14.12.2019 | Svátek má Lýdie


14.12.2019 ESEJ: Psychologická stránka proimigračního aktivismu

immigration
Jedním z hlavních požadavků multikulturalismu je požadavek, abychom tolerovali kulturní odlišnost a kulturně odlišné lidi nediskriminovali, tj. abychom k nim přistupovali stejně, jako by kulturně odlišní nebyli.
více


14.12.2019 SPOLEČNOST: Muslimské šátky a svoboda je nosit

Luboš Zálom1
Nejvyšší soud se postavil na stranu somálské studentky, které bylo zakázáno nosit na pražské střední zdravotnické škole hidžáb.
více


14.12.2019 ROZHOVOR: Nemocnice je klasický měkký cíl

Andor Šándor
Řeknu jednu věc – my jsme si mysleli, že se to k nám nepřesune, jenže to tu už máme. Chci vyjádřit pevné přesvědčení, že se to tu nerozšíří tak, jako je tomu ve Spojených státech, kde k nějaké střelbě dochází přinejmenším každý týden, když ne rovnou denně.
více


14.12.2019 MÉDIA: Zveřejňování uniklých dokumentů

Kateřina Lhotská
Říká se, že cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly. Těmi je obhajováno a zdůvodňováno i zveřejňování dokumentů uniklých z různých kauz. Dle mého soudu lze však v těchto případech o dobrých úmyslech oprávněně pochybovat.
více


14.12.2019 GLOSA: Nevím...

Zdeněk Holásek
S odstupem času jsem si pustil těch šestnáct a něco minut z ruského diskusního pořadu, který vypadal, jako když ho natáčejí při plenárním zasedání Nejvyššího sovětu SSSR, kde si vpustili do arény tygra Pavla Novétného.
více


14.12.2019 SPOLEČNOST: … a jakou nálepku si vysloužím tímhle?

Michal Adler
Napsal jsem krátkou glosu. Ani ne tak o údajných klimatických změnách, jako spíš o ne právě velmi vzdělané, ale zato velice sebejistě protestující mládeži kousající ruce, které ji myslím až příliš dobře živily.
více


13.12.2019 BEZPEČNOST: Hurá do zbraně?

Tomáš Vodvářka
Šílenství jedince, který byl schopen provést před svou smrtí hromadnou vraždu, vyvolalo pochopitelně reakci, týkající se nošení zbraně.
více


13.12.2019 SPOLEČNOST: ČT a Milión mocichtivých chvilek

Robert Troška
Organizátoři demonstrací a pokrokových happeningů pod názvem Milión chvilek se rádi zaštiťují spontaneitou a upřímností. Podíváme-li se na tu tolik zdůrazňovanou spontaneitu, nalezneme spíše cílenou marketingovou a propagační kampaň, která stojí nemalé finanční částky.
více


13.12.2019 PRÁVO: U Moravce v klidu o Babišovi

Zdeněk Jemelik 1
Jako vždy, když se hnutí ANO nebo osobně Andreji Babišovi stane nějaká nehoda právní povahy, přichází do televize neměnně loajální Helena Válková, která se vždy snaží malér zahladit, a není-li to možné, aspoň jej bagatelizovat.
více


13.12.2019 FEJETON: Kouzlo učitelství

Radka Vaníčková
školství tabule
Přijdete do školy a než se přezujete, už vás některý z vašich svěřenců osloví. Samozřejmě bez pozdravu. Že mu s úsměvem asi posté odpovíte „Dobrý den, Tome“, je samozřejmostí, kterou děláte stále a opakovaně bez úspěchu.
více


13.12.2019 MÉDIA: Protiústavní Česká televize

Petr Štěpánek
Největší dezinformační médium v zemi, totiž Česká televize, jíž mnozí diváci, kteří si ještě zachovali zdravý rozum, říkají ČT 09 či Protičeská televize, televize, které posíláme povinné výpalné v podobě tzv. televizních poplatků, zahájila v pořadu Newsroom ČT24, což je vůbec největší odpad a...
více


13.12.2019 GLOSA: Ulovte si večeři

Zbyněk Petráček
Zaslechneme-li výraz typu sociální antropolog, mnozí si ho spojí s „měkkými vědami“ a „nemakačenky“. Když se takoví dozvědí, že český sociální antropolog získal grant od prestižní evropské instituce, a to pro výzkum vztahu lovců a divočáků, pomyslí si něco o hříšném vyhazování peněz. J
více


