25.1.2020 | Svátek má Miloš


25.1.2020 SPOLEČNOST: Mirek Dušín nikdy neřekl sprosté slovo

Radek Šebesta
Prochází-li člověk weby českých novin, nestačí se občas divit, co se objeví mezi nejdůležitějšími zprávami, a to hned na začátku, s obzvlášť velkým titulkem a fotkou.
více


25.1.2020 VZPOMÍNKA: Babička

Stanislav Moc
Prvních pět let jsem vyrůstal u prarodičů. Bydleli na Moskevské ulici ve Vršovicích nedaleko stadionu Bohemians. Moji rodiče bydleli na Vršovické číslo 16 a vychovávali mého bratra který byl o dva roky mladší.
více


25.1.2020 ÚVAHA: Falešná omluva Milana Kundery

Alexander Tomský (2)
OV KSČM Frýdek-Místek na svých webových stránkách uveřejnil prohlášení světově proslulého spisovatele, jenž v něm lituje, že se jako disident podílel na kolapsu socialistického hospodářského systému ve východní Evropě.
více


25.1.2020 SPOLEČNOST: Googlením ještě nikdo nezmoudřel

Kateřina Lhotská
Ve společnosti se rozšířil názor, že starší lidé neumí pracovat s informacemi a každému naletí, zatímco ti mladší jsou mistry v jejich ověřování, a tak je jen tak někdo nedostane. Máloco je přitom tak vzdáleno skutečnosti.
více


24.1.2020 ÚVAHA: Velký bratr tě sleduje

Miroslav Haňka
Před sedmdesáti lety, 21. ledna 1950, zemřel George Orwell, britský novinář, esejista, spisovatel a autor jednoho z nejslavnějších románů dvacátého století.
více


24.1.2020 SPOLEČNOST: Jak se rodí problémy

Dan Drápal
Douglas Murray ve své poslední knize Šílenství davů (mimochodem, stejně dobré jako jeho knihy předchozí) zmiňuje, že mezi lety 2011 a 2017 se ve Spojených státech zdvojnásobil počet lidí, kteří chápou rasismus jako vážný problém („Views of racism as a major problem increase sharply, especially...
více


23.1.2020 PRÁVO: Má ještě nějaký smysl lékařské tajemství?

Tomáš Vodvářka
„Cokoli, co při léčbě i mimo svou praxi ve styku s lidmi uvidím a uslyším, co se nesmí sdělit, to zamlčím a uchovám v tajnosti,“ praví m.j. ona slavná předmětná přísaha věhlasného Hippokrata. A skutečnost?
více


23.1.2020 KNIHA: Modrá krev v protinacistickém odboji

Václav Vlk st.
Se šlechtou je u nás, či spíše „v nás“, v zemích Království českého, už po staletí problém. Vynecháme-li to, že většina našich knížat a králů z počátku trvalé existence státu si brala za ženy Němky, což je poněkud zatajovaný problém, protože pak byla přemyslovská krev silně ředěna krví germánskou....
více


24.1.2020 PRAHA: Socha Horákové a Gottwalda na jednom náměstí?

Lubomír Stejskal
Dokážeme si něco takového představit jako symbol polistopadového smíření? Jistě ne. Přesto se po nás něco takového chce. V poněkud jiné podobě, ale princip zůstává stejný. Ano, vrací se téma Mariánského sloupu.
více


22.1.2020 SPOLEČNOST: Lidem musí zůstat právo platit v hotovosti!

Tomáš Zdechovský
Lidé by měli mít právo platit hotově a toto právo by mělo být zakotveno i v ústavě. Tento nápad se v době všeobecného rozšíření elektronických plateb a virtuálních měn může zdát nadbytečný, nic ale není vzdálenějšího pravdě.
více


22.1.2020 VZPOMÍNKA: Cestování kdysi a dnes

UP Big Boy
Čím je člověk starší, tím asi častěji vzpomíná na dobu svého mládí. Jako třeba já se nevyhnu takovým vzpomínkám zejména v období masových výjezdů na zahraniční dovolenou nebo kdykoliv při čtení cestovních zpráv výletníků, dobrodruhů či studentů z různých konců světa, o kterých jsme dříve mohli jen...
více


21.1.2020 DOKUMENT: Hra o život

Václav Vlk st.
Je takové ustálené přísloví, že někdo udělal něco „za pět minut dvanáct“. Při seznámení s dokumentárním projektem „Narozeni 1918 - viděno šesti“, jenž zachytil na zvukový a filmový pás příběhy těch, kteří se narodili v roce vzniku republiky a dožili se jejího stého výročí.
více


21.1.2020 SPOLEČNOST: Siroty po ní zůstanou…

Vladimír Zouzalík
V politice se pohybuje spousta lidí, jsou jako objekty na obloze, některé zazáří a shoří, pak jsou zde stálice a pak některé, sotva viditelné… Vzpomenete si, kdy jste zaznamenali paní Michaelu Šojdrovou? Já před volbami do europarlamentu v souvislosti s padesáti migranty - sirotky ze Sýrie.
více


21.1.2020 GLOSA: Ucho v domě

Ondřej Neff
Máme ho v domě a máme ho dokonce v kapse. Už sto let, ano, tak dlouho už je telefon součástí domácností, to je ono ucho v domě. Po sto letech jsme dospěli tak daleko, že těch umělých elektrických uší je po domě často i víc, než těch přírodou stvořených.
více


22.1.2020 PRÁVO: Únos bez únosců, vydírání bez vyděračů

Zdeněk Jemelik 1
Pokud laskavý čtenář z názvu vyvodí, že v tomto článku chci vyprávět o něčem, co se vymyká zdravému selskému rozumu, podezírá mě správně.
více


21.1.2020 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 543

Jan Čech
Nedávno jsem popřál známé k narozeninám. Vím, že se to sluší, a je to dáma mé osobě blízká. Ale otázka nastane, když chcete popřát nějak osobně, ne pouze „vše nejlepší, hodně zdraví a štěstí“. Ale jak se říká: Na Titaniku bylo zdravých spousta, ale neměli štěstí. Jak popřát dámě, která je staršího...
více


21.1.2020 SPOLEČNOST: Máme, co jsme chtěli?

Zdeněk Roller
Nemyslím si, že měl Karel Kryl ve své básni „Teď už máme, co jsme chtěli“ stoprocentní pravdu. Ale malý pokus o srovnání před- a polistopadového režimu nezaškodí.
více


20.1.2020 INTERNET: Jak rozpoznat podvod

Ondřej Neff
Je to podvod neboli hoax neboli fake news. O tématu se hodně mluví a má to jednoduchý důvod. Podvodných zpráv je všude kolem nás plno. Šíří se sociálními sítěmi anebo elektronickou poštou, to jsou ty nejčastější případy.
více


20.1.2020 SPOLEČNOST: Nekonformisté

Zbyněk Petráček
Symboly mají hluboký význam, ale ten může přehlušit to podstatné. Třeba v debatě o veřejném ochránci práv. Helena Válková se odepsala. Jestli v 18 letech, když začala studovat práva a v médiích se probírala 50. léta, nevěděla, kdo byl prokurátor Urválek, jestli na společném článku s ním nevidí nic...
více


20.1.2020 GLOSA: Vzpomínka

Petruška Šustrová
Pominu pro dnešek odstoupení vlády v Rusku, neb mi ze všech úvah vychází, že je to stejně manévr k tomu, aby si moc v té velké zemi zachoval Vladimir Putin, takže nic nového pod sluncem.
více


18.1.2020 PRÁVO: Myslet si můžete, co chcete, ale...

Štěpán Cháb
tank T-90
Pražské vrchní státní zastupitelství podalo obžalobu na člověka, který se v létě roku 2018 na internetu „nevhodně“ vyjadřoval o padlých českých vojácích v Afghánistánu.
více


18.1.2020 GLOSA: Proč vznikly „žluté vesty“?

Petr Robejšek
Ve Francii provedli rozsáhlý výzkum příčin vzniku „žlutých vest“ a zjistili, že město, které ztratí gymnázium, knihkupectví, kino nebo zdravotnické středisko, pravděpodobně zaznamená fenomén „žluté vesty“.
více


18.1.2020 GLOSA: Věk dospělosti

Ondřej Neff
Tak už je to vážné, definitivně píšeme rok 2020. Vždycky když se změní rok, je mi to číslo takové nějaké divné. Chvilku mi trvá, než se s ním sžiju. Přiznám, že snadněji přijímám roky sudé než liché.
více


