23.9.2017 | Svátek má Berta


23.9.2017 VOLBY 2017: Němci chtějí stabilitu, Češi se mstí vládě

Karel Hvížďala
Základní rozdíl mezi Českem a Německem ve vztahu k nadcházejícím volbám je v tom, že většina Němců chce stabilitu, zatímco většina Čechů chce změnu, protože žádnou stabilitu za svůj život nikdy nezažila.
více


23.9.2017 POLITIKA: Drahoš? Kdo je to Drahoš?

Marie Cibulková
Pražský hrad a česká vlajka
Tuto pertinentní otázku nedávno položil publicista Štěpán Kotrba, a vystihl tak, že o tomto prezidentském kandidátu veřejnost donedávna dohromady nic moc nevěděla.
více


23.9.2017 POLITIKA: Já chtít do vláda!

volební urna volby
Jelikož nemám (naštěstí) televizi, jsem stran programů odkázán takřka výhradně na bannery a billboardy podél cest. A nestačím se divit stupiditě sloganů nejrůznějších stran a hnutí.
více


23.9.2017 ÚVAHA: Populisté a diktátoři

Jan Payne
Poslední doba oběma druhům lidí přeje až tak, že demokracie v řadě zemí je ohrožena a někde se již stala pouhým snem. Co se to děje?
více


22.9.2017 POLITIKA: Prý nás spolkne Putin

Jaroslav Míth
Prázdnost programu a absenci argumentů nahrazuje kdekdo strašením. Jedna z jeho podob je i předkládání emotivních, avšak manipulativních otázek.
více


23.9.2017 POLITIKA: Když docházejí témata

Lukáš Jelínek
Když politikům dojdou témata, začnou před volbami slibovat rušení ministerstev a zeštíhlování státní správy. Letos tomu není jinak. Jde o velmi snadnou a rychlou cestu k srdcím voličů.
více


22.9.2017 HISTORIE: Rozpad federace

Ladislav Jakl 1
Nezničili. Bylo už zničené a vlastně už de facto rozdělené. Oni se jen postarali, aby bylo toto rozdělení co nejhladším způsobem vypořádáno i de iure a po technické stránce.
více


21.9.2017 JUSTICE: Vlivné osobnosti u Moravce

Zdeněk Jemelik 1
Plnou hodinu z Otázek Vymývače mozků (pardon, z Otázek Václava Moravce) ze dne 17. září 2017 se moderátor a jeho hosté věnovali vybraným událostem z poslední doby, týkajících se resortů spravedlnosti a vnitra.
více


22.9.2017 GLOSA: Já a mé publikum

Zbyněk Petráček
Miloš Zeman čerpá nemalý díl své popularity z toho, že se nemění. Že je na něj spoleh. To on mívá v zásobě bonmoty. To on si dává záležet, aby mluvil rázně a nezbaběle.
více


21.9.2017 EVROPA: Český národní zájem

Miloslav Bednář1
Dnešní oficiální, de facto cenzurní uvažování a chování si takové sousloví do značné míry zakazuje, neboť údajně zavání nacionalismem. Přesněji řečeno, národní zájem nesmírně podezřele zavání svobodou a samostatností politického národa, a tedy svobodou českého demokratického státu.
více


20.9.2017 POLITIKA: Programové urgence svobodariána

Petr Ševčík
Blíží se volby, které svým významem a dopadem přesahují všechny minulé, snad s výjimkou prvních porevolučních. V říjnu se rozhodne, zda naše země bude pokračovat na cestě k autoritářskému státu, anebo se podaří obrátit směr zpátky k liberální demokracii.
více


20.9.2017 POLITIKA: Odpor proti EET volby nevyhraje

Petr Hartman1
Zákon skládající se z několika vět se dá ve sněmovně schválit během pár hodin. Takovouto představu měl Jan Farský z hnutí Starostové a nezávislí.
více


19.9.2017 GLOSY: Před volbami nekorektně

Petr Štěpánek
„Patříme na Západ, ne na Východ!“ křičí na nás z billboardů a bannerů ODS. Ptám se: Na který Západ? Na ten multikulturní, vítačský, požíraný neomarxismem, degenerovaný politickou korektností?
více


