30.10.2014 | Svátek má Tadeáš


30.10.2014 UDÁLOSTI: Povolební koalice - každý s každým

Jak v předvolební kampani, tak v komunálních volbách, které poté proběhly, se znovu ukázalo, jak velký problém je u nás „rozpojení“ komunální a celostátní politiky. Na jedné straně vznešené problémy jako konfrontace s oligarchickými hnutími a konflikt a Ukrajině, na druhé údržba městských chodníků.
více


30.10.2014 POLITIKA: Lidovci stoupají vzhůru

Nečekaný volební úspěch Křesťansko-demokratické unie – Československé strany lidové už byl důkladně proprán ze všech stran. Nyní ale zisk nejvíce komunálních mandátů a sedmi senátních křesel, přičemž na třech z nich se podíleli i zelení, respektive piráti, přetavuje také ve vyšší politické sebevědom...
více


30.10.2014 GLOSA: Hrad

Jedno Zemanovi neupřu… Vrátil Hrad zpátky na zem. A nejen to, on ho přestěhoval do podhradí. Někam zhruba na Císařský ostrov, vedle té čističky.
více


29.10.2014 POLITIKA: Ideologie pro Babiše

Zdá se, že hnutí ANO se chce přece jenom stát opravdovou politickou stranou. Před několika dny založilo na Žofíně Institut pro politiku a společnost. Jeho úlohou je vymyslet pro Andreje Babiše chybějící ideologii jeho hnutí, která má zajistit čitelnost a trvalejší podporu voličů.
více


28.10.2014 POLITIKA: Budeme tolerovat prezidentovu pomstychtivost?

Letos stejně jako loni prezident Miloš Zeman trucuje a nepozval dva rektory na slavnostní předávání státních vyznamenání u příležitosti 28. října na Hrad - s odůvodněním, jak uvedl o víkendu při návštěvě Číny, že hájí prestiž všech prezidentů.
více


29.10.2014 POLITIKA: Česká pravice ztrácí komunální politiku

Výsledky nedávných komunálních voleb se pochopitelně staly předmětem četných analýz, jež se (nikoli překvapivě) soustřeďují zejména na velká města. Na této úrovni nejvíce zabodovalo hnutí ANO, byť jeho úspěchy v sestavování koalic už možná tak oslnivé nebudou.
více


28.10.2014 UDÁLOSTI: Drobné poznámky

Babišovo ANO se nyní chce soustředit na přípravu kampaně ke krajským volbám, které by měly proběhnout za dva roky. Na jednu stranu je to logické, mají k úspěchu nakročeno vítězstvím v řadě velkých měst a měli by tedy za dva roky mít slušnou výchozí pozici – ale kdo ví, co vlastně všechno bude za dva...
více


27.10.2014 POLITIKA: Senátoři a štvanice na Sváčka

Štvanice na bývalého dlouholetého předsedu Městského soudu v Praze a nyní soudce Vrchního soudu v Praze Jana Sváčka pokračuje vystoupením senátorů Libora Michálka, Aleny Dernerové a Jana Horníka společně s tzv. „protikorupčními iniciativami“.
více


27.10.2014 POLITIKA: Politruci jsou zpět

Česká republika změnila v praktické zahraniční politice svůj vztah k fenoménu lidských práv, jak je chápe ústava i mezinárodní smlouvy, a přestala se k němu vztahovat při výkonu státní moci.
více


25.10.2014 POLITIKA: Kdo rozhoduje o Číně?

Kdysi koloval vtip o rolích v rodině: Já rozhoduju o zásadních věcech, jako je vztah naší rodiny k Číně, a manželka rozhoduje o všem ostatním. V české politice jako by to bylo obráceně: Vláda rozhoduje o všem možném, ale zásady vztahu k Číně jsou v rukou – obrazné – manželky.
více


25.10.2014 POLITIKA: Korporativismus Vladimíra Dlouhého

Institut Václava Klause
V pondělním vydání deníku E15 vyšel rozhovor s prezidentem Hospodářské komory Vladimírem Dlouhým, v němž tento bývalý ministr průmyslu a obchodu prezentuje svůj návrh zavést povinnou registraci (jako náhražku povinného členství) všech podnikatelských subjektů v komoře a přenést část výkonu státní správy...
více


