19.1.2018 | Svátek má Doubravka


19.1.2018 POLITIKA: Pět důvodů, proč volit Miloše Zemana

Karel Šindelář
Když jsem viděl výsledky prvního kola prezidentských voleb, mojí první reakcí bylo, že stejně jako v prezidentských volbách předchozích nepůjdu k druhému kolu vůbec. Nechtělo se mi vybírat si mezi dvěma zly.
více


19.1.2018 POLITIKA: Proč budu volit Jiřího Drahoše

Pavel Mises
Pavel Mises
První kolo prezidentských voleb je za námi a do druhého kola se dostali s výrazným odstupem oba favorité. Kandidát, jemuž jsem dal hlas v prvním kole, nepostoupil. Mám tedy na výběr ze tří možností: dát hlas stávajícímu prezidentovi Miloši Zemanovi, jeho protikandidátovi Jiřímu Drahošovi, nebo...
více


19.1.2018 POLITIKA: Game is open. Nic není rozhodnuto

Petr Žantovský
Přestože zůstal v prvním kole prezidentské volby za vítězným Milošem Zemanem o víc než 12 % pozadu, v táboře Jiřího Drahoše už se začíná slavit.
více


19.1.2018 POLITIKA: Prezidentská kampaň a rozdělený svět

Vlastimil Podracký
Prezidentští kandidáti nejsou nějací hráči o ztrátu kytičky. Zeman a Drahoš reprezentují rozdělenou západní civilizaci. Stejný příkop je v USA, v Británii, Polsku, Maďarsku, vlastně do nějaké míry všude.
více


18.1.2018 POLITIKA: Ale je to fešák!

Václav Vlk st.
Prezidentský kandidát Drahoš sdělil občanstvu, že má rád seriál Červený trpaslík, Haló,haló! a Járu Cimrmana. Jo a Teorii velkého třesku.To já mám rád taky. Tedy až na tu Teorii velkého třesku, tu moc nesleduji.
více


19.1.2018 PRÁVO: O trestním stíhání Babiše poslanci nerozhodují!

Stanislav Křeček
Nemohu se zbavit dojmu, že ze současné debaty o vydání či nevydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání se pomalu ztrácí povědomí o tom, o čem se ve skutečnosti rozhoduje. Sněmovna nerozhoduje o samotném trestním stíhání pánů Babiše a Faltýnka a nemá žádnou možnost toto stíhání ovlivnit.
více


18.1.2018 POLITIKA: Výzva vědců se smrskla

Pavla Boublíková
Kdo by si chtěl přečíst Výzvu vědců proti strachu a lhostejnosti, uveřejněnou 17. srpna 2015, může si ji nalézt zde (verze č. 1). Kdo by si chtěl Výzvu nejen přečíst, ale i zjistit i jména dosavadních signatářů, případně Výzvu podepsat, může tak učinit na www.vyzvavedcu.cz (verze č. 2).
více


18.1.2018 POLITIKA: Vzplála Zemanova poslední bitva...

Josef Mlejnek jr.
Vyhlídky Miloše Zemana na znovuzvolení nejsou velké. Ke dvěma milionům hlasů z prvního kola nemá odkud co přibrat, nemůže „špidlovsky“ konstatovat, že zdroje jsou.
více


18.1.2018 ROZHOVOR: O prezidentských volbách

Václav Klaus1
Já evidentně horuji pro Miloše Zemana, ale nejsem žádný fanatický stoupenec. V minulosti jsme byli největší političtí nepřátelé.
více


19.1.2018 ROZHOVOR: O rozpolcené společnosti

Václav Klaus1
To slovíčko „kromě toho“, že nemá politické zkušenosti, je opravdu naprosto fatální a zásadní věc. Protože nežijeme ve vzduchoprázdnu, neřešíme nějakou hru, rébus, hádanku.
více


18.1.2018 GLOSA: Protest s potleskem

Zbyněk Petráček
Největší outsider získal téměř devět procent hlasů. Muž mimo svět politiky, velkých peněz, lobbismu i reklamy překonal silnější konkurenty. Přitom nelze říci, že úspěch Marka Hilšera se opírá o „pražskou kavárnu“.
více


