12.11.2019 | Svátek má Benedikt


12.11.2019 SPOLEČNOST: Pýcha předchází pád

Zdeněk Holásek
Tak je to tady. Říkal jsem si, s čím přijdou Chvilkaři z Miliónu chlívek pro demagogii, a kluci se vytáhli. Použili k tomu objevně rapera jménem Josef Galen a pustili do světa velekus.
více


12.11.2019 PRÁVO: Líp bude jen pro někoho

Michael Pánek
Nemohu si pomoci, ale vypadá to tak, že hejtmanka Jaroslava Jermanová (ANO) a radní pro dopravu Středočeského kraje František Petrtýl (ANO) ignorují a možná i kryjí podvody na Středočeské správě a údržbě silnic. Indicií pro toto tvrzení existuje celá řada.
více


12.11.2019 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 534

Jan Čech
Výročí, výročí! Já mám také výročí, heč. Je to padesát let, co jsem nastoupil na letišti Praha Ruzyně. Když jsem minulý měsíc vyplňoval dotazník pro společnost Lauda Motion, na otázku, kolik mám let praxe v oboru, jsem napsal po pravdě, že padesát.
více


11.11.2019 PRÁVO: Soud s překvápky

Zdeněk Jemelik 1
Další blok „velké daňové kauzy“ vedené senátem Aleše Novotného u Krajského soudu v Brně proti Shahramu Zadehovi (dále jen SAZ) & spol., který proběhl ve dnech 4.-6. listopadu 2019, měl vnějškově docela pohodový ráz.
více


11.11.2019 DOPIS: Příteli do Kanady po třiceti letech

Tomáš Vodvářka
Dlužím Ti to. Vím, žes mne zval a žes mi nabízel místo. Chtěl jsem tady zůstat a Tys nechápal proč. Pokusím se Ti to vysvětlit, i když nevím, jestli se mi to podaří.
více


12.11.2019 ESEJ: Euthanasie na požádání i bez (2)

paragraf
Graf legálně v Nizozemí evidovaných podle zákona vykonaných případů euthanasie dlouho připomínal parabolu:
více


11.11.2019 ESEJ: Euthanasie na požádání i bez (1)

paragraf
Poslední dobou opět stoupá volání po zavedení tzv. euthanasie, jehož výrazem je další z návrhů zákona, připravovaný dvěma poslanci ANO. Jen během posledních týdnů zveřejnil Neviditelný pes nejméně tři příspěvky na toto thema.
více


11.11.2019 SPOLEČNOST: Úžasných 71 procent

Václav Vlk st.
Upoutala mne informace, že kdosi čemusi dává 71 % preferencí. No, kdyby to bylo 71 % volebních preferencí, to by bylo neuvěřitelné. Ale o volbách to není. Nebojte se, Babiš to má sice pod palcem, ale na takovéhle číslo nedosáhne. Ani náhodou.
více


11.11.2019 VZPOMÍNKA: Mohlo se něco stát?

Zdeněk Roller
Mohlo se to před třiceti lety zvrtnout do krvavé řeže? Když se do té doby ve vzpomínkách vracím, asi mohlo, ale ten režim už by se stejně moc dlouho neudržel. Na podložení tohoto názoru nabízím subjektivní obrázek ze vzpomínek...
více


11.11.2019 FEJETON: Učitelský problém

Petruška Šustrová
Měla jsem ve středu jet do jedné školy na besedu – hádejte o čem! Správně, o sedmnáctém listopadu. Leč ve škole se stávkovalo, byla zavřená, takže jsem mohla zůstat doma.
více


9.11.2019 ÚVAHA: Řešení? Možná les bukový…

Petr Andrle
Počátkem října poskytl Lidovým novinám obsáhlý, velmi kritický rozhovor výtvarník Jiří Sozanský. Na otázku Jany Machalické „Máme svobodu a demokracii, nebo se rýsuje nová totalita?“ umělec odpovídá.
více


9.11.2019 GLOSA: Věčné vyrovnávání s minulostí národa

Zdeněk Holásek
Podle mnohých mudrlantů nejsme vyrovnáni ještě zdaleka se svojí komunistickou minulostí. A podle mnohých nejsou Němci (tedy všechny německy mluvící národové, od Bavorů po Sasy, co do Německa nacpal Bismarck do kupy) dosud srovnáni s nacistickou minulostí, Italové s fašistickou, Španělé s Frankovou...
více


9.11.2019 GLOSA: Pleju, pleju len

Zbyněk Petráček
Slibem nezarmoutíš. I proto se kdekdo zapřísahá, že je třeba změnit životní styl. Rozuměj: pro záchranu planety se musí změnit mnohé.
více


8.11.2019 ŠKOLSTVÍ: O kolik korun stávkující přijdou?

