27.9.2016 | Svátek má Jonáš


24.9.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Barcelonské střepy 2

Jan Kovanic
V Barceloně je mnoho kostelů. Napsal jsem o dvou z nich minule, ale kdo si myslí, že tím se kostelní historie města odbyla, jest na omylu. Barcelona má asi stovku kostelů, ne do všech jsme se podívali.
více


22.9.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Zurčící Zahrada Eden

Jan Kovanic
Od akropole hradu Dan se vracíme k vchodu do rezervace Tel Dan. Nikoli stejnou cestou, ale podle žluté šipky, jež nás má dovést k pramenům říčky Dan. Zdálo by se, že je tu docela předanováno, ale nic z toho není teď vidět.
více


17.9.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Barcelonské střepy

Jan Kovanic
Barcelona je město s jedním a půl milionem obyvatel a pěti a půl miliony turistů. Šli jsme v jedné z úzkých uliček starého města s přítelkyní Janou proti takovému proudu turistů, až to vypadalo, že je tam pěší jednosměrka. Ohlédl jsem se - a další jednosměrka šla naším směrem.
více


8.9.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Na hradbách Tel Danu

Jan Kovanic
Jdeme od osvěžujícího brouzdaliště zpátky po světlehnědé (žluté?) šipce po „Ancient Dan trail“. Tunelem ve schnoucím přerostlém papyru se zase dostáváme ke schodům, které sestupují od pistáciové vyhlídky.
více


3.9.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Pistáciová hora a rybník Wading

Jan Kovanic
Jedeme na sever po zelené „Regional Road“ číslo 918. Placatým Chulským údolím míříme k prvnímu hlavnímu cíly své cesty, k Tel Dan. Bude to jednoduché, tahle silnice nás vyvede na červenou devětadevadesátku, tam zabočíme k východu, a za chvilku tam už jsme.
více


1.9.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Poklidná vyhlídka

Jan Kovanic
Sjíždíme z úbočí Golan po klikaté jednadevadesátce k Jordánu. Cik vpravo, cak vlevo, a před dalším cikem je odbočka vpravo na parkoviště. Informační tabule nás vítá na Gadot Lookout. Jsme 150 výškových metrů nad Jordánem.
více


27.8.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Překročit Jordán

Jan Kovanic
Kontinentální snídaně má jenom tu výhodu, že se na ni musí vstát včas. Aby byl člověk u stolu nejpozději v půl desáté, když se v deset končí. Když se vstane včas, pak stihneme navštívíti více pamětihodností.
více


25.8.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Mír tiberiadského večera

Jan Kovanic
Sjíždíme z Golan na jihovýchod ke Kineretu po silnici č. 87. Pěkně to odsejpá, následujících patnáct kilometrů padáme ze sedmisetmerového převýšení. Silnice je vcelku rovná, přehledná, vozovka taky patří k tomu lepšímu z povrchů, po nichž jsme dneska jeli. Klesání není extrémní, stabilně kolem...
více


20.8.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Blízký vodopád

Jan Kovanic
Úspěšně jsme vyklouzli z přírodní rezervace / národního parku Gamla, kde jsme toho spoustu prosmejčili. Sice smejčili, leč neprosmějčili zcela.
více


18.8.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Vzdálený vodopád

Jan Kovanic
Máme hodinu a čtvrt, abychom na přehledné rovince náhorní planiny urazili dva kilometry, pokochali se vzdáleným vodopádem Gamly, a pak se zase dva kilometry vrátili.
více


11.8.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Na schodech Gamly

Jan Kovanic
Vstupní areál národního parku Gamla, včetně parkoviště a záchodků, se nachází na náhorní planině ve výši asi 400 metrů nad mořem. Zde jsou i rozvaliny původně byzantské vesnice Deir Qeruh.
více


6.8.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Gamla shora

Jan Kovanic
Odrážíme od vyhlídky na Betsaidu a jedeme deset kilásků na západ až na téčkovou křižovatku, kde lichá silnice č. 869 končí. Odbočujeme vlevo k severu na sudou osmsetosmičku.
více


