21.6.2018 | Svátek má Alois


20.6.2018 FEJETON: Avengers

Marta Urbanová
Jedeme do kina na Chodov. Ne do kina za sto dvacet kaček, ale do 4DX. Za zážitek dáme majlant. Ke vstupence vyfasujeme okuláry. Nač brýle? Zeptám se, jako bych nevěděla.
více


18.6.2018 KNIHA: Zachraňte Itálii

Václav Vlk st.
Napsat recenzi či povídání o knížce, která se mi líbila, je jedna věc. Ale když už se mi ta knížka líbila, mám takovou vnitřní potřebu přesvědčit čtenáře, aby si tu knížku taky přečetli, potažmo, v tom lepším případě, koupili.
více


14.6.2018 JAZYK: Braňme češtinu před aktivisty

Jaroslav Míth
Akutní nebezpečí naší mateřštině zatím nehrozí. Ale protože čert a genderový aktivista nikdy nespí, musíme být ve střehu.
více


14.6.2018 KULTURA: Rychlé šípy v roce Bubliny

Zbyněk Petráček
Známý komiks slaví 80 let. Za tu dobu ovlivnil čtyři generace české společnosti. Dokládá to kniha a výstava, v níž svou představu Rychlých šípů nabízí padesátka současných autorů.
více


8.6.2018 MINIPOVÍDKA: Biľak v divadle

Martin Regner
Když Husák a jeho spolupracovníci napravili základní chyby z krizového období po XIII. sjezdu KSČ, usoudili, že by měli nyní ukázat také vlídnější tvář, aby občané viděli, že jejich vůdci mají i kulturní zájmy.
více


7.6.2018 FEJETON: Odkud to smrdí

Ondřej Neff
Nepamatuji, že by nějaká divadelní inscenace vyvolala takové pozdvižení jako ta ježíšovská exhibice v Brně. S potěšením jsem konstatoval, že převládal hlas nabádající k pohrdání a bagatelizování celé věci.
více


4.6.2018 BIG BEN: Ježíš a cool theatre

Benjamin Kuras
V té brněnské hře, která působí takovou společenskou řežbu, něco chybí. Tedy scéna, která by vysvětlovala – ne eticky ani teologicky, ale dramaticky a logicky –, co bylo tak jasné páteru Halíkovi a nad čím tolik lidí kroutí hlavou.
více


2.6.2018 KULTURA: Ať si hrají, co chtějí. Ale za své

Roman Joch
Hra Naše násilí a vaše násilí Olivera Frljiče byla v Brně odehrána, sice s menšími turbulencemi, pravda, ale bez násilí. Nikdo nebyl zraněn; a coby v mnoha zemích dali za tak kultivovaný protest!
více


4.6.2018 KNIHA: Mýtus o Pérákovi

Jan Handl
Slyšeli jste někdy od prarodičů vyprávět o Pérákovi? Já ano, moje babička mi v dětství tuto mytickou postavu fantoma, který měl na nohách pružiny a proháněl po Čechách nácky, popsala věrně.
více


1.6.2018 FEJETON: I my jsme měli kočičku

Karpenková-chalupa
A již v úvodu musím uvést věc na pravou míru, nebyla to žádná kočička, ale statný a bojovný kocour, Modrý Brit jménem Šíma. K tomu se ale dostaneme až pak.
více


1.6.2018 GLOSA: Melting pot po brněnsku

Jarmila Pospíšilová
divadlo theater
Na jevišti tam Žid, starý a ošklivý, znásilnil árijku, mladou a krásnou. Dramatická scéna, odvážná výprava, hluboké lidské pravdy, silná symbolika. Politická a kulturní fronta tleská, společenské klima velmi vstřícné.
více


31.5.2018 GLOSA: Divadlo v testu

Zbyněk Petráček
Kdy naposled tu musela nad divadelním představením bdít policie? Těžko říci. Že se to teď v Brně podařilo inscenaci Naše násilí a vaše násilí, je úspěch režiséra Olivera Frljiče.
více


31.5.2018 DIVADLO: Brněnská trapnost

Zdeněk Holásek
Nedávný incident Slušných lidí v Brně při přestavení „Naše násilí a vaše násilí“ chorvatského režiséra Olivera Frljiče v době, kdy na divadelních prknech Ježíš znásilňoval muslimku, neříká nic o Slušných lidech ani o svobodě uměleckého projevu.
více


