27.5.2015 | Svátek má Valdemar


23.5.2015 MOBY DICK: Energetická impotence

Moby Dick
Po naší včerejší poznámce, že se náramně zvýšila čtenost tohoto blogu v Rusku, které se v měsíčním přehledu dostalo aktuálně na druhé místo (za domovskou ČR), se dramaticky snížil počet přístupů z území RF.
více


20.5.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: Fantom průměrného platu

Jan Kovanic
Odbory nyní vyhlásily boj za zvýšení minimální mzdy, který by měl vést k tomu, že narostou až na 40 % platu průměrného.
více


16.5.2015 MOBY DICK: Krvavý Puťka

Moby Dick
Stádní prezident Mlhoš Zeman se včera večer dostavil na pracovní (nikoli přátelskou, jak by se podle srdečných úsměvů mohlo zdát) návštěvu do ruské stolice Moskvy.
více


13.5.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: Mír v Kuřeti, mír ve Světě

Jan Kovanic
Když jsme s ženou Ivanou na konci dubna 2006 přiletěli do země izraelské, první, co mne překvapilo, byl pocit absolutního míru.
více


9.5.2015 MOBY DICK: Nová česká šťastná budoucnost

Moby Dick
Rudá armáda společně s československými tankisty dobyla Ostravu. Američané jsou už od včerejška v Chebu.
více


6.5.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: Pražské povstání německýma očima

Jan Kovanic
Ferdinand Seibt (*9.5. 1927 ve Střižovicích na Litoměřicku, +7.4. 2003 v Mnichově), profesor Rúrské univerzity v Bochumi, první předseda Collegia Carolina v Mnichově, medievalista, husitolog, životopisec Karla IV., autor obsáhlých dějin evropského středověku.
více


2.5.2015 MOBY DICK: Čekání na signál

Moby Dick
Nepál zasáhlo ničivé zemětřesení, které zabilo tisíce lidí. Spadlo 90 % budov, postavených z rozvojové pomoci.
více


29.4.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: Krev, stíny a naděje

Jan Kovanic
Osvobození Československa nepředstavuje pouze Pražské povstání, šeříky a sovětské tanky jako doznívající akord již ukončené II. světové války v Evropě.
více


25.4.2015 MOBY DICK: Co budeme dělat, ...

Jan Kovanic
"Řecko a Rusko hodlají podepsat bilaterální dohodu, v rámci které by Řecko mohlo obdržet zálohu ve výši 5 miliard euro za stavbu plynovodu Turkish Stream, kterým přes Turecko a Řecko do Evropy poteče ruský plyn.“
více


22.4.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: Pochod slušných lidí

Jan Kovanic
Ve čtvrtek 16. 4. 2015 si Izrael a všechny civilizované země připomněly památku šesti milonů zavražděných Židů během šoa (holokaustu).
více


18.4.2015 MOBY DICK: Drzé Rusko

Moby Dick
Během rutinní sledovací mise v mezinárodním vzdušném prostoru nad Baltským mořem byl 7. dubna americký výzvědný letoun oblažen velmi blízkým setkáním ruské stíhačky.
více


15.4.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: Malý festival velké kultury

Jan Kovanic
Před sedmdesáti lety skončila druhá světová válka. Jedním z cílů poraženého nacistického Německa bylo vyhladit židovský národ.
více


11.4.2015 MOBY DICK: Krmení bestií

Moby Dick
Boje v Jemenu pokračují. V tomto týdnu padlo za oběť válečné bestii 500 lidí. Místní šíité, podporovaní Íránem i íránskými Revolučními gardami, postupují na Aden.
více


8.4.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: Plavky, jak mají být

Jan Kovanic
Když jsme byli kluci, začátkem zlatých šedesátých, rozhořely se u nás první bitvy o plavky. Myslím tedy období po roce 1960, nikoli 1860.
více


4.4.2015 MOBY DICK: Dokonalá samohana

Moby Dick
V egyptském Šarm al-Šejchu se schází 26. summýš Ligy arabských států. Pan prezident Putin mu poslal za Rusko „zdravici“, ve které mj. osuzuje zločiny extremistických a teroristických uskupení, „která obsazují celá města a provincie, způsobují strádání stovkám tisíc civilistů a ničí vzácné kulturní...
více


1.4.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: Chvála trenýrek

Jan Kovanic
Když jsem byl malej, v padesátých letech, chodili jsme venku věčně v punčocháčích. Ale když jsem byl větší, ve zlatejch šedesátejch, trávili jsme značně času v trenýrkách a kraťasech.
více


28.3.2015 MOBY DICK: Projdou? Neprojdou?

Moby Dick
V Pobaltí skončilo cvičení spojeneckých vojsk NATO Atlantic Resolve (Atlantické odhodlání).
více


25.3.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: Teplíčko na Bulovce

Jan Kovanic
Je to dvanáct let, co jsem nějakou dobu hostoval v jedné z budov areálu Nemocnice Na Bulovce.
více


21.3.2015 MOBY DICK: Neslušná společnost

Moby Dick
Orientace ruských ozbrojených sil, bratranecké národy, izraelské volby, v dostřelu dohod, odpůrci kapitalismu a jiní teroristé.
více


18.3.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: Arogance asociálního ouřadu

Jan Kovanic
Toto jsem zvěděl z lejstra na dveřích vybydleného územního ouřadu na sídlišti Velká Ohrada. Totiž, aniž bych o to dvakrát stál, stal jsem se před časem óesvéčkem.
více


