16.2.2020 | Svátek má Ljuba


15.2.2020 SPOLEČNOST: Chvilkaři se trápí

Zdeněk Holásek
Milion chvilek pro demokracii se pustil do politiky z úplně jiného konce, než jak se v ní angažoval dosud.
více


15.2.2020 SPOLEČNOST: Manipulátoři.cz jsou podle Manipulátorů.cz manipulátory

Kateřina Lhotská
V poslední době se roztrhl pytel s bojovníky proti dezinformacím a manipulacím. Sami přitom definují, jak takový „závadný“ text rozpoznat. Jak však obstojí jejich vlastní články, když je podrobíme kritériím, která kladou na jiné?
více


15.2.2020 ROZHOVOR: Kádrový profil místo kvality opět normou?

Ivo Strejček
Což už byla v této zemi definitivně nastolena taková forma diktatury, že je povinností se vším souhlasit a nesouhlasíme-li, šup s námi do pytle a utopit? Hana Lipovská má jasné a zřetelné názory, a proto nesmí být nominována?
více


14.2.2020 SPOLEČNOST: Peroutka neobdivoval Hitlera jako gentlemana

Jiří Macků
Měl jsem sen jako živý: jdu po ulici a najednou, hle, ve výkladní skříni antikvariátu na poličce vpravo uprostřed se skví knížka Lupič gentleman. Rychle jsem si ji vyfotil, abych měl doklad: za čerstva se s tím objevem pochlubím.
více


14.2.2020 PRÁVO: Klikatá cesta k humanitě

Jiří Rážek
Jiří Rážek
Začátkem ledna odvysílala veřejnoprávní ČT24 reportáž z chráněné dílny v Nové Pace, jejíž zdravotně postižení zaměstnanci upravují padělky oblečení a obuvi, které by prý jinak skončily ve spalovně. Oněch 1 600 kusů falzifikátů jim předala Česká obchodní inspekce, která je zajistila při kontrolách...
více


14.2.2020 VZPOMÍNKA: Směr východ

Vladimír Karpenko
Stroj ČSA Il-62 přistál. Byl jsem v Moskvě na letišti Šeremeťjevo. Tuhle dvoutýdenní služební cestu jsem vůbec nezamýšlel – byl jsem na ní zcela bez okolků vyslán. Bylo jaro 1972 a stranická organizace na fakultě usoudila, že je nutno nějak „odčinit“ hřích roku 1968 a opět navázat na východě...
více


13.2.2020 GLOSA: Zakážeme, přikážeme

Zdeněk Roller
Člověk to vnímá tak nějak rozpolceně. Takzvané energetické nápoje jsou samozřejmě podvod. Nedodávají organismu o moc víc energie než běžné slazené nápoje a veškerou energii nabízejí výhradně ve formě cukru.
více


13.2.2020 ESEJ: Mlhovina v Andromedě - komunistická vs. soudobá dystopie

Jiří Suk
Utopie Ivana Jefremova Mlhovina v Andromedě vyšla v roce 1957 a byla přeložena do mnoha jazyků. Bezpochyby prošla v Sovětském svazu mnoha schvalovačkami, a není to tedy jen tak nějaký soukromá představa autora.
více


13.2.2020 FEJETON: Kladivem na Hitlera

Ondřej Neff
Plzeňský hejtman Josef Bernard se vypravil ve čtvrtek do Prahy. Navštívil dva obchody nakladatelství Naše vojsko a nakoupil si tam, jak čteme ve zprávách, hrníčky s obrázky Adolfa Hitlera a Reinharda Heydricha.
více


12.2.2020 FEJETON: Opravíme to?

Zdeněk Roller
Už jsem do elektroodpadu odnosil celkem dost vysloužilých přístrojů. Teď třeba dvacet let staré tranzistorové rádio, kterému pouze dosloužil potenciometr. Součástka za pár korun. A to jsem nedávno objevil vzácnost - opravnu drobných elektropřístrojů! Jenže ty ceny oprav a ceny nových přístrojů...
více


12.2.2020 ÚVAHA: Zákon věčnosti

Stanislav Ulčák
Před mnoha léty jsem četl knížku gruzínského spisovatele Nodara Dumbadzeho Zákon věčnosti. Kniha je napsaná v reáliích Sovětského svazu (dneska velice poučné čtení), některé epizody jsou lidsky krásné a pěkně napsané a jiné jsou už dneska k smíchu.
více


