25.4.2014 | Svátek má Marek


25.4.2014 KULTURA: Život v Číně komiksem

Kdyby v Česku vznikl komiks o stejné době, jako je Život v Číně, tedy zhruba o padesátých letech 20. století, vstřebal by ho český čtenář bez problému, i když v té době nežil. Dokážeme si totiž představit, proