3.4.2020 | Svátek má Richard


3.4.2020 ÚVAHA: Pamatuj, že jsi prach a v prach se obrátíš

Milan Chmelík
dav
Každý, kdo na Popeleční středu (26. 2. 2020) navštívil katolický kostel a účastnil se církevní mše, uslyšel úvodní větu nebo slova: „Čiňte pokání a věřte evangeliu.“ Křesťané si tak připomínají nejen začátek postní doby, která končí Velikonocemi, ale i pomíjivost pozemského života a nutnost pokory...
více


3.4.2020 MÉDIA: Zprávy „doby koronavirové“

Zdeněk Lanz
Stanou se neověřené, nepodložené, zavádějící, nepravdivé, neuvěřitelné a nehorázné informace či falešné zprávy „doby koronavirové“ každodenní součástí našich životů?
více


3.4.2020 FEJETON: Nový světový Covid řád

Martin Mařák
V ČR již zemřelo hrozivých tisíc lidí, což se blíží dvěma tisícům ročně kvůli normální chřipce, světová ekonomika skomírá a vlády vládnou bez parlamentu pomocí vládních dekretů.
více


3.4.2020 POLITIKA: Západ na huntě

Zdeněk Holásek
Jistěže jsme jako západní společnost na huntě, ale ne až teď kvůli čínskému koronáči. Jsme na huntě kvůli prolongovanému procesu postupné demontáže pevných společenských struktur, jako je např. rodina, národní sounležitost, víra v boha.
více


3.4.2020 PANDEMIE 2020: Deník Roku korony (2)

Ondřej Neff
Opravdu si nevybavím, kdy jsem začal brát epidemii čínské chřipky nějak vážněji na vědomí. V posledním lednovém týdnu se o ní psalo, samozřejmě, i v Neviditelném psu v drobných zprávách. Začala běžná chřipková epidemie.
více


2.4.2020 PANDEMIE 2020: Deník Roku korony (1)

Ondřej Neff
Potíž je v tom, že nevíme, kdy nastala, protože když nastane, ještě to není velká dějinná událost. To mi budiž omluvou, že začínám tak pozdě. Začal jsem proto, že jsem se v noci na dnešek probudil – a začal jsem si dělat starosti.
více


2.4.2020 GLOSA: Proč nejásáme?

Václav Husák1
Jsem neustále tvrdě deptán. Koronavirem. Tedy naštěstí zatím nikoli jím fyzicky, nýbrž informacemi o něm. Ať už si pustím rádio, televizi nebo se připojím k internetu – je všude. Nedivil bych se, že kdybych si pustil plyn, vyblafne na mne z potrubí také. Jsme zasaženi strašlivou epidemií až na...
více


2.4.2020 SPOLEČNOST: Uzavření hranic a tíha sociální izolace

Pavlína Bauer
státní hranice
Bydlím v Bayerisch Eisenstein, ve vzdálenosti asi 300 metrů vzdušnou čarou od německo-české hranice. Na druhé straně v Železné Rudě, vzdálené od hranice 2 km, žijí moji rodiče, 79 a 82 let.
více


2.4.2020 FEJETON: Koronoskepticismus a M.A.S.H.

Ondřej Neff
Pojem koronoskepticismus se nevžil a možná nevžije. Zadejte si to slovo do vyhledávače a vypadnou vám nabídky na jiné skepticismy, ať už se týkají koronaviru nebo čehokoli jiného. Hlavně klimaskepticismu.
více


2.4.2020 SPOLEČNOST: Kde jsou první dámy?

Daniela Kovářová
Dějí se věci, že se jeden nestačí divit. Na jedné straně obrovská aktivita – roušky, dobrovolníci, pomoc odevšad.
více


1.4.2020 SPOLEČNOST: Reakce na virus je neúměrná

Ivo Fencl
Ale lidstvo „pro změnu“ sebevraždí sebe na většině těch míst, kde umrtvuje podnikání. Anebo se (také) domníváte, že ekonomie „ani není věda“, že si ji „vycucali z prstu“, a tak patří přes palubu, i kdyby kvůli jedinému životu?
více


1.4.2020 ESEJ: Simone, Catherine a MeToo

Michal Morte
V mediálním šílenství okolo koronaviru zaniká mnoho důležitých věcí, které ještě před pár měsíci hýbaly světem. Chtěl bych zde vypíchnout, propojit a okomentovat dvě z nich. Za prvé odsouzení Harvey Weinsteina na 23 let za znásilnění a za druhé premiéru (i když odloženou) další předělávky...
více


