17.4.2014 | Svátek má Rudolf


17.4.2014 POLITIKA: Ministerští sedmilháři

Za času panování na ministerstvu spravedlnosti socialistické chráněnky velkokapitálu Marie Benešové, přesně 17. prosince 2013 vydala ČTK s odvoláním na ředitele tiskového odboru ministerstva Rudolfa Schustera zprávu o konečné bilanci novoroční amnestie prezidenta Václava Klause.
více


17.4.2014 POLITIKA: Ponížení Vysokého Mýta

Pokud se chceme při hodnocení toho, k čemu došlo na Krymu, dobrat něčeho skutečně podstatného, musíme se soustředit na to, co to znamená pro nás, pro Čechy a Českou republiku.
více


17.4.2014 POLITIKA: Jak ušetřit

Ve sněmovně chystají změnu, která prodlouží lhůtu mezi 2. a 3. čtením návrhu zákona. Poslanci totiž hlasují o obsahu, aniž by ho znali. Prý nestíhají. Byl bych radši, kdyby ubrali plyn a omezili předkládání těch návrhů.
více


17.4.2014 POLITIKA: Hoří, má panenko

Petr Zimmermann
Petr Zimmermann
To, co předvádí v posledních dnech a týdnech ČSSD a ANO kolem zvýšení platby zdravotního pojištění za státní pojištěnce, připomíná formou i obsahem hořkou komedii Hoří, má panenko.
více


16.4.2014 POLITIKA: V magickém trojúhelníku

Po zhruba roce zvratů, úspěšných i neúspěšných převratů a politických veletočů se mocenská situace, zdá se, poněkud ustálila. Vládne Sobotkův kabinet, prezident Miloš Zeman se zabývá převážně zahraniční politikou – a vyzývá dokonce k preventivnímu odstrašení Ruska (v praxi mu jde hlavně o "odstrašení"...
více


16.4.2014 EVROPA: Krize demokracie ohrožuje eurovolby

Obliba politických stran je nízká ve všech zemích Evropské unie a v České republice patří k nejnižším. Přesto se právě v Česku hlásí do evropských voleb celkem 38 stran, což je nepochybně nějaký rekord.
více


16.4.2014 GLOSA: Válková viní Kalouska

Ministryně spravedlnosti Helena Válková se v nedělní Partii na Primě pokoušela obhájit jednak odvolání ředitele vězeňské služby Petra Dohnala, jednak svůj výrok o tom, že se za protektorátu toho Čechům "tak moc nestalo".
více


16.4.2014 UDÁLOSTI: Babišova „nepolitická politika“ a její protivníci

V rozhovoru, který v sobotu zveřejnilo Právo, pokročil Andrej Babiš zcela spontánně o další krok v tom, jak vymezuje "nové pořádky". Po svém nástupu na Ministerstvo financí podřízeným prý řekl: "Představte si, že jste majitelé ČR, neexistují žádní politici, a teď byste měli rozhodnout ve prospěch této...
více


16.4.2014 POLICIE: Další televizní Otázky VM

Ministr Milan Chovanec v Otázkách Vymývače mozků dne 13. dubna 2014 seznámil veřejnost se svým pohledem na nejvýznamnější otázky týkající se fungování Policie České republiky, na které chce soustředit pozornost. Jeho vystoupení mělo "hlavu a patu": vše, co chce dělat, prospěje policii a potažmo veře...
více


15.4.2014 POLITIKA: Premiér v nesnázích

Bohuslav Sobotka má vážné potíže. Klid v koalici vydržel sotva pár týdnů a nyní už je celkem jasné, že kauza OKD může Sobotkovi, který tak bažil po premiérské sesli, zlomit vaz.
více


15.4.2014 UDÁLOSTI: Máme se kvůli Ukrajině stydět?

Ukrajinská tragédie, kterou ruská anexe Krymu pouze otevřela, hýbe západním světem i českou společností, z důvodů pochopitelných: jednak je ruská agrese z morálního hlediska zavrženíhodná, a jednak zatím spíš povědomě cítíme, že ohrožuje i nás.
více


