14.11.2019 | Svátek má Sáva


14.11.2019 ROZHOVOR: Umělci Milionu chvilek jsou nuly

Pavel Chrastina
Sledovali jsme to v Austrálii všechno velice pozorně, ale zůstávali jsme při tom trochu skeptičtí, protože jsme poměry v domovině až příliš dobře znali. Z českých a slovenských imigrantů měl většinou každý svůj pádný politický důvod, proč zvolil radikální odchod z vlasti.
více


14.11.2019 ESEJ: Revoluce, či kontrarevoluce?

Roman Joch
Událostem před třiceti lety říkáme „sametová revoluce“, a to z dobrého důvodu: bylo to nenásilné, masové odvržení komunistického režimu. Ale neměli soudruzi pravdu v tom, že to byla kontrarevoluce?
více


14.11.2019 SPOLEČNOST: Třicet let v džungli

Pavel Jégl
Před třiceti lety Češi a Slováci vypověděli poslušnost tupému režimu, který na konci šedesátých let nastolily sovětské tanky.
více


14.11.2019 POLEMIKA: Anticharta Pavla Černockého

Marek Steiner
Dne 26. listopadu 2019 publikoval Pavel Černocký v Neviditelném psu článek O té chartě a disidentech … snad objektivně. Článek je směsicí výčitek a obvinění chartistů. Především motivem jejich jednání bylo údajně dostat se ke korytu apod. (dále citovaný článek).
více


14.11.2019 SPOLEČNOST: Chtějí „liberální demokraté“ změnu režimu?

Karel Šindelář
Blíží se 17. listopad, státní svátek zvaný„Den boje za svobodu a demokracii“. Letos výjimečný tím, že slavíme 30 let od pádu komunistického režimu. A jsme opět svědky toho, jak si i tento svátek snaží přivlastnit jedna zájmová a ideová skupina, která obvykle chápe sama sebe jako liberální demokraty.
více


13.11.2019 MÉDIA: Očekával bych omluvu, ale...

Tomáš Zdechovský
Týdeník Respekt jsem dlouhodobě bral jako seriózní médium, které se snažilo ověřovat fakta a ukazovat věci z jiné perspektivy. Bohužel moje zkušenost z minulého a tohoto týdne ukazuje, že se nejspíše něco v tomto médiu změnilo.
více


14.11.2019 FEJETON: Desiluze

Ondřej Neff
V těchto dnech jsme svědky značného úsilí o to, kdo stane na stupni vítězů v závodech o největší zasloužilost při listopadovém převratu v roce 1989.
více


14.11.2019 GLOSA: Co se dělo a proč v Praze před 17. listopadem 1989

Karel Hvížďala
Už od září až do 20. listopadu 1989 se vytvořil takový systém, že jsme každý den v osm ráno jednali s premiérem Ladislavem Adamcem a jeho poradcem Oskarem Krejčím na vládě, pak jsme přejížděli do Havlova bytu.
více


14.11.2019 SPOLEČNOST: Půjčovat si na Vánoce nedává smysl

Patrik Nacher
Poslední dobou často přemýšlím nad tím, kam se poděly Vánoce plné pohody v kruhu našich přátel a blízkých. Kdy se z krásného, tradičního a klidného svátku stal hon a shon za materiálnem, množství času stráveného v přeplněných nákupních centrech, zvýšená nervozita, stres a z toho pak vycházející...
více


12.11.2019 SPOLEČNOST: Pýcha předchází pád

Zdeněk Holásek
Tak je to tady. Říkal jsem si, s čím přijdou Chvilkaři z Miliónu chlívek pro demagogii, a kluci se vytáhli. Použili k tomu objevně rapera jménem Josef Galen a pustili do světa velekus.
více


12.11.2019 PRÁVO: Líp bude jen pro někoho

Michael Pánek
Nemohu si pomoci, ale vypadá to tak, že hejtmanka Jaroslava Jermanová (ANO) a radní pro dopravu Středočeského kraje František Petrtýl (ANO) ignorují a možná i kryjí podvody na Středočeské správě a údržbě silnic. Indicií pro toto tvrzení existuje celá řada.
více


13.11.2019 PRÁVO: Ve Zlíně znova o „hororovém příběhu“

Zdeněk Jemelik 1
V článku Soud nad soudem jsem uvedl, že dne 7. listopadu 2019 se zlínská pobočka Krajského soudu v Brně začne znova zabývat kauzou, o které jsem v minulosti psal jako o „hororovém příběhu od zlínského soudu“.
více


