12.7.2020 | Svátek má Bořek


10.7.2020 SPOLEČNOST: Black Lives Matter a ti druzí

Stanislav Křeček
Heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží), které prezident Zeman označil za rasistické, je asi obyčejným lidem u nás stejně málo pochopitelné jako jiná běsnění, kde nakonec lze jen těžko rozeznat demonstranta usilujícího o dobrou věc od rabujícího člena gangu.
více


11.7.2020 INTERNET: Vzhůru do podzemí!

Václav Husák1
Je-li jakákoli lidská aktivita vystavena enormnímu tlaku státních orgánů, či zprostředkovaně různých institucí a podnikatelských subjektů donucených státem pod kuratelou obrovských pokut tuto aktivitu ohlašovat či přímo potlačovat, je čas na stažení do „podzemí“.
více


10.7.2020 PERNINK: Jednou se to stát muselo

Lubomír Stejskal
Den poté. Ponurá šeď na obloze. Smutek. Stále myslím na to, co se stalo 7. července. Na trati, kterou mám rád. Jedna lidská chyba – a obrovské neštěstí. Kolik chyb každý za svůj život uděláme.
více


10.7.2020 FEJETON: Čas plavek

Martin Regner
Nastalo léto a lidé se oblékají do plavek častěji než jindy. Před sto lety vypadaly plavky trochu jinak.
více


10.7.2020 GLOSA: Polské prezidentské volby v ČT

Jan Bartoň
Česká televize informuje o polských volbách se snahou o maximální objektivitu. Alespoň na první pohled. Na ten druhý pohled je to jen taková docela podařená taškařice na téma objektivita.
více


10.7.2020 KNIHA: Elity, establishment a celebrity

Karel Hvížďala
Mimo jiné o tom se píše v knize Síla demokracie, Die Kraft der Demokratie, s podtitulem Odpověď na autoritářské reakcionáře. Tu sepsal bývalý šéfredaktor týdeníku Die Zeit a později generální ředitel švýcarského veřejnoprávního rozhlasu a televize SRF Roger de Weck. Je to jeho druhá bestsellerová...
více


10.7.2020 MÉDIA: Jak v Respektu zacházejí s čísly IV.

Jaroslav Zamazal
respekt logo
Jiří Sobota přináší v Respektu zajímavé informace k současným americkým nepokojům a snaží se i o vyvážený přístup. V klíčové fázi se bohužel autor uchyluje k selektivnímu výběru faktů, aby odpovídaly zvolenému jednostrannému narativu.
více


10.7.2020 SPOLEČNOST: Na levácích záleží

Ladislav Jakl 1
Narodil jsem se jako levák. Nemohu za to. A přitom jsem za to celý život trestán. Zažívám diskriminaci na každém kroku. Jako všichni leváci. Jako by na životech leváků nezáleželo.
více


9.7.2020 ESEJ: Anatomie mazací kultury

Marian Kechlibar
Tenhle příspěvek by asi nevznikl nebýt toho, že jsem před pár dny narazil na jeden článek psaný poměrně známým publicistou, který se dočkal určité pozitivní odezvy i na pravicovém Twitteru.
více


9.7.2020 ROZHOVOR: Nejen o takřka dětinské léčce na Radu ČT

Hana Lipovská
Schválit nelze žádný záporný schodek rozpočtu. Půlbilionový deficit by měl být důvodem k pádu vlády. Když vyhoří dům, odloží rodina nákup nového automobilu, nejede na dovolenou, šetří každou korunu.
více


9.7.2020 FEJETON: Zelinář a fotbalistka

Zbyněk Petráček
Devátý červenec evokuje leccos. Zahájení stavby Karlova mostu (1357), Rudolfův majestát (1609), opoziční smlouvu (1998). Autor těchto řádek má osobní téma. Devátého července si bude moci říci, že stejně dlouhý čas jako v komunismu strávil ve svobodných poměrech po 17. listopadu 1989.
více


9.7.2020 MÉDIA: Jak v Respektu zacházejí s čísly III.

Jaroslav Zamazal
respekt logo
Jiří Sobota přináší v Respektu zajímavé informace k současným americkým nepokojům a snaží se i o vyvážený přístup. V klíčové fázi se bohužel autor uchyluje k selektivnímu výběru faktů, aby odpovídaly zvolenému jednostrannému narativu.
více


