17.2.2019 | Svátek má Miloslava


16.2.2019 POLITIKA: Stát chce snížit podporu fotovoltaikám

Jan Bartoň
Podle informací lidovky.cz už státní úředníci vymysleli jak na podporu „solárním baronům“. Podle této informace se bude u každého případu zkoumat, zda výše podpory odpovídá rentabilitě projektu. To bude „maso“.
více


16.2.2019 ROZHOVOR: Šílenosti doby korektní se prohlubují

Patrik Nacher
Za prvé proto, aby se rozběhla diskuze k nenápadnému návratu cenzury na internetu a na sociálních sítích. Debatu se vyvolat podařilo, byl jsem ve dvou nebo třech televizních pořadech na toto téma.
více


16.2.2019 POLITIKA: Zavedení 3. a 4. vlny EET

Robert Troška
Jak supi se začínají slétat příznivci zavedení třetí a čtvrté vlny EET na čele s premiérem Babišem. Argumenty zaznívající ve prospěch zavedení tohoto pokřiveného systému jsou úsměvné, pokrytecké, někdy až hraničící s pokročilým stadiem stupidity.
více


16.2.2019 ESEJ: „Dětská nemoc pravičáctví“

Jiří Weigl
Každá ideologie, ať z levé či pravé části politického spektra, se musí potýkat a vyrovnávat s planým radikalismem a slepým dogmatismem části svých vyznavačů, kteří své většinou mělké ideové přesvědčení nakonec přemění na pseudonáboženskou víru.
více


15.2.2019 POLITIKA: O aroganci moci Středočeského kraje

Karel Hvížďala
Politika jako správa věcích veřejných je založena na vzájemné důvěře mezi lidmi a politiky, kteří jednotlivé politické subjekty reprezentují. Jinými slovy důvěra je tou nejvyšší hodnotou, kterou má řádný politik opečovávat, aby mohl být v příštích volbách zvolen.
více


14.2.2019 POLITIKA: Je horší nemírné pití...

Luboš Zálom1
Každoročně v únoru probíhá akce zvaná Suchý únor, která má pomoci lidem dokázat si, že mají kontrolu nad pitím alkoholu.
více


14.2.2019 GLOSA: Zeman nemá rakovinu, má ji jen tak „napůl“

Jan Bartoň
Státní zastupitelství zamítlo stížnost Kanceláře prezidenta republiky proti skončení stíhání brněnského politika Svatopluka Bartíka za to, že šířil zprávu o rakovině Miloše Zemana. Nespáchal trestný čin.
více


14.2.2019 POLITIKA: Otočka ANO doprava má racionální důvody

Lukáš Jelínek
Čerstvý volební model agentury Kantar CZ musel v neděli Andreje Babiše potěšit. Hnutí ANO by volilo 32 procent voličů, zatímco druzí Piráti i třetí občanští demokraté lehce oslabili.
více


14.2.2019 GLOSA: Kdy má zásah smysl

Zbyněk Petráček
Prezident Zeman má jistý talent: i racionální úvahy dokáže podat v takovém balení, že vzbudí spíš odpor a emoce než přemýšlení.
více


14.2.2019 ROZHOVOR: Václav Klaus má pravdu téměř vždy

Petr Štěpánek
Opravdu nechci tenhle typ umělců, jako je třeba pan režisér Hřebejk, nějak zpochybňovat. Jsou to lidé, kteří ve svém oboru namnoze opravdu něco dokázali. Jejich problém je v něčem jiném.
více


13.2.2019 POLITIKA: Vláda dává, vláda bere

Pavel Jégl
Česká ekonomika začíná zpomalovat. A tak vláda koncem ledna, kdy projednávala rozpočtový výhled na příští rok, dospěla k poznatku, že nebude mít na své sliby.
více


13.2.2019 POLITIKA: Chraňme ministra Petříčka

Tomáš Vodvářka
Kvikot bolševiků a nelibost hradního pána jsou velmi přesvědčivými argumenty o kvalitě našeho ministra zahraničních věcí.
více


13.2.2019 ROZHOVOR: Do Bruselu kandidují druhořadí politici

Václav Klaus1
Začít by se mělo debatou o ­tom, jaký je smysl nebo nesmysl Evropského parlamentu. Od toho se odvíjí všechno ostatní. Evropský parlament není parlament, to víme všichni. Je to hra na parlament.
více


