28.2.2015 | Svátek má Lumír


24.2.2015 ČECHOVINY: Antonov AN 22

Jan Čech
Velmi podivným aeroplánem je bezesporu Antonov AN 22. V roce 1965, když byl tento obr poprvé představen veřejnosti na Pařížském aerosalonu, nešetřily naše noviny superlativy.
více


21.2.2015 VĚDA: Geny Darwinových pěnkav

Jaroslav Petr
Genomy ptáků, kteří stáli u zrodu Darwinovy teorie přírodního výběru, nabídly pohled do tajů evoluce
více


18.2.2015 POLEMIKA: Ad "Veřejné finance a šumavský výzkum"

Jakub Hruška
forrest
Nehodlám komentovat mnohokrát opakované a mylně interpretované cifry o financování vědy. Rád bych ale okomentoval některé její výroky týkající se šumavské přírody.
více


16.2.2015 EKOLOGIE: Veřejné finance a šumavský výzkum

Jitka Marková
Český stát a Evropská unie věnují nemalé finanční prostředky na přírodovědný výzkum. Státní dotace rozdělují: Grantová agentura ČR, Ministerstvo životního prostředí, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Akademie věd ČR
více


13.2.2015 POLEMIKA: Chovají se odmítači očkování racionálně?

Miloslav Pouzar
Ebola je rozhodně onemocnění, které je třeba brát vážně. Virus se poměrně snadno šíří, nemoc má vysokou míru úmrtnosti a nehezké projevy. Nebezpečnost eboly je skutečně vysoká. Jak je to ale s reálným rizikem onemocnění?
více


12.2.2015 VĚDA: Revoluce v kosmonautice na obzoru?

Karel Pacner
Když před půldruhým desetiletím mluvil Elon Musk o osídlení Marsu, považovali ho snad všichni za snílka. Nedávno mu internetový gigant Google a osvědčený finanční investor Fidelity poskytly na další rozvoj jeho firmy miliardu dolarů. Musk už není snílek, ale seriózní podnikatel v raketokosmické...
více


9.2.2015 VĚDA: Evropa vyšle raketoplán IXV

Petr Kubala
Když se řekne raketoplán, většině se vybaví ten americký Space Shuttle, který létal do vesmíru v letech 1981 až 2011, vynesl Hubblův dalekohled nebo pomohl postavit Mezinárodní kosmickou stanici.
více


10.2.2015 ZDRAVÍ: Nechali byste se očkovat proti Ebole?

Tomáš Vodvářka
Pokud by se ona nemoc objevila v naší zemi, což není vůbec vyloučeno, asi jen málo občanů by onu zatím hypotetickou možnost nevyužilo. Důvodem očkování by byl strach z onemocnění s vysokou úmrtností.
více


9.2.2015 ZDRAVÍ: Radonová smrt číhá na všechny

Evžen Korec
Českou republiku obchází smrtka v podobě vysoké koncentrace radonu v budovách. Každým rokem si neúprosně vybere svou daň v podobě mnoha stovek lidských životů. O této smrtící hrozbě se v tuzemském veřejném prostoru vůbec nediskutuje.
více


6.2.2015 HISTORIE: Třicetiletá válka – IV.

Dana Mentzlová
Válka trvala už téměř dvacet let a žádná z obou stran zatím nebyla výrazně slabší. Jako by Pán Bůh nechtěl dopřát vítězství ani katolíkům, ani protestantům. Vysoký úředník kníže Vilém Slavata z Chlumu napsal v dopise hrabatům z Martinic: „Sice ex effectibus vidí se, že Pán Bůh neráčí chtíti, aby...
více


4.2.2015 HISTORIE: Třicetiletá válka – III.

Dana Mentzlová
Po bitvě na Bílé hoře pokračoval boj Friedricha Falckého a jeho spojenců proti domu Habsburskému a císaři Ferdinandu II. mimo území Čech. Ve Slezsku působilo vojsko knížete Jana Jiřího Krnovského, k němuž se připojili čeští a moravští emigranti, vyhnaní ze země represemi, například Ladislav Velen...
více


2.2.2015 ASTRONOMIE: Šéf je blízko!

Jan Veselý 2
Jupiter, největší z obrů Sluneční soustavy, se 6. února ocitá v opozici se Sluncem. Neboli je na obloze naproti Slunci, je tudíž pozorovatelný po celou noc. Tentýž den, jen o 11 hodin dříve, je také Země k Jupiteru nejblíže
více


