25.2.2020 | Svátek má Liliana


25.2.2020 OSOBNOST: Pravoš

Milena Kozumplíková
Pokud uvidíme nebo uslyšíme datum 25. únor, snad každý si doplní rok 1948. Nikdo k tomuto datu nemůže být lhostejný.
více


25.2.2020 BIG BEN: Sex bezpečný a nebezpečný

Benjamin Kuras
„Statisticky máte dnes vetší šanci chytit AIDS od katolického faráře než od prostitutky,“ upozornila Nina-Lopez Jones, mluvčí prostitutského cechu zvaného English Collective of Prostitutes, už v roce 1992, kdy se o farářských praktikách ještě tolik nevědělo a katolictví se obecně pokládalo za jednu...
více


25.2.2020 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 548

Jan Čech
Někdy má člověk „den blbec“. Přiházívá se to i tak dokonalému člověku, jakým jsem já. U mne to vzniká mou roztržitostí. Ve chvíli mého konání už myslím na něco jiného, nebo spíš nemyslím na nic. A tak dochází občas k neuvěřitelným věcem.
více


25.2.2020 SPOLEČNOST: Klid na práci v mediálních radách

Petr Štěpánek
Víte, co nejvíc vadí většině členů všech těch našich mediálních rad, co jich jen máme? Když se o nich mluví. Byli zvyklí, že si v poklidu zašli jednou za čtrnáct dní pokecat na zasedání a mohli se u toho ještě naparovat, jak jsou důležití, a zároveň jim na účtu měsíc co měsíc přibylo nějakých...
více


24.2.2020 SPOLEČNOST: Ombudsman

Petruška Šustrová
Nedlouho poté, co byl do funkce ombudsmana zvolen Stanislav Křeček, poznamenal k tomu jeden ze známých komentátorů mimo jiné toto: „Anna Šabatová… Petr Uhl… disidenti… to už je pryč.“
více


22.2.2020 OMBUDSMAN: Křeček „nežádoucí“ osobou

Jan Bartoň
Nově zvolený ombudsman Stanislav Křeček přijel k úřadu v Brně a čekali ho tam zástupci podporovatelů a odpůrců. Ti druzí ho nechtěli pustit do budovy úřadu hlavním vchodem.
více


22.2.2020 PRÁVO: Už máte tričko s Heydrichem?

Tomáš Vodvářka
Je totiž ke koupi, stejně jako hrnky s portrétem Adolfa Hitlera. Pokud by vám to nestačilo, jsou k mání jeho sebrané projevy nebo knížka pro děti s názvem Jedovatá houba, kterou je míněn Žid.
více


22.2.2020 SPOLEČNOST: Vážené Miliony chvilek...

Ivan Hüttel
svatý Václav
Je mi přes 80 let, tak mi zamrazilo po těle, když jsem opět po mnoha desítkách let slyšel výzvu odsouhlasenou davem 250 tisíců lidí na Letné, aby se premiér zbavil Agrofertu a nic už nebude ohrožovat naši svobodu a demokracii.
více


22.2.2020 GLOSA: I vy, boy scouts?

Zbyněk Petráček
I dnes se často připomíná cejch nesvobody, který si neseme z komunismu. Občas dokonce i Mojžíš, který vedl lid Izraele čtyřicet let pouští, aby vymřeli ti poznamenaní otroctvím v Egyptě.
více


21.2.2020 POHÁDKA: O hloupé ranhojičce a chytré rádkyni

Tomáš Vodvářka
Milé děti, budu vám vyprávět pohádku, jak chytrá rádkyně zvítězila nad hloupou ranhojičkou, to abyste věděly, že hloupost bude vždy potrestána a chytrost nakonec zvítězí.
více


21.2.2020 ÚVAHA: Cesta promyšleného nechtění

Jiří Olšovský
Klimatická změna, jež se lidstva očividně dotýká, vyžaduje náležitou odpověď. Mělo by jít o odpověď radikální, to znamená jdoucí ke kořenům problému, k samým pramenům antropocentrismu.
více


21.2.2020 MÉDIA: Justiční fake news

Zdeněk Jemelik 1
Podle oficiální zprávy mluvčího Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) ze dne 14. února 2020 od ranních hodin pondělí 10. února 2020 zahájila olomoucká expozitura NCOZ pod dozorem Krajského státního zastupitelství v Brně tažení proti skupině osob.
více


