23.4.2014 | Svátek má Vojtěch


23.4.2014 ASTRO: První Zemi podobná planeta v obyvatelné zóně

Martin Gembec
kepler186f_1
Vesmírný Keplerův dalekohled NASA objevil dosud nejpodobnější planetu naší Zemi, která obíhá svoji hvězdu v obyvatelné zóně. Je pouze o 10 procent větší než Země a na jejím povrchu by se mohla vyskytovat kapalná voda.
více


18.4.2014 VĚDA: Alzheimer, včely a GM plodiny

… a hlavně se těch svých kamarádů vědátorů vyptej, proč nám zase odcházej včelstva. Prostě řídnou, až zaniknou. Snad nějaký nový postřiky nebo přece jen ty tvoje geneticky změněný řepky či co? Tak jak to vlastně je?
více


17.4.2014 ASTRO: Gejzíry na Europě okem HST

Gejzír na Europě
Hubblův kosmický dalekohled HST pozoroval oblaka vodní páry nad ledovými oblastmi v okolí jižního pólu Jupiterova měsíce Europa. Astronomové předpokládají, že se jedná o první zřetelný důkaz výtrysků vody nad povrch tohoto měsíce.
více


11.4.2014 VĚDA: Rýže Zlatá, třikrát požehnaná

Trojský kůň genových inženýrů či reálná naděje až spása pro miliony chudých třetího světa? Obojí je pravda. Více jak dvacet let od svého stvoření je Golden Rice spolehlivým jablkem sváru mezi příznivci a odpůrci geneticky modifikovaných (GM) plodin.
více


9.4.2014 ASTRO: Oceán na Enceladu potvrzen

Martin Gembec
europa_nad_evropou
NASA pomocí sondy Cassini a sítě radioteleskopů Deep Space Network dokázala, že na Saturnově měsíci Enceladu se nachází velký oceán pod vrstvou ledu. Potvrzuje se tak definitivně domněnka, kterou měli vědci na stole poté, co byly v roce 2005 objeveny výtrysky ledu a páry v oblasti jižního pólu tohoto...
více


8.4.2014 VĚDA: Memento investigativce

Kniha "Memento" investigativního novináře Radka Johna vzbudila v době svého vydání nebývalou a zaslouženou pozornost svým slohem a zejména drsnou faktologií popisu drogové závislosti.
více


8.4.2014 HISTORIE: Křesťanství legitimizuje náš stát (2)

Většinou se velká část Středoevropanů domnívá, zvláště na základě politických map, že hranice států byla všude kolem nás i hranicí etnika anebo národa. Ve skutečnosti tomu tak nebylo. Zvláště v Bavorsku a v Horních a Dolních Rakousích (Oberösterreich a Niederösterreich) jsou velice citliví na otázku,...
více


7.4.2014 HISTORIE: Křesťanství legitimizuje náš stát (1)

Jsou před námi Velikonoce. Největší křesťanský svátek. Svátek víry, kterou jsme převzali za dramatických okolností nadvakrát. Jednou na Moravě z rukou Cyrila a Metoděje po jejich příchodu roku 863, zatímco česká šlechta přijala křesťanství na říšském sněmu východofrancké říše v Regensburgu 895.
více


7.4.2014 ASTRO: Dopady ukrajinských událostí

Vít Straka
ISS
Dnes něco malinko o světové politice a jejím vlivu na kosmický výzkum. V posledních dnech mezi zaměstnanci NASA koluje interní oběžník, který jim zakazuje kontakty s Ruskem kvůli situaci na Ukrajině a oficiálnímu postoji americké vlády k ní. Jedinou výjimkou budiž zajištění provozu Mezinárodní kosmické...
více


3.4.2014 VĚDA: Návrat ke zdravým hladomorům?

Právě před sto lety se narodil nositel Nobelovy ceny za mír, známý jako "Otec Zelené revoluce", velebený i zatracovaný: Norman Borlaug. Hlavně díky němu vymizely hladomory v zemích typu Indie či Pákistánu.
více


2.4.2014 VĚDA: Psychofarmaka nepůsobí na psychiku, nýbrž na mozek

Časopis Nature z 19. března 2014 přináší článek ředitele Národního ústavu duševního zdraví (National Institute of Mental Health, NIMH) Thomase Insela o tom, že tato vrcholná státní vědecká instituce v USA přestane financovat klinické studie zaměřené na zjištění, jak působí psychofarmaka na příznaky duševních...
více


