26.10.2014 | Svátek má Erik


23.10.2014 VĚDA: "Nová" jaderná fúze?

Jaderná fúze, slučování lehkých jader, má dvojí využití. Funguje miliardy let úspěšně ve hvězdách a už 50 let neméně úspěšně v jaderných zbraních. Tak to bylo, je a, dle mě, minimálně dalších 50 let bude.
více


22.10.2014 VĚDA: Na březích řeky Eboly

Počet lidí, kteří podlehli ebole, sice roste, stejně rychle ale pokračuje i vývoj účinných léků – a některé z nich jsou už na dosah. Přesto není namístě úlevné vydechnutí. Praxe totiž ukazuje, že ani lékaři vybavení fungující medicínou nemusí mnoho zmoci. Tam, kde ale spojili síly s kulturními antropology...
více


16.10.2014 PSYCHIATRIE: Nesnesitelná lehkost znaleckých posudků

V souvislosti s tragickou událostí ve Žďáru nad Sázavou se objevují názory, které vedle přání přísného trestu pro nemocnou ženu obviňují rovněž lékaře z nedbalosti a nepřímé účasti na smrti mladého člověka.
více


15.10.2014 ASTRO: Neutuchající boj o Mars

Sylvie Gorková
asonda1
Jen pár dní poté, co byla na oběžnou dráhu Marsu navedena americká sonda MAVEN, která bude studovat horní vrstvu atmosféry Marsu, přišly nové zprávy o indické sondě Mangalján (mise MOM – Mars Orbiter Mission), která vstoupila na oběžnou dráhu Marsu jen o tři dny později, 24. září. Po USA, Rusku a Evropě...
více


8.10.2014 MÉDIA: Žijeme v informačním otroctví?

Václav Komora
televize
Při pohledu na propracovanost ruské mediální propagandy a její účinnost na obyvatelstvo, obnaženou v souvislosti s ukrajinským kolapsem, musí vnímavý člověk nevyhnutelně pohlédnout kriticky i do našeho mediálního zrcadla událostí. Pokud již nemá dlouhodobou konzumací toho, co je mu uniformně vnucováno,...
více


8.10.2014 ASTRO: Mimořádná erupce na malé hvězdě

2dg_cvn_flare
Dne 23. 4. 2014 detekovala družice NASA s názvem SWIFT silnou, žhavou a dlouho trvající sekvenci hvězdných erupcí, jaká doposud nebyla pozorována u blízkých hvězd typu červeného trpaslíka. Počáteční výbuch z této zaznamenané série explozí byl více jak 10 000krát silnější než doposud pozorované největší...
více


8.10.2014 VZPOMÍNKA: Sbohem, pane profesore. A děkujeme

Mirek Procházka
Mirek Procházka
Jeho život byl jakousi paralelou posledního století naší země. Narodil se v roce 1916 v Lublani, jeho otec, také lékař, však od konce 1. světové války pracoval v Praze, a tak vyrůstal v ryze českém prostředí.
více


4.10.2014 SVĚT: Budoucnost lidského světa

Už od pádu říše římské se v západním světě vyskytují dva výrazné lidské typy, které ovlivňují společenské klima i politiku. Optimista a pesimista. Od konce nadšeného 19. století, které věřilo na zářné zítřky a všeobecný pokrok (přečtěte si verneovku).
více


3.10.2014 VĚDA: Já, vlk

Na území Čech se usadila vlčí rodina. Lepší letopočet si snad ani nemohla vybrat. Letos je to právě sto let od chvíle, kdy u nás byli vlci zcela vyhubeni. Ochránci přírody nad jejich comebackem jásají. Proč ale vlk z naší krajiny zmizel a proč se teď zase vrací?
více


3.10.2014 HISTORIE: Smutné výročí selhání lékařů

Otcové zakladatelé lékařského stavu považovali již v dávných dobách za nutné vymezit mantinely činnosti svých členů ve smyslu kam až může lékař zajít a kam rozhodně už ne. Nejznámější je Hippokratova přísaha, stará zhruba 2500 let.
více


2.10.2014 VĚDA: Jak osvobodit zvířata

Aktuální honba za účinnými léky proti ebole připomíná, že bez pokusů na zvířatech se dnes vědci (bohužel) neobejdou. Stejně tak ale připomíná, že se jich snaží využívat čím dál méně a úspěšně za ně hledají rovnocennou náhradu.
více


1.10.2014 ASTRONOMIE: Merkur na scénu!

Na obloze se tento měsíc odehrají velké věci. Velká část z nich, bohužel, nebude pozorovatelná přímo od nás. Takže tento topocentrický pohled na vesmír obsahuje pár tipů na výlet a jedno velké očekávání.
více


