9.2.2016 | Svátek má Apolena


6.2.2016 MOBY DICK: Nevolnost Mrtvé Kočky

Moby Dick
V Ženevě konečně začaly mírové hovory syrské opozice s režimem krůtovládce Bašára Asada. „Syrské opozice s OSN a Asáda s OSN.“ (Mrtvá Kočka) „Tak vidíš, ženo, a tys v pátek tvrdila, že se začne až po definitivním vítězství krůtovládce.“
více


3.2.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Sobota ve škole Modrá

Jan Kovanic
Nevím, jak to dělám, ale na Pragáč, neboli PragoFFest, čtyřdení to setkání přátel fantastiky nedaleko konečné metra v Hájích, dorážím v sobotu vždycky až k polednímu. Letos jsem tedy vstal už před osmou, ale ještě jsem si ladil svou večerní přednášku o králi Herodovi.
více


30.1.2016 MOBY DICK: Tikající hodiny

Moby Dick
Ústřední výbor Komunistické strany Čech a Moravy s hlubokým zármutkem oznamuje, že v pátek 22. l. 2016 náhle zemřel dlouholetý funkcionář KSČM, bývalý poslanec PS PČR a současný poslanec EP PhDr. Miloslav Ransdorf, CSc.
více


27.1.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Proč bychom měli podporovat Izrael

Jan Kovanic
Tedy ne proč „my“, ale proč by ho měli podporovat křesťané. Na to ve svém „desateru“ odpovídá autor 42 knih, novinář, komentátor a vedoucí několika mezinárodních neziskových organizací v USA a Nizozemsku, křesťanský sionista Mike Evans.
více


23.1.2016 MOBY DICK: Tyran Putin

Moby Dick
Polsko souhlasí se zavedením mezinárodní jednotné unijní pohraniční stráže, jež bude moci samovolně zasahovat i ve státech EU, které s tím neprojeví souhlas.
více


20.1.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Terezínská kniha po 20 letech

Jan Kovanic
Nejtěžší kniha, kterou jsem kdy prodával během své vedlejší knihkupecké činnosti měla téměř pět kilo. Však byla také ve formátu A4, a kvůli svým 1560 stranám byla rozdělena na dva svazky.
více


16.1.2016 MOBY DICK: Strach z pravdy

Moby Dick
Víkendové vydání Süddeutsche Zeitung zdobí na titulní straně zdařilá grafická a celkem krotká karikatura, vztahující se k silvestovskému masivnímu ošmatávání německých žen připrchlými machometány.
více


13.1.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jáchymka otevřená dokořán

Jan Kovanic
Jáchymova ulice v Praze je nenápadnou spojkou mezi třídou Pařížskou a Maiselovou ulicí. V letech 1895-1896 tu byla vystavěna budova, která dostala číslo orientační 3. V roce 1920 zde byla zřízena obecní škola. Židovská obecní škola.
více


9.1.2016 MOBY DICK: Formy mužnosti

Moby Dick
Na silvestra se před hlavním nádražím v Kolíně nad Rýnem ochomejtalo asi tisíc mužů, kteří zde odpalovali rachejtle. Posléze se část z nich rozdělila do menších skupinek. A ty pak začaly masivně sexuálně obtěžovat ženy, které se tam v té době ocitly.
více


6.1.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Piranesi, Harry Potter, svatý Petr a další v Olomouci

Jan Kovanic
Olomouc je starobylé město pyšnící se mnoha památkami. V jedné z nich, na Olomouckém hradě, je i kapitulní děkanství z roku 1267. Díky barokní přestavbě tvoří společný celek jak dům kapitulního děkana, tak goticko-renesanční purkrabský palácek.
více


2.1.2016 MOBY DICK: Příjemná bodrá nota

Moby Dick
„V souvislosti s přílivem uprchlíků vytvoříme 300 nových pracovních míst - v sociální sféře, administrativě i v rámci jednotlivých projektů.“ (Brémský starosta Carsten Sielig si mne ruce)
více


30.12.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak jsem se poprvé opil

Jan Kovanic
Silvestr roku 1960 jsem trávil s bábou a dědou Kovanicovými. Když jsem to soudružce učitelce takhle řekl, velice ji pohoršilo to užití slova „bába“. Takhle se přece starým osobám ženského pohlaví neříká!
více


