18.8.2018 | Svátek má Helena


18.8.2018 GLOSA: Slovo k „tiché vzpomínce“

Lubomír Stejskal
Prezident Zeman si připomene okupaci Československa 1968 čímsi jako tichou vzpomínkou. Podobně jako předtím 17. listopad. Mnozí namítají: od hlavy státu bychom snad mohli očekávat víc.
více


18.8.2018 ROZHOVOR: Hrozí ztráta zbytků naší suverenity

Ladislav Jakl 1
Už mnoho let se mě lidé ptají, proč do politiky nevstoupím a nejdu do voleb sám. Vlastně se mi moc nechtělo se někam cpát a také dělat ze sebe ještě viditelnější terč nenávistných útoků.
více


17.8.2018 POLITIKA: Fialová ODS lže sobě i veřejnosti

Petr Štěpánek
Současné vedení ODS lže do kapsy samo sobě i veřejnosti. Rádo by ODS představovalo jako širokou pravicovou stranu, ve které se pod jeden deštník vejde celé spektrum názorů, ale kdykoli se objeví někdo, kdo říká něco jiného, než hlásá povinný mainstream, je okřikován, marginalizován,...
více


17.8.2018 HISTORIE: Opravdu nás v roce 1968 zradil Západ?

Robert Troška
V poslední době se objevují na sociálních sítích a v některých médiích názory, že Sovětský svaz ani Západ nepřál reformnímu úsilí v roce 1968 a okupace států Varšavské smlouvy prý proběhla se souhlasem západních mocností.
více


17.8.2018 POLITIKA: Nepochopitelné

Jiří Svoboda1
Historie pražského jara byla na 100 % zfalšována… Avšak v sovětském Politbyru byl v té době jenom jeden etnický Rus. A ten hlasoval proti vpádu. Sovětský vůdce Leonid Brežněv byl původem z Ukrajiny.
více


16.8.2018 ROZHOVOR: Z Afghánistánu musíme odejít. Ale...

Andor Šándor
Jsme tam už od roku 2002, předcházela tomu velice úspěšná vzdušná operace Spojených států, která rozmetala všechny výcvikové tábory al-Káidy, které byly v této zemi.
více


16.8.2018 ZDRAVOTNICTVÍ: Základní péče se bortí

Miroslav Havrda
Tak jsme se dozvěděli v MF Dnes, že nám to zdravotnictví zase kazí ti doktoři. Vystudovali za naše peníze, pracovat se jim nechce a ještě si dovolí odcházet za lepším do okolních evropských zemí, kde dostanou 4-5násobek českého platu!
více


15.8.2018 POLITIKA: Klaus to schytal od spolustraníků

Jan Bartoň
Václav Klaus ml., poslanec za ODS, se na novinky.cz vyjádřil k misím české armády v zahraničí. Tvrdě ho za jeho postoj, tj. pochybnosti o misi v Afghánistánu, kritizovali spolustraníci. Teď je de facto „černou ovcí“ ODS.
více


16.8.2018 POLITIKA: Bublanovo odcházení

Jan Bartoň
František Bublan, senátor za ČSSD, se rozhodl neobhajovat svůj mandát. Nyní poskytl rozhovor webu Lidovky.cz.
více


15.8.2018 POLITIKA: Od akce Jelcin k akci Trump

Josef Mlejnek jr.
Jedna z populárních pověstí české sportovní mytologie praví, že jsme Rusy v padesátých letech naučili hrát hokej – a oni nás pak začali porážet. Američané si nyní mohou něco podobného říkat o volebním marketingu.
více


15.8.2018 GLOSA: Odveta

Zbyněk Petráček
Armáda chystá odvetu. Takto zjednodušeně zněl titulek, který v sobotu večer přinesly zpravodajské weby. Interpretovaly jím to, co chvíli předtím řekl náčelník generálního štábu Aleš Opata v televizi.
více


15.8.2018 KNIHA: 1968 Kořeny tragédie

Jan Handl
Vladimír Čermák ve své knize 1968 Kořeny tragédie shrnul dění okolo Pražského jara pouze krátce a chronologicky v jedné z kapitol. Mnohem zajímavější částí jsou jeho analýzy situace prostřednictvím pamětí důležitých osobností historie a celosvětových politických událostí.
více