24.10.2014 ZDRAVOTNICTVÍ: Problém zůstává

V roce 2008 vyhrála sociální demokracie drtivě krajské volby. Pomohl jí k tomu slib, že zruší poplatky ve zdravotnictví. Lidem bylo v tu chvíli lhostejné, že k tomu nemají krajská zastupitelstva žádné kompetence. Maximálně mohla za pacienty tyto poplatky hradit v zařízeních, která pod kraje spadala.
více


24.10.2014 POLITIKA: Scéna bez pravice

Mohla pravice vyhrát letošní senátní volby? ČSSD obhajovala rekordní počet senátorů, a byla tudíž obzvlášť zranitelná. Navíc je to vládní strana; čeští voliči v minulosti v senátních volbách hlasovali proti stávající vládě.
více


23.10.2014 POLITIKA: Hon na ministra

Nikdy bych nevěřil tomu, že je možné, aby někdo vážně požadoval po herci, aby se omluvil za to, co v rámci role řekl v seriálu, ve filmu, v divadelní inscenaci. Moje naivita, neb výše uvedeného jsme právě svědky.
více


23.10.2014 POLITIKA: Bez osobností se ČSSD neobejde

Je pravda, že dnes spousta jejích příznivců volí hlavně premiéra Sobotku a jím prosazovanou vládní politiku, ovšem pokud chce ČSSD přežít i v dobách, kdy Strakovu akademii vyklidí, musí mít solidní zázemí v regionech.
více


22.10.2014 POLITIKA: ODS ANO, Kuberu NE!

Hnutí ANO skončilo v Teplicích na druhém místě za vítěznou ODS, nejvíce hlasů získal Jaroslav Kubera z ODS. ANO se nebrání koalici s ODS. Má jedinou podmínku. Kuberu NE!
více


22.10.2014 UDÁLOSTI: Drobné poznámky

Primátor Hudeček se zjevně intenzivně zabývá problémem, jak zhodnotit svůj zastupitelský mandát. Nebude to těžké, situace v pražském zastupitelstvu je nyní po volbách superpatová a mandát má tedy cenu zlata
více


22.10.2014 POLITIKA: Co signalizuje nízká volební účast?

K volebním urnám se skoro pokaždé dostaví o něco méně voličů než při posledním hlasování. Letošní druhé kolo doplňovacích voleb do Senátu je však výjimečné rozsahem tohoto poklesu.
více


22.10.2014 POLITIKA: Co dál se Senátem?

Druhé kolo senátních voleb se již tradičně neslo ve znamení nizoučké volební účasti, letos dokonce historicky nejnižší. Jednu z hlavních příčin tvoří pochopitelně skutečnost, že voliči nevnímají druhou komoru jako důležitou instituci.
více


22.10.2014 JUSTICE: Karta Sváček

Někdo má zřejmě osobní zájem na poškozování soudce Jana Sváčka, a proto ze zákulisí vytrvale přiživuje záškodnictví bulváru. Díky tomu se trvale udržují v povědomí společnosti výhrady vůči jeho osobě, které z větší části nemají oporu ve faktech.
více


21.10.2014 JUSTICE: Válková u Moravce

Vše souvisí se vším. První část Otázek Vymývače mozků (dále jen OVM) ze dne 19.října 2014, věnovanou dění v justici, jsem sledoval pod vlivem dojmu z roztrpčenosti Andreje Babiše nad neuspokojivým efektem investice Agrofertu do zakoupení vydavatelství MAFRA.
více


21.10.2014 UDÁLOSTI: Konec starých časů

Výsledky druhého kola senátních voleb nepřinesly vůbec nic nového. Ani se od nich už nic nového nečekalo. Neočekávali to ani voliči, a tak v míře nebývalé zůstali doma. Člověk má pocit, že kdyby byli zůstali doma úplně všichni, dopadly by ty volby stejně.
více


21.10.2014 POLITIKA: Babišova noha ve dveřích

V posledních letech česká politika připomíná tenký led. Kdokoli na něj vstoupí, se vystavuje riziku, že skončí zmáčen, anebo že rovnou zmizí pod hladinou. K tradičním stranám cítí lidé nedůvěru, ovšem vůči novým hnutím jsou rovněž obezřetní.
více


20.10.2014 POLITIKA: Pravice začíná šlapat vodu...

Nejprve rekapitulace. Na pravé straně politického spektra jsou dva velcí hráči, tedy přesněji řečeno bývalí velcí. ODS a TOP 09. Obě se nacházejí v krizi. ANO nelze ani při největší snaze vnímat jako pravici a další spíše už straničky nejsou ve stavu nést prapor.
více