26.12.2015 MOBY DICK 2005: Šťastné a veselé České Textárny

Moby Dick
Managory sice nevidím, protože jsou věčně někde na nějakých jednáních dezorganizačních komisí, ale nezapomínají na mne. Začal jsem od nich dostávat blahopřejné maily.
více


23.12.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: Můj Štědrý den

Jan Kovanic
Štědrý den na krku, a já nemám skoro nic připravenýho. Tak tedy stromeček mám, opět tradiční smrček pichlavý, připluvší z České Sibiře skříňovou Avií, jež zakotvila ve svém tradičním přístavu před místní církevní mateřskou školkou ve svůj tradiční čas, a to na stříbrnou sobotu.
více


19.12.2015 MOBY DICK: Těžko si představit lepší manévry

Moby Dick
„Česká republika a Slovenská republika se neměly vůbec stát členy unie, pokud součástí jejich právního řádu je zákon vycházející ze zásady kolektivní viny.“
více


16.12.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: Znásilnění kouřením

Jan Kovanic
Když jsem byl malej, tak moje maminka, jako všechny pokrokové ženy, kouřila cigarety. Ani mi to nevadilo, kouřili tehdy snad všichni. Však je to dobře zachyceno i v dobových filmech.
více


12.12.2015 MOBY DICK: Drahý prнteli

Moby Dick
Jsem právník Alvis Hilbasin jsem prime konzultant a finanční instituce zde v LoméTogo republice, Omlouvám se za neformální kontakt, ale aniž by s ohledem na naléhavost situace nebyla jiná možnost, jsem kontaktoval
více


9.12.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: Zažít Brno na vlastní kůži

Jan Kovanic
Na hlavní brněnské nádraží jsme dorazili podle jízdního řádu, ještě s drobným zrychlením. Protože jsme nesli nějaká nezanedbatelná zavazadla, rozhodli jsme se nepřekonávat centrum Brna pěšmo,
více


5.12.2015 MOBY DICK: Nesmírně cenná praxe

Moby Dick
Evropská komise schválila 11. 11. pokyny k jasnému označování zboží pocházejícího ze židovských osad. Brusel tvrdí, že zboží pocházející z území, která Izrael „okupuje“ (osvobodil z jordánské okupace), nemůže být v EU prodáváno jako zboží vyrobené v Izraeli.
více


2.12.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: Řeka Ňysa

Jan Kovanic
Když jsem byl malej, tedy v padesátých a šedesátých letech minulého století, protékávala mým rodným městem Libercem řeka Nysa. No, řeka – spíše chemicky páchnoucí stoka, v pondělí šmolkově modrá, v úterý zářivě žlutá, ve středu brčálově zelená, ve čtvrtek sytě rudá, v pátek odporně fialová, v...
více


28.11.2015 MOBY DICK: Drzé a neomalené chování

Moby Dick
Generál Francisco Paulino Hermenegildo Teódulo Franco y Bahamonde Salgado Pardo de Andrade zemřel stářím právě před 40 lety. Španělští fašisté se sešli na shromáždění v Madridu, aby si připomněli svého oblíbeného diktátora Franka.
více


25.11.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: Budoucí skutky jsou dnešními myšlenkami

Jan Kovanic
Jistý Bin Ládin vyhlásil v roce 1996 válku proti Západu. Přesněji: Proti Američanům, Židům a jejich spojencům. Od té doby jsme - ať už chceme nebo nechceme - ve válce s Bin Ládínem.
více


21.11.2015 MOBY DICK: Falešné svaly

Moby Dick
Včera proběhly teroristické útoky v Paříži. Byl vyhlášen výjimečný stav. Francouzský prezident François Hollande pravil, že jde o válečný akt. Připomeňme, že v Paříži zabíjeli islamisté už v roce 1986.
více


18.11.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: Zločin jménem komunismus

Jan Kovanic
Když před časem zemřel Alois Grebeníček, vyhlášený estébácký mučitel, skončilo i jeho trestní stíhání. Dlouhá léta se vyhýbal soudu s poukazem na své chatrné zdraví. Ještě chatrnější byla jeho zmužilost.
více


