27.11.2020 | Svátek má Xenie


27.11.2020 ŠKOLSTVÍ: K novele zákona o dětských skupinách

Radek Sárközi
Vláda chce přejmenovat dětské skupiny na jesle. Tento staronový název má pro část lidí nostalgický nádech minulých časů, jiné naopak odrazuje. Mnohem důležitější než změna označení je navrhované zpřísnění pravidel.
více


27.11.2020 SPOLEČNOST: Hledání českých kořenů

chanuka
Když jsem se s Ráchel Alon Margalit setkala v Jeruzalémě poprvé, rozhovor se rychle stočil do Čech. Ačkoliv jsme seděly nad šálkem kávy v kavárně s pohledem na hradby Starého Města, myšlenkami jsme byly v Dobrušce, kde Ráchel absolvovala kurs češtiny.
více


27.11.2020 MIGRACE: „Nezletilí“ Afghánci

Tomáš Zdechovský
Letos zažila česká justice případ, který krásně ilustruje, jak nesmyslně dokáže zvláště progresivní levice reagovat na postup Policie ČR proti ilegálním migrantům. Předně u těch, kteří o sobě tvrdí, že jsou nezletilí, ale nemůžou a ani to nechtějí jakkoliv dokázat.
více


26.11.2020 SPOLEČNOST: Inteligentní a předvídavá média

Zdeněk Holásek
Udýchaný a nadšením z opojného množství publika a plného transparentního konta se zalykající svatý Mikuláš z MichPRD a jeho lidé, ale také hodně lidí v publiku již loni na Letné vědělo.
více


26.11.2020 PRÁVO: Nouzový stav je spíš ohrožující stav

Václav Vlk jr
Jednoznačně. Prodloužení, hladce prošlé Poslaneckou sněmovnou, vybízí k politologickým či snad ústavně právním úvahám, ale o nich to pro běžného občana nebude.
více


26.11.2020 EKOLOGIE: Šumava a Boubín

Petr Martan
„Zelené plíce“ je název nového filmu režisérů Karla Svobody a Lucie Čepcové, který měl premiéru 22. listopadu 2020 v České televizi. Diváci konečně viděli racionální pohled na kauzu Šumava a Boubín.
více


25.11.2020 MÉDIA: K dění kolem Rady České televize

Lubomír Stejskal
Vypadá to tak: že se jako bumerang vrací ozvěna takzvané televizní krize (v ČT) z přelomu let 2000/2001. Píšu takzvané, protože jsem ji od počátku vnímal jako rebelii, s níž jsem se neztotožnil.
více


26.11.2020 MÉDIA: Důležitá informace

Antonín Staněk
Starosta pražských Řeporyjí, pan Novotný, se velmi vulgárně zmínil o ministryni financí, paní Schillerové. Z hlediska obsahu nic zajímavého. Prostá frustrace nevyrovnaného jedince s exhibicionistickými sklony.
více


26.11.2020 SPOLEČNOST: Nečekaný obraz revoluce

Stanislav Ulčák
Ve stínu presidentských voleb v USA a někde klesajícího a jinde stoupajícího zamoření nás minula připomínka VŘSR - Velké říjnové socialistické revoluce. Sedmička už rudou barvou v kalendáři nezáří, a tak se není co divit, že se na tuto událost zapomíná.
více


27.11.2020 GLOSA: O dopisu čtenáři

Ondřej Neff
Už je to skoro pětadvacet let, co píšu šestkrát týdně úvodník do svého Neviditelného psa. Nepamatuju ale, abych měl tak prudkou nevlídnou reakci jako minulý pátek, kdy jsem se zmiňoval o mimořádné schůzi sněmovny a vyjádřil jsem svůj skálopevný názor.
více


25.11.2020 SPOLEČNOST: Představovali jsme si to jinak?

Stanislav Křeček
Nevím, nakolik nedávné slavnostní připomínání událostí v listopadu 1989 vedlo též k hlubšímu zamyšlení nad tím, jak jsme za těch jednatřicet let, které od té doby uplynuly, naložili s hesly, pod kterými jsme tehdy naplnili ulice a náměstí.
více


