23.10.2019 | Svátek má Teodor, Theodor


23.10.2019 PRÁVO: Kdy začíná život?

Pavel Mareš
Americký autor Steve Jacobs v rámci výzkumu pro svou disertační práci oslovil 5300 biologů a položil jim otázku: „Kdy začíná život?“ K jeho překvapení 96 % dotázaných zaškrtlo z nabízených možností odpověď „při početí“, ačkoli šlo většinou o liberální (89 %), sekulární (63 %) zastánce „svobodné...
více


23.10.2019 MÉDIA: Česká televize nehraje fér

Petr Štěpánek
Je to nádherná ukázka toho, že když se chce, tak to jde, a když se nechce, tak to nejde. O čem hovořím? V tomto případě o způsobu, jakým vykonávají svou práci dva zahraniční zpravodajové České televize. Konkrétně Lukáš Dolanský v Bruselu a Bohumil Vostal v Londýně.
více


23.10.2019 PRÁVO: Nenávistné projevy na internetu?

Stanislav Křeček
Nedávná konference k problematice nenávistných projevů na internetu, konaná v budově Ústavního soudu, měla velký mediální ohlas, a to i na sociálních sítích.
více


23.10.2019 SPOLEČNOST: Lépe bohatý a zdravý než chudý a nemocný

Zbyněk Petráček
Výrazy jako očekávaná délka dožití, starobní penze či důchodová reforma budí často dojem, že se týkají jen úzkého segmentu společnosti – seniorů. To je ovšem zkreslené.
více


22.10.2019 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 531

Jan Čech
Velikost ducha člověka se měří jeho činy. Ministr kultury otevírá rodný dům Jana Palacha. Stavení se stalo muzeem člověka, jehož čin navždy vstoupil do dějin našeho národa a na kterého jsem já hrdý.
více


22.10.2019 SPOLEČNOST: Jak spáchat sebevraždu?

Milan Dřevojánek
Zpráva z tisku (vlastně – ze Seznamu): „Na železničním přejezdu v Černošicích na Praze západ zemřela v sobotu pod koly vlaku doposud neznámá žena. Ta si podle policie lehla před přijíždějící vlak, který ji přejel. K nehodě došlo před polednem na přejezdu v Radotínské ulici.“
více


22.10.2019 SPOLEČNOST: Církev a my

Vladimír Karpenko
Nález Ústavního soudu vyvolal debatu o církevních restitucích, o jejich dodatečném zdanění. Názory na to, některé až otřesně nenávistné, odrážejí rozštěpenost společnosti. Takže – jsou církve dobré, nebo špatné?
více


22.10.2019 GLOSA: Informace - nové náboženství?

Stanislav Křeček
Se zájmem jsem si přečetl článek Václava Včelici (Neberte nám naši dobu, Právo 15. 10.), který je polemikou s názory Václava Bělohradského.
více


21.10.2019 ÚVAHA: Gottova cesta k Bohu

Jiří Macků
Když celoživotní přítel Jan před jedenácti lety opustil i mě, slíbil jsem vdově, že se zúčastním tzv. zádušní mše. Neměl jsem to dělat a hned na místě, v kostele sv. Jiljí, jsem si umínil, že něco podobného už příště ani za boha nepodstoupím.
více


21.10.2019 MÉDIA: Když nenávidíš, není co řešit

Ladislav Jakl 1
Bouchnout si do Jakla. Když už ne fyzicky, pak aspoň sprostým útokem v médiích. Echo24 opsalo z aktivistických médií (až o den později doplnilo několika vytrženými slovy z následujícího mého vyjádření) povídání o tom, že státní zástupce odmítl mou stížnost na nedostatečně vyšetřený útok na mou...
více


21.10.2019 PRÁVO: Trápení Aleny Vitáskové pokračuje

Zdeněk Jemelik 1
Zatímco sdělovací prostředky věnovaly dne 15. října 2010 značnou pozornost vyhlášení rozsudku nad lékařem Jaroslavem Bartákem, umocněnou odvysíláním bohatých obrazových záznamů z hlavního líčení, následující den celkem v tichosti skončilo u Okresního soudu v Jihlavě dokazování.
více


21.10.2019 GLOSA: Církevní restituce nejsou předražené

Michael Pánek
Vítám rozhodnutí Ústavního soudu, který zrušil nesmyslný zákon o zdanění církevních restitucí protlačený Poslaneckou sněmovnou komunisty za podpory vládní koalice ANO-ČSSD a SPD.
více


