20.10.2019 | Svátek má Vendelín


19.10.2019 SPOLEČNOST: Rebelové pro vyhynutí demokracie

Kateřina Lhotská
Poslední dobou budí pozornost hnutí „Rebelie proti vyhynutí“, což je česká odnož mezinárodního „Extinction Rebellion“. Jeho cílem je údajně zabránit vyhynutí lidstva. Dle mého soudu však spíše usiluje o vyhynutí demokracie.
více


19.10.2019 ROZHOVOR: Jan Rejžek je chodící hysterie

Jan Keller
Psychiatr Cyril Höschl v tomto případě vaří z vody. Kdyby chápal svoji disciplínu jako odbornost, nikoliv jako služku momentální politické poptávky, musel by se pokusit vysvětlit, proč byl Karel Gott oblíben také třeba v Německé spolkové republice či v Rakousku.
více


19.10.2019 GLOSA: Šalinou na prýgl

Petr Kolman
Před pár dny jsem na veřejnoprávním ČRo Brno vyslechl pořad Xaver a host. Svérázný (avšak ne zlý) moderátor Luboš Xaver Veselý tam zpovídal předsedu ODS prof. Petra Fialu z Brna. Pořad byl vysílán na všech regionálních stanicích ČRo.
více


18.10.2019 SPOLEČNOST: Rudý sliz

Tomáš Vodvářka
Pořad ČT Události dne 15.10.2019 přinesl dvě zprávy, které kouzlem nechtěného mají vzdor dlouhému odstupu času shodného původce.
více


18.10.2019 23:59 PRÁVO: Poprvé ve vězeňském munduru I (část 2)

Zdeněk Jemelik 1
Náročný byl výslech, vedený obž. SAZ. V úvodu žádal po svědkovi, aby se vyjádřil, zda Petr Pfeifer v období od počátku jejich vztahu až do oslavy narození jeho syna působil dojmem člověka, žijícího pod tlakem ustavičného stresu.
více


18.10.2019 PRÁVO: Poprvé ve vězeňském munduru I (část 1)

Zdeněk Jemelik 1
Hlavní líčení ve „velké daňově kauze“ proti Shahramu Zadehovi (dále jen SAZ) & spoluobžalovaným, probíhající od r. 2015 u Krajského soudu v Brně před senátem Aleše Novotného, pokračovalo ve dnech 7.-11. října 2019.
více


18.10.2019 SPOLEČNOST: Děkujeme za pochopení

Petr Bouř
Za hřebeny Krušných hor je populární kniha Bastiana Sicka “Der Dativ ist dem Genitiv sein Tod“. Autor s grácií rozebírá německou gramatiku. Mimo jiné i to, jak se za jazykovými novotvary dá lehce skrýt politická manipulace a myšlenková lenost.
více


17.10.2019 HISTORIE: Jindřich Matyáš Thurn a české stavy

Miroslav Uhlíř
„Edle Herrn, da habt Ihr den anderen“ (Urození pánové, tady máte toho druhého). Těmito slovy Jindřicha Matyáše Thurna byla doprovázena defenestrace 23. května 1618, která, jak se později ukázalo, tragicky ovlivnila postavení českých zemí na další tři století.
více


17.10.2019 SPOLEČNOST: Když Gott byl tenkrát kluk

Tomáš Guttmann
Od raného dětství až do stáří provázel Gott moji generaci, a málokoho z nás v nějaké fázi neokouzlil alespoň jednou písní. Slyšeli jsme ho i v nejoblíbenějších filmech našeho dětství, včetně filmů Kdyby tisíc klarinetů, Starci na chmelu a dokonce i Limonádový Joe.
více


17.10.2019 PRÁVO: Soud posloužil zájemcům o vyvolání trestního stíhání

Zdeněk Jemelik 1
Prezident republiky, Andrej Babiš, Marie Benešová a další vyvolali nedávno poprask tvrzením, že v České republice je možné objednat si trestní stíhání. Zejména opoziční politici se na jejich znevažování kvůli těmto výrokům hezky vyřádili.
více


17.10.2019 SPOLEČNOST: Politická korektnost?

Patrik Nacher
Před časem jsem se domluvil se společností MindBridge Consulting, která se zabývá průzkumy veřejného mínění, na výzkumu o politické korektnosti. Jde o téma, kterému se dlouhodobě věnuji.
více


