28.5.2016 | Svátek má Vilém


27.5.2016 ASTRO: Pomozte najít meteority!

Pavel Spurný
meteor
V úterý 17. května 2016 v časných ranních hodinách, přesně v 3:04:02-07 SELČ proletěl nad severovýchodní částí Čech jasný bolid, který velmi pravděpodobně skončil pádem meteoritů.
více


27.5.2016 HISTORIE: ... a pravdy každému přejte (Jan Hus)

Ludmila Vaňková
Karel IV.
Nemám čas brouzdat po internetu, takže mi leccos často unikne a na nová odhalení většinou nereaguju. Tentokrát mě ale šokovala záplava falešných informací, která v jubilejním roce císaře a krále Karla IV. dezorientuje naši veřejnost a vrcholí článkem Pavla Toufara uveřejněným 19. t.m. na portálu...
více


25.5.2016 ASTRONOMIE: Největší bezejmenný objekt ve Sluneční soustavě

Petr Kubala
Keplerovi se do hledáčku zejména v rámci mise K2 dostává mnoho zajímavých objektů a to včetně těch ze Sluneční soustavy. Před časem pozoroval největší nepojmenovaný objekt našeho planetárního systému.
více


23.5.2016 VĚDA: Podporuje GAČR vědu, nebo ji někdy i sabotuje?

Jaroslav Šesták
Moje veřejně publikované názory (viz např. Neviditelný pes ze dne 6.6.2013 a 21.3.2014 a publikovaná stať v knize ́Světem badatele ́ str. 254-256, vydavatel OPS, 2013 a 2014, anotace na Neviditelném psu 11.3.2015) vedly nejen k abdikaci předchozího předsedy GAČRu (prof. Matějů), ale i k...
více


21.5.2016 VĚDA: Na zemi sankce, ve vesmíru mír?

Josef Mlejnek jr.
Dnešní svět je čím dál tím nepřehlednější. Svědčí o tom i zpráva, že Rusko a Spojené státy americké uzavřely smlouvu o dopravě celkem šesti amerických astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici v letech 2018 až 2019.
více


13.5.2016 ASTRONOMIE: 1284 jednou ranou!

Jan Veselý 2
Kdybyste hledali nějaké místo ve vesmíru, kde neruší žádné planety potenciálně obyvatelné dotěrnými ufony, máte pravděpodobně smůlu. Planet je ve vesmíru víc než hvězd. Zrovna včera astronomové oznámili potvrzení existence dalších 1284 kousků.
více


12.5.2016 VĚDA: Co se děje v ionosféře

Dana Mentzlová
Jsou určeny frekvence pro rozhlasové vysílání a televizi, v posledních desetiletích přibyly signály pro mobilní telefony, bezdrátový internet a GPS. Stručně řečeno, v éteru je rušno.
více


10.5.2016 OSOBNOST: Muž, co roztáčel fullerenová soukolí

struktura buckminsterfullerenu
Až do osmdesátých let minulého století býval jakýmsi logem chemie šestiúhelník benzenu C6H6. Dnes jej ale zpravidla nahrazuje kulovitá struktura s kresbou vazeb identickou s obrazcem známým z fotbalového míče.
více


7.5.2016 ESEJ: Mlýnská trocha 9

Stanislav Moc
Minule jsem končil otázkou, zda nás k vývojovému stupni, kterého jsme dosáhli, předurčila příroda záměrně nebo náhodou. Pokud náhodou, pak Bůh, nebo vyšší síla, neexistuje.
více


2.5.2016 ASTRONOMIE: Mikrozatmění

Jan Veselý 2
Planety Mars a Saturn jsou pozorovatelné po celou noc, Merkur vůbec. A přece na sebe asi Merkur letos v květnu strhne největší pozornost. Předvede totiž mimořádné stínové divadlo.
více


30.4.2016 ESEJ: Mlýnská trocha 8

Stanislav Moc
Hlavní rozdíl mezi inteligencí zvířecí, tedy živých tvorů včetně nás, a inteligencí umělou je, že u nás se myšlenkové pochody pohybují v „chemii“. Mozek je prostě živá tkáň, která k životu, a tudíž schopnosti myslet, potřebuje organickou potravu, z níž získává energii, a to i elektrickou.
více


