29.5.2017 | Svátek má Maxmilián, Maxim


29.5.2017 FEJETON: Radosti

Petruška Šustrová
Zažila jsem v posledních dnech dvě tak báječné události, že se s vámi o ně musím podělit. Především jsem byla – a tady musím poděkovat, a činím to ráda, Českému centru v Kyjevě – na ukrajinském knižním veletrhu, kterému se říká Arzenál.
více


27.5.2017 MINIPOVÍDKA: Poslední zločin

Martin Regner
Loupežník Václav Babinský byl dvoumetrový drsný chlap, který se neostýchal přepadenou osobu i zamordovat, když to bylo nutné.
více


26.5.2017 KNIHA: Miloš Zeman komentuje snímky

Ivo Fencl
Současný prezident toho sice nenapsal tolik jako pánové Havel a Klaus, také on ale je, a nedá se svítit, spoluautorem několika knih. Například Zpovědí bývalého prognostika a Zpovědi informovaného optimisty a (loni) taktéž publikace Tato země je naše.
více


22.5.2017 MINIPOVÍDKA: Návštěva v Bečvárech

Martin Regner
Koncem léta roku 1964 se předseda rady ministrů SSSR Nikita Chruščov vypravil na státní návštěvu do Československa. To ovšem netušil, že za jeho zády v Moskvě zrovna začal Brežněv kout pikle k jeho svržení. Ale zatím se měl holohlavý bolševik v Praze výborně.
více


20.5.2017 KULTURA: Režisérův omyl

Tomáš Zdechovský
Anděl Páně měl být plný drog, rozvrácených rodin a násilí na dětech. To jsou asi tak v kostce hlavní důvody, proč ho uvidíme na zlínském festivalu jen zcela mimo soutěž. Mezinárodní porota by ho prý nepochopila...
více


12.5.2017 POVÍDKA: Fričové a Marx

Martin Regner
Básník Josef Václav Frič bojoval na barikádách proti Windischgrätzovi, přimotal se i k přípravám májového spiknutí o rok později, potom byl ve vězení a posléze emigroval. Nejdříve se usadil v Londýně.
více


8.5.2017 KULTURA: Těšínské potěšení

Petruška Šustrová
Máme dnes výročí pražského povstání, ale ač píšu o různých výročích ráda, dneska z toho nic nebude. Strávila jsem totiž tři dny na překrásném festivalu Kino na hranici a mám za to, že musím velebit jeho pořadatele (tedy jsou to většinou pořadatelky).
více


8.5.2017 POVÍDKA: Pole moravské

Vratislav Hlubuček1
Bylo slunné srpnové ráno a na loukách nedaleko dolnorakouské vesničky Dürnkrut (Suché Kruty) se ve vzrostlé otavě třpytily krůpěje ranní rosy. Louky se svými pestrobarevnými květy kontrastovaly s malými políčky s holými strništi.
více


6.5.2017 FEJETON: „Stonehenge“ na naší zahradě

Jan Bartoň
Již před tisíci lety se naši předci zabývali astronomií a postavili řadu staveb s astronomickým významem. Evropa tak má anglický Stonehenge. My takový úkaz pozorujeme ze zahrady.
více


5.5.2017 POVÍDKA: Brandlovy kozy

Martin Regner
V kraji pod horou Vladař v západních Čechách působil malíř Petr Brandl téměř tři roky. Hrabětem Michnou z Vacínova byl pověřen, aby v jeho zámku v Chýších vytvořil nástropní malbu s neobvyklým námětem.
více


4.5.2017 FEJETON: Dodatečný dík Alexandru Klimentovi

Petr Andrle
Nevím, kolik mi bylo přesně let, ale hodně málo, když se mi dostala do ruky kniha Alexandra Klimenta s názvem Bezúhonní. Vydala ji v roce 1968 Mladá fronta v nákladu 9 500 výtisků, když jeden z každých výtisků stál deset korun.
více


29.4.2017 POVÍDKA: Trsátko Rogera Glovera

Štěpán Šafránek
„Sakra, pane doktore, běžte usměrnit toho Tateru na stovce,“ vtrhla na sesternu nasupená staniční.
více


