17.6.2019 | Svátek má Adolf


17.6.2019 PRÁVO: Nesmyslná žaloba na prezidenta

Michael Canov
Ústavní žaloba se skládá ze 7 bodů. Pět z nich (A, B, C zcela a D a G zčásti) jsou činy z minulého volebního období, které jsou dle mého právního názoru po uplynutí tohoto volebního období nežalovatelné (žaloba se musí v tomto období podat).
více


17.6.2019 POLITIKA: Klimatické ohrožení v Praze 6

Jan Bartoň
Není lepšího důkazu o „progresivním“ pohybu ODS v české politice, než je její podíl na vyhlášení stavu „klimatické nouze“ v Praze 6.
více


17.6.2019 POLEMIKA: Astone, Astone

Pavel Janda
Pražský hrad
Dne 14/6/2019 ve svém úvodníku Aston komentuje reakci prezidenta Miloše Zemana na návrh jednoho z poslanců ruské dumy uznat účastníky srpnové okupace roku 1968 za válečné veterány.
více


17.6.2019 POLITIKA: Než důchodovou reformu...

Markéta Šichtařová 5
Když na podzim loňského roku vyšla první zpráva Národní rozpočtové rady, dostala od premiéra čočku. Prý je neseriózní a lidi jen straší. Za „ne zcela korektní“ ji označilo i ministerstvo financí.
více


14.6.2019 POLITIKA: Krysař Mikuláš a politický aktivismus ČT

Zdeněk Jemelik 1
Krysař je virtuální postava, která dokáže hlasem své píšťaly svést davy ke skoku do propasti za vidinou věčné blaženosti. Mikuláš Minář vede davy k demonstracím za vidinou života v právním státě bez nenáviděného Andreje Babiše a nebezpečné Marie Benešové a za jeho vábením jde stále více lidí...
více


14.6.2019 POLITIKA: Nestane se z Babiše hlavní bojovník proti EU?

Lukáš Jelínek
Každý obžalovaný má právo hájit se před soudem, jak uzná za vhodné. Také v politice je běžné, že ti, jež dohnaly jejich kauzy, hledají vinu u opozice a novinářů.
více


13.6.2019 POLITIKA: Parlament zkriminalizoval polistopadovou éru

Institut Václava Klause
Poslanecká sněmovna svým hlasováním z 6. června 2019 většinově vyhlásila, že privatizaci prý provázely excesy i zločiny se stamiliardovými škodami. Požaduje také, aby tyto zločiny mohly být i nadále vyšetřovány.
více


12.6.2019 GLOSA: ODS je mrtvá, ať žije Trikolóra

Tomáš Břicháček
ODS se už nevzpamatovala. Trpěliví jsme byli dlouho. Teď je načase otevřít novou kapitolu. Trikolóra je projekt, který vzbuzuje naději. Má to, co ODS chybí: charismatického šéfa, dobrý program a životní elán.
více


13.6.2019 POLITIKA: Takových už bylo…?

Jan Bartoň
Předseda ODS Petr Fiala na dotaz ke vzniku nového politického hnutí Trikolora prohlásil, že k tomu „neříká nic“. Bylo přitom jasné, že vyloučení Václava Klause juniora z ODS k tomuto vývoji povede.
více


14.6.2019 PRÁVO: Slepá ulička české justice i politiky

Stanislav Křeček
V souvislosti s rozsudkem Nejvyššího soudu, kterým byly zrušeny dřívější rozsudky týkající se dluhu ČSSD, se někteří ptají, zda je justice vůbec schopna v reálném čase najít právo a zda ve dnech, kdy se demonstruje jakoby za nezávislost justice, to s tou nezávislostí tak slavné není.
více


12.6.2019 PRÁVO: Trestuhodný David Rath

Tomáš Vodvářka
Blíží se finále. Po téměř sedmi letech kličkování, odvolávání se, srdceryvných projevů před kamerami, záplavy slov a pevných pohledů do kamer.
více


12.6.2019 POLITIKA: Nápad ministra Seehofera

Jan Bartoň
Sudetoněmecký sněm by se měl podle nápadu Horsta Seehofera, ministra vnitra SRN, konat v budoucnosti v Česku. Podle novinek.cz by takovou akci přivítali lidovci a Piráti.
více


