2.3.2021 | Svátek má Anežka


2.3.2021 OSOBNOST: Nepohodlný Alfred Fuchs

Ivo Cerman
Židovský obránce první republiky a kritik médií se nehodil komunistům, ani dnešním popíračům čs demokracie. Zemřel 16. 2. 1941 v Dachau.
více


1.3.2021 SPOLEČNOST: Udavači našich dní

Marek Benda
Marek Benda
Opakovaně se v médiích či od spoluobčanů doslýchám o nemalém množství „protiepidemiologických“ oznamovatelů nejrůznějších přestupků a porušování vládních pravidel. Občas se tím někteří veřejně chlubí a ve svých očích oznamují téměř hrdinský čin.
více


2.3.2021 KNIHA: Navzdory času

Petr Adler
Člověk, který čte cizí dopisy, může jejich jakost posuzovat zajímavým měřítkem: chováním odesílatele vůči příjemci. Nejzajímavější jsou dopisy, kde ti dva spolu nesouhlasí.
více


2.3.2021 ÚVAHA: Vyhánění čerta ďáblem

Stanislav Ulčák
Mám rád přísloví i časem prověřená rčení a hlášky z písniček, básniček, filmů… jsou to zrnka zlata v tom moři slovní hlušiny. Jejich význam je nadčasově trefný a některá přetrvávají věky, jako například ono rčení z nadpisu.
více


2.3.2021 SPOLEČNOST: Jsme v průšvihu. Proč a jak?

Zdeněk Joukl
Vláda vydala k 27.12. 2020 Opatření proti šíření koronaviru v ČR. Jenže někteří lidé (přibližně 30%) tato Opatření nedodržují (roušky - respirátory, rozestupy, desinfekce.…).
více


1.3.2021 FEJETON: Beznadějný únor

Petruška Šustrová
Ve čtvrtek ráno jsem si hned pustila rádio, ještě než jsem se odebrala do koupelny. Chtěla jsem vědět, o jakých tvrdých opatřeních vláda na svém středečním večerním zasedání rozhodla.
více


1.3.2021 GLOSA: Normálka, s pasem

Zbyněk Petráček
Je dobře, že se neprosadil zápas s koronou podle stejných pravidel. Jisté státy tak slouží jako zkumavky či srovnávací vzorky. Bez Švédska a jeho liberálního postupu by šlo snáze říkat:
více


1.3.2021 SPOLEČNOST: Realista v tunelu

Ondřej Neff
Sešli se v tunelu ti tři, pesimista, optimista a realista. Pesimista neviděl nic než tmu, optimista zahlédl světlo na jeho konci. Realista viděl přijíždějící vlak. A strojvedoucí, ten viděl tři debily na kolejích.
více


27.2.2021 GLOSA: Tma na konci tunelu

Bohuslav Hrubý
koronavirus
Podle premiéra se nám očkování daří. Před dvěma měsíci jsme zahájili očkování seniorů 80+ a dnes už očkujeme seniory 80+. Senioři 70+ možná dostanou možnost začít se dožadovat očkování za pár dnů.
více


27.2.2021 ROZHOVOR: Trest za pravdu v ČR

Benjamin Kuras
Politici a právníci, kteří si cení svobodné diskuse a bezpečnosti občanů, dosud zde znatelně na vyšší úrovni než v západních zemích, by měli zbystřit pozornost.
více


26.2.2021 GLOSY: Kdo je tady jihoamerický prezident?

Václav Vlk jr
Na současnou dobu lze hledět v právu buď velmi filozoficky, anebo prakticky. O prvním přístupu si čteme dennodenně ve zpravodajských titulcích, a to pod označením „soud ruší…“.
více


27.2.2021 ÚVAHA: Ocenění druhé linie dělníkem Dukou

Dominik Duka
Je tomu v těchto dnech zhruba rok, co k nám do Evropy z Číny připutoval nepatrný koronavirus, způsobující smrtelné infekční onemocnění, covid-19. Myslím, že je možné říci, že v těchto dnech už můžeme pozorovat určité světlo na konci tunelu dané prvními výsledky vyvinutých očkovacích vakcín.
více


