6.3.2015 | Svátek má Miroslav


6.3.2015 STÁT: Bez kanónů to nepůjde

Václav Vlk st.
Už staří latiníci říkali: „Chceš-li mír, připravuj válku.“ V jejich řeči to zní vzdělaněji: „Si vis pacem, para bellum.“
celý článek


6.3.2015 POLITIKA: Elektronická evidence tržeb?

František Matějka
Vyvolávání dojmu, že podnikatelé a živnostníci jsou příčinou řady problémů, má devastující účinky na morálku uměle rozdělované společnosti.
celý článek


5.3.2015 POLITIKA: Spiknutí vnuků

Petr Andrle
Prezident Zdeněk Škromach se chystal otevřít tunel Blanka. Akce musela být odložena, protože ekoaktivisté zjistili, že uvnitř tunelu jsou vzácné plísně.
celý článek


5.3.2015 POLITIKA: Zrada voličů

Petr Žantovský
Jedna ze základních jistot voliče v demokratické společnosti spočívá – nebo by aspoň měla spočívat – v tom, že když zvolí určitého kandidáta za určitou politickou stranu, ví, jaké hodnoty, případně sliby si zvolil.
celý článek


4.3.2015 POLITIKA: Babišova politická divize je na vzestupu

Radko Kubičko
Nebýt nespokojeného poslance a neúspěšného místopředsednického kandidáta Pilného, který vyčetl zákulisní dohody při volbě, byla by to zcela idylka.
celý článek


4.3.2015 UDÁLOSTI: Cesta k vítězství Pravdy, Lásky a Babiše

Bohumil Doležal
Na naši dnešní vnitropolitickou situaci existují dva vyhraněné pohledy. První je dejme tomu revoluční: česká společnost prošla v posledních pětadvaceti letech hlubokou krizí.
celý článek


4.3.2015 GLOSA: ANO je „pevně ukotveno“

Jan Bartoň
Hnutí Andreje Babiše mělo svůj sněm, který probíhal v Praze v prostorách Agrofertu, a necelé dvě stovky delegátů zvolily Babiše do pozice předsedy sto procenty hlasů.
celý článek


4.3.2015 POLITIKA: Doleva, nebo s Babišem

Josef Mlejnek jr.
Ambice předsedy hnutí ANO mohou připomínat Václava Klause, ale i Viktora Orbána.
celý článek


4.3.2015 POLITIKA: Já, politický podnikatel...

Karel Hvížďala
Rakouský Team Stronach, vedený stejnojmenným osmdesátiletým miliardářem, který žije převážně v Kanadě, vstoupil do politiky nejprve razantně.
celý článek


3.3.2015 GLOSA: Abstinenti a vegetariáni vs. Hitler

Lubomír Stejskal
Původně jsem neměl v úmyslu na prezidentův výrok „Smrt abstinentům a vegetariánům“ nějak reagovat.
celý článek


2.3.2015 POLITIKA: Program ANO - vrátíme zdravotnické poplatky

Petr Holub1
Ivan Pilný, kandidát na místopředsedu hnutí ANO, je jedním z mála Babišových lidí, kteří se vyjadřují k programovým otázkám.
celý článek


2.3.2015 POLITIKA: Třikrát a dost

Milan Hulík
Na známé dno se propadají nejen naši politici, ale my bohužel s nimi. Kdo by si kdy pomyslel, že prezident naší země bude sprostě urážet jednoho z největších a nejstatečnějších českých intelektuálů minulého století.
celý článek


3.3.2015 UDÁLOSTI: Respektování Andreje Babiše (2)

Bohumil Doležal
V monotónní šedi českých novin se konečně objevila věc, která stojí za pozornost: politolog Michal Klíma napsal zásadní hodnotící úvahu o Babišově hnutí ANO – a napsal ji do Lidových novin.
celý článek


2.3.2015 UDÁLOSTI: Respektování Andreje Babiše

Bohumil Doležal
V monotónní šedi českých novin se konečně objevila věc, která stojí za pozornost: politolog Michal Klíma napsal zásadní hodnotící úvahu o Babišově hnutí ANO – a napsal ji do Lidových novin.
celý článek


2.3.2015 ANALÝZA: Byl auditor NATO obětí hry špionů?

Jan Schneider
Bývalý generální sekretář ministerstva obrany Jan Vylita, který od počátku roku 2014 působí ve sboru auditorů NATO v Bruselu, zápolí o svou bezpečnostní prověrku.
celý článek


3.3.2015 POLITIKA: Přímá demokracie není zárukou kvality

Lukáš Visingr
To, co v únoru proběhlo v hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury (jak vlastně zní celé jméno tohoto subjektu), by se dalo nazvat vnitrostranickým převratem, ale jelikož se formálně jedná o hnutí, nikoliv stranu, byl to spíše převrat „vnitrohnutní“.
celý článek


26.2.2015 POLITIKA: Důvod k občanské neposlušnosti

Josef Provazník
Původně jsem si říkal, že nebudu plýtvat energií a svým drahocenným časem, ale nakonec jsem se rozhodl na extremistické návrhy ministryně Marksové-Tominové týkající se rodičovské dovolené přece jenom reagovat.
celý článek


27.2.2015 POLITIKA: Okamurův soumrak

Rudolf Polanecký 1
Pidistrana Tomia Okamury se rozpadá. Pro českou politiku to není žádná škoda.
celý článek


27.2.2015 GLOSA: Okamuru opustila štěstěna a poslanci

Jan Bartoň
Unikátní hnutí „Úsvit“ mající pouze devět členů se na své „celostátní konferenci“ postavilo proti Tomio Okamurovi a rozhodlo se založit novou politickou stranu.
celý článek


