19.12.2014 | Svátek má Ester


17.12.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Vánoční apokalypsa

Že jste si mysleli, že budu psát o každoročním předvánočním běsnění a jakýže to bylo, když jsem byl malej? Když jsem byl malej (a i když jsem velkej), vždycky bylo velké těšení na dárečky, nejdříve na ty, které dostanu, a pak na ty, které dám. A vždycky nejlepším dárkem byla pro mě knížka, což platí...
více


13.12.2014 MOBY DICK: Vražedná izraelská chyba

Politbyro ÚV KSČ schválilo zprávu Čínské ústřední disciplinární inspekční komise, ve které ÚV KSČ rozhodl o vyloučení Čou Jung-kchanga z Komunistické strany Číny. Státní zastupitelství už zahájilo vyšetřování jeho podezření z trestných činů.
více


10.12.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Vánoční čokoláda

Když jsem byl malej, tedy na konci 50. a začátkem 60. let, začínávaly u nás Vánoce Mikulášem. Jako úplně malej, tak asi tříletý hošík, jsem byl z čerta notně vyděšený – zejména proto, že jsem nevěděl, proč se pan soused z bytu o patro výše tak zhastrošil, a proč tak vyvádí.
více


6.12.2014 MOBY DICK: Zcela standardní Rusko

Na Staroměstském náměstí v Praze se slavnostně rozzářil vánoční strom. Podle programu se tak mělo stát v 17:00. Sto tisíc LED (světlo emitujících diod) diod se rozsvítilo s desetiminutovým zpožděním, aby o sváteční okamžik nepřišli v přímém přenosu diváci televize Nova.
více


3.12.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jiskrák

Když jsem byl malej, tedy na konci 50. a začátkem 60. let, bývaly v mém rodném Liberci zimy mrazivé a sněhové. Tak vysoko sněhu bylo, když jsem byl malej, že jeho bariéry, odklizené z ulice Ant. Beera na chodníky, byly dokonce vyšší než já!
více


29.11.2014 MOBY DICK: Poslední velký pokus

"Český prezident Miloš Zeman je faktickým mluvčím Kremlu“ (Washington Post) „Washington Post není oficiálním mluvčím Bílého domu.“ (Žena Moby Dicka) „Nicméně odráží názory Američanů.“ (Moby Dick)
více


26.11.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Cesty Miloše Zemana

Prezident republiky Miloš Zeman oficiálně navštíví ve dnech 23. - 27. listopadu 2014 Republiku Kazachstán a Republiku Tádžikistán. Během státních návštěv proběhnou i soukromá setkání s J.E. panem Nursultanem Nazarbajevem, prezidentem Republiky Kazachstán a J.E. panem Emomaliem Rahmonem, prezidentem Republiky...
více


22.11.2014 MOBY DICK: Bukolické bučení zákonodárců

Před 14 dny jsem se zde zmínil, že voleb v lidových východoukrajinských republikách se „v roli mezinárodního pozorovatele jako „soukromá osoba” účastnil i senátor Jaroslav Doubrava (KSČ(M))“. Byl jsem laskavým čtenářem upozorněn, že Doubrava není členem KSČM. Omlouvám se.
více


19.11.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Masakr na Národní

Nebyla to žádná krvavá řež. Nebyl to žádný nestandardní masakr. Byla to jedna z iks demonstrací… Státní bezpečnost se zachovala humanisticky, protože u Národního divadla nechala jakýsi, téměř by se chtělo říci řitní otvor…
více


15.11.2014 MOBY DICK 2004: Existenciální hrozba

Před 10 lety zemřel Jásir Arafat. Tehdejší poznámky textárníka Mobyho jsou však stále aktuální. Proto si je dovolujeme zveřejnit znovu (včetně záznamů z dění v tehdy privatizovaných virtuálních Českých Textárnách).
více


12.11.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Zpráva o stavu konopí v ČR 2014

O víkendu probíhal v Juldě-Fuldě už pátý veletrh konopí a léčivých bylin Cannafest. I díky logu a názvu festivalu bylo všem jasné, že jde především o veletrh konopí. V pravém křídle Veletržního paláce se nabízela zejména technika pěstební.
více


