21.7.2017 | Svátek má Vítězslav


20.7.2017 VĚDA: Talentová akademie 2017

Marek Janáč
HiLASE 1
AVOJA, Bivoj, Lucifer nebo Krakatit, tak se jmenují unikátní laserové systémy, které ve světě v tuto chvíli nemají konkurenci. Jde o zařízení s nevídanými parametry, s jejichž pomocí můžeme provádět v laboratořích výjimečné experimenty, a posouvat tak laserovou vědu kupředu.
více


14.7.2017 VĚDA: Jak se zvířata umí sama léčit

Jaroslav Petr
Nemocná zvířata se léčí sama tím, co jim nabízí příroda. Někdy dokonce použijí v boji s chorobami či parazity to, co do životního prostředí odhodil člověk. „Zvířecí doktoři“ slouží jako inspirace pro lidové léčitelství i pro moderní farmacii.
více


12.7.2017 EKOLOGIE: Šumava vysychá

Tomáš Jirsa
Šumava vysychá. Zvyšuje se průměrná teplota, hrozí požáry, mizí zdroje vody a přirozená vlhkost. Krajina postupně vysychá, přehřívá se, nevyskytují se tolik mlhy, netvoří se rosa, ubývá drobných odpoledních srážek.
více


10.7.2017 VĚDA: Projekty, posudky a peníze

Jaroslav Šesták
V jedné z výročních zpráv se Grantová agentura České republiky (GAČR) chlubí vydobytou objektivitou, když bylo dosaženo stoprocentní pokrytí posuzování grantů zahraničními posuzovateli, a to pro celkový několika-tisícový počet posudků.
více


8.7.2017 MÉDIA: Otloukánek chemie

Vratislav Hlubuček1
Žádný jiný obor nemusel strpět tolik ústrků a napadání v médiích, jako chemie. A přitom chemie byla svého času podobně oslavována jako dnes elektronika či biotechnologie. Proč se to stalo a zaslouží si to chemie vůbec?
více


5.7.2017 CHTIP: Tvoje tchýně je hnusná

Chechtavý tygr
Majitel psa napsal majiteli hotelu: „Vážený pane, rád bych se ve Vašem hotelu ubytoval se svým psem. Je slušně vychovaný, neštěká a nepřidělá obsluze žádnou práci.“
více


5.7.2017 VĚDA: Krok k nesmrtelnosti

Tomáš Guttmann
Metoda CRISPR-Cas9 přiblížila sny alchymistů o elixíru života na dosah – umožní editovat náš genom a tím i naši budoucnost
více


3.7.2017 OSOBNOST: Mauric Remeš

Aleš Uhlíř
V tomto roce uplyne 150 let od narození Maurice Remeše. Dnes jej zná málokdo, avšak v době 1. republiky byl Mauric Remeš významnou osobností ve společenském i vědeckém životě. J
více


3.7.2017 ASTRONOMIE: Bejvalky v opozici

Jan Veselý
Na světlé letní obloze se vyjímají planety a Měsíc, jejichž vzájemná setkání se v červenci dvakrát zopakují. Oněmi bejvalkami jsou pak tělesa, jež mezi planety patřívala, ale...
více


1.7.2017 VĚDA: Muž, který kácel stromy

Jaroslav Petr
Jekot motorové pily zmlkl a mohutný kmen se za praskotu lámaných větví řítí k zemi. Rostl dlouhá staletí, vzdoroval suchu i vodním přívalům, vichrům i škůdcům, aby se v jediném okamžiku proměnil v kus dřeva, v kubíky vysoce ceněné suroviny.
více


30.6.2017 EKOLOGIE: Nedivme se, že je sucho

Jan Pokorný
forrest les
Historické civilizace vyschly, archeologové je nacházejí pod nánosy písku. Nejstarší velká civilizace byla v Mezopotámii na území dnešní Sýrie mezi řekami Eufrat a Tigris.
více


28.6.2017 VĚDA: Ufománie

Karel Pacner
„Před pěti hodinami se nad Skalnatými horami, v oblasti Great Rockie Range, ztratilo dopravní letadlo C-46 námořní pěchoty. Vyhlašujeme po něm pátrání!“
více


