19.12.2014 | Svátek má Ester


19.12.2014 JUSTICE: 44+13

Obsah sporů o návrh zákona o státním zastupitelství je košatější, než se mi jevilo ještě před týdnem v článku Tahanice o zákon. Do větší šířky je rozvinuli protikorupční aktivisté ze spolků Vraťte nám stát a Veřejnost proti korupci, kteří vyzvali předsedu vlády, aby projednávání zákona zastavil.
více


19.12.2014 POLITIKA: Babiš v Matrixu

Ministr financí a místopředseda vlády Andrej Babiš zanedlouho oslaví rok ve funkci. Nicméně namísto slibovaného „bude líp“ se může přinejlepším vykázat formulkou „není hůř“.
více


18.12.2014 UDÁLOSTI: Rozhovor o Václavu Havlovi

Poznal jsem Václava Havla při práci na časopisu Tvář na podzim nebo v zimě roku 1964, nepamatuji si to už přesně, ale bylo to na konci roku. Tvář byl časopis, který představoval jakousi opozici k literatuře toho druhu, pro jejíž šíření a prosazování byl zřízen Svaz spisovatelů.
více


17.12.2014 UDÁLOSTI: Drobné poznámky

Pozoruhodné je, jak se podařilo v našich novinách skoro úplně potlačit zprávu o posledním volebním průzkumu agentury ppm factum. Přitom na něm vlastně není nic až tak pozoruhodného.
více


17.12.2014 POLITIKA: ČSSD zápasí s dělníky, ale komunisté nevadí

Vůdce dělníků, Tomáš Vandas, argumentuje tak, že jeho partaj je legální politickou stranou. Jako vždy, Sobotka koalici v Duchcově zamlžuje do roviny „boje proti nedemokratickým praktikám DSSS“, přitom mu koalice s komunisty na místní i krajské úrovni nevadí.
více


18.12.2014 POLITIKA: Další vládní harakiri?

Politika bývá plná paradoxů. Vláda Petra Nečase padla mimo jiné proto, že byla obtěžkána kauzami s trestněprávním dosahem a nedůvěrou politiků v emancipující se orgány činné v trestním řízení.
více


16.12.2014 POLITIKA: Nechci vaše nehorázné peníze!

Není to tak dlouho, co médii prošuměla zpráva, že prý „Fond kinematografie se rozklížil“. Údajně za to může rozdělení grantů. Části radních fondu se prý nelíbilo, že režisér Filip Renč získal 15 milionů z celkem 25 milionů korun určených k rozdělení jednotlivým snímkům.
více


17.12.2014 POLITIKA: Finlandizace nebo putinizace?

Francouzské rčení, které rád opakuji, „gouverner c´est prevoir“ dostává u současných českých politiků na frak. Dnes vidím na ČT 24 alarmující zprávy o Rusku, rubl padá a hospodářství jde na kolena. Kolik mikročasu uplynulo od momentu, kdy premiér a ministr financí tvrdili, že sankce jsou neúčinné, k...
více


16.12.2014 UDÁLOSTI: Drobné poznámky

Podle toho, co píší v dnešním Právu, zavládlo v ČSSD opravdové zděšení z energického nástupu Andreje Babiše a z defenzivního postoje vedení sociálních demokratů. Už to nemá účelový charakter (způsob, jak poškodit Sobotku a přihlásit se k Zemanovi), ale je za tím prostě jen vědomí, že straně teče do ...
více


15.12.2014 POLITIKA: Chce ČSSD milión důchodců navíc?

Předseda komise, tituly ověnčený nestraník Martin Potůček, dlouho spolupracuje s ČSSD. Ve výčtu jeho ocenění je i cena Sri Chinmoye, člověka, který je velmi kontroverzní a který dokázal celý svět podvádět. Martin Potůček úzce spolupracoval se Špidlou, Škromachem a nyní i Sobotkou.
více


15.12.2014 UDÁLOSTI: Drobné poznámky

Sněmovnou prošel bez velkých problémů ve třetím čtení státní rozpočet. Pro bylo 106 poslanců, komunisté se zdrželi, proti demokratická opozice a Úsvit. Při nynějším rozložení sil ve Sněmovně je schvalování rozpočtu daleko menší problém než poslanecké platy. Jediným problémem jsou poslanecké platy.
více


13.12.2014 UDÁLOSTI: Drobné poznámky

Vláda odmítla poměrně výstřední návrh evropské směrnice na zavedení kvót pro ženy i muže v obsazení dozorčích a správních rad velkých firem. Paní Jourová se pokouší vysvětlit smysl opatření: „Ukázalo se, že kombinace mužů a žen má velký přínos. Ty dva světy je potřeba propojovat.“
více


