21.2.2017 | Svátek má Lenka


21.2.2017 PRÁVO: Potřebujeme úřad pro kontrolu správnosti názorů?

Tomáš Haas
Musíme, říká pan Hokovský, ředitel think tanku Evropské hodnoty, chránit veřejnost před falešnými informacemi a dezinformacemi a před „nesprávnými názory“.
více


21.2.2017 POLITIKA: Cesta do hlubin Koblihovy duše

Petr Štěpánek
Je naprosto k neuvěření, že někdo může volit něco takového, co onehdy vystoupilo v Otázkách Václava Moravce.
více


21.2.2017 POLITIKA: Proč papaláši z ČSSD posílají děti do soukromých škol?

Jaroslav Míth
O školství toho každý z nás docela dost ví. Do školy jsme všichni chodili, chodí do ní naše děti a u těch starších dospělých i jejich vnoučata.
více


21.2.2017 POLITIKA: Mediální bitva o Šumavu

Tomáš Jirsa
Když ministr Richard Brabec předkládal v poslanecké sněmovně zákon o Šumavě, tvrdil poslancům, že zákon je kompromisem, který na Šumavu přináší klid a dohodu.
více


21.2.2017 PRÁVO: Kolínská zvedla prapor zeleného komunismu

Ondřej Pecák
Ondřej Pecák
Náměstkyně primátorky hlavního města Prahy Petra Kolínská ze Strany zelených zamýšlí znásilnit vlastnické právo majitelů méně užívaných nemovitostí v Praze. Zcela vážně hledá právní obezličku, jak zlegalizovat vpád squatterů do takových nemovitostí.
více


20.2.2017 POLITIKA: Realismus...

Josef Mlejnek jr.
Petr Robejšek a jeho Realisté zahájili volební kampaň – sérií setkání s občany a zopakováním ambiciózního cíle zisku 20 procent v podzimních parlamentních volbách.
více


20.2.2017 POLITIKA: Bude Šumava dále dobrým místem pro život?

Radka Trylčová
Radka Trylčová
Šumava je místo, kde po staletí žijí lidé a bývala krásná příroda s volně žijící zvěří. A byli to lidé, kteří přivedli šumavskou přírodu až do stavu, kdy mohla být vyhlášena národním parkem.
více


18.2.2017 ŠUMAVA: Bude špatný zákon schválen?

Radka Trylčová, Pavel Hroch
forrest les
Podle již 25 let platného zákona o ochraně přírody se musí každý národní park v ČR vyhlašovat speciálním zákonem.
více


18.2.2017 ROZHOVOR: O volbě prezidenta i o Sobotkově vládě

Václav Klaus1
Určitě, není na tom co měnit. Vidím svou roli někde jinde než v pokusu vstoupit podruhé do téže řeky. A ona už to ani není tatáž řeka.
více


17.2.2017 POLITIKA: Má veto cenu, když ho stejně přehlasují?

Ladislav Jakl 1
Prezident republiky vrátí zákon. Možná tak jeden z dvaceti. A Poslanecká sněmovna toto „veto“ přehlasuje. Asi tak devatenáct z dvaceti vrácených. Má to cenu? Má.
více


17.2.2017 POLITIKA: Brabec mír na Šumavě nezajistil

Drahomíra Stanžovská
Drahomíra Stanžovská
Ministr Brabec nás, šumavské starosty, občany našich obcí, stejně tak jako celý zbytek republiky včetně jejího prezidenta ujišťoval, že on situaci na Šumavě a okolo Šumavy uklidní.
více


17.2.2017 UDÁLOSTI: Koudelkiáda

Bohumil Doležal
Kauzu údajného opisování poslance Blažka otevřelo minulý týden v Babišových Lidových novinách úderné komando Shabu – Koutník bezprostředně poté, co Poslanecká sněmovna většinou hlasů napříč politickými stranami (s výjimkou ANO, ovšem) schválila zprávu poslanecké komise k reorganizaci Policie ČR
více


16.2.2017 PRÁVO: Trestný čin krácení daně

Pavel Bárta
Možná se stal, možná se nestal. Na to by měly odpovědět k tomu příslušné orgány, například daňová kobra a navazující systém státních zástupců a soudů.
více


