22.7.2017 | Svátek má Magdaléna


22.7.2017 POLITIKA: Několik vět o odštěpencích

Zdeněk Holásek
Poslední dny se politologové (hlavně ti, co vystudovali přímo tuto jurodivou disciplínu, a tak vlastně sami neví, jaké mají vzdělání) mohou málem přetrhnout, aby vyjádřili názor, že ukončení koalice lidovců se STAN je málem státnický čin a projev racionální reálpolitiky.
více


21.7.2017 POLITIKA: Bilance ministra zemědělství trochu jinak

Petr Havel
Z dosud prezentovaných informací týkající se bilance činnosti ministra zemědělství Mariana Jurečky musí mít našinec nutně dojem, že se po posledních parlamentních volbách usídlil na ministerstvu zemědělství žádoucí spasitel zemědělství, venkova, občanů, planety i vesmíru.
více


22.7.2017 POLITIKA: Památky ani školství sněmovnu nezajímají

Karel Hvížďala
Minulý týden byly ve sněmovně shozeny pod stůl dva důležité vládní návrhy zákonů. První se týkal ochrany památek, kvůli kterým k nám přijíždí turisté, kteří přinášejí peníze. Druhý byl o zřízení kariérního řádu ve školách, přičemž úroveň školství, tedy vzdělání, je tou hlavní investicí do naší...
více


21.7.2017 POLITIKA: Bělobrádkova odvaha nevydržela nápor reality

Jan Bartoň
Pavel Bělobrádek byl zastáncem koalice lidovců s hnutím Starostové a nezávislí a věnoval velké úsilí tomu, aby své spolustraníky přesvědčil. Nyní byla jeho aktivita smetena ze stolu a Bělobrádek to okomentoval „sázkou na jistotu“.
více


21.7.2017 MINIPOVÍDKA: Páter ve špitále

Martin Regner
Páter Plojhar z Československé strany lidové pomohl komunistům roku 1948 převzít moc ve státě a ti mu to nikdy nezapomněli. Udělali z něho ministra zdravotnictví, třebaže mu lékařské záležitosti byly cizí.
více


19.7.2017 POLITIKA: Naděláno v gatích

Zdeněk Holásek
Znáte lidovecké tanečky, chvíli vpřed, chvíli vzad, krok dopředu a hned dva zpátky? Je to znamenitá partaj, ta naše Klidná síla.
více


20.7.2017 POLITIKA: Vládními úsporami za svobodou

Bryan Caplan
Bryan Caplan
Představte si, že v roce 2005 uspěl Bush s „privatizací důchodového pojištění“ v politicky neuvěřitelném rozsahu.
více


20.7.2017 POLITIKA: Koaliční umíráček

Lukáš Jelínek
Například když v roce 2006 dohasínal svazek sociálních demokratů s lidovci a Unií svobody, uzavřel lídr oranžových Jiří Paroubek neformální tandem s komunisty.
více


19.7.2017 POLITIKA: Vládní koalice skončila, moc leží na ulici

Petr Holub1
Zákon na ochranu památek nebude, také učitelé nebudou mít svůj kariérní řád. Dva zákony propadly při hlasování ve sněmovně, i když je navrhla vláda a i když se je strany zavázaly přijmout v koaliční smlouvě.
více


19.7.2017 GLOSA: Svrchovanost

Zbyněk Petráček
Jestli se něco v posametové historii pokládá za jednoznačný úspěch, tak rychlý a kultivovaný způsob, jakým byla v roce 1992 rozdělena československá federace. I ti, kteří nemají v lásce Václava Klause a Vladimíra Mečiara, na nich oceňují právě to.
více


18.7.2017 GLOSA: Sto let od Zborova

Jan Kofroň
česká armáda logo
Před sto lety (2.7.1917) vyvrcholila bitva u Zborova. V této bitvě se českoslovenští legionáři účastnili Kerenského ofenzivy proti rakousko-uherské armádě.
více