27.2.2021 GLOSA: Změnit způsob života

Zbyněk Petráček
Míváte po roce korony pocit, že za návrat k normálu byste dali cokoliv? Nebo byste se vzdali čehokoliv, i leckteré možnosti volby, tedy svobody? Nahlas se to neříká, ale mnozí o tom jistě uvažují.
více


26.2.2021 GLOSA: Je tu další chaos – co se školami?

Ivo Valenta
Sněmovna s dalším prodloužením nouzového stavu nevyslovila 11. února souhlas. Aktuální nouzový stav tedy dle soudu není novým nouzovým stavem, ale faktickým pokračováním předchozího, který vláda vyhlásila proti vůli Sněmovny.
více


1.3.2021 OSOBNOST: Jan Sokol, kandidát na prezidenta

Karel Hvížďala
Filozof Jan Sokol nás opustil krátce před nedožitými pětaosmdesátinami 16. února 2021. Jeho smrt vyvolala řadu úctyhodných vzpomínek, ale na jeden moment se skoro zapomnělo: na jeho předvolební projev v roce 2003.
více


26.2.2021 FEJETON: Tajuplný ostrov 2021

Zdeněk Roller
Před časem spisovatel Ondřej Neff pro mládež převyprávěl současným jazykem a stylem Verneův román Tajuplný ostrov. Udělal to skvěle, ale předčasně! I tato podoba díla už totiž tragicky zaostává za současnými požadavky.
více


26.2.2021 SPOLEČNOST: Roman Janoušek, hrdina dnešní doby

Tomáš Vodvářka
Každá doba má své hrdiny, ať ty kladné či záporné. Jsme rádi, že u nás v České republice jsou vzdor všeobecnému mínění i ti první. A navíc žádní troškaři.
více


26.2.2021 GLOSA: Bojovníci se smrtí

Zbyněk Petráček
Zkuste se podívat do webové databáze knih, jak dnes lidé hodnotí stařičké svazky. Možná vás překvapí, jakou chválu sklízí americký mikrobiolog a spisovatel Paul de Kruif za knihy Lovci mikrobů či Bojovníci se smrtí.
více


25.2.2021 HISTORIE: Oběť a její vrah

Tomáš Vodvářka
Dne 25.2.1950 – symbolicky na 2. výročí tzv. vítězného února – zemřel ve vězení farář Josef Toufar. Člověk, který byl vybrán StB jako oběť a hrozba odpůrcům nových pořádků. Jeho vrahem byl Ladislav Mácha.
více


25.2.2021 SPOLEČNOST: Správný a rozumný krok

Jan Ziegler
Je to příklad zodpovědného hospodáře. Brněnská diecéze investuje, aby v budoucnu, až stát přestane církvím vyplácet státní příspěvek na provoz, měla z čeho hradit svoji činnost. A tou jsou i charitní projekty pro potřebné.
více


25.2.2021 FEJETON: Hra s roboty

Zdeněk Roller
Mí rozmilí roboti, jste hodní, že mi pořád píšete a že mi připravujete reklamy na míru. Ale pořád ještě vám to nejde tak, jak by mohlo.
více


25.2.2021 SPOLEČNOST: Kudla v kapse

Ondřej Neff
Pořádně mi povyskočila, ta kudla v kapse, když se na internetu objevily první snímky z VIP tribuny Slávie a kdo tam nesedí, jako propagátor nejtěžšího lockdownu Roman Prymula.
více


25.2.2021 GLOSA: Test respirátorem

Zbyněk Petráček
Dnes odložíme textilní roušky, které rok zosobňovaly boj s epidemií i lidskou soudržnost. Pamatujete heslo „Moje rouška chrání tebe a tvoje rouška chrání mě“?
více


24.2.2021 SPOLEČNOST: Deset milionů epidemiologů

Lubomír Stejskal
Proč nepíšu víc o covidu? O covidu u nás. To je samý Izrael, Izrael a zase Izrael, ale koho zajímá, jak to dělají někde za (Středozemním) mořem? Že se můžeme poučit? Inspirovat? Ale kdeže.
více


