22.4.2019 | Velikonoční pondělí


22.4.2019 GLOSA: Zlikvidujeme i trpaslíky ze zahrad?

Ivo Valenta
A je to tady… Teprve před pár dny jsem psal příspěvek o tom, že ve španělské škole dětem zakázali Šípkovou Růženku a pohádku O červené Karkulce. Byly prý moc sexistické a šířily stereotypy o mužské a ženské roli.
více


20.4.2019 KULTURA: Velikonoce, slavnost sakrální i profánní

Karel Hvížďala
V sakrálním, náboženském pojetí, jsou Velikonoce oslavou velké noci, slavností Zmrtvýchvstání Páně neboli Vzkříšení Krista, ke kterému došlo na Boží hod velikonoční.
více


20.4.2019 JAZYK: Moc slov a moc slov

Zdeněk Roller
Nezbláznil jsem se. Ještě než budete číst dál, zkuste tu slovní hříčku se stejně vypadajícími tvary různých slovních druhů odhalit.
více


19.4.2019 ÚVAHA: Velikonoce netradičně

Stanislav Lorenc
O Velikonocích si právem připomínáme nejdůležitější okamžik lidských dějin. Tím není nic menšího než usmíření padlého lidstva se svatým Bohem prostřednictvím smrti a vzkříšení Božího syna, Ježíše Krista.
více


19.4.2019 SPOLEČNOST: Národní katedrála

Zbyněk Petráček
Svět kondoluje Francii k neštěstí, ale požár katedrály Notre-Dame probouzí i jiné emoce než jen zděšení.
více


19.4.2019 POVÍDKA: Koupání v Nežárce

Martin Regner
Pan Jaroslav byl přístupný všelijakým pokrokovým myšlenkám, mimo jiné i nudismu. Soudil, že nastavovat zadnici a jiné části vstříc slunečním paprskům je něco zcela přirozeného a lidského a že za nahotu by se nikdo neměl stydět.
více


19.4.2019 KNIHA: Vendulka, útěk za svobodou

Jan Handl
Kniha novináře Ondřeje Kundry „Vendulka, útěk za svobodou“ vypráví příběh dvou lidí, s jejichž osudy dějiny pořádně zamávaly. Jde o Hanu Vendulku Voglovou, která se shodou náhod těsně před cestou do Terezína stala modelem pro později ikonickou fotografii Jana Lukase.
více


19.4.2019 JAPANORAMA: Muzikant na mýtince

Milan Hubáček
Japonského rockového či popového muzikanta, který mě skutečně zaujal, jsem objevil až předloni. Lépe řečeno, byl mi objeven. A to posluchačem o generaci mladším - vlastním synkem.
více


18.4.2019 PRAHA: Voliči v naději, politici v pokušení a Piráti v kontrastu

Patrik Nacher
Zejména Piráti a Praha sobě se před volbami, ale i po volbách prezentovali jako zásadní změna. Samozřejmě mínili změnu k lepšímu. Odhlédnu teď od toho, že u některých jde tak trochu o protimluv či o jistý druh schizofrenie.
více


20.4.2019 VZPOMÍNKA: Kamna

Vladimír Karpenko
Prvních čtyřicet let svého života jsem strávil zčásti u kamen; ne, že bych se od nich neodtrhl, ale byl jsem u nich často. Když jsme, bratr a já, nabyli dostatek sil, vstoupil do našich denních úkolů tento zdroj tepla.
více


15.4.2019 OSOBNOST: Karlu Krylovi by bylo 75 let

Karel Hvížďala
Je-li člověk exulantem a považuje-li se zaň, setrvává zatvrzele na své příslušnosti k národu, z něhož pochází. Jak ale jinak dokázat, že jsme dosud příslušníci, ne-li úctou a láskou k řeči? K jazyku, té Popelce.
více


13.4.2019 POVÍDKA: O čem to vlastně je?

Michal Adler
Ne, na tu průmyslovou školu jsem nepatřil; byl to nápad a exekutivní rozhodnutí mých rodičů. Mě tam zajímala snad jen děvčata, a z nich nejvíc Marie Kovářová, drobná, štíhlá, modrooká přírodní plavovláska.
více


