5.8.2015 | Svátek má Kristián


5.8.2015 POLITIKA: Kdo porazí Zemana

Roman Joch
Jak hodnotit působení Miloše Zemana v polovině výkonu prezidentského mandátu? Kromě nedůstojností a špatné politiky je občas schopen kroků brilantních a má i své dobré a silné stránky.
více


5.8.2015 UDÁLOSTI: Křivolaké cesty polistopadového režimu

Bohumil Doležal
Především považuji za nutné zdůraznit, že nechci nijak problematizovat ani relativizovat zásadní význam toho, co se odehrálo po 17. listopadu 1989.
více


4.8.2015 UDÁLOSTI: Rozvrat české demokratické politiky

Bohumil Doležal
Mám potřebu shrnout své názory, vyjádřené v různých komentářích i programových textech, do nějakého celku, už jen vzhledem k tomu, že v mém věku a v dnešní době člověk neví dne ani hodiny.
více


4.8.2015 GLOSA: Za kulisou Blanky

Zbyněk Petráček
Troufali byste si říci, kolik termínů otevření tunelu Blanka již padlo? Bylo jich dost. Ty první mířily k roku 2011.
více


3.8.2015 POLITIKA: Posouvá se Česko na Ukrajinu?

Tomáš Jirsa
Proč Ukrajina jako země již několik desetiletí nefunguje, má více důvodů, ale ten hlavní je, že ji ovládají oligarchové. Kdo je typický ukrajinský oligarcha?
více


30.7.2015 POLITIKA: Ferrari pro Středulu

Tomáš Vodvářka
Odborový předák Josef Středula se proslavil názorem o třetině sádry při zlomenině pro živnostníky, kteří v odvodech platí méně, než státní zaměstnanci.
více


30.7.2015 POLITIKA: Žebrotu podporujeme

Jan Bartoň
Státní rozpočet na rok 2016 má jasný základní parametr, a tím je deficit. Byl stanoven na 70 miliard korun a současná jednání se vedou o tom, jak upravit příjmy a výdaje rozpočtu tak, aby se „vlk nažral a koza zůstala celá“.
více


29.7.2015 POLITIKA: Zdědil Babiš Klausův euroskepticismus?

Lukáš Jelínek
Na vztahu k imigrační vlně, řecké dluhové krizi a protiruským sankcím šlo již v uplynulých měsících vypozorovat, jak vyprchává proevropský zápal českých politiků.
více


29.7.2015 POLITIKA: Rozpaky nad legislativním očekáváním

Stanislav Křeček
Vláda se totiž chystá právě v druhé, jaksi předvolební polovině svého vládnutí přijmout některá zásadní legislativní opatření dotýkající se milionů občanů, která však již dnes vzbuzují, mírně řečeno, rozpaky.
více


29.7.2015 PRÁVO: Trest pro Ratha a odvaha soudce

Petr Hartman1
Je potřeba ocenit odvahu soudu, že dotáhl kauzu týkající se bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha až do vynesení trestu.
více


29.7.2015 GLOSA: Přátelé

Benešova vila
Také paní Hana s úsměvem zvala sousedy z vedlejší vily ke stolu, třebaže uvnitř soptila: Už jsou tady zas, ti nenažraní šetřílkové.
více


28.7.2015 JUSTICE: Vzpoura v podpalubí

Zdeněk Jemelik 1
Nezvyklá vedra otupují pozornost. Zvládnutí přívalu zpráv s příchutí senzace je obtížnější než jindy.
více


28.7.2015 POLITIKA: Bělobrádkův risk (2)

Václav Vlk st.
Skutečnost se málokdy vyvíjí podle nenávistných ideologů nacionalismu, zvláště toho německého, dvakrát poraženého.
více


27.7.2015 POLITIKA: Bělobrádkův risk (1)

Václav Vlk st.
Jakoby z čistého nebe se najednou objevila zpráva, že místopředseda vlády ČR navštívil Sudetoněmecký dům a položil u památníku sudetoněmeckých obětí odsunu z Československa kytici.
více


27.7.2015 MÉDIA: David Rath je gentleman!

Petr Štěpánek
Napsal jsem na facebook dva statusy o Davidu Rathovi. Nikoli o jeho soudním procesu, nýbrž o dvou spíše okrajových, přesto poměrně důležitých věcech.
více


27.7.2015 SPOLEČNOST: Korupce jako veřejně prospěšná činnost

Viktor Lošťák
Viktor Lošťák
Před několika dny jsem publikoval text Neziskovky: Od demokracie k totalitě. Zabýval jsem se v něm problémem veřejného financování tzv. neziskových organizací, subjektů, z nichž některé jsou de facto nevolenými politickými stranami, uskupeními tvořícími jakousi paralelní mocenskou strukturu...
více


27.7.2015 ROZHOVOR: S Ladislavem Jaklem o světě

Lukáš Petřík
Zrovna dnes jsem četl výzvu jedné velké skupiny amerických levicových ekonomů na toto téma. A musím říci, že dělají stejnou chybu jako mnozí marxismem zasažení sociologové a aktivisté u nás.
více


25.7.2015 PRÁVO: Rath dostal osm a půl roku

Petr Hartman1
Kauza Davida Ratha vstupuje do další fáze. V tuto chvíli nelze přesně určit, zda se bude jednat o druhou polovinu, třetinu, nebo dokonce čtvrtinu.
více


25.7.2015 POLITIKA: Soud ocenil Rathův socialismus na 8,5 roku

Jan Bartoň
David Rath je podle svých slov politickým vězněm. Jdou po něm nejvyšší státní zástupce a další významné politické figury. Musí být proto exemplárně potrestán.
více


