29.11.2014 | Svátek má Zina


29.11.2014 POLITIKA: Platy zákonodárců

Česká média si užívají past, kterou nachystala vláda ODS v době, kdy si zákonodárci naposledy snižovali platy. Tehdy rozhodli, že v době, kdy krize jistojistě pomine, a až bude zase bezstarostná prosperita, zvednou se platy automaticky.
více


29.11.2014 ROZHOVOR: O Orbánovi

Maďarský premiér Viktor Orbán říká, že jeho cílem vlastně není liberální demokracie západního střihu. Nechme stranou současné dění v Maďarsku, ale zaměřme se na to, že to je stát, který má velmi blízko k České republice. Hodnotově zřejmě ne, ale minimálně geograficky ano.
více


28.11.2014 GLOSA: První komunální malér Svobodných

V Žatci měla vzniknout pravicová koalice včetně Strany svobodných občanů. Místo toho se starostou stal Aleš Jelínek zvolený za Svobodné, ale s podporou ČSSD a KSČM.
více


28.11.2014 POLITIKA: Zeman navrhuje Ukrajině měkký ruský protektorát

„Pokud jde o Ukrajinu, zastávám neměnný názor, že by mělo dojít k její neutralitě a k její takzvané finlandizaci,“ prohlásil v kazašské Astaně český prezident. Neutralita je hodně drahá záležitost a obávám se, že Rusko by v současné době na nic takového nepřistoupilo.
více


28.11.2014 POLITIKA: Republiku čeká nový „boj o Hrad“

25. výročí sametové revoluce přineslo i velké protesty proti prezidentu Miloši Zemanovi, jenž pozbyl velkou část veřejné podpory. Jeho kroky v zahraničně-politické oblasti vyvolaly určité znepokojení v zahraničí a premiér Sobotka chce, aby prezident svoje aktivity více konzultoval s vládou.
více


27.11.2014 POLITIKA: Hulín a Duchcov

Hulín není Duchcov. KSČM není Dělnická strana sociální spravedlnosti. ODS není ČSSD. Tyto na první pohled banální pravdy vyjadřují rozdílný osud občanských a sociálních demokratů ve zmiňovaných městech.
více


27.11.2014 UDÁLOSTI: Drobné poznámky

ODS a TOP 09 uvažují o spolupráci, zejména s ohledem na krajské volby. Je to logické, po strašidelné masáži, jakou pro TOP 09 znamenaly komunální a senátní volby, se situace mezi oběma bývalými úhlavními koaličními partnery očividně změnila v neprospěch TOP 09 a už i vedení strany je zjevné, že pokud...
více


27.11.2014 GLOSA: O vajíčkách v politice

V tomto textu se nechci zabývat tím, jestli takový způsob agresivního protestu do politiky patří, ale pokusím se hledat odpověď na otázku, za jakých okolností se u nás část veřejnosti k takovému způsobu protestu uchýlila.
více


26.11.2014 POLITIKA: Strany posílí, až budou čitelné

Snad jen anarchisté nebudou souhlasit s tezí, že úkolem doby je učinit politické strany opět důvěryhodnými. Sociální demokraté na to jdou vnitřní reformou, lidovci se omlazují a občanští demokraté tmelí řady.
více


26.11.2014 HISTORIE: Jak komunisté soudili hudbu a sprostá slova…

V době, kdy českou společností probíhá diskuse o používání vulgárních slov politiky, si nikdo nevzpomněl na proces se skupinou Plastic People of the Universe, v kterém byly základem obžaloby a odsouzení vulgární slova a „vulgární hudba“. Plastičtí hudebníci se stali jednou z ikon odporu proti normalizačnímu...
více


26.11.2014 UDÁLOSTI: K čemu budou oslavy osvobození Osvětimi?

V sobotním Právu se premiér Sobotka zmínil o přípravě vzpomínkového aktu k výročí osvobození Osvětimi ruskou armádou. Řekl, že „teď je dobrá příležitost pro to, abychom si holocaust připomněli. Pořád je spousta lidí, kteří ho bagatelizují.“
více


26.11.2014 POLITIKA: Kavárna a putyka

Tak si říkám, jestli ctný pan prezident Zeman náhodou není tajný monarchista. Protože takhle soustavně a úspěšně ničit reputaci prezidentského úřadu, to nemůže být jen tak samo sebou, za tím už musí být nějaký ďábelsky vychytralý úmysl.
více


25.11.2014 UDÁLOSTI: Drobné poznámky

V Právu je na první stránce pozoruhodný text „Bývalý šéf StB: Havel byl pod naším vlivem“. Jan Martinek v něm obsáhle cituje výroky posledního šéfa StB, náměstka federálního ministra vnitra Alojze Lorence
více


