1.10.2014 | Svátek má Igor


1.10.2014 ASTRONOMIE: Merkur na scénu!

Na obloze se tento měsíc odehrají velké věci. Velká část z nich, bohužel, nebude pozorovatelná přímo od nás. Takže tento topocentrický pohled na vesmír obsahuje pár tipů na výlet a jedno velké očekávání.
více


29.9.2014 VĚDA: Jak zvýšit světovou inteligenci

Válka – chudoba – intelekt. Nerozlučná trojice. Pokud by se pronikavě zvýšily intelektové schopnosti obyvatel nestabilních zemí, konkrétně například Afghánistánu, Iráku či Sýrie, přispělo by to k řešení problému chudoby a k omezení válečných rizik. Myšlenka, jak toho dosáhnout poměrně lacino, se v poslední...
více


27.9.2014 HISTORIE: První Ukrajinec

Vladimír Kříž
Pan Jakl napsal k problému dnešní Ukrajiny do NP záměrně provokativní článek, na kterém mě nejvíc zaujala otázka, kdy "přišel první Ukrajinec".
více


25.9.2014 VĚDA: Psí kálení nejen pro pobavení

Tým Ing. Vlastimila Harta z České zemědělské univerzity v Praze získal v letošním ročníku soutěže „Ig Nobel Prize“ cenu za biologii. Oceněna byla jeho práce publikovaná v předním vědeckém časopise Frontiers in Zoology o tom, jak psi vnímají magnetické pole.
více


25.9.2014 FEJETON: Konstrukční princip

Na cestu do Prahy čekal ještěr z rodu plesiosaurů pětasedmdesát milionů let. Jeho pozůstatky našli členové antarktické výpravy České geologické služby, převezli je a předvedli koncem týdne na tiskové konferenci.
více


18.9.2014 EXOPLANETY: Na stopě Venušiny zóny

Venuše je považována za sestru Země. Její hmotnost a velikost nejsou jediná kritéria, ve kterých by se druhá planeta Sluneční soustavy podobala naši rodné hroudě. Na druhou stranu asi uznáte, že dovolenou na Venuši byste trávit nechtěli.
více


11.9.2014 VĚDA: Potlačování politicky nekorektních objevů

Na vědu většinou nahlížíme jako na obor lidské činnosti, který má za cíl (nebo by tedy snad měl mít za cíl) objevování pravdy a nestranné posuzování faktů. Jak ale víme, novým myšlenkám se většinou příliš nedaří.
více


11.9.2014 ASTRO: 100 let od prvního pozorování v Mikulášovicích

Věra Bartáková
Budova hvězdárny na dobové pohlednici Foto: Obec Mikulášovice
Někdy se stane, že to, co už lidé odepsali jako ztracené, se jako zázrakem vzpamatuje a probudí k novému životu. Věřme, že se takový zvrat osudu týká i nejseverněji položené hvězdárničky v Česku.
více


9.9.2014 TECHNIKA: Když televize, tak ohnutá

Včera zahájili v Berlíně další ročník výstavy spotřební elektroniky IFA. Na ploše 145 tisíc čtverečních metrů předvádí své novinky 1500 vystavovatelů. Loni sem přišlo skoro čtvrt milionu návštěvníků. Je to obrovský počet v době, kdy zájem o podobné podniky vadne.
více


6.9.2014 ASTRONOMIE: Už to zase sviští

Nikoli na cvičišti, ale naostro a docela blízko Země. V neděli 7. září proletí asteroid 2014 RC ve vzdálenosti necelých 40 tisíc kilometrů od středu naší planety.
více


4.9.2014 ASTRONOMIE: Mars opět na řadě

Planety pokračují ve vyklízení pozic. Venuše je pozorovatelná jen přibližně do poloviny měsíce, na večerní obloze se ještě, díky tomu, že soumrak s blížící se podzimní rovnodenností přichází čím dál dřív, drží Mars a Saturn.
více


22.8.2014 ASTRO: Dva pekelné týdny na Io

Sylvie Gorková
Io
V srpnu loňského roku nastaly na Jupiterově měsíci Io tři masivní sopečné erupce. Všechny tři se udály během dvou týdnů. To vedlo astronomy ke spekulacím, že tyto „výbuchy“, které mohou vyvrhnout materiál až stovky kilometrů nad povrch, mohou být mnohem častější, než se předpokládalo.
více


16.8.2014 ASTRO: Jsme výjimka?

Sylvie Gorková
slunecni boure
Uspořádání naší sluneční soustavy zná každý, učí se ho už děti ve škole. Jak vypadá okolí naší planety, zná díky obrázkům z Hubbleova vesmírného dalekohledu a internetu také téměř každý. Jsou však i další planetární systémy kolem vzdálených hvězd stejné či podobné tomu našemu? Nebo jsme ve vesmíru spíše...
více


