25.3.2018 | Svátek má Marián


24.3.2018 POLITIKA: Cambridge Analytica nejsou zločinci

Jaroslav Mitlener1
Možná to tak kdysi ze začátku bývalo, že původní smysl volební kampaně byl upozornit voliče na možnost volit určitou stranu, na to, že existuje a má pro něj nějakou nabídku.
více


24.3.2018 POLITIKA: Není doba pro hokusypokusy

Petr Kolman
Zákon o zavedení přímé volby starostů, primátorů a hejtmanů, který navrhlo hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, popošel v dolní komoře do druhého kola. Jako učitel správního práva konstatuji, že bohužel neprošel návrh na zamítnutí tohoto zákona (snaha ODS a TOP 09) anebo alespoň na jeho...
více


23.3.2018 POLITIKA: Další kůl v plotě?

Tomáš Vodvářka
Slavný výrok geniálního rétora Milouše Jakeše není historií, ale jeví pozoruhodnou životaschopnost a přítulnost k šéfům našeho státu.
více


23.3.2018 POLEMIKA: Boj na několika frontách, nejen na té kulturní

Petr Dvořák
ods
Tomáš Břicháček je volič Občanské demokratické strany, který se na Neviditelném psu dlouze rozepsal o svých negativních pocitech ze stranické strategie.
více


23.3.2018 POLITIKA: Očima libertariána

Roman Kříž
Stát nám aktuálně přináší další „službu“ (viz zde). Bude půjčovat až dva miliony mladým rodinám, aby dosáhly na bydlení. Záslužné, viďte? Kdo by nechtěl „podpořit mladé“?
více


22.3.2018 PRAHA: Sen noci svatojánské, moderní verze

Marian Kechlibar
Hlavní město Praha chystá na 20. června taktické cvičení „Muzeum 2018“. Půjde o simulaci teroristického útoku ve frekventované stanici metra.
více


21.3.2018 POLITIKA: Cesta do Číny

Milan Hulík
Poslední silvestrovská groteska z Hradu mi připomněla semaforskou zpěvačku Zuzanu Burianovou a její písničku „Co jsem všechno ztratila“: V pěti letech na písku, dodnes to mám v notýsku, zapomněla jsem panenku v kroji, klidně si teď řekněte, je to chyba dítěte…
více


22.3.2018 POLITIKA: Jak na ně

Jaroslav Míth
Ten soudruh Ondráček byl fakt plivanec do tváře. A je dobře, že si to česká veřejnost nenechala líbit. Dobrý základ. Varuji ale před přehnaným optimismem.
více


22.3.2018 PRÁVO: Každému podle jeho zásluh

Petr Kolman
Co tak posledních více než dvacet let sleduji českou politickou scénu, všechny strany a straničky neustále slibují, že seniorům pozvednou jejich starobní důchody. Je to celkem logické, jde nepochybně o nezanedbatelnou voličskou skupinu.
více


22.3.2018 POLITIKA: Urážet presidenta bude trestné

Tomáš Vodvářka
Komunista (tedy ten zcela demokratický, zcela odstřižený od minulosti) jménem Leo Luzar se stal členem podvýboru pro svobodu slova.
více


21.3.2018 ROZHOVOR: Juncker ani Macron nejsou snílci

Petr Robejšek
Německá sociální demokracie se musí jasně distancovat od CDU; mocensko-politicky, ale hlavně programově. Angela Merkelová dosud vždy obsadila všechna „levá“ politická témata, která v německé společnosti ještě zbývala; naposledy to bylo zrovnoprávnění sňatků homosexuálů s klasickou rodinou.
více


22.3.2018 POLITIKA: Vláda demokratů, radikálů, nebo nové volby?

Lukáš Jelínek
Vzájemná ochota spolu vyjednávat panuje jak v hnutí ANO, tak v sociální demokracii. U babišovců mají prý námitky jen tři poslanci, ale budou loajální. Tak to aspoň zaznělo po sobotní neformální schůzce poslaneckého klubu.
více


