27.10.2016 | Svátek má Šarlota, Zoja, Zoe


7.10.2016 GLOSA: Aký je skutočný problém Európy?

Richard Sulík
Životné prostredie treba chrániť, bezpochyby, no je potrebné zohľadniť aj okolnosti. Problém Európy nie sú momentálne ryby plávajúce hore bruchom a lesy vymierajúce kvôli kyslému dažďu.
více


30.9.2016 KLIMA: A ta kráva metan dává!

Pavel Jégl
Ronald Reagan před třiceti lety shrnul pohled na ekonomickou politiku vlády svého předchůdce, demokrata Jimmyho Cartera, do ironickédefinice: „Pokud se to hýbe, musí se to zdanit. Jestli se to hýbe i potom, je potřeba to zregulovat. Když se to přestane hýbat, musí se to dotovat.“
více


19.9.2016 GLOSA: Junckerova klimatická akce

ekologie
Na projevu J. C. Junckera je, jak správně říká v článku Za koho mluví Juncker? Ladislav Jakl, nejdůležitější to, co Juncker neřekl. Ale za zmínku stojí i to, co v něm předseda Komise říká.
více


2.9.2016 KLIMA: Ledy tají, hladiny moří nestoupají

Jan Bartoň
Hypotéza globálního oteplování alias klimatických změn tvrdí celá desetiletí, že tání ledu na pevnině způsobí růst hladiny moří. Přímořské a zejména ostrovní státy dokonce bijí na poplach, že zmizí v oceánu.
více


1.9.2016 KLIMA: Problém vražedného kyslíku a ekologismus

Luboš Smrčka 1
Jedna z poměrně obecně přijímaných teorií o vývoji života na Zemi hovoří o tom, jak fotosyntéza a produkce prudce jedovatého kyslíku zničila během milionů let veškerý tehdejší život na naší planetě. Až téměř k naprostému vyhubení.
více


20.8.2016 KLIMA: Motory a brzdy

Pavel Strunz
Zpráva z r. 2016: Nizozemský ženský volejbalový tým na příští olympiádě v Tokiu v r. 2020 bude nejšetrnějším týmem ze všech k životnímu prostředí.
více


17.8.2016 KLIMA: Malá úvaha o globálním oteplování

antimeloun
V nedávné minulosti jsme slýchali, že se globálně otepluje. Razantně, s hokejkovým průběhem. Hrozilo, že v brzké době, jak roztají ledovce, rychle stoupne hladina oceánů a způsobí nevratné katastrofy.
více


11.7.2016 USA: Inkvizice narazila

Vítězslav Kremlík
O nejnovějším honu na čarodějnice jsem psal už na podzim loňského roku. Ropná firma Exxon prý na veřejnosti popírala klima, ačkoli její vlastní výzkum dokazoval, že klima existuje.
více


7.7.2016 BREXIT: Vítězství pro klimaskeptiky i pro vědu

Vítězslav Kremlík
V čele vítězné kampaně za odchod z EU stáli ti největší klimaskeptici v Británii. Není divu. Jedním z důvodů nespokojenosti s Unií je její tmářská politika ohledně změn klimatu.
více


11.6.2016 USA: Kalifornský zákon proti klimatickému rouhání

Vítězslav Kremlík
V islámských zemích je trestné rouhat se Prorokovi. V Kalifornii by zase zelené mozky chtěly postavit mimo zákon nevíru klimatickou. Kdy začnou nevěřící kamenovat?
více


7.6.2016 KLIMA: Jak žít s průtržemi

Zbyněk Petráček
Mraky se otevírají, přívaly deště dopadají na nepřipravené obce a působí škody. Čteme-li o Paříži, o uzavření části metra a Louvru, připadáme si jako v Praze v srpnu 2002. Jinde je to ještě chaotičtější.
více


4.6.2016 GLOSA: Sucho, které cítíme

Zbyněk Petráček
Rozhoduje-li vláda, tak i když jde o problém přírodní, používá slova jako investice či opatření (haha, pamatujete na komunistický „soubor opatření“?). A když to pak rozebírá tisk, do titulku neomylně vybere slovo boj („Začíná boj se suchem“, včerejší Hospodářské noviny).
více


