19.5.2021 | Svátek má Ivo


19.5.2021 SPOLEČNOST: Počasí není klima, výkyv není trend

Luboš Smrčka 1
Letošní jaro je studené. Kdyby se to stalo před padesáti lety, u tohoto konstatování bychom také s klidem skončili. Prostě je to studenější a docela deštivý začátek přirozeného koloběhu. Tečka. Od jisté doby jde o „politiku“.
více


19.5.2021 GLOSA: Přítomnost je nesnesitelná

Karel Hvížďala
Přítomnost je nesnesitelná, něco se musí změnit. Otázka, kterou si musíme za této obecně sdílené situace položit, zní: Proč tomu tak je?
více


19.5.2021 SPOLEČNOST: Piráti jsou málo progresivní

Tomáš Zdechovský
Piráti přišli s návrhem zrušit kolonku pohlaví v občanském průkazu, protože pro identifikaci osob není potřeba. S návrhem přišel pirátský poslanec Ondřej Profant ve sněmovním Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj.
více


19.5.2021 ZDRAVOTNICTVÍ: Informační systémy na legislativním řetězu

Jiří Kofránek
eHealth
Před pár lety, když jsem se vracel z Kanady, jsem ztratil pas. Vzpomněl jsem si, že den před odletem, když jsem bral benzín do auta z půjčovny, mě tam otravoval jakýsi mírně zdrogovaný mladík.
více


17.5.2021 MÉDIA: ČT už zase slouží palestinským teroristům

Ivo Cerman
Po reportáži o sestřelení palestinského věžáku je jasno. ČT nepracuje pro občany ČR, jak má uloženo ze zákona, ale pro palestinské teroristy a divné neziskovky.
více


18.5.2021 MÉDIA: ČT, rakety, Palestinci, Židé a Pekarová

Petr Štěpánek
Je to jasné jako facka. Kdyby Palestinci nepálili rakety na Izrael, nebyly by ani žádné izraelské odvetné údery na Gazu, a tím pádem by nebyli ani žádní mrtví Palestinci. Takhle jednoduché to je.
více


18.5.2021 FEJETON: Od čtyřiceti výš

neff
Opět se posouvají kritéria pro očkování proti covidu. Rámě mohou obnažit lidé od čtyřiceti nahoru. Je to skoro milion lidí navíc a celkem má na jehlu nárok polovina obyvatelstva. Vakcíny stále není dost, ale ono asi jak kde.
více


19.5.2021 FEJETON: Řeč a husí kůže

neff
Omlouvám se, že i dnes stejně jako minulý týden začnu zmínkou o filmu, ale nebudu povídat o filmech, nýbrž o povídání. Ten film je korejský, jmenuje se Parazit.
více


19.5.2021 JUSTICE: Když se kácí les, létají třísky!

Oldřich Hein
Justitia
Rezignace nejvyššího státního zástupce JUDr.Pavla Zemana vzbudila pozornost a vyvolala četné komentáře nezřídka pramenící z naprosté neznalosti jeho činnosti.
více


18.5.2021 ÚVAHA: Datum 12. května 2021

Tomáš Vodvářka
Žijeme divné časy. Plné paradoxů. Některé věci jsou úžasné a nové, jiné naopak staré jako jsou dějiny druhu, který si – bůhvíproč – říká Homo sapiens sapiens.
více


18.5.2021 SPOLEČNOST: Duchovní konvertibilita ČR a EU

Karel Hvížďala
Rok 1938, 21. září, koná se porada u prezidenta Edvarda Beneše, na které zaznívají tato slova: „Chce-li se národ bít ze svatého nadšení za všech okolností, musíme mít rozum alespoň my.
více


17.5.2021 SPOLEČNOST: O stíhačkách a pirátech

Matyáš Zrno
Svatojánské slavnosti Navalis na Vltavě měla letos ozvláštnit Armáda České republiky přeletem pěti stíhaček nad Karlovým mostem. Ale neozvláštnila. Proti se postavil primátor Hřib.
více


