10.5.2021 | Svátek má Blažena


10.5.2021 SPOLEČNOST: Nastoupí generace sebevědomých polovzdělanců?

Jan Kubalčík
Dost nevěřícně jsem si přečetl stížnosti na náročnost testu z matematiky, který byl předložen uchazečům o středoškolská studia v pondělí 3. května t.r. (Jiří Mach: Deváťáci u příjimaček tvrdě narazili, Novinky.cz, 5. května 2021).
více


10.5.2021 BRNO: Město hází podnikatelům klacky pod nohy

Jan Ziegler
Smutné navíc je, že se to děje v této těžké covidové době. Své o tom vědí nájemci známé brněnské restaurace Muzejka. Zatímco jiná města podnikatele podporují, o Brně to bohužel říci nelze.
více


10.5.2021 ÚVAHA: Módní okénko

Karpenková-chalupa
Už je to tak. Někteří módní návrháři nemají rádi ženy a podle toho to na ulici občas vypadá. Ke konci minulého století to byly tak zvané kalhotové sukně. Děs. Hlavně zezadu.
více


10.5.2021 FEJETON: Hospodské plky

Petruška Šustrová
Snad se mi ještě nestalo, že mě politika skutečně přivedla do rozpaků. Rozladit nebo naštvat, to umí, někdy i potěšit. Ale přivést do rozpaků? Až teď.
více


8.5.2021 SPOLEČNOST: Klimaaktivisté přecházejí na efektivnější formu vydírání.

Kateřina Lhotská
Po řadu let narušují klimaaktivisté běžný chod firem blokádami jejich provozu. Nyní však mění taktiku. Slézají z komínů a rypadel, kde museli čelit větru a dešti, a z tepla kanceláří se snaží nechat firmy finančně „vyhladovět“.
více


8.5.2021 HISTORIE: Zapomenuté osvobození

František Novotný
Opět tu máme výročí ukončení druhé světové války v Evropě, opět se objeví různost názorů, komu vlastně máme být za osvobození vděční, jedni budou klást věnce k památníkům rudoarmějců, druzí budou v Plzni.
více


7.5.2021 SPOLEČNOST: Konzervativec a homosexuální svatby

Jan Fingerland
Debatu o národní bezpečnosti náhle vystřídal zapálený spor o sňatky osob stejného pohlaví. A stalo se tak už vyzkoušeným způsobem.
více


7.5.2021 ÚVAHA: Nouzové stavy už natrvalo?

Václav Klaus1
Nedávno jsem při jedné on-line diskusi řekl, že jsme potichu, bez fanfár a bez výslovného uvědomění si toho, vstoupili do nové fáze koronavirové éry.
více


7.5.2021 PRÁVO: Podporoval jsem obhajobu zločince

Zdeněk Jemelik 1
V zahajovací den prvního třídenního květnového bloku hlavního líčení ve „velké daňové kauze“ Krajského soudu v Brně se účastníci určitě nenudili. Dověděli se, že se nedostaví předvolaný svědek Jan Vaculík.
více


7.5.2021 FEJETON: Nespavost

Zdeněk Roller
Když člověka ve dvě v noci probudí úporná bolest hlavy, dostaví se zoufalé filosofování a doslova existenciální dilema, jestli vůbec takový život je k žití.
více


7.5.2021 SPOLEČNOST: Proč jsem očkovanec

Dan Drápal
Jsem už několik týdnů očkovanec. A některým z přátel jsem slíbil, že vysvětlím, proč jsem se nechal očkovat a proč jsem nedbal na varování mnohých.
více


6.5.2021 SOSP: První krůčky

Marian Kechlibar
Milí čtenáři, někteří z vás se dotazují, k čemu vlastně vznikla Společnost pro obranu svobody projevu, jaké budou její cíle a podobně. Je zajímavé, že spektrum komentářů přitom sahá od „řešíte pseudoproblém“ až po „všechno je ztraceno, děláte marnou práci“.
více


