15.4.2021 | Svátek má Anastázie


15.4.2021 FEJETON: O poklekávání kvůli otroctví a rasismu

Ladislav Pecka
Nejsem pravda znalec jazyků. Vždycky jsem tvrdil, že umím česky a sprostě. Ale drobet znalostí přece uvízlo.
více


15.4.2021 PRÁVO: Dostane Rychetský přes prsty?

Václav Vlk jr
Současné aprílové počasí je stoprocentně aprílové. Vedro a pak zase sněží. Připomínám to tady proto, aby si čtenář mohl učinit obraz o tom, jak se asi cítí právníci při normotvorbě parlamentu.
více


14.4.2021 KORONAVIRUS: Co nás asi očekává?

Vladimír Cícha
Třináct měsíců uplynulo od doby, kdy epidemie viru čínského původu byla prohlášena pandemií.
více


14.4.2021 SPOLEČNOST: Zaveďme kvóty úplně na všechno!

Tomáš Zdechovský
Málo se o tom ví, ale nedávno schválila vláda Strategii rovnosti žen a mužů pro následující dekádu, která obsahuje 434 kroků.
více


12.4.2021 POLEMIKA: Dukovany, vakcína a slepota

neff
Vážený kolega Jan Bartoň se mnou polemizuje v článku POLEMIKA: Cesta do ruského chomoutu?, přečtěte si ho zde, vyšel na Psu o víkendu. Naprosto s ním souhlasím: ano, naše obě jaderné elektrárny stojí na ruské technologii. Ano, Německo dělá všechno pro to, aby navázalo svoji energetiku na ruskou...
více


12.4.2021 MÉDIA: Místo aféry GŘ Dvořáka vyrobena aféra Lipovské

Jan Bartoň
Je pozoruhodné, jaký majstrštyk předvedla ČT v případě posledního jednání Rady ČT. Na něm se probíral střet zájmů generální ředitele ČT a do budovy se dostavili dva pánové.
více


13.4.2021 SPOLEČNOST: Problém zvaný Charlie Hebdo

Tomáš Vodvářka
Ještě máme v paměti ony davy a nejen v Paříži, kteří si po vyvraždění redakce časopisu Charlie Hebdo připínali na kabáty heslo „Je suis Charlie“. Opravdu to tak vnímají všichni, nebo šlo jen o vyjádření momentálních sympatií k těm, kteří byli zabiti?
více


13.4.2021 GLOSA: Čísla a víra

Zbyněk Petráček
Třetina Američanů podle průzkumu věří, že loňské volby ve skutečnosti vyhrál Trump. Na 45 procent Čechů podle průzkumu věří, že covid je jen mediální humbuk.
více


14.4.2021 OSOBNOST: Generál Vojcechovský

Jan Ziegler
V těchto dnech si připomínáme smutné sedmdesáté výročí, kdy 7. dubna 1951 zemřel v sovětském gulagu v Ozerlagu čs. armádní generál Sergej Nikolajevič Vojcechovský unesený z Prahy v květnu 1945 Sověty.
více


13.4.2021 FEJETON: Čtoucímu pozdrav!

Karpenková-chalupa
Tato slova byla v antických dobách uváděna na začátku dopisů, dokumentů, ale také na kamenech náhrobků. Vzhledem ke svému pokročilému věku bych se v tomto textu přikláněla nejspíše k té poslední možnosti.
více


13.4.2021 POLEMIKA: Mzdová nerovnost mužů a žen je přirozená?

Hana Rybnická
crowd
Domnívám se, že článek paní Šichtařové Mzdová nerovnost mužů a žen je přirozená (NP, 6.4.2021) zaslouží určité upřesnění. Upřímně řečeno, názory paní ředitelky mi připadají trochu exotické, jakoby psány bez základních znalostí moderního managementu a personalistiky.
více


13.4.2021 GLOSA: O užitečnosti hyen

Ladislav Pecka
Hyeny jsou dílem mrchožrouti, dílem potomci Hygie, víly z řeckého bájesloví. Na úvod trochu legrace, uvozující největšího z žijicích zoologů v České republice, slunéčka našeho jasného, odborníka na očkování, bojové biologické látky.
více


12.4.2021 GLOSA: Sputnik, nebo smrt

Zbyněk Petráček
Kdyby byl našinec konspirátorem, mohl by si pomyslet, že spor o vakcínu Sputnik vymysleli sociologové.
více


12.4.2021 FEJETON: Plané útěchy

Petruška Šustrová
Postěžovala jsem si našim kočkám, že už mám trochu strach pustit si rádio nebo televizi: dá se totiž předpokládat, že na nás vybafne covid v nejrůznějších podobách.
více


10.4.2021 SPOLEČNOST: Progresivistická společenská lež

Kateřina Lhotská
Progresivisté až příliš často vnímají diskuzi na nějaké téma jako prezentaci svého pohledu na věc, se kterým lze tak akorát „svobodně souhlasit“. Tam, kde hrají prim, se lidé učí nechávat si své názory pro sebe a přetvařovat se.
více


10.4.2021 HISTORIE: Rakousko-uherské ponorkové eso z Brna

František Novotný
V úterý byl na NP uveřejněn rozhovor s Václavem Vlkem st., v němž se zpovídaný publicista také zmínil o své nové knížce, mající za téma účast Čechů a Slováků ve Velké válce.
více


9.4.2021 GLOSA: Normál a la Adršpach

Zbyněk Petráček
Jak bude po pandemii? Na tuto otázku zatím nelze odpovědět konkrétně. Ale připomeňme si, co už v lednu řekl bavorský premiér Söder: „Nesmíme se oddávat iluzi o brzké normalitě.
více


9.4.2021 ÚVAHA: Všeho s mírou!

