29.11.2015 | Svátek má Zina


28.11.2015 VĚDA: Chorý mozek vede k chorobné politice

Jan Payne
Představme si politika s vážným poškození té části mozku, jež je odpovědná za odpovědnost a jež rozhoduje o rozhodování dotyčného. Pochopitelně to bude vážná věc již na místní úrovni. Ovšem když půjde o politika vrcholného, bude tím ohrožena bezpečnost státu.
více


21.11.2015 MIGRACE: O xenofobii

Jiří Machotka
Xenofobie je slovo, jehož výskyt se poslední dobou výrazně zvýšil, ať už v souvislosti s probíhající migrační vlnou, v reakci na teroristické útoky islamistů anebo i v úvahách, jaký jsme my Češi vlastně národ.
více


14.11.2015 HISTORIE: Alberta Einsteina múzy utajené

E=mc2
Předchozí díl triptychu končil na počátku dvacátých let minulého století. Předpověď z obecné teorie relativity, Einsteinem předložené na zasedání Pruské akademie věd 25. listopadu 1915, byla potvrzena při zatmění Slunce v květnu 1919.
více


13.11.2015 TECHNIKA: Namísto detektoru výbušnin jen kebab?

Karel Wágner
Pád ruského airbusu A321 na Sinaji představuje jedno z největších leteckých neštěstí zapříčině­ných teroristy. Zůstává však otázkou, nakolik se na tomto neštěstí podílel pro nás málo pochopi­telný šlendrián v Šarm aš-Šajchu.
více


12.11.2015 VĚDA: Náboženství v lidech posiluje zlo

Ivan Brezina
Proč je lepší být ateistou? S menší pravděpodobností zneužijete dítě a uříznete hlavu rukojmímu.
více


10.11.2015 VĚDA: Je cosi divného kolem hvězdy KIC 8462852

Ondřej Neff
Proxima v souhvězdí Centauri je ze všech hvězd ve vesmíru naší sluneční soustavě nejblíže. Dělí nás od ní vzdálenost 4,2 světelných let. To ji v očích spisovatelů sci-fi kvalifikovalo na poskytovatelku života – na povrchu některé z jejích planet.
více


10.11.2015 MIGRACE: Matematické vyjádření solidarity

Roman Lenský
matematika
Dne 21. září t.r. ministři vnitra států Evropské unie většinou hlasů schválili kvóty pro rozdělení uprchlíků mezi unijními zeměmi. V současnosti neutichá diskuse o stálých kvótách, založených na tomtéž výpočetním principu.
více


9.11.2015 HISTORIE: Poslední dny Inků

Inkové
V sobotu 16. listopadu 1532 zajal Francisco Pizarro inckého krále Atahualpu. Tím byl odstartován konec incké civilizace, jejíž poslední vládce byl popraven o čtyřicet let později.
více


6.11.2015 HISTORIE: Dvě z múz Alberta Einsteina

E=mc2
Německé město Ulm ležící na Dunaji má nejen nejvyšší kostelní věž na světě, ale v r. 1879 se stalo i rodištěm Alberta Einsteina. V r. 1967 zde byla založena univerzita, která, když uplynulo 50 let posmrtné ochrany Einsteinových osobních práv, se chtěla přejmenovat na jeho univerzitu.
více


2.11.2015 ASTRONOMIE: Hvězdopad

Jan Veselý 2
Setkání planet ráno na východě zdobí i listopadovou oblohu. Stejně jako v říjnu se na několik dní přidá Měsíc. Chybět ovšem budou Merkur a Saturn – nejbližší a nejvzdálenější z planet se obě schovají za Sluncem. V listopadu ovšem padá nejen listí, ale také hvězdy.
více


30.10.2015 VĚDA: Případ kropenatých banánů

Jaroslav Petr
Je to jeden z paradoxů moderního světa: třebaže na planetě pořád hladovějí desítky milionů lidí a stovky milionů jsou jich podvyživených, vyhazujeme denně tuny nezávadných potravin.
více


28.10.2015 VĚDA: Kolikrát použili zájmeno „já“?

Milan Petrák
Dosažení funkce vedlo u velké části dosavadních českých premiérů k nafouknutí jejich ega – používání zájmena „já“ u nich výrazně vzrostlo. Je prokázáno (viz kniha německého psychiatra Wernera Hutha Glaube, Ideologie und Wahn), že osoby s narcistickými sklony mají větší tendenci k ideologickému...
více