14.8.2018 ÚVAHA: Mrtví čeští vojáci v zahraničních misích

Roman Kříž
Před pár dny zemřeli další tři vojáci v Afghánistánu. A jako obvykle se vytvořily dva tábory veřejného mínění…
více


14.8.2018 POLITIKA: Korespondenční volba je dobrá

Milan Hamerský
V prvním kole prezidentských voleb v lednu letošního roku v zahraničí hlasovalo necelých 13 tisíc občanů. Miloš Zeman skončil až jako čtvrtý.
více


14.8.2018 21. SRPEN 2018: Zlaté výročí

George Švehla
Když se manželé dožijí padesáti let společného života, tak zpravidla mívají oslavy zvané „zlatá svatba“. Proč by se tedy nemohlo padesáté výročí srpnových událostí v bývalém Československu nazývat zlaté výročí?
více


13.8.2018 POLITIKA: Česká vláda objevila, jak zázračně vypěstovat peníze

Markéta Šichtařová 5
Rozmohlo se nám tu těch nešvarů už nějak moc. Jednomu z nich se říká socialismus. Máme s ním sice dost zkušeností, ale zdá se, že paměť už mnohým neslouží.
více


13.8.2018 POLITIKA: Ministrovy první kroky

Zdeněk Jemelik 1
Pro začátky nového ministra spravedlnosti Jana Kněžínka je příznačný překvapivý nezájem skandalistů. Netuším, zda Babišovo bleskové „vytažení z klobouku“ veřejnosti neznámého úředníka překvapilo pochybné snaživce natolik, že ani nerozcupovali jeho diplomovou práci, ani nenašli jinou záminku ke...
více


13.8.2018 ANALÝZA: Slovník politiků

Milan Petrák
Jak moc se od sebe liší způsob komunikace dosavadních českých premiérů? Lze předpokládat, že někteří měli sklon odpovídat na položené otázky věcně, zatímco jiní tíhli k vyvolávání emocí.
více


11.8.2018 POLITIKA: Výročí 21. srpna předmětem politického boje

Vlastimil Podracký
Od okupace ČSSR vojsky Varšavské smlouvy uplyne letos v srpnu 50 let, což bývalo považováno za dvě generace (dnes při pozdním zakládání rodin to bude asi jinak). Dvě generace už je dost dlouho, aby se ledacos zapomnělo a dovolilo spekulace.
více


11.8.2018 ROZHOVOR: Jak se cení státní vyznamenání

Jaroslav Šesták
V červnovém rozhovoru pro ParlamentníListy.cz líčil profesor Jaroslav Šesták, jak osudné se mu stalo převzetí Medaile Za zásluhy I. stupně, za zásluhy o stát v oblasti vědy a školství, kterou převzal z rukou prezidenta Miloše Zemana.
více


11.8.2018 GLOSA: Žoldáci vs. odvody

Zbyněk Petráček
Sociální média ukazují leccos nelibého. Třeba to, jak často se tam českým vojákům na zahraničních misích říká žoldáci – ve smyslu ti, kteří pro peníze šíří agresi, násilí a nestabilitu do zemí jako Afghánistán.
více


10.8.2018 POLITIKA: Estetika krize v předvolební Praze

Karel Hvížďala
Pojem estetika krize pochází ze sociologie a zabývá se formami, skrze něž se proměnlivý proces společenské změny stává zřetelným a vnímatelným. Jinými slovy: každou krizi je možné odečíst z neschopnosti politických stran artikulovat skutečné problémy společenství, které zastupují.
více


10.8.2018 LESNICTVÍ: Kdo to řekl?!

Vladimír Simanov
Ve společnosti nastává poměrně často situace, kdy místo očekávaného dotazu „Je to pravda?“ slyšíme výhružně znějící otázku: „Kdo to řekl?“ Tak se stalo i v letošní okurkové sezóně.
více


10.8.2018 POLITIKA: Naše afghánské zájmy

Petr Štěpánek
Na dotaz, proč naši vojáci operují v Afghánistánu, mi jeden uvědomělý čtenář odpověděl, že nás k tomu zavazuje článek 5 smlouvy NATO.
více


