18.10.2017 | Svátek má Lukáš


18.10.2017 ROZHOVOR: Lidi volí mediální figury

Ondřej Neff
Předvolební atmosféra je určitě zjitřená a je pozoruhodné, že hlavní protagonisté se vzájemně kriminalizují v domnění, že jim to pomůže.
více


18.10.2017 VOLBY: Komunisté nejsou plaší

Tomáš Guttmann
Za hluboké normalizace se vykládal vtip o tom, jak se president Husák nechal zmrazit. Rozmrazí ho za 100 let a on se vydá do ulic, vše vypadá jinak. Ptá se lidí, kde je ústřední výbor, ale nikdo mu nerozumí.
více


18.10.2017 POLITIKA: Dvojí kvalita potravin? Podvod i na voličích

Jan Bartoň
Lidovecká i sociálně demokratická kampaň o „dvojí kvalitě potravin“ je jen dalším důkazem toho, že ČSSD a KDU-ČSL usilují ve skutečnosti o „více EU“
více


18.10.2017 POLITIKA: Už jste si vybrali svého biokandidáta?

Zdeněk Opatrný
Jestlipak víte, co je to yacon? Latinsky Polymnia sonchifolia, nebo také Smallanthus sonchifolius čeleď Asteraceae, tedy hvězdicovité? Něco mezi batáty a jiřinkami. „Sladká hlíza Inků“, součást stravy i tradiční peruánské medicíny, slavící údajně vítěznou expanzi co celého světa, od Evropy po...
více


18.10.2017 PRÁVO: Pomatené soudní rozhodnutí

Jan Schneider
Ústavní soud (ÚS) Slovenské republiky vydal usnesení, kterým zrušil rozsudky soudů nižších instancí v lustračním sporu proti slovenskému Ústavu paměti národa (ÚPN), v němž Andrej Babiš navrhoval prohlásit za neplatnou svou evidenci coby agenta bývalé Státní bezpečnosti (StB).
více


16.10.2017 VOLBY: Hra na průzkumy

Alexander Tomský (2)
Letos průzkumů veřejného mínění značně ubylo. A není divu, lidé jim příliš nevěří a také přibylo mnoho byť nevolitelných stran a ještě vyšší než obvykle je počet nerozhodných voličů (25 – 35 procent), kteří hodlají jít k volbám.
více


17.10.2017 ROZHOVOR: Elity selhaly

Pavel Chrastina
Víte, od té doby co jsem si přečetl skutečně fundovanou práci o „spindoctoringu“, jak říkají Anglosasové poměrně sofistikovaným metodám jak dojít k výsledkům, které uspokojí zadavatele průzkumu, aniž by byla porušena závazná pravidla oboru zvaného statistika, tak to se mnou nedělá skoro nic.
více


17.10.2017 POLITIKA: Agenti a rezidenti

Jan Bejlek
V souvislosti s verdiktem slovenského Ústavního soudu ve věci žaloby Andreje Babiše ohledně jeho registrace ve svazcích StB coby agenta se vracejí reminiscence na osmdesátá léta minulého století.
více


16.10.2017 ÚVAHA: Malé předvolební zamyšlení

Vratislav Hlubuček1
Čekají nás volby a to je ten jediný čas, kdy můžeme něco ovlivnit. Náš hlas je náhle důležitý a politici se o něj ucházejí. Když ho nevyužijeme, tak nějak ztrácíme právo potom reptat, jak to dopadlo.
více


16.10.2017 PRÁVO: Neuvěřitelný vládní tunel

Michael Canov
V těchto dnech hýbe českou politickou scénou kauza lithium, kdy ANO obviňuje ČSSD a naopak. V této souvislosti se však vyjevil neuvěřitelný tunel celé české vlády tvořené ČSSD, ANO a KDU-ČSL, kdy rukou svornou a nerozdílnou vláda vydala 16. března 2016 nařízení č. 98/2016 Sb., které snižuje úhradu...
více


17.10.2017 PRÁVO: Rituální policejní sebeobrana

Jan Kalvoda
Pravidlo, že zločin má vždy náskok před policií, vede někdy k zajímavým situacím. V aktuálním příběhu zajistila náskok před policií obyčejná průmyslová kamera. V Plzni byl policisty v civilu zablokován a napaden řidič, jenž je upozornil na jejich riskantní jízdu. Podstatnou část incidentu...
více


