23.4.2014 | Svátek má Vojtěch


23.4.2014 POLITIKA: Vydrží Sobotka do žní?

Zvolil jsem do titulku článku malou paralelu s filmem Vesničko má středisková, neboť se nemohu ubránit dojmu, že český premiér velmi silně připomíná svým neustálým ceněním chrupu do křečovitého úsměvu jednoho z hlavních protagonistů populárního příběhu – prosťáčka Otíka.
více


22.4.2014 POLITIKA: Jako přes kopírák

Bitva proti úplatkům a rozkrádání vrcholí. Za údajný zločin ve výši cca 2500 Kč, slovy dva tisíce pět set korun, je obžalováno zastupitelství jednoho města, přestože se tyto peníze neztratily, ale teoreticky se ztratit dle policie mohly.
více


22.4.2014 POLITIKA: Omezme práva odborů

Odborářský boss Bohumír Dufek chce po živnostnících každý měsíc daň ve výši 1000 Kč. V podstatě jede v Mládkově trendu "živnostníci jsou paraziti" a rád by je pěkně srovnal na úroveň těch, které zastupuje. Vidím to jinak.
více


22.4.2014 POLITIKA: Jak Okamura bojuje proti bordelu

Konec bordelu a korupce! S takovým heslem a několika dokola omílanými frázemi se podařilo Tomiu Okamurovi učarovat téměř 350 tisícům voličů.
více


21.4.2014 UDÁLOSTI: Mají v MfD kocovinu z Babiše?

"Babišovi lidé postupně obsazují stát": tento titulek se na první stránce středeční Babišovy Mladé fronty Dnes vyjímá poněkud strašidelně. Není to sice přímo otvírák a podstatná informace je až na čtvrté stránce – ale ta informace je dosti hutná. Po protisobotkovské kanonádě z předešlých dní následuje...
více


19.4.2014 POLITIKA: Pro koho je zákon o státní službě?

Kolik má Česká republika úředníků, na které by se měl vztahovat nově přijímaný služební zákon? Jednoznačná odpověď na tuto otázku zatím neexistuje. Proto nelze vyčíslit, jakým způsobem zatíží státní pokladnu.
více


19.4.2014 POLITIKA: Úsvit káže vodu, ale pije víno

"Do Úsvitu jsem vložil svou práci, své jméno a slíbili jsme voličům prvky přímé demokracie. Ale aby stranu někdo rozvracel a od těchto principů ustupoval, tak to opravdu ne, to nás radši bude devět." Inu, po jejich ovoci je poznáte.
více


18.4.2014 POLITIKA: Těžce zkoušený kraj Moravskoslezský

On to dneska nikdo nechce říci nahlas, ale praxe ukázala, že systém řízení země formou krajských uspořádání byl cestou do pekel. Byť to na první pohled není zcela viditelné. Naši maličkou zemičku jsme rozdělili na 14 krajů, jejichž aparáty bobtnají ze dne na den.
více


18.4.2014 GLOSA: Taky cítíte ten strach?

Já strašný. Jak se popularita hnuti ANO zvedá, jak se Babiš stal nejpopulárnějším politikem, jak by teď asi ANO vyhrálo volby... Jak se Sobotka nedokáže rozhodnout, jak se cokoli...
více


17.4.2014 POLITIKA: Ministerští sedmilháři

Za času panování na ministerstvu spravedlnosti socialistické chráněnky velkokapitálu Marie Benešové, přesně 17. prosince 2013 vydala ČTK s odvoláním na ředitele tiskového odboru ministerstva Rudolfa Schustera zprávu o konečné bilanci novoroční amnestie prezidenta Václava Klause.
více


17.4.2014 POLITIKA: Ponížení Vysokého Mýta

Pokud se chceme při hodnocení toho, k čemu došlo na Krymu, dobrat něčeho skutečně podstatného, musíme se soustředit na to, co to znamená pro nás, pro Čechy a Českou republiku.
více


17.4.2014 POLITIKA: Jak ušetřit

Ve sněmovně chystají změnu, která prodlouží lhůtu mezi 2. a 3. čtením návrhu zákona. Poslanci totiž hlasují o obsahu, aniž by ho znali. Prý nestíhají. Byl bych radši, kdyby ubrali plyn a omezili předkládání těch návrhů.
více


