19.9.2014 | Svátek má Zita


19.9.2014 POLITIKA: Daně klesnou (jak komu)

Vláda prosadila v poslanecké sněmovně zavedení třetí sazby DPH pro knihy, léky a některou dětskou výživu. Tím zrušila plošné snížení DPH o jeden procentní bod od roku 2015.
více


19.9.2014 POLITIKA: Paní komisařka

Výběr tzv. eurokomisře, tj. vrcholného bruselského úředníka, který je z každé členské země pouze jeden a který má za úkol prosazovat politiku EU ve svěřené oblasti, mi dopřál řadu okamžiků, občas i zábavných, většinou však nutících k zamyšlení.
více


19.9.2014 POLITIKA: (Z)rození státního rozpočtu

Vláda dokončuje návrh státního rozpočtu na příští rok, a tak se dozvídáme základní čísla o jeho plánované podobě a že se podle ministra financí očekávají už jen drobnější změny, kdy se prý „budou přesouvat stamilióny“.
více


18.9.2014 UDÁLOSTI: Češi v EU - nedůsledně a v neshodě

Úterní sněmovní debata k vládní politice ve věci Ukrajina se konala z podnětu „pravicové opozice“ (správně by se asi mělo říkat demokratické opozice, protože v opozici jsou aspoň formálně taky Úsvit a KSČM).
více


18.9.2014 JUSTICE: Co na to brněnská sfinga?

Každému je dnes jasné, že nadšení ODS z r. 2010 pro nápravu poměrů ve státním zastupitelství její nástupci nepřevzali a zejména se neztotožnili s nastoupenou cestou k jejímu uskutečnění.
více


18.9.2014 GLOSA: ODS je dál než v Řitce

Když se občanští demokraté vytasili se svým „konzervativně“ předvolebním videoklipem, kde pracují s aluzí na středočeskou obec Řitka, bylo mi jich líto. Bezduché, nenápadité, nadto pohněvavší starostu inkriminované dědiny v okresu Praha-západ.
více


18.9.2014 HISTORIE: Dvě postele... a svoboda dlouho spala

Stále a stále se historici a publicisté zabývají historií Vítězného února, tragedií s katastrofálními důsledky, o jejichž velikost a dosah se nepřestávají vést spory. Příčina tohoto sporu – komunistický puč - představuje v poměrech českých zemí a Slovenska malé politické šoa, které dodnes, stejně tak...
více


18.9.2014 POLITIKA: Pracovat se vyplatí!

Pracovat se vyplatí! Marná sláva, tento úterní titulek jednoho z bulvárních deníků, uhodil hřebíček na hlavičku přesněji než všechny sáhodlouhé analýzy a polemiky. Institut minimální mzdy najdeme ve většině zemí Evropské unie, čerstvě ji zavádí i sousední Německo. U nás je ovšem tradicí.
více


17.9.2014 UDÁLOSTI: Drobné poznámky

Řád „Německých rytířů“ (jak podezřelý spolek, už to jméno! Němci a ještě k tomu katolíci!) má chronické požadavky s restitucí svého majetku. Zabavili jim ho Němci po roce 1938 a jako německý majetek ho pak zabavilo Československo v r. 1945.
více


17.9.2014 POLITIKA: Nebojme se politických náměstků

Prezident Miloš Zeman je velkým odpůrcem politických náměstků. K jeho oblíbeným bonmotům se přiřadilo: "Politické strany tím, že prosazují tento návrh služebního zákona, vlastně říkají, že nemají odborníky, profesionály, ale že disponují houfy amatérů. Pro které se zřizují funkce politických náměstk...
více


16.9.2014 POLITIKA: Minimální mzda - volič ČSSD to chce?

Česká vláda rozhodla o zvýšení minimální mzdy na 9200 Kč. Současně s tímto rozhodnutím se zvyšují ty dávky, které jsou od minimální mzdy odvozované.
více


16.9.2014 UDÁLOSTI: Co vlastně dělí českou politiku

Jiří Pehe zveřejnil 6. září t.r. v Právu článek s titulkem „Jak Rusko dělí českou politiku“. Jak v závěru píše, rusko-ukrajinská krize ukazuje, že není možné vše poměřovat pravicí a levicí a že ve skutečných krizích vyplouvají na povrch v naší historicky traumatizované společnosti i postoje, které rozdělují...
více


