1.12.2020 | Svátek má Iva


1.12.2020 PRÁVO: Když rozhodne „Brusel“

Jan Gregor
paragraf
Taky jste už slyšeli, že v oblasti rodinného práva nemá Evropská unie žádné pravomoci a křik konzervativců, že nám Brusel vnutí své „progresivní“ představy, je jen malování čerta na zeď, případně sofistikovaná ruská propaganda?
více


1.12.2020 PES: Čísla (ne)lžou

Jan Bartoň
Systém PES, podle něhož se řídí vláda při rozvolňování protiepidemických opatření, kombinuje různá čísla, z nichž pak vychází číslo výsledné.
více


1.12.2020 POLEMIKA: Řády a neřády(i) II.

Tomáš Vodvářka
Na můj blog s názvem Řády a neřády(i), který byl z Blogosféry převzat i na server Neviditelný pes, reagoval čtenář vlastní polemickou úvahou (zde). Zde je má odpověď na některé jeho otázky či nahozená témata. Pro lepší přehled uvedu některé své postřehy v bodech.
více


1.12.2020 BEZPEČNOST: Vlčí teror na Broumovsku

Josef Klapal1
Broumovský výběžek je u nás poslední roky oblastí s největším počtem útoků vlků na domácí zvířata. Navrátivší se predátor se tak stává ekonomickou a bezpečnostní hrozbou pro místní.
více


30.11.2020 ŠKOLSTVÍ: Vše koronavirem poblázněné

Zdeněk Lanz
Laik se diví, odborník žasne. Ovšem v případě obnovené prezenční výuky maturitních ročníků od 25. listopadu 2020 asi nebude toto rčení platit zcela.
více


30.11.2020 FEJETON: Pes-řetěz-bouda

Martin Mařák
Stejně jak dříve divoký a svobodou oplývající pes zdomácněl, zpohodlněl a řetězem byl k boudě za kus řízku páníčkem připoután, tak i homo covidiens se z nitra Afriky na pouť širým světem vydal.
více


30.11.2020 MÉDIA: Co v tý Praze hulej?

Petr Štěpánek
Tak si čtu, co zase komici z našeho mediálně politického dvorku napovídali nového o Radě České televize a vůbec tak o ohrožení Kavčích hor jednou mladou ekonomkou, kroutím u toho nevěřícně hlavou a přemýšlím, co to tam v tý Praze hulej.
více


30.11.2020 GLOSA: Ve znamení hospody

Zbyněk Petráček
Někdy je těžké rozlišit hranici mezi drzostí, provokací a společenským testem. Když se nechal ministr Prymula přistihnout bez roušky před hospodou, mnozí to pokládali za gesto arogance moci.
více


30.11.2020 INTERNET: Když hejtmanka „propaguje fašismus“

Matyáš Zrno
Nová středočeská hejtmanka Petra Pecková ze STAN zveřejnila na svém Twitteru zdánlivě nevinný post o tom, že v nové práci si nechá starého řidiče, který je sympatický, jejich první cesta je na Národní třídu na připomenutí 17. listopadu.
více


28.11.2020 KORONAVIRUS: Média přitápějí pod kotlem paniky

Ladislav Jakl 1
Velmi smutnou roli ve společenském nepochopení fenoménu epidemie má skutečnost, jak její dimenze, ale také dopady, efekt restrikcí, míru rizik a individuální i společenské náklady různých strategií kolem ní hrají média.
více


28.11.2020 VZPOMÍNKA: Jak jsme táhli na Polsko

Vladimír Jiří Hendrich
tank T-72
Moje vojenská služba nebyla špatná. Větší část z ní jsem strávil na civilní ubytovně. O to víc se mi nedobré chvíle zaryly do paměti. Jednou z nich je prosinec 1980.
více


1.12.2020 OSOBNOST: Poslední tvář roku 1968

Zbyněk Petráček
Počet žijících osobností spjatých s rokem 1968 se logicky snižuje. Ještě ne natolik, abychom se dostali do poměrů generace druhé světové války, kde se už zaznamenávají „poslední žijící“ – třeba parašutista či lidická žena.
více