11.6.2019 POLITIKA: KDU-ČSL a hrátky s čertem

KDU-ČSL logo
Obdržel jsem od brněnského vedení KDU-ČSL e-mail, ve kterém nám prostřednictvím organizačního pracovníka, pana Bc. Jakuba Hrušky, nabízí pan Mgr. Petr Hladík zájezd klimatizovaným autobusem na nedělní (23.6.) pražskou demonstraci na Letenské pláni.
více


11.6.2019 DOTACE: Nejproblémovější země v Evropě

Petr Holub1
Proběhl týden s audity Evropské komise a atmosféra v zemi se změnila, jak ji ještě podtrhla stotisícová demonstrace na Václavském náměstí. Podstatné na tom je, že změna má mezinárodní rozměr.
více


10.6.2019 POLITIKA: Nejde jen o justici, ale i o mediální krajinu

Karel Hvížďala
Opakující se razantní útoky na justici a veřejnoprávní média je třeba číst jako nebezpečné útoky na demokratickou strukturu republiky. V demokratických státech vedle sebe existují čtyři moci: moc ústavní, exekutivní, justiční a mediální, jejichž vztah funguje na principu checks and balances, brzd a...
více


10.6.2019 POLITIKA: Rozpaky nad Moravcem

Zdeněk Jemelik 1
Ve veřejném prostoru víří spousta dohadů o současném a budoucím dění v resortu spravedlnosti.
více


10.6.2019 ROZHOVOR: O čem se skoro nemluví

Patrik Nacher
Je to přehlušené jinými událostmi, které jsou možná politicky výbušné a mediálně zajímavé, ale reálný dosah na lidi takový nemají.
více


10.6.2019 POLITIKA: Babiš paralyzuje Česko

Jan Bartoň
Občanští demokraté tvrdí, že kauzy Andreje Babiše paralyzují českou politiku. ODS nabízí podle vedení strany změnu.
více


8.6.2019 POLITIKA: Babiš je prý ostuda ČR

Zdeněk Holásek
Čtu vyjádření politiků, tedy těch opozičních, a také novinářů všeho založení, že situace Andreje Babiše, přesněji řečeno konflikt jeho zájmů ve funkci premiéra naší republiky a beneficienta agrofertích entit zaparkovaných ve svěřeneckých fondech, je ostudou naší země.
více


8.6.2019 ROZHOVOR: Chcú niekoho povoľnejšieho

Jan Keller
Som presvedčený, že ak by Andrej Babiš nevystupoval proti povinným kvótam na migrantov a nekritizoval plány na ďalšiu redukciu zvyškov suverenity členských štátov, žiaden audit by sa nekonal.
více


8.6.2019 POLITIKA: Lakmusový papírek politické kultury

Karel Hvížďala
Čerstvě zveřejněná možná nominace Michala Šmardy po Antonínu Staňkovi na funkci ministra kultury funguje jako lakmusový papírek, protože odhaluje diagnózu naší politické krajiny.
více


8.6.2019 GLOSA: Hejtman demonstruje s „chvilkaři“

Jan Bartoň
Josef Bernard, hejtman Plzeňského kraje za ČSSD, poskytl rozhovor serveru Novinky.cz. Chlubí se tím, že podporuje demonstrace proti Andreji Babišovi a Marii Benešové. Chce, aby vedení strany situaci “vyhodnotilo” a učinilo “razantní kroky”. Současně ale tvrdí, že nechce vedení strany radit. A...
více


7.6.2019 POLITIKA: Nahles nebo Hamáček - žádný rozdíl

Zdeněk Holásek
Andrea Nahles se po slušném, tvrdě z její strany odpracovaném debaklu při eurovolbách poroučela z funkce předsedkyně SPD a předsedkyně poslaneckého klubu SPD ve Spolkovém sněmu.
více


7.6.2019 GLOSA: Další celkem zbytečný článek

Petr Fiala
Vlastně jsem chtěl původně psát zase o ministru kultury Staňkovi a o tom, jak je šokující, že v ČR i nadále přežívá model, ve kterém stranická legitimace stačí k oprávnění devastovat vybrané odvětví a ke kriminalizaci odborníků v daném odvětví pracujících.
více


