23.5.2017 | Svátek má Vladimír


19.5.2017 ÚVAHA: Když je politik psychopat

Miroslav Haňka
volební urna volby
Nejsem neuropatolog a odborník v této oblasti jako třeba MUDr. Koukolík, jeden z nejvýznamnějších popularizátorů svého oboru a vědy všeobecně, člověk, který mě svými přístupy k vidění světa vždy inspiroval.
více


11.5.2017 ÚVAHA: Když je politik narcis

Miroslav Haňka
crowd
Jen málokterý politik o sobě veřejně přiznává, že je narcista. Jsou však výjimky, někteří třeba i prezidenti to o sobě veřejně tvrdí právě proto, že jsou asi narcisti, řekl bych, markantní, narcisti větší než všichni ostatní.
více


8.5.2017 KOSMONAUTIKA: Nejdřív se vrátíme na Měsíc...

Karel Pacner
Prezident Donald Trump chce obnovit slávu Spojených států i při výzkumu vesmíru. Počítá s návratem astronautů na Měsíc a s urychleným vysláním expedice na Mars. Takže i ve vesmíru chce pokračovat v prosazování svého hesla „America first!“ (Amerika na prvním místě).
více


3.5.2017 ASTRONOMIE: Proč není vesmír plný dokonalých slunečních soustav

Petr Kubala
První objevené exoplanety byly horkými jupitery, ale data z Keplera ukázala, že nejčastějším typem planet minimálně ve vnitřních částech planetárních soustav jsou super země.
více


2.5.2017 ASTRONOMIE: Saturnův slunovrat

Jan Veselý
Na Saturnu a okolo něj se dějí mimořádné věci. I pohled na oblohu ze Země slibuje v květnu několik zajímavých událostí.
více


1.5.2017 ASTRONOMIE: Jména stálic

Jan Veselý
Alnair, Azelfafage, Bellatrix, Betelgeuse, Cervantes, Hadar, Libertas, Peacock, Sarin, Yildun, Zubeneschamali. Co mají tato pozoruhodná, záhadná a cizokrajná slova společného? Ano, jsou to jména hvězd. Úředně potvrzená jména!
více


26.4.2017 VĚDA: K základním argumentům o nakládání s lesy NP Šumava

Vladimír Krečmer, František Šach, Vladimír Švihla
forrest
Již skoro čtvrt století trvá a od roku 2003 se vyhrocuje kauza Národní park Šumava (NPŠ) jako setrvale neřešitelný rozpor v samé podstatě problému, jímž je nakládání s lesy národního parku v kulturní krajině při jejich transformaci v ekosystémy přírodě bližší.
více


24.4.2017 VĚDA: Nejezte moučné červy, mohou obsahovat GMO!

Zdeněk Opatrný
Amerika zvolila a předvolební sliby nové administrativy se porůznu naplňují. V mnohém se však její orientace zatím nezmění.
více


21.4.2017 GLOSA: Rovnice s nulou

Miroslav Polák
Na serveru Seznam jsem (16. 4. 2017) zaznamenal video s otázkou: Jste chytřejší než české děti? Otázka z češtiny byla srozumitelná a většině dotazovaných se bez problémů podařilo určit, že se jedná o větu stupňovací.
více


19.4.2017 VESMÍR: Cirkumbinární planety

Petr Kubala
Zejména kosmický dalekohled Kepler objevil několik tzv. cirkumbinárních planet, které se často označují jako Tatooine podle planety z Hvězdných válek.
více


15.4.2017 VĚDA: Kulaté výročí objevu pohřebiště

Aleš Uhlíř
Kdo zná Krnov, ten ví, že bezprostředně v jeho sousedství je kopec se dvěma vrcholy. Při cestě do Krnova od východu nebo od severu je zdaleka vidět. Jmenuje se Cvilín. Vyšší vrchol – Přední cvilínský kopec (441 m n. m.) se nachází něco málo přes jeden kilometr jihovýchodně od středu Krnova.
více


