9.2.2016 | Svátek má Apolena


5.2.2016 ASTRONOMIE: Hledá se Planeta X. Tedy devět

Jaroslav Petr
Zpočátku bylo naším cílem dokázat, že žádná neznámá planeta v naší sluneční soustavě není, přiznává Mike Brown z Kalifornského technologického institutu v Pasadeně.
více


1.2.2016 ASTRONOMIE: Neviditelný

Jan Veselý 2
Už se na to chystám dlouho – jednou mi unikne prohlášení o tom, že na obloze je tento měsíc vidět ... hodně málo, vlastně nic ... no vždyť víte, jaké slovo tam patří. Ale vždycky, když začnu přemýšlet, jak to vyjádřit slušně, tak mi to mezitím zkazí nález nějakého zajímavého jevu.
více


30.1.2016 ASTRONOMIE: Vše, co potřebujete vědět o planetě Devět

Petr Kubala
Před několika dny se objevily informace o možném objevu planety daleko za dráhou Neptunu. Připravili jsme odpovědi na většinu otázek, které vás v souvislosti s planetou Devět mohly napadnout.
více


27.1.2016 ASTRONOMIE: Tak přece jen devět

Ondřej Neff
Za titulkem by měl být otazník, protože jde zatím jen o hypotézu, a nikoli objev. Američtí astronomové Konstantin Batygin a Mike Brown z California Institute of Technology zveřejnili hypotézu, podle níž by kolem Slunce mohla obíhat planeta možné velikosti Neptunu.
více


23.1.2016 VĚDA: Hledá se elixír mládí

Jaroslav Petr
Proti věku není léku, říká přísloví. Mnozí vědci ale volají po tom, abychom stárnutí přestali považovat za nezvratný přírodní proces a zařadili je na seznam chorob. Prodloužení života nepoznamenaného neduhy stáří je v našich možnostech. Recepty nabízí příroda.
více


15.1.2016 VĚDA: Olejná pohroma

Jaroslav Petr
Vína, vonné masti, oleje... To všechno si brali faraoni s sebou na onen svět v džbánech naskládaných v komorách hrobek staroegyptského Abydosu. Staří Egypťané lisovali olej z oliv a mnoha dalších místních rostlin.
více


13.1.2016 VĚDA: Na Mars cesta daleká

Jan Jůn
Uplynulý rok přinesl fantastické záběry jádra komety, podivného povrchu malého Pluta a jeho měsíců, gejzírů na Saturnově měsíci Enceladus a dvou obřích planetek. Ohledně pilotovaných letů pokračovaly dál jen výměny posádek na Mezinárodní orbitální stanici.
více


9.1.2016 VĚDA: Průlomy roku 2015

Jaroslav Petr
Redaktoři amerického vědeckého týdeníku Science postavili do čela desítky nejvýznamnějších vědeckých počinů roku 2015 techniku CRISPR-Cas9 využívanou genovými inženýry pro cílené zásahy do dědičné informace.
více


6.1.2016 INTERNET: Ukradené vědecké časopisy

Jaroslav Petr
Student Mehdi Dadkhah z Íránu úspěšně obhájil diplomovou práci na téma počítačové bezpečnosti. Posudky oponentů byly tak příznivé, že se rozhodl výsledky své diplomky sepsat do vědeckého článku.
více


5.1.2016 2016: Císařové ve víru kulturní revoluce

Zbyněk Petráček
Ro k 2016 nemá potenciál upomínat na světové války. Není jako rok 2014, který přímo vnucoval podobenství: Bylo hlavním viníkem velké války imperiální Německo, či neblahé zřetězení přehnaných akcí a reakcí?
více


4.1.2016 2016: Jak to bude zanedlouho

Ondřej Neff
Budoucnost to nebude mít snadné. Očekávané nesnáze bych vysvětlil na podobenství. V devatenáctém i dvacátém století, tak do jeho poloviny, možná i o něco déle, by se vynález dal zobrazit jako děťátko obklopené radostně pečujícími rodiči a asistenty a zahrnuté láskyplným zájmem.
více


1.1.2016 VĚDA: Panna Maria před zrcadlem

Karel Drábek
V kopci nad starověkým městem Efes (Turecko) stojí gigantická pozlacená socha Ježíšovy matky Marie. Za ní je zrcadlo. Ohromné zrcadlo, a snad právě proto si jej většina lidí ani nevšimne.
více


