24.5.2016 | Svátek má Jana


21.5.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Bahájci, Němci, Japonci a turecké dělo

Jan Kovanic
Je pátek 25. března, pro západní křesťany dokonce Velký pátek. V noci proběhl přechod na letní čas. Proč ne ze soboty na neděli, jak tomu bude nadcházející víkend v Evropě? Protože neděle je v Izraeli pracovním dnem
více


19.5.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak to bylo s tím naším koupáním v Haifě

Jan Kovanic
Minulou středu jsem držel besedu v hradčanské pobočce pražské Městské knihovny na Pohořelci. Dostavil se i čtenář, který byl v Izraeli nějakou chvíli po tom, co jsem začal zveřejňovat své zápisky z letošní cesty.
více


14.5.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Papežova ryba

Jan Kovanic
Jak mi mohly dojít baterie do foťáčku? Jednoduše: Doma jsem si koupil čtveřici nových dobíjecích baterek. Ale jednu baterii jsem zakutálel pod postel, kde na mne čekala až do návratu z Izraele.
více


7.5.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Cesarea na druhý pokus

Jan Kovanic
Je skvělé vstávat, až když se člověk vyspí, bez budíku. Když nemusíte stihnout autobus, který odváží turistickou skupinu v osm ráno. Je príma v klidu posnídat a povídat si přitom s milými lidmi.
více


5.5.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: On The Road, vlastně Motorway

Jan Kovanic
Stále ještě je středa 23. března 2016. Je to velice dlouhý den, náš první v Izraeli, ale už se chýlí ke konci. Odjíždíme z Cesareje. Je po páté odpolední hodině, závora u vjezdu k akvaduktu je už spuštěná.
více


30.4.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Voda cézarů

Jan Kovanic
Je 23. března 2016, hodinky ukazují čtvrt na čtyři, a míříme z Megida do antické Cesareje. Překonat těch čtyřicet kilásků by neměl být problém. U volantu chevroletka je zkušená řidička Jana, a já, jakožto navigátor, budu mít lehkou práci.
více


27.4.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Hora eM

Jan Kovanic
Je 23. března 2016 po půl jedné. Protože jsme se z parkoviště haifské půjčovny vymotali ne „chvíli po jedenácté“, jak jsem tvrdil minule (a teď si to opravil podle zaznamenaného času fotky), pak jsme těch třicet kilásků plus patnáctikilometrovou zajížďku k návštěvě ouřadovny „Megiddo Regional...
více


23.4.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Kudy ku Meggidu

Jan Kovanic
Je 23. března 2016 chvíli po jedenácté, a jedeme půjčeným chevroletkem údolím Jizreel po silnici č. 75 na jihovýchod k troskám starověkého města Meggido. Na jihovýchod, a ne na jihozápad, jak jsem mlnil minule.
více


20.4.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Řidičem ve Svaté zemi

Jan Kovanic
Je 23. března 2016 chvíli po jedenácté, a vyrážíme z půjčovny Sixt chcípáčkem chevroletkem k jihozápadu po červené „hlavní silnici“ (Major road) číslo 75 směrem na Megido.
více


16.4.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Or similar

Jan Kovanic
„Penzion Mayer“ je velice klidný. Ale stejně se budím už před sedmou hodinou místního času. Následkem večerního kecání a rozbalování a ukládání jsme do postele lezli půlhodinu po půlnoci, doma v Praze bylo teprve půl dvanácté.
více


13.4.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Malý velký festival

Jan Kovanic
Když se něco dělá už popáté, jde o tradici. Tak je tomu i u akce s podivně znějícím názvem „Mažif“. Spíše nežli o název jde o akronym ze slůvek „Malý židovský festival“. Festival, jenž české veřejnosti představuje židovskou kulturu jako svébytnou, živou a nezkrotnou součást existence židovského...
více


9.4.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Přes Brusel do Haify

Jan Kovanic
Cítil jsem se stejně bezpečně jako v tom Izraeli. Sdělil jsem tu neblahou novinu Janě a naladil si na svém iPodu rozhlasové zprávy, abych se dověděl podrobnosti. Bylo to šílené.
více


