20.8.2019 | Svátek má Bernard


20.8.2019 SPOLEČNOST: Homosexuálové spolu žádné děti mít nemůžou!

Václav Vlk st.
Příznivci všech sexuálně poněkud „netradičních“ jedinců, tedy tak zvaných LGBT, začínají být pěkně oprsklí.
více


20.8.2019 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 525

Jan Čech
Ekoteroristé mají snahu uchopit moc nad touto zemí. Mám souseda. Na rozdíl ode mne jadernou fyziku dostudoval, a tudíž nemůže být žádný blb. Má syna, také študýrovaného. Ten se dostal až do europarlamentu za zelené. A už tam zůstal.
více


20.8.2019 ÚVAHA: O názorových kabátech

Radek Šebesta
Když jsem byl hoch školou povinný, byla kolem husákovská normalizace. Byla to taková totalita light. Sovětské tanky ukončily pražské jaro a to bylo něco, co neskousla ani většina přesvědčených komunistů.
více


19.8.2019 VZPOMÍNKA: 50. výročí emigrace

Voyen Koreis 2
Na který den vlastně připadne 51. výročí invaze vojsk spřátelených zemí? Už asi půl století se potkávám se dvěma názory – převládá jistě ten, že je to 21. srpen, ovšem podle mnohých by to měl být 20. srpen, neboť nohy vojáků některých jednotek, či pásy jejich vozidel, údajně překročily hranice...
více


20.8.2019 SPOLEČNOST: Fenomén Žifčák

Karel Hvížďala
Připomeňme si nejprve, o koho vlastně jde. Ludvík Žifčák alias Milan Růžička alias Martin Šmíd, důstojník Státní bezpečnosti, předstíral, po brutálním policejním zásahu dne 17. listopadu v Praze na Národní třídě, na místě, kde je dnes pamětní reliéf, že je mrtvý.
více


19.8.2019 FEJETON: Obludné maličkosti

Petruška Šustrová
Nevím, jestli se vám to stává taky, ale mě někdy – vlastně poměrně často – naštve něco, co není nijak zásadní: a naštve mě to natolik, že se mi to dlouhé hodiny pořád vrací na mysl a ukrutně mi to kazí náladu.
více


17.8.2019 SPOLEČNOST: Všichni tady (ne)chcípneme

Jan Bartoň
Velmi vřele doporučuji nahlédnout do statě pana Jaroslava Poláka, kterou nazval příznačně Všichni tady chcípneme. U článku jsem nenašel diskusi.
více


20.8.2019 SPOLEČNOST: Katolíci a stárnoucí androši

Michal Kašpárek
Možná tu nemáme jednolitý zpátečnický blok, ale dvě různá hnutí, od kterých se zbytek společnosti může učit tvorbě pragmatických koalic.
více


17.8.2019 ROZHOVOR: Sebrat jim peníze!

Marian Kechlibar
Žádný člověk na světě není takovým ohrožením, aby bylo nutno zakazovat jeho samotné jméno nebo zmínky o něm. Pro „veřejnou debatu“ už vůbec ne.
více


17.8.2019 SPOLEČNOST: Netolerance tolerantních

Patrik Nacher
Nečiň druhému to, co nechceš, aby dělal tobě. Moje pěst končí tam, kde začíná něčí nos. Nesouhlasím s vámi, ale udělám vše, abyste svůj názor mohl obhajovat. Známá moudra popisují respekt k postoji druhých, základní pravidla demokracie a pluralitu názorů.
více


16.8.2019 POLEMIKA: Nevím si s tím rady

Jan Schneider
Ondřej Neff mě dostal. Co mám napsat k článku, který má v něčem pravdu, ale přitom mě - naprosto samoúčelně - napadá?
více


16.8.2019 SPOLEČNOST: Čulík, Kartous a elfové, praporečníci nové totality

Petr Štěpánek
Něco tak příšerného jsem neviděl, ani nepamatuju. Pokud by tohle mělo být jakýmsi koncentrátem výsledku třiceti let budování demokracie v České republice, pak jsme těmi klíči zvonili naprosto zbytečně.
více


