27.8.2015 | Svátek má Otakar


27.8.2015 POLITIKA: Je ministerstvo pro vědu dobrý nápad?

Lukáš Jelínek
S návrhem přišel lidovecký vicepremiér Pavel Bělobrádek, koaliční partneři nejsou proti a opatrná podpora většinově zní i z opozičního tábora.
více


26.8.2015 POLITIKA: Kauza České pošty na Bezpečnostní radě?

Petr Holub1
Je nesmírně únavné, když člověk musí sledovat takzvanou kauzu úplatků na České poště. Roztočila se kolem nahrávky jednoho podnikatele, který tajně zaznamenal svůj rozhovor s řadovým členem sociální demokracie.
více


27.8.2015 POLITIKA: Vrtěti imigrantem

Radim Smetka
Minulý víkend jsem mluvil se svým strýcem, který žije desítky let v Bavorsku. Přišla samozřejmě řeč i na imigraci.
více


26.8.2015 UDÁLOSTI: Příležitost zakecat problémy

Bohumil Doležal
Jakési souvislosti s dneškem tu ovšem jsou. Např. je zcela na místě sdělení: „Pokud vám, holoubci, západní spojenectví (EU, NATO) nevoní – ne, že by občas nemělo své mouchy – vzpomeňte si na to, co jsme měli předtím.“
více


25.8.2015 POLITIKA: Pár postřehů k nárůstu minimální mzdy

Martin Pánek
Vláda navýšila českou minimální mzdu na baťovských (kocourkovských?) 9900 Kč s účinností od ledna. Minimální mzda přitom škodí lidem, shodne se téměř 80 % ekonomů.
více


25.8.2015 GLOSA: Nač máme vojáky

Zbyněk Petráček
Armáda je v posledním čtvrtstoletí obsazována do nevděčné role, jejíž zadání se stále mění. Zatímco resort vnitra se podařilo rychle zcivilizovat (změnit z represivní složky režimu v normální službu civilního charakteru), armáda se změnila zprvu z tankových divizí na expediční sbory a teď zase...
více


25.8.2015 POLITIKA: Stop dotační rutině

Roman Joch
Vláda většinou jednoho hlasu rozhodla dětským Klokánkům, respektive Fondu ohrožených dětí, který je provozuje, mimořádnou dotaci neudělit.
více


26.8.2015 MIGRACE: Pravice a princip azylu

Jan Frank
immigration
Achillovou patou argumentace odpůrců imigrace z problematických zemí je pohled do tváře dětí a starců, reálných uprchlíků před občanskou válkou nebo před Islámským státem.
více


22.8.2015 21. SRPEN: Den pravidelného sebelitování

Jiří Hermánek
Celá ta věc začala skoro přesně na den před 100 lety. Evropské státy, po desetiletích míru a blahobytu, se rozhodly znovu „nalajnovat hřiště“.
více


22.8.2015 21. SRPEN: Štítivě hnusná lež

Lubomír Stejskal
Stál jsem tehdy před branou. S nápisem „Teenagerovské období života“. Bylo mi dvanáct a ze všech školních předmětů jsem měl nejraději zeměpis.
více


24.8.2015 PRÁVO: Sprostá podezřelá Vitásková

Petr Šponer
solární panel
Nemohu se ubránit dojmu, že zakopaný pes bude někde v oblasti gigantický penězovodů, které přihrávají naše peníze někomu s dlouhými prsty.
více


22.8.2015 PRÁVO: Pro dobrotu na žebrotu…

Stanislav Křeček
Kreslený vtip o tom, jak Bakala sjednotil národ, uveřejněný v Právu 13. 8. 2015 a článek Kateřiny Konečné („Bakalova nejvýnosnější šachta“ Právo 17. 8. 2015) to ilustrují zcela zřetelně. Jediným „pochybením“ vlády ČSSD v době privatizace podílů v OKD v r. 2004 totiž bylo, že se o bytech patřících...
více


21.8.2015 HISTORIE: Před 47 lety zemřela naděje

Tomáš Vodvářka
Okupace armádami Varšavského paktu (přičemž účast zbylých čtyř vedle té ze SSSR byla v podstatě komediální) svrchovaného území tzv.“spřáteleného státu“ byla typickým projevem komunistického smýšlení stranického aparátu z Moskvy.
více


21.8.2015 PRÁVO: Policejně-prokurátorský stát

Zdeněk Jemelik 1
Policie a státní zastupitelství v několika málo posledních letech stále silněji ovlivňují chod politického života, státní správy i ekonomických subjektů.
více


20.8.2015 REPORTÁŽ: Babiš káže vodu a pije víno

Kateřina Kašparová
Před časem jsme byli několika lidmi nezávisle na sobě upozorněni na to, že prodavači ve stánku koncernu Agrofert s občerstvením na akcích „Kolo pro život“ odmítají vydávat zákazníkům účtenky.
více


20.8.2015 UDÁLOSTI: Matěj Stropnický, spolehlivý destabilizátor

Bohumil Doležal
Podle toho, co dnes píšou v Právu, zažívá pražská koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice dosti vážnou krizi. Jejím hybatelem je náměstek primátorky Matěj Stropnický.
více


19.8.2015 POLITIKA: Ohrožuje poštovní kauza naši bezpečnost?

Lukáš Jelínek
Politiky máme počestné a před volbami není. Přesto laikům musí v hlavách hlodat, co má spor jednoho podnikatele, který na přepážkách prodával plyšáky, s poštou společného s naší bezpečností.
více


18.8.2015 PRÁVO: Jak v Liberci dosoudili policajta

Zdeněk Jemelik 1
Zdá-li se nadpis nesrozmitelný, doporučuji návrat k dobovému článku Jak v Liberci soudili policajta z 6. října 2011, který obsahuje údaje o věcném obsahu kauzy bývalého libereckého policejního ředitele Miroslava Dvořáka a spoluobžalovaných včetně společenských souvislostí.
více


