29.1.2020 | Svátek má Zdislava


29.1.2020 PRAHA: Panna Marie, Hus, Gabčík, Kubiš a Heydrich

Petr Bařinka
Blahoslavená Panna Maria 2
Co mají postavy zmíněné v titulku společného? To nám v tomto článku velmi neotřele osvětlil pan Lubomír Stejskal: „Nelze vedle sebe postavit sochu Davida Ben Guriona a Adolfa Eichmanna. Nebo Gabčíka s Kubišem a Heydricha.“
více


29.1.2020 SPOLEČNOST: Auschwitz i v naší historii

Zbyněk Petráček
V pondělí byl Mezinárodní den památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. Státníci vyslovili výzvy typu „už nikdy více“, upozornili na nárůst antisemitismu a odsoudili nenávist.
více


29.1.2020 FEJETON: Nepřítel před branami

Ondřej Neff
Vrátila se kamarádka, byla s rodinou na daleké cestě po Dálném východě. Měl starosti. Po návratu dcerka lehla s devětatřicítkami horečky. „Celou cestu ze Singapuru za námi kýchala Číňanka,“ vyprávěla o zážitku z letadla.
více


28.1.2020 PRÁVO: Znásilnění ve Švýcarsku

Radim Uzel
Představte si, že byste v roli soudce měli vyřešit následující případ: V sobotu večer si vyjede muž s ženou na výlet a na závěr prožitého dne se večer společně ubytují v hotelu. Brzo ráno spolu pak skončí v posteli, kde se muž dožaduje pohlavního styku.
více


28.1.2020 GLOSA: Do druhé stovky

Ondřej Neff
Sleduju to jako docela napínavé sportovní utkání. Vrátí se mariánský sloup na Staroměstské náměstí, nebo nevrátí? Je to pomník na oslavu vítězství nad Švédy v roce 1648. Vyprávěl mi o tom dědeček.
více


28.1.2020 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 544

Jan Čech
Nejsem psycholog ani sexuolog. Nevydávám se za znalce lidské duše. Je mi jasné, že v sedmdesáti už zůstanu u letadel. A tak mi zůstává utajeno, jak je možné, že u mužů mají někdy úspěch ženy naprosto nevýrazné.
více


27.1.2020 SPOLEČNOST: Proč právě v Jesenici

Petr Holub1
Minimálně zneklidnit musí každého takzvaný případ jesenických loupeží. V satelitním městě na jih od Prahy a v několika sousedních obcích proběhly koncem minulého roku desítky krádeží v rodinných domech.
více


28.1.2020 PRAHA: Tak jsme zase prohráli. Podruhé

Lubomír Stejskal
Nejprve před 400 lety na Bílé hoře. A v roce 2020 opět. Zvítězili stoupenci obnovení mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Ve falešné víře, že půjde o symbol smíření. To ovšem v principu možné není.
více


27.1.2020 SPOLEČNOST: Progresivisté se nás snaží převychovat

Markéta Šichtařová 5
Hospodářské noviny tvrdí, že pokud by se 20 největších tzv. „dezinformačních serverů“ v zemi počítalo jako jedno médium, patřilo by k nejsilnějším v zemi. Neboli: O kolik peněz tím asi připravily „seriózní“ servery?
více


27.1.2020 GLOSA: Šikana drobných živnostníků musí skončit

Michael Pánek
Těch případů je více než dost. Obchodník prodá zákazníkům chlebíček nebo koláč za dvacet až třicet korun a zapomene vydat doklad o elektronické evidenci tržeb.
více


25.1.2020 SPOLEČNOST: Mirek Dušín nikdy neřekl sprosté slovo

Radek Šebesta
Prochází-li člověk weby českých novin, nestačí se občas divit, co se objeví mezi nejdůležitějšími zprávami, a to hned na začátku, s obzvlášť velkým titulkem a fotkou.
více


25.1.2020 VZPOMÍNKA: Babička

Stanislav Moc
Prvních pět let jsem vyrůstal u prarodičů. Bydleli na Moskevské ulici ve Vršovicích nedaleko stadionu Bohemians. Moji rodiče bydleli na Vršovické číslo 16 a vychovávali mého bratra který byl o dva roky mladší.
více


25.1.2020 ÚVAHA: Falešná omluva Milana Kundery

Alexander Tomský (2)
OV KSČM Frýdek-Místek na svých webových stránkách uveřejnil prohlášení světově proslulého spisovatele, jenž v něm lituje, že se jako disident podílel na kolapsu socialistického hospodářského systému ve východní Evropě.
více


