24.1.2018 | Svátek má Milena


24.1.2018 FEJETON: Zeman nebo Drahoš z Tel Avivu

Tomáš Guttmann
Když jsme se v roce 1987 po čtyřech letech supra-kafkovské byrokracie vystěhovali z komunistického Československa, odcházeli jsme pouze se třemi dětmi a čtyřmi kufry.
více


24.1.2018 POLITIKA: Vymírání dinosaurů

Tomáš Vodvářka
Každá dějinná etapa má svůj začátek, vzestup, vrchol a zánik. Zdá se, že se to nevyhýbá ani našim posledním dvěma hlavám státu.
více


24.1.2018 POLITIKA: Jiří Drahoš v Lucerně

Zdeněk Holásek
Tak už je to tady, vracíme se do doby národního obrození, jak se zdá. Zdeněk Svěrák, někteří neúspěšní kandidáti a hromada příznivců uspořádali akci v Lucerně na podporu Jiřího Drahoše.
více


24.1.2018 POLITIKA: Zákonodárci a právo

Zdeněk Jemelik 1
Sněmovna má za sebou rušné dny jednání o důvěře vládě Andreje Babiše a o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Všem bylo vše předem jasné: kdo nevěří na zázraky, neměl pochyby o tom, že vláda důvěru nedostane a páni poslanci budou vydáni.
více


24.1.2018 POLITIKA: Zeman rozděluje, a co Drahoš?

Jan Bartoň
Podle posledních předvolebních průzkumů to vypadá mezi Zemanem a Drahošem na 50/50. Řada podporovatelů Drahoše má jasno – Zemana volí hlupáci. Jak ale nazvat voliče Drahoše?
více


23.1.2018 ROZHOVOR: Drahoš se nejspíš nebude bránit migraci

Vlastimil Podracký
Podle kněze a teologa Tomáše Halíka padl v prvním kole voleb mýtus neporazitelného Zemana. „Nadcházející zápas dvou kultur – džetlmenství a barbarství – ukáže nám samým i světu, jaká je kvalita našeho národa, zač Češi stojí a jakou budoucnost si zaslouží,“ uvedl Halík. Co o těch slovech míníte?
více


23.1.2018 POLITIKA: Nezapomínejme na hlavní volební téma

Pavel Chrastina
Navzdory všem snahám většiny tzv. sdělovacích prostředků hlavního proudu zůstává nejdůležitějším volebním tématem nelegální muslimská imigrace do Evropy. Vývoj posledníchnejméně tří let ukazuje,že masivní nájezd asijsko-afrických nelegálů postupně zhoršuje bezpečnost občanů v mnoha západoevropských...
více


23.1.2018 POLITIKA: Přihlížení

Ondřej Neff
Jedno je jisté, pokud nepřiletí Marťané nebo z nitra Země nevyleze potvora jménem Godzilla – příští Poslední slovo budu zase psát o prezidentských volbách. Zatím (píšu sloupek v neděli) je ticho po pěšině v tom smyslu, že finalisté se teprve chystají vstoupit do ringu.
více


23.1.2018 POLITIKA: Z kacířských myšlenek

Lubomír Stejskal
Anebo se 19. ledna v dolní sněmovně opět věnoval své oblíbené disciplíně – střílení od boku? A opět mimo terč. Ale co když terč trefil?
více


22.1.2018 TELEVIZNÍ DEBATY: Estráda versus věcnost

Karel Hvížďala
Mezi politology začal převažovat názor, že problém není Zeman, ale jeho voliči. Prezidentu Miloši Zemanovi se totiž za léta v politice podařilo formát podobných debat přiblížit estrádě. Jiří Drahoš jako jeho protivník proto nutně působí vedle něho se svou věcností a výrazem agelasta jako nudný...
více


22.1.2018 GLOSA: Volit prezidenta srdcem, nebo rozumem?

Zdeněk Lanz
Nedávno upoutal moji pozornost novinový titulek Váhala, ale nakonec volila srdcem. Šéfka činohry Jihočeského divadla doslova uvedla: „Váhala jsem, jestli volit srdcem nebo rozumem. Nakonec jsem volila srdcem, tak snad jsem udělala dobře.“
více


22.1.2018 ROZHOVOR: S Milošem mě spojil havlistický režim

Václav Klaus1
Vy jste to zjemnil, řekl jste „tak trochu“. Já ho považuji za Marťana absolutně. V každém případě je prezidentování vážná odbornost, o tom nemůže být sebemenších pochyb. To není jen tak nějaké sezení na Hradě.
více


