21.4.2015 | Svátek má Alexandra


21.4.2015 VZPOMÍNKA: Pochybující premiér

Lukáš Jelínek
Když jsem v létě 2004 vstupoval do jím čerstvě obsazené premiérské pracovny ve Strakově akademii, tohoto pocitu jsem byl plný.
více


21.4.2015 POLITIKA: ČSSD dál prosazuje vyšší odvody

Jan Bartoň
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček navrhuje další zvýšení odvodů do zdravotnictví za pojištěnce státu.
více


20.4.2015 POLITIKA: Spravedlnost pro Ištvana

Zdeněk Jemelik 1
Zpráva o omluvě ministerstva spravedlnosti bývalým poslancům Ivanu Fuksovi, Marku Šnajdrovi a Petru Tluchořovi, o vyplaceném odškodném za jejich nezákonné držení.
více


21.4.2015 JUSTICE: Kyvadlový vývoj zákona (4)

Zdeněk Jemelik 1
Stav, v kterém se nachází ministerská předloha nového zákona o státním zastupitelství po středečním zasedání Podvýboru pro justici a soudní samosprávu, lze bez velké nadsázky nazvat předsmrtnou křečí.
více


20.4.2015 POLITIKA: Škodí Babiš Česku?

Jan Bartoň
Ať už evropské dotace považujeme za zhoubu ekonomiky nebo v nich naopak vidíme spásu, je zřejmé, že největším nepřítelem pro jejich administraci je Česko samotné.
více


18.4.2015 PRÁVO: Ministerstvo se omluvilo, co bude dál?

Marek Benda
Marek Benda
Tak trochu stranou zájmu prošla zpráva, že ministerstvo spravedlnosti uzavřelo smír s třemi bývalými poslanci, jehož součástí je omluva za nezákonnou vazbu a odškodnění v celkové výši 1,9 milionu Kč.
více


18.4.2015 POLITIKA: Kdo nemá 2000 korun ročně...

Radim Smetka
Jestli se něco temné síle státu skutečně dlouhodobě daří, pak je to štvaní skupin lidí proti sobě; skupin, které by spolu jinak ochotně spolupracovaly a obchodovaly.
více


17.4.2015 POLITIKA: Objev ministryně práce

Ladislav Jakl 1
Obě naše ministryně práce a sociálních věcí přišly s geniálním a unikátním nápadem, jak zvýšit prosperitu některých kulhajících odvětví našeho hospodářství.
více


17.4.2015 PRÁVO: Nečas vypovídal před soudem

Petr Hartman1
Podle bývalého premiéra Petra Nečase nesledovala jeho tehdejší manželku Radku tajná služba. Měl-li by pravdu, potom by nemohlo dojít k zneužití Vojenského zpravodajství a ke spáchání trestného činu.
více


17.4.2015 GLOSA: Politické rozhodování nelze přepočítávat jen na peníze

Tomáš Jirsa
S tezí, že „trestní zákon platí i pro politiky“, se samozřejmě nedá polemizovat, protože zákon je zákon.
více


16.4.2015 POLITIKA: Není ústava jako ústava

Lukáš Jelínek
Sněmovna propustila do druhého čtení zákon o rozpočtové odpovědnosti, který byl překřtěn na finanční ústavu.
více


16.4.2015 POLITIKA: Jak myslí Andrej Babiš

Karel Hvížďala
Nepřeme se s Babišem, ale se svou minulostí. I tak by šel komentovat spor z minulého týdne, kdy jsme byli svědky tvrdého střetu v Poslanecké sněmovně při projednávání novely o spotřebních daních mezi ministrem financí Andrejem Babišem a šéfem poslaneckého klubu TOP 09 Miroslavem Kalouskem.
více


16.4.2015 POLITIKA: Strany bez straníků

Miroslav Mareš
Úbytkem členské základny jsou postiženy takřka všechny parlamentní subjekty s výjimkou ANO.
více


16.4.2015 JUSTICE: Kyvadlový vývoj zákona (3)

Zdeněk Jemelik 1
Pokud by skutečně uspěl ministerský návrh zákona o státním zastupitelství, mocná vrchní státní zastupitelství by se stala součástí minulosti.
více


15.4.2015 POLITIKA: Ztrácí Babiš nervy?

Jan Bartoň
V posledních týdnech prožívají političtí reprezentanti ANO těžkou dobu. Už nestačí jen tak mlžit o tom, že „bude líp“. Nervy při tom tečou jak voda v „mimořádně“ znečištěné Vltavě.
více


15.4.2015 POLITIKA: Povinné odvody?

Petr Mach2
Vláda chce obnovit od roku 2017 pravidelné odvody, a to pro muže i ženy. Je to nesmyslná snaha o „genderovou vyváženost“.
více


14.4.2015 JUSTICE: Žalobci čtvrtou mocí ve státě?

Václav Klaus1
Ve středu 1. dubna 2015 (a nebyl to apríl!) se v odpoledních hodinách konaly v zámečku na Hanspaulce naše již osmé Rozmluv.
více


14.4.2015 UDÁLOSTI: Svou svobodu si musíme zasloužit

Bohumil Doležal
Minulý týden byl napínavý, ale nakonec přinesl velkou úlevu: prezident Zeman sice do Moskvy na oslavy Dne vítězství pojede, ale nezúčastní se vojenské přehlídky.
více