25.11.2014 POLITIKA: Na okraj jednoho rozhovoru

V posledních dnech se do popředí, co se zájmu médií týká, dostal Jan Veleba. Někdejší šéf Agrární komory, dnes senátor a předseda „postzemanovské“ Strany právy občanů exceloval v pátek (21/11) v televizním Hyde Parku, abychom si s ním mohli přečíst rozhovor den poté v MF Dnes.
více


25.11.2014 GLOSA: Nyní budeme dělat nepopulární kroky

Česká vláda horečně pracovala na populárních krocích před komunálními a senátními volbami. Po volbách slíbila i „nepopulární kroky“. Aby to vládní poslanci zvládli, přistoupili na razantní zvýšení svých platů.
více


24.11.2014 POLITIKA: Prostě na to dohlídnu...

Dne 11. listopadu podal ministr Prachař demisi. Následující den jeho demisi prezident přijal, a Prachař tedy logicky přestal být od 13. listopadu ministrem. Od tohoto data jsou jeho příkazy coby ministra neplatné, nesmí podepisovat žádné dokumenty a jediná jeho činnost by měla být omezena na vyklizení...
více


24.11.2014 UDÁLOSTI: Drobné poznámky

Ve Washingtonu proběhlo cosi jako svatořečení Václava Havla. Byl uveden do dvorany evropské slávy, kde zaujme místo vedle Lajose Kossutha (všechny české noviny píší shodně Lájose, což mi připadá nedůsledné, měly by psát Lájoše, aby to bylo stoprocentně negramotné), Winstona Churchilla a Raoula Walle...
více


24.11.2014 POLITIKA: Jak na exhibicionisty

Prezidenta Miloše Zemana je všude plno. Jenom ve středu 19. listopadu stihl tři tiskové konference. Tomu předcházela cesta do Číny, při níž Zeman okázale přešel lidskoprávní témata, návrat do vlasti letadlem mocné finanční skupiny, předávání státních vyznamenání 28. října i řadě kontroverzních osobností,...
více


22.11.2014 POLITIKA: Dvě desky na Albertově

Když v pondělí na Albertově vypískali diváci Miloše Zemana, toho času prezidenta naší země, vznikly desítky komentářů a desítky rozborů. Nechci přidávat další, jenom lakonicky dodávám, že kdyby se Miloš Zeman choval jako prezident a nikoliv jako dlaždič, nevyvolal by takovou reakci.
více


22.11.2014 POLITIKA: Komorowski, Zeman a Orwell

V mediální reflexi událostí na pražském Albertově poněkud zapadlo vystoupení polského prezidenta Bronisława Komorowského. Logicky, neboť hlavní zprávou byl protest proti Miloši Zemanovi, popřípadě spor o to, zda německý prezident Joachim Gauck dostal, či nedostal vajíčkem.
více


22.11.2014 UDÁLOSTI: Rozhovor pro TA3

Barbara Túrosová
Bohumil Doležal
Miloš Zeman si o to svými vystoupeními z poslední doby řekl. Např. sprostými urážkami na adresu skupiny Pussy Riot nebo bagatelizací policejního zásahu ze 17. listopadu 1989. Podařilo se mu strhnout na sebe pozornost, myslím, že o to mu v první řadě šlo. Stal se středobodem oslav.
více


22.11.2014 POLITIKA: Svátek poznamenaný nadutostí a arogancí

Letošní oslavy smutného výročí 75 let od nesmírně odvážných studentských protestů proti německé okupaci Československa a 25 let od svržení komunistické totality byly v naší zemi očekávány s velkým napětím, zejména s ohledem na dosavadní, mírně psáno, kontroversní vystupování hlavy státu.
více


21.11.2014 GLOSA: Odkaz 17. listopadu 2014

O odkazu sedmnáctých listopadů z let 1939 a 1945 se toho v předchozích týdnech napsalo a prohovořilo hodně. Po událostech na Albertově roku dvoutisícího čtrnáctého se nyní několik dnů bude debatovat o tom, co vlastně znamenaly davy nespokojenců, vajíčka a červené karty na pražských ulicích v den dvacátého...
více


21.11.2014 POLITIKA: O úctě

Doznívající emoce z oslav Sametové revoluce umožňují poněkud střízlivější pohled na současnou hlavu státu. Situace je smutná a nejspíše již zcela nezvratná.
více


