10.4.2021 | Svátek má Darja


10.4.2021 SPOLEČNOST: Progresivistická společenská lež

Kateřina Lhotská
Progresivisté až příliš často vnímají diskuzi na nějaké téma jako prezentaci svého pohledu na věc, se kterým lze tak akorát „svobodně souhlasit“. Tam, kde hrají prim, se lidé učí nechávat si své názory pro sebe a přetvařovat se.
více


10.4.2021 HISTORIE: Rakousko-uherské ponorkové eso z Brna

František Novotný
V úterý byl na NP uveřejněn rozhovor s Václavem Vlkem st., v němž se zpovídaný publicista také zmínil o své nové knížce, mající za téma účast Čechů a Slováků ve Velké válce.
více


9.4.2021 GLOSA: Normál a la Adršpach

Zbyněk Petráček
Jak bude po pandemii? Na tuto otázku zatím nelze odpovědět konkrétně. Ale připomeňme si, co už v lednu řekl bavorský premiér Söder: „Nesmíme se oddávat iluzi o brzké normalitě.
více


9.4.2021 ÚVAHA: Všeho s mírou!

Oldřich Hein
dav
Přiměřenost je již po celá tisíciletí vděčným tématem filosofických, právních i laických úvah a proto „úhel pohledu“ na ni byl vždy rozmanitý a proměnlivý.
více


9.4.2021 GLOSA: Lidi nejsou ovce

Ladislav Jakl 1
Ovce je zvíře stádní. Poslušně houfem táhne tam, kam ho žene bača nebo ovčácký pes. Nebo jdou všechny sborem za tím prvním beranem. Někteří lidé ale takoví nejsou. Jsou horší.
více


7.4.2021 MÉDIA: Komemorace dvou krizí ČT

Karel Hvížďala
Komemorace se česky řekne připomínání a podle sociologů každé připomínání událostí při důkladnějším pohledu vypovídá více o společenství, které tak činí, než o připomínaných událostech.
více


8.4.2021 FEJETON: O ničem

Lubomír Stejskal
Duben – ještě tam budem. Lépe nevycházet, volám na ženu. Souhlasí. A hlásí pád první osoby na zasněženém chodníku. Naštěstí se sama zvedla. Taky to mohl být krček, volám na ni z koupelny.
více


8.4.2021 SPOLEČNOST: Cenzura neexistuje? Apríl!

Pavel Mareš
V první dubnový den uspořádala Společnost pro obranu svobody projevu videokonferenci o tom, proč tato společnost vůbec vznikla, čím se v současnosti zabývá, jaké má plány na příští měsíce a jaké výsledky dosud přinesl sběr případů cenzury českých občanů na sociálních sítích.
více


8.4.2021 SPOLEČNOST: To za komunistů nebylo

Zdeněk Roller
Kdo si dnes všímá dělníků? Nikdo. To řekla jedna paní v dokumentu o minulých časech (Zapomenutý svět komunismu). Dříve bylo lépe, řekla. Bylo?
více


7.4.2021 GLOSA: Výhrůžky a tresty

Ivo Valenta
Vůbec se nedivím, že lidem dochází trpělivost a je jen otázkou nejbližších týdnů, kdy jim dojde úplně. Vláda totálně selhala v řešení situace a vinu namísto na sebe svádí na nás všechny.
více


7.4.2021 ÚVAHA: Dobrovolné odevzdávání svobody

Vratislav Hlubuček1
Lidé celé věky neustále sní o opravdové absolutní svobodě a básníci je v tom podporují.
více


6.4.2021 FEJETON: Veselé Velikonoce

neff
Zima minula, nastalo jaro a s nimi Velikonoce. U nás držíme zvyk barvení vajíček. Má to v gesci Ljuba, já jsem zásobovací oddíl. První úkol, sežeň bílá vajíčka. To bývá před Velikonocemi problém, letos nebyl.
více


5.4.2021 GLOSY: Připomínky let minulých

Pavel Landa
„Obrana lidu“ ochotně přetiskuje záplavu zpráv z angloamerických agentur (pokud přímo nevěští komunistický puč v ČSR s udáním data, nebo doklady o útisku občanské svobody v policejním státě československém), pomíjejíc důsledně nejvýznamnější faktický materiál ze sovětských časopisů jako Pravda,...
více


6.4.2021 KNIHA: Jan Baťa – Spolupráce

Vlastimil Podracký
Vynikající Baťova kniha pojednávající o baťovském pojetí práce je balzámem sebevědomí a racionálního přístupu k životu. Jan Baťa stejně úspěšně vedl rodinný podnik jako jeho předchůdce bratr Tomáš.
více


6.4.2021 SPOLEČNOST: Zákaznický průzkum

Zdeněk Roller
Milý obchodní řetězče, neustále mi ve své prodejně hlásáš, že ti záleží na tom, abych jedl lépe a levněji.
více


6.4.2021 ÚVAHA: Rasismus

Jiří Berger
Tak se svět snad opravdu zbláznil. Tedy ne celý svět, ale někteří jeho aktivisté. Tak např. „rasismus“. Dnes aktivisté (zejména v USA) pátrají i po těch nejmenších příznacích „co by snad mohlo mít nějaké rasistické pozadí“
více


5.4.2021 KORONAVIRUS: Březen, měsíc výsledků protiepidemické avantgardy

Jan Frank
Uplynul jeden měsíc od úředního vyhlášení zatím nejvíce restriktivní verze tzv. ĺockdownu, nebo-li protiepidemické uzávěry v Česku s cílem dostat pod kontrolu komunitní šíření viru SARS-CoV-2.
více


