23.11.2020 | Svátek má Klement


23.11.2020 SPOLEČNOST: Virtuální Listopad

Pavel Kopecký
Zase jedno slavné výročí za námi! Zaplať pánbůh, nebo Havel. Ze 17. listopadu se totiž už téměř vytratila zakládající tradice připomínky nacistických zločinů proti českému studentstvu a ona programově dominantní linie přechodu k větší svobodě se stává poněkud vyčpělou.
více


23.11.2020 FEJETON: Dopis od Skaláka

Petruška Šustrová
Nevím, kolik lidí ten dopis-vzkaz od Skaláka dostalo, jistě mnoho desítek, ale potěšil mě tolik, že ho musím ocitovat. Skalák je signatář Charty, člověk, který celý život pracoval a pracuje rukama a pořád se hlásí k undergroundu.
více


21.11.2020 GLOSA: K aktuálnímu rojení okolo ČT

Petr Štěpánek
Management České televize žádný souhlas Rady ČT k odkupu těch ostravských pozemků nepotřebuje. Správná otázka proto zní: Proč o něco takového generální ředitel žádal?
více


20.11.2020 SPOLEČNOST: Řády a neřády(i)

Tomáš Vodvářka
17. listopadu 2020 bylo možné sledovat přímý přenos z Národního divadla, kde se již pojedenácté udělovaly ceny Paměti národa. Tentokrát sice bez přítomných laureátů a publika, ale se stejnou důstojností a šarmem Martina Veselovského
více


20.11.2020 VZPOMÍNKA: Prokletá padesátá léta

Milan Krejčiřík
padesátá léta
Jaké to bylo v padesátých letech? Od té doby uplynulo 70 let a není už mnoho pamětníků. Ti, co ještě žijí, si toho asi moc nepamatují. Navíc jejich vzpomínky budou zkresleny sledováním České televize, která do omrzení opakuje normalizační filmy.
více


20.11.2020 PRAHA: Vyhrazené pruhy pro MHD, zdravý rozum vítězí

Michael Pánek
Zastupitelstvo hlavního města rozhodlo, že vyhrazené pruhy pro městskou hromadnou dopravu v Praze nebudou plošně a trvale zakázány pro ostatní vozidla. Mimo dopravní špičky, o víkendech, svátcích a v noci, tak jak to platilo dosud, jimi budou moci jezdit všichni.
více


20.11.2020 ESEJ: Volby v rozpolcené společnosti

Vlastimil Podracký
Univerzalistický aktivismus se snaží změnit poměry a naráží na lidový konzervatismus vzniklý z předešlého vývoje společnosti. Antagonistický charakter sporu vychází z nesmiřitelnosti a útočnosti aktivistů.
více


18.11.2020 ÚVAHA: Chiméra rozdělení společnosti

Zdeněk Holásek
Jak bylo lze očekávat, výročí 17. listopadu opět nechalo na hladinu vyplavat mnohé kaly, které by jinak mohly zůstat u dna.
více


19.11.2020 GLOSY: Soud rozhodl o rouškách správně

Václav Vlk jr
„Opatření ze dne 19. října postrádá konkrétní, srozumitelné a podložené úvahy, na základě nichž by soud mohl účinně a odpovědně přezkoumat, zda je skutečně z pohledu dosažení deklarovaného cíle nezbytné trvat na povinném nošení ochranných prostředků dýchacích cest v aktuálně stanoveném rozsahu.“
více


20.11.2020 PRÁVO: Důkazů netřeba II.

Zdeněk Jemelik 1
Jak z harmonogramu, uvedeného v díle I, tak z dalších poznatků lze vyvodit, že popis skutku, uvedený ve znělce rozsudku, nemá vazbu na důkazy.
více


19.11.2020 PRÁVO: Důkazů netřeba I.

Zdeněk Jemelik 1
V článku Urob súsedovi dobře… z 3. října 2020 jsem na základě náslechu v soudní síni okomentoval rozsudek (zde) senátu Jiřího Dufka zlínské pobočky Krajského soudu v Brně z 2. října 2020 nad obžalovanými zlínskými podnikateli Ladislavem a Janem Lebánkovými.
více


