29.3.2015 | Svátek má Taťána


28.3.2015 POVÍDKA: Diskriminaci? Nein, danke!

Milan Dřevojánek
„Čuralo!“ skřípavě ozvalo se ode dveří toalet Spolkového úřadu pro vzájemnou genderovou ochranu (dále jen SÚVGO).
celý článek


27.3.2015 POVÍDKA: Proč bych se měl bát Virginie?

Petr Kersch
Dramatik Edward Albee mi dojista promine, že se tady nepřidržím slovní hříčky skryté v titulu jeho světoznámé černé komedie.
celý článek


26.3.2015 PAŘÍŽ: Město malířů

Marta Urbanová
Když jsme přistáli na letišti de Gaulla, táhlo mě to na Montmartre. Ale podřídila jsem se manželovi a následovala ho do Louvru na Monu Lizu, k Eiffelově věži, prošli jsme se kolem Seiny, prohlédli si Notre-Dame, Sorbonnu a prošli jsme bulvárem od Vítězného oblouku, kde bylo v obchodech vystaveno...
celý článek


25.3.2015 FEJETON: Tma zelení

Karel Hvížďala
Máme tu jaro, kterému se v některých nářečích říká šeraď zelení, neboli spousta zeleni. Jenže řekne-li někdo zelená, musí logicky následovat otázka: Jaká zelená?
celý článek


21.3.2015 POVÍDKA: Vymyslel jste kološneky?

Miroslav Kutílek
Tahle žurnalistka vypadala spíš jako striptérka, která začla dost neobvykle odspoda místo seshora, a to v onu chvíli, kdy si přehodila nohu přes nohu a tím se rozevřel vysoko sahající rozparek sukně.
celý článek


20.3.2015 KNIHA: Světem badatele Šestáka

Michal Giboda
V soukromém klubu „Koníček“ v Paláci Lucerna se 11. února 2015 odehrály dvě zajímavé akce. Křtila se kniha Světem badatele prof. Ing. Jaroslava Šestáka, Dr.Sc., dr.h.c.
celý článek


18.3.2015 OSOBNOST: Bůh mu dopřál pouze Kristova léta

Petr Andrle
Všechno to vlastně zavinil Joža Uprka (1861-1940). V létě roku 1889 pozval na rodné Slovácko malíře Hanuše Schwaigera (1854-1912).
celý článek


18.3.2015 FEJETON: Převozníci Váňa, Cháron a můj táta

Karel Hvížďala
Když večer náruživě švitoří ptáci, druhý den bude zalitý sluncem, říkal převozník Váňa na Sázavě, nadzvedl svou promaštěnou placatici a odhalil úplně bílé čelo, kam se slunce nikdy nedostalo, a zase se pod ní schoval jak pod poklop.
celý článek


14.3.2015 POVÍDKA: Květa

Štěpán Šafránek
Kdo zná předjarní Pankrác, ví o čem mluvím: studená, větrná pláň nad Nuslemi na jedné a Krčí na druhé straně.
celý článek


13.3.2015 VZPOMÍNKA: Šimkovi by bylo 75 let

Karel Hvížďala
Kdyby Miloslav Šimek v únoru 2004 nezemřel, dožil by se býval 7. března 75 let. Nejslavnější dobu prožil na jevišti Semaforu v šedesátých letech, kde deset let účinkoval s Jiřím Grossmanem.
celý článek


11.3.2015 FEJETON: Proč se Bůh směje

Karel Hvížďala
Dnes se jedno mé já probudilo velmi brzy a protože ještě byla tma, poslední obraz jeho snu se mu v mozku zastavil.
celý článek


11.3.2015 ROZHOVOR: Nová budoucnost starého divadla

Marta Švagrová
Divadlo ve Valticích - jeviště 1947
Barokní divadlo ve Valticích je jedním ze tří dochovaných zámeckých divadel z 18. století – vedle českokrumlovského z roku 1766 a litomyšlského, které je o dvacet let mladší.
celý článek


