17.4.2014 | Svátek má Rudolf


16.4.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Mír železniční stanice

Z Jaffy nejedeme daleko. Autobus nás vysadí na parkovišti, z něhož máme krásný výhled na nové telavivské mrakodrapy. Dalia nás vede ke komplexu Hatachana, který skrývá staré budovy jaffského nádraží z roku 1888. Jsme na území čtvrtě Menašija, což byla první jaffská čtvrť, která opustila území staré ...
více


12.4.2014 MOBY DICK: Rozněcování protiruských nálad

Za první kvartál se z ukrajinské Oděsy vystěhovalo sto lidí do Izraele. Není to moc, ale jde o trojnásobný počet proti stejnému loňskému období. Většinou jde o lékaře, inženýry a ekonomy s židovskými předky.
více


9.4.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Mír pomerančovníku

Od hotelu vyrážíme v jedenáct hodin, s drobným zpožděním kvůli těm, kteří nečekali autobus v protisměru na druhé straně ulice. Všude ve městech jsme se s tím setkávali: Když potřebujete mít někde přistavený autobus, tak tam nesmí parkovat.
více


5.4.2014 MOBY DICK: Překotný vývoj

Po zvlášť hnusné negativní kampani ze strany slovenského premiéra Roberta Fica zvítězil v druhém kole slovenských prezidentských voleb se skore 59,4:40,6 % jistý Andrej Kiska, takto profesionální filantrop. Jakožto prezident hodlá spolupracovat i s tým oným premiérem.
více


2.4.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Mír větru

Potřetí v Izraeli! Některé věci se tu změnily, některé se opakují, a některé setrvávají. Hned na palubě spolehlivého Boeingu 737 letecké společnosti EL AL se ukazuje, že ne všechny změny jsou k lepšímu. Skončila epocha teplých svačinek s mnoha drobnými přílohami.
více


29.3.2014 MOBY DICK: Poněkud temná budoucnost

Moby Dick vypadl na dva tejdny z Česka, a zjistil, že ani tak moc novýho se tu nestalo. A v zahraničí? Turečtí bejové mezi sebou vedou nepochopitelné souboje, jak kdysi popsal už Jan Werich.
více


26.3.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Mír v Izraeli trvá

Od roku 2008, kdy jsme se ženou Ivanou a s partou z organizace Hidden Child podruhé navštívili Izrael, uplynulo pát let a změnilo se několik věcí. Krom toho, že v lednu 2009 odpověděly izraelské obranné síly na déšť teroristických raket z pásma Gazy odvetou leteckými i tankovými údery, že v roce 2011...
více


15.3.2014 MOBY DICK: Takzvaná krize

Telefonují, telefonují, telefonují západní představitelé s Vladimirem Vladimirovičem, až se žhaví bezdrát. Vůdce Ruska označil kroky krymských Rusů za "legitimní".
více


12.3.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Svobodu pro Jonathana Pollarda!

V roce 1985 chytili Američané špiona, který předával do zahraničí tajné materiály. Co se v USA stane takovému špionovi? Může být popraven. To se avšak nestává občanům nepřátelských mocností, protože ti bývají vyměněni za americké špiony. Ačkoliv jsou odpovědni minimálně za životy amerických agentů, kteří...
více


8.3.2014 MOBY DICK: Ne přátelské Rusko

Začalo kalendářní jaro. Uplynulá kalendářní zima byla nadmíru teplá a nadmíru suchá. V Česku. V Severní Americe byla extrémně mrazivá a extrémně sněhová.
více


5.3.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Spravedlivé vztahy s hovadem

Od 1. do 16. srpna 1936 se konaly v Berlíně do té doby nejvelkolepější olympijské hry dosud nevídaného rozsahu . Nacistický stát do nich vrazil značné peníze. Ale nešlo o peníze pro rozvoj sportu, avšak o peníze do propagandy.
více


1.3.2014 MOBY DICK: Krymské lázně

Ukrajinský parlament ústavní většinou sesadil prezidenta Viktora Janukovyče z funkce. Neb "není schopen vykonávat povinnosti hlavy státu".
více


