20.10.2017 | Svátek má Vendelín


17.10.2017 KNIHA: Zapomínaná

Sidonie 2
Sidonie Amalie Wilhelmine Caroline Julie Maria Nádherny z Borutína (1885-1950) byla německy mluvící česká šlechtična.
více


13.10.2017 POVÍDKA: Účastník zájezdu

Martin Regner
Roku 1465 vypravil král Jiří velké poselstvo do několika západních zemí v čele s panem Lvem z Rožmitálu, svým švagrem. Účelem cesty bylo ukázat, že Češi nejsou žádní krvelační barbaři, jak všude papež roztrušuje, nýbrž řádní křesťané, s nimiž však není radno pouštět se do boje. Proto se této cesty...
více


9.10.2017 VZPOMÍNKA: Vladimíre Renčíne, tvůj národ ti rozumí

Petr Adler
“Mí komunisté,” řekl Vladimír Renčín v parafrází na slavný Mozartův výrok, že mu rozumí jeho Pražané, “mí komunisté mi nerozumí.”
více


7.10.2017 OSOBNOST: Rytíř českého humoru

Karel Hvížďala
„Jsi báječná, fantastická žena, Marie. Věčná škoda, že jsem tě nepoznal dřív než pivo!“ Nebo: „Měl jste pravdu, když se bere život jako muzikál, tak to docela ujde.“ A do třetice všeho dobrého: „Někdy se tak ptám, odkud jsme přišli, co jsme, kam směřujeme, jaký smysl má lidská existence? Potom si...
více


6.10.2017 POVÍDKA: Volání rodu

Martin Regner
Pan Vilém z Rožmberka, nejpřednější český šlechtic, měl postupně čtyři manželky, ale žádné dítě. Proto nutil svého bratra Petra Voka, aby se též oženil, ten však svatbu dlouhá léta odkládal.
více


7.10.2017 POVÍDKA: Tragický stav naší země

Tomáš Vodvářka
Tak popsal pan Opl, kandidát za stanu Rozumní, svou vizi našeho státu. Myslím, že byl ještě hodně laskavý. Skutečnost je mnohem horší. Ještě že zůstaly vzpomínky....
více


6.10.2017 OSOBNOST: František Listopad - Čechy jsou dětství

Karel Hvížďala
„Mladá fronta, lyrika mé svobody, když jsem se vrátil z úděsné války, ve které jsem poslední tři léta žil v ilegalitě, mezi agonií a smrtí. Mladá fronta, lyrika mé první praktické politiky. Byl jsem jejím spoluzakladatelem s Hořcem, s Fleischmannem a s Kryštofkem, - v prvních ročnících až do...
více


4.10.2017 FEJETON: Okamžik Karlova mostu

Marta Urbanová
Člověk odejde, a kdyby se mohl ohlédnout, asi by žasl, kolik lidí tím zranil, jak velký zástup se s ním loučí, v kolika srdcích zanechal bolestnou vzpomínku. Snad by se podivil, kolika lidem rozdával radost.
více


30.9.2017 POVÍDKA: Návštěva

Tomáš Vodvářka
V době sílící politické turbulence je třeba dát si oddechový čas, Třeba tím, že zajdeme na návštěvu.
více


29.9.2017 FRÝDEK-MÍSTEK: Na šichtu do textilky

Aleš Uhlíř
Frýdeckomístecko má dlouhou tradici textilní výroby. Ve Frýdku, ležícím na slezské straně Ostravice, se dochovaly stanovy cechu soukeníků z roku 1509. V sousedním Místku na moravské straně jsou tkalci pláteníci zmiňováni v roce 1578 a nejstarší dochované stanovy soukenického cechu pocházejí z roku...
více


29.9.2017 FEJETON: Oplatky a my

Martin Regner
Konání Karlovarského filmového festivalu mě příliš nevzrušilo. Některé filmy uvidím možná později a vtipné výroky hvězd mě nechaly chladným, stejně tak i rozbory, co všechno „celebrity“ pod svými šaty ukázaly.
více


27.9.2017 FEJETON: Vyšehrad a jeho pověsti

Marta Urbanová
Vcházíme jednou z bran Vyšehradu. Roubené hradby odvál čas, ale nesebral sílu popřít Libušinu věštbu, statečnému Bivoji divokého kance ani upřít odvážný skok Horymírova koně Šemíka z hradeb do Vltavy. Před námi se otvírá tajuplné místo, posvátné místo naší historie, kde se nachází rotunda sv....
více


27.9.2017 ÚVAHA: Mariánský sloup – postavit, či nepostavit?

