22.5.2017 | Svátek má Emil


22.5.2017 UDÁLOSTI: Selhání českých europoslanců

Bohumil Doležal
Evropský parlament bude na svém plenárním zasedání ve dnech 31. 5. – 1. 6. projednávat mimo jiné i bod „Prohlášení (evropské) komise – riziko politického zneužití médií v České republice“.
více


22.5.2017 ÚSTAVA: Co všechno je nedůstojné

Stanislav Křeček
Ze současné vládní krize je možné odvodit mnohé, ale jedno poučení se zdá zcela zřetelné. Ustanovení čl. 74 Ústavy („President odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády“) nezpůsobuje žádné problémy právní, neboť jeho výklad je z tohoto hlediska jasný a nezpochybnitelný, ale zcela...
více


20.5.2017 POLITIKA: Propaganda jak za komunismu

Jan Schneider
V Praze dnes končí událost. Think tank Evropské hodnoty pořádal mezinárodní konferenci STRATCOM SUMMIT 2017. Tento – podle zveřejněných platebních výkazů svých exponentů – ochotnicky placený think tank pořádal konferenci.
více


20.5.2017 POLITIKA: Kajínek jako předvolební karta

Petr Žantovský
Zdá se, že se kolem nás dějí samé paradoxy. Předseda vlády dává a zase bere zpět demisi, odvolává svého místopředsedu, aby to odvolání vzápětí stáhl a za dva dny znova podal.
více


20.5.2017 GLOSA: Řešení krize v nedohlednu?

Fr. Filip Dvořák
To se nám to hezky sype, co? Mohli bychom se tomu třeba i zasmát, pokud budeme ignorovat skutečnost, že z toho nemůžeme utéct.
více


19.5.2017 POLITIKA: Válka končí, všude mír

Zdeněk Holásek
Tak právě dořinčely zbraně v souboji Sobotka - Babiš, se sekundantem prezidentem Zemanem, který ovšem nedostál své role sekundovat a dal se na stranu čoboláckou. Mimochodem, to gesto holí s významem „marš“ se jen tak zapomenout nedá a prezident si jím hodně uškodil, protože nic horšího už se ve...
více


19.5.2017 POLITIKA: Můj adept na Hrad

Pavel Černocký
Především proto, že naše republika potřebuje na Pražském hradě člověka charakterního, slušného, vzdělaného, nenapojeného na žádnou politickou stranu. Člověka, který je schopen důstojně reprezentovat naši zemi v zahraničí.
více


19.5.2017 POLITIKA: Sobotka kráčí po cestě tao

Michal Kašpárek
Prezident Miloš Zeman odletěl na návštěvu Číny, od které se podle něj můžeme učit „stabilizovat společnost“. Jak je čínská společnost stabilní, to uvidíme, až se zadrhne sedmiprocentní hospodářský růst. I během něj něm musí režim tvrdě potírat protesty od západu po východ.
více


18.5.2017 POLITIKA: Na krizi nemusí vydělat ani ČSSD, ani ANO

Lukáš Jelínek
Žádná kaše se nejí tak horká, jak se uvaří. Sice už jsou první čísla k dispozici, ale bude to chtít časový odstup, abychom ze sociologických průzkumů zodpovědně vyčetli, kterého politika a jakou stranu občané za postup ve vládní krizi pochválí, a koho potrestají.
více


17.5.2017 GLOSA: Hrubá chyba pravice

Jan Bartoň
Pravice v poslanecké sněmovně nechce podpořit návrh na svolání mimořádné schůze, na níž by se hlasovalo o nedůvěře vládě. Míchá dohromady „hrušky s jablky“ a nechce dát moc prezidentovi.
více


18.5.2017 POLITIKA: Demokracie nefunguje. Zrušme ji!

Tomáš Haas
Je to neuvěřitelné. ODS má větší averzi ke Klausovi a hlavně k Zemanovi než k pražské kavárně a socialistům a „pragmatikům“ z ANO, větší averzi k demokracii než k neonacismu, a větší averzi ke zdravému rozumu než k politické korektnosti.
více