15.4.2015 JUSTICE: Kyvadlový vývoj zákona (2)

Zdeněk Jemelik 1
Kritici ministerského návrhu zákona o státním zastupitelství poukazují na to, že nese příznaky zasahování státních zástupců do jeho znění ve prospěch jejich stavovských zájmů.
více


14.4.2015 PRÁVO: Kdy se Ivo Ištvan zastřelí?

Petr Štěpánek
Vlastně bych k tomu už nemusel vůbec nic připisovat, protože prakticky všechno jsem – na rozdíl od většiny ostatních – napsal už před dvěma lety.
více


14.4.2015 DIPLOMACIE: Zeman cestu za Putinem prokaučoval

Jan Bartoň
Mluvčí českého prezidenta Jiří Ovčáček prohlásil, že Zemanovo rozhodnutí neúčasti na přehlídce v Moskvě je jeho „suverénním rozhodnutím“. A to bych rád zdůraznil - dodal Ovčáček.
více


13.4.2015 JUSTICE: Kyvadlový vývoj zákona (1)

Zdeněk Jemelik 1
Po různých peripetiích s tvořením nového zákona o státním zastupitelství poslal ministr spravedlnosti Robert Pelikán do meziresortního připomínkového řízení jeho předlohu, kterou odborná veřejnost přijímá rozporně.
více


13.4.2015 DIPLOMACIE: Ti dva nám tady chyběli

Václav Vlk st.
Abych předešel hysterickým výlevům kritiků a diskutérů na netu, nejprve bych rád zdůraznil, že jsem se odhodlal napsat tento text teprve po tom, co „sám lid“, abych tak řekl, usvědčil naše media z lhaní a oblouznění vlastními „geniálními myšlenkami“.
více


13.4.2015 POLITIKA: Rathův politický monstrproces

Tomáš Vodvářka
Po třech letech od zatčení s legendární krabicí s proměnlivým obsahem jako ouverturou se blíží finále jednoho z nejsledovanějších případů polistopadového soudnictví.
více


11.4.2015 JUSTICE: Bude zákon o státním zastupitelství?

Karel Hvížďala
Pokud by vše proběhlo hladce, mohl by od 1. ledna 2017 platit nový zákon o státním zastupitelství, který by konečně nahradil ten, který platí od 1. ledna 1994.
více


11.4.2015 POLITIKA: Hejtmani na trní

Lukáš Jelínek
Pokud se rok 2015 obejde bez silných politických otřesů, půjde jen o klid před bouří, která se strhne v souvislosti s krajskými volbami v roce příštím.
více


10.4.2015 POLITIKA: Zajímají tu vůbec někoho důchody?

Tomáš Pajonk1
Včera se ve sněmovně řešily důchody a zajištění na stáří. Překvapuje mě, že na hlavních zpravodajských serverech o tom nevidím ani zmínku.
více


9.4.2015 POLITIKA: Střet zájmů jako hrom

Martin Kupka
Martin Kupka
Jestli projde, zapíše se Česká republika do dějin politiky jako učebnicový příklad střetu zájmů.
více


10.4.2015 POLITIKA: Kdo uctí Rumuny?

Josef Mlejnek jr.
Prezident Miloš Zeman svou cestu do Moskvy od začátku hájí argumentem, že hodlá uctít památku obětí druhé světové války, 150 tisíc sovětských vojáků, kteří padli při osvobozování Československa.
více


10.4.2015 POLITIKA: Žít se Zemanem

Tomáš Vodvářka
Dalo se to do značné míry tušit. Naděje, že s nejvyšším úřadem se Miloš Zeman zklidní a naplní očekávání výsledku přímé volby = přání občanů mít hlavu státu vyzrálou, vyrovnanou, předvídatelnou a nevzešlou mimo stranické kšefty, se ukazuje jako lichá.
více


10.4.2015 GLOSA: Všichni prezidentovi "ironmeni"

Lubomír Stejskal
To se nemůže Miloš Zeman sám vyjadřovat tak, aby tyto vykladače nepotřeboval?
více


9.4.2015 ROZHOVOR: O EU, Ukrajině a české ekonomice

Dalibor Martínek, Josef Pravec
ekonom logo
Tato vláda, a to není žádný atak na ni, nemá s tím, že ekonomika roste o procento či o dvě v jednom čtvrtletí, absolutně nic společného.
více


9.4.2015 UDÁLOSTI: Buranokracie v ofenzívě

Bohumil Doležal
Pokusím se nejprve shrnout všechny poněkud dramatické události posledních dní, které se nakonec vyhrotily v dosti nebývalý konflikt české politické reprezentace (zastoupené prezidentem republiky) se Spojenými státy.
více


9.4.2015 GLOSA: Pláč a strach poražených

Tomáš Pajonk1
„Nikdy nevyruš protivníka, který se právě ničí sám.“ – Napoleon Bonaparte Přesně tato věta mě napadla, když jsem četl rozhovor s Petrem Fialou o Babišově moci.
více


9.4.2015 POLITIKA: Zahraniční politika na půli cesty

Lukáš Jelínek
Nyní je nasvícen konflikt na východě Ukrajiny a s ním související mocenská politika Ruska.
více


10.4.2015 JUSTICE: Třídní spravedlnost 2015

Jan Urban
V České republice funguje uvnitř orgánů činných v trestním řízení a v justici autonomní skupina, která je schopná za peníze a protislužby obcházet zákon a zaručovat beztrestnost “vlivným lidem”.
více