2.6.2020 | Svátek má Jarmil


2.6.2020 SPOLEČNOST: Nosíš roušku? Já ne

Václav Vlk st.
Co to jsou roušky, ví každý, každý si je dovede představit a většina z nás je dokonce měla na nose. Takže v rámci boje proti pandemii koronaviru, když už se zdá, že nejhorší máme za sebou, vypukl v naší kotlině boj za svobodu bez roušek.
více


2.6.2020 ÚVAHA: Stíny výročí

Vladimír Zouzalík
Připomněli jsme si 75. výročí ukončení druhé světové války, 75. výročí porážky nacistického Německa spojeneckými vojsky, 75.výročí Pražského povstání, ... desítky miliónů mrtvých, zničená města, vypálené vesnice, rozbitá infrastruktura, zpřetrhané rodinné, obchodní, sociální vazby... co dodat.
více


2.6.2020 SPOLEČNOST: Volba paní Lipovské je prý skandální

Lubomír Stejskal
Rozruch kolem zvolení Hany Lipovské do Rady České televize provází jeden pozoruhodný jev. Jako by nebylo tak důležité, co Lipovská říká, ale především to, co o ní říkají jiní. Jako bychom se vůbec neposlouchali.
více


2.6.2020 PRÁVO: „Velká daňová kauza“ se vrací

Zdeněk Jemelik 1
Trestní řízení soudní Krajského soudu v Brně, o němž píši jako o „velké daňové kauze“ nebo o „kauze Zadeh“, napadlo k soudu v r. 2015 a po 27. únoru 2020 jeho běh přerušila koronavirová krize. Pokračuje od 25. května 2020 a zřejmě se přelije do druhé poloviny roku. Kdo nesleduje jeho běh soustavně,...
více


2.6.2020 GLOSA: Panika opravdu není na místě

Ivo Valenta
Řada lidí má stále velké obavy z nákazy koronavirem. A tak sotva skončila prvotní panika (kterou neodsuzuji, protože skutečně nikdo nevěděl, jak se u nás virus zachová), někteří se začínají bát znovu.
více


1.6.2020 SPOLEČNOST: Jak hluboko lze ještě klesnout?

Lubomír Stejskal
Existuje několik věcí, které nejsem s to pochopit. Patří k nim i prodej kalendáře „Osobnosti Třetí říše 2021“. Vlastně nejen prodej. Nechápu ani toho, kdo si ho koupí a proč.
více


2.6.2020 ESEJ: Chvála pochybnosti I.

Marian Kechlibar
Nemám-li dobré téma ke zpracování, občas hledám na sociálních sítích, co mě trkne. Tentokrát hledání ani moc dlouho netrvalo. Už nějakou chvíli uvažuji o tom, co napsat k tématu „fact-checkingu“ zaváděnému teď Facebookem.
více


1.6.2020 ROZHOVOR: Pan Hřib účelově přepisuje historii

Patrik Nacher
Především se obávám, že v lidech bude setrvávat strach, a ten strach v sobě nese všechny tyto negativní konotace. To může například znamenat, že podnikatelé nebudou ochotni investovat do rozjezdu nového byznysu nebo že spotřebitelé budou mít obavy vzít si hypotéku, nakupovat.
více


1.6.2020 SPOLEČNOST: Kněz s černou duší

Zdeněk Holásek
Snad smyslu zbavený katolický kněz Tomáš Halík se opřel do Dominika kardinála Duky kvůli tomu, že spáchal spolu s vedením České biskupské konference kandidaturu ekonomky Hany Lipovské na členku Rady ČT.
více


1.6.2020 ZDRAVÍ: Zpátky do reality

Pavel Kosorin
Covid-19 s námi nebude věčně. I když jsou na světě místa, kde nadělal velkou paseku, velmi pravděpodobně už brzy zklidní hormon.
více


1.6.2020 ÚVAHA: Bestia triumphans

Petr Fiala
Intelektuální atmosféra dvacátého století byla předznamenána Zánikem Západu Oswalda Spenglera z let 1918 až 1922. Pocit úpadku, zkázy, zániku nebo alespoň krize byl pak podporován několika dalšími důležitými knihami.
více


1.6.2020 FEJETON: Optimismus

Petruška Šustrová
Ve středu mě probudila esemeska. Lekla jsem se – bylo už po půl deváté a já měla pocit, že jsem zaspala. Ne že bych někam spěchala, schůzku jsem měla domluvenou až na odpoledne, ale jsem zvyklá vstávat dřív.
více