25.11.2020 SPOLEČNOST: Kdo se nechá naočkovat, nezlobí

Zbyněk Petráček
Znáte někoho, kdo očekává Den D, kdy svět oslaví vítězství nad epidemií? Asi těžko, lidé už většinou tuší, že virus SARS-CoV-2 bezpodmínečnou kapitulaci nepodepíše, takže nás čeká nějaká éra života s ním.
více


25.11.2020 POLEMIKA: Neřádi

Václav Němec
Pražský hrad
Má úvaha budiž brána jako příspěvek do diskuse na NP ke stati pana Vodvářky ze dne 20.11.2020 Řády a neřády(i).
více


25.11.2020 FEJETON: Přítomnost dřevníku

Ondřej Neff
S pohnutím jsem si minulý týden poslechl glosu kolegy Ivana Hoffmana. Vyprávěl v ní o svých patáliích s motorovou pilou a o svém utkání se stromem ořešákem. Ořešák nemám, motorovou pilu ano a mám k ní respekt.
více


24.11.2020 ÚVAHA: Historia magistra vitae

Ladislav Pecka
Historie, učitelka života. To mi napadlo při čtení článku pana Aleše Uhlíře o pohledech historiků na bitvu na Bílé hoře a o všem , co poté následovalo.
více


23.11.2020 SPOLEČNOST: Virtuální Listopad

Pavel Kopecký
Zase jedno slavné výročí za námi! Zaplať pánbůh, nebo Havel. Ze 17. listopadu se totiž už téměř vytratila zakládající tradice připomínky nacistických zločinů proti českému studentstvu a ona programově dominantní linie přechodu k větší svobodě se stává poněkud vyčpělou.
více


23.11.2020 FEJETON: Dopis od Skaláka

Petruška Šustrová
Nevím, kolik lidí ten dopis-vzkaz od Skaláka dostalo, jistě mnoho desítek, ale potěšil mě tolik, že ho musím ocitovat. Skalák je signatář Charty, člověk, který celý život pracoval a pracuje rukama a pořád se hlásí k undergroundu.
více


21.11.2020 GLOSA: K aktuálnímu rojení okolo ČT

Petr Štěpánek
Management České televize žádný souhlas Rady ČT k odkupu těch ostravských pozemků nepotřebuje. Správná otázka proto zní: Proč o něco takového generální ředitel žádal?
více


20.11.2020 SPOLEČNOST: Řády a neřády(i)

Tomáš Vodvářka
17. listopadu 2020 bylo možné sledovat přímý přenos z Národního divadla, kde se již pojedenácté udělovaly ceny Paměti národa. Tentokrát sice bez přítomných laureátů a publika, ale se stejnou důstojností a šarmem Martina Veselovského
více


20.11.2020 VZPOMÍNKA: Prokletá padesátá léta

Milan Krejčiřík
padesátá léta
Jaké to bylo v padesátých letech? Od té doby uplynulo 70 let a není už mnoho pamětníků. Ti, co ještě žijí, si toho asi moc nepamatují. Navíc jejich vzpomínky budou zkresleny sledováním České televize, která do omrzení opakuje normalizační filmy.
více


20.11.2020 PRAHA: Vyhrazené pruhy pro MHD, zdravý rozum vítězí

Michael Pánek
Zastupitelstvo hlavního města rozhodlo, že vyhrazené pruhy pro městskou hromadnou dopravu v Praze nebudou plošně a trvale zakázány pro ostatní vozidla. Mimo dopravní špičky, o víkendech, svátcích a v noci, tak jak to platilo dosud, jimi budou moci jezdit všichni.
více


20.11.2020 ESEJ: Volby v rozpolcené společnosti

Vlastimil Podracký
Univerzalistický aktivismus se snaží změnit poměry a naráží na lidový konzervatismus vzniklý z předešlého vývoje společnosti. Antagonistický charakter sporu vychází z nesmiřitelnosti a útočnosti aktivistů.
více


18.11.2020 ÚVAHA: Chiméra rozdělení společnosti

Zdeněk Holásek
Jak bylo lze očekávat, výročí 17. listopadu opět nechalo na hladinu vyplavat mnohé kaly, které by jinak mohly zůstat u dna.
více


19.11.2020 GLOSY: Soud rozhodl o rouškách správně

Václav Vlk jr
„Opatření ze dne 19. října postrádá konkrétní, srozumitelné a podložené úvahy, na základě nichž by soud mohl účinně a odpovědně přezkoumat, zda je skutečně z pohledu dosažení deklarovaného cíle nezbytné trvat na povinném nošení ochranných prostředků dýchacích cest v aktuálně stanoveném rozsahu.“
více


