18.1.2021 | Svátek má Vladislav


18.1.2021 ZDRAVOTNICTVÍ: Euthanazie rozhodně nehrozí

Vladimír Černý
Vladimír Černý
Článek Tomáše Vodvářky Už je to tady může vyvolat u čtenářů závěry, které neodpovídají skutečnému stavu jím diskutované problematiky. Ale nejenom to – navozuje falešnou a velmi nebezpečnou představu o nutnosti volit postupy euthanazie při současném stavu obsazení nemocničních kapacit.
více


18.1.2021 ROZHOVOR: Ty lidi neumlčíte

Ondřej Neff
Svět žil v iluzi. To si přiznejme. Je to jako ďábelská apokalypsa. Jsem spisovatel sci-fi, takže moc dobře vím, že ten motiv pandemie je v tomto literárním žánru dlouhodobě přítomný.
více


18.1.2021 FEJETON: Co bude potom?

Petruška Šustrová
Před několika dny jsem viděla v televizi ekonoma Tomáše Sedláčka. Mluvil o tom, jak to podle jeho názoru bude vypadat, až covidová pandemie pomine nebo poleví.
více


16.1.2021 PRÁVO: 30 let je příliš krátká doba

Aleš Uhlíř
Možnost uplatnit v soukromoprávních vztazích subjektivní právo u soudu po příliš dlouhou dobu by vedla k složitým právním sporům. Smyslem institutu promlčení je takovým situacím zabránit.
více


16.1.2021 MÉDIA: Česká CNN štve jako ta americká?!

Jan Bartoň
Je již ověřenou skutečností, že americká televizní stanice CNN dlouhodobě štve své diváky proti končícímu prezidentovi Donaldu Trumpovi. Zjistil jsem, že i její česká odnož se snaží, seč může, štvát proti vládě.
více


16.1.2021 KORONAVIRUS: Místo slov hovoří čísla

Ondřej Neff
V neděli to budou tři týdny, kdy začalo plošné očkování v České republice. Na webové stránce ministerstva zdravotnictví mzcr.cz mají pro covid-19 celý jeden zvláštní oddíl s mnoha pododdíly.
více


15.1.2021 ZDRAVOTNICTVÍ: Už je to tady

Tomáš Vodvářka
Před rokem a něco jsem v reakci na situaci ve Španělsku napsal na blogu idnes svou úvahu o tom, že španělští lékaři se ocitli v situaci, kdy musí určit, kdo dostane plnou podporu při onemocnění covid a kdo již ne. (zde). Ani ve snu mne nenapadlo, že se stejná situace může stát i u nás.
více


15.1.2021 GLOSY: Zajde Bradáčová s Benešovou na kávičku?

Václav Vlk jr
Už minulou středu jsem měl „plno“ na svoje moudra. Svět se v novém roce rozjel zostra a patří jen úderníkům. Neb kdo chvíli stál, již stojí opodál… Tak stojím a píšu, z odstupu je toho totiž vidět…
více


14.1.2021 PRÁVO: Kdo neplatí, není Čech!

Daniela Kovářová
V prosinci se země zachvěla, matky děkovaly Bohu a děti konečně začaly žít, když se po letech diskusí schválil zákon o náhradním výživném. Teď už vyšel i ve Sbírce zákonů, náhradní výživné se podle něj bude vyplácet od července.
více


14.1.2021 GLOSA: Promořit, jenže...

Zbyněk Petráček
Na Václavu Klausovi si lidé rádi chladí žáhu i za cenu překrucování jeho výroků. Před třiceti lety řekl, že nezná žádnou snadnou metodu rozlišování čistých a špinavých peněz, leč uchoval se výrok „neexistují špinavé peníze“.
více


13.1.2021 SPOLEČNOST: Zasloužil se o stát...

Petr Bařinka
Policisté vymáhající právo v ulicích, úředníci snažící se v každodenní praxi rozhodovat v souladu s příslušnými zákony, podnikatelé či živnostníci bojující s daňovou legislativou nebo třeba s ochranou osobních údajů, advokáti domáhající se skutečných či domnělých práv svých klientů nebo také...
více


14.1.2021 FEJETON: Na ptáky jsme krátký

Ondřej Neff
Tak to zpívá Janek Ledecký, jenže se zdá, že zas tak krátký páky na ptáky nejsme. Zdá se, že se nám docela slušně daří ptáky hubit. Ukazuje to sčítací akce pořádaná Ornitologickou společností už potřetí.
více


