23.10.2017 | Svátek má Teodor, Theodor


23.10.2017 POLITIKA: Trestněprávní aspekty povolební situace

Zdeněk Jemelik 1
Demokratovi nezbývá než se pokořit před vůlí voličů, byť by se volební výsledky zásadně rozcházely s jeho soukromými názory. Politici a s nimi občané, zajímající se o politiku, dnes stojí před holou skutečností, že volební zisk hnutí ANO 2011 je mimořádně velký.
více


23.10.2017 VOLBY: Nikdo vítězi neblahopřál

Jan Bartoň
Zažil jsem už od roku 1990 mnoho svobodných voleb. Letošní výsledek je v mnoha směrech „revoluční“. Poražení vítězi voleb nedokázali - pokud jsem si všiml správně - ani poblahopřát, tak moc jim Andrej Babiš leží v žaludku.
více


23.10.2017 POLITIKA: Bojí se naši politici mít vlastní názor?

Tomáš Haas
Styl politické práce velkých stran i jejich kampaní již po několik let nedával posluchačům, divákům a čtenářům a posléze voličům příliš důvodů, proč by měli podporovat a volit právě je.
více


23.10.2017 POLITIKA: Volební překvapení, které se dalo čekat

Radko Kubičko
Povolební grafy nejsou nakonec tak rozdílné oproti předvolebním průzkumům, přesto na ně někteří postižení politikové s hrůzou hledí.
více


23.10.2017 POLITIKA: Tunel z lithia?

Markéta Šichtařová 5
Copak by to bylo za volby, kdy se pár dnů před nimi nerozhořela taková pěkná a typicky česká kauzička?
více


20.10.2017 ROZHOVOR: Bojujeme o přežití

Petr Robejšek
Tohle má dokládat můj obecný postoj a motivaci, proč jsem šel do politiky. A sice, že na rozdíl od ostatních lídrů nejsem žhavý na pozice, funkce, prebendy a výhody, nýbrž chci sloužit naší zemi.
více


21.10.2017 ESEJ: Český prezident Zeman

Josef Zbořil
Josef Zbořil
V září 2017 udělil americký židovský časopis The Algemeiner Miloši Zemanovi cenu „Bojovník za pravdu“ (Warrior for Truth) a ocenil jej tak za dlouhodobou podporu Izraele a Židů.
více


20.10.2017 POLITIKA: Strach jako volební program

Tomáš Vodvářka
Opakuje se to stále a nejen u nás. Místo pozitivního programu se masám nejprve vyloží katastrofický scénář a poté nabídne spasitel s jednoduchým receptem. A stále to zabírá....
více


20.10.2017 POLITIKA: Podle Zaorálka je Klaus opět vlastizrádce

Jan Bartoň
Obsáhlý rozhovor s Lubomírem Zaorálkem na iHned.cz je bezesporu jasným dokladem toho, že navzdory problémům v EU se myšlení vedení ČSSD neposunulo nikam.
více


20.10.2017 POLITIKA: Volby o nás, ale i o Evropě

Pavel Černocký
Koho volit? A volit vůbec? Takové otázky si dnes klade značná část potenciálních voličů. Byla by škoda nevolit. Když nevolíme, necháváme jiné, aby rozhodli za nás. Nevolič vlastně nemá žádné morální právo rozčilovat se po volbách v hospodě...
více


20.10.2017 VOLBY: Nevermore

Marian Kechlibar
Blíží se nám volby. Hodně čtenářů mi psalo, zda k nim učiním nějaký komentář či doporučení. Bylo by poněkud zbabělé, kdybych tak neučinil.
více


21.10.2017 POLITIKA: Provokace je Zemanovou metodou

Lukáš Jelínek
Vypáčit ze stranických lídrů názor na prezidentské kandidáty je krátce před sněmovními volbami nadlidský úkol. Mají svých – mnohem vážnějších – starostí dost, navíc výběr je obtížný.
více


19.10.2017 VOLBY: Poslední varování

Dan Drápal
Jakkoli mám sklony spíše k optimismu, obávám se, že výsledky letošních voleb do Poslanecké sněmovny budou tragické. Obávám se, že Strana přímé demokracie Tomia Okamury dostane mnohem více hlasů, než většina politiků a žurnalistů očekávala.
více