18.1.2020 SPOLEČNOST: Válka o Válkovou?

Zdeněk Roller
Zeman, Babiš, Válková... Nepolarizují společnost. Ta naše společnost už polarizovaná byla, je a bude. Tak jako občané jakéhokoli jiného státu. Jenom se občas vyskytne situace, kterou skvěle vystihuje jedna píseň skupiny Elán: „Tak oblečte si dresy,... aby bolo jasné, kto za koho kope.“
více


17.1.2020 ZDRAVOTNICTVÍ: Situace není vážná, je zoufalá

Tomáš Vodvářka
Časopis České lékařské komory Tempus medicorum zveřejnil v posledním čísle článek, který by měl být nejspíše předmětem první zprávy na všech televizních stanicích.
více


17.1.2020 ZDRAVOTNICTVÍ: E-neschopenky odhalily bezohlednost úřadů

Petr Holub1
Zavedení elektronických neschopenek provázely potíže, jak tomu při zavádění digitálních informačních systémů u státní správy bývá.
více


17.1.2020 SPOLEČNOST: Pěstounská péče v krizi...

Tomáš Zdechovský
V Česku je dlouhodobý nedostatek pěstounů, což komplikuje plány MPSV na zrušení ústavů. Rozhodli se proto razantně zvýšit odměny přechodných pěstounů, aby pak děti po roce ... končily v ústavech.
více


17.1.2020 ŠKOLSTVÍ: Maturita z matematiky

Jan Bartoň
Poslanecká sněmovna má opět jednat o tom, zda na středních školách bude zařazena matematika mezi povinné maturitní předměty. Ministr Plaga si myslí, že je zatím pro studenty „nebezpečná“.
více


17.1.2020 ÚVAHA: Hrstka proti všem

Dan Drápal
Mluví se hodně o rozdělení společnosti – či společností, protože podobný jev pozorujeme ve většině demokracií. Někdy se zdá, že proti sobě stojí dvě nesmiřitelné bubliny. Existuje ovšem skupinka nezařazených, případně lidí, kteří zčásti patří do obou bublin, a proto jsou někdy z obou vehementně...
více


17.1.2020 GLOSA: Držte si klobouky, bude to fičet

Pavel Mareš
Pětačtyřicetiletý pedofil souzený v Michiganu za přechovávání dětské pornografie se hájil tím, že se cítí jako osmiletá holčička. A když se tak cítí, má prý právo se tak chovat a být tak posuzován i svým okolím.
více


17.1.2020 SPOLEČNOST: Smysl úřadu ombudsmana

Robert Troška
Všechna média i široká veřejnost se soustředí na výběr osoby pro vykonávání funkce, nikoliv na smysl samotného úřadu ombudsmana.
více


15.1.2020 PRAHA: Česká Biafra ducha

Jan Urban
Dne 27. ledna si slušní lidé připomenou sedmdesáté páté výročí osvobození koncentračního tábora Auschwitz-Osvětim. Zahynuly v něm v barbarských podmínkách a nelidských technických zařízeních statisíce lidí.
více


16.1.2020 GLOSA: Lidové hobby?

Zbyněk Petráček
Jestliže špičky myslivců varují, že klesá členská základna, jestliže připouštějí, že myslivost je nákladná, zdá se, že se vracíme do normálu. Lov byl nákladný, ba výsadní vždy.
více


15.1.2020 KAUZA VÁLKOVÁ: Nenávistná mediální smršť

Zdeněk Jemelik 1
Zájem o dění ve světě kolem mne ve mně jako malém klukovi poněkud předčasně probudilo gestapo v rámci tažení proti Sokolu vpádem do našeho bytu za účelem provedení domovní prohlídky a zatčení otce (jen pro pořádek podotýkám, že přišli po obědě, nevyrazili dveře a nedoprovázeli je řvoucí...
více


15.1.2020 OMBUDSMAN: Kandidatura Válkové byl špatný nápad

Zdeněk Holásek
Názor, že v případě Heleny Válkové slouží její minulá vědecká publicistika jen jako kladivo na ni samotnou s cílem zabránit osobě, která nežije v oparu levicové progresivistické ideologie, je podle mě správný a kdykoli bych ho podepsal.
více


14.1.2020 GLOSA: Zástupce bez zastupovaného?

Stanislav Křeček
Celý uplynulý rok jsem varoval před tím, aby Sněmovna volila zástupce Veřejného ochránce práv dříve, než zvolí toho, kdo bude tím zastupován, totiž ten ochránce.
více