26.7.2016 | Svátek má Anna


22.7.2016 POVÍDKA: Nejlepší kamarádka

Marcela Matějková
Zdálo se jí o pěti liškách na jejich zahradě, které trhaly všechno živé, na co narazily. Na zemi ležel v tom snu jejich tříbarevný kocour s rozpáraným břichem a to břicho bylo plné kamení.
více


22.7.2016 KNIHA: Konečně u nás

Karel Hvížďala
Konečně po 46 letech vyšel v České republice poprvé nejslavnější román Milana Kundery Život je jinde. V doslovu k Žertu romanciér napsal, že na knize pracoval v roce 1969 a 1970 a hovoří o ní jako o opusu tři.
více


15.7.2016 HUDBA: Tarantule a jiné nevydané songy

Petr Adler
Tohle je sbírka pro všechny ty, kteří buď zapomněli, nebo jsou tak mladí, že netuší, jak zhovadilá byla vláda jedné strany.
více


14.7.2016 FILM: Tarzan a Jane pro léto 2016

Ivo Fencl
Známá to věta ze sto let starého klasického románu od krále dobrodružství a velmistra vypravěčů Edgara Rice Burroughse (1875-1950) nechybí ani v nejnovějším filmu s dotyčnými do sebe navzájem zamilovanými hrdiny (hrdinou a hrdinkou).
více


12.7.2016 VÝSTAVA: Jděte do Prčic

Michal Giboda
To údajně řekla paní Běla Dvořáková zakladatelům pochodu Praha-Prčice v roce 1966, když marně hledali cíl dálkového pochodu do vzdálenosti 70 kilometrů od Prahy. I kdyby tomu tak nebylo, přimlouvám se, abychom tomu věřili. Je to krásná legenda, daleko hezčí než ty, které dnes denně posloucháme.
více


13.7.2016 FEJETON: Zápisky českého kafaře

Tomáš Vodvářka
Po mnoho let je můj první ranní pohyb po vertikalizaci z lože slepecké tápání ložnicí, schody do kuchyně, kde na mě věrně čeká má druhá láska - italská šlechtična Prima donna de Longhi.
více


11.7.2016 KNIHA: Lída Baarová stále fascinuje

Petr Adler
Je to pravda, Lída Baarová stále fascinuje, takže v tomto ohledu nepřináší Miroslav Graclík žádné zvláštní překvapení. Ano, bývalá slavná kinohvězda evropského rozsahu, která dokázala, že je herečka mj. i tím, že obstála i na prknech, která znamenají svět, dodnes fascinuje.
více


6.7.2016 FILM: Vzpomínka na Buda Spencera (ale i Terence Hilla)

Ivo Fencl
V pondělí 27. 6. zesnul jeden ze symbolů dětství mé generace, herec Bud Spencer. Proslavil se, jak víme, ve dvojici s Terence Hillem a jistěže jsme mívali v oblibě taky parodie na jejich ztřeštěné komedie, a to filmy o duu Šimon a Matouš, které zosobňovali úplně jiní herci, ale těch vzniklo jen...
více


2.7.2016 FEJETON: První vzpomínka

Stanislav Moc
Moje první vzpomínka, která jde hluboko do mého raného mládí, se měnila s vývojem mé osobnosti jako dítěte a pak dospělého člověka. Dlouho jsem měl před očima tuhle vzpomínku z mládí.
více


1.7.2016 VZPOMÍNKA: Pocta Budovi Spencerovi...

Dana Emingerová
Jestli se rozzlobíme, budeme zlí. A byli. Nádherně byli! Bud Spencer a Terence Hill. Měla jsem je ráda oba, i když nikdy jsem přesně nevěděla, který je který.
více


25.6.2016 POVÍDKA: Sedmadvacátý

Štěpán Šafránek
Na podlaze se rozdrnčí budík. Jan ho poslepu zamáčkne a posadí se. Byl připravený, že tuhle noc probdí, ale vyzvánění jej vytrhlo z těžkého spánku. Musí dokonce několik vteřin přemýšlet, kde je, proč tu je a proč má vstávat za tmy.
více


24.6.2016 CESTOVÁNÍ: Disneyland, Paříž

Marta Urbanová
Už staří Římané věděli, že lid ke své spokojenosti potřebuje chléb a hry. A také se tím řídili. Stavěli k tomu účelu kolosea. Naše generace není v jádru jiná. Také ji přitahují hry. Ať už pohádky – procházky světem snů, nebo horory – adrenalin.
více


