14.8.2018 | Svátek má Alan


14.8.2018 ÚVAHA: Mrtví čeští vojáci v zahraničních misích

Roman Kříž
Před pár dny zemřeli další tři vojáci v Afghánistánu. A jako obvykle se vytvořily dva tábory veřejného mínění…
více


14.8.2018 POLITIKA: Korespondenční volba je dobrá

Milan Hamerský
V prvním kole prezidentských voleb v lednu letošního roku v zahraničí hlasovalo necelých 13 tisíc občanů. Miloš Zeman skončil až jako čtvrtý.
více


14.8.2018 21. SRPEN 2018: Zlaté výročí

George Švehla
Když se manželé dožijí padesáti let společného života, tak zpravidla mívají oslavy zvané „zlatá svatba“. Proč by se tedy nemohlo padesáté výročí srpnových událostí v bývalém Československu nazývat zlaté výročí?
více


13.8.2018 POLITIKA: Česká vláda objevila, jak zázračně vypěstovat peníze

Markéta Šichtařová 5
Rozmohlo se nám tu těch nešvarů už nějak moc. Jednomu z nich se říká socialismus. Máme s ním sice dost zkušeností, ale zdá se, že paměť už mnohým neslouží.
více


13.8.2018 POLITIKA: Ministrovy první kroky

Zdeněk Jemelik 1
Pro začátky nového ministra spravedlnosti Jana Kněžínka je příznačný překvapivý nezájem skandalistů. Netuším, zda Babišovo bleskové „vytažení z klobouku“ veřejnosti neznámého úředníka překvapilo pochybné snaživce natolik, že ani nerozcupovali jeho diplomovou práci, ani nenašli jinou záminku ke...
více


13.8.2018 ANALÝZA: Slovník politiků

Milan Petrák
Jak moc se od sebe liší způsob komunikace dosavadních českých premiérů? Lze předpokládat, že někteří měli sklon odpovídat na položené otázky věcně, zatímco jiní tíhli k vyvolávání emocí.
více


11.8.2018 POLITIKA: Výročí 21. srpna předmětem politického boje

Vlastimil Podracký
Od okupace ČSSR vojsky Varšavské smlouvy uplyne letos v srpnu 50 let, což bývalo považováno za dvě generace (dnes při pozdním zakládání rodin to bude asi jinak). Dvě generace už je dost dlouho, aby se ledacos zapomnělo a dovolilo spekulace.
více


11.8.2018 ROZHOVOR: Jak se cení státní vyznamenání

Jaroslav Šesták
V červnovém rozhovoru pro ParlamentníListy.cz líčil profesor Jaroslav Šesták, jak osudné se mu stalo převzetí Medaile Za zásluhy I. stupně, za zásluhy o stát v oblasti vědy a školství, kterou převzal z rukou prezidenta Miloše Zemana.
více


11.8.2018 GLOSA: Žoldáci vs. odvody

Zbyněk Petráček
Sociální média ukazují leccos nelibého. Třeba to, jak často se tam českým vojákům na zahraničních misích říká žoldáci – ve smyslu ti, kteří pro peníze šíří agresi, násilí a nestabilitu do zemí jako Afghánistán.
více


10.8.2018 POLITIKA: Estetika krize v předvolební Praze

Karel Hvížďala
Pojem estetika krize pochází ze sociologie a zabývá se formami, skrze něž se proměnlivý proces společenské změny stává zřetelným a vnímatelným. Jinými slovy: každou krizi je možné odečíst z neschopnosti politických stran artikulovat skutečné problémy společenství, které zastupují.
více


10.8.2018 LESNICTVÍ: Kdo to řekl?!

Vladimír Simanov
Ve společnosti nastává poměrně často situace, kdy místo očekávaného dotazu „Je to pravda?“ slyšíme výhružně znějící otázku: „Kdo to řekl?“ Tak se stalo i v letošní okurkové sezóně.
více


10.8.2018 POLITIKA: Naše afghánské zájmy

Petr Štěpánek
Na dotaz, proč naši vojáci operují v Afghánistánu, mi jeden uvědomělý čtenář odpověděl, že nás k tomu zavazuje článek 5 smlouvy NATO.
více