18.7.2017 POLITIKA: Regulace, žádná láce

Michal Kašpárek
Evropskou levici nepřestává vábit zastropování nájmů. Ideálu důstojného a dostupného bydlení pro všechny se dá ale dosáhnout i jinak – a bez takových vedlejších škod.
více


18.7.2017 POLITIKA: Porušil Trump Ovčáčkovo světové pravidlo?

Lubomír Stejskal
Když ve čtvrtek 13/7 přišla smutná zpráva, že zemřel statečný čínský disident a politický vězeň pekingského komunistického režimu Liou Siao-po (Liu Xiaobo), čekal jsem, jak se zachová český prezident.
více


17.7.2017 ESEJ: Má parlamentní demokracie v ČR budoucnost?

Václav Klaus1
Otázka ohledně budoucnosti se mi zdá být poněkud předčasná. Zabývejme se spíše dneškem, ten je varovný. Velmi silně vnímám výrazné oslabení parlamentní demokracie v České republice už v současnosti.
více


17.7.2017 POLITIKA: V čem jsou Babiš se Zemanem nebezpeční

Jaroslav Míth
Babišova politická filiálka Agrofertu, Hnutí ANO, má podle volebních průzkumů velkou šanci na drtivé volební vítězství. Velkou šanci na zvolení má i prezident Zeman. To jsou špatné zprávy.
více


17.7.2017 POLITIKA: Dějiny píší propadlíci!

Josef Mlejnek jr.
Pohled na průzkumy veřejného mínění z poslední doby dává tušit, že hlavní aktéři podzimních parlamentních voleb budou v zásadě dva: Andrej Babiš a uzavírací klauzule.
více


15.7.2017 POLITIKA: Cizinec není našinec

Milan Hamerský
Poslanci schválili jubilejní padesátou změnu zákona o pobytu cizinců od jeho přijetí v roce 1999. Novela vzbudila značnou pozornost a kritiku nejen od lidskoprávně zaměřených organizací.
více


15.7.2017 MIGRACE: Česká vláda švejkuje

Jan Bartoň
Evropská komise chce potrestat Česko za to, že neplní kvóty na rozdělení migrantů z Řecka a Itálie. Z vlády slyšíme, že způsob české obrany bude takový, že za to může „laxnost“ Řecka a Itálie.
více


15.7.2017 POLITIKA: Proč nefandím lepšímu výběru daní

Hanuš Velebný
V posledních týdnech se stala mantrou obou velkých vládních stran sebechvála v otázce zlepšeného výběru daní. Ponechme stranou, že podle různých zdrojů výběr možná lepší není a jde jen o prosté následky konjunktury, a zaměřme se na to, co lepší výběr daní přináší obyčejnému občanovi.
více


14.7.2017 POLITIKA: Prospěšných politiků je málo

Jan Bartoň
Andrej Babiš si vysnil řízení města či kraje tak, že se bude volit jenom starosta či hejtman a ti se obejdou bez zastupitelstev. Politiků je moc a stačilo by nám jen 101 poslanců.
více


14.7.2017 POLICIE: Rozkaz zněl jasně – zatajit!

Petr Mach2
Když přijedou do České republiky páchat přestupky migranti, zůstává to veřejnosti utajeno. Rozkaz policejního prezidenta totiž zakazuje zveřejňovat původ pachatelů, pokud by to „mohlo podněcovat nesnášenlivost vůči cizincům“.
více


14.7.2017 POLITIKA: Několik vět do vlastních řad?

Petr Žantovský
V nekulatém, avšak přece jen výročí, na konci června, přišla zpráva, že – obdobně jako na sklonku komunistického režimu v roce 1989 – i letos se zrodila výzva s názvem Několik vět.
více


14.7.2017 POLITIKA: Došlo ke změně režimu

Petr Hampl1
Ráz politických systémů není dán jen jimi samotnými, ale také institucemi, zákony a zvyklostmi zděděnými po systémech předchozích. Třeba husákovský post-normalizační režim byl z podstatné části ovlivňován tím, co přežívalo ze starších fází marxistického socialismu.
více