4.8.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Nečekaná vyhlídka

Jan Kovanic
Vyrážíme z přeplněného olbřímího a kalužnatého parkoviště poblíž hotelu G Tiberias směrem na Gamlu. Gamla leží na sever od Tiberias, ale my jedeme nejdříve na jih.
více


30.7.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Kontinentální snídaně

Jan Kovanic
G Hotel Tiberias stál na správném místě, byl za přijatelnou cenu a v pokoji bylo dost místa na to, aby si člověk mohl rozložit kufry a nemusel hned všechno vybalovat. Dokonce koupelna se skvěla bílými kachlíky – oproti módě, jakou jsem zažil před dvěma léty v Jeruzalému i v Londýně.
více


28.7.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Evropští lumíci

Jan Kovanic
Před necelými dvěma týdny jsem napsal článeček o tom, jak jsme s přítelkyní Janou prožívali letošní velikonoční neděli v Tiberias. Byl to ten čtvrtek, co řidič nákladního auta na pláži v Nice vjel do davu oslavujících a zabil 84 lidí a desítky dalších těžce zranil.
více


16.7.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Hradby nad jezerem

Jan Kovanic
Ve čtvrtek 14.7.2016, když Francie slaví Svátek Bastily, vjel řidič nákladního auta na pláži v Nice do davu oslavujících. Zabil přitom nejméně 84 lidí. Útočníkem byl 31letý Francouz tuniského původu.
více


14.7.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Nesvatý křest

Jan Kovanic
Upozornil mě čtenář mého minulého povídání, nazvaného „Zázrak v Kafarnau“ B. Michal na nepřesnost v názvu článku: „To místo se česky jmenuje Kafarnaum (řecky Kapernaoum).“
více


9.7.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Zázrak v Kafarnau

Jan Kovanic
Sjíždíme z Hory Blahoslavenství dolů ke Kineretu. Zatáčky pod Horou jsou stejně ostré jako zatáčky nad Horou.
více


7.7.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Blaho na hoře

Jan Kovanic
Izrael je plný hor, pahorků a vršků, pro dnešní neděli velikonoční jsme za svůj první postupový cíl na cestě do Tiberias zvolili Horu Blahoslavenství. Ráno jsem vstával už před sedmou, na cestu z Haify jsme vyráželi až v půl desáté.
více


2.7.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Poslední návrat do Haify

Jan Kovanic
Konečně tržnice, chtělo by se zvolat, když při návratu z bájné hory Muchraka zastavujeme na začátku drúzské obce Daliyat el-Karmel. Stojí tu v trojúhelníku mezi silničkou na Muchraku a silnicí 672 a je asi 50 metrů široká.
více


30.6.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Struna praskla

Jan Kovanic
Stavební konstrukce bývají navrženy tak, aby se při destrukci jedné části nezhroutil celý barák. Problematičtější je to u lanových mostů, kde je více kritických míst. Proto se také mosty více kontrolují, a když se zjistí, že někde praská struna, tak je vyměněna.
více


23.6.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Den otevřené hory

Jan Kovanic
Kousek pod vrcholem bájné hory Keren Karmel jsem v tu Bílou sobotu pochopil, že jde o den zavřených dveří. V haifském muzeu tajné imigrace měli zavřeno asi proto, že byl šabat.
více


18.6.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Karmelská promenáda

Jan Kovanic
V karmelitánském kostele v Haifě jsme neuspěli kvůli polední přestávce, v Muzeu tajné imigrace – čili Alija Bet – a (možná taky námořním muzeu) jsme neuspěli, protože městská rada se tajně usnesla, že se v něm bude držet šabat.
více


16.6.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Den zavřených dveří

Jan Kovanic
Je Bílá sobota a zároveň šabat, to dá rozum. Jana je křesťanka a já hodně liberální sionista. Zároveň jsme turisté, takže si nechceme nechat ujít ani tento den prohlídku pamětihodností Haify.
více


11.6.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Stačí jen zaparkovat

Jan Kovanic
Vracíme se z mořských jeskyní Roš ha-nikra zpátky do Haify. Cestou zpátky jsme se zastavili na příhodné pláži. Ještě hodlám Janě ukázat báječné středověké město Akko. Je již pokročilé odpoledne, přítelkyně jest znavena, opět se chopím volantu já.
více


9.6.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Dobrý a klidný život...

