25.5.2018 | Svátek má Viola


25.5.2018 ÚVAHA: Kdy oslavíme Den svobody?

Luboš Zálom1
Den, kdy obrazně řečeno přestáváme pracovat na stát, nazýváme Dnem daňové svobody. Jsme však od tohoto dne svobodni?
více


25.5.2018 PRÁVO: Jsou Benešovy dekrety součástí právního řádu?

Marek Steiner
V souvislosti s konáním 69. Sudetendeutscher Tag (dne Němců ze Sudet) ve dnech 18.5. až 20.5.2018 se rozpoutala znovu diskuze o tzv. Benešových dekretech. Na webu se do této diskuze zapojila i známá publicistka Mgr. Lída Rakušanová.
více


25.5.2018 POLITIKA: Ostuda ještě není velezrada

Lukáš Jelínek
Čím častěji budeme volat „hoří“, sotva zahlédneme doutnající popel, tím je větší pravděpodobnost, že vážnému požáru pak nebude věnována pozornost.
více


24.5.2018 PRÁVO: Zrušení Benešových dekretů je v zájmu státu

Lída Rakušanová
Benešovy dekrety jsou vyhaslé, tvrdí čeští politici unisono. Pak je ovšem na místě otázka, proč je v Česku okamžitě oheň na střeše, když se o nich na sudetoněmeckém sjezdu byť i jen hlesne.
více


24.5.2018 GDPR: Byrokratický mor dneška

Ondřej Pecák
Ondřej Pecák
Přidělat nám práci, abychom neměli čas na to kontrolovat politiky a úředníky, vytvořit nové umělé a zbytečné byznysové prostředí, obírat nás o peníze a podporovat nevraživost a práskačství ve společnosti.
více


24.5.2018 POLITIKA: ČSSD – receptář nejen pro podnikavé

Pavel Kopecký
Na českém koaličním vyjednávání či vnitrostranickém referendu ČSSD vidíme věrohodnost věkovitého pořekadla, že když dva dělají totéž, není to totéž. Česká strana sociálně demokratická rokováním o vládní odpovědnosti přízeň voličů ztrácí (má-li ještě co), kdežto dravčí hnutí ANO 2011 získává.
více


24.5.2018 POLITIKA: Pouze vlastní góly

Jaroslav Míth
Z reakcí, které se v poslední době vyrojily, to vypadá, že ruská propaganda dokáže přes sociální média ovládat svět. Ano, cílená propaganda tu je. Její vliv se ale přeceňuje.
více


24.5.2018 EKOLOGIE: Brabec a kůrovec

Tomáš Jirsa
Andrej Babiš kritizuje stát za přístup ke kůrovcové kalamitě. Podle ministra životního prostředí v demisi Richarda Brabce (ANO) stát čelí největší kůrovcové kalamitě od dob Marie Terezie.
více


24.5.2018 POLITIKA: Hamáček, Dostojevskij a referendum

Karel Hvížďala
Možná si vzpomenete na knihu Běsi od Fjodora Michailoviče Dostojevského, v níž jedna z postav, Kirillov, chce spáchat sebevraždu, ale chybí mu důvod, proto slíbí jiným, že na sebe vezme jejich vinu.
více


23.5.2018 GLOSA: Zbraní je důvěra

Zbyněk Petráček
Je dobře, že premiér v demisi Babiš vede vládní delegaci do Finska. To má víc zkušeností s ruským vlivem než většina západních členů EU. Právě tam vznikl výraz „finlandizace“, označující formální suverenitu, ale v praxi okrájenou zájmy Moskvy.
více


23.5.2018 POLITIKA: Referendum z minulé epochy

Josef Mlejnek jr.
Zatímco veřejný prostor v uplynulých měsících hojně zaplňovalo téma celostátního referenda, konkrétně zejména jeho použití pro hlasování o našem setrvání v Evropské unii, jedno malé, vnitrostranické referendum odstartovali sociální demokraté.
více


22.5.2018 POLITIKA: Sčítání na obzoru

Josef Lebduška
Josef Lebduška
Tak je to zase tady. Stát potřebuje – tedy spíš pár dobře placených lidí potřebuje ukázat, že jsou k něčemu užiteční. Budeme se sčítat. Sčítání má v českých zemích dlouhou historii.
více