30.5.2016 USA: Ekologické pálení knih?

Vítězslav Kremlík
Školy města Portland schválily zákaz všech učebnic, které „vyjadřují pochybnosti o vážnosti klimatické krize nebo o tom, že je zaviněna lidskou činností“. Poslali byste své děti do takové školy, kde se zakazuje kladení otázek?
více


26.5.2016 KLIMA: Tyhle děti nepotřebují solární panely

Bjorn Lomborg
Od konce konference OSN o klimatických změnách (odehrávala se v Paříži od 30. listopadu do 11. prosince 2015) se bohaté země a rozvojové organizace mohou přetrhnout, aby se zařadily mezi cool skupinu financující „klimatickou pomoc“.
více


13.5.2016 POLEMIKA: Co tedy vadí klimatologům

Vítězslav Kremlík
Když pan James Taylor z magazínu Forbes napsal, že od roku 1979 ubylo pouhých 10 % polárního ledu, klimatology tím doslova rozzuřil. Protože tím kazí jejich výnosnou snahu vyvolávat paniku.
více


11.5.2016 POLEMIKA: Klimaskeptik opět mimo mísu

Ladislav Metelka 1
Chtěl bych zareagovat na článek pana Kremlíka Co vadí klimatologům? (NP, 9.5.2016). Pan Kremlík v něm zkombinoval svou posedlost klimatologií s minimálními znalostmi jejích základů a vyšlo mu z toho dílko vlastně celkem zbytečné. To, o čem pan Kremlík píše, je totiž už dávno známé a je to...
více


10.5.2016 EKOLOGIE: Děsivé...

Vítězslav Kremlík
Na Den Země 2016 představitelé více než 150 zemí podepsali mezinárodní úmluvu o klimatu dojednanou v prosinci v Paříži. Zástupce USA John Kerry si k podpisu kromě pera vzal i svou malinkou dceru, asi jako rukojmí.
více


9.5.2016 KLIMA: Co vadí klimatologům?

Vítězslav Kremlík
Na Ekolist.cz nedávno vyšel článek „Klimatologové založili platformu pro uvádění novinových omylů na pravou míru“. Klimatologové založili web Climate Feedback, aby protestovali proti snahám uklidnit paniku.
více


18.4.2016 KLIMA: Inkvizice se vrací

Vítězslav Kremlík
V době uprchlické krize a hroutící se Evropské unie má veřejnost důležitější témata, než je globální oteplování. Nicméně tohle stojí za článek.
více


16.3.2016 KLIMA: Co říkají satelity o 18leté pauze v oteplování

Vítězslav Kremlík
Satelitní data – kterým skeptici dávají přednost a která spravuje klimaskeptik – potvrzují, že se počátkem roku 2016 opakuje situace z roku 1998. Jev El Niňo způsobil skokový nárůst teploty.
více


3.3.2016 KLIMA: Už nejen klimaskeptici

Vítězslav Kremlík
Článek „Making sense of the early 2000s warming slowdown“, vyšel 1. února v časopise Nature Climate Change. Jde o překvapivý příspěvek do diskuse o existenci globálního oteplování od autorů, od kterých byste to nečekali.
více


22.2.2016 KLIMA: Šéf IPCC stíhán kvůli skandálu

Vítězslav Kremlík
Dr. Pačaurí už před rokem kvůli sexuálnímu skandálu musel odstoupit z funkce předsedy Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC). Bývalá zaměstnankyně obvinila Radžendru Pačaurího ze sexuálního obtěžování.
více


1.2.2016 KLIMA: Co přinesl pařížský summit

Václav Klaus1
Pařížský summit byl šílený, ale bohužel úspěšný. I když jsou blouzniví propagátoři doktríny lidmi způsobeného globálního oteplování ne plně spokojeni, protože chtěli daleko více, je třeba přiznat, že uspěli.
více


27.1.2016 KLIMA: Zastaví lidstvo nadcházející dobu ledovou?

Stanislav Mihulka
Koncem křídy a celých druhohor se něco stalo. Klima se v druhohorách sice měnilo, koncem jury a začátkem bylo chladněji, ale pak začala teplota výrazněji růst, až se to před koncem křídy zlomilo.
více