Vladimír Karpenko
Otázka hamletovská reagující na debatu, kolikátou už, o mariánském sloupu na pražském Staroměstském náměstí. Padaly argumenty pro i proti, a všemu učinili konec představitelé města, kteří řekli: ne.
více


26.9.2017 OSOBNOST: Jan Tříska - sveřepý a precizní hráč

Karel Hvížďala
„Honza je energický. Plně se do věci investuje. To, co dělá, dělá naplno. Pořádně. On je herec s tím darem, že zaujme diváka, i když nic neříká a nehýbá se. Z něho vyzařuje osobnost: jako herce i jako člověka si ho vysoko cením,“ řekl o něm před lety Václav Havel.
více


25.9.2017 VZPOMÍNKA: Za Evou Kondrysovou

Petruška Šustrová
V neděli 17. září zemřela ve věku devadesáti let překladatelka Eva Kondrysová. Ti, kdo nepodléhají mylnému dojmu, že se knihy překládají „tak nějak samy“, a vědí, že za každým překladem je spousta práce (a někdy se i podívají, kdo tu či onu knihu přeložil), její jméno nepochybně znají: přeložila...
více


23.9.2017 POVÍDKA: Takový příjemný večer

šachy
Večer začínal nadějně. Můj oblíbený stolek ve výklenku u okna byl volný a hned vedle, u většího stolku, hráli naši obvyklí soupeři a přátelé. Také nás pěkně vítali. „Ještě si pamatuješ, jak se hrajou šachy?“ ptali se mě.
více


22.9.2017 MINIPOVÍDKA: Závod míru v Křivoklátě

Martin Regner
Do středních Čech znovu dorazil cyklistický Závod míru Berlín – Praha - Varšava. Závodníci z NDR, SSSR, ČSSR a Polska se vcelku pokojně na čele peletonu střídali, rozhlasového reportéra Gaba Zelenaye však opět chytil rapl.
více


22.9.2017 VÝSTAVA: Fenomén Masaryk

Jan Handl
Někdy se pro milovníka historie naskytnou ještě zajímavější způsoby rozšiřování si znalostí, než je četba knih nebo sledování dokumentů. Výstava Fenomén Masaryk, před několika dny zahájená v Nové budově pražského Národního muzea, je jednou z takových mimořádných příležitostí poznávat historii...
více


21.9.2017 PRAHA: Paní slavná umělcová a synáček potentáta

Václav Vlk st.
Rozhodovat o věcech důležitých je nutno svěřit osobám moudrým, soudným a věci znalým. Tedy teoreticky. V praxi to pak vypadá všelijak. Rozhodovat se spíše snaží a často tak činí osoby nesoudné, neodborné a hlavně jakoby osvícené duchem nějaké vznešenosti.
více


20.9.2017 FEJETON: Bude − nebude?

Karpenková-chalupa
Všimli jste si toho také? Nevím, jak u vás, ale u nás (středně velká ves v Polabí) ubyly mouchy. Neříkám, že mi chybí to jejich nechutné oblézání potravin, protivné šimrání k ránu v posteli nebo to, že na podzim, obvykle v září, začaly hnusně štípat.
více


20.9.2017 VZPOMÍNKA: Nezkažený vypravěčský talent

Karel Hvížďala
Když jsem zapnul počítač a uviděl tu zprávu, že jsem dostal cenu Karla Čapka, zůstal jsem zírat a říkal si: To je nějak moc, ne? A vlastně doteď jsem se z toho nevzpamatoval.
více


19.9.2017 PRAHA: Sloup a smír

Zbyněk Petráček
Mariánský sloup na Staroměstském náměstí obnoven nebude. Tak rozhodli ve čtvrtek pražští zastupitelé, čímž vyvolají řadu emocí. Vítězi jsou vítězové a poraženými poražení z podzimu 1918.
více


18.9.2017 OSOBNOST: Před 80 lety se narodil Pavel Bobek

Tomáš Vodvářka
Někteří zpěváci vyprodávají stadióny, potřebují za sebou hopsalíny a kouřmo. Pavlovi Bobkovi stačil bohatě jeho nezaměnitelný hlas.
více


