19.2.2017 | Svátek má Patrik


18.2.2017 MOBY DICK: Blízký dohled

Moby Dick
Pět neobydlených ostrovů Kurilského souostroví bylo pojmenováno na počest sovětským hrdinům.
více


15.2.2017 ŠAMANOVO DOUPĚ: Cestou bolesti

Jan Kovanic
Úzkými uličkami, spíše tunely, jsme se z vycházky po střechách nečekaně dopravili až na vyhlídkové místo nad Západní zdí. Pokochali jsme se výhledy, ale naším dnešním hlavním cílem je Chrám Božího hrobu, kam chceme dojít po Via Dolorose.
více


11.2.2017 MOBY DICK: Nic není vyloučeno

Moby Dick
Včera postřelila dvoučlenná vojenská hlídka neznámého muže. Byl zraněn v břišní oblasti a jeho stav je vážný. Vojáci po něm začali střílet poté, co se na ně vrhl s mačetou a jednoho z nich pouze lehce zranil.
více


8.2.2017 ŠAMANOVO DOUPĚ: Bloudění po střechách

Jan Kovanic
Klesáme od západu k východu, dolů, směřujeme přímo do nejcentrálnějšího centra Starého města jeruzalémského. Stříšky nad krámy se téměř dotýkají; ačkoli je jedenáct hodin letního času a nahoře slunce pálí, co mu středomořský první aprílový den dovolí, tady dole panuje příjemný chládek.
více


4.2.2017 MOBY DICK: Drsní spasitelé

Moby Dick
US prezident včera podepsal výnos (executive order, EO) pořadového čísla 13769. Není to tedy nic, čím by Kačer Donald Trump vybočoval ze zvyklostí amerických prezidentů, včetně Baraka Obavy, jak se snaží média dokázat kvákáním o „prezidentských dekretech“.
více


1.2.2017 ŠAMANOVO DOUPĚ: Hurá na Citadelu!

Jan Kovanic
Moje minulá reportáž poněkud znepokojila čtenářku Irenu. Chystá se jet do Izraele s cestovní společností.
více


28.1.2017 MOBY DICK: Revoluce lásky

Moby Dick
Nejdříve zmiňme výkřik čtenáře Michaela J. k našim ironickým zmínkám o návrhu ministra Chovance na změnu ústavy, podle níž by držení zbraní bylo vlastně ústavním právem občanů ČR.
více


25.1.2017 ŠAMANOVO DOUPĚ: Od trhu k trhu

Jan Kovanic
Strategickou křižovatku za námi střeží vojenská hlídka, jak jsem psal minule.. Během uplynulého týdne jsem se dověděl, jak rozeznat vojáky z IDF (Izraelských obranných sil) od pohraničníků (kteří jsou součástí jednotek Magev, aneb policie):
více


21.1.2017 MOBY DICK: Vivat Trump!

Moby Dick
Ptačí chřipka kosí ptáky. Prý ne kosy, ale divoké labutě a domácí puťky. Ale více se kosí preventivně. Za utracený kus patří úhrada od státu.
více


18.1.2017 ŠAMANOVO DOUPĚ: Ode Zdi ke Zdi

Jan Kovanic
Slanili jsme s Janinkou z ochozu synagogy Churva a vydali se směrem k té nejfundamentálnější židovské poamátce, k Západní zdi (hebrejsky ha-Kotel ha-Ma’aravi), známé u nás více jako Zeď nářků.
více


14.1.2017 MOBY DICK: Dobré vztahy s Ruskem

Moby Dick
15 má vyšší důchod než 50 tisíc korun měsíčně. Patnáct kusů, nikoli procent. Jeden kus má něco mezi devadesáti až sto tisíci. „Politbyro ÚV KSČ plus generální tajemník?“ ptal se minule Moby. A dostalo se mu odpovědi:
více


11.1.2017 ŠAMANOVO DOUPĚ: Zakazovaná synagoga

Jan Kovanic
Z hory Sion se Sionskou branou vracíme do Starého města. Míříme na sever kolem parkoviště pro místňáky. Zalézáme do uličky Chabad (Khabad Street).
více


