24.11.2017 | Svátek má Emílie


24.11.2017 POLITIKA: Jak vypadá hysterie

Zdeněk Holásek
V jednom ruském médiu vyšel opravdu hodně pitomý článek o tom, že by naše republika měla být Sovětům, potažmo Rusům vděčná za to, že nás v roce 1968 osovobodili, protože tím nám připravili dalších 21 let klidu a pohody.
více


24.11.2017 POLITIKA: Přichází čas kádrových rezerv

Lukáš Jelínek
Zoufalé strany dělají zoufalé věci. Například hledají své šéfy mezi nečleny. Přiznávají tím, že v minulosti ledacos zanedbaly. Především vychovávání vlastních kádrů.
více


24.11.2017 ROZHOVOR: Drahoš své skutečné názory skrývá

Michal Moroz
Neúspěch Realistů má řadu příčin. Jak nepříznivých okolností, které jsme nemohli ovlivnit, tak naše vlastní chyby.
více


24.11.2017 POLITIKA: Fenomén klanu ANO

František Roček
volební urna volby
V české politické džungli byl sice očekávaný, ale přesto zajímavý volební vzestup ANO. Ale novým pro nás je, že nemusíme hovořit o ANO jako o hnutí nebo straně. ANO má strukturu strany, nazývá se hnutí, a v podstatě představuje jinou (volnou, mlhavou) formu politické organizace – metaforicky ji lze...
více


24.11.2017 POLITIKA: Mloci na Vltavě

Ondřej Neff
Na závěr Čapkovy Války s mloky spatří pan Povondra hlavu mloka trčící z Vltavy. Podobné pocity jako on jsem měl nad dvěma maily z tohoto týdne. V jednom mě vybízel můj kamarád, abych se držel, než mi zakážou Neviditelného psa.
více


23.11.2017 ESEJ: Zeman v Rusku a akce globalistů

Vlastimil Podracký
Premiérka Mayová vystoupila opět ostře proti Rusku a jeho údajnému ovlivňování voleb v západních zemích. Je viděl obrovský strach z propíchnutí informační bubliny, kterou vytvořily vládnoucí elity na celém Západě.
více


23.11.2017 POLITIKA: Kvílení nových poslanců

Jan Bartoň
Mezi nově zvolenými poslanci je přes 120 úplných nováčků. Někteří popisují první zasedání nové sněmovny jako „tragédii“, jiní jako „smutek“. Co budou říkat, až o něco opravdu zásadního půjde?
více


23.11.2017 HISTORIE: Psovi psí smrt

Karel Hvížďala
Před 65 lety, dne 20. listopadu 1952, začal v Praze proces s tzv. protistátním spikleneckým centrem Rudolfa Slánského, v němž padlo jedenáct rozsudků smrti a tři tresty doživotí.
více


23.11.2017 POLITIKA: Stará levice umřela, nová přebírá moc

Ladislav Jakl 1
Sociální demokraté o víkendu sněmovali v Hradci Králové. Sešel se tam poprvé po prohraných volbách jejich Ústřední výkonný výbor a bylo to jednání neveselé.
více


22.11.2017 POLITIKA: Jak obnovit evropskou levici?

Petr Holub1
Evropská levice selhala. Strany socialistů a sociálních demokratů nezachytily současný trend a pomalu se blíží neodvratnému konci.
více


21.11.2017 POLITIKA: Ústavní puč?

Jan Bartoň
Leccos jsem již od českých politiků zaslechl. Poslední projev Miroslava Kalouska před zahájením schůze poslanecké sněmovny mne opět přesvědčil, že Kalousek je mistrem politických zkratek. Jednání Zemana a Babiše nazval ústavní puč.
více


22.11.2017 ÚVAHA: Proč má ANO vládnout

Rudolf Mládek1
Když protibabišovské strany dávají nebabišovským stranám pouze ultimáta, co vlastně čekají?
více


21.11.2017 POLITIKA: Demokratický blok – lepší než nic

Petr Holub1
Pravice utrpěla ve volbách druhou těžkou porážku po sobě. Teď se objevila šance, že příště už to může být lepší. Vznik Demokratického bloku ve sněmovně není nějakým významným předělem.
více


