30.7.2014 | Svátek má Bořivoj


30.7.2014 POLITIKA: Je třeba zavést kvóty pro ženy?

Ministr vnitra, sociální demokrat Milan Chovanec, poslal do připomínkového řízení návrh změny volebního zákona, jímž chce zavést povinnou kvótu žen – třetinu na každé kandidátce. Straně, která to nesplní, navrhuje snížit o třicet procent každoroční příspěvek na mandát.
více


30.7.2014 POLITIKA: Proč nemít levnější naftu a benzín?

Velký mediální rozruch způsobil minulý týden pozměňovací návrh poslance Milana Urbana na snížení daně z nafty o 2,50 Kč a z benzinu o 1,50 Kč. Média vesměs převzala argumentaci ministra financí Babiše, že jde o nenahraditelnou ztrátu 14 miliard ze státního rozpočtu.
více


30.7.2014 POLITIKA: Čtyři varovné zprávy o ČSSD

Zdánlivě šlo o banalitu - pozměňovací návrh, jakých bývají kvanta. Přesto opakované hlasování sněmovny o záměru snížit spotřební daň na naftu a benzín nám prozradilo čtyři nepříjemné věci o České straně sociálně demokratické.
více


30.7.2014 OSOBNOST: Antiteze marketingu

Když se řekne Václav Benda, většině lidí se vybaví zarostlá huhňající postava, která jako by se tragicky nehodila do moderní éry, založené v prvé řadě na image, tedy na tom, jak se kdo jeví, nikoliv na tom, jaký kdo je.
více


29.7.2014 POLITIKA: Operace „letní bouře“

Ospalou letní pohodu rozhýbala bouře ve sklenici vody, která nastala, když Poslanecká sněmovna schválila snížení daně na benzin a naftu. Jen o dva dny později se o věci hlasovalo znovu s výsledkem opačným. Přes víkend bude o čem vtipkovat a také co analyzovat.
více


29.7.2014 UDÁLOSTI: Bitva v parlamentu

Blíží se komunální a senátní volby - a vypadá to, že se ČSSD i demokratická opozice rozhodly s plným nasazením zapojit do předvolební kampaně Andreje Babiše. Je obtížné vysvětlit jinak rumrajch, který se strhl minulý týden při projednávání novely zákona č. 353/2003 Sb. O spotřebních daních.
více


29.7.2014 POLITIKA: Takhle se demokracie nebuduje

Drsným a pošetilým výrokům našich čelních politiků se smějeme. Když ale napadají kořeny demokratického systému, který v české společenosti rozhodně není zakořeněn, měli bychom být na pozoru.
více


28.7.2014 UDÁLOSTI: Drobné poznámky

Ministr vnitra Chovanec předložil k připomínkám návrh zákona, podle něhož by straně, která nedodá na každé své kandidátce třetinu žen, byl o 30 % snížen každoroční příspěvek za získaný mandát.
více


28.7.2014 POLITIKA: Nevhodná cesta

Ženy jsou skutečně v české politice málo reprezentovány, což není systémově dobře. Je potřeba se bavit o tom, jak ženy do vedení státu více dostávat. Bavme se tedy o nástrojích, jak toho docílit.
více


28.7.2014 POLITIKA: Babiši, nedej se!

Andrej Babiš protestuje proti tomu, aby byla snížena spotřební daň u nafty a benzínu tak, jak to navrhnul poslanec ČSSD Milan Urban. Výpadek v daňových příjmech hodnotí Babiš na 14 miliard.
více


26.7.2014 POLITIKA: Sobotka „zachraňuje“ zdravotnictví

Decimované zdravotnické služby v České republice, kdy hladoví a zbídačení pacienti pomalu umírají na chodbách rozpadajících se nemocnic a zbohatlíci se jim smějí z luxusních lůžek bývalého komunistického SANOPZu, dříve určeného jen pro špičky KSČ, prorokoval už dříve titán socialistické zdravotní politiky...
více


26.7.2014 UDÁLOSTI: Jak odškodnit Tluchoře

... přesněji řečeno tři exposlance z „kauzy Nagyová", Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksu: o jejich odškodnění rozhodovalo minulý týden ministerstvo spravedlnosti, do toho spadlo na Ukrajině malajsijské letadlo, a tak se k problému dostávám až dnes.
více


