13.10.2015 | Svátek má Renáta


10.10.2015 MOBY DICK: Hluboce šokující události

Moby Dick
Ve 02:10 místního času začalo bombardování nemocnice Lékařů bez hranic v afghánském Kunduzu, o který probíhá bitva mezi vládními vojsky a Talibanem. Americké letouny palebné podpory Lockheed AC-130 pokračovaly v útocích další dlouhé desítky minut, i když byla předána vojenskému vedení informace, že...
více


7.10.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: Hodina mezi debilem a imbecilem*

Jan Kovanic
Už od dob, kdy se osa naší Země vyosila a kdy vznikly různé podnební pásy, se v našem mírném pásu kolem rovnodennosti mění poměr světla a tmy, a to vpodstatě podle sinusoidy.
více


3.10.2015 MOBY DICK: Zdvořilí lidé

Moby Dick
Na letecké základně NATO (potažmo USAF, potažmo Bundeswehru) v německém Büchelu dochází k výměně starých jaderných hlavic za modernější.
více


30.9.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: Špraněk z Branek

Jan Kovanic
Když už je člověk jednou v Javoříčských jeskyních, které se schovávají ve vrchu Špraněk, měl by ten vrch obejít a podívat se i na „Zkamenělý zámek“, aneb zříceninu hradu Branky.
více


26.9.2015 MOBY DICK: Oprávněné zájmy

Moby Dick
Maďarsko definitivně zablokovalo své hranice se Srbskem. Chorvatský prezident pozval uprchlíky ze Srbska na své území. Druhý den nato uzavřela pro velký zájem chorvatská policie hranice se Srbskem.
více


23.9.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: Javoříčské jeskyně po sezoně

Jan Kovanic
Zábřežská vrchovina oplývá mnohými přírodními zvláštnostmi i tím, jak si místní obyvatelé dokázali pro svá sídla najít zdrobnělá jména: Petrůvka, Hartínkov, Březinky, Hvozděčko, Střemeníčko, Veselíčko, Javoříčko...
více


19.9.2015 MOBY DICK 2005: Potíže s euroekologií

Moby Dick
Zákon č. 76/2002 Sb., o integrované prevenci a o omezování znečišťování, ve znění zákona č. 521/2002 Sb., zákona č. 437/2004 Sb. a zákona č. 695/2004 Sb. platí už dost dlouho na to, aby se s ním kantýnský Mlha mohl dokonale seznámit.
více


16.9.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: Dívejte se na to sami!

Jan Kovanic
Reklama je informační službou, která zákazníkovi doporučí to nejlepší. (Přesněji to, co inzerenti potřebují prodat.) A je tak součástí svobody projevu slova. Avšak všeho přiměřeně, přiměřeně.
více


12.9.2015 MOBY DICK: Děkujeme, přicházíme

Moby Dick
US ministr zahraničních věcí John Kerry volal svému ruskému kolegovi Sergeji Larvovovi a tázal se ho na anagažmá RF v Sýrii ve prospěch diktátora Bašára Asada.
více


5.9.2015 MOBY DICK: Děláme to veřejně

Moby Dick
Uprchlíci hrozí. Budou nás před nimi chránit Daniel Kalenda, liberecký radní za KDU-ČSL a rovněž stádní prezident Mlhoš Zeman. Oba borci vzkazují akademickým slabochům, aby si sami vzali domů každý alespoň jednoho uprchlíka.
více


2.9.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: Vemte si ho domů!

Jan Kovanic
Dnes, tedy v úterý 1. září 2015, zadržela pohraniční policie na česko-slovenských hranicích 214 imigrantů, z toho 61 dětí. Prozatímně je svezla do jedné z břeclavských tělocvičen.
více


29.8.2015 MOBY DICK: Močálem temným

Moby Dick
Nejdůležitější domácí zpráva dne: Pražské předsednictvo strany ANO se zabývalo situací na magistrátu a pražské primátorce Adrianě Krnáčové „vyjádřilo nepodporu“. Menažerie se tetelí blahem.
více


26.8.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: Hoří!

Jan Kovanic
V sobotu 22. srpna jsme se vraceli s přítelkyní Janou z pěkného vejletu. Po výstupu z metra jsme se kochali podvečerním modrojasem nad Kobylisy. Obloha byla na západě ozdobena bílými mráčky, z nichž však jakoby vypadávaly nečekané vodní srážky.
více


22.8.2015 MOBY DICK: Pravdivě a s chladnou hlavou

Moby Dick
Uprchlíci hrozí. Česko jich přijme 1500. (Psáno právě před týdnem.) 1500 jest počet ilegálů, kteří přimigrují do Maďarska za – 1 den.
více


19.8.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: Shalom Winton!

