9.12.2016 | Svátek má Vratislav


8.12.2016 POLITIKA: Velká daňová sleva

Petr Mach2
Veřejné debatě o daních dnes dominuje EET, případně se mluví o drobných úpravách, jako je paušální daň pro živnostníky s minimálními tržbami. Debatuje se tedy o technologii výběru, a ne o podstatě – nedebatuje se o celkové velikosti daňového zatížení a o celkové konstrukci našeho daňového systému.
více


8.12.2016 GLOSA: Forejt padl...

Jan Bartoň
Jindřich Forejt požádal podle Hradu o uvolnění z funkce vedoucího protokolu ke konci tohoto roku. O souvislosti s videem ukazujícím Forejta „šňupat koks“ se pouze spekuluje.
více


7.12.2016 POLITIKA: Podaří se Parouback?

Lukáš Jelínek
Přijmout někoho, kdo byl donedávna členem jiného subjektu, za splnění jistých podmínek lze. Leč krajské jedničky musí potvrdit celostátní předsednictvo. A tam bývalý předseda moc zastánců nemá.
více


8.12.2016 POLITIKA: Velká účtenková revoluce

Vladimír Vašek
Už ta chvíle, velká chvíle, nastala... Dne 1.12.2016. vypukla VÚR (Velká účtenková revoluce). V budoucnu už nikdo z podnikatelů nemůže být „černým pasažérem, vezoucím se na vlaku prosperity“.
více


7.12.2016 POLITIKA: Reflexe bez sebereflexe

Jiří Schlanger
cssd
Premiér Sobotka reflektoval výsledky krajských a senátních voleb změnami ve vládě. Veřejnost (možná ani ČSSD) jim neporozuměla. Změny se týkají i ministra zdravotnictví.
více


7.12.2016 POLITIKA: Příslušníci elity jsou i mezi jelity

Michal Kašpárek
Pokud se vůbec někdo bouří proti elitám, tak to jsou hlavně jiní příslušníci elit.
více


7.12.2016 GLOSA: Ondráčkovo chucpe

Zbyněk Petráček
Říkáme-li „tohle by se tam a tam či tehdy a tehdy stát nemohlo“, riskujeme, že nás někdo usvědčí z omylu. Ale u komunistického poslance Zdeňka Ondráčka to riskneme.
více


7.12.2016 POLITIKA: EET se bude rušit

Jiří Payne
Prosím čtenáře, zejména podnikatele, aby se neradovali předčasně, ale vysvětlím, proč ke zrušení nevyhnutelně dojde.
více


6.12.2016 PRÁVO: Zákonodárci nedělají svou práci dobře

Terézia Mlýnková Išková
Terézia Mlýnková Išková
Zákony se promítají do běžného života nás všech. Někomu více, někomu méně. Zejména podnikatelé řeší různé právní předpisy poměrně často. Jedním z nich je zákon o daních z příjmu.
více


6.12.2016 POLITIKA: Topol na Hrad. Zbláznil jsem se?

Martin Pánek
Miloš Zeman s největší pravděpodobností bude prezidentem ČR i v dalším volebním období. Čekal jsem, že to bude příšerný prezident, proto jsem mu nemohl dát hlas. Bohužel se skutečnost ukázala být ještě horší, než jsem si před volbou myslel.
více


5.12.2016 UDÁLOSTI: Zteč veřejnoprávních médií

Bohumil Doležal
Snahu omezit vliv „politiků“ na média vyvíjejí intelektuálové inspirovaní Václavem Havlem už od druhé poloviny devadesátých let. Podnítil je zejména humpolácký pokus Miloše Zemana a Václava Klause o zplanýrování České televize z vánoc 2000.
více


5.12.2016 ZDRAVOTNICTVÍ: Chybí samoregulace, nikoli peníze

zdravotnictví kříž aeskulap
S nástupem Miloslava Ludvíka do čela Ministerstva zdravotnictví přichází na tento post od vzniku ČR již devatenáctý ministr. Je to společně s Ministerstvem dopravy a Ministerstvem školství resort, v němž k výměně vedení dochází nejčastěji.
více


