18.10.2017 | Svátek má Lukáš


18.10.2017 HISTORIE: Znamenití lékaři v českých zemích (4)

Petr Andrle
Většina z nás zná dům č. 7 v pražské Palackého ulici. Bydlely zde rodiny Františka Palackého (1798-1876) a jeho zetě Františka Ladislava Riegera (1818-1903). Dodnes se tomuto objektu říká Mac Nevenův palác.
více


17.10.2017 JAPONSKO: Za dítkem studené války

Ondřej Neff
Přes dvacet let sleduji vývoj digitální fotografické techniky. Je to pohled z toho vzdálenějšího, tedy z uživatelského břehu.
více


12.10.2017 FEJETON: Věda a víra

Ondřej Neff
Americký fyzik Rainer Weiss, čerstvý laureát Nobelovy ceny, je znepokojený mírou nedůvěry vůči vědecké racionalitě. Znepokojení vyjádřil v rozhovoru pro agenturu Reuters a k němu se připojil i další nobelista Barry Barish.
více


12.10.2017 HISTORIE: Zápas mezi vědou a náboženstvím

Aleš Uhlíř
Svět antického Středomoří oplýval množstvím božstev a nejrůznějších kultů, avšak toto nikterak podstatně neovlivňovalo tehdejší oblast rodící se vědy. Řekové byli výbornými pozorovateli, navázali na vědění svých předchůdců a vytvořili základy vědeckého poznání.
více


11.10.2017 HISTORIE: Znamenití lékaři v českých zemích (3)

Petr Andrle
Někdy se na ně zapomíná a někdy na ně zapomínat nelze, protože již zapomenuti a nejsou ani vzpomínáni. A přitom naše země má ve své historii mnoho osobností, patřících mezi znamenité představitele vědy lékařské. Zkusíme některé z nich připomenout, byť trochu na přeskáčku.
více


4.10.2017 HISTORIE: Znamenití lékaři v českých zemích (2)

Petr Andrle
Někdy se na ně zapomíná a někdy na ně zapomínat nelze, protože již zapomenuti a nejsou ani vzpomínáni. A přitom naše země má ve své historii mnoho osobností, patřících mezi znamenité představitele vědy lékařské. Zkusíme některé z nich připomenout, byť trochu na přeskáčku.
více


2.10.2017 ASTRONOMIE: Říjnové koule velké i malé

Jan Veselý
Plynné, kamenné i hliníkové (skoro)koule nás budou provázet topocentrickým pohledem na vesmír v říjnu 2017. Planety tak trochu vyklízejí pozice, o to větší roli hrají v říjnu družice. Především ty umělé.
více


27.9.2017 HISTORIE: Znamenití lékaři v českých zemích (1)

Petr Andrle
Někdy se na ně zapomíná a někdy na ně zapomínat nelze, protože jsou již zapomenuti a nejsou ani vzpomínáni. A přitom naše země má ve své historii mnoho osobností, patřících mezi znamenité představitele vědy lékařské. Zkusím některé z nich připomenout, byť trochu na přeskáčku.
více


27.9.2017 ŠUMAVA: Fokusace divočiny se tentokrát nepovedla

Zdeněk Opatrný
Fokusace. Pojem většinou označující co nejpřesnější zaostření pozorovaného či snímaného objektu.
více


19.9.2017 EKOLOGIE: Máme se bát mikroplastů v pitné vodě?

Petr Havel
Všudypřítomné igelitové pytlíky na cokoli vyskytující se kdekoli, stejně tak jako časté záběry na moře a oceány, v nichž značná část výrobků z plastů končí, dávají tušit, že kontaminace životního prostředí takovými produkty je značná. Plasty jsou všude kolem nás.
více


18.9.2017 TECHNOLOGIE: Apple do další dekády

Ondřej Neff
V úterý uvedla firma Apple na světový trh tři nové modely svého mobilního telefonu iPhone. Na svět přišly dva přístroje označené 8 a 8 Plus a pak iPhone X, přičemž „iksko“ je římská číslice deset.
více


