15.5.2021 | Svátek má Žofie


15.5.2021 GLOSA: Blaničtí rytíři, vylezte!

injekce
Tak se nám v České republice zavádí apartheid. Když pominu, že je vládou po majitelích různých živností požadováno, aby shromažďovali údaje o zdraví zákazníků (obstojí to vůbec před GDPR?), tak navíc začíná být zcela otevřeně dělena společnost na ty hodné a ty špatné.
více


15.5.2021 SPOLEČNOST: Povýšen na teenagera...

Karel Stryczek
„Naši by měli méně koukat na TV,“ zamyslel se jeden šestnáctiletý tvor. „Telka je ještě OK, ale zprávy by jim měli zakázat,“ doplnil druhý. Když mě viděl, zatrnulo mu.
více


14.5.2021 SPOLEČNOST: Na sport pro děti se jaksi zapomnělo

Jakub Koudelka
děti children
Na veřejnosti se o tom nemluví, v novinách se o tom nepíše a politici vám to také neřeknou – v Česku se ovšem vrátil život do starých kolejí, alespoň, co se týče trávení volného času. Hospody jsou plné štamgastů, v posilovnách lidé shazují lockdownová kila a stejně tak už se sportuje i mezi amatéry.
více


14.5.2021 SPOLEČNOST: Už to bude sto let

Zdeněk Roller
Vzpomínáte na doby, kdy se říkalo strana a myslela se tím jen jedna jediná, třebaže u nás existovaly i strany další (asi dvě)? Od založení té jediné státostrany uplyne 100 let. Bude zajímavé sledovat, jestli její potomci budou slavit.
více


14.5.2021 SPOLEČNOST: Sčítání a polská menšina

Jan Ziegler
Polská menšina rozjela zajímavou kampaň k nedávno skončenému sčítání lidu ve stylu, hlásit se k polské národnosti je in. To byl velký rozdíl proti kampani za moravskou národnost, která zbytečně vsadila na rozeštvávání a rozdělování lidí.
více


13.5.2021 GLOSA: Kardinálovo nedovolání se

Stanislav Lorenc
Jak jsme se dozvěděli, kardinál Dominik Duka nepochodil se svým dovoláním k NS ohledně nechvalně proslulého divadelního představení, které se odehrálo před třemi lety v rámci festivalu Divadelní svět Brno.
více


14.5.2021 PRÁVO: Roman Janoušek a jeho never ending story

Tomáš Vodvářka
Pokud by Fortuna vypsala sázky na to, jestli Roman Janoušek dokroutí svůj nepodmíněný trest, na možnost ano by vsadil snad jen úplný bloud či jedinec věřící v absolutní spravedlnost. Ostatní vědí, že by šlo o vyhozené peníze.
více


13.5.2021 SPOLEČNOST: Covid jako globální oteplování

Jan Bartoň
Pandemie covidu jako by utlumila propagandu globálního oteplování. Nicméně, samotná pandemie covidu má všechny znaky vědeckého zdůvodňování globální změny klimatu.
více


12.5.2021 SPOLEČNOST: Do Prčice s novým normálem

Zbyněk Petráček
Turistický pochod Praha–Prčice je součástí české identity. Podobně jako záliba v houbaření, trampingu, chataření či chalupaření.
více


13.5.2021 FEJETON: Letos bez šeříků

neff
V souladu s tezí o pětisetletém suchu a globálním oteplováním tečou v našem lese mezi Zvolí a Vraným po cestách potůčky a zima je na svetr.
více


13.5.2021 SPOLEČNOST: Proč je konzervativce tak málo slyšet

Pavel Mareš
V článku Konzervativec a homosexuální svatby na Neviditelném psu si postěžoval Jan Fingerland, že v debatě o sňatcích stejnopohlavních párů chybí konzervativní hlas.
více


