26.6.2017 | Svátek má Adriana


26.6.2017 POLITIKA: Předvolební trik ČSSD?

Tomáš Zdechovský
Každý, kdo si přečetl, že novým státním tajemníkem pro EU bude mladý sociální demokrat Aleš Chmelař, byl minimálně na rozpacích. Tak trochu to vypadá, že si ČSSD před volbami všude rozdává své „pomeranče“.
více


26.6.2017 POLITIKA: Kterak Jirka dvakráte do jedné řeky vstoupiti chce...

Tomáš Vodvářka
Útěk z živého vysílání je poměrně nezvyklý způsob ukončení diskusního pořadu. Po MUDr. Rathovi to teď provedl bývalý předseda ČSSD.
více


24.6.2017 POLITIKA: Pomeranče proti koblihám

Petr Hartman1
Pomeranče za jedenáct, koblihy za dvaatřicet. Obchod, který by nastavil takovouto cenovou politiku, pravděpodobně neexistuje. Zmiňovaná čísla vyjadřují přízeň voličů, kterou momentálně zahrnují sociální demokraty a hnutí ANO. Ovoce a pečivo mají charakterizovat oba nejsilnější koaliční partnery.
více


23.6.2017 GLOSA: Pomeranč je zdravější než kobliha

Jan Bartoň
Lubomír Zaorálek přebírá otěže „vlády“ nad ČSSD před blížícími se volbami. A pustil se do filozofování nad tím, co je lepší – zda kobliha nebo pomeranč.
více


23.6.2017 GLOSA: Nehorázný návrh

Jan Bejlek
Mezi námezdním dělníkem a živnostníkem je jeden zásadní rozdíl. Všechno, co činí živnostník, činí na svůj účet a odpovědnost a každé jeho nesprávné rozhodnutí jde k jeho tíži.
více


23.6.2017 POLITIKA: Matematika - slabá stránka sociální demokracie

Petr Andrle
Před několika dny se v diskusi o reálné či nereálné vizi čtyřicetitisícové minimální mzdě objevovaly názory nejrůznější. Záměr hájil mimo jiné i předseda poslaneckého klubu ČSSD Mgr. Bc. Roman Sklenák.
více


22.6.2017 ROZHOVOR: Jen dvanáct imigrantů?

Pavel Chrastina
Dnešní Evropská unie je něco naprosto jiného, než byla ta, do níž jsme v roce 2004 po celonárodním referendu vstupovali. A to je to celé neštěstí.
více


22.6.2017 POLITIKA: Není to kýč

Lukáš Jelínek
Komplikovaná doba si žádá neotřelé přístupy. Na straně jedné žijeme v bezpečné a prosperující zemi, řada lidí se přesto cítí být ohrožena. Na straně druhé sledujeme urputnou bitvu sociální demokracie s jejími klesajícími preferencemi.
více


21.6.2017 POLITIKA: Vyhraje lídr, ne program

Josef Mlejnek jr.
Události uplynulého týdne pěkně ilustrovaly skutečnost, co hraje v politice prim: zda člověk, nebo program. Sociální demokracie si na víkend naplánovala konferenci, na níž chtěla veřejnosti představit programovou nabídku pro podzimní volby.
více


21.6.2017 GLOSA: Lidské zdroje...

Petr Fiala
Současný pokles ve volebních preferencích sociální demokracie by na ni mohl mít i pozitivní dopad, pokud by vedl k její podstatné proměně, ne jen k personálním změnám, jež byly provedeny.
více


21.6.2017 POLITIKA: 77 tisíc živnostníků do továren!

Luboš Zálom1
Výroky odborářského bosse a socialisty Milana Štěcha připomněly, že v této zemi podnikatelé nečelí jen jednomu nebezpečí, tedy politice Andreje Babiše, ale že proti nim stojí pevná fronta nepřátel svobody a nezávislosti.
více


