3.9.2015 | Svátek má Bronislav


3.9.2015 ASTRONOMIE: Nejtmavší úplněk v roce

Jan Veselý 2
Zatímco v srpnu byly planety s výjimkou Saturnu uklizené u Slunce, v září na ně přichází rojení. Nejvíc se ale předvede Měsíc – 28. září okolo 4. hodiny ranní se ocitne v přízemí a prakticky současně bude v úplňku.
více


2.9.2015 VĚDA: Klima a islám

Václav Cílek
Požitkem z vlastního soukromého prospěchu pominul cit pro pohromy veřejné, až nakonec gabinská obec, zbavená rozvahy i pomoci, je vydána do područí římskému králi beze všeho boje. Livius, Dějiny I, přel. P. Kucharský
více


21.8.2015 VĚDA: Pokus Paranormální výzvy

Ondřej Neff
Pokus se bude konat 27. srpna. Je k němu třeba figurantů ve věku 20 - 25 let. Podmínkou je přihláška na Facebooku Paranormální výzvy,
více


18.8.2015 ASTRO: Duchové hvězd zmírajících

Jiří Srba
Jiří Srba
Tato úchvatná bublina zářící jako hvězdný duch ve strašidelné temnotě vesmíru by se mohla zdát nadpřirozenou a záhadnou, kdyby se nejednalo o známý astronomický objekt: planetární mlhovinu, objekt, který je průvodním znakem závěrečné fáze života některých hvězd.
více


17.8.2015 ASTRONOMIE: Pojmenovávání exoplanet?

Petr Kubala
Za pár dní už bylo odesláno na 40 tisíc hlasů, takže je to poměrně slušný popularizační počin.
více


13.8.2015 ZDRAVÍ: Povzbuzení pro saunisty středního věku

Antonín Mikolášek
Sauna
Velkou pozornost v odborném tisku vyvolala zpráva finských lékařů (Laukanen a spol. z univerzity v Kuopio ve východním Finsku) o 21letém sledování způsobu saunování u 2315 mužů ve věku od 40-60 let.
více


12.8.2015 ASTRO: Dnes Perseidy

Petr Horálek
Petr Horálek
Letošní maximum každoročního srpnového meteorického roje Perseid nastane v dopoledních hodinách 13. srpna, tedy ve čtvrtek.
více


11.8.2015 VESMÍR: Když kometa míří do Slunce

Petr Kubala
Astronomové přemýšlejí o kometách, které se dostanou extrémně blízko ke Slunci. Co by se pak dělo?
více


5.8.2015 ASTRONOMIE: Komety na dosah ruky

Jan Veselý 2
Planety s výjimkou Saturnu se sice z oblohy po anglicku vytratily, ale zato se můžeme více soustředit na komety. Žádná není vidět na obloze očima, ale na obě, o kterých bude řeč, si budeme moci málem sáhnout.
více


3.8.2015 VESMÍR: SETI a další

Karel Pacner
Rádiové signály vyspělých kosmických sousedů hledají astronomové už 55 let. Tohle úsilí stálo desítky milionů dolarů či rublů. Zatím bez úspěchu. Avšak není to příliš krátká doba? Nikdo si neodváží odhadnout.
více


30.7.2015 VESMÍR: Kepler-452b

Petr Kubala
Média se po delší době opět věnují na titulních stránkách exoplanetám a nutno říct, že až na výjimky bez větších chyb. Problém je v jistém přehnaném nadšení…
více


25.7.2015 VESMÍR: Nese New Horizons zprávu pro mimozemšťany?

Petr Kubala
Sonda New Horizons teď bude asi 1,5 roku posílat na Zemi získaná data. Za pár let by ji měl čekat průlet okolo některého z dalších těles daleko za dráhou Neptunu.
více


24.7.2015 ASTRO: Čemu vděčí Měsíc za svůj tvar?

Jan Vondrák
Měsíc 1
Již před více než dvěma staletími se Laplace pozastavil nad tím, že tvar našeho Měsíce, konkrétně jeho rotační i slapové vzedmutí (díky kterým má Měsíc tvar zhruba trojosého elipsoidu, zploštělého na pólech a na rovníku protaženého směrem k Zemi).
více


23.7.2015 OSOBNOST: Hrách mu vydal velké tajemství

Jaroslav Petr
Před sto padesáti roky seznámil augustiniánský mnich Gregor Johann Mendel členy Přírodovědného spolku v Brně s objevy, které položily základ vědě o dědičnosti – genetice.
více


22.7.2015 VĚDA: 2,5 miliardy na hledání E.T.

Petr Kubala
Samotná zkratka SETI (Searching of Extra Terrestrial Intelligence) některé lidi vzruší nádechem tajemna mezi vědou a sci-fi.
více


21.7.2015 PLUTO: Murphyho zákonu navzdory

Zbyněk Petráček
V době, kdy pilotovaná kosmonautika přešlapuje na místě a soukromníci se potýkají s nezdary, odvádějí skvělou práci automaty.
více


15.7.2015 VESMÍR: New Horizons

Pavel Toufar
V úterý kolem poledne našeho času vyvrcholí desetileté putování sondy New Horizons přiblížením a odpoledne následujícím průletem kolem trpasličí planety Pluto, nacházející se na samé hranici království slunce, od níž se pak sonda bude vzdalovat směrem k hranicím naší sluneční soustavy.
více


14.7.2015 ASTRONOMIE: Vyřadit Pluto z rodiny planet byla chyba

Petr Kubala
V roce 2006 byla v Praze na Valném shromáždění Mezinárodní astronomické unie (IAU) schválená rezoluce, která definovala termín planeta pro účely Sluneční soustavy.
více


