22.2.2018 | Svátek má Petr


22.2.2018 POLITIKA: Blouznění senátora Veleby

Tomáš Vodvářka
Předseda Strany práv občanů senátor Veleba nejspíše také sní, když zrovna nespí. Obsah jeho snů je však blíže nočním můrám či děsu, než poklidné letní louce.
více


21.2.2018 POLITIKA: Sociálně demokratické peklo

Zdeněk Holásek
V sociální demokracii v této části Evropy se dějí věci. V německé SPD probíhá další skartace dalšího předsedy. Jen tak pro informaci, za kancléřování Anděly Merkelové jich bylo už celkem sedm.
více


21.2.2018 POLITIKA: ČSSD před propastí

Jan Bartoň
Kdysi se komunistická strana „poučila“ z krizového vývoje a schválila vstup sovětských vojsk do Československa. Stáli jsme podle komunistů „ krok před propastí“ a od té doby jsme udělali „velký krok vpřed“.
více


21.2.2018 POLITIKA: Šlouf

Karel Hvížďala
Miroslav Šlouf je jméno, které si každý, kdo se zajímal v minulých desetiletích o politiku, pamatuje. Byl to evidentně dost pracovitý, organizačně zdatný a schopný lobbista.
více


21.2.2018 POLITIKA: Odcházení na Střelnici

Josef Mlejnek jr.
Nevystřelíš dvakrát na téže střelnici, dalo by se pomocí parafráze Hérakleita asi nejstručněji shrnout vystoupení prezidenta Miloše Zemana na sjezdu ČSSD, který se včera konal v Hradci Králové v kulturním domě Střelnice.
více


21.2.2018 JUSTICE: Rychetský a Pelikán

Zdeněk Jemelik 1
Již delší dobu jsem při sledování pořadu Otázky Václava Moravce přemýšlel, zda jeho moderátorovi nekřivdím, když mu stále „přišívám“ hanlivou přezdívku Vymývač mozků.
více


20.2.2018 POLITIKA: Czexit ano, či ne?

Michal Kašpárek
Opakování, že od EU dostáváme víc, než kolik do ní odvádíme, dělá českému členství medvědí službu.
více


20.2.2018 HISTORIE: Rozdělení státu

Jiří Weigl
Prvního ledna uplynulo 25 let od rozdělení Československa a vzniku samostatné České republiky a Slovenské republiky. Obdivuhodným mírovým a kooperativním způsobem rozdělení skončila prohlubující se agónie společného státu, započatá tzv. pomlčkovou válkou v roce 1990.
více


19.2.2018 ÚVAHA: Jednorozměrný člověk Andrej Babiš

Václav Rambousek
Zdálo by se, že takový Andrej Babiš a mystický spisovatel Franz Kafka nemají nic společného. Nu ale - jak by řekl se slovy nespěchající Miloš Zeman - není tomu úplně tak. Ostatně když si položíme vedle sebe fotografie Kafky a Babiše (u Andreje z mladšího věku), nemůžeme říci, že by fyzicky neměli...
více


19.2.2018 POLITIKA: Czexit?!

Markéta Šichtařová 5
Aktuálně se u nás rozehrála taková hra: Uměle si vyrob a zastřel svého nepřítele. Tím nepřítelem se pro část společnosti stal Czexit. Tohle není text ani na podporu Czexitu, ani proti němu. Tohle je o uvádění mýtů na pravou míru.
více


19.2.2018 POLITIKA: Převrat, nebo nová smlouva?

Stanislav Křeček
Politické události posledních měsíců přinesly řadu nových skutečností, jejichž důsledky si, podle mého názoru, zatím neuvědomujeme. Mylné sociálněgeografické hodnocení výsledku prezidentských voleb a další události vedou k obavám některých, zda nejde o nějaký div ne politický převrat. Nikoliv.
více


17.2.2018 ROZHOVOR: Hrozí tandem Babiš-Zeman?

Ivo Strejček
...že je to zkoncentrovaná zkratka veškerého neporozumění zájmům a obavám českých voličů. Že je to výraz naprostého nepochopení motivací, které vedly lidi k volbám, aby odmítli jakéhokoliv „Antizemana“.
více