12.4.2019 POVÍDKA: Osobnosti v Praze

Martin Regner
Když počátkem roku 1911 stařičký císař František Josef podepsal jmenování Alberta Einsteina řádným profesorem matematické fyziky na Karlo-Ferdinandově universitě, přijel vědec do Prahy, aby tam vyřídil potřebné formality a zajistil si vhodné ubytování.
více


5.4.2019 POVÍDKA: Pohled zevnitř

Karel Bečka
Když organismus přestane fungovat, je to tragédie. S postupujícím věkem čím dále, tím častější. A bere si na sebe rafinované formy. Marně si myslel, že Faraonova pomsta ho může dostihnout jen v dalekém Egyptě.
více


4.4.2019 KNIHA: I motýli pláčou

Václav Vlk st.
Všichni po něčem toužíme a všichni se něčeho bojíme. Toužíme po lásce, po dálkách, po šťastném životě. A bojíme se nemoci, stáří, násilí. A smrti.
více


3.4.2019 OSOBNOST: Neslavič Kundera se dožil devadesáti let

Karel Hvížďala
Milan Kundera skutečně již léta narozeniny neslaví, ale to neznamená, že pro nás to nemůže být důvod, abychom si ho připomenuli.
více


3.4.2019 KNIHA: Jan Werich za oponou

Petr Adler
Jestli se Jan Werich a Jiří Voskovec něčeho báli, bylo to, že by se z nich mohly stát gypsové hlavy.
více


1.4.2019 FEJETON: Sto let!

Petruška Šustrová
Bylo to v neděli. Bezmyšlenkovitě jsem si pustila rádio, že si poslechnu zprávy – ani ne, že by mě zajímal vývoj nějaké kauzy či pseudokauzy, ale jaksi pro jistotu, zda se právě nestalo něco převratného.
více


30.3.2019 POVÍDKA: Svatá prostoto

Michal Adler
Pan inženýr, původem Skot, byl mezinárodně uznávaný odborník ve svém oboru. A také úžasný znalec klasické hudby. Rozpoznával nejen díla i méně známých hudebních skladatelů, včetně českých barokních mistrů, ale znal i životopisné podrobnosti.
více


29.3.2019 POVÍDKA: Nahlédnutí

Karel Bečka
Toho večera pocítil, že čas se naklonil. Po velké námaze se mu podařilo uspat ženu jen tak, že ji obdařil proti psychiatrovu názoru dávkou tablet, které poškozovaly paměť, v té době již v dezolátním stavu.
více


29.3.2019 KNIHA: Amerigo a Magalhaes

Jan Handl
Nakladatelství Pavel Dobrovský – Beta překvapilo novým vydáním dvou próz Stefana Zweiga nazvaným Amerigo a Magalhães. Židovský intelektuál pocházející z Rakouska mě dlouho lákal.
více


28.3.2019 KULTURA: Kterak dva z Beatles málem k osvícení přišli

Milan Dřevojánek
Před padesáti lety se toho událo hodně: Richard Nixon se stal prezidentem USA, Willy Brandt kancléřem Německa a Gustáv Husák generálním tajemníkem ÚV KSČ.
více


22.3.2019 POVÍDKA: V jednom hrobě

Martin Regner
Prezident Gottwald se radil na Pražském hradě s nejbližšími spolupracovníky, řešili i žádosti o milost odsouzenců k smrti. Nikomu nevyhověli.
více


16.3.2019 ÚVAHA: Jdou zpěváci do nebe?

