21.12.2014 | Svátek má Natálie


13.12.2014 VĚDA: Homosexualita se může dědit

Před více než dvaceti lety představili vědci první důkazy odědičných sklonech k mužské homosexualitě. Po dvou desetiletích pochybností a sporů přicházejí se zatím nejdůkladněji provedenou studií, která původní závěry potvrzuje.
více


11.12.2014 HISTORIE: Životní prostředí vyhladilo velmoc

Téměř dva tisíce let ovládala Asyrská říše Blízký východ. Asi před dvěma tisíci sedmi sty lety se tato velmoc mezi severním Irákem a Sýrií (tedy na území, které dnes ovládá Islámský stát) sama zhroutila díky vnitřním problémům. Pak ji ovládli Chetité (sídlící v dnešním Turecku) a Babylóňané (dnešní ...
více


4.12.2014 KOSMONAUTIKA: Konečně Orion

Kabina americké kosmické lodi MPCV čili Orion je připravena k prvnímu zkušebnímu letu. Startovat má ve čtvrtek 4. prosince ve 13.05 hodin našeho času pomocí rakety Delta IV z Kennedyho kosmického střediska na Floridě. Po čtyřiceti letech tedy budou Spojené státy zkoušet nové kosmické plavidlo.
více


1.12.2014 VĚDA: Motory budoucnosti

spinsat3
Z paluby Mezinárodní kosmické stanice vypustili v pátek nový satelit. Nebylo to poprvé, ale tentokrát se jednalo o hodně zajímavý kousek. Družice Special Purpose Inexpensive Satellite (SpinSat) „odstartovala“ z plošiny, která je součástí japonské laboratoře Kibo.
více


28.11.2014 ASTRONOMIE: Čekání na Večernici

Na ranní i večerní oblohu se koncem roku zpátky derou planety, které se v předchozím období schovávaly za Sluncem. Uran zopakuje svoje listopadové představení s Měsícem, padající hvězdy bude důstojně reprezentovat roj vyletující z Blíženců a také definitivně a nezadržitelně udeří zima.
více


18.11.2014 GLOSA: Jak feministky pošpinily přistání na kometě

Nevím, zda jste o tom slyšeli, nevím, zda je to k smíchu nebo k pláči a nevím, co přesně to ukazuje o naši společnosti. Je to ale příběh, který narušil přistání Philae na povrchu komety.
více


18.11.2014 AVIGAN: Čtyři Evropané vyléčeni z eboly

science věda
Japonsko má 47 prefektur, jednou z nich je Tojama se sídelním městem Tojama na západním pobřeží hlavního ostrova Honšú, tedy na pobřeží Japonského moře (neboli Východního moře jak zní jeho politicky koretní jméno prosazované Korejci, kteří též razí označení Západní moře pro to, co je jinak známo jako...
více


17.11.2014 VĚDA: Co si počít s kometou

Sedmadvacetikilový robotický pavouk zapéroval na svých třech nohách a bylo o historický okamžik víc, výrobek lidské ruky přistál na povrchu komety Čurjumov-Gerasimenko.
více


15.11.2014 VĚDA: Kometa jako rozsévač života

Deset let putovala automatická sonda Rosetta ke svému cíli, ke kometě 67/P Čurjumov-Gerasimenko. To není dlouhá doba, aspoň v kosmických měřítcích, jiné automaty dokázaly přežívat v drsných podmínkách vesmíru ještě déle. Nicméně je to první aparatura, která měla včera vypustit balík s deseti přístroji...
více


13.11.2014 KNIHA: 2 x 15 = 19

Dělat si legraci z matematiky bývá poněkud obtížné. Matematika prostě buď je, anebo není, a dvakrát dvě jsou čtyři a s tím nic nenaděláte. Je to prostě jedna z věd, o které stejně jako o fyzice platí, že její zákony jsou platné za všech režimů.
více


13.11.2014 HISTORIE: Čech, který inspiroval Kryštofa Kolumba

Pochopitelně, že nikdo není schopen doložit, kdy vlastně Janovana Kryštofa Kolumba (1451-1506) napadlo, že objeví bájnou Indii. Jestli ho inspirovaly spisy, které po sobě zanechal jeho tchán, kapitán de Perestrello, dřívější šéf ostrova Porto Santo, či nějaká soudobá literatura, to nevíme přesně.
více


6.11.2014 VĚDA: Zaškrcený sen

Není třeba bujné fantazie k tomu, aby člověk podlehl podezíravosti a vykonstruoval si teorii o spiknutí, které v krátké sérii po sobě poslalo k zemi dvě soukromá kosmická plavidla, raketu Antares a raketoplán ze systému AirShip Two.
více


