20.6.2021 | Svátek má Květa


19.6.2021 POLTERGEIST: Kterak se kočka v tašce nezmítala

Karel Wágner
Tak jako se na internetu objevovala videa Kena Goldsteina z australského Town­sville, na která jsem v roce 2012 čtenáře upozornil na svém blogu, se objevují i videa se záznamem projevů poltergeista pořízená na druhém konci světa, totiž na území dnešní Ruské federace.
více


19.6.2021 POLEMIKA: Opravdu pořad 168 hodin rozeštvává společnost?

Tomáš Vodvářka
Bloger Jan Bartoň (k přečtení zde) se pozastavil nad pořadem 168 hodin dne 13.6.2021, který přinesl v jednom vstupu informace o výšce odměn v některých profesích. Na rozdíl od něj si nemyslím, že podání pravdivé informace je štvaním.
více


18.6.2021 GLOSA: Jak vypudit nutrie

Zbyněk Petráček
Ze vztahu člověka a zvířat se vytrácejí přirozené instinkty. Tak vznikají protichůdné situace. Na jedné straně bují průmyslové velkochovy zvířat.
více


18.6.2021 MATURITY: Ať si to zkusí sami!

Zdeněk Roller
Je to líbivé a lákavé. Věčná škoda, že i moudří lidé podlehnou pokušení zvolat „Ať ti, co to vymysleli, si to zkusí sami!“ Řeč je o letošních maturitách z matematiky.
více


17.6.2021 PRÁVO: Nepokládejme se za horší, než jsme

Stanislav Křeček
Rozhodně bych si nepřál, aby některé moje pochybnosti, které zde vyjádřím, byly vnímány jako zpochybnění smyslu celé debaty, která se nyní ohledně sexuálního násilí vede. Každé násilí je odsouzeníhodné bez jakýchkoliv pochybností.
více


17.6.2021 ÚVAHA: Bibloidi coby škůdci lidské civilizace

Martin Mařák
Můj vztah k bibloidům se postupně vyvíjel. Od neutrálního postoje a dokonce i jistého obdivu k některým z jeho frakcí se nakonec přesunul k poznání o jejich všeobecné škodlivosti a vyslovené nedůvěře.
více


17.6.2021 SPOLEČNOST: Věda, víra a nekonformita

Zbyněk Petráček
Facebook zatnul poslanci Volnému tipec. Smazal mu profil, ale o tématu svobody slova tento případ moc nevypovídá. Jde-li o osobní útoky či urážky, jaké by dost možná postihl i soud, nemusíme se na mazací kulturu (cancel culture) až tak rozčilovat. Rozdíl je v tom, že justici by to trvalo strašně...
více


16.6.2021 RADA ČT: Zvolili jsme vás, tak služte!

Jiří Svoboda1
Jelikož jsem se o déletrvajícím úsilí představitelů některých politických stran o revizi fungování veřejnoprávní České televize již opakovaně zmiňoval, pociťuji nutnost vyjádřit se i nyní k nové strategii těch, kteří v Radě ČT usilují o potlačení nezávislosti této instituce, i těch, kteří se ze...
více


15.6.2021 POZVÁNKA: Poslední boj a další osudy

Václav Vlk st.
Za pár dní si mnoho lidí připomene poslední statečný boj československých parašutistů z 18. června 1942 v kryptě chrámu sv. Cyrila a Metoděje. Skupina zainteresovaných se pak schází každoročně o půlnoci ze 17. na 18. června na pietní vzpomínku a minutu ticha na rohu Resslovy a Václavské ulice.
více


16.6.2021 168 HODIN: Jak spolehlivě rozeštvávat

Jan Bartoň
Pořad 168 hodin byl na ČT inzerován způsobem, který si opět zaslouží pozornost. Zatímco odměny zdravotníkům byly vypláceny s „velkým zpožděním“, odměny úředníků byly mnohonásobně vyšší.
více


16.6.2021 GLOSA: O pojmech stát a národ

Karel Hvížďala
Frekvence pojmů národ, národní zájmy, národní charakter se vždy zvláště před volbami rapidně zvyšuje, i když mnohem důležitější a starší je stát, státní zájem a charakter státu.
více


