24.10.2016 | Svátek má Nina


6.10.2016 FEJETON: Rozervaný sloupek

Ondřej Neff
Moc jsem se těšil, že se s vámi podělím o svoji radost z posledního humbuku kolem kolonizace Marsu. Elon Musk oznámil, že nechá postavit Největší Raketu Všech Dob a že do konce století odstěhuje milion lidí na Rudou planetu.
více


1.10.2016 ASTRONOMIE: Všechny najednou

Jan Veselý 2
V říjnu bude možné spatřit všechny planety Sluneční soustavy. Některé večer, jiné ráno, Uran a Neptun téměř po celou noc.
více


28.9.2016 ASTRONOMIE: Exoplaneta, u které by se i čert bál

Petr Kubala
Astronomové objevili exoplanetu, o které ještě určitě uslyšíme. Jedná se o horkého jupitera s velmi krátkou oběžnou dobou.
více


20.9.2016 VĚDA: Kosmická loď šéfa Amazonu...

Petr Kubala
Elon Musk má o čem přemýšlet. Nejen, že mu rakety vybuchují na startu a on neví proč, ale v šéfovi Amazonu mu začíná růst slušná konkurence.
více


19.9.2016 VĚDA: Vědci zjistili, že...

Ronald Bailey
science věda
Současná věda preferuje kvantitu před kvalitou. A tak jsou obory, kde se nedá spolehnout ani na půlku, ba ani na čtvrtinu publikovaných výzkumů. Věda je rozbitá.
více


20.9.2016 HISTORIE: Kdo porazil Němce ve Velké válce? "Generál Tank"

Karel Pacner
Nejdřív slyšeli němečtí vojáci zakopaní v zákopech u francouzské vesničky Flers za kopečkem strašný řev motorů. Potom se najednou vynořila velká plechová krabice na housenkových pásech, která po nich střílela.
více


15.9.2016 OSOBNOST: Zemřel restaurátor české sociologie Ivo Možný

Karel Hvížďala
„Průměrnost rozkládá střední stav a s ní celou společnost na mnoha místech. Začíná to na základních školách snižováním nároků, aby vyhovovaly průměrným. Stejný trend průměrnosti už zničil vysoké školy, z nichž se většinou stává masová výroba průměrných. Čím méně je středních vrstev, tím větší je...
více


15.9.2016 VĚDA: Hvězdolet v 21. století. Fantazie? Realita?

Karel Pacner
Lety ke hvězdám jsou odvěkým snem nejen básníků, ale i mnoha vědců. Když přišla koncem srpna zpráva, že astronomové objevili okolo hvězdy, která je nejbližší Slunci, planetu velkou jako Země možná se životem, podle některých nadšenců by to mohla být výzva k první mezihvězdné expedici.
více


12.9.2016 VĚDA: Co když žádný Big Bang nebyl?

Pavel Mareš
Pochybovat o tzv. „Velkém třesku“, kterým údajně vznikl vesmír, si dnes patrně nedovolí žádný renomovaný odborník na astronomii nebo kosmologii, který chce být ve své branži brán vážně.
více


10.9.2016 VESMÍR: Najdeme inteligentní mimozemšťany

Karel Pacner
Zachytili jsme podivný rádiový signál od souhvězdí Herkula – oznámili koncem srpna ruští astronomové. Patrně ho vysílá hvězda HD 164595. Loni 15. května v 18.01 hodin místního času zaregistroval radioteleskop Ratan 600 na Kavkaze jakési pípnutí, které neodpovídalo žádnému známému zdroji.
více


9.9.2016 VĚDA: Přežití lidstva

Tomáš Guttmann
Poslední číslo časopisu Scientific American se pokusilo podívat na existenční problémy lidstva, ale přes politicky korektní brýle je přehlédlo
více


8.9.2016 KOSMONAUTIKA: Psi a opice jako předskokani

Karel Pacner
Jak se bude dařit člověku ve stavu beztíže? Nezblázní se tam? Nevyměkne mu mozek? Dokáže myslet, jíst, pít a pracovat?
více


