21.9.2020 | Svátek má Matouš


21.9.2020 MÉDIA: Novičok znovu „udeřil“

Zdeněk Lanz
Okurkové sezóna letos opravdu není ani náhodou. Šíří se druhá vlna koronaviru, o jejíž závažnosti se vzhledem k protichůdným vyjádřením nejrůznějších odborníků v médiích a chaotickému zavádění vládních opatření můžeme jen dohadovat.
více


21.9.2020 GLOSA: Kdo potřebuje noční kluby?

Pavel Mareš
Majitelé nočních klubů pláčou. Nové opatření proti šíření koronaviru jim nařizuje od půlnoci do šesté hodiny ranní zavřít. Přijdou o tržby od nočních návštěvníků a jejich živnost takovou ránu sotva přežije. Většinu klubů, možná úplně všechny to zlikviduje.
více


21.9.2020 PRÁVO: Zaplať svou libru masa…

Marian Kechlibar
Milí čtenáři, tak už jsem zpátky z dovolené, ani jsem nestihl napsat další části cestopisu. Petice Stop cenzuře se pěkně rozběhla a už máme od veřejnosti tolik zpětné vazby, že se jí musíme pozvolna prokousávat.
více


21.9.2020 FEJETON: Nápisy na zdi

Petruška Šustrová
Když jsem byla malá – ale ještě i před pár lety – měla slova „psát na zeď“ jen jeden význam: „zdi“ na webu ani internet neexistovaly, takže aby si člověk takový nápis na zdi mohl přečíst, musel jít kolem. Vždy před Vánocemi se mi vybaví vzpomínka na jeden z dětství: několik domů od nás někdo...
více


21.9.2020 EKOLOGIE: Nová krajina

jezero Most
V sobotu 13. září se veřejnosti otevřelo jezero Most. Je to jezero lidmi vytvořené. Vzniklo na místě bývalého hnědouhelného lomu Ležáky, který zase vznikl na místě bývalého starého Mostu. Jo, časy se mění.
více


19.9.2020 PRÁVO: Divoký týden s karanténou

Václav Vlk Jr.
Hledat ty největší špeky minulého týdne je spíše obrácená práce, člověk musí vyřazovat to, co se do krámu nehodí. Covidové vyhlášky se vnucují hned, ale vydržme. Tento týden si dovolím nabídnout všem pořadatelům právnických soutěží několik speciálních kategorií.
více


19.9.2020 SPOLEČNOST: Nenosit roušku je jako neplatit daně

Kateřina Lhotská
Tak o sobě zase dala pořádně vědět koronamrška. Je otázkou, zda se jedná o onu avizovanou „druhou vlnu“, nebo ne. Ono je ale vlastně jedno, pod jakým pořadovým číslem na nás cení zuby. Na podstatě to totiž nic moc nemění.
více


19.9.2020 MÉDIA: Rozkaz zněl jasně. Natřít kardinála na hnědo

Dominik Duka
Chtěl bych na stránkách svého blogu vyjádřit kratičkou poznámku, snad povzdech, nejenom nad přístupem některých redakčních kolegů serveru Aktuálně.cz, ale obecně i nad stavem české novinařiny vůbec.
více


18.9.2020 ESEJ: Zabít hydru

Ivana Burešová Marková
Západ je v troskách. V krajině se usídlila hydra o mnoha hlavách. Jedna hlava LGBT, druhá jako klimahysterie, třetí je multikulturalismem, čtvrtá antirasismem a na těle hydry rostou hlavy další... Zahubí hydra nás, nebo my ji?
více


17.9.2020 GLOSA: Šaškárna s karanténou

Tomáš Vodvářka
Dalo se předpokládat, že nakonec bude jistá práce důležitější, než nějaký virus a následná karanténa. Od samého začátku tvrdím, že pokud by se provedlo hromadné testování zdravotníků (lékařů, sester a pomocného personálu) a ti pozitivní by šli do karantény, zdravotnictví se zhroutí.
více


17.9.2020 ROZHOVOR: Zhroucení

Václav Vlk st.
Nejprve bych konstatoval, že nešlo o strašení. Celkem na světě k 13. září 2020 zemřelo podle úředních údajů 928 333 lidí. To je už teď takřka v polovině září větší číslo, než jaké udává WHO o běžném počtu zemřelých na chřipku za celý rok, tedy 290 až 650 tisíc.
více


17.9.2020 VZPOMÍNKA: Kazisvět

Pavel Landa
Jednoho dne se Ústřední rada odborů (ÚRO) rozhodla poslat na rekreaci do Sovětského svazu zasloužilé pracovníky okresních odborových rad. Jakousi třetí kategorii odborářských funkcionářů.
více


16.9.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak vznikl Izrael?

