31.10.2020 | Svátek má Štěpánka


30.10.2020 JUSTICE: Kolik stojí podjatost soudce?

Zdeněk Jemelik 1
Zlínské soudkyni Ivetě Šperlichové se kdysi přihodila nehoda: na poradě senátu si „pustila pusu na špacír“ a notně pohaněla účastníky řízení včetně obhájců.
více


30.10.2020 HISTORIE: Břežanské stvůry

Martin Regner
Panenské Břežany severně od Prahy se v rovinaté krajině rozprostírají ve svahu. Kostel ve vsi není, zato však tu stojí dva zámky - jeden dole, druhý nahoře. Za poslední války tu vládla stísněnější nálada než jinde, protože v obou zámcích se usadily dvě nejobávanější osoby v Protektorátu.
více


28.10.2020 SPOLEČNOST: Odvahu outsourcovat nelze

ISDe logo
Před 102 lety ve vznikajícím Československu vrcholila druhá vlna španělské chřipky[1]. K jejímu šíření údajně měly pomoci i oslavy pádu monarchie.
více


29.10.2020 SPOLEČNOST: Do hloubi našich koronavirových duší

Patrik Nacher
Koronavirus je aktuálně tématem číslo jedna téměř všech debat. Za poslední půlrok mám za sebou nesčetně diskusí se spoustou přátel, známých, ale i cizích lidí, doktorů různých specializací, reaguji na velké množství mailů, které mi chodí.
více


29.10.2020 PRÁVO: Svět na internetu

Václav Vlk jr
Zabrousíme dnes do právnického světa na internetu. Soudy moc nejedou, zato třeba Twitter ano. Kolegyně Lucie Hrdá (vystupuje tam jako @JulieMontek a charakterizuje se jako „ošklivá zlá feministka. odbornice na domácí a sexuální násilí, drsná advokátka“).
více


29.10.2020 ESEJ: Proč si prezident a vláda můžou dělat, co chtějí

Karel Hvížďala
V posledních dnech se stupňuje kritika na vládu a na prezidenta ze všech možných stran: Na prezidenta kvůli odmítání povýšení šéfa BIS Michala Koudelky a snahy ho diskreditovat, i když dle zákona jediný důvod, který by k tomu mohl být, je překročení zákona, o čemž se dá předem pochybovat.
více


29.10.2020 FEJETON: Jak jsem (ne)byl autíčko

Ondřej Neff
Chci tady vyprávět, jak jsem se dostal do situace, kdy jsem musel – málem – dělat autíčko, tedy hrozilo, že budu popojíždět, tedy poklusávat – ve frontě aut a dělat u toho vrrr. Jak ale začít? Nejspíš od toho, jak jsem se do toho dostal a dostal jsem se do toho vinou jedné své slabosti.
více


28.10.2020 ŠKOLSTVÍ: Uvolní vláda peníze pro děti?

Karel Wágner
Uzavření škol by mělo pomáhat omezit šíření nového koronaviru. Tedy školy nejsou zavřené proto, že by snad nový koronavirus pro děti byl více nebezpečný než pro dospělé, ale proto, že snadné šíření viru mezi žáky a studenty vede k následnému přenosu na jejich rodiče, prarodiče a dále do společnosti.
více


28.10.2020 KORONAVIRUS: Čísla pozitivně testovaných

Jan Bartoň
Sledujeme doslova v „živém přenosu“ obrovskou manipulaci s číslem pozitivně testovaných na koronavirus. ČT i ČTK se šířením „rekordů“ podílejí na šíření strachu.
více


28.10.2020 KORONAVIRUS: Důsledky iluze bezpečí

Pavel Kohout
Česká republika čelí další vlně přísných vládních opatření proti covidu-19. Jaký efekt mohou tyto kroky mít? A jaké kroky by bylo správné podniknout?
více


28.10.2020 SPOLEČNOST: Co bude, až covid skončí?

Tomáš Vodvářka
V současné době, kdy čísla pozitivně testovaných rostou, kdy jsou nemocnice plné jedinců, kteří jsou buď a/ skutečně nemocní, b/ vyděšení, že se nedostanou na lůžko, až opravdu onemocní, c/ pozitivní bez příznaků, ale nemají kam jít.
více


