17.12.2017 | Svátek má Daniel


16.12.2017 POLITIKA: Zrada elit

Jaroslav Míth
Řekněme si to nahlas a bez příkras. Protože na Západě prožíváme už nejméně dvě dekády zradu vládnoucích elit.
více


16.12.2017 POLITIKA: Bude demokracie minulostí?

Tomáš Jirsa
Je to veřejně známé. Na Slovensku se Andrej Babiš soudí o očištění svého jména ze spolupráce s StB. V Česku byl minulou Poslaneckou sněmovnou vydán k trestnímu stíhání a stejná žádost leží i v nově zvolené Poslanecké sněmovně.
více


16.12.2017 GLOSA: Zeman s Babišem tunelují demokracii

Petr Štěpánek
„To, co nyní řeknu, není projevem univerzitní povýšenosti ani sarkasmu. Třetina obyvatel této země je slabá duchem. Každý sedmý občan je debilní nebo dementní nebo alkoholik. Zhruba polovina obyvatel této země má podprůměrný intelekt. (...) Těmto lidem – je to tedy polovina národa – uniká ona...
více


15.12.2017 POLITIKA: Vůdce Babiš a český národní zájem

Miloslav Bednář1
Současný nejsledovanější a nejprožívanější thriller života českých občanů je strhující příběh s možnou literární visačkou Babiška. Odpočátku měl dramatický spád, a je bezpochyby čím dál napínavější. Inu, píše jej sám dobrodružný český život.
více


14.12.2017 POLITIKA: Takové absurdní drama by Havel nenapsal…

Milan Hulík
Stále se ještě domnívám, že spojení profese právníka a historika, tím spíše advokáta a historika je užitečné. Ale připravované zvolení Zdeňka Ondráčka, komunistického pretoriána s bílou přilbou a dlouhým pendrekem, známé „mlátičky“ ze 17. listopadu 1989.
více


14.12.2017 POLITIKA: Za každý populismus se platí

Petr Holub1
Všechno na světě má svou cenu, zní pravidlo, které je v dnešní tržní společnosti každému zřejmé. Přesto se mu vymykají populističtí politici.
více


15.12.2017 MINIPOVÍDKA: Úchylky

Martin Regner
Prezident Masaryk se díval z Hradu na Prahu. Ze starobylého města trčely věže, z komínů se kouřilo, většinu významných staveb však starcovy oči už nerozeznaly. Mnoho hluku nahoru neproniklo - občas cinkla tramvaj nebo zatroubilo auto, jednou zahoukal na Vltavě parník.
více


16.12.2017 POLITIKA: Koalice outsiderů?

Lukáš Jelínek
Tvrdit, že zde po volbách vznikla neformální koalice ANO, SPD a KSČM, je pohodlné. Při pohledu na politickou scénu se pak snadněji pracuje s etickými kategoriemi dobra a zla. Poněvadž všichni tak nějak víme, že extrémní strany ničím vábným nejsou.
více


14.12.2017 ROZHOVOR: EU nás chce zničit

Benjamin Kuras
Podle nově navrhovaného diktátu EU by se počet migrantů v různých zemích měl začít vyrovnávat podle množství obyvatel a HDP. V Česku je ten počet hluboko pod průměrem, takže nepočítejme, že se ztrojnásobí, nýbrž spíš třeba zdvacetinásobí, čili z 0,2 se klidně může přes noc stát 2,4, což i tak bude...
více


15.12.2017 ESEJ: Rozdělení Československa

Václav Klaus1
Mnozí, a já osobně to cítím velmi silně, považujeme za zcela mimořádné, v podstatě za unikátní a za dlouhou dobu více než potřebné, že se nám podařilo přivést bývalého slovenského premiéra Vladimíra Mečiara do Prahy a pozvat ho k veřejnému vystoupení.
více


14.12.2017 GLOSA: Hlas pro titány

Petr Kolman
Skupina jednadvaceti senátorů se aktuálně obrátila na strážce všech našich strážců, tedy na Ústavní soud, s požadavkem, aby zrušil dnešní volební systém do Sněmovny. Podle nich výrazně znevýhodňuje malé strany a hnutí, jež potřebují pro zisk mandátu víc hlasů než subjekty velké.
více


