28.8.2016 | Svátek má Augustýn


27.8.2016 GLOSA: Merkelová štěpí českou politiku

Petr Hartman1
Německá spolková kancléřka štěpí politickou scénu v České republice. Byť se o to sama aktivně nesnaží a svým způsobem ji dění spjaté s českou politikou ani nijak zvlášť nezajímá.
více


27.8.2016 POLITIKA: Český senátní bizár

Tomáš Vodvářka
Senát ČR je koncipován jako jistá ústavní pojistka proti libovůli dolní sněmovny Parlamentu ČR. Měla by to být jakási „Rada moudrých“. Je tomu skutečně tak?
více


26.8.2016 POLEMIKA: Němci budou připraveni. Ale co my?

Jan Otava
M1A1 Abrams Tank
Marian Kechlibar se ve svém středečním článku tázal: Na co se ti Němci, krucinál, chystají? Odpověď by mohla znít prostě: Na všechno možné. Tváří v tvář zhoršující se bezpečnostní situaci v Evropě si patrně někteří z německých státních úředníků uvědomili, že je třeba dlouho připravovanou koncepci...
více


26.8.2016 UDÁLOSTI: Sterilita „nepolitické politiky“

Bohumil Doležal
Výrazné novum posledních týdnů je nebývale zuřivé angažmá Babišových listů v nadcházejících volebních kampaních politické sekce oligarchova impéria, hnutí ANO. Politické angažmá novinářů (provázené intenzivním únikem informací z policejního vyšetřování) není u nás nic neobvyklého a je třeba se mu...
více


25.8.2016 UDÁLOSTI: Komise k policejní reorganizaci a proces s Nečasem

Bohumil Doležal
To, o co v české politice v tomto desetiletí jde, definoval před časem s brutální otevřeností Andrej Babiš. Jde o to svrhnout vládu politiků, kteří nám vládli poslední čtvrtstoletí, nemakali a kradli, a nahradit ji Novými pořádky.
více


25.8.2016 GLOSA: Stát ve válce se svými občany

Ivo Strejček
V sobotním rozhovoru pro německý Funke Mediengruppe byla předsedkyně AfD Frauke Petry požádána o názor na fakt, že od minulého měsíce, kdy azylant v Mnichově zabil devět lidí, se výrazně zvýšila touha německých občanů opatřit si zbraň.
více


24.8.2016 ZDRAVOTNICTVÍ: Návrat roboty do českých zemí

Tomáš Vodvářka
Tzv. „soukromí lékaři“ se stanou od doby císaře Josefa II. první profesní skupinou, která v rámci své profese bude muset část své práce konat jinde, než chce.
více


24.8.2016 POLITIKA: Naše hysterie a klidná Merkelová

Lukáš Jelínek
Hysterie je neurotická porucha, kterou charakterizuje citová labilita a sebestřednost se sklonem k teatrálnímu chování a afektům.
více


24.8.2016 POLITIKA: Celní správa jako past na Šlachtu

Karel Hvížďala
Jak známo, Robert Šlachta, který odešel z místa ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, chtěl zůstat ve státní službě a to se mu nakonec povedlo: dostal nabídku od nového ředitele Celní správy Milana Poulíčka - poté, co Andrej Babiš vyházel na počátku léta bez vysvětlení celé vedení...
více


23.8.2016 GLOSA: Aktuální výročí

Jiří Weigl
Uplynulé 48. výročí srpnové okupace roku 1968 vyvolalo znovu polemiku o tom, jak mohl národ tolik nadšený nadějí na svobodu tak rychle akceptovat tzv. normalizaci, podvolit se obnovení totality a znovu klidně přijmout pozici nesvéprávného satelitu cizí velmoci.
více


24.8.2016 EVROPA: Německá návštěva

germany flag1
Naposledy zde byla německá kancléřka Angela Merkelová, na pár hodin, 4. dubna 2012. Co zde vůbec chtěla? Dodnes jsme se od hlídacích psů naší demokracie nedozvěděli, o co vlastně šlo.
více


23.8.2016 UDÁLOSTI: Co povědět ve čtvrtek Angele Merkelové

Bohumil Doležal
Ve čtvrtek přijede do ČR na krátkou návštěvu Angela Merkelová. Nemohla si asi vybrat méně vhodný okamžik. To, co je o programu jednání s premiérem Sobotkou známo, je nic neříkající. To, co bude agenda jednání obnášet skutečně, se dá domyslet.
více