18.1.2018 POLITIKA: Babiš? Chirakovo stíhání bylo také přerušeno

Stanislav Křeček
Počátkem devadesátých let se významný francouzský politik a starosta Paříže Jacques Chirac dostal do podezření, že se dopustil zpronevěry. Když byl tento politik v roce 1995 zvolen prezidentem Francouzské republiky, jeho vyšetřování a stíhání bylo přerušeno a postaven před soud byl až 7. března...
více


17.1.2018 GLOSA: Masaryk, nebo Gottwald?

Michal Hospr
Pražský hrad a česká vlajka
Čas od času mě přepadne potřeba se z aktuálních pocitů a zejména situace vypsat. Nestačí mi jen s kolegy a přáteli diskutovat.
více


17.1.2018 PRÁVO: Jak to je ve skutečnosti

paragraf
V pondělí 15. ledna vyšel na Neviditelném psu krátký článek o poslanecké imunitě. Autor – středočeský zastupitel za ODS Michael Pánek – se pokusil o kritiku institutu poslanecké imunity.
více


17.1.2018 POLITIKA: Strany se letos prezidentského klání bály

Lukáš Jelínek
Působilo až tragikomicky, jak se politické strany tentokrát odtáhly od prezidentské volby. Bály se zavdat si s kandidáty jako čert kříže. Když byly tázány proč, odkazovaly k volbě všemi občany a nechuti jim vést ruku.
více


18.1.2018 GLOSA: Zeman kontra Kdokoliv

Petr Robejšek
Měl jsem štěstí, protože jsem v prvním kole mohl podpořit kanditáta, pro kterého jsem byl jak srdcem, tak i hlavou. Znám totiž schopnosti a názory Jiřího Hynka tak dobře jako málokdo. A zároveň je mi i lidsky velmi blízký.
více


17.1.2018 POLITIKA: Miloš Zeman stmelující

Zdeněk Lanz
Od nástupu Miloše Zemana do funkce prezidenta republiky jsme stále častěji a hlasitěji slýchávali, že „Miloš Zeman není mým prezidentem“, „prezident Zeman rozděluje společnost“, „Zeman nám dělá ostudu v zahraničí“, „prezident nás táhne na východ“, a skončilo to pátečním výkřikem „Zeman je Putinova...
více


17.1.2018 POLITIKA: Domeček z karet

Josef Mlejnek jr.
První kolo prezidentských voleb skončilo velkým paradoxem. Vítěz totiž mohl být klidně vyhlášen, byť jen předběžně, za největšího poraženého.
více


17.1.2018 POLITIKA: Jednat s Andrejem Babišem o vládě?

Tomáš Jirsa
Situace je jasná. Pan prezident prohlásil, že nikdy, opakuji NIKDY, nevypíše nové volby. Pan prezident také dopředu prohlásil, že druhý pokus o vyjádření důvěry vládě dává Andreji Babišovi.
více


16.1.2018 GLOSA: Z kacířských myšlenek

Lubomír Stejskal
Inu proto, že samotný volební akt hlavy státu a ostatních kandidátů na post hlavy státu provází mediální cirkus. Ptejme se, je-li nám ho zapotřebí a jakou má zpravodajskou hodnotu.
více


16.1.2018 ROZHOVOR: Zeman, Okamura, ČT, Babiš...

Petr Štěpánek
To, co Miloš Zeman vyvádí, je trapas. Říkat, že nedělám kampaň, a oblepit republiku billboardy, říkat, že nedělám kampaň, a oblepit republiku plakáty, říkat, že nedělám kampaň, a vypustit do oběhu knížky, říkat, že nedělám kampaň, a posílat do diskusí Ovčáčka. Trapas, je to nedůstojné prezidenta....
více


15.1.2018 OLAF: Co mě napadlo při čtení zprávy o Čapím hnízdu

Lubomír Stejskal
Dosud jsem se k Čapímu hnízdu nevyjadřoval, neb jsem neměl potřebné podklady. Tento důvod desátého ledna 2018 padl. Závěrečná zpráva OLAFu se objevila v médiích a zbývalo jediné: udělat si na ni čas.
více


15.1.2018 POLITIKA: Nic není rozhodnuto

Jan Bartoň
Před druhým kolem prezidentské volby je jasné jen jedno - nic není rozhodnuto. Vyhrát může jen jeden a tentokrát se musí Miloš Zeman o výsledek obávat.
více


