Neviditelný pes
První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996
25.4.2018 | Svátek má Marek
25.4.2018 VZPOMÍNKA: Šrutovo přerývané psaní

Poezie je pro mě teď něčím jiným, než bývala. Ze začátku to byl způsob jakési sebeprezentace. Myslím, že to nejpravější a nejpřesnější období přišlo kolem třetí knížky, neboť to byl vskutku pokus o to, jak být naživu. Červotočivé světlo mělo pro mě velmi existenciální význam.
více
25.4.2018 POLEMIKA: Joch je vůči Formanovi krutý a nespravedlivý

Přečetl jsem si názor Romana Jocha na nedávno zesnulého režiséra Miloše Formana, respektive na jeho tvorbu, a mrzí mě jeho příkré odsudky vůči němu.
více
23.4.2018 FILM: Proč Forman tolik nenáviděl naši civilizaci?

Jsou názory, jež se člověk zdráhá vyslovit s ohledem na předsudky a piety spoluobčanů. Zvláště jde-li o ctěné osobnosti.
více
21.4.2018 KULTURA: Svět bez hodnot - Naše násilí vaše násilí

Opuštění respektu ke kořenům evropské civilizace křesťanství a helénským ideálům uvolnilo ve XX. století cestu k nezměrnému utrpení, vyvraždění šesti milionů Židů německými nacisty a vyvraždění statisíců, možná milionů v lágrech Ruska i dalších zemí sovětského bloku.
více
20.4.2018 POVÍDKA: První den

Pramen o šesti vorech se vinul hlubokým údolím a pod skalami mířil ku Praze. Tři muži vpředu i zadák museli být stále ve střehu. Svou Vltavu znali dobře, ale řečiště se podle množství vody pořád mění a klade plavcům rozmanité nástrahy.
více
18.4.2018 VZPOMÍNKA: Pan režisér Herz

S přibývajícími nekrology k úmrtí režiséra Juraje Herze bych rád také přispěl se svou troškou do mlýna. S panem režisérem jsme sice nebyli celoživotními kamarády, ale měl jsem tu vzácnou možnost s ním občas trávit společné chvíle v posledních letech jeho života.
více
17.4.2018 PIVO: Jak na multitapy? Nakloněnou pilou!

Tak i k nám ze zámoří přeskočily multitapy. Tedy něco jako ochutnávkové pivní bary s větším množstvím kohoutů, s větší nabídkou čepovaných piv. Tím „větší“ myslím patnáct, dvacet, třicet, ba i víc.
více
17.4.2018 OSOBNOST: Miloš Forman jako náčelník Bromden

Zemřel světový Čech. Jako Milan Kundera je náš první světově uznávaný romanopisec, tak Miloš Forman byl náš první v celém světě respektovaný filmový režisér.
více
16.4.2018 VZPOMÍNKA: Miloš Forman očima Pavla Landovského

Byl jsem pár měsíců na Západě a Miloš Forman mě pozval do Saint Tropez, a pak mě vzal s sebou do Říma do hotelu Excelsior na Via Vento, což je taková ulice, o který mně jedna kamarádka vyprávěla, že po ní se normální lidi málem nesměj ani procházet.
více
16.4.2018 VÝROČÍ: Malému princi je 75 let

„Prosím, nakresli mi beránka,“ zaznělo poprvé před 75 lety z úst Malého prince na poušti. Od té doby asi 200milionkrát kdosi poprvé otevřel magickou knížku Antoine de Saint-Exupéryho.
více
16.4.2018 FEJETON: Pejsek a já

Ten věrný přítel člověka mi občas udělá hromádku do kytek pod okny nebo před vrátky, a také do trávy na chodníku. Když jezdíme se sekačkou, poznáme to někdy teprve na nohavicích dlouhých kalhot.
více
14.4.2018 KULTURA: Zpívej se mnou, bratře Kubo

Nejdřív trochu obecného úvodu. V jednom z minulých článků jsem zmiňoval, že od roku 2015 došlo v Německu k určitému posunu směrem k realitě. Takový celonárodní pohyb ovšem není jednotný.
více
13.4.2018 SPOLEČNOST: Zvíře, které by mělo být přísně chráněné

