23.8.2017 | Svátek má Sandra


23.8.2017 PRÁVO: Kdy je ta správná chvíle pro stíhání politika?

Zdeněk Holásek
Ministr Robert Pelikán, dle mého názoru jeden z nejhorších ministrů spravedlnosti v dějinách ČR, se veřejně, v sáčku po nějakém neduživém děcku, zcela vážně vyjádřil, že takový postup policie, která stíhá politiky ANO dva měsíce před volbami, se dá vyložit jedině jako pokus ovlivnit volby. Není to...
více


23.8.2017 POLITIKA: Medvědí služba politiků právu

Lukáš Jelínek
Dalo se to bohužel čekat. Kauza Čapí hnízdo se stává středobodem předvolební kampaně a nepochybně semkne šiky příznivců i odpůrců Andreje Babiše.
více


23.8.2017 GLOSA: Ein Kessel Buntes

Zbyněk Petráček
Strany definitivně předestřely nabídku, ze které vybereme za dva měsíce novou politickou elitu národa. Ano, jsou tu nové tváře, některé strany se opravdu snažily nabídku obměnit. Jiné jsou otevřeně konzervativní.
více


23.8.2017 DEMOKRACIE: Co to teda k čertu vlastně je?

Václav Rambousek
Až na stránky Neviditelného psa se dostala diskuse mezi pány Jaklem z Institutu Václava Klause (On nám někdo v tichosti přepsal ústavu?) a Pánkem z Liberálního institutu (Omyl pana Jakla) o význam pojmu liberální demokracie.
více


22.8.2017 POLITIKA: Bájná pětiprocentní hranice

Jiří Machotka
Stalo se již téměř tradicí, že se před každými volbami začnou objevovat sdružení, o kterých do té doby člověk nikdy neslyšel, která nicméně tvrdí, že právě ona jsou těmi, kdo na nejbližší období dokáže vyvést společnost z bažiny ke světlým zítřkům.
více


22.8.2017 POLITIKA: Dvanáct vyšehradských artikulů

Petr Holub1
Vidím město veliké, jehož sláva hvězd se bude dotýkati. Tímto výrokem předpověděla kněžna Libuše ze Starých pověstí českých skvělou budoucnost Prahy. Pronesla ho na Vyšehradě, který se tím stal místem, kde člověk může zažít vznešené city spojené s českou státností.
více


21.8.2017 GLOSA: Babiš a komunisté

čapí hnízdo
Komunistický prominent Babiš asi spoléhá na to, že lidé už zapomněli na hrůzy padesátých let
více


21.8.2017 POLITIKA: „Vyrobíme nezaměstnatelné!“

peníze koruna
Jak se blíží volby, politici vymýšlí, jak ulovil voliče. A čím mají horší preference, tím zoufalejší nápady. Tento týden perlil volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek.
více


18.8.2017 POLITIKA: Zelený program v okurkové sezóně

Eva Kislingerová
Asi před týdnem jsem si se zájmem přečetla rozhovor pražského zastupitele a předsedy Strany zelených Matěje Stropnického, ve kterém představoval volební program své strany.
více


18.8.2017 POLITIKA: O čem sní Miloš Jakeš

Lukáš Jelínek
Když se ocitne politika v turbulencích, přichází čas naslouchat stařešinům. Jednoho takového minulý týden vyzpovídala ČTK. V sobotu mu bylo pětadevadesát, jmenuje se Miloš Jakeš a byl posledním předlistopadovým generálním tajemníkem Komunistické strany Československa.
více


18.8.2017 PRÁVO: Babiš zorganizoval dotační podvod

Jan Bartoň
Podle policie Andrej Babiš řídil a koordinoval žádost o dotaci na Čapí hnízdo. Měl se tak dopustit poškození finančních zájmů EU.
více


17.8.2017 EKOLOGIE: Zdraví šlo stranou

Petr Mach2
Média jsou plná článků o tom, že se chystá konec dieselových motorů, protože jejich zplodiny škodí zdraví víc, než zplodiny motorů benzínových. To, co škodí ale ještě víc, jsou biopaliva z řepky.
více


17.8.2017 ŠKOLSTVÍ: Inkluze je drahá. Co bude dál?

