24.9.2018 | Svátek má Jaromír


24.9.2018 ČESKÝ SLAVÍK: Chcípni, potvoro!

Petr Adler
Když před mnoha desítkami let vymyslel tehdejší člen kulturní rubriky redakce tehdejšího (na poměry poměrně docela dobrého) časopisu Mladý svět (a pozdější cimrmanolog) Ladislav Smoljak čtenářskou soutěž o nejoblíbenější zpěváky, byla to odpověď na připomínku kolegy, že se blíží okurková sezóna, a...
více


22.9.2018 POVÍDKA: Výhra

Stanislav Moc
Ne, že by Petr Jirku neměl rád, ale nemusel ho. Zkrátka si moc nerozuměli a kdyby Petr neměl za manželku Jitku, která si naopak rozuměla s Jirkovou manželkou, moc by se nestýkali.
více


20.9.2018 POVÍDKA: Léčka

Marian Kechlibar
Je to tady, půjdeme s Charlesem do jeho prvního boje. Dostal do ruky nepříliš vyhovující zbraň a cítí, že je tam tak trochu do počtu. Jak si poradí?
více


18.9.2018 KNIHA: Léčka

Marian Kechlibar
Milí čtenáři, v prvním díle seriálu „Jak se rodí kniha“ jsem vám slíbil, že jednoho dne vydám ukázku z nikdy nedokončeného díla o budoucí francouzské občanské válce. Je pomalu čas, abych ten slib splnil.
více


17.9.2018 KNIHA: Bára a Budžes

Václav Vlk st.
Byl jsem pozván před nějakou dobou na křest knihy „Vinnetou naší doby“ o herečce, která se mi zapsala do paměti mnoha rolemi. Herečka, zapasovaná do rolí veselých a rozverných, je také herečkou velkých dramatických rolí.
více


17.9.2018 VZPOMÍNKA: Umělecká oficína

Vladimír Karpenko
Procházeje před časem centrem Prahy, zahlédl jsem kadeřnictví, kde byl vidět za rozlehlými výlohami krásný moderní interiér, personál jako ze škatulky se čile pohyboval.
více


14.9.2018 KOMIKS: Nejstarší verneovka

Ivo Fencl
Nakladatel Josef Vybíral přešel od luxusního vydávání verneovek s původními, barevnými rytinami ke zpracování některých Vernových románů do komiksu.
více


14.9.2018 OSOBNOST: Svéhlavá mecenáška Meda Mládková

Karel Hvížďala
„Cesta k vybudování Musea Kampa byla trnitá a stále ještě je. Závist, nenávist a korupce vládne v naší krásné zemi a já se asi nedožiji nějaké velké změny.“ Tuto větu najdeme skoro ve všech rozhovorech, které poskytla po roce 1989 mecenáška umění Meda Mládková.
více


12.9.2018 VÝSTAVA: Co dělali výtvarníci?

Nikolaj Savický
Jiří Kolář: Každý má vlastní tvář, 1969
Kulatá výročí slavných událostí zpravidla vedou k neuvěřitelné záplavě banalit a k pramálo invenčnímu opakování notoricky známých skutečností. Nejinak tomu bylo při padesátém výročí srpnové okupace Československa vojsky zemí tzv. socialistického tábora.
více


13.9.2018 PIVO: Párování. Homo, nebo hetero?

Ladislav Jakl 1
Na párování může být hodně názorů. Ale v zásadě se všechny tyto názory dělí do dvou skupin: je lepší homopárování, nebo heteropárování?
více


8.9.2018 FEJETON: Návštěva

Stanislav Moc
Dnes je tu krásně. Modrá obloha, voda v bazénu 31 °C, žena šla někam nakupovat, cvičit a pak na oběd s „děvčaty“ a její příbuzná, kterou zrovna nemusím a která tu je s dvouma parchantama, bude do hodiny odjíždět.
více