24.6.2017 OSTRAVA: Moře pod městem

Aleš Uhlíř
V tomto roce tomu je 750 let od první písemné zmínky o Ostravě. Stará historie Ostravy byla na stránkách Neviditelného psa zmíněna 2. 2. 2017 v článku Nejstarší dějiny Ostravy, která letos slaví 750 let. 23. 2. 2017 se v článku Utajená událost z dějin Ostravy psalo o pobytu budoucího francouzského...
více


23.6.2017 ASTRONOMIE: Exo a extrémy

Jan Veselý
Astronomům se přihodilo něco zvláštního. Bez ohledu na to, jaký vezmou dalekohled, vždycky se jim podaří totéž – objeví nějakou cizí planetu. Není dne, v němž by se nevynořila zpráva o pozorování nové exoplanety, nebo rovnou celé planetární soustavy.
více


10.6.2017 VĚDA: Hon na oranžovou petúnii

Jaroslav Petr
Kdyby psal Karel Čapek Povídky z jedné kapsy dnes, možná by jeden z jeho příběhů nepojednával o modré chryzantémě, ale nesl by název Oranžová petúnie. Vyprávěl by o květině, která se ze dne na den stala pronásledovaným vetřelcem, přestože si předtím po dlouhé roky získávala srdce milovníků flóry.
více


9.6.2017 VĚDA: GM tomato? Wanted!

Zdeněk Opatrný
Už zase. Potkal mne předvčírem v autobusu můj dávný spolužák, přítel, jinak uznávaný biofyzik, stále ještě přednášející na 1. LF UK. Skeptik, jemuž téma biotechnologií rozhodně není cizí. „Tak jsem zase viděl v krámě ta vaše geneticky modifikovaná rajčata. Taková plastiková, podlouhlá, snad z...
více


2.6.2017 VĚDA: SYSIFOS v Radhošti

Zdeněk Opatrný
Valašské pohádky a pověsti patřily k zlatému fondu mé dětské četby. Nejvíc si z nich pamatuji různé báje o velebném Radhošti, jeho slujích, ponorných řekách, pokladech.
více


1.6.2017 ASTRONOMIE: Oběti letních červánků

Jan Veselý
Večer je na obloze Jupiter, po celou noc Saturn a ráno na východě Venuše. Celonoční červánky ale většině nebeských objektů uberou na slávě. Na tmu budeme (marně) čekat až do rána.
více


25.5.2017 KOSMONAUTIKA: "Plánovité omlazování" ruských kosmonautů

Karel Pacner
Ve Hvězdném Městečku u Moskvy, kde se trénují muži a ženy ke kosmickým letům, vypukla menší vzpoura.
více


19.5.2017 ÚVAHA: Když je politik psychopat

Miroslav Haňka
volební urna volby
Nejsem neuropatolog a odborník v této oblasti jako třeba MUDr. Koukolík, jeden z nejvýznamnějších popularizátorů svého oboru a vědy všeobecně, člověk, který mě svými přístupy k vidění světa vždy inspiroval.
více


11.5.2017 ÚVAHA: Když je politik narcis

Miroslav Haňka
crowd
Jen málokterý politik o sobě veřejně přiznává, že je narcista. Jsou však výjimky, někteří třeba i prezidenti to o sobě veřejně tvrdí právě proto, že jsou asi narcisti, řekl bych, markantní, narcisti větší než všichni ostatní.
více


8.5.2017 KOSMONAUTIKA: Nejdřív se vrátíme na Měsíc...

Karel Pacner
Prezident Donald Trump chce obnovit slávu Spojených států i při výzkumu vesmíru. Počítá s návratem astronautů na Měsíc a s urychleným vysláním expedice na Mars. Takže i ve vesmíru chce pokračovat v prosazování svého hesla „America first!“ (Amerika na prvním místě).
více


3.5.2017 ASTRONOMIE: Proč není vesmír plný dokonalých slunečních soustav

Petr Kubala
První objevené exoplanety byly horkými jupitery, ale data z Keplera ukázala, že nejčastějším typem planet minimálně ve vnitřních částech planetárních soustav jsou super země.
více


2.5.2017 ASTRONOMIE: Saturnův slunovrat

Jan Veselý
Na Saturnu a okolo něj se dějí mimořádné věci. I pohled na oblohu ze Země slibuje v květnu několik zajímavých událostí.
více


