18.4.2019 | Svátek má Valérie


18.4.2019 PRAHA: Voliči v naději, politici v pokušení a Piráti v kontrastu

Patrik Nacher
Zejména Piráti a Praha sobě se před volbami, ale i po volbách prezentovali jako zásadní změna. Samozřejmě mínili změnu k lepšímu. Odhlédnu teď od toho, že u některých jde tak trochu o protimluv či o jistý druh schizofrenie.
více


15.4.2019 OSOBNOST: Karlu Krylovi by bylo 75 let

Karel Hvížďala
Je-li člověk exulantem a považuje-li se zaň, setrvává zatvrzele na své příslušnosti k národu, z něhož pochází. Jak ale jinak dokázat, že jsme dosud příslušníci, ne-li úctou a láskou k řeči? K jazyku, té Popelce.
více


13.4.2019 POVÍDKA: O čem to vlastně je?

Michal Adler
Ne, na tu průmyslovou školu jsem nepatřil; byl to nápad a exekutivní rozhodnutí mých rodičů. Mě tam zajímala snad jen děvčata, a z nich nejvíc Marie Kovářová, drobná, štíhlá, modrooká přírodní plavovláska.
více


12.4.2019 POVÍDKA: Osobnosti v Praze

Martin Regner
Když počátkem roku 1911 stařičký císař František Josef podepsal jmenování Alberta Einsteina řádným profesorem matematické fyziky na Karlo-Ferdinandově universitě, přijel vědec do Prahy, aby tam vyřídil potřebné formality a zajistil si vhodné ubytování.
více


5.4.2019 POVÍDKA: Pohled zevnitř

Karel Bečka
Když organismus přestane fungovat, je to tragédie. S postupujícím věkem čím dále, tím častější. A bere si na sebe rafinované formy. Marně si myslel, že Faraonova pomsta ho může dostihnout jen v dalekém Egyptě.
více


4.4.2019 KNIHA: I motýli pláčou

Václav Vlk st.
Všichni po něčem toužíme a všichni se něčeho bojíme. Toužíme po lásce, po dálkách, po šťastném životě. A bojíme se nemoci, stáří, násilí. A smrti.
více


3.4.2019 OSOBNOST: Neslavič Kundera se dožil devadesáti let

Karel Hvížďala
Milan Kundera skutečně již léta narozeniny neslaví, ale to neznamená, že pro nás to nemůže být důvod, abychom si ho připomenuli.
více


3.4.2019 KNIHA: Jan Werich za oponou

Petr Adler
Jestli se Jan Werich a Jiří Voskovec něčeho báli, bylo to, že by se z nich mohly stát gypsové hlavy.
více


1.4.2019 FEJETON: Sto let!

Petruška Šustrová
Bylo to v neděli. Bezmyšlenkovitě jsem si pustila rádio, že si poslechnu zprávy – ani ne, že by mě zajímal vývoj nějaké kauzy či pseudokauzy, ale jaksi pro jistotu, zda se právě nestalo něco převratného.
více


30.3.2019 POVÍDKA: Svatá prostoto

Michal Adler
Pan inženýr, původem Skot, byl mezinárodně uznávaný odborník ve svém oboru. A také úžasný znalec klasické hudby. Rozpoznával nejen díla i méně známých hudebních skladatelů, včetně českých barokních mistrů, ale znal i životopisné podrobnosti.
více


29.3.2019 KNIHA: Amerigo a Magalhaes

Jan Handl
Nakladatelství Pavel Dobrovský – Beta překvapilo novým vydáním dvou próz Stefana Zweiga nazvaným Amerigo a Magalhães. Židovský intelektuál pocházející z Rakouska mě dlouho lákal.
více


29.3.2019 POVÍDKA: Nahlédnutí

Karel Bečka
Toho večera pocítil, že čas se naklonil. Po velké námaze se mu podařilo uspat ženu jen tak, že ji obdařil proti psychiatrovu názoru dávkou tablet, které poškozovaly paměť, v té době již v dezolátním stavu.
více


