16.11.2018 | Svátek má Otmar


16.11.2018 ROZHOVOR: Nejen o Babišovi

Benjamin Kuras
Mám obavy o demokracii v celé Evropě. V době, kdy vláda Británie dokáže zamítnout politický azyl křesťance perzekvované islámským soudnictvím v Pákistánu, z obav, že by to mohlo provokovat britské muslimy, se potvrzuje bonmot, že „už jsme vyvezli tolik demokracie, že nám jí moc nezbývá“.
více


16.11.2018 POLITIKA: Trapné divadlo tradičních stran

Petr Hlávka
Petr Hlávka
Politici z tradičních politických stran s přehnanou teatrálností skandalizují a následně vyzývají premiéra k rezignaci na základě polohrané reportáže.
více


16.11.2018 POLITIKA: Únos reality Sabiny Slonkové

Jan Bartoň
Česká investigativní novinařina trpí bohužel stejnými problémy, jaké si bere na paškál u českých politiků. Vzbuzuje silné emoce a je stejně nedůvěryhodná jako politika.
více


16.11.2018 POLITIKA: Úder na solár

Zdeněk Jemelik 1
V posledních týdnech Andrej Babiš vychutnával plnými doušky svůj politický úspěch. Přecházel z jedné diplomatické akce na druhou a když už byl ve vlasti, bylo jej vidět na nejrůznějších veřejných shromážděních.
více


15.11.2018 POLITIKA: A pak že je všechno v řiti

Zdeněk Holásek
V druhém kole zvolili senátoři nového předsedu Senátu. Horní komora Parlamentu ČR tedy má nového šéfa - Jaroslava Kuberu.
více


15.11.2018 POLITIKA: Tajná nahrávka Babiše mladšího?

Jan Bartoň
Je-li možné podle Policie ČR tajně nahrávat ministra české vlády a toto nahrávání není trestným činem, je naprosto normální nahrát tajně premiérova syna. A nejvyšší státní zástupce to opět „prověří“.
více


15.11.2018 POLITIKA: Soudy jsou už ztrátou času

Jan Schneider
Reportérka a reportér z portálu Seznam.cz, jejichž osobnosti a renomé necháme v tuto chvíli stranou a budeme je pokládat za standardní, vyhledali ve Švýcarsku žijícího švýcarského občana Andreje Babiše, syna českého premiéra téhož jména.
více


16.11.2018 POLITIKA: Tvrdě do minulosti

Pavel Kopecký
Občanská demokratická strana se vzdaluje od hranic nebytí. Jejich překročení přitom předvídali i někdejší čelní členové. Leč trend je nastolen, zdá se, nakonec jiný. Přisvědčují tomu též dvoje poslední volby.
více


14.11.2018 POLITIKA: Únos z Čapího hnízda

Petr Štěpánek
V posledních dnech se v médiích objevily dva materiály týkající se vyšetřování kauzy Čapí hnízdo.
více


14.11.2018 POLITIKA: Ne globálnímu paktu o migraci

Jan Skopeček
Ministr zahraničí Tomáš Petříček má na nadcházející schůzi vlády přijít s návrhem postupu vedoucího k odmítnutí tzv. globálního paktu OSN o migraci.
více


14.11.2018 EVROPA: Zúčtování s levicí

Petr Robejšek
Až na Jana Hamáčka to už vědí všichni. Levice končí, a to nejenom u nás, ale i v Evropě. Ptám se, proč k tomu došlo a jestli pro ni existují východiska.
více


12.11.2018 POLITIKA: Strašný konec Jiřího Zimoly

Petr Holub1
Z krajských lídrů sociální demokracie dokázal málokdo tolik, co Jiří Zimola. Dnes sedmačtyřicetiletý politik vyhrál troje volby v Jihočeském kraji a třikrát po sobě se stal hejtmanem.
více


