17.7.2018 | Svátek má Martina


17.7.2018 POLITIKA: Kdy je antikomunismus primitivní

Petr Bouda
Sousloví „primitivní antikomunismus“ bylo v České republice až donedávna spolehlivým poznávacím znamením „primitivních“ komunistů, kteří tak odmítavě reagovali na jakoukoli kritiku jejich nelidské ideologie, jejíž uvádění do praxe vyšlo lidstvo dost draho, jako ostatně každá dystopie, ve které pro...
více


17.7.2018 POLITIKA: K interview premiéra v MfD

Lubomír Stejskal
Vytknuto před závorku: zásadně nesouhlasím a odsuzuji jakékoliv projevy násilí vůči jakémukoliv politikovi. Tudíž odsuzuji i to, co se v noci ze středy na čtvrtek (11-12/7) dělo před Sněmovnou.
více


17.7.2018 GLOSA: Kde byl ve středu Mára, Andreji?

Tomáš Vodvářka
Možná pamatujeme na onu krásnou povolební chvíli, kdy vítěz voleb Andrej Babiš sevřel hlavu Marka Prchala do svých dlaní a zářil štěstím.
více


17.7.2018 POLITIKA: Válka není mír

Roman Joch
„Strach, zájem, čest“ – jsou důvody, proč podle starořeckého historika Thukydida lidé válčí. Když jsem to četl poprvé, řekl jsem si (povýšeně): Co má nás, lidi 20. (21.) století, poučovat nějaký mrtvý Řek z 5. století před Kristem?
více


16.7.2018 GLOSA: Tak se nám tady rozmohl jeden nešvar

Tomáš Vodvářka
To by možná pravila paní Holubová z Pelíšků, pokud by se podívala na níže uvedené záběry evropských politiků.
více


16.7.2018 POLITIKA: Vrchol a pád Babiše

Rudolf Mládek
Je nesporné, že hnutí ANO, které založil a vede Andrej Babiš, rozdrtilo své odpůrce v posledních volbách vysokým náskokem.
více


16.7.2018 POLITIKA: Vítejte v České republice 2.0!

Lubomír Stejskal
Nestává se často, aby byla česká politika zajímavější než světová kopaná. Večer 11/7 tomu tak bylo. Nechtěl jsem přijít o živé představení ze Sněmovny, ale ani o live přenos ze stadionu Lužniki v Moskvě (Chorvatsko vs Anglie).
více


16.7.2018 GLOSA: Zemanova výstraha

Zbyněk Petráček
Miloš Zeman patří mezi hodně nálepkované politiky, ale často si o to sám říká. Třeba v situacích, kdy vyrukuje s racionální úvahou, ale podá ji v balení, které nálepky samo přitahuje.
více


16.7.2018 POLITIKA: Vláda s (ne)důvěrou

Pavel Kopecký
Tak už konečně! V nejranějších hodinách včerejšího dne se stalo, že dolní komora parlamentu vyslovila důvěru průlomovému projektu.
více


14.7.2018 POLITIKA: Nejsme jako oni

Milena Kozumplíková
V roce stého výročí vzniku ČSR má země po osmi měsících vládu. Důvěru jí vyslovilo 105 poslanců ze 200. Není to moc, ale je to nadpoloviční většina. Většiny bylo dosaženo velmi klopotně.
více


14.7.2018 POLITIKA: Show pro masy, nic jiného

Jiří Zapletal
Jiří Zapletal
Máme vládu s důvěrou. Po mnohahodinovém řečnění u pultíku ve Sněmovní ulici nebylo překvapením, že vláda pod vedením Andreje Babiše důvěru získala.
více


14.7.2018 GLOSA: Sorryjako

Tomáš Vodvářka
Tak a je to hotovo. Trvalo to jen necelých 29 let. Vypískání blbců, majících Ústavou zaručenou moc, bylo jen krátkou epizodou
více


14.7.2018 POLITIKA: Duo Babiš & Kalousek, duo k pobavení

Zdeněk Holásek
Sledovat diskusi v dolní komoře Parlamentu ČR šlo jen se sebezapřením a jen občas. Setrvalejší sledování by opravdu nemuselo být bez trvalých následků.
více


