7.12.2019 | Svátek má Ambrož, Benjamin


7.12.2019 ÚVAHA: Řešení porodnosti

Stanislav Moc
Rození dětí v přelidněném světě by mělo být jednou z hlavních příčin, proč by státy světa měly uvažovat o jeho regulaci. Momentálně je rodičovství zcela chaotické a děti má, kdo chce.
více


7.12.2019 MÉDIA: Jak ČT v německém duchu přepisuje historii

Václav Klaus1
Již delší dobu si všímám, že v sobotu odpoledne (ale možná i někdy jindy) běží na ČT24 velmi zvláštní pořad, který se vším – obsahem, osobami, tématy, názorem, formou – naprosto liší od všech dalších pořadů České televize. Je
více


6.12.2019 ÚVAHA: Zlaté doby pokroku končí

Vlastimil Podracký
Když ministr Brabec vypočítává, co musíme udělat, jak musíme přejít na elektřinu, ale zároveň zrušit elektrárny, jak musíme zateplit domy, což znamená už žádný dům nepostavit, co nás tedy čeká?
více


5.12.2019 SPOLEČNOST: Hlavně naštvi Rusáka?

Josef Mlejnek jr.
Starosta Řeporyjí Pavel Novotný se stal hvězdou. Alespoň pro nemalou část společnosti, která jeho akci s pomníkem vlasovcům, a zejména pak jeho vystoupení v ruské státní televizi hodnotí veskrze kladně, ba s jásotem.
více


5.12.2019 FEJETON: Bitva v budoucnosti

Ondřej Neff
Zábavná pitomost má stoprocentní naději získat zájem médií. Není tedy divu, že řeporyjský starosta Pavel Novotný za volantem multikáry útočící na ruský festuňk v pražském Bubenči měl takový mediální úspěch.
více


4.12.2019 MÉDIA: Práskal pan Cyril Höschl, nebo ne?

Tomáš Vodvářka
Publicistka, spisovatelka a režisérka Monika Le Fay uvedla na svých blogových stránkách rozhovor s Miroslavem Vodrážkou (badatel ÚSTR zabývající se totalitní minulostí). Ten tvrdí, že v roce 1984 na Cyrila Höschla založila StB svazek s označením KTS (kandidát tajné spolupráce) s krycím jménem Vrba.
více


4.12.2019 SPOLEČNOST: Řeporyje vs. Ruská federace

Pavel Svoboda EP
Sociální sítě žijí vystoupením starosty městské části Praha – Řeporyje v TV Rossija 1 ohledně osvobození Řeporyj tzv. vlasovci na konci 2. světové války. Ta věc má rozhodně více než jednu rovinu.
více


4.12.2019 SPOLEČNOST: Pomník vlasovcům není dobrý nápad

Jan Bartoň
Starosta Prahy-Řeporyje Pavel Novotný chce na tomto území postavit pomník příslušníkům Ruské osvobozenecké armády, známých u nás jako vlasovci. V Praze jich padlo během května 1945 asi tři sta.
více


3.12.2019 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 537

Jan Čech
Probíhá pořad v televizi, kde se lidí ptají, co se u nich změnilo za posledních třicet let, co pro ně znamená svoboda. Samozřejmě první důkaz toho, co se změnilo, je to, že se o tom může mluvit.
více


3.12.2019 MÉDIA: Lidovky a dezinformace

Martin Mařák
Na Lidovkách vyšel článek o nové bohulibé aktivitě starosty Řeporyjí Pavla Novotného, jenž míní v Řeporyjích postavit pamětní desku padlým ruským vojákům z Ruské osvobozenecké armády generála Andreje Vlasova, kteří se vlastními životy podíleli na osvobození Prahy.
více


2.12.2019 ÚVAHA: Být Zacheem - adventní zamyšlení

Tomáš Vodvářka
Evangelium nám vypráví podivuhodný příběh, starý dva tisíce let a přesto navýsost aktuální. Týká se toho, jehož narozeniny budeme slavit a týká se každého z nás.
více