Některých zvířat je ažaž. Třeba divokých prasat. Těch by se mělo střílet třikrát víc, než myslivci stíhají. Ale pak jsou zvířata tuze vzácná, ba skoro vyhynulá. A ta si zaslouží naši ochranu, protože bez nich bude svět chudší.
více
12.4.2018 OSOBNOST: Svědek minulého století

Řekne-li někdo jméno Juraj Herz, vybaví se mi tři filmy: Transport z ráje, Sběrné surovosti a Spalovač mrtvol.
více
11.4.2018 VZPOMÍNKA: Jedno pivo

Myli jste někdy autobus? Ne, nemyslím situaci, kdy, sedíce za volantem pomalu vjíždíme do mycího tunelu přiměřené velikosti, nebo, v horším případě, stojíme ve vhodné vzdálenosti od vozidla a ostřikujeme ho hadicí.
více
9.4.2018 BIG BEN: My, zatracení harašníci - 1

Západní civilizace už půl století páchá sebevraždu zrušením porodnosti, ale zřejmě jí připadá příliš pomalá, tak se ji snaží urychlit zrušením sexu, aby uvolnila místo civilizaci, v níž sexuální násilí je každodenní samozřejmostí požehnanou písmem svatým.
více
9.4.2018 POVÍDKA: Paní nadlesní

Stojí uprostřed návsi přímo pod pouťovým tlampačem, patku do čela, klobouček do týla, černý svislý knír, v pravém koutku zapálené retko a jeho očím neunikne ani myš, natož nějaká ženská. I když chytá lelky a zírá do tůně oblohy, ví přesně, která si to nese kolem, to afrodisiakum, které zahlcuje...
více
7.4.2018 POVÍDKA: Ádié, liebe Gerti

Hele Kárl, fakt ta válka už nemůže trvat dýl jak pár dní. Ten tvůj zasranej císařskej jmenovec je sice Karl der Erste, ale ty můžeš bejt zejtra Kárl der Letzte, protože von to furt nechce zabalit, i když všichni víme, že je to v prdeli. Bůh ví, co mu ty jeho máršálkové nakecávaj.
více
6.4.2018 ÚVAHA: Zimní nádech

Noha mi dopadá na neobvykle tvrdou hlínu, je zima, vše je zmrzlé, zbytky úrody mi křupou pod nohama, všude je bílo, bezducho. Beztvará atmosféra tvořící sklony k melancholii je umocňována silným mrazem.
více
6.4.2018 POVÍDKA: Sbratření lidu

Klement Gottwald nebyl zdaleka jediným řečníkem, který na Staroměstském náměstí hovořil k lidu. Již roku 1421 zde s mnohem menším úspěchem promlouval k davu táborský kněz Antoch.
více
5.4.2018 FEJETON: Vánoce Pepy Nose

Valašský básník, spisovatel, zpěvák, skladatel, herec, mystik, světoběžník, učitel jógy a milovník krás života, prožívající potěšení z Vánoc po celý rok a dnes a denně, jménem Šrí Josef Malyarpan Pepa Guru Maha Nos Ji (ve zkratce jen Pepa Nos) mi bůhvíproč daroval svou knihu Josefovy Vánoce.
více
3.4.2018 FILM: Prorok Spielberg

Steven Spielberg koupil a po letech zadaptoval románový bestseller Ready Player One. Je tím in? Otázka do diskuse!
více
30.3.2018 POVÍDKA: Náprstkova proroctví

Cestovatelé Vráz a Kořenský se roku 1894 vrátili do Čech téměř současně. Zatímco Kořenský vcelku pohodlně podnikl cestu kolem světa a po důkladné přípravě navštívil USA, Japonsko, Jávu, Indii a Egypt, Vráz se tentokrát strastiplně prodíral jihoamerickým pralesem.
více
27.3.2018 KNIHA: Přeskoč dům, přeskoč strom. Pérák

