18.1.2020 | Svátek má Vladislav


18.1.2020 PRÁVO: Myslet si můžete, co chcete, ale...

Štěpán Cháb
tank T-90
Pražské vrchní státní zastupitelství podalo obžalobu na člověka, který se v létě roku 2018 na internetu „nevhodně“ vyjadřoval o padlých českých vojácích v Afghánistánu.
více


18.1.2020 GLOSA: Proč vznikly „žluté vesty“?

Petr Robejšek
Ve Francii provedli rozsáhlý výzkum příčin vzniku „žlutých vest“ a zjistili, že město, které ztratí gymnázium, knihkupectví, kino nebo zdravotnické středisko, pravděpodobně zaznamená fenomén „žluté vesty“.
více


18.1.2020 GLOSA: Věk dospělosti

Ondřej Neff
Tak už je to vážné, definitivně píšeme rok 2020. Vždycky když se změní rok, je mi to číslo takové nějaké divné. Chvilku mi trvá, než se s ním sžiju. Přiznám, že snadněji přijímám roky sudé než liché.
více


18.1.2020 SPOLEČNOST: Válka o Válkovou?

Zdeněk Roller
Zeman, Babiš, Válková... Nepolarizují společnost. Ta naše společnost už polarizovaná byla, je a bude. Tak jako občané jakéhokoli jiného státu. Jenom se občas vyskytne situace, kterou skvěle vystihuje jedna píseň skupiny Elán: „Tak oblečte si dresy,... aby bolo jasné, kto za koho kope.“
více


17.1.2020 ZDRAVOTNICTVÍ: Situace není vážná, je zoufalá

Tomáš Vodvářka
Časopis České lékařské komory Tempus medicorum zveřejnil v posledním čísle článek, který by měl být nejspíše předmětem první zprávy na všech televizních stanicích.
více


17.1.2020 ZDRAVOTNICTVÍ: E-neschopenky odhalily bezohlednost úřadů

Petr Holub1
Zavedení elektronických neschopenek provázely potíže, jak tomu při zavádění digitálních informačních systémů u státní správy bývá.
více


17.1.2020 SPOLEČNOST: Pěstounská péče v krizi...

Tomáš Zdechovský
V Česku je dlouhodobý nedostatek pěstounů, což komplikuje plány MPSV na zrušení ústavů. Rozhodli se proto razantně zvýšit odměny přechodných pěstounů, aby pak děti po roce ... končily v ústavech.
více


17.1.2020 ŠKOLSTVÍ: Maturita z matematiky

Jan Bartoň
Poslanecká sněmovna má opět jednat o tom, zda na středních školách bude zařazena matematika mezi povinné maturitní předměty. Ministr Plaga si myslí, že je zatím pro studenty „nebezpečná“.
více


17.1.2020 ÚVAHA: Hrstka proti všem

Dan Drápal
Mluví se hodně o rozdělení společnosti – či společností, protože podobný jev pozorujeme ve většině demokracií. Někdy se zdá, že proti sobě stojí dvě nesmiřitelné bubliny. Existuje ovšem skupinka nezařazených, případně lidí, kteří zčásti patří do obou bublin, a proto jsou někdy z obou vehementně...
více


17.1.2020 GLOSA: Držte si klobouky, bude to fičet

Pavel Mareš
Pětačtyřicetiletý pedofil souzený v Michiganu za přechovávání dětské pornografie se hájil tím, že se cítí jako osmiletá holčička. A když se tak cítí, má prý právo se tak chovat a být tak posuzován i svým okolím.
více


17.1.2020 SPOLEČNOST: Smysl úřadu ombudsmana

Robert Troška
Všechna média i široká veřejnost se soustředí na výběr osoby pro vykonávání funkce, nikoliv na smysl samotného úřadu ombudsmana.
více


15.1.2020 PRAHA: Česká Biafra ducha

Jan Urban
Dne 27. ledna si slušní lidé připomenou sedmdesáté páté výročí osvobození koncentračního tábora Auschwitz-Osvětim. Zahynuly v něm v barbarských podmínkách a nelidských technických zařízeních statisíce lidí.
více


16.1.2020 GLOSA: Lidové hobby?

Zbyněk Petráček
Jestliže špičky myslivců varují, že klesá členská základna, jestliže připouštějí, že myslivost je nákladná, zdá se, že se vracíme do normálu. Lov byl nákladný, ba výsadní vždy.
více