Jan Kovanic
V podstatě podvodem. Alespoň podle francouzského historického dokumentárního filmu „Tak vznikl Izrael“ od společností Nouvelle Tribu, Paradigma Films atd. za participace dalších francouzských společností.
více


17.9.2020 FEJETON: Nedělní nicnedělání?

Daniela Kovářová
V neděli se prý nic nemá dělat. Existují lidé, kteří neděli proflákají nebo jenom odpočívají. Nemohli by mi poradit, jak se takové flákání provozuje? Zjevně totiž něco dělám špatně.
více


17.9.2020 INTERNET: Stop cenzuře

Ondřej Neff
Ano, stal se ze mne petent. Tohle moje coming out je něco, jako bych prohlásil, že jsem provazochodec anebo hlubinný potápěč. Dokument, který můžete podepsat taky (třeba i proto, že vás přesvědčím), se jmenuje Zastavme nové formy cenzury
více


18.9.2020 SPOLEČNOST: Tahle země není pro Japonce

Josef Mlejnek jr.
Premiérovu otloukánkovi Adamu Vojtěchovi daly dějiny rychle za pravdu. Měli jsme se držet jím nedávno ohlášených nařízení, za která ho jeho nadřízený „propleskl“ a oznámil národu zmírnění ve jménu „zdravého rozumu“.
více


16.9.2020 SPOLEČNOST: Zjednodušme veřejný život

Miroslav Sylla
Miroslav Sylla
Dnes již banální zvolání v titulku tohoto článku snad už ani nikoho neosloví. Takových bylo. Jednotlivci, komise, ba i vládní komise, soudci, ekonomové, podnikatelé, „blouzniví“ libertariáni a jejich volání zůstává ze strany krachujícího tzv. „sociálního státu“ nevyslyšeno.
více


16.9.2020 BIG BEN: Tak existuje ten bod G, nebo ne?

Benjamin Kuras
„Kéž bych tehdy věděl, co vím teď. Ale kéž bych teď mohl, co jsem mohl tehdy.“ Říkával anglický televizní komik Dudley Moore. V určitém věku se takovéto postesknutí nad promrhaným mládím a zákeřným stárnutím začne vybavovat každému.
více


15.9.2020 ÚVAHA: Mezi mladými

Ivo Fencl
V kalendáři jsem objevil, že mám „službu“. Byl pátek - a měl jsem jít od šesti na noční. Trochu mi to bylo divné, ale měl jsem pocit, že mi o tuto směnu navíc skutečně kdysi někdo řekl. Sebral jsem tedy kolo - slušné kvality - a po nové stezce pro cyklisty uháněl na místo, kde si přivydělávám.
více


16.9.2020 KORONAVIRUS: Plošná opatření jsou nesmyslná

Dominik Hrubý
Dominik Hrubý
Po několika měsících se do popředí společenské debaty opět dostávají omezující opatření vlády, která mají zabránit šíření epidemie nemoci covid-19. Zjevná přemrštěnost nařízení v kombinaci s tragickou komunikací vládních představitelů způsobuje, že mnozí naopak jakoukoliv ochranu či opatrnost...
více


15.9.2020 GLOSA: Jak je to s rouškami?

Tomáš Vodvářka
Takže 10.9.2020 začalo rouškobraní, a to vyjma postele a sprchy téměř všude. Je to – jak je zřejmé – ochranné opatření proti šíření nemoci covid-19, této novodobé morové rány.
více


15.9.2020 SPOLEČNOST: Proč český národ řeší Hitlerovo gentlemanství?

Jiří Macků
Zcela úvodem upozornění: následující text nebude ani tak o významném novináři Ferdinandu Peroutkovi a jeho nezpochybnitelném místě v historii čs. žurnalistiky, jako o cirkusu, k němuž bylo jeho jméno zneužito.
více


15.9.2020 SPOLEČNOST: Na co vlastně byla karanténa?

Jan Frank
Ta otázka se se zvyšujícími počty osob pozitivních na covid-19 vcelku logicky nabízí. Tím spíše, že nás (nebo spíš sebe?) naše vlastní vláda ještě nedávno chvástavě označovala za přeborníky v boji proti nákaze.
více


16.9.2020 VZPOMÍNKA: Svědek pokroku

Vladimír Karpenko
Stát se svědkem vědeckotechnického pokroku není zas až tak velký problém; stačí dožít se vyššího věku s pamětí ještě jakž takž funkční. Velký vliv na to nemáme, jak se dnes říká populární vazbou, kterou nemám vůbec rád, je to o štěstí.
více