29.9.2014 VĚDA: Jak zvýšit světovou inteligenci

Válka – chudoba – intelekt. Nerozlučná trojice. Pokud by se pronikavě zvýšily intelektové schopnosti obyvatel nestabilních zemí, konkrétně například Afghánistánu, Iráku či Sýrie, přispělo by to k řešení problému chudoby a k omezení válečných rizik. Myšlenka, jak toho dosáhnout poměrně lacino, se v poslední...
více


27.9.2014 HISTORIE: První Ukrajinec

Vladimír Kříž
Pan Jakl napsal k problému dnešní Ukrajiny do NP záměrně provokativní článek, na kterém mě nejvíc zaujala otázka, kdy "přišel první Ukrajinec".
více


25.9.2014 VĚDA: Psí kálení nejen pro pobavení

Tým Ing. Vlastimila Harta z České zemědělské univerzity v Praze získal v letošním ročníku soutěže „Ig Nobel Prize“ cenu za biologii. Oceněna byla jeho práce publikovaná v předním vědeckém časopise Frontiers in Zoology o tom, jak psi vnímají magnetické pole.
více


25.9.2014 FEJETON: Konstrukční princip

Na cestu do Prahy čekal ještěr z rodu plesiosaurů pětasedmdesát milionů let. Jeho pozůstatky našli členové antarktické výpravy České geologické služby, převezli je a předvedli koncem týdne na tiskové konferenci.
více


18.9.2014 EXOPLANETY: Na stopě Venušiny zóny

Venuše je považována za sestru Země. Její hmotnost a velikost nejsou jediná kritéria, ve kterých by se druhá planeta Sluneční soustavy podobala naši rodné hroudě. Na druhou stranu asi uznáte, že dovolenou na Venuši byste trávit nechtěli.
více


11.9.2014 VĚDA: Potlačování politicky nekorektních objevů

Na vědu většinou nahlížíme jako na obor lidské činnosti, který má za cíl (nebo by tedy snad měl mít za cíl) objevování pravdy a nestranné posuzování faktů. Jak ale víme, novým myšlenkám se většinou příliš nedaří.
více


11.9.2014 ASTRO: 100 let od prvního pozorování v Mikulášovicích

Věra Bartáková
Budova hvězdárny na dobové pohlednici Foto: Obec Mikulášovice
Někdy se stane, že to, co už lidé odepsali jako ztracené, se jako zázrakem vzpamatuje a probudí k novému životu. Věřme, že se takový zvrat osudu týká i nejseverněji položené hvězdárničky v Česku.
více


9.9.2014 TECHNIKA: Když televize, tak ohnutá

Včera zahájili v Berlíně další ročník výstavy spotřební elektroniky IFA. Na ploše 145 tisíc čtverečních metrů předvádí své novinky 1500 vystavovatelů. Loni sem přišlo skoro čtvrt milionu návštěvníků. Je to obrovský počet v době, kdy zájem o podobné podniky vadne.
více


6.9.2014 ASTRONOMIE: Už to zase sviští

Nikoli na cvičišti, ale naostro a docela blízko Země. V neděli 7. září proletí asteroid 2014 RC ve vzdálenosti necelých 40 tisíc kilometrů od středu naší planety.
více


4.9.2014 ASTRONOMIE: Mars opět na řadě

Planety pokračují ve vyklízení pozic. Venuše je pozorovatelná jen přibližně do poloviny měsíce, na večerní obloze se ještě, díky tomu, že soumrak s blížící se podzimní rovnodenností přichází čím dál dřív, drží Mars a Saturn.
více


22.8.2014 ASTRO: Dva pekelné týdny na Io

Sylvie Gorková
Io
V srpnu loňského roku nastaly na Jupiterově měsíci Io tři masivní sopečné erupce. Všechny tři se udály během dvou týdnů. To vedlo astronomy ke spekulacím, že tyto „výbuchy“, které mohou vyvrhnout materiál až stovky kilometrů nad povrch, mohou být mnohem častější, než se předpokládalo.
více


16.8.2014 ASTRO: Jsme výjimka?

Sylvie Gorková
slunecni boure
Uspořádání naší sluneční soustavy zná každý, učí se ho už děti ve škole. Jak vypadá okolí naší planety, zná díky obrázkům z Hubbleova vesmírného dalekohledu a internetu také téměř každý. Jsou však i další planetární systémy kolem vzdálených hvězd stejné či podobné tomu našemu? Nebo jsme ve vesmíru spíše...
více


