27.10.2016 | Svátek má Šarlota, Zoja, Zoe


27.10.2016 POLITIKA: Ničení státních symbolů pokračuje

Tomáš Jirsa
Před patnácti lety to byl takový soft začátek: Po volbě prezidenta Klause někteří „stateční“ opozičníci nosili na klopě placku „Klaus není můj prezident“. Na otázku, kdo tedy je jejich prezident, sice neuměli odpovědět, ale Klaus to prostě nebyl.
více


27.10.2016 POLITIKA: Přijetí babišismu

Ivo Strejček
S tím, jak se završuje proces uzavírání krajských koalic, je stále jasnější, že výrazným vítězem blízké budoucnosti je Andrej Babiš. Možná ještě více, než jsme si ochotni připustit.
více


27.10.2016 POLITIKA: Škoda slov pro soudruha agitátora

Ivan Bílek
Ivan Bílek 1
Měl jsem možnost vystoupit před Vyšetřovací komisí Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky pro objasnění okolností reorganizaci policie.
více


27.10.2016 GLOSA: Naši prezidenti...

J.V. Pospíšilová- Šteflová
Jedna moje přítelkyně se kdysi vyjádřila, že dědci jsou animae sui generis - ona zůstala neprovdaná a říkala, že za to Bohu děkuje.
více


27.10.2016 POLITIKA: Souboj úřednických šimlů

Evžen Korec
A zase ta Francie! Kdybychom teď měli do mapy zakreslit polohu pověstného města Kocourkova, pravděpodobně jej umístíme někam na francouzskou půdu.
více


27.10.2016 POLITIKA: O kondici justice

Zdeněk Jemelik 1
Zkušenému komentátorovi by se nemělo stát, že by si nezapamatoval správný název instituce, o které se v jeho pořadu opakovaně mluví.
více


27.10.2016 POLITIKA: Výstřelek komické servility

Jan Kalvoda
Bezprostředně po přijetí dalajlamy ministrem kultury navštívila ministerstvo zahraničí čínská velvyslankyně. Úřad okamžitě koncipuje prohlášení oddanosti Číně a „nejvyšší státní činitelé“ promptně supliku zveřejňují. Takhle nespěchal ani Emil Hácha do Berlína v předvečer okupace.
více


26.10.2016 POLITIKA: Letošní 28. říjen a kdo nám vládne

Miloslav Bednář1
Aféra s dalajlámou kolem udělování státních vyznamenání prezidentem Zemanem k 28. říjnu ukazuje mnohem víc, než jen to, že a jak se politici a média s vervou pustili do zápasu o předhozenou kost.
více


25.10.2016 POLITIKA: Do voleb zbývá rok

Hanuš Velebný
První část volebního maratónu je za námi a zbývá zhruba rok, aby se podařilo zastavit nebo alespoň zmírnit vítězné tažení Andreje Babiše a jeho ANO ve volbách do PS ČR. Nepříliš přesvědčivé vítězství ANO v krajských volbách by nás nemělo uklidnit.
více


25.10.2016 POLITIKA: Utěšený rozkvět byrokratického teroru

Lukáš Kovanda
Ekonomice se daří, vládní politici tedy mají dostatek prostředků na to, aby vytvářeli nová pracovní místa. Počítají s tím, že ti, kterými ta místa obsadí, si na to u volební urny patřičně vzpomenou. Za peníze nás všech si tedy politici kupují hlasy, a ještě se přitom bijí v prsa, jak vytvářejí nová...
více


25.10.2016 UDÁLOSTI: Politický nevěstinec

Bohumil Doležal
Volby do krajských samospráv i do senátu skončily a je zjevné, že jsme se zase pošoupli o kus dál. O jaký kus a kam? Především je třeba vyvarovat se překotných závěrů.
více


24.10.2016 POLITIKA: Přelet nad českým dvorkem

Petr Štěpánek
Z letošních i minulých výsledků voleb do Senátu plyne jediné. Občané České republiky nechtějí dvoukomorový parlament, nechtějí Senát, považují jej za úplně zbytečný.
více