7.3.2015 BAJKA: Čápozemě

Miroslav Kutílek
Přijel k nám pan Bouda. Aspoň tak to bylo na plakátech.
celý článek


4.3.2015 VÝSTAVA: Fascinující Trnka až do května v Plzni

Ivo Fencl
Neměl jsem psát v titulu tohoto článku, že výstava končí v květnu, protože by vás to mohlo přimět k odkladu návštěvy.
celý článek


28.2.2015 FILM: Český lev 2015

Alena Prokopová
Své výroční ceny rozdávala Česká filmová a televizní akademie už po dvaadvacáté.
celý článek


28.2.2015 POVÍDKA: Superekologie?

Miroslav Kutílek
Počkat, pan Toyota nebo pan Ford, všichni za to můžete.Všichni jste začli s autama a všichni jste chtěli, aby se auta nemusely vyrábět, chtěli jste, aby se množily jako krysy, nebo jako rybičky v akváriu.
celý článek


25.2.2015 CESTOVÁNÍ: San Marino – stát ve státě

Marta Urbanová
Když jsme přijížděli autem do San Marina, řekla jsem manželovi, ať vyjede až nahoru. Ale on mé přání ignoroval a zajel dolů na parkoviště.
celý článek


21.2.2015 BAJKA: Kdybych byl kráva

Miroslav Kutílek
Kdybych byl kráva, koupila bych si firmu Wonderfarm v Chicagu, co dělá konzervy hovězího. Místo naloženého masa bych konzervy plnila čerstvým polním kvítím i s trávou.
celý článek


20.2.2015 FEJETON: Konec masopustu v Mariánských Lázních

Marcela Matějková
Jsem na léčení v Mariánských Lázních. Dnes je masopustní úterý a na kolonádě je pořádán maškarní rej. Přesně ve čtyři odpoledne přichází kapela, hudebníci samozřejmě v maskách a už to jde ráz naráz.
celý článek


19.2.2015 HISTORIE: Namísto saní měli smrkové větve

Petr Andrle
V polovině 19. století (1851) založil v Praze český buditel a obrozenec Ferdinand František Mikovec (1826-1862) český beletristický časopis Lumír. Po jeho smrti převzal časopis Vítězslav Hálek, který jej na chvíli přeměnil na Zlatou Prahu.
celý článek


18.2.2015 OSTRAVA: Městská jatka

Aleš Uhlíř
V satirické komedii z roku 1934 U nás v Kocourkově doporučuje Jan Werich v roli podvodníka, který se díky hlupákům v obecním zastupitelstvu propracuje až na místo starosty, aby pro zvětšení turistického ruchu postavili ve svém městečku ruinu. V sousedství centra Ostravy už jedna velká ruina vznikla.
celý článek


18.2.2015 FILM: Běhá jak Ripleyová v Nostromu

Zbyněk Petráček
Filmový Vetřelec byl před 36 lety průlomem. Stal se ikonou fanoušků i vykladačů myšlenek. Teď přichází do českých kin jeho režisérský sestřih.
celý článek
14.2.2015 POVÍDKA: Plot z drátěného pletiva

Miroslav Kutílek
Mezi námi a sousedy jsou zahrady oddělené drátěným plotem a to nekonečné nahromadění kosočtverců pro mne neznamená nic víc než nekonečný počet drátěných ok plotu, kdeže jsou představy kluků, kterým první ochmýření začíná zdůrazňovat podvojnou funkci jejich pinďourka.
celý článek


13.2.2015 FILM: Slídil

film kamera
Citované pravidlo, nejnověji v „reálu“ potvrzené událostmi kolem teroristického útoku na pařížský satirický list Charlie Hebdo, zaznívá zkraje filmu z prostředí komerčních médií Slídil (Nightcrawler) amerického režiséra Dana Gilroye.
celý článek