30.5.2020 GLOSA: Mistr hororu na Hrad?

Petr Machovský
Petr Machovský
My Češi jsme někdy zvláštní skupina obyvatel. Když se pár let daří hokeji, řveme „Hašek na Hrad!“. Když se tu narodí jedna rychlobruslařka, stavíme jí halu. Dneska? Prezidentem chceme zase tohoto „velikána“.
více


30.5.2020 SPOLEČNOST: Kde se vzali, tu se vzali – rouškomilci

Václav Husák1
Rouškomilec je člověk kteréhokoli ze 256 státem uznaných pohlaví, který pod vlivem na city útočící a agresivně vedené mediální smršti podlehl věcně neopodstatněnému přesvědčení, že koronavirus je novodobý mor, před nímž se lze ochránit jen s pomocí textilní roušky.
více


30.5.2020 ZDRAVOTNICTVÍ: Konec potlesku

Zdeněk Roller
Provoz nemocnic se vrací do normálu, po té koronavirové kalamitě. Ve skutečnosti musíme doufat, že se do opravdového normálu jednou vrátí. Organizační pokyny v souvislosti s pandemií převrátily jejich normální fungování vzhůru nohama a tehdy jsme to všichni chápali a zdravotníkům poprávu tleskali.
více


30.5.2020 MÉDIA: Jak reformovat Českou televizi?

Luboš Zálom1
Výsledek volby do Rady České televize nastavil zrcadlo veřejnoprávní politicko-mediální lobby. Její hysterický křik zní skoro jako rajská hudba.
více


29.5.2020 MÉDIA: Vskutku povedená diskuse

Jan Bartoň
Události, komentáře přinesly rozhovor s hejtmankou Středočeského kraje ve věci trestního oznámení na článek o nedostatku ochranných prostředků. Střetly se Světlana Witovská a Jaroslava Pokorná Jermanová.
více


29.5.2020 ŠKOLSTVÍ: Slovní hodnocení výzvy senátora Drahoše

Radek Sárközi
Radek Sárközi
Ministr Robert Plaga (ANO), Drahošova platforma pro vzdělávání a Bob Kartous z EDUinu mohou způsobit totální rozvrat české školství. Proč někteří poslanci a senátoři naslouchají více lobbistům z neziskovek, než učitelům z praxe?
více


28.5.2020 SPOLEČNOST: Inu, pokrok nezastavíš

Zdeněk Roller
Často slýchám věty jako „Postaru se žít nedá“ (Že by?) nebo „Musíme stále jít vpřed“ (Proč? Kam přesně? A víme, co nás tam čeká?). Zářné zítřky jsou lidem slibovány možná už od dob lovců mamutů, takže už by sakra dávno měly nastat. Kde jsou?
více


28.5.2020 PRÁVO: Sedm rozsudků nestačí

Zdeněk Jemelik 1
V pondělí 25. května 2020 u Obvodního soudu pro Prahu 1 v senátu předsedy Luboše Svrčka dospělo k závěru řízení, o němž jsem opakovaně psal jako o ping-pongu.
více


28.5.2020 FEJETON: Čekání na tsunami

Ondřej Neff
Mám na mysli tsunami protestů, kritiky, námitek a intervencí. Dneska se říká tsunami, dříve by to byla lavina nebo záplava. Proč čekám takový příval?
více


28.5.2020 OSOBNOST: „Nejsem žádnej váš vojín!“

Petruška Šustrová
Nepamatuji si už, při jaké příležitosti to bylo, ale jednou si nás estébáci celou skupinu předvolali do věznice v Ruzyni
více


27.5.2020 MÉDIA: "Syčák" Prymula

Jan Bartoň
Pořad 168 hodin se opět vyznamenal „nestranným“ hodnocením profesora Romana Prymuly. Povídaly o něm takové kapacity jako bývalý ministr zdravotnictví Němeček nebo mluvčí Cikrt.
více


26.5.2020 GLOSA: Zabývat se maličkostmi?

Petr Fiala
Kdykoliv najdu podobnost mezi něčím z evropské a čínské kultury, mám za to, že jde o věc univerzální. Takové podobnosti jsou totiž velmi vzácné. Jednou z nich je rada, aby se člověk nezabýval maličkostmi.
více