24.2.2021 ÚVAHA: Lidské pochodně jako zdroje identity

Karel Hvížďala
Jelikož od roku 1969 na počátku každého dalšího roku vzpomínáme na spoluobčany, kteří se na protest proti sovětské okupaci v roce 1968 upálili, pokusím se nejprve rozlišit mezi pojmy oběť a mučedník, protože, jak známo, slova mění realitu.
více


24.2.2021 FEJETON: Zákon poťouchlosti

Zdeněk Roller
Zákon poťouchlosti přírody platí univerzálně a mezi živými tvory dvojnásobně. Budeme testovat žactvo. A budou problémy s organizací, ukázněností a lidovou vyčůraností, GDPR, učitelskými odbory,
více


24.2.2021 MÉDIA: Politické školení národa

Vladimír Zouzalík
Vzpomenete si někdy na politické školení mužstva (PŠM)? Pro dámy a pro ty později narozené: Během základní vojenské služby, v pondělí dopoledne, probíhala výuka správného světového a jediného vědeckého komunistického názoru a jeho výkladů.
více


24.2.2021 ŠKOLSTVÍ: Genderová nerovnost!

Tomáš Zdechovský
Ministerstvo školství odvádí zvláště nyní opravdu skvělou práci. Zaměřuje se na skutečně nejpalčivější problémy současnosti a vedle toho také pružně reaguje na největší výzvy dneška, a to hned v několika oblastech.
více


24.2.2021 PRÁVO: Kauza „Zadeh“ klopýtá k závěru

Zdeněk Jemelik 1
V zájmu zachování obsahové jednoty jsem v článku Dohoda o vině a trestu jako brzda úmyslně nepojednal o dění ze dne 10. února 2021, ačkoli před soud předstoupil zajímavý svědek.
více


23.2.2021 ÚVAHA: O symbolech dnešní doby

Tomáš Vodvářka
Asi nebude sporu o tom, že každá dějinná epocha mívá začasté svůj specifický symbol. Ta současná bude mít mimo jiné i roušku. Ale tím symbolika dnešních časů jistě nekončí.
více


23.2.2021 SPOLEČNOST: Papalášství, fuj

Zdeněk Roller
Tak Kvitová už si ani neškrtne, je to papaláška! Vymazat ji ze seznamů sportovců, které lze někam pozvat! Ať kouká vrátit vyznamenání! Sponzoři, distancujte se od ní, je to papaláška!
více


23.2.2021 ROZHOVOR: Nelze chránit práva jen některých

Stanislav Křeček
Myslím, že to je nutnost zachovat si absolutní nezávislost. Ombudsman má v našich současných politických poměrech smysl jen tehdy, pokud bude schopen si tuto nezávislost zachovat a uhájit.
více


23.2.2021 FEJETON: Pozitivní perspektiva

Ondřej Neff
Bydlím v obci Zvole, té ve Středočeském kraji. Ony jsou ještě dvě další Zvole, jedna u Šumperku a druhá u Žďáru nad Sázavou. Jako Pražák křtěný Vltavou se rád holedbám, že bydlím na stará kolena na vsi, ale ona ta Zvole má hodně daleko do tradiční vsi.
více


23.2.2021 PRÁVO: Zlovolné načasování odebrání dítěte

Zdeněk Jemelik 1
Sleduji zblízka trápení Bibiany, matky samoživitelky s třemi dětmi, nedávno podmínečně propuštěné z vězení, statečně překonávající těžkosti návratu na svobodu. Jako by nestačilo, že je nepřijatelná pro většinu pronajímatelů bytů a zaměstnavatelé nestojí o nekvalifikovanou Romku, nejvíce nesnází jí...
více


22.2.2021 MÉDIA: Vlevo hleď!

František Svoboda
čtk logo
Na stránkách echo24 jsem se naučil hrát jednu intelektuálně nenáročnou hru – odhadovat, která zpráva ze světa pochází od ČTK a ke které se museli redaktoři propracovat sami.
více


22.2.2021 GLOSA: Škoda každé rány?

Zbyněk Petráček
Až budou příští sociologové či historici zkoumat krizi na počátku 21. století, narazí na slova jako důvěra či ztráta důvěry. Na to, že společenskou autoritou přestaly být dosavadní elity, ale staly se jí postoje davu na sociálních sítích.
více