23.6.2017 | Svátek má Zdeňka


23.6.2017 GLOSA: Pomeranč je zdravější než kobliha

Jan Bartoň
Lubomír Zaorálek přebírá otěže „vlády“ nad ČSSD před blížícími se volbami. A pustil se do filozofování nad tím, co je lepší – zda kobliha nebo pomeranč.
více


23.6.2017 GLOSA: Nehorázný návrh

Jan Bejlek
Mezi námezdním dělníkem a živnostníkem je jeden zásadní rozdíl. Všechno, co činí živnostník, činí na svůj účet a odpovědnost a každé jeho nesprávné rozhodnutí jde k jeho tíži.
více


23.6.2017 POLITIKA: Matematika - slabá stránka sociální demokracie

Petr Andrle
Před několika dny se v diskusi o reálné či nereálné vizi čtyřicetitisícové minimální mzdě objevovaly názory nejrůznější. Záměr hájil mimo jiné i předseda poslaneckého klubu ČSSD Mgr. Bc. Roman Sklenák.
více


22.6.2017 ROZHOVOR: Jen dvanáct imigrantů?

Pavel Chrastina
Dnešní Evropská unie je něco naprosto jiného, než byla ta, do níž jsme v roce 2004 po celonárodním referendu vstupovali. A to je to celé neštěstí.
více


22.6.2017 POLITIKA: Není to kýč

Lukáš Jelínek
Komplikovaná doba si žádá neotřelé přístupy. Na straně jedné žijeme v bezpečné a prosperující zemi, řada lidí se přesto cítí být ohrožena. Na straně druhé sledujeme urputnou bitvu sociální demokracie s jejími klesajícími preferencemi.
více


21.6.2017 POLITIKA: Vyhraje lídr, ne program

Josef Mlejnek jr.
Události uplynulého týdne pěkně ilustrovaly skutečnost, co hraje v politice prim: zda člověk, nebo program. Sociální demokracie si na víkend naplánovala konferenci, na níž chtěla veřejnosti představit programovou nabídku pro podzimní volby.
více


21.6.2017 GLOSA: Lidské zdroje...

Petr Fiala
Současný pokles ve volebních preferencích sociální demokracie by na ni mohl mít i pozitivní dopad, pokud by vedl k její podstatné proměně, ne jen k personálním změnám, jež byly provedeny.
více


21.6.2017 POLITIKA: 77 tisíc živnostníků do továren!

Luboš Zálom1
Výroky odborářského bosse a socialisty Milana Štěcha připomněly, že v této zemi podnikatelé nečelí jen jednomu nebezpečí, tedy politice Andreje Babiše, ale že proti nim stojí pevná fronta nepřátel svobody a nezávislosti.
více


21.6.2017 GLOSA: Veršík z Internacionály

Karel Bečka
Vážení čtenáři, přečtěte si prosím, tento veršík z Internacionály pozorně, a zjistíte patrně spolu se mnou, že postrádá jakýkoli smysl. Dojdete-li zpět od své minulosti k zářným cílům, by vás jistě ani nenapadlo.
více


20.6.2017 POLITIKA: Chraňme český venkov

Tomáš Vaněk
Před časem jsem psal, že není snad většího důkazu o naprosto zrůdném uvažování současné vlády než likvidace našeho venkova.
více


20.6.2017 POLITIKA: Pseudopodnikatelé a paraziti

Miroslav Polák
V naší zemi působí cca 570 tisíc OSVČ, pro které je tato činnost hlavním zdrojem obživy, a dalších cca 400 tisíc vedlejších, tedy takových, kteří si omezeným provozováním živnosti jen přivydělávají.
více


20.6.2017 POLITIKA: Parciální demokracie v socialistické praxi

Pavel Strunz
Otázka fiktivního průzkumu: Co říkáte vyjádření stínového ministra Mládka z r. 2013 o živnostnících – parazitech? A slovům předsedy Senátu Štěcha o „pseudopodnikatelích“, kteří prý nejsou národohospodářsky efektivně využiti?
více


