19.7.2019 | Svátek má Čeněk


19.7.2019 POLITIKA: Hlavní figurou na šachovnici je prezident

Karel Hvížďala
Ač každý den slyšíme, že premiér je slabý, že se rozbil a nefunguje, je to jen důsledek hry pana prezidenta, který ví, jak fungují globální šachy.
více


18.7.2019 POLITIKA: Vyššími daněmi k zářným zítřkům

Petr Mach2
Zatímco se politici navenek hašteří o tom, kdo a jak má právo či povinnost odvolat ministra, probíhá největší zvýšení daní za posledních deset let. Přečetl jsem vládní návrhy za vás a tohle na vás dopadne.
více


17.7.2019 POLITIKA: Proč Babiš válčí s protikorupčními aktivisty

Lukáš Jelínek
Pro počínání Andreje Babiše v politice je typické soustavné vyhodnocování, co mu jaký skutek nebo věta přinese. Víme třeba, že elektorát ANO se do značné míry prolíná s elektorátem Miloše Zemana.
více


16.7.2019 ROZHOVOR: Láskovu žalobu na prezidenta nepodpořím

Tomáš Jirsa
Porušení Ústavy nebo jiné součásti ústavního pořádku, pro které lze prezidenta žalovat, musí být hrubé, tedy musí znamenat bezprostřední zásah do fungování ústavního systému, a to v takové intenzitě, že by muselo znamenat jeho destabilizaci jakožto celku.
více


16.7.2019 POLITIKA: Česká specialita - presidentská monarchie

Luděk Frýbort
Co je smyslem hodnosti královské v monarchiích, je zřejmé: být symbolem země podobně jako vlajka, státní znak či hymna, ledaže symbolem živoucím. K čemu slouží republikám jejich presidenti, už tak úplně zřejmé není.
více


15.7.2019 FEJETON: O demisi ministra a dvou žábách

Lubomír Stejskal
Ptá se vnuk: „Dědo, proč pan prezident nepřijal demisi ministra Staňka k 31. květnu, jak ministr původně zamýšlel, když ji stejně plánuje přijmout k 31. červenci?“
více


15.7.2019 POLITIKA: Není mocný nemocný jako nemocný mocný

Lída Rakušanová
Před čtvrteční státní návštěvou dánské premiérky Frederiksenové v Berlíně se v německých médiích řešila jen jedna věc: a sice, zda se německá kancléřka Merkelová, až bude při slavnostním uvítání vedle svého protějšku stát, opět začne na několik desítek nekonečných vteřin po celém těle...
více


13.7.2019 POLITIKA: Zemanův (ne)zbytečný odklad

Petr Štěpánek
Média hlavního proudu nás bombardují, jak je jejich stádovitým zvykem, jedním jediným správným pohledem na věc. Ale existují také jiné úhly pohledu.
více


15.7.2019 POLITIKA: Úmyslný chaos kolem zákona o státním zastupitelství

Karel Hvížďala
Protože už nikdo dnes přesně neví, kolik návrhů na novelu zákona o státním zastupitelství vůbec existuje, lze spekulovat o tom, že v jednu chvíli si někteří politici, kteří se hodlají zbavit dnešního nejvyššího státního zástupce a obou vrchních státních zástupců, rozhodli Sněmovnu zavalit co...
více


12.7.2019 GLOSA: Vrtěti Staňkem

Tomáš Jirsa
Média řeší (ne)odvolání ministra Staňka, politici řeší ústavní krizi a žalobu na prezidenta, veřejnosti je předkládána varianta předčasných voleb a všichni společně zapomněli na spouštěč těchto událostí: bývalého ředitele Národní galerie Jiřího Fajta.
více


13.7.2019 POLITIKA: Podstatné jsou pravomoci prezidenta

Lukáš Jelínek
Když nám doma kape kohoutek, maximálně pozveme instalatéra, aby uvedl věci do řádného stavu. Rozhodně kvůli tomu nepředěláváme vodovod v celém baráku.
více


13.7.2019 DOKUMENT: Jak to tehdy bylo

Jiří Weigl
V posledních dnech se znovu otevřely debaty o tom, zda přímá volba prezidenta republiky byla vhodnou změnou Ústavy ČR. Dokonce se objevují hlasy, že by bylo vhodné se vrátit zpět k nepřímé volbě hlavy státu.
více


