2.10.2014 | Svátek má Olívie, Oliver


2.10.2014 UDÁLOSTI: Hřebíček do rakvičky lustračního zákona

Ve dnech 23.-26. září projednávalo plénum Poslanecké sněmovny PČR v druhém a ve třetím čtení „Zákon o změně zákonů souvisejících s přijetím Zákona o státní službě“. Koaličně-opoziční kompromis ohledně služebního zákona byl v tu chvíli už upečen: prezident by sice mohl v budoucnu dělat brikule, ale Sněmovna...
více


2.10.2014 GLOSA: Prostě ho seřvu!

ANO 2011 ani ČSSD nejsou „můj šálek kávy“. Přesto mě velmi rozhořčil způsob, s kterým se Andrej Babiš, místopředseda vlády, vypořádal s ministrem zdravotnictví v ČT.
více


2.10.2014 POLITIKA: Máme se kamarádit s Ruskem?

Poslední výroky presidenta republiky i někteří blogeři neochvějně hájí afinitu naší země k Ruské federaci. Opravdu jde o něco, o co bychom měli stát?
více


1.10.2014 POLITIKA: Pustíme k volbám i šestnáctileté?

Stalo se již tradicí, že je před volbami přetřásána možnost aktivního volebního práva pro šestnáctileté. Letošní zářijové kolečko navíc podepřely dvě okolnosti.
více


30.9.2014 JUSTICE: Smír po bitvě právníků

V těchto dnech skončilo smírem řízení na ochranu osobnosti, které proti exprokurátorce Marii Benešové, bývalé nejvyšší státní zástupkyni a o hodně později také přechodné ministryni spravedlnosti, původně zahájilo sedm žalobců.
více


30.9.2014 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 292

Jak jsem psal, zachvátila nás volební matějská. Z billboardů na nás s laskavým úsměvem shlížejí tak ušlechtilí lidé, že Mirek Dušín byl proti nim pěkný syčák! A ty neuvěřitelné hovadiny, které nám slibují, to je skvost!
více


29.9.2014 PRÁVO: Smyčka se utahuje. Ale jaká a kolem koho?

Sobotní Lidové noviny měly na titulní stránce shora uvedený titul „Smyčka se utahuje“ i s třemi fotografiemi „obviněných“. Uvnitř pak byl text pana Kamberského s ještě drsnějším titulkem „Mordor v obklíčení“. Tak to je tedy síla. Zvláště, je-li vše uvedeno na titulní straně jako „Kauza LN“.
více


29.9.2014 GLOSA: Není Janáčková jako Janáčková

Jednu Janáčkovou, Lianu, jsme už v Senátu měli. Jen letmý pohled na její „kariéru“ od ODS přes Stranu svobodných občanů až po Hlavu vzhůru ukazuje, že stále nemůže najít tu správnou stranu. Tato dáma se proslavila svým bojem proti Cikánům a zřejmě tím na sebe upoutala „zaslouženou“ pozornost.
více


29.9.2014 GLOSA: Nepolitická politika vítězí

Nejsem si jist, zda si to zcela takhle Václav Havel představoval, ale nepolitická politika vítězí v Česku na celé čáře. Nejde snad o to, že se vládní politici z ANO předhánějí v prohlášeních, kdo je větší nepolitik a kdo více maká.
více


29.9.2014 UDÁLOSTI: Drobné poznámky

Zvláštní vývoj konfliktu v Sýrii a v západním Iráku svědčí o tom, že politika prezidenta Obamy na Blízkém východě se úplně zhroutila. Američanům nezbývá než tolerovat Asadův režim, protože Islámský stát, v nějž vyústila syrská „ozbrojená demokratická revoluce“, je ještě o hodně větší zlo, protože má...
více


29.9.2014 POLITIKA: Tohle má být ten slibovaný pořádek ve státní kase?

Jedno z hlavních volebních hesel, které nakonec skutečně zabralo, slibovalo udělat pořádek ve výběru daní a obecně ve státní kase. Žel, dlouho nám nebylo řečeno, jak by toho pořádku konkrétně mělo být dosaženo, obyčejně jsme byli odkázáni na onu mantru o zlepšení výběru daní.
více


27.9.2014 GLOSA: Tady je Babišovo

Ondřej Čapek
Agrofert logo
Mám pocit, a rád bych se mýlil, že všechny předchozí krádeže – například Klausova kuponová privatizace, pár Rittigových či Janouškových ukradených miliard - blednou před tím, co se chystá, totiž privatizace celé republiky Andrejem Babišem.
více