1.4.2014 ASTRONOMIE: Mars - soused odnaproti

Po dvou letech se letos dočkáme opozice Marsu se Sluncem, a tak bude povídání o nebeském dění tentokrát hlavně a téměř výhradně o rudé planetě.
více


28.3.2014 VĚDA: O radosti z fyziky, auře a mentionech

Jsem fyzik, ale svou intelektuální úroveň nepřeceňuji. Prvními dvěma roky na jaderné fakultě jsem prolezl s odřenýma ušima a zkoušku z předmětu Matematická analýza IV jsem udělal až v posledním děkanském termínu.
více


27.3.2014 VĚDA: Jak antidepresiva mění lidský mozek

Lidové noviny přinesly obšírnou zprávu o tom, že spotřeba antidepresiv se v České republice za posledních deset let zdvojnásobila. Uvažuje se o tom, že příčinou může být stres, který dnes naplňuje každodenní život.
více


26.3.2014 KOSMONAUTIKA: Krymská krize ve vesmíru

Krize mezi Ruskem a Západem vyvolaná anexí Krymu sahá až do vesmíru. A nejde zdaleka jen o to, že v Jevpatoriji na Krymu se nachází středisko pro sledování kosmických letů.
více


21.3.2014 VĚDA: Alibismus na prvním místě

Česká věda se postupně vzdává nároku na kvalitu bádání ve prospěch narůstající administrativy, kterou nediktují sami vědci, ale nadřazení úředníci nutící badatele, aby přistoupili na ponižující pravidla, že za svoji odbornou práci dostanou zaplaceno jen tehdy, pokud se stanou poslušnými vykonavateli...
více


20.3.2014 ASTRO: Žádná planeta X

I přes pozorování stovek miliónů objektů napříč oblohou neobjevila družice NASA s názvem Wide-Field Infrared Survey Explorer (WISE) žádný důkaz existence hypotetického nebeského tělesa ve Sluneční soustavě běžně označovaného jako "Planeta X".
více


19.3.2014 VĚDA: Fyzika přežila

V roli fotografa dokumentaristy jsem se minulý týden zúčastnil experimentu Paranormální výzvy. Pan J.Š. měl osvědčit svoji schopnost vyrušit škodlivé záření geopatogenní zóny. Už mnoho let to dělá tak, že na vyvýšené místo položí dva polévkové talíře posazené na sobě tak, že vznikne dutina, něco jako...
více


18.3.2014 VĚDA: Japonská Bezouška?

science věda
Japonsko má tři instituce profilem blízké naší Akademii věd. RIKEN, AIST (Národní ústav pro pokročilou průmyslovou vědu a techniku) a NINS (Národní ústav přírodních věd). Nejstarší z nich, RIKEN (s ročním rozpočtem v blízkosti miliardy dolarů), byl založen už v r. 1917 jako Ústav pro fyzikální a chemický...
více


10.3.2014 FEJETON: Mendělejev a jeho doba

Ta schůze - podle mého - nemohla trvat dlouho, protože začátkem března bývá v Petrohradu ještě dosti drsné chladno a zasedací sál Ruské chemické společnosti nebyl dobře vytápěný.
více


8.3.2014 VĚDA: Pavoučí pradědeček

Při zkoumání nejstarších suchozemských rostlin se ukázalo, že současně s nimi postupovali při invazi na pevninu i živočichové – a jako jedni z prvních pavoukovití.
více


5.3.2014 INTERNET: Čtvrt století

Pětadvacet let, že to ale uteklo! Sir Berners-Lee tehdy nebyl ještě sir a poslal kolegům na pracovišti ve švýcarském CERNu oběžník a když si stěžoval, že mu nikdo neodpověděl, řekli mu, ať pošle oběžník.
více


1.3.2014 ASTRONOMIE: Březen, měsíc rekordů

Jitřenka, která dosáhla v únoru nejvyšší jasnosti, se v březnu dostává do největší úhlové vzdálenosti od Slunce. Měsíc se ve spolupráci s planetami postará o několik zpestření. A kromě jarní rovnodennosti na letošní březen připadají také dvoje osmdesátiny a dva měsíční novy.
více


1.3.2014 PŘÍRODA: Exotické želvy v české přírodě

Rozšiřování organismů v přírodě se děje přirozeným způsobem nebo lidskou činností. Podíl člověka na zavlečení nepůvodních druhů může být nevědomý, ale také výsledkem různých experimentů.
více


