30.4.2017 | Svátek má Blahoslav


29.4.2017 GLOSA: Zimola u prezidenta

Jan Bartoň
Jiří Zimola byl u Miloše Zemana, aby mu vysvětlil svůj odchod z postu hejtmana Jihočeského kraje. Čelil údajně „brutálnímu nátlaku“.
více


28.4.2017 POLITIKA: Blíží se konec levné práce...

Petr Hartman1
Česká republika je zemí s levnou pracovní silou. Pochopitelně ve srovnání v rámci Evropské unie. Na pomyslném žebříčku se pohybuje hluboko pod průměrem. Přitom to neplatí pro produktivitu práce. Znamená to, že prostor pro růst platů v Česku existuje.
více


28.4.2017 GLOSA: Arméni jako zbraň

Zbyněk Petráček
Připomínat genocidy je vždy užitečné. Žádnou z nich nevyvolal jedinec, kterému „ruplo v bedně“. Všechny odrážely jisté výchozí podmínky, nějaké společenské atmosféry či ideologie.
více


28.4.2017 POLITIKA: Souboj o druhou příčku

Jan Bartoň
Všechny průzkumy volebních preferencí ukazují na úspěch Andreje Babiše a jeho hnutí ANO. Zdá se, že mnohem zajímavější bude tentokrát souboj o druhou příčku.
více


28.4.2017 POLITIKA: ODS a Evropa jedno jsou

Petr Žantovský
Občanská demokratická strana zveřejnila svůj program týkající se jejích budoucích aktivit mimo jiné i v kontextu Evropské unie. Je třeba říci, že je to jednak program velice euro-konformní, což někdejší sympatizanty ODS za éry Klause staršího jistě netěší.
více


27.4.2017 ARMÁDA: Na vojnu na tři měsíce?

Zdeněk Lanz
Znovuzavedení povinné vojenské služby je v poslední době často diskutovaným tématem. Pod názvem „Na tři měsíce na vojnu“ se mu nedávno věnoval v úvodníku na Neviditelném psu i Ondřej Neff (Na tři měsíce na vojnu). Podle něj to prosazuje Jiří Čunek a Petr Robejšek.
více


27.4.2017 POLITIKA: Proč to nejde s daněmi a dotacemi

Petr Holub1
Umíme vybírat daně a čerpat evropské dotace. Tak zní zřejmě zásadní programové tvrzení současné vlády. Jde o zdánlivou samozřejmost, ovšem v předchozích letech ještě před nástupem Bohuslava Sobotky a jeho ministrů vznikl dojem, že oblast daní i eurodotací prochází jakousi katastrofou a že je s tím...
více


27.4.2017 UDÁLOSTI: Dvě proměny

Bohumil Doležal
Loni v říjnu zrušil pražský Vrchní soud rozsudek Okresního soudu v Ústí nad Labem nad Davidem Rathem a dalšími obžalovanými. Důvodem byly nezákonné odposlechy a záznamy telekomunikačního provozu, a to s ohledem na nedostatečné odůvodnění příkazů a písemných žádostí o sledování osob a věcí.
více


26.4.2017 POLITIKA: Stát ponižuje své oběti

Zdeněk Jemelik 1
Je obecně známo, že občas dochází k justičním přehmatům, což snižuje kvalitu života v zemi. Vládnoucí pseudoelity to nezajímá, protože se to týká jen nevýznamné menšiny národa, která je pro ně pod hranicí zajímavosti.
více


26.4.2017 POLITIKA: Další daně

Jaroslav Cabal
Aby toho současného pokročilého socialismu nebylo málo, vytasila ČSSD po svém posledním sjezdu staronový programový cíl, o kterém hovořil před téměř čtyřmi léty bývalý ministr Jan Mládek.
více


26.4.2017 UDÁLOSTI: Co všechno se může v Otázkách VM

Bohumil Doležal
V nedělních otázkách Václava Moravce byla na paškálu hned tři krajně hořlavá témata: za prvé manuál, který vydalo minulý týden Ministerstvo vnitra a který se týká obrany měkkých cílů před teroristickými útoky.
více


26.4.2017 POLITIKA: Strany mění svůj pohled na prezidentskou volbu

Lukáš Jelínek
Hned z několika indicií se dá usuzovat, že v pořadí druhá přímá volba českého prezidenta bude napínavá až do samotného konce.
více


26.4.2017 ŠKOLSTVÍ: Ať žije multikulturalismus!