25.4.2016 SVĚT: Zase jsme přežili Den Země (a uklízeli)

Miroslav Kutílek
Den Země se slaví od roku 1970 dne 22. dubna. Prvními organizátory byli Denis Hayes (graduovaný historik, který se však věnuje organizaci a právním aspektům v životním prostředí) a americký senátor Gaylord Nelson. Tedy žádní vědci z oboru geověd.
více


23.4.2016 ESEJ: Mlýnská trocha 7

Stanislav Moc
Minule jsem končil nadsázkou, že umělá inteligence se nakonec může vypracovat do stádia, kdy bude schopna hýbat planetami a možná celými galaxiemi. Taková síla a schopnost by byla skutečně „božskou“.
více


16.4.2016 ESEJ: Mlýnská trocha 6

Stanislav Moc
Mezigalaktický prostor je pln energií, které nejsou právě příznivé pro zachování života, jak jej známe z této planety. Různá záření, energie částic, která kosmem proudí, jsou životu spíš nebezpečná než příznivá pro jeho šíření.
více


13.4.2016 VĚDA: Pazourek se zbytky kosti ze severních Čech

Aleš Uhlíř
Před pěti lety byl na Neviditelném psu uveřejněn článek Nález druhohorní kosti u Jindřichovic p. S., který informoval čtenáře o nálezu kosti v baltickém pazourku ve staré pískovně u vesnice Srbská nacházející se asi 3 km severozápadně od Jindřichovic pod Smrkem. Místo nálezu leží v oblasti...
více


11.4.2016 EKOLOGIE: Nad Šumavou se stmívá

Radomír Mrkva
Nejen Českem, ale střední Evropou se s jarem šíří výstražné zprávy, že hlavně smrkovým lesům hrozí nebývalé kůrovcové ohrožení.
více


9.4.2016 VĚDA: Designéři umělého života

Jaroslav Petr
Těsně před smrtí 15. února 1988 si slavný teoretický fyzik Richard Feyman zapsal křídou na tabuli: „Co neumím vytvořit, tomu nerozumím.“
více


6.4.2016 ASTRONOMIE: Další důkaz existence planety Devět

Petr Kubala
Před časem jsem v článku Vše, co potřebujete vědět o planetě Devět, nastínil možný budoucí vývoj. Jednou z variant bylo, že budou objevena další tělesa, jejichž dráha potvrzuje existenci planety Devět. Přesně to se nyní stalo.
více


1.4.2016 ASTRONOMIE: Schovávaná

Jan Veselý 2
V březnu byl nejlépe pozorovatelný Jupiter. Ten je na obloze velmi dobře viditelný i v dubnu a navíc se k němu na večerní obloze přidá ještě Merkur. Ani nepozorovatelná Venuše ale není nepozorovatelná tak docela a spolu s Měsícem na nás něco chystá. Dění na obloze v dubnu ale ze všeho nejvíc...
více


31.3.2016 EKOLOGIE: „Nový druh kůrovce“ není zas tak nový

Radomír Mrkva
V souvislosti se senzační zprávou o „nebezpečném novém druhu kůrovce“, lýkožroutu severském, která se opakovaně objevuje v médiích, stojí za to uvést, že tento druh je lesnickými entomology sledován již od začátku jeho masivní invaze z Polska a u nás ze Slezské nížiny, a to od roku 1992.
více


29.3.2016 VESMÍR: Hvězda v křeči

Petr Kubala
Pozorovat hvězdu před výbuchem supernovy není tak snadné. Podobné úkazy nejsou zase tak běžné a samozřejmě předem nevíte, kdy a kde supernova vzplane.
více


28.3.2016 ESEJ: A co děti? Mají proč se bát?

Karel Wágner
V našich sdělovacích prostředcích byl skrze výročí úmrtí faráře Josefa Toufara v únoru vzpomínán „číhošťský zázrak“, při kterém se v číhošťském kostele samovolně pohyboval kříž.
více


24.3.2016 FEJETON: Normální výzva

Ondřej Neff
Už je to dlouho, kdy jsem tu psal o Paranormální výzvě. Jde o přidruženou aktivitu kolem Sysifa Akademie věd, klubu skeptiků usilujících o demaskování pavědy. Paranormální výzva jde na to trochu jinak než sami skeptici.
více


22.3.2016 HISTORIE: Proč zemřel Gagarin

Rostislav Sáček
Rostislav Sáček
Blíží se výročí skonu kosmonauta Jurije Gagarina (27. 3. 1968). Jeho smrt nebyla dosud objasněna, bylo zveřejněno mnoho verzí. Některé zdánlivě pravděpodobné.
více