15.1.2018 GLOSA: Chemik Antizemanem

Zbyněk Petráček
Svým způsobem je zvláštní, že v roli hlavního vyzyvatele prezidenta Zemana se ocitá přírodovědec Jiří Drahoš. Zvláštní proto, že se tak děje až 28 let po revoluci, když se zdá, že doba nástupu přírodovědců do politiky už pominula.
více


15.1.2018 POLITIKA: Právní řád se vrací do 50. let

Markéta Šichtařová 5
Je zajímavé, že některé typy událostí chodí vždy v dávkách. Je například statisticky dokázáno, že když zbankrotuje nějaká země, je výrazně zvýšená pravděpodobnost, že během dalších několika měsíců zbankrotuje i druhá a třetí.
více


13.1.2018 ROZHOVOR: Politické nuly kandidují na prezidenta

Pavel Chrastina
Je pravda, že k tomu, co se stalo v Německu před vypuknutím druhé světové války, hledáme v současném politickém dění paralely. A je to dobře, protože málokdo si přeje, aby se tímto způsobem dějiny opakovaly.
více


13.1.2018 ZDRAVOTNICTVÍ: Lékaři úpí pod novou byrokracií

Petr Holub1
Není úplně šťastné, když před startem důležité reformy rezignuje šéf úřadu, který je pověřen jejím provedením. Stejně pochybný je postup, když odpovědný ministr navrhne pár dnů po začátku reformy speciální zákon, který ji má změnit.
více


15.1.2018 PRÁVO: Poslanecká imunita

paragraf
Dolní parlamentní komora bude v nejbližších dnech rozhodovat o tom, jestli předseda hnutí ANO Andrej Babiš a místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek budou zbaveni poslanecké imunity.
více


13.1.2018 POLITIKA: Zeman už vyhrál

Michal Kašpárek
Prezident Miloš Zeman vstupuje do prezidentských voleb jako jasný favorit prvního kola a vyrovnaný soupeř pro kolo druhé. Kdyby v něm prohrál, bylo by to překvapení, kdyby do něj nepostoupil, byl by to šok.
více


13.1.2018 EVROPA: Klatba

husité
Praha počátkem 15. století. Toto středoevropské město, hrdé na svou univerzitu, první severně od Labe, za Karla IV. prakticky hlavní město Římské říše národa německého, bylo postiženo papežskou klatbou.
více


12.1.2018 OLAF: Chybí „smoking gun“

čapí hnízdo
OLAF je dnes nejskloňovanější název evropské instituce v Česku. Aniž bychom chtěli snižovat význam jeho zprávy, musíme dodat jednu důležitou věc: co v ní chybí.
více


12.1.2018 POLITIKA: Ve Sněmovně jako na střelnici

Lubomír Stejskal
Tak si mohli ve středu 10/1 připadat ti, kdo byli ochotni sledovat jednání dolní komory českého parlamentu s tématem Vyjádření důvěry vládě Andreje Babiše. Občas od boku vystřelil tu ten, tu onen řečník, premiéra nevyjímaje.
více


12.1.2018 POLITIKA: (Ne)hlasování o důvěře

Jan Bartoň
Chovancova ČSSD musí být na vrcholu blaha, když poslouchá diskuse kolem trestně obviněného Andreje Babiše. Její politiku dnes realizují takzvané „pravicové strany“, zejména TOP 09 a STAN.
více


12.1.2018 POLITIKA: Česko hledá prezidenta

Luboš Zálom1
Po pěti letech bude český národ podruhé volit svého prezidenta. Jestliže první přímá volba byla nakonec spíše zábavnou mediální fraškou, letos jsme, jak se zdá, sestoupili ještě o několik úrovní níže.
více


12.1.2018 ESEJ: O demokracii tak i onak (5)

Luděk Frýbort
Každý ptáček se musí vylíhnout z nějakého vajíčka; není-li vajíčka, není ani ptáčka. Země mezi mořem Středozemním a Perským zálivem jsou kolébkou nejstarších civilizací, přesto se zdá, že vajíčko demokracie do jejich půdy sneseno nebylo; to by se snad za ty tisíce let vyklubal i odpovídající...
více


11.1.2018 POLITIKA: Zeman se stane gentlemanem

Milan Hamerský
Miloš Zeman mnohokrát překvapil svoje odpůrce i příznivce. Pokud se v lednové volbě stane prezidentem i na druhé a poslední volební období, pak znovu překvapí. Smíří se s elitami.
více