9.2.2016 | Svátek má Apolena


9.2.2016 UDÁLOSTI: Nepřeceňujme sobotní pouliční kravály!

Bohumil Doležal
Demonstrovalo se proti migrantům i pro migranty, původně ohlášené a mezinárodně podpořené byly demonstrace protimigrační. I proto na nich bylo o hodně víc lidí. Účast však nebyla nijak omračující.
více


9.2.2016 POLITIKA: „Švarc vs. Nagyová“

Lubomír Stejskal
V neděli (7/2) v noci zveřejnil server Aktuálně.cz článek, v němž bývalý šéf civilní rozvědky gen. Randák nabádá: „Ať se policie zaměří na Čecha, který vylákal do Libanonu vojenského špiona“.
více


8.2.2016 UDÁLOSTI: Bude v Libanonu převrat?

Bohumil Doležal
Úkony zatím spočívají v „podání vysvětlení“. Co vysvětlovat bude mít, jak se zdá, především advokát Jan Švarc, který byl až do svého unesení právním zástupcem pana Fajáda, a zatím to skoro vypadá tak, jako by svéráznou turistickou výpravu do údolí Bikáa zorganizoval.
více


9.2.2016 POLITIKA: Most špionů v Praze

Zbyněk Petráček
Nedávno vyšla kniha o českém špionu Karlu Köcherovi, jenž pronikl do CIA. Američané ho odhalili a v únoru 1986 na Glienickém mostě vyměnili za sovětského disidenta Anatolije Ščaranského.
více


8.2.2016 POLITIKA: Státní moc versus občané

František Matějka
Plošná kriminalizace občanů a podnikatelů a uplatnění presumpce viny se staly běžnou součástí našich životů. Když se to však týká těch nahoře, platí, že co je dovoleno bohovi, není dovoleno volovi.
více


8.2.2016 POLITIKA: Kauza "5 za 2"

Lubomír Stejskal
Zeptejte se na ulici libovolného počtu Čechů, jak se jmenuje libanonský prezident. Co se dozvíte? Anebo jiná otázka: Kdo je tamním premiérem? Kolik našinců to bude vědět?
více


9.2.2016 POLITIKA: Co stojí za dobrou kondicí komunistů?

Lukáš Jelínek
Mezi prosincem a lednem posílily podle CVVM volební preference komunistů o čtyři a půl procenta. Mohli bychom říct: jeden průzkum. Jenže okolnosti, za nichž k tomu došlo, napovídají, že kondice KSČM zdaleka není tak špatná, jak by se dalo vyvodit z jejího absence ve veřejném prostoru.
více


8.2.2016 POLITIKA: Happy end i katastrofa

Karel Hvížďala
Příběh pěti Čechů, kteří byli uneseni v Libanonu před sedmi měsíci, má pro obyčejného člověka všechny atributy přitažlivého příběhu: figurují v něm tajné služby dvou států, tedy špioni, lidé jsou v nebezpečí smrti, ale nakonec všechno dobře dopadne.
více


6.2.2016 POLITIKA: Kalašnikov jako ústavní inspirace

Petr Žantovský
Skoro každý ústavní činitel pocítil potřebu se k němu vyjádřit. Inu, to je mnohem jednodušší než odborně zhodnotit rozpočet, důchodovou reformu nebo investice do vědy a vzdělávání.
více


4.2.2016 PRÁVO: Zamini versus Hrad

Tomáš Grygar
Prezident Zeman plánuje sjednat s Norskem prezidentskou mezinárodní smlouvu, která by zajistila vydání dětí s českým státním občanstvím zadržovaných v Norsku zpět do jejich vlasti. Prezident republiky se inspiroval návrhem mezinárodní smlouvy, kterou mu poslal minulý týden předseda Svobodných Petr...
více


4.2.2016 UDÁLOSTI: Zachráněni!

Bohumil Doležal
Tak jásaly úterní české noviny nad propuštěním pěti Čechů, kteří se před půl rokem vydali na jakousi konspirativní dobrodružnou výpravu s nejasným posláním do Libanonu, byli tam uneseni a objevili se až nyní.
více


4.2.2016 POLITIKA: Městští strážníci zpátky do lavic?

Jaroslav Míth
Minulý týden jsme rozdali dětem vysvědčení a maturanti už začínají stříhat metr k blížící se zkoušce z dospělosti. Máme tady však díky „prozřetelnosti“ našich vládních ochránců další zástupy „nedospělých“ jedinců, kteří si nově musí nechat svou způsobilost potvrdit.
více