13.4.2017 FEJETON: Stroj času

Ondřej Neff
Pokud jde o dopředný směr, pořád platí postřeh Nielse Bohra, že předvídání je obtížné, zvláště pak jde-li o budoucnost. Zpětný pohled je stále přesnější a plastičtější, až máme pocit zpřítomnění. Dvě takové exkurze mě oslovily minulý týden, slovní i vizuální.
více


12.4.2017 VĚDA: Červený knoflík

Vladimír Karpenko
Bylo nebylo. To druhé je správně. Přesto se to, co nebylo, nejednou těší mimořádné životnosti. Třeba legenda o pražském rabínu Löwovi, jenž měl zhotovit z hlíny golema, bytost, která poslouchala jeho příkazy a prováděla je.
více


11.4.2017 VĚDA: Proč se mladí muslimové radikalizují

Alex Jost
Islamic Jihad
Krátce před prezidentskými volbami zveřejnili ve Francii dva sociologové z Centre national de la recherche scientifique (CNRS) předběžné výsledky studie, která se ptala skoro 7000 mladých Francouzů na jejich názor ve vztahu k poměrům mezi náboženstvím a společností.
více


8.4.2017 VĚDA: „Schengen“ živočichů a rostlin

Petr Havel
Bakterie Xylella fastidiosa, která aktuálně děsí pěstitele okrasných i hospodářských rostlin na území naší země, není a do budoucnosti jistě nebude jediným organismem, který může způsobit v Česku nemalé, zdaleka nejen ekonomické škody.
více


6.4.2017 FEJETON: Cesta do mozku

Ondřej Neff
Riskuju vaše podezření, že mi dochází nit, ale k Elonu Muskovi se musím vrátit, třebaže jsem o něm psal před týdnem. Jsou ale chvíle v životě lidském, kdy nelze odolat, a v životě spisovatele sci-fi takový okamžik nastává, když se naskytne příležitost ke zvolání „tohle já říkám pořád“!
více


6.4.2017 EKOLOGIE: Čeho se, proboha, bojí?

wood forrest lesy
V NP vyšel 31. března 2017 článek Stromy mluví za vše Jakuba Málka, čerstvého lesnického bakaláře z ČZU v Praze.
více


1.4.2017 ASTRONOMIE: Zase už nejjasnější

Jan Veselý
Dubnová obloha nepatří jen Venuši, zahlédnout můžeme také Merkur, celou noc je vidět Jupiter a zajímavý kousek předvede i Měsíc.
více


31.3.2017 OSOBNOST: Letos tomu bude sice již 200 let, ale...

Petr Andrle
Tento text je plný vyprávění o českých cestovatelích, lékařích, přírodovědcích, botanicích, vědcích a historicích, o nichž jsme toho donedávna moc nevěděli, nebo dodneška moc nevíme.
více


31.3.2017 EKOLOGIE: Stromy mluví za vše

Jakub Málek
wood forrest lesy
Co si počít se silnými vichřicemi a především s náporem tzv. kůrovce, jež mají v posledních letech na svědomí silná a velkoplošná narušení přirozených horských smrčin?
více


30.3.2017 FEJETON: Dobrodružný příběh

Ondřej Neff
Stephen Hawking je ve vědecké sféře mediálního světa totéž, co dalajláma v politice nebo Matka Tereza ve světě duchovním, přesněji, co Matka Tereza byla, neboť ta už - žel - není mezi námi. Je to něco jako maskot, jako neselhávající logo dobré kvality.
více


23.3.2017 ASTRONOMIE: Včera, dnes nebo zítra?

Jan Veselý
Především je třeba říci, že se tu budu rozepisovat o začátku astronomického jara. Pro meteorology u nás začíná jaro 1. března a podle toho, co se děje v přírodě, je to zcela v pořádku (mně například pylová alergie na Olši pronásleduje už od konce února). Mnohem složitější to je se začátkem...
více


22.3.2017 EKOLOGIE: Ano, „zdivočme“ Šumavu...

Radomír Mrkva1
V diskusích o Národním parku Šumava (NPŠ) se probírají nejrůznější aspekty jeho vlivu na krajinu, na lesy a obyvatele a celá řada dalších jednotlivostí. Nelze se divit, že jsou problémy, neboť park byl vyhlášen na historickém kulturním území dávné, svébytné kultury a krajina, jak známo, má svou...
více