17.10.2017 VOLBY: Za všechno může d´Hondt

Petr Holub1
Předvolební průzkumy jsou nejisté, a komentátoři i sami politici se proto obávají na jejich základě cokoli předpovídat o výsledku voleb. To ovšem není nic proti těžkostem, které by nastaly, kdyby chtěl analytik vyrábět prognózy, jak se budou hlasy přepočítávat na mandáty.
více


16.10.2017 POLITIKA: Opravdu jsme jen týden před volbami?

Václav Klaus1
Týden před volbami by žádný z účastníků volebního souboje neměl v médiích dostat nepřiměřeně velký prostor. Já naštěstí žádnou „stranou“ nejsem, i když i pro mne jsou letošní parlamentní volby velké politikum.
více


14.10.2017 POLITIKA: Volební máslo

Petr Kolář
Tak máme za pár dnů volby a tradičně, místo aby lidé brečeli nad stavem EU, tak víc brečí nad cenou másla. Proč je tak drahé, proč? A proč zrovna my češi? Tuhle cenu másla si nezasloužíme. Proč, proč?
více


14.10.2017 POLITIKA: O šanci mlčet

Zbyněk Petráček
Už by z toho mohla být společenská hra. Kdo vyjmenuje více takových vystoupení prezidenta Zemana, jako bylo to úterní ve Štrasburku?
více


14.10.2017 SVĚT: Nebýt tak hrr - to je hlavní

Zdeněk Holásek
Celá desetiletí se tzv. západní demokracie, kam se také řadíme posledních 27 let, snaží buď přímo vyvážet demokracii do jiných zemí, kde se neráčí demokracie vynacházet, a to včetně vojenských intervencí. To je ten drsnější způsob.
více


13.10.2017 VOLBY: Jen žádné novoty

Jaroslav Míth
S blížícími volbami se pravidelně vyrojí nápady na jejich zjednodušení. Třeba zvýšení účasti pomocí volby z mobilní aplikace. Důrazně před tím varuji.
více


13.10.2017 ÚVAHA: Malé předvolební zamyšlení

Vratislav Hlubuček1
Teď si říkáte, to jsou takové všeobecné řeči, ale koho tedy máme volit? To si musí každý rozhodnout sám a já vám mohu jen říct, jak naši politickou scénu vidím já. Nakonec to však bude stejně na vás a vašich prioritách. Jde o to, abyste si je uvědomili.
více


13.10.2017 POLITIKA: Zemanova největší chyba?

Jan Bartoň
V roce 2013 učinil Karel Schwarzenberg prohlášení o Benešových dekretech, které Miloš Zeman před druhým kolem mistrně „vytěžil“ - a vyhrál. Svými názory před Radou Evropy Zeman narazí i u Putina a váhajících voličů.
více


13.10.2017 POLITIKA: Kontroverzní výroky

Lukáš Jelínek
S prostořekými politiky se roztrhl pytel. Ovšem nejen s těmi celostátními. Vždyť za rok si zvolíme též komunální zastupitele. V minulém týdnu se dva proslavili surfováním na těch nejpřízemnějších pudech.
více


12.10.2017 VOLBY: Zakryjme uši a oči a rozum do hrsti

Zdeněk Holásek
Těsně před volbami si naběhli socialisté s kauzou lithium. Tak předně: pustit se do takové ožehavé kauzy krátce před volbami a před sestavováním nové vlády byla hovadina nejvyššího řádu a velká politická chyba.
více


12.10.2017 POLITIKA: Pozor na volební zákon

Pavel Chrastina
Naším volebním zákonem jsem se nikdy dříve příliš nezabýval. Asi jako většina z vás. Prostě jsem šel k volbám a volil stranu či kandidáta, od kterých jsem očekával nějakou změnu k lepšímu.
více


12.10.2017 JUSTICE: O zapouzdřenosti

Zdeněk Jemelik 1
Je známo, že sejdou-li se dva právníci, projeví nejméně tři právní názory. Nedbaje tohoto pravidla posadil Václav Moravec v Otázkách Vymývače mozků dne 8.října 2017 (pardon, v Otázkách Václava Moravce) ke kulatému stolu právníky hned tři.
více


