26.9.2016 | Svátek má Andrea


26.9.2016 OSOBNOST: Jiří Suchý slaví 85. narozeniny...

Karel Hvížďala
Dne 22. září 2016 obdržel u příležitosti 85. narozenin kabaretiér Jiří Suchý na Staroměstské radnici titul Čestný občan Prahy. A to po právu.
více


24.9.2016 POVÍDKA: Od Templářů k Zeyerovi

Ivo Fencl
Domluvili jsme se s mou hezkou kolegyní z Obce, že se sejdeme v jedenáct dopoledne v restauraci U Templářů na Malé Straně. Vyšlo to, dali jsme si oběd, víno a věnovala mi knihu Pražské vydavatelské společnosti Smaragdová čelenka, na jejímž sepsání se vcelku umně podílela triem svých vlastních próz...
více


22.9.2016 POVÍDKA: Bulharsko

Marta Urbanová
Když už byla dovolená zaplacená, oznámil mi pan Franci: Co jsme ušetřili na ceně zájezdu, o to víc si tam můžeme dopřát. Vezměte si s sebou kávu, čaj, cukr, chleba. A dvě, lépe tři šišky salámu. Já ještě beru ocet.
více


22.9.2016 OSOBNOST: H.G.Wells, vymykající se filosof (2/2)

Milan Dřevojánek
Dvacátá léta XX. století zastihla světově známého anglického spisovatele už coby padesátníka: jeho slovům naslouchaly miliony – jaký div, že jim chtěl dát vyšší smysl, o němž byl přesvědčen. Cítil, že románová forma je mu už úzká...
více


21.9.2016 OSOBNOST: H.G. Wells, vymykající se filosof (1/2)

Milan Dřevojánek
„Píšu tak rovně, jak umím, stejně jako chodím tak rovně, jak umím, protože to je nejlepší způsob, jak se dostat tam, kam chci.“ Herbert George Wells
více


20.9.2016 PRAHA: Seifert opět na Žižkově

Milena Kozumplíková
Před několika léty, někdy v roce 2012 či 2013, kdy jsem byla členkou pracovní skupiny pro regeneraci městské památkové zóny v Praze 3, nominovanou již nikoli za samosprávu, ale za občanskou veřejnost, přednesl na jednání této skupiny její předseda ne úplně běžný bod.
více


19.9.2016 LITERATURA: Nezařaditelný spisovatel

Ivo Fencl
Co se veder týká, zesnulo před pár dny léto. Už jeho úvodem (a lze se snad vrátit) uteklo osmdesát let od smrti Gilberta Keiha Chestertona. Zemřel 14. června 1936.
více


16.9.2016 FILM: Lincoln jako lovec upírů

Ivo Fencl
Přesně čtyřiceti let se letos dožil postmoderní newyorský prozaik, scenárista a filmový producent Seth Grahame-Smith, vlastním jménem Seth Greenberg; muž s pozoruhodnou budoucností, jak aspoň očekávám.
více


12.9.2016 VÝSTAVA: Pelhřimovské stopy Pavla Janáka

Marcela Matějková
Se stavbami Pavla Janáka v Pelhřimově jsem se seznámila hned, když jsem přijela prvně do Pelhřimova.
více


10.9.2016 KNIHA: Paradoxní dějiny hudebního pirátství

Michal Kašpárek
Technologie MP3 by nikdy nevznikla nebýt zákonů chránících duševní vlastnictví – a u uživatelů uspěla teprve po tom, co ji její tvůrci odpískali.
více


3.9.2016 FILM: Vzpomínka na Gene Wildera

Ivo Fencl
V pondělí 29. září opustil tento svět známý židovský komik Gene Wilder (*11. června 1935), kterého si mnozí příslušníci mé generace oblíbili prostřednictvím filmové komedie Stříbrný blesk (1976, režie Arthur Hiller).
více


2.9.2016 VZPOMÍNKA: Bohouškovo gymnázium

Marta Urbanová
Já mám k panu Hrabalovi zvláštní vztah od chvíle, kdy jsem přečetla v Plameni jeho první články. Bylo to kolem roku 1964 a já jsem pracovala na ministerstvu, speciálně ve vojenské vile, v níž chvíli po sametu bydlel pan prezident.
více