15.9.2017 VĚDA: Krisprování a Fukušima

Zdeněk Opatrný
Říjen 1990. Účastníkům mezinárodní vědecké konference v Kyjevě je pro volný půlden nabídnuto několik variant kulturně-vzdělávacích programů. Projížďka po Dněpru, návštěva Kyjevsko-pečerské lavry a …exkurse do Zóny. Tedy pro veřejnost jinak uzavřeného území na řece Pripjať. Do Černobylu.
více


2.9.2017 VĚDA: Ohrožuje globalizace biosféru?

Vratislav Hlubuček1
Globalizace je prostě fakt, který nám nezbývá než vzít na vědomí. Vzdálenosti se zkrátily a cestovat na druhý konec světa nebo na dříve odlehlá místa není problém.
více


31.8.2017 ASTRONOMIE: VRSP a poslední superčtvrt

Jan Veselý
Tento výhled na zářijové dění na obloze bude tak trochu jako Rádio Jerevan, neboť málo co bude takové, jak se na první pohled zdá.
více


29.8.2017 VĚDA: Lidská stopa

Vladimír Karpenko
Spolu s objevy přináší věda i nové termíny. Některé jsou záhy hojně frekventované, třeba mikrobiom – i laická veřejnost tuší, že je to něco, co máme například v břiše a na kůži. Jiná slova, ač také nová, žijí i nadále v ústraní.
více


22.8.2017 VĚDA: Jak se bránit poléhání obilí

Zdeněk Opatrný
Žně v hospodářství Krejzlových, někdy v roce 1915 (obr. 1). Nejsem autorem toho obrázku. Zkopíroval jsem si jej z alba dokumentujícího život v malé obci Čánka, kousek od Opočna.
více


19.8.2017 VESMÍR: Smrdutý obr

Jan Veselý
„Když je Jupiter z plynů, musí to tam pořádně smrdět.“ Citát pochází z televizního pořadu, který se v našem planetáriu natáčel zhruba před rokem. A dětští herci v roli moderátorů si interpretaci té věty, včetně patřičných gest, užívali...
více


11.8.2017 MIGRACE: Invazní druhy

Jaroslav Šesták
Vědci odhadují, že počet nepůvodních invazních druhů se v Evropě za posledních 40 let zvýšil o více než tři čtvrtiny. Roční újma, kterou způsobuje jejich invaze na území Evropské unie, dosahuje až 12 miliard eur.
více


10.8.2017 VÝSTAVA: Zlatorudná krajina v Suché Rudné

Aleš Uhlíř
V centrální části Jeseníků, mezi městečkem Andělská Hora a lázněmi Karlova Studánka, leží obec Suchá Rudná, dnes místní část obce Světlá Hora. Cestou přes Suchou Rudnou si nelze nevšimnout nápadného památníku připomínajícího první let družice do vesmíru.
více


8.8.2017 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 426

Jan Čech
Několikrát jsem psal o svém vztahu k Německu, jmenovitě k NDR. Tedy k tomu, kde vláda dělníků a rolníků (a STASI) vzala pevně otěže do rukou a vedla zemi k rozkvětu.
více


8.8.2017 EKOLOGIE: Co lze očekávat v NP Šumava...

Radomír Mrkva1
Uplynuly již téměř dva měsíce od doby, co vstoupila v platnost novela zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, a nezdá se, že by si mnozí účastníci dávných sporů o Šumavu, včetně ředitele Hubeného, zcela uvědomili, co se nyní zásadně změnilo a kudy se Šumava musí ubírat.
více


3.8.2017 FEJETON: Sekyrkový spor

Ondřej Neff
Do sbírky senzačních objevů mi přibyla perla. Podle toho, co čtu v novinách, vědci zjistili, že psi mají přítulnost k lidem zapsanou v genech!
více


1.8.2017 VĚDA: Svět modrých chryzantém...

Zdeněk Opatrný
Chryzantémy. Květiny s dávnou poetikou nejen pro historii zemí svého vzniku. Málokterého z nás dříve narozených – a doufám, že stále i těch narozených nedávno – snad minula během školní docházky informace o díle Karla Čapka.
více


31.7.2017 ASTRONOMIE: Totalita v USA

Jan Veselý
Během následujícího měsíce nastanou tři zatmění a jeden stoprocentně přírodní ohňostroj. Přidejme ještě planety a máme jasno v tom, že bude proč se dívat na oblohu.
více


