10.12.2019 | Svátek má Julie


10.12.2019 VZPOMÍNKA: Jak jsme kdysi bádali (1)

Vladimír Karpenko
„Dále!“ zareagoval jsem na zaklepání. Do laboratoře vstoupil muž v montérkách, v ruce několik papírů: „Tak jsme to přivezli. Kam to složíme?“ Tuhle situaci zná asi každý – někdo za vámi přijde a předpokládá, že víte, o co jde.
více


10.12.2019 PRÁVO: Tragedie hříšného doktora

Zdeněk Jemelik 1
V rýnovické věznici si odpykává dvanáctiletý trest za - mírně řečeno - nevhodné nakládání s podřízenými ženami lékař Jaroslav Barták, kdysi se pohybující mezi společenskou smetánkou jako pstruh v proudící vodě, předseda Lions Clubu, člověk, s nímž se rád nechal vyfotografovat každý, kdo něco ve...
více


10.12.2019 GLOSY: A takhle my si tu žijeme!

Petr Štěpánek
Generace dnešních mladých neomarxistů, multikulturalistů, genderistů, ekologistů, souhrnně pokrokářů, jinými slovy darmožroutů ze všech těch možných i nemožných politických neziskovek, ve kterých se nechávají vydržovat za peníze jiných a často přímo z veřejných rozpočtů, vůbec nepochopila, že...
více


10.12.2019 SPOLEČNOST: Translidé? Pohlaví jsou jen dvě

Roman Joch
Základní práva a svobody jsou nezadatelné, nezcizitelné, nepromlčitelné a nezrušitelné – stojí v ústavní Listině základních práv a svobod, přímo v jejím článku 1.
více


10.12.2019 ŠKOLSTVÍ: Doktorandské studium

Luboš Smrčka 1
Vlivný magazín Nature realizoval již popáté globální průzkum mezi doktorandy. Tentokrát byly podrobeny analýze odpovědi více než 6300 doktorandů z celého světa, přičemž Evropa byla zastoupena 36 procenty.
více


9.12.2019 SPOLEČNOST: Pažout se tajně rozvedl

Zdeněk Roller
Kdo je Pažout? No přece ten z Macha a Šebestové - Horáček a Pažout, vzpomínáte?
více


9.12.2019 PRÁVO: Sbohem (právo) a šáteček…

Stanislav Křeček
Rozsudek Nejvyššího soudu ve věci muslimského šátku je v obecné rovině jistě správný, neboť opravdu by nikdo neměl být diskriminován pro své náboženské přesvědčení.
více


9.12.2019 GLOSA: Zákaz jen ze zákona

Zbyněk Petráček
Popíšeme-li nějakou situaci jako vítězství liberálů, nastává problém. Vzápětí je nutné vysvětlit, koho máme na mysli. Ty, kterým se říká liberální levice, ale přitom hájí politiku skupinových identit menšin a ochranu většiny před škodlivými názory?
více


9.12.2019 ESEJ: Pravda a láska musí zvítězit!

Jakub Vosáhlo 2018
Když malé dítě před výlohou hračkářství dostane hysterický záchvat, že vybranou hračku prostě musí, musí, musí dostat, co s ním uděláte? Mezi rodiči by nejspíš zavládla celkem široká shoda, že pokaždé ustupovat dětské umanutosti není zrovna výchovné.
více


9.12.2019 ROZHOVOR: Oslové z pražské kavárny

Václav Vlk st.
Máte pravdu, že se toho napovídalo dost. Až se pomalu bojím říci, že jsem byl i se svojí ženou na Václaváku, když zpívali Gott s Krylem, když přišli dělníci z ČKD , pak na nějaké demonstraci, kdy jsme šli kolem Slavie a dál ke Karlovu mostu.
více


10.12.2019 SPOLEČNOST: Dezinformace a modely svobody

Stanislav Křeček
Skupina našich poslanců žádá dopisem Kongres USA, aby zamezil zneužívání sociálních sítí, třeba Facebooku či Twitteru, k šíření dezinformací, které považují naši poslanci za vážné ohrožení demokracie nejen u nás, ale v celé Evropě.
více


9.12.2019 SPOLEČNOST: Politické neziskovky = skryté nebezpečí

Markéta Šichtařová 5
Environmentalismus, genderismus, multikulturalismus, alarmismus... Hromada -ismů, které mají jedno společné: Ještě před dvaceti lety zněla jak z cizí planety, dneska hrozí ovládnout a překopat náš svět.
více