Tomáš Vodvářka
V minulých dnech dozpívali svou poslední píseň Věra Bílá a Mirek Hoffmann z Greenhorns. Máme být smutní? Jistě ano, ale...
více


16.3.2019 POVÍDKA: Náledí

Michal Adler
Byl už pozdní večer, když konečně dokončil práci. Venku tma a nevlídnost pozdního podzimu.
více


14.3.2019 VÝSTAVA: Zboží ukryté v roce 1938

Aleš Uhlíř
Pod výstavami nálezů různých depotů si obvykle představujeme něco podobného, jako je kupříkladu nádoba s přemyslovskými denáry. Zkrátka mělo by to být vzácné a staré. Že tomu tak vždy být nemusí, ukazuje Muzeum v Příboře právě probíhající výstavou „Zboží ukryté v roce 1938“. Ke vzniku této výstavy...
více


9.3.2019 JAZYK: Několikero nedorozumění z neznalosti

Luděk Frýbort
Ni hao, zdravím vás po čínsku, vážení čtenáři! Bylo to v mladickém věku nějakých sedmdesáti let – dnes už si takové vyskakování nemohu dovolit –, kdy jsem pojal úmysl navštívit Čínu.
více


8.3.2019 POVÍDKA: Ve vlažném potoce

Martin Regner
Karel Jaromír Erben si na velká gesta nepotrpěl, soudil, že více svému národu prospěje pilnou prací.
více


7.3.2019 OSOBNOST: Eva Jiřičná, čilá osmdesátnice

Karel Hvížďala
„Nejhorší v životě, jak říkal Oscar Wilde, je neriskovat. Kdo neriskuje, je už částečně mrtvý. Opačně, každá spolupráce s architektem je risk pro architekty i pro ty, kteří s nim spolupracují. Riziko je nedílnou součástí plně prožitého života.“
více


7.3.2019 VÝSTAVA: František Mořic Nágl v Jihlavě

Marcela Matějková
Od 17. 1. do 10. 3. 2019 je v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě k vidění výstava obrazů akademického malíře Františka Mořice Nágla. Jméno malíře mi nic neříkalo, a právě proto mě výstava lákala.
více


4.3.2019 PIVO: Lze i pivo „národně obrodit“?

Ladislav Jakl 1
Lze. Jistěže lze. Jen si je nutno ujasnit, co obecně - ale zejména v našem pivním případu - ono obrození vlastně znamená.
více


1.3.2019 PRAHA: Před 130 lety „děly se věci neuvěřitelné“

Petr Andrle
Naši předkové (zejména ti žijící před 130 lety v Praze) byli zřejmě vzdělanější i aktivnější než jejich dnešní následovníci, jakkoli jsme v té době (podle některých) úpěli v „žaláři národů“.
více


28.2.2019 OSOBNOST: Stanislav Milota, svérázný žižkovský kreativec

Karel Hvížďala
„Všichni jsme na Žižkově začínali v patnácti. Šel jsem rovnou na Barrandov. Měl jsem jen čtyři obecné, pět měšťanek a nazdar tvá Máňa. Byla to škola ulice. Učil jsem se tak, že jsem se chodil každý večer dívat na filmování. Lze se to naučit i bez školy, ale musí být zájem.“ Tohle o sobě řekl...
více


22.2.2019 VÝSTAVA: Jak Československo nasedlo do auta

Zbyněk Petráček
I když masový motorismus k nám přinesla až Husákova normalizace, podmínky pro něj vytvářela už první republika. Dokládá to výstava ve Škoda Muzeu.
více


20.2.2019 KULTURA: Janáček v Británii

Voyen Koreis 2
Nevím, kolik z vás čtenářů je schopno si teto článek přečíst v angličtině. Je ale výjimečný a svým obsahem jistě zajímavý pro českého čtenáře. Ani pokud byste to nezvládli, stálo by za to aspoň si prohlédnout v něm uvedené obrázky.
více


16.2.2019 POVÍDKA: Katarze

Tomáš Vodvářka
Vstoupil do sálu bočními dvířky na osvětlené pódium, kde stál skvostný černý Steinway. I když ten pocit zažil snad tisíckrát, stále se ho nemohl nabažit. Úmyslně zpomaloval krok, aby tak prodloužil vzdálenost ke klavíru a nechal publikum tleskat.
více