22.10.2018 | Svátek má Sabina


22.10.2018 POLITIKA: Nechoď, Martine, s pány na led

Petr Holub1
O tom, že se kariéra Martina Janečka v roli generálního ředitele Finanční správy uzavírá, informují média tak často, že už to je možné považovat za hotovou věc.
více


22.10.2018 GLOSA: Kalousek se raduje z nedůvěryhodnosti

Jan Bartoň
Ačkoliv žebříček důvěryhodnosti politiků je již letitou záležitostí, přesto se najdou politici, kteří jeho výsledek jsou schopni obrátit vzhůru nohama. To nyní názorně předvedl Miroslav Kalousek.
více


22.10.2018 ROZHOVOR: Vezměme si svou zemi zpět

Ladislav Jakl 1
Myslím, že úšklebek na tím, jak že není co slavit, ukazují spíše lidé mladší. Ti starší si naopak své republiky váží. Je naším společným dílem, proto je taková, jaká je, ani lepší, ani horší.
více


22.10.2018 GLOSA: Jak odchází prezident?

Jan Payne
Prezident Zeman měl sledovat slavnost v O2 Areně ve čtvrtek 18. října. Mohl se poučit, poučit o lidské důstojnosti a vážnosti. V hale bylo 15 tisíc gratulantů a přijeli významní hosté z mnoha zemí, nikoliv jen z řad tenistů s Novakem Djokovičem v čele.
více


22.10.2018 POLITIKA: Pryč s kvótami, otevřme Senát i Hrad třicátníkům

Michal Kašpárek
Česká ústava je jedna z nejpřísnějších na světě, pokud jde o věkové limity senátních a prezidentských kandidátů.
více


20.10.2018 POLITIKA: ODS musí pečovat o umírněné voliče

Lukáš Jelínek
Komu čest, tomu čest. Deset proměněných šancí z prvního kola udělalo z ODS nezpochybnitelného vítěze letošních senátních voleb.
více


20.10.2018 POLITIKA: ČSSD deset let po tsunami

Josef Mlejnek jr.
V letošních senátních volbách se pokoušel o comeback i někdejší premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek. Marně, v Ostravě coby nezávislý získal pouhých 6,9 procenta.
více


19.10.2018 POLITIKA: Prezident to dokázal

Lubomír Stejskal
Slovy klasika (Karla Čapka): „Kdo zradí jednou, zradí vždycky.“ Vztaženo na prezidenta: Pakliže mluvil vulgárně v rozhlase jednou, bude tak mluvit i příště. Čemu se všichni najednou diví?
více


19.10.2018 POLITIKA: Konec provizoria

Ondřej Neff
Provizorium skončilo, řádným ministrem zahraničí se stal Tomáš Petříček po dvouměsíční epizodě v roli náměstka. Pohled na datum opatřené hvězdičkou svádí ke konstatování, že jde o benjamínka s mlékem na bradě.
více


18.10.2018 ROZHOVOR: Už zas panáčkujeme a aportujeme

Jan Keller
Mít vlastní stát, ať už je jeho suverenita jakkoliv pochybná a jeho nezávislost jakkoliv iluzorní, má nesporně svůj smysl. Jezdím už deset let pravidelně do Baskicka a několikrát jsem měl přednášky na Katalánské univerzitě v Barceloně.
více


18.10.2018 POLITIKA: Zatímco sociální demokraté sní o korýtkách...

Ladislav Pecka
Přečetl jsem vášnivý článek Václava Vodvářky Vstanou noví bojovníci?. Je jen málo z toho, s čím se nedá souhlasit. Jen se v článku vloudila drobná chybička - v hostinci Pod kaštany se nezrodila Komunistická strana Čech a Moravy.
více


17.10.2018 POLITIKA: Úspěch v senátních volbách ODS nepomůže

Jan Bartoň
ODS získala třetinu mandátů, které byly k dispozici v doplňovacích volbách. Může se stát nejsilnější stranou v Senátu s právem mít jeho předsedu. To však závisí i na tom, do jakých klubů se přihlásí „nezávislí“ kandidáti.
více