21.3.2018 POLITIKA: S referendem na horské dráze

Josef Mlejnek jr.
Jen máloco ukazuje význam konkrétního dobového kontextu tak výmluvně jako otázka referenda. Zatímco v Nizozemsku vládní koalice ruší celkem nedávno přijaté poradní referendum, jež se v roce 2016 při hlasování o asociační dohodě Evropské unie s Ukrajinou odhalilo jako nástroj populistických...
více


20.3.2018 PRAHA: Proč si to všechno nechají Pražáci líbit?

Michal Kašpárek
Většinu času trávím ve městě, kde jediný zrušený přechod pro chodce vyvolal demonstraci a přispěl k politickému zemětřesení.
více


19.3.2018 POLITIKA: Muslimy tu nechceme a křesťany vyháníme...

Tomáš Vodvářka
Podle zatím dostupných informací je situace čínských křesťanských žadatelů o azyl u nás nepříznivá. Zamítnuta byla podstatná většina žádostí.
více


19.3.2018 POLITIKA: Pražská doprava

Eva Kislingerová
Nemá cenu zastírat, že dopravní situace v Praze má opravdu daleko k ideálu a slova paní primátorky o „zpovykaném Pražanovi“ rozhodně nepatří do kategorie šťastně zvolených.
více


17.3.2018 GLOSA: Státem nařizované bonzáctví

Ivo Valenta
Po mnoha regulačních nesmyslech teď přišli s dalším nápadem, jak podle jejich vlastních slov ještě více posílit daňovou transparentnost v EU.
více


17.3.2018 POLITIKA: Zemanův útok na veřejnoprávní televizi

Jan Bartoň
Miloš Zeman ve svém dlouhém politickém životě zaútočil na kde co. Cupoval ekonomickou transformaci, vysmíval se svým kritikům, aby poté s úhlavním nepřítelem Václavem Klausem uzavřel „opoziční smlouvu“.
více


17.3.2018 POLITIKA: Hnutí ANO má pár trumfů

Lukáš Jelínek
Na dosud převážně blankytně modrém nebi se objevily mráčky. A můžeme jen spekulovat, zda a kdy z nich zaprší. Nejprve premiér Andrej Babiš konstatoval, že si inaugurační projev prezidenta Miloše Zemana představoval trochu jinak.
více


17.3.2018 GLOSA: Zlatý kapitalismus!

Jindřich Pilc
Lidem často vadí, že někteří podnikatelé dostávají mnohamilionové dotace z peněz, které stát sebral daňovým poplatníkům, například také zaměstnancům (a nebere jim málo). „Podnikatelé dostávají dotace v desítkách milionů... zrůdný kapitalismus!“
více


15.3.2018 POLITIKA: ODS pobyt v opozici neposílí

Jan Bartoň
Diskuse o tom, zda Andrej Babiš jedná diletantsky, když přebíhá mezi parlamentními stranami a nabízí ODS „účast ve vládě“, poškozují paradoxně víc ty, které oslovuje, než jeho osobně.
více


16.3.2018 POLITIKA: Jitrnice, jakou svět neviděl

František Matějka
Tak nám tu změnili pravidla hry. Prý aby to bylo všechno férovější, transparentnější a vůbec tak, aby bylo líp. Je skvělé, že se můžu s ostatními podělit o osobní zkušenosti. A rád. Tak pro začátek: leccos je jinak.
více


16.3.2018 EKOLOGIE: Braňme naše lesy, dokud je čas

forrest
Vyzývám všechny lesníky, zodpovědné majitele lesů i všechny pracovníky v lesním hospodářství, aby se začali bránit proti všem takzvaným ochráncům lesů, zejména tak zvaným ekologům, kteří na nás svalují vinu za zhoršování lesů v České republice.
více


16.3.2018 EVROPA: Pravda vítězí, jen to chvíli (40 let) trvá

Vlastimil Podracký
Po 70 letech od nástupu komunistického režimu je dobré si říci, že je to především lež, která stojí na začátku totality. Lež je stále stejná a ohrožuje nás i dnes.
více


