14.8.2020 | Svátek má Alan


14.8.2020 ROZHOVOR: Ať nás nechají žít

Václav Klaus1
Mrzelo, ale před dvěma měsíci jsem si při tenisu natrhl lýtkový sval, a když už jsem myslel, že je všechno v pořádku, tak mě to začalo bolet víc a víc. Najednou se ukázalo, že se to přeměnilo v trombózu, takže bych správně vůbec neměl chodit. Doufám, že příští rok zase budu moci jít pěšky.
více


14.8.2020 ÚVAHA: Husité a sobci

Miroslav Houška
husitstvi
Na rok 2020 připadají výročí událostí husitské revoluce. Ať už jsou to ty velmi známé jako bitva u Sudoměře (25. 3. 1420) či na Vítkově (14. 7. 1420), nebo naopak širší veřejnosti známé málo či skoro vůbec (např. bitva u Panského Boru 12. 10. 1420 či u Vyšehradu 1. 11. 1420). To, zda a jak se...
více


14.8.2020 VZPOMÍNKA: Písně z radia za Antonínů

Martin Regner
Za prezidentování obou Antonínů mít v domácnosti televizi ještě nebylo zcela samozřejmé, zato rádio stálo všude. Když se pominuly komunistické žvásty, poslouchat se docela dalo. Nebylo zaneřáděno reklamou a vše plynulo ve volnějším tempu než dnes. Bylo dost času na rozhlasové hry, z nichž jsem měl...
více


14.8.2020 PRÁVO: Jak a kde reklamovat bankovní služby?

Patrik Nacher
Předminulou sobotu měla největší tuzemská banka Česká spořitelna problém s úhradami platebními kartami. Platby totiž svým klientům účtovala dvakrát. Za jeden nákup tak klienti objevili dvakrát sraženou stejnou částku.
více


13.8.2020 ROZHOVOR: S Havlem je to jako s většinou umělců

Pavel Černocký
Nemám moc rád extrémistické názory. Byl to moc vlídný, milý člověk. Ovšem nepatřil jsem do okruhu jeho osobních přátel. Hodně se zasloužil o pád Husákova režimu, ale bohužel, jako prezident v mnoha právních a ekonomických kauzách hanebně selhal.
více


13.8.2020 SPOLEČNOST: Tvorba nového člověka

Jiří Suk
Premiér Babiš se nedávno pokusil nenápadně „protáhnout“ vládou Istanbulskou úmluvu, toto téma by ale mělo být co nejnápadnější…
více


13.8.2020 OSOBNOST: Gustav Lindenthal

Hana Rybnická
Brno Znak
Tak brouzdám internetem v historii Brna, jeho událostmi a osobnostmi, a najednou mi něco připadá povědomé. Jméno. Lindenthal. Nezaslechla jsem něco v rodinných historkách?
více


13.8.2020 SPOLEČNOST: Vlastenec k bohumínské tragédii

Tomáš Vodvářka
Pan Radek Velička, který se presentuje jako novinář, zveřejnil na serveru Vlastenecké noviny svůj komentář k tragické události v Bohumíně, kde kvůli nejspíše rodinným rozporům uhořelo a zemřelo 11 lidí, včetně dětí.
více


13.8.2020 GLOSA: Test důvěry

Zbyněk Petráček
Když člověk po volbách sleduje čísla o účasti, mnohdy na něj padají chmury. Toto že je ten kýžený svátek demokracie? Tak úzký je zdroj moci lidu volícího své zástupce? Ale při všem skuhrání zlepší dojem jiná věc.
více


12.8.2020 SPOLEČNOST: Proč se vraždíme v rodinách

Daniela Kovářová
V bohumínské tragédii, při níž v sobotu zemřelo jedenáct lidí, hrály velkou roli pošramocené rodinné vztahy. Ty ostatně stojí za velkou většinou všech vražd u nás.
více


12.8.2020 FEJETON: Pojďme se dobře bát

Ondřej Neff
Před pár dny měla Terezie Tománková ve své Partii na Primě dva přední ekonomy, Ilonu Švihlíkovou a Mojmíra Hampla. Bylo to moc zajímavé, oba si spíš notovali, než aby se přeli, médii pak zabublalo Hamplovo varování před likvidací automobilového průmyslu v Evropě.
více


12.8.2020 SPOLEČNOST: Nikomu to prý neublíží

Ivana Burešová Marková
Neustálý tlak na většinovou společnost, umělé vyvolávání viny. Společným jmenovatelem je manželství, manželství pro homosexuály.
více


