22.7.2018 | Svátek má Magdaléna


21.7.2018 POLITIKA: Budeme rozdávat. Ať to stojí, co to stojí…

Pavel Jégl
Namátkou: vyšší platy, vyšší důchody, placenou nemocenskou od prvního dne, vyšší rodičovskou, levné úvěry na bydlení pro mladé rodiny, dotované jízdné pro studenty a důchodce, zálohované výživné...
více


21.7.2018 POLITIKA: Nesmysly z OSN

Jan Bartoň
Jednání o migraci na půdě OSN spěje údajně ke „zdárnému konci“. Podle českého ministerstva zahraničí jde o „nezávazný koncept“. Proč tedy z jednání už loni odstoupily Spojené státy a nyní se chystá k témuž Maďarsko?
více


20.7.2018 ROZHOVOR: Hlavní emocí je strach

Dan Drápal
Na problémy ve směřování strany TOP 09 jsem upozorňovala dlouhodobě. Tato strana má ve svém programovém desateru vyjádřena východiska, která jsou spjata s tradicí evropské civilizace vzniklé na základech křesťansko-judaistické kultury a historie.
více


20.7.2018 FEJETON: Zachraňme vojína Krejčíře

Tomáš Vodvářka
Z cely v Jihoafrické republice zaznělo úpěnlivé volání českého vojáka. Má malou celu, studenou stravu a nemožnost přístupu ke Skypu.
více


20.7.2018 POLITIKA: Ministryně Malá...

Václav Vlk Jr.
Exministryně Malá nechává zavzpomínat na dobu, kdy ministr obrany prostřelil vládní letadlo a posléze se stal astrologem, i když jeho osobní kompetence se mi ve světle totálně prázdných frází, které paní Malá vypouštěla z úst, jeví jako originální předpoklad výkonu funkce.
více


19.7.2018 POLITIKA: Okamura si vybral radikálně opoziční cestu

Lukáš Jelínek
Menšinová vláda ANO a ČSSD se opírá o KSČM a dává s ní v Poslanecké sněmovně většinu. Komunisté neslíbili hlasovat pro všechno – drží se sedmi pro ně důležitých témat.
více


19.7.2018 GLOSA: Kurňa, je tady vůbec někdo, kdo neopisuje?

Zdeněk Holásek
Lovec plagiátorů Jan Mach odhalil, že krátce jmenovaný ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál při své diplomové práci radostně opisoval.
více


19.7.2018 POLITIKA: Pražákům, těm je hej

Rudolf Mládek
Tak si to shrneme. Politické strany a hnutí nám v Praze pomalu a jistě připravují své kandidáty na primátory a výběr je opravdu pozoruhodný.
více


18.7.2018 POLITIKA: Kupujeme leklé ryby a boty do rakve

Václav Vlk st.
Součástí výchovy takzvané „kinderstube“ bylo naučení, že „nejsme tak bohatý, abychom si mohli kupovat levný věci“.
více


18.7.2018 POLITIKA: Republika segmentovaná

Josef Mlejnek jr.
Předseda lidovců Pavel Bělobrádek glosoval vznik nové vlády s podporou komunistů slovy o konci první České republiky. A nebyl sám – mnozí kolegové z opozice i občané na sociálních sítích se vyjadřovali velmi podobně: polistopadová demokracie končí, nastupuje nějaký nový režim.
více


18.7.2018 ROZHOVOR: Na prezidenta můžu kandidovat ještě sedmkrát

Václav Klaus1
Už do OF jsem vstupoval se zásadní polemikou. Pro havlisty byl rok 1989 de facto pokračování pokusu, který vyvrcholil v roce 1968. Pro lidi mého typu to bylo naopak diametrální popření roku 1968 a nastoupení úplně jiné cesty.
více


18.7.2018 POLITIKA: Nazývejme věci pravým jménem

Pavel Chrastina
Pokud se vám zdá, že budu opět kritizovat multikulturalistickou politickou korektnost, budete mít jistě pravdu. Jenže půjde o víc.
více


