28.10.2016 | Den vzniku samostatného československého státu


26.10.2016 DIVADLO: Půlstoletí s Cimrmanem

Petr Adler
Takhle by to řekl František Palacký, kdyby se zrovna nezdržoval nějakou naprosto zbytečnou rakousko-uherskou říší. Ostatně, kde je ta říše dnes? A kde je dnes Jára Cimrman?
více


22.10.2016 POVÍDKA: Ptáci v kleci

Stanislav Moc
Paní van Buren, Jaruščina matka, příjmení získala sňatkem s Holanďanem, jenž ji však brzy po sňatku opustil. Jinak se Jaruška klidně mohla jmenovat Anouk, Betje nebo Cato či Cees...
více


21.10.2016 OSOBNOST: První dáma českého šansonu Hana Hegerová

Tomáš Vodvářka
Dnešní den je významný pro všechny milovníky tohoto žánru. Nejslavnější a vlastně jediná skutečná česká šansoniérka slaví významné jubileum.
více


20.10.2016 JAZYK: Ukradený přítel

crowd
Poměrně často se chlubíme, jak je český jazyk bohatý a jak jím lze všechno pěkně a výstižně vyjádřit. Většinou tomu tak je, ale v některých případech naše mateřština hanebně selhává.
více


18.10.2016 OSOBNOST: Zemřel Andrzej Wajda, hlas polského národa

Karel Hvížďala
V neděli večer 9. října 2016 zemřel na selhání dýchacího ústrojí v devadesáti letech v Krakově známý polský filmový a divadelní režisér Andrzej Wajda.
více


18.10.2016 JAZYK: Genderová korektnost

Karel Bečka
V dnešní prekérní době, kdy uprchlíci cloumají volbami, teroristé chystají další útoky a Andrej Babiš se chystá zrušit senát i kraje, jsou moje starosti opravdu, ale opravdu malicherné.
více


17.10.2016 KULTURA: Slovenské umění v Kutné Hoře

Michal Giboda
Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře (GASK) hostí nejvýznamnější přehlídku slovenského výtvarného umění v Čechách u příležitosti slovenského předsednictví Rady Evropské unie. Její název je XXL pohledů na současné slovenské výtvarné umění, což je podle číslování EU XXL nadměrná velikost...
více


14.10.2016 OSOBNOST: Vzpomínka na Jacquese Brela

Tomáš Vodvářka
Před 38 lety dozněl jeden z nejvýraznějších hlasů francouzského šansonu 20. století, byť byl jeho interpret původem Belgičan.
více


14.10.2016 PRAHA: Ach, ta Epopej!

Milena Kozumplíková
Kdyby Alfons Mucha tušil, jaké peripetie budou kolem umístění jeho Slovanské epopeje v 21. století, snad by tento cyklus pláten přibližující dějiny Slovanstva snad ani nenamaloval.
více


13.10.2016 EVROPA: Poslední den v hospodě U kalicha

Tomáš Vodvářka
„Co mi to donesli za aušus, pane Palivec?“ vece Josef Švejk, zíraje na obrázek vyleptaný na jeho oblíbený krýgl v hospodě U kalicha.
více


12.10.2016 FILM: Zemřel Andrzej Wajda

Alena Prokopová
Devátého října zemřel v požehnaném věku devadesáti let Andrzej Wajda - režisér, díky kterému jsem kdysi záviděla Polsku některé jeho problémy. Vlastenectví prověřené komplikovanou historií vítězství i proher mělo v jeho filmech vždycky i tu temnou, odvrácenou stránku, lesk a sebevědomí mu však...
více


11.10.2016 LITERATURA: Vše nejlepší, pane Hercule Poirote!

Tomáš Vodvářka
Letos se dožívá významného jubilea 100 let jeden z nejslavnějších detektivů světa - malý a ješitný Belgičan, obdařený svými malými šedými buňkami, jež mu pomáhají i v těch nejzapeklitějších situacích.
více


10.10.2016 KNIHA: Půlstoletí s Cimrmanem

Ivo Fencl
Publikací spjatých s fenoménem Járy Cimrmana je řada, přesto dál přibývají. Tu nejnovější připravoval pro nakladatelství Paseka herec a kulisák Marek Šimon a trvalo mu to skoro tři roky. Už v září 2013 jej poprvé napadlo, že k padesátému výročí Divadla (2017) shromáždí vzpomínky všech dosud...
více


