30.1.2015 | Svátek má Robin


30.1.2015 HISTORIE: Třicetiletá válka – II.

Po bitvě na Bílé hoře se ve vídeňských kostelích konaly děkovné slavnosti. Kapucínský páter Sabinus pronesl slavné kázání na téma žalmu: „Budeš je bičovati železnou metlou a rozbiješ je jako nádobu hliněnou.“
více


29.1.2015 VĚDA: Ruské kosmické plány v naději

V uplynulém roce jsme úspěšně vypustili 80 raket, nejvíc ve světě – chlubí se ruská Federální kosmická agentura (Roskosmos) ve své výroční zprávě. Z toho bylo 31 těles státního významu, 5 komerčních a 44 malých těles.
více


28.1.2015 HISTORIE: Třicetiletá válka – I.

Třicetiletá válka patří k méně známým obdobím české historie. O hmotných škodách za této války se dočteme v dějinách mnoha měst, vesnic nebo hradů. Ale pro jaké myšlenky plundrovala vojska třicet let Evropu?
více


24.1.2015 VĚDA: Cesta do oblaků Venuše

Kosmická agentura NASA nemá před sebou žádný strategický úkol. Ten jí nejspíš vytýčí příští americký prezident, který se nastěhuje do Bílého domu v lednu 2017. Nicméně její odborníci spolu se specialisty z univerzit zkoumají další možnosti výprav.
více


22.1.2015 EKOLOGIE: Nekamenujme GMO

Po mnohaletých diskusích dala Evropská unie členským státům volnost při rozhodování o tom, zdali na svém území povolí nebo zakáží pěstovat geneticky modifikované odrůdy (GMO) hospodářských plodin.
více


21.1.2015 VĚDA: Přes 200 „jasnovidců“ už určovalo obsah trezoru

Leoš Kyša, Jakub Kroulík
trezor
Organizátoři Paranormální výzvy před Vánoci instalovali v pražském obchodním centru Nový Smíchov trezor s třemi utajenými předměty. Při této příležitosti vyzvali všechny osoby v Čechách a na Slovensku, které si myslí, že mají jasnovidecké či jiné extrasenzorické schopnosti, aby s jejich pomocí správně...
více


20.1.2015 VĚDA: Je čas oddělit Zemana?

Martin Jan Stránský
Martin Jan Stránský
Miloš Zeman se nechal slyšet, že „handicapované“ děti mají ve škole být odděleny od „nehandicapovaných“. Jeho výrok vzbudil obrovskou reakci, debata se rozjíždí. Zemanovo tvrzení vychází z neuropsychologických podnětů, které nicméně existují v nás všech.
více


15.1.2015 OSOBNOST: Krutá tečka za životem E. Stanka Vráze

Svého času si jeden z debatujících na Neviditelném psu postěžoval, že by bylo třeba také napsat o Stanko Vrázovi, když jsem se o něm nedávno v jiném příspěvku zmínil. Ano, zkouším to, i když vím, že možná vyvolá nekonečnou debatu.
více


15.1.2015 VESMÍR: Porodní bolesti kosmické turistiky

V roce 1998 předpověděl spisovatel sci-fi Arthur C. Clarke: „Kosmická turistika se stane po roce 2010 velkým byznysem. Kosmické cestování je dnes ve stejném stádiu vývoje, jako bylo letectví v roce 1910.“ Skutečnost? Dosud VE VESMÍRU BYLO JEN SEDM TURISTŮ, jenže ten poslední už před šesti lety
více


12.1.2015 ASTRONOMIE: Letmé políbení

V životě to někdy není snadné. Jeden se snaží přiblížit k objektu své touhy… a najednou jej něco strhne zpět a cíl se vzdaluje a vzdaluje a vzdaluje…
více


8.1.2015 VĚDA: Odklad mateřství jako benefit

Americké společnosti Apple a Facebook nabízejí svým zaměstnankyním v rámci firemních benefitů příspěvek na zmrazení vajíček. Ženy tak mohou odložit mateřství na pozdější dobu a plně se věnovat práci pro firmu. Toto řešení vyvolává řadu otázek.
více


7.1.2015 VESMÍR: Problém pro naše potomky?

Sluneční soustava může za několik set tisíc let čelit velkému problému. Směrem k nám se totiž řítí po vesmírné dálnici hvězda. Vlastně dokonce hvězdy dvě.
více


