15.10.2019 | Svátek má Tereza


15.10.2019 MÉDIA: Fake news ČT

Jiří Svoboda1
Někteří lidé, kteří se vydávají za redaktory/redaktorky, kompromitují hrubě pověst České televize naprostým amatérismem. A k tomu nemohu mlčet.
více


14.10.2019 ÚVAHA: Doba předdušičková

Zdeněk Roller
Zařekl jsem se, že o něm nic nenapíšu. Nemyslel jsem, že bych dokázal vymyslet něco zásadně jiného než všichni ostatní. Ale snad je to těmi blížícími se Dušičkami... Prostě nedalo mi to.
více


14.10.2019 ESEJ: Postmoderní aktivistický nihilismus

Vlastimil Podracký
Nihilismus je přesvědčení, že hodnoty jsou zbytečné. Nenávistné a rozporuplné projevy, extremistické myšlení, nerozeznávání malých a velkých selhání, lživá obvinění, mají společnou příčinu v nezakotvenosti v hodnotách.
více


14.10.2019 SPOLEČNOST: Zapomeňte na toho pedofila

Radek Šebesta
V pondělí 7. října začala v londýnské National Gallery největší výstava obrazů Paula Gauguina (+1903) za mnoho let zpět.
více


14.10.2019 FEJETON: Co s archivy?

Petruška Šustrová
Když se řekne „kultura“, většina lidí si asi představí muziku, divadlo, filmy, galerie a (doufám) knížky. Já obyčejně myslím na kulturu slovesnou, psanou, a také historickou. Když je řeč o platech zaměstnanců v kultuře, myslívám většinou na knihovníky a archiváře, na ty se na můj vkus až příliš...
více


12.10.2019 ŠKOLSTVÍ: Co vlastně závidí Petr Holub českým učitelům?

Petr Bouda
Apel na závist, jaký zvládl vyprodukovat Petr Holub, se píše snadno, pokud se vynechají nehodící se fakta. Nebo na ně nějak nezbyde prostor. Takže slovy Samuela L. Jacksona: Jo ty jsi skončil? Tak dovol, abych pokračoval já.
více


15.10.2019 FEJETON: Nižnětagilská kolonáda

Pavel Landa
Z laskavého dopuštění zdravotní pojišťovny měl odjet do Františkových Lázní náš kapelník, kterému našli cosi na srdíčku. Nikdy v životě v lázních nebyl, a tak se chtěl na to dobrodružství náležitě připravit.
více


12.10.2019 PRÁVO: Extinction Rebellion patří na seznam teroristických organizací

Luboš Zálom1
V týdeníku Echo vyšel rozhovor s aktivistkou z české pobočky spolku Extinction Rebellion (XR). Kromě známých lží o oteplení o čtyři stupně nebo o vymírání korálů, se rozhovor věnujeblokádám dopravních komunikací.
více


11.10.2019 PRÁVO: Úklid po „soudkyni OLO“ pokračuje

Zdeněk Jemelik 1
Obnovené trestní řízení soudní, vedené u zlínské pobočky Krajského soudu v Brně proti obviněným, kteří se měli dopustit krácení spotřební daně z tabáku a poškození autorských práv výrobou padělků cigaret Marlboro, vstoupilo ve dnech 24.-26. září 2019 do dalšího kola.
více


11.10.2019 SPOLEČNOST: Trikolóra – marketing zase poráží politiku

Karel Hvížďala
Podle v pátek zveřejněných výsledků agentury CVVM, která zkoumala důvěru stranických představitelů, se na prvním místě umístil Václav Klaus junior z hnutí Trikolóra s 42 procenty podporovatelů.
více


10.10.2019 GLOSA: Výzva pro Prahu

Zbyněk Petráček
Hyperkorektní jazyk přináší slova, jež původní ostrý význam zamlží. Vezměme třeba hrozbu či průšvih.
více


10.10.2019 ŠKOLSTVÍ: Řidičák na mozek

Marian Kechlibar
Povinná maturita z matematiky nebude. Zdůvodnění pirátského poslance Bartoně, který u zrodu novely stál, je tak trochu k pláči: „Očekává se vysoká neúspěšnost, čemuž bychom chtěli předejít.“
více