5.12.2016 POLITIKA: Potíže ministra Ludvíka s deseti náměstky

Petr Holub1
Americký ministr zahraničí má dva náměstky, český ministr zdravotnictví jich potřebuje deset. Tento fakt se obnažil po nástupu nového ministra, který bude mít v Česku na starosti medicínu.
více


5.12.2016 POLITIKA: S EET vzad levá, kupředu ni krok!

Markéta Šichtařová 5
Pamatujete si ještě na nekonečné problémy s centrálním registrem vozidel? Spousta lidí tehdy upřímně v duchu prosila: Když to stát neumí, ať se probůh do informační techniky nehrabe!
více


5.12.2016 PRÁVO: Výborně, pane ministře!

Lubomír Stejskal
Dlouhodobě mě zajímá, jak se moderní společnost chová k těm, bez nichž se neobejde: k lidem pracujícím na nočních směnách. Zatím se zdá, že dost macešsky.
více


3.12.2016 POLITIKA: Sociální demokracie v zajetí rituálů

Lukáš Jelínek
O víkendu jsem absolvoval sociálně demokratický sjezd. Proběhl bez intrik a svárů. Po hladkých volbách, při nichž bylo tolik kandidátů, kolik funkcí, a všichni nominovaní získali přes 90 procent hlasů, zbyla fůra času na věcnou a kompetentní diskusi, ve které se dostalo na každého, kdo chtěl...
více


2.12.2016 EET: Svoboda a odvaha na korbě funebráckého vozu

Míla Pražák
Sbohem, svobodné podnikání
Proč ale ksakru vyjely? Proč jich bylo tak málo? A proč funebrácké vozy? Koho ta pitomost napadla? Má to nějaký význam? Pro některé protest, pro jiné blbost. Tak jak to tedy bylo?
více


3.12.2016 ROZHOVOR: Elity vrší chyby a malý člověk platí účet

Petr Robejšek
V Americe vyhrál Donald Trump, v Bulharsku proruský generál Radev. V Česku premiér z vlády odvolal ministra pro lidská práva a významný člen téže strany Jeroným Tejc navrhuje rychlejší vyhošťování uprchlíků. Co se děje se světem obecně a Českou republikou zvlášť?
více


2.12.2016 POLITIKA: Veselá současnost

Zdeněk Holásek
Andrej Babiš pár dní před ostrým zahájením EET přišel s návrhem na vyčlenění určité skupiny živnostníků, kteří budou osvobozeni od povinnosti vstoupit do systému EET.
více


2.12.2016 ARMÁDA: Tanky, nebo drony

Zbyněk Petráček
Jaký je hlavní problém naší obranyschopnosti? Přesvědčit spojence, že to s obranyschopností myslíme vážně. Těmi spojenci jsou státy NATO, hlavně nadcházející Trumpova Amerika.
více


2.12.2016 POLITIKA: Realisté – zase nic nového

Vlastimil Podracký
Je těžko hodnotit nějaký politický program bez ideového východiska. Protože si myslím, že jedině konzervatismus je ideál mající řešení pro současnou dobu, poměřím novou politickou stranu pana Robejška z konzervativních hledisek.
více


1.12.2016 MIGRACE: Řeči, řeči, řeči...

Václav Husák
Nic jiného z masových sdělovacích prostředků v podstatě neslyšíme. Zejména co se týká migrační krize, situace v Sýrii a volby amerického prezidenta. Kdyby to však byly je­nom řeči. Zejména ze strany České televize jde o čirou politickou propagandu svou úrovní srovnatelnou s tou komunistickou.
více


1.12.2016 POLITIKA: Doba post-faktová?

Dan Drápal
Domnívám se, že v roce 2016 se objevily dva nové výrazy: doba post-pravdová a doba post-faktová. Alespoň si nepamatuji, že bych je kdy dříve slyšel. Realita, kterou se tyto výrazy snaží vyjádřit, je ovšem s námi již delší dobu.
více


30.11.2016 ROZHOVOR: O demokracii

Petr Robejšek
Myslím si, že se mladí Češi angažují v politice zhruba srovnatelně jako zbytek české populace a lidé i jinde v Evropě. Z mého pohledu je to příliš málo. Pro udržení demokracie a v prospěch České republiky by bylo potřeba, aby se v politice angažovalo více lidí všech věkových kategorii.
více