26.7.2014 POLITIKA: Babišovo příjemné léto

Hnutí ANO 2011 zažívá zatím poměrně příjemné a úspěšné léto, které mu může přinést výrazný nárůst preferencí. V tomto ročním období už vloni zažilo raketový vzestup po pádu Nečasovy vlády. I letos má dobrou politickou a marketingovou strategii, pomáhají mu média pod kontrolou Andreje Babiše i neschopní...
více


25.7.2014 UDÁLOSTI: Drobné poznámky

Nominovaná eurokomisařka Jourová doporučila Andreji Babišovi za sebe jako (zatím jediného) místopředsedu hnutí ANO Babišova fámula Jaroslava Faltýnka. Náhrada je nutná, jinak by se hnutí stalo vedle Okamurova Úsvitu další raritou.
více


25.7.2014 POLITIKA: Vládě se vymstila zelená nafta

Vládě se vymstil zákon o zelené naftě, když z něho poslanec Urban přílepkem udělal zákon o snížení daně z nafty. I Babiš nakonec snížení daně podpořil a teď neví, jak z toho ven.
více


25.7.2014 POLEMIKA: Spiklenci Miloš a Helena

Karel Hvížďala věnuje neutuchající nevraživou pozornost ministryni spravedlnosti Heleně Válkové. Věcem justice nerozumí, proto většinou splétá nesmysly, ale jeho pověst zasvěceného komentátora z nich dělá účinný nástroj matení veřejnosti.
více


24.7.2014 JUSTICE: Stmívání nad zákonem

Trampoty nového zákona o státním zastupitelství, popsané v článku Nekonečný příběh potřebného zákona, zřejmě zdaleka nekončí. V poslední době politici a novináři začali odříkávat jako mantru tvrzení, že není vhodné, aby vstoupil v platnost zákon, který si státní zástupci napsali pro sebe.
více


24.7.2014 JUSTICE: Válková, Veselý a Zeman

Jak už víme od středy minulého týdne, spory o jmenování nového předsedy Krajského soudu v Ústí nad Labem ukončil prezident Miloš Zeman, když odmítl Jana Veselého do funkce jmenovat.
více


24.7.2014 POLITIKA: Naše levicová vláda

Začnu chválou vlády předešlé. Ano, skončila neslavně – osobním selháním premiéra, který se zachoval opravdu trapně. Ano, udělala několik dosti podivných rozhodnutí – třeba rozhodnutí ministra Drábka, které se týkalo platebních karet pro lidi pobírající sociální dávky.
více


23.7.2014 POLITIKA: Změní Senát svůj profil?

Každé sudé letní prázdniny se nesou v duchu horečnatých příprav na volby do třetiny Senátu. Hledají se kandidáti, dohadují spojenectví a určují volební strategie. Letos však je na místě vyhlížet senátní klání s obavami poněkud většími než obvykle.
více


23.7.2014 ARMÁDA: Měli jsme dlouho kliku

Bylo to něco, čeho jsme se obávali. Že jednou se to stát musí. Že jednou už nepůjde „jen“ o jednoho mrtvého za rok, dva či tři. Že rakví s českými vojáky může přijíždět víc. Že nás prostě štěstí opustí, protože při vší opatrnosti je to v boji s fanatiky, ochotnými vyhodit sebe sama do vzduchu, hodně...
více


23.7.2014 POLITIKA: Huml zůstal komunistickým esenbákem

Poslanec Stanislav Huml, politický turista, který prošel KSČ a Bártovými Věcmi Veřejnými, nyní člen ČSSD, ukázal, že zůstal stále stejný komunistickým esenbákem, jakým byl za mlada.
více


22.7.2014 POLITIKA: Výběr eurokomisaře - festival arogance mocných

Tak se nám vrátily časy, kdy si dělnická třída ústy svých vybraných zástupců užívala žranic a dalších radovánek. Rozdíl je v tom, že tehdy se jednalo o šeptaný vtip, zatímco dnešní stranická vedení to provádějí veřejně a okázale. Až tak daleko jsme dospěli 25 let po listopadu 1989 a 10 let po vstupu...
více


23.7.2014 POLITIKA: Financujeme Hamás

Ministr zahraničí ČR schválil poskytnutí humanitární pomoci ve výši 3 miliónů korun pro uprchlíky z pásma Gazy. Učinil tak na základě opakovaných žádostí palestinské strany, včetně palestinského ministerstva zdravotnictví.
více