6.4.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Izrael na vlastní kůži

Jan Kovanic
Když nám na konci ledna řekl na hematologii na Karláku pan doktor Pohlreich, že hladina paraproteinu při kontrolním odběru povylezla Janě nahoru, ačkoliv (už třetí) chemoterapie ještě dobíhala, podívali jsme se s Janou na sebe a řekli si: Pojedeme do Izraele. Než přijde na řadu čtvrtá chemoška.
více


2.4.2016 MOBY DICK 2006: Konec Českých Textáren

Jan Kovanic
Dobírám si zbytek dovolené, ale chodím se bavit do naší podnikové kantýny k mistru Mlhovi. Popíjím pelyňkový čaj, a z okna, ze kterého je výhled na náš umělohmotný komín, sleduji procesí managorů, které k němu směřuje.
více


26.3.2016 MOBY DICK 2006: Odchod z Českých Textáren

Moby Dick
Zatímco se managoři hromadí na vršku našeho umělohmotného komína, já si postupně vyřizuji odchod z Českých Textáren. Není to tak složité.
více


19.3.2016 MOBY DICK 2006: Prkno na komíně Českých Textáren

Moby Dick
Houfování managorů (před odletem?) trvá. Ke korporátnímu ptactu se připojili i naši mluvkové. Včetně vedoucího Útvaru vedoucího Kanceláře tiskového mluvčího Tiskového odboru.
více


17.3.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak se vyhnout dobrodincům

Jan Kovanic
Nikdy snad v české historii nebylo ještě tolik dobrodinců, kteří se starají o jiné lidi. A kteří pomohou i vám tím, že vám pomohou pomoci potřebným. Anebo vám poskytnou „potřebný přesah“.
více


12.3.2016 MOBY DICK: Bezpečná vzdálenost

Moby Dick
„Dotace pro farmu Čapí hnízdo byla v minulosti opakovaně kontrolována úřady bez jakéhokoli nálezu.“ (Andrej Bureš Babiš pro Babišův deník Lidové noviny)
více


7.3.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Pamatuj

Jan Kovanic
V noci z 8. na 9. března 1944 bylo v plynových komorách Osvětim II – Birkenau zavražděno 3792 českých Židů – mužů, žen a dětí z tzv. Terezínského rodinného tábora. Šlo o největší hromadnou vraždu českých občanů.
více


5.3.2016 MOBY DICK: Doba buranů

Jan Kovanic
Ministerstvo obrany RF blahopřeje všem zeleným mužikům, kteří právě před dvěma lety dobyli budovy parlamentu (“Nejvyššího sovětu“ podle ruského státního propagandistického webu Sputik) a vlády ukrajinské autonomní republiky Krym.
více


2.3.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Sámoška

Jan Kovanic
Když jsem byl malej, tedy začátkem 60. let, chodíval jsem v rodném Liberci na nákupy do krámu U Jelena v Ruprechtické ulici. (Dnes je zde prodejna hydraulických hadic.) Vždy jsem vystál frontu u pultu a pak si teprve řekl o to, co potřebuju.
více


27.2.2016 MOBY DICK: Pomalý konec

Moby Dick
Divoký tábor, kde čekají připrchlíci na vhodnou situaci, aby zase vzali ztečí podmořský železniční tunel, obývá asi 4.000 lidí. Nařízení se týká jeho jižní části, zvané Džungle, kde žije tisíc až dva tisíce lidí.
více


20.2.2016 MOBY DICK: Tušení díry

Moby Dick
Poté, co byla minulý týden v Ženevě pozastavena jednání o Sýrii, sešli se v noci na včerejšek zástupci 17 států v Mnichově, aby...
více


17.2.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Smyslná slova

Jan Kovanic
Smyslná slůvka mají vzbudit u případného sexuálního partnera vášeň. Kdo jich užívá, budí dojem, že si libuje v erotice. Toto nebude psaní o smyslnosti, avšak o nesmyslnosti, přesněji o nesmyslném užívání slov.
více


