24.1.2017 | Svátek má Milena


24.1.2017 POLITIKA: Naše soukromí a svobody jsou v ohrožení

Jiří Šebek
Jiří Šebek
Na půdě Poslanecké sněmovny se nyní projednává novela zákona, která zásadně změní občanské svobody této země! Proti tomuto zákonu se již zvedla vlna odporu a další lidé se přidávají.
více


24.1.2017 ŠKOLSTVÍ: Ministerstvo zase perlí...

Josef Káles
Počet zaměstnanců ve školní kuchyni by se podle ministerstva školství měl řídit počtem uvařených porcí. Vzniká tak další ministerská tabulka, která bude školám něco diktovat. Po pamlskové vyhlášce je to další zbytečná regulace z dílny tohoto úřadu, kde očividně něco nepěkného řádí.
více


23.1.2017 POLITIKA: Nezačínejme nové hrátky s česko-německou deklarací

Václav Klaus1
Česko-německá deklarace (z 21. ledna 1997) byla naším politickým úspěchem. Nemělo by to být ani znevažováno, ani přeceňováno. Byla tehdy, a je i dnes, velmi potřebná. Ne všichni ji přijímají. Bylo třeba něco zásadního říci.
více


23.1.2017 POLEMIKA: Kauza Jiřák

Petr Havel
I když mi většinou nedostatek času neumožňuje reagovat na literární dílka píšících kolegů, kteří se prostřednictvím blogů vyjadřují tu k zásadním, tu marginálním problémům současného světa.
více


21.1.2017 HISTORIE: Palach - memento doby

Vlastimil Podracký
Je zapotřebí připomínat tento zoufalý protestní čin, nicméně je taktéž zapotřebí jej vysvětlovat v rámci doby a nedělat z něj něco jiného.
více


21.1.2017 POLITIKA: Nenávist jako pramen práva

Václav Vlk Jr.
Teorie práva říká, že pramenem práva jsou po materiální stránce nepsané skutečnosti, které nutí společnost a stát k úpravě vztahů mezi lidmi. Těmi jsou typicky společenské a hospodářské poměry, též historické okolnosti anebo dokonce nahodilé skutečnosti typu přírodních a jiných katastrof a jevů.
více


21.1.2017 POLITIKA: Chovancovo „ministerstvo pravdy“

Petr Žantovský
Ústředním tématem uplynulých dní je nově vzniklé Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám při Ministerstvu vnitra. Většina kritiky směřující proti jeho existenci opakuje dva argumenty, které jsou zásadní.
více


20.1.2017 UDÁLOSTI: Případ Nečasová-Rittig v kontextu doby

Bohumil Doležal
11. ledna vynesl Městský soud v Praze rozsudek ve věci vyzrazení utajované zprávy BIS, na němž se měli podílet Jana Nečasová, ředitelka kabinetu expremiéra Petra Nečase, podnikatel Ivo Rittig, jeho právník David Michal a bývalý poradce ministra zemědělství Tomáš Jindra.
více


20.1.2017 POLITIKA: Lež, která zabíjí

Michal Kašpárek
Odpor ANO, lidovců i ODS k sociálnímu bydlení stojí na výmyslech a má hmatatelné důsledky: mrtvé v ulicích a rozdělené rodiny.
více


19.1.2017 POLITIKA: Kde brát a nekrást?

Václav Vlk st.
Myšleno tedy voliče. Politická strana bez voličů je jako slon bez chobotu, býk bez koulí či bankovka, na které nejsou napsány žádné číslice.
více


19.1.2017 POLITIKA: Protirodinný paskvil

Tomáš Zdechovský
Ministerstvo práce a sociálních věcí přišlo s novou, a dokonce bych řekl i revoluční koncepcí rodinné politiky. Obávám se ale, že v konečném důsledku půjde spíše o politiku jednoznačně protirodinnou.
více


19.1.2017 POLITIKA: Novela s občankou

Karel Hvížďala
Rok před další volbou prezidenta schválila sněmovna v pátek novelu, která podporovatelům nezávislých kandidátů na Hrad přikazuje vedle svého podpisu připojit i číslo občanského průkazu či cestovního pasu.
více


