17.9.2021 | Svátek má Naděžda


17.9.2021 HISTORIE: 70 let Vlaku svobody

Tomáš Vodvářka
Dne 11. září 1951 projel přes česko-německou hranici vlak č. 365, který vyvezl ze střežené republiky 111 pasažérů, z nichž 35 již zůstalo v Německu. Komunistická moc obehnala zemi ostnatým drátem, a proto musel být každý pokus originální a pro vládnoucí moc nečekaný
více


17.9.2021 KNIHA: Věčná vzpoura v srdci konzervativce

Radka Johnová
Radka Johnová
Dnes jsme Západ my, střední Evropa, říká Alexander Tomský, filosof, nakladatel, politický komentátor a překladatel, při představování své knihy Věčná vzpoura v srdci konzervativce a myslí tím hodnoty, ke kterým jsme vzhlíželi v dobách komunistické totality.
více


16.9.2021 GLOSA: Homosexuální manželství? Homželství!

Pavel Mareš
Úsilí homosexuálů získat stejná práva, jako mají manželé, je vcelku pochopitelné, jdou na to však po mém soudu docela špatně, když pro svůj svazek vymáhají status manželství.
více


16.9.2021 FEJETON: Otevřený dopis Porschemu

Pavel Bouda
Wartburg
Dodnes si pamatuji svoje první auto, byl to kabriolet na setrvačník. Netrvalo dlouho a podlehl jsem vášni každého konstruktéra. Prostě jsem ho rozebral. Svůj vztah k Vám jsem pak ještě posílil hlavně díky učitelce, ke které jsem chodil jako mnozí další na hodiny klavíru. Všem nám říkala Ferdinande.
více


16.9.2021 GLOSA: Kdy budeme Západ

neff
Před očima mám plakát z doby těsně po převratu. Symbolicky vyjadřoval naši snahu „zpět na Západ“. Ten Západ, to byla jakási pevnina vysoko nad naší úrovní a na ni vedl žebřík a bylo na nás, abychom se po žebříku dostali nahoru.
více


16.9.2021 GLOSA: O bramborové nati

Zbyněk Petráček
Stárnoucí pražský specialista přijme po rozchodu se ženou, která zůstala v zahraničí, místo obvodního lékaře ve venkovském zdravotním středisku, kde chce opět najít klid a duševní rovnováhu.
více


15.9.2021 ÚVAHA: Padající hvězda, náš vzor!

Stanislav Ulčák
Letos v srpnu jsme jako každý rok pozorovali a zkoušeli vyfotit Perseidy a jako každý rok to bylo tak, že hvězdy padaly všude, jen nad naším stanovištěm (tentokrát na Soláni) padaly sporadicky, anebo mimo záběr.
více


15.9.2021 HISTORIE: Parsifal je stále jakoby zapomenut

Petr Andrle
Je to kouzlo nechtěného. Ale když poslouchám každé nedělní ráno před mší čtyři nové zvony našeho kostela sv. Jana Nepomuckého, které hrají melodii z Wagnerovy opery Parsifal, musím si pokaždé vzpomenout na Vladimíra Žikeše a na Rudolfa Seiferta. A na stovky jejich přátel a pomocníků. A na Bumbálku.
více


16.9.2021 ÚVAHA: Nepodceňujme je!

Karpenková-chalupa
Myslím naše ratolesti, nikoli politiky. Když se našemu synovi přiblížily desáté narozeniny, řekli jsme mu, aby si na jejich oslavu pozval kamarády. Stáli jsme toho odpoledne před školou a čekali, až se hoši sejdou.
více


14.9.2021 KORONAVIRUS: Nejvíce hospitalizovaných s covidem?

Jan Bartoň
O tom, že média záměrně a systematicky straší českou veřejnost (v zájmu koho vlastně?) svědčí další titulky ke covidu. Podle ČTK máme nejvíce hospitalizovaných za poslední tři měsíce.
více


15.9.2021 FEJETON: Spiklenecké teorie

neff
Už je nás asi málo, kdo jsme pamětníci a dosud jsme se nevyjádřili k tomu, kde je zastihly události z 11. září 2001. Já tenkrát seděl – kde jinde – u počítače, když tu najednou zazvonil telefon.
více