Jaroslav Míth
Kvalita českého školství trvale klesá. Již od dob ministryně Buzkové je těžce zkoušeno řadami experimentů a byrokratizací. Všechny vlády přitom prohlašují, že vzdělávání je jejich prioritou.
více


17.8.2017 POLITIKA: Daňový populismus opět zdvihá hlavu

Petr Holub1
Hlasitý pokřik, že je třeba snížit daně, je oblíbeným předvolebním motivem pro každého populistu. Samozřejmě, některé daně lze opravdu snížit, státní správa má vždy sklony vybírat víc než potřebuje.
více


16.8.2017 POLITIKA: Opravdu tvrdě proti neplatičům daní

Petr Holub1
Finanční správa zabaví majetek podnikatelům, které podezírá z podvodů ve spojitosti s daní z přidané hodnoty. Firma bez majetku zkrachuje.
více


16.8.2017 POLITIKA: Cizinci okupují byty?

Luboš Smrčka 1
Jistý celostátní list vyšel nedávno s titulkem, podle kterého „miliony cizinců okupují české byty“. Normálně by jeden text, i když na titulní straně novin, nestál za pozornost. Ale zde se sešlo tolik podivuhodností...
více


16.8.2017 ŠKOLSTVÍ: Vysoké školy nečerpaly

Jan Bartoň
Podle této zprávy se na rekonstrukce a modernizace vysokých škol vyčerpala méně než polovina peněz.
více


16.8.2017 POLITIKA: Když se premiér posmívá sám sobě

Jan Schneider
Konec této vládní koalice patří k tomu nejtrapnějšímu, co bylo možno za poslední čtvrtstoletí v politice zažít. Závěrečné schizma vládních stran je veřejně luftováno s odérem žumpy.
více


15.8.2017 PRÁVO: Co může potkat Andreje Babiše

Zdeněk Jemelik 1
Obrovský mediální hluk kolem žádosti policie o vydání dvou nejvyšších představitelů hnutí ANO k trestnímu stíhání bude mít jistě mnohostranný vliv: na důvěru veřejnosti k oběma politikům a jejich straně, na důvěru veřejnosti ve zdraví našich politických poměrů, ale i na obraz státu v očích...
více


15.8.2017 PRÁVO: Tajemství Čapího hnízda se otevírá

Petr Holub1
Není dobré předbíhat událostem, proto je lepší neříkat, že Farma Čapí hnízdo a příběh o údajném dotačním podvodu budou hlavním tématem parlamentních voleb, které nás čekají za dva měsíce.
více


15.8.2017 ESEJ: Etiketa v politice

migranti
Nedávno si zde pravidelný dopisovatel NP Ota Ulč postěžoval nad churavějící etiketou, že: „etiketa značně již neduživá, nelze ani pochybovat o úpadku respektu k ověřitelné realitě“ (nebo tím byla míněna spíš etika?).
více


15.8.2017 POLITIKA: Policie chce ovlivnit další volby

Jan Bartoň
Zásah policie na Úřadu vlády v červnu 2013 zcela přepsal politickou mapu Česka. Nyní se policie pokouší „napravit chybu“? O tom, že jde primárně o politiku, není třeba pochybovat.
více


14.8.2017 VOLBY: Politika za diskontní cenu?

Josef Mlejnek jr.
Hayato Okamura, bratr předsedy strany Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury a zároveň rovněž kandidát v nadcházejících parlamentních volbách, ovšem v dresu KDU-ČSL, zveřejnil nedávno na svém facebookovém profilu dosti alarmující prohlášení.
více


14.8.2017 POLEMIKA: Omyl pana Jakla

Martin Pánek
Ladislav Jakl se ve svém článku On nám někdo v tichosti přepsal ústavu? na webu Institutu Václava Klause dopouští omylu. Zaměňuje totiž liberální demokracii za demokracii, kde vládne liberální ideologie. To ale vůbec není totéž.
více


12.8.2017 POLITIKA: Účelovka? Sorry jako

Michal Moroz
Andrej Babiš je podle policie podezřelý ze spáchání trestného činu. Policie požádala sněmovnu o jeho vydání a ta jí pravděpodobně vyhoví. Detaily obvinění se teprve dozvíme, ale reakce předsedy hnutí ANO byla dopředu jasná.
více