13.7.2018 POLITIKA: Otřesné!

Jan Bartoň
Každý, kdo si udělal alespoň pět minut na pozorování dění v poslanecké sněmovně při jednání o vyslovení důvěry vládě, byl svědkem nárazu na „tvrdou realitu“. Vzletné proklamace a ostudné provokace vítězily.
více


14.7.2018 GLOSA: Manželství jako rys

Zbyněk Petráček
Vláda nepodpoří ústavní ochranu manželství coby výhradního svazku muže a ženy. Přesněji řečeno vládní strany ANO a ČSSD tento krok nepodpoří při hlasování ve sněmovně.
více


13.7.2018 POLITIKA: Pokus o opoziční revival?

Josef Mlejnek jr.
Dvacet let po podpisu tzv. opoziční smlouvy mezi ČSSD a ODS se zrodila dohoda mezi ANO a KSČM o podpoře vzniku a toleranci existence menšinové vlády ANO a ČSSD.
více


13.7.2018 POLITIKA: Tajemství úspěchu Zemana a Babiše? Štěstí

Lukáš Kovanda
To tu ještě nebylo. Příslovečná „blbá nálada“ Čechů je pryč. Dobrá polovina národa hodnotí hospodářskou situaci České republiky příznivě. Konkrétně se jedná o 49 procent Čechů. Ještě o něco více z nich, 53 procent, pak podle Centra pro výzkum veřejného mínění za příznivou považuje ekonomickou...
více


12.7.2018 PRÁVO: Obecní volby aneb Eurocizinec je našinec

Pavel Svoboda EP
V minulých dnech vzbudila na sociálních sítích emoce zpráva, že občané z jiných zemí EU mohou u nás volit v obecních volbách. Přečetl jsem si slova o diskriminaci tuzemců či podiv, jak je něco takového bez schválení českého parlamentu možné.
více


12.7.2018 POLITIKA: Proč byla Opoziční smlouva nestandardní

Karel Hvížďala
Po mimořádných volbách se dohodli pánové Miloš Zeman a Václav Klaus a uzavřeli na léta 1998 až 2002 Smlouvu o vytvoření stabilního politického prostředí v České republice mezi ČSSD a ODS. Tato smlouva, které se říká Opoziční, měla zajistit menšinové vládě stabilní existenci. Kvůli tomu byla...
více


12.7.2018 ROZHOVOR: 20 let od podpisu tzv. Opoziční smlouvy

Václav Klaus1
Stoprocentně. Opoziční smlouva byla vynikající politický nápad. Vynikající pro tehdejší dobu a dnešní doba o to silněji ukazuje, že by takový podobný nápad byl potřeba i v současnosti.
více


12.7.2018 PRÁVO: Doktoráty a habilitační práce

Jiří Svoboda1
Podotýkám, že slečnu či paní Malou neznám. Dokonce jsem o ní ani dříve, než byla navržena jako členka vlády, neslyšel. Mám však k celé kauze tři poznámky.
více


11.7.2018 POLITIKA: Důvěryhodnost médií klesá

Jan Bartoň
Podle stále ještě seriózního Gallupova ústavu klesla důvěra Američanů v média asi o polovinu. Příčinou je podle všeho „posedlost médií Trumpem“. To známe, naše média jsou „posedlá Babišem“.
více


11.7.2018 POLITIKA: Na spor o Pocheho doplácí zahraniční politika

Lukáš Jelínek
Nalezení plnohodnotného ministra zahraničních věcí, jenž se bude svému úřadu věnovat čtyřiadvacet hodin denně, aniž by se zatěžoval problémy jiného resortu, je důležité hned z několika důvodů.
více


11.7.2018 POLITIKA: Opravdu nás ohrožuje bílá migrace?

Tomáš Vodvářka
Blogerka Libuše Palková se ve svém článku na blogu idnes zabývá problémem migrace jaksi naopak. Tedy odchodem „bílých“ lékařů od nás do ciziny. Opravdu je situace tak katastrofální?
více