13.8.2020 ÚVAHA: Uzdravme bílou rasu

Vratislav Hlubuček1
Uzdravme bílou rasu a vraťme jí potřebnou asertivitu. Už však slyším ty obavy: Ale není to trochu rasistické? Není, když je někdo psychicky nemocný, tak mu lékař také poradí – musíte se mít rád, jinak to škodí vaší hlavě i tělu.
více


12.8.2020 SPOLEČNOST: Proč máme pořád řešit, s kým kdo spí?

Tomáš Zdechovský
Prague Pride je v plném proudu a na rozdíl od většiny jiných festivalů zájmových skupin mu jednoduše neuniknete. Ba co víc, už začíná vadit i to, že je někomu úplně jedno, že se pořádá.
více


11.8.2020 SPOLEČNOST: O charakteru komunistického režimu

Zbyněk Halousek new
Hodnocení a výkladu přítomnosti i minulosti se věnují snad všichni lidé, někteří aktéři ale mají významně větší zodpovědnost a je správné klást na ně vysoké nároky.
více


11.8.2020 FEJETON: Zašpiněné myšlení

Ondřej Neff
Vždycky, když si myslím, že jsme dopadli na dno blbosti, události mě vyvedou z omylu. Fičí se dál, ta hlubina je nekonečná! Jaký že je aktuální stav?
více


10.8.2020 PRÁVO: Čí jsou ty perly na dně Rady ČTK?

Pavel Foltán
Nedávno jeden deník zveřejnil pod titulkem „Cirkus na jednání Rady ČTK. Rozkoš bez rizika, ulevil si předseda nad estrádou kolegy“ svůj komentovaný výtah z rozhovoru v jiném deníku s Bc. Davidem Soukupem, který už asi tak tři čtvrtiny roku je členem této sestavy Rady ČTK.
více


10.8.2020 MÉDIA: Dezinformace o koroně

Tomáš Guttmann
Koronové šílenství v celém světě pokračuje, zatímco čínští komunisté si mnou ruce. Za všechny země je to možné demonstrovat na Spojených státech. Tak například v některých oblastech Kalifornie byla zrušena škola až do ledna příštího roku.
více


10.8.2020 HISTORIE: Zajímavé příhody historické

Petr Andrle
V minulosti se vždy děly nějaké zajímavé věci. Díky laskavosti a pochopení Arcibiskupství olomouckého a Zemského archivu v Opavě (pobočka Olomouc) jsem se svého času mohl „porozhlédnout“ v archivních materiálech týkajících se Arcibiskupského lesního úřadu.
více


11.8.2020 HISTORIE: Jak se rodilo přiznání ze špionáže

Jiří Macků
Touto dobou před sedmdesáti lety asi neměli vyšetřovatelé armádního 5. oddělení (Obranné zpravodajství) žádnou dovolenou. Šturmovalo se, Státní soud potřeboval k sestavení obžaloby a posléze vynesení potřebných zmanipulovaných rozsudků přibývajících procesů stále nové a jakkoli získané podklady.
více


10.8.2020 FEJETON: Jak jsem si „značkoval“ teritorium

Václav Husák1
Je nádherné míti psa. Zejména tehdy, kdy jste s ním díky radám jeho dodavatelů – v mém případě tadžických nomádů z pohoří Ťan Šan - navázali ten správný vztah. Můj stře­doasijský pastevecký pes Bak vyrostl z pětikilogramového štěňátka s obrovskými tlapami v pětašedesátikilového psího kulturistu.
více


8.8.2020 PRÁVO: Uzákonění eutanazie

Milan Hamerský
Nová šance pro uzákonění eutanazii v České republice: na stole je návrh zatím s asi nejvyšší podporou a koronakrize dala jeho autorům do ruky vážný argument.
více


8.8.2020 SPOLEČNOST: Čtvrtý rod pro třetí pohlaví

Kateřina Lhotská
Nemine týden, abychom nebyli konfrontováni s nějakou absurdní koninou. Před nedávnem se třeba objevil názor, že čeština si už nevystačí s mužským, ženským a středním rodem a že je třeba ji přizpůsobit potřebám „nebinárních“ lidí.
více


8.8.2020 MROŽOVINY: Jedno české potýkání s komunismem (1)

František Novotný
To, že členové současné KSČM zlehčují a popírají zločiny komunistického režimu, od nich očekáváme jako obtěžování od komárů a klíšťat, neboť ani tato havěť si neumí počínat jinak.
více


7.8.2020 ÚVAHA: Řekni covidu NE!