5.4.2021 ESEJ: Jak z toho ven?

Petr Robejšek
Tímto třetím dílem uzavírám esej o skutečném pozadí korony popisem toho, kdo je náš nepřítel, jaký má cíl, máme-li šance ho porazit a proč existuje jenom jeden způsob, jak se zachránit.
více


3.4.2021 HISTORIE: Hlídková loď President Masaryk

František Novotný
Jak mnozí čtenáři poznali, u předešlých Mrožovin byla k článku o lodích Liberty s názvy českých a slovenských osobností redakčním omylem přiřazena fotografie československé hlídkové lodi President Masaryk.
více


5.4.2021 SPOLEČNOST: Že jsem raději nezůstal doma!

Zdeněk Joukl
Doktor mi nařídil procházky (2 km denně), nechtělo se mi , ale nakonec jsem vyrazil 29.3. 2021 odpoledne na procházku po centru města.
více


3.4.2021 POLITIKA: Jakou národnost má pirát Peksa?

Roman Lenský
26. března na svém facebookovém profilu poslanec Evropského parlamentu (EP) za Českou pirátskou stranu Mikuláš Peksa uvádí: „Připojte se k nám ke sčítání lidu a do kolonky národnost uveďte hrdě EVROPSKÁ!“
více


2.4.2021 ÚVAHA: Přichází éra epidemií. Obrátíme svět naruby?

Ladislav Jakl 1
Světem obchází epidemie. Epidemie nové nemoci. Svět horečně reaguje. Z některých reakcí to vypadá, že si rozhodující síly společnosti myslí, že jde o výjimečnou epidemickou epizodu, kterou lze zvládnout, vyhrát, ukončit, a pak začít tam, kde jsme skončili.
více


2.4.2021 PRÁVO: Vidle v procesu

Zdeněk Jemelik 1
V předchozích článcích o „velké daňové kauze“ či „kauze Zadeh“ u Krajského soudu v Brně jsem popisoval obtížné plížení procesu k závěru.
více


1.4.2021 SPOLEČNOST: Co stojí život v pandemii

Daniela Kovářová
Životy nadevše – řekli před rokem a od té doby činí naše vláda a pod jejím velením i my ostatní vše pro to, abychom zachránili co nejvíc životů před smrtelným virem.
více


1.4.2021 SPOLEČNOST: Budeme to stále přehlížet?

Tomáš Zdechovský
Mnoho už toho bylo napsáno o důsledcích samotného onemocnění covid-19 a zdravotních problémech s ním spojených.
více


1.4.2021 OBCHOD: Zákaznický průzkum

Zdeněk Roller
Milý obchodní řetězče, neustále mi ve své prodejně hlásáš, že ti záleží na tom, abych jedl lépe a levněji. Tak jsem si říkal, že kdybych sám na sobě uspořádal zákaznický průzkum, pomohlo by ti to ve tvé chvályhodné snaze. Výsledky ti tady předkládám.
více


1.4.2021 MÉDIA: Proč jsou naše média poloveřejnoprávní

Karel Hvížďala
Slůvko veřejno v této složenině připomíná, že instituce je placena veřejností pomocí tzv. cílené daně, tedy koncesionářských poplatků, a někdy ještě i z přesně definovaného objemu inzerce či státní dotace.
více


1.4.2021 NOVÁ LEVICE: Normální svět pozvolna mizí

Zuzana Majerová Zahradníková
Zuzana Majerová Zahradníková
Svět i naše země se vydaly špatným směrem. Směrem, který hrozí zahubit naši euro-atlantickou civilizaci v podobě, jakou jsme ji doposud znali, v podobě, do které se po staletí kontinuálně vyvíjela.
více


31.3.2021 COVID: Miliardy za procento

Jan Bartoň
Současná vlna mohutného testování ve firmách vykazuje necelé jedno procento pozitivních výsledků testů. Testy jsou ale údajně „nespolehlivé“ a měly by být nahrazeny PCR testy.
více


31.3.2021 ZDRAVOTNICTVÍ: Zase ti špatní lékaři

Tomáš Vodvářka
Tu a tam se objeví článek v médiích, který se týká soudního jednání s lékařem, který něco nepoznal, přehlédl, špatně udělal. Jako třeba tenhle, u něhož má řada diskutujících naprosto jasno, kde se stala chyba a co je třeba se zmíněnou lékařkou provést.
více


31.3.2021 SPOLEČNOST: Neblbněte s tím „zimním časem“

Ladislav Jakl 1
Tak to tu máme zase. Krádež času. Před třemi lety svitla naděje, že hloupé půlroční přecházení na východní čas konečně ustane.
více
31.3.2021 HODNOTY: Covid, naše požitky a posmrtný život

Robert Troška
V minulosti byla smrt něčím běžným, s čím se lidé setkávali doma, starší lidé umírali ve svém nejbližším rodinném kruhu na stáří nebo civilizační onemocnění.
více


30.3.2021 AUTA: Benzín versus elektřina

Jan Šimůnek
elektromobil
Ke článku na Neviditelném Psovi AUTA: Smrt benzínu pár základních čísel: Spotřeba benzínu za rok v ČR činila v roce 2018 2.16 miliard litrů (rok 2019 není k dispozici volně, moc se ale lišit nebude, rok 2020 bude asi v důsledku pandemie o něco nižší).
více