22.5.2018 POLITIKA: Můžeme věřit své vládě?

Strakova akademie
Vláda a parlament mají právo – a hodně je využívají - tvořit a parlament i schvalovat zákony. Návrh zákona přijde do sněmovny, tam většinou bývá „vylepšen“ pozměňovacími návrhy a po kratší či delší diskuzi schválen a po podpisu prezidentem vstoupí v život.
více


21.5.2018 DOKUMENT: Neotáčejme se k uprchlíkům zády

Miroslav Poche
Miroslav Poche
Několik posledních týdnů je, kromě hokeje, nejdiskutovanějším mediálním tématem nastavení kvót pro přijímání uprchlíků z Afriky a Blízkého východu.
více


22.5.2018 PRÁVO: Nekonečná debata o konání prezidenta

Rudolf Mládek
Ústavní právník Jan Kysela v rozhovoru pro Aktuálně.cz říká, že prezident republiky může odmítnout jmenovat někoho ministrem jen ve zvláštních případech.
více


21.5.2018 PRÁVO: Kouzlo nechtěného?

Ivo Valenta
K podnětu 42 senátorů zrušit novelu zákona o střetu zájmů zaslala stanovisko Poslanecká sněmovna, Senát i Úřad vlády. První dvě komory Parlamentu nechávají rozhodnutí na Ústavním soudu, vyjádření Úřadu vlády však považuji téměř za skandální. Proč?
více


21.5.2018 POLITIKA: Nejsou lidi?

Jan Bartoň
Jména kandidátů na ministerské posty v koaliční vládě ANO a ČSSD právě za druhou jmenovanou budí oprávněný rozruch. Miroslav Toman, staronový ministr zemědělství, prý dokonce vstoupí do ČSSD!
více


22.5.2018 POLITIKA: Hradní logika

Lubomír Stejskal
Přišli si ji poslechnout prezidentovi příznivci ve Slezských Pavlovicích. Je velice krátká: „Jednou se naši senátoři vydali do Austrálie, a když tam dorazili, tak zjistili, že tam Senát neexistuje,“ pravil Miloš Zeman.
více


22.5.2018 POLITIKA: Tak už jen tři milióny

Tomáš Vodvářka
Z původního přání být presidentem dolních deseti miliónů jsou již jen tři. Zbylých sedm včetně jedné ústavní instituce tvoří nejspíše obtížnou a nepotřebnou skupinu.
více


21.5.2018 POLITIKA: Není to zas tak špatná volba

Petr Havel
Dlouhodobý nepříliš velký zájem politických stran v naší zemi o problémy, výzvy, rizika a potřeby našeho zemědělství vyústil do paradoxní situace - prakticky žádná ze stran nemá ve svých řadách člověka, který by mohl s nějakou koncepční vidinou vést resort zemědělství.
více


19.5.2018 ESEJ: 100 let Československa

David Bařinka
Pražský hrad a česká vlajka
V tomto roce si připomínáme sté výročí 28. října 1918, tedy okamžiku, kdy představitelé českého národa vyhlásili v Praze českou samostatnost, přičemž 30. října 1918 se k právě vyhlášené samostatnosti české Martinskou deklarací připojili představitelé národa slovenského.
více


19.5.2018 POLITIKA: Matriky zrušíme...

Milena Kozumplíková
Těch obcí prý bude kolem 400 (počet obcí v ČR je 6250). Návrh vyšel z úřadu náměstka ministra vnitra, protože vedení matrik je přenesenou působností státní správy a nikoli samosprávnou činností.
více


18.5.2018 POLITIKA: Dejte už konečně pokoj s velezradami!

Jan Bartoň
Senátoři STAN připravují podle zpráv v médiích žalobu na Miloše Zemana ve věci spáchání velezrady. Důvodem k podání tohoto návrhu je Zemanovo vyjádření o výrobě novičoku v Česku.
více


18.5.2018 ŠUMAVA: Ticho po pěšině aneb Brabcovo skóre

Antonín Schubert
Jsou to čtyři roky, co nový ministr životního prostředí Richard Brabec rozhodl zásadním způsobem změnit život a tvář Šumavy. Čtyři roky jsou dobrá doba na malé ohlédnutí, protože chyby a nedostatky se už nedají svádět na jeho ministerské předchůdce.
více


