28.2.2017 | Svátek má Lumír


28.2.2017 VĚDA: Šumavský kůrovec a vlčí pavouci

Zdeněk Opatrný
Psát v sezóně jiných atraktivních ekologických témat, zejména pak senátně-šumavského tsunami, o BT rýži znamená nemít prst na tepu společnosti. Ale nemylte se, nejde jen o rafinovaný oslí můstek.
více


27.2.2017 TRAPPIST-1: Unikát mezi unikáty

Petr Kubala
Drahokam mezi planetárními systémy. Takový je TRAPPIST-1. Je tak unikátní, nádherný a historický, že vedle něj blednou všechny výtvory autorů sci-fi.
více


27.2.2017 POLEMIKA: Několik posledních lží o NP Šumava

Mojmír Vlašín
Prof. Mrkva v článku Několik posledních vět o NP Šumava napsal svůj názor na zákon o ochraně přírody, na což má samozřejmě právo. Jsou tam však některé zcela lživé pasáže a rád bych, aby se tom vědělo.
více


23.2.2017 EKOLOGIE: Několik posledních vět o NP Šumava

Radomír Mrkva
Podobně jako nyní ve sněmovně, tak již od vyhlášení Národního parku se vedou vášnivé spory o jednotlivostech. Kůrovec, zasahovat – nezasahovat, život obcí, problém se zadržováním vody atd.
více


20.2.2017 ASTRONOMIE: Kdo je dnes večer na obloze nejjasnější?

Jan Veselý
Planeta Venuše dosáhla 17. února své nejvyšší jasnosti. Během následujících večerů můžeme sledovat její prudký úprk směrem ke Slunci.
více


14.2.2017 ASTRONOMIE: Existují bludné planety podobné Zemi?

Petr Kubala
Je to docela strašidelné a fascinující současně. Představte si planetu podobnou Marsu nebo Zemi, která se pohybuje vesmírem. Neobíhá okolo žádné hvězdy...
více


13.2.2017 ASTRONOMIE: Polozatmění

Jan Veselý
Sobotní časně ranní zatmění bylo sice jen polostínové, ale zážitek to byl nádherný. Chtěl bych se o něj podělit prostřednictvím několika fotografií.
více


9.2.2017 VĚDA: Genová cesta k voňavým rajčatům

Zdeněk Opatrný
Výhled z okna dřevěného baráku koleje Albertov v těch raných šedesátých nebyl nejhorší. Vyvolával pocit bydlení v zahrádkářské kolonii, umístěné málem v centru Prahy.
více


3.2.2017 GLOSA: V postfaktické zimě

Zbyněk Petráček
Letošní leden byl tak mrazivý, že už jsme od toho odvykli. Přitom následuje hned po nejteplejším roku v zaznamenané historii.
více


1.2.2017 ASTRONOMIE: Venuše v lesku a Měsíc v polostínu

Jan Veselý
Měsíc předvede druhý nejméně jasný úplněk v roce, Venuše dosáhne největší jasnosti a na večerní obloze se s ní kupí také další planety. Za zatměním Slunce musíme do Jižní Ameriky.
více


27.1.2017 VĚDA: Obezita jako dědičný hřích

Jaroslav Petr
Nadváha a obezita neškodí jen těm, kdo nosí kilogramy navíc. Zvláštním druhem dědičnosti přenášejí tlouštíci sklony k nadváze i na další pokolení.
více


23.1.2017 OSOBNOST: Omne vivum ex ovo

Petr Andrle
Když jednoho podzimního dne roku 1822 oznámila hospodyně dvornímu radovi a slovutnému básníkovi Johannu Wolfgangu Goethovi, že v předpokoji jeho rozsáhlého výmarského sídla čeká pan Purkyně z Prahy, nemohla ho více potěšit.
více


18.1.2017 VĚDA: Kudy na Mars?

Jan Veselý
Do roku 2030 budou platy učitelů vyšší než příjmy právníků. Že je to nesmysl? Proč? „Technicky“ to je možné hned, stačí přepsat čísla v tabulkách, chybí jen politická vůle poskytnout peníze.
více


