12.6.2021 | Svátek má Antonie


11.6.2021 FEJETON: Není Strejček jako strejček

Jiří Macků
Upřímně řečeno, a za tuto nevědomost se omlouvám, o existenci p. Ivo Strejčka jsem až dosud neměl ani tušení. T
více


11.6.2021 CESTOVÁNÍ: Testovací buzerace

Jan Bartoň
Případ návratu českých turistů letadlem na pražské letiště a jejich zadržení kvůli podezření na zfalšování testů je jen špičkou ledovce, který omezuje lidské aktivity pod záminkou boje s covidem.
více


10.6.2021 SPOLEČNOST: Nová mutace posttotalitarismu

Karel Hvížďala
Připomeňme si, charakteristické rysy posttotalitarismu, jak je definovali sociologové, když hovořili o sedmdesátých a osmdesátých letech. Zatímco totalitní režimy v padesátých letech byly založeny na masovém teroru, posttotalitní společnost se snažila dosáhnout širšího společenského konsensu.
více


10.6.2021 ÚVAHA: Cesta vrcholným novověkem

Vratislav Hlubuček1
Za počátek vrcholného novověku se dá považovat vynález parního stroje. Za pouhá dvě a kus století se svět neobyčejně změnil. Počátky století byly stabilizované.
více


10.6.2021 ROZHOVOR: Bílá kniha

Markéta Jurištová
sny
Vlastně ani ne, už v době, kdy článek vyšel, měli facebookoví cenzoři celkem jasno. Přišla mi tehdy stručná informace, že Facebook nemohu používat, protože můj účet není v souladu s pravidly komunity, a že rozhodnutí bylo prověřeno a nelze ho změnit.
více


10.6.2021 GLOSA: Dopřejme občanům klid

Zdeněk Joukl
Občané mají totiž dost starostí s tím, aby neonemocněli, mají starosti s očkováním. A nebo s tím, když už onemocní, aby potom přežili. Nemluvě o léčení následků prodělané nemoci covid-19.
více


10.6.2021 GLOSA: Právo psát blbosti

Zbyněk Petráček
Každý zná nápisy typu „Nejhorší je setkání s blbcem“. O riziku blbosti se obecně ví, horší je to s obranou vůči ní.
více


9.6.2021 FEJETON: Dopolední vycházka po Malé Straně

Petr Fiala
Ve čtvrtek jsem si udělal volno a kolem desáté dorazil na Malostranské náměstí. Trochu jsem se tam porozhlédl – probíhá tam jakási rekonstrukce, část náměstí je ohrazená, v další jsou krámky s různými drobnostmi - a pak jsem se vydal směrem ke stanici Malostranská.
více


9.6.2021 PRÁVO: Střet zájmů a šéfové médií

Zdeněk Koudelka
Česká televize, Český rozhlas a Česká tisková kancelář jsou právnické osoby zřízené zákonem a jejich generální ředitelé jako statutární orgány se podílejí na zadávání veřejných zakázek.
více


9.6.2021 POLEMIKA: Vojna byla jen zbytečná šaškárna

Milan Dřevojánek
„Mám pocit, že se mě na to nikdy nikdo neptal,“ reagoval tu v pátek v rozhovoru Vojna byl dobrý vklad do života Václav Klaus na otázku novinářovu, jak prožíval zamlada vojenskou službu.
více


7.6.2021 GLOSA: Buzerace, šikana a poškozování zdraví našich dětí

Ivo Valenta
Děti kolabují a vládě je to fuk! Staly se obětními beránky covidových opatření. Jejich celodenní pobyt v rouškách je spoustou a zdraví ohrožující šikanou.
více


8.6.2021 FEJETON: Život on line a off line

neff
Co nového? Pandemická mapa republiky nám příjemně zezelenala. Dále soudy rozhodly, že to, co vláda dělala, bylo proti zákonu. Ukázalo se, že každý zákon má mnoho výkladů a platí ten, ke kterému se zrovna přikloní soud.
více


9.6.2021 GLOSA: Otisky prstů, prosím

Zbyněk Petráček
Technologický vývoj mění naše životy, ale i staré příběhy. Kdo má rád Sherlocka Holmese a Psa baskervillského, ví, že dnes by se odehrával jinak. V éře IT by Holmes s Watsonem nekomunikoval zdlouhavě poštou.
více