3.12.2019 MÉDIA: Absolutní nevkus České televize

Petr Štěpánek
Dne 29. 11. 2019 ve 20:05 odvysílala Česká televize na svém kanálu ČT1 pořad s názvem „Sametové stopy aneb 30 let svobody ve 30 obrazech“, jenž se věnoval krizi v České televizi z přelomu let 2000 – 2001. Jedná se o cyklus krátkých dokumentů, které mají ilustrovat našich 30 polistopadových let.
více


2.12.2019 PRÁVO: Postřehy z „velké daňové kauzy“

Zdeněk Jemelik 1
„Velká daňová kauza“, v které senát Aleše Novotného Krajského soudu v Brně soudí Shahrama Zadeha a skupinu spoluobžalovaných kvůli krácení daně s přidanou hodnotou v objemu přibližně 2,5 miliardy Kč, se plouží k značně vzdálenému rozsudku.
více


2.12.2019 PRÁVO: Zákeřná novela občanského zákoníku

Rudolf Mládek
Novela občanského zákoníku pod číslem návrh 411 není dobrým návrhem. V minulosti byly záležitosti společenství vlastníků jednotek upraveny zákonem č. 74/1992 Sb., o vlastnictví bytů, a jeho autoři jsou stále ovlivněni dobou socialismu.
více


2.12.2019 SPOLEČNOST: Pojďte, pane, zbouráme kapitalismus

Zdeněk Roller
Pro dva medvědy od Kolína bylo v Pojarových animovaných filmech možné cokoli. Některé věci ale v reálném světě možné nejsou. Naštěstí. Tedy doufám.
více


3.12.2019 VZPOMÍNKA: Zlomená ruka a volyňští Češi

Alois Stehlík
V devíti letech jsem udělal svou první diagnózu. Přeskakovali jsme na zahradě u kamaráda provaz, který jsme uvázali jedním koncem ke kmeni stromu, druhý konec napnutého provazu držela jedna holčička.
více


30.11.2019 MÉDIA: Ty naše oslavy, to je síla

Zdeněk Holásek
Mediální masáž k výročí 17. listopadu a následujícím událostem je obludná. Čekal jsem to, 30 let je holt 30 let, to se nedá svítit, ale že až tak?
více


30.11.2019 SPOLEČNOST: Hrdinové a zbabělci…

Pavel Černocký
Před pádem bolševického režimu u nás byla nepřehlédnutelná skupina občanů, která se rozhodla otevřeně vzdorovat totalitnímu zřízení.
více


30.11.2019 MÉDIA: Další klimatický strašák

Kateřina Lhotská
V souvislosti s klimatickými změnami je veřejnost pravidelně masírována katastrofickými scénáři. Z nich však panikaří jen ti, co už dávno zpanikaření jsou, zatímco ostatní emocím nepodléhají. A tak klimatičtí alarmisté přitvrdili.
více


30.11.2019 INTERNET: Kyberprostor - sebeklam a realita

Pavel Kopecký
Evropská komisařka Jourová se kriticky vyjádřila k atmosféře nesnášenlivosti, kterou spojovala také se sociálními sítěmi. Obdobně se k šíření intolerance skrze moderní komunikační prostředky vyslovila také veřejná ochránkyně práv ČR. Podobnými věcmi se rovněž zaobíraly nejrozličnější odborné...
více


30.11.2019 SPOLEČNOST: Pomník vojákům ROA v Řeporyjích

Lubomír Stejskal
Jsou věci, které se nedělají, byť to žádný zákon nezakazuje. Třeba se nejezdí na ambasádu s oficiálním dopisem šéfa radnice v multikáře. Nebo si na vlastní svatbu nevezmeme to, v čem chodíme do lesa na houby.
více


30.11.2019 PRÁVO: Spravedlnost po sezoně?

Josef Mlejnek jr.
Trestní stíhání Miloše Jakeše, Lubomíra Štrougala a Vratislava Vajnara, zahájené policejním Úřadem dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV), vrací na scénu téma, které se už víceméně považovalo za uzavřené a skoro vůbec nezaznívalo ani při nedávných oslavách třicátého výročí konce...
více


29.11.2019 BEZPEČNOST: Hacking - co bych s tím dělal

Marian Kechlibar
Další vlna reakcí na oba články o hackování mě přesvědčila napsat ještě poslední díl – jak bych navrhoval postupovat, aby se rizika snížila.
více


30.11.2019 ÚVAHA: Škodí nám elity?