22.7.2014 GLOSA: Kolik miliard bude stát Jourová

Česko si jako svou komisařku vybere pravděpodobně Věru Jourovou. Ta se údajně velmi líbí novému předsedovi komise, hlavně kvůli svému pohlaví.
více


22.7.2014 POLITIKA: Proč máme mít vojáky v Afghánistánu

Smrt pěti českých vojáků otevřela debatu o tom, proč Češi bojují a umírají v neznámé zemi na druhé straně planety. Zhodnocení toho, jak je alianční mise v Afghánistánu úspěšná pro mezinárodní boj s terorismem, pro bezpečí západní civilizace i pro onu středověkou zemi jako takovou, přenechám tentokráte...
více


21.7.2014 POLITIKA: Sobotka nemá šanci

Spor o českého komisaře v Bruselu nabral zatím ty nejostřejší kontury koaliční nedohody. ANO 2011 prosazuje Věru Jourovou a ČSSD Pavla Mertlíka. A Sobotka v tomto sporu tahá za úplně nejkratší konec.
více


19.7.2014 GLOSA: Kachničky

Filip Šebesta
peníze koruna
V několika posledních týdnech na mě neustále na jedné nejmenované sociální síti vyskakuje a snaží se získat mou pozornost jakási nejkacka.eu s krásným obrázkem malé kachničky.
více


18.7.2014 POLEMIKA: Falešné hvízdání

Karel Hvížďala si opět jednou kopl do ministryně spravedlnosti Heleny Válkové. V článku Spor o jmenování předsedy Krajského soudu v Ústí asi skončil ji pohaněl za způsob, jakým se vypořádala s nesnadnou situací v obsazování funkce předsedy Krajského soudu v Ústí n.L.
více


18.7.2014 POLITIKA: Stateční vojáci, křehká armáda

Pět českých vojáků svými životy čerstvě zaplatilo za naši účast na vojenské misi v Afghánistánu. Šlo o profesionály, věděli, do čeho jdou. Ovšem naši úctu si v éře, kdy statečnost je nedostatkovým zbožím, plně zaslouží. Věděli ale, do čeho je posílají, politici?
více


17.7.2014 POLITIKA: Dobojováno

V pátek těsně před půlnocí potvrdila ČTK ministryně spravedlnosti Helena Válková, nominovaná hnutím Ano, že zpráva serveru Česká justice je pravdivá a že se rozhodla po více než šesti týdnech tahanic navrhnout prezidentu republiky do funkce předsedy Krajského soudu v Ústí nad Labem Jana Veselého.
více


16.7.2014 POLITIKA: Další hektické období ČSSD

Sociální demokraté opět prožívají hektické období. Nyní jsou uprostřed vnitrostranického referenda, potom je čeká náročný volební podzim, ve kterém budou muset hájit dobyté kóty v Senátu i na radnicích, a v březnu příštího roku se uskuteční jejich volební sjezd. Zároveň ale musí podávat výkony ve vládě...
více


16.7.2014 POLITIKA: Česko služební zákon nepotřebuje

V jednom starém českém filmu z 30. let minulého století je hezká ukázka, jak může vypadat definitiva, ona meta všech státních zaměstnanců a téma dnes aktuální v souvislosti se zákonem o státní službě.
více


15.7.2014 POLITIKA: Padesát milionů pro humouše

Prosím neplést s „homoušema“, jak se nekorektně říká homosexuálům. Proti těm nic v zásadě nemám, pokud nechtějí opět tančit v Praze kolem Jungmannova pomníku s pavíma pérama strčenýma v pr… no, právě tam, a taky si nemyslím, že když dva chlapi vychovávají malé dítě, že je to to pravé ořechové.
více


15.7.2014 UDÁLOSTI: Léto v Buranistánu

Letošní okurková sezóna v naší vlasti, zpustošené Velkou protikorupční revolucí, nese s sebou tu a tam i nějakou zajímavou, byť i lehce odpudivou událost.
více


15.7.2014 POLITIKA: Tři otázky

Položit ty správné otázky, to stálo pot a úsilí. Řadoví členové ČSSD se mohou poprvé v historii podílet na směřování strany. Sobotka to považuje za přelomový krok. Jenže ne všichni mu to baští.
více