20.9.2019 | Svátek má Oleg


20.9.2019 PRÁVO: Probuzený soud

Zdeněk Jemelik 1
„Velká daňová kauza“, vedená od jara r. 2015 u Krajského soudu v Brně senátem Aleše Novotného, se po obvyklé prázdninové přestávce probudila k životu. Účastníci řízení vstoupili 9. září 2019 do soudní síně, kterou opustili 25. června 2019.
více


20.9.2019 SPOLEČNOST: Peníze, či kontakty?

Zbyněk Petráček
Už jen čtyřicátníci a starší mají živou zkušenost s komunismem. Jen oni by měli odrážet tehdejší nivelizaci životů, majetků, vzdělání, cestování i kultury. Jen na lidech pod 45 let by se mělo projevit nové společenské i majetkové rozvrstvení.
více


20.9.2019 GLOSA: Jako cedník

Václav Vlk Jr.
Komentáře k aktuálnímu dění v kauze Čapí hnízdo celkem otevřeně hovoří, zejména ty vzrušené z prvních okamžiků, o krizi justice a jejím selhání. Dovolím se ohradit, justice jsou soudy, notáři, exekutoři, státní zástupci a advokáti.
více


20.9.2019 ÚVAHA: Na cestě proměny myšlení

Jiří Olšovský
Žijeme v době, kdy víme, že za sto, dvě stě let mohou být ledovce roztáté, voda moří může být o mnoho metrů výš – vědci mluví až o několika desítkách metrů vzrůstu hladiny moří jen vlivem úplného roztání Antarktidy.
více


19.9.2019 PRAHA: O pomnících a lidech bez paměti

Jan Soldát
maršál Ivan S. Koněv
Už jsem se cítil skoro trapně, že jsem nic nenapsal o soše maršála Koněva. Že jedno místo na té či oné straně barikády zůstalo neobsazené. Možná ale než o soše dávno mrtvého muže je lepší psát o nás, o Češích.
více


19.9.2019 HISTORIE: Koněv se podílel na komunistickém teroru

Jan Ziegler
Pražské povstání - květen 2005 - 4
Tento sovětský velitel je hodně kontroverzní osobou, svojí aktivní účastí na rudém teroru má podíl na vraždách nevinných civilistů včetně žen a dětí. Sochu si v Praze určitě nezaslouží.
více


19.9.2019 VZPOMÍNKA: Jak jsme na vysoké škole „válčili“

Alois Stehlík
Během studií na Lékařské fakultě v padesátých letech minulého století absolvovali studenti mužského pohlaví stejně jako studenti jiných vysokých škol tzv. vojenskou přípravu.
více


19.9.2019 ÚVAHA: Kdo je tady fašista

Dan Drápal
Častou námitkou proti německé politické straně AfD (Alternative für Deutschland – Alternativa pro Německo) je, že v jejích řadách jsou současní nebo bývalí „náckové“. S nálepkou „fašistů“ nebo „nácků“ se hauzíruje dosti svévolně, proto se u těchto nálepek na chvíli zastavme.
více


19.9.2019 ŠKOLSTVÍ: Matematika

Vladimír Karpenko
Občas, zdaleka ne soustavně, sleduji polemiku o tom, zda by matematika měla být maturitním předmětem. Jsem od vlastní maturity letos vzdálen už šest desetiletí, tehdy jsme matematiku měli. Povinnou.
více


19.9.2019 FEJETON: Svoboda na kravatě

Ondřej Neff
Padl jsem více méně náhodou na webovou stránku pražského magistrátu Praha.eu, na sekci oznámených veřejných shromáždění. Poradí vám tu, jak oznámit veřejné shromáždění.
více


19.9.2019 GLOSA: Epopej dvou trampů

Zbyněk Petráček
Některé vymoženosti působí samozřejmě, ač nejsou. Jejich hodnotu si uvědomíme, až když je ohrožena nebo třeba v cizině vidíme jinou praxi.
více


18.9.2019 SPOLEČNOST: Romové potřebují práci, ne dávky!

Tomáš Zdechovský
Integrace Romů do společnosti se v Česku, na Slovensku i v dalších zemích příliš nedaří. Řešení už bylo vyzkoušeno bezpočet. Zkoušelo se to po dobrém i po zlém a spousta peněz se nalila do různých bohulibých projektů.
více


