7.4.2020 | Svátek má Heřman, Hermína


7.4.2020 SPOLEČNOST: Malý dovětek ke Strachu na Západě

Ivana Čornejová
Ivana Čornejová
Potěšilo mě na Novinkách zveřejnění rozhovoru s MUDr. Martinem Balíkem, vedoucím lékařem Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzívní medicíny VFN v Praze, ale už dřív také rozhovory s primářkou MUDr. Adámkovou.
více


7.4.2020 FEJETON: Hračky za mřížemi

Ondřej Neff
Prožíváme dobu, která zanechá svůj zářez v dějinách. Až odejdou ze scény lidé starající se o zdraví, nastoupí politici a lidé ze světa ekonomiky a budou se snažit z bramboračky vyrobit biftek. To ale hned tak nenastane. Prožíváme tu dobu den po dni a všímáme si maličkostí.
více


7.4.2020 ÚVAHA: Koronavirus jako posel věčnosti

Miloslav Bednář1
Světová pandemická pohroma udělala rázem čáru přes každodenní zaběhnuté rozpočty našeho života a světa jako obstarávajícího fungování a přežívání. S tím vším je najednou konec, utrum, „ani prd“, jak v hospodě do češtiny geniálně přeložil kolega ze studií ono tak vznešeně slavné „never more“, tedy...
více


6.4.2020 SPOLEČNOST: Lidický památník

Vlastimil Podracký
Prožíváme dobu přepisování dějin. Prý proto, že jsou komunistické, ve skutečnosti proto, že jsou národní a neodpovídají univerzalistickému zadání. Světový symbol zrůdnosti nacismu začíná vadit jako konečně všechny památníky protinacistického boje.
více


6.4.2020 SPOLEČNOST: Manželství v časech korokrize

Daniela Kovářová
Už tři týdny trvající život v karanténě některým párům pomohl se lépe poznat a jiné zase postrčil k rozhodnutí jít od sebe. Než okamžitě plnit kanceláře advokátů je ale lepší v čase obav a nervozity nedělat zásadní rozhodnutí.
více


4.4.2020 SPOLEČNOST: Strach na Západě

Ivana Čornejová
Ivana Čornejová
Vypůjčila jsem si k titulu svého zamyšlení název klasického díla velkého francouzského historika Jeana Delumeaua. Tento autor se sice zabývá obdobím 14.- 18. století, ale hned na počátku klade sugestivní a stále platnou otázku: „Mohou civilizace umřít strachy tak jako jednotlivci?“
více


6.4.2020 FEJETON: Sci-fi

Petruška Šustrová
Když jsem byla malá, četla jsem s oblibou knihy, jimž se tenkrát říkalo vědecko-fantastické. Nejvíc mi utkvěla v paměti knížka Čestmíra Vejdělka, která se jmenovala Návrat z ráje a vyšla v roce 1961, to mi bylo čtrnáct.
více


3.4.2020 ÚVAHA: Pamatuj, že jsi prach a v prach se obrátíš

Milan Chmelík
dav
Každý, kdo na Popeleční středu (26. 2. 2020) navštívil katolický kostel a účastnil se církevní mše, uslyšel úvodní větu nebo slova: „Čiňte pokání a věřte evangeliu.“ Křesťané si tak připomínají nejen začátek postní doby, která končí Velikonocemi, ale i pomíjivost pozemského života a nutnost pokory...
více


3.4.2020 MÉDIA: Zprávy „doby koronavirové“

Zdeněk Lanz
Stanou se neověřené, nepodložené, zavádějící, nepravdivé, neuvěřitelné a nehorázné informace či falešné zprávy „doby koronavirové“ každodenní součástí našich životů?
více


3.4.2020 FEJETON: Nový světový Covid řád

Martin Mařák
V ČR již zemřelo hrozivých tisíc lidí, což se blíží dvěma tisícům ročně kvůli normální chřipce, světová ekonomika skomírá a vlády vládnou bez parlamentu pomocí vládních dekretů.
více


3.4.2020 POLITIKA: Západ na huntě

Zdeněk Holásek
Jistěže jsme jako západní společnost na huntě, ale ne až teď kvůli čínskému koronáči. Jsme na huntě kvůli prolongovanému procesu postupné demontáže pevných společenských struktur, jako je např. rodina, národní sounležitost, víra v boha.
více


3.4.2020 PANDEMIE 2020: Deník Roku korony (2)

Ondřej Neff
Opravdu si nevybavím, kdy jsem začal brát epidemii čínské chřipky nějak vážněji na vědomí. V posledním lednovém týdnu se o ní psalo, samozřejmě, i v Neviditelném psu v drobných zprávách. Začala běžná chřipková epidemie.
více


