20.10.2014 | Svátek má Vendelín


20.10.2014 POLITIKA: Pravice začíná šlapat vodu...

Nejprve rekapitulace. Na pravé straně politického spektra jsou dva velcí hráči, tedy přesněji řečeno bývalí velcí. ODS a TOP 09. Obě se nacházejí v krizi. ANO nelze ani při největší snaze vnímat jako pravici a další spíše už straničky nejsou ve stavu nést prapor.
více


20.10.2014 GLOSA: Povinné volby?

Pobavila mě zpráva o opakovaně proneseném názoru našeho prezidenta Zemana, že volby by měly být povinné, tj. každý občan by měl povinnost volit. Pro člověka, který zažil volby před několika desítkami let, takový názor vzbuzuje řadu otázek.
více


20.10.2014 JUSTICE: Válková prolomila doktrínu (2)

Dne 17. října 2014 ve dvě hodiny v noci jsem vydal první díl komentáře k vyjádření paní ministryně Heleny Válkové z 15. října 2014 o rozhodnutí opavského soudu o propuštění žďárské vražednice z ústavní léčby do ambulantní péče.
více


18.10.2014 JUSTICE: Válková prolomila doktrínu

Lid si žádá chléb a hry. Ve Švejkolandu nahrazují hry senzace rozmazávané bulvárem až do hysterických štvanic. Po veřejných činitelích se často žádá, aby přispěli k jejich rozdmýchání kořeněním zpráv svými stanovisky.
více


18.10.2014 GLOSA: Bude Hudeček škodit? ANO!

Vyloučení Tomáše Hudečka formou dobrovolné rezignace z členství v TOP 09 je leitmotivem politických zpráv povolební situace v Česku. Hudeček už poskytuje rozhovory, kde na svou partaj docela slušně plive.
více


20.10.2014 GLOSA: Demokracie dostává na frak

Skupiny politiků se pokoušejí po celé zemi tichou cestou, možná nechtěně, zlikvidovat demokracii. V Olomouci se jim to již podařilo. A další města jsou na řadě.
více


18.10.2014 POLITIKA: Ministerská hysterie nad žďárskou tragédií

Názory na události ve Žďáru nad Sázavou, které by se daly klinicky diagnostikovat, předvedli někteří ministři. Aniž by věděli, co a proč se stalo, okamžitě měli jasno, že jestli se někde stala chyba, oni ji odhalí, a to si pišme, že to tak nenechají. Ani je v té chvíli nenapadlo, že je-li tragédie výsledkem...
více


17.10.2014 POLITIKA: Kdo vlastně vyhrál volby?

K paradoxům života patří to, že se letošní komunální a senátní volby konaly v období, v němž si připomínáme 25. výročí revoluce, které se neprávem říká revoluce a navíc neprávem sametová. Nicméně od oné doby, v níž se cosi odehrálo, uplynulo skutečně dvacet pět let.
více


17.10.2014 POLITIKA: TOP 09 ztratila Hudečka

Andrej Babiš by měl poděkovat Miroslavu Kalouskovi. V konfrontaci s ostrými výpady na adresu hnutí ANO i jeho předsedu to zní absurdně. V reálném politickém životě už to tak podivně nevypadá.
více


17.10.2014 GLOSA: Bezbarvá politika

Proběhly volby do místních zastupitelstev. Doprovázených pak přesně padesáti procenty třetiny voleb senátních, anžto se žádné z aktuálně obsazovaných křesel nepodařilo zasednout hned v 1. kole.
více


17.10.2014 POLITIKA: Nezapomenutelný Kajínek

Přestože v květnu letošního roku uplynulo již 21 let od násilné smrti mladého plzeňského podnikatele Štefana Jandy a v červnu 16 let od uložení doživotního trestu Jiřímu Kajínkovi, kterému Krajský soud v Plzni přiřkl tuto vraždu či spíše popravu, tyto události stále žijí v povědomí veřejnosti i s pochybnostmi...
více


16.10.2014 ROZHOVOR: Jsme na šikmé ploše, směřujeme k abnormalitě

Pavel Otto
e15
Víte, ono už se vlastně nedá dost dobře mluvit o tradičních a netradičních stranách. Na jedné straně je velmi zřetelně Babišovo ANO, přičemž Úsvit se vytrácí, a na druhé straně jsou hlavní polistopadové strany, to znamená ČSSD, ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a snad ještě Strana zelených.
více


