27.6.2016 | Svátek má Ladislav


27.6.2016 POLITIKA: Psychopati sobě

Michal Kašpárek
Radim Jančura se inzerováním telefonních čísel na premiéra a ministra zařadil po bok nácků z White Media. Jeho kampaň dělá z policejní reformy estrádu a z politiky zónu, ve které vydrží jen psychopati.
více


27.6.2016 ROZHOVOR: Začalo to v druhé polovině 80. let

Pavel Páral
Pavel Páral 1
Skutečný problém je ideologie, která převládá v Evropské unii, říká bývalý prezident a čerstvý pětasedmdesátník Václav Klaus.
více


24.6.2016 GLOSA: Drulák byrokratem

Zbyněk Petráček
Vsadili byste na budoucnost Petra Druláka v zahraniční politice? Jak kdy. Před dvěma lety byl náměstkem ministra a buldozerem nové levice v Černínském paláci: kritizoval havlovskou linii pojetí lidských práv.
více


23.6.2016 POLITIKA: Nagygate a Šlachtagate - totální selhání státu

Zdeněk Jemelik 1
Politické tahanice kolem policie, jichž jsme v těchto dnech svědky, přesahují hranice prostého politického boje o nadvládu nad policií. Jistě jím jsou a občan si musí klást otázku, která ze svářejících se stran má větší strach z ovlivnění blížících se voleb policejním odhalením jejich nepravostí.
více


24.6.2016 POLITIKA: Tichá voda břehy mele

Lukáš Jelínek
Bez slavnostních petard a patetických pietních akcí se obešel letošní 1. únor. Přitom právě v ten den jsme si připomínali nedožité šedesátiny Josefa Luxe, bývalého vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL.
více


22.6.2016 POLITIKA: Je čas čekat na zázrak?

Jan Bartoň
Andrej Babiš, Petr Fiala a Vojtěch Filip se sešli u Václava Moravce. Jak jinak - mluvilo se o sloučení ÚOOZ a ÚOKFK pod jednoho šéfa.
více


22.6.2016 POLICIE: Šlachta se vydal v Kubiceho stopách

Petr Hartman1
Nelze vyloučit, že jednou z motivací současné reorganizace policie mohlo být narušení kompaktnosti Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Alespoň nyní prakticky v přímém přenosu v médiích můžeme tento proces na vlastní oči sledovat.
více


22.6.2016 POLITIKA: Jak „vyřešit“ Šlachtu

Jan Schneider
Ministr vnitra Chovanec podepsal reorganizaci kriminální policie – přes odpor části policistů, přes výhrady státních zástupců i přes nesouhlas koaličního partnera, že tato organizační změna v rozporu s koaliční smlouvou nebyla s koaličními partnery projednána.
více


22.6.2016 POLICIE: Právní stát na kolenou

Jan Urban
Policejní prezidium připravilo v utajení, a mimo jakoukoliv odbornou diskuzi a veřejnou kontrolu, zásadní reorganizaci kriminální služby. Fakt sám o sobě výjimečný a podivný. Už jenom proto, že v ústavním pořádku České republiky nelze vnímat kriminální policii jinak, než jenom jako součást „orgánů...
více


21.6.2016 POLICIE: Pohádka o sabotáži

Michal Moroz
Michal Moroz
V letech 2010-2011 jsem pracoval jako náměstek ministra vnitra. Na funkci jsem sám rezignoval, když mého ministra vystřídal Jan Kubice a já se dozvěděl, kdo jej premiérovi na resort nominoval. Další dva roky jsem působil jako poradce a analytik předsedy bezpečnostního výboru poslanecké sněmovny.
více


21.6.2016 POLITIKA: Spor o důvěru občanů

Jan Kalvoda
Něco, co se stalo mezi letošním lednem a květnem, přinutilo ministra vnitra, aby se fakticky ujal vedení sociální demokracie a jak sebe, tak tuto stranu vystavil vyhlídce volební porážky.
více


20.6.2016 POLICIE: Co se skrývá za odvoláním Šlachty

Petr Holub1
Policejní reorganizace spojená se zrušením nezávislosti Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu vyvolala řadu silných slov především na té straně, která nezávislost Útvaru a jeho šéfa Roberta Šlachty hájila.
více


