23.8.2019 | Svátek má Sandra


23.8.2019 ESEJ: Odpověď Zelenému bojovníkovi

Marian Kechlibar
Když jsem před pár dny vydal článek Z románu 1984 se stal policejní manuál, zakončil jsem jej úmyslně na ostrou notu, abych sklidil nějaké reakce. Jelikož už nějakou chvíli běží nové diskusní fórum, skutečně se mi jich dostalo.
více


23.8.2019 SPOLEČNOST: Chybějící přechodové rituály

Dan Drápal
V jednom ze svých předchozích článků jsem psal o poprasku, jaký na některých amerických vysokých školách vyvolal letáček se slovy „It is O. K. to be male“ (česky „Je v pořádku být mužem“).
více


23.8.2019 FEJETON: O fenomenologii času a prostoru, jednoduše

Michal Adler
Zdeněk, od malička známý jako „Křenďa“, později uznávaný jako nápaditý inženýr, dobrý muzikant, mimořádně zručný muž a skvělý kamarád, telefonoval z Prahy svému dávnému příteli do Coquitlamu.
více


23.8.2019 VZPOMÍNKA: Můj 21. srpen 1968 a dny, týdny a měsíce potom

Martin Rejman
Ve středu 21. srpna 1968 kolem čtvrté ráno zazvonil v našem bytě ve Šmilovského ulici na Vinohradech telefon. „Vstávej, obsazujou nás Rusáci,“ docela nevzrušeným hlasem mi oznamoval bratr. „Blbej vtip,“ zavěsil jsem.
více


23.8.2019 GLOSA: Volejte řediteli?

Zdeněk Lanz
Kvapem se blíží konec prázdnin a den, kdy žáci školou povinní, ale i středoškoláci – a že jich není zrovna málo – usednou do školních lavic. A právě o středoškolácích, ale i o jejich rodičích, je dnešní krátké zamyšlení.
více


22.8.2019 VZPOMÍNKA: Ja ně Ruskaja, ja iz Gruziji

Alois Stehlík
V srpnu se mi každoročně vybaví vzpomínka na 21. srpen 1968. Byla to středa. Dva dny před tímto datem, v pondělí, jsme se vrátili domů do Lomnice nad Popelkou z krásné cesty autem po Jugoslávii.
více


22.8.2019 FEJETON: O moru, najmě duhovém

Ondřej Neff
Krakovský metropolita Marek Jędraszevski nedávno varoval před novým neomarxistickým duchem, který si přeje ovládnout naše duše, srdce a mysl. Tento mor už není rudý, ale podle jeho soudu duhový.
více


22.8.2019 SPOLEČNOST: Netolerance tolerantních 2

Patrik Nacher
V komentáři pro deník Právo jsem minulý týden psal o netoleranci těch, kteří se tak rádi sami popisují jako ti tolerantnější, rozumnější a vzdělanější z nás. Vzhledem k množství reakcí jsem se rozhodl tématu věnovat ještě jednou.
více


21.8.2019 ESEJ: Dnešní liberalismus je socialismus

Pavel Kohout
V průběhu 20. století až dodneška se stal z klasického liberalismu politický protipól. Kde klasický liberalismus hlásá tři základní práva – na život a svobodu a sledování osobního štěstí –, moderní liberalismus jich hlásá desítky. Rozšiřování stručného okruhu lidských a občanských práv vedlo k...
více


21.8.2019 GLOSA: Ve stínu chrámu

Ondřej Neff
V pátek jsem slyšel tady v rádiu, že v nějaké anglické katedrále postavili velikánskou klouzačku. Má zvýšit atraktivitu katedrály a lákat lidi dovnitř. Přes den jsem pátral po internetu a našel zmínku, že v katedrále v Rochesteru instalovali minigolf.
více


21.8.2019 SPOLEČNOST: Všichni stejný názor mějme...

Daniela Kovářová
Lidé, kteří dnes zastávají špatné názory, se nazývají nejčastěji odmítači. Není přitom příliš podstatné, čeho konkrétně se váš chybný názor týká – zda nesouhlasíte s přijímáním migrantů, s manželstvím pro homosexuály, s globálním oteplováním, Evropskou unií, s odpovědností bílého muže za útrapy...
více


