26.7.2021 | Svátek má Anna


26.7.2021 SPOLEČNOST: Dělíme se už na nadlidi a podlidi?

Ivo Valenta
Asi nic nehýbe v posledních dnech mediální světem tak silně jako nákaza rozšířená na palubě vládního speciálu mířícího na olympiádu v Tokiu, v jejímž důsledku jsou někteří sportovci pozitivní.
více


26.7.2021 SPOLEČNOST: Kříž ze dvou latí v rohu hřbitova

Jiří Macků
Byla to tenkrát, 16. října 2014, pěkná šlupička, řekl by Vlasta Burian. Avšak teprve nyní události nabraly ten správný švunk. Vláda schválila návrh ´Lex Vrbětice´, který přiznává odškodnění obcím zasaženým výbuchem muničního skladu, státní kasu by měl přijít na zhruba 660 milionů korun.
více


26.7.2021 ROZHOVOR: Na ČT mi vadí, co nevysílá

Petr Štěpánek
Jsou určité oblasti lidského konání, ve kterých je lepší, když do nich politici moc nestrkají nos. Hrozí totiž nebezpečí, že tam nadělají víc škody než užitku.
více


26.7.2021 SPOLEČNOST: Král Covid-19 je nahý, ale přesto vítězí

Pavel Strunz
Důvody obav z koronaviru do značné míry pominuly, přesto jsme stále bombardováni šrapnely hrůzy. Po roce a půl epidemie mediálního masírování již většina občanů rezignovala i na své dříve nezpochybnitelné svobody.
více


26.7.2021 PRÁVO: Co řekl soud

Zdeněk Koudelka
Rozsudek Krajského soudu v Brně z 20. 7. 2021, 65 A 3/2021-84, určil, že rozpuštění shromáždění lidí 14. 3. 2021 v Brně proti kovidistickým opatřením vlády bylo nezákonné. Je to výhra svobody.
více


26.7.2021 FEJETON: Vývoj nezastavíš!

Petruška Šustrová
Zavolal mi v sobotu V. a bez jakéhokoli úvodu se zeptal: „Neměli bysme Baštu vyloučit z Hnutí revoluční mládeže?“ Upřímně jsem se rozesmála, V. ani já totiž rozhodně nepatříme k lidem, kteří by kohokoli odněkud vylučovali.
více


23.7.2021 SPOLEČNOST: Sudetoněmecká eskapáda exministra Hermana

Zdeněk Lanz
Není divu, že nedávné mnichovské exposé bývalého ministra kultury Daniela Hermana vyvolalo vedle kladných především řadu velmi negativních reakcí.
více


23.7.2021 SPOLEČNOST: Pád Pavla Černockého

Jan Ziegler
Kromě dřívějších antisemitských výpadů, kterými se již dostatečně zdiskreditoval, zneužil Pavel Čerrnocký ještě náhlého úmrtí vynikajícího slovenského herce Milan Lasici k útokům proti očkování proti covidu.
více


22.7.2021 PRÁVO: Nouze jen hmotná, nebo i legislativní?

Stanislav Křeček
Poslanecká sněmovna před několika dny schválila novelu zákona č. 111/2006 Sb. o pomoci v hmotné nouzi, která umožní, aby z příspěvku na bydlení bylo možné provádět srážky na úhradu pravomocně uložených pokut.
více


22.7.2021 PRÁVO: Proč jde před soud šéf Z-Group Steel Holdingu

Zdeněk Jemelik 1
Jako občanský aktivista se po dvě desetiletí zabývám sledováním patologických úkazů v trestním řízení a snažím se podporovat jejich oběti. Nemám formální právnické vzdělání. Pokud něco z práva umím, platí přísloví „ nouze naučila Dalibora housti“.
více


22.7.2021 GLOSA: Začíná pátá vlna – proč?

Zdeněk Joukl
Počty nově nakažených pomalu rostou, reprodukční číslo je stále kolem jedné, počet nakažených za týden na 100.000 obyvatel také roste. Praha, Středočeský a Plzeňský kraj jsou na tom nejhůře.
více


21.7.2021 ESEJ : Kdo že se má vrátit do hrobu?

Jefim Fištejn
Jasná páka: rozvrat společenských a státních struktur, který místy nabírá podobu války všech proti všem, je pouhou projekcí jiného rozvratu – zborcení hodnotových a psychologických stereotypů, na nichž stál světový řád jako na bájných velrybách.
více