18.5.2017 POLITIKA: Jen idiot nemění před volbami své zvyky

Pražský hrad
Milý Radovane, proslýchá se, že se už chceš zas vrátit na rodnou hroudu. Pospěš si, ať se potkáš u nás v Brně ještě s původním nádražím a stařičkými sportovními stadióny, dost se s nimi šturmuje. Říká se aspoň na předvolebních billboardech.
více


18.5.2017 POLITIKA: Obrana zdravého selského rozumu

Rudolf Hurník
poslanecká sněmovna parlament
Každý názor musí mít východisko. Obvykle se uvádí východisko evropské hodnoty nebo jiná ideologie. Jindy je to obrana něčeho, třeba lidských práv. Já jsem se rozhodl v tomto článku držet zdravého selského rozumu.
více


17.5.2017 POLITIKA: Wagnerová vs. Pelikán

Zdeněk Jemelik 1
Podle upoutávek se měl v neděli 14. května 2017 v Otázkách Vymývače mozků (pardon, v Otázkách Václava Moravce) uskutečnit duel ministra spravedlnosti Roberta Pelikána a senátorky Elišky Wagnerové.
více


18.5.2017 PRÁVO: Zákon a korunové dluhopisy

Petr Novák
paragraf
Zákon stanovuje, že jakýkoliv výnos se za účelem stanovení daně zaokrouhluje na celé koruny dolů! Pro zajímavost: Tento zákon je z počátku devadesátých let minulého století!
více


17.5.2017 POLITIKA: Jak se stát prezidentem

Petr Štěpánek
Chcete-li se stát prezidentem, musíte dát dohromady volební koalici, která vás zvolí. Nejedná se ale o koalici politických stran, nýbrž koalici voličských skupin, které mohou, ale také nemusejí být více či méně navázány na konkrétní politické strany.
více


17.5.2017 UDÁLOSTI: Babišovy noviny se probudily z letargie

Bohumil Doležal
Lidové noviny a Mladá fronta Dnes byly minulý týden poněkud ochromeny v důsledku aféry s odposlechy Andreje Babiše. V sobotu, jak se zdá, se probraly a přešly do protiofenzívy.
více


16.5.2017 POLITIKA: Prožene europarlament Babiše?

Jan Bartoň
Podle médií se německá zástupkyně Lidové frakce v EP zajímá o ovlivňování médií v Česku. Čeští lidovci jsou „proti“. Premiér Sobotka se zatím nevyjádřil.
více


15.5.2017 POLITIKA: Prezident vs. obecní blb

Lubomír Stejskal
Miloš Zeman, věren obsahu svého bonmotu, že názory nemění jen idiot, rozhodl se udělit milost Jiřímu Kajínkovi. V této záležitosti tedy názor změnil, neb není idiot, dalo by se dovodit.
více


16.5.2017 MÉDIA: Epochální selhání

Petr Holub1
Prvního června bude Evropský parlament projednávat téma „Riziko politického zneužití médií v České republice“. Zřejmě je to jenom shodou okolností záhy poté, co byly publikovány odposlechy z rozhovorů, které vedl novinář Mladé fronty Dnes Marek Přibil s ministrem financí Andrejem Babišem.
více


15.5.2017 POLITIKA: Obtíže ústavní žaloby na prezidenta

Josef Mlejnek jr.
Předseda Senátu Milan Štěch oznámil, že očekává předložení návrhu skupiny senátorů, kteří budou požadovat, aby Senát zahájil jednání v souladu s ústavním článkem 65, tedy podání ústavní žaloby k Ústavnímu soudu proti prezidentovi republiky kvůli porušení ústavy.
více


15.5.2017 ROZHOVOR: Politika zešílela

Ondřej Neff
Došlo k takovému samovývoji. Takhle nějak vznikla první světová válka. Situace se vymkla z rukou a lidé reagovali následně na nějakou situaci, a vyvolávali tím jinou, což způsobilo další situaci.
více


15.5.2017 UDÁLOSTI: Aby ta naděje nebyla šálivá

Bohumil Doležal
Ve středu proběhly dvě události, které přece jen trochu proměnily dosud zcela beznadějnou politickou scenerii České republiky.
více