8.7.2020 SPOLEČNOST: Na zlepšení situace Romů vydělají všichni

Tomáš Zdechovský
Romskou problematikou se zabývám již mnoho let. Navštívil jsem stovky romských komunit v Evropě a mohl jsem se na vlastní oči přesvědčit, že řada projektů na jejich podporu byla v minulosti nesmyslná a nepřinesla žádné výsledky.
více


6.7.2020 GLOSA: Komunistické Haló noviny o Horákové

Marek Steiner
Deník HALÓ noviny je neoficiálním deníkem KSČM. Dne 7. července tohoto roku na straně 5 tohoto leninského deníku došlo k velmi zajímavé sbírce názorů. Je sice napsáno, že články na této stránce vyjadřují názory autorů a redakce neodpovídá za jejich obsah.
více


7.7.2020 FEJETON: Zub korony

Ondřej Neff
Najednou prásk a Slovinci nám zatrhli tipec. Česko že je bezpečná země? Povídali, že mu hráli. Buď lejstro, nebo karanténu - a do Chorvatska tranzit svinským krokem, dejchat jen málo a vydechovat už vůbec ne.
více


6.7.2020 SPOLEČNOST: Sociologická geologie šiřitelů dezinformací

Karel Hvížďala
Podle průzkumu sociologického ústavu společnosti STEM pět procent lidí v České republice alespoň jednou přepošle fake news známým. Jsou to často frustrovaní, osamělí lidé a senioři, kteří kvůli tomu chtějí získat větší respekt.
více


6.7.2020 PRÁVO: Ke kauze Peroutka

Lubomír Stejskal
V souvislosti s nejnovějším vývojem v kauze Peroutka je čas připomenout to, co Miloš Zeman před více než pěti lety řekl. O samotném Peroutkovi, o Churchillovi a Hamsunovi.
více


7.7.2020 ZDRAVOTNICTVÍ: Eutanazie znovu na scéně

Tomáš Vodvářka
Někteří poslanci se i v době koronavirové a propadu ekonomiky rozhodli předložit do parlamentu další pokus o uzákonění eutanazie. Osobně doufám, že opět neprojde.
více


7.7.2020 GLOSA: Usekneme hercům palce?

Ivo Valenta
Další absolutní úlet! Pokud nejde o trapný vtip, postavy v kresleném seriálu Simpsonovi dostanou v rámci boje proti rasismu nové hlasy nebo úplně skončí. Důvodem je nedostatečná korektnost při výběru dabingových herců.
více


7.7.2020 HISTORIE: Jak probíhal proces s JUDr. Horákovou

Karel Hvížďala
„Musíme organizovat organizování celého senátu... Je žádoucí, aby soudci z lidu kladli otázky, které my předem zkontrolujeme... Všichni advokáti jsou prověřeni, my je však musíme instruovat, a to individuálně, o tom, jakým způsobem musí vést obhajobu... Žaloba se nebude žalovaným dávat do rukou.“
více


6.7.2020 SPOLEČNOST: Rouško-klima-gender náboženství

Markéta Šichtařová 5
V poslední době kam se hnu, tam se moje myšlenky obrací ke známému a děsivému „myšímu experimentu“.
více


10.7.2020 ÚVAHA: Ten zatracený výtrus

František Kyselka
koronavirus
Ten ztracený „výtrus“ = virus, je obalen tukem a šíří se kapénkami, tedy čímsi, co se skládá převážně z vody. Určité přirovnání k chřipce je na místě a všichni víme, kdy se chřipka šíří nejlépe a že léto k těm typicky „chřipkovým“ obdobím opravdu nepatří.
více


6.7.2020 MÉDIA: Jak v Respektu zacházejí s čísly (2)

Jaroslav Zamazal
respekt logo
Jiří Sobota přináší v Respektu zajímavé informace k současným americkým nepokojům a snaží se i o vyvážený přístup. V klíčové fázi se bohužel autor uchyluje k selektivnímu výběru faktů, aby odpovídaly zvolenému jednostrannému narativu.
více


4.7.2020 Z TELEVIZNÍHO DIÁŘE: Je odměna GŘ ČT adekvátní?

Stanislav Vaněk
5,5 milionu Kč ročně samozřejmě adekvátní není. Naopak je výsměchem příjmu z veřejných zdrojů pro jednotlivce – výsměchem všem televizním koncesionářům. Ale kdo za to může? Generální ředitel Petr Dvořák jistě ne – takové prachy se těžko odmítají i jemu.
více


3.7.2020 ÚVAHA: Stále je o čem mluvit a pochybovat.

