25.9.2016 | Svátek má Zlata


24.9.2016 POLITIKA: Zmatky kolem DPH na pivo

Petr Hartman1
Sobotkova vláda prosadila od začátku roku 2015 existenci tří sazeb daně z přidané hodnoty. Ty konkrétní zboží nebo služby zatěžují 21, 15 a 10 procenty. Nepřispěla tím k větší přehlednosti daňového systému, ani k naplnění vize ministra financí.
více


23.9.2016 UDÁLOSTI: Co nám může provést Babiš

Bohumil Doležal
Petr Honzejk se v úterních Hospodářských novinách zabývá otázkou Jak se může Babiš stát prezidentem. Předtím se snažil čelit těm, kterým „se dělá pěna u úst při pouhém vyslovení výrazu Babiš“.
více


23.9.2016 POLITIKA: Pryč z NATO? A co dál?

Lukáš Jelínek
Kde jsou ty časy, kdy se někdejší ministr zahraničí Jan Kavan zabýval otázkou, zda lze vystoupit ze Severoatlantické aliance. Pravda, bylo to paradoxně v době, kdy jsme do ní teprve vstupovali. Také to pěkně schytal od ostatních politiků i komentátorů.
více


23.9.2016 HISTORIE: Rudý děda

KSČ
Poté, co Zdeněk Nejedlý požádal Antonína Dvořáka o ruku jeho dcery Otylky a po následném pádu na schodech se dokutálel až k nohám zmíněné Otylky, zrovna se objímající s Josefem Sukem, neměl příliš rád ani Dvořáka, ani Suka.
více


23.9.2016 POLITIKA: Komárek v Otázkách VM

ANO 2011 logo
V nedělním televizním pořadu Otázky Václava Moravce byl v úvodu diskutován nově schválený zákon o střetu zájmů a jako hosté zde byli poslanci Martin Komárek (za hnutí ANO) a František Laudát (za TOP 09).
více


23.9.2016 POLITIKA: Včera není dnes aneb Trump není Reagan

Lubomír Stejskal
Je rozdíl, osočí-li někoho z něčeho prezident republiky nebo Pepa z hospody U Tří blbů po deseti pivech. I v demokracii má slovo hlavy státu větší váhu než úsudek občana s mozkem ponořeným do alkoholu.
více


23.9.2016 POLITIKA: 10 : 1 pro Horáčka

Jan Bartoň
Velká reklama pro možného kandidáta na funkci prezidenta zaplnila 37. číslo Magazínu MfD. Jaké jsou šance Michala Horáčka proti téměř jistému současnému prezidentovi?
více


22.9.2016 POLITIKA: Český osud

Alexander Tomský (2)
Je příliš časně seriózně posoudit uplynulé čtvrtstoletí republiky od památného listopadového převratu, současníkům jsou dějiny skryté, nevíme co z kroniky událostí bylo klíčové, a teprve daleká budoucnost ukáže co, kdy a jaké trendy byly semeništěm dalšího vývoje.
více


22.9.2016 UDÁLOSTI: Laubeho rezignace - téma pro kremlology

Bohumil Doležal
Pro naši dnešní politickou situaci je příznačný stoický nechumelismus, s nímž ji vykládá premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
více


23.9.2016 POLITIKA: Rozkládání státu

Ondřej Neff
Do rodiny internetových formátů televizního typu přibyl Rozstřel na webovém deníku iDnes. Prvním hostem Jaroslava Plesla byl Václav Klaus. Volbu prvního hosta pořadu jistě předcházely úvahy a jen Plesl sám by mohl vysvětlit, proč padla právě na člověka s minimálním vlivem na českou politiku.
více


22.9.2016 ANALÝZA: Zpravodajci odolali frenetickému vřeštění

Jan Schneider
Stejně jako v případě BIS bylo publikování výroční zprávy Vojenského zpravodajství (VZ) blokováno spornými ohledy na to, aby se vláda a poslanci necítili zkráceni na svých neexistujících privilegiích, spočívajících například v tom, že veřejnost tradičně nedostane veřejnou část výroční zprávy...
více


21.9.2016 POLITIKA: Vláda schválila zničení podnikatelů

Jindřich Pilc
Ronald Reagan: „Nejhorší slova jsou: Jsem z vlády a přišel jsem vám pomoci.“ Socialistický ministr průmyslu a obchodu prosadil podporu českým podnikatelům.
více