8.11.2014 MOBY DICK: Jasná cesta Vojtěcha F. Filipa

Podle výroční zprávy civilní kontrarozvědky BIS jsou pro ČR dlouhodobou hrozbou špionážní aktivity (již tradičně) Rusů a (nověji) Číňanů. Zpravodajci z těchto zemí k nám přijíždějí v krytí za diplomaty, akademiky, podnikatele, ale i turisty.
více


1.11.2014 MOBY DICK: Monstrum na Hradě

Ve švédských vodách skončil neúspěšný hon na ruskou ponorku. Podle ruského ministerstva obrany tam prý však cvičila nizozemská ponorka Bruinvis.
více


29.10.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Tuplovaná revoluce

28. října 1918 se na liberecké radnici ženil můj židovský dědeček Otto Kovanic s mou křesťanskou babičkou Emčou Vobořilovou. Děda v té době sloužil v dolních libereckých kasárnách jako voják c.k. armády. Traduje se, že novomanželé šli na svatební cestu pěšmo od radnice Pražskou ulicí na Tuchplatz.
více


25.10.2014 MOBY DICK: Ze šrajtofle vrchního Petra

Moby se vrátil z několikaměsíčního zájezdu z odvrácené strany Měsíce a chápe se opět své klávesnice. Začíná historickou vzpomínkou na České Textárny, která se prolákla do současnosti. A že se ještě prolákne!
více


22.10.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Co Rusko musí

Na jaře roku 1968 nám na liberecké SVVŠ vykládal profesor T., že Sovětský svaz musel napadnout Finsko, které ho ohrožovalo svými obrannými zařízeními, že SSSR musel vstoupit do Polska, aby si tak vytvořil nástupiště proti Hitlerovi.
více


18.10.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Mír v Izraeli

Na nízkém kamenitém návrší porostlém travičkou, ječmenem, a všelijakým býlím se žlutými a modrými kvítky poblíž kinucu Nachšon se hemží pestrobarevná skupinka turistů. Každý z nich třímá v jedné ruce malou zahradnickou motyčku, a v druhé sazeničku borovice středomořské.
více


15.10.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Mír lesů

Z muzeální letecké základny se vracíme kolem fotovoltaické elektrárny, zastrčené mezi sad nízkých stromků zpátky k Beer Ševě. První kruhová křižovatka s mirážně se tvářící stíhačkou nás vystřelí směrem na sever.
více


11.10.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Mír hbitých letců

Ráno jsme se probudili už v půl šesté, čeká nás další náročný den. Vyhlédnu ven – a do oken se nám z pouště tlačí chuchvalce mlhy. Mlhy! Když Arad je, jak jsem minule poznamenal, známý pro svůj čistý a suchývzduch…
více


8.10.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Mír aradské stezky

Arad je mladé město. Byl založen roku 1962 jako jedno z posledních „rozvojových měst“. Zároveň jde prý o první izraelské město, které bylo zcela vystavěno dle předem připraveného komplexního územního plánu.
více


4.10.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Mír pilných osadníků

Od starověkého sídla Avdat míříme zase na sever ke Sde Boker. Míjíme odbočku k další přírodní rezervaci podobně znějícího jména "Ejn Avdat" (neplést si to!). Bývalo tady sídliště, někdy před pětatřiceti tisíci lety.
více


1.10.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Mír odolných obránců

Osvěženi občerstvením tělesným i pohledy do hloubi Machteš Ramon míříme po čtyřicítce k severu směrem k Sde Boker, stejně jako minule. A stejně jako minule se kolem nás rozprostírá panorama oblých pahorků negevských. Hřebeny v dáli jsou v dnešním osvětlení hnědé, blíže k autobusu žloutnou.
více


27.9.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Mír nebezpečných zatáček

"Danger - cliff edge!" Známá výstražná tabulka, doplněná obrázkem panáčka padajícího ze skály, zaražená do země u symbolického ochranného půtku, trojjazyčně varuje "Nebezpečí - okraj útesu!" Útesem je okraj Machteš Ramon u osady Micpe Ramon. "Machteš" značí "kráter a"micpe" zase "vyhlídka".
více


24.9.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Mír podmořského útesu

Vyjíždíme zpátky na silnici číslo devadesát, která se v tomto jižním úseku nazývá také "HaArava Road", míjíme autobusovou zastávku, stavěnou jako ochrana pořed střepinami, čteme dopravní značky, které nám oznamují, že jsme na dvacátém devátém kilometru před Ejlatem, a že jedeme na jih.
více


