26.2.2018 | Svátek má Dorota


26.2.2018 POLITIKA: Poznámka ke sjezdu jedné strany

Pavel Chrastina
Jistě jste si všimli, že se na veřejnoprávních stanicích všeho druhu hovořilo až příliš dlouho a také zbytečně mnoho o sjezdu politické stany, které se podařilo dokonale propadnout parlamentními volbami.
více


26.2.2018 ROZHOVOR: Pryč od takových spojenců

Ladislav Jakl 1
Víte, to jsou takové aktuální peripetie, ke kterým nemá cenu se moc vyjadřovat, protože za pár dnů to překryjí zase nové tanečky. Nějaká vláda s většinovou podporou nakonec bude a všem zúčastněným jde jen o to, aby za to zaplatili co nejméně a získali co nejvíce.
více


26.2.2018 POLITIKA: Zavře se za tradiční politickou levicí (ale i pravicí) voda?

poslanecká sněmovna parlament
Nedávné volební debakly dlouhá desetiletí známých a mocných levicových stran napříč Evropou (Nizozemsko, Francie, Německo, Česká republika) opět rozvířily diskuse na téma údajné zastaralosti tradiční demokratické levice.
více


26.2.2018 ESEJ: Demokracie a volby

Miroslav Polák
„A máme za sebou další svátky demokracie.“ To jsme si mohli v průběhu podzimu a začátkem tohoto roku poslechnout mnohokrát. Je to klišé, které se nekonečným opakováním stává bezmyšlenkovitě přijímanou pravdou.
více


26.2.2018 POLITIKA: Nechť stát do sportu nemluví

Markéta Šichtařová 5
Tak prý jsem dle některých jedinců populistka (haha) - tak víte co? Teď vám asi ve třech minutách ukážu populismus, jaký jste neviděli. Protože až dočtete, zaručeně mě většina bude chtít zaškrtit. (Neboli budu populista až na Měsíc.)
více


26.2.2018 POLITIKA: Prezident s bombou

Zbyněk Petráček
Kdybyste chtěli pobavit přátele či jen vyzkoušet znalosti svých blízkých, můžete jim položit kvízovou otázku: Kdy naposled navštívil prezident republiky sjezd komunistické strany?
více


26.2.2018 BAJKA: Nový Tarzan z rodu Opů

Václav Vlk st.
Starší občané si pamatují knihy o Tarzanovi, který sice byl člověk, ale vždy se bil rukama do hrudi a vykřikoval: „Já jsem Tarzan z rodu Opů!“
více


24.2.2018 HISTORIE: 70 let černého února

Tomáš Guttmann
25. únor 1948 je jeden z nejčernějších dnů v české historii; moc nad zmatenými občany tehdy převzala Ruskem zorganizovaná lůza.
více


23.2.2018 POLITIKA: Dějinný kruh jedné strany

Pavel Kopecký
Dějiny mají sklony opisovat kruh. Často v podobě vrcholného sarkasmu, jestli ne frašky. Česká strana sociálně demokratická je toho historickým důkazem.
více


22.2.2018 POLITIKA: Blouznění senátora Veleby

Tomáš Vodvářka
Předseda Strany práv občanů senátor Veleba nejspíše také sní, když zrovna nespí. Obsah jeho snů je však blíže nočním můrám či děsu, než poklidné letní louce.
více


21.2.2018 POLITIKA: Sociálně demokratické peklo

Zdeněk Holásek
V sociální demokracii v této části Evropy se dějí věci. V německé SPD probíhá další skartace dalšího předsedy. Jen tak pro informaci, za kancléřování Anděly Merkelové jich bylo už celkem sedm.
více


21.2.2018 POLITIKA: ČSSD před propastí

Jan Bartoň
Kdysi se komunistická strana „poučila“ z krizového vývoje a schválila vstup sovětských vojsk do Československa. Stáli jsme podle komunistů „ krok před propastí“ a od té doby jsme udělali „velký krok vpřed“.
více


21.2.2018 POLITIKA: Šlouf

Karel Hvížďala
Miroslav Šlouf je jméno, které si každý, kdo se zajímal v minulých desetiletích o politiku, pamatuje. Byl to evidentně dost pracovitý, organizačně zdatný a schopný lobbista.
více