17.9.2019 SPOLEČNOST: Overtonovo okno

Vratislav Hlubuček1
Postoje lidí k různým jevům se s časem mění, ale tento proces lze ve století manipulací zacílit a urychlit. Konec konců každá šikovná žena ví, že když chce svůj protějšek přimět k něčemu, z čeho nebude zrovna nadšený, nesmí to na něj hned vybalit, ale musí si ho na to připravit.
více


17.9.2019 PRAHA: Kdo vyhrává válku?

Zbyněk Petráček
Když už se ocitneme ve válce, je prioritou ji vyhrát. To říká mediální klišé, které se opírá více o selský rozum než o myšlenky válečného teoretika von Clausewitze.
více


17.9.2019 HISTORIE: Maršál Koněv a jeho Kanonnenfutter

Marek Steiner
Jako facku osvoboditelům hodnotí komunisté rozhodnutí zastupitelstva Prahy 6 o vypsání otevřené výtvarné soutěže na nový památník osvoboditelům namísto stávající sochy maršála Koněva.
více


17.9.2019 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 527

Jan Čech
Na dva týdny jsem se odmlčel. Není to díky mému zdravotnímu stavu, ani kvůli cenzuře. Ostatně ta na Psovi není. Pouze jednou mě Jirka Wagner doporučil, abych trochu upravil článek o jedné paní, která se soudí s půlkou republiky, respektive její manžel.
více


17.9.2019 GLOSA: Svoboda vlastního jména, nebo zmatek?

Stanislav Křeček
Samozřejmě, že tu „stát není od toho, aby lidem říkal, jak se mají jmenovat“ píše v článku „Za svobodu vlastního jména“ Petr Zítek (LN 11.9). Stát je tu od toho, aby zajistil bezproblémové fungování věcí veřejných, k čemuž bezpochyby patří i přehledná a srozumitelná komunikace mezi občany i úřady.
více


16.9.2019 SPOLEČNOST: Kultura billboardů

Zdeněk Roller
Večerníček O klukovi z plakátu pomalu přestane být dětem srozumitelný. Plakátovací plocha? Co to je? Ještě někde k vidění jsou, dost často ty nelegální. Jinak ale převládají billboardy nebo plakáty ve vitrínách - tu pohyblivé a svítící, onde jen tak na stěnách veřejných interiérů.
více


16.9.2019 SPOLEČNOST: Komentář k jednomu úmrtí

Luděk Frýbort
V ústavu pro choromyslné početně převládají blázni nad lékaři a ošetřovateli. Dle zásad demokracie by tudíž měli v blázinci rozhodovat blázni.
více


16.9.2019 VZPOMÍNKA: Jak jsme „bojovali“ o tituly

Alois Stehlík
V roce 1954 byly zrušeny doktoráty (vysokoškolské tituly MUDr., JUDr., PhDr. atd.) Místo toho dostávali absolventi lékařské fakulty titul „promovaný lékař“, „promovaný zubní lékař“, „promovaný dětský lékař“, absolventi právnické fakulty dostávali titul „promovaný právník“ atd.
více


16.9.2019 GLOSA: Liberálové, nespěte

Zbyněk Petráček
Témata typu přechylování ženských příjmení jsou mediálně vděčná. Patří k těm, o něž vedou „kulturní války“ jurodiví stoupenci změny s jurodivými odpůrci.
více


16.9.2019 SPOLEČNOST: Praktické cvičení

Petruška Šustrová
Stává se, že událost spíše nepatrného významu vrhne světlo na záležitosti podstatně rozsáhlejší a významnější. Možná se vlastně takové světlo dá při troše rétorického umu vykřesat z kdejaké pitomosti, ale do tak obecných soudů se raději pouštět nebudu.
více


13.9.2019 PRÁVO: Nezvěstný svědek

Zdeněk Jemelik 1
Od 6. června 2018 jsem se opakovaně věnoval svéráznému postupu „soudkyně OLO“, tedy paní Ivety Šperlichové, předsedkyně senátu zlínské pobočky Krajského soudu v Brně, v řízení proti údajným pachatelům krácení spotřební daně z tabáku, které dovedla k odsuzujícímu rozsudku z 22. června 2018.
více


