27.2.2015 | Svátek má Alexandr


26.2.2015 POLITIKA: Důvod k občanské neposlušnosti

Josef Provazník
Původně jsem si říkal, že nebudu plýtvat energií a svým drahocenným časem, ale nakonec jsem se rozhodl na extremistické návrhy ministryně Marksové-Tominové týkající se rodičovské dovolené přece jenom reagovat.
celý článek


27.2.2015 POLITIKA: Okamurův soumrak

Rudolf Polanecký 1
Pidistrana Tomia Okamury se rozpadá. Pro českou politiku to není žádná škoda.
celý článek


27.2.2015 GLOSA: Okamuru opustila štěstěna a poslanci

Jan Bartoň
Unikátní hnutí „Úsvit“ mající pouze devět členů se na své „celostátní konferenci“ postavilo proti Tomio Okamurovi a rozhodlo se založit novou politickou stranu.
celý článek


27.2.2015 POLITIKA: Mezi Putinem a Churchillem

Zbyněk Petráček
Winston Churchill je vzorem Miloše Zemana. Prezident to neopomíná zdůrazňovat – i udělením řádu Bílého lva.
celý článek


27.2.2015 POLITIKA: Opět chceme měnit ústavu

Karel Hvížďala
Místo, abychom měnili své chování, tedy to, čemu odborníci říkají ústavnost, zase vypukla diskuse o tom, že bychom měli změnit ústavu. Otázka je, co má cenu měnit, a co ne.
celý článek


27.2.2015 POLITIKA: Smutný konec jedné paní

Lukáš Jelínek
O tom, že ministryně spravedlnosti Helena Válková patří k nejslabším členům Sobotkova kabinetu, se mluví celé měsíce.
celý článek


26.2.2015 POLITIKA: Přijmou ODS a TOP 09 Babiše jako partnera?

Lukáš Jelínek
Nikde samozřejmě není psáno, že hnutí ANO přežije toto volební období. Andreje Babiše může politika přestat bavit, mohou se mu začít trousit i poslanci. U nových politických subjektů to je vcelku běžné.
celý článek


26.2.2015 GLOSA: Na účtenky vám kašlu

Jan Polanecký
Naši dva premiéři (jeden oficiální a druhý faktický) se usnesli na dalším postupu šikanózního, nefunkčního a likvidačního projektu elektronické evidence tržeb a s tím spojené účtenkové loterie.
celý článek


25.2.2015 POLITIKA: Babiš a zametená Válková

Jan Polanecký
Ministryně spravedlnosti Válková v rozhovoru pro deník Právo prohlásila, že byla vedením ANO přinucena poměrně nevybíravým způsobem k rezignaci.
celý článek


25.2.2015 POLITIKA: Úsvit, soumrak a demokracie

Roman Joch
Převrat v hnutí Úsvit je dobrou příležitostí k zamyšlení. Nikoli nad budoucností jeho předsedy a rebelů, ale nad idejemi přímé demokracie.
celý článek


24.2.2015 UDÁLOSTI: Užiteční pomocníci

Bohumil Doležal
Minulé úterý se po půlroční pauze probudila k životu Sabina Slonková, předtím šéfredaktorka Babišovy Mladé fronty Dnes, a poskytla na serveru aktuálně.cz rozhovor Karlu Hvížďalovi.
celý článek


24.2.2015 POLITIKA: Pavel Blažek poosmé

Zdeněk Jemelik 1
Bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek je inteligentní a vzdělaný politik, který by asi zanechal za sebou dobrou stopu, kdyby mu bylo dáno setrvat v čele resortu přiměřeně dlouhou dobu.
celý článek


24.2.2015 POLITIKA: Prostě to neřeknu. Krnáčová

Rudolf Polanecký 1
Když byla Adriana Krnáčová ve funkci šéfky Amnesty International, byla velkou bojovnicí za transparentnost platů politiků a vysokých úředníků. Pak kývla na nabídku Andreje Babiše a stala se z ní náměstkyně ministra Chovance.
celý článek


23.2.2015 GLOSA: Utrpení poslance Ransdorfa

Tomáš Vodvářka
Každý má dle Andyho Warhola nárok na svých patnáct minut slávy. U Miloslava Ransdorfa to tak úplně neplatí, chce víc.
celý článek


