16.10.2018 | Svátek má Havel


13.10.2018 GLOSA: Další euronesmysl v řadě

Ivo Valenta
Za zcela absurdní lze považovat návrh, který prošel v minulém týdnu Evropským parlamentem a který nařizuje, aby soukromé audiovizuální online platformy nabízely povinně 30 % evropské tvorby.
více


12.10.2018 HISTORIE: Svatý Václav a odkaz jeho legendy

Karel Hvížďala
Každé výročí, i pravděpodobně 1083. výročí smrti knížete Václava, které jsme slavili v den jeho úmrtí v Mladé Boleslavi, je pro zralý a sebevědomý stát nejen důvodem k jásání, ale mělo by být hlavně i podnětem k hlubší sebereflexi.
více


8.10.2018 VÝSTAVA: Černá země? Mýtus a realita

Aleš Uhlíř
Dne 25. září 2018 byla v 17.00 hod. v Domě umění v Ostravě zahájena výstava Černá země?
více


9.10.2018 HISTORIE: Není ústav jako ústav

Milan Hulík
Jednou za hluboké normalizace jsem šel po Kampě kolem budovy s nápisem „Ústav pro studium díla Zdeňka Nejedlého“. Co tam studují, pomyslel jsem si, vždyť zuřivý rudý dědek, jak nám jej geniálně zahrál Vladimír Šmeral ve filmu „Skřivánci na niti“, nic nedopsal a skákal z tématu na téma.
více


9.10.2018 KULTURA: Chvála YouTube

Milan Dřevojánek
Předesílám, že YouTube tu vůbec nebudu chválit za to, k čemu byl a je primárně určen, totiž za sdílení videí – výplody oněch slavných „youtuberů“ mě zajímají stejně málo jako Leoš Mareš či Velký Kazma.
více


5.10.2018 VÝSTAVA: Praha v éře sňatků z rozumu

Zbyněk Petráček
Pod záminkou dvou výročí připravilo Muzeum hlavního města Prahy výstavu o tom, jak se z provinčního města habsburské říše stala metropole průmyslu, kultury i vědy.
více


4.10.2018 KNIHA: Plzeňsko-český slovník

Petr Adler
Jdete po ulici, potkáte někoho, koho znáte jen od vidění, a on se zeptá: Japa se máte? Vzápětí se začnete domnívat, že víte, odkud je. Ale naznačíte-li tázajícímu se, že je zez Plzně, se zlou se potážete.
více


28.9.2018 MINIPOVÍDKA: Vůdce národa

Martin Regner
František Ladislav Rieger seděl v zahradním hostinci a jedl hovězí maso s knedlíky a omáčkou. Neměl zrovna nejlepší náladu, protože se v noci moc nevyspal. Měl divoké sny, zdálo se mu, že pod jeho okny uspořádali Mladočeši kočičí koncert.
více


27.9.2018 VZPOMÍNKA: Odešla Paní zpěvačka

Lubomír Stejskal
Poslední koncert měla podle svých webových stránek stránek 3. prosince 2016 v bratislavském kulturním domě Ružinov. Dnes (24/9) přišla smutná zpráva. Opustila nás zpěvačka s jedinečným hlasem. Jana Kocianová.
více


27.9.2018 VÝSTAVA: Zdeněk Burian a Lovci mamutů ve Slezsku

Aleš Uhlíř
Výstavy obrazů Zdeňka Buriana (11.2.1905 Kopřivnice - 1.7.1981 Praha) si své příznivce vždy najdou. Malíř známý ilustracemi dobrodružné literatury a paleontologickými rekonstrukcemi má hned vedle svého kopřivnického rodiště v sousedním Štramberku muzeum.
více


24.9.2018 ČESKÝ SLAVÍK: Chcípni, potvoro!