1.4.2020 GLOSA: Přítomnost otců u porodu není lidské právo

Stanislav Křeček
Vážná situace, ve které se dnes celá lidská společnost nachází, je jistě příležitostí zamyslet nad tím, co jsou ta skutečná lidská práva člověka, která musí být v každé situaci a za každou cenu respektována a jejichž existence nesmí být nijak a nikdy ohrožena, a co jsou jen další možnosti, které...
více


1.4.2020 SPOLEČNOST: Náš svět v covidovém světle

Ladislav Jakl 1
Říká nám covidová epidemie něco nového o našem světě? Je náš moderní svět tak úplně jiný? Nebo je vlastně pořád skoro stejný?
více


1.4.2020 GLOSA: To ani žertem

Ondřej Neff
Poslal mi kamarád mail s původem indickým. Byli na něm nějací mládenci na skútru a taky chlapi v bílém a ti je plácali pálkami jistě půldruhého metru dlouhými. U toho bylo vysvětlení, že se takto v Indii zachází s těmi, kteří přestupují karanténní nařízení.
více


31.3.2020 SPOLEČNOST: Je nejlepším bojem s epidemií celostátní vězení?

Aleš Uhlíř
Nechci nijak zlehčovat současný vážný stav ani zpochybňovat nutnost s epidemií COVID-19 bojovat. Ostatně každý si může zjistit, jak to vypadá v Itálii nebo Španělsku. Ve zlých dobách se projeví soudržnost, když všichni jsou ochotni „táhnout za jeden provaz“.
více


31.3.2020 ESEJ: Smysl života za časů koronaviru

Roman Joch
Lidstvo čelí největší zdravotní krizi minimálně za celou jednu generaci. Spolu s pocitem, že jsme ve válce, se zákonitě na mysl vkrádají otázky: Jak to bude dál, až všechno skončí? Nezmění nás to příliš? A jak se s tím vším vlastně vyrovnat?
více


31.3.2020 GLOSA: Jako by toho všeho bylo málo...

Zdeněk Lanz
O střídání času – jarní změně na tzv. letní a na podzim zase zpět - byly již popsány stohy papíru, a tak je prakticky nemožné napsat o tomto kolosálním nesmyslu cokoliv nového.
více


30.3.2020 SPOLEČNOST: O smyslu kampaní

Lubomír Stejskal
Bloger Jiří Němčík to vyjádřil už v nadpise. Naprosto srozumitelně: Nemít prachy, vadí. A inspiroval mě k tomu, abych sdělil svůj úhel pohledu na akci „Není nutno nezpívat“.
více


30.3.2020 FEJETON: Jak se mám

Petruška Šustrová
V nastalé karanténě mi volají různí lidé, aby se mě zeptali, jak se mám, a jistě nejsem jediná, otázkou „Jak se máš?“ začíná skoro každý druhý telefonní hovor. Je sice pravda, že jsme zvyklí telefonovat, když potřebujeme něco vyřídit – teď najednou ale cítíme potřebu volat „jen tak“, zvlášť těm...
více


30.3.2020 PRÁVO: Čípek na klídek

Zdeněk Holásek
Kromě manželského právnického páru, který podává prapodivnou žalobu v prapodivné době s odůvodněním, z kterého čouhá jak sláma z bot vlastní marketing s přesahem do budoucích možných sporů se státem o náhradu škodu a zastupováním klientů v nich. Tenhle případ je docela odporný, protože jde přece o...
více


28.3.2020 SPOLEČNOST: Chcete u nás Turecko?

Ladislav Jakl 1
I v době covidové, kdy svět řeší úplně jiné starosti, mají byrokraté potřebu strkat nás do Turecka. Turecké hospodářství u nás zatím nezavádějí, ale turecký čas ano.
více


28.3.2020 KORONAVIRUS: Řídit epidemii podle horoskopu

Michal Kašpárek
Statistické modely šíření Covid-19 jsou užitečné krátkodobé vodítko, pro dlouhodobé předpovědi toho ale víme zoufale málo o novém viru i o lidech. Navíc budeme hrát o víc než o životy.
více


31.3.2020 ÚVAHA: Drobné radosti

Zdeněk Roller
Hlavně se nezbláznit. Všechno je takové nejisté: Jaké další zákazy přijdou? Co ještě přestane být samozřejmostí? Nakazím se? A jaké to bude? Jak říkám, hlavně se nezbláznit!
více