20.8.2019 SPOLEČNOST: Homosexuálové spolu žádné děti mít nemůžou!

Václav Vlk st.
Příznivci všech sexuálně poněkud „netradičních“ jedinců, tedy tak zvaných LGBT, začínají být pěkně oprsklí.
více


20.8.2019 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 525

Jan Čech
Ekoteroristé mají snahu uchopit moc nad touto zemí. Mám souseda. Na rozdíl ode mne jadernou fyziku dostudoval, a tudíž nemůže být žádný blb. Má syna, také študýrovaného. Ten se dostal až do europarlamentu za zelené. A už tam zůstal.
více


20.8.2019 ÚVAHA: O názorových kabátech

Radek Šebesta
Když jsem byl hoch školou povinný, byla kolem husákovská normalizace. Byla to taková totalita light. Sovětské tanky ukončily pražské jaro a to bylo něco, co neskousla ani většina přesvědčených komunistů.
více


19.8.2019 VZPOMÍNKA: 50. výročí emigrace

Voyen Koreis 2
Na který den vlastně připadne 51. výročí invaze vojsk spřátelených zemí? Už asi půl století se potkávám se dvěma názory – převládá jistě ten, že je to 21. srpen, ovšem podle mnohých by to měl být 20. srpen, neboť nohy vojáků některých jednotek, či pásy jejich vozidel, údajně překročily hranice...
více


20.8.2019 SPOLEČNOST: Fenomén Žifčák

Karel Hvížďala
Připomeňme si nejprve, o koho vlastně jde. Ludvík Žifčák alias Milan Růžička alias Martin Šmíd, důstojník Státní bezpečnosti, předstíral, po brutálním policejním zásahu dne 17. listopadu v Praze na Národní třídě, na místě, kde je dnes pamětní reliéf, že je mrtvý.
více


19.8.2019 FEJETON: Obludné maličkosti

Petruška Šustrová
Nevím, jestli se vám to stává taky, ale mě někdy – vlastně poměrně často – naštve něco, co není nijak zásadní: a naštve mě to natolik, že se mi to dlouhé hodiny pořád vrací na mysl a ukrutně mi to kazí náladu.
více


17.8.2019 SPOLEČNOST: Všichni tady (ne)chcípneme

Jan Bartoň
Velmi vřele doporučuji nahlédnout do statě pana Jaroslava Poláka, kterou nazval příznačně Všichni tady chcípneme. U článku jsem nenašel diskusi.
více


20.8.2019 SPOLEČNOST: Katolíci a stárnoucí androši

Michal Kašpárek
Možná tu nemáme jednolitý zpátečnický blok, ale dvě různá hnutí, od kterých se zbytek společnosti může učit tvorbě pragmatických koalic.
více


17.8.2019 ROZHOVOR: Sebrat jim peníze!

Marian Kechlibar
Žádný člověk na světě není takovým ohrožením, aby bylo nutno zakazovat jeho samotné jméno nebo zmínky o něm. Pro „veřejnou debatu“ už vůbec ne.
více


17.8.2019 SPOLEČNOST: Netolerance tolerantních

Patrik Nacher
Nečiň druhému to, co nechceš, aby dělal tobě. Moje pěst končí tam, kde začíná něčí nos. Nesouhlasím s vámi, ale udělám vše, abyste svůj názor mohl obhajovat. Známá moudra popisují respekt k postoji druhých, základní pravidla demokracie a pluralitu názorů.
více


16.8.2019 POLEMIKA: Nevím si s tím rady

Jan Schneider
Ondřej Neff mě dostal. Co mám napsat k článku, který má v něčem pravdu, ale přitom mě - naprosto samoúčelně - napadá?
více


16.8.2019 SPOLEČNOST: Čulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Petr Štěpánek
Něco tak příšerného jsem neviděl, ani nepamatuju. Pokud by tohle mělo být jakýmsi koncentrátem výsledku třiceti let budování demokracie v České republice, pak jsme těmi klíči zvonili naprosto zbytečně.
více


16.8.2019 OSOBNOST: Kanovník Stašek

Jan Ziegler
krucifix kříž
Nedávno tomu bylo 80 let, kdy v neděli 13. srpna 1939 na pouti u svatého Vavřinečka nedaleko Domažlic dodával odvahu zhruba 120 tisícům poutníků vyšehradský kanovník Monsignore Bohumil Stašek.
více