1.11.2014 ASTRONOMIE: V hlavní roli hroudy bláta

Na začátku nadcházejícího měsíce vrcholí období letošní nejlepší viditelnosti Merkuru na ranní obloze. Dobře je vidět také Jupiter. V hlavní roli však tentokrát budou tělesa, jež jsou vidět jen špatně nebo jen pomocí dalekohledu.
více


30.10.2014 GLOSA: Vbrzku

Naděje umírá poslední, chce si mi povzdechnout nad nejnovější zprávou o průlomu v hledání technologie jaderné fúze. Připomenu, že energii lze získat štěpením atomových jader, tak to funguje třeba v Temelíně, a také jejich slučováním.
více


23.10.2014 VĚDA: "Nová" jaderná fúze?

Jaderná fúze, slučování lehkých jader, má dvojí využití. Funguje miliardy let úspěšně ve hvězdách a už 50 let neméně úspěšně v jaderných zbraních. Tak to bylo, je a, dle mě, minimálně dalších 50 let bude.
více


22.10.2014 VĚDA: Na březích řeky Eboly

Počet lidí, kteří podlehli ebole, sice roste, stejně rychle ale pokračuje i vývoj účinných léků – a některé z nich jsou už na dosah. Přesto není namístě úlevné vydechnutí. Praxe totiž ukazuje, že ani lékaři vybavení fungující medicínou nemusí mnoho zmoci. Tam, kde ale spojili síly s kulturními antropology...
více


16.10.2014 PSYCHIATRIE: Nesnesitelná lehkost znaleckých posudků

V souvislosti s tragickou událostí ve Žďáru nad Sázavou se objevují názory, které vedle přání přísného trestu pro nemocnou ženu obviňují rovněž lékaře z nedbalosti a nepřímé účasti na smrti mladého člověka.
více


15.10.2014 ASTRO: Neutuchající boj o Mars

Sylvie Gorková
asonda1
Jen pár dní poté, co byla na oběžnou dráhu Marsu navedena americká sonda MAVEN, která bude studovat horní vrstvu atmosféry Marsu, přišly nové zprávy o indické sondě Mangalján (mise MOM – Mars Orbiter Mission), která vstoupila na oběžnou dráhu Marsu jen o tři dny později, 24. září. Po USA, Rusku a Evropě...
více


8.10.2014 MÉDIA: Žijeme v informačním otroctví?

Václav Komora
televize
Při pohledu na propracovanost ruské mediální propagandy a její účinnost na obyvatelstvo, obnaženou v souvislosti s ukrajinským kolapsem, musí vnímavý člověk nevyhnutelně pohlédnout kriticky i do našeho mediálního zrcadla událostí. Pokud již nemá dlouhodobou konzumací toho, co je mu uniformně vnucováno,...
více


8.10.2014 ASTRO: Mimořádná erupce na malé hvězdě

2dg_cvn_flare
Dne 23. 4. 2014 detekovala družice NASA s názvem SWIFT silnou, žhavou a dlouho trvající sekvenci hvězdných erupcí, jaká doposud nebyla pozorována u blízkých hvězd typu červeného trpaslíka. Počáteční výbuch z této zaznamenané série explozí byl více jak 10 000krát silnější než doposud pozorované největší...
více


8.10.2014 VZPOMÍNKA: Sbohem, pane profesore. A děkujeme

Mirek Procházka
Mirek Procházka
Jeho život byl jakousi paralelou posledního století naší země. Narodil se v roce 1916 v Lublani, jeho otec, také lékař, však od konce 1. světové války pracoval v Praze, a tak vyrůstal v ryze českém prostředí.
více


4.10.2014 SVĚT: Budoucnost lidského světa

Už od pádu říše římské se v západním světě vyskytují dva výrazné lidské typy, které ovlivňují společenské klima i politiku. Optimista a pesimista. Od konce nadšeného 19. století, které věřilo na zářné zítřky a všeobecný pokrok (přečtěte si verneovku).
více


3.10.2014 VĚDA: Já, vlk

Na území Čech se usadila vlčí rodina. Lepší letopočet si snad ani nemohla vybrat. Letos je to právě sto let od chvíle, kdy u nás byli vlci zcela vyhubeni. Ochránci přírody nad jejich comebackem jásají. Proč ale vlk z naší krajiny zmizel a proč se teď zase vrací?
více


