25.4.2018 | Svátek má Marek


25.4.2018 POLITIKA: My v zrcadle maďarských voleb

Petr Holub1
V této části světa se něco mění, říká si občan České republiky, když sleduje zprávy o výsledcích voleb v Maďarsku.
více


24.4.2018 GLOSA: Likvidace venkova

Ivo Valenta
Způsob, jakým se podepsaly restrikce a represe minulé vlády ANO, ČSSD a KDU-ČSL na životě na českém venkově, snese bez okolků srovnání s tím, jak se na něm podepsal komunistický režim.
více


24.4.2018 POLITIKA: Gratulace na všechny strany

Petr Štěpánek
První gratulaci zasílám sociálním demokratům. Jejich schopnost popřít sama sebe, odvolat, co odvolali, a slíbit prakticky cokoli, co se zrovna hodí, je vskutku nadstandardní.
více


24.4.2018 POLITIKA: Brno se chtělo stát velkoměstem...

Michal Kašpárek
Osekávání projektu přesunu brněnského nádraží je tragické pro Brno – a příznačné pro celou republiku.
více


24.4.2018 POLITIKA: Potřebujeme "orbánizaci" pravice

Josef Provazník
Kdyby člověk posuzoval svět kolem sebe očima bruselských úředníků, mohl by snadno dojít k závěru, že nejvíce brání v rozletu Evropské unii Putin, Polsko a Maďarsko. Kde by mohlo to naše evropské multikulti dotačně-regulační království být, kdyby mu Moskva neustále neházela klacky pod nohy.
více


23.4.2018 GLOSA: Filip se o Skálu nerozbil

Petr Hartman1
Po výprasku ve sněmovních volbách to vypadalo na to, že KSČM bude mít v dohledné době nového předsedu.
více


23.4.2018 GLOSA: Zeman podporuje extrémisty a škodí republice

Michael Pánek
Na setkání s předsedou ODS Petrem Fialou prohlásil prezident Miloš Zeman, že premiérem jmenuje v každém případě Andreje Babiše a v úvahu připadají pouze dvě varianty vzniku vlády.
více


23.4.2018 POLITIKA: Důchodová reforma jako podvod století

Markéta Šichtařová 5
Důchodová reforma bývala kdysi velkým tématem. Pak načas nějak vysublimovalo. A náhle se opět vrací. Mluví o něm vláda. A nedávno o něm mluvil i guvernér České národní banky Jiří Rusnok.
více


23.4.2018 POLITIKA: Sobotní nymburská sešlost

Jiří Hrdlička
Zvědavost mi nedala, a tak jsem se trochu zajímal, co je u sešlých komunistů nového. Nabízím pár postřehů inspirovaných některými zprávami o průběhu jejich nymburského sjezdu.
více


21.4.2018 PRÁVO: Obchodníci se strachem

peníze koruna
Těžko říci, kdy to vlastně začalo. Někteří lékaři tvrdí, že „slibným začátkem“ byl elektronický recept.
více


21.4.2018 POLITIKA: Jak na Babiše?

Jan Payne
Babiš podoben červotoči se zakusuje do naší demokracie a postupně ji drolí. Když to necháme bez povšimnutí, ovládne za chvíli všechno a na demokracii budeme jen vzpomínat. Potřebujeme se vzpamatovat: polít se studenou vodou a bacit se do hlavy palicí. Jinak bude stále hůř.
více


20.4.2018 POLITIKA: Babiš je nahý, nic prostě nezařídil

Karel Hvížďala
Vzpomeňme si na pohádku o marnivém králi, kterému najmutí tkalci slíbí, že mu ušijí nové šaty, ovšem neviditelné pro ty, co jsou nezpůsobilí k výkonu své funkce. Král jde v průvodu poddaných, když najednou dítě, příliš malé na to, aby pochopilo výhody přetvářky, vykřikne: král je nahý, to nejsou...
více


20.4.2018 POLITIKA: Přímá demokracie v praxi

Tomáš Vodvářka
Ta báječná představa o možnosti odvolávání politiků, přímém rozhodování občanů u věcí veřejných. Vzpomínáte?
více


20.4.2018 POLITIKA: Volby, nebo demonstrace?

Jan Bartoň
Pod titulkem Duch protestu ovládl střední Evropu píše Martin Ehl na ihned.cz o současných demonstracích ve střední Evropě. Podle demonstrantů přestali politici dělat svou práci, Opravdu?
více


20.4.2018 ŠPIONÁŽ: Měli bychom věřit agentům?