19.10.2017 PRÁVO: Je nález slovenského ÚS přelomový?

Karel Hvížďala
Petr Šabata páteční komentář pro tuto stanici k nálezu slovenského Ústavního soudu nazval: „Jak Babiš u slovenského ústavního soudu vlastně vyhrál“, i když předešlé rozhodnutí o tom, že nebyl spolupracovníkem StB, zrušil.
více


19.10.2017 POLITIKA: Volby 2017

Milena Kozumplíková
„Rakety vpravo, rakety vlevo, a ona mi tu mluví o kouření.“ Poznáváte? Přece film Jak básníci přicházejí o iluze. Jsou to slova třídního profesora Štěpána Šafránka poté, kdy jej jeho bývalý student, nyní už lékař, odváží do nemocnice s infarktem a manželka panu profesorovi vyčítá kouření.
více


19.10.2017 VOLBY: Pidistrany

Pavel Chrastina
Český volební zákon pečlivě zahaluje mlhou odpověď na otázku, jak vlastně úřední osoby přerozdělují tzv. propadlé hlasy ve chvílích, kdy se láme chleba. To znamená ve chvílích, kdy se naposledy dopočítávají výsledky.
více


18.10.2017 ROZHOVOR: Lidi volí mediální figury

Ondřej Neff
Předvolební atmosféra je určitě zjitřená a je pozoruhodné, že hlavní protagonisté se vzájemně kriminalizují v domnění, že jim to pomůže.
více


18.10.2017 VOLBY: Komunisté nejsou plaší

Tomáš Guttmann
Za hluboké normalizace se vykládal vtip o tom, jak se president Husák nechal zmrazit. Rozmrazí ho za 100 let a on se vydá do ulic, vše vypadá jinak. Ptá se lidí, kde je ústřední výbor, ale nikdo mu nerozumí.
více


18.10.2017 POLITIKA: Dvojí kvalita potravin? Podvod i na voličích

Jan Bartoň
Lidovecká i sociálně demokratická kampaň o „dvojí kvalitě potravin“ je jen dalším důkazem toho, že ČSSD a KDU-ČSL usilují ve skutečnosti o „více EU“
více


19.10.2017 POLITIKA: Přímá demokracie

Jiří Payne
Přáli byste si přímou demokracii švýcarského typu? Pak si dejte pozor na klamající proroky hlásají přímou demokracii, ale ve skutečnosti propagují nástroj k vyhrocení problémů.
více


18.10.2017 POLITIKA: Už jste si vybrali svého biokandidáta?

Zdeněk Opatrný
Jestlipak víte, co je to yacon? Latinsky Polymnia sonchifolia, nebo také Smallanthus sonchifolius čeleď Asteraceae, tedy hvězdicovité? Něco mezi batáty a jiřinkami. „Sladká hlíza Inků“, součást stravy i tradiční peruánské medicíny, slavící údajně vítěznou expanzi co celého světa, od Evropy po...
více


18.10.2017 PRÁVO: Pomatené soudní rozhodnutí

Jan Schneider
Ústavní soud (ÚS) Slovenské republiky vydal usnesení, kterým zrušil rozsudky soudů nižších instancí v lustračním sporu proti slovenskému Ústavu paměti národa (ÚPN), v němž Andrej Babiš navrhoval prohlásit za neplatnou svou evidenci coby agenta bývalé Státní bezpečnosti (StB).
více


16.10.2017 VOLBY: Hra na průzkumy

Alexander Tomský (2)
Letos průzkumů veřejného mínění značně ubylo. A není divu, lidé jim příliš nevěří a také přibylo mnoho byť nevolitelných stran a ještě vyšší než obvykle je počet nerozhodných voličů (25 – 35 procent), kteří hodlají jít k volbám.
více


17.10.2017 ROZHOVOR: Elity selhaly

Pavel Chrastina
Víte, od té doby co jsem si přečetl skutečně fundovanou práci o „spindoctoringu“, jak říkají Anglosasové poměrně sofistikovaným metodám jak dojít k výsledkům, které uspokojí zadavatele průzkumu, aniž by byla porušena závazná pravidla oboru zvaného statistika, tak to se mnou nedělá skoro nic.
více


