27.5.2017 | Svátek má Valdemar


25.5.2017 KOSMONAUTIKA: "Plánovité omlazování" ruských kosmonautů

Karel Pacner
Ve Hvězdném Městečku u Moskvy, kde se trénují muži a ženy ke kosmickým letům, vypukla menší vzpoura.
více


19.5.2017 ÚVAHA: Když je politik psychopat

Miroslav Haňka
volební urna volby
Nejsem neuropatolog a odborník v této oblasti jako třeba MUDr. Koukolík, jeden z nejvýznamnějších popularizátorů svého oboru a vědy všeobecně, člověk, který mě svými přístupy k vidění světa vždy inspiroval.
více


11.5.2017 ÚVAHA: Když je politik narcis

Miroslav Haňka
crowd
Jen málokterý politik o sobě veřejně přiznává, že je narcista. Jsou však výjimky, někteří třeba i prezidenti to o sobě veřejně tvrdí právě proto, že jsou asi narcisti, řekl bych, markantní, narcisti větší než všichni ostatní.
více


8.5.2017 KOSMONAUTIKA: Nejdřív se vrátíme na Měsíc...

Karel Pacner
Prezident Donald Trump chce obnovit slávu Spojených států i při výzkumu vesmíru. Počítá s návratem astronautů na Měsíc a s urychleným vysláním expedice na Mars. Takže i ve vesmíru chce pokračovat v prosazování svého hesla „America first!“ (Amerika na prvním místě).
více


3.5.2017 ASTRONOMIE: Proč není vesmír plný dokonalých slunečních soustav

Petr Kubala
První objevené exoplanety byly horkými jupitery, ale data z Keplera ukázala, že nejčastějším typem planet minimálně ve vnitřních částech planetárních soustav jsou super země.
více


2.5.2017 ASTRONOMIE: Saturnův slunovrat

Jan Veselý
Na Saturnu a okolo něj se dějí mimořádné věci. I pohled na oblohu ze Země slibuje v květnu několik zajímavých událostí.
více


1.5.2017 ASTRONOMIE: Jména stálic

Jan Veselý
Alnair, Azelfafage, Bellatrix, Betelgeuse, Cervantes, Hadar, Libertas, Peacock, Sarin, Yildun, Zubeneschamali. Co mají tato pozoruhodná, záhadná a cizokrajná slova společného? Ano, jsou to jména hvězd. Úředně potvrzená jména!
více


26.4.2017 VĚDA: K základním argumentům o nakládání s lesy NP Šumava

Vladimír Krečmer, František Šach, Vladimír Švihla
forrest
Již skoro čtvrt století trvá a od roku 2003 se vyhrocuje kauza Národní park Šumava (NPŠ) jako setrvale neřešitelný rozpor v samé podstatě problému, jímž je nakládání s lesy národního parku v kulturní krajině při jejich transformaci v ekosystémy přírodě bližší.
více


24.4.2017 VĚDA: Nejezte moučné červy, mohou obsahovat GMO!

Zdeněk Opatrný
Amerika zvolila a předvolební sliby nové administrativy se porůznu naplňují. V mnohém se však její orientace zatím nezmění.
více


21.4.2017 GLOSA: Rovnice s nulou

Miroslav Polák
Na serveru Seznam jsem (16. 4. 2017) zaznamenal video s otázkou: Jste chytřejší než české děti? Otázka z češtiny byla srozumitelná a většině dotazovaných se bez problémů podařilo určit, že se jedná o větu stupňovací.
více


19.4.2017 VESMÍR: Cirkumbinární planety

Petr Kubala
Zejména kosmický dalekohled Kepler objevil několik tzv. cirkumbinárních planet, které se často označují jako Tatooine podle planety z Hvězdných válek.
více


15.4.2017 VĚDA: Kulaté výročí objevu pohřebiště

Aleš Uhlíř
Kdo zná Krnov, ten ví, že bezprostředně v jeho sousedství je kopec se dvěma vrcholy. Při cestě do Krnova od východu nebo od severu je zdaleka vidět. Jmenuje se Cvilín. Vyšší vrchol – Přední cvilínský kopec (441 m n. m.) se nachází něco málo přes jeden kilometr jihovýchodně od středu Krnova.
více