10.8.2018 POLITIKA: Hrozbu přináší banální zlo

Václav Vlk Jr.
Vždycky jsem si kladl otázku, jak vnímali v daný okamžik současníci nástupy totalitních systémů, a to jak v přednacistickém Německu, tak v Československu v období let 1945–1948. Jaké všeobecně známé znaky, projevy a vystoupení byly ty signifikantní, které řekly – ano, tady se začíná lámat chleba.
více


9.8.2018 POLITIKA: Český senátní bizár

Tomáš Vodvářka
Pakliže si kdokoliv myslí, že v Čechách (samozřejmě i na Moravě a ve Slezsku) je nuda, hluboce se mýlí. Jednou za dva roky dochází k obměně 27 senátorů. Zdá se, že letošní volby budou stran humoru velmi výživné.
více


9.8.2018 MÉDIA: Vrtěti psem po česku

Jaroslav Míth
Okurková sezóna jede na plné obrátky a největším problémem naší země se jeví diplomky ministrů. Dva ministři Babišovy vlády už rezignovali, třetí měl namále.
více


8.8.2018 POLITIKA: Babiš se pasoval na lídra protimigrační agendy

Lukáš Jelínek
„Západní Evropa páchá sebevraždu. Ničí to, co naši předkové po generace budovali, naši kulturu, způsob života, hodnoty. My musíme být principiálně proti nelegální migraci. Nepřijmeme ani jednoho nelegálního migranta.“
více


8.8.2018 ROZHOVOR: Tady mi chybí slušná slova…

Jan Keller
Jan Keller
Jsme ekonomickou kolonií velkých nadnárodních společností a silných bankovních ústavů, které mají sídlo nejen v Německu, ale také v Nizozemsku, Francii a jinde. Řadoví zaměstnanci v těchto zemích doplácejí na poměry také, i když zatím ne tak drasticky jako u nás.
více


7.8.2018 POLITIKA: Od politiků čekáme empatii a pomoc

Lukáš Jelínek
Babišova druhá vláda získala v půlce července důvěru Sněmovny. S důvěrou občanů v politiky a politické strany je to ale stále nahnuté.
více


7.8.2018 HISTORIE: RSDr. Vasil Bilak

Tomáš Vodvářka
Každý národ má své hrdiny, na které je právem pyšný. Pak jsou jiní, takříkajíc z opačného konce mravní stupnice, které je třeba rovněž znát a nezapomínat na ně.
více


7.8.2018 POLITIKA: Je managerům v Praze hej?

Josef Mlejnek jr.
Na facebookovém profilu pražské organizace Okamurovy SPD se objevilo video z údajného „marihuanového doupěte“ Pirátské strany, přičemž doprovodný text právě Piráty pasuje do role favorita nadcházejících komunálních voleb v metropoli.
více


4.8.2018 POLITIKA: Hradní absurdita a H-Systém

Karel Hvížďala
Stručně řečeno: místo aby si politiky a jejich souputníky, kteří dle minulého pravomocného rozsudku v kauze H-Systemu z roku 2004, jak citovala v rozhovoru s Martinem Veselovským advokátka Hana Marvanová, nechali od zakladatele H-Systemu Petra Smetky financovat stranu ČSSD, předvolávaly příslušné...
více


6.8.2018 POLITIKA: Češi přišli s revolučním ekonomickým objevem!

Markéta Šichtařová 5
Já měla vždy závažné podezření, že obory politologie a politická ekonomie vyučované na současných prestižních světových univerzitách produkují odborníky na slovo vzaté.
více


4.8.2018 KAUZA H-SYSTÉM: Předseda NS se hájí zbaběle

Jan Bartoň
Předseda Nejvyššího soudu byl u prezidenta republiky a diskuse těchto dvou pánů se týkala i ostudného rozsudku Nejvyššího soudu vůči bývalým klientům H-Systému. Pak mluvil do televize a perlil.
více


