10.10.2015 | Svátek má Marina


10.10.2015 GLOSA: Druhý blázen ve vládě

Jan Bartoň
Babiš považuje obvinění Chovance z toho, že na něj připravovalo „mediální impérium“ diskreditaci tím, že vyrobilo fotomontáž s nahou dívkou, které Chovanec „hledí do klína“, za „bláznění“.
více


9.10.2015 POLITIKA: Jde jen o hru?

Karel Hvížďala
Minulý týden, 29. října 2015, představil ministr spravedlnosti Robert Pelikán další verzi zákona o státním zastupitelství, kterou posílá vládě.
více


9.10.2015 POLITIKA: Schwarzenberg a budoucnost pravice

Petr Hartman1
O deset mandátů víc než ODS získala TOP 09 ve sněmovních volbách na podzim roku 2013. Zvítězila tak v souboji dvou stran, které dominují pravé části politického spektra.
více


8.10.2015 POLITIKA: V těžké době nás politici baví

Lukáš Jelínek
Můžeme v tom vidět absurdní drama nebo kabaret, jak je libo. Každopádně výkony stranických lídrů v posledních dnech příliš optimismu nevyvolávají.
více


8.10.2015 ROZHOVOR: Není to krize, je to katastrofa

Vera Renovica
Blesk logo
Chcete, aby vláda potvrdila, že má právo Česko zastupovat ve věci uprchlických kvót, třeba referendem či předčasnými volbami. Co pro to děláte?
více


7.10.2015 UDÁLOSTI: Česká veřejnost a politické strany

Bohumil Doležal
Koncem minulého týdne byly zveřejněny výsledky dvou průzkumů agentury CVVM ze září tohoto roku. Oba spolu tematicky souvisí. První se týká postoje občanů ČR k politickým stranám, druhý názorů veřejnosti na důvody, proč do nich lidé vstupují.
více


6.10.2015 POLITIKA: Nakvótovaní migranti

Jiří Machotka
immigration
Především, co je to mnichovský syndrom? Na toto téma vyšla již řada publikací a článků; nejznámější je asi kniha Bořivoje Čeřovského, ale pokud chcete jen krátký přehled, je k dispozici např. tento článek Lukáše Bujny.
více


5.10.2015 POLITIKA: Odchod z EU

David Bartas
Řekněme, že od 1. 1. 2016, tedy po 12 letech, vystoupíme z EU. Co se stane? Poznáme to vůbec nějak, nebo se pro nás vůbec nic nezmění? Je možné, že se staneme druhým Švýcarskem a naše ekonomika odchodem z EU ještě posílí?
více


5.10.2015 GLOSA: O mluvčích

Jiří Hrdlička
Naše média se hemží tiskovými mluvčími. Někdo spadne s bicyklu a nabije si kokos. Vzápětí vystoupí ve zprávách sličná policistka v nažehlené uniformě ve slušivém kloboučku a poněkud udýchaně oznámí, že nám nemůže nic říci, protože se záležitost vyšetřuje.
více


5.10.2015 ŠUMAVA: Čím hůř, tím líp

Jiří Mánek 1
V posledních měsících se hodně diskutuje téma sucha. Zejména na Šumavě. O prázdninách nad Kvildou vyschl Pramen Vltavy, ve kterém není voda dodnes. Vyschl i přítok vody k Hauswalské kapli u Srní a lidem na Modravě vysychají studně, které nikdy před tím nevyschly.
více


3.10.2015 POLITIKA: Zemanův plán

Zbyněk Petráček
Prezident Miloš Zeman se projevil jako státník. V OSN pronesl projev, který neříká už x-krát řečené, nekonejší, ale navrhuje něco konkrétního. Aby široká koalice států bojovala proti Islámskému státu.
více


2.10.2015 JUSTICE: Odboj žalobců

Zdeněk Jemelik 1
Projednávání zákona v Parlamentu bude zasvěcen r.2016, s nabytím účinnosti se počítá od poloviny r.2017. Celkové vyznění ministrova výkladu včetně odpovědí na otázky novinářů bylo velmi optimistické.
více