27.5.2020 ÚVAHA: Zdravý rozum, právo a koronavirus

Ivan Hüttel
Justitia
Důvodem napsání tohoto článku je dlouhodobý trend vytěsňování rozumu z právního systému - z výroků právníků, zejména pak z rozsudků soudů.
více


26.5.2020 POLEMIKA: Roušky jako nástroj útlaku, nebo ochrany?

Jan Bartoň
Vyšla již celá řada komentářů, i renomovaných komentátorů, kteří podrobně analyzují povinnost nosit roušky a docházejí k závěru, že je to nástroj útlaku a zkázy demokracie. Ztratíš svobodu jednou a ztratíš jí napořád.
více


26.5.2020 SPOLEČNOST: Dobývání se do otevřených dveří. Opravdu?

Stanislav Křeček
Jako jeden ze tří „solitérů“, kteří se v sociální demokracii podle Pavla Barši („V okruhu české sociální demokracie se touto cestou zatím vydali spíše solitéři typu Jana Kellera, Jaroslava Foldyny či Stanislava Křečka,“ P. Barša.
více


26.5.2020 OSOBNOST: Indiánský náčelník Okima

Karel Hvížďala
Začal tím, že si už jako osmiletý chlapec sám kreslil atlas a v něm si vyznačil cestu kolem světa, kterou chtěl uskutečnit. Po více než 25 letech se mu podařilo ji absolvovat. Navíc za vlastní peníze.
více


25.5.2020 ŠKOLSTVÍ: Kam se vlévá Dunaj?

Petr Andrle
Byl jsem trochu konsternován, když jsem si minulý pátek přečetl v Lidových novinách článek jistého vysokoškolského profesora s názvem Jenom ne maturity „zadarmo“! Tento muž, který dle svých slov učí již třicet let speciální pedagogiku na vysoké škole, byl zcela konsternován.
více


25.5.2020 ÚVAHA: Pozitiva pandemie koronaviru?

Vratislav Hlubuček1
Nepochybně jsou a není jich málo. Je to takové poslední varování, abychom změnili některé zvyky a způsob života. S rozvojem medicíny jsme nabyli dojmu, že jedinou hrozbou je rakovina a kardiovaskulární choroby, případně ty civilizační. Infekce že máme pod kontrolou díky antibiotikům a očkování.
více


25.5.2020 SPOLEČNOST: Amnestie pro nevinné

Milena Kozumplíková
Letošní připomenutí 75. výročí ukončení 2. světové války v Evropě bylo kvůli epidemické situaci ve velmi komorních rozměrech. Neuskutečnilo se tedy ani připomenutí jiného výročí ukončení války, kdy 9. května 1960 bylo podepsáno rozhodnutí prezidenta a vlády Republiky československé č. 54/1960 o...
více


25.5.2020 FEJETON: Přežijí nevládky?

Petruška Šustrová
Doneslo se ke mně, že se státní úředníci v souvislosti s původně nepředpokládanými obrovskými výdaji, souvisejícími s epidemií koronaviru, rozhodli hledat, kde ušetřit.
více


23.5.2020 INTERNET: Nelež.cz na štíru s transparentností

Kateřina Lhotská
Počátkem roku se představil další spolek s ambicí bojovat proti dezinformacím. Říká si NELEŽ a pro naplnění svého záměru zvolil taktiku odstřižení dezinformačních webů od příjmů z reklamy. Jak je však od těch ostatních rozpoznává?
více


23.5.2020 POLEMIKA: Pojďme vážně diskutovat

Václav Klaus1
Dlouho pozorně čtu Právo a Salon Práva a objevuji tam zajímavé texty a postoje. Pravice bohužel nic takového nemá. Kdysi částečně hrály tuto roli brněnské Kontexty a Revue politika. Teď už bohužel nikoli.
více


23.5.2020 OPOČNO: Když jedna nespravedlnost plodí další

Lubomír Stejskal
Ústavní soud rozhodl. Zámek Opočno zůstane státu. Mám s tím verdiktem problém. Jako občan. Velí mi tak svědomí a zdravý rozum. Nemohu se s mířit s tím, co se dělo po osvobození 1945.
více


22.5.2020 SPOLEČNOST: Cyklus polarizace

Dan Drápal
Náhlá změna našeho života, kterou přinesla současná pandemie, zatlačila do pozadí běžný politický a společenský život. Může se stát, že některá témata, která nám připadala ještě před dvěma měsíci živá, se po skončení tohoto mimořádného stavu nevrátí.
více