8.6.2021 SPOLEČNOST: Když se spolky zakládaly…

Petr Andrle
O tom, jak je potřebná spolková činnost pro rozvoj společnosti, snad nikdo nepochybuje. Máme konec konců její velice silnou tradici z dob monarchie i z dob první republiky.
více


7.6.2021 POLEMIKA: Děti bez minulosti

Tomáš Vodvářka
Na serveru Neviditelný pes vyšel dne 4.6.2021 článek Jarmily Pospíšilové s názvem Děti bez minulosti (zde). Autorka v něm popisuje perspektivu dětí, jež se narodily mimo „tradiční rodinu“.
více


7.6.2021 MÉDIA: K odchodu Václava Klause z rozhlasu

Lubomír Stejskal
Aniž bych znal podrobnosti, když se objevila zpráva o tom, že federální ministerstvo financí vedené Václavem Klausem tajně odeslalo na přelomu 80. a 90. let do SSSR půjčku (cca 1,3 mil USD), intuitivně jsem Klausovu „vinu“ odmítl.
více


7.6.2021 SPOLEČNOST: Krást se nemá

Radim Perlín
Ve čtvrtek 3.6. 2021 proběhlo dvoje hlasování a důvěře, respektive o budoucnosti. V Poslanecké sněmovně koalice Spolu s podporou PirStan vyvolala hlasování o důvěře vlády.
více


7.6.2021 FEJETON: Dva pohřby

Petruška Šustrová
Rozvolnění, po kterém jsem prahla, mi přineslo mimo jiné účast na dvou pohřbech v rozmezí necelého týdne: minulý pátek jsme se loučili s Alfrédem, úředně Otou Michlem, a včera s Jiřinou Šiklovou.
více


7.6.2021 SPOLEČNOST: Tři poznámky k sexuálnímu obtěžování

dav
Tento článek je inspirován nedávným případem Dominika Feriho, avšak nemá za cíl hodnotit v tomto konkrétním případě míru viny či věrohodnosti, jakož i chování v něm zúčastněných osob. S ohledem na povrchnost a neúplnost informací zveřejněných v médiích toto ani není možné a přísluší pouze orgánům...
více


5.6.2021 PRÁVO: Obcházení zákona za podpory vládních úředníků

Kateřina Lhotská
Spolek Prague Pride vydal příručku, ve které dvojice autorek radí lesbickým párům, které si chtějí pořídit dítě, jak si „kreativně“ poradit s některými zákonnými překážkami na této cestě. A to celé za podpory Úřadu vlády.
více


5.6.2021 SPOLEČNOST: Změnit způsob života

Zbyněk Petráček
Myslíte si, že epidemie už končí? Snad ano, ale jistota není. Myslíte si, že se skutečně vrátíme k normálu? Tady už vůbec nelze prorokovat, ale můžete si všímat detailů. A to i osobně.
více


4.6.2021 SPOLEČNOST: Děti bez minulosti

miminko
Nepochybuji o tom, že po uzákonění manželství pro homosexuální páry bude následovat tlak na uzákonění manželství pro všechny, kteří po něm zatouží. Právo na manželství se stane „základním lidským právem“.
více


4.6.2021 EKOLOGIE: Vyžeňte auta, žádají obyvatelé měst

Petr Holub1
Kdykoli během pracovního dne na náměstí I. P. Pavlova v Praze, na Kolišti v Brně, na Dlouhé louce v Českých Budějovicích i na jiných křižovatkách velkých měst musí mít běžný občan podivný pocit.
více


4.6.2021 FEJETON: Jak jsem se stal občanem II. kategorie

Václav Husák1
Bez mučení se přiznám, mohu si za to sám. Prakticky po celý svůj život jsem se choval jako vůl. A nyní jsem na to tvrdě doplatil.
více


4.6.2021 GLOSA: Jak na mladé řidiče, postrach našich silnic

Petr Kolman
Ačkoliv počet závažnějších nehod v České republice pomalu klesá, máme zde jeden opomíjený problém.
více