Pavel Kosorin
Zatímco usilovně bojujeme proti klimatickým změnám v atmosféře, klima ve společnosti se nám rychle zhoršuje. Havel tomu v devadesátkách říkal blbá nálada (viz jeho projev k oběma komorám Parlamentu České republiky v Dvořákově síni pražského Rudolfina 9. prosince 1997).
více


7.8.2020 FEJETON: Ale jinak jsme šikovní

Zdeněk Roller
Tenhle národ na tom rozhodně není špatně co do šikovnosti. Máme svůj kosmický program, pár světově oceňovaných vynálezů, hodně špičkových doktorů, umělců. Ale neumíme si poradit s lapáliemi.
více


7.8.2020 SPOLEČNOST: Lidi, nenechme se strašit

Tomáš Jirsa
Každý je dnes připojen k internetu a zprávy, zejména ty negativní, se šíří on-line. A tak kdykoliv otevřeme internet či sociální sítě, vyvalí se na nás množství negativních informací či varování takovým proudem, že i vyrovnaný člověk má šanci podlehnout.
více


7.8.2020 GLOSA: Barevné proměny v evropském fotbale a lehké atletice

Martin Regner
Slávistický záložník Souček přestoupil do slavného West Ham Unionu a s potěšením slyšíme o něm z Londýna samou chválu. Souček se tak stal jedním z mnoha cizinců, kteří v Premier League hrají.
více


6.8.2020 FEJETON: Už se nic nevyrábí

Pavel Landa
„Kromě auťáků už se u nás nikde nic nevyrábí, všechno je rozkradený,“ oznámil ve výčepu onen muž, který už napohled zřejmě nebyl zbaven volebního práva, takže volič. Jsem pro brát ho vážně. Spíš se pokusme zjistit, odkud pramení jeho chmurné informace.
více


6.8.2020 SPOLEČNOST: Pomalá sebevražda české justice

Jan Urban
Historie dosvědčuje, že pro stabilitu a bohatství moderního společenství je klíčové, pokud je justice vnímána jako lepší a mravnější než zbytek společnosti. Je to jediná nepolitická moc, povolaná kontrolovat ostatní formy moci, a pokud nalezne, že se zpronevěřily spravedlnosti, má jako jediná právo...
více


7.8.2020 GLOSA: S epidemií turistiky

Zbyněk Petráček
Bylo by zajímavé, kdyby sociologové či jazykovědci zkoumali, jak se vyvíjejí pojmy cestování a dovolená. Ještě začátkem zimy by to nikoho nenapadlo.
více


6.8.2020 KORONAVIRUS: Zelená znamená dát si bacha?

Jan Bartoň
Momentálně se americká média snaží zabránit opětovnému zvolení Donalda Trumpa prezidentem, a proto označují jeho vládu jako neschopnou „řešit“ šíření viru v USA, a je nesporným faktem, že si Demokratická strana tak dlouho přála krizi, až si ji „vydupala“.
více


6.8.2020 SPOLEČNOST: Žádné soukromí není

Ondřej Neff
Korona se nám vsunula do popředí pozornosti, ale už to je zcela jiné než před třemi měsíci. Epidemie ztratila tu romantickou charakteristiku invaze Marťanů. Kdybych měl ten rozdíl vyjádřit lapidárně, pak asi tak, že je to v podstatě totéž, jenomže se toho lidi míň bojí.
více


6.8.2020 SPOLEČNOST: Plnou parou k totalitě

Josef Klapal
Josef Klapal
Svoboda není samozřejmost. Obvykle se za ni platí krví a boj za ni nikdy nekončí. Ať už se jedná o svobodu slova, nebo o čipy do občanek. Potřebu „být svobodný“ si uvědomíme většinou až ve chvíli, kdy už svobodu nemáme.
více


5.8.2020 MÉDIA: Cenzura v Radě ČTK ano, nebo ne?

Pavel Foltán
Svoboda slova a projevu v Radě ČTK tedy nakonec přeci jenom nebude? Anebo bude, ale jen pro vyvolené? Jsou si v Radě ČTK všichni rovni (jak to v principu plyne ze zákona), anebo jsou si tam někteří ještě rovnější? „To je, oč tu běží.“ Nicméně, pojďme postupně a od začátku:
více


5.8.2020 PRÁVO: Chráněný účet pomůže ze spirály dluhů

Patrik Nacher
Institut chráněného účtu má dvě základní funkce – předně jde o ochranu zákonem nezabavitelné částky náležící dlužníkům, zároveň (a může to znít paradoxně) omezuje odklánění peněz před věřiteli.
více