22.2.2019 | Svátek má Petr


22.2.2019 POLITIKA: Vyděrač Petříček a „klidný“ Hamáček

Jan Bartoň
Shodou okolností den po zveřejnění úvahy Václava Klause juniora, v níž těžce zkritizoval ministra zahraničí Tomáše Petříčka, se ten nechal slyšet, že skončí ve vládě, pokud se nestane místopředsedou ČSSD.
více


22.2.2019 ZDRAVOTNICTVÍ: Proč mladí lékaři odcházejí do zahraničí?

Tomáš Vodvářka
Jde o bandu nevděčníků, kteří zde vystudovali za státní (dříve dělnické) peníze, nebo jde o pragmatický a pochopitelný krok mladého člověka, který chce slušně pracovat a žít?
více


22.2.2019 POLITIKA: Prezident, justice a stát

Stanislav Křeček
Prezident Unie státních zástupců Jan Lata v OVM nedávno nadhodil myšlenku, že by o volbách soudců nemusel tak úplně rozhodovat prezident, jak to je dnes v Ústavě zakotveno.
více


22.2.2019 FEJETON: Prezidentská slůvka

Martin Regner
Zažil jsem prezidenty dělnické, normalizační i polistopadové, hovořil jsem však pouze s jedním. Někdy v sedmdesátých letech jsem se svým bratrem a jeho kamarádem jel lyžovat do východních Krkonoš.
více


21.2.2019 ROZHOVOR: Kocábe, bylo to jinak

Jan Schneider
Netušil jsem, že dnes budou vaše otázky tak zábavné! U Kocába začíná platit, že co výrok, to perla. Už jenom to nabubřelé „u všech jednání jsem byl“.
více


21.2.2019 POLITIKA: Dahrendorf, ČSSD a Česko po sněmu ANO

Karel Hvížďala
Když společnost Kantar zveřejnila minulý týden, že ČSSD by ve volbách mohla získat jen 5 procent, stejně jako těsně před tím Sanep přisoudil této straně 5,7 procenta, vzpomněl jsem si na známého německého politologa a ředitele London School of Economics Ralfa Dahrendorfa.
více


21.2.2019 ÚVAHA: Žijeme v iluzi demokracie

Petr Boháček
Demokracie je základním stavebním kamenem západního světa. Všichni bijí na poplach kvůli jejímu oslabování pod útoky populistů a autoritářských politiků. Pláčou ale na špatném hrobě.
více


21.2.2019 POLITIKA: Limity „všechnychytismu“

Josef Mlejnek jr.
Sněm hnutí ANO dopadl podle očekávání, větší pozornost vzbudila snad jen politologická vložka v projevu předsedy Andreje Babiše.
více


21.2.2019 GLOSA: Ilegální bojovníci

Zbyněk Petráček
Na Masarykovy legionáře jsme hrdí i po sto letech. Vybojovali ještě neexistující stát. Ale teď si zkuste představit, že dějiny se odvíjely jinak. Že první světovou válku nakonec vyhrály ústřední mocnosti a Rakousko-Uhersko přežilo.
více


19.2.2019 POLITIKA: Zima proti jaru

Pavel Kopecký
Tradiční evropská levice je jasně na ústupu. Nikoliv en bloc, nicméně ve Francii, Itálii či Německu by to přehlédl jedině slepý. Ústup demokraticky laděných levičáků pozorujeme s výjimkou nevelkého Slovenska též na (polo)periferii EU, ve střední Evropě.
více


19.2.2019 POLITIKA: Otitulovaní

Tomáš Vodvářka
Je to podivuhodný úkaz. Zdá se, že jsme zemí, kde jméno bez titulu zní tak nějak omšele, bez šťávy. Teprve několik písmenek před jménem (u těch pokročilejších i za ním) dodává žádoucí sexappeal.
více


18.2.2019 POLITIKA: Poláci bojují za vlastní děti. My za Venezuelu

Markéta Šichtařová 5
Vždycky, když vyhrajeme v hokeji, celý národ jásá a křičí: „Kdo neskáče, není Čech!“ Vypadá to, že Češi mají svůj národ rádi a jsou na něj hrdí.
více