17.10.2017 POLITIKA: Agenti a rezidenti

Jan Bejlek
V souvislosti s verdiktem slovenského Ústavního soudu ve věci žaloby Andreje Babiše ohledně jeho registrace ve svazcích StB coby agenta se vracejí reminiscence na osmdesátá léta minulého století.
více


16.10.2017 ÚVAHA: Malé předvolební zamyšlení

Vratislav Hlubuček1
Čekají nás volby a to je ten jediný čas, kdy můžeme něco ovlivnit. Náš hlas je náhle důležitý a politici se o něj ucházejí. Když ho nevyužijeme, tak nějak ztrácíme právo potom reptat, jak to dopadlo.
více


16.10.2017 PRÁVO: Neuvěřitelný vládní tunel

Michael Canov
V těchto dnech hýbe českou politickou scénou kauza lithium, kdy ANO obviňuje ČSSD a naopak. V této souvislosti se však vyjevil neuvěřitelný tunel celé české vlády tvořené ČSSD, ANO a KDU-ČSL, kdy rukou svornou a nerozdílnou vláda vydala 16. března 2016 nařízení č. 98/2016 Sb., které snižuje úhradu...
více


17.10.2017 PRÁVO: Rituální policejní sebeobrana

Jan Kalvoda
Pravidlo, že zločin má vždy náskok před policií, vede někdy k zajímavým situacím. V aktuálním příběhu zajistila náskok před policií obyčejná průmyslová kamera. V Plzni byl policisty v civilu zablokován a napaden řidič, jenž je upozornil na jejich riskantní jízdu. Podstatnou část incidentu...
více


17.10.2017 VOLBY: Za všechno může d´Hondt

Petr Holub1
Předvolební průzkumy jsou nejisté, a komentátoři i sami politici se proto obávají na jejich základě cokoli předpovídat o výsledku voleb. To ovšem není nic proti těžkostem, které by nastaly, kdyby chtěl analytik vyrábět prognózy, jak se budou hlasy přepočítávat na mandáty.
více


16.10.2017 POLITIKA: Opravdu jsme jen týden před volbami?

Václav Klaus1
Týden před volbami by žádný z účastníků volebního souboje neměl v médiích dostat nepřiměřeně velký prostor. Já naštěstí žádnou „stranou“ nejsem, i když i pro mne jsou letošní parlamentní volby velké politikum.
více


14.10.2017 POLITIKA: Volební máslo

Petr Kolář
Tak máme za pár dnů volby a tradičně, místo aby lidé brečeli nad stavem EU, tak víc brečí nad cenou másla. Proč je tak drahé, proč? A proč zrovna my češi? Tuhle cenu másla si nezasloužíme. Proč, proč?
více


14.10.2017 POLITIKA: O šanci mlčet

Zbyněk Petráček
Už by z toho mohla být společenská hra. Kdo vyjmenuje více takových vystoupení prezidenta Zemana, jako bylo to úterní ve Štrasburku?
více


14.10.2017 SVĚT: Nebýt tak hrr - to je hlavní

Zdeněk Holásek
Celá desetiletí se tzv. západní demokracie, kam se také řadíme posledních 27 let, snaží buď přímo vyvážet demokracii do jiných zemí, kde se neráčí demokracie vynacházet, a to včetně vojenských intervencí. To je ten drsnější způsob.
více


13.10.2017 ÚVAHA: Malé předvolební zamyšlení

Vratislav Hlubuček1
Teď si říkáte, to jsou takové všeobecné řeči, ale koho tedy máme volit? To si musí každý rozhodnout sám a já vám mohu jen říct, jak naši politickou scénu vidím já. Nakonec to však bude stejně na vás a vašich prioritách. Jde o to, abyste si je uvědomili.
více


13.10.2017 VOLBY: Jen žádné novoty

Jaroslav Míth
S blížícími volbami se pravidelně vyrojí nápady na jejich zjednodušení. Třeba zvýšení účasti pomocí volby z mobilní aplikace. Důrazně před tím varuji.
více


13.10.2017 POLITIKA: Kontroverzní výroky

Lukáš Jelínek
S prostořekými politiky se roztrhl pytel. Ovšem nejen s těmi celostátními. Vždyť za rok si zvolíme též komunální zastupitele. V minulém týdnu se dva proslavili surfováním na těch nejpřízemnějších pudech.
více