Jan Bartoň
Podle ministra školství byla stávka učitelů debaklem. Podle předsedy školských odborů to byla masová akce. Nikdo se ale zatím nebaví o tom, jak se stávka projeví na platu stávkujících.
více


11.11.2019 ÚVAHA: Zavřeni ve veverčí kleci

Jan Vitek
Když jsem byl mladší, jeden z mých oblíbených filmů byl Matrix, a myslím si, že je to opravdu dobrá metafora pro to, co se dnes děje v naší společnosti.
více


8.11.2019 POLEMIKA: O disidentech – tentokrát pravdivě

Marek Benda
Marek Benda
Reagovat na všechny nesmysly a nenávistné sprostoty na adresu Charty 77, které zněly a zní ve veřejném prostoru, prostě fyzicky nelze. Nicméně internetový deník Neviditelný pes chápu již po desetiletí jako velmi respektuhodné a vyvážené médium, čímž apriori předpokládám, že je třeba si vážit jeho...
více


8.11.2019 SPOLEČNOST: Když je umělec sám sobě lhářem

Jiří Macků
Teď nevím, jestli to chci úvodem na sebe prásknout (těším se na odezvu těch o pár desetiletí později narozených, a tedy dnes chytřejších, morálnějších a charakternějších), nebo jestli se chci chlubit. Bylo mně ani ne deset, když jsem skládal pionýrský slib. Nepřemýšlel jsem v tomhle věku nad tím,...
více


8.11.2019 ÚVAHA: Jaké třicáté výročí vlastně slavíme?

Karel Hvížďala
Média, plakátovací plochy i citylighty jsou plné hesel: Slavíme Samet, česká centra v zahraničí připomenou 30. výročí sametové revoluce, Praha slaví Samet, Samet slaví velký návrat atd.
více


8.11.2019 SPOLEČNOST: Komouše na vás!

Milan Dřevojánek
S komunistickou morálkou mi poprvé bylo dáno se seznámit někdy začátkem sedmdesátých let, když nám soudružka učitelka v předdůchodovém věku, co zamlada hrdě nejspíš nosila modrou košili, vyprávěla o vzorném sovětském chlapci Pavkovi Morozovovi.
více


8.11.2019 SPOLEČNOST: Škola hrou?

Zdeněk Roller
Jestlipak se Komenský obrací v hrobě nad stavem našeho školství? Myslím, že ne. Momentálně bychom se spíše měli zaměřit na stav naší společnosti.
více


7.11.2019 SPOLEČNOST: Stávka za všechny prachy

Markéta Šichtařová 5
taly se mě: Proč máme ve škole na hřišti bambusové kelímky na opakované použití, když se teď s tátou bavíte o tom, že nejsou zdravé? Protože si ve škole myslí, že jsou lepší a ekologičtější, odpověděla jsem jim.
více


7.11.2019 SPOLEČNOST: EET v proměnách času

Tomáš Vodvářka
Občas se stávám tichým pozorovatelem svého okolí. Přináší to mnoho zajímavých postřehů a námětů na přemýšlení. Třeba EET a jeho praktické posouzení.
více


7.11.2019 GLOSA: Rozděl a panuj

Pavel Chrastina
Neuniklo mi, že ČRo Plus právě oznamuje vysílání nového politického seriálu „Rozdělená společnost“. Také jsem si všiml, že i ostatní veřejnoprávní média náhle skloňují ten termín častěji než kdykoli před tím, a to ve všech možných pádech. Přinutilo mě to ke zbystření pozornosti a zamyšlení.
více


6.11.2019 ŠKOLSTVÍ: Zdaleka nejde jen o platy

Zdeněk Lanz
Mnoho učitelů se v posledních hodinách muselo rozhodnout, zda se ke středeční stávce vyhlášené školskými odbory přihlásí nebo ne.
více


