5.6.2020 | Svátek má Dobroslav


5.6.2020 ROZHOVOR: Uřvaná děcka zlostně dupou

Ladislav Jakl 1
Moje reakce na ony bouřlivé reakce? Už to řeklo mnoho bystrých lidí přede mnou, neřeknu nic objevného. Zlostně dupající děcka na naší politické a mediální scéně dávají najevo svou nesoudnost a nedospělost.
více


5.6.2020 ÚVAHA: Nenávist plodí nenávist

Pavel Mareš
Abych neprovokoval citlivé duše, které už jen slovo černoch rozpálí doběla, vymyslel jsem si rasu, která neexistuje, a nemůže se tudíž cítit uražena, když někdo její jméno vezme do úst. Říkejme jí pruhovaní a ponechme stranou, jakou barvu mají ty pruhy, v celé záležitosti je to naprosto vedlejší.
více


5.6.2020 HISTORIE: Nebyli jen vlasovci

Ivo Cerman
V dobách nedávno minulých vyvolávalo senzaci už jen pomyšlení, že naši vlast osvobodila nejen udatná sovětská armáda, ale i armáda USA. Ani letos ale nenazrál čas, aby se mluvilo o tom, že nás osvobodily i armády dalších států.
více


5.6.2020 SPOLEČNOST: Komu vadí vodácké tábory?

Petr Havel
Jednou z mnoha nelogických regulací v souvislosti s pandemií koronaviru je stále trvající „zákaz“ putovních vodáckých táborů, a to i poté, co již bylo povoleno téměř vše, včetně společenských akcí v počtu do 500 lidí.
více


5.6.2020 MÉDIA: Jde o prachy a o moc

Petr Štěpánek
Jsem jediný člověk v republice, který byl členem obou zdejších mediálních rad, které v dané oblasti vykonávají státní správu, jak té programové a licenční (Rada pro rozhlasové a televizní vysílání), tak v té technické (Rada Českého telekomunikačního úřadu).
více


4.6.2020 HISTORIE: Vlasovci pomohli dvakrát

Ivo Cerman
Ale na zastavení frontových vojsk by nestačili. Kdo pomohl Praze a kdo má zásluhu za porážku skupiny armád Mitte.
více


4.6.2020 Z TELEVIZNÍHO DIÁŘE: K čemu Rada ČT?

Stanislav Vaněk
česká televize logo
Pro jistotu předznamenávám, že jsem přesvědčen o smyslu televize veřejné služby. Ale též o tom, že současný stav ČT má v tomto směru tolik rezerv, až právě toto, nikoliv různé jiné zneužívané hrátky, ohrožuje její samotnou existenci!
více


4.6.2020 GLOSA: Kdo sbalí spacáky a potáhne na Kavčí hory?

Zdeněk Lanz
Je až neuvěřitelné, kolik nevole vzbudilo zvolení tří členů Rady České televize. Je až s podivem, že tři víceméně známé osobnosti mediálního prostoru (ekonomka Hana Lipovská, moderátor Luboš Xaver Veselý a novinář Pavel Matocha), které doplnily radu ČT, mohou způsobit v řadách těch …..áskařů,...
více


4.6.2020 INTERNET: Kdo ohlídá hlídače?

Matyáš Zrno
Boj s fake news je v zásadě chvályhodný. Po internetu se šíří hovadiny všeho druhu. Rakety ve vlaku někde v Omsku vydávané za rakety mířící z Ostravy na Ukrajinu.
více


4.6.2020 FEJETON: Budoucnost aut

Ondřej Neff
Zařekl jsem se, že už nebudu psát o koronavirové pandemii, však i tohle moje povídání je o pandemii jen okrajově. Taková celosvětová událost má mnoho aspektů. Je to i cosi jako zkušební pole.
více


3.6.2020 FEJETON: Maturita z matematiky

Tereza Povolná
Povinná maturita z matematiky. Věčné, vděčné, ne vždy věcné téma k diskuzi. Nebo k hádce.
více


3.6.2020 SPOLEČNOST: Kdo má zájem na reinterpretaci druhé světové války

šeřík květen
Sedmdesáté páté výročí konce druhé světové války – byť zastíněné koronavirovou epidemií – se stalo daleko větším tématem veřejné diskuse, než tomu bylo při všech předcházejících kulatých výročích konce války.
více


