23.8.2017 | Svátek má Sandra


23.8.2017 ŠAMANOVO DOUPĚ: Delfíní šabat

Jan Kovanic
Včera jsem obcházel severní ejlatské pláže od nejlepší Palm Beach až po ty nejkrásnější hotelové, ale dnes pojedeme na tu úplně opravdu nejlepší pláž, jak se na ni pamatuju z roku 2008. Náš první celistvý den v Ejlatu bude zasvěcený odpočinku. Celý ho chci strávit u moře. Jenže, když se napíše...
více


19.8.2017 ŠAMANOVO DOUPĚ: Vzpomínka na Ramblu

Jan Kovanic
Barcelona je protkána uličkami, ulicemi, třídami, bulváry. Nejznámější a nejživější třídou je třída, která se jmenuje jen Třída. Tak je známá: La Rambla, která začíná na velkém kulaťáku s názvem Katalánské náměstí a táhne se v délce asi jeden a čtvrt kilometru až k moři.
více


16.8.2017 ŠAMANOVO DOUPĚ: Nejlepší ejlatská pláž

Jan Kovanic
Ejlat, Ejlat. Ocituji tady o něm stručnou charakteristiku ze své knížky Mír v Izraeli: „Toto území je zvláštní na mnoho způsobů. Jedním z nich je (když pomineme pouštní osady), že nejbližším městem je 250 km vzdálená Beer Ševa.
více


9.8.2017 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak jsme zahynuli v Negevu

Jan Kovanic
Nejprve se ještě vrátím k minulému vyprávění Jak jsme zahynuli v Českém lese. Článek potěšil čtenářku Miroslavu, zejména popisované bloudění.
více


2.8.2017 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak jsme zahynuli v Českém lese

Jan Kovanic
Oběd a naše vlastní restaurace nakonec trvaly až do tří. Máme před sebou ke svému dnešnímu hotelu v destinaci Midreshet Ben Gurion ještě asi 180 kilometrů. S oklikou. Když chceme navštívit největší uměle vysázený les v Izraeli, nazvaný Jatir.
více


26.7.2017 ŠAMANOVO DOUPĚ: Podzemní království

Jan Kovanic
V pátek 14. července zaútočili tři palestinští teroristé minisamopaly na izraelskou vojenskou hlídku. Tato celkem fádní zpráva se vymyká bežnému koloritu tím, že napadeni byli vojáci, kteří hlídali vstup na Chrámovou horu.
více


22.7.2017 ŠAMANOVO DOUPĚ: Nebedrap míru

Jan Kovanic
Jsme na jaffském nádraží – odkud se už nejezdí. A že odtud do 82 km vzdáleného a skoro 800 m vysokého Jeruzaléma jezdili svého času všichni, kdo se tam chtěli dostat. Ono to bylo opravdu nejpohodlnější po moři přes Jaffu, z Ameriky, Evropy i Ruska.
více


19.7.2017 ŠAMANOVO DOUPĚ: Putování Tel Pišpešukem

Jan Kovanic
Město tohoto jména v Izraeli nenajdete, ani nikde jinde. Pišpešuk, či šuk ha-pišpešim, bleší trh, ten nejkurióznější, který znám, se nachází v uličkách staré Jaffy. Je to další dnešní cíl, který chci ukázat
více


15.7.2017 MOBY DICK: Podlý útok v Jeruzalémě

Moby Dick
„Izraelští policisté dnes dopoledne vnikli svévolně na Chrámovou horu, posvátné to území islámského náboženství. V absolutním rozporu se zásadami náboženské morálky a ochranou lidských práv zde zavraždili tři nábožné muslimy.
více


12.7.2017 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jaffská zvířena

Jan Kovanic
Minule jsem zmínil naléhavý úkol, kvůli kterému mířím po schodech kolem Mořské mešity přímo vzhůru, až mi Janinka sotva stačí. Hodlám totiž navštívit podzemní návštěvnické středisko na náměstíčku před kostelem sv. Petra
více


5.7.2017 ŠAMANOVO DOUPĚ: Větrný anděl

Jan Kovanic
Včera jsme měli s Janinkou náročný den. I když náročný být původně neměl. Na dnešek jsem tedy naplánoval něco lehčího. Ráno má být ošklivě a jen 14 stupňů, sjedeme se podívat do věhlasného Muzea umění na obrazy.
více


28.6.2017 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak jsme zahynuli na Nitcanské pláži

Jan Kovanic
Minule jsme s Janinkou navštívili most „Až sem“, přes který se Egypťani v květnu roku 1948 na sever k Tel Avivu neprobojovali. A teď se konečně můžeme vydat směrem k Ashkelonu na jih k dunovým jezírkům poblíž městečka Nitcan. Tedy nikoli „vydat“, avšak také probojovat!
více


14.6.2017 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jaký most???