13.9.2019 SVĚT: Špatný je stát s málo dětmi?

Luboš Smrčka 1
Andrej Babiš pronesl na konferenci o demografii v Budapešti projev, ve kterém (mimo jiné) prohlásil, že dobrému státu roste populace i bez migrace. Při jisté vulgarizaci, tak dobrý stát je takový, kde je hodně dětí.
více


13.9.2019 ŠKOLSTVÍ: Pirátská cesta k demenci

Tomáš Zdechovský
Jedním z cílů českých Pirátů je „vzdělaná společnost“. Dosáhnout jí ale chtějí zrušením maturity. A tím, že vše přizpůsobíme těm neúspěšným.
více


12.9.2019 SPOLEČNOST: Kam s nimi? Osudy pomníků v Praze

Dominik Duka
Dominik Duka
Když občas sleduji počínání našich obecních zastupitelstev a jejich bezradného přístupu k památníkům, nemohu se ubránit nerudovsky laděné otázce „Kam s ním“.
více


12.9.2019 ŠKOLSTVÍ: Piráti navrhují nepropadání

Jan Bartoň
Pirát Lukáš Bartoň navrhuje, aby se u maturit nepropadalo, protože i nulový počet bodů je výsledek. Maturita prý potřebuje zevrubnější reformu, nejen odklad zkoušky z matematiky.
více


12.9.2019 PRÁVO: Spiknutí peněžních „půjčovatelů“

Václav Husák1
Ať už si zapnete televizi kdykoli, můžete si být jisti, že během maximálně několika desítek minut na vás zaútočí reklama na nějakou neuvěřitelně výhodnou nebankovní půjčku.
více


12.9.2019 ESEJ: Program 5V

Jiří Machotka
Strategie je definována jako dlouhodobý plán činností zaměřený na dosažení nějakého cíle. Pokud se o tentýž cíl snaží současně více soupeřů (např. v bitvě, ale také ve sportu nebo v obchodu), budou stratégové muset nejen promýšlet svoje kroky, ale zároveň předvídat a sledovat kroky svých oponentů,
více


11.9.2019 SPOLEČNOST: Jana z Kolovče zvedla prapor vzdoru

Jiří Macků
Zpráva z tisku: Premiér a šéf ANO Andrej Babiš se má omluvit za své výroky o tom, že demonstranti na loňských protestech proti vládě byli zaplacení. Rozhodl o tom Okresní soud Praha-západ. Prvoinstanční verdikt je nepravomocný.
více


11.9.2019 MÉDIA: Už se to blíží

Petr Adler
Kdysi, když v bývalém Československu (všechno je dočasné, i to Československo bylo) sídlila tzv. Střední skupina vojsk dočasně umístěných atd., koloval po zemi tzv. radioaktivní vtip (radioaktivní proto, že vypravěč mohl zvítězit v soutěži o zlatou mříž ministerstva vnitra a první cenou byl...
více


11.9.2019 SPOLEČNOST: Drolení práva

Tomáš Vodvářka
Zánik společnosti nemusí být dán nutně jen invazí cizího elementu. Bohatě stačí, když si sama hodí na krk oprátku a kopne do židle.
více


11.9.2019 ŠKOLSTVÍ: Kybernetika a učitel

Ondřej Neff
Českému školství schází šest tisíc učitelů. Je to hodně, nebo málo? V regionálním školství bylo v loňském roce na 160 tisíc učitelů, v roce 2015 jich bylo o 5500 míň.
více


11.9.2019 PRÁVO: Podivná akce celníků

Zdeněk Jemelik 1
V posledních dnech víří ve veřejném prostoru zprávy o soudním řízení trestním proti obchodníkům s padělky značkových cigaret, při jejichž vyšetřování celní správa dle obhajoby postupovala nezákonně, využívajíc k jejich sledování vojáky. Přehlednou zprávu přinesla např. Česká justice dne 8. září...
více


10.9.2019 PRÁVO: Tři dny se Shahramem Zadehem

Zdeněk Jemelik 1
Po dlouhé prázdninové přestávce nastal pohyb v kauzách obž. Shahrama Zadeha (dále jen SAZ), stíhaného u brněnských soudů ve dvou řízeních.
více


10.9.2019 ÚVAHA: Homosexualita v národopisné kultuře

Tomáš Bílek
Jedním z projevů současné genderové revoluce jsou snahy některých neziskovek (i vládních míst) podporovat homosexuální kulturu v „lidové slovesnosti“, například v pohádkách.
více