17.5.2018 POLITIKA: Nejabsurdnější daň ze všech

Terézia Mlýnková Išková
Daňové zatížení občanů i firem je opravdu velké. Uvádí se, že zhruba polovinu našeho přijmu odvedeme prostřednictvím různých daní státu.
více


17.5.2018 POLITIKA: Státní firmy v područí politiků

Lukáš Jelínek
V éře, kdy se zapomíná na politické programy, stírají se rozdíly mezi pravicí a levicí a lež máme jen za „alternativní pravdu“, se nelze divit tomu, že média či neziskové organizace dostávají nakládačku, zatímco politici strkají nos i tam, kam by si kdysi netroufli.
více


16.5.2018 GLOSA: Paní Šlechtová, odejděte, prosím

Jan Urban
Chtělo by se říci, že ministryně obrany v demisi je jenom nebetyčně hloupá (viz zpráva). Nejde to. Zkouším si představit jakéhokoliv ministra obrany jakékoliv jiné země na zeměkouli, který by posadil svého psa na hrob Neznámého vojína.
více


17.5.2018 KNIHA: Když jsou živobytím informace…

Jan Schneider
V knize Nepohodlný agent novinář Jaroslav Spurný, který leccos ví, ale někdy jen tuší, konfrontuje své vidění týchž událostí s bývalým zpravodajcem Karlem Randákem, jenž nemůže naplno říct, co ví. Oba vzpomínají na proslulé případy, což přináší nejeden nový poznatek i úhel pohledu.
více


16.5.2018 POLITIKA: Also sprach Mlsna

Zdeněk Holásek
Budujeme efektivní stát, a proto náměstek ministra vnitra Petr Mlsna oznámil, že zruší asi 400 matrik na území ČR, čímž se ušetří cca 150 milionů korun.
více


16.5.2018 POLITIKA: Obr do pidimužíka mydlí…

Pavel Kopecký
Tolik Voskovec s Werichem, když z odporu k nacismu aktualizovali biblickou story o Davidu a Goliášovi. Ještě aktuálnější příběh, o němž chci mluvit já, je také o obru a pidimužíku, ale nejspíše se neskončí jako v Písmu.
více


16.5.2018 POLITIKA: Tržiště plné špatných řešení

Josef Mlejnek jr.
O vládních či vůbec o politických koalicích platí jednoduchá poučka: jejich spolehlivé pojítko tvoří absence reálných alternativ. Pro ANO a zejména pro Andreje Babiše je rýsující se vládní sestava výhodná, neboť mu umožňuje vládnout s důvěrou a zaujímat premiérský post.
více


15.5.2018 POLITIKA: Jak zabít eurovolby

Lenka Brčková
Lenka Brčková
Je půlka května 2018, volby do parlamentu byly před půlrokem a naše zem stále nemá vládu s důvěrou. V televizi sledujeme politické hrátky a marnou snahu Babiše, vítěze voleb, sestavit vládu.
více


14.5.2018 EKOLOGIE: Svázané ruce ředitele Lesů ČR

Vladimír Simanov
V pátek 11.5.2018 proběhla v televizních zprávách informace, že ministr zemědělství Jiří Milek odvolal generálního ředitel Lesů ČR Daniela Szóráda „z důvodu nezvládnutí řízení LČR, které vyústilo v kůrovcovou kalamitní situaci“.
více


14.5.2018 POLITIKA: Posedlost pojistkami je naivní

Lukáš Jelínek
V souvislosti s vrcholícími námluvami mezi hnutím ANO a sociální demokracií jsou neustále zmiňovány jakési pojistky. Ať už týkající se možné nevěry jednoho z partnerů, nebo trestního stíhání ministerského předsedy.
více


14.5.2018 PRÁVO: Politik může být označen i za pitomce

Tomáš Vodvářka
Tak rozhodl Městský i Vrchní soud v Praze. Nejde o zásadní průlomový objev, ale jistě o průlomový rozsudek.
více


14.5.2018 POLITIKA: Neměli by zpovykaní Pražáci chodit v neděli pěšky?

Markéta Šichtařová 5
V úterý na státní svátek jsme se probudili do lehce potemnělého domu. Rychlé ohledání ukázalo, že světla nesvítí, z mrazáku crčí voda a jídlo v lednici vykazuje poněkud nezdravě vyhlížející odstín.
více