28.1.2021 | Svátek má Otýlie


28.1.2021 GLOSA: Korona jede more!

Petr Fiala
Zase jsem měl jednou pravdu: Společnost se nově hierarchizuje, a to vzhledem ke covidu-19. Vznikají tu skupiny obyvatel, které by bylo možné zanést do excelových tabulek:
více


28.1.2021 SPOLEČNOST: Diktatura expertů...

Radek Benýšek
koronavirus
Momentálně mají ve všech zemích navrch ti, kteří zastávají postoj podle mne značně bizarní, ale podle nich jediný správný: Je-li něco podle nich nesmysl, nesmí jim to být v demokratické společnosti vnucováno.
více


28.1.2021 FEJETON: Vypadá to na zklamání

Ondřej Neff
Nemohu jinak, i když se mi nechce psát o koronaviru. Jistě ho máte plné zuby a nepíše se a nemluví o ničem jiném. Ale opravdu nemohu jinak, už proto, že mě minulý týden zasáhla zpráva, že umřel můj kamarád a kolega.
více


27.1.2021 KORONAVIRUS: Jak jsem se stal, vlastně nestal dobrovolníkem

Ladislav Horák
injekce
Česká lékařská komora i řada dalších profesních sdružení (ambulantní specialisté, stomatologové) vyzvaly své členy při pomoci s očkováním proti koronaviru. Nejde o líbivé gesto pro veřejnost.
více


27.1.2021 SPOLEČNOST: Pečovat a riskovat? Nařídit očkování?

Zbyněk Petráček
Přes peripetie s očkováním a dodávkami vakcíny zůstává jedna věc beze změny. Kdykoliv přijde na vakcinaci řeč, odpovědní lidé z vlády i odborných kruhů zdůrazňují, že očkování je a bude dobrovolné.
více


26.1.2021 PRÁVO: Inženýrky dětských osudů

Zdeněk Jemelik 1
Mezi lidem obecným je hojně rozšířená pověra, že nejdůležitější osobou ve výchově dítěte je matka, jejíž lásku nic nenahradí. Je to ale pouze pověra, kterou vyvracejí úvahy a postupy některých inženýrek dětských osudů z oddělení sociálně právní ochrany dětí.
více


26.1.2021 FEJETON: Dej právníkovi úřad, vymyslí lejstro

Zdeněk Roller
Možná úsloví z nadpisu znáte v maličko pozměněném znění. Příště už si dám lepší pozor, aby nadpisy mých článků nevzbuzovaly nežádoucí asociace. Dnes chci jen dodatečně poděkovat za starostlivost, jaké se mi dostalo od pražského magistrátu.
více


26.1.2021 ÚVAHA: Typicky utopický sen

crowd
Vyprávění o mém živém, ale utopickém snu, který se týkal vlády lidu v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, nedoporučuji ke čtení politologům, politikům a politikářům, neboť by se jim zježily vlasy na hlavách, otevíraly kudly v kapsách a na tvářích vyhazovaly škaredé vyrážky.
více


25.1.2021 HISTORIE: Páni z Hvězdné hory

Karel Hvížďala
Na hradech se dnes už moc nebydlí a málem by tam nebydlel po restituci ani Zdeněk hrabě (titul neplatí ani v zahraničí) Sternberg z Českého Šternberka, kdyby se jeho předkům podařilo postavit barokní zámek na druhém břehu Sázavy.
více


25.1.2021 ROZHOVOR: Vládo, už se hroutí i optimisté!

Daniela Kovářová
Problémy druhé vlny se zásadně liší od vlny první. V první vlně loni na jaře byla řada lidí zmatená a potřebovala rychle reagovat na zákaz vycházení a omezení pohybu. Viděli jsme, že mnoho lidí si vůbec neví rady, nedokáže se přizpůsobit situaci.
více


25.1.2021 ÚVAHA: Potenciální člověk

Pavel Mareš
Nedávno jsem se v Přítomnosti dočetl, že v právním řádu dodnes neexistuje právní definice člověka a lidské důstojnosti. To mě zarazilo: právní řád definuje a upravuje kdejakou hloupost a to nejdůležitější nechává plavat?
více


22.1.2021 SPOLEČNOST: Prázdná strategie romské integrace

Stanislav Křeček
Jedním z úkolů vlády v tomto nelehkém období je projednání a schválení dokumentu nazvaného „Strategie romské integrace 2021 -2030“. Jsem hluboce přesvědčen o tom, že Strategie v podobě, v jaké je vládě předkládána, je téměř nerealizovatelným dokumentem.
více