26.10.2020 GLOSA: Zrušení oslav na Hradě

Antonín Staněk
Antonín Staněk
Politici napříč politickým spektrem vítají vstřícné gesto prezidenta Miloše Zemana neudělovat letos vyznamenání v obvyklém termínu. Třeba ale říci, že svůj smysl měla i prezidentova snaha oslavu nevypustit a za každou cenu udržet.
více


28.10.2020 ESEJ: Od řádu k chaosu

Vlastimil Podracký
Řád sám o sobě nic neznamená, když jej lidé nedodržují. Demokratická společnost se musí opírat o řád v lidech samotných. Když bude každý řešit jen svoje problémy, nepřežijeme. Covid to dokazuje už zcela zřetelně.
více


29.10.2020 SPOLEČNOST: Internet jako zahrada i blata

Tomáš Vodvářka
Internet lze směle přirovnat k jednomu z přelomových vynálezů tzv.“moderní doby“. Jako každý vynález je přínosem, který však lze samozřejmě i zneužít.
více


26.10.2020 GLOSA: Klečíme před revolučními marxisty?

Ladislav Jakl 1
Český fotbal se otřásá kauzou Berbr a spol. a zdá se, že by v jeho vedení neměl zůstat kámen na kameni. Teď se ve všech pádech skloňuje slovo korupce, už tolikrát falešně rozehrané, a proto značně zprofanované.
více


29.10.2020 ÚVAHA: Problém s pamětí

Zdeněk Roller
Například si pamatuji výrok, který byl léta letoucí hodnocen jako mimořádně trefný a odvážný. Michael Kocáb v osmdesátých letech v přímém přenosu „neškodné“ písničkové soutěže nečekaně prohlásil: „Každý národ má takovou vládu, jakou si zaslouží.“
více


26.10.2020 FEJETON: Chudák fotbal!

Petruška Šustrová
Nejsem fotbalová fanynka, na fotbale jsem byla jen jednou v životě, a to mě tam ještě nalákal Eugen Brikcius slovy: „Na fotbale si může každej dělat, co chce.“ Tenkrát, na sklonku sedmdesátých let, mě okouzlila představa místa, kde si může „každej dělat, co chce“.
více


26.10.2020 POLEMIKA: Názor není dezinformace

zavináč
Na úvod bych chtěl říct, že si pana Vladimíra Wagnera vážím, čtu jeho texty na Osel.cz, Ekolistu.cz i zde, dokonce jsem se v jednom svém textu na něj na tomto webu odvolával (viz). Ale souhlasit s jeho posledním textem (viz) je těžké, pokusím se vysvětlit proč.
více


24.10.2020 ÚVAHA: Krize člověka a světa

Jiří Olšovský
Občasné kalamity, vymírání ryb, vysychající toky, usychající lesy, mýcené pralesy, všedusící agrokombináty nás neustále negativně upozorňují, že krizovost naší situace roste.
více


24.10.2020 MÉDIA: Učme se číst mezi řádky

Ivo Cerman
Zjistíte, zda šlo o islamistu? Snažím se dešifrovat německou zprávu o „útoku nožem v Drážďanech“. Znovu se nám hodí dovednosti z dob normalizace.
více


23.10.2020 POLEMIKA: Neviditelný pes a dezinformace o epidemii

Ondřej Neff
Kolega Vladimír Wagner přišel na to, že server Manipulátoři oprávněně zařadil Neviditelného psa do seznamu webů, které šíří dezinformaci o aktuální pandemii. Dovozuje to z faktu, že na NP vyšly články Ladislava Jakla, Petra Štěpánka, Tomáše Guttmana i Kateřiny Lhotské, vesměs zpochybňující vládní...
více


24.10.2020 SPOLEČNOST: Chceme k normálu, ale bez očkování?

Zbyněk Petráček
Již od jarního začátku epidemie je zřejmá jedna věc, zpočátku vykládaná dokonce jako volba. Chceme-li se zbavit hrozby nákazy, života škrceného uzávěrami, rouškami a stálou nejistotou, jsou jen dvě cesty.
více


24.10.2020 HISTORIE: 100 let od návratu československých legií

Aleš Uhlíř
O československých legiích se na stránkách Neviditelného psa psalo mnohokrát. Můj první příspěvek je 15 let starý (Vzpomínka na československé legie, NP 26, 10. 2005), následoval Odkaz československých legií, NP 24. 3. 2006, z těch posledních např. Legie, ČR a dnešní lži, NP 7. 11. 2014.
více