12.12.2019 ROZHOVOR: Svobody zase začalo nesnesitelně ubývat

Ladislav Jakl 1
Vlastně mě to nepřekvapilo. Po vyhrocených momentech z minulých let jsem čekal, že kulaté výročí se stane karnevalem pravdy a lásky s vyceněnými zuby a s pěnou kolem huby. Musel jsem se trpce usmát, když jsem pak o kus dál viděl tramvaj, kde kouzlem nechtěného na jednom voze byla nalepena reklama...
více


12.12.2019 VZPOMÍNKA: Jak jsme kdysi bádali (3)

Vladimír Karpenko
Říkává se, že když dostudujeme, nevíme toho o mnoho víc, než když jsme začali. Ovšem je fakt, že tušíme, co všechno nám není známo, a hlavně – víme, kde to hledat. Na tuto pravdu jsem si nejednou vzpomněl, když jsem kdysi dávno začínal přednášet.
více


12.12.2019 INTERNET: Fake news

Ondřej Neff
Světem obchází strašidlo fake news. Poslouchám v rádiu mladého génia. Chlubí se, že svůj světonázor čerpá z alternativních webů a nějaké rádio, rozuměl jsem veřejnoprávní rádio nebo televize, ho nezajímají.
více


11.12.2019 PRÁVO: Je zákaz muslimského šátku ve škole diskriminační?

1
Případ zákazu nošení muslimského šátku ve škole se dostal před Nejvyšší soud České republiky. Ten na rozdíl od městského pražského soudu označil zákaz šátku za „nepřímou“ diskriminaci. Odmítl tak tvrzení, že opatření zákazu nošení pokrývek hlavy se týkalo všech žáků a nemohlo tak být z podstaty...
více


11.12.2019 SPOLEČNOST: Mluvme o politické korektnosti

Patrik Nacher
Být slušný, galantní, zdvořilý považuji za přirozené a automatické. Proti tomu nikdo ani nepípne.
více


11.12.2019 EKOLOGIE: Internet kontra Gutenberg

Václav Husák1
Mohučský rodák, původně zlatník a brusič drahokamů a zrcadel Johannes Gutenberg narozený kolem roku 1400 je většinou histo­riků považován za vynálezce písmolijectví a knihtisku.
více


11.12.2019 SPOLEČNOST: Vodo, řekni, kdo je tu nejsjetější

Zbyněk Petráček
Každá civilizace, každý stát chce mít k dispozici skutečný obraz o svých občanech. Ve středověku mocné zajímalo, co lidé dělají v kostele či v posteli. Zda neporušují pravidla správné víry nebo desatera.
více


11.12.2019 VZPOMÍNKA: Jak jsme kdysi bádali (2)

Vladimír Karpenko
Pokouším se navázat na vzpomínku z laboratoře líčením naší práce. Míněno vědecké. Nejdřív laboratoř – pod střechou chemického ústavu, v šikmém stropě ateliérová okna. Zapomeňte na reklamy dnešních firem, tahle okna měla jednoduché železné rámy, v nichž byla skla jen položena. Žádný kyt, žádné...
více


10.12.2019 VZPOMÍNKA: Jak jsme kdysi bádali (1)

Vladimír Karpenko
„Dále!“ zareagoval jsem na zaklepání. Do laboratoře vstoupil muž v montérkách, v ruce několik papírů: „Tak jsme to přivezli. Kam to složíme?“ Tuhle situaci zná asi každý – někdo za vámi přijde a předpokládá, že víte, o co jde.
více


10.12.2019 PRÁVO: Tragedie hříšného doktora

Zdeněk Jemelik 1
V rýnovické věznici si odpykává dvanáctiletý trest za - mírně řečeno - nevhodné nakládání s podřízenými ženami lékař Jaroslav Barták, kdysi se pohybující mezi společenskou smetánkou jako pstruh v proudící vodě, předseda Lions Clubu, člověk, s nímž se rád nechal vyfotografovat každý, kdo něco ve...
více


10.12.2019 GLOSY: A takhle my si tu žijeme!

Petr Štěpánek
Generace dnešních mladých neomarxistů, multikulturalistů, genderistů, ekologistů, souhrnně pokrokářů, jinými slovy darmožroutů ze všech těch možných i nemožných politických neziskovek, ve kterých se nechávají vydržovat za peníze jiných a často přímo z veřejných rozpočtů, vůbec nepochopila, že...
více


