22.11.2017 | Svátek má Cecílie


22.11.2017 KULTURA: Kniha smíchu a zapomnění

Karel Hvížďala
Kunderova Kniha smíchu a zapomnění se původně měla jmenovat Román o smíchu a zapomnění, ale protože vznikly obavy, že by se o této polyfonní skladbě vedly zbytečné řeči o žánru, autor ji dal neutrálnější název.
více


20.11.2017 FEJETON: Chvála šuplení

Tomáš Vodvářka
Každý šuplí, já-ty-on-ona-ono-my-vy-oni-ony. Kdo si myslí, že nikdy, pak se mýlí, kdo na tom trvá, tak o hodně přišel a neví, co je život.
více


17.11.2017 POVÍDKA: Český posel v Římě

Martin Regner
Před Vánoci roku 1465 byl panoš Jaroslav poslán s listem k papeži Pavlu II. do Říma. Neměl z toho velkou radost, protože bylo chladno a papež krále Jiřího pokládal za kacíře. O své cestě si pohovořil s dvořany.
více


17.11.2017 VZPOMÍNKA: Drbat

Karpenková-chalupa
Naše, tím myslím poválečná generace, vyrůstala jako bilingvy. Tehdejší Československý rozhlas i televize vysílaly zpravodajství napůl česky a napůl slovensky. Vnímali jsme oba blízké jazyky plynule a necítili žádný rozdíl.
více


14.11.2017 KNIHA: Magorovi s kritickou úctou

Zbyněk Petráček
Ivana Martina Jirouse i šest let po smrti pokládají jedni hlavně za opilce, druzí za národního hrdinu éry normalizace. Teď vyšel jeho první důkladný životopis. Není podlézavý, ale kritický.
více


13.11.2017 FEJETON: Knihy

Petruška Šustrová
Obouvala jsem si v předsíni boty a přiběhl ke mně Davídek. „Ty někam jdeš?“ podivil se. (V osm ráno obvykle nikam nechodím.) „Jdu si vyzvednout knížky,“ odpověděla jsem. Vyrazil strašlivý kocouří skřek a nepřirozeně vysokým hláskem prskl: „Pro knížky, jo? Ty jich máš málo?“
více


11.11.2017 POVÍDKA: Chlapi

yukon
Pocházeli ze všech koutů světa a z různých společenských vrstev, byli různých národností, vyznání, velikostí, věku, vzdělání, dovedností, ale jedno měli společné. Každý chlap byl tuhý jako podrážka.
více


10.11.2017 VÝSTAVA: Nejen boty do roboty

Marta Urbanová
Před 120 lety to byl Baťa, kdo chtěl obout celý svět. Jeho baťovky z plátna a koženou podešví a koženou špičkou uspěly. Pro cenu bylo podstatné, že nešly do páru.
více


10.11.2017 POVÍDKA: Prezident a jitrnice

Martin Regner
Prezident Masaryk jel ve své pragovce podle Botiče do Hostivaře navštívit nemocného Antonína Švehlu. V Záběhlicích před lípou u dřevěného mostu musel šofér zabrzdit, protože přes ulici přecházely husy.
více


9.11.2017 KULTURA: Kaktus sabra

Ondřej Neff
Je to jeden z těch projektů, jež na první podívání vypadají bláznivě, a pak se realizují díky nadšení a houževnatosti a bude z toho velká radost.
více


9.11.2017 DIVADLO: Boží evoluční kód skvěle jezdí šalinou

Zdeněk Opatrný
Je mi až s podivem, jak málo mých kolegů sledovalo večer posledního státního svátku projev našeho pana prezidenta. Jejich chyba, moje smůla, nemohl jsem si s nimi probrat svoje vlastní pocity, dojmy či závěry.
více


6.11.2017 SBÍRKA: Podpořte věž v Jeruzalémě

Martin Rajniš
Věž Jeruzalém
Jeruzalém je, nejen pro mě, magické město. Všichni v Huti architektury to cítíme stejně. A tak když se na mě na jaře 2017 obrátil kamarád a zároveň šéf Českého centra v Tel Avivu Lukáš Přibyl s tím, že s paní Francoise Cafri z magistrátu města Jeruzalém objevili možnost postavit v centru Jeruzaléma...
více


