1.10.2023 | Svátek má Igor


syr

MÉDIA: Bidenova vláda a sociální sítě

29.9.2023
Komunisté měli Rudé právo, progresivní levice má důvěryhodná média.
více


Zdeněk Lanz

TELEVIZE: Občané musí mít právo Českou televizi neplatit

29.9.2023
Na smysluplnost a existenci tzv. veřejnoprávních médií (u nás Česká televize a Český rozhlas s koncesionářskými poplatky a Česká tisková kancelář bez nich) existuje řada názorů. A jak už to tak bývá, i zde dominují dva hlavní názorové proudy.
více


Zbyněk Petráček

DEZINFORMACE: Ten boj nelze vyhrát

28.9.2023
Vede-li tudíž stát plošný boj proti nim, zahrne do něj všechny složky: od cizích vlád či zdejších kolaborantů až po mašíbly (akronym pro magory, šílence a blby), užitečné idioty či jen nekonformisty.
více


doc

POPLATKY: Prohlášení Českého rozhlasu

28.9.2023
Český rozhlas považuje za nutné uvést na pravou míru některá tvrzení, která zveřejnila 5. září 2023 Asociace provozovatelů soukromého vysílání (APSV) ve svém prohlášení.
více


Jan Ziegler

TĚŠÍNSKO 1938: I Češi nesou svůj díl viny

28.9.2023
Hodní Češi, zlí Poláci, tak to opravdu nebylo. Je potřeba se podívat hlouběji do historie. Tam lze najít důvody k tomu, co se na Těšínsku v osmatřicátém roce stalo. Ještě v osmdesátých letech letech 19. století zde spolu Češi a Poláci spolupracovali, později se jejich vztahy zhoršily.
více


Jan Frank

BUDOUCNOST: Přijímání migrantů je náhražkou za reformy

28.9.2023
Obvyklým zdůvodněním je, že tyto cizince potřebujeme, neboť není, kdo by vykonával některé profese a zadruhé to, že se u nás usazují a plodí děti, čímž posilují náš průběžný penzijní systém.
více


roll

VIZE: Rozhovor, který chyběl

27.9.2023
No a tak neslavně skončil můj první rozhovor. Pan Rückenmark našemu listu zakázal publikovat o něm jakékoli zprávy. Škoda. Uznejte sami, že to mohl být zajímavý článek.
více


Karel Hvížďala

PSANÍ: Restaurování slov

27.9.2023
„Já potřebuji psát o zážitcích z koncentráku. Sílu potřebuji k tomu, bych o nich nepsal, abych o nich nemluvil.“ To jsou slova Primo Leviho, která jsem poprvé četl v němčině v exilu. Vzpomněl jsem si na něj i později, když jsem chystal rozhovor Tachles, Lustig.
více


Vratislav Hlubuček1

ÚVAHA: Rozpor mezi svobodou a počtem možností

27.9.2023
Statistická pravděpodobnost je poměr mezi úspěšnými případy ke všem pokusům. Zkusme podobně definovat míru nesvobody jako poměr možností, které mám zakázané nebo regulované ke všem možnostem, které mohu podniknout. Míra svobody pak bude opak nesvobody, čili 1-nesvoboda (nebo 100 - % nesvobody).
více


neff

VÁŽNĚ NEVÁŽNĚ: Reálné nebezpečí umělé inteligence

27.9.2023
Regulace je obor lidské činnosti, v níž je Evropa aspirant na roli lídra. Umělá inteligence je cosi, o čem se hodně mluví a regulaci zaslouží, jelikož je nebezpečná.
více


neff

UMĚLÁ INTELIGENCE: Nápad za milión

26.9.2023
A jsme u toho, tahle moje glosa bude mít na webu Českého rozhlasu titulek Nápad za milión. Nevydělám ten milión já, ale dovedu si představit, že mnohem víc než jeden milión vydělá ten, kdo podobný počítačový program napíše a systém uvede do provozu.
více


Daniela Kovářová

DILEMA: Soukromý a veřejný statek

25.9.2023
Rozhodování je vždy volbou a jediným kritériem při této volbě z různých možností, které připadají v úvahu, je míra výhodnosti. Snažíme se poměřit výhodnost různých variant a pak zvolíme tu výhodnější. Každý podle svých kritérií.
více


