1.12.2015 | Svátek má Iva


1.12.2015 GLOSA: Zoufalství zákonodárců

Jan Polanecký
Vládní poslanci zdravotnického výboru Rostislav Vyzula a Jaroslav Krákora přišli s iniciativou udělit výjimku ze zákazu kouření vesnickým hospodám.
více


30.11.2015 EVROPA: Projde to?

František Matějka
Držíte a nosíte zbraň? Nechcete být odzbrojeni politiky, kteří lžou, když tvrdí, že bez legálních zbraní ubude terorismu a budeme žít ve větším bezpečí? Občany chtěl odzbrojit už Hitler, Stalin, Mussolini nebo Mao Ce-tung.
více


28.11.2015 POLITIKA: Zemana neznám, v TV ho vidím stále

Jan Bartoň
Miloš Zeman tvrdí, že výroky Martina Konvičky nezná, na Albertově ho viděl poprvé a neznal ani jeho křestní jméno. Demonstraci na Albertově pořádala Ruska.
více


27.11.2015 POLITIKA: Vydřenit Paříž

Michal Kašpárek
Podle pondělních novin, vicepremiéra a šéfa ANO, šéfa ODS a mnoha dalších je Evropa ve válce. Pokud na to přistoupíme, pak můžeme slovo „válka“ stupňovat stejným způsobem, jakým Zeman stupňuje slovo holokaust, a o Evropě sedmdesátých a osmdesátých letech říct, že jí zmítala „superválka“.
více


27.11.2015 POLITIKA: Babišův eE.T. mimozemšťan patří na jinou planetu

Jaroslav Míth
Na podivné planetě ANO nejspíš patří represivní opatření a obtěžování lidí ve jménu svaté války za údajnou spravedlnost a pořádek mezi standardní atributy tamějšího systému.
více


27.11.2015 MÉDIA: Dívejme se na Zemana bez nálepek

Tomáš Jirsa
Miloš Zeman kandidoval na Hrad jako přesvědčený europeista. Jeho volebním mottem bylo vyvěšení vlajky Evropské unie na Pražském hradě a přijetí společné měny euro.
více


26.11.2015 POLITIKA: Není všechno dovoleno – ani hlavě státu

Zdeněk Jičínský
Před časem prezident republiky odmítl jmenovat tři navržené profesory VŠ. Příslušné školy a odmítnutí kandidáti nyní chtějí soudní cestou dosáhnout toho, aby je prezident jmenoval ve smyslu svého slibu, že bude zachovávat Ústavu a zákony ČR.
více


24.11.2015 POLITIKA: Informace, nebo manipulace?

Miroslav Polák
Dlouhodobě mě zajímá problém komunikace. Aniž bych prováděl nějaké průzkumy a vycházím jen ze svých zkušeností a veřejných zdrojů, mám pocit, že jednou z nejčastěji používaných frází je ta, že se máme/musíme domluvit.
více


24.11.2015 ISLÁM: Náboženská, či politická doktrína?

Miloslav Pouzar
Co mají společného IRA (Irská republikánská armáda), ETA (Baskicko a svoboda), RAF (Frakce Rudé armády), Al-Káida a Islámský stát? Jsou to organizace provozující terorismus, čímž je rozuměno užití násilí nebo hrozby násilím s cílem zastrašit protivníka a dosáhnout politických cílů.
více


24.11.2015 ÚVAHA: Doktrína multikulturalismu selhala

Pavel Chrastina
Ze všeho, co se za poslední léta, měsíce a zejména dny stalo, bychom si konečně měli učinit závěr a každý z nás byl měl začít konat. Je nejvyšší čas, je za minutu dvanáct.
více


23.11.2015 SVĚT: Staňme se suverénní demokratickou zemí

Jiří Svoboda1
Referendum o vystoupení z Evropské unie by nám mohlo vrátit naději na vládu odpovědnou svým voličům a občanskou společnost podílející se s důvěrou na správě naší země.
více


21.11.2015 PRÁVO: Dobrý signál – zákony platí pro každého

Milan Hulík
Fiktivní právní stát máme již v ústavě, jinak se o něm mluví jen s doprovodem dalších slov. Jsme na cestě k němu, máme jej, ale není ještě zažitý, anebo, to se mi líbí nejvíce, „právní stát není všelék, od kterého máme očekávat absolutní spravedlnost“.
více