18.11.2020 ŠKOLSTVÍ: Přes počítač se prvňák číst a psát nenaučí

Tomáš Zdechovský
Česko aktuálně rozděluje otázka, jestli pustit prvňáčky do škol. Děti jsou totiž nezřídka superpřenašeči koronaviru, zároveň ale potřebují osobní asistenci. Jak ale ukazují tchajwanské zkušenosti, je nutné hledat kompromis
více


19.11.2020 SPOLEČNOST: Jde o život!

Ivo Valenta
Lékaři hovoří jasně. V důsledku paniky a hysterie, související s koronavirem, umírají v naší zemi lidé i na další, a především daleko závažnější diagnózy. Ano, k pandemii covid-19 mám respekt.
více


19.11.2020 ROZHOVOR: Píší zoufalí senioři, izolace není život

Daniela Kovářová
Druhá vlna pandemie i dotazů je jiná, klidnější. Na jaře byla spousta lidí v šoku a potřebovala velmi rychle poradit. V druhé vlně jsou již tazatelé poučenější, dotazů chodí méně, jsou složitější a více než na právní problematiku se zaměřují na duševní stav.
více


19.11.2020 FEJETON: Dvě pitomé teorie

Ondřej Neff
Vzpomínkovou procházku po Národní třídě jsem letos vynechal. Zařekl jsem se, že nebudu tahat čerta za ocas a že nepolezu ven, pokud to nebude opravdu nutné. Půjdu zase až napřesrok? Ani tím si nejsem jistý.
více


17.11.2020 SPOLEČNOST: Na „samet“ máme co slavit!

Josef Mlejnek jr.
Mezi jubilejním třicátým výročím 17. listopadu a letošním jednatřicátým zeje propastný rozdíl. Něco, co před rokem asi nikdo nečekal. Naději vystřídala temnota. Leč nejde přece jen z větší části o optický klam? Existuje totiž alespoň jeden dobrý důvod, proč letošní výročí vnímat s optimismem.
více


18.11.2020 VZPOMÍNKA: Tragická nehoda u Stéblové

Voyen Koreis 2
Nedávno uplynulo 60 let od železničního neštěstí, k němuž došlo u stanice Stéblová na trati z Pardubic do Hradce Králové.
více


20.11.2020 GLOSA: Bůh a Marx

Ondřej Neff
Možná vám budou moje dnešní řádky nejdřív připadat hodně malicherné a komunální, ale nevypínejte rádio. Brzy se dostanu k dalekosáhlým, širokosáhlým a bystrozrakým závěrům.
více


17.11.2020 GLOSA: Možná to vidím zkresleně

Ladislav Pecka
Tenhle termín si pamutuji od jednoho soudruha, co mi říkal, že to vidím zkresleně, když jsem měl nějaké námitky proti reálně socialistické zkušenosti. Tohle je ale mnohem větší problém.
více


17.11.2020 SPOLEČNOST: Dva postkomunistické revizionismy dneška

Miloslav Bednář1
Nedávno se mediálně dost hlučně připomnělo a dosud v dozvucích připomíná 400. výročí bitvy na Bílé hoře, jejíž výsledek za sto minut jejího průběhu předurčil osud českého státu na 300 let.
více


17.11.2020 MÉDIA: Tak nám odvolali dozorčí radu ČT

Antonín Staněk
A už je zle. Už se objevují varovně zdvižené kostnaté prsty, že hrozí zánik České televize, tak jak ji známe (a jak „nám liberálům“ vyhovuje). Už začali bušit do svých brnění progresivističtí vizionáři a spřízněná média se předhánějí v hrůzách, co nás čeká.
více


17.11.2020 GLOSA: I víra uzdravuje

Zbyněk Petráček
Téměř po roce od začátku epidemie lze říci, že značnou roli v zápase s ní hraje víra. Myšleno víra v moc vědy, čísel a lidské vynalézavosti. Stále ještě velká část společnosti věří, že se z toho dostaneme.
více


16.11.2020 MÉDIA: Jak ČT zhodnotila americké volby

Ivo Cerman
Zaorálek s Jakubem Železným falšovali americkou současnost i dějiny v přímém přenosu. Ukázka „skrytého hodnocení“ metodou selekce a falšování faktů.
více


17.11.2020 KORONAVIRUS: Má exprezident Klaus pravdu?

Karel Wágner
Jeho články publikoval i Neviditelný pes, jenž se v posledních týdnech díky řadě názorových střetů v očích široké veřejnosti patřičně zviditelnil.
více


19.11.2020 ŠKOLSTVÍ: Jak teď budu učit?

