1.8.2015 | Svátek má Oskar


30.7.2015 POLITIKA: Ferrari pro Středulu

Tomáš Vodvářka
Odborový předák Josef Středula se proslavil názorem o třetině sádry při zlomenině pro živnostníky, kteří v odvodech platí méně, než státní zaměstnanci.
více


30.7.2015 POLITIKA: Žebrotu podporujeme

Jan Bartoň
Státní rozpočet na rok 2016 má jasný základní parametr, a tím je deficit. Byl stanoven na 70 miliard korun a současná jednání se vedou o tom, jak upravit příjmy a výdaje rozpočtu tak, aby se „vlk nažral a koza zůstala celá“.
více


29.7.2015 POLITIKA: Zdědil Babiš Klausův euroskepticismus?

Lukáš Jelínek
Na vztahu k imigrační vlně, řecké dluhové krizi a protiruským sankcím šlo již v uplynulých měsících vypozorovat, jak vyprchává proevropský zápal českých politiků.
více


29.7.2015 POLITIKA: Rozpaky nad legislativním očekáváním

Stanislav Křeček
Vláda se totiž chystá právě v druhé, jaksi předvolební polovině svého vládnutí přijmout některá zásadní legislativní opatření dotýkající se milionů občanů, která však již dnes vzbuzují, mírně řečeno, rozpaky.
více


29.7.2015 PRÁVO: Trest pro Ratha a odvaha soudce

Petr Hartman1
Je potřeba ocenit odvahu soudu, že dotáhl kauzu týkající se bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha až do vynesení trestu.
více


29.7.2015 GLOSA: Přátelé

Benešova vila
Také paní Hana s úsměvem zvala sousedy z vedlejší vily ke stolu, třebaže uvnitř soptila: Už jsou tady zas, ti nenažraní šetřílkové.
více


28.7.2015 JUSTICE: Vzpoura v podpalubí

Zdeněk Jemelik 1
Nezvyklá vedra otupují pozornost. Zvládnutí přívalu zpráv s příchutí senzace je obtížnější než jindy.
více


28.7.2015 POLITIKA: Bělobrádkův risk (2)

Václav Vlk st.
Skutečnost se málokdy vyvíjí podle nenávistných ideologů nacionalismu, zvláště toho německého, dvakrát poraženého.
více


27.7.2015 POLITIKA: Bělobrádkův risk (1)

Václav Vlk st.
Jakoby z čistého nebe se najednou objevila zpráva, že místopředseda vlády ČR navštívil Sudetoněmecký dům a položil u památníku sudetoněmeckých obětí odsunu z Československa kytici.
více


27.7.2015 MÉDIA: David Rath je gentleman!

Petr Štěpánek
Napsal jsem na facebook dva statusy o Davidu Rathovi. Nikoli o jeho soudním procesu, nýbrž o dvou spíše okrajových, přesto poměrně důležitých věcech.
více


27.7.2015 SPOLEČNOST: Korupce jako veřejně prospěšná činnost

Viktor Lošťák
Viktor Lošťák
Před několika dny jsem publikoval text Neziskovky: Od demokracie k totalitě. Zabýval jsem se v něm problémem veřejného financování tzv. neziskových organizací, subjektů, z nichž některé jsou de facto nevolenými politickými stranami, uskupeními tvořícími jakousi paralelní mocenskou strukturu...
více


27.7.2015 ROZHOVOR: S Ladislavem Jaklem o světě

Lukáš Petřík
Zrovna dnes jsem četl výzvu jedné velké skupiny amerických levicových ekonomů na toto téma. A musím říci, že dělají stejnou chybu jako mnozí marxismem zasažení sociologové a aktivisté u nás.
více


25.7.2015 PRÁVO: Rath dostal osm a půl roku

Petr Hartman1
Kauza Davida Ratha vstupuje do další fáze. V tuto chvíli nelze přesně určit, zda se bude jednat o druhou polovinu, třetinu, nebo dokonce čtvrtinu.
více


25.7.2015 POLITIKA: Soud ocenil Rathův socialismus na 8,5 roku

Jan Bartoň
David Rath je podle svých slov politickým vězněm. Jdou po něm nejvyšší státní zástupce a další významné politické figury. Musí být proto exemplárně potrestán.
více


24.7.2015 UDÁLOSTI: Drobné poznámky

Bohumil Doležal
„Pro českého prostředníka italských hackerů dělalo i ČVUT,“ zní titulek v Právu. Jde o aféru, kterou rozpoutala mezinárodní teroristická organizace WikiLeaks.
více


24.7.2015 POLITIKA: Lex Mynář

Petr Hartman1
V jaké finanční kondici se kancléř nacházel v roce 2014, to vědí pouze lidé z právního oddělení na Hradě.
více


23.7.2015 UDÁLOSTI: Útěk do Evropy jako krajní řešení

Bohumil Doležal
Evropa (tj. EU) je povinna se postarat o ochranu svých vnějších hranic a ve vlastním zájmu o obnovu pořádku na teritoriích, odkud uprchlíci přicházejí.
více


22.7.2015 POLITIKA: Levicoví internacionalisté, kde jste?

Lukáš Jelínek
Tradovalo se, že zatímco konzervativní pravice je izolacionalistická a hledí si hlavně uzavřených národních dvorků, tak levice je internacionalistická a sdružuje se nehledě na hranice.
více


22.7.2015 UDÁLOSTI: Pithartův syndrom

Bohumil Doležal
Nevím, zda už náhodou netrpím tzv. Pithartovým syndromem (tj. neslyším trávu růst). A to v situaci, kdy pan Pithart bývával hluchý jako tetřev.
více


