30.5.2017 | Svátek má Ferdinand


30.5.2017 POLITIKA: Je vůbec koho volit?

Vlastimil Podracký
Nejenom štvavé kampaně, ale i mnohem větší nebezpečí hrozí od politiků. Snůška nesmyslů a nebezpečných rozhodnutí nebyla zdaleka vyčerpána. Určitě je méně nebezpečná běžná korupce, proti které se neustále bojuje, než rozhodnutí napohled legální s obrovskými dopady na občany.
více


30.5.2017 POLITIKA: Bez PR agentur to nejde

Jiří Kučera
Všichni to známe. Politické strany se v zápalu volebního boje často a rády obracejí o pomoc k osvědčeným PR agenturám. Kdyby to některá strana neudělala, zdiskreditovala by se v té smečce natolik, že by sama z politiky odešla.
více


30.5.2017 PRÁVO: Mediální magnát a jeho prezident

Zdeněk Jemelik 1
Od jisté doby sleduji pravidelně a se zájmem pořad TV Barrandov Týden s prezidentem. Pan prezident se v něm předvádí ve své nejlepší podobě. Je uvolněný, komentuje politické události s nadhledem zkušeného politického profesionála, kterého hned tak něco nezaskočí.
více


27.5.2017 POLITIKA: Vzhůru! Teď to zkusí lidovci

Petr Holub1
Nebudeme už poštěkávajícím psíkem, který ve vládních koalicích připomíná jednou sociální rozměr politiky, jindy rozpočtovou odpovědnost. Budeme stranou, která se pustí s největšími konkurenty do přímého boje o vládu ve prospěch občanů České republiky.
více


27.5.2017 UDÁLOSTI: Dokážeme to sami?

Bohumil Doležal
Pět českých europoslanců se pokusilo dosáhnout toho, aby se téma „riziko politického zneužití médií v České republice“ nedostalo na program červnové schůze Evropského parlamentu: sdělili, že Česko si prý problémy kolem střetu zájmů Andreje Babiše umí vyřešit samo. Téma se nakonec ovšem projednávat...
více


29.5.2017 POLITIKA: Kajínek předběhl Babiše

Petr Hartman1
Pravomocně odsouzený dvojnásobný vrah Jiří Kajínek opustil vězení dříve než Andrej Babiš vedení resortu financí. Prezident republiky po návratu z Číny začal řešit resty, které doma před cestou zanechal.
více


25.5.2017 EVROPA: Kdo je pro naše potrestání

Petr Mach2
Podívejte se, kteří čeští poslanci hlasovali pro to, aby EU uvalila na Českou republiku sankce za nepřijímání migrantů.
více


25.5.2017 POLITIKA: ANO se stále víc podobá zavedeným stranám

Lukáš Jelínek
Nejviditelnější postavou hnutí ANO nadále pochopitelně zůstává předseda Andrej Babiš. S odchodem z vlády však přesto část místa na výsluní uvolnil svým kolegům.
více


24.5.2017 POLITIKA: Asociální zvyšování minimální mzdy

Martin Slaný
Postoj současné vlády k minimální mzdě nenechává nikoho na pochybách o její levicové orientaci. Ta ji zvýšila za poslední tři roky třikrát až na současných 11 tisíc korun. ČSSD plánuje i její čtvrté zvýšení na 12 200 Kč.
více


24.5.2017 UDÁLOSTI: Krize ani náhodou neskončila

Bohumil Doležal
Za totáče jsem čítal Rudé právo. Ne z masochismu: poskytovalo mi informaci o stavu mysli našich rudých papalášů, o tom, jak zrovna vidí svět a po čem zrovna touží. Z podobných důvodů čtu dnes Mladou frontu Dnes a Lidové noviny. A občas mi dokonce připomenou něco zajímavého.
více


24.5.2017 VLÁDA: Politika na kraji města

Josef Mlejnek jr.
Události posledních týdnů ukázaly, že „role osobnosti v dějinách“ není prázdný pojem. Vždyť kdyby Miloš Zeman nechtěl Bohuslava Sobotku okázale ponížit a pokud by jeho demisi hodlal přijmout jako demisi celé vlády, asi bychom se dnes nacházeli někde docela jinde.
více


23.5.2017 POLITIKA: Libertariánská demokracie I.

Roman Kříž
Libertariánské myšlení je založeno na víře v očistnou roli odpovědnosti. Uděláte špatné rozhodnutí? Odskáčete to. Finančně, zdravím, v krajním případě i životem. Uděláte správné rozhodnutí?
více


