25.5.2019 | Svátek má Viola


25.5.2019 GLOSA: Nech dajú Kuberovi pokoj!

Pavel Krivulka
poslanecká sněmovna parlament
Počúval som Kuberov prejav a prečítal si, čo si o ňom mysli Aston, ktorý ho počúval s empatickým porozumením. Dovolím pridať pohľad zo Slovenska.
více


25.5.2019 POLITIKA: Spolčení hlupců

svatý Václav
Titulek jsem si vypůjčil od J.K.Toole. Hodí se na označení účastníků velké úterní demonstrace na Václavském náměstí v Praze konané „za záchranu justice“.
více


24.5.2019 JUSTICE: Znepokojivá zpráva ministryně spravedlnosti

Zdeněk Jemelik 1
V článku Deformátoři z 17. května 2019 jsem vyjádřil potěšení nad tím, že ministryně spravedlnosti Marie Benešová upustila od záměru vrhnout se na změny organizační a řídící struktury soudů a státního zastupitelství.
více


24.5.2019 POLITIKA: Milion chlívek pro demokracii

Zdeněk Holásek
Tak se nám demonstrace přesunuly na Václavák, aby se tam nespokojení demonstranti tak netísnili. Také je tam víc levnějšího jídla a pití, myslím, než na tom zprapadeném Staromáku a nemotají se tam tolik divišové z celého světa chtiví selfíčka u orloje.
více


23.5.2019 POLITIKA: Volby do EU a nebezpečné lži

Karel Hvížďala
Marketing některých politických stran či mocenských center v době globalizace, kdy skutečná politika inkarnovala, jak říká filozof Miroslav Petříček, v globální šachy, které se hrají na šachovnici pokrývající celou planetu, na níž probíhá celá řada šachových utkání, v nichž každý tah v jedné hře...
více


23.5.2019 POLITIKA: Kubera, nacismus a ekologie

Jakub Vosáhlo 2018
Předseda Senátu Jaroslav Kubera hovořil v neděli v Terezíně na tryzně za oběti nacistické perzekuce. Pronesl tam projev, který byl podle mě na poměry české politiky nadstandardní a na poměry té současné zcela mimořádný.
více


23.5.2019 POLITIKA: Kauza Strache

Pavel Svoboda EP
Rakouský vicekancléř a šéf FPÖ Strache rezignoval poté, co na se na veřejnosti objevila nahrávka jeho rozhovoru se ženou vydávající se za neteř ruského oligarchy. Během konverzace jí slíbil získání vládních zakázek za podporu před volbami.
více


23.5.2019 POLITIKA: Bojovat za Zemana nebo proti Zemanovi nemá smysl

Lukáš Jelínek
Až příliš snadno podléháme dojmu, že prezident je v České republice silným ústavním hráčem. Čerstvě se to projevuje na pozadí demise ministra kultury Antonína Staňka.
více


24.5.2019 ROZHOVOR: Družinářka, gauner, bonviván...

Petr Štěpánek
Jiří Fajt se nikdy neměl stát generálním ředitelem Národní galerie, stejně jak Antonín Staněk se nikdy neměl stát ministrem kultury a Jan Hamáček ministrem vnitra.
více


22.5.2019 POLITIKA: Mimoproudově o kandidátech do EP

Zdeněk Jemelik 1
Politická nálada v zemi před volbami do Evropského parlamentu je příznivá vyznavačům přesvědčení, že je nutná změna chování Evropské unie, zejména Evropské komise a bruselského administrativního aparátu.
více


22.5.2019 POLITIKA: Na hraně zdravého rozumu

Marek Benda
Marek Benda
Do sněmovny dorazila novela zákona o rovném zacházení a právních prostředcích ochrany před diskriminací, tzv. antidiskriminačního zákona, z pera aktivistů, podpořená některými poslanci a poslankyněmi ANO, Pirátů a ČSSD.
více


