10.8.2020 | Svátek má Vavřinec


10.8.2020 PRÁVO: Čí jsou ty perly na dně Rady ČTK?

Pavel Foltán
Nedávno jeden deník zveřejnil pod titulkem „Cirkus na jednání Rady ČTK. Rozkoš bez rizika, ulevil si předseda nad estrádou kolegy“ svůj komentovaný výtah z rozhovoru v jiném deníku s Bc. Davidem Soukupem, který už asi tak tři čtvrtiny roku je členem této sestavy Rady ČTK.
více


10.8.2020 MÉDIA: Dezinformace o koroně

Tomáš Guttmann
Koronové šílenství v celém světě pokračuje, zatímco čínští komunisté si mnou ruce. Za všechny země je to možné demonstrovat na Spojených státech. Tak například v některých oblastech Kalifornie byla zrušena škola až do ledna příštího roku.
více


10.8.2020 HISTORIE: Zajímavé příhody historické

Petr Andrle
V minulosti se vždy děly nějaké zajímavé věci. Díky laskavosti a pochopení Arcibiskupství olomouckého a Zemského archivu v Opavě (pobočka Olomouc) jsem se svého času mohl „porozhlédnout“ v archivních materiálech týkajících se Arcibiskupského lesního úřadu.
více


10.8.2020 FEJETON: Jak jsem si „značkoval“ teritorium

Václav Husák1
Je nádherné míti psa. Zejména tehdy, kdy jste s ním díky radám jeho dodavatelů – v mém případě tadžických nomádů z pohoří Ťan Šan - navázali ten správný vztah. Můj stře­doasijský pastevecký pes Bak vyrostl z pětikilogramového štěňátka s obrovskými tlapami v pětašedesátikilového psího kulturistu.
více


8.8.2020 PRÁVO: Uzákonění eutanazie

Milan Hamerský
Nová šance pro uzákonění eutanazii v České republice: na stole je návrh zatím s asi nejvyšší podporou a koronakrize dala jeho autorům do ruky vážný argument.
více


8.8.2020 SPOLEČNOST: Čtvrtý rod pro třetí pohlaví

Kateřina Lhotská
Nemine týden, abychom nebyli konfrontováni s nějakou absurdní koninou. Před nedávnem se třeba objevil názor, že čeština si už nevystačí s mužským, ženským a středním rodem a že je třeba ji přizpůsobit potřebám „nebinárních“ lidí.
více


8.8.2020 MROŽOVINY: Jedno české potýkání s komunismem (1)

František Novotný
To, že členové současné KSČM zlehčují a popírají zločiny komunistického režimu, od nich očekáváme jako obtěžování od komárů a klíšťat, neboť ani tato havěť si neumí počínat jinak.
více


7.8.2020 ÚVAHA: Řekni covidu NE!

Pavel Kosorin
Zatímco usilovně bojujeme proti klimatickým změnám v atmosféře, klima ve společnosti se nám rychle zhoršuje. Havel tomu v devadesátkách říkal blbá nálada (viz jeho projev k oběma komorám Parlamentu České republiky v Dvořákově síni pražského Rudolfina 9. prosince 1997).
více


7.8.2020 FEJETON: Ale jinak jsme šikovní

Zdeněk Roller
Tenhle národ na tom rozhodně není špatně co do šikovnosti. Máme svůj kosmický program, pár světově oceňovaných vynálezů, hodně špičkových doktorů, umělců. Ale neumíme si poradit s lapáliemi.
více


7.8.2020 SPOLEČNOST: Lidi, nenechme se strašit

Tomáš Jirsa
Každý je dnes připojen k internetu a zprávy, zejména ty negativní, se šíří on-line. A tak kdykoliv otevřeme internet či sociální sítě, vyvalí se na nás množství negativních informací či varování takovým proudem, že i vyrovnaný člověk má šanci podlehnout.
více


7.8.2020 GLOSA: Barevné proměny v evropském fotbale a lehké atletice

Martin Regner
Slávistický záložník Souček přestoupil do slavného West Ham Unionu a s potěšením slyšíme o něm z Londýna samou chválu. Souček se tak stal jedním z mnoha cizinců, kteří v Premier League hrají.
více


6.8.2020 FEJETON: Už se nic nevyrábí

Pavel Landa
„Kromě auťáků už se u nás nikde nic nevyrábí, všechno je rozkradený,“ oznámil ve výčepu onen muž, který už napohled zřejmě nebyl zbaven volebního práva, takže volič. Jsem pro brát ho vážně. Spíš se pokusme zjistit, odkud pramení jeho chmurné informace.
více