15.9.2020 SPOLEČNOST: Chromý úřední šiml

Zdeněk Jemelik 1
K příznačným znakům administrativní kultury resortu spravedlnosti patří vynechávání spisové značky přijatého podání v odpovědi na ně. Uvádí se pouze datum. To podstatně ztěžuje orientaci v úřednich sděleních.
více


14.9.2020 SPOLEČNOST: Chytrá regulace koronaviru

koronavirus
Když v březnu začala zlínská hygiena na svém webu zveřejňovat počty nakažených v jednotlivých obcích, vicepremiér Hamáček jí to obratem zarazil. Prý je potřeba utajit, kolik je v které obci nakažených, protože by prý mohlo docházet k jejich lynčování.
více


14.9.2020 GLOSA: Bývalí premianti

Zbyněk Petráček
Zkusme to vzít provokativně. Je dobře, že Německo zařadilo Prahu na seznam rizikových oblastí. Je dobře, že německá média prezentují Česko jako bývalého premianta v boji s epidemií.
více


15.9.2020 JUSTICE: Soudci nesmí pít

Václav Vlk Jr.
Alkohol je metla lidstva a výlety, možná cestování obecně, by snad museli zakázat zákonem. Někdo se na výlet autem nejspíše posilní, jako třeba soudci a místopředsedové Lehká nebo Petr, někdo si zas vyrazí na pořádný výlet jako soudce a místopředseda Bernard.
více


14.9.2020 ÚVAHA: Okomentované komentáře

Michal Adler
Bratru Petrovi zemřel přítel, a Čechům významný umělec, herec a mezinárodně uznávaný filmový režisér. Bratr Petr napsal vřelou, kamarádskou vzpomínku. Uveřejnil ji v on-line novinách, do kterých už dlouho přispíval. Dočkal se asi čtrnácti stran odpovědí a reakcí.
více


12.9.2020 HISTORIE: „Kavárník“ se po válce nehodil…

Petr Andrle
Když jsem svého času psal seriál o životě a práci legendárních vedoucích beskydských chat, narazil jsem v souvislosti s chatou Bumbálkou na jméno velice zajímavého a dnes již neprávem zapomenutého muže, spisovatele a nakladatele Vladimíra Žikeše. A tak se k němu oklikou vracím.
více


12.9.2020 MÉDIA: Covidová politika a mediokracie

Jan Bartoň
Návrat plošných opatření proti šíření nového typu koronaviru byl opět hlavním tématem vysílání veřejnoprávní televize. Bohužel, dnes je „covid“ dominantním prvkem mediální masáže a je zneužíván opozičními politiky na celém světě.
více


12.9.2020 KORONAVIRUS: E-e-rouška

Pavel Bárta
Tak jsme opět dostali přes hubu (roušky) a ministerstvo zmatků opět nestíhá, protože v létě čerpalo dovolenou místo přípravy na vyšší reprodukční čísla. Přitom rychlost, se kterou odstartovala reklama na využití moderních technologií, byla omračující a téměř nadějná. Občan neznalý tuhosti státní...
více


12.9.2020 PRÁVO: O rodičích a pendlujících dětech

Daniela Kovářová
Okurková sezona skončila s počátkem září, kdy děti nastupují do školy a jejich bezpečné prázdninové světy se otřásají. Jako kdyby nestačilo, že musí nosit roušky, učit se distančně a dodržovat rozestupy. O další otřesy se jim postarají rodiče, zejména pokud se na jejich výchově nedokážou dohodnout.
více


11.9.2020 RABŠTEJN: Rabštejnské hřbitovy

Martin Regner
Křesťané v Rabštejně nad Střelou byli od 14. století pohřbíváni na hřbitově kolem kostela sv. Matouše v blízkosti šlechtického sídla. Dnes je toto místo zarostlé stromy, zachoval se pouze náhrobní kámen manželky rabštejnského hejtmana Anny Zuzany Schneiderové z roku 1695, ozdobený málo povzbudivě...
více


11.9.2020 SPOLEČNOST: Roušky jako symbol nesvobody

Luboš Zálom1
Před pár měsíci se zdálo, že je celá naše země paralyzována strachem z koronaviru. Mediální masírka jela na plné obrátky a záběry z Itálie vzbuzovaly dojem, že se na nás nevalí nic menšího než reálná obdoba španělské chřipky.
více


11.9.2020 PRÁVO: Co od radnic nemůžeme chtít

Stanislav Křeček
V Lidových novinách nedávno vyšel článek Státu musí pomoci s trhem s byty i radnice (LN 28. 8.), jehož autorem je Karel Rais, poslanec za ANO.
více