20.2.2020 SPOLEČNOST: O demokracii, svobodě a jejich nelehkém soužití

Marian Kechlibar
Když jsem včera psal o možných důsledcích koronaviru, zabloudil jsem i ke tweetu Ivana Pilipa o tom, jak články tohoto typu podrývají důvěru v liberální demokracii. Dostal jsem poměrně dost kritických ohlasů v tom smyslu, že ve své reakci moc směšuji pojem demokracie a svobody, a že to je chyba.
více


20.2.2020 SPOLEČNOST: Hledá se ideální manželka

Radim Uzel
Deník N uveřejnil 29. ledna 2020 překlad článku britské feministické psycholožky Jessiky Taylorové. Text je koncipován jako jakýsi dopis mužům, kteří říkají, že chtějí silnou a nezávislou ženu.
více


20.2.2020 HISTORIE: Velká rudá ostuda

Michael Pánek
Jako váleční hrdinové se po dlouhé anabázi v srpnu 1945 vrátili domů naši letci, kteří v barvách RAF dávali nacistům pořádně zabrat.
více


20.2.2020 FEJETON: Milá Česká televize!

Petr Štěpánek
Všiml jsem si, že je teď Tvojí běžnou praxí, že zveš na různé akce. Naposledy na demošku Milionu chvilek proti zvolení Stanislava Křečka ombudsmanem. To je moc fajn. My totiž v Pardubicích taky něco pořádáme. Vašek a Zuzka tu budou mít 25. února 2020
více


20.2.2020 INTERNET: Jak na Facebook

Ondřej Neff
Bezpečnostní konference v Mnichově asi není předmět každodenních debat. Koná se každoročně, letos u pošestapadesáté, z žádné předchozí nic světoborného nevypadlo a nedá se to čekat ani od té letošní.
více


19.2.2020 SPOLEČNOST: Demokracii ukončíme, nebo ubráníme?

Ivan Emr
svatý Václav
Projevy omezování a nerespektování svobod a demokracie se ještě před nedávnem omezovaly na drobné excesy, neuvážené omyly a slepé cesty při hledání pohybu společnosti vpřed.
více


19.2.2020 MÉDIA: Historie se neopakuje, je stále stejná

Zdeněk Roller
Kdyby alespoň člověk nezažil tolik let v minulém režimu... To by se žhavá současnost snášela líp, spoustu manipulací bychom nerozpoznali a nevnímali jako hrozbu. Je hloupé, že tehdy jsme o manipulacích s dějinami jen tušili, nemohli jsme si vše dohledat a ověřit.
více


19.2.2020 SPOLEČNOST: Proč máme veřejnoprávní média

Karel Hvížďala
Za předobraz veřejnoprávních vysílačů lze považovat BBC, jak ji definoval 38letý John Reith v roce 1927, když převedl po pěti letech British Broadcasting Company na Corporation.
více


19.2.2020 PRÁVO: Rušné pokračování úklidu po „soudkyni OLO“

Zdeněk Jemelik 1
V podvečer 10. února 2020 se začali sjíždět do Zlína obhájci z kauzy zlínské pobočky Krajského soudu v Brně, souzené senátem Jiřího Dufka, o které píši na svém blogu jako o „úklidu po soudkyni OLO“.
více


19.2.2020 FEJETON: Pivo pro vinaře

Daniela Kovářová
Jste věrní pivu nebo vínu? Blondýna, co chrlí tato slova, se jinak živí jako rozvodový advokát, a tak neudiví, že se jí pracovní pojmy jako věrnost či nevěra zapletou i do pivních fejetonů.
více


18.2.2020 PRÁVO: Hovořme otevřeně o českých mafiích

Rudolf Mládek
U nás je totiž hned s prvními slovy soudce jasné, komu fandí, že není nestranný, že má jasno, koho a proč odsoudí. Osobní nesympatie u nás nahrazují důkazy, obžalovaným se slovo neuděluje,a pokud to jde, tak ani jejich advokátům, syčí se na ně, dává se jim najevo, že jsou odpad společnosti, že jsou...
více


18.2.2020 GLOSA: Od výčepu k plechu

Zbyněk Petráček
Proč máme třídit odpad? Proč se třídění týká stále širšího sortimentu? Odpověď se nabízí: děláme to pro přežití nás samých i potomků. Nezměníme-li způsob života, neomezíme-li exhalace CO2, svět se změní v místo nezpůsobilé k životu.
více