16.2.2017 POLITIKA: Banální pravolevá osa voliče neláká

Lukáš Jelínek
S blížícími se sněmovními volbami slýcháme, jak se na ně strany připravují, co kutí za program i s kým jsou ochotny se vrhnout do nejtužšího klání. Zaznívají ale už také předběžné úvahy o povolebním uspořádání.
více


15.2.2017 POLITIKA: Boháč stále nepřítelem

Petr Andrle
Tak jsme se na konci minulého týdne od předsedy vlády dozvěděli, že „zájmy lidí s průměrnými příjmy nehájí miliardáři, ale sociální demokracie“. A že to tak bude i v budoucnu.
více


15.2.2017 POLITIKA: Vysoká sázka lidovců

Petr Holub1
Lidovci chtějí dohodnout předvolební koalici se Starosty, známými i pod značkou STAN, a Starostové s tím souhlasí. Zpráva musí vzbudit sympatie i u těch, kdo jinak nemají Pavla Bělobrádka a jeho stranu příliš v lásce.
více


15.2.2017 POLITIKA: Zeman dominátor?

Josef Mlejnek jr.
K planetě Česko se (zdánlivě) pomalu začíná přibližovat kometa druhé přímé volby prezidenta. A skoro všichni teď uhranutě čekají na březnovou zvěst, zda Miloš Zeman opravdu „půjde do toho“.
více


14.2.2017 POLITIKA: Velké plány na závěr Sobotkovy vlády

Petr Holub1
Nastává poslední rok Sobotkova kabinetu a ministři jako kdyby chtěli dohnat, co dosud zanedbávali. Také Česku - stejně jako jiným zemím - chybí velké investice.
více


13.2.2017 UDÁLOSTI: „Obrodný proces“ v TOP 09

Bohumil Doležal
Nejprve sled událostí: 26. ledna vyšel průzkum veřejného mínění ohledně voleb do Poslanecké sněmovny, který pořídila agentura STEM. Podle volebního modelu, který vypracovala, by se TOP 09 s 4,6 % nedostala do poslanecké sněmovny a skončila by až za Okamurovou SPD.
více


11.2.2017 POLITIKA: Hlasují poslanci jako roboti?

Ladislav Jakl 1
Veto prezidenta republiky je důležitý ústavní instrument. I když prezidentova pozice není v tomto ohledu příliš silná a poslanci jeho případné „veto“ mohou zvrátit většinou jediného hlasu, je to příležitost, jak do rozjetého legislativního mechanismu vnést úplně jiný pohled.
více


10.2.2017 POLITIKA: Odvaha k riziku

Dan Drápal
V sobotu dne 4. února rozhodla celostátní konference KDU-ČSL, že tato strana půjde do příštích voleb do Poslanecké sněmovny v koalici se stranou Starostů a nezávislých.
více


10.2.2017 POLITIKA: Zapeklité důsledky volebních klauzulí

Josef Mlejnek jr.
Volebně-koaliční námluvy lidovců a hnutí STAN opět upřely větší pozornost na volební klauzule, neboť pro dvoučlennou koalici u nás platí docela přísná bariéra ve výši deseti procent.
více


9.2.2017 POLITIKA: Kam mizí vybrané daně v HateFree

Josef Lebduška
Josef Lebduška
Českem hýbe vyjádření ministra pro lidská práva Jana Chvojky, který váhá nad další existencí vládní značky HateFree, jejímž cílem je motivovat obyvatele Česka k toleranci k jinakosti. „Kampaň HateFree Culture se bohužel dostala do určité slepé uličky. Nejvíc pozornosti nakonec přitahuje její...
více


9.2.2017 POLITIKA: Nikdy nepřestanu žasnout

Tomáš Zdechovský
Ministerstvu práci a sociálních věcí můžu vděčit za mnohé, protože už dlouho je pro mě takřka nevyčerpatelnou studnicí inspirace pro psaní článků na tomto blogu. Poděkovat za to můžu zvláště současné paní ministryni Marksové...
více


