18.1.2017 | Svátek má Vladislav


18.1.2017 ŠAMANOVO DOUPĚ: Ode Zdi ke Zdi

Jan Kovanic
Slanili jsme s Janinkou z ochozu synagogy Churva a vydali se směrem k té nejfundamentálnější židovské poamátce, k Západní zdi (hebrejsky ha-Kotel ha-Ma’aravi), známé u nás více jako Zeď nářků.
více


14.1.2017 MOBY DICK: Dobré vztahy s Ruskem

Moby Dick
15 má vyšší důchod než 50 tisíc korun měsíčně. Patnáct kusů, nikoli procent. Jeden kus má něco mezi devadesáti až sto tisíci. „Politbyro ÚV KSČ plus generální tajemník?“ ptal se minule Moby. A dostalo se mu odpovědi:
více


11.1.2017 ŠAMANOVO DOUPĚ: Zakazovaná synagoga

Jan Kovanic
Z hory Sion se Sionskou branou vracíme do Starého města. Míříme na sever kolem parkoviště pro místňáky. Zalézáme do uličky Chabad (Khabad Street).
více


7.1.2017 MOBY DICK: Kvalifikovaná opozice

Moby Dick
V centru Prahy se pod širým nebem bujaře slavilo. Na Staromák přišly tisíce lidí, povětšinou cizinci. Z Václaváku se stala odpalovací raketová základna. „Češi se rozumně stáhli do předem připravených pozic.“
více


4.1.2017 ŠAMANOVO DOUPĚ: Duše hory Sion

Jan Kovanic
Uplynul měsíc od mého minulého povídání o cestě na horu Sion, a já stále ještě trčím na hoře Sion. Avšak není to ta hora Sion, ze které vzešlo Boží slovo. Protože – jak jsem si samostatně objevil – v Jeruzalémě jsou (nejméně) dvě hory Sion.
více


31.12.2016 MOBY DICK: Vánoční poselství

Moby Dick
Po mezipřistání v Soči se nedlouho po startu zřítilo do Černého moře letadlo TU 154 ruské armády. Na palubě mělo 92 pasažérů a posádku; všichni zahynuli. Mezi oběťmi je i 64 významných umělců z ruského propagandistického nástroje moci.
více


28.12.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Můj Štědrý den

Jan Kovanic
Štědrý den začíná vždy tak trochu předem. Třeba potulováním se po vánočních trzích. Po nichž se tedy většinou, téměř nikdy, vlastně vůbec nepotuluji. Letos jsem učinil výjimku.
více


24.12.2016 MOBY DICK: Magoři všech zemí

Moby Dick
Francouzský soud rozhodl, že bývalá francouzská ministryně hospodářství, financí a zaměstnanosti Christine Lagarde se „dopustila nedbalosti,“ v důsledku které vznikla francouzskému státu škoda. Kristýnce hrozil trest až jednoho roku vězení a pokuta. Avšak nedostane ani záznam do trestního...
více


21.12.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Nedráždit muslimy

Jan Kovanic
Minulý článek o letošním putování Izraelem jsem tady zveřejnil už před třemi týdny. Jeden týden jsem vynechal kvůli přípravě přednášky o Izraeli, kterou jsem držel v lužinské knihovně. Další, tedy minulý, týden jsem bytoval s přítelkyní Janou ve Vídni, kde jsme krom galerií a zámků navštívili i...
více


17.12.2016 MOBY DICK: Věci minulosti, věci budoucnosti

Moby Dick
Donald Trump chce mít za ministra vnitřní bezpečnosti brigádního generála Johna Kellyho. Ten má přímé zkušenosti z obou válek v Zálivu. Poslední čtyři roky velel Jižnímu velitelství amerických ozbrojených sil, které také hlídá hranice s Mexikem. Teď má Trumpovi stavět Zeď.
více


10.12.2016 MOBY DICK: Zábava skončila

Moby Dick
Mateo to řekl kvůli prohranému včerejšímu referendu, a to chvíli po půlnoci, kdy předběžné výsledky oznámily jeho prohru (59 % proti). Referendum mělo schválit ústavní změny tak, aby mohla země fungovat poněkud zjednodušeněji...
více


