21.11.2014 | Svátek má Albert


21.11.2014 GLOSA: Odkaz 17. listopadu 2014

O odkazu sedmnáctých listopadů z let 1939 a 1945 se toho v předchozích týdnech napsalo a prohovořilo hodně. Po událostech na Albertově roku dvoutisícího čtrnáctého se nyní několik dnů bude debatovat o tom, co vlastně znamenaly davy nespokojenců, vajíčka a červené karty na pražských ulicích v den dvacátého...
více


21.11.2014 POLITIKA: O úctě

Doznívající emoce z oslav Sametové revoluce umožňují poněkud střízlivější pohled na současnou hlavu státu. Situace je smutná a nejspíše již zcela nezvratná.
více


21.11.2014 POLITIKA: Miloš Zeman je mým prezidentem

Miloše Zemana jsem nevolil a pokud bude znovu kandidovat, volit ani nebudu. Nesouhlasil jsem s tím, jak byl zvolen, přímou volbu považuji za chybu, za úlitbu bohům „přímé demokracie“, kterou považuji za naprosto nevhodnou pro náš politický systém. V mnohém z toho, co dělá a říká, dokonce ve velké většině...
více


21.11.2014 POLITIKA: Nepovedené výročí

Nejsem první, koho napadlo, že svět je jedno velké divadlo. Ovšem události 17. listopadu to úchvatně dokreslily před čtvrtstoletím a dokreslují to i dnes.
více


20.11.2014 POLITIKA: Nebojím se vás

Zeman je zástupný problém, na druhou stranu zastupuje tak dobře, že tahle metafora téměř nemá trhliny. Před revolucí jsem koukal na toho mladého prognostika v televizi, který otevřeně mluvil o tom, že ekonomika upadá a že se společnost sune kamsi k záhubě.
více


19.11.2014 POLITIKA: Zavést, zrušit, zavést

Jedna politická reprezentace i přes odpor opozice a velké části odborníků zavede II. pilíř jakožto vlajkovou loď své penzijní reformy, po volbách pak jiná politická reprezentace postaví svoji reformu na tom, že naopak II. pilíř a opět bez dohody s opozicí zruší.
více


18.11.2014 UDÁLOSTI: Chartisté k Listopadu

Tedy přesněji řečeno, 120 občanů, mezi nimi řada někdejších signatářů Charty77, se podepsalo pod dokument „Slovo k Listopadu: o svobodu je třeba bojovat“, který jsem si 14. listopadu přečetl v Parlamentních listech. Sám jsem podepsal kdysi, v lednu 1977, Chartu 77. Zároveň jsem letos už 11. listopadu...
více


18.11.2014 POLITIKA: Strach obchází státní zastupitelství

V r. 2007 zasáhlo Nejvyšší státní zastupitelství do živé kauzy tehdejšího místopředsedy vlády Jiřího Čunka jejím odebráním „chybujícímu“ přerovskému dozorovému státnímu zástupci Radimu Obstovi a předáním „správnému“ jihlavskému Arifu Salichovovi.
více


14.11.2014 POLITIKA: Babiš - já platím, já rozhoduji

Preference hnutí ANO dle výzkumů veřejného mínění rostou, podle volebního modelu TNS Aisa pro Českou televizi, zveřejněného počátkem listopadu, dosáhly dokonce 35 procent.
více


13.11.2014 POLITIKA: Mrtvý Havel versus živý Klaus

Ten souboj nikdy nebyl úplně férový. Oba hlavní protagonisté totiž provozovali poněkud odlišné disciplíny. Zatímco jeden do hry nastupoval obrazně řečeno v klasickém dresu na standardně nalajnované hřiště, ten druhý raději hrával bez dresu a mimo pravidla standardní politiky.
více


13.11.2014 ROZHOVOR: O Demokratické iniciativě

Libuše Frantová
volební urna volby
My jsme žádost podávali kolektivně, Demokratická iniciativa nebyla zdaleka moje osobní akce. To, co nás k tomu tenkrát vedlo, bylo přesvědčení, že to tady „praskne“, jak říkáte, a že bude velmi zapotřebí, aby byly položeny základy standardní demokracie, ve které budou existovat alespoň v zárodečném stavu...
více


13.11.2014 POLITIKA: Bulvár jako bojiště

Pondělní Lidové noviny působily dojmem bojiště, na němž se válčí – ale proti komu či za co vlastně? Za odvolání ministryně Heleny Válkové, která podle jejích odpůrců zplodila naprosto nepoužitelnou předlohu nového zákona o státním zastupitelství?
více


