17.1.2019 | Svátek má Drahoslav


17.1.2019 POLITIKA: Bojácní politici a nebojácný Okamura

Dan Drápal
Mám na Moravě přítele, který občas glosuje mé články. Jestli mě paměť nezradila, v minulosti hlasoval pro sociální demokraty nebo pro lidovce, ale nyní volí Okamurovu Stranu přímé demokracie.
více


17.1.2019 POLITIKA: Co je Lisabonská smlouva...

František Matějka
Dlouhé roky sleduji, jak málo lidí u nás ví, co je to Lisabonská smlouva. Co všechno nám sebrala, aniž bychom o takové změně mohli rozhodnout. Smlouva, která jako politický podvod změnila za našimi zády pravidla hry v Evropské unii, do které jsme vstupovali.
více


16.1.2019 POLITIKA: Uprchlík před spravedlností

Josef Mlejnek jr.
Slovenský expremiér Robert Fico se údajně hodlá s tát ústavním soudcem. Neboli „uklidit“ se do bytelné pevnosti, poněvadž mandát ústavního soudce trvá na Slovensku dvanáct let a vztahuje se na něj imunita.
více


15.1.2019 GLOSA: Na barikádě Huawei

Zbyněk Petráček
Znáte osobně někoho, kdo je s to srozumitelně vysvětlit rizika technologií čínské firmy Huawei? Takových lidí je velmi málo. Takže když se z těch technologií stane veřejný politický spor, nelze se v něm moc opírat o precizní analýzy.
více


16.1.2019 PRÁVO: Hrdina naší doby

Tomáš Vodvářka
Je jím - aspoň pro některé členy SPD - nyní soudně stíhaný pán, který v rámci českého džihádu pokácel na vlakovou trať stromy a rozšiřoval letáky, které měly určit jako pachatele muslimy.
více


14.1.2019 POLITIKA: Rychle se zadlužte, ČSSD to za vás zaplatí

Markéta Šichtařová 5
ČSSD padají preference, a tak přemýšlí, jak to udělat, aby se jí vrátili voliči. Minulý týden proto přišla s myšlenkou za všechny prachy. Doslova.
více


12.1.2019 POLITIKA: Čínská patálie zaměstnává české politiky

Lukáš Jelínek
Velvyslanec Čínské lidové republiky v Praze Čang Ťien-min se má v posledních týdnech co otáčet.
více


15.1.2019 POLITIKA: Almužna bohatým může být OK

Michal Kašpárek
Proti tomu, aby stát platil školní obědy dětem z chudých rodin, se ozývá už jen poslední významnější hlas, a to chraplák předsedy senátu Jaroslava Kubery z ODS.
více


11.1.2019 ÚVAHA: Čím je pro mě evropanství

Pavel Svoboda EP
Dost často člověk naráží na slova jako evropanství, proevropský, protievropský, euroskeptický apod., často se směřuje Evropa a EU. Evropanství je dokonce oficiálním kvalifikačním požadavkem na člena Evropské komise, jednoho z orgánů EU. Je tedy na místě ptát se, co to znamená.
více


12.1.2019 POLITIKA: Superman

Tomáš Zdechovský
Od roku 2010 se v ČR postavilo 75 km dálnic. Za stejné období v Polsku 783 km a v menším Maďarsku 447 km. Superman očividně lítá do Polska a Maďarska..
více


14.1.2019 POLITIKA: Čert na sociálně demokratické zdi

Pavel Kopecký
Koncem minulého roku uplynulo sto let, kdy se se zrodem Československa spojili také čeští a slovenští sociální demokraté, takže vznikla Československá sociálně demokratická strana dělnická (ČSDSD).
více


12.1.2019 OSOBNOST: Nasazoval se za své přesvědčení, ne kariéru

Jan Kalvoda
Sešla se tehdy nesourodá společnost. Začátkem února roku ’90 zaujali v českém parlamentu poslanecká místa kooptovaní poslanci za Občanské fórum.
více


