25.4.2017 | Svátek má Marek


20.4.2017 KLIMA: Antarktický poloostrov se ochlazuje

Vítězslav Kremlík
Příběh o tom, že Antarktický poloostrov je nejrychleji se ohřívající oběť skleníkových plynů, se začíná rozpadat. Že by to globální oteplování nebylo tak docela globální?
více


18.4.2017 KLIMA: 97procentní shoda?

Peter Zinga
ekologie
Konsensus, česky shoda, je pozitivní výraz, přesto se může v něm - nebo za ním - skrývat nebezpečí nejenom pro ty, kteří konsensus nedodržují, ale i pro společnost, která shodu uzavřela.
více


16.3.2017 USA: Trump neohrožuje vědu ani klima, právě naopak

Vítězslav Kremlík
Jako moderátor televizní soutěže „Apprentice“ proslul Donald Trump větou „Máte padáka“ (You’re fired). Nyní od něj tuto větu uslyší klimatologové. Plánuje totiž škrty v rozpočtu NASA, NOAA, EPA, obecně asi o 20 %, což není málo.
více


10.3.2017 KLIMA: Vnímáte změnu klimatu?

Jan Bartoň
Podle ankety na Novinky.cz asi 70 % čtenářů „vnímá změnu klimatu“. Já patřím k té části, která počasí vnímá, ale ne jako „změnu klimatu“.
více


7.3.2017 KLIMA: Přizpůsobit se, nebo...

Zbyněk Petráček
Hurá, adaptace už není sprosté slovo. Ta věta zní divně. Vždyť adaptace je hlavním mechanismem evoluce. Rostliny i zvířata se adaptují na nové podmínky, čímž se dělí na vítěze a poražené.
více


28.2.2017 GLOSA: Když únor udeří

Zbyněk Petráček
Televizní zprávy ukazují následky rychlého tání sněhu – rozvodněné podhorské řeky a tu či onde vytopené sklepy. V záběru kamer to působí dramaticky. Ještě dramatičtěji to vnímají přímo postižení.
více


14.2.2017 SVĚT: Ekologie v časech Donalda Trumpa

Luboš Smrčka 1
V legislativním běsnění, které je spojeno s počátkem éry amerického prezidenta Donalda Trumpa, poněkud zaniká moment, jehož racionálnost se zdá naopak nepochybná. Je to Trumpův rezervovaný postoj k otázce globálního oteplování.
více


14.2.2017 KLIMA: Náš člověk v klimatické bažině

Zdeněk Opatrný
Tomíka, tedy pana doktora věd přírodních Tomislava Petra, jsem před řadou let vyženil. To byl ještě téměř čerstvý absolvent naší fakulty, hydrobiolog /ichtyolog (to je o rybách).
více


13.1.2017 GLOSA: Zima pro pamětníky

Zbyněk Petráček
Letos se nebude spekulovat o konání Jizerské padesátky. Ne pouze proto, že se slavný závod přesunuje na únor. I kdyby se konal tradičně už teď, s nedostatkem sněhu by nezápolil.
více


12.1.2017 VĚDA: Umírněná klimatoložka Judith Curry resignuje

Vítězslav Kremlík
Ač bývá zvykem, že vědci s definitivou vyučují i v pokročilém věku, Curryová odchází po šedesátce do důchodu. Politizace vědy už ji nebaví.
více


14.12.2016 KLIMA: Wikileaks o pozadí štvanice na jednoho vědce

Vítězslav Kremlík
Roger Pielke Jr. studoval ekonomické dopady živelných pohrom přes dvacet let. Dokud nebyl po mediální štvanici vyhozen z redakce, kde publikoval.
více


9.12.2016 KLIMA: V druhé půli roku se prudce ochladilo, ale pst!

Vítězslav Kremlík
Zpravodajský web Breitbart si dovolil napsat, že se v druhé půli roku 2016 globální klima prudce ochladilo. Chápete to? Taková drzost? Jak to můžou napsat!
více