25.1.2021 FEJETON: Úředník je základ státu

Tomáš Vodvářka
A je to tak dobře. Proto jsem udiven, že se společnost pozastavuje nad prostým faktem, že v polovině ledna byl proočkován Státní zdravotní ústav (ředitel Březovský resignoval), nyní je v podobné situaci i ředitel největší zdravotní pojišťovny ing. Kabátek.
více


23.1.2021 MÉDIA: Senioři – menšina, vůči které je dovoleno cokoliv

Kateřina Lhotská
Člověk vyjadřující se v dnešní době kriticky k nějaké menšině riskuje, že se na něj sesypou její zastánci, obviní jej z podněcování nenávisti a nazvou jej nějakým tím „fobem“. Na jednu menšinu však nasazovat lze – na seniory.
více


23.1.2021 GLOSA: Chcete si vydělat?

Jan Bartoň
Naši vědci přišli s revolučním nápadem, jak dostat lidi k testování na covid. Lidé s pozitivním testem by měli dostávat jednorázovou finanční podporu.
více


23.1.2021 VZPOMÍNKA: Tak ještě trochu k Trumpovi

Vlastimil Obereigner
Před pár týdny jsem pro čtenáře NP přeložil skvělý článek George Packera, ve kterém zcela realisticky a nezaujatě kritizoval prezidenta Trumpa. Příspěvek jsem uvedl krátkou poznámkou, ve které jsem se připojil k autorovým názorům a „ohodnotil“ jsem Trumpa jako absolutně neschopného pro výkon funkce...
více


23.1.2021 SPOLEČNOST: Co feministky možná necítí

Daniela Kovářová
Božena Němcová – česká spisovatelka, národní buditelka, autorka Babičky a Divé Báry, maturitní otázka z literatury, naše první feministka a v poslední době též čtyřdílný seriál, který natočila Česká televize.
více


23.1.2021 SPOLEČNOST: Stavovští mučedníci a současní historici

Emanuel Vejnar
„Ta poprava byla naprosto skvěle zorganizovaná.“ Tímto obdivným výrokem zahájil profesor Jiří Mikulec z FF UK třetí část desetidílného cyklu odvysílaného Českou televizí ke čtyřstému výročí bitvy na Bílé hoře.
více


22.1.2021 SPOLEČNOST: Covid a upírání lidských práv?

Karel Wágner
Začalo se u nás očkovat. A od začátku všichni věděli, že k nám nesměřují ruské nebo čínské vakcíny, ale americké mRNA vakcíny od Moderny a Pfizeru.
více


21.1.2021 FEJETON: Generační problém

Zdeněk Roller
To mi vrtalo hlavou: co přijde po generacích X, Y a Z? Další už nebude? Teď už vím, že se nám rodí „generace Alfa“. To mi tedy spadl kámen ze srdce!
více


22.1.2021 GLOSY: Šlachta nechápe ani základy fungování internetu

Václav Vlk jr
Je krásné zimní počasí, utrápená část sportovního národa může alespoň na běžky a brázdí lesy po cestách necestách.
více


21.1.2021 VZPOMÍNKA: Lyžovačky

Jiří Adler
Ke svému příjemnému překvapení jsem si onehdy všiml, že je šestnáctého, a tudíž den narozenin mé dcery. Tedy, aby nedošlo k nedorozumění, že má dcera narozeniny 16. ledna, si pamatuji celý její život, můj problém vždy spočíval v tom, že jsem nikdy moc nesledoval kalendář, a tak mi některé významné...
více


20.1.2021 GLOSA: Není prezident jako prezident

Petr Štěpánek
V České republice máme dvě lékařské komory. V jedné se sdružují lékaři, kteří pečují o ústní dutinu, v druhé ti ostatní. Každá z komor si volí svého prezidenta. Zatímco prezidentem České lékařské komory je MUDr. Milan Kubek, spíše odborář než věhlasný specialista, v čele České stomatologické komory...
více


20.1.2021 SPOLEČNOST: Výmysly o Romech

Tomáš Zdechovský
V Česku vidím jako obrovský problém šíření nesmyslů o Romech v řetězových mailech a jsem přesvědčen, že předně kvůli nim se ve společnosti šíří protiromské nálady, ač mnoho Romů už normálně pracuje, jejich děti studují a celkově se nepřizpůsobivost už zdaleka netýká výhradně této skupiny.
více


