1.9.2016 | Svátek má Linda, Samuel


29.8.2016 VÝSTAVA: Tomáš Proll v Galerii 140

Michal Giboda
Víte o okresním městě v České republice s počtem obyvatel kolem 34 tisíc, jež by mělo dvanáct galérii – čtyři provozované městským úřadem a osm soukromých? Město Tábor je má. Řadí se tím do kategorie Kulturní město, které přitahuje kreativní lidí hledající různorodost, dostatek stimulů a bohatost...
více


29.8.2016 FEJETON: Česká centra

Petruška Šustrová
Nejsem si jista, zda jsem se v Posledním slově už někdy přiznala ke své přehluboké lásce k českým centrům. Poznala jsem jich jen několik, ve Varšavě, Bukurešti, v Kyjevě, v Mnichově a v Moskvě, a vždycky jsem se tam podrobně vyptávala, co dělají.
více


27.8.2016 KNIHA: O filmové propagandě v překladu Petrušky Šustrové

Ivo Fencl
Britský profesor politologie Richard Taylor je současně teoretik filmu. Vedle ruských i německých dějin 20. století se proto zaobírá způsoby, kterými se tehdy život promítl do filmové propagandy (ať už v rámci snímků dokumentárních nebo hraných), a jeho zevrubná práce se taky jednoduše jmenuje...
více


26.8.2016 FEJETON: O čtyřech typech lidí u koše

Ivo Fencl
Čistě teoreticky by se ulice nemusely v ideálním případě takřka uklízet. Lze si přece představit spořádané občany. Podobně to bohužel nechodí a máme základní čtyři typy chodců.
více


25.8.2016 VZPOMÍNKA: Elvis Presley

Pavel Černocký
Jedny americké noviny kdysi napsaly: Elvis nemá zájem o politiku, ale kdyby kandidoval na prezidenta USA za jakoukoliv stranu, primárky by určitě vyhrál. Tak velká byla jeho popularita. (Škoda, že nemůže kandidovat v letošních volbách...)
více


24.8.2016 FILM: Star Trek, jak jsme ho znali

Alena Prokopová
Seriál Star Trek se na televizních obrazovkách objevil skoro přesně před padesáti lety. První příběh posádky hvězdného korábu Enterprise si američtí diváci užili poprvé 8. září 1966.
více


23.8.2016 VZPOMÍNKA: Poslední skutečný principál Radim Vašinka

Karel Hvížďala
Kdykoliv jsem za posledních více než padesát let uslyšel Vašinkův hlas nebo jsem ho potkal, vzpomněl jsem si na naše první setkání na počátku šedesátých let na Wolkerově Prostějově, kam přijel se svým divadlem poezie.
více


22.8.2016 KNIHA: Víno obveseluje srdce člověka!

Journal extime
Výtky nakladatele Gallimarda (po zveřejnění jednoho svého románu jinde) odbude spisovatel Michel Tournier (19.12.1924-18.1.2016) korejským příslovím: „Drobné zrady dělají velká manželství.“ Do deníku pak suše poznamenává, že ono „korejské přísloví“ si pro daný účel na místě vymýšlí...
více


19.8.2016 VZPOMÍNKA: Za Radimem Vašinkou (1935-2016)

divadlo theater
Začátkem tohoto léta, v době velkých dešťů a dílčích kanalizačních problémů, mi od něj přišel mail: Tak se přírodním elementům zachtělo poněkud si zalaškovat s naším divadlem: po řadě přívalových dešťů vyvalily se vlny zdola a na nějakou dobu se k našemu překvapení zradou toalet zabydlely v našem...
více


18.8.2016 FILM: BB

Ondřej Neff
Nebudu tu vzpomínat na anděla mých pubertálních snů Brigitte Bardot, té dámě už je dvaaosmdesát! Pro mě je BB zkratka Blbost Bourne. Ne každému jméno Bourne něco řekne, tak tedy stručně úvodem.
více


17.8.2016 POVÍDKA: Břetislav a strýcové

Boleslav III
Kolem roku 1000, kdy mnoho lidí očekávalo konec světa, nebylo v Čechách zrovna nejlépe. Vladaři okolních států se chovali k Přemyslovcům nepřátelsky a v zemi panoval ryšavý krutovládce - Boleslav III.
více


13.8.2016 FILM: „Třetí muž je dáma“

Alena Prokopová
Nápad digitálně zrestaurovat tři nejznámější filmy Karla Zemana –Cestu do pravěku (1954), Vynález zkázy (1958) a Barona Prášila (1961) – vznikl v rámci projektu Čistíme svět fantazie.
více