15.9.2014 POLITIKA: Zákon o NP Šumava

S blížícím se termínem projednávání senátního návrhu zákona o Národním parku Šumava (NPŠ) v Poslanecké sněmovně se zvyšuje mediální aktivita odpůrců přijetí tohoto zákona. Aktivisté Hnutí Duha označují tento zákon jako kmotrovský, developerský, těžařský či zákon pro kšeftaře se šumavskými pozemky.
více


15.9.2014 POLITIKA: ODS z Měsíce spadlá

ODS absolvovala v pátek 5. září svůj 25. kongres. Mnozí čtenáři nepochybně zaznamenali, že zde přijala čtrnáctibodové programové teze. Jsa postarším pravičákem a jejím bývalým voličem, zajímal jsem se, jak tato strana novým programem odráží obecně sdílené pravicové názory.
více


13.9.2014 UDÁLOSTI: Drobné poznámky

Ministerstvo vnitra připravuje novelu zákona o politických stranách, kde se má stanovit, kdo bude provádět státní kontrolu nad jejich financováním. Může to být buď Sněmovna, nebo samostatný Úřad pro kontrolu hospodaření politických stran.
více


13.9.2014 GLOSA: Klause už nelze brát vážně

14. června 2005 Václav Klaus prohlásil v Kyjevě u příležitosti prezidentské večeře v Domě Horoděckého Ukrajinu za zemi, „která je nám mimořádně blízká a s níž nás pojí více než tisíciletá tradice vzájemných vztahů“.
více


12.9.2014 UDÁLOSTI: Drobné poznámky

Podle volebního modelu TNS Aisa pro Českou televizi je v čele volebního modelu hnutí ANO s 25 %, i když ztratilo přes 5 %, následuje s obrovitou ztrátou ČSSD (17,1, zisk 1 %), KSČM s 13,5 (+2), TOP 09 s 11,5 (+0,5).
více


12.9.2014 POLITIKA: S vaničkou vylité dítě

V přístupu k národním idolům projevujeme krásnou vlastnost: dokud jsou „nahoře“, bezmezně je obdivujeme, odmítáme vidět jejich slabé stránky, ale ve chvíli, kdy padnou, se otáčíme zády a současně s jejich zavržením vyhazujeme vše, proč jsme je kdysi uctívali, nepřipouštějíce, že přece jen něco dobrého...
více


12.9.2014 POLITIKA: Ideje mají v komunální politice místo

Často se tvrdí, že v komunální politice musí jít pojmy jako pravice a levice stranou a namísto nudné ideologie a rigidních principů je třeba pragmaticky se zaměřit na konkrétní potřeby občanů.
více


11.9.2014 POLITIKA: Chaloupka, Huml a váha poslaneckého hlasu

Poslankyně Vlasta Bohdalová kdysi na adresu sněmovny od řečnického pultíku pronesla, že podle jedné opice nelze posuzovat celou zoologickou zahradu. Vždy si na ni vzpomenu, když některý ze zákonodárců opustí mantinely etiky a slušného chování.
více


11.9.2014 POLITIKA: TOP 09 čekají nejtěžší volby v její historii

Podzimní volby budou pro stranu TOP 09 nejtěžší v její relativně krátké historii. Myslí si to alespoň její předseda Karel Schwarzenberg. Svůj výrok opírá o argument, že k obvyklým soupeřům, jakými jsou podle něj ODS a ČSSD, přibylo ještě hnutí ANO s neomezenými financemi.
více


10.9.2014 UDÁLOSTI: Drobné poznámky

Na summitu NATO minulý týden předvedl Miloš Zeman neuvěřitelný názorový balet v oboru švejkování. Nejprve ještě v Praze v předtočeném rozhovoru řekl pro rádio Frekvence1 (jeho obsah unikl), že to, co se děje na Ukrajině...
více


10.9.2014 POLITIKA: Komunální volby ve stínu globální politiky

Současná kampaň před komunálními volbami byla poltickými stranami nastartována z časového hlediska takřka optimálně dle politologických pouček. Přesto je otázkou, zda se podaří přilákat ke komunálním volbám takový počet voličů, aby se výrazněji zvedla legitimita těchto voleb.
více


9.9.2014 GLOSA: Miloš Zeman vysvětluje

Prezident Miloš Zeman sklidil velkou nevoli ze strany řady komentátorů, kteří mu vyčítají „zradu“ společné protiruské politiky Západu. Tématem sporu je a bylo potvrzení přítomnosti ruských sil na území Ukrajiny.
více