15.9.2021 KORONAVIRUS: Nekončící diktatura

Martin Mařák
Vynikající pracovní nasazení Evropské komise vedené skvělou předsedkyní Ursulou von der Layen přineslo slíbené výsledky, úžasná matička národů EU dobrotivá je natolik přehlcená vakcínami proti chřipce.
více


15.9.2021 MÉDIA: ČT manipulativně o atentátech v Paříži

Robert Troška
Česká televize referuje již delší dobu odlišným způsobem o atentátech z rukou islámských radikálů oproti pachatelům pocházejících z řad původních obyvatel Evropy. Naposledy byl tento rozdíl vidět i slyšet na ČT v pořadu Události, komentáře.
více


13.9.2021 SPOLEČNOST: Směrnice o času pod vlivem času

Tomáš Procházka
Vláda bude dnes (v pondělí) projednávat případné změny ve střídání letního a zimního času v následujících pěti letech. Nakonec neúspěšná krasojízda Evropské Unie za tímto právním direktivem se počala odvíjet už už před čtyřmi lety.
více


14.9.2021 FEJETON: Otevřený dopis Haškovi

Pavel Bouda
lipnice
Velectěný Jaroslave, už je to drahně let, co jsem byl za Vámi v Lipnici. Pamatujete? Staré mocnářství už mělo na kahánku a já se u Vás seznámil s Havlem. Tenkrát se tam v Podhradí pilo jen pivo z lahví, protože Vašek jiné nechtěl.
více


13.9.2021 GLOSA: Odborné vzdělání výhodou

Vladimír Simanov
V létě letošního roku vypsaly Lesy České republiky, s. p. výběrové řízení na ředitele Oblastního ředitelství severní Morava v Ostravě. Je to vysoká odborná pozice, proto mě zajímalo, jaké požadavky na uchazeče mají. A v kvalifikačních požadavcích jsem četl pozoruhodnou podmínku, která ve mně...
více


13.9.2021 FEJETON: V Terezíně

Petruška Šustrová
Památník Terezín mě laskavě pozval na Terezínskou tryznu, které jsem se ještě nikdy nezúčastnila. Samozřejmě mě to moc potěšilo a cítila jsem se poctěná, jak taky ne. A byla jsem zvědavá a těšila jsem se.
více


11.9.2021 SPOLEČNOST: Rychetského chucpe

Kateřina Lhotská
Občas mne zvedne ze židle nějaký nehorázný výrok. Jako třeba když na tryzně na památku zavražděných Židů přirovnal předseda Ústavního soudu jejich tragický osud k osudu migrantů utonulých na cestě do Evropy.
více


11.9.2021 VZPOMÍNKA: Příručka pro cestovatele časem 2.

Zdeněk Roller
Tesilové obleky jsou zapomenuty, podnikatelé - tedy spíše „podnikatelé“ - nosí jednotné oblečení. Začneme odspodu. Černé mokasíny a v nich bílé ponožky.
více


11.9.2021 SPOLEČNOST: Lekce demokracie kardinála Duky

krucifix kříž
Neustále mluvíme o demokracii. Slovo, které nám slouží jako štít, ale také jako kopí. Poslední dobou se však ukazuje, že nám slouží i jako potvrzení pro naše myšlenky a zájmy v určité skupině proti skupině jiné.
více


11.9.2021 PRÁVO: K jedné důchodové nespravedlnosti

Petr Kolman
Jedním z velkých dlouhodobých celospolečenských témat je chybějící důchodová reforma. Popravdě řečeno moc reálných řešení není – buď ještě zvýšit věk odchodu do penze, nebo přistoupit k navýšení sazby pojistného na sociální (resp. důchodové) pojištění), ani jedno není populární, takže se do toho...
více


10.9.2021 SPOLEČNOST: Šílenství klimatistů

Zdeněk Lanz
V souvislosti s nepříjemným a pro mnohé lidi jistě i nebezpečným virovým onemocněním chřipkového typu jsme z oficiálních míst i z mnoha médií místo snahy o zklidnění situace spíše strašeni, což našemu zdraví jistě nepřispívá.
více


9.9.2021 OSOBNOST: Pavel Tigrid – šlechtic ducha i činů

Tomáš Vodvářka
Narodil se 27. října 1917 v Praze v židovské rodině jako Pavel Schönfeld. Svůj pseudonym Tigrid převzal dle jména řeky v Persii jako vzpomínku na hodiny zeměpisu a historie v základní škole. Po rozvodu rodičů byl dán do péče otci, byl však vychováván spíše babičkami a tetami.
více


