23.10.2014 | Svátek má Teodor, Theodor


23.10.2014 POLITIKA: Hon na ministra

Nikdy bych nevěřil tomu, že je možné, aby někdo vážně požadoval po herci, aby se omluvil za to, co v rámci role řekl v seriálu, ve filmu, v divadelní inscenaci. Moje naivita, neb výše uvedeného jsme právě svědky.
více


23.10.2014 POLITIKA: Bez osobností se ČSSD neobejde

Je pravda, že dnes spousta jejích příznivců volí hlavně premiéra Sobotku a jím prosazovanou vládní politiku, ovšem pokud chce ČSSD přežít i v dobách, kdy Strakovu akademii vyklidí, musí mít solidní zázemí v regionech.
více


22.10.2014 POLITIKA: ODS ANO, Kuberu NE!

Hnutí ANO skončilo v Teplicích na druhém místě za vítěznou ODS, nejvíce hlasů získal Jaroslav Kubera z ODS. ANO se nebrání koalici s ODS. Má jedinou podmínku. Kuberu NE!
více


22.10.2014 UDÁLOSTI: Drobné poznámky

Primátor Hudeček se zjevně intenzivně zabývá problémem, jak zhodnotit svůj zastupitelský mandát. Nebude to těžké, situace v pražském zastupitelstvu je nyní po volbách superpatová a mandát má tedy cenu zlata
více


22.10.2014 POLITIKA: Co signalizuje nízká volební účast?

K volebním urnám se skoro pokaždé dostaví o něco méně voličů než při posledním hlasování. Letošní druhé kolo doplňovacích voleb do Senátu je však výjimečné rozsahem tohoto poklesu.
více


22.10.2014 POLITIKA: Co dál se Senátem?

Druhé kolo senátních voleb se již tradičně neslo ve znamení nizoučké volební účasti, letos dokonce historicky nejnižší. Jednu z hlavních příčin tvoří pochopitelně skutečnost, že voliči nevnímají druhou komoru jako důležitou instituci.
více


22.10.2014 JUSTICE: Karta Sváček

Někdo má zřejmě osobní zájem na poškozování soudce Jana Sváčka, a proto ze zákulisí vytrvale přiživuje záškodnictví bulváru. Díky tomu se trvale udržují v povědomí společnosti výhrady vůči jeho osobě, které z větší části nemají oporu ve faktech.
více


21.10.2014 JUSTICE: Válková u Moravce

Vše souvisí se vším. První část Otázek Vymývače mozků (dále jen OVM) ze dne 19.října 2014, věnovanou dění v justici, jsem sledoval pod vlivem dojmu z roztrpčenosti Andreje Babiše nad neuspokojivým efektem investice Agrofertu do zakoupení vydavatelství MAFRA.
více


21.10.2014 UDÁLOSTI: Konec starých časů

Výsledky druhého kola senátních voleb nepřinesly vůbec nic nového. Ani se od nich už nic nového nečekalo. Neočekávali to ani voliči, a tak v míře nebývalé zůstali doma. Člověk má pocit, že kdyby byli zůstali doma úplně všichni, dopadly by ty volby stejně.
více


21.10.2014 POLITIKA: Babišova noha ve dveřích

V posledních letech česká politika připomíná tenký led. Kdokoli na něj vstoupí, se vystavuje riziku, že skončí zmáčen, anebo že rovnou zmizí pod hladinou. K tradičním stranám cítí lidé nedůvěru, ovšem vůči novým hnutím jsou rovněž obezřetní.
více


20.10.2014 POLITIKA: Pravice začíná šlapat vodu...

Nejprve rekapitulace. Na pravé straně politického spektra jsou dva velcí hráči, tedy přesněji řečeno bývalí velcí. ODS a TOP 09. Obě se nacházejí v krizi. ANO nelze ani při největší snaze vnímat jako pravici a další spíše už straničky nejsou ve stavu nést prapor.
více


20.10.2014 GLOSA: Povinné volby?

Pobavila mě zpráva o opakovaně proneseném názoru našeho prezidenta Zemana, že volby by měly být povinné, tj. každý občan by měl povinnost volit. Pro člověka, který zažil volby před několika desítkami let, takový názor vzbuzuje řadu otázek.
více


