18.11.2019 | Svátek má Romana


18.11.2019 ŠKOLSTVÍ: „Všetci sú zle platení“

Vladimír Simanov
Oslavy třiceti let svobody, demokracie a humanity byly narušeny stávkou učitelů, a proto kdekdo cítí potřebu se k jejich stávce vyjádřit, zejména když se nekonala ze šlechetných pohnutek (třeba proti klimatickým změnám), ale z důvodů přízemních.
více


18.11.2019 LETNÁ: Derniéra listopadu?

Václav Vlk st.
Dav demonstrantů, který se sešel na Letné, si soukromě pojmenovávám “naši Osis“. V Německu se tak říká poraženým východním Němcům. Trpícím často „ostalgiií“, touhou po starých, údajně „zlatých časech“.
více


18.11.2019 SPOLEČNOST: Vracíme se opravdu před listopad?

Jan Frank
U příležitosti 30. výročí sametové revoluce se reflexe uplynulých 30 let rozdělily na dva hlavní proudy. Oba jsou hyperkritické, jeden útočí na druhý. Podle obou se vracíme zpět před listopad 1989.
více


18.11.2019 GLOSY: Česká televize na válečné stezce

Petr Štěpánek
S veřejnoprávní televizí, jež je už sedmnáctým rokem na válečné stezce proti prezidentovi republiky, není něco v pořádku. Neměli bychom řešit prezidenta, ale Českou televizi.
více


18.11.2019 PRÁVO: Žalobce proti Nejvyššímu soudu ČR

Zdeněk Jemelik 1
Kdysi veřejností pozorně sledované trestní stíhání Aleny Vitáskové, bývalé předsedkyně Energetického regulačního úřadu, a její podřízené Michaely Schneidrové časem téměř upadlo v zapomnění.
více


18.11.2019 GLOSA: Dobro a zlo na vsi

Zbyněk Petráček
Kdyby globální noviny typu New York Times vyslaly reportéra, aby popsal obraz Česka po 30 letech svobody, mohl by jet do Chlístovic na Kutnohorsku. Starosta Douda (KSČM) stojí v jejich čele od roku 1986.
více


16.11.2019 LISTOPAD 1989: Byli disidenti opravdu zbyteční?

Tomáš Vodvářka
V těchto dnech se objevují rozličné úvahy o konci totalitního režimu v roce 1989 a o tom, kdo hrál zásadní roli při jeho pohřbívání.
více


16.11.2019 BIG BEN: Stejnopohlavní manželství – pro, nebo proti?

Benjamin Kuras
V žebříčku nebezpečnosti útoků na základy a struktury západní civilizace by toto téma bylo někde na desátém místě. Teda je-li vůbec tématem civilizaci nějak ohrožujícím a hodným seriózní debaty.
více


16.11.2019 HISTORIE: 17. listopad

Jaroslav Pecka
listopad 1989
Blíží se další památné výročí; bude se oslavovat, řečnit, demonstrovat, politici se zase pohádají a důchodci stávající i důchodci-čekatelé budou vzpomínat. Z těch, kdo to nezažili, to – obávám se – větší část nezajímá, někteří možná ani nemají ponětí, co se tenkrát vlastně stalo (před časem jakýsi...
více


16.11.2019 PRÁVO: Ve Zlíně znova o „hororovém příběhu“ (2)

Zdeněk Jemelik 1
Dne 7. listopadu 2019 se senát Radmíra Koudely zlínské pobočky Krajského soudu v Brně začal znova zabývat kauzou, o které jsem v minulosti psal jako o hororovém příběhu od zlínského soudu a dne 12. listopadu pokračovalo dokazování.
více


16.11.2019 SPOLEČNOST: Velká nehoráznost

Kateřina Lhotská
Občas se objeví přirovnání současných klimatických stávek studentů k protikomunistickým protestům jejich předchůdců před 30 lety. Vzhledem k povaze těchto akcí a jejich skutečným cílům je to dle mého soudu přirovnání nehorázné.
více


18.11.2019 ÚVAHA: Bilancování (2)

Stanislav Moc
V mé genetické výbavě hraje má maminka samozřejmě 50 procent, ale její geny jsou s otcovými namíchány nikoli rovnoměrně, ale dalo by se říci, že na přeskáčku. Prostě v něčem jsem po něm a v něčem po ní.
více


