24.10.2020 | Svátek má Nina


24.10.2020 ÚVAHA: Krize člověka a světa

Jiří Olšovský
Občasné kalamity, vymírání ryb, vysychající toky, usychající lesy, mýcené pralesy, všedusící agrokombináty nás neustále negativně upozorňují, že krizovost naší situace roste.
více


24.10.2020 MÉDIA: Učme se číst mezi řádky

Ivo Cerman
Zjistíte, zda šlo o islamistu? Snažím se dešifrovat německou zprávu o „útoku nožem v Drážďanech“. Znovu se nám hodí dovednosti z dob normalizace.
více


23.10.2020 POLEMIKA: Neviditelný pes a dezinformace o epidemii

Ondřej Neff
Kolega Vladimír Wagner přišel na to, že server Manipulátoři oprávněně zařadil Neviditelného psa do seznamu webů, které šíří dezinformaci o aktuální pandemii. Dovozuje to z faktu, že na NP vyšly články Ladislava Jakla, Petra Štěpánka, Tomáše Guttmana i Kateřiny Lhotské, vesměs zpochybňující vládní...
více


24.10.2020 SPOLEČNOST: Chceme k normálu, ale bez očkování?

Zbyněk Petráček
Již od jarního začátku epidemie je zřejmá jedna věc, zpočátku vykládaná dokonce jako volba. Chceme-li se zbavit hrozby nákazy, života škrceného uzávěrami, rouškami a stálou nejistotou, jsou jen dvě cesty.
více


24.10.2020 HISTORIE: 100 let od návratu československých legií

Aleš Uhlíř
O československých legiích se na stránkách Neviditelného psa psalo mnohokrát. Můj první příspěvek je 15 let starý (Vzpomínka na československé legie, NP 26, 10. 2005), následoval Odkaz československých legií, NP 24. 3. 2006, z těch posledních např. Legie, ČR a dnešní lži, NP 7. 11. 2014.
více


24.10.2020 SPOLEČNOST: Co jsem dělal o prázdninách

Vilém Pauš
prázdniny
V jedné mé oblíbené knize od Terryho Pratchetta rozpoutá občanskou válku a revoluční pnutí ve feudální společnosti útlý svazek turisty právě se navrátivšího ze svobodného světa do své domoviny.
více


23.10.2020 KORONAVIRUS: Jeden graf z ČT

Pavel Bárta
Stále se nedaří zastavit nárůst nakažených. Právě byla vydána spousta nových opatření. Některá rozumná, jiná jsou obtížně vymahatelným rozumným doporučením, některá zřejmě aby to hospodským nebylo líto.
více


21.10.2020 DOKUMENT: Prohlášení HON k nedělní pražské demonstraci

Ivan Sochor
demonstrace
Děkujeme všem občanům, kteří našli odvahu a přišli na naší demonstraci v neděli 18.10.2020 na Staroměstské náměstí vyjádřit svůj nesouhlas s vládními opatřeními. V našich akcích na podporu lidských práv budeme i nadále pokračovat. Termín další akce oznámíme příští týden na sociálních sítích.
více


22.10.2020 PRÁVO: V úplatcích ve fotbale se žalobci vyznají...

Václav Vlk jr
Vyvrcholila kauza CASA a Vlasty Parkanové. Sice jen na soudu prvního stupně, ale dost ultimativně. Řeč pana státního zástupce byla dlouhá.
více


22.10.2020 POLEMIKA: Šíří Neviditelný pes dezinformace o epidemii?

Vladimír Wagner
Nevyužití zkušeností a znalostí získaných při první vlně epidemie v Česku a v ostatních zemích bylo u nás do velké míry způsobeno intenzivním šířením různých bludů a konspirativních teorií na síti.
více


22.10.2020 SPOLEČNOST: Proč máme špatné vlády

Jan Svoboda
Ne, nebudu se zabývat kritikou současné vlády pro její chaotická opatření. Nejsem lékař, a nebudu tudíž psát o záležitostech, jimž dostatečně nerozumím. Chci ale psát o něčem, co úzce souvisí.
více


22.10.2020 SPOLEČNOST: Chraňme svou svobodu!

Zdeněk Roller
Život a zdraví nebo svoboda? Takhle mnoho lidí staví otázku dodržování či nedodržování nepopulárních „protikovidových“ opatření. Pletu se, nebo tu ve skutečnosti žádné takové dilema není?
více