2.10.2015 POLITIKA: Trapné dozvuky Mynářovy ostudy

Lukáš Jelínek
Proč Zeman celý trapný příběh dál natahuje? A proč naznačuje, že i když se rozkladem verdikt Národního bezpečnostního úřadu zvrátit nepodaří, Mynář v prezidentské kanceláři dál zůstane.
více


1.10.2015 MÉDIA: ... a nejhlouběji vidím nenávist

Václav Vlk st.
To napsal komunistický básník Jiří Wolker v básni „U rentgenu“, a mne tak nějak v posledních dnech napadlo, že básníci, byť levicoví, mají mnohdy pravdu.
více


1.10.2015 POLITIKA: Rakouská sonda

Zbyněk Petráček
Kdybyste se už počátkem léta zeptali výhybkáře na nádraží, zda masový nekontrolovaný příliv migrantů do Evropy ovlivní volby, řekl by „ano“. Na to člověk nemusí být politolog.
více


1.10.2015 UDÁLOSTI: Na vlnách migrantské krize

Bohumil Doležal
Česká republika, destabilizovaná těžkou vnitropolitickou krizí z let 2012-14, z níž dosud ani náhodou nevybředla, se letos octla rovnýma nohama v krizi globální, navíc takové, jakou Evropa od druhé světové války a následné ruské okupace východoevropských zemí nezažila.
více


3.10.2015 PRÁVO: Daňová blamáž za 4,5 miliardy

Ondřej Lichnovský
peníze koruna
Počátkem září Finanční správa ČR s pompou hlásí úspěch v boji s karuselovými podvody. Údajná škoda 4,5 miliardy korun pasuje obchodníky s drahými kovy na největší podvodníky v historii České republiky.
více


30.9.2015 GLOSA: Jak proevropská ČSSD do konfliktu s Bruselem přišla

Jan Bartoň
To bylo vždycky řečí v časech vlád pravice a prezidentování Václava Klause o tom, jak jsme nedostatečně aktivní v přejímání směrnic Evropské unie. Celá Sobotkova partaj se mohla přetrhnout.
více


29.9.2015 POLITIKA: Zemanova velká „evropská lež“

Jan Bartoň
Podle sociologického průzkumu CVVM dosáhl český prezident opět popularity srovnatelné s popularitou před loňským podzimem, důvěřuje mu 55 % oslovených občanů Česka.
více


29.9.2015 POLITIKA: Znáte Ústavu, páni politici?

Tomáš Haas
Podle Jana Zahradila nelze uvažovat o odchodu vlády a nových volbách, dokud vláda sama nepodá demisi nebo je jí vyslovena nedůvěra.
více


26.9.2015 POLITIKA: Jak z toho ven

Pavel Strunz
Jedna možnost je to udělat „uměleckým“ způsobem, tak jak to provádí skupina Ztohoven. Vylézt na střechu bruselského paláce a tam strhnout nějakou komisní standardu a nahradit ji demonstrativně černou pirátskou vlajkou s lebkou a se zkříženými hnáty.
více


28.9.2015 POLITIKA: Doprava s Václavem Klausem

Lubomír Bouše
Zdál se mi tuhle takový zvláštní sen. Exprezident Václav Klaus založil novou pravicovou stranu a s přehledem vyhrál předčasné sněmovní volby.
více


25.9.2015 POLITIKA: Molotovův koktejl české politiky

Lukáš Jelínek
Zprávou měsíce je, že hnutí ANO už neaspiruje na to být jiné než tradiční partaje. Naopak se pohodlně začlenilo do davu. První slovo platí, druhé leze z gatí, říkali jsme jako děti.
více


25.9.2015 POLITIKA: Všichni presidentovi muži

Tomáš Vodvářka
V době odeznívající trenkiády Právo uvádí, že kancléř Ing. Vratislav Mynář nezískal prověrku na stupeň přísně tajné. V jakékoli jiné zemi nemyslitelné, u nás průchozí.
více


24.9.2015 POLITIKA: Zákon proti rozumu

Zbyněk Petráček
Říká se, že i největší liberál pomýšlí na jednu věc, kterou by nejraději zakázal. Václav Bělohradský kdysi na tak položenou otázku odpověděl, že bývá v pokušení zakázat výrobu a provoz automobilů.
více


