19.4.2015 | Svátek má Rostislav


18.4.2015 HISTORIE: Má nám co říci Augustus?

Jiří Mosz
V srpnu loňského roku uplynulo neuvěřitelných 2000 let od smrti Imperatora Augusta (19. srpna r. 14 př. Kr.) považovaného za prvního římského císaře.
více


17.4.2015 VĚDA: Další cena pro „čistou duši“

Pavel Kohout
Matematik John Nash získal Abelovu cenu v hodnotě 765 tisíc dolarů společně s Louisem Nirenbergem za své dílo v oblasti geometrické analýzy.
více


14.4.2015 VĚDA: Máme příliš mnoho vědy?

Jaroslav Petr
Situace ve vědě připomíná kreslený vtip Vladimíra Renčína, ve kterém na dotaz: „To jste všechno přečetl?“ muž stojící před knihovnou plnou knih odpovídá: „Kde bych na to vzal čas? To jsem napsal!“
více


10.4.2015 VĚDA: NASA chystá novou super raketu...

Petr Kubala
V USA nyní běží dva vývojové proudy. Zatímco soukromé firmy připravují kosmické lodě pro dopravu lidí na oběžnou dráhu, NASA pracuje na nové raketě a technologii pro dopravu do vzdálenějších končin Sluneční soustavy.
více


9.4.2015 INTERNET: Heslo

Martin Malý
Prý musíte mít v heslu velké písmeno, malé písmeno, číslici, speciální znak… je to kvůli VAŠEMU bezpečí, kreténi!
více


7.4.2015 ASTRONOMIE: Duben – měsíc příslibů

Jan Veselý 2
„Po dobu mé služby se nic zvláštního nestane,“ měl by hlásit vojín Duben, kdyby snad major Rok přišel na kontrolu.
více


6.4.2015 VĚDA: Genetický Adam žil před 239 tisíci lety

Jaroslav Petr
Vědci přečetli geny velké části islandské populace. Našli jejich společného předka a zároveň otevřeli nové možnosti pro medicínu.
více


3.4.2015 VĚDA: Geneticky upravená Evropa

Jaroslav Petr
Od Nového roku mohou unijní země zakázat na svých polích pěstování geneticky upravených plodin.
více


31.3.2015 VĚDA: To si Heyrovský nezaslouží!

zkumavka test tube science věda
Při pohledu na článek v LN z 20.3.2015 jsem sice ještě nevěděl, kdo je na ilustrativní fotografii, leč věděl jsem, že Jaroslav Heyrovský, o kterém se tam psalo, to není zcela určitě.
více


30.3.2015 VESMÍR: Vznikli jsme z drobků?

Petr Kubala
Tým astronomů přichází s poměrně odvážnou teorií, která mění náš pohled na vznik a vývoj Sluneční soustavy.
více


28.3.2015 ASTRO: Překvapí nás kometa 218P/LINEAR?

Marek Biely
145-comet_halley
Ke Slunci se blíží poměrně neznámá krátkoperiodická kometa, která byla objevena teprve v roce 2003. Tehdy ji nalezla slavná automatická přehlídka oblohy LINEAR, a to při jasnosti 19,0 mag.
více


26.3.2015 VĚDA: Flemingovo dědictví

Jaroslav Petr
Vojín Ernest Cable zemřel 13 .března 1915. Osmadvacetiletého Brita nezabila v zákopech na severu Francie nepřátelská kulka, ale dysenterie, vyvolaná bakterií Shigella flexneri.
více


25.3.2015 GLOSA: Jasnovidci se nekonali

Ondřej Neff
Už rok funguju jako oficiální fotograf Paranormální výzvy – co taky normálního se dá ode mne čekat. Jde o dlouhotrvající pokus, zdali se podaří objevit jedince obdařené abnormálními vlastnostmi.
více
19.3.2015 ASTRO: Zítra částečné zatmění Slunce

Pavel Suchan
slunce rozzhavene
V dopoledních pátečních hodinách 20. března 2015 se nad územím České republiky odehraje velmi výrazné částečné zatmění Slunce.
více


19.3.2015 VĚDA: Zvířecí mazlíčci v laboratoři

Jaroslav Petr
Domácí zvířecí mazlíčci se bez jména neobejdou. Klasickým Rekům a Mickám sice odzvonilo, ale nahradili je Filipové, Báry a další.
více


17.3.2015 ČECHOVINY: Návštěva ve Virgin Galactic

Jan Čech
Má cesta k Virgin Galactic byla trochu křivolaká. Na začátku byla „zpovědnice“ Honzy Hamerníka na Radiu Beat. Tam byl jako host Doug Shane.
více


16.3.2015 VĚDA: Mrtvé moře vstane z mrtvých

Lubomír Stejskal
Ve čtvrtek 26/2 se o další významný krok posunul projekt záchrany Mrtvého moře, jehož hladina rok od roku klesá.
více


12.3.2015 VĚDA: Ceres - poslední koule do sbírky

Zbyněk Petráček
Každý ví, co jsou to cereálie, a zná cereální tyčinky. Ale ne každý ví, že římská bohyně Ceres dala jméno i nejbližší trpasličí planetě. Teď ji poprvé vidíme zblízka.
více


11.3.2015 OSOBNOST: Štěstí i pro Turecko

Petr Andrle
Když odcházel prof. PhDr. Josef Rypka, DrSc., legenda naší orientalistiky, jinak šéf turkologické stolice na Karlově univerzitě v Praze, do důchodu, nabídl toto místo svému vynikajícímu žákovi profesoru Josefu Kabrdovi.
více