30.11.2016 USA: Doba postpravdivá, Trump a oteplování

Vítězslav Kremlík
Slovem roku 2016 se podle oxfordského slovníku stalo slovo „post-truth“, tedy „post-pravda“. Je to proto, že nevzdělaná masa naletí hoaxům na Facebooku? Nebo je to tím, že velká, tzv. seriózní média lžou jako Rudé právo?
více


28.11.2016 GLOSA: Otázka víry

Zbyněk Petráček
Donald Trump v hojně citovaném rozhovoru pro The New York Times řekl: „Myslím, že je tam nějaká spojitost. Nějaká, něco. Záleží na tom kolik.“ Vyjádřil tak svůj postoj ke změně klimatu a lidskému podílu na ní.
více


19.11.2016 KLIMA: Rekordně teplé roky 2015 a 2016

Milan Šálek
V minulém roce dosáhla odchylka globálního průměru teploty oproti dlouhodobému průměru rekordních hodnot, což dodalo argumenty zastáncům boje proti globálnímu oteplování.
více


11.11.2016 USA: Trumpova klimatická kontrarevoluce

Vítězslav Kremlík
Zdá se, že předpovědní modely politických analytiků jsou stejně „kvalitní“ jako modely v klimatologii. Předpovídali, že Británie zůstane v EU. Ale přišel brexit. Předpovídali vítězství Hillary. Ale zvítězil Donald.
více


5.11.2016 KLIMA: Nástupce náboženství

Vratislav Hlubuček1
Na iDnes jsem zhlédl hodinu a půl dlouhý film o hrozbě oteplování s názvem „Je s námi konec?“. Najali na něj oscarového herce Leonarda DiCapria. Je poplatný alarmismu ještě z dob Ala Gora a chvílemi jsem měl pocit, že to jsou jehovisté se svojí „dobrou zprávou“ v duchu pseudovědeckých článků jejich...
více


29.10.2016 GLOSA: Británii čeká tuhá zima

Jan Bartoň
Ve Velké Británii se letos očekává velmi tuhá zima. Podle serveru msn.com je to zcela v souladu s globálním oteplováním.
více


7.10.2016 GLOSA: Aký je skutočný problém Európy?

Richard Sulík
Životné prostredie treba chrániť, bezpochyby, no je potrebné zohľadniť aj okolnosti. Problém Európy nie sú momentálne ryby plávajúce hore bruchom a lesy vymierajúce kvôli kyslému dažďu.
více


30.9.2016 KLIMA: A ta kráva metan dává!

Pavel Jégl
Ronald Reagan před třiceti lety shrnul pohled na ekonomickou politiku vlády svého předchůdce, demokrata Jimmyho Cartera, do ironickédefinice: „Pokud se to hýbe, musí se to zdanit. Jestli se to hýbe i potom, je potřeba to zregulovat. Když se to přestane hýbat, musí se to dotovat.“
více


19.9.2016 GLOSA: Junckerova klimatická akce

ekologie
Na projevu J. C. Junckera je, jak správně říká v článku Za koho mluví Juncker? Ladislav Jakl, nejdůležitější to, co Juncker neřekl. Ale za zmínku stojí i to, co v něm předseda Komise říká.
více


2.9.2016 KLIMA: Ledy tají, hladiny moří nestoupají

Jan Bartoň
Hypotéza globálního oteplování alias klimatických změn tvrdí celá desetiletí, že tání ledu na pevnině způsobí růst hladiny moří. Přímořské a zejména ostrovní státy dokonce bijí na poplach, že zmizí v oceánu.
více


1.9.2016 KLIMA: Problém vražedného kyslíku a ekologismus

Luboš Smrčka 1
Jedna z poměrně obecně přijímaných teorií o vývoji života na Zemi hovoří o tom, jak fotosyntéza a produkce prudce jedovatého kyslíku zničila během milionů let veškerý tehdejší život na naší planetě. Až téměř k naprostému vyhubení.
více


20.8.2016 KLIMA: Motory a brzdy

Pavel Strunz
Zpráva z r. 2016: Nizozemský ženský volejbalový tým na příští olympiádě v Tokiu v r. 2020 bude nejšetrnějším týmem ze všech k životnímu prostředí.
více


