28.9.2020 | Den české státnosti


28.9.2020 SPOLEČNOST: Začala doba infekční?

Vratislav Hlubuček1
V průběhu dvacátého století se lidstvo díky objevu antibiotik celkem dobře vypořádalo s infekčními chorobami působenými bakteriemi. Také s virovými chorobami dosáhlo díky masivnímu očkování významného úspěchu.
více


28.9.2020 KNIHA: Slepé skvrny

Tomáš Vodvářka
Občas se objeví na pultech kniha, která by měla být příručkou nejen pro politiky, ale i pro lidi, kteří chtějí a umějí přemýšlet. Kniha s výše uvedeným názvem od Daniela Prokopa mezi ně jistě patří.
více


28.9.2020 SPOLEČNOST: Nová doba koronavirová

Radek Benýšek
koronavirus
V dnešní vysoce turbulentní době je ošidné cokoli psát. Protože za těch pár dní, které uplynou od napsání textu do jeho zveřejnění, může být leccos jinak.
více


28.9.2020 JUSTICE: Bossing na státním zastupitelství trvající 33,3 let

Václav Vlk Jr.
Jak komentovat události týkající se nalézání práva a zásadních právních rozhodnutí, když se stále nabízí poznámky k jednání reprezentantů právnických profesí?
více


28.9.2020 FEJETON: Covidová hodina

Petruška Šustrová
Řekla bych, že jsem pro kalamitní situaci, do níž nás všechny koronavirová pandemie uvrhla, v docela dobré situaci: nechodím do práce, a protože práce mám poměrně dost, stejně většinou sedím doma u počítače.
více


26.9.2020 GLOSA: Přituhuje, přituhuje

Pavel Mareš
Posledně jsem tu patrně rozčilil svou necitelností provozovatele i návštěvníky nočních klubů a barů, když jsem položil provokativní otázku, kdo vlastně ty noční podniky potřebuje.
více


28.9.2020 POLITIKA: Poptávka a odpovědnost

Karel Hvížďala
Premiérova zmínka o vyhovění poptávce v souvislosti se zrušením nošení roušek poukazuje na podstatnou chybu, a sice na nepochopení odpovědnosti.
více


26.9.2020 MROŽOVINY: Jedno české potýkání s komunismem (4)

František Novotný
Než budu pokračovat líčením dalšího levelu komunistického Matrixu, jímž bylo studium na střední škole koncem 50. let, chci se zastavit u komentářů k předchozí části. Někdo napsal, že jsem minulým režimem procházel jako nůž máslem a že na střední školu jsem se dostal protekcí.
více


26.9.2020 KORONAVIRUS: Jsme zacykleni

Václav Klaus1
Covidová hysterie kulminuje. Slova „covid“ a „koronavirus“ opět dominují mediálnímu zpravodajství. Není to však žádná druhá vlna nemoci (neboť ta vlny nemá), je to druhá vlna poplašných zpráv, která byla alarmisty dlouho dopředu avizovaná. Je covid-19 pouhou nemocí, nebo instrumentem k přeměně...
více


25.9.2020 JUSTICE: Nesnesitelná lehkost korupce

David Pukl
David Pukl
Hrdinové Kunderova románu spolu mluví a rozumí si, jen se nechápou a nakonec předčasně umírají. Obdobně to platí pro českou justici: soudci vědí (mají to černé na bílém), že soudní systém je nemocný, ale raději budou předstírat, že tomu tak není, a to tak dlouho, až to skončí tragicky.
více


25.9.2020 SPOLEČNOST: Kolonizátor Jan Novák

Ondřej Neff
Mírné zaševelení údivu vyvolal manifest sestavený „skupinou vysokoškolských studentů a pedagogů“ vyzývající k dekolonizaci našeho myšlení. Manifest zveřejnil v plném znění server A2larm.
více


26.9.2020 BIG BEN: Chvála pomalosti

Benjamin Kuras
Stojí nám to za připomenutí v dnešní krizi, která tak drasticky zastavila naši dosavadní zaběhnutou kulturu spěchu souvisejícího se zbožňováním iluze nekonečného pokroku a trvalého udržitelného růstu.
více


25.9.2020 ŠKOLSTVÍ: My, žáci školou povinní…

Petr Andrle
Nedávno se mi svěřil jeden dobrý známý, že je zcela konsternován ze stavu našeho vysokého školství. Dal jsem k lepšímu i naše základní a střední školství. Tak jsme si chvíli notovali.
více