27.2.2015 POLITIKA: Mezi Putinem a Churchillem

Zbyněk Petráček
Winston Churchill je vzorem Miloše Zemana. Prezident to neopomíná zdůrazňovat – i udělením řádu Bílého lva.
celý článek


27.2.2015 POLITIKA: Opět chceme měnit ústavu

Karel Hvížďala
Místo, abychom měnili své chování, tedy to, čemu odborníci říkají ústavnost, zase vypukla diskuse o tom, že bychom měli změnit ústavu. Otázka je, co má cenu měnit, a co ne.
celý článek


27.2.2015 POLITIKA: Smutný konec jedné paní

Lukáš Jelínek
O tom, že ministryně spravedlnosti Helena Válková patří k nejslabším členům Sobotkova kabinetu, se mluví celé měsíce.
celý článek


26.2.2015 POLITIKA: Přijmou ODS a TOP 09 Babiše jako partnera?

Lukáš Jelínek
Nikde samozřejmě není psáno, že hnutí ANO přežije toto volební období. Andreje Babiše může politika přestat bavit, mohou se mu začít trousit i poslanci. U nových politických subjektů to je vcelku běžné.
celý článek


26.2.2015 GLOSA: Na účtenky vám kašlu

Jan Polanecký
Naši dva premiéři (jeden oficiální a druhý faktický) se usnesli na dalším postupu šikanózního, nefunkčního a likvidačního projektu elektronické evidence tržeb a s tím spojené účtenkové loterie.
celý článek


25.2.2015 POLITIKA: Babiš a zametená Válková

Jan Polanecký
Ministryně spravedlnosti Válková v rozhovoru pro deník Právo prohlásila, že byla vedením ANO přinucena poměrně nevybíravým způsobem k rezignaci.
celý článek


25.2.2015 POLITIKA: Úsvit, soumrak a demokracie

Roman Joch
Převrat v hnutí Úsvit je dobrou příležitostí k zamyšlení. Nikoli nad budoucností jeho předsedy a rebelů, ale nad idejemi přímé demokracie.
celý článek


24.2.2015 UDÁLOSTI: Užiteční pomocníci

Bohumil Doležal
Minulé úterý se po půlroční pauze probudila k životu Sabina Slonková, předtím šéfredaktorka Babišovy Mladé fronty Dnes, a poskytla na serveru aktuálně.cz rozhovor Karlu Hvížďalovi.
celý článek


24.2.2015 POLITIKA: Pavel Blažek poosmé

Zdeněk Jemelik 1
Bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek je inteligentní a vzdělaný politik, který by asi zanechal za sebou dobrou stopu, kdyby mu bylo dáno setrvat v čele resortu přiměřeně dlouhou dobu.
celý článek


24.2.2015 POLITIKA: Prostě to neřeknu. Krnáčová

Rudolf Polanecký 1
Když byla Adriana Krnáčová ve funkci šéfky Amnesty International, byla velkou bojovnicí za transparentnost platů politiků a vysokých úředníků. Pak kývla na nabídku Andreje Babiše a stala se z ní náměstkyně ministra Chovance.
celý článek


23.2.2015 GLOSA: Utrpení poslance Ransdorfa

Tomáš Vodvářka
Každý má dle Andyho Warhola nárok na svých patnáct minut slávy. U Miloslava Ransdorfa to tak úplně neplatí, chce víc.
celý článek


23.2.2015 POLITIKA: Za třetinový mozek třetinový plat

Markéta Šichtařová
Není to tak dávno, co se předseda Českomoravské komory odborových svazů Josef Středula nechal slyšet na téma financování zdravotnictví. Nelíbí se mu.
celý článek


23.2.2015 POLITIKA: Zeman sympatie ztrácí...

Zdeněk Jičínský
Prezident republiky Miloš Zeman v poslední době pronesl řadu různých prohlášení a výroků, jež vyvolávaly podiv a až nesouhlas i u jeho stoupenců. K takovým patřila jeho úvaha o tom, že v případě neúspěchu Sobotkovy vlády by jmenoval předsedou vlády Andreje Babiše.
celý článek


21.2.2015 POLITIKA: Když rudá bledne

Lukáš Jelínek
Tři české strany Národní fronty získaly po listopadu 89 do vínku několik výhod – členy, strukturu a majetek. Jinak s nimi naložili lidovci, jinak socialisté a jinak komunisté. Druhá skupina již prakticky neexistuje - v 90. letech se proschůzovala k bezvýznamnosti.
celý článek


20.2.2015 POLITIKA: Helenka z plakátu

Zdeněk Jemelik 1
Helena Válková patřila k „tvářím z plakátu“, jejichž využití (a v daném případě následné zneužití) hnutím ANO vyvolávalo ve voličích iluzi, že Andrej Babiš bude vládnout zásadně prostřednictvím nezpochybnitelných odborníků.
celý článek


17.2.2015 POLITIKA: Každá nekontrolovaná moc se zneužije

Vlastimil Podracký
Co to máme za ústavu, že si soudci a poslanci rozhodují o svých platech sami? Jediným omezením je vztek veřejnosti. To se už naprosto vytratil princip, že odměna má být za práci a tu musí posuzovat ten, pro kterého je práce vykonána? Takto si sami o sobě rozhodovali jen feudálové a to ještě ne...
celý článek


17.2.2015 POLITIKA: Soumrak Úsvitu?

Miroslav Mareš
Rebelie poslanců zvolených za Hnutí přímé demokracie se nyní jeví jako začátek konce tohoto subjektu. Jeho šance však ještě nejsou zcela vyčerpány.
celý článek