16.9.2019 | Svátek má Ludmila


16.9.2019 SPOLEČNOST: Kultura billboardů

Zdeněk Roller
Večerníček O klukovi z plakátu pomalu přestane být dětem srozumitelný. Plakátovací plocha? Co to je? Ještě někde k vidění jsou, dost často ty nelegální. Jinak ale převládají billboardy nebo plakáty ve vitrínách - tu pohyblivé a svítící, onde jen tak na stěnách veřejných interiérů.
více


16.9.2019 SPOLEČNOST: Komentář k jednomu úmrtí

Luděk Frýbort
V ústavu pro choromyslné početně převládají blázni nad lékaři a ošetřovateli. Dle zásad demokracie by tudíž měli v blázinci rozhodovat blázni.
více


16.9.2019 VZPOMÍNKA: Jak jsme „bojovali“ o tituly

Alois Stehlík
V roce 1954 byly zrušeny doktoráty (vysokoškolské tituly MUDr., JUDr., PhDr. atd.) Místo toho dostávali absolventi lékařské fakulty titul „promovaný lékař“, „promovaný zubní lékař“, „promovaný dětský lékař“, absolventi právnické fakulty dostávali titul „promovaný právník“ atd.
více


16.9.2019 GLOSA: Liberálové, nespěte

Zbyněk Petráček
Témata typu přechylování ženských příjmení jsou mediálně vděčná. Patří k těm, o něž vedou „kulturní války“ jurodiví stoupenci změny s jurodivými odpůrci.
více


16.9.2019 SPOLEČNOST: Praktické cvičení

Petruška Šustrová
Stává se, že událost spíše nepatrného významu vrhne světlo na záležitosti podstatně rozsáhlejší a významnější. Možná se vlastně takové světlo dá při troše rétorického umu vykřesat z kdejaké pitomosti, ale do tak obecných soudů se raději pouštět nebudu.
více


13.9.2019 PRÁVO: Nezvěstný svědek

Zdeněk Jemelik 1
Od 6. června 2018 jsem se opakovaně věnoval svéráznému postupu „soudkyně OLO“, tedy paní Ivety Šperlichové, předsedkyně senátu zlínské pobočky Krajského soudu v Brně, v řízení proti údajným pachatelům krácení spotřební daně z tabáku, které dovedla k odsuzujícímu rozsudku z 22. června 2018.
více


13.9.2019 SVĚT: Špatný je stát s málo dětmi?

Luboš Smrčka 1
Andrej Babiš pronesl na konferenci o demografii v Budapešti projev, ve kterém (mimo jiné) prohlásil, že dobrému státu roste populace i bez migrace. Při jisté vulgarizaci, tak dobrý stát je takový, kde je hodně dětí.
více


13.9.2019 ŠKOLSTVÍ: Pirátská cesta k demenci

Tomáš Zdechovský
Jedním z cílů českých Pirátů je „vzdělaná společnost“. Dosáhnout jí ale chtějí zrušením maturity. A tím, že vše přizpůsobíme těm neúspěšným.
více


12.9.2019 SPOLEČNOST: Kam s nimi? Osudy pomníků v Praze

Dominik Duka
Dominik Duka
Když občas sleduji počínání našich obecních zastupitelstev a jejich bezradného přístupu k památníkům, nemohu se ubránit nerudovsky laděné otázce „Kam s ním“.
více


12.9.2019 ŠKOLSTVÍ: Piráti navrhují nepropadání

Jan Bartoň
Pirát Lukáš Bartoň navrhuje, aby se u maturit nepropadalo, protože i nulový počet bodů je výsledek. Maturita prý potřebuje zevrubnější reformu, nejen odklad zkoušky z matematiky.
více


12.9.2019 PRÁVO: Spiknutí peněžních „půjčovatelů“

Václav Husák1
Ať už si zapnete televizi kdykoli, můžete si být jisti, že během maximálně několika desítek minut na vás zaútočí reklama na nějakou neuvěřitelně výhodnou nebankovní půjčku.
více


12.9.2019 ESEJ: Program 5V

Jiří Machotka
Strategie je definována jako dlouhodobý plán činností zaměřený na dosažení nějakého cíle. Pokud se o tentýž cíl snaží současně více soupeřů (např. v bitvě, ale také ve sportu nebo v obchodu), budou stratégové muset nejen promýšlet svoje kroky, ale zároveň předvídat a sledovat kroky svých oponentů,
více


