22.9.2021 | Svátek má Darina


22.9.2021 PRÁVO: Dvojí lež o právu na potrat

Pavel Mareš
Nedávno zpřísněný texaský zákon o potratech oživil v USA letité spory mezi zastánci „pro-life“ a „pro-choice“.
více


22.9.2021 FEJETON: Pepa s lopatou

neff
Sarkasticky laděný otevřený dopis inženýra Miloše Zemana pražskému primátoru Zdeňku Hřibovi upozornil na katastrofální situaci v hlavním městě.
více


20.9.2021 SPOLEČNOST: Zrušme všechna omezení, už žádný lockdown!

Luboš Smrčka 1
I když rostou počty nakažených covidem, nemocnice mají málo případů a úmrtí jsou (bohudíky!) sporadická. Nicméně občas se objeví varovné hlasy o další vlně nemoci a s nimi nutně i úvahy o nových restrikcích.
více


21.9.2021 SPOLEČNOST: Konečně jim to vyšlo!

Jan Svoboda
Míním tím vyvolání strachu. Jsem postarší, už jsem toho dost zažil, a mám tudíž hodně zkušeností ke srovnávání. Tak tedy – když začalo koronavirové šílenství ve sdělovacích prostředcích, mávnul jsem nad tím rukou.
více


21.9.2021 GLOSA: Jom kipur v Hagenu

Zbyněk Petráček
Všimli jste si, že ve čtvrtek byl nejvýznamnější židovský svátek Jom kipur? Spíše asi ne. Nebyl k tomu žádný zvláštní důvod.
více


20.9.2021 FEJETON: Otevřený dopis Čechovi

Pavel Bouda
Říp
Sice nemohu říci, že to platí o všech, ale zapomnětlivost se u nás už tak rozmohla, že pomalu začíná měnit celý rod. Tvá dcera Libuše Tě jistě zpravila o svých nejtěžších chvílích na knížecím stolci. Jsem nucen s politováním konstatovat, že dnes je každý druhý z Čechů Chrudoš a úměrně tomu máme i...
více


21.9.2021 FEJETON: Cena nedoceněných

Tomáš Procházka
Jak všichni víme, doba je zlá - ostatně, jiná snad ani být nemůže a taky nikdy nebyla. To jí ale nestačí, je taky zatraceně hektická - a když ji to popadne, chová se jak vymknutá z kloubů.
více


20.9.2021 MÉDIA: Někteří novináři volají po návratu 50. let

Vladimír Wagner,
Po upozornění kolegy jsem si přečetl článek novinářů Tomáše Klézla a Lukáše Valáška. A upřímně řečeno jsem byl zděšen. To, co v něm autoři rozvíjejí hlavně ve vztahu k Františku Hezoučkému se začíná blížit článkům a metodám z doby, na kterou nerad vzpomínám.
více


18.9.2021 PRÁVO: Hon na hyeny

Zdeněk Jemelik 1
V článku O jedné nepřesné zprávě ČTK z 14.srpna 2021 jsem komentoval zprávu ČTK z jednoho dílčího jednání zlínské pobočky Krajského soudu Brno, aniž bych řádně vysvětlil, o co se v procesu jedná. Není to ostatně zřejmé ani ze zmíněné zprávy ČTK. Proto se k příběhu vracím.
více


18.9.2021 GLOSA: Kdy bude „po válce“?

Zbyněk Petráček
Je tomu rok a půl, co do Česka dorazil covid. V polovině března 2020 byla vyhlášena uzávěra a od té doby se pohybujeme na houpačce. Zažíváme chvíle, kdy se zdá, že už jsme za vodou (červen 2020, červen 2021), a pak zase recidivy (září 2020, září 2021).
více


17.9.2021 HISTORIE: 70 let Vlaku svobody

Tomáš Vodvářka
Dne 11. září 1951 projel přes česko-německou hranici vlak č. 365, který vyvezl ze střežené republiky 111 pasažérů, z nichž 35 již zůstalo v Německu. Komunistická moc obehnala zemi ostnatým drátem, a proto musel být každý pokus originální a pro vládnoucí moc nečekaný
více


17.9.2021 KNIHA: Věčná vzpoura v srdci konzervativce

Radka Johnová
Radka Johnová
Dnes jsme Západ my, střední Evropa, říká Alexander Tomský, filosof, nakladatel, politický komentátor a překladatel, při představování své knihy Věčná vzpoura v srdci konzervativce a myslí tím hodnoty, ke kterým jsme vzhlíželi v dobách komunistické totality.
více


