24.7.2014 | Svátek má Kristýna


24.7.2014 JUSTICE: Stmívání nad zákonem

Trampoty nového zákona o státním zastupitelství, popsané v článku Nekonečný příběh potřebného zákona, zřejmě zdaleka nekončí. V poslední době politici a novináři začali odříkávat jako mantru tvrzení, že není vhodné, aby vstoupil v platnost zákon, který si státní zástupci napsali pro sebe.
více


24.7.2014 JUSTICE: Válková, Veselý a Zeman

Jak už víme od středy minulého týdne, spory o jmenování nového předsedy Krajského soudu v Ústí nad Labem ukončil prezident Miloš Zeman, když odmítl Jana Veselého do funkce jmenovat.
více


24.7.2014 POLITIKA: Naše levicová vláda

Začnu chválou vlády předešlé. Ano, skončila neslavně – osobním selháním premiéra, který se zachoval opravdu trapně. Ano, udělala několik dosti podivných rozhodnutí – třeba rozhodnutí ministra Drábka, které se týkalo platebních karet pro lidi pobírající sociální dávky.
více


23.7.2014 POLITIKA: Změní Senát svůj profil?

Každé sudé letní prázdniny se nesou v duchu horečnatých příprav na volby do třetiny Senátu. Hledají se kandidáti, dohadují spojenectví a určují volební strategie. Letos však je na místě vyhlížet senátní klání s obavami poněkud většími než obvykle.
více


23.7.2014 ARMÁDA: Měli jsme dlouho kliku

Bylo to něco, čeho jsme se obávali. Že jednou se to stát musí. Že jednou už nepůjde „jen“ o jednoho mrtvého za rok, dva či tři. Že rakví s českými vojáky může přijíždět víc. Že nás prostě štěstí opustí, protože při vší opatrnosti je to v boji s fanatiky, ochotnými vyhodit sebe sama do vzduchu, hodně...
více


23.7.2014 POLITIKA: Huml zůstal komunistickým esenbákem

Poslanec Stanislav Huml, politický turista, který prošel KSČ a Bártovými Věcmi Veřejnými, nyní člen ČSSD, ukázal, že zůstal stále stejný komunistickým esenbákem, jakým byl za mlada.
více


22.7.2014 POLITIKA: Výběr eurokomisaře - festival arogance mocných

Tak se nám vrátily časy, kdy si dělnická třída ústy svých vybraných zástupců užívala žranic a dalších radovánek. Rozdíl je v tom, že tehdy se jednalo o šeptaný vtip, zatímco dnešní stranická vedení to provádějí veřejně a okázale. Až tak daleko jsme dospěli 25 let po listopadu 1989 a 10 let po vstupu...
více


23.7.2014 POLITIKA: Financujeme Hamás

Ministr zahraničí ČR schválil poskytnutí humanitární pomoci ve výši 3 miliónů korun pro uprchlíky z pásma Gazy. Učinil tak na základě opakovaných žádostí palestinské strany, včetně palestinského ministerstva zdravotnictví.
více


22.7.2014 GLOSA: Kolik miliard bude stát Jourová

Česko si jako svou komisařku vybere pravděpodobně Věru Jourovou. Ta se údajně velmi líbí novému předsedovi komise, hlavně kvůli svému pohlaví.
více


22.7.2014 POLITIKA: Proč máme mít vojáky v Afghánistánu

Smrt pěti českých vojáků otevřela debatu o tom, proč Češi bojují a umírají v neznámé zemi na druhé straně planety. Zhodnocení toho, jak je alianční mise v Afghánistánu úspěšná pro mezinárodní boj s terorismem, pro bezpečí západní civilizace i pro onu středověkou zemi jako takovou, přenechám tentokráte...
více


21.7.2014 POLITIKA: Sobotka nemá šanci

Spor o českého komisaře v Bruselu nabral zatím ty nejostřejší kontury koaliční nedohody. ANO 2011 prosazuje Věru Jourovou a ČSSD Pavla Mertlíka. A Sobotka v tomto sporu tahá za úplně nejkratší konec.
více


19.7.2014 GLOSA: Kachničky

Filip Šebesta
peníze koruna
V několika posledních týdnech na mě neustále na jedné nejmenované sociální síti vyskakuje a snaží se získat mou pozornost jakási nejkacka.eu s krásným obrázkem malé kachničky.
více