29.8.2016 FEJETON: Česká centra

Petruška Šustrová
Nejsem si jista, zda jsem se v Posledním slově už někdy přiznala ke své přehluboké lásce k českým centrům. Poznala jsem jich jen několik, ve Varšavě, Bukurešti, v Kyjevě, v Mnichově a v Moskvě, a vždycky jsem se tam podrobně vyptávala, co dělají.
více


29.8.2016 VÝSTAVA: Tomáš Proll v Galerii 140

Michal Giboda
Víte o okresním městě v České republice s počtem obyvatel kolem 34 tisíc, jež by mělo dvanáct galérii – čtyři provozované městským úřadem a osm soukromých? Město Tábor je má. Řadí se tím do kategorie Kulturní město, které přitahuje kreativní lidí hledající různorodost, dostatek stimulů a bohatost...
více


27.8.2016 KNIHA: O filmové propagandě v překladu Petrušky Šustrové

Ivo Fencl
Britský profesor politologie Richard Taylor je současně teoretik filmu. Vedle ruských i německých dějin 20. století se proto zaobírá způsoby, kterými se tehdy život promítl do filmové propagandy (ať už v rámci snímků dokumentárních nebo hraných), a jeho zevrubná práce se taky jednoduše jmenuje...
více


26.8.2016 FEJETON: O čtyřech typech lidí u koše

Ivo Fencl
Čistě teoreticky by se ulice nemusely v ideálním případě takřka uklízet. Lze si přece představit spořádané občany. Podobně to bohužel nechodí a máme základní čtyři typy chodců.
více


25.8.2016 VZPOMÍNKA: Elvis Presley

Pavel Černocký
Jedny americké noviny kdysi napsaly: Elvis nemá zájem o politiku, ale kdyby kandidoval na prezidenta USA za jakoukoliv stranu, primárky by určitě vyhrál. Tak velká byla jeho popularita. (Škoda, že nemůže kandidovat v letošních volbách...)
více


24.8.2016 FILM: Star Trek, jak jsme ho znali

Alena Prokopová
Seriál Star Trek se na televizních obrazovkách objevil skoro přesně před padesáti lety. První příběh posádky hvězdného korábu Enterprise si američtí diváci užili poprvé 8. září 1966.
více


23.8.2016 VZPOMÍNKA: Poslední skutečný principál Radim Vašinka

Karel Hvížďala
Kdykoliv jsem za posledních více než padesát let uslyšel Vašinkův hlas nebo jsem ho potkal, vzpomněl jsem si na naše první setkání na počátku šedesátých let na Wolkerově Prostějově, kam přijel se svým divadlem poezie.
více


22.8.2016 KNIHA: Víno obveseluje srdce člověka!

Journal extime
Výtky nakladatele Gallimarda (po zveřejnění jednoho svého románu jinde) odbude spisovatel Michel Tournier (19.12.1924-18.1.2016) korejským příslovím: „Drobné zrady dělají velká manželství.“ Do deníku pak suše poznamenává, že ono „korejské přísloví“ si pro daný účel na místě vymýšlí...
více


19.8.2016 VZPOMÍNKA: Za Radimem Vašinkou (1935-2016)

divadlo theater
Začátkem tohoto léta, v době velkých dešťů a dílčích kanalizačních problémů, mi od něj přišel mail: Tak se přírodním elementům zachtělo poněkud si zalaškovat s naším divadlem: po řadě přívalových dešťů vyvalily se vlny zdola a na nějakou dobu se k našemu překvapení zradou toalet zabydlely v našem...
více


18.8.2016 FILM: BB

Ondřej Neff
Nebudu tu vzpomínat na anděla mých pubertálních snů Brigitte Bardot, té dámě už je dvaaosmdesát! Pro mě je BB zkratka Blbost Bourne. Ne každému jméno Bourne něco řekne, tak tedy stručně úvodem.
více


17.8.2016 POVÍDKA: Břetislav a strýcové

Boleslav III
Kolem roku 1000, kdy mnoho lidí očekávalo konec světa, nebylo v Čechách zrovna nejlépe. Vladaři okolních států se chovali k Přemyslovcům nepřátelsky a v zemi panoval ryšavý krutovládce - Boleslav III.
více


