27.3.2015 | Svátek má Dita


25.3.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: Teplíčko na Bulovce

Jan Kovanic
Je to dvanáct let, co jsem nějakou dobu hostoval v jedné z budov areálu Nemocnice Na Bulovce.
více


21.3.2015 MOBY DICK: Neslušná společnost

Moby Dick
Orientace ruských ozbrojených sil, bratranecké národy, izraelské volby, v dostřelu dohod, odpůrci kapitalismu a jiní teroristé.
více


18.3.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: Arogance asociálního ouřadu

Jan Kovanic
Toto jsem zvěděl z lejstra na dveřích vybydleného územního ouřadu na sídlišti Velká Ohrada. Totiž, aniž bych o to dvakrát stál, stal jsem se před časem óesvéčkem.
více


14.3.2015 MOBY DICK: Nesmrtonosné prostředky

Moby Dick
Démonizace islámu, ruské řády neřádům, špioni a kolaboranti, nezvěstný Putin, přiznání k přiznání a Ficova střelba.
více


11.3.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: Kusá kolej

Jan Kovanic
Tramvaj vozí Liberečáky už od srpna roku 1897. Nejdříve po jedné koleji mezi ZOO a nádražím, později se prodloužila, zdvojkolejnila a na nějakou dobu i rozvětvila.
více


7.3.2015 MOBY DICK: Na vlastní kůži

Moby Dick
Skromný Andrej, utrpení koaly, ruští klikaři, šestihodinová válka, Obavův mír a kdo je tady vůl.
více


4.3.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak jsem se srazil s letadlem

Jan Kovanic
Když jsem byl výrostek, obdařený kolem značky Junior, jezdíval jsem často na liberecké svazarmovské letiště.
více


28.2.2015 MOBY DICK: Extrémě zbabělé chování

Moby Dick
Pochod míru, záporný růst, evropská elita, hybridní zodpovědnost, vítězství US Army a těžké německé srdce.
více


25.2.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: Velké prádlo

Jan Kovanic
Ten náš dvouletkový barák s okrovou omítkou a červenou valbovou střechou v liberecké ulici Ant. Beera měl dva vchody, tři obytná podlaží a na každém patře dva byty. A ve sklepě jednu prádelnu.
více


21.2.2015 MOBY DICK: Kdo je za dveřmi

Moby Dick
"Lidé se snažili dostat ke dveřím, dostat se z místnosti, skrýt se za stoly a židlemi. Někteří vyběhli na ulici“. (Svědek z jedné kodaňské kavárny, do jejíchž oken vypálil neznámý útočník několik desítek střel.)
více


18.2.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: Z Ještěda kolmo dolů

Jan Kovanic
Z Ještěda se v zimě krásně sjíždí na sjezdovkách. A v létě se ještě krásněji sjíždí na kole. Tedy nikoli „kolmo“ směrem, ale sedě na bicyklu a to po nově zrekonstruované horské silničce s dokonalým povrchem na Výpřež, aneb Tetřeví sedlo.
více


14.2.2015 MOBY DICK: Pro dobro společnosti

Moby Dick
Ministryně spravedlnosti Helena Válková dosáhla včera velkého úspěchu. Přes intenzivní jiskření při jednáních se zástupci justice nakonec se soudci a státními zástupci sjednala, že jim nebude doplacen plat za minulé tři roky.
více


11.2.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: Sjezd Ještěda

Jan Kovanic
Když jsem byl malej, tedy na přelomu 50. a 60. let, jezdilo se v zimě z mého rodného Liberce lyžovat do Jizerek a na Ještěd. Jizerky jsme měli my, co jsme bydleli už skoro v Ruprechticích, za humny. Jejich svahy začínaly vlastně už Jiskrákem, kopcem od Horské k nám dolů k ulici Ant. Beera (dnes...
více


7.2.2015 MOBY DICK: Preventivní dezinformace

Moby Dick
Korejská lidově demokratická republika zavádí „novou politiku“: Zatím mohly nastoupit do její armády ženy toliko dobrovolně. Nyní se již nemusejí namáhat s vyplňováním dotazníků – základní vojenská služba se pro ně stala povinná.
více