21.10.2019 SPOLEČNOST: Večer v Měšťanské besedě

Milena Kozumplíková
Určitě znáte tu nenápadnou, ale krásnou budovu v Jungmannově ulici, kde měšťané pražští založili v roce 1845 slavnou Měšťanskou besedu, která se zapsala do obrozeneckého hnutí 19. století. První vysílání Československé televize o přibližně sto let později bylo právě z těchto prostor.
více


21.10.2019 GLOSA: Další profesní zločin ČT

Petr Štěpánek
Další profesní zločin České televize, Události komentáře 17. 10. 2019, rozhovor o schvalování výročních zpráv Rady České televize. V improvizovaném „studiu“ na Malostranském náměstí za třemi kecpulty tři poslanci.
více


21.10.2019 FEJETON: Letošní podzim

Petruška Šustrová
Prší na mne pozvání do škol a knihoven na různé besedy i na všelijaké konference. Nerada odmítám, ale teď mi občas nic jiného nezbývá – na dvou místech prostě být neumím a z jednoho konce republiky se na druhý při nejlepší vůli za dvě hodiny nedostanu.
více


22.10.2019 ÚVAHA: Půl života

Ladislav Jakl 1
Připadlo to zrovna na dnešek. Život se mi rozdělil vejpůl. Přesně jednu jeho půlku jsem prožil do 17. listopadu 1989 a přesně půlku po tomhle historickém datu.
více


19.10.2019 SPOLEČNOST: Rebelové pro vyhynutí demokracie

Kateřina Lhotská
Poslední dobou budí pozornost hnutí „Rebelie proti vyhynutí“, což je česká odnož mezinárodního „Extinction Rebellion“. Jeho cílem je údajně zabránit vyhynutí lidstva. Dle mého soudu však spíše usiluje o vyhynutí demokracie.
více


19.10.2019 ROZHOVOR: Jan Rejžek je chodící hysterie

Jan Keller
Psychiatr Cyril Höschl v tomto případě vaří z vody. Kdyby chápal svoji disciplínu jako odbornost, nikoliv jako služku momentální politické poptávky, musel by se pokusit vysvětlit, proč byl Karel Gott oblíben také třeba v Německé spolkové republice či v Rakousku.
více


19.10.2019 GLOSA: Šalinou na prýgl

Petr Kolman
Před pár dny jsem na veřejnoprávním ČRo Brno vyslechl pořad Xaver a host. Svérázný (avšak ne zlý) moderátor Luboš Xaver Veselý tam zpovídal předsedu ODS prof. Petra Fialu z Brna. Pořad byl vysílán na všech regionálních stanicích ČRo.
více


18.10.2019 SPOLEČNOST: Rudý sliz

Tomáš Vodvářka
Pořad ČT Události dne 15.10.2019 přinesl dvě zprávy, které kouzlem nechtěného mají vzdor dlouhému odstupu času shodného původce.
více


18.10.2019 23:59 PRÁVO: Poprvé ve vězeňském munduru I (část 2)

Zdeněk Jemelik 1
Náročný byl výslech, vedený obž. SAZ. V úvodu žádal po svědkovi, aby se vyjádřil, zda Petr Pfeifer v období od počátku jejich vztahu až do oslavy narození jeho syna působil dojmem člověka, žijícího pod tlakem ustavičného stresu.
více


18.10.2019 PRÁVO: Poprvé ve vězeňském munduru I (část 1)

Zdeněk Jemelik 1
Hlavní líčení ve „velké daňově kauze“ proti Shahramu Zadehovi (dále jen SAZ) & spoluobžalovaným, probíhající od r. 2015 u Krajského soudu v Brně před senátem Aleše Novotného, pokračovalo ve dnech 7.-11. října 2019.
více


18.10.2019 SPOLEČNOST: Děkujeme za pochopení

Petr Bouř
Za hřebeny Krušných hor je populární kniha Bastiana Sicka “Der Dativ ist dem Genitiv sein Tod“. Autor s grácií rozebírá německou gramatiku. Mimo jiné i to, jak se za jazykovými novotvary dá lehce skrýt politická manipulace a myšlenková lenost.
více