15.4.2014 PRÁVO: Na každého jiný metr

Veřejnost si snad vzpomene na skandál, který vyvolal politizující advokátní koncipient Jiří Pospíšil na začátku svého druhého ministerského mandátu zpětvzetím stížnosti pro porušení zákona, již podala ministryně Daniela Kovářová ve prospěch Josefa Blažka a Rudolfa Tesárka, odsouzených za odcizení 74...
více


14.4.2014 BRNO: Komunální politika je řehole, ale i výzva

Sledovat brněnskou komunální politiku je velice zajímavé, obzvláště v tomto volebním roce: svou účast v podzimních volbách ohlásili aktivisté doposud známí z recesistického webu Žít Brno.
více


14.4.2014 SPOLEČNOST: Útěk před politikou

V diskusi o překvapivé volbě nového slovenského presidenta znělo mnoho hlasů. Většinou zdůrazňovaly, že šlo o protestní volbu proti Robertu Ficovi, jehož politiku Slováci už dobře znají, a proto jej v čele státu nechtějí.
více


15.4.2014 GLOSA: Zeman navrhuje zastrašení Ruska

Prezident republiky Miloš Zeman by napjatou situaci kolem Ukrajiny řešil takovou akcí NATO a Evropské unie, která by zastrašila Rusko. Tím by se podle něj zabránilo jeho případné invazi nejenom na Ukrajinu, ale také například do moldavského Podněstří.
více


16.4.2014 POLITIKA: Referendum

Referendum neboli plebiscit je v češtině používáno v různých významech. Záleží na tom, co se propagátorovi více hodí. Referendum se dnes používá častěji, protože nikdo se nechce ztotožnit se spojením plebei scitum - lidu se uzdálo.
více


14.4.2014 VZPOMÍNKA: Květiny pro Adinu Mandlovou

Bylo to moje velké setkání. S legendou se člověk nesetkává často. Ani s hvězdou stříbrného plátna z první republiky. Setkání, o jehož dramatickém dovětku jsem se dozvěděl až v těchto dnech.
více


14.4.2014 POLITIKA: Fiala vede „pravou ODS“ k jejímu konci

Nový předseda ODS prof. Petr Fiala vede do prvních voleb kdysi hlavní pravicovou stranu ve zbídačeném stavu pod značkou "pravá ODS". Co přesně to znamená, si můžeme jen domýšlet.
více


14.4.2014 POLITIKA: Euro? ČSSD úplně mimo

Tři čtvrtiny české veřejnosti nesouhlasí s přijetím eura. Poslední údaje ukazují, že se na tom od loňského podzimu nic nezměnilo ani po intervenci ČNB proti koruně. U voličů všech parlamentních stran převažují odpůrci eura nad příznivci. U voličů hlavní vládní strany ČSSD je dokonce čtyřnásobně víc odpůrců...
více


14.4.2014 ZDRAVOTNICTVÍ: Nemocnice bijí o pomoc. Zbytečně. Přituhne

Nepřipadají vám politici trochu jako malé děti? Stejně jako děti nemají představu o hodnotě peněz. Když děti vezmete na pouť, budou chtít na všechny atrakce. A několikrát. A je jim jedno, kolik to stojí, protože neplatí ony, ale rodiče.
více


14.4.2014 GLOSA: Rusáci fakt necvičí

"Rusové necvičí, oni jsou připraveni k boji!" prohlásil v Praze rozzlobeně šéf NATO Rasmussen.
více


14.4.2014 UDÁLOSTI: Bojovné švejkování Miloše Zemana

Miloš Zeman vystoupil na konferenci k desátému výročí vstupu Česka do Evropské unie. Prohlásil tam mj., že EU i NATO by měly podniknout velmi razantní a preventivní akce k odstrašení Ruska před rozšířením vojenských akcí do dalších oblastí Ukrajiny, případně i do Moldavska.
více


11.4.2014 POLITIKA: Nadcházející evropské volby

23. a 24. května budeme volit 21 poslanců, kteří budou v celkem 751členném Evropském parlamentu zastupovat Českou republiku.
více


12.4.2014 POLITIKA: Válková slabým článkem ANO?

Při rozplétání politických krizí nebývá zvykem, aby vítěz bral vše. Zpravidla i on, aby příliš nezpychl, je přinucen něco obětovat. Nejčastěji jde o pěšáky na pomyslné šachovnici.
více