12.11.2018 POLITIKA: Nevyděláš, zaplatíš

Alois Sečkár
Snahy socialistů víc zdaňovat bohatší a úspěšnější už nikoho nepřekvapí. Nápad naší vlády na zavedení nové daně z chudoby je však novinkou.
více


10.11.2018 POLITIKA: Ovčáčkova svrchovaná drzost...

Eva Kislingerová
Zvýšit, či nezvýšit? A o kolik? To je, oč tu běží. Řeč je v tomto případě o poslaneckých platech. Jak jsem se dočetla, zákonodárci si chystají zvýšit platy o 20 %, tj. na 90 000 korun; ostatním se přidává jen zlomek.
více


10.11.2018 POLITIKA: Zachraňuje Zimola ČSSD, nebo jí škodí?

Petr Hartman1
Jiří Zimola se snažil po výprasku ve sněmovních, senátních a obecních volbách zachraňovat sociální demokracii. Pro prvního místopředsedu strany by to měl být samozřejmý úkol.
více


10.11.2018 PRÁVO: Konečně jsme se dočkali

Zdeněk Jemelik 1
Shodou náhod v předvečer výročí legendárního výstřelu z Aurory zazněla ve zpravodajství České televize zpráva o předpokládaném ukončení vyšetřování kauzy Čapí hnízdo do konce letošního roku, která přiměřeně malým českým poměrům může také mít vliv na dějiny.
více


9.11.2018 POLITIKA: Nový policejní prezident

Karel Hvížďala
Než na takovou otázku odpovím, je třeba si ujasnit, jaké jsou pravomoci policejního prezidenta.
více


8.11.2018 GLOSA: Z Afghánistánu je nutno okamžitě odejít!

Ladislav Jakl 1
Musíme odejít. A to nejen my, ale všechna cizí vojska. A nejen to, nikdy se tam nemělo jít. Je směšné tvrdit, že supermoderní robocopové kráčející pasteveckými vesnicemi chrání na konci světa bezpečnost České republiky.
více


8.11.2018 POLITIKA: Kdy nastane konec Babiše?

Petr Hlávka
Petr Hlávka
Ač mnozí politici a komentátoři nabyli po výsledcích posledních voleb dojmu, že Babišova hvězda zhasíná, není tomu zdaleka tak.
více


7.11.2018 POLITIKA: Myslí-li to Babiš vážně, podpořme jej!

Ivo Strejček
Na 10. – 11. prosince 2018 je do marockého Marakkéše „s nejvyšší vážností“ svolán „globální summit hlav států“, aby v zastoupení svých států „slavnostně“ připojily své podpisy (a své země tak zavázaly) pod tzv. „Globální kompakt pro migraci“.
více


7.11.2018 POLITIKA: Přestala být migrace lidským právem?

Lukáš Jelínek
Za Andreje Babiše by si praotec Čech ani neškrtl. Žádné rozhlížení z Řípu, žádné usazování se v zemi mlékem a strdím oplývající. Hlavně však žádné přesuny.
více


6.11.2018 POLITIKA: Evropská platforma proevropských poslanců

Jan Bartoň
Poslanci ze sedmi stran a hnutí v české poslanecké sněmovně utvořili platformu. Jejím cílem je prezentovat voličům Evropskou unii v dobrém světle.
více


5.11.2018 POLITIKA: Nevěřte, že důchody porostou

Markéta Šichtařová 5
Znáte ten večerníček o Dorotce? Papoušek jí vysvětloval, jak nebezpečné jsou sirky. Ale Dorotka si myslela, že je chytřejší než papoušek, a tak dlouho si se sirkami hrála, až začal dům hořet.
více


5.11.2018 GLOSA: Cykly českého zákonodárství

Petr Fiala
Od znárodnění k privatizaci, od padesátých do devadesátých let minulého století, to bylo čtyřicet let. Jednou z forem privatizace byla restituce. Restituce, zvláště ty církevní, nejsou dořešeny dodnes, takže cyklus je ve skutečnosti ještě delší.
více


