9.12.2018 | Svátek má Vratislav


8.12.2018 POLITIKA: O Babišově střetu zájmů jinak

Zdeněk Jemelik 1
Nebýt pohoršení nad frackovitým nakládáním Jakuba Železného s Jaroslavem Faltýnkem a Ivanem Bartošem v Událostech, komentářích ČT dne 3. prosince 2018 (neuctivě jim skákal do řeči, kdykoli hrozilo, že řeknou něco, co nechtěl slyšet), asi bych se po vydání článků Úder na solár a Úlety opozice už...
více


8.12.2018 POLITIKA: Populismus je světové hnutí

Pavel Chrastina
Populismus není vůbec nic nepřístojného. Je to totiž tak, že není populismus jako populismus. Naše hlavní sdělovací prostředky už léta toho výrazu běžně používají jako hanlivé nálepky.
více


7.12.2018 POLITIKA: Krize ČSSD

Jan Bartoň
Jana Maláčová, která aspiruje na místopředsedkyni ČSSD, přichází s nápadem uzákonit povinnou školní docházku do 18 let. Ministr školství Robert Plaga se „diví“, já ne. ČSSD už skutečně neví co dělat.
více


8.12.2018 MIGRACE: O nenápadném pohybu

Marian Kechlibar
Národní centrála proti organizovanému zločinu upozorňuje na nekontrolovatelný vstup lidí praktikujících islám do Česka a označuje jej za nebezpečí.
více


6.12.2018 POLITIKA: Věříme BIS, nebo ruským tajným službám?

Jakub Roth 1
Podle reakcí na zprávy Bezpečnostní informační služby a Vojenského zpravodajství by se snad dalo říct, že naše tajné služby jsou prolhané a ruské FSB a SVR etalonem pravdy.
více


6.12.2018 PRŮZKUMY: Překvapení?

Ivan Emr
poslanecká sněmovna parlament
Poslední průzkumy, v kterých hnutí ANO posílilo, opět ukázaly, že prvoplánové, často zahraničními PR agenturami řízené kampaně v Česku nefungují. Čeští voliči, podle Heydricha „smějící se bestie“, jsou od Bachova absolutismu zcela imunní, respektive spíše opačně naladění k jakémukoliv direktivnímu...
více


6.12.2018 POLITIKA: Andrej a my

Tomáš Vodvářka
I ti, kterým se politika zajídá, jsou proti své vůli stavěni do nepříjemné reality, která se jmenuje premiér České republiky Andrej Babiš.
více


6.12.2018 POLITIKA: Poměry na stranickém kolbišti se zpřehledňují

Lukáš Jelínek
Žádný průzkum preferencí ani volební model nemá patent na pravdu. V tom lze s politiky, zpravidla odmítajícími komentovat závěry sociologů, souhlasit.
více


5.12.2018 SPOLEČNOST: Už nejde o dotační kauzy Babiše

Karel Hvížďala
Pakliže neobhájíme nestrannou policii, justici a svobodná média, ocitneme se po třiceti letech opět ve zlomovém bodě, v němž není ohrožena pouze vláda, ale právní stát, a tím pádem celý režim.
více


5.12.2018 POLITIKA: Babišův střet zájmů?

Jan Bartoň
Uniklá analýza právníků Evropské komise má jasný cíl. Poškodit českého premiéra Andreje Babiše a Česko v jednáních o rozpočtu EU na další plánovací období. Nicméně stojí za úvahu, kdo podle ní není ve střetu zájmů.
více


5.12.2018 POLITIKA: Druhořadá volební nuda?

Josef Mlejnek jr.
Andrej Babiš označil vyšetřování svého střetu zájmů ohledně dotací Evropské unie pro Agrofert za kauzu načasovanou kvůli blížícím se volbám do Evropského parlamentu (EP).
více


4.12.2018 POLITIKA: Babišovo ANO dál výrazně dominuje

Jan Bartoň
Politická situace se ani po aféře únosu syna Andreje Babiše nezměnila. I průzkum pro ČT ukázal, že aféra preferencemi ANO směrem dolů nezamávala, roste i podpora Pirátů a ODS, ostatní strany směřují k hranici vstupu do sněmovny.
více


1.12.2018 POLITIKA: Petříček naštval Zemana

Jan Bartoň
Rozhodnutí o změně postavení několika ambasád z nejvyšší politické důležitosti na „obyčejné“, se hrubě znelíbilo prezidentu Miloši Zemanovi, který se dokonce omluvil maďarskému premiérovi Orbánovi.
více


