25.7.2016 | Svátek má Jakub


23.7.2016 POLITIKA: Co má společného Trump, Putin a třeba Babiš?

Radim Perlín
Asi se všichni shodneme, že svět se nyní nějak zrychleně mění. Najednou řešení přinášená tradičními stranami v konceptu pravolevého nebo, chcete-li, liberálně-sociálního konceptu nejsou veřejností přijímána a místo nich nastupují noví, jinak definovaní politici.
více


25.7.2016 GLOSA: Bereme každého

Zbyněk Petráček
Armáda chce „brát každého“ – i lidi se zdravotním handicapem, pro něž dosud místo neměla. Netýká se to jen Česka. Nedávno proskočila zpráva, že německý bundeswehr chce přijímat i občany jiných států EU.
více


22.7.2016 POLITIKA: Potíž s referendy

Michal Kašpárek
Tohle nebude další ukňourané volání po osvícené diktatuře, vlastně ani hejt na myšlenku přímé demokracie jako takové.
více


21.7.2016 POLITIKA: Velký podvod ministra Dienstbiera

Pavel Hasenkopf
Ministr Dienstbier vypracoval a ve vládě prosadil návrh zákona umožňující osobě žijící v registrovaném partnerství adoptovat děti svého partnera. Odůvodňuje ji právy dětí, tím, aby dítě neskončilo v dětském domově, aby partner mohl vyzvedávat dítě ze školky či mohl vidět zdravotní dokumentaci...
více


20.7.2016 UDÁLOSTI: Kam se můžeme posunout

Bohumil Doležal
Týdeník Echo mne požádal o článek, v němž bych by měl se měl pokusit o odpověď na některé otázky, naléhavé stejně dnes jako vždycky: Mění se česká společnost? Ocitá se Česká republika opět na jakési křižovatce?
více


20.7.2016 POLITIKA: Superšpión do těžkých časů

Lukáš Jelínek
Už dávno si nevystačíme s uklidňováním, že kopce vůkol pomáhají udržovat Českou republiku mimo rizika drsného světa.
více


18.7.2016 POLITIKA: Obuškové pokrytectví

Karel Zvára
Žádná spontánní shromáždění, nové pravomoce pro policii a vysoké pokuty. To je novelizovaný zákon o právu shromažďovacím, který nyní pokrytecky kritizuje TOP 09. Proč pokrytecky?
více


18.7.2016 POLITIKA: Vyhoďte značky do šrotu

Markéta Šichtařová 5
Už před 12 lety, roce 2004, se v některých evropských městech rozjel podivuhodný experiment. Tedy – ono by na něm zase tolik pozoruhodného nebylo, kdyby nešel přesně proti duchu evropské filozofie „zregulovat co se dá“.
více


16.7.2016 POLITIKA: Dobrý a špatný konzum

Michal Kašpárek
Pracovní podmínky v pohostinství bývají tvrdší než v supermarketech a upíjení rukodělného ejlu v nóbl hospodě není hlubším prožitkem svátečního dne než nákup lahváčů v Kauflandu. Velebit první a zakazovat druhé je pokrytecké a povýšené.
více


15.7.2016 POLITIKA: Nevábná tvář zastupitelské demokracie

Lukáš Jelínek
Přímá demokracie zažívá rozkvět. Dokud různí funkcionáři a analytici lidem vyprávěli, co všechno s ní lze provést a jak jejím prostřednictvím posílit důvěru v politiku, jednalo se jen o jeden z příběhů, jichž se na nás valí spousty.
více


14.7.2016 PRÁVO: Kdo nic neprovedl, neměl by se bát

Karel Zvára
Vím, že nadpis článku je spíše přáním - a tedy otcem myšlenky tento článek takto nazvat. Tuto větu vídám (zejména na Facebooku) docela často u těch, kteří nesouhlasí s kritikou státního šmírování či různých forem presumpce viny.
více


14.7.2016 POLITIKA: Děravá kontrola zpravodajců

Jan Schneider
Současná turbulentní bezpečnostní situace vyžaduje rozšíření a přesměrování pravomocí zpravodajských služeb, což v demokratickém státě musí být vyváženo posílením jejich kontroly.
více


