30.8.2014 | Svátek má Vladěna


29.8.2014 POLITIKA: Rodinný marxistický klan (1)

Člověka zajímajícího se o veřejné dění, pokud má fungující paměť, zaujala různá jména a s nimi spojené události, které se na nás z medií v poslední době vyhrnuly.
více


29.8.2014 POLITIKA: Bude stát diktovat, kdy mají lidé nakupovat?

Podle návrhu socialistů v Senátu by se zákaz týkal zatím jen sedmi svátků v roce. Plány jsou i na víkendové omezení prodeje, ačkoliv zatím nejsou aktuální. Předkladatelé argumentují tím, že prodavači mají nárok na rodinný život a práce o svátcích jim do něj zasahuje.
více


28.8.2014 UDÁLOSTI: Drobné poznámky

Ministryně spravedlnosti Válková si pozvala na kartáč předsedkyni Městského státního zastupitelství v Praze Janu Herzegovou kvůli tomu, aby se vyjasnily „některé konkrétní věci“ ohledně údajného uklízení kauz spojených s lobbistou Janouškem.
více


29.8.2014 POLITIKA: Nečasová končí se „zbabělou“ ODS

Voliči to s ODS kvůli Janě Nečasové skončili už na podzim. Je zřejmé, že „sebevědomá Nečasová“, jak o své ženě mluví Petr Nečas, ještě ODS hodně potrápí.
více


28.8.2014 POLITIKA: Rok od svržení Nečasovy vlády

Pavel Bém
Pavel Bém
Nikdy by mě ani ve snu nenapadlo, že citát mého oblíbeného dramatika o překonávání hranic „možného“ jednou použiji nikoliv v kontextu odpovědí na tradiční otázky: „Proč lezu na osmitisícovky a podstupuji tak obrovská objektivní rizika“, ale v kontextu analýzy současného stavu české politiky a českého...
více


30.8.2014 POLITIKA: Topolánkův šedý zákal

Až jednou budou historici zkoumat příčiny úpadku důvěry v politický a ústavní systém, ke kterému došlo v první čtvrtině 21. století, nebudou moci pominout případ nákupu obrněnců Pandur a jeho soudní projednávání.
více


27.8.2014 POLITIKA: Ďábel není ďáblem, je-li přítelem

Třiadvacátého srpna se objevilo několik článků k 75. výročí podepsání smlouvy známé jako Pakt Molotov – Ribbentrop (Pakt M-R). Ta kromě mnohokrát připomenutých negativ měla také jedno pozitivum.
více


27.8.2014 POLITIKA: Čeští politici stále nerozumí tajným službám

Když někdejší ředitel BIS Jiří Růžek v březnu 2014 vydal knihu svých vzpomínek V labyrintu zpravodajských služeb, vyvolal velice ostré reakce a diskuse. Ale bez ohledu na spránost nebo nesprávnost jeho hodnocení různých osob či kauz.
více


27.8.2014 UDÁLOSTI: Krajina po bitvě

Někdy na počátku tohoto roku vyšel v Respektu redakční článek s výmluvným názvem „Konec všemocného Zemana“. Byl namířen proti různým panikářům a šiřitelům poplašných zpráv a konstatoval se v něm „návrat rovnováhy sil do české politiky“.
více


26.8.2014 JUSTICE: Čteno mezi řádky

Článkem Jakuba Troníčka v Právu ze dne 2. srpna 2014 byl zahájen bezprecedentní útok na Janu Hercegovou, městskou státní zástupkyni v Praze. Autor přinesl informaci o tom, že se o ni zajímá policie kvůli maření vyšetřování závažných kauz hospodářské kriminality.
více


26.8.2014 POLITIKA: Staronový socialismus

Po stránce sociálního inženýrství je jen jediný malý rozdíl mezi socialismem bolševického typu, který jsme zažívali do roku 1989 a fašismem. Je to možnost soukromého vlastnictví firem. Nicméně, zatímco v ČSSR bylo podnikání úplně zakázáno téměř až do konečného státního bankrotu skrytého za sametovou...
více


25.8.2014 POLEMIKA: Hvízdání na zákon

Čím více se v čase vzdalujeme od pádu Nečasovy vlády, tím ostřejší je boj o konečnou podobu nového zákona o státním zastupitelství. Ještě v prvních měsících po jmenování Heleny Válkové ministryní spravedlnosti se zdálo být samozřejmé, že do sněmovny poputuje předloha velmi blízká té, kterou stáhla ze...
více