19.1.2017 POLITIKA: Dotace pro nejbohatší

Jaroslav Míth
O tom, že se má pomáhat potřebným, nebylo nikdy mezi levicí a pravicí sporu. Klasická levice s pravicí vedly vždy spor, kdo je ještě potřebný a hlavně kolik si můžeme jako společnost dovolit na tuto podporu dát, aniž bychom zadlužili budoucí generace.
více


19.1.2017 PRAHA: Opravdu podporujeme malé podnikatele?

Milena Kozumplíková
Farmářské trhy na náměstí Jiřího z Poděbrad jsou v provozu od září 2010. Vzpomeňme, jak krásné byly tehdy stánky s květinami, které hýřily zářivými podzimními barvami. O stáncích s ovocem a zeleninou, mléčnými výrobky, masem a výbornými klobáskami, i ledem pokrytým pultem s čerstvými rybami ani...
více


20.1.2017 POLITIKA: Co s rozpočtovým přebytkem

Martin Rejman
Jako člen NATO se těšíme příslibu pomoci dalších členů v případě, že bychom nebyli schopni se sami bránit napadení.
více


20.1.2017 PRÁVO: Povolení zabíjet po česku

Václav Vlk Jr.
Atentátníci v Evropě občas vystrkují růžky a občas zmizí v ilegalitě. Šílenci odpalující sebe, vjíždějící s náklaďáky mezi lidi, pálící do davu. Každopádně nám stále připomínají svoji existenci, ať už je jim policie v patách, nebo vraždí lidi, či se k tomu chystají.
více


18.1.2017 ŠUMAVA: B2B - od Bursíka k Brabcovi

Jiří Mánek 1
Před deseti lety, v noci z 18. na 19. ledna 2007, řádil orkán Kyrill a jenom v NP Šumava mu padlo za oběť milion stromů.
více


19.1.2017 POLITIKA: Bernard, Birke a Ludvík

Lukáš Jelínek
S novým rokem se v České straně sociálně demokratické opět rozjel kolotoč krajských konferencí. Na nich se mimo jiné diskutuje o tom, kdo by měl stranu v dalším dvouletém období vést.
více


18.1.2017 JUSTICE: Dvě hrdličky u Moravce

Zdeněk Jemelik 1
Pokud se někdo uvelebil před televizní obrazovkou v poledne 15. ledna 2017 v blahém očekávání, že v proslulém pořadu Václava Moravce se stane svědkem bojového utkání rozkohoutěných kohoutků.
více


18.1.2017 POLITIKA: Kasta úředník

Václav Vlk Jr.
Zaujala mě nedávná krátká noticka o náměstkovi generálního ředitele Vězeňské služby České republiky Marianu Prokešovi, který vyhrál svůj boj o odvolání ze své funkce z jara roku 2014.
více


16.1.2017 DIPLOMACIE: Sbohem a písnička

Václav Vlk st.
Odchod té či oné politické veličiny znamená vždy nějakou změnu. I když je to veličina jaksi do státu dodaná. Jiným státem. Tedy velmocí.
více


16.1.2017 POLITIKA: Pravda vás vysvobodí

Jiří Payne
Ježíš Kristus kdysi poznamenal, že pravda vysvobozuje. Ovšem součástí jeho poznámky bylo i to, že pravda existuje mimo nás, takže my pravdu nemáme, nevlastníme ji.
více


16.1.2017 POLITIKA: Konec srandy. Ministerstvo pravdy přichází

1984
České Ministerstvo pravdy zatím nemá 3 000 místností nad zemí, nýbrž „jen“ kolem 20 zaměstnanců. Ovšem zbytek zase tak daleko od předlohy není.
více


14.1.2017 GLOSA: Nastal čas...

Jan Payne
Potíž tkví v tom, že jeho choroba není úplně běžná. Je při ní postižena ta část mozku, jež vykonává zdravý úsudek, přičemž jinak může být schopnost sestavovat věty celkem smysluplně zachována.
více


13.1.2017 POLITIKA: Hate Full EET

Stanislav Ulčák
Hodně se o EET mluví i píše, je to téma nové, bouřlivé a rozděluje lidi – všude: na vánočních večírcích, výročních schůzích i v rodinách, všude jsou zastánci a fandové a všude jsou odpůrci.
více