21.2.2018 POLITIKA: Odcházení na Střelnici

Josef Mlejnek jr.
Nevystřelíš dvakrát na téže střelnici, dalo by se pomocí parafráze Hérakleita asi nejstručněji shrnout vystoupení prezidenta Miloše Zemana na sjezdu ČSSD, který se včera konal v Hradci Králové v kulturním domě Střelnice.
více


21.2.2018 JUSTICE: Rychetský a Pelikán

Zdeněk Jemelik 1
Již delší dobu jsem při sledování pořadu Otázky Václava Moravce přemýšlel, zda jeho moderátorovi nekřivdím, když mu stále „přišívám“ hanlivou přezdívku Vymývač mozků.
více


20.2.2018 POLITIKA: Czexit ano, či ne?

Michal Kašpárek
Opakování, že od EU dostáváme víc, než kolik do ní odvádíme, dělá českému členství medvědí službu.
více


20.2.2018 HISTORIE: Rozdělení státu

Jiří Weigl
Prvního ledna uplynulo 25 let od rozdělení Československa a vzniku samostatné České republiky a Slovenské republiky. Obdivuhodným mírovým a kooperativním způsobem rozdělení skončila prohlubující se agónie společného státu, započatá tzv. pomlčkovou válkou v roce 1990.
více


19.2.2018 ÚVAHA: Jednorozměrný člověk Andrej Babiš

Václav Rambousek
Zdálo by se, že takový Andrej Babiš a mystický spisovatel Franz Kafka nemají nic společného. Nu ale - jak by řekl se slovy nespěchající Miloš Zeman - není tomu úplně tak. Ostatně když si položíme vedle sebe fotografie Kafky a Babiše (u Andreje z mladšího věku), nemůžeme říci, že by fyzicky neměli...
více


19.2.2018 POLITIKA: Czexit?!

Markéta Šichtařová 5
Aktuálně se u nás rozehrála taková hra: Uměle si vyrob a zastřel svého nepřítele. Tím nepřítelem se pro část společnosti stal Czexit. Tohle není text ani na podporu Czexitu, ani proti němu. Tohle je o uvádění mýtů na pravou míru.
více


19.2.2018 POLITIKA: Převrat, nebo nová smlouva?

Stanislav Křeček
Politické události posledních měsíců přinesly řadu nových skutečností, jejichž důsledky si, podle mého názoru, zatím neuvědomujeme. Mylné sociálněgeografické hodnocení výsledku prezidentských voleb a další události vedou k obavám některých, zda nejde o nějaký div ne politický převrat. Nikoliv.
více


17.2.2018 ROZHOVOR: Hrozí tandem Babiš-Zeman?

Ivo Strejček
...že je to zkoncentrovaná zkratka veškerého neporozumění zájmům a obavám českých voličů. Že je to výraz naprostého nepochopení motivací, které vedly lidi k volbám, aby odmítli jakéhokoliv „Antizemana“.
více


17.2.2018 POLITIKA: STAN mění před sjezdem ČSSD svou politiku

Jan Bartoň
Šest poslanců STAN se rozhodlo ukončit „nespolupráci“ s hnutím ANO a rozhodlo se za určitých podmínek podpořit vládu hnutí ANO. Chtějí tak eliminovat podporu KSČM a SPD.
více


17.2.2018 POLITIKA: Bože, chraň nás před referendy

Václav Křepelka1
Těmito slovy své v roce 2009 zesnulé matky se vkládám do neustále zrychlujícího se víru diskusí na téma referendum. Ohánět se švýcarskými principy zde při jejich prosazování není ani trochu na místě.
více


17.2.2018 POLITIKA: Hra na obecné referendum

Eva Kislingerová
Nezaujatý, české politické reality nepříliš znalý pozorovatel musí při pohledu na snahu o sestavení druhé vlády toho času premiéra v demisi Andreje Babiše nabýt představy, že v Česku neexistuje důležitější téma než obecné referendum.
více


