26.4.2015 | Svátek má Oto


25.4.2015 ÚSTAVA: Klouzavý mandát podle ANO? Spíš ne

Zdeněk Jičínský
Poslanci ANO navrhli ústavní zákon, který by měnil dosavadní úpravu v tom smyslu, že pokud by se poslanec či senátor stal ministrem, přestal by vykonávat svůj parlamentní mandát a na toto uvolněné místo by nastoupil náhradník.
více


25.4.2015 POLITIKA: Peníze na silnice nejsou...

Jan Polanecký
Vláda schválila minulý týden koncepci, na jejímž základě navrhuje do roku 2020 investovat 17,5 miliardy korun do tzv. inteligentních systémů také v silniční dopravě.
více


25.4.2015 PRÁVO: Rath mění soud v politický proces

Jan Bartoň
Rathův proces nabral oproti soudu s ostatními obžalovanými v kauze korupce při zakázkách ve Středočeském kraji významné zpoždění.
více


24.4.2015 DOTACE: „Krádež“ za bílého dne

Martin Rumler
Martin Rumler
Půl miliardy korun stála tříkilometrová vlaková trať na ostravské letiště. Na letiště, které zeje prázdnotou a odbaví průměrně 700 cestujících denně.
více


24.4.2015 POLITIKA: Kam směřuje STAN

Karel Hvížďala
Hnutí Starostové a nezávislí má po sněmu a jak známo, svého předsedu Martina Půtu, který je zároveň hejtmanem v Libereckém kraji, neodvolali, ač je podezírán z korupce v souvislosti s rekonstrukcí kostela, což on vehementně popírá.
více


24.4.2015 ROZHOVOR: Duch doby směřuje k omezení demokracie

Jana Havligerová
e15
Nebyl jsem žádným obhájcem Nečasovy vlády, viděl jsem v ní spoustu kompromisů, spoustu náznaků, které ji vedly směrem, se kterým jsem nemohl souhlasit.
více


23.4.2015 POLITIKA: Pět báječných „trafik“

Zdeněk Jemelik 1
Parlamentní strany si nadělily pět báječných „trafik“, o které budou moci licitovat. Stalo se 10. dubna 2015, kdy Poslanecká sněmovna přijala většinou pouhého jednoho hlasu novelu energetického zákona.
více


23.4.2015 JUSTICE: Válková versus Pelikán

Lukáš Jelínek
Už jsou to více než dva měsíce, co podala demisi ministryně spravedlnosti Helena Válková. Moc se jí nechtělo a zjevně jí vedl ruku předseda ANO Andrej Babiš.
více


23.4.2015 POLITIKA: Džina zpět? Těžko, pane Kalousku

Pavel Strunz
Pavel Strunz
Nebýt dotací pro firmy, podpory biopaliv, zelené nafty či podpory bioplynových stanic, pak bychom neměli postaráno o sněmovní zábavu v podobě přestřelek mezi exministrem financí Kalouskem a ministrem financí Babišem.
více


23.4.2015 FEJETON: Jules Verne o Česku 2015

Petr Andrle
Tajuplný ostrov, jehož autorem je milovaný Jules Verne, jsem svého času znal téměř zpaměti.
více


22.4.2015 POLITIKA: Podivná změna

Lukáš Jelínek
Úmrtí Stanislava Grosse nám dalo vzpomenout na éru, kdy bylo v politice prý možné všechno.
více


22.4.2015 UDÁLOSTI: Bohuslav Sobotka a Putinovi motorkáři

Bohumil Doležal
V Praze se v pondělí uskutečnilo společné zasedání české a polské vlády.
více


22.4.2015 POLITIKA: Visegrádská čtyřka

Václav Klaus1
Výzva Literárních novin, kterou jsem dostal přesně na apríla, tedy 1. dubna, abych do méně než týdne (ve kterém jsou navíc ještě Velikonoce) napsal zamyšlení nad střední Evropou a Visegrádskou čtyřkou, mne i přes šibeniční termín oslovila.
více


21.4.2015 VZPOMÍNKA: Pochybující premiér

Lukáš Jelínek
Když jsem v létě 2004 vstupoval do jím čerstvě obsazené premiérské pracovny ve Strakově akademii, tohoto pocitu jsem byl plný.
více


21.4.2015 POLITIKA: ČSSD dál prosazuje vyšší odvody

Jan Bartoň
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček navrhuje další zvýšení odvodů do zdravotnictví za pojištěnce státu.
více


20.4.2015 POLITIKA: Spravedlnost pro Ištvana

Zdeněk Jemelik 1
Zpráva o omluvě ministerstva spravedlnosti bývalým poslancům Ivanu Fuksovi, Marku Šnajdrovi a Petru Tluchořovi, o vyplaceném odškodném za jejich nezákonné držení.
více


21.4.2015 JUSTICE: Kyvadlový vývoj zákona (4)

Zdeněk Jemelik 1
Stav, v kterém se nachází ministerská předloha nového zákona o státním zastupitelství po středečním zasedání Podvýboru pro justici a soudní samosprávu, lze bez velké nadsázky nazvat předsmrtnou křečí.
více


20.4.2015 POLITIKA: Škodí Babiš Česku?

Jan Bartoň
Ať už evropské dotace považujeme za zhoubu ekonomiky nebo v nich naopak vidíme spásu, je zřejmé, že největším nepřítelem pro jejich administraci je Česko samotné.
více


