14.2.2016 | Svátek má Valentýn


13.2.2016 POLITIKA: Kdo tu není srab (a ministrova lapálie)

Lubomír Stejskal
Bohumil Doležal, v mých očích jeden z nejlepších tuzemských komentátorů (publicistů), se ve čtvrtek (11/2) veřejně přihlásil k podpoře Miroslava Kalouska. Rád se připojuji.
více


13.2.2016 POLITIKA: Koupím rukojmí. Zn.: rychle

Zbyněk Petráček
Politici lžou. To se říká v hospodách, médiích i na sociálních sítích. Ale už nikdo se nezabývá tím, zda je lež (mlčení, mlžení) špatná v jakékoliv situaci. Když každý znal Desatero, bylo jasné, proč se křivé svědectví trestá, ale lež ne.
více


13.2.2016 POLITIKA: Vláda a vězeňství

Zdeněk Jemelik 1
Na své schůzi dne 3. února 2015 vláda mimo jiné schválila mnohomluvnou koncepci vězeňství na dalších 10 let. Došlo k tomu v situaci, kdy počet vězněných osob se přiblížil stavu před Klausovou amnestií z 1. ledna 2013.
více


12.2.2016 POLITIKA: Babišovy dobroty

Zdeněk Holásek
Andrej Babiš téměř spojil svoji kariéru s EET (hlavu na špalek by nepoložil, to by si poškodil buzyněc se státem) a hájí ten záměr s udivující urputností. Já si myslím, že je to jen a jen taková vějička, na kterou se chytila celá opozice.
více


12.2.2016 POLITIKA: Ukecaní aneb I mi(ni)str se utne

Lubomír Stejskal
V Novém zákoně je nám dána rada. Aby naše řeč byla: ano, ano – ne, ne. Jde o princip. Zbytečně nežvanit. Kdo žvaní, obvykle toho hodně vyžvaní.
více


12.2.2016 UDÁLOSTI: Proč podporuji Miroslava Kalouska

Bohumil Doležal
Podnět k těmto řádkům mi poskytl časopis Respekt. V posledním čísle uspořádali jakousi nepřehlédnutelnou anketu mezi bývalými předsedy US a ODA. Položili jim jedinou otázku: „Preference strany TOP 09 stále klesají, už jsou těsně nad pětiprocentní hranicí. Táhne ji dolů její předseda Kalousek, nebo...
více


11.2.2016 EVROPA: Rovnost – opium západních intelektuálů

European Union flag
Charakteristickým fenoménem dnešního Západu je úsilí o dosažení co možná nejvyššího stupně nemajetkové rovnosti mezi lidmi ve všech sférách života. V praxi se tento trend projevuje zákonným potíráním rozdílů, jež jsou přirozeným důsledkem nerovnoměrného rozložení inteligence, talentu, paměti a...
více


10.2.2016 POLITIKA: Snížená sazba DPH na potraviny? Ano, ale na všechny

Petr Havel
Pokud by se současné vládní koalici podařilo dotáhnout do konce záměr snížit DPH na potraviny a nápoje na 10 procent, jednalo by se zcela nepochybně o předvolební „majstrštik“, který by se setkal se značnou podporou zřejmě všech obyvatel naší země.
více


10.2.2016 POLITIKA: Koalice zmůže víc, než to jen doklepat

Zdeněk Jičínský
Vlády v parlamentních demokraciích trpí často slabostí, spojenou s tím, že jejich mandát je dán voličskou podporou na jedno volební období. To je jistě demokratické. Život v moderní společnosti je však komplikovaný a je v něm řada oblastí, jež vyžadují dlouhodobější koncepce.
více


10.2.2016 FAJÁD: Bylo to zpravodajské fiasko?

Jan Schneider
Dva libanonští občané se přesunuli z Prahy do Bejrútu, pět českých občanů zase opačným směrem. Je kolem toho vedeno tuny řečí, přičemž ověřených informací je na gramy.
více


9.2.2016 UDÁLOSTI: Nepřeceňujme sobotní pouliční kravály!

Bohumil Doležal
Demonstrovalo se proti migrantům i pro migranty, původně ohlášené a mezinárodně podpořené byly demonstrace protimigrační. I proto na nich bylo o hodně víc lidí. Účast však nebyla nijak omračující.
více


9.2.2016 POLITIKA: „Švarc vs. Nagyová“

Lubomír Stejskal
V neděli (7/2) v noci zveřejnil server Aktuálně.cz článek, v němž bývalý šéf civilní rozvědky gen. Randák nabádá: „Ať se policie zaměří na Čecha, který vylákal do Libanonu vojenského špiona“.
více