13.8.2016 FILM: „Třetí muž je dáma“

Alena Prokopová
Nápad digitálně zrestaurovat tři nejznámější filmy Karla Zemana –Cestu do pravěku (1954), Vynález zkázy (1958) a Barona Prášila (1961) – vznikl v rámci projektu Čistíme svět fantazie.
více


12.8.2016 OSOBNOST: Pětasedmdesátník Jiří Grossmann

Ivo Fencl
Nepředstavitelných (jak si jej pamatujeme) pětasedmdesáti by se o těchto prázdninách (20. července) dožil Jiří Grossmann (1941-1971).
více


11.8.2016 HISTORIE: Zde poznal Franz Kafka poprvé ženu

Petr Andrle
Lázně Jeseník jsou nás poměrně známé, avšak jejich historie i historie lázní v okolí je pro naše občany pojmem poněkud neznámým. Jak tomu bylo například s nedalekými Zlatými Horami? Po Vincenci Priessnitzovi (1799-1851) se v oblasti Jeseníku pokoušeli i mnozí další využít metod vodoléčby.
více


6.8.2016 POVÍDKA: Blízkost

Štěpán Šafránek
Dotýká se mě, jako by kouřil cigaretu v rukavicích. Jako by držel vidličku tak, jak se dle etikety držet má, jak já marně učím své syny. Jak jsem marně učila jejich otce.
více


5.8.2016 POVÍDKA: Sedmé narozeninové ráno

Marcela Matějková
Venku je tma, to ještě budou všichni určitě spát, myslí si Mína. Nejradši by vstala z postele a všechny vzbudila, vždyť má dneska narozeniny a už sedmé! Nejdříve vstává vždycky babi.
více


29.7.2016 TROYES: Lili

Marta Urbanová
Městečko Troyes má mimořádně zachovalé historické centrum. Jeden hrázděný dům nalepený na druhý a v nich vklíněné kostely, téměř v každé ulici.
více


29.7.2016 POVÍDKA: Kuna to přepískla

kuna skalni
Na jaře jsem tam zajel jen jednou, bylo to počátkem května. Trochu jsem se styděl a v duchu se omlouval té naší prkenné chatičce v doubravách nad Sázavou, že jsem ji nenavštívil již dříve. Ale pracovně hodně cestuji a holky si čas nenašly.
více


27.7.2016 PRAHA: Tanec okolo kola

Ondřej Neff
Radost mi udělala zpráva o projektu vyhlídkového kola na vltavském nábřeží v Praze na Smíchově, nedaleko železničního mostu. Vždyť poslední zábavná až zlobivá věc se zařadila do pražského panoramatu před pětadvaceti lety, ano, je to čtvrt století, kdy se rozkmital na soklu Stalinova pomníku...
více


22.7.2016 KNIHA: Konečně u nás

Karel Hvížďala
Konečně po 46 letech vyšel v České republice poprvé nejslavnější román Milana Kundery Život je jinde. V doslovu k Žertu romanciér napsal, že na knize pracoval v roce 1969 a 1970 a hovoří o ní jako o opusu tři.
více


22.7.2016 POVÍDKA: Nejlepší kamarádka

Marcela Matějková
Zdálo se jí o pěti liškách na jejich zahradě, které trhaly všechno živé, na co narazily. Na zemi ležel v tom snu jejich tříbarevný kocour s rozpáraným břichem a to břicho bylo plné kamení.
více


15.7.2016 HUDBA: Tarantule a jiné nevydané songy

Petr Adler
Tohle je sbírka pro všechny ty, kteří buď zapomněli, nebo jsou tak mladí, že netuší, jak zhovadilá byla vláda jedné strany.
více


14.7.2016 FILM: Tarzan a Jane pro léto 2016

Ivo Fencl
Známá to věta ze sto let starého klasického románu od krále dobrodružství a velmistra vypravěčů Edgara Rice Burroughse (1875-1950) nechybí ani v nejnovějším filmu s dotyčnými do sebe navzájem zamilovanými hrdiny (hrdinou a hrdinkou).
více


13.7.2016 FEJETON: Zápisky českého kafaře

Tomáš Vodvářka
Po mnoho let je můj první ranní pohyb po vertikalizaci z lože slepecké tápání ložnicí, schody do kuchyně, kde na mě věrně čeká má druhá láska - italská šlechtična Prima donna de Longhi.
více