3.10.2014 HISTORIE: Smutné výročí selhání lékařů

Otcové zakladatelé lékařského stavu považovali již v dávných dobách za nutné vymezit mantinely činnosti svých členů ve smyslu kam až může lékař zajít a kam rozhodně už ne. Nejznámější je Hippokratova přísaha, stará zhruba 2500 let.
více


2.10.2014 VĚDA: Jak osvobodit zvířata

Aktuální honba za účinnými léky proti ebole připomíná, že bez pokusů na zvířatech se dnes vědci (bohužel) neobejdou. Stejně tak ale připomíná, že se jich snaží využívat čím dál méně a úspěšně za ně hledají rovnocennou náhradu.
více


1.10.2014 ASTRONOMIE: Merkur na scénu!

Na obloze se tento měsíc odehrají velké věci. Velká část z nich, bohužel, nebude pozorovatelná přímo od nás. Takže tento topocentrický pohled na vesmír obsahuje pár tipů na výlet a jedno velké očekávání.
více


29.9.2014 VĚDA: Jak zvýšit světovou inteligenci

Válka – chudoba – intelekt. Nerozlučná trojice. Pokud by se pronikavě zvýšily intelektové schopnosti obyvatel nestabilních zemí, konkrétně například Afghánistánu, Iráku či Sýrie, přispělo by to k řešení problému chudoby a k omezení válečných rizik. Myšlenka, jak toho dosáhnout poměrně lacino, se v poslední...
více


27.9.2014 HISTORIE: První Ukrajinec

Vladimír Kříž
Pan Jakl napsal k problému dnešní Ukrajiny do NP záměrně provokativní článek, na kterém mě nejvíc zaujala otázka, kdy "přišel první Ukrajinec".
více


25.9.2014 VĚDA: Psí kálení nejen pro pobavení

Tým Ing. Vlastimila Harta z České zemědělské univerzity v Praze získal v letošním ročníku soutěže „Ig Nobel Prize“ cenu za biologii. Oceněna byla jeho práce publikovaná v předním vědeckém časopise Frontiers in Zoology o tom, jak psi vnímají magnetické pole.
více


25.9.2014 FEJETON: Konstrukční princip

Na cestu do Prahy čekal ještěr z rodu plesiosaurů pětasedmdesát milionů let. Jeho pozůstatky našli členové antarktické výpravy České geologické služby, převezli je a předvedli koncem týdne na tiskové konferenci.
více


18.9.2014 EXOPLANETY: Na stopě Venušiny zóny

Venuše je považována za sestru Země. Její hmotnost a velikost nejsou jediná kritéria, ve kterých by se druhá planeta Sluneční soustavy podobala naši rodné hroudě. Na druhou stranu asi uznáte, že dovolenou na Venuši byste trávit nechtěli.
více


11.9.2014 VĚDA: Potlačování politicky nekorektních objevů

Na vědu většinou nahlížíme jako na obor lidské činnosti, který má za cíl (nebo by tedy snad měl mít za cíl) objevování pravdy a nestranné posuzování faktů. Jak ale víme, novým myšlenkám se většinou příliš nedaří.
více


11.9.2014 ASTRO: 100 let od prvního pozorování v Mikulášovicích

Věra Bartáková
Budova hvězdárny na dobové pohlednici Foto: Obec Mikulášovice
Někdy se stane, že to, co už lidé odepsali jako ztracené, se jako zázrakem vzpamatuje a probudí k novému životu. Věřme, že se takový zvrat osudu týká i nejseverněji položené hvězdárničky v Česku.
více


9.9.2014 TECHNIKA: Když televize, tak ohnutá

Včera zahájili v Berlíně další ročník výstavy spotřební elektroniky IFA. Na ploše 145 tisíc čtverečních metrů předvádí své novinky 1500 vystavovatelů. Loni sem přišlo skoro čtvrt milionu návštěvníků. Je to obrovský počet v době, kdy zájem o podobné podniky vadne.
více


6.9.2014 ASTRONOMIE: Už to zase sviští

Nikoli na cvičišti, ale naostro a docela blízko Země. V neděli 7. září proletí asteroid 2014 RC ve vzdálenosti necelých 40 tisíc kilometrů od středu naší planety.
více


4.9.2014 ASTRONOMIE: Mars opět na řadě

Planety pokračují ve vyklízení pozic. Venuše je pozorovatelná jen přibližně do poloviny měsíce, na večerní obloze se ještě, díky tomu, že soumrak s blížící se podzimní rovnodenností přichází čím dál dřív, drží Mars a Saturn.
více