23.1.2019 | Svátek má Zdeněk


23.1.2019 JAZYK: Čeština pro blpce

Karel Bečka
Nedávno jsem zahlédl zprávu, že Ústav pro jazyk český uvažuje o reformě pro zjednodušení téhož.
více


17.1.2019 VZPOMÍNKA: Před deseti lety zemřel nejen Kaplický...

Karel Hvížďala
Bohužel měl Johan takovou povahu, že nemohl-li dělat, co chtěl, trpěl depresemi. Byl buď úplně nahoře, nebo úplně dole....
více


11.1.2019 POVÍDKA: Buď připraven

Martin Regner
Za vlády Vladislava II. stály proti sobě dva tábory – na jedné straně katolíci a umírnění kališníci, na druhé nesnášenliví kališníci.
více


11.1.2019 OSOBNOST: Poetický teolog Milan Balabán

Jan Schneider
Zemřel stár a syt dnů, po životě plném příběhů a situací škály až k nevíře pestré. Milan Balabán vytvrzoval své teologické postoje osobní integritou. Takto životem oprubovaná teologie však Balabána zpětně nabíjela energií a inspirovala jeho poezii.
více


7.1.2019 FILM: Běloruský prezident jako megaloman a zabiják dětí

Ivo Fencl
Pokud představíte psychopatického prezidenta Běloruska jako zadumaného vydavatele rozkazů typu „vyhlaďte Lidice“, kinosál ho mít rád nebude. Už je to ale spornější, hraje-li jej specialista na zlouny Gary Oldman.
více


4.1.2019 GLOSA: Uvědomělá tvorba

Robert Troška
Tak jsem měl po delší době chuť podívat se na akční film s honičkami, hrdinstvím „klaďasů“ a střílením padouchů. Pustil jsem si nahraný film Zabijákův osobní strážce (koprodukce USA a tří dalších států) z roku 2017 natočený v evropských exteriérech (Londýn, Amsterdam, atd.).
více


4.1.2019 OSOBNOST: 50 let od smrti básníka a psychologa Zbyňka Havlíčka

Pavel Čepický
poezie literatura
Lze-li v české poezii někoho oprávněně označit jako „prokletého básníka“, je to právě on. Že je širší veřejnosti téměř neznám a že není zastoupen dokonce ani v žádné knížce označující se za antologii českých prokletých básníků, k tomu tak nějak patří.
více


2.1.2019 MÉDIA: Štědrovečerní Kouzelník Žito...

Karel Kříž
Málokdy se pouštím do recenzí „uměleckých děl“ z českého televizního světa, ale prime time ČT na Štědrý večer je přeci jen alespoň minimálně k zamyšlení.
více


2.1.2019 POVÍDKA: Zahrada

Olga Ajvazová
Olga Ajvazová
Ocitla jsem se v nádherné zahradě, která se zdá být nekonečná.
více


1.1.2019 KNIHA: Cesta na Západ

Lukáš Petřík
Knihu Cesta na Západ. Po stopách ochočeného Boha jsem dostal od svého kamaráda Libora, který mi ji přinesl na „trident“ na Karlov a chválil ji snad až do nebes. A myslím, že nepřeháněl.
více


29.12.2018 KULTURA: Krátké ohlédnutí

Petr Fiala
V roce 2018 jsme měli v ČR možnost zhlédnout několik mimořádných výstav, z nichž se zmíním o dvou, pořádaných Národní galerií: Úšklebek století (mapující dílo Jiřího Koláře) a František Kupka 1871–1957.
více


28.12.2018 POVÍDKA: Nástupci

Martin Regner
V dubnu roku 1950 povolal Gottwald k sobě na Pražský hrad své spolupracovníky na poradu. Dostavili se: předseda vlády Zápotocký, generální tajemník KSČ Slánský, ministři Kopecký a Čepička a vedoucí komunistů v Praze Novotný. Sotva začali, nakoukla dovnitř paní Marta.
více