20.6.2017 POLITIKA: Jak chutná moc. Sobotka by mohl vyprávět

Petr Holub1
Odchodem Bohuslava Sobotky vzniká nová politická realita. Změna poměrů nastala jako vždycky. V průběhu let docházelo k řadě dílčích posunů, které se najednou představily jako změna kvality.
více


19.6.2017 POLITIKA: Zaorálek, to je dárek

Zdeněk Holásek
Občas jsem v době dovolené neodolal a podíval se na novinky z Čech. Úplně mě rozhodil příspěvek Lubomíra Zaorálka, našeho ministra zahraničního nevměšování, v neveřejné části konference Prague Eurepean Summit.
více


19.6.2017 POLITIKA: Přátelé z ČSSD, už raději nic neříkejte!

Jan Bartoň
Sešly se tu hned dvě „myšlenky“. Jednu stvořil Lubomír Zaorálek a týká se viny koloniálních mocností za současný terorismus. Tu druhou vytvořil Milan Štěch, který by nejraději OSVČ poslal do fabrik jako dělníky.
více


19.6.2017 POLITIKA: Hambinec

Karel Bečka
Tímto ryze českým názvem s oblibou nahrazuji slovo převzaté a obecně známé, vyjadřující taktéž obrovský nepořádek a zároveň dům plný prodejných děv.
více


19.6.2017 POLITIKA: Cestou Corbyna?

Zbyněk Petráček
Výměna na špičce ČSSD působí jen kosmeticky. Najděte pět rozdílů mezi trojicí Sobotka – Zaorálek – Chovanec a trojicí Zaorálek – Chovanec – Sobotka, ha ha. Ale nevymyká se tomu, co se děje ve velkých zemích Evropy.
více


19.6.2017 POLITIKA: Škatulata, hejbejte se! aneb Nejsme jako my

Petr Štěpánek
Je to taková klasická politická předvolební finta. Tragického či jinak problematického či profláknutého politika vykopnou a na jeho místo posadí jeho nejbližšího spolupracovníka, který tomu vykopnutému po celou dobu asistoval.
více


17.6.2017 POLITIKA: Pryč s kolotočáři a zrádci všemi!

Petr Andrle
S „geniálním“ návrhem přišel ve čtvrtek na sjezdu odborového svazu Kovo sociálně demokratický senátor a předseda horní komory Milan Štěch.
více


17.6.2017 POLITIKA: Sobotkovo odcházení

Lukáš Jelínek
Umění odejít neovládá každý. I když sociální demokracie vyzkoušela lecjaká střídání, ne každé mělo hladkou dohru.
více


17.6.2017 POLITIKA: Eurodotace a uprchlické kvóty

Jaroslav Míth
Česká města a obce se rády chlubí tím, na co všechno jim přispěla „matička“ Evropská unie. Migrační krize ukázala, že ty peníze nebyly a nebudou zadarmo.
více


16.6.2017 POLITIKA: Víte, co je Evropský bezpečnostní fond?

Ivo Strejček
Minulý týden, při své návštěvě v Praze a v průběhu jednání s premiérem Sobotkou, řekl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.
více


15.6.2017 POLITIKA: Pánbůh peče oplatky

Václav Vlk st.
Moc korumpuje. Absolutní moc korumpuje absolutně. A velká část lidí, pokud dostane nějakou moc, sklání se před mocí ještě větší a sama se snaží, alespoň na svém písečku, uchvátit absolutní moc.
více


15.6.2017 POLITIKA: Čínští léčitelé ostudou českého zdravotnictví?

Petr Holub1
Parlament otevřel cestu, aby se tradiční čínská medicína hradila z českého zdravotního pojištění. Učinil tak hlasy především poslanců a senátorů za hnutí ANO, za sociální i občanskou demokracii, TOP 09 a komunistickou stranu.
více