Jan Kovanic
Minule jsme s Janinkou brouzdali po dunách kolem citadely Ashdodu. Málem bych jel rovnou k další atrakci, asi 4 km vzdáleným jezírkům u Nitcanu, avšak Jana mi už napotřetí připomněla, že sem jedeme hlavně kvůli tomu mostu. Jakýmu mostu, porád? Jo k tomu mostu Gešer ad Halom! Tak dobře.
více


10.6.2017 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak byla pomstěna Kopecká

Jan Kovanic
Už je to pětačtyřicet let, co jsem stál na stupínku asi tak sedmé třídy liberecké ZDŠ 5. května a byl zkoušen z historie napoleonských válek. Soudruh učitel Hubert přísně vyžadoval přesnou citaci „jak je to v učebnici“.
více


7.6.2017 ŠAMANOVO DOUPĚ: Vlny nad mořem

Jan Kovanic
Minule jsme s Janinkou dorazili z Tel Avivu do Ashdodu. Do třetího a do druhého Ashdodu. První Ashdod, třináckrát zmiňovaný v Bibli, tak ten leží ve vnitrozemí. Přesněji jeho vykopávky na Tel Ashdod.
více


3.6.2017 ŠAMANOVO DOUPĚ: Kámen, hrušeň a hrob

Jan Kovanic
Na severním konci území leží pískovcový kámen, který označuje místo, kde stával dům č.p. 39 Josefa a Alžběty Doležalových, kteří zde žili společně s dětmi Josefem a Marií.
více


31.5.2017 ŠAMANOVO DOUPĚ: K hradbám Ashdodu

Jan Kovanic
První noc v Izraeli jsme spali jak zabití. Přesto jsme se vzbudili už v půl šesté. Vlastně, protože máme letní čas, tak v půl sedmé. Vlastně, protože jsme v Izraeli, tak v půl deváté. Nejvyšší čas umýti se, a posnídati.
více


27.5.2017 ŠAMANOVO DOUPĚ: Kdo pustil Kajínka?

Jan Kovanic
Tak teď víme, kdo. Tedy kdo finálně. Ale kdo ho pustil před 17 lety, kdy „utekl“ z Mírova? A kdo ho pustil před 24 lety, kdy se nevrátil z dovolené, kterou dostal během svého předchozího jedenáctiletého trestu???
více


24.5.2017 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak jsem zahynul u Dizengoffovy fontány

Jan Kovanic
V 16:20 místního letního času udělal podvozek letadla Boeing 737 drnc, drnc, přistáli jsme na letišti Ben Guriona a jsme v Izraeli. Ještě tedy dobrzdit, a dorolovat na patřičné parkovací místo. A ještě tedy přetrpět frontu při výstupu z letadla.
více


20.5.2017 ŠAMANOVO DOUPĚ: Ranní příběh

Jan Kovanic
Když milý hlas v tramvaji č. 5 poprvé oznámí zastávku „Nákladové nádraží Žižkov“ (na této lince jsou totiž dvě stanice téhož jména), vím, že mám vystoupit. Už dvacet let tu sice stojí Ústřední telekomunikační budova, ale tradice je holt tradice.
více


17.5.2017 ŠAMANOVO DOUPĚ: Přes přepážky ku hvězdám

Jan Kovanic
Předzvěstí naší letošní cesty do Izraele se stalo už nakupování nové mapy a nového bedekru. Léta jsem si vystačil s průvodcem Jeruzalém a Svatá země z dílny Dorling Kindersley, který v češtině vydal Ikar.
více


13.5.2017 ŠAMANOVO DOUPĚ: Konec demokracie v Čechách

Jan Kovanic
Hudba léčí a na srdce jsou Poděbrady. Obé platilo i v mrazivém počátku roku 1971 na poděbradské elektrotechnické fakultě Českého vysokého učení technického. Na pokoji č. 201 léčil splín jeho tří obyvatel magnetofon s nahrávkami venkovské a západní hudby.
více


10.5.2017 ŠAMANOVO DOUPĚ: Přežít Izrael

Jan Kovanic
Před rokem jsme s mou neregistrovanou partnerkou Janinkou navštívili Izrael. Byli jsme tu dvanáct dní, nafotil jsem asi patnáct tisíc snímků. Některé z nich jste mohli vidět, pokud jste četli některý z třiašedesáti článků.
více


19.4.2017 ŠAMANOVO DOUPĚ: Příští rok v Jeruzalémě!

