31.3.2017 | Svátek má Kvido


31.3.2017 POLITIKA: Pryč s dynastickou demokracií

Petr Robejšek
Demokracie a diktatura se odlišují zejména ve dvou ohledech. Jednak jsou obě formy vládnutí různě umístěny na ose mezi svobodnými a žádnými volbami. A liší se samozřejmě také tím, jaké mocenské prostředky používají.
více


31.3.2017 POLITIKA: Boj o Hrad začíná

Karel Hvížďala
V úterý 28. března 2018, oficiálně oznámil svou kandidaturu na post prezidenta republiky v roce 2018 ve svém rodném Jablunkově odcházející předseda Akademie věd České republiky, osmašedesátiletý profesor chemického inženýrství, Jiří Drahoš.
více


31.3.2017 POLITIKA: Věčné téma - důchodová reforma

Martin Pánek
O důchodové reformě se v české kotlině mluví už od revoluce. Nápadů, jak zreformovat důchodový systém, jsou spousty. Někdo preferuje současný model s parametrickými úpravami, jiný zas tvrdí, že důchodové pojištění by mělo být zcela soukromé bez státního vměšování.
více


30.3.2017 HISTORIE: Připomínka s odstupem devětadevadesáti let

Luděk Frýbort
Zapomeňme pro tu chvíli na poněkud už fousaté vyvádění aprílem; den 1. dubna může být příležitostí k jiné, naléhavější vzpomínce. Před pětadevadesáti lety, prvního dubna 1922, zemřel v exilu na ostrově Madeiře poslední rakousko-uherský císař a český, byť nekorunovaný král, Karel I. z rodu...
více


30.3.2017 POLITIKA: ... jen musí mít voliče

Radko Kubičko
„Když se dva perou, třetí se směje,“ praví otřepaná, ale léty prověřená moudrost. I ve volbách, když v nich jdou proti sobě do ostré konfrontace dvě silné strany, třetí z toho může těžit, dají jí hlas ti, kterým se bratrovražedný souboj nezamlouvá.
více


29.3.2017 UDÁLOSTI: Antibabiš je pozitivní program!

Bohumil Doležal
Východiskem tohoto textu je můj příspěvek na diskusním večeru „Drama před volbami, které rozhodnou“, který uspořádal Klub na obranu demokracie ve spolupráci s Akademickým spolkem politických věd při ZČU v Plzni.
více


29.3.2017 POLITIKA: Havlíček není jen záplata

Lukáš Jelínek
Výběr Jiřího Havlíčka na post ministra průmyslu a obchodu byla pro premiéra Sobotku nejschůdnější cesta. Ovšem ne proto, že proti němu nic nemá prezident. Miloš Zeman prý předtím Havlíčka neznal.
více


28.3.2017 GLOSA: Ohlušující ticho

Václav Husák
To ticho je tak silné, až je ohlušující. Mám na mysli ticho kolem gigantického dluhu České strany sociálně demokratické za již dávno poskytnuté služby právníka Zdeňka Altnera. Dluh s vyúčtovaným penále již přesáhl 337 miliónů korun.
více


27.3.2017 JUSTICE: Ministr, elektronický generátor a soudci

Zdeněk Jemelik 1
Lobbistický server Česká justice přinesl v článcích z 22. a 24. března 2017 podrobnou informaci o potížích ministra spravedlnosti Roberta Pelikána na zasedáních podvýboru pro justici a soudní samosprávu a ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny.
více


28.3.2017 ROZHOVOR: Trump chce hlavně zlepšit život Američanů

Ladislav Jakl 1
Novým velvyslancem v USA se oficiálně v nejbližších dnech stane Hynek Kmoníček. Jak vnímáte jeho osobnost nejen jako poradce prezidenta Miloše Zemana, ale také velvyslance ve Washingtonu?
více


27.3.2017 POLITIKA: Progresivní zdanění zaplatí ti nejchudší

Radim Smetka
Před nedávnem přišla sociální demokracie s nápadem na znovuzavedení progrese u daně z příjmu fyzických osob. Osoby s hrubým příjmem zhruba nad 49 tisíc by tak byly daněny více než dosud, a to mezní sazbou 25 %, resp. 32 %.
více