26.9.2014 UDÁLOSTI: Distancuji se

Na svých dosavadních názorech na „ukrajinský problém“ trvám: Rusko se dopustilo vojenské agrese proti svému západnímu sousedovi. Je to projev imperialistické politiky, která ohrožuje i středoevropský region a naši zemi.
více


26.9.2014 VOLBY: Kdyby takhle měli balit holky…

To byste nevěřili, jak je zajímavé prověřit si volby a voliče nějakých dejme tomu sto let zpátky. Jít dál do minulosti by nemělo cenu, protože asi tak před rokem 1907 byla volební pravidla voleb, pokud se týče jejich příprav a konečného průběhu, poněkud vágní.
více


30.9.2014 UDÁLOSTI: Co vlastně dělí českou politiku (2)

Jiří Pehe zveřejnil 6. září v Právu článek „Jak Rusko dělí českou politiku“. Upozorňuje v něm, že rusko-ukrajinská krize rozdělila veřejnost i politiky do názorových aliancí, které mají jen málo společného s tradičním pravo-levým poštěkáváním. Ukazuje se podle něho, že není možné vše poměřovat pravicí...
více


26.9.2014 POLITIKA: Ondráček versus Grass

Před pár dny po třech měsících od výroku Miroslava Kalouska z TOP 09 na adresu Zdeňka Ondráčka z KSČM, že je komunistická mlátička a fízl, nařídil mandátový a imunitní výbor Kalouskovi, aby se omluvil. Kalousek to odmítl. Od toho máme parlament, aby se tam dalo hovořit tvrději než jinde. Jenže
více


25.9.2014 UDÁLOSTI: Drobné poznámky

V souvislosti se skotským referendem se rozpoutala na české politické scéně diskuse o tom, zda volit už v 16 letech (jako ve Skotsku) nebo až později. Jedním z argumentů bylo, že někteří šestnáctiletí mají pevné názory.
více


26.9.2014 POLITIKA: Sněmovna plná urážek

Aby spolu nemuseli válčit, vymysleli lidé politiku. V ní si to naši reprezentanti rozdávají bez použití zbraní, což ale neznamená, že se spolu mazlí. Naopak: politika je místem pro vyhrocené prezentování názorů, k němuž patří i nějaké to ostřejší slovo. Jenže jsou politici, kteří neznají hranici a nezastaví...
více


25.9.2014 POLITIKA: Omluva Petru Lessymu

Média přinesla 22. září 2014 zprávu, že stát vyplatil bývalému policejnímu prezidentovi Petru Lessymu 600 000 Kč jako odškodnění za nemajetkovou újmu způsobenou nezákonným trestním stíháním.
více


24.9.2014 UDÁLOSTI: Drobné poznámky

V článku politologa Lukáše Jelínka v Právu mne zarazila tato pasáž: „Vím, špatně se slibuje: Odpovědně vyberu ústavní soudce a členy Bankovní rady ČNB. Málokterého voliče nadchne vůle pečlivě se zabývat zákony, jež přijdou ze Sněmovny. Ale marná sláva, tyto kompetence senátorům náležejí, na rozdíl od...
více


25.9.2014 GLOSA: Úplatek jako hrom

Mnoho ohlasů na referendum o skotské nezávislosti hovoří o úplatcích (držhubném) pro Skoty. A naše vláda není pozadu. Vytáhla z rozpočtu 2014 miliardu a zvýšila platy ve státní správě od listopadu.
více


24.9.2014 POLITIKA: ANO, a bude hůř

Postarší pravičák pokračuje - po Svobodných a ODS - v hodnocení politického programu stran na pravici a stran oscilujících kolem pomyslného středu českého politického spektra.
více


23.9.2014 POLITIKA: Zpravodajci - eintopf v hlavě

Vojenské zpravodajství dostane příležitost k rehabilitaci. Nelze totiž pominout, že ve službě kromě profesionálů působí i excentrici, kteří se v minulosti věnovali činnostem, jež jim nepřísluší.
více


23.9.2014 UDÁLOSTI: Drobné poznámky

Ukrajinskému pracujícímu lidu se nechce bojovat za mrzké zájmy ukrajinské fašistické junty. Pěkně to dokládá zpravodajství Práva: ukrajinští muži v Praze nepřebírají doporučenou poštu, protože by museli narukovat.
více