9.12.2019 FEJETON: Paseka

Petruška Šustrová
Mikuláš nám nadělil zbrusu novou vnučku Apolenku, a tak fakt nemám chuť zabývat se děním na politické scéně. Radši se hroužím do vzpomínek, ostatně vzpomínkami na to, co bylo před třiceti lety, byl zabarvený celý podzim.
více


9.12.2019 PRÁVO: Našel se „nezvěstný“ svědek

Zdeněk Jemelik 1
U zlínské pobočky Krajského soudu v Brně pokračoval ve dnech 3.-4. prosince 2019 senát Jiřího Dufka v „úklidu po soudkyni OLO“, tedy v novém projednání kauzy bratří Lebánků & spol. odebrané kárně potrestané „soudkyni OLO“ po jejím prohlášení Ústavním soudem za podjatou.
více


7.12.2019 ÚVAHA: Řešení porodnosti

Stanislav Moc
Rození dětí v přelidněném světě by mělo být jednou z hlavních příčin, proč by státy světa měly uvažovat o jeho regulaci. Momentálně je rodičovství zcela chaotické a děti má, kdo chce.
více


7.12.2019 MÉDIA: Jak ČT v německém duchu přepisuje historii

Václav Klaus1
Již delší dobu si všímám, že v sobotu odpoledne (ale možná i někdy jindy) běží na ČT24 velmi zvláštní pořad, který se vším – obsahem, osobami, tématy, názorem, formou – naprosto liší od všech dalších pořadů České televize. Je
více


6.12.2019 ÚVAHA: Zlaté doby pokroku končí

Vlastimil Podracký
Když ministr Brabec vypočítává, co musíme udělat, jak musíme přejít na elektřinu, ale zároveň zrušit elektrárny, jak musíme zateplit domy, což znamená už žádný dům nepostavit, co nás tedy čeká?
více


5.12.2019 SPOLEČNOST: Hlavně naštvi Rusáka?

Josef Mlejnek jr.
Starosta Řeporyjí Pavel Novotný se stal hvězdou. Alespoň pro nemalou část společnosti, která jeho akci s pomníkem vlasovcům, a zejména pak jeho vystoupení v ruské státní televizi hodnotí veskrze kladně, ba s jásotem.
více


5.12.2019 FEJETON: Bitva v budoucnosti

Ondřej Neff
Zábavná pitomost má stoprocentní naději získat zájem médií. Není tedy divu, že řeporyjský starosta Pavel Novotný za volantem multikáry útočící na ruský festuňk v pražském Bubenči měl takový mediální úspěch.
více


4.12.2019 MÉDIA: Práskal pan Cyril Höschl, nebo ne?

Tomáš Vodvářka
Publicistka, spisovatelka a režisérka Monika Le Fay uvedla na svých blogových stránkách rozhovor s Miroslavem Vodrážkou (badatel ÚSTR zabývající se totalitní minulostí). Ten tvrdí, že v roce 1984 na Cyrila Höschla založila StB svazek s označením KTS (kandidát tajné spolupráce) s krycím jménem Vrba.
více


4.12.2019 SPOLEČNOST: Řeporyje vs. Ruská federace

Pavel Svoboda EP
Sociální sítě žijí vystoupením starosty městské části Praha – Řeporyje v TV Rossija 1 ohledně osvobození Řeporyj tzv. vlasovci na konci 2. světové války. Ta věc má rozhodně více než jednu rovinu.
více


4.12.2019 SPOLEČNOST: Pomník vlasovcům není dobrý nápad

Jan Bartoň
Starosta Prahy-Řeporyje Pavel Novotný chce na tomto území postavit pomník příslušníkům Ruské osvobozenecké armády, známých u nás jako vlasovci. V Praze jich padlo během května 1945 asi tři sta.
více


3.12.2019 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 537

Jan Čech
Probíhá pořad v televizi, kde se lidí ptají, co se u nich změnilo za posledních třicet let, co pro ně znamená svoboda. Samozřejmě první důkaz toho, co se změnilo, je to, že se o tom může mluvit.
více


3.12.2019 MÉDIA: Lidovky a dezinformace

Martin Mařák
Na Lidovkách vyšel článek o nové bohulibé aktivitě starosty Řeporyjí Pavla Novotného, jenž míní v Řeporyjích postavit pamětní desku padlým ruským vojákům z Ruské osvobozenecké armády generála Andreje Vlasova, kteří se vlastními životy podíleli na osvobození Prahy.
více