13.2.2015 GLOSA: Držhubné

Radim Uzel
Přerod normálního člověka v pamětníka se děje pozvolna a nenápadně. Já sám jsem do pamětnického věku vklouzl naprosto nepozorovaně a datum této metamorfózy je dodnes rozplizlé a neurčité.
celý článek


11.2.2015 FEJETON: Zaječí měsíc

Karel Hvížďala
Únor má špatný charakter. Kdyby místo osmadvaceti dnů měl jen jeden, vůbec by mi to nevadilo. Je těžké mít na něj pevný názor. Je vrtkavý, každý rok jiný, člověk neví, jak se má do něj ráno obléci, ničím si u něj nemůže být jistý, je jak rozmazlená fiflena. Někdy připomíná spíš březen či duben,...
celý článek


7.2.2015 BAJKA: O Stromodě

Miroslav Kutílek
„Tak vyprávěj,“ řekl. „Jak vypadala ta tvá stromová svoboda? V tvejch větvích zpívávali ptáci, no a co dál?“
celý článek


3.2.2015 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 309

Jan Čech
Dnešní úvaha asi bude trochu šťouchnutí do vosího hnízda. Dostávám od svého kamaráda z Austrálie krajanské „Noviny, čtrnáctideník slušných krajanů“. Posílá mí to kvůli tomu, abych viděl, co se o nás píše v českých novinách v daleké Austrálii. Vydávat krajanské noviny je jistě v době internetu,...
celý článek


28.1.2015 FILM: Birdman

Voyen Koreis 2
Zásadně nechodím na oscarové filmy dřív, než za několik let po vyhlášení cen. Oscarové třeštění mě vcelku nechává chladným, přesto bych byl ale nerad, kdyby mělo nějak ovlivnit můj úsudek.
celý článek


28.1.2015 FEJETON: Dědečkův doutník

Karel Hvížďala
Děda nebyl žádný vášnivý kuřák ani piják, ale jako labužník si uměl vychutnat každý rituál. Jeho pohyby byly přesné a klidné. V očích měl plamínky a každou slavnost celebroval. Moc rád jsem ho pozoroval.
celý článek


26.1.2015 FILIPIKA: Proti zhovadilosti české umělecké kritiky

Petr Adler
Zdeněk Svěrák toho dovede hodně. A nejen to: když se pustí do něčeho, co dovede, dělá to, jak nejlépe dovede.
celý článek


24.1.2015 BAJKA: Hnědá planeta

Miroslav Kutílek
Ve dveřích stál Kódl, šosy jeho dlouhatánského kabátu zametaly podlahu hospody a Kódl se rozhlížel, až nás spatřil a pousmál se, zamával nám a zametal až do našeho rohu. Když kabát svlékl, hospoda ztichla a v tom tichu se mísil strach a údiv.
celý článek


22.1.2015 GLOSA: Pozvání na motyku

Ondřej Neff
Není to pozdě, ale skoro pozdě: výstava Terakotové armády na Výstavišti v pražských Holešovicích končí 8. února. Ohromující, to je odpovídající charakteristika. Jistě jste o výstavě přinejmenším slyšeli, Pražan by musel být hodně nevšímavý, aby pominul všude vyvěšené plakáty.
celý článek


19.1.2015 HAVÍŘOV: Zboří náš nejlepší „Brusel“?

Aleš Uhlíř
V říjnu minulého roku nevyhovělo ministerstvo kultury návrhu, aby za kulturní památku byla prohlášena budova nádraží v Havířově. A to opakovaně, neboť stejně ministerstvo rozhodlo před dvěma lety. Veřejnost (včetně její odborné části) se však přesto vzdát nehodlá. J
celý článek


17.1.2015 POVÍDKA: Česáček

Miroslav Kutílek
„Tak to jste vy?“ zeptala se zapisovatelka s údivem. Rád bych věděl, co je na mně k divení, a proto jsem odpověděl jen vzteklým pokrčením ramen. Jako kdyby viděla prvně člena proslulé ekologické frakce nazývané Začátek konce.
celý článek