13.7.2015 ASTRO: Pluto – další rudá planeta?

Pluto
Pluto vypadá jako druhá „rudá planeta“ ve Sluneční soustavě. Barevné snímky vyslané na Zemi sondou NASA s názvem New Horizons deset dnů před jejím setkáním s trpasličí planetou Pluto ukazují výrazně načervenalou barvu povrchu se skvrnami, což zřetelně připomíná vzhled planety Mars v malém...
více


10.7.2015 EVROPA: Je za minutu dvanáct

Karel Wágner
I v této chvíli, kdy čtete tyto řádky, se ke břehům Evropy po moři valí z Afriky proud imigrantů, na cestu se vydávajících z různých pohnutek.
více


10.7.2015 VĚDA: Šrámy na živé kůži Země

Jaroslav Petr
Půda je živou kůží Země. Současné lidstvo dělá vše pro to, aby svou planetu z této kůže sedřelo.
více


4.7.2015 VĚDA: Chemie xenofobie

Juraj Leško
epitel
Současné problémy s migrací jednoznačně souvisí s populační explozí a válečnými konflikty. M. Šálek např. v NP ze dne 23.6.2015 rozebírá vliv emisí CO2 na migraci do Evropy.
více


3.7.2015 GLOSA: Gatesovy miliardy

Ondřej Neff
Nejvíc peněz na celé planetě má Bill Gates, spoluzakladatel firmy Microsoft. Už deset let se zabývá především podporou rozmanitých lidumilných projektů.
více


3.7.2015 VĚDA: Trus (3)

Petr Schubert
hovno 2
V úvodu jsem citoval Jana Wericha a jeho názor na slovní zásobu prostšího Čecha. Zmínil jsem se také o praslovanském původu slova hovno.
více


2.7.2015 VĚDA: Trus (2)

Petr Schubert
hovno 2
Zatím jsme se jen letmo zmínili o hospodářském využití výkalů. Přirozeně nejběžnějším způsobem využití výkalů (zejména zvířecích, tedy hnoje, kejdy) je jejich zpracování na hnojivo.
více


1.7.2015 VĚDA: Trus (1)

Petr Schubert
hovno 2
Muž se nastoupí do letadla a zjistí, že dostal místo vedle pohledné blondýnky. Okamžitě se k ní otočí a udělá první krok.
více


30.6.2015 WHO: Epidemiologický pohled na imigraci

Jarmila Průchová
zkumavka test tube science věda
Afrika: 90 % občanů je napadeno a zaneseno parazity a trpí nakažlivými parazitárními infekcemi, Obojí roznáší dál.
více


29.6.2015 ASTRONOMIE: Loučení s obry a lov trpaslíků

Jan Veselý 2
V první polovině měsíce ještě večer nízko nad západním obzorem zahlédneme dvojici nejjasnějších planet. Hned na začátku července dokonce ve velmi těsném přiblížení. Nejvíce se ale bude v červenci mluvit o trpaslících a modrém měsíci.
více


26.6.2015 MIGRACE: Pohled epidemiologický

Jiří Hrdlička
O uprchlících ze severní Afriky i odjinud, kteří postupně a plíživě zaplavují Evropu, už toho napsali mnozí jiní, jistě kompetentnější a věci znalejší.
více


25.6.2015 KNIHA: Příběh manipulátora

Jan Veselý 2
I mistr Ježíšek se občas utne. Loni mi nadělil knihu Příběh rodu Homo (Nové dějiny evoluce člověka), jejímž autorem je Robin Dunbar, „jeden z nejvýznamnějších evolučních psychologů“, jak se píše na záložce přebalu.
více


24.6.2015 HISTORIE: Hlásal Jan Hus bludy?

Aleš Uhlíř
Je málo příkladů v dějinách lidstva, aby jediný muž měl tak mocný vliv na osudy svého národa, jak Mistr Jan Hus. To jsou úvodní slova z knihy Mistr Jan Hus v životě a památkách českého lidu, která vyšla v jubilejním roce 1915.
více


22.6.2015 ASTRO: Proč obloha nezáří tak jasně, když je vesmír plný hvězd?

Martin Brada
Kandidát na kvarkovou hvězdu RX J185635-375. Autor: ESO
Asi už vás to napadlo. Díváte se do nebe a víte, že tím směrem jsou tisíce hvězd. Přesto je nebe poměrně tmavé a pokud neruší světelné znečištění, není na něm v tom směru víc jak pár desítek zářivých bodů.
více


16.6.2015 ASTRO: Jak najít darovanou hvězdu?

Martin Brada
andromeda galaxie
Často se nás ptáte, jak můžete najít hvězdu, kterou jste buď od někoho dostali, nebo naopak někomu darovali.
více


5.6.2015 VĚDA: Pád vlády a sadomasochismus

Radim Uzel
Nedávno zveřejněné intimní odposlechy na lince Nečas–Nagyová zvedají oponu nad jednou zcela zřejmou sexuální úchylkou: sadomasochismem.
více


1.6.2015 ASTRONOMIE: Vrchol elegance v elongaci

Jan Veselý 2
Nejlépe viditelnou planetou by chtěl tento měsíc být Saturn, protože je nad obzorem po celou, i když kratičkou, noc.
více


30.5.2015 ASTRO: Nejsvítivější galaxie ve vesmíru

J224607
Vzdálená galaxie svítící jako více než 300 biliónů Sluncí byla objevena na základě pozorování pomocí družice NASA s názvem WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer). Objekt je doposud nejsvítivější objevenou galaxií a novou třídou objektů objevených družicí WISE.
více