16.10.2014 POLITIKA: Mládek opět v akci

Před pár měsíci si tento bývalý komunista vzal na paškál živnostníky a označil je za parazity. Jeho vyjádření nezůstalo bez odezvy a na jeho hlavu se snesla těžká a oprávněná kritika. Živnostníci narozdíl od něj vytvářejí hodnoty a pracovní místa. Náplní práce Jana Mládka jako politika je především ...
více


16.10.2014 POLITIKA: Žlutá karta pro oranžové

Osmnáct postupů do druhého kola senátních voleb mohou mít sociální demokraté za úspěch potvrzující politiku vlády, v níž jsou hybnou silou. Jenže radost jim musí kalit komunální měření sil, v kterém ztratili víc, než si byli ještě před týdnem ochotni připustit.
více


15.10.2014 UDÁLOSTI: Pár poznámek k výsledkům voleb

Vznikla jich celá řada a nakonec se od sebe velmi výrazně odlišují. Zvláštní případ je ANO, celostátní komplexní politický projekt, který se rozvíjí v ekonomické i politické rovině a jeho cílem je převzetí co největší politické moci.
více


14.10.2014 GLOSA: Tak mě napadlo

Stále ještě úřadující pražský primátor Tomáš Hudeček se narodil v Olomouci. Na internetu jsme mohli zaznamenat titulek „Pražák“ Hudeček (urazil Brno i Ostravu, psali na Aktuálně.cz). Občas mu dal někdo pocítit, že není křtěný Vltavou ale (řekou) Moravou.
více


14.10.2014 POLITIKA: Fenomén Babiš

Pokud Andrej Babiš aspiruje pod nálepkou hnutí nespokojených občanů na pozvolnou fúzi svého impéria s Českou republikou, přibylo mu po nynějších komunálních volbách na 1600 zaměstnanců.
více


15.10.2014 POLITIKA: Kdo to tu vyhrál volby

Obecní volby a první kolo senátních máme úspěšně za sebou, a zatímco mnohdy překvapení vítězově dumají, co s nabytou odpovědností, jiní se ptají, kdo vlastně toto klání vyhrál. A kam to celou českou politiku posunulo. K vítězství se hlásí mnoho zájemců, poražený se necítí nikdo.
více


14.10.2014 POLITIKA: Poločas rozpadu?

Komunální volby se interpretují jako velká změna, jako velké zemětřesení v české politice, jako další etapa rozpadu stranického systému. Něco na tom je, ale stupeň otřesů není zas tak velký, jak by se mohlo na první pohled zdát.
více


15.10.2014 POLITIKA: Babišizace pravice

Miroslav Kalousek před volbami mířil a i po volbách stále míří na dva cíle. Na komunisty a na hnutí ANO. TOP 09 nebude podporovat uzavírání koalic právě s komunisty a s ANO, ve druhém kole senátních voleb mají voliči topky dokonce doporučeno podpořit kandidáta ČSSD, pokud čelí soupeři z Babišova hnu...
více


14.10.2014 POLITIKA: Svátek demokracie?

Volby jsou svátkem demokracie, kdy volič drží ve svých rukou veškerou moc. Říkají poučky. Je to ale opravdu tak?. Když se podíváme na kandidátku v pražských volbách, těžko uvěřit, že úvodní věty platí.
více


14.10.2014 UDÁLOSTI: Nové pořádky jsou teď už komplet

Dvojími volbami, které zčásti už proběhly, zčásti (druhé kolo těch senátních) nás čekají tento týden, se dovršil proces započatý prezidentskou přímou volbou loni v lednu. Nové pořádky se teď konečně posadily i ve velkých městech a hlavně v Praze.
více


15.10.2014 GLOSA: Láska, sex a politika

To spodní prádýlko zobrazené dámy působí dosti rafinovaně, tělesné křivky překypují ženskostí a koketní výraz v obličeji zve všechny muže i ženy k naplnění jejich nejtajnějších snů.
více


14.10.2014 PRÁVO: Volební úspěchy s. Semelové...

paragraph
Úspěchem soudružky Marty Semelové bylo již zařazení jejího jména na první místo kandidátky KSČM do Zastupitelstva hlavního města Prahy. KSČM zde ve volbách 10.10. a 11.10. tohoto roku získala 5,91 % hlasů. Soudružka Marta získala celých 20 048 hlasů, udržela si první pořadí a získala mandát.
více