Vratislav Hlubuček1
Každý národ má své elity a nejinak je tomu i u nás. I když naše elity vydupaly Československo a předtím i český národ, tak další osud k nim byl dost macešský.
více


29.11.2019 HISTORIE: Třicet let sametových

Miroslav Haňka
Pár dalších detailů ale jistě neuškodí zopakovat. Období politických změn v Československu mezi 17. listopadem a 29. prosincem roku 1989, které vedly k pádu komunistického režimu a přeměně politického zřízení na pluralitní demokracii,
více


29.11.2019 SPOLEČNOST: Generál, který by měl být v lochu (a není)

Petr Adler
Jmenoval se (nebo se dosud jmenuje, kdo ví) Heinrich Müller. Jelikož měl stejnojmenného kolegu v další bezpečnostně vojenské složce nacistického státu (SS, neboli Schutzstaffel), tomuhle Heinrichu Müllerovi se říkalo Gestapo Müller.
více


29.11.2019 POLICIE: Kladivo na čarodějnice

Václav Mach
policie logo
Ušatý traktorista, jak je přezdíván Robert Šlachta, odchází na konci listopadu po dvaceti osmi letech ze státních služeb. Z jeho modu operandi ve stylu „nejprv řež a potom měř“ se bude tato země vzpamatovávat ještě velmi dlouho.
více


29.11.2019 SPOLEČNOST: Nejsme jako oni! Opravdu?

Petr Štěpánek
Asi tak měsíc před 30. výročím 17. listopadu mi zavolal jeden regionální redaktor České televize. Nebudu ho jmenovat, protože to není podstatné a hlavně vůbec nic proti němu nemám, ostatně známe se víc jak 30 let, ba dokonce speciálně jeho považuju za dobrého reportéra.
více


29.11.2019 BIG BEN: Vědecký genderismus a mužsko-ženská duše

Benjamin Kuras
Jste-li z toho všeho transgenderismu a genderfluidismu už tumpachoví, zasloužíte si do toho vnést trochu vědeckého řádu.
více


29.11.2019 VZPOMÍNKA: Muži nestárnou... ale umírají

Vladimír Cícha
Někdy se tak říkalo, dokonce snad existuje i film stejného jména. Není to ale pravda. Muži nejenom, že stárnou, ale i umírají.
více


29.11.2019 GLOSA: Za co, soudruzi?

Jan Bartoň
Policie zahájila stíhání bývalého generálního tajemníka KSČ Milo(u)še Jakeše a bývalého předsedy vlády Lubomíra Štrougala za střelbu na západní hranici, při které zemřelo několik lidí.
více


28.11.2019 BEZPEČNOST: Ještě něco málo úvah k hackování

Marian Kechlibar
Včerejší článek o prolomení vízového systému vyvolal hodně reakcí. Rád bych k němu dodal ještě pár slov.
více


30.11.2019 SPOLEČNOST: Podceňování a pesimismus - náš národní sport?

Patrik Nacher
Budeme hrát EURO. Česká fotbalová reprezentace bude hrát na mistrovství Evropy, protože se i tentokrát probojovala na finálový turnaj, který nezvykle bude hostit hned dvanáctka (nejen) evropských metropolí.
více


29.11.2019 INTERNET: Hulvátství, nechutnosti a lži

Ondřej Neff
Stalo se z toho téma a vedou se o tom diskurzy a vznikají instituce namířené proti hulvátství, nechutnostem a lžím na internetu. Cílem číslo jedna je Facebook, protože tam je toho nejvíc.
více


29.11.2019 FEJETON: Fotbalisté na hrášku

Martin Regner
Čeští fotbaloví labužníci si na podzim u obrazovek některé zápasy skutečně vychutnali. (Ti, kteří disponují jen základními kanály, museli do hospody.) Zasloužila se o to Slavia, která se ve strhujícím tempu vyrovnala FC Barceloně, Interu Milán a Borussii Dortmund.
více


28.11.2019 VZPOMÍNKA: Zachránila mne HSTD

Pavel Landa
Časopisu Vodní sporty šéfoval mistr světa některé z více kanoistických disciplín a neměl se rád s kanoistickou redakční radou. Docházelo prý ke strašlivým hádkám, jejichž podstata mi zůstala utajena.
více