21.9.2016 POLITIKA: Jak hluboko lze klesnout!

Lubomír Stejskal
Nemám problém s Babišem. Mám problém s Martinem Komárkem. V tom smyslu, že Andrej Babiš není mým šálkem čaje. Martin Komárek tím šálkem čaje byl. Nejspíš nejen mým.
více


21.9.2016 POLITIKA: Labyrint krajských voleb

Josef Mlejnek jr.
V nadcházejících krajských volbách, již pátých v historii Česka, se odrazí ledacos, zhodnocení konkrétní krajské politiky voliči však přinejlepším jen zčásti. Krajská politika sama o sobě totiž vlastně neexistuje.
více


20.9.2016 UDÁLOSTI: Boj o policii

Bohumil Doležal
Hlavní událostí na těchto dní je poslední vývoj v aféře „brutálního úniku informací“ z okolí policejního prezidenta Tuhého. Aféra bují už několik měsíců, živena Andrejem Babišem a jeho spojenci.
více


20.9.2016 ZDRAVOTNICTVÍ: Kdo zařídil, že nestávkují praktici

Petr Holub1
Jak je užitečné mít Zdeňka Kabátka, napadne člověka, když se dozví, že praktičtí lékaři dohodli kompromis s ministerstvem zdravotnictví. Dostanou tedy přidáno dost peněz, aby zrušili stávku plánovanou na příští středu.
více


19.9.2016 POLICIE: Komárkovo tvrzení je na vodě

Petr Hartman1
Policejní prezident Tomáš Tuhý má na svědomí brutální únik informací z vyšetřovacích spisů. Ministr vnitra Milan Chovanec dal pokyn k reorganizaci policejních útvarů, protože se obával obvinění lidí spjatých se sociální demokracií před podzimními volbami.
více


19.9.2016 POLITIKA: Město nesmí podnikat

Alois Sečkár
Strana zelených představila novou vizi pro budoucí rozvoj Prahy. Hlavní město má podle nich spasit kariéra developera. Pražané, bděte!
více


17.9.2016 UDÁLOSTI: Malá dobrá zpráva - Babiš dostal na frak

Bohumil Doležal
Poslanecká sněmovna odsouhlasila nakonec velkou většinou novelu zákona o střetu zájmů. Je to v každém případě velmi významná politická událost a zaslouží si pečlivé analýzy a veřejné diskuse. Zde je několik prvních poznámek k tomu, co se ve středu v PS stalo.
více


17.9.2016 POLITIKA: Dokud nebude všechno jako dřív...

Jaroslav Mitlener1
Je to přesně naopak. Takhle postupují současné vlády levicové sociální demokracie a makajícího sdružení ANO. Dělají to tak, že změní nebo rovnou zruší něco, co fungovalo desítky let. Je to s velkou slávou a řečmi o nových postupech, objevech, příležitostech a zázračné technice kolem nás.
více


17.9.2016 ARMÁDA: S dělem na pásech

Zbyněk Petráček
Mají tanky ještě smysl? V zemi, jež počet svých tanků snížila z asi 1600 na 123, z toho jen 30 špičkových, se ta otázka nabízí. A nabízí se právě dnes, kdy uplyne 100 let od vůbec prvního bojového nasazení tanků.
více


16.9.2016 POLITIKA: Jak prosté, drahý Watsone

Milena Kozumplíková
Ministr financí a místopředseda české vlády Andrej Babiš je ve střetu zájmů dosud v Čechách nevídaném. To víme všichni od chvíle, kdy vstoupil do vlády jako „nepolitik“ se svým hnutím ANO 2011.
více


16.9.2016 POLITIKA: Zákon inspirovaný Babišem

Petr Hartman1
Firmy z koncernu Agrofert, který vlastní ministr financí Andrej Babiš, o dotace nepřijdou a mohou se i nadále ucházet o veřejné zakázky, nebo investiční pobídky.
více


16.9.2016 GLOSA: Zemanovi spojenci

Zbyněk Petráček
Když Miloš Zeman přijal Norberta Hofera, je oheň na střeše. Nastojte, český prezident se vměšuje do prezidentské volební kampaně v Rakousku!
více


