5.8.2021 | Svátek má Kristián


5.8.2021 ROZHOVOR: Už jsem ochutnala 250 piv

Daniela Kovářová
„Zatím jsem vyzkoušela asi 250 piv. Vedu si excelovou tabulku, i když ne úplně důsledně. Píšu si tam poznámky, nejsem totiž schopná zapamatovat si všechna piva, co jsem ochutnala.
více


5.8.2021 FEJETON: Dřevo

Petr Hons
dřevo kulatina
Nepatřím mezi věčné a pilné domácí pracanty. Vůbec už nejsem vyhlášeným kutilem, šikulkou. Moji nejbližší dokonce prohlašují, že jsem člověk líný a navíc nešikovný – dřevo. Nu což, znají mě, tak to asi bude pravda.
více


4.8.2021 ÚVAHA: Vyhořelá společnost

crowd
Jistě si na tu dobu vzpomínáte, kdy rok co rok se zvyšovaly zisky, rok co rok se zvedaly platy, stejně jako se zvedaly životní náklady. Zejména ekonomové horečně přemýšleli, co s tím, protože velmi dobře věděli, že tímto tempem se řítíme k fatálnímu konci, ale zcela jistě k velmi fatálnímu pádu.
více


4.8.2021 FEJETON: Nejsilnější moment OH v Tokiu

Tomáš Vodvářka
Nejsem pravidelným divákem, ale v neděli pršelo, a tak jsem koukal na OH a atletické klání. A byl jsem jako všichni svědkem toho nejryzejšího naplnění nejen olympijského, ale lidského ducha. V sektoru skokanů do výšky.
více


4.8.2021 PRÁVO: Ministerstvo zdravotnictví tají viníky

Zdeněk Koudelka
Ministerstvo zdravotnictví odmítlo sdělit, jaké osoby se podílely na přípravě mimořádných opatření, které zrušil Nejvyšší správní soud či je prohlásil za nezákonné.
více


3.8.2021 HISTORIE: Jak to Martina Navrátilová komunistům natřela

Jan Ziegler
Před pětatřiceti lety se v Praze hrál tenisový Pohár federace. Málokdy se ovšem stane, aby se americká hráčka dočkala mohutného aplausu od domácího obecenstva, které jí navíc fandilo proti české hráčce.
více


3.8.2021 GLOSA: Na diverzanty, ale...

Zbyněk Petráček
Kdysi se vrchol léta a okurkové sezony poznal podle tradičních témat v médiích. Psalo se o černé kočkovité šelmě nebo o nešťastníkovi, jenž se v dobré víře napil piva z láhve, ale byl v ní louh.
více


3.8.2021 SPOLEČNOST: Schizma kvůli Okamurovi?

Josef Mlejnek jr.
Kandidatury Josefa Nerušila za SPD a Hany Lipovské za Volný blok vyvolaly samozřejmě pobouření, ovšem rovněž přímo vlnobití uvnitř katolické církve či v jejím prostředí. Dvě desítky katolických osobností, laiků i kněží, žádají pražského arcibiskupa Dominika Duku, aby se od Nerušila a Lipovské jasně...
více


2.8.2021 HISTORIE: „Starej rakouskej hrabě“

Petr Andrle
Kdybyste měli babičku, nebo spíše prababičku, která byla za první republiky pilnou návštěvnicí Vídně, Londýna či Paříže (a že takových prababiček bylo u nás dost), mohla by být v těchto městech vaší průvodkyní i dnes.
více


2.8.2021 ESEJ: Dějiny a přítomnost

Miloslav Bednář1
Dějiny jsou stále s námi tak, že se v přítomnosti vždy často rýmují a tímto svým pohybem utvářejí dnešek. Platnost uvedeného spojení úvah o dějinách a současnosti od Martina Heideggera a Marka Twaina lze konkrétně prokazovat do nekonečna. Ukažme si ji zatím jen na několika málo příkladech.
více


2.8.2021 FEJETON: Poštovní příhoda

Petruška Šustrová
Byla jsem s ředitelkou spolku Občanské Bělorusko na pražské hlavní poště, potřebovaly jsme, aby úředník za přepážkou ověřil naše podpisy. Nebylo to poprvé, listiny, které spolek posílá na úřady, musejí mít úředně ověřené podpisy.
více