12.5.2021 PRÁVO: A máme jasno...

Lubomír Stejskal
Tři roky poté máme jasno a soudně potvrzeno: umělecká svoboda u nás je tak široká, že se do ní vejdou i ty nejsprostší urážky křesťanů. Nelze s tím ovšem nic dělat. Jen vzít to na vědomí jako realitu doby.
více


12.5.2021 GLOSA: Hej, osobo!

Ivo Valenta
Vždy jsem tvrdil, že je pouze otázkou času, kdy někdo s podobným nesmyslem přijde i u nás. A je to tady.
více


12.5.2021 SPOLEČNOST: Moravská národnost do sčítání? Nesmysl!

Václav Křepelka1
Bloger Vladimír Baar uveřejnil v Aktuálně.cz svůj příspěvek s názvem Co je Česko? Moravistické nesmysly a census. S autorem souzním a přikládám svůj podpůrný příspěvek, s jehož publikováním jsem poněkud otálel.
více


12.5.2021 HISTORIE: Když Ostravici vládli baroni

Petr Andrle
Každá obec má konec konců nějaká ta údobí světlá i černá. Krásnou beskydskou obec Ostravici to špatné potkalo hned na začátku.
více


11.5.2021 PRÁVO: Hry zpravodajských služeb, politici a média

Jiří Svoboda1
Statečná vlastenka, inteligentní politička dr. Milada Horáková a tři další obžalovaní byli ve vykonstruovaném politickém procesu odsouzeni a následně zavražděni.
více


11.5.2021 PRÁVO: Peníze nesmrdí, korupce kvete

Zdeněk Jemelik 1
Navazuji na článek kolegy - člena spolku Chamurappi - Oldřicha Heina Peníze nesmrdí (pecunia non olet), který vyšel před pár dny na několika serverech a je „zaparkovaný“ na spolkovém webu .
více


11.5.2021 MÉDIA: Potrhlé televizní kádrování

Ladislav Jakl 1
Současné dění kolem České televize lze popsat jednoduchými slovy. Síly a zájmové skupiny, které onu instituci monopolně drží po celé věky jako svou hračku, jsou zvyklé vyhrávat pouze deset nula.
více


11.5.2021 SPOLEČNOST: Stručně o "manželství pro všechny"

Luboš Zálom1
Poslanecká sněmovna dala šanci uzákonění manželství pro stejnopohlavní páry. Co k tomu vlastně napsat?
více


11.5.2021 GLOSA: Tak „to“ zase nakrmte

Kateřina Sukačová
koronavirus
Myslela jsem si, že tahle vláda už mě nemůže ničím překvapit. Ale jak jsem mohla pochybovat, že by ještě nevytáhli nějakého králíka z klobouku. Oni mají pánové a dámy v současné vládě opravdový talent na vymýšlení nejrůznějších překvapení pro občany a také na to zvorat, na co sáhnou.
více


11.5.2021 FEJETON: Před sezónou

neff
Minulý týden jsem zkouknul francouzský film s nevyslovitelným názvem – držte mi palec, abych to řekl – Rozprostři křídla, to je šílené, rozprostři křídla… Francouzsky se jmenuje Donne-moi les ailes a to je o hodně schůdnější.
více


10.5.2021 SPOLEČNOST: Nastoupí generace sebevědomých polovzdělanců?

Jan Kubalčík
Dost nevěřícně jsem si přečetl stížnosti na náročnost testu z matematiky, který byl předložen uchazečům o středoškolská studia v pondělí 3. května t.r. (Jiří Mach: Deváťáci u příjimaček tvrdě narazili, Novinky.cz, 5. května 2021).
více


10.5.2021 BRNO: Město hází podnikatelům klacky pod nohy

Jan Ziegler
Smutné navíc je, že se to děje v této těžké covidové době. Své o tom vědí nájemci známé brněnské restaurace Muzejka. Zatímco jiná města podnikatele podporují, o Brně to bohužel říci nelze.
více


10.5.2021 ÚVAHA: Módní okénko

Karpenková-chalupa
Už je to tak. Někteří módní návrháři nemají rádi ženy a podle toho to na ulici občas vypadá. Ke konci minulého století to byly tak zvané kalhotové sukně. Děs. Hlavně zezadu.
více