15.5.2017 FEJETON: Absurdní film

Petruška Šustrová
Kdybych měla reprodukovat diskuse, které jsem se svými přáteli vedla v posledním týdnu, byly by poněkud monotónní: jako mnohé jiné se věčně točí kolem vzdouvajícího se politického dění.
více


12.5.2017 POLITIKA: Gang tří v akci

Zdeněk Holásek
Je dobré sledovat přestřelku mezi Andrejem Babišem, Bohuslavem Sobotkou a Milošem Zemanem. A je dobré sledovat veškerou diskusi, ať straní komu straní. A je to vlastně o ničem. Babiš i Sobotka jsou jeden za 18 a druhý bez 2 za 20, tedy alespoň pokud jde o máslo na hlavě.
více


13.5.2017 POLITIKA: ANO - jsme klub masochistů!

Tomáš Vodvářka
Díky vládním šarvátkám máme možnost tak říkajíc v přímém přenosu sledovat, co dělá ona pověstná Rada moudrých, jež by měla být ve vedení státu.
více


13.5.2017 POLITIKA: Čeho je moc, toho je příliš!

Jan Bartoň
Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek se pochlapil a vyzval prezidenta Miloše Zemana, aby neletěl do Číny a věnoval se plně vládní krizi. Bohuslav Sobotka se s tím „chlapsky“ vyrovnal - odletěl do Lucemburska.
více


13.5.2017 UDÁLOSTI: Ani náhodou!

Bohumil Doležal
Tyto řádky se týkají demise ministryně Valachové a toho, co jí předcházelo.
více


12.5.2017 POLITIKA: Prosba pravdoláskařům & xenofobům

Markéta Šichtařová 5
Při pohledu na celkem hutně zaplněné pražské Václavské náměstí musí valnou část nekoblihářů napadnout: „Tak fajn, fázi číslo 1 bychom tu možná zdárně měli rozběhnutou.“
více


12.5.2017 POLITIKA: Horáček vyzval Zemana...

Milan Hamerský
Volba prezidenta republiky nemá pouze dvě kola. Na úvod je třeba splnit nominační podmínku a zajistit si podpisy.
více


12.5.2017 POLITIKA: Jaderná válka... Už zase

Josef Mlejnek jr.
Už je to zase tady, česká politika se vrátila do své hladiny z doby před rokem 2014. Odposlechy, nahrávky, obvinění ze zneužití postavení, z nelegálního původu majetku, z podivných machinací.
více


12.5.2017 POLITIKA: Noví politici versus stará pravidla

Lukáš Jelínek
Kauzy politiků přicházejí a odcházejí. Osud těch, které se týkají Andreje Babiše, nebude jiný. Co ale zůstává, je dojem z toho, jak si politici vedli ve chvílích, kdy z nich měli vyvozovat důsledky. S tím úzce souvisí dodržování psaných i nepsaných pravidel.
více


11.5.2017 POLITIKA: Babiš? Jako Eva v ráji

Lubomír Stejskal
Snad že jsem se v myšlenkách v hlavě a s internetem na monitoru vracel k pro mě patrně nejmagičtějšímu místu na světě – poloostrovu Sinaj, po němž se mi stýká čím dál víc -, uvědomil jsem si to zvláštní spojení.
více


11.5.2017 PRÁVO: Nahrávková past na Babiše?

Petr Žantovský
Vládní krize je už nějaký čas hlavním námětem zpráv. V této souvislosti se velká část demisní agendy točí kolem nahrávek, které zachycují rozhovor novináře z MF Dnes Marka Přibila s Andrejem Babišem.
více


11.5.2017 UDÁLOSTI: Nesnesitelnost současné situace

Bohumil Doležal
Pokusil jsem se tu narychlo shrnout to, co pro mne vyplynulo z přípravy na dva diskusní pořady v Českém rozhlase Plus minulý týden a v diskusi, která tam za mé účasti proběhla. Na mysli mám pochopitelně politickou situaci.
více


11.5.2017 POLITIKA: Prohnilý proti ještě prohnilejším

Jan Bartoň
To je parafráze staršího francouzského filmu o prodejných policajtech. My máme ústavní činitele, kteří se mohou přetrhnout, aby se bojem s korupcí totálně odrovnali.
více