11.9.2019 SPOLEČNOST: Jana z Kolovče zvedla prapor vzdoru

Jiří Macků
Zpráva z tisku: Premiér a šéf ANO Andrej Babiš se má omluvit za své výroky o tom, že demonstranti na loňských protestech proti vládě byli zaplacení. Rozhodl o tom Okresní soud Praha-západ. Prvoinstanční verdikt je nepravomocný.
více


11.9.2019 MÉDIA: Už se to blíží

Petr Adler
Kdysi, když v bývalém Československu (všechno je dočasné, i to Československo bylo) sídlila tzv. Střední skupina vojsk dočasně umístěných atd., koloval po zemi tzv. radioaktivní vtip (radioaktivní proto, že vypravěč mohl zvítězit v soutěži o zlatou mříž ministerstva vnitra a první cenou byl...
více


11.9.2019 SPOLEČNOST: Drolení práva

Tomáš Vodvářka
Zánik společnosti nemusí být dán nutně jen invazí cizího elementu. Bohatě stačí, když si sama hodí na krk oprátku a kopne do židle.
více


11.9.2019 ŠKOLSTVÍ: Kybernetika a učitel

Ondřej Neff
Českému školství schází šest tisíc učitelů. Je to hodně, nebo málo? V regionálním školství bylo v loňském roce na 160 tisíc učitelů, v roce 2015 jich bylo o 5500 míň.
více


11.9.2019 PRÁVO: Podivná akce celníků

Zdeněk Jemelik 1
V posledních dnech víří ve veřejném prostoru zprávy o soudním řízení trestním proti obchodníkům s padělky značkových cigaret, při jejichž vyšetřování celní správa dle obhajoby postupovala nezákonně, využívajíc k jejich sledování vojáky. Přehlednou zprávu přinesla např. Česká justice dne 8. září...
více


10.9.2019 ÚVAHA: Homosexualita v národopisné kultuře

Tomáš Bílek
Jedním z projevů současné genderové revoluce jsou snahy některých neziskovek (i vládních míst) podporovat homosexuální kulturu v „lidové slovesnosti“, například v pohádkách.
více


10.9.2019 PRÁVO: Tři dny se Shahramem Zadehem

Zdeněk Jemelik 1
Po dlouhé prázdninové přestávce nastal pohyb v kauzách obž. Shahrama Zadeha (dále jen SAZ), stíhaného u brněnských soudů ve dvou řízeních.
více


9.9.2019 GLOSA: Ze zápisníku demonstranta

Zdeněk Lanz
Kdo si přečetl zadání písemné práce z českého jazyka a literatury podzimního termínu maturitní zkoušky ze dne 3. 9. 2019 až do konce, tedy k zadání číslo 6, mohl na chvilku zkoprnět.
více


9.9.2019 ROZHOVOR: O jednom restitučním sporu

Jan Ziegler
paragraf
Byl to šok pro cisterciáky ve Vyšším Brodě, když se dozvěděli verdikt Vrchního soudu v Praze, podle kterého musí státu vydat přes dva tisíce hektarů lesa, které předtím získali v restituci a na nichž už čtyři roky hospodařili.
více


10.9.2019 VZPOMÍNKA: Ještě jednou o Technické poradně

Ivo Rottenberg
Vím, že si ji pamatují jen dnešní senioři, ale i pro ostatní tu chci zavzpomínat, jak už to dědkové dělají. Nevzpomínám na poradnu každý den, ale nedávno jsem měl to štěstí, že jsem se setkal s bývalými přeloučskými Tesláky.
více


9.9.2019 PRÁVO: „Manželství pro všechny“ je iluze

Stanislav Křeček
Za kulturní válku označuje Zora Hesová v článku „Kulturní válka za tradiční hodnoty“ v příloze Orientace Práva z 3. 8. odpor části veřejnosti proti návrhu na „manželství pro všechny“, který je nyní projednáván v Poslanecké sněmovně.
více


9.9.2019 LÉKAŘSTVÍ: Emoce v medicíně

Tomáš Vodvářka
Zatímco emoce pacientů jsou něčím samozřejmým a pochopitelným, emoce lékaře jsou vděčným objektem popisů pacientů, v drtivé většině ty negativní.
více