15.1.2020 KAUZA VÁLKOVÁ: Nenávistná mediální smršť

Zdeněk Jemelik 1
Zájem o dění ve světě kolem mne ve mně jako malém klukovi poněkud předčasně probudilo gestapo v rámci tažení proti Sokolu vpádem do našeho bytu za účelem provedení domovní prohlídky a zatčení otce (jen pro pořádek podotýkám, že přišli po obědě, nevyrazili dveře a nedoprovázeli je řvoucí...
více


15.1.2020 OMBUDSMAN: Kandidatura Válkové byl špatný nápad

Zdeněk Holásek
Názor, že v případě Heleny Válkové slouží její minulá vědecká publicistika jen jako kladivo na ni samotnou s cílem zabránit osobě, která nežije v oparu levicové progresivistické ideologie, je podle mě správný a kdykoli bych ho podepsal.
více


14.1.2020 GLOSA: Zástupce bez zastupovaného?

Stanislav Křeček
Celý uplynulý rok jsem varoval před tím, aby Sněmovna volila zástupce Veřejného ochránce práv dříve, než zvolí toho, kdo bude tím zastupován, totiž ten ochránce.
více


14.1.2020 INTERNET: „Dezinformační weby“ útočí

Zdeněk Lanz
V začínajícím předvánočním shonu možná mnozí lidé přehlédli zprávu ČTK ze dne 2.12. 2019 „Asociace agentur chce dezinformačním webům omezit jejich příjmy“. Ve zprávě se mj. uvádí, že „Asociace komunikačních agentur (AKA) bude apelovat na zadavatele reklamy, aby kvůli reputačnímu riziku neinzerovaly...
více


14.1.2020 MÉDIA: Potrefená husa se ozvala

Václav Klaus1
Replika Michaela Žantovského Zveme Václava Klause do Knihovny VH z 18. prosince na můj článek Pocit bezmoci nelze privatizovat, který byl otištěn v LN o čtyři dny dříve a který kritizoval politické a ideové postoje skupiny lidí kolem čtvrtletníku Aspen Review, je pro tuto skupinu lidí naprosto...
více


14.1.2020 PRÁVO: Kriminalizace domobrany je pohrdáním občanskou společností

Aleš Uhlíř
Počátkem tohoto roku podpořila vláda novelu zákona o nakládání se zbraněmi, kterou podepsali poslanci všech stran zastoupených v parlamentu. S jeho účinností se domobrana v Česku stane zakázanou aktivitou. Pojem domobrana zákon výslovně nezmiňuje, ale zákaz postihne ozbrojené skupiny mající povahu...
více


14.1.2020 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 542

Jan Čech
Asi každý, kdo někdy něco napsal, nebo se snažil napsat, potvrdí, že nejhorší je začátek. Sedíte před prázdným papírem, obrazně řečeno, dnes už papír nahradila obrazovka počítače.
více


13.1.2020 ÚVAHA: Co je důležité, je Googlem nevyhledatelné

Stanislav Ulčák
Uběhly už dvě desítky let s letopočtem začínajícím dvojkou. Na jednu stranu se v Evropě vcelku nic zvláštního nestalo, to století minulé a jeho prvních dvacet evropských let, to bylo něco: světová válka, VŘSR, rozpad monarchie i rozpad starého světa.
více


13.1.2020 SPOLEČNOST: Proč si anticivilizační aktivisté připadají užiteční?

Petr Hampl1
Jsme zvyklí vidět aktivisty jako lidi, kterým se prostě nechce pracovat. Je to správný a pravdivý pohled. Ale kdo se s nimi dostane do bližšího kontaktu, všimne si, že je to ještě vážnější. Mnoho z nich tomu opravdu věří!
více


13.1.2020 SPOLEČNOST: Debata kolem Solejmáního

Lubomír Stejskal
Debata kolem likvidace šéfteroristy Solejmáního pokračuje. Zapojil se do ní i bývalý europoslanec Pavel Svoboda. Přiměl ho k tomu komentář Martina Fendrycha Trump je zločinec. Schwarzenberg ukázal, co znamená být konzervativec.
více


13.1.2020 PRÁVO: Zničit Ratha - toť úkol dne

Zdeněk Holásek
Tato společnost postupuje mílovými kroky ke stavu, ve které se nachází už v Německu a leckde jinde na bájném Západě. Vedou se války vedené nízkými pohnutkami a emocemi. Nejnovější případ je prověrka v teplické věznici týkající se výlučně Davida Ratha, který zde vykonává trest odnětí svobody.
více