23.11.2015 ESEJ: Zeman či Husák?

Jan Payne
Experti různých oborů v poslední době konstatují určitý návrat do minulosti: leckteré rysy současného společenského života začínají nápadně připomínat normalizaci, a nabízí se tak srovnání dvou presidentů: Zemana a Husáka.
více


21.11.2015 POLITIKA: Obrana České republiky

Zdeněk Lanz
European Union flag
Na veřejné mínění neblaze působí tzv. „veřejnoprávní“ média, zejména Česká televize, která o klíčových událostech informuje většinou značně zkresleně, když už ne rovnou nepravdivě.
více


20.11.2015 POLITIKA: Ministr Pelikán vyhrožuje občanům

Petr Štěpánek
Tak si to shrňme! V okamžiku, kdy ještě není pohřbeno více než 130 obětí islámského teroru v Paříži, v okamžiku, kdy bylo definitivně potvrzeno, že více než 220 obětí pádu ruského letadla na Sinaji mají rovněž na svědomí islámští teroristé.
více


20.11.2015 POLITIKA: Justice v rukou „vizigótů“

Zdeněk Jemelik 1
Politické strany jsou vždy především výtahem k moci a k možnosti parazitování na veřejných rozpočtech. Patřívalo ale k dobrému tónu, že mocichtivou účelovost svého jednání skrývaly za předstírané ideové zakotvení, v které možná aspoň část řadových členů naivně věřila.
více


19.11.2015 POLITIKA: Vládci nad Prahou jsou bezradní

Lukáš Jelínek
Ve stínu pátečních událostí může jakákoli analýza českého politického dění vyznívat nadbytečně a bizarně. Uvědomme si ale, nakolik je pro zvládání krizových situací důležitá infrastruktura státu a rozvaha politické reprezentace.
více


19.11.2015 BEZPEČNOST: Vnutí nám teroristé svoji hru?

Jan Schneider
Bude nutno analyzovat pozadí a souvislosti těchto teroristických útoků, stejně jako historii tohoto děsivého jevu, co k němu přispívá a co ho vůbec umožňuje.
více


18.11.2015 POLITIKA: ANO na křižovatce

Milan Hamerský
Andrej Babiš uvěřil předsudku českých politologů, že strana má mít hodně členů a má být zastoupená od sněmovny až po nejmenší obce. Krajské volby mohou ANO definitivně rozložit.
více


17.11.2015 POLITIKA: K čemu ministerstvo kultury?

Jiří Srstka
Jiří Srstka
Vzpomínám si na Pavla Tigrida, který při svém nástupu do funkce ministra kultury v roce 1994 prohlásil, že chce ministerstvo kultury zrušit. Vyvolalo to tehdy obecné zděšení. Tigrid se stal terčem útoků nejrůznějších osob, na druhé straně však měl ohledně svého úmyslu i mnoho podporovatelů.
více


16.11.2015 UDÁLOSTI: Do salámu s ním!

Bohumil Doležal
Nejprve k hlavní události dne, krvavým atentátům v Paříži. Věc je příliš čerstvá a rád bych si ušetřil obligátní cvičení v kýčovitém verbálním humanismu, to rád přenechám jiným. Je zjevné, že atentáty nijak bezprostředně nesouvisí s migrační vlnou a navíc je má na svědomí nevelká skupina lidí.
více


16.11.2015 POLITIKA: Koblihy pro seniory

Radim Perlín
Chci ale upozornit na nesystémovost a naprostou chaotičnost takového rozhodování. Vláda a její koalice prostě otevřeně naznačují, že si neví rady, jak budou řešit problém zvyšování počtu seniorů, kteří mají dostávat řádný důchod.
více


16.11.2015 POLITIKA: Zákon proti nedotknutelnosti

Zdeněk Jemelik 1
Jedním z údajných hříchů, kvůli němuž „grilovali“ 12. listopadu 2015 poslanci Ústavně právního výboru ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, je zpoždění nového zákona o státním zastupitelství, poprvé předloženého Poslanecké sněmovně bývalým ministrem Pavlem Blažkem jako tisk 1054 již v r. 2013.
více


16.11.2015 POLITIKA: Neslušná hloupost ministerstva zahraničí

Jan Urban
Někdy ke konci komunistického režimu se v Praze objevil sovětský novinář Alexandr Kuranov. Byl vůbec prvním oficiálním korespondentem ze Sovětského svazu, který se začal setkávat i s disidenty.
více