20.6.2016 POLITIKA: Třetí výročí Ištvanova státního převratu

Petr Štěpánek
Jen málokdo v téhle zemi napsal za éry Petra Nečase, to znamená především v letech 2012 a 2013, tolik kritických článků o způsobu jeho vládnutí jako já. Klidně si to můžete zkontrolovat třeba v archivu Neviditelného psa nebo na mých osobních webovkách.
více


20.6.2016 POLITIKA: Prázdná ODS

Jakub Homola
ods
Když jsem před nějakou dobou napsal, že si většina členů ODS nevšimla, že Brežněv umřel, padla na tato má slova nemilosrdná kritika. Je pravdou, že žádný opravdový argument, který by toto mé tvrzení vyvrátil, nepadl.
více


20.6.2016 POLITIKA: Hledá se soudce pro Nečasovou?

Jan Bartoň
Jana Nečasová a další obvinění v případu sledování bývalé manželky Petra Nečase byli opět osvobozeni. Soud neshledal, že by se obžalovaní dopustili trestných činů.
více


20.6.2016 POLITIKA: Silou, Milane

Zbyněk Petráček
Koaliční krize je typické téma, na kterém se společnost neshodne. Jedni fandí Robertu Šlachtovi, jeho nekompromisnímu (pro jiné umanutému) tažení proti mafiánům a korupci.
více


18.6.2016 UDÁLOSTI: To hlavní nás teprve čeká

Bohumil Doležal
Události posledních dní, které vyvrcholily středeční tiskovou konferencí ministra Chovance, jsou něco, co jsme po volbách v říjnu 2013 ještě nezažili. V Respektu by tomu možná dali titulek „Konec všemocného Babiše“.
více


18.6.2016 PRÁVO: Bránil jsem ve Sněmovně zbraně a svobodu

František Matějka
Atmosféra, která by se dala krájet. Na straně jedné zástupce Evropské komise Alain Alexis, na straně druhé všichni ostatní. Přesto to bylo marné. Dne 10. 6. 2016 udělala Rada ministrů EU první krok k odzbrojení občanů ČR.
více


18.6.2016 POLITIKA: Sobotka ohrožuje ČSSD i republiku

Karel Hvížďala
V politice platí pravidlo: ledacos lze ustát ignorováním malicherných konfliktů, ale pokud politik kvůli tomu, že touto taktikou ustál mnoho šarvátek, ztratí schopnost rozeznat vážné situace, v kterých musí naopak rozhodně jednat a samozřejmě i riskovat, ohrožuje tím nejen sebe, ale i svou stranu a...
více


17.6.2016 POLITIKA: Važte svá slova

Lubomír Stejskal
Například: když někdo hlasitě a opakovaně vyhrožuje výpovědí (v politice demisí) – a skutek utek. Takový člověk se stává nedůvěryhodným a nadto směšným.
více


16.6.2016 GLOSA: Flašinet na pět

Lubomír Stejskal
Dávala se kdysi hádanka: Had na tři. Odpověď: Lux. Exministr zemědělství, šéf lidovců. Dnes se můžeme ptát: Flašinet na pět? Babiš.
více


17.6.2016 POLITIKA: Tichý výlet pana Bělobrádka do USA

Ivan Pilný
Silicon Valley a společnosti, které tu podnikají, určují budoucí globální trendy v nejperspektivnějších oblastech průmyslu a technologií. Tuhle obecnou citaci si nechal vicepremiér pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek umístit na stránky Úřadu vlády po svém návratu z cesty po Spojených státech.
více


16.6.2016 UDÁLOSTI: „Opustíš-li mne, zahynu“

Bohumil Doležal
Reorganizace by podstatně narušila mocenské plány Andreje Babiše a jeho hnutí v citlivém období příštích tří let (troje zásadní volby: do krajských samospráv, do Poslanecké sněmovny a nakonec ta prezidentská).
více


16.6.2016 POLITIKA: Země churaví nekoncepčností

Lukáš Jelínek
Koaliční spor o reorganizaci policie naplno nasvítil bídu české politiky. Nejsilnější vládní stranou je neohrabaná ČSSD.
více