12.7.2019 POLITIKA: Profesore Fialo, nechte tu flašku

Jakub Vosáhlo 2018
Předseda ODS ve svém textu pro Svobodné fórum, jehož prostřednictvím v poslední době komunikuje s veřejností, zveřejnil jako jeden ze zásadních bodů budoucí vlády ODS „zahájení debaty o návratu nepřímé volby prezidenta“.
více


12.7.2019 POLITIKA: Nezávislost?

Stanislav Křeček
Zdá se, že termín „nezávislost“ se stává jedním z hitů české politiky a s ohledem na téměř každodenní hysterii, ve které se tato politika nachází, se stává jednou z mnoha příčin neladu, nesvornosti a nepochopení.
více


11.7.2019 POLITIKA: Popelka, kvůli které hrozí pád vlády

Lukáš Jelínek
O prázdninovou zábavu se nám stará spor o obsazení ministerstva kultury. Občas sklouzává až do žánru tragikomedie, ba frašky. Na Hradě a v Lánech probíhají nekonečné schůzky, prezident chce smiřovat předsedu sociální demokracie s jeho ministrem, ten cestuje po kulturních akcích napříč republikou a...
více


11.7.2019 POLITIKA: Kabaret v Evropě, USA a v Česku 2019

Karel Hvížďala
Politická krajina naší civilizace se v posledních letech zásadně změnila, protože se vytrácejí hranice mezi kabaretem a politikou, a to nejen tím, že se někteří politici chovají jako klauni, ale i proto, že klauni se stávají politiky.
více


11.7.2019 ROZHOVOR: Leyenová je příšerná

Jan Keller
Myslím si, že vedení lidovců, socialistů a liberálů se na Leyenové už domluvilo, takže bude mít v Evropském parlamentu dostatek hlasů. Nedovedu si představit, co by se muselo stát, aby ji nezvolili.
více


10.7.2019 PRÁVO: Pověste Ratha vejš, ať má dost

Václav Vlk st.
Rozhodně nelze říci, že bych byl fanouškem Davida Ratha. K tomu mám daleko. Ba mohu říci, že když Miroslav Macek, bývalý vicepremiér za ODS, vlepil tehdejšímu ministrovi zdravotnictví Rathovi záhlavec, považoval jsem to za nedostatečné.
více


10.7.2019 POLITIKA: Mocenská šachovnice Miloše I.

Josef Mlejnek jr.
Podle tweetu (stále ještě) ministra kultury Antonína Staňka „zrady podobně jako nevěry přicházejí většinou ze strachu a slabosti nežli racionálního záměru“.
více


10.7.2019 POLITIKA: Jak jako chyba?

Zdeněk Holásek
Unisono bulí všichni politici, tedy ne všichni, ale ti, co jsou v opozici a nejsou u lizu. A také v současné době i Jan Hamáček, který se díky své měkké povaze a neschopnosti stát si za výběrem svých ministrů dostal do neuvěřitelné situace. Je hrozná a odpustím si jakoukoli invektivu, byť by byla...
více


9.7.2019 ÚVAHA: Trojice

Vladimír Karpenko
Kdysi jsem se bavil s přítelem, psychiatrem, jaký je vhodný počet dětí v rodině. Jedináčka jsme pominuli, oba máme sourozence, dvě děti, to není špatné, ale je to prý dyáda.
více


9.7.2019 POLITIKA: Senát bojuje s větrnými mlýny

Lukáš Jelínek
Do prekérní situace se dostali čeští senátoři. Žijeme sice v parlamentní demokracii, v níž zákonodárné těleso má dvě komory, ovšem vláda se z ústavy zpovídá Poslanecké sněmovně. Ta jí dává důvěru či nedůvěru, interpeluje, ale může i vyšetřovat.
více


8.7.2019 GLOSA: Špatně slyší a pomalu chápou

Petr Fiala
U dvou z těch tří na tom není nic divného, u čtyřicátníka Hamáčka je to ale na pováženou, nedoslýchavost a neochota přijímat nové informace se objevují spíše u starších lidí.
více