2.4.2020 PANDEMIE 2020: Deník Roku korony (1)

Ondřej Neff
Potíž je v tom, že nevíme, kdy nastala, protože když nastane, ještě to není velká dějinná událost. To mi budiž omluvou, že začínám tak pozdě. Začal jsem proto, že jsem se v noci na dnešek probudil – a začal jsem si dělat starosti.
více


2.4.2020 GLOSA: Proč nejásáme?

Václav Husák1
Jsem neustále tvrdě deptán. Koronavirem. Tedy naštěstí zatím nikoli jím fyzicky, nýbrž informacemi o něm. Ať už si pustím rádio, televizi nebo se připojím k internetu – je všude. Nedivil bych se, že kdybych si pustil plyn, vyblafne na mne z potrubí také. Jsme zasaženi strašlivou epidemií až na...
více


2.4.2020 SPOLEČNOST: Uzavření hranic a tíha sociální izolace

Pavlína Bauer
státní hranice
Bydlím v Bayerisch Eisenstein, ve vzdálenosti asi 300 metrů vzdušnou čarou od německo-české hranice. Na druhé straně v Železné Rudě, vzdálené od hranice 2 km, žijí moji rodiče, 79 a 82 let.
více


2.4.2020 FEJETON: Koronoskepticismus a M.A.S.H.

Ondřej Neff
Pojem koronoskepticismus se nevžil a možná nevžije. Zadejte si to slovo do vyhledávače a vypadnou vám nabídky na jiné skepticismy, ať už se týkají koronaviru nebo čehokoli jiného. Hlavně klimaskepticismu.
více


2.4.2020 SPOLEČNOST: Kde jsou první dámy?

Daniela Kovářová
Dějí se věci, že se jeden nestačí divit. Na jedné straně obrovská aktivita – roušky, dobrovolníci, pomoc odevšad.
více


1.4.2020 SPOLEČNOST: Reakce na virus je neúměrná

Ivo Fencl
Ale lidstvo „pro změnu“ sebevraždí sebe na většině těch míst, kde umrtvuje podnikání. Anebo se (také) domníváte, že ekonomie „ani není věda“, že si ji „vycucali z prstu“, a tak patří přes palubu, i kdyby kvůli jedinému životu?
více


1.4.2020 ESEJ: Simone, Catherine a MeToo

Michal Morte
V mediálním šílenství okolo koronaviru zaniká mnoho důležitých věcí, které ještě před pár měsíci hýbaly světem. Chtěl bych zde vypíchnout, propojit a okomentovat dvě z nich. Za prvé odsouzení Harvey Weinsteina na 23 let za znásilnění a za druhé premiéru (i když odloženou) další předělávky...
více


1.4.2020 GLOSA: Přítomnost otců u porodu není lidské právo

Stanislav Křeček
Vážná situace, ve které se dnes celá lidská společnost nachází, je jistě příležitostí zamyslet nad tím, co jsou ta skutečná lidská práva člověka, která musí být v každé situaci a za každou cenu respektována a jejichž existence nesmí být nijak a nikdy ohrožena, a co jsou jen další možnosti, které...
více


1.4.2020 SPOLEČNOST: Náš svět v covidovém světle

Ladislav Jakl 1
Říká nám covidová epidemie něco nového o našem světě? Je náš moderní svět tak úplně jiný? Nebo je vlastně pořád skoro stejný?
více


1.4.2020 GLOSA: To ani žertem

Ondřej Neff
Poslal mi kamarád mail s původem indickým. Byli na něm nějací mládenci na skútru a taky chlapi v bílém a ti je plácali pálkami jistě půldruhého metru dlouhými. U toho bylo vysvětlení, že se takto v Indii zachází s těmi, kteří přestupují karanténní nařízení.
více


31.3.2020 SPOLEČNOST: Je nejlepším bojem s epidemií celostátní vězení?

Aleš Uhlíř
Nechci nijak zlehčovat současný vážný stav ani zpochybňovat nutnost s epidemií COVID-19 bojovat. Ostatně každý si může zjistit, jak to vypadá v Itálii nebo Španělsku. Ve zlých dobách se projeví soudržnost, když všichni jsou ochotni „táhnout za jeden provaz“.
více


31.3.2020 ESEJ: Smysl života za časů koronaviru

Roman Joch
Lidstvo čelí největší zdravotní krizi minimálně za celou jednu generaci. Spolu s pocitem, že jsme ve válce, se zákonitě na mysl vkrádají otázky: Jak to bude dál, až všechno skončí? Nezmění nás to příliš? A jak se s tím vším vlastně vyrovnat?
více