17.2.2018 POLITIKA: STAN mění před sjezdem ČSSD svou politiku

Jan Bartoň
Šest poslanců STAN se rozhodlo ukončit „nespolupráci“ s hnutím ANO a rozhodlo se za určitých podmínek podpořit vládu hnutí ANO. Chtějí tak eliminovat podporu KSČM a SPD.
více


17.2.2018 POLITIKA: Bože, chraň nás před referendy

Václav Křepelka1
Těmito slovy své v roce 2009 zesnulé matky se vkládám do neustále zrychlujícího se víru diskusí na téma referendum. Ohánět se švýcarskými principy zde při jejich prosazování není ani trochu na místě.
více


17.2.2018 POLITIKA: Hra na obecné referendum

Eva Kislingerová
Nezaujatý, české politické reality nepříliš znalý pozorovatel musí při pohledu na snahu o sestavení druhé vlády toho času premiéra v demisi Andreje Babiše nabýt představy, že v Česku neexistuje důležitější téma než obecné referendum.
více


17.2.2018 EKOLOGIE: Ví ministr Brabec, proč Šumava vysychá?

Tomáš Jirsa
V minulém volebním období ministr Richard Brabec proti vůli Senátu i prezidenta protlačil Poslaneckou sněmovnou zákon o Šumavě (novela 114/92).
více


16.2.2018 POLITIKA: Kde je zakopaný pes

Lukáš Jelínek
Když se ve Sněmovně projednávalo vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestním stíhání kvůli Čapímu hnízdu, předseda vlády prohlásil, že „žijeme v zemi, kde si můžete objednat stíhání a pravděpodobně dostat někoho do vězení“. Tato slova jsou připomínána dodnes a určitě dlouho ještě...
více


19.2.2018 POLITIKA: Prezident a jeho band(a)

Tomáš Zdechovský
Prezident rád káže vodu a přitom pije víno. Alespoň to platí v případě jeho spolupracovníků a jejich skandálů. Být někde v úřadu prezidenta v Zemanem tak často kritizované Evropské unii, už by se musel kancléř poroučet...
více


16.2.2018 POLITIKA: Babiš zatím prohrál

Jan Bartoň
Andrej Babiš na Slovensku prohrál soud o jeho spolupráci s StB. Stalo se tak po rozhodnutí slovenského Ústavního soudu, který případ vrátil obecným soudům, které rozhodovaly předtím v jeho prospěch.
více


15.2.2018 POLITIKA: Marťani nekončí

Vlastimil Podracký
Václav Klaus prezidentské kandidáty vyjma Topolánka a Zemana nazval marťany. Já bych z nich vyjmul ještě Hanniga a Hynka. Ostatní mi stále i po prohraných volbách připadají jako marťané.
více


13.2.2018 REFERENDUM: Dobrý sluha, ale zlý pán

Alois Sečkár
V posledních dnech náš mediální prostor opět rozvířila debata o zavedení obecného referenda. Čtyři strany, které mají dohromady většinu ve Sněmovně, jednají o jeho možné podobě.
více


14.2.2018 POLITIKA: Referendum ve stínu czexitu

Josef Mlejnek jr.
Českou politikou, a především veřejnou diskusí nyní hýbe referendum; konkrétně případné vkomponování obecného referenda do české ústavy. Přitom kdyby někdo před deseti lety odhalil pohledem do křišťálové koule v naší přítomnosti tuto skutečnost, mohl by jen nevzrušivě pokrčit rameny.
více


13.2.2018 POLITIKA: Oddluž bábu

Michal Kašpárek
Na Hradě se Miloš Zeman připravuje na další funkční období, v podhradí je ve hře koalice ANO, SPD a KSČM.
více


13.2.2018 ROZHOVOR: Česko není ustrašené

Vlastimil Podracký
Zeman se opravdu chová buransky, vyvolává zbytečné kauzy, zbytečně provokuje a slušnější by mohl také být. Kdybychom měli kandidáta, který by měl shodné názory jako Zeman, dělal v principu totéž jako Zeman, ale choval se důstojně, dostane ve volbách 70 procent.
více


