6.10.2015 | Svátek má Hanuš


3.10.2015 BAJKA: Na pastvě

Miroslav Kutílek
Kdysi jsme tu byli jako les. Pak někdo z blízké farmy přišel s blbým nápadem, který vypadal pro krávy jako báječná idea. Když se prý nadojí mléko z krav, které nejsou celý svůj život zavřené jen v kravíně, tak prý majitel to pastvinové mléko prodá do speciálních prodejen za trojnásobek ceny, jakou...
více


1.10.2015 HISTORIE: Stále nevíme, kam se svatým Václavem

Petr Andrle
Pravděpodobně si málokdo v tomto roce připomíná, že letos je tomu 884 let, od doby vysvěcení Katedrály svatého Václava v Olomouci, když její stavba byla zahájena někdy v roce 1 100.
více


30.9.2015 FEJETON: Několik stáří

Karel Hvížďala
Není to tak dávno, kdy mi byly znovu čtyři nebo pět let, byl jsem s babičkou sám v Lukách pod Medníkem, kde jsem měl živou žábu, dvě veverky, černou a zrzavou, a krtka, kterého jsem však nikdy neviděl.
více


28.9.2015 POVÍDKA: Podivná kachna (o zvládnutí vojenské krize)

Miroslav Kutílek
„Máme kliku, ale taky smůlu, že nemáme moře,“ řekl jsem ve svém projevu před generálním štábem.
více


26.9.2015 KULTURA: Proč mám rád skanzeny?

Jan Handl
Pokud budete mít štěstí a narazíte na kvalifikovaného a šikovného průvodce, dozvíte se toho během pár desítek minut daleko víc než z mnoha knih. O tom, jak moc bych doporučoval návštěvu skanzenu školám v rámci výuky dějepisu, snad ani nemusím psát...
více


26.9.2015 BAJKA: Smrthmyzák a listožrouti

Miroslav Kutílek
Seděl jsem před svým počítačem, koukal na bílý monitor a čekal jsem, co mě napadne jako hlavní téma naší činnosti. Musí to být z oboru nových technologií. Před pár dny jsem byl jmenován ředitelem Institutu nových technologií, INT, Institute of New Technologies (pro zahraniční návštěvníky, kterých...
více


25.9.2015 POVÍDKA: Dárek z Fagaraše

Marta Urbanová
V den odjezdu si můj Toníček posadil na hlavu čepičku, jako pírko vyhodil na záda třicetikilový batoh, letmo mě políbil a nastoupil se svým horolezeckým oddílem do vlaku.
více


23.9.2015 JAZYK: Ujme se Czechia?

Lubomír Stejskal
V debatách kolem jednoslovného názvu ČR se objevil také návrh, aby v angličtině bylo používáno označení Czechia. Namísto dvouslovného (The) Czech Republic.
více


23.9.2015 FEJETON: Chvála svátků a slavností

Karel Hvížďala
Slovo svátek bylo původně odvozeno od slova svěcení, tedy vyčlenění někoho nebo něčeho. A nejspíš právě proto člověk na takové vyčleněné dny, v nichž je i sám vyčleněn, rád vzpomíná.
více


19.9.2015 BAJKA: Lakouskovy zákony

Miroslav Kutílek
Musela jsem se smát, až jsem se za břicho popadala, řekla potenciální sopka Ču Dí. Za takovou snůšku blbostí, jako je soubor LK zákonů, dostal pan Lakousek doktorát honoris causa. Našla jsem si proto v našem sopečném googlu, co to je zač, ten pan Lakousek, pardon, pan doktor Lakousek.
více


15.9.2015 GLOSA: Momentálně zaostalí polovzdělanci

kniha literatura
Asi každý z čtenářů se setkal s jinak inteligentním člověkem, který se však z nejrůznějších důvodů domnívá, že používáním cizích slov vzroste jeho společenská prestiž.
více