7.1.2017 MOBY DICK: Kvalifikovaná opozice

Moby Dick
V centru Prahy se pod širým nebem bujaře slavilo. Na Staromák přišly tisíce lidí, povětšinou cizinci. Z Václaváku se stala odpalovací raketová základna. „Češi se rozumně stáhli do předem připravených pozic.“
více


4.1.2017 ŠAMANOVO DOUPĚ: Duše hory Sion

Jan Kovanic
Uplynul měsíc od mého minulého povídání o cestě na horu Sion, a já stále ještě trčím na hoře Sion. Avšak není to ta hora Sion, ze které vzešlo Boží slovo. Protože – jak jsem si samostatně objevil – v Jeruzalémě jsou (nejméně) dvě hory Sion.
více


31.12.2016 MOBY DICK: Vánoční poselství

Moby Dick
Po mezipřistání v Soči se nedlouho po startu zřítilo do Černého moře letadlo TU 154 ruské armády. Na palubě mělo 92 pasažérů a posádku; všichni zahynuli. Mezi oběťmi je i 64 významných umělců z ruského propagandistického nástroje moci.
více


28.12.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Můj Štědrý den

Jan Kovanic
Štědrý den začíná vždy tak trochu předem. Třeba potulováním se po vánočních trzích. Po nichž se tedy většinou, téměř nikdy, vlastně vůbec nepotuluji. Letos jsem učinil výjimku.
více


24.12.2016 MOBY DICK: Magoři všech zemí

Moby Dick
Francouzský soud rozhodl, že bývalá francouzská ministryně hospodářství, financí a zaměstnanosti Christine Lagarde se „dopustila nedbalosti,“ v důsledku které vznikla francouzskému státu škoda. Kristýnce hrozil trest až jednoho roku vězení a pokuta. Avšak nedostane ani záznam do trestního...
více


21.12.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Nedráždit muslimy

Jan Kovanic
Minulý článek o letošním putování Izraelem jsem tady zveřejnil už před třemi týdny. Jeden týden jsem vynechal kvůli přípravě přednášky o Izraeli, kterou jsem držel v lužinské knihovně. Další, tedy minulý, týden jsem bytoval s přítelkyní Janou ve Vídni, kde jsme krom galerií a zámků navštívili i...
více


17.12.2016 MOBY DICK: Věci minulosti, věci budoucnosti

Moby Dick
Donald Trump chce mít za ministra vnitřní bezpečnosti brigádního generála Johna Kellyho. Ten má přímé zkušenosti z obou válek v Zálivu. Poslední čtyři roky velel Jižnímu velitelství amerických ozbrojených sil, které také hlídá hranice s Mexikem. Teď má Trumpovi stavět Zeď.
více


10.12.2016 MOBY DICK: Zábava skončila

Moby Dick
Mateo to řekl kvůli prohranému včerejšímu referendu, a to chvíli po půlnoci, kdy předběžné výsledky oznámily jeho prohru (59 % proti). Referendum mělo schválit ústavní změny tak, aby mohla země fungovat poněkud zjednodušeněji...
více


3.12.2016 MOBY DICK: Věčný soudruh Castro

Moby Dick
V Havaně umřel Fidel Castro. Exprvní tajemník Komunistické strany Kuby, expremiér, exprezident, exvůdce, Comandante, exdiktátor, extyran. Všechno už nekrology popsaly, připomenu, co nepopsaly.
více


30.11.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Kudy na horu Sión

Jan Kovanic
K Jaffské bráně do Starého města jeruzalémského se dá vyjít rovnou po schodech z obchodní pasáže Mamilla Mall. Vylezete na přemostění Jaffské třídy a jste hned u brány, otevírající vstup do historického Jeruzaléma od západu.
více


26.11.2016 MOBY DICK: Rekreační sezóna

Moby Dick
Rusko si připomíná Den raketových vojsk a dělostřelectva. Dělostřelecké jednotky se radují z modernizovaných 152milimetrových samohybných houfnic Msta-SM a raketometů Tornado-G.
více


23.11.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Barcelonské střepy 5

Jan Kovanic
Koukám, že své čtvrté vyprávění o Barceloně jsem sepsal právě před měsícem. Nechci nechat konec reportáže z hlavního města Katalánska neukončený, a tak přidávám konec, i když poněkud roztřepený...
více