19.9.2017 POLITIKA: Neopakujme chybu Francie

Jan Bartoň
Francouzský prezident Emmanuel Macron byl zvolen díky odporu velké části francouzských voličů k jeho protikandidátce Marine Le Penové. Několik měsíců po jeho zvolení se jeho popularita prudce propadla.
více


19.9.2017 POLITIKA: Populisté krouží nad penzijním systémem

Petr Holub1
Stále častěji se objevují varování, že penzijní systém, a tím pádem jistoty současných i budoucích důchodců, jsou v nebezpečí. Tvrdí to experti, zástupci pojišťoven i volební lídři.
více


18.9.2017 POLITIKA: Půjde Babiš do vazby?

Jan Bartoň
Andrej Babiš se ohradil vůči tomu, že by měl být vzat do vazby. Prezident Miloš Zeman tvrdí, že by Babiše jmenoval premiérem, i kdyby byl ve vazbě. To Babiš nechápe.
více


16.9.2017 POLITIKA: Marťani na Hrad?

Zdeněk Lanz
V pondělí 11. září uplynul právě měsíc ode dne, kdy na nejvyšší českou horu Sněžku vystoupal v rámci Svatovavřinecké pouti i bývalý prezident České republiky Václav Klaus. Při té příležitosti okomentoval aktuální politickou situaci doma i ve světě.
více


16.9.2017 POLITIKA: Nebojujme minulé války

Karel Šindelář
poslanecká sněmovna parlament
Blíží se volby. Mohou patřit k nejdůležitějším volbám v našich dějinách, protože se blíží doba, kdy budeme muset učinit hned několik fundamentálních rozhodnutí.
více


16.9.2017 POLITIKA: Morální bahno účtenkové loterie

Jan Polanecký
Účtenková loterie je na spadnutí a mě nepřestává udivovat, kam jsme se to za posledních dvacet let posunuli. Na jejím příkladu je totiž krásně vidět, jakým bahnem nesvobody a regulací se dnes brodíme.
více


16.9.2017 POLITIKA: Horáček chce odpouštět penále z dluhů

Jan Bartoň
Michal Horáček se blýskl svým návrhem, aby stát odpustil dlužníkům penále z dluhů. Už o tom prý jedná i s politickými stranami.
více


16.9.2017 HISTORIE: TGM a nedůstojná tradice volby prezidenta

Karel Hvížďala
Před 80 lety zemřel Tomáš Garrigue Masaryk a bez jednoho roku před sto lety se stal prvním československým prezidentem.
více


16.9.2017 POLITIKA: České slepence a reforma EU

Josef Mlejnek jr.
Pohled na peloton stran v průzkumech veřejného mínění (včetně nedávného měření volebního potenciálu) dává tušit, že po volbách se bude jen velmi obtížně sestavovat nějaká programově soudržná vládní koalice.
více


15.9.2017 POLITIKA: Babiš a demokracie

Vlastimil Podracký
Dnes se projevuje vyčichlost obou hlavních ideálů Západu – marxismu a liberalismu. Proto je možné, aby se uplatnily nihilistické programy, které už žádný ideál neobsahují a reagují pouze na momentální lidská přání, mnohdy protichůdná a bez zřetelné jednotící myšlenky.
více


15.9.2017 ROZHOVOR: Berlusconi, Francie, Izrael...

Zdeněk Jičínský
Pokud jde o mne, já v této věci názor neměním. Nevím, jaký názor bude mít po volbách vedení sociální demokracie, protože jednání o vládní koalici bude složité. Předpokládám, že nejsilnější stranou bude hnutí ANO; a bude otázka, s kým vytvoří koaliční vládu.
více


15.9.2017 POLITIKA: Žaludek, nebo program?

Josef Mlejnek jr.
Mě neumlčíte, nezastrašíte a nezastavíte mě. A také se mě nezbavíte. A teď si mě klidně vydejte! Tato slova pronesl Andrej Babiš v Poslanecké sněmovně. Jeho hnutí ANO krátce předtím vyhlásilo volební heslo Teď, nebo nikdy! (bez čárky, což se stalo tématem uštěpačných komentářů).
více