16.8.2019 OSOBNOST: Kanovník Stašek

Jan Ziegler
krucifix kříž
Nedávno tomu bylo 80 let, kdy v neděli 13. srpna 1939 na pouti u svatého Vavřinečka nedaleko Domažlic dodával odvahu zhruba 120 tisícům poutníků vyšehradský kanovník Monsignore Bohumil Stašek.
více


16.8.2019 FEJETON: Další cyklistovy rozhovory

Martin Regner
Vzpomněl jsem si ještě na dva další rozhovory u příležitosti mých cyklistických výletů po české zemi.
více


15.8.2019 SPOLEČNOST: Socialismus nikdy nefungoval a ani nebude, ale…

Luboš Smrčka 1
Jsme odsouzeni k tomu pohybovat se po minovém poli kdesi „mezi“ a doufat, že budeme i nadále nalézat nějaký rozumný kompromis.
více


15.8.2019 SPOLEČNOST: Prague Pride

Jan Bartoň
Máme za sebou další „Pochod hrdosti“. Také by se dal název přeložit jako pochod pýchy, domýšlivosti, nadutosti nebo smyslného chtíče. To vše najde člověk pod heslem „pride“ v anglicko-českém slovníku. Tak si vyberme.
více


15.8.2019 SPOLEČNOST: Odpověď kritikům

Dan Drápal
Můj článek „Přijde to i k nám?“, komentující určité jevy z akademického prostředí v USA, vyvolal jak na Neviditelném psu, tak na Křesťanu dnes řadu souhlasných i nesouhlasných reakcí.
více


15.8.2019 ÚVAHA: Být zásadový, nebo úspěšný?

Vratislav Hlubuček1
V politice jsme stále naivní jako od dob nepolitické politiky Václava Havla, kdy jsme rozpustili Varšavskou smlouvu a zavřeli většinu zbrojovek. Věřili jsme, že svět bude odteď už jiný, přátelský a pravdivý.
více


15.8.2019 FEJETON: Hřích se vrací

Ondřej Neff
V povědomí máme hodně ploché pohledy na minulé epochy. Antika byla taková a maková a středověk zase jinak takový a makový, renesance byla uvolněná a reformace puritánská, jaký bude v příštích dobách pohled na dvacáté století?
více


14.8.2019 FEJETON: Krky

Stanislav Moc
Náš pes se jmenuje Missi. Je to moc hezká čubička, celá černá, jen od zpod krku se jí táhne bílý pruh pod břicho. Ten pruh je pod krkem trochu rozšířený, aby se cestou pod břicho zúžil. Když si čuba sedne, vypadá, jako kdyby měla frak a pod ním vykukovala bílá košile.
více


14.8.2019 SPOLEČNOST: „Aby naše děcka nechodily špinavé…“

Milan Dřevojánek
„Ach, proč jen tě rodiče nedali na řemeslo, nebo jsi mohl mlátit obilí, řezat slámu nebo něco podobného, a teď bys našel u každého sedláka práci a nemusel bys vystávat před velkými pány a lézt jim někam!“
více


13.8.2019 GLOSA: Noční podívaná

Ondřej Neff
V noci se můžeme potěšit doslova nebeskou podívanou. Jsou to Perseidy, meteorický roj. Lid je znal coby slzy svatého Vavřince. To se prý nebe rozplakalo nad popravou církevního hodnostáře, který neodevzdal majetek císaři Valeriánovi, nýbrž rozdal jej chudým. Jakápak asi byla skutečnost?
více


13.8.2019 SPOLEČNOST: Zákon vs. množírny

Zdeněk Roller
To je ale překvapení! Velkomnožírny psů a koček se uspěchané novele zákona o týrání zvířat jen smějí.
více


13.8.2019 SPOLEČNOST: Věční petenti coby majitelé Listopadu

Petr Štěpánek
Stále stejná parta, stále stejná jména, můžeme jim říkat havloidi, pravdoláskaři, pražská kavárna, věční petenti nebo jinak. Na tom nesejde. Považují se za majitele jedné jediné správné pravdy, aktuálně se navíc stavějí do role jediných majitelů Listopadu 1989.
více