31.12.2015 OSOBNOST: Schrödingerův šťastný a veselý Nový rok 1926

science věda
Transparence (jak se správně česky říká foliím) a jejich powerpointový klon změnily způsob přednášení. Už jen výjimečně se vidí klasický přednášející, který na tabuli odvozuje křídou (tedy, my Asiaté píšeme fixkami na tabuli bílou).
více


31.12.2015 ASTRONOMIE: Theatrum Coeli 2016

Jan Veselý 2
To nejhezčí divadlo se odehraje na začátku ledna na ranní obloze. V jistém smyslu to platí pro celý nadcházející rok. To ale neznamená, že nebude proč zaklánět hlavy.
více


28.12.2015 ASTRONOMIE: Tančila planeta mezi hvězdami?

Petr Kubala
V roce 2011 objevili astronomové u hvězdy HD 7449, která se nachází asi 130 světelných let od nás, dvě planety. Ta vnitřní měla mít hmotnosti asi jako Jupiter a obíhat ve vzdálenosti 2,3 AU.
více


26.12.2015 VĚDA: Genově upravený losos na talíři

Jaroslav Petr
Losos AquAdvantage roste doslova jako z vody. Ve srovnání s lososy žijícími ve volné přírodě dosáhne konzumní hmotnosti v polovičním čase. Vděčí za to dědičné informaci upravené genovými inženýry.
více


23.12.2015 FEJETON: Pod stromečkem

Ondřej Neff
Už týden přijímá NASA přihlášky nových astronautů. V současnosti Amerika disponuje sedmačtyřiceti astronauty, přičemž se čeká větší provoz na oběžných drahách. Do vesmíru se chystají soukromé lodě SpaceX Dragon V2 a Boeing CST – 100 Starliner a ty pojmou až sedm astronautů na svoji palubu.
více


22.12.2015 EKOLOGIE: Chemická časovaná bomba

forest les
Dalo se předvídat, že po klimatické konferenci v Paříži se pozornost zaměří pouze na skleníkové plyny resp. CO2 ekvivalenty (např. řada příspěvků v NP). Zájem médií se soustředil pouze na fyzikální účinek, tj. zvýšení teploty atmosféry o dva stupně Celsia.
více


19.12.2015 GLOSA: Malá úvaha o rozpínání vesmíru

Vladimír Čermák
andromeda galaxie
Hlavním „důkazem“ rozpínání je tzv. rudý posuv spekter světla vzdálených hvězd směrem k červené barvě. Čím vzdálenější hvězda, tím „rudější“ světlo. Podobně jako u zvuku platí, že při vzdalování zdroje klesá frekvence přijímaného zvukového signálu, tak tedy i při vzdalování světelného zdroje nutně...
více


17.12.2015 FEJETON: Svatý grál

Ondřej Neff
V německém Greifswaldu mají pokusný reaktor a v něm se vědcům podařilo zahřát 10 miligramů helia na milion stupňů. Tím se změnilo skupenství helia na plazma a v tomto stavu se udrželo 50 milisekund.
více


12.12.2015 VĚDA: Posilovače paměti

Jaroslav Petr
Svědci explozí někdy jako zázrakem vyváznou bez vážnějšího zranění. Nezasáhne je střepina, minou je trosky vymrštěné výbuchem. Přesto utrpí vážnou újmu na zdraví. Ta není na první pohled vidět, ale to neznamená, že není reálná.
více


5.12.2015 VĚDA: Archeologický nález světového významu

Lubomír Stejskal
Zatímco mnozí z nás čekají na to, jak dopadne radarový výzkum boční komory Tutanchamonovy hrobky (najde-li se tam půvabná Nefertiti), o nějakých 700 km severovýchodněji přišla archeologie se skutečnou bombou.
více


3.12.2015 FEJETON: Stopa

Ondřej Neff
Prozkoumal můj Přehled základních vazebných typů a zjistil, že ty jeho kousky nesedí ani k jednomu mnou specifikovanému. Docela mě tím dotazem až dojal.
více


3.12.2015 MIGRACE: Proč jdou zrovna k nám? (2)

Václav Vlk st.
V zásadě platí, že každý stát má k dispozici jen určitou plochu půdy, na které může obyvatelstvo bydlet, a jen omezené zdroje vody. My také.
více


