12.5.2021 | Svátek má Pankrác


12.5.2021 SPOLEČNOST: Do Prčice s novým normálem

Zbyněk Petráček
Turistický pochod Praha–Prčice je součástí české identity. Podobně jako záliba v houbaření, trampingu, chataření či chalupaření.
více


12.5.2021 PRÁVO: A máme jasno...

Lubomír Stejskal
Tři roky poté máme jasno a soudně potvrzeno: umělecká svoboda u nás je tak široká, že se do ní vejdou i ty nejsprostší urážky křesťanů. Nelze s tím ovšem nic dělat. Jen vzít to na vědomí jako realitu doby.
více


12.5.2021 GLOSA: Hej, osobo!

Ivo Valenta
Vždy jsem tvrdil, že je pouze otázkou času, kdy někdo s podobným nesmyslem přijde i u nás. A je to tady.
více


12.5.2021 SPOLEČNOST: Moravská národnost do sčítání? Nesmysl!

Václav Křepelka1
Bloger Vladimír Baar uveřejnil v Aktuálně.cz svůj příspěvek s názvem Co je Česko? Moravistické nesmysly a census. S autorem souzním a přikládám svůj podpůrný příspěvek, s jehož publikováním jsem poněkud otálel.
více


12.5.2021 HISTORIE: Když Ostravici vládli baroni

Petr Andrle
Každá obec má konec konců nějaká ta údobí světlá i černá. Krásnou beskydskou obec Ostravici to špatné potkalo hned na začátku.
více


11.5.2021 PRÁVO: Hry zpravodajských služeb, politici a média

Jiří Svoboda1
Statečná vlastenka, inteligentní politička dr. Milada Horáková a tři další obžalovaní byli ve vykonstruovaném politickém procesu odsouzeni a následně zavražděni.
více


11.5.2021 PRÁVO: Peníze nesmrdí, korupce kvete

Zdeněk Jemelik 1
Navazuji na článek kolegy - člena spolku Chamurappi - Oldřicha Heina Peníze nesmrdí (pecunia non olet), který vyšel před pár dny na několika serverech a je „zaparkovaný“ na spolkovém webu .
více


11.5.2021 MÉDIA: Potrhlé televizní kádrování

Ladislav Jakl 1
Současné dění kolem České televize lze popsat jednoduchými slovy. Síly a zájmové skupiny, které onu instituci monopolně drží po celé věky jako svou hračku, jsou zvyklé vyhrávat pouze deset nula.
více


11.5.2021 SPOLEČNOST: Stručně o "manželství pro všechny"

Luboš Zálom1
Poslanecká sněmovna dala šanci uzákonění manželství pro stejnopohlavní páry. Co k tomu vlastně napsat?
více


11.5.2021 GLOSA: Tak „to“ zase nakrmte

Kateřina Sukačová
koronavirus
Myslela jsem si, že tahle vláda už mě nemůže ničím překvapit. Ale jak jsem mohla pochybovat, že by ještě nevytáhli nějakého králíka z klobouku. Oni mají pánové a dámy v současné vládě opravdový talent na vymýšlení nejrůznějších překvapení pro občany a také na to zvorat, na co sáhnou.
více


11.5.2021 FEJETON: Před sezónou

neff
Minulý týden jsem zkouknul francouzský film s nevyslovitelným názvem – držte mi palec, abych to řekl – Rozprostři křídla, to je šílené, rozprostři křídla… Francouzsky se jmenuje Donne-moi les ailes a to je o hodně schůdnější.
více


10.5.2021 SPOLEČNOST: Nastoupí generace sebevědomých polovzdělanců?

Jan Kubalčík
Dost nevěřícně jsem si přečetl stížnosti na náročnost testu z matematiky, který byl předložen uchazečům o středoškolská studia v pondělí 3. května t.r. (Jiří Mach: Deváťáci u příjimaček tvrdě narazili, Novinky.cz, 5. května 2021).
více


10.5.2021 BRNO: Město hází podnikatelům klacky pod nohy

Jan Ziegler
Smutné navíc je, že se to děje v této těžké covidové době. Své o tom vědí nájemci známé brněnské restaurace Muzejka. Zatímco jiná města podnikatele podporují, o Brně to bohužel říci nelze.
více


10.5.2021 ÚVAHA: Módní okénko

Karpenková-chalupa
Už je to tak. Někteří módní návrháři nemají rádi ženy a podle toho to na ulici občas vypadá. Ke konci minulého století to byly tak zvané kalhotové sukně. Děs. Hlavně zezadu.
více


10.5.2021 FEJETON: Hospodské plky

Petruška Šustrová
Snad se mi ještě nestalo, že mě politika skutečně přivedla do rozpaků. Rozladit nebo naštvat, to umí, někdy i potěšit. Ale přivést do rozpaků? Až teď.
více


8.5.2021 SPOLEČNOST: Klimaaktivisté přecházejí na efektivnější formu vydírání.

Kateřina Lhotská
Po řadu let narušují klimaaktivisté běžný chod firem blokádami jejich provozu. Nyní však mění taktiku. Slézají z komínů a rypadel, kde museli čelit větru a dešti, a z tepla kanceláří se snaží nechat firmy finančně „vyhladovět“.
více


8.5.2021 HISTORIE: Zapomenuté osvobození

František Novotný
Opět tu máme výročí ukončení druhé světové války v Evropě, opět se objeví různost názorů, komu vlastně máme být za osvobození vděční, jedni budou klást věnce k památníkům rudoarmějců, druzí budou v Plzni.
více


7.5.2021 SPOLEČNOST: Konzervativec a homosexuální svatby

Jan Fingerland
Debatu o národní bezpečnosti náhle vystřídal zapálený spor o sňatky osob stejného pohlaví. A stalo se tak už vyzkoušeným způsobem.
více


7.5.2021 ÚVAHA: Nouzové stavy už natrvalo?

