13.10.2015 | Svátek má Renáta


12.10.2015 HISTORIE: Albert Einstein s gejšami

Kitano Maru
Sedmý říjnový den roku 1922 dorazil do přístavu v Marseille německý manželský pár s množstvím zavazadel. Byl to Albert Einstein s chotí Elsou, kteří vyráželi na šest týdnů trvající plavbu do Japonska.
více


9.10.2015 CESTOVÁNÍ: Greenwich

Marta Urbanová
Patřím ke generaci, kdy všechno západní bylo pro nás tabu. Táhla nás tam zvědavost. Když jsme se v jazykovém kurzu bavili o Anglii, můj soused mi šeptnul, že by nejraději emigroval.
více


8.10.2015 VĚDA: Cena za malárii

Zbyněk Petráček
Když se vyhlašují nobelovští laureáti, oči světa tradičně míří hlavně k ceně za mír. Získá ji letos Angela Merkelová, nebo papež František? Oba mají velmi slušně našlápnuto, ale našinec by vsadil spíše na kancléřku.
více


2.10.2015 ASTRONOMIE: VŘSR 2015!

Jan Veselý 2
Rudý úplněk nám na konci září připomněl, že je na čase, abychom obrátili své zraky k východu. Zatímco od západu teď nemůžeme očekávat nic nového, východ nám slibuje – alespoň pro nejbližší budoucnost – něco zcela mimořádného.
více


30.9.2015 EVROPA: Excelová věda

science věda
Jako malý jsem hltal knihy vyprávějící o kosmických letech, ať už to byly sci-fi romány či vědecké non-fiction. Ač byl tehdy knižní trh chudý na kvalitní sci-fi literaturu, kterou nejvíce reprezentovaly bezpohlavní SF výbory sovětských autorů, daly se v knihovnách najít poklady ze šedesátých let a...
více


30.9.2015 ASTRONOMIE: Krvavě rudý superměsíc

Jan Veselý 2
V noci z neděle na pondělí se Měsíc ocitl v úplňku, nejblíž Zemi a zároveň v jejím stínu. Doufám, že mí nejvěrnější čtenáři a diskutéři nezaspali, avizoval jsem to už měsíc předem a v posledních dnech se přidal masivně i bulvár.
více


26.9.2015 ASTRO: Úplné zatmění Měsíce a superúplněk

Pavel Suchan
Barvy Měsíce při jeho zatmění 8. října 2014. Autor: Petr Horálek
V pondělí 28. září 2015, na státní svátek sv. Václava, spatříme v časných ranních hodinách úplné zatmění Měsíce. Náš kosmický soused se vnoří do stínu Země a díky zemské atmosféře, která láme do zemského stínu načervenalý odstín slunečního záření, chytne Měsíc nezvyklý naoranžovělý až narudlý...
více


5.9.2015 VĚDA: Imigrace a infekční onemocnění

Miloslav Pouzar
V několika dřívějších článcích jsem se věnoval problematice očkování. V daném kontextu cítím potřebu se vyjádřit k problémům spojeným s aktuální migrační vlnou. Rizika očkování diskutovaná v mých dřívějších textech je třeba dnes vnímat v nových souvislostech.
více


4.9.2015 VĚDA: Pojďte, pane, budeme si hrát

Jaroslav Petr
Delfíni mají pověst hravých tvorů. Přispívá k tomu už tvar jejich tlamy, která v nás vzbuzuje dojem, že se neustále smějí. Jejich život ale není plný veselí a hraní.
více


3.9.2015 ASTRONOMIE: Nejtmavší úplněk v roce

Jan Veselý 2
Zatímco v srpnu byly planety s výjimkou Saturnu uklizené u Slunce, v září na ně přichází rojení. Nejvíc se ale předvede Měsíc – 28. září okolo 4. hodiny ranní se ocitne v přízemí a prakticky současně bude v úplňku.
více