18.7.2014 POLEMIKA: Falešné hvízdání

Karel Hvížďala si opět jednou kopl do ministryně spravedlnosti Heleny Válkové. V článku Spor o jmenování předsedy Krajského soudu v Ústí asi skončil ji pohaněl za způsob, jakým se vypořádala s nesnadnou situací v obsazování funkce předsedy Krajského soudu v Ústí n.L.
více


18.7.2014 POLITIKA: Stateční vojáci, křehká armáda

Pět českých vojáků svými životy čerstvě zaplatilo za naši účast na vojenské misi v Afghánistánu. Šlo o profesionály, věděli, do čeho jdou. Ovšem naši úctu si v éře, kdy statečnost je nedostatkovým zbožím, plně zaslouží. Věděli ale, do čeho je posílají, politici?
více


17.7.2014 POLITIKA: Dobojováno

V pátek těsně před půlnocí potvrdila ČTK ministryně spravedlnosti Helena Válková, nominovaná hnutím Ano, že zpráva serveru Česká justice je pravdivá a že se rozhodla po více než šesti týdnech tahanic navrhnout prezidentu republiky do funkce předsedy Krajského soudu v Ústí nad Labem Jana Veselého.
více


16.7.2014 POLITIKA: Další hektické období ČSSD

Sociální demokraté opět prožívají hektické období. Nyní jsou uprostřed vnitrostranického referenda, potom je čeká náročný volební podzim, ve kterém budou muset hájit dobyté kóty v Senátu i na radnicích, a v březnu příštího roku se uskuteční jejich volební sjezd. Zároveň ale musí podávat výkony ve vládě...
více


16.7.2014 POLITIKA: Česko služební zákon nepotřebuje

V jednom starém českém filmu z 30. let minulého století je hezká ukázka, jak může vypadat definitiva, ona meta všech státních zaměstnanců a téma dnes aktuální v souvislosti se zákonem o státní službě.
více


15.7.2014 POLITIKA: Padesát milionů pro humouše

Prosím neplést s „homoušema“, jak se nekorektně říká homosexuálům. Proti těm nic v zásadě nemám, pokud nechtějí opět tančit v Praze kolem Jungmannova pomníku s pavíma pérama strčenýma v pr… no, právě tam, a taky si nemyslím, že když dva chlapi vychovávají malé dítě, že je to to pravé ořechové.
více


15.7.2014 UDÁLOSTI: Léto v Buranistánu

Letošní okurková sezóna v naší vlasti, zpustošené Velkou protikorupční revolucí, nese s sebou tu a tam i nějakou zajímavou, byť i lehce odpudivou událost.
více


15.7.2014 POLITIKA: Tři otázky

Položit ty správné otázky, to stálo pot a úsilí. Řadoví členové ČSSD se mohou poprvé v historii podílet na směřování strany. Sobotka to považuje za přelomový krok. Jenže ne všichni mu to baští.
více


14.7.2014 POLITIKA: Kdo zaplatí chyby při čerpání eurodotací

Už nic neposílejte! Zhruba těmito slovy by se měl obrátit tuzemský daňový poplatník na Evropskou komisi. Těžko také může říci něco jiného po zkušenosti posledních let a také po posledních zprávách z oboru eurodotací.
více


14.7.2014 POLITIKA: Zeman a islám

Prezident Zeman si dovolil na recepci u příležitosti státního svátku státu Izrael říci, že atentátník při vraždách v Židovském muzeu v květnu v Bruselu nejednal jen tak, nýbrž byl pod vlivem „islámské ideologie“.
více


14.7.2014 PRÁVO: Mlha nad sociálním bydlením

Jistě lze ocenit snahu, se kterou se vláda snaží napravit vše, co bylo v problematice sociálního bydlení zanedbáno, ale současně je nezbytně třeba žádat, aby se tak stalo s ohledem na reálný stav společnosti a při zachování jednoty a přehlednosti právního řádu.
více


12.7.2014 ŠKOLSTVÍ: Nic mimo stát

Záměr Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy odejmout nestátním (církevním, soukromým) školám část provozní dotace, a to již od příštího roku, je, mírně řečeno, nehorázný. Jedná se o vážný zásah do rozpočtů těchto škol (jde o 10 až 30 %). Tyto školy by nadále jen obtížně naplňovaly základní standard...
více