Jan Kovanic
Je neděle 2. dubna 2016, 13:27, před hotelem zastavuje náš bílý taxík. Nakládám bagáž do kufru auta, zatímco ze stanu u domku, kde včera probíhala svatba, vycházejí černé ženy v bílém. Jestli falašky nebo koptky?
více


15.4.2017 MOBY DICK: Veselé Velikonoce

Moby Dick
Frustrovaní radikálové, dobří muslimové, dočasné používání, jaderný pohled, kvalita venezuelské gumy a duševně vyšinutí prezidenti
více


12.4.2017 ŠAMANOVO DOUPĚ: Loučení s Jeruzalémem

Jan Kovanic
Dnes už odlétáme domů do Prahy; hotelový pokoj jest dlužno vykliditi do jedenácti hodin. Sbalíno už v podstatě máme, proto spíme až do půl deváté. Potřebujeme to – protože jsme včera až dlouho do noci balili a kontrolovali si pasy a letenky.
více


8.4.2017 MOBY DICK: Praštit bestii po čumáku

Moby Dick
„Co se týče Asada, je politickou realitou, kterou musíme přijmout s tím, jak na tom teď jsme. Za minulé administrativy jsme ztratili spoustu příležitostí.“ (Mluvicí vovčáček Bílého domu Sean Spicer) Bílý dům tak potvrdil „výrazný posun“ ve své politice vůči Sýrii.
více


5.4.2017 ŠAMANOVO DOUPĚ: Cesta za vůní pomerančových květů

Jan Kovanic
Z údolí potoka Kidron stoupáme s Janinkou ke bráně sv. Štěpána. Štěpána, protože tady kousek dole je kostel sv. Štěpána, neb zde prý byl tento světec ukamenován. Krom křesťanskoevropského má brána samozřejmě i islámskoarabský název Báb Sitna Marjam čili Brána sv. Marie, protože islámská světice...
více


1.4.2017 MOBY DICK: Přízračný vliv Moskvy

Moby Dick
Jaromír Kohlíček, dříve poslanec, dnes europoslanec za KSČ(M) přibyl se soudruhy evropskými a ruskými poslanci do Sýrie na přátelskou návštěvu. O svých zkušenostech pohovořil v ruském státním masážním médiu Sputnik:
více


29.3.2017 ŠAMANOVO DOUPĚ: Lis Boží

Jan Kovanic
Scházíme s Janinkou kolem rozsáhlé židovské nekropole bezejmennou pěší uličkou, spíše širokým chodníkem z Olivové hory.
více


25.3.2017 MOBY DICK: Konec strategické trpělivosti

Moby Dick
Francouzský policajt byl postřelen řidičem při běžné dopravní kontrole na předměstí Paříže. Řidič se poté přemístil do baru, kde se hodlal občerstvit alkoholem. Tam vystřelil několik ran do stropu.
více


22.3.2017 ŠAMANOVO DOUPĚ: Rychlý otec náš

Jan Kovanic
Od tajných plechových dveří, které ukrývají nejviditelnější místo Jeruzaléma (tedy pravoslavný kostel Nanebevstoupení), se vracíme s Janinkou zase kolem mešity Nanebevstoupení.
více


18.3.2017 MOBY DICK: Dakota v plamenech

Moby Dick
Vědci z NASA Jet Propulsion Laboratory v Pasadeně našli u Měsíce indickou družici Chandrayaan-1, která se odmlčela už v srpnu 2009 a od té doby byla nezvěstná. Krychle o hraně pouhého 1,5 metru stále ještě obíhá po polární měsíční dráze.
více


15.3.2017 ŠAMANOVO DOUPĚ: Zjevné tajemství

Jan Kovanic
Když jsem připravoval pro naši dvoučlennou výpravu po Izraeli itinerář, dělal jsem tak s plnou odpovědností. Měl jsem vybrány cíle, které jsem navštívil už dříve, avšak často jen v běhu.
více


11.3.2017 MOBY DICK: Nepodložená a bizarní tvrzení

Moby Dick
„Hrozné! Právě jsem zjistil, že Obama odposlouchával mé telefony v Trump Tower krátce před mým vítězstvím.“ (Tvít US prezidenta Kačera Donalda Trumpa)
více


8.3.2017 ŠAMANOVO DOUPĚ: Z hradeb ven

Jan Kovanic
Od zvonice kostela Vykupitele se nám podařilo přes Múristán a Davidovu ulici vypohybovat se až k Citadele.
více