28.11.2020 GLOSA: Trampoty pro boty

Josef Klapal1
Jsme na čtvrtém stupni PESa. Člověk se ale tak nějak nemůže ubránit dojmu, že některá opatření postrádají logiku a jiná jdou přímo proti ní. Tady je jedna konkrétní zkušenost.
více


27.11.2020 ŠKOLSTVÍ: K novele zákona o dětských skupinách

Radek Sárközi
Vláda chce přejmenovat dětské skupiny na jesle. Tento staronový název má pro část lidí nostalgický nádech minulých časů, jiné naopak odrazuje. Mnohem důležitější než změna označení je navrhované zpřísnění pravidel.
více


28.11.2020 PRÁVO: Dělali jen svou práci...

Tomáš Vodvářka
Po 31 letech od změny režimu se před soudem objevili dva příslušníci Státní bezpečnosti, kteří v roce 1982 měli na příkaz tehdejšího ministra vnitra ČSSR Obziny donutit k vystěhování mimo republiku několik jedinců, kteří podepsali Chartu 77.
více


27.11.2020 SPOLEČNOST: Hledání českých kořenů

chanuka
Když jsem se s Ráchel Alon Margalit setkala v Jeruzalémě poprvé, rozhovor se rychle stočil do Čech. Ačkoliv jsme seděly nad šálkem kávy v kavárně s pohledem na hradby Starého Města, myšlenkami jsme byly v Dobrušce, kde Ráchel absolvovala kurs češtiny.
více


27.11.2020 MIGRACE: „Nezletilí“ Afghánci

Tomáš Zdechovský
Letos zažila česká justice případ, který krásně ilustruje, jak nesmyslně dokáže zvláště progresivní levice reagovat na postup Policie ČR proti ilegálním migrantům. Předně u těch, kteří o sobě tvrdí, že jsou nezletilí, ale nemůžou a ani to nechtějí jakkoliv dokázat.
více


26.11.2020 SPOLEČNOST: Inteligentní a předvídavá média

Zdeněk Holásek
Udýchaný a nadšením z opojného množství publika a plného transparentního konta se zalykající svatý Mikuláš z MichPRD a jeho lidé, ale také hodně lidí v publiku již loni na Letné vědělo.
více


26.11.2020 PRÁVO: Nouzový stav je spíš ohrožující stav

Václav Vlk jr
Jednoznačně. Prodloužení, hladce prošlé Poslaneckou sněmovnou, vybízí k politologickým či snad ústavně právním úvahám, ale o nich to pro běžného občana nebude.
více


26.11.2020 EKOLOGIE: Šumava a Boubín

Petr Martan
„Zelené plíce“ je název nového filmu režisérů Karla Svobody a Lucie Čepcové, který měl premiéru 22. listopadu 2020 v České televizi. Diváci konečně viděli racionální pohled na kauzu Šumava a Boubín.
více


25.11.2020 MÉDIA: K dění kolem Rady České televize

Lubomír Stejskal
Vypadá to tak: že se jako bumerang vrací ozvěna takzvané televizní krize (v ČT) z přelomu let 2000/2001. Píšu takzvané, protože jsem ji od počátku vnímal jako rebelii, s níž jsem se neztotožnil.
více


26.11.2020 MÉDIA: Důležitá informace

Antonín Staněk
Starosta pražských Řeporyjí, pan Novotný, se velmi vulgárně zmínil o ministryni financí, paní Schillerové. Z hlediska obsahu nic zajímavého. Prostá frustrace nevyrovnaného jedince s exhibicionistickými sklony.
více


26.11.2020 SPOLEČNOST: Nečekaný obraz revoluce

Stanislav Ulčák
Ve stínu presidentských voleb v USA a někde klesajícího a jinde stoupajícího zamoření nás minula připomínka VŘSR - Velké říjnové socialistické revoluce. Sedmička už rudou barvou v kalendáři nezáří, a tak se není co divit, že se na tuto událost zapomíná.
více


27.11.2020 GLOSA: O dopisu čtenáři

Ondřej Neff
Už je to skoro pětadvacet let, co píšu šestkrát týdně úvodník do svého Neviditelného psa. Nepamatuju ale, abych měl tak prudkou nevlídnou reakci jako minulý pátek, kdy jsem se zmiňoval o mimořádné schůzi sněmovny a vyjádřil jsem svůj skálopevný názor.
více