30.7.2021 GLOSA: Rovný, nebo rovnější?

Douglas Murray
Douglas Murray
Dokonce i konzervativnější požadavky hnutí za práva homosexuálů, pokud se nevyjasní, představují určité riziko. Jestliže mají gayové stejná práva jako všichni ostatní, měli by se podřídit i stejným pravidlům jako většina? Nebo má mít jejich rovnost nějakou výjimku?
více


30.7.2021 ÚVAHA: Nejúspěšnější politická komodita – strach

Karel Hvížďala
Jako kdysi rozbíjeli dělníci stroje, protože v nich viděli nepřítele, který je připraví o práci, z podobných důvodů dnes lidé brojí proti Evropské unii. Protože se domnívají, že nové vztahy mezi státy změny sociální struktury.
více


30.7.2021 JUSTICE: Ombudsmanova kritika (nejen) vedení Nejvyššího soudu

Pavel Vrcha
Pavel Vrcha
Počátkem tohoto měsíce ombudsman Stanislav Křeček zveřejnil zprávu o šetření ve věci Metodiky k náhradě nemajetkové újmy na zdraví (dále též „Zpráva“ a „Metodika“), které bylo zahájeno ještě za působení ombudsmanky Anny Šabatové.
více


29.7.2021 ESEJ: Konzervativní Evropa se probouzí

Vlastimil Podracký
Tomio Okamura prohlásil, že participuje na Deklaraci o budoucnosti Evropy (za svobodu), i když ji podepíše až v září. Je viditelné, že národovecké a konzervativní síly se vzpamatovávají.
více


28.7.2021 FEJETON: Rozjímání v polovině prázdnin

neff
Prázdniny utíkají ke své polovině, v neděli hupnou do té druhé půlky. Pro mladé je to čas ke sportování a výletům, já si dovedu najít i chvilku k rozjímání. Léto je to pěkné, sluníčko na nás nezanevřelo, jako to bývalo jindy.
více


27.7.2021 KORONAVIRUS: Covidová linka Praha–Tokio

Josef Mlejnek jr.
Americké filmové drama Let číslo 93 zachycuje zápas posádky a cestujících letadla, s nímž chtěli teroristé 11. září 2001 zaútočit na Bílý dům či na Kapitol.
více


27.7.2021 SPOLEČNOST: Soumrak cestování

Zdeněk Holásek
Zaujal mě úvodník šéfa Ondřeje Neffa, ve kterém se vypsal z toho, jak jeho i s manželkou Lusitové pěkně vybuzerovali certifikát necertifikát PCR testem a pořádně protestovali. To aby věděli, že návštěva Lusitánie a Azorů není žádná legrace.
více


26.7.2021 SPOLEČNOST: Dělíme se už na nadlidi a podlidi?

Ivo Valenta
Asi nic nehýbe v posledních dnech mediální světem tak silně jako nákaza rozšířená na palubě vládního speciálu mířícího na olympiádu v Tokiu, v jejímž důsledku jsou někteří sportovci pozitivní.
více


26.7.2021 SPOLEČNOST: Kříž ze dvou latí v rohu hřbitova

Jiří Macků
Byla to tenkrát, 16. října 2014, pěkná šlupička, řekl by Vlasta Burian. Avšak teprve nyní události nabraly ten správný švunk. Vláda schválila návrh ´Lex Vrbětice´, který přiznává odškodnění obcím zasaženým výbuchem muničního skladu, státní kasu by měl přijít na zhruba 660 milionů korun.
více


26.7.2021 ROZHOVOR: Na ČT mi vadí, co nevysílá

Petr Štěpánek
Jsou určité oblasti lidského konání, ve kterých je lepší, když do nich politici moc nestrkají nos. Hrozí totiž nebezpečí, že tam nadělají víc škody než užitku.
více


26.7.2021 SPOLEČNOST: Král Covid-19 je nahý, ale přesto vítězí

Pavel Strunz
Důvody obav z koronaviru do značné míry pominuly, přesto jsme stále bombardováni šrapnely hrůzy. Po roce a půl epidemie mediálního masírování již většina občanů rezignovala i na své dříve nezpochybnitelné svobody.
více


26.7.2021 PRÁVO: Co řekl soud

Zdeněk Koudelka
Rozsudek Krajského soudu v Brně z 20. 7. 2021, 65 A 3/2021-84, určil, že rozpuštění shromáždění lidí 14. 3. 2021 v Brně proti kovidistickým opatřením vlády bylo nezákonné. Je to výhra svobody.
více