5.11.2018 POLITIKA: Zpátečka od profesionální správy země

Lukáš Jelínek
Tichoučce, schováni za oslavami sta let české státnosti, odsouhlasili poslanci zásadní změnu služebního zákona. Je to dost pochybný dáreček liberální demokracii a právnímu státu.
více


3.11.2018 ROZHOVOR: Odstěhujte migranty na ostrovy

Benjamin Kuras
Tažme se spíš, jak Pew Research provádí svůj průzkum. Podle něho by Češi vycházeli jednoznačně jako rozpolcené osobnosti.
více


2.11.2018 POLITIKA: Proč naše strany raději přežívají, než žijí

Karel Hvížďala
Odpovědět na takovou otázku neumím, ale pohled na naši politickou krajinu tuto skutečnost potvrzuje a měli bychom proto otázku proměnit ve výzvu.
více


2.11.2018 POLITIKA: Naši vojáci by se měli z Afghánistánu stáhnout

Zdeněk Lanz
Ještě neuplynuly ani tři měsíce od chvíle, kdy tři čeští vojáci zahynuli při sebevražedném útoku na východě Afghánistánu, a už je tady další smutná zpráva. Po útoku z předminulého týdne, kdy při explozi vozu naplněného trhavinou bylo zraněno pět našich vojáků v obrněném automobilu, z toho jeden...
více


2.11.2018 ROZHOVOR: S Merkelovou má problém celá Evropa

Stanislav Křeček
Obecně asi platí, že si málo uvědomujeme poněkud odlišné postavení našeho národa oproti jiným národům a státům v Evropě.
více


1.11.2018 POLITIKA: Levicová URNA

Pavel Kopecký
Česká levice je na lopatkách. Jestli o tom ještě někdo pochyboval, po posledních dvojvolbách a následných vnitrostranických reakcích to vidí každý.
více


1.11.2018 ROZHOVOR: S Masarykem jsem nesoupeřil

Václav Klaus1
Masaryk byl v každém případě významnou osobností českých dějin, o tom není sporu. Ale ta adorace, to zplošťování, kdy z něho děláme adorovaného tatíčka, který sedí na koni, to by vyžadovalo vážnou diskuzi.
více


31.10.2018 GLOSY: Střípky ze svátečního dne

Petr Štěpánek
Nalejme si čistého vína. Pozvání Angely Merkelové na oslavy 100. výročí republiky je dokonalý historický i diplomatický omyl. To, co se Němcům nepodařilo v první ani v druhé světové válce, teď za pomoci našich euro-quislingů dokončují prostřednictvím Evropské unie.
více


31.10.2018 POLITIKA: Zeman a výročí republiky

Zdeněk Holásek
Tak máme za sebou maraton oslav 100. výročí našeho státu, který je jiným státem, než jak byl tehdy založen, ale je náš.
více


31.10.2018 GLOSA: Odrakouštit se

Zbyněk Petráček
Slavnostní víkend máme za sebou a s ním i dávku nostalgického tatíčkovství. Je těžké říci, jak by si asi TGM představoval 100. výročí republiky. Zato se můžeme podívat, v čem jím založený stát jeho přáním a radám nedostál. Nabízí se jeho výraz „odrakouštit se“.
více


29.10.2018 REPUBLIKA: Je důvod slavit

Václav Klaus1
Oslavujeme 100. výročí vzniku Československa, společného státu Čechů a Slováků, a 100. výročí obnovení české státnosti. Prvně v dějinách ve formě republikánského zřízení.
více


30.10.2018 HISTORIE: Bylo to ale prozíravé?

Roman Joch
Opustíš-li mne, zahyneš! Zvolání básně Viktora Dyka Země mluví znáte, určitě jste je četli či slyšeli. Matka-země mluví ke svým synům: „Opustíš-li mne, zahyneš…“ Vzor patriotické poezie.
více