15.9.2016 POLITIKA: Volby za dveřmi

Vladimír Vašek
Volby jsou za dveřmi a pozná to každý, i bez billboardů kolem silnic, které nám ukazují oduševnělé tváře kandidátů na politické posty. Jsou zde dva další významné indikátory, které přehlédnou nelze.
více


15.9.2016 GLOSA: Letošní Ample Strike právě udeřil!

f-18 Hornet
Takto razantně je nazván článek, který vyšel dne 5. 9. 2016 na www.acr.army.cz. Z tohoto a dalších článků na této adrese se např. dozvíme, že mezinárodní cvičení je zaměřeno na sladění výcviku předsunutých návodčích s leteckými osádkami.
více


14.9.2016 PRÁVO: Hlavním vodítkem politiků musí být zákon

Lukáš Jelínek
Právní stát občas nachystá past i demokratickým politikům. To ovšem není důvod, aby s Bohuslavem Svobodou volali, že jde o „konec demokracie“.
více


14.9.2016 POLITIKA: Co na té komisi vlastně pořád dělají?

Jan Schneider
Poslance Daniela Korte nebývá v médiích moc často vidět, ale někdy je o něm dost slyšet. Obzvláště když se dá sám slyšet a použije k tomu svůj zpěvný hlas zesílený na forte.
více


13.9.2016 UDÁLOSTI: Úskalí a záludnosti Nových pořádků

Bohumil Doležal
Městský soud v Praze ve čtvrtek vynesl rozsudek nad bývalými vedoucími činiteli pražského magistrátu. Není zatím pravomocný (odsouzení se odvolali) a vzbudil velký rozruch. Zaslouženě.
více


13.9.2016 PRÁVO: Další krok k ovládnutí internetu státem

Karel Zvára
Po schválení zákona o kybernetické bezpečnosti v roce 2013, ke kterému jsem se společně s Radimem Smetkou vyjadřovat v článku a po schválení možnosti úředně cenzurovat internet, přichází novela zákona o kybernetické bezpečnosti.
více


13.9.2016 PRAHA: Jak jsem se stal "nežádoucím". A nejen já

Tomáš Vaněk
Na Praze 6 pracuji již neuvěřitelných 40 let a vždy jsem ji pokládal svým způsobem za součást „svého já“. Tento pocit ještě zesílil, když jsem se přestěhoval na Prahu - západ a stal se krajským zastupitelem.
více


12.9.2016 POLITIKA: Likvidace mimoparlamentní konkurence

František Matějka
Zatímco se média věnovala jiným tématům, parlamentní strany šly potichu, před volbami v roce 2017, preventivně po krku neparlamentní konkurenci. Dvěma novelami bezprecedentně posílily svoji pozici a zkusily se více zabetonovat.
více


12.9.2016 UDÁLOSTI: Povede se prosadit „Lex Babiš“?

Bohumil Doležal
V příštích dnech se dostane na pořad Poslanecké sněmovny v třetím čtení novela zákona o střetu zájmů. Na jeden z divokých protikorupčních zákonů podnícených revolučními iniciativami typu Rekonstrukce státu byla naroubovaná úprava, omezující členům vlády právo vlastnit všeobecně a vlastnit média...
více


14.9.2016 POLITIKA: Člověk-šváb?

Michal Kašpárek
Ministr financí, místopředseda vlády a předseda ANO Andrej Babiš přečkal jen za poslední půlrok dva skandály, jaké ještě nedávno dělaly z premiérů a volebních lídrů nezaměstnané.
více


10.9.2016 POLITIKA: Friedmanův ideál vs. orwellovská realita

Strakova akademie
Stát má podle Adama Smithe jen tři hlavní úkoly: bránit zemi před vnějším napadením, zajistit bezpečí uvnitř země a vynucovat dodržování smluv. V duchu této zásady navrhl Milton Friedman v roce 1999 ideální vládu, ve které by ponechal pouze šest ministerstev.
více


10.9.2016 ANALÝZA: Výroční zpráva BIS je okoralá krmě

Jan Schneider
O aktuální výroční zprávě Bezpečnostní informační služby informovala média především v souvislosti se zprávami o zvýšené aktivitě ruských a čínských tajných služeb. Pozornosti však unikla řada dalších sdělení.
více