19.11.2017 | Svátek má Alžběta


18.11.2017 ROZHOVOR: Ohrožení demokracie? Nesmysl!

Ondřej Neff
Nezapomeňme, že to dali dohromady ostřílení borci z Parlamentu a politického života. Určitě tím něco sledují. Jako každý politický pozorovatel si kladu otázku co. Mám jedinou odpověď, která mi dává smysl.
více


18.11.2017 POLITIKA: Víc než síla je konsensus

Lukáš Jelínek
Od voleb neuplynul ani měsíc a Sněmovna je před svojí ustavující schůzí. Proto není nutné mít oči navrch hlavy z toho, že se nová vláda dosud rýsuje leda v očích Andreje Babiše a že má daleko od důvěry většiny poslanců.
více


18.11.2017 POLITIKA: Demokratický blok - příliš pozdě

Jan Bartoň
Často se tvrdí, že radši pozdě než nikdy. V případě poražené pravice je vytvoření tak zvaného Demokratického bloku bezmála měsíc od voleb jen dokladem toho, že si jednotlivé strany uvědomily svou skutečnou „sílu“ pozdě.
více


18.11.2017 KAUZA VITÁSKOVÁ: Zpráva jako z paluby Titanicu

Zdeněk Jemelik 1
Šeřící se ostravské ulice, skrápěné hustým drobným deštěm, působily v pozdním odpoledni pondělí 13. listopadu 2017 pošmourným dojmem. O to přívětivější byly prozářené prostory Domu knihy, v němž probíhala autogramiáda Aleny Vitáskové.
více


17.11.2017 POLITIKA: Blouznění Jana Farského

Zdeněk Holásek
Šéf STAN Jan Farský sdělil serveru info.cz, že kdyby Andrej Babiš netrval na funkci premiéra, ale nechal presidenta do funkce premiéra nominovat Martina Stropnického, byla by už vláda týden schválena a byla by většinová.
více


17.11.2017 POLITIKA: Babiš by květiny na Národní třídě klást neměl

Tomáš Jirsa
Do kin přišel dlouho avizovaný film Davida Mrnky MILADA. I když všichni ten příběh známe a víme, jak skončí, je to film poučný a jde z něj mráz po zádech. Když jsem ho sledoval, myslel jsem na tři věci:
více


16.11.2017 POLITIKA: Lidovci brečí nejvíc

Jan Bartoň
Probíhající jednání o vytvoření orgánů poslanecké sněmovny a vlády ukazují na to, že odchod z vlády nejvíce trápí KDU-ČSL. Jinak se totiž vystoupení Pavla Bělobrádka po jednání s prezidentem Zemanem nedá vyložit.
více


17.11.2017 PRÁVO: Absurdní nápad

Ivo Valenta
Špatné, nesystémovém nemorální a protiústavní. To je dle mého názoru zdanění církevních restitucí, kterého by rád dosáhl Andrej Babiš. I díky tomuto tématu chce najít své politické spojence – a zřejmě je také najde, a to především v komunistech a SPD.
více


16.11.2017 BIG BEN: Nové bratrské armády

Benjamin Kuras
Za zády parlamentu, s vyloučením veřejnosti a za mediální lhostejnosti podepsali ministři Stropnický a Zaorálek dokument, jenž tuto odcházející a už nikým nepodporovanou vládu povyšuje na nejzrádnější od partičky Husák, Biĺak a spol.
více


15.11.2017 PRÁVO: Kravál pouštěný z okna

Radim Uzel
Vzpomínám na svátek Božího těla v Doubravě u Karviné. Bylo to v roce 1948. Průvod šel kolem kostela k jednotlivým oltářům, monstranci nesl pan farář Klisz a baldachýn čtyři doubravští horníci.
více


16.11.2017 ROZHOVOR: Ideální prezident neexistuje

Petr Štěpánek
O Topolánkovii si každý můžeme myslet, co chceme, ale nic to nezmění na faktu, že svými politickými zkušenostmi o parník převyšuje všechny ostatní Zemanovy vyzyvatele. Já jeho kandidaturu jednoznačně vítám.
více


16.11.2017 POLITIKA: Úpadek demokracie díky bytostným demokratům

Zdeněk Holásek
Kdekdo je dnes zděšen z toho, jak vyšuměl „odkaz 17. listopadu“, jak je relativizována demokracie západního střihu jako politický systém a pomalu se pro mnohé stává sprostým slovem.
více