21.6.2017 GLOSA: Veršík z Internacionály

Karel Bečka
Vážení čtenáři, přečtěte si prosím, tento veršík z Internacionály pozorně, a zjistíte patrně spolu se mnou, že postrádá jakýkoli smysl. Dojdete-li zpět od své minulosti k zářným cílům, by vás jistě ani nenapadlo.
více


20.6.2017 POLITIKA: Chraňme český venkov

Tomáš Vaněk
Před časem jsem psal, že není snad většího důkazu o naprosto zrůdném uvažování současné vlády než likvidace našeho venkova.
více


20.6.2017 POLITIKA: Pseudopodnikatelé a paraziti

Miroslav Polák
V naší zemi působí cca 570 tisíc OSVČ, pro které je tato činnost hlavním zdrojem obživy, a dalších cca 400 tisíc vedlejších, tedy takových, kteří si omezeným provozováním živnosti jen přivydělávají.
více


20.6.2017 POLITIKA: Parciální demokracie v socialistické praxi

Pavel Strunz
Otázka fiktivního průzkumu: Co říkáte vyjádření stínového ministra Mládka z r. 2013 o živnostnících – parazitech? A slovům předsedy Senátu Štěcha o „pseudopodnikatelích“, kteří prý nejsou národohospodářsky efektivně využiti?
více


20.6.2017 POLITIKA: Jak chutná moc. Sobotka by mohl vyprávět

Petr Holub1
Odchodem Bohuslava Sobotky vzniká nová politická realita. Změna poměrů nastala jako vždycky. V průběhu let docházelo k řadě dílčích posunů, které se najednou představily jako změna kvality.
více


19.6.2017 POLITIKA: Zaorálek, to je dárek

Zdeněk Holásek
Občas jsem v době dovolené neodolal a podíval se na novinky z Čech. Úplně mě rozhodil příspěvek Lubomíra Zaorálka, našeho ministra zahraničního nevměšování, v neveřejné části konference Prague Eurepean Summit.
více


19.6.2017 POLITIKA: Přátelé z ČSSD, už raději nic neříkejte!

Jan Bartoň
Sešly se tu hned dvě „myšlenky“. Jednu stvořil Lubomír Zaorálek a týká se viny koloniálních mocností za současný terorismus. Tu druhou vytvořil Milan Štěch, který by nejraději OSVČ poslal do fabrik jako dělníky.
více


19.6.2017 POLITIKA: Hambinec

Karel Bečka
Tímto ryze českým názvem s oblibou nahrazuji slovo převzaté a obecně známé, vyjadřující taktéž obrovský nepořádek a zároveň dům plný prodejných děv.
více


19.6.2017 POLITIKA: Cestou Corbyna?

Zbyněk Petráček
Výměna na špičce ČSSD působí jen kosmeticky. Najděte pět rozdílů mezi trojicí Sobotka – Zaorálek – Chovanec a trojicí Zaorálek – Chovanec – Sobotka, ha ha. Ale nevymyká se tomu, co se děje ve velkých zemích Evropy.
více


19.6.2017 POLITIKA: Škatulata, hejbejte se! aneb Nejsme jako my

Petr Štěpánek
Je to taková klasická politická předvolební finta. Tragického či jinak problematického či profláknutého politika vykopnou a na jeho místo posadí jeho nejbližšího spolupracovníka, který tomu vykopnutému po celou dobu asistoval.
více


17.6.2017 POLITIKA: Pryč s kolotočáři a zrádci všemi!

Petr Andrle
S „geniálním“ návrhem přišel ve čtvrtek na sjezdu odborového svazu Kovo sociálně demokratický senátor a předseda horní komory Milan Štěch.
více


17.6.2017 POLITIKA: Sobotkovo odcházení

Lukáš Jelínek
Umění odejít neovládá každý. I když sociální demokracie vyzkoušela lecjaká střídání, ne každé mělo hladkou dohru.
více


17.6.2017 POLITIKA: Eurodotace a uprchlické kvóty

Jaroslav Míth
Česká města a obce se rády chlubí tím, na co všechno jim přispěla „matička“ Evropská unie. Migrační krize ukázala, že ty peníze nebyly a nebudou zadarmo.
více