22.6.2016 JAZYK: Krása lékařské češtiny

Tomáš Vodvářka
Čeština je jazyk barvitý, plnokrevný a melodický. Je tomu i v lékařské češtině, jež se léty vytratila z obecného povědomí jak pacientů, tak i lékařů. Laskavému čtenáři přináším několik pozapomenutých názvosloví.
více


18.6.2016 POVÍDKA: Starci ve člunu

Stanislav Moc
Když potřebuji ryby, zajdu si za Speedym. Je to starý zkušený rybář a rád si k penzi přivydělá. Dám mu dvacet dolarů a druhý den mi přinese pytlík čerstvých rybích filetů. Jednou jsem je spočítal a bylo jich tam přes třicet, takže to mám skutečně laciné a ještě k tomu bez práce.
více


17.6.2016 POVÍDKA: Na návštěvě u Rohanů

bastille bastila
Po dobytí Bastily a dalších událostech, po kterých se dostávali do popředí stále větší šílenci, zachraňovali šlechtici své životy útěkem ze země. Rohanům se to většinou zdařilo a za hranice dostali šťastně i svou sbírku obrazů, které ukrývali v Paříži na půdě.
více


17.6.2016 KNIHA: Vrhači stínů jsou už tu

Miroslav Vejlupek
Na šedesát stránek poetických obrazů a filosofických usebrání ve sbírce Vrhači stínů poznačuje předmluva Františky Vrbenské co „sváteční hostinu veršů hořce rozmarnou, milostnou i kontemplativní“ a autora Vladimíra Stibora za „uznávaného básníka“.
více


11.6.2016 POVÍDKA: Štamgast

Stanislav Moc
Štamgast je původem slovo německé, ale v českých krajích, lépe řečeno v českých hospodách a knajpách, slovo zdomácnělé, značící stálého hosta stejně jako v zemi svého původu.
více


10.6.2016 VÝROČÍ: Padesátiletý Paperback Writer

Milan Dřevojánek
10.6.1966 vyšel ve Velké v Británii dvanáctý singl Beatles, Paperback Writer / Rain. To stále ještě jezdili po koncertech, pokaždé se tam trápili s nesnadnou pěveckou harmonií z titulu aktuálního singlu (viz smutný japonský koncert), ale marno nad marno, dívenky stejně náležitě začínaly ječet, až...
více


8.6.2016 JAZYK: Zefektivnění procesu kultivace občanů

Pavel Strunz
V deníku Metro (3.6.2016, str.2) vyšel krátký článek převzatý ze zahraničního tisku. Adriana Krnáčová, starostka jakéhosi anglického města jménem Prague, představila projekt Smart Prague.
více


4.6.2016 VZPOMÍNKA: Běžec

Stanislav Moc
Začal chodit do Vinglu, což byl secesní balkónek v hradbách parku Grébovka dole u Botiče. Scházeli se tam samí chuligáni v „rourách“, což byly neobyčejně úzké kalhoty, do nichž dostat nohy byl problém pro kohokoliv, kdo nedokázal ohnout kotník natolik, že jeho nárt tvořil přímku s holenní kostí...
více


3.6.2016 POVÍDKA: Zub času

Karel IV.
První roky života kralevice Václava nebyly šťastné, už jako batole musel poslouchat, jak matka ječí na otce a naopak. Král Jan nakonec pojal podezření, že jeho žena chce jejich malého synka dosadit na trůn místo něho, a proto prince uvěznil.
více


30.5.2016 GLOSA: Míříme ke kvótám na budovatelské filmy?

Karel Zvára
Evropská komise by mohla nařídit uvalení daně na streamovací média jako je Netflix nebo Amazon.Chcete překlad do běžné lidské řeči?
více


30.5.2016 OSOBNOST: Nesmrtelný Adolf Born

Karel Hvížďala
Dne 27. května 2016 v deset hodin se přátelé a známí rozloučili ve Strašnickém krematoriu s kreslířem Adolfem Bornem.
více


23.5.2016 VÝSTAVA: Celník Rousseau v Paříži

Klára Notaro
Paříž je již několik týdnů dějištěm nepokojů – mladí lidé i starší generace bouřliváků z revolučního roku 1968 se srocují na náměstí Republiky. Protestují proti plánovaným úpravám Zákoníku práce, které mají lehce liberalizovat trh práce.
více