24.10.2016 POLITIKA: Senát jako firma

poslanecká sněmovna parlament
Nad názorem Andreje Babiše, že by se měla zrušit horní komora parlamentu, se pozastavil nejeden z komentátorů našeho politického dění. Většinou vykládali ona slova jako akt pomsty: moji kandidáti neprošli, tak šmytec!
více


24.10.2016 POLITIKA: Císařova firma a česká levice

Pavel Kopecký
Tak nám zase po dvou letech napříč všemi zeměmi státu českého zahlaholili: Což takhle dát si Senát? Spolu s prvním kolem se hlasovalo i o regionálních vládách ve čtrnácti krajích, nepříliš šťastně vytvořených vyšších správních celcích.
více


24.10.2016 POLITIKA: Komu poslouží EET?

Markéta Šichtařová 5
Pamatujete si na velkolepé zavedení důchodové reformy? Že je dneska už pasé o důchodové reformě hovořit, protože druhý pilíř byl zrušen?
více


24.10.2016 UDÁLOSTI: Spory šejdrem - Peroutka, dalajláma atd.

Bohumil Doležal
Česká společnost a její intelektuální předvoj jsou momentálně ve velké, veliké rejži. Před časem dali lidé svou víru falešným spasitelům (tedy konkrétně jednomu, Andreji Babišovi) a čeští intelektuálové projevili v lepším případě bezradnost a bezbrannost.
více


22.10.2016 POLITIKA: Sociální demokracie si sama přivozuje bolest

Lukáš Jelínek
Vždyť strana, která vládne, všechno jí odsýpá a je pyšná na stabilizaci regionů, nemohla čekat nic horšího, než ztrátu nějakého toho hejtmana či senátora. Místo toho přišel masakr.
více


22.10.2016 POLITIKA: Díky, paní Černochová!

Lubomír Stejskal
A díky všem, kdo s vámi, paní Černochová, usnesení o hanebné rezoluci UNESCO týkající se Jeruzaléma připravili. A samozřejmě všem, kdo odmítavé usnesení následně schválili.
více


21.10.2016 POLITIKA: Šokující Události, komentáře

Lubomír Stejskal
Nejspíš ani sama Česká televize ve středu večer (19/10) netušila, jaká časovaná bomba tiká v předpokoji vysílacího studia. Bomba jménem Petr Nováček.
více


21.10.2016 POLITIKA: Podpora čínské lži

Lubomír Stejskal
Často slýcháme názor, dlužno dodat, že většinově z levé části veřejného mínění, že se náš režim podbízí Spojeným státům a Evropské unii, že jsme jejich div ne politickou kolonií. Internetové diskuse jsou plné podobných vyjádření.
více


21.10.2016 POLITIKA: Dalajláma – lakmusový papírek osobností

Petr Kolář
Po světě běhají tisíce politiků a každý z nich se snaží ze sebe udělat váženou osobnost, neb mu to logicky pomáhá v jeho povolání. Ale ne každý na to má. Proto je politika, ač pravděpodobně to nejdůležitější povolání na světě, do značné míry hlavně uměním předstírání.
více


21.10.2016 EVROPA: Nemůžeme si to dovolit

Marian Kechlibar
Televizní rozhovor Martina Veselovského s bezpečnostním poradcem izraelské vlády Danem Schueftanem stojí za vidění. I přesto, že mu v DVTV dali poněkud bulvární nadpis.
více


21.10.2016 POLITIKA: Co potvrdily letošní volby? A co bude dál?

Luboš Zálom1
Ač výsledek krajských a vlastně i senátních voleb vypadá na první pohled hrozivě, neměli bychom propadat úplnému zoufalství. Nestalo se nic, s čím se nedalo počítat.
více


22.10.2016 POLITIKA: Voliči se tentokrát nedostavili

Jiří Payne
Voliči se tentokrát k senátním volbám nedostavili v počtu, jaký by si někteří přáli a jak očekávali. Proč? Může za to Ústava?
více


