18.8.2018 | Svátek má Helena


15.8.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Temná energie H-Systemu

Jan Kovanic
(Popularizační výklad k jeho dvěma limitním stavům s ohledem na okrajové podmínky temného miliardáře a jasného komunistického prokurátora)
více


27.7.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Židé za spravedlivý mír

Jan Kovanic
Byl jsem ve středu v Maiselovce na diskusi o té podivné petici českých „Židů za spravedlivý mír“, kteří „odmítají vojenskou okupaci palestinských území“ a volají po tom, „aby bylo okamžitě zabráněno masakrům na izraelsko-palestinských hranicích“.
více


21.7.2018 MOBY DICK: Naše kuriosity

Moby Dick
„Plno kuriosit, pánové, plno! Kdo je přítelem srostlých dvojčat, dvouhlavých telat a podobných krás, nechť se jde podívat na zbořený dům v Mikulandské. Jinde to člověk ani nevidí!
více


18.7.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Zažít Liberec

Jan Kovanic
Vlastně ne celý Liberec, jenom jeho radniční náměstí. Původně Staroměstské náměstí, to když na něm stál ještě první liberecký rathaus. Základní kámen byl položen 1599, do čtyř let byla radnice komplet, včetně osmiboké věže.
více


14.7.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Parlamentní živé obrazy

Jan Kovanic
Ve středu promluvil ve Sněmovně pan prezident Miloš Zeman, jehož expozé bylo nejzajímavější v okamžiku, kdy se ptal budoucí vlády, kde na plnění svých slibů vezme.
více


11.7.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Na pořadu dne

Jan Kovanic
Prý jsme měli nějakou malou ministryni nějakou malou chvíli. Jo, tahle Malá, Taťána! Jedna z lídryň* hnutí ANO, která se v lednu proslavila výrokem.
více


4.7.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Dva přiběhy s anděly

Jan Kovanic
Když má člověk nakoupíno a navaříno a vypráno a složeno (žehlení po tomhle člověku nechtějte), tak mu už nezbývá nic jiného než opravdu sednout ke stroji a psát další větu románu, na kterém pracuje s přestávkami už asi deset let.
více


20.6.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Akce Asuán

Jan Kovanic
Když jsme se asi před třiceti lety přistěhovali daleko za Prahu na sídliště Lužiny (narvaným autobusem půl hodiny ze Smíchova), byla zde země pustá, nesličná. Uvnitř rondelu se vršily haldy bláta do výšky prvních pater.
více


2.6.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jsem Izraelec

Jan Kovanic
Když v lednu 2015 postříleli „islámističtí“ (muslimští) teroristé dvanáct lidí z redakce pařížského satirického (a krutě nekorektního) týdeníku Charlie Hebdo, zvedla se vlna světové solidarity.
více


30.5.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Pocit bezpečnosti

Jan Kovanic
Přečetl jsem si v novinách, že „GDPR má regulovat zpracování osobních údajů a zajistit fyzickým osobám pocit bezpečnosti při nakládání s jejich údaji“. Prý se toho tolik nemění, největší změny proběhnou tam, kde se dosud nedodržovaly už existující zákony a nařízení.
více


16.5.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Bouře na ÚV, bouře v Izraeli

Jan Kovanic
Vůdce českých komunistů Vojtěch Filip je nemile překvapen programovým prohlášením rýsující se vládní dvoukoalice ANO-ČSSD, konkrétně tedy bodem o posílení zahraničních misí české armády.
více


9.5.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Prezident velezrádce

Jan Kovanic
Podepsal jsem e-petici Chvilka pro rezignaci, kterou zveřejnilo sdružení Milion chvilek pro demokracii.
více


25.4.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Mír Izraeli a všemu lidstvu

Jan Kovanic
Když se něco děje popatnácté, tak je to docela tradice. Takovou tradicí je už akce „Kulturou proti antisemitismu“, kterou pořádá Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ) vždy v období po Jom ha-šoa, což je izraelský svátek k uctění obětí holokaustu.
více