1.5.2017 ASTRONOMIE: Jména stálic

Jan Veselý
Alnair, Azelfafage, Bellatrix, Betelgeuse, Cervantes, Hadar, Libertas, Peacock, Sarin, Yildun, Zubeneschamali. Co mají tato pozoruhodná, záhadná a cizokrajná slova společného? Ano, jsou to jména hvězd. Úředně potvrzená jména!
více


26.4.2017 VĚDA: K základním argumentům o nakládání s lesy NP Šumava

Vladimír Krečmer, František Šach, Vladimír Švihla
forrest
Již skoro čtvrt století trvá a od roku 2003 se vyhrocuje kauza Národní park Šumava (NPŠ) jako setrvale neřešitelný rozpor v samé podstatě problému, jímž je nakládání s lesy národního parku v kulturní krajině při jejich transformaci v ekosystémy přírodě bližší.
více


24.4.2017 VĚDA: Nejezte moučné červy, mohou obsahovat GMO!

Zdeněk Opatrný
Amerika zvolila a předvolební sliby nové administrativy se porůznu naplňují. V mnohém se však její orientace zatím nezmění.
více


21.4.2017 GLOSA: Rovnice s nulou

Miroslav Polák
Na serveru Seznam jsem (16. 4. 2017) zaznamenal video s otázkou: Jste chytřejší než české děti? Otázka z češtiny byla srozumitelná a většině dotazovaných se bez problémů podařilo určit, že se jedná o větu stupňovací.
více


19.4.2017 VESMÍR: Cirkumbinární planety

Petr Kubala
Zejména kosmický dalekohled Kepler objevil několik tzv. cirkumbinárních planet, které se často označují jako Tatooine podle planety z Hvězdných válek.
více


15.4.2017 VĚDA: Kulaté výročí objevu pohřebiště

Aleš Uhlíř
Kdo zná Krnov, ten ví, že bezprostředně v jeho sousedství je kopec se dvěma vrcholy. Při cestě do Krnova od východu nebo od severu je zdaleka vidět. Jmenuje se Cvilín. Vyšší vrchol – Přední cvilínský kopec (441 m n. m.) se nachází něco málo přes jeden kilometr jihovýchodně od středu Krnova.
více


13.4.2017 FEJETON: Stroj času

Ondřej Neff
Pokud jde o dopředný směr, pořád platí postřeh Nielse Bohra, že předvídání je obtížné, zvláště pak jde-li o budoucnost. Zpětný pohled je stále přesnější a plastičtější, až máme pocit zpřítomnění. Dvě takové exkurze mě oslovily minulý týden, slovní i vizuální.
více


12.4.2017 VĚDA: Červený knoflík

Vladimír Karpenko
Bylo nebylo. To druhé je správně. Přesto se to, co nebylo, nejednou těší mimořádné životnosti. Třeba legenda o pražském rabínu Löwovi, jenž měl zhotovit z hlíny golema, bytost, která poslouchala jeho příkazy a prováděla je.
více


11.4.2017 VĚDA: Proč se mladí muslimové radikalizují

Alex Jost
Islamic Jihad
Krátce před prezidentskými volbami zveřejnili ve Francii dva sociologové z Centre national de la recherche scientifique (CNRS) předběžné výsledky studie, která se ptala skoro 7000 mladých Francouzů na jejich názor ve vztahu k poměrům mezi náboženstvím a společností.
více


8.4.2017 VĚDA: „Schengen“ živočichů a rostlin

Petr Havel
Bakterie Xylella fastidiosa, která aktuálně děsí pěstitele okrasných i hospodářských rostlin na území naší země, není a do budoucnosti jistě nebude jediným organismem, který může způsobit v Česku nemalé, zdaleka nejen ekonomické škody.
více


6.4.2017 FEJETON: Cesta do mozku

Ondřej Neff
Riskuju vaše podezření, že mi dochází nit, ale k Elonu Muskovi se musím vrátit, třebaže jsem o něm psal před týdnem. Jsou ale chvíle v životě lidském, kdy nelze odolat, a v životě spisovatele sci-fi takový okamžik nastává, když se naskytne příležitost ke zvolání „tohle já říkám pořád“!
více


6.4.2017 EKOLOGIE: Čeho se, proboha, bojí?

wood forrest lesy
V NP vyšel 31. března 2017 článek Stromy mluví za vše Jakuba Málka, čerstvého lesnického bakaláře z ČZU v Praze.
více