30.1.2015 | Svátek má Robin


30.1.2015 UDÁLOSTI: Drobné poznámky

Ve vládě existují skrytá napětí. Jedno se ohlásilo mezi ANO a ČSSD (ANO chce přeformulovat koaliční smlouvu), druhé představují církevní restituce. Ministr Jurečka odvolal náměstka pro restituce Wintra z Pozemkového úřadu.
více


30.1.2015 POLITIKA: Řecká inspirace

Nedělní ostře sledované řecké volby nasvítily jednu specialitu řeckého volebního zákona, která se snaží řešit i u nás dříve velmi diskutovaný problém. Vítěz voleb tam dostává jako bonus 50 mandátů, což má umožnit snadnější sestavení vlády.
více


30.1.2015 POLITIKA: Zelené přešlapování

Doba je krutá a nespravedlivá. Ale marná sláva, životaschopnou konkurencí pro nastupující antipolitická a idejemi nepolíbená hnutí nejsou malé alternativní strany, ale etablované partaje s rodokmenem.
více


30.1.2015 POLITIKA: Do Vídně místo do Canossy

Paní ministryně spravedlnosti Helena Válková věnuje velkou pozornost záměru vládní koalice vytvořit legislativní podmínky pro zlepšení úrovně činnosti státního zastupitelství vydáním nového zákona.
více


29.1.2015 POLITIKA: Hrad Zemana nezměnil...

Podle Centra pro výzkum veřejného mínění při Akademii věd důvěřovalo v prosinci prezidentu Zemanovi 41 procent, měsíc před tím ale zaznamenal pokles o 21 procent. Hned po zvolení mu důvěřovalo 72 procent.
více


29.1.2015 UDÁLOSTI: Drobné poznámky

Předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová odstoupila. Zdůvodnila to svým důchodovým věkem (to je poněkud nepřesvědčivé, je jí 63 let, např. předsedovi ÚS Rychetskému je o devět let víc) a chystanými změnami ve vedení kolegií NS.
více


28.1.2015 UDÁLOSTI: Drobné poznámky

Lídr iniciativy Islám v ČR nechceme Martin Konvička prohlásil mj.: „Naším dlouhodobým cílem je postavení islámu na úroveň nacismu, zákaz jeho šíření, propagace a veřejného vyznávání, tvrdé potlačení, zároveň jeho společenské odsouzení.“
více


28.1.2015 POLITIKA: Dva roky s prezidentem Zemanem

Před dvěma lety se občané definitivně dozvěděli: Vaším novým prezidentem bude Miloš Zeman. Ve druhém kole historicky první přímé volby prezidenta porazil Karla Schwarzenberga 2 717 405 hlasy. Jinými slovy, měl zhruba o půl milionu hlasů víc. Společnost to rozdělilo na dvě, zhruba podobné části.
více


28.1.2015 POLITIKA: Jako telenovela

Kavárna, s níž sympatizuji, ulpěla ve stereotypních variacích odsudků prezidenta Zemana a jeho osobnostních rysů. Exponovat prezidentovo sebestředné buranství je úlevné, ale občanským postojem to není; je svého druhu jeho náhražkou.
více


27.1.2015 UDÁLOSTI: Drobné poznámky

V Právu píše šifra Kov (odhadl bych, že je to Jan Kovařík, starý matador Práva ještě rudého, který zatím ožíval vždy, kdy se otvíral - nebo kdy bylo třeba otevřít - „sudetoněmecký problém“; teď byl očividně „přeúkolován“).
více


26.1.2015 POLITIKA: Normalizátor

Pojďme si zopakovat, v čem spočívala normalizace. V moskevském protokolu v roce 1968 bylo vyjádřeno „odhodlání dosáhnout normalizace poměrů“, neboli jinak řečeno že „bude líp“.
více


26.1.2015 UDÁLOSTI: Drobné poznámky

Reakce politiků na rozhodnutí vlády přijmout patnáct syrských rodin s nemocnými dětmi a poskytnout jim azyl je přehnaná a hysterická. Profiluje se na tom zejména Úsvit (myslím, že ani to mu už nepomůže) a ODS, která se pokouší o kompromis mezi slušností a neslušností.
více


26.1.2015 POLITIKA: Dvakrát měř, jednou plácni

Kdo by to býval byl řekl, že česká společnost začne žít zahraniční politikou. Loni bylo stěžejním tématem dění na Ukrajině. Snad proto, že nás až taková vzdálenost nedělí. Najednou byly sociální sítě plné informací i dezinformací, propagandy z východu i západu. Těch samozvaných expertů, co se urodil...
více