14.9.2015 MUZIKA: Jak Jana Kratochvílová navštívila Ogar

Milan Dřevojánek
Vládne doba hudebního temna, média okupují Michalové Davidové, Hložkové a Víťové Vávrové. V kulturním domě Dopravních podniků Prahy to nicméně vře: koncerty Jany Kratochvílové se skupinou Heval se tu staly častými, masově vyhledávanými hudebními lahůdkami.
více


12.9.2015 BAJKA: Globální Gabrielky

Miroslav Kutílek
A tu vystoupil hlavní projektant Gabriel s návrhem, že na území budoucího vzdutí pošlou vyškolené amatérské entomology, ti broučky sesbírají do krabic a odnesou o pár kilometrů dál po vodě. Tam ať si broučkové vegetují, bude jim tam podle pana projektanta líp, protože tam je teplejc, jak mu prý...
více


10.9.2015 KNIHA: Když máš v chalupě orchestrión

Ivo Fencl
„Ráno jsme se zapsali do komparzu, pak jsme se utekli koupat a večer si zašli pro peníze.“ Ze vzpomínek obyvatelky vsi, kde seriál za socialismu točili
více


9.9.2015 FEJETON: Matka tří svatých

Dana Emingerová
Naši synové byli úplně normální zlobivé děti jako všechny ostatní, ale tenkrát se kluci museli jevit panu sousedovi jako výchovný zázrak.
více


9.9.2015 JAZYK: Přechylovat? Nepřechylovat?

Lubomír Stejskal
Sám respektuji obecně zavedené nepřechýlené výjimky (Kateřina Emmons), ale Karolína Hošek nebo Jana Svoboda už tahá za uši. Nicméně z jejich křestních jmen je zřejmé, že jde o ženy.
více


5.9.2015 BAJKA: Prapředek

Miroslav Kutílek
Poslechněte si můj domácí úkol, jak jsem ho nahrál. Kdysi se prý úkoly musely psát. To musela být blbá doba! Tak poslouchejte, za domácí úkol jsme měli říct, který předmět máme ve škole nejradši, jak se ho učím a co si o něm myslím, že je nej.
více


4.9.2015 FEJETON: Jedovaté kořeny

Miloslav Pouzar
Vyprávíte dětem klasické pohádky? Troufnete si jim předčítat z Němcové či Čapka? Já si dlouho netroufal - ony příběhy mi totiž přišly poněkud drsné, plné násilností a hrůz, které v současném světě nemají žádné smysluplné paralely.
více


3.9.2015 LITERATURA: Kloboukovy variace na domov

Miroslav Vejlupek
Akční rádius spisovatele Jiřího Klobouka, jemuž kolébkou bylo Uherské Hradiště a nynějším místem k reminiscencím je New York, obsáhl značný prostor geografický stejně jako umělecký. Právě v uměleckém jsme hledali motiv hodný přívlastku „charakteristický“.
více


3.9.2015 FEJETON: Tajemství mé ženy

Tomáš Vodvářka
Jsem torpidně monogamní jedinec, dnes přesně 28 let. Zasadil jsem strom, zplodil syna (mimo jiné) a dům jsem sice nepostavil, ale aspoň zgruntu předělal.
více


2.9.2015 GLOSA: K tradici ničení památek

Hanuš Velebný
Pominu-li, že právě senzacechtivé informování o všech podobných incidentech motivuje Islámský stát k akcím, které jim kromě publicity nic rozumného nepřinesou, dovolil bych si jednu věcnou poznámku - nezapomínejme na nedozírné škody, které napáchal komunistický režim na našem vlastním kulturním...
více


2.9.2015 FEJETON: O diamantovém očku inspirace

Karel Hvížďala
„Pábitel je naplněn obdivem k viditelnému světu, takže ten oceán krásných vidin mu nedává spát.“
více


29.8.2015 OSOBNOST: Neuvěřitelně pilný vlastenec a písmák

Petr Andrle
Když Jaroslav Ludvík Mikoláš (1889-1979), rodák z Raškovic, založil v Žilině zcela tajně tělocvičný spolek Sokol, musel nakonec město opustit. Vlastenecká organizace na Slovensku nebyla v době silné maďarizace něčím žádoucím.
více