9.9.2014 POLITIKA: Občanští demokraté

Občanská demokratická strana se narodila před 23 lety. Jako chlap se přiznávám, že s touto slečnou jsem řadu let chodil. Prožili jsme spolu mnoho dobrého i zlého. „Báječná léta s Klausem“, tragický Sarajevský atentát i triumfální Topolánkovo vítězství v roce 2006. Pak to s ní šlo s kopce.
více


9.9.2014 POLITIKA: Hrozba starostů

Tento článek se měl původně jmenovat „Volba starostů“. To proto, že se nám blíží komunální volby, z nichž v řadě obcí vzejdou mnozí noví starostové, jen menší počet těch stávajících zůstane. Proč?
více


8.9.2014 MÉDIA: Je prezident ČR podvodník nebo amatér?

Prezident Miloš Zeman se v souvislosti se schvalováním služebního zákona rozčílil na moderátora České televize Václava Moravce. Ten ve svém pořadu Otázky prohlásil, že v době, kdy byl Zeman premiérem, měl tzv. “politické náměstky”.
více


8.9.2014 POLITIKA: Ukrajina, Zeman a Mnichov

2. září 1938 přijal československý prezident Edvard Beneš poslance československého parlamentu za Sudetendeutsche Partei (SdP) pány Kundta a Sebekowského.Ten večer si zapsal do deníku:
více


6.9.2014 OSOBNOST: Dubček zůstal maskotem pražského jara

Jsme s vámi, buďte s námi. Už není jasné, kdo to heslo vymyslel, ale celé generace si zakódovaly, s kým se v roce 1968 spojovalo. Vypovídaly o tom fotografie. Dubček se usmívá na spontánní davy.
více


6.9.2014 POLITIKA: Proč existují obavy z ANO a Andreje Babiše?

Šedesátiletý Andrej Babiš je druhý nejbohatší muž v naší republice po Petru Kellnerovi. A v loňském roce dle časopisu Forbes byl 736. nejbohatší muž na naší planetě s majetkem v hodnotě dvou miliard dolarů
více


5.9.2014 POLITIKA: Jsou absolventi MGIMO nenahraditelní?

Libor Král
mgimo
Podíl absolventů Moskevského vládního institutu mezinárodních vztahů (MGIMO) na československé a později české (i slovenské) diplomacii byl jednou z velmi ožehavých otázek od samého počátku rekonstrukce Ministerstva zahraničních věcí po pádu komunistického režimu.
více


4.9.2014 POLITIKA: Rodinný marxistický klan (3)

V roce 1969 byla situace v ČSSR tristní. Dnešní úvahy o tom, že všechno bylo špatně, a divení se, jak to, že zde nebyla žádná jiná opozice než levicová a něco křesťanů, jsou úvahy, jak se říká, “mimo mísu“.
více


4.9.2014 POLITIKA: Konec snu o globální demokracii

Na konci „studené války“ očekával vítězný Západ, že včerejší nepřátelé převezmou model tržního hospodářství a demokracie. O tomto sbližování systémů, tzv. „třetí cestě“, snili již teoretici pražského jara.
více


3.9.2014 POLITIKA: Machovi Svobodní

Lubomír Bouše
Kde se vzali, tu se vzali, Svobodní Petra Macha. Budou zase volby, tak jako postarší pravičák jsem zatoulal do jejich programu. Hmm. Nepochybně své ekonomické propočty mají spočítané dobře, určitě jsou v souladu s nejnovějšími ekonomickými poznatky a vysokoškolskými příručkami a mají jistě i kladná doporučení...
více


3.9.2014 JUSTICE: Olomoučtí žalobci nad zákonem a proti zákonu

Ze všech složek státního zastupitelství se největší mediální pozornosti v současnosti těší Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Jeho šéf Ivo Ištvan počtem mediálních citací svého jména patrně předčil Lenku Bradáčovou v době její největší mediální slávy.
více


3.9.2014 POLITIKA: Na prahu rušného podzimu

V minulých letech jsme si zvykli na letní vládní krize, či rovnou pády kabinetů, nebo aspoň na hektické schvalování klíčových zákonů. Tentokrát proběhly prázdniny nudně. Snad jen služební zákon přinesl pár vzrušujících chvil, ovšem nakonec premiér Sobotka před pravicovou opozicí couvl.
více