4.2.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: Sjezd z Jizerek

Jan Kovanic
Když jsem byl malej, tedy na přelomu 50. a 60. let, bývaly v mém rodném Liberci zimy mrazivé a sněhové. Lyžovat se dalo v parcích, ba i v ulicích. Ale nejlepší bylo lyžování v okolních horách, protože tam jsme mohli sjíždět sjezdovky.
více


31.1.2015 MOBY DICK: Zakázaná a jiná uvolňování

Moby Dick
"Dnes začal útok na Mariupol. Bude to nejlepší uctění památky všech našich padlých.“ (Alexandr Zacharčenko, prezident Doněcké lidové republiky a premiér Svazu lidových republik Novorusko pro zpravodajskou agenturu RIA Novosti).
více


28.1.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak prošel táta Osvětimí

Jan Kovanic
27. ledna 1945 osvobodila Rudá armáda Osvětim a přilehlé tábory, či lépe řečeno jejich zbytky, které zůstaly po jejich řízené likvidaci. Byly osvobozeny i lidské trosky, tedy ty, které zůstaly naživu a které nacisté nestačili včas odvézt na jih a západ. Svět se poprvé dověděl alespoň částečnou...
více


24.1.2015 MOBY DICK: Náboženství míru

Moby Dick
Předsedou Nejvyššího soudu se stává Surendra Kumara Sinhi (64). Je to poprvé v dějinách převážně islámského Bangladéše, kdy se této funkce ujímá hind. „Možná proto, že Bangladéš není »islámský« stát, přestože většina jeho obyvatel vyznává islám. Bangladéš je zjevně státem demokratickým.“
více


21.1.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: Pět milionů pod stromeček od Chládka

Jan Kovanic
„Ministerstvo školství podpoří studium nadaných studentů v programu Centrum pro talentovanou mládež v České republice. Ministr školství Marcel Chládek se rozhodl na tento program vyčlenit částku 5.000.000 korun pro školní rok 2014/2015.
více


17.1.2015 MOBY DICK: Hanobení islámu

Moby Dick
Asi pět set lidí se sešlo ve čtyři hodiny odpoledne na Velkopřerovském náměstí před francouzským velvyslanectvím, aby uctili památku karikaturistů, zavražděných vojáky Islámského státu v Paříži.
více


14.1.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: Kdo je připraven ochránit svobodný svět

Jan Kovanic
Minulou středu zaútočili dva islámští teroristé na francouzské občany. Útočníky byli francouzští občané, potomci imigrantů, a mezi oběťmi byli také francouzští občané, potomci imigrantů. Útočníci se hlásili k islámu, nejméně jeden ze zabitých, policista před redakcí Charlie Hebdo, byl muslim.
více


10.1.2015 MOBY DICK: Sranda must go on

Moby Dick
"Na závěr bych vám chtěl říci, že nikdy nebudu ustupovat řvoucímu davu. Naposledy se řevem dorozumívali neandrtálci, ale to je poměrně dávno.“ (Stádní prezident Mlhoš Zeman na závěr svého televizního vánočního poselství.)
více


7.1.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: Kulaté stoly

Jan Kovanic
Před pětadvaceti lety jsme prožívali euforii. Získali jsme svobodu, měli novou vládu národního porozumění, „Saša“ Dubček vedl Národní shromáždění a „Vašek“ Havel seděl na Hradě. To bylo obzvlášť rozkošné, ta představa, že Havel je prezidentem.
více


3.1.2015 MOBY DICK: Alláhova pomoc

Moby Dick
Rozvoj venkovského hospodářství dosáhl letos očividného pokroku. Produkce potravin se v roce 2014 zvyšovala nepřetržitě jedenáctý rok po sobě. Rozsah zvýšení příjmů zemědělců v uplynulých pěti letech překročil rozsah tempa nárůstu hrubého domácího produktu a příjmů občanů ve městech.
více


31.12.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: 2015 - pondělí, třináctého

Jan Kovanic
„Já ti zabrnkám, to možná vylepší tvůj splín, já ti...“ Optimistický zpěv budíku zmlknul, ukončen mým brutálním plácnutím. Mohl jsem se nechat vzbudit sofistikovaněji, třeba domácím informačním uzlem, který by otevřel zvukotěsné okno na ulici, nebo zašvitořením náramkového mobilu, ale já jsem...
více


