2.4.2015 | Svátek má Erika


31.3.2015 VĚDA: To si Heyrovský nezaslouží!

zkumavka test tube science věda
Při pohledu na článek v LN z 20.3.2015 jsem sice ještě nevěděl, kdo je na ilustrativní fotografii, leč věděl jsem, že Jaroslav Heyrovský, o kterém se tam psalo, to není zcela určitě.
více


30.3.2015 VESMÍR: Vznikli jsme z drobků?

Petr Kubala
Tým astronomů přichází s poměrně odvážnou teorií, která mění náš pohled na vznik a vývoj Sluneční soustavy.
více


28.3.2015 ASTRO: Překvapí nás kometa 218P/LINEAR?

Marek Biely
145-comet_halley
Ke Slunci se blíží poměrně neznámá krátkoperiodická kometa, která byla objevena teprve v roce 2003. Tehdy ji nalezla slavná automatická přehlídka oblohy LINEAR, a to při jasnosti 19,0 mag.
více


26.3.2015 VĚDA: Flemingovo dědictví

Jaroslav Petr
Vojín Ernest Cable zemřel 13 .března 1915. Osmadvacetiletého Brita nezabila v zákopech na severu Francie nepřátelská kulka, ale dysenterie, vyvolaná bakterií Shigella flexneri.
více


25.3.2015 GLOSA: Jasnovidci se nekonali

Ondřej Neff
Už rok funguju jako oficiální fotograf Paranormální výzvy – co taky normálního se dá ode mne čekat. Jde o dlouhotrvající pokus, zdali se podaří objevit jedince obdařené abnormálními vlastnostmi.
více
19.3.2015 ASTRO: Zítra částečné zatmění Slunce

Pavel Suchan
slunce rozzhavene
V dopoledních pátečních hodinách 20. března 2015 se nad územím České republiky odehraje velmi výrazné částečné zatmění Slunce.
více


19.3.2015 VĚDA: Zvířecí mazlíčci v laboratoři

Jaroslav Petr
Domácí zvířecí mazlíčci se bez jména neobejdou. Klasickým Rekům a Mickám sice odzvonilo, ale nahradili je Filipové, Báry a další.
více


17.3.2015 ČECHOVINY: Návštěva ve Virgin Galactic

Jan Čech
Má cesta k Virgin Galactic byla trochu křivolaká. Na začátku byla „zpovědnice“ Honzy Hamerníka na Radiu Beat. Tam byl jako host Doug Shane.
více


16.3.2015 VĚDA: Mrtvé moře vstane z mrtvých

Lubomír Stejskal
Ve čtvrtek 26/2 se o další významný krok posunul projekt záchrany Mrtvého moře, jehož hladina rok od roku klesá.
více


12.3.2015 VĚDA: Ceres - poslední koule do sbírky

Zbyněk Petráček
Každý ví, co jsou to cereálie, a zná cereální tyčinky. Ale ne každý ví, že římská bohyně Ceres dala jméno i nejbližší trpasličí planetě. Teď ji poprvé vidíme zblízka.
více


11.3.2015 OSOBNOST: Štěstí i pro Turecko

Petr Andrle
Když odcházel prof. PhDr. Josef Rypka, DrSc., legenda naší orientalistiky, jinak šéf turkologické stolice na Karlově univerzitě v Praze, do důchodu, nabídl toto místo svému vynikajícímu žákovi profesoru Josefu Kabrdovi.
více


7.3.2015 VĚDA: „Naprášil” jsem Danone

Ivan Brezina
Actimel a Activia neznamenají „úspěšné nastartování nového dne“, „zlepšení zdraví“ ani „posílení imunity“.
více


6.3.2015 VĚDA: Děti rodičovského trojúhelníku

Jaroslav Petr
Zhruba jedno z pěti tisíc dětí se rodí s těžkou dědičnou chorobou, která je vyvolána poškozením mitochondrií.
více


2.3.2015 ASTRONOMIE: Rohlík

Jan Veselý 2
Bezesporu nejpřitažlivějším březnovým úkazem na obloze bude zatmění Slunce, které u nás uvidíme jako částečné.
více