13.12.2014 POLITIKA: Vrbětické výbuchy

Zatímco v předvánočním čase v minulých letech si čtenáři a diváci českých médií zvykli spíše na reportáže o hrozbách pyrotechniky prodávané v obchodech a na tržnicích, letošní závěr podzimu i adventní čas provází zprávy o skutečných explozích mnohem nebezpečnější munice.
více


12.12.2014 JUSTICE: Tahanice o zákon

Ministryně spravedlnosti Helena Válková má do konce roku předložit vládě k projednání předlohu nového zákona o státním zastupitelství, jehož přijetí je jedním ze závazků zakotvených v koaliční dohodě.
více


12.12.2014 UDÁLOSTI: Drobné poznámky

Prezident Zeman už nějakou dobu tahá kardinála Duku za nohu ohledně dvou staveb na Pražském hradě. Ty je ochotný církvi vydat, protože jsou to, pokud jde o vnitřek, ruiny a stát nemá na jejich opravu prachy, nehledě k tomu, že je vůbec k ničemu nepotřebuje.
více


11.12.2014 UDÁLOSTI: Politický protest v režimu Nových pořádků

Dnešní stav české politiky a české společnosti, to, co se jemným opisem nazývá „složitá politická situace“, přímo svádí k tomu, problémy personifikovat. K personifikaci se nejlépe hodí nejnápadnější a nejhlučnější představitelé „složité situace“ – a bezkonkurenční jedničkou je mezi nimi v tomto směru...
více


10.12.2014 POLITIKA: Čunek se vrátil

Médii proběhla tato zpráva: Vsetín 8.11.2014 - Starostou Vsetína se dnes večer stal lídr ve volbách vítězných lidovců Jiří Čunek. Hlasovalo pro něj 16 z 21 přítomných zastupitelů. Jiný kandidát na tento post nebyl. Senátor Čunek byl zvolen na třetí pokus…
více


10.12.2014 POLITIKA: Krásný nový kvótovaný svět

Petr Ševčík
Petr Ševčík
Některá témata jsou jako komár za letní noci: pětkrát jej zaženete a on se pošesté vrátí a začne vám znovu bzučet u ucha. Obdobně se objevily dříve odmítnuté kvóty pro ženy v dozorčích radách, které naše vláda nyní chce podpořit. Gender tématika je v kurzu a místa v dozorčích radách jsou dostatečně atraktivní,...
více


10.12.2014 POLITIKA: Starosti Starostů

Žádná velká sláva, žádná okázalá gesta. Dlouho plánovaná konference hnutí Starostové a nezávislí minulý týden abstrahovala od velké politiky i problémů lídra Martina Půty. Chladnoucí vztah k TOP 09, postavení se Starostů na vlastní nohy i záhadu, jak jen se může ocitnout v hledáčku policie muž.
více


10.12.2014 UDÁLOSTI: Nejde jen o Zemana!

Dominantou vnitropolitického dění v České republice je někdy od 17. listopadu t.r. „kontroverzní“ osobnost Miloše Zemana. Náš prezident se stal bezděčně a spontánně středobodem listopadových oslav.
více


9.12.2014 GLOSA: Babiš vyhrožuje odchodem z vlády

Andrej Babiš obviňuje Bohuslava Sobotku z „populismu“. Přidávají se i lidovci. Sobotkova vláda tak již jede v „tradici“ všech předchozích českých vlád.
více


11.12.2014 OSOBNOST: Muž, který dal jméno éře i generaci

Přísně vzato, Gustáv Husák není osobností roku 1989. To už byl dávno za svým mocenským zenitem. Prvním mužem ve státě přestal být už koncem roku 1987, když ho na postu generálního tajemníka ÚV KSČ vystřídal Miloš Jakeš.
více


9.12.2014 UDÁLOSTI: Drobné poznámky

Spor o platy ústavních činitelů se nakonec vyřešil nejkopromisovatějším kompromisem: platy nevzrostou jen tak, aby se to vůbec nepoznalo, ale nevzrostou ani tak, aby se to nějak moc poznalo.
více


8.12.2014 PRÁVO: Exekutorské žně

Šéf socialistických poslanců Tejc chce vyčlenit 35 miliónů na vznik nových soudních úředníků dohlížejících na exekutory.
více


8.12.2014 UDÁLOSTI: Drobné poznámky

Nejvyšší správní soud v Brně zamítl kárnou žalobu na státního zástupce, který údajně chybně posoudil případ, jejž měl na starosti, takže obžalovaní byli pak zproštěni obžaloby.
více