5.10.2016 KNIHA: Buriánův svět

Ivo Fencl
Obrazy v knize, která o něm a jeho díle vyšla koncem léta 2016, berou dech. Ondřeji Neffovi se dostalo cti napsat k publikaci úvod.
více


1.10.2016 KULTURA: Co bude s Českými centry?

Karel Hvížďala
Protože historie se opakuje, to jediné, co po nás zbude, je umění, říkají filozofové. A proto například každý francouzský prezident se snažil po sobě zanechat výraznou stopu v architektuře Pompidou Center, knihovna a pyramidy před Louvrem zbyly po Mitterrandovi, a dokonce i po Chiracovi najdeme...
více


28.9.2016 POVÍDKA: Křtiny

Štěpán Šafránek
Cvakne varná konvice. Václav vstane, zalije čaj a posadí se zpátky ke stolu nad rozložené dokumenty. Finální verzi smlouvy četl snad desetkrát, Němci s ní souhlasí a ani on nemá výhrady.
více


27.9.2016 GLOSA: Film pro Obamu

Zbyněk Petráček
Sedm statečných je víc než jen filmový titul. Pro mnohé je to součást generační zkušenosti. Ne náhodou se říkalo sedm statečných (reálně jich bylo osm) i hrstce Rusů, kteří po 21. srpnu 1968 protestovali proti sovětské okupaci Československa na Rudém náměstí v Moskvě.
více


26.9.2016 OSOBNOST: Jiří Suchý slaví 85. narozeniny...

Karel Hvížďala
Dne 22. září 2016 obdržel u příležitosti 85. narozenin kabaretiér Jiří Suchý na Staroměstské radnici titul Čestný občan Prahy. A to po právu.
více


24.9.2016 POVÍDKA: Od Templářů k Zeyerovi

Ivo Fencl
Domluvili jsme se s mou hezkou kolegyní z Obce, že se sejdeme v jedenáct dopoledne v restauraci U Templářů na Malé Straně. Vyšlo to, dali jsme si oběd, víno a věnovala mi knihu Pražské vydavatelské společnosti Smaragdová čelenka, na jejímž sepsání se vcelku umně podílela triem svých vlastních próz...
více


22.9.2016 OSOBNOST: H.G.Wells, vymykající se filosof (2/2)

Milan Dřevojánek
Dvacátá léta XX. století zastihla světově známého anglického spisovatele už coby padesátníka: jeho slovům naslouchaly miliony – jaký div, že jim chtěl dát vyšší smysl, o němž byl přesvědčen. Cítil, že románová forma je mu už úzká...
více


22.9.2016 POVÍDKA: Bulharsko

Marta Urbanová
Když už byla dovolená zaplacená, oznámil mi pan Franci: Co jsme ušetřili na ceně zájezdu, o to víc si tam můžeme dopřát. Vezměte si s sebou kávu, čaj, cukr, chleba. A dvě, lépe tři šišky salámu. Já ještě beru ocet.
více


21.9.2016 OSOBNOST: H.G. Wells, vymykající se filosof (1/2)

Milan Dřevojánek
„Píšu tak rovně, jak umím, stejně jako chodím tak rovně, jak umím, protože to je nejlepší způsob, jak se dostat tam, kam chci.“ Herbert George Wells
více


20.9.2016 PRAHA: Seifert opět na Žižkově

Milena Kozumplíková
Před několika léty, někdy v roce 2012 či 2013, kdy jsem byla členkou pracovní skupiny pro regeneraci městské památkové zóny v Praze 3, nominovanou již nikoli za samosprávu, ale za občanskou veřejnost, přednesl na jednání této skupiny její předseda ne úplně běžný bod.
více


19.9.2016 LITERATURA: Nezařaditelný spisovatel

Ivo Fencl
Co se veder týká, zesnulo před pár dny léto. Už jeho úvodem (a lze se snad vrátit) uteklo osmdesát let od smrti Gilberta Keiha Chestertona. Zemřel 14. června 1936.
více