23.5.2017 POLITIKA: Usekni oligarchii hlavu, vyroste další

Michal Kašpárek
Spásu nepřinesou apolitické protesty za slušnost v politice, ale politická rozhodnutí zabraňující koncentraci majetku a moci. Bacha: budou bolet.
více


22.5.2017 UDÁLOSTI: Selhání českých europoslanců

Bohumil Doležal
Evropský parlament bude na svém plenárním zasedání ve dnech 31. 5. – 1. 6. projednávat mimo jiné i bod „Prohlášení (evropské) komise – riziko politického zneužití médií v České republice“.
více


23.5.2017 POLITIKA: Místodržící Pilný a „chytrý“ Kalousek

Jan Bartoň
Podle Miroslava Kalouska se v případě Ivana Pilného stane ministrem financí „místodržící“ Andreje Babiše. Bohuslav Sobotka je podle něj už zase „slaboch“. Kalousek v sobě nezapře politika s „presumpcí viny“.
více


22.5.2017 ÚSTAVA: Co všechno je nedůstojné

Stanislav Křeček
Ze současné vládní krize je možné odvodit mnohé, ale jedno poučení se zdá zcela zřetelné. Ustanovení čl. 74 Ústavy („President odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády“) nezpůsobuje žádné problémy právní, neboť jeho výklad je z tohoto hlediska jasný a nezpochybnitelný, ale zcela...
více


20.5.2017 POLITIKA: Propaganda jak za komunismu

Jan Schneider
V Praze dnes končí událost. Think tank Evropské hodnoty pořádal mezinárodní konferenci STRATCOM SUMMIT 2017. Tento – podle zveřejněných platebních výkazů svých exponentů – ochotnicky placený think tank pořádal konferenci.
více


20.5.2017 POLITIKA: Kajínek jako předvolební karta

Petr Žantovský
Zdá se, že se kolem nás dějí samé paradoxy. Předseda vlády dává a zase bere zpět demisi, odvolává svého místopředsedu, aby to odvolání vzápětí stáhl a za dva dny znova podal.
více


23.5.2017 SPOLEČNOST: Kdo má rád Miloše Zemana?

Tomáš Vodvářka
Společnost poslední dobou dělí názor na stávajícího presidenta státu. Oba tábory se mírně řečeno radikalizují. Přesto lze nalézt styčné body.
více


20.5.2017 GLOSA: Řešení krize v nedohlednu?

Fr. Filip Dvořák
To se nám to hezky sype, co? Mohli bychom se tomu třeba i zasmát, pokud budeme ignorovat skutečnost, že z toho nemůžeme utéct.
více


19.5.2017 POLITIKA: Válka končí, všude mír

Zdeněk Holásek
Tak právě dořinčely zbraně v souboji Sobotka - Babiš, se sekundantem prezidentem Zemanem, který ovšem nedostál své role sekundovat a dal se na stranu čoboláckou. Mimochodem, to gesto holí s významem „marš“ se jen tak zapomenout nedá a prezident si jím hodně uškodil, protože nic horšího už se ve...
více


19.5.2017 POLITIKA: Můj adept na Hrad

Pavel Černocký
Především proto, že naše republika potřebuje na Pražském hradě člověka charakterního, slušného, vzdělaného, nenapojeného na žádnou politickou stranu. Člověka, který je schopen důstojně reprezentovat naši zemi v zahraničí.
více


19.5.2017 POLITIKA: Sobotka kráčí po cestě tao

Michal Kašpárek
Prezident Miloš Zeman odletěl na návštěvu Číny, od které se podle něj můžeme učit „stabilizovat společnost“. Jak je čínská společnost stabilní, to uvidíme, až se zadrhne sedmiprocentní hospodářský růst. I během něj něm musí režim tvrdě potírat protesty od západu po východ.
více


18.5.2017 POLITIKA: Na krizi nemusí vydělat ani ČSSD, ani ANO

Lukáš Jelínek
Žádná kaše se nejí tak horká, jak se uvaří. Sice už jsou první čísla k dispozici, ale bude to chtít časový odstup, abychom ze sociologických průzkumů zodpovědně vyčetli, kterého politika a jakou stranu občané za postup ve vládní krizi pochválí, a koho potrestají.
více


