27.6.2016 | Svátek má Ladislav


25.6.2016 POVÍDKA: Sedmadvacátý

Štěpán Šafránek
Na podlaze se rozdrnčí budík. Jan ho poslepu zamáčkne a posadí se. Byl připravený, že tuhle noc probdí, ale vyzvánění jej vytrhlo z těžkého spánku. Musí dokonce několik vteřin přemýšlet, kde je, proč tu je a proč má vstávat za tmy.
více


24.6.2016 CESTOVÁNÍ: Disneyland, Paříž

Marta Urbanová
Už staří Římané věděli, že lid ke své spokojenosti potřebuje chléb a hry. A také se tím řídili. Stavěli k tomu účelu kolosea. Naše generace není v jádru jiná. Také ji přitahují hry. Ať už pohádky – procházky světem snů, nebo horory – adrenalin.
více


22.6.2016 JAZYK: Krása lékařské češtiny

Tomáš Vodvářka
Čeština je jazyk barvitý, plnokrevný a melodický. Je tomu i v lékařské češtině, jež se léty vytratila z obecného povědomí jak pacientů, tak i lékařů. Laskavému čtenáři přináším několik pozapomenutých názvosloví.
více


17.6.2016 POVÍDKA: Na návštěvě u Rohanů

bastille bastila
Po dobytí Bastily a dalších událostech, po kterých se dostávali do popředí stále větší šílenci, zachraňovali šlechtici své životy útěkem ze země. Rohanům se to většinou zdařilo a za hranice dostali šťastně i svou sbírku obrazů, které ukrývali v Paříži na půdě.
více


18.6.2016 POVÍDKA: Starci ve člunu

Stanislav Moc
Když potřebuji ryby, zajdu si za Speedym. Je to starý zkušený rybář a rád si k penzi přivydělá. Dám mu dvacet dolarů a druhý den mi přinese pytlík čerstvých rybích filetů. Jednou jsem je spočítal a bylo jich tam přes třicet, takže to mám skutečně laciné a ještě k tomu bez práce.
více


17.6.2016 KNIHA: Vrhači stínů jsou už tu

Miroslav Vejlupek
Na šedesát stránek poetických obrazů a filosofických usebrání ve sbírce Vrhači stínů poznačuje předmluva Františky Vrbenské co „sváteční hostinu veršů hořce rozmarnou, milostnou i kontemplativní“ a autora Vladimíra Stibora za „uznávaného básníka“.
více


11.6.2016 POVÍDKA: Štamgast

Stanislav Moc
Štamgast je původem slovo německé, ale v českých krajích, lépe řečeno v českých hospodách a knajpách, slovo zdomácnělé, značící stálého hosta stejně jako v zemi svého původu.
více


10.6.2016 VÝROČÍ: Padesátiletý Paperback Writer

Milan Dřevojánek
10.6.1966 vyšel ve Velké v Británii dvanáctý singl Beatles, Paperback Writer / Rain. To stále ještě jezdili po koncertech, pokaždé se tam trápili s nesnadnou pěveckou harmonií z titulu aktuálního singlu (viz smutný japonský koncert), ale marno nad marno, dívenky stejně náležitě začínaly ječet, až...
více


8.6.2016 JAZYK: Zefektivnění procesu kultivace občanů

Pavel Strunz
V deníku Metro (3.6.2016, str.2) vyšel krátký článek převzatý ze zahraničního tisku. Adriana Krnáčová, starostka jakéhosi anglického města jménem Prague, představila projekt Smart Prague.
více


4.6.2016 VZPOMÍNKA: Běžec

Stanislav Moc
Začal chodit do Vinglu, což byl secesní balkónek v hradbách parku Grébovka dole u Botiče. Scházeli se tam samí chuligáni v „rourách“, což byly neobyčejně úzké kalhoty, do nichž dostat nohy byl problém pro kohokoliv, kdo nedokázal ohnout kotník natolik, že jeho nárt tvořil přímku s holenní kostí...
více


3.6.2016 POVÍDKA: Zub času

Karel IV.
První roky života kralevice Václava nebyly šťastné, už jako batole musel poslouchat, jak matka ječí na otce a naopak. Král Jan nakonec pojal podezření, že jeho žena chce jejich malého synka dosadit na trůn místo něho, a proto prince uvěznil.
více