16.10.2019 SPOLEČNOST: Jsme ještě občané. Nebo už lidé?

Jan Frank
Ještě před dvaceti, třiceti léty panovala přinejmenším ve středoevropské politice jedna jistota. Sdíleli jsme pocit, že potřebujeme demokracii nejen jako systém dělby moci, nýbrž také v její druhé funkci.
více


16.10.2019 FEJETON: Gott mit uns - Gott a my

Ivo Fencl
Připomněl mi to tento čas podzimu 2019 a doba všeobecného vzpomínání na takříkajíc božského Karla.
více


15.10.2019 MÉDIA: Fake news ČT

Jiří Svoboda1
Někteří lidé, kteří se vydávají za redaktory/redaktorky, kompromitují hrubě pověst České televize naprostým amatérismem. A k tomu nemohu mlčet.
více


14.10.2019 ÚVAHA: Doba předdušičková

Zdeněk Roller
Zařekl jsem se, že o něm nic nenapíšu. Nemyslel jsem, že bych dokázal vymyslet něco zásadně jiného než všichni ostatní. Ale snad je to těmi blížícími se Dušičkami... Prostě nedalo mi to.
více


14.10.2019 ESEJ: Postmoderní aktivistický nihilismus

Vlastimil Podracký
Nihilismus je přesvědčení, že hodnoty jsou zbytečné. Nenávistné a rozporuplné projevy, extremistické myšlení, nerozeznávání malých a velkých selhání, lživá obvinění, mají společnou příčinu v nezakotvenosti v hodnotách.
více


14.10.2019 SPOLEČNOST: Zapomeňte na toho pedofila

Radek Šebesta
V pondělí 7. října začala v londýnské National Gallery největší výstava obrazů Paula Gauguina (+1903) za mnoho let zpět.
více


14.10.2019 FEJETON: Co s archivy?

Petruška Šustrová
Když se řekne „kultura“, většina lidí si asi představí muziku, divadlo, filmy, galerie a (doufám) knížky. Já obyčejně myslím na kulturu slovesnou, psanou, a také historickou. Když je řeč o platech zaměstnanců v kultuře, myslívám většinou na knihovníky a archiváře, na ty se na můj vkus až příliš...
více


12.10.2019 ŠKOLSTVÍ: Co vlastně závidí Petr Holub českým učitelům?

Petr Bouda
Apel na závist, jaký zvládl vyprodukovat Petr Holub, se píše snadno, pokud se vynechají nehodící se fakta. Nebo na ně nějak nezbyde prostor. Takže slovy Samuela L. Jacksona: Jo ty jsi skončil? Tak dovol, abych pokračoval já.
více


15.10.2019 FEJETON: Nižnětagilská kolonáda

Pavel Landa
Z laskavého dopuštění zdravotní pojišťovny měl odjet do Františkových Lázní náš kapelník, kterému našli cosi na srdíčku. Nikdy v životě v lázních nebyl, a tak se chtěl na to dobrodružství náležitě připravit.
více


12.10.2019 PRÁVO: Extinction Rebellion patří na seznam teroristických organizací

Luboš Zálom1
V týdeníku Echo vyšel rozhovor s aktivistkou z české pobočky spolku Extinction Rebellion (XR). Kromě známých lží o oteplení o čtyři stupně nebo o vymírání korálů, se rozhovor věnujeblokádám dopravních komunikací.
více


11.10.2019 PRÁVO: Úklid po „soudkyni OLO“ pokračuje

Zdeněk Jemelik 1
Obnovené trestní řízení soudní, vedené u zlínské pobočky Krajského soudu v Brně proti obviněným, kteří se měli dopustit krácení spotřební daně z tabáku a poškození autorských práv výrobou padělků cigaret Marlboro, vstoupilo ve dnech 24.-26. září 2019 do dalšího kola.
více


11.10.2019 SPOLEČNOST: Trikolóra – marketing zase poráží politiku

Karel Hvížďala
Podle v pátek zveřejněných výsledků agentury CVVM, která zkoumala důvěru stranických představitelů, se na prvním místě umístil Václav Klaus junior z hnutí Trikolóra s 42 procenty podporovatelů.
více


10.10.2019 GLOSA: Výzva pro Prahu

Zbyněk Petráček
Hyperkorektní jazyk přináší slova, jež původní ostrý význam zamlží. Vezměme třeba hrozbu či průšvih.
více