26.12.2018 KULTURA: Vánoční rituály a jejich proměny

Karel Hvížďala
Vánoce jsou jen jednou z podob oslav zimního slunovratu. Ten připadá většinou na 21. prosince a je vítacím ceremoniálem příchodu prodlužujících se dní, které signalizují blížící se jaro. Oslavy kolem tohoto data byly od nepaměti spojeny s rituály.
více


26.12.2018 PIVO: Pivní módy

Ladislav Jakl 1
Módě podléhá úplně vše, oblečení, účesy, nábytek, karosérie aut. A nutně tedy i piva. I když u piv jsou ty módní vlny poněkud specifické.
více


26.12.2018 FILM: Tenkrát na Západě před 50 lety

Tomáš Vodvářka
Všichni si to pamatujeme. Malé nádraží ve Flagstone kdesi v prérii. Trojice banditů, odpudivých na první pohled, čeká na příjezd sympaťáka Harmoniky, aby ho na příkaz šéfa Franka zabili.
více


25.12.2018 PIVO: Udělejme ze servírování piva obřad

Ladislav Jakl 1
Pivo je v kvalitních podnicích u nás Popelkou. Ještě pořád je možné v baru s nejluxusnějšími karibskými rumy, single-malt whisky nebo nejskvělejšími víny světa natrefit na ty nejobyčejnější masové pivní tituly.
více


25.12.2018 POVÍDKA: Dárek pro maminku

Tomáš Kubín
Sametově blyštivý zelený balicí papír v celé kráse vynikne až večer, ve světle svíček. Dal jsem si záležet, pečlivě jsem podle rozměrů balíčku papír přistřihl na takovou velikost, aby mi přesně po stranách záhyby vyšly do rafinované skládanky.
více


25.12.2018 KNIHA: Bartoška nadělil Kunderovi k Vánocům audioknihu

Karel Hvížďala
A nejen to, právě vydaná nahrávka Nesnesitelné lehkosti bytí je i dárkem Milanu Kunderovi k blížícím se devadesátinám, které oslaví v příštím roce na apríla v Paříži, kde žije od roku 1975.
více


25.12.2018 JAZYK: O předponách z obou konců

Josef Vaňka
školství tabule
Tenkrát v obecné, dnes bychom řekli „na základce“, platilo, že věci se berou se stolu, leží-li na stole, a naopak, leží-li v zásuvce, berou se ze stolu.
více


24.12.2018 POVÍDKA: Setkání

Tomáš Vodvářka
„Neměl byste cigaretu, pane?“ ozval se za mnou hlas, když jsem míchal lžičkou cukr v punči u stolečku na náměstí uprostřed vánočního jarmarku.
více


22.12.2018 KNIHA: Rudý hladomor

Jan Handl
Jaké jiné oblasti než východní Evropě se může ve své novince věnovat Anne Applebaumová, historička a novinářka proslulá skvělou knihou o Gulagu, že? Rudý hladomor popisuje dění na Ukrajině mezi světovými válkami.
více


21.12.2018 FEJETON: Půjdem spolu do Betléma

Jiří Hrdlička
Doba předvánoční nám kromě záplavy více či méně dojímavých reklam přesvědčujících nás o tom, co by všechno nemělo chybět pod stromečkem a co všechno nutně potřebujeme koupit, abychom si o svátcích zkazili žaludek, přináší také připomenutí, proč to všechno vlastně děláme, tedy připomenutí radostné...
více


19.12.2018 KULTURA: Plantážníci, už je nám 80 let

Zbyněk Petráček
Dokážete z hlavy vyjmenovat pět mužů 28. října? Ta otázka má úskalí i v roce, kdy se upomíná sto let nezávislosti. Leckomu se do odpovědi připlete Masaryk, Beneš nebo Štefánik, ačkoliv ti byli 28. října 1918 ještě v exilu.
více


14.12.2018 RABŠTEJN: Faráři

Martin Regner
Oblíbenec krále Jana Lucemburského Oldřich Pluh koupil kolem roku 1330 rabštejnské panství a postavil si na skalnatém ostrohu hrad. Náležela k němu kaple sv. Matouše, kterou měl na starosti plebán Johann. Pod hradem pak Oldřich Pluh založil i město a osídlil je lidmi s okolních vesnic.
více