Petr Adler
Když před mnoha desítkami let vymyslel tehdejší člen kulturní rubriky redakce tehdejšího (na poměry poměrně docela dobrého) časopisu Mladý svět (a pozdější cimrmanolog) Ladislav Smoljak čtenářskou soutěž o nejoblíbenější zpěváky, byla to odpověď na připomínku kolegy, že se blíží okurková sezóna, a...
více


22.9.2018 POVÍDKA: Výhra

Stanislav Moc
Ne, že by Petr Jirku neměl rád, ale nemusel ho. Zkrátka si moc nerozuměli a kdyby Petr neměl za manželku Jitku, která si naopak rozuměla s Jirkovou manželkou, moc by se nestýkali.
více


20.9.2018 POVÍDKA: Léčka

Marian Kechlibar
Je to tady, půjdeme s Charlesem do jeho prvního boje. Dostal do ruky nepříliš vyhovující zbraň a cítí, že je tam tak trochu do počtu. Jak si poradí?
více


18.9.2018 KNIHA: Léčka

Marian Kechlibar
Milí čtenáři, v prvním díle seriálu „Jak se rodí kniha“ jsem vám slíbil, že jednoho dne vydám ukázku z nikdy nedokončeného díla o budoucí francouzské občanské válce. Je pomalu čas, abych ten slib splnil.
více


17.9.2018 VZPOMÍNKA: Umělecká oficína

Vladimír Karpenko
Procházeje před časem centrem Prahy, zahlédl jsem kadeřnictví, kde byl vidět za rozlehlými výlohami krásný moderní interiér, personál jako ze škatulky se čile pohyboval.
více


17.9.2018 KNIHA: Bára a Budžes

Václav Vlk st.
Byl jsem pozván před nějakou dobou na křest knihy „Vinnetou naší doby“ o herečce, která se mi zapsala do paměti mnoha rolemi. Herečka, zapasovaná do rolí veselých a rozverných, je také herečkou velkých dramatických rolí.
více


14.9.2018 OSOBNOST: Svéhlavá mecenáška Meda Mládková

Karel Hvížďala
„Cesta k vybudování Musea Kampa byla trnitá a stále ještě je. Závist, nenávist a korupce vládne v naší krásné zemi a já se asi nedožiji nějaké velké změny.“ Tuto větu najdeme skoro ve všech rozhovorech, které poskytla po roce 1989 mecenáška umění Meda Mládková.
více


14.9.2018 KOMIKS: Nejstarší verneovka

Ivo Fencl
Nakladatel Josef Vybíral přešel od luxusního vydávání verneovek s původními, barevnými rytinami ke zpracování některých Vernových románů do komiksu.
více


13.9.2018 PIVO: Párování. Homo, nebo hetero?

Ladislav Jakl 1
Na párování může být hodně názorů. Ale v zásadě se všechny tyto názory dělí do dvou skupin: je lepší homopárování, nebo heteropárování?
více


12.9.2018 VÝSTAVA: Co dělali výtvarníci?

Nikolaj Savický
Jiří Kolář: Každý má vlastní tvář, 1969
Kulatá výročí slavných událostí zpravidla vedou k neuvěřitelné záplavě banalit a k pramálo invenčnímu opakování notoricky známých skutečností. Nejinak tomu bylo při padesátém výročí srpnové okupace Československa vojsky zemí tzv. socialistického tábora.
více


8.9.2018 FEJETON: Návštěva

Stanislav Moc
Dnes je tu krásně. Modrá obloha, voda v bazénu 31 °C, žena šla někam nakupovat, cvičit a pak na oběd s „děvčaty“ a její příbuzná, kterou zrovna nemusím a která tu je s dvouma parchantama, bude do hodiny odjíždět.
více


5.9.2018 KNIHA: Obnova národů

Jan Handl
Timothy Snyder je velmi známý a respektovaný americký historik a spisovatel. Některé jeho knihy jsou celosvětovými bestsellery a i u nás si čtenář na první dobrou vybaví spíš než novinku Obnova národů jeho dílo Krvavé země.
více


3.9.2018 VZPOMÍNKA: Michael

Marta Urbanová
V tyto dny nelze při nedožitých šedesátinách nevzpomenout výjimečného talentu, který se sotva kdy bude opakovat.
více