30.1.2015 HISTORIE: Třicetiletá válka – II.

Dana Mentzlová
Po bitvě na Bílé hoře se ve vídeňských kostelích konaly děkovné slavnosti. Kapucínský páter Sabinus pronesl slavné kázání na téma žalmu: „Budeš je bičovati železnou metlou a rozbiješ je jako nádobu hliněnou.“
více


29.1.2015 VĚDA: Ruské kosmické plány v naději

Karel Pacner
V uplynulém roce jsme úspěšně vypustili 80 raket, nejvíc ve světě – chlubí se ruská Federální kosmická agentura (Roskosmos) ve své výroční zprávě. Z toho bylo 31 těles státního významu, 5 komerčních a 44 malých těles.
více


28.1.2015 HISTORIE: Třicetiletá válka – I.

Dana Mentzlová
Třicetiletá válka patří k méně známým obdobím české historie. O hmotných škodách za této války se dočteme v dějinách mnoha měst, vesnic nebo hradů. Ale pro jaké myšlenky plundrovala vojska třicet let Evropu?
více


24.1.2015 VĚDA: Cesta do oblaků Venuše

Karel Pacner
Kosmická agentura NASA nemá před sebou žádný strategický úkol. Ten jí nejspíš vytýčí příští americký prezident, který se nastěhuje do Bílého domu v lednu 2017. Nicméně její odborníci spolu se specialisty z univerzit zkoumají další možnosti výprav.
více


22.1.2015 EKOLOGIE: Nekamenujme GMO

Petr Havel
Po mnohaletých diskusích dala Evropská unie členským státům volnost při rozhodování o tom, zdali na svém území povolí nebo zakáží pěstovat geneticky modifikované odrůdy (GMO) hospodářských plodin.
více


21.1.2015 VĚDA: Přes 200 „jasnovidců“ už určovalo obsah trezoru

Leoš Kyša, Jakub Kroulík
trezor
Organizátoři Paranormální výzvy před Vánoci instalovali v pražském obchodním centru Nový Smíchov trezor s třemi utajenými předměty. Při této příležitosti vyzvali všechny osoby v Čechách a na Slovensku, které si myslí, že mají jasnovidecké či jiné extrasenzorické schopnosti, aby s jejich pomocí...
více


20.1.2015 VĚDA: Je čas oddělit Zemana?

Martin Jan Stránský
Martin Jan Stránský
Miloš Zeman se nechal slyšet, že „handicapované“ děti mají ve škole být odděleny od „nehandicapovaných“. Jeho výrok vzbudil obrovskou reakci, debata se rozjíždí. Zemanovo tvrzení vychází z neuropsychologických podnětů, které nicméně existují v nás všech.
více


15.1.2015 OSOBNOST: Krutá tečka za životem E. Stanka Vráze

Petr Andrle
Svého času si jeden z debatujících na Neviditelném psu postěžoval, že by bylo třeba také napsat o Stanko Vrázovi, když jsem se o něm nedávno v jiném příspěvku zmínil. Ano, zkouším to, i když vím, že možná vyvolá nekonečnou debatu.
více


15.1.2015 VESMÍR: Porodní bolesti kosmické turistiky

Karel Pacner
V roce 1998 předpověděl spisovatel sci-fi Arthur C. Clarke: „Kosmická turistika se stane po roce 2010 velkým byznysem. Kosmické cestování je dnes ve stejném stádiu vývoje, jako bylo letectví v roce 1910.“ Skutečnost? Dosud VE VESMÍRU BYLO JEN SEDM TURISTŮ, jenže ten poslední už před šesti lety
více


12.1.2015 ASTRONOMIE: Letmé políbení

Jan Veselý 2
V životě to někdy není snadné. Jeden se snaží přiblížit k objektu své touhy… a najednou jej něco strhne zpět a cíl se vzdaluje a vzdaluje a vzdaluje…
více


8.1.2015 VĚDA: Odklad mateřství jako benefit

Jaroslav Petr
Americké společnosti Apple a Facebook nabízejí svým zaměstnankyním v rámci firemních benefitů příspěvek na zmrazení vajíček. Ženy tak mohou odložit mateřství na pozdější dobu a plně se věnovat práci pro firmu. Toto řešení vyvolává řadu otázek.
více


7.1.2015 VESMÍR: Problém pro naše potomky?

Petr Kubala
Sluneční soustava může za několik set tisíc let čelit velkému problému. Směrem k nám se totiž řítí po vesmírné dálnici hvězda. Vlastně dokonce hvězdy dvě.
více


