24.4.2017 | Svátek má Jiří


24.4.2017 POLITIKA: Alchymie sestavování kandidátek

Milan Hamerský
Prezident veřejně oznámil termín voleb na 20 října. Strany, hnutí a koalice mají čas do 15. srpna na přihlášení kandidátek.
více


24.4.2017 POLITIKA: Nejde o Dalíka, ale o celou justici

Karel Hvížďala
Aniž bychom rozebírali důvody usnesení Nejvyššího soudu, který po dvou rozsudcích soudů nižšího stupně propustil okamžitě na svobodu minulý týden Marka Dalíka, jedno říci můžeme.
více


24.4.2017 POLITIKA: Návod, jak školou vychovat stádo

Markéta Šichtařová 5
Čím víc se úřady snaží ve školství o prosazení uniformity a rovných příležitostí, tím víc se rozmáhá – neváhám to tak označit – diskriminace, mezi dětmi se rozevírají nůžky a slušné vzdělání se stává luxusním zbožím.
více


22.4.2017 POLITIKA: Drahoš a euro

Pražský hrad
Všimli jste si? Někdo je vynikající biolog, chemik, strojař nebo ekonom a lidé chodí a říkají mu: „Ty jsi geniální biolog, chemik, konstruktér strojů, světový ekonom...“ A když se tohle dostatečně dlouho opakuje, někdy dokonce i celý profesní život, pak si biolog, chemik, konstruktér i ekonom...
více


21.4.2017 GLOSA: Jak se zachová Bradáčová?

Tomáš Jirsa
Na stole jí leží trestní oznámení na rozhodnutí úředníků ministerstva dopravy, resp. ministra dopravy Ťoka, kteří při přidělení zakázky na výběr mýtného bez výběrového řízení flagrantně porušili několik zákonů.
více


21.4.2017 POLITIKA: Elegantní likvidace Zimoly

Jan Bartoň
Nejhlasitější kritik Bohuslava Sobotky Jiří Zimola byl politicky popraven klasickými zbraněmi ČSSD. Hodilo se, že mu staví dům ředitel nemocnice s pohádkovým platem, tj. klasický „boj s korupcí“.
více


20.4.2017 ŠUMAVA: Kandidáti na prezidenta mlčí

Tomáš Jirsa
Myslím, že se většinově shodneme, že by veřejnost u prezidentských kandidátů měla znát jejich názory a postoje. Během současné již probíhající prezidentské kampaně se odehrál obrovský střet o ochranu přírody v České republice.
více


19.4.2017 UDÁLOSTI: Případ Čapí hnízdo - dokonalá proměna

Bohumil Doležal
Svéráz podnikání Andreje Babiše je něco, co zaujme nejen odborníky, kteří se diví, ale i laiky, k nimž se počítám a kteří žasnou. Zde je malá rekapitulace jednoho případu. Slovní spojení “dokonalá proměna“, které jsem si vybral a připadá mi výstižné, není nic neříkající opis, ale termín z oboru...
více


19.4.2017 ROZHOVOR: Uplácejí nás našimi vlastními penězi

Pavel Chrastina
Pro ty, kteří mě znají delší dobu, to žádné překvapení nemohlo být. Je to jen návrat k profesi, kterou jsem dělal možná delší dobu než hudbu se skupinou Olympic. S ní jsem hrál a psal texty od doby jejího vzniku pouhých sedm let.
více


17.4.2017 POLITIKA: Dost bylo komentářů

Radoslav Štědroň
Pražský hrad
Všimněte si dnešního zpravodajství a publicistiky o dění v České republice. Převažují komentáře, stanoviska, rozhovory k tomu, co někde někdo o někom řekl, jestli to ten, co to o někom řekl, řekl tak či onak, a já bych to tak neřek ́.
více


14.4.2017 POLITIKA: Krize, nebo pragmatismus?

Josef Mlejnek jr.
Případné fanynky i fanoušky Martina Stropnického, uvažující o jeho podpoře v prezidentské volbě, musela ta zpráva pěkně zpražit. „Bude lídr naší kandidátky v Praze a to je to nejdůležitější,“ konstatoval Andrej Babiš v rozhovoru pro server Info.cz.
více


13.4.2017 UDÁLOSTI: Babiš a Zeman

Bohumil Doležal
K těmto řádkům mne ispirovaly dvě události, obě se pojí s osobností Andreje Babiše.
více


