1.10.2020 | Svátek má Igor


1.10.2020 SVĚT: Film o novém Frankensteinovi

Marian Kechlibar
Sociální dilema je jméno nového filmu, který najdete na stránkách streamovacího obra Netflix i s českými titulky. Je to zajímavá podívaná, i když v některých detailech poněkud zvláštní.
více


1.10.2020 KNIHA: Zpráva o stavu civilizace

Vlastimil Podracký
Jak to vypadá na konci civilizace, nám objasňuje Benjamin Kuras ve své shora uvedené knize. Vyčerpávajícím způsobem jsou popsány téměř všechny zhoubné jevy.
více


30.9.2020 MÉDIA: „Služebnice“ Coney Barrettová a čeští novnáři

Matyáš Zrno
Chápu, že to muselo být lákavé. Vykreslit Trumpovu nominantku do Nejvyššího soudu, katoličku Amy Coney Barrettovou, jako někoho, kdo z USA udělá teokratickou diktaturu, kde budou ženy sexuálními otrokyněmi, tomu se těžko odolává.
více


1.10.2020 ÚVAHA: Změna systému

dav
Vrací se mi vzpomínky na jeden společný rys v chování pracovnic a v menší míře i pracovníků neziskových organizací poskytujících sociální služby. A tím je nadužívání popisného jazyka, kterým vysvětlují věci samozřejmé.
více


30.9.2020 VZPOMÍNKA: Jak se syn mukla ke vzdělání dostával

Václav Křepelka
ostnatý drát
Antikomunismus jako slušnost. Toto je název znamenitého článku Radima Seltenreicha z Orientace Lidových novin ze soboty 19. září. Autor uvádí článek těmito myšlenkami: Na tom, že nacistický režim byl zločinný, zvrácený a zavrženíhodný, panuje celkem jednoznačná společenská shoda. Jak je ale možné,...
více


1.10.2020 PRÁVO: Celníci proti spravedlnosti

Zdeněk Jemelik 1
V pátek 2. října 2020 vyhlásí předseda senátu zlínské pobočky Krajského soudu v Brně Jiří Dufek rozsudek nad skupinou obžalovaných, kteří dle prokazatelně zmetkové obžaloby Městského státního zastupitelství v Praze.
více


30.9.2020 GLOSA: Babičky a budoucnost národa

Pavel Mareš
Přečetl jsem si nedávno pozoruhodný článek o výzkumné práci americké antropoložky Kristen Hawkesové, která pojednávala o zajímavé otázce: jakou evoluční roli hraje fakt, že ženy o mnoho let přežívají věk své plodnosti, což je u jiných primátů jev dost vzácný.
více


30.9.2020 FEJETON: Případ nezákonné roušky

Ondřej Neff
Týden uplynul a už tu máme další přestupek zákona. Když to půjde takhle dál, z pondělní glosy udělám černou kroniku. Jsem důchodce a jako takovému mi stát poslal pět roušek a jeden respirátor.
více


29.9.2020 EUTANAZIE: Když se hranice pořád posouvá…

Matyáš Zrno
Zastánci eutanazie rádi tvrdí, že jde o výjimečný institut, který pomůže důstojně odejít z tohoto světa jen těm nejvíce (a nevyléčitelně) trpícím. Jak ale uvádí časopis RC Monitor, „čerstvá belgická studie zkoumající etické postoje lékařů zjistila, že 93,6 % belgických lékařů pokládá infanticidu za...
více


30.9.2020 ŠKOLSTVÍ: Koho vlastně zajímá ten neutěšený stav?

Zdeněk Lanz
Psát o našem současném školství není právě jednoduché. To, že je jeho stav tristní, je veřejným tajemstvím a nic na tom nezmění ani „předvolebně-covidové hrátky“ ministerstva školství (např. můj článek „Znásilněná“ klasifikace).
více


29.9.2020 PRÁVO: Soudcovská zvůle „lege artis“

Zdeněk Jemelik 1
Žije mezi námi slušný člověk, z dopuštění osudu odsouzený k nepodmíněnému trestu, dočasně propuštěný z vězení soudním rozhodnutím o přerušení výkonu trestu ze zdravotních důvodů do 30. září letošního roku.
více


29.9.2020 SPOLEČNOST: Bez obalu - roušky i Nerudovka

Stanislav Křeček
Dočítám se v tisku povzdech na tím, že „Nerudovka krachuje“, jinými slovy, že podniky v pražské Nerudově ulici jsou před kolapsem, neboť jim v důsledku koronavirové krize chybějí zákazníci a hosté.
více