4.11.2017 EVROPA: Martin Luther a naše doba

Jiří Weigl
Pět století let, která uběhla od památného vystoupení Martina Luthera, je příležitostí k zamyšlení nad jeho odkazem dnešku i přesto, že náš moderní svět se zdá být velmi vzdálen duchovní atmosféře počátku 16. století.
více


4.11.2017 VZPOMÍNKA: Kulečník

Vladimír Karpenko
Byl asi stejně vysoký jako já, ale výrazně starší. Hnědé manšestrové kalhoty, vytahaný svetr barvy snad kdysi podobné, a především – na hlavě hnědá radiovka s okraji zarolovanými nahoru a posazená vodorovně na čele.
více


3.11.2017 POVÍDKA: Zasloužený odpočinek

Martin Regner
Po náhlé smrti krále Albrechta si žili Češi čtrnáct let bez panovníka. Čeští páni se snažili někoho na trůn posadit, ale to se jim nezdařilo a mezitím Albrechtův syn Ladislav Pohrobek povyrostl.
více


1.11.2017 ČEŠTINA: Slovní vycpávky, specialita i obtíž jazyka českého

Luděk Frýbort
Jest čeština jazyk úsporný, o čemž se může přesvědčit každý, kdo by se pokusil přeložit Babičku například do němčiny: zjistil by, že mu překlad vyšel o padesát stránek delší než originál.
více


2.11.2017 KNIHA: ... aneb kdyby nebylo Karla Mareše

Petr Adler
Karel Mareš měl nos. Galerie nadaných lidí, které objevil pro českou populární kulturu v době, které se dodnes přezdívá zlatá, je neuvěřitelně rozsáhlá.
více


31.10.2017 HISTORIE: K výročí reformace

Dan Drápal
Dne 31. října je jedno opravdu kulaté výročí. O pět set let dříve, tedy 31. října 1517, zveřejnil Luther 95 tezí, a toto datum je považováno za počátek reformace. Tento den je rovněž označován za „Den reformace“ a mnohé protestantské církve si o tomto dni tuto dějinnou událost připomínají.
více


1.11.2017 FEJETON: Tančit na cizí svatbě?

Karpenková-chalupa
V odpoledních nebo podvečerních hodinách se ulicemi přívětivého českého města prochází manželský pár.
více


21.10.2017 FEJETON: Hlavně se nepoteto!

Stanislav Ulčák
Dnešní doba denně nabízí témata vážná a ještě vážnější, ale já se dneska chci dotknout tématu středně vážného – středně nevážně i vážně.
více


17.10.2017 KNIHA: Zapomínaná

Sidonie 2
Sidonie Amalie Wilhelmine Caroline Julie Maria Nádherny z Borutína (1885-1950) byla německy mluvící česká šlechtična.
více


13.10.2017 POVÍDKA: Účastník zájezdu

Martin Regner
Roku 1465 vypravil král Jiří velké poselstvo do několika západních zemí v čele s panem Lvem z Rožmitálu, svým švagrem. Účelem cesty bylo ukázat, že Češi nejsou žádní krvelační barbaři, jak všude papež roztrušuje, nýbrž řádní křesťané, s nimiž však není radno pouštět se do boje. Proto se této cesty...
více


9.10.2017 VZPOMÍNKA: Vladimíre Renčíne, tvůj národ ti rozumí

Petr Adler
“Mí komunisté,” řekl Vladimír Renčín v parafrází na slavný Mozartův výrok, že mu rozumí jeho Pražané, “mí komunisté mi nerozumí.”
více


7.10.2017 POVÍDKA: Tragický stav naší země

Tomáš Vodvářka
Tak popsal pan Opl, kandidát za stanu Rozumní, svou vizi našeho státu. Myslím, že byl ještě hodně laskavý. Skutečnost je mnohem horší. Ještě že zůstaly vzpomínky....
více


7.10.2017 OSOBNOST: Rytíř českého humoru

Karel Hvížďala
„Jsi báječná, fantastická žena, Marie. Věčná škoda, že jsem tě nepoznal dřív než pivo!“ Nebo: „Měl jste pravdu, když se bere život jako muzikál, tak to docela ujde.“ A do třetice všeho dobrého: „Někdy se tak ptám, odkud jsme přišli, co jsme, kam směřujeme, jaký smysl má lidská existence? Potom si...
více


