22.8.2014 | Svátek má Bohuslav


22.8.2014 UDÁLOSTI: Mé vzpomínky na srpen 1968 (3)

Tím se nezávazná a celkem příjemná atmosféra alpbašského setkání ovšem důkladně proměnila. Mělo to i své pozitivní stránky. Rakouští hostitelé se chovali s krajní ohleduplností, a dokonce i revoluční profesor ze semináře, do něhož jsem se přihlásil, považoval za nutné mne osobně ujistit, že do jeho představ...
více


21.8.2014 JUSTICE: Výročí okupace a zákon o státním zastupitelství

Vše souvisí se vším. Vedle velkých událostí, o nichž se pronášejí slavnostní projevy, jsou součástí dějin i současnosti střepinky osudů obyčejných lidí, kteří si dobu a poměry svobodně nezvolili, ale nezbylo jim, než se s nimi vypořádat.
více


21.8.2014 UDÁLOSTI: Mé vzpomínky na srpen 1968 (2)

Nejprve bych měl uvést to, co vlastně patřilo už do úvodu. Byl jsem literární kritik a nakladatelský, v posledních měsících časopisecký redaktor, patřil jsem k okruhu kolem časopisu Tvář, který tehdy představoval jakýsi literární polodisent, dosti fešácký, to připouštím.
více


21.8.2014 GLOSA: Naše výročí a Ukrajina

21. srpen 1968. Výročí, které v uplynulých 46 letech mnohokrát oslavováno, adorováno, stejně jako tupeno a odsuzováno, dle momentálního zájmu toho, jenž na skomírajícím ohníčku historických událostí přihříval si zrovna svůj politický eintopf.
více


21.8.2014 JUSTICE: Boj o nezávislost státních zástupců

Teprve teď se zřetelně ukazuje, proč muselo na ministerstvu spravedlnosti dojít po nástupu ministryně Heleny Válkové k tolika personálním změnám: Nešlo jen o lukrativní zakázky a obsazení předsedy soudu v Ústí nad Labem, ale hlavně o to, zastavit proces začlenění státních zastupitelství do systému j...
více


20.8.2014 POLITIKA: Babiš to začal brát vážně

Andrej Babiš sice avizoval, že nás hnutí ANO příjemně překvapí na konci září, první špunty ale klidně mohou letět do vzduchu už dnes. Hnutí, které se profilovalo jako manažerské, plné nepolitiků, z nichž hlavním nepolitikem je vicepremiér a ministr financí
více


19.8.2014 POLITIKA: Tento stát stále řídí parta kšeftařů se špínou

Velký bratr tě sleduje. Už od ledna 2016. Tou dobou totiž ministerstvo financí nejspíše začne s on-line kontrolou tržeb všech obchodníků a podnikatelů, kteří přijímají platby v hotovosti, kartou či třeba stravenkami.
více


20.8.2014 UDÁLOSTI: Mé vzpomínky na srpen 1968 (1)

Blíží se opět výročí srpnového týdne, který před šestačtyřiceti lety důkladně a na mnoho let zasáhl do života mnoha milionů lidí v téhle zemi – taky do mého života, ovšem. A protože se zrovna teď toho v české politice dvakrát moc neděje, rozhodl jsem se, že se poprvé v životě pokusím o něco na způsob...
více


19.8.2014 POLITIKA: Zemanovy připomínky

Prezident Miloš Zeman se stal podezřelým. Může podniknout cokoli a může jít o úplně nevinnou věc, ihned politici i novináři promýšlí, jakého mocenského cíle chce svým krokem dosáhnout. Teď prezident komentoval novou verzi zákona o státní službě, na které se dohodla koalice s opozicí.
více


18.8.2014 UDÁLOSTI: Drobné poznámky

Sobotka vzdoruje Zemanovi a hájí proti němu parlamentní dohodu ohledně Zákona o státní službě. ODS a TOP 09 se ovšem přičinlivě u prezidenta hlásí: prosím prosím, my jsme pro to taky nebyli, „to odpovídá kritice, kterou jsme jako ODS opakovaně vznášeli“ (Petr Fiala), podobně se vyjádřil i Miroslav K...
více


18.8.2014 POLITIKA: Pyrrhovo vítězství

Dohoda s konzervativní opozicí na služebním zákoně se koalici bude vracet ještě dlouho. Jak by ne, když ustoupila v tom hlavním – důsledném oddělení politického vlivu od chodu státní byrokracie.
více