20.11.2020 PRÁVO: Důkazů netřeba II.

Zdeněk Jemelik 1
Jak z harmonogramu, uvedeného v díle I, tak z dalších poznatků lze vyvodit, že popis skutku, uvedený ve znělce rozsudku, nemá vazbu na důkazy.
více


19.11.2020 PRÁVO: Důkazů netřeba I.

Zdeněk Jemelik 1
V článku Urob súsedovi dobře… z 3. října 2020 jsem na základě náslechu v soudní síni okomentoval rozsudek (zde) senátu Jiřího Dufka zlínské pobočky Krajského soudu v Brně z 2. října 2020 nad obžalovanými zlínskými podnikateli Ladislavem a Janem Lebánkovými.
více


18.11.2020 ŠKOLSTVÍ: Přes počítač se prvňák číst a psát nenaučí

Tomáš Zdechovský
Česko aktuálně rozděluje otázka, jestli pustit prvňáčky do škol. Děti jsou totiž nezřídka superpřenašeči koronaviru, zároveň ale potřebují osobní asistenci. Jak ale ukazují tchajwanské zkušenosti, je nutné hledat kompromis
více


19.11.2020 SPOLEČNOST: Jde o život!

Ivo Valenta
Lékaři hovoří jasně. V důsledku paniky a hysterie, související s koronavirem, umírají v naší zemi lidé i na další, a především daleko závažnější diagnózy. Ano, k pandemii covid-19 mám respekt.
více


19.11.2020 ROZHOVOR: Píší zoufalí senioři, izolace není život

Daniela Kovářová
Druhá vlna pandemie i dotazů je jiná, klidnější. Na jaře byla spousta lidí v šoku a potřebovala velmi rychle poradit. V druhé vlně jsou již tazatelé poučenější, dotazů chodí méně, jsou složitější a více než na právní problematiku se zaměřují na duševní stav.
více


19.11.2020 FEJETON: Dvě pitomé teorie

Ondřej Neff
Vzpomínkovou procházku po Národní třídě jsem letos vynechal. Zařekl jsem se, že nebudu tahat čerta za ocas a že nepolezu ven, pokud to nebude opravdu nutné. Půjdu zase až napřesrok? Ani tím si nejsem jistý.
více


17.11.2020 SPOLEČNOST: Na „samet“ máme co slavit!

Josef Mlejnek jr.
Mezi jubilejním třicátým výročím 17. listopadu a letošním jednatřicátým zeje propastný rozdíl. Něco, co před rokem asi nikdo nečekal. Naději vystřídala temnota. Leč nejde přece jen z větší části o optický klam? Existuje totiž alespoň jeden dobrý důvod, proč letošní výročí vnímat s optimismem.
více


18.11.2020 VZPOMÍNKA: Tragická nehoda u Stéblové

Voyen Koreis 2
Nedávno uplynulo 60 let od železničního neštěstí, k němuž došlo u stanice Stéblová na trati z Pardubic do Hradce Králové.
více


20.11.2020 GLOSA: Bůh a Marx

Ondřej Neff
Možná vám budou moje dnešní řádky nejdřív připadat hodně malicherné a komunální, ale nevypínejte rádio. Brzy se dostanu k dalekosáhlým, širokosáhlým a bystrozrakým závěrům.
více


19.11.2020 ŠKOLSTVÍ: Jak teď budu učit?

Zdeněk Roller
Biologické vzdělání, navíc státnice z matematiky - s tímhle hendikepem se v postmoderní a postfaktické době žije celkem dost nedobře.
více


17.11.2020 GLOSA: Možná to vidím zkresleně

Ladislav Pecka
Tenhle termín si pamutuji od jednoho soudruha, co mi říkal, že to vidím zkresleně, když jsem měl nějaké námitky proti reálně socialistické zkušenosti. Tohle je ale mnohem větší problém.
více


17.11.2020 KORONAVIRUS: Má exprezident Klaus pravdu?

Karel Wágner
Jeho články publikoval i Neviditelný pes, jenž se v posledních týdnech díky řadě názorových střetů v očích široké veřejnosti patřičně zviditelnil.
více