9.7.2020 | Svátek má Drahoslava


9.7.2020 ESEJ: Anatomie mazací kultury

Marian Kechlibar
Tenhle příspěvek by asi nevznikl nebýt toho, že jsem před pár dny narazil na jeden článek psaný poměrně známým publicistou, který se dočkal určité pozitivní odezvy i na pravicovém Twitteru.
více


9.7.2020 ROZHOVOR: Nejen o takřka dětinské léčce na Radu ČT

Hana Lipovská
Schválit nelze žádný záporný schodek rozpočtu. Půlbilionový deficit by měl být důvodem k pádu vlády. Když vyhoří dům, odloží rodina nákup nového automobilu, nejede na dovolenou, šetří každou korunu.
více


9.7.2020 FEJETON: Zelinář a fotbalistka

Zbyněk Petráček
Devátý červenec evokuje leccos. Zahájení stavby Karlova mostu (1357), Rudolfův majestát (1609), opoziční smlouvu (1998). Autor těchto řádek má osobní téma. Devátého července si bude moci říci, že stejně dlouhý čas jako v komunismu strávil ve svobodných poměrech po 17. listopadu 1989.
více


9.7.2020 MÉDIA: Jak v Respektu zacházejí s čísly III.

Jaroslav Zamazal
respekt logo
Jiří Sobota přináší v Respektu zajímavé informace k současným americkým nepokojům a snaží se i o vyvážený přístup. V klíčové fázi se bohužel autor uchyluje k selektivnímu výběru faktů, aby odpovídaly zvolenému jednostrannému narativu.
více


8.7.2020 SPOLEČNOST: Na zlepšení situace Romů vydělají všichni

Tomáš Zdechovský
Romskou problematikou se zabývám již mnoho let. Navštívil jsem stovky romských komunit v Evropě a mohl jsem se na vlastní oči přesvědčit, že řada projektů na jejich podporu byla v minulosti nesmyslná a nepřinesla žádné výsledky.
více


6.7.2020 GLOSA: Komunistické Haló noviny o Horákové

Marek Steiner
Deník HALÓ noviny je neoficiálním deníkem KSČM. Dne 7. července tohoto roku na straně 5 tohoto leninského deníku došlo k velmi zajímavé sbírce názorů. Je sice napsáno, že články na této stránce vyjadřují názory autorů a redakce neodpovídá za jejich obsah.
více


7.7.2020 FEJETON: Zub korony

Ondřej Neff
Najednou prásk a Slovinci nám zatrhli tipec. Česko že je bezpečná země? Povídali, že mu hráli. Buď lejstro, nebo karanténu - a do Chorvatska tranzit svinským krokem, dejchat jen málo a vydechovat už vůbec ne.
více


6.7.2020 SPOLEČNOST: Sociologická geologie šiřitelů dezinformací

Karel Hvížďala
Podle průzkumu sociologického ústavu společnosti STEM pět procent lidí v České republice alespoň jednou přepošle fake news známým. Jsou to často frustrovaní, osamělí lidé a senioři, kteří kvůli tomu chtějí získat větší respekt.
více


6.7.2020 PRÁVO: Ke kauze Peroutka

Lubomír Stejskal
V souvislosti s nejnovějším vývojem v kauze Peroutka je čas připomenout to, co Miloš Zeman před více než pěti lety řekl. O samotném Peroutkovi, o Churchillovi a Hamsunovi.
více


7.7.2020 ZDRAVOTNICTVÍ: Eutanazie znovu na scéně

Tomáš Vodvářka
Někteří poslanci se i v době koronavirové a propadu ekonomiky rozhodli předložit do parlamentu další pokus o uzákonění eutanazie. Osobně doufám, že opět neprojde.
více


7.7.2020 GLOSA: Usekneme hercům palce?

Ivo Valenta
Další absolutní úlet! Pokud nejde o trapný vtip, postavy v kresleném seriálu Simpsonovi dostanou v rámci boje proti rasismu nové hlasy nebo úplně skončí. Důvodem je nedostatečná korektnost při výběru dabingových herců.
více


7.7.2020 HISTORIE: Jak probíhal proces s JUDr. Horákovou

Karel Hvížďala
„Musíme organizovat organizování celého senátu... Je žádoucí, aby soudci z lidu kladli otázky, které my předem zkontrolujeme... Všichni advokáti jsou prověřeni, my je však musíme instruovat, a to individuálně, o tom, jakým způsobem musí vést obhajobu... Žaloba se nebude žalovaným dávat do rukou.“
více