24.3.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Tři Zemanovy šrapnely

Jan Kovanic
Prezident Miloš Zeman poskytl ve čtvrtek deníku MfD „třaskavý“ rozhovor, alespoň tak ho označily EuroZprávy.cz. Rozhovor pod titulkem „Nedovolím český Majdan“ byl jistě třaskavý z mnoha důvodů.
více


21.3.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Znárodnění ve stínu Mao Ce-tunga

Jan Kovanic
Aston měl v úterním úvodníku Psa ironickou poznámku k případu Jie Ťien-minga. Pan Jie jest exředitel čínské společnosti CEFC, externí (ex?)poradce prezidenta Miloše Zemana – a přítel našeho pana prezidenta.
více


14.3.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Je nás tu jen hrstka!

Jan Kovanic
V roce 1969 to na jaře „ještě nějak šlo“. Trval ústupový boj po prohraném „obrodném procesu“. Zdálo se, že situace není tak vážná. Bude to dobrý, jen co se trochu fiktivně „znormalizujeme“.
více


3.3.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Užít si Izrael

Jan Kovanic
Psal jsem minule, že nám “předjede taxík“. Psal jsem tak jen kvůli stručnosti. Ve skutečnosti nepředjede a nebude to taxík, jak jsme si mysleli. Nikoli taxík, jak jsme na něj zvyklí z Evropy.
více


28.2.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Poslední lunch

Jan Kovanic
Je pondělí 8. května 2017, náš poslední izraelský den. Ráno jsme si prošli Park nezávislosti, teď se musíme vrátit k hotelu. Až při prohlížení snímků mi došlo proč jsme v té zahradě, plné zeleně a vody, nezůstali déle.
více


24.2.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Vítězný únor očima pamětníků

Jan Kovanic
Stále se objevují názory, že převzetí moci komunisty v únoru roku 1948 se dělo ústavním způsobem. I někteří soudobí historikové tvrdí, že převrat byl uskutečněn zejména díky politické obratnosti tehdejších komunistů.
více


21.2.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Poslední park

Jan Kovanic
Je pondělí 8. května 2017. Včera jsme strávili v Jeruzalémě svůj poslední izraelský den. Ráno jsme obešli Západní zeď odspoda i odshora, odpoledne jsme vylezli na horu Sion a užili si Lví fontánu v Bloomfieldských zahradách.
více


14.2.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Lvi za horou Sion

Jan Kovanic
Minule jsem slíbil, že vysvětlím, proč že jsem zvolil jako podtitulek tohoto písání sousloví „Ztraceno ve větru“. A je to proto: Když jsme odešli od malé Západní zdi a ocitli se opět na el-Wad, naskytla se otázka, co s načatým dnem.
více


7.2.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Zeď dole, Zeď nahoře

Jan Kovanic
Včera jsme navštívili chrám Božího hrobu, nejsvětější místo křesťanského náboženství, dnes se courneme podél nejsvětějšího místa judaismu. Jak jsem minule psal, stihli jsme to k Západní zdi akorát na čas.
více


3.2.2018 MOBY DICK: Klapání natěšených zobáků

Moby Dick
Vadné pražské mozky, prezidentské demence, vrtění lithiem, řízený proces, příznaky extremismu a hladový socialismus.
více


31.1.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Odpočinek válečníka

Jan Kovanic
Od chrámu Božího hrobu jsme s Janinkou šli domů na hostel u Kikar Zion co úplně nejkratší cestou. Ulicí sv. Heleny k příčné ulici Křesťanské čtvrti. Pak na sever kolem záplavy krámků, ze kterých do tohoto súku vyhřezávají užitečné cetky.
více


27.1.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Přežít hrob Boží

Jan Kovanic
Poněkud jsme se s Janinkou zdrželi u pátého zastavení na Via Dolorosa. Kde mi někdo podal ruku ze zdi. Ale nejspíš to bylo jinak. Z povrchu onoho ďolíku ve tvaru lidské dlaně vystupují jakési žilky pevnějšího kamene. Když se o ně opřete, pak nastane nejspíš nějaká akupresura a dlaň se může...
více


24.1.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Ruka ve zdi

Jan Kovanic
Dali jsme si s Janinkou rakouské kafe a rakouský štrúdl v rakouské kavárně v rakouském hospicu, a je už čas vstoupit opět na přeplněné uličky jeruzalémského Starého města. Scházíme ze schodů, zavírají se za námi hnědě natřené (již dávno tomu!) otřískané dřevěné dveře a jsme na strategickém rohu,...
více


20.1.2018 MOBY DICK: Souboj blbců

Moby Dick
Sešla se sněmovna, aby jednala o (ne)důvěře menšinové vládě šéfa ANO Andreje Babiše. Se svým zásadním projevem vládu podpořil pan prezident Mlhoš Čínský Krtek Zeman, osobní přítel prezidenta Putina.
více


17.1.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Rakouské kafe

Jan Kovanic
Psal jsem minule, jak jsme s Janinkou seděli v klášteře sv. Anny ve stínu parčíku s bystou kardinála Lavigerieho. Ten založil řád Bílých otců, kterým Francie toto strategické místečkou poblíž jeruzalémské Lví brány svěřila do opatrování. Přítel Pedro mi připomněl, že o tomto kardinálovi a jeho řádu...
více


13.1.2018 MOBY DICK: Ve stínu OLAF

Moby Dick
Minulý týden vyšly do ulic statisíce demonstrantů v v Mašhadu a Teheránu. Íránský lid chce svobodu a vajíčka. Režim naopak podpořily desetitisíce demonstrantů, kteří vyšli do ulic z továren a státních úřadů.
více


10.1.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Koupaliště u sv. Anny

Jan Kovanic
Slezli jsme s Janinkou z Herodovy brány, kamž jsme se dostali po hradbách od Jaffské brány. A teď se chceme dostat k bráně Lví, avšak nezablouditelná cesta po hradbách je nám zavřena. Nemám domácí přípravu, proto vytahuju bedekr, otvírám ho na dvojstraně s mapou Starého města a vytyčuju hlavní...
více


6.1.2018 MOBY DICK: Vsakování Hnízda

Moby Dick
Evropský úřad proti podvodům (OLAF) už případ možného dotačního podvodu uzavřel a vydal k němu doporučení. Ta jsou přísně tajná do doby, než je zveřejní české úřady, kterým byla závěrečná zpráva odeslána [18. prosince].
více


3.1.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Severozápadní cestou

Jan Kovanic
Pátek pátého pátý se v 18:44 nad střechami Jeruzaléma rozeznívají šabatové sirény. I když slunce zalézá za mrakodrapy nad Jaffskou třídou až po sedmé hodině večerní. Inu, jsme v Jeruzalémě, a zde začíná pro sichr šabat už 36 minut před astronomicky určeným západem slunce.
více


30.12.2017 ŠAMANOVO DOUPĚ: Druhé kokrhání

Jan Kovanic
Je stále ještě pátek pátého pátý a s Janinkou jsme už prošli jižní části jeruzalémských hradeb a propletli se bludištěm vykopávek v archeologickém parku Ophel. Jsme oba už poněkud použiti, avšak Janinka se ptá, jaký je náš příští cíl.
více


27.12.2017 ŠAMANOVO DOUPĚ: Můj Štědrý den

Jan Kovanic
Dvacet let píšu na Neviditelného psa (a později i na svůj blog) slohová cvičení o Vánocích. Psávali jsme je vždycky na základce jako první slohové cvičení v novém roce, když se ještě vánoce psaly s malým „vé“.
více


23.12.2017 MOBY DICK: Předčasný Silvestr

Moby Dick
Premiér Andrej B. Babiš (ANOfert) uvedl do funkce poslední ministry. Poté proběhlo již druhé zasedání vlády. To se neslo v duchu dělné spolupráce. Je zrušeno 73 míst pro náměstky, jiná se zato zřizují.
více


20.12.2017 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jižní zeď

Jan Kovanic
Je pátek pátého pátý a s Janinkou jsme právě slezli z jižní části jeruzalémských hradeb. Jsme u Hnojné brány, té třetí, či čtvrté, která je určena pro průjezd aut a turistických vláčků.
více