10.10.2019 ŠKOLSTVÍ: Řidičák na mozek

Marian Kechlibar
Povinná maturita z matematiky nebude. Zdůvodnění pirátského poslance Bartoně, který u zrodu novely stál, je tak trochu k pláči: „Očekává se vysoká neúspěšnost, čemuž bychom chtěli předejít.“
více


10.10.2019 SPOLEČNOST: Válka pohřbů?

Josef Mlejnek jr.
Osud či Bůh tomu snad chtěli, že časově blízko sebe zemřeli Karel Gott a Vlasta Chramostová, nesporně dvě výrazné osobnosti české kultury, byť rozdílných žánrů i vztahů k politice. P
více


10.10.2019 HISTORIE: Miloš Zeman není gentleman

Jiří Macků
Obvodní soud pro Prahu 1 znovu projednával kauzu kolem výroků prezidenta Miloše Zemana na adresu českého novináře a spisovatele Ferdinanda Peroutky. Peroutkově vnučce Terezii Kaslové, která požaduje omluvu za prezidentova slova, už soudy částečně vyhověly.
více


10.10.2019 ÚVAHA: Chvála dnešního světa

Dan Drápal
Nedávno se mě syn Ben zeptal, jestli byl náš národ v průběhu dějin skutečně v nějaké věci sjednocen. Odpověděl jsem, že největší jednotu jsem prožíval v prvních dnech okupace po 21. srpnu 1968.
více


10.10.2019 GLOSA: Mlčte už

Zdeněk Holásek
Nestavte je proti sobě: Vlastu Chramostovou a Karla Gotta. Děláte jim ošklivou službu poté, co již odešli na věčnost, urážíte jejich rodinné příslušníky, kteří právě teď mají těžké chvíle, a mnohé to vypovídá o vás, kdo potřebujete takový souboj post mortem vést. Mlčte už, konečně.
více


10.10.2019 GLOSA: Není Chramostová jako Gott

Petr Štěpánek
Kdyby předtím nezemřel Gott a neběžela ta trapná debata o státním pohřbu, nikoho by ani ve snu nenapadlo pohřbívat i Vlastu Chramostovou se státními poctami.
více


10.10.2019 SPOLEČNOST: Jsou i horší hrozby než klima

Daniela Kovářová
Slečně Gretě se podařil husarský kousek – můžete s ní souhlasit nebo z ní vyletět z kůže, ale nepopřete, že rozčeřila poklidné vody široké neaktivistické veřejnosti a tématem číslo jedna otázku klimatu.
více


10.10.2019 FEJETON: Let mouchy

Ondřej Neff
Ministr dopravy Vladimír Kremlík opět postrčil kupředu bájný sen o průplavu Dunaj – Odra – Labe a doporučil vládě další jeho variantu. Má být na rozdíl od jiných ekonomicky výhodná, jelikož by přišla na bídných devět set miliard korun.
více


9.10.2019 PRAHA: Dva pomníky, dva maršálové

Luděk Frýbort
Toto je odpor a je jasné, že zdejší protektorát Velkoevropské říše bude tento odpor potírat… píše v týdeníku Respekt jistý pan Bulíř, takto předseda hnutí První republika, k otázce přelepování evropského znaku samolepkami s českým lvem.
více


9.10.2019 GLOSA: Dotace, dotace a zase dotace…

Tomáš Jirsa
Kdysi se říkalo, že když chce velká světová loterijní společnost spustit nějakou novou hru, spustí ji na zkoušku v Čechách.
více


9.10.2019 SPOLEČNOST: Život Chramostové zrcadlil vývoj země

Zbyněk Petráček
Generačními symboly se lidé stávají buď proto, že žijí dlouho, potkávají se s historickými událostmi či zlomy a hlavně na ně různými způsoby reagují. Jejich životy se dělí na etapy, které odrážejí společenské či politické éry.
více


9.10.2019 VZPOMÍNKA: Co jsem se dozvěděl na Bertramce

Pavel Černocký
Nechtělo se mi, ale ty stupidní útoky na Karla Gotta od lidí, kteří o životě v „socialismu“ nic nevědí, nic nedokázali, o muzice nemají ani ponětí anebo produkovali „pahudbu“, která skoro nikoho nezajímala, tihle paraziti mě donutili vůbec poprvé v životě vydat svědectví tom, co mi Karel řekl, když...
více