11.1.2019 POLITIKA: Touto zemí zmítá dobročinnost na entou

Petr Andrle
Vytýkám předem před závorku, že nejsem žádný asociál a jsem stoupenec mecenášství i filantropie a nemyslím si, že všichni lidé s problémy, zejména ekonomickými, jsou výhradními viníky svého stavu.
více


10.1.2019 ROZHOVOR: Kdo má děti, nemůže mít radost

Jan Keller
Západní koalici se povedl neobyčejně inteligentní kousek. V nejstrategičtější části světa vojensky (i když bez vyhlášení války) rozvrátila jediné tři režimy, které byly schopné brzdit nástup agresivního islamismu. Irák, Libye a Sýrie tvořily hráz expanzi náboženských fanatiků.
více


10.1.2019 POLITIKA: Klaus na Primě

Pavel Černocký
Nedělní rozhovor bývalého prezidenta v televizi rozpoutal vášně. Ozvali se jeho příznivci i zásadní odpůrci. Václav Klaus mluvil velmi rozumně a dotkl se všech aktuálních témat. Mělo to prostě úroveň a na některé problémy nabídl neotřelý pohled.
více


11.1.2019 POLITIKA: Klaus o své odpovědnosti za Babiše opět pomlčel

Lukáš Jelínek
Aby byl výčet politických osobností promlouvajících k nám na přelomu roku úplný, zazněly v neděli na televizi Prima glosy exprezidenta Václava Klause.
více


9.1.2019 POLITIKA: Brexit a Huawei, rizika a dopady

Jiří Weigl
Česká vláda se v pondělí zabývala mimo jiné tvrdým brexitem a jeho možnými dopady na ČR a riziky plynoucími z technologií čínské firmy Huawei. Obojí si zasluhuje pár kritických slov vnějšího pozorovatele.
více


9.1.2019 POLITIKA: Moravec vs. Babiš a Tříkrálová deklarace

Karel Hvížďala
Václav Moravec jako moderátor veřejnoprávní televize v nedělní debatě obstál, Andrej Babiš zase nejspíš obstál před lidmi, kterým stačí, že mají levnější dopravu a o něco větší penzi, a kteří jsou zvyklí věřit bezmezně státním úředníkům.
více


10.1.2019 POLITIKA: Na D1 neselhal Ťok, ale český stát

Petr Holub1
Oblíbená hra o tom, kterému z ministrů nejspíše hrozí vyhazov, má na přelomu roku přesvědčivého vítěze v šéfovi dopravního resortu Danovi Ťokovi.
více


8.1.2019 POLITIKA: Wagenknecht poškodil Česko...

Jan Bartoň
Senátor Lukáš Wagenknecht - ještě jako náměstek ministra financí v éře Andreje Babiše coby ministra - zařídil audit, který pak poslal do Bruselu. EU na tom základě neproplatila projekt za 820 milionů.
více


7.1.2019 HISTORIE: Lidovci oslavili 100. výročí

Karel Hvížďala
Lidovci přežili s přestávkou za druhé světové války ve vrcholné politice v naší zemi, jak sami říkají, Habsburky, fašisty i komunisty. Od roku 1992 se jmenují KDU-ČSL a na konci roku se pohybovaly jejich preference kolem nebezpečných pěti procent.
více


7.1.2019 POLITIKA: A není to málo, přátelé z ČSSD?

Jan Bartoň
Sociální demokracie otevřela další možnosti jak podojit státní rozpočet. Již delší dobu se diskutuje možnost obědů zdarma pro všechny děti na prvním stupni základních škol. ČSSD nyní přichází s nápadem odpustit „malé dluhy“ do 100 000 Kč.
více


5.1.2019 POLITIKA: Politici nám lichotí a myslí na evropské volby

Lukáš Jelínek
Kdo by nechtěl slyšet, jak je chytrý, hodný, úžasný? Jenže čeho je moc, toho je příliš. V novoročních promluvách tří ústavních činitelů se až nápadně často objevovala chvála občanů.
více


4.1.2019 POLITIKA: Pryč s Ťokem

Jan Polanecký
Od okamžiku sněhové aféry na dálnici D1 se na ministra dopravy Dana Ťoka valí kritika. Od veřejnosti za nezvládnutou kalamitní situaci, od premiéra za měkkost ke svým podřízeným. Zaslouží si ji?
více