10.12.2019 SPOLEČNOST: Translidé? Pohlaví jsou jen dvě

Roman Joch
Základní práva a svobody jsou nezadatelné, nezcizitelné, nepromlčitelné a nezrušitelné – stojí v ústavní Listině základních práv a svobod, přímo v jejím článku 1.
více


10.12.2019 ŠKOLSTVÍ: Doktorandské studium

Luboš Smrčka 1
Vlivný magazín Nature realizoval již popáté globální průzkum mezi doktorandy. Tentokrát byly podrobeny analýze odpovědi více než 6300 doktorandů z celého světa, přičemž Evropa byla zastoupena 36 procenty.
více


9.12.2019 SPOLEČNOST: Pažout se tajně rozvedl

Zdeněk Roller
Kdo je Pažout? No přece ten z Macha a Šebestové - Horáček a Pažout, vzpomínáte?
více


9.12.2019 PRÁVO: Sbohem (právo) a šáteček…

Stanislav Křeček
Rozsudek Nejvyššího soudu ve věci muslimského šátku je v obecné rovině jistě správný, neboť opravdu by nikdo neměl být diskriminován pro své náboženské přesvědčení.
více


9.12.2019 GLOSA: Zákaz jen ze zákona

Zbyněk Petráček
Popíšeme-li nějakou situaci jako vítězství liberálů, nastává problém. Vzápětí je nutné vysvětlit, koho máme na mysli. Ty, kterým se říká liberální levice, ale přitom hájí politiku skupinových identit menšin a ochranu většiny před škodlivými názory?
více


9.12.2019 ESEJ: Pravda a láska musí zvítězit!

Jakub Vosáhlo 2018
Když malé dítě před výlohou hračkářství dostane hysterický záchvat, že vybranou hračku prostě musí, musí, musí dostat, co s ním uděláte? Mezi rodiči by nejspíš zavládla celkem široká shoda, že pokaždé ustupovat dětské umanutosti není zrovna výchovné.
více


9.12.2019 ROZHOVOR: Oslové z pražské kavárny

Václav Vlk st.
Máte pravdu, že se toho napovídalo dost. Až se pomalu bojím říci, že jsem byl i se svojí ženou na Václaváku, když zpívali Gott s Krylem, když přišli dělníci z ČKD , pak na nějaké demonstraci, kdy jsme šli kolem Slavie a dál ke Karlovu mostu.
více


10.12.2019 SPOLEČNOST: Dezinformace a modely svobody

Stanislav Křeček
Skupina našich poslanců žádá dopisem Kongres USA, aby zamezil zneužívání sociálních sítí, třeba Facebooku či Twitteru, k šíření dezinformací, které považují naši poslanci za vážné ohrožení demokracie nejen u nás, ale v celé Evropě.
více


9.12.2019 SPOLEČNOST: Politické neziskovky = skryté nebezpečí

Markéta Šichtařová 5
Environmentalismus, genderismus, multikulturalismus, alarmismus... Hromada -ismů, které mají jedno společné: Ještě před dvaceti lety zněla jak z cizí planety, dneska hrozí ovládnout a překopat náš svět.
více


9.12.2019 FEJETON: Paseka

Petruška Šustrová
Mikuláš nám nadělil zbrusu novou vnučku Apolenku, a tak fakt nemám chuť zabývat se děním na politické scéně. Radši se hroužím do vzpomínek, ostatně vzpomínkami na to, co bylo před třiceti lety, byl zabarvený celý podzim.
více


9.12.2019 PRÁVO: Našel se „nezvěstný“ svědek

Zdeněk Jemelik 1
U zlínské pobočky Krajského soudu v Brně pokračoval ve dnech 3.-4. prosince 2019 senát Jiřího Dufka v „úklidu po soudkyni OLO“, tedy v novém projednání kauzy bratří Lebánků & spol. odebrané kárně potrestané „soudkyni OLO“ po jejím prohlášení Ústavním soudem za podjatou.
více


7.12.2019 ÚVAHA: Řešení porodnosti

Stanislav Moc
Rození dětí v přelidněném světě by mělo být jednou z hlavních příčin, proč by státy světa měly uvažovat o jeho regulaci. Momentálně je rodičovství zcela chaotické a děti má, kdo chce.
více


7.12.2019 MÉDIA: Jak ČT v německém duchu přepisuje historii

Václav Klaus1
Již delší dobu si všímám, že v sobotu odpoledne (ale možná i někdy jindy) běží na ČT24 velmi zvláštní pořad, který se vším – obsahem, osobami, tématy, názorem, formou – naprosto liší od všech dalších pořadů České televize. Je
více