22.8.2016 EVROPA: Jak prohrát volby

Marian Kechlibar
Předseda sociální demokracie a premiér Bohuslav Sobotka se rozhodl pozvat do Čech německou kancléřku Angelu Merkel. Prý o její návštěvu usiluje již delší dobu. Německá diplomacie konečně milostivě přikývla a paní kancléřka nás přijede navštívit, na méně než jeden den.
více


22.8.2016 1968: Noc hnusu a ponížení

Tomáš Vodvářka
Před 48 lety se občané jedné menší země seznámili s praktickým dopadem Brežněvovy doktríny tzv.“omezené suverenity“.
více


22.8.2016 POLITIKA: Trubte na poplach!

svatý Václav
Většina z nás si po přečtení nadpisu určitě vybaví naši pravděpodobně nejsledovanější a nejoblíbenější zfilmovanou pohádku Pyšná princezna. Kdo by ji neznal.
více


20.8.2016 GLOSA: O prázdných heslech

volební urna volby
Petr Fiala ve svém posledním rozhovoru pro Pravý břeh obhajuje význam hesla ODS do krajských(!) voleb „Patříme na Západ, ne na Východ“ jako naprosto přirozený, „jak pro člověka dýchání“.
více


20.8.2016 POLITIKA: Robota soukromých lékařů v nemocnicích?

Miroslav Havrda
Miroslav Havrda
V hlavních zprávách proběhla informace, že poslanci PČR bez vědomí lékařů připravují novelu zákona o celoživotním vzdělávání lékařů.
více


19.8.2016 POLITIKA: Diskuse o cenách vody - důkaz fatální neznalosti problému

Petr Havel
Jediné, s čím lze v postojích politiků a komentářích komentátorů ohledně aktuálního tématu zvýšení cen vody souhlasit, je to, že se téma vody stalo součástí předvolebního boje. I to je ale důvodem, proč jsou téměř všechny „argumenty“ pro či proti zdražení vody v zásadě mimo mísu.
více


18.8.2016 UDÁLOSTI: Andrej Babiš a jeho užiteční pomocníci

Bohumil Doležal
Okurková sezóna u nás probíhá ve znamení mohutného nástupu Andreje Babiše a jeho politicko-ekonomicko-mediálního impéria. Tuží se zejména jeho mediální sekce.
více


19.8.2016 SVĚT: Připomínka pamětníkova k srpnovému výročí

Luděk Frýbort
O osud svého národa se bojím, bojím, bojím! (dr. Karel Kramář k uzavření smlouvy o přátelství a spolupráci s SSSR r. 1936)
více


17.8.2016 POLITIKA: Udávám, udáváš, udáváme

Radomil Bábek
Radomil Bábek
Boj proti korupci se stal nejpoužívanější zástěrkou činnosti mnoha lidí i organizací. Dobře se na tom vyhrávají volby, dobře se na tom živí různé neziskovky, je to dobrý důvod pro zavádění tvrdých opatření.
více


16.8.2016 POLITIKA: V ČSSD není kouře bez ohně

Jiří Svoboda1
Až si členstvo ČSSD zvolí vedení beze skvrn na pověsti, sloužící voličům, nikoli vlastním kořistnickým zájmům, až napíše volební program a nebude pak na voliče jen vystrkovat dlouhý nos (např. církevní restituce).
více


16.8.2016 POLITIKA: Milosti v prezidentově nemilosti

Zdeněk Jemelik 1
Dravý, bezohledný, všeničivý populismus patří k nejodpornějším nástrojům uchazečů o politickou moc. Na lidskou bídu a neštěstí bližních při cestě nahoru ctižádostivci obvykle nemyslí. Úspěch má pro ně větší váhu než všechna bída světa.
více


16.8.2016 POLITIKA: Zemanova šusťákovka udržuje lid v podrevolučním stavu

Michal Kašpárek
Prezident Miloš Zeman a první dáma Ivana absolvovali zahajovací ceremoniál olympiády ve stejné polyesterové bundě, v jaké pod tribunou defilovali sportovci. Den před tím Zeman v totožném modelu přestřihl pásku Českého domu, u čehož mu sekundoval slovenský prezident Andrej Kiska v obleku.
více