4.1.2016 SVĚT: Proroci záhuby

Alexander Tomský (2)
Ještě nikdy se neudál tak gigantický mezinárodní summit. Pod záštitou OSN se do smogem zahalené Paříže sjelo na 40 000 delegátů, včetně herců a celebrit ze 195 států, a tisíce aktivistů, aby prosadili a na záchranu lidstva schválili další protokol, čili závaznou dohodu států o snižování...
více


24.12.2015 KLIMA: Paříž a malá doba ledová

Zuzana Chlumská
Tak jsem si na Novinkách přečetla, že „Země světa chtějí do konce století udržet globální oteplování výrazně pod dvěma stupni Celsia ve srovnání s předindustriální érou“ (viz), a věru že jsem se podivila. Velmi jsem se podivila!
více


21.12.2015 KLIMA: Konference byla triumf... vlastně debakl

Vítězslav Kremlík
Na klimatické konferenci COP21 v Paříži v prosinci 2015 byl asi nejpozoruhodnější výkon novinářů. Investigativní žurnalistika si asi vzala před vánoci dovolenou. Média totiž jen otrocky bez přemýšlení přetiskují reklamní marketingové slogany organizátorů konference. Jak jinak si vysvětlit, že tento...
více


19.12.2015 KLIMA: Paříž - fanfáry nejsou na místě

Jan Bartoň
Každá vědecká teorie, má-li býti uznána jako důvěryhodná, musí splňovat jednu velmi důležitou podmínku. Tou podmínkou je ověřitelnost předpovědí, které z ní vyplývají. Teorie klimatických změn způsobených exhalacemi kysličníku uhličitého do atmosféry předkládá zcela neověřitelné výsledky.
více


18.12.2015 GLOSA: Pařížský sjezd antiklimatiků

Václav Husák
Většina zemí světa, včetně těch nejvyspělejších, je kriticky zadlužena. Některé státy a skupiny zemí opakovaně tisknou miliardy ničím nepodloženým eur, dolarů a dalších měn, které mají maximálně cenu papíru, na němž jsou vytištěny. Bankroty už jsou na dohled.
více


17.12.2015 KLIMA: Pařížský rej skončil

ekologie
S malým zpožděním jsme se konečně dočkali. Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius v sobotu 12. prosince v poledne v závěru klimatické konference představil návrh nové klimatické dohody
více


16.12.2015 KLIMA: Záchrana zeměkoule, řada 21, díl první

Grig - Cvrček
Budete si dlouho pamatovat, že se to stalo v Paříži, 12. prosince 2015. A až se nás budou ptát, co byl smysl našeho života, čeho jsme dosáhli, budeme moci říkat mnoho věcí... ale jedna se bude vracet.
více


15.12.2015 KLIMA: Poručíme větru, dešti?

Josef Tětek
A je to tu. Historický okamžik. V Paříži, oné Mekce „progresivních“ socialistů, byl odsouhlasen velkolepý Plán, jaký svět ještě nezažil. Dvě stě zemí na pár dní zapomnělo na mezinárodní pře a rozhodlo se konat. A Gándhí se v nebi usmál.
více


14.12.2015 KLIMA: Bezzubá Paříž

Miroslav Kutílek
Pařížská dohoda je dalším dokladem o existující mezinárodní realitě. Prokazuje se, že rozvojový svět nebude nikdy souhlasit s jakýmkoliv legálním závazkem o snižování emisí CO2.
více


9.12.2015 KLIMA: Absurdita pařížské konference

Václav Klaus1
Ekologičtí alarmisté dlouho hledali nějaké dostatečně silné a lidskou zkušeností nevyvratitelné téma, jehož pomocí by mohli radikálně zasáhnout do běhu světa. A omezit lidskou svobodu.
více


8.12.2015 KLIMA: Globální „oteplování“ a globální bezpečnost

Jan Bartoň
Veškeré současné civilizační problémy se podle prakticky všech důležitých světových politiků mají řešit globálně. Pohříchu čím více se „bojuje“ proti globálnímu oteplování, tím více trpí globální bezpečnost.
více


8.12.2015 KLIMA: Boj proti oteplování - má to smysl?

ekologie
Některé události jsou mnohdy kouzlem nechtěného a nejinak je tomu i u boje proti klimatickým změnám.
více