13.12.2017 POLITIKA: Čeští politici chtějí referenda...

Martin Pánek
Když lidé, kteří nevědí, jak funguje česká ústava, navrhují novou větev legislativního procesu, měli bychom se mít na velkém pozoru.
více


12.12.2017 ÚVAHA: Zas jedna fabrika končí...

fabrika
Zatímco jsou zraky komentátorů a národa upřeny na divadlo rozdělování „moci“, vládních postů, funkcí a prebend, probíhají mimo pozornost státu a veřejnosti v naší zemi i jiné, existenční procesy.
více


12.12.2017 ROZHOVOR: Premiér se musí bát nás, nikoliv Bruselu

Ladislav Jakl 1
Kdo má rozum, ten v tyto dny jedná a snaží se nějak zužitkovat vliv, který mu dali voliči. Kdo to nedělá a trucuje, ten hlasy svých voličů znehodnocuje. Zkrátka, určitě se nyní jedná a jedná.
více


11.12.2017 POLITIKA: Teď když máme, co jsme chtěli...

Tomáš Vodvářka
To se zpívalo v jedné budovatelské písni, kterou znají ti, kteří chodili do školy před rokem 1989. Zdá se, že význam prvních šesti slov písně je universální.
více


11.12.2017 POLITIKA: Nenadávejte na neziskovky, nadávejte na sebe

Helena Sasová
NGO
Neziskovky byl pojem velmi diskutovaný, nebo spíše zatracovaný, především v předvolení rétorice politiků, ale i veřejnosti. Je po volbách a neziskovky už netáhnou. Nikdo o nich nemluví, nikdo o nich nepíše, nebo jen výjimečně.
více


11.12.2017 EVROPA: Referendum jako právní i politický nástroj

Rudolf Mládek1
Na socialismu bylo nejpříšernější, s jakou lehkostí používal nesmyslná hodnocení, nálepkování a odsuzování vlastních lidí. Druhou příšerností byl pak systém. zjednodušeně popsaný takto: Všeho byl nedostatek - svobody, volnosti pohybu i spotřebního zboží.
více


11.12.2017 OSOBNOST: Karel Schwarzenberg 80

Karel Hvížďala
„Co vás na politice baví?“ zeptal jsem se nedávno Karla Schwarzenberga a on mi lakonicky odpověděl: „Čeští politici.“
více


9.12.2017 POLITIKA: Sněmovna je jiná než vláda...

Lukáš Jelínek
Pravděpodobnost, že předseda ANO Andrej Babiš dokáže řídit vládu, je celkem vysoká. Jedná se o orgán exekutivní a v něm to za jistých okolností může šlapat jako ve firmě. Zvlášť když premiér bude klást důraz na výkon.
více


9.12.2017 ROZHOVOR: Jakou budoucnost chceme

Josef Zbořil
Josef Zbořil
Dopad předčil veškerá má očekávání, a to díky týmové práci. Povedlo se zkoordinovat dosavadní aktivní překladatele publikující na webech Pravý prostor, Neviditelný pes, epshark.cz, svobodnenoviny.eu a Protiproud, publikovat mé starší překlady od roku 2015 a díky výzvě z našeho minulého rozhovoru u...
více


9.12.2017 POLITIKA: Toxický kontrolní balík?

Josef Mlejnek jr.
Povolební vývoj a zejména obsazování některých postů v Poslanecké sněmovně vyvolává u (části) veřejnosti děs a hrůzu, snad dokonce až apokalyptické nálady.
více


9.12.2017 POLEMIKA: Boji o Hrad formalismus škodí

Petr Kolman
Druhé přímé prezidentské volby klepou na dveře. V této souvislosti mne zaujal článek exministra Jana Kalvody Pravidla rošťárny. A přiznám se, že mne jeho rázné závěry a conto „udělování“ poslaneckých a senátorských nominací do boje o Hrad zaujaly značně negativně.
více


8.12.2017 POLITIKA: Neústavní volební systém?

Jan Bartoň
Senátoři za STAN a také Eliška Wagnerová, někdejší členka Ústavního soudu, poslali stížnost na systém voleb do Poslanecké sněmovny k Ústavnímu soudu. Stěžují si na „nerovné podmínky“.
více


8.12.2017 POLITIKA: K Ústavnímu soudu jde 16 stížností

Tomáš Jirsa
Byla to doslova smršť zákonů pocházející z dílny Rekonstrukce státu a levicově liberálních progresivistů z řad ostatních stran bývalé vládní koalice, která paralyzovala normální život v České republice.
více


