20.1.2021 | Svátek má Ilona


20.1.2021 GLOSA: Není prezident jako prezident

Petr Štěpánek
V České republice máme dvě lékařské komory. V jedné se sdružují lékaři, kteří pečují o ústní dutinu, v druhé ti ostatní. Každá z komor si volí svého prezidenta. Zatímco prezidentem České lékařské komory je MUDr. Milan Kubek, spíše odborář než věhlasný specialista, v čele České stomatologické komory...
více


20.1.2021 SPOLEČNOST: Výmysly o Romech

Tomáš Zdechovský
V Česku vidím jako obrovský problém šíření nesmyslů o Romech v řetězových mailech a jsem přesvědčen, že předně kvůli nim se ve společnosti šíří protiromské nálady, ač mnoho Romů už normálně pracuje, jejich děti studují a celkově se nepřizpůsobivost už zdaleka netýká výhradně této skupiny.
více


20.1.2021 GLOSA: Ekonomika, nebo zdraví?

Zdeněk Joukl
Základní pravidla ochrany před koronavirem jsou 3R: ruce (mytí, desinfekce), roušky a rozestupy dva metry (vzdálenost ramen).
více


20.1.2021 SPOLEČNOST: Zakázané myšlenky

Milena Kozumplíková
Na konci 60. let (tuším, že to byl podzim 1967) se v neděli po osmé hodině večerní snižovala intenzita automobilového provozu na anglických silnicích. Ne kvůli tmě, ne kvůli počasí, ne kvůli zvýšeným víkendovým policejním kontrolám.
více


19.1.2021 ŠKOLSTVÍ: Elitářství v hávu pedagogické ezoteriky

Tomáš Konečný
školství tabule
Charakteristickým rysem české veřejné diskuze o školství bývá, že se za odborníka může označit úplně každý. A pokud zastává určitý bizarní alternativní pedagogický názor, není zas tak výjimečné, že dostane prostor pro jeho propagaci na vlnách veřejnoprávního rozhlasu.
více


19.1.2021 ÚVAHA: Lidská civilizace je založena na mýtech

Vratislav Hlubuček1
Člověk, podobně jako ostatní lidoopi, je geneticky uzpůsoben k životu v malých tlupách, kde každý zná každého. Proto zřídka kdy takové tlupy překročí velikost sta jedinců. Jak to, že člověk tuto hranici překonal a začal vytvářet města a říše?
více


20.1.2021 FEJETON: Díky za to

Ondřej Neff
Beru na sebe nevděčnou úlohu a v příštích dnech budu smět na ulici jen v celohlavové masce. Ale jak to už řekl jeden pán přede mnou, zde stojím a nemohu jinak. Registrační systém na očkování se v pátek úspěšně rozjel.
více


19.1.2021 KORONAVIRUS: Bonus pro očkované?

Bernard Jech
Bernard Jech
V poslední době se objevují komentáře a články, které podporují zavedení různých „výhod“ pro lidi očkované proti covid-19. Jeden takový článek s názvem Bonus pro očkované? Jednoznačně ANO byl nedávno publikován na webové stránce iHNed.cz.
více


18.1.2021 ZDRAVOTNICTVÍ: Euthanazie rozhodně nehrozí

Vladimír Černý
Vladimír Černý
Článek Tomáše Vodvářky Už je to tady může vyvolat u čtenářů závěry, které neodpovídají skutečnému stavu jím diskutované problematiky. Ale nejenom to – navozuje falešnou a velmi nebezpečnou představu o nutnosti volit postupy euthanazie při současném stavu obsazení nemocničních kapacit.
více


18.1.2021 ROZHOVOR: Ty lidi neumlčíte

Ondřej Neff
Svět žil v iluzi. To si přiznejme. Je to jako ďábelská apokalypsa. Jsem spisovatel sci-fi, takže moc dobře vím, že ten motiv pandemie je v tomto literárním žánru dlouhodobě přítomný.
více


18.1.2021 FEJETON: Co bude potom?

Petruška Šustrová
Před několika dny jsem viděla v televizi ekonoma Tomáše Sedláčka. Mluvil o tom, jak to podle jeho názoru bude vypadat, až covidová pandemie pomine nebo poleví.
více


16.1.2021 PRÁVO: 30 let je příliš krátká doba

Aleš Uhlíř
Možnost uplatnit v soukromoprávních vztazích subjektivní právo u soudu po příliš dlouhou dobu by vedla k složitým právním sporům. Smyslem institutu promlčení je takovým situacím zabránit.
více


