20.8.2017 | Svátek má Bernard


19.8.2017 VESMÍR: Smrdutý obr

Jan Veselý
„Když je Jupiter z plynů, musí to tam pořádně smrdět.“ Citát pochází z televizního pořadu, který se v našem planetáriu natáčel zhruba před rokem. A dětští herci v roli moderátorů si interpretaci té věty, včetně patřičných gest, užívali...
více


11.8.2017 MIGRACE: Invazní druhy

Jaroslav Šesták
Vědci odhadují, že počet nepůvodních invazních druhů se v Evropě za posledních 40 let zvýšil o více než tři čtvrtiny. Roční újma, kterou způsobuje jejich invaze na území Evropské unie, dosahuje až 12 miliard eur.
více


10.8.2017 VÝSTAVA: Zlatorudná krajina v Suché Rudné

Aleš Uhlíř
V centrální části Jeseníků, mezi městečkem Andělská Hora a lázněmi Karlova Studánka, leží obec Suchá Rudná, dnes místní část obce Světlá Hora. Cestou přes Suchou Rudnou si nelze nevšimnout nápadného památníku připomínajícího první let družice do vesmíru.
více


8.8.2017 EKOLOGIE: Co lze očekávat v NP Šumava...

Radomír Mrkva1
Uplynuly již téměř dva měsíce od doby, co vstoupila v platnost novela zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, a nezdá se, že by si mnozí účastníci dávných sporů o Šumavu, včetně ředitele Hubeného, zcela uvědomili, co se nyní zásadně změnilo a kudy se Šumava musí ubírat.
více


8.8.2017 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 426

Jan Čech
Několikrát jsem psal o svém vztahu k Německu, jmenovitě k NDR. Tedy k tomu, kde vláda dělníků a rolníků (a STASI) vzala pevně otěže do rukou a vedla zemi k rozkvětu.
více


3.8.2017 FEJETON: Sekyrkový spor

Ondřej Neff
Do sbírky senzačních objevů mi přibyla perla. Podle toho, co čtu v novinách, vědci zjistili, že psi mají přítulnost k lidem zapsanou v genech!
více


1.8.2017 VĚDA: Svět modrých chryzantém...

Zdeněk Opatrný
Chryzantémy. Květiny s dávnou poetikou nejen pro historii zemí svého vzniku. Málokterého z nás dříve narozených – a doufám, že stále i těch narozených nedávno – snad minula během školní docházky informace o díle Karla Čapka.
více


31.7.2017 ASTRONOMIE: Totalita v USA

Jan Veselý
Během následujícího měsíce nastanou tři zatmění a jeden stoprocentně přírodní ohňostroj. Přidejme ještě planety a máme jasno v tom, že bude proč se dívat na oblohu.
více


27.7.2017 VĚDA: Poučení z malárie

Bjorn Lomborg
Je to příběh o tom, jaké úspěchy má boj proti malárii, nemoci, která měla druhdy ohniska po celé zemi a která dnes zůstává metlou už jen pro rozvojové země. V posledních patnácti letech bylo zachráněno víc než šest milionů životů.
více


20.7.2017 VĚDA: Talentová akademie 2017

Marek Janáč
HiLASE 1
AVOJA, Bivoj, Lucifer nebo Krakatit, tak se jmenují unikátní laserové systémy, které ve světě v tuto chvíli nemají konkurenci. Jde o zařízení s nevídanými parametry, s jejichž pomocí můžeme provádět v laboratořích výjimečné experimenty, a posouvat tak laserovou vědu kupředu.
více


14.7.2017 VĚDA: Jak se zvířata umí sama léčit

Jaroslav Petr
Nemocná zvířata se léčí sama tím, co jim nabízí příroda. Někdy dokonce použijí v boji s chorobami či parazity to, co do životního prostředí odhodil člověk. „Zvířecí doktoři“ slouží jako inspirace pro lidové léčitelství i pro moderní farmacii.
více


12.7.2017 EKOLOGIE: Šumava vysychá

Tomáš Jirsa
Šumava vysychá. Zvyšuje se průměrná teplota, hrozí požáry, mizí zdroje vody a přirozená vlhkost. Krajina postupně vysychá, přehřívá se, nevyskytují se tolik mlhy, netvoří se rosa, ubývá drobných odpoledních srážek.
více