24.2.2015 ČECHOVINY: Antonov AN 22

Jan Čech
Velmi podivným aeroplánem je bezesporu Antonov AN 22. V roce 1965, když byl tento obr poprvé představen veřejnosti na Pařížském aerosalonu, nešetřily naše noviny superlativy.
více


21.2.2015 VĚDA: Geny Darwinových pěnkav

Jaroslav Petr
Genomy ptáků, kteří stáli u zrodu Darwinovy teorie přírodního výběru, nabídly pohled do tajů evoluce
více


18.2.2015 POLEMIKA: Ad "Veřejné finance a šumavský výzkum"

Jakub Hruška
forrest
Nehodlám komentovat mnohokrát opakované a mylně interpretované cifry o financování vědy. Rád bych ale okomentoval některé její výroky týkající se šumavské přírody.
více


16.2.2015 EKOLOGIE: Veřejné finance a šumavský výzkum

Jitka Marková
Český stát a Evropská unie věnují nemalé finanční prostředky na přírodovědný výzkum. Státní dotace rozdělují: Grantová agentura ČR, Ministerstvo životního prostředí, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Akademie věd ČR
více


13.2.2015 POLEMIKA: Chovají se odmítači očkování racionálně?

Miloslav Pouzar
Ebola je rozhodně onemocnění, které je třeba brát vážně. Virus se poměrně snadno šíří, nemoc má vysokou míru úmrtnosti a nehezké projevy. Nebezpečnost eboly je skutečně vysoká. Jak je to ale s reálným rizikem onemocnění?
více


12.2.2015 VĚDA: Revoluce v kosmonautice na obzoru?

Karel Pacner
Když před půldruhým desetiletím mluvil Elon Musk o osídlení Marsu, považovali ho snad všichni za snílka. Nedávno mu internetový gigant Google a osvědčený finanční investor Fidelity poskytly na další rozvoj jeho firmy miliardu dolarů. Musk už není snílek, ale seriózní podnikatel v raketokosmické...
více


10.2.2015 ZDRAVÍ: Nechali byste se očkovat proti Ebole?

Tomáš Vodvářka
Pokud by se ona nemoc objevila v naší zemi, což není vůbec vyloučeno, asi jen málo občanů by onu zatím hypotetickou možnost nevyužilo. Důvodem očkování by byl strach z onemocnění s vysokou úmrtností.
více


9.2.2015 VĚDA: Evropa vyšle raketoplán IXV

Petr Kubala
Když se řekne raketoplán, většině se vybaví ten americký Space Shuttle, který létal do vesmíru v letech 1981 až 2011, vynesl Hubblův dalekohled nebo pomohl postavit Mezinárodní kosmickou stanici.
více


9.2.2015 ZDRAVÍ: Radonová smrt číhá na všechny

Evžen Korec
Českou republiku obchází smrtka v podobě vysoké koncentrace radonu v budovách. Každým rokem si neúprosně vybere svou daň v podobě mnoha stovek lidských životů. O této smrtící hrozbě se v tuzemském veřejném prostoru vůbec nediskutuje.
více


6.2.2015 HISTORIE: Třicetiletá válka – IV.

Dana Mentzlová
Válka trvala už téměř dvacet let a žádná z obou stran zatím nebyla výrazně slabší. Jako by Pán Bůh nechtěl dopřát vítězství ani katolíkům, ani protestantům. Vysoký úředník kníže Vilém Slavata z Chlumu napsal v dopise hrabatům z Martinic: „Sice ex effectibus vidí se, že Pán Bůh neráčí chtíti, aby...
více


4.2.2015 HISTORIE: Třicetiletá válka – III.

Dana Mentzlová
Po bitvě na Bílé hoře pokračoval boj Friedricha Falckého a jeho spojenců proti domu Habsburskému a císaři Ferdinandu II. mimo území Čech. Ve Slezsku působilo vojsko knížete Jana Jiřího Krnovského, k němuž se připojili čeští a moravští emigranti, vyhnaní ze země represemi, například Ladislav Velen...
více


