29.5.2016 | Svátek má Maxmilián, Maxim


26.5.2016 KLIMA: Tyhle děti nepotřebují solární panely

Bjorn Lomborg
Od konce konference OSN o klimatických změnách (odehrávala se v Paříži od 30. listopadu do 11. prosince 2015) se bohaté země a rozvojové organizace mohou přetrhnout, aby se zařadily mezi cool skupinu financující „klimatickou pomoc“.
více


13.5.2016 POLEMIKA: Co tedy vadí klimatologům

Vítězslav Kremlík
Když pan James Taylor z magazínu Forbes napsal, že od roku 1979 ubylo pouhých 10 % polárního ledu, klimatology tím doslova rozzuřil. Protože tím kazí jejich výnosnou snahu vyvolávat paniku.
více


11.5.2016 POLEMIKA: Klimaskeptik opět mimo mísu

Ladislav Metelka 1
Chtěl bych zareagovat na článek pana Kremlíka Co vadí klimatologům? (NP, 9.5.2016). Pan Kremlík v něm zkombinoval svou posedlost klimatologií s minimálními znalostmi jejích základů a vyšlo mu z toho dílko vlastně celkem zbytečné. To, o čem pan Kremlík píše, je totiž už dávno známé a je to...
více


10.5.2016 EKOLOGIE: Děsivé...

Vítězslav Kremlík
Na Den Země 2016 představitelé více než 150 zemí podepsali mezinárodní úmluvu o klimatu dojednanou v prosinci v Paříži. Zástupce USA John Kerry si k podpisu kromě pera vzal i svou malinkou dceru, asi jako rukojmí.
více


9.5.2016 KLIMA: Co vadí klimatologům?

Vítězslav Kremlík
Na Ekolist.cz nedávno vyšel článek „Klimatologové založili platformu pro uvádění novinových omylů na pravou míru“. Klimatologové založili web Climate Feedback, aby protestovali proti snahám uklidnit paniku.
více


18.4.2016 KLIMA: Inkvizice se vrací

Vítězslav Kremlík
V době uprchlické krize a hroutící se Evropské unie má veřejnost důležitější témata, než je globální oteplování. Nicméně tohle stojí za článek.
více


16.3.2016 KLIMA: Co říkají satelity o 18leté pauze v oteplování

Vítězslav Kremlík
Satelitní data – kterým skeptici dávají přednost a která spravuje klimaskeptik – potvrzují, že se počátkem roku 2016 opakuje situace z roku 1998. Jev El Niňo způsobil skokový nárůst teploty.
více


3.3.2016 KLIMA: Už nejen klimaskeptici

Vítězslav Kremlík
Článek „Making sense of the early 2000s warming slowdown“, vyšel 1. února v časopise Nature Climate Change. Jde o překvapivý příspěvek do diskuse o existenci globálního oteplování od autorů, od kterých byste to nečekali.
více


22.2.2016 KLIMA: Šéf IPCC stíhán kvůli skandálu

Vítězslav Kremlík
Dr. Pačaurí už před rokem kvůli sexuálnímu skandálu musel odstoupit z funkce předsedy Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC). Bývalá zaměstnankyně obvinila Radžendru Pačaurího ze sexuálního obtěžování.
více


1.2.2016 KLIMA: Co přinesl pařížský summit

Václav Klaus1
Pařížský summit byl šílený, ale bohužel úspěšný. I když jsou blouzniví propagátoři doktríny lidmi způsobeného globálního oteplování ne plně spokojeni, protože chtěli daleko více, je třeba přiznat, že uspěli.
více


27.1.2016 KLIMA: Zastaví lidstvo nadcházející dobu ledovou?

Stanislav Mihulka
Koncem křídy a celých druhohor se něco stalo. Klima se v druhohorách sice měnilo, koncem jury a začátkem bylo chladněji, ale pak začala teplota výrazněji růst, až se to před koncem křídy zlomilo.
více


4.1.2016 SVĚT: Proroci záhuby

Alexander Tomský (2)
Ještě nikdy se neudál tak gigantický mezinárodní summit. Pod záštitou OSN se do smogem zahalené Paříže sjelo na 40 000 delegátů, včetně herců a celebrit ze 195 států, a tisíce aktivistů, aby prosadili a na záchranu lidstva schválili další protokol, čili závaznou dohodu států o snižování...
více


