25.2.2018 | Svátek má Liliana


1.2.2018 KLIMA: Kolaps evropské energie

Rupert Darwall
ekologie
Protože Německo je zářným příkladem našich klimaalarmistů, dovolil jsem si čtenářům Neviditelného psa předložit tento pohled zvenčí:
více


2.1.2018 KLIMA: O změně klimatu na jedné noze

Tomáš Guttmann
Oznámení Spojených států amerických o odstoupení od pařížské klimatické dohody je to nejlepší, co se silám rozumu za uplynulý rok přihodilo. Ale zápas s temnými silami, které chtějí poručit klimatu a ohrožují celou západní racionální společnost, teprve začíná.
více


25.12.2017 KLIMA: Globální konec rovných příležitostí

antimeloun
Ve dnech 6. až 17. listopadu 2017 se v Bonnu konal alarmistický koncil zeleného náboženství pod záštitou OSN, eufemisticky nazvaný 23. konference zúčastněných (23rdConferenceoftheParties /zkratka COP23/, oficiální rámec: United Nation Framework Convention on Climate Change /zkratka UNFCCC/).
více


15.12.2017 KLIMA: Granty na oteplování v USA vysychají

Vítězslav Kremlík
Zatímco v roce 2009 bylo z NSF (National Science Foundation) rozděleno 783 grantů na výzkum „změny klimatu“ v roce 2017 jich bylo jen 302. Hlavně díky Donaldu Trumpovi, který požaduje škrty v rozpočtu.
více


22.11.2017 KLIMA: Aktivisty Greenpeace trefí šlak

Vítězslav Kremlík
Aktivisty Greenpeace mohla ranit mrtvice. Donald Trump na klimatickou konferenci COP23 v Bonnu vyslal... zástupce fosilního průmyslu. Aby se pochlubili, že Amerika snižuje své emise díky boomu těžby zemního plynu.
více


13.10.2017 KNIHA: Zničí nás klima anebo boj s klimatem?

Václav Vlk st.
Tuhle knížku jsem měl v ruce prvně někdy na začátku léta a přemýšlel jsem, že o ní napíšu něco čtenářům Psa.
více


10.10.2017 KANADA: Vyšetřování skeptiků „klimatické vědy“

Lorrie Goldstein
ekologie
Je to něco jako z Orwellova „1984“: kanadský protikartelový úřad, prodloužená to ruka ministerského předsedy Justina Trudeaua, je podporován 50 miliony dolarů ročně. Na základě udání jedné ekologické organizace vyšetřuje agentura již déle než jeden rok tři organizace, které jsou obviněny, že...
více


6.10.2017 KLIMA: Agung kontra klimahujeři

Václav Husák1
Tentokrát to asi budeme mít jednodušší. Alespoň s výslovností. Jméno jedné z největších indonéských sopek Agung půjde jistě snadněji vyřknout, než název islandského sopečného trpaslíčka Eyjafjallajökull. Ale i on nám relativně nedávno svou v podstatě nepa­trnou erupcí dokázal pěkně „zatopit“.
více


28.9.2017 GLOSA: Aby krávy nebzdily

Zbyněk Petráček
Když jsem se svého času ptal matky, zda si vzpomene, co dělala v napjaté chvíli mnichovského diktátu v září 1938, odpověděla: „Pásla jsem.“ „Husy?“ zněla doplňující otázka.
více


28.9.2017 MÉDIA: Klimatická lekce podle Ivana Hoffmana

Zdeněk Lanz
Pointa nedávného (19. 9. 2017) článku Klimatická lekce z rubriky Den Ivana Hoffmana deníku Deník je celkem prostá. Hoffman v něm naznačuje, jistě v nadsázce, že ničivějších hurikánů přibývá v reakci na rozhodnutí USA odstoupit od Pařížské dohody o klimatu.
více


6.9.2017 MÉDIA: Texas zasáhl hurikán lidské hlouposti

Vítězslav Kremlík
Když americké pobřeží zasáhne hurikán, pověrčiví lidé vždy začnou varovně zdvihat ukazováček. Že prý je to trest boží za náš hříšný život.
více


