16.7.2019 | Svátek má Luboš


13.7.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Demokracie v ohrožení

Jan Kovanic
Červenec začal horkými svátky, nic se neděje, žádná politika se nekoná. [??? Aha! Červenec před 20 lety! Čas oposmlouvy. Pokračuji v resuscitaci svých prastarých článků, které z internetu i archivu Neviditelného psa zahučely do nenávratna,
více


10.7.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Kdo je tady energetický šmejd

Jan Kovanic
Ve stínu nastupující „téměř ústavní“ krize, přípravy žaloby na prezidenta republiky a možných ztracených miliard, vyplacených impériu Agrofert, tedy za odkloněného zájmu veřejnosti, se do oběhu navrátila před třemi lety zavržená změna konstrukce sdružené platby za odběr elektrické energie/práce.
více


6.7.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Pokladny registrační, bič boží

Jan Kovanic
Uplynulo právě 20 let od zavádění registračních pokladen. A přesně 20 let, kdy jsem to na stránkách Neviditelného psa komentoval.
více


29.6.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Únava ze lží

Jan Kovanic
Před třiceti lety a (jedním měsícem) začala velká podpisová akce k petici „Několik vět“, která vyzývala „vedení země“ k „svobodné a demokratické diskusi“. Oproti jiným peticím (vědeckých pracovníků, kulturních pracovníků...) měla tu výhodu, že ji mohl podepsat každý, i nevědecký a nekulturní...
více


26.6.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Hrst, hrstka, hrstička…

Jan Kovanic
„Jsou mezi námi lidé, kteří jsou pro peníze vyplacené kýmkoli ochotni poškozovat svou vlast. Psát traktáty a hnát nezkušené mladé lidi do pomyslného dobrodružství, jen aby sklidili potlesk někoho v zahraničí. A potlesk, to jsou zase peníze. Tisíce tuzexových bonů, dolarů, marek, liber.“
více


22.6.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Třicet let poté

Jan Kovanic
Před třiceti lety, v neděli 4. června 1989 ve 2:20 místního času, skončila v Číně perestrojka.
více


19.6.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Tři efekty výpadku

Jan Kovanic
Za horami, dolinami, za pouští a pralesem, za mořem a za oceánem došlo k výpadku elektřiny.
více


15.6.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: 7:0 a dost

Jan Kovanic
Už jsem tu psal o tom, jak se zápaďácká superkorektnost znepokojivě podobá islámské šaríji. Třeba v tzv. „kultuře otevřených dveří“.
více


12.6.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Rosný bod

Jan Kovanic
Před nedávným časem bylo mi navštíviti rodný Liberec. Přikvačilo totiž 50. výročí maturity na místní Střední všeobecně vzdělávací škole. Jel jsem tam žlutým autobusem z Černého Mostu.
více


5.6.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Ach, ty střety

Jan Kovanic
Pan premiér Andrej Babiš opakovaně a dlouhodobě opakuje, že „není ve střetu zájmů“ a také, že „neporušil žádné zákony“. To druhé je možná pravda, to první určitě ne. Odhlédněmež nyní od lidových virválů a skřeků politické opozice a nahlédněmež što éto takóje „střet zájmů“.
více


29.5.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Makání pro Česko

Jan Kovanic
Tak praví na inzerátu volební strany č. 30 drsný muž skrývající oči pod rudou kšiltovkou s hrdým nápisem SILNÉ ČESKO. Nad čepicí drsňáka se pak vznáší volební heslo „Vyměňte europoslance, co nemakaj pro Česko“.
více


22.5.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: 150 korun

Jan Kovanic
Minulý pátek došlo ve vládní koalici k fatálnímu rozštěpení. Pokud jste na ně kvůli dalším fatalitám zapomněli, pak ho připomenu.
více


15.5.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Poněkud zvláštní První máj

Jan Kovanic
Jak jsem tuhle na Prvního máje psal, že před 50 lety komunisti zakázali prvomájové průvody, tak to není tak ouplně pravda.
více


8.5.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Mám oči jako Harry

Jan Kovanic
Ve čtvrtek 2. května odpoledne se zase na českých náměstích už po šestnácté četla některá jména z osmdesáti tisíc evidovaných českých občanů, zavražděných v období šoa. Vloni se četlo v 16 českých městech, letos už v jednadvaceti.
více


4.5.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Srdce a mozek generála astronoma

Jan Kovanic
Štefánik měl mnoho podob, dominují ovšem tyto dvě: srdce a mozek. Nejdříve k mozku učence, vědce, pilota, organizátora.
více


1.5.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: První máj

Jan Kovanic
Když jsme byli dětmi, zdobili jsme vždy na konci dubna okna školy vystřiženými papírovými kytičkami.
více


24.4.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Můj anděl

Jan Kovanic
Jany Rečkové jsem si nejdříve všiml na conech. Kamarádsky jsme se spolu bavili, někdy jsme při předávání cen seděli vedle sebe na pódiu. A když člověk potřeboval prášek na bolest hlavy, vždy se objevila s lékárničkou a útěšným slovem. Ji samou začali léčit/mučit až začátkem roku 2013.
více


17.4.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Proč ta tradice?