20.1.2021 GLOSA: Ekonomika, nebo zdraví?

Zdeněk Joukl
Základní pravidla ochrany před koronavirem jsou 3R: ruce (mytí, desinfekce), roušky a rozestupy dva metry (vzdálenost ramen).
více


20.1.2021 SPOLEČNOST: Zakázané myšlenky

Milena Kozumplíková
Na konci 60. let (tuším, že to byl podzim 1967) se v neděli po osmé hodině večerní snižovala intenzita automobilového provozu na anglických silnicích. Ne kvůli tmě, ne kvůli počasí, ne kvůli zvýšeným víkendovým policejním kontrolám.
více


19.1.2021 ŠKOLSTVÍ: Elitářství v hávu pedagogické ezoteriky

Tomáš Konečný
školství tabule
Charakteristickým rysem české veřejné diskuze o školství bývá, že se za odborníka může označit úplně každý. A pokud zastává určitý bizarní alternativní pedagogický názor, není zas tak výjimečné, že dostane prostor pro jeho propagaci na vlnách veřejnoprávního rozhlasu.
více


19.1.2021 ÚVAHA: Lidská civilizace je založena na mýtech

Vratislav Hlubuček1
Člověk, podobně jako ostatní lidoopi, je geneticky uzpůsoben k životu v malých tlupách, kde každý zná každého. Proto zřídka kdy takové tlupy překročí velikost sta jedinců. Jak to, že člověk tuto hranici překonal a začal vytvářet města a říše?
více


20.1.2021 FEJETON: Díky za to

Ondřej Neff
Beru na sebe nevděčnou úlohu a v příštích dnech budu smět na ulici jen v celohlavové masce. Ale jak to už řekl jeden pán přede mnou, zde stojím a nemohu jinak. Registrační systém na očkování se v pátek úspěšně rozjel.
více


19.1.2021 KORONAVIRUS: Bonus pro očkované?

Bernard Jech
Bernard Jech
V poslední době se objevují komentáře a články, které podporují zavedení různých „výhod“ pro lidi očkované proti covid-19. Jeden takový článek s názvem Bonus pro očkované? Jednoznačně ANO byl nedávno publikován na webové stránce iHNed.cz.
více


18.1.2021 ZDRAVOTNICTVÍ: Euthanazie rozhodně nehrozí

Vladimír Černý
Vladimír Černý
Článek Tomáše Vodvářky Už je to tady může vyvolat u čtenářů závěry, které neodpovídají skutečnému stavu jím diskutované problematiky. Ale nejenom to – navozuje falešnou a velmi nebezpečnou představu o nutnosti volit postupy euthanazie při současném stavu obsazení nemocničních kapacit.
více


18.1.2021 ROZHOVOR: Ty lidi neumlčíte

Ondřej Neff
Svět žil v iluzi. To si přiznejme. Je to jako ďábelská apokalypsa. Jsem spisovatel sci-fi, takže moc dobře vím, že ten motiv pandemie je v tomto literárním žánru dlouhodobě přítomný.
více


18.1.2021 BIG BEN: Jak zaručeně zbabrat balitbu

Benjamin Kuras
Nebudeme chodit okolo horké kaše a nalijeme si rovnou čistého vína. A zde máte v jedné větě hned dva příklady idiomů, které neznamenají to, co říkají. Nepovídáme si totiž ani o kaši, ani o víně, nýbrž o blbostech, kterými ženy odpuzujeme v domnění, že je přitahujeme.
více


18.1.2021 FEJETON: Co bude potom?

Petruška Šustrová
Před několika dny jsem viděla v televizi ekonoma Tomáše Sedláčka. Mluvil o tom, jak to podle jeho názoru bude vypadat, až covidová pandemie pomine nebo poleví.
více


16.1.2021 KORONAVIRUS: Místo slov hovoří čísla

Ondřej Neff
V neděli to budou tři týdny, kdy začalo plošné očkování v České republice. Na webové stránce ministerstva zdravotnictví mzcr.cz mají pro covid-19 celý jeden zvláštní oddíl s mnoha pododdíly.
více


16.1.2021 PRÁVO: 30 let je příliš krátká doba

Aleš Uhlíř
Možnost uplatnit v soukromoprávních vztazích subjektivní právo u soudu po příliš dlouhou dobu by vedla k složitým právním sporům. Smyslem institutu promlčení je takovým situacím zabránit.
více