9.2.2017 GLOSA: Sedm plus tři není vždy deset

Jan Bartoň
Lidovci navrhli STAN vytvoření dvoukoalice k podzimním celostátním volbám. Předseda STAN Petr Gazdík „s tím nemá problém“. Nicméně, neměli by lidovci dvoukoalici ještě zvážit?
více


8.2.2017 POLITIKA: Neumětelství Šlachtových šéfů

Jan Schneider
Parlamentní komise ukončila prošetřování reorganizace útvarů kriminální policie a zveřejnila závěrečnou zprávu.
více


8.2.2017 POLITIKA: Česká levice za evropskou kulhá

Lukáš Jelínek
Evropská levice, zatím marně hledající lék na vzestup nacionalistů a populistů, prochází dalším kolem personální proměny. V prvním se na scéně objevili Alexis Tsipras či Jeremy Corbyn. Nyní vítr změny ovanul Francii a Německo.
více


7.2.2017 ŠUMAVA: Čas říci pravdu o národním parku

Miroslav Šedivý
forrest
Nejenom v reakci na článek herce Petra Vacka, zveřejněný 21. října 2016 v Lidových novinách pod názvem Čas projevit vlastenectví, ale i po 61 letech zasvěcených zvelebování lesů jsem se rozhodl napsat pravdu o dnešním stavu lesů v šumavském národním parku.
více


7.2.2017 POLITIKA: Úvaha čistě sportovní

Pavel Chrastina
Blížíme se k poločasu. Jako téměř každá kolektivní hra, má i ošklivá hra, kterou právě teď hrajeme, svůj poločas.
více


7.2.2017 POLITIKA: Co nám v souvislostech dala vyšetřovací komise

Zdeněk Jemelik 1
Závěrečná zpráva Vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny, která zkoumala okolnosti dílčí reorganizace republikových úvarů kriminální policie, nepřinesla žádnou senzaci.
více


6.2.2017 GLOSA: Sobotka objevuje nová slova

Jan Bartoň
Nejslušnější český premiér, soupeřící o tento titul s „panem Čistým“ alias Petrem Nečasem, objevuje terru incognitu českého slovníku. Měl by se ale spíše držet svého image, než ze sebe dělat „chlapáka“.
více


6.2.2017 POLITIKA: „Všetci kradnú!“ Nejvíc ale Babiš

Petr Štěpánek
Zatímco normální občané ze svých vydělaných tisíců platí daně, Andrej Babiš, toho času ministr financí, který na ostatní vymýšlí kontrolní hlášení či EET, ze svých korunových dluhopisů v celkové sumě 1,5 miliardy šikovně neplatí nic.
více


6.2.2017 POLITIKA: Peklo nám zezelenalo

antimeloun
Jak jsme se my dva – dnes manželé – poznali, si pamatujeme jako dnes. Bylo to skoro přesně před 22 lety na diskusi studentů. Byli na ní Dánové a Holanďané. A my dva jim zapáleně popisovali, jak bychom jednou chtěli vstoupit do EU.
více


4.2.2017 GLOSA: Nové úřady jsou továrny na korupci

Josef Káles
Asi jste také zahlédli v médiích, že se Česká republika tento rok propadla v takzvaném indexu vnímání korupce. Jediným způsobem, jak účinně bojovat s korupcí je omezit moc politiků a úředníků, snížit objem přerozdělovaných veřejných financí, ustoupit od nesmyslných regulací v podnikání a přílišné...
více


4.2.2017 POLITIKA: Mynářova prověrka a nebezpečí pro Hrad

Karel Hvížďala
Prezident republiky zaměstnává jako svého kancléře Vratislava Mynáře již bezmála čtyři roky bez bezpečnostní prověrky a zdá se, že Mynář v této funkci vydrží do konce mandátu Miloše Zemana.
více


3.2.2017 POLITIKA: Starostové v rukou lidovců

Milan Hamerský
Po měsících jednání a umném mediálním dávkování vedení hnutí Starostové a nezávislí (STAN) schválilo vytvoření „integrační strany“ s lidovci a lokálnímu stranami. Míček je na straně lidovců, jejich vedení má jednat v polovině února.
více