27.3.2017 POLITIKA: My si euro vzít nedáme!

Markéta Šichtařová 5
Celkem se netajím s tím, že po manuální stránce jsem někde na pomezí Pata a Mata. (Což je ještě pořád dobré, neb můj drahý choť je v tomto ohledu na úrovni Šichtařové, která má toho času pravou ruku v sádře a levou vykloubenou.)
více


25.3.2017 GLOSA: Útoky bez symboliky

Zbyněk Petráček
Když 11. března 2004 teroristé zaútočili bombami na vlaky u Madridu (191 mrtvých), objevila se různá vysvětlení. Třeba i takové, že je to přesně 2,5 roku po útoku na newyorská dvojčata, a že v tom tedy musí být nějaká symbolika.
více


24.3.2017 POLITIKA: Přežili by Piráti ve sněmovním rybníku?

Lukáš Jelínek
Páteční žebříček předvolebních preferencí agentury STEM přiřkl Pirátům pět a půl procenta, což by znamenalo osm poslaneckých mandátů. O to větší pozornost vzbudilo jejich sobotní celostátní fórum věnované přípravě kampaně.
více


24.3.2017 POLITIKA: Revize našeho členství v EU na pořadu dne

Rudolf Mládek1
Současná podoba Evropská unie je skutečně na zhroucení. Model, který se od roku 2005 začal prosazoval a vyvrcholil tzv. Lisabonskou smlouvou, je model, který si už získal ohodnocení jako Žalář národů.
více


24.3.2017 EVROPA: Česká republika jako týraná manželka

Ivana Burešová Marková
Víte, že je to celé špatně, ale bojíte se z toho odejít, protože nevidíte dobrou budoucnost nebo ji nevidíte vůbec. Takhle přesně přemýšlí týraná žena. A přesně takhle přemýšlejí někteří lidé v souvislosti s Evropskou unií.
více


23.3.2017 POLITIKA: Dotace

Roman Kříž
Tak nějak všichni tuší, že dotace nám tu bují rychlostí (a s účinky) rakoviny. Málokdo však si dá tu práci a zkusí se pídit po tvrdých datech.
více


23.3.2017 PRÁVO: Zákon o registru smluv - jako na houpačce

Patrik Nacher
Ode zdi ke zdi. Známe to u nás až příliš často. Jako by snad varianty mezi tím neexistovaly, jako bychom si někde uvnitř vypnuli funkci používání zdravého selského rozumu. Co bylo za komunistů zakázáno, bylo po revoluci povoleno bez kompromisů.
více


22.3.2017 POLITIKA: Nikdo nechce do mixéru

Ivan Pilný
Tento výrok jsem si vypůjčil od jednoho svého kolegy poslance. Vznikl v souvislosti s neustálým odkládáním jmenování nového ministra průmyslu a obchodu.
více


22.3.2017 POLITIKA: Předvolební třeštění a věštění

Petr Žantovský
Máme víc než půl roku do voleb, a přitom to vypadá, jako by měly být už za týden. Strany a jednotlivci na sebe vytahují nejsilnější rétorické kalibry, padají slova o podvodech, sestavují se vyšetřovací komise na události minulého století.
více


22.3.2017 POLITIKA: Kouzlo Babišovy oblíbenosti

e-money
Mnohokrát jsem za bezesných nocí uvažoval o tom, jak může být ten člověk tolik oblíbený u široké veřejnosti, když vlastně nikomu nic dobrého neudělal.
více


21.3.2017 POLITIKA: Bohumil a Bohuslav

Martin Regner
Roku 1947 si mnozí českoslovenští sociální demokraté uvědomili, že jejich předseda Fierlinger bolševikům zobe z ruky, a proto ho na svém sjezdu v Brně sesadili z funkce.
více


20.3.2017 UDÁLOSTI: Babiš dostal přes nos...

Bohumil Doležal
Problém pana Babiše a „korunových dluhopisů“ se v médiích už propírá delší dobu. V posledních dnech však celá věc nabyla na obrátkách.
více


18.3.2017 POLITIKA: Zeman ve stopách Komorowského?

Josef Mlejnek jr.
Prezident Miloš Zeman sice ohlásil opětovnou kandidaturu, avšak předem též avizoval, že se nezúčastní předvolebních rozhlasových ani televizních debat.
více


18.3.2017 HISTORIE: 40 let od pohřbu filosofa Jana Patočky

Tomáš Vodvářka
Před 40 lety zažil břevnovský hřbitov ostudnou situaci, kdy byl záměrně narušen jeden z nejintimnějších lidských rituálů.
více


