18.6.2018 | Svátek má Milan


18.6.2018 GLOSA: Na lepší časy se neblýská

Ivo Valenta
Poslanci rodící se levicové koalice pohřbili další návrh na úlevu podnikatelům od jha elektronické evidence tržeb, a to přesto, že někteří sociální demokraté dříve tento návrh v předchozích fázích projednávání podpořili.
více


18.6.2018 POLITIKA: Minimální mzda jako silný signál

Petr Kolman
Jedním ze zásadních ekonomických témat je výše minimální mzdy. Netýká se jen lidí s nejnižšími příjmy, jak se někdy mylně domnívá laická veřejnost, ale jsou na ni navázány další věci.
více


18.6.2018 ANALÝZA: Vliv státních zástupců na politické dění

Zdeněk Jemelik 1
Nadpis je zdánlivě nesmyslný, neboť státní zastupitelství stojí ze zákona mimo politickou hru, je nadstranické, profesionální a nestranné.
více


18.6.2018 POLITIKA: Zeman spálil rudé trenýrky

Jan Bartoň
Podle novinky.cz reagovali čeští politici „většinou negativně“ na akci, při níž Miloš Zeman spálil na Hradě rudé trenýrky, které mu „doručila“ skupina Ztohoven výměnou za prezidentskou standartu. Není to celá pravda.
více


16.6.2018 GLOSA: Stačilo nám patnáct let v EU?

Luboš Zálom1
Před patnácti lety jsme se v referendu rozhodli, že vstoupíme do Evropské unie. Byla to tehdy poněkud jiná Unie, než jak ji známe dnes.
více


16.6.2018 POLITIKA: Pět let od pádu Nečasovy vlády

Jan Bartoň
Média připomněla páté výročí zásahu policie na Úřadu vlády. Tehdejší premiér Petr Nečas sice chvilku, ale skutečně jen chvilku vzdoroval, aby potom podal svou demisi. Na koně se dostal Miloš Zeman.
více


15.6.2018 POLITIKA: S odbory na věčné časy a nikdy jinak!

Eva Kislingerová
Do konce pracovního týdne by mělo být jasné, zda ČSSD na základě stranického referenda vstoupí do menšinové vlády s hnutím ANO, která bude tolerována komunisty.
více


15.6.2018 POLITIKA: Padouch nebo hrdina

Petr Hartman1
Spektakulární zásah na úřadu vlády byl fiaskem. Pět let po jeho provedení si to myslí řada politiků a nemalá část veřejnosti.
více


15.6.2018 ROZHOVOR: Jsme kolonií Německa

Vlastimil Podracký
Velké podniky jsou velké proto, že mají soustředěnou výrobu i kapitál, a jsou proto výkonnější a schopnější dodat levnější výrobky.
více


14.6.2018 POLITIKA: Sbohem a rudý šáteček?

Josef Mlejnek jr.
Podej čertu prst a on ti vezme celou ruku – zní lidová moudrost, která může být velmi poučná i pro vznikající vládu. Jak velkou daň, v domácí i zahraniční politice, asi zaplatí menšinový kabinet ANO a ČSSD za podporu komunistů? A spolu s vládou celá Česká republika?
více


14.6.2018 PRÁVO: Turecké genderové nebezpečí

Daniela Kovářová
Z Cařihradu k nám po staletí přichází kdejaká inspirace, ale poslední dárek je mimořádný. Istanbulská úmluva o potírání násilí na ženách má ambici změnit svět, který známe.
více


13.6.2018 POLITIKA: Dům z karet - pár dní do konce

Pavel Kopecký
Lidový dům má již jenom pár dní do konce... Ne, nemylte se, neprorokuji konečný skon skomírající strany, byť by si ho mohl někdo dokonce přát. Takového zklamu, myslím kvapem se blížící závěr interního referenda ČSSD o její (ne)angažovanosti v dalším kabinetu.
více


