29.2.2020 | Svátek má Horymír


29.2.2020 VZPOMÍNKA: Pan Hruška

Stanislav Moc
Jsou síly mezi nebem a zemí, které je nelehko vysvětlit. Několikrát v životě se mi přihodila událost, která mnou buď otřásla, zatřásla nebo na okamžik, zdálo se mi, dala nahlédnout za oponu světa.
více


29.2.2020 KORONAVIRUS: ČT hystericky proti hysterii

Jan Bartoň
Česká televize již několik dnů informuje o nákaze koronavirem COVID-19. Moderátoři kritizují údajnou nečinnost vlády a referování o nákaze se postupně dostává do stadia frašky.
více


29.2.2020 PRÁVO: Přehledné účetnictví „chvilkařů“

Kateřina Lhotská
Spolek Milión chvilek se kromě své „transparentnosti“ chlubí také „přehlednou účetní závěrkou“. S tím prvním jsou však ve skutečnosti docela na štíru, a tak se podívejme, zda na tom nejsou lépe alespoň s tím druhým.
více


29.2.2020 MÉDIA: Wu-chan, Novotný, Maláčová

Michal Kašpárek
Videem můžete manipulovat, aniž jste manipulovali samotné video: stačí vynechat kontext nebo zabrnkat na emoce popiskem.
více


27.2.2020 SPOLEČNOST: Vy pravdu nemáte a nás je opravdu víc

Jiří Weigl
V sobotu 15. února uveřejnil publicista Jan Štern v Lidových novinách pozoruhodný text s velmi příznačným názvem „My máme pravdu, ale jich je víc“, v němž dal širší veřejnosti příležitost nahlédnout do způsobu myšlení, pocitů a frustrací naší liberální elity.
více


27.2.2020 HISTORIE: 70 let od smrti otce Josefa Toufara

Tomáš Vodvářka
Dne 25.2.1950 - symbolicky na 2. výročí tzv. Vítězného února - zemřel ve vězení farář Josef Toufar. Člověk, který byl vybrán StB jako oběť a hrozba odpůrcům „nových pořádků“. Jeho vrahem byl Ladislav Mácha.
více


27.2.2020 FEJETON: Opět kolem světa

Ondřej Neff
V sobotu 22. února vyrazila z Prahy nová tatrovácká výprava na cestu kolem světa. Ta nejstarší výprava vstoupila do legendy. Podnikli ji v létech 1947 až 1950 Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund, ano, ten oslavil před týdnem své sto prvé narozeniny. Oba cestovatelé jeli v osobním automobilu Tatra 87.
více


25.2.2020 OSOBNOST: Pravoš

Milena Kozumplíková
Pokud uvidíme nebo uslyšíme datum 25. únor, snad každý si doplní rok 1948. Nikdo k tomuto datu nemůže být lhostejný.
více


25.2.2020 BIG BEN: Sex bezpečný a nebezpečný

Benjamin Kuras
„Statisticky máte dnes vetší šanci chytit AIDS od katolického faráře než od prostitutky,“ upozornila Nina-Lopez Jones, mluvčí prostitutského cechu zvaného English Collective of Prostitutes, už v roce 1992, kdy se o farářských praktikách ještě tolik nevědělo a katolictví se obecně pokládalo za jednu...
více


25.2.2020 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 548

Jan Čech
Někdy má člověk „den blbec“. Přiházívá se to i tak dokonalému člověku, jakým jsem já. U mne to vzniká mou roztržitostí. Ve chvíli mého konání už myslím na něco jiného, nebo spíš nemyslím na nic. A tak dochází občas k neuvěřitelným věcem.
více


26.2.2020 GLOSA: Integrovaný Talián

Ondřej Neff
Opravdu si nevzpomínám, kdy bych naposled zkejsnul ve vinárně přes půlnoc. Už patnáct let bydlím na vsi a to víte, u nás je to s vinárnami jaksi slabší. Vypravili jsme se s mou Ljubou za kamarády v pátek večer a jak naznačeno, zkejsli jsme.
více


25.2.2020 SPOLEČNOST: Klid na práci v mediálních radách

Petr Štěpánek
Víte, co nejvíc vadí většině členů všech těch našich mediálních rad, co jich jen máme? Když se o nich mluví. Byli zvyklí, že si v poklidu zašli jednou za čtrnáct dní pokecat na zasedání a mohli se u toho ještě naparovat, jak jsou důležití, a zároveň jim na účtu měsíc co měsíc přibylo nějakých...
více


