27.2.2017 | Svátek má Alexandr


27.2.2017 POLITIKA: Do voleb z posledního místa

Jan Bartoň
Andrej Babiš prohlásil na sněmu hnutí ANO, že se rozhodl kandidovat ve středních Čechách na posledním místě kandidátky. Voliči mají rozhodnout, zda ho ve sněmovně chtějí.
více


27.2.2017 POLITIKA: Vaše dítě už není vaše

paragraf
Dlouho to vypadalo, že základem společnosti je rodina (a leckdo se zastydlou pubertou by ještě dodal, že základem rodiny je zase velká pánev). Jenomže už to není pravda. Základem dnešní společnosti je totiž úředník.
více


25.2.2017 POLITIKA: Sláva EET

Tomáš Vodvářka
Pivovary avizují, že v důsledku EET se zavře několik stovek hospod, zejména těch menších na vesnicích, kde se nepodává jídlo.
více


25.2.2017 PRÁVO: Lekce pro Chovance

Zbyněk Petráček
Nápad ministra vnitra Chovance na ústavní zákon, který by držitelům zbraní umožnil zasahovat proti teroristům, jaksi zapadl. Ale jeho argumenty a hlavně jejich kritika by zapadnout neměly.
více


24.2.2017 GLOSA: Haléře, miliony... optimalizace!

Vladimír Zouzalík
Asi jako každý mám i já bankovní účet a z uložené částky dostávám úrok, který v současnosti nestojí za řeč. Z těchto pár korun odvádím daň z úroků ve výši 15 %. Těchto pár haléřů vám stát neodpustí.
více


24.2.2017 POLITIKA: Dvě vyhaslé sopky

Lukáš Jelínek
Nad českou politikou se tyčí dvě vyhaslé sopky. První jsou tzv. Benešovy dekrety, druhou bohumínské usnesení ČSSD. I přes onu údajnou vyhaslost ale dokáží budit emoce až k rozpálení doběla a kazit demokratickou diskusi, kterou se čtvrtstoletí učíme vést.
více


24.2.2017 POLITIKA: Rudé stéblo tonoucího Sobotky

Josef Mlejnek jr.
Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka rozvířil mediální diskusi konstatováním, že vytvoření koalice s komunisty by pro jeho stranu neznamenalo problém.
více


23.2.2017 BEZPEČNOST: Může být kancléř Mynář ministrem?

Jan Schneider
Ministr Jan Mládek tak zabředl do diskuse týkající se mimo jiné i mobilních komunikací, až jeho samotného učinil premiér Bohuslav Sobotka mobilním. Nikoliv z nějakých přehnaných zásad, ale lekl se, že Mládek a jeho náměstek se stali kvůli své komunikační nešikovnosti a legislativnímu mičurinství...
více


24.2.2017 EVROPA: Model ČSSD je nenávratně přežitý

Karel Hvížďala
Sociální demokraté v celé Evropě ztrácejí vliv, protože se radikálně změnila situace hlavně díky globalizaci a stranické špičky na tyto změny nedokáží reagovat.
více


23.2.2017 POLITIKA: Sobotkovi došla s Mládkem trpělivost

Lukáš Jelínek
Nesedí nám ve vládě tolik profesionálů, aby šlo odchod Jana Mládka bagatelizovat. Stejně tak sociální demokracie nemá tolik ekonomických odborníků a manažerů, aby jimi mohla plýtvat. Také proto nejspíš premiér Sobotka na podzim po opakované Mládkově porážce v senátním klání odmítl ministrem na půl...
více


23.2.2017 POLITIKA: Vetování zákonů

Ladislav Jakl 1
Už je to asi hodně dávno, kdy byl naposled přijat zákon, jehož důsledkem by bylo pro českou společnost cokoli dobrého. Co zákon, to zhoršení.
více


23.2.2017 UDÁLOSTI: Antibabiš je pozitivní program!

Bohumil Doležal
Bohuslav Sobotka poskytl v pátek 17. 2. velký rozhovor Hospodářským novinám. Největší pozornost vzbudil jeho záměr „nechat vyhasnout“ Bohumínské usnesení.
více