9.9.2021 FEJETON: Tituly na export

Tomáš Procházka
Přijmeme uklízečku na úklid prestižního hotelového komplexu. Požadujeme adaptabilitu, asertivitu, kreativitu, flexibilitu a schopnost učit se novým věcem.
více


9.9.2021 PRÁVO: Zóny, zmatky, nedůvěra

Stanislav Křeček
O nálezu Ústavního soudu, kterým byla zrušena část zákona o pomoci v hmotné nouzi, umožňující obcím vyhlásit část obce, ve které se nebude vyplácet doplatek na bydlení, jsem řekl, že to je opožděná spravedlnost. Je-li spravedlnost opožděná, je také ovšem poloviční.
více


9.9.2021 ÚVAHA: O tempora, o mores

Ladislav Jakl 1
Náš svět se mění. Jsme svědky nástupu zdivočelého progresivismu a před našima očima probíhající likvidace osvědčených společenských struktur, ctností a individuálních svobod.
více


9.9.2021 GLOSA: Pojmenovat zlo

Zbyněk Petráček
Terezínská tryzna bývá tribunou, z níž zaznívají názory na společenské či politické trendy. Je to logické. Tryzna se koná v dějišti nacistické genocidy za německé okupace českého území i většiny Evropy.
více


8.9.2021 SPOLEČNOST: Zastavme rouškové blouznění

Josef Klapal1
Všichni máme agendy kolem covid-19 plné zuby. Zařekl jsem se, že už o té problematice nebudu psát, abych k tomu nepřispíval. Minulý týden jsem ale nabral dva tak silné podněty, že to rozhodnutí poruším.
více


7.9.2021 FEJETON: Otevřený dopis Gogolovi

Pavel Bouda
letter
Drahý Nikolaji Vasiljeviči, rád bych využil Vašeho pobytu v Mariánských Lázních. Stejně jako blahé paměti Puškin v Petěrburgu si i já dovoluji Vám předložit námět ze zdejší vzdálené gubernie hodný podle mého soudu mistrovského pera Revizorova autora.
více


7.9.2021 PRÁVO: Kyberotroci a šmírovací zákon

Tomáš Procházka
Tak jako každý pes musí být opatřen čipem a známkou pro případ, že by se někam zaběhl, tak i každý občan ČR vlastnící počítač, tablet či mobilní telefon může být dohledán nebo přesněji řečeno vysledován na základě údajů z těchto zařízení.
více


10.9.2021 HISTORIE: Slovenské národní povstání a Češi

Pavel Kopecký
Kdysi, za československé federace, se vyprávíval vtip, co že byla 2. světová válka: zcela nepodstatná epizoda v rámci Slovenského národního povstání.
více


6.9.2021 PRÁVO: Zaměstnavatel nemůže nařídit testování či očkovánís

Zdeněk Koudelka
Objevily se případy svévole zaměstnavatelů, kteří vyžadují očkování či testování. Toto právo však nemají. Zaměstnanec může odmítnout testování či očkování, které není nařízeno Ministerstvem zdravotnictví, ale jen zaměstnavatelem.
více


6.9.2021 GLOSA: Pohled z branže

Jiří Svoboda1
K předvolební kampani je trapně zneužíván člověk psychicky excitovaný. Smutné minuty slávy.
více


6.9.2021 ROUŠKY: Od symbolu solidarity k symbolu moci

Jan Bartoň
Nošení roušek a později respirátorů prošlo v Česku několika etapami. Od první živelné a přátelské až po současnou s vyžadováním nošení roušek nad rámec zdravého rozumu a pochopení.
více


4.9.2021 SPOLEČNOST: Fandíme našim politikům

Tomáš Procházka
G.B. Shaw kdysi napsal: „Patriotismus je přesvědčení, že Vaše země je nadřazena všem ostatním, z toho důvodu, že jste se tam narodili Vy…” Přesto je rozumná míra vlastenectví dozajista pozitivní veličinou. M
více


4.9.2021 PRÁVO: Dopadne Čapí hnízdo jako Rittig?

Jan Bartoň
V tomto týdnu došlo kromě neustálého otravování ovzduší covidem díky České televizi i ke dvěma pozoruhodným rozhodnutím soudu a státního žalobce v kauzách „Rittig“ a „Čapí hnízdo“.
více