13.4.2017 FEJETON: Stroj času

Ondřej Neff
Pokud jde o dopředný směr, pořád platí postřeh Nielse Bohra, že předvídání je obtížné, zvláště pak jde-li o budoucnost. Zpětný pohled je stále přesnější a plastičtější, až máme pocit zpřítomnění. Dvě takové exkurze mě oslovily minulý týden, slovní i vizuální.
více


12.4.2017 VĚDA: Červený knoflík

Vladimír Karpenko
Bylo nebylo. To druhé je správně. Přesto se to, co nebylo, nejednou těší mimořádné životnosti. Třeba legenda o pražském rabínu Löwovi, jenž měl zhotovit z hlíny golema, bytost, která poslouchala jeho příkazy a prováděla je.
více


11.4.2017 VĚDA: Proč se mladí muslimové radikalizují

Alex Jost
Islamic Jihad
Krátce před prezidentskými volbami zveřejnili ve Francii dva sociologové z Centre national de la recherche scientifique (CNRS) předběžné výsledky studie, která se ptala skoro 7000 mladých Francouzů na jejich názor ve vztahu k poměrům mezi náboženstvím a společností.
více


8.4.2017 VĚDA: „Schengen“ živočichů a rostlin

Petr Havel
Bakterie Xylella fastidiosa, která aktuálně děsí pěstitele okrasných i hospodářských rostlin na území naší země, není a do budoucnosti jistě nebude jediným organismem, který může způsobit v Česku nemalé, zdaleka nejen ekonomické škody.
více


6.4.2017 FEJETON: Cesta do mozku

Ondřej Neff
Riskuju vaše podezření, že mi dochází nit, ale k Elonu Muskovi se musím vrátit, třebaže jsem o něm psal před týdnem. Jsou ale chvíle v životě lidském, kdy nelze odolat, a v životě spisovatele sci-fi takový okamžik nastává, když se naskytne příležitost ke zvolání „tohle já říkám pořád“!
více


6.4.2017 EKOLOGIE: Čeho se, proboha, bojí?

wood forrest lesy
V NP vyšel 31. března 2017 článek Stromy mluví za vše Jakuba Málka, čerstvého lesnického bakaláře z ČZU v Praze.
více


1.4.2017 ASTRONOMIE: Zase už nejjasnější

Jan Veselý
Dubnová obloha nepatří jen Venuši, zahlédnout můžeme také Merkur, celou noc je vidět Jupiter a zajímavý kousek předvede i Měsíc.
více


31.3.2017 OSOBNOST: Letos tomu bude sice již 200 let, ale...

Petr Andrle
Tento text je plný vyprávění o českých cestovatelích, lékařích, přírodovědcích, botanicích, vědcích a historicích, o nichž jsme toho donedávna moc nevěděli, nebo dodneška moc nevíme.
více


31.3.2017 EKOLOGIE: Stromy mluví za vše

Jakub Málek
wood forrest lesy
Co si počít se silnými vichřicemi a především s náporem tzv. kůrovce, jež mají v posledních letech na svědomí silná a velkoplošná narušení přirozených horských smrčin?
více


30.3.2017 FEJETON: Dobrodružný příběh

Ondřej Neff
Stephen Hawking je ve vědecké sféře mediálního světa totéž, co dalajláma v politice nebo Matka Tereza ve světě duchovním, přesněji, co Matka Tereza byla, neboť ta už - žel - není mezi námi. Je to něco jako maskot, jako neselhávající logo dobré kvality.
více


23.3.2017 ASTRONOMIE: Včera, dnes nebo zítra?

Jan Veselý
Především je třeba říci, že se tu budu rozepisovat o začátku astronomického jara. Pro meteorology u nás začíná jaro 1. března a podle toho, co se děje v přírodě, je to zcela v pořádku (mně například pylová alergie na Olši pronásleduje už od konce února). Mnohem složitější to je se začátkem...
více


