18.9.2014 | Svátek má Kryštof


15.9.2014 VZPOMÍNKA: Trpaslíci

Opravdu bych chtěl následující řádky věnovat trpaslíkům, těm sádrovým, a to nikoli připomínáním toho, jak po listopadu 1989 patřili k nedílné výzdobě našich pohraničních oblastí. Zaráželo mne tehdy, že si to někdo může koupit.
více


13.9.2014 OSOBNOST: Kdo byl Jaroslav Štajnc?

21. září uplyne rok od smrti Jaroslava Štajnce. Otážete se možná, kdo byl Jaroslav Štajnc? V Česku se o něm skoro nic neví, mimo magazín Opera Plus si česká periodika vloni ani sedmdesátých narozenin, ani smrti tohoto operního pěvce, k níž došlo o několik měsíců později, nepovšimla.
více


12.9.2014 POVÍDKA: Nový žák

Ve třídě první Á před začátkem vyučování je veselé hlučno. Žactvo má za sebou třetí zářijovou neděli. Ostychy a obavy z prvých školou povinných dnů děti setřásly jako přezrálé plody z jabloní. Včerejší neděle byla slunečná, plná pohybu a her a svátečního prázdna.
více


11.9.2014 SVĚT: Tři portréty nezcela povedené

O ty se pokusil Josef Škvorecký ve snaze přimět tuto trojici celebrit stříbrného plátna české kinematografie, jejichž společným jmenovatelem bylo podezření (pravděpodobné, věrohodné či zcela fiktivní), že se byly potřísnily němectvím kdysi v předválečných či i válečných letech.
více


10.9.2014 JAZYK: Většina lidí neumí mluvit

V jednom televizním pořadu jsem viděl reportáž o chytré studentce, která vymyslela ruční výrobu papíru z divoce rostoucích rostlin zarůstajících celé rozsáhlé jezerní plochy v tropických oblastech.
více


10.9.2014 FEJETON: Září na mokré šedé myši jezdí

Říká se: Září na strakaté kobyle jezdí. Tento rok to alespoň na Vysočině, kam občas zajedu, neplatí. Letošní počátek září je od bahna po velké vodě, která trvala jen chvilku. Břehy jindy malého potoka připomínají čínská rýžoviště z filmů, na které nás vždy začátkem školního roku vodily učitelky v padesátých...
více


8.9.2014 FEJETON: Starý časy

Jela jsem do Břevnova na pohřeb, na klíně otevřenou knížku, nad kterou jsem přemýšlela. Knížku o Bojující Solidaritě, instituci, která v osmdesátých letech působila v Polsku, a já dumala, jak by se přeložila do češtiny.
více


5.9.2014 DIVADLO: Zaprodaná nevěsta

Miroslav Lalák
prodaná nevěsta
V úterý večer jsem se jako vždy těšil na moji milovanou „Prodanku“, tedy Prodanou nevěstu, kterou Nové divadlo v Plzni zahájilo svůj provoz a vysílali ji v televizi. Mám pro tuhle operu celoživotní slabost, viděl jsem za více než sedm desetiletí mnoho inscenací, ale vždycky se těším na tu novou, kterou...
více


5.9.2014 FEJETON: Hugo a jeho lásky

Mirek Toms1
Můj dávný přítel Hugo P. byl člověk celkem tuctový, ale měl jednu vlastnost, která ho odlišovala od všech lidí, které jsem kdy znal. Zatímco skoro každý má již zamlada určitou ctižádostivost to takzvaně někam dotáhnout.
více


3.9.2014 FEJETON: O strachu z archivu a Pavlu Tigridovi

Archiv nemám, nikdy mě ani nenapadlo si ho zakládat. Musím se přiznat, že jsem se ho dokonce i bál: Kdybych do něj něco uložil, měl bych pocit, že se mě ta věc už netýká, že je mrtvá, že k ní nemám žádný vztah.
více


3.9.2014 GLOSA: Knih je prý dost, ale….

Do matičky stověžaté jezdím často a rád. Mám tam stále co dělat. Sem tam nějakou práci, plno přátel a v neposlední řadě jednu dceru, dva vnuky a dvě vnučky. Někdy se stane, že mi zbyde hodinka, dvě.
více


