28.7.2017 | Svátek má Viktor


28.7.2017 POLITIKA: Před volbami před soudem

Petr Holub1
V říjnu 2014 byli dva státní úředníci a jeden znalec obžalováni za to, že připravili smlouvu o prodeji menšinového podílu důlní společnosti OKD společnosti Karbon Invest.
více


27.7.2017 POLITIKA: Pozor na Ústavní soud

Jiří Weigl
Poslední nálezy Ústavního soudu obnažily dvě závažné skutečnosti. Za prvé je zcela evidentní, že máme aktivistický levicově pokrokářský Ústavní soud, který bude minimálně celou další dekádu aktivně fungovat jako nesmírně silný nástroj k přebudování společnosti podle představ levicových ideologů.
více


27.7.2017 POLITIKA: Politizující špičky justice a dění v Polsku

Zdeněk Jemelik 1
Politické a legislativní spory kolem polské justice vzbudily velký zájem českých médií a nejen jich. K jeho vyvrcholení přispěl 24. července 2017 polský prezident Andrzej Duda pozoruhodným projevem, jímž mimo jiné oznámil rozhodnutí vetovat právě schválené zákony o Nejvyšším soudu a Národní radě...
více


27.7.2017 JUSTICE: Pseudoproblémy se ženami

Daniela Kovářová
České soudnictví diskriminuje ženy, prohlásil před několika dny ministr spravedlnosti, když si přečetl Výroční statistickou zprávu české justice za rok 2016.
více


26.7.2017 POLITIKA: Nepolitická politika v současném provedení

Luděk Frýbort
Hovoříval nebožtík president Václav Havel o nepolitické politice, jež měla být návodem, jak teď dál po vybřednutí z temnot totality.
více


27.7.2017 POLITIKA: Proč ČSSD odhání své voliče?

Lukáš Jelínek
Když budeme pátrat po důvodech, proč opadá důvěra v politické strany, nesmíme pominout jejich neschopnost rozpoznat, kde mají voliče a co je trápí. Dobře se to dá popsat na dvou skandálních vyjádřeních sociálních demokratů z minulého týdne.
více


26.7.2017 ANALÝZA: Co nás politicky ohrožuje zvenčí

Jan Cholínský
European Union flag
Nebezpečí, která dnes „zvenku“ ohrožují stále ještě poměrně svobodnou (byť komunismem i postkomunismem zdecimovanou) českou společnost, jsou sice zřejmá i zběžnému pozorovateli, ale také částečně zastřená a záměrně zlehčovaná.
více


26.7.2017 FEJETON: Vážení čtenáři (a čtenářky)

Karpenková-chalupa
„Jsem feministka, ale když můj muž přijde unavený domů, ráda mu to kafe uvařím,“ řekla jedna paní. Ano, s takovým měkkým feminismem je možné souhlasit.
více


26.7.2017 PRÁVO: Jak jsme prohráli ve Štrasburku

Stanislav Křeček
U Evropského soudu pro lidská práva sídlícího ve Štrasburku jsme prohráli spor o výši nájemného. Stát musí několika našim restituentům zaplatit za roky 2002 až 2004 rozdíl mezi tehdy u nás placeným nájmem a „nájmem“, který nám nyní ve Štrasburku vypočítali.
více


26.7.2017 ROZHOVOR: Mnohé Zemanovy názory racionalitu mají

Ondřej Neff
Jaký dojem z výkonů prezidenta Miloše Zemana v poslední době máte zvláště poté, co chování premiéra Sobotky vůči Andreji Babišovi označil za chování „svině“ a premiéra samotného označil za osobu „s charismatem láhve od okurek“? Má Zeman věcně pravdu?
více


24.7.2017 POLITIKA: Jak jsem neodhadl Andreje Babiše

Pavel Chrastina
Usedám ke klávesnici s pocitem, že to dnes večer nebudu mít lehké. Ve svém minulém článku jsem poněkud idealisticky zahrnul našeho bývalého ministra financí mezi ty, o nichž jsem si myslel, že by mohli naši zemi pomoci vyvést z marasmu, do kterého spolu s celou Evropskou unií nevyhnutelně...
více


25.7.2017 POLITIKA: My nejsme ten správnej tým

Josef Mlejnek jr.
Třetí síla měla jepičí život, trvající jen pár týdnů. Koalice KDU-ČSL a hnutí Starostové a nezávislí (STAN) nepřežila prvních pár nepříznivých průzkumů veřejného mínění.
více


