19.10.2020 | Svátek má Michaela


19.10.2020 ESEJ: O genderu, rase a identitě (1)

Douglas Murray
Douglas Murray
Nacházíme se v době davového šílenství. Abnormální projevy na veřejnosti i v soukromí jsou stále častější, lidé se chovají iracionálně, jakoby v horečce, reagují stádně, nebo jako by si potřebovali nepřetržitě vulgárně ulevovat.
více


19.10.2020 SPOLEČNOST: Čísla varující i povzbuzující

Ondřej Neff
Čísla se na nás valí s protivnou naléhavostí. Do jisté míry se opakuje situace z jara, ovšem opravdu jen do jisté míry. Je zde několik podstatných rozdílů. Čísla jsou vyšší, to je asi ten nejdůležitější.
více


19.10.2020 SPOLEČNOST: Nezahrávejme si s výrazem „osobní lockdown“

Ladislav Jakl 1
Několik českých vědců různých oborů kolem rektora ČVUT Vojtěcha Petráčka a ředitelky SÚJB Dany Drábové vydalo v uplynulém týdnu výzvu veřejnosti k „osobnímu lockdownu“, tedy k individuální karanténě každého z nás.
více


19.10.2020 MÉDIA: LGBT aktivismus v dramaturgické tvorbě ČT

Robert Troška
Před nedávnem vydala americká filmová akademie „manuál“ stanovující podmínky pro udílení amerických Oskarů. S úžasem jsme se dočetli, jaké procentuální zastoupení menšin, žen, příslušníků LGBT komunity a dalších minorit musí tvořit natáčecí štáb, herci ve vedlejších rolích nebo hlavní postavy.
více


19.10.2020 GLOSA: Prymulovi nepozorní posluchači

Petr Štěpánek
Je zajímavé, jak málo a nepozorně Prymulu poslouchají i mnozí z těch, kteří jej nejvíce vyznávají.
více


17.10.2020 ÚVAHA: Naživu, ale v izolaci

Ivo Fencl
Jakákoli generalizující rada bezdomovci disponuje v tomto případě pěknou drzostí, i zaměřme se radši na ubytovaný zbytek populace.
více


19.10.2020 FEJETON: Dělicí linie?

Petruška Šustrová
Možná jste si taky všimli reklamy „Znalci platí palci“: vybízí k placení mobilem, při němž se identita prokazuje otiskem palce. Podobnou věc zavádějí teď s odvoláním na evropské předpisy různé banky. Má to jeden (malý) háček: k takové manipulaci potřebujete chytrý telefon. Staromilci, kteří se drží...
více


17.10.2020 MROŽOVINY: Jedno české potýkání s komunismem (5)

František Novotný
Události, které později zahraniční novináři nazvali Pražské jaro, měly dvě předehry. Tou první byl IV. sjezd spisovatelů v červnu 1967, tou druhou 31. října téhož roku demonstrace studentů ze strahovských kolejí.
více


16.10.2020 GLOSA: Všichni jsme chybující

Lubomír Stejskal
Neexistuje žádný Peroutkův článek „Hitler je gentleman“. Peroutka není ani autorem věty o zpívání s anděly a vytí s vlky. A knihu Principle of Incompetence byste také marně hledali.
více


16.10.2020 ÚVAHA: Neandrtálec

Karpenková-chalupa
Někdy uvažuji o tom, co bylo na úsvitu lidských dějin dříve – patriarchát, nebo matriarchát?
více


15.10.2020 KORONAVIRUS: Mají ta opatření vůbec nějaký smysl? (3)

Radek Benýšek
koronavirus
Jak já vidím - očima tak nějak poučeného laika (ve srovnání s většinovou populací) a odborně naprostého diletanta (ve srovnání s lidmi, kteří se prací s viry a jejich vlivem na lidi denně živí) to, co tedy nyní rozhodující autority dělají, a proč. A lze to dělat jinak?
více


15.10.2020 SPOLEČNOST: Prozření Daniela Hůlky

Tomáš Vodvářka
Daniel Hůlka, zpěvák a jednu dobu také člen strany SPOZ, který za tuto stranu kandidoval do poslanecké sněmovny, se rozhodl vrátit medaili hlavě státu a veřejně ukončit svou náklonnost k Miloši Zemanovi.
více


