25.4.2018 | Svátek má Marek


25.4.2018 VZPOMÍNKA: Šrutovo přerývané psaní

Karel Hvížďala
Poezie je pro mě teď něčím jiným, než bývala. Ze začátku to byl způsob jakési sebeprezentace. Myslím, že to nejpravější a nejpřesnější období přišlo kolem třetí knížky, neboť to byl vskutku pokus o to, jak být naživu. Červotočivé světlo mělo pro mě velmi existenciální význam.
více


25.4.2018 POLEMIKA: Joch je vůči Formanovi krutý a nespravedlivý

Tomáš Zdechovský
Přečetl jsem si názor Romana Jocha na nedávno zesnulého režiséra Miloše Formana, respektive na jeho tvorbu, a mrzí mě jeho příkré odsudky vůči němu.
více


23.4.2018 FILM: Proč Forman tolik nenáviděl naši civilizaci?

Roman Joch
Jsou názory, jež se člověk zdráhá vyslovit s ohledem na předsudky a piety spoluobčanů. Zvláště jde-li o ctěné osobnosti.
více


21.4.2018 KULTURA: Svět bez hodnot - Naše násilí vaše násilí

Jiří Svoboda1
Opuštění respektu ke kořenům evropské civilizace křesťanství a helénským ideálům uvolnilo ve XX. století cestu k nezměrnému utrpení, vyvraždění šesti milionů Židů německými nacisty a vyvraždění statisíců, možná milionů v lágrech Ruska i dalších zemí sovětského bloku.
více


20.4.2018 POVÍDKA: První den

Martin Regner
Pramen o šesti vorech se vinul hlubokým údolím a pod skalami mířil ku Praze. Tři muži vpředu i zadák museli být stále ve střehu. Svou Vltavu znali dobře, ale řečiště se podle množství vody pořád mění a klade plavcům rozmanité nástrahy.
více


18.4.2018 VZPOMÍNKA: Pan režisér Herz

Radim Uzel
S přibývajícími nekrology k úmrtí režiséra Juraje Herze bych rád také přispěl se svou troškou do mlýna. S panem režisérem jsme sice nebyli celoživotními kamarády, ale měl jsem tu vzácnou možnost s ním občas trávit společné chvíle v posledních letech jeho života.
více


17.4.2018 PIVO: Jak na multitapy? Nakloněnou pilou!

Ladislav Jakl 1
Tak i k nám ze zámoří přeskočily multitapy. Tedy něco jako ochutnávkové pivní bary s větším množstvím kohoutů, s větší nabídkou čepovaných piv. Tím „větší“ myslím patnáct, dvacet, třicet, ba i víc.
více


17.4.2018 OSOBNOST: Miloš Forman jako náčelník Bromden

Karel Hvížďala
Zemřel světový Čech. Jako Milan Kundera je náš první světově uznávaný romanopisec, tak Miloš Forman byl náš první v celém světě respektovaný filmový režisér.
více


16.4.2018 VZPOMÍNKA: Miloš Forman očima Pavla Landovského

Karel Hvížďala
Byl jsem pár měsíců na Západě a Miloš Forman mě pozval do Saint Tropez, a pak mě vzal s sebou do Říma do hotelu Excelsior na Via Vento, což je taková ulice, o který mně jedna kamarádka vyprávěla, že po ní se normální lidi málem nesměj ani procházet.
více


16.4.2018 VÝROČÍ: Malému princi je 75 let

Tomáš Vodvářka
„Prosím, nakresli mi beránka,“ zaznělo poprvé před 75 lety z úst Malého prince na poušti. Od té doby asi 200milionkrát kdosi poprvé otevřel magickou knížku Antoine de Saint-Exupéryho.
více


16.4.2018 FEJETON: Pejsek a já

Karpenková-chalupa
Ten věrný přítel člověka mi občas udělá hromádku do kytek pod okny nebo před vrátky, a také do trávy na chodníku. Když jezdíme se sekačkou, poznáme to někdy teprve na nohavicích dlouhých kalhot.
více


14.4.2018 KULTURA: Zpívej se mnou, bratře Kubo

Marian Kechlibar
Nejdřív trochu obecného úvodu. V jednom z minulých článků jsem zmiňoval, že od roku 2015 došlo v Německu k určitému posunu směrem k realitě. Takový celonárodní pohyb ovšem není jednotný.
více


13.4.2018 SPOLEČNOST: Zvíře, které by mělo být přísně chráněné

Ladislav Jakl 1
Některých zvířat je ažaž. Třeba divokých prasat. Těch by se mělo střílet třikrát víc, než myslivci stíhají. Ale pak jsou zvířata tuze vzácná, ba skoro vyhynulá. A ta si zaslouží naši ochranu, protože bez nich bude svět chudší.
více


12.4.2018 OSOBNOST: Svědek minulého století

Karel Hvížďala
Řekne-li někdo jméno Juraj Herz, vybaví se mi tři filmy: Transport z ráje, Sběrné surovosti a Spalovač mrtvol.
více


11.4.2018 VZPOMÍNKA: Jedno pivo

Vladimír Karpenko
Myli jste někdy autobus? Ne, nemyslím situaci, kdy, sedíce za volantem pomalu vjíždíme do mycího tunelu přiměřené velikosti, nebo, v horším případě, stojíme ve vhodné vzdálenosti od vozidla a ostřikujeme ho hadicí.
více


9.4.2018 BIG BEN: My, zatracení harašníci - 1

Benjamin Kuras
Západní civilizace už půl století páchá sebevraždu zrušením porodnosti, ale zřejmě jí připadá příliš pomalá, tak se ji snaží urychlit zrušením sexu, aby uvolnila místo civilizaci, v níž sexuální násilí je každodenní samozřejmostí požehnanou písmem svatým.
více


9.4.2018 POVÍDKA: Paní nadlesní

Marta Urbanová
Stojí uprostřed návsi přímo pod pouťovým tlampačem, patku do čela, klobouček do týla, černý svislý knír, v pravém koutku zapálené retko a jeho očím neunikne ani myš, natož nějaká ženská. I když chytá lelky a zírá do tůně oblohy, ví přesně, která si to nese kolem, to afrodisiakum, které zahlcuje...
více


7.4.2018 POVÍDKA: Ádié, liebe Gerti

Karel Vondrák
Hele Kárl, fakt ta válka už nemůže trvat dýl jak pár dní. Ten tvůj zasranej císařskej jmenovec je sice Karl der Erste, ale ty můžeš bejt zejtra Kárl der Letzte, protože von to furt nechce zabalit, i když všichni víme, že je to v prdeli. Bůh ví, co mu ty jeho máršálkové nakecávaj.
více


6.4.2018 ÚVAHA: Zimní nádech

Dominik Štemberk
forest winter
Noha mi dopadá na neobvykle tvrdou hlínu, je zima, vše je zmrzlé, zbytky úrody mi křupou pod nohama, všude je bílo, bezducho. Beztvará atmosféra tvořící sklony k melancholii je umocňována silným mrazem.
více


6.4.2018 POVÍDKA: Sbratření lidu

Martin Regner
Klement Gottwald nebyl zdaleka jediným řečníkem, který na Staroměstském náměstí hovořil k lidu. Již roku 1421 zde s mnohem menším úspěchem promlouval k davu táborský kněz Antoch.
více


5.4.2018 FEJETON: Vánoce Pepy Nose

Zdeněk Jemelik 1
Valašský básník, spisovatel, zpěvák, skladatel, herec, mystik, světoběžník, učitel jógy a milovník krás života, prožívající potěšení z Vánoc po celý rok a dnes a denně, jménem Šrí Josef Malyarpan Pepa Guru Maha Nos Ji (ve zkratce jen Pepa Nos) mi bůhvíproč daroval svou knihu Josefovy Vánoce.
více


3.4.2018 FILM: Prorok Spielberg

Ivo Fencl
Steven Spielberg koupil a po letech zadaptoval románový bestseller Ready Player One. Je tím in? Otázka do diskuse!
více


30.3.2018 POVÍDKA: Náprstkova proroctví

Martin Regner
Cestovatelé Vráz a Kořenský se roku 1894 vrátili do Čech téměř současně. Zatímco Kořenský vcelku pohodlně podnikl cestu kolem světa a po důkladné přípravě navštívil USA, Japonsko, Jávu, Indii a Egypt, Vráz se tentokrát strastiplně prodíral jihoamerickým pralesem.
více


27.3.2018 KNIHA: Přeskoč dům, přeskoč strom. Pérák

Ivo Fencl
Nejslavnější mytickou figurou českého prostoru 20. století je Pérák. O to překvapivěji vyšla teprve loni první monografie o něm.
více


