21.5.2022 | Svátek má Monika


21.5.2022 AKTIVISMUS: Netolerancí za toleranci

Kateřina Lhotská
Aktivisté lobující za práva i „práva“ sexuálních menšin a prosazující co nejliberálnější přístup k potratům se často dovolávají tolerance od ostatních lidí. Sami jsou přitom často ukázkovým příkladem netolerance k názorům jiných.
více


21.5.2022 VZPOMÍNÁNÍ: Doktor Berthold Storch

Petr Andrle
Málo se ví o životě následovníka zakladatele čeladenských lázní, kterým byl MUDr. Berthold Storch. Doktor Storch se stal legendou již za svého života. Mezi Čeladnou a Kunčicemi pod Ondřejníkem kolovaly zvěsti o tom, jak zasáhl, zachránil, pomohl, zázračně uzdravil a nikdy za to nic nechtěl.
více


20.5.2022 BIG BEN: Jeden svět, jedna vakcína!

Benjamin Kuras
WHO – tedy Světová zdravotnická organizace, o jejímž totalitním charakteru projeveném za covidové epidemie už byla napsána řada úvah – chystá další globální zásah do individuálních svobod a státní svrchovanosti novým celosvětovým zákonem, který by měl vstoupit v platnost v roce 2024
více


19.5.2022 HISTORIE: Máme se radovat z vítězství Kolymy nad Osvětimí?

Jan Ziegler
Jedná se o trefnou připomínku Vitalije Ginzburga v komentáři na webu Forum24.cz k nedávnému výročí konce II. světové války. Válka mezi SSSR a Německem rozhodně nebyla soubojem dobra se zlem a proto je legitimní se ptát. Je důvodem k radosti vítězství Kolymy nad Osvětimí?
více
19.5.2022 ČAS: Jde především o kvalitu života nás všech…

V poslední době se stalo zvykem nadávat na ty, kdož se hlásí k těm, kteří se starají o životní prostředí. Obecně se jim totiž říká „zelení“ a někdy jsou například v této zemi označováni za „ekoteroristy“.
více


18.5.2022 MIGRACE: Romské putování 2022

Stanislav Křeček
Opravdu se zdá, že ona vlna solidarity a nebývalé ochoty pomoci, která se u nás zvedla v souvislosti s událostmi na Ukrajině, narazila na svůj limit v okamžiku, kdy se těmi uprchlíky stali Romové.
více


18.5.2022 DOPRAVA: Na kole do práce

neff
V poslední době se hodně mluví o tom, že by bylo dobře, aby co nejvíc lidí jezdilo do práce na kole. Mluvilo se o tom i před válkou na Ukrajině. Válka ty debaty jaksi podpořila. Ta myšlenka je mi velmi sympatická a využívám příležitosti, abych se podělil o své poznatky z praxe.
více


17.5.2022 EUROVIZE: Odhadnutelné a neodhadnutelné

neff
Něco se dá dopředu odhadnout, jak to dopadne. Nemusíte mít o věci hluboké znalosti. Stačí mít základní informace a poslouží vám rámcové znalosti toho, jak to chodí. Tak třeba jsem minulý týden zahlédl zprávu, že v sobotu se bude pořádat soutěž Eurovize. Vzpomněl jsem si, že te to ta soutěž, co ji...
více


17.5.2022 VZTAHY: Manželské toccaty a fugy - tajemství ženské kabelky

Neexistuje žena, jež by neměla své tajemství. I ty největší treperendy je mají. Jsou hluboko ukryty nikoli v nitru jejich duší. Jsou v té malé věcičce, bez níž žádná nevyjde z domu.
více


17.5.2022 Quod licet Iovi, non licet bovi

Jiří Weigl
Média v uplynulých dnech informovala o studii WHO, která dokumentuje tragické srovnání výsledků proticovidové politiky u nás a ve srovnatelně velkém Švédsku, které na rozdíl od nás nepraktikovalo lockdowny, nechalo otevřené školy a restaurace a nenutilo obyvatele dusit se pod respirátory.
více


17.5.2022 VÁLKA: Ukrajina, rozhořčení Němců a postoj filosofa

Karel Hvížďala
Annalena Baerbock, ministryně zahraničí, se spontánně identifikovala s impulzivním morálním nátlakem občanů k rozhodnutí ukrajinského vedení zvítězit, a tím tomuto postoji dala přesvědčivý tvar. Mě ale irituje právě to sebevědomí, s kterým v Německu nastoupilo morální rozhořčení žalobců proti těm,...
více