12.8.2016 OSOBNOST: Pětasedmdesátník Jiří Grossmann

Ivo Fencl
Nepředstavitelných (jak si jej pamatujeme) pětasedmdesáti by se o těchto prázdninách (20. července) dožil Jiří Grossmann (1941-1971).
více


11.8.2016 HISTORIE: Zde poznal Franz Kafka poprvé ženu

Petr Andrle
Lázně Jeseník jsou nás poměrně známé, avšak jejich historie i historie lázní v okolí je pro naše občany pojmem poněkud neznámým. Jak tomu bylo například s nedalekými Zlatými Horami? Po Vincenci Priessnitzovi (1799-1851) se v oblasti Jeseníku pokoušeli i mnozí další využít metod vodoléčby.
více


6.8.2016 POVÍDKA: Blízkost

Štěpán Šafránek
Dotýká se mě, jako by kouřil cigaretu v rukavicích. Jako by držel vidličku tak, jak se dle etikety držet má, jak já marně učím své syny. Jak jsem marně učila jejich otce.
více


5.8.2016 POVÍDKA: Sedmé narozeninové ráno

Marcela Matějková
Venku je tma, to ještě budou všichni určitě spát, myslí si Mína. Nejradši by vstala z postele a všechny vzbudila, vždyť má dneska narozeniny a už sedmé! Nejdříve vstává vždycky babi.
více


29.7.2016 TROYES: Lili

Marta Urbanová
Městečko Troyes má mimořádně zachovalé historické centrum. Jeden hrázděný dům nalepený na druhý a v nich vklíněné kostely, téměř v každé ulici.
více


29.7.2016 POVÍDKA: Kuna to přepískla

kuna skalni
Na jaře jsem tam zajel jen jednou, bylo to počátkem května. Trochu jsem se styděl a v duchu se omlouval té naší prkenné chatičce v doubravách nad Sázavou, že jsem ji nenavštívil již dříve. Ale pracovně hodně cestuji a holky si čas nenašly.
více


27.7.2016 PRAHA: Tanec okolo kola

Ondřej Neff
Radost mi udělala zpráva o projektu vyhlídkového kola na vltavském nábřeží v Praze na Smíchově, nedaleko železničního mostu. Vždyť poslední zábavná až zlobivá věc se zařadila do pražského panoramatu před pětadvaceti lety, ano, je to čtvrt století, kdy se rozkmital na soklu Stalinova pomníku...
více


22.7.2016 KNIHA: Konečně u nás

Karel Hvížďala
Konečně po 46 letech vyšel v České republice poprvé nejslavnější román Milana Kundery Život je jinde. V doslovu k Žertu romanciér napsal, že na knize pracoval v roce 1969 a 1970 a hovoří o ní jako o opusu tři.
více


22.7.2016 POVÍDKA: Nejlepší kamarádka

Marcela Matějková
Zdálo se jí o pěti liškách na jejich zahradě, které trhaly všechno živé, na co narazily. Na zemi ležel v tom snu jejich tříbarevný kocour s rozpáraným břichem a to břicho bylo plné kamení.
více


15.7.2016 HUDBA: Tarantule a jiné nevydané songy

Petr Adler
Tohle je sbírka pro všechny ty, kteří buď zapomněli, nebo jsou tak mladí, že netuší, jak zhovadilá byla vláda jedné strany.
více


14.7.2016 FILM: Tarzan a Jane pro léto 2016

Ivo Fencl
Známá to věta ze sto let starého klasického románu od krále dobrodružství a velmistra vypravěčů Edgara Rice Burroughse (1875-1950) nechybí ani v nejnovějším filmu s dotyčnými do sebe navzájem zamilovanými hrdiny (hrdinou a hrdinkou).
více


13.7.2016 FEJETON: Zápisky českého kafaře

Tomáš Vodvářka
Po mnoho let je můj první ranní pohyb po vertikalizaci z lože slepecké tápání ložnicí, schody do kuchyně, kde na mě věrně čeká má druhá láska - italská šlechtična Prima donna de Longhi.
více


12.7.2016 VÝSTAVA: Jděte do Prčic

Michal Giboda
To údajně řekla paní Běla Dvořáková zakladatelům pochodu Praha-Prčice v roce 1966, když marně hledali cíl dálkového pochodu do vzdálenosti 70 kilometrů od Prahy. I kdyby tomu tak nebylo, přimlouvám se, abychom tomu věřili. Je to krásná legenda, daleko hezčí než ty, které dnes denně posloucháme.
více


