21.7.2018 | Svátek má Vítězslav


16.7.2018 FEJETON: A kdo je tady romantik?

šeřík květen
Celá léta žiji v přesvědčení, že se ženy mýlí, když o sobě prohlašují, že jsou, na rozdíl od nás, romantičky a že my, tedy muži, jsme pragmatici, kteří myslí jen na jedno.
více


14.7.2018 POVÍDKA: Dozrávání

Školka od Lhoty
Měl jsem tu partu holek rád. A říkejme jim i nadále holky, protože právě tak si samy říkaly. Kdyby jim někdo říkal „děvčata“ nebo dokonce „dívky“, smály by se tomu.
více


11.7.2018 BIG BEN: Je orální morální?

Benjamin Kuras
Hodně se toho v poslední době na českých internetových stránkách napovídá o mazlitbě orální. Včetně třeba takových Novinek na serveru Seznam, kde si je může přečíst každé dítě.
více


9.7.2018 VÝSTAVA: Skauti aneb Ve službě republice

Zbyněk Petráček
Když vzniklo Československo, příštího prezidenta mělo v exilu, armádu (legie) na Sibiři a úřady jen rakouské. Jako kurýrní i strážní služba nové vlády se osvědčili skauti. Dokládá to výstava v Poštovním muzeu.
více


10.7.2018 JAZYK: Vraťme slovům jejich význam

Karel Šindelář
Řeč je základním komunikačním nástrojem mezi lidmi. Aby komunikace byla efektivní, je důležité, že slova mají svůj význam. Význam, který chápou obě strany dialogu stejně. Ovšem v poslední době se stává módou slova používat bez ohledu na jejich význam, jako by vlastně žádný neměla.
více


9.7.2018 VZPOMÍNKA: Domestikant

Vladimír Karpenko
Neboli tvor domestikovaný, zdomácnělý. Označujeme tak různé živočichy, kteří s námi sdílejí obydlí, jako jsou třeba kočky, psi, kanárci nebo jindy, ke své škodě, jen náš stůl prostřený masem.
více


7.7.2018 VZPOMÍNKA: Jince

Zdeněk Lanz
Píše se rok 1983. Mezinárodní situace je mimořádně napjatá. Studená válka vrcholí. Sovětský svaz odvolává své zástupce z jednání o raketách středního doletu v Ženevě.
více


6.7.2018 BAJKA: Vlčí babička vypravuje

Milena Míčová
Milena Míčová
Milá moje vlčátka, povím vám pohádku o té naší zemi. Dříve zde žila jiná zvířata, hloupé ubečené ovce, a vládla jim zde prasata. Prasata se měla dobře, využívala ovce, jak jen mohla, ale sama také musela poslouchat, a sice voly v hlavním městě říše.
více


6.7.2018 KNIHY: Konečně pořádné romány!

Petr Fiala
Literární úvahy jsou beletrií dneška. Na stole se mi sešly dvě knihy právě takové. Hlavním hrdinou obou je evropská vzdělanost, dějem jsou její proměny.
více


6.7.2018 GLOSA: Je dovoleno bránit inkvizici?

Michal Švejda
Přesvědčení, že zatvrzelý kacíř má být potrestán hranicí, bylo tak všeobecné, že ve středověku nenalézáme žádný hlas, jenž by tomu oponoval (s výjimkou samotných heretiků, kteří, když se octli před soudem a hrozila jim smrt, volali po zrušení tohoto trestu, pokud však měli moc, sami jej hojně...
více


30.6.2018 POVÍDKA: S duší otroka

Luděk Frýbort
V dusnu chýše se pohnula tmavá postava a ukázala prstem k střeše, jejímiž skulinami prosvítal žhavý den. „Tak tuhle díru tady, prosím, máme už od toho posledního hurikánu, a ještě sem neposlali nikoho, aby to přišel spravit.
více


29.6.2018 POVÍDKA: Krátký život

Martin Regner
Václav IV. zdědil po otci vládu v Čechách i v Německu, ale panování ho vůbec nebavilo. Mnohem raději se opíjel a lovil zvěř. Nejdříve ho sesadili z trůnu v Německu a i ten český se pod ním viklal.
více


