17.1.2018 | Svátek má Drahoslav


17.1.2018 GLOSA: Masaryk, nebo Gottwald?

Michal Hospr
Pražský hrad a česká vlajka
Čas od času mě přepadne potřeba se z aktuálních pocitů a zejména situace vypsat. Nestačí mi jen s kolegy a přáteli diskutovat.
více


17.1.2018 PRÁVO: Jak to je ve skutečnosti

paragraf
V pondělí 15. ledna vyšel na Neviditelném psu krátký článek o poslanecké imunitě. Autor – středočeský zastupitel za ODS Michael Pánek – se pokusil o kritiku institutu poslanecké imunity.
více


17.1.2018 POLITIKA: Strany se letos prezidentského klání bály

Lukáš Jelínek
Působilo až tragikomicky, jak se politické strany tentokrát odtáhly od prezidentské volby. Bály se zavdat si s kandidáty jako čert kříže. Když byly tázány proč, odkazovaly k volbě všemi občany a nechuti jim vést ruku.
více


17.1.2018 POLITIKA: Miloš Zeman stmelující

Zdeněk Lanz
Od nástupu Miloše Zemana do funkce prezidenta republiky jsme stále častěji a hlasitěji slýchávali, že „Miloš Zeman není mým prezidentem“, „prezident Zeman rozděluje společnost“, „Zeman nám dělá ostudu v zahraničí“, „prezident nás táhne na východ“, a skončilo to pátečním výkřikem „Zeman je Putinova...
více


17.1.2018 POLITIKA: Domeček z karet

Josef Mlejnek jr.
První kolo prezidentských voleb skončilo velkým paradoxem. Vítěz totiž mohl být klidně vyhlášen, byť jen předběžně, za největšího poraženého.
více


17.1.2018 POLITIKA: Jednat s Andrejem Babišem o vládě?

Tomáš Jirsa
Situace je jasná. Pan prezident prohlásil, že nikdy, opakuji NIKDY, nevypíše nové volby. Pan prezident také dopředu prohlásil, že druhý pokus o vyjádření důvěry vládě dává Andreji Babišovi.
více


16.1.2018 GLOSA: Z kacířských myšlenek

Lubomír Stejskal
Inu proto, že samotný volební akt hlavy státu a ostatních kandidátů na post hlavy státu provází mediální cirkus. Ptejme se, je-li nám ho zapotřebí a jakou má zpravodajskou hodnotu.
více


16.1.2018 ROZHOVOR: Zeman, Okamura, ČT, Babiš...

Petr Štěpánek
To, co Miloš Zeman vyvádí, je trapas. Říkat, že nedělám kampaň, a oblepit republiku billboardy, říkat, že nedělám kampaň, a oblepit republiku plakáty, říkat, že nedělám kampaň, a vypustit do oběhu knížky, říkat, že nedělám kampaň, a posílat do diskusí Ovčáčka. Trapas, je to nedůstojné prezidenta....
více


15.1.2018 OLAF: Co mě napadlo při čtení zprávy o Čapím hnízdu

Lubomír Stejskal
Dosud jsem se k Čapímu hnízdu nevyjadřoval, neb jsem neměl potřebné podklady. Tento důvod desátého ledna 2018 padl. Závěrečná zpráva OLAFu se objevila v médiích a zbývalo jediné: udělat si na ni čas.
více


15.1.2018 POLITIKA: Nic není rozhodnuto

Jan Bartoň
Před druhým kolem prezidentské volby je jasné jen jedno - nic není rozhodnuto. Vyhrát může jen jeden a tentokrát se musí Miloš Zeman o výsledek obávat.
více


15.1.2018 GLOSA: Chemik Antizemanem

Zbyněk Petráček
Svým způsobem je zvláštní, že v roli hlavního vyzyvatele prezidenta Zemana se ocitá přírodovědec Jiří Drahoš. Zvláštní proto, že se tak děje až 28 let po revoluci, když se zdá, že doba nástupu přírodovědců do politiky už pominula.
více


15.1.2018 POLITIKA: Právní řád se vrací do 50. let

Markéta Šichtařová 5
Je zajímavé, že některé typy událostí chodí vždy v dávkách. Je například statisticky dokázáno, že když zbankrotuje nějaká země, je výrazně zvýšená pravděpodobnost, že během dalších několika měsíců zbankrotuje i druhá a třetí.
více