16.11.2019 VZPOMÍNKA: Závan svobody

Tomáš Jirsa
V listopadu 1989 mi bylo 32 let. Vyrůstal jsem v Praze v katolické rodině, rodiče mne nikdy nezapsali do Pionýra a logicky jsem nikdy nebyl ani členem SSM, natož KSČ.
více


15.11.2019 SPOLEČNOST: Místo oteplení boj se Zimou

Jan Bartoň
Studenti Karlovy univerzity rychle transformovali své požadavky a místo boje s klimatickými změnami požadují rezignaci rektora Karlovy univerzity.
více


15.11.2019 ÚVAHA: Od sametu k realitě

Vlastimil Podracký
Sametová revoluce byla jedním z projevů vůle nalinkované velmocemi zrušit nereformovatelný komunistický režim a umožnit vládnoucí vrstvě se zařadit do funkčního kapitalistického systému.
více


15.11.2019 SPOLEČNOST: Saša 16. listopadu přijde

Zdeněk Holásek
Novinář Alexandr Mitrofanov se v krátkém komentáři v Novinkách.cz zaobírá demonstracemi a ultimáty Milionu chvilek pro demokracii (pro naštvané zdůrazňuji, že jsem ten spolek napsal pod správným jménem). Není tak důležité, jak na ně nahlíží, ale dvě věci jsou podstatné.
více


14.11.2019 ROZHOVOR: Umělci Milionu chvilek jsou nuly

Pavel Chrastina
Sledovali jsme to v Austrálii všechno velice pozorně, ale zůstávali jsme při tom trochu skeptičtí, protože jsme poměry v domovině až příliš dobře znali. Z českých a slovenských imigrantů měl většinou každý svůj pádný politický důvod, proč zvolil radikální odchod z vlasti.
více


14.11.2019 ESEJ: Revoluce, či kontrarevoluce?

Roman Joch
Událostem před třiceti lety říkáme „sametová revoluce“, a to z dobrého důvodu: bylo to nenásilné, masové odvržení komunistického režimu. Ale neměli soudruzi pravdu v tom, že to byla kontrarevoluce?
více


14.11.2019 SPOLEČNOST: Třicet let v džungli

Pavel Jégl
Před třiceti lety Češi a Slováci vypověděli poslušnost tupému režimu, který na konci šedesátých let nastolily sovětské tanky.
více


14.11.2019 POLEMIKA: Anticharta Pavla Černockého

Marek Steiner
Dne 26. listopadu 2019 publikoval Pavel Černocký v Neviditelném psu článek O té chartě a disidentech … snad objektivně. Článek je směsicí výčitek a obvinění chartistů. Především motivem jejich jednání bylo údajně dostat se ke korytu apod. (dále citovaný článek).
více


14.11.2019 SPOLEČNOST: Chtějí „liberální demokraté“ změnu režimu?

Karel Šindelář
Blíží se 17. listopad, státní svátek zvaný„Den boje za svobodu a demokracii“. Letos výjimečný tím, že slavíme 30 let od pádu komunistického režimu. A jsme opět svědky toho, jak si i tento svátek snaží přivlastnit jedna zájmová a ideová skupina, která obvykle chápe sama sebe jako liberální demokraty.
více


13.11.2019 MÉDIA: Očekával bych omluvu, ale...

Tomáš Zdechovský
Týdeník Respekt jsem dlouhodobě bral jako seriózní médium, které se snažilo ověřovat fakta a ukazovat věci z jiné perspektivy. Bohužel moje zkušenost z minulého a tohoto týdne ukazuje, že se nejspíše něco v tomto médiu změnilo.
více


14.11.2019 FEJETON: Desiluze

Ondřej Neff
V těchto dnech jsme svědky značného úsilí o to, kdo stane na stupni vítězů v závodech o největší zasloužilost při listopadovém převratu v roce 1989.
více


14.11.2019 GLOSA: Co se dělo a proč v Praze před 17. listopadem 1989

Karel Hvížďala
Už od září až do 20. listopadu 1989 se vytvořil takový systém, že jsme každý den v osm ráno jednali s premiérem Ladislavem Adamcem a jeho poradcem Oskarem Krejčím na vládě, pak jsme přejížděli do Havlova bytu.
více


