5.7.2020 | Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje


4.7.2020 Z TELEVIZNÍHO DIÁŘE: Je odměna GŘ ČT adekvátní?

Stanislav Vaněk
5,5 milionu Kč ročně samozřejmě adekvátní není. Naopak je výsměchem příjmu z veřejných zdrojů pro jednotlivce – výsměchem všem televizním koncesionářům. Ale kdo za to může? Generální ředitel Petr Dvořák jistě ne – takové prachy se těžko odmítají i jemu.
více


3.7.2020 ÚVAHA: Stále je o čem mluvit a pochybovat.

Ivo Rottenberg
Náhodou jsem sledoval v telce Reportéry ČT, kde se „řešil“ problém sítě 5G v Jeseníku, která prý ohrožuje zdraví obyvatel. Tu se mi vybavil boj žižkovských žen proti televiznímu vysílači na Žižkově.
více


4.7.2020 PŘÍBĚH: Můj absces

František Flinta
zdravotnictví lékař chirurg
Je to velmi nepříjemné, bolestivé a obtěžující. Nemůžete sedět, chodit ani ležet, natož spát, protože to vám neustálá intenzivní bolest nedovolí.
více


3.7.2020 ROZHOVOR: Vysílání ČT nikdy nemůže být nezávislé

Ladislav Jakl 1
Je dobře, že se o této instituci mluví. Skoro třicet let v její radě zasedali lidé, kteří se kamarádili s managementem a kryli ho, místo aby ho kontrolovali. Nyní se veřejnost konečně začíná zajímat o to, co se za její peníze na Kavčích horách tropí.
více


1.7.2020 SPOLEČNOST: Covid-19 nezmizel

Lukáš Jelínek
Svěřil se mi kamarád, že už to doma nemůže vydržet a potřebuje dovolenou v cizině. Je ale realista, a tak vyloučil cestu letadlem.
více


2.7.2020 MÉDIA: Jak v Respektu zacházejí s čísly

Jaroslav Zamazal
respekt logo
Jiří Sobota přináší v Respektu zajímavé informace k současným americkým nepokojům a pokouší se i o vyvážený přístup. V klíčové fázi se bohužel autor uchyluje k selektivnímu výběru faktů, aby odpovídaly zvolenému jednostrannému narativu.
více


2.7.2020 MÉDIA: Minulá válka o Českou televizi

Karel Hvížďala
Společenská struktura je dnes podobně složitá jako fyzika na mikroskopické úrovni. Jak říká profesor Jan Rak, na této úrovni částice neexistují jako „rozumné a jasné objekty“, ale spíš jako možnosti, které se projevují jako objekt nebo informace pouze v okamžiku, kdy vědomí pozorovatele pod...
více


2.7.2020 HISTORIE: Lepší Brixen než justiční vražda

Jan Ziegler
O tom, že Milada Horáková byla obětí komunistického zločinu na základě vykonstruovaného procesu, není sporu. Tak mě napadlo srovnat její osud s českým vlastencem a spisovatelem Karlem Havlíčkem Borovským.
více


1.7.2020 GLOSA: Mimo EU i ohniska?

Zbyněk Petráček
Ještě v březnu se říkalo, že druhá vlna „korony“ prostě přijde. Když pak klesal počet infekcí, hospitalizovaných i zemřelých, zdálo se, že už nepřijde. Ale teď čísla opět rostou, takže se vnucuje otázka: hrozí druhá vlna, nebo jde jen o místní ohniska, která lze udržet pod kontrolou? To není...
více


1.7.2020 PRÁVO: Už devatenáct let...

Tomáš Zdechovský
Představte si, že jste na doživotí odsouzeni za vraždy, které jste možná nespáchali, a bude trvat neskutečných 19 let, než se dočkáte verdiktu, že desetiletý trestní proces ani nebyl spravedlivý.
více


1.7.2020 ROZHOVOR: Lipovská má pravdu

Petr Štěpánek
Nerozčílilo mě nic. Ostatně už Masaryk říkal, že rozčilení není program. Jen popisuju realitu a dvojí metr politiků z demobloku.
více


1.7.2020 FEJETON: Jen nezůstat sám

Ondřej Neff
Málokdy jsem četl v poslední době něco tak moudrého a zároveň prakticky aplikovatelného. V článku Ne mým jménem se zamýšlí Marian Kechlibar, jak si počínat v dnešní době, kdy se vybraní jedinci stávají terčem útoku online davu.
více