16.8.2014 UDÁLOSTI: Drobné poznámky

Zvláštní roli ve volbách, zejména v těch nadcházejících, hrají celebrity. Píší to aspoň v Právu. Herec Vetchý podporuje TOP 09, Jan Kraus a Bára Basiková zelené. Nejlíp prý dopadlo Babišovo ANO, podpoří je herec a zpěvák Richard Krajčo.
více


14.8.2014 POLITIKA: Obtížné hledání cesty

Čas od času narazím na povzdech, jak levice v Evropě obtížně hledá v globalizovaném světě cestu k voličům, neboť nenalézá témata, kterými by je oslovila.
více


14.8.2014 UDÁLOSTI: Už zase bratrská pomoc

Nastalo citlivé období, druhá polovina srpna, a naši slovanští bratři na východě opět organizují bratrskou pomoc. Konvoj už prý vyrazil, obětí bude tentokrát Ukrajina. Bratrská pomoc se poskytuje zásadně proti vůli příjemce, těží však z jeho neopatrnosti.
více


14.8.2014 POLITIKA: Dienstbier - potížista, nebo lídr?

Jiří Dienstbier je na první pohled smolař, jehož politická dráha je lemována jednou porážkou za druhou. Od chvíle, kdy svoje kroky spojil se sociální demokracií, mu řada spolustraníků nemůže přijít na jméno.
více


14.8.2014 POLITIKA: Začal souboj o Hrad

Timing, jak říkají marketingoví mágové, česky načasování, pro vypouštění prvních zkušebních balónků tři a půl roku před druhou přímou volbou českého prezidenta, která proběhne v roce 2018, nebyl zvolen špatně.
více


13.8.2014 UDÁLOSTI: Rekviem za služební zákon

Minulou středu večer jednaly politické strany ve Sněmovně o změnách v novele Zákona o státní službě. Jednání bylo uzavřeno kompromisem: koalice přistoupila na hlavní podmínku demokratické opozice.
více


13.8.2014 POLITIKA: Kdyby Babiš vedl firmu jako stát...

Kdyby Babiš vedl firmu jako stát, tak v takovém případě se obávám, že by velice rychle jím řízená firma zkrachovala a zanikla.
více


13.8.2014 POLITIKA: K fungování státní správy

razítko rubber stamp
Znechucení politikou, které u nás v posledních letech graduje, má různé projevy. Za jeden z nejabsurdnějších lze považovat snahu o vytvoření na politice nezávislé či jinak řečeno odpolitizované státní správy.
více


13.8.2014 FEJETON: Kdyby hadí zuby byly u Vltavy

Jméno Watergate dostala aféra z roku 1972, kvůli které musel o dva roky později 9. srpna, tedy před čtyřiceti lety, odstoupit preziden Richard Nixon, podle futuristického komplexu s betonovými balustrádami ve tvaru hadích zubů, který stojí ve Washingtonu na březích řeky Potomac.
více


13.8.2014 POLITIKA: Zaorálek, nevládní organizace a Gaza

Černínský palác zveřejnil v pátek 8/8 na svém webu informaci o setkání šéfa diplomacie Lubomíra Zaorálka se zástupci nevládních organizací (NGO). Probíral s nimi situaci v Pásmu Gazy.
více


13.8.2014 POLITIKA: Drobní podnikatelé jsou štvaná zvěř

Média je postavila do jedné řady s korupčními zloději, představitel nejsilnější vládní strany na úroveň parazitů společnosti, ministr financí si o malých firmách myslí, že jsou na prd, odboráři v nich vidí kapitalistické vykořisťovatele a celkový pohled na jejich práci je díky propagandistické masáži...
více


11.8.2014 UDÁLOSTI: Drobné poznámky

„Opozice vyhrála, generální ředitelství nebude,“ zní titulek v Právu k parlamentní dohodě o změně služebního zákona, k níž se samozřejmě vrátím samostatným komentářem, je to velmi významný milník v utváření „Nových pořádků“.
více


12.8.2014 GLOSA: Úsvit, komunisté a pan Dienstbier

Služební zákon. Téma letošního roku a také letošních prázdnin. Jeden z hlavních střetů koalice a opozice. Předlohy, politická jednání, mimořádné schůze sněmovny. Jakkoli důležitá norma to je pro státní správu, občana bude zajímat až při aplikaci.
více