24.3.2018 POVÍDKA: Zemřít „zá císaře pána a jého ródinu“

Karel Vondrák
Kaprálu Gruberovi v týhle kumpačce říkáme Franzdobytek. Pokřikuje na nás svou česko-rakouštinou:
více


24.3.2018 HISTORIE: Polští Židé našima očima

Zbyněk Petráček
Na pochopení světa zázračných rabínů, chasidů a štetlů v Haliči nestačí zkušenosti čerpané z knih Karla Poláčka či Oty Pavla. Osobní kontakt s ním přinesli jen běženci za první světové války.
více


23.3.2018 OSOBNOST: Muž, který se nenudil

Karel Hvížďala
Dostal jsem se ke scenáristice z nouze. Odešel jsem na volnou nohu, abych se věnoval literatuře, ale jak víte, literatura je rozmar milionářů, dalo by se říci, na té se těžko zbohatne.
více


23.3.2018 POVÍDKA: Zpívání o míru

Martin Regner
Umělci a kulturní pracovníci trpělivě seděli a poslouchali. Od řečnického pultíku pod nápisem o světovém míru si vyslechli i projevy dvou ministrů.
více


21.3.2018 GLOSA: Sledovaná úmrtí

Zbyněk Petráček
Zdeněk Mahler patřil k lidem, jejichž odkaz se připomíná sám. Vždyť ho tesaly televizní pořady i spory o katedrálu svatého Víta, knižní i filmová zpracování příběhů Antonína Dvořáka, Emy Destinnové či T. G. Masaryka.
více


10.3.2018 VZPOMÍNKA: Jak to bylo (4)

Karel Vondrák
My se kdysi také báli, že ta kulturní socialistická Sahara se už nezmění a my nikdy zblízka nepřivoníme ke všem květům světové kultury a umění. Avšak náhle se v tom přesátém písku zazelenaly nové svěží oázy. Bujně se rozrůstaly.
více


9.3.2018 POVÍDKA: Vratislav a Jaromír

Martin Regner
Vratislav, syn Břetislava I., to neměl se svými čtyřmi bratry lehké. Starší Spytihněv ho tloukl, protože ho podezíral z úkladů kvůli nástupnictví po otci, a když si chtěl Vratislav vybít vztek na mladších sourozencích, všichni tři se spojili a také ho mlátili. Nejhorší byl Jaromír.
více


9.3.2018 OSOBNOST: Ota Filip

Karel Hvížďala
Píšu už jen německy. Proces „přestupu“ do jiného jazyka nebyl pro mne tak komplikovaný a bolestný jako snad pro jiné autory. Němčina byla mou druhou mateřštinou a Německo není pro mne cizinou.
více


7.3.2018 VZPOMÍNKA: Jíme, abychom žili

Vladimír Karpenko
Ten den nezačal dobře. Už druhé ráno jsme vstávali v kempu u Berlína, kam jsme dorazili na závěr našeho putování tehdejší Německou demokratickou republikou. Tedy moje přítelkyně, dnes manželka, já, a naše těžké krosny, kde byl proviant. Byl červenec 1971.
více


23.2.2018 POVÍDKA: Spytihněvova vláda

Martin Regner
Roku 1040 kníže Břetislav I. zvítězil slavně v pohraničním lese nad římskoněmeckým králem Jindřichem, ale válka v následujícím roce se mu už nepovedla. Němci vtrhli ve třech proudech do nitra země a oblehli Pražský hrad.
více


21.2.2018 POVÍDKA: Aussig v barvách šedesátek

Marcela Matějková
Mína slyší, jak si sousedka v předsíni něco povídá s mámou. Mína je zvědavá, nic si nemůže nechat ujít, a tak za dveřmi pokoje hovor poslouchá. Sousedka teď zvyšuje hlas, Mína ji slyší, jako by byla v předsíni vedle ní.
více


19.2.2018 ESEJ: Vulgarismy a zhrubnutí řeči

George Švehla
V nadpisu zmíněné jevy jdou ruku v ruce se zhrubnutím společnosti. Ať se nám to líbí či nikoliv, je to jev téměř celosvětový. Třeba to má něco společného s růstem počtu či hustoty obyvatelstva, a nebo jeho míchárnám.
více