13.1.2020 FEJETON: Novoroční překvápko

Petruška Šustrová
Jeden z úplně prvních e-mailů, který mi přišel v roce 2020, byla pozvánka na pořad v Knihovně Václava Havla. Na tom by samo o sobě nebylo nic divného, občas mne tam zvou lidé, kteří mají s pořadem něco společného, jindy sama knihovna.
více


13.1.2020 ŠKOLSTVÍ: Diplom – cár papíru

Markéta Šichtařová 5
Fascinuje mě, jak u nás řešíme jakýsi národní investiční plán či „uhlíkově neutrální ekonomiku“, pofiderní vize, o kterých nevíme, kde na ně vezmeme, ba ani to, zda jsou užitečné.
více


11.1.2020 MÉDIA: Českou televizi si rád zaplatím

Jiří Macků
Společnost je rozdělena, už skoro na ničem se nedokážeme shodnout. Tedy až na jednu věc: zdá se, že většina česko-moravsko-slezského lidstva nenávidí Českou televizi. Důkazy na to ovšem nemám, sama ČT si nějaký průzkum nezadala, asi ví proč, vycházím jenom ze sledování sociálních sítí.
více


11.1.2020 VZPOMÍNKA: Konec družby

Stanislav Moc
V roce 1965, koncem měsíce září, jsem byl na vojně už celý rok. Mazáci, tedy ti, co narukovali na vojnu o rok dříve než já, začali odcházet do civilu a ti, co tu ještě zbývali, to měli většinou „za pár“. Čímž se mínilo za pár dní! Za kolik přesně, to věděli mazáci velice dobře.
více


11.1.2020 SPOLEČNOST: Netransparentně transparentní „chvilkaři“

Kateřina Lhotská
„Chvilkaři“ sami sebe ustanovili jako nejmenované strážce demokracie a politické kultury u nás. Jejím rysem je nepochybně i transparentní financování. Jejich vlastní penězovody jsou přitom transparentní jen ocamcaď pocamcaď.
více


10.1.2020 PRÁVO: Rathova matrace a spaní podle StB

Václav Vlk st.
Někdy stačí malý krok a plášť zahalující Skutečnost spadne k zemi a náhle tady stojí Pravda nahá, někdy tak ošklivá, až se chce zvracet.
více


9.1.2020 GLOSA: Imám u soudu – a ticho

Ladislav Jakl 1
U Městského osudu v Praze probíhá soudní líčení se Sámerem Šehadehem, někdejším pražským imámem. A protože nic není staršího než včerejší noviny, nikdo se případu nediví. Ale měl by.
více


9.1.2020 POLEMIKA: Ben Kuras na tenkém ledě

Antonín Blažek
krucifix kříž
Před Vánoci, 21.12.2019, jsem v Neviditelném psu našel rozhovor s Benem Kurasem, který s ním vedla redaktorka mně neznámého media TopVip, Renáta Petříčková, a protože rozhovor nesl nadpis Ve světě sexu se pořád něco zábavného děje.
více


10.1.2020 SPOLEČNOST: Roste víra?

Dan Drápal
Podle průzkumů veřejného mínění prý v naší zemi mírně stoupá počet lidí, kteří se hlásí k víře v Boha. Na první pohled by se mohlo zdát, že jako křesťan bych z toho měl mít radost.
více


9.1.2020 PRÁVO: Potvrzeno!

Ivo Valenta
Tvrdím to dlouhodobě a nově to potvrdil také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Ten zkonstatoval, že OSA řadu let požadovala po ubytovacích zařízeních platbu za přijímač v pokoji i v případě, že v něm nebyl nikdo ubytován! Tím porušila nejen zákon o ochraně hospodářské soutěže, ale také pravidla...
více


9.1.2020 Vítám dvacátá léta

Je to možná dětinství, ale jsem rád, že zase budou nějaká „átá“ léta. Užíval jsem si devadesátá léta. Už tehdy jsem si uvědomoval, že je to mejdan na konci strašlivého století, jakýsi večírek, na kterém se všichni ujišťují, že už nikdy nebude jinak než láskyplně a veselo.
více


9.1.2020 GLOSA: Na vlastní riziko

Zbyněk Petráček
Hledáte-li u nás největšího společného nepřítele, může jím být třeba kůrovec. Mnozí ho vidí v Rusku nebo Číně, ale vždy se najde dost těch, kteří se víc bojí islámu, ba i otevřenosti EU muslimům.
více