26.2.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Tygr a slunečnice

Za hlavní hřeb návštěvy Londýna jsem považoval návštěvu National Gallery. Proto jsem si ho naplánoval na samotný konec výpravy, kterou jsme před měsícem se synkem podnikli. Chtěl jsem uvidět hlavně obrazy Vincenta Van Gogha, v Londýně mají jednu z jeho Slunečnic.
více


22.2.2014 MOBY DICK: Hotel Ukrajina

Japonsko i nadále sužuje vražedné sněžení. Tentokrát bez uvozovek. 27 centimetrů sněhu v oblasti Tokia je na místní poměry neobvyklá věc, naposledy tu takhle sněžilo před 45 lety.
více


19.2.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Poslední jízda

Vloni v zimě jsem při návratu ze zasněženého a kamenitého Prokopáče (kam jsem se vydal na běžkách) kousek před barákem utrh' podrážku ze svých památečních bot. (Nikoli "utrhl", šlo to na jednu slabiku.) Ty boty mi sloužily dobrých čtyřicet let, ale běžky jsem měl nové.
více


15.2.2014 MOBY DICK: Trafikanti a pedofilové

Japonsko sužuje "vražedné sněžení": Napadlo 50 cenťáků. "Ledovec se blíží!" (Stanislav Lem, Futurologický kongres (1971) a Moby Dick, Deníček) "Země vstupuje do další doby ledové." (Mototaka Nakamura, japonský oceánolog.) "Ale za deset tisíc let se zase vše v dobré obrátí." (Žena Moby Dicka)
více


12.2.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: British Museum - dobrá adresa

Před dvěma týdny jsem si užíval vánočního dárku od synka, totiž návštěvy Londýna. Na tři dny jsme se ubytovali v hotelu kousek od Britského muzea. Což mělo velkou výhodu! Když se vám totiž podaří ztratit v nočním městě, nemáte busolu ani žádnou navigaci, stačí rozložit mapu (dostali jste ji v hotelu)...
více


8.2.2014 MOBY DICK: Tankové války na Ukrajině

Alpy zažívají "neobvyklou zimu": Napadlo tam během minulého měsíce spousty sněhu, jako by snad ani leden nebyl. Někde tři metry, jinde šest. Prý jde o rekord za posledních 20 let.
více


5.2.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Tate Modern, vstup volný

Před týdnem jsem se byl podívat na výstavu Paul Klee, Making Visible, která právě probíhá v britském národním muzeu moderního umění Tate Modern. Teprve v Londýně jsem pochopil, co je to světové impérium.
více


1.2.2014 MOBY DICK: Zóny míru

Zemi čeká další doba ledová. K těmto výsledkům došli vědci z britské národní Rutherfordovy a Appletonovy laboratoře. Sluneční aktivita totiž poslední dobou značně poklesla.
více


29.1.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak můžete býti bez ovocného stromoví?

Nikdy bych nebyl věřil, že jsou v Čechách celé kraje, kde rolníci ovocného stromoví takřka neznají. Až teprve, když jsem kraje ty procestoval, seznal jsem tuto smutnou pravdu ze zkušenosti.
více


25.1.2014 MOBY DICK: Ledničky útočí

ODS si v olomouckém hotelu Clarion zvolila nového předsedu. Stal se jím Petr Fiala (člen ODS od 11/2013). Vyhlásil, že strana konečně začne provozovat opozici.
více


22.1.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Palach to dokázal

Před dvaceti pěti lety řádili zběsilí komunisté v ulicích Prahy tři dny za sebou. 15., 16. a 17. ledna 1989 mlátili lidi hlava nehlava, vyváželi je do temných lesů a polí, pouštěli na ně psy, nechali do nich stříkat zneužitými hasiči.
více


18.1.2014 MOBY DICK: Profláknutí Palestinci

Levicový prezident dokázal konečně zastavit strmý pád své popularity: Média práskla, že má novou milenku.
více