21.5.2019 GLOSA: O integraci debatujme vážněji

Ladislav Jakl 1
Prezident Václav Klaus byl hostem pořadu Interview Plus na stanici Český rozhlas Plus a měl to být rozhovor o nadcházejících volbách do Evropského parlamentu.
více


22.5.2019 GLOSA: Kdo je vůl

Ondřej Neff
Máme zase jednou před volbami. Říká se o volbách, že je to svátek demokracie, a ona je to pravda. Jenom někdy musíme vynaložit velkou míru sebezapření, abychom byli schopni to uznat.
více


21.5.2019 ROZHOVOR: Klid na Staromáku

Daniela Kovářová
Nechť každý uplatňuje politická práva podle vlastního uvážení, preferencí, volného času, místa bydlení a důvodů, byť v tomto případě je veřejně prezentovaný důvod poněkud zástupný.
více


21.5.2019 GLOSA: Ťok, nikoliv Staněk!

Petr Fiala
Sotva jsem vyjádřil svoji nespokojenost s prací ministryně průmyslu a obchodu Novákové (NP 8.4. 2019), byla tato odvolána (10.4.), sotva jsem ministra kultury Staňka nazval nejzbytečnějším z ministrů současné vlády (NP 19.4. 2019), tento oznámil svoji rezignaci (15.5.).
více


20.5.2019 JUSTICE: Deformátoři

Zdeněk Jemelik 1
Pojem „deformátor“ je zde míněn jako protiklad k označení „reformátor“: označuje nositele nápadů na organizační změny, jejichž uskutečnění by přineslo nenapravitelné škody.
více


20.5.2019 POLITIKA: Globalisté a nacionalisté

Martin Mařák
Jsem zvědavý, jak tento vývoj spontánních sil dopadne u nás, i když nějaké dělení politického vlivu mezi dvě pravo-levé strany, jak jsem ho popsal výše, zatím ještě nevidím.
více


20.5.2019 ANALÝZA: Komunikace politických stran 2019

Milan Petrák
Kvantitativní analýza textů politických stran vypovídá mnohé nejen o způsobu, jakým strany komunikují, ale též o jejich postojích a chování.
více


18.5.2019 POLITIKA: Jak Hamáček vyměkl

Jan Bartoň
Předseda ČSSD Jan Hamáček podle slov ministra Antonína Staňka požádal, aby Staněk rezignoval na pozici ministra kultury. Jeho přání údajně vyslyšel a chystá se za prezidentem Milošem Zemanem.
více


18.5.2019 POLITIKA: Proč se lidé vždy pohádají

Roman Kříž
Začnu trochu akademicky: pokud si z hlediska nákladů a výnosů chce občan polepšit, má dvě možnosti: a) platit méně na daních, nebo b) za stávající daňové zátěže dostat více od státu na uspokojení specificky svých potřeb.
více


17.5.2019 POLITIKA: Na kulturní frontě klid

Zdeněk Holásek
Ministr kultury Antonín Staněk oznámil, že do konce května rezignuje na svoji funkci a dá ji v plen. Kulturní obec, velmi angažovaná známou peticí, je nadšena a vyhlásila vítězství. Je to tak nějak vítězství Pyrrhy.
více


17.5.2019 ROZHOVOR: Do ulic, Milione chvilek!

Jan Keller
Ministryně spravedlnosti je ve vládě tak krátce, že se ještě nestačila ničeho zlého či problémového dopustit. Demonstrovat kvůli tomu, že by něco někdy v budoucnu provést mohla, je velice zvláštní.
více


16.5.2019 POLITIKA: K demonstracím

Zdeněk Holásek
Lidé v Praze a některých velkých městech, kde se pěstuje velká obava o osud naší báječné justice a spravedlnosti tváří v tvář tetě Marii Benešové v její staronové funkci, jsou na náměstích.
více


17.5.2019 POLITIKA: Jak se panství elit hroutilo v dubnu

Petr Hampl1
Když jsem před více než rokem zahájil pravidelné přednášky nad knihou Prolomení hradeb, začalo na ně přicházet mnoho vyloženě zoufalých lidí.
více