26.7.2021 FEJETON: Vývoj nezastavíš!

Petruška Šustrová
Zavolal mi v sobotu V. a bez jakéhokoli úvodu se zeptal: „Neměli bysme Baštu vyloučit z Hnutí revoluční mládeže?“ Upřímně jsem se rozesmála, V. ani já totiž rozhodně nepatříme k lidem, kteří by kohokoli odněkud vylučovali.
více


23.7.2021 SPOLEČNOST: Sudetoněmecká eskapáda exministra Hermana

Zdeněk Lanz
Není divu, že nedávné mnichovské exposé bývalého ministra kultury Daniela Hermana vyvolalo vedle kladných především řadu velmi negativních reakcí.
více


23.7.2021 SPOLEČNOST: Pád Pavla Černockého

Jan Ziegler
Kromě dřívějších antisemitských výpadů, kterými se již dostatečně zdiskreditoval, zneužil Pavel Čerrnocký ještě náhlého úmrtí vynikajícího slovenského herce Milan Lasici k útokům proti očkování proti covidu.
více


27.7.2021 FEJETON: Za krásami vlasti

Vladimír Karpenko
Opouštěli jsme malebné podkrkonošské městečko a mířili domů, do Středočeského kraje. Ovšem tabule na náměstí varovala, že trasa, kterou jsme k návratu běžně používali, je zavřená, nutno jet objížďkou.
více


22.7.2021 PRÁVO: Nouze jen hmotná, nebo i legislativní?

Stanislav Křeček
Poslanecká sněmovna před několika dny schválila novelu zákona č. 111/2006 Sb. o pomoci v hmotné nouzi, která umožní, aby z příspěvku na bydlení bylo možné provádět srážky na úhradu pravomocně uložených pokut.
více


22.7.2021 PRÁVO: Proč jde před soud šéf Z-Group Steel Holdingu

Zdeněk Jemelik 1
Jako občanský aktivista se po dvě desetiletí zabývám sledováním patologických úkazů v trestním řízení a snažím se podporovat jejich oběti. Nemám formální právnické vzdělání. Pokud něco z práva umím, platí přísloví „ nouze naučila Dalibora housti“.
více


22.7.2021 GLOSA: Začíná pátá vlna – proč?

Zdeněk Joukl
Počty nově nakažených pomalu rostou, reprodukční číslo je stále kolem jedné, počet nakažených za týden na 100.000 obyvatel také roste. Praha, Středočeský a Plzeňský kraj jsou na tom nejhůře.
více


21.7.2021 ESEJ : Kdo že se má vrátit do hrobu?

Jefim Fištejn
Jasná páka: rozvrat společenských a státních struktur, který místy nabírá podobu války všech proti všem, je pouhou projekcí jiného rozvratu – zborcení hodnotových a psychologických stereotypů, na nichž stál světový řád jako na bájných velrybách.
více


22.7.2021 FEJETON: Třetí zápas

neff
Je to pětadvacet let, kdy byl na Rašínově nábřeží dokončen Tančící dům Franka Gehryho a Vlada Miluniče. Na výročí je několik pozoruhodných aspektů. Ten nejvíce pozoruhodný je fakt, že od té doby v Praze nebyl realizován žádný tak pozoruhodný architektonický projekt.
více


20.7.2021 KORONAVIRUS: Další zákeřný faul na Jana Pirka

Jan Bartoň
Existuje záměrné strašení celosvětové populace covidem, které podporují „odborníci“ na slovo vzatí. Uzurpují si právo na názor a neodborníky označují šmahem za lháře.
více


22.7.2021 GLOSA: Správný krok

Ivo Valenta
Sněmovna před časem vyslyšela více než sto tisíc lidí, včetně myslivců, kteří se podepsali pod petici ve snaze zabránit EU v jejích odzbrojovacích tendencích.
více


21.7.2021 FEJETON: Český humor

Petr Fiala
Pokud se nesmějete stejným vtipům jako vaše okolí, pak jste zřejmě z jiné společenské vrstvy nebo skupiny. Vzpomínám si na vyprávění jednoho Číňana o jeho americkém dětství, které jsem kdysi slyšel v Hongkongu:
více


20.7.2021 FEJETON: Dovolme si dovolenou

neff
Před týdnem jsem tu chválil lenošení a tématu se přidržím i dnes. Snad mi to prominete, už proto, že je to přece jenom velké letní téma. D
více