15.10.2018 | Svátek má Tereza


15.10.2018 POLITIKA: Senátní volby prohrál také Středula

Lukáš Kovanda
Senátní volby skončily vítězstvím ODS. Pohořelo hnutí ANO, sociální demokraté či komunisté. Kromě členů těchto uskupení smutní však i všichni ti politologové a další experti, kteří v uplynulých měsících vehementně vháněli ODS do vládní koalice s ANO.
více


15.10.2018 POLITIKA: Praha, všechny si nelze koupit

Karel Hvížďala
Nejdůležitější zpráva, vyplývající z voleb v Praze, zní: všechny občany si koupit nelze. Ač mělo hnutí ANO v Praze skoro neomezené finanční prostředky a odhaduje se, že tam utratilo - z celkového objemu 150 milionů - 30 až 50 milionů korun, skončilo na posledním pátém místě.
více


15.10.2018 GLOSA: Kdo tady dělá velkou politiku

Zdeněk Holásek
Jen skončily komunální volby 2018 a už je vidět, kdo dnes vlastně dělá v naší republice politiku. Andrej Babiš, zcela vykolejený z opravdového neúspěchu v Praze, se obořil na kdekoho, hlavně na ODS a nejraději by vyměnil voliče.
více


13.10.2018 POLITIKA: Nabubřelý Gazdík kritizuje „nabubřelého“ Hřiba

Jan Bartoň
Ještě ani nedošlo k uzavření programových tezí pro novou pražskou koalici a objevuje se tradiční „okopávání“ kotníků. Petr Gazdík vidí v kandidátovi Pirátů na primátora „novou Krnáčovou“.
více


12.10.2018 POLITIKA: Vstanou noví bojovníci?

Tomáš Vodvářka
Poslední komunistická strana v Evropě (jako z udělání je to Česká republika) se po volebním debaklu chystá k radikálnímu vnitřnímu boji. Poodstupme stranou a přejme jim ho.
více


13.10.2018 POLITIKA: Babiš se teď bojí ODS. To ekonomice svědčí

Lukáš Kovanda
Víkendové volby premiéru Babišovi definitivně otevřely oči. Zatímco totiž poslední dobou úspěšně lovil hlasy v levicovém revíru, tedy v sociální demokracii a u komunistů, vyrostl mu rival v revíru pravicovém.
více


11.10.2018 GLOSA: Bez KSČM a SPD

Zbyněk Petráček
Demokracie není přitažlivá proto, že umožňuje sestavit ideální vládu či správu obce. Však také nefunkční vlády podřezávají roli tradičních stran v Evropě ve prospěch nestandardních, protisystémových či autoritářských.
více


11.10.2018 POLITIKA: Maďarsko, druhé dějství a opět špatně

Pavel Svoboda EP
Nedávno jsem hlasoval v EP proti zprávě EP o Maďarsku (zpráva Sargentini), a to proti postoji své frakce Evropské lidové strany (jakkoliv Orbán a jeho Fidesz jsou členy právě ELS).
více


11.10.2018 POLITIKA: Volili jste svého starostu?

Milena Kozumplíková
Množství plakátů, které slibovaly třeba i nesplnitelné, na ulicích pomalu mizí. Billboardy budou přelepeny inzeráty na zboží, které si určitě musíte koupit a bez něhož nemůžete žít.
více


9.10.2018 GLOSA: Budou padat (nějaké) hlavy

Ondřej Neff
Propad sociálních demokratů a komunistů byl očekávaný. Oranžovým předpovídaly výzkumy dokonce dvouprocentní výsledek, nakonec byl téměř tříprocentní. Jedno procento víc nebo míň nemění nic na tom, že šlo o fiasko. Oběma vyluxovalo hlasy hnutí ANO a komunistům urvala kus masa Okamurova SPD.
více


10.10.2018 POLITIKA: ODS jako fénix z popela?

Petr Žantovský
Občanská demokratická strana je podivuhodný úkaz na naší politické scéně. Jako první počátkem 90. let definovala sám pojem politického stranictví jako aktivní výraz společně sdílené a do praxe převáděné ideologie. To bylo dílo především prvního předsedy Václava Klause.
více