15.11.2017 POLITIKA: Registry, kam se podíváš

Tomáš Jirsa
Do konce listopadu musí všichni starostové, radní a vedoucí odborů a ředitelé příspěvkových organizací všech obcí a měst a celé veřejné správy, tedy několik desítek tisíc lidí, zanést do „centrálního registru oznámení“ministerstva spravedlnosti všechny své majetkové poměry.
více


15.11.2017 PRÁVO: Vrchnost kyne Lipníku

Jan Kalvoda
Prezident republiky se opět ve středu sešel s občany v Lipníku nad Bečvou, tentokrát v rámci ryze nevolebního turné po Olomouckém kraji. Od středy víme, že nejde o nějakou potulku, ale o prezidentův výkon práva shromažďovacího.
více


15.11.2017 POLITIKA: Horší než obchod

Pavel Jégl
Politika bývá přirovnávána k obchodu. Zejména v systému poměrného zastoupení, kde strany jsou závislé na koaličních partnerech, na tolerantní opozici, anebo aspoň na spolupracujících přeběhlících.
více


14.11.2017 POLITIKA: Kdo předčasné volby vyvolá, ten je prohraje

Dan Drápal
Většina stran v Poslanecké sněmovně odmítá vstoupit do koalice s vítězem voleb, Hnutím ANO Andreje Babiše, a odmítá i tolerovat jeho případnou menšinovou vládu. Andrej Babiš dostane podle všeho minimálně dvě příležitosti vládu sestavit. Pokud se mu to nepodaří, může se Poslanecká sněmovna sama...
více


15.11.2017 POLITIKA: Nemáme prezidenta

Jiří Smetana
Miloše Zemana jsem viděl naživo jen jednou. Bylo to v roce 1990 v dnešním Kongresovém centru na konferenci věnované ekonomické transformaci. Mezi hosty byli i ekonomičtí diplomaté z cizích zastupitelských úřadů.
více


14.11.2017 POLITIKA: Strach jménem ANO

Jan Frank
Na českou politickou scénu doslova vtrhl nový hegemon. Hnutí ANO obdivuhodně navýšilo svůj volební zisk o 12 % oproti roku 2013, čímž je mezi stranami letos zvolenými do Poslanecké sněmovny největším skokanem.
více


13.11.2017 POLITIKA: Stárnoucí pražská konzerva na Hrad!

Michal Kašpárek
Zákazníkům auto nalakujeme, kteroukoliv barvou si budou přát, pokud to tedy bude černá, vystihl Henry Ford v knize Můj život a dílo sériovou výrobu Modelu T. Vypadá to, že i kandidáti na post českého prezidenta vyjeli z jedné sériové linky. Jsou si podobní jako vejce vejci – a to skoro doslova,...
více


13.11.2017 POLITIKA: Nejsme jako oni!

Tomáš Vodvářka
Vzpomínáte na to heslo? Neslo se Václavákem, znělo na dalších náměstích našich měst. A není to tak dávno, pouhopouhých 28 let.
více


14.11.2017 POLITIKA: ČSSD na matracích

Petr Holub1
Nejméně je dnes slyšet o sociální demokracii. Do sněmovny se dostalo devět stran a právě na jednu z nich jako by veřejné mínění zapomnělo.
více


13.11.2017 POLITIKA: Ubohá prezidentská estráda

Markéta Šichtařová 5
Tak máme ohledně prezidentských kandidátů jasno. Minulý týden byl poslední termín pro podání „přihlášek“. I když, jasno... jak se to vezme.
více


13.11.2017 POLITIKA: Startuje bitva miliardářů?

Josef Mlejnek jr.
Prezidentské volby začaly nabírat na tempu. Ale už teď je celkem jasné, že české politice nastavují zrcadlo a je to dost nepěkný pohled.
více


13.11.2017 POLITIKA: O logice v zákonech

Marian Kechlibar
Dobře napsané zákony jsou nehmotné bohatství země. Špatně napsané zákony představují pravý opak.
více


