28.7.2015 | Svátek má Viktor


28.7.2015 JUSTICE: Vzpoura v podpalubí

Zdeněk Jemelik 1
Nezvyklá vedra otupují pozornost. Zvládnutí přívalu zpráv s příchutí senzace je obtížnější než jindy.
více


28.7.2015 POLITIKA: Bělobrádkův risk (2)

Václav Vlk st.
Skutečnost se málokdy vyvíjí podle nenávistných ideologů nacionalismu, zvláště toho německého, dvakrát poraženého.
více


27.7.2015 POLITIKA: Bělobrádkův risk (1)

Václav Vlk st.
Jakoby z čistého nebe se najednou objevila zpráva, že místopředseda vlády ČR navštívil Sudetoněmecký dům a položil u památníku sudetoněmeckých obětí odsunu z Československa kytici.
více


27.7.2015 MÉDIA: David Rath je gentleman!

Petr Štěpánek
Napsal jsem na facebook dva statusy o Davidu Rathovi. Nikoli o jeho soudním procesu, nýbrž o dvou spíše okrajových, přesto poměrně důležitých věcech.
více


27.7.2015 SPOLEČNOST: Korupce jako veřejně prospěšná činnost

Viktor Lošťák
Viktor Lošťák
Před několika dny jsem publikoval text Neziskovky: Od demokracie k totalitě. Zabýval jsem se v něm problémem veřejného financování tzv. neziskových organizací, subjektů, z nichž některé jsou de facto nevolenými politickými stranami, uskupeními tvořícími jakousi paralelní mocenskou strukturu...
více


27.7.2015 ROZHOVOR: S Ladislavem Jaklem o světě

Lukáš Petřík
Zrovna dnes jsem četl výzvu jedné velké skupiny amerických levicových ekonomů na toto téma. A musím říci, že dělají stejnou chybu jako mnozí marxismem zasažení sociologové a aktivisté u nás.
více


25.7.2015 PRÁVO: Rath dostal osm a půl roku

Petr Hartman1
Kauza Davida Ratha vstupuje do další fáze. V tuto chvíli nelze přesně určit, zda se bude jednat o druhou polovinu, třetinu, nebo dokonce čtvrtinu.
více


25.7.2015 POLITIKA: Soud ocenil Rathův socialismus na 8,5 roku

Jan Bartoň
David Rath je podle svých slov politickým vězněm. Jdou po něm nejvyšší státní zástupce a další významné politické figury. Musí být proto exemplárně potrestán.
více


24.7.2015 UDÁLOSTI: Drobné poznámky

Bohumil Doležal
„Pro českého prostředníka italských hackerů dělalo i ČVUT,“ zní titulek v Právu. Jde o aféru, kterou rozpoutala mezinárodní teroristická organizace WikiLeaks.
více


24.7.2015 POLITIKA: Lex Mynář

Petr Hartman1
V jaké finanční kondici se kancléř nacházel v roce 2014, to vědí pouze lidé z právního oddělení na Hradě.
více


23.7.2015 UDÁLOSTI: Útěk do Evropy jako krajní řešení

Bohumil Doležal
Evropa (tj. EU) je povinna se postarat o ochranu svých vnějších hranic a ve vlastním zájmu o obnovu pořádku na teritoriích, odkud uprchlíci přicházejí.
více


22.7.2015 POLITIKA: Levicoví internacionalisté, kde jste?

Lukáš Jelínek
Tradovalo se, že zatímco konzervativní pravice je izolacionalistická a hledí si hlavně uzavřených národních dvorků, tak levice je internacionalistická a sdružuje se nehledě na hranice.
více


22.7.2015 UDÁLOSTI: Pithartův syndrom

Bohumil Doležal
Nevím, zda už náhodou netrpím tzv. Pithartovým syndromem (tj. neslyším trávu růst). A to v situaci, kdy pan Pithart bývával hluchý jako tetřev.
více


21.7.2015 GLOSA: Showmaster Rath a jádro pudla

Lída Rakušanová
Rathův rejstřík zdržovací taktiky, kterou teď používá u soudu k oddálení rozsudku za korupci a jež sahá od nečekaných výměn advokátů až po mnohahodinové proslovy v soudní síni, ovšem zároveň prozrazuje, jak moc mu teče do bot.
více


20.7.2015 POLITIKA: Referendum má konečně šanci

Lukáš Jelínek
„Jděte nevím kam a přineste nevím co.“ Příběh referenda v tuzemských podmínkách zkrátka připomíná Werichovo pohádkové Fimfárum.
více


18.7.2015 POLITIKA: Pohádky ovčí babičky podle Ratha

Jana Šimonová1
MUDr. Rath od dob, kdy byl přistižen s krabicí od vína, jejíž obsah nebyl sedmička lihoviny, ale sedmička zcela jiného významu, není výjimkou, která by mohla říci, že ono rčení se jej netýká.
více


17.7.2015 UDÁLOSTI: Perspektivní uvažování STAN

Bohumil Doležal
Uvažují prý perspektivně o koalici s KDU-ČSL (v krajských volbách v příštím roce nekandidují s TOP 09 ani v jednom kraji, zatímco v roce 2012 byly koalice TOP 09 – STAN ve všech).
více


16.7.2015 POLITIKA: Někdo by měl pomoci

Jan Urban
Všechno by přitom spravila alespoň trocha úcty k politickému řemeslu, které, když řečník o tématu moc neví, dotyčnému připraví do kapsy alespoň pár poznámek, které může podle svého naturelu rozvinout.
více