22.2.2017 ŠUMAVA: Obce nejsou divočina

Antonín Schubert
O budoucnosti Šumavy má být brzy rozhodnuto. Poznat je to nejen podle programu sněmovny, ale také podle razance komentářů v českých médiích.
více


22.2.2017 POLITIKA: Jánošíkovská líbivost a la ČSSD

Patrik Nacher
Slovo populista či populistický se stalo frekventovanou a vcelku módní replikou na znevážení téměř jakéhokoliv návrhu či názoru politického oponenta či strany. Když dojdou argumenty či je dotyčný ani nechce hledat, označením populista celou věc jednoduše shodí ze stolu. V
více


22.2.2017 ŠUMAVA: Za novou přírodu kupředu, zpátky ni krok!

forrest
Před téměř třiceti roky, v prosinci 1989, začal ideologicko‐odborný spor o Národní park Šumava, resp. o další existenci lesů Šumavy. Ideologicko‐odborný proto, že jedna strana sporu hledala možnosti nového uplatnění v očekávaných změnách společenských podmínek.
více


22.2.2017 POLITIKA: Naprosté selhání poslední nálepky

Pavel Chrastina
Tou nálepkou je označení populista, resp. populismus. V posledních dnech se politické komentáře užívající tuto nálepku množí jako houby po dešti.
více


22.2.2017 UDÁLOSTI: Omyly Pavla Zemana

Bohumil Doležal
Volební kampaň Babišova konglomerátu se v jeho listech rozjela na plné obrátky. Tématem číslo jedna je Zpráva poslanecké komise k policejní reorganizaci jako důkaz spiknutí „tradičních stran“, politiků, co nemakají a kradou, proti Novým pořádkům.
více


21.2.2017 PRÁVO: Potřebujeme úřad pro kontrolu správnosti názorů?

Tomáš Haas
Musíme, říká pan Hokovský, ředitel think tanku Evropské hodnoty, chránit veřejnost před falešnými informacemi a dezinformacemi a před „nesprávnými názory“.
více


21.2.2017 POLITIKA: Cesta do hlubin Koblihovy duše

Petr Štěpánek
Je naprosto k neuvěření, že někdo může volit něco takového, co onehdy vystoupilo v Otázkách Václava Moravce.
více


21.2.2017 POLITIKA: Proč papaláši z ČSSD posílají děti do soukromých škol?

Jaroslav Míth
O školství toho každý z nás docela dost ví. Do školy jsme všichni chodili, chodí do ní naše děti a u těch starších dospělých i jejich vnoučata.
více


21.2.2017 POLITIKA: Mediální bitva o Šumavu

Tomáš Jirsa
Když ministr Richard Brabec předkládal v poslanecké sněmovně zákon o Šumavě, tvrdil poslancům, že zákon je kompromisem, který na Šumavu přináší klid a dohodu.
více


21.2.2017 PRÁVO: Kolínská zvedla prapor zeleného komunismu

Ondřej Pecák
Ondřej Pecák
Náměstkyně primátorky hlavního města Prahy Petra Kolínská ze Strany zelených zamýšlí znásilnit vlastnické právo majitelů méně užívaných nemovitostí v Praze. Zcela vážně hledá právní obezličku, jak zlegalizovat vpád squatterů do takových nemovitostí.
více


20.2.2017 POLITIKA: Realismus...

Josef Mlejnek jr.
Petr Robejšek a jeho Realisté zahájili volební kampaň – sérií setkání s občany a zopakováním ambiciózního cíle zisku 20 procent v podzimních parlamentních volbách.
více


20.2.2017 POLITIKA: Bude Šumava dále dobrým místem pro život?

Radka Trylčová
Radka Trylčová
Šumava je místo, kde po staletí žijí lidé a bývala krásná příroda s volně žijící zvěří. A byli to lidé, kteří přivedli šumavskou přírodu až do stavu, kdy mohla být vyhlášena národním parkem.
více


18.2.2017 ŠUMAVA: Bude špatný zákon schválen?