28.3.2019 KULTURA: Kterak dva z Beatles málem k osvícení přišli

Milan Dřevojánek
Před padesáti lety se toho událo hodně: Richard Nixon se stal prezidentem USA, Willy Brandt kancléřem Německa a Gustáv Husák generálním tajemníkem ÚV KSČ.
více


22.3.2019 POVÍDKA: V jednom hrobě

Martin Regner
Prezident Gottwald se radil na Pražském hradě s nejbližšími spolupracovníky, řešili i žádosti o milost odsouzenců k smrti. Nikomu nevyhověli.
více


16.3.2019 ÚVAHA: Jdou zpěváci do nebe?

Tomáš Vodvářka
V minulých dnech dozpívali svou poslední píseň Věra Bílá a Mirek Hoffmann z Greenhorns. Máme být smutní? Jistě ano, ale...
více


16.3.2019 POVÍDKA: Náledí

Michal Adler
Byl už pozdní večer, když konečně dokončil práci. Venku tma a nevlídnost pozdního podzimu.
více


14.3.2019 VÝSTAVA: Zboží ukryté v roce 1938

Aleš Uhlíř
Pod výstavami nálezů různých depotů si obvykle představujeme něco podobného, jako je kupříkladu nádoba s přemyslovskými denáry. Zkrátka mělo by to být vzácné a staré. Že tomu tak vždy být nemusí, ukazuje Muzeum v Příboře právě probíhající výstavou „Zboží ukryté v roce 1938“. Ke vzniku této výstavy...
více


9.3.2019 JAZYK: Několikero nedorozumění z neznalosti

Luděk Frýbort
Ni hao, zdravím vás po čínsku, vážení čtenáři! Bylo to v mladickém věku nějakých sedmdesáti let – dnes už si takové vyskakování nemohu dovolit –, kdy jsem pojal úmysl navštívit Čínu.
více


8.3.2019 POVÍDKA: Ve vlažném potoce

Martin Regner
Karel Jaromír Erben si na velká gesta nepotrpěl, soudil, že více svému národu prospěje pilnou prací.
více


7.3.2019 OSOBNOST: Eva Jiřičná, čilá osmdesátnice

Karel Hvížďala
„Nejhorší v životě, jak říkal Oscar Wilde, je neriskovat. Kdo neriskuje, je už částečně mrtvý. Opačně, každá spolupráce s architektem je risk pro architekty i pro ty, kteří s nim spolupracují. Riziko je nedílnou součástí plně prožitého života.“
více


7.3.2019 VÝSTAVA: František Mořic Nágl v Jihlavě

Marcela Matějková
Od 17. 1. do 10. 3. 2019 je v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě k vidění výstava obrazů akademického malíře Františka Mořice Nágla. Jméno malíře mi nic neříkalo, a právě proto mě výstava lákala.
více


4.3.2019 PIVO: Lze i pivo „národně obrodit“?

Ladislav Jakl 1
Lze. Jistěže lze. Jen si je nutno ujasnit, co obecně - ale zejména v našem pivním případu - ono obrození vlastně znamená.
více


1.3.2019 PRAHA: Před 130 lety „děly se věci neuvěřitelné“

Petr Andrle
Naši předkové (zejména ti žijící před 130 lety v Praze) byli zřejmě vzdělanější i aktivnější než jejich dnešní následovníci, jakkoli jsme v té době (podle některých) úpěli v „žaláři národů“.
více


28.2.2019 OSOBNOST: Stanislav Milota, svérázný žižkovský kreativec

Karel Hvížďala
„Všichni jsme na Žižkově začínali v patnácti. Šel jsem rovnou na Barrandov. Měl jsem jen čtyři obecné, pět měšťanek a nazdar tvá Máňa. Byla to škola ulice. Učil jsem se tak, že jsem se chodil každý večer dívat na filmování. Lze se to naučit i bez školy, ale musí být zájem.“ Tohle o sobě řekl...
více