14.11.2015 MOBY DICK: Předčasná ejakulace

Moby Dick
Z egyptského letoviska Šarm aš-Šajch jsou i nadále evakuováni britští a ruští turisté. Jejich zavazadla jsou transportována odděleně, až po náležitém pročmuchání. „Nikdo nám nic neřekne. Všechno se dovídáme od Britů.“
více


11.11.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: Co viděl rytíř Roland před 77 lety

Jan Kovanic
Když jsem byl malej, jezdíval jsem ze zastávky U Jelena do centra Liberce autobusem linky 14. Nebo někdy šel pěšky, protože v Liberci není nic tak moc daleko od centra. Někdy jsem taky jel na kole.
více


7.11.2015 MOBY DICK: Vnější vlivy

Moby Dick
Ohňostroj na pódiu + polystyrenové kulisy + neexistující únikové cesty = smrtelné ohrožení.
více


4.11.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: Přechod v utajení

Jan Kovanic
Řidič nesmí se svým strojem ohrozit ani omezit chodce na přechodu. Někdy, zejména v těchto dnech, je problémem chodce v hodině mezi debilem a imbecilem na neosvětleném přechodu vůbec spatřit. Ale jindy je problémem spatřit samotný přechod!
více


31.10.2015 MOBY DICK: Pravidla pro setkání bitevních lodí

Moby Dick
Si Ťin-pching, generální tajemník ÚV KSČ, prezident ČLR a předseda Ústřední vojenské komise s chotí, paní Peng Liyuan, odbyli z Velké Británie, kdež dleli na pracovní a přátelské návštěvě.
více


28.10.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: Javoříčské masakry

Jan Kovanic
Před měsícem jsem referoval o krásách Javoříčských jeskyní. Než jsme však vyšplhali do vchodu k jeskyním, bylo nám projíti areálem památníku obětí druhé světové války. Tedy konkrétního masakru, který rozpoutali na samém konci války, 5. května 1945.
více


24.10.2015 MOBY DICK: Politický a ekonomický pořádek

Moby Dick
Mluvicí vovčáček Bílého domu Josh Earnest pravil že Írán testem nového typu balistické rakety, jenž provedl minulou neděli „zřejmě“ porušil rezoluci Rady bezpečnosti OSN.
více


21.10.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: Tajný festival tmy

Jan Kovanic
Dali jsme si s přítelkyní Janou sraz na schodech sv. Ludmily na Míráku pět minut před sedmou a byli jsme tam oba přesně. Kostel na náměstí Míru je už tradičním místem promítání videomappingu. J
více


17.10.2015 MOBY DICK: Chladnokrevné popravy palestinských dětí

Moby Dick
V Ankaře došlo ke dvěma bombovým útokům, při nichž bylo zabito 97 lidí, 186 zraněných bylo odvezeno do nemocnice. Turecký premiér Ahmet Davutoglu oznámil, že za útokem stojí velmi pravděpodobně dvojice sebevražedných atentátníků, načež vyhlásil třídenní celonárodní smutek.
více


14.10.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: Těm, kteří slíbili přísahu republice

Jan Kovanic
V Lidicích touto dobou ještě kvetou růže v sadu. A právě u růžového sadu proběhlo v sobotu 10.10. symbolické položení základního kamene památníku Josefa Horáka a Josefa Stříbrného, dvou letců RAF.
více


10.10.2015 MOBY DICK: Hluboce šokující události

Moby Dick
Ve 02:10 místního času začalo bombardování nemocnice Lékařů bez hranic v afghánském Kunduzu, o který probíhá bitva mezi vládními vojsky a Talibanem. Americké letouny palebné podpory Lockheed AC-130 pokračovaly v útocích další dlouhé desítky minut, i když byla předána vojenskému vedení informace, že...
více


7.10.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: Hodina mezi debilem a imbecilem*

Jan Kovanic
Už od dob, kdy se osa naší Země vyosila a kdy vznikly různé podnební pásy, se v našem mírném pásu kolem rovnodennosti mění poměr světla a tmy, a to vpodstatě podle sinusoidy.
více