24.4.2014 | Svátek má Jiří


24.4.2014 PSI: To je fuj!

Matylda
Matylda Boůvka Světluška 3
„To je fuj!“ je jedna z velmi častých vět u nás doma i venku. Usilovně jsem se snažila naučit psy vyplivnout to, co zrovna žvýkají, ovšem úspěch byl jen částečný.
více


24.4.2014 KYTKOVNÍK: Hrachor lecha jarní

Krakonoš
Hrachor lecha jarní 1
Hrachory se na našich zahrádkách pěstují pro zajímavé barevné květy, ale jde o kultivované letničky, u nás nepůvodní. Lecha je ryze český druh a je to trvalka, ozdobná nejen květem, ale i listem.
více


23.4.2014 FOTOČLÁNEK: O památkách a penězích

Zana
Žatec
Nedávno jsme strávili víkend v Žatci – tedy zhruba stejnou měrou v Žatci a v Krásném Dvoře. Hloubala jsem si o tom, jak úžasné a nádherné jsou historické památky – a jakým se mohou stát břemenem.
více


23.4.2014 KYTKOVNÍK: Kamejka modronachová

Krakonoš
Kamejka modronachová
Kamejka modronachová je dobrou kamarádkou vstavačů nachových, protože vyžaduje stejné podmínky k životu. Na místech výskytu je celkem hojná, ale tam, kde jí životní podmínky nevyhovují, byste ji hledali marně.
více


22.4.2014 PSI: Blankoportrét

Petra K
Blanka 2
Jsem Blanka. Blanka z Való, Prasnice, Blanidůra, Blanimíra, Blandíra, Hovado blbé, Beruška, Štófinka, vižlí Víla a pohádková babička. Proto jsem si taky přičarovala svou novou rodinu. Nikdo dlouho nešel a mě už nebavilo bydlet v útulku.
více


20.4.2014 BTW: Vyšší princip mravní

BTW Velikonoce
Lidové slavnosti Velikonoc jsou u nás vcelku pochopitelným souhrnem úkonů oslavujících jaro a nový život, přičemž křesťanská tradice tomu dodává určitý časový řád a duchovní šmrnc. Jenže ona je to popravdě jen taková vesele uhlazená verze svátků, kde ve skutečnosti šlo o jiné věci.
více


19.4.2014 POVĚSTI: Staré řecké pověsti a já – Paris

logo Člověčiny
Paris byl syn trojského krále Priama, a protože jeho matka měla před porodem těžké noční můry o tom jak její město, Trója, hoří, poradil se král Priamos s věštcem (tím se vůbec tehdy řešila spousta problémů, sice většinou špatně, ale komu to vadilo) a ten prohlásil, že dítě z trojského královského rodu...
více


18.4.2014 105x148: Velký pátek

Vave
logo vave velké
Dočetla jsem se, že Velký pátek je nejtišším dnem v roce. Je to jeden z vrcholů největších křesťanských svátků Velikonoc. Lidové tradice mluví o úkazech připomínajících konec světa, jako je otevírání hrobů i země, ve které jsou ukryty poklady. Je to den, který od pradávna souvisí s vírou a váže se k...
více


17.4.2014 PŘÍRODA: O zaječí zlomyslnosti

Matylda
Matylda Borůvka
Mám ráda zvířata. Všechna. Obvykle ani počet nožiček není ničemu na překážku, pavouček Štěstík je taky prima tvor. Ale začínám nesnášet zajíce.
více


16.4.2014 HÁDANKA: Kočka jménem Shirocco... (4)

Tora
logo Shirocco
Vítám vás u dalšího příběhu, a naše čtvrté vyprávění začne samozřejmě odhalením hlavních postav z minulé části. Ano, byl to kocour Silver Stařenky Oggové z Lancre, autor knih ze série Zeměplocha je Terry Prattchett a pro doplnění, první kniha, ve které kocour vystupoval, jsou Soudné sestry a další, ve...
více


16.4.2014 KYTKOVNÍK: Vstavač bledý

Krakonoš
Vstavač bledý 1
Tento, v Čechách vzácný druh, zahajuje svými nažloutlými květy orchidejovou sezónu, rozkvétá totiž vždy jako první. V českých zemích roste na dvou lokalitách v západočeském, jedné v jihočeském a jedné ve východočeském kraji. (Z východočeské lokality pocházejí i přiložené fotografie). Na Moravě je mnohem...
více


15.4.2014 PSI: Beta Black Triumf

Xerxová
Beta poslední
Měla jsi být žíhaný pes. A byla jsi plášťová holčička s povahou, kterou si prý zamilujeme...
více


15.4.2014 ÚVAHA: Socialismus versus kapitalismus

George Švehla
logo Člověčiny
Předesílám, že nejsem politolog a těmito společensko – politickými tématy se zabývám jen tehdy, když mě to už nedá, jinak se jim úmyslně vyhýbám. Názory v následujících statích jsou jen moje soukromé. Všeobecné dopady na společnost jednoho i druhého popisuji, jak je osobně vidím po zkušenostech a pobytu...
více