29.11.2016 POLITIKA: EET ante portas

Zdeněk Holásek
EET jako Babišův úžasný nástroj s bojem proti daňovým únikům a prostředek pro upevnění daňové kázně se blíží. Jeho časování a fázování přístupu okruhu nových poplatníků do systému je mírně řečeno trapné.
více


29.11.2016 POLITIKA: Ach, ti nevděční mladí...

Evžen Korec
Jako bych přímo slyšel povzdech Ministerstva pro místní rozvoj poté, co vyšlo najevo, že o státní půjčku na bydlení pro mladé rodiny obdrželo ministerstvo pouze celé dvě žádosti.
více


29.11.2016 POLITIKA: Narovná EET podnikatelské prostředí v zemi?

Petr Hartman1
Elektronická evidence tržeb začne od prvního prosince narovnávat podnikatelské prostředí v České republice. Takový je alespoň záměr ministerstva financí.
více


29.11.2016 POLITIKA: ČSSD potřebuje živou debatu bez cejchování

Zdeněk Jičínský
Po minulém sjezdu ČSSD v roce 2015 jsem napsal, že volba členů vedení pouze ze stoupenců Bohuslava Sobotky je chybou. Ta se na jarním sjezdu ČSSD zřejmě opakovat nebude.
více


28.11.2016 POLITIKA: Realisté prostě vzniknout museli

Petr Holub1
Vznikla nová politická strana Realisté a vzbudila na veřejnosti, tedy v médiích, nečekaně velký ohlas. Jistě nešlo o zprávu týdne, přesto je nezvyklé, že se někdo novou stranou vůbec zabýval.
více


28.11.2016 UDÁLOSTI: Orbán a Fico? To nic není

Bohumil Doležal
Samozřejmě kulisa je dnes jiná než v roce 1969, neboť u nás pořád aspoň formálně existuje právní rámec demokratického státu, politická pluralita a svoboda projevu.
více


26.11.2016 POLITIKA: Sobotka a čínští odboráři

Josef Mlejnek jr.
Výměna ministrů za ČSSD a vůbec pnutí v této straně rozpoutaly přirozeně diskusi o jejím dalším směřování. Často v ní zaznívá, že k Číně úslužné prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů, tří ze sociální demokracie a jednoho bývalého člena, rozhodně nepomohlo prestiži strany v očích mladších...
více


25.11.2016 POLITIKA: Neklid v policii

Zdeněk Jemelik 1
Když se policejní prezident Tomáš Tuhý, zaštítěný ministrem vnitra Milanem Chovancem, rozhodl založit Národní centrálu proti organizovanému zločinu, projevila se pokleslost české politické kultury.
více


25.11.2016 POLITIKA: Paradoxy svátečního piráta

Josef Mlejnek jr.
Pokud se Bohuslavu Sobotkovi podaří dokončit čtyřletý mandát jeho vlády neboli vydržet ve funkci až k řádným volbám, zařadí se formálně mezi tři nejúspěšnější české premiéry.
více


24.11.2016 BIG BEN: Co zbylo z české pravice ke vzkříšení?

Benjamin Kuras
Tohle sice patří do rajonu nějakého pravicového think-tanku jako Institut Václava Klause, který ví nejlíp, kdo tu pravicovou politiku zbabral, a mohl by tudíž lépe odhadovat, jak ji zase odbabrat.
více


24.11.2016 POLITIKA: Okamurův tah na branku

Lukáš Jelínek
Bývaly v české politice časy, kdy nebyl o funkce zájem. Například v Občanském fóru či později v Občanském hnutí byli někteří lidé doslova přemlouváni, aby kandidovali tam či onam.
více


24.11.2016 EVROPA: Návrat do 50. let

František Matějka
Brusel přišel s návrhem pilíře nových sociálních práv v EU. Držte si své peněženky. Stát by měl, mimo mnoho jiného, zajistit všem lidem po škole práci. Naše padesátá léta jsou zpět. Komunisté tomu tehdy říkali umístěnka.
více