23.9.2014 POLITIKA: Ukrajinský problém ČSSD

Sociální demokraté mají problém. Strana, jež se léta právem vysmívala nesrozumitelné zahraniční politice pravice, která doma mluvila desítkami různých řečí a v Evropské unii byla trpěna jen jako nevítaný host, nyní předvádí v lepším případě mlžení, v horším kakofonii.
více


23.9.2014 GLOSA: Láska, sex a politika?

Že naše politická reprezentace bere své voliče jako bandu nesvéprávných hlupáků, kteří zdegenerovali již jen na nemyslící stroje na placení hypoték a k nějaké „intelektuální“ reakci je přiměje pouze heslo „zadarmo“, popřípadě „dotace“, je vidno již delší čas.
více


22.9.2014 UDÁLOSTI: Drobné poznámky

Čeští europoslanci se při hlasování v Evropském parlamentu o asociační dohodě Ukrajiny s EU rozdělili. Pět z 21 hlasovalo proti, většinou s argumentem „smlouva možná ano, ale ne teď, ale později“ (až Putin Ukrajinu převálcuje, doplňuji já).
více


20.9.2014 POLITIKA: Vládnout znamená řídit podstatné

Vlády se snaží prosazovat svou politiku pomocí stále detailnější kontroly. Složitost procesu vládnutí se tak stále zvyšuje, ale jeho výsledky se nezlepšují. Dokonce se zdá, že politické a ekonomické krize současnosti jsou důsledkem metod, s jejichž pomocí se politici snaží zavádět pořádek. Jak na to...
více


19.9.2014 POLITIKA: Daně klesnou (jak komu)

Vláda prosadila v poslanecké sněmovně zavedení třetí sazby DPH pro knihy, léky a některou dětskou výživu. Tím zrušila plošné snížení DPH o jeden procentní bod od roku 2015.
více


19.9.2014 POLITIKA: Paní komisařka

Výběr tzv. eurokomisře, tj. vrcholného bruselského úředníka, který je z každé členské země pouze jeden a který má za úkol prosazovat politiku EU ve svěřené oblasti, mi dopřál řadu okamžiků, občas i zábavných, většinou však nutících k zamyšlení.
více


19.9.2014 POLITIKA: (Z)rození státního rozpočtu

Vláda dokončuje návrh státního rozpočtu na příští rok, a tak se dozvídáme základní čísla o jeho plánované podobě a že se podle ministra financí očekávají už jen drobnější změny, kdy se prý „budou přesouvat stamilióny“.
více


18.9.2014 UDÁLOSTI: Češi v EU - nedůsledně a v neshodě

Úterní sněmovní debata k vládní politice ve věci Ukrajina se konala z podnětu „pravicové opozice“ (správně by se asi mělo říkat demokratické opozice, protože v opozici jsou aspoň formálně taky Úsvit a KSČM).
více


18.9.2014 JUSTICE: Co na to brněnská sfinga?

Každému je dnes jasné, že nadšení ODS z r. 2010 pro nápravu poměrů ve státním zastupitelství její nástupci nepřevzali a zejména se neztotožnili s nastoupenou cestou k jejímu uskutečnění.
více


18.9.2014 GLOSA: ODS je dál než v Řitce

Když se občanští demokraté vytasili se svým „konzervativně“ předvolebním videoklipem, kde pracují s aluzí na středočeskou obec Řitka, bylo mi jich líto. Bezduché, nenápadité, nadto pohněvavší starostu inkriminované dědiny v okresu Praha-západ.
více


18.9.2014 HISTORIE: Dvě postele... a svoboda dlouho spala

Stále a stále se historici a publicisté zabývají historií Vítězného února, tragedií s katastrofálními důsledky, o jejichž velikost a dosah se nepřestávají vést spory. Příčina tohoto sporu – komunistický puč - představuje v poměrech českých zemí a Slovenska malé politické šoa, které dodnes, stejně tak...
více


18.9.2014 POLITIKA: Pracovat se vyplatí!

Pracovat se vyplatí! Marná sláva, tento úterní titulek jednoho z bulvárních deníků, uhodil hřebíček na hlavičku přesněji než všechny sáhodlouhé analýzy a polemiky. Institut minimální mzdy najdeme ve většině zemí Evropské unie, čerstvě ji zavádí i sousední Německo. U nás je ovšem tradicí.
více