Tomáš Jirsa
Žijeme v době, kdy je evidentní, že koncept multikulturalismu v západní Evropě selhal. Zejména muslimské menšiny v bývalých západoevropských zemích vytvářejí segregovaná ghetta používající vlastní zákony a záměrně se oddělují od většinové společnosti.
více


25.4.2017 GLOSA: Babišův levný tarif je draze zaplacen

Tomáš Jirsa
Ministr financí Andrej Babiš se na svém facebooku pochlubil, že pro zaměstnance Ministerstva financí vyjednal levné mobilní tarify za „polské“ ceny. Zatímco běžný Čech u stejného operátora zaplatí za 4 GB datový tarif cca 800 Kč, ministerstvu tento operátor za zaměstnance účtuje pouhých 109 Kč,...
více


25.4.2017 POLITIKA: Když stát či město jásá, že vybralo víc daní

Terézia Mlýnková Išková
Terézia Mlýnková Išková
Města jásají nad tím, že získala více na daních. Jenomže bohatší úřad znamená především chudší obyvatele. Vyšší výběr daní není rozhodně zárukou lepších služeb a sami lidé vědí nejlépe, za co své peníze chtějí nebo musí utratit.
více


25.4.2017 UDÁLOSTI: Třiatřicet kroků vpřed Petra Robejška

Bohumil Doležal
Minulý čtvrtek představila strana Realisté politologa Petra Robejška na tiskové konferenci svůj program pro podzimní volby. Má poetický název „33 kroků vpřed“.
více


24.4.2017 POLITIKA: Alchymie sestavování kandidátek

Milan Hamerský
Prezident veřejně oznámil termín voleb na 20 října. Strany, hnutí a koalice mají čas do 15. srpna na přihlášení kandidátek.
více


24.4.2017 POLITIKA: Nejde o Dalíka, ale o celou justici

Karel Hvížďala
Aniž bychom rozebírali důvody usnesení Nejvyššího soudu, který po dvou rozsudcích soudů nižšího stupně propustil okamžitě na svobodu minulý týden Marka Dalíka, jedno říci můžeme.
více


24.4.2017 POLITIKA: Návod, jak školou vychovat stádo

Markéta Šichtařová 5
Čím víc se úřady snaží ve školství o prosazení uniformity a rovných příležitostí, tím víc se rozmáhá – neváhám to tak označit – diskriminace, mezi dětmi se rozevírají nůžky a slušné vzdělání se stává luxusním zbožím.
více


22.4.2017 POLITIKA: Drahoš a euro

Pražský hrad
Všimli jste si? Někdo je vynikající biolog, chemik, strojař nebo ekonom a lidé chodí a říkají mu: „Ty jsi geniální biolog, chemik, konstruktér strojů, světový ekonom...“ A když se tohle dostatečně dlouho opakuje, někdy dokonce i celý profesní život, pak si biolog, chemik, konstruktér i ekonom...
více


21.4.2017 GLOSA: Jak se zachová Bradáčová?

Tomáš Jirsa
Na stole jí leží trestní oznámení na rozhodnutí úředníků ministerstva dopravy, resp. ministra dopravy Ťoka, kteří při přidělení zakázky na výběr mýtného bez výběrového řízení flagrantně porušili několik zákonů.
více


21.4.2017 POLITIKA: Elegantní likvidace Zimoly

Jan Bartoň
Nejhlasitější kritik Bohuslava Sobotky Jiří Zimola byl politicky popraven klasickými zbraněmi ČSSD. Hodilo se, že mu staví dům ředitel nemocnice s pohádkovým platem, tj. klasický „boj s korupcí“.
více


20.4.2017 ŠUMAVA: Kandidáti na prezidenta mlčí

Tomáš Jirsa
Myslím, že se většinově shodneme, že by veřejnost u prezidentských kandidátů měla znát jejich názory a postoje. Během současné již probíhající prezidentské kampaně se odehrál obrovský střet o ochranu přírody v České republice.
více


19.4.2017 UDÁLOSTI: Případ Čapí hnízdo - dokonalá proměna

Bohumil Doležal
Svéráz podnikání Andreje Babiše je něco, co zaujme nejen odborníky, kteří se diví, ale i laiky, k nimž se počítám a kteří žasnou. Zde je malá rekapitulace jednoho případu. Slovní spojení “dokonalá proměna“, které jsem si vybral a připadá mi výstižné, není nic neříkající opis, ale termín z oboru...
více