24.12.2015 KLIMA: Paříž a malá doba ledová

Zuzana Chlumská
Tak jsem si na Novinkách přečetla, že „Země světa chtějí do konce století udržet globální oteplování výrazně pod dvěma stupni Celsia ve srovnání s předindustriální érou“ (viz), a věru že jsem se podivila. Velmi jsem se podivila!
více


21.12.2015 KLIMA: Konference byla triumf... vlastně debakl

Vítězslav Kremlík
Na klimatické konferenci COP21 v Paříži v prosinci 2015 byl asi nejpozoruhodnější výkon novinářů. Investigativní žurnalistika si asi vzala před vánoci dovolenou. Média totiž jen otrocky bez přemýšlení přetiskují reklamní marketingové slogany organizátorů konference. Jak jinak si vysvětlit, že tento...
více


19.12.2015 KLIMA: Paříž - fanfáry nejsou na místě

Jan Bartoň
Každá vědecká teorie, má-li býti uznána jako důvěryhodná, musí splňovat jednu velmi důležitou podmínku. Tou podmínkou je ověřitelnost předpovědí, které z ní vyplývají. Teorie klimatických změn způsobených exhalacemi kysličníku uhličitého do atmosféry předkládá zcela neověřitelné výsledky.
více


18.12.2015 GLOSA: Pařížský sjezd antiklimatiků

Václav Husák
Většina zemí světa, včetně těch nejvyspělejších, je kriticky zadlužena. Některé státy a skupiny zemí opakovaně tisknou miliardy ničím nepodloženým eur, dolarů a dalších měn, které mají maximálně cenu papíru, na němž jsou vytištěny. Bankroty už jsou na dohled.
více


17.12.2015 KLIMA: Pařížský rej skončil

ekologie
S malým zpožděním jsme se konečně dočkali. Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius v sobotu 12. prosince v poledne v závěru klimatické konference představil návrh nové klimatické dohody
více


16.12.2015 KLIMA: Záchrana zeměkoule, řada 21, díl první

Grig - Cvrček
Budete si dlouho pamatovat, že se to stalo v Paříži, 12. prosince 2015. A až se nás budou ptát, co byl smysl našeho života, čeho jsme dosáhli, budeme moci říkat mnoho věcí... ale jedna se bude vracet.
více


15.12.2015 KLIMA: Poručíme větru, dešti?

Josef Tětek
A je to tu. Historický okamžik. V Paříži, oné Mekce „progresivních“ socialistů, byl odsouhlasen velkolepý Plán, jaký svět ještě nezažil. Dvě stě zemí na pár dní zapomnělo na mezinárodní pře a rozhodlo se konat. A Gándhí se v nebi usmál.
více


14.12.2015 KLIMA: Bezzubá Paříž

Miroslav Kutílek
Pařížská dohoda je dalším dokladem o existující mezinárodní realitě. Prokazuje se, že rozvojový svět nebude nikdy souhlasit s jakýmkoliv legálním závazkem o snižování emisí CO2.
více


9.12.2015 KLIMA: Absurdita pařížské konference

Václav Klaus1
Ekologičtí alarmisté dlouho hledali nějaké dostatečně silné a lidskou zkušeností nevyvratitelné téma, jehož pomocí by mohli radikálně zasáhnout do běhu světa. A omezit lidskou svobodu.
více


8.12.2015 KLIMA: Boj proti oteplování - má to smysl?

ekologie
Některé události jsou mnohdy kouzlem nechtěného a nejinak je tomu i u boje proti klimatickým změnám.
více


8.12.2015 KLIMA: Globální „oteplování“ a globální bezpečnost

Jan Bartoň
Veškeré současné civilizační problémy se podle prakticky všech důležitých světových politiků mají řešit globálně. Pohříchu čím více se „bojuje“ proti globálnímu oteplování, tím více trpí globální bezpečnost.
více


5.12.2015 PAŘÍŽ: Klima versus islám

Tomáš Guttmann
Západní demokratický svět ohrožovaly ve dvacátém století dvě skutečně globální hrozby, nacismus a komunismus, a před oběma hrozbami jej ochránily USA. Nyní stojí Západ opět na osudové křižovatce, čelí náporu islámu zvnějšku a spojenému náporu islámu a liberální levice zevnitř.
více


