26.2.2021 | Svátek má Dorota


26.2.2021 GLOSY: Kdo je tady jihoamerický prezident?

Václav Vlk jr
Na současnou dobu lze hledět v právu buď velmi filozoficky, anebo prakticky. O prvním přístupu si čteme dennodenně ve zpravodajských titulcích, a to pod označením „soud ruší…“.
více


26.2.2021 GLOSA: Je tu další chaos – co se školami?

Ivo Valenta
Sněmovna s dalším prodloužením nouzového stavu nevyslovila 11. února souhlas. Aktuální nouzový stav tedy dle soudu není novým nouzovým stavem, ale faktickým pokračováním předchozího, který vláda vyhlásila proti vůli Sněmovny.
více


26.2.2021 FEJETON: Tajuplný ostrov 2021

Zdeněk Roller
Před časem spisovatel Ondřej Neff pro mládež převyprávěl současným jazykem a stylem Verneův román Tajuplný ostrov. Udělal to skvěle, ale předčasně! I tato podoba díla už totiž tragicky zaostává za současnými požadavky.
více


26.2.2021 SPOLEČNOST: Roman Janoušek, hrdina dnešní doby

Tomáš Vodvářka
Každá doba má své hrdiny, ať ty kladné či záporné. Jsme rádi, že u nás v České republice jsou vzdor všeobecnému mínění i ti první. A navíc žádní troškaři.
více


26.2.2021 GLOSA: Bojovníci se smrtí

Zbyněk Petráček
Zkuste se podívat do webové databáze knih, jak dnes lidé hodnotí stařičké svazky. Možná vás překvapí, jakou chválu sklízí americký mikrobiolog a spisovatel Paul de Kruif za knihy Lovci mikrobů či Bojovníci se smrtí.
více


25.2.2021 HISTORIE: Oběť a její vrah

Tomáš Vodvářka
Dne 25.2.1950 – symbolicky na 2. výročí tzv. vítězného února – zemřel ve vězení farář Josef Toufar. Člověk, který byl vybrán StB jako oběť a hrozba odpůrcům nových pořádků. Jeho vrahem byl Ladislav Mácha.
více


25.2.2021 SPOLEČNOST: Správný a rozumný krok

Jan Ziegler
Je to příklad zodpovědného hospodáře. Brněnská diecéze investuje, aby v budoucnu, až stát přestane církvím vyplácet státní příspěvek na provoz, měla z čeho hradit svoji činnost. A tou jsou i charitní projekty pro potřebné.
více


25.2.2021 FEJETON: Hra s roboty

Zdeněk Roller
Mí rozmilí roboti, jste hodní, že mi pořád píšete a že mi připravujete reklamy na míru. Ale pořád ještě vám to nejde tak, jak by mohlo.
více


25.2.2021 SPOLEČNOST: Kudla v kapse

Ondřej Neff
Pořádně mi povyskočila, ta kudla v kapse, když se na internetu objevily první snímky z VIP tribuny Slávie a kdo tam nesedí, jako propagátor nejtěžšího lockdownu Roman Prymula.
více


25.2.2021 GLOSA: Test respirátorem

Zbyněk Petráček
Dnes odložíme textilní roušky, které rok zosobňovaly boj s epidemií i lidskou soudržnost. Pamatujete heslo „Moje rouška chrání tebe a tvoje rouška chrání mě“?
více


24.2.2021 SPOLEČNOST: Deset milionů epidemiologů

Lubomír Stejskal
Proč nepíšu víc o covidu? O covidu u nás. To je samý Izrael, Izrael a zase Izrael, ale koho zajímá, jak to dělají někde za (Středozemním) mořem? Že se můžeme poučit? Inspirovat? Ale kdeže.
více


24.2.2021 ÚVAHA: Lidské pochodně jako zdroje identity

Karel Hvížďala
Jelikož od roku 1969 na počátku každého dalšího roku vzpomínáme na spoluobčany, kteří se na protest proti sovětské okupaci v roce 1968 upálili, pokusím se nejprve rozlišit mezi pojmy oběť a mučedník, protože, jak známo, slova mění realitu.
více