3.1.2015 VĚDA: Zapíše se kosmický rok 2014 do historie? Určitě ano!

Američané otestovali kosmickou loď nové generace Orion, oficiálně Víceúčelovou kosmickou loď (anglická zkratka MPCV). Zatímco všechna dosavadní kosmická plavidla s výjimkou raketoplánů používala aerodynamický kryt klasického tvaru, který se při návratu do atmosféry ochlazoval odpařováním, takže nebyla...
více


2.1.2015 ASTRONOMIE: Láska a radost

Na novoroční obloze se sejdou Venuše s Merkurem, Marsem a Neptunem. Po celou noc svítí Jupiter a ráno se přidá ještě Saturn. Všem se jim ale pokusí vypálit rybník kometa. Máme se tedy na co těšit.
více


1.1.2015 FEJETON: A je to tady

Se závěrem roku přicházejí popeláři gratulovat a dostanou pade na rum. A přijde se na to, že by na Marsu mohl být život. Jednou je to úlomek meteoritu nalezený v Antarktidě, letos je nový důkaz o existenci vody na Marsu.
více


27.12.2014 VĚDA: Na planetě Struldbrugů

Všechny světadíly s výjimkou Afriky stárnou. Rychle a nezadržitelně. Že to působí řadu velkých potíží už dnes – a přinese ještě větší v budoucnosti – slýcháme prakticky každodenně.
více


26.12.2014 VĚDA: Víno jako voda života

Budějovický Budvar přišel nedávno s „novinkou “ – pivem podávaným o teplotě -18 °C , tedy za situace, kdy voda zčásti vymrzne, a nápoj je v důsledku toho velmi silný. Proč ty uvozovky?
více


25.12.2014 METEOROLOGIE: Pravda o ladovské zimě

Už asi pět generací Čechů je rok co rok terorizováno ladovskou vizí vánoc. Kostel, kopec, sáňkující děti a spousta, spousta sněhu. Už jsem se na to chystal několik let, ale letos jsem to konečně dotáhl a podíval se panu Ladovi na zoubek.
více


25.12.2014 FEJETON: Nadílka s odkladem

Od pátku 20. prosince je ve vstupní hale obchodního centra Nový Smíchov v Praze k disposici sto tisíc korun. Je to přístupné každému a každý má šanci ty peníze získat. Pravda, s odkladem jednoho čtvrtletí, musel by počkat do 20. března.
více


25.12.2014 ASTRO: Začíná období viditelnosti komety Lovejoy

Marek Biely
Lovejoy0
Astronomové, a to zejména ti, kteří se specializují na komety, musí mít nyní žně. Kometa 15P/Finlay se dostala do outburstu a stala se tím pádem snadno viditelnou i ve větších binokulárech, hlavní publicita ale připadá na kometu C/2014 Q2 (Lovejoy). Ta totiž už od svého srpnového objevu překonává jedno...
více


22.12.2014 VESMÍR: Planetární osa a život

Zemská osa je nakloněna asi o 23,5 stupňů. Právě díky tomu se na naší planetě střídají roční období. Například Uran se ale po své dráze téměř kutálí, protože jeho osa je skloněna o více než 90 stupňů. Co by to znamenalo u Země nebo obecněji: u potenciálně obyvatelné planety?
více


13.12.2014 VĚDA: Homosexualita se může dědit

Před více než dvaceti lety představili vědci první důkazy odědičných sklonech k mužské homosexualitě. Po dvou desetiletích pochybností a sporů přicházejí se zatím nejdůkladněji provedenou studií, která původní závěry potvrzuje.
více


11.12.2014 HISTORIE: Životní prostředí vyhladilo velmoc

Téměř dva tisíce let ovládala Asyrská říše Blízký východ. Asi před dvěma tisíci sedmi sty lety se tato velmoc mezi severním Irákem a Sýrií (tedy na území, které dnes ovládá Islámský stát) sama zhroutila díky vnitřním problémům. Pak ji ovládli Chetité (sídlící v dnešním Turecku) a Babylóňané (dnešní ...
více


4.12.2014 KOSMONAUTIKA: Konečně Orion

Kabina americké kosmické lodi MPCV čili Orion je připravena k prvnímu zkušebnímu letu. Startovat má ve čtvrtek 4. prosince ve 13.05 hodin našeho času pomocí rakety Delta IV z Kennedyho kosmického střediska na Floridě. Po čtyřiceti letech tedy budou Spojené státy zkoušet nové kosmické plavidlo.
více