12.2.2018 POLITIKA: Kam s nimi?

Jan Bartoň
Hodně voličů zklamaných z porážky Jiřího Drahoše formuluje své názory tak, že by voliče Miloše Zemana poslali na Východ a speciálně komunisty do Severní Koreje. Kam ale poslat ty, co volili Jiřího Drahoše? Na Mars?
více


12.2.2018 POLITIKA: Referendum

European Union flag
Čím dál skloňovanější slovo, čím dál složitější články a v nich čím dál složitější souvětí. Vznikne obor referendologů, kteří budou uvádět ještě složitější důvody, až se věc stane úplně nepřehledná a laici budou vyzváni, aby o věci a do věci nemluvili, protože jí nemůžou rozumět?
více


12.2.2018 POLITIKA: Jirko, jdi do toho!

Tomáš Vodvářka
Jiří Paroubek ohlásil svůj comeback - nejprve zpět do ČSSD a poté - pokud bude zdraví sloužit - i na Pražský hrad. Ne, není to žert.
více


12.2.2018 POLITIKA: Vítejte na českém dvorku!

Petr Štěpánek
Země nemá už čtvrtý měsíc standardní vládu, premiér je trestně stíhaný a koblihová mafie zametá jeho levárny. Ale nejvíc se tu řeší, zdali jeden tábor byl před pětasedmdesáti lety oplocený či neoplocený. Vítejte na českém politickém dvorku!
více


10.2.2018 POLITIKA: Pětiprocentní práh jako vynález (možné) zkázy

Karel Machala
volby
Pro někoho je zde, aby stabilizovala. Jiný v ní vidí brzdu proti novým myšlenkám a uskupením na politické scéně anebo soudí, že o programy a myšlenky jde až v poslední řadě.
více


10.2.2018 ESEJ: Parlament je lepší než referendum

Roman Joch
Názorově jednotná společnost není ideální, ale ani příliš rozdělená není požehnáním. Balancuje totiž na hraně občanské války. Většina nemusí mít ve všem pravdu, názorové menšiny mohou společnost obohatit.
více


8.2.2018 MÉDIA: Novináři z Anglie se mýlí...

Eva Kislingerová
Druhá přímá volba, jejíž finále přineslo nečekaně vyrovnaný zápas protřelého politického rutinéra Miloše Zemana a muže, který si, mluvou horolezců, vybral jako první velký vrchol rovnou nejtěžší devítitisícovku, K2, je minulostí.
více


8.2.2018 POLITIKA: Předčasné volby? Nic než strašák

Lukáš Jelínek
Tentokrát Andrej Babiš zamrznul v čase. Když o víkendu opakovaně pohrozil, že když nenajde partnery pro vznik nové vlády, otevře se cesta k předčasným volbám, na pár okolností zapomněl. Především, že hnutí ANO nemá sílu je zařídit.
více


8.2.2018 JUSTICE: Král je nahý! (2)

Zdeněk Jemelik 1
Stržení závoje z excesů orgánů činných v trestním řízení „výtržníky“ Andrejem Babišem a Milošem Zemanem pohoršilo mnohé opoziční politiky a také nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana.
více


8.2.2018 GLOSA: Vyhrál spokojený občan

Karel Píška
Pražský hrad a česká vlajka
Jsme země spokojených občanů. Většina voličů nechce změnu, přeje si pokračování mandátu Miloše Zemana a zachování současného stavu, zejména v regionech severní Moravy a severních Čech.
více


8.2.2018 POLITIKA: Přítel za branami

Jaromír Spousta
cssd
Jiří Paroubek přišel ve svém článku Štěch by neměl ztrácet nervy ze dne 26. 01. 2018 s ostrou kritikou namířenou proti současnému vedení ČSSD. Nic proti, jistě zná tuto stranu daleko lépe než většina běžných občanů, a ostrý tón si tedy asi může dovolit.
více


8.2.2018 JUSTICE: Státní zástupci nejsou čtvrtou mocí

Jaroslav Ortman
Jaroslav Ortman
S pozdviženým obočím jsem si přečetl rozhovor ve čtvrtečním vydání deníku Právo s titulkem Bradáčová napomíná Babiše a Zemana. Konečně víme, kdo je víc než prezident a premiér.
více