29.9.2020 POLEMIKA: Obhajoba středoevropské demokracie

Petr Bařinka
Esej Jana Urbana Proč demokracie ve Střední Evropě nefunguje jsem si přečetl se zájmem, nikoli však bez hněvu a zaujetí. Jako Středoevropan cítím potřebu, ne-li povinnost se vůči takovým názorům ohradit.
více


28.9.2020 SPOLEČNOST: Začala doba infekční?

Vratislav Hlubuček1
V průběhu dvacátého století se lidstvo díky objevu antibiotik celkem dobře vypořádalo s infekčními chorobami působenými bakteriemi. Také s virovými chorobami dosáhlo díky masivnímu očkování významného úspěchu.
více


28.9.2020 KNIHA: Slepé skvrny

Tomáš Vodvářka
Občas se objeví na pultech kniha, která by měla být příručkou nejen pro politiky, ale i pro lidi, kteří chtějí a umějí přemýšlet. Kniha s výše uvedeným názvem od Daniela Prokopa mezi ně jistě patří.
více


28.9.2020 SPOLEČNOST: Nová doba koronavirová

Radek Benýšek
koronavirus
V dnešní vysoce turbulentní době je ošidné cokoli psát. Protože za těch pár dní, které uplynou od napsání textu do jeho zveřejnění, může být leccos jinak.
více


28.9.2020 JUSTICE: Bossing na státním zastupitelství trvající 33,3 let

Václav Vlk jr
Jak komentovat události týkající se nalézání práva a zásadních právních rozhodnutí, když se stále nabízí poznámky k jednání reprezentantů právnických profesí?
více


28.9.2020 FEJETON: Covidová hodina

Petruška Šustrová
Řekla bych, že jsem pro kalamitní situaci, do níž nás všechny koronavirová pandemie uvrhla, v docela dobré situaci: nechodím do práce, a protože práce mám poměrně dost, stejně většinou sedím doma u počítače.
více


26.9.2020 GLOSA: Přituhuje, přituhuje

Pavel Mareš
Posledně jsem tu patrně rozčilil svou necitelností provozovatele i návštěvníky nočních klubů a barů, když jsem položil provokativní otázku, kdo vlastně ty noční podniky potřebuje.
více


28.9.2020 POLITIKA: Poptávka a odpovědnost

Karel Hvížďala
Premiérova zmínka o vyhovění poptávce v souvislosti se zrušením nošení roušek poukazuje na podstatnou chybu, a sice na nepochopení odpovědnosti.
více


26.9.2020 MROŽOVINY: Jedno české potýkání s komunismem (4)

František Novotný
Než budu pokračovat líčením dalšího levelu komunistického Matrixu, jímž bylo studium na střední škole koncem 50. let, chci se zastavit u komentářů k předchozí části. Někdo napsal, že jsem minulým režimem procházel jako nůž máslem a že na střední školu jsem se dostal protekcí.
více


26.9.2020 KORONAVIRUS: Jsme zacykleni

Václav Klaus1
Covidová hysterie kulminuje. Slova „covid“ a „koronavirus“ opět dominují mediálnímu zpravodajství. Není to však žádná druhá vlna nemoci (neboť ta vlny nemá), je to druhá vlna poplašných zpráv, která byla alarmisty dlouho dopředu avizovaná. Je covid-19 pouhou nemocí, nebo instrumentem k přeměně...
více


25.9.2020 JUSTICE: Nesnesitelná lehkost korupce

David Pukl
David Pukl
Hrdinové Kunderova románu spolu mluví a rozumí si, jen se nechápou a nakonec předčasně umírají. Obdobně to platí pro českou justici: soudci vědí (mají to černé na bílém), že soudní systém je nemocný, ale raději budou předstírat, že tomu tak není, a to tak dlouho, až to skončí tragicky.
více


25.9.2020 SPOLEČNOST: Kolonizátor Jan Novák

Ondřej Neff
Mírné zaševelení údivu vyvolal manifest sestavený „skupinou vysokoškolských studentů a pedagogů“ vyzývající k dekolonizaci našeho myšlení. Manifest zveřejnil v plném znění server A2larm.
více