3.12.2016 MOBY DICK: Věčný soudruh Castro

Moby Dick
V Havaně umřel Fidel Castro. Exprvní tajemník Komunistické strany Kuby, expremiér, exprezident, exvůdce, Comandante, exdiktátor, extyran. Všechno už nekrology popsaly, připomenu, co nepopsaly.
více


30.11.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Kudy na horu Sión

Jan Kovanic
K Jaffské bráně do Starého města jeruzalémského se dá vyjít rovnou po schodech z obchodní pasáže Mamilla Mall. Vylezete na přemostění Jaffské třídy a jste hned u brány, otevírající vstup do historického Jeruzaléma od západu.
více


26.11.2016 MOBY DICK: Rekreační sezóna

Moby Dick
Rusko si připomíná Den raketových vojsk a dělostřelectva. Dělostřelecké jednotky se radují z modernizovaných 152milimetrových samohybných houfnic Msta-SM a raketometů Tornado-G.
více


23.11.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Barcelonské střepy 5

Jan Kovanic
Koukám, že své čtvrté vyprávění o Barceloně jsem sepsal právě před měsícem. Nechci nechat konec reportáže z hlavního města Katalánska neukončený, a tak přidávám konec, i když poněkud roztřepený...
více


19.11.2016 MOBY DICK: Prezident je jezevec

Moby Dick
Moby Dick se se svými komentáři na několik měsíců odmlčel. Jednak navštěvoval jiné světy a konal různé užitečné práce, a jednak nabyl dojmu, že je tu spousta jiných břesknějších komentátorů.
více


16.11.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Do břicha Mamilly

Jan Kovanic
Večer jsme si nastavili budíka na tři čtvrti na osm, abychom stihli včas vrátit auto. Tedy v jedenáct. Smart Hotel v uličce Horkanos nám docela vyhovoval.
více


12.11.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Vítejte v Jeruzalémě

Jan Kovanic
Trasa z Kumránu do Jeruzaléma, konkrétně do námi vybraného hotelu kousek nad Sionským náměstím, je dlouhá asi 40 km, teoreticky by se dala zvládnout za 36 minut. Napsal jsem minule.
více


5.11.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Moře Mrtvé, stále mrtvější

Jan Kovanic
Trasa z Kumránu do Jeruzaléma, konkrétně do námi vybraného hotelu kousek nad Sionským náměstím, je dlouhá asi 40 km, teoreticky by se dala zvládnout za 36 minut. Vracíme se po silnici číslo 90 k severu, po deseti kilometrech nás čeká odbočka vlevo na západ na dálnici číslo 1.
více


2.11.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Ztráty a nálezy

Jan Kovanic
Mizíme z místa pravého pravoslavného Ježíšova křtu na Jordánu. Nejdříve tři kilometry pouštní okreskou k silnici č. 90, tam vlevo dolů. Na jih. Po dalších šesti kilometrech se zprava připojuje dálnice č. 1 z Jeruzaléma.
více


27.10.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Dementokracie

Jan Kovanic
Donald Trump ženy neobtěžoval kvůli svému machismu, avšak jakožto oběť demence. Je tu jistá podobnost s jiným politickým namyšlencem, tentokrát s naším nemilovaným panem prezidentem.
více


22.10.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Barcelonské střepy 4

Jan Kovanic
Barcelona má Gaudího. Barcelona má ovšemže Miróa a jeho skvělé muzeum v půlce svahu vršku Montjuic. Barcelona má Picassa a jeho modré období v muzeu, které se rozkládá v pěti palácích čtvrti Ribera.
více


20.10.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Hranice Jordán

Jan Kovanic
Psal jsem minule, že Výkonná rada UNESCO připravila návrh rezoluce, podle nějž má být Chrámová hora prohlášena za kulturní památku pouze a jedině muslimů, a to včetně Západní zdi (“Zdi nářků“), nejsvětějšího místa židovského náboženství i společenství.
více


15.10.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Nízký tlak nad Kineretem

Jan Kovanic
Dnes začnu aktualitou, a to nízkým tlakem v hlavách zástupců UNESCO: „Absurdní představení v UNESCO pokračuje, dnes organizace přijala další smyšlené rozhodnutí, které říká, že Izraelci nemají žádné vazby na Chrámovou horu a Zeď nářků.
více


