20.5.2018 | Svátek má Zbyšek


19.5.2018 ESEJ: 100 let Československa

David Bařinka
Pražský hrad a česká vlajka
V tomto roce si připomínáme sté výročí 28. října 1918, tedy okamžiku, kdy představitelé českého národa vyhlásili v Praze českou samostatnost, přičemž 30. října 1918 se k právě vyhlášené samostatnosti české Martinskou deklarací připojili představitelé národa slovenského.
více


19.5.2018 POLITIKA: Matriky zrušíme...

Milena Kozumplíková
Těch obcí prý bude kolem 400 (počet obcí v ČR je 6250). Návrh vyšel z úřadu náměstka ministra vnitra, protože vedení matrik je přenesenou působností státní správy a nikoli samosprávnou činností.
více


18.5.2018 POLITIKA: Dejte už konečně pokoj s velezradami!

Jan Bartoň
Senátoři STAN připravují podle zpráv v médiích žalobu na Miloše Zemana ve věci spáchání velezrady. Důvodem k podání tohoto návrhu je Zemanovo vyjádření o výrobě novičoku v Česku.
více


18.5.2018 ŠUMAVA: Ticho po pěšině aneb Brabcovo skóre

Antonín Schubert
Jsou to čtyři roky, co nový ministr životního prostředí Richard Brabec rozhodl zásadním způsobem změnit život a tvář Šumavy. Čtyři roky jsou dobrá doba na malé ohlédnutí, protože chyby a nedostatky se už nedají svádět na jeho ministerské předchůdce.
více


17.5.2018 POLITIKA: Nejabsurdnější daň ze všech

Terézia Mlýnková Išková
Daňové zatížení občanů i firem je opravdu velké. Uvádí se, že zhruba polovinu našeho přijmu odvedeme prostřednictvím různých daní státu.
více


17.5.2018 POLITIKA: Státní firmy v područí politiků

Lukáš Jelínek
V éře, kdy se zapomíná na politické programy, stírají se rozdíly mezi pravicí a levicí a lež máme jen za „alternativní pravdu“, se nelze divit tomu, že média či neziskové organizace dostávají nakládačku, zatímco politici strkají nos i tam, kam by si kdysi netroufli.
více


16.5.2018 GLOSA: Paní Šlechtová, odejděte, prosím

Jan Urban
Chtělo by se říci, že ministryně obrany v demisi je jenom nebetyčně hloupá (viz zpráva). Nejde to. Zkouším si představit jakéhokoliv ministra obrany jakékoliv jiné země na zeměkouli, který by posadil svého psa na hrob Neznámého vojína.
více


17.5.2018 KNIHA: Když jsou živobytím informace…

Jan Schneider
V knize Nepohodlný agent novinář Jaroslav Spurný, který leccos ví, ale někdy jen tuší, konfrontuje své vidění týchž událostí s bývalým zpravodajcem Karlem Randákem, jenž nemůže naplno říct, co ví. Oba vzpomínají na proslulé případy, což přináší nejeden nový poznatek i úhel pohledu.
více


16.5.2018 POLITIKA: Also sprach Mlsna

Zdeněk Holásek
Budujeme efektivní stát, a proto náměstek ministra vnitra Petr Mlsna oznámil, že zruší asi 400 matrik na území ČR, čímž se ušetří cca 150 milionů korun.
více


16.5.2018 POLITIKA: Obr do pidimužíka mydlí…

Pavel Kopecký
Tolik Voskovec s Werichem, když z odporu k nacismu aktualizovali biblickou story o Davidu a Goliášovi. Ještě aktuálnější příběh, o němž chci mluvit já, je také o obru a pidimužíku, ale nejspíše se neskončí jako v Písmu.
více


16.5.2018 POLITIKA: Tržiště plné špatných řešení

Josef Mlejnek jr.
O vládních či vůbec o politických koalicích platí jednoduchá poučka: jejich spolehlivé pojítko tvoří absence reálných alternativ. Pro ANO a zejména pro Andreje Babiše je rýsující se vládní sestava výhodná, neboť mu umožňuje vládnout s důvěrou a zaujímat premiérský post.
více