6.8.2020 SPOLEČNOST: Pomalá sebevražda české justice

Jan Urban
Historie dosvědčuje, že pro stabilitu a bohatství moderního společenství je klíčové, pokud je justice vnímána jako lepší a mravnější než zbytek společnosti. Je to jediná nepolitická moc, povolaná kontrolovat ostatní formy moci, a pokud nalezne, že se zpronevěřily spravedlnosti, má jako jediná právo...
více


7.8.2020 GLOSA: S epidemií turistiky

Zbyněk Petráček
Bylo by zajímavé, kdyby sociologové či jazykovědci zkoumali, jak se vyvíjejí pojmy cestování a dovolená. Ještě začátkem zimy by to nikoho nenapadlo.
více


6.8.2020 KORONAVIRUS: Zelená znamená dát si bacha?

Jan Bartoň
Momentálně se americká média snaží zabránit opětovnému zvolení Donalda Trumpa prezidentem, a proto označují jeho vládu jako neschopnou „řešit“ šíření viru v USA, a je nesporným faktem, že si Demokratická strana tak dlouho přála krizi, až si ji „vydupala“.
více


6.8.2020 SPOLEČNOST: Žádné soukromí není

Ondřej Neff
Korona se nám vsunula do popředí pozornosti, ale už to je zcela jiné než před třemi měsíci. Epidemie ztratila tu romantickou charakteristiku invaze Marťanů. Kdybych měl ten rozdíl vyjádřit lapidárně, pak asi tak, že je to v podstatě totéž, jenomže se toho lidi míň bojí.
více


6.8.2020 SPOLEČNOST: Plnou parou k totalitě

Josef Klapal
Josef Klapal
Svoboda není samozřejmost. Obvykle se za ni platí krví a boj za ni nikdy nekončí. Ať už se jedná o svobodu slova, nebo o čipy do občanek. Potřebu „být svobodný“ si uvědomíme většinou až ve chvíli, kdy už svobodu nemáme.
více


5.8.2020 PRÁVO: Chráněný účet pomůže ze spirály dluhů

Patrik Nacher
Institut chráněného účtu má dvě základní funkce – předně jde o ochranu zákonem nezabavitelné částky náležící dlužníkům, zároveň (a může to znít paradoxně) omezuje odklánění peněz před věřiteli.
více


5.8.2020 FEJETON: Bravo, Cadarache

Ondřej Neff
V uplynulém týdnu jsem zaznamenal tři dobré zprávy. Mohl bych je zopakovat a popřát vám pěkný zbytek dne, jenže to bych se zpronevěřil zásadám současné žurnalistiky. Dobré zprávy do médií nepatří a pokud se tam nějak vetřou, dlužno je zpochybnit.
více


5.8.2020 MÉDIA: Cenzura v Radě ČTK ano, nebo ne?

Pavel Foltán
Svoboda slova a projevu v Radě ČTK tedy nakonec přeci jenom nebude? Anebo bude, ale jen pro vyvolené? Jsou si v Radě ČTK všichni rovni (jak to v principu plyne ze zákona), anebo jsou si tam někteří ještě rovnější? „To je, oč tu běží.“ Nicméně, pojďme postupně a od začátku:
více


4.8.2020 SPOLEČNOST: Kreativní destrukce

Roman Joch
Propad české ekonomiky v letošním druhém čtvrtletí byl největší v tuzemské historii. Samozřejmě, nikdo nebude chválit hospodářský pokles, ale je třeba poznamenat, že jde vlastně o součást ozdravné kůry ekonomiky, byť tentokrát zasažené nezaslouženým vnějším šokem.
více


4.8.2020 FEJETON: Čeho si vážit

Dana Emingerová
Přestože jsem v minulosti ničím v zásadě netrpěla, jezdila po světě, pracovala a dělala, co mě baví, nemám teď vůbec pocit, že by mi někdo „sebral hračky“...
více


3.8.2020 JUSTICE: Prapodivné rozsudky

Zdeněk Jemelik 1
Ve veřejnosti probublává pohoršení nad prapodivnými rozsudky nad provinilci z okraje společnosti, kteří se dostali do vazby nebo byli odsouzeni za krádeže se škodou téměř nulovou.
více


3.8.2020 SPOLEČNOST: Autocenzura

Jan Dočekal
Zaujal mne článek na serveru Echo24 s názvem Spojené státy pod vlivem autocenzury. Dvě třetiny Američanů se bojí říkat, co si myslí. A jak je to u nás? Co ty? Nemáš strach říct svůj názor, který je odlišný od mainstreamu?
více


3.8.2020 GLOSA: K čemu je semafor

Zbyněk Petráček
Stačí se podívat do novin či na web, aby člověk zjistil, jak rychle se vše mění. Tu se dočte, že Antverpy vyhlásily noční zákaz vycházení, tam zase, že Polsko má nejvíc nakažených od začátku pandemie.
více


3.8.2020 ÚVAHA: Jsme připraveni?