13.1.2018 ROZHOVOR: Politické nuly kandidují na prezidenta

Pavel Chrastina
Je pravda, že k tomu, co se stalo v Německu před vypuknutím druhé světové války, hledáme v současném politickém dění paralely. A je to dobře, protože málokdo si přeje, aby se tímto způsobem dějiny opakovaly.
více


13.1.2018 ZDRAVOTNICTVÍ: Lékaři úpí pod novou byrokracií

Petr Holub1
Není úplně šťastné, když před startem důležité reformy rezignuje šéf úřadu, který je pověřen jejím provedením. Stejně pochybný je postup, když odpovědný ministr navrhne pár dnů po začátku reformy speciální zákon, který ji má změnit.
více


15.1.2018 PRÁVO: Poslanecká imunita

paragraf
Dolní parlamentní komora bude v nejbližších dnech rozhodovat o tom, jestli předseda hnutí ANO Andrej Babiš a místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek budou zbaveni poslanecké imunity.
více


13.1.2018 POLITIKA: Zeman už vyhrál

Michal Kašpárek
Prezident Miloš Zeman vstupuje do prezidentských voleb jako jasný favorit prvního kola a vyrovnaný soupeř pro kolo druhé. Kdyby v něm prohrál, bylo by to překvapení, kdyby do něj nepostoupil, byl by to šok.
více


13.1.2018 EVROPA: Klatba

husité
Praha počátkem 15. století. Toto středoevropské město, hrdé na svou univerzitu, první severně od Labe, za Karla IV. prakticky hlavní město Římské říše národa německého, bylo postiženo papežskou klatbou.
více


12.1.2018 OLAF: Chybí „smoking gun“

čapí hnízdo
OLAF je dnes nejskloňovanější název evropské instituce v Česku. Aniž bychom chtěli snižovat význam jeho zprávy, musíme dodat jednu důležitou věc: co v ní chybí.
více


12.1.2018 POLITIKA: Ve Sněmovně jako na střelnici

Lubomír Stejskal
Tak si mohli ve středu 10/1 připadat ti, kdo byli ochotni sledovat jednání dolní komory českého parlamentu s tématem Vyjádření důvěry vládě Andreje Babiše. Občas od boku vystřelil tu ten, tu onen řečník, premiéra nevyjímaje.
více


12.1.2018 POLITIKA: (Ne)hlasování o důvěře

Jan Bartoň
Chovancova ČSSD musí být na vrcholu blaha, když poslouchá diskuse kolem trestně obviněného Andreje Babiše. Její politiku dnes realizují takzvané „pravicové strany“, zejména TOP 09 a STAN.
více


12.1.2018 POLITIKA: Česko hledá prezidenta

Luboš Zálom1
Po pěti letech bude český národ podruhé volit svého prezidenta. Jestliže první přímá volba byla nakonec spíše zábavnou mediální fraškou, letos jsme, jak se zdá, sestoupili ještě o několik úrovní níže.
více


12.1.2018 GLOSA: Babiš chce získat čas

Jan Payne
To je právě to. Děsivé je, že do té doby poslanci nemohou rozhodnout o vydání Baviše k trestnímu stíhání (nikoliv ovšem o tom, zda je Baviše skutečným pachatelem). Toto zdráhání má dvě stránky.
více


11.1.2018 POLITIKA: Zeman se stane gentlemanem

Milan Hamerský
Miloš Zeman mnohokrát překvapil svoje odpůrce i příznivce. Pokud se v lednové volbě stane prezidentem i na druhé a poslední volební období, pak znovu překvapí. Smíří se s elitami.
více


12.1.2018 ROZHOVOR: Těm řečem já nevěřím

Ondřej Neff
Favoritem pro druhé volební období je každý prezident, který neudělá nějakou fatální chybu. Jeho funkce, prezentace, činnost, to vše je lidem na očích. Vědí o něm, sledují ho. Je to pro něj naprostá výhoda.
více