1.12.2018 POLITIKA: ANO je pokračování ODS jinými prostředky

Michal Kašpárek
V časech každotýdenních protivládních demonstrací přerůstají řeči o „rozdělené společnosti“ do řečí o „studené občanské válce“. Takový patos nám brání vidět, kolik společného toho vlastně mají ANO a ODS, která na antibabišovské rétorice postavila své úspěšné kampaně do Sněmovny i do obecních...
více


1.12.2018 ROZHOVOR: Šašci, lži a kvákání

Václav Vlk st.
A jaké že důvody? Tvrzení, že nikde „ve vyspělých státech“ by nemohla být předsedou vlády žalovaná osoba? Vzhledem k malé znalosti cizích jazyků a celkovému nezájmu o svět, z hlediska mnoha „polykačů senzací“, většina lidí baští tuto lež, chodí s nadšením demonstrovat a fungují jako hloupé loutky.
více


30.11.2018 ROZHOVOR: Copak Slonková s Kubíkem něco vypátrali?

Petr Štěpánek
Z té celodenní sněmovní diskuse jsem neviděl vůbec nic, protože jsem zavřený ve studiu a nahrávám vánoční album. Ale jsem si jistý, že jsem vůbec o nic nepřišel, a tak jako tak vím, co kdo říkal, protože to lze snadno předvídat.
více


30.11.2018 POLITIKA: Hřích strakonického starosty

Petr Holub1
Žít dnes ve Strakonicích vyžaduje občanskou vyspělost a v každém případě dobré nervy. Ve čtvrtém největším městě jižních Čech byly zrušeny komunální volby, a budou se tedy v příštím roce opakovat.
více


29.11.2018 POLITIKA: Těžké dilema sociální demokracie

Lukáš Jelínek
Zabečíš – vlk tě sežere, nezabečíš – podřízne tě bača,“ traduje se mezi Čečenci. V podobné situaci se v pátek ocitla sociální demokracie.
více


29.11.2018 POLITIKA: Kdo straší koho?

Pavel Černocký
Bezvýhradní fanoušci EU tvrdí, že naši populisté (Zeman, Okamura, Babiš a další) bezdůvodně straší veřejnost migranty z Afriky a Blízkého i vzdálenějšího východu. No, jednak naše lidi nikdo jen tak nevystraší, mají vlastní rozum, ale nejsou ani slepí a hluší.
více


28.11.2018 POLITIKA: Bez ANO nepřijdou

Josef Mlejnek jr.
V uplynulých dnech se staly relativně frekventovaným výrazem předčasné volby. Zejména sociální demokracie, jež chtěla zůstat ve vládě, ale zároveň si zachovat tvář, se jich až křečovitě chytila, aby mohla ukázat též něco dobrého.
více


27.11.2018 POLITIKA: Kostěj Babiš Nesmrtelný?

Josef Mlejnek jr.
Andrej Babiš se mnohým musí jevit jako postava z ruských pohádek jménem Kostěj Nesmrtelný. „Moje smrt je daleko,“ říká v jedné z nich Kostěj.
více


27.11.2018 ROZHOVOR: Mělo by být zádumčivé ticho...

Jan Schneider
Politici převálcovali původní význam svátku, totiž pietní vzpomínku na Jana Opletala a další oběti nacistických persekucí v roce 1939. Uzákonili svátek jako Den boje za svobodu a demokracii, což je tak gumové vymezení, že se za něj mohou schovat skoro všichni.
více


27.11.2018 POLITIKA: Úlety opozice

Zdeněk Jemelik 1
Opoziční strany, jež jsou trvale nezpůsobilé smířit se s volebním neúspěchem a s ustavením koaliční vlády s důvěrou, využily nechutné reportáže Sabiny Slonkové a Jiřího Kubíka o rozhovoru s Andrejem Babišem ml. k vyvolání pokusu o svržení vlády, popř. o vytlačení Andreje Babiše z politického...
více


26.11.2018 POLITIKA: Pan premiér...

Lubomír Stejskal
V pátek 23/11 jsem se zatajeným dechem sledoval na prvním programu České TV pořad „13. komnata Renaty Kalenské“. Mám tu novinářku rád – z dob kdy byl svět o něco víc normální a já denně četl Lidové noviny.
více