31.3.2020 GLOSA: Jako by toho všeho bylo málo...

Zdeněk Lanz
O střídání času – jarní změně na tzv. letní a na podzim zase zpět - byly již popsány stohy papíru, a tak je prakticky nemožné napsat o tomto kolosálním nesmyslu cokoliv nového.
více


30.3.2020 SPOLEČNOST: O smyslu kampaní

Lubomír Stejskal
Bloger Jiří Němčík to vyjádřil už v nadpise. Naprosto srozumitelně: Nemít prachy, vadí. A inspiroval mě k tomu, abych sdělil svůj úhel pohledu na akci „Není nutno nezpívat“.
více


30.3.2020 FEJETON: Jak se mám

Petruška Šustrová
V nastalé karanténě mi volají různí lidé, aby se mě zeptali, jak se mám, a jistě nejsem jediná, otázkou „Jak se máš?“ začíná skoro každý druhý telefonní hovor. Je sice pravda, že jsme zvyklí telefonovat, když potřebujeme něco vyřídit – teď najednou ale cítíme potřebu volat „jen tak“, zvlášť těm...
více


30.3.2020 PRÁVO: Čípek na klídek

Zdeněk Holásek
Kromě manželského právnického páru, který podává prapodivnou žalobu v prapodivné době s odůvodněním, z kterého čouhá jak sláma z bot vlastní marketing s přesahem do budoucích možných sporů se státem o náhradu škodu a zastupováním klientů v nich. Tenhle případ je docela odporný, protože jde přece o...
více


28.3.2020 SPOLEČNOST: Chcete u nás Turecko?

Ladislav Jakl 1
I v době covidové, kdy svět řeší úplně jiné starosti, mají byrokraté potřebu strkat nás do Turecka. Turecké hospodářství u nás zatím nezavádějí, ale turecký čas ano.
více


28.3.2020 KORONAVIRUS: Řídit epidemii podle horoskopu

Michal Kašpárek
Statistické modely šíření Covid-19 jsou užitečné krátkodobé vodítko, pro dlouhodobé předpovědi toho ale víme zoufale málo o novém viru i o lidech. Navíc budeme hrát o víc než o životy.
více


31.3.2020 ÚVAHA: Drobné radosti

Zdeněk Roller
Hlavně se nezbláznit. Všechno je takové nejisté: Jaké další zákazy přijdou? Co ještě přestane být samozřejmostí? Nakazím se? A jaké to bude? Jak říkám, hlavně se nezbláznit!
více


30.3.2020 ZDRAVOTNICTVÍ: Být italským či španělským lékařem...

Tomáš Vodvářka
Narazil jsem na jeden článek slovenské lékařky z Madridu, který považuji za pravdivý (zde). Podobná situace je i v Itálii v nejvíce postižených regionech. Ve zkratce řečeno, lékař se stává doslova pánem nad životem a smrtí, neboť jeho gesto rozhodne, komu bude dána šance a komu ne.
více


30.3.2020 HISTORIE: Odvrácená tvář Vladimíra Zábrodského

Jiří Macků
Zemřel Vladimír Zábrodský, velikán českého sportu a jedna z nejkontroverznějších postav české historie. Zaslouženého hokejového nebe se tento dvojnásobný mistr světa a držitel stříbrných olympijských poct dočkal ještě za svého života, je členem Síně slávy té světové i domácí.
více


28.3.2020 PRÁVO: Rodičem v době Covidu-19

Daniela Kovářová
Otec, matka, dítě. Rodina, která v časech korokrize dlí pod jednou střechou a výjimečné situace využívá ke čtení, sledování filmů, dohánění restů a k vyučování. Ponorková nemoc a obezita přijdou teprve s druhou vlnou, nicméně rodiny fungující a spořádané mě v tomto pojednání nezajímají. Zaměřím se...
více


27.3.2020 ZDRAVOTNICTVÍ: Radosti ostravského lékaře za dob pandemie

Tomáš Vodvářka
Rád se dívám na večerní zprávy. V nich náš premiér slibuje rozvoz roušek a respirátorů, pokud mu lékař osobně zavolá. I ty Ruslany na letištích jsou docela fajn. A pak se probudím a jdu do práce. A tam se nestačím divit.
více


27.3.2020 ROZHOVOR: Největší problém jsou dnes hysteričtí rodiče

Daniela Kovářová
To je složitá otázka. Obecně právo platí a každý se na ně může odvolat. Soudy nemohou odmítnout pomoc tomu, kdo se na ně obrátí. Jenomže v rodinných vztazích je situace i v míru složitá. Rodinné právo nelze vymoci násilím ani soudním rozhodnutím.
více