10.10.2018 POLITIKA: Senát jako startovací rampa

Josef Mlejnek jr.
Podle předsedy ODS Petra Fialy se jeho strana začíná rýsovat jako hlavní vyzyvatel hnutí ANO. Obecně vzato jde sice přinejlepším o trochu předčasné tvrzení, leč pro letošní senátní volby v jisté míře platí.
více


10.10.2018 GLOSA: Slabá účast? Ale kdež

Zbyněk Petráček
Volby mají být racionálním počinem. Jejich výsledky se neopírají o emoce, dojmy a sympatie, ale o čísla posvěcená státem a jeho statistiky. Že i ta lze vykládat různě a že se k osobním výkladům rádi uchylují neúspěšní, se ví.
více


10.10.2018 PRÁVO: Církevní restituce jako zrcadlo

Dan Drápal
Ač nerad, musím na začátek zopakovat, že jsem už počátkem devadesátých let vyzýval všechny církve, aby o restituce neusilovaly, a že Církev Křesťanská společenství, jejímž jsem členem a v jistém smyslu slova zakladatelem, nikdy o finanční podporu od státu neusilovala, a to z principu.
více


9.10.2018 POLITIKA: Demokracie dostává na frak

Zdeněk Joukl
Skupiny politiků se pokoušejí po celé zemi tichou cestou zlikvidovat demokracii. V některých krajích se dokonce připravují koalice, které vylučují vítěznou stranu.
více


9.10.2018 POLITIKA: Opozice a ministr zahraničí

Eva Kislingerová
Podle vyjádření prezidenta republiky Miloše Zemana bude záležitost plnohodnotného ministra zahraničí vyřešena koncem tohoto týdne. Novým šéfem Černínského paláce se stane kandidát ČSSD Tomáš Petříček.
více


8.10.2018 VOLBY: Síla osobnosti

Lukáš Jelínek
Ačkoliv se volební účast za poslední čtyři roky nezměnila, leckde se bude na radnicích přepřahat. Ukazuje se, že tam, kde měli schopné starosty a nehašteřivé zastupitele, dokázali občané ocenit jejich práci. Zejména sekretariáty jednotlivých stran by měly podle výsledků zpytovat svědomí.
více


8.10.2018 VOLBY: Nakonec prohrály všechny strany i hnutí

Jan Bartoň
Bylo poučné sledovat vyjádření předsedů parlamentních stran k výsledkům komunálních voleb. Ti nejméně úspěšní nakonec předvedli nejvíce slovní eskamotáže, aby se z porážky vylhali.
více


8.10.2018 GLOSA: Svátek demokracie i hlouposti

Petr Štěpánek
Naprosté většině zemí světa stačí na volby jeden den. My máme dvoudenní specialitu. Ale vyplatí se to. Je to organizačně složitější, ale zato dražší.
více


9.10.2018 TŘI DŮVODY: Proč se zatím nemusíme bát totality

Karel Hvížďala
Ač frekvence slov totalita a autoritářský stát se v našem veřejném prostoru vyskytuje čím dál tím častěji - a za bývalým Stalinovým pomníkem na pražské Letné byla minulé pondělí zahájena audiovizuální expozice Svědectví, která se zaměřuje na totalitní období nacismu a komunismu - dovoluji si říci,...
více


8.10.2018 POLITIKA: Poučení z Mnichova 1938? Může opět nastat

Jaroslav Míth
Třicáté září je dnem snad nejtragičtější události našich moderních dějin. Letos jsme si připomněli osmdesáté výročí mnichovské dohody. Poučení z ní je stále živé.
více


8.10.2018 MAKEDONIE: Test fungování naší zahraniční politiky

Lubomír Stejskal
V neděli posledního září se konalo v Makedonii klíčové referendum. Nejen o změně názvu, ale také o budoucnosti země (s touto změnou související), přesněji o postoji obyvatel státu ke smlouvě s Řeckem.
více


6.10.2018 POLITIKA: Volte voly, volte krávy, jen nevolte sociály

Alexander Tomský (2)
Že komunální volby kypí humorem nechtěného, vyplývá ze samé podstaty, z jejich přirozenosti, musí se tvářit stranicky, byť stranický, ideový, politicko filosofický pohled na svět prosazovat v obci nelze.
více


