21.9.2017 | Svátek má Matouš


21.9.2017 PRAHA: Paní slavná umělcová a synáček potentáta

Václav Vlk st.
Rozhodovat o věcech důležitých je nutno svěřit osobám moudrým, soudným a věci znalým. Tedy teoreticky. V praxi to pak vypadá všelijak. Rozhodovat se spíše snaží a často tak činí osoby nesoudné, neodborné a hlavně jakoby osvícené duchem nějaké vznešenosti.
více


20.9.2017 VZPOMÍNKA: Nezkažený vypravěčský talent

Karel Hvížďala
Když jsem zapnul počítač a uviděl tu zprávu, že jsem dostal cenu Karla Čapka, zůstal jsem zírat a říkal si: To je nějak moc, ne? A vlastně doteď jsem se z toho nevzpamatoval.
více


20.9.2017 FEJETON: Bude − nebude?

Karpenková-chalupa
Všimli jste si toho také? Nevím, jak u vás, ale u nás (středně velká ves v Polabí) ubyly mouchy. Neříkám, že mi chybí to jejich nechutné oblézání potravin, protivné šimrání k ránu v posteli nebo to, že na podzim, obvykle v září, začaly hnusně štípat.
více


19.9.2017 PRAHA: Sloup a smír

Zbyněk Petráček
Mariánský sloup na Staroměstském náměstí obnoven nebude. Tak rozhodli ve čtvrtek pražští zastupitelé, čímž vyvolají řadu emocí. Vítězi jsou vítězové a poraženými poražení z podzimu 1918.
více


18.9.2017 OSOBNOST: Před 80 lety se narodil Pavel Bobek

Tomáš Vodvářka
Někteří zpěváci vyprodávají stadióny, potřebují za sebou hopsalíny a kouřmo. Pavlovi Bobkovi stačil bohatě jeho nezaměnitelný hlas.
více


15.9.2017 POVÍDKA: Lovcem proti své vůli

Martin Regner
Kníže Oldřich se chystal vyjet z Pražského hradu na lov, když si všiml, že naproti u studánky před kostelem sv. Víta se vyhřívá na sluníčku tlustý mladý kanovník. Mladík se jmenoval Šebíř a zrovna využíval odjezdu biskupa Hyzy a probošta na inspekční cestu po kostelech, aby si trochu zdříml. Už...
více


13.9.2017 FEJETON: Noční můry

Karpenková-chalupa
Nemíním „noční motýly“, ale něco tak protivného, jako jsou záchvaty noční nespavosti provázené mnohými nepříjemnostmi. Třeba ulehnete a ne a ne zabrat, nebo se probudíte uprostřed noci či nad ránem a je to tady.
více


9.9.2017 GLOSA: Ptákovina, nebo vážná věc?

Jan Bartoň
Jistý muž, neznalý zákonů České republiky, přeložil nápis na soše na Karlově mostě do arabštiny, aby si i ostatní znalí písma arabského mohli arabsky přečíst, co to bylo za křesťanského svatého. Zelenou fixkou.
více


9.9.2017 POVÍDKA: Lekce

kytara
Ne, nepovažuji se za kytaristu. Když se mě někdo zeptá, jestli hraji na nějaký hudební nástroj, obvykle odpovídám, že bohužel ne. A přece.
více


8.9.2017 POVÍDKA: Princ Boček na universitě

Martin Regner
Král Jiří měl čtyři syny: Bočka, Viktorína, Jindřicha a Hynka. Zatímco Hynek byl veselý, Jindřich chytrý a Viktorín zbrklý, nejstarší Boček byl poloviční blázen. Zůstával pořád doma v paláci a nikdo se s ním příliš nebavil. Neměl to jednoduché - otec na něho neměl čas, bratři se mu pošklebovali a...
více


6.9.2017 KNIHA: Leckterý kantor se smát nebude

Zuzana Majerová Zahradníková
Zuzana Majerová Zahradníková
Jako učitelka jsem poznala jsem školy v různých zemích. I v daleké cizině jsme byli respektováni jako národ kulturní. Mnozí nám záviděli úroveň českého státního školství, v němž mnoho let učím.
více


5.9.2017 PRAHA: Památkářské peklo

Eva Kislingerová
Nedávno jsem zaslechla docela vtipnou poznámku o tom, že s památkáři je to jako s bývalým britským impériem, nad kterým v dávných dobách nezapadlo​ slunce.
více