2.9.2015 VĚDA: Klima a islám

Václav Cílek
Požitkem z vlastního soukromého prospěchu pominul cit pro pohromy veřejné, až nakonec gabinská obec, zbavená rozvahy i pomoci, je vydána do područí římskému králi beze všeho boje. Livius, Dějiny I, přel. P. Kucharský
více


21.8.2015 VĚDA: Pokus Paranormální výzvy

Ondřej Neff
Pokus se bude konat 27. srpna. Je k němu třeba figurantů ve věku 20 - 25 let. Podmínkou je přihláška na Facebooku Paranormální výzvy,
více


18.8.2015 ASTRO: Duchové hvězd zmírajících

Jiří Srba
Jiří Srba
Tato úchvatná bublina zářící jako hvězdný duch ve strašidelné temnotě vesmíru by se mohla zdát nadpřirozenou a záhadnou, kdyby se nejednalo o známý astronomický objekt: planetární mlhovinu, objekt, který je průvodním znakem závěrečné fáze života některých hvězd.
více


17.8.2015 ASTRONOMIE: Pojmenovávání exoplanet?

Petr Kubala
Za pár dní už bylo odesláno na 40 tisíc hlasů, takže je to poměrně slušný popularizační počin.
více


13.8.2015 ZDRAVÍ: Povzbuzení pro saunisty středního věku

Antonín Mikolášek
Sauna
Velkou pozornost v odborném tisku vyvolala zpráva finských lékařů (Laukanen a spol. z univerzity v Kuopio ve východním Finsku) o 21letém sledování způsobu saunování u 2315 mužů ve věku od 40-60 let.
více


12.8.2015 ASTRO: Dnes Perseidy

Petr Horálek
Petr Horálek
Letošní maximum každoročního srpnového meteorického roje Perseid nastane v dopoledních hodinách 13. srpna, tedy ve čtvrtek.
více


11.8.2015 VESMÍR: Když kometa míří do Slunce

Petr Kubala
Astronomové přemýšlejí o kometách, které se dostanou extrémně blízko ke Slunci. Co by se pak dělo?
více


5.8.2015 ASTRONOMIE: Komety na dosah ruky

Jan Veselý 2
Planety s výjimkou Saturnu se sice z oblohy po anglicku vytratily, ale zato se můžeme více soustředit na komety. Žádná není vidět na obloze očima, ale na obě, o kterých bude řeč, si budeme moci málem sáhnout.
více


3.8.2015 VESMÍR: SETI a další

Karel Pacner
Rádiové signály vyspělých kosmických sousedů hledají astronomové už 55 let. Tohle úsilí stálo desítky milionů dolarů či rublů. Zatím bez úspěchu. Avšak není to příliš krátká doba? Nikdo si neodváží odhadnout.
více


30.7.2015 VESMÍR: Kepler-452b

Petr Kubala
Média se po delší době opět věnují na titulních stránkách exoplanetám a nutno říct, že až na výjimky bez větších chyb. Problém je v jistém přehnaném nadšení…
více


25.7.2015 VESMÍR: Nese New Horizons zprávu pro mimozemšťany?

Petr Kubala
Sonda New Horizons teď bude asi 1,5 roku posílat na Zemi získaná data. Za pár let by ji měl čekat průlet okolo některého z dalších těles daleko za dráhou Neptunu.
více


24.7.2015 ASTRO: Čemu vděčí Měsíc za svůj tvar?

Jan Vondrák
Měsíc 1
Již před více než dvěma staletími se Laplace pozastavil nad tím, že tvar našeho Měsíce, konkrétně jeho rotační i slapové vzedmutí (díky kterým má Měsíc tvar zhruba trojosého elipsoidu, zploštělého na pólech a na rovníku protaženého směrem k Zemi).
více


23.7.2015 OSOBNOST: Hrách mu vydal velké tajemství

Jaroslav Petr
Před sto padesáti roky seznámil augustiniánský mnich Gregor Johann Mendel členy Přírodovědného spolku v Brně s objevy, které položily základ vědě o dědičnosti – genetice.
více