17.5.2017 GLOSA: Hrubá chyba pravice

Jan Bartoň
Pravice v poslanecké sněmovně nechce podpořit návrh na svolání mimořádné schůze, na níž by se hlasovalo o nedůvěře vládě. Míchá dohromady „hrušky s jablky“ a nechce dát moc prezidentovi.
více


18.5.2017 POLITIKA: Demokracie nefunguje. Zrušme ji!

Tomáš Haas
Je to neuvěřitelné. ODS má větší averzi ke Klausovi a hlavně k Zemanovi než k pražské kavárně a socialistům a „pragmatikům“ z ANO, větší averzi k demokracii než k neonacismu, a větší averzi ke zdravému rozumu než k politické korektnosti.
více


18.5.2017 POLITIKA: Jen idiot nemění před volbami své zvyky

Pražský hrad
Milý Radovane, proslýchá se, že se už chceš zas vrátit na rodnou hroudu. Pospěš si, ať se potkáš u nás v Brně ještě s původním nádražím a stařičkými sportovními stadióny, dost se s nimi šturmuje. Říká se aspoň na předvolebních billboardech.
více


18.5.2017 POLITIKA: Obrana zdravého selského rozumu

Rudolf Hurník
poslanecká sněmovna parlament
Každý názor musí mít východisko. Obvykle se uvádí východisko evropské hodnoty nebo jiná ideologie. Jindy je to obrana něčeho, třeba lidských práv. Já jsem se rozhodl v tomto článku držet zdravého selského rozumu.
více


17.5.2017 POLITIKA: Wagnerová vs. Pelikán

Zdeněk Jemelik 1
Podle upoutávek se měl v neděli 14. května 2017 v Otázkách Vymývače mozků (pardon, v Otázkách Václava Moravce) uskutečnit duel ministra spravedlnosti Roberta Pelikána a senátorky Elišky Wagnerové.
více


18.5.2017 PRÁVO: Zákon a korunové dluhopisy

Petr Novák
paragraf
Zákon stanovuje, že jakýkoliv výnos se za účelem stanovení daně zaokrouhluje na celé koruny dolů! Pro zajímavost: Tento zákon je z počátku devadesátých let minulého století!
více


17.5.2017 POLITIKA: Jak se stát prezidentem

Petr Štěpánek
Chcete-li se stát prezidentem, musíte dát dohromady volební koalici, která vás zvolí. Nejedná se ale o koalici politických stran, nýbrž koalici voličských skupin, které mohou, ale také nemusejí být více či méně navázány na konkrétní politické strany.
více


17.5.2017 UDÁLOSTI: Babišovy noviny se probudily z letargie

Bohumil Doležal
Lidové noviny a Mladá fronta Dnes byly minulý týden poněkud ochromeny v důsledku aféry s odposlechy Andreje Babiše. V sobotu, jak se zdá, se probraly a přešly do protiofenzívy.
více


16.5.2017 POLITIKA: Prožene europarlament Babiše?

Jan Bartoň
Podle médií se německá zástupkyně Lidové frakce v EP zajímá o ovlivňování médií v Česku. Čeští lidovci jsou „proti“. Premiér Sobotka se zatím nevyjádřil.
více


16.5.2017 MÉDIA: Epochální selhání

Petr Holub1
Prvního června bude Evropský parlament projednávat téma „Riziko politického zneužití médií v České republice“. Zřejmě je to jenom shodou okolností záhy poté, co byly publikovány odposlechy z rozhovorů, které vedl novinář Mladé fronty Dnes Marek Přibil s ministrem financí Andrejem Babišem.
více


15.5.2017 POLITIKA: Prezident vs. obecní blb

Lubomír Stejskal
Miloš Zeman, věren obsahu svého bonmotu, že názory nemění jen idiot, rozhodl se udělit milost Jiřímu Kajínkovi. V této záležitosti tedy názor změnil, neb není idiot, dalo by se dovodit.
více


15.5.2017 POLITIKA: Obtíže ústavní žaloby na prezidenta

Josef Mlejnek jr.
Předseda Senátu Milan Štěch oznámil, že očekává předložení návrhu skupiny senátorů, kteří budou požadovat, aby Senát zahájil jednání v souladu s ústavním článkem 65, tedy podání ústavní žaloby k Ústavnímu soudu proti prezidentovi republiky kvůli porušení ústavy.
více