6.3.2021 | Svátek má Miroslav


6.3.2021 GLOSA: Policejní stát?

Zbyněk Petráček
Výraz „policejní stát“ je stále živý, teď hlavně při karanténních restrikcích. Často ho používají lidé nemající se skutečným policejním státem zkušenost. Což jsou u nás všichni pod 45 let.
více


4.3.2021 SPOLEČNOST: Až bude po všem

Ondřej Neff
Jeden můj známý utužoval v krizových chvílích nervy tím, že se upínal k vizi vlaku, tak tomu říkal. „Stojíš na peróně a před tebou je parní lokomotiva, horká, hlučná, smradlavá. Zabírá celý tvůj obzor, nemůžeš vnímat nic jiného než lokomotivu a její vagóny.
více


3.3.2021 GLOSA: Knoflíková válka

Ondřej Neff
Dnešní můj den s covidem začne trochu jinak, než dny minulé. Podle posledního výnosu vládních institucí se s našimi pejsky smím pohybovat výhradně uvnitř hranic katastru obce.
více


5.3.2021 ESEJ: Logika a selský rozum na pranýři pro dezinformátory

koronavirus
Již od loňského března ohledně koronaviru a covidu tvrdím stále totéž. Zatímco moji oponenti si co každých 14 dní vypomáhají novými a novými argumenty. Z nichž některými i popírají ty předchozí. A z nichž některými mi vlastně dávají za pravdu, zatímco ale důraz nově kladou zase na něco jiného.
více


4.3.2021 ROZHOVOR: Kdo je vychoval?!

Vlastimil Podracký
Vláda udělala to, co musela, co dělali druzí, nedá se říci, že by něco nějak moc vymýšlela. Je nutné říci, že opatření byla razantní.
více


3.3.2021 KNIHA: Jak zachránit západní civilizaci

Tomáš Jirsa
To je název knihy amerického autora Ben Shapira, kterou vydalo nakladatelství LEDA a kterou si dovoluji čtenářům Neviditelného psa doporučit. Autor vysvětluje, jak se evropská civilizace vyvíjela po tisíciletí na základech Atén a Jeruzaléma, na základě pnutí mezi řeckým rozumem a...
více


2.3.2021 OSOBNOST: Nepohodlný Alfred Fuchs

Ivo Cerman
Židovský obránce první republiky a kritik médií se nehodil komunistům, ani dnešním popíračům čs demokracie. Zemřel 16. 2. 1941 v Dachau.
více


1.3.2021 SPOLEČNOST: Udavači našich dní

Marek Benda
Marek Benda
Opakovaně se v médiích či od spoluobčanů doslýchám o nemalém množství „protiepidemiologických“ oznamovatelů nejrůznějších přestupků a porušování vládních pravidel. Občas se tím někteří veřejně chlubí a ve svých očích oznamují téměř hrdinský čin.
více


4.3.2021 ÚVAHA: Dědictví svatého Vojtěcha

Dominik Duka
Visegrád nám připomíná památná místa, která nalezneme na mapě střední Evropy. Zcela jistě nás napadne, že vedle Visegrádů či Vyšehradů můžeme hledat na mapě i Velehrady či Veligrady, což jsou slovanské názvy, které označují sídliště hrající důležitou roli v historii středoevropských zemí.
více


3.3.2021 ÚVAHA: Evoluce zla

Vratislav Hlubuček1
Proč se lidé už tolikrát napálili a nechali dovést společnost do teroru a tyranií? Ať už to byla francouzská revoluce či nacismus v Německu nebo bolševismus v Rusku.
více


3.3.2021 ROZHOVOR: Posselt a Benešovy dekrety

vystva - sestak
Nemám na to z dětství dobré vzpomínky. Úsilí o prolomení Benešových dekretů je dlouhodobé a po více než sedmdesáti letech se zdá, že tato obnovená snaha nám ještě více zhořkne.
více


5.3.2021 HISTORIE: Vývoj sionismu v Československu (2)

Hana Lukešová
Roku 1921 vzniklo ústřední hnutí průkopnických mládežnických hnutí v ČSR Hechaluc. Jeho úkolem bylo poskytovat rady ohledně výběru zaměstnaní a získávat prostředky pro alíju.
více