12.2.2020 SPOLEČNOST: Když se řekne „vnitřní Sudety“

Zbyněk Petráček
Pojem „vnitřní Sudety“ není moc rozšířený, zato výstižný. Ve veřejné debatě ho razí Václav Cílek už více než deset let. Označuje jím takové oblasti ve vnitrozemí (vycházel ze středních Čech, zejména z Kladenska), z jejichž venkova se vytrácí pestrý autentický život, aniž by k tomu vedl nějaký...
více


11.2.2020 SPOLEČNOST: ODS a paní Vaculíková

Karel Hvížďala
Po lednovém kongresu ODS, kdy do předsednictva nebyla zvolena paní Alexandra Udženija, ač neměla protikandidáta, se objevila logicky otázka, proč se žena nedostala do vedení.
více


11.2.2020 ESEJ: Manipulace s pamětí národa

Vlastimil Podracký
Stále jsme konfrontováni se snahou měnit proti národnímu zájmu historická fakta a vnášet do nového výkladu politické zájmy pomocí viditelně lživé propagandy.
více


12.2.2020 USA: Pes cennější než člověk?

Pavel Mareš
Kalifornský guvernér Gavin Newsom vyčlenil ze státního rozpočtu 50 milionů dolarů na zřizování psích útulků, aby podpořil realizaci politiky „žádný pes, který je léčitelný a adoptovatelný, nesmí být utracen“.
více


11.2.2020 GLOSA: Dusno kolem rad

Ondřej Neff
Parlamentní volební výbor v pátek naházel do velkého síta mračno kandidátů do dvou významných mediálních rad.
více


11.2.2020 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 546

Jan Čech
Měsíčník Automobil odebírám od šedesátých let. I za komunistů byl na velmi dobré úrovni. Samozřejmě, že ta nejlepší auta se vyráběla v zemi sovětů, ale jinak se redakce i tehdy snažila informovat pokud možno objektivně.
více


10.2.2020 SPOLEČNOST: S dějinami v zádech

Petruška Šustrová
Sleduji teď veřejné dění poněkud liknavě, leč v jedné chvíli jsem nabyla dojmu, že bez nějakého spiknutí v pozadí se nedá vysvětlit už skoro nic. Může to být – a ještě pořád doufám, že je – dojem mylný, mohla ho vytvořit náhodná shoda okolností, náhodný výběr kauz.
více


8.2.2020 BEZPEČNOST: Pozor, nic nejede!

vlaky 13
Média mají opět téma s velkým T. Ve čtvrtek 6. 2. zaznamenaly řeporyjské kamery situaci, kdy učitelky převádějí hejno dětí přes železniční přejezd, u něhož blikají výstražná světla a jsou spuštěné závory.
více


8.2.2020 VZPOMÍNKA: Dálkaři

Vladimír Karpenko
Bylo to ve druhé polovině sedmdesátých let. Jako obvykle jsem před začátkem akademického roku prohlédl Seznam přednášek, abych věděl, co mne čeká. Běžné bylo, že se mne nikdo neptal, co bych chtěl přednášet.
více


8.2.2020 GLOSA: Jiří Pehe zaperlil

Zdeněk Holásek
Já přes všechny výhrady k tomu či onomu pořadu poslouchám dost často, a to i při práci, ČRo Plus. Ani ne tak pro obsah, ale protože tam je jenom mluvené slovo. Jaká úleva od ostatních rádií, kde na play listu je všude stejných165 až 168 kousků a všechny to melou dokola.
více


8.2.2020 MÉDIA: Česká televize potřebuje čerstvý luft

Kateřina Lhotská
Městský soud v Praze řešil před časem poněkud „žumpoidní“ spor mezi Parlamentními listy a portálem Forum 24. ČT o jeho závěrech informovala tak, že vložila soudu do „úst“ výroky, které nepronesl, a ty, které vyslovil, zkreslila.
více


11.2.2020 GLOSA: V lese, ne v parku

Zbyněk Petráček
Některé ustálené výrazy občas matou. Víte třeba, jaký je rozdíl mezi středním a průměrným věkem? Střední věk označuje očekávanou délku života při narození. Kdežto průměrný věk znamená zprůměrované stáří všech lidí v daný čas na daném místě.
více


8.2.2020 PRÁVO: V bydlení jsme o sto let nazpět

Stanislav Křeček
V devadesátých letech se, pokud jde o řešení problémů s bydlením, ekonomické, politické i justiční autority shodovaly: důvodem je prý regulace nájmů! Obecně bylo přijímáno tvrzení, že bytů je u nás v porovnání s ostatními evropskými státy dostatek a pouze stačí deregulovat nájemné a vše bude v...
více