5.9.2018 KNIHA: Obnova národů

Jan Handl
Timothy Snyder je velmi známý a respektovaný americký historik a spisovatel. Některé jeho knihy jsou celosvětovými bestsellery a i u nás si čtenář na první dobrou vybaví spíš než novinku Obnova národů jeho dílo Krvavé země.
více


3.9.2018 KULTURA: Černý Harry Potter, bílý Nelson Mandela

Markéta Šichtařová 5
Může být dospělá Hermiona z Harryho Pottera v chystané divadelní hře černoška? No jasně, že může, co by nemohla. Dokonce i sama autorka Harryho Pottera, J. K. Rowlingová, je prý pro.
více


3.9.2018 VZPOMÍNKA: Michael

Marta Urbanová
V tyto dny nelze při nedožitých šedesátinách nevzpomenout výjimečného talentu, který se sotva kdy bude opakovat.
více


1.9.2018 POVÍDKA: Když se den povede

chalupa
„Tak jsme, vy volové, jak ti brabenečci,“ mínil Jirka. „Co v létě makali a pak si v zimě užívali.“ Byli jsme na to jeho mudrování už dávno zvyklí, a jako obvykle v tom byl i kousek pravdy.
více


31.8.2018 KULTURA: Opuštěný prostor

Jaroslav Míth
Politický systém nesnáší prázdno. Opuštěný prostor, téma, vždy ihned někdo zaplní. To platí o migraci, exekučním businessu i o vulgárním hanobení naší kultury vydávaném za umění.
více


31.8.2018 POVÍDKA: Špatní rozhodčí

Martin Regner
Roku 1934 se mistrovství světa ve fotbale konalo v Itálii a diktátor Mussolini dělal všechno možné, aby jeho země turnaj vyhrála.
více


27.8.2018 ROZHOVOR: Muk, May, Musil, Lawrence - a Jordán

Ivo Fencl
Karel Jordán je autor non fiction, držitel Ceny Miroslava Ivanova. Psaním by se uživil... možná v jiné zemi; zde naštěstí má ještě jinou práci. Nezahodil ovšem ani sny kluka.
více


24.8.2018 JAZYK: Kam z češtiny zmizela slova?

Vratislav Hlubuček1
Čeština má plno slov, která jsou si navzájem protipóly. Jako nesnadný/snadný, přičinlivý/nepřičinlivý a podobně. Pak má ovšem řadu slov, u kterých se ty protipóly tak nějak vytratily.
více


20.8.2018 JAZYK: Neupírejme Hitlerovi, Göringovi a Hessovi oslovení soudruh!

Marek Steiner
Televize Prima před časem odvysílala v rámci seriálu Hitlerovi muži část „Rudolf Hess - nástupce“.
více


18.8.2018 POVÍDKA: Sabotáž

Grig - Cvrček
Četař absolvent Brouček opustil pomalým krokem chladivé stěny secesního činžáku, nyní sídla štábu praporu, na vyhřátém chodníku nastavil tvář teplu srpnového slunce a těšil se, až se na rotě položí na svůj regál, a ještě si do večeře zdřímne.
více


16.8.2018 PIVO: Proti velké žízni

Ladislav Jakl 1
Chcete si propálit vývod z žaludku krátkou cestou rovnou břichem ven? Pak je tohle ta pravá akce pro vás.
více


14.8.2018 FOTOGRAFIE: Dvě výročí

Karel Hvížďala
Magnum Photos je družstvo fotografů a prestižní fotoagentura, která měla od svého založení celkem 125 členů, v současnosti pro ní pracuje asi padesátka fotografů po celém světě.
více


13.8.2018 KULTURA: Kdo platí, ten rozhoduje. I v umění

Jaroslav Míth
Nedávný protest herce a principála Divadla Na Jezerce Jana Hrušínského upozorňuje na jeden obecný problém. Kdo platí, ten rozhoduje. A to platí i v umění.
více