14.6.2017 PRÁVO: David Rath, vězení a ČSSD v ohrožení

Karel Hvížďala
„Nikoliv státní zastupitelství a policie, ale senát vrchního soudu porušil zákon.“ To řekla vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová poté, co Nejvyšší soud projednal stížnost ministra spravedlnosti Roberta Pelikána a dal mu za pravdu.
více


15.6.2017 POLITIKA: Jak si vedou kandidáti na prezidenta?

Jiří Machotka
Zhruba před rokem jsem se snažil najít odpověď na otázku, jaký by měl být a co by měl dělat kandidát, který by v následujících prezidentských volbách chtěl případně porazit Miloše Zemana.
více


13.6.2017 POLICIE: Krmí nás šuntem

Zdeněk Jemelik 1
Zpráva, která je zastaralá, seznámení s jejím obsahem nepřinese zábavu ani poučení a navíc předstírá, že je nositelkou záhady, zaslouží označení „šunt“.
více


13.6.2017 POLITIKA: Čelní náraz na EU se blíží

Miloslav Bednář1
Co nynější česká vládní politika a hlavní mediální proud, s výjimkou ministra vnitra Chovance a rozpínavého politického oligarchy Babiše, dosud předvádějí ve vztahu k Evropské unii, je převážně smutné, místy dost směšné divadlo.
více


12.6.2017 POLITIKA: Euročlověk

Přelepka EU hvězdiček na SPZ
Ještě v minulém století jezdili venkované po cestách v povozech tažených koňmi. Ve vesnici, kde žili a v jejímž okolí se většinou znali, se na dálku poznávali podle koně, povozu či nákladu, zdravili se a pomáhali si.
více


12.6.2017 POLITIKA: Salám a cigárko

Pavel Beránek
cigareta
Zase nám odřízli jedno tlusté kolečko z našeho salámu svobod. Mám na mysli onen zákon proti kouření, jehož účinnost nám pan ministr Ludvík nedávno před kamerami s takovým nadšením připomněl.
více


12.6.2017 EKOLOGIE: Divočina na Šumavě

forrest les
Při prosazování Zákona č. 123/2017 (platného od 1.6.2017) ze strany Ministerstva životního prostředí (MŽP), managementu Šumavského národního parku (ŠUNAP) a ekologistů byla divočina prezentována jako přírodní proces, ve kterém si sama příroda poradí s obnovou cca 22.000 ha odumřelých lesů.
více


12.6.2017 PRÁVO: Verdikt NS a návrat před listopad 1989

Petr Holub1
O tom, že se poměry vracejí před listopad 1989, se mluví často, když se člověku něco ve veřejném životě nelíbí.
více


12.6.2017 PRÁVO: U naháče to začíná, u kvót na imigranty končí

Markéta Šichtařová 5
Tento týden prošuměla českým mediálním prostorem celkem úsměvná zpráva. Tedy – pro její hlavní aktéry, myslím, zase tak legrační nebyla. V kostce šlo o sousedské spory.
více


10.6.2017 POLITIKA: Prezidentská volba

Michal Kašpárek
Až do konce roku můžete přeskakovat rozbory šancí prezidentských kandidátů. Žádný analytik do té doby nebude znát odpověď na několik zásadních otázek.
více


10.6.2017 POLITIKA: Případ Dešťovka

Zdeněk Lanz
Podle názvu by se mnohým čtenářům mohlo zdát, že půjde o jeden z případů kriminálního rady Vacátka.
více


10.6.2017 GLOSA: Conundrum české politiky

Petr Fiala
Myslím, že hlavní problém české politiky spočívá v tom, že tu nejsou standardní politické strany. Toto tvrzení se může zdát poněkud překvapivé, zvláště proto, že pouhým nahlédnutím do Parlamentu se lze přesvědčit o existenci několika velkých politických stran.
více