7.2.2020 SPOLEČNOST: Komunisté lokty neztratili

Tomáš Guttmann
Když kolem naší země byly ostnaté dráty a komunisté nás za nimi hlídali pomocí psů a zaminovaných úseků, s humorem jsme doufali, že jednou, až bude svoboda, budou plaší komunisté žít jen někde v horách anebo budou zalezlí v děrách.
více


6.2.2020 SPOLEČNOST: Kauza Hany Lipovské

Jakub Vosáhlo 2018
V posledních letech často slyšíme o tom, jak je náš veřejný prostor zaplavován dezinformacemi. Pod tento pojem se schovává leccos, včetně prostého nesouhlasu s daným výrokem a neschopností jej vyvrátit jinak.
více


7.2.2020 GLOSA: Bít na poplach je zcela namístě

Ladislav Jakl 1
Miliony lidí jsou v nebezpečí. V sázce jsou jejich životy, zdraví, ohrožena je i ekonomika a sama naše společnost. Nebezpečí se zdá daleko, ale kdykoli může udeřit i u nás doma.
více


7.2.2020 SPOLEČNOST: Malými krůčky k totalitě

Ivo Rottenberg
Snad lidi nezapomněli, že se i Hitler dostal k moci demokratickou cestou. Asi „slyším trávu růst“, ale registruji snahy pomalými krůčky oslabovat účinnost a drobné obcházení zákonů, kterými máme být chráněni před veřejnými nebo skrytými činovníky minulého režimu.
více


10.2.2020 FEJETON: Greta Thunberg

Jiří Macků
Nevěřím na věštění z karet, ruky, křišťálové koule ba ani z třikrát převařeného lógru. Těžko ovšem zpochybnit třeba takovou astrologii neboli hvězdopravectví, obor zabývající se hledáním vztahů a souvislostí mezi děním na obloze a na určitém místě Země v souvislosti s vývojem jak jedince, tak...
více


7.2.2020 MÉDIA: Beznaděj má jméno Česká televize

Petr Štěpánek
Je 31. ledna Léta Páně 2020 pár minut před půlnocí. Historický den, historické okamžiky. Opět se píší dějiny světa. Spojené království Velké Británie a Severního Irska po 47 letech opouští Evropskou unii.
více


7.2.2020 VZPOMÍNKA: Sousedé

Vladimír Karpenko
Venkov, venkovan – občas ta slova slýcháme vyslovená s odstínem povýšenosti, úsměšku. Takže – také jsem venkovan, když jsme před několika lety opustili pražský byt za okolností rozhodně ne příjemných.
více


7.2.2020 SPOLEČNOST: Praví demokraté v akci

Zdeněk Holásek
Současné soustředěné bombardování kandidátky na členství v Radě ČT Hany Lipovské je ukázkou, kam jsme dospěli v každodenním provozu demokracie. Po trapném zdivočení oslav 17. listopadu ukazuje současné dění kolem voleb do Rady ČT, že čert lepšolidství nikdy nespí.
více


6.2.2020 MÉDIA: Rada ČT si zaslouží Hanu Lipovskou

Luboš Zálom1
Radu České televize jmenuje Poslanecká sněmovna tak, aby v ní byly zastoupeny významné politické, regionální, sociologické a kulturní názorové proudy. Kdo však určuje, jaké proudy jsou skutečně významné?
více


6.2.2020 ROZHOVOR: Českou televizi změní jen revoluce

Václav Vlk st.
Jak údajně řekl Winston Churchill: „Nevěřím žádné statistice, kterou jsem sám nezfalšoval,“ také poněkud pochybuji, že Česká televize předběhla Novu, a když, tak nikoli proto, že by byla tak výborná, ale proto, že Nova od dob Železného už jen pomalu upadá.
více


5.2.2020 JUSTICE: I advokát má právo na řádnou odměnu

Daniela Kovářová
Advokáti to nemají jednoduché. Kdekoho baví se do nich opřít, a když už vystupují v knize nebo ve filmu, tak jako odporné postavy, které pomáhají padouchovi v jeho kejklích. A přitom je moje profese pilířem justičního systému, protože advokát za každé situace na straně obviněných hájí jejich...
více


5.2.2020 FEJETON: Suchý měsíc

Ondřej Neff
Zima zřejmě skončila, třebaže kalendářně potrvá ještě skoro sedm týdnů. V neděli byly Hromnice. Věřím, že bylo o hodinu více. Vím, že ráno svítilo sluníčko.
více