25.1.2020 SPOLEČNOST: Googlením ještě nikdo nezmoudřel

Kateřina Lhotská
Ve společnosti se rozšířil názor, že starší lidé neumí pracovat s informacemi a každému naletí, zatímco ti mladší jsou mistry v jejich ověřování, a tak je jen tak někdo nedostane. Máloco je přitom tak vzdáleno skutečnosti.
více


24.1.2020 ÚVAHA: Velký bratr tě sleduje

Miroslav Haňka
Před sedmdesáti lety, 21. ledna 1950, zemřel George Orwell, britský novinář, esejista, spisovatel a autor jednoho z nejslavnějších románů dvacátého století.
více


24.1.2020 SPOLEČNOST: Jak se rodí problémy

Dan Drápal
Douglas Murray ve své poslední knize Šílenství davů (mimochodem, stejně dobré jako jeho knihy předchozí) zmiňuje, že mezi lety 2011 a 2017 se ve Spojených státech zdvojnásobil počet lidí, kteří chápou rasismus jako vážný problém („Views of racism as a major problem increase sharply, especially...
více


23.1.2020 PRÁVO: Má ještě nějaký smysl lékařské tajemství?

Tomáš Vodvářka
„Cokoli, co při léčbě i mimo svou praxi ve styku s lidmi uvidím a uslyším, co se nesmí sdělit, to zamlčím a uchovám v tajnosti,“ praví m.j. ona slavná předmětná přísaha věhlasného Hippokrata. A skutečnost?
více


23.1.2020 KNIHA: Modrá krev v protinacistickém odboji

Václav Vlk st.
Se šlechtou je u nás, či spíše „v nás“, v zemích Království českého, už po staletí problém. Vynecháme-li to, že většina našich knížat a králů z počátku trvalé existence státu si brala za ženy Němky, což je poněkud zatajovaný problém, protože pak byla přemyslovská krev silně ředěna krví germánskou....
více


24.1.2020 PRAHA: Socha Horákové a Gottwalda na jednom náměstí?

Lubomír Stejskal
Dokážeme si něco takového představit jako symbol polistopadového smíření? Jistě ne. Přesto se po nás něco takového chce. V poněkud jiné podobě, ale princip zůstává stejný. Ano, vrací se téma Mariánského sloupu.
více


22.1.2020 SPOLEČNOST: Lidem musí zůstat právo platit v hotovosti!

Tomáš Zdechovský
Lidé by měli mít právo platit hotově a toto právo by mělo být zakotveno i v ústavě. Tento nápad se v době všeobecného rozšíření elektronických plateb a virtuálních měn může zdát nadbytečný, nic ale není vzdálenějšího pravdě.
více


22.1.2020 VZPOMÍNKA: Cestování kdysi a dnes

UP Big Boy
Čím je člověk starší, tím asi častěji vzpomíná na dobu svého mládí. Jako třeba já se nevyhnu takovým vzpomínkám zejména v období masových výjezdů na zahraniční dovolenou nebo kdykoliv při čtení cestovních zpráv výletníků, dobrodruhů či studentů z různých konců světa, o kterých jsme dříve mohli jen...
více


21.1.2020 DOKUMENT: Hra o život

Václav Vlk st.
Je takové ustálené přísloví, že někdo udělal něco „za pět minut dvanáct“. Při seznámení s dokumentárním projektem „Narozeni 1918 - viděno šesti“, jenž zachytil na zvukový a filmový pás příběhy těch, kteří se narodili v roce vzniku republiky a dožili se jejího stého výročí.
více


21.1.2020 SPOLEČNOST: Siroty po ní zůstanou…

Vladimír Zouzalík
V politice se pohybuje spousta lidí, jsou jako objekty na obloze, některé zazáří a shoří, pak jsou zde stálice a pak některé, sotva viditelné… Vzpomenete si, kdy jste zaznamenali paní Michaelu Šojdrovou? Já před volbami do europarlamentu v souvislosti s padesáti migranty - sirotky ze Sýrie.
více


21.1.2020 GLOSA: Ucho v domě

Ondřej Neff
Máme ho v domě a máme ho dokonce v kapse. Už sto let, ano, tak dlouho už je telefon součástí domácností, to je ono ucho v domě. Po sto letech jsme dospěli tak daleko, že těch umělých elektrických uší je po domě často i víc, než těch přírodou stvořených.
více