7.3.2015 VĚDA: „Naprášil” jsem Danone

Ivan Brezina
Actimel a Activia neznamenají „úspěšné nastartování nového dne“, „zlepšení zdraví“ ani „posílení imunity“.
více


6.3.2015 VĚDA: Děti rodičovského trojúhelníku

Jaroslav Petr
Zhruba jedno z pěti tisíc dětí se rodí s těžkou dědičnou chorobou, která je vyvolána poškozením mitochondrií.
více


2.3.2015 ASTRONOMIE: Rohlík

Jan Veselý 2
Bezesporu nejpřitažlivějším březnovým úkazem na obloze bude zatmění Slunce, které u nás uvidíme jako částečné.
více


24.2.2015 ČECHOVINY: Antonov AN 22

Jan Čech
Velmi podivným aeroplánem je bezesporu Antonov AN 22. V roce 1965, když byl tento obr poprvé představen veřejnosti na Pařížském aerosalonu, nešetřily naše noviny superlativy.
více


21.2.2015 VĚDA: Geny Darwinových pěnkav

Jaroslav Petr
Genomy ptáků, kteří stáli u zrodu Darwinovy teorie přírodního výběru, nabídly pohled do tajů evoluce
více


18.2.2015 POLEMIKA: Ad "Veřejné finance a šumavský výzkum"

Jakub Hruška
forrest
Nehodlám komentovat mnohokrát opakované a mylně interpretované cifry o financování vědy. Rád bych ale okomentoval některé její výroky týkající se šumavské přírody.
více


16.2.2015 EKOLOGIE: Veřejné finance a šumavský výzkum

Jitka Marková
Český stát a Evropská unie věnují nemalé finanční prostředky na přírodovědný výzkum. Státní dotace rozdělují: Grantová agentura ČR, Ministerstvo životního prostředí, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Akademie věd ČR
více


13.2.2015 POLEMIKA: Chovají se odmítači očkování racionálně?

Miloslav Pouzar
Ebola je rozhodně onemocnění, které je třeba brát vážně. Virus se poměrně snadno šíří, nemoc má vysokou míru úmrtnosti a nehezké projevy. Nebezpečnost eboly je skutečně vysoká. Jak je to ale s reálným rizikem onemocnění?
více


12.2.2015 VĚDA: Revoluce v kosmonautice na obzoru?

Karel Pacner
Když před půldruhým desetiletím mluvil Elon Musk o osídlení Marsu, považovali ho snad všichni za snílka. Nedávno mu internetový gigant Google a osvědčený finanční investor Fidelity poskytly na další rozvoj jeho firmy miliardu dolarů. Musk už není snílek, ale seriózní podnikatel v raketokosmické...
více


10.2.2015 ZDRAVÍ: Nechali byste se očkovat proti Ebole?

Tomáš Vodvářka
Pokud by se ona nemoc objevila v naší zemi, což není vůbec vyloučeno, asi jen málo občanů by onu zatím hypotetickou možnost nevyužilo. Důvodem očkování by byl strach z onemocnění s vysokou úmrtností.
více


9.2.2015 VĚDA: Evropa vyšle raketoplán IXV

Petr Kubala
Když se řekne raketoplán, většině se vybaví ten americký Space Shuttle, který létal do vesmíru v letech 1981 až 2011, vynesl Hubblův dalekohled nebo pomohl postavit Mezinárodní kosmickou stanici.
více


9.2.2015 ZDRAVÍ: Radonová smrt číhá na všechny

Evžen Korec
Českou republiku obchází smrtka v podobě vysoké koncentrace radonu v budovách. Každým rokem si neúprosně vybere svou daň v podobě mnoha stovek lidských životů. O této smrtící hrozbě se v tuzemském veřejném prostoru vůbec nediskutuje.
více


6.2.2015 HISTORIE: Třicetiletá válka – IV.

Dana Mentzlová
Válka trvala už téměř dvacet let a žádná z obou stran zatím nebyla výrazně slabší. Jako by Pán Bůh nechtěl dopřát vítězství ani katolíkům, ani protestantům. Vysoký úředník kníže Vilém Slavata z Chlumu napsal v dopise hrabatům z Martinic: „Sice ex effectibus vidí se, že Pán Bůh neráčí chtíti, aby...
více


4.2.2015 HISTORIE: Třicetiletá válka – III.

Dana Mentzlová
Po bitvě na Bílé hoře pokračoval boj Friedricha Falckého a jeho spojenců proti domu Habsburskému a císaři Ferdinandu II. mimo území Čech. Ve Slezsku působilo vojsko knížete Jana Jiřího Krnovského, k němuž se připojili čeští a moravští emigranti, vyhnaní ze země represemi, například Ladislav Velen...
více


2.2.2015 ASTRONOMIE: Šéf je blízko!

Jan Veselý 2
Jupiter, největší z obrů Sluneční soustavy, se 6. února ocitá v opozici se Sluncem. Neboli je na obloze naproti Slunci, je tudíž pozorovatelný po celou noc. Tentýž den, jen o 11 hodin dříve, je také Země k Jupiteru nejblíže
více


30.1.2015 HISTORIE: Třicetiletá válka – II.

Dana Mentzlová
Po bitvě na Bílé hoře se ve vídeňských kostelích konaly děkovné slavnosti. Kapucínský páter Sabinus pronesl slavné kázání na téma žalmu: „Budeš je bičovati železnou metlou a rozbiješ je jako nádobu hliněnou.“
více