2.2.2015 ASTRONOMIE: Šéf je blízko!

Jan Veselý 2
Jupiter, největší z obrů Sluneční soustavy, se 6. února ocitá v opozici se Sluncem. Neboli je na obloze naproti Slunci, je tudíž pozorovatelný po celou noc. Tentýž den, jen o 11 hodin dříve, je také Země k Jupiteru nejblíže
více


30.1.2015 HISTORIE: Třicetiletá válka – II.

Dana Mentzlová
Po bitvě na Bílé hoře se ve vídeňských kostelích konaly děkovné slavnosti. Kapucínský páter Sabinus pronesl slavné kázání na téma žalmu: „Budeš je bičovati železnou metlou a rozbiješ je jako nádobu hliněnou.“
více


29.1.2015 VĚDA: Ruské kosmické plány v naději

Karel Pacner
V uplynulém roce jsme úspěšně vypustili 80 raket, nejvíc ve světě – chlubí se ruská Federální kosmická agentura (Roskosmos) ve své výroční zprávě. Z toho bylo 31 těles státního významu, 5 komerčních a 44 malých těles.
více


28.1.2015 HISTORIE: Třicetiletá válka – I.

Dana Mentzlová
Třicetiletá válka patří k méně známým obdobím české historie. O hmotných škodách za této války se dočteme v dějinách mnoha měst, vesnic nebo hradů. Ale pro jaké myšlenky plundrovala vojska třicet let Evropu?
více


24.1.2015 VĚDA: Cesta do oblaků Venuše

Karel Pacner
Kosmická agentura NASA nemá před sebou žádný strategický úkol. Ten jí nejspíš vytýčí příští americký prezident, který se nastěhuje do Bílého domu v lednu 2017. Nicméně její odborníci spolu se specialisty z univerzit zkoumají další možnosti výprav.
více


22.1.2015 EKOLOGIE: Nekamenujme GMO

Petr Havel
Po mnohaletých diskusích dala Evropská unie členským státům volnost při rozhodování o tom, zdali na svém území povolí nebo zakáží pěstovat geneticky modifikované odrůdy (GMO) hospodářských plodin.
více


21.1.2015 VĚDA: Přes 200 „jasnovidců“ už určovalo obsah trezoru

Leoš Kyša, Jakub Kroulík
trezor
Organizátoři Paranormální výzvy před Vánoci instalovali v pražském obchodním centru Nový Smíchov trezor s třemi utajenými předměty. Při této příležitosti vyzvali všechny osoby v Čechách a na Slovensku, které si myslí, že mají jasnovidecké či jiné extrasenzorické schopnosti, aby s jejich pomocí...
více


20.1.2015 VĚDA: Je čas oddělit Zemana?

Martin Jan Stránský
Martin Jan Stránský
Miloš Zeman se nechal slyšet, že „handicapované“ děti mají ve škole být odděleny od „nehandicapovaných“. Jeho výrok vzbudil obrovskou reakci, debata se rozjíždí. Zemanovo tvrzení vychází z neuropsychologických podnětů, které nicméně existují v nás všech.
více


15.1.2015 OSOBNOST: Krutá tečka za životem E. Stanka Vráze

Petr Andrle
Svého času si jeden z debatujících na Neviditelném psu postěžoval, že by bylo třeba také napsat o Stanko Vrázovi, když jsem se o něm nedávno v jiném příspěvku zmínil. Ano, zkouším to, i když vím, že možná vyvolá nekonečnou debatu.
více


15.1.2015 VESMÍR: Porodní bolesti kosmické turistiky

Karel Pacner
V roce 1998 předpověděl spisovatel sci-fi Arthur C. Clarke: „Kosmická turistika se stane po roce 2010 velkým byznysem. Kosmické cestování je dnes ve stejném stádiu vývoje, jako bylo letectví v roce 1910.“ Skutečnost? Dosud VE VESMÍRU BYLO JEN SEDM TURISTŮ, jenže ten poslední už před šesti lety
více