24.11.2018 POLITIKA: Ekonomický imigrant Babiš

Jan Bartoň
Karel Schwarzenberg ve svém vystoupení před poslaneckou sněmovnou vyzval Andreje Babiše k odstoupení, protože tu „získal občanství, jmění“. Babišovo odstoupení by prý bylo „výrazem vděčnosti“.
více


24.11.2018 POLITIKA: Minimální mzda je zlo. Ale logické

Luboš Smrčka 1
Vláda rozhodla, že minimální mzda pro příští rok by byla stanovena na 13 350 korun. Hospodářská komora téměř povinně protestuje. Odbory (také téměř povinně) říkají, že jejich návrh na 13 700 korun byl lepší.
více


23.11.2018 POLITIKA: To ty nosíš smůlu, Andreji

Tomáš Vodvářka
Poslední dny, týdny a měsíce jasně ukazují, že neštěstí nechodí po horách, ale po lidech, kteří se na nějakou chvilku - byť jen malou - vyskytli v blízkosti Andreje Babiše.
více


23.11.2018 POLITIKA: Machiavelli a Česko 2018

Karel Hvížďala
Podíváme-li se zevrubněji a trošku z odstupu na současnou politickou krajinu v České republice, není možné si nevzpomenout na Niccolo Machiavelliho a knihu, kterou věnoval medicejskému vladaři, podle jehož postavení ji nazval.
více


23.11.2018 POLITIKA: Babiš na tygrovi

Josef Mlejnek jr.
Vládnutí je často jízdou na tygrovi. Z jeho hřbetu nelze slézt, poněvadž tygr pak takového bláhovce sežere. I proto Andrej Babiš pobouřil své kritiky vehementním tvrzením, že nikdy neodstoupí.
více


22.11.2018 17. LISTOPAD: Svátek promarněných příležitostí a špatného svědomí

Luboš Zálom1
Nenašel jsem žádný důvod zúčastnit se některé z akcí k výročí sametové revoluce. Spíše než oslavu boje za svobodu a demokracii nyní v tomto výročí spatřuji svátek promarněných šancí a špatného svědomí. O svobodu zde vlastně nejde.
více


22.11.2018 POLITIKA: Ukradený svátek

Jan Schneider
V oblasti historie lze říci, že politici na co sáhnou, to zkazí. Třeba 17. listopad uzákonili jako Den boje za svobodu a demokracii. Myslí tím rok 1989 a někteří přitom řeční tak bojovně, jako by se tím zákonodárným aktem sami zařadili mezi ty bojovníky.
více


22.11.2018 POLITIKA: Čeho se vlastně Babiš dopustil?

Blanka kubešová
Lidé, kteří ještě včera masivně odevzdávali své hlasy ve prospěch Babišova hnutí ANO, dnes masivně demonstrují za „dočasné“ odstoupení téhož muže v jeho čele. A důvod? Neověřené prohlášení duševně nemocného člověka!
více


22.11.2018 POLITIKA: Pointa Čapího hnízda

Jan Bartoň
Aston napsal na Neviditelném psu velmi inspirativní text s názvem Z frašky skutečnost. Vidí v současné situaci i komické momenty, což já ostatně také. Přeci však lze s textem Astona dobře polemizovat.
více


20.11.2018 POLITIKA: „Babiš to neustojí“

Jan Bartoň
Různí politologičtí experti se vyjadřují k osudu Andreje Babiše ve světle „bizarní“ kauzy Čapí hnízdo. Podle Daniela Kunštáta na lidovky.cz Babiš dříve nebo později padne. To jsou přímo „zlatá slova“.
více


20.11.2018 POLITIKA: Kdo nerespektuje výsledek voleb

Petr Bouda
K současnému „palermskému atentátu“ na stávajícího předsedu vlády Andreje Babiše, který nápadně připomíná „sarajevský atentát“ na tehdejšího předsedu vlády Václava Klause před 21 lety, už se vyjádřil kde kdo.
více


20.11.2018 POLITIKA: Opět pokus o barevnou revoluci

Vlastimil Podracký
Pokus o vyslovení nedůvěry vládě, lidé v ulicích a vyhazování věnců, které u památníku položil establishment, to všechno jsou revoluční činy. A o čem je tato revoluce? K čemu je, když občané rozhodují ve volbách?
více