14.11.2015 UDÁLOSTI: Z čeho bič neupleteš

Bohumil Doležal
Pražská koalice se definitivně rozpadla. Vypověděli ji sociální demokraté s odkazem na to, že Trojkoalice nedrží při hlasování dohody. Tím se jen potvrdilo, že v Praze existuje něco, co by se dalo nazvat „Staronové pořádky“.
více


13.11.2015 POLICIE: Olomoucká kauza – všechno je jinak!

Petr Štěpánek
Tohle odhalení by rozhodně nemělo zapadnout. Dušan Šrámek v článku nazvaném „Válka policajtů pokračuje“ (Reflex 46/2015) osvětluje skutečné pozadí tzv. olomoucké kauzy.
více


12.11.2015 UDÁLOSTI: Nezřízené blbnutí

Bohumil Doležal
Poměry v Praze po porážce zrádné pravice jsou bohužel tak neurovnané, že z nich asi nelze uplácet nic podstatně jiného než to, co tam už bylo, a především nic kloudného.
více


12.11.2015 POLITIKA: Vládní parodie na finanční ústavu

Tomáš Grygar
Jako jeden ze svých stěžejních úspěchů prezentuje současná vláda navržení tzv. finanční ústavy, která již prošla ve sněmovně prvním čtením a v současné době se projednává v příslušných výborech.
více


12.11.2015 PRAHA: Špatně načasovaný konec koalice

Petr Hartman1
Hnutí ANO velmi pravděpodobně ztrácí post primátora v hlavním městě. Po rozpadu současné koalice sice teprve začne intenzivní vyjednávání o její nové podobě, přesto se nedá očekávat, že by včele Prahy stanul někdo z hnutí ANO.
více


12.11.2015 POLITIKA: Babišovy povedené záplaty

Lukáš Jelínek
Kdo předpokládal, že rozmíšky, které po Ústí nad Labem nebo Českých Budějovicích potkaly hnutí ANO v Hodoníně, Opavě, Praze či Brně, srazí Andreji Babišovi hřebínek, byl vedle jak ta jedle.
více


11.11.2015 POLITIKA: Nejvyšší veřejný zájem

František Matějka
Je stále více oblastí, ve kterých se vládnoucí elita zaštiťuje tzv. veřejným zájmem, když potřebuje utáhnout šrouby, falešně obhájit svou existenci a dát vydělat těm, kteří je financují. Zprivatizovali veřejný zájem pro sebe.
více


11.11.2015 POLITIKA: Quo vadis, ČSSD?

Stanislav Křeček
Po zveřejnění jednoho z posledního průzkumu volitelnosti politických stran, ve kterém bylo ČSSD přiznáno jen 16 % preferencí, jistě kdekoho napadne - i když patrně tento výsledek sotva bude potvrzen jinými obdobnými průzkumy -, že by se tato strana měla zamyslet nad svojí dosavadní politikou a...
více


11.11.2015 POLITIKA: Proč neměl Kalousek ochranku?

Jan Schneider
Jak Kalousek, tak Babiš byli každý svým způsobem ohroženi. Rozdíl tu ale je, a poměrně podstatný. Vychází ze srovnání rizik, která cosi napoví o ministrově činnosti, což naznačuje, komu jeho činnost vadila a jak moc.
více


11.11.2015 UDÁLOSTI: Rozlícené české sufražetky

Bohumil Doležal
V Právu přinesli rozhovor s klimatologem a filosofem Václavem Cílkem ohledně migrace. Pan Cílek vidí hlavní problém vidí v suchu, v islámu až druhotně (na tom, že o islám až tolik nejde, jistě něco je).
více


9.11.2015 POLITIKA: Babiš přiložil do kotle

Jan Bartoň
Finanční úřad pro Prahu udělil podle informací na iDnes.cz nemocnici Na Homolce pokutu bezmála 3 miliardy korun. Je to její roční obrat a znamenalo by to finanční bankrot nemocnice.
více


9.11.2015 POLITIKA: Povinné školky - Velký Bratr přichází

Markéta Šichtařová 5
Vždycky jsem si myslela, že kdyby došlo na dvojroli hodného a zlého policajta, já bych jako ženská logicky a suverénně hrála toho hodného.
více