15.11.2018 | Svátek má Leopold


15.11.2018 POLITIKA: A pak že je všechno v řiti

Zdeněk Holásek
V druhém kole zvolili senátoři nového předsedu Senátu. Horní komora Parlamentu ČR tedy má nového šéfa - Jaroslava Kuberu.
více


15.11.2018 POLITIKA: Tajná nahrávka Babiše mladšího?

Jan Bartoň
Je-li možné podle Policie ČR tajně nahrávat ministra české vlády a toto nahrávání není trestným činem, je naprosto normální nahrát tajně premiérova syna. A nejvyšší státní zástupce to opět „prověří“.
více


15.11.2018 POLITIKA: Soudy jsou už ztrátou času

Jan Schneider
Reportérka a reportér z portálu Seznam.cz, jejichž osobnosti a renomé necháme v tuto chvíli stranou a budeme je pokládat za standardní, vyhledali ve Švýcarsku žijícího švýcarského občana Andreje Babiše, syna českého premiéra téhož jména.
více


14.11.2018 POLITIKA: Únos z Čapího hnízda

Petr Štěpánek
V posledních dnech se v médiích objevily dva materiály týkající se vyšetřování kauzy Čapí hnízdo.
více


14.11.2018 POLITIKA: Ne globálnímu paktu o migraci

Jan Skopeček
Ministr zahraničí Tomáš Petříček má na nadcházející schůzi vlády přijít s návrhem postupu vedoucího k odmítnutí tzv. globálního paktu OSN o migraci.
více


14.11.2018 EVROPA: Zúčtování s levicí

Petr Robejšek
Až na Jana Hamáčka to už vědí všichni. Levice končí, a to nejenom u nás, ale i v Evropě. Ptám se, proč k tomu došlo a jestli pro ni existují východiska.
více


12.11.2018 POLITIKA: Strašný konec Jiřího Zimoly

Petr Holub1
Z krajských lídrů sociální demokracie dokázal málokdo tolik, co Jiří Zimola. Dnes sedmačtyřicetiletý politik vyhrál troje volby v Jihočeském kraji a třikrát po sobě se stal hejtmanem.
více


12.11.2018 POLITIKA: Nevyděláš, zaplatíš

Alois Sečkár
Snahy socialistů víc zdaňovat bohatší a úspěšnější už nikoho nepřekvapí. Nápad naší vlády na zavedení nové daně z chudoby je však novinkou.
více


10.11.2018 POLITIKA: Ovčáčkova svrchovaná drzost...

Eva Kislingerová
Zvýšit, či nezvýšit? A o kolik? To je, oč tu běží. Řeč je v tomto případě o poslaneckých platech. Jak jsem se dočetla, zákonodárci si chystají zvýšit platy o 20 %, tj. na 90 000 korun; ostatním se přidává jen zlomek.
více


10.11.2018 POLITIKA: Zachraňuje Zimola ČSSD, nebo jí škodí?

Petr Hartman1
Jiří Zimola se snažil po výprasku ve sněmovních, senátních a obecních volbách zachraňovat sociální demokracii. Pro prvního místopředsedu strany by to měl být samozřejmý úkol.
více


10.11.2018 PRÁVO: Konečně jsme se dočkali

Zdeněk Jemelik 1
Shodou náhod v předvečer výročí legendárního výstřelu z Aurory zazněla ve zpravodajství České televize zpráva o předpokládaném ukončení vyšetřování kauzy Čapí hnízdo do konce letošního roku, která přiměřeně malým českým poměrům může také mít vliv na dějiny.
více


9.11.2018 POLITIKA: Nový policejní prezident

Karel Hvížďala
Než na takovou otázku odpovím, je třeba si ujasnit, jaké jsou pravomoci policejního prezidenta.
více