Zdeněk Lanz
Pozorný čtenář možná hned po přečtení nadpisu namítne, a nejspíš právem, že je to špatně položená otázka. My, „normální občané“, totiž agenty tajných služeb neúkolujeme, a oni nám neskládají účty. Nemáme jim tedy co důvěřovat nebo nedůvěřovat.
více


20.4.2018 ROZHOVOR: Politika na pozadí krize v Sýrii

Ivo Strejček
To hlavní, co je třeba silně říci, je fakt, že možná k hrůznému chemickému útoku v Sýrii došlo, není však vůbec jasné, kdo jej podnikl a s jakými cíli.
více


20.4.2018 POLITIKA: Murín už nebude stát Babišovi v cestě

Petr Hartman1
Andrej Babiš není v pozici premiéra zatím příliš úspěšný. Řídí totiž vládu bez důvěry a nedaří se mu sestavit nový kabinet tak, aby ji získal.
více


19.4.2018 ZDRAVOTNICTVÍ: Bude hůř...

Tomáš Vodvářka
Pravil kdysi Václav Klaus o nespokojených lékařích, že pokud se jim jejich práce nelíbí, ať jdou dělat taxikáře.
více


19.4.2018 POLITIKA: Komunisté spěchají na pomoc

Tomáš Kubín
V době, kdy Írán vyhrožuje zničením izraelských měst, kdy testuje nové balistické rakety, kdy jeho prezident prohlašuje, že si nakoupí a opatří jakékoliv zbraně bez ohledu na mezinárodní společenství, se do Poslanecké sněmovny dostává návrh na ZRUŠENÍ zákona zakazujícího dodávky pro jadernou...
více


19.4.2018 GLOSA: Jak je důležité míti Filipa

Karel Bečka
Nebudu se ve svém příspěvku zabývat mou oblíbenou divadelní komedií Oscara Wilda, ale spíše komediálními peripetiemi kolem sestavování vlády, a tudy vede cesta ke zcela jinému hrdinovi na scéně.
více


18.4.2018 GLOSA: „Cambridge Analytica“ aneb Fantomas se vrací

Jaroslav Míth
Přístroj profesora Lefévra na dálkovou hypnózu byla rekvizita z francouzských komedií o Fantomasovi. Dnes však bohužel hodně lidí věří, že něco podobného funguje i ve skutečnosti.
více


18.4.2018 POLITIKA: Revolucionáři, nebo obchodníci s mocí?

Lukáš Jelínek
Kdyby vojenský zásah nepomohl ničemu jinému, tak aspoň dokázal spojit české komunisty, v jejichž řadách to hned z několika důvodů vře. Ovšem pohled na zahraniční politiku je spojuje.
více


17.4.2018 POLITIKA: Nějaký čas jsem se v tom ztrácel, pane premiére

Lubomír Stejskal
Andrej Babiš vystoupil v neděli (15/4) před půl pátou odpoledne v Lánech před novináři, když předtím jednal na tamním zámku s prezidentem republiky. Jeho vystoupení mělo část vnitropolitickou a zahraničněpolitickou.
více


17.4.2018 HISTORIE: Jak Herzl potkal Masaryka

Zbyněk Petráček
Sedmdesát let Izraele nám připomíná, že dějiny moderní české a židovské státnosti se prolínají. Ale pozor na přehnané paralely.
více