15.8.2016 POLITIKA: Babišovský starosta na cestě k totalitě

Petr Štěpánek
V normální demokratické zemi to probíhá asi takhle: Proběhnou volby. Ten, kdo vyhraje, vládne. Ten, kdo prohraje, jde do opozice, přičemž opozice je tu od toho, aby toho, kdo vládne, kritizovala a zároveň nabízela variantní řešení.
více


15.8.2016 UDÁLOSTI: Soudkyně Králová...

Bohumil Doležal
Soudkyně Helena Králová z obvodního soudu pro Prahu 1 požádala Městský soud v Praze, aby případ Petra Nečase a „poslaneckých trafik“ přeložil z Prahy 1 na jiný obvod. Soudkyně už rozhoduje v případu údajného zneužití Vojenského zpravodajství. Důvody nesdělila.
více


12.8.2016 KNIHA: Kissinger a česká politika

Karel Hvížďala
Před pár dny se objevila na knižních pultech kniha bývalého amerického ministra zahraničí z let 1973 až 1977 a poradce několika vládních činitelů Henry Kissingera s názvem Uspořádání světa a s podtitulem Státní zájmy, konflikty a mocenská rovnováha.
více


12.8.2016 POLITIKA: Popelka vězeňství

Zdeněk Jemelik 1
Ač od vyhlášení amnestie bývalým prezidentem Václavem Klausem už uplynuly vice než tři roky, stále se ještě občas najdou lidé, kteří jej za ni veřejně odsuzují. Přehlížejí skutečnost, že v té době nebylo jiné cesty k odvrácení kolapsu vězeňství: věznice byly přeplněné, přicházeli stále noví...
více


11.8.2016 UDÁLOSTI: Akce Tuhý

Bohumil Doležal
Babišovy Lidové noviny věnovaly včera první tři stránky podrobným informacím a komentování případu úniků informací z mobilu, u něhož je údajně jakési podezření, že s ním mohl disponovat někdo z „blízkých“ policejního prezidenta Tuhého.
více


11.8.2016 PRÁVO: Dva příběhy

Lubomír Stejskal
Před časem Ivo Ištvan a spol. usoudili, že exposlanci Fuksa, Tluchoř a Šnajdr (FTŠ) se v souvislosti se vzdáním mandátu dopustili korupce a soud je poslal do vazební věznice.
více


10.8.2016 ROZHOVOR: Schyluje se k válce. S evropskou elitou

Petr Kolář
Petr Kolář1
Když zmiňujete sérii teroristických útoků, tak moje první otázka je, co se ještě musí stát, aby lidé v Evropě i u nás konečně otevřeli oči a začali tuto věc brát vážně.
více


8.8.2016 POLITIKA: Zákon o sociálním bydlení

Luboš Zálom1
Podle socialistické ministryně Marksové budou mít města a obce povinnost poskytnout občanům tzv. sociální bydlení, a to pod pohrůžkou milionové pokuty.
více


8.8.2016 UDÁLOSTI: Babišovo protiuprchlické tažení

Bohumil Doležal
Andrej Babiš zahájil rozsáhlou a důraznou předvolební kampaň. Není to ani jen a ani především kampaň k blížícím se volbám do krajských samospráv, ale vlastně kampaň ke všem celostátním volbám, které nás v těchto třech letech čekají: a ještě přesněji řečeno, kampaň za definitivní nastolení Nových...
více


8.8.2016 POLITIKA: Prázdné gesto

Petr Žantovský
Univerzitní pedagogové, které nechal turecký prezident Erdogan vyhodit po neúspěšném vojenském puči, by mohli působit na českých univerzitách. S tímto nápadem přišel vicepremiér pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek.
více


24.5.2007 UDÁLOSTI: Kočkování vypasených králíků

Bohumil Doležal
Jiří Paroubek se v těchto dnech vyjádřil k osobnosti odcházejícího britského premiéra Blaira: „Tony Blair, pokud vím, nikdy hrubým způsobem neurážel novináře... jestli bych chtěl mít nějaký politický vzor v kontaktu s veřejností, tak je to právě Tony Blair.“ A neopomněl dodat na adresu svého...
více


5.8.2016 UDÁLOSTI: Jak vlastně dopadla akce „reorganizace Policie ČR“?

Bohumil Doležal
Člověk by mohl mít určité pochybnosti o tom, zda pokus o emancipaci ČSSD z pevného Babišova objetí (objímá ji pevně pod krkem) nekončí nějakým shnilým kompromisem, jak je to u nás v takovýhle krajních situacích odedávna zvykem.
více