2.7.2020 ESEJ: Máme antisemitismus pochopit, nebo odmítnout?

Lubomír Stejskal
Na první pohled hloupá otázka a zdánlivě jasná odpověď. Ve skutečnosti to ale tak jednoznačné není. Například v případě antisemitismu Učitele církve Jana Zlatoústého.
více


30.6.2020 VZPOMÍNKA: Cyklistika

Vladimír Karpenko
Nedokážu všechny typy vyjmenovat a není to ani cílem této vzpomínky, která svými počátky sahá do dob neporovnatelně skromnějších, do mých dětských let krátce po válce a do následujícího mládí.
více


30.6.2020 FEJETON: Aféra s planetárním dosahem

Ondřej Neff
Já teď riskuju, že mě budete považovat za úchylu, za takzvaného šmíráka, ale nemohu jinak. Ten případ mě zaujal a musím na něj nějak reagovat. Navíc, šmírákem jsem jenom zprostředkovaně, jelikož jsem na případ nenarazil na ulici, nýbrž při studiu seriózního internetového média.
více


30.6.2020 ÚVAHA: Jsem rád, že jsem bělochem

Vratislav Hlubuček1
Možná je to dnes trochu opovážlivé prohlášení, ale je to tak. Ti všichni, kteří teď útočí na bělochy a házejí na ně špínu za činy před mnoha generacemi, jim totiž v skrytu duše závidí. Závidí, že běloši jsou potomky lidí, kteří vybudovali současnou civilizaci a základy toho, že se má řada lidí...
více


30.6.2020 BIG BEN: Končí éra monogamie?

Benjamin Kuras
Říkával Atistofanes. To byl ten, co psával komedie, na rozdíl od Sofokla a Euripida, co psávali tragedie. A není to jen ledajaký lehkomyslný bonmot. Obsahuje upozornění, že monogamní vztah muže a ženy je svou samotnou podstatou konfliktem zájmů.
více


30.6.2020 ROZHOVOR: Co s českými Romy

Tomáš Zdechovský
Řada projektů jde do nesmyslností a nemá žádné výsledky. Chceme, aby problematika během dalších deseti let nestagnovala.
více


30.6.2020 SPOLEČNOST: Hlasování nohama

Zbyněk Petráček
Začaly prázdniny, první v „éře korony“, a nikdo neví, co přinesou. Ale i tak musí úřady informovat jasně a včas. Což může být problém. Říká se, že od 1. července skončí povinnost nosit roušky i v interiérech a veřejné dopravě.
více


29.6.2020 CIRKUS: Láska ke zvířatům

Zdeněk Roller
Řadu let se mluví o cirkusech bez zvířat. Nedávno jsem ale zhlédl rozhovor s člověkem, který je proti zákazu cirkusových vystopení se zvířaty, a jeho argumenty byly dosti přesvědčivé.
více


29.6.2020 PRÁVO: K dehonestaci Ladislava Jakla

Lubomír Stejskal
Ladislav Jakl publikoval článek Dezinformátoři Šarapatka, Šafr, Neumann. Má zásadní význam, neboť přináší odpověď na otázku, jak si počínat, když jsme lživě osočeni.
více


29.6.2020 GLOSA: Pieta v karanténě

Zbyněk Petráček
Slova o nové normalitě po pandemii vyvolávají spíše obavy. A otázky typu: To už si nikdy nebudeme podávat ruce? Napořád budeme dodržovat „sociální distanc“? Jako když virus HIV prosadil trvalou povinnost „bezpečného sexu“?
více


29.6.2020 ŠKOLSTVÍ: O co jde v „romských“ školách?

Tomáš Vodvářka
Díky své profesi se setkávám s lidmi různého povolání a je-li čas, rád poslouchám jejich životní zkušenosti, jež jsou nepřenosné a pro mne zdrojem nesmírně zajímavých informací.
více


27.6.2020 Z TELEVIZNÍHO DIÁŘE: V ČT bude audit!

Stanislav Vaněk
Na posledním jednání Rady ČT se rozhodlo, že v ČT bude audit. A opravdu nezávislý, nejlépe zahraniční, takže určitě za několik milionů z koncesionářských poplatků. A možná v ČT budou i přijati noví zaměstnanci, kteří budou těm zahraničním auditorům k ruce.
více