26.9.2020 BIG BEN: Chvála pomalosti

Benjamin Kuras
Stojí nám to za připomenutí v dnešní krizi, která tak drasticky zastavila naši dosavadní zaběhnutou kulturu spěchu souvisejícího se zbožňováním iluze nekonečného pokroku a trvalého udržitelného růstu.
více


25.9.2020 ŠKOLSTVÍ: My, žáci školou povinní…

Petr Andrle
Nedávno se mi svěřil jeden dobrý známý, že je zcela konsternován ze stavu našeho vysokého školství. Dal jsem k lepšímu i naše základní a střední školství. Tak jsme si chvíli notovali.
více


25.9.2020 HISTORIE: Živelné pohromy na dolní Střele

Martin Regner
V květnu roku 1872 přišla do středních a západních Čech průtrž mračen a následně povodeň. Velká voda se nevyhnula ani Střele. Na horním toku větší škody nenatropila a města Toužim, Žlutice a Chýše zůstávala v klidu. Řeka se zbarvila do hněda a zaplavila břehy přijatelně.
více


26.9.2020 SPOLEČNOST: O těch fake-news a o jejich významu

Zdeněk Roller
„Nebojte, až bude nejhůř, čeká v Blaníku vojsko a to nás zachrání!“ „Židi dělají macesy z dětské krve, to přece každý ví.“ „V Sovětském svazu se dělníci a rolníci mají díky Stalinovi dobře.“ „Tuhle se nějakým dětem zjevila Panenka Maria.“
více


24.9.2020 KORONAVIRUS: Falešný poplach

Alexander Tomský (2)
Pod názvem „Koronavirus - falešný poplach“ právě vyšla kniha Petra Holuba, jednoho z nejserióznějších českých novinářů a komentátorů, který přepečlivě sleduje vývoj pandemie korunního viru po celém světě.
více


24.9.2020 FEJETON: Čerstvá zkušenost

Ondřej Neff
Měl jsem drobnou patálii s autem, zasekávala se mi páka řadiče automatické převodovky. Odjel jsem s tím do servisu a tam mi závadu ochotně na počkání odstranili. Dokonce nechtěli žádné peníze.
více


23.9.2020 SPOLEČNOST: O rouškách a zodpovědnosti

Radek Benýšek
rouška 1
Po opětovném vládním příkazu nošení roušek (tentokrát jen ve vnitřních prostorách) se vyrojily hlasy, že prý nosit roušku je zodpovědné a že ti, co to odmítají, nedělají či i jen šidí (přičemž za šizení je, tady ale logicky, považováno i zakrývaní jen úst, ale nikoli nosu), jsou nezodpovědní,...
více


23.9.2020 PRÁVO: Neuvěřitelný příběh

Tomáš Zdechovský
Čím víc se zabývám různými rozsudky českých soudů, tím víc ztrácím iluze o tom, že budou rozhodovat správně a spravedlivě. Dělají neuvěřitelné chyby. Např. jsem si myslel, že zajistí, aby neslyšící rozuměl procesu. Nezajistily...
více


22.9.2020 MÉDIA: ČT straší s virem...

Jan Bartoň
Mediokracie v plné síle – tak bych zhodnotil nedělní Události na ČT. Samozřejmě dominoval „covid“ a vše, co se kolem něj děje. Vypadá to doslova na „třetí světovou válku“.
více


24.9.2020 ESEJ: Proč demokracie ve Střední Evropě nefunguje

Jan Urban
Střední Evropa – definovaná pro tento výklad jako východní část dnešního Německa, Polsko, Česko, Slovensko a Maďarsko – se i v dnešní historicky nejvlídnější mírové době zásadně odlišuje od evropského Západu. Není to nic nového.
více


23.9.2020 SPOLEČNOST: Začátek 21. století a Terra incognita

Karel Hvížďala
Slovy Terra incognita se dříve na mapách označovala neznámá území, o kterých člověk netušil, co ho tam může potkat a kterých se obával. Čím dál častěji slýchávám a i se sám přistihuji při tom, že mám obavy z neznámé budoucnost. Dnes by bylo možné nápisem Terra incognita popsat celý globus.
více


22.9.2020 BIG BEN: Rozladěná libida

Benjamin Kuras
Taky jim můžete říkat “asymetrická“, chcete-li, aby to znělo víc vědecky než umělecky. Chcete-li to raději umělecky, říkejte tomu „jednostranně neukojený chtíč“. Libidová sladěnost či symetrie panuje tehdy, když to oba chcete stejně často.
více