Nejslavnější mytickou figurou českého prostoru 20. století je Pérák. O to překvapivěji vyšla teprve loni první monografie o něm.
více
24.3.2018 POVÍDKA: Zemřít „zá císaře pána a jého ródinu“

Kaprálu Gruberovi v týhle kumpačce říkáme Franzdobytek. Pokřikuje na nás svou česko-rakouštinou:
více
24.3.2018 HISTORIE: Polští Židé našima očima

Na pochopení světa zázračných rabínů, chasidů a štetlů v Haliči nestačí zkušenosti čerpané z knih Karla Poláčka či Oty Pavla. Osobní kontakt s ním přinesli jen běženci za první světové války.
více
23.3.2018 OSOBNOST: Muž, který se nenudil

Dostal jsem se ke scenáristice z nouze. Odešel jsem na volnou nohu, abych se věnoval literatuře, ale jak víte, literatura je rozmar milionářů, dalo by se říci, na té se těžko zbohatne.
více
23.3.2018 POVÍDKA: Zpívání o míru

Umělci a kulturní pracovníci trpělivě seděli a poslouchali. Od řečnického pultíku pod nápisem o světovém míru si vyslechli i projevy dvou ministrů.
více
21.3.2018 GLOSA: Sledovaná úmrtí

Zdeněk Mahler patřil k lidem, jejichž odkaz se připomíná sám. Vždyť ho tesaly televizní pořady i spory o katedrálu svatého Víta, knižní i filmová zpracování příběhů Antonína Dvořáka, Emy Destinnové či T. G. Masaryka.
více
10.3.2018 VZPOMÍNKA: Jak to bylo (4)

My se kdysi také báli, že ta kulturní socialistická Sahara se už nezmění a my nikdy zblízka nepřivoníme ke všem květům světové kultury a umění. Avšak náhle se v tom přesátém písku zazelenaly nové svěží oázy. Bujně se rozrůstaly.
více
9.3.2018 POVÍDKA: Vratislav a Jaromír

Vratislav, syn Břetislava I., to neměl se svými čtyřmi bratry lehké. Starší Spytihněv ho tloukl, protože ho podezíral z úkladů kvůli nástupnictví po otci, a když si chtěl Vratislav vybít vztek na mladších sourozencích, všichni tři se spojili a také ho mlátili. Nejhorší byl Jaromír.
více
9.3.2018 OSOBNOST: Ota Filip

Píšu už jen německy. Proces „přestupu“ do jiného jazyka nebyl pro mne tak komplikovaný a bolestný jako snad pro jiné autory. Němčina byla mou druhou mateřštinou a Německo není pro mne cizinou.
více
7.3.2018 VZPOMÍNKA: Jíme, abychom žili

Ten den nezačal dobře. Už druhé ráno jsme vstávali v kempu u Berlína, kam jsme dorazili na závěr našeho putování tehdejší Německou demokratickou republikou. Tedy moje přítelkyně, dnes manželka, já, a naše těžké krosny, kde byl proviant. Byl červenec 1971.
více
23.2.2018 POVÍDKA: Spytihněvova vláda

Roku 1040 kníže Břetislav I. zvítězil slavně v pohraničním lese nad římskoněmeckým králem Jindřichem, ale válka v následujícím roce se mu už nepovedla. Němci vtrhli ve třech proudech do nitra země a oblehli Pražský hrad.
více
21.2.2018 POVÍDKA: Aussig v barvách šedesátek

Mína slyší, jak si sousedka v předsíni něco povídá s mámou. Mína je zvědavá, nic si nemůže nechat ujít, a tak za dveřmi pokoje hovor poslouchá. Sousedka teď zvyšuje hlas, Mína ji slyší, jako by byla v předsíni vedle ní.
více
19.2.2018 ESEJ: Vulgarismy a zhrubnutí řeči

V nadpisu zmíněné jevy jdou ruku v ruce se zhrubnutím společnosti. Ať se nám to líbí či nikoliv, je to jev téměř celosvětový. Třeba to má něco společného s růstem počtu či hustoty obyvatelstva, a nebo jeho míchárnám.
více