28.4.2017 KNIHA: O postapokalyptických městech a lidech z kontejnerů

Michal Kašpárek
Kniha O Městech a lidech vzdává hold lokálpatriotům oživujícím malá města. Nezamýšleně z ní dýchá tíseň: hodinu od Prahy to vypadá a funguje jako půl roku po válce.
více


22.4.2017 POVÍDKA: Bratr a sestra

Martin Regner
Po smrti svého milovaného manžela jmenovala císařovna Marie Terezie svého nejstaršího syna Josefa spoluvládcem v habsburských zemích a často tohoto kroku litovala.
více


21.4.2017 MINIPOVÍDKA: Vašek na magistrále

Martin Regner
Při své grandiózní cestě Ruskem do Vladivostoku po sibiřské magistrále se českoslovenští legionáři potýkali s mnoha překážkami.
více


19.4.2017 FEJETON: Mé velikonoční dětství

Karel Hvížďala
Slavný francouzský pilot a spisovatel Saint-Exupéry se kdysi sám sebe zeptal: Odkud přicházím? A odpověděl si: Přicházím ze svého dětství!
více


18.4.2017 KULTURA: Pálení čarodějnic

Karpenková-chalupa
A řekněme si hned na úvod, že pojem „pálení čarodějnic“ není na místě, protože bychom správně měli říkat „pálení proti čarodějnicím“, i když bývá zvykem umístit do středu ohniště slaměnou figurínu a nechat ji shořet.
více


17.4.2017 POVÍDKA: Supové železné opony

Blanka Kubešová
Pes baskervillský_cz
Z kanceláře domů a z domova do kanceláře. Vyspat se, nasnídat, vyřídit a orazítkovat několik papírů a znovu domů. Svět se zúžil na ta dvě místa mezi postelí a prací. Říkali tomu tak, práce, ale byla to zbytečnost, cítil to. Jako kdyby to nejdůležitější stálo teprve před ním, ale co by to mělo být,...
více


17.4.2017 OSOBNOST: Jiří Ornest, herec, který nikdy nerozbředl

Karel Hvížďala
David Czesany mě obsadil do Havlovy Asanace, což mě zvlášť těšilo. Už jsem ji hrál po rekonvalescenci, ale pořád mám ještě problémy s mluvením, zvlášť když jsem unavený. Ještě to není ono, třeba do rádia nemůžu, mikrofon zachytí všechno.
více


15.4.2017 FEJETON: Rozpaky o Veliké noci

pivo beer
Ještě zní v uších slavné Exsultet. Ještě jsou oči naplněny světlem stovek svíček, plápolavě ozařujících kostelní lavice, a pak oslněny náhlým vpádem elektrického světla, symbolisujícího Kristovo zmrtvýchvstání.
více


15.4.2017 ÚVAHA: Velikonoční Gran Torino

Stanislav Lorenc
Nedávno jsme měli v televizi možnost opět zhlédnout skvělý film Gran Torino s Clintem Eastwoodem v hlavní roli. Film je z roku 2008 a Eastwood ho i sám režíroval. Jde o hluboký snímek a stojí za to se nad ním zamyslet.
více


14.4.2017 KULTURA: Česká centra jako permanentní problém

Karel Hvížďala
Potřebná bude obnova důvěry uvnitř Českých center, vedení by mělo být čitelné jak odborně, tak manažersky, aby všichni měli chuť se s jeho záměry ztotožnit a neměli strach, že budou zítra vyhozeni.
více


13.4.2017 KNIHA: Poslední aristokratka

Tomáš Vodvářka
Napsat humoristický román je mnohem těžší, než hlubokomyslný traktát. Napsat ho tak, že se nahlas chechtáte i na veřejnosti, je pro autora tím nejlepším vyznamenáním.
více


13.4.2017 GLOSA: Poznáte, kdy začíná jaro?

Karpenková-chalupa
Někdo to pozná podle toho, že na něho „lezou jarní touhy“, a někdo podle toho, že má nutkavou potřebu začít s jarním úklidem. Meteorologům přichází jaro 1. března, astronomům od roku 2012 do roku 2048 až 20. března (předtím to bylo vždycky 21. března). Číňané vyhlašují začátek jara již v únoru.
více