19.4.2017 ROZHOVOR: Uplácejí nás našimi vlastními penězi

Pavel Chrastina
Pro ty, kteří mě znají delší dobu, to žádné překvapení nemohlo být. Je to jen návrat k profesi, kterou jsem dělal možná delší dobu než hudbu se skupinou Olympic. S ní jsem hrál a psal texty od doby jejího vzniku pouhých sedm let.
více


17.4.2017 POLITIKA: Dost bylo komentářů

Radoslav Štědroň
Pražský hrad
Všimněte si dnešního zpravodajství a publicistiky o dění v České republice. Převažují komentáře, stanoviska, rozhovory k tomu, co někde někdo o někom řekl, jestli to ten, co to o někom řekl, řekl tak či onak, a já bych to tak neřek ́.
více


14.4.2017 POLITIKA: Krize, nebo pragmatismus?

Josef Mlejnek jr.
Případné fanynky i fanoušky Martina Stropnického, uvažující o jeho podpoře v prezidentské volbě, musela ta zpráva pěkně zpražit. „Bude lídr naší kandidátky v Praze a to je to nejdůležitější,“ konstatoval Andrej Babiš v rozhovoru pro server Info.cz.
více


13.4.2017 UDÁLOSTI: Babiš a Zeman

Bohumil Doležal
K těmto řádkům mne ispirovaly dvě události, obě se pojí s osobností Andreje Babiše.
více


13.4.2017 POLITIKA: Nově bez Zimoly?

Petr Hartman1
Prohra v důležité bitvě ještě nemusí znamenat porážku v celé válce. Této naděje se drží stále ještě jihočeský hejtman Jiří Zimola.
více


13.4.2017 GLOSA: Ano, tak se to dělá

Václav Husák1
Vážení přátelé, ANO. Tak tomu já říkám logika. „Nařídil jsem, aby hnutí ANO okamžitě vrátilo dar panu Stanislavu Petrovi. A požádal jsem kolegy, aby příště lépe prověřovali naše dárce,“ napsal pan Babiš na sociální síti.
více


13.4.2017 ROZHOVOR: Po čem touží Andrej Babiš

Ladislav Jakl 1
Andrej Babiš dle dosavadních průzkumů směřuje k jasnému vítězství v parlamentních volbách. Je toto konstatování pravdivé? A co je důležitější, je to tak dobře?
více


13.4.2017 TERORISMUS: Univerzální slovní omáčka

Marian Kechlibar
Milí čtenáři, toto nebude můj typický věcný blog o číslech a skutečnostech. Toto bude emocionální, zahořklý a naštvaný text, plný expresivních výrazů. Bohužel jej napsat musím, protože toto téma mě pálí už velmi dlouho a potřebuji je nějak „shodit z hrbu“.
více


12.4.2017 POLITIKA: Bič na cizince

Lukáš Jelínek
Poslanci v pátek uvařili bramboračku. Nakrájeli do ní kde co a kořenili ji také vším možným. Výsledkem je změť chutí či spíše pachutí. Hlavně ale, že jsou sami spokojeni – vždyť proti ní ve třetím čtení nehlasoval vůbec nikdo.
více


12.4.2017 PRÁVO: Stát musí chránit všechny občany

Cestovní pas České republiky
Držitel českého cestovního pasu je pod ochranou České republiky. Všichni, jichž se to může týkat, se žádají, aby v případě potřeby poskytli držiteli tohoto pasu nezbytnou pomoc a ochranu podle mezinárodního práva.
více


11.4.2017 POLITIKA: Mýty Zbyňka Stanjury

poslanecká sněmovna parlament
Ve svém článku ze dne 23. 2. 2017 nazvaném Mýty a fakta o úpravě registru smluv spáchal Zbyněk Stanjura z ODS apologetiku postupu poslanců své strany při hlasování o pozměňovacích návrzích k novele zákona č. 340/2015 Sb., o registru smluv.
více


11.4.2017 POLITIKA: Kupte si, co chcete

Roman Kříž
Bývaly doby, kdy byl úspěšným takový podnikatel, který byl schopen nabídnout zákazníkům zboží či služby, které zákazníci chtěli a byli za to ochotni zaplatit. Doprovodil to pílí a kreativitou.
více