15.5.2018 POLITIKA: Jak zabít eurovolby

Lenka Brčková
Lenka Brčková
Je půlka května 2018, volby do parlamentu byly před půlrokem a naše zem stále nemá vládu s důvěrou. V televizi sledujeme politické hrátky a marnou snahu Babiše, vítěze voleb, sestavit vládu.
více


14.5.2018 EKOLOGIE: Svázané ruce ředitele Lesů ČR

Vladimír Simanov
V pátek 11.5.2018 proběhla v televizních zprávách informace, že ministr zemědělství Jiří Milek odvolal generálního ředitel Lesů ČR Daniela Szóráda „z důvodu nezvládnutí řízení LČR, které vyústilo v kůrovcovou kalamitní situaci“.
více


14.5.2018 POLITIKA: Posedlost pojistkami je naivní

Lukáš Jelínek
V souvislosti s vrcholícími námluvami mezi hnutím ANO a sociální demokracií jsou neustále zmiňovány jakési pojistky. Ať už týkající se možné nevěry jednoho z partnerů, nebo trestního stíhání ministerského předsedy.
více


14.5.2018 PRÁVO: Politik může být označen i za pitomce

Tomáš Vodvářka
Tak rozhodl Městský i Vrchní soud v Praze. Nejde o zásadní průlomový objev, ale jistě o průlomový rozsudek.
více


14.5.2018 POLITIKA: Neměli by zpovykaní Pražáci chodit v neděli pěšky?

Markéta Šichtařová 5
V úterý na státní svátek jsme se probudili do lehce potemnělého domu. Rychlé ohledání ukázalo, že světla nesvítí, z mrazáku crčí voda a jídlo v lednici vykazuje poněkud nezdravě vyhlížející odstín.
více


14.5.2018 POLITIKA: Zásadní problém ČSSD

Jan Bartoň
Ochota ČSSD uzavřít koaliční smlouvu s hnutím ANO je přímo úměrná strachu z toho, že by ČSSD ztratila vliv na státní správu. Tohoto strachu však může být zbavena tím, že se stane nevolitelnou.
více


12.5.2018 GLOSA: Ruml přes palubu aneb Jak chutná moc

Pavel Kopecký
Pirátskou stranu beru jako politický experiment s anarchistickými rysy, co nabral do plachet vítr protestní alternativy. Ne-li alternativy k alternativě. To pro onen segment občanstva, který je (právem) nespokojen s partokracií či klientelismem našeho prostředí a zároveň má důvodné pochybnosti o...
více


11.5.2018 POLITIKA: Sám vlastenec v ČSSD

Jan Bartoň
Jaroslav Foldyna, nový místopředseda ČSSD, velmi rozhněval svého předsedu Jana Hamáčka, který mu doporučil, aby se omluvil za své jednání z akce s ruskými „Vlky“. Foldyna nevidí důvod.
více


11.5.2018 PRÁVO: Babiš, Faltýnek a důvěra

Stanislav Křeček
Je zcela běžné, že v průběhu trestního stíhání se změní právní kvalifikace skutku, mění se počet a složení osob, které jsou stíhány, nebo se zjistí, že skutek, pro který bylo stíhání zahájeno, se vůbec nestal nebo jím nebyl spáchán trestný čin.
více


12.5.2018 ESEJ: Západ, nebo Východ?

Vlastimil Podracký
Zemanova kauza ohledně novičoku, chápaná jako vstřícnost Rusku, otevírá dnes téměř nutně otázku, kam patříme a jaké je naše místo ve světě. Zeman byl zvolen většinou národa, není to tedy nějaká okrajová záležitost.
více


12.5.2018 JUSTICE: Je ohroženo správní soudnictví?

Karel Hvížďala
Nejvyšší správní soud je instituce, jak řekl před lety její současný předseda Josef Baxa, v níž občané dostali spojence ve svém věčném boji proti úřadům.
více


10.5.2018 POLITIKA: Dostali jsme se na dno?

Jaroslav Míth
Česká politická scéna prožila v posledních letech několik turbulencí, které výrazně ovlivňuji i naši současnost. Nenaplněné sny o „lepších zítřcích“ nemalé části české veřejnosti vedla k razantnímu překreslení zdejší politické mapy.
více


