5.8.2020 | Svátek má Kristián


5.8.2020 PRÁVO: Chráněný účet pomůže ze spirály dluhů

Patrik Nacher
Institut chráněného účtu má dvě základní funkce – předně jde o ochranu zákonem nezabavitelné částky náležící dlužníkům, zároveň (a může to znít paradoxně) omezuje odklánění peněz před věřiteli.
více


5.8.2020 FEJETON: Bravo, Cadarache

Ondřej Neff
V uplynulém týdnu jsem zaznamenal tři dobré zprávy. Mohl bych je zopakovat a popřát vám pěkný zbytek dne, jenže to bych se zpronevěřil zásadám současné žurnalistiky. Dobré zprávy do médií nepatří a pokud se tam nějak vetřou, dlužno je zpochybnit.
více


5.8.2020 MÉDIA: Cenzura v Radě ČTK ano, nebo ne?

Pavel Foltán
Svoboda slova a projevu v Radě ČTK tedy nakonec přeci jenom nebude? Anebo bude, ale jen pro vyvolené? Jsou si v Radě ČTK všichni rovni (jak to v principu plyne ze zákona), anebo jsou si tam někteří ještě rovnější? „To je, oč tu běží.“ Nicméně, pojďme postupně a od začátku:
více


4.8.2020 SPOLEČNOST: Kreativní destrukce

Roman Joch
Propad české ekonomiky v letošním druhém čtvrtletí byl největší v tuzemské historii. Samozřejmě, nikdo nebude chválit hospodářský pokles, ale je třeba poznamenat, že jde vlastně o součást ozdravné kůry ekonomiky, byť tentokrát zasažené nezaslouženým vnějším šokem.
více


4.8.2020 FEJETON: Čeho si vážit

Dana Emingerová
Přestože jsem v minulosti ničím v zásadě netrpěla, jezdila po světě, pracovala a dělala, co mě baví, nemám teď vůbec pocit, že by mi někdo „sebral hračky“...
více


3.8.2020 JUSTICE: Prapodivné rozsudky

Zdeněk Jemelik 1
Ve veřejnosti probublává pohoršení nad prapodivnými rozsudky nad provinilci z okraje společnosti, kteří se dostali do vazby nebo byli odsouzeni za krádeže se škodou téměř nulovou.
více


3.8.2020 SPOLEČNOST: Autocenzura

Jan Dočekal
Zaujal mne článek na serveru Echo24 s názvem Spojené státy pod vlivem autocenzury. Dvě třetiny Američanů se bojí říkat, co si myslí. A jak je to u nás? Co ty? Nemáš strach říct svůj názor, který je odlišný od mainstreamu?
více


3.8.2020 GLOSA: K čemu je semafor

Zbyněk Petráček
Stačí se podívat do novin či na web, aby člověk zjistil, jak rychle se vše mění. Tu se dočte, že Antverpy vyhlásily noční zákaz vycházení, tam zase, že Polsko má nejvíc nakažených od začátku pandemie.
více


3.8.2020 ÚVAHA: Jsme připraveni?

Vladimír Karpenko
Jako malý kluk jsem často slýchal heslo „vždy připraven!“. Přichází teď druhá vlna koronaviru, nebo jsme si jen rozvolnění vyložili mnohdy po svém, jako úplnou volnost? Jsou roušky na místě, nebo jsou k ničemu, jak občas soudí někteří odborníci?
více


1.8.2020 EKOLOGIE: Absolutní buzerace všech

Jiří Berger
Ekologie, to je jistě správná věc. Já taky třídím odpad a nezasviňuji prostor odpadky. Jen se to nesmí zvrhnout v náboženství, kdy vše, co není eko (dle jejich názoru), je špatné a bojují proti tomu s použitím všech prostředků. Příkladů máme neúrekom (Greta apod.).
více


1.8.2020 SPOLEČNOST: K čemu může být dobré MeToo

Daniela Kovářová
Známé české ženy, političky, spisovatelky, filmařky či moderátorky se veřejně vyzpovídaly ze svých zkušeností, kdy osobně zažily sexuální obtěžování. Čtení je to zajímavé, i když otevřít oči to pomůže v něčem úplně jiném, než je samo obtěžování.
více