14.1.2017 VĚDA: Bionáhubek se tentokrát nepovedl

Zdeněk Opatrný
Mutageneze, selekce, křížení. Tři hlavní cesty vedoucí k udržování či rozšiřování oné žádoucí, odborně i mediálně velebené biodiverzity živých organizmů. Tři procesy původně zcela „spontánní“, tedy přírodní. Později člověkem pochopené, zvládnuté, vylepšované, využívané, zneužívané.
více


13.1.2017 VĚDA: Záhadný nález

Aleš Uhlíř
Před více než 7 lety byl na Neviditelném psu uveřejněn článek Kdy se zrodilo umění?, který mimo jiné zmínil nálezy malíře, spisovatele a amatérského archeologa Jiřího Mikuly (1926 – 2004).
více


10.1.2017 SVĚT: Koho volí vědci

Vítězslav Kremlík
V roce 2009 tým Dana Kahana a kol. vydal v časopise Climate Change zajímavou studii. Ukázal, že názor na klimatické změny vůbec nesouvisí se vzdělaností. Klimaskeptici vykazují v průměru stejné nebo vyšší vzdělání než alarmisté.
více


5.1.2017 VĚDA: Proč jsme schopni genocidy

Karel Červený
dav
Díval jsem se na pátý díl pořadu „Cesta do hlubin mozku“ na Prima Zoom. Řešila se tam otázka, jak je možné, že je člověk schopen ubližovat nejen cizím lidem, ale i vlastním – sousedům, známým, bývalým spolužákům či spolupracovníkům.
více


4.1.2017 VESMÍR: Přijde smrt z nebes?

Petr Kubala
Sluneční soustavu čeká ve vzdálené budoucnosti blízké setkání s cizí hvězdou. Co to bude znamenat pro život na Zemi?
více


3.1.2017 ASTRONOMIE: Velký ranní planetární sněm

Jan Veselý
Večerní obloze, ať se Mars snaží, jak chce, jasně dominuje Venuše, ale ráno se na obloze sejdou hned tři planety spolu s Měsícem.
více


30.12.2016 ŠUMAVA: Co dostaly české smrky pod stromeček?

Zdeněk Opatrný
Vánoční strom, stromek, stromeček ... Asi ani ten nejortodoxnější ekologický aktivista k tomuto účelu ani letos nepoužil „cosi opadavého“. Inu, naše listnáče patří leda do přírody.
více


29.12.2016 HISTORIE: Dědictví dávných zákopů

Marian Kechlibar
Z hlediska „lidové paměti“ už je první světová válka zapomenuta. Nebýt hodin dějepisu ve školách, mnoho bychom o ní nevěděli. Souvisí to s přirozeným střídáním generací.
více


28.12.2016 ASTRONOMIE: Královská klička v Panně

Jan Veselý
Pár zatmění Měsíce, velmi blízká setkání planet a Jupiter opisující elegantní kličku v souhvězdí Panny – to budou ty nejzajímavější očekávané události na naší obloze v roce 2017.
více


26.12.2016 ROZHOVOR: Psychóza a svět

Michal Giboda
Dle údajů Světové zdravotnické organizace aktuálně trpí depresivními a úzkostnými poruchami každý třetí občan EU, kolem 15 milionů, každý desátý Belgičan bere antidepresiva a v České republice počet depresivních poruch během desetiletí 1999-2008 vzrostl dvojnásobně.
více


22.12.2016 FEJETON: Vánoční dárek

Ondřej Neff
Slušelo by se ztopořit ukazovák a zakárat si na téma duchovního rozměru Vánoc a jeho rozporu s předvládajícím a naveskrz zavrženíhodným konzumismem. Nějak se mi ale vzpírají prsty na klávesnici.
více