15.3.2018 POLITIKA: Potřebujeme „velké oddlužení“?

Luboš Smrčka 1
Jistě, potřebujeme. Přes všechny kontroverze, které to znamená, přes riziko morálního hazardu. Ta čísla jsou notoricky známá. Skoro devět set tisíc obyvatel země je v exekuci. Většina z nich ne jednou, ale třeba čtyřikrát.
více


15.3.2018 ROZHOVOR: Kiska vraždu novináře bezohledně využil

Ivo Strejček
Na Slovensku byl zavražděn investigativní novinář Ján Kuciak, který pracoval pro zpravodajský portál Aktuality.sk. Zemřela i jeho partnerka. Oba byli zastřeleni. Že jejich smrt souvisí s novinářskou prací Kuciaka, už potvrdila policie…
více


14.3.2018 POLITIKA: Vražda jako sebevražda je uměním

Karel Pacner
Šestašedesátiletý Sergej Skripal a jeho třiatřicetiletá dcera Julia leží od neděle 4. března v nemocnici v Salisbury v kritickém stavu.
více


14.3.2018 CZEXIT: Co bude den poté

Dan Drápal
Nedávno jsem napsal, že ti, kdo jsou proti vystoupení z EU, by měli připravovat plány, jak postupovat, pokud by přece jenom došlo na referendum a Česká republika by se rozhodla z EU vystoupit. Redaktor se mě ptal, zda nejde o omyl – zda jsem skutečně měl na mysli ty, kdo jsou proti.
více


13.3.2018 POLITIKA: Vzpamatuj se, ODS!

Tomáš Břicháček
Trpělivost nás pravicových voličů, kteří dlouhodobě dáváme hlas ODS jako „(nej)menšímu zlu“, je obdivuhodná. Zkousnuli jsme během let už leccos, kolikrát jsme se zaklínali, že už nikdy víc, a přece jsme nakonec vždycky znovu zatnuli zuby a hodili jim to tam.
více


13.3.2018 ROZHOVOR: ČT by mělo zajímat, proč jí lidé nevěří

Patrik Nacher
Celá tato věc byla podle mě úplně zbytečná. Od začátku bylo jasné, že je to výbušná záležitost.
více


13.3.2018 POLITIKA: Návrh pro prezidenta

Lubomír Stejskal
Institut Václava Klause jistě není součástí pomyslné Pražské kavárny. O to víc mnohé překvapila jeho kritika letošního inauguračního projevu Miloše Zemana. Bylo to ale až tak překvapivé?
více


13.3.2018 POLITIKA: Zemanova druhá pětiletka bude rozhodující

Lída Rakušanová
Přesně v den 168. výročí svých narozenin dostal Tomáš Garrigue Masaryk dárek, nad kterým se musel v hrobě obracet: před jeho zásadou, že „demokracie pravá spočívá v mravnosti“, dala většina poslanců českého parlamentu ve středu přednost otrlým mocenským kalkulacím.
více


12.3.2018 POLITIKA: Miloš Zeman tehdy a teď

Lubomír Stejskal
Rozdíl mezi Milošem Zemanem 2013 a Milošem Zemanem 2018 můžeme dobře ilustrovat na závěru jeho dvou inauguračních projevů. Před pěti lety končil důstojně – modlitbou. A letos? Jedním ze svých omylů.
více


12.3.2018 POLITIKA: Hýčkej si svého estébáka

Markéta Šichtařová 5
Po válce mělo Německo velké problémy s denacifikací. Úplně se vlastně nepovedla nikdy. I po válce dál ve vysoké politice zůstávali někteří lidé, kteří předtím byli členem NSDAP, ačkoliv nešlo o nijak masový jev.
více


12.3.2018 POLITIKA: Umíráček pro demokracii, tvrdí Němcová

Jan Bartoň
Salvy na počest inaugurace Miloše Zemana jsou podle Miroslavy Němcové „umíráčkem pro demokracii“. Právě Němcová byla první, kdo opustil Vladislavský sál. Všichni ostatní pak byli neoriginální.
více


12.3.2018 POLITIKA: Nedůstojný inaugurační projev Miloše Zemana

Ivo Strejček
Inaugurace hlavy České republiky je unikátní, v dějinách země vždy neopakovatelný a výjimečný okamžik.
více