22.1.2020 PRÁVO: Únos bez únosců, vydírání bez vyděračů

Zdeněk Jemelik 1
Pokud laskavý čtenář z názvu vyvodí, že v tomto článku chci vyprávět o něčem, co se vymyká zdravému selskému rozumu, podezírá mě správně.
více


21.1.2020 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 543

Jan Čech
Nedávno jsem popřál známé k narozeninám. Vím, že se to sluší, a je to dáma mé osobě blízká. Ale otázka nastane, když chcete popřát nějak osobně, ne pouze „vše nejlepší, hodně zdraví a štěstí“. Ale jak se říká: Na Titaniku bylo zdravých spousta, ale neměli štěstí. Jak popřát dámě, která je staršího...
více


21.1.2020 SPOLEČNOST: Máme, co jsme chtěli?

Zdeněk Roller
Nemyslím si, že měl Karel Kryl ve své básni „Teď už máme, co jsme chtěli“ stoprocentní pravdu. Ale malý pokus o srovnání před- a polistopadového režimu nezaškodí.
více


20.1.2020 INTERNET: Jak rozpoznat podvod

Ondřej Neff
Je to podvod neboli hoax neboli fake news. O tématu se hodně mluví a má to jednoduchý důvod. Podvodných zpráv je všude kolem nás plno. Šíří se sociálními sítěmi anebo elektronickou poštou, to jsou ty nejčastější případy.
více


20.1.2020 SPOLEČNOST: Nekonformisté

Zbyněk Petráček
Symboly mají hluboký význam, ale ten může přehlušit to podstatné. Třeba v debatě o veřejném ochránci práv. Helena Válková se odepsala. Jestli v 18 letech, když začala studovat práva a v médiích se probírala 50. léta, nevěděla, kdo byl prokurátor Urválek, jestli na společném článku s ním nevidí nic...
více


20.1.2020 GLOSA: Vzpomínka

Petruška Šustrová
Pominu pro dnešek odstoupení vlády v Rusku, neb mi ze všech úvah vychází, že je to stejně manévr k tomu, aby si moc v té velké zemi zachoval Vladimir Putin, takže nic nového pod sluncem.
více


18.1.2020 PRÁVO: Myslet si můžete, co chcete, ale...

Štěpán Cháb
tank T-90
Pražské vrchní státní zastupitelství podalo obžalobu na člověka, který se v létě roku 2018 na internetu „nevhodně“ vyjadřoval o padlých českých vojácích v Afghánistánu.
více


18.1.2020 GLOSA: Proč vznikly „žluté vesty“?

Petr Robejšek
Ve Francii provedli rozsáhlý výzkum příčin vzniku „žlutých vest“ a zjistili, že město, které ztratí gymnázium, knihkupectví, kino nebo zdravotnické středisko, pravděpodobně zaznamená fenomén „žluté vesty“.
více


18.1.2020 GLOSA: Věk dospělosti

Ondřej Neff
Tak už je to vážné, definitivně píšeme rok 2020. Vždycky když se změní rok, je mi to číslo takové nějaké divné. Chvilku mi trvá, než se s ním sžiju. Přiznám, že snadněji přijímám roky sudé než liché.
více


18.1.2020 SPOLEČNOST: Válka o Válkovou?

Zdeněk Roller
Zeman, Babiš, Válková... Nepolarizují společnost. Ta naše společnost už polarizovaná byla, je a bude. Tak jako občané jakéhokoli jiného státu. Jenom se občas vyskytne situace, kterou skvěle vystihuje jedna píseň skupiny Elán: „Tak oblečte si dresy,... aby bolo jasné, kto za koho kope.“
více


17.1.2020 ÚVAHA: Hrstka proti všem

Dan Drápal
Mluví se hodně o rozdělení společnosti – či společností, protože podobný jev pozorujeme ve většině demokracií. Někdy se zdá, že proti sobě stojí dvě nesmiřitelné bubliny. Existuje ovšem skupinka nezařazených, případně lidí, kteří zčásti patří do obou bublin, a proto jsou někdy z obou vehementně...
více


17.1.2020 SPOLEČNOST: Smysl úřadu ombudsmana

Robert Troška
Všechna média i široká veřejnost se soustředí na výběr osoby pro vykonávání funkce, nikoliv na smysl samotného úřadu ombudsmana.
více