6.8.2018 ZEMĚDĚLSTVÍ: Dotace, dotace...

Petr Havel
Ačkoli slýcháme dnes a denně z úst našich státních úředníků teze o potřebě snižovat neustále bující byrokracii v oblasti zemědělství, realita je zcela opačná.
více


3.8.2018 POLITIKA: Zeman, Maláčová, rituály a symboly

Karel Hvížďala
Nejprve si objasněme pojmy rituál a symbol. Slovo rituál vychází z latinského ritualis, což znamená obřadný. Slovy obřad, ceremonie, ceremoniál pak označujeme chování založené na tradičních, osvědčených, časem prověřených pravidlech.
více


3.8.2018 POLITIKA: Média nejsou sedmá, ale první velmoc

Jaroslav Míth
Co opravdu ovlivňuje jednání politiků a čeho se opravdu bojí? Bojí se svého možného negativního obrazu v mainstreamových médiích, která přes svou moc tlačí politikům svůj světonázor.
více


3.8.2018 GLOSA: Kdo nečerpá dotace, ten …?

Jiří Hrdlička
Četl jsem článek pana Františka Petríka o škodlivosti dotací. Nejsem ekonom, ale na těch dotacích mě zaujala jedna věc.
více


2.8.2018 POLITIKA: Rath bude kandidovat

Jan Bartoň
David Rath, nekorunovaný král českých „nekorektních“ politiků, se zaregistroval k volbám do senátu. Jeho stranou je Česká suverenita bývalé členky ČSSD Jany Volfové. Politici „jsou v šoku“.
více


2.8.2018 POLITIKA: Státem placené alimenty

Tomáš Zdechovský
Představte si situaci, že vám někdo dluží, nepomáhají rozsudky soudu a státní systém prostě selhává. A jediné řešení, s kterým stát přijde, je, že vám to zaplatí „ze svého“ a pak to zkusí znovu vymáhat sám...
více


1.8.2018 MIGRACE: Babiš obstál v ČT výtečně

Zdeněk Holásek
Jeden nemá dost často možnost pochválit našeho premiéra. Když volby dopadly, jak dopadly, položil jsem si (a to i na stránkách NP) otázku, jak se bude vyvíjet vztah premiéra Babiše k imigračním fantasmagoriím Bruselu,
více


31.7.2018 ROZHOVOR: Chtějí zničit naši vlast a celou Evropu

Benjamin Kuras
Nejde mně o žádný souboj s nikým konkrétním, nýbrž o to, probudit co nejvíc voličů, ale i politiků, k zjištění, že evropské politické elity už několik desítek let vedou katastrofální politiku, kterou celé Evropě hrozí civilizační zánik.
více


31.7.2018 GLOSA: Koho chleba jíš...

Ivo Valenta
Výroky ministryně průmyslu a obchodu, která by měla bojovat za zájmy podnikatelů a obchodníků, považuji za naprosto nehorázné.
více


31.7.2018 POLITIKA: Levici chybí kompas

Stanislav Křeček
Obávám se, že naší levici stále nedochází to, co dnes s překvapením zjišťují někteří marxističtí myslitelé (např. Moishe Postone), totiž že socialistické hnutí v minulosti humanizovalo kapitalismus, a přispělo tak vlastně k jeho obecné přijatelnosti a rozvoji.
více


30.7.2018 POLITIKA: Nesmysly paní Maláčové

Jan Bartoň
Budoucí ministryně práce Jana Maláčová zřejmě nebude mít problém s diplomkou. Její představy o dalším plošném růstu platů ve státní správě jsou však pro novou členku vlády mnohem horším vysvědčením.
více


30.7.2018 POLITIKA: Výsměch voličům

Jiří Payne
Poslanci pod vedením Aleše Juchelky za ANO navrhují zákon, který přejmenovává mateřskou dovolenou. Prý to má nějaký symbolický význam.
více


30.7.2018 POLITIKA: Jakl má koňský ohon a měl by mlčet

Markéta Šichtařová 5
Tak se nám tu rozmohl takový nešvar: někteří lidé si začali myslet, že na základě svého politického přesvědčení jsou „lepší“ než druzí.
více