15.8.2014 ZDRAVOTNICTVÍ: Jsme opravdu obětí farmaceutických firem?

Farmaceutické firmy, lékaři i lékárníci jsou často obviňováni ze spolupráce nikoli na uzdravení pacienta, ale ze snahy, aby jejich nemocný spolykal co největší množství prášků a tím všem zvedl zisky.
více


14.8.2014 HISTORIE: Jiný pohled na jeden mýtus

Palestinskoarabská a s ní spřízněná propaganda se zhusta snaží vytvářet dojem, že palestinští Arabové (nesprávně nazývaní Palestinci) žili v zemi, která má několik názvů (a já se zde budu držet termínu historická Palestina), div ne odjakživa.
více


13.8.2014 PANAMA: Příliš úzký pro 21. století

Panamský průplav, jeden ze sedmi novodobých divů světa, byl náročnou stavbou, která si vyžádala 30 tisíc mrtvých. Od té doby je ovšem zdrojem velkých příjmů i strategického vlivu. Nyní se ale objevila konkurence.
více


11.8.2014 ASTRO: Perseidy aneb "Slzy Svatého Vavřince"

Sylvie Gorková
meteor
Po roce můžeme opět pozorovat nejslavnější meteorický roj severní polokoule – Perseidy. Letošní maximum nastane v noci ze 12.-13. srpna, tedy z úterý na středu. Mezi půlnocí a 4h ráno můžeme vidět až 70 meteorů za hodinu.
více


8.8.2014 VĚDA: Kolik lidí je potřeba na kolonizaci planety?

Astronomové nebo astrobiologové občas nechají do svého oboru proniknout i sociologům, psychologům nebo antropologům. Zejména při dlouhodobých pobytech je to důležité.
více


1.8.2014 ASTRONOMIE: Efektní vyklízení pozic

To vyklízení pozic se týká planet, jež jsou vidět jen večer nebo ráno a všechny nízko nad obzorem. Ale právě taková situace přináší řadu efektních setkání planet s Měsícem či planet navzájem. Kromě toho můžeme sledovat zajímavý souboj meteorů z roje Perseid s měsíčním úplňkem a prostřednictvím sondy...
více


26.7.2014 VĚDA: Nastal večer, nastalo jitro – den sedmý

Jako každý jiný den rozpaluje žhnoucí kalifornské slunce tisíce čtverečních kilometrů Mohavské pouště. Tentokrát se ale krom písku a skalisek odráží i od lesklého kovu automatické laboratoře.
více


24.7.2014 FEJETON: Rentgenové oči

Už půl roku funguju jako oficiální fotograf Paranormální výzvy. To je odnož Klubu Sisyfos při Akademii věd, onoho společenství, které vede nerovný boj s pavědou a šarlatánstvím. Paranormální výzva teď už nabízí milion korun tomu, kdo prokáže nějakou vlastnost nevysvětlitelnou ničím, co současná věda...
více


23.7.2014 GLOSA: Život bez Měsíce

Generace lidí, kteří byť jako děti zažili přistání na Měsíci, se pomalu blíží důchodovému věku. A nikdo mladší už to v přímém přenosu neviděl. Takové je dnešní poselství 45. výročí prvních kroků člověka po jiném nebeském tělese. Sděluje nám, že ne vše dopadne tak, jak prognostici líčí.
více


22.7.2014 VÝROČÍ: První lidé na Měsíci

Uplynulo pětačtyřicet let od chvíle, kdy jsme viděli kráčet první lidi po Měsíci. Byl to jeden z vedlejších výsledků studené války. Na přelomu padesátých a šedesátých let minulého století zahájili Sověti ofenzivu ve vesmíru: jako první vypouštěli družice, meziplanetární sondy a rovněž prvního člověka....
více


21.7.2014 ŠUMAVA: „Motýlkovití kůrovci“...