17.7.2018 POLITIKA: Kdy je antikomunismus primitivní

Petr Bouda
Sousloví „primitivní antikomunismus“ bylo v České republice až donedávna spolehlivým poznávacím znamením „primitivních“ komunistů, kteří tak odmítavě reagovali na jakoukoli kritiku jejich nelidské ideologie, jejíž uvádění do praxe vyšlo lidstvo dost draho, jako ostatně každá dystopie, ve které pro...
více


17.7.2018 POLITIKA: K interview premiéra v MfD

Lubomír Stejskal
Vytknuto před závorku: zásadně nesouhlasím a odsuzuji jakékoliv projevy násilí vůči jakémukoliv politikovi. Tudíž odsuzuji i to, co se v noci ze středy na čtvrtek (11-12/7) dělo před Sněmovnou.
více


17.7.2018 GLOSA: Kde byl ve středu Mára, Andreji?

Tomáš Vodvářka
Možná pamatujeme na onu krásnou povolební chvíli, kdy vítěz voleb Andrej Babiš sevřel hlavu Marka Prchala do svých dlaní a zářil štěstím.
více


17.7.2018 POLITIKA: Válka není mír

Roman Joch
„Strach, zájem, čest“ – jsou důvody, proč podle starořeckého historika Thukydida lidé válčí. Když jsem to četl poprvé, řekl jsem si (povýšeně): Co má nás, lidi 20. (21.) století, poučovat nějaký mrtvý Řek z 5. století před Kristem?
více


16.7.2018 GLOSA: Tak se nám tady rozmohl jeden nešvar

Tomáš Vodvářka
To by možná pravila paní Holubová z Pelíšků, pokud by se podívala na níže uvedené záběry evropských politiků.
více


16.7.2018 POLITIKA: Vrchol a pád Babiše

Rudolf Mládek
Je nesporné, že hnutí ANO, které založil a vede Andrej Babiš, rozdrtilo své odpůrce v posledních volbách vysokým náskokem.
více


16.7.2018 POLITIKA: Vítejte v České republice 2.0!

Lubomír Stejskal
Nestává se často, aby byla česká politika zajímavější než světová kopaná. Večer 11/7 tomu tak bylo. Nechtěl jsem přijít o živé představení ze Sněmovny, ale ani o live přenos ze stadionu Lužniki v Moskvě (Chorvatsko vs Anglie).
více


16.7.2018 GLOSA: Zemanova výstraha

Zbyněk Petráček
Miloš Zeman patří mezi hodně nálepkované politiky, ale často si o to sám říká. Třeba v situacích, kdy vyrukuje s racionální úvahou, ale podá ji v balení, které nálepky samo přitahuje.
více


16.7.2018 POLITIKA: Vláda s (ne)důvěrou

Pavel Kopecký
Tak už konečně! V nejranějších hodinách včerejšího dne se stalo, že dolní komora parlamentu vyslovila důvěru průlomovému projektu.
více


14.7.2018 POLITIKA: Nejsme jako oni

Milena Kozumplíková
V roce stého výročí vzniku ČSR má země po osmi měsících vládu. Důvěru jí vyslovilo 105 poslanců ze 200. Není to moc, ale je to nadpoloviční většina. Většiny bylo dosaženo velmi klopotně.
více


14.7.2018 POLITIKA: Show pro masy, nic jiného

Jiří Zapletal
Jiří Zapletal
Máme vládu s důvěrou. Po mnohahodinovém řečnění u pultíku ve Sněmovní ulici nebylo překvapením, že vláda pod vedením Andreje Babiše důvěru získala.
více


14.7.2018 GLOSA: Sorryjako

Tomáš Vodvářka
Tak a je to hotovo. Trvalo to jen necelých 29 let. Vypískání blbců, majících Ústavou zaručenou moc, bylo jen krátkou epizodou
více


14.7.2018 POLITIKA: Duo Babiš & Kalousek, duo k pobavení

Zdeněk Holásek
Sledovat diskusi v dolní komoře Parlamentu ČR šlo jen se sebezapřením a jen občas. Setrvalejší sledování by opravdu nemuselo být bez trvalých následků.
více


