17.2.2018 | Svátek má Miloslava


17.2.2018 ROZHOVOR: Hrozí tandem Babiš-Zeman?

Ivo Strejček
...že je to zkoncentrovaná zkratka veškerého neporozumění zájmům a obavám českých voličů. Že je to výraz naprostého nepochopení motivací, které vedly lidi k volbám, aby odmítli jakéhokoliv „Antizemana“.
více


17.2.2018 POLITIKA: STAN mění před sjezdem ČSSD svou politiku

Jan Bartoň
Šest poslanců STAN se rozhodlo ukončit „nespolupráci“ s hnutím ANO a rozhodlo se za určitých podmínek podpořit vládu hnutí ANO. Chtějí tak eliminovat podporu KSČM a SPD.
více


17.2.2018 POLITIKA: Bože, chraň nás před referendy

Václav Křepelka1
Těmito slovy své v roce 2009 zesnulé matky se vkládám do neustále zrychlujícího se víru diskusí na téma referendum. Ohánět se švýcarskými principy zde při jejich prosazování není ani trochu na místě.
více


17.2.2018 POLITIKA: Hra na obecné referendum

Eva Kislingerová
Nezaujatý, české politické reality nepříliš znalý pozorovatel musí při pohledu na snahu o sestavení druhé vlády toho času premiéra v demisi Andreje Babiše nabýt představy, že v Česku neexistuje důležitější téma než obecné referendum.
více


17.2.2018 EKOLOGIE: Ví ministr Brabec, proč Šumava vysychá?

Tomáš Jirsa
V minulém volebním období ministr Richard Brabec proti vůli Senátu i prezidenta protlačil Poslaneckou sněmovnou zákon o Šumavě (novela 114/92).
více


16.2.2018 POLITIKA: Kde je zakopaný pes

Lukáš Jelínek
Když se ve Sněmovně projednávalo vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestním stíhání kvůli Čapímu hnízdu, předseda vlády prohlásil, že „žijeme v zemi, kde si můžete objednat stíhání a pravděpodobně dostat někoho do vězení“. Tato slova jsou připomínána dodnes a určitě dlouho ještě...
více


16.2.2018 POLITIKA: Babiš zatím prohrál

Jan Bartoň
Andrej Babiš na Slovensku prohrál soud o jeho spolupráci s StB. Stalo se tak po rozhodnutí slovenského Ústavního soudu, který případ vrátil obecným soudům, které rozhodovaly předtím v jeho prospěch.
více


15.2.2018 POLITIKA: Marťani nekončí

Vlastimil Podracký
Václav Klaus prezidentské kandidáty vyjma Topolánka a Zemana nazval marťany. Já bych z nich vyjmul ještě Hanniga a Hynka. Ostatní mi stále i po prohraných volbách připadají jako marťané.
více


13.2.2018 REFERENDUM: Dobrý sluha, ale zlý pán

Alois Sečkár
V posledních dnech náš mediální prostor opět rozvířila debata o zavedení obecného referenda. Čtyři strany, které mají dohromady většinu ve Sněmovně, jednají o jeho možné podobě.
více


14.2.2018 POLITIKA: Referendum ve stínu czexitu

Josef Mlejnek jr.
Českou politikou, a především veřejnou diskusí nyní hýbe referendum; konkrétně případné vkomponování obecného referenda do české ústavy. Přitom kdyby někdo před deseti lety odhalil pohledem do křišťálové koule v naší přítomnosti tuto skutečnost, mohl by jen nevzrušivě pokrčit rameny.
více


13.2.2018 POLITIKA: Oddluž bábu

Michal Kašpárek
Na Hradě se Miloš Zeman připravuje na další funkční období, v podhradí je ve hře koalice ANO, SPD a KSČM.
více


13.2.2018 ROZHOVOR: Česko není ustrašené

Vlastimil Podracký
Zeman se opravdu chová buransky, vyvolává zbytečné kauzy, zbytečně provokuje a slušnější by mohl také být. Kdybychom měli kandidáta, který by měl shodné názory jako Zeman, dělal v principu totéž jako Zeman, ale choval se důstojně, dostane ve volbách 70 procent.
více


