23.1.2021 | Svátek má Zdeněk


22.1.2021 SPOLEČNOST: Prázdná strategie romské integrace

Stanislav Křeček
Jedním z úkolů vlády v tomto nelehkém období je projednání a schválení dokumentu nazvaného „Strategie romské integrace 2021 -2030“. Jsem hluboce přesvědčen o tom, že Strategie v podobě, v jaké je vládě předkládána, je téměř nerealizovatelným dokumentem.
více


23.1.2021 MÉDIA: Senioři – menšina, vůči které je dovoleno cokoliv

Kateřina Lhotská
Člověk vyjadřující se v dnešní době kriticky k nějaké menšině riskuje, že se na něj sesypou její zastánci, obviní jej z podněcování nenávisti a nazvou jej nějakým tím „fobem“. Na jednu menšinu však nasazovat lze – na seniory.
více


23.1.2021 GLOSA: Chcete si vydělat?

Jan Bartoň
Naši vědci přišli s revolučním nápadem, jak dostat lidi k testování na covid. Lidé s pozitivním testem by měli dostávat jednorázovou finanční podporu.
více


23.1.2021 VZPOMÍNKA: Tak ještě trochu k Trumpovi

Vlastimil Obereigner
Před pár týdny jsem pro čtenáře NP přeložil skvělý článek George Packera, ve kterém zcela realisticky a nezaujatě kritizoval prezidenta Trumpa. Příspěvek jsem uvedl krátkou poznámkou, ve které jsem se připojil k autorovým názorům a „ohodnotil“ jsem Trumpa jako absolutně neschopného pro výkon funkce...
více


23.1.2021 SPOLEČNOST: Co feministky možná necítí

Daniela Kovářová
Božena Němcová – česká spisovatelka, národní buditelka, autorka Babičky a Divé Báry, maturitní otázka z literatury, naše první feministka a v poslední době též čtyřdílný seriál, který natočila Česká televize.
více


23.1.2021 SPOLEČNOST: Stavovští mučedníci a současní historici

Emanuel Vejnar
„Ta poprava byla naprosto skvěle zorganizovaná.“ Tímto obdivným výrokem zahájil profesor Jiří Mikulec z FF UK třetí část desetidílného cyklu odvysílaného Českou televizí ke čtyřstému výročí bitvy na Bílé hoře.
více


22.1.2021 SPOLEČNOST: Covid a upírání lidských práv?

Karel Wágner
Začalo se u nás očkovat. A od začátku všichni věděli, že k nám nesměřují ruské nebo čínské vakcíny, ale americké mRNA vakcíny od Moderny a Pfizeru.
více


21.1.2021 FEJETON: Generační problém

Zdeněk Roller
To mi vrtalo hlavou: co přijde po generacích X, Y a Z? Další už nebude? Teď už vím, že se nám rodí „generace Alfa“. To mi tedy spadl kámen ze srdce!
více


22.1.2021 GLOSY: Šlachta nechápe ani základy fungování internetu

Václav Vlk jr
Je krásné zimní počasí, utrápená část sportovního národa může alespoň na běžky a brázdí lesy po cestách necestách.
více


21.1.2021 VZPOMÍNKA: Lyžovačky

Jiří Adler
Ke svému příjemnému překvapení jsem si onehdy všiml, že je šestnáctého, a tudíž den narozenin mé dcery. Tedy, aby nedošlo k nedorozumění, že má dcera narozeniny 16. ledna, si pamatuji celý její život, můj problém vždy spočíval v tom, že jsem nikdy moc nesledoval kalendář, a tak mi některé významné...
více


20.1.2021 GLOSA: Není prezident jako prezident

Petr Štěpánek
V České republice máme dvě lékařské komory. V jedné se sdružují lékaři, kteří pečují o ústní dutinu, v druhé ti ostatní. Každá z komor si volí svého prezidenta. Zatímco prezidentem České lékařské komory je MUDr. Milan Kubek, spíše odborář než věhlasný specialista, v čele České stomatologické komory...
více


20.1.2021 SPOLEČNOST: Výmysly o Romech

Tomáš Zdechovský
V Česku vidím jako obrovský problém šíření nesmyslů o Romech v řetězových mailech a jsem přesvědčen, že předně kvůli nim se ve společnosti šíří protiromské nálady, ač mnoho Romů už normálně pracuje, jejich děti studují a celkově se nepřizpůsobivost už zdaleka netýká výhradně této skupiny.
více