14.4.2014 KONĚ: Výroční zpráva aneb Punc oslavil třicátiny!

Ap
Punc 4
Je to neskutečné, ale náš děda Punc se přesně v sobotu 18. 1. 2014 dočkal oslavy svých třicátin! Kdyby mi někdo tenkrát, když jsme kupovali sedmnáctiletého ojetého Puncíka, řekl, že se chystá užívat si důchodu tolik let, poklepu si na čelo. Ve svém odhadu jsem se už teď sekla o deset let. A nebudu se...
více


14.4.2014 KYTKOVNÍK: Koniklec luční

Krakonoš
Koniklec luční 2
Koniklec luční (černající, načernalý, český, etc.) je náš nejhojnější a nejmenší druh. Od svých větších příbuzných se liší výskytem, (okolí Prahy, Český kras, Lounsko, Doupovské hory. Morava...) velikostí, (dospělá semenící květní lodyha max. 15 – 18 cm) a barvou, velikostí a utvářením květů.
více


12.4.2014 POVĚSTI: Staré řecké pověsti a já – Narkissos

logo Člověčiny
Narkissos (známý též jako Narcis), byl synem říčního boha a modré vodní nymfy Leiropé a protože nymfy jsou hodné, Leiropě na synkovi záleželo, sehnala slepého věštce Teiresia, aby z věštby zjistila synkovu budoucnost.
více


12.4.2014 KYTKOVNÍK: Koniklec velkokvětý

Krakonoš
koniklec velkokvětý
Třetí ne do mariáše, ale do kvarteta našich přírodních druhů. Tento koniklec je velmi podobný svému bratru, konikleci otevřenému, ale zatímco koniklec otevřený u nás roste pouze v západní polovině Čech, je koniklec velkokvětý zapřisáhlý moravský patriot – nejzápadnější lokalita leží u Třebíče, Největší...
více


11.4.2014 105x148: Růže bez trní

Vave
logo vave velké
Původně jsem chtěla tuto stopětku nazvat Hudba motorů II - to proto, že mě k ní asociačním řetízkem dovedla poznámka čtenáře J. Pechouše pod stejnojmenným pondělním článkem od Dede. Ale nakonec jsem zvolila jiný název. Nerada bych pana J. P. zklamala podruhé, protože F1 se má úvaha dotýká jen okrajo...
více


11.4.2014 KYTKOVNÍK: Kosatec nízký

Krakonoš
Krakonoš iris 5
Kosatec nízký je teplomilný druh, který byl nejspíš rovněž zavlečen ze své pravlasti – malé Asie, podobně, jako tulipány, narcisy a mnoho dalších rostlin. Nafotil jsem je na Pálavě, kde jsem prožil nádherné, leč namáhavé odpoledne.
více


10.4.2014 ČLOVĚČINY: Mladík týral psa

logo Člověčiny
Je to vždycky smutné čtení, když se člověk doví o někom, kdo se záměrně a cílevědomě nestará o jemu svěřené zvíře, popřípadě ho vlastním přičiněním (zbitím, hladověním apod.) přivede do stavu, kdy zvíře trpí a někdy i zemře.
více


9.4.2014 KYTKOVNÍK: Pálava

Krakonoš
Pavlov
Chráněné území, kdysi součást Bílých Karpat, o ploše 83 km2. Nejvyšším vrchem je Děvín (549 m) s vysílačem na vrcholu. Tolik zhruba wikipedie.
více


8.4.2014 AKVARISTIKA: Pohádkový svět mořských akvárií

Uhlíř mořská akvária 1
První mořská akvária se objevují takřka současně se sladkovodními hned v počátcích moderní akvaristiky. Nejdříve bylo nutné zjistit, jak se dá udržet v mořském akváriu voda čistá. Ve sladkovodních nádržích je to jednodušší. Přispělo k tomu zjištění, že rostliny na světle vytvářejí svá těla tím, že přijímají...
více


7.4.2014 BTW: Hudba motorů

logo BTW
„Taktaktaktaktak...“ Pomalý, jasný klapavý zvuk avizoval nějaký motor, ale rozhodně jsem nepoznala, čemu by mohl patřit – auto určitě ne, motorka ani náhodou. Co to jen může být?
více


5.4.2014 105x148: Rychlý úsudek

Vave
logo vave velké
Lidský mozek je uzpůsoben k tomu, aby neustále sbíral, třídil a hodnotil nejrůznější informace. Čím rychleji, tím lépe. Tedy za předpokladu, že onen rychlý hodnotící výstup není fatálně chybný, jak známe z mnohých po léta tradujících se posledních vět člověka.
více


