19.1.2018 | Svátek má Doubravka


17.1.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Rakouské kafe

Jan Kovanic
Psal jsem minule, jak jsme s Janinkou seděli v klášteře sv. Anny ve stínu parčíku s bystou kardinála Lavigerieho. Ten založil řád Bílých otců, kterým Francie toto strategické místečkou poblíž jeruzalémské Lví brány svěřila do opatrování. Přítel Pedro mi připomněl, že o tomto kardinálovi a jeho řádu...
více


13.1.2018 MOBY DICK: Ve stínu OLAF

Moby Dick
Minulý týden vyšly do ulic statisíce demonstrantů v v Mašhadu a Teheránu. Íránský lid chce svobodu a vajíčka. Režim naopak podpořily desetitisíce demonstrantů, kteří vyšli do ulic z továren a státních úřadů.
více


10.1.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Koupaliště u sv. Anny

Jan Kovanic
Slezli jsme s Janinkou z Herodovy brány, kamž jsme se dostali po hradbách od Jaffské brány. A teď se chceme dostat k bráně Lví, avšak nezablouditelná cesta po hradbách je nám zavřena. Nemám domácí přípravu, proto vytahuju bedekr, otvírám ho na dvojstraně s mapou Starého města a vytyčuju hlavní...
více


6.1.2018 MOBY DICK: Vsakování Hnízda

Moby Dick
Evropský úřad proti podvodům (OLAF) už případ možného dotačního podvodu uzavřel a vydal k němu doporučení. Ta jsou přísně tajná do doby, než je zveřejní české úřady, kterým byla závěrečná zpráva odeslána [18. prosince].
více


3.1.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Severozápadní cestou

Jan Kovanic
Pátek pátého pátý se v 18:44 nad střechami Jeruzaléma rozeznívají šabatové sirény. I když slunce zalézá za mrakodrapy nad Jaffskou třídou až po sedmé hodině večerní. Inu, jsme v Jeruzalémě, a zde začíná pro sichr šabat už 36 minut před astronomicky určeným západem slunce.
více


30.12.2017 ŠAMANOVO DOUPĚ: Druhé kokrhání

Jan Kovanic
Je stále ještě pátek pátého pátý a s Janinkou jsme už prošli jižní části jeruzalémských hradeb a propletli se bludištěm vykopávek v archeologickém parku Ophel. Jsme oba už poněkud použiti, avšak Janinka se ptá, jaký je náš příští cíl.
více


27.12.2017 ŠAMANOVO DOUPĚ: Můj Štědrý den

Jan Kovanic
Dvacet let píšu na Neviditelného psa (a později i na svůj blog) slohová cvičení o Vánocích. Psávali jsme je vždycky na základce jako první slohové cvičení v novém roce, když se ještě vánoce psaly s malým „vé“.
více


23.12.2017 MOBY DICK: Předčasný Silvestr

Moby Dick
Premiér Andrej B. Babiš (ANOfert) uvedl do funkce poslední ministry. Poté proběhlo již druhé zasedání vlády. To se neslo v duchu dělné spolupráce. Je zrušeno 73 míst pro náměstky, jiná se zato zřizují.
více


20.12.2017 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jižní zeď

Jan Kovanic
Je pátek pátého pátý a s Janinkou jsme právě slezli z jižní části jeruzalémských hradeb. Jsme u Hnojné brány, té třetí, či čtvrté, která je určena pro průjezd aut a turistických vláčků.
více


13.12.2017 ŠAMANOVO DOUPĚ: Hradební štreka

Jan Kovanic
Je pátek pátého pátý a s Janinkou máme v plánu navštívit hradby Starého města jeruzalémského. Z našeho hotýlku se tam dopravíme pěšmo. Není to tak daleko. Jenom vyjdeme na roh Kikar Zion a sejdeme podél kolejí Jaffskou třídou.
více


9.12.2017 MOBY DICK: Extrémně nezodpovědné rozhodnutí

Moby Dick
Presumptivní premiér Andrej B. Babiš, majitel nejsilnější politické firmy ANOfert, ještě neví, koho a zda někoho podpoří on a jeho holding v nastávajících prezidentských volbách. Počká si, až se pan prezident vyjádří k vládě.
více


6.12.2017 ŠAMANOVO DOUPĚ: Novinky staré Zdi

Jan Kovanic
Rozhlédli jsme se s Janinkou z vyhlídky nad Západní zdí a teď k ní sestupujeme. Vzal jsem to na sever uličkou, která má mnoho arabských a anglických a hebrejských jmen, pro tento účel vybírám to, které je uvedeno na mapě v bedekru nakladatelství Ikar „Jeruzalém a svatá země“: Misgav La-Dakh.
více


29.11.2017 ŠAMANOVO DOUPĚ: Zdmi starého Jeruzaléma

Jan Kovanic
Stojí u nás ve Stodůlkách novogotický kostelík sv. Jakuba Staršího (“Většího“), postavený na místě románského kostelíka. Když jsme se s mou milou ženou Ivanou vraceli z Izraele poprvé, viděl jsem ho z okének letadla.
více


25.11.2017 MOBY DICK: Demokratičtí zvolbysynové

Moby Dick
Možné úvahy o podílu socialistů ve vládě jsou liché. Nezachycený politolog to řekl jasně: „Byla by to jejich politická sebevražda. Ta strana je v rozkladu.“
více


22.11.2017 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jémine, Moše!

Jan Kovanic
Jdeme od eklektické krásy Ymcy směrem k městským hradbám starého Jeruzaléma. V rohu mezi jižním obytným křídlem hotelu Three Arches a přilehlou synagogální stavbou, jež je součástí objektu, procházíme kolem velice hlasitého dětského hřiště.
více


18.11.2017 MOBY DICK: Adekvátní odpověď

Moby Dick
100 španělských právních expertů, profesorů a učitelů trestního práva ze španělských univerzit, podepsalo manifest, který prohlašuje, že chování členů katalánské vlády a vedení katalánského parlamentu se dá právně posuzovat jako různé trestné činy, v žádném případě však nejde o „vzpouru“.
více


15.11.2017 ŠAMANOVO DOUPĚ: Ekumenické art deco

Jan Kovanic
Na užití Jeruzaléma máme vlastně víc než čtyři dny. Třeba hned dnes večer si ho můžeme užívat. Vlastně musíme, když se chceme najíst. A najíst se chceme, dnes jsme pořádně neobědvali.
více


11.11.2017 MOBY DICK: Krásné větičky

Moby Dick
Prezident Mlhoš Zeman ve čtvrtek 2.11. na TV Barrandov citoval „takovou krásnou“ větu, která je v Ústavě ČR a týká se „jisté konkrétní situace, kdy by neprošel ani třetí pokus“ o vyslovení důvěry vládě a zní.
více


8.11.2017 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jeskyňářské navštěvování

Jan Kovanic
Máme za sebou dneska už dvě jeskyně, chystáme se navštívit třetí. No, jeskyni. Skutečnou jeskyní byla krápníková jeskyně Sorek, zasvěcená vojákovi jménem Avšalom. Ta druhá, zasvěcená Janu Křtiteli, se schovává v Ejn Kerem uvnitř františkánského kostela, a je to spíše jeskyňka než jeskyně.
více


1.11.2017 ŠAMANOVO DOUPĚ: Malebný Ejn Kerem

Jan Kovanic
Máme za sebou prohlídku krápníkové Avšalomovy jeskyně a před sebou návrat do Jeruzaléma. Tentokrát pojedeme kratší, avšak mnohem klikatější cestou, než jsme přijeli. A cestou se zastavíme v „malebné vesnici“.
více


28.10.2017 MOBY DICK: A je vymalováno

Moby Dick
Prezident Mlhoš Zeman se dopustil nepovolené agitace ve volební místnosti, když všem reportérům nezodpovědně odpověděl na nevyslovený dotaz: „Volil jsem Čecha.“
více


25.10.2017 ŠAMANOVO DOUPĚ: Sorek podzemní

Jan Kovanic
Náš hostel na Jaffské třídě slibuje „kontinentální snídani“, což sice po našich loňských zkušenostech v Tiberias zní zlověstně, naštěstí podle fotek návětěvníků na booking.com jsme zjistili, že to vůbec nebude tak drsné.
více


21.10.2017 ŠAMANOVO DOUPĚ: Hurá na Jeruzalém!

Jan Kovanic
Masada není od Jeruzaléma, kde chceme dneska večer skončit, tak daleko. Jen asi sto kilometrů. Ještě není ani tři čtvrtě na čtyři, když nasedáme do auta. A sešli jsme z ní skutečně po Hadí stezce (stejně, jako jsme i vystoupali).
více


18.10.2017 MOBY DICK: Koho nevolit

Moby Dick
Ona je to vlastně protivolební kampaň. Tak koho nehodlá Moby Dick volit (a jistě tím pohněvá většinu voličstva):
více