25.8.2014 GLOSA: Náraz na dno

Preference pod 10 % a komunální volby přede dveřmi. To jsou pro dnes již bývalé komunální politiky ODS dva důvody vedoucí k jejich odchodu z ODS. Není to zdaleka jenom problém Prahy.
více


25.8.2014 UDÁLOSTI: Mé vzpomínky na srpen 1968 (dokončení)

V atmosféře celonárodní jednoty nebylo nijak těžké získat kapacity pro tisk improvizovaných novin. V Praze to už ovšem nešlo, tiskli jsme někde u Kralup. Problém byl s tím, jak dostat vytištěné do Prahy k distribuci. Nesmělo se totiž jezdit přes mosty, Rusové byli schopni je kontrolovat, prohlíželi automobily...
více


25.8.2014 POLITIKA: Mnohoobročníci

Přetahování našich politických elit o takzvaný souběh funkcí lze chápat dvojím způsobem. Jednak se jedna skupina politiků snaží pomocí budoucího zákona zbavit vlivu druhé skupiny.
více


23.8.2014 UDÁLOSTI: Mé vzpomínky na srpen 1968 (4)

V okolí vršovického nádraží byl klid, nikde žádný Rus, jen skupinky Pražanů organizovaně oddělávaly poslední zbylé tabulky se jmény ulic, aby měla nezvaná návštěva ve městě ztíženou orientaci.
více


22.8.2014 UDÁLOSTI: Mé vzpomínky na srpen 1968 (3)

Tím se nezávazná a celkem příjemná atmosféra alpbašského setkání ovšem důkladně proměnila. Mělo to i své pozitivní stránky. Rakouští hostitelé se chovali s krajní ohleduplností, a dokonce i revoluční profesor ze semináře, do něhož jsem se přihlásil, považoval za nutné mne osobně ujistit, že do jeho představ...
více


21.8.2014 JUSTICE: Výročí okupace a zákon o státním zastupitelství

Vše souvisí se vším. Vedle velkých událostí, o nichž se pronášejí slavnostní projevy, jsou součástí dějin i současnosti střepinky osudů obyčejných lidí, kteří si dobu a poměry svobodně nezvolili, ale nezbylo jim, než se s nimi vypořádat.
více


21.8.2014 UDÁLOSTI: Mé vzpomínky na srpen 1968 (2)

Nejprve bych měl uvést to, co vlastně patřilo už do úvodu. Byl jsem literární kritik a nakladatelský, v posledních měsících časopisecký redaktor, patřil jsem k okruhu kolem časopisu Tvář, který tehdy představoval jakýsi literární polodisent, dosti fešácký, to připouštím.
více


21.8.2014 GLOSA: Naše výročí a Ukrajina

21. srpen 1968. Výročí, které v uplynulých 46 letech mnohokrát oslavováno, adorováno, stejně jako tupeno a odsuzováno, dle momentálního zájmu toho, jenž na skomírajícím ohníčku historických událostí přihříval si zrovna svůj politický eintopf.
více


21.8.2014 JUSTICE: Boj o nezávislost státních zástupců

Teprve teď se zřetelně ukazuje, proč muselo na ministerstvu spravedlnosti dojít po nástupu ministryně Heleny Válkové k tolika personálním změnám: Nešlo jen o lukrativní zakázky a obsazení předsedy soudu v Ústí nad Labem, ale hlavně o to, zastavit proces začlenění státních zastupitelství do systému j...
více


20.8.2014 POLITIKA: Babiš to začal brát vážně

Andrej Babiš sice avizoval, že nás hnutí ANO příjemně překvapí na konci září, první špunty ale klidně mohou letět do vzduchu už dnes. Hnutí, které se profilovalo jako manažerské, plné nepolitiků, z nichž hlavním nepolitikem je vicepremiér a ministr financí
více


19.8.2014 POLITIKA: Tento stát stále řídí parta kšeftařů se špínou

Velký bratr tě sleduje. Už od ledna 2016. Tou dobou totiž ministerstvo financí nejspíše začne s on-line kontrolou tržeb všech obchodníků a podnikatelů, kteří přijímají platby v hotovosti, kartou či třeba stravenkami.
více