22.1.2018 POLITIKA: Češi milují svého prezidenta

Markéta Šichtařová 5
Nemyslím Toho Jednoho Prezidenta jako Frantu Vopičku. Myslím prezidenta jako úřad. Jako symbol. Historie tomu totiž chtěla, že hned první československý prezident byl výrazná osobnost.
více


22.1.2018 POLITIKA: Proč nemohu volit profesora Drahoše

Luboš Zálom1
Koho volíš? Mažňáka nebo Mažňáka? Asi takto by se nejlépe, parafrází slavné věty z Foglarových Rychlých šípů, dalo komentovat nadcházející druhé kolo letošních prezidentských voleb.
více


22.1.2018 POLITIKA: Třetí varianta v druhém kole

Vítězslav Stanovský
Vítězslav Stanovský
Asi za týden nás čeká druhé kolo prezidentských voleb. Kandidát, kterému jsem nakonec se skřípěním zubů dal hlas v prvním kole, dle očekávání nepostoupil a do druhého kola postoupili oba favorité.
více


20.1.2018 ANALÝZA: „Drahoš? Zeman!“

Jan Schneider
V druhém kole prezidentských voleb budu volit Miloše Zemana, přestože s ním v mnoha ohledech vášnivě nesouhlasím. Dám mu přednost před Jiřím Drahošem, přestože s ním v mnoha věcech souhlasím. A nebudu se divit čtenářům, kteří si pomyslí, že v této vypjaté době toho bylo i na mě moc a že mi už asi...
více


20.1.2018 ROZHOVOR: Dublin IV je dynamit, pane Drahoši

Ondřej Neff
Do druhého kola prezidentské volby postoupili , jak jste předpokládal, Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Zdá se, že ač první kolo vyhrál Zeman, nadějnější vyhlídky pro kolo druhé má Drahoš. Je to opravdu tak?
více


20.1.2018 POLITIKA: Druhé kolo bude o slušnosti

Josef Káles
Někdy je třeba nehledět pouze na názory, ale na slušnost a sympatické vystupování. Podle toho se budu rozhodovat v dalším kole prezidentských voleb, které nás zanedlouho čeká.
více


20.1.2018 POLITIKA: Zeman vs. Zeman

Pavel Jégl
Kdo bude největším soupeřem Miloše Zemana ve druhém kole prezidentských voleb: Jiří Drahoš, nebo sám Miloš Zeman?
více


19.1.2018 POLITIKA: Pět důvodů, proč volit Miloše Zemana

Karel Šindelář
Když jsem viděl výsledky prvního kola prezidentských voleb, mojí první reakcí bylo, že stejně jako v prezidentských volbách předchozích nepůjdu k druhému kolu vůbec. Nechtělo se mi vybírat si mezi dvěma zly.
více


19.1.2018 POLITIKA: Proč budu volit Jiřího Drahoše

Pavel Mises
Pavel Mises
První kolo prezidentských voleb je za námi a do druhého kola se dostali s výrazným odstupem oba favorité. Kandidát, jemuž jsem dal hlas v prvním kole, nepostoupil. Mám tedy na výběr ze tří možností: dát hlas stávajícímu prezidentovi Miloši Zemanovi, jeho protikandidátovi Jiřímu Drahošovi, nebo...
více


19.1.2018 POLITIKA: Game is open. Nic není rozhodnuto

Petr Žantovský
Přestože zůstal v prvním kole prezidentské volby za vítězným Milošem Zemanem o víc než 12 % pozadu, v táboře Jiřího Drahoše už se začíná slavit.
více


19.1.2018 POLITIKA: Prezidentská kampaň a rozdělený svět

Vlastimil Podracký
Prezidentští kandidáti nejsou nějací hráči o ztrátu kytičky. Zeman a Drahoš reprezentují rozdělenou západní civilizaci. Stejný příkop je v USA, v Británii, Polsku, Maďarsku, vlastně do nějaké míry všude.
více


18.1.2018 POLITIKA: Ale je to fešák!

Václav Vlk st.
Prezidentský kandidát Drahoš sdělil občanstvu, že má rád seriál Červený trpaslík, Haló,haló! a Járu Cimrmana. Jo a Teorii velkého třesku.To já mám rád taky. Tedy až na tu Teorii velkého třesku, tu moc nesleduji.
více