21.11.2014 POLITIKA: Miloš Zeman je mým prezidentem

Miloše Zemana jsem nevolil a pokud bude znovu kandidovat, volit ani nebudu. Nesouhlasil jsem s tím, jak byl zvolen, přímou volbu považuji za chybu, za úlitbu bohům „přímé demokracie“, kterou považuji za naprosto nevhodnou pro náš politický systém. V mnohém z toho, co dělá a říká, dokonce ve velké většině...
více


21.11.2014 POLITIKA: Nepovedené výročí

Nejsem první, koho napadlo, že svět je jedno velké divadlo. Ovšem události 17. listopadu to úchvatně dokreslily před čtvrtstoletím a dokreslují to i dnes.
více


20.11.2014 POLITIKA: Nebojím se vás

Zeman je zástupný problém, na druhou stranu zastupuje tak dobře, že tahle metafora téměř nemá trhliny. Před revolucí jsem koukal na toho mladého prognostika v televizi, který otevřeně mluvil o tom, že ekonomika upadá a že se společnost sune kamsi k záhubě.
více


19.11.2014 POLITIKA: Zavést, zrušit, zavést

Jedna politická reprezentace i přes odpor opozice a velké části odborníků zavede II. pilíř jakožto vlajkovou loď své penzijní reformy, po volbách pak jiná politická reprezentace postaví svoji reformu na tom, že naopak II. pilíř a opět bez dohody s opozicí zruší.
více


18.11.2014 UDÁLOSTI: Chartisté k Listopadu

Tedy přesněji řečeno, 120 občanů, mezi nimi řada někdejších signatářů Charty77, se podepsalo pod dokument „Slovo k Listopadu: o svobodu je třeba bojovat“, který jsem si 14. listopadu přečetl v Parlamentních listech. Sám jsem podepsal kdysi, v lednu 1977, Chartu 77. Zároveň jsem letos už 11. listopadu...
více


18.11.2014 POLITIKA: Strach obchází státní zastupitelství

V r. 2007 zasáhlo Nejvyšší státní zastupitelství do živé kauzy tehdejšího místopředsedy vlády Jiřího Čunka jejím odebráním „chybujícímu“ přerovskému dozorovému státnímu zástupci Radimu Obstovi a předáním „správnému“ jihlavskému Arifu Salichovovi.
více


15.11.2014 POLITIKA: KSČM 25 let poté

Období mezi 7. a 17. listopadem, revolucí říjnovou a sametovou, je jako stvořené pro zkoumání, jak se vyvíjí kondice komunistické strany. V Senátu jí zbývá jediný reprezentant a ani ve sněmovně o ní i přes pověstnou pracovitost komunistických poslanců příliš slyšet není.
více


14.11.2014 POLITIKA: Babiš - já platím, já rozhoduji

Preference hnutí ANO dle výzkumů veřejného mínění rostou, podle volebního modelu TNS Aisa pro Českou televizi, zveřejněného počátkem listopadu, dosáhly dokonce 35 procent.
více


13.11.2014 POLITIKA: Mrtvý Havel versus živý Klaus

Ten souboj nikdy nebyl úplně férový. Oba hlavní protagonisté totiž provozovali poněkud odlišné disciplíny. Zatímco jeden do hry nastupoval obrazně řečeno v klasickém dresu na standardně nalajnované hřiště, ten druhý raději hrával bez dresu a mimo pravidla standardní politiky.
více


13.11.2014 ROZHOVOR: O Demokratické iniciativě

Libuše Frantová
volební urna volby
My jsme žádost podávali kolektivně, Demokratická iniciativa nebyla zdaleka moje osobní akce. To, co nás k tomu tenkrát vedlo, bylo přesvědčení, že to tady „praskne“, jak říkáte, a že bude velmi zapotřebí, aby byly položeny základy standardní demokracie, ve které budou existovat alespoň v zárodečném stavu...
více


13.11.2014 POLITIKA: Bulvár jako bojiště

Pondělní Lidové noviny působily dojmem bojiště, na němž se válčí – ale proti komu či za co vlastně? Za odvolání ministryně Heleny Válkové, která podle jejích odpůrců zplodila naprosto nepoužitelnou předlohu nového zákona o státním zastupitelství?
více


12.11.2014 LIDSKÁ PRÁVA: Kvůli Zemanovi se zavádí policejní stát

Prezidentova návštěva Moravy se příliš nezdařila. Obyvatelé Opavy ho přivítali pokřikem, že je “ruský šváb”. Když se pak Zeman přesunul do Opavy, čekali tam na něj lidé s transparentem „Stydím se za svého prezidenta“. Načež k nim přišli policisté a požádali je o prokázání totožnosti.
více