16.10.2018 POLITIKA: Senátorští vyčuránkové

Petr Štěpánek
Gratuluji ODS ke zvolení Mikuláše Beka senátorem. Opravdu není nad to, když politická strana, jež se prohlašuje za pravicovou, pomůže do Senátu neomarxistickému levičákovi.
více


17.10.2018 PRAHA: Magistrát v rukou ultralevice...

Zdeněk Lanz
Volby skončily a mohlo by se tedy nadšeně zvolat „sláva vítězům, čest poraženým“ a jít dál. Zodpovědného občana – voliče do obecních zastupitelstev by však mělo zajímat, kdo bude v příštích letech v obci, kde žije, vládnout.
více


17.10.2018 POLITIKA: Pojistka funguje

Josef Mlejnek jr.
Komunální i senátní volby přinesly jednu podstatnou zprávu o vývoji domácí politické scény: podpora pro ANO začíná stagnovat a Senát opravdu funguje jako ústavní pojistka.
více


17.10.2018 GLOSA: Na hanácké Floridě

Zbyněk Petráček
Jestli chcete vidět, jak jeden politik dokáže nastavit účinné zrcadlo celé politické straně, podívejte se do senátního obvodu Prostějov. Právě v Prostějově chtěla kandidovat v barvách TOP 09 bývalá poslankyně Jitka Chalánková.
více


16.10.2018 GLOSA: Stáváme se standardní evropskou zemí

Karel Hvížďala
Viděno pohledem ze zahraničí, po letošních komunálních a senátních volbách se stáváme standardní evropskou zemí.
více


17.10.2018 POLITIKA: ODS – jednooký mezi slepými

Petr Štěpánek
Asi bych měl mít radost, že politická strana, kterou jsem v roce 1991 spoluzakládal, po devíti letech zase vyhrála nějaké volby, byť jen ty senátní na třetině území. Je tu ovšem pár skutečností, jež velí k jisté zdrženlivosti.
více


16.10.2018 POLITIKA: Loterie pro šestnáct procent statečných

Lukáš Jelínek
Z té řady ponaučení ze senátních voleb si všimněme tří. Při prachbídném množství občanů, kteří se vypravili k urnám, může rozhodnout ledacos.
více


18.10.2018 POLITIKA: Umřít Brno

Jan Urban
Návrat jedné z nejhorších frakcí opoziční smlouvy k moci v Brně je opravdu, ale opravdu hodně špatná zpráva.
více


16.10.2018 PRAHA: Sláva vítězům, čest a posty poraženým

Eva Kislingerová
Sport má v porovnání s politikou jednu velkou výhodu. Vzápětí po konci jakékoli soutěže jsou známa jména vítězů a poražených.
více


15.10.2018 POLITIKA: Senátní volby prohrál také Středula

Lukáš Kovanda
Senátní volby skončily vítězstvím ODS. Pohořelo hnutí ANO, sociální demokraté či komunisté. Kromě členů těchto uskupení smutní však i všichni ti politologové a další experti, kteří v uplynulých měsících vehementně vháněli ODS do vládní koalice s ANO.
více


15.10.2018 POLITIKA: Praha, všechny si nelze koupit

Karel Hvížďala
Nejdůležitější zpráva, vyplývající z voleb v Praze, zní: všechny občany si koupit nelze. Ač mělo hnutí ANO v Praze skoro neomezené finanční prostředky a odhaduje se, že tam utratilo - z celkového objemu 150 milionů - 30 až 50 milionů korun, skončilo na posledním pátém místě.
více


15.10.2018 GLOSA: Kdo tady dělá velkou politiku

Zdeněk Holásek
Jen skončily komunální volby 2018 a už je vidět, kdo dnes vlastně dělá v naší republice politiku. Andrej Babiš, zcela vykolejený z opravdového neúspěchu v Praze, se obořil na kdekoho, hlavně na ODS a nejraději by vyměnil voliče.
více


13.10.2018 POLITIKA: Nabubřelý Gazdík kritizuje „nabubřelého“ Hřiba

Jan Bartoň
Ještě ani nedošlo k uzavření programových tezí pro novou pražskou koalici a objevuje se tradiční „okopávání“ kotníků. Petr Gazdík vidí v kandidátovi Pirátů na primátora „novou Krnáčovou“.
více