4.3.2021 HISTORIE: Vývoj sionismu v Československu (1)

Hana Lukešová
Postavení židovského obyvatelstva za první republiky nebylo zlé. Na československé politické scéně se k otevřenému antisemitismu hlásily zejména extrémní fašistické strany.
více


2.3.2021 KNIHA: Navzdory času

Petr Adler
Člověk, který čte cizí dopisy, může jejich jakost posuzovat zajímavým měřítkem: chováním odesílatele vůči příjemci. Nejzajímavější jsou dopisy, kde ti dva spolu nesouhlasí.
více


3.3.2021 GLOSA: Stůj, okresní hranice

Zbyněk Petráček
Bismarck řekl, že jen idioti se učí ze svých vlastních chyb – je lepší se učit z chyb cizích. Na tom něco je. Ale co dělat, když se vlastní chyby k poučení přímo nabízejí? Mluví se o tom, že nynější uzávěra bude podobná té rok staré.
více


2.3.2021 ÚVAHA: Vyhánění čerta ďáblem

Stanislav Ulčák
Mám rád přísloví i časem prověřená rčení a hlášky z písniček, básniček, filmů… jsou to zrnka zlata v tom moři slovní hlušiny. Jejich význam je nadčasově trefný a některá přetrvávají věky, jako například ono rčení z nadpisu.
více


2.3.2021 SPOLEČNOST: Jsme v průšvihu. Proč a jak?

Zdeněk Joukl
Vláda vydala k 27.12. 2020 Opatření proti šíření koronaviru v ČR. Jenže někteří lidé (přibližně 30%) tato Opatření nedodržují (roušky - respirátory, rozestupy, desinfekce.…).
více


1.3.2021 FEJETON: Beznadějný únor

Petruška Šustrová
Ve čtvrtek ráno jsem si hned pustila rádio, ještě než jsem se odebrala do koupelny. Chtěla jsem vědět, o jakých tvrdých opatřeních vláda na svém středečním večerním zasedání rozhodla.
více


1.3.2021 GLOSA: Normálka, s pasem

Zbyněk Petráček
Je dobře, že se neprosadil zápas s koronou podle stejných pravidel. Jisté státy tak slouží jako zkumavky či srovnávací vzorky. Bez Švédska a jeho liberálního postupu by šlo snáze říkat:
více


1.3.2021 SPOLEČNOST: Realista v tunelu

Ondřej Neff
Sešli se v tunelu ti tři, pesimista, optimista a realista. Pesimista neviděl nic než tmu, optimista zahlédl světlo na jeho konci. Realista viděl přijíždějící vlak. A strojvedoucí, ten viděl tři debily na kolejích.
více


27.2.2021 GLOSA: Tma na konci tunelu

Bohuslav Hrubý
koronavirus
Podle premiéra se nám očkování daří. Před dvěma měsíci jsme zahájili očkování seniorů 80+ a dnes už očkujeme seniory 80+. Senioři 70+ možná dostanou možnost začít se dožadovat očkování za pár dnů.
více


27.2.2021 ROZHOVOR: Trest za pravdu v ČR

Benjamin Kuras
Politici a právníci, kteří si cení svobodné diskuse a bezpečnosti občanů, dosud zde znatelně na vyšší úrovni než v západních zemích, by měli zbystřit pozornost.
více


26.2.2021 GLOSY: Kdo je tady jihoamerický prezident?

Václav Vlk jr
Na současnou dobu lze hledět v právu buď velmi filozoficky, anebo prakticky. O prvním přístupu si čteme dennodenně ve zpravodajských titulcích, a to pod označením „soud ruší…“.
více


27.2.2021 ÚVAHA: Ocenění druhé linie dělníkem Dukou

Dominik Duka
Je tomu v těchto dnech zhruba rok, co k nám do Evropy z Číny připutoval nepatrný koronavirus, způsobující smrtelné infekční onemocnění, covid-19. Myslím, že je možné říci, že v těchto dnech už můžeme pozorovat určité světlo na konci tunelu dané prvními výsledky vyvinutých očkovacích vakcín.
více