11.8.2014 POLITIKA: Dojemná shoda nad služebním zákonem

Tolik dramatických reakcí si už dlouho žádný zákon ani žádná iniciativa nevysloužily. A přitom jde o věc, která běžné občany ani nemůže zajímat.
více


9.8.2014 ŠUMAVA: Obrana Jiřího Mánka

Všechna média zveřejnila zprávu o auditu hospodaření bývalého vedení Národního parku Šumava (NPŠ), tedy odpovědnosti bývalého ředitele Jiřího Mánka. A protože se nepřišlo na to, že by někdo něco ukradl či zpronevěřil, současné vedení NPŠ obvinilo bývalého ředitele „alespoň“ ze „zbytečně a neúčelně vynaložených...
více


9.8.2014 POLITIKA: Žen do politiky více...

Česká veřejná debata trpí tím, že se v ní často místo důstojné a věcné diskuze jednotliví aktéři minimálně implicitně urážejí. Politická kultura se vyznačuje i tím, že jsou spolu lidé schopni veřejně diskutovat o věcech, na kterých se nedokáží shodnout, ale přesto se respektují a podporahově neuráží,...
více


8.8.2014 UDÁLOSTI: Drobné poznámky

Profesor Tomáš Halík dal najevo, že by byl ochoten se v krajním případě obětovat a kandidovat na prezidenta ČR. Udělá to jen tenkrát, když tu nebude žádný důstojný kandidát (tomu je obtížné rozumět jinak než „když tu nebude žádný kandidát, kterého bych opovažoval za důstojného", přičemž je těžké se vyhnout...
více


8.8.2014 POLITIKA: Chce ODS zničit Nečase nebo sebe?

Na titulní straně, hned pod názvem novin Mladá Fronta Dnes, ve vydání z 5. srpna, je výrazný titulek "Jak se zbavit Nečase? V ODS se ozývá: Poškodil nás, vylučme ho". A na druhé straně článek Václava Dolejšího „Bývalý předseda, osoba nežádoucí“.
více


8.8.2014 NATO: Jaké jsou vojenské ambice ČR?

Česká vláda usiluje o to, aby se nynější náčelník českého generálního štábu generál Petr Pavel stal předsedou Vojenského výboru NATO. Obsadil by tak druhý nejvyšší post v celé Alianci a nejvyšší post určený pro „uniformu“.
více


7.8.2014 POLITIKA: Nagyová-Nečasová pohřbívá ODS

Není to tak dávno, konkrétně 23. června 2014, kdy politolog a předseda ODS Petr Fiala prohlásil na republikovém sněmu ODS, že této straně hrozí zánik, nezmění-li se zásadním způsobem.
více


7.8.2014 POLITIKA: Naše opozice je nepoužitelná

I kdybychom měli tu nejlepší vládu na světě, neobejde se bez silné a kompetentní opozice. Nejen kvůli kontrole, ale i pro vyvažování stranicko-politického systému. Ve sněmovně navíc koalice udělala během července několik chyb, které mohly nechat opozici vyniknout. Příliš toho nevyužila.
více


6.8.2014 POLITIKA: Když se sejde Lumpárna s Blbostí

Když se sejde Lumpárna s Blbostí, vznikne nový předpis. To už tak na tom světě chodí. A co když se sejde hodně lumpáren a hodně neuvěřitelných blbostí. To se pak dějí věci!
více


6.8.2014 POLITIKA: Služební zákon

Česká politická Cosa Nostra rozpoutala ve sněmovně válku o podobu tzv. „Zákona o státní službě“, který musí údajně začít platit nejpozději 1.1.2015, neboť jinak nám Velký rudý bratr z „Brusele“ přestane posílat výživu pro parazity, kteří natěšeně čekají v bachoru erární krávy na další přísun potravy...
více


5.8.2014 POLITIKA: Je exšéfka TI sama transparentní?

Měl jsem za to, že když někdo kandiduje jako lídr strany v celostátních volbách, je v případě vítězství připraven ujmout se funkce šéfa vlády. Obdobně lídr strany XY v krajských volbách by měl být srozuměn s tím, že se v případě vítězství stane hejtmanem.
více


5.8.2014 UDÁLOSTI: Potřebujeme nezávislou státní správu?

V pondělí odpoledne ve Sněmovně pokračovala jednání mezi představiteli parlamentních stran o služebním zákonu. Strany se na tom dohodly minulý týden ve snaze odblokovat zauzlovanou situaci.
více