1.4.2015 | Svátek má Hugo


1.4.2015 JUSTICE: Dva zákony

Zdeněk Jemelik 1
Dne 30. března 2015 oznámil ministr spravedlnosti Robert Pelikán, že práce na návrhu nového zákona o státním zastupitelství pokročily natolik, že jej může pustit do meziresortního připomínkového řízení.
více


1.4.2015 ARMÁDA: Povinné odvody a personální krize

Lukáš Visingr
Když se před časem objevila zpráva, že vláda zvažuje obnovení povinných odvodů do armády i mimo válku, způsobilo to v médiích takřka bouři.
více


31.3.2015 UDÁLOSTI: Mýtus české pravice

Bohumil Doležal
Transformace naší společnosti ve společnost demokratickou znamená v první řadě zbavit se reliktů komunistické minulosti. To ale vůbec není totéž, co boj proti levicovosti.
více


30.3.2015 UDÁLOSTI: Třetí vlna sametové revoluce

Bohumil Doležal
Přes českou společnost se zatím přehnaly dvě vlny „sametové revoluce“. První z nich, nesená někdejšími disidenty, stavěla na étosu nepolitického úsilí o zlidštění někdejšího systému a volila cestu partnerství s komunisty na demokratizaci společnosti.
více


30.3.2015 PRÁVO: Slyšíte to ticho?

Petr Štěpánek
Slyšíte to ticho?! Média hlavního proudu ani nehlesnou. Asi proto, že kdyby o tom jejich novináři napsali, museli by hned ve druhé větě dodat: My jsme ti pitomci, kteří za to nesou spoluodpovědnost, protože jsme po celou dobu poslušně přitápěli pod kotlem!
více


30.3.2015 GLOSA: Amnestie a pomluvy

Ladislav Jakl 1
Je smutné, jak donedávna i ta serióznější média jsou schopna šířit zcela nepodložené fámy a pomluvy, hlavně když to může poškodit někoho, kdo se jim nelíbí.
více


27.3.2015 GLOSA: Komunisté přece nemohou mít problém!

Robert Halška
tank Sherman
Bude to pobyt několika denní, krátkodobý, přechodný, či jinak formulováno dočasný. Takový pobyt ovšem musí, dle názoru komunistů, schválit parlament!
více


28.3.2015 POLITIKA: Zachráníme se před EET?

e-money
Kultu Andreje Babiše mírně teče do bot. Lidé začínají chápat, že s EET jaksi automaticky líp nebude, ministr Ťok prosazující vyvlastňování majetku je podezřelý z korupce.
více


28.3.2015 POLITIKA: Ke sjezdu míří i lidovci

Lukáš Jelínek
Sněm hnutí ANO a sjezd ČSSD doprovodila intenzivní slovní palba mezi koaličními partnery. Lidovci se k ní přidali jen nesměle – je čeká sjezd až v květnu.
více


27.3.2015 POLITIKA: Úsvit Okamury září podvodem

Jan Bartoň
Tomio Okamura využil vhodné chvilky a doslova se vetřel do přízně voličů. Praní špinavého prádla Úsvitu jen ukazuje na hloubku voličského podvodu.
více


26.3.2015 POLITIKA: Ťok je v úzkých

Petr Holub1
„Ministr dopravy, to je takový obecní blázen.“ Tato věta je citací jednoho z členů vlády a není namířena na současného ministra Dana Ťoka.
více


26.3.2015 GLOSA: Víme, kam chceme patřit?

Karel Hvížďala
Koncem tohoto týdne vjede do České republiky – v rámci akce Severoatlantické aliance ukázat odhodlání – konvoj americké armády, který vyrazil minulý týden z Estonska.
více


26.3.2015 POLITIKA: Vděk za svobodu i výstraha

Zbyněk Petráček
Dějiny se l iší od historie. Nejsou přehlídkou historických faktů, jsou sp íše jejich interpretací. Dějiny vypovídají o to m, co se děje a jak na to nahlížíme dnes, však i německé slovo Geschichte znamená příběh.
více


26.3.2015 POLITIKA: ČSSD nemá být stranou jednoho muže

Zdeněk Jičínský
Ani sjezd ČSSD nedokázal překrýt různé problémy, které sice neznevažují vládní působení soc. dem., ale nelze je přehlížet.
více


25.3.2015 POLITIKA: Tištěná média jsou opět v kurzu

Markéta Ševčíková
noviny
V poslední době jsme očitými svědky toho, jak některá velmi věrohodně působící proroctví mohou být falešná. Vezměte si například tištěná média.
více


25.3.2015 POLEMIKA: Vždyť je to přeci jasné

Vladimír Vašek
Poměrně dlouhou dobu mě nechala informace o tom, že po vojenském cvičení NATO v Pobaltí se přes území ČR bude přesouvat část zúčastněných vojsk zpět na své vojenské základny, v klidu.
více


25.3.2015 KONVOJ: Anabáze nejen s Dragouny

Josef Mlejnek jr.
Jízda „Dragounů“ čili chystaný veřejný průjezd kolových obrněných transportérů americké armády ze cvičení v Polsku a Pobaltí na německou základnu přes české území vyvolává pochopitelně emoce.
více


25.3.2015 POLITIKA: Média veřejné služby na odstřel?

Lukáš Jelínek
Předmětem hovorů na pracovištích, po hospodách, v autobusech i domácnostech se zhusta stává též úroveň zpravodajství a publicistiky veřejnoprávní televize.
více