11.10.2017 POLITIKA: Raději bez loutkářů

Petr Kolman
Dlouhodobě mne udivuje skutečnost, že i jeden jediný poslanec může podat návrh zákona anebo pozměňující návrh části zákona.
více


11.10.2017 POLITIKA: Tak jen na čtyři roky a dost, říká Andrej

Tomáš Vodvářka
Budu v politice jen čtyři roky a poté odejdu do soukromí, prohlásil zatím nejsilnější kandidát na premiéra.
více


11.10.2017 ANALÝZA: Skupinová iracionalita politických stran

Milan Petrák
Kvantitativní analýza textů politických stran vypovídá mnohé nejen o způsobu, jakým strany komunikují, ale též o jejich postojích a chování.
více


10.10.2017 POLITIKA: A vítězem voleb je.... Tomio Okamura

Tomáš Vodvářka
Že se to někomu může jevit jako předčasné prohlášení, je dáno pouze nedostatkem informací. Po přečtení listu „Na vlastní oči“ jsem o tom přesvědčen.
více


10.10.2017 POLITIKA: Omyl profesora Fialy

Jan Bartoň
Ve své knize „Profesor na frontové linii“ si Petr Fiala všímá i historie ODS. Tvrdí, že za odchod voličů od ODS může opoziční smlouva a nálepka buranské strany za Mirka Topolánka.
více


10.10.2017 POLITIKA: Vzduchoprázdno, v němž se nedá orientovat

Petr Holub1
V čem spočívá naše současná krize? Tuto otázku v českých dějinách častěji opakovanou si člověk obvykle klade, když neví, kudy kam. To je právě současná situace, pouhé dva týdny před volbami.
více


10.10.2017 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 436

Jan Čech
„Simply the Best!“ zpívá Tina Turner. Je to krásná písnička a krásně zazpívaná. Jak tak projíždím českými luhy a háji a koukám na billboardy kolem silnic, mám dojem, že by se všechny neuvěřitelné žvásty Dolínků, Babišů a dalších (promiň, Ivane) daly nahradit jen touto větou.
více


9.10.2017 POLITIKA: Naši furianti

Alexander Tomský (2)
Co náš západní svět světem stojí, už od Platóna a Aristotela, stojí proti sobě idealisté a realisté. Idealisté mají vypracovaný plán budoucnosti, snaží se svět přebudovat a realisté jim v tom překážejí, usilují svět zachovat a opravovat. Platónův dokonalý stát měli vést moudří filosofové.
více


9.10.2017 POLITIKA: Tož pije, nebo ne?

Tomáš Vodvářka
Lidové noviny zveřejnily v podstatě sólokapra. „Miloš Zeman rázně omezil pití“, hlásá titulek. Ten to vzápětí dementoval tím, že novináři lžou.
více


9.10.2017 GLOSA: Kalouskův „rychlý vlak EU“

Jan Polanecký
Miroslav Kalousek pro DVTV prohlásil (volně), že buďto do vlaku rychlého proudu EU nastoupíme, protože bude dozajista ekonomickou supervelmocí, nebo zůstaneme stát na nádraží a naše děti nás proklejí.
více


7.10.2017 KNIHA: Babiš osedlal prázdno hlavního proudu

Michal Kašpárek
Náš malý národ dokáže velké věci, elektronizace je dobro, talentovaní a pracovití si zaslouží podpořit. Ten bulšit znáte z vysílání ČT, teď vás na něj balí nejperspektivnější kandidát na premiéra.
více


7.10.2017 POLITIKA: I nevládní organizace se musí chovat transparentně!

Tomáš Zdechovský
V některých zemích chtějí mít vlády přehled o financování neziskových organizací. Zvláště těch, které jsou financované ze zahraničních zdrojů. Neziskovky to považují za vážné ohrožení demokracie...
více


7.10.2017 POLITIKA: Katalánské referendum a československý rozvod

Josef Mlejnek jr.
V letošním roce, kdy se připomíná čtvrtstoletí od rozdělení Československa, opět v různých diskusích zaznívá, že o tak závažné věci mělo proběhnout referendum. Současný poprask kolem referenda v Katalánsku však poskytuje velmi silnou argumentaci pro zastánce opačného názoru.
více