Ivo Rottenberg
Náhodou jsem sledoval v telce Reportéry ČT, kde se „řešil“ problém sítě 5G v Jeseníku, která prý ohrožuje zdraví obyvatel. Tu se mi vybavil boj žižkovských žen proti televiznímu vysílači na Žižkově.
více


4.7.2020 PŘÍBĚH: Můj absces

František Flinta
zdravotnictví lékař chirurg
Je to velmi nepříjemné, bolestivé a obtěžující. Nemůžete sedět, chodit ani ležet, natož spát, protože to vám neustálá intenzivní bolest nedovolí.
více


3.7.2020 ROZHOVOR: Vysílání ČT nikdy nemůže být nezávislé

Ladislav Jakl 1
Je dobře, že se o této instituci mluví. Skoro třicet let v její radě zasedali lidé, kteří se kamarádili s managementem a kryli ho, místo aby ho kontrolovali. Nyní se veřejnost konečně začíná zajímat o to, co se za její peníze na Kavčích horách tropí.
více


1.7.2020 SPOLEČNOST: Covid-19 nezmizel

Lukáš Jelínek
Svěřil se mi kamarád, že už to doma nemůže vydržet a potřebuje dovolenou v cizině. Je ale realista, a tak vyloučil cestu letadlem.
více


2.7.2020 MÉDIA: Jak v Respektu zacházejí s čísly

Jaroslav Zamazal
respekt logo
Jiří Sobota přináší v Respektu zajímavé informace k současným americkým nepokojům a pokouší se i o vyvážený přístup. V klíčové fázi se bohužel autor uchyluje k selektivnímu výběru faktů, aby odpovídaly zvolenému jednostrannému narativu.
více


2.7.2020 MÉDIA: Minulá válka o Českou televizi

Karel Hvížďala
Společenská struktura je dnes podobně složitá jako fyzika na mikroskopické úrovni. Jak říká profesor Jan Rak, na této úrovni částice neexistují jako „rozumné a jasné objekty“, ale spíš jako možnosti, které se projevují jako objekt nebo informace pouze v okamžiku, kdy vědomí pozorovatele pod...
více


2.7.2020 HISTORIE: Lepší Brixen než justiční vražda

Jan Ziegler
O tom, že Milada Horáková byla obětí komunistického zločinu na základě vykonstruovaného procesu, není sporu. Tak mě napadlo srovnat její osud s českým vlastencem a spisovatelem Karlem Havlíčkem Borovským.
více


1.7.2020 GLOSA: Mimo EU i ohniska?

Zbyněk Petráček
Ještě v březnu se říkalo, že druhá vlna „korony“ prostě přijde. Když pak klesal počet infekcí, hospitalizovaných i zemřelých, zdálo se, že už nepřijde. Ale teď čísla opět rostou, takže se vnucuje otázka: hrozí druhá vlna, nebo jde jen o místní ohniska, která lze udržet pod kontrolou? To není...
více


1.7.2020 PRÁVO: Už devatenáct let...

Tomáš Zdechovský
Představte si, že jste na doživotí odsouzeni za vraždy, které jste možná nespáchali, a bude trvat neskutečných 19 let, než se dočkáte verdiktu, že desetiletý trestní proces ani nebyl spravedlivý.
více


2.7.2020 ESEJ: Máme antisemitismus pochopit, nebo odmítnout?

Lubomír Stejskal
Na první pohled hloupá otázka a zdánlivě jasná odpověď. Ve skutečnosti to ale tak jednoznačné není. Například v případě antisemitismu Učitele církve Jana Zlatoústého.
více


1.7.2020 FEJETON: Jen nezůstat sám

Ondřej Neff
Málokdy jsem četl v poslední době něco tak moudrého a zároveň prakticky aplikovatelného. V článku Ne mým jménem se zamýšlí Marian Kechlibar, jak si počínat v dnešní době, kdy se vybraní jedinci stávají terčem útoku online davu.
více


1.7.2020 ROZHOVOR: Lipovská má pravdu

Petr Štěpánek
Nerozčílilo mě nic. Ostatně už Masaryk říkal, že rozčilení není program. Jen popisuju realitu a dvojí metr politiků z demobloku.
více