17.8.2016 KLIMA: Malá úvaha o globálním oteplování

antimeloun
V nedávné minulosti jsme slýchali, že se globálně otepluje. Razantně, s hokejkovým průběhem. Hrozilo, že v brzké době, jak roztají ledovce, rychle stoupne hladina oceánů a způsobí nevratné katastrofy.
více


11.7.2016 USA: Inkvizice narazila

Vítězslav Kremlík
O nejnovějším honu na čarodějnice jsem psal už na podzim loňského roku. Ropná firma Exxon prý na veřejnosti popírala klima, ačkoli její vlastní výzkum dokazoval, že klima existuje.
více


7.7.2016 BREXIT: Vítězství pro klimaskeptiky i pro vědu

Vítězslav Kremlík
V čele vítězné kampaně za odchod z EU stáli ti největší klimaskeptici v Británii. Není divu. Jedním z důvodů nespokojenosti s Unií je její tmářská politika ohledně změn klimatu.
více


11.6.2016 USA: Kalifornský zákon proti klimatickému rouhání

Vítězslav Kremlík
V islámských zemích je trestné rouhat se Prorokovi. V Kalifornii by zase zelené mozky chtěly postavit mimo zákon nevíru klimatickou. Kdy začnou nevěřící kamenovat?
více


7.6.2016 KLIMA: Jak žít s průtržemi

Zbyněk Petráček
Mraky se otevírají, přívaly deště dopadají na nepřipravené obce a působí škody. Čteme-li o Paříži, o uzavření části metra a Louvru, připadáme si jako v Praze v srpnu 2002. Jinde je to ještě chaotičtější.
více


4.6.2016 GLOSA: Sucho, které cítíme

Zbyněk Petráček
Rozhoduje-li vláda, tak i když jde o problém přírodní, používá slova jako investice či opatření (haha, pamatujete na komunistický „soubor opatření“?). A když to pak rozebírá tisk, do titulku neomylně vybere slovo boj („Začíná boj se suchem“, včerejší Hospodářské noviny).
více


30.5.2016 USA: Ekologické pálení knih?

Vítězslav Kremlík
Školy města Portland schválily zákaz všech učebnic, které „vyjadřují pochybnosti o vážnosti klimatické krize nebo o tom, že je zaviněna lidskou činností“. Poslali byste své děti do takové školy, kde se zakazuje kladení otázek?
více


26.5.2016 KLIMA: Tyhle děti nepotřebují solární panely

Bjorn Lomborg
Od konce konference OSN o klimatických změnách (odehrávala se v Paříži od 30. listopadu do 11. prosince 2015) se bohaté země a rozvojové organizace mohou přetrhnout, aby se zařadily mezi cool skupinu financující „klimatickou pomoc“.
více


13.5.2016 POLEMIKA: Co tedy vadí klimatologům

Vítězslav Kremlík
Když pan James Taylor z magazínu Forbes napsal, že od roku 1979 ubylo pouhých 10 % polárního ledu, klimatology tím doslova rozzuřil. Protože tím kazí jejich výnosnou snahu vyvolávat paniku.
více


11.5.2016 POLEMIKA: Klimaskeptik opět mimo mísu

Ladislav Metelka 1
Chtěl bych zareagovat na článek pana Kremlíka Co vadí klimatologům? (NP, 9.5.2016). Pan Kremlík v něm zkombinoval svou posedlost klimatologií s minimálními znalostmi jejích základů a vyšlo mu z toho dílko vlastně celkem zbytečné. To, o čem pan Kremlík píše, je totiž už dávno známé a je to...
více


10.5.2016 EKOLOGIE: Děsivé...

Vítězslav Kremlík
Na Den Země 2016 představitelé více než 150 zemí podepsali mezinárodní úmluvu o klimatu dojednanou v prosinci v Paříži. Zástupce USA John Kerry si k podpisu kromě pera vzal i svou malinkou dceru, asi jako rukojmí.
více


9.5.2016 KLIMA: Co vadí klimatologům?

Vítězslav Kremlík
Na Ekolist.cz nedávno vyšel článek „Klimatologové založili platformu pro uvádění novinových omylů na pravou míru“. Klimatologové založili web Climate Feedback, aby protestovali proti snahám uklidnit paniku.
více