22.7.2021 FEJETON: Třetí zápas

neff
Je to pětadvacet let, kdy byl na Rašínově nábřeží dokončen Tančící dům Franka Gehryho a Vlada Miluniče. Na výročí je několik pozoruhodných aspektů. Ten nejvíce pozoruhodný je fakt, že od té doby v Praze nebyl realizován žádný tak pozoruhodný architektonický projekt.
více


20.7.2021 KORONAVIRUS: Další zákeřný faul na Jana Pirka

Jan Bartoň
Existuje záměrné strašení celosvětové populace covidem, které podporují „odborníci“ na slovo vzatí. Uzurpují si právo na názor a neodborníky označují šmahem za lháře.
více


22.7.2021 GLOSA: Správný krok

Ivo Valenta
Sněmovna před časem vyslyšela více než sto tisíc lidí, včetně myslivců, kteří se podepsali pod petici ve snaze zabránit EU v jejích odzbrojovacích tendencích.
více


20.7.2021 SPOLEČNOST: Proč konspiračním teoriím věří nejen pitomci

Vojtěch Pišl
Vojtěch Pišl
Aha, tak nás čipujou. Ale opravdu se dá vyrobit tak malé zařízení, aby neucpalo injekční jehlu a aby ho lékaři nemohli ve vakcíně najít? Aby ale zároveň bylo vybavené vším potřebným.
více


21.7.2021 FEJETON: Český humor

Petr Fiala
Pokud se nesmějete stejným vtipům jako vaše okolí, pak jste zřejmě z jiné společenské vrstvy nebo skupiny. Vzpomínám si na vyprávění jednoho Číňana o jeho americkém dětství, které jsem kdysi slyšel v Hongkongu:
více


20.7.2021 SPOLEČNOST: Lze tedy šířit nenávist?

Zdeněk Roller
Můj předchozí článek o nenávisti zaujal. Zaujal i mě - vážně už k tématu nedovedu nic dalšího říci? Čtu si teď v knížce Proč jdou chlapi do války, týká se konfliktů na Balkáně a na Kavkaze a napsal ji novinář, který v obou oblastech dlouhodobě pobýval.
více


20.7.2021 FEJETON: Dovolme si dovolenou

neff
Před týdnem jsem tu chválil lenošení a tématu se přidržím i dnes. Snad mi to prominete, už proto, že je to přece jenom velké letní téma. D
více


20.7.2021 GLOSA: Budeme škatulkovat i děti?!

Ivo Valenta
Děti, které při nástupu do školy nebudou testovány, nejen že se budou muset velkou část dne „dusit“ v respirátoru, ale navíc by dle doporučení, s nímž přišel ministr zdravotnictví, měly mít také oddělené místo v jídelně a speciální toalety.
více


19.7.2021 GLOSA: Ďáblův vír

Vratislav Hlubuček1
Panování knížete Bořivoje II., syna prvního krále Vratislava II. se na Vyšehradě pomalu chýlilo ke konci. Celý červenec L.P. 1119 byl větrný a deštivý. Lidé se křižovali a zdržovali se venku co nejméně. Sklízela se však úroda.
více


19.7.2021 ÚVAHA: Opravdové vlastenectví

Jan Ziegler
Při svém pobytu v Moravské Nové Vsi jako dobrovolník pomáhající po tornádu jsem si uvědomil, že skutečná láska k vlasti se dokazuje prací a nikoliv prázdnými slovy, která nedávno přednesl šéf SPD Tomio Okamura.
více


19.7.2021 SPOLEČNOST: Pavel Kohout versus Igor Stříž

Tomáš Vodvářka
V Respektu č.28 vyšel rozhovor se spisovatelem Pavlem Kohoutem, kde 93 letý spisovatel hodnotí svůj dosavadní život. Při jeho četbě se dere na mysl jistá paralela s dnešním světem
více


17.7.2021 SPOLEČNOST: Co způsobí jedna glosa

Zdeněk Holásek
Když si novinář Miroslav Korecký z MF Dnes dovolil zlehka pošimrat ego klimatických odbornic útlého věku a poukázal na to, že studium prapodivných oborů.
více