2.12.2019 ÚVAHA: Být Zacheem - adventní zamyšlení

Tomáš Vodvářka
Evangelium nám vypráví podivuhodný příběh, starý dva tisíce let a přesto navýsost aktuální. Týká se toho, jehož narozeniny budeme slavit a týká se každého z nás.
více


3.12.2019 MÉDIA: Absolutní nevkus České televize

Petr Štěpánek
Dne 29. 11. 2019 ve 20:05 odvysílala Česká televize na svém kanálu ČT1 pořad s názvem „Sametové stopy aneb 30 let svobody ve 30 obrazech“, jenž se věnoval krizi v České televizi z přelomu let 2000 – 2001. Jedná se o cyklus krátkých dokumentů, které mají ilustrovat našich 30 polistopadových let.
více


2.12.2019 PRÁVO: Postřehy z „velké daňové kauzy“

Zdeněk Jemelik 1
„Velká daňová kauza“, v které senát Aleše Novotného Krajského soudu v Brně soudí Shahrama Zadeha a skupinu spoluobžalovaných kvůli krácení daně s přidanou hodnotou v objemu přibližně 2,5 miliardy Kč, se plouží k značně vzdálenému rozsudku.
více


2.12.2019 PRÁVO: Zákeřná novela občanského zákoníku

Rudolf Mládek
Novela občanského zákoníku pod číslem návrh 411 není dobrým návrhem. V minulosti byly záležitosti společenství vlastníků jednotek upraveny zákonem č. 74/1992 Sb., o vlastnictví bytů, a jeho autoři jsou stále ovlivněni dobou socialismu.
více


2.12.2019 SPOLEČNOST: Pojďte, pane, zbouráme kapitalismus

Zdeněk Roller
Pro dva medvědy od Kolína bylo v Pojarových animovaných filmech možné cokoli. Některé věci ale v reálném světě možné nejsou. Naštěstí. Tedy doufám.
více


3.12.2019 VZPOMÍNKA: Zlomená ruka a volyňští Češi

Alois Stehlík
V devíti letech jsem udělal svou první diagnózu. Přeskakovali jsme na zahradě u kamaráda provaz, který jsme uvázali jedním koncem ke kmeni stromu, druhý konec napnutého provazu držela jedna holčička.
více


30.11.2019 MÉDIA: Ty naše oslavy, to je síla

Zdeněk Holásek
Mediální masáž k výročí 17. listopadu a následujícím událostem je obludná. Čekal jsem to, 30 let je holt 30 let, to se nedá svítit, ale že až tak?
více


30.11.2019 SPOLEČNOST: Hrdinové a zbabělci…

Pavel Černocký
Před pádem bolševického režimu u nás byla nepřehlédnutelná skupina občanů, která se rozhodla otevřeně vzdorovat totalitnímu zřízení.
více


30.11.2019 MÉDIA: Další klimatický strašák

Kateřina Lhotská
V souvislosti s klimatickými změnami je veřejnost pravidelně masírována katastrofickými scénáři. Z nich však panikaří jen ti, co už dávno zpanikaření jsou, zatímco ostatní emocím nepodléhají. A tak klimatičtí alarmisté přitvrdili.
více


30.11.2019 PRÁVO: Spravedlnost po sezoně?

Josef Mlejnek jr.
Trestní stíhání Miloše Jakeše, Lubomíra Štrougala a Vratislava Vajnara, zahájené policejním Úřadem dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV), vrací na scénu téma, které se už víceméně považovalo za uzavřené a skoro vůbec nezaznívalo ani při nedávných oslavách třicátého výročí konce...
více


30.11.2019 SPOLEČNOST: Podceňování a pesimismus - náš národní sport?

Patrik Nacher
Budeme hrát EURO. Česká fotbalová reprezentace bude hrát na mistrovství Evropy, protože se i tentokrát probojovala na finálový turnaj, který nezvykle bude hostit hned dvanáctka (nejen) evropských metropolí.
více


30.11.2019 INTERNET: Kyberprostor - sebeklam a realita

Pavel Kopecký
Evropská komisařka Jourová se kriticky vyjádřila k atmosféře nesnášenlivosti, kterou spojovala také se sociálními sítěmi. Obdobně se k šíření intolerance skrze moderní komunikační prostředky vyslovila také veřejná ochránkyně práv ČR. Podobnými věcmi se rovněž zaobíraly nejrozličnější odborné...
více