23.1.2019 | Svátek má Zdeněk


22.1.2019 POLITIKA: O (ne)ovlivnitelnosti soudců

Zdeněk Jemelik 1
Prezident republiky je opět jednou terčem nevybíravých útoků ze strany novinářů a politických pidižvíků. Dívám-li se na něj přes jejich podání, vidím pošetilého starce, dopouštějícího se neuvěřitelných pochybení, dělajícího ostudu zemi doma i v zahraničí.
více


23.1.2019 POLITIKA: Miloš Zeman a soudní moc

Tomáš Vodvářka
Demokracie stojí na třech pilířích: zákonodárné, exekutivní a soudní moci. Pokud této trojnožce jednu nohu uřízneme, každý ví, jaká bude její stabilita.
více


22.1.2019 POLITIKA: Obavy z demokratické recese

Karel Hvížďala
Údajné hradní snahy ovlivňovat rozhodování soudců, o kterých v minulých dnech hovořil nejen bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, ale i jeho nástupce Michal Mazanec a další představitelé justice.
více


23.1.2019 POLITIKA: Po Zemanovi potopa?

Lukáš Jelínek
Těžko počínání prezidenta Zemana v posledních měsících popsat jinak, než že se chová jako utržený ze řetězu. Opakovaně zkouší, co politický a právní systém unese.
více


23.1.2019 ROZHOVOR: Odkaz Vitězného úno... pardon, listopadu

Václav Vlk st.
Tak to je téma na disertační práci! Popsat a rozebrat vše pořádně. Tak jen stručně: No, nepovedlo se splnit všechny naše dosti idealistické sny. To se totiž nepovede nikdy. Povedla se však rekonstrukce ekonomiky z ekonomiky totalitní – ta zde vládla už od roku 1939, tedy rovných padesát let – na...
více


22.1.2019 ROZHOVOR: Moji kolegové jinými názory pohrdají

Tomáš Zdechovský
Ve svém okolí i na sociálních sítích znám dost lidí, kteří mají pocit, že jsou jediná správná elita a mají patent na rozum. Mimo jiné třeba tlačí na to, že musíme být vždy jen politicky korektní a třeba ani nemáme mluvit o problémech při zvládání migrace.
více


21.1.2019 HUAWEI: Několik poznámek

Lubomír Stejskal
Nebudu chodit kolem horké kaše. Obavám vyjádřeným institucí k tomu určenou (NÚKIB), jež se týkají společnosti Huawei, dobře rozumím. Kdo jiný by měl varovat, než tento úřad.
více


21.1.2019 POLITIKA: Obuškování poslance Ondráčka

Tomáš Vodvářka
V souvislosti se závěrem tzv. Palachova týdne před 30 lety nám ve svém pořadu Šťastné pondělí pan Jindřich Šídlo chtěl připomenout ještě jeden důležitý faktor. Bohužel neuspěl.
více


21.1.2019 POLITIKA: Baxa - nový kandidát na prezidenta?

Jan Bartoň
Bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa cítí „velké zklamání“ z činnosti prezidenta Miloše Zemana a jeho kanceláře. Zeman mu navrhoval, jak by měla rozhodnutí v některých kauzách vypadat.
více


19.1.2019 POLITIKA: Mediální magnát Soukup má (po)hnutí

Jan Bartoň
Velké „životní rozhodnutí“ Jaromíra Soukupa, mediálního podnikatele a majitele televize Barrandov, se týká jeho nového angažmá v české politice. Zakládá nové politické hnutí List Jaromíra Soukupa.
více


19.1.2019 ROZHOVOR: Tajné služby jsou bezcenné

Václav Klaus1
Zaprvé, ten rozhovor na Primě považuji za významný a velmi obsažný. Tak na to také reaguje obrovská spousta lidí. Trval padesát dva minut a v padesáté minutě položila moderátorka otázku kandidatury na Hrad, což se stalo hlavním tématem médií.
více


18.1.2019 POLITIKA: Vztah voličů ke stranám zůstává komplikovaný

Lukáš Jelínek
Tak pevná vazba mezi voliči a stranami, k nimž se hlásí, jako je nyní zde, nebyla od roku 1996. Zjistili to sociologové z Centra pro výzkum veřejného mínění.
více