15.9.2017 POVÍDKA: Lovcem proti své vůli

Martin Regner
Kníže Oldřich se chystal vyjet z Pražského hradu na lov, když si všiml, že naproti u studánky před kostelem sv. Víta se vyhřívá na sluníčku tlustý mladý kanovník. Mladík se jmenoval Šebíř a zrovna využíval odjezdu biskupa Hyzy a probošta na inspekční cestu po kostelech, aby si trochu zdříml. Už...
více


13.9.2017 FEJETON: Noční můry

Karpenková-chalupa
Nemíním „noční motýly“, ale něco tak protivného, jako jsou záchvaty noční nespavosti provázené mnohými nepříjemnostmi. Třeba ulehnete a ne a ne zabrat, nebo se probudíte uprostřed noci či nad ránem a je to tady.
více


9.9.2017 GLOSA: Ptákovina, nebo vážná věc?

Jan Bartoň
Jistý muž, neznalý zákonů České republiky, přeložil nápis na soše na Karlově mostě do arabštiny, aby si i ostatní znalí písma arabského mohli arabsky přečíst, co to bylo za křesťanského svatého. Zelenou fixkou.
více


9.9.2017 POVÍDKA: Lekce

kytara
Ne, nepovažuji se za kytaristu. Když se mě někdo zeptá, jestli hraji na nějaký hudební nástroj, obvykle odpovídám, že bohužel ne. A přece.
více


8.9.2017 POVÍDKA: Princ Boček na universitě

Martin Regner
Král Jiří měl čtyři syny: Bočka, Viktorína, Jindřicha a Hynka. Zatímco Hynek byl veselý, Jindřich chytrý a Viktorín zbrklý, nejstarší Boček byl poloviční blázen. Zůstával pořád doma v paláci a nikdo se s ním příliš nebavil. Neměl to jednoduché - otec na něho neměl čas, bratři se mu pošklebovali a...
více


6.9.2017 KNIHA: Leckterý kantor se smát nebude

Zuzana Majerová Zahradníková
Zuzana Majerová Zahradníková
Jako učitelka jsem poznala jsem školy v různých zemích. I v daleké cizině jsme byli respektováni jako národ kulturní. Mnozí nám záviděli úroveň českého státního školství, v němž mnoho let učím.
více


5.9.2017 PRAHA: Památkářské peklo

Eva Kislingerová
Nedávno jsem zaslechla docela vtipnou poznámku o tom, že s památkáři je to jako s bývalým britským impériem, nad kterým v dávných dobách nezapadlo​ slunce.
více


1.9.2017 VZPOMÍNKA: Problematika okurek

Petr Adler
“Poslouchej,” zeptal se zamyšleně Datel, “poslouchej, co ti říká problematika okurek?”
více


1.9.2017 POVÍDKA: Karel a hudební výchova

Martin Regner
Někteří dělníci, rolníci i pracující inteligence se věnovali po práci různým koníčkům, Novákovi zahradničili. Nejvíce starý pan Novák, který už ráno nikam chodit nemusel.
více


23.8.2017 OSOBNOST: Říkali mu Eppy...

Vladimír Zouzalík
Všichni známe báji, kdy se vědec či umělec upsal ďáblu a když čas vypršel, přišlo zúčtování. Nepochybuji o tom, že tak učinil i Brian Epstein, ale on se neupsal za úspěch svůj, ale za své svěřence, sám byl v pozadí a nakonec i svým životem zaplatil.
více


22.8.2017 ČEŠTINA: Šungta voarda aneb Nač umírají jazyky

Luděk Frýbort
My, smrtelní lidé, máme potíž s chápáním rozlehlejších časových úseků. Jsme zařízeni na délku jednoho lidského života; co ji přesahuje, o tom se učíme v dějepise, v provozu všedního dne ale dle toho nejednáme.
více


18.8.2017 FILM: Neviditelné vzpomínky na filmy a na herce

Ivo Fencl
Představme si léto, ale s filmovým fandou. A ten nemusí hned sedět u baru, aby řekl: Všechny jsem je znal. Do puntíku. Všechny. Chcete o tom vyprávět?
více


18.8.2017 JAZYK: Vnímal jsem to úplně stejně

Lubomír Stejskal
Na webu Forum24 napsal 15/8 Prokop Rímský, že na nedávném MS světa v atletice „Czechia“ chyběla. Řeč je o nápisu na dresech. Místo něj stále „Czech Republic“.
více