30.5.2017 | Svátek má Ferdinand


30.5.2017 JEVIŠTĚ: Proč si nezatančíte

Petr Adler
Což o to, to by nebylo nic moc nového ani tenkrát, a není to nic moc nového ani teď. Jiří Lábus totiž je dychtivým, až vášnivým čtenářem. Mnozí, kteří ho znají, tvrdí, že spisovatelé píší hlavně proto, aby měl Jiří Lábus co číst.
více


29.5.2017 FEJETON: Radosti

Petruška Šustrová
Zažila jsem v posledních dnech dvě tak báječné události, že se s vámi o ně musím podělit. Především jsem byla – a tady musím poděkovat, a činím to ráda, Českému centru v Kyjevě – na ukrajinském knižním veletrhu, kterému se říká Arzenál.
více


27.5.2017 MINIPOVÍDKA: Poslední zločin

Martin Regner
Loupežník Václav Babinský byl dvoumetrový drsný chlap, který se neostýchal přepadenou osobu i zamordovat, když to bylo nutné.
více


26.5.2017 KNIHA: Miloš Zeman komentuje snímky

Ivo Fencl
Současný prezident toho sice nenapsal tolik jako pánové Havel a Klaus, také on ale je, a nedá se svítit, spoluautorem několika knih. Například Zpovědí bývalého prognostika a Zpovědi informovaného optimisty a (loni) taktéž publikace Tato země je naše.
více


22.5.2017 MINIPOVÍDKA: Návštěva v Bečvárech

Martin Regner
Koncem léta roku 1964 se předseda rady ministrů SSSR Nikita Chruščov vypravil na státní návštěvu do Československa. To ovšem netušil, že za jeho zády v Moskvě zrovna začal Brežněv kout pikle k jeho svržení. Ale zatím se měl holohlavý bolševik v Praze výborně.
více


20.5.2017 KULTURA: Režisérův omyl

Tomáš Zdechovský
Anděl Páně měl být plný drog, rozvrácených rodin a násilí na dětech. To jsou asi tak v kostce hlavní důvody, proč ho uvidíme na zlínském festivalu jen zcela mimo soutěž. Mezinárodní porota by ho prý nepochopila...
více


12.5.2017 POVÍDKA: Fričové a Marx

Martin Regner
Básník Josef Václav Frič bojoval na barikádách proti Windischgrätzovi, přimotal se i k přípravám májového spiknutí o rok později, potom byl ve vězení a posléze emigroval. Nejdříve se usadil v Londýně.
více


8.5.2017 KULTURA: Těšínské potěšení

Petruška Šustrová
Máme dnes výročí pražského povstání, ale ač píšu o různých výročích ráda, dneska z toho nic nebude. Strávila jsem totiž tři dny na překrásném festivalu Kino na hranici a mám za to, že musím velebit jeho pořadatele (tedy jsou to většinou pořadatelky).
více


8.5.2017 POVÍDKA: Pole moravské

Vratislav Hlubuček1
Bylo slunné srpnové ráno a na loukách nedaleko dolnorakouské vesničky Dürnkrut (Suché Kruty) se ve vzrostlé otavě třpytily krůpěje ranní rosy. Louky se svými pestrobarevnými květy kontrastovaly s malými políčky s holými strništi.
více


6.5.2017 FEJETON: „Stonehenge“ na naší zahradě

Jan Bartoň
Již před tisíci lety se naši předci zabývali astronomií a postavili řadu staveb s astronomickým významem. Evropa tak má anglický Stonehenge. My takový úkaz pozorujeme ze zahrady.
více


5.5.2017 POVÍDKA: Brandlovy kozy

Martin Regner
V kraji pod horou Vladař v západních Čechách působil malíř Petr Brandl téměř tři roky. Hrabětem Michnou z Vacínova byl pověřen, aby v jeho zámku v Chýších vytvořil nástropní malbu s neobvyklým námětem.
více


4.5.2017 FEJETON: Dodatečný dík Alexandru Klimentovi

Petr Andrle
Nevím, kolik mi bylo přesně let, ale hodně málo, když se mi dostala do ruky kniha Alexandra Klimenta s názvem Bezúhonní. Vydala ji v roce 1968 Mladá fronta v nákladu 9 500 výtisků, když jeden z každých výtisků stál deset korun.
více


