30.1.2015 | Svátek má Robin


28.1.2015 FILM: Birdman

Zásadně nechodím na oscarové filmy dřív, než za několik let po vyhlášení cen. Oscarové třeštění mě vcelku nechává chladným, přesto bych byl ale nerad, kdyby mělo nějak ovlivnit můj úsudek.
více


28.1.2015 FEJETON: Dědečkův doutník

Děda nebyl žádný vášnivý kuřák ani piják, ale jako labužník si uměl vychutnat každý rituál. Jeho pohyby byly přesné a klidné. V očích měl plamínky a každou slavnost celebroval. Moc rád jsem ho pozoroval.
více


26.1.2015 FILIPIKA: Proti zhovadilosti české umělecké kritiky

Zdeněk Svěrák toho dovede hodně. A nejen to: když se pustí do něčeho, co dovede, dělá to, jak nejlépe dovede.
více


24.1.2015 BAJKA: Hnědá planeta

Ve dveřích stál Kódl, šosy jeho dlouhatánského kabátu zametaly podlahu hospody a Kódl se rozhlížel, až nás spatřil a pousmál se, zamával nám a zametal až do našeho rohu. Když kabát svlékl, hospoda ztichla a v tom tichu se mísil strach a údiv.
více


22.1.2015 GLOSA: Pozvání na motyku

Není to pozdě, ale skoro pozdě: výstava Terakotové armády na Výstavišti v pražských Holešovicích končí 8. února. Ohromující, to je odpovídající charakteristika. Jistě jste o výstavě přinejmenším slyšeli, Pražan by musel být hodně nevšímavý, aby pominul všude vyvěšené plakáty.
více


19.1.2015 HAVÍŘOV: Zboří náš nejlepší „Brusel“?

V říjnu minulého roku nevyhovělo ministerstvo kultury návrhu, aby za kulturní památku byla prohlášena budova nádraží v Havířově. A to opakovaně, neboť stejně ministerstvo rozhodlo před dvěma lety. Veřejnost (včetně její odborné části) se však přesto vzdát nehodlá. J
více


17.1.2015 POVÍDKA: Česáček

„Tak to jste vy?“ zeptala se zapisovatelka s údivem. Rád bych věděl, co je na mně k divení, a proto jsem odpověděl jen vzteklým pokrčením ramen. Jako kdyby viděla prvně člena proslulé ekologické frakce nazývané Začátek konce.
více


17.1.2015 OSOBNOST: Doyen karikaturistů byl popraven

„Humorista nikdy nepatří žádné straně, nevěří v žádné náboženství. Každé jednání je mu podezřelé.“ To bylo životní krédo 80letého doyena nejen francouzského kresleného humoru Georgese Wolinského, který nic nerespektoval, ale sám byl velmi respektovaný.
více


10.1.2015 POVÍDKA: O labuti

„Budeme mít vlastní balet. Bude to Krchňálovský balet, podobně jako je Královský balet,“ řekl Krchňa Junior Třetí. Na podivné formě přívlastku trval, název Krchňácký balet mu připadal vulgární.
více


7.1.2015 KNIHA: Pokusy Karla Hvížďaly

Karlu Hvížďalovi nikdy nikdo nemohl upřít odvahu. Ale ve své nejnovější knize úvah, zvané příznačně Pokusy, se rozjel naplno. Západní civilizace všeobecně, a - z hlediska Hvížďalova - česká civilizace obzvláště, se hrnou do horoucích pekel jako o závod. Důvodů je dost, příznaků je ještě mnohem více.
více


5.1.2015 FEJETON: S anděly

Tak napřed přání do nového roku, milí čtenáři: ať se každému z vás splní to, po čem touží..., tedy pokud netoužíte po nějaké ničemnosti.
více


3.1.2015 BAJKA: Fraktálový rukostrom

Eda Stoklasa býval mým dobrým kamarádem. Byl to trochu trhlý zastánce zelených, trochu filosof. Rád jsem ho navštěvoval na jeho venkovské samotě, chaloupce s doškovou střechou a se ztrouchnivělou záchodovou budkou na dvorečku.
více