1.8.2020 JUSTICE: Konečně léto

Václav Vlk Jr.
Tak je tady konečně léto. Vedro k zalknutí, sluníčko, a právník si říká, proč se tady smaží. Osazenstvo kanceláře přemýšlí o tom samém, akorát v jemnějším provedení.
více


1.8.2020 SPOLEČNOST: Úskalí korespondenčních voleb

Jan Šimůnek
volby
Rakouské presidentské volby to ukázaly v podstatě velmi názorně, kdy např. za dlouhodobě nemocné občany v příslušném zařízení a ani neregistrující, že nějaké volby vůbec jsou, hlasovali „progresívně smýšlející“ příslušníci personálu.
více


1.8.2020 SPOLEČNOST: Domov a bydlení

Stanislav Křeček
Člen platformy Paměť města Jakub Ort ve svém článku Aby bydlení bylo opět domovem (LN 21. 7.) napsal: „Změnit musíme celé polistopadové uvažování o bydlení a městě a znovu se vrátit k tomu, čím má být bydlení především, totiž nikoliv nástrojem na generaci zisku, ale především domovem.“
více


1.8.2020 GLOSA: Čísla nelžou, ale…

Zbyněk Petráček
O profesoru Korčákovi, doyenu statistiky na pražské Přírodovědecké fakultě, se tradovala legenda. Svou úvodní přednášku prý začínal větou: „Statistika je děvka. Nechá se od každého znásilňovat.“ Nemyslel tím úmyslné manipulace, ale účelové výklady na pohled „tvrdých čísel“.
více


31.7.2020 POLEMIKA: Spor o dějiny

Miloslav Bednář1
V nynější vypjaté polemice usiluje představitel neomarxistického revizionistického směru, děkan Filosofické fakulty Univerzity Karlovy Michael Pullmann spolu s historikem Pavlem Kolářem (viz) a historičkou Muriel Blaive (viz), o dílčí rehabilitaci komunistické totalitní diktatury v Československu.
více


31.7.2020 SPOLEČNOST: Je sčítání důležité?

Radim Perlín
Tento text je určen všem, kteří protestují proti vyhlášenému sčítání. Na jaře 2021 proběhne po deseti letech pravidelné sčítání lidu, domů a bytů, tedy pravidelný cenzus. Již o sčítání psal zde na Neviditelném psu Aston.
více


31.7.2020 ESEJ: Na západní frontě chaos

Vlastimil Podracký
Proč se západní civilizace dostala do takových konců, které pozorujeme, proč nakonec pohrdá svými podstatnými výdobytky a snáší nedůstojné sebemrskačství?
více


31.7.2020 EKOLOGIE: Olovo. Co zakázat příště?

Josef Klapal
Josef Klapal
Je nutné zakázat olovo ve střelivu či v rybářských závažích pro ochranu našeho zdraví anebo jde spíše o snahu dále regulovat naše životy a vzít nám další kousek svobody?
více


31.7.2020 GLOSA: Je nutno bojovat s fake news?

Vratislav Hlubuček1
Normální člověk lapený v dnešní mediální síti to nemá opravdu lehké. Jako pavouci na něj útočí protichůdné informace a nepomůže mu ani přesvědčení našich babiček, že to „bylo v televizi, tak to musí být pravda“.
více


31.7.2020 SPOLEČNOST: K debatě o "cyklofašistech"

Lubomír Stejskal
Princip je zřejmý. Dokud žil Robinson na ostrově sám, platila pro něj jiná pravidla, než když se k němu přidružil Pátek. Jakmile je nás na daném prostoru víc, musí být stanoveny zásady soužití.
více


31.7.2020 GLOSA: Máme to v rukou

Zbyněk Petráček
Pokud chcete někoho strašit, nevytahujte počty mrtvých. Jestliže během půl roku zemřelo na covid-19 na celé zemi přes 650 tisíc lidí, zní to sice hrozivě, ale proti jiným pandemiím je to slabý odvar.
více


30.7.2020 GLOSA: Změna terminologie

Petr Fiala
Už před rokem 1989 mi připadalo divné to dělení na státy socialistické, ve kterých měla být socialistická společnost a které dohromady tvořily socialistický tábor, a státy kapitalistické.
více


30.7.2020 SPOLEČNOST: Co je to ten harassment?

Radim Uzel
Po návratu z dovolené se mi dostalo do rukou monotématické číslo Deníku N ze dne 17. července obsahující výpovědi 35 žen, které se odhodlaly novinám svěřit svou zkušenost se sexuálním obtěžováním.
více