8.12.2018 KNIHA: Století Miroslava Horníčka

Petr Adler
Začnu od konce: každý, kdo chce pochopit kulturní dění bývalého Československa a dnešní České republiky, by si tuhle knížku měl přečíst. Někdy i s tužtičkou v ruce.
více


7.12.2018 RABŠTEJN: Hrabata Lažanští

Martin Regner
Šlechtická sídla v Čechách často měnila své majitele a ani Rabštejn nebyl výjimkou - během sedmi staletí se tu vystřídalo 18 rodů! Proto je sympatické, že rod Lažanských z Bukové vlastnil Rabštejn po šest generací 197 let, až do hořkého konce.
více


7.12.2018 JAZYK: Třetí pohlaví už máme. Teď ještě třetí i/y

Lubomír Stejskal
Napadlo mě kdysi, koho to napadne a začne to vážně „řešit“. Onu nesnesitelnou diskriminaci v gramatice. Jen považte: Vepři v chlívku a ženy u stolu mlaskali (pardon). Prasata mají přednost před dámami.
více


5.12.2018 KNIHA: Domov pro tělo i duši

Václav Vlk st.
Když jsem tak přemýšlel o názvu knížky Renáty Kiary Vargové, došlo mi, že je vlastně velice přiléhavý a vystihující životní zkušenost velké většiny z nás. Hledání domova pro duši je jednou ze základních lidských potřeb. Ale kde jej najít?
více


29.11.2018 HUDBA: Zmrtvýchvstání Jiřího Schelingera

Milan Dřevojánek
Britští The Prodigy mě nikdy za srdce nebrali, což nejspíš bude záležitost generační; o to víc se mi stali sympatičtí tímto svým počinem: vidíme tam dole v seznamu písní dobře, že coby spoluautor té druhé z jejich čerstvé novinky No Tourists, nazvané Light Up the Sky, je uveden i jakýsi Jiri...
více


29.11.2018 FEJETON: O zvukových knihách

Ondřej Neff
Prodej audioknih stoupá raketově, čtu v médiích. Prý za rok o šedesát procent, ani se mi tomu nechce věřit. Zatím jsem k nim žádnou důvěru neměl. Dokonce mám kamaráda vydavatele takových zvukových knih.
více


29.11.2018 VÝSTAVA: Návštěva u Stalina

Tomáš Vodvářka
Společnost Postbellum je „pachatelem“ audiovizuální výstavy pod podstavcem již neexistujícího monstra. Je dobré ji shlédnout.
více


28.11.2018 VÝSTAVA: I my jsme měli „ušlechtilé divochy“

Zbyněk Petráček
Nemáme Vinnetoua a jeho bílého bratra Old Shatterhanda, původem ze Saska. Ale máme Nikolu Šuhaje loupežníka a jeho „bílé bratry“, četníky původem z Čech a Moravy. Takhle napsáno to působí jako nabubřelá nadsázka, ale má své reálné jádro.
více


24.11.2018 CESTOVÁNÍ: Za pivem po naší vlasti

Ladislav Jakl 1
V posledních 15 letech zažíváme i v Česku ohromný boom mikropivovarů. Dokonce takový, že jsme se v počtu pivovarů na obyvatele nedávno dostali na první místo na světě.
více


22.11.2018 HUDBA: Kterak Beatles tvůrčího vrcholu došli

Milan Dřevojánek
Čtenáři hudebního tisku narazí občas na informaci, kterak ta a ta deska byla „bílým dvojalbem“ dotyčné skupiny: u Pink Floyd je to třeba The Wall, nebo u Cure dvojalbum Kiss me, kiss me, kiss me.
více


17.11.2018 POVÍDKA: Transformace

Tomáš Vodvářka
Ležel na zádech a pozoroval strop. Koneckonců, nemohl nic jiného. Znal dokonale přesnou texturu tahů malířské štětky, viděl, že to bylo docela odfláknuté, místy prosvítala stará malba, zažloutlá a nechutná.
více


16.11.2018 RABŠTEJN: V padesátých letech

Martin Regner
Když museli Němci Rabštejn opustit, o bydlení v jejich vydrancovaných domovech moc velký zájem nebyl.
více