8.9.2016 KNIHA: Německá válka

Jan Handl
Kniha Německá válka od Nicholase Stargardta je asi nejrozsáhlejším dílem literatury faktu o druhé světové válce, které jsem kdy přečetl. Pokud odečteme fotografie, poznámkový aparát a seznam zmíněných osobností na konci knihy, stále zbývá přes 500 stran čtení.
více


7.9.2016 ASTRONOMIE: Je Proxima b obyvatelná?

Petr Kubala
Nově objevená nejbližší exoplaneta Proxima b vzbudila velký rozruch a také naději. Našli jsme v sousedním hvězdném systému planetu vhodnou k životu?
více


5.9.2016 ASTRONOMIE: Polostín a hrdá ranní ptáčata

Jan Veselý 2
V září se planety Mars a Saturn, které spolu po celé léto dělaly společnost hvězdě Antares ze Štíra, rozprchnou. Saturn se z oblohy postupně vytratí. Země vrhne na Měsíc polostín a astronomické léto nás letos opustí předčasně už 22. září v 16:20 SELČ. Na konci září se objeví Merkur.
více


3.9.2016 KOSMONAUTIKA: Hra o Mars

Ondřej Neff
V neděli skončil experiment financovaný NASA. Šest výzkumníků strávilo rok v simulovaných podmínkách marťanského pobytu. Na skalnaté plošině 2400 metrů nad mořem přebývali výzkumníci ve vzduchotěsném dómu o rozměrech jedenáct krát šest metrů.
více


30.8.2016 ČECHOVINY: Veselé zážitky s Mrijou

Jan Čech
Již se těším až po zveřejnění těchto čechovin mi budou všichni „znalci“ sovětské techniky spílat. Ale nešť! Kapitán Kuchta mi říkával: „Trúbirohov třeba srať!“ A tak to činím.
více


27.8.2016 GLOSA: Neruda měl pravdu

Zbyněk Petráček
Už jste slyšeli, že astronomové potvrdili objev planety u nejbližší hvězdy? Proxima Centauri, tam přece letěli hrdinové příběhů Stanisława Lema, Roberta Heinleina, ba i Vladimíra Babuly (Planeta tří sluncí).
více


26.8.2016 ÚVAHA: Je Země středem vesmíru?

Solar Sentinels
Ještě ve středověku se na základě tvrzení tehdy všemocné církve věřilo, že ano. Toto tvrzení vycházelo z Ptolemaiovského geocentrického modelu vesmíru. Jeho středem byla Země, okolo které obíhaly po sférických drahách nejen ostatní známé planety, ale i Měsíc a Slunce, nejvzdálenější orbitu pak...
více


26.8.2016 ASTRONOMIE: Zítra extrémně blízké setkání dvou planet

Petr Kubala
V sobotu 27. srpna si dvě nejjasnější planety dají společné rande. Venuše a Jupiter budou extrémně blízko sebe. Samozřejmě pouze na pozemské obloze.
více


13.8.2016 ASTRONOMIE: Niku

Petr Kubala
Na začátku letošního roku přišli vědci s hypotézou, že ve vnějších končinách Sluneční soustavy obíhá planeta o hmotnosti asi 10 Zemí. Na její existenci ukazují dráhy některých těles za Neptunem.
více


10.8.2016 ESEJ: Kacířská úvaha o matematice

matematika
Moderní člověk žije ve světě celkem slušně popsaném fyzikálními zákony vyjádřenými pomocí matematiky, zejména aritmetiky a geometrie. Tyto zákony zcela vyhovují v našem lidském světě běžných lidských hmotností, rychlostí a rozměrů, které vidíme, slyšíme a hmatáme.
více


5.8.2016 TECHNIKA: Létající oči nad oblaky

Ondřej Neff
V obchodě se špionážními potřebami si můžete za pětatřicet tisíc korun objednat létajícího špeha s doletem až dva kilometry a výdrží kolem patnácti minut.
více


3.8.2016 VĚDA: Třetí bod

Vladimír Karpenko
Přímka je určena dvěma body – zní věta, kterou školní dítko slýchá opakovaně. O křivkách se toho ale moc nedozví. Snad v domnění, že se bez nich v životě víceméně obejde. Ne tak docela.
více


