5.5.2021 | Svátek má Klaudie


5.5.2021 SPOLEČNOST: Paradox dneška

Petr Martan
Také letos si připomínáme květnové osvobození českého území Československa od německé okupace. Státy, které byly kdysi sovětskou armádou osvobozeny, se tak nyní staly nepřátelskými.
více


5.5.2021 HISTORIE: Zakázaný Bůh. Poznámka k neřečenému

Dominik Duka
Můj současný příspěvek je určitou reakcí na nedávné tři díly seriálu Zakázaný Bůh. První díl se týká 50. let, kde vystupuje jako hlavní protagonista Josef Plojhar.
více


5.5.2021 PRÁVO: Proč je RRTV drahá

Pavel Foltán
Tahle glosa je především informací pro širokou veřejnost. A jde v ní hlavně o zájmy právě té veřejnosti – čili o zájmy občanů, voličů a daňových poplatníků. A proto je nutné, aby veřejnost i o tom byla informována touto cestou.
více


5.5.2021 SPOLEČNOST: Napsal by Čapek Bílou chřipku?

Zbyněk Petráček
Počet zemřelých na covid se blíží třiceti tisícům a státní rozpočet se po uzávěrách propadá do stamiliardového schodku. Ty dvě informace spolu souvisí. Ale v boji na názorové barikádě se obě strany soustředí jen na jednu z nich.
více


4.5.2021 MÉDIA: Politika v době internetové komunikace

Karel Hvížďala
Johannes Gutenberg vynálezem knihtisku sebral monopol církevní kazatelně, rozhlas vytvořil masovou demokracii a televize umožnila vítězství Johna F. Kennedyho nad Richardem Nixonem.
více


4.5.2021 SPOLEČNOST: Komunista Zápotocký by neměl být nikde čestným občanem

Jan Ziegler
Zastupitelé Českých Budějovic rozhodnou 10. května o tom, zda bude Antonínu Zápotockému odebráno čestné občanství jihočeské metropole. Věřím, že se tak stane. Tento člověk byl totiž těžkým zločincem.
více


3.5.2021 SPOLEČNOST: Homosexuální manželství ve sněmovně

Pavel Mareš
Poslankyně Šlechtová by se jednou ráda vdala, a ne registrovala, zaznělo z jejích úst v Poslanecké sněmovně 29. dubna při projednávání návrhu na uzákonění homosexuálního manželství.
více


4.5.2021 VZPOMÍNKA: Vsetin, 5. května 1945

Petr Motyka
Slzy na tváří mého tatínka se přičinily o to, že jedno jaro bude v mé paměti uchováno navždycky. Nikdy předtím jsem neviděl tatínka plakat. Tehdy tekly slzy také po tvářich maminky, to mi však jako malému klukovi nebylo až tak moc divné. Ale aby brečel táta?
více


4.5.2021 FEJETON: Vražda na dvorku

neff
Třicátý duben připadl letos na pátek. Už podruhé jsme přišli o oblíbenou podívanou či veselici, přišli jsme o pálení čarodějnic.
více


3.5.2021 MÉDIA: Poslankyně ze Země dvojího metru

Petr Štěpánek
Zatímco Pekarová si poté, co se vdala, ke svému rodnému příjmení přilepila ještě manželovo, jak to dnes některé ženy dělají, Majerová je úplně jiný případ. Narodila se jako Dvořáková. Pak se vdala a už jako Zahradníková šest let žila se svým manželem v Kanadě.
více


3.5.2021 SPOLEČNOST: Manželství homosexuálů?

Tomáš Vodvářka
Naše republika má problém. Netýká se covidu, deficitu státních financí, hrozícího kolapsu důchodového systému a podobných podružností. Řešíme zcela zásadní věc.
více


3.5.2021 PRÁVO: Šťastný konec spletitého procesu

Zdeněk Jemelik 1
Spolek Chamurappi z.s. občas poskytuje podporu žadatelům o podmíněné propuštění z výkonu trestu. Poslední úspěšný případ skončil dne 30. dubna 2021 propuštěním na svobodu žadatele usnesením Okresního soudu Brno venkov. Avšak předcházely tomu události jinak nebývalé.
více