10.10.2019 SPOLEČNOST: Válka pohřbů?

Josef Mlejnek jr.
Osud či Bůh tomu snad chtěli, že časově blízko sebe zemřeli Karel Gott a Vlasta Chramostová, nesporně dvě výrazné osobnosti české kultury, byť rozdílných žánrů i vztahů k politice. P
více


10.10.2019 HISTORIE: Miloš Zeman není gentleman

Jiří Macků
Obvodní soud pro Prahu 1 znovu projednával kauzu kolem výroků prezidenta Miloše Zemana na adresu českého novináře a spisovatele Ferdinanda Peroutky. Peroutkově vnučce Terezii Kaslové, která požaduje omluvu za prezidentova slova, už soudy částečně vyhověly.
více


10.10.2019 ÚVAHA: Chvála dnešního světa

Dan Drápal
Nedávno se mě syn Ben zeptal, jestli byl náš národ v průběhu dějin skutečně v nějaké věci sjednocen. Odpověděl jsem, že největší jednotu jsem prožíval v prvních dnech okupace po 21. srpnu 1968.
více


10.10.2019 GLOSA: Není Chramostová jako Gott

Petr Štěpánek
Kdyby předtím nezemřel Gott a neběžela ta trapná debata o státním pohřbu, nikoho by ani ve snu nenapadlo pohřbívat i Vlastu Chramostovou se státními poctami.
více


10.10.2019 GLOSA: Mlčte už

Zdeněk Holásek
Nestavte je proti sobě: Vlastu Chramostovou a Karla Gotta. Děláte jim ošklivou službu poté, co již odešli na věčnost, urážíte jejich rodinné příslušníky, kteří právě teď mají těžké chvíle, a mnohé to vypovídá o vás, kdo potřebujete takový souboj post mortem vést. Mlčte už, konečně.
více


10.10.2019 FEJETON: Let mouchy

Ondřej Neff
Ministr dopravy Vladimír Kremlík opět postrčil kupředu bájný sen o průplavu Dunaj – Odra – Labe a doporučil vládě další jeho variantu. Má být na rozdíl od jiných ekonomicky výhodná, jelikož by přišla na bídných devět set miliard korun.
více


10.10.2019 SPOLEČNOST: Jsou i horší hrozby než klima

Daniela Kovářová
Slečně Gretě se podařil husarský kousek – můžete s ní souhlasit nebo z ní vyletět z kůže, ale nepopřete, že rozčeřila poklidné vody široké neaktivistické veřejnosti a tématem číslo jedna otázku klimatu.
více


9.10.2019 PRAHA: Dva pomníky, dva maršálové

Luděk Frýbort
Toto je odpor a je jasné, že zdejší protektorát Velkoevropské říše bude tento odpor potírat… píše v týdeníku Respekt jistý pan Bulíř, takto předseda hnutí První republika, k otázce přelepování evropského znaku samolepkami s českým lvem.
více


9.10.2019 GLOSA: Dotace, dotace a zase dotace…

Tomáš Jirsa
Kdysi se říkalo, že když chce velká světová loterijní společnost spustit nějakou novou hru, spustí ji na zkoušku v Čechách.
více


9.10.2019 SPOLEČNOST: Život Chramostové zrcadlil vývoj země

Zbyněk Petráček
Generačními symboly se lidé stávají buď proto, že žijí dlouho, potkávají se s historickými událostmi či zlomy a hlavně na ně různými způsoby reagují. Jejich životy se dělí na etapy, které odrážejí společenské či politické éry.
více


9.10.2019 VZPOMÍNKA: Co jsem se dozvěděl na Bertramce

Pavel Černocký
Nechtělo se mi, ale ty stupidní útoky na Karla Gotta od lidí, kteří o životě v „socialismu“ nic nevědí, nic nedokázali, o muzice nemají ani ponětí anebo produkovali „pahudbu“, která skoro nikoho nezajímala, tihle paraziti mě donutili vůbec poprvé v životě vydat svědectví tom, co mi Karel řekl, když...
více


9.10.2019 SPOLEČNOST: Gott vs. Chramostová

Jan Polanecký
Hned na začátek si odpovím, že bohužel politický, velmi nechutný a pokrytecký. Troufám si odhadnout, že by se zneužívání těchto jmen pro politické tahanice jim samotným ani trochu nelíbilo.
více