16.9.2021 GLOSA: Homosexuální manželství? Homželství!

Pavel Mareš
Úsilí homosexuálů získat stejná práva, jako mají manželé, je vcelku pochopitelné, jdou na to však po mém soudu docela špatně, když pro svůj svazek vymáhají status manželství.
více


16.9.2021 FEJETON: Otevřený dopis Porschemu

Pavel Bouda
Wartburg
Dodnes si pamatuji svoje první auto, byl to kabriolet na setrvačník. Netrvalo dlouho a podlehl jsem vášni každého konstruktéra. Prostě jsem ho rozebral. Svůj vztah k Vám jsem pak ještě posílil hlavně díky učitelce, ke které jsem chodil jako mnozí další na hodiny klavíru. Všem nám říkala Ferdinande.
více


16.9.2021 GLOSA: Kdy budeme Západ

neff
Před očima mám plakát z doby těsně po převratu. Symbolicky vyjadřoval naši snahu „zpět na Západ“. Ten Západ, to byla jakási pevnina vysoko nad naší úrovní a na ni vedl žebřík a bylo na nás, abychom se po žebříku dostali nahoru.
více


16.9.2021 GLOSA: O bramborové nati

Zbyněk Petráček
Stárnoucí pražský specialista přijme po rozchodu se ženou, která zůstala v zahraničí, místo obvodního lékaře ve venkovském zdravotním středisku, kde chce opět najít klid a duševní rovnováhu.
více


15.9.2021 ÚVAHA: Padající hvězda, náš vzor!

Stanislav Ulčák
Letos v srpnu jsme jako každý rok pozorovali a zkoušeli vyfotit Perseidy a jako každý rok to bylo tak, že hvězdy padaly všude, jen nad naším stanovištěm (tentokrát na Soláni) padaly sporadicky, anebo mimo záběr.
více


15.9.2021 HISTORIE: Parsifal je stále jakoby zapomenut

Petr Andrle
Je to kouzlo nechtěného. Ale když poslouchám každé nedělní ráno před mší čtyři nové zvony našeho kostela sv. Jana Nepomuckého, které hrají melodii z Wagnerovy opery Parsifal, musím si pokaždé vzpomenout na Vladimíra Žikeše a na Rudolfa Seiferta. A na stovky jejich přátel a pomocníků. A na Bumbálku.
více


16.9.2021 ÚVAHA: Nepodceňujme je!

Karpenková-chalupa
Myslím naše ratolesti, nikoli politiky. Když se našemu synovi přiblížily desáté narozeniny, řekli jsme mu, aby si na jejich oslavu pozval kamarády. Stáli jsme toho odpoledne před školou a čekali, až se hoši sejdou.
více


14.9.2021 KORONAVIRUS: Nejvíce hospitalizovaných s covidem?

Jan Bartoň
O tom, že média záměrně a systematicky straší českou veřejnost (v zájmu koho vlastně?) svědčí další titulky ke covidu. Podle ČTK máme nejvíce hospitalizovaných za poslední tři měsíce.
více


15.9.2021 FEJETON: Spiklenecké teorie

neff
Už je nás asi málo, kdo jsme pamětníci a dosud jsme se nevyjádřili k tomu, kde je zastihly události z 11. září 2001. Já tenkrát seděl – kde jinde – u počítače, když tu najednou zazvonil telefon.
více


15.9.2021 KORONAVIRUS: Nekončící diktatura

Martin Mařák
Vynikající pracovní nasazení Evropské komise vedené skvělou předsedkyní Ursulou von der Layen přineslo slíbené výsledky, úžasná matička národů EU dobrotivá je natolik přehlcená vakcínami proti chřipce.
více


15.9.2021 MÉDIA: ČT manipulativně o atentátech v Paříži

Robert Troška
Česká televize referuje již delší dobu odlišným způsobem o atentátech z rukou islámských radikálů oproti pachatelům pocházejících z řad původních obyvatel Evropy. Naposledy byl tento rozdíl vidět i slyšet na ČT v pořadu Události, komentáře.
více


13.9.2021 SPOLEČNOST: Směrnice o času pod vlivem času

Tomáš Procházka
Vláda bude dnes (v pondělí) projednávat případné změny ve střídání letního a zimního času v následujících pěti letech. Nakonec neúspěšná krasojízda Evropské Unie za tímto právním direktivem se počala odvíjet už už před čtyřmi lety.
více