6.5.2021 GLOSA: K holiči pod fiktivním jménem?

Ivo Valenta
Ministr zdravotnictví Arenberger totiž podle nich protiprávně nařídil evidenci zákazníků ze strany holičů, kadeřníků a dalších služeb pro potřeby hygieny.
více


6.5.2021 MÉDIA: Jak Kroupa nabil Kremlu

Jan Bartoň
Investigativní reportér Janek Kroupa se opět proslavil, nejen svými Božími mlýny. Přišel s tím, že Jan Hamáček chtěl kauzu Vrbětice vyměnit s Ruskem za Sputnik V a setkání Biden-Putin v Praze.
více


6.5.2021 SPOLEČNOST: Kapitalismus u konce?

Markéta Šichtařová 5
V poslední době už prakticky není poptávka po racionálních argumentech. Naopak stoupá poptávka po dojmologii. Můžeme to říct i tak, že v celých dějinách proti sobě vždy stál rozum a víra, argumenty a pocity.
více


6.5.2021 FEJETON: Placený obsah

neff
Vždycky jsem tvrdil, že internet má dvě prokletí, jednak že je anonymní, jednak že je zadarmo. Jako každé kategorické tvrzení má i toto svoje ale. Internet, míním tím vaši identitu na síti, není zcela anonymní.
více


5.5.2021 SPOLEČNOST: Paradox dneška

Petr Martan
Také letos si připomínáme květnové osvobození českého území Československa od německé okupace. Státy, které byly kdysi sovětskou armádou osvobozeny, se tak nyní staly nepřátelskými.
více


5.5.2021 HISTORIE: Zakázaný Bůh. Poznámka k neřečenému

Dominik Duka
Můj současný příspěvek je určitou reakcí na nedávné tři díly seriálu Zakázaný Bůh. První díl se týká 50. let, kde vystupuje jako hlavní protagonista Josef Plojhar.
více


5.5.2021 PRÁVO: Proč je RRTV drahá

Pavel Foltán
Tahle glosa je především informací pro širokou veřejnost. A jde v ní hlavně o zájmy právě té veřejnosti – čili o zájmy občanů, voličů a daňových poplatníků. A proto je nutné, aby veřejnost i o tom byla informována touto cestou.
více


5.5.2021 SPOLEČNOST: Napsal by Čapek Bílou chřipku?

Zbyněk Petráček
Počet zemřelých na covid se blíží třiceti tisícům a státní rozpočet se po uzávěrách propadá do stamiliardového schodku. Ty dvě informace spolu souvisí. Ale v boji na názorové barikádě se obě strany soustředí jen na jednu z nich.
více


4.5.2021 MÉDIA: Politika v době internetové komunikace

Karel Hvížďala
Johannes Gutenberg vynálezem knihtisku sebral monopol církevní kazatelně, rozhlas vytvořil masovou demokracii a televize umožnila vítězství Johna F. Kennedyho nad Richardem Nixonem.
více


4.5.2021 SPOLEČNOST: Komunista Zápotocký by neměl být nikde čestným občanem

Jan Ziegler
Zastupitelé Českých Budějovic rozhodnou 10. května o tom, zda bude Antonínu Zápotockému odebráno čestné občanství jihočeské metropole. Věřím, že se tak stane. Tento člověk byl totiž těžkým zločincem.
více


3.5.2021 SPOLEČNOST: Homosexuální manželství ve sněmovně

Pavel Mareš
Poslankyně Šlechtová by se jednou ráda vdala, a ne registrovala, zaznělo z jejích úst v Poslanecké sněmovně 29. dubna při projednávání návrhu na uzákonění homosexuálního manželství.
více


4.5.2021 VZPOMÍNKA: Vsetin, 5. května 1945

Petr Motyka
Slzy na tváří mého tatínka se přičinily o to, že jedno jaro bude v mé paměti uchováno navždycky. Nikdy předtím jsem neviděl tatínka plakat. Tehdy tekly slzy také po tvářich maminky, to mi však jako malému klukovi nebylo až tak moc divné. Ale aby brečel táta?
více