20.10.2016 GLOSA: České politikaření a politika

Miloslav Bednář1
Polil mne stud, když jsem v úterý četl tyto dvě nechutné věty od ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka k protiruským sankcím: „Od samého počátku účinnosti sankcí neustále opakujeme, a to i premiér Bohuslav Sobotka, že sankce nepovažujeme za rozumné,“ takto citovala Mládka ruská agentura.
více


20.10.2016 ESEJ: Česká politika kulturního zoufalství

Jan Urban
Tři největší politické strany v České republice dohadují podmínky vstupu komunistů, nazvaných před dvaceti lety zákonem zločinnou organizací, do vlády. Prý to možná bude vůle lidu.
více


19.10.2016 POLITIKA: Povolební ztráty a nálezy

Radko Kubičko
Po volbách jako po výprasku. I když někteří slavili výsledky ještě stále čerstvě skončených krajských i senátních voleb, kdo se může označit za vítěze?
více


18.10.2016 POLITIKA: Sobotkova „road to hell“

Václav Vlk st.
Tak neuvěřitelné se stalo skutkem, jak psával Bohumil Hrabal ve svých knihách, a volby dopadly jinak, než psaly všechny ty výzkumné agentury.
více


19.10.2016 POLITIKA: Pyrrhovo vítězství na Titaniku?

Josef Mlejnek jr.
Lidovci hup, Senát žuch – asi tak by se dal stručně shrnout výsledek druhého a rozhodujícího kola letošních senátních voleb. Vzhledem k tomu, že úspěch kandidátů KDU-ČSL lze s mírnou nadsázkou přirovnat k triumfu v soutěži StarDance pořádané na palubě Titaniku, pozornost si zaslouží nejprve samotné...
více


18.10.2016 DIPLOMACIE: Pozdě na pohřbu

Lubomír Stejskal
„Zajímavé ale je, že ještě nikdo nepřišel na to, proč Zeman se svým novým kamarádem Klausem pohřeb prošvihli. Ovčáčkovy lži budí veselí, ale rádi bychom se přestali smát a dozvěděli se pravdu.“
více


18.10.2016 POLITIKA: Demokratická revoluce Západu

Miloslav Bednář1
Schylovalo se k ní dlouho, jak v Evropě, tak v USA. Ke skutečné demokratické revoluci proti elitářským, povýšeneckým nepřátelům svobody, kteří vytvořili mocenskou přikazovací vrchnost nad svobodnými občany. Stále dusivější spirálu regulací, svazující a peskující obyčejné lidi, většinu voličů. V...
více


19.10.2016 VOLBY: Žádný strom neroste do nebe...

Jan Bartoň
Druhé kolo senátních voleb bylo evidentně studenou sprchou pro hnutí ANO. Ještě před vyhlášením výsledků hnutí prezentovalo, že méně než deset senátorů bude neúspěch. Nakonec získalo tři senátory.
více


19.10.2016 POLITIKA: Jaké fiasko?

Lubomír Stejskal
Tuto větu pronesl v sobotu (15/10) večer moderátor Televizních novin na Nově. Málem se mi zastavilo srdce. O jakém fiasku je tu řeč?
více


18.10.2016 POLITIKA: Zrušte kraje!

Václav Klaus ml.
Většinou se snažím psát na jiná témata než ostatní komentátoři, ale někdy to nejde. Volby jsou volby. Svátek demokracie. Nebo jsou volby svátek demokracie jen někdy?
více


17.10.2016 POLITIKA: Návrat ke komunistickému centrálnímu plánování

Evžen Korec
Sotva jsme se zbavili jednoho z nejtvrdošíjněji přežívajících socialistických pozůstatků, regulovaného nájemného, už nám vláda vymýšlí nový pochybný podnik.
více


15.10.2016 VOLBY: Vitásková běduje aneb Prohra bolí

Jan Bartoň
Alena Vitásková neuspěla ve volbách a to se stalo důvodem jejího lamentování nad nízkou volební účastí. I kdyby se v jejím rajonu zúčastnilo 100 % voličů, stejně by neuspěla.
více