27.5.2020 | Svátek má Valdemar


27.5.2020 MÉDIA: "Syčák" Prymula

Jan Bartoň
Pořad 168 hodin se opět vyznamenal „nestranným“ hodnocením profesora Romana Prymuly. Povídaly o něm takové kapacity jako bývalý ministr zdravotnictví Němeček nebo mluvčí Cikrt.
více


26.5.2020 GLOSA: Zabývat se maličkostmi?

Petr Fiala
Kdykoliv najdu podobnost mezi něčím z evropské a čínské kultury, mám za to, že jde o věc univerzální. Takové podobnosti jsou totiž velmi vzácné. Jednou z nich je rada, aby se člověk nezabýval maličkostmi.
více


27.5.2020 ÚVAHA: Zdravý rozum, právo a koronavirus

Ivan Hüttel
Justitia
Důvodem napsání tohoto článku je dlouhodobý trend vytěsňování rozumu z právního systému - z výroků právníků, zejména pak z rozsudků soudů.
více


26.5.2020 POLEMIKA: Roušky jako nástroj útlaku, nebo ochrany?

Jan Bartoň
Vyšla již celá řada komentářů, i renomovaných komentátorů, kteří podrobně analyzují povinnost nosit roušky a docházejí k závěru, že je to nástroj útlaku a zkázy demokracie. Ztratíš svobodu jednou a ztratíš jí napořád.
více


26.5.2020 SPOLEČNOST: Dobývání se do otevřených dveří. Opravdu?

Stanislav Křeček
Jako jeden ze tří „solitérů“, kteří se v sociální demokracii podle Pavla Barši („V okruhu české sociální demokracie se touto cestou zatím vydali spíše solitéři typu Jana Kellera, Jaroslava Foldyny či Stanislava Křečka,“ P. Barša.
více


26.5.2020 OSOBNOST: Indiánský náčelník Okima

Karel Hvížďala
Začal tím, že si už jako osmiletý chlapec sám kreslil atlas a v něm si vyznačil cestu kolem světa, kterou chtěl uskutečnit. Po více než 25 letech se mu podařilo ji absolvovat. Navíc za vlastní peníze.
více


25.5.2020 ŠKOLSTVÍ: Kam se vlévá Dunaj?

Petr Andrle
Byl jsem trochu konsternován, když jsem si minulý pátek přečetl v Lidových novinách článek jistého vysokoškolského profesora s názvem Jenom ne maturity „zadarmo“! Tento muž, který dle svých slov učí již třicet let speciální pedagogiku na vysoké škole, byl zcela konsternován.
více


25.5.2020 SPOLEČNOST: Amnestie pro nevinné

Milena Kozumplíková
Letošní připomenutí 75. výročí ukončení 2. světové války v Evropě bylo kvůli epidemické situaci ve velmi komorních rozměrech. Neuskutečnilo se tedy ani připomenutí jiného výročí ukončení války, kdy 9. května 1960 bylo podepsáno rozhodnutí prezidenta a vlády Republiky československé č. 54/1960 o...
více


25.5.2020 ÚVAHA: Pozitiva pandemie koronaviru?

Vratislav Hlubuček1
Nepochybně jsou a není jich málo. Je to takové poslední varování, abychom změnili některé zvyky a způsob života. S rozvojem medicíny jsme nabyli dojmu, že jedinou hrozbou je rakovina a kardiovaskulární choroby, případně ty civilizační. Infekce že máme pod kontrolou díky antibiotikům a očkování.
více


25.5.2020 FEJETON: Přežijí nevládky?

Petruška Šustrová
Doneslo se ke mně, že se státní úředníci v souvislosti s původně nepředpokládanými obrovskými výdaji, souvisejícími s epidemií koronaviru, rozhodli hledat, kde ušetřit.
více


23.5.2020 POLEMIKA: Pojďme vážně diskutovat

Václav Klaus1
Dlouho pozorně čtu Právo a Salon Práva a objevuji tam zajímavé texty a postoje. Pravice bohužel nic takového nemá. Kdysi částečně hrály tuto roli brněnské Kontexty a Revue politika. Teď už bohužel nikoli.
více


23.5.2020 INTERNET: Nelež.cz na štíru s transparentností

Kateřina Lhotská
Počátkem roku se představil další spolek s ambicí bojovat proti dezinformacím. Říká si NELEŽ a pro naplnění svého záměru zvolil taktiku odstřižení dezinformačních webů od příjmů z reklamy. Jak je však od těch ostatních rozpoznává?
více