22.7.2015 VĚDA: 2,5 miliardy na hledání E.T.

Petr Kubala
Samotná zkratka SETI (Searching of Extra Terrestrial Intelligence) některé lidi vzruší nádechem tajemna mezi vědou a sci-fi.
více


21.7.2015 PLUTO: Murphyho zákonu navzdory

Zbyněk Petráček
V době, kdy pilotovaná kosmonautika přešlapuje na místě a soukromníci se potýkají s nezdary, odvádějí skvělou práci automaty.
více


15.7.2015 VESMÍR: New Horizons

Pavel Toufar
V úterý kolem poledne našeho času vyvrcholí desetileté putování sondy New Horizons přiblížením a odpoledne následujícím průletem kolem trpasličí planety Pluto, nacházející se na samé hranici království slunce, od níž se pak sonda bude vzdalovat směrem k hranicím naší sluneční soustavy.
více


14.7.2015 ASTRONOMIE: Vyřadit Pluto z rodiny planet byla chyba

Petr Kubala
V roce 2006 byla v Praze na Valném shromáždění Mezinárodní astronomické unie (IAU) schválená rezoluce, která definovala termín planeta pro účely Sluneční soustavy.
více


13.7.2015 ASTRO: Pluto – další rudá planeta?

Pluto
Pluto vypadá jako druhá „rudá planeta“ ve Sluneční soustavě. Barevné snímky vyslané na Zemi sondou NASA s názvem New Horizons deset dnů před jejím setkáním s trpasličí planetou Pluto ukazují výrazně načervenalou barvu povrchu se skvrnami, což zřetelně připomíná vzhled planety Mars v malém...
více


10.7.2015 EVROPA: Je za minutu dvanáct

Karel Wágner
I v této chvíli, kdy čtete tyto řádky, se ke břehům Evropy po moři valí z Afriky proud imigrantů, na cestu se vydávajících z různých pohnutek.
více


10.7.2015 VĚDA: Šrámy na živé kůži Země

Jaroslav Petr
Půda je živou kůží Země. Současné lidstvo dělá vše pro to, aby svou planetu z této kůže sedřelo.
více


4.7.2015 VĚDA: Chemie xenofobie

Juraj Leško
epitel
Současné problémy s migrací jednoznačně souvisí s populační explozí a válečnými konflikty. M. Šálek např. v NP ze dne 23.6.2015 rozebírá vliv emisí CO2 na migraci do Evropy.
více


3.7.2015 GLOSA: Gatesovy miliardy

Ondřej Neff
Nejvíc peněz na celé planetě má Bill Gates, spoluzakladatel firmy Microsoft. Už deset let se zabývá především podporou rozmanitých lidumilných projektů.
více


3.7.2015 VĚDA: Trus (3)

Petr Schubert
hovno 2
V úvodu jsem citoval Jana Wericha a jeho názor na slovní zásobu prostšího Čecha. Zmínil jsem se také o praslovanském původu slova hovno.
více


2.7.2015 VĚDA: Trus (2)

Petr Schubert
hovno 2
Zatím jsme se jen letmo zmínili o hospodářském využití výkalů. Přirozeně nejběžnějším způsobem využití výkalů (zejména zvířecích, tedy hnoje, kejdy) je jejich zpracování na hnojivo.
více


1.7.2015 VĚDA: Trus (1)

Petr Schubert
hovno 2
Muž se nastoupí do letadla a zjistí, že dostal místo vedle pohledné blondýnky. Okamžitě se k ní otočí a udělá první krok.
více


30.6.2015 WHO: Epidemiologický pohled na imigraci

Jarmila Průchová
zkumavka test tube science věda
Afrika: 90 % občanů je napadeno a zaneseno parazity a trpí nakažlivými parazitárními infekcemi, Obojí roznáší dál.
více