16.6.2021 FEJETON: Manželství ve třech

neff
Na poslance od pirátů Mikuláše Ferjenčíka prasklo, že se před časem přimlouval, aby zákon umožňoval svazek více osob.
více


15.6.2021 FEJETON: Zachraňte mě

neff
Minulý týden jsme si s Ljubou vyšetřili pár dní volna a udělali si výlet do západních Čech. Při zpáteční cestě jsme projížděli hezkým městečkem Úterý, leží zhruba na půl cesty mezi Karlovými Vary a Plzní. Uvidíte v něm pěkně opravené německé hrázděné domy, bude se vám líbit i náměstí s radnicí a...
více


14.6.2021 SPOLEČNOST: Covid jako ukázka selhání současné civilizace

Květoslav Květina
koronavirus
Pomalu uhasínající panika okolo pandemie viru covid-19 naplno odhalila slabiny celosvětově používaného modelu vládnutí a zároveň byla cennou sondou pro psychology.
více


14.6.2021 SPOLEČNOST: Co v médiích nebylo, to se nestalo

Petr Štěpánek
Je to jedna z nejodpornějších a nejhanebnějších manipulačních technik, kterými se ovlivňuje veřejné mínění. Anglicky se to nazývá „agenda setting“, česky „nastolování agendy“, volně bychom to mohli parafrázovat třeba jako „co v médiích nebylo, se nestalo“.
více


11.6.2021 FEJETON: Není Strejček jako strejček

Jiří Macků
Upřímně řečeno, a za tuto nevědomost se omlouvám, o existenci p. Ivo Strejčka jsem až dosud neměl ani tušení. T
více


11.6.2021 CESTOVÁNÍ: Testovací buzerace

Jan Bartoň
Případ návratu českých turistů letadlem na pražské letiště a jejich zadržení kvůli podezření na zfalšování testů je jen špičkou ledovce, který omezuje lidské aktivity pod záminkou boje s covidem.
více


10.6.2021 SPOLEČNOST: Nová mutace posttotalitarismu

Karel Hvížďala
Připomeňme si, charakteristické rysy posttotalitarismu, jak je definovali sociologové, když hovořili o sedmdesátých a osmdesátých letech. Zatímco totalitní režimy v padesátých letech byly založeny na masovém teroru, posttotalitní společnost se snažila dosáhnout širšího společenského konsensu.
více


10.6.2021 ÚVAHA: Cesta vrcholným novověkem

Vratislav Hlubuček1
Za počátek vrcholného novověku se dá považovat vynález parního stroje. Za pouhá dvě a kus století se svět neobyčejně změnil. Počátky století byly stabilizované.
více


10.6.2021 ROZHOVOR: Bílá kniha

Markéta Jurištová
sny
Vlastně ani ne, už v době, kdy článek vyšel, měli facebookoví cenzoři celkem jasno. Přišla mi tehdy stručná informace, že Facebook nemohu používat, protože můj účet není v souladu s pravidly komunity, a že rozhodnutí bylo prověřeno a nelze ho změnit.
více


10.6.2021 GLOSA: Dopřejme občanům klid

Zdeněk Joukl
Občané mají totiž dost starostí s tím, aby neonemocněli, mají starosti s očkováním. A nebo s tím, když už onemocní, aby potom přežili. Nemluvě o léčení následků prodělané nemoci covid-19.
více


10.6.2021 GLOSA: Právo psát blbosti

Zbyněk Petráček
Každý zná nápisy typu „Nejhorší je setkání s blbcem“. O riziku blbosti se obecně ví, horší je to s obranou vůči ní.
více


9.6.2021 FEJETON: Dopolední vycházka po Malé Straně

Petr Fiala
Ve čtvrtek jsem si udělal volno a kolem desáté dorazil na Malostranské náměstí. Trochu jsem se tam porozhlédl – probíhá tam jakási rekonstrukce, část náměstí je ohrazená, v další jsou krámky s různými drobnostmi - a pak jsem se vydal směrem ke stanici Malostranská.
více


9.6.2021 PRÁVO: Střet zájmů a šéfové médií

Zdeněk Koudelka
Česká televize, Český rozhlas a Česká tisková kancelář jsou právnické osoby zřízené zákonem a jejich generální ředitelé jako statutární orgány se podílejí na zadávání veřejných zakázek.
více