4.5.2021 FEJETON: Vražda na dvorku

neff
Třicátý duben připadl letos na pátek. Už podruhé jsme přišli o oblíbenou podívanou či veselici, přišli jsme o pálení čarodějnic.
více


3.5.2021 MÉDIA: Poslankyně ze Země dvojího metru

Petr Štěpánek
Zatímco Pekarová si poté, co se vdala, ke svému rodnému příjmení přilepila ještě manželovo, jak to dnes některé ženy dělají, Majerová je úplně jiný případ. Narodila se jako Dvořáková. Pak se vdala a už jako Zahradníková šest let žila se svým manželem v Kanadě.
více


3.5.2021 SPOLEČNOST: Manželství homosexuálů?

Tomáš Vodvářka
Naše republika má problém. Netýká se covidu, deficitu státních financí, hrozícího kolapsu důchodového systému a podobných podružností. Řešíme zcela zásadní věc.
více


3.5.2021 PRÁVO: Šťastný konec spletitého procesu

Zdeněk Jemelik 1
Spolek Chamurappi z.s. občas poskytuje podporu žadatelům o podmíněné propuštění z výkonu trestu. Poslední úspěšný případ skončil dne 30. dubna 2021 propuštěním na svobodu žadatele usnesením Okresního soudu Brno venkov. Avšak předcházely tomu události jinak nebývalé.
více


4.5.2021 SPOLEČNOST: Připomeneme si 240 let od zrušení nevolnictví?

Ivo Cerman
Americká média nás nutí věřit, že nesvobodní byli jen černošští otroci. Naše média nám naši minulost nepřipomínají, přitom i marxismus leccos o nevolnictví tajil...
více


3.5.2021 VZPOMÍNKA: Přes železnou oponu

Petruška Šustrová
V úterý tomu bylo rovných čtyřicet let, co v roce 1981 tehdejší československé bezpečnostní orgány zadržely na hraničním přechodu v Dolním Dvořišti karavan, ve kterém cestovali dva mladí Francouzi.
více


1.5.2021 SPOLEČNOST: Jak zelený marketing plete lidem hlavy

Přemysl Souček
Za vznikem módních trendů stojí leckdy zkreslené, nebo přímo falešné informace, které šíří i zavedená odborná média. Zeleně uvažující novináři ovlivňují svět víc, než si běžně připouštíme.
více


1.5.2021 PRÁVO: Občanky k něčemu

Zdeněk Koudelka
Občanské průkazy slouží státu i lidem samotným. Je mnoho situací, kdy musíte vědět, s kým jednáte.
více


30.4.2021 GLOSY: Připomínky let minulých III.

Pavel Landa
Aby nezůstalo jen při manifestacích, slavnostních večerech a projevech, i když i ty jsou připraveny zvláště jako úvod k Měsíci československo-sovětského přátelství. Jsou připraveny i tisíce přednášek a besed o Sovětském svazu, o XIX. sjezdu Komunistické strany Sovětského svazu.
více


30.4.2021 SPOLEČNOST: Na pivo s covidpasem?

Luboš Zálom1
Aplikace v mobilu, kterou se pomocí QR kódu prokážeme obsluze, že jsme očkovaní nebo otestovaní, a pak teprve se můžeme posadit ke stolu či na bar a objednat si pivo - to je řešení, které nás prý má opět vrátit do normálního života.
více


30.4.2021 SPOLEČNOST: Hloupé nařízení platí dál

Josef Klapal1
Ani psi nemusí v ulicích nosit náhubky. Naše vláda na nich ale u svobodných občanů sveřepě trvá. Lidé ten nesmysl ruší postupně sami. Nenosí to.
více


29.4.2021 ÚVAHA: Škola (základ) života

Stanislav Ulčák
Kontakt s covidem je zkušeností, kterou nám dopřála škola života 21. století. Projdeme s vyznamenáním nebo s odřenýma „nosníma dírkama“?
více