4.9.2017 KLIMA: Co řada našich poslanců neví

ekologie
Ještě před parlamentními volbami se bude Parlament ČR zabývat ratifikací Pařížské dohody. Podle výsledků z prvního čtení je zřejmé, že většina českých poslanců věří, že schvalují projekt prospěšný Česku i celému světu.
více


30.8.2017 USA: Trump rozpustil klimatickou komisi

Vítězslav Kremlík
Mediální korporace jsou zděšeny. Trump prý provedl další nezodpovědné rozhodnutí. Krátkozraké. Iracionální. Zrušil totiž jednu Obamovu komisi.
více


7.8.2017 KLIMA: Žádné spolehlivé údaje nemáme

Jan Kowatsch
ekologie
V nedávné přednášce před Heartland Institutem představil prof. dr. Singer dva diagramy o vývoji teplot od roku 1988 s tím, že se jedná o diagramy zavádějící.
více


27.7.2017 VODA: Sucho, i když prší

Zbyněk Petráček
Občas se skuhrá, že česká společnost – na rozdíl třeba od německé – je málo konsenzuální. Proto je dobře, že problém sucha se v Česku bere vážně a v rovině politiky i konsenzuálně.
více


25.7.2017 KLIMA: Environmentalisté v pasti absurdity

Martin Slaný
Někdy je nutné dovést některé nápady a postoje do extrému a naprostých absurdit, aby se naplno obnažila jejich hloupost a nebezpečnost.
více


26.6.2017 SVĚT: Zloduch Trump a patálie s klimatem

Luděk Frýbort
Pokaždé se velmi pobavím nad články takových těch doleva připostrčených tiskovin, jak jejich autoři vyskakují z kůže nad slovy a skutky jistého Donalda Trumpa. Nejdřív, čí hruď by se nezachvěla odporem, zpochybnil ten zloduch zásady zvané po americku affirmative action.
více


19.6.2017 KLIMA: Bojovníci proti slunečnímu záření zuří

Ivo Strejček
Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa stáhnout Spojené státy z tzv. Pařížské dohody považuji za rozhodnutí správné a odvážné, i za žádoucí signál návratu zdravého rozumu do politiky.
více


9.6.2017 SVĚT: Svět proti klimatu, USA proti klimatismu

Tomáš Guttmann
Donald Trump oznámil 1. června, že USA od Pařížské dohody o snížení teploty na zeměkouli odstupují.
více


7.6.2017 POLITIKA: Proč je tolik křiku kolem klimatické dohody

Tomáš Vaněk
“Kdo se nepostaví politice USA, je spoluviníkem,“ prohlásil německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel.
více


7.6.2017 KLIMA: Nechápavý Trump?

Vítězslav Kremlík
Trump vyhlásit vypovězení Pařížské klimatické dohody a zdůvodnil to studií vědců z MIT. Vědci spočítali, že přijatá opatření, jakkoli drahá, nedovedou oteplení zastavit na 2°C.
více


6.6.2017 KLIMA: Alarmismus nekončí, ale vyostří se

Ivo Strejček
Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa stáhnout Spojené státy z Pařížské klimatické dohody uzavřené 2015, je rozhodnutím zdravého rozumu. Obsáhlé vysvětlení důvodů, proč se tak americký prezident rozhodl, správnost jeho kroku potvrdilo.
více


5.6.2017 USA: Opustit klimatický alarmismus!

Leo Goldstein
ekologie
Myslím si, že republikánská vláda by měla celý klimatický alarmismus a celou pseudovědu okamžitě opustit - a to úplně, jednoznačně a neodvolatelně.
více


3.6.2017 KLIMA: Snad prezident Trump neustoupí

Václav Klaus1
G7 summit, pod Etnou, v půvabné sicilské Taormině byl charakterizován řadou střetů mezi politickou korektností evropského politického establishmentu (Kanada a Japonsko k němu v podstatě implicitně patří) a antiestablishmentovými názory amerického prezidenta.
více