14.9.2021 FEJETON: Otevřený dopis Haškovi

Pavel Bouda
lipnice
Velectěný Jaroslave, už je to drahně let, co jsem byl za Vámi v Lipnici. Pamatujete? Staré mocnářství už mělo na kahánku a já se u Vás seznámil s Havlem. Tenkrát se tam v Podhradí pilo jen pivo z lahví, protože Vašek jiné nechtěl.
více


13.9.2021 GLOSA: Odborné vzdělání výhodou

Vladimír Simanov
V létě letošního roku vypsaly Lesy České republiky, s. p. výběrové řízení na ředitele Oblastního ředitelství severní Morava v Ostravě. Je to vysoká odborná pozice, proto mě zajímalo, jaké požadavky na uchazeče mají. A v kvalifikačních požadavcích jsem četl pozoruhodnou podmínku, která ve mně...
více


13.9.2021 FEJETON: V Terezíně

Petruška Šustrová
Památník Terezín mě laskavě pozval na Terezínskou tryznu, které jsem se ještě nikdy nezúčastnila. Samozřejmě mě to moc potěšilo a cítila jsem se poctěná, jak taky ne. A byla jsem zvědavá a těšila jsem se.
více


11.9.2021 SPOLEČNOST: Rychetského chucpe

Kateřina Lhotská
Občas mne zvedne ze židle nějaký nehorázný výrok. Jako třeba když na tryzně na památku zavražděných Židů přirovnal předseda Ústavního soudu jejich tragický osud k osudu migrantů utonulých na cestě do Evropy.
více


11.9.2021 VZPOMÍNKA: Příručka pro cestovatele časem 2.

Zdeněk Roller
Tesilové obleky jsou zapomenuty, podnikatelé - tedy spíše „podnikatelé“ - nosí jednotné oblečení. Začneme odspodu. Černé mokasíny a v nich bílé ponožky.
více


11.9.2021 SPOLEČNOST: Lekce demokracie kardinála Duky

krucifix kříž
Neustále mluvíme o demokracii. Slovo, které nám slouží jako štít, ale také jako kopí. Poslední dobou se však ukazuje, že nám slouží i jako potvrzení pro naše myšlenky a zájmy v určité skupině proti skupině jiné.
více


11.9.2021 PRÁVO: K jedné důchodové nespravedlnosti

Petr Kolman
Jedním z velkých dlouhodobých celospolečenských témat je chybějící důchodová reforma. Popravdě řečeno moc reálných řešení není – buď ještě zvýšit věk odchodu do penze, nebo přistoupit k navýšení sazby pojistného na sociální (resp. důchodové) pojištění), ani jedno není populární, takže se do toho...
více


10.9.2021 SPOLEČNOST: Šílenství klimatistů

Zdeněk Lanz
V souvislosti s nepříjemným a pro mnohé lidi jistě i nebezpečným virovým onemocněním chřipkového typu jsme z oficiálních míst i z mnoha médií místo snahy o zklidnění situace spíše strašeni, což našemu zdraví jistě nepřispívá.
více


9.9.2021 OSOBNOST: Pavel Tigrid – šlechtic ducha i činů

Tomáš Vodvářka
Narodil se 27. října 1917 v Praze v židovské rodině jako Pavel Schönfeld. Svůj pseudonym Tigrid převzal dle jména řeky v Persii jako vzpomínku na hodiny zeměpisu a historie v základní škole. Po rozvodu rodičů byl dán do péče otci, byl však vychováván spíše babičkami a tetami.
více


9.9.2021 FEJETON: Tituly na export

Tomáš Procházka
Přijmeme uklízečku na úklid prestižního hotelového komplexu. Požadujeme adaptabilitu, asertivitu, kreativitu, flexibilitu a schopnost učit se novým věcem.
více


9.9.2021 PRÁVO: Zóny, zmatky, nedůvěra

Stanislav Křeček
O nálezu Ústavního soudu, kterým byla zrušena část zákona o pomoci v hmotné nouzi, umožňující obcím vyhlásit část obce, ve které se nebude vyplácet doplatek na bydlení, jsem řekl, že to je opožděná spravedlnost. Je-li spravedlnost opožděná, je také ovšem poloviční.
více


9.9.2021 ÚVAHA: O tempora, o mores

Ladislav Jakl 1
Náš svět se mění. Jsme svědky nástupu zdivočelého progresivismu a před našima očima probíhající likvidace osvědčených společenských struktur, ctností a individuálních svobod.
více