26.1.2015 | Svátek má Zora


24.1.2015 MOBY DICK: Náboženství míru

Předsedou Nejvyššího soudu se stává Surendra Kumara Sinhi (64). Je to poprvé v dějinách převážně islámského Bangladéše, kdy se této funkce ujímá hind. „Možná proto, že Bangladéš není »islámský« stát, přestože většina jeho obyvatel vyznává islám. Bangladéš je zjevně státem demokratickým.“
více


21.1.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: Pět milionů pod stromeček od Chládka

„Ministerstvo školství podpoří studium nadaných studentů v programu Centrum pro talentovanou mládež v České republice. Ministr školství Marcel Chládek se rozhodl na tento program vyčlenit částku 5.000.000 korun pro školní rok 2014/2015.
více


17.1.2015 MOBY DICK: Hanobení islámu

Asi pět set lidí se sešlo ve čtyři hodiny odpoledne na Velkopřerovském náměstí před francouzským velvyslanectvím, aby uctili památku karikaturistů, zavražděných vojáky Islámského státu v Paříži.
více


14.1.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: Kdo je připraven ochránit svobodný svět

Minulou středu zaútočili dva islámští teroristé na francouzské občany. Útočníky byli francouzští občané, potomci imigrantů, a mezi oběťmi byli také francouzští občané, potomci imigrantů. Útočníci se hlásili k islámu, nejméně jeden ze zabitých, policista před redakcí Charlie Hebdo, byl muslim.
více


10.1.2015 MOBY DICK: Sranda must go on

"Na závěr bych vám chtěl říci, že nikdy nebudu ustupovat řvoucímu davu. Naposledy se řevem dorozumívali neandrtálci, ale to je poměrně dávno.“ (Stádní prezident Mlhoš Zeman na závěr svého televizního vánočního poselství.)
více


7.1.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: Kulaté stoly

Před pětadvaceti lety jsme prožívali euforii. Získali jsme svobodu, měli novou vládu národního porozumění, „Saša“ Dubček vedl Národní shromáždění a „Vašek“ Havel seděl na Hradě. To bylo obzvlášť rozkošné, ta představa, že Havel je prezidentem.
více


3.1.2015 MOBY DICK: Alláhova pomoc

Rozvoj venkovského hospodářství dosáhl letos očividného pokroku. Produkce potravin se v roce 2014 zvyšovala nepřetržitě jedenáctý rok po sobě. Rozsah zvýšení příjmů zemědělců v uplynulých pěti letech překročil rozsah tempa nárůstu hrubého domácího produktu a příjmů občanů ve městech.
více


31.12.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: 2015 - pondělí, třináctého

„Já ti zabrnkám, to možná vylepší tvůj splín, já ti...“ Optimistický zpěv budíku zmlknul, ukončen mým brutálním plácnutím. Mohl jsem se nechat vzbudit sofistikovaněji, třeba domácím informačním uzlem, který by otevřel zvukotěsné okno na ulici, nebo zašvitořením náramkového mobilu, ale já jsem starom...
více


27.12.2014 MOBY DICK 2004: Protialkoholní léčba v Českých Textárnách

Podle posledních výzkumů „Českého fóra pro zodpovědnou konzumaci alkoholických nápojů“ přiměřená spotřeba alkoholu neuškodí. Umírněné pití piva je zdravé a vhodné zejména pro dámy. Pitím vína pěstujeme zdravý životní styl. Ukazujeme mladým lidem, jak a proč konzumovat lihoviny střídmě.
více


24.12.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Můj Štědrý den

Konec adventu je letos hodně teplý. Už toto předštědrodenní poledne jsem stáhnul termostatické hlavice na radiátorech na trojku, takže prakticky netopím. A před chvílí jsem musel vyvětrat, tak mi bylo vedro.
více


20.12.2014 MOBY DICK: Hluboce narušení jedinci

12 pyrotechniků bylo zastřeleno a další tucet jich bylo zraněno Talibanci v provincii Hílmand na jihu Afghánistánu. V zemi před týdnem oficiálně skončila bojová mise spolupráce a bezpečnosti NATO.
více


17.12.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Vánoční apokalypsa

Že jste si mysleli, že budu psát o každoročním předvánočním běsnění a jakýže to bylo, když jsem byl malej? Když jsem byl malej (a i když jsem velkej), vždycky bylo velké těšení na dárečky, nejdříve na ty, které dostanu, a pak na ty, které dám. A vždycky nejlepším dárkem byla pro mě knížka, což platí...
více