13.7.2016 ROZHOVOR: Skončí to diktaturou

Lukáš Petřík
S bývalým tajemníkem prezidenta Václava Klause a spolupracovníkem IVK Ladislavem Jaklem nejen o Evropské unii.
více


13.7.2016 POLITIKA: Sobotka podpořil Junckera?!

Jan Bartoň
Poměrně zajímavé číslo tvrdí, že poté, co se voliči Velké Británie rozhodli dát sbohem EU, klesla podpora tomuto kroku „na internetu“ na polovinu. Jednoduchá otázka tak zní: „Bylo by nám bez Bruselu lépe?“
více


14.7.2016 POLITIKA: Proč si přeji referendum o czexitu

Libor Popovský
Poslušně hlásím, že jsem krajně a naprosto pomatená hlava. Po dopsání tohoto příspěvku jsem si totiž přečetl Astonův úvodník Mraveniště ještě více rozhrabané z 27. 6. 2016, ve kterém Aston napsal: „Osmdesát procent našeho exportu jde do unie.
více


12.7.2016 POLITIKA: ČSSD už nemá ráda svůj program

Jan Bartoň
Obecné referendum bylo jedním z „hitů“ předvolební kampaně ČSSD před posledními sněmovními volbami. Nyní je jasné, že to byl jen jeden z planých slibů. Jeden z mnoha...
více


12.7.2016 POLITIKA: Co se ukázalo v krizi s mýtem

Petr Holub1
„Dohodli jsme se na jednom, že naší prioritou je vybírat mýto i po roce 2016.“ Těmito slovy komentoval ministr dopravy Dan Ťok čtvrteční jednání koaliční rady na téma „kdo bude provozovat mýtný systém od ledna 2017“.
více


12.7.2016 POLITIKA: Langa to už přestalo bavit

Jan Schneider
Generál Jiří Lang, ředitel Bezpečnostní informační služby, prý bude ve své funkci končit, a to dobrovolně. Bude se hledat jeho nástupce. Tím započne další jednání velmi špatné operety na téma Taje a záludnosti, nebo prosté neumětelství?, týkající se vládní personální politiky.
více


11.7.2016 POLITIKA: Kroměřížská výzva

Milan Hulík
Kroměřížská výzva není dobrý nápad, považuji ji za naivní pokus jak najít osobnost – nejlepšího mezi námi. Je to veřejná soutěž o nalezení homunkula, nějakého nového krále Ječmínka, který bude bohatým brát a chudým dávat.
více


9.7.2016 JUSTICE: Pavel Zeman jako šiřitel poplašných zpráv

Zdeněk Jemelik 1
Ve středu 6. července mě silně znepokojil nadpis článku Ireny Válové na lobbistickém serveru Česká justice, z něhož jsem se dověděl, že prorůstání zločinu do struktur policie znemožňuje boj s trestnou činností.
více


9.7.2016 POLITIKA: Kde je přímá demokracie, když ji potřebujeme?

Petr Kolář
Tady se bez omluv opřu do všech odpůrců přímé demokracie. Ano, jsem zastánce přímé demokracie. Doba na to uzrála, máme na to potřebnou technologii, nové tisíciletí si to zaslouží - není důvod se toho obávat. Jenom je třeba se s tím naučit zacházet.
více


9.7.2016 POLITIKA: Brexit a české obecné referendum

Josef Mlejnek jr.
Velká Británie je u nás vyhlášena svou politickou kulturou, avšak brexit svědčí o tom, že si na celostátním referendu docela vylámala zuby.
více


9.7.2016 POLITIKA: Už je to tady

František Matějka
Brexit vyvolal paniku. Politici, politologové a samozvané elity se předhánějí ve frontě veřejného prostoru, aby nám sdělili, proč je referendum o EU špatně. Některé argumenty svou absurdností předčí očekávání.
více


8.7.2016 POLITIKA: Staronový styl - zastupitelská demokracie

Jiří Machotka
Paternalismus označuje vztah mezi dvěma subjekty (osobami, ale i státy, oblastmi či ekonomickými subjekty), z nichž jeden přistupuje ke druhému z nadřazené, ale současně otcovské a chránící pozice.
více


8.7.2016 POLITIKA: Další socialistický experiment

Evžen Korec
Zákonodárce zase jednou spáchal veřejné blaho. Obchodům s plochou nad 200 metrů čtverečních zakázal prodávat o svátcích a zákazníkům omezil možnost nakupovat. Proč? Protože může.
více