24.9.2015 GLOSA: Rehabilitace politiky

Zdeněk Jičínský
Příprava a schválení státního rozpočtu patří k nejtěžším úkolům koaliční vlády. Vyžaduje to schopnost partnerů najít kompromisy z hlediska programové orientace vládní politiky.
více


22.9.2015 POLITIKA: Trenýrky nad Hradem

Lubomír Stejskal
Na víkendovou akci aktivistů skupiny Ztohoven můžeme mít různé názory. Ovšem není názor jako názor. Možná jsme si všichni rovni (měli bychom být) před zákonem. Nikoli ovšem společensky.
více


21.9.2015 UDÁLOSTI: Výkřik do tmy

Bohumil Doležal
ČTK a po ní některá média přinesly zprávu o tom, že (cituji ČTK) „osobnosti vyzývají vládu k přehodnocení postoje k uprchlíkům“. Ty osobnosti jsou autoři dopisu premiérovi a ministrům, který je ve zprávě ČTK zároveň nazýván „prohlášením“, Michael Kocáb, Ivan Gabal, Fedor Gál, Jan Urban a Jan Ruml.
více


21.9.2015 GLOSA: Trenky nad Prahou

Štěpán Šafránek
Recesisté aktivisté ze skupiny s dvojsmyslným názvem Ztohoven v sobotu za bílého dne v přestrojení za kominíky vyšplhali na střechu sídla prezidenta České republiky, ze žerdi stáhli prezidentskou standartu a místo ní vyvěsili obrovité rudé trenky.
více


22.9.2015 POLITIKA: EET jako chyba vládní politiky

Petr Holub1
Na první pohled je důležitost elektronických pokladen nepochopitelná. Jistě jde o nepříjemnost a obtěžování značné části občanů. Dá se ale zdůvodnit vznešenými důvody o poctivosti a čestném placení daní.
více


21.9.2015 PRÁVO: Nikdo nesmí krást, jenom já ano!

Michael Canov
V pátek dne 18. září 2015 byl Poslaneckou sněmovnou Parlamentu České republiky s velkou slávou schválen „nejkrásnější zákon“ o povinném zveřejňování smluv (pod sankcí jejich neplatnosti, pokud zveřejněny nebudou).
více


24.5.2007 UDÁLOSTI: Kočkování vypasených králíků

Bohumil Doležal
Jiří Paroubek se v těchto dnech vyjádřil k osobnosti odcházejícího britského premiéra Blaira: „Tony Blair, pokud vím, nikdy hrubým způsobem neurážel novináře... jestli bych chtěl mít nějaký politický vzor v kontaktu s veřejností, tak je to právě Tony Blair.“ A neopomněl dodat na adresu svého...
více


18.9.2015 POLITIKA: Ťok zralý na defenestraci

Jan Polanecký
Mám již opravdu dost dopravně bezpečnostní propagandy a stupňující se represe, která je tvrdě zacílena na většinu české společnosti.
více


18.9.2015 POLITIKA: Zvyšovat daně není rozumné

Luboš Smrčka 1
Kdyby vláda chtěla zvýšit daně fyzickým osobám nebo firmám nebo zase zvýšit DPH (což by bylo skoro již tradiční), strhne se poprask. Když ale stát více zdaní kouření, alkohol nebo loterie, řada lidí začne tleskat.
více


17.9.2015 ROZHOVOR: Nejen o uprchlících, kvótách a české ekonomice

Josef Pravec
ekonom logo
Evropa čelí statisícům uprchlíků. Přitom lidé z OECD po léta tvrdí, že s ohledem na demografii starý kontinent migranty potřebuje. Kvůli ekonomice.
více


17.9.2015 POLITIKA: Migrační krize míchá českou politiku

Lukáš Jelínek
Středeční vládní hlasování o kvótách pro přerozdělování uprchlíků skončilo podle očekávání nesouhlasně. Jiný pohled prezentoval jen ministr spravedlnosti Pelikán, který však patří k nejméně nápadným členům kabinetu a k migraci se vyjadřuje jen velmi málo.
více