25.9.2020 HISTORIE: Živelné pohromy na dolní Střele

Martin Regner
V květnu roku 1872 přišla do středních a západních Čech průtrž mračen a následně povodeň. Velká voda se nevyhnula ani Střele. Na horním toku větší škody nenatropila a města Toužim, Žlutice a Chýše zůstávala v klidu. Řeka se zbarvila do hněda a zaplavila břehy přijatelně.
více


26.9.2020 SPOLEČNOST: O těch fake-news a o jejich významu

Zdeněk Roller
„Nebojte, až bude nejhůř, čeká v Blaníku vojsko a to nás zachrání!“ „Židi dělají macesy z dětské krve, to přece každý ví.“ „V Sovětském svazu se dělníci a rolníci mají díky Stalinovi dobře.“ „Tuhle se nějakým dětem zjevila Panenka Maria.“
více


24.9.2020 KORONAVIRUS: Falešný poplach

Alexander Tomský (2)
Pod názvem „Koronavirus - falešný poplach“ právě vyšla kniha Petra Holuba, jednoho z nejserióznějších českých novinářů a komentátorů, který přepečlivě sleduje vývoj pandemie korunního viru po celém světě.
více


24.9.2020 FEJETON: Čerstvá zkušenost

Ondřej Neff
Měl jsem drobnou patálii s autem, zasekávala se mi páka řadiče automatické převodovky. Odjel jsem s tím do servisu a tam mi závadu ochotně na počkání odstranili. Dokonce nechtěli žádné peníze.
více


23.9.2020 SPOLEČNOST: O rouškách a zodpovědnosti

Radek Benýšek
rouška 1
Po opětovném vládním příkazu nošení roušek (tentokrát jen ve vnitřních prostorách) se vyrojily hlasy, že prý nosit roušku je zodpovědné a že ti, co to odmítají, nedělají či i jen šidí (přičemž za šizení je, tady ale logicky, považováno i zakrývaní jen úst, ale nikoli nosu), jsou nezodpovědní,...
více


23.9.2020 PRÁVO: Neuvěřitelný příběh

Tomáš Zdechovský
Čím víc se zabývám různými rozsudky českých soudů, tím víc ztrácím iluze o tom, že budou rozhodovat správně a spravedlivě. Dělají neuvěřitelné chyby. Např. jsem si myslel, že zajistí, aby neslyšící rozuměl procesu. Nezajistily...
více


22.9.2020 MÉDIA: ČT straší s virem...

Jan Bartoň
Mediokracie v plné síle – tak bych zhodnotil nedělní Události na ČT. Samozřejmě dominoval „covid“ a vše, co se kolem něj děje. Vypadá to doslova na „třetí světovou válku“.
více


22.9.2020 INTERNET: Zločin za bílého dne

Ondřej Neff
Připadám si ne moc chytře, když se tu chystám vyzývat někoho, aby něco zveřejňovaného zatrhnul. Je to týden, co jsem podepsal petici Zastavme nové formy cenzury, a teď tu po cenzurním zásahu budu volat.
více


22.9.2020 SPOLEČNOST: Vláda starců v době koronaviru

Michal Morte
Vždy, když v době koronaviru křižuji plzeňské náměstí Republiky s katedrálou sv. Bartoloměje, vzpomenu si na husitské kněze, kteří tak věřili v příchod Krista na zemi, že někdy na začátku roku 1420 sezvali věřící do Plzně (toto město mělo být mezi vyvolenými), aby s nimi strávili společně ten...
více


23.9.2020 SPOLEČNOST: Začátek 21. století a Terra incognita

Karel Hvížďala
Slovy Terra incognita se dříve na mapách označovala neznámá území, o kterých člověk netušil, co ho tam může potkat a kterých se obával. Čím dál častěji slýchávám a i se sám přistihuji při tom, že mám obavy z neznámé budoucnost. Dnes by bylo možné nápisem Terra incognita popsat celý globus.
více


22.9.2020 GLOSA: Zpěv a křik

koronavirus
V březnu 2020 se v USA – Washington – sešlo 61 zpěváků a 2,5 hodiny společně zpívali, cvičili sborový zpěv. Od zřejmě jediného infekčního zpěváka se nakazilo covidem dalších 33 účastníků jistě a dalších 20 pravděpodobně. Dva z nich pak zemřeli (viz).
více