6.7.2020 SPOLEČNOST: Rouško-klima-gender náboženství

Markéta Šichtařová 5
V poslední době kam se hnu, tam se moje myšlenky obrací ke známému a děsivému „myšímu experimentu“.
více


6.7.2020 MÉDIA: Jak v Respektu zacházejí s čísly (2)

Jaroslav Zamazal
respekt logo
Jiří Sobota přináší v Respektu zajímavé informace k současným americkým nepokojům a snaží se i o vyvážený přístup. V klíčové fázi se bohužel autor uchyluje k selektivnímu výběru faktů, aby odpovídaly zvolenému jednostrannému narativu.
více


4.7.2020 Z TELEVIZNÍHO DIÁŘE: Je odměna GŘ ČT adekvátní?

Stanislav Vaněk
5,5 milionu Kč ročně samozřejmě adekvátní není. Naopak je výsměchem příjmu z veřejných zdrojů pro jednotlivce – výsměchem všem televizním koncesionářům. Ale kdo za to může? Generální ředitel Petr Dvořák jistě ne – takové prachy se těžko odmítají i jemu.
více


3.7.2020 ÚVAHA: Stále je o čem mluvit a pochybovat.

Ivo Rottenberg
Náhodou jsem sledoval v telce Reportéry ČT, kde se „řešil“ problém sítě 5G v Jeseníku, která prý ohrožuje zdraví obyvatel. Tu se mi vybavil boj žižkovských žen proti televiznímu vysílači na Žižkově.
více


4.7.2020 PŘÍBĚH: Můj absces

František Flinta
zdravotnictví lékař chirurg
Je to velmi nepříjemné, bolestivé a obtěžující. Nemůžete sedět, chodit ani ležet, natož spát, protože to vám neustálá intenzivní bolest nedovolí.
více


3.7.2020 ROZHOVOR: Vysílání ČT nikdy nemůže být nezávislé

Ladislav Jakl 1
Je dobře, že se o této instituci mluví. Skoro třicet let v její radě zasedali lidé, kteří se kamarádili s managementem a kryli ho, místo aby ho kontrolovali. Nyní se veřejnost konečně začíná zajímat o to, co se za její peníze na Kavčích horách tropí.
více


1.7.2020 SPOLEČNOST: Covid-19 nezmizel

Lukáš Jelínek
Svěřil se mi kamarád, že už to doma nemůže vydržet a potřebuje dovolenou v cizině. Je ale realista, a tak vyloučil cestu letadlem.
více


2.7.2020 MÉDIA: Jak v Respektu zacházejí s čísly

Jaroslav Zamazal
respekt logo
Jiří Sobota přináší v Respektu zajímavé informace k současným americkým nepokojům a pokouší se i o vyvážený přístup. V klíčové fázi se bohužel autor uchyluje k selektivnímu výběru faktů, aby odpovídaly zvolenému jednostrannému narativu.
více


2.7.2020 MÉDIA: Minulá válka o Českou televizi

Karel Hvížďala
Společenská struktura je dnes podobně složitá jako fyzika na mikroskopické úrovni. Jak říká profesor Jan Rak, na této úrovni částice neexistují jako „rozumné a jasné objekty“, ale spíš jako možnosti, které se projevují jako objekt nebo informace pouze v okamžiku, kdy vědomí pozorovatele pod...
více


2.7.2020 HISTORIE: Lepší Brixen než justiční vražda

Jan Ziegler
O tom, že Milada Horáková byla obětí komunistického zločinu na základě vykonstruovaného procesu, není sporu. Tak mě napadlo srovnat její osud s českým vlastencem a spisovatelem Karlem Havlíčkem Borovským.
více


1.7.2020 GLOSA: Mimo EU i ohniska?

Zbyněk Petráček
Ještě v březnu se říkalo, že druhá vlna „korony“ prostě přijde. Když pak klesal počet infekcí, hospitalizovaných i zemřelých, zdálo se, že už nepřijde. Ale teď čísla opět rostou, takže se vnucuje otázka: hrozí druhá vlna, nebo jde jen o místní ohniska, která lze udržet pod kontrolou? To není...
více