17.7.2021 MÉDIA: Neštěstí jménem Česká televize

Petr Štěpánek
Před časem jsem potkal jednu svou dávnou kamarádku, řeč přišla také na zpravodajství České televize a ona mi víceméně vyčetla, co prý pořád proti té České televizi mám, že její zpravodajství je přece profesionální.
více


17.7.2021 SPOLEČNOST: Tlaky na neočkované sílí

Petr Fischer
Svoboda bez limitu, bez omezení, není svoboda, nýbrž libovůle. Mantra „Já na prvním místě“ tak působí v chápání důležitosti plošného očkování proti covid-19 až nepatřičně. A i když je hledání cest, jak přesvědčit nepřesvědčené, víc než rozpačité, bodnout se nakonec stejně půjde většina.
více


17.7.2021 GLOSA: Očima občana A

Zbyněk Petráček
V září se opět zavede testování na covid ve školách i firmách. Tak to v úterý sdělil epidemiolog Rastislav Maďar a jako poradci ministra zdravotnictví není důvod mu nevěřit. Z té krátké úvodní věty plyne několik postřehů.
více


16.7.2021 PRÁVO: Přemítání o zakletém bydlení

Stanislav Křeček
Problematika bydlení je sice relativně často námětem komentářů i programů politických stran pro podzimní volby, ale to zdaleka naznamená, že by problémům bylo obecně rozuměno, nebo že by i očividné skutečnosti byly brány na vědomí.
více


16.7.2021 GLOSA: Jak nahlodat důvěru

Zbyněk Petráček
Pokud se má snaha o co největší proočkovanost opírat o něco zásadního, tak o důvěru. Důvěru většiny společnosti v to, že vlády nelžou. Že vakcinace je jediná možná cesta z pandemie a uzávěr zpět do normálu.
více


15.7.2021 KORONAVIRUS: Další z pro-vakcinačních článků

Stanislav Sádovský
koronavirus
Obávám se, že očkovací propaganda co nevidět docílí toho, co se podařilo uřvaným bojovníkům za homosexuální rovnost – i lidé, kterým bylo jedno, jak se kdo ohledně dobrovolného očkování rozhodne, zda ho podstoupí, či nikoliv, se stanou vakcinofoby.
více


15.7.2021 ROZHOVOR: Jsem hrdý, že patřím mezi Čechy

vystva - sestak
Dějiny lidstva jsou do značné míry odezvou a adaptací na velké přírodní katastrofy, jako jsou sopky či meteority, a zejména klimatické změny. J
více


15.7.2021 GLOSA: Hořké přemýšlení

neff
Peníze na pomoc lidem postiženým tornádem jsem poslal a teď už jen se stísněným pocitem sleduju zpravodajství. Na dvě stovky domů půjde postupně k zemi. Dívám se na fotku ještě nedávno pěkného patrového domu.
více


14.7.2021 ÚVAHA: Co přijde po soukromí

Petr Hampl1
Když mi před mnoha lety jeden můj kamarád ajťák vyprávěl svou vizi světa bez soukromí, měl jsem ho za blázna. Tvrdil, že od objevu určitých počítačových technologií je prostě nemožné uchránit informace před prozrazením.
více


14.7.2021 KORONAVIRUS: Česká televize, přestaň už strašit!

Jan Bartoň
Česká televize se opět převedla v plné parádě a nedělní zprávy se nesly v duchu covidového strašení. Oslovila též politiky z demokratického bloku. Ti znovu prokázali, že jsou ještě horší než bázlivý Adam Vojtěch.
více


14.7.2021 FEJETON: Chvála lenošení

neff
Tuhle glosu jsem si připravil, tedy napsal a namluvil, dopředu. Hezky česky se tomu říká do foroty. Stejně jsem naložil s glosou pro příští a dokonce přespříští pondělí. Udělal jsem si v červenci čtrnáct dní prázdnin a těch čtrnáct dní začíná dneškem. Nedělám nic a mám z toho radost a chválím zde...
více


14.7.2021 GLOSA: Dvě zelené misky

Zbyněk Petráček
Je dost lidí, kteří na slova environmentalismus, udržitelnost či bezuhlíkovost reagují vztekle. Vidí za nimi ideologii usilující převychovat společnost. Sami přitom vedou své děti k šetrnosti vůči prostředí i přírodě.
více