8.10.2018 POLITIKA: Epidemiolog Tomio Okamura

Tomáš Vodvářka
Máme další skandál. Pan Okamura a jeho mozkový trust přišel na to, že tzv. západonilská horečka souvisí s nelegální migrací, proti které jeho seskupení srdnatě bojuje.
více


5.10.2018 VOLBY: Zbraně pro Prahu!

Pavel Kopecký
Volební kampaň do komunálu (a třetiny Senátu) se užuž přelívá do voleb. Ještě se naposledy mobilizují nerozhodní či přelétaví voliči, k čemuž slouží nepřeberně prostředků. Agitační plakáty, videošoty, poutače, billboardy, „přátelská“ setkání s občany, „sousedské večeře“ a další variace reklamy na...
více


5.10.2018 PRÁVO: Třikrát a dost?

Pavel Svoboda EP
Stížnost Transparency International (TI) na střet zájmů premiéra Babiše, opět při čerpání evropských dotací, by nám neměla dovolit zapomenout, že náš premiér se nachází ještě ve dvou dalších typově odlišných střetech zájmů, které nejsou o nic méně závažné.
více


5.10.2018 ROZHOVOR: Znepokojivé informace…

Benjamin Kuras
Už několik měsíců dostávám všelijaké příběhy o Drahošově přivlastňování patentů svých podřízených.
více


5.10.2018 POLITIKA: Třetí defenestrace

Jiří Payne
Opět se vyrojily návrhy, které připomínají návrat komunismu. Postavíme sociální byty! Vzpomínám, jak se takové návrhy ozývaly za panování Gustáva Husáka. Sociální byty – to je synonymum normalizace.
více


6.10.2018 POLITIKA: Babiš a Duka v zajetí zájmů

Lukáš Jelínek
Vyznat se v tom, jaké jsou současné vztahy mezi Strakovou akademií a pražským arcibiskupstvím, není nejsnazší.
více


5.10.2018 MÉDIA: Ochránci ČT si mohou oddychnout...

Jan Bartoň
S jeho podporou váhali i poslanci z hnutí ANO. Zato štěstím zářit může například Jan Farský, který Štěpánka obvinil z toho, že chce zlikvidovat ČT.
více


4.10.2018 MÉDIA: O Radě pro vysílání

Pavel Černocký
O Radě pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) tak trochu něco vím a pamatuji si - z devadesátých let, kdy jsem se pokoušel získat licenci pro „Radio Memory“, které jsem založil na frekvenci 103,7.
více


4.10.2018 POLITIKA: Volby se blíží

volební urna volby
Právě jsme oslavili Den české státnosti a už jsou tu volby. Zvláště ty do Senátu budou zajímavé. Třeba takový kandidát Rath. Jeho drzost je nepřekonatelná.
více


4.10.2018 PRAHA: Lze ze sídlišť udělat dobré adresy?

Patrik Nacher
Každý se dnes předhání v tom, jak zatraktivnit naše města. Tu pro turisty, tu zase pro zahraniční investory, často pro ty, kteří jsou nejvíce slyšet a vytvářejí největší tlak (ekologové, aktivisté apod.) a Bůh ví pro koho ještě.
více


4.10.2018 VOLBY: Metrem až do obýváku…

Milena Kozumplíková
Saturnin, krásná Jirotkova knížka, končí situací, kdy tento výjimečný člověk, jinak sluha či komorník, opouští svého pána a zůstává na dědečkově venkovském sídle. S dědečkem se pak věnují velmi záslužné činnosti, a sice uvádění románových příběhů na pravou míru.
více


4.10.2018 ROZHOVOR: Nezvednu ruku pro žádnou buzeraci

Ladislav Jakl 1
Jedno přísloví praví, že starého psa novým kouskům nenaučíš. Ještě bych dodal, že ani staré kousky neodnaučíš. Já takový starý pes už dávno jsem, takže žádnou selanku po mně nikdo nemůže chtít, to bych už to nebyl já.
více


3.10.2018 KNIHA: 50. výročí Černé knihy roku 1968

Karel Hvížďala
„Studijní materiál, který předkládáme, je dílčí dokumentací k problematice první fáze vývoje vyvolané vstupem cizích vojsk na území Československa.
více