29.4.2024 | Svátek má Robert


AUSTRÁLIE: Krokodýl.

16.4.2024

Velká jižní země byla dlouho terra incognita. Její postupné poznávání přivádělo Evropany v úžas. Nejen že primitivní kmeny domorodců žily v době kamenné, ale krajina a nebo příroda, která ji oživovala, byly jako z jiné planety. V Západní Austrálii se vyskytují nejstarší horniny na světě, jsou staré 3,8 miliard let. Geology of Western Australia (youtube.com) Na tamním pobřeží Indického oceánu najdeme také nejstarší stále živé organismy, stromatolity. Stromatolites: The Earth’s oldest living lifeforms - BBC Travel Tyto se objevily již před 3,5 miliardami let a jsou to vlastně kyanobakterie, které díky fotosyntéze daly naší Zemi kyslík a tak umožnily vývoj dalšího života, tak jak ho známe doposud.

Této jižní zemi přelidnění nehrozilo, příroda se postarala o kontrolu nežádoucího růstu populace. Zhruba 600 různých domorodých kmenů mluvících stejným počtem nářečí a jazyků se mezi sebou úspěšně vybíjely, byly v neustálém válečném stavu. Až po příchodu bílého muže měli najednou společného nepřítele, který domorodce lovil a střílel jako divou zvěř, zpočátku byli pro jakoukoliv práci nepoužitelní a tak jen „zacláněli“. Ostatně i ti dnešní nejsou k práci příliš použitelní a zdejší společnost je vydržuje ze společné kasy. Tito už dávno ztratili své tradiční umění žít v souladu s přírodou a zůstala jim jediná dovednost. Úspěšně se množit. Australian Aboriginal peoples - Culture, Traditions, Beliefs | Britannica

Takže Evropané při osidlování Velké Jižní Země si připadali jako na jiné planetě. Jak flora, tak i fauna jim poskytovala mnohá překvapení. Osadníci se velice rychle naučili v novém prostředí žít. Ráno po probuzení nejprve řádně protřepat denní oblečení, jestli snad nebylo přes noc obydleno nějakým nezvaným hostem, jako jsou zdejší prudce jedovatí pavouci a nebo škorpioni. Podobně bylo naloženo i s botami, ve kterých se přes noc mohlo zalíbit i menším hadům. Někdy se stávalo, že i ti větší si zalezli do ještě teplé postele a na majitele vyjukli až večer při rozestýlání. A tak milí osadníci museli být furt ve střehu. A to tím víc, čím blíže k rovníku žili.

Jak pouště, tak i tropické deštné pralesy, zrovna tak i sladké i mořské vody jsou obývány nesčetnými tvory. Mnozí z nich jsou prudce jedovatí a někteří i smrtelně. Pokud nejsou jedovatí, tak dovedou kousat a nebo rovnou osadníka sežrat. Na souši nežijí a tak ve vodách sladkých i slaných je třeba mít se na pozoru. Ať už to jsou žraloci a nebo krokodýli.

Ultimate-guide-to-australian-sharks - Australian Geographic Zvláště ti druzí, kteří jsou zastoupeni dvěma druhy. Sladkovodní – krokodýl Johnstonův Krokodýl Johnstonův – Wikipedie (wikipedia.org) který dorůstá až 3 m délky a lidem může uštědřit nebezpečné kousnutí, které je nutno rychle ošetřit a hlavně dezinfikovat. To proto, že tito ještěři si chrup nečistí a tak se do rány dostanou částečky zahnívajícího masa, které mohou způsobit i otravu. Zde je o těchto ještěrkách více: Freshwater crocodile - Wikipedia Navíc tento jedinec nevláčí své břicho po zemi, ale dovede se na svých relativně dlouhých nohou zvednout a velice rychle běžet. Inu ještěrka, že ano.

Jiná je o krokodýlech mořských - (Crocodylus porosus) https://cs.wikipedia.org/wiki/Krokod%C3%BDl_mo%C5%99sk%C3%BD Tito výtečníci obývají severní pobřeží kontinentu, zvláště se jim líbí v ústích řek. Jsou to největší krokodýli na světě, dorůstají až kolem 7 m délky a váhy 2 t . https://en.wikipedia.org/wiki/Saltwater_crocodile Největšího ulovila v roce 1957 imigrantka z Polska, Krystina Pawlowská u osady Normanton v Queenslandu. Tento drobek měřil 8,64 m a jeho ve sklolaminátu vyvedená replika zdobí park v Normantonu. https://drivenorthwestqld.com.au/things-to-do/meet-krys-the-croc/

https://www.rajce.idnes.cz/sandvika/album/george-svehla-normanton

Tito jedinci mají nohy krátké a převážně se pohybují tak, že kloužou po břichu a nohama se odráží. Příliš rychlí nejsou. Co však umí docela dobře, procházet se v noci po břehu a slupnout to, co kde je. Jsou zaznamenány případy, kdy tento ještěr si vyzobl neopatrného turistu ze stanu. I ze spacáku si ho uměl vybalit. Takže pokud jsme k kraji krokodýlů, spíme aspoň 100 m od břehu jakékoliv vodní plochy.

Letošní australské léto podle předpovědi mělo být suché a horké. Nestalo se, ještě do minulého týdne bylo chladné (20-25 °C) a mokré a nyní jsou teploty už letní, to znamená 35 – 40 °C, avšak ovzduší je nasyceno vodními párami a relativní vlhkost vzduchu se pohybuje kolem 80 – 99 %. Což představuje saunu zdarma. V takovém počasí se v krokodýlích krajích líbí mladým krokodýlům chodit na procházky a tak obyvatelé musí být ve střehu, aby snad nějakého nezašlápli.

I stalo se letos 9. ledna v osadě Cape Hillsborough u města Mackay v Queenslandu, že obyvatelé spatřili na své zahradě zhruba 1 m dlouhého krokodýla mořského. Zprvu si mysleli, že to je goana – varan, ale brzy poznali svůj omyl. Hbitě zavolali Department of Environment, Science and Innovation (DESI). Odborníci záhy dorazili a krokodýla odchytili ve slepičím kurníku, kam se zatím stihl vloupat. Poté byl přepraven do prostor DESI v Mackay.

https://www.9news.com.au/national/crocodile-found-inside-backyard-chicken-coop-in-queensland/975f2d5b-cd7d-4fb5-a6e3-252618ed18c9

Psáno 05/02/2024.