13.12.2014 MOBY DICK: Vražedná izraelská chyba

Politbyro ÚV KSČ schválilo zprávu Čínské ústřední disciplinární inspekční komise, ve které ÚV KSČ rozhodl o vyloučení Čou Jung-kchanga z Komunistické strany Číny. Státní zastupitelství už zahájilo vyšetřování jeho podezření z trestných činů.
více


10.12.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Vánoční čokoláda

Když jsem byl malej, tedy na konci 50. a začátkem 60. let, začínávaly u nás Vánoce Mikulášem. Jako úplně malej, tak asi tříletý hošík, jsem byl z čerta notně vyděšený – zejména proto, že jsem nevěděl, proč se pan soused z bytu o patro výše tak zhastrošil, a proč tak vyvádí.
více


6.12.2014 MOBY DICK: Zcela standardní Rusko

Na Staroměstském náměstí v Praze se slavnostně rozzářil vánoční strom. Podle programu se tak mělo stát v 17:00. Sto tisíc LED (světlo emitujících diod) diod se rozsvítilo s desetiminutovým zpožděním, aby o sváteční okamžik nepřišli v přímém přenosu diváci televize Nova.
více


3.12.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jiskrák

Když jsem byl malej, tedy na konci 50. a začátkem 60. let, bývaly v mém rodném Liberci zimy mrazivé a sněhové. Tak vysoko sněhu bylo, když jsem byl malej, že jeho bariéry, odklizené z ulice Ant. Beera na chodníky, byly dokonce vyšší než já!
více


29.11.2014 MOBY DICK: Poslední velký pokus

"Český prezident Miloš Zeman je faktickým mluvčím Kremlu“ (Washington Post) „Washington Post není oficiálním mluvčím Bílého domu.“ (Žena Moby Dicka) „Nicméně odráží názory Američanů.“ (Moby Dick)
více


26.11.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Cesty Miloše Zemana

Prezident republiky Miloš Zeman oficiálně navštíví ve dnech 23. - 27. listopadu 2014 Republiku Kazachstán a Republiku Tádžikistán. Během státních návštěv proběhnou i soukromá setkání s J.E. panem Nursultanem Nazarbajevem, prezidentem Republiky Kazachstán a J.E. panem Emomaliem Rahmonem, prezidentem Republiky...
více


22.11.2014 MOBY DICK: Bukolické bučení zákonodárců

Před 14 dny jsem se zde zmínil, že voleb v lidových východoukrajinských republikách se „v roli mezinárodního pozorovatele jako „soukromá osoba” účastnil i senátor Jaroslav Doubrava (KSČ(M))“. Byl jsem laskavým čtenářem upozorněn, že Doubrava není členem KSČM. Omlouvám se.
více


19.11.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Masakr na Národní

Nebyla to žádná krvavá řež. Nebyl to žádný nestandardní masakr. Byla to jedna z iks demonstrací… Státní bezpečnost se zachovala humanisticky, protože u Národního divadla nechala jakýsi, téměř by se chtělo říci řitní otvor…
více


15.11.2014 MOBY DICK 2004: Existenciální hrozba

Před 10 lety zemřel Jásir Arafat. Tehdejší poznámky textárníka Mobyho jsou však stále aktuální. Proto si je dovolujeme zveřejnit znovu (včetně záznamů z dění v tehdy privatizovaných virtuálních Českých Textárnách).
více


12.11.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Zpráva o stavu konopí v ČR 2014

O víkendu probíhal v Juldě-Fuldě už pátý veletrh konopí a léčivých bylin Cannafest. I díky logu a názvu festivalu bylo všem jasné, že jde především o veletrh konopí. V pravém křídle Veletržního paláce se nabízela zejména technika pěstební.
více


8.11.2014 MOBY DICK: Jasná cesta Vojtěcha F. Filipa

Podle výroční zprávy civilní kontrarozvědky BIS jsou pro ČR dlouhodobou hrozbou špionážní aktivity (již tradičně) Rusů a (nověji) Číňanů. Zpravodajci z těchto zemí k nám přijíždějí v krytí za diplomaty, akademiky, podnikatele, ale i turisty.
více