20.3.2017 POLITIKA: A kdy bude líp i v Akademii věd?

Akademie věd ČR
Vedení Akademie věd pracuje ve čtyřletém, takříkajíc olympijském cyklu. Akademický sněm už 15. prosince zvolil novou předsedkyni - prof. Evu Zažímalovou (62, zkoumá fyziologii rostlin), nyní 21. března dojde i na instalaci zbytku nové Akademické rady včetně tří místopředsedů, a ta se nepochybně...
více


20.3.2017 ROZHOVOR: Větší ohrožení dnes přichází ze „Západu“ než z Východu

Václav Klaus1
Já možná nepoužiju úplně stejná adjektiva a stejná slova, ale to, že je evropskými elitami organizovaná masová migrace vážným a zásadním fundamentálním nebezpečím pro Evropu a evropskou kulturu a evropskou civilizaci, tak to je základní teze naší loňské knihy Stěhování národů; a v tomto smyslu já s...
více


18.3.2017 POLITIKA: Slávek – táta pracujícího lidu?

Roman Joch
Blíží se volby, a tak sociální demokracie hledá voliče nové či chce si „pojistit“ ty staré. Co tedy udělá? Otočí kurz ostře doleva a navrhne dramaticky zvýšit daně střední třídě a bohatším, jakož i proklamuje, že je ochotna po volbách spolupracovat s komunisty, tedy stranou ještě levicovější než...
více


18.3.2017 POLITIKA: Kalouskův „podvod“

Jan Bartoň
Ve sněmovně se prosadila koalice ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09, ODS, KSČM a nezařazených, která projednala a schválila bod jednání nazvaný Daňové podvody ministra financí. Prakticky se tak realizuje politika „Nejen my krademe – i Babiš“.
více


17.3.2017 HISTORIE: Krátké připomenutí po 25. únoru 1948

Miloš Šuchma
KSČ
Když došlo v únoru 1948 k puči, KSČ začala rychle jednat, již po úmrtí presidenta E. Beneše 3. září 1948 nasadilo 9. září toho roku předsednictvo ÚV KSČ ostrý kurs proti reakci. Začátkem 50. let bylo vybudováno na 400 pracovních táborů a věznic a již v květnu 1950 bylo uvězněno na 11 tisíc osob.
více


16.3.2017 POLITIKA: Stoupající preference ANO a potíže předsedy Babiše

Karel Hvížďala
Preference hnutí ANO se dlouhodobě pohybují mezi 20 a 30 procenty, podle agentury Kantar TNS by hnutí ANO nasbíralo dokonce 32 procentních bodů.
více


16.3.2017 POLITIKA: Podivně pokroucená zkazka

Jan Schneider
Ve Spojených státech se dějí divné věci. Zvolili si prezidenta, ale příznivci poražené kandidátky odmítli výsledek respektovat. Demokracie je zřejmě jen tehdy, když je po jejich.
více


17.3.2017 GLOSA: Podruhé a naposled

Jaroslava Kočárková
Jaroslava Kočárková
Podruhé a naposled kandiduje Miloš Zeman na funkci prezidenta republiky. A obávám se, že se na Hradě usadí na další volební období. Lid ho má rád a v žebříčku popularity ho zařadil na první místo.
více


16.3.2017 POLITIKA: Vydá se ČSSD za lidmi a stane se znovu hnutím?

Lukáš Jelínek
Nejvýstižněji na brněnském sjezdu načrtl diagnózu České strany sociálně demokratické nejmladší člen nového vedení Petr Dolínek. Náměstek pražské primátorky ve svém kandidátském projevu hovořil o tom, že sociální demokracie přestala být hnutím, jakým byla před sto lety.
více


15.3.2017 POLITIKA: Sázka na neměnnost

Josef Mlejnek jr.
Sjezd ČSSD, od něhož se očekával dramatický souboj Bohuslava Sobotky s oponenty, proběhl až nečekaně nudně.
více


15.3.2017 POLITIKA: Víte, koho volíte?

Jaroslav Míth
Před minulými parlamentními volbami jsem získal dojem, že voliči si přejí, aby naši zemi vedl nějaký novodobý světec. Proto mě udivilo a dodnes udivuje, že se oním bílým rytířem stal bývalý aparátčík a nomenklaturní kádr komunistických podniků zahraničního obchodu Andrej Babiš.
více