18.4.2015 PRÁVO: Ministerstvo se omluvilo, co bude dál?

Marek Benda
Marek Benda
Tak trochu stranou zájmu prošla zpráva, že ministerstvo spravedlnosti uzavřelo smír s třemi bývalými poslanci, jehož součástí je omluva za nezákonnou vazbu a odškodnění v celkové výši 1,9 milionu Kč.
více


18.4.2015 POLITIKA: Kdo nemá 2000 korun ročně...

Radim Smetka
Jestli se něco temné síle státu skutečně dlouhodobě daří, pak je to štvaní skupin lidí proti sobě; skupin, které by spolu jinak ochotně spolupracovaly a obchodovaly.
více


17.4.2015 POLITIKA: Objev ministryně práce

Ladislav Jakl 1
Obě naše ministryně práce a sociálních věcí přišly s geniálním a unikátním nápadem, jak zvýšit prosperitu některých kulhajících odvětví našeho hospodářství.
více


17.4.2015 PRÁVO: Nečas vypovídal před soudem

Petr Hartman1
Podle bývalého premiéra Petra Nečase nesledovala jeho tehdejší manželku Radku tajná služba. Měl-li by pravdu, potom by nemohlo dojít k zneužití Vojenského zpravodajství a ke spáchání trestného činu.
více


17.4.2015 GLOSA: Politické rozhodování nelze přepočítávat jen na peníze

Tomáš Jirsa
S tezí, že „trestní zákon platí i pro politiky“, se samozřejmě nedá polemizovat, protože zákon je zákon.
více


16.4.2015 POLITIKA: Není ústava jako ústava

Lukáš Jelínek
Sněmovna propustila do druhého čtení zákon o rozpočtové odpovědnosti, který byl překřtěn na finanční ústavu.
více


16.4.2015 POLITIKA: Jak myslí Andrej Babiš

Karel Hvížďala
Nepřeme se s Babišem, ale se svou minulostí. I tak by šel komentovat spor z minulého týdne, kdy jsme byli svědky tvrdého střetu v Poslanecké sněmovně při projednávání novely o spotřebních daních mezi ministrem financí Andrejem Babišem a šéfem poslaneckého klubu TOP 09 Miroslavem Kalouskem.
více


16.4.2015 POLITIKA: Strany bez straníků

Miroslav Mareš
Úbytkem členské základny jsou postiženy takřka všechny parlamentní subjekty s výjimkou ANO.
více


16.4.2015 JUSTICE: Kyvadlový vývoj zákona (3)

Zdeněk Jemelik 1
Pokud by skutečně uspěl ministerský návrh zákona o státním zastupitelství, mocná vrchní státní zastupitelství by se stala součástí minulosti.
více


15.4.2015 POLITIKA: Ztrácí Babiš nervy?

Jan Bartoň
V posledních týdnech prožívají političtí reprezentanti ANO těžkou dobu. Už nestačí jen tak mlžit o tom, že „bude líp“. Nervy při tom tečou jak voda v „mimořádně“ znečištěné Vltavě.
více


15.4.2015 POLITIKA: Povinné odvody?

Petr Mach2
Vláda chce obnovit od roku 2017 pravidelné odvody, a to pro muže i ženy. Je to nesmyslná snaha o „genderovou vyváženost“.
více


14.4.2015 JUSTICE: Žalobci čtvrtou mocí ve státě?

Václav Klaus1
Ve středu 1. dubna 2015 (a nebyl to apríl!) se v odpoledních hodinách konaly v zámečku na Hanspaulce naše již osmé Rozmluv.
více


14.4.2015 UDÁLOSTI: Svou svobodu si musíme zasloužit

Bohumil Doležal
Minulý týden byl napínavý, ale nakonec přinesl velkou úlevu: prezident Zeman sice do Moskvy na oslavy Dne vítězství pojede, ale nezúčastní se vojenské přehlídky.
více


15.4.2015 JUSTICE: Kyvadlový vývoj zákona (2)

Zdeněk Jemelik 1
Kritici ministerského návrhu zákona o státním zastupitelství poukazují na to, že nese příznaky zasahování státních zástupců do jeho znění ve prospěch jejich stavovských zájmů.
více


14.4.2015 PRÁVO: Kdy se Ivo Ištvan zastřelí?

Petr Štěpánek
Vlastně bych k tomu už nemusel vůbec nic připisovat, protože prakticky všechno jsem – na rozdíl od většiny ostatních – napsal už před dvěma lety.
více


14.4.2015 DIPLOMACIE: Zeman cestu za Putinem prokaučoval

Jan Bartoň
Mluvčí českého prezidenta Jiří Ovčáček prohlásil, že Zemanovo rozhodnutí neúčasti na přehlídce v Moskvě je jeho „suverénním rozhodnutím“. A to bych rád zdůraznil - dodal Ovčáček.
více


13.4.2015 JUSTICE: Kyvadlový vývoj zákona (1)

Zdeněk Jemelik 1
Po různých peripetiích s tvořením nového zákona o státním zastupitelství poslal ministr spravedlnosti Robert Pelikán do meziresortního připomínkového řízení jeho předlohu, kterou odborná veřejnost přijímá rozporně.
více


13.4.2015 DIPLOMACIE: Ti dva nám tady chyběli

Václav Vlk st.
Abych předešel hysterickým výlevům kritiků a diskutérů na netu, nejprve bych rád zdůraznil, že jsem se odhodlal napsat tento text teprve po tom, co „sám lid“, abych tak řekl, usvědčil naše media z lhaní a oblouznění vlastními „geniálními myšlenkami“.
více