Vladimír Karpenko
Jako malý kluk jsem často slýchal heslo „vždy připraven!“. Přichází teď druhá vlna koronaviru, nebo jsme si jen rozvolnění vyložili mnohdy po svém, jako úplnou volnost? Jsou roušky na místě, nebo jsou k ničemu, jak občas soudí někteří odborníci?
více


1.8.2020 EKOLOGIE: Absolutní buzerace všech

Jiří Berger
Ekologie, to je jistě správná věc. Já taky třídím odpad a nezasviňuji prostor odpadky. Jen se to nesmí zvrhnout v náboženství, kdy vše, co není eko (dle jejich názoru), je špatné a bojují proti tomu s použitím všech prostředků. Příkladů máme neúrekom (Greta apod.).
více


1.8.2020 SPOLEČNOST: K čemu může být dobré MeToo

Daniela Kovářová
Známé české ženy, političky, spisovatelky, filmařky či moderátorky se veřejně vyzpovídaly ze svých zkušeností, kdy osobně zažily sexuální obtěžování. Čtení je to zajímavé, i když otevřít oči to pomůže v něčem úplně jiném, než je samo obtěžování.
více


1.8.2020 JUSTICE: Konečně léto

Václav Vlk Jr.
Tak je tady konečně léto. Vedro k zalknutí, sluníčko, a právník si říká, proč se tady smaží. Osazenstvo kanceláře přemýšlí o tom samém, akorát v jemnějším provedení.
více


1.8.2020 SPOLEČNOST: Úskalí korespondenčních voleb

Jan Šimůnek
volby
Rakouské presidentské volby to ukázaly v podstatě velmi názorně, kdy např. za dlouhodobě nemocné občany v příslušném zařízení a ani neregistrující, že nějaké volby vůbec jsou, hlasovali „progresívně smýšlející“ příslušníci personálu.
více


1.8.2020 SPOLEČNOST: Domov a bydlení

Stanislav Křeček
Člen platformy Paměť města Jakub Ort ve svém článku Aby bydlení bylo opět domovem (LN 21. 7.) napsal: „Změnit musíme celé polistopadové uvažování o bydlení a městě a znovu se vrátit k tomu, čím má být bydlení především, totiž nikoliv nástrojem na generaci zisku, ale především domovem.“
více


1.8.2020 GLOSA: Čísla nelžou, ale…

Zbyněk Petráček
O profesoru Korčákovi, doyenu statistiky na pražské Přírodovědecké fakultě, se tradovala legenda. Svou úvodní přednášku prý začínal větou: „Statistika je děvka. Nechá se od každého znásilňovat.“ Nemyslel tím úmyslné manipulace, ale účelové výklady na pohled „tvrdých čísel“.
více


31.7.2020 POLEMIKA: Spor o dějiny

Miloslav Bednář1
V nynější vypjaté polemice usiluje představitel neomarxistického revizionistického směru, děkan Filosofické fakulty Univerzity Karlovy Michael Pullmann spolu s historikem Pavlem Kolářem (viz) a historičkou Muriel Blaive (viz), o dílčí rehabilitaci komunistické totalitní diktatury v Československu.
více


31.7.2020 SPOLEČNOST: Je sčítání důležité?

Radim Perlín
Tento text je určen všem, kteří protestují proti vyhlášenému sčítání. Na jaře 2021 proběhne po deseti letech pravidelné sčítání lidu, domů a bytů, tedy pravidelný cenzus. Již o sčítání psal zde na Neviditelném psu Aston.
více


31.7.2020 SPOLEČNOST: K debatě o "cyklofašistech"

Lubomír Stejskal
Princip je zřejmý. Dokud žil Robinson na ostrově sám, platila pro něj jiná pravidla, než když se k němu přidružil Pátek. Jakmile je nás na daném prostoru víc, musí být stanoveny zásady soužití.
více


31.7.2020 ESEJ: Na západní frontě chaos

Vlastimil Podracký
Proč se západní civilizace dostala do takových konců, které pozorujeme, proč nakonec pohrdá svými podstatnými výdobytky a snáší nedůstojné sebemrskačství?
více