4.12.2020 | Svátek má Barbora


4.12.2020 ÚVAHA: Nahrává demokracie bludům a konspiracím?

Vratislav Hlubuček1
V posledních letech se vyrojila spousta pověr, bludů a konspiračních teorií. To za totality nebývalo. Byl jeden ten „správný“ názor a pak ty „domácí“. Ale lidé tváří tvář bizarní realitě ctili zdravý rozum a snažili se jím řídit.
více


4.12.2020 JUSTICE: Vykopnutí směrem nahoru

Zdeněk Jemelik 1
Když jsem se dočetl v několika článcích, např. na České justici, že státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Radek Mezlík uspěl v konkurzu a odejde do Úřadu evropského veřejného žalobce, vybavily se mi vzpomínky na některé zvláštní postupy personální práce v době socialistického...
více


4.12.2020 SPORT: Osudový pád

Martin Regner
Lehké zaškobrtnutí a následný pád mohou mít těžké následky, leckterý důchodce by mohl vyprávět. Ohledně diskařky Olgy Fikotové se však Osud zachoval přívětivě.
více


3.12.2020 PRÁVO: Antimonopolní úřad napařil pokutu OSA

Ivo Valenta
Na téma kolektivních správců jsem se již vyjadřoval nesčetněkrát. Považuji je za vyděračské a zlodějské – o to více mne těší, že konečně „padla kosa na kámen“ a OSA dostala přes své nenechavé prsty.
více


3.12.2020 PRÁVO: Zvrat v kauze Zadeh

Zdeněk Jemelik 1
V kauze s více obviněnými, s nepřehlednou důkazní situací a složitou právní problematikou se dají čekat různé zádrhele a překvapení. Platí to i pro „velkou daňovou kauzu“ Krajského soudu v Brně, řešenou senátem Aleše Novotného od r. 2015.
více


3.12.2020 GLOSY: Rittig kazí statistiky

Václav Vlk jr
Už se zase pořádně soudí, PES sem, PES tam. Referáty krimi rubrik plní rozhodnutí. Rád bych komentoval nějaké hezké civilní, ale lid se chce bavit a koho zajímá, jak civilní senáty řeší zásadní interpretační problémy občanského práva, s výjimkou urážky na cti.
více


3.12.2020 ÚVAHA: Když se řve, není nic slyšet

Antonín Staněk
Freud přišel s termínem Id – jde o pudové já, plné emocí, strachu a slasti, které je hluboko v nás. Je v kontrapunktu k roli sociálně participativního Ega a společensky vznešeného Superega.
více


3.12.2020 FEJETON: Čekání na vakcínu

Ondřej Neff
Vakcínu pro očkování proti koronaviru ještě nemáme. Když všechno dopadne jinak než dosud, totiž když to dopadne dobře a jako na drátkách, očkovat se začne v únoru. Emoce kolem očkování stoupá.
více


1.12.2020 PRÁVO: Když rozhodne „Brusel“

Jan Gregor
paragraf
Taky jste už slyšeli, že v oblasti rodinného práva nemá Evropská unie žádné pravomoci a křik konzervativců, že nám Brusel vnutí své „progresivní“ představy, je jen malování čerta na zeď, případně sofistikovaná ruská propaganda?
více


2.12.2020 ESEJ: Jak porozumět progresivnímu liberalismu

crowd
Cílem tohoto článku je představit čtenářům kořeny dnešního progresivního liberalismu – tedy ideologie, která aspiruje na dominanci v západním světě. Téma je aktuální i v souvislosti se společenskými konflikty, jaké pozorujeme v USA a dalších západních zemích.
více


2.12.2020 SPOLEČNOST: Korona a antivax

Pavel Jégl
Neměl snad být rok 2020 koncem odpůrců očkování – antivaxerů? Dočkali se ukázky světa, který si vysnili, světa bez vakcín (proti koronaviru). To jim to na zbytek života nestačí?
více


1.12.2020 PES: Čísla (ne)lžou

Jan Bartoň
Systém PES, podle něhož se řídí vláda při rozvolňování protiepidemických opatření, kombinuje různá čísla, z nichž pak vychází číslo výsledné.
více