27.7.2017 VĚDA: Poučení z malárie

Bjorn Lomborg
Je to příběh o tom, jaké úspěchy má boj proti malárii, nemoci, která měla druhdy ohniska po celé zemi a která dnes zůstává metlou už jen pro rozvojové země. V posledních patnácti letech bylo zachráněno víc než šest milionů životů.
více


20.7.2017 VĚDA: Talentová akademie 2017

Marek Janáč
HiLASE 1
AVOJA, Bivoj, Lucifer nebo Krakatit, tak se jmenují unikátní laserové systémy, které ve světě v tuto chvíli nemají konkurenci. Jde o zařízení s nevídanými parametry, s jejichž pomocí můžeme provádět v laboratořích výjimečné experimenty, a posouvat tak laserovou vědu kupředu.
více


14.7.2017 VĚDA: Jak se zvířata umí sama léčit

Jaroslav Petr
Nemocná zvířata se léčí sama tím, co jim nabízí příroda. Někdy dokonce použijí v boji s chorobami či parazity to, co do životního prostředí odhodil člověk. „Zvířecí doktoři“ slouží jako inspirace pro lidové léčitelství i pro moderní farmacii.
více


12.7.2017 EKOLOGIE: Šumava vysychá

Tomáš Jirsa
Šumava vysychá. Zvyšuje se průměrná teplota, hrozí požáry, mizí zdroje vody a přirozená vlhkost. Krajina postupně vysychá, přehřívá se, nevyskytují se tolik mlhy, netvoří se rosa, ubývá drobných odpoledních srážek.
více


10.7.2017 VĚDA: Projekty, posudky a peníze

Jaroslav Šesták
V jedné z výročních zpráv se Grantová agentura České republiky (GAČR) chlubí vydobytou objektivitou, když bylo dosaženo stoprocentní pokrytí posuzování grantů zahraničními posuzovateli, a to pro celkový několika-tisícový počet posudků.
více


8.7.2017 MÉDIA: Otloukánek chemie

Vratislav Hlubuček1
Žádný jiný obor nemusel strpět tolik ústrků a napadání v médiích, jako chemie. A přitom chemie byla svého času podobně oslavována jako dnes elektronika či biotechnologie. Proč se to stalo a zaslouží si to chemie vůbec?
více


5.7.2017 CHTIP: Tvoje tchýně je hnusná

Chechtavý tygr
Majitel psa napsal majiteli hotelu: „Vážený pane, rád bych se ve Vašem hotelu ubytoval se svým psem. Je slušně vychovaný, neštěká a nepřidělá obsluze žádnou práci.“
více


5.7.2017 VĚDA: Krok k nesmrtelnosti

Tomáš Guttmann
Metoda CRISPR-Cas9 přiblížila sny alchymistů o elixíru života na dosah – umožní editovat náš genom a tím i naši budoucnost
více


3.7.2017 OSOBNOST: Mauric Remeš

Aleš Uhlíř
V tomto roce uplyne 150 let od narození Maurice Remeše. Dnes jej zná málokdo, avšak v době 1. republiky byl Mauric Remeš významnou osobností ve společenském i vědeckém životě. J
více


3.7.2017 ASTRONOMIE: Bejvalky v opozici

Jan Veselý
Na světlé letní obloze se vyjímají planety a Měsíc, jejichž vzájemná setkání se v červenci dvakrát zopakují. Oněmi bejvalkami jsou pak tělesa, jež mezi planety patřívala, ale...
více


1.7.2017 VĚDA: Muž, který kácel stromy

Jaroslav Petr
Jekot motorové pily zmlkl a mohutný kmen se za praskotu lámaných větví řítí k zemi. Rostl dlouhá staletí, vzdoroval suchu i vodním přívalům, vichrům i škůdcům, aby se v jediném okamžiku proměnil v kus dřeva, v kubíky vysoce ceněné suroviny.
více


30.6.2017 EKOLOGIE: Nedivme se, že je sucho

Jan Pokorný
forrest les
Historické civilizace vyschly, archeologové je nacházejí pod nánosy písku. Nejstarší velká civilizace byla v Mezopotámii na území dnešní Sýrie mezi řekami Eufrat a Tigris.
více