17.10.2019 HISTORIE: Jindřich Matyáš Thurn a české stavy

Miroslav Uhlíř
„Edle Herrn, da habt Ihr den anderen“ (Urození pánové, tady máte toho druhého). Těmito slovy Jindřicha Matyáše Thurna byla doprovázena defenestrace 23. května 1618, která, jak se později ukázalo, tragicky ovlivnila postavení českých zemí na další tři století.
více


17.10.2019 SPOLEČNOST: Když Gott byl tenkrát kluk

Tomáš Guttmann
Od raného dětství až do stáří provázel Gott moji generaci, a málokoho z nás v nějaké fázi neokouzlil alespoň jednou písní. Slyšeli jsme ho i v nejoblíbenějších filmech našeho dětství, včetně filmů Kdyby tisíc klarinetů, Starci na chmelu a dokonce i Limonádový Joe.
více


17.10.2019 PRÁVO: Soud posloužil zájemcům o vyvolání trestního stíhání

Zdeněk Jemelik 1
Prezident republiky, Andrej Babiš, Marie Benešová a další vyvolali nedávno poprask tvrzením, že v České republice je možné objednat si trestní stíhání. Zejména opoziční politici se na jejich znevažování kvůli těmto výrokům hezky vyřádili.
více


17.10.2019 SPOLEČNOST: Politická korektnost?

Patrik Nacher
Před časem jsem se domluvil se společností MindBridge Consulting, která se zabývá průzkumy veřejného mínění, na výzkumu o politické korektnosti. Jde o téma, kterému se dlouhodobě věnuji.
více


16.10.2019 SPOLEČNOST: Jsme ještě občané. Nebo už lidé?

Jan Frank
Ještě před dvaceti, třiceti léty panovala přinejmenším ve středoevropské politice jedna jistota. Sdíleli jsme pocit, že potřebujeme demokracii nejen jako systém dělby moci, nýbrž také v její druhé funkci.
více


16.10.2019 FEJETON: Gott mit uns - Gott a my

Ivo Fencl
Připomněl mi to tento čas podzimu 2019 a doba všeobecného vzpomínání na takříkajíc božského Karla.
více


15.10.2019 MÉDIA: Fake news ČT

Jiří Svoboda1
Někteří lidé, kteří se vydávají za redaktory/redaktorky, kompromitují hrubě pověst České televize naprostým amatérismem. A k tomu nemohu mlčet.
více


14.10.2019 ÚVAHA: Doba předdušičková

Zdeněk Roller
Zařekl jsem se, že o něm nic nenapíšu. Nemyslel jsem, že bych dokázal vymyslet něco zásadně jiného než všichni ostatní. Ale snad je to těmi blížícími se Dušičkami... Prostě nedalo mi to.
více


14.10.2019 ESEJ: Postmoderní aktivistický nihilismus

Vlastimil Podracký
Nihilismus je přesvědčení, že hodnoty jsou zbytečné. Nenávistné a rozporuplné projevy, extremistické myšlení, nerozeznávání malých a velkých selhání, lživá obvinění, mají společnou příčinu v nezakotvenosti v hodnotách.
více


15.10.2019 FEJETON: Nižnětagilská kolonáda

Pavel Landa
Z laskavého dopuštění zdravotní pojišťovny měl odjet do Františkových Lázní náš kapelník, kterému našli cosi na srdíčku. Nikdy v životě v lázních nebyl, a tak se chtěl na to dobrodružství náležitě připravit.
více


14.10.2019 FEJETON: Co s archivy?

Petruška Šustrová
Když se řekne „kultura“, většina lidí si asi představí muziku, divadlo, filmy, galerie a (doufám) knížky. Já obyčejně myslím na kulturu slovesnou, psanou, a také historickou. Když je řeč o platech zaměstnanců v kultuře, myslívám většinou na knihovníky a archiváře, na ty se na můj vkus až příliš...
více


14.10.2019 SPOLEČNOST: Zapomeňte na toho pedofila

Radek Šebesta
V pondělí 7. října začala v londýnské National Gallery největší výstava obrazů Paula Gauguina (+1903) za mnoho let zpět.
více


12.10.2019 PRÁVO: Extinction Rebellion patří na seznam teroristických organizací

Luboš Zálom1
V týdeníku Echo vyšel rozhovor s aktivistkou z české pobočky spolku Extinction Rebellion (XR). Kromě známých lží o oteplení o čtyři stupně nebo o vymírání korálů, se rozhovor věnujeblokádám dopravních komunikací.
více