3.6.2021 SPOLEČNOST: Nebinární právo

Stanislav Křeček
Dočetl jsem se nedávno, že „v britském Walesu zvolili starostou nebinární osobu. Jako první na světě“. Módním slovem „nebinární“ se označují osoby, které se necítí být ani muži, ani ženami, ačkoliv takovými, podle antropologických konstant člověka, ve skutečnosti jsou.
více


3.6.2021 SPOLEČNOST: Co by měly mladé dámy vědět o sexuálních útocích

Petr Hampl1
Nevíme, jak to bylo s Dominikem Ferim a ženami v jeho okolí. Zcela jistě ale víme, že padla iluze o bezpečném prostředí. Zneužívání nebo dokonce znásilňování probíhalo přímo v epicentru politické korektnost, stejně jako před pár lety v anticivilizačním centru Klinika, mezi přednáškami o toxické...
více


3.6.2021 ZDRAVÍ: Jen ne Astra Zeneca…

Tomáš Vodvářka
Slýchávám dost často v práci. Lidé, kteří se chystají na očkování, jsou samozřejmě vyděšení zprávami, které se tu a tam objevují v médiích. Astra Zeneca je na tom asi nejhůře.
více


2.6.2021 FEJETON: Procesí

Zdeněk Roller
Bývala to slavná tradice. Pravidelná procesí na poutní místa, kde prosebníci žádali svaté o pomoc v ledasčem. Někdy se vypravilo i mimořádné procesí při dlouhodobém suchu, neúrodě, hladu. Číňané zase zavedli zvyk dělat co největší kravál rachejtlemi, aby se zlí duchové zalekli a přestali je trápit...
více


3.6.2021 FEJETON: Do nového života

neff
Vše je dovoleno a na zbytek zákazů se můžeme vykašlat. Dovoleno je koupání na koupališti. Musíte být otužilec, to ovšem je vaše volba, závisí to na počasí a nikoli na pandemické strategii, a ve vodě nemusíte mít roušku.
více


2.6.2021 ROZHOVOR: Kauza Feri a my

Daniela Kovářová
Dominik Feri v politice vyčnívá svým vzhledem i komentáři na sociálních sítích, čímž zaujal zejména mladé lidi. Když šrámy z jeho minulosti vyšly najevo, nemohl nejspíš učinit nic jiného. Sexuální násilí naše společnost neodpouští, což je jenom dobře. Bagatelizovat jeho jednání si dovolilo jenom...
více


2.6.2021 HISTORIE: Jak se hajný Zdražila v Praze zamiloval

Petr Andrle
Ne každé řemeslo v minulosti umělo řešit sezonní nezaměstnanost, leckde to také nešlo. Typickým příkladem jistého řešení byli mlynářští krajánci. Znalí řemesla putovali od mlýna k mlýnu a nabízeli svoji práci.
více


2.6.2021 SPOLEČNOST: Ekologistů je pět a půl. Ale křičí hlasitě

Přemysl Souček
Nedávná akce u domu premiéra připomněla, že aktivisté již dávno ztratili pojem o tom, co je slušnost. Zaštiťování se klimatem a bojem proti uhlí nemůže být omluvou.
více


1.6.2021 SPOLEČNOST: Z očkování je politická fraška

Jan Bartoň
Pandemie covidu-19 ustupuje a pomáhá zcela jistě i očkování. Začíná se však prosazovat diskriminace neočkovaných, a to v měříkách dosud nevídaných.
více


1.6.2021 SPOLEČNOST: Nemáš QR kód? Pak sem nepatříš

Zbyněk Petráček
Slovo covidpas zdomácnělo dříve, než se covidpasy objevily. Myšleno doklady potvrzující, že dotyčný je očkován, testován či uzdraven po covidu (má protilátky). Dříve, než byl stanoven úřední název dokumentu.
více


1.6.2021 GLOSA: Osvobození státu od daně z nemovitých věcí

Zdeněk Koudelka
Dne 25. 5. 2021 zveřejnil Ústavní soud nález, kterým zamítl návrh skupiny senátorů v čele s bývalým senátorem Ivo Valentou z Moravy na zrušení osvobození státu od placení daně z nemovitostí, která je příjmem obcí.
více