10.8.2018 POLITIKA: Hrozbu přináší banální zlo

Václav Vlk Jr.
Vždycky jsem si kladl otázku, jak vnímali v daný okamžik současníci nástupy totalitních systémů, a to jak v přednacistickém Německu, tak v Československu v období let 1945–1948. Jaké všeobecně známé znaky, projevy a vystoupení byly ty signifikantní, které řekly – ano, tady se začíná lámat chleba.
více


9.8.2018 POLITIKA: Český senátní bizár

Tomáš Vodvářka
Pakliže si kdokoliv myslí, že v Čechách (samozřejmě i na Moravě a ve Slezsku) je nuda, hluboce se mýlí. Jednou za dva roky dochází k obměně 27 senátorů. Zdá se, že letošní volby budou stran humoru velmi výživné.
více


9.8.2018 MÉDIA: Vrtěti psem po česku

Jaroslav Míth
Okurková sezóna jede na plné obrátky a největším problémem naší země se jeví diplomky ministrů. Dva ministři Babišovy vlády už rezignovali, třetí měl namále.
více


8.8.2018 POLITIKA: Babiš se pasoval na lídra protimigrační agendy

Lukáš Jelínek
„Západní Evropa páchá sebevraždu. Ničí to, co naši předkové po generace budovali, naši kulturu, způsob života, hodnoty. My musíme být principiálně proti nelegální migraci. Nepřijmeme ani jednoho nelegálního migranta.“
více


8.8.2018 ROZHOVOR: Tady mi chybí slušná slova…

Jan Keller
Jsme ekonomickou kolonií velkých nadnárodních společností a silných bankovních ústavů, které mají sídlo nejen v Německu, ale také v Nizozemsku, Francii a jinde. Řadoví zaměstnanci v těchto zemích doplácejí na poměry také, i když zatím ne tak drasticky jako u nás.
více


7.8.2018 POLITIKA: Od politiků čekáme empatii a pomoc

Lukáš Jelínek
Babišova druhá vláda získala v půlce července důvěru Sněmovny. S důvěrou občanů v politiky a politické strany je to ale stále nahnuté.
více


7.8.2018 HISTORIE: RSDr. Vasil Bilak

Tomáš Vodvářka
Každý národ má své hrdiny, na které je právem pyšný. Pak jsou jiní, takříkajíc z opačného konce mravní stupnice, které je třeba rovněž znát a nezapomínat na ně.
více


7.8.2018 POLITIKA: Je managerům v Praze hej?

Josef Mlejnek jr.
Na facebookovém profilu pražské organizace Okamurovy SPD se objevilo video z údajného „marihuanového doupěte“ Pirátské strany, přičemž doprovodný text právě Piráty pasuje do role favorita nadcházejících komunálních voleb v metropoli.
více


4.8.2018 POLITIKA: Hradní absurdita a H-Systém

Karel Hvížďala
Stručně řečeno: místo aby si politiky a jejich souputníky, kteří dle minulého pravomocného rozsudku v kauze H-Systemu z roku 2004, jak citovala v rozhovoru s Martinem Veselovským advokátka Hana Marvanová, nechali od zakladatele H-Systemu Petra Smetky financovat stranu ČSSD, předvolávaly příslušné...
více


6.8.2018 POLITIKA: Češi přišli s revolučním ekonomickým objevem!

Markéta Šichtařová 5
Já měla vždy závažné podezření, že obory politologie a politická ekonomie vyučované na současných prestižních světových univerzitách produkují odborníky na slovo vzaté.
více


4.8.2018 KAUZA H-SYSTÉM: Předseda NS se hájí zbaběle

Jan Bartoň
Předseda Nejvyššího soudu byl u prezidenta republiky a diskuse těchto dvou pánů se týkala i ostudného rozsudku Nejvyššího soudu vůči bývalým klientům H-Systému. Pak mluvil do televize a perlil.
více


6.8.2018 ZEMĚDĚLSTVÍ: Dotace, dotace...

Petr Havel
Ačkoli slýcháme dnes a denně z úst našich státních úředníků teze o potřebě snižovat neustále bující byrokracii v oblasti zemědělství, realita je zcela opačná.
více