3.1.2019 POLITIKA: Volby skončily, zapomeňte…

Milena Kozumplíková
Před třemi měsíci jsme byli volit kromě do Senátu PČR i do obecních zastupitelstev. Říká se, že volby jsou svátkem demokracie. Snad. On totiž ale i každý svátek někdy končí. V některých místech se voliči jen divili, kam se jejich hlasy po volbách poděly. Proč?
více


3.1.2019 POLITIKA: Dotace

Libor Vondráček
Libor Vondráček
Čím víc se o problematiku dotací zajímám, tím víc vidím, jejich špatný vliv na prostředí, ve kterém se rozdělují. A je jedno, jestli ji má dostat Petr, Pavel nebo Andrej!
více


2.1.2019 EVROPA: Další den, další rok

Marian Kechlibar
Prvního ledna je zvláštní den, poněkud zpomalený po veškerém tom silvestrovském blbnutí, venku bývá ticho a ani auta moc nejezdí. Kdyby ještě ležel sníh, nemělo by to chybu.
více


2.1.2019 ROZHOVOR: Konec světa. Hrůza hrůz

Václav Klaus1
Trápí nás hlavně věci typu pakt o uprchlících, pakt o migraci, problém Evropy jako takový, brexit, klimatologický summit v Katovicích, proti tomu, jestli se předkládá jeden zákon toho nebo onoho typu, to je marginálnější věc.
více


2.1.2019 POLITIKA: Devítka pro silné povahy

Josef Mlejnek jr.
Končí rok osudových osmiček, které ale od prvního ledna nahradí osudová devítka neboli třicáté výročí pádu socialismu. A nejspíše se z něj stane žhavé politické téma.
více


1.1.2019 ROZHOVOR: Kavárna si myslí, že jí patří svět

Petr Štěpánek
Vůbec nemám potřebu Petra Fischera jakkoli komentovat. Lidé přicházejí a odcházejí. René Zavoral je ředitel, je to jeho kompetence, právo i odpovědnost. Tečka. Tak funguje normální svět.
více


1.1.2019 POLITIKA: Dálnice dělají Babišovi starosti

Lukáš Jelínek
Přestože se prezident Miloš Zeman navezl ve svém vánočním poselství do kdekoho, jednomu námětu se vyhnul.
více


31.12.2018 ROZHOVOR: Alternativy k Babišovi? A kdo?

Pavel Kohout
Babišova politika se mi nelíbí a vůči jeho osobě mám rovněž výhrady. Nicméně jaké jsou alternativy? Nepříliš přitažlivé. ODS, která zklamala již tolikrát? Bezbarvá univerzální politická výplň známá jako lidovci?
více


31.12.2018 POLITIKA: Předběžná zpráva o končícím roce

Ladislav Jakl 1
Co přinesl a co odnesl osmnáctý rok nového tisíciletí? Co změnil na české politické scéně a v české společnosti?
více


29.12.2018 POLITIKA: Vánoce ateistů a jejich prezidenta

Petr Holub1
Proslov prezidenta Miloše Zemana z 26. prosince vzbudil jednu zásadní otázku, která zní: Proč se tomu vlastně říká vánoční poselství?
více


28.12.2018 POLITIKA: O vandrovních a svátostech

Jan Jirásko
listopad 1989
Ve starém roce se na nás výročí vyřítila opravdu urputně, ale i nový, ten devítkový rok nás příliš šetřit nebude – 1939, listopad 1989… A ta další?
více


24.5.2007 UDÁLOSTI: Kočkování vypasených králíků

Bohumil Doležal
Jiří Paroubek se v těchto dnech vyjádřil k osobnosti odcházejícího britského premiéra Blaira: „Tony Blair, pokud vím, nikdy hrubým způsobem neurážel novináře... jestli bych chtěl mít nějaký politický vzor v kontaktu s veřejností, tak je to právě Tony Blair.“ A neopomněl dodat na adresu svého...
více