10.5.2018 PRÁVO: Čapí hnízdo a OKD - dvě strany jedné mince

Jan Bartoň
Podle soudního rozhodnutí byli zproštěni obžaloby tři muži v kauze OKD, podle rozsudku se žádného trestného činu nedopustili. Státní zástupce se na místě odvolal.
více


9.5.2018 POLITIKA: Prezident jako „užitečný idiot“

Lubomír Stejskal
„Já bych těmto ministrům takhle na dálku prostřednictvím Vaší rozhlasové stanice chtěl znovu vzkázat, jste, alespoň zatím, ministři vlády České republiky, nikoli vlády Spojených států, Velké Británie nebo Francie.“
více


10.5.2018 ÚVAHA: Komunistické čeření vody a Karel Marx

Karl Marx statue
Komunisté si připomněli výročí - 200 let od narození Karla Marxe. A tak pár slov o tomto pánovi.
více


9.5.2018 GLOSA: Juncker mi urazil tetu

Petr Šponer
Karl Marx statue
Moje prateta Marie Horáková z Pardubic se asi obrací v hrobě spolu s desítkami milionů dalších, které komunistické režimy povraždily po celém glóbu. Tedy abych to uvedl na pravou míru - moji tetičku komunisté vlastně nezavraždili.
více


8.5.2018 BEZPEČNOST: Novičok zatemnil leckomu mozek

Zdeněk Lanz
Když začátkem března letošního roku došlo v anglickém Salisbury k údajné otravě bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery, Velká Británie měla prakticky hned jasno.
více


8.5.2018 BEZPEČNOST: Zeman a výroba novičoku v Česku

Jan Bartoň
Prezident Miloš Zeman oznámil na TV Barrandov, že se v Česku vyrobilo malé množství novičoku a že byl zničen. Rozpoutal tak mediální bouři a opět se rozproudily diskuse o postavení Zemana v české politice.
více


8.5.2018 GLOSA: Quo usque tandem abutere patientia nostra?

Jan Payne
Slova Cicerona proti spiklencům se nyní dokonale hodí pro Zeman. Zeman již docela systematicky a bez veškerých skrupulí prozrazuje svoji servilitu Putinovi i Ťin-pchingovi.
více


7.5.2018 POLITIKA: Skutečně již v roce 2050?

Ladislav Horák
Bylo to tuším v roce 1964, když nám v hodině „dílen“ (pro neznalé: to byla výuka, kde jsem se marně pokoušel o perličkový či křížkový steh, zatímco naše spolužačky stejně „úspěšně“ zvládaly výrobu plechových krabiček) náš učitel nadšeně ukazoval článek v časopise Věda a technika mládeži.
více


5.5.2018 POLITIKA: Žlutej sajrajt

Markéta Šichtařová 5
Jsme zdravá země pečující o zdraví svých obyvatel. Naplňuje nás hrdostí, kolik zákazů a příkazů na ochranu zdraví zříme ve svém zorném poli.
více


5.5.2018 ROZHOVOR: Západ, nebo východ?

Jiří Hynek
Jiří Hynek
Je to zvláštní pozice. Já už jsem říkal před volbami, že je potřeba, aby Česká republika vystupovala jednotně.
více


5.5.2018 POLITIKA: To není žádné vydírání

Petr Kolman
Jak známo, Babišovo hnutí ANO nabídlo sociální demokracii v potenciální společné vládní koalici pět ministerstev, a to včetně relativně zásadního resortu vnitra.
více


5.5.2018 PRÁVO: Čapí hnízdo

Jan Bartoň
Po mnoha měsících od podání stížností proti trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo rozhodl státní zástupce o zastavení stíhání u čtyř osob a u dalších sedmi osob stížnostem nevyhověl, Babiš je mezi nimi.
více


4.5.2018 POLITIKA: Konec dlouhé práce

Pavel Jégl
Odborářská kampaň „konec levné práce“ ustoupila do pozadí. Je jasné, proč: Poptávka po zaměstnancích převážila nabídku a mzdy rostou jako nikdy dřív.
více