12.6.2018 ZDRAVOTNICTVÍ: Na hraně sociálních bouří

Petr Holub1
Protesty odborů začnou 12. června. Oznámil to předseda odborů Josef Středula s tím, že se vláda zdráhá zvýšit platy ve veřejné sféře.
více


13.6.2018 POLITIKA: Otazníky kolem rozvědky

Jan Schneider
Předseda poslanecké komise pro kontrolu Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Pavel Blažek prohlásil, že již od počátku letošního roku, kdy tento orgán vznikl, jeho členové několikrát „deklarovali“ potřebu vyšetřit různá podezření vznášející se nad touto civilní rozvědkou.
více


13.6.2018 STÁTNÍ SPRÁVA: Politici chtějí úředníky víc držet pod krkem

Petr Hartman1
Státní správa by měla fungovat nezávisle na politice. Není tím myšleno, že by si úředníci měli dělat, co chtějí.
více


11.6.2018 GLOSA: Okamura neumí anglicky?

Jan Bartoň
Údajné pobavení způsobil dopis Tomia Okamury britské premiérce Therese Mayové. Odborníci na angličtinu v něm našli mnoho chyb. Posloužilo to proto k další diskreditaci předsedy SPD.
více


11.6.2018 ÚVAHA: Agent A 234

Milan Hulík
Pro agenty zpravodajských služeb se s oblibou používá označení číselnými kódy. Všichni známe agenta Jejího Veličenstva 007 Jamese Bonda.
více


11.6.2018 POLITIKA: Mise v Pobaltí

Petruška Šustrová
Zaslechla jsem v rozhlase několik besed o tom, proč čeští komunisté nechtějí, aby naši vojáci posílili misi NATO v Pobaltí, a zase jsem si lámala hlavu nad jejich motivy. Tedy obecněji – proč nechtějí české vojáky v Pobaltí, celkem chápu, nechtějí, abychom dělali něco, co v Kremlu neradi.
více


9.6.2018 POLITIKA: Demonstrace proti Babišovi a Zemanovi

Jan Bartoň
Den před jmenováním Andreje Babiše podruhé premiérem se v Praze a několika dalších městech sešli lidé, aby protestovali proti jeho jmenování. Na demonstraci v Praze vystoupili i opoziční politici.
více


9.6.2018 CÍRKEVNÍ RESTITUCE: Věčné, vděčné téma…

Eva Kislingerová
Od posledního vydání Otázek Václava Moravce máme díky komunistům staronové téma. Jak pravil v průběhu debaty šéf poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik, pokud menšinová vláda ANO a ČSSD nezahrne do vládního prohlášení zdanění církevních restitucí, nemůže počítat s tolerancí komunistických...
více


9.6.2018 POLITIKA: Na milost vzatí politici?

Josef Mlejnek jr.
Srovnáme-li letošní velkou červnovou demonstraci proti Andreji Babišovi a Miloši Zemanovi s tou z května loňského roku, na první pohled mezi nimi není velký rozdíl.
více


8.6.2018 POLITIKA: „Rozpracovávání“ nejvyšších

Jan Schneider
Poslední dobou média přinášejí méně či více zasvěcené informace o skandálu, který se točí kolem civilní rozvědky (Úřadu pro zahraniční styky a informace).
více


8.6.2018 ROZHOVOR: Havel hlásal nesmysly

Vlastimil Podracký
Kosmoindividualističtí aktivisté se pokusili v roce 2015 u nás zavést multikulturní společnost. Díky odporu občanů a reprezentace, hlavně prezidenta, se to nepodařilo. Budou se o to pokoušet stále a stále. Poláci a Maďaři už se vzepřeli natolik, že se bránit dovedou.
více


8.6.2018 POLITIKA: Děkuji, striptýz být nemusí

Michal Kašpárek
Když už nutíme správce titěrných statisícových rozpočtů vysvlékat se do naha, měli jsme na té show aspoň začít kontrolovat návštěvníky
více