18.2.2019 POLITIKA: Nebo co?

Zdeněk Roller
Zdeněk Roller
Snad jste to jako děti také zažili: jeden frajer něco provádí a jeho spolužák jej vyzývá, aby toho nechal. Jak správný oprsklý frajer odpoví? „Mám toho nechat? Nebo co? Co mi uděláš?“
více


16.2.2019 POLITIKA: Stát chce snížit podporu fotovoltaikám

Jan Bartoň
Podle informací lidovky.cz už státní úředníci vymysleli jak na podporu „solárním baronům“. Podle této informace se bude u každého případu zkoumat, zda výše podpory odpovídá rentabilitě projektu. To bude „maso“.
více


16.2.2019 ROZHOVOR: Šílenosti doby korektní se prohlubují

Patrik Nacher
Za prvé proto, aby se rozběhla diskuze k nenápadnému návratu cenzury na internetu a na sociálních sítích. Debatu se vyvolat podařilo, byl jsem ve dvou nebo třech televizních pořadech na toto téma.
více


16.2.2019 POLITIKA: Zavedení 3. a 4. vlny EET

Robert Troška
Jak supi se začínají slétat příznivci zavedení třetí a čtvrté vlny EET na čele s premiérem Babišem. Argumenty zaznívající ve prospěch zavedení tohoto pokřiveného systému jsou úsměvné, pokrytecké, někdy až hraničící s pokročilým stadiem stupidity.
více


16.2.2019 ESEJ: „Dětská nemoc pravičáctví“

Jiří Weigl
Každá ideologie, ať z levé či pravé části politického spektra, se musí potýkat a vyrovnávat s planým radikalismem a slepým dogmatismem části svých vyznavačů, kteří své většinou mělké ideové přesvědčení nakonec přemění na pseudonáboženskou víru.
více


15.2.2019 POLITIKA: O aroganci moci Středočeského kraje

Karel Hvížďala
Politika jako správa věcích veřejných je založena na vzájemné důvěře mezi lidmi a politiky, kteří jednotlivé politické subjekty reprezentují. Jinými slovy důvěra je tou nejvyšší hodnotou, kterou má řádný politik opečovávat, aby mohl být v příštích volbách zvolen.
více


14.2.2019 POLITIKA: Je horší nemírné pití...

Luboš Zálom1
Každoročně v únoru probíhá akce zvaná Suchý únor, která má pomoci lidem dokázat si, že mají kontrolu nad pitím alkoholu.
více


14.2.2019 GLOSA: Zeman nemá rakovinu, má ji jen tak „napůl“

Jan Bartoň
Státní zastupitelství zamítlo stížnost Kanceláře prezidenta republiky proti skončení stíhání brněnského politika Svatopluka Bartíka za to, že šířil zprávu o rakovině Miloše Zemana. Nespáchal trestný čin.
více


14.2.2019 POLITIKA: Otočka ANO doprava má racionální důvody

Lukáš Jelínek
Čerstvý volební model agentury Kantar CZ musel v neděli Andreje Babiše potěšit. Hnutí ANO by volilo 32 procent voličů, zatímco druzí Piráti i třetí občanští demokraté lehce oslabili.
více


14.2.2019 GLOSA: Kdy má zásah smysl

Zbyněk Petráček
Prezident Zeman má jistý talent: i racionální úvahy dokáže podat v takovém balení, že vzbudí spíš odpor a emoce než přemýšlení.
více


14.2.2019 ROZHOVOR: Václav Klaus má pravdu téměř vždy

Petr Štěpánek
Opravdu nechci tenhle typ umělců, jako je třeba pan režisér Hřebejk, nějak zpochybňovat. Jsou to lidé, kteří ve svém oboru namnoze opravdu něco dokázali. Jejich problém je v něčem jiném.
více


13.2.2019 POLITIKA: Vláda dává, vláda bere

Pavel Jégl
Česká ekonomika začíná zpomalovat. A tak vláda koncem ledna, kdy projednávala rozpočtový výhled na příští rok, dospěla k poznatku, že nebude mít na své sliby.
více