23.10.2015 SVĚT: Hladomor nebude

Jan Drábek
Rozhodně bych nechtěl narušovat mocný tok náladových zpráv o terorismu, nářků zoufalých uprchlíků a přírodních katastrof. Nedá se však nic dělat: tentokráte přicházím se zprávou zcela optimistickou. (Proto se také asi na přední stránky světového tisku dosud neprobojovala.)
více


21.10.2015 ASTRO: Mimozemšťani? Exokomety?

Pavel Suchan
Nezvyklý disk kolem hvězdy KIC 8462852
Internet zaplnily informace o objevu kosmickým dalekohledem Kepler, který snad dokonce odhalil mimozemské civilizace. Tentokrát se tomu nijak nesmějeme, protože jednou by to právě takhle mohlo vypadat.
více


20.10.2015 VĚDA: Přeměna Greenpeace v Greenwar

Miroslav Kutílek
Patrick Moore, který spoluzakládal hnutí Greenpeace a byl jeho ředitelem v období 1979 až 1986, měl zajímavý projev na Ústavu inženýrů v Londýně 14. října 2015.
více


16.10.2015 VĚDA: Před námi fyzika (3)

Dana Mentzlová
Naše putování po fyzikálních laboratořích pokračovalo stále více na jih. Navštívili jsme Institut Laueho a Langevina v Grenoblu (viz 2. díl) a polykali kilometry po silnicích mezi alpskými velikány.
více


15.10.2015 FEJETON: Odposlechnuto

Ondřej Neff
V rozhlase na BBC nějaký pán vykládal o projektu vědeckého městečka, které se staví někde v poušti Nového Mexika. Má být hotovo v roce 2019 a mají se v něm zkoušet robotické systémy a systémy M2M.
více


15.10.2015 VĚDA: Před námi fyzika (2)

Dana Mentzlová
Na cestu se vypravili členové spolku Aldebaran pod vedením prof. Petra Kulhánka. Během putování Německem jsme navštívili spektrometr KATRIN v Karlsruhe (viz 1. díl). Pak jsme nasedli do aut a zamířili do Francie. Nemohli jsme minout skvost moderní architektury, kapli Notre Dame du Haut, navrženou...
více


14.10.2015 VĚDA: Před námi fyzika (1)

Dana Mentzlová
Sdružení Aldebaran, které se zabývá popularizací fyziky a astronomie, uspořádalo výlet po velkých evropských laboratořích. Navštívili jsme tři významné projekty: experiment KATRIN v Karlsruhe, neutronový zdroj v Institutu Laueho a Langevina v Grenoblu a stavbu největšího dosavadního tokamaku v...
více


12.10.2015 HISTORIE: Albert Einstein s gejšami

Kitano Maru
Sedmý říjnový den roku 1922 dorazil do přístavu v Marseille německý manželský pár s množstvím zavazadel. Byl to Albert Einstein s chotí Elsou, kteří vyráželi na šest týdnů trvající plavbu do Japonska.
více


9.10.2015 CESTOVÁNÍ: Greenwich

Marta Urbanová
Patřím ke generaci, kdy všechno západní bylo pro nás tabu. Táhla nás tam zvědavost. Když jsme se v jazykovém kurzu bavili o Anglii, můj soused mi šeptnul, že by nejraději emigroval.
více


8.10.2015 VĚDA: Cena za malárii

Zbyněk Petráček
Když se vyhlašují nobelovští laureáti, oči světa tradičně míří hlavně k ceně za mír. Získá ji letos Angela Merkelová, nebo papež František? Oba mají velmi slušně našlápnuto, ale našinec by vsadil spíše na kancléřku.
více


2.10.2015 ASTRONOMIE: VŘSR 2015!

Jan Veselý 2
Rudý úplněk nám na konci září připomněl, že je na čase, abychom obrátili své zraky k východu. Zatímco od západu teď nemůžeme očekávat nic nového, východ nám slibuje – alespoň pro nejbližší budoucnost – něco zcela mimořádného.
více


30.9.2015 EVROPA: Excelová věda

science věda
Jako malý jsem hltal knihy vyprávějící o kosmických letech, ať už to byly sci-fi romány či vědecké non-fiction. Ač byl tehdy knižní trh chudý na kvalitní sci-fi literaturu, kterou nejvíce reprezentovaly bezpohlavní SF výbory sovětských autorů, daly se v knihovnách najít poklady ze šedesátých let a...
více