21.3.2016 VĚDA: Přece jen na Mars!

Jan Veselý 2
Samotný start zahalený mlhou je na záběrech z kamery na kosmodromu Bajkonur nudný. Přímo na místě jej sledovalo jen pár desítek diváků zahalených do kabátů – v Kazachstánu bylo stejně sychravo, jako u nás v centru Evropy.
více


19.3.2016 VĚDA: Umělé spermie z laboratoře

Jaroslav Petr
Čínští vědci vypěstovali v laboratoři myší samčí pohlavní buňky. Zdá se, že svítá šance pro léčbu neplodnosti mužů, záchranu vymírajících druhů i šlechtění hospodářských zvířat.
více


18.3.2016 VĚDA: Jak přišel neandrtálec k svému jménu

kosti
Neandertal (v českém překladu Neandrovo údolí) je nevelké údolí říčky Düssel v německém spolkovém státě Severní Porýní-Vestfálsko. Název říčky pochází zřejmě ze starogermánského „thusila“ ve významu šumět, hučet, burácet, a ta opět dala jméno i nedalekému zemskému hlavnímu městu Düsseldorfu
více


17.3.2016 VĚDA: Troskův sen

Ondřej Neff
Tak například tranzistorové rádio mi ukázala někdy tak kolem roku 1960 paní profesorka Vlasta Hilská, japanoložka, kamarádka mých rodičů. „Co myslíš, že to je?“ zeptala se.
více


16.3.2016 VĚDA: Neandertálské dědictví

Jaroslav Petr
Kolik kuřáků už zamáčklo cigaretu s odhodláním, že to byla ta poslední? A kolik z nich pak zase podlehlo pokušení a zapálilo si? Někdo skoncuje se závislostí na nikotinu celkem snadno, pro jiné to představuje nadlidský úkol.
více


14.3.2016 VĚDA: Kosmická stanice ve škole

ISS
Někdy i šílené nápady mohou vést k úspěšnému konci. Tak nějak bych uvedl následující řádky. Náš klub se schází v hospodě. Hospodu musíme čas od času změnit, protože jeden z našich členů se usilovně snaží donutit obsluhující personál k tomu, aby čepoval pivo podle míry.
více


11.3.2016 OSOBNOST: Marie Curie

science věda
Akademie by Vám Nobelovu cenu neudělila, pokud byste nepodala věrohodné vysvětlení, že ta korespondence je falzum
více


10.3.2016 FEJETON: Vlažný zájem

Ondřej Neff
Slýchal jsem a čítal, že se svět zboří nebo aspoň obrátí naruby, pokud se prokáže existence mimozemské civilizace. Čítal jsem to a nedokázal se zbavit skepse. Nevěřil jsem a nevěřím, že se svět zboří, i kdyby nám zelení mužíci poslali pohlednici.
více


8.3.2016 VĚDA: Zdivočelé naděje se vracejí do plodin

Jaroslav Petr
Do irské historie vstoupily roky 1845 až 1852 jako velký hladomor. Plíseň bramborová zničila úrodu brambor, na níž bylo existenčně závislých 40 procent z osmi milionů obyvatel ostrova. Milion lidí umřel hladem nebo podlehl nemocím z vysílení. Milion se z Irska vystěhoval hlavně do Severní Ameriky a...
více


7.3.2016 KOSMONAUTIKA: Zpátky do „železného objetí Země“

Karel Pacner
Když se vrátil v roce 1995 Valerij Poljakov z nepřetržitého pobytu ve vesmíru, který trval takřka 438 dnů, k překvapení záchranného týmu ušel dvacet kroků bez pomoci.
více


3.3.2016 HISTORIE: 30. únor

Jan Veselý 2
Nabyl jsem ale podezření, že ohledně důvodu, proč si kalendář komplikujeme občasným přidáváním jednoho dne navíc, panuje jakási míra nejistoty. S křížkem po 29. únoru tedy přináším pár poznámek a vysvětlení týkajících se přestupných roků.
více


1.3.2016 ASTRONOMIE: Největší zpátečník čili Stínové divadlo

Jan Veselý 2
U popisu viditelnosti planet se v březnu začíná množit slovo „nepozorovatelná“, ale ty tři, které na obloze zůstaly, nám absenci ostatních planet bohatě vynahradí.
více