13.4.2017 POLITIKA: Nově bez Zimoly?

Petr Hartman1
Prohra v důležité bitvě ještě nemusí znamenat porážku v celé válce. Této naděje se drží stále ještě jihočeský hejtman Jiří Zimola.
více


13.4.2017 GLOSA: Ano, tak se to dělá

Václav Husák1
Vážení přátelé, ANO. Tak tomu já říkám logika. „Nařídil jsem, aby hnutí ANO okamžitě vrátilo dar panu Stanislavu Petrovi. A požádal jsem kolegy, aby příště lépe prověřovali naše dárce,“ napsal pan Babiš na sociální síti.
více


13.4.2017 ROZHOVOR: Po čem touží Andrej Babiš

Ladislav Jakl 1
Andrej Babiš dle dosavadních průzkumů směřuje k jasnému vítězství v parlamentních volbách. Je toto konstatování pravdivé? A co je důležitější, je to tak dobře?
více


13.4.2017 TERORISMUS: Univerzální slovní omáčka

Marian Kechlibar
Milí čtenáři, toto nebude můj typický věcný blog o číslech a skutečnostech. Toto bude emocionální, zahořklý a naštvaný text, plný expresivních výrazů. Bohužel jej napsat musím, protože toto téma mě pálí už velmi dlouho a potřebuji je nějak „shodit z hrbu“.
více


12.4.2017 POLITIKA: Bič na cizince

Lukáš Jelínek
Poslanci v pátek uvařili bramboračku. Nakrájeli do ní kde co a kořenili ji také vším možným. Výsledkem je změť chutí či spíše pachutí. Hlavně ale, že jsou sami spokojeni – vždyť proti ní ve třetím čtení nehlasoval vůbec nikdo.
více


12.4.2017 PRÁVO: Stát musí chránit všechny občany

Cestovní pas České republiky
Držitel českého cestovního pasu je pod ochranou České republiky. Všichni, jichž se to může týkat, se žádají, aby v případě potřeby poskytli držiteli tohoto pasu nezbytnou pomoc a ochranu podle mezinárodního práva.
více


11.4.2017 POLITIKA: Mýty Zbyňka Stanjury

poslanecká sněmovna parlament
Ve svém článku ze dne 23. 2. 2017 nazvaném Mýty a fakta o úpravě registru smluv spáchal Zbyněk Stanjura z ODS apologetiku postupu poslanců své strany při hlasování o pozměňovacích návrzích k novele zákona č. 340/2015 Sb., o registru smluv.
více


11.4.2017 POLITIKA: Kupte si, co chcete

Roman Kříž
Bývaly doby, kdy byl úspěšným takový podnikatel, který byl schopen nabídnout zákazníkům zboží či služby, které zákazníci chtěli a byli za to ochotni zaplatit. Doprovodil to pílí a kreativitou.
více


10.4.2017 POLITIKA: Celá republika pod pantoflem

Hanuš Velebný
Z dětství si pamatuji karikatury mužů dělajících po výplatě stojku, aby jim z kapes vypadala všechna hotovost a tuto mohla uchránit jejich žena a “spravedlivě” (= dle vlastního uvážení) ji přerozdělit ve prospěch celé rodiny. O takových mužích se říkalo a říká, že jsou pod pantoflem.
více


10.4.2017 VĚZEŇSTVÍ: Hyenismus

Zdeněk Jemelik 1
Co je smyslem podnikání? Obyčejný člověk by asi odpověděl, že pořizování užitných věcí a prospěšných služeb pro pokrytí životních potřeb lidí a zkvalitňování lidského života.
více


10.4.2017 POLITIKA: Předvolební kampaň?

Karel Hvížďala
Šest měsíců před celostátními volbami se někteří politici víc než o volební kampaň a programy stran, kterými by měli přesvědčit voliče, starají o budoucí možnost jak zůstat ve vládě.
více


10.4.2017 GLOSA: „Sorosova“ univerzita

Václav Klaus1
Už je to strašně dávno, na moc detailů si nevzpomínám. Základní dojem je však ten, že jsem pana Sorose už tehdy považoval za velké nebezpečí budování demokracie u nás. Nenamítal jsem proti jeho nadaci v Praze, ale jeho univerzitu jsem považoval za velký problém.
více