23.10.2020 MÉDIA: Veřejnoprávní ČT na úrovni Blesku!

Jan Bartoň
Pořad 168 hodin veřejnoprávní ČT byl avizován jeho hlavní tváří Norou Fridrichovou jako díl, v němž se prozradí, kde udělala vláda chybu při druhé vlně covidu. Nakonec je „hitem“ pořadu hláška Jany Maláčové o Babišovi.
více


22.10.2020 ÚVAHA: Bez roušky jako bos

Zbyněk Petráček
Znáte Libici nad Cidlinou? Ze školy každý ví, že tam do svého vyvraždění v září 995 sídlili Slavníkovci. Dnes tam stojí základy jejich kostelů a pomník.
více


20.10.2020 POLEMIKA: Klaus měl vždycky pravdu, jenže teď ji nemá

koronavirus
Třicet let jsem se v nejrůznějších diskusích neúnavně bila za Václava Klause a vysloužila si za to mnoho nevybíravých nadávek od těch, kdo ho nesnášejí. Prý jenom „papouškuju“ po něm, protože jsem jeho hloupá fanynka.
více


21.10.2020 PRÁVO: Za pár housek dva roky natvrdo

Aleš Uhlíř
V tomto roce už je u nás podruhé vyhlášen nouzový stav. Ten lze v českém právním řádu vyhlásit na základě ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky.
více


22.10.2020 SPOLEČNOST: Nebojme se koronaviru ani vlády

Luboš Zálom1
Strach má obrovskou sílu. Dokáže v lidech naprosto udusit vůli racionálně uvažovat. A pokud nemáme vůli přemýšlet, zbývají už jen emoce.
více


21.10.2020 SPOLEČNOST: Advokáti v časech viru 2.0

Daniela Kovářová
Advokáti jsou ti černí vzadu a lidé do nejhorších časů. Když je vám nejhůř, dopustíte se trestného činu, ujede vám ruka či pusa, zlý stát na vás zaklekne, exmanželka nepravdivě obviní nebo se domluví tři falešní svědkové a přátelé přestanou zdravit, jedna profese vás neopustí nikdy. Advokáti.
více


21.10.2020 ÚVAHA: Dlouhá řada kandidátů smrti

Antonín Staněk
Antonín Staněk
Za čtvrtek 15. října jsme dosáhli 9721 nakažených za jediný den. Znamená to statisticky 388 nově hospitalizovaných (4 %). Z nich zhruba 97 skončí na JIP a 60-70 následně zemře. Žádný z nich to zatím neví.
více


21.10.2020 KORONAVIRUS: Proč jsme druzí na světě?

Jan Bartoň
Česká televize uváděla v neděli 18.10. ve svých zpravodajských relacích na ČT24, že jsme podle listu The New York Times druzí na světě v počtu pozitivních výsledků testu na covid. Před námi je Andora, za námi Belgie a Holandsko.
více


20.10.2020 SPOLEČNOST: Koronavirus v přímém přenosu

Zdeněk Lanz
Je samozřejmé, že všechna současná restriktivní opatření poškozují ekonomiku. Ale je někdo v současné době schopen zodpovědně říct, zda jde opravdu „jen“ o nakažlivější chřipku, která si vyžádá, ostatně jako i v předešlých letech, životy velmi starých a v drtivé většině ještě k tomu vážně nemocných...
více


20.10.2020 SPOLEČNOST: Práva bez hranic

Stanislav Ulčák
V přílivu informací a novinek každou chvíli narazím na nějakou podivnost, která se tváří jako že nic – normálka, ale není to nic a není to normálka! A mně to pak nedá, abych se k tomu nevrátil a nepodíval se na stejnou věc z dalšího úhlu. Někdy jsou ty podivnosti k smíchu, jindy k pláči a někdy ke...
více


20.10.2020 ÚVAHA: Lidé, nebojte se

Miroslav Krejčí
koronavirus
Strach a panika jsou ze své podstaty iracionální a problémy neřeší. Covid zvládneme, ale jen tehdy, vezmeme-li rozum do hrsti a budeme-li respektovat biologickou realitu. Minulý týden zveřejněná čísla parametrů epidemie nabírají grády a potvrzují tak varování odborníků. A to ještě není konec.
více