23.2.2015 POLITIKA: Za třetinový mozek třetinový plat

Markéta Šichtařová
Není to tak dávno, co se předseda Českomoravské komory odborových svazů Josef Středula nechal slyšet na téma financování zdravotnictví. Nelíbí se mu.
celý článek


23.2.2015 POLITIKA: Zeman sympatie ztrácí...

Zdeněk Jičínský
Prezident republiky Miloš Zeman v poslední době pronesl řadu různých prohlášení a výroků, jež vyvolávaly podiv a až nesouhlas i u jeho stoupenců. K takovým patřila jeho úvaha o tom, že v případě neúspěchu Sobotkovy vlády by jmenoval předsedou vlády Andreje Babiše.
celý článek


21.2.2015 POLITIKA: Když rudá bledne

Lukáš Jelínek
Tři české strany Národní fronty získaly po listopadu 89 do vínku několik výhod – členy, strukturu a majetek. Jinak s nimi naložili lidovci, jinak socialisté a jinak komunisté. Druhá skupina již prakticky neexistuje - v 90. letech se proschůzovala k bezvýznamnosti.
celý článek


20.2.2015 POLITIKA: Helenka z plakátu

Zdeněk Jemelik 1
Helena Válková patřila k „tvářím z plakátu“, jejichž využití (a v daném případě následné zneužití) hnutím ANO vyvolávalo ve voličích iluzi, že Andrej Babiš bude vládnout zásadně prostřednictvím nezpochybnitelných odborníků.
celý článek


16.2.2015 UDÁLOSTI: Drobné poznámky

Bohumil Doležal
Dohoda o příměří v Minsku se charakterizuje všeobecně jako „křehká naděje“. Myslím, že je to omyl, není to vůbec žádná naděje. Putin, jeho spolupracovníci a jeho propaganda včetně „ruského koutku“ Práva (není to ostatně už žádný koutek, je to celé zahraničněpolitické zpravodajství toho listu) si ji...
celý článek


17.2.2015 POLITIKA: Každá nekontrolovaná moc se zneužije

Vlastimil Podracký
Co to máme za ústavu, že si soudci a poslanci rozhodují o svých platech sami? Jediným omezením je vztek veřejnosti. To se už naprosto vytratil princip, že odměna má být za práci a tu musí posuzovat ten, pro kterého je práce vykonána? Takto si sami o sobě rozhodovali jen feudálové a to ještě ne...
celý článek


16.2.2015 POLITIKA: Válková a normalizační média

Zdeněk Jemelik 1
Média přidala do mozaiky vyprávění o likvidaci ministryně Heleny Válkové poslední kamínky. Celý soubor trapností připomíná manýry KSČ při normalizačních čistkách po okupaci republiky vojsky Varšavské smlouvy.
celý článek


16.2.2015 GLOSA: Soudci chtějí po vládě pochvalu

Jan Bartoň
Podle zpráv českých médií chtějí někteří soudci stáhnout žaloby na stát kvůli svým platům až tehdy, co vláda vydá stanovisko o tom, že soudci tím „šetří náklady státu“. Neuvěřitelné!
celý článek


17.2.2015 POLITIKA: Soumrak Úsvitu?

Miroslav Mareš
Rebelie poslanců zvolených za Hnutí přímé demokracie se nyní jeví jako začátek konce tohoto subjektu. Jeho šance však ještě nejsou zcela vyčerpány.
celý článek


14.2.2015 JUSTICE: Platy soudců se odvíjejí od vůle lidu

Václav Vlk Jr.
Překvapilo mne váhání předsedy Okresního soudu Brno-venkov Petra Jirsy, který se údajně nemůže rozhodnout, zda podá stížnost k Ústavnímu soudu ve věci rozhodnutí Nejvyššího soudu, které přiřklo soudcům nárok na zpětné vyrovnání platu.
celý článek


14.2.2015 POLITIKA: Na úsvitu českého lepenismu?

Josef Mlejnek jr.
Většina členů poslaneckého klubu hnutí Úsvit oznámila založení nové politické strany s cílem integrace údajných euro-realistických stran a hnutí, hlásících se k ochraně národních zájmů a hodnot v České republice.
celý článek