24.10.2020 SPOLEČNOST: Co jsem dělal o prázdninách

Vilém Pauš
prázdniny
V jedné mé oblíbené knize od Terryho Pratchetta rozpoutá občanskou válku a revoluční pnutí ve feudální společnosti útlý svazek turisty právě se navrátivšího ze svobodného světa do své domoviny.
více


23.10.2020 KORONAVIRUS: Jeden graf z ČT

Pavel Bárta
Stále se nedaří zastavit nárůst nakažených. Právě byla vydána spousta nových opatření. Některá rozumná, jiná jsou obtížně vymahatelným rozumným doporučením, některá zřejmě aby to hospodským nebylo líto.
více


21.10.2020 DOKUMENT: Prohlášení HON k nedělní pražské demonstraci

Ivan Sochor
demonstrace
Děkujeme všem občanům, kteří našli odvahu a přišli na naší demonstraci v neděli 18.10.2020 na Staroměstské náměstí vyjádřit svůj nesouhlas s vládními opatřeními. V našich akcích na podporu lidských práv budeme i nadále pokračovat. Termín další akce oznámíme příští týden na sociálních sítích.
více


22.10.2020 PRÁVO: V úplatcích ve fotbale se žalobci vyznají...

Václav Vlk jr
Vyvrcholila kauza CASA a Vlasty Parkanové. Sice jen na soudu prvního stupně, ale dost ultimativně. Řeč pana státního zástupce byla dlouhá.
více


22.10.2020 POLEMIKA: Šíří Neviditelný pes dezinformace o epidemii?

Vladimír Wagner,
Nevyužití zkušeností a znalostí získaných při první vlně epidemie v Česku a v ostatních zemích bylo u nás do velké míry způsobeno intenzivním šířením různých bludů a konspirativních teorií na síti.
více


22.10.2020 SPOLEČNOST: Proč máme špatné vlády

Jan Svoboda
Ne, nebudu se zabývat kritikou současné vlády pro její chaotická opatření. Nejsem lékař, a nebudu tudíž psát o záležitostech, jimž dostatečně nerozumím. Chci ale psát o něčem, co úzce souvisí.
více


22.10.2020 SPOLEČNOST: Chraňme svou svobodu!

Zdeněk Roller
Život a zdraví nebo svoboda? Takhle mnoho lidí staví otázku dodržování či nedodržování nepopulárních „protikovidových“ opatření. Pletu se, nebo tu ve skutečnosti žádné takové dilema není?
více


23.10.2020 MÉDIA: Veřejnoprávní ČT na úrovni Blesku!

Jan Bartoň
Pořad 168 hodin veřejnoprávní ČT byl avizován jeho hlavní tváří Norou Fridrichovou jako díl, v němž se prozradí, kde udělala vláda chybu při druhé vlně covidu. Nakonec je „hitem“ pořadu hláška Jany Maláčové o Babišovi.
více


22.10.2020 ÚVAHA: Bez roušky jako bos

Zbyněk Petráček
Znáte Libici nad Cidlinou? Ze školy každý ví, že tam do svého vyvraždění v září 995 sídlili Slavníkovci. Dnes tam stojí základy jejich kostelů a pomník.
více


20.10.2020 POLEMIKA: Klaus měl vždycky pravdu, jenže teď ji nemá

koronavirus
Třicet let jsem se v nejrůznějších diskusích neúnavně bila za Václava Klause a vysloužila si za to mnoho nevybíravých nadávek od těch, kdo ho nesnášejí. Prý jenom „papouškuju“ po něm, protože jsem jeho hloupá fanynka.
více


21.10.2020 PRÁVO: Za pár housek dva roky natvrdo

Aleš Uhlíř
V tomto roce už je u nás podruhé vyhlášen nouzový stav. Ten lze v českém právním řádu vyhlásit na základě ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky.
více


22.10.2020 SPOLEČNOST: Nebojme se koronaviru ani vlády

Luboš Zálom1
Strach má obrovskou sílu. Dokáže v lidech naprosto udusit vůli racionálně uvažovat. A pokud nemáme vůli přemýšlet, zbývají už jen emoce.
více


23.10.2020 KNIHA: Lidstvo na úzké římse

Michal Kašpárek
Jedna blbá chyba může náš druh připravit o celou potenciálně mezigalaktickou budoucnost. Jak tomu zabránit, zkoumá v knize The Precipice Toby Ord.
více