13.7.2017 PRÁVO: Užitečná ústavní novela

Jan Bejlek
Vládní návrh ústavní novely o právu na držení a použití zbraně budí emoce. Argumentem proti je zejména poukaz na to, že tento ústavní zákon nepřinese nic, co už náš právní řád neřeší.
více


13.7.2017 POLITIKA: Vláda rozdává z cizího

Jan Bartoň
Před svým odchodem do věčných lovišť již minulých českých vlád schválila vláda Bohuslava Sobotky obří výdaj pro „kraje postižené těžbou uhlí“. Vláda věří, že i nová vláda z podzimních voleb bude v podpoře těchto regionů pokračovat.
více


13.7.2017 GLOSA: Proč ODS nemůže jít do vlády s hnutím ANO

Michael Pánek
ods
Předseda Občanské demokratické strany Petr Fiala nedávno prohlásil, že jeho strana nepůjde do vládní koalice s hnutím ANO. Já jeho jasný postoj plně podporuji.
více


12.7.2017 POLITIKA: České byznysmeny to láká

Lukáš Jelínek
Poptávka po čerstvé krvi v politice neklesá. Kdo by ale čekal, že jí budou mladé neokoukané tváře, byl by vedle jak ta jedle. Martin Schulz na čele německé SPD působí neotřele, leč má za sebou léta funkcionaření v Evropském parlamentu.
více


11.7.2017 GLOSA: Dlouhodobý proces

Tomáš Zdechovský
Kdybych byl manažerem společnosti, která se rozhodne sloučit s jinou společností a po prvním výzkumu, který nedopadne dobře, vzal zpátečku, asi by se na mě všichni dívali jako na blázna. Podobně by se teď mnozí dívali na KDU-ČSL..
více


11.7.2017 MÉDIA: Vysílá Česká televize pro všechny?

Michal Moroz
Česká televize předvedla další ostudné „selhání“, když ustřihla zásadní polský projev amerického prezidenta a nahradila jej ve vysílání bezvýznamným komunálním zpravodajstvím.
více


10.7.2017 POLITIKA: Projdou?

Petr Hartman1
Společně se potopit není žádná volební strategie. Alespoň tímto způsobem se o koalici KDU-ČSL se Starosty a nezávislými vyjadřuje populární lidovecký senátor a hejtman Jiří Čunek.
více


10.7.2017 MATEMATIKA: Ještě jednou volby

Jindřich Vavruška
volební urna volby
V dnešním článku bych se ještě jednou chtěl vrátit k souvislostem mezi volební kampaní a matematikou, tentokrát ovšem ve vztahu ke kampani před volbami do Poslanecké sněmovny.
více


10.7.2017 ESEJ: Zborov a jeho odkaz

Luboš Zálom1
V těchto dnech si připomínáme stoleté výročí bitvy u Zborova, která znamenala začátek slavného příběhu československých legií a položila základy budoucího samostatného československého státu.
více


10.7.2017 POLITIKA: Růst příjmů a realita

Stanislav Křeček
Obsah volební kampaně většiny politických stran by se dal shrnout do jediného hesla: postaráme se, aby v kapsách občanů zůstalo více peněz.
více


7.7.2017 POLITIKA: Paní Schillerová jako Obama

Václav Vlk st.
Už jsme dohnali svět a USA. Paní Schillerová, tak jako Obama, dostala medaili za ideologii. Na iDnes napsali 9. října 2009: „Nobelovu cenu za mír dostal americký prezident Obama. Svět je překvapen.“
více


7.7.2017 POLITIKA: Pěkný začátek prázdnin

Pavel Chrastina
Tak nám začala zuřit válka. Předvolební. Na první pohled to tak nemusí vypadat, ale jde o zachování svobody, demokracie a národní suverenity.
více


7.7.2017 POLITIKA: Psychopaty klidně volte...

Michal Kašpárek
Vlivní „doktoři duše“ varují před psychopaty v politice. Zbytečně.
více