21.7.2015 GLOSA: Showmaster Rath a jádro pudla

Lída Rakušanová
Rathův rejstřík zdržovací taktiky, kterou teď používá u soudu k oddálení rozsudku za korupci a jež sahá od nečekaných výměn advokátů až po mnohahodinové proslovy v soudní síni, ovšem zároveň prozrazuje, jak moc mu teče do bot.
více


20.7.2015 POLITIKA: Referendum má konečně šanci

Lukáš Jelínek
„Jděte nevím kam a přineste nevím co.“ Příběh referenda v tuzemských podmínkách zkrátka připomíná Werichovo pohádkové Fimfárum.
více


18.7.2015 POLITIKA: Pohádky ovčí babičky podle Ratha

Jana Šimonová1
MUDr. Rath od dob, kdy byl přistižen s krabicí od vína, jejíž obsah nebyl sedmička lihoviny, ale sedmička zcela jiného významu, není výjimkou, která by mohla říci, že ono rčení se jej netýká.
více


17.7.2015 UDÁLOSTI: Perspektivní uvažování STAN

Bohumil Doležal
Uvažují prý perspektivně o koalici s KDU-ČSL (v krajských volbách v příštím roce nekandidují s TOP 09 ani v jednom kraji, zatímco v roce 2012 byly koalice TOP 09 – STAN ve všech).
více


16.7.2015 POLITIKA: Někdo by měl pomoci

Jan Urban
Všechno by přitom spravila alespoň trocha úcty k politickému řemeslu, které, když řečník o tématu moc neví, dotyčnému připraví do kapsy alespoň pár poznámek, které může podle svého naturelu rozvinout.
více


17.7.2015 POLITIKA: Populismus kvete

Lukáš Jelínek
Rok a tři čtvrtě po sněmovních volbách našla česká politika v elektronické evidenci tržeb konečně věcné téma, o něž se dá vést spor. Opozice byla doposud upozaděna novým stylem hlásaným Babišovým hnutím ANO a prací Sobotkovy vlády na revokování řady kroků Nečasova a Topolánkova kabinetu.
více


16.7.2015 UDÁLOSTI: Populismus má své meze

Bohumil Doležal
Komentář Jiřího Pehe ze sobotního Práva („Pokrytecký boj pravice s e-tržbami“) je skutečné slovo do pranice.
více


15.7.2015 UDÁLOSTI: Turistická kancelář Zeman a spol.

Bohumil Doležal
Vláda ve středu rozhodla, že přijme během následujících dvou let 1500 uprchlíků z uprchlických táborů v unijních zemích (Itálie, Řecko) a z táborů v Sýrii, Jordánsku a na kurdských územích Iráku (těch, co jsou mimo EU, má být 400).
více


15.7.2015 POLITIKA: Místo zavádění EET zrušte dotace

Karel Kříž
Margaret Thatcherová svého času velmi správně konstatovala: “Problémem socialistů je, že nakonec jim dojdou i peníze těch druhých.“
více


15.7.2015 POLITIKA: Hnutí ANO a jeho problémy

Zdeněk Jičínský
Jiří Pehe (Právo 4. 7.) se po krizích na radnicích v Ústí nad Labem a v Českých Budějovicích zamyslel nad povahou hnutí ANO a vnitřními problémy jeho fungování.
více


14.7.2015 UDÁLOSTI: Politický dialog v Druhé České republice

Bohumil Doležal
Ve čtvrtečním Svobodném fóru Václav Němec polemicky reagoval na můj článek Velká farmářská kontrarevoluce.
více


14.7.2015 POLITIKA: Uprchlíci a dvě Sobotkovy zásadní chyby

Tomáš Pajonk1
Česko chce do roku 2017 přijmout 1500 uprchlíků. Nebudu zde šířit nenávist a ani „sluníčkářství“.
více


14.7.2015 POLITIKA: Chovancovy mantinely politruka

Karel Kříž
Včera jsem ze záznamu zhlédl Otázky Václava Moravce z minulé neděle, kde hlavním hostem byl ministr vnitra ČR Milan Chovanec a „řešeným“ problémem reakce veřejnosti na příchod uprchlíků a postoj naší vlády k azylové politice všeobecně.
více


13.7.2015 UDÁLOSTI: O zpravodajských službách

Bohumil Doležal
Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o zpravodajských službách (tzv. střechový zákon), který rozšiřuje jejich pravomoci.
více


13.7.2015 POLITIKA: Odstartoval to Středula

Michal Kašpárek
Třídní boj mezi lidmi s podobnými příjmy, obavami a politickými zájmy je český unikát. Odboráři i zastánci živnostníků v něm zbytečně vynakládají energii a škodí sami sobě.
více


13.7.2015 POLITIKA: Peklo EET

Václav Vlk Jr.
Každý známe příměr s žábou a teplou vodou: pokud hodíte žábu do vařící vody, okamžitě vyskočí, aby si zachránila život, pokud ji dáte do hrnce s vodou studenou a budete ji postupně ohřívat, žába spolehlivě promešká okamžik, kdy měla z vody vyskočit, uvaří se a zemře.
více


11.7.2015 UDÁLOSTI: Zdivočelé antikomunistické filipiky

Bohumil Doležal
Předseda lidovců Běkobrádek reagoval v reakci na výzvu České biskupské konference (nabídla vládě pomoc s migranty, kteří byli ve svých domovských zemích ohroženi na životě).
více