27.6.2020 ESEJ: O úzkých a širokých oknech

Marian Kechlibar
Overtonovo okno je pojem popisující spektrum myšlenek podle jejich akceptovatelnosti – od “nemyslitelných” až po “aktuální znění zákona”. Je to užitečný koncept. Pokud máte nějaký politický cíl, většinou se snažíte o posunutí tohoto okénka někam jinam. Někdy trochu (nošení či nenošení roušek),...
více


27.6.2020 MÉDIA: Balík peněz pro Dvořáka

Jan Bartoň
Nově zvolení členové Rady ČT se přičinili o „zdramatizování“ výše odměny generálního ředitele Petra Dvořáka. V posledních letech bral vždy 100 %, letos si výrazně pohoršil, když mu Rada ČT osekala prémie o třetinu. I tak přinese domů slušný „balík“.
více


27.6.2020 SPOLEČNOST: Ženy u nás zůstávají nedoceněny

Lukáš Jelínek
Hrdinkami koronavirové krize byly především ženy. Jednak zdravotní sestry, laborantky, hygieničky, ale také třeba učitelky, abychom zmínili nejbedlivěji sledované profese, v nichž hrají ženy prim.
více


29.6.2020 PRÁVO: Surovost otalárovaného lháře

Zdeněk Jemelik 1
Ve středu 24. června 2020 proběhlo u Vrchního soudu v Olomouci řízení, jež snad ukončilo osmiletou kalvárii po policejních služebnách, soudních síních a vězeňských celách, kterou musela podstoupit Michaela Schneidrová, bývalá ředitelka licenčního odboru Energetického regulačního úřadu, dlouholetá...
více


26.6.2020 OSOBNOST: Dopisy Milady Horákové

Tomáš Vodvářka
Dne 27.6.1950 byla popravena JUDr. Milada Horáková. Odehrálo se zvyklé dějinné drama, kdy proti sobě stojí síla pravdy a lidského intelektu a proti nim režimní tupost a nenávist.
více


27.6.2020 PRÁVO: Ještě k tomu obtěžování

Radim Uzel
Herec a moderátor Maroš Kramár nemohl více přispět ke svému mediálnímu zviditelnění než dotykem hýždí maskérky v televizi JOJ. Byl jsem v té televizi asi před třemi měsíci a s hrůzou teď zpytuji svědomí, zda jsem se tam náhodou taky někoho nedotkl.
více


26.6.2020 JUSTICE: Malá recenze nového předsedy

Václav Vlk Jr.
Zásadně platí pravidlo, že nováček má právo na sto dnů hájení. Petr Angyalossy ještě nepobyl tolik dnů ve funkci, ale rozhodně si malé povšimnutí zaslouží. Z toho, jak vystupuje veřejně, je možno učinit některé komentáře.
více


26.6.2020 GLOSA: No a co?

Jan Payne
Oproti gnostikům tázajícím se kdysi „Odkud jsme přišli?“ a „Kam jdeme?“ se my musíme ptát „Kde to jsme?“. To ovšem vůbec nemá snadné řešení, totiž pokud zrovna nechceme používat sprostá slova. Oč jde?
více


26.6.2020 PRÁVO: Dezinformátoři Šarapatka, Šafr a Neumann

Ladislav Jakl 1
Forum 24 a Hlídací pes. Dva dezinformační weby, které si hrají na arbitra pravdy, peskují ty druhé a jiný názor než svůj označují za fake new. Sami ale fake news pilně šíří. Ondřej Neumann a Pavel Šafr, jejich provozovatelé, pravdu nehledají.
více


25.6.2020 FEJETON: Sbohem, budko

Ondřej Neff
Zrovna čtu, že stát přestane dotovat telefonní budky. Upřímně řečeno, ani nepamatuju, kdy jsem nějakou naposledy viděl. Tedy, kdy jsem viděl funkční telefonní budku.
více


25.6.2020 MÉDIA: Páni ředitelé si řekli o peníze

Pavel Chrastina
Posledních několik týdnů jsem byl nemocen. Žádná korona, pouze nějaká běžná chřipka, o kterou se nikdo nezajímá. Napadla mi pohybové ústrojí a zablokovala páteř. Jenže o tomhle psát nechci.
více


24.6.2020 SPOLEČNOST: Bizarní příručka zástupkyně ombudsmana budí úsměv

Tomáš Zdechovský
Když se stal ombudsmanem Stanislav Křeček, byla toho plná média a dokonce se protestovalo před jeho úřadem. Pokud ale něco stojí za vážně míněnou kritiku, je to výtvor z pera jeho zástupkyně, která se snaží pomoci „postiženým“.
více