Tomáš Vodvářka

SLUŠNOST: O jedné velké neviditelné demonstraci

25.9.2023
Můžeme otevřít svou dlaň a dát to málo, co nám třeba tak úplně nepřebývá, ale bez čeho jsme schopni se obejít. Jako ta chudá žena v chrámu, která dala do kasičky dva denáry. Nominálně maličkost. ve skutečnosti vše, co dát mohla.
více


Jan Bartoň

KONCEPT: Vobořil chce legalizovat kokain

25.9.2023
Národní protidrogový koordinátor – všimněme si slůvka „protidrogový“ – Jindřich Vobořil chce legalizovat marihuanu a „možná“ i kokain. Spěje logicky k postavení národního drogového popularizátora.
více


Marian Kechlibar

SOCIÁLNÍ SÍTĚ: Velmi drahé „zadarmo“

25.9.2023
Milí čtenáři, nedávná zmínka o „špatném ekvilibriu“ našich zmršených a zkostnatělých stavebních předpisů vedla jednoho z vás k dotazu, jestli vidím takových špatných ekvilibrií kolem nás víc. No jajaj! Tucty.
více


wag

PROBLÉM: Drogy ve vyloučených lokalitách

25.9.2023
Jak uvádí Výroční zpráva o realizaci politiky v oblasti závislostí v kraji za rok 2020, jsou v Ústeckém kraji v případě experimentování s drogami problémy u dětí a mládeže zpravidla v sociálně vyloučených lokalitách, kde se jedná o častý vzorec chování v rodinách.
více


Benjamin Kuras

BIG BEN: Každý Maďar za to může

30.9.2023
Kanceláře měli hned vedle našich na témže poschodí, takže jsme na sebe neustále naráželi, často jsme si s nimi sedávali v kantýně na čaj a mudrovali o Střední Evropě. Neustále mě překvapovali, jak vysoké mínění měli o Češích coby vytříbeně kulturním národě.
více


Kateřina Lhotská

MANŽELSTVÍ HOMOSEXUÁLŮ: Ekonomický přínos? Ale kdeže...

23.9.2023
Před nedávnem se zastánci uzákonění stejnopohlavních „manželství“ vytasili s novým argumentem – prý to má i ekonomické přínosy. Analýza, která to má doložit, je však především ukázkou kreativní práce s daty.
více


tum

TELEVIZE: Ať jsou koncesionářské poplatky dobrovolné

23.9.2023
„Nechci platit za něco, co nevyužívám, i když vybavení na to mám,“ pravil kamarád. „To chci rovnou i přídavky na děti,“ pokračoval, „sice děti ještě nemám, ale vybavení na ně ano.“
více


car

TUCKER CARLSON: Rozhovor o zlu socialismu

23.9.2023
V době psaní tohoto článku shlédlo 24. Tuckerovu epizodu - rozhovor s kandidátem na prezidenta Argentiny Javierem Milei - 418 milionů lidí. Musk to okomentoval slovy: „Promluvte si se Zemí prostřednictvím X!“. Podobné rozhovory vedl Tucker s Donaldem Trumpem (265 mil.shlédnutí), Viktorem Orbánem...
více


Jan Ziegler

UNRRA: Jak Američané zachránili Čechy od hladu a bídy

22.9.2023
Účast Spojených států amerických na obnově nacisty zničené Evropy spočívala též v rámci poválečné pomoci na dodávkách potravin, surovin, strojů atd. Byla to významná podpora, přestože o ní komunistická propaganda sprostě lhala.
více


34

DOBA: Česko na pokraji sil

22.9.2023
Na veřejnost prosáklo, že nejen CIA a SVR, ale i prominentní Američané a Rusové se tajně potkávají a rokují, jak dál. Dokonce i Foreign Affairs (asi nejvlivnější časopis zahraniční politiky USA), vydal článek, ve kterém autoři predikují, že až ta válka skončí, Rusko se bude muset stát součástí...
více


Pavel Kosorin

DROGY: Fakt už jsme tu válku prohráli?