10.2.2016 GLOSA: Registr bankovních účtů

Tereza Sladkovská
Tereza Sladkovská
Vláda podpořila návrh Andreje Babiše, že se má zřídit centrální registr všech účtů fyzických i právnických osob. Laicky řečeno, pod zástěrkou “boje proti daňovým únikům” bude pro státního úředníka lehce dohledatelné, kde máte vedený svůj účet.
více


8.2.2016 UDÁLOSTI: Bude v Libanonu převrat?

Bohumil Doležal
Úkony zatím spočívají v „podání vysvětlení“. Co vysvětlovat bude mít, jak se zdá, především advokát Jan Švarc, který byl až do svého unesení právním zástupcem pana Fajáda, a zatím to skoro vypadá tak, jako by svéráznou turistickou výpravu do údolí Bikáa zorganizoval.
více


9.2.2016 POLITIKA: Most špionů v Praze

Zbyněk Petráček
Nedávno vyšla kniha o českém špionu Karlu Köcherovi, jenž pronikl do CIA. Američané ho odhalili a v únoru 1986 na Glienickém mostě vyměnili za sovětského disidenta Anatolije Ščaranského.
více


8.2.2016 POLITIKA: Státní moc versus občané

František Matějka
Plošná kriminalizace občanů a podnikatelů a uplatnění presumpce viny se staly běžnou součástí našich životů. Když se to však týká těch nahoře, platí, že co je dovoleno bohovi, není dovoleno volovi.
více


8.2.2016 POLITIKA: Kauza "5 za 2"

Lubomír Stejskal
Zeptejte se na ulici libovolného počtu Čechů, jak se jmenuje libanonský prezident. Co se dozvíte? Anebo jiná otázka: Kdo je tamním premiérem? Kolik našinců to bude vědět?
více


9.2.2016 POLITIKA: Co stojí za dobrou kondicí komunistů?

Lukáš Jelínek
Mezi prosincem a lednem posílily podle CVVM volební preference komunistů o čtyři a půl procenta. Mohli bychom říct: jeden průzkum. Jenže okolnosti, za nichž k tomu došlo, napovídají, že kondice KSČM zdaleka není tak špatná, jak by se dalo vyvodit z jejího absence ve veřejném prostoru.
více


8.2.2016 POLITIKA: Happy end i katastrofa

Karel Hvížďala
Příběh pěti Čechů, kteří byli uneseni v Libanonu před sedmi měsíci, má pro obyčejného člověka všechny atributy přitažlivého příběhu: figurují v něm tajné služby dvou států, tedy špioni, lidé jsou v nebezpečí smrti, ale nakonec všechno dobře dopadne.
více


6.2.2016 POLITIKA: Kalašnikov jako ústavní inspirace

Petr Žantovský
Skoro každý ústavní činitel pocítil potřebu se k němu vyjádřit. Inu, to je mnohem jednodušší než odborně zhodnotit rozpočet, důchodovou reformu nebo investice do vědy a vzdělávání.
více


4.2.2016 PRÁVO: Zamini versus Hrad

Tomáš Grygar
Prezident Zeman plánuje sjednat s Norskem prezidentskou mezinárodní smlouvu, která by zajistila vydání dětí s českým státním občanstvím zadržovaných v Norsku zpět do jejich vlasti. Prezident republiky se inspiroval návrhem mezinárodní smlouvy, kterou mu poslal minulý týden předseda Svobodných Petr...
více


4.2.2016 UDÁLOSTI: Zachráněni!

Bohumil Doležal
Tak jásaly úterní české noviny nad propuštěním pěti Čechů, kteří se před půl rokem vydali na jakousi konspirativní dobrodružnou výpravu s nejasným posláním do Libanonu, byli tam uneseni a objevili se až nyní.
více


4.2.2016 POLITIKA: Městští strážníci zpátky do lavic?

Jaroslav Míth
Minulý týden jsme rozdali dětem vysvědčení a maturanti už začínají stříhat metr k blížící se zkoušce z dospělosti. Máme tady však díky „prozřetelnosti“ našich vládních ochránců další zástupy „nedospělých“ jedinců, kteří si nově musí nechat svou způsobilost potvrdit.
více


4.2.2016 POLITIKA: Ring volný

Jan Bartoň
Ve sportu platí pravidlo přiměřenosti, když se boxer vyšší váhové kategorie nesmí střetnout například s váhou muší. Politika má svá vlastní pravidla a více záleží na ohebnosti jazyka a páteře.
více