10.7.2017 VĚDA: Projekty, posudky a peníze

Jaroslav Šesták
V jedné z výročních zpráv se Grantová agentura České republiky (GAČR) chlubí vydobytou objektivitou, když bylo dosaženo stoprocentní pokrytí posuzování grantů zahraničními posuzovateli, a to pro celkový několika-tisícový počet posudků.
více


8.7.2017 MÉDIA: Otloukánek chemie

Vratislav Hlubuček1
Žádný jiný obor nemusel strpět tolik ústrků a napadání v médiích, jako chemie. A přitom chemie byla svého času podobně oslavována jako dnes elektronika či biotechnologie. Proč se to stalo a zaslouží si to chemie vůbec?
více


5.7.2017 CHTIP: Tvoje tchýně je hnusná

Chechtavý tygr
Majitel psa napsal majiteli hotelu: „Vážený pane, rád bych se ve Vašem hotelu ubytoval se svým psem. Je slušně vychovaný, neštěká a nepřidělá obsluze žádnou práci.“
více


5.7.2017 VĚDA: Krok k nesmrtelnosti

Tomáš Guttmann
Metoda CRISPR-Cas9 přiblížila sny alchymistů o elixíru života na dosah – umožní editovat náš genom a tím i naši budoucnost
více


3.7.2017 OSOBNOST: Mauric Remeš

Aleš Uhlíř
V tomto roce uplyne 150 let od narození Maurice Remeše. Dnes jej zná málokdo, avšak v době 1. republiky byl Mauric Remeš významnou osobností ve společenském i vědeckém životě. J
více


3.7.2017 ASTRONOMIE: Bejvalky v opozici

Jan Veselý
Na světlé letní obloze se vyjímají planety a Měsíc, jejichž vzájemná setkání se v červenci dvakrát zopakují. Oněmi bejvalkami jsou pak tělesa, jež mezi planety patřívala, ale...
více


1.7.2017 VĚDA: Muž, který kácel stromy

Jaroslav Petr
Jekot motorové pily zmlkl a mohutný kmen se za praskotu lámaných větví řítí k zemi. Rostl dlouhá staletí, vzdoroval suchu i vodním přívalům, vichrům i škůdcům, aby se v jediném okamžiku proměnil v kus dřeva, v kubíky vysoce ceněné suroviny.
více


30.6.2017 EKOLOGIE: Nedivme se, že je sucho

Jan Pokorný
forrest les
Historické civilizace vyschly, archeologové je nacházejí pod nánosy písku. Nejstarší velká civilizace byla v Mezopotámii na území dnešní Sýrie mezi řekami Eufrat a Tigris.
více


28.6.2017 VĚDA: Ufománie

Karel Pacner
„Před pěti hodinami se nad Skalnatými horami, v oblasti Great Rockie Range, ztratilo dopravní letadlo C-46 námořní pěchoty. Vyhlašujeme po něm pátrání!“
více


24.6.2017 OSTRAVA: Moře pod městem

Aleš Uhlíř
V tomto roce tomu je 750 let od první písemné zmínky o Ostravě. Stará historie Ostravy byla na stránkách Neviditelného psa zmíněna 2. 2. 2017 v článku Nejstarší dějiny Ostravy, která letos slaví 750 let. 23. 2. 2017 se v článku Utajená událost z dějin Ostravy psalo o pobytu budoucího francouzského...
více


23.6.2017 ASTRONOMIE: Exo a extrémy

Jan Veselý
Astronomům se přihodilo něco zvláštního. Bez ohledu na to, jaký vezmou dalekohled, vždycky se jim podaří totéž – objeví nějakou cizí planetu. Není dne, v němž by se nevynořila zpráva o pozorování nové exoplanety, nebo rovnou celé planetární soustavy.
více


10.6.2017 VĚDA: Hon na oranžovou petúnii

Jaroslav Petr
Kdyby psal Karel Čapek Povídky z jedné kapsy dnes, možná by jeden z jeho příběhů nepojednával o modré chryzantémě, ale nesl by název Oranžová petúnie. Vyprávěl by o květině, která se ze dne na den stala pronásledovaným vetřelcem, přestože si předtím po dlouhé roky získávala srdce milovníků flóry.
více