Jan Kovanic
Tak se nám ta tradiční nedělní akce Kulturou proti antisemitismu nakonec vyvedla. Ráno nám sice na „Horách Lužních“ poněkud sněžilo, ale když jsem po poledni sjel metrem na Staromák, bylo zde pouze vlhko po drobném mrholení.
více


13.4.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Kultura proti antisemitismu

Jan Kovanic
Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ*, česká pobočka) pořádá tuto neděli 14. dubna v Praze šestnáctý ročník akce „Kulturou proti antisemitismu“.
více


10.4.2019 MOBY DICK: Bojovník Ťok sestřelen

Moby Dick
Takto se v Čechii staví dálnice: Postaví se tři kilometry, a dál už nic. Například „úsek“ 3,16 km dálnice D3 u Českých Budějovic, který byl otevřen 27. září 2017. Předtím se na dé trojce u Veselí nad Lužnicí slavnostně otevíral jiný „úsek“ 7. dubna 2017, jenž páčil dokonce 5,22 km!
více


6.4.2019 MOBY DICK: "Brexit bude Británii bolet"

Moby Dick
Dějiny brexitu v Moby Dickově kostce. Není to tak dávno, přesto mnozí nepamatují, neb se to ani nedověděli. A nedověděli, protože se nezajímali. A teď ho tu máme.
více


3.4.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Duben, měsíc Mažifu

Jan Kovanic
Je tu jaro, vše rozkvétá, avšak Mažif již nese sladké plody. Tedy „Malý židovský festival“, který svým přiznivcům letos již poosmé představuje židovskou kulturu v interpretaci skvělých umělců.
více


27.3.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak jsme slavně vyhráli

Jan Kovanic
2:0, 4:3, víc se nemuselo před padesáti lety říkat. V březnu roku 1969 znamenaly tyto cifry, namalované vápnem na zdi domů totéž, jako by tam bylo psáno: Rusové táhněte domů!
více


23.3.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Socialismus s nelidskou tváří

Jan Kovanic
Dějiny nejen venezuelského socialismu 21. století v Moby Dickově kostce končí rokem 2018. Je to jen rok, přesto mnozí nepamatují, neb se to ani nedověděli. On vlastně ani ten Marxův Komunistický manifest není napsaný tak dávno, a mnozí ho ani nečetli. Kdyby četli, tak by se možná za pár let...
více


20.3.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Kvalita venezuelské gumy

Jan Kovanic
Stalin Karibského regionu proti pekařům a jiným buržoazním opozičníkům v žoldu amerických imperialistů.
více


16.3.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Skon Vůdceho

Jan Kovanic
Venezuela, Čína, Rusko, evropští socialisté, čeští komunisté, neinformovaný vůl Fico a kráva z EU v děsuplné shodě
více


13.3.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Výpadek rozumu

Jan Kovanic
Před 70 lety byla podepsána kapitulace japonského císařství, čímž ofiš skončila Druhá světová. ČLR slaví výročí „vítězství čínské lidové války proti japonské agresi a světové války proti fašismu“.
více


9.3.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Droga jménem socialismus

Jan Kovanic
Pokračuji výběrem z deníčku přítele Moby Dicka, který se týká nedávné historie Venezuely.
více


6.3.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Miss Venezuela

Jan Kovanic
Pokračuji výběrem z deníčku přítele Moby Dicka, který se týká nedávné historie Venezuely. Tentokrát z první poloviny roku 2014, kdy Venezuelu rozbouřila vražda oblíbené missky. Ale Mikuláš Maduro si na viníky došlápl!
více


2.3.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Socialistická cesta s čínskými rysy (2)

Jan Kovanic
Bolí-demokracie, boj proti šéfovi ďáblů, nedostatek hajzlpapíru, nevhodné otázky a linie vojensko-technické spolupráce s Ruskem
více


27.2.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Socialistická cesta s čínskými rysy (1)

Jan Kovanic
Bolí-demokracie, boj proti šéfovi ďáblů, nedostatek hajzlpapíru, nevhodné otázky a linie vojensko-technické spolupráce s Ruskem
více


23.2.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Čas na tvrdou ruku (2)

Jan Kovanic
Široká škála prostředků venezuelské vlády, Chávezův ptáček, strategické partnerství s Ruskem a zlaté turecké nudle.
více


20.2.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Čas na tvrdou ruku (1)

Jan Kovanic
Pokračuji výběrem z deníčku přítele Moby Dicka, který se týká nedávné historie Venezuely, tentokrát zfalšovaných prezidentských voleb v roce 2013. Tyto postřehy byly psány aktuálně v daném datu, je proto zbytečno jim vytýkat, že snad jsou vyrobeny pro potřebu dnešního dne. Aktuální je jen dovětek.
více


16.2.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Duch Huga Cháveze smrdí dál (2)

Jan Kovanic
Zemřel třetí opoziční venezuelský politik, postřelený včera neznámými zločinci. Demonstrace proti důvodně podezřelému Hugo Chávezovi se účastnily desítky tisíc lidí.
více


13.2.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Duch Huga Cháveze smrdí dál (1)

Jan Kovanic
Poslední dobou se vyloženě flákám, avšak současné dochcípávání socialismu v mé oblíbené Venezuele mne trochu probralo.
více


26.1.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Co bylo ukradeno, musí býti zdaněno

Jan Kovanic
Vládní kryptokoalice (ANO, ČSSD, KSČM) s přicmrndnutím SPD přijala ve středu ve sněmovně komunistický návrh na zdanění „církevních restitucí“. Ten zákon není komunistický jen tím, že ho navrhli komunisté.
více