19.1.2018 PRÁVO: O trestním stíhání Babiše poslanci nerozhodují!

Stanislav Křeček
Nemohu se zbavit dojmu, že ze současné debaty o vydání či nevydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání se pomalu ztrácí povědomí o tom, o čem se ve skutečnosti rozhoduje. Sněmovna nerozhoduje o samotném trestním stíhání pánů Babiše a Faltýnka a nemá žádnou možnost toto stíhání ovlivnit.
více


18.1.2018 POLITIKA: Výzva vědců se smrskla

Pavla Boublíková
Kdo by si chtěl přečíst Výzvu vědců proti strachu a lhostejnosti, uveřejněnou 17. srpna 2015, může si ji nalézt zde (verze č. 1). Kdo by si chtěl Výzvu nejen přečíst, ale i zjistit i jména dosavadních signatářů, případně Výzvu podepsat, může tak učinit na www.vyzvavedcu.cz (verze č. 2).
více


18.1.2018 POLITIKA: Vzplála Zemanova poslední bitva...

Josef Mlejnek jr.
Vyhlídky Miloše Zemana na znovuzvolení nejsou velké. Ke dvěma milionům hlasů z prvního kola nemá odkud co přibrat, nemůže „špidlovsky“ konstatovat, že zdroje jsou.
více


18.1.2018 ROZHOVOR: O prezidentských volbách

Václav Klaus1
Já evidentně horuji pro Miloše Zemana, ale nejsem žádný fanatický stoupenec. V minulosti jsme byli největší političtí nepřátelé.
více


19.1.2018 ROZHOVOR: O rozpolcené společnosti

Václav Klaus1
To slovíčko „kromě toho“, že nemá politické zkušenosti, je opravdu naprosto fatální a zásadní věc. Protože nežijeme ve vzduchoprázdnu, neřešíme nějakou hru, rébus, hádanku.
více


18.1.2018 GLOSA: Protest s potleskem

Zbyněk Petráček
Největší outsider získal téměř devět procent hlasů. Muž mimo svět politiky, velkých peněz, lobbismu i reklamy překonal silnější konkurenty. Přitom nelze říci, že úspěch Marka Hilšera se opírá o „pražskou kavárnu“.
více


18.1.2018 POLITIKA: Babiš? Chirakovo stíhání bylo také přerušeno

Stanislav Křeček
Počátkem devadesátých let se významný francouzský politik a starosta Paříže Jacques Chirac dostal do podezření, že se dopustil zpronevěry. Když byl tento politik v roce 1995 zvolen prezidentem Francouzské republiky, jeho vyšetřování a stíhání bylo přerušeno a postaven před soud byl až 7. března...
více


17.1.2018 GLOSA: Masaryk, nebo Gottwald?

Michal Hospr
Pražský hrad a česká vlajka
Čas od času mě přepadne potřeba se z aktuálních pocitů a zejména situace vypsat. Nestačí mi jen s kolegy a přáteli diskutovat.
více


17.1.2018 PRÁVO: Jak to je ve skutečnosti

paragraf
V pondělí 15. ledna vyšel na Neviditelném psu krátký článek o poslanecké imunitě. Autor – středočeský zastupitel za ODS Michael Pánek – se pokusil o kritiku institutu poslanecké imunity.
více


18.1.2018 GLOSA: Zeman kontra Kdokoliv

Petr Robejšek
Měl jsem štěstí, protože jsem v prvním kole mohl podpořit kanditáta, pro kterého jsem byl jak srdcem, tak i hlavou. Znám totiž schopnosti a názory Jiřího Hynka tak dobře jako málokdo. A zároveň je mi i lidsky velmi blízký.
více


17.1.2018 POLITIKA: Strany se letos prezidentského klání bály

Lukáš Jelínek
Působilo až tragikomicky, jak se politické strany tentokrát odtáhly od prezidentské volby. Bály se zavdat si s kandidáty jako čert kříže. Když byly tázány proč, odkazovaly k volbě všemi občany a nechuti jim vést ruku.
více


17.1.2018 POLITIKA: Jednat s Andrejem Babišem o vládě?

Tomáš Jirsa
Situace je jasná. Pan prezident prohlásil, že nikdy, opakuji NIKDY, nevypíše nové volby. Pan prezident také dopředu prohlásil, že druhý pokus o vyjádření důvěry vládě dává Andreji Babišovi.
více