17.5.2021 KORONAVIRUS: Z extrému do extrému

Petr Fischer
V ochraně obyvatelstva před pandemií covidu-19 patří Česko s bezmála třiceti tisící mrtvými mezi nejhorší země světa. Zato v uvolňování epidemiologických opatření trháme rychlostní rekordy.
více


17.5.2021 SPOLEČNOST: Názory, které prý urážejí

Daniela Kovářová
Slovo je nejmocnější zbraň. Pamatuji časy, kdy se některá slova nesměla říkat a za verbální trestný čin člověka zavřeli do vězení.
více


17.5.2021 GLOSA: Nechme to na ženách

Zbyněk Petráček
Když se nějaké téma objevuje stále znovu, svádí to k výkladům. Třeba o ústupu epidemie. Rozuměj: lidé už mají opět roupy a čas na blbosti. Nebo se ze Švejka cituje Bouška z Libně, jehož osmnáctkrát za večer vyhodili od Exnerů a on se vždy vrátil.
více


17.5.2021 FEJETON: O počasí

Petruška Šustrová
Ty chceš psát o počasí? zeptal se přezíravě Davídek. Vyskočil si k tomu přede mne na stůl, položil se na bříško, přehodil tlapku přes tlapku a vůbec se tvářil, že chce zapříst zásadní rozhovor.
více


18.5.2021 ÚVAHA: Metaobsah

Zdeněk Roller
Metaobsah neboli „co je za tím“ - to je obsahem komentářů. Zpráva je jedna věc, komentář druhá. Hned ale musíme upřesňovat: obsahem komentáře ve skutečnosti bývá jen „co by mohlo být za tím“.
více


15.5.2021 GLOSA: Blaničtí rytíři, vylezte!

injekce
Tak se nám v České republice zavádí apartheid. Když pominu, že je vládou po majitelích různých živností požadováno, aby shromažďovali údaje o zdraví zákazníků (obstojí to vůbec před GDPR?), tak navíc začíná být zcela otevřeně dělena společnost na ty hodné a ty špatné.
více


15.5.2021 SPOLEČNOST: Povýšen na teenagera...

Karel Stryczek
„Naši by měli méně koukat na TV,“ zamyslel se jeden šestnáctiletý tvor. „Telka je ještě OK, ale zprávy by jim měli zakázat,“ doplnil druhý. Když mě viděl, zatrnulo mu.
více


14.5.2021 SPOLEČNOST: Na sport pro děti se jaksi zapomnělo

Jakub Koudelka
děti children
Na veřejnosti se o tom nemluví, v novinách se o tom nepíše a politici vám to také neřeknou – v Česku se ovšem vrátil život do starých kolejí, alespoň, co se týče trávení volného času. Hospody jsou plné štamgastů, v posilovnách lidé shazují lockdownová kila a stejně tak už se sportuje i mezi amatéry.
více


14.5.2021 SPOLEČNOST: Už to bude sto let

Zdeněk Roller
Vzpomínáte na doby, kdy se říkalo strana a myslela se tím jen jedna jediná, třebaže u nás existovaly i strany další (asi dvě)? Od založení té jediné státostrany uplyne 100 let. Bude zajímavé sledovat, jestli její potomci budou slavit.
více


14.5.2021 SPOLEČNOST: Sčítání a polská menšina

Jan Ziegler
Polská menšina rozjela zajímavou kampaň k nedávno skončenému sčítání lidu ve stylu, hlásit se k polské národnosti je in. To byl velký rozdíl proti kampani za moravskou národnost, která zbytečně vsadila na rozeštvávání a rozdělování lidí.
více


13.5.2021 GLOSA: Kardinálovo nedovolání se

Stanislav Lorenc
Jak jsme se dozvěděli, kardinál Dominik Duka nepochodil se svým dovoláním k NS ohledně nechvalně proslulého divadelního představení, které se odehrálo před třemi lety v rámci festivalu Divadelní svět Brno.
více