2.8.2016 ASTRONOMIE: Viníkem je Devět?

Petr Kubala
Planetu Devět ve vnějších končinách Sluneční soustavy jsme ještě nenašli. Na její existenci stále ukazují jen dráhy některých těles za dráhou Pluta.
více


1.8.2016 ASTRONOMIE: Srpnový „semafor“

Jan Veselý 2
Kromě padajících hvězd se předvedou také planety. Na večerní obloze spolu s nejjasnější hvězdou ze Štíra vytvoří pozoruhodnou sestavu.
více


15.7.2016 VESMÍR: Co stvořilo Phobos a Deimos?

Petr Kubala
Jaký je původ měsíců Marsu? Phobos a Deimos možná vznikly mnohem zajímavějším způsobem, než jsme si mysleli. Rozlouskli vědci jednu z největších záhad rudé planety?
více


13.7.2016 VĚDA: Proč se hádá břicho s hlavou

Jaroslav Petr
Lidé s nadváhou mají narušenou funkci mnoha orgánů. A dokonce se jim mění i pochody v jejich mozku. Vědci nyní popsali molekulární podstatu deformace mozku obézních osob.
více


7.7.2016 FEJETON: Sofiina volba

Ondřej Neff
Je to hnusná představa, ta Sofiina volba, tak hnusná, že ji tady nebudu parafrázovat. Předpokládám, že každý ví, o co jde, a kdo neví, pánbu s ním. Naštěstí život je tak zařízen, že nás technicky vzato nemůže před podobnou volbu postavit.
více


6.7.2016 VĚDA: O Canada!

Zdeněk Opatrný
Meteorologové se tentokrát v předpovědi strefili. Dešťová přeháňka sice donutila čekající hosty krátce otevřít deštníky, ale brzy onu vilovou čtvrť pražského Bubenče osušilo slunce a vydrželo to i nadále.
více


4.7.2016 ASTRONOMIE: Měsíc dlouhých dní a čtvrtých červenců

Jan Veselý 2
Na začátku prázdnin jsou letos na obloze planety. Ještě že tak. Zachraňují situaci za jinak beznadějně krátkých nocí.
více


28.6.2016 UVAHA: Proč se neptáme „proč“?

Vratislav Hlubuček1
Lidé jsou nadáni zvídavostí a možná právě ta zvídavost způsobila, že jsme se stali dominantním druhem na planetě. Když jsme se dokázali nasytit, začali jsme zkoumat svět kolem nás a postupně se zbavili strachu z neznáma.
více


27.6.2016 ŠUMAVA: Věda a ideologie

Pavel Valtr
forrest les
Hnutí Život. z.s., které se zaměřuje na zachování podmínek udržitelného života a harmonické soužití občanů s přírodou, uspořádalo v první polovině roku 2016 již třetí konference ke klimatické problematice (Člověk jako klimatický činitel, Klima a my, Adaptační a mitigační ekosystémový management při...
více


23.6.2016 FEJETON: Kniha poznání

Ondřej Neff
V uplynulém týdnu mě potěšily dvě zprávy, jednak že se podařilo objevit další vrstvu informace v DNA a že se opakoval příjem gravitačních vln vyvolaných splynutím černých děr. Ze zpráv mám pocity čistě estetické.
více


17.6.2016 VĚDA: Proč jsou města docela šílená

Jaroslav Petr
Blázinec, vzdychne s nadsázkou trvalý obyvatel města i jeho občasný návštěvník uprostřed mumraje ulic, uliček, bulvárů a rušných náměstí. A možná ho přitom ani nenapadne, že mezi obyvateli měst skutečně žije vyšší podíl duševně nemocných než mezi lidmi na venkově.
více


16.6.2016 FEJETON: Báječní muži na létajících strojích

Ondřej Neff
Letadlo s váhou většího osobáku a rozpětím křídel větším než Boeing 474, létající stroj obkroužil sochu Svobody a přistál na Kennedyho letišti v New Yorku. Jmenuje se Solar Impulse 2 a je to dílo Betranda Piccarda a André Borschberga.
více