12.1.2017 POLITIKA: Co je dezinformace?

Tomáš Haas
Musíme, říká pan Hokovský, ředitel think tanku Evropské hodnoty, chránit veřejnost před falešnými informacemi a dezinformacemi a před „nesprávnými názory“.
více


12.1.2017 UDÁLOSTI: Na prahu supervolebního roku

Bohumil Doležal
Nynější rok přinese dvě velevýznamné volby (závěrečná fáze té druhé, prezidentské, přeteče až do ledna 2018). Jejich výsledky ovlivní osud České republiky na dlouhá léta dopředu.
více


12.1.2017 POLITIKA: Nápady čtenáře detektivek

Petr Andrle
Mezi námi, nežijeme si špatně. A přesto. Již před lety jsem si varující komentář k tomu, že od roku 1993 si na státní dluh neustále půjčujeme a že špatně dopadneme, přečetl na internetu jedné kavárny v době své zahraniční dovolené.
více


11.1.2017 POLITIKA: Střídání předsedy lidovců? Čirý nerozum

Lukáš Jelínek
Nebývá příliš zvykem vysílat politická poselství uprostřed vánočních svátků. Kdo tak učiní, zjevně počítá s tím, že se stane středem pozornosti.
více


11.1.2017 HISTORIE: Charta a Anticharta po sto letech

rakouská orlice
V těchto dnech si připomínáme kulaté výročí prohlášení Charty 77, ale také veřejného shromáždění výkvětu československých herců, zpěváků a jiných populárních umělců v Národním divadle, kde soudružka Švorcová přečetla text nazvaný později Anticharta.
více


10.1.2017 POLITIKA: Sláva a bída Charty 77

Miloslav Bednář1
Zář reflektorů a obstarožní hrdinové přicházejí na mediální scénu. Oslavné řeči, ale podstata nesmazatelného činu odporu proti totalitní diktatuře se v nich vytrácí. Přeživší aktéři ji spíš tuší, než opravdu znají.
více


10.1.2017 POLITIKA: Od prostituce přes fotovoltaiku k EET

Jiří Dvořák
cssd
Augustovo zákonodárství ve starém Římě, zhruba na konci posledního století před Kristem, podporovalo mezi Římany z horních tříd legitimní manželství a reprodukci, ukazovalo, do jaké míry se soukromý život stal veřejným zájmem.
více


9.1.2017 POLICIE: V reorganizaci neměli prsty sabotéři

Petr Hartman1
Bezpečnost této země není v rukou sabotérů. Potvrdilo to alespoň rozhodnutí žalobců z pražského Vrchního státního zastupitelství.
více


9.1.2017 POLITIKA: Vymknul se náš svět kontrole

Karel Hvížďala
„Kdybychom chtěli pojmenovat současný stav naší civilizace jedním slovem, bylo by to přetížení. Svět se otřásá, přes řadu oblastí jsme ztratili kontrolu. Vlády nejsou schopné ochránit hranice svých zemí, stejně jako banky ztratily kontrolu nad svými bilancemi a obchodní lídři zase nemají cit pro...
více


9.1.2017 POLITIKA: Ministerstvo pravdy bude řešit zprávu o přebytku rozpočtu

peníze koruna
- Feldkurát Katz: „Co kdybychom prodali pohovku?” - Josef Švejk: „Za tu by moc nekáplo.” - Feldkurát Katz: „Ne? A tak si ji necháme. Stejně je to domácího, tak co.” Co se vám vybaví, když čtete tuto scénu?
více


9.1.2017 POLITIKA: Opravdu je tak obtížné oslovit městského voliče?

Stanislav Křeček
„Dělníky, kteří volili Trumpa, nezajímá, že minimální plat v McDonaldu zvedne z 9,5 dolaru na 15 dolarů. Oni nechtějí pracovat ve fast foodu, chtějí stabilní, dobře placenou práci, jež zajistí důstojný život jim a oněm třem čtvrtinám Američanů, kteří nemají vysokoškolský titul,“ napsala nedávno...
více