23.5.2020 OPOČNO: Když jedna nespravedlnost plodí další

Lubomír Stejskal
Ústavní soud rozhodl. Zámek Opočno zůstane státu. Mám s tím verdiktem problém. Jako občan. Velí mi tak svědomí a zdravý rozum. Nemohu se s mířit s tím, co se dělo po osvobození 1945.
více


22.5.2020 SPOLEČNOST: Cyklus polarizace

Dan Drápal
Náhlá změna našeho života, kterou přinesla současná pandemie, zatlačila do pozadí běžný politický a společenský život. Může se stát, že některá témata, která nám připadala ještě před dvěma měsíci živá, se po skončení tohoto mimořádného stavu nevrátí.
více


22.5.2020 ZDRAVOTNICTVÍ: Mám právo jít na dětskou JIP!

Tomáš Vodvářka
Motolská nemocnice se potýká s agresivitou rodičů malých pacientů dětského kardiocentra, situaci občas řeší i Policie ČR.
více


20.5.2020 SPOLEČNOST: Vláda se vždy podívá z okna...

Ivo Fencl
Vláda tohoto státu se v těchto dnech vždy podívá z okna, kolik ještě lidí nosí roušku, a potom vydá další prohlášení o rozvolnění.
více


21.5.2020 ROZHOVOR: Svobody rychle a nenávratně ubývá

Ladislav Jakl 1
Nápady už raší. Ve vládě, u ministryně Maláčové (Jana, ministryně práce a sociálních věcí, pozn. red.) v úřadu, v Parlamentu, v politických stranách, ale i v nátlakových skupinách a ideologických seskupeních.
více


21.5.2020 GLOSA: Korona má maso

Zbyněk Petráček
Máma má mísu. My máme maso. Ó, to se máme. – Ta slova zná každý, kdo chodil do školy před mnoha lety a používal tehdejší slabikáře.
více


21.5.2020 FEJETON: Disclaimer

Ondřej Neff
Podle wikipedie je to termín označující vyloučení odpovědnosti a obvykle se vztahuje na situace, které zahrnují určitou míru nejistoty nebo rizika. Odpovídající český jednoslovný výraz asi není, s tím anglickým se potkávám často – od začátku počítačové éry.
více


20.5.2020 PRÁVO: Šmejdi a hyeny...

Tomáš Zdechovský
Během pandemie se v naší společnosti neprojevila jen větší solidarita a ohleduplnost mnoha lidí či obrovské nasazení všech v pomáhajících profesích. K aktivitě vyhecovala i různé šmejdy, co se neštítí podvést seniory.
více


21.5.2020 HISTORIE: Co Čech, to historik?

Petr Andrle
Asi před týdnem Ondřej Neff v jednom ze svých fejetonů na NP napsal: Už dávno neplatí, že co Čech, to muzikant. Dneska je to jinak. Dnes platí, že co Čech, to historik. Jsou údobí, kdy o historii klopýtáme každým krokem, tlačí nás pod dekou, když jdeme spát, a vyskakuje na nás, když otevřeme...
více


21.5.2020 VZPOMÍNKA: Fotbalisté

Vladimír Karpenko
Nebudou to vzpomínky internacionála – můj vztah k míči byl úplně obyčejný. Jako malí kluci jsme občas cestou ze školy udělali z brašen branky a rozdělili se na mužstva, tak nejvýš po pěti. Ono nás tím směrem beztak ani víc nemířilo.
více


19.5.2020 GLOSA: Jaký si to uděláš, takový to máš

Pavel Kosorin
Demokracie je nejlepší ze všech špatných způsobů vládnutí, poznamenal kdosi celkem vtipně, myslím Churchill. V rámci řízení věcí veřejných už asi nic lepšího nevymyslíme, takže bych demokraticky zvolené politiky nechal vládnout, je to jejich džob na dobu určitou.
více


20.5.2020 SPOLEČNOST: Kdo najde lék na iracionalitu?

Zbyněk Petráček
Myslíte si, že po „koroně“ nic nebude jako dříve? Že lidé prohlédnou, v jakých bludech žili, a sami se napraví? Že racionalita převálcuje iracionalitu? To vše má být součástí nové normality, o níž se spekuluje. Ve skutečnosti to nebude tak horké.
více