Oldřich Hein
dav
Přiměřenost je již po celá tisíciletí vděčným tématem filosofických, právních i laických úvah a proto „úhel pohledu“ na ni byl vždy rozmanitý a proměnlivý.
více


9.4.2021 GLOSA: Lidi nejsou ovce

Ladislav Jakl 1
Ovce je zvíře stádní. Poslušně houfem táhne tam, kam ho žene bača nebo ovčácký pes. Nebo jdou všechny sborem za tím prvním beranem. Někteří lidé ale takoví nejsou. Jsou horší.
více


7.4.2021 MÉDIA: Komemorace dvou krizí ČT

Karel Hvížďala
Komemorace se česky řekne připomínání a podle sociologů každé připomínání událostí při důkladnějším pohledu vypovídá více o společenství, které tak činí, než o připomínaných událostech.
více


8.4.2021 FEJETON: O ničem

Lubomír Stejskal
Duben – ještě tam budem. Lépe nevycházet, volám na ženu. Souhlasí. A hlásí pád první osoby na zasněženém chodníku. Naštěstí se sama zvedla. Taky to mohl být krček, volám na ni z koupelny.
více


8.4.2021 SPOLEČNOST: Cenzura neexistuje? Apríl!

Pavel Mareš
V první dubnový den uspořádala Společnost pro obranu svobody projevu videokonferenci o tom, proč tato společnost vůbec vznikla, čím se v současnosti zabývá, jaké má plány na příští měsíce a jaké výsledky dosud přinesl sběr případů cenzury českých občanů na sociálních sítích.
více


8.4.2021 SPOLEČNOST: To za komunistů nebylo

Zdeněk Roller
Kdo si dnes všímá dělníků? Nikdo. To řekla jedna paní v dokumentu o minulých časech (Zapomenutý svět komunismu). Dříve bylo lépe, řekla. Bylo?
více


7.4.2021 GLOSA: Výhrůžky a tresty

Ivo Valenta
Vůbec se nedivím, že lidem dochází trpělivost a je jen otázkou nejbližších týdnů, kdy jim dojde úplně. Vláda totálně selhala v řešení situace a vinu namísto na sebe svádí na nás všechny.
více


7.4.2021 ÚVAHA: Dobrovolné odevzdávání svobody

Vratislav Hlubuček1
Lidé celé věky neustále sní o opravdové absolutní svobodě a básníci je v tom podporují.
více


6.4.2021 FEJETON: Veselé Velikonoce

neff
Zima minula, nastalo jaro a s nimi Velikonoce. U nás držíme zvyk barvení vajíček. Má to v gesci Ljuba, já jsem zásobovací oddíl. První úkol, sežeň bílá vajíčka. To bývá před Velikonocemi problém, letos nebyl.
více


5.4.2021 GLOSY: Připomínky let minulých

Pavel Landa
„Obrana lidu“ ochotně přetiskuje záplavu zpráv z angloamerických agentur (pokud přímo nevěští komunistický puč v ČSR s udáním data, nebo doklady o útisku občanské svobody v policejním státě československém), pomíjejíc důsledně nejvýznamnější faktický materiál ze sovětských časopisů jako Pravda,...
více


6.4.2021 KNIHA: Jan Baťa – Spolupráce

Vlastimil Podracký
Vynikající Baťova kniha pojednávající o baťovském pojetí práce je balzámem sebevědomí a racionálního přístupu k životu. Jan Baťa stejně úspěšně vedl rodinný podnik jako jeho předchůdce bratr Tomáš.
více


6.4.2021 SPOLEČNOST: Zákaznický průzkum

Zdeněk Roller
Milý obchodní řetězče, neustále mi ve své prodejně hlásáš, že ti záleží na tom, abych jedl lépe a levněji.
více


6.4.2021 ÚVAHA: Rasismus

Jiří Berger
Tak se svět snad opravdu zbláznil. Tedy ne celý svět, ale někteří jeho aktivisté. Tak např. „rasismus“. Dnes aktivisté (zejména v USA) pátrají i po těch nejmenších příznacích „co by snad mohlo mít nějaké rasistické pozadí“
více


5.4.2021 KORONAVIRUS: Březen, měsíc výsledků protiepidemické avantgardy

Jan Frank
Uplynul jeden měsíc od úředního vyhlášení zatím nejvíce restriktivní verze tzv. ĺockdownu, nebo-li protiepidemické uzávěry v Česku s cílem dostat pod kontrolu komunitní šíření viru SARS-CoV-2.
více


5.4.2021 ESEJ: Jak z toho ven?

Petr Robejšek
Tímto třetím dílem uzavírám esej o skutečném pozadí korony popisem toho, kdo je náš nepřítel, jaký má cíl, máme-li šance ho porazit a proč existuje jenom jeden způsob, jak se zachránit.
více


3.4.2021 HISTORIE: Hlídková loď President Masaryk

František Novotný
Jak mnozí čtenáři poznali, u předešlých Mrožovin byla k článku o lodích Liberty s názvy českých a slovenských osobností redakčním omylem přiřazena fotografie československé hlídkové lodi President Masaryk.
více


5.4.2021 SPOLEČNOST: Že jsem raději nezůstal doma!

Zdeněk Joukl
Doktor mi nařídil procházky (2 km denně), nechtělo se mi , ale nakonec jsem vyrazil 29.3. 2021 odpoledne na procházku po centru města.
více


3.4.2021 POLITIKA: Jakou národnost má pirát Peksa?

Roman Lenský
26. března na svém facebookovém profilu poslanec Evropského parlamentu (EP) za Českou pirátskou stranu Mikuláš Peksa uvádí: „Připojte se k nám ke sčítání lidu a do kolonky národnost uveďte hrdě EVROPSKÁ!“
více