11.8.2018 KYSELÉ HROZNY: Pisálci si vyskočili na Karla Gotta

Petr Adler
Tohle věděli už staří Římané: někdo má rád holky, jiný vdolky. Je pravda, že oni to říkali cudněji, navíc latinsky a navíc se ani netvářili příliš demokraticky, a ještě jednou navíc neposílali své zpěváky, aby jejich jménem zpívali nějaké kantilény v nějakém dosud neexistujícím Německu, někde mezi...
více


8.8.2018 POVÍDKA: Kenbriské povídky

Pavel Kohout
Jmenuji se Fredrik Singalski a jsem kronikář starobylého a slavného města Kenbri. Píše se rok 492 n. P. (našeho Proroka) a na mě připadla čestná role vylíčit na tento pergamen pro budoucí časy, jak žijeme.
více


4.8.2018 FEJETON: Vnuknutí

Stanislav Moc
Kvantová mechanika se zabývá pokusy s nejmenšími částicemi hmoty. Ony to už nejsou ani částice, protože najednou hmota mizí a je z ní jen vlna energie. Někdy ani to ne a hmota zmizí z tohoto světa beze stopy.
více


3.8.2018 MINIPOVÍDKA: Prolitá krev

Martin Regner
Na aktivu hodlal vystoupit s kritikou, že Zlobinova metoda je uplatňována nedůsledně, ale předtím se musel ještě stavit v jedné škole, kde měl domluvenu besedu s pionýry.
více


30.7.2018 OSOBNOST: Kate Bush jubilující

Milan Dřevojánek
„Na tomhle bychom se sešli skoro celá kapela. To je tak chytrá muzika! A mně tam vyhovuje i ta určitá divadelnost, což je u ní poměrně dominantní záležitost. Pro někoho to bude možná afektované, na někoho to bude už moc, ale pro mě ne.“ (Marek Eben – Rock´n ´All 1/2018)
více


28.7.2018 KNIHA: Anglická bohemistka o nás…

Stanislav Křeček
Kulturní čtrnáctideník A2 ve svém červencovém čísle a ve své literární příloze zprostředkoval setkání a dílem Lucy Duggan, „britské bohemistky, spisovatelky a překladatelky žijící momentálně v Německu“.
více


27.7.2018 POVÍDKA: Druhé zaměstnání

Martin Regner
Blízko města Slaný se odedávna nalézaly dvě vesnice stejného jména: Velký a Malý Páleč. V obou stál kostel zasvěcený Panně Marii a obě měly známého rodáka.
více


16.7.2018 FEJETON: A kdo je tady romantik?

šeřík květen
Celá léta žiji v přesvědčení, že se ženy mýlí, když o sobě prohlašují, že jsou, na rozdíl od nás, romantičky a že my, tedy muži, jsme pragmatici, kteří myslí jen na jedno.
více


14.7.2018 POVÍDKA: Dozrávání

Školka od Lhoty
Měl jsem tu partu holek rád. A říkejme jim i nadále holky, protože právě tak si samy říkaly. Kdyby jim někdo říkal „děvčata“ nebo dokonce „dívky“, smály by se tomu.
více


11.7.2018 BIG BEN: Je orální morální?

Benjamin Kuras
Hodně se toho v poslední době na českých internetových stránkách napovídá o mazlitbě orální. Včetně třeba takových Novinek na serveru Seznam, kde si je může přečíst každé dítě.
více


10.7.2018 JAZYK: Vraťme slovům jejich význam

Karel Šindelář
Řeč je základním komunikačním nástrojem mezi lidmi. Aby komunikace byla efektivní, je důležité, že slova mají svůj význam. Význam, který chápou obě strany dialogu stejně. Ovšem v poslední době se stává módou slova používat bez ohledu na jejich význam, jako by vlastně žádný neměla.
více


9.7.2018 VZPOMÍNKA: Domestikant

Vladimír Karpenko
Neboli tvor domestikovaný, zdomácnělý. Označujeme tak různé živočichy, kteří s námi sdílejí obydlí, jako jsou třeba kočky, psi, kanárci nebo jindy, ke své škodě, jen náš stůl prostřený masem.
více