24.2.2021 MÉDIA: Politické školení národa

Vladimír Zouzalík
Vzpomenete si někdy na politické školení mužstva (PŠM)? Pro dámy a pro ty později narozené: Během základní vojenské služby, v pondělí dopoledne, probíhala výuka správného světového a jediného vědeckého komunistického názoru a jeho výkladů.
více


24.2.2021 FEJETON: Zákon poťouchlosti

Zdeněk Roller
Zákon poťouchlosti přírody platí univerzálně a mezi živými tvory dvojnásobně. Budeme testovat žactvo. A budou problémy s organizací, ukázněností a lidovou vyčůraností, GDPR, učitelskými odbory,
více


24.2.2021 PRÁVO: Kauza „Zadeh“ klopýtá k závěru

Zdeněk Jemelik 1
V zájmu zachování obsahové jednoty jsem v článku Dohoda o vině a trestu jako brzda úmyslně nepojednal o dění ze dne 10. února 2021, ačkoli před soud předstoupil zajímavý svědek.
více


24.2.2021 ŠKOLSTVÍ: Genderová nerovnost!

Tomáš Zdechovský
Ministerstvo školství odvádí zvláště nyní opravdu skvělou práci. Zaměřuje se na skutečně nejpalčivější problémy současnosti a vedle toho také pružně reaguje na největší výzvy dneška, a to hned v několika oblastech.
více


23.2.2021 ÚVAHA: O symbolech dnešní doby

Tomáš Vodvářka
Asi nebude sporu o tom, že každá dějinná epocha mívá začasté svůj specifický symbol. Ta současná bude mít mimo jiné i roušku. Ale tím symbolika dnešních časů jistě nekončí.
více


23.2.2021 SPOLEČNOST: Papalášství, fuj

Zdeněk Roller
Tak Kvitová už si ani neškrtne, je to papaláška! Vymazat ji ze seznamů sportovců, které lze někam pozvat! Ať kouká vrátit vyznamenání! Sponzoři, distancujte se od ní, je to papaláška!
více


23.2.2021 ROZHOVOR: Nelze chránit práva jen některých

Stanislav Křeček
Myslím, že to je nutnost zachovat si absolutní nezávislost. Ombudsman má v našich současných politických poměrech smysl jen tehdy, pokud bude schopen si tuto nezávislost zachovat a uhájit.
více


23.2.2021 FEJETON: Pozitivní perspektiva

Ondřej Neff
Bydlím v obci Zvole, té ve Středočeském kraji. Ony jsou ještě dvě další Zvole, jedna u Šumperku a druhá u Žďáru nad Sázavou. Jako Pražák křtěný Vltavou se rád holedbám, že bydlím na stará kolena na vsi, ale ona ta Zvole má hodně daleko do tradiční vsi.
více


23.2.2021 PRÁVO: Zlovolné načasování odebrání dítěte

Zdeněk Jemelik 1
Sleduji zblízka trápení Bibiany, matky samoživitelky s třemi dětmi, nedávno podmínečně propuštěné z vězení, statečně překonávající těžkosti návratu na svobodu. Jako by nestačilo, že je nepřijatelná pro většinu pronajímatelů bytů a zaměstnavatelé nestojí o nekvalifikovanou Romku, nejvíce nesnází jí...
více


22.2.2021 MÉDIA: Vlevo hleď!

František Svoboda
čtk logo
Na stránkách echo24 jsem se naučil hrát jednu intelektuálně nenáročnou hru – odhadovat, která zpráva ze světa pochází od ČTK a ke které se museli redaktoři propracovat sami.
více


22.2.2021 GLOSA: Škoda každé rány?

Zbyněk Petráček
Až budou příští sociologové či historici zkoumat krizi na počátku 21. století, narazí na slova jako důvěra či ztráta důvěry. Na to, že společenskou autoritou přestaly být dosavadní elity, ale staly se jí postoje davu na sociálních sítích.
více


22.2.2021 FEJETON: To byla nadílka!

Petruška Šustrová
Minulý týden jsem se probudila a na okenní římse ležela tlustá vrstva sněhu. A z nebe se snášely další a další vločky. S mírnou nostalgií jsem si vzpomněla na časy, kdy spousta z nás dělala domovníky.
více