Václav Klaus1
Nedávno jsem při jedné on-line diskusi řekl, že jsme potichu, bez fanfár a bez výslovného uvědomění si toho, vstoupili do nové fáze koronavirové éry.
více


7.5.2021 PRÁVO: Podporoval jsem obhajobu zločince

Zdeněk Jemelik 1
V zahajovací den prvního třídenního květnového bloku hlavního líčení ve „velké daňové kauze“ Krajského soudu v Brně se účastníci určitě nenudili. Dověděli se, že se nedostaví předvolaný svědek Jan Vaculík.
více


7.5.2021 FEJETON: Nespavost

Zdeněk Roller
Když člověka ve dvě v noci probudí úporná bolest hlavy, dostaví se zoufalé filosofování a doslova existenciální dilema, jestli vůbec takový život je k žití.
více


7.5.2021 SPOLEČNOST: Proč jsem očkovanec

Dan Drápal
Jsem už několik týdnů očkovanec. A některým z přátel jsem slíbil, že vysvětlím, proč jsem se nechal očkovat a proč jsem nedbal na varování mnohých.
více


6.5.2021 SOSP: První krůčky

Marian Kechlibar
Milí čtenáři, někteří z vás se dotazují, k čemu vlastně vznikla Společnost pro obranu svobody projevu, jaké budou její cíle a podobně. Je zajímavé, že spektrum komentářů přitom sahá od „řešíte pseudoproblém“ až po „všechno je ztraceno, děláte marnou práci“.
více


6.5.2021 GLOSA: K holiči pod fiktivním jménem?

Ivo Valenta
Ministr zdravotnictví Arenberger totiž podle nich protiprávně nařídil evidenci zákazníků ze strany holičů, kadeřníků a dalších služeb pro potřeby hygieny.
více


6.5.2021 MÉDIA: Jak Kroupa nabil Kremlu

Jan Bartoň
Investigativní reportér Janek Kroupa se opět proslavil, nejen svými Božími mlýny. Přišel s tím, že Jan Hamáček chtěl kauzu Vrbětice vyměnit s Ruskem za Sputnik V a setkání Biden-Putin v Praze.
více


6.5.2021 SPOLEČNOST: Kapitalismus u konce?

Markéta Šichtařová 5
V poslední době už prakticky není poptávka po racionálních argumentech. Naopak stoupá poptávka po dojmologii. Můžeme to říct i tak, že v celých dějinách proti sobě vždy stál rozum a víra, argumenty a pocity.
více


6.5.2021 FEJETON: Placený obsah

neff
Vždycky jsem tvrdil, že internet má dvě prokletí, jednak že je anonymní, jednak že je zadarmo. Jako každé kategorické tvrzení má i toto svoje ale. Internet, míním tím vaši identitu na síti, není zcela anonymní.
více


5.5.2021 SPOLEČNOST: Paradox dneška

Petr Martan
Také letos si připomínáme květnové osvobození českého území Československa od německé okupace. Státy, které byly kdysi sovětskou armádou osvobozeny, se tak nyní staly nepřátelskými.
více


5.5.2021 HISTORIE: Zakázaný Bůh. Poznámka k neřečenému

Dominik Duka
Můj současný příspěvek je určitou reakcí na nedávné tři díly seriálu Zakázaný Bůh. První díl se týká 50. let, kde vystupuje jako hlavní protagonista Josef Plojhar.
více


5.5.2021 PRÁVO: Proč je RRTV drahá

Pavel Foltán
Tahle glosa je především informací pro širokou veřejnost. A jde v ní hlavně o zájmy právě té veřejnosti – čili o zájmy občanů, voličů a daňových poplatníků. A proto je nutné, aby veřejnost i o tom byla informována touto cestou.
více


5.5.2021 SPOLEČNOST: Napsal by Čapek Bílou chřipku?

Zbyněk Petráček
Počet zemřelých na covid se blíží třiceti tisícům a státní rozpočet se po uzávěrách propadá do stamiliardového schodku. Ty dvě informace spolu souvisí. Ale v boji na názorové barikádě se obě strany soustředí jen na jednu z nich.
více


4.5.2021 MÉDIA: Politika v době internetové komunikace

Karel Hvížďala
Johannes Gutenberg vynálezem knihtisku sebral monopol církevní kazatelně, rozhlas vytvořil masovou demokracii a televize umožnila vítězství Johna F. Kennedyho nad Richardem Nixonem.
více


4.5.2021 SPOLEČNOST: Komunista Zápotocký by neměl být nikde čestným občanem

Jan Ziegler
Zastupitelé Českých Budějovic rozhodnou 10. května o tom, zda bude Antonínu Zápotockému odebráno čestné občanství jihočeské metropole. Věřím, že se tak stane. Tento člověk byl totiž těžkým zločincem.
více


3.5.2021 SPOLEČNOST: Homosexuální manželství ve sněmovně

Pavel Mareš
Poslankyně Šlechtová by se jednou ráda vdala, a ne registrovala, zaznělo z jejích úst v Poslanecké sněmovně 29. dubna při projednávání návrhu na uzákonění homosexuálního manželství.
více


4.5.2021 FEJETON: Vražda na dvorku

neff
Třicátý duben připadl letos na pátek. Už podruhé jsme přišli o oblíbenou podívanou či veselici, přišli jsme o pálení čarodějnic.
více


4.5.2021 SPOLEČNOST: Připomeneme si 240 let od zrušení nevolnictví?

Ivo Cerman
Americká média nás nutí věřit, že nesvobodní byli jen černošští otroci. Naše média nám naši minulost nepřipomínají, přitom i marxismus leccos o nevolnictví tajil...
více