8.11.2018 GLOSA: Z Afghánistánu je nutno okamžitě odejít!

Ladislav Jakl 1
Musíme odejít. A to nejen my, ale všechna cizí vojska. A nejen to, nikdy se tam nemělo jít. Je směšné tvrdit, že supermoderní robocopové kráčející pasteveckými vesnicemi chrání na konci světa bezpečnost České republiky.
více


8.11.2018 POLITIKA: Kdy nastane konec Babiše?

Petr Hlávka
Petr Hlávka
Ač mnozí politici a komentátoři nabyli po výsledcích posledních voleb dojmu, že Babišova hvězda zhasíná, není tomu zdaleka tak.
více


7.11.2018 POLITIKA: Myslí-li to Babiš vážně, podpořme jej!

Ivo Strejček
Na 10. – 11. prosince 2018 je do marockého Marakkéše „s nejvyšší vážností“ svolán „globální summit hlav států“, aby v zastoupení svých států „slavnostně“ připojily své podpisy (a své země tak zavázaly) pod tzv. „Globální kompakt pro migraci“.
více


7.11.2018 POLITIKA: Přestala být migrace lidským právem?

Lukáš Jelínek
Za Andreje Babiše by si praotec Čech ani neškrtl. Žádné rozhlížení z Řípu, žádné usazování se v zemi mlékem a strdím oplývající. Hlavně však žádné přesuny.
více


6.11.2018 POLITIKA: Evropská platforma proevropských poslanců

Jan Bartoň
Poslanci ze sedmi stran a hnutí v české poslanecké sněmovně utvořili platformu. Jejím cílem je prezentovat voličům Evropskou unii v dobrém světle.
více


5.11.2018 POLITIKA: Nevěřte, že důchody porostou

Markéta Šichtařová 5
Znáte ten večerníček o Dorotce? Papoušek jí vysvětloval, jak nebezpečné jsou sirky. Ale Dorotka si myslela, že je chytřejší než papoušek, a tak dlouho si se sirkami hrála, až začal dům hořet.
více


5.11.2018 GLOSA: Cykly českého zákonodárství

Petr Fiala
Od znárodnění k privatizaci, od padesátých do devadesátých let minulého století, to bylo čtyřicet let. Jednou z forem privatizace byla restituce. Restituce, zvláště ty církevní, nejsou dořešeny dodnes, takže cyklus je ve skutečnosti ještě delší.
více


5.11.2018 POLITIKA: Zpátečka od profesionální správy země

Lukáš Jelínek
Tichoučce, schováni za oslavami sta let české státnosti, odsouhlasili poslanci zásadní změnu služebního zákona. Je to dost pochybný dáreček liberální demokracii a právnímu státu.
více


3.11.2018 ROZHOVOR: Odstěhujte migranty na ostrovy

Benjamin Kuras
Tažme se spíš, jak Pew Research provádí svůj průzkum. Podle něho by Češi vycházeli jednoznačně jako rozpolcené osobnosti.
více


2.11.2018 POLITIKA: Proč naše strany raději přežívají, než žijí

Karel Hvížďala
Odpovědět na takovou otázku neumím, ale pohled na naši politickou krajinu tuto skutečnost potvrzuje a měli bychom proto otázku proměnit ve výzvu.
více


2.11.2018 POLITIKA: Naši vojáci by se měli z Afghánistánu stáhnout

Zdeněk Lanz
Ještě neuplynuly ani tři měsíce od chvíle, kdy tři čeští vojáci zahynuli při sebevražedném útoku na východě Afghánistánu, a už je tady další smutná zpráva. Po útoku z předminulého týdne, kdy při explozi vozu naplněného trhavinou bylo zraněno pět našich vojáků v obrněném automobilu, z toho jeden...
více


2.11.2018 ROZHOVOR: S Merkelovou má problém celá Evropa

Stanislav Křeček
Obecně asi platí, že si málo uvědomujeme poněkud odlišné postavení našeho národa oproti jiným národům a státům v Evropě.
více