15.10.2020 PRÁVO: Nejsme ve válce

Václav Vlk jr
Vypůjčil jsem si pro svůj krátký přehled minulého týdne titulek z Novinky.cz a mírně ho upravil. Krajský soud v Plzni vedený předsedou senátu Eduardem Wipplingerem pravil: „V projednávaném případě nejde o mimořádnou vysokou společenskou škodlivost.
více


15.10.2020 SPOLEČNOST: Silný názor

Ondřej Neff
Ano, mám silný názor na slepičí vejce. Zatleskal jsem sněmovně, že posunula dál návrh zákona o zákazu klecového chovu slepic. Tleskal jsem v souladu se zásadou, že správné je to, co odpovídá mému názoru, tím spíš, když je to názor tak silný, jako je ten vzhledem k slepičím vejcím.
více


15.10.2020 GLOSA: Česko podle Izraele?

Zbyněk Petráček
Je otázka, zda nastal čas pro radikální řešení po vzoru Izraele. Tak v sobotu mluvil o epidemii ministr vnitra Jan Hamáček.
více


14.10.2020 FEJETON: Skok na špek

Zdeněk Roller
Od doby, co plichtím svůj web... ne - už od doby, co se živím učitelstvím a tudíž souvislým a strukturovaným projevem, se bojím nedorozumění. Neporozumění ze strany posluchačů a čtenářů.
více


14.10.2020 KORONAVIRUS: Hypochondři celého světa, spojte se!

Tomáš Guttmann
Názor, že když jde o život, tak přestává všechna legrace, rezonuje v duši každého západního člověka. V Indii smrt nikoho moc nezajímá, protože jde jen o jedno z mnoha stádií různých převtělení.
více


15.10.2020 PRÁVO: Nestandardní postup VZP

Tomáš Zdechovský
Když přes šest let denně řešíte různé podvody s dotacemi a zároveň další nespravedlivá rozhodnutí úředníků a soudů, jen tak něco vás už nerozhodí. V minulých dnech jsem se ale vytočil hned dvakrát.
více


14.10.2020 KORONAVIRUS: Mají ta opatření vůbec nějaký smysl? (2)

Radek Benýšek
koronavirus
Od března a dubna se nám tvrdí, že bez přijetí těch a těch protikoronavirových opatření nám hrozí tentýž scénář, co nejdříve Číně, pak severní Itálii, pak Spojeným státům, najmě New Yorku, pak Velké Británii, najmě Londýnu, pak Švédsku atd..
více


13.10.2020 KORONAVIRUS: Mají ta opatření vůbec nějaký smysl? (1)

Radek Benýšek
koronavirus
Na začátku celé této záležitosti se většina lidí bála nové a neznámé nemoci, s potenciálem zabíjet ve velkém. Sice již tehdy byly sporadické hlasy, že i ta oficiální čísla (natož očitá svědectví ´z místa činu´) říkají něco jiného, ale ty nehrály žádnou roli.
více


13.10.2020 SPOLEČNOST: Chytlavé memy

Vratislav Hlubuček1
Pojem mem, jako protipól genu, zavedl britský biolog Richard Dawkins ve své kontroverzní knize Sobecký gen. Tak jako je smyslem života biologických organismů šířit své geny a množit se, u člověka k tomu přibyl fenomén šíření myšlenek, nápadů a konceptů, souhrnně nazývaných memy.
více


13.10.2020 FEJETON: O skřítcích jako hory

Ondřej Neff
Minulý týden jsem byl s mou paní na pár dní na výletě. Máme to rádi v Lužických horách, jezdíváme tam ke kamarádovi, tentokrát jsme si ale našli ubytování v lesní chatě Tokáň. Nemusíte na mě hned křičet, že si vymýšlím, každý přece ví, že lesní chata Tokáň vyhořela, psali to v novinách.
více


10.10.2020 KORONAVIRUS: Test racionality

Tomáš Guttmann
Mnoho lékařů kritizuje neustále se měnící ochranná opatření zahrnující například zavření hospod v deset hodin místo v jedenáct nebo rozestupy dvou metrů před pokladnou do divadla, v němž se nakonec tísní 1000 diváků.
více


9.10.2020 ESEJ: Covid a synergie zhoubných idejí

koronavirus
My – ekonomové a zástupci dalších společenskovědních oborů – nezkoumáme medicínské souvislosti či zákonitosti této nové nemoci, ale na základě pozorného sledování i medicínských dat sdílíme názor, že tato nemoc nemá hrůzné projevy velkých pandemií minulosti a že se tato nemoc drtivé většině našich...
více


9.10.2020 SPOLEČNOST: Proč socialismus nefunguje

Pavel Mareš
Socialismus je pro mnoho lidí přitažlivý tvrzením, že jelikož všichni jsme si rovni, máme všichni nárok na přibližně stejný blahobyt. Stačilo by bohatým vzít to, co mají nad průměr, a rozdělit to mezi ty podprůměrné.
více


10.10.2020 GLOSA: Prodavač dýmu

Zdeněk Roller
Pojem obchodník s deštěm je dosti vžitý, ale pro současnou situaci se mi více líbí písnička Petera Nagye Predavač dymu.
více


8.10.2020 GLOSA: O svátku účasti

Zbyněk Petráček
Západní svět je uzpůsoben tak, že ve výsledcích voleb hledá nějaké poselství. Nejen prostou informaci o tom, kdo vyhrál a kdo prohrál, kdo si polepšil a kdo pohoršil, ale i obecnější poselství, které naznačí odpověď na naléhavé otázky.
více


7.10.2020 GLOSA: Naše nová každodennost

Petr Fiala
Nedávno jsem byl na Smíchově a napadlo mě, že si zajdu do Tesca na náměstí 14. října, ale k mému nemalému překvapení tam bylo zavřeno. Nápis na dveřích sděloval, že prodejna byla uzavřena. Namísto rozhořčení jsem měl pocit satisfakce. Tak tedy přece..., říkal jsem si.
více


7.10.2020 GLOSA: My chceme taky reparace!

Ladislav Jakl 1
V USA se vážně projednávají návrhy na mnohamiliardové reparace za zotročení. Měli by je dostat potomci někdejších otroků. Jak se poznají? Jsou to černoši. Od koho? Od všech ostatních.
více


6.10.2020 PRÁVO: Urob súsedovi dobře…

Zdeněk Jemelik 1
V pátek 2. října 2020 vyhlásil Jiří Dufek, předseda senátu zlínské pobočky Krajského soudu v Brně, rozsudek nad skupinou obžalovaných, kteří dle tvrzení obžaloby měli připravovat výrobu padělků cigaret Marlboro.
více


6.10.2020 GLOSA: Test hospodou

Zbyněk Petráček
Hledáte-li důkaz, že politika je řemeslo vyžadující nadání, ale i fortel a cvik, máte ho po ruce. Nebudeme se muset registrovat při návštěvách hospod, jak je to v Německu a jak to chtěl ministr Prymula.
více


6.10.2020 FEJETON: O čem hlasovat

Ondřej Neff
Máme za sebou volební víkend, hlasovali jsme o složení krajských zastupitelstev a obsazení třetiny senátu. Hlasování patří k životu ve svobodném světě. Kdo má zálibu v hlasování, může si užít. Na internetu každou chvilku narazíte na nějakou anketu a můžete si zahlasovat podle libosti.
více


6.10.2020 GLOSA: Tak nám vypadlo počítadlo

Pavel Foltán
Velmi aktuálně a velmi věcně by se dalo po Haškovsku parafrázovat např. i to, že: „Tak nám vypadlo počítadlo. A který paní Müllerová? Já znám dvě. A vobou není žádná škoda.“
více


6.10.2020 MÉDIA: Česká televize aneb Jak se nám líbí?

ČT - logo
Poprvé, zblízka a na vlastní oči jsem se s reportážní praxí ČT setkala za moravských povodní v roce 1997. Pár dní po jejich začátku dorazil na radnici malého zatopeného města televizní štáb.
více


5.10.2020 ESEJ: Pod tlakem obrazu

Miroslav Singer
Situace s covidem se, nepochybně v důsledku toho, že mnoho jednotlivců i institucí změnilo své chování, stabilizuje. Počty identifikovaných případů covidu v porovnání se stejným dnem minulého týdne v průměru stagnují.
více


5.10.2020 SPOLEČNOST: Dva roky natvrdo se zvýšenou ostrahou…

Tomáš Vodvářka
Dostal pan Aleš Rozsíval z Prostějova. Výkon bude vykonán v zařízení se zvýšenou ostrahou. Důvodem byly vyhrůžky smrtí jiným lidem, které tento pán považoval za nehodné žití.
více