13.10.2014 POLITIKA: Volby dopadly

Jako dlouholetý volič pravice jsem rád, že ODS dostala těch devět procent a TOP 09 těch osm. Vládní úplatky zabraly. Komu by se nelíbilo dostat vánoční dárek už v září?
více


14.10.2014 EVROPA: Našim putincům

Poslyšte slova pamětníkova! Bylo ráno dvacátého prvního srpna roku 1968, kdy americké tanky s bílým pruhem a pancíři rachotily po dlažbě českých měst. Lidé se slzami bezmoci v očích hrozili pěstmi a volali Ami, go home… Prosím? Co říkáte? Že to bylo jinak? Že to nebyly americké, ale ruské tanky s tím...
více


13.10.2014 POLITIKA: Nejlegračnější hláška

Ve středu večer jsem slyšela nejlegračnější hlášku posledního týdne, které jsem se vydržela řehnit ještě dalších třicet minut. To když ve zprávách nová ministryně pro místní rozvoj s vážnou tváří upozornila, že pěkně prosím disponuje státnicí ze statistiky, a tudíž musíme být všichni na pozoru, neb z...
více


13.10.2014 BIS: Výměna šéfa je vážná věc. Nespekulujme

Ředitel Bezpečnostní informační služby Jiří Lang je už ve své funkci dvojnásobnou dobu, než je standardem v civilizovaných zemích. V srpnu tohoto roku začala média znovu spekulovat o jeho výměně, zejména po zveřejnění dalšího, čerstvého úniku informací ze služby.
více


11.10.2014 EVROPA: Fenomén Jourová

Může se nám to líbit nebo ne, ale skutečností je, že evropská komisařka Věra Jourová je politickým úkazem, který zajímavě nasvětluje českou, ale také eurounijní politickou scénu.
více


11.10.2014 UDÁLOSTI: Drobné poznámky

Podle Kubkovy ČLK je zdravotní dokumentace majetkem zdravotnického zařízení nebo lékaře. Když se pacient, ta kurva, rozhodne svého lékaře zradit a odejít od něj, tj. stane se mu nevěrným, dostane jenom výpis, podle uvážení vrchnosti, a ne kartu jako takovou.
více


10.10.2014 GLOSA: A vítězem pražských voleb bude kdo?

Tomáš Hudeček. Proč? V důsledku voličského fenoménu, kterému se anglicky říká backlash. Jedná se o prudkou, až zuřivou reakci proti akci, která byla přehnaná. Akce vyvolává reakci, a přepísklá akce může vyvolat zdrcující reakci, jež by nenastala, byla-li by ta akce umírněnější.
více


10.10.2014 POLITIKA: Komunální volby...

Nadcházející komunální volby mají potenciál přenést změny, které v loňském roce zasáhly sněmovní politiku, i na úroveň velkých měst. Modely vytváření koalic se mohou výrazně proměnit v Praze, Brně, Ostravě i dalších regionálních sídlech, a to nejen díky možnému příchodu zastupitelů ANO.
více


10.10.2014 POLITIKA: První krok na výbornou

Když jsem se v květnu 1977 připravoval v klidu krušnohorských luk na maturitní zkoušku, narodila se nějakých patnáct kilometrů od oněch míst dívka, která dostala jméno Karla. Dnes ji známe jako Karlu Šlechtovou, novou ministryni pro místní rozvoj.
více


10.10.2014 UDÁLOSTI: Drobné poznámky

V rámci zločinných restitucí církevního majetku se odvěký nepřítel českého národa, pražské arcibiskupství, zmocnilo posvátného vrchu Blaník. Ve vlastnictví českého národa zůstane pouze rozhledna nahoře na kopci a přilehlé parkoviště.
více


9.10.2014 PRAHA: Džungle komunálních voleb

„Volební lístek“ pro volby do Zastupitelstva hl. m. Prahy, to je letos osm stran formátu A2, neboť o 65 křesel se uchází celkem 1786 kandidátů. Ve srovnání s předchozími volbami to je 50% nárůst v počtu subjektů, počet kandidátů se zvýšil o více než 66 %. Nezkoumal jsem situaci v jiných městech, ale...
více


9.10.2014 POLEMIKA: Odpověď Jakubu Frydrychovi

Milan Petrák
volební urna volby
Pan Jakub Frydrych shrnul ve svém článku Znásilnění lingvistiky (Martinem Petrákem) své námitky vůči analýze politických stran, jejíž jsem autorem (a také trošku znásilnil mé křestní jméno, ale to se může stát).
více