5.12.2015 SVĚT: Na Titaniku se tančí

Vítězslav Kremlík
V Paříži se pár dnů po teroristických útocích koná mezinárodní konference OSN. Není ale o terorismu, nýbrž o oteplování. Místo aby řešili aktuální otázky bezpečnosti, papaláši se cpou chlebíčky na rautu a žvaní o počasí.
více


4.12.2015 SVĚT: Zabráníme přírodě, aby se oteplovala!

Miroslav Kutílek
V úterý 1. prosince 2015, hned po zahájení Mezinárodní konference COP Paris 21 mě Český rozhlas pozval ke krátkému rozhovoru. Moderátorem byl Jan Bumba.
více


3.12.2015 KLIMA: 151 státníků řeší dva stupně Celsia

Leona Šlajchrtová1
Dva stupně Celsia. I tak lze velmi stručně shrnout, o co se budou světoví lídři přít a zač budou bojovat na klimatické konferenci, jež včera odstartovala v Paříži.
více


2.12.2015 SVĚT: Klimatický summit

ekologie
V pondělí 30. listopadu 2015 byla minutou ticha za oběti pařížských atentátů zahájena v Paříži za mimořádně přísných bezpečnostních opatření konference OSN o klimatických změnách.
více


23.11.2015 MIGRACE: Viníkem není oteplování, ale biopaliva

Vítězslav Kremlík
Sucho v Sýrii trvalo jen rok a k válce došlo až o řadu let později. Začátek konfliktu však časově odpovídá zdražení potravin, který přivodila celosvětově biopaliva. Ne náhodou se biopaliva označují za „zločin proti lidskosti“.
více


19.11.2015 KLIMA: ... a platíme to všechno my

Pavel Sekula
Pavel Sekula
Tato nepotvrzená alarmistická hypotéza stála, stojí a bude stát občany ČR cca 500 miliard korun jen na podpoře OZE (především podpoře fotovoltaických elektráren).
více


11.11.2015 SVĚT: Zločinný Exxon

Vítězslav Kremlík
Exxon prý zrušil a ututlal vlastní výzkumy, které dokazovaly škodlivost CO2. Firma prý 40 let věděla o škodlivosti uhlíkového znečištění a tajila to veřejnosti. Jde o senzaci nebo o vykonstruovaný politický proces?
více


9.11.2015 KLIMA: Je suis Charlie?

Vítězslav Kremlík
Každý večer hovořil k pěti milionům Francouzů. Dnes je ale bez místa. Protože se rouhal státnímu klimatickému náboženství. Opravdu je Francie ještě sekulární stát?
více


6.11.2015 KLIMA: Nová Climategate?

Vítězslav Kremlík
Americká agentura pro oceány a atmosféru (NOAA) v čele s Thomasem Karlem v červnu 2015 vydala senzační studii (tzv. „pause buster“), která vymazala legendární „pauzu v oteplování“ z dějin. Vědci prostě přepsali historické záznamy.
více


29.10.2015 KLIMA: Třikrát K

Miroslav Kutílek
Budu napadán, ale uvádím svůj text nepatrnou úpravou Feynmanovy věty: „Tato konference bude horší, než je Rorschachův test: Předloží vám nesmyslnou inkoustovou kaňku a vyžádají si od vás odpověď na otázku, co si myslíte, že vidíte. Jenže když jim to řeknete, tak se začnou s vámi přít.“
více


30.9.2015 MIGRACE: Uprchlíci nepřicházejí kvůli klimatickým změnám

Filip Vačko
Utečenci prichádzajúci do Európskej únie vraj opúšťajú svoje domovy aj kvôli klimatickým zmenám. S podobnými tvrdeniami prišli v poslednej dobe rôzni politici od amerického prezidenta Obamu až po predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera.
více


23.9.2015 KLIMA: O čem média mlčí

Miroslav Kutílek
Po dvoudenním zasedání v New Delhi přijali reprezentanti 13 rozvojových států dne 16. září významnou rezoluci, kterou mají prezentovat na říjnové poradě v Bonnu.
více