22.3.2017 EKOLOGIE: Ano, „zdivočme“ Šumavu...

Radomír Mrkva1
V diskusích o Národním parku Šumava (NPŠ) se probírají nejrůznější aspekty jeho vlivu na krajinu, na lesy a obyvatele a celá řada dalších jednotlivostí. Nelze se divit, že jsou problémy, neboť park byl vyhlášen na historickém kulturním území dávné, svébytné kultury a krajina, jak známo, má svou...
více


18.3.2017 TRAPPIST-1: Nové zásadní informace

Petr Kubala
Je to přibližně týden, co na Zemi dorazila data z dalekohledu Kepler. Tentokrát ještě cennější než jindy. Ukrývaly se v nich totiž informace o systému TRAPPIST-1.
více


15.3.2017 VĚDA: Editovaným škrobem proti cukrovce i rakovině

Zdeněk Opatrný
Jak nás kdysi učili ve škole, je škrob tvořen zejména dvěma základními polysacharidy, tedy velkými molekulami poskládanými z jednoduchých cukrů: amylózou a amylopektinem.
více


7.3.2017 KOSMONAUTIKA: Týden kolem Měsíce

Ondřej Neff
Před padesáti lety byla budoucnost ovládnutí blízkého vesmíru jasná každému. Přinejmenším tomu, kdo si koupil lístek do kina a podíval se na Kubrickovu Vesmírnou odyseu 2001.
více


3.3.2017 VĚDA: Vrátit Měsíci smysl

Zbyněk Petráček
Kdo chtěl vidět „neviditelnou ruku trhu“, mohl před čtvrtstoletím sledovat, jak se v českých městech mění agitační střediska Národní fronty na krámky či hospody. Je to známý argument a opírá se o start malé privatizace.
více


1.3.2017 POLEMIKA: Poslední lži o NP Šumava?

forrest
V NP vyšla 27.02.2017 reakce emeritního mluvčího blokády na Šumavě v roce 2011 RNDr. Mojmíra Vlašína, českého zoologa, ekologa a politika, na článek prof. Mrkvy tamtéž.
více


1.3.2017 ASTRONOMIE: Hromadění planet s Měsícem

Jan Veselý
Na březnové obloze se letos několikrát nahromadí k sobě planety spolu s Měsícem. Také zmizí Venuše, na chvíli ji vystřídá Merkur a konečně udeří jaro.
více


1.3.2017 GLOSA: Objev jak Kolumbův

Zbyněk Petráček
V době, která káže úspory, se skuhrá na kosmický výzkum. Je prý ukázkou neužitečnosti, ba civilizačního úpadku. Skončily doby hrdinů, kdy každý znal pionýry kosmonautiky jménem.
více


28.2.2017 VĚDA: Šumavský kůrovec a vlčí pavouci

Zdeněk Opatrný
Psát v sezóně jiných atraktivních ekologických témat, zejména pak senátně-šumavského tsunami, o BT rýži znamená nemít prst na tepu společnosti. Ale nemylte se, nejde jen o rafinovaný oslí můstek.
více


27.2.2017 POLEMIKA: Několik posledních lží o NP Šumava

Mojmír Vlašín
Prof. Mrkva v článku Několik posledních vět o NP Šumava napsal svůj názor na zákon o ochraně přírody, na což má samozřejmě právo. Jsou tam však některé zcela lživé pasáže a rád bych, aby se tom vědělo.
více


27.2.2017 TRAPPIST-1: Unikát mezi unikáty

Petr Kubala
Drahokam mezi planetárními systémy. Takový je TRAPPIST-1. Je tak unikátní, nádherný a historický, že vedle něj blednou všechny výtvory autorů sci-fi.
více


23.2.2017 EKOLOGIE: Několik posledních vět o NP Šumava

Radomír Mrkva1
Podobně jako nyní ve sněmovně, tak již od vyhlášení Národního parku se vedou vášnivé spory o jednotlivostech. Kůrovec, zasahovat – nezasahovat, život obcí, problém se zadržováním vody atd.
více


20.2.2017 ASTRONOMIE: Kdo je dnes večer na obloze nejjasnější?

Jan Veselý
Planeta Venuše dosáhla 17. února své nejvyšší jasnosti. Během následujících večerů můžeme sledovat její prudký úprk směrem ke Slunci.
více