22.9.2020 BIG BEN: Rozladěná libida

Benjamin Kuras
Taky jim můžete říkat “asymetrická“, chcete-li, aby to znělo víc vědecky než umělecky. Chcete-li to raději umělecky, říkejte tomu „jednostranně neukojený chtíč“. Libidová sladěnost či symetrie panuje tehdy, když to oba chcete stejně často.
více


21.9.2020 MÉDIA: Novičok znovu „udeřil“

Zdeněk Lanz
Okurkové sezóna letos opravdu není ani náhodou. Šíří se druhá vlna koronaviru, o jejíž závažnosti se vzhledem k protichůdným vyjádřením nejrůznějších odborníků v médiích a chaotickému zavádění vládních opatření můžeme jen dohadovat.
více


21.9.2020 GLOSA: Kdo potřebuje noční kluby?

Pavel Mareš
Majitelé nočních klubů pláčou. Nové opatření proti šíření koronaviru jim nařizuje od půlnoci do šesté hodiny ranní zavřít. Přijdou o tržby od nočních návštěvníků a jejich živnost takovou ránu sotva přežije. Většinu klubů, možná úplně všechny to zlikviduje.
více


21.9.2020 PRÁVO: Zaplať svou libru masa…

Marian Kechlibar
Milí čtenáři, tak už jsem zpátky z dovolené, ani jsem nestihl napsat další části cestopisu. Petice Stop cenzuře se pěkně rozběhla a už máme od veřejnosti tolik zpětné vazby, že se jí musíme pozvolna prokousávat.
více


21.9.2020 FEJETON: Nápisy na zdi

Petruška Šustrová
Když jsem byla malá – ale ještě i před pár lety – měla slova „psát na zeď“ jen jeden význam: „zdi“ na webu ani internet neexistovaly, takže aby si člověk takový nápis na zdi mohl přečíst, musel jít kolem. Vždy před Vánocemi se mi vybaví vzpomínka na jeden z dětství: několik domů od nás někdo...
více


24.9.2020 ESEJ: Proč demokracie ve Střední Evropě nefunguje

Jan Urban
Střední Evropa – definovaná pro tento výklad jako východní část dnešního Německa, Polsko, Česko, Slovensko a Maďarsko – se i v dnešní historicky nejvlídnější mírové době zásadně odlišuje od evropského Západu. Není to nic nového.
více


21.9.2020 EKOLOGIE: Nová krajina

jezero Most
V sobotu 13. září se veřejnosti otevřelo jezero Most. Je to jezero lidmi vytvořené. Vzniklo na místě bývalého hnědouhelného lomu Ležáky, který zase vznikl na místě bývalého starého Mostu. Jo, časy se mění.
více


19.9.2020 PRÁVO: Divoký týden s karanténou

Václav Vlk Jr.
Hledat ty největší špeky minulého týdne je spíše obrácená práce, člověk musí vyřazovat to, co se do krámu nehodí. Covidové vyhlášky se vnucují hned, ale vydržme. Tento týden si dovolím nabídnout všem pořadatelům právnických soutěží několik speciálních kategorií.
více


19.9.2020 MÉDIA: Rozkaz zněl jasně. Natřít kardinála na hnědo

Dominik Duka
Chtěl bych na stránkách svého blogu vyjádřit kratičkou poznámku, snad povzdech, nejenom nad přístupem některých redakčních kolegů serveru Aktuálně.cz, ale obecně i nad stavem české novinařiny vůbec.
více


19.9.2020 SPOLEČNOST: Nenosit roušku je jako neplatit daně

Kateřina Lhotská
Tak o sobě zase dala pořádně vědět koronamrška. Je otázkou, zda se jedná o onu avizovanou „druhou vlnu“, nebo ne. Ono je ale vlastně jedno, pod jakým pořadovým číslem na nás cení zuby. Na podstatě to totiž nic moc nemění.
více


18.9.2020 ESEJ: Zabít hydru

Ivana Burešová Marková
Západ je v troskách. V krajině se usídlila hydra o mnoha hlavách. Jedna hlava LGBT, druhá jako klimahysterie, třetí je multikulturalismem, čtvrtá antirasismem a na těle hydry rostou hlavy další... Zahubí hydra nás, nebo my ji?
více


18.9.2020 SPOLEČNOST: Tahle země není pro Japonce

Josef Mlejnek jr.
Premiérovu otloukánkovi Adamu Vojtěchovi daly dějiny rychle za pravdu. Měli jsme se držet jím nedávno ohlášených nařízení, za která ho jeho nadřízený „propleskl“ a oznámil národu zmírnění ve jménu „zdravého rozumu“.
více