1.9.2017 VZPOMÍNKA: Problematika okurek

Petr Adler
“Poslouchej,” zeptal se zamyšleně Datel, “poslouchej, co ti říká problematika okurek?”
více


1.9.2017 POVÍDKA: Karel a hudební výchova

Martin Regner
Někteří dělníci, rolníci i pracující inteligence se věnovali po práci různým koníčkům, Novákovi zahradničili. Nejvíce starý pan Novák, který už ráno nikam chodit nemusel.
více


23.8.2017 OSOBNOST: Říkali mu Eppy...

Vladimír Zouzalík
Všichni známe báji, kdy se vědec či umělec upsal ďáblu a když čas vypršel, přišlo zúčtování. Nepochybuji o tom, že tak učinil i Brian Epstein, ale on se neupsal za úspěch svůj, ale za své svěřence, sám byl v pozadí a nakonec i svým životem zaplatil.
více


22.8.2017 ČEŠTINA: Šungta voarda aneb Nač umírají jazyky

Luděk Frýbort
My, smrtelní lidé, máme potíž s chápáním rozlehlejších časových úseků. Jsme zařízeni na délku jednoho lidského života; co ji přesahuje, o tom se učíme v dějepise, v provozu všedního dne ale dle toho nejednáme.
více


18.8.2017 FILM: Neviditelné vzpomínky na filmy a na herce

Ivo Fencl
Představme si léto, ale s filmovým fandou. A ten nemusí hned sedět u baru, aby řekl: Všechny jsem je znal. Do puntíku. Všechny. Chcete o tom vyprávět?
více


18.8.2017 JAZYK: Vnímal jsem to úplně stejně

Lubomír Stejskal
Na webu Forum24 napsal 15/8 Prokop Rímský, že na nedávném MS světa v atletice „Czechia“ chyběla. Řeč je o nápisu na dresech. Místo něj stále „Czech Republic“.
více


18.8.2017 MINIPOVÍDKA: Mecenáš a básník

Martin Regner
Velký český vlastenec, architekt a mecenáš Josef Hlávka všemožně podporoval umělce a studenty a nezapomínal ani na žebráky. Aby jim nemusel pořád otvírat, zhotovil na svém zámku v Lužanech penězovod - potrubí, které vedlo z prvního patra do misky u zámeckých vrat.
více


16.8.2017 POVÍDKA: Letní rapsodie

Grig - Cvrček
V zamřížovaném okénku oplechované vstupní branky se mihla tvář v zelené čepici mazácky zformované na tygra, branka se vrzavě otevřela a do areálu autoparku vkráčela čtveřice vojáků.
více


16.8.2017 PRAHA: Kaplického chobotnice ožívá

Karel Hvížďala
Již několik dní se zase po deseti letech hovoří o futuristickém návrhu knihovny architekta Jana Kaplického, která měla stát v Praze na Letné.
více


12.8.2017 NA ROZLOUČENOU: Velkorysá laskavost Pavla Kantorka

Petr Adler
Je tomu už nepěkných pár let. Optická vlákna jako nejnovější prostředek přenosu dat a informací vůbec se tehdy začala pomalu dostávat na přední místa zpravodajství. Zajímalo mě to, protože jsem se podílel na vzniku prvních opravdu internetových novin tehdejšího kanadského velkopodniku Southam,...
více


11.8.2017 OSOBNOST: Zase jsme chudší – odešel Pavel Kantorek

Karel Hvížďala
Jeden z nemnoha vtipů Pavla Kantorka, v němž nevystupovaly kočky a myši, zněl: Rok 1951: „Ještě než došlo k hlavnímu líčení, můj advokát dostal osm let.“
více


11.8.2017 POVÍDKA: Prokurátoři

Martin Regner
Přibík Jeníšek z Újezda žil nepříliš zámožně na tvrzi Štěpánovice se čtyřmi svárlivými bratry, mezi nimiž často tekla krev. Taky občas od nich nějakou dostal. Protože byl z nich nejslabší, již od útlého věku přivykl opatrnosti a vypočítavosti.
více