7.6.2018 POLITIKA: Preference průmyslového zemědělství je realitou

Petr Havel
Nepřehledná houšť zemědělských dotací obsahující pilíře, programy, podprogramy, bodovací kritéria, výzvy nebo kritéria podmíněnosti vytvořila stav, kdy může cíle, oprávněnost či naopak zbytečnost prakticky jakékoli podpory zpochybnit nebo obhajovat každý - a může mít ze svého pohledu pravdu.
více


7.6.2018 POLITIKA: Nestoudnost!

Tomáš Zdechovský
Představte si, že vám někdo ukradne auto a roky ho používá. Policie ho vypátrá, vrátí vám ho ve značně špatném stavu a ještě si řekne, že byste z něho měl zaplatit daně. Přijde vám to spravedlivé?
více


7.6.2018 EVROPA: Strategie pokojného ovládnutí

Jan Keller
Jan Keller
Protože času není nazbyt, odpovím za sebe hned úvodem na otázku, která stojí v názvu naší konference: Žijeme v éře střetu civilizací?
více


6.6.2018 POLITIKA: Prezident není tvrdohlavý, je to hráč

Karel Hvížďala
Ve smečce stejně jako v politice dva alfasamci vedle sebe nemohou dlouho existovat: ten kdo prohraje, musí odejít.
více


5.6.2018 POLITIKA: Spravedlnost dle soudruha Kováčika

Tomáš Vodvářka
Soudruh Kováčik - komunista - v Otázkách Václava Moravce usoudil, že pokud se ANO a ČSSD nepřidají k zákonu o zdanění tzv. „církevních náhrad“, tak jeho strana nepodpoří vznik vlády.
více


5.6.2018 POLITIKA: Italský návod k pochopení současné politiky

Petr Holub1
Politická krize vyvolaná vzestupem italských populistů se chýlí ke konci. Vítězové voleb z března se blíží k dohodě na nové vládě a už jim zbývá jen získat důvěru ve sněmovně.
více


6.6.2018 POLITIKA: Talent ke slibování dobrou vládu nedělá

Lukáš Jelínek
Jedním z faktorů tlačících na urychlený vznik nové vlády je státní rozpočet. Žádný kabinet není nadšený z toho, že mu jízdní řád, tedy příjmové i výdajové rámce, určil jeho předchůdce.
více


6.6.2018 ROZHOVOR: O populismu

Václav Klaus1
A co by se asi tak učil od nepopulistických lídrů západní Evropy? Od těch Macronů, Merkelových, Junckerů a Rajoyů. To by musel být blázen. Tenhle liberální establishment přece Bannon poslouchá dnes a denně doma
více


6.6.2018 POLITIKA: Piráti svěží, neotřelí a plní energie

Eva Kislingerová
Jak praví jedna z definic, pirát je původně námořní lupič, který přepadává obchodní lodi. Pirátství kvete tam, kde je velký lodní provoz, a piráti proto mohou doufat v bohatou kořist. Námořní lapkové nebyli nikdy příliš zatíženi ideologií, nejznámější z nich, sir Francis Drake, pak dokonce loupil...
více


5.6.2018 POLITIKA: Fialova ODS – Babišův neochvějný přítel

Pavel Kopecký
Na tom, že Andrej Babiš způsobil na naší politické aréně zemětřesení, se shodnou všichni. Investice do bojů za údajně „nepolitickou politiku“ nebo do rádobyprogramu „řídit stát jako firmu“ se zúročily.
více


5.6.2018 POLITIKA: Bojkot? Jen realita ve sněmovně

Jan Bartoň
Svolání mimořádné schůze k aféře novičok, o kterou požádala opozice, proběhlo za „nestandardních podmínek“. Protože se schůze nezúčastnil dle přihlášení dostatek poslanců, jednání přerušil předseda sněmovny na neurčito.
více


4.6.2018 ROZHOVOR: Vláda musí umět v EU říkat ne

Václav Klaus1
Já jsem den měnové reformy zažil, bylo mi dvanáct let. Reforma se vyhlásila, myslím, tehdy v sobotu, v době, kdy už byly zavřené obchody, aby lidé nestihli nic koupit.
více