18.3.2018 | Svátek má Eduard


17.3.2018 GLOSA: Státem nařizované bonzáctví

Ivo Valenta
Po mnoha regulačních nesmyslech teď přišli s dalším nápadem, jak podle jejich vlastních slov ještě více posílit daňovou transparentnost v EU.
více


17.3.2018 POLITIKA: Zemanův útok na veřejnoprávní televizi

Jan Bartoň
Miloš Zeman ve svém dlouhém politickém životě zaútočil na kde co. Cupoval ekonomickou transformaci, vysmíval se svým kritikům, aby poté s úhlavním nepřítelem Václavem Klausem uzavřel „opoziční smlouvu“.
více


17.3.2018 POLITIKA: Hnutí ANO má pár trumfů

Lukáš Jelínek
Na dosud převážně blankytně modrém nebi se objevily mráčky. A můžeme jen spekulovat, zda a kdy z nich zaprší. Nejprve premiér Andrej Babiš konstatoval, že si inaugurační projev prezidenta Miloše Zemana představoval trochu jinak.
více


17.3.2018 GLOSA: Zlatý kapitalismus!

Jindřich Pilc
Lidem často vadí, že někteří podnikatelé dostávají mnohamilionové dotace z peněz, které stát sebral daňovým poplatníkům, například také zaměstnancům (a nebere jim málo). „Podnikatelé dostávají dotace v desítkách milionů... zrůdný kapitalismus!“
více


15.3.2018 POLITIKA: ODS pobyt v opozici neposílí

Jan Bartoň
Diskuse o tom, zda Andrej Babiš jedná diletantsky, když přebíhá mezi parlamentními stranami a nabízí ODS „účast ve vládě“, poškozují paradoxně víc ty, které oslovuje, než jeho osobně.
více


16.3.2018 POLITIKA: Jitrnice, jakou svět neviděl

František Matějka
Tak nám tu změnili pravidla hry. Prý aby to bylo všechno férovější, transparentnější a vůbec tak, aby bylo líp. Je skvělé, že se můžu s ostatními podělit o osobní zkušenosti. A rád. Tak pro začátek: leccos je jinak.
více


16.3.2018 EKOLOGIE: Braňme naše lesy, dokud je čas

forrest
Vyzývám všechny lesníky, zodpovědné majitele lesů i všechny pracovníky v lesním hospodářství, aby se začali bránit proti všem takzvaným ochráncům lesů, zejména tak zvaným ekologům, kteří na nás svalují vinu za zhoršování lesů v České republice.
více


16.3.2018 EVROPA: Pravda vítězí, jen to chvíli (40 let) trvá

Vlastimil Podracký
Po 70 letech od nástupu komunistického režimu je dobré si říci, že je to především lež, která stojí na začátku totality. Lež je stále stejná a ohrožuje nás i dnes.
více


15.3.2018 POLITIKA: Potřebujeme „velké oddlužení“?

Luboš Smrčka 1
Jistě, potřebujeme. Přes všechny kontroverze, které to znamená, přes riziko morálního hazardu. Ta čísla jsou notoricky známá. Skoro devět set tisíc obyvatel země je v exekuci. Většina z nich ne jednou, ale třeba čtyřikrát.
více


15.3.2018 ROZHOVOR: Kiska vraždu novináře bezohledně využil

Ivo Strejček
Na Slovensku byl zavražděn investigativní novinář Ján Kuciak, který pracoval pro zpravodajský portál Aktuality.sk. Zemřela i jeho partnerka. Oba byli zastřeleni. Že jejich smrt souvisí s novinářskou prací Kuciaka, už potvrdila policie…
více


14.3.2018 POLITIKA: Vražda jako sebevražda je uměním

Karel Pacner
Šestašedesátiletý Sergej Skripal a jeho třiatřicetiletá dcera Julia leží od neděle 4. března v nemocnici v Salisbury v kritickém stavu.
více


14.3.2018 CZEXIT: Co bude den poté

Dan Drápal
Nedávno jsem napsal, že ti, kdo jsou proti vystoupení z EU, by měli připravovat plány, jak postupovat, pokud by přece jenom došlo na referendum a Česká republika by se rozhodla z EU vystoupit. Redaktor se mě ptal, zda nejde o omyl – zda jsem skutečně měl na mysli ty, kdo jsou proti.
více