3.6.2020 VZPOMÍNKA: Hotel Thermal

Pavel Landa
Předseda Okresní odborové rady Karlovy Vary byl původně zedník. Byl vděčný straně, že ho na tuto funkci navrhla, neboť raději úřadoval za kancelářským stolem, než aby se v létě potil a v zimě mrznul někde na stavbě.
více


3.6.2020 ABSURDITA: Stojí STK nad lidským životem?

Tomáš Zdechovský
Během koronavirové krize se dělalo maximum pro zabránění šíření viru. Hranice se téměř neprodyšně uzavřely a bylo omezeno i vycházení. Ale na STK se do Česka muselo, i když jste byli třeba na Maltě.
více


3.6.2020 ROZHOVOR: Výrokům pana Kalouska nerozumím

Hana Lipovská
Ačkoliv jsem své zvolení nečekala, od okamžiku, kdy mě Česká biskupská konference oslovila s nabídkou nominace do Rady České televize, jsem se snažila připravit na případné působení v radě velmi zodpovědně. Zvolením jsem proto překvapená, ale nikoli zaskočená.
více


3.6.2020 ESEJ: Chvála pochybnosti II.

Marian Kechlibar
Umění citovat je nutně spojeno s rozhodnutím, kde ten citát začít a kde jej zase utnout. Okolní věty poskytují kontext, bez kterého může citovaný úryvek vyznít jinak, než jak byl zamýšlen. Na druhou stranu nemůžete přetisknout celý projev, to by lidi nečetli.
více


3.6.2020 GLOSA: Rychle, nebo spravedlivě?

Daniela Kovářová
Má přijít soudní rozhodnutí rychle, anebo má justice do hloubky prošetřit všechny okolnosti, provést každý navrhovaný důkaz, vyslechnout všechny svědky, zpracovat znalecké posudky, vyhodnotit každou informaci ze spisu, a teprve pak vydat precizně odůvodněné soudní rozhodnutí? Odborníci se léta...
více


2.6.2020 SPOLEČNOST: Nosíš roušku? Já ne

Václav Vlk st.
Co to jsou roušky, ví každý, každý si je dovede představit a většina z nás je dokonce měla na nose. Takže v rámci boje proti pandemii koronaviru, když už se zdá, že nejhorší máme za sebou, vypukl v naší kotlině boj za svobodu bez roušek.
více


2.6.2020 ÚVAHA: Stíny výročí

Vladimír Zouzalík
Připomněli jsme si 75. výročí ukončení druhé světové války, 75. výročí porážky nacistického Německa spojeneckými vojsky, 75.výročí Pražského povstání, ... desítky miliónů mrtvých, zničená města, vypálené vesnice, rozbitá infrastruktura, zpřetrhané rodinné, obchodní, sociální vazby... co dodat.
více


2.6.2020 SPOLEČNOST: Volba paní Lipovské je prý skandální

Lubomír Stejskal
Rozruch kolem zvolení Hany Lipovské do Rady České televize provází jeden pozoruhodný jev. Jako by nebylo tak důležité, co Lipovská říká, ale především to, co o ní říkají jiní. Jako bychom se vůbec neposlouchali.
více


2.6.2020 PRÁVO: „Velká daňová kauza“ se vrací

Zdeněk Jemelik 1
Trestní řízení soudní Krajského soudu v Brně, o němž píši jako o „velké daňové kauze“ nebo o „kauze Zadeh“, napadlo k soudu v r. 2015 a po 27. únoru 2020 jeho běh přerušila koronavirová krize. Pokračuje od 25. května 2020 a zřejmě se přelije do druhé poloviny roku. Kdo nesleduje jeho běh soustavně,...
více


2.6.2020 GLOSA: Panika opravdu není na místě

Ivo Valenta
Řada lidí má stále velké obavy z nákazy koronavirem. A tak sotva skončila prvotní panika (kterou neodsuzuji, protože skutečně nikdo nevěděl, jak se u nás virus zachová), někteří se začínají bát znovu.
více


3.6.2020 GLOSA: Kdo hodí kamenem

Ondřej Neff
Kdybych měl dnešní glosu předpisově upravit, musela by znít samé písk, písk. On nám ten politický rybník zase jednou zabublal. Nejdřív ministryně financí Schillerová vzkázala koaličnímu partnerovi, co ho příště čeká a není to nic dobrého, protože se na něho vy. Alexandra Udženija označila pražského...
více


1.6.2020 SPOLEČNOST: Jak hluboko lze ještě klesnout?

Lubomír Stejskal
Existuje několik věcí, které nejsem s to pochopit. Patří k nim i prodej kalendáře „Osobnosti Třetí říše 2021“. Vlastně nejen prodej. Nechápu ani toho, kdo si ho koupí a proč.
více