13.1.2021 GLOSA: Blbákov

Renata Veselá
školství tabule
Pan Prymula neví, jaká je aktuální proočkovanost, pan premiér klidně v televizi vysloví termín „obecně-odborné otázky“, běžný lékař, který má podmínky na uchování vakcíny při zadaných teplotách, nemůže očkovat – nemá vakcínu…to je realita.
více


13.1.2021 KORONAVIRUS: Rok s covidem

Martin Jedlička
Rok boje s koronavirem je příležitostí pro zamyšlení, proč vláda stále nemá strategický plán, jak postupovat při řešení této bezprecedentní krizové situace a co je vlastně skutečně cílem a smyslem jejího snažení.
více


13.1.2021 SPOLEČNOST: Kolik pohlaví má člověk?

Radim Uzel
Už na první pohled je otázka týkající se počtu pohlaví nesmyslná. Člověk jako živočišný druh Homo sapiens je přece odjakživa dvoupohlavním živočichem. Každé malé dítě ví, že existuje pohlaví mužské a ženské.
více


12.1.2021 SPOLEČNOST: S covidem tu zatočíme! Možná…

injekce
Úvodem následujících řádků bych všechny případné čtenáře rád upozornil na to, že tento text bude psán subjektivní optikou člověka, v jehož okolí se všichni, kterým byl covid diagnostikován, úspěšně vyléčili.
více


12.1.2021 SPOLEČNOST: Žlutá hvězda s nápisem "Neočkovaný"

Lubomír Stejskal
Utrpení, které Židům způsobili němečtí nacionální socialisté v čele se zrůdou Hitlerem, bylo jedním slovem gigantické. Proto i jeho vnější symbol zaslouží maximální míru ohleduplnosti.
více


12.1.2021 GLOSA: Pohled zdola

Zdeněk Joukl
Domnívat se, že Češi jsou stejně disciplinovaní jako Němci nebo Japonci, je opravdu naivní. Proto vydávat opatření vlády proti koronaviru bez zajištění intenzivní kontroly je málo účinné.
více


18.1.2021 BIG BEN: Jak zaručeně zbabrat balitbu

Benjamin Kuras
Nebudeme chodit okolo horké kaše a nalijeme si rovnou čistého vína. A zde máte v jedné větě hned dva příklady idiomů, které neznamenají to, co říkají. Nepovídáme si totiž ani o kaši, ani o víně, nýbrž o blbostech, kterými ženy odpuzujeme v domnění, že je přitahujeme.
více


12.1.2021 OSOBNOST: Na vlastní kůži Hedy Margoliové Kovályové

Karel Hvížďala
Heda Margoliová Kovályová toho na vlastní kůži prožila doopravdy hodně. Ve dvaadvaceti byla deportována do lodžského ghetta a koncem války utekla z pochodu smrti z Dachau.
více


11.1.2021 KORONAVIRUS: Zhasneme a naočkujeme

Michal Kašpárek
Očkovací strategie mohla zachránit „tisíce mrtvých“. Její tvůrci to snad i opravdu chtěli. Pak se začalo předbíhat.
více


13.1.2021 ÚVAHA: Co nám dává češství?

Vratislav Hlubuček1
Především náš jazyk a jistotu, že se s ním domluvíme ve všech koutech naší země. Dokonce státu. Touha mít svůj stát byla tak silná, že jsme kvůli ní rozbili Rakousko-Uhersko. Pomohly nám k tomu okolnosti i tradice českých králů a tím i hranic zemí Koruny české.
více


12.1.2021 FEJETON: Ó, jak jsi šikovný

Ondřej Neff
Technicky vzato, jsme pořád ještě na začátku roku, a proto se sluší začít pozitivně. Však si vzpomeňte, co se říkávalo, jak na Nový rok, tak po celý rok. Proto vám povím něco o své šikovnosti. Začít ale musím u kávovaru.
více


11.1.2021 FEJETON: Kálení do vlastního hnízda

Karpenková-chalupa
Neraď, není ti šedesát, říkalo se kdysi. Dnes bych to obrátila – neraď, už ti bylo šedesát. Není to z mé strany útok na staré lidi, protože mezi ně sama patřím, ale pouhý postřeh, že svět se natolik změnil, že naše zkušenosti nám občas bývají jen málo platné.
více