12.4.2017 KNIHA: Nadechnutí Rostislava Černého

Petr Adler
Kdo ví, čím to bylo, že šedesátá léta minulého století udělala z tehdejšího Československa nový střed uměleckého světa. Jakápak Paříž nad Seinou. Praha nad Vltavou. Je jedno, jestli to bylo něčím ve vzduchu.
více


11.4.2017 GLOSA: Opravdová pomlázka

Karpenková-chalupa
Domníváte se, že Velikonoce, později „svátky jara“ a teď znovu Velikonoce bychom měli slavit s úctou k tradicím, s obdivem k folkloru, a studujete význam všech symbolů pojících se s těmito svátky?
více


6.4.2017 LITERATURA: Milan Kundera, analytik situací

Karel Hvížďala
...podle mne, ten, kdo myslí, se nemá snažit přesvědčovat ostatní o své pravdě; tím se hned dostane na cestu systému; na hloupou cestu ‚člověka pevného přesvědčení‘; politikové se tak rádi charakterizují; ale co je to pevné přesvědčení?
více


30.3.2017 GLOSA: Skromná pocta velké zpěvačce

Lubomír Stejskal
Stala se zvláštní věc. Sledoval jsem v televizi vzpomínkový pořad věnovaný Věře Špinarové a v duchu přemítal, kam jsem uložil hudební zápis písně Jednoho dne se vrátíš. (Nedávno jsem totiž uklízel noty.)
více


30.3.2017 GLOSA: Snobský Febiofest?

Martina Bártová
film kamera
Před pár dny začal svátek příznivců nemainstreamového filmu, Febiofest. Patříme s kamarádkou k jeho příznivcům již dlouhá léta a vždy jsme si vybraly řadu filmů, které se pak většinou v českých kinech nepromítaly.
více


29.3.2017 POVÍDKA: Polepšený loupežník

Martin Regner
Za panování Václava IV. se v Čechách hojně rozmnožili loupeživí rytíři. V Posázaví působil Racek Kobyla a král proti němu nic pořádného nepodnikal. Roku 1402 se do českých poměrů začal míchat Zikmund, a aby dokázal, že by byl lepším vládcem než bratr, oblehl se svým uherským vojskem Kobylu na jeho...
více


25.3.2017 POVÍDKA: Dva slaměné klobouky byly vlastně tři

Marcela Matějková
Nebyla to ovšem babička ledajaká. Byla moc hezká, a to až do pozdního věku. My, její vnučky, jsme se rády chlubily jejími fotografiemi před kamarádkami. Všechny tři jsme si přály se jí podobat, mít její blankytně modré oči a plavé vlasy. Nevyplnilo se to ani jedné z nás.
více


22.3.2017 FEJETON: Jaro je tady

Pavel Mareš
Stydlivě a s velikou bázní sahám po titulku, který je pro mě už navždy nerozlučně spojen s Vaculíkovými fejetony – kolik krásy a moudrosti, kolik laskavého i břitkého humoru z nich ke mně dodnes promlouvá, kdykoliv si otevřu některou z jeho sbírek!
více


21.3.2017 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 408

Jan Čech
Pamatuji si, když začínal Zlatý slavík. Chodil jsem na základku. Tehdy vycházel Mladý svět, jeden z mála časopisů, který se dal v šedesátých létech číst. A také byl nesehnatelný. Nám ho schovávala trafikantka pod Klamovkou. A ségře ještě časopis Kino.
více


20.3.2017 FILM: Jak byl napsán King Kong

Ivo Fencl
Civilizace zničí monstrum, které se zamilovalo do jeho příslušnice. Je tento příběh už od podhoubí kýčem? – Má ke kýči určitě blizoučko.
více


17.3.2017 FEJETON: Naši roztomilí éáci

Pavel Chrastina
Jistě to znáte. Není nic strašnějšího, než pustit si rádio a slyšet nějakého zpovídaného nešťastníka vydávat za každým třetím až šestým slovem zvuk „ééé“. Je to neskutečně rušivé a rozostřuje to vaši pozornost.
více


15.3.2017 POVÍDKA: Překvapení

Martin Regner
Roku 1848 se duch svobody prohnal Evropou a nevyhnul se ani habsburské monarchii. Lid a národy se hlásily o svá práva a páni už si nemohli tolik dovolovat jako dřív.
více