14.5.2021 PRÁVO: Roman Janoušek a jeho never ending story

Tomáš Vodvářka
Pokud by Fortuna vypsala sázky na to, jestli Roman Janoušek dokroutí svůj nepodmíněný trest, na možnost ano by vsadil snad jen úplný bloud či jedinec věřící v absolutní spravedlnost. Ostatní vědí, že by šlo o vyhozené peníze.
více


13.5.2021 SPOLEČNOST: Covid jako globální oteplování

Jan Bartoň
Pandemie covidu jako by utlumila propagandu globálního oteplování. Nicméně, samotná pandemie covidu má všechny znaky vědeckého zdůvodňování globální změny klimatu.
více


12.5.2021 SPOLEČNOST: Do Prčice s novým normálem

Zbyněk Petráček
Turistický pochod Praha–Prčice je součástí české identity. Podobně jako záliba v houbaření, trampingu, chataření či chalupaření.
více


13.5.2021 FEJETON: Letos bez šeříků

neff
V souladu s tezí o pětisetletém suchu a globálním oteplováním tečou v našem lese mezi Zvolí a Vraným po cestách potůčky a zima je na svetr.
více


13.5.2021 SPOLEČNOST: Proč je konzervativce tak málo slyšet

Pavel Mareš
V článku Konzervativec a homosexuální svatby na Neviditelném psu si postěžoval Jan Fingerland, že v debatě o sňatcích stejnopohlavních párů chybí konzervativní hlas.
více


12.5.2021 PRÁVO: A máme jasno...

Lubomír Stejskal
Tři roky poté máme jasno a soudně potvrzeno: umělecká svoboda u nás je tak široká, že se do ní vejdou i ty nejsprostší urážky křesťanů. Nelze s tím ovšem nic dělat. Jen vzít to na vědomí jako realitu doby.
více


12.5.2021 GLOSA: Hej, osobo!

Ivo Valenta
Vždy jsem tvrdil, že je pouze otázkou času, kdy někdo s podobným nesmyslem přijde i u nás. A je to tady.
více


12.5.2021 SPOLEČNOST: Moravská národnost do sčítání? Nesmysl!

Václav Křepelka1
Bloger Vladimír Baar uveřejnil v Aktuálně.cz svůj příspěvek s názvem Co je Česko? Moravistické nesmysly a census. S autorem souzním a přikládám svůj podpůrný příspěvek, s jehož publikováním jsem poněkud otálel.
více


12.5.2021 HISTORIE: Když Ostravici vládli baroni

Petr Andrle
Každá obec má konec konců nějaká ta údobí světlá i černá. Krásnou beskydskou obec Ostravici to špatné potkalo hned na začátku.
více


11.5.2021 PRÁVO: Hry zpravodajských služeb, politici a média

Jiří Svoboda1
Statečná vlastenka, inteligentní politička dr. Milada Horáková a tři další obžalovaní byli ve vykonstruovaném politickém procesu odsouzeni a následně zavražděni.
více


11.5.2021 FEJETON: Před sezónou

neff
Minulý týden jsem zkouknul francouzský film s nevyslovitelným názvem – držte mi palec, abych to řekl – Rozprostři křídla, to je šílené, rozprostři křídla… Francouzsky se jmenuje Donne-moi les ailes a to je o hodně schůdnější.
více


11.5.2021 PRÁVO: Peníze nesmrdí, korupce kvete

Zdeněk Jemelik 1
Navazuji na článek kolegy - člena spolku Chamurappi - Oldřicha Heina Peníze nesmrdí (pecunia non olet), který vyšel před pár dny na několika serverech a je „zaparkovaný“ na spolkovém webu .
více


11.5.2021 GLOSA: Tak „to“ zase nakrmte

Kateřina Sukačová
koronavirus
Myslela jsem si, že tahle vláda už mě nemůže ničím překvapit. Ale jak jsem mohla pochybovat, že by ještě nevytáhli nějakého králíka z klobouku. Oni mají pánové a dámy v současné vládě opravdový talent na vymýšlení nejrůznějších překvapení pro občany a také na to zvorat, na co sáhnou.
více