13.3.2018 POLITIKA: Vzpamatuj se, ODS!

Tomáš Břicháček
Trpělivost nás pravicových voličů, kteří dlouhodobě dáváme hlas ODS jako „(nej)menšímu zlu“, je obdivuhodná. Zkousnuli jsme během let už leccos, kolikrát jsme se zaklínali, že už nikdy víc, a přece jsme nakonec vždycky znovu zatnuli zuby a hodili jim to tam.
více


13.3.2018 ROZHOVOR: ČT by mělo zajímat, proč jí lidé nevěří

Patrik Nacher
Celá tato věc byla podle mě úplně zbytečná. Od začátku bylo jasné, že je to výbušná záležitost.
více


13.3.2018 POLITIKA: Návrh pro prezidenta

Lubomír Stejskal
Institut Václava Klause jistě není součástí pomyslné Pražské kavárny. O to víc mnohé překvapila jeho kritika letošního inauguračního projevu Miloše Zemana. Bylo to ale až tak překvapivé?
více


13.3.2018 POLITIKA: Zemanova druhá pětiletka bude rozhodující

Lída Rakušanová
Přesně v den 168. výročí svých narozenin dostal Tomáš Garrigue Masaryk dárek, nad kterým se musel v hrobě obracet: před jeho zásadou, že „demokracie pravá spočívá v mravnosti“, dala většina poslanců českého parlamentu ve středu přednost otrlým mocenským kalkulacím.
více


12.3.2018 POLITIKA: Miloš Zeman tehdy a teď

Lubomír Stejskal
Rozdíl mezi Milošem Zemanem 2013 a Milošem Zemanem 2018 můžeme dobře ilustrovat na závěru jeho dvou inauguračních projevů. Před pěti lety končil důstojně – modlitbou. A letos? Jedním ze svých omylů.
více


12.3.2018 POLITIKA: Hýčkej si svého estébáka

Markéta Šichtařová 5
Po válce mělo Německo velké problémy s denacifikací. Úplně se vlastně nepovedla nikdy. I po válce dál ve vysoké politice zůstávali někteří lidé, kteří předtím byli členem NSDAP, ačkoliv nešlo o nijak masový jev.
více


12.3.2018 POLITIKA: Umíráček pro demokracii, tvrdí Němcová

Jan Bartoň
Salvy na počest inaugurace Miloše Zemana jsou podle Miroslavy Němcové „umíráčkem pro demokracii“. Právě Němcová byla první, kdo opustil Vladislavský sál. Všichni ostatní pak byli neoriginální.
více


12.3.2018 POLITIKA: Nedůstojný inaugurační projev Miloše Zemana

Ivo Strejček
Inaugurace hlavy České republiky je unikátní, v dějinách země vždy neopakovatelný a výjimečný okamžik.
více


10.3.2018 POLITIKA: Inaugurace a předčasné odchody

Jan Bartoň
Inaugurační projev Miloše Zemana vedl k tomu, že několik poslanců a senátorů opustilo na protest proti Zemanovým výrokům Vladislavský sál. Jako první to byla Miroslava Němcová z ODS, poté poslanci TOP 09.
více


10.3.2018 POLITIKA: O inauguraci vesele i vážně

Lubomír Stejskal
Miloš Zeman má prostě pech. Při inauguraci 2013 mu podstrčili k podpisu listinu se slibem, který obsahoval gramatickou chybu. Letos zase „zapomněl“ položit pravici na Ústavu, ač k tomu by vyzván šéfem dolní sněmovny.
více


10.3.2018 POLITIKA: O peripetiích demokracie

Vratislav Hlubuček1
Demokracie to neměla nikdy lehké. I sám Winston Churchill o ní říká, že demokracie je nejhorší způsob vlády, s výjimkou všech ostatních způsobů, které jsme vyzkoušeli.
více


7.3.2018 POLITIKA: Omyl soudruha Filipa

Tomáš Vodvářka
Předseda komunistů Vojtěch Filip uvedl, že na zásahu proti demonstrantům v roce 1989 nebylo nic špatného. Selhává paměť, nebo svědomí?
více