Jan Kovanic
Když jsem se vloni na podzim v Lidicích zúčastnil symbolického položení základního kamene památníku Josefa Horáka a Josefa Stříbrného, dvou letců RAF, netušil jsem, že se podílím na porušení povinností vyplývajících ze zákona č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči.
více


2.6.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Příhodná pláž

Jan Kovanic
Od parkoviště nad jeskyněmi v Roš ha-Nikra sjíždíme zpátky na jih. Janinka je už ucabrtaná, řídím tedy já. Poprvé poněkud déle než nedávno v Cesareji.
více


28.5.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Moře ve skále

Jan Kovanic
Rozloučili jsme se s paní Hanou i Eliášovou jeskyní a vyrážíme na sever po Derech Allenby. Na prvním slušně se tvářícím kruháku odbočujeme vlevo jednosměrnou uličkou z karmelského úbočí do úzké přímořské planiny, směřujeme na souběžnou avenue ha-Hagana.
více


26.5.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Eliášova jeskyně, ta pravá

Jan Kovanic
Pravil jsem „vezeme se“, avšak vezu se než já. Jana řídí, paní Hana naviguje, a já se jen koukám z okýnka. Ani nefotím, canonek jsem zapomněl u nabíječky, a svůj mobil mám toliko na telefonování.
více


21.5.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Bahájci, Němci, Japonci a turecké dělo

Jan Kovanic
Je pátek 25. března, pro západní křesťany dokonce Velký pátek. V noci proběhl přechod na letní čas. Proč ne ze soboty na neděli, jak tomu bude nadcházející víkend v Evropě? Protože neděle je v Izraeli pracovním dnem
více


19.5.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak to bylo s tím naším koupáním v Haifě

Jan Kovanic
Minulou středu jsem držel besedu v hradčanské pobočce pražské Městské knihovny na Pohořelci. Dostavil se i čtenář, který byl v Izraeli nějakou chvíli po tom, co jsem začal zveřejňovat své zápisky z letošní cesty.
více


14.5.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Papežova ryba

Jan Kovanic
Jak mi mohly dojít baterie do foťáčku? Jednoduše: Doma jsem si koupil čtveřici nových dobíjecích baterek. Ale jednu baterii jsem zakutálel pod postel, kde na mne čekala až do návratu z Izraele.
více


7.5.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Cesarea na druhý pokus

Jan Kovanic
Je skvělé vstávat, až když se člověk vyspí, bez budíku. Když nemusíte stihnout autobus, který odváží turistickou skupinu v osm ráno. Je príma v klidu posnídat a povídat si přitom s milými lidmi.
více


5.5.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: On The Road, vlastně Motorway

Jan Kovanic
Stále ještě je středa 23. března 2016. Je to velice dlouhý den, náš první v Izraeli, ale už se chýlí ke konci. Odjíždíme z Cesareje. Je po páté odpolední hodině, závora u vjezdu k akvaduktu je už spuštěná.
více


30.4.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Voda cézarů

Jan Kovanic
Je 23. března 2016, hodinky ukazují čtvrt na čtyři, a míříme z Megida do antické Cesareje. Překonat těch čtyřicet kilásků by neměl být problém. U volantu chevroletka je zkušená řidička Jana, a já, jakožto navigátor, budu mít lehkou práci.
více


27.4.2016 ŠAMANOVO DOUPĚ: Hora eM

Jan Kovanic
Je 23. března 2016 po půl jedné. Protože jsme se z parkoviště haifské půjčovny vymotali ne „chvíli po jedenácté“, jak jsem tvrdil minule (a teď si to opravil podle zaznamenaného času fotky), pak jsme těch třicet kilásků plus patnáctikilometrovou zajížďku k návštěvě ouřadovny „Megiddo Regional...
více