29.7.2020 ESEJ: Ke čtyřem kvadrantům konformity – I.

Marian Kechlibar
Milý čtenáři, svoji reakci ke Grahamově eseji jsem se rozhodl rozdělit do více částí. Dvě budou určitě, možná i třetí. Pokusím se jednotlivé díly udržet v rozumném rozsahu.
více


30.7.2020 PRÁVO: To se ti vymstí, Jaromíre

Václav Vlk Jr.
Když Ústavní soud rozhodoval o první vlně koronavirových opatření, tak se rozhodnutí vlastně vyhnul. V zásadě vyložil, proč a jak nemá kompetenci o věci rozhodnout.
více


29.7.2020 ÚVAHA: Hlavní hrozby lidstva

Vratislav Hlubuček1
I když současný globalizovaný svět nepředstavuje jednolitou civilizaci, tak před ním stojí určité globální hrozby, které ohrožují všechny. Tím spíše, že současný svět je propojen a o všem zásadním, co se stane, ví za chvíli všichni.
více


30.7.2020 SPOLEČNOST: Změna žánru

Ondřej Neff
Čtyři měsíce a dva týdny navíc uplynuly od památného třináctého března, kdy na nás padla koronavirová deka restrikcí. Co se změnilo? Hodně, skoro všechno.
více


29.7.2020 SPOLEČNOST: Nepodmíněný příjem je návratem socialismu

Ivo Fencl
Co to znamená: Nic neděláte, ale malý příjem vám přesto zajistí stát a úředně nejde o „podporu v nezaměstnanosti“. Dál už je pak jenom na vás, abyste si zajistili příjem další, který vám zajistí život na lepší úrovni.
více


29.7.2020 HISTORIE: Moritz Hansel a umělá kůže

Petr Andrle
„Slunečná vrchovina je nejvyšší částí Nízkého Jeseníku s nejvyšším vrcholem Slunečná – 800 m n. m., dříve také Rozsuticí. Je rozdělena průlomovým údolím řeky Moravice na severní (nižší) a jižní (vyšší) část. Severní část je ukončena Venušinou sopkou (654 m n. m.), část jižní končí u Moravského...
více


28.7.2020 GLOSA: Před sčítáním lidu

Ondřej Neff
V roce 2011 bylo kolem něho pozdvižení. Už tenkrát panovala hysterie kolem ochrany soukromí. Sčítací komisaři se tehdy zajímali kromě příslušnosti k církvi i o počet kohoutků s teplou vodou. Tisková zpráva nás tentokrát uklidňuje, že kohoutky s teplou vodou zůstanou za horizontem státního zájmu.
více


28.7.2020 SPOLEČNOST: Bydlení a diskriminace

Stanislav Křeček
Současná, v historii lidstva nebývalá diskuse, na čím životě vlastně na této Zemi záleží, vyústila v Česku v rozhořčené debaty o diskriminaci našich Romů obecně a v bydlení zvláště.
více


28.7.2020 ROZHOVOR: MeToo v Česku? U nás v klidu

Daniela Kovářová
Každá doba a každá společnost má vlastní témata, o nichž diskutuje. Naši společnost netrápí hlad, války či jiné nedostatky, proto se zabývá oblastmi, jež by dříve byly považovány za malicherné.
více


28.7.2020 FEJETON: Jsem mistr sportu

Zdeněk Roller
Do nového mobilu jsem si zkusil nahrát pár dosud nevyzkoušených aplikací. Zatímco jedna mě neustále vzdělává, druhá bez ustání chválí. Jde o krokoměr.
více


27.7.2020 SPOLEČNOST: Neregistrované oběti covid-19

Tomáš Vodvářka
Na Seznamu.cz je už několik měsíců tabulka (vpravo nahoře, takže snadno k nalezení), kde je celkové a aktuální skóre této nové klinické nemoci. Nikdy nikdo nespočítá další oběti.
více


27.7.2020 MÉDIA: Kde blb, tam nebezpečno!

Petr Štěpánek
„Kde blb, tam nebezpečno,“ píše novinář Viliam Buchert. Pokud ho vezmeme za slovo, pak je zřejmě dost nebezpečno v redakci Reflexu. Minimálně u Buchertova pracovního stolu.
více