28.6.2018 HANSPAULKA: Svět sám o sobě

Ladislav Jakl 1
Dál už si to nepamatuju, ale takhle o Hanspaulce na začátku 80. let zpívala dejvická kapela Drevokocúr, a v tom posměchu nebylo možné přeslechnout i velký kus závisti a možná i úcty.
více


20.6.2018 FEJETON: Avengers

Marta Urbanová
Jedeme do kina na Chodov. Ne do kina za sto dvacet kaček, ale do 4DX. Za zážitek dáme majlant. Ke vstupence vyfasujeme okuláry. Nač brýle? Zeptám se, jako bych nevěděla.
více


18.6.2018 KNIHA: Zachraňte Itálii

Václav Vlk st.
Napsat recenzi či povídání o knížce, která se mi líbila, je jedna věc. Ale když už se mi ta knížka líbila, mám takovou vnitřní potřebu přesvědčit čtenáře, aby si tu knížku taky přečetli, potažmo, v tom lepším případě, koupili.
více


14.6.2018 KULTURA: Rychlé šípy v roce Bubliny

Zbyněk Petráček
Známý komiks slaví 80 let. Za tu dobu ovlivnil čtyři generace české společnosti. Dokládá to kniha a výstava, v níž svou představu Rychlých šípů nabízí padesátka současných autorů.
více


14.6.2018 JAZYK: Braňme češtinu před aktivisty

Jaroslav Míth
Akutní nebezpečí naší mateřštině zatím nehrozí. Ale protože čert a genderový aktivista nikdy nespí, musíme být ve střehu.
více


8.6.2018 MINIPOVÍDKA: Biľak v divadle

Martin Regner
Když Husák a jeho spolupracovníci napravili základní chyby z krizového období po XIII. sjezdu KSČ, usoudili, že by měli nyní ukázat také vlídnější tvář, aby občané viděli, že jejich vůdci mají i kulturní zájmy.
více


7.6.2018 FEJETON: Odkud to smrdí

Ondřej Neff
Nepamatuji, že by nějaká divadelní inscenace vyvolala takové pozdvižení jako ta ježíšovská exhibice v Brně. S potěšením jsem konstatoval, že převládal hlas nabádající k pohrdání a bagatelizování celé věci.
více


4.6.2018 KNIHA: Mýtus o Pérákovi

Jan Handl
Slyšeli jste někdy od prarodičů vyprávět o Pérákovi? Já ano, moje babička mi v dětství tuto mytickou postavu fantoma, který měl na nohách pružiny a proháněl po Čechách nácky, popsala věrně.
více


4.6.2018 BIG BEN: Ježíš a cool theatre

Benjamin Kuras
V té brněnské hře, která působí takovou společenskou řežbu, něco chybí. Tedy scéna, která by vysvětlovala – ne eticky ani teologicky, ale dramaticky a logicky –, co bylo tak jasné páteru Halíkovi a nad čím tolik lidí kroutí hlavou.
více


2.6.2018 KULTURA: Ať si hrají, co chtějí. Ale za své

Roman Joch
Hra Naše násilí a vaše násilí Olivera Frljiče byla v Brně odehrána, sice s menšími turbulencemi, pravda, ale bez násilí. Nikdo nebyl zraněn; a coby v mnoha zemích dali za tak kultivovaný protest!
více


1.6.2018 GLOSA: Melting pot po brněnsku

Jarmila Pospíšilová
divadlo theater
Na jevišti tam Žid, starý a ošklivý, znásilnil árijku, mladou a krásnou. Dramatická scéna, odvážná výprava, hluboké lidské pravdy, silná symbolika. Politická a kulturní fronta tleská, společenské klima velmi vstřícné.
více


1.6.2018 FEJETON: I my jsme měli kočičku

Karpenková-chalupa
A již v úvodu musím uvést věc na pravou míru, nebyla to žádná kočička, ale statný a bojovný kocour, Modrý Brit jménem Šíma. K tomu se ale dostaneme až pak.
více