18.1.2019 GLOSA: Piráti jsou v rozkladu? Jenom diskutují

Jan Bartoň
Dvě stanoviska Pirátů mne v posledních dnech zaujala. Jedno se týká řešení špionážní aféry Huawei a druhé tvorby kandidátky pro volby do Evropského parlamentu.
více


17.1.2019 POLITIKA: Bojácní politici a nebojácný Okamura

Dan Drápal
Mám na Moravě přítele, který občas glosuje mé články. Jestli mě paměť nezradila, v minulosti hlasoval pro sociální demokraty nebo pro lidovce, ale nyní volí Okamurovu Stranu přímé demokracie.
více


17.1.2019 POLITIKA: Co je Lisabonská smlouva...

František Matějka
Dlouhé roky sleduji, jak málo lidí u nás ví, co je to Lisabonská smlouva. Co všechno nám sebrala, aniž bychom o takové změně mohli rozhodnout. Smlouva, která jako politický podvod změnila za našimi zády pravidla hry v Evropské unii, do které jsme vstupovali.
více


16.1.2019 POLITIKA: Uprchlík před spravedlností

Josef Mlejnek jr.
Slovenský expremiér Robert Fico se údajně hodlá s tát ústavním soudcem. Neboli „uklidit“ se do bytelné pevnosti, poněvadž mandát ústavního soudce trvá na Slovensku dvanáct let a vztahuje se na něj imunita.
více


15.1.2019 GLOSA: Na barikádě Huawei

Zbyněk Petráček
Znáte osobně někoho, kdo je s to srozumitelně vysvětlit rizika technologií čínské firmy Huawei? Takových lidí je velmi málo. Takže když se z těch technologií stane veřejný politický spor, nelze se v něm moc opírat o precizní analýzy.
více


16.1.2019 PRÁVO: Hrdina naší doby

Tomáš Vodvářka
Je jím - aspoň pro některé členy SPD - nyní soudně stíhaný pán, který v rámci českého džihádu pokácel na vlakovou trať stromy a rozšiřoval letáky, které měly určit jako pachatele muslimy.
více


14.1.2019 POLITIKA: Rychle se zadlužte, ČSSD to za vás zaplatí

Markéta Šichtařová 5
ČSSD padají preference, a tak přemýšlí, jak to udělat, aby se jí vrátili voliči. Minulý týden proto přišla s myšlenkou za všechny prachy. Doslova.
více


12.1.2019 POLITIKA: Čínská patálie zaměstnává české politiky

Lukáš Jelínek
Velvyslanec Čínské lidové republiky v Praze Čang Ťien-min se má v posledních týdnech co otáčet.
více


15.1.2019 POLITIKA: Almužna bohatým může být OK

Michal Kašpárek
Proti tomu, aby stát platil školní obědy dětem z chudých rodin, se ozývá už jen poslední významnější hlas, a to chraplák předsedy senátu Jaroslava Kubery z ODS.
více


11.1.2019 ÚVAHA: Čím je pro mě evropanství

Pavel Svoboda EP
Dost často člověk naráží na slova jako evropanství, proevropský, protievropský, euroskeptický apod., často se směřuje Evropa a EU. Evropanství je dokonce oficiálním kvalifikačním požadavkem na člena Evropské komise, jednoho z orgánů EU. Je tedy na místě ptát se, co to znamená.
více


12.1.2019 POLITIKA: Superman

Tomáš Zdechovský
Od roku 2010 se v ČR postavilo 75 km dálnic. Za stejné období v Polsku 783 km a v menším Maďarsku 447 km. Superman očividně lítá do Polska a Maďarska..
více


14.1.2019 POLITIKA: Čert na sociálně demokratické zdi

Pavel Kopecký
Koncem minulého roku uplynulo sto let, kdy se se zrodem Československa spojili také čeští a slovenští sociální demokraté, takže vznikla Československá sociálně demokratická strana dělnická (ČSDSD).
více