6.12.2014 UDÁLOSTI: Drobné poznámky

V Poslanecké sněmovně zuří urputná bitva o poslanecké platy. Je zvláštní, že tak nedůležitá, podružná, nicotná záležitost (navíc nejde o nijak závratnou částku ze státního rozpočtu) na sebe už tradičně upoutává pozornost, kterou si vůbec nezaslouží.
více


6.12.2014 POLITIKA: Sociální, humánní a solidární

Vznik koalice ČSSD, KSČM a Dělnické strany sociální spravedlnosti v severočeském Duchcově nebyla náhoda. Nevíme, proč levicové partaje zvolily za partnera právě nahnědlé dělníky, když měly po ruce další čtyři neradikální subjekty. Jisté ale je, že xenofobie, nacionalismus a anticiganismus prorůstají...
více


6.12.2014 PRÁVO: Souboj exprokurátorů

Dne 16. května 2014 vyšel komentář k ukončení prvostupňové části trestního řízení soudního proti obžalovaným Martinu Bartákovi a Michalu Smržovi, nazvaný Souboj prokurátorů. Uzavíral řadu článků, jež toto trestní řízení doprovázely od jeho počátku v roce 2010.
více


5.12.2014 POLITIKA: Stát nelze řídit jako firmu

Posilování pozic politické strany ANO a pana Babiše samotného ukazuje, že oslovil spoustu voličů. Vlastně díky jediné originální myšlence znějící tak, že stát je třeba řídit jako firmu. Dokonce s ní souhlasí třeba i vrcholoví manažeři podobných firem.
více


5.12.2014 UDÁLOSTI: Drobné poznámky

Poslanci ANO se rozhodli podpořit původní vládní návrh úpravy platů ústavních činitelů, tj. zvýšení o 1 %. Původně ho kritizovali jako nedůstojný (což by se dalo pochopit). Závěr: podělali se a přistoupili na tu úplně nejpopulističtější variantu. Úspora je nezajímavá, jen se ustoupí davovým vášním. Z...
více


5.12.2014 FEJETON: Tři hlavy

Jan Drábek
Pohled na Pražský hrad
Můj táta rád vyprávěl, jak - když už bylo staré mocnářství v posledním tažení - na Ústeckoorlicku vydával tamější rakousko-uherský komisař jednu nesmyslnou vyhlášku za druhou. Podepisoval je svým poněmčeným jménem Hlawa. A pak, když už to pro místní občany začalo být nesnesitelné, začali k tomu připisovat...
více


4.12.2014 JUSTICE: Soudnost nad podlostí

Skončily dlouhé tahanice o to, zda bývalý dlouholetý předseda Městského soudu v Praze Jan Sváček, nyní soudce Vrchního soudu v Praze, smí být jmenován do nedůležité funkce místopředsedy téhož soudu, když s velkým náskokem uspěl ve výběrovém řízení provedeném podle směrnice ministryně spravedlnosti. ...
více


4.12.2014 JUSTICE: Rakouský model?

Pakliže problém s vymahatelností práva považují občané za jeden z hlavních, je na pováženou to, co jsme zažili v půli listopadu, když ministryně spravedlnosti seznamovala ve sněmovně na semináři přítomné politiky a státní zástupce s novým návrhem zákona právě o státním zastupitelství.
více


4.12.2014 UDÁLOSTI: Drobné poznámky

Je hezké, když přes všechny revoluční změny poslední doby nalézá člověk v každodenním životě kolem sebe prvky kontinuity. O to se stará mj. anketa Zlatý slavík. Je příjemné cítit, že jsou tu jakési základní jistoty: Karel Gott je zlatým slavíkem už minimálně půlstoletí, Lucie Bílá čtvrtstoletí.
více


3.12.2014 POLITIKA: Konec rovných příležitostí

Rovné příležitosti uplatnění mezi ženami a muži skončí dnem, kdy budou zavedeny kvóty. Tímto strohým konstatováním faktu, postaveném na prosté elementární logice, by šlo skončit. Na Dienstbiera, Tominovou, Jourovou nebo Gajdůškovou je ta jedna věta ale zjevně příliš složitá.
více


3.12.2014 UDÁLOSTI: Drobné poznámky

V sobotním rozhovoru pro Právo prohlásil Andrej Babiš, že nechce být prezidentem, protože není člověk, který by uměl dobře mluvit, je člověk, který pracuje a tvoří. Myslí si, že prezidentem by docela dobře mohl být pan Sobotka, dělal by to prý „celkem dobře“.
více