13.2.2016 MOBY DICK: Nevhodná konverzace

Moby Dick
České četnictvo už neexistuje, Policie ČR nepomohla. Nepomohla, když čeští fašouni útočili na Hradčanském náměstí na přenosový vůz ČRo.
více


10.2.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: S teroristy se vyjednává

Jan Kovanic
Pět českých občanů, unesených vloni v Libanonu, je doma. Zásluhu na tom mají mnozí. Hlavně čelní čeští politici, jak zjišťujeme z jejich současných vyjádření. Největší obdiv nejspíš zasluhuje sám prezident republiky pan Miloš Zeman.
více


6.2.2016 MOBY DICK: Nevolnost Mrtvé Kočky

Moby Dick
V Ženevě konečně začaly mírové hovory syrské opozice s režimem krůtovládce Bašára Asada. „Syrské opozice s OSN a Asáda s OSN.“ (Mrtvá Kočka) „Tak vidíš, ženo, a tys v pátek tvrdila, že se začne až po definitivním vítězství krůtovládce.“
více


3.2.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Sobota ve škole Modrá

Jan Kovanic
Nevím, jak to dělám, ale na Pragáč, neboli PragoFFest, čtyřdení to setkání přátel fantastiky nedaleko konečné metra v Hájích, dorážím v sobotu vždycky až k polednímu. Letos jsem tedy vstal už před osmou, ale ještě jsem si ladil svou večerní přednášku o králi Herodovi.
více


30.1.2016 MOBY DICK: Tikající hodiny

Moby Dick
Ústřední výbor Komunistické strany Čech a Moravy s hlubokým zármutkem oznamuje, že v pátek 22. l. 2016 náhle zemřel dlouholetý funkcionář KSČM, bývalý poslanec PS PČR a současný poslanec EP PhDr. Miloslav Ransdorf, CSc.
více


27.1.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Proč bychom měli podporovat Izrael

Jan Kovanic
Tedy ne proč „my“, ale proč by ho měli podporovat křesťané. Na to ve svém „desateru“ odpovídá autor 42 knih, novinář, komentátor a vedoucí několika mezinárodních neziskových organizací v USA a Nizozemsku, křesťanský sionista Mike Evans.
více


23.1.2016 MOBY DICK: Tyran Putin

Moby Dick
Polsko souhlasí se zavedením mezinárodní jednotné unijní pohraniční stráže, jež bude moci samovolně zasahovat i ve státech EU, které s tím neprojeví souhlas.
více


20.1.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Terezínská kniha po 20 letech

Jan Kovanic
Nejtěžší kniha, kterou jsem kdy prodával během své vedlejší knihkupecké činnosti měla téměř pět kilo. Však byla také ve formátu A4, a kvůli svým 1560 stranám byla rozdělena na dva svazky.
více


16.1.2016 MOBY DICK: Strach z pravdy

Moby Dick
Víkendové vydání Süddeutsche Zeitung zdobí na titulní straně zdařilá grafická a celkem krotká karikatura, vztahující se k silvestovskému masivnímu ošmatávání německých žen připrchlými machometány.
více


13.1.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jáchymka otevřená dokořán

Jan Kovanic
Jáchymova ulice v Praze je nenápadnou spojkou mezi třídou Pařížskou a Maiselovou ulicí. V letech 1895-1896 tu byla vystavěna budova, která dostala číslo orientační 3. V roce 1920 zde byla zřízena obecní škola. Židovská obecní škola.
více


9.1.2016 MOBY DICK: Formy mužnosti

Moby Dick
Na silvestra se před hlavním nádražím v Kolíně nad Rýnem ochomejtalo asi tisíc mužů, kteří zde odpalovali rachejtle. Posléze se část z nich rozdělila do menších skupinek. A ty pak začaly masivně sexuálně obtěžovat ženy, které se tam v té době ocitly.
více


6.1.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Piranesi, Harry Potter, svatý Petr a další v Olomouci

Jan Kovanic
Olomouc je starobylé město pyšnící se mnoha památkami. V jedné z nich, na Olomouckém hradě, je i kapitulní děkanství z roku 1267. Díky barokní přestavbě tvoří společný celek jak dům kapitulního děkana, tak goticko-renesanční purkrabský palácek.
více