17.8.2015 UDÁLOSTI: Likvidace demokratické politiky

Bohumil Doležal
Ekonomický expert ODS Skopeček si stěžuje, že Babišův aparát není dostatečně apolitický: ministerstvo financí totiž dalo na svém webu k dispozici seznam protiargumentů k tezím ODS.
více


17.8.2015 ROZHOVOR: Zeman v poločase

Lukáš Petřík
Miloš Zeman je zhruba v polovině svého prezidentování. Lze si v obecnosti říci, že šlo o úspěšné dva a půl roky?
více


17.8.2015 POLITIKA: Meze české moci

Josef Mlejnek jr.
Hovoří-li čeští politici o současné migrační krizi, skoro nikdo z nich neopomene zdůraznit, že hlavní musí být řešení daného problému na místě, kde vzniká, tedy v Africe nebo na Blízkém východě.
více


17.8.2015 POLITIKA: Když zelený šílenec dostane moc

doprava
Údajně největší peklo je, když si milenka ženatého muže přidá jeho manželku mezi přátele na Facebooku. Hloupost!
více


15.8.2015 POLITIKA: Kde a komu vzít peníze na prevenci sucha a povodní

Petr Havel
Dlouhotrvající sucho a horko, kterému nelze na žádném místě v naší zemi po několik posledních týdnů uniknout, posunuly celkem logicky téma obrany před suchem do popředí zájmů politiků i médií.
více


14.8.2015 POLITIKA: Válka na pražském magistrátu

Jan Bartoň
Primátorka Adriana Krnáčová chce vytvořit nové stavební předpisy ve své gesci, protože dosud odpovědný radní Matěj Stropnický „zklamal“. Ten považuje situaci na magistrátu za „neudržitelnou“.
více


15.8.2015 POVÍDKA: Vzestup a pád Císařské občanské strany

Miroslav Kutílek
Bylo před prvními volbami a Císařská občanská strana, zvaná COS, vylepila na všech nárožích a bilbórdech své plakáty.
více


14.8.2015 UDÁLOSTI: Má prezident Zeman alternativu?

Bohumil Doležal
Václav Klaus o víkendu vystoupil na horu (Sněžka) a při výstupu, jak se sluší a patří, se vyjádřil k několika významným politickým tématům.
více


15.8.2015 POLITIKA: Boj o korunu i o národní banku

Lukáš Jelínek
O jisté kompetenci Miloše Zemana by řeč být mohla, v přerod pánů Štěcha a Hamáčka v měnové experty ale může věřit jen ten nejbytostnější optimista.
více


14.8.2015 POLITIKA: Zemanova užitečná cesta

Jan Schneider
Evropské hodnoty něčím začínají připomínat manželku slavného televizního detektiva Columba – často se o nich mluví, k vidění ale nejsou.
více


13.8.2015 ŠUMAVA: Vyschl pramen Vltavy

Tomáš Jirsa
Zprávu o vyschnutí pramene Vltavy jsem obdržel od starosty Kvildy právě v okamžiku, kdy ministr životního prostředí Richard Brabec obhajoval v Senátu Rámcovou směrnici Evropské komise o vodě.
více


13.8.2015 POLITIKA: Národní úsvit?

Josef Mlejnek jr.
Změna „postokamurovského“ Úsvitu spočívající v novém názvu Úsvit – Národní koalice, novém logu s hlavou lva v národních barvách i novém předsedovi, válečném veteránovi z Afghánistánu Miroslavu Lidinském.
více


13.8.2015 POLITIKA: Proč je takové sucho?

Radim Perlín
Víte, kolik českých řek na našem území nepramení? Možná si vzpomenete na Ohři. Druhou takovou je Lužnice, Obě řeky ale pramení kousek za hranicí na naše území přitékají vlastně jako potoky nebo říčky.
více


12.8.2015 POLITIKA: Zrušení prezidentské funkce?

Petr Hampl
Protože v poslední době znovu vzbudila pozornost nápad Tomáše Klvani na zrušení prezidentské funkce, připomínám diskuzi, kterou jsem s ním na toto téma absolvoval v Českém rozhlase.
více


12.8.2015 POLITIKA: Miroslav Lidinský

Lukáš Jelínek
To poslední, co české politice scházelo, je válečný veterán. Zatím nejoriginálnějším stranickým lídrem byl šlechtic v čele TOP 09. Srovnatelný s ním byl leda miliardář, který se dodnes vyhýbá označení „politik“, ve vedení hnutí ANO.
více


12.8.2015 POLITIKA: EU ohrožuje neochota jednat racionálně

Jan Bartoň
Pokud se jen trochu podíváme na statě tvrdě kritizující EU a vybízející k odchodu Česka z EU, nalézáme u těchto článků nejen vysokou čtenost, ale i značnou podporu ze strany čtenářů.
více


12.8.2015 POLITIKA: Nechci být v EU

František Matějka
Letošní podzim nás všechny čeká povinná vládní edukace. EU prý nemáme rádi proto, že o ní víme málo. A vláda to chce masivní mediální kampaní změnit, protože lid si prý žádá více informací. Opravdu jich má málo?
více


12.8.2015 UDÁLOSTI: Hon na Bakalu

Bohumil Doležal
Přišel zvenčí (z emigrace), neměl žádné vlastní politické ambice, orientoval se na Václava Havla a jeho okolí. Podporoval a podporuje projekty jako Sdružení Lípa nebo Knihovna Václava Havla, jako vlastník se podílí na časopisu Respekt nebo na vydavatelství Economia. Vesměs jde o projekty, u nichž...
více