26.7.2017 EVROPA: Bezpečný, celkem bohatý stát v krizi (3)

Václav Vlk st.
Podle politického vývoje už neomarxisté, kteří svoji cestu institucemi na základě ideologie Frankfurtské školy dovedli k vrcholu a moci, cítí, že je něco špatně. Dějiny se netočí, jak by oni chtěli.
více


25.7.2017 EVROPA: Bezpečný, celkem bohatý stát v krizi (2)

Václav Vlk st.
Dnešní žvanění „lidskoprávníků“ a mnoha politiků o neskonalých úspěších dnešní doby po „listopadu“ se nejen z důvodu uváděných v první části článku míjí účinkem. Ba dokonce je kontraproduktivní. Věční petenti, hrající si na pohrobky Václava Havla a na „revolucionáře-disidenty“, jsou už směšní, ba...
více


24.7.2017 EVROPA: Bezpečný, celkem bohatý stát v krizi (1)

Václav Vlk st.
Tím myslím naši milou republiku. Je tady bezpečno, je tady celkem bohato (což se obecně těžko chápe, ale je to tak) a je tady čím dál tím víc dusno.
více


24.7.2017 POLITIKA: Volební průzkumy

Petr Holub1
Takřka se zdá, že pod povrchem politické scény vládne tichá panika. Překvapivě, zato velmi pravděpodobně je reakcí na průzkumy veřejného mínění. Ty vytrvale opakují, že volby suverénně, se ziskem přes 30 procent získá ANO Andreje Babiše a ostatní strany budou rády, když se dostanou přes 10 procent.
více


22.7.2017 POLITIKA: Několik vět o odštěpencích

Zdeněk Holásek
Poslední dny se politologové (hlavně ti, co vystudovali přímo tuto jurodivou disciplínu, a tak vlastně sami neví, jaké mají vzdělání) mohou málem přetrhnout, aby vyjádřili názor, že ukončení koalice lidovců se STAN je málem státnický čin a projev racionální reálpolitiky.
více


21.7.2017 POLITIKA: Bilance ministra zemědělství trochu jinak

Petr Havel
Z dosud prezentovaných informací týkající se bilance činnosti ministra zemědělství Mariana Jurečky musí mít našinec nutně dojem, že se po posledních parlamentních volbách usídlil na ministerstvu zemědělství žádoucí spasitel zemědělství, venkova, občanů, planety i vesmíru.
více


22.7.2017 POLITIKA: Památky ani školství sněmovnu nezajímají

Karel Hvížďala
Minulý týden byly ve sněmovně shozeny pod stůl dva důležité vládní návrhy zákonů. První se týkal ochrany památek, kvůli kterým k nám přijíždí turisté, kteří přinášejí peníze. Druhý byl o zřízení kariérního řádu ve školách, přičemž úroveň školství, tedy vzdělání, je tou hlavní investicí do naší...
více


21.7.2017 POLITIKA: Bělobrádkova odvaha nevydržela nápor reality

Jan Bartoň
Pavel Bělobrádek byl zastáncem koalice lidovců s hnutím Starostové a nezávislí a věnoval velké úsilí tomu, aby své spolustraníky přesvědčil. Nyní byla jeho aktivita smetena ze stolu a Bělobrádek to okomentoval „sázkou na jistotu“.
více


21.7.2017 MINIPOVÍDKA: Páter ve špitále

Martin Regner
Páter Plojhar z Československé strany lidové pomohl komunistům roku 1948 převzít moc ve státě a ti mu to nikdy nezapomněli. Udělali z něho ministra zdravotnictví, třebaže mu lékařské záležitosti byly cizí.
více


19.7.2017 POLITIKA: Naděláno v gatích

Zdeněk Holásek
Znáte lidovecké tanečky, chvíli vpřed, chvíli vzad, krok dopředu a hned dva zpátky? Je to znamenitá partaj, ta naše Klidná síla.
více


20.7.2017 POLITIKA: Vládními úsporami za svobodou

Bryan Caplan
Bryan Caplan
Představte si, že v roce 2005 uspěl Bush s „privatizací důchodového pojištění“ v politicky neuvěřitelném rozsahu.
více