15.1.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Palachiáda

15. ledna 1989 bylo v Praze na Václavském náměstí opět jednou rušno. Byla neděle, ale rodinky neměly v centru města klid na své odpolední procházky. To, co si policejní běsové natrénovali předcházející rok na výročí vzniku ČSR, to, co si na Den lidských práv (10.12.1988), odpustili, to opět spustili...
více


11.1.2014 MOBY DICK: Prezidenti v rozkladu

"V pondělí (30.12.) byl předpoklad snížené poptávky po cestování, jelikož se jednalo o pracovní den mezi víkendem a Silvestrem. Zatím nemáme pohromadě všechny poznatky, ale již víme, že hlavně v odpolední špičce byla zejména u metra a vybraných povrchových linek MHD nedostačující kapacita."
více


8.1.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Opožděný dárek

Jak se dělá štěstí, ptala se tu nedávno na Štědrý den spolupsí autorka Daniela Kovářová. A hle, nyní jsem obdržel opožděný dárek – knížku stejného jména. Jde o sbírku loňských fejetonů "o rodině a právu", kterými autorka zaplňuje svůj blog, potažmo stránky Neviditelného psa, ale i novin a časopisů.
více


4.1.2014 MOBY DICK: Pornomalizační relikt

Z ruského kosmodromu Pleseck byl nosnou raketou lehké třídy Sojuz-2.1V vypuštěn kosmický přístroj AIST. Tento přístroj, rozpracovaný mladými ruskými odborníky, je určen pro řešení vědecko-technických, experimentálních a vzdělávacích úkolů na oběžné dráze kolem Země.
více


1.1.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Šťastný a veselý rok '14!

Hronov je krásné starobylé městečko choulící se v údolí říčky Metuje. Slyne každoročně konaným setkáním ochotnických divadelníků v místním Jiráskově divadle.
více


28.12.2013 MOBY DICK: Útok na budoucnost

Mimořádný sjezd prezidentské a vládní strany se konal za neúčasti svého čestného předsedy státního prezidenta Mlhoše Zemana. "Jenž byl silně vytížen." (Žena Moby Dicka)
více


25.12.2013 ŠAMANOVO DOUPĚ: Můj Štědrý den

Je letos nějaký jiný. Skříňová Avie prčického podnikatele buďto nedovezla na stříbrnou sobotu před místní mateřskou školku smrčky pichlavé z České Sibiře, anebo jsem ji z okna našeho panelákového bytu přehlédl.
více


21.12.2013 MOBY DICK: Přijatelné formáty

Nově se rodící vládní koalici již nic nestojí v cestě. Koaliční strany již tedy začaly navrhovat konkrétní jména na konkrétní ministerstva. V Německu, kde členstvo sociální demokracie schválilo v referendu valnou většinou velkou koalici s konzervativci CDU/CSU kancléřky Anděly Merkel.
více


18.12.2013 ŠAMANOVO DOUPĚ: Mír v Izraeli bude pokračovat

V roce 2006 jsem poprvé navštívil Izrael jako turista. Chtěl jsem o tom do Neviditelného psa napsat něco krátkého, a vyšlo to na 41 článků. Před Vánocemi toho roku jsem na samotný konec vyprávění o míru v Izraeli při loučení s milými čtenáři napsal: "Ale snad se příště setkáme – třeba zrovna v Jeruzalémě."...
více


14.12.2013 MOBY DICK: Dobré úmysly

Projev neznabožného Státního prezidenta na křesťanský svátek? Pak že na Štěpána není pána... Fuj! Mně se z toho dělá šlouf.
více


11.12.2013 ŠAMANOVO DOUPĚ: Milicionáři a disidenti

Dnes vzpomínal na žižkovském Škroupově náměstí pro Českou televizi na tehdejší první a poslední povolenou opoziční demonstraci i exdisident Jan Ruml. Byv otázán, jestli tušili, že tam jsou nějací estébáci odvětil, že tušili, ale nevěděli kolik.
více


7.12.2013 MOBY DICK: Vymknutá situace

Ukrajinské rudé barety zmlátily v noci na kyjevském náměstí Nezávislosti asi tisícovku "stoupenců evropské integrace", protestujících proti ne-podpisu integrační smlouvy mezi EU a Ukrajinou.
více