30.9.2015 ASTRONOMIE: Krvavě rudý superměsíc

Jan Veselý 2
V noci z neděle na pondělí se Měsíc ocitl v úplňku, nejblíž Zemi a zároveň v jejím stínu. Doufám, že mí nejvěrnější čtenáři a diskutéři nezaspali, avizoval jsem to už měsíc předem a v posledních dnech se přidal masivně i bulvár.
více


26.9.2015 ASTRO: Úplné zatmění Měsíce a superúplněk

Pavel Suchan
Barvy Měsíce při jeho zatmění 8. října 2014. Autor: Petr Horálek
V pondělí 28. září 2015, na státní svátek sv. Václava, spatříme v časných ranních hodinách úplné zatmění Měsíce. Náš kosmický soused se vnoří do stínu Země a díky zemské atmosféře, která láme do zemského stínu načervenalý odstín slunečního záření, chytne Měsíc nezvyklý naoranžovělý až narudlý...
více


5.9.2015 VĚDA: Imigrace a infekční onemocnění

Miloslav Pouzar
V několika dřívějších článcích jsem se věnoval problematice očkování. V daném kontextu cítím potřebu se vyjádřit k problémům spojeným s aktuální migrační vlnou. Rizika očkování diskutovaná v mých dřívějších textech je třeba dnes vnímat v nových souvislostech.
více


4.9.2015 VĚDA: Pojďte, pane, budeme si hrát

Jaroslav Petr
Delfíni mají pověst hravých tvorů. Přispívá k tomu už tvar jejich tlamy, která v nás vzbuzuje dojem, že se neustále smějí. Jejich život ale není plný veselí a hraní.
více


3.9.2015 ASTRONOMIE: Nejtmavší úplněk v roce

Jan Veselý 2
Zatímco v srpnu byly planety s výjimkou Saturnu uklizené u Slunce, v září na ně přichází rojení. Nejvíc se ale předvede Měsíc – 28. září okolo 4. hodiny ranní se ocitne v přízemí a prakticky současně bude v úplňku.
více


2.9.2015 VĚDA: Klima a islám

Václav Cílek
Požitkem z vlastního soukromého prospěchu pominul cit pro pohromy veřejné, až nakonec gabinská obec, zbavená rozvahy i pomoci, je vydána do područí římskému králi beze všeho boje. Livius, Dějiny I, přel. P. Kucharský
více


21.8.2015 VĚDA: Pokus Paranormální výzvy

Ondřej Neff
Pokus se bude konat 27. srpna. Je k němu třeba figurantů ve věku 20 - 25 let. Podmínkou je přihláška na Facebooku Paranormální výzvy,
více


18.8.2015 ASTRO: Duchové hvězd zmírajících

Jiří Srba
Jiří Srba
Tato úchvatná bublina zářící jako hvězdný duch ve strašidelné temnotě vesmíru by se mohla zdát nadpřirozenou a záhadnou, kdyby se nejednalo o známý astronomický objekt: planetární mlhovinu, objekt, který je průvodním znakem závěrečné fáze života některých hvězd.
více


17.8.2015 ASTRONOMIE: Pojmenovávání exoplanet?

Petr Kubala
Za pár dní už bylo odesláno na 40 tisíc hlasů, takže je to poměrně slušný popularizační počin.
více


13.8.2015 ZDRAVÍ: Povzbuzení pro saunisty středního věku

Antonín Mikolášek
Sauna
Velkou pozornost v odborném tisku vyvolala zpráva finských lékařů (Laukanen a spol. z univerzity v Kuopio ve východním Finsku) o 21letém sledování způsobu saunování u 2315 mužů ve věku od 40-60 let.
více


12.8.2015 ASTRO: Dnes Perseidy

Petr Horálek
Petr Horálek
Letošní maximum každoročního srpnového meteorického roje Perseid nastane v dopoledních hodinách 13. srpna, tedy ve čtvrtek.
více


11.8.2015 VESMÍR: Když kometa míří do Slunce

Petr Kubala
Astronomové přemýšlejí o kometách, které se dostanou extrémně blízko ke Slunci. Co by se pak dělo?
více