8.7.2019 POLITIKA: Zemanova hra

Ivo Valenta
Andrej Babiš měl velká ramena, když šel na schůzku k prezidentu Miloši Zemanovi. Myslel si, že jen jeho přání bude stačit k tomu, aby prezident souhlasil s personální rošádou na pozici ministra kultury. Nestalo se tak.
více


8.7.2019 ÚSTAVA: K návrhu na odvolání ministra Staňka

Pavel Hasenkopf
Až nyní jsem zaregistroval vyjádření prof. Kysely pro Českou televizi: „Bude to prezident republiky, který se tím pádem stane pánem vlády a předseda vlády se stane jakýmsi jeho náměstkem pro běžné provozní řízení vlády. Na téhle koncepci česká ústava postavena není.“
více


8.7.2019 POLITIKA: Hamáček neumí pracovat s konstantou

Jan Bartoň
Neochota prezidenta Miloše Zemana vyhovět žádosti premiéra Andreje Babiše a odvolat ministra kultury Antonína Staňka je provázena zdrcujícími komentáři na adresu Zemana a někdy i Babiše. Problém si ale vyrobil Jan Hamáček sám.
více


6.7.2019 POLITIKA: Meze politického marketingu a ANO

Karel Hvížďala
Klesající preference hnutí ANO zřetelně ukazují na meze politického hnutí, jehož strategie je založena pouze na marketingu.
více


6.7.2019 POLITIKA: Prezidentská forsáž

Pavel Kopecký
Miloš Zeman, zapřísáhlý nesportovec, provozuje obratné politické aikido. Energii obrovské letenské demonstrace obrátil ve svůj prospěch!
více


6.7.2019 POLITIKA: ANO ztrácí pozice aneb Přání otcem myšlenky

Jan Bartoň
Shodou okolností se koncem června a počátkem července „vyrojilo“ několik průzkumů volebních preferencí. V době, kdy podle médií celá společnost žila miliony chvilek, to jde prý s ANO z kopce.
více


5.7.2019 POLITIKA: Erupce sociálních dávek jako nebezpečí pro rodiny

Petr Holub1
Komunisté se pustili do boje za pětitýdenní dovolenou. Tak sympatický úmysl to byl, přesto návrh raději sami uložili k ledu, když zjistili, že na červnové schůzi sněmovny nemá šanci projít.
více


5.7.2019 POLITIKA: Politování a deziluze

Jiří Svoboda1
Posedlost mocí prezidenta Zemana. Chce se nechat korunovat českým králem z vůle Boží. Inspiruje se jako za horizont mířící celebrita výrokem francouzského krále Ludvíka XIV. „Stát jsem já“?
více


5.7.2019 ÚVAHA: Politická kultivovanost

poslanecká sněmovna parlament
Pevné základy mého klidu stojí na zaručených předpovědích expertů, kteří se ve velké většině případů mýlí. Nevím, kdo první vyjádřil tuto myšlenku, to není důležité. Důležité je, že platí a v Česku řekl bych obzvlášť, domnívám se.
více


3.7.2019 POLITIKA: Canossa

Vladimír Karpenko
Psal se 28. leden roku 1077, před hradbami hradu Canossa v Apeninách stál již třetí den muž v rouše kajícníka. Právě toho dne byl konečně vpuštěn dovnitř. Kajícníkem, který sem došel pěšky se skromným doprovodem, byl německý císař Jindřich IV.
více


3.7.2019 POLITIKA: Šaškárna kolem ministra

Zdeněk Holásek
Tak tady údajně máme vládní krizi a možná, jak někteří již zpovykaně avizují, krizi ústavní.
více


4.7.2019 POLITIKA: ČSSD v kleštích

Josef Mlejnek jr.
Česká strana sociálně demokratická to rozhodně nemá lehké. Vstoupila do vlády s Andrejem Babišem, ale očekávaný růst preferencí nenastal. A navíc jí jde po krku démonická příšera, konkrétně prezident a někdejší „otec obnovitel“ Miloš Zeman.
více


3.7.2019 POLITIKA: Poslední naděje pro ČSSD

Lukáš Jelínek
Co tě nezabije, to tě posílí. Sociální demokracii nezbývá než věřit, že toto rčení platí též pro zdejší politiku.
více