24.1.2015 GLOSA: O Havlovi v dobrém

O prezidentu Václavu Havlovi se v posledních týdnech mluvilo hodně. A nejen dobře. Našli se i tací, kteří ho kritizovali, jako kdyby šlo o normálního člověka z masa a kostí a ne o symbol naší nové svobody. Té kritiky bylo tolik, že ji musím alespoň nyní trochu vyvážit oceněním několika jeho naprosto...
více


24.1.2015 POLITIKA: Manipulace se strachem

Po teroristických útocích ve Francii se dostali ke slovu politici. Spolehněte se na nás a budete moci spát jak batolata, zní v podtextu jejich rétorických figur. Veřejnost by však měla být ostražitá a neodevzdávat své osudy bezvýhradně do rukou zlatoústých politiků!
více


24.1.2015 POLITIKA: ODS a TOP 09 se opět vzdalují

V živé paměti ještě máme sváry v Nečasově koaliční vládě. Vedle fůry banalit ke štěpným liniím patřil vztah České republiky k Evropské unii. Snad jen flegmatismus šéfa TOP 09 a tehdejšího ministra zahraničí Karla Schwarzenberga plus převaha, kterou nad ním měl prezident Václav Klaus spolu s euroskeptickým...
více


23.1.2015 GLOSA: Ano, bude líp...

Vláda vydala souhlas s omezením prodejní doby u obchodů přes 200 metrů čtverečních. Vše záviselo na souhlasu Babišova Ano.
více


23.1.2015 GLOSA: Češi a islámský terorismus

Po útoku na francouzský satirický časopis Charlie Hebdo 7. ledna 2015 se ukázalo, že Česká republika na podobnou situaci není připravená, že nemáme dlouhodobě propracovanou strategii boje s terorismem. Jako kdyby neexistovalo 11. září 2001 a pozdější útoky v Madridu a v Londýně. Místo systémového řešení...
více


23.1.2015 POLITIKA: Méně než třetina obyvatel ČR živí zbytek

Zamysleli jste se někdy nad tím, kolik v naší zemi existuje spoluobčanů, jejichž příjem není závislý na státu, tedy na penězích, které byly někomu jinému prostřednictvím daní odebrány?
více


21.1.2015 POLITIKA: Trochu svobody i daňovým poplatníkům!

Jedním z principů konzervatismu je zásada lorda Falklanda z první poloviny 17. století: „Není-li nutné měnit, je nutné neměnit.“ A parafráze této věty by mohla sloužit jako první článek Listiny práv a svobod té nejutiskovanější skupiny všech dob, ve všech zemích a za všech režimů, kterou jsou daňoví...
více


21.1.2015 ROZHOVOR: Nejen o soudcokracii

Dušan Šrámek
kladívko
Správně říkáte „v kritice transformace z počátku devadesátých let“. Ještě by se mohlo upřesnit v „politické a apriorní“ kritice, protože věcná, seriózní analýza nestrannými pozorovateli stále chybí. Pořád se vede „spor o transformaci“ s těmi, kteří po listopadu 1989 politicky prohráli a transformaci...
více


20.1.2015 POLITIKA: Terorismus v nás

Na pařížském bulváru stáli mezi evropskými představiteli i český premiér a ministr zahraničí. Premiér Sobotka pronesl i pamětihodné odsouzení terorismu, které bylo státnické, tvrdé a závazné.
více


20.1.2015 POLITIKA: Klauzemanův institut?

Až se jednoho dne Miloš Zeman rozloučí s prezidentskou funkcí, nebude muset zakládat vlastní think-tank a klidně může přijmout angažmá v Institutu Václava Klause. Na klíčové problémy světa, počínaje multikulturalismem a konče ukrajinskou krizí, totiž prezident hlásící se k levici nahlíží podobně jako...
více


19.1.2015 POLITIKA: Zemanova účast mohla překrýt staré křivdy

Prezident Miloš Zeman nebude pozván na březnový sjezd ČSSD, jak již oznámil předseda Bohuslav Sobotka. Jde jistě o epizodu, přesto má smysl se u ní zastavit, protože nemá jen symbolický význam. A jak už to bývá, černobílé vidění není namístě. Na poslední sjezdy soc. dem. býval prezident zván.
více