21.11.2017 ROZHOVOR: Blížíme se totalitě

Vlastimil Podracký
Václav Havel zavedl demokracii jako vzdušný zámek. Neopřel se o tradice první republiky, ty byly dokonce jaksi zavrženy jako nacionalistické a „my přece musíme do Evropy“, být tedy kosmopolitní.
více


20.11.2017 POLITIKA: ANO nechce vědět, co je koalice

Karel Hvížďala
Připomeňme si, co je to koalice: spojení jedné či víc stran za účelem sestavení vlády, která má šanci získat legitimitu tím, že ji schválí sněmovna.
více


18.11.2017 ROZHOVOR: Ohrožení demokracie? Nesmysl!

Ondřej Neff
Nezapomeňme, že to dali dohromady ostřílení borci z Parlamentu a politického života. Určitě tím něco sledují. Jako každý politický pozorovatel si kladu otázku co. Mám jedinou odpověď, která mi dává smysl.
více


21.11.2017 POLITIKA: Mediace vyjednávání o vládě a její možnosti

Jiří Machotka
Dle definice vzniká konflikt tehdy, když dvě či více stran tvrdí, že mají právo na omezené zdroje nebo na jistý způsob jednání, které může být protichůdné k právům nebo touhám ostatních, nebo svým jednáním přímo porušují práva či zájmy ostatních skupin. Řešení konfliktů pak způsob, jak konflikt...
více


18.11.2017 POLITIKA: Víc než síla je konsensus

Lukáš Jelínek
Od voleb neuplynul ani měsíc a Sněmovna je před svojí ustavující schůzí. Proto není nutné mít oči navrch hlavy z toho, že se nová vláda dosud rýsuje leda v očích Andreje Babiše a že má daleko od důvěry většiny poslanců.
více


18.11.2017 POLITIKA: Demokratický blok - příliš pozdě

Jan Bartoň
Často se tvrdí, že radši pozdě než nikdy. V případě poražené pravice je vytvoření tak zvaného Demokratického bloku bezmála měsíc od voleb jen dokladem toho, že si jednotlivé strany uvědomily svou skutečnou „sílu“ pozdě.
více


18.11.2017 KAUZA VITÁSKOVÁ: Zpráva jako z paluby Titanicu

Zdeněk Jemelik 1
Šeřící se ostravské ulice, skrápěné hustým drobným deštěm, působily v pozdním odpoledni pondělí 13. listopadu 2017 pošmourným dojmem. O to přívětivější byly prozářené prostory Domu knihy, v němž probíhala autogramiáda Aleny Vitáskové.
více


17.11.2017 POLITIKA: Blouznění Jana Farského

Zdeněk Holásek
Šéf STAN Jan Farský sdělil serveru info.cz, že kdyby Andrej Babiš netrval na funkci premiéra, ale nechal presidenta do funkce premiéra nominovat Martina Stropnického, byla by už vláda týden schválena a byla by většinová.
více


17.11.2017 POLITIKA: Babiš by květiny na Národní třídě klást neměl

Tomáš Jirsa
Do kin přišel dlouho avizovaný film Davida Mrnky MILADA. I když všichni ten příběh známe a víme, jak skončí, je to film poučný a jde z něj mráz po zádech. Když jsem ho sledoval, myslel jsem na tři věci:
více


16.11.2017 POLITIKA: Lidovci brečí nejvíc

Jan Bartoň
Probíhající jednání o vytvoření orgánů poslanecké sněmovny a vlády ukazují na to, že odchod z vlády nejvíce trápí KDU-ČSL. Jinak se totiž vystoupení Pavla Bělobrádka po jednání s prezidentem Zemanem nedá vyložit.
více


17.11.2017 PRÁVO: Absurdní nápad

Ivo Valenta
Špatné, nesystémovém nemorální a protiústavní. To je dle mého názoru zdanění církevních restitucí, kterého by rád dosáhl Andrej Babiš. I díky tomuto tématu chce najít své politické spojence – a zřejmě je také najde, a to především v komunistech a SPD.
více