1.11.2014 MOBY DICK: Monstrum na Hradě

Ve švédských vodách skončil neúspěšný hon na ruskou ponorku. Podle ruského ministerstva obrany tam prý však cvičila nizozemská ponorka Bruinvis.
více


29.10.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Tuplovaná revoluce

28. října 1918 se na liberecké radnici ženil můj židovský dědeček Otto Kovanic s mou křesťanskou babičkou Emčou Vobořilovou. Děda v té době sloužil v dolních libereckých kasárnách jako voják c.k. armády. Traduje se, že novomanželé šli na svatební cestu pěšmo od radnice Pražskou ulicí na Tuchplatz.
více


25.10.2014 MOBY DICK: Ze šrajtofle vrchního Petra

Moby se vrátil z několikaměsíčního zájezdu z odvrácené strany Měsíce a chápe se opět své klávesnice. Začíná historickou vzpomínkou na České Textárny, která se prolákla do současnosti. A že se ještě prolákne!
více


22.10.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Co Rusko musí

Na jaře roku 1968 nám na liberecké SVVŠ vykládal profesor T., že Sovětský svaz musel napadnout Finsko, které ho ohrožovalo svými obrannými zařízeními, že SSSR musel vstoupit do Polska, aby si tak vytvořil nástupiště proti Hitlerovi.
více


18.10.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Mír v Izraeli

Na nízkém kamenitém návrší porostlém travičkou, ječmenem, a všelijakým býlím se žlutými a modrými kvítky poblíž kinucu Nachšon se hemží pestrobarevná skupinka turistů. Každý z nich třímá v jedné ruce malou zahradnickou motyčku, a v druhé sazeničku borovice středomořské.
více


15.10.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Mír lesů

Z muzeální letecké základny se vracíme kolem fotovoltaické elektrárny, zastrčené mezi sad nízkých stromků zpátky k Beer Ševě. První kruhová křižovatka s mirážně se tvářící stíhačkou nás vystřelí směrem na sever.
více


11.10.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Mír hbitých letců

Ráno jsme se probudili už v půl šesté, čeká nás další náročný den. Vyhlédnu ven – a do oken se nám z pouště tlačí chuchvalce mlhy. Mlhy! Když Arad je, jak jsem minule poznamenal, známý pro svůj čistý a suchývzduch…
více


8.10.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Mír aradské stezky

Arad je mladé město. Byl založen roku 1962 jako jedno z posledních „rozvojových měst“. Zároveň jde prý o první izraelské město, které bylo zcela vystavěno dle předem připraveného komplexního územního plánu.
více


4.10.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Mír pilných osadníků

Od starověkého sídla Avdat míříme zase na sever ke Sde Boker. Míjíme odbočku k další přírodní rezervaci podobně znějícího jména "Ejn Avdat" (neplést si to!). Bývalo tady sídliště, někdy před pětatřiceti tisíci lety.
více


1.10.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Mír odolných obránců

Osvěženi občerstvením tělesným i pohledy do hloubi Machteš Ramon míříme po čtyřicítce k severu směrem k Sde Boker, stejně jako minule. A stejně jako minule se kolem nás rozprostírá panorama oblých pahorků negevských. Hřebeny v dáli jsou v dnešním osvětlení hnědé, blíže k autobusu žloutnou.
více


27.9.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Mír nebezpečných zatáček

"Danger - cliff edge!" Známá výstražná tabulka, doplněná obrázkem panáčka padajícího ze skály, zaražená do země u symbolického ochranného půtku, trojjazyčně varuje "Nebezpečí - okraj útesu!" Útesem je okraj Machteš Ramon u osady Micpe Ramon. "Machteš" značí "kráter a"micpe" zase "vyhlídka".
více


24.9.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Mír podmořského útesu

Vyjíždíme zpátky na silnici číslo devadesát, která se v tomto jižním úseku nazývá také "HaArava Road", míjíme autobusovou zastávku, stavěnou jako ochrana pořed střepinami, čteme dopravní značky, které nám oznamují, že jsme na dvacátém devátém kilometru před Ejlatem, a že jedeme na jih.
více


20.9.2014 ŠAMANOVO DOUPĚ: Mír savany

Opouštíme výběžek pouště Negev, marťansky rudou Timnu, její rezavou rulu, zlatou žulu a barevný pískovec, a osou údolí Arava po silnici číslo 90 pokračujeme k severu. Po asi patnácti kilometrech odbočujeme vpravo k "biblickému Zoo".
více