1.7.2020 PRÁVO: Už devatenáct let...

Tomáš Zdechovský
Představte si, že jste na doživotí odsouzeni za vraždy, které jste možná nespáchali, a bude trvat neskutečných 19 let, než se dočkáte verdiktu, že desetiletý trestní proces ani nebyl spravedlivý.
více


1.7.2020 ROZHOVOR: Lipovská má pravdu

Petr Štěpánek
Nerozčílilo mě nic. Ostatně už Masaryk říkal, že rozčilení není program. Jen popisuju realitu a dvojí metr politiků z demobloku.
více


1.7.2020 FEJETON: Jen nezůstat sám

Ondřej Neff
Málokdy jsem četl v poslední době něco tak moudrého a zároveň prakticky aplikovatelného. V článku Ne mým jménem se zamýšlí Marian Kechlibar, jak si počínat v dnešní době, kdy se vybraní jedinci stávají terčem útoku online davu.
více


2.7.2020 ESEJ: Máme antisemitismus pochopit, nebo odmítnout?

Lubomír Stejskal
Na první pohled hloupá otázka a zdánlivě jasná odpověď. Ve skutečnosti to ale tak jednoznačné není. Například v případě antisemitismu Učitele církve Jana Zlatoústého.
více


30.6.2020 ROZHOVOR: Co s českými Romy

Tomáš Zdechovský
Řada projektů jde do nesmyslností a nemá žádné výsledky. Chceme, aby problematika během dalších deseti let nestagnovala.
více


30.6.2020 BIG BEN: Končí éra monogamie?

Benjamin Kuras
Říkával Atistofanes. To byl ten, co psával komedie, na rozdíl od Sofokla a Euripida, co psávali tragedie. A není to jen ledajaký lehkomyslný bonmot. Obsahuje upozornění, že monogamní vztah muže a ženy je svou samotnou podstatou konfliktem zájmů.
více


30.6.2020 FEJETON: Aféra s planetárním dosahem

Ondřej Neff
Já teď riskuju, že mě budete považovat za úchylu, za takzvaného šmíráka, ale nemohu jinak. Ten případ mě zaujal a musím na něj nějak reagovat. Navíc, šmírákem jsem jenom zprostředkovaně, jelikož jsem na případ nenarazil na ulici, nýbrž při studiu seriózního internetového média.
více


30.6.2020 SPOLEČNOST: Hlasování nohama

Zbyněk Petráček
Začaly prázdniny, první v „éře korony“, a nikdo neví, co přinesou. Ale i tak musí úřady informovat jasně a včas. Což může být problém. Říká se, že od 1. července skončí povinnost nosit roušky i v interiérech a veřejné dopravě.
více


30.6.2020 VZPOMÍNKA: Cyklistika

Vladimír Karpenko
Nedokážu všechny typy vyjmenovat a není to ani cílem této vzpomínky, která svými počátky sahá do dob neporovnatelně skromnějších, do mých dětských let krátce po válce a do následujícího mládí.
více


30.6.2020 ÚVAHA: Jsem rád, že jsem bělochem

Vratislav Hlubuček1
Možná je to dnes trochu opovážlivé prohlášení, ale je to tak. Ti všichni, kteří teď útočí na bělochy a házejí na ně špínu za činy před mnoha generacemi, jim totiž v skrytu duše závidí. Závidí, že běloši jsou potomky lidí, kteří vybudovali současnou civilizaci a základy toho, že se má řada lidí...
více


29.6.2020 CIRKUS: Láska ke zvířatům

Zdeněk Roller
Řadu let se mluví o cirkusech bez zvířat. Nedávno jsem ale zhlédl rozhovor s člověkem, který je proti zákazu cirkusových vystopení se zvířaty, a jeho argumenty byly dosti přesvědčivé.
více


29.6.2020 PRÁVO: K dehonestaci Ladislava Jakla

Lubomír Stejskal
Ladislav Jakl publikoval článek Dezinformátoři Šarapatka, Šafr, Neumann. Má zásadní význam, neboť přináší odpověď na otázku, jak si počínat, když jsme lživě osočeni.
více


29.6.2020 GLOSA: Pieta v karanténě

Zbyněk Petráček
Slova o nové normalitě po pandemii vyvolávají spíše obavy. A otázky typu: To už si nikdy nebudeme podávat ruce? Napořád budeme dodržovat „sociální distanc“? Jako když virus HIV prosadil trvalou povinnost „bezpečného sexu“?
více