30.5.2016 GLOSA: Míříme ke kvótám na budovatelské filmy?

Karel Zvára
Evropská komise by mohla nařídit uvalení daně na streamovací média jako je Netflix nebo Amazon.Chcete překlad do běžné lidské řeči?
více


30.5.2016 OSOBNOST: Nesmrtelný Adolf Born

Karel Hvížďala
Dne 27. května 2016 v deset hodin se přátelé a známí rozloučili ve Strašnickém krematoriu s kreslířem Adolfem Bornem.
více


23.5.2016 VÝSTAVA: Celník Rousseau v Paříži

Klára Notaro
Paříž je již několik týdnů dějištěm nepokojů – mladí lidé i starší generace bouřliváků z revolučního roku 1968 se srocují na náměstí Republiky. Protestují proti plánovaným úpravám Zákoníku práce, které mají lehce liberalizovat trh práce.
více


21.5.2016 FEJETON: Apendix

Stanislav Moc
Ve středu mě začalo bolet břicho. Nebylo to nějak moc, a tak jsem hádal na větry, ale v podvědomí jsem cítil, že to bolení není normální. Jenže v takové situaci si chlap nejprve začne namlouvat všechno možné, jen ne to, co mu vlastní tělo jasně říká. Že by měl jít k doktorovi! Je to přece jen jiné...
více


20.5.2016 POVÍDKA: Hungaroring, srpen 86

Marta Urbanová
Dunivý úder kol a žhavé čáry strojů proletěly cílem. Přeplňované motory zaburácely nad prázdnou tratí a vracely se z okolních kopců v několika ozvěnách. Kolotoč dosáhl hektického vrcholu, napětí povolilo.
více


18.5.2016 GLOSA: Památka Evropa?

Grig - Cvrček
Památka má právo stárnout a spadnout, řekl mi kdysi jeden památkář, odmítaje navrhované řešení záchrany silně chátrajícího domu. Dům dodnes stojí, památkáře záhy vyměnili z pochopitelných důvodů, ale názory podobně uvažujících pečovatelů o naši budoucnost (a budoucnost je každý příští okamžik) jsou...
více


18.5.2016 JAZYK: Česko – Czechia

Pražský hrad a česká vlajka
Všeobecné pobouření nad tím, že se naši vládní představitelé konečně rozhodli oficiálně zaregistrovat anglické zkrácené pojmenování České republiky u OSN, již jak se zdá pominulo.
více


16.5.2016 FEJETON: Den opričníka

Petruška Šustrová
Po vlně mrazíků, která připravila spoustu vinařů o kus letošní úrody (a kdo ví, jak to bude s meruňkami), se rozhostilo přívětivé počasí a mne najednou přestalo bavit dění veřejné.
více


16.5.2016 VÝSTAVA: Kreslící komentátor v Tančícím domě

Karel Hvížďala
„Jsem komentátor, který shodou okolností používá kresbu. S kresbou jsem vyrostl a kresba pro mě vždycky byla základním vyjadřovacím prostředkem,“ říkal Vladimír Jiránek, k jehož blížícím se nedožitým osmdesátým narozeninám právě probíhá retrospektivní výstava jeho prací pro kreslený a animovaný...
více


14.5.2016 POVÍDKA: Život v reálném socialismu

Stanislav Moc
Pan Bálek, jinak vedoucí restaurace naproti ohromné budově státního úřadu, stáhl roletu a pečlivě ji uzamknul visacím zámkem. Roleta byla stará a počmáraná, jako ostatně všechno na jeho restauraci.
více


13.5.2016 POVÍDKA: Kariéra

Miroslav Kutílek
Nesnažili jsme se přijít na to, proč je takový. To by bylo moc daleko za hranicí zvídavosti našich prepubertálních až pubertálních aktivit.
více


9.5.2016 KULTURA: Tajemství Divadla Sklep

Alena Prokopová
Když bylo Davidu Vávrovi a jeho kamarádovi Milanu Šteindlerovi čtrnáct, začali u Vávrů ve sklepním suterénu pro své kamarády hrát divadlo. O tom, jak a proč funguje Divadlo Sklep víceméně bez přestávek už pětačtyřicet let, natočila Olga Dabrowská celovečerní dokument.
více