11.11.2017 POLITIKA: Zdravý rozum na pochodu

Eva Kislingerová
Vzhledem k pracovnímu vytížení jsem dlouho dumala nad tím, zdali věnovat svůj blog možnosti mnoha výkladů ústavy, či politické neodpovědnosti? Nakonec jsem se rozhodla pro obě varianty.
více


11.11.2017 PRÁVO: Podpisy pro kandidáty

Zdeněk Holásek
Jako by kabaretní virus povolebního vyjednávání působil na ústavní právníky z nejrůznějších institucí. Je to opravdu nakažlivé. Podle hesla koho nemám rád, tomu zaškodím, se může řídit novinář jako lidový badatel v oboru právo (to je dnes u novinářů na celém světě takřka norma).
více


11.11.2017 PRÁVO: Kolik kandidátů na prezidenta?

Rudolf Mládek1
Ministerstvo vnitra trvá na tom, že poslanec či senátor může podpořit víc prezidentských kandidátů. „Ústava ani zákon o volbě prezidenta to nezakazují,“ odůvodnil náměstek ministra vnitra JUDr. Mlsna.
více


11.11.2017 POLITIKA: Zeman neběhá do schodů jako Obama

Petr Hartman1
Miloš Zeman podobným způsobem dobrou kondici dokazovat nemůže. Veřejně známé problémy s nohama mu v tom brání. Pochopitelně kvalita dané hlavy státu se nemůže posuzovat podle toho, jak se pohybuje do schodů.
více


11.11.2017 POLITIKA: „Objev“

Jan Bartoň
Piráti svolali schůzku stran kromě hnutí ANO. Dorazily jen některé, které si zanadávaly na babišovce, okamurovce a komunisty, a prohlásily, že se nám „rýsuje“ vláda ANO s podporou SPD a KSČM. Prostě „objev“.
více


10.11.2017 POLICIE: Střípky z „válek policajtů“ (2)

Zdeněk Jemelik 1
Přibližně před rokem jsem nahlédl do temných vztahových zákoutí uvnitř Policie ČR článkem Střípky z „válek policajtů“. Uvedl jsem jej slovy, jež zatím neztratila platnost: „Policie je uzavřené společenství se specifickými mezilidskými vztahy, utvářenými povahou policejní práce.
více


10.11.2017 POLITIKA: Jak dát důvěru vládě a přitom v ní nebýt

Jiří Machotka
Hnutí ANO vyhrálo volby takovým způsobem, že při současném složení sněmovny není možné sestavit vládu bez něj. Osobně si proto myslím, že by bylo korektní, aby mu bylo umožněno sestavit vládu a prokázat svoje schopnosti.
více


10.11.2017 ZDRAVOTNICTVÍ: Neandrtálci v bílých pláštích

Tomáš Vodvářka
Aspoň tak jsou - možná méně expresivně - hodnoceni ti lékaři, kteří se zuby nehty brání dvěma novinkám - elektronickým receptům a EET v ordinacích.
více


10.11.2017 POLITIKA: Je Zeman vážně nemocen?

Jan Bartoň
Šuškanda v Česku již vybublala na povrch, a tak se již na internetu šíří zpráva, že Miloš Zeman má rakovinu, ví o tom, ale nechce se léčit. A přesto kandiduje.
více


10.11.2017 POLITIKA: Ústavní Pandořina skříňka...

Lukáš Jelínek
Na politickou nestabilitu jsme zvyklí. Tentokrát jde ale o víc. Přes dvě třetiny mandátů získaly družiny, jež se buď samy pokládají za antisystémové či protestní, nebo se tak aspoň chovají jejich voliči.
více


10.11.2017 POLITIKA: Zavedení přímé demokracie?

Luděk Frýbort
K výrokům pana Okamury se můžeme stavět, jak je komu libo, na lehkou váhu je však bráti nelze; získal onen rychlomluvný pán ve volbách tohoto podzimu hlas každého desátého dospělého občana českého, čímž se stává dosti těžkou figurou na politické šachovnici.
více


11.11.2017 POLITIKA: Padne sněmovní „železná opona“?

Jan Schneider
Jaroslav Spurný se v Respektu zamýšlí nad tím, kdo bude kontrolovat téměř nekontrolovatelnou moc Andreje Babiše. Dobrá úvaha, ale jak to vypadá, přišel Spurný „s hořčicí po večeři“.
více