30.5.2018 GLOSA: K inscenaci Naše násilí...

Lubomír Stejskal
Je to dilema, ne že ne. Na jedné straně láska ke svobodě, na druhé straně láska a úcta k Ježíši. Co převáží? Nelze mít jedno i druhé, pakliže je Ježíš tím nejvulgárnějším způsobem urážen.
více


29.5.2018 KULTURA: Potěš Pánbůh

Grig - Cvrček
Existuje divadelní hra, ve které Ježíš znásilňuje muslimku. Člověk mající aspoň běžné povědomí o našem spasiteli si řekne, že to napsal někdo, kdo chce lidi hodně rozčílit a tím získat popularitu.
více


25.5.2018 ŠKOLSTVÍ: Filmová a televizní fakulta na šikmé ploše

Jiří Svoboda1
Jak dlouho ještě bude trvat, než se poměry na kdysi ve světě vážené vysoké umělecké školy začne zabývat kulturní veřejnost a Národní akreditační úřad pro vysoké školství?
více


25.5.2018 MINIPOVÍDKA: Bludné duše

Martin Regner
Spisovatel Antal Stašek choval k Marxovu učení velké sympatie, to mu však nebránilo věnovat se též spiritismu. Nebylo divu, když se narodil v Krkonoších, kde se duchařilo skoro v každé chalupě, četnickým ústrkům navzdory.
více


23.5.2018 BAJKA: Boží trest

Jaroslav Kovaříček
god eye
I probudil se Bůh jednoho vesmírného rána, zívl a napadlo ho, že se v nekonečném všehomíru nekonečně nudí.
více


19.5.2018 KULTURA: Co nám připomněl Svět knihy 2018

Karel Hvížďala
V neděli skončil na pražském Výstavišti v Holešovicích 24. ročník Světa knihy a přesto, že byl krásný sluneční den, který spíše lákal lidi k vodě a na chalupy, nebylo tam k hnutí.
více


18.5.2018 MINIPOVÍDKA: Králova bible

Martin Regner
Václav IV. šel v přestrojení se svým dvořanem Voksou do hospody a tam nad korbelem piva rozmlouvali o ženách. Na tom, jaké má mít správná žena tvary, se v zásadě shodli, měli však různý názor na barvu vlasů.
více


18.5.2018 EUROVIZE: Jak desítky milionů diváků zpolitizovaly soutěž

Lubomír Stejskal
To bylo zase špíny, urážek a ponižování. A navíc nesmyslných obvinění. Jedno se objevilo i v diskusi na mém blogu. Eurovize je prý „hlavně politickou záležitostí, takže brát její výsledky vážně je trochu naivní.“
více


17.5.2018 KULTURA: Je Andrea Bocelli operním zpěvákem?

Voyen Koreis 2
Čtu v denním tisku, jak se italský tenorista Bocelli v Praze opět dočkal nadšených ovací. Nemohu si pomoci, abych k tomu nenapsal nějaký komentář. Počítám ovšem s tím, že budu náležitě sepsut. No nic, jsme tu na Psovi.
více


15.5.2018 EUROVIZE: Triumf Izraele

Lubomír Stejskal
Můžeme si o Velké ceně Eurovize myslet co chceme, ale jedno je jisté. Jste-li účastníkem, ví o vás celá Evropa a také celá Austrálie. A ví se o vás také na jiných kontinentech. Stamiliony diváků po celé planetě.
více


14.5.2018 FEJETON: Opožděná zásilka

Petruška Šustrová
Tak hezky jsem si to minulý týden naplánovala! Těšila jsem se na filmový festival do Českého Těšína – Cieszyna, chystala jsem se zkouknout filmů, kolik stihnu, a pak, na závěr, ve čtvrtek ráno před odjezdem napsat pro čtenáře Lidových novin, které se mi nejvíc líbily a proč.
více


14.5.2018 KNIHA: Pro děti o zvláštním životě Astrid Lindgrenové

Ivo Fencl
Nepracuji v Albatrosu a vidíte, přesto jsem tuhle u piva spekuloval, kolik by v této zemi koupili dnes rodiče dětem (Pilařem ilustrovaných) životopisů Václava Čtvrtka.
více