20.8.2014 UDÁLOSTI: Mé vzpomínky na srpen 1968 (1)

Blíží se opět výročí srpnového týdne, který před šestačtyřiceti lety důkladně a na mnoho let zasáhl do života mnoha milionů lidí v téhle zemi – taky do mého života, ovšem. A protože se zrovna teď toho v české politice dvakrát moc neděje, rozhodl jsem se, že se poprvé v životě pokusím o něco na způsob...
více


19.8.2014 POLITIKA: Zemanovy připomínky

Prezident Miloš Zeman se stal podezřelým. Může podniknout cokoli a může jít o úplně nevinnou věc, ihned politici i novináři promýšlí, jakého mocenského cíle chce svým krokem dosáhnout. Teď prezident komentoval novou verzi zákona o státní službě, na které se dohodla koalice s opozicí.
více


18.8.2014 UDÁLOSTI: Drobné poznámky

Sobotka vzdoruje Zemanovi a hájí proti němu parlamentní dohodu ohledně Zákona o státní službě. ODS a TOP 09 se ovšem přičinlivě u prezidenta hlásí: prosím prosím, my jsme pro to taky nebyli, „to odpovídá kritice, kterou jsme jako ODS opakovaně vznášeli“ (Petr Fiala), podobně se vyjádřil i Miroslav K...
více


18.8.2014 POLITIKA: Pyrrhovo vítězství

Dohoda s konzervativní opozicí na služebním zákoně se koalici bude vracet ještě dlouho. Jak by ne, když ustoupila v tom hlavním – důsledném oddělení politického vlivu od chodu státní byrokracie.
více


16.8.2014 UDÁLOSTI: Drobné poznámky

Zvláštní roli ve volbách, zejména v těch nadcházejících, hrají celebrity. Píší to aspoň v Právu. Herec Vetchý podporuje TOP 09, Jan Kraus a Bára Basiková zelené. Nejlíp prý dopadlo Babišovo ANO, podpoří je herec a zpěvák Richard Krajčo.
více


14.8.2014 POLITIKA: Obtížné hledání cesty

Čas od času narazím na povzdech, jak levice v Evropě obtížně hledá v globalizovaném světě cestu k voličům, neboť nenalézá témata, kterými by je oslovila.
více


14.8.2014 UDÁLOSTI: Už zase bratrská pomoc

Nastalo citlivé období, druhá polovina srpna, a naši slovanští bratři na východě opět organizují bratrskou pomoc. Konvoj už prý vyrazil, obětí bude tentokrát Ukrajina. Bratrská pomoc se poskytuje zásadně proti vůli příjemce, těží však z jeho neopatrnosti.
více


14.8.2014 POLITIKA: Dienstbier - potížista, nebo lídr?

Jiří Dienstbier je na první pohled smolař, jehož politická dráha je lemována jednou porážkou za druhou. Od chvíle, kdy svoje kroky spojil se sociální demokracií, mu řada spolustraníků nemůže přijít na jméno.
více


14.8.2014 POLITIKA: Začal souboj o Hrad

Timing, jak říkají marketingoví mágové, česky načasování, pro vypouštění prvních zkušebních balónků tři a půl roku před druhou přímou volbou českého prezidenta, která proběhne v roce 2018, nebyl zvolen špatně.
více


13.8.2014 UDÁLOSTI: Rekviem za služební zákon

Minulou středu večer jednaly politické strany ve Sněmovně o změnách v novele Zákona o státní službě. Jednání bylo uzavřeno kompromisem: koalice přistoupila na hlavní podmínku demokratické opozice.
více


13.8.2014 POLITIKA: Kdyby Babiš vedl firmu jako stát...

Kdyby Babiš vedl firmu jako stát, tak v takovém případě se obávám, že by velice rychle jím řízená firma zkrachovala a zanikla.
více


13.8.2014 POLITIKA: K fungování státní správy

razítko rubber stamp
Znechucení politikou, které u nás v posledních letech graduje, má různé projevy. Za jeden z nejabsurdnějších lze považovat snahu o vytvoření na politice nezávislé či jinak řečeno odpolitizované státní správy.
více


13.8.2014 FEJETON: Kdyby hadí zuby byly u Vltavy

Jméno Watergate dostala aféra z roku 1972, kvůli které musel o dva roky později 9. srpna, tedy před čtyřiceti lety, odstoupit preziden Richard Nixon, podle futuristického komplexu s betonovými balustrádami ve tvaru hadích zubů, který stojí ve Washingtonu na březích řeky Potomac.
více