5.2.2016 POLITIKA: Mýty o zahraniční politice

Václav Rambousek
Pro duševní zdraví daňových poplatníků je jen dobře, že netuší, co všechno ze svých daní financují. A to se týká i oblasti zahraniční politiky.
více


3.2.2016 JUSTICE: Zpožděné zemětřesení ve státním zastupitelství

Zdeněk Jemelik 1
Resignace městské státní zástupkyně v Praze Jany Hercegové a dvou z jejích tří náměstkyň, následovaná resignací dvou vedoucích oddělení úřadu, má poměrně silný mediální ohlas.
více


3.2.2016 JUSTICE: Lenka Bradáčová a nespravedlnost s lidskou tváří

Jan Urban
Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová patří bezesporu mezi nejobratnější mediální osobnosti české scény. Už více než tři roky se snaží u veřejnosti vzbudit dojem nekompromisního a rázného boje s korupcí a snahy očistit od korupčních vazeb celou soustavu státního zastupitelství.
více


3.2.2016 UDÁLOSTI: Náš stát není nutné přímo zbořit...

Bohumil Doležal
Nejsem svázán s žádnou současnou politickou stranou. Zato jsem svázán s polistopadovým demokratickým režimem, který jsem v rámci svých sil a možností pomáhal připravovat za ztížených podmínek už před listopadem 1989.
více


3.2.2016 POLITIKA: Jak se zbavit Miloše Zemana

Josef Mlejnek jr.
Truchlivá bezmocnost, kterou nemalá část veřejnosti mnohdy cítí, když hlava České republiky otevře ústa, nepřímo potvrzuje, že ti zástupci lidu, kteří ve Sněmovně a v Senátu zvedli ruku pro zavedení přímé volby, projevili šikovnost na úrovni Pata a Mata.
více


3.2.2016 POLITIKA: Tak přece jen stát jako firma?

Jan Schneider
Na ministerstvu vnitra začali připravovat zemský bezpečnostní audit. Jak umí stát identifikovat hrozby, jaká velká z toho vyplývají rizika, jakou má odolnost? To je zhruba zadání, jímž premiér Bohuslav Sobotka reaguje na terorismus, okořeněný migrační krizí v Evropě.
více


2.2.2016 GLOSA: Kalašnikov

Vladimír Vašek
Protože jsem zastáncem Astonem propagovaným zákonem „Lex Zeman“, který stanoví, že výroky našeho prezidenta nelze brát vážně a mají se ignorovat, byl to pro mě jeden další případ neomaleného a buranského „humoru“ našeho nejvyššího představitele.
více


2.2.2016 POLITIKA: Levicoví lídři dnešní a zítřejší

Lukáš Jelínek
Na úvod citát: „Jsem přesvědčen, že levicové lídry za deset dvacet let najdeme spíše mezi dobrovolníky, kteří v létě odjeli na Balkán a pomáhali uprchlíkům. Nehledal bych je na náměstích, kde se šíří xenofobie, nenávist a rasismus.“
více


1.2.2016 JUSTICE: Státní zástupkyně konečně odstoupila

Karel Hvížďala
Městská státní zástupkyně v Praze Jana Hercegová i její obě náměstkyně k 29. 1. 2016 po všech podezřeních, která trvala léta a o kterých se zevrubně psalo i v médiích, konečně odstoupily.
více


30.1.2016 POLITIKA: Ústavní stížnost má změnit zdravotnictví

Petr Holub1
„Daleká cesta má! Marné volání!“ Tak zní motto epické básně Máj od Karla Hynka Máchy. Řečí školních referátů je tato věta „výkřikem touhy lidského srdce po volnosti uprostřed nesvobody, výrazem pochyb o možnosti naplnit ideální představu života a lásky“.
více


29.1.2016 POLITIKA: Za Miloslavem Ransdorfem

ksčm logo
Náhlé úmrtí sečtělého komunistického polyglota na samém počátku švýcarského vyšetřování pokusu o podvod mimořádného rozsahu musí být pro ostatní podezřelé obrovskou úlevou, Ransdorf se už nemůže nijak bránit a cokoliv uvádět na pravou míru.
více


29.1.2016 POLITIKA: Sisák, Hala, policejní úniky a liknavý stát

Karel Hvížďala
Minulý týden Lidové noviny zveřejnily důležitý detail ke kauze vyvedení akcií Spolchemie z rukou Via Chemu, kterému tím vznikla škoda asi ve výši 33 milionů korun.
více