20.10.2014 GLOSA: Povinné volby?

Pobavila mě zpráva o opakovaně proneseném názoru našeho prezidenta Zemana, že volby by měly být povinné, tj. každý občan by měl povinnost volit. Pro člověka, který zažil volby před několika desítkami let, takový názor vzbuzuje řadu otázek.
více


20.10.2014 JUSTICE: Válková prolomila doktrínu (2)

Dne 17. října 2014 ve dvě hodiny v noci jsem vydal první díl komentáře k vyjádření paní ministryně Heleny Válkové z 15. října 2014 o rozhodnutí opavského soudu o propuštění žďárské vražednice z ústavní léčby do ambulantní péče.
více


20.10.2014 GLOSA: Demokracie dostává na frak

Skupiny politiků se pokoušejí po celé zemi tichou cestou, možná nechtěně, zlikvidovat demokracii. V Olomouci se jim to již podařilo. A další města jsou na řadě.
více


18.10.2014 JUSTICE: Válková prolomila doktrínu

Lid si žádá chléb a hry. Ve Švejkolandu nahrazují hry senzace rozmazávané bulvárem až do hysterických štvanic. Po veřejných činitelích se často žádá, aby přispěli k jejich rozdmýchání kořeněním zpráv svými stanovisky.
více


18.10.2014 GLOSA: Bude Hudeček škodit? ANO!

Vyloučení Tomáše Hudečka formou dobrovolné rezignace z členství v TOP 09 je leitmotivem politických zpráv povolební situace v Česku. Hudeček už poskytuje rozhovory, kde na svou partaj docela slušně plive.
více


18.10.2014 POLITIKA: Ministerská hysterie nad žďárskou tragédií

Názory na události ve Žďáru nad Sázavou, které by se daly klinicky diagnostikovat, předvedli někteří ministři. Aniž by věděli, co a proč se stalo, okamžitě měli jasno, že jestli se někde stala chyba, oni ji odhalí, a to si pišme, že to tak nenechají. Ani je v té chvíli nenapadlo, že je-li tragédie výsledkem...
více


17.10.2014 POLITIKA: Kdo vlastně vyhrál volby?

K paradoxům života patří to, že se letošní komunální a senátní volby konaly v období, v němž si připomínáme 25. výročí revoluce, které se neprávem říká revoluce a navíc neprávem sametová. Nicméně od oné doby, v níž se cosi odehrálo, uplynulo skutečně dvacet pět let.
více


17.10.2014 POLITIKA: TOP 09 ztratila Hudečka

Andrej Babiš by měl poděkovat Miroslavu Kalouskovi. V konfrontaci s ostrými výpady na adresu hnutí ANO i jeho předsedu to zní absurdně. V reálném politickém životě už to tak podivně nevypadá.
více


17.10.2014 GLOSA: Bezbarvá politika

Proběhly volby do místních zastupitelstev. Doprovázených pak přesně padesáti procenty třetiny voleb senátních, anžto se žádné z aktuálně obsazovaných křesel nepodařilo zasednout hned v 1. kole.
více


17.10.2014 POLITIKA: Nezapomenutelný Kajínek

Přestože v květnu letošního roku uplynulo již 21 let od násilné smrti mladého plzeňského podnikatele Štefana Jandy a v červnu 16 let od uložení doživotního trestu Jiřímu Kajínkovi, kterému Krajský soud v Plzni přiřkl tuto vraždu či spíše popravu, tyto události stále žijí v povědomí veřejnosti i s pochybnostmi...
více


16.10.2014 ROZHOVOR: Jsme na šikmé ploše, směřujeme k abnormalitě

Pavel Otto
e15
Víte, ono už se vlastně nedá dost dobře mluvit o tradičních a netradičních stranách. Na jedné straně je velmi zřetelně Babišovo ANO, přičemž Úsvit se vytrácí, a na druhé straně jsou hlavní polistopadové strany, to znamená ČSSD, ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a snad ještě Strana zelených.
více


16.10.2014 POLITIKA: Mládek opět v akci

Před pár měsíci si tento bývalý komunista vzal na paškál živnostníky a označil je za parazity. Jeho vyjádření nezůstalo bez odezvy a na jeho hlavu se snesla těžká a oprávněná kritika. Živnostníci narozdíl od něj vytvářejí hodnoty a pracovní místa. Náplní práce Jana Mládka jako politika je především ...
více