14.5.2018 OSOBNOST: Roubíčkova revoluce ve skle

Karel Hvížďala
Mojí snahou bylo ze skla udělat něco víc a Brusel byla skvělá možnost, jak světu ukázat revoluci ve skle. Chtěl jsem vždycky dát sklu šanci, aby se co nejvíce tvářilo po svém, aby se rozehrálo, protože samo o sobě je to senzační materiál.
více


10.5.2018 KULTURA: Kam spěje dnešní opera?

Voyen Koreis 2
Mám rád operu. Kdysi jsem prošel dosti intezivním tréninkem jako “basso profondo” a kdybych si před zkouškami na pražskou AMU byl oholil svůj bíbr, jak se tehdy vousům říkalo, nejspíš bych se tam byl dostal.
více


8.5.2018 VZPOMÍNKA: Brousek, poeta natus

Karel Hvížďala
I kdyby se někdy v daleké budoucnosti stal ten zázrak, že by Československo opět bylo pluralitní demokracií, a jako takové součástí sjednocené Evropy, pak teprve by se asi ukázalo, jak daleko se toto - domnělé - srdce Evropy vzdálilo onomu evropskému organismu, v němž nyní žiji a do něhož se cítím...
více


8.5.2018 KNIHA: Hvížďala, Vášáryová a Brožová

Ivo Fencl
Na Světě knihy 2018 v Holešovicích se Karel Hvížďala tentokrát vynoří v doprovodu dvou sympatických dam. Stane se tak v sobotu 12. května proto, že s oběma svedl realizovat knižní rozhovor.
více


7.5.2018 GLOSA: Bez Nobela

Zbyněk Petráček
Z Nobelovy ceny je již instituce. To se stává. Takovou institucí je i filmová cena Oscar. Instituce působí svou vahou jako gravitace, střídání ročních dob či třeba Zpráva o stavu Unie, kterou každý leden pronese prezident USA.
více


4.5.2018 POVÍDKA: Písemná práce

Vladimír Cícha
-No tohle ... to snad, Harry, to musíš taky číst, rozhodně!- pravila neklidně paní Linda, učitelka, hledíc přes okraj brýlí a hromadu písených prací svých sedmnáctiletých žáků a žákyň na svého manžela. Pan Standfield, realitní agent, na ta slova reagoval vyjmutím dýmky dunhillky a do klína spustil...
více


2.5.2018 POVÍDÁNÍ: Miroslav Horníček v Šemanovicích

Petr Adler
Chytrou odpověď dostanete pouze na chytrou otázku. Tak zní jedno ze základních pravidel rozhovoru. Lhostejno, zda tázající zastupuje noviny, rozhlas nebo televizi. Ve všech případech totiž zastupuje obecenstvo: čtenáře, posluchače nebo diváky.
více


2.5.2018 FILM: Avengers - Infinity War

Alena Prokopová
Akční hit Avengers: Infinity War nabízí zábavychtivému publiku letní podívanou ve velkém hollywoodském stylu. Rozpočet odhadovaný na půl miliardy dolarů umožňuje završit jeden z komerčně nejpropracovanějších projektů filmové historie. A výsledek dokáže uspokojit všechny vaše velikášské představy.
více


2.5.2018 FEJETON: I my jsme měli pejska

Karpenková-chalupa
V dnešní době má psa snad každá druhá rodina. A kolik existuje těch nádherných, jindy zase až pitoreskních druhů a ras. V mém mládí bylo občas vidět a také slyšet jen typického venkovského voříška uvázaného u boudy, občas klasického vlčáka a zcela vzácně kolii. Myslivci mívali psy vhodné k lovu.
více


1.5.2018 FILM: Belmondo exotických měst

Ivo Fencl
Názvy trojice Belmondových filmů o mužích odněkud si v originále podobné zrovna moc nejsou. Vlastně ani trochu. Přesto spolu ty filmy představují trilogii a propojeny jsou scénáři a režijní taktovkou Philippa de Brocy (1933-2004).
více


30.4.2018 FEJETON: Májový

Milan Dřevojánek
Když je člověk mlád, prožívá jaro svého života – vše se v něm nalévá dychtivým puzením, je svěží, zdráv a silen. Zářivá budoucnost je před ním, slunce ho bude hřát stále víc a déle, a je mu to samozřejmostí, nad níž nehloubá.
více