16.4.2018 POLITIKA: Pakt Zeman-Babiš nefunguje?

Jan Bartoň
Naše „demokratické strany“ již nejméně půl roku hovoří o paktu mezi Milošem Zemanem a Andrejem Babišem. Jsem zvědav, jak vysvětlí neuposlechnutí Zemanovy rady Babišem a pokus o návrat k jednání ANO s ČSSD.
více


16.4.2018 PRÁVO: Kauza Čapí hnízdo byl podvod!

Tomáš Zdechovský
Premiér v demisi se často chlubí, jak a co udělal v Evropské unii. Nyní si může připsat další úspěch. Díky tomu, jak „čerpal“ dotaci na projekt Čapí hnízdo, se změní pravidla v celé Evropské unii.
více


16.4.2018 POLITIKA: ANO zavírá svou kavárnu

Michal Kašpárek
Andrej Babiš se přestal snažit, aby bylo jeho hnutí legitimní v očích těch, kterým je blíž Robert Pelikán než Tomio Okamura.
více


14.4.2018 POLITIKA: Když dva dělají totéž…

Petr Štěpánek
Dne 6. 1. 2018 nedostala Babišova jednobarevná koblihová vláda důvěru poslanecké sněmovny. V pondělí 16. 4. 2018 už to je právě 100 dní, více než čtvrt roku (!!!).
více


16.4.2018 EVROPA: Právo na vlastní chutě

Jiří Payne
Středoevropané chtějí být rovnoprávní se Západoevropany. Jenže vyrazili opačným směrem, takže se jim to nepovede.
více


14.4.2018 POLITIKA: Ven z obchodů. Marš slavit!

Pavel Jégl
Ještěže máme stát. Jinak by nám neměl kdo připomínat rodinné hodnoty i křesťanské tradice a usměrňovat naše konzumní choutky.
více


14.4.2018 POLITIKA: Půl roku od voleb

Petr Holub1
Brzy to bude půl roku od voleb a Česko dosud nemá vládu s důvěrou sněmovny. Přesto se většině Čechů žije relativně dobře, ekonomika roste, veřejné služby fungují do té míry, na kterou jsme zvyklí, bezpečnostní rizika se připomínají málokdy.
více


13.4.2018 ROZHOVOR: Hybridní válka ztrácí dech

Jan Schneider
Vzpomínám, kolikrát se asi sociální demokracie zapřísahala, že její ministr vnitra nikdy do policejního vyšetřování nezasahoval a jako ostříž chránil procesní samostatnost a nedotknutelnost policejních orgánů.
více


13.4.2018 POLITIKA: Zemanova past na Babiše

Karel Hvížďala
Prezident Miloš Zeman se opět předvedl jako dobrý šachista, který myslí o několik kroků dopředu, a zároveň jako ten, který nikomu nic neodpustí.
více


12.4.2018 POLITIKA: „Bureš, za katr pudeš!“

Jan Bartoň
Považuji heslo v titulku z demonstrace proti Andreji Babišovi za elementární postoj zejména mladých lidí. Jsou proti Babišovi jako premiérovi a vytýkají mu komunistickou a estébáckou minulost a trestně právní současnost.
více


12.4.2018 POLITIKA: Zdivočení sociálních demokratů

Pavel Kopecký
Sociální demokracie v České republice je pomalu bizarním politickým úkazem. Příkladným exemplářem toho, jak může hrstka nemotorů – bezmyšlenkovitě vzhlížející k „moderní evropské levici“ – ustrašeně vytěsnit vnitrostranickou opozici a posléze na pokraj politického hrobu dostrkat vládní partaj.
více


12.4.2018 GLOSA: Je trestně stíhaný premiér vůbec ještě stíhán?

Stanislav Křeček
Když již v srpnu loňského roku požádal vyšetřovatel o vydání poslanců Faltýnka a Babiše k trestnímu stíhání , měl již tehdy bezpochyby k dispozici dostatek podkladů k tak vážnému kroku.
více