8.7.2016 POLITIKA: Jak se pravda a láska přeměnily v lež a nenávist

Petr Štěpánek
Když se v listopadu 1989 složil komunistický režim, zdálo se, že pravda a láska opravdu zvítězily nad lží a nenávistí. Lidé byli nadšení a věřili, že demokracie slavně pokořila totalitu. V roce 2016 je všechno jinak. Zprofanovaná Pravda a zprostituovaná Láska se přeměnily na lež a nenávist a...
více


8.7.2016 GLOSA: K celostátnímu referendu

Jan Vocetka
volební urna volby
Článek pana Matějky v Neviditelném psu (Referendum nebude, 5.7.2016) i vyjádření prezidenta Zemana k referendu o odchodu z EU mne přivedly k přesvědčení, že pro celostátní referendum navrhuje pan Dienstbier nekvalifikovaně parametry a podle nyní uváděných parametrů by bylo zcela zbytečné.
více


9.7.2016 HISTORIE: 150 let od bitvy u Hradce Králové

Jiří Weigl
3. července uplyne 150 let od největší bitvy, která se kdy na území našeho státu odehrála. V největším střetnutí prusko-rakouské války roku 1866 bojovalo na obou stranách téměř půl miliónu vojáků, padlo kolem 8 000 mužů a dvojnásobek bylo zraněno.
více


7.7.2016 POLITIKA: Špatní evropští politici - a co naši?

Jan Bartoň
Doslova lavina komentářů k odchodu Velké Británie dává vinu na tomto vývoji „evropským politikům“. Podle Miloše Zemana to „nejsou osobnosti“. Kdyby byli, Británie by zůstala?
více


6.7.2016 UDÁLOSTI: Vystoupíme z Unie?

Bohumil Doležal
Bohuslav Sobotka poskytl v sobotu rozhovor Právu. Jeho podstatná část se týká problémů vzniklých v souvislosti s brexitem. Neklid ve veřejnosti už předtím podle svého zvyku přiživil Miloš Zeman.
více


6.7.2016 POLITIKA: Austria felix

Roman Joch
Co by říkal stařičký císař na opakování druhého kola rakouských prezidentských voleb? Vím přesně, co by František Josef říkal, protože to řekl už za svého života: „Úkolem císaře je chránit svůj lid před jeho vlastní vládou.“
více


5.7.2016 POLITIKA: Referendum nebude

František Matějka
Když jsem to stanovisko četl, vzpomněl jsem si na 23. listopad 1989, továrnu ČKD, Miroslava Štěpána na balkóně a jeho slavné „...aby patnáctiletý děti určovaly, kdy má odejít prezident nebo kdy má přijít a kdo jím má být“.
více


5.7.2016 POLITIKA: Klid před bouří

Lukáš Jelínek
Teploměr ve vládní Strakovce byl v předchozích týdnech rozžhaven do běla natolik, že zklidnění, k němuž aktéry koaliční krize vyzval i prezident Miloš Zeman a které jsme zaznamenali po minulé středě, logicky přijít muselo.
více


4.7.2016 POLITIKA: Příprava závěrečné řeči

Justitia
Vážený kárný soude, přiznávám, že jsem byl varován, abych si dal pozor. Mému libereckému kolegovi zde bylo jasně vysvětleno, že může psát jen tak, aby tím netrpěla soudcovská důstojnost.
více


24.5.2007 UDÁLOSTI: Kočkování vypasených králíků

Bohumil Doležal
Jiří Paroubek se v těchto dnech vyjádřil k osobnosti odcházejícího britského premiéra Blaira: „Tony Blair, pokud vím, nikdy hrubým způsobem neurážel novináře... jestli bych chtěl mít nějaký politický vzor v kontaktu s veřejností, tak je to právě Tony Blair.“ A neopomněl dodat na adresu svého...
více


2.7.2016 POLEMIKA: Obrana referenda

Libor Popovský
Ondřej Neff zde na Neviditelném psovi v úvodníku Nestylově o stylu 30. 6. 2016 napsal: “Třetí poznámka: v těchto dnech se opakuje mantra, že referendum je nejvýraznější projev demokracie.
více