29.8.2015 POVÍDKA: Taškoptáci

Miroslav Kutílek
„Mně kape na stůl,“ kňourala Máňa a strejček nejdřív sáhoval dlouhými kroky do holčičího pokoje, pohlédl na strop a hvízdl a my jsme taky hvízdli, na stropě se v koutě rozlézal tmavý flek a uprostřed toho fleku se vždycky udělal malý cecík, protahoval se, protahoval, a když ukápl, bylo na chvíli po...
více


26.8.2015 KULTURA: Místo spisovatele ve společnosti

Luděk Frýbort
Ve světě se pořád něco děje, nač jsem v pokušení zareagovat, takže mi už přes dva měsíce leží mezi ostatními lejstry a výstřižky článek pana Erika Taberyho „Na co máme spisovatele“ z 25. letošního čísla týdeníku Respekt.
více


26.8.2015 FEJETON: Chateau Alena

Karel Hvížďala
Krajiny mají obličeje a ty zase mají své osudy. A protože moje žena Alena se v Provence, v městečku La Verdiere, rozhodla postavit domek, spojila i osud naší rodiny s osudem tohoto kraje.
více


22.8.2015 BAJKA: Revoluční

Miroslav Kutílek
Nejdřív jsem myslela, že to je jenom sen. Sotva jsem slétla z kurníku, slyším ze všech stran kdákání a dokonce párkrát i kokrhání. Rozhlédnu se, a co nevidím.
více


20.8.2015 LETNÍ POVÍDKA: Rachmaninovo preludium

Tomáš Vodvářka
Ta melodie, znějící z hlubin bílého Steinwaye a naplňovala celý byt, byla jeho nejoblíbenější.
více


14.8.2015 ČEŠTINA: Perseidy… a vůbec všechny bejvalky

Jan Veselý 2
Ačkoli tady dnes bude řeč o ženských a mužských rodech a problémech s pohlavní identitou, slibuji, že zůstaneme důsledně na poli astronomie a celé pojednání bude balancovat mezi seriózností a vážností téměř smrtelnou.
více


12.8.2015 FEJETON: Esej jako marné hledání

Karel Hvížďala
Jak se to mohlo stát, že padesát let se živím tak neuchopitelnou činností, jako je psaní, po kterém zůstává jen počmáraný papír?
více


10.8.2015 KNIHA: Stařec na čekané

Dana Emingerová
Maturitní komise vždy s dojetím poslouchaly, jak jeho studenti citují básnické obrazy z Halasových Starých žen.
více


8.8.2015 POVÍDKA: Teritoriální značení

Štěpán Šafránek
Standa si nikdy nepotřeboval promluvit. Pohodář, flegmatik, ignorant, kterej nejradši ze všeho kouká na dokumenty o nacistech a pěstuje rajčata.
více


7.8.2015 KNIHA: V Stiborově šelfu poetický příliv

Miroslav Vejlupek
„Býti básníkem je permanentní životní stav.“ Radana Šatánková.
více


6.8.2015 POLEMIKA: Vražda na pláži

Ivo Fencl
Jeffrey Corkeyn mě 3. srpna pobavil svým článkem zde v deníku Neviditelný pes. Autor asi bude nějaký kazatel a hodně oveček mu podle mého tušení den co den sedá na lep ke své škodě.
více


5.8.2015 FEJETON: Orwellův rok po třiceti letech

Karel Hvížďala
„Válka je mír, svoboda je otroctví, nevědomost je síla,“ to je věta z románu George Orwella 1984, který vyšel před šestašedesáti lety v červnu v Londýně rok před autorovou smrtí.
více


3.8.2015 ESEJ: Máme duši?

Jeffrey A. Corkern
Jeffrey A. Corkern
Mám v úmyslu, milý čtenáři, přesvědčit tě čistě logickou cestou – žádné náboženství, pouze zcela věcný rozbor lidského chování – že člověk má duši.
více