21.5.2016 FEJETON: Apendix

Stanislav Moc
Ve středu mě začalo bolet břicho. Nebylo to nějak moc, a tak jsem hádal na větry, ale v podvědomí jsem cítil, že to bolení není normální. Jenže v takové situaci si chlap nejprve začne namlouvat všechno možné, jen ne to, co mu vlastní tělo jasně říká. Že by měl jít k doktorovi! Je to přece jen jiné...
více


20.5.2016 POVÍDKA: Hungaroring, srpen 86

Marta Urbanová
Dunivý úder kol a žhavé čáry strojů proletěly cílem. Přeplňované motory zaburácely nad prázdnou tratí a vracely se z okolních kopců v několika ozvěnách. Kolotoč dosáhl hektického vrcholu, napětí povolilo.
více


18.5.2016 GLOSA: Památka Evropa?

Grig - Cvrček
Památka má právo stárnout a spadnout, řekl mi kdysi jeden památkář, odmítaje navrhované řešení záchrany silně chátrajícího domu. Dům dodnes stojí, památkáře záhy vyměnili z pochopitelných důvodů, ale názory podobně uvažujících pečovatelů o naši budoucnost (a budoucnost je každý příští okamžik) jsou...
více


18.5.2016 JAZYK: Česko – Czechia

Pražský hrad a česká vlajka
Všeobecné pobouření nad tím, že se naši vládní představitelé konečně rozhodli oficiálně zaregistrovat anglické zkrácené pojmenování České republiky u OSN, již jak se zdá pominulo.
více


16.5.2016 FEJETON: Den opričníka

Petruška Šustrová
Po vlně mrazíků, která připravila spoustu vinařů o kus letošní úrody (a kdo ví, jak to bude s meruňkami), se rozhostilo přívětivé počasí a mne najednou přestalo bavit dění veřejné.
více


16.5.2016 VÝSTAVA: Kreslící komentátor v Tančícím domě

Karel Hvížďala
„Jsem komentátor, který shodou okolností používá kresbu. S kresbou jsem vyrostl a kresba pro mě vždycky byla základním vyjadřovacím prostředkem,“ říkal Vladimír Jiránek, k jehož blížícím se nedožitým osmdesátým narozeninám právě probíhá retrospektivní výstava jeho prací pro kreslený a animovaný...
více


14.5.2016 POVÍDKA: Život v reálném socialismu

Stanislav Moc
Pan Bálek, jinak vedoucí restaurace naproti ohromné budově státního úřadu, stáhl roletu a pečlivě ji uzamknul visacím zámkem. Roleta byla stará a počmáraná, jako ostatně všechno na jeho restauraci.
více


13.5.2016 POVÍDKA: Kariéra

Miroslav Kutílek
Nesnažili jsme se přijít na to, proč je takový. To by bylo moc daleko za hranicí zvídavosti našich prepubertálních až pubertálních aktivit.
více


9.5.2016 KULTURA: Tajemství Divadla Sklep

Alena Prokopová
Když bylo Davidu Vávrovi a jeho kamarádovi Milanu Šteindlerovi čtrnáct, začali u Vávrů ve sklepním suterénu pro své kamarády hrát divadlo. O tom, jak a proč funguje Divadlo Sklep víceméně bez přestávek už pětačtyřicet let, natočila Olga Dabrowská celovečerní dokument.
více


7.5.2016 VÝSTAVA: Titanic

Jan Handl
Když jsem se dozvěděl, že je možné v Praze na vlastní oči vidět pravé artefakty vylovené z Titaniku, neváhal jsem ani minutu. Věděl jsem, že půjde o zážitek, na který se nezapomíná, a to nejen pro zběhlejšího fanouška historie, či konkrétněji námořních katastrof.
více


5.5.2016 FILM: Lyžař

Ivo Fencl
Christopher Walken, vynikající Taron Egerton a Hugh Jackman jsou trojicí hereckých klíčů k jednomu z nejhezčích filmů, jaký kdy vznikl v koprodukci Německa, Británie a Spojených států.
více


3.5.2016 EUROVIZE: Palestinci budou zuřit

Lubomír Stejskal
Letos budu mít jedno neobvyklé výročí. V květnu tomu bude 40 let, co jsem začal sledovat písničkovou soutěž European Song Contest. Poprvé jsem ji slyšel ve vysílání BBC v roce 1976.
více