12.10.2018 POLITIKA: Vstanou noví bojovníci?

Tomáš Vodvářka
Poslední komunistická strana v Evropě (jako z udělání je to Česká republika) se po volebním debaklu chystá k radikálnímu vnitřnímu boji. Poodstupme stranou a přejme jim ho.
více


13.10.2018 POLITIKA: Babiš se teď bojí ODS. To ekonomice svědčí

Lukáš Kovanda
Víkendové volby premiéru Babišovi definitivně otevřely oči. Zatímco totiž poslední dobou úspěšně lovil hlasy v levicovém revíru, tedy v sociální demokracii a u komunistů, vyrostl mu rival v revíru pravicovém.
více


11.10.2018 GLOSA: Bez KSČM a SPD

Zbyněk Petráček
Demokracie není přitažlivá proto, že umožňuje sestavit ideální vládu či správu obce. Však také nefunkční vlády podřezávají roli tradičních stran v Evropě ve prospěch nestandardních, protisystémových či autoritářských.
více


11.10.2018 POLITIKA: Maďarsko, druhé dějství a opět špatně

Pavel Svoboda EP
Nedávno jsem hlasoval v EP proti zprávě EP o Maďarsku (zpráva Sargentini), a to proti postoji své frakce Evropské lidové strany (jakkoliv Orbán a jeho Fidesz jsou členy právě ELS).
více


11.10.2018 POLITIKA: Volili jste svého starostu?

Milena Kozumplíková
Množství plakátů, které slibovaly třeba i nesplnitelné, na ulicích pomalu mizí. Billboardy budou přelepeny inzeráty na zboží, které si určitě musíte koupit a bez něhož nemůžete žít.
více


9.10.2018 GLOSA: Budou padat (nějaké) hlavy

Ondřej Neff
Propad sociálních demokratů a komunistů byl očekávaný. Oranžovým předpovídaly výzkumy dokonce dvouprocentní výsledek, nakonec byl téměř tříprocentní. Jedno procento víc nebo míň nemění nic na tom, že šlo o fiasko. Oběma vyluxovalo hlasy hnutí ANO a komunistům urvala kus masa Okamurova SPD.
více


10.10.2018 POLITIKA: ODS jako fénix z popela?

Petr Žantovský
Občanská demokratická strana je podivuhodný úkaz na naší politické scéně. Jako první počátkem 90. let definovala sám pojem politického stranictví jako aktivní výraz společně sdílené a do praxe převáděné ideologie. To bylo dílo především prvního předsedy Václava Klause.
více


10.10.2018 POLITIKA: Senát jako startovací rampa

Josef Mlejnek jr.
Podle předsedy ODS Petra Fialy se jeho strana začíná rýsovat jako hlavní vyzyvatel hnutí ANO. Obecně vzato jde sice přinejlepším o trochu předčasné tvrzení, leč pro letošní senátní volby v jisté míře platí.
více


10.10.2018 GLOSA: Slabá účast? Ale kdež

Zbyněk Petráček
Volby mají být racionálním počinem. Jejich výsledky se neopírají o emoce, dojmy a sympatie, ale o čísla posvěcená státem a jeho statistiky. Že i ta lze vykládat různě a že se k osobním výkladům rádi uchylují neúspěšní, se ví.
více


10.10.2018 PRÁVO: Církevní restituce jako zrcadlo

Dan Drápal
Ač nerad, musím na začátek zopakovat, že jsem už počátkem devadesátých let vyzýval všechny církve, aby o restituce neusilovaly, a že Církev Křesťanská společenství, jejímž jsem členem a v jistém smyslu slova zakladatelem, nikdy o finanční podporu od státu neusilovala, a to z principu.
více


9.10.2018 POLITIKA: Demokracie dostává na frak

Zdeněk Joukl
Skupiny politiků se pokoušejí po celé zemi tichou cestou zlikvidovat demokracii. V některých krajích se dokonce připravují koalice, které vylučují vítěznou stranu.
více