16.8.2019 FEJETON: Další cyklistovy rozhovory

Martin Regner
Vzpomněl jsem si ještě na dva další rozhovory u příležitosti mých cyklistických výletů po české zemi.
více


15.8.2019 SPOLEČNOST: Socialismus nikdy nefungoval a ani nebude, ale…

Luboš Smrčka 1
Jsme odsouzeni k tomu pohybovat se po minovém poli kdesi „mezi“ a doufat, že budeme i nadále nalézat nějaký rozumný kompromis.
více


15.8.2019 SPOLEČNOST: Prague Pride

Jan Bartoň
Máme za sebou další „Pochod hrdosti“. Také by se dal název přeložit jako pochod pýchy, domýšlivosti, nadutosti nebo smyslného chtíče. To vše najde člověk pod heslem „pride“ v anglicko-českém slovníku. Tak si vyberme.
více


15.8.2019 SPOLEČNOST: Odpověď kritikům

Dan Drápal
Můj článek „Přijde to i k nám?“, komentující určité jevy z akademického prostředí v USA, vyvolal jak na Neviditelném psu, tak na Křesťanu dnes řadu souhlasných i nesouhlasných reakcí.
více


15.8.2019 ÚVAHA: Být zásadový, nebo úspěšný?

Vratislav Hlubuček1
V politice jsme stále naivní jako od dob nepolitické politiky Václava Havla, kdy jsme rozpustili Varšavskou smlouvu a zavřeli většinu zbrojovek. Věřili jsme, že svět bude odteď už jiný, přátelský a pravdivý.
více


15.8.2019 FEJETON: Hřích se vrací

Ondřej Neff
V povědomí máme hodně ploché pohledy na minulé epochy. Antika byla taková a maková a středověk zase jinak takový a makový, renesance byla uvolněná a reformace puritánská, jaký bude v příštích dobách pohled na dvacáté století?
více


14.8.2019 FEJETON: Krky

Stanislav Moc
Náš pes se jmenuje Missi. Je to moc hezká čubička, celá černá, jen od zpod krku se jí táhne bílý pruh pod břicho. Ten pruh je pod krkem trochu rozšířený, aby se cestou pod břicho zúžil. Když si čuba sedne, vypadá, jako kdyby měla frak a pod ním vykukovala bílá košile.
více


14.8.2019 SPOLEČNOST: „Aby naše děcka nechodily špinavé…“

Milan Dřevojánek
„Ach, proč jen tě rodiče nedali na řemeslo, nebo jsi mohl mlátit obilí, řezat slámu nebo něco podobného, a teď bys našel u každého sedláka práci a nemusel bys vystávat před velkými pány a lézt jim někam!“
více


13.8.2019 GLOSA: Noční podívaná

Ondřej Neff
V noci se můžeme potěšit doslova nebeskou podívanou. Jsou to Perseidy, meteorický roj. Lid je znal coby slzy svatého Vavřince. To se prý nebe rozplakalo nad popravou církevního hodnostáře, který neodevzdal majetek císaři Valeriánovi, nýbrž rozdal jej chudým. Jakápak asi byla skutečnost?
více


13.8.2019 SPOLEČNOST: Věční petenti coby majitelé Listopadu

Petr Štěpánek
Stále stejná parta, stále stejná jména, můžeme jim říkat havloidi, pravdoláskaři, pražská kavárna, věční petenti nebo jinak. Na tom nesejde. Považují se za majitele jedné jediné správné pravdy, aktuálně se navíc stavějí do role jediných majitelů Listopadu 1989.
více


13.8.2019 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 524

Jan Čech
Ke každé úvaze musí mít člověk nějaký podnět. K dnešním vzpomínkám mi dala podnět předsedkyně mého fan clubu, slečna Matlachová. A druhým podnětem bylo, že jsem se prohraboval starými fotkami a dal jsem dohromady fotky se společným názvem „dnes naposled“.
více


13.8.2019 SPOLEČNOST: Zákon vs. množírny

Zdeněk Roller
To je ale překvapení! Velkomnožírny psů a koček se uspěchané novele zákona o týrání zvířat jen smějí.
více