7.11.2019 ÚVAHA: Materiál pro Krysaře

Pavel Kopecký
Přišel a takřka bez povšimnutí i prošel další 28. říjen. Svátek, který by si měli Češi a Slováci připomínat jako jedno z nejdůležitějších výročí. Toho dne byl víc než před stoletím konečně prohlášen samostatný stát „národa československého“.
více


7.11.2019 FEJETON: Zostřený měsíc

Ondřej Neff
Za komunistů se listopad označoval za měsíc zostřeného přátelství. Noviny a časopisy se tiskly div ne v azbuce. Na jeho začátku děti měly lampionový průvod a vida, lampionové průvody nezmizely.
více


6.11.2019 PRÁVO: Soud nad soudem

Zdeněk Jemelik 1
Vše souvisí se vším. Někteří pamětníci si možná vzpomenou, že v nedávné minulosti se 7. listopadu honosně slavilo výročí událostí, k jejichž spuštění byl signálem osudový výstřel z křižníku Aurora.
více


6.11.2019 POLEMIKA: Svoboda slova i pro mentálně odlišné

Tomáš Guttmann
Hezkým příkladem pomatenosti je článek Jana Vítka na Psu z 2. listopadu, „Ropa, válka a lži“, v němž autor vyjadřuje své sympatie syrskému prezidentovi. Červenou linií je opakovaná věta „To je lež“, kterou autor používá k označení všeobecně známých faktů.
více


6.11.2019 ÚVAHA: O příští volbě prezidenta

Ivo Rottenberg
Musel jsem si sednout k počítači a svěřit se vám se svým názorem na volbu nástupce prezidenta, který je, mírně řečeno, ostudou této funkce, když nám nabízí své kumpány jako své nástupce.
více


6.11.2019 MÉDIA: Je třeba zabít Kellnera

Patrik Nacher
Co by to bylo za měsíc, kdyby se u nás neodehrál alespoň jeden pořádný hon na čarodějnice.
více


7.11.2019 SPOLEČNOST: Trestám dobře, trestám rád!

Stanislav Ulčák
Asi většina čtenářů slyšela o experimentu Stanleyho Milgrama, který spočívá v tom, že dobrovolníkům v roli učitelů je dána možnost (povinnost) trestat kolegy v roli žáků za chybné nebo žádné odpovědi na banální úlohy.
více


5.11.2019 ŠKOLSTVÍ: Otvíráme dobrovolně dveře čínské propagandě?

Inga Petryčka
čínština
Nebezpečí související s pronikáním vlivu Číny na akademickou půdu, jak jsme viděli v živém přenose v souvislosti s čínskými aktivitami na půdě Univerzity Karlovy, nebudí vášně jen u nás.
více


5.11.2019 PRÁVO: Boj se šmejdím byznysem je permanentní

Patrik Nacher
Šmejdi a různí pseudopodnikavci tu byli, jsou a budou. Jen se šikovně přesouvají z nápadných a již odhalených akcí typu předváděček, kde nabízeli zázračné hrnce, biolampy či masážní stroje za několik desítek tisíc korun, do jiných, více nenápadných, méně finančně náročných a na první pohled hůře...
více


5.11.2019 GLOSA: Štvancem na internetu

Ondřej Neff
V poslední době se mě často někdo ptá, co si myslím o placeném obsahu na internetu. Takže vám to povím i teď, třebaže se mě na to neptáte. Hodně mě ta otázka zajímá a hned přiznám, že mě i hodně zlobí.
více


5.11.2019 PRÁVO: Znalec na grilu

Zdeněk Jemelik 1
Ne, nejde o popis pochoutky pro kanibaly, ale o vyprávění o dalším bloku hlavního líčení ve dnech 29.-31. října 2019 ve „velké daňové kauze“ vedeného senátem Aleše Novotného u Krajského soudu v Brně proti Shahramu Zadehovi (dále jen SAZ) & spol.
více


5.11.2019 PRÁVO: Zákon o euthanasii jde do Sněmovny

Tomáš Vodvářka
Poslance čeká schvalování návrhu zákona o euthanasii. Bylo o ní řečeno mnohé, že snad už nejde napsat nového. Přesto lze získat i nové náhledy
více