9.12.2016 | Svátek má Vratislav


8.12.2016 VĚDA: Jak komunikovat s mimozemšťany?

Petr Kubala
Film Příchozí (Arrival) rozproudil téma komunikace s mimozemšťany. Jak by probíhala? Sympatická odbornice na jazyky všeho druhu se pokouší komunikovat s mimozemšťany, kteří přistáli se svými loděmi na dvanácti místech planety...
více


3.12.2016 VĚDA: Moderní trifidi

Zdeněk Opatrný
Kokain. Zřejmě nejúčinnější droga k navození „mozkového blaha“, ale zároveň nutící svého uživatele k opakovanému dávkování a výrazné závislosti. A také nutnosti tyto dávky zvyšovat až k hladině bezprostředně ohrožující život.
více


2.12.2016 VĚDA: Lidské střevo ze zkumavky

Jaroslav Petr
Vědci vypěstovali v laboratoři z lidských buněk „ministřevo“, které se v mnoha ohledech chová stejně jako osmimetrová „trubka“ střev, kterou má každý z nás poskládanou v břiše.
více


2.12.2016 HISTORIE: Pochyby o stíhacím letounu

Avia B-534
Každý, kdo se zajímá o historii čs. letectva před druhou světovou válkou, zná stíhací letoun Avia B-534.
více


1.12.2016 ASTRONOMIE: Těsně vedle

Jan Veselý 2
Nebojte, titulek tohoto příspěvku do blogu neobsahuje žádnou katastrofickou předpověď toho, jak nás těsně mine zkázonosný asteroid nebo něco podobného. Ono to těsně vedle bude znamenat vzdálenost 4,3 miliardy kilometrů. Vydržte do konce roku i tohoto článku.
více


30.11.2016 ASTRONOMIE: U Slunce je UFO

Petr Kubala
Internet a sociální sítě jsou pro popularizaci darem i prokletím. Online data z kosmických sond nebo družic v tomto nejsou výjimkou.
více


26.11.2016 VĚDA: Sázka na peklo

Ondřej Neff
Na světě už není mnoho univerzálních mediálních maskotů. Matka Tereza nám odešla a kdo tedy zbývá? Jistě do této rodinky patří dalajlama a přední místo zaujímá Stephen Hawking.
více


24.11.2016 HISTORIE: František Josef I. a jeho doba si zaslouží naši pozornost

Jiří Weigl
21. listopadu uplynulo 100 let od chvíle, kdy skonal císař František Josef I. V anketách o nejvýznamnějších panovnících a hlavách našeho státu pravidelně v odpovědích našich současníků soupeří Karel IV. s T.G. Masarykem.
více


23.11.2016 VĚDA: Jak zastavit alzheimera?

Jaroslav Petr
V nejbližších pětatřiceti letech vzroste počet lidí postižených v seniorském věku demencí na více než dvojnásobek. S největší silou dopadnou důsledky tohoto děsivého trendu na země ze spodní poloviny žebříčku výkonnosti ekonomik.
více


19.11.2016 HISTORIE: Homér právníkem?

Jan Kust
My, lid dvacátého a jedenadvacátého století, jsme navyklí na užívání písma prakticky ve všech směrech našeho života. Bez psaní a písma bychom se jen těžko dorozumívali a v málokteré oblasti to platí tolik jako v právu.
více


12.11.2016 BIG BEN: Klamné stíny minaretů

Benjamin Kuras
Sborník měl být otevřen i odpůrcům islámu, ale ti podle editorů nabízenou spolupráci odmítli. Tím jen dokázali, že jejich názory v kritické diskusi nemohou obstát.
více


10.11.2016 VĚDA: Jedlíci prachu matou historii

Jaroslav Petr
Malpa pruhohřbetá uchopí oběma předními končetinami těžký kámen, zvedne ho nad hlavu a vší silou jím praští o kámen vyčnívající z pískovcové skály. A znovu a znovu a znovu.
více