17.4.2014 POLITIKA: Hoří, má panenko

Petr Zimmermann
Petr Zimmermann
To, co předvádí v posledních dnech a týdnech ČSSD a ANO kolem zvýšení platby zdravotního pojištění za státní pojištěnce, připomíná formou i obsahem hořkou komedii Hoří, má panenko.
více


16.4.2014 POLITIKA: V magickém trojúhelníku

Po zhruba roce zvratů, úspěšných i neúspěšných převratů a politických veletočů se mocenská situace, zdá se, poněkud ustálila. Vládne Sobotkův kabinet, prezident Miloš Zeman se zabývá převážně zahraniční politikou – a vyzývá dokonce k preventivnímu odstrašení Ruska (v praxi mu jde hlavně o "odstrašení"...
více


16.4.2014 EVROPA: Krize demokracie ohrožuje eurovolby

Obliba politických stran je nízká ve všech zemích Evropské unie a v České republice patří k nejnižším. Přesto se právě v Česku hlásí do evropských voleb celkem 38 stran, což je nepochybně nějaký rekord.
více


16.4.2014 GLOSA: Válková viní Kalouska

Ministryně spravedlnosti Helena Válková se v nedělní Partii na Primě pokoušela obhájit jednak odvolání ředitele vězeňské služby Petra Dohnala, jednak svůj výrok o tom, že se za protektorátu toho Čechům "tak moc nestalo".
více


16.4.2014 UDÁLOSTI: Babišova „nepolitická politika“ a její protivníci

V rozhovoru, který v sobotu zveřejnilo Právo, pokročil Andrej Babiš zcela spontánně o další krok v tom, jak vymezuje "nové pořádky". Po svém nástupu na Ministerstvo financí podřízeným prý řekl: "Představte si, že jste majitelé ČR, neexistují žádní politici, a teď byste měli rozhodnout ve prospěch této...
více


16.4.2014 POLICIE: Další televizní Otázky VM

Ministr Milan Chovanec v Otázkách Vymývače mozků dne 13. dubna 2014 seznámil veřejnost se svým pohledem na nejvýznamnější otázky týkající se fungování Policie České republiky, na které chce soustředit pozornost. Jeho vystoupení mělo "hlavu a patu": vše, co chce dělat, prospěje policii a potažmo veře...
více


15.4.2014 POLITIKA: Premiér v nesnázích

Bohuslav Sobotka má vážné potíže. Klid v koalici vydržel sotva pár týdnů a nyní už je celkem jasné, že kauza OKD může Sobotkovi, který tak bažil po premiérské sesli, zlomit vaz.
více


15.4.2014 UDÁLOSTI: Máme se kvůli Ukrajině stydět?

Ukrajinská tragédie, kterou ruská anexe Krymu pouze otevřela, hýbe západním světem i českou společností, z důvodů pochopitelných: jednak je ruská agrese z morálního hlediska zavrženíhodná, a jednak zatím spíš povědomě cítíme, že ohrožuje i nás.
více


15.4.2014 PRÁVO: Na každého jiný metr

Veřejnost si snad vzpomene na skandál, který vyvolal politizující advokátní koncipient Jiří Pospíšil na začátku svého druhého ministerského mandátu zpětvzetím stížnosti pro porušení zákona, již podala ministryně Daniela Kovářová ve prospěch Josefa Blažka a Rudolfa Tesárka, odsouzených za odcizení 74...
více


14.4.2014 BRNO: Komunální politika je řehole, ale i výzva

Sledovat brněnskou komunální politiku je velice zajímavé, obzvláště v tomto volebním roce: svou účast v podzimních volbách ohlásili aktivisté doposud známí z recesistického webu Žít Brno.
více


14.4.2014 SPOLEČNOST: Útěk před politikou

V diskusi o překvapivé volbě nového slovenského presidenta znělo mnoho hlasů. Většinou zdůrazňovaly, že šlo o protestní volbu proti Robertu Ficovi, jehož politiku Slováci už dobře znají, a proto jej v čele státu nechtějí.
více


15.4.2014 GLOSA: Zeman navrhuje zastrašení Ruska

Prezident republiky Miloš Zeman by napjatou situaci kolem Ukrajiny řešil takovou akcí NATO a Evropské unie, která by zastrašila Rusko. Tím by se podle něj zabránilo jeho případné invazi nejenom na Ukrajinu, ale také například do moldavského Podněstří.
více