27.8.2014 VZPOMÍNKA: Kolik řečí umíš …

Známe to. Často jsme však rádi, když se alespoň trochu domluvíme s někým, kdo nevládne naší mateřštinou. Dnes vede angličtina jako obecný jazyk domluvy. Když jsem před desítkami let vstupoval na tehdejší jedenáctiletou střední školu, od deváté třídy bylo se učit „cizímu“ jazyku, když ruština, již od...
více


23.8.2014 AUSTRÁLIE: Jak vzniklo Slunce

Dlouho, dlouho nebylo na Zemi žádné slunce, byl jen měsíc a byly hvězdy. To ještě nebyli na ní ani lidé; byli zde jen ptáci a byla jiná zvířata, všechna mnohonásobně větší, než jaká jsou dnes.
více


21.8.2014 FILM: Tři bratři sázejí na jistotu

Časy, kdy byl Jan Svěrák českou režisérskou jedničkou, jsou dávno pryč. Oscar za Kolju z roku 1996 nicméně zůstal nepřekonaným domácím rekordem. A od doby, kdy opuštěný ruský chlapeček a osamělý český cellista dojali americké akademiky, vyrostla celá jedna divácká generace.
více


21.8.2014 FEJETON: Letní osvěžení

Začalo slibně a v polovině prázdnin se pokazilo. Léto je teď mrzuté, nanicovaté, s převládající barevností nudné šedi. A do toho osvěžující prvek! Zlínský hejtman Mišák nechal uzavřít výstavu polské výtvarnice Natalie LL, protože to, co Polka předvádí, není umění, ale pornografie.
více


18.8.2014 FEJETON: Překladatelský chlebíček

Někdy na začátku devadesátých let jsem z Giedroyćovy polské Kultury překládala krásný článek o politických změnách v Litvě, který byl titulky rozdělen do podkapitolek. Jeden titulek zněl „Klótnia“, což polsky znamená hádka. V textu, který následoval, ale o žádných hádkách nic nebylo.
více


18.8.2014 IZRAEL: Víra - židovství

Křesťanem se člověk stane tím, že se dobrovolně rozhodne pro Ježíše Krista. Křesťanem je ten, kdo se obrátil od temnoty ke světlu, od satanovy moci k Bohu, jak to apoštol Pavel v Cézareji vysvětluje králi Agrippovi a římskému prokurátoru Festovi. Být křesťanem nevědomky nebo dokonce proti své vůli n...
více


16.8.2014 POVÍDKA: Přepadení

Je známé že život, jako jarní vítr, často mění nečekaně směr a tragedie střídá frašku. A naopak, až se nestačíme divit. Potom říkáme, že život píše romány. A on taky jo. Důkazů je neurékom, a jeden takový je tento krátký příběh:
více


15.8.2014 MÉDIA: Televize zasazuje Hollywoodu další ránu

Martin Svoboda
film kamera
Film jako film, pro televizi nebo pro kino, všechno je to jeden byznys? Nikoliv, pravda je opačná. Obě média jsou soupeři na život a na smrt už od padesátých let. V posledních letech se zdá, že televize získává rychle navrch.
více


8.8.2014 LITERATURA: Sto let přeludu Lučištníků u Monsu

Když před sto lety vypukla válka, jejímž byla druhá válka světová jen pokračováním, ještě neexistoval ani rozhlas. Natož televize. Zato se rozšířilo čtení o hrdinech.
více


7.8.2014 MÉDIA: Zemětřesení

televize
Člověk si už zvykl. Věty, plynoucí na diváka z televize, by neměly být brány doslova, protože si to žádá péče o duševní zdraví. Ostatně s výrazem "doslova" se v poslední době roztrhl pytel.
více


6.8.2014 ČEŠTINA: Přechodníky na dřeň osekané

Nedávno jsme na hvězdárně letmo podiskutovali o jazyce rodném a dotkli jsme se toho, že znalec češtiny se pozná například podle toho, že ovládá užití přechodníků.
více


4.8.2014 VZPOMÍNKA: Lékaři mého dětství

Bylo jich samozřejmě víc, ale zmíním se jen o dvou, k nimž mne váže nejedna vzpomínka na doby vzdálené desítky let. Měl jsem jako dítko štěstí, protože lékařské péče nebylo moc potřeba.
více


2.8.2014 FEJETON: Vyžle

Roky jsem žil v přesvědčení, že autorem tohoto pozoruhodného výroku je soudruh Karel Marx. Paradoxně, trochu mi ho to zlidšťovalo…
více