14.9.2017 POLITIKA: Zvláštní volby to budou

Zdeněk Holásek
Tyto volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR rozhodně nebudou jako jiné. Naopak, jde o volby ve zlomovém čase, o volby, kde poslanci úspěšných stran vstoupí do jiné doby. Evropská unie se drolí a jsme na konci počátku procesu rozpadu na přinejmenším tvrdé jádro kolem Německa a ty ostatní, včetně...
více


14.9.2017 PRÁVO: Babiš a Zadeh v jednom pytli

Zdeněk Jemelik 1
Ještě před pár dny v mediálním prostoru bouřila pře o to, zda žádost o vydání poslanců Andreje Babiše (dále jen AB) a Jaroslava Faltýnka (dále jen JF) byla účelově načasovaná tak, aby poškodila jmenované pány a s nimi volební výsledek hnutí ANO 2011.
více


14.9.2017 POLITIKA: Nevypočitatelné spojenectví Zeman - Babiš

Karel Hvížďala
Prezident Miloš Zeman se čím dál častěji osvědčuje i jako výkonný kreativní ředitel vlastní kanceláře. Kdykoliv si usmyslí, že se dostane do médií, vymyslí něco, co všichni zopakují.
více


14.9.2017 POLITIKA: Divoký výběr prezidenta se obejde i bez stran

Lukáš Jelínek
Těžko soudit, jestli sobotní prohlášení komunistické strany k přímé volbě prezidenta dokládá absenci lepších témat, jež by mohla zvednout, anebo dokresluje výhodu klání o Pražský hrad ve srovnání se soubojem o vládní Strakovu akademii.
více


13.9.2017 ŠKOLSTVÍ: Proč přidat učitelům a co dělat dál

Petr Holub1
Učitelům je třeba přidat na platech, o tom není nutné vést složité debaty. Stejně tak je třeba přidat v dalších profesích soukromého či veřejného sektoru, protože výnosy polistopadové transformace také ještě nezažily a protože platy v sousedních zemích jsou o tolik vyšší.
více


13.9.2017 POLITIKA: Jsme na rozcestí?

Pavel Chrastina
Naše média, zejména ta veřejnoprávní, denně propírají kauzu Andreje Babiše. A povšiml jsem si, že „veřejnoprávníci“ začínají Babišovi už téměř fandit. Pozoruhodný obrat. Jak jsem již jednou psal, zkusme zapřemýšlet o tom, proč se to všechno děje. A proč tak náhle.
více


14.9.2017 ESEJ: Vojna, nebo mír?

Luděk Frýbort
Evropou už válečnické roupy tolik nelomcují jako kdysi, zato tamhle na Dálném východě to zase jednou pořádně smrdí. Šermuje severokorejský pidimuž jadernou bombičkou... jak se zachovat?
více


14.9.2017 JUSTICE: Krokodýlí slzy pana profesora (2)

Václav Vlk st.
Mluví-li se o morálce a tak vůbec a má-li pan profesor Němec takové morální problémy s osočováním neodsouzených osob, dám mu návrh.
více


13.9.2017 JUSTICE: Krokodýlí slzy pana profesora (1)

Václav Vlk st.
To je najednou péče o obžalované! Kam se kouknu, tam někdo vede hlubokomyslné úvahy, jak by se mělo silně rozlišovat mezi obviněnými a odsouzenými, jak by se měla ctít presumpce neviny, dodržovat pravidla slušnosti jednání k osobám, které vyšetřuje policie anebo které obžalovalo státní...
více


13.9.2017 POLITIKA: Koho chleba jíš...

Terézia Mlýnková Išková
Terézia Mlýnková Išková
Asi bychom se měli radovat. Česká republika podepsala smlouvu s Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem, na základě které může čerpat pět miliard z tzv. Norských fondů. Mě tato informace ale ani v nejmenším nepotěšila.
více


12.9.2017 POLITIKA: Lidovci chtějí tři Národní divadla

Jan Bartoň
Z volebního programu KDU-ČSL: Prosadíme postavení Moravského národního divadla v Brně a Slezského národního divadla v Ostravě na stejnou úroveň jako Národní divadlo v Praze.
více