31.5.2018 GLOSA: Divadlo v testu

Zbyněk Petráček
Kdy naposled tu musela nad divadelním představením bdít policie? Těžko říci. Že se to teď v Brně podařilo inscenaci Naše násilí a vaše násilí, je úspěch režiséra Olivera Frljiče.
více


31.5.2018 DIVADLO: Brněnská trapnost

Zdeněk Holásek
Nedávný incident Slušných lidí v Brně při přestavení „Naše násilí a vaše násilí“ chorvatského režiséra Olivera Frljiče v době, kdy na divadelních prknech Ježíš znásilňoval muslimku, neříká nic o Slušných lidech ani o svobodě uměleckého projevu.
více


30.5.2018 GLOSA: K inscenaci Naše násilí...

Lubomír Stejskal
Je to dilema, ne že ne. Na jedné straně láska ke svobodě, na druhé straně láska a úcta k Ježíši. Co převáží? Nelze mít jedno i druhé, pakliže je Ježíš tím nejvulgárnějším způsobem urážen.
více


29.5.2018 KULTURA: Potěš Pánbůh

Grig - Cvrček
Existuje divadelní hra, ve které Ježíš znásilňuje muslimku. Člověk mající aspoň běžné povědomí o našem spasiteli si řekne, že to napsal někdo, kdo chce lidi hodně rozčílit a tím získat popularitu.
více


25.5.2018 ŠKOLSTVÍ: Filmová a televizní fakulta na šikmé ploše

Jiří Svoboda1
Jak dlouho ještě bude trvat, než se poměry na kdysi ve světě vážené vysoké umělecké školy začne zabývat kulturní veřejnost a Národní akreditační úřad pro vysoké školství?
více


25.5.2018 MINIPOVÍDKA: Bludné duše

Martin Regner
Spisovatel Antal Stašek choval k Marxovu učení velké sympatie, to mu však nebránilo věnovat se též spiritismu. Nebylo divu, když se narodil v Krkonoších, kde se duchařilo skoro v každé chalupě, četnickým ústrkům navzdory.
více


23.5.2018 BAJKA: Boží trest

Jaroslav Kovaříček
god eye
I probudil se Bůh jednoho vesmírného rána, zívl a napadlo ho, že se v nekonečném všehomíru nekonečně nudí.
více


19.5.2018 KULTURA: Co nám připomněl Svět knihy 2018

Karel Hvížďala
V neděli skončil na pražském Výstavišti v Holešovicích 24. ročník Světa knihy a přesto, že byl krásný sluneční den, který spíše lákal lidi k vodě a na chalupy, nebylo tam k hnutí.
více


18.5.2018 MINIPOVÍDKA: Králova bible

Martin Regner
Václav IV. šel v přestrojení se svým dvořanem Voksou do hospody a tam nad korbelem piva rozmlouvali o ženách. Na tom, jaké má mít správná žena tvary, se v zásadě shodli, měli však různý názor na barvu vlasů.
více


18.5.2018 EUROVIZE: Jak desítky milionů diváků zpolitizovaly soutěž

Lubomír Stejskal
To bylo zase špíny, urážek a ponižování. A navíc nesmyslných obvinění. Jedno se objevilo i v diskusi na mém blogu. Eurovize je prý „hlavně politickou záležitostí, takže brát její výsledky vážně je trochu naivní.“
více


17.5.2018 KULTURA: Je Andrea Bocelli operním zpěvákem?

Voyen Koreis 2
Čtu v denním tisku, jak se italský tenorista Bocelli v Praze opět dočkal nadšených ovací. Nemohu si pomoci, abych k tomu nenapsal nějaký komentář. Počítám ovšem s tím, že budu náležitě sepsut. No nic, jsme tu na Psovi.
více


15.5.2018 EUROVIZE: Triumf Izraele

Lubomír Stejskal
Můžeme si o Velké ceně Eurovize myslet co chceme, ale jedno je jisté. Jste-li účastníkem, ví o vás celá Evropa a také celá Austrálie. A ví se o vás také na jiných kontinentech. Stamiliony diváků po celé planetě.
více