20.1.2021 GLOSA: Ekonomika, nebo zdraví?

Zdeněk Joukl
Základní pravidla ochrany před koronavirem jsou 3R: ruce (mytí, desinfekce), roušky a rozestupy dva metry (vzdálenost ramen).
více


20.1.2021 SPOLEČNOST: Zakázané myšlenky

Milena Kozumplíková
Na konci 60. let (tuším, že to byl podzim 1967) se v neděli po osmé hodině večerní snižovala intenzita automobilového provozu na anglických silnicích. Ne kvůli tmě, ne kvůli počasí, ne kvůli zvýšeným víkendovým policejním kontrolám.
více


19.1.2021 ŠKOLSTVÍ: Elitářství v hávu pedagogické ezoteriky

Tomáš Konečný
školství tabule
Charakteristickým rysem české veřejné diskuze o školství bývá, že se za odborníka může označit úplně každý. A pokud zastává určitý bizarní alternativní pedagogický názor, není zas tak výjimečné, že dostane prostor pro jeho propagaci na vlnách veřejnoprávního rozhlasu.
více


19.1.2021 ÚVAHA: Lidská civilizace je založena na mýtech

Vratislav Hlubuček1
Člověk, podobně jako ostatní lidoopi, je geneticky uzpůsoben k životu v malých tlupách, kde každý zná každého. Proto zřídka kdy takové tlupy překročí velikost sta jedinců. Jak to, že člověk tuto hranici překonal a začal vytvářet města a říše?
více


20.1.2021 FEJETON: Díky za to

Ondřej Neff
Beru na sebe nevděčnou úlohu a v příštích dnech budu smět na ulici jen v celohlavové masce. Ale jak to už řekl jeden pán přede mnou, zde stojím a nemohu jinak. Registrační systém na očkování se v pátek úspěšně rozjel.
více


19.1.2021 KORONAVIRUS: Bonus pro očkované?

Bernard Jech
Bernard Jech
V poslední době se objevují komentáře a články, které podporují zavedení různých „výhod“ pro lidi očkované proti covid-19. Jeden takový článek s názvem Bonus pro očkované? Jednoznačně ANO byl nedávno publikován na webové stránce iHNed.cz.
více


18.1.2021 ZDRAVOTNICTVÍ: Euthanazie rozhodně nehrozí

Vladimír Černý
Vladimír Černý
Článek Tomáše Vodvářky Už je to tady může vyvolat u čtenářů závěry, které neodpovídají skutečnému stavu jím diskutované problematiky. Ale nejenom to – navozuje falešnou a velmi nebezpečnou představu o nutnosti volit postupy euthanazie při současném stavu obsazení nemocničních kapacit.
více


18.1.2021 ROZHOVOR: Ty lidi neumlčíte

Ondřej Neff
Svět žil v iluzi. To si přiznejme. Je to jako ďábelská apokalypsa. Jsem spisovatel sci-fi, takže moc dobře vím, že ten motiv pandemie je v tomto literárním žánru dlouhodobě přítomný.
více


18.1.2021 FEJETON: Co bude potom?

Petruška Šustrová
Před několika dny jsem viděla v televizi ekonoma Tomáše Sedláčka. Mluvil o tom, jak to podle jeho názoru bude vypadat, až covidová pandemie pomine nebo poleví.
více


16.1.2021 PRÁVO: 30 let je příliš krátká doba

Aleš Uhlíř
Možnost uplatnit v soukromoprávních vztazích subjektivní právo u soudu po příliš dlouhou dobu by vedla k složitým právním sporům. Smyslem institutu promlčení je takovým situacím zabránit.
více


16.1.2021 MÉDIA: Česká CNN štve jako ta americká?!

Jan Bartoň
Je již ověřenou skutečností, že americká televizní stanice CNN dlouhodobě štve své diváky proti končícímu prezidentovi Donaldu Trumpovi. Zjistil jsem, že i její česká odnož se snaží, seč může, štvát proti vládě.
více


16.1.2021 KORONAVIRUS: Místo slov hovoří čísla

Ondřej Neff
V neděli to budou tři týdny, kdy začalo plošné očkování v České republice. Na webové stránce ministerstva zdravotnictví mzcr.cz mají pro covid-19 celý jeden zvláštní oddíl s mnoha pododdíly.
více