Radomír Mrkva
Radomír Mrkva
Jmenovaný autor publikoval 22. 6. 2014 v Parlamentních listech úvahu Soužití po milióny let, kde uvádí, že již asi před 70 mil. let „se ustálilo soužití malých motýlků, ke kterým patří dnešní kůrovec, s jehličnany“.
více


21.7.2014 VĚDA: Přelomové pšeničné léto

Zemědělci sledují s napětím porosty pšenice a letní oblohu. Jak dopadne letošní sklizeň? Tuhle otázku si kladou lidé rok co rok nejméně deset tisíc let. Přesto je letošní léto výjimečné. Genetici nahrubo přečetli kompletní dědičnou informaci pšenice. Pěstování této plodiny tak vstoupilo do zcela nové...
více


11.7.2014 ÚVAHA: Evoluce

Neživá hmota časem neustále pomalu degraduje a rozpadá v prach. Vědci pro to našli eufemismus – samovolný pokles organizovanosti spojený s nárůstem entropie neboli míry neuspořádanosti. Horský masiv je lépe uspořádaný se svými hřebeny a hranami, než když pak leží v údolí jako zvětralá vrstva štěrku a...
více


9.7.2014 VĚDA: Většinu vědeckých článků prý nikdo nečte

Nedávno vody české vědy rozvířil spor v Grantové agentuře ČR. Její šéf Petr Matějů musel odstoupit, protože se zjistilo, že obešel předpisy a přihrál granty za desítky milionů svým kamarádům. Novináři ČT celou aféru komentovali: „Zdá se, že když jde o miliony, vládne i ve světě vzdělanců metoda ostrých...
více


1.7.2014 ASTRONOMIE: Když je někomu 960

Na začátku července jsme tradičně nejdál od Slunce, a navíc můžeme slavit výročí, od něhož jsme téměř stejně daleko, jako od nejbližší hvězdy.
více


30.6.2014 ASTRO: Obletí turisté Měsíc v lodi Sojuz?

tur2
Americká společnost Space Adventures, která se zabývá vesmírnou turistikou a má kromě jiného na triku sedm misí platících soukromníků na stanici ISS, nedávno oznámila, že dva zájemci již složili zálohu na turistický oblet Měsíce, k jehož uskutečnění hodlá firma využít ve spolupráci s Ruskem loď Soju...
více


27.6.2014 VĚDA: Záhadná samovznícení

Karel Wágner
samovznícení
Ještě v únoru 2010 se dokumentární záběry z vyšetřování italského samovznícení, zveřejněné na You Tube, na které jsem tehdy čtenářům svého blogu poskytl odkaz, jim zdály být natolik neuvě­řitelné, že existenci tohoto fenoménu, podobně jako tehdy u nás „hořící zásuvky“ ze Strašic, vět­šinou jen zpoch...
více


27.6.2014 POLEMIKA: Mitlöhner a Uzel lžou

Lukáš Novák
zdravotnictví kříž aeskulap
Poté, co na JUDr. Mitlöhnera praskl jeho autoplagiátorský podvod, usoudil zřejmě on i jeho věrní, že nejvýhodnější strategií obrany bude stylizace do role nespravedlivě postižené oběti hrdinně nesoucí svůj osud.
více


26.6.2014 VĚDA: Čistá chemie

Martin Rychlík dokládá na serveru Česká pozice, že během šesti let spadla cena za rozklíčování genomu z deseti milionů dolarů na pár tisíc, tedy opět dolarů. Cílem je tisícovka dolarů, k němu je veden výzkumný program, podporovaný mimo jiné i granty. Blíží se tedy doba, kdy se budeme moci geneticky vyšetřit...
více


24.6.2014 ZDRAVOTNICTVÍ: Zrůda není sprosté slovo, ale tragédie

Píchnutím do vosího hnízda bylo uveřejnění článku JUDr. Miroslava Mitlöhnera „K právním a etickým problémům spojeným s narozením těžce malformovaného jedince“ v internetovém „Časopise zdravotnického práva a bioetiky“.
více


24.6.2014 CIVILIZACE: Západ a ti druzí (6)

Když byla řeč o polské hranici: opravdu se Evropou táhne rozmezí, oddělující od sebe dvě výrazně odlišné civilizace - západní a rusko-balkánskou.
více


23.6.2014 CIVILIZACE: Západ a ti druzí (5)

Co, zeptáte se asi, Korejci a Japonci – zčásti snad i Číňané – že jsou naši příbuzní? Nejsou to naopak kultury nám nejvzdálenější, a nejen v geografickém smyslu? Inu, věru že jsou. Sám jsem to pocítil, poprvé vstoupiv na půdu dálněvýchodní civilizace (bylo to v japonské Jokohamě, nikdy mi z paměti nevymizí...
více


21.6.2014 CIVILIZACE: Západ a ti druzí (4)

Hned předem se vyznám z toho, že budhismus[1] obdivuji. Kdybych měl známkovat věrouky tohoto světa ne dle ušlechtilosti zásad – šlechetností všeho druhu si dovedu navymýšlet sám dost - nýbrž podle dosaženého výsledku, namaloval bych mu jedničku jako vrata.
více