13.2.2015 POLITIKA: Nahý v trní

Zdeněk Jemelik 1
Zatímco Helena Válková odpočívala na nemocničním lůžku od nechutností, jež provázely její resignaci, během 10. února 2015 postupně přicházely různé zprávy, které dokreslovaly obraz události, a také první komentáře k ustanovení Roberta Pelikána jejím nástupcem.
celý článek


12.2.2015 POLITIKA: Mění se ČSSD, nebo nemění?

Lukáš Jelínek
Jak v sobotu pravil sociálnědemokratický předseda Bohuslav Sobotka, „přípravy na březnový sjezd jsou v plném proudu.“ Teď jde jen o to, co z toho. Podaří se oranžovým zaujmout víc voličů než Babišovu hnutí ANO, které s originálním stylem svého šéfa nadále s náskokem trůní průzkumům stranických...
celý článek


12.2.2015 POLITIKA: ČSSD na cestě z hospody do kavárny

Vítězslav Kremlík
Tak jsem se dočetl, že ČSSD presidenta Zemana nepozvala na svůj sjezd. Asi proto, že by jim zase předhazoval, jak stranu - kterou on vybudoval - přivedli k úpadku. Havlistické křídlo ČSSD to dotáhlo ze 30 na 20 procent. Jistě jsou na sebe pyšní.
celý článek


12.2.2015 POLITIKA: Ústava není trhací kalendář

Luboš Smrčka 1
Někteří politici se zhlédli v chaotickém Brownově pohybu částic. Zmateně poletují, přeskakují z téma na téma a řeší vždycky zrovna to, co plní tituly novin. Když je rozčiluje prezident, začnou řešit rovnou změnu Ústavy.
celý článek


11.2.2015 POLITIKA: Pocta Heleně Válkové

Zdeněk Jemelik 1
Paní ministryně Helena Válková prožívá těžké chvíle. Po roce práce v čele ministerstva spravedlnosti, spojené s plněním poslaneckých povinností a s účastí na vnitřních akcích hnutí ANO, to vše vykonávané se sebezničujícím nasazením.
celý článek


10.2.2015 POLITIKA: Nevděk hnutí ANO

Zdeněk Jemelik 1
Pověsti o brzkém ukončení ministerské kariéry Heleny Válkové a nástupnictví jejího prvního náměstka Roberta Pelikána dodaly zvláštní ráz jeho vystoupení v Otázkách Vymývače mozků dne 8.února 2015.
celý článek


11.2.2015 POLITIKA: Lid versus Soudci a jejich platy

František Matějka
Přisvojili si cizí peníze. Proč? Protože mohli. Udělali to, co u nás dělá většina lidí. Přisvojit si cizí peníze se u nás totiž stalo skrze volby legálním a mnohdy dokonce nárokovým. Fakt, že si soudci rozhodli o svých platech sami, je přitom jen třešničkou na dortu.
celý článek


11.2.2015 POLITIKA: K výročí, které nemuselo být

Lubomír Stejskal
Během komunistické éry jsem měl jeden velký sen. Aby Československo obnovilo diplomatické styky s Izraelem přerušené na příkaz Kremlu v červnu 1967 v souvislosti s třetí arabsko-izraelskou válkou.
celý článek


9.2.2015 POLITIKA: Okopávání ministryně

Zdeněk Jemelik 1
Od prosince r.1989 do současnosti se ve vládě vystřídalo šestnáct ministrů či ministryň spravedlnosti. Budeme-li počítat Pavla Rychetského a Jiřího Pospíšila každého za „dva kusy“, protože úřad zastávali dvakrát, bylo by jich osmnáct.
celý článek


9.2.2015 UDÁLOSTI: Drobné poznámky

Bohumil Doležal
Miloš Zeman se nechal slyšet, že soudci se domáhají ušlých platů „s neuvěřitelným argumentem“, že jinak by byli zkorumpovaní. Ve skutečnosti se domáhají těch platů jen na základě soudního rozhodnutí, že to krácení bylo protiústavní
celý článek


7.2.2015 GLOSA: Soudci se „spokojí“ s miliardou

Jan Bartoň
Po jednání „smírčí komise“ údajně soudci ustoupili a bude jim stačit vyplatit něco přes miliardu. Nejsou to vůbec žádní troškaři.
celý článek