13.11.2019 SPOLEČNOST: Vypelichaný „třicetiletý samet“

Zdeněk Lanz
Na neděli 17. listopadu 2019 připadá státní svátek České republiky. Je to Den boje za svobodu a demokracii, ale také Mezinárodní den studenstva.
více


12.11.2019 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 534

Jan Čech
Výročí, výročí! Já mám také výročí, heč. Je to padesát let, co jsem nastoupil na letišti Praha Ruzyně. Když jsem minulý měsíc vyplňoval dotazník pro společnost Lauda Motion, na otázku, kolik mám let praxe v oboru, jsem napsal po pravdě, že padesát.
více


13.11.2019 FEJETON: Setkání s liškou

Ondřej Neff
Tak už i britská královna odmítá přírodní kožešiny. Dalo se to čekat. Nelibost vůči kožichům zhotovených z kůží sedraných z mrtvých zvířátek není žádná novinka. Pamatuju si z dětství, s jakou nechutí jsem se díval na perziánovou kožešinku mé maminky.
více


11.11.2019 PRÁVO: Soud s překvápky

Zdeněk Jemelik 1
Další blok „velké daňové kauzy“ vedené senátem Aleše Novotného u Krajského soudu v Brně proti Shahramu Zadehovi (dále jen SAZ) & spol., který proběhl ve dnech 4.-6. listopadu 2019, měl vnějškově docela pohodový ráz.
více


11.11.2019 DOPIS: Příteli do Kanady po třiceti letech

Tomáš Vodvářka
Dlužím Ti to. Vím, žes mne zval a žes mi nabízel místo. Chtěl jsem tady zůstat a Tys nechápal proč. Pokusím se Ti to vysvětlit, i když nevím, jestli se mi to podaří.
více


13.11.2019 ESEJ: Euthanasie na požádání i bez (3)

paragraf
Nedělám si marné iluse: euthanasie u nás bude s velkou pravděpodobností zavedena, nejpozději ve chvíli, kdy si vláda s plnou vahou uvědomí, že jde o nejlevnější důchodovou reformu.
více


12.11.2019 ESEJ: Euthanasie na požádání i bez (2)

paragraf
Graf legálně v Nizozemí evidovaných podle zákona vykonaných případů euthanasie dlouho připomínal parabolu:
více


11.11.2019 ESEJ: Euthanasie na požádání i bez (1)

paragraf
Poslední dobou opět stoupá volání po zavedení tzv. euthanasie, jehož výrazem je další z návrhů zákona, připravovaný dvěma poslanci ANO. Jen během posledních týdnů zveřejnil Neviditelný pes nejméně tři příspěvky na toto thema.
více


11.11.2019 SPOLEČNOST: Úžasných 71 procent

Václav Vlk st.
Upoutala mne informace, že kdosi čemusi dává 71 % preferencí. No, kdyby to bylo 71 % volebních preferencí, to by bylo neuvěřitelné. Ale o volbách to není. Nebojte se, Babiš to má sice pod palcem, ale na takovéhle číslo nedosáhne. Ani náhodou.
více


11.11.2019 VZPOMÍNKA: Mohlo se něco stát?

Zdeněk Roller
Mohlo se to před třiceti lety zvrtnout do krvavé řeže? Když se do té doby ve vzpomínkách vracím, asi mohlo, ale ten režim už by se stejně moc dlouho neudržel. Na podložení tohoto názoru nabízím subjektivní obrázek ze vzpomínek...
více


11.11.2019 FEJETON: Učitelský problém

Petruška Šustrová
Měla jsem ve středu jet do jedné školy na besedu – hádejte o čem! Správně, o sedmnáctém listopadu. Leč ve škole se stávkovalo, byla zavřená, takže jsem mohla zůstat doma.
více


9.11.2019 ÚVAHA: Řešení? Možná les bukový…

Petr Andrle
Počátkem října poskytl Lidovým novinám obsáhlý, velmi kritický rozhovor výtvarník Jiří Sozanský. Na otázku Jany Machalické „Máme svobodu a demokracii, nebo se rýsuje nová totalita?“ umělec odpovídá.
více