24.2.2020 SPOLEČNOST: Ombudsman

Petruška Šustrová
Nedlouho poté, co byl do funkce ombudsmana zvolen Stanislav Křeček, poznamenal k tomu jeden ze známých komentátorů mimo jiné toto: „Anna Šabatová… Petr Uhl… disidenti… to už je pryč.“
více


22.2.2020 OMBUDSMAN: Křeček „nežádoucí“ osobou

Jan Bartoň
Nově zvolený ombudsman Stanislav Křeček přijel k úřadu v Brně a čekali ho tam zástupci podporovatelů a odpůrců. Ti druzí ho nechtěli pustit do budovy úřadu hlavním vchodem.
více


22.2.2020 PRÁVO: Už máte tričko s Heydrichem?

Tomáš Vodvářka
Je totiž ke koupi, stejně jako hrnky s portrétem Adolfa Hitlera. Pokud by vám to nestačilo, jsou k mání jeho sebrané projevy nebo knížka pro děti s názvem Jedovatá houba, kterou je míněn Žid.
více


22.2.2020 SPOLEČNOST: Vážené Miliony chvilek...

Ivan Hüttel
svatý Václav
Je mi přes 80 let, tak mi zamrazilo po těle, když jsem opět po mnoha desítkách let slyšel výzvu odsouhlasenou davem 250 tisíců lidí na Letné, aby se premiér zbavil Agrofertu a nic už nebude ohrožovat naši svobodu a demokracii.
více


22.2.2020 GLOSA: I vy, boy scouts?

Zbyněk Petráček
I dnes se často připomíná cejch nesvobody, který si neseme z komunismu. Občas dokonce i Mojžíš, který vedl lid Izraele čtyřicet let pouští, aby vymřeli ti poznamenaní otroctvím v Egyptě.
více


21.2.2020 POHÁDKA: O hloupé ranhojičce a chytré rádkyni

Tomáš Vodvářka
Milé děti, budu vám vyprávět pohádku, jak chytrá rádkyně zvítězila nad hloupou ranhojičkou, to abyste věděly, že hloupost bude vždy potrestána a chytrost nakonec zvítězí.
více


21.2.2020 ÚVAHA: Cesta promyšleného nechtění

Jiří Olšovský
Klimatická změna, jež se lidstva očividně dotýká, vyžaduje náležitou odpověď. Mělo by jít o odpověď radikální, to znamená jdoucí ke kořenům problému, k samým pramenům antropocentrismu.
více


21.2.2020 MÉDIA: Justiční fake news

Zdeněk Jemelik 1
Podle oficiální zprávy mluvčího Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) ze dne 14. února 2020 od ranních hodin pondělí 10. února 2020 zahájila olomoucká expozitura NCOZ pod dozorem Krajského státního zastupitelství v Brně tažení proti skupině osob.
více


20.2.2020 SPOLEČNOST: O demokracii, svobodě a jejich nelehkém soužití

Marian Kechlibar
Když jsem včera psal o možných důsledcích koronaviru, zabloudil jsem i ke tweetu Ivana Pilipa o tom, jak články tohoto typu podrývají důvěru v liberální demokracii. Dostal jsem poměrně dost kritických ohlasů v tom smyslu, že ve své reakci moc směšuji pojem demokracie a svobody, a že to je chyba.
více


20.2.2020 SPOLEČNOST: Hledá se ideální manželka

Radim Uzel
Deník N uveřejnil 29. ledna 2020 překlad článku britské feministické psycholožky Jessiky Taylorové. Text je koncipován jako jakýsi dopis mužům, kteří říkají, že chtějí silnou a nezávislou ženu.
více


20.2.2020 HISTORIE: Velká rudá ostuda

Michael Pánek
Jako váleční hrdinové se po dlouhé anabázi v srpnu 1945 vrátili domů naši letci, kteří v barvách RAF dávali nacistům pořádně zabrat.
více


20.2.2020 FEJETON: Milá Česká televize!

Petr Štěpánek
Všiml jsem si, že je teď Tvojí běžnou praxí, že zveš na různé akce. Naposledy na demošku Milionu chvilek proti zvolení Stanislava Křečka ombudsmanem. To je moc fajn. My totiž v Pardubicích taky něco pořádáme. Vašek a Zuzka tu budou mít 25. února 2020
více