19.1.2015 UDÁLOSTI: Náš problém nejsou islámští teroristé

Jednota postojů v této souvislosti má daleko menší význam, než by se na první pohled zdálo. Má totiž v sobě něco falešného. Najednou se vytvořila taková široká fronta proti islámskému terorismu a aktu teroru v Paříži, k níž dnes patří kdekdo.
více


19.1.2015 POLITIKA: Provdané za stát

Zevnitř sociální demokracie zní, že stát by měl platit matkám výživné na děti místo otců, kteří alimenty neplatí, a pak ty částky od otců vymáhat. Nenechat maminky a hlavně jejich děti, které za nic nemohou, bez peněz jen proto, že jejich otcové jsou nezodpovědní.
více


17.1.2015 UDÁLOSTI: Drobné poznámky

K masakrům v Paříži se vyjádřili i ruští „pravoslavní fundamentalisté“ (termín z Práva), jmenovitě jakýsi Dmitrij Corionov-Enteo, vůdce skupiny „Boží vůle“: „Každý rouhač si zaslouží nejvyšší trest.
více


16.1.2015 UDÁLOSTI: Drobné poznámky

Miloš Zeman prohlásil, že lidé vyznávající jiné kulturní a náboženské hodnoty, kteří nerespektují pravidla země, ve které žijí, by se měli vrátit domů, do svých původních zemí, na něž mají jakousi genetickou závislost.
více


15.1.2015 ARMÁDA: Opět povinná vojna?

Vynořily se zprávy, že úředníci na ministerstvu obrany připravují pro (přinejmenším některé) mladé muže opět povinnou vojenskou službu. U té jednodušší části veřejnosti se tato bizarní myšlenka, která svědčí svojí kvalitou pouze o tom, že vypadla z mozků stále poněkud zelených.
více


14.1.2015 UDÁLOSTI: Putin v Praze?

Pozornost světové i české veřejnosti poutají teroristické útoky v Paříži. Nic proti tomu, jen by bylo neblahé, kdyby nám proto unikla událost, která pro nás může znamenat ještě víc, protože se nás na rozdíl od pařížského krveprolití ve svých důsledcích dotkne zcela bezprostředně.
více


14.1.2015 POLITIKA: Kvůli zisku zničit zemi

Firmy, korporace či finanční skupiny mohou v zahraničí investovat konzervativně, tj. uvážlivě, anebo rizikověji, tj. dobrodružně. Prvním případem jsou investice do zemí se stabilními a předvídatelnými režimy, vládou zákona a jasným právním a ekonomickým řádem. Zisky to přinese předvídatelně stabilní...
více


12.1.2015 UDÁLOSTI: Drobné poznámky

Hlavní událostí dne jsou pořád teroristické útoky v Paříži. Už jsem o nich něco psal, jen bych chtěl ještě zvlášť zdůraznit, že vzbouřené emoce jsou docela pochopitelné ve Francii a taky v západní Evropě, které se to všechno přímo dotýká (problémy s imigranty jsou jejich záležitostí, s níž si zatím navíc...
více


12.1.2015 BEZPEČNOST: Nejsme hlavním cílem. Zatím

Zběsilé ale zároveň chladnokrevné řádění islámských fanatiků vyvolává řadu otázek. Budou takové útoky pokračovat a v jaké míře? Co tím džihádisté sledují? Dá se jim předejít? A jak jsme na tom v Česku?
více


12.1.2015 POLITIKA: Daně jsou nižší, ale lidé platí víc

Zavedení třetí sazby DPH je líbivým opatřením. Vláda jím demonstruje, jak moc jí záleží na vzdělanosti lidí (proto do nové, nejnižší sazby zařazuje knihy), na zdraví lidí (proto tam zařazuje i léky) a ostatně i na dětech (proto nejnižší sazbou bude daněna i dětská výživa).
více


12.1.2015 GLOSA: Konkurs na zázrak?

Michal Staša
Strakova akademie
Vláda se pustila do nového kola výběrového řízení na obsazení místa nejvyššího státního úředníka. První kolo nedopadlo nejlépe, neboť uchazeči nesplňovali požadavky na jazykové znalosti. Do druhého kola bylo tedy třeba projevit vstřícnost. Vyšší plat? Nikoli, lid by záviděl. Tedy měkčí podmínky? Zaj...
více


10.1.2015 UDÁLOSTI: Teroristé v Paříži a naše svoboda

Brutální teroristický útok na redakci francouzského týdeníku Charlie Hebdo, při němž atentátníci zavraždili dvanáct lidí, byl všeobecně a právem označen za útok na svobodu slova, jeden z pilířů západní (a tedy i naší) demokracie.
více