16.1.2021 MÉDIA: Česká CNN štve jako ta americká?!

Jan Bartoň
Je již ověřenou skutečností, že americká televizní stanice CNN dlouhodobě štve své diváky proti končícímu prezidentovi Donaldu Trumpovi. Zjistil jsem, že i její česká odnož se snaží, seč může, štvát proti vládě.
více


16.1.2021 KORONAVIRUS: Místo slov hovoří čísla

Ondřej Neff
V neděli to budou tři týdny, kdy začalo plošné očkování v České republice. Na webové stránce ministerstva zdravotnictví mzcr.cz mají pro covid-19 celý jeden zvláštní oddíl s mnoha pododdíly.
více


15.1.2021 ZDRAVOTNICTVÍ: Už je to tady

Tomáš Vodvářka
Před rokem a něco jsem v reakci na situaci ve Španělsku napsal na blogu idnes svou úvahu o tom, že španělští lékaři se ocitli v situaci, kdy musí určit, kdo dostane plnou podporu při onemocnění covid a kdo již ne. (zde). Ani ve snu mne nenapadlo, že se stejná situace může stát i u nás.
více


15.1.2021 GLOSY: Zajde Bradáčová s Benešovou na kávičku?

Václav Vlk jr
Už minulou středu jsem měl „plno“ na svoje moudra. Svět se v novém roce rozjel zostra a patří jen úderníkům. Neb kdo chvíli stál, již stojí opodál… Tak stojím a píšu, z odstupu je toho totiž vidět…
více


14.1.2021 PRÁVO: Kdo neplatí, není Čech!

Daniela Kovářová
V prosinci se země zachvěla, matky děkovaly Bohu a děti konečně začaly žít, když se po letech diskusí schválil zákon o náhradním výživném. Teď už vyšel i ve Sbírce zákonů, náhradní výživné se podle něj bude vyplácet od července.
více


14.1.2021 GLOSA: Promořit, jenže...

Zbyněk Petráček
Na Václavu Klausovi si lidé rádi chladí žáhu i za cenu překrucování jeho výroků. Před třiceti lety řekl, že nezná žádnou snadnou metodu rozlišování čistých a špinavých peněz, leč uchoval se výrok „neexistují špinavé peníze“.
více


13.1.2021 SPOLEČNOST: Zasloužil se o stát...

Petr Bařinka
Policisté vymáhající právo v ulicích, úředníci snažící se v každodenní praxi rozhodovat v souladu s příslušnými zákony, podnikatelé či živnostníci bojující s daňovou legislativou nebo třeba s ochranou osobních údajů, advokáti domáhající se skutečných či domnělých práv svých klientů nebo také...
více


14.1.2021 FEJETON: Na ptáky jsme krátký

Ondřej Neff
Tak to zpívá Janek Ledecký, jenže se zdá, že zas tak krátký páky na ptáky nejsme. Zdá se, že se nám docela slušně daří ptáky hubit. Ukazuje to sčítací akce pořádaná Ornitologickou společností už potřetí.
více


13.1.2021 GLOSA: Blbákov

Renata Veselá
školství tabule
Pan Prymula neví, jaká je aktuální proočkovanost, pan premiér klidně v televizi vysloví termín „obecně-odborné otázky“, běžný lékař, který má podmínky na uchování vakcíny při zadaných teplotách, nemůže očkovat – nemá vakcínu…to je realita.
více


13.1.2021 KORONAVIRUS: Rok s covidem

Martin Jedlička
Rok boje s koronavirem je příležitostí pro zamyšlení, proč vláda stále nemá strategický plán, jak postupovat při řešení této bezprecedentní krizové situace a co je vlastně skutečně cílem a smyslem jejího snažení.
více


13.1.2021 SPOLEČNOST: Kolik pohlaví má člověk?

Radim Uzel
Už na první pohled je otázka týkající se počtu pohlaví nesmyslná. Člověk jako živočišný druh Homo sapiens je přece odjakživa dvoupohlavním živočichem. Každé malé dítě ví, že existuje pohlaví mužské a ženské.
více


12.1.2021 SPOLEČNOST: S covidem tu zatočíme! Možná…

injekce
Úvodem následujících řádků bych všechny případné čtenáře rád upozornil na to, že tento text bude psán subjektivní optikou člověka, v jehož okolí se všichni, kterým byl covid diagnostikován, úspěšně vyléčili.
více


12.1.2021 SPOLEČNOST: Žlutá hvězda s nápisem "Neočkovaný"

Lubomír Stejskal
Utrpení, které Židům způsobili němečtí nacionální socialisté v čele se zrůdou Hitlerem, bylo jedním slovem gigantické. Proto i jeho vnější symbol zaslouží maximální míru ohleduplnosti.
více


12.1.2021 GLOSA: Pohled zdola

Zdeněk Joukl
Domnívat se, že Češi jsou stejně disciplinovaní jako Němci nebo Japonci, je opravdu naivní. Proto vydávat opatření vlády proti koronaviru bez zajištění intenzivní kontroly je málo účinné.
více


18.1.2021 BIG BEN: Jak zaručeně zbabrat balitbu

Benjamin Kuras
Nebudeme chodit okolo horké kaše a nalijeme si rovnou čistého vína. A zde máte v jedné větě hned dva příklady idiomů, které neznamenají to, co říkají. Nepovídáme si totiž ani o kaši, ani o víně, nýbrž o blbostech, kterými ženy odpuzujeme v domnění, že je přitahujeme.
více


12.1.2021 OSOBNOST: Na vlastní kůži Hedy Margoliové Kovályové

Karel Hvížďala
Heda Margoliová Kovályová toho na vlastní kůži prožila doopravdy hodně. Ve dvaadvaceti byla deportována do lodžského ghetta a koncem války utekla z pochodu smrti z Dachau.
více


11.1.2021 KORONAVIRUS: Zhasneme a naočkujeme

Michal Kašpárek
Očkovací strategie mohla zachránit „tisíce mrtvých“. Její tvůrci to snad i opravdu chtěli. Pak se začalo předbíhat.
více


13.1.2021 ÚVAHA: Co nám dává češství?

Vratislav Hlubuček1
Především náš jazyk a jistotu, že se s ním domluvíme ve všech koutech naší země. Dokonce státu. Touha mít svůj stát byla tak silná, že jsme kvůli ní rozbili Rakousko-Uhersko. Pomohly nám k tomu okolnosti i tradice českých králů a tím i hranic zemí Koruny české.
více


12.1.2021 FEJETON: Ó, jak jsi šikovný

Ondřej Neff
Technicky vzato, jsme pořád ještě na začátku roku, a proto se sluší začít pozitivně. Však si vzpomeňte, co se říkávalo, jak na Nový rok, tak po celý rok. Proto vám povím něco o své šikovnosti. Začít ale musím u kávovaru.
více


11.1.2021 FEJETON: Kálení do vlastního hnízda

Karpenková-chalupa
Neraď, není ti šedesát, říkalo se kdysi. Dnes bych to obrátila – neraď, už ti bylo šedesát. Není to z mé strany útok na staré lidi, protože mezi ně sama patřím, ale pouhý postřeh, že svět se natolik změnil, že naše zkušenosti nám občas bývají jen málo platné.
více


9.1.2021 VZPOMÍNKA: Řemeslník

Vladimír Karpenko
Nepatřím bohužel k těm, kdo mají přirozené nadání k řemeslné činnosti, nicméně jsem musel nejednou přiložit ruku k dílu. Někdy rád, jindy s nechutí. Za minulého režimu platilo běžně: udělej si sám. Případně urob si sám, neboť slovenština byla druhým zemským jazykem.
více


9.1.2021 ÚVAHA: Širší souvislosti střelby v Kapitolu

Luboš Zálom1
Nepokoje v americkém Kongresu vyvolaly vlnu rozhořčení, znechucení, ba i děsu, alespoň soudě podle reakcí mnoha komentátorů, včetně našich politiků. Přitom jde jen o další dílek v pestré mozaice iracionality.
více


9.1.2021 SPOLEČNOST: Zkrocená svoboda slova

cenzura
Někdy si vzpomenu na „přátelskou besedu“, které jsem se zúčastnil za doby mého ročního pobytu v Horšovském Týně coby student střední školy, tehdy SVVŠ.
více


9.1.2021 SPOLEČNOST: Koronamrška nahnala lidi do ložnic

Kateřina Lhotská
Řádění koronamršky vede mimo jiné k tomu, že našinci tráví mnohem více času ve svých ložnicích. Jednak v nich marodí, ale především se v nich častěji než dříve oddávají činnosti veskrze přirozené a navíc příjemné. Totiž milování.
více