20.10.2020 FEJETON: Kdo může za počasí

Ondřej Neff
Mám kamaráda vinaře. Oblast Velké Pavlovice, rád k němu jezdím. Je u něho dobře a zdaleka ne jenom kvůli jeho sklepu. Tihle Moravané mají v sobě nějaké sluníčko, které svítí a hřeje zároveň.
více


23.10.2020 KNIHA: Lidstvo na úzké římse

Michal Kašpárek
Jedna blbá chyba může náš druh připravit o celou potenciálně mezigalaktickou budoucnost. Jak tomu zabránit, zkoumá v knize The Precipice Toby Ord.
více


20.10.2020 ESEJ: O genderu, rase a identitě (2)

Douglas Murray
Douglas Murray
Dost dlouho to trvalo, než se podařilo přesně vymezit natažené drátky výbušnin, konečně je už dobře známe. V první řadě jde o všechno, co nějak souvisí s homosexualitou. V druhé polovině dvacátého století se odehrál zápas o zrovnoprávnění gayů a strašlivou historickou křivdu se s velkým úspěchem...
více


19.10.2020 ESEJ: O genderu, rase a identitě (1)

Douglas Murray
Douglas Murray
Nacházíme se v době davového šílenství. Abnormální projevy na veřejnosti i v soukromí jsou stále častější, lidé se chovají iracionálně, jakoby v horečce, reagují stádně, nebo jako by si potřebovali nepřetržitě vulgárně ulevovat.
více


19.10.2020 SPOLEČNOST: Čísla varující i povzbuzující

Ondřej Neff
Čísla se na nás valí s protivnou naléhavostí. Do jisté míry se opakuje situace z jara, ovšem opravdu jen do jisté míry. Je zde několik podstatných rozdílů. Čísla jsou vyšší, to je asi ten nejdůležitější.
více


19.10.2020 SPOLEČNOST: Nezahrávejme si s výrazem „osobní lockdown“

Ladislav Jakl 1
Několik českých vědců různých oborů kolem rektora ČVUT Vojtěcha Petráčka a ředitelky SÚJB Dany Drábové vydalo v uplynulém týdnu výzvu veřejnosti k „osobnímu lockdownu“, tedy k individuální karanténě každého z nás.
více


19.10.2020 MÉDIA: LGBT aktivismus v dramaturgické tvorbě ČT

Robert Troška
Před nedávnem vydala americká filmová akademie „manuál“ stanovující podmínky pro udílení amerických Oskarů. S úžasem jsme se dočetli, jaké procentuální zastoupení menšin, žen, příslušníků LGBT komunity a dalších minorit musí tvořit natáčecí štáb, herci ve vedlejších rolích nebo hlavní postavy.
více


19.10.2020 GLOSA: Prymulovi nepozorní posluchači

Petr Štěpánek
Je zajímavé, jak málo a nepozorně Prymulu poslouchají i mnozí z těch, kteří jej nejvíce vyznávají.
více


17.10.2020 ÚVAHA: Naživu, ale v izolaci

Ivo Fencl
Jakákoli generalizující rada bezdomovci disponuje v tomto případě pěknou drzostí, i zaměřme se radši na ubytovaný zbytek populace.
více


19.10.2020 FEJETON: Dělicí linie?

Petruška Šustrová
Možná jste si taky všimli reklamy „Znalci platí palci“: vybízí k placení mobilem, při němž se identita prokazuje otiskem palce. Podobnou věc zavádějí teď s odvoláním na evropské předpisy různé banky. Má to jeden (malý) háček: k takové manipulaci potřebujete chytrý telefon. Staromilci, kteří se drží...
více


17.10.2020 MROŽOVINY: Jedno české potýkání s komunismem (5)

František Novotný
Události, které později zahraniční novináři nazvali Pražské jaro, měly dvě předehry. Tou první byl IV. sjezd spisovatelů v červnu 1967, tou druhou 31. října téhož roku demonstrace studentů ze strahovských kolejí.
více


16.10.2020 ÚVAHA: Neandrtálec

Karpenková-chalupa
Někdy uvažuji o tom, co bylo na úsvitu lidských dějin dříve – patriarchát, nebo matriarchát?
více


16.10.2020 GLOSA: Všichni jsme chybující

Lubomír Stejskal
Neexistuje žádný Peroutkův článek „Hitler je gentleman“. Peroutka není ani autorem věty o zpívání s anděly a vytí s vlky. A knihu Principle of Incompetence byste také marně hledali.
více