18.2.2020 PRÁVO: Nejslavnější železniční přejezd v režii starosty za ODS

Jan Bartoň
Starosta Prahy – Řeporyjí se zasloužil o několik mediálně známých akcí. Vedle pomníku Vlasovcům upoutala média akce „přejezd“, v níž starosta Pavel Novotný projevil péči starostlivého občana chránícího děti.
více


18.2.2020 GLOSA: Nedostupná vakcína

Ondřej Neff
Chystal jsem se napsal tuhle glosu o tom, jak se do českých kin vrátil fenomen filmů do patnácti let nepřístupných. Nepřístupňáky patřily k mému dětství.
více


18.2.2020 SPOLEČNOST: Ministerstvo omluvy

Tomáš Vodvářka
„Rozmohl se nám tady takový nešvar,“ prohlásila by paní Holubová o dnešní době. A nešlo o to napsané slůvko na tabuli, které používá i Šebková.
více


17.2.2020 SPOLEČNOST: Co je dnes údělem ženy?

Daniela Kovářová
K čemu jsou dnes na světě ženy? Aby studovaly, cestovaly, hlásily se do výběrových řízení a staly se političkami nebo ředitelkami zeměkoule? Nebo spíše aby byly maminkami, manželkami a domácími pečovatelkami?
více


17.2.2020 SPOLEČNOST: Ombudsman Křeček

Martin Mařák
Na začátek svého exposé bych chtěl zdůraznit, že úřad ombudsmana považuji za naprostou zbytečnost hraničící s rozmařilým vyhazováním peněz daňových poplatníků oknem a dobře placenou státní trafiku pro hromadu nejrůznějších aktivistů.
více


17.2.2020 OMBUDSMAN: Bez servítků - do čeho jdu

Stanislav Křeček
Proti jeho návratu ale protestuje část úřadu. Někteří zaměstnanci uvádějí, že raději odejdou, než aby s Křečkem dál spolupracovali.
více


17.2.2020 FEJETON: Těžký sen

Petruška Šustrová
Tak se mi to v pondělí bláznivě pomíchalo… Napřed jsem vyslechla v rozhlase, co se stalo ve správní radě chystaného Muzea paměti 20. století. Mluvila Hana Marvanová, mluvil Mikuláš Kroupa, ale nedalo se moc rozumět, oč se vlastně vede spor, jako by každý mluvil o něčem jiném.
více


15.2.2020 SPOLEČNOST: Chvilkaři se trápí

Zdeněk Holásek
Milion chvilek pro demokracii se pustil do politiky z úplně jiného konce, než jak se v ní angažoval dosud.
více


15.2.2020 SPOLEČNOST: Manipulátoři.cz jsou podle Manipulátorů.cz manipulátory

Kateřina Lhotská
V poslední době se roztrhl pytel s bojovníky proti dezinformacím a manipulacím. Sami přitom definují, jak takový „závadný“ text rozpoznat. Jak však obstojí jejich vlastní články, když je podrobíme kritériím, která kladou na jiné?
více


15.2.2020 ROZHOVOR: Kádrový profil místo kvality opět normou?

Ivo Strejček
Což už byla v této zemi definitivně nastolena taková forma diktatury, že je povinností se vším souhlasit a nesouhlasíme-li, šup s námi do pytle a utopit? Hana Lipovská má jasné a zřetelné názory, a proto nesmí být nominována?
více


14.2.2020 SPOLEČNOST: Peroutka neobdivoval Hitlera jako gentlemana

Jiří Macků
Měl jsem sen jako živý: jdu po ulici a najednou, hle, ve výkladní skříni antikvariátu na poličce vpravo uprostřed se skví knížka Lupič gentleman. Rychle jsem si ji vyfotil, abych měl doklad: za čerstva se s tím objevem pochlubím.
více


14.2.2020 PRÁVO: Klikatá cesta k humanitě

Jiří Rážek
Jiří Rážek
Začátkem ledna odvysílala veřejnoprávní ČT24 reportáž z chráněné dílny v Nové Pace, jejíž zdravotně postižení zaměstnanci upravují padělky oblečení a obuvi, které by prý jinak skončily ve spalovně. Oněch 1 600 kusů falzifikátů jim předala Česká obchodní inspekce, která je zajistila při kontrolách...
více