9.1.2021 VZPOMÍNKA: Řemeslník

Vladimír Karpenko
Nepatřím bohužel k těm, kdo mají přirozené nadání k řemeslné činnosti, nicméně jsem musel nejednou přiložit ruku k dílu. Někdy rád, jindy s nechutí. Za minulého režimu platilo běžně: udělej si sám. Případně urob si sám, neboť slovenština byla druhým zemským jazykem.
více


9.1.2021 ÚVAHA: Širší souvislosti střelby v Kapitolu

Luboš Zálom1
Nepokoje v americkém Kongresu vyvolaly vlnu rozhořčení, znechucení, ba i děsu, alespoň soudě podle reakcí mnoha komentátorů, včetně našich politiků. Přitom jde jen o další dílek v pestré mozaice iracionality.
více


9.1.2021 SPOLEČNOST: Zkrocená svoboda slova

cenzura
Někdy si vzpomenu na „přátelskou besedu“, které jsem se zúčastnil za doby mého ročního pobytu v Horšovském Týně coby student střední školy, tehdy SVVŠ.
více


9.1.2021 SPOLEČNOST: Koronamrška nahnala lidi do ložnic

Kateřina Lhotská
Řádění koronamršky vede mimo jiné k tomu, že našinci tráví mnohem více času ve svých ložnicích. Jednak v nich marodí, ale především se v nich častěji než dříve oddávají činnosti veskrze přirozené a navíc příjemné. Totiž milování.
více


8.1.2021 POLEMIKA: Kamínek v botě

Ladislav Jakl 1
Před Vánoci jsem napsal článek o očkování. Jeho hlavním sdělením bylo, že vakcinace proti SARS CoV-2 podle mého názoru nebude jednorázovou akcí, po které bude navždy pokoj od kovidu i od restrikcí a karantén, ale dlouhým, nejspíš několikaletým procesem, během něhož rozhodně nebudeme smět žít...
více


8.1.2021 SPOLEČNOST: Hlavně nevyšilovat

Zdeněk Holásek
Válka mezi presidentem Václavem Klausem a Ministerstvem zdravotnictví jakožto personifikovaný souboj, anebo mnohá tvrzení popírající bezpečnost, vhodnost či účinnost vakcín (jak komu libo) a protivná tvrzení, že veškeré námitky proti vakcínám či varování ohledně vakcín jsou bláboly a nesmysly.
více


8.1.2021 SPOLEČNOST: Když se herci dokázali ozvat

Jiří Macků
Oč méně je to výročí kulaté, o to je tragičtější. Právě před 68 lety přišla rozhodnutím státního soudu o svobodu herečka Jiřina Štěpničková, která se po únorovém komunistickém puči rozhodla i se svým čtyřletým synkem využít šance ilegálně opustit vlast a začít nový život a novou kariéru na Západě.
více


8.1.2021 VZPOMÍNKA: Ještě jednou logistická operace

Vladimír Karpenko
Vracím se k tématu ve vzpomínce. Nikdo nepochybuje, že naočkovat blíže neurčený počet osob, ale patrně půjde o miliony, není vůbec snadné. Ve středu jsem se dočetl, že své služby nabídl vládě prezident unie logistiků – nepamatuji si přesně titul, ale podstatné je, že to jsou lidé schopní něco...
více


8.1.2021 FEJETON: Tři rány

Martin Regner
České kláštery utržily v našich dějinách tři těžké rány: husité, Josef II., komunisté. V mnohem menším časovém úseku dostaly tři rány také české hospody: EET, protikuřácký zákon, koronavirus.
více


8.1.2021 SPOLEČNOST: Covid a Faustovo prokletí

Ondřej Neff
Příběh doktora Fausta je dostatečně známý, a proto ho připomenu jen několika slovy, abych osvítil jeho podstatu. Doktor Johann Faust tak silně prahnul po vědění, že se spolčil s ďáblem.
více


8.1.2021 SPOLEČNOST: Normální svět?

Stanislav Křeček
„Vrátím se, až svět bude zase normální,“ řekl iRozhlasu.cz jeden z aktérů současných diskusí, senátor a lékař prof. Žaloudík. A kdypak to asi bude? A bude to vůbec? S čím si nyní spojujeme „normalitu“ světa?
více


7.1.2021 SPOLEČNOST: Novoroční vyznání

Vlastimil Podracký
Západní civilizaci je předvídáno ledasco – sebedestrukce, úpadek a dokonce smrt. Tancujeme opravdu na palubě Titaniku? Co ukázal covid? A co z toho nás čeká v novém roce 2021?
více