19.2.2021 ÚVAHA: Dvě cesty vývoje

Václav Klaus ml.
Je lepší být bohatý a zdravý než chudý a nemocný. A tak dále. Teď to vypadá na „za b)“. Nezaškodí se podívat na příčiny.
více


19.2.2021 OSOBNOST: Žít v pravdě

Tomáš Vodvářka
Česká společnost přišla o výjimečného člověka, kterých bývá bohužel poskrovnu, ale kteří jsou tím, co Písmo označuje „sůl země“.
více


19.2.2021 VZPOMÍNKA: Lyžák

Karpenková-chalupa
Nevím už, ve kterém ročníku zdravotnické školy byl povinný lyžařský výcvik. Nadšených lyžařů bylo v té době málo, podmínky celkem nevalné a výstroj pro běžné občany drahá. Proto jsme zimní pobyt na horách přijímaly s nechutí už jenom proto, že v nácti letech člověk prostě protestovat musí proti...
více


19.2.2021 GLOSA: Ať žije nezávislá ČT

Zdeněk Holásek
Já si vždycky nařizuji, že už nebudu nikdy komentovat výkony zpravodajského vysílání naší ČT, televize to veřejné služby. Ale pak něco zhlédnu a přísahám, že nekoukám systematicky, ale spíše nahodile, protože to opravdu není kvalitní zdroj, ať se pan ředitel prsí, jak chce, ale prostě se občas...
více


19.2.2021 GLOSA: Realita je potvora

Zbyněk Petráček
Čtete-li zahraniční noviny, na tutéž věc narazíte v zemích karanténně přísných i ležérnějších. Je to touha po světle na konci tunelu epidemie. Mohou jím být domácí testovací soupravy, jež se budou od 1. března rozdávat v Rakousku?
více


19.2.2021 ŠKOLSTVÍ: Medvědí služba maturantům

Zdeněk Lanz
O tom, že ani školství není v současné podivné době koronavirové bez problémů, se píše prakticky dnes a denně. Ale proč?
více


18.2.2021 SPOLEČNOST: Jezinky chtějí manželství

Petr Štěpánek
Manželství je staletími prověřená instituce. Existuje především kvůli zachování života a zachování rodu, rozuměj kvůli plození dětí. Legislativní zvýhodnění manželství coby svazku muže a ženy také existuje především kvůli dětem.
více


18.2.2021 ÚVAHA: Nejsme superkonzumní společnost

Dominik Duka
V Revue pro teologiia duchovní život Salve č.2/2020 na téma slavení neděle vyšel rozhovor se sociologem Vojtěchem Prokešem na téma „Vnímání neděle v české společnosti“.
více


18.2.2021 GLOSA: Smrtelná statistika

Václav Husák1
Poprvé za mnoho desítek let statistici Státního zdravotního ústavu v Praze zdánlivě „bezdůvodně“ přestali evidovat nemocnost obyvatel ČR na chorobu určenou lékařem dle zavedeného číselníku a počtem reálně nemocných na 100 tisíc obyvatel. Nahradili ji statistickým paskvilem, který záměrně motá páté...
více


18.2.2021 GLOSY: Rath léčí spoluvězně...

Václav Vlk jr
Každý v našem státě přidává ruku k dílu. Stav pandemie produkuje aktivitu, jen to mrská. Trestanci pracují, a to dokonce ve svých profesích. Třeba doktor Rath, kterého vězeňská služba zařadila do brněnské nemocnice, už léčí své spoluvězně.
více


18.2.2021 KORONAVIRUS: Podle Prymuly nedodržuje 40 % lidí pravidla

Jan Bartoň
Roman Prymula je fantomem českého boje s covidem. Ve své pozici poradce radí na všechny strany a jeho výstupy jsou všechno jen ne projevem člověka, který situaci pomáhá.
více


18.2.2021 SPOLEČNOST: Očkovací pasy

Pavel Jégl
Jdi se bodnout, nebo nikam! Ukaž doklad o očkování, nebo nejdeš do letadla, nejdeš na fotbal, na koncert, do divadla, do kina...
více