3.9.2018 KULTURA: Černý Harry Potter, bílý Nelson Mandela

Markéta Šichtařová 5
Může být dospělá Hermiona z Harryho Pottera v chystané divadelní hře černoška? No jasně, že může, co by nemohla. Dokonce i sama autorka Harryho Pottera, J. K. Rowlingová, je prý pro.
více


1.9.2018 POVÍDKA: Když se den povede

chalupa
„Tak jsme, vy volové, jak ti brabenečci,“ mínil Jirka. „Co v létě makali a pak si v zimě užívali.“ Byli jsme na to jeho mudrování už dávno zvyklí, a jako obvykle v tom byl i kousek pravdy.
více


31.8.2018 KULTURA: Opuštěný prostor

Jaroslav Míth
Politický systém nesnáší prázdno. Opuštěný prostor, téma, vždy ihned někdo zaplní. To platí o migraci, exekučním businessu i o vulgárním hanobení naší kultury vydávaném za umění.
více


31.8.2018 POVÍDKA: Špatní rozhodčí

Martin Regner
Roku 1934 se mistrovství světa ve fotbale konalo v Itálii a diktátor Mussolini dělal všechno možné, aby jeho země turnaj vyhrála.
více


27.8.2018 ROZHOVOR: Muk, May, Musil, Lawrence - a Jordán

Ivo Fencl
Karel Jordán je autor non fiction, držitel Ceny Miroslava Ivanova. Psaním by se uživil... možná v jiné zemi; zde naštěstí má ještě jinou práci. Nezahodil ovšem ani sny kluka.
více


24.8.2018 JAZYK: Kam z češtiny zmizela slova?

Vratislav Hlubuček1
Čeština má plno slov, která jsou si navzájem protipóly. Jako nesnadný/snadný, přičinlivý/nepřičinlivý a podobně. Pak má ovšem řadu slov, u kterých se ty protipóly tak nějak vytratily.
více


20.8.2018 JAZYK: Neupírejme Hitlerovi, Göringovi a Hessovi oslovení soudruh!

Marek Steiner
Televize Prima před časem odvysílala v rámci seriálu Hitlerovi muži část „Rudolf Hess - nástupce“.
více


18.8.2018 POVÍDKA: Sabotáž

Grig - Cvrček
Četař absolvent Brouček opustil pomalým krokem chladivé stěny secesního činžáku, nyní sídla štábu praporu, na vyhřátém chodníku nastavil tvář teplu srpnového slunce a těšil se, až se na rotě položí na svůj regál, a ještě si do večeře zdřímne.
více


16.8.2018 PIVO: Proti velké žízni

Ladislav Jakl 1
Chcete si propálit vývod z žaludku krátkou cestou rovnou břichem ven? Pak je tohle ta pravá akce pro vás.
více


14.8.2018 FOTOGRAFIE: Dvě výročí

Karel Hvížďala
Magnum Photos je družstvo fotografů a prestižní fotoagentura, která měla od svého založení celkem 125 členů, v současnosti pro ní pracuje asi padesátka fotografů po celém světě.
více


13.8.2018 KULTURA: Kdo platí, ten rozhoduje. I v umění

Jaroslav Míth
Nedávný protest herce a principála Divadla Na Jezerce Jana Hrušínského upozorňuje na jeden obecný problém. Kdo platí, ten rozhoduje. A to platí i v umění.
více


11.8.2018 KYSELÉ HROZNY: Pisálci si vyskočili na Karla Gotta

Petr Adler
Tohle věděli už staří Římané: někdo má rád holky, jiný vdolky. Je pravda, že oni to říkali cudněji, navíc latinsky a navíc se ani netvářili příliš demokraticky, a ještě jednou navíc neposílali své zpěváky, aby jejich jménem zpívali nějaké kantilény v nějakém dosud neexistujícím Německu, někde mezi...
více


8.8.2018 POVÍDKA: Kenbriské povídky

Pavel Kohout
Jmenuji se Fredrik Singalski a jsem kronikář starobylého a slavného města Kenbri. Píše se rok 492 n. P. (našeho Proroka) a na mě připadla čestná role vylíčit na tento pergamen pro budoucí časy, jak žijeme.
více