16.6.2017 POLITIKA: Víte, co je Evropský bezpečnostní fond?

Ivo Strejček
Minulý týden, při své návštěvě v Praze a v průběhu jednání s premiérem Sobotkou, řekl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.
více


15.6.2017 POLITIKA: Pánbůh peče oplatky

Václav Vlk st.
Moc korumpuje. Absolutní moc korumpuje absolutně. A velká část lidí, pokud dostane nějakou moc, sklání se před mocí ještě větší a sama se snaží, alespoň na svém písečku, uchvátit absolutní moc.
více


15.6.2017 POLITIKA: Čínští léčitelé ostudou českého zdravotnictví?

Petr Holub1
Parlament otevřel cestu, aby se tradiční čínská medicína hradila z českého zdravotního pojištění. Učinil tak hlasy především poslanců a senátorů za hnutí ANO, za sociální i občanskou demokracii, TOP 09 a komunistickou stranu.
více


14.6.2017 PRÁVO: David Rath, vězení a ČSSD v ohrožení

Karel Hvížďala
„Nikoliv státní zastupitelství a policie, ale senát vrchního soudu porušil zákon.“ To řekla vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová poté, co Nejvyšší soud projednal stížnost ministra spravedlnosti Roberta Pelikána a dal mu za pravdu.
více


15.6.2017 POLITIKA: Jak si vedou kandidáti na prezidenta?

Jiří Machotka
Zhruba před rokem jsem se snažil najít odpověď na otázku, jaký by měl být a co by měl dělat kandidát, který by v následujících prezidentských volbách chtěl případně porazit Miloše Zemana.
více


13.6.2017 POLICIE: Krmí nás šuntem

Zdeněk Jemelik 1
Zpráva, která je zastaralá, seznámení s jejím obsahem nepřinese zábavu ani poučení a navíc předstírá, že je nositelkou záhady, zaslouží označení „šunt“.
více


13.6.2017 POLITIKA: Čelní náraz na EU se blíží

Miloslav Bednář1
Co nynější česká vládní politika a hlavní mediální proud, s výjimkou ministra vnitra Chovance a rozpínavého politického oligarchy Babiše, dosud předvádějí ve vztahu k Evropské unii, je převážně smutné, místy dost směšné divadlo.
více


12.6.2017 POLITIKA: Euročlověk

Přelepka EU hvězdiček na SPZ
Ještě v minulém století jezdili venkované po cestách v povozech tažených koňmi. Ve vesnici, kde žili a v jejímž okolí se většinou znali, se na dálku poznávali podle koně, povozu či nákladu, zdravili se a pomáhali si.
více


12.6.2017 POLITIKA: Salám a cigárko

Pavel Beránek
cigareta
Zase nám odřízli jedno tlusté kolečko z našeho salámu svobod. Mám na mysli onen zákon proti kouření, jehož účinnost nám pan ministr Ludvík nedávno před kamerami s takovým nadšením připomněl.
více


12.6.2017 EKOLOGIE: Divočina na Šumavě

forrest les
Při prosazování Zákona č. 123/2017 (platného od 1.6.2017) ze strany Ministerstva životního prostředí (MŽP), managementu Šumavského národního parku (ŠUNAP) a ekologistů byla divočina prezentována jako přírodní proces, ve kterém si sama příroda poradí s obnovou cca 22.000 ha odumřelých lesů.
více


12.6.2017 PRÁVO: Verdikt NS a návrat před listopad 1989

Petr Holub1
O tom, že se poměry vracejí před listopad 1989, se mluví často, když se člověku něco ve veřejném životě nelíbí.
více


12.6.2017 PRÁVO: U naháče to začíná, u kvót na imigranty končí

Markéta Šichtařová 5
Tento týden prošuměla českým mediálním prostorem celkem úsměvná zpráva. Tedy – pro její hlavní aktéry, myslím, zase tak legrační nebyla. V kostce šlo o sousedské spory.
více