13.8.2019 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 524

Jan Čech
Ke každé úvaze musí mít člověk nějaký podnět. K dnešním vzpomínkám mi dala podnět předsedkyně mého fan clubu, slečna Matlachová. A druhým podnětem bylo, že jsem se prohraboval starými fotkami a dal jsem dohromady fotky se společným názvem „dnes naposled“.
více


12.8.2019 SPOLEČNOST: Manipulátoři.cz aneb Když manipulují experti

Kateřina Lhotská
Předpokládám, že web „Manipulátoři“ většina čtenářů zná. Jeho autoři se pasovali do role strážců pravdy a bojovníků proti šíření lží. Jenomže při tom zapomínají hlídat sami sebe. Zkrátka „kážou vodu a pijí víno“.
více


12.8.2019 PRAHA: Žižkovské činžáky

Zdeněk Roller
Z knížek Vladimíra Neffa víme, že když se na „Žiškaperku“ neboli dnešním Žižkově začalo stavět, rostly tu činžáky často nevalné kvality. Ale na bydlení tehdy dosáhla i střední a nižší třída. Ty činžáky se rychle zabydlely a z velké části stojí dodnes.
více


12.8.2019 SPOLEČNOST: Příbalové letáky léků

Tomáš Vodvářka
Altruista farmakolog vymyslí nový lék, který pomáhá lidem v jejich trápení. Pak přijde někdo, kdo vytvoří k danému medikamentu příbalový leták. A všechno je v háji.
více


12.8.2019 ROZHOVOR: Diskriminaci zažil každý, nejen homosexuálové!

Daniela Kovářová
Většina témat, která dnes rezonují na veřejnosti, tedy včetně práv homosexuálů, jsou témata více politická nežli právní, byť se práva dovolávají. Je pochopitelně otázkou, na co všechno člověk má mít právo.
více


12.8.2019 FEJETON: Kterak se přechytračit

Petruška Šustrová
K většině výdobytků lidského ducha chovám obdiv a některé se mi vysloveně líbí. Má to ovšem háčky, jako skoro všechno. Moc se mi třeba líbilo, že se placení přes internet potvrzovalo číselným kódem, který banka (asi) poslala esemeskou do mobilu.
více


10.8.2019 ÚVAHA: Proč politika musí být „svinstvo“

Vratislav Hlubuček1
Myslím, že valná většina lidí si dnes o politice nedělá iluze. Jen málokdo si myslí, že politika je nesmiřitelným soubojem pravdy a lži, že se jedná o souboj idejí, snů a charakterů.
více


10.8.2019 PRÁVO: Realitní zprostředkování v novele zákona

Rudolf Mládek
Je nesporně správné, že se ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) snaží dostat činnost realitních kanceláří do očekávaných mezí a postupně eliminovat tzv. „garážové realitky“, které na trhu žádoucí nejsou, ale zatím existují a služby nabízejí. Za realitního makléře se totiž dosud mohl prohlásit...
více


9.8.2019 MÉDIA: Televizní vodpad paní doktorky

Jiří Macků
Začal bych dvěma příslovími s takřka nezničitelnou platností, která si čtenář jistě často připomene: Ševče, drž se svého kopyta a Kdo chce kam, pomozme mu tam. Zcela na závěr pak mám k použití připraveno ještě jedno mimořádně aktuální úsloví.
více


8.8.2019 MÉDIA: Díky, iDnes!

Marian Kechlibar
Komentář s titulkem S náhubkem politické korektnosti. Němci se bojí mluvit svobodně, který vyšel na serveru iDnes třetího srpna 2019, mě vysloveně překvapil. O průzkumu veřejného mínění, jenž odhalil neochotu Němců bavit se o kontroverzních otázkách, jsem už psal také.
více


8.8.2019 FEJETON: Koráby neodplují

Ondřej Neff
Svatozář mi pohasínala, až uhasla docela. Přitom svítila dost dlouho! Přinejmenším od doby, kdy v naší vsi zřídili třídění odpadu.
více


8.8.2019 GLOSA: Wiki pro archeology

Zbyněk Petráček
Pohled na současné politiky a jejich veřejný obraz posiluje dojem, že dřív to bylo lepší. Že vládli političtí a mravní velikáni pevných charakterů i názorové konzistence. Tedy ne že by na tom nebylo dost pravdy.
více