4.5.2021 SPOLEČNOST: Připomeneme si 240 let od zrušení nevolnictví?

Ivo Cerman
Americká média nás nutí věřit, že nesvobodní byli jen černošští otroci. Naše média nám naši minulost nepřipomínají, přitom i marxismus leccos o nevolnictví tajil...
více


3.5.2021 VZPOMÍNKA: Přes železnou oponu

Petruška Šustrová
V úterý tomu bylo rovných čtyřicet let, co v roce 1981 tehdejší československé bezpečnostní orgány zadržely na hraničním přechodu v Dolním Dvořišti karavan, ve kterém cestovali dva mladí Francouzi.
více


1.5.2021 SPOLEČNOST: Jak zelený marketing plete lidem hlavy

Přemysl Souček
Za vznikem módních trendů stojí leckdy zkreslené, nebo přímo falešné informace, které šíří i zavedená odborná média. Zeleně uvažující novináři ovlivňují svět víc, než si běžně připouštíme.
více


1.5.2021 PRÁVO: Občanky k něčemu

Zdeněk Koudelka
Občanské průkazy slouží státu i lidem samotným. Je mnoho situací, kdy musíte vědět, s kým jednáte.
více


30.4.2021 GLOSY: Připomínky let minulých III.

Pavel Landa
Aby nezůstalo jen při manifestacích, slavnostních večerech a projevech, i když i ty jsou připraveny zvláště jako úvod k Měsíci československo-sovětského přátelství. Jsou připraveny i tisíce přednášek a besed o Sovětském svazu, o XIX. sjezdu Komunistické strany Sovětského svazu.
více


30.4.2021 SPOLEČNOST: Na pivo s covidpasem?

Luboš Zálom1
Aplikace v mobilu, kterou se pomocí QR kódu prokážeme obsluze, že jsme očkovaní nebo otestovaní, a pak teprve se můžeme posadit ke stolu či na bar a objednat si pivo - to je řešení, které nás prý má opět vrátit do normálního života.
více


30.4.2021 SPOLEČNOST: Hloupé nařízení platí dál

Josef Klapal1
Ani psi nemusí v ulicích nosit náhubky. Naše vláda na nich ale u svobodných občanů sveřepě trvá. Lidé ten nesmysl ruší postupně sami. Nenosí to.
více


29.4.2021 GLOSA: Rusové a Rusáci

Tomáš Vodvářka
Básník a překladatel Jan Zábrana použil kdysi tyto dva termíny k odlišení dvou naprosto odlišných entit. Myslím, že i dnes je toto dělení navýsost aktuální a potřebné.
více


29.4.2021 OSOBNOST: Praktikující laskavý myslitel

Karel Hvížďala
„Ze zkušenosti nemůže mít zkušenost ten, kdo nemá zkušenost s vlastní zkušeností. Bez kontaktu s vlastní zkušeností člověk totiž nemůže zkušenosti rozumět, byť by o zkušenosti přečetl stovky knih.“
více


29.4.2021 ESEJ: Znovu o covidové hysterii. Kde jsme teď?

Václav Klaus1
Před pěti měsíci, koncem listopadu roku 2020, se v sídle IVK konaly už sedmnácté Rozmluvy na Hanspaulce, tentokráte na téma tehdy u nás rychlým tempem se rozbíhající jedné z dalších vln epidemie nemoci Covid-19.
více


29.4.2021 ÚVAHA: Škola (základ) života

Stanislav Ulčák
Kontakt s covidem je zkušeností, kterou nám dopřála škola života 21. století. Projdeme s vyznamenáním nebo s odřenýma „nosníma dírkama“?
více


29.4.2021 GLOSA: Jaký máte kredit?

Zbyněk Petráček
Se slovem rozvolnění se pojí termíny. Kdy otevřou obchody, divadla, školy, kadeřnictví. Ale to je jen projev nedočkavosti po návratu k normálu. Větší háček je v podobě toho normálu.
více