6.10.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Vodopády a jiné pády

Jan Kovanic
Plni vodních a archeologických zážitků se vracíme po devětadevadesátce směrem na Kirjat Šmonu. Pouhý kilometr od parkoviště v Banias odbočujeme vlevo k vesničce Snir a parkovišti nad vodopády Banias, kam dorazíme po dalším kilometříku.
více


1.10.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Barcelonské střepy 3

Jan Kovanic
Barcelona má svou citadelu. V něčem se podobá jisté jihočeské řece. Jak povídá Svěrák svému svěřenci Koljovi: Máme tady v Československu takovou řeku Vydru, ve které ale žádné vydry nežijí. A Kolja chápe: Rýby kapút.
více


29.9.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Panovy prameny

Jan Kovanic
Prameny Chermonu aneb Banias jsou už pátou přírodněkulturní izraelskou rezervací, kde nemusíme platit vstupné. Patří totiž do seznamu na zelené kartě, kterou jsme si koupili před dávnými časy, vlastně teprve před šesti dny v Megiddu.
více


24.9.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Barcelonské střepy 2

Jan Kovanic
V Barceloně je mnoho kostelů. Napsal jsem o dvou z nich minule, ale kdo si myslí, že tím se kostelní historie města odbyla, jest na omylu. Barcelona má asi stovku kostelů, ne do všech jsme se podívali.
více


22.9.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Zurčící Zahrada Eden

Jan Kovanic
Od akropole hradu Dan se vracíme k vchodu do rezervace Tel Dan. Nikoli stejnou cestou, ale podle žluté šipky, jež nás má dovést k pramenům říčky Dan. Zdálo by se, že je tu docela předanováno, ale nic z toho není teď vidět.
více


17.9.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Barcelonské střepy

Jan Kovanic
Barcelona je město s jedním a půl milionem obyvatel a pěti a půl miliony turistů. Šli jsme v jedné z úzkých uliček starého města s přítelkyní Janou proti takovému proudu turistů, až to vypadalo, že je tam pěší jednosměrka. Ohlédl jsem se - a další jednosměrka šla naším směrem.
více


8.9.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Na hradbách Tel Danu

Jan Kovanic
Jdeme od osvěžujícího brouzdaliště zpátky po světlehnědé (žluté?) šipce po „Ancient Dan trail“. Tunelem ve schnoucím přerostlém papyru se zase dostáváme ke schodům, které sestupují od pistáciové vyhlídky.
více


3.9.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Pistáciová hora a rybník Wading

Jan Kovanic
Jedeme na sever po zelené „Regional Road“ číslo 918. Placatým Chulským údolím míříme k prvnímu hlavnímu cíly své cesty, k Tel Dan. Bude to jednoduché, tahle silnice nás vyvede na červenou devětadevadesátku, tam zabočíme k východu, a za chvilku tam už jsme.
více


1.9.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Poklidná vyhlídka

Jan Kovanic
Sjíždíme z úbočí Golan po klikaté jednadevadesátce k Jordánu. Cik vpravo, cak vlevo, a před dalším cikem je odbočka vpravo na parkoviště. Informační tabule nás vítá na Gadot Lookout. Jsme 150 výškových metrů nad Jordánem.
více


27.8.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Překročit Jordán

Jan Kovanic
Kontinentální snídaně má jenom tu výhodu, že se na ni musí vstát včas. Aby byl člověk u stolu nejpozději v půl desáté, když se v deset končí. Když se vstane včas, pak stihneme navštívíti více pamětihodností.
více


25.8.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Mír tiberiadského večera

Jan Kovanic
Sjíždíme z Golan na jihovýchod ke Kineretu po silnici č. 87. Pěkně to odsejpá, následujících patnáct kilometrů padáme ze sedmisetmerového převýšení. Silnice je vcelku rovná, přehledná, vozovka taky patří k tomu lepšímu z povrchů, po nichž jsme dneska jeli. Klesání není extrémní, stabilně kolem...
více


20.8.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Blízký vodopád

Jan Kovanic
Úspěšně jsme vyklouzli z přírodní rezervace / národního parku Gamla, kde jsme toho spoustu prosmejčili. Sice smejčili, leč neprosmějčili zcela.
více