14.3.2015 MOBY DICK: Nesmrtonosné prostředky

Moby Dick
Démonizace islámu, ruské řády neřádům, špioni a kolaboranti, nezvěstný Putin, přiznání k přiznání a Ficova střelba.
více


11.3.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: Kusá kolej

Jan Kovanic
Tramvaj vozí Liberečáky už od srpna roku 1897. Nejdříve po jedné koleji mezi ZOO a nádražím, později se prodloužila, zdvojkolejnila a na nějakou dobu i rozvětvila.
více


7.3.2015 MOBY DICK: Na vlastní kůži

Moby Dick
Skromný Andrej, utrpení koaly, ruští klikaři, šestihodinová válka, Obavův mír a kdo je tady vůl.
více


4.3.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak jsem se srazil s letadlem

Jan Kovanic
Když jsem byl výrostek, obdařený kolem značky Junior, jezdíval jsem často na liberecké svazarmovské letiště.
více


28.2.2015 MOBY DICK: Extrémě zbabělé chování

Moby Dick
Pochod míru, záporný růst, evropská elita, hybridní zodpovědnost, vítězství US Army a těžké německé srdce.
více


25.2.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: Velké prádlo

Jan Kovanic
Ten náš dvouletkový barák s okrovou omítkou a červenou valbovou střechou v liberecké ulici Ant. Beera měl dva vchody, tři obytná podlaží a na každém patře dva byty. A ve sklepě jednu prádelnu.
více


21.2.2015 MOBY DICK: Kdo je za dveřmi

Moby Dick
"Lidé se snažili dostat ke dveřím, dostat se z místnosti, skrýt se za stoly a židlemi. Někteří vyběhli na ulici“. (Svědek z jedné kodaňské kavárny, do jejíchž oken vypálil neznámý útočník několik desítek střel.)
více


18.2.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: Z Ještěda kolmo dolů

Jan Kovanic
Z Ještěda se v zimě krásně sjíždí na sjezdovkách. A v létě se ještě krásněji sjíždí na kole. Tedy nikoli „kolmo“ směrem, ale sedě na bicyklu a to po nově zrekonstruované horské silničce s dokonalým povrchem na Výpřež, aneb Tetřeví sedlo.
více


14.2.2015 MOBY DICK: Pro dobro společnosti

Moby Dick
Ministryně spravedlnosti Helena Válková dosáhla včera velkého úspěchu. Přes intenzivní jiskření při jednáních se zástupci justice nakonec se soudci a státními zástupci sjednala, že jim nebude doplacen plat za minulé tři roky.
více


11.2.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: Sjezd Ještěda

Jan Kovanic
Když jsem byl malej, tedy na přelomu 50. a 60. let, jezdilo se v zimě z mého rodného Liberce lyžovat do Jizerek a na Ještěd. Jizerky jsme měli my, co jsme bydleli už skoro v Ruprechticích, za humny. Jejich svahy začínaly vlastně už Jiskrákem, kopcem od Horské k nám dolů k ulici Ant. Beera (dnes...
více


7.2.2015 MOBY DICK: Preventivní dezinformace

Moby Dick
Korejská lidově demokratická republika zavádí „novou politiku“: Zatím mohly nastoupit do její armády ženy toliko dobrovolně. Nyní se již nemusejí namáhat s vyplňováním dotazníků – základní vojenská služba se pro ně stala povinná.
více


4.2.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: Sjezd z Jizerek

Jan Kovanic
Když jsem byl malej, tedy na přelomu 50. a 60. let, bývaly v mém rodném Liberci zimy mrazivé a sněhové. Lyžovat se dalo v parcích, ba i v ulicích. Ale nejlepší bylo lyžování v okolních horách, protože tam jsme mohli sjíždět sjezdovky.
více


31.1.2015 MOBY DICK: Zakázaná a jiná uvolňování

Moby Dick
"Dnes začal útok na Mariupol. Bude to nejlepší uctění památky všech našich padlých.“ (Alexandr Zacharčenko, prezident Doněcké lidové republiky a premiér Svazu lidových republik Novorusko pro zpravodajskou agenturu RIA Novosti).
více


28.1.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak prošel táta Osvětimí

Jan Kovanic
27. ledna 1945 osvobodila Rudá armáda Osvětim a přilehlé tábory, či lépe řečeno jejich zbytky, které zůstaly po jejich řízené likvidaci. Byly osvobozeny i lidské trosky, tedy ty, které zůstaly naživu a které nacisté nestačili včas odvézt na jih a západ. Svět se poprvé dověděl alespoň částečnou...
více


24.1.2015 MOBY DICK: Náboženství míru

Moby Dick
Předsedou Nejvyššího soudu se stává Surendra Kumara Sinhi (64). Je to poprvé v dějinách převážně islámského Bangladéše, kdy se této funkce ujímá hind. „Možná proto, že Bangladéš není »islámský« stát, přestože většina jeho obyvatel vyznává islám. Bangladéš je zjevně státem demokratickým.“
více


21.1.2015 ŠAMANOVO DOUPĚ: Pět milionů pod stromeček od Chládka

Jan Kovanic
„Ministerstvo školství podpoří studium nadaných studentů v programu Centrum pro talentovanou mládež v České republice. Ministr školství Marcel Chládek se rozhodl na tento program vyčlenit částku 5.000.000 korun pro školní rok 2014/2015.
více