20.9.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Mír savany

Opouštíme výběžek pouště Negev, marťansky rudou Timnu, její rezavou rulu, zlatou žulu a barevný pískovec, a osou údolí Arava po silnici číslo 90 pokračujeme k severu. Po asi patnácti kilometrech odbočujeme vpravo k "biblickému Zoo".
více


17.9.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Mír pouštních hub

Je čtvrtek ráno a my jsme v Izraeli právě týden. Týden plný zážitků, a to nás ještě další čekají. Dnes v údolí Timna. Nu – tak údolí. Prý má "podkovovitý tvar". Když se však na něj podíváme pohledem kosmických sond, pak vidíme, že se do kry náhorní planiny,
více


13.9.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Mír bláznů

Jsem znovu v Ejlatu. Takto jsem o něm referoval v minulém díle: "Toto území je zvláštní na mnoho způsobů. Jedním z nich je, že když pomineme pouštní osady, je nejbližším městem 250 km vzdálená Beerševa.
více


10.9.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Mír dovolené rychlosti

Od Masady jedeme žlutohnědou pouští, ve které se občas zjevují hluboká, vodou vymodelovaná údolí. Míříme na jih kolem zbytků střední části Mrtvého moře. Úzký vodní kanál vlevo na obzoru je hranicí s Jordánskem.
více


6.9.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Mír černých ptáků

Odjíždíme z rezervace Ejn Gedi. V místním kibucu, ani v jeho botanické zahradě, kde se na deseti hektarech nachází téměř tisíc různých druhů rostlin, nezastavujeme. Jízdu nepřerušíme ani na parkovišti autobusů u lázní Ejn Gedi.
více


3.9.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Mír kozorožců

Vchod do přírodní rezervace Ejn Gedi připomíná Afriku: Kruhová vstupní hala je přikryta rákosovou střechou, obzor tvoří vysoké zlaté hory, ze kterých k nám stéká suché vádí. Na jeho březích se daří akáciím i vysokým travinám.
více


30.8.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Mír rychlé cesty

Včera jsem se couráním po Jaffské třídě a porozhlížením po uličkách v jejím okolí rozloučil s Jeruzalémem. Na večeři jsme museli být už v půl sedmé večer, protože brzo vstáváme. Už v půl osmé ráno se máme dostavit se zavazadly – a nasnídaní – do haly hotelu. Čeká nás totiž přesun k Mrtvému moři a jeho...
více


27.8.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Mír slunečních hodin

Autobus nás snáší z výšin izraelského vládního komplexu k nízkým domkům, kde je skryto břicho Jeruzaléma. Po asi kilometru zastavujeme na kruhovém objezdu, který v ulici Agrippas vytváří uprostřed nízké zástavby malé náměstíčko. Unavenější část výpravy odchází dolů k hotelu, zvědavější míří nahoru do...
více


23.8.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Mír spravedlivého soudu

Od Mamilly, pod kterou pramení údolí Ben Hinnom, míříme k západu. Stále stoupáme, do výšky rostou i okolní budovy. Po deseti minutách se ocitáme na nejvyšším bodě dnešní cesty, kde je logicky umístěn i Nejvyšší soud státu Izrael. Než vstoupíme do jeho majestátní rozložité budovy, máme ještě chvilku čas,...
více


20.8.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Mír ohnivé bažiny

Na hoře Sión je přetlak historické architektury, avšak našlo se tu místo i pro parkoviště autobusů. Můžeme tedy v klidu nastoupit do Šacharova stroje a vyrazit na avizovanou návštěvu Nejvyššího soudu.
více


16.8.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Mír královské večeře

Je poledne. Jak oznamuje silným hlasem zvon ze zvonice kostela Zesnutí Panny Marie. Zvonice stojí samostatně, od samotného kostela je vzdálena asi dvacet metrů, a zdálky tak opticky zvětšuje onen chrám.
více


13.8.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Mír klidného spánku

Cesta od Jaffské brány k bráně Siónské je velmi jednoduchá. Musíte přes náměstí Omara ibn al-Chattába, které je na západní straně ohraničeno Citadelou a na východní řadou domů. Na jednom z nich se skví nápis "Christian Information Centre".
více