10.11.2016 HISTORIE: Mohamedův život

Richard Sulík
Tak ako je Mohamed centrálnou postavou islamu, je Ježiš centrálnou postavou kresťanstva. Ježiš Kristus však šíril kresťanstvo slovom, Mohamed islam mečom.
více


3.11.2016 KOSMONAUTIKA: Na Měsíc! Na Mars!

Karel Pacner
V roce padesátého výročí přistání prvních lidí na Měsíci se tam měli Američané vrátit. V červnu 2019 se plánoval přílet kosmické lodi Orion 12 na oběžnou dráhu okolo Měsíce a v prosinci vysazení posádky Orionu 13 na jeho povrchu.
více


1.11.2016 ÚVAHA: Nevím

Vladimír Karpenko
Rozhodně není obvyklé začínat článek takto, spíš si zakládáme na vědění, ale jsou situace, kdy zřejmě nevědí ani mnohem povolanější, než autor této úvahy. Stále častěji se z medií dozvídáme o pronikavých pokrocích věd technických a biologicko-medicínských.
více


1.11.2016 ASTRONOMIE: Podměrečný superúplněk

Jan Veselý 2
Stejně jako příroda kolem nás, obloha jako by se v listopadu ukládala k (pod)zimnímu spánku. Večer i ráno jsou na obloze planety, s některými se setká Měsíc, ale...
více


29.10.2016 EKOLOGIE: Les jako problém

Jaroslav Petr
Lesy rostou na jedné třetině souše. Člověk z nich však každoročně ohněm a pilou odkrojí porosty o rozloze srovnatelné s plochou Panamy.
více


6.10.2016 FEJETON: Rozervaný sloupek

Ondřej Neff
Moc jsem se těšil, že se s vámi podělím o svoji radost z posledního humbuku kolem kolonizace Marsu. Elon Musk oznámil, že nechá postavit Největší Raketu Všech Dob a že do konce století odstěhuje milion lidí na Rudou planetu.
více


1.10.2016 ASTRONOMIE: Všechny najednou

Jan Veselý 2
V říjnu bude možné spatřit všechny planety Sluneční soustavy. Některé večer, jiné ráno, Uran a Neptun téměř po celou noc.
více


28.9.2016 ASTRONOMIE: Exoplaneta, u které by se i čert bál

Petr Kubala
Astronomové objevili exoplanetu, o které ještě určitě uslyšíme. Jedná se o horkého jupitera s velmi krátkou oběžnou dobou.
více


20.9.2016 VĚDA: Kosmická loď šéfa Amazonu...

Petr Kubala
Elon Musk má o čem přemýšlet. Nejen, že mu rakety vybuchují na startu a on neví proč, ale v šéfovi Amazonu mu začíná růst slušná konkurence.
více


20.9.2016 HISTORIE: Kdo porazil Němce ve Velké válce? "Generál Tank"

Karel Pacner
Nejdřív slyšeli němečtí vojáci zakopaní v zákopech u francouzské vesničky Flers za kopečkem strašný řev motorů. Potom se najednou vynořila velká plechová krabice na housenkových pásech, která po nich střílela.
více


19.9.2016 VĚDA: Vědci zjistili, že...

Ronald Bailey
science věda
Současná věda preferuje kvantitu před kvalitou. A tak jsou obory, kde se nedá spolehnout ani na půlku, ba ani na čtvrtinu publikovaných výzkumů. Věda je rozbitá.
více


15.9.2016 VĚDA: Hvězdolet v 21. století. Fantazie? Realita?

Karel Pacner
Lety ke hvězdám jsou odvěkým snem nejen básníků, ale i mnoha vědců. Když přišla koncem srpna zpráva, že astronomové objevili okolo hvězdy, která je nejbližší Slunci, planetu velkou jako Země možná se životem, podle některých nadšenců by to mohla být výzva k první mezihvězdné expedici.
více


15.9.2016 OSOBNOST: Zemřel restaurátor české sociologie Ivo Možný

Karel Hvížďala
„Průměrnost rozkládá střední stav a s ní celou společnost na mnoha místech. Začíná to na základních školách snižováním nároků, aby vyhovovaly průměrným. Stejný trend průměrnosti už zničil vysoké školy, z nichž se většinou stává masová výroba průměrných. Čím méně je středních vrstev, tím větší je...
více