14.11.2019 SPOLEČNOST: Půjčovat si na Vánoce nedává smysl

Patrik Nacher
Poslední dobou často přemýšlím nad tím, kam se poděly Vánoce plné pohody v kruhu našich přátel a blízkých. Kdy se z krásného, tradičního a klidného svátku stal hon a shon za materiálnem, množství času stráveného v přeplněných nákupních centrech, zvýšená nervozita, stres a z toho pak vycházející...
více


12.11.2019 SPOLEČNOST: Pýcha předchází pád

Zdeněk Holásek
Tak je to tady. Říkal jsem si, s čím přijdou Chvilkaři z Miliónu chlívek pro demagogii, a kluci se vytáhli. Použili k tomu objevně rapera jménem Josef Galen a pustili do světa velekus.
více


12.11.2019 PRÁVO: Líp bude jen pro někoho

Michael Pánek
Nemohu si pomoci, ale vypadá to tak, že hejtmanka Jaroslava Jermanová (ANO) a radní pro dopravu Středočeského kraje František Petrtýl (ANO) ignorují a možná i kryjí podvody na Středočeské správě a údržbě silnic. Indicií pro toto tvrzení existuje celá řada.
více


13.11.2019 PRÁVO: Ve Zlíně znova o „hororovém příběhu“

Zdeněk Jemelik 1
V článku Soud nad soudem jsem uvedl, že dne 7. listopadu 2019 se zlínská pobočka Krajského soudu v Brně začne znova zabývat kauzou, o které jsem v minulosti psal jako o „hororovém příběhu od zlínského soudu“.
více


13.11.2019 SPOLEČNOST: Vypelichaný „třicetiletý samet“

Zdeněk Lanz
Na neděli 17. listopadu 2019 připadá státní svátek České republiky. Je to Den boje za svobodu a demokracii, ale také Mezinárodní den studenstva.
více


12.11.2019 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 534

Jan Čech
Výročí, výročí! Já mám také výročí, heč. Je to padesát let, co jsem nastoupil na letišti Praha Ruzyně. Když jsem minulý měsíc vyplňoval dotazník pro společnost Lauda Motion, na otázku, kolik mám let praxe v oboru, jsem napsal po pravdě, že padesát.
více


13.11.2019 FEJETON: Setkání s liškou

Ondřej Neff
Tak už i britská královna odmítá přírodní kožešiny. Dalo se to čekat. Nelibost vůči kožichům zhotovených z kůží sedraných z mrtvých zvířátek není žádná novinka. Pamatuju si z dětství, s jakou nechutí jsem se díval na perziánovou kožešinku mé maminky.
více


11.11.2019 PRÁVO: Soud s překvápky

Zdeněk Jemelik 1
Další blok „velké daňové kauzy“ vedené senátem Aleše Novotného u Krajského soudu v Brně proti Shahramu Zadehovi (dále jen SAZ) & spol., který proběhl ve dnech 4.-6. listopadu 2019, měl vnějškově docela pohodový ráz.
více


11.11.2019 DOPIS: Příteli do Kanady po třiceti letech

Tomáš Vodvářka
Dlužím Ti to. Vím, žes mne zval a žes mi nabízel místo. Chtěl jsem tady zůstat a Tys nechápal proč. Pokusím se Ti to vysvětlit, i když nevím, jestli se mi to podaří.
více


13.11.2019 ESEJ: Euthanasie na požádání i bez (3)

paragraf
Nedělám si marné iluse: euthanasie u nás bude s velkou pravděpodobností zavedena, nejpozději ve chvíli, kdy si vláda s plnou vahou uvědomí, že jde o nejlevnější důchodovou reformu.
více


12.11.2019 ESEJ: Euthanasie na požádání i bez (2)

paragraf
Graf legálně v Nizozemí evidovaných podle zákona vykonaných případů euthanasie dlouho připomínal parabolu:
více


11.11.2019 VZPOMÍNKA: Mohlo se něco stát?

Zdeněk Roller
Mohlo se to před třiceti lety zvrtnout do krvavé řeže? Když se do té doby ve vzpomínkách vracím, asi mohlo, ale ten režim už by se stejně moc dlouho neudržel. Na podložení tohoto názoru nabízím subjektivní obrázek ze vzpomínek...
více