17.2.2018 EKOLOGIE: Ví ministr Brabec, proč Šumava vysychá?

Tomáš Jirsa
V minulém volebním období ministr Richard Brabec proti vůli Senátu i prezidenta protlačil Poslaneckou sněmovnou zákon o Šumavě (novela 114/92).
více


16.2.2018 POLITIKA: Kde je zakopaný pes

Lukáš Jelínek
Když se ve Sněmovně projednávalo vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestním stíhání kvůli Čapímu hnízdu, předseda vlády prohlásil, že „žijeme v zemi, kde si můžete objednat stíhání a pravděpodobně dostat někoho do vězení“. Tato slova jsou připomínána dodnes a určitě dlouho ještě...
více


19.2.2018 POLITIKA: Prezident a jeho band(a)

Tomáš Zdechovský
Prezident rád káže vodu a přitom pije víno. Alespoň to platí v případě jeho spolupracovníků a jejich skandálů. Být někde v úřadu prezidenta v Zemanem tak často kritizované Evropské unii, už by se musel kancléř poroučet...
více


16.2.2018 POLITIKA: Babiš zatím prohrál

Jan Bartoň
Andrej Babiš na Slovensku prohrál soud o jeho spolupráci s StB. Stalo se tak po rozhodnutí slovenského Ústavního soudu, který případ vrátil obecným soudům, které rozhodovaly předtím v jeho prospěch.
více


15.2.2018 POLITIKA: Marťani nekončí

Vlastimil Podracký
Václav Klaus prezidentské kandidáty vyjma Topolánka a Zemana nazval marťany. Já bych z nich vyjmul ještě Hanniga a Hynka. Ostatní mi stále i po prohraných volbách připadají jako marťané.
více


13.2.2018 REFERENDUM: Dobrý sluha, ale zlý pán

Alois Sečkár
V posledních dnech náš mediální prostor opět rozvířila debata o zavedení obecného referenda. Čtyři strany, které mají dohromady většinu ve Sněmovně, jednají o jeho možné podobě.
více


14.2.2018 POLITIKA: Referendum ve stínu czexitu

Josef Mlejnek jr.
Českou politikou, a především veřejnou diskusí nyní hýbe referendum; konkrétně případné vkomponování obecného referenda do české ústavy. Přitom kdyby někdo před deseti lety odhalil pohledem do křišťálové koule v naší přítomnosti tuto skutečnost, mohl by jen nevzrušivě pokrčit rameny.
více


13.2.2018 POLITIKA: Oddluž bábu

Michal Kašpárek
Na Hradě se Miloš Zeman připravuje na další funkční období, v podhradí je ve hře koalice ANO, SPD a KSČM.
více


13.2.2018 ROZHOVOR: Česko není ustrašené

Vlastimil Podracký
Zeman se opravdu chová buransky, vyvolává zbytečné kauzy, zbytečně provokuje a slušnější by mohl také být. Kdybychom měli kandidáta, který by měl shodné názory jako Zeman, dělal v principu totéž jako Zeman, ale choval se důstojně, dostane ve volbách 70 procent.
více


12.2.2018 POLITIKA: Referendum

European Union flag
Čím dál skloňovanější slovo, čím dál složitější články a v nich čím dál složitější souvětí. Vznikne obor referendologů, kteří budou uvádět ještě složitější důvody, až se věc stane úplně nepřehledná a laici budou vyzváni, aby o věci a do věci nemluvili, protože jí nemůžou rozumět?
více


12.2.2018 POLITIKA: Jirko, jdi do toho!

Tomáš Vodvářka
Jiří Paroubek ohlásil svůj comeback - nejprve zpět do ČSSD a poté - pokud bude zdraví sloužit - i na Pražský hrad. Ne, není to žert.
více


12.2.2018 POLITIKA: Vítejte na českém dvorku!

Petr Štěpánek
Země nemá už čtvrtý měsíc standardní vládu, premiér je trestně stíhaný a koblihová mafie zametá jeho levárny. Ale nejvíc se tu řeší, zdali jeden tábor byl před pětasedmdesáti lety oplocený či neoplocený. Vítejte na českém politickém dvorku!
více