20.7.2017 POLITIKA: Koaliční umíráček

Lukáš Jelínek
Například když v roce 2006 dohasínal svazek sociálních demokratů s lidovci a Unií svobody, uzavřel lídr oranžových Jiří Paroubek neformální tandem s komunisty.
více


19.7.2017 POLITIKA: Vládní koalice skončila, moc leží na ulici

Petr Holub1
Zákon na ochranu památek nebude, také učitelé nebudou mít svůj kariérní řád. Dva zákony propadly při hlasování ve sněmovně, i když je navrhla vláda a i když se je strany zavázaly přijmout v koaliční smlouvě.
více


19.7.2017 GLOSA: Svrchovanost

Zbyněk Petráček
Jestli se něco v posametové historii pokládá za jednoznačný úspěch, tak rychlý a kultivovaný způsob, jakým byla v roce 1992 rozdělena československá federace. I ti, kteří nemají v lásce Václava Klause a Vladimíra Mečiara, na nich oceňují právě to.
více


18.7.2017 GLOSA: Sto let od Zborova

Jan Kofroň
česká armáda logo
Před sto lety (2.7.1917) vyvrcholila bitva u Zborova. V této bitvě se českoslovenští legionáři účastnili Kerenského ofenzivy proti rakousko-uherské armádě.
více


18.7.2017 POLITIKA: Regulace, žádná láce

Michal Kašpárek
Evropskou levici nepřestává vábit zastropování nájmů. Ideálu důstojného a dostupného bydlení pro všechny se dá ale dosáhnout i jinak – a bez takových vedlejších škod.
více


18.7.2017 POLITIKA: Porušil Trump Ovčáčkovo světové pravidlo?

Lubomír Stejskal
Když ve čtvrtek 13/7 přišla smutná zpráva, že zemřel statečný čínský disident a politický vězeň pekingského komunistického režimu Liou Siao-po (Liu Xiaobo), čekal jsem, jak se zachová český prezident.
více


17.7.2017 ESEJ: Má parlamentní demokracie v ČR budoucnost?

Václav Klaus1
Otázka ohledně budoucnosti se mi zdá být poněkud předčasná. Zabývejme se spíše dneškem, ten je varovný. Velmi silně vnímám výrazné oslabení parlamentní demokracie v České republice už v současnosti.
více


17.7.2017 POLITIKA: V čem jsou Babiš se Zemanem nebezpeční

Jaroslav Míth
Babišova politická filiálka Agrofertu, Hnutí ANO, má podle volebních průzkumů velkou šanci na drtivé volební vítězství. Velkou šanci na zvolení má i prezident Zeman. To jsou špatné zprávy.
více


17.7.2017 POLITIKA: Dějiny píší propadlíci!

Josef Mlejnek jr.
Pohled na průzkumy veřejného mínění z poslední doby dává tušit, že hlavní aktéři podzimních parlamentních voleb budou v zásadě dva: Andrej Babiš a uzavírací klauzule.
více


15.7.2017 POLITIKA: Cizinec není našinec

Milan Hamerský
Poslanci schválili jubilejní padesátou změnu zákona o pobytu cizinců od jeho přijetí v roce 1999. Novela vzbudila značnou pozornost a kritiku nejen od lidskoprávně zaměřených organizací.
více


15.7.2017 MIGRACE: Česká vláda švejkuje

Jan Bartoň
Evropská komise chce potrestat Česko za to, že neplní kvóty na rozdělení migrantů z Řecka a Itálie. Z vlády slyšíme, že způsob české obrany bude takový, že za to může „laxnost“ Řecka a Itálie.
více


15.7.2017 POLITIKA: Proč nefandím lepšímu výběru daní

Hanuš Velebný
V posledních týdnech se stala mantrou obou velkých vládních stran sebechvála v otázce zlepšeného výběru daní. Ponechme stranou, že podle různých zdrojů výběr možná lepší není a jde jen o prosté následky konjunktury, a zaměřme se na to, co lepší výběr daní přináší obyčejnému občanovi.
více


14.7.2017 POLITIKA: Prospěšných politiků je málo

Jan Bartoň
Andrej Babiš si vysnil řízení města či kraje tak, že se bude volit jenom starosta či hejtman a ti se obejdou bez zastupitelstev. Politiků je moc a stačilo by nám jen 101 poslanců.
více