10.8.2017 JAZYK: Nejen pošťák zvoní dvakrát

Jan Vitek
Všichni vojenští odborníci bez výjimky říkají, že civilní obyvatelé prožívají ošklivý zlý sen. Tuto větu jsem onehdy četl v jedněch amerických novinách, které nebudu jmenovat, aby se redakce nemusela červenat. Mohla by se ale stejně dobře objevit ve francouzském tisku nebo možná dokonce i u nás.
více


9.8.2017 VZPOMÍNKA: Kim, Ruda a já

Voyen Koreis 2
Vojnou jsem se protloukl z větší části jako zpěvák u vojenského souboru AUS v Praze a později u posádkové hudby v Milovicích.
více


4.8.2017 MINIPOVÍDKA: Špatná rána

Martin Regner
Císař Karel VI. měl slabý zrak a nevalný sluch, to mu ale nebránilo holdovat dvěma zálibám, u Habsburků obvyklých: hudbě a lovu. Jednoho májového dne roku 1732 předváděl v úzkém rodinném kruhu skladbu, kterou sám složil.
více


2.8.2017 FEJETON: Klavír? Nutit nebo nenutit děti hrát?

Dana Emingerová
Věřte tomu nebo ne, ale po čtvrtstoletí pauzy jsem propadla klavíru. Dokonce se doma o něj pereme. Tedy já a mí tři synové... Ovšem i u nás to zpočátku vypadlo, že hudební výchova dopadne bledě a bude se opakovat rodinná historie.
více


28.7.2017 MINIPOVÍDKA: Tchán a zeť

Martin Regner
Manželé Gottwaldovi byli zase jednou na návštěvě u své provdané dcery. Zatímco hradní paní se pyšnila svým novým kožichem, její choť popíjel v křesle a houpal na kolenou vnučku, které říkal „Batul“.
více


27.7.2017 ÚVAHA: Tušení boha

Martina Bártová
mraky nahoře, mraky dole (Roš Pina)
Jeden žák se zeptal zenového mistra Philipa Kapleaua: „Co mi zenový mistr může dát?“ Kapleau odpověděl: „Nemůže ti dát nic, co už nemáš, ale může ti vzít mnohé, co je cizí tvé pravé přirozenosti.“
více


25.7.2017 OSOBNOST: Zemřel nejen výtvarník

Ivo Fencl
Mimo jiné (a pokud to nevíte) miloval western a (rovněž mimo jiné) napsal i scénář krásného komiksu Malý Vinnetou. Ten i skvěle kreslil. Pro dětský časopis Ohníček. K parodickému Vinnetouovi dala popud všem nám známá éra Pierra Brice a Lexe Barkera.
více


24.7.2017 FEJETON: Festival

Petruška Šustrová
Průmyslový areál, v němž se rok co rok koná hudební festival Colours of Ostrava, je tak jednoznačně nebarevný, že mě to vždycky znovu uhodí do očí. Poněkud omšelé budovy temných odstínů – proč má ten festival v názvu barvy, když je jeho prostředí dost nápadně nebarevné?
více


22.7.2017 VZPOMÍNKA: A vítr východní...

Vladimír Karpenko
Titulek dokončím až po vysvětlení některých okolností. Již v době studií, to byla šedesátá léta, ale i po nich, jsem přispíval do různých periodik články populárně vědeckými. Občas jsem v odborných časopisech našel téma do té míry zajímavé, alespoň jsem tak soudil, že stálo za pokus převést ho do...
více


21.7.2017 CESTOVÁNÍ: Moře a civilizace

František Schilla
Klidné a čisté moře kolem nás, na dohled ostrov Stromboli (z Liparského souostroví) s kouřící sopkou.
více


19.7.2017 KNIHA: Lukavcova monstra

Ivo Fencl
Nakladatelstvím Pulchra loni vydaná kniha Textů o literární fantastice (tak zní podtitul) Bytosti na pomezí od Jana Lukavce (*1977) má dvě části. Grafik to, pravda, na jejich švu ignoroval.
více


17.7.2017 FEJETON: Faust a la Bulgakov

Petruška Šustrová
Vrátila jsem se z Ameriky a všude plno karlovarského festivalu. Do Karlových Var jsem se nerozjela, jednak už stejně bylo skoro pozdě, a jednak jsem si nedovedla dost dobře představit, že bych celá zničená běhala z filmu na film, nebo dokonce pokukovala po celebritách.
více