27.2.2021 GLOSA: Změnit způsob života

Zbyněk Petráček
Míváte po roce korony pocit, že za návrat k normálu byste dali cokoliv? Nebo byste se vzdali čehokoliv, i leckteré možnosti volby, tedy svobody? Nahlas se to neříká, ale mnozí o tom jistě uvažují.
více


26.2.2021 GLOSA: Je tu další chaos – co se školami?

Ivo Valenta
Sněmovna s dalším prodloužením nouzového stavu nevyslovila 11. února souhlas. Aktuální nouzový stav tedy dle soudu není novým nouzovým stavem, ale faktickým pokračováním předchozího, který vláda vyhlásila proti vůli Sněmovny.
více


1.3.2021 OSOBNOST: Jan Sokol, kandidát na prezidenta

Karel Hvížďala
Filozof Jan Sokol nás opustil krátce před nedožitými pětaosmdesátinami 16. února 2021. Jeho smrt vyvolala řadu úctyhodných vzpomínek, ale na jeden moment se skoro zapomnělo: na jeho předvolební projev v roce 2003.
více


26.2.2021 FEJETON: Tajuplný ostrov 2021

Zdeněk Roller
Před časem spisovatel Ondřej Neff pro mládež převyprávěl současným jazykem a stylem Verneův román Tajuplný ostrov. Udělal to skvěle, ale předčasně! I tato podoba díla už totiž tragicky zaostává za současnými požadavky.
více


26.2.2021 SPOLEČNOST: Roman Janoušek, hrdina dnešní doby

Tomáš Vodvářka
Každá doba má své hrdiny, ať ty kladné či záporné. Jsme rádi, že u nás v České republice jsou vzdor všeobecnému mínění i ti první. A navíc žádní troškaři.
více


26.2.2021 GLOSA: Bojovníci se smrtí

Zbyněk Petráček
Zkuste se podívat do webové databáze knih, jak dnes lidé hodnotí stařičké svazky. Možná vás překvapí, jakou chválu sklízí americký mikrobiolog a spisovatel Paul de Kruif za knihy Lovci mikrobů či Bojovníci se smrtí.
více


25.2.2021 HISTORIE: Oběť a její vrah

Tomáš Vodvářka
Dne 25.2.1950 – symbolicky na 2. výročí tzv. vítězného února – zemřel ve vězení farář Josef Toufar. Člověk, který byl vybrán StB jako oběť a hrozba odpůrcům nových pořádků. Jeho vrahem byl Ladislav Mácha.
více


25.2.2021 SPOLEČNOST: Správný a rozumný krok

Jan Ziegler
Je to příklad zodpovědného hospodáře. Brněnská diecéze investuje, aby v budoucnu, až stát přestane církvím vyplácet státní příspěvek na provoz, měla z čeho hradit svoji činnost. A tou jsou i charitní projekty pro potřebné.
více


25.2.2021 SPOLEČNOST: Kudla v kapse

Ondřej Neff
Pořádně mi povyskočila, ta kudla v kapse, když se na internetu objevily první snímky z VIP tribuny Slávie a kdo tam nesedí, jako propagátor nejtěžšího lockdownu Roman Prymula.
více


25.2.2021 FEJETON: Hra s roboty

Zdeněk Roller
Mí rozmilí roboti, jste hodní, že mi pořád píšete a že mi připravujete reklamy na míru. Ale pořád ještě vám to nejde tak, jak by mohlo.
více


25.2.2021 GLOSA: Test respirátorem

Zbyněk Petráček
Dnes odložíme textilní roušky, které rok zosobňovaly boj s epidemií i lidskou soudržnost. Pamatujete heslo „Moje rouška chrání tebe a tvoje rouška chrání mě“?
více


24.2.2021 SPOLEČNOST: Deset milionů epidemiologů

Lubomír Stejskal
Proč nepíšu víc o covidu? O covidu u nás. To je samý Izrael, Izrael a zase Izrael, ale koho zajímá, jak to dělají někde za (Středozemním) mořem? Že se můžeme poučit? Inspirovat? Ale kdeže.
více