2.6.2020 ESEJ: Chvála pochybnosti I.

Marian Kechlibar
Nemám-li dobré téma ke zpracování, občas hledám na sociálních sítích, co mě trkne. Tentokrát hledání ani moc dlouho netrvalo. Už nějakou chvíli uvažuji o tom, co napsat k tématu „fact-checkingu“ zaváděnému teď Facebookem.
více


1.6.2020 ROZHOVOR: Pan Hřib účelově přepisuje historii

Patrik Nacher
Především se obávám, že v lidech bude setrvávat strach, a ten strach v sobě nese všechny tyto negativní konotace. To může například znamenat, že podnikatelé nebudou ochotni investovat do rozjezdu nového byznysu nebo že spotřebitelé budou mít obavy vzít si hypotéku, nakupovat.
více


1.6.2020 SPOLEČNOST: Kněz s černou duší

Zdeněk Holásek
Snad smyslu zbavený katolický kněz Tomáš Halík se opřel do Dominika kardinála Duky kvůli tomu, že spáchal spolu s vedením České biskupské konference kandidaturu ekonomky Hany Lipovské na členku Rady ČT.
více


1.6.2020 ZDRAVÍ: Zpátky do reality

Pavel Kosorin
Covid-19 s námi nebude věčně. I když jsou na světě místa, kde nadělal velkou paseku, velmi pravděpodobně už brzy zklidní hormon.
více


1.6.2020 ÚVAHA: Bestia triumphans

Petr Fiala
Intelektuální atmosféra dvacátého století byla předznamenána Zánikem Západu Oswalda Spenglera z let 1918 až 1922. Pocit úpadku, zkázy, zániku nebo alespoň krize byl pak podporován několika dalšími důležitými knihami.
více


1.6.2020 FEJETON: Optimismus

Petruška Šustrová
Ve středu mě probudila esemeska. Lekla jsem se – bylo už po půl deváté a já měla pocit, že jsem zaspala. Ne že bych někam spěchala, schůzku jsem měla domluvenou až na odpoledne, ale jsem zvyklá vstávat dřív.
více


30.5.2020 GLOSA: Mistr hororu na Hrad?

Petr Machovský
Petr Machovský
My Češi jsme někdy zvláštní skupina obyvatel. Když se pár let daří hokeji, řveme „Hašek na Hrad!“. Když se tu narodí jedna rychlobruslařka, stavíme jí halu. Dneska? Prezidentem chceme zase tohoto „velikána“.
více


30.5.2020 SPOLEČNOST: Kde se vzali, tu se vzali – rouškomilci

Václav Husák1
Rouškomilec je člověk kteréhokoli ze 256 státem uznaných pohlaví, který pod vlivem na city útočící a agresivně vedené mediální smršti podlehl věcně neopodstatněnému přesvědčení, že koronavirus je novodobý mor, před nímž se lze ochránit jen s pomocí textilní roušky.
více


30.5.2020 ZDRAVOTNICTVÍ: Konec potlesku

Zdeněk Roller
Provoz nemocnic se vrací do normálu, po té koronavirové kalamitě. Ve skutečnosti musíme doufat, že se do opravdového normálu jednou vrátí. Organizační pokyny v souvislosti s pandemií převrátily jejich normální fungování vzhůru nohama a tehdy jsme to všichni chápali a zdravotníkům poprávu tleskali.
více


30.5.2020 MÉDIA: Jak reformovat Českou televizi?

Luboš Zálom1
Výsledek volby do Rady České televize nastavil zrcadlo veřejnoprávní politicko-mediální lobby. Její hysterický křik zní skoro jako rajská hudba.
více


29.5.2020 ŠKOLSTVÍ: Slovní hodnocení výzvy senátora Drahoše

Radek Sárközi
Radek Sárközi
Ministr Robert Plaga (ANO), Drahošova platforma pro vzdělávání a Bob Kartous z EDUinu mohou způsobit totální rozvrat české školství. Proč někteří poslanci a senátoři naslouchají více lobbistům z neziskovek, než učitelům z praxe?
více


29.5.2020 MÉDIA: Vskutku povedená diskuse

Jan Bartoň
Události, komentáře přinesly rozhovor s hejtmankou Středočeského kraje ve věci trestního oznámení na článek o nedostatku ochranných prostředků. Střetly se Světlana Witovská a Jaroslava Pokorná Jermanová.
více