1.11.2018 POLITIKA: Levicová URNA

Pavel Kopecký
Česká levice je na lopatkách. Jestli o tom ještě někdo pochyboval, po posledních dvojvolbách a následných vnitrostranických reakcích to vidí každý.
více


1.11.2018 ROZHOVOR: S Masarykem jsem nesoupeřil

Václav Klaus1
Masaryk byl v každém případě významnou osobností českých dějin, o tom není sporu. Ale ta adorace, to zplošťování, kdy z něho děláme adorovaného tatíčka, který sedí na koni, to by vyžadovalo vážnou diskuzi.
více


31.10.2018 GLOSY: Střípky ze svátečního dne

Petr Štěpánek
Nalejme si čistého vína. Pozvání Angely Merkelové na oslavy 100. výročí republiky je dokonalý historický i diplomatický omyl. To, co se Němcům nepodařilo v první ani v druhé světové válce, teď za pomoci našich euro-quislingů dokončují prostřednictvím Evropské unie.
více


31.10.2018 POLITIKA: Zeman a výročí republiky

Zdeněk Holásek
Tak máme za sebou maraton oslav 100. výročí našeho státu, který je jiným státem, než jak byl tehdy založen, ale je náš.
více


31.10.2018 GLOSA: Odrakouštit se

Zbyněk Petráček
Slavnostní víkend máme za sebou a s ním i dávku nostalgického tatíčkovství. Je těžké říci, jak by si asi TGM představoval 100. výročí republiky. Zato se můžeme podívat, v čem jím založený stát jeho přáním a radám nedostál. Nabízí se jeho výraz „odrakouštit se“.
více


29.10.2018 REPUBLIKA: Je důvod slavit

Václav Klaus1
Oslavujeme 100. výročí vzniku Československa, společného státu Čechů a Slováků, a 100. výročí obnovení české státnosti. Prvně v dějinách ve formě republikánského zřízení.
více


29.10.2018 REPUBLIKA: Sto let je víc než dost?

Petr Robejšek
Ti, kteří nám říkají, co si máme myslet, považují výročí vzniku republiky za dobrou příležitost vysvětlit nám, že je na čase s tím národním divadýlkem skoncovat.
více


30.10.2018 HISTORIE: Bylo to ale prozíravé?

Roman Joch
Opustíš-li mne, zahyneš! Zvolání básně Viktora Dyka Země mluví znáte, určitě jste je četli či slyšeli. Matka-země mluví ke svým synům: „Opustíš-li mne, zahyneš…“ Vzor patriotické poezie.
více


29.10.2018 HISTORIE: Díky, pane Uhde!

Lubomír Stejskal
Je to náhoda, nebo něco víc? Před několika dny se mi stalo to, co v posledních letech Milanu Uhdemu. V myšlenkách jsem se zabýval L. K. Feierabendem.
více


29.10.2018 ISTANBULSKÁ ÚMLUVA: Obchod s dětmi dorazil k nám

Markéta Šichtařová 5
Dne 17. října 2018 byla zveřejněna poměrně nenápadná zpráva. Její nadpis zněl „Týrání dětí je sofistikovanější a častější“. Normálně citlivý člověk se zarazí a dá se do čtení. Když zprávu dočte, patrně v něm zůstanou silné dojmy.
více


29.10.2018 POLITIKA: Co s dluhy?

Marian Kechlibar
Celý tenhle článek je, milý čtenáři, založen na jednom názoru, který se mnou nemusíš sdílet. Jsem přesvědčen, že státy, kraje, města, vesnice apod. by měly být hodně opatrné, než se zadluží, a s mírou svého zadlužení to nepřehánět.
více


30.10.2018 POLITIKA: Vláda není olympiáda, nestačí účastnit se

Stanislav Křeček
Nejsem členem ČSSD, neboť s ohledem na funkci, kterou nyní vykonávám, jsem musel členství přerušit, ale i tak patřím k těm, kteří si přejí, aby tato strana byla významnou, dění ve státě ovlivňující politickou silou.
více