11.1.2018 POLITIKA: Topolánek - kandidát pražské kavárny

Matyáš Zrno
Všimli jste si už fotografií Mirka Topolánka v pražských kavárnách? Po pravdě, já ne, nejsou tam. Ale měly by. Proč? Protože Mirek Topolánek přece ztělesňuje to, za co mýtická pražská kavárna bojuje.
více


11.1.2018 POLITIKA: Dva podpisy

Robert Troška
S volbou prezidenta se vynořují mementa, která problikávají kandidaturou pana Drahoše (podpis na petici proti nenávisti) a kandidaturou expremiéra Topolánka (Lisabonská smlouva). Lze dát rovnítko mezi tyto dvě rozdílné události?
více


11.1.2018 POLITIKA: Mráz přichází z Hradu?

Pavel Kopecký
V České republice budou v nejbližších dnech volby. A to volby hlavy státu, která vždy měla mezi Čechy obzvláštní, historicky podmíněnou roli. Původní císařsko-královská autorita Františka Josefa I. se přetavila v uctívaného Prezidenta Osvoboditele, jenž se stal „republikánským monarchou“.
více


12.1.2018 ESEJ: O demokracii tak i onak (5)

Luděk Frýbort
Každý ptáček se musí vylíhnout z nějakého vajíčka; není-li vajíčka, není ani ptáčka. Země mezi mořem Středozemním a Perským zálivem jsou kolébkou nejstarších civilizací, přesto se zdá, že vajíčko demokracie do jejich půdy sneseno nebylo; to by se snad za ty tisíce let vyklubal i odpovídající...
více


12.1.2018 EVROPA: Hydra

Martin Pánek
Nemyslím si, že politici prosazují opak předvolebních slibů jenom proto, že jsou obzvlášť šílení a obzvlášť posedlí mocí. Když se s nimi bavíte, vypadají totiž jako lidi z masa a kostí.
více


11.1.2018 POLITIKA: Zachraňování ČSSD bude ještě obtížné

Lukáš Jelínek
Sociální demokracii dělí od mimořádného sjezdu, svolaného v reakci na drtivou volební porážku, něco málo přes měsíc. V minulosti se již s předstihem hovořilo o kandidátech na čelné posty i o jejich programových prioritách.
více


11.1.2018 POLITIKA: Není důvod se čílit nebo věšet

Zdeněk Holásek
Tak jsme si odbyli jednání o důvěře, či spíše v tomto případě o nedůvěře vlády, které v Poslanecké sněmovně dopadlo podle očekávání.
více


11.1.2018 ANALÝZA: Komunikace prezidentských kandidátů

Milan Petrák
Každý politik i každý příznivec té či oné politické strany se považuje za individualitu. Přesto všichni v různé míře podléháme skupinovému chování. Jak moc to platí pro devět prezidentských kandidátů? Autorita, která by jednotlivé kandidáty na prezidenta posoudila a rozlišila, do jaké míry jednají...
více


11.1.2018 ESEJ: O demokracii tak i onak (4)

Luděk Frýbort
Rozhodnutím Říšské rady bylo r. 1907 v Rakousku-Uhersku zavedeno rovné, tajné a všeobecné hlasovací právo, prozatím jen pro mužské. Tu mezeru pak po svém vzniku zaplnila Republika Československá, i bylo všechno jak má být. Opravdu?
více


10.1.2018 PRÁVO: U Moravce o Babišovi

Zdeněk Jemelik 1
Veřejné mínění o trestně stíhaných významných osobnostech ovlivňují klišé stojící na polopravdách a lžích, vytvářená a šířená novináři i politiky.
více


10.1.2018 PRÁVO: Babiše nás OLAF nezbaví

Jaroslav Míth
Důvody jsou v zásadě dva. Zaprvé organismus vystavený příliš dlouhé expozici se časem stává rezistentní. A zadruhé politické problémy se mají řešit politicky a ne doufat, že je za politiky vyřeší orgány činné v trestním řízení.
více


10.1.2018 POLITIKA: Premiér nového stylu

Petr Holub1
Kritizovat nového premiéra Andreje Babiše není těžké, vždy se nabízí nějaká příležitost. Ani nejpřísnější z jeho kritiků však nemůže popřít, že přišel s novým stylem politiky, a co víc, nejde vyloučit, že tento nový styl může být úspěšný.
více