15.1.2021 ZDRAVOTNICTVÍ: Už je to tady

Tomáš Vodvářka
Před rokem a něco jsem v reakci na situaci ve Španělsku napsal na blogu idnes svou úvahu o tom, že španělští lékaři se ocitli v situaci, kdy musí určit, kdo dostane plnou podporu při onemocnění covid a kdo již ne. (zde). Ani ve snu mne nenapadlo, že se stejná situace může stát i u nás.
více


15.1.2021 GLOSY: Zajde Bradáčová s Benešovou na kávičku?

Václav Vlk jr
Už minulou středu jsem měl „plno“ na svoje moudra. Svět se v novém roce rozjel zostra a patří jen úderníkům. Neb kdo chvíli stál, již stojí opodál… Tak stojím a píšu, z odstupu je toho totiž vidět…
více


14.1.2021 PRÁVO: Kdo neplatí, není Čech!

Daniela Kovářová
V prosinci se země zachvěla, matky děkovaly Bohu a děti konečně začaly žít, když se po letech diskusí schválil zákon o náhradním výživném. Teď už vyšel i ve Sbírce zákonů, náhradní výživné se podle něj bude vyplácet od července.
více


14.1.2021 GLOSA: Promořit, jenže...

Zbyněk Petráček
Na Václavu Klausovi si lidé rádi chladí žáhu i za cenu překrucování jeho výroků. Před třiceti lety řekl, že nezná žádnou snadnou metodu rozlišování čistých a špinavých peněz, leč uchoval se výrok „neexistují špinavé peníze“.
více


13.1.2021 SPOLEČNOST: Zasloužil se o stát...

Petr Bařinka
Policisté vymáhající právo v ulicích, úředníci snažící se v každodenní praxi rozhodovat v souladu s příslušnými zákony, podnikatelé či živnostníci bojující s daňovou legislativou nebo třeba s ochranou osobních údajů, advokáti domáhající se skutečných či domnělých práv svých klientů nebo také...
více


14.1.2021 FEJETON: Na ptáky jsme krátký

Ondřej Neff
Tak to zpívá Janek Ledecký, jenže se zdá, že zas tak krátký páky na ptáky nejsme. Zdá se, že se nám docela slušně daří ptáky hubit. Ukazuje to sčítací akce pořádaná Ornitologickou společností už potřetí.
více


13.1.2021 GLOSA: Blbákov

Renata Veselá
školství tabule
Pan Prymula neví, jaká je aktuální proočkovanost, pan premiér klidně v televizi vysloví termín „obecně-odborné otázky“, běžný lékař, který má podmínky na uchování vakcíny při zadaných teplotách, nemůže očkovat – nemá vakcínu…to je realita.
více


13.1.2021 KORONAVIRUS: Rok s covidem

Martin Jedlička
Rok boje s koronavirem je příležitostí pro zamyšlení, proč vláda stále nemá strategický plán, jak postupovat při řešení této bezprecedentní krizové situace a co je vlastně skutečně cílem a smyslem jejího snažení.
více


13.1.2021 SPOLEČNOST: Kolik pohlaví má člověk?

Radim Uzel
Už na první pohled je otázka týkající se počtu pohlaví nesmyslná. Člověk jako živočišný druh Homo sapiens je přece odjakživa dvoupohlavním živočichem. Každé malé dítě ví, že existuje pohlaví mužské a ženské.
více


18.1.2021 BIG BEN: Jak zaručeně zbabrat balitbu

Benjamin Kuras
Nebudeme chodit okolo horké kaše a nalijeme si rovnou čistého vína. A zde máte v jedné větě hned dva příklady idiomů, které neznamenají to, co říkají. Nepovídáme si totiž ani o kaši, ani o víně, nýbrž o blbostech, kterými ženy odpuzujeme v domnění, že je přitahujeme.
více


13.1.2021 ÚVAHA: Co nám dává češství?

Vratislav Hlubuček1
Především náš jazyk a jistotu, že se s ním domluvíme ve všech koutech naší země. Dokonce státu. Touha mít svůj stát byla tak silná, že jsme kvůli ní rozbili Rakousko-Uhersko. Pomohly nám k tomu okolnosti i tradice českých králů a tím i hranic zemí Koruny české.
více


12.1.2021 SPOLEČNOST: Žlutá hvězda s nápisem "Neočkovaný"

Lubomír Stejskal
Utrpení, které Židům způsobili němečtí nacionální socialisté v čele se zrůdou Hitlerem, bylo jedním slovem gigantické. Proto i jeho vnější symbol zaslouží maximální míru ohleduplnosti.
více