13.7.2018 POLITIKA: Otřesné!

Jan Bartoň
Každý, kdo si udělal alespoň pět minut na pozorování dění v poslanecké sněmovně při jednání o vyslovení důvěry vládě, byl svědkem nárazu na „tvrdou realitu“. Vzletné proklamace a ostudné provokace vítězily.
více


14.7.2018 GLOSA: Manželství jako rys

Zbyněk Petráček
Vláda nepodpoří ústavní ochranu manželství coby výhradního svazku muže a ženy. Přesněji řečeno vládní strany ANO a ČSSD tento krok nepodpoří při hlasování ve sněmovně.
více


13.7.2018 POLITIKA: Pokus o opoziční revival?

Josef Mlejnek jr.
Dvacet let po podpisu tzv. opoziční smlouvy mezi ČSSD a ODS se zrodila dohoda mezi ANO a KSČM o podpoře vzniku a toleranci existence menšinové vlády ANO a ČSSD.
více


13.7.2018 POLITIKA: Tajemství úspěchu Zemana a Babiše? Štěstí

Lukáš Kovanda
To tu ještě nebylo. Příslovečná „blbá nálada“ Čechů je pryč. Dobrá polovina národa hodnotí hospodářskou situaci České republiky příznivě. Konkrétně se jedná o 49 procent Čechů. Ještě o něco více z nich, 53 procent, pak podle Centra pro výzkum veřejného mínění za příznivou považuje ekonomickou...
více


12.7.2018 PRÁVO: Obecní volby aneb Eurocizinec je našinec

Pavel Svoboda EP
V minulých dnech vzbudila na sociálních sítích emoce zpráva, že občané z jiných zemí EU mohou u nás volit v obecních volbách. Přečetl jsem si slova o diskriminaci tuzemců či podiv, jak je něco takového bez schválení českého parlamentu možné.
více


12.7.2018 POLITIKA: Proč byla Opoziční smlouva nestandardní

Karel Hvížďala
Po mimořádných volbách se dohodli pánové Miloš Zeman a Václav Klaus a uzavřeli na léta 1998 až 2002 Smlouvu o vytvoření stabilního politického prostředí v České republice mezi ČSSD a ODS. Tato smlouva, které se říká Opoziční, měla zajistit menšinové vládě stabilní existenci. Kvůli tomu byla...
více


12.7.2018 ROZHOVOR: 20 let od podpisu tzv. Opoziční smlouvy

Václav Klaus1
Stoprocentně. Opoziční smlouva byla vynikající politický nápad. Vynikající pro tehdejší dobu a dnešní doba o to silněji ukazuje, že by takový podobný nápad byl potřeba i v současnosti.
více


12.7.2018 POLITIKA: Legislativa je právní vrchol

Daniela Kovářová
Absolvent právnické fakulty si může vybrat řadu profesí, ve kterých se chce realizovat. Může být soudce, advokát, státní zástupce, notář či exekutor, může učit a psát, řídit firmy nebo vyšetřovat trestné činy.
více


12.7.2018 PRÁVO: Doktoráty a habilitační práce

Jiří Svoboda1
Podotýkám, že slečnu či paní Malou neznám. Dokonce jsem o ní ani dříve, než byla navržena jako členka vlády, neslyšel. Mám však k celé kauze tři poznámky.
více


11.7.2018 POLITIKA: Důvěryhodnost médií klesá

Jan Bartoň
Podle stále ještě seriózního Gallupova ústavu klesla důvěra Američanů v média asi o polovinu. Příčinou je podle všeho „posedlost médií Trumpem“. To známe, naše média jsou „posedlá Babišem“.
více


11.7.2018 POLITIKA: Na spor o Pocheho doplácí zahraniční politika

Lukáš Jelínek
Nalezení plnohodnotného ministra zahraničních věcí, jenž se bude svému úřadu věnovat čtyřiadvacet hodin denně, aniž by se zatěžoval problémy jiného resortu, je důležité hned z několika důvodů.
více