12.9.2016 VĚDA: Co když žádný Big Bang nebyl?

Pavel Mareš
Pochybovat o tzv. „Velkém třesku“, kterým údajně vznikl vesmír, si dnes patrně nedovolí žádný renomovaný odborník na astronomii nebo kosmologii, který chce být ve své branži brán vážně.
více


10.9.2016 VESMÍR: Najdeme inteligentní mimozemšťany

Karel Pacner
Zachytili jsme podivný rádiový signál od souhvězdí Herkula – oznámili koncem srpna ruští astronomové. Patrně ho vysílá hvězda HD 164595. Loni 15. května v 18.01 hodin místního času zaregistroval radioteleskop Ratan 600 na Kavkaze jakési pípnutí, které neodpovídalo žádnému známému zdroji.
více


9.9.2016 VĚDA: Přežití lidstva

Tomáš Guttmann
Poslední číslo časopisu Scientific American se pokusilo podívat na existenční problémy lidstva, ale přes politicky korektní brýle je přehlédlo
více


8.9.2016 KOSMONAUTIKA: Psi a opice jako předskokani

Karel Pacner
Jak se bude dařit člověku ve stavu beztíže? Nezblázní se tam? Nevyměkne mu mozek? Dokáže myslet, jíst, pít a pracovat?
více


8.9.2016 KNIHA: Německá válka

Jan Handl
Kniha Německá válka od Nicholase Stargardta je asi nejrozsáhlejším dílem literatury faktu o druhé světové válce, které jsem kdy přečetl. Pokud odečteme fotografie, poznámkový aparát a seznam zmíněných osobností na konci knihy, stále zbývá přes 500 stran čtení.
více


7.9.2016 ASTRONOMIE: Je Proxima b obyvatelná?

Petr Kubala
Nově objevená nejbližší exoplaneta Proxima b vzbudila velký rozruch a také naději. Našli jsme v sousedním hvězdném systému planetu vhodnou k životu?
více


5.9.2016 ASTRONOMIE: Polostín a hrdá ranní ptáčata

Jan Veselý 2
V září se planety Mars a Saturn, které spolu po celé léto dělaly společnost hvězdě Antares ze Štíra, rozprchnou. Saturn se z oblohy postupně vytratí. Země vrhne na Měsíc polostín a astronomické léto nás letos opustí předčasně už 22. září v 16:20 SELČ. Na konci září se objeví Merkur.
více


3.9.2016 KOSMONAUTIKA: Hra o Mars

Ondřej Neff
V neděli skončil experiment financovaný NASA. Šest výzkumníků strávilo rok v simulovaných podmínkách marťanského pobytu. Na skalnaté plošině 2400 metrů nad mořem přebývali výzkumníci ve vzduchotěsném dómu o rozměrech jedenáct krát šest metrů.
více


30.8.2016 ČECHOVINY: Veselé zážitky s Mrijou

Jan Čech
Již se těším až po zveřejnění těchto čechovin mi budou všichni „znalci“ sovětské techniky spílat. Ale nešť! Kapitán Kuchta mi říkával: „Trúbirohov třeba srať!“ A tak to činím.
více


27.8.2016 GLOSA: Neruda měl pravdu

Zbyněk Petráček
Už jste slyšeli, že astronomové potvrdili objev planety u nejbližší hvězdy? Proxima Centauri, tam přece letěli hrdinové příběhů Stanisława Lema, Roberta Heinleina, ba i Vladimíra Babuly (Planeta tří sluncí).
více


26.8.2016 ÚVAHA: Je Země středem vesmíru?

Solar Sentinels
Ještě ve středověku se na základě tvrzení tehdy všemocné církve věřilo, že ano. Toto tvrzení vycházelo z Ptolemaiovského geocentrického modelu vesmíru. Jeho středem byla Země, okolo které obíhaly po sférických drahách nejen ostatní známé planety, ale i Měsíc a Slunce, nejvzdálenější orbitu pak...
více