10.5.2021 FEJETON: Hospodské plky

Petruška Šustrová
Snad se mi ještě nestalo, že mě politika skutečně přivedla do rozpaků. Rozladit nebo naštvat, to umí, někdy i potěšit. Ale přivést do rozpaků? Až teď.
více


8.5.2021 SPOLEČNOST: Klimaaktivisté přecházejí na efektivnější formu vydírání.

Kateřina Lhotská
Po řadu let narušují klimaaktivisté běžný chod firem blokádami jejich provozu. Nyní však mění taktiku. Slézají z komínů a rypadel, kde museli čelit větru a dešti, a z tepla kanceláří se snaží nechat firmy finančně „vyhladovět“.
více


8.5.2021 HISTORIE: Zapomenuté osvobození

František Novotný
Opět tu máme výročí ukončení druhé světové války v Evropě, opět se objeví různost názorů, komu vlastně máme být za osvobození vděční, jedni budou klást věnce k památníkům rudoarmějců, druzí budou v Plzni.
více


7.5.2021 SPOLEČNOST: Konzervativec a homosexuální svatby

Jan Fingerland
Debatu o národní bezpečnosti náhle vystřídal zapálený spor o sňatky osob stejného pohlaví. A stalo se tak už vyzkoušeným způsobem.
více


7.5.2021 ÚVAHA: Nouzové stavy už natrvalo?

Václav Klaus1
Nedávno jsem při jedné on-line diskusi řekl, že jsme potichu, bez fanfár a bez výslovného uvědomění si toho, vstoupili do nové fáze koronavirové éry.
více


7.5.2021 PRÁVO: Podporoval jsem obhajobu zločince

Zdeněk Jemelik 1
V zahajovací den prvního třídenního květnového bloku hlavního líčení ve „velké daňové kauze“ Krajského soudu v Brně se účastníci určitě nenudili. Dověděli se, že se nedostaví předvolaný svědek Jan Vaculík.
více


7.5.2021 FEJETON: Nespavost

Zdeněk Roller
Když člověka ve dvě v noci probudí úporná bolest hlavy, dostaví se zoufalé filosofování a doslova existenciální dilema, jestli vůbec takový život je k žití.
více


7.5.2021 SPOLEČNOST: Proč jsem očkovanec

Dan Drápal
Jsem už několik týdnů očkovanec. A některým z přátel jsem slíbil, že vysvětlím, proč jsem se nechal očkovat a proč jsem nedbal na varování mnohých.
více


6.5.2021 SOSP: První krůčky

Marian Kechlibar
Milí čtenáři, někteří z vás se dotazují, k čemu vlastně vznikla Společnost pro obranu svobody projevu, jaké budou její cíle a podobně. Je zajímavé, že spektrum komentářů přitom sahá od „řešíte pseudoproblém“ až po „všechno je ztraceno, děláte marnou práci“.
více


6.5.2021 GLOSA: K holiči pod fiktivním jménem?

Ivo Valenta
Ministr zdravotnictví Arenberger totiž podle nich protiprávně nařídil evidenci zákazníků ze strany holičů, kadeřníků a dalších služeb pro potřeby hygieny.
více


6.5.2021 SPOLEČNOST: Kapitalismus u konce?

Markéta Šichtařová 5
V poslední době už prakticky není poptávka po racionálních argumentech. Naopak stoupá poptávka po dojmologii. Můžeme to říct i tak, že v celých dějinách proti sobě vždy stál rozum a víra, argumenty a pocity.
více


6.5.2021 MÉDIA: Jak Kroupa nabil Kremlu

Jan Bartoň
Investigativní reportér Janek Kroupa se opět proslavil, nejen svými Božími mlýny. Přišel s tím, že Jan Hamáček chtěl kauzu Vrbětice vyměnit s Ruskem za Sputnik V a setkání Biden-Putin v Praze.
více