10.4.2017 POLITIKA: Bič na nepohodlné

Zbyněk Petráček
Zastávat se dnes práv cizinců působí téměř jako vlastizrada. A v začínající volební kampani to platí dvojnásob. Snad proto novelu zákona o pobytu cizinců (z dílny ministerstva vnitra vedeného ČSSD) má zpřísnit pozměňovací návrh poslance Václava Klučky (ČSSD).
více


10.4.2017 POLITIKA: Děti jako rukojmí důchodového systému

Jan Bartoň
Ministryně práce a sociální věcí Michaela Marksová-Tominová tvrdí, že nižší odvod na důchodový účet pro ty rodiny, které mají dvě a více dětí, je „propopulační opatření“. Lidovci jí to zbaštili i s navijákem. ANO bylo proti.
více


8.4.2017 GLOSA: Jak letos vlastně volit

Zdeněk Holásek
Já se považuji za odpovědného voliče a volby jsem nikdy od revoluce nevynechal a ani v budoucnu nevynechám. Vždy jsem volil podle obecně sdílené úvahy: když to dám nějaké malé straně, propadne můj hlas a vyhrají komunisté, socialisté, prostě ti, které rád nemám a nikdy, to zdůrazňuji, nikdy bych je...
více


8.4.2017 POLITIKA: Drahoš alias Fischer II.?

Petr Žantovský
Od tohoto týdne víme, kdo patrně nevyhraje prezidentské volby. Bude to profesor Jiří Drahoš. Nechal se – skoro přesně rok před konáním volby - vmanévrovat do role favorita, na němž se takzvaně všichni shodnou.
více


7.4.2017 UDÁLOSTI: Prezidentská volba - zanechte veškeré naděje

Bohumil Doležal
Minulé úterý oznámil svou prezidentskou kandidaturu profesor Jiří Drahoš, bývalý předseda Akademie věd ČR. Jeho rozhodnutí nebylo až tak velkým překvapením, už delší dobu se vědělo, že o tom uvažuje.
více


7.4.2017 PRAHA: Kdy se vypne veřejné osvětlení?

Petr Holub1
Na pražských ulicích se bude dál svítit. Tak uklidňují představitelé magistrátu občany v reakci na zprávu, že antimonopolní úřad zrušil smlouvu města s firmou provozující veřejné osvětlení.
více


7.4.2017 ROZHOVOR: Nehádám ze skleněné koule

Ondřej Neff
Průzkumy jsou v tomto až trapně monotónní. Není to žádná novinka, táhne se to celou dobu trvání této koalice. Nedovedu si představit, co by se muselo stát, aby se to zvrátilo.
více


7.4.2017 FEJETON: Úděl ženy

Martin Regner
Vedení KSČ tvořilo několik soudruhů a jediná soudružka. Marie Kabrhelová byla na tribuně nebo na poradách většinou zticha, ale přehlédnout se nedala. Jen ona schůzovala bez kravaty, zato však ona jediná měla u sebe nepřetržitě kabelku.
více


7.4.2017 POLITIKA: Volby se blíží, horečka stoupá

Josef Mlejnek jr.
Nejpozději prvního dubna musely politické strany odevzdat výroční zprávu o svém financování. Letos jsou přehledy o stranických příjmech a výdajích dvojnásob zajímavé, neboť na podzim proběhnou klíčové volby do Poslanecké sněmovny a finanční kondice stran může o jejich šancích mnohé napovědět.
více


7.4.2017 PRÁVO: Periodicita hlouposti

Václav Vlk Jr.
Musím říci, že bych to ani nezaznamenal, kdyby se na twitteru nerozhořelo nadšení nad tím, jak skvěle vymyslela ministryně Marksová (opakovaně), že bude platit za neplatiče výživného dlužné výživné stát.
více


6.4.2017 POLITIKA: Co nám škodí?

Ivo Rottenberg
Začalo to docela nevinně. Sváděli jsme na Brusel vše, co nám bylo odpíráno. Pomazánkové máslo, rum, kategorizování velikostí banánů, okurek a já nevím co ještě.
více


6.4.2017 ENERGETIKA: S premiérem Sobotkou nechci být spojována

Alena Vitásková
Nabídku do rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ) bych z morálních důvodů odmítla, protože nechci mít nic společného s premiérem Bohuslavem Sobotkou, který zničil životy lidí na Ostravsku a připravil je o střechu nad hlavou.
více