16.4.2014 POLITIKA: Referendum

Referendum neboli plebiscit je v češtině používáno v různých významech. Záleží na tom, co se propagátorovi více hodí. Referendum se dnes používá častěji, protože nikdo se nechce ztotožnit se spojením plebei scitum - lidu se uzdálo.
více


14.4.2014 VZPOMÍNKA: Květiny pro Adinu Mandlovou

Bylo to moje velké setkání. S legendou se člověk nesetkává často. Ani s hvězdou stříbrného plátna z první republiky. Setkání, o jehož dramatickém dovětku jsem se dozvěděl až v těchto dnech.
více


14.4.2014 POLITIKA: Fiala vede „pravou ODS“ k jejímu konci

Nový předseda ODS prof. Petr Fiala vede do prvních voleb kdysi hlavní pravicovou stranu ve zbídačeném stavu pod značkou "pravá ODS". Co přesně to znamená, si můžeme jen domýšlet.
více


14.4.2014 POLITIKA: Euro? ČSSD úplně mimo

Tři čtvrtiny české veřejnosti nesouhlasí s přijetím eura. Poslední údaje ukazují, že se na tom od loňského podzimu nic nezměnilo ani po intervenci ČNB proti koruně. U voličů všech parlamentních stran převažují odpůrci eura nad příznivci. U voličů hlavní vládní strany ČSSD je dokonce čtyřnásobně víc odpůrců...
více


14.4.2014 ZDRAVOTNICTVÍ: Nemocnice bijí o pomoc. Zbytečně. Přituhne

Nepřipadají vám politici trochu jako malé děti? Stejně jako děti nemají představu o hodnotě peněz. Když děti vezmete na pouť, budou chtít na všechny atrakce. A několikrát. A je jim jedno, kolik to stojí, protože neplatí ony, ale rodiče.
více


14.4.2014 GLOSA: Rusáci fakt necvičí

"Rusové necvičí, oni jsou připraveni k boji!" prohlásil v Praze rozzlobeně šéf NATO Rasmussen.
více


14.4.2014 UDÁLOSTI: Bojovné švejkování Miloše Zemana

Miloš Zeman vystoupil na konferenci k desátému výročí vstupu Česka do Evropské unie. Prohlásil tam mj., že EU i NATO by měly podniknout velmi razantní a preventivní akce k odstrašení Ruska před rozšířením vojenských akcí do dalších oblastí Ukrajiny, případně i do Moldavska.
více


12.4.2014 POLITIKA: Válková slabým článkem ANO?

Při rozplétání politických krizí nebývá zvykem, aby vítěz bral vše. Zpravidla i on, aby příliš nezpychl, je přinucen něco obětovat. Nejčastěji jde o pěšáky na pomyslné šachovnici.
více


11.4.2014 POLITIKA: Nadcházející evropské volby

23. a 24. května budeme volit 21 poslanců, kteří budou v celkem 751členném Evropském parlamentu zastupovat Českou republiku.
více


11.4.2014 PRÁVO: Vyšetřování skončilo omluvou, zapomeňte…

Posledním činem generála Petra Dohnala před odvoláním ze služebního místa generálního ředitele Vězeňské služby ČR dne 4. dubna 2014 byla omluva manželům Pavlisovým za ponižující osobní prohlídku, které je dne 7. ledna 2013 podrobili příslušníci Vězeňské služby ČR ve Věznici Vinařice před bezdohledovou...
více


11.4.2014 POLITIKA: Babiš je na koni

Občas jej podceňujeme a vytahujeme obočí nad Babišovými sedláckými teoriemi a promluvami. On má navíc skutečně vážné mezery v politickém konání. Navíc jej omezují řečnické schopnosti a podle jeho vlastních slov i introvertní povaha.
více


11.4.2014 POLITIKA: Mimořádně odporný eurokandidát!

Jedničkou na kandidátce ČSSD pro květnové volby do Evropského parlamentu je sociolog Jan Keller. Kdyby nás měl ve Štrasburku a v Bruselu reprezentovat tenhle člověk, museli bychom si ublinknout hnusem.
více