20.5.2020 SPOLEČNOST: Chvála roušky

Zdeněk Holásek
Země se pomalu vrací postupným rozvolňováním k běžnému fungování, ale nejen ona, většina Evropy a, co si budeme povídat, i světa. Tenhle příběh se prozatím blíží svému konci a otázka je, co nás čeká dál.
více


19.5.2020 ŠKOLSTVÍ: K té maturitě z matematiky

Jan Šimůnek
matematika
Já jsem toho názoru, že je nutné striktně rozlišovat mezi matematikou jako takovou a totálním paskvilem, který se coby matematika vyučuje na středních školách (v naprosté většině případů, byť existenci výjimek nevylučuji).
více


20.5.2020 FEJETON: Černá stěna

Ondřej Neff
Mluví se o krizi, o tom, jak je nevyhnutelná. Zrovna dneska jsem četl, že už to začalo, že rakouská zlatnická firma Frey Wille zavírá své pobočky všude možně v Evropě, včetně Prahy. Neberte mě jako necitu, ale zatažení rolety na zlatnictví v Široké ulici nevnímám jako osobní újmu. Na druhou stranu...
více


19.5.2020 FEJETON: Jaká černozem?

Karpenková-chalupa
„Jaká černozem?“ ptali se žáci jedné základní školy v podhůří Krkonoš. Tento pojem uvedený v kterémsi literárním díle jim nešel do hlavičky, neboť půda v jejich kraji je výrazně načervenalá. „Počkejte, až pojedeme na výlet třeba do Polabí, tak uvidíte černozem,“ poučila je paní učitelka.
více


19.5.2020 SPOLEČNOST: Neváhejte, kadeřnictví a hospody mají otevřeno

Petr Holub1
Důležitější veřejné osoby, než jsou kadeřnice a hospodští, aby člověk pohledal. Minulé pondělí se opět vrátili do našich životů, každý se může nechat ostříhat a zajít do restaurace, prozatím do těch zahradních.
více


20.5.2020 ÚVAHA: Kapitalismus je hra

Jan Payne
Kapitalismus je kritizován obvykle tehdy, když jsou s ním potíže, přičemž tato kritika se množí zejména v poslední době.
více


19.5.2020 SPOLEČNOST: Pravda je černobílá – lež je barevná

Tomáš Guttmann
Žijeme v dost plochém světě, v němž nemáme mnoho stupňů volnosti. Naši prapředkové se museli často rozhodovat, zda vyrazit jedním, nebo druhým směrem. Buď našli potravu, nebo ne, buď přežili, nebo zemřeli.
více


19.5.2020 ROZHOVOR: Pozor na naše svobody!

Daniela Kovářová
Koroporadna fungovala od 14. března do 14. května 2020. Za tuto dobu sedm desítek odborníků odpovědělo více než 6000 dotazů.
více


18.5.2020 GLOSA: Nad jedním maršálem v depozitu

Pavel Bárta
Je až úžasné, jak obránci učebních osnov ČSSR dokážou bojovat za jediný správný výklad dějin. Opravdu nechci zpochybňovat utrpení lidí, kteří se dostali válečné obludě do tlamy, ať vojáků, tak civilistů.
více


18.5.2020 SPOLEČNOST: Internetová generace

Dan Drápal
Dnes celkem nikdo nepochybuje, že internet a sociální sítě hluboce ovlivnily společnost. Různí badatelé zkoumají, v čem se mozky dětí přisátých k obrazovkám počítačů či k displejům mobilních telefonů vyvíjejí odlišně než mozky dřívějších generací.
více


18.5.2020 ROZHOVOR: Socialismus se vrátil. Tentokrát ze Západu

Antonín Randa
krucifix kříž
Jiří Strach patří k nejúspěšnějším českým režisérům. Jeho filmová i televizní tvorba pravidelně láme rekordy ve sledovanosti. Jiří Strach však není jen výjimečný režisér, ale také osobnost s postřehy, které se v současném mediálním mainstreamu příliš nenosí.
více


16.5.2020 GLOSA: Nacisté kosili Čechoslováky po stovkách tisíc

Jan Handl
S 75. výročím konce druhé světové války by se slušelo připomenout oběti nacismu mezi Čechoslováky. Byť často slyšíme, že se lidé na našem území (pod protektorátem Německa) měli za války vlastně fajn a že nemuseli bojovat, pokud nechtěli, počty mrtvých jsou hrozivé.
více