19.12.2016 VĚDA: A přece se naviguje

Zbyněk Petráček
Ve čtvrtek zahájil zkušební provoz projekt Galileo a tím ožily staré otázky. Potřebuje Evropa svůj vlastní navigační systém, když už dávno funguje americký GPS, teď i ruský Glonass a o slovo se hlásí čínský Beidou?
více


13.12.2016 OSOBNOST: Poslední hrdina z oběžné dráhy

Zbyněk Petráček
John Glenn zemřel ve čtvrtek ve věku 95 let. Svým způsobem byl žijící fosilií. Jakousi latimerií přežívající z technologické éry poloviny 20. století. Ztělesněním doby, jejíž hrdiny znal každý jménem.
více


13.12.2016 ASTRONOMIE: Hyperúplněk

Jan Veselý
Pamatujete si, jak v listopadu všichni fotili ten největší úplněk málem od doby, kdy vyhynuli dinosauři? Já jsem vás už tenkrát varoval – ten listopadový úplněk od nás ve skutečnosti vůbec vidět nebyl.
více


12.12.2016 VĚDA: Přišel novej sekáč

Zdeněk Opatrný
Přišel novej, ten se nezakecá... dalo by se možná říct ve stylu cimrmanovského Vizionáře. Toho sice nejspíš různí zámořští vědečtí VIPové neznají, ale průběh nedávné volební kampaně jistě pečlivě sledovali. A bohužel ve své většině asi chybně odhadli její výsledek.
více


8.12.2016 VĚDA: Jak komunikovat s mimozemšťany?

Petr Kubala
Film Příchozí (Arrival) rozproudil téma komunikace s mimozemšťany. Jak by probíhala? Sympatická odbornice na jazyky všeho druhu se pokouší komunikovat s mimozemšťany, kteří přistáli se svými loděmi na dvanácti místech planety...
více


3.12.2016 VĚDA: Moderní trifidi

Zdeněk Opatrný
Kokain. Zřejmě nejúčinnější droga k navození „mozkového blaha“, ale zároveň nutící svého uživatele k opakovanému dávkování a výrazné závislosti. A také nutnosti tyto dávky zvyšovat až k hladině bezprostředně ohrožující život.
více


2.12.2016 HISTORIE: Pochyby o stíhacím letounu

Avia B-534
Každý, kdo se zajímá o historii čs. letectva před druhou světovou válkou, zná stíhací letoun Avia B-534.
více


2.12.2016 VĚDA: Lidské střevo ze zkumavky

Jaroslav Petr
Vědci vypěstovali v laboratoři z lidských buněk „ministřevo“, které se v mnoha ohledech chová stejně jako osmimetrová „trubka“ střev, kterou má každý z nás poskládanou v břiše.
více


1.12.2016 ASTRONOMIE: Těsně vedle

Jan Veselý
Nebojte, titulek tohoto příspěvku do blogu neobsahuje žádnou katastrofickou předpověď toho, jak nás těsně mine zkázonosný asteroid nebo něco podobného. Ono to těsně vedle bude znamenat vzdálenost 4,3 miliardy kilometrů. Vydržte do konce roku i tohoto článku.
více


30.11.2016 ASTRONOMIE: U Slunce je UFO

Petr Kubala
Internet a sociální sítě jsou pro popularizaci darem i prokletím. Online data z kosmických sond nebo družic v tomto nejsou výjimkou.
více


26.11.2016 VĚDA: Sázka na peklo

Ondřej Neff
Na světě už není mnoho univerzálních mediálních maskotů. Matka Tereza nám odešla a kdo tedy zbývá? Jistě do této rodinky patří dalajlama a přední místo zaujímá Stephen Hawking.
více


24.11.2016 HISTORIE: František Josef I. a jeho doba si zaslouží naši pozornost

Jiří Weigl
21. listopadu uplynulo 100 let od chvíle, kdy skonal císař František Josef I. V anketách o nejvýznamnějších panovnících a hlavách našeho státu pravidelně v odpovědích našich současníků soupeří Karel IV. s T.G. Masarykem.
více