9.6.2021 POLEMIKA: Vojna byla jen zbytečná šaškárna

Milan Dřevojánek
„Mám pocit, že se mě na to nikdy nikdo neptal,“ reagoval tu v pátek v rozhovoru Vojna byl dobrý vklad do života Václav Klaus na otázku novinářovu, jak prožíval zamlada vojenskou službu.
více


7.6.2021 GLOSA: Buzerace, šikana a poškozování zdraví našich dětí

Ivo Valenta
Děti kolabují a vládě je to fuk! Staly se obětními beránky covidových opatření. Jejich celodenní pobyt v rouškách je spoustou a zdraví ohrožující šikanou.
více


8.6.2021 FEJETON: Život on line a off line

neff
Co nového? Pandemická mapa republiky nám příjemně zezelenala. Dále soudy rozhodly, že to, co vláda dělala, bylo proti zákonu. Ukázalo se, že každý zákon má mnoho výkladů a platí ten, ke kterému se zrovna přikloní soud.
více


9.6.2021 GLOSA: Otisky prstů, prosím

Zbyněk Petráček
Technologický vývoj mění naše životy, ale i staré příběhy. Kdo má rád Sherlocka Holmese a Psa baskervillského, ví, že dnes by se odehrával jinak. V éře IT by Holmes s Watsonem nekomunikoval zdlouhavě poštou.
více


8.6.2021 SPOLEČNOST: Když se spolky zakládaly…

Petr Andrle
O tom, jak je potřebná spolková činnost pro rozvoj společnosti, snad nikdo nepochybuje. Máme konec konců její velice silnou tradici z dob monarchie i z dob první republiky.
více


7.6.2021 POLEMIKA: Děti bez minulosti

Tomáš Vodvářka
Na serveru Neviditelný pes vyšel dne 4.6.2021 článek Jarmily Pospíšilové s názvem Děti bez minulosti (zde). Autorka v něm popisuje perspektivu dětí, jež se narodily mimo „tradiční rodinu“.
více


7.6.2021 MÉDIA: K odchodu Václava Klause z rozhlasu

Lubomír Stejskal
Aniž bych znal podrobnosti, když se objevila zpráva o tom, že federální ministerstvo financí vedené Václavem Klausem tajně odeslalo na přelomu 80. a 90. let do SSSR půjčku (cca 1,3 mil USD), intuitivně jsem Klausovu „vinu“ odmítl.
více


7.6.2021 SPOLEČNOST: Krást se nemá

Radim Perlín
Ve čtvrtek 3.6. 2021 proběhlo dvoje hlasování a důvěře, respektive o budoucnosti. V Poslanecké sněmovně koalice Spolu s podporou PirStan vyvolala hlasování o důvěře vlády.
více


7.6.2021 FEJETON: Dva pohřby

Petruška Šustrová
Rozvolnění, po kterém jsem prahla, mi přineslo mimo jiné účast na dvou pohřbech v rozmezí necelého týdne: minulý pátek jsme se loučili s Alfrédem, úředně Otou Michlem, a včera s Jiřinou Šiklovou.
více


7.6.2021 SPOLEČNOST: Tři poznámky k sexuálnímu obtěžování

dav
Tento článek je inspirován nedávným případem Dominika Feriho, avšak nemá za cíl hodnotit v tomto konkrétním případě míru viny či věrohodnosti, jakož i chování v něm zúčastněných osob. S ohledem na povrchnost a neúplnost informací zveřejněných v médiích toto ani není možné a přísluší pouze orgánům...
více


5.6.2021 PRÁVO: Obcházení zákona za podpory vládních úředníků

Kateřina Lhotská
Spolek Prague Pride vydal příručku, ve které dvojice autorek radí lesbickým párům, které si chtějí pořídit dítě, jak si „kreativně“ poradit s některými zákonnými překážkami na této cestě. A to celé za podpory Úřadu vlády.
více


5.6.2021 SPOLEČNOST: Změnit způsob života

Zbyněk Petráček
Myslíte si, že epidemie už končí? Snad ano, ale jistota není. Myslíte si, že se skutečně vrátíme k normálu? Tady už vůbec nelze prorokovat, ale můžete si všímat detailů. A to i osobně.
více