivu dětí, jež se narodily mimo „tradiční rodinu“.
více


7.6.2021 MÉDIA: K odchodu Václava Klause z rozhlasu

Lubomír Stejskal
Aniž bych znal podrobnosti, když se objevila zpráva o tom, že federální ministerstvo financí vedené Václavem Klausem tajně odeslalo na přelomu 80. a 90. let do SSSR půjčku (cca 1,3 mil USD), intuitivně jsem Klausovu „vinu“ odmítl.
více


7.6.2021 SPOLEČNOST: Krást se nemá

Radim Perlín
Ve čtvrtek 3.6. 2021 proběhlo dvoje hlasování a důvěře, respektive o budoucnosti. V Poslanecké sněmovně koalice Spolu s podporou PirStan vyvolala hlasování o důvěře vlády.
více


7.6.2021 FEJETON: Dva pohřby

Petruška Šustrová
Rozvolnění, po kterém jsem prahla, mi přineslo mimo jiné účast na dvou pohřbech v rozmezí necelého týdne: minulý pátek jsme se loučili s Alfrédem, úředně Otou Michlem, a včera s Jiřinou Šiklovou.
více


7.6.2021 SPOLEČNOST: Tři poznámky k sexuálnímu obtěžování

dav
Tento článek je inspirován nedávným případem Dominika Feriho, avšak nemá za cíl hodnotit v tomto konkrétním případě míru viny či věrohodnosti, jakož i chování v něm zúčastněných osob. S ohledem na povrchnost a neúplnost informací zveřejněných v médiích toto ani není možné a přísluší pouze orgánům...
více


5.6.2021 PRÁVO: Obcházení zákona za podpory vládních úředníků

Kateřina Lhotská
Spolek Prague Pride vydal příručku, ve které dvojice autorek radí lesbickým párům, které si chtějí pořídit dítě, jak si „kreativně“ poradit s některými zákonnými překážkami na této cestě. A to celé za podpory Úřadu vlády.
více


5.6.2021 SPOLEČNOST: Změnit způsob života

Zbyněk Petráček
Myslíte si, že epidemie už končí? Snad ano, ale jistota není. Myslíte si, že se skutečně vrátíme k normálu? Tady už vůbec nelze prorokovat, ale můžete si všímat detailů. A to i osobně.
více


4.6.2021 SPOLEČNOST: Děti bez minulosti

miminko
Nepochybuji o tom, že po uzákonění manželství pro homosexuální páry bude následovat tlak na uzákonění manželství pro všechny, kteří po něm zatouží. Právo na manželství se stane „základním lidským právem“.
více


4.6.2021 EKOLOGIE: Vyžeňte auta, žádají obyvatelé měst

Petr Holub1
Kdykoli během pracovního dne na náměstí I. P. Pavlova v Praze, na Kolišti v Brně, na Dlouhé louce v Českých Budějovicích i na jiných křižovatkách velkých měst musí mít běžný občan podivný pocit.
více


4.6.2021 FEJETON: Jak jsem se stal občanem II. kategorie

Václav Husák1
Bez mučení se přiznám, mohu si za to sám. Prakticky po celý svůj život jsem se choval jako vůl. A nyní jsem na to tvrdě doplatil.
více


4.6.2021 GLOSA: Jak na mladé řidiče, postrach našich silnic

Petr Kolman
Ačkoliv počet závažnějších nehod v České republice pomalu klesá, máme zde jeden opomíjený problém.
více


3.6.2021 FEJETON: Do nového života

neff
Vše je dovoleno a na zbytek zákazů se můžeme vykašlat. Dovoleno je koupání na koupališti. Musíte být otužilec, to ovšem je vaše volba, závisí to na počasí a nikoli na pandemické strategii, a ve vodě nemusíte mít roušku.
více


3.6.2021 SPOLEČNOST: Co by měly mladé dámy vědět o sexuálních útocích

Petr Hampl1
Nevíme, jak to bylo s Dominikem Ferim a ženami v jeho okolí. Zcela jistě ale víme, že padla iluze o bezpečném prostředí. Zneužívání nebo dokonce znásilňování probíhalo přímo v epicentru politické korektnost, stejně jako před pár lety v anticivilizačním centru Klinika, mezi přednáškami o toxické...
více


3.6.2021 ZDRAVÍ: Jen ne Astra Zeneca…

Tomáš Vodvářka
Slýchávám dost často v práci. Lidé, kteří se chystají na očkování, jsou samozřejmě vyděšení zprávami, které se tu a tam objevují v médiích. Astra Zeneca je na tom asi nejhůře.
více