2.12.2020 FEJETON: Tři jednoduché otázky

Ondřej Neff
Když zazvoní telefon, nejdřív se dívám se na displej. Tedy, ony ty telefony dnes nezvoní, ony všelijak vyhrávají melodie, telefon mé ženy štěká jako pes a na volání mé vnučky mám nastavené kvákání žáby.
více


1.12.2020 POLEMIKA: Řády a neřády(i) II.

Tomáš Vodvářka
Na můj blog s názvem Řády a neřády(i), který byl z Blogosféry převzat i na server Neviditelný pes, reagoval čtenář vlastní polemickou úvahou (zde). Zde je má odpověď na některé jeho otázky či nahozená témata. Pro lepší přehled uvedu některé své postřehy v bodech.
více


2.12.2020 SPOLEČNOST: Mé vlastenecké nakupování

Pavel Chrastina
Dostat se poslední dva týdny do supermarketu znamená stát před obchodem v ponižující frontě na z milosti úřadů povinný vozík. Jde jenom o zkoušku, jaká omezení normálního života ještě sneseme, protože z hlediska šíření jakékoli nákazy nemůže mít tohle nařízení sebemenší dopad.
více


1.12.2020 BEZPEČNOST: Vlčí teror na Broumovsku

Josef Klapal1
Broumovský výběžek je u nás poslední roky oblastí s největším počtem útoků vlků na domácí zvířata. Navrátivší se predátor se tak stává ekonomickou a bezpečnostní hrozbou pro místní.
více


2.12.2020 PRÁVO: Radosti justičního prudiče

Zdeněk Jemelik 1
Úděl justičního prudiče (oficiálně se tomu říká občanský aktivista) je neveselý. Seznamuje se s osudy lidí, které poznamenala přímá nebo nepřímá účast na trestním řízení: s obviněnými, jejich oběťmi, ale i s členy rodin těch i oněch.
více


30.11.2020 ŠKOLSTVÍ: Vše koronavirem poblázněné

Zdeněk Lanz
Laik se diví, odborník žasne. Ovšem v případě obnovené prezenční výuky maturitních ročníků od 25. listopadu 2020 asi nebude toto rčení platit zcela.
více


30.11.2020 FEJETON: Pes-řetěz-bouda

Martin Mařák
Stejně jak dříve divoký a svobodou oplývající pes zdomácněl, zpohodlněl a řetězem byl k boudě za kus řízku páníčkem připoután, tak i homo covidiens se z nitra Afriky na pouť širým světem vydal.
více


30.11.2020 MÉDIA: Co v tý Praze hulej?

Petr Štěpánek
Tak si čtu, co zase komici z našeho mediálně politického dvorku napovídali nového o Radě České televize a vůbec tak o ohrožení Kavčích hor jednou mladou ekonomkou, kroutím u toho nevěřícně hlavou a přemýšlím, co to tam v tý Praze hulej.
více


30.11.2020 GLOSA: Ve znamení hospody

Zbyněk Petráček
Někdy je těžké rozlišit hranici mezi drzostí, provokací a společenským testem. Když se nechal ministr Prymula přistihnout bez roušky před hospodou, mnozí to pokládali za gesto arogance moci.
více


30.11.2020 INTERNET: Když hejtmanka „propaguje fašismus“

Matyáš Zrno
Nová středočeská hejtmanka Petra Pecková ze STAN zveřejnila na svém Twitteru zdánlivě nevinný post o tom, že v nové práci si nechá starého řidiče, který je sympatický, jejich první cesta je na Národní třídu na připomenutí 17. listopadu.
více


28.11.2020 KORONAVIRUS: Média přitápějí pod kotlem paniky

Ladislav Jakl 1
Velmi smutnou roli ve společenském nepochopení fenoménu epidemie má skutečnost, jak její dimenze, ale také dopady, efekt restrikcí, míru rizik a individuální i společenské náklady různých strategií kolem ní hrají média.
více


28.11.2020 VZPOMÍNKA: Jak jsme táhli na Polsko

Vladimír Jiří Hendrich
tank T-72
Moje vojenská služba nebyla špatná. Větší část z ní jsem strávil na civilní ubytovně. O to víc se mi nedobré chvíle zaryly do paměti. Jednou z nich je prosinec 1980.
více


1.12.2020 OSOBNOST: Poslední tvář roku 1968

Zbyněk Petráček
Počet žijících osobností spjatých s rokem 1968 se logicky snižuje. Ještě ne natolik, abychom se dostali do poměrů generace druhé světové války, kde se už zaznamenávají „poslední žijící“ – třeba parašutista či lidická žena.
více


28.11.2020 GLOSA: Trampoty pro boty

Josef Klapal1
Jsme na čtvrtém stupni PESa. Člověk se ale tak nějak nemůže ubránit dojmu, že některá opatření postrádají logiku a jiná jdou přímo proti ní. Tady je jedna konkrétní zkušenost.
více


27.11.2020 ŠKOLSTVÍ: K novele zákona o dětských skupinách

Radek Sárközi
Vláda chce přejmenovat dětské skupiny na jesle. Tento staronový název má pro část lidí nostalgický nádech minulých časů, jiné naopak odrazuje. Mnohem důležitější než změna označení je navrhované zpřísnění pravidel.
více


28.11.2020 PRÁVO: Dělali jen svou práci...

Tomáš Vodvářka
Po 31 letech od změny režimu se před soudem objevili dva příslušníci Státní bezpečnosti, kteří v roce 1982 měli na příkaz tehdejšího ministra vnitra ČSSR Obziny donutit k vystěhování mimo republiku několik jedinců, kteří podepsali Chartu 77.
více


27.11.2020 SPOLEČNOST: Hledání českých kořenů

chanuka
Když jsem se s Ráchel Alon Margalit setkala v Jeruzalémě poprvé, rozhovor se rychle stočil do Čech. Ačkoliv jsme seděly nad šálkem kávy v kavárně s pohledem na hradby Starého Města, myšlenkami jsme byly v Dobrušce, kde Ráchel absolvovala kurs češtiny.
více


27.11.2020 MIGRACE: „Nezletilí“ Afghánci

Tomáš Zdechovský
Letos zažila česká justice případ, který krásně ilustruje, jak nesmyslně dokáže zvláště progresivní levice reagovat na postup Policie ČR proti ilegálním migrantům. Předně u těch, kteří o sobě tvrdí, že jsou nezletilí, ale nemůžou a ani to nechtějí jakkoliv dokázat.
více


26.11.2020 SPOLEČNOST: Inteligentní a předvídavá média

Zdeněk Holásek
Udýchaný a nadšením z opojného množství publika a plného transparentního konta se zalykající svatý Mikuláš z MichPRD a jeho lidé, ale také hodně lidí v publiku již loni na Letné vědělo.
více


26.11.2020 PRÁVO: Nouzový stav je spíš ohrožující stav

Václav Vlk jr
Jednoznačně. Prodloužení, hladce prošlé Poslaneckou sněmovnou, vybízí k politologickým či snad ústavně právním úvahám, ale o nich to pro běžného občana nebude.
více


26.11.2020 EKOLOGIE: Šumava a Boubín

Petr Martan
„Zelené plíce“ je název nového filmu režisérů Karla Svobody a Lucie Čepcové, který měl premiéru 22. listopadu 2020 v České televizi. Diváci konečně viděli racionální pohled na kauzu Šumava a Boubín.
více


25.11.2020 MÉDIA: K dění kolem Rady České televize

Lubomír Stejskal
Vypadá to tak: že se jako bumerang vrací ozvěna takzvané televizní krize (v ČT) z přelomu let 2000/2001. Píšu takzvané, protože jsem ji od počátku vnímal jako rebelii, s níž jsem se neztotožnil.
více


27.11.2020 GLOSA: O dopisu čtenáři

Ondřej Neff
Už je to skoro pětadvacet let, co píšu šestkrát týdně úvodník do svého Neviditelného psa. Nepamatuju ale, abych měl tak prudkou nevlídnou reakci jako minulý pátek, kdy jsem se zmiňoval o mimořádné schůzi sněmovny a vyjádřil jsem svůj skálopevný názor.
více


26.11.2020 MÉDIA: Důležitá informace

Antonín Staněk
Starosta pražských Řeporyjí, pan Novotný, se velmi vulgárně zmínil o ministryni financí, paní Schillerové. Z hlediska obsahu nic zajímavého. Prostá frustrace nevyrovnaného jedince s exhibicionistickými sklony.
více