12.11.2014 LIDSKÁ PRÁVA: Kvůli Zemanovi se zavádí policejní stát

Prezidentova návštěva Moravy se příliš nezdařila. Obyvatelé Opavy ho přivítali pokřikem, že je “ruský šváb”. Když se pak Zeman přesunul do Opavy, čekali tam na něj lidé s transparentem „Stydím se za svého prezidenta“. Načež k nim přišli policisté a požádali je o prokázání totožnosti.
více


15.11.2014 POLITIKA: KSČM 25 let poté

Období mezi 7. a 17. listopadem, revolucí říjnovou a sametovou, je jako stvořené pro zkoumání, jak se vyvíjí kondice komunistické strany. V Senátu jí zbývá jediný reprezentant a ani ve sněmovně o ní i přes pověstnou pracovitost komunistických poslanců příliš slyšet není.
více


12.11.2014 VZPOMÍNKA: Jiný Listopad

Ve své brněnské kanceláři mám pověšenu fotografii pořízenou někdy koncem listopadu nebo na začátku prosince 1989 v sídle tehdejší Československé strany socialistické na pražském náměstí Republiky.
více


11.11.2014 POLITIKA: Válková je jeden z nejslabších článků vlády

V únoru příštího roku uplyne rok od jmenování vlády Bohuslava Sobotky z ČSSD a ohlédneme-li se zpětně za tímto necelým rokem, zdá se, že jednou z nejproblémovějších osobností kabinetu je ministryně Helena Válková.
více


12.11.2014 ŠUMAVA: Zákon zamítnut

Aniž by dali návrhu šanci na projednání alespoň ve sněmovních výborech, zamítli poslanci ve středu 29. října senátní návrh zákona o Národním parku Šumava hned v prvním čtení. Pro zamítnutí hlasovalo 93 poslanců a poslankyň, pro propuštění návrhu k dalšímu projednání bylo 42 zákonodárců.
více


12.11.2014 GLOSA: Paroubek sekl s politikou

Bývalý premiér české vlády Jiří Paroubek byl na politické scéně nepřehlédnutelnou osobností. Teď z ní odchází a myslím, že to nikoho nezajímá. Snad kromě jeho manželky a jejich malé dcery.
více


11.11.2014 POLITIKA: Chabá odpovědnost prezidenta

Poslední činy a výroky prezidenta Miloše Zemana, od Číny až do Lán, které zde nemá cenu opětovně rozebírat, vyvolaly oprávněnou vlnu kritiky. Avšak odkazují též k podstatnějšímu problému, a sice k otázce politické odpovědnosti hlavy státu.
více


11.11.2014 POLITIKA: Kdo vyhrál studenou válku

Kdyby před 25 lety nepadla berlínská zeď, u nás by nepadl tak snadno komunismus. To je jasné jako facka a už proto nás pád zdi zajímá. Není to novinka. Jestli letošek nějakou přinesl, tak zpochybnění toho, kam nás ta událost nasměrovala – zpochybnění havlovské dimenze české zahraniční politiky i spojenectví...
více


11.11.2014 ROZVĚDKA: Náznaky, které si říkají o zmnožení

Vojenské zpravodajství (VZ) vydalo veřejnou část své výroční zprávy za rok 2013 téměř současně s Bezpečnostní informační službou (BIS).
více


10.11.2014 GLOSA: Adieu, Jiří Paroubku

Jiří Paroubek, předseda politické strany LEV 21, ohlásil odchod z politiky. Dle svého prohlášení se hodlá v budoucnu věnovat rodině a podnikání.
více


10.11.2014 POLITIKA: Záhada nad záhadu

Nějak nemá Republika česká štěstí na své prezidenty. K těm starším, prvorepublikánským, se nechci na tomto místě vyjadřovat a o komunistických škoda slov, ale oba poslední jsou dobří leda pro ostudu, a to ještě v lepším případě.
více


10.11.2014 POLITIKA: Kde mají komunisti ty mladé?

Rudá garda se bouří, když někdo napíše, že stárnou, vymírají a mladé nemají. Prý se mládež hlásí čím dál tím víc a KSČM bude za chvíli spíš komsomolem. Kde ale tu mládež, hrome, ukrývají?
více