20.10.2014 JUSTICE: Válková prolomila doktrínu (2)

Dne 17. října 2014 ve dvě hodiny v noci jsem vydal první díl komentáře k vyjádření paní ministryně Heleny Válkové z 15. října 2014 o rozhodnutí opavského soudu o propuštění žďárské vražednice z ústavní léčby do ambulantní péče.
více


18.10.2014 JUSTICE: Válková prolomila doktrínu

Lid si žádá chléb a hry. Ve Švejkolandu nahrazují hry senzace rozmazávané bulvárem až do hysterických štvanic. Po veřejných činitelích se často žádá, aby přispěli k jejich rozdmýchání kořeněním zpráv svými stanovisky.
více


18.10.2014 GLOSA: Bude Hudeček škodit? ANO!

Vyloučení Tomáše Hudečka formou dobrovolné rezignace z členství v TOP 09 je leitmotivem politických zpráv povolební situace v Česku. Hudeček už poskytuje rozhovory, kde na svou partaj docela slušně plive.
více


20.10.2014 GLOSA: Demokracie dostává na frak

Skupiny politiků se pokoušejí po celé zemi tichou cestou, možná nechtěně, zlikvidovat demokracii. V Olomouci se jim to již podařilo. A další města jsou na řadě.
více


18.10.2014 POLITIKA: Ministerská hysterie nad žďárskou tragédií

Názory na události ve Žďáru nad Sázavou, které by se daly klinicky diagnostikovat, předvedli někteří ministři. Aniž by věděli, co a proč se stalo, okamžitě měli jasno, že jestli se někde stala chyba, oni ji odhalí, a to si pišme, že to tak nenechají. Ani je v té chvíli nenapadlo, že je-li tragédie výsledkem...
více


17.10.2014 POLITIKA: Kdo vlastně vyhrál volby?

K paradoxům života patří to, že se letošní komunální a senátní volby konaly v období, v němž si připomínáme 25. výročí revoluce, které se neprávem říká revoluce a navíc neprávem sametová. Nicméně od oné doby, v níž se cosi odehrálo, uplynulo skutečně dvacet pět let.
více


17.10.2014 POLITIKA: TOP 09 ztratila Hudečka

Andrej Babiš by měl poděkovat Miroslavu Kalouskovi. V konfrontaci s ostrými výpady na adresu hnutí ANO i jeho předsedu to zní absurdně. V reálném politickém životě už to tak podivně nevypadá.
více


17.10.2014 GLOSA: Bezbarvá politika

Proběhly volby do místních zastupitelstev. Doprovázených pak přesně padesáti procenty třetiny voleb senátních, anžto se žádné z aktuálně obsazovaných křesel nepodařilo zasednout hned v 1. kole.
více


17.10.2014 POLITIKA: Nezapomenutelný Kajínek

Přestože v květnu letošního roku uplynulo již 21 let od násilné smrti mladého plzeňského podnikatele Štefana Jandy a v červnu 16 let od uložení doživotního trestu Jiřímu Kajínkovi, kterému Krajský soud v Plzni přiřkl tuto vraždu či spíše popravu, tyto události stále žijí v povědomí veřejnosti i s pochybnostmi...
více


16.10.2014 ROZHOVOR: Jsme na šikmé ploše, směřujeme k abnormalitě

Pavel Otto
e15
Víte, ono už se vlastně nedá dost dobře mluvit o tradičních a netradičních stranách. Na jedné straně je velmi zřetelně Babišovo ANO, přičemž Úsvit se vytrácí, a na druhé straně jsou hlavní polistopadové strany, to znamená ČSSD, ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a snad ještě Strana zelených.
více


16.10.2014 POLITIKA: Mládek opět v akci

Před pár měsíci si tento bývalý komunista vzal na paškál živnostníky a označil je za parazity. Jeho vyjádření nezůstalo bez odezvy a na jeho hlavu se snesla těžká a oprávněná kritika. Živnostníci narozdíl od něj vytvářejí hodnoty a pracovní místa. Náplní práce Jana Mládka jako politika je především ...
více


16.10.2014 POLITIKA: Žlutá karta pro oranžové

Osmnáct postupů do druhého kola senátních voleb mohou mít sociální demokraté za úspěch potvrzující politiku vlády, v níž jsou hybnou silou. Jenže radost jim musí kalit komunální měření sil, v kterém ztratili víc, než si byli ještě před týdnem ochotni připustit.
více