17.5.2022 MÉDIA: Lesk a bída naší publicistiky…

Petr Andrle
Obecně, podle mínění lidí, platí, že novináři jsou bulvární, protože za bulvár je u nás dnes považováno v podstatě (otázkou je, zda právem) všechno. Snad vyjma Katolického týdeníku, který nikomu nevadí. Takže novináři jsou čas od času (nebo každodenně) vinni za vše, co si veřejnost myslí.
více


16.5.2022 ZÁHADA: Je cosi shnilého ve státě dánském…

Petr Andrle
Je cosi shnilého ve státě dánském... Nic proti Dánům, to jsem si, jak jistě chápete, vypůjčil z Hamleta. A tak vám uvažuji nad následujícími příběhy některých lidí. Slyšte je, prosím.
více


16.5.2022 ZIMA: Co budeme dělat bez plynu?

Markéta Šichtařová 5
Tak prý možná budeme bez plynu. Fakt? Úplně? A dá se s tím něco dělat? Hromada otázek, které jsou – zdá se – zatíženy slušnou dávkou mytologie.
více


16.5.2022 VZPOMÍNKA: Mladí v poválečném období

Nedávno jsem četl v NeviPsu zmínku o důležitosti Národních socialistů jako socialistické strany. Já se na to pamatuji trochu jinak, z krátkého poválečného období 1945 - 1947, kdy byla NárSoc důležitost pro ČSR v něčem jiném, protože to byla první česká antikomunistická politická strana.
více


14.5.2022 BĚŽENCI: Cikáni na Hlaváku.

Václav Vlk st.
Já vím že by se správně mělo říkat Romové na pražském Hlavním nádraží. Ale takto mluví jen politici, média a samozřejmě politicky korektní občané. Problém, který vznikl s cikánským uprchlíky na pražském Hlavním nádraží je v porovnání s tím, jak jsme se dokázali vypořádat s uprchlíky z Ukrajiny v...
více


14.5.2022 VOLBY: Sledujme, co se kde na nás šije!

Milena Kozumplíková
Dění na Ukrajině poutá pozornost všech médií a po zásluze i posluchačů a diváků. Naplňuje většinu času, který věnujeme shlédnutí Zpráv. Toto velké téma nemůže snad nikoho nechat chladným. Názor si každý může udělat dle svých znalostí a zkušeností, ale lidské tragédie, které můžeme sledovat téměř v...
více


13.5.2022 HISTORIE: Dva Antonínové ze Pstruží

Petr Andrle
Abyste byli v obraze. Pstruží je tako malá horská vesnička mezi Čeladnou a Frýdlantem nad Ostravicí. Všechny obce lemované beskydskými horami mají velice zajímavou historii.
více


13.5.2022 PRÁVO: Klobásky a slivovice nejsou úplatek

Zdeněk Jemelik 1
Sleduji od r. 2017 složité trestní řízení v oblasti, do které měl podle nepodložených pověstí poškozený dlužník vyslat několik milionů za účelem posílení zájmu příslušných orgánů na jím vyvolaném trestním řízení, jímž má být jeho věřitel odeslán do státního zaopatření.
více


12.5.2022 PRÁVO: K rozhodnutí Štrasburského soudu

Pavel Hasenkopf
Přestože k tomu jistě ještě vydá Petiční výbor na podporu rodiny Michalákových tiskovou zprávu, jako člověk, který to vše na jaře 2014 spustil a posléze měl po celou dobu významný vliv na další činnost výboru cítím povinnost osobně se vyjádřit k rozhodnutí pětičlenného odvolacího výboru Velkého...
více


12.5.2022 SMEČKA: Stříbrohřbetí paviáni na trůnech .

Václav Vlk st.
Každý slušný vzdělanec minulého století znal knihu D. Morrise „Nahá opice“. V ní, po všech možných sociolozích, psycholozích a ekonomech, kteří brali člověka jako cosi mimořádného, tak jako to ostatně činí už Bible a mnohá jiná náboženství, Desmond John Morris se na člověka podíval jako zoolog.
více


7.5.2022 ÚVAHA: Staré zlaté časy

Vratislav Hlubuček1
Každý zná tento pojem, ale představuje si pod ním trochu něco jiného. Většinou souvisí s našim mládím, kdy jsme byli silní, zdraví, plni ideálů a prvních lásek. A vůbec nejde o to, že objektivně to byly doby těžké, třeba i plné nesvobody. Subjektivně, ze svého hlediska, to cítí každý trochu jinak.
více