15.8.2014 ZDRAVOTNICTVÍ: Jsme opravdu obětí farmaceutických firem?

Farmaceutické firmy, lékaři i lékárníci jsou často obviňováni ze spolupráce nikoli na uzdravení pacienta, ale ze snahy, aby jejich nemocný spolykal co největší množství prášků a tím všem zvedl zisky.
více


14.8.2014 HISTORIE: Jiný pohled na jeden mýtus

Palestinskoarabská a s ní spřízněná propaganda se zhusta snaží vytvářet dojem, že palestinští Arabové (nesprávně nazývaní Palestinci) žili v zemi, která má několik názvů (a já se zde budu držet termínu historická Palestina), div ne odjakživa.
více


13.8.2014 PANAMA: Příliš úzký pro 21. století

Panamský průplav, jeden ze sedmi novodobých divů světa, byl náročnou stavbou, která si vyžádala 30 tisíc mrtvých. Od té doby je ovšem zdrojem velkých příjmů i strategického vlivu. Nyní se ale objevila konkurence.
více


11.8.2014 ASTRO: Perseidy aneb "Slzy Svatého Vavřince"

Sylvie Gorková
meteor
Po roce můžeme opět pozorovat nejslavnější meteorický roj severní polokoule – Perseidy. Letošní maximum nastane v noci ze 12.-13. srpna, tedy z úterý na středu. Mezi půlnocí a 4h ráno můžeme vidět až 70 meteorů za hodinu.
více


8.8.2014 VĚDA: Kolik lidí je potřeba na kolonizaci planety?

Astronomové nebo astrobiologové občas nechají do svého oboru proniknout i sociologům, psychologům nebo antropologům. Zejména při dlouhodobých pobytech je to důležité.
více


1.8.2014 ASTRONOMIE: Efektní vyklízení pozic

To vyklízení pozic se týká planet, jež jsou vidět jen večer nebo ráno a všechny nízko nad obzorem. Ale právě taková situace přináší řadu efektních setkání planet s Měsícem či planet navzájem. Kromě toho můžeme sledovat zajímavý souboj meteorů z roje Perseid s měsíčním úplňkem a prostřednictvím sondy...
více


26.7.2014 VĚDA: Nastal večer, nastalo jitro – den sedmý

Jako každý jiný den rozpaluje žhnoucí kalifornské slunce tisíce čtverečních kilometrů Mohavské pouště. Tentokrát se ale krom písku a skalisek odráží i od lesklého kovu automatické laboratoře.
více


24.7.2014 FEJETON: Rentgenové oči

Už půl roku funguju jako oficiální fotograf Paranormální výzvy. To je odnož Klubu Sisyfos při Akademii věd, onoho společenství, které vede nerovný boj s pavědou a šarlatánstvím. Paranormální výzva teď už nabízí milion korun tomu, kdo prokáže nějakou vlastnost nevysvětlitelnou ničím, co současná věda...
více


23.7.2014 GLOSA: Život bez Měsíce

Generace lidí, kteří byť jako děti zažili přistání na Měsíci, se pomalu blíží důchodovému věku. A nikdo mladší už to v přímém přenosu neviděl. Takové je dnešní poselství 45. výročí prvních kroků člověka po jiném nebeském tělese. Sděluje nám, že ne vše dopadne tak, jak prognostici líčí.
více


22.7.2014 VÝROČÍ: První lidé na Měsíci

Uplynulo pětačtyřicet let od chvíle, kdy jsme viděli kráčet první lidi po Měsíci. Byl to jeden z vedlejších výsledků studené války. Na přelomu padesátých a šedesátých let minulého století zahájili Sověti ofenzivu ve vesmíru: jako první vypouštěli družice, meziplanetární sondy a rovněž prvního člověka....
více


21.7.2014 ŠUMAVA: „Motýlkovití kůrovci“...

Radomír Mrkva
Radomír Mrkva
Jmenovaný autor publikoval 22. 6. 2014 v Parlamentních listech úvahu Soužití po milióny let, kde uvádí, že již asi před 70 mil. let „se ustálilo soužití malých motýlků, ke kterým patří dnešní kůrovec, s jehličnany“.
více


21.7.2014 VĚDA: Přelomové pšeničné léto

Zemědělci sledují s napětím porosty pšenice a letní oblohu. Jak dopadne letošní sklizeň? Tuhle otázku si kladou lidé rok co rok nejméně deset tisíc let. Přesto je letošní léto výjimečné. Genetici nahrubo přečetli kompletní dědičnou informaci pšenice. Pěstování této plodiny tak vstoupilo do zcela nové...
více