30.3.2020 ZDRAVOTNICTVÍ: Být italským či španělským lékařem...

Tomáš Vodvářka
Narazil jsem na jeden článek slovenské lékařky z Madridu, který považuji za pravdivý (zde). Podobná situace je i v Itálii v nejvíce postižených regionech. Ve zkratce řečeno, lékař se stává doslova pánem nad životem a smrtí, neboť jeho gesto rozhodne, komu bude dána šance a komu ne.
více


28.3.2020 PRÁVO: Rodičem v době Covidu-19

Daniela Kovářová
Otec, matka, dítě. Rodina, která v časech korokrize dlí pod jednou střechou a výjimečné situace využívá ke čtení, sledování filmů, dohánění restů a k vyučování. Ponorková nemoc a obezita přijdou teprve s druhou vlnou, nicméně rodiny fungující a spořádané mě v tomto pojednání nezajímají. Zaměřím se...
více


27.3.2020 ZDRAVOTNICTVÍ: Radosti ostravského lékaře za dob pandemie

Tomáš Vodvářka
Rád se dívám na večerní zprávy. V nich náš premiér slibuje rozvoz roušek a respirátorů, pokud mu lékař osobně zavolá. I ty Ruslany na letištích jsou docela fajn. A pak se probudím a jdu do práce. A tam se nestačím divit.
více


27.3.2020 SPOLEČNOST: Zvláštnosti doby infekční…

Marian Kechlibar
Vážení a milí, tak se nám čtyři palety Zapomenutých příběhů 3 zasekly někde v meziskladu na severní Moravě a budu je mít až zítra ráno. Aneb jak se může zatoulat dvě a půl tuny knih…
více


30.3.2020 HISTORIE: Odvrácená tvář Vladimíra Zábrodského

Jiří Macků
Zemřel Vladimír Zábrodský, velikán českého sportu a jedna z nejkontroverznějších postav české historie. Zaslouženého hokejového nebe se tento dvojnásobný mistr světa a držitel stříbrných olympijských poct dočkal ještě za svého života, je členem Síně slávy té světové i domácí.
více


27.3.2020 ROZHOVOR: Největší problém jsou dnes hysteričtí rodiče

Daniela Kovářová
To je složitá otázka. Obecně právo platí a každý se na ně může odvolat. Soudy nemohou odmítnout pomoc tomu, kdo se na ně obrátí. Jenomže v rodinných vztazích je situace i v míru složitá. Rodinné právo nelze vymoci násilím ani soudním rozhodnutím.
více


26.3.2020 GLOSA: Nechali byste se očkovat proti koronaviru?

Tomáš Vodvářka
Docela divná otázka, že? Troufám si říct, že hlasování by v dnešních dnech dopadlo celkem jednoznačně. Možná i současná pandemie cosi změní v myšlení některých.
více


26.3.2020 SPOLEČNOST: Jsem zklamán

Antonín Minarský
krucifix kříž
Jsem nesmírně zklamán přístupem českých a moravských biskupů k věřícím a kněžím v jejich diecézích v současném nelehkém období. Jejich výzvy a prohlášení se dle mého názoru začínají nebezpečně podobat kapitulantství, tomu, co předváděli jejich předchůdci ve sdružení „Pacem in Teris“ v době...
více


26.3.2020 FEJETON: Na obzoru je OZOP

Ondřej Neff
Spravedlivý virus vymete staré. To je dobře, protože zničili planetu. Mladí dají planetu zase do pořádku, až tedy ti staří vychcípají, takové je vyznění agitačního klipu, který byl zveřejněn pod hlavičkou německé veřejnoprávní televize.
více


25.3.2020 SPOLEČNOST: Zaslepenost a nenávist

Pavel Sekula
Pavel Sekula
Zaslepenost a nenávist jsou jednou z hlavních příčin rozdělování společnosti. V současné nelehké situaci by jistě bylo vhodné situaci naopak uklidňovat a lidi stmelovat.
více


25.3.2020 FEJETON: Kde je stát?

Vladimír Karpenko
Traduje se, že proslulou větu „stát jsem já“ vyslovil v 17. století francouzský král Ludvík XIV. Jako řada podobných případů, také tohle asi není pravda. Kdo by však tušil, že budeme mít po staletích takového panovníka v osobě současného premiéra?
více


26.3.2020 SPOLEČNOST: Jizvy

Stanislav Křeček
V budoucnu nás čeká veliký úkol, pro jehož splnění můžeme mnohé učinit už dnes. Postarat se o to, aby rány, které jsme dosud utrpěli a které ještě utrpíme, se staly jen jizvami na našem „občansko-ekonomicko-společenském těle“, a nikoliv krvácejícími ranami, které budeme muset léčit dlouhý čas.
více