15.10.2014 UDÁLOSTI: Pár poznámek k výsledkům voleb

Vznikla jich celá řada a nakonec se od sebe velmi výrazně odlišují. Zvláštní případ je ANO, celostátní komplexní politický projekt, který se rozvíjí v ekonomické i politické rovině a jeho cílem je převzetí co největší politické moci.
více


14.10.2014 GLOSA: Tak mě napadlo

Stále ještě úřadující pražský primátor Tomáš Hudeček se narodil v Olomouci. Na internetu jsme mohli zaznamenat titulek „Pražák“ Hudeček (urazil Brno i Ostravu, psali na Aktuálně.cz). Občas mu dal někdo pocítit, že není křtěný Vltavou ale (řekou) Moravou.
více


14.10.2014 POLITIKA: Fenomén Babiš

Pokud Andrej Babiš aspiruje pod nálepkou hnutí nespokojených občanů na pozvolnou fúzi svého impéria s Českou republikou, přibylo mu po nynějších komunálních volbách na 1600 zaměstnanců.
více


15.10.2014 POLITIKA: Kdo to tu vyhrál volby

Obecní volby a první kolo senátních máme úspěšně za sebou, a zatímco mnohdy překvapení vítězově dumají, co s nabytou odpovědností, jiní se ptají, kdo vlastně toto klání vyhrál. A kam to celou českou politiku posunulo. K vítězství se hlásí mnoho zájemců, poražený se necítí nikdo.
více


15.10.2014 POLITIKA: Babišizace pravice

Miroslav Kalousek před volbami mířil a i po volbách stále míří na dva cíle. Na komunisty a na hnutí ANO. TOP 09 nebude podporovat uzavírání koalic právě s komunisty a s ANO, ve druhém kole senátních voleb mají voliči topky dokonce doporučeno podpořit kandidáta ČSSD, pokud čelí soupeři z Babišova hnu...
více


15.10.2014 GLOSA: Láska, sex a politika

To spodní prádýlko zobrazené dámy působí dosti rafinovaně, tělesné křivky překypují ženskostí a koketní výraz v obličeji zve všechny muže i ženy k naplnění jejich nejtajnějších snů.
více


14.10.2014 POLITIKA: Poločas rozpadu?

Komunální volby se interpretují jako velká změna, jako velké zemětřesení v české politice, jako další etapa rozpadu stranického systému. Něco na tom je, ale stupeň otřesů není zas tak velký, jak by se mohlo na první pohled zdát.
více


14.10.2014 POLITIKA: Svátek demokracie?

Volby jsou svátkem demokracie, kdy volič drží ve svých rukou veškerou moc. Říkají poučky. Je to ale opravdu tak?. Když se podíváme na kandidátku v pražských volbách, těžko uvěřit, že úvodní věty platí.
více


14.10.2014 UDÁLOSTI: Nové pořádky jsou teď už komplet

Dvojími volbami, které zčásti už proběhly, zčásti (druhé kolo těch senátních) nás čekají tento týden, se dovršil proces započatý prezidentskou přímou volbou loni v lednu. Nové pořádky se teď konečně posadily i ve velkých městech a hlavně v Praze.
více


14.10.2014 PRÁVO: Volební úspěchy s. Semelové...

paragraph
Úspěchem soudružky Marty Semelové bylo již zařazení jejího jména na první místo kandidátky KSČM do Zastupitelstva hlavního města Prahy. KSČM zde ve volbách 10.10. a 11.10. tohoto roku získala 5,91 % hlasů. Soudružka Marta získala celých 20 048 hlasů, udržela si první pořadí a získala mandát.
více


14.10.2014 EVROPA: Našim putincům

Poslyšte slova pamětníkova! Bylo ráno dvacátého prvního srpna roku 1968, kdy americké tanky s bílým pruhem a pancíři rachotily po dlažbě českých měst. Lidé se slzami bezmoci v očích hrozili pěstmi a volali Ami, go home… Prosím? Co říkáte? Že to bylo jinak? Že to nebyly americké, ale ruské tanky s tím...
více


13.10.2014 POLITIKA: Volby dopadly

Jako dlouholetý volič pravice jsem rád, že ODS dostala těch devět procent a TOP 09 těch osm. Vládní úplatky zabraly. Komu by se nelíbilo dostat vánoční dárek už v září?
více