11.4.2014 PRÁVO: Vyšetřování skončilo omluvou, zapomeňte…

Posledním činem generála Petra Dohnala před odvoláním ze služebního místa generálního ředitele Vězeňské služby ČR dne 4. dubna 2014 byla omluva manželům Pavlisovým za ponižující osobní prohlídku, které je dne 7. ledna 2013 podrobili příslušníci Vězeňské služby ČR ve Věznici Vinařice před bezdohledovou...
více


11.4.2014 POLITIKA: Babiš je na koni

Občas jej podceňujeme a vytahujeme obočí nad Babišovými sedláckými teoriemi a promluvami. On má navíc skutečně vážné mezery v politickém konání. Navíc jej omezují řečnické schopnosti a podle jeho vlastních slov i introvertní povaha.
více


11.4.2014 POLITIKA: Mimořádně odporný eurokandidát!

Jedničkou na kandidátce ČSSD pro květnové volby do Evropského parlamentu je sociolog Jan Keller. Kdyby nás měl ve Štrasburku a v Bruselu reprezentovat tenhle člověk, museli bychom si ublinknout hnusem.
více


10.4.2014 FEJETON: Už zase ti zatracení Češi!

"Jako kdybychom neměli svých starostí dost," zní zcela jistě v kuloárech "velkých hráčů" Unie, když si čtou monitoringy zpráv, že se v Praze připravuje nějaký "mejdan" východních států pod hlavičkou "Východního partnerství".
více


10.4.2014 POLITIKA: Nad připravovaným zákonem o státní službě

Nová vláda připravuje krok, k němuž nemělo odvahu osm vlád předchozích – přepracovat, přijmout a uvést do života dlouho odkládaný zákon o státní službě.
více


10.4.2014 POLITIKA: Jak (ne)podceňovat voliče

V úterý se zde na NP v souvislosti s kampaní v rámci voleb do Europarlamentu pustil do ODS europoslanec Libor Rouček. A celkem právem.
více


9.4.2014 POLITIKA: Naše Madame Montespan

"... a Bůh stvořil ženu." Slavný francouzský film Rogera Vadima, který jím vytvořil největší filmstar koncem padesátých a v průběhu šedesátých let - slavnou a legendární BB (Brigitte Bardotovou), znovu a pokolikáté nastolil věčnou otázku o vztahu muže a ženy. Muži dal Bůh sílu a rozum.
více


9.4.2014 JUSTICE: Josef Baxa u Moravce

Média se nezdají být nové ministryni spravedlnosti Heleně Válkové příliš nakloněna. Ve vztahu k ní projevují jistou nervozitu, plynoucí patrně z napětí mezi nutností přiznat jí odbornou vyspělost a překvapivostí některých jejích rázných zásahů do dění v resortu.
více


9.4.2014 UDÁLOSTI: Na pekáči je Sobotka

Počáteční příměří v koalici skončilo. Po krátké dělostřelecké přípravě zahájila v pátek Babišova Mladá fronta Dnes mohutnou ofenzívu.
více


8.4.2014 POLITIKA: Vyjde ODS její poslední podvod?

Sázet ve volbách do Evropského parlamentu na téma, které s nimi nemá pranic společného, je zatím poslední ukázkou úpadku ODS. Tato strana se vědomě pokouší o podvod na voličích!
více


8.4.2014 UDÁLOSTI: Babiš versus Sobotka

Tažení proti Bohuslavu Sobotkovi, které v pátek otevřela vlajková loď Babišova mediálního impéria, Mladá fronta Dnes, není jen jednou ze "standardních" investigativních akcí s cílem zkompromitovat politického protivníka. Velká protikorupční revoluce vstupuje do své druhé, závěrečné fáze, která by se...
více


8.4.2014 POLITIKA: Plíživá revoluce ve státních podnicích

Státní podniky, to je, oč tu běží. Hamletovská věta vystihuje současné dění v tuzemské politice. Jedna z nejvýznamnějších firem, investiční společnost Ředitelství silnic a dálnic má kompletní nové vedení od středy, do deseti dnů bude znám nový ředitel Lesů České republiky.
více