13.2.2019 JUSTICE: Sedlání mrtvých koní

Zdeněk Jemelik 1
Do druhé části Otázek Václava Moravce dne 10.února 2019 si moderátor pozval trojici rozumných lidí: ministra spravedlnosti Jana Kněžínka, soudce Nejvyššího správního soudu Josefa Baxu a předsedu Unie státních zástupců Jana Latu.
více


12.2.2019 PRÁVO: Zvykejme si...

Jan Hřebec
krucifix kříž
Dle zákona 428/2012 se náhrady vyplácejí na základě smluv uzavřených dle Občanského zákoníku mezi dvěma právnickými osobami. Na jedné straně státem a na druhé straně církvemi. Z praktického hlediska jsou církevní náhrady převodem ukradených věcí zpět původním majitelům.
více


12.2.2019 POLITIKA: Obchodníci s mocí

Lukáš Jelínek
Až opět někdy povedeme vášnivou debatu o zhoubnosti komunistické ideologie, připomeňme si návštěvu, kterou v první únorovou středu vykonal na Pražském hradě předseda Komunistické strany Čech a Moravy Vojtěch Filip.
více


12.2.2019 GLOSA: Mezi Žižkou a Prokopem Holým

Karel Bečka
Tak jsme si zase jednou neohroženě troufli šlápnout slonovi na kuří oko. Patrně povzbuzen tajnými službami USA a v Kanadě náš úřad pro kyberbezpečnost vydal varování před firmami Huawei a ZTE.
více


12.2.2019 HISTORIE: Ladislav Štoll – titán zašlých časů

Ota Ulč
Časopis s názvem ZÁPAD jsme v Kanadě vytvářeli od roku 1979. Každý druhý měsíc jsme se sjeli zkritizovat poslední číslo a dohodnout se na obsahu toho příštího.
více


12.2.2019 POLITIKA: Důchodová iluze

Lukáš Kovanda
O reformě penzí se mluví 25 let. Čtyři předchozí důchodové komise pohořely. Je tu komise pátá. Jako prioritu uvádí „narovnání“ penzí žen a mužů. Což ale není nutně reforma.
více


11.2.2019 POLITIKA: Ano, bude líp

Tomáš Zdechovský
Vláda pana premiéra Babiše nevynechá jedinou příležitost zdůraznit, jak rekordně zvýšila důchody. Je opravdu krásné, jak myslí na důchodce, že? Jen škoda, že tak činí jen ve svém marketingu, a ne ve svých skutečných krocích.
více


11.2.2019 PRAHA: Přichází kulturní komise, třeste se!

Markéta Šichtařová 5
Zdá se, že Praha je plná peněz. Zdá se, že kdo v tom umí chodit, může na tom pěkně vydělat. Zdá se, že hezkým příkladem může být Praha 5.
více


11.2.2019 POLITIKA: Diktát Václava Klause ml.

Jan Polanecký
Tím diktátem mám na mysli zákonodárnou iniciativu poslance Václava Klause ml. k zákazu cenzury příspěvků na velkých sociálních sítích (Facebook, Twitter apod.).
více


9.2.2019 ROZHOVOR: Být Petříčkem, výrazně zaintervenuji

Tomáš Zdechovský
V současné době se mi ozývají další kamioňáci. Jeden řidič, který vozí každý týden zboží do Velké Británie, mi říkal, že loni zaznamenal těchto případů sedm. Není to nic neobvyklého.
více


8.2.2019 POLITIKA: Ke sladění not nedošlo

Lukáš Jelínek
Ve středu se sice na Pražském hradě sešli prezident, šéfové Senátu a Sněmovny, předseda vlády a ministři zahraničí, obrany a vnitra, aby sladili noty, ale ve čtvrtek už to opět drhlo.
více


7.2.2019 FEJETON: Vrtěti psem

Ondřej Neff
Naše politická scéna věru není nudná a minulý týden to v parlamentě vypadalo, že dojde i na facky.
více