12.1.2019 OSOBNOST: Nasazoval se za své přesvědčení, ne kariéru

Jan Kalvoda
Sešla se tehdy nesourodá společnost. Začátkem února roku ’90 zaujali v českém parlamentu poslanecká místa kooptovaní poslanci za Občanské fórum.
více


11.1.2019 POLITIKA: Touto zemí zmítá dobročinnost na entou

Petr Andrle
Vytýkám předem před závorku, že nejsem žádný asociál a jsem stoupenec mecenášství i filantropie a nemyslím si, že všichni lidé s problémy, zejména ekonomickými, jsou výhradními viníky svého stavu.
více


10.1.2019 ROZHOVOR: Kdo má děti, nemůže mít radost

Jan Keller
Západní koalici se povedl neobyčejně inteligentní kousek. V nejstrategičtější části světa vojensky (i když bez vyhlášení války) rozvrátila jediné tři režimy, které byly schopné brzdit nástup agresivního islamismu. Irák, Libye a Sýrie tvořily hráz expanzi náboženských fanatiků.
více


10.1.2019 POLITIKA: Klaus na Primě

Pavel Černocký
Nedělní rozhovor bývalého prezidenta v televizi rozpoutal vášně. Ozvali se jeho příznivci i zásadní odpůrci. Václav Klaus mluvil velmi rozumně a dotkl se všech aktuálních témat. Mělo to prostě úroveň a na některé problémy nabídl neotřelý pohled.
více


11.1.2019 POLITIKA: Klaus o své odpovědnosti za Babiše opět pomlčel

Lukáš Jelínek
Aby byl výčet politických osobností promlouvajících k nám na přelomu roku úplný, zazněly v neděli na televizi Prima glosy exprezidenta Václava Klause.
více


9.1.2019 POLITIKA: Brexit a Huawei, rizika a dopady

Jiří Weigl
Česká vláda se v pondělí zabývala mimo jiné tvrdým brexitem a jeho možnými dopady na ČR a riziky plynoucími z technologií čínské firmy Huawei. Obojí si zasluhuje pár kritických slov vnějšího pozorovatele.
více


9.1.2019 POLITIKA: Moravec vs. Babiš a Tříkrálová deklarace

Karel Hvížďala
Václav Moravec jako moderátor veřejnoprávní televize v nedělní debatě obstál, Andrej Babiš zase nejspíš obstál před lidmi, kterým stačí, že mají levnější dopravu a o něco větší penzi, a kteří jsou zvyklí věřit bezmezně státním úředníkům.
více


10.1.2019 POLITIKA: Na D1 neselhal Ťok, ale český stát

Petr Holub1
Oblíbená hra o tom, kterému z ministrů nejspíše hrozí vyhazov, má na přelomu roku přesvědčivého vítěze v šéfovi dopravního resortu Danovi Ťokovi.
více


8.1.2019 POLITIKA: Wagenknecht poškodil Česko...

Jan Bartoň
Senátor Lukáš Wagenknecht - ještě jako náměstek ministra financí v éře Andreje Babiše coby ministra - zařídil audit, který pak poslal do Bruselu. EU na tom základě neproplatila projekt za 820 milionů.
více


7.1.2019 HISTORIE: Lidovci oslavili 100. výročí

Karel Hvížďala
Lidovci přežili s přestávkou za druhé světové války ve vrcholné politice v naší zemi, jak sami říkají, Habsburky, fašisty i komunisty. Od roku 1992 se jmenují KDU-ČSL a na konci roku se pohybovaly jejich preference kolem nebezpečných pěti procent.
více


7.1.2019 POLITIKA: A není to málo, přátelé z ČSSD?

Jan Bartoň
Sociální demokracie otevřela další možnosti jak podojit státní rozpočet. Již delší dobu se diskutuje možnost obědů zdarma pro všechny děti na prvním stupni základních škol. ČSSD nyní přichází s nápadem odpustit „malé dluhy“ do 100 000 Kč.
více


5.1.2019 POLITIKA: Politici nám lichotí a myslí na evropské volby

Lukáš Jelínek
Kdo by nechtěl slyšet, jak je chytrý, hodný, úžasný? Jenže čeho je moc, toho je příliš. V novoročních promluvách tří ústavních činitelů se až nápadně často objevovala chvála občanů.
více