Zdeněk Roller
Biologické vzdělání, navíc státnice z matematiky - s tímhle hendikepem se v postmoderní a postfaktické době žije celkem dost nedobře.
více


16.11.2020 SVOBODA SLOVA: Jak rozpoznat dezinformaci od pošetilého tlachání?

Tomáš Guttmann
Dnešní doba je zvláště příznivá pro rozebírání otázky nadhozené v nadpisu, protože korona láká všechny bez rozdílu rasy a orientace k vyjádření a každý má k vyjádření hodně času, neboť normální život se zastavil.
více


16.11.2020 FEJETON: Vyprávění o Evropě

Petruška Šustrová
Když ráno vykouknu z okna, moc toho nevidím, vznáší se tam mlha. No, aspoň se mi nechce ven. A večer se zase u nás okolím plouží pár osamělých postav. Neříkám to jako stížnost, ale proto, že tenhle podzimní čas je ideální k tomu, aby člověk seděl doma a četl si.
více


14.11.2020 SPOLEČNOST: Covid a brambory na Venuši

Josef Mlejnek jr.
Covidová pandemie vyvolala rovněž záplavu volání po jasných informacích a přehledných plánech od vlády, poptávku po pokynech, co a kdy by měl kdo přesně dělat.
více


14.11.2020 GLOSA: Škola základ života

Zbyněk Petráček
Ti, kteří se vyžívají v různých „nej“, si už při epidemii přišli na své. Česko bylo tím nejlepším (na jaře) i tím nejhorším (v říjnu) v Evropě. S odstupem to vypadá trochu jinak.
více


13.11.2020 PRÁVO: Drakonický trest za každou cenu

Tomáš Kaiser
kladívko
Když první český prezident ve snaze posílit soudcovskou nezávislost prosadil princip neodvolatelnosti soudců, zřejmě netušil, že tím i u některých z nich zvedá stavidla pro projevy libovůle a arogance projevující se nejen nerespektováním obecně závazných norem, ale i přirozené logiky, obecného...
více


13.11.2020 SPOLEČNOST: Právo na život vs. právo na potrat

Pavel Mareš
Rozhodnutí polského ústavního soudu, že potrat kvůli poškození plodu odporuje ústavě, vyvolal v Polsku desetitisícové protestní demonstrace žen i mužských zastánců ženských práv, bez ohledu na to, že kvůli koronavirové pandemii je zakázáno shromažďování více než pěti osob.
více


13.11.2020 HISTORIE: Zrození běžce

Martin Regner
Svá jinošská léta trávil Miloš Jakeš daleko od rodného Brlohu, až ve Zlíně. Podle Baťových výchovných zásad se musel neustále snažit – v práci, ve škole i v internátu. Bezúčelné flákání se netrpělo.
více


13.11.2020 ÚVAHA: Čtyři staletí trvající hádání

Hana Lipovská
Když se před pár lety brali naši přátelé, zdálo se mi pozoruhodné, že si za datum sňatku zvolili právě výročí bitvy na Bílé hoře. Jejich manželství ovšem zatím přetrvalo - podobně jako přetrvává (po)bělohorský mýtus.
více


12.11.2020 SPOLEČNOST: Manželství homosexuálů

homosexual flag
Spor o sňatky homosexuálů probíhá již delší dobu. Mně osobně na něm připadá nejzajímavější způsob argumentace obhájců těchto sňatků. Ta totiž působí dojmem, jako by argumenty svých oponentů nebyli intelektuálně schopni ani pochopit, natož na ně smysluplně reagovat.
více


12.11.2020 SPOLEČNOST: Chytré strašení

Stanislav Ulčák
Napadá mě, že málokdy bylo přísloví „Mluviti stříbro, mlčeti zlato“ tak aktuální a málokdy byl kurzovní rozdíl mezi tím stříbrem a zlatem tak velký jako dneska.
více


12.11.2020 FEJETON: Rocky na šachovnici

Ondřej Neff
Asi znáte jméno Rocky Balboa. Je to hrdina boxerského filmového seriálu, ztvárněný Sylvesterem Stallonem. Ze skrčka fenomen, kdo by to do něho řek, nakonec vítězí, v jednom filmu i nad ruským nepřemožitelným boxovacím kyborgem.
více