19.11.2016 MOBY DICK: Prezident je jezevec

Moby Dick
Moby Dick se se svými komentáři na několik měsíců odmlčel. Jednak navštěvoval jiné světy a konal různé užitečné práce, a jednak nabyl dojmu, že je tu spousta jiných břesknějších komentátorů.
více


16.11.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Do břicha Mamilly

Jan Kovanic
Večer jsme si nastavili budíka na tři čtvrti na osm, abychom stihli včas vrátit auto. Tedy v jedenáct. Smart Hotel v uličce Horkanos nám docela vyhovoval.
více


12.11.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Vítejte v Jeruzalémě

Jan Kovanic
Trasa z Kumránu do Jeruzaléma, konkrétně do námi vybraného hotelu kousek nad Sionským náměstím, je dlouhá asi 40 km, teoreticky by se dala zvládnout za 36 minut. Napsal jsem minule.
více


5.11.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Moře Mrtvé, stále mrtvější

Jan Kovanic
Trasa z Kumránu do Jeruzaléma, konkrétně do námi vybraného hotelu kousek nad Sionským náměstím, je dlouhá asi 40 km, teoreticky by se dala zvládnout za 36 minut. Vracíme se po silnici číslo 90 k severu, po deseti kilometrech nás čeká odbočka vlevo na západ na dálnici číslo 1.
více


2.11.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Ztráty a nálezy

Jan Kovanic
Mizíme z místa pravého pravoslavného Ježíšova křtu na Jordánu. Nejdříve tři kilometry pouštní okreskou k silnici č. 90, tam vlevo dolů. Na jih. Po dalších šesti kilometrech se zprava připojuje dálnice č. 1 z Jeruzaléma.
více


27.10.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Dementokracie

Jan Kovanic
Donald Trump ženy neobtěžoval kvůli svému machismu, avšak jakožto oběť demence. Je tu jistá podobnost s jiným politickým namyšlencem, tentokrát s naším nemilovaným panem prezidentem.
více


22.10.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Barcelonské střepy 4

Jan Kovanic
Barcelona má Gaudího. Barcelona má ovšemže Miróa a jeho skvělé muzeum v půlce svahu vršku Montjuic. Barcelona má Picassa a jeho modré období v muzeu, které se rozkládá v pěti palácích čtvrti Ribera.
více


20.10.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Hranice Jordán

Jan Kovanic
Psal jsem minule, že Výkonná rada UNESCO připravila návrh rezoluce, podle nějž má být Chrámová hora prohlášena za kulturní památku pouze a jedině muslimů, a to včetně Západní zdi (“Zdi nářků“), nejsvětějšího místa židovského náboženství i společenství.
více


15.10.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Nízký tlak nad Kineretem

Jan Kovanic
Dnes začnu aktualitou, a to nízkým tlakem v hlavách zástupců UNESCO: „Absurdní představení v UNESCO pokračuje, dnes organizace přijala další smyšlené rozhodnutí, které říká, že Izraelci nemají žádné vazby na Chrámovou horu a Zeď nářků.
více


6.10.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Vodopády a jiné pády

Jan Kovanic
Plni vodních a archeologických zážitků se vracíme po devětadevadesátce směrem na Kirjat Šmonu. Pouhý kilometr od parkoviště v Banias odbočujeme vlevo k vesničce Snir a parkovišti nad vodopády Banias, kam dorazíme po dalším kilometříku.
více


1.10.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Barcelonské střepy 3

Jan Kovanic
Barcelona má svou citadelu. V něčem se podobá jisté jihočeské řece. Jak povídá Svěrák svému svěřenci Koljovi: Máme tady v Československu takovou řeku Vydru, ve které ale žádné vydry nežijí. A Kolja chápe: Rýby kapút.
více


29.9.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Panovy prameny

Jan Kovanic
Prameny Chermonu aneb Banias jsou už pátou přírodněkulturní izraelskou rezervací, kde nemusíme platit vstupné. Patří totiž do seznamu na zelené kartě, kterou jsme si koupili před dávnými časy, vlastně teprve před šesti dny v Megiddu.
více