9.11.2019 GLOSA: Věčné vyrovnávání s minulostí národa

Zdeněk Holásek
Podle mnohých mudrlantů nejsme vyrovnáni ještě zdaleka se svojí komunistickou minulostí. A podle mnohých nejsou Němci (tedy všechny německy mluvící národové, od Bavorů po Sasy, co do Německa nacpal Bismarck do kupy) dosud srovnáni s nacistickou minulostí, Italové s fašistickou, Španělé s Frankovou...
více


9.11.2019 GLOSA: Pleju, pleju len

Zbyněk Petráček
Slibem nezarmoutíš. I proto se kdekdo zapřísahá, že je třeba změnit životní styl. Rozuměj: pro záchranu planety se musí změnit mnohé.
více


8.11.2019 ŠKOLSTVÍ: O kolik korun stávkující přijdou?

Jan Bartoň
Podle ministra školství byla stávka učitelů debaklem. Podle předsedy školských odborů to byla masová akce. Nikdo se ale zatím nebaví o tom, jak se stávka projeví na platu stávkujících.
více


11.11.2019 ÚVAHA: Zavřeni ve veverčí kleci

Jan Vitek
Když jsem byl mladší, jeden z mých oblíbených filmů byl Matrix, a myslím si, že je to opravdu dobrá metafora pro to, co se dnes děje v naší společnosti.
více


8.11.2019 POLEMIKA: O disidentech – tentokrát pravdivě

Marek Benda
Marek Benda
Reagovat na všechny nesmysly a nenávistné sprostoty na adresu Charty 77, které zněly a zní ve veřejném prostoru, prostě fyzicky nelze. Nicméně internetový deník Neviditelný pes chápu již po desetiletí jako velmi respektuhodné a vyvážené médium, čímž apriori předpokládám, že je třeba si vážit jeho...
více


8.11.2019 SPOLEČNOST: Když je umělec sám sobě lhářem

Jiří Macků
Teď nevím, jestli to chci úvodem na sebe prásknout (těším se na odezvu těch o pár desetiletí později narozených, a tedy dnes chytřejších, morálnějších a charakternějších), nebo jestli se chci chlubit. Bylo mně ani ne deset, když jsem skládal pionýrský slib. Nepřemýšlel jsem v tomhle věku nad tím,...
více


8.11.2019 ÚVAHA: Jaké třicáté výročí vlastně slavíme?

Karel Hvížďala
Média, plakátovací plochy i citylighty jsou plné hesel: Slavíme Samet, česká centra v zahraničí připomenou 30. výročí sametové revoluce, Praha slaví Samet, Samet slaví velký návrat atd.
více


8.11.2019 SPOLEČNOST: Komouše na vás!

Milan Dřevojánek
S komunistickou morálkou mi poprvé bylo dáno se seznámit někdy začátkem sedmdesátých let, když nám soudružka učitelka v předdůchodovém věku, co zamlada hrdě nejspíš nosila modrou košili, vyprávěla o vzorném sovětském chlapci Pavkovi Morozovovi.
více


8.11.2019 SPOLEČNOST: Škola hrou?

Zdeněk Roller
Jestlipak se Komenský obrací v hrobě nad stavem našeho školství? Myslím, že ne. Momentálně bychom se spíše měli zaměřit na stav naší společnosti.
více


7.11.2019 SPOLEČNOST: Trestám dobře, trestám rád!

Stanislav Ulčák
Asi většina čtenářů slyšela o experimentu Stanleyho Milgrama, který spočívá v tom, že dobrovolníkům v roli učitelů je dána možnost (povinnost) trestat kolegy v roli žáků za chybné nebo žádné odpovědi na banální úlohy.
více


7.11.2019 FEJETON: Zostřený měsíc

Ondřej Neff
Za komunistů se listopad označoval za měsíc zostřeného přátelství. Noviny a časopisy se tiskly div ne v azbuce. Na jeho začátku děti měly lampionový průvod a vida, lampionové průvody nezmizely.
více


7.11.2019 SPOLEČNOST: Stávka za všechny prachy

Markéta Šichtařová 5
taly se mě: Proč máme ve škole na hřišti bambusové kelímky na opakované použití, když se teď s tátou bavíte o tom, že nejsou zdravé? Protože si ve škole myslí, že jsou lepší a ekologičtější, odpověděla jsem jim.
více