12.7.2014 POLITIKA: Před rokem byla jmenována Rusnokova vláda

Jako vláda s nejmenší legitimitou za dobu existence České republiky. Právě takovým způsobem se zapsal do dějin Rusnokův kabinet. Přesně před rokem, desátého července, ho jmenoval prezident republiky Miloš Zeman.
více


11.7.2014 JUSTICE: Nekonečný příběh potřebného zákona

Jedním z šálivých hesel populistické volební kampaně politizujícího advokátního koncipienta Jiřího Pospíšila v r. 2010 byla náprava poměrů ve státním zastupitelství. Vše se zdálo být jasné: zprofanovanou nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou nahradí nějaký spasitel, bude přijat nový zákon o státním...
více


11.7.2014 POLITIKA: Pět fází zhroucení současného sociálního státu

Žijeme si nad poměry. Miroslav Kalousek svého času vyřkl velice tvrdou pravdu, že jsme si doslova prožrali vlastní budoucnost. Jen se při tom tvářil, že za to můžeme my tady dole, ten daně platící a hodnoty tvořící plebs, který má neopodstatněné nároky na stát, zatímco on a jeho parlamentní politické...
více


10.7.2014 UDÁLOSTI: Souboj titánů

Vláda před týdnem schválila několik zákonů, které má teď projednat Sněmovna na svém mimořádném zasedání. Jde např. o zavedení druhé snížené sazby DPH, zrušení regulačních poplatků u lékařů a v lékárnách, zvýšení daňové slevy na děti, obnovení slevy pro pracující důchodce či zavedení porodného na druhé...
více


10.7.2014 AMNESTIE: Autor konečně odhalen

Dočetl jsem se, že právník Pavel Hasenkopf se soudí s prezidentskou kanceláří, po které žádá odškodnění v řádu stovek tisíců korun za to, že ho současný prezident a vedoucí KPR označili za jednoho z „autorů“ loňské amnestie.
více


9.7.2014 POLITIKA: Budoucnost tradičních stran je nejistá

Členové ČSSD před několika dny obdrželi obálky s otázkami pro vnitrostranické referendum. Vedení strany v čele s premiérem Sobotkou si od tohoto trochu neobvyklého kroku slibuje, že se strana více „otevře“, a to nejen stávajícím členům.
více


9.7.2014 POLITIKA: Proč Dienstbier škodí ČSSD?

„Pokud potřebuji radu ve státních záležitostech, sednu si do vany, na hlavu si nasadím cylindr a čtu ve vnitřnostech mrtvé kozy,“ prohlásil haitský diktátor François Duvalier, který údajně ovládal voodoo a černou magii.
více


8.7.2014 POLITIKA: Retro socialistů aneb "Zdroje jsou"

Tehdy premiér Vladimír Špidla při dotazu, kde chce na všechny socialistické plány vzít peníze, pronesl již okřídlenou větu: "Zdroje jsou." O necelý rok později tehdejší ministr financí Bohuslav Sobotka pronesl další větu, která vešla do dějin: "Předvolební sliby nebyly zasazeny do reálného rámce."
více


8.7.2014 POLITIKA: Konspirace ministra Chovance

marihuana
S první polovinou prohlášení ministra Chovance se dá s jistou nadsázkou a humorem souhlasit – drogy by skutečně neměly být k dispozici volně, ale za peníze. Tak jako každé jiné zboží.
více


7.7.2014 PRAHA: Žaloba kvůli Opencard

Záchrana za každou cenu. Tímto způsobem lze vnímat snahu vedení hlavního města udržet v chodu projekt Opencard. Představa, že by si cestující v Praze místo čipových karet museli opět pořizovat papírové jízdenky, musí vyvolávat u politiků neklidné spaní.
více


7.7.2014 POLITIKA: Petr Blížkovský

V ČR není příliš mnoho lidí, kterým něco říká jméno Petr Blížkovský – už vůbec ne v nezemědělské veřejnosti, ale ani ne v politických (i zemědělských) sférách. Tento mimořádně úspěšný reprezentant naší země tráví totiž už mnoho let v zahraničí, ve strukturách EU.
více


7.7.2014 POLITIKA: Pokusy z doby kamenné

Rozděláváte často oheň křesáním? Jako prázdninový experiment je to zejména pro děti docela vzrušující, ale asi byste se vysmáli každému, kdo by vám zkoušel tvrdit, že to je pokroková moderní metoda, jak rozdělávat oheň.
více