Radka Trylčová, Pavel Hroch
forrest les
Podle již 25 let platného zákona o ochraně přírody se musí každý národní park v ČR vyhlašovat speciálním zákonem.
více


18.2.2017 ROZHOVOR: O volbě prezidenta i o Sobotkově vládě

Václav Klaus1
Určitě, není na tom co měnit. Vidím svou roli někde jinde než v pokusu vstoupit podruhé do téže řeky. A ona už to ani není tatáž řeka.
více


17.2.2017 POLITIKA: Má veto cenu, když ho stejně přehlasují?

Ladislav Jakl 1
Prezident republiky vrátí zákon. Možná tak jeden z dvaceti. A Poslanecká sněmovna toto „veto“ přehlasuje. Asi tak devatenáct z dvaceti vrácených. Má to cenu? Má.
více


17.2.2017 POLITIKA: Brabec mír na Šumavě nezajistil

Drahomíra Stanžovská
Drahomíra Stanžovská
Ministr Brabec nás, šumavské starosty, občany našich obcí, stejně tak jako celý zbytek republiky včetně jejího prezidenta ujišťoval, že on situaci na Šumavě a okolo Šumavy uklidní.
více


17.2.2017 UDÁLOSTI: Koudelkiáda

Bohumil Doležal
Kauzu údajného opisování poslance Blažka otevřelo minulý týden v Babišových Lidových novinách úderné komando Shabu – Koutník bezprostředně poté, co Poslanecká sněmovna většinou hlasů napříč politickými stranami (s výjimkou ANO, ovšem) schválila zprávu poslanecké komise k reorganizaci Policie ČR
více


16.2.2017 PRÁVO: Trestný čin krácení daně

Pavel Bárta
Možná se stal, možná se nestal. Na to by měly odpovědět k tomu příslušné orgány, například daňová kobra a navazující systém státních zástupců a soudů.
více


16.2.2017 POLITIKA: Banální pravolevá osa voliče neláká

Lukáš Jelínek
S blížícími se sněmovními volbami slýcháme, jak se na ně strany připravují, co kutí za program i s kým jsou ochotny se vrhnout do nejtužšího klání. Zaznívají ale už také předběžné úvahy o povolebním uspořádání.
více


15.2.2017 POLITIKA: Boháč stále nepřítelem

Petr Andrle
Tak jsme se na konci minulého týdne od předsedy vlády dozvěděli, že „zájmy lidí s průměrnými příjmy nehájí miliardáři, ale sociální demokracie“. A že to tak bude i v budoucnu.
více


15.2.2017 POLITIKA: Vysoká sázka lidovců

Petr Holub1
Lidovci chtějí dohodnout předvolební koalici se Starosty, známými i pod značkou STAN, a Starostové s tím souhlasí. Zpráva musí vzbudit sympatie i u těch, kdo jinak nemají Pavla Bělobrádka a jeho stranu příliš v lásce.
více


15.2.2017 POLITIKA: Zeman dominátor?

Josef Mlejnek jr.
K planetě Česko se (zdánlivě) pomalu začíná přibližovat kometa druhé přímé volby prezidenta. A skoro všichni teď uhranutě čekají na březnovou zvěst, zda Miloš Zeman opravdu „půjde do toho“.
více


14.2.2017 POLITIKA: Velké plány na závěr Sobotkovy vlády

Petr Holub1
Nastává poslední rok Sobotkova kabinetu a ministři jako kdyby chtěli dohnat, co dosud zanedbávali. Také Česku - stejně jako jiným zemím - chybí velké investice.
více


13.2.2017 UDÁLOSTI: „Obrodný proces“ v TOP 09

Bohumil Doležal
Nejprve sled událostí: 26. ledna vyšel průzkum veřejného mínění ohledně voleb do Poslanecké sněmovny, který pořídila agentura STEM. Podle volebního modelu, který vypracovala, by se TOP 09 s 4,6 % nedostala do poslanecké sněmovny a skončila by až za Okamurovou SPD.
více