25.3.2015 UDÁLOSTI: Nezraďme sami sebe

Bohumil Doležal
Ve dnech 28. března až 1. dubna se bude vracet přes naše území na svou základnu v Bavorsku konvoj amerických vojáků, kteří se účastnili cvičení sil NATO v Pobaltí.
více


24.3.2015 POLITIKA: Živnostníci neplatí? Zakažme je!

Jan Bartoň
Premiér české vlády požaduje, aby se „vyrovnaly“ platby zdravotního pojištění mezi zaměstnanci a OSVČ.
více


23.3.2015 POLITIKA: Popírání faktů

František Matějka
„Živnostníci zaplatí na platbách do systému zdravotního pojištění méně, než z toho systému čerpají a zdravotní péče o živnostníky je dnes dotována z odvodů zaměstnanců,“ řekl Sobotka.
více


23.3.2015 POLITIKA: Ano, nebo Ne zbraním na Ukrajinu?

Vlastimil Podracký
Je vlastně otázkou, zda je o čem rozhodovat. Zbraně si Ukrajina kupuje za peníze, které dostala od západních států. Nicméně asi to není vyzbrojenost zcela na úrovni jiných zemí.
více


23.3.2015 GLOSA: Vyměnit NATO za Rusko nám nepomůže

Tomáš Pajonk1
S velkou kontroverzí a mnoha reakcemi se setkal tento rozhovor se sociologem Petrem Hamplem – Velvyslanec USA se chová jako říšský protektor. Vystupme z NATO, možná se i spojme s Ruskem. Máme tu lidi, kterým se říkalo kolaboranti.
více


24.3.2015 GLOSA: Příště je vynecháme

M1A1 Abrams Tank
Na přelomu března a dubna má naší republikou projet úplně jiná armáda - část třetího praporu druhého motorizovaného obrněného pluku US Army – celkem asi 120 vozidel a 520 vojáků.
více


20.3.2015 KONVOJ: Jsem zhnusen

Lubomír Stejskal
Vůči US konvoji, který má projet na přelomu března a dubna územím ČR, mám jedinou výhradu.
více


20.3.2015 KONVOJ: Pro koho a proti komu?

Tomáš Haas
Konvoj obrněných vozidel a transportérů má podle oficiálních tiskových zpráv demonstrovat Rusku, že síly NATO jsou v pohotovosti.
více


20.3.2015 POLITIKA: Bohuslav Pyrrhos Sobotka

Petr Žantovský
Pyrrhos, král z Epeiru, je znám jako vynikající starověký válečník a bojovník proti Římanům.
více


20.3.2015 POLITIKA: Ať žijí za 25 700 Kč měsíčně!

Evžen Korec
Když Richard Nixon zvítězil v roce 1972 v prezidentských volbách, filmová kritička Pauline Kaelová tomu nechtěla věřit.
více


21.3.2015 POLITIKA: Nenápadný historický sjezd ČSSD

Radko Kubičko
Sjezd nejsilnější vládní České strany sociálně demokratické proběhl tiše a decentně a skončil dříve, než si veřejnost stačila všimnout, že vůbec začal.
více


20.3.2015 POLITIKA: Řecká inspirace podle Jakla

Karel Ledvinka
S mnoha závěry článku Ladislava Jakla Řecká inspirace: Změny volebního zákona, nebo raději ústavy? (NP, 30.1.2015) lze vyslovit souhlas.
více


19.3.2015 POLITIKA: Bude ministerstvo spravedlnosti divizí Agrofertu?

Karel Hvížďala
Ministr Robert Pelikán i jeho první náměstek Michal Franěk přišli na ministerstvo spravedlnosti z ministerstva financí. Tedy od Andreje Babiše, majitele Agrofertu, který chce řídit stát jako firmu.
více


19.3.2015 GLOSA: ČSSD v „Pakulu“

Zbyněk Petráček
Víte, která jiná strana než ČSSD pořádala stranický kongres v Paláci kultury? Byla to pouze KSČ v letech 1981 a 1986.
více


19.3.2015 POLITIKA: Je Sobotka nudný, nebo houževnatý?

Lukáš Jelínek
Bohuslav Sobotka, tak dlouho a často líčený jako mdlý politik, prokázal, že tichá voda břehy mele a důsledně za pomoci Milana Chovance a jeho týmu definitivně ovládl ČSSD.
více


18.3.2015 EVROPA: Minsk 2015 a Mnichov 1938

M1A1 Abrams Tank
Patnáctý únor 2015 (podpis dohody označované jako Minsk II) a patnáctý březen 1939. Bez 28 dnů 76 let. Je to málo, nebo mnoho času, který dělí ta dvě období?
více


18.3.2015 POLITIKA: Sobotkova éra

Miroslav Mareš
Bohuslav Sobotka je na dosavadním vrcholu své politické kariéry. Po nepříliš přesvědčivém vítězství ČSSD v parlamentních volbách v roce 2013 sice dokázal ustát vnitrostranickou vzpouru a stát se předsedou vlády.
více


17.3.2015 PRÁVO: Odměna za škodu

Zdeněk Jemelik 1
Švejkolandské trestní řízení je nevyčerpatelnou studnicí překvapení, protimluvů a paradoxů. Mělo by se měřit všem stejně, ale skutečnost je úplně jiná.
více