7.12.2017 VZPOMÍNKA: Budování v padesátých letech

Ota Ulč
Po svém úspěšném úprku do náruče imperialistů a první své anglické knížce The Judge in a Communist State Josef Škvorecký mě ponoukl, abych se pustil do rovněž něčeho takového v našem českém rodném jazyce.
více


7.12.2017 OSOBNOST: Výjimečný muž v české politice

Karel Hvížďala
Než jsem začal psát tuto glosu, přečetl jsem si řadu textů o Tomáši Ježkovi a všichni, kteří na něj vzpomínali, o něm hovořili s neskrývanou úctou, včetně těch, s kterými se profesně i lidsky rozešel, jako byl například Václav Klaus, s kterým se znal od dětských let.
více


7.12.2017 POLITIKA: Sociální demokraté a kostelecké párky

Pavel Kopecký
Po nedávných sněmovních volbách je přehršel „generálů po bitvě“, kteří radí, co donedávna nejsilnější česká (levicová) strana, Česká strana sociálně demokratická, měla dělat, aby nebyla v situaci, v níž se nově ocitla.
více


6.12.2017 EVROPA: Demokracie převrácená naruby

Pavel Chrastina
V poslední době jsme svědky zvláštního úkazu, že ti nejmenší demokraté ze všech se nejvíce ohánějí demokracií.
více


5.12.2017 LETY: Prasečí chlívek

Milan Vodička
Milan Vodička
Pozorně sleduji už přes dvacet let kauzu odkoupení vepřína v Letech u Písku. Začalo to tím, že na místě sběrného kárného tábora pro Romy v období protektorátu byl vybudován v 70. letech 20. století zemědělský podnik – velkokapacitní vepřín.
více


6.12.2017 POLITIKA: Jak mizí peníze ze státního rozpočtu

Jiří Machotka
Největší koláč ze státního rozpočtu ukousnou samozřejmě tzv. mandatorní výdaje, ze kterých převážnou část představují důchody vyplácené v rámci průběžného systému.
více


6.12.2017 POLITIKA: Okamurova blouznivá pravda

Petr Štěpánek
Je to neuvěřitelně trapné a navíc hloupé, jak většina politiků tzv. Demokratického bloku (ODS, KDU-ČSL, TOP 09, STAN) lepí na Tomia Okamuru a jeho SPD nálepku extremistů.
více


5.12.2017 POLITIKA: Drahošovo alibi před porážkou?

Jan Bartoň
Jiří Drahoš, doposud jeden z deseti milionů, i když kandidát na prezidenta, se sešel s končícím premiérem Bohuslavem Sobotkou a bavili se o „nebezpečí ovlivňování voleb“ zahraničními skupinami.
více


6.12.2017 ROZHOVOR: Lidi objednávají nějaké želé...

Ladislav Jakl 1
Zaprvé si myslím, že společnost byla polarizovaná vždy. Je to dáno přirozenou odlišností zájmů. A ani nemyslím, že polarizace by dnes byla tím hlavním společenským problémem.
více


5.12.2017 POLITIKA: Pád stranických titánů

Pavel Kopecký
Výsledky sněmovních voleb byly pro velkou většinu dost překvapivé a důkladně rozčeřily stojaté politické vody. Respektive bažinu zaběhlé partitokracie, která se postupně hnusila více a více lidem, hlasujícím stále častěji ve prospěch protestních aktérů.
více


4.12.2017 POLITIKA: S TV Nova se prodává politický vliv

Karel Hvížďala
Prodává-li nějaké uskupení států politický a hospodářský vliv, měli bychom být ve střehu, zvlášť pokud se to týká přímo nás. Podle agentury Reuters z minulého týdne se potvrdily dlouhodobé spekulace, že americká společnost CME, kterou založil Ronald Lauder a v níž drží zásadní podíl americký...
více


4.12.2017 GLOSA: Kalvoda neumí množiny

Petr Štěpánek
Je to skoro až komické, jaké pozdvižení a obavy vyvolala v některých kruzích Topolánkova kandidatura. Dokonce až tak velké, že někteří právníci ve snaze odstranit Topolánka z volby na sebe prozrazují, že neovládají matematiku, respektive množiny, tedy učivo prvního stupně základní školy.
více