12.2.2018 POLITIKA: Kam s nimi?

Jan Bartoň
Hodně voličů zklamaných z porážky Jiřího Drahoše formuluje své názory tak, že by voliče Miloše Zemana poslali na Východ a speciálně komunisty do Severní Koreje. Kam ale poslat ty, co volili Jiřího Drahoše? Na Mars?
více


12.2.2018 POLITIKA: Referendum

European Union flag
Čím dál skloňovanější slovo, čím dál složitější články a v nich čím dál složitější souvětí. Vznikne obor referendologů, kteří budou uvádět ještě složitější důvody, až se věc stane úplně nepřehledná a laici budou vyzváni, aby o věci a do věci nemluvili, protože jí nemůžou rozumět?
více


12.2.2018 POLITIKA: Jirko, jdi do toho!

Tomáš Vodvářka
Jiří Paroubek ohlásil svůj comeback - nejprve zpět do ČSSD a poté - pokud bude zdraví sloužit - i na Pražský hrad. Ne, není to žert.
více


12.2.2018 POLITIKA: Vítejte na českém dvorku!

Petr Štěpánek
Země nemá už čtvrtý měsíc standardní vládu, premiér je trestně stíhaný a koblihová mafie zametá jeho levárny. Ale nejvíc se tu řeší, zdali jeden tábor byl před pětasedmdesáti lety oplocený či neoplocený. Vítejte na českém politickém dvorku!
více


10.2.2018 POLITIKA: Pětiprocentní práh jako vynález (možné) zkázy

Karel Machala
volby
Pro někoho je zde, aby stabilizovala. Jiný v ní vidí brzdu proti novým myšlenkám a uskupením na politické scéně anebo soudí, že o programy a myšlenky jde až v poslední řadě.
více


10.2.2018 ESEJ: Parlament je lepší než referendum

Roman Joch
Názorově jednotná společnost není ideální, ale ani příliš rozdělená není požehnáním. Balancuje totiž na hraně občanské války. Většina nemusí mít ve všem pravdu, názorové menšiny mohou společnost obohatit.
více


8.2.2018 MÉDIA: Novináři z Anglie se mýlí...

Eva Kislingerová
Druhá přímá volba, jejíž finále přineslo nečekaně vyrovnaný zápas protřelého politického rutinéra Miloše Zemana a muže, který si, mluvou horolezců, vybral jako první velký vrchol rovnou nejtěžší devítitisícovku, K2, je minulostí.
více


8.2.2018 POLITIKA: Předčasné volby? Nic než strašák

Lukáš Jelínek
Tentokrát Andrej Babiš zamrznul v čase. Když o víkendu opakovaně pohrozil, že když nenajde partnery pro vznik nové vlády, otevře se cesta k předčasným volbám, na pár okolností zapomněl. Především, že hnutí ANO nemá sílu je zařídit.
více


8.2.2018 JUSTICE: Král je nahý! (2)

Zdeněk Jemelik 1
Stržení závoje z excesů orgánů činných v trestním řízení „výtržníky“ Andrejem Babišem a Milošem Zemanem pohoršilo mnohé opoziční politiky a také nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana.
více


8.2.2018 GLOSA: Vyhrál spokojený občan

Karel Píška
Pražský hrad a česká vlajka
Jsme země spokojených občanů. Většina voličů nechce změnu, přeje si pokračování mandátu Miloše Zemana a zachování současného stavu, zejména v regionech severní Moravy a severních Čech.
více


8.2.2018 POLITIKA: Přítel za branami

Jaromír Spousta
cssd
Jiří Paroubek přišel ve svém článku Štěch by neměl ztrácet nervy ze dne 26. 01. 2018 s ostrou kritikou namířenou proti současnému vedení ČSSD. Nic proti, jistě zná tuto stranu daleko lépe než většina běžných občanů, a ostrý tón si tedy asi může dovolit.
více


8.2.2018 JUSTICE: Státní zástupci nejsou čtvrtou mocí

Jaroslav Ortman
Jaroslav Ortman
S pozdviženým obočím jsem si přečetl rozhovor ve čtvrtečním vydání deníku Právo s titulkem Bradáčová napomíná Babiše a Zemana. Konečně víme, kdo je víc než prezident a premiér.
více