1.12.2014 VĚDA: Motory budoucnosti

spinsat3
Z paluby Mezinárodní kosmické stanice vypustili v pátek nový satelit. Nebylo to poprvé, ale tentokrát se jednalo o hodně zajímavý kousek. Družice Special Purpose Inexpensive Satellite (SpinSat) „odstartovala“ z plošiny, která je součástí japonské laboratoře Kibo.
více


28.11.2014 ASTRONOMIE: Čekání na Večernici

Na ranní i večerní oblohu se koncem roku zpátky derou planety, které se v předchozím období schovávaly za Sluncem. Uran zopakuje svoje listopadové představení s Měsícem, padající hvězdy bude důstojně reprezentovat roj vyletující z Blíženců a také definitivně a nezadržitelně udeří zima.
více


18.11.2014 GLOSA: Jak feministky pošpinily přistání na kometě

Nevím, zda jste o tom slyšeli, nevím, zda je to k smíchu nebo k pláči a nevím, co přesně to ukazuje o naši společnosti. Je to ale příběh, který narušil přistání Philae na povrchu komety.
více


18.11.2014 AVIGAN: Čtyři Evropané vyléčeni z eboly

science věda
Japonsko má 47 prefektur, jednou z nich je Tojama se sídelním městem Tojama na západním pobřeží hlavního ostrova Honšú, tedy na pobřeží Japonského moře (neboli Východního moře jak zní jeho politicky koretní jméno prosazované Korejci, kteří též razí označení Západní moře pro to, co je jinak známo jako...
více


17.11.2014 VĚDA: Co si počít s kometou

Sedmadvacetikilový robotický pavouk zapéroval na svých třech nohách a bylo o historický okamžik víc, výrobek lidské ruky přistál na povrchu komety Čurjumov-Gerasimenko.
více


15.11.2014 VĚDA: Kometa jako rozsévač života

Deset let putovala automatická sonda Rosetta ke svému cíli, ke kometě 67/P Čurjumov-Gerasimenko. To není dlouhá doba, aspoň v kosmických měřítcích, jiné automaty dokázaly přežívat v drsných podmínkách vesmíru ještě déle. Nicméně je to první aparatura, která měla včera vypustit balík s deseti přístroji...
více


13.11.2014 KNIHA: 2 x 15 = 19

Dělat si legraci z matematiky bývá poněkud obtížné. Matematika prostě buď je, anebo není, a dvakrát dvě jsou čtyři a s tím nic nenaděláte. Je to prostě jedna z věd, o které stejně jako o fyzice platí, že její zákony jsou platné za všech režimů.
více


13.11.2014 HISTORIE: Čech, který inspiroval Kryštofa Kolumba

Pochopitelně, že nikdo není schopen doložit, kdy vlastně Janovana Kryštofa Kolumba (1451-1506) napadlo, že objeví bájnou Indii. Jestli ho inspirovaly spisy, které po sobě zanechal jeho tchán, kapitán de Perestrello, dřívější šéf ostrova Porto Santo, či nějaká soudobá literatura, to nevíme přesně.
více


6.11.2014 VĚDA: Zaškrcený sen

Není třeba bujné fantazie k tomu, aby člověk podlehl podezíravosti a vykonstruoval si teorii o spiknutí, které v krátké sérii po sobě poslalo k zemi dvě soukromá kosmická plavidla, raketu Antares a raketoplán ze systému AirShip Two.
více


1.11.2014 ASTRONOMIE: V hlavní roli hroudy bláta

Na začátku nadcházejícího měsíce vrcholí období letošní nejlepší viditelnosti Merkuru na ranní obloze. Dobře je vidět také Jupiter. V hlavní roli však tentokrát budou tělesa, jež jsou vidět jen špatně nebo jen pomocí dalekohledu.
více


30.10.2014 GLOSA: Vbrzku

Naděje umírá poslední, chce si mi povzdechnout nad nejnovější zprávou o průlomu v hledání technologie jaderné fúze. Připomenu, že energii lze získat štěpením atomových jader, tak to funguje třeba v Temelíně, a také jejich slučováním.
více


23.10.2014 VĚDA: "Nová" jaderná fúze?

Jaderná fúze, slučování lehkých jader, má dvojí využití. Funguje miliardy let úspěšně ve hvězdách a už 50 let neméně úspěšně v jaderných zbraních. Tak to bylo, je a, dle mě, minimálně dalších 50 let bude.
více