Jan Kovanic
Nejznámějším se stal díky tomu, že zachránil stovky (převážně) židovských dětí z českých (ale i německých a rakouských) rodin. Ke svým loňským 105. narozeninám dostal různé ceny i dárky.
více


15.8.2015 MOBY DICK: Horký vzduch z Afriky

Moby Dick
Uprchlíci hrozí. Česko jich přijme 1500. „Ty si přivezeme z uprchlických táborů mimo území EU.“ (Žena Moby Dicka) Výběr provede naše ministerstvo vnitra.
více


12.8.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: V Liberci je ZOO

Jan Kovanic
V onom stinném a vlhkém údolí Jizerského potoka, kousek nad Labutím jezírkem, postavili členové místního ornitologického spolku velkou voliéru už v roce 1904.
více


8.8.2015 MOBY DICK 2005: Pražská výzva

Moby Dick
Zrušit NATO, podpořit NATO, zapojit dělnické aktivy a svobodné odbory, zavést demokracii na Kubě a v Evropě, hrát ping-pong v Bohnicích – a dostat se do Parlamentu.
více


5.8.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: Karavan v Jezerní kotlině

Jan Kovanic
Jedním z oblíbených cílů jejich vycházek se stal Červený lom u Opatřilky v dalejském údolí. Zatímco hoši prozkoumávali jeho prolákliny, obdivovali kamenné slunce a potom sbírali dříví na oheň, seděl Jestřáb na nevysoké zídce, pozůstatku již tehdy zbořeného domu, a psal své příběhy.
více


1.8.2015 MOBY DICK 2005: Věrni ideálům

Moby Dick
Díky, čest a sláva těm, kteří při každodenní službě vlasti stáli na straně zákona, těm, kteří vydrželi a přes všechny urážky a hanobení zůstali věrni ideálům, jimž sloužili. Chránili mír, životy, majetek a budovatelskou práci lidu.
více


29.7.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: Horolezec v bazénu

Jan Kovanic
Horolezcem se Valerian Karoušek (*1929) stal už ve svých jedenácti letech, tedy v mizerném roce 1940.
více


25.7.2015 MOBY DICK 2005: Vyzývavé norské ženy

Moby Dick
Tentokrát si ale nevymýšlím vůbec. Inspiraci mi poskytla naše média a stránky Ministerstva vnitra. Norská kráva se jmenuje přesně. První a poslední věta v uvozovkách v pátečním zápisu jsou citáty.
více


18.7.2015 MOBY DICK 2005: VUML po španělsku

Moby Dick
Uvedu všechny významné skutečnosti, které jsou mi známy a ohlásím, s jakými nepřátelskými osobami jsem se stýkal.
více


15.7.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: Výstavní smrt

Jan Kovanic
Jde o jednu z výstav smrtného cyklu, ale nebyl jsem než na této. Nebyla vůbec pochmurná, a zvěděl jsem na ní mnoho užitečných informací.
více


11.7.2015 MOBY DICK 2005: Jak zajistit spokojenost zaměstnanců

Moby Dick
Zatím budete muset vzít zavděk jeho právě deset let čerstvými příspěvky. Tady je hned první prázdninový.
více


8.7.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: Co najdeš v ječmeni

Jan Kovanic
Batoh jsem si nesl na zádech i minulý týden, když jsem se byl koupat v Jezerní kotlině. (Dnes je tam už bezpečnostní služba – koupání a potápění zakázáno!)
více


4.7.2015 MOBY DICK: Konec pomalé smrti

Moby Dick
Prezident Mlhoš Zeman se včera omluvil za to – že nenašel článek hrdiny druhého i třetího odboje novináře Ferdinanda Peroutky „Hitler je gentleman“. Ten článek, co četl na svý vlastní oči.
více


1.7.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: Zmrvený Karlák

Jan Kovanic
V parku na Karlově náměstí se u severního výstupu z podchodu metra na tři týdny rozprostřely panely výstavy Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR Praha) o probíhající revitalizaci náměstí.
více


27.6.2015 MOBY DICK: Dobrý základ pro pokrok

Moby Dick
„No, uprchl. Obul se, vzal si klíče a odešel k přistavenému autu s řidičem.“ (Mrtvá Kočka) „V době, kdy policisté z proti-korupční policie přepočítávali nalezených pět miliard korun...“
více


24.6.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: Nesiem Vám materiály na pána Bureša

Jan Kovanic
Dovolil jsem si (zejména pro mlaďochy) ze slovenštiny převést část složky, kterou si ve své době na Ing. Andreje Babiše vedlo slovenské ministerstvo vnitra.
více


20.6.2015 MOBY DICK: Kulturní revoluce

Moby Dick
Řecký premiér Alexis TsiPras přibyl na pracovní a přátelskou návštěvu do Brusele, kde hodlá předložit papalášům z Evropské komise nový návrh na řešení řeckých dluhů:
více


17.6.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: Stalinova hlava

Jan Kovanic
Žulová socha z místní liberecké žuly, ze stejné, jako stála podobná socha J. V. Stalina na pražské Letné.
více


13.6.2015 MOBY DICK: Game over

Moby Dick
Dva radní Caracasu drží od včerejška hladovku na svatopetrském náměstí ve Vatikánu. A to za propuštění svého starosty z vězení, kam ho dal uvrhnout venezuelský socialistický diktátor Mikuláš Maduro.
více


10.6.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: 3g

Jan Kovanic
Na výstavě Gateway to space, jež se koná na Výstavišti Praha - Holešovice v Bubnech (aneb v Juldě-Fuldě) mají pro zájemce krom jiných atrakcí připraven i gyroskop, který se otáčí ve třech osách.
více


6.6.2015 MOBY DICK: Prezident jsem já!

Moby Dick
Tak FIFA si do svého čela nakonec nepostavila předsedu FAČR Miroslava Peltu, jak předpovídala Mrtvá Kočka včera, ale přes hrozbu bojkotu ze strany Anglické fotbalové asociace a UEFA zvolila už popáté prezidentem Seppa Blattera. J
více


3.6.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: Paměť stromu

Jan Kovanic
Data dávných událostí se stále hlouběji noří do času, až zapomínáme, že před těmi časy byly ty dějinné události současností.
více