11.7.2016 KNIHA: Lída Baarová stále fascinuje

Petr Adler
Je to pravda, Lída Baarová stále fascinuje, takže v tomto ohledu nepřináší Miroslav Graclík žádné zvláštní překvapení. Ano, bývalá slavná kinohvězda evropského rozsahu, která dokázala, že je herečka mj. i tím, že obstála i na prknech, která znamenají svět, dodnes fascinuje.
více


6.7.2016 FILM: Vzpomínka na Buda Spencera (ale i Terence Hilla)

Ivo Fencl
V pondělí 27. 6. zesnul jeden ze symbolů dětství mé generace, herec Bud Spencer. Proslavil se, jak víme, ve dvojici s Terence Hillem a jistěže jsme mívali v oblibě taky parodie na jejich ztřeštěné komedie, a to filmy o duu Šimon a Matouš, které zosobňovali úplně jiní herci, ale těch vzniklo jen...
více


2.7.2016 FEJETON: První vzpomínka

Stanislav Moc
Moje první vzpomínka, která jde hluboko do mého raného mládí, se měnila s vývojem mé osobnosti jako dítěte a pak dospělého člověka. Dlouho jsem měl před očima tuhle vzpomínku z mládí.
více


1.7.2016 VZPOMÍNKA: Pocta Budovi Spencerovi...

Dana Emingerová
Jestli se rozzlobíme, budeme zlí. A byli. Nádherně byli! Bud Spencer a Terence Hill. Měla jsem je ráda oba, i když nikdy jsem přesně nevěděla, který je který.
více


25.6.2016 POVÍDKA: Sedmadvacátý

Štěpán Šafránek
Na podlaze se rozdrnčí budík. Jan ho poslepu zamáčkne a posadí se. Byl připravený, že tuhle noc probdí, ale vyzvánění jej vytrhlo z těžkého spánku. Musí dokonce několik vteřin přemýšlet, kde je, proč tu je a proč má vstávat za tmy.
více


24.6.2016 CESTOVÁNÍ: Disneyland, Paříž

Marta Urbanová
Už staří Římané věděli, že lid ke své spokojenosti potřebuje chléb a hry. A také se tím řídili. Stavěli k tomu účelu kolosea. Naše generace není v jádru jiná. Také ji přitahují hry. Ať už pohádky – procházky světem snů, nebo horory – adrenalin.
více


22.6.2016 JAZYK: Krása lékařské češtiny

Tomáš Vodvářka
Čeština je jazyk barvitý, plnokrevný a melodický. Je tomu i v lékařské češtině, jež se léty vytratila z obecného povědomí jak pacientů, tak i lékařů. Laskavému čtenáři přináším několik pozapomenutých názvosloví.
více


18.6.2016 POVÍDKA: Starci ve člunu

Stanislav Moc
Když potřebuji ryby, zajdu si za Speedym. Je to starý zkušený rybář a rád si k penzi přivydělá. Dám mu dvacet dolarů a druhý den mi přinese pytlík čerstvých rybích filetů. Jednou jsem je spočítal a bylo jich tam přes třicet, takže to mám skutečně laciné a ještě k tomu bez práce.
více


17.6.2016 POVÍDKA: Na návštěvě u Rohanů

bastille bastila
Po dobytí Bastily a dalších událostech, po kterých se dostávali do popředí stále větší šílenci, zachraňovali šlechtici své životy útěkem ze země. Rohanům se to většinou zdařilo a za hranice dostali šťastně i svou sbírku obrazů, které ukrývali v Paříži na půdě.
více


17.6.2016 KNIHA: Vrhači stínů jsou už tu

Miroslav Vejlupek
Na šedesát stránek poetických obrazů a filosofických usebrání ve sbírce Vrhači stínů poznačuje předmluva Františky Vrbenské co „sváteční hostinu veršů hořce rozmarnou, milostnou i kontemplativní“ a autora Vladimíra Stibora za „uznávaného básníka“.
více


11.6.2016 POVÍDKA: Štamgast

Stanislav Moc
Štamgast je původem slovo německé, ale v českých krajích, lépe řečeno v českých hospodách a knajpách, slovo zdomácnělé, značící stálého hosta stejně jako v zemi svého původu.
více