16.11.2017 BIG BEN: Nové bratrské armády

Benjamin Kuras
Za zády parlamentu, s vyloučením veřejnosti a za mediální lhostejnosti podepsali ministři Stropnický a Zaorálek dokument, jenž tuto odcházející a už nikým nepodporovanou vládu povyšuje na nejzrádnější od partičky Husák, Biĺak a spol.
více


15.11.2017 PRÁVO: Kravál pouštěný z okna

Radim Uzel
Vzpomínám na svátek Božího těla v Doubravě u Karviné. Bylo to v roce 1948. Průvod šel kolem kostela k jednotlivým oltářům, monstranci nesl pan farář Klisz a baldachýn čtyři doubravští horníci.
více


16.11.2017 ROZHOVOR: Ideální prezident neexistuje

Petr Štěpánek
O Topolánkovii si každý můžeme myslet, co chceme, ale nic to nezmění na faktu, že svými politickými zkušenostmi o parník převyšuje všechny ostatní Zemanovy vyzyvatele. Já jeho kandidaturu jednoznačně vítám.
více


16.11.2017 POLITIKA: Úpadek demokracie díky bytostným demokratům

Zdeněk Holásek
Kdekdo je dnes zděšen z toho, jak vyšuměl „odkaz 17. listopadu“, jak je relativizována demokracie západního střihu jako politický systém a pomalu se pro mnohé stává sprostým slovem.
více


15.11.2017 POLITIKA: Registry, kam se podíváš

Tomáš Jirsa
Do konce listopadu musí všichni starostové, radní a vedoucí odborů a ředitelé příspěvkových organizací všech obcí a měst a celé veřejné správy, tedy několik desítek tisíc lidí, zanést do „centrálního registru oznámení“ministerstva spravedlnosti všechny své majetkové poměry.
více


15.11.2017 PRÁVO: Vrchnost kyne Lipníku

Jan Kalvoda
Prezident republiky se opět ve středu sešel s občany v Lipníku nad Bečvou, tentokrát v rámci ryze nevolebního turné po Olomouckém kraji. Od středy víme, že nejde o nějakou potulku, ale o prezidentův výkon práva shromažďovacího.
více


15.11.2017 POLITIKA: Horší než obchod

Pavel Jégl
Politika bývá přirovnávána k obchodu. Zejména v systému poměrného zastoupení, kde strany jsou závislé na koaličních partnerech, na tolerantní opozici, anebo aspoň na spolupracujících přeběhlících.
více


14.11.2017 POLITIKA: Kdo předčasné volby vyvolá, ten je prohraje

Dan Drápal
Většina stran v Poslanecké sněmovně odmítá vstoupit do koalice s vítězem voleb, Hnutím ANO Andreje Babiše, a odmítá i tolerovat jeho případnou menšinovou vládu. Andrej Babiš dostane podle všeho minimálně dvě příležitosti vládu sestavit. Pokud se mu to nepodaří, může se Poslanecká sněmovna sama...
více


15.11.2017 POLITIKA: Nemáme prezidenta

Jiří Smetana
Miloše Zemana jsem viděl naživo jen jednou. Bylo to v roce 1990 v dnešním Kongresovém centru na konferenci věnované ekonomické transformaci. Mezi hosty byli i ekonomičtí diplomaté z cizích zastupitelských úřadů.
více


14.11.2017 POLITIKA: ČSSD na matracích

Petr Holub1
Nejméně je dnes slyšet o sociální demokracii. Do sněmovny se dostalo devět stran a právě na jednu z nich jako by veřejné mínění zapomnělo.
více


14.11.2017 POLITIKA: Strach jménem ANO

Jan Frank
Na českou politickou scénu doslova vtrhl nový hegemon. Hnutí ANO obdivuhodně navýšilo svůj volební zisk o 12 % oproti roku 2013, čímž je mezi stranami letos zvolenými do Poslanecké sněmovny největším skokanem.
více


13.11.2017 POLITIKA: Ubohá prezidentská estráda

Markéta Šichtařová 5
Tak máme ohledně prezidentských kandidátů jasno. Minulý týden byl poslední termín pro podání „přihlášek“. I když, jasno... jak se to vezme.
více