8.10.2019 SPOLEČNOST: Náš život s Gottem

Ondřej Neff
Karel Gott zemřel v úterý a následujícího dne jsem na tu zprávu reagoval krátkou glosou. Napsal jsem v životě stovky, možná snad i tisíce takových glos, a mohu poctivě přiznat, že jen v mála z nich jsem se zřejmě mýlil tak zásadně jako v této.
více


8.10.2019 SPOLEČNOST: De mortuis nil nisi bene

Patrik Nacher
Na začátku bych se chtěl omluvit za to, že úvod tohoto komentáře píšu tak, aby ho pochopil i ten největší ignorant a pitomec, a rovnou bych i mohl vyjmenovat několik kandidátů na tyto tituly, ale nechci se snížit na jejich úroveň.
více


8.10.2019 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 530

Jan Čech
Nebojte se, nebudu psát o Božském. Pracuji a žiji ve Francii, a tak se těším, jak si doma v Praze pustím televizi, protože mám absťák. Věřte nebo ne, v Beauvais nedávají „Růžovku“ ani jiné podobné pitomosti o ničem.
více


7.10.2019 PRÁVO: Taková skvělá justiční loupež

Zdeněk Jemelik 1
Zveřejnění usnesení Ústavního soudu z 30. září 2019, podle něhož se mají vystěhovat členové SBD Svatopluk, žijící v bytovém komplexu v Horoměřicích, vyvolalo skandál. Převážná část reakcí veřejnosti byla odmítavá.
více


8.10.2019 SPOLEČNOST: Jako malé děti

Martin Mařák
Lítý a nikdy nekončící boj zuřivý mezi „havloidy“ a „klauso-zemanoidy“ tentokrát zkušeně rozpoutal pan premiér, anžto trochu překotně a patrně jaksi nepromyšleně prohlásil, že zesnulý Karel Gott bude mít státní pohřeb.
více


8.10.2019 PRÁVO: Transgenderismus a lidská práva

Pavel Mareš
Lidí, kteří se subjektivně (psychicky) cítí být opačného pohlaví než objektivně fyzicky jsou (muž se cítí jako žena nebo naopak, jsou jakoby „uvězněni v nesprávném těle“), je zhruba desetina procenta, tedy jeden z tisíce.
více


8.10.2019 SPOLEČNOST: Bude co slavit?

Stanislav Křeček
V souvislosti s výročím listopadových událostí se na sociálních sítích stále častěji vyskytují prohlášení těch, kteří tvrdí, že žádný důvod k oslavám tohoto výročí není, a že tedy oni slavit nebudou.
více


8.10.2019 GLOSA: Ironická

Ondřej Neff
Mám pro vás dobrou zprávu. Doba pokročila, je to mnohem lepší, než to bývalo. Uvedu konkrétní příklad. Kdyby doktor Jaroslav Matýs, takto psychiatr, před padesáti lety, v době počínající normalizace, prohlásil, že bratrská pomoc pěti států Varšavské smlouvy Československu byla sprostá agrese, copak...
více


9.10.2019 PRÁVO: Matrikářky a jiné oběti systému

Jan Kalvoda
Nedávno byly dvě úřednice matriky po vleklém procesu a odsouzení zproštěny obžaloby. Zpráva pak zapadla.
více


7.10.2019 SPOLEČNOST: Nástup nové totality?

Zdeněk Lanz
Smutná zpráva o úmrtí Karla Gotta téměř zastínila informaci o tom, že předseda dětské sekce Psychiatrické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně doktor Jaroslav Matýs rezignoval.
více


7.10.2019 SPOLEČNOST: Kráčíme vpřed

George Švehla
Ano, jako lidská společnost obvykle kráčíme vpřed a málokdy vzad. Otázka však je, kterým směrem. Za hlubokého totáče nás komunisté ve školách učili pět budovatelské písně typu „kupředu levá, zpátky ni krok“.
více


9.10.2019 GLOSA: Robosexuál aneb Věda a společnost

Eduard Petiška
Josef Šlerka zmínil v úvodní přednášce do informační vědy myšlenku, která stojí za povšimnutí. Týká se slavného Turingova testu, v němž jde o to, zda jsme schopni poznat, zda komunikujeme s počítačem, nebo člověkem.
více