14.10.2017 ŠAMANOVO DOUPĚ: Hadí stezkou

Jan Kovanic
Masada není od Ejn Gedi daleko. Tak dvacet kilometrů od tamní synagogy směrem na jih. Po nich odbočíme vpravo na vedlejší silničku, která po dně Vádí Masada mírně stoupá mezi solně zbarvenými písečnými vrstvami, tvarovanými jako ztuhlé vlny.
více


12.10.2017 ŠAMANOVO DOUPĚ: Sedm Ejn Gedi

Jan Kovanic
Minule jsme vystoupali od moře k vodopádu a pak zase slezli zpět ke vstupu do rezervace Ejn Gedi. Spokojeně vycházíme z rezervace, kde jsme nezahynuli, jen se trochu unavili.
více


7.10.2017 MOBY DICK: Hold Katalánsku

Moby Dick
Ústřední vláda projevila velkou snahu referendum znemožnit. V rámci toho dovezla do regionu velkou spoustu španělských policajtů. Následující flamengo mělo na svědomí 900 zraněných.
více


4.10.2017 ŠAMANOVO DOUPĚ: Od moře k vodopádu

Jan Kovanic
Včera jsme měli náročný cestovní den. Dnes bude taky náročný. Ale nejdřív se osvěžím ve vodách Mrtvého moře. Janinka při včerejší večerní procházce opětovně odmítla možnost smočení, když by se musela k mrtvé vodě trmácet roklinou, takže vybíhám sám ještě před snídaní hned po ránu, tedy v osm hodin.
více


30.9.2017 MOBY DICK: Snížený práh politické hygieny

Moby Dick
„Moudří zpravidla běh událostí stejně nezvrátí; bývá jich málo a ostatní se jim vysmívají, což je velmi pohodlné a obyčejní lidé v tom nalézají potěšení. Než vyjde najevo pravda a oni se prohlásí za svedené a tudíž nevinné… Málokterý z vítězů má potom náladu trestat hromadnou blbost.“
více


27.9.2017 ŠAMANOVO DOUPĚ: Létající hotel v Ejn Gedi

Jan Kovanic
Je minuta po třetí, když vyjíždíme z Timna parku. A nyní vzhůru k Masadě a do Ejn Gedi! Pospíchám po nepříliš kvalitní avšak rovné silnici k severojižní magistrále číslo 90. Ty tři kilometry ke křižovatce, na které se s námi loučí poutací egyptské postavy zvládám za dvě minuty, ale už ve mně coci...
více


23.9.2017 MOBY DICK: Značka ruské kultury

Moby Dick
„Na světě jsou lidé, kteří mě považují za Stalina Karibského regionu, jsem mu podobný. Prohlédněte si profil, já koukám do zrcadla a zdá se mi, že jsem podobný Stalinovi.“ (Vychloubání venezuelského bolí-prezidenta Mikuláše Magora na kanálu VTV)
více


20.9.2017 ŠAMANOVO DOUPĚ: Houba a půl

Jan Kovanic
Vítejte v Jordánsku! Tato esemeska vystřídala včerejší výhrůžku mobilního telefonu, který nás vítal v Saúdské Arábii. Tou jsme byli obšťastněni včera na pouštní silničce Shlomo Stream Trail nad Ejlatem.
více


16.9.2017 MOBY DICK: Tady halt nemá někdo paměť

Moby Dick
Naplno začala předvolební kampaň. Zatímco při volbách komunálních se nabízelo řešení celostátních záležitostí, nyní chtějí budoucí poslanci řešit komunální věci, jako třeba „zákaz kamionů v Praze“…
více


13.9.2017 ŠAMANOVO DOUPĚ: Pláž, poušť a park

Jan Kovanic
Ano, užili jsme si ejlatského Mořského parku, a je stále časné odpoledne. Zopakuji, že teplota vzduchu už vylezla na příjemných 29 stupňů, takže se pojedeme ještě někam vykoupat.
více


2.9.2017 MOBY DICK: Dočasné rozhodnutí na neurčitou dobu

Moby Dick
Moby a jeho menažerie už nějakou dobu konají jisté neodkladné práce, ale nedá jim to, aby nepřičinili několik poznámek k minulému trimestru i aktuálnímu týdnu, kdy se začaly vrbit věci, které sledujeme již drahně let.
více


30.8.2017 ŠAMANOVO DOUPĚ: Svět moře

Jan Kovanic
V neděli ráno míříme z našeho ejlatského hotelu na jih směrem k egyptským hranicím. Řídím já, Janinka se kochá. Jedeme kolem kruháku s modelem věže podmořské observatoře, obklopené plastikami barevných rybek, kolem plechových akvárií, vlastně plotů, na nichž jsou vyobrazeny podmořské krásy.
více