24.2.2014 VĚDA: Věc Makropulos

Nesmrtelnost, věčné mládí, to jsou náměty pro lidské sny od nepaměti. Je velmi snadné myšlenku odmítnout a odkázat ji do říše bludů. Odporuje základním zásadám teorie informace. Ta nemůže vzrůstat, přenosem se jenom ztrácí, narůstá jí entropie, postupně hyne.
více


19.2.2014 ZDRAVÍ: Očkování jako manipulativní ideologie

"Co víš o toxicitě hliníku?" zeptala se mě jednoho dne s vážnou tváří moje žena. "Proč tě to zajímá?" podivil jsem se namísto odpovědi. "Protože se bojím o naši holku," odpověděla mi a z tónu jejího hlasu bylo jasně poznat, že se opravdu bojí.
více


8.2.2014 VĚDA: Je HAARP tajná zbraň Andreje Babiše?

HAARP - High-frequency Active Auroral Research Program je údajně vysokofrekvenční aktivní polární výzkumný program. Oficiálně se zabývá výzkumem ionosféry. Skutečnost je však úplně jiná - a stopy vedou do Prahy.
více


1.2.2014 ASTRONOMIE: Její Jasnost Jitřenka

Na obloze se tento měsíc činí planety. Jupiter je stále ještě viditelný téměř po celou noc, na začátku února můžeme zahlédnout Merkur, několikrát se vyznamená Mars za asistence Saturnu, ale nejzářivější ze všech bude Venuše.
více


31.1.2014 VĚDA: Proč je placebo mocné

Profesor Jaroslav Petr seznamuje čtenáře se studií amerických a izraelských neurobiologů, kteří zjistili, že i když je pacient informován, že je léčen placebem, reaguje úlevou při migrenózních bolestech hlavy.
více


29.1.2014 VĚDA: Prozrazené placebo neztrácí sílu

Migréna umí své oběti potrápit krutými bolestmi hlavy. Léčba je v řadě případů komplikovaná, a i když mají lékaři pro pacienta k dispozici účinný lék, mohou se při jeho častém a dlouhodobém užívání projevit nežádoucí vedlejší účinky.
více


14.1.2014 OSOBNOST: Vzpomínka na Josipa Kleczka

O tom, že Josip Kleczek odešel za svým Sluníčkem, už dnes psala kolegyně bloggerka Eliška Anna Kubičková. Rád bych připojil hodně osobní vzpomínku.
více


31.12.2013 ASTRONOMIE: Mezi Venuší a Marsem

Hlavní roli hrají tentokrát planety. Přestože se nejen v lednu úkazů z elitní kategorie, jako jsou zatmění Slunce a Měsíce, nedočkáme, nudit se při pohledu na oblohu nebudeme.
více


28.12.2013 ASTRONOMIE: Lennon má kráter na Merkuru

Nejedná se o dílo fanoušků, kteří by mu kráter koupili stejně, jako se kupují pozemky na Měsíci (mimochodem, nejezdí po tom vašem čínská sonda?). Podobné investice do planetárního systému jsou neplatné a počínání firem, které pozemky či hvězdy prodávají, jsou na hranici trestného činu podvodu.
více


26.12.2013 ASTRONOMIE: Vzešla hvězda nad Betlémem, radujme se

V čase dětství jsou vánoční dny naplněné radostným očekáváním, sníh bývá bělejší, v krajině leží bohatě naducané peřiny ze sněhu a my pomyslně vstupujeme do krajiny lidových betlémů, abychom přistoupili k jesličkám a dotkli se dávného tajemství. Nad jesličkami září ocasatá kometa a svolává všechny, aby...
více


25.12.2013 RUSKO: Na Mars okolo roku 2040

Ruská kosmonautika jenom zásobuje Mezinárodní kosmickou stanici ISS, víc nezvládá. Přesto má dalekosáhlé plány. Okolo roku 2030 chce poslat kosmonauty na Měsíc a k návštěvě asteroidu, o deset let později na Mars.
více


25.12.2013 VĚDA: Ohrožené a vzácné kadidlo

Spolu se zlatem a myrhou přinesli tři mudrci Ježíškovi také kadidlo. Vzácná pryskyřice, která má léčivé účinky a jejíž vůni známe ponejvíce z kostelů, měla už ve starověku tak vysokou cenu, že se o ni sváděly bitvy. Její obliba přetrvala dodnes. Kvůli vysoké poptávce je populace kadidlovníků kriticky...
více