22.2.2019 VÝSTAVA: Jak Československo nasedlo do auta

Zbyněk Petráček
I když masový motorismus k nám přinesla až Husákova normalizace, podmínky pro něj vytvářela už první republika. Dokládá to výstava ve Škoda Muzeu.
více


20.2.2019 KULTURA: Janáček v Británii

Voyen Koreis 2
Nevím, kolik z vás čtenářů je schopno si teto článek přečíst v angličtině. Je ale výjimečný a svým obsahem jistě zajímavý pro českého čtenáře. Ani pokud byste to nezvládli, stálo by za to aspoň si prohlédnout v něm uvedené obrázky.
více


16.2.2019 POVÍDKA: Katarze

Tomáš Vodvářka
Vstoupil do sálu bočními dvířky na osvětlené pódium, kde stál skvostný černý Steinway. I když ten pocit zažil snad tisíckrát, stále se ho nemohl nabažit. Úmyslně zpomaloval krok, aby tak prodloužil vzdálenost ke klavíru a nechal publikum tleskat.
více


15.2.2019 POVÍDKA: Samostatný úlovek

Martin Regner
Kníže Oldřich byl vášnivý lovec a během lovu se mu přihodilo ledacos. Poznal při něm svou ženu Boženu i poustevníka Prokopa, přebývajícího na břehu řeky Sázavy. Zbožného muže si velmi oblíbil, vážil si jeho moudrosti, pevné vůle a pravdomluvnosti.
více


14.2.2019 KULTURA: K čemu vlastně slouží muzea?

Aleš Uhlíř
V obecném povědomí je představa, že jedním ze smyslu existence institucí, jako jsou muzea, je trvale uchování určitých věcí.
více


13.2.2019 KNIHA: Houellebecq, Relotius a naši korektníci

František Schilla
Přibližně 600 tisíc eur má v bance hlavní hrdina na začátku románu Sérotonine (česky: Serotinin) Michela Houellebecqa; na konci (po zakoupení pařížského bytu) mu tamtéž zbývá něco málo přes 200 tisíc eur.
více


8.2.2019 FEJETON: Osudy knih

Vladimír Karpenko
Hlídali jsme vnuka, prvňáčka. Škola odpadla. Chlapec seděl u stolku a pilně pracoval – psal cosi na lístky tvořící malou knížku. Na můj dotaz odtušil, že je to deník, prý z něj bude číst své mladší sestře.
více


8.2.2019 FILM: Václav Vorlíček a spisovatelé

Ivo Fencl
První spisovatel, s kterým nedávno zesnulý Václav Vorlíček (3.6.1930-5.2.2019) pomyslně spolupracoval, byl „sám“ Jindřich Šimon Baar (1869-1925).
více


7.2.2019 KULTURA: Politická agitace v divadle

Zdeněk Lanz
Čtenáři pátečního (25. ledna 2019) Českobudějovického deníku si na straně dvě nemohli nevšimnout titulku Jiří Šesták je zpátky v divadle.
více


5.2.2019 ESEJ: O otrokářství psát nesmíš aneb Antiomluva

Marian Kechlibar
Amélie Zhao je dívka z Pekingu, která nyní žije ve Spojených státech amerických. Od dětství toužila stát se spisovatelkou a podle všeho psát umí. Nakladatelství Delacorte Press s ní uzavřelo smlouvu na tři romány v hodnotě 500 000 dolarů. První z nich, „Dědic krve“ (Blood Heir) měl vyjít letos v...
více


2.2.2019 ÚVAHA: Strojmír

Luděk Frýbort
Vojvoda Strojmír uprchnuv od národa svého, dlouhým vyhnanstvím v cizině zapomněl svou řeč, vypráví kronika tzv. Kristiána k době prvního historicky doloženého Přemyslovce, knížete Bořivoje…
více


1.2.2019 POVÍDKA: Nový člověk

Martin Regner
Když se po smrti Gottwalda stal Antonín Zápotocký prezidentem a nastěhoval se do Pražského hradu, myslel si, že bude pro čs. komunisty stejně zářivou hvězdou, jako byl jeho předchůdce, a všechno, co řekne, bude pro ně svaté.
více