7.2.2018 POLITIKA: Babiš v kleštích

Josef Mlejnek jr.
Po prezidentských volbách se měl podle očekávání svižněji rozběhnout proces sestavování vlády. Druhý pokus Andreje Babiše, k němuž má zatím od prezidenta Miloše Zemana jen neformální pověření. Č
více


7.2.2018 POLITIKA: Procitnutí z „nelídra bez názoru“

Ivo Strejček
Po dlouhé měsíce předvolebního období, včetně bouřlivého a vyhroceného období mezi oběma koly prezidentské volby, podporovali Václav Klaus a lidé z jeho institutu „politiku“ před „nepolitikou“.
více


6.2.2018 HISTORIE: Sto let od bitvy u Bachmače

Miroslav Uhlíř
Na letošní rok, ve kterém oslavíme sto let od vzniku Československa, připadá také sté výročí bitvy u Bachmače na dnešní Ukrajině. Bitva je ve srovnání s bitvou u Zborova poněkud opomíjena, jedná se však o jednu z významných událostí, při které se rodilo Československo.
více


6.2.2018 POLITIKA: Co se změnilo 27. ledna 2018

Karel Hvížďala
Právní filozof Jiří Přibáň z Cardiffu v Otázkách Václava Moravce prohlásil, že je možné hovořit o počátku ústavní změny režimu. Tím se de facto ohlašuje konec demokratické České republiky, která trvala od roku 1993 do roku 2017 a byla ústavním, demokratickým a parlamentaristickým státem.
více


6.2.2018 BIG BEN: Spěje česká pravice k marxismu?

Benjamin Kuras
Mezi těmi českými osudnými osmičkami se rok 2018 začíná jevit jako jeden z potenciálně nejkatastrofálnějších v dějinách nejen českých, ale celoevropských.
více


6.2.2018 JUSTICE: Král je nahý!

Zdeněk Jemelik 1
Předseda vlády v demisi Andrej Babiš a prezident republiky Miloš Zeman vyvolali pozdvižení, když veřejně připustili, že u nás lze objednat trestní stíhání.
více


5.2.2018 POLITIKA: Nápravná komanda

Rudolf Mládek1
Rektor Univerzity Palackého v Olomouci, profesor Jaroslav Miller, je názoru, že v průběhu letošního roku bude jeho škola vysílat do moravských regionů dobrovolníky z řad studentů, aby lidem nabídli kvalitní informace například o migraci nebo Evropské unii.
více


5.2.2018 ÚVAHA: Pro zklamané voliče

Libor David
Pražský hrad a česká vlajka
Byl jsem až překvapen, kolik křesťanů dalo v prezidentské volbě svůj hlas panu Drahošovi. Rovněž tak jejich lamentujícími reakcemi nad tím, že volby vyhrál Miloš Zeman. Prý teď v následujících letech nastane doba temna a všeobecného úpadku.
více


5.2.2018 POLITIKA: Horáčkovo osvícení

Petr Robejšek
Ani ne týden po volbách slyšíme (nejenom) od pana Horáčka kritiku ohledně schopností Jiřího Drahoše. Je pozoruhodné, jakou jasnozřivost najednou projevují lidé, u kterých bych to nečekal.
více


3.2.2018 POLITIKA: Zemanův koncert emocí nekončí

Lukáš Jelínek
Podceňovat Miloše Zemana se nevyplácí. Je schopný stratég a umí si rozvrhnout síly. Ukázalo se od něj jako prozíravé nevyčerpávat se aktivní kampaní před prvním kolem, nýbrž se soustředit na mediální vystoupení v kole druhém.
více


3.2.2018 POLITIKA: Kdo rozděluje národ

Pavel Chrastina
Žijeme v době, která znovu a znovu potvrzuje, že ono prastaré „rozděl a panuj“ platí v plném rozsahu i dnes.
více


3.2.2018 PREZIDENT: Zlověstná pravda

Lubomír Stejskal
Server Lidovky.cz podrobil analýze první slova prezidenta Zemana pronesená krátce poté, co v sobotu 27/1 zvítězil. K vyjádření přizval kromě Karla Olivy, někdejšího šéfa Ústavu pro jazyk český, také Denisu Hejlovou.
více