25.11.2020 SPOLEČNOST: Představovali jsme si to jinak?

Stanislav Křeček
Nevím, nakolik nedávné slavnostní připomínání událostí v listopadu 1989 vedlo též k hlubšímu zamyšlení nad tím, jak jsme za těch jednatřicet let, které od té doby uplynuly, naložili s hesly, pod kterými jsme tehdy naplnili ulice a náměstí.
více


25.11.2020 SPOLEČNOST: Kdo se nechá naočkovat, nezlobí

Zbyněk Petráček
Znáte někoho, kdo očekává Den D, kdy svět oslaví vítězství nad epidemií? Asi těžko, lidé už většinou tuší, že virus SARS-CoV-2 bezpodmínečnou kapitulaci nepodepíše, takže nás čeká nějaká éra života s ním.
více


25.11.2020 POLEMIKA: Neřádi

Václav Němec
Pražský hrad
Má úvaha budiž brána jako příspěvek do diskuse na NP ke stati pana Vodvářky ze dne 20.11.2020 Řády a neřády(i).
více


25.11.2020 FEJETON: Přítomnost dřevníku

Ondřej Neff
S pohnutím jsem si minulý týden poslechl glosu kolegy Ivana Hoffmana. Vyprávěl v ní o svých patáliích s motorovou pilou a o svém utkání se stromem ořešákem. Ořešák nemám, motorovou pilu ano a mám k ní respekt.
více


24.11.2020 ÚVAHA: Historia magistra vitae

Ladislav Pecka
Historie, učitelka života. To mi napadlo při čtení článku pana Aleše Uhlíře o pohledech historiků na bitvu na Bílé hoře a o všem , co poté následovalo.
více


23.11.2020 SPOLEČNOST: Virtuální Listopad

Pavel Kopecký
Zase jedno slavné výročí za námi! Zaplať pánbůh, nebo Havel. Ze 17. listopadu se totiž už téměř vytratila zakládající tradice připomínky nacistických zločinů proti českému studentstvu a ona programově dominantní linie přechodu k větší svobodě se stává poněkud vyčpělou.
více


23.11.2020 FEJETON: Dopis od Skaláka

Petruška Šustrová
Nevím, kolik lidí ten dopis-vzkaz od Skaláka dostalo, jistě mnoho desítek, ale potěšil mě tolik, že ho musím ocitovat. Skalák je signatář Charty, člověk, který celý život pracoval a pracuje rukama a pořád se hlásí k undergroundu.
více


21.11.2020 GLOSA: K aktuálnímu rojení okolo ČT

Petr Štěpánek
Management České televize žádný souhlas Rady ČT k odkupu těch ostravských pozemků nepotřebuje. Správná otázka proto zní: Proč o něco takového generální ředitel žádal?
více


20.11.2020 PRAHA: Vyhrazené pruhy pro MHD, zdravý rozum vítězí

Michael Pánek
Zastupitelstvo hlavního města rozhodlo, že vyhrazené pruhy pro městskou hromadnou dopravu v Praze nebudou plošně a trvale zakázány pro ostatní vozidla. Mimo dopravní špičky, o víkendech, svátcích a v noci, tak jak to platilo dosud, jimi budou moci jezdit všichni.
více


20.11.2020 PRÁVO: Důkazů netřeba II.

Zdeněk Jemelik 1
Jak z harmonogramu, uvedeného v díle I, tak z dalších poznatků lze vyvodit, že popis skutku, uvedený ve znělce rozsudku, nemá vazbu na důkazy.
více


20.11.2020 GLOSA: Bůh a Marx

Ondřej Neff
Možná vám budou moje dnešní řádky nejdřív připadat hodně malicherné a komunální, ale nevypínejte rádio. Brzy se dostanu k dalekosáhlým, širokosáhlým a bystrozrakým závěrům.
více


20.11.2020 ESEJ: Volby v rozpolcené společnosti

Vlastimil Podracký
Univerzalistický aktivismus se snaží změnit poměry a naráží na lidový konzervatismus vzniklý z předešlého vývoje společnosti. Antagonistický charakter sporu vychází z nesmiřitelnosti a útočnosti aktivistů.
více