24.7.2015 UDÁLOSTI: Drobné poznámky

Bohumil Doležal
„Pro českého prostředníka italských hackerů dělalo i ČVUT,“ zní titulek v Právu. Jde o aféru, kterou rozpoutala mezinárodní teroristická organizace WikiLeaks.
více


24.7.2015 POLITIKA: Lex Mynář

Petr Hartman1
V jaké finanční kondici se kancléř nacházel v roce 2014, to vědí pouze lidé z právního oddělení na Hradě.
více


23.7.2015 UDÁLOSTI: Útěk do Evropy jako krajní řešení

Bohumil Doležal
Evropa (tj. EU) je povinna se postarat o ochranu svých vnějších hranic a ve vlastním zájmu o obnovu pořádku na teritoriích, odkud uprchlíci přicházejí.
více


22.7.2015 POLITIKA: Levicoví internacionalisté, kde jste?

Lukáš Jelínek
Tradovalo se, že zatímco konzervativní pravice je izolacionalistická a hledí si hlavně uzavřených národních dvorků, tak levice je internacionalistická a sdružuje se nehledě na hranice.
více


22.7.2015 UDÁLOSTI: Pithartův syndrom

Bohumil Doležal
Nevím, zda už náhodou netrpím tzv. Pithartovým syndromem (tj. neslyším trávu růst). A to v situaci, kdy pan Pithart bývával hluchý jako tetřev.
více


21.7.2015 GLOSA: Showmaster Rath a jádro pudla

Lída Rakušanová
Rathův rejstřík zdržovací taktiky, kterou teď používá u soudu k oddálení rozsudku za korupci a jež sahá od nečekaných výměn advokátů až po mnohahodinové proslovy v soudní síni, ovšem zároveň prozrazuje, jak moc mu teče do bot.
více


20.7.2015 POLITIKA: Referendum má konečně šanci

Lukáš Jelínek
„Jděte nevím kam a přineste nevím co.“ Příběh referenda v tuzemských podmínkách zkrátka připomíná Werichovo pohádkové Fimfárum.
více


18.7.2015 POLITIKA: Pohádky ovčí babičky podle Ratha

Jana Šimonová1
MUDr. Rath od dob, kdy byl přistižen s krabicí od vína, jejíž obsah nebyl sedmička lihoviny, ale sedmička zcela jiného významu, není výjimkou, která by mohla říci, že ono rčení se jej netýká.
více


17.7.2015 UDÁLOSTI: Perspektivní uvažování STAN

Bohumil Doležal
Uvažují prý perspektivně o koalici s KDU-ČSL (v krajských volbách v příštím roce nekandidují s TOP 09 ani v jednom kraji, zatímco v roce 2012 byly koalice TOP 09 – STAN ve všech).
více


16.7.2015 POLITIKA: Někdo by měl pomoci

Jan Urban
Všechno by přitom spravila alespoň trocha úcty k politickému řemeslu, které, když řečník o tématu moc neví, dotyčnému připraví do kapsy alespoň pár poznámek, které může podle svého naturelu rozvinout.
více


17.7.2015 POLITIKA: Populismus kvete

Lukáš Jelínek
Rok a tři čtvrtě po sněmovních volbách našla česká politika v elektronické evidenci tržeb konečně věcné téma, o něž se dá vést spor. Opozice byla doposud upozaděna novým stylem hlásaným Babišovým hnutím ANO a prací Sobotkovy vlády na revokování řady kroků Nečasova a Topolánkova kabinetu.
více


16.7.2015 UDÁLOSTI: Populismus má své meze

Bohumil Doležal
Komentář Jiřího Pehe ze sobotního Práva („Pokrytecký boj pravice s e-tržbami“) je skutečné slovo do pranice.
více


24.5.2007 UDÁLOSTI: Kočkování vypasených králíků

Bohumil Doležal
Jiří Paroubek se v těchto dnech vyjádřil k osobnosti odcházejícího britského premiéra Blaira: „Tony Blair, pokud vím, nikdy hrubým způsobem neurážel novináře... jestli bych chtěl mít nějaký politický vzor v kontaktu s veřejností, tak je to právě Tony Blair.“ A neopomněl dodat na adresu svého...
více


15.7.2015 UDÁLOSTI: Turistická kancelář Zeman a spol.

Bohumil Doležal
Vláda ve středu rozhodla, že přijme během následujících dvou let 1500 uprchlíků z uprchlických táborů v unijních zemích (Itálie, Řecko) a z táborů v Sýrii, Jordánsku a na kurdských územích Iráku (těch, co jsou mimo EU, má být 400).
více


15.7.2015 POLITIKA: Místo zavádění EET zrušte dotace

Karel Kříž
Margaret Thatcherová svého času velmi správně konstatovala: “Problémem socialistů je, že nakonec jim dojdou i peníze těch druhých.“
více


15.7.2015 POLITIKA: Hnutí ANO a jeho problémy

Zdeněk Jičínský
Jiří Pehe (Právo 4. 7.) se po krizích na radnicích v Ústí nad Labem a v Českých Budějovicích zamyslel nad povahou hnutí ANO a vnitřními problémy jeho fungování.
více


14.7.2015 UDÁLOSTI: Politický dialog v Druhé České republice

Bohumil Doležal
Ve čtvrtečním Svobodném fóru Václav Němec polemicky reagoval na můj článek Velká farmářská kontrarevoluce.
více