22.9.2023
20. září se v médiích objevilo, že by český stát mohl klidně legalizovat i tvrdé drogy, například kokain. A tentýž den došlo v Brně k tomu, že zfetovaný týpek napadnul nožem školačku. Taková shoda okolností se často nevidí!
více


Marian Kechlibar

DOBA: „Veto“, čili zakazuji

22.9.2023
V roce 2018 mimochodem na Novinkách psali, že povolit dům v Praze trvá v průměru sedm let a že je to třikrát déle než roku 2008, takže ta situace se za našich životů celkem zřetelně zhoršila. Přičemž toto nejde ani na vrub Putina, ani Bruselu; toto je náš vnitřní český problém.
více


Ladislav Jakl 1

KONEC SVĚTA: Poslední generace

22.9.2023
Pokud se neudělá něco zásadního proti dosavadním trendům, jsme poslední generací. Další už nepřijdou, protože nastane konec světa. Nechceme být poslední generací, proto musíme burcovat.
více


Stanislav Ulčák

DEBATA: Všechno pro všechny

22.9.2023
Ten, kdo souhlasí, je na mediálním výsluní a politik s takovým názorem by mohl snad dělat i ředitele zeměkoule a ten, kdo nesouhlasí, ten je za tmáře či za bezcitu a nově i za viníka ekonomické stagnace 66 firem!
více


vrch

PROBLÉMY V JUSTICI: Kontroverze kolem soudce Simona

20.9.2023
Pavel Simon je však v určité části kritizován za něco, co by nemělo být kategorickou stopkou pro jeho nominování na post ústavního soudce.
více


sna

NÁDRAŽÍ: No, ale jak dál?

20.9.2023
Před famózní secesní „Fantovou kavárnou“ je zákaz zastavení. Mimo autobusy. Pro obsluhu cestujících auty jsou tu 3, ano, pro celé nádraží slovy tři, krátkodobá místa K+R. Kiss & Ride. Pusu a jeď! Kósni a val!
více


neff

OBRANA: Svobodné nebe

19.9.2023
Stačí k ochraně českého nebe stávající gripeny, i ty byly v Mošnově k vidění, anebo je třeba pořídit F35, zřejmě hlavní magnet dnů NATO?
více


vav

MÉDIA: Ústava a svoboda

19.9.2023
Oni jsou tu totiž lidi, co by opravdu chtěli vlastnit noviny, psát si v nich co chtějí a ještě se nechat někam zvolit! Taková nehorázná drzost! Jak k tomu přijde soudruh Michálek, který neměl na pořízení vlastní televize dost peněz a tak jí nemá?!
více


Martin Mařák

ÚSTAVNÍ SOUD: Pavel Simon, čchi a jusnaturalismus

18.9.2023
Čchi se dá přeložit jako dech, nebo obrazně energie, jedná se o všudypřítomnou a všeobsahující fluidní látku, která protéká nejen vším živým, ale i rostlinami, stromy a dokonce i šutry.
více


Tomáš Jirsa

UKRAJINA: Prezident Zelenskyj bojuje na několika frontách

18.9.2023
Korupce a oligarchie nabyla takových rozměrů, že čeští podnikatelé říkali, že v Rusku je větší vymahatelnost práva něž na Ukrajině. Starosta našeho partnerského městečka si pochvaloval, že se situace zlepšuje, že už nemusí platit výpalné veliteli místní police, že ho nedá zavřít.
více


tum

MÉDIA: Zrušme koncesionářské poplatky

18.9.2023
Nechci platit za něco, co nevyužívám, i když vybavení na to mám,“ pravil kamarád. „To chci rovnou přídavky na děti,“ pokračoval, „sice děti nemám, ale vybavení na ně ano.“
více


Marian Kechlibar

INTERNET: Google stanul v Americe před antitrustovým soudem.

18.9.2023
Antitrustové zákony jsou jedna z nejsložitějších kapitol moderního práva. U nás v ČR se s nimi ani moc nesetkáváme; sem-tam udělí ÚOHS nějakou tu pokutu za ohrožování hospodářské soutěže, čímž to hasne. Poslední velký monopol, který přitahoval pozornost publicistů i veřejnosti, byl asi SPT Telecom...
více


fer

POČÍTAČE: Apple a Slušovice

16.9.2023
Tak tedy nový stroj. „A jaký?“ ptá se mě kdekterý známý. Vzpomněl jsem si na Forrest Gumpa: „Od takové malé ovocnářské firmy,“ odtuším a věnuji se tématu: vydrápat se ven předpokládá zjistit, jak jsem spadl dovnitř.
více


Jan Ziegler

VÝLET: Archeoskansen

16.9.2023
Asi takto to tady mohlo vypadat jako časech Jana Žižky na přelomu 14. a 15. století. Řeč je o Archeoložčinu v Trocnově, který představuje osídlení v éře vlády Lucemburků na českém trůně.
více