17.7.2015 POLITIKA: Populismus kvete

Lukáš Jelínek
Rok a tři čtvrtě po sněmovních volbách našla česká politika v elektronické evidenci tržeb konečně věcné téma, o něž se dá vést spor. Opozice byla doposud upozaděna novým stylem hlásaným Babišovým hnutím ANO a prací Sobotkovy vlády na revokování řady kroků Nečasova a Topolánkova kabinetu.
více


16.7.2015 UDÁLOSTI: Populismus má své meze

Bohumil Doležal
Komentář Jiřího Pehe ze sobotního Práva („Pokrytecký boj pravice s e-tržbami“) je skutečné slovo do pranice.
více


15.7.2015 UDÁLOSTI: Turistická kancelář Zeman a spol.

Bohumil Doležal
Vláda ve středu rozhodla, že přijme během následujících dvou let 1500 uprchlíků z uprchlických táborů v unijních zemích (Itálie, Řecko) a z táborů v Sýrii, Jordánsku a na kurdských územích Iráku (těch, co jsou mimo EU, má být 400).
více


15.7.2015 POLITIKA: Místo zavádění EET zrušte dotace

Karel Kříž
Margaret Thatcherová svého času velmi správně konstatovala: “Problémem socialistů je, že nakonec jim dojdou i peníze těch druhých.“
více


15.7.2015 POLITIKA: Hnutí ANO a jeho problémy

Zdeněk Jičínský
Jiří Pehe (Právo 4. 7.) se po krizích na radnicích v Ústí nad Labem a v Českých Budějovicích zamyslel nad povahou hnutí ANO a vnitřními problémy jeho fungování.
více


14.7.2015 UDÁLOSTI: Politický dialog v Druhé České republice

Bohumil Doležal
Ve čtvrtečním Svobodném fóru Václav Němec polemicky reagoval na můj článek Velká farmářská kontrarevoluce.
více


14.7.2015 POLITIKA: Uprchlíci a dvě Sobotkovy zásadní chyby

Tomáš Pajonk1
Česko chce do roku 2017 přijmout 1500 uprchlíků. Nebudu zde šířit nenávist a ani „sluníčkářství“.
více


14.7.2015 POLITIKA: Chovancovy mantinely politruka

Karel Kříž
Včera jsem ze záznamu zhlédl Otázky Václava Moravce z minulé neděle, kde hlavním hostem byl ministr vnitra ČR Milan Chovanec a „řešeným“ problémem reakce veřejnosti na příchod uprchlíků a postoj naší vlády k azylové politice všeobecně.
více


13.7.2015 UDÁLOSTI: O zpravodajských službách

Bohumil Doležal
Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o zpravodajských službách (tzv. střechový zákon), který rozšiřuje jejich pravomoci.
více


13.7.2015 POLITIKA: Odstartoval to Středula

Michal Kašpárek
Třídní boj mezi lidmi s podobnými příjmy, obavami a politickými zájmy je český unikát. Odboráři i zastánci živnostníků v něm zbytečně vynakládají energii a škodí sami sobě.
více


13.7.2015 POLITIKA: Peklo EET

Václav Vlk Jr.
Každý známe příměr s žábou a teplou vodou: pokud hodíte žábu do vařící vody, okamžitě vyskočí, aby si zachránila život, pokud ji dáte do hrnce s vodou studenou a budete ji postupně ohřívat, žába spolehlivě promešká okamžik, kdy měla z vody vyskočit, uvaří se a zemře.
více


11.7.2015 UDÁLOSTI: Zdivočelé antikomunistické filipiky

Bohumil Doležal
Předseda lidovců Běkobrádek reagoval v reakci na výzvu České biskupské konference (nabídla vládě pomoc s migranty, kteří byli ve svých domovských zemích ohroženi na životě).
více


11.7.2015 GLOSA: Provokuj a tref ho

pistole zbraň
Dnes ráno jsem se málem opařil kávou. Už drahnou dobu vím, že číst zprávy na skoro všech serverech je zábava hodná pouze jedinců mimořádně otrlých (mezi které jsem se doposud řadil).
více


10.7.2015 POLITIKA: Těžební limity Andreje Babiše

Josef Mlejnek jr.
Preference hnutí ANO se sice dlouhodobě udržují na vysoké úrovni, okolo hranice třiceti procent, leč poslední dobou začínají pozvolna klesat.
více


11.7.2015 MÉDIA: Sociální síť? Ne, past

Petr Žantovský
Typicky okurkový příběh, tedy takový, který je na první pohled takzvaně o ničem, je na světě. Odehrál se na internetu, konkrétně v sociální síti Twitter.
více


10.7.2015 UDÁLOSTI: Řekové nás strčí do kapsy

Bohumil Doležal
Obyčejní lidé povstali proti politikům, kteří kradou a nemakají, a slavně zvítězili (v referendu).
více


8.7.2015 UDÁLOSTI: Nevhodné zasypávání příkopů

Bohumil Doležal
V souvislosti se středeční demonstrací proti imigrantům se hovoří o tom, zda neměla být demonstrace rozpuštěna či zda by neměli být někteří její účastníci a případně organizátoři trestně stíháni.
více


8.7.2015 POLITIKA: Evropan, občan druhého řádu

Michal Mašek1
V posledních týdnech jsou ve společnosti patrné zásadní rozdíly mezi chápáním problémů nemlčící skupinou občanů a jejich nazíráním odpovědnými politiky.
více