28.4.2021 ÚVAHA: Zúžená odpovědnost jako ohrožení

Karel Hvížďala
Osobní, stranické či obchodní zájmy zužují odpovědnost do té míry, že se vytrácí z naší politiky jasně artikulovaný totožný státní zájem, který musí být součástí programu všech relevantních stran ve fungujícím státě, a to je ten hlavní důvod kolapsu politické krajiny v České republice.
více


28.4.2021 GLOSA: Starý muž a mladá žena

Tomáš Vodvářka
V našem prostředí i přes postupující snahy o genderovou rovnost je hodnocen lépe ten muž, který se chová k ženám galantně. Zvedne se, když žena přistoupí ke stolu, pomůže jí z a do kabátu když přijde do místnosti, uvolní místo v autobusu, podrží dveře, aby mohla projít jako první atd.
více


28.4.2021 SPOLEČNOST: Střípek vzpomínky na přítele Ivana Havla

Dominik Duka
Není to dávno, kdy mi po jednom z obědů profesor Petr Piťha řekl: “Dominiku, ty nevidíš že náš svět odchází?” Tato věta se mi vybavila, když jsem v neděli kolem 22 hodiny večer obdržel zprávu, že zemřel dr. Ivan Havel, bratr bývalého českého prezidenta Václava Havla.
více


27.4.2021 FEJETON: Jak jsem si šel koupit knihu Aleny Mornštajnové

Tomáš Vodvářka
Nebýt pandemie, byli bychom ochuzeni o mnoho zajímavých zážitků, jež v době nepandemické prostě nepřicházejí v úvahu.
více


27.4.2021 SPOLEČNOST: Madoffové odcházejí...

Luboš Smrčka 1
Na Bernarda Madoffa se lze podívat dvěma způsoby. Jako na podvodníka a zločince, který připravil ohromné množství lidí o peníze a přeneseně vlastního syna o život. Nebo jako na podivné zrcadlo našeho světa.
více


28.4.2021 INTERNET: Pětadvacet let

neff
Asi bych se o tom nezmiňoval, ale kolegové mě tu obvykle představují jako vydavatele deníku Neviditelný pes. Což bezesporu jsem, a proto si tu trochu přihřeju polívčičku.
více


26.4.2021 SPOLEČNOST: O Rusku v české duši

Jan Fingerland
Rusko, to není jen konkrétní země celkem daleko na východě, která se v éře moderní techniky k nám dostala celkem blízko. Rusko je také jedno místo v české duši.
více


27.4.2021 PRÁVO: Barták se vrací

Zdeněk Jemelik 1
Když jsem 15.října 2019 opouštěl soudní síň liberecké pobočky Krajského soudu v Ústí n.Labem po vyslechnutí rozsudku senátu předsedkyně Evy Drahotové nad obž. Jaroslavem Bartákem, nevěděl jsem, zda se sem ještě někdy vrátím.
více


26.4.2021 MÉDIA: Rada České televize

Jiří Svoboda1
Přiznám se, že jsem před časem uvítal oživení „ospale“ působící Rady ČT volbou nových, setrvačností nezatížených členů. Česká televize je jednou z nejvýznamnějších kulturních institucí v Čechách.
více


26.4.2021 SPOLEČNOST: Smrt je tam venku

Daniela Kovářová
Zemřel princ Filip a Petr Kellner. A předtím Jan Vodňanský, Eva Jurinová, Pavel Blatný nebo Michal Mejstřík. Smrt je najednou všude kolem. V posledním roce ji na nás chrlí televize, rádia i sociální sítě.
více


26.4.2021 KNIHA: Jen jednou dostat šanci

Petr Adler
Když jsme poctiví, dokážeme si přiznat i to, kdy jsme ty chyby napáchali vlastní vinou, abychom nesvalovali všechno, jak se říká, na poměry.
více


24.4.2021 ÚVAHA: Nejen šipka času směřuje stále vpřed

Vratislav Hlubuček1
Vědci i obyčejní lidé se podivují, že v životě směr času směřuje stále neúprosně vpřed a nelze ho vrátit ani zastavit. To je pro nás osudové a ohraničuje to náš život dvěma body, zrozením a smrtí. Vědci hledají vysvětlení v termodynamice a my to bereme jako fakt, s kterým nejde nic dělat.
více