13.5.2017 KLIMA: Opravdu 97 procent?

Vítězslav Kremlík
Jen 0,5 % ze studovaných 11944 článků explicitně tvrdí, že lidé mohou za více než 50 % oteplení. Pokud vynecháme články, které žádný postoj nevyjádřily, tak ze zbývajícíh článků je to 1,6 %.
více


12.5.2017 KLIMA: Ropná firma alarmistou

Vítězslav Kremlík
Ropná firma Exxon je to jediné, co stojí mezi Trumpem a zrušením pařížské klimatické dohody. Otevře to někomu konečně oči?
více


2.5.2017 GLOSA: Když duben odchází

Zbyněk Petráček
Fejetony s titulem Jaro je tady psával do LN Ludvík Vaculík. Ale když už Ludvíka Vaculíka není, musíme si poradit sami. Takže: Jaro je tady už šest týdnů. Jenže jaké jaro?
více


20.4.2017 KLIMA: Antarktický poloostrov se ochlazuje

Vítězslav Kremlík
Příběh o tom, že Antarktický poloostrov je nejrychleji se ohřívající oběť skleníkových plynů, se začíná rozpadat. Že by to globální oteplování nebylo tak docela globální?
více


18.4.2017 KLIMA: 97procentní shoda?

ekologie
Konsensus, česky shoda, je pozitivní výraz, přesto se může v něm - nebo za ním - skrývat nebezpečí nejenom pro ty, kteří konsensus nedodržují, ale i pro společnost, která shodu uzavřela.
více


16.3.2017 USA: Trump neohrožuje vědu ani klima, právě naopak

Vítězslav Kremlík
Jako moderátor televizní soutěže „Apprentice“ proslul Donald Trump větou „Máte padáka“ (You’re fired). Nyní od něj tuto větu uslyší klimatologové. Plánuje totiž škrty v rozpočtu NASA, NOAA, EPA, obecně asi o 20 %, což není málo.
více


10.3.2017 KLIMA: Vnímáte změnu klimatu?

Jan Bartoň
Podle ankety na Novinky.cz asi 70 % čtenářů „vnímá změnu klimatu“. Já patřím k té části, která počasí vnímá, ale ne jako „změnu klimatu“.
více


7.3.2017 KLIMA: Přizpůsobit se, nebo...

Zbyněk Petráček
Hurá, adaptace už není sprosté slovo. Ta věta zní divně. Vždyť adaptace je hlavním mechanismem evoluce. Rostliny i zvířata se adaptují na nové podmínky, čímž se dělí na vítěze a poražené.
více


28.2.2017 GLOSA: Když únor udeří

Zbyněk Petráček
Televizní zprávy ukazují následky rychlého tání sněhu – rozvodněné podhorské řeky a tu či onde vytopené sklepy. V záběru kamer to působí dramaticky. Ještě dramatičtěji to vnímají přímo postižení.
více


14.2.2017 SVĚT: Ekologie v časech Donalda Trumpa

Luboš Smrčka 1
V legislativním běsnění, které je spojeno s počátkem éry amerického prezidenta Donalda Trumpa, poněkud zaniká moment, jehož racionálnost se zdá naopak nepochybná. Je to Trumpův rezervovaný postoj k otázce globálního oteplování.
více


14.2.2017 KLIMA: Náš člověk v klimatické bažině

Zdeněk Opatrný
Tomíka, tedy pana doktora věd přírodních Tomislava Petra, jsem před řadou let vyženil. To byl ještě téměř čerstvý absolvent naší fakulty, hydrobiolog /ichtyolog (to je o rybách).
více


13.1.2017 GLOSA: Zima pro pamětníky

Zbyněk Petráček
Letos se nebude spekulovat o konání Jizerské padesátky. Ne pouze proto, že se slavný závod přesunuje na únor. I kdyby se konal tradičně už teď, s nedostatkem sněhu by nezápolil.
více