20.2.2020 INTERNET: Jak na Facebook

Ondřej Neff
Bezpečnostní konference v Mnichově asi není předmět každodenních debat. Koná se každoročně, letos u pošestapadesáté, z žádné předchozí nic světoborného nevypadlo a nedá se to čekat ani od té letošní.
více


19.2.2020 SPOLEČNOST: Demokracii ukončíme, nebo ubráníme?

Ivan Emr
svatý Václav
Projevy omezování a nerespektování svobod a demokracie se ještě před nedávnem omezovaly na drobné excesy, neuvážené omyly a slepé cesty při hledání pohybu společnosti vpřed.
více


19.2.2020 MÉDIA: Historie se neopakuje, je stále stejná

Zdeněk Roller
Kdyby alespoň člověk nezažil tolik let v minulém režimu... To by se žhavá současnost snášela líp, spoustu manipulací bychom nerozpoznali a nevnímali jako hrozbu. Je hloupé, že tehdy jsme o manipulacích s dějinami jen tušili, nemohli jsme si vše dohledat a ověřit.
více


19.2.2020 SPOLEČNOST: Proč máme veřejnoprávní média

Karel Hvížďala
Za předobraz veřejnoprávních vysílačů lze považovat BBC, jak ji definoval 38letý John Reith v roce 1927, když převedl po pěti letech British Broadcasting Company na Corporation.
více


19.2.2020 PRÁVO: Rušné pokračování úklidu po „soudkyni OLO“

Zdeněk Jemelik 1
V podvečer 10. února 2020 se začali sjíždět do Zlína obhájci z kauzy zlínské pobočky Krajského soudu v Brně, souzené senátem Jiřího Dufka, o které píši na svém blogu jako o „úklidu po soudkyni OLO“.
více


19.2.2020 FEJETON: Pivo pro vinaře

Daniela Kovářová
Jste věrní pivu nebo vínu? Blondýna, co chrlí tato slova, se jinak živí jako rozvodový advokát, a tak neudiví, že se jí pracovní pojmy jako věrnost či nevěra zapletou i do pivních fejetonů.
více


18.2.2020 PRÁVO: Hovořme otevřeně o českých mafiích

Rudolf Mládek
U nás je totiž hned s prvními slovy soudce jasné, komu fandí, že není nestranný, že má jasno, koho a proč odsoudí. Osobní nesympatie u nás nahrazují důkazy, obžalovaným se slovo neuděluje,a pokud to jde, tak ani jejich advokátům, syčí se na ně, dává se jim najevo, že jsou odpad společnosti, že jsou...
více


18.2.2020 GLOSA: Od výčepu k plechu

Zbyněk Petráček
Proč máme třídit odpad? Proč se třídění týká stále širšího sortimentu? Odpověď se nabízí: děláme to pro přežití nás samých i potomků. Nezměníme-li způsob života, neomezíme-li exhalace CO2, svět se změní v místo nezpůsobilé k životu.
více


18.2.2020 PRÁVO: Nejslavnější železniční přejezd v režii starosty za ODS

Jan Bartoň
Starosta Prahy – Řeporyjí se zasloužil o několik mediálně známých akcí. Vedle pomníku Vlasovcům upoutala média akce „přejezd“, v níž starosta Pavel Novotný projevil péči starostlivého občana chránícího děti.
více


18.2.2020 GLOSA: Nedostupná vakcína

Ondřej Neff
Chystal jsem se napsal tuhle glosu o tom, jak se do českých kin vrátil fenomen filmů do patnácti let nepřístupných. Nepřístupňáky patřily k mému dětství.
více


18.2.2020 SPOLEČNOST: Ministerstvo omluvy

Tomáš Vodvářka
„Rozmohl se nám tady takový nešvar,“ prohlásila by paní Holubová o dnešní době. A nešlo o to napsané slůvko na tabuli, které používá i Šebková.
více


17.2.2020 SPOLEČNOST: Co je dnes údělem ženy?

Daniela Kovářová
K čemu jsou dnes na světě ženy? Aby studovaly, cestovaly, hlásily se do výběrových řízení a staly se političkami nebo ředitelkami zeměkoule? Nebo spíše aby byly maminkami, manželkami a domácími pečovatelkami?
více