5.2.2019 POLITIKA: Sněmovna? Ne. Pastva!

Petr Štěpánek
Nejdříve Jan Hamáček (ČSSD) dává rovnítko mezi pomateného důchodce Baldu a SPD, jako kdyby to opravdu byla SPD, kdo ho poslal pokácet stromy na koleje. Podpásovka jak hrom! A propos, pohádkář, fabulátor a demagog Hamáček není nějaký řadový poslanec, nýbrž ministr vnitra!
více


6.2.2019 POLITIKA: Babiš a stockholmsky syndrom

Radomil Bábek
Strakova akademie
Oběti únosů bývají svými vězniteli týrány a ponižovány. Tím je nalomena jejich vůle a stačí, aby terorista začal být trochu vlídnější a oběť si snadno nakloní, často k němu pocítí až vděčnost a lásku. Tomu se říká stockholmský syndrom.
více


6.2.2019 POLITIKA: Sesazování s Láskou

Josef Mlejnek jr.
Senátor Václav Láska oznámil, že se společně se svým klubem (Senátor 21) pokusí iniciovat ústavní žalobu na prezidenta republiky, jež by mohla vést k jeho sesazení. Přesné důvody ještě neví, bude je s kolegy v následujících týdnech hledat, konkretizovat, argumentačně vybrušovat.
více


5.2.2019 POLITIKA: Mrťafa Mynář

Jan Schneider
Prezidentův kancléř Vratislav Mynář stáhl správní žalobu na Národní bezpečnostní úřad (NBÚ), kterou podal proti neudělení bezpečnostní prověrky v roce 2016, o niž požádal v roce 2013. Ponechme stranou důvody, kterými to opentlil, a podívejme se, jak k tomu došlo, že co udělal, špatně udělal.
více


4.2.2019 POLITIKA: O našem důchodu rozhodují genderové neziskovky

Markéta Šichtařová 5
Tak to tady „dlouho“ nebylo. Už jsem se vcelku ztratila v tom, kolikátá reforma reformy reformy reformy to má být tentokrát.
více


5.2.2019 GLOSA: V návrzích pro ÚS je Zeman uvážlivý

Petr Kolman
Post ústavního soudce je v demokracii klíčový. A (spolu) výběr jmen do ÚS pokládám za jednu z klíčových pravomocí prezidenta. Miloš Zeman, který jinak působí rozepře, kde může, v otázce návrhů kandidátů na ústavní soudce postupuje velice uvážlivě. A to dlouhodobě.
více


2.2.2019 POLITIKA: Žaloba na Zemana

Jan Bartoň
Senátor Václav Láska oznámil, že skupina senátorů připraví ústavní žalobu na prezidenta Miloše Zemana. Má údajně vytipováno dvacet skutků, které jsou protiústavní. Láska evidentně nemá co na práci.
více


1.2.2019 POLITIKA: Může omluvenku podepsat tatínek?

Václav Vlk st.
Případně maminka? Či jiný dospělý sourozenec? Budou mít poslanci a senátoři „závodního lékaře“? Aby vydával neschopenky? Bude jim moci vydávat omluvenky a neschopenky také praktický lékař v místě bydliště?
více


2.2.2019 POLITIKA: Věčná reforma

Pavel Kohout
Je to téma, která se pravidelně vrací každých několik let. Vždy vzbudí zájem médií, vlnu debat mezi veřejností, přičemž následně s železnou pravidelností naráží na čínskou zeď nepochopení, nevole a odborné neschopnosti v politické sféře. Ano, tímto tématem je penzijní reforma.
více


1.2.2019 POLITIKA: Pád tabu jako příležitost

Jan Kalvoda
Dne 23. května 2003 MF Dnes cituje nejvyšší státní zástupkyni: „To víte, že v tom stát nenecháme. Teď je na policii, aby vymyslela (sic!), jak dál.“
více


31.1.2019 POLITIKA: Dvě možná ohrožení justice

Karel Hvížďala
Dlouho jsme se holedbali nejen doma, ale i v Evropě, že u nás máme díky dvěma vrcholným soudům, to jest díky Nejvyššímu správnímu soudu a díky Ústavnímu soudu, fungující pojistky proti autokracii. Bohužel poslední měsíce ukazují, že už to brzy nemusí platit.
více