9.9.2019 FEJETON: Ta škola!

Petruška Šustrová
Začal školní rok a dočetla (a doslechla) jsem se, že škola děti nebaví. Copak o to, mne taky nebavila, i když jsem se původně docela těšila. Jenže druhý den jsem usoudila, že už jsem se dozvěděla všechno, co se tam dozvědět lze, a v druhé školní hodině jsem se sbalila a zamířila ke dveřím.
více


7.9.2019 SPOLEČNOST: Integrace s Mauricem

Zdeněk Holásek
Ve Francii na západním pobřeží poblíž známé, televizí zprofanované pevnosti Boyard je malá obec, klasický venkov, kde starousedlice má pár slepic a kohouta jménem Maurice.
více


7.9.2019 PRÁVO: Černé stavby a veřejný zájem

Stanislav Křeček
V jediném centrálním pražském obvodě šest podnikatelů staví nebo přestavuje velké domy s mnoha byty nejen bez stavebního povolení, ale i způsobem, který svědčí o pohrdání zákony a předpisy i pohrdáním čímkoliv jiným mimo vlastní prospěch.
více


6.9.2019 GLOSY: Co se mezi lidem povídá (1)

Jiří Macků
Mám souseda, bývalého sportovce, fotbalového mistra Evropy 1980. Fandit svému klubu chodí zarputile každý týden, chodit k volbám aspoň jednou za rok zarputile odmítá.
více


7.9.2019 DOPRAVA: Kuriozita, nebo atak na seniory?

Vítězná
Druhého září šly nejen děti do školy, ale mohli jsme se i dočíst, že staří řidiči jsou (vedle mladých) řidičů ti nejnebezpečnější. Zaviní téměř 5 % nehod, když v roce 2014 to bylo 3,5 %. (Seznam.cz)
více


7.9.2019 ÚVAHA: Modlitba

Stanislav Moc
Když syn Thomas dostal rakovinu, psali mi lidé z celého světa, že se za něj budou modlit. Byli to většinou kamarádi a kamarádky, které jsem si cestou životem nadělal, ale napsalo i dost čtenářů, za což jsem byl skutečně vděčný.
více


6.9.2019 SPOLEČNOST: Moje klimatická úzkost

Radek Šebesta
Lidské společnosti vládnou módní vlny. Jsou to taková zvláštní emocionální vzepětí té ovlivnitelnější části populace. Diktují nejen to, jak se lidé oblékají, co jedí a pijí, ale především obsah a vnější formu prožívání emocí.
více


6.9.2019 SPOLEČNOST: Zvládneme soužití s jinými i sami se sebou?

Stanislav Křeček
Vysokoškolský pedagog a ekolog Pavel Nováček ve svém článku Podaná ruka pašerákům(LN 24. 8.) mimo jiné píše: „Pokud neřízená migrace bude nabývat na síle, život v zemích západní Evropy bude pro starousedlíky stále těžším, především z hlediska bezpečnosti ve větších městech. Možná že také někteří z...
více


6.9.2019 GLOSA: Pařím, tedy jsem?

Zbyněk Petráček
Láme-li někdo hůl nad mladou generací, mívá v lecčems pravdu. Neméně často ale přitom zapomíná, že sám byl příslušníkem generace, nad níž lámali hůl ti starší. A že i mladí, kteří se dnes místo diskotékám, paření a zábavě v hospodách věnují více chytrým telefonům a soukromí, budou lámat hůl nad...
více


5.9.2019 FEJETON: Češi a kolonie

Ondřej Neff
Brazilský prezident Jair Bolsonaro označil nabídky na pomoc při hašení amazonských pralesů za projev koloniálního uvažování. Našince takový výraz spíš zaujme, než urazí. Češi mají všelijakou minulost, ale koloniální dobrodružství za sebou nemáme, a tudíž černé svědomí vůči kolonialismu nás netrápí.
více


5.9.2019 SPOLEČNOST: K čemu je kultura

Karel Hvížďala
Nový ministr kultury Lubomír Zaorálek chce svůj post využít daleko aktivněji, než jeho předchůdci, protože si právě ze zahraniční politiky odnesl pocit, že kultura je jednou z nejvýznamnějších věcí, kterou máme a kterou se můžeme prezentovat ve světě.
více


5.9.2019 SPOLEČNOST: Když se zahalují a bourají sochy

Václav Klaus ml.
Sochy jsou symboly. Sochy, které stojí desítky let, jsou odkazem naší historie. Socha Ivana Koněva není oslavou konkrétní osoby, je především oslavou vítězů 2. světové války a osvobození Československa.
více