7.3.2018 POLITIKA: Referendum podruhé

European Union flag
Před několika dny jsem zde o referendu napsal, že budeme zahrnuti články, esejemi, brožurami, knihami o tom, jak je referendum špatná věc. Přesně to se začíná naplňovat. Momentálně je zdůrazňováno, že běžní občané nejsou odborníci, aby mohli o tak složité otázce rozhodovat.
více


7.3.2018 POLITIKA: Parlamentní počty a prezidentův tanec

Petr Žantovský
Naše veřejná diskuse, jak se zdá, má neustálou tendenci probíhat jako trvalá série kampaní. Nejprve kampaň proti Andreji Babišovi – na jejím konci bylo Babišovo vítězství ve volbách do Poslanecké sněmovny.
více


7.3.2018 POLITIKA: Zvoní stranám hrana?

Josef Mlejnek jr.
Ve sporech o složení či podporu vlády se nepřímo silně odráží letitý problém české politiky: úbytek straníků, a tudíž i obecné chřadnutí politických stran. Nové informace, které přinesl koncem února web iDnes.cz, tak vlastně nepřekvapí, byť jsou docela podstatné.
více


6.3.2018 POLITIKA: ANO znervóznělo kvůli radikálům

Lukáš Jelínek
Stydím se za hlasování těch mých kolegů z hnutí ANO, díky kterým dnes došlo ke skandálnímu zvolení Zdeňka Ondráčka šéfem komise pro kontrolu GIBS.
více


6.3.2018 POLITIKA: Omyl paní Udženije a ODS

Jan Bartoň
Znovu jsme si mohli připomenout chybnou politiku české pravice při pořadu OVM na ČT24. Místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija tam hájila politiku, která ODS nic nepřináší, pouze ji udržuje.
více


6.3.2018 POLITIKA: Zvolit – odvolat

Zdeněk Holásek
Miroslava Němcová z ODS považovala za nutné se velmi rozhořčit nad tím, že šéfem komise pro kotrolu GIBS byl zvolen komunista soudruh Ondráček, a věnovala tomu rozsáhlý rozbor příčin vedoucích k tomuto tragickému následku.
více


7.3.2018 USA: Ocelová pěst Donalda Trumpa

Pavel Jégl
Může Amerika existovat bez americké oceli a hliníku? Na tuto otázku odpovídá 45. americký prezident záporně.
více


6.3.2018 POLITIKA: Pohraničí v exekuci rovnou prodejme

chalupa
Po prezidentských volbách zavládlo zděšení, když vyšlo najevo, že Česka jsou dvě. Jedno městské, dobře saturované, propojené rychlým internetem a rychlými sanitkami. To druhé, o kterém se nevědělo či vědět nechtělo, utajené kdesi v popelu; stín našeho úspěšného projektu, rozhodlo zřejmě volby.
více


7.3.2018 ČESKO: Nejlepší místo pro život?

Eduard Petiška ml.
Eduard Petiška
Česká republika zažívá v posledních letech prudký rozkvět. Je zřejmé, že životní úroveň u nás nebyla nikdy na takové úrovni, jako je dnes. Zajímavé ovšem je, že se rychle stává i jednou z nejlepších na světě.
více


7.3.2018 POLITIKA: Kdo ohlídá samotné hlídače?

Karel Bečka
Vzpomněl jsem si, rozhlížeje se po politických poměrech z našeho Domova seniorů na malešickém vršku, na povzdech římského satirika Iúnia Iúvenála „Quis custódiet ipsós custódés?“, jehož překlad je v záhlaví příspěvku.
více


6.3.2018 PRÁVO: Referendum neodpovědných populistů

Miroslav Haňka
ústava constitution
Poslední, pokud se nemýlím, celostátní referendum proběhlo v ČR o přistoupení České republiky k Evropské unii 13. a 14. června 2003. Přes 77 % hlasujících (42,69 % ze všech oprávněných voličů) členství podpořilo (miliony lidí), ČR tak do EU vstoupila 1. května 2004.
více


5.3.2018 POLITIKA: Czexit je hloupost

Tomáš Zdechovský
Po těžkém rozvodu se žena k muži nebude dál chovat jako zamilovaná šestnácka a nebude mu prát, žehlit ani vařit. Reálně se muž jen prohne na výživném a soudních poplatcích. Odchod z EU není ničím jiným než těžkým rozvodem...
více