7.5.2016 VÝSTAVA: Titanic

Jan Handl
Když jsem se dozvěděl, že je možné v Praze na vlastní oči vidět pravé artefakty vylovené z Titaniku, neváhal jsem ani minutu. Věděl jsem, že půjde o zážitek, na který se nezapomíná, a to nejen pro zběhlejšího fanouška historie, či konkrétněji námořních katastrof.
více


5.5.2016 FILM: Lyžař

Ivo Fencl
Christopher Walken, vynikající Taron Egerton a Hugh Jackman jsou trojicí hereckých klíčů k jednomu z nejhezčích filmů, jaký kdy vznikl v koprodukci Německa, Británie a Spojených států.
více


3.5.2016 EUROVIZE: Palestinci budou zuřit

Lubomír Stejskal
Letos budu mít jedno neobvyklé výročí. V květnu tomu bude 40 let, co jsem začal sledovat písničkovou soutěž European Song Contest. Poprvé jsem ji slyšel ve vysílání BBC v roce 1976.
více


22.4.2016 PŘEDPOVĚĎ: Byl pan Povondra opravdu vinen?

Petr Adler
Mnozí z nás jsme dostali v posledních měsících alespoň jednou do schránky elektronické pošty úryvek z Války s mloky, neuvěřitelně předvídavého románu Karla Čapka.
více


21.4.2016 UNESCO: Drzost bez hranic

Lubomír Stejskal
Bez většího zájmu českých mainstreamových médií přijala minulý pátek (15/4) organizace UNESCO skandální rezoluci, kterou se pokouší přepsat dějiny lidského společenství.
více


16.4.2016 POVÍDKA: Střet kultur

Miroslav Kutílek
Když Tvůrce skončil své pokusy na naší planetě, pomyslel si, že by nebylo od věci si svůj výtvor prohlídnout. Roztáhl obě ruce, v každé po jednom rohu z velké bělavé látky, ale zbytek visící od dlaní dolů byl nepěknou skrumáží schumlanců.
více


9.4.2016 ESEJ: Názor versus Absolutno

god eye
Pro smysluplné řešení soudobých problémů je třeba dát si do pořádku vlastní dům. Tím mám na mysli mravní přeměnu mysli a srdce. Zatím se pouze vztekáme.
více


8.4.2016 LITERATURA: Goethův Faust aktuálně

Petr Bouř
V čítankách čteme neuvěřitelně komplikované kritické rozbory tohoto principiálního Goethova díla. Není divu, že každý maturant chce tuto látku mít co nejrychleji za sebou a do důchodu Fausta už nikdy nepotkat.
více


7.4.2016 OSOBNOST: Odešel herec a mim

Karel Hvížďala
„Jakmile je něco tak komplikované, že by nám to mohlo přerůst přes hlavu, tak si z toho český člověk začne dělat srandu. To je tajemství pudu sebezáchovy.
více


6.4.2016 KULTURA: Jan budě čertuv

Petr Andrle
Různá vyprávění, v nichž se vyskytuje čert, většinou jako krásný myslivec, končí tím, že kohout zakokrhal a čert daný úkol nestihl. Existuje příběh, který jsem osobně nikdy neslyšel, ale počkejte si až na konec. Je nevěřitelně dokonalý.
více


6.4.2016 FEJETON: Tajemství ženské kabelky

Tomáš Vodvářka
Neexistuje žena, jež by neměla svá tajemství. I ty největší treperendy je mají. Jsou hluboko ukryta nikoli v nitru jejich duší. Jsou v té malé věcičce, bez níž žádná nevyjde z domu.
více


31.3.2016 AUSTRÁLIE: Čínská zahrada v Sydney

Marta Urbanová
Přestože je Sydney hektické velkoměsto, působí na cizince klidně a pohodově. Mrakodrapy se vypínají do nebe a mezi nimi jsou ponechané bizarní domy z doby královny Viktorie.
více


29.3.2016 V + W: Cirkus Dandin a Vest pocket revue

Karel Hvížďala
Studenti Jiří Voskovec a Jan Werich se poprvé jako herci objevili na jevišti před devadesáti lety - 8. února 1926 v Molierově hře Cirkus Dandin. A v sobotu 6. února před 111 lety se narodil Werich.
více