7.5.2022 SPOLEČNOST: Univerzální pomník vítězům

Zbyněk Petráček
Jsou lidé a možná jich není málo, jimž víkend přinese dilema. Jak připomenout konec druhé světové války, porážku nacismu i osvobození od německé okupace v době, kdy ruská armáda drtí Ukrajinu?
více


6.5.2022 OSOBNOST: Pátrej, hvězd kde bezpočet!

Petr Andrle
Mezi nejvýznačnější rodáky Beskyd nesporně patří významný podnikatel, stavitel železnic, rodák z Nového Jičína Karel Schwarz (1817–1898). V roce 2012 vydal Klub rodáků a přátel Nového Jičína skvělou publikaci o životě tohoto muže.
více


5.5.2022 SPOLEČNOST: Komu vadil Národní pochod pro život?

Dana Jaklová1
V sobotu 30. 4. 2022 uspořádal spolek Hnutí pro život ČR svou tradiční akci, která se letos zaměřila na pomoc rodinám s více dětmi. Zcela upřímně uvádím, že se spolkem spolupracuji.
více


5.5.2022 SPOLEČNOST: Co trápí českého člověka? Drahota

Daniela Kovářová
Víte, co trápí mé spoluobčany ze všeho nejvíc? Myslíte si, že to je ochrana planety, genderová rovnost, válka na Ukrajině nebo prezidentští kandidáti? Ani náhodou. Realita je mnohem krutější.
více


4.5.2022 ŠKOLSTVÍ: Krok zpět!

Tomáš Zdechovský
Ministerstvo školství oficiálně zahájilo změny rámcových vzdělávacích programů, o nichž se bude v nejbližší době rozhodovat.
více


3.5.2022 ÚVAHA: Kali a Dvápara jsou stále mezi námi

Oldřich Hein
Nechuť ke čtení a sebevzdělávání vysvětlují mnozí lidé tím, že všechny potřebné informace snadno najdou na internetu, což považují za rychlejší i pohodlnější. Není tomu tak. Pokud totiž neznají „vstupní heslo“.
více


3.5.2022 POLEMIKA: Klaus a Weigl to s Ukrajinci netrefili

dav
Články Václava Klause a Jiřího Weigla si čtu rád. Vždy mám pak o čem přemýšlet. Když je čtu ve chvatu, schovám si je a vracím se k nim. Minulý týden vydali v Lidových novinách společný opus Stěhování národů vyvolává problémy vždy.
více


3.5.2022 FEJETON: Porucha v matrixu

neff
Do obecného povědomí vstoupil americký film Matrix. Předkládá vizi neskutečného světa, ve kterém prý všichni žijeme a netušíme, že ve skutečnosti jsme postavami jakési počítačové hry. Ta složitá iluze kolem nás, to je ten matrix.
více


2.5.2022 PRÁVO: V pondělí žena, ve středu muž?

Stanislav Křeček
Nedávno vyhlásil Ústavní soud nález, ve kterém se zabýval, v souvislosti s podobou rodných čísel občanů, podmínkami, za nichž lze změnit pohlaví, a v této souvislosti také změnou občanského zákoníku.
více


2.5.2022 GLOSA: Nevážně o zelenání

Zdeněk Roller
To, že mimo jiné učím ekologii, ještě neznamená, že jsem zezelenal. Ono se zelené myšlení s vědecky postavenou ekologií skoro až vylučuje, řekl bych. Zelení jsou spíše lidé, kteří o ekologii slyšeli jen tak na půl ucha z rádia a vzali si z ní jen to svoje téma.
více


2.5.2022 SPOLEČNOST: Svoboda slova

Petruška Šustrová
Nechce se mi myslet na válku a nechce se mi psát o válce, ale v dnešní úvaze se nemohu zmínce o ní vyhnout.
více


30.4.2022 SPOLEČNOST: Nebezpečný postpravdivý svět

Vlastimil Podracký
Západní postmoderna je pro ostatní civilizace na naší planetě něco, co obdivují a zároveň nenávidí. Pro boháče z jiných kultur je to jakési prostředí k užívání života, pro chudáky lákadlem, kde by chtěli žít.
více


30.4.2022 MÉDIA: Česká televize včera, dnes a zítra

Jiří Svoboda1
Dlouhodobě jsou vedeny v médiích diskuze, zda je veřejnoprávní Česká televize financována dostatečně, či snad nadměrně s ohledem na program, který dává veřejnosti.
více