18.3.2017 TRAPPIST-1: Nové zásadní informace

Petr Kubala
Je to přibližně týden, co na Zemi dorazila data z dalekohledu Kepler. Tentokrát ještě cennější než jindy. Ukrývaly se v nich totiž informace o systému TRAPPIST-1.
více


15.3.2017 VĚDA: Editovaným škrobem proti cukrovce i rakovině

Zdeněk Opatrný
Jak nás kdysi učili ve škole, je škrob tvořen zejména dvěma základními polysacharidy, tedy velkými molekulami poskládanými z jednoduchých cukrů: amylózou a amylopektinem.
více


7.3.2017 KOSMONAUTIKA: Týden kolem Měsíce

Ondřej Neff
Před padesáti lety byla budoucnost ovládnutí blízkého vesmíru jasná každému. Přinejmenším tomu, kdo si koupil lístek do kina a podíval se na Kubrickovu Vesmírnou odyseu 2001.
více


3.3.2017 VĚDA: Vrátit Měsíci smysl

Zbyněk Petráček
Kdo chtěl vidět „neviditelnou ruku trhu“, mohl před čtvrtstoletím sledovat, jak se v českých městech mění agitační střediska Národní fronty na krámky či hospody. Je to známý argument a opírá se o start malé privatizace.
více


1.3.2017 POLEMIKA: Poslední lži o NP Šumava?

forrest
V NP vyšla 27.02.2017 reakce emeritního mluvčího blokády na Šumavě v roce 2011 RNDr. Mojmíra Vlašína, českého zoologa, ekologa a politika, na článek prof. Mrkvy tamtéž.
více


1.3.2017 ASTRONOMIE: Hromadění planet s Měsícem

Jan Veselý
Na březnové obloze se letos několikrát nahromadí k sobě planety spolu s Měsícem. Také zmizí Venuše, na chvíli ji vystřídá Merkur a konečně udeří jaro.
více


1.3.2017 GLOSA: Objev jak Kolumbův

Zbyněk Petráček
V době, která káže úspory, se skuhrá na kosmický výzkum. Je prý ukázkou neužitečnosti, ba civilizačního úpadku. Skončily doby hrdinů, kdy každý znal pionýry kosmonautiky jménem.
více


28.2.2017 VĚDA: Šumavský kůrovec a vlčí pavouci

Zdeněk Opatrný
Psát v sezóně jiných atraktivních ekologických témat, zejména pak senátně-šumavského tsunami, o BT rýži znamená nemít prst na tepu společnosti. Ale nemylte se, nejde jen o rafinovaný oslí můstek.
více


27.2.2017 POLEMIKA: Několik posledních lží o NP Šumava

Mojmír Vlašín
Prof. Mrkva v článku Několik posledních vět o NP Šumava napsal svůj názor na zákon o ochraně přírody, na což má samozřejmě právo. Jsou tam však některé zcela lživé pasáže a rád bych, aby se tom vědělo.
více


27.2.2017 TRAPPIST-1: Unikát mezi unikáty

Petr Kubala
Drahokam mezi planetárními systémy. Takový je TRAPPIST-1. Je tak unikátní, nádherný a historický, že vedle něj blednou všechny výtvory autorů sci-fi.
více


23.2.2017 EKOLOGIE: Několik posledních vět o NP Šumava

Radomír Mrkva1
Podobně jako nyní ve sněmovně, tak již od vyhlášení Národního parku se vedou vášnivé spory o jednotlivostech. Kůrovec, zasahovat – nezasahovat, život obcí, problém se zadržováním vody atd.
více


20.2.2017 ASTRONOMIE: Kdo je dnes večer na obloze nejjasnější?

Jan Veselý
Planeta Venuše dosáhla 17. února své nejvyšší jasnosti. Během následujících večerů můžeme sledovat její prudký úprk směrem ke Slunci.
více


14.2.2017 ASTRONOMIE: Existují bludné planety podobné Zemi?

Petr Kubala
Je to docela strašidelné a fascinující současně. Představte si planetu podobnou Marsu nebo Zemi, která se pohybuje vesmírem. Neobíhá okolo žádné hvězdy...
více