1.8.2014 KNIHA: Dracula...

Psalo se na Psu o Pánovi vzduchu, románu Ondřeje Neffa ukutému ve stylu Julese Verna, jehož hrdinou je agent setkávající se s postavami skutečných verneovek. Komunikuje s nimi nebo o nich aspoň slýchá anebo se (ještě lépe) přímo ocitá v destinacích, kde se populární příběhy Podivuhodných cest kdysi odehrály....
více


1.8.2014 FEJETON: Jak jsem odbočila z dálnice zpátky do dětství

Byla jsem fakt naštvaná. Měli jsme jet na chalupu, konečně dovolená. Náš víkendový ráj máme na Vysočině asi hodinu a půl jízdy po dálnici. Těšila jsem se, jak si ještě v páteční podvečer stihneme orgilovat maso na zahradě....
více


31.7.2014 FEJETON: O cestování časem

Fyzici z University of Queensland při experimentech s fotony dospěli ke zjištění, že jednotlivé částice světla jsou schopné přemístit se zpět v čase a reagovat na své já z minulosti.
více


30.7.2014 FEJETON: O čase minulém a ještě minulejším

Jiří Suchý vzpomínal kdysi na Miroslava Horníčka slovy: „Jednou mně navrhl, abychom spolu stvořili program, který by se uváděl pravidelně jednou týdně v kavárně Vltava. A tak vznikly Pondělky s tetou. Psal se rok 1958. Bylo to tedy po polovině minulého století.“
více


28.7.2014 FILM: Zejtra napořád

Nechodím do kina moc často, a jestli si dobře vzpomínám, tak poslední české filmy, které jsem viděl, byly Kawasakiho růže a Alois Nebel. Film Rudolfa Havlíka Zejtra napořád se s nimi nemůže srovnávat, a to z celé řady důvodů.
více


28.7.2014 FEJETON: Ve znamení býka

Víte, co mají společného Pablo Picasso, Salvador Dalí a Francisco Goya? Určitě víte, že jsou španělští malíři – ale možná nevíte, že ve středu byla ve vratislavském Muzeu architektury vernisáž velké výstavy, na níž jsou obrazy především těchto tří malířů a která potrvá do poloviny října.
více


26.7.2014 POVÍDKA: Bohyně

Bylo poledne. Chystala se zavolat ho k jídlu, ale když vyšla před dům, horký vzduch ji šlehl do tváře, jako kdyby se nahnula nad oheň. Zaclonila si oči a zadívala se do tlumené zeleně lesa na protějším svahu, pak se její pohled svezl k řece a zdržel se na vodě padající přes jez.
více


26.7.2014 KULTURA: Tři století staříci

Všichni vylezli z téhož okna a zmizeli. Jeden z něj vylezl v knize, druhý v rozhlasové četbě a třetí ve filmu, který je stále ještě možné zhlédnout v kinech. Která verze je nejlepší?
více


26.7.2014 INTERNET: O spisování

Vždycky, když je něčeho moc - například hvězd, prvků, lidí, peněz nebo vtipů - projevuje se tendence to nějak utřídit, rozdělit do kategorií, rodů, kolonek, tříd, grup, kmenů nebo podmnožin. Stejně je to tak u publikovaných textů. Z dřívějších dob je známé a dodnes zhusta používané dělení formální.
více


25.7.2014 GLOSA: Obluda nad Prahou klidu nedá

A je tu zpět. Respektive dostala se do řečí. Pan ministr kultury znovu a nahlas uvažuje před volbami v Praze, že Kaplického zářivý fialovo žlutozelený blob by se měl přece jen postavit na důstojném místě a neschovávat někde v mlází na Rohanském ostrově, jak se nedávno uvažovalo, leč měl by se přímo skvět...
více


23.7.2014 FEJETON: O slovech Milana Kundery

Pátý svazek esejů Milana Kundery s názvem Slova, pojmy a situace vychází po osmileté pauze a těchto 89 stráneček kapesního formátu představuje koncentrovanou esenci Kunderova přemýšlení o literatuře a o světě. Je tomu tak i proto, že v ní romancier uspořádal slovníkovým způsobem myšlenky, které považuje...
více


21.7.2014 KULTURA: Krása kazu

Bezpečnostní kamery hledící na zámeckou terasu v kláštereckém parku ožily. Mají totiž důležitý úkol – hlídat dřevěné plastiky, jež vznikly v rámci sympozia „Paměť krajiny“.
více