29.4.2017 POVÍDKA: Trsátko Rogera Glovera

Štěpán Šafránek
„Sakra, pane doktore, běžte usměrnit toho Tateru na stovce,“ vtrhla na sesternu nasupená staniční.
více


28.4.2017 KNIHA: O postapokalyptických městech a lidech z kontejnerů

Michal Kašpárek
Kniha O Městech a lidech vzdává hold lokálpatriotům oživujícím malá města. Nezamýšleně z ní dýchá tíseň: hodinu od Prahy to vypadá a funguje jako půl roku po válce.
více


22.4.2017 POVÍDKA: Bratr a sestra

Martin Regner
Po smrti svého milovaného manžela jmenovala císařovna Marie Terezie svého nejstaršího syna Josefa spoluvládcem v habsburských zemích a často tohoto kroku litovala.
více


21.4.2017 MINIPOVÍDKA: Vašek na magistrále

Martin Regner
Při své grandiózní cestě Ruskem do Vladivostoku po sibiřské magistrále se českoslovenští legionáři potýkali s mnoha překážkami.
více


19.4.2017 FEJETON: Mé velikonoční dětství

Karel Hvížďala
Slavný francouzský pilot a spisovatel Saint-Exupéry se kdysi sám sebe zeptal: Odkud přicházím? A odpověděl si: Přicházím ze svého dětství!
více


18.4.2017 KULTURA: Pálení čarodějnic

Karpenková-chalupa
A řekněme si hned na úvod, že pojem „pálení čarodějnic“ není na místě, protože bychom správně měli říkat „pálení proti čarodějnicím“, i když bývá zvykem umístit do středu ohniště slaměnou figurínu a nechat ji shořet.
více


17.4.2017 POVÍDKA: Supové železné opony

Blanka Kubešová
Pes baskervillský_cz
Z kanceláře domů a z domova do kanceláře. Vyspat se, nasnídat, vyřídit a orazítkovat několik papírů a znovu domů. Svět se zúžil na ta dvě místa mezi postelí a prací. Říkali tomu tak, práce, ale byla to zbytečnost, cítil to. Jako kdyby to nejdůležitější stálo teprve před ním, ale co by to mělo být,...
více


17.4.2017 OSOBNOST: Jiří Ornest, herec, který nikdy nerozbředl

Karel Hvížďala
David Czesany mě obsadil do Havlovy Asanace, což mě zvlášť těšilo. Už jsem ji hrál po rekonvalescenci, ale pořád mám ještě problémy s mluvením, zvlášť když jsem unavený. Ještě to není ono, třeba do rádia nemůžu, mikrofon zachytí všechno.
více


15.4.2017 FEJETON: Rozpaky o Veliké noci

pivo beer
Ještě zní v uších slavné Exsultet. Ještě jsou oči naplněny světlem stovek svíček, plápolavě ozařujících kostelní lavice, a pak oslněny náhlým vpádem elektrického světla, symbolisujícího Kristovo zmrtvýchvstání.
více


15.4.2017 ÚVAHA: Velikonoční Gran Torino

Stanislav Lorenc
Nedávno jsme měli v televizi možnost opět zhlédnout skvělý film Gran Torino s Clintem Eastwoodem v hlavní roli. Film je z roku 2008 a Eastwood ho i sám režíroval. Jde o hluboký snímek a stojí za to se nad ním zamyslet.
více


14.4.2017 KULTURA: Česká centra jako permanentní problém

Karel Hvížďala
Potřebná bude obnova důvěry uvnitř Českých center, vedení by mělo být čitelné jak odborně, tak manažersky, aby všichni měli chuť se s jeho záměry ztotožnit a neměli strach, že budou zítra vyhozeni.
více


13.4.2017 KNIHA: Poslední aristokratka

Tomáš Vodvářka
Napsat humoristický román je mnohem těžší, než hlubokomyslný traktát. Napsat ho tak, že se nahlas chechtáte i na veřejnosti, je pro autora tím nejlepším vyznamenáním.
více


13.4.2017 GLOSA: Poznáte, kdy začíná jaro?

Karpenková-chalupa
Někdo to pozná podle toho, že na něho „lezou jarní touhy“, a někdo podle toho, že má nutkavou potřebu začít s jarním úklidem. Meteorologům přichází jaro 1. března, astronomům od roku 2012 do roku 2048 až 20. března (předtím to bylo vždycky 21. března). Číňané vyhlašují začátek jara již v únoru.
více