16.9.2016 FILM: Lincoln jako lovec upírů

Ivo Fencl
Přesně čtyřiceti let se letos dožil postmoderní newyorský prozaik, scenárista a filmový producent Seth Grahame-Smith, vlastním jménem Seth Greenberg; muž s pozoruhodnou budoucností, jak aspoň očekávám.
více


12.9.2016 VÝSTAVA: Pelhřimovské stopy Pavla Janáka

Marcela Matějková
Se stavbami Pavla Janáka v Pelhřimově jsem se seznámila hned, když jsem přijela prvně do Pelhřimova.
více


10.9.2016 KNIHA: Paradoxní dějiny hudebního pirátství

Michal Kašpárek
Technologie MP3 by nikdy nevznikla nebýt zákonů chránících duševní vlastnictví – a u uživatelů uspěla teprve po tom, co ji její tvůrci odpískali.
více


3.9.2016 FILM: Vzpomínka na Gene Wildera

Ivo Fencl
V pondělí 29. září opustil tento svět známý židovský komik Gene Wilder (*11. června 1935), kterého si mnozí příslušníci mé generace oblíbili prostřednictvím filmové komedie Stříbrný blesk (1976, režie Arthur Hiller).
více


2.9.2016 VZPOMÍNKA: Bohouškovo gymnázium

Marta Urbanová
Já mám k panu Hrabalovi zvláštní vztah od chvíle, kdy jsem přečetla v Plameni jeho první články. Bylo to kolem roku 1964 a já jsem pracovala na ministerstvu, speciálně ve vojenské vile, v níž chvíli po sametu bydlel pan prezident.
více


29.8.2016 FEJETON: Česká centra

Petruška Šustrová
Nejsem si jista, zda jsem se v Posledním slově už někdy přiznala ke své přehluboké lásce k českým centrům. Poznala jsem jich jen několik, ve Varšavě, Bukurešti, v Kyjevě, v Mnichově a v Moskvě, a vždycky jsem se tam podrobně vyptávala, co dělají.
více


29.8.2016 VÝSTAVA: Tomáš Proll v Galerii 140

Michal Giboda
Víte o okresním městě v České republice s počtem obyvatel kolem 34 tisíc, jež by mělo dvanáct galérii – čtyři provozované městským úřadem a osm soukromých? Město Tábor je má. Řadí se tím do kategorie Kulturní město, které přitahuje kreativní lidí hledající různorodost, dostatek stimulů a bohatost...
více


27.8.2016 KNIHA: O filmové propagandě v překladu Petrušky Šustrové

Ivo Fencl
Britský profesor politologie Richard Taylor je současně teoretik filmu. Vedle ruských i německých dějin 20. století se proto zaobírá způsoby, kterými se tehdy život promítl do filmové propagandy (ať už v rámci snímků dokumentárních nebo hraných), a jeho zevrubná práce se taky jednoduše jmenuje...
více


26.8.2016 FEJETON: O čtyřech typech lidí u koše

Ivo Fencl
Čistě teoreticky by se ulice nemusely v ideálním případě takřka uklízet. Lze si přece představit spořádané občany. Podobně to bohužel nechodí a máme základní čtyři typy chodců.
více


25.8.2016 VZPOMÍNKA: Elvis Presley

Pavel Černocký
Jedny americké noviny kdysi napsaly: Elvis nemá zájem o politiku, ale kdyby kandidoval na prezidenta USA za jakoukoliv stranu, primárky by určitě vyhrál. Tak velká byla jeho popularita. (Škoda, že nemůže kandidovat v letošních volbách...)
více


24.8.2016 FILM: Star Trek, jak jsme ho znali

Alena Prokopová
Seriál Star Trek se na televizních obrazovkách objevil skoro přesně před padesáti lety. První příběh posádky hvězdného korábu Enterprise si američtí diváci užili poprvé 8. září 1966.
více


23.8.2016 VZPOMÍNKA: Poslední skutečný principál Radim Vašinka

Karel Hvížďala
Kdykoliv jsem za posledních více než padesát let uslyšel Vašinkův hlas nebo jsem ho potkal, vzpomněl jsem si na naše první setkání na počátku šedesátých let na Wolkerově Prostějově, kam přijel se svým divadlem poezie.
více