9.6.2017 VĚDA: GM tomato? Wanted!

Zdeněk Opatrný
Už zase. Potkal mne předvčírem v autobusu můj dávný spolužák, přítel, jinak uznávaný biofyzik, stále ještě přednášející na 1. LF UK. Skeptik, jemuž téma biotechnologií rozhodně není cizí. „Tak jsem zase viděl v krámě ta vaše geneticky modifikovaná rajčata. Taková plastiková, podlouhlá, snad z...
více


2.6.2017 VĚDA: SYSIFOS v Radhošti

Zdeněk Opatrný
Valašské pohádky a pověsti patřily k zlatému fondu mé dětské četby. Nejvíc si z nich pamatuji různé báje o velebném Radhošti, jeho slujích, ponorných řekách, pokladech.
více


1.6.2017 ASTRONOMIE: Oběti letních červánků

Jan Veselý
Večer je na obloze Jupiter, po celou noc Saturn a ráno na východě Venuše. Celonoční červánky ale většině nebeských objektů uberou na slávě. Na tmu budeme (marně) čekat až do rána.
více


25.5.2017 KOSMONAUTIKA: "Plánovité omlazování" ruských kosmonautů

Karel Pacner
Ve Hvězdném Městečku u Moskvy, kde se trénují muži a ženy ke kosmickým letům, vypukla menší vzpoura.
více


19.5.2017 ÚVAHA: Když je politik psychopat

Miroslav Haňka
volební urna volby
Nejsem neuropatolog a odborník v této oblasti jako třeba MUDr. Koukolík, jeden z nejvýznamnějších popularizátorů svého oboru a vědy všeobecně, člověk, který mě svými přístupy k vidění světa vždy inspiroval.
více


11.5.2017 ÚVAHA: Když je politik narcis

Miroslav Haňka
crowd
Jen málokterý politik o sobě veřejně přiznává, že je narcista. Jsou však výjimky, někteří třeba i prezidenti to o sobě veřejně tvrdí právě proto, že jsou asi narcisti, řekl bych, markantní, narcisti větší než všichni ostatní.
více


8.5.2017 KOSMONAUTIKA: Nejdřív se vrátíme na Měsíc...

Karel Pacner
Prezident Donald Trump chce obnovit slávu Spojených států i při výzkumu vesmíru. Počítá s návratem astronautů na Měsíc a s urychleným vysláním expedice na Mars. Takže i ve vesmíru chce pokračovat v prosazování svého hesla „America first!“ (Amerika na prvním místě).
více


3.5.2017 ASTRONOMIE: Proč není vesmír plný dokonalých slunečních soustav

Petr Kubala
První objevené exoplanety byly horkými jupitery, ale data z Keplera ukázala, že nejčastějším typem planet minimálně ve vnitřních částech planetárních soustav jsou super země.
více


2.5.2017 ASTRONOMIE: Saturnův slunovrat

Jan Veselý
Na Saturnu a okolo něj se dějí mimořádné věci. I pohled na oblohu ze Země slibuje v květnu několik zajímavých událostí.
více


1.5.2017 ASTRONOMIE: Jména stálic

Jan Veselý
Alnair, Azelfafage, Bellatrix, Betelgeuse, Cervantes, Hadar, Libertas, Peacock, Sarin, Yildun, Zubeneschamali. Co mají tato pozoruhodná, záhadná a cizokrajná slova společného? Ano, jsou to jména hvězd. Úředně potvrzená jména!
více


26.4.2017 VĚDA: K základním argumentům o nakládání s lesy NP Šumava

Vladimír Krečmer, František Šach, Vladimír Švihla
forrest
Již skoro čtvrt století trvá a od roku 2003 se vyhrocuje kauza Národní park Šumava (NPŠ) jako setrvale neřešitelný rozpor v samé podstatě problému, jímž je nakládání s lesy národního parku v kulturní krajině při jejich transformaci v ekosystémy přírodě bližší.
více


24.4.2017 VĚDA: Nejezte moučné červy, mohou obsahovat GMO!

Zdeněk Opatrný
Amerika zvolila a předvolební sliby nové administrativy se porůznu naplňují. V mnohém se však její orientace zatím nezmění.
více