13.2.2019 POLITIKA: Chraňme ministra Petříčka

Tomáš Vodvářka
Kvikot bolševiků a nelibost hradního pána jsou velmi přesvědčivými argumenty o kvalitě našeho ministra zahraničních věcí.
více


13.2.2019 ROZHOVOR: Do Bruselu kandidují druhořadí politici

Václav Klaus1
Začít by se mělo debatou o ­tom, jaký je smysl nebo nesmysl Evropského parlamentu. Od toho se odvíjí všechno ostatní. Evropský parlament není parlament, to víme všichni. Je to hra na parlament.
více


13.2.2019 JUSTICE: Sedlání mrtvých koní

Zdeněk Jemelik 1
Do druhé části Otázek Václava Moravce dne 10.února 2019 si moderátor pozval trojici rozumných lidí: ministra spravedlnosti Jana Kněžínka, soudce Nejvyššího správního soudu Josefa Baxu a předsedu Unie státních zástupců Jana Latu.
více


12.2.2019 PRÁVO: Zvykejme si...

Jan Hřebec
krucifix kříž
Dle zákona 428/2012 se náhrady vyplácejí na základě smluv uzavřených dle Občanského zákoníku mezi dvěma právnickými osobami. Na jedné straně státem a na druhé straně církvemi. Z praktického hlediska jsou církevní náhrady převodem ukradených věcí zpět původním majitelům.
více


12.2.2019 POLITIKA: Obchodníci s mocí

Lukáš Jelínek
Až opět někdy povedeme vášnivou debatu o zhoubnosti komunistické ideologie, připomeňme si návštěvu, kterou v první únorovou středu vykonal na Pražském hradě předseda Komunistické strany Čech a Moravy Vojtěch Filip.
více


12.2.2019 GLOSA: Mezi Žižkou a Prokopem Holým

Karel Bečka
Tak jsme si zase jednou neohroženě troufli šlápnout slonovi na kuří oko. Patrně povzbuzen tajnými službami USA a v Kanadě náš úřad pro kyberbezpečnost vydal varování před firmami Huawei a ZTE.
více


12.2.2019 HISTORIE: Ladislav Štoll – titán zašlých časů

Ota Ulč
Časopis s názvem ZÁPAD jsme v Kanadě vytvářeli od roku 1979. Každý druhý měsíc jsme se sjeli zkritizovat poslední číslo a dohodnout se na obsahu toho příštího.
více


12.2.2019 POLITIKA: Důchodová iluze

Lukáš Kovanda
O reformě penzí se mluví 25 let. Čtyři předchozí důchodové komise pohořely. Je tu komise pátá. Jako prioritu uvádí „narovnání“ penzí žen a mužů. Což ale není nutně reforma.
více


11.2.2019 POLITIKA: Ano, bude líp

Tomáš Zdechovský
Vláda pana premiéra Babiše nevynechá jedinou příležitost zdůraznit, jak rekordně zvýšila důchody. Je opravdu krásné, jak myslí na důchodce, že? Jen škoda, že tak činí jen ve svém marketingu, a ne ve svých skutečných krocích.
více


11.2.2019 PRAHA: Přichází kulturní komise, třeste se!

Markéta Šichtařová 5
Zdá se, že Praha je plná peněz. Zdá se, že kdo v tom umí chodit, může na tom pěkně vydělat. Zdá se, že hezkým příkladem může být Praha 5.
více


11.2.2019 POLITIKA: Diktát Václava Klause ml.

Jan Polanecký
Tím diktátem mám na mysli zákonodárnou iniciativu poslance Václava Klause ml. k zákazu cenzury příspěvků na velkých sociálních sítích (Facebook, Twitter apod.).
více


9.2.2019 ROZHOVOR: Být Petříčkem, výrazně zaintervenuji

Tomáš Zdechovský
V současné době se mi ozývají další kamioňáci. Jeden řidič, který vozí každý týden zboží do Velké Británie, mi říkal, že loni zaznamenal těchto případů sedm. Není to nic neobvyklého.
více