3.1.2015 VĚDA: Zapíše se kosmický rok 2014 do historie? Určitě ano!

Karel Pacner
Američané otestovali kosmickou loď nové generace Orion, oficiálně Víceúčelovou kosmickou loď (anglická zkratka MPCV). Zatímco všechna dosavadní kosmická plavidla s výjimkou raketoplánů používala aerodynamický kryt klasického tvaru, který se při návratu do atmosféry ochlazoval odpařováním, takže...
více


2.1.2015 ASTRONOMIE: Láska a radost

Jan Veselý 2
Na novoroční obloze se sejdou Venuše s Merkurem, Marsem a Neptunem. Po celou noc svítí Jupiter a ráno se přidá ještě Saturn. Všem se jim ale pokusí vypálit rybník kometa. Máme se tedy na co těšit.
více


1.1.2015 FEJETON: A je to tady

Ondřej Neff
Se závěrem roku přicházejí popeláři gratulovat a dostanou pade na rum. A přijde se na to, že by na Marsu mohl být život. Jednou je to úlomek meteoritu nalezený v Antarktidě, letos je nový důkaz o existenci vody na Marsu.
více


27.12.2014 VĚDA: Na planetě Struldbrugů

Jaroslav Petr
Všechny světadíly s výjimkou Afriky stárnou. Rychle a nezadržitelně. Že to působí řadu velkých potíží už dnes – a přinese ještě větší v budoucnosti – slýcháme prakticky každodenně.
více


26.12.2014 VĚDA: Víno jako voda života

Vladimír Karpenko
Budějovický Budvar přišel nedávno s „novinkou “ – pivem podávaným o teplotě -18 °C , tedy za situace, kdy voda zčásti vymrzne, a nápoj je v důsledku toho velmi silný. Proč ty uvozovky?
více


25.12.2014 METEOROLOGIE: Pravda o ladovské zimě

Hanuš Velebný
Už asi pět generací Čechů je rok co rok terorizováno ladovskou vizí vánoc. Kostel, kopec, sáňkující děti a spousta, spousta sněhu. Už jsem se na to chystal několik let, ale letos jsem to konečně dotáhl a podíval se panu Ladovi na zoubek.
více


25.12.2014 FEJETON: Nadílka s odkladem

Ondřej Neff
Od pátku 20. prosince je ve vstupní hale obchodního centra Nový Smíchov v Praze k disposici sto tisíc korun. Je to přístupné každému a každý má šanci ty peníze získat. Pravda, s odkladem jednoho čtvrtletí, musel by počkat do 20. března.
více


25.12.2014 ASTRO: Začíná období viditelnosti komety Lovejoy

Marek Biely
Lovejoy0
Astronomové, a to zejména ti, kteří se specializují na komety, musí mít nyní žně. Kometa 15P/Finlay se dostala do outburstu a stala se tím pádem snadno viditelnou i ve větších binokulárech, hlavní publicita ale připadá na kometu C/2014 Q2 (Lovejoy). Ta totiž už od svého srpnového objevu překonává...
více


22.12.2014 VESMÍR: Planetární osa a život

Petr Kubala
Zemská osa je nakloněna asi o 23,5 stupňů. Právě díky tomu se na naší planetě střídají roční období. Například Uran se ale po své dráze téměř kutálí, protože jeho osa je skloněna o více než 90 stupňů. Co by to znamenalo u Země nebo obecněji: u potenciálně obyvatelné planety?
více


13.12.2014 VĚDA: Homosexualita se může dědit

Jaroslav Petr
Před více než dvaceti lety představili vědci první důkazy odědičných sklonech k mužské homosexualitě. Po dvou desetiletích pochybností a sporů přicházejí se zatím nejdůkladněji provedenou studií, která původní závěry potvrzuje.
více


11.12.2014 HISTORIE: Životní prostředí vyhladilo velmoc

Ulrich W. Sahm
Téměř dva tisíce let ovládala Asyrská říše Blízký východ. Asi před dvěma tisíci sedmi sty lety se tato velmoc mezi severním Irákem a Sýrií (tedy na území, které dnes ovládá Islámský stát) sama zhroutila díky vnitřním problémům. Pak ji ovládli Chetité (sídlící v dnešním Turecku) a Babylóňané (dnešní...
více


4.12.2014 KOSMONAUTIKA: Konečně Orion

Karel Pacner
Kabina americké kosmické lodi MPCV čili Orion je připravena k prvnímu zkušebnímu letu. Startovat má ve čtvrtek 4. prosince ve 13.05 hodin našeho času pomocí rakety Delta IV z Kennedyho kosmického střediska na Floridě. Po čtyřiceti letech tedy budou Spojené státy zkoušet nové kosmické plavidlo.
více