4.2.2016 POLITIKA: Ring volný

Jan Bartoň
Ve sportu platí pravidlo přiměřenosti, když se boxer vyšší váhové kategorie nesmí střetnout například s váhou muší. Politika má svá vlastní pravidla a více záleží na ohebnosti jazyka a páteře.
více


5.2.2016 POLITIKA: Mýty o zahraniční politice

Václav Rambousek
Pro duševní zdraví daňových poplatníků je jen dobře, že netuší, co všechno ze svých daní financují. A to se týká i oblasti zahraniční politiky.
více


3.2.2016 JUSTICE: Zpožděné zemětřesení ve státním zastupitelství

Zdeněk Jemelik 1
Resignace městské státní zástupkyně v Praze Jany Hercegové a dvou z jejích tří náměstkyň, následovaná resignací dvou vedoucích oddělení úřadu, má poměrně silný mediální ohlas.
více


3.2.2016 JUSTICE: Lenka Bradáčová a nespravedlnost s lidskou tváří

Jan Urban
Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová patří bezesporu mezi nejobratnější mediální osobnosti české scény. Už více než tři roky se snaží u veřejnosti vzbudit dojem nekompromisního a rázného boje s korupcí a snahy očistit od korupčních vazeb celou soustavu státního zastupitelství.
více


3.2.2016 UDÁLOSTI: Náš stát není nutné přímo zbořit...

Bohumil Doležal
Nejsem svázán s žádnou současnou politickou stranou. Zato jsem svázán s polistopadovým demokratickým režimem, který jsem v rámci svých sil a možností pomáhal připravovat za ztížených podmínek už před listopadem 1989.
více


3.2.2016 POLITIKA: Jak se zbavit Miloše Zemana

Josef Mlejnek jr.
Truchlivá bezmocnost, kterou nemalá část veřejnosti mnohdy cítí, když hlava České republiky otevře ústa, nepřímo potvrzuje, že ti zástupci lidu, kteří ve Sněmovně a v Senátu zvedli ruku pro zavedení přímé volby, projevili šikovnost na úrovni Pata a Mata.
více


3.2.2016 POLITIKA: Tak přece jen stát jako firma?

Jan Schneider
Na ministerstvu vnitra začali připravovat zemský bezpečnostní audit. Jak umí stát identifikovat hrozby, jaká velká z toho vyplývají rizika, jakou má odolnost? To je zhruba zadání, jímž premiér Bohuslav Sobotka reaguje na terorismus, okořeněný migrační krizí v Evropě.
více


2.2.2016 GLOSA: Kalašnikov

Vladimír Vašek
Protože jsem zastáncem Astonem propagovaným zákonem „Lex Zeman“, který stanoví, že výroky našeho prezidenta nelze brát vážně a mají se ignorovat, byl to pro mě jeden další případ neomaleného a buranského „humoru“ našeho nejvyššího představitele.
více


2.2.2016 POLITIKA: Levicoví lídři dnešní a zítřejší

Lukáš Jelínek
Na úvod citát: „Jsem přesvědčen, že levicové lídry za deset dvacet let najdeme spíše mezi dobrovolníky, kteří v létě odjeli na Balkán a pomáhali uprchlíkům. Nehledal bych je na náměstích, kde se šíří xenofobie, nenávist a rasismus.“
více


1.2.2016 JUSTICE: Státní zástupkyně konečně odstoupila

Karel Hvížďala
Městská státní zástupkyně v Praze Jana Hercegová i její obě náměstkyně k 29. 1. 2016 po všech podezřeních, která trvala léta a o kterých se zevrubně psalo i v médiích, konečně odstoupily.
více


29.1.2016 POLITIKA: Za Miloslavem Ransdorfem

ksčm logo
Náhlé úmrtí sečtělého komunistického polyglota na samém počátku švýcarského vyšetřování pokusu o podvod mimořádného rozsahu musí být pro ostatní podezřelé obrovskou úlevou, Ransdorf se už nemůže nijak bránit a cokoliv uvádět na pravou míru.
více


28.1.2016 POLITIKA: Volby nebo kalašnikov

František Matějka
Bonmoty Miloše Zemana jsou proslulé a ne každé ego je unese, pokud je vůbec pochopí. Hloupé je, když místo „nemám rád Zemana“ chcete vrátit míček a nemáte na to. A slabý Sobotka na to opravdu nemá.
více