12.4.2017 KNIHA: Nadechnutí Rostislava Černého

Petr Adler
Kdo ví, čím to bylo, že šedesátá léta minulého století udělala z tehdejšího Československa nový střed uměleckého světa. Jakápak Paříž nad Seinou. Praha nad Vltavou. Je jedno, jestli to bylo něčím ve vzduchu.
více


11.4.2017 GLOSA: Opravdová pomlázka

Karpenková-chalupa
Domníváte se, že Velikonoce, později „svátky jara“ a teď znovu Velikonoce bychom měli slavit s úctou k tradicím, s obdivem k folkloru, a studujete význam všech symbolů pojících se s těmito svátky?
více


6.4.2017 LITERATURA: Milan Kundera, analytik situací

Karel Hvížďala
...podle mne, ten, kdo myslí, se nemá snažit přesvědčovat ostatní o své pravdě; tím se hned dostane na cestu systému; na hloupou cestu ‚člověka pevného přesvědčení‘; politikové se tak rádi charakterizují; ale co je to pevné přesvědčení?
více


30.3.2017 GLOSA: Skromná pocta velké zpěvačce

Lubomír Stejskal
Stala se zvláštní věc. Sledoval jsem v televizi vzpomínkový pořad věnovaný Věře Špinarové a v duchu přemítal, kam jsem uložil hudební zápis písně Jednoho dne se vrátíš. (Nedávno jsem totiž uklízel noty.)
více


30.3.2017 GLOSA: Snobský Febiofest?

Martina Bártová
film kamera
Před pár dny začal svátek příznivců nemainstreamového filmu, Febiofest. Patříme s kamarádkou k jeho příznivcům již dlouhá léta a vždy jsme si vybraly řadu filmů, které se pak většinou v českých kinech nepromítaly.
více


29.3.2017 POVÍDKA: Polepšený loupežník

Martin Regner
Za panování Václava IV. se v Čechách hojně rozmnožili loupeživí rytíři. V Posázaví působil Racek Kobyla a král proti němu nic pořádného nepodnikal. Roku 1402 se do českých poměrů začal míchat Zikmund, a aby dokázal, že by byl lepším vládcem než bratr, oblehl se svým uherským vojskem Kobylu na jeho...
více


25.3.2017 POVÍDKA: Dva slaměné klobouky byly vlastně tři

Marcela Matějková
Nebyla to ovšem babička ledajaká. Byla moc hezká, a to až do pozdního věku. My, její vnučky, jsme se rády chlubily jejími fotografiemi před kamarádkami. Všechny tři jsme si přály se jí podobat, mít její blankytně modré oči a plavé vlasy. Nevyplnilo se to ani jedné z nás.
více


22.3.2017 FEJETON: Jaro je tady

Pavel Mareš
Stydlivě a s velikou bázní sahám po titulku, který je pro mě už navždy nerozlučně spojen s Vaculíkovými fejetony – kolik krásy a moudrosti, kolik laskavého i břitkého humoru z nich ke mně dodnes promlouvá, kdykoliv si otevřu některou z jeho sbírek!
více


21.3.2017 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 408

Jan Čech
Pamatuji si, když začínal Zlatý slavík. Chodil jsem na základku. Tehdy vycházel Mladý svět, jeden z mála časopisů, který se dal v šedesátých létech číst. A také byl nesehnatelný. Nám ho schovávala trafikantka pod Klamovkou. A ségře ještě časopis Kino.
více


20.3.2017 FILM: Jak byl napsán King Kong

Ivo Fencl
Civilizace zničí monstrum, které se zamilovalo do jeho příslušnice. Je tento příběh už od podhoubí kýčem? – Má ke kýči určitě blizoučko.
více


17.3.2017 FEJETON: Naši roztomilí éáci

Pavel Chrastina
Jistě to znáte. Není nic strašnějšího, než pustit si rádio a slyšet nějakého zpovídaného nešťastníka vydávat za každým třetím až šestým slovem zvuk „ééé“. Je to neskutečně rušivé a rozostřuje to vaši pozornost.
více