15.6.2016 POLITIKA: Poslední fáze prokurátorokracie?

Ladislav Jakl 1
Aktuální spor kolem chystané reorganizace některých policejních útvarů vyvolal další kolo vnitrokoaličních šarvátek. Mnozí politici a novináři předčasně mluví o vládní krizi a objevují se i krkolomné spekulace o hrozbě prezidentské vlády.
více


15.6.2016 ŠLACHTAGATE: Policejní prezident na mušce

Zdeněk Jemelik 1
Aféra Šlachtagate se rozjela a je nadále hlavním bodem pozornosti médií. Nezdá se, že proti předchozím fázím by bouře začala slábnout. Zúčastnění politici si nadále posílají nevlídné vzkazy.
více


15.6.2016 POLICIE: Reorganizace? Třikrát a dost

Karel Hvížďala
Kauza spojená s novou organizací kriminalistických speciálů policie se stala veřejnou událostí a to je každopádně dobře. Proti reorganizaci se vzbouřili vysocí důstojníci policie, státní zástupci a jejich unie, část novinářů nejen z privátních médií, ale i z veřejnoprávních médií, a angažovaných...
více


16.6.2016 POLITIKA: Téma genocidy není jen pro historiky

Zdeněk Jičínský
Prezident republiky Miloš Zeman se při návštěvě Arménie vyslovil pro to, aby český parlament přijal usnesení, že vraždění Arménů Turky v roce 1915 mělo charakter genocidy. Takovou rezoluci přijala v posledních letech řada států.
více


15.6.2016 PRÁVO: Mnoho povyku pro nic

Jan Bejlek
Šéfové státních zastupitelství podrážděně reagují na oznámenou policejní reformu a hlavním argumentem je, že bude narušena důvěra mezi nimi a vedením elitních policejních útvarů. Tím naznačují, že by se rádi vrátili do postavení prokurátora, jehož rozhodnutí bylo nezpochybnitelné.
více


14.6.2016 POLITIKA: Rozumíte tomu?

Lubomír Stejskal
V kauze Tuhý vs. Šlachta (případně obráceně) alias Chovanec vs. Babiš (případně obráceně) jsem na tom stejně jako exprezident.
více


14.6.2016 POLITIKA: Šlachtagate v OVM

Zdeněk Jemelik 1
Svět je v pohybu. Platí to i o aféře “Šlachtagate”, která se během pár hodin od vydání mého předešlého článku poněkud posunula. Je to zřejmé z průběhu OVM ze dne 12.června 2016 a z ohlasů na ně.
více


14.6.2016 UDÁLOSTI: Ministr Chovanec v ČT

Bohumil Doležal
V nedělních Otázkách Václava Moravce v České televizi byla řeč – jak jinak – o nynější politické krizi. ČSSD měl před pomyslným soudem dějin obhájit Milan Chovanec, vyvažování mezi dobrem a zlem obstarával Pavel Bělobrádek.
více


14.6.2016 POLICIE: Šíbování s útvary může být nebezpečné

Lukáš Jelínek
Nejdrsnější politická hra se leckdy hraje o kóty, které zůstávají veřejnosti utajeny. Proto bychom neměli podceňovat změny, jež se chystají v Polici České republiky.
více


13.6.2016 POLITIKA: Bojová hra Šlachtagate

Zdeněk Jemelik 1
Překvapivým rozhodnutím o reorganizaci celostátních útvarů kriminální policie k 1. červenci 2016 policejní prezident Tomáš Tuhý spolu s ministrem vnitra Milanem Chovancem patrně neúmyslně vybídli některé politiky k rozehrání virtuální bojové hry Šlachtagate.
více


13.6.2016 UDÁLOSTI: Boj o policii

Bohumil Doležal
To, co ještě na konci předminulého týdne vypadalo jen na mimořádně divoký konflikt uvnitř vládní koalice, velmi rychle přerostlo v jakousi studenou občanskou válku.
více


13.6.2016 GLOSA: Mozek je orgán, který...

Petr Andrle
Chtělo se mi napsat jako první slovo bohužel, leč bylo by to zavádějící. Republikou cloumá kauza reorganizace a sloučení protikorupčních vyšetřujících policejních orgánů.
více