30.1.2016 POLITIKA: Ústavní stížnost má změnit zdravotnictví

Petr Holub1
„Daleká cesta má! Marné volání!“ Tak zní motto epické básně Máj od Karla Hynka Máchy. Řečí školních referátů je tato věta „výkřikem touhy lidského srdce po volnosti uprostřed nesvobody, výrazem pochyb o možnosti naplnit ideální představu života a lásky“.
více


29.1.2016 POLITIKA: Sisák, Hala, policejní úniky a liknavý stát

Karel Hvížďala
Minulý týden Lidové noviny zveřejnily důležitý detail ke kauze vyvedení akcií Spolchemie z rukou Via Chemu, kterému tím vznikla škoda asi ve výši 33 milionů korun.
více


27.1.2016 POLITIKA: Diplomaté nás drze poučují o korupci

Jan Polanecký
Ambasády USA, Velké Británie, Norska, Jižní Koreje a Kanady spustily několikatýdenní protikorupční kampaň zaměřenou na Českou republiku. Přiznám se, že se nestačím té nebetyčné drzosti ani divit.
více


27.1.2016 POLITIKA: Zase ti živnostníci

Michal Streubel
peníze koruna
Živnostník je již více než půl století pro stát téměř pes, na kterého se hledají další hole. Lidé, kteří jsou schopni uživit sebe, svou rodinu i pár dalších jsou v naší krásné zemi stále trnem v oku vyznavačů třídního boje všech barev, kteří preferují státní názor a dozor před rozumem jednotlivce.
více


26.1.2016 PRÁVO: Svévolná interpretace ústavy

Roman Joch
Občanská platforma v Polsku loni před volbami, když podle preferencí bylo jasné, že je prohraje, většinou v parlamentu zvolila pět nových soudců Ústavního soudu. Polský prezident za Právo a spravedlnost jim však jmenovací dekret nepředal, počkal na volby.
více


26.1.2016 SPOLEČNOST: Pour féliciter 1438

Stanislav Křeček
I v letošním roce budou pokračovat debaty o tom, zda lze ve jménu bezpečnosti právními předpisy omezit svobodu. Hlasy namítající, že svoboda má smysl, jen pokud zůstaneme naživu, budou oslyšeny.
více


28.1.2016 ZDRAVOTNICTVÍ: Stáří, kam se podíváš...

Luboš Smrčka 1
Nemám ponětí, nakolik na ministerstvu zdravotnictví řeší věci komplexně. Vcelku věřím, zřejmě na rozdíl od drtivé většiny spoluobčanů (zvláště některých facebookových či blogerských odborníků na všechno), že se osazenstvo centrálních orgánů neskládá ze samých hlupáků a neználků.
více


22.1.2016 UDÁLOSTI: Probudí se české demokratické strany?

Bohumil Doležal
V souvislosti s víkendovým volebním kongresem ODS se pro komentátory „zleva“ i „zprava“ znovu otevřela otázka: jaké vyhlídky má vlastně „česká pravice“.
více


21.1.2016 POLITIKA: Bude ODS občanská a demokratická?

Jan Schneider
Vždy mne jímá úzkost a ještě jakési déja vu, když nějaká politická strana, obecně základní pilíř demokratického politického systému, která má být místem vzniku kreativních přístupů a má hýřit nápady, se namísto toho stává vehiklem starého haraburdí, trošičku opískovaného, a ještě se tím chlubí.
více


20.1.2016 POLITIKA: Sobotkovy maily podruhé

Rudolf Polanecký 1
Světlo světa spatřily další maily, které ho spatřit neměly. Znovu musím připomenout, že jejich získání se pohybuje na hraně, ne-li přímo za hranou zákona, ale stejně, jako nikdo neřešil zákonnost či nezákonnost získání fotografií nahého Topolánka v Itálii a pouze došlo k jeho dehonestaci, měli...
více


20.1.2016 UDÁLOSTI: Radikalizace pana Babiše

Bohumil Doležal
Andrej Babiš ve svém sobotním rozhovoru pro Právo především velmi přitvrdil v uprchlické otázce: vyslovil se (snad v nadsázce) pro permanentní summit EU do té doby, než se konečně politici rozhoupají k tomu, něco udělat.
více


19.1.2016 UDÁLOSTI: Docela obyčejné prasáctví

Bohumil Doležal
V Právu přinesli velmi pozoruhodné informace o tom, jak na hromadné sexuální ataky reagují české modropunčochářské organizace a osobnosti. Nevím, nakolik je výběr reprezentativní, v těch spolcích se moc nevyznám, vzbuzují ve mně podobnou hrůzu jako satanisté.
více