7.6.2019 POLITIKA: Jak ven ze šlamastyky

Dan Drápal
Přátelé mě požádali, abych napsal článek o demonstracích. Měl jsem ho v hlavě a vyzněl by spíše proti nim. Během posledního týdne se toho ale událo tolik významného, že tento článek vyzní dost jinak, než jsem původně zamýšlel.
více


7.6.2019 ROZHOVOR: O co jde demonstrantům (2)

Václav Vlk st.
Písničkář Tomáš Klus je politicky aktivistický písničkář, neb se to dneska nosí. On zpívá vždy to, co očekávají „pokrokoví lidé“. Jeho největší „politický“ hit „Za co, Pane Bože, za co, trestáš tento prostý lid?“ považuji za předem promyšlenou podbízivou odrhovačku.
více


6.6.2019 ROZHOVOR: O co jde demonstrantům (1)

Václav Vlk st.
Původní rozhovor pro Parlamentní listy ze dne 4.5.2009 je pro čtenáře Neviditelného psa aktualizován po úterní demonstraci na Václavském náměstí.
více


6.6.2019 POLITIKA: Godot přijde

Tomáš Vodvářka
Úterní Václavské náměstí dokladuje, že jde o začátek konce Andreje Babiše. Jeho PR tým může ještě cosi vymýšlet, ale ono už toho moc není...
více


6.6.2019 POLITIKA: Veřejnosti se to přestalo líbit

Milena Kozumplíková
O Andreji Babišovi toho bylo v posledních týdnech napsáno dost. Nebylo to nic hezkého a příjemného - ne, že by si to nezasloužil. Od roku 2011, kdy svoje hnutí založil, přes volby do poslanecké sněmovny po pádu vlády, který následoval po přepadení sídla vlády ČR policejním komandem, přes volby...
více


6.6.2019 FEJETON: Kdo přijde po Babišovi

Ondřej Neff
Moje představivost autora sci-fi nedokáže sestavit scénář, co by se muselo stát, aby náš současný premiér a šéf hnutí ANO ustál všechno to, co se na něho navalilo.
více


5.6.2019 POLITIKA: Táhlý spor Strakovkou neotřese

Lukáš Jelínek
Pátek byl velký Babišův den a premiér na něj byl výborně připravený. Na vystoupení v Poslanecké sněmovně i na několik rozhovorů pro média.
více


5.6.2019 PRÁVO: Dotační eldorádo

Pavel Jégl
Andrej Babiš je ve střetu zájmů. Může využívat pozici premiéra k tomu, aby jednal ve prospěch holdingu Agrofert.
více


5.6.2019 POLITIKA: Krok do oranžového propadliště

Pavel Kopecký
Volby do Evropského parlamentu oslabily některé tradiční síly starého kontinentu. Včetně sociálních demokratů. Jejich ztráty se řeší v Německu, ale co by jejich čeští kolegové za tyhle ztráty dali! Sami přišli v europarlamentu o vše. Zbyly jim jen oči pro pláč.
více


4.6.2019 GLOSA: Cesta ke zcvoknutí

Ondřej Neff
V uplynulém týdnu došlo k několika událostem, které naši sklenici vody pořádně rozbouřily.
více


3.6.2019 POLITIKA: Pád sociální demokracie

Vlastimil Podracký
Možná se jeví ztráta hlasů ČSSD jako záhadná. Vyjádření jejích vůdců nenapovídá, že by byli schopni skutečnou příčinu postihnout. To vše je jen signálem nepochopení nové situace, která v našem životním prostoru vzniká.
více


3.6.2019 FEJETON: Strana pro „chudé“?

Petruška Šustrová
Seděli jsme minulý pátek v hospodě, a když už byl volební den, zabrousili jsme při svém povídání i na to, kdo koho hodlá volit. Byla jsem jediná, kdo už u voleb byl, a taky jsem se tím pochlubila, ale skutečně mě zajímalo, komu kdo z kamarádů hodí do urny lístek.
více