6.10.2017 POVÍDKA: Volání rodu

Martin Regner
Pan Vilém z Rožmberka, nejpřednější český šlechtic, měl postupně čtyři manželky, ale žádné dítě. Proto nutil svého bratra Petra Voka, aby se též oženil, ten však svatbu dlouhá léta odkládal.
více


6.10.2017 OSOBNOST: František Listopad - Čechy jsou dětství

Karel Hvížďala
„Mladá fronta, lyrika mé svobody, když jsem se vrátil z úděsné války, ve které jsem poslední tři léta žil v ilegalitě, mezi agonií a smrtí. Mladá fronta, lyrika mé první praktické politiky. Byl jsem jejím spoluzakladatelem s Hořcem, s Fleischmannem a s Kryštofkem, - v prvních ročnících až do...
více


4.10.2017 FEJETON: Okamžik Karlova mostu

Marta Urbanová
Člověk odejde, a kdyby se mohl ohlédnout, asi by žasl, kolik lidí tím zranil, jak velký zástup se s ním loučí, v kolika srdcích zanechal bolestnou vzpomínku. Snad by se podivil, kolika lidem rozdával radost.
více


30.9.2017 POVÍDKA: Návštěva

Tomáš Vodvářka
V době sílící politické turbulence je třeba dát si oddechový čas, Třeba tím, že zajdeme na návštěvu.
více


29.9.2017 FRÝDEK-MÍSTEK: Na šichtu do textilky

Aleš Uhlíř
Frýdeckomístecko má dlouhou tradici textilní výroby. Ve Frýdku, ležícím na slezské straně Ostravice, se dochovaly stanovy cechu soukeníků z roku 1509. V sousedním Místku na moravské straně jsou tkalci pláteníci zmiňováni v roce 1578 a nejstarší dochované stanovy soukenického cechu pocházejí z roku...
více


29.9.2017 FEJETON: Oplatky a my

Martin Regner
Konání Karlovarského filmového festivalu mě příliš nevzrušilo. Některé filmy uvidím možná později a vtipné výroky hvězd mě nechaly chladným, stejně tak i rozbory, co všechno „celebrity“ pod svými šaty ukázaly.
více


27.9.2017 ÚVAHA: Mariánský sloup – postavit, či nepostavit?

Vladimír Karpenko
Otázka hamletovská reagující na debatu, kolikátou už, o mariánském sloupu na pražském Staroměstském náměstí. Padaly argumenty pro i proti, a všemu učinili konec představitelé města, kteří řekli: ne.
více


27.9.2017 FEJETON: Vyšehrad a jeho pověsti

Marta Urbanová
Vcházíme jednou z bran Vyšehradu. Roubené hradby odvál čas, ale nesebral sílu popřít Libušinu věštbu, statečnému Bivoji divokého kance ani upřít odvážný skok Horymírova koně Šemíka z hradeb do Vltavy. Před námi se otvírá tajuplné místo, posvátné místo naší historie, kde se nachází rotunda sv....
více


26.9.2017 OSOBNOST: Jan Tříska - sveřepý a precizní hráč

Karel Hvížďala
„Honza je energický. Plně se do věci investuje. To, co dělá, dělá naplno. Pořádně. On je herec s tím darem, že zaujme diváka, i když nic neříká a nehýbá se. Z něho vyzařuje osobnost: jako herce i jako člověka si ho vysoko cením,“ řekl o něm před lety Václav Havel.
více


25.9.2017 VZPOMÍNKA: Za Evou Kondrysovou

Petruška Šustrová
V neděli 17. září zemřela ve věku devadesáti let překladatelka Eva Kondrysová. Ti, kdo nepodléhají mylnému dojmu, že se knihy překládají „tak nějak samy“, a vědí, že za každým překladem je spousta práce (a někdy se i podívají, kdo tu či onu knihu přeložil), její jméno nepochybně znají: přeložila...
více


23.9.2017 POVÍDKA: Takový příjemný večer

šachy
Večer začínal nadějně. Můj oblíbený stolek ve výklenku u okna byl volný a hned vedle, u většího stolku, hráli naši obvyklí soupeři a přátelé. Také nás pěkně vítali. „Ještě si pamatuješ, jak se hrajou šachy?“ ptali se mě.
více