16.5.2019 ROZHOVOR: Václav Klaus nás zachránil

Hana Lipovská
Pokud by opozice svoji kritiku skutečně myslela vážně, představila by už nyní alternativní návrh státního rozpočtu.
více


16.5.2019 POLITIKA: Kdo ochrání lidská práva

Stanislav Křeček
Jmenování poslankyně Heleny Válkové do funkce vládní zmocněnkyně pro lidská práva spolu s probíhajícími úvahami o vhodném kandidátovi v nadcházející volbě veřejného ochránce práv vzbudilo veřejnou diskusi nad otázkou, kdo vlastně má u nás hájit lidská práva.
více


15.5.2019 GLOSA: Volební právo

Jaroslav Mitlener1
STAN chce volební právo od 16 let. Zřejmě pod dojmem volebních preferencí na středních školách.
více


15.5.2019 EVROPA: Jak a proč volit do europarlamentu

Dan Drápal
Zdá se mi, že postoje vůči Evropské unii – a tudíž i vůči Evropskému parlamentu – se vyhrocují.
více


14.5.2019 ROZHOVOR: Boj pomatených skupin

Jiří Svoboda1
Asi vás poněkud zklamu: 1. máj je tradiční svátek lásky a naděje. Muž a žena, kteří v sobě našli zalíbení, se líbají pod kvetoucími stromy. To považuji za největší poselství. Máme ho nádherně zpracované ve verších K. H. Máchy.
více


14.5.2019 PRÁVO: Sám proti „triumvirům“

Zdeněk Jemelik 1
Trojjediný Andrej Babiš soustavně tvrdí, že v tomto státě je obecně možné objednat trestní stíhání. Důkazem má být kauza Čapí hnízdo. Tvrzení je součástí jeho mediální obhajoby proti sdělení obvinění, právě hrozícímu přerůst v obžalobu. Osobní vztah k věci oslabuje objektivitu jeho názoru. Nicméně...
více


14.5.2019 POLITIKA: Jágr a tvrdá soft power play

Josef Mlejnek jr.
V Bratislavě začalo mistrovství světa v ledním hokeji. Tuzemští fanoušci národního sportu už ale stačili v této sezoně zaznamenat minimálně dva jiné její vrcholy. V obou připadla hlavní úloha Jaromíru Jágrovi.
více


13.5.2019 POLITIKA: Každý si může objednat trestní stíhání

Jan Payne
Ministryně ve funkci poradce presidenta vypracovala analýzu českého právního systému a dospěla k tomu, že trestní stíhání se dá objednat někým, asi hlavně bohatým.
více


13.5.2019 POLITIKA: … a povládnou vám ti nejméně vzdělaní

Markéta Šichtařová 5
Politici toho v poslední době moc význačného nevymysleli. Jednou z mála vyčnívajících výjimek je návrh STAN: Politici chtějí, aby ve volbách do obecních zastupitelstev mohli volit lidé už od šestnácti let.
více


13.5.2019 EVROPA: Evropská komise nám lže

Jiří Payne
Zastoupení Evropské komise v Praze nám připravilo politickou kampaň, podle odhadů za desítky milionů. Kdyby něco takového udělali čeští úředníci, mohli bychom na ně vznést dotaz, kolik jejich počínání stálo, máme totiž právo na informace.
více


11.5.2019 POLITIKA: Experti

Zdeněk Roller
Už jste někdy viděli, že by Romea nebo Hamleta excelentně zahrál čerstvý absolvent konzervatoře? Politici se tváří, jako by to možné bylo - alespoň tedy v přeneseném smyslu.
více


11.5.2019 EUROVOLBY: Oddělit zrno od plev

Pavel Chrastina
Za několik málo dní budeme volit své nové zástupce do europarlamentu. Podobné volby jsme v minulosti většinou všichni podcenili. Nejenom malým zájmem, ale také proto, že jsme nekriticky přitakávali partajním kandidátkám. To byla hrubá chyba. Dnes už bychom ji neměli opakovat.
více