2.12.2015 MIGRACE: Proč jdou zrovna k nám? (1)

Václav Vlk st.
Na každou složitou otázku, jako je tato, existuje jednoduchá, ale hloupá odpověď. Například ta, že se máme moc, až nemravně dobře a oni jdou jen za penězi. A za sociálními dávkami.
více


2.12.2015 ASTRONOMIE: Vítěz letošní hry na schovávanou

Jan Veselý 2
V prosinci budou po delší době pozorovatelné během jedné noci všechny planety. Také budou padat hvězdy, ale u mě jednoznačně vyhraje Aldebaran.
více


28.11.2015 VĚDA: Chorý mozek vede k chorobné politice

Jan Payne
Představme si politika s vážným poškození té části mozku, jež je odpovědná za odpovědnost a jež rozhoduje o rozhodování dotyčného. Pochopitelně to bude vážná věc již na místní úrovni. Ovšem když půjde o politika vrcholného, bude tím ohrožena bezpečnost státu.
více


21.11.2015 MIGRACE: O xenofobii

Jiří Machotka
Xenofobie je slovo, jehož výskyt se poslední dobou výrazně zvýšil, ať už v souvislosti s probíhající migrační vlnou, v reakci na teroristické útoky islamistů anebo i v úvahách, jaký jsme my Češi vlastně národ.
více


14.11.2015 HISTORIE: Alberta Einsteina múzy utajené

E=mc2
Předchozí díl triptychu končil na počátku dvacátých let minulého století. Předpověď z obecné teorie relativity, Einsteinem předložené na zasedání Pruské akademie věd 25. listopadu 1915, byla potvrzena při zatmění Slunce v květnu 1919.
více


13.11.2015 TECHNIKA: Namísto detektoru výbušnin jen kebab?

Karel Wágner
Pád ruského airbusu A321 na Sinaji představuje jedno z největších leteckých neštěstí zapříčině­ných teroristy. Zůstává však otázkou, nakolik se na tomto neštěstí podílel pro nás málo pochopi­telný šlendrián v Šarm aš-Šajchu.
více


12.11.2015 VĚDA: Náboženství v lidech posiluje zlo

Ivan Brezina
Proč je lepší být ateistou? S menší pravděpodobností zneužijete dítě a uříznete hlavu rukojmímu.
více


10.11.2015 VĚDA: Je cosi divného kolem hvězdy KIC 8462852

Ondřej Neff
Proxima v souhvězdí Centauri je ze všech hvězd ve vesmíru naší sluneční soustavě nejblíže. Dělí nás od ní vzdálenost 4,2 světelných let. To ji v očích spisovatelů sci-fi kvalifikovalo na poskytovatelku života – na povrchu některé z jejích planet.
více


10.11.2015 MIGRACE: Matematické vyjádření solidarity

Roman Lenský
matematika
Dne 21. září t.r. ministři vnitra států Evropské unie většinou hlasů schválili kvóty pro rozdělení uprchlíků mezi unijními zeměmi. V současnosti neutichá diskuse o stálých kvótách, založených na tomtéž výpočetním principu.
více


9.11.2015 HISTORIE: Poslední dny Inků

Inkové
V sobotu 16. listopadu 1532 zajal Francisco Pizarro inckého krále Atahualpu. Tím byl odstartován konec incké civilizace, jejíž poslední vládce byl popraven o čtyřicet let později.
více


6.11.2015 HISTORIE: Dvě z múz Alberta Einsteina

E=mc2
Německé město Ulm ležící na Dunaji má nejen nejvyšší kostelní věž na světě, ale v r. 1879 se stalo i rodištěm Alberta Einsteina. V r. 1967 zde byla založena univerzita, která, když uplynulo 50 let posmrtné ochrany Einsteinových osobních práv, se chtěla přejmenovat na jeho univerzitu.
více


2.11.2015 ASTRONOMIE: Hvězdopad

Jan Veselý 2
Setkání planet ráno na východě zdobí i listopadovou oblohu. Stejně jako v říjnu se na několik dní přidá Měsíc. Chybět ovšem budou Merkur a Saturn – nejbližší a nejvzdálenější z planet se obě schovají za Sluncem. V listopadu ovšem padá nejen listí, ale také hvězdy.
více