27.12.2014 MOBY DICK 2004: Protialkoholní léčba v Českých Textárnách

Moby Dick
Podle posledních výzkumů „Českého fóra pro zodpovědnou konzumaci alkoholických nápojů“ přiměřená spotřeba alkoholu neuškodí. Umírněné pití piva je zdravé a vhodné zejména pro dámy. Pitím vína pěstujeme zdravý životní styl. Ukazujeme mladým lidem, jak a proč konzumovat lihoviny střídmě.
více


24.12.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Můj Štědrý den

Jan Kovanic
Konec adventu je letos hodně teplý. Už toto předštědrodenní poledne jsem stáhnul termostatické hlavice na radiátorech na trojku, takže prakticky netopím. A před chvílí jsem musel vyvětrat, tak mi bylo vedro.
více


20.12.2014 MOBY DICK: Hluboce narušení jedinci

Moby Dick
12 pyrotechniků bylo zastřeleno a další tucet jich bylo zraněno Talibanci v provincii Hílmand na jihu Afghánistánu. V zemi před týdnem oficiálně skončila bojová mise spolupráce a bezpečnosti NATO.
více


17.12.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Vánoční apokalypsa

Jan Kovanic
Že jste si mysleli, že budu psát o každoročním předvánočním běsnění a jakýže to bylo, když jsem byl malej? Když jsem byl malej (a i když jsem velkej), vždycky bylo velké těšení na dárečky, nejdříve na ty, které dostanu, a pak na ty, které dám. A vždycky nejlepším dárkem byla pro mě knížka, což...
více


13.12.2014 MOBY DICK: Vražedná izraelská chyba

Moby Dick
Politbyro ÚV KSČ schválilo zprávu Čínské ústřední disciplinární inspekční komise, ve které ÚV KSČ rozhodl o vyloučení Čou Jung-kchanga z Komunistické strany Číny. Státní zastupitelství už zahájilo vyšetřování jeho podezření z trestných činů.
více


10.12.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Vánoční čokoláda

Jan Kovanic
Když jsem byl malej, tedy na konci 50. a začátkem 60. let, začínávaly u nás Vánoce Mikulášem. Jako úplně malej, tak asi tříletý hošík, jsem byl z čerta notně vyděšený – zejména proto, že jsem nevěděl, proč se pan soused z bytu o patro výše tak zhastrošil, a proč tak vyvádí.
více


6.12.2014 MOBY DICK: Zcela standardní Rusko

Moby Dick
Na Staroměstském náměstí v Praze se slavnostně rozzářil vánoční strom. Podle programu se tak mělo stát v 17:00. Sto tisíc LED (světlo emitujících diod) diod se rozsvítilo s desetiminutovým zpožděním, aby o sváteční okamžik nepřišli v přímém přenosu diváci televize Nova.
více


3.12.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jiskrák

Jan Kovanic
Když jsem byl malej, tedy na konci 50. a začátkem 60. let, bývaly v mém rodném Liberci zimy mrazivé a sněhové. Tak vysoko sněhu bylo, když jsem byl malej, že jeho bariéry, odklizené z ulice Ant. Beera na chodníky, byly dokonce vyšší než já!
více


29.11.2014 MOBY DICK: Poslední velký pokus

Moby Dick
"Český prezident Miloš Zeman je faktickým mluvčím Kremlu“ (Washington Post) „Washington Post není oficiálním mluvčím Bílého domu.“ (Žena Moby Dicka) „Nicméně odráží názory Američanů.“ (Moby Dick)
více


26.11.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Cesty Miloše Zemana

Jan Kovanic
Prezident republiky Miloš Zeman oficiálně navštíví ve dnech 23. - 27. listopadu 2014 Republiku Kazachstán a Republiku Tádžikistán. Během státních návštěv proběhnou i soukromá setkání s J.E. panem Nursultanem Nazarbajevem, prezidentem Republiky Kazachstán a J.E. panem Emomaliem Rahmonem, prezidentem...
více


22.11.2014 MOBY DICK: Bukolické bučení zákonodárců

Moby Dick
Před 14 dny jsem se zde zmínil, že voleb v lidových východoukrajinských republikách se „v roli mezinárodního pozorovatele jako „soukromá osoba” účastnil i senátor Jaroslav Doubrava (KSČ(M))“. Byl jsem laskavým čtenářem upozorněn, že Doubrava není členem KSČM. Omlouvám se.
více