12.8.2017 GLOSA: Miliardáři do politiky?

Tomáš Jirsa
Jezdím poměrně často na Ukrajinu, do Kyjeva i do Koločavy. Mluvím s politiky i s lidmi na ulici, resp. na vesnici. Ukrajina je nefunkční stát a nefunguje proto, že ho neřídí vláda a parlament, ale oligarchové.
více


12.8.2017 POLITIKA: Reorganizace policie

Karel Hvížďala
Sociální demokraté mají zase smůlu. Před rokem totiž ohlásili velice zbrkle reorganizaci policie a sloučili protimafiánský a protikorupční útvar s odůvodněním, že je potřeba zefektivnit práci policie a trestní řízení.
více


11.8.2017 POLITIKA: Jak je to s miliardáři

Grig - Cvrček
Divíte se, jak je možný, že si v příštích volbách my, potomci husitů a čtenáři Petra Bezruče (Markýz Géro) a Jiřího Wolkera (O milionáři, který ukradl slunce), zvolíme za premiéra miliardáře?
více


11.8.2017 POLITIKA: Bělobrádkův odchod? Žádné drama

Lukáš Jelínek
Po rezignaci svých konkurentů volají politici co chvíli. Ovšem možnost té své zpravidla zmiňují jen velmi neochotně. Minulý týden jsme proto mohli být překvapeni. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek prozradil, že dá předsednické křeslo k dispozici, pokud strana získá méně hlasů než v roce 2013 –...
více


8.8.2017 POLITIKA: Zásadní je redukce byrokracie

Petr Havel
Především za poslední čtyři roky vládnutí stávající koalice neskutečně narostlo množství zákonů a především podzákonných norem, které bez jakékoli politické dohody v poslanecké sněmovně svévolně a často zcela mimo rámec pozornosti médií a tedy i veřejnosti vytvářejí jednotlivá ministerstva.
více


8.8.2017 KNIHA: Edvard Beneš – drama mezi Hitlerem a Stalinem

Jan Handl
Edvard Beneš je poměrně rozporuplnou osobností, která vzbuzuje dost emocí i dnes, po mnoha desetiletích od doby, kdy byl československým presidentem a diplomatem ve středu meziválečného, druhoválečného a poválečného dění v Evropě.
více


5.8.2017 ROZHOVOR: Co je to za drzý nesmysl?

Ondřej Neff
Celá „aféra“ kolem spojení starostů a lidovců mi připadá komická. Všichni se obořili na lidovce, že byli málo odvážní a že „hráli malou domů“. Když ale teď zahájili starostové kampaň, jen se utvrzuji v názoru, že jsem měl pravdu, když jsem tvrdil hned po jejich rozchodu, že zklamali starostové.
více


7.8.2017 POLITIKA: Praha jako meloun

Markéta Šichtařová 5
A je to tu: kamiony nejspíš nebudou smět do Prahy. Zákaz postihne dokonce i Jižní spojku. Přitom každý Pražan a i valná část mimopražských řidičů dobře ví, že žádná jiná trasa bez vskutku krkolomného objíždění neexistuje.
více


5.8.2017 GLOSA: Správný krok

nato flag
Parlament České republiky nedávno odhlasoval přítomnost necelých tří stovek českých vojáků v Litvě a Lotyšsku, kteří zde budou působit v příštím roce v mezinárodních silách NATO. Jsem rád, že se tak stalo a naše země tak bude plnit své alianční závazky.
více


7.8.2017 ROZHOVOR: Vládne arogance

Václav Klaus1
Za necelé tři měsíce nás čekají parlamentní volby. Když jste ve volbách kandidoval, často jste označoval volby za zásadní moment, v němž jde o charakter naší demokracie. O co jde podle vás v nadcházejících volbách?
více


5.8.2017 POLITIKA: Bolševik v nás

Jan Bejlek
Ukažte mi druhou parlamentní demokracii západního střihu, kde by i téměř tři dekády po ztrátě moci získávali komunisté v každých volbách výrazně přes deset procent hlasů voličů.
více