2.1.2015 OSOBNOST: Génius kláves Jaroslav Ježek 73 let poté

Na Nový rok 1942 dohrál svůj pozemský koncert jeden z géniů klavíru 20. století. Osud mu dopřál jen krátký čas, během něhož se však stihl zapsat do análů nesmrtelnosti.
více


1.1.2015 HUDBA: Pes jitrničku sežral

Letmý průzkum ukázal, že pohnutá událost oznámená v titulku mladší generaci nic neříká. Uveďme tedy na pravou míru, že jde o lidovou píseň, jejíž autor, ba ani jeho národnost nejsou známy. Český text popisující tragédii je anonymním autorem komponován tak, aby jej bylo možné zpívat donekonečna, což se...
více


31.12.2014 PŘÍBĚH: Zjevení

forrest
Jsou ještě v Evropě místa, kde se dějí zázraky a čas plyne jinak než u nás. Nekonečné lesy a divočina, jen tu a tam polorozpadlá vesnička. Ve vápencovém podloží je zaříznutý hluboký kaňon.
více


31.12.2014 VZPOMÍNKA: Si-na-su-u-Si

Se Silvií jsme se skamarádili vlastně proto, že jsme bydleli pár kroků od sebe a měli tehdy už od obecné stejnou cestu do školy a ze školy. Já jsem jí někdy poradil s matikou, ona mně zase s dějepisem a tak.
více


30.12.2014 GLOSA: Exodus od reality

Film Exodus: Bohové a králové patří mezi takzvaně kontroverzní. Po selsku se tomu říká, že se nezavděčí všem. Můžete mít rádi režiséra Ridleyho Scotta (pro fanoušky kultovníhoVetřelce nic jiného ani nepřipadá v úvahu), nebo nemusíte.
více


30.12.2014 SPOLEČNOST: Potřeba kultury k pohodovému životu na venkově

Magistrát v malém italském městě zablokoval příjem televizního signálu a lidé zpanikařili; nevěděli jak naložit s volným časem, zejména večer. Po týdenní televizní abstinenci se začali neformálně scházet na “pokec“.
více


29.12.2014 HISTORIE: Moravský ráj Stanko Vráze

Nestává se často, abychom vzpomínali dvoustá či vzdálenější výročí narození regionálních buditelů a vlastenců. Avšak PhMr. Josef Kramář (23. června 1814 Vysoké nad Jizerou – 22. února 1895 Olomouc), jehož dvousté výročí narození jsme si letos připomněli, aktuální vzpomínku zaslouží.
více


29.12.2014 FEJETON: Jak nám umřel Pámbuch

„Hele, jak to vypadá v nebi?“ ptá se můj nejmladší syn starších bráchů během štědrovečerní procházky. „Samý mraky. Mezi nimi je panelák s kanceláří a tam Pámbu vyrábí nový živočichy,“ odpoví mu sedmiletý Šimon.
více


27.12.2014 FILM: Hobit

Novozélandskému hitmakerovi Peteru Jacksonovi šlape jeho trilogie Hobitjako spolehlivě švýcarský časostroj. Prakticky na den přesně před dvěma lety vstoupil do kin první díl série s podtitulemNeočekávaná cesta.
více


27.12.2014 POVÍDKA: Čárový kód

A teď vám povím, jak jsme s Valdou zbohatli a hned nato zchudli. Jenže to musím začít od..., a vy mi napovídáte „od Adama,“ a já vás opravuju, kdepak od Adama, od Porodomila.
více


26.12.2014 POVÍDKA: Konec cizího bezdomovce

Ano, on ví, že je v Čechách cizincem, že sem vlastně nepatří, ale je tu a musí přece žít. Jeho prarodiče se před deseti lety dostali do této země tajně a dosti kuriózním způsobem – s ruským cirkusem. Ne, ne, žádní artisté, nic podobného, prostě sem přijeli, on i ona, s jedním člověkem, který je měl ...
více


26.12.2014 FEJETON: Vánoce na horách

Vždycky, když před vánocemi slyším nářky na to, jak hospodyňky nestíhají úklid a pečení, jak jsou tyto svátky strašně konzumní a přežírací, v duchu se usmívám, protože už šestnáct let tenhle problém neřeším.
více