10.11.2014 POLITIKA: Na konci demokracie

Události posledních dnů zneklidní každého, kdo si jich ještě všímá. Spíše bulvární zájem vzbudila skandální extempore prezidenta Miloše Zemana, vedle toho bylo přistiženo 161 poslanců při neúčasti ve sněmovně, která poté musela přerušit jednání.
více


7.11.2014 DOPIS: Jonášek píše panu prezidentovi

letter
Milý pane prezidente, já teprve před pěti týdny opustil bezpečí bříška maminky a rozhlížím se po světě, který mi přijde naprosto úžasnej, i když mu zatím moc nerozumím. Ještě neumím ani psát, tak jsem poprosil taťku, ať Ti napíše za mne, poněvadž mám o Tebe strach. Všichni se Ti smějí, že jsi sprosťák,...
více


8.11.2014 POLITIKA: Zkusme oživit ideu Československa

Při příležitosti státního svátku 28. října si každý rok uvědomuji, jaké neštěstí nás postihlo, když došlo k rozpadu Československa. Jak zbytečně naše vlast, za kterou považuji stále Československo, oslabila rozpadem na dva samostatné státy.
více


7.11.2014 POLITIKA: Tři slova

Ludvík Vaculík se svým manifestem 2000 slov může blednout závistí. Miloši Zemanovi stačila pouhá tři sprostá slova, aby ovládl mediální prostor. Většina ostatních společensky naléhavých námětů zmizela z internetové komunikace.
více


8.11.2014 GLOSA: Ještě k Hovorům z Lán

Jedna poznámka se týká překladu a výkladu významu Pussy Riot. Lze totiž dospět k závěru (po konzultaci s Čechoangličanem), že asi nejpřesnějším překladem názvem té dívčí kapely by zřejmě bylo „Holčičí vzpoura“.
více


7.11.2014 GLOSA: Zeman a mlčící většina

Pražský hrad
Sdělovací prostředky nyní plní komentáře a názory nad některými výroky pana prezidenta z návštěvy Číny a rozhlasového pořadu Hovory z Lán. Domnívám se, že křičí menšina a mlčící většina zvolí Miloše Zemana i na druhé období do funkce prezidenta.
více


6.11.2014 POLEMIKA: Nová éra kopání do Václava Havla

Václav Klaus minulý týden pocítil potřebu striktního vymezení vlastní osoby vůči svém předchůdci. Učinil tak způsobem jemu vlastním, když jej označil za reformního komunistu.
více


6.11.2014 ROZHOVOR: Demokracie pod palbou

Dnešní rozhovor bych začal úvahou nad českou politickou kulturou. Pokud si to představíme systémově, tak v současné politické kultuře vystupuje velké hnutí, které se nechová jako tradiční politická strana, ani v podstatě nemá žádné členy, a pak se zde nachází velmi slabá média, zjednodušeně řečeno.
více


6.11.2014 POLITIKA: Jak je důležité míti Březinu

Karel Březina, kterého soud pravomocně odsoudil za to, že v letech 2007 až 2011 neoprávněně pobíral odměnu za práci v dozorčí radě Dopravního podniku hlavního města Prahy, se dostal pod tlak. Nejedná se však o tlak politický, nýbrž mediální.
více


5.11.2014 ROZHOVOR: K 25. výročí listopadových změn 1989

Jiří Kubík, Václav Dolejší
listopad 1989
Pane prezidente, rozhovor vychází 1. listopadu. Vybavujete si, co jste dělal v tento den před čtvrtstoletím, tedy pár týdnů před listopadovou revolucí? Pracoval jste v Prognostickém ústavu...
více


5.11.2014 POLITIKA: Zeman a pusy z Rusi

Nápad to byl zajímavý. Zeman před deseti patnácti lety býval sice obhroublým, ale inteligentním, silným politikem, s nímž se na zdejší scéně mohl měřit málokdo. Pokud Rusové chtěli využít šance a získat vliv na nejvyšší příčku české politické a diplomatické pyramidy, nemohli sáhnout nikam jinam, než...
více


5.11.2014 POLITIKA: Poučme se v Číně

„Já jsem v Číně, abych se učil, jak zvýšit ekonomický růst a jak stabilizovat společnost,“ prozradil čínské televizi při návštěvě Pekingu český prezident Miloš Zeman. Poněvadž jde o politika zkušeného a ostříleného, muselo mu samotnému dojít, že si jeho výrok koleduje o nelichotivý výklad.
více