12.7.2018 POLITIKA: Legislativa je právní vrchol

Daniela Kovářová
Absolvent právnické fakulty si může vybrat řadu profesí, ve kterých se chce realizovat. Může být soudce, advokát, státní zástupce, notář či exekutor, může učit a psát, řídit firmy nebo vyšetřovat trestné činy.
více


11.7.2018 GLOSA: 20. výročí tzv. Opoziční smlouvy

Václav Klaus1
K tzv. Opoziční smlouvě uzavřené mezi ODS a ČSSD po volbách 1998 je nezbytné říci, že v českých poměrech nebyla novinkou, že ve skutečnosti byla opoziční smlouvou č. 2.
více


10.7.2018 POLITIKA: Jak to bylo se slavnou mobilisací

Ladislav Jakl 1
Šéfredaktor jednoho internetového deníku označil za „vrchol stupidity“ někdejší provolání ODS ve volební kampani v roce 1998 nazvané „Mobilisace“ a následnou Opoziční smlouvu uzavřenou údajně s tím, proti komu se mobilizovalo.
více


9.7.2018 POLITIKA: Babiš a Marie Terezie

Pavel Kopecký
Císařovna a královna Marie Terezie vzkazovala svým úředníkům, že o dost výše než jejich schopnosti k výkonu funkcí hodnotí loajalitu.
více


9.7.2018 POLITIKA: Komunisté spoluvládnou díky sametové revoluci

Petr Robejšek
Když poslouchám vyčítavý tón některých publicistů kvůli tomu, že KSČM spoluvládne, tak se ptám, kdo z dnešních pokrokových intelektuálů se kriticky zamyslel nad tím, proč sametoví revolucionáři let 1989-90 komunistickou stranu nezakázali.
více


9.7.2018 POLITIKA: Jak minimální mzda poškozuje ty nejchudší

Lucie Komárková
Lucie Komárková
Vláda a zastánci socialismu popisují princip minimální mzdy jako ochranu chudých a slabých. Tento pojem je spojován s lepšími zítřky. Zavedení minimální mzdy má být téměř všespásné.
více


7.7.2018 POLITIKA: Proč se bát Taťány Malé a proč ji chránit

Zdeněk Jemelik 1
Dámám, jejichž nástup do úřadu ministryně spravedlnosti jsem mohl sledovat, snad s výjimkou Marie Benešové věnovali novináři zvláštní, převážně nepřátelskou pozornost.
více


7.7.2018 ROZHOVOR: Naše nadšení pro EU skutečně ochladlo

Pavel Chrastina
Naše nadšení skutečně ochladlo, velmi ochladlo. Až z toho mrazí. A z jakého důvodu? Není to moc složité. Když ptáčka lapají, hezky mu zpívají, říkávaly naše babičky a měly pravdu.
více


6.7.2018 PRÁVO: Ministryně spravedlnosti krade

Radim Perlín
Máme v Česku skutečně bizarní kabinet. Nemáme ministra zahraničí, protože prý volil někoho jiného než Zemana, premiér je trestně stíhaný a ministryně spravedlnosti krade cizí myšlenky, a tedy porušuje autorský zákon.
více


6.7.2018 ROZHOVOR: Pašeráci z lodě Aquarius

Tomáš Zdechovský
Bylo by dobře, kdyby vznikla vláda většinová, což se nestalo. Že nemáme ministra zahraničí a co kolem toho probíhá, ukazuje na to, že Andrej Babiš není dobrý politik, neumí vládnout a nerozumí vůbec demokracii.
více


6.7.2018 POLITIKA: Ministr se chlubí, že šetří na pacientech

Petr Holub1
Ministr zdravotnictví bývalé i nové vlády Adam Vojtěch se pochválil, že dosáhl historického úspěchu v dohadovacím řízení o úhradové vyhlášce na rok 2019. Při těchto debatách se dohadují pojišťovny se zdravotníky o základních mantinelech, jak se bude v příštím roce platit za zdravotní péči.
více


5.7.2018 EVROPA: Proti liberální demokracii

Václav Klaus1
Sešli jsme se na tomto – pro akce našeho institutu netypickém – místě záměrně. Chceme tím vyjádřit, že nám tentokráte jde o něco daleko zásadnějšího než o „pouhý“ standardní seminář našeho institutu.
více