26.12.2014 KULTURA: Vánoční betlémy

Vánoční betlémy mají své kořeny hluboko v historii. Samotné město Betlém se nachází 8 kilometrů jižně od Jeruzaléma v centrální části Západního břehu Jordánu. Označuje se jako město Davidovo, neboť Starý zákon říká, že se zde narodil izraelský král David.
více


25.12.2014 KULTURA: Slavné narozeniny

Co se vlastně přihodilo onoho 25. prosince? Podle jedněch se narodil jeden židovský klučík. Podle jiných se narodil Ježíš Kristus. Vzájemně se tato narození vůbec nevylučují, v každém případě je vhodné je oslavovat.
více


24.12.2014 FEJETON: O barvách Vánoc

„Budeme je slavit s dětmi, poradíme se s nimi,“ odvětila Clara. A jelikož se dlouho žádná porada nekonala, barvy Vánoc zůstaly nevyřešené.
více


24.12.2014 POVÍDKA: Noční chodec

Znáte ty domy z dvacátých let, se žulovými schody a mosazným zábradlím zakončeným precizně vysoustruženým dubovým držadlem do leskla ohmataným a ladně vykrouženým v patrech a mezipatrech, přes které když se podíváte do přízemí, jako byste hleděli do šachty
více


24.12.2014 ÚVAHA: Bileámovo proroctví

Tato poetická výpověď se nezrodila v mysli básníka ani nevzešla z úst nějakého skalního sionisty. Zazněla z úst proroka. V Bibli ovšem nenajdeme knihu nadepsanou jeho jménem.
více


20.12.2014 POVÍDKA: Stromoka

Koncem starého roku přijížděla z Vídně pravidelně do Prahy, nebyla nejmladší, ale rozhodně nebyla tak stará, jako ten starý rok, prý to je bývalá Valdova studentka a Valda mě jednou zavolal, snad se chtěl pochlubit dámou z lepších kruhů a když jsem za nimi přišel do hospody, byla vídeňská dáma už tak...
více


19.12.2014 POVÍDKA: Vánoční dárek

Žena sdílí s oním mužem jeho čas. Zatímco u ní se schyluje k štědrovečernímu bohatě prostřenému stolu, on přemýšlí, že je čas vylézt z postele. Sluneční paprsky, které ženu pomalu opouštějí, k němu právě přicházejí. Muž se vyštrachá z lůžka a udělá pár kroků k oknu. Rozhrne záclonu a za sklem je bílo,...
více


17.12.2014 MÉDIA: Čí století?

Rád se občas zastavím v pasáži Lucerny, abych se podíval na knížete Václava, jak sedí na mrtvém koni zavěšeném nohama nahoru. Houfy turistů to fotí, ale to v zásadě nevadí.
více


17.12.2014 KULTURA: Proměny Williama Hogartha

Jestliže platí, že naše chování a činy jsou určovány přírodou (geny) a výchovou, potom se evoluce druhu Homo sapiens sapiens (člověk moudrý) posunula za několik tisíciletí jen zanedbatelně k naší dokonalosti, a to zejména v oblasti morálky a etiky, promítající se do chování ve společností a v rodině...
více


17.12.2014 FEJETON: Sen o ženě a adidaskách

Ženy, které objímáme, a krajiny, které obýváme, v sobě nemají již nic z toho, pro co jsme je kdysi toužili milovat či poznat. Tato cizí věta ke mně připlula, když se na mě žena ve snu káravě podívala.
více


13.12.2014 BAJKA: Vašák

„No a co?“ zvolal jsem. Vážka je ženského rodu, a proto jsem při křtu, tedy ve fázi posledního svlékání nymfy, odmítl název vážka a protože jsem se považoval za nadsamce, odmítl jsem taky jméno Važák jako urážku.
více


11.12.2014 NEW YORK: Central park

Téměř každý, kdo navštíví New York, zavítá do Central parku. A já, jelikož mám slabost pro literaturu, jsem si připomněla povídku Psí život od Lennona. Ta povídka mně na první přečtení učarovala natolik, že jsem si ji přepsala do počítače.
více