5.4.2014 FOTOČLÁNEK: Rok na jihu ve fotkách - březen

Yga
Yga květ březen
Březen - za kamna vlezem. Jestli březen kožich stáhl, duben rád by po něm sáhl. Březnové slunce má krátké ruce. Tak k nám promlouvá lidová slovesnost.
více


4.4.2014 MLSOTNÍK: Zeeelííí!

Matylda
logo Mlsotník
Mám ráda saláty ze syrového zelí. Jak ty, co dávají v restauracích (a nevadí mi ani s koprem, ani s křenem, jenže na ně nemám recept), tak ty, co jsem dostala způsobem „moc nám to chutnalo a kamarádka mi napsala recept, tady ho máš taky, zkus to.“ První recept přinesl můj táta ze sauny, kde ho mívali...
více


4.4.2014 KYTKOVNÍK: Sasanka pryskyřníková a hlaváček jarní

Krakonoš
Sasanka pryskyřníková
Dnes si prohlédneme další ze dvou žlutých jarních květin – sasanku pryskyřníkovou a hlaváček jarní.
více


3.4.2014 KYTKOVNÍK: Plicník a podbílek

Krakonoš
Krakonoš plicník lékařský
Dnes si představíme plicník lékařský a podbílek šupinatý.
více


3.4.2014 ČLOVĚČINY: Když poštovní schránka opět rozkvete...

Tora
logo Člověčiny
Mám pocit, že poslední dobou jsou poštovní schránky věc docela opomíjená. Přesto pořád kvetou – u nás tedy oranžově – a jsou připraveny kdykoliv přijmout naše zásilky. Za mého mládí jsem přesně věděla, kde je nejbližší poštovní schránka. Bylo běžné si dopisovat.
více


2.4.2014 ROZCESTNÍK: Beta a Svojkovské skály

Xerxová
Xerxová Svojkov 6
To jsem v sobotu ráno kolem šesté rychle hledala typ na nějaký ten výlet. Kafe v termosce, tatranky a stativ v ruksaku, netrpělivý pes běhající mezi mnou a předsíní... a trasa byla stále neznámá. Ne, není to snadné teď – se stárnoucí Kosatkou dravou - hledat pro nás výletní cíl.
více


2.4.2014 KYTKOVNÍK: Podléška a dymnivka

Krakonoš
Krakonoš jaterník podléška
Další várka jarních kytiček – seznamte se s jaterníkem podléškou a dymnivkou dutou.
více


1.4.2014 ROZCESTNÍK: Klokánie a okolní ostrovy (5) – Rottnest Island

George Švehla
George Rottnest Island 1
Klokánie je nejmenší kontinent nebo největší ostrov na světě. Záleží na úhlu pohledu a přesvědčení pozorovatele. Břehy Klokánie omývají největší, nejbouřlivější a nejteplejší oceány světa. Na severu, blízko rovníku, to jsou teplé vody moří Timorského, Arafurského a Korálového, co odděluje australský...
více


1.4.2014 ČLOVĚČINY: Příteli Pavle, děkuji!

Jakub Sinderhauf
Pavel Vančura
Po šedesátce už člověk zřídka získává přátele. Opravdové, chtěl jsem napsat – ale to je zbytečné. Přítel je přítel. Oboustranně.
více


31.3.2014 BTW: Léto napořád

logo BTW
Tak se nám zase změnil čas. Hurá! Mám ráda letní čas, protože mi prodlužuje den – vzhledem k tomu, že opravdu nejsem ranní ptáče, tak mi ranní světlo rodící se na jaře a v létě někdy kolem čtvrté hodiny ranní obvykle nevyužito proklouzne pod rukama. A tak si říkám: proč tím časem vůbec šoupat? Proč nemít...
více


31.3.2014 KYTKOVNÍK: Prvosenka a barvínek

Krakonoš
Krakonoš prvosenka
Dnešní Kytkovník je dvoukvětinový, protože je jaro. Protože toho kvete moc. Pokud si máme prohlédnout obrázky květin, které zrovna v této době můžeme v přírodě potkat, musím vydávání kapku zrychlit. Proto dvoukytkovník. Dnes to bude prvosenka a barvínek:)) Za redakci – Dede
více


29.3.2014 KYTKOVNÍK: Sasanka hajní

Krakonoš
Krakonoš sasanka 3
Sasanka hajní je nejběžnější ze čtveřice českých sasanek, nejvíc je jí podobná žlutě kvetoucí, ale vzácnější sasanka pryskyřníková. Větší a později kvetoucí je sasanka lesní a nejvzácnější je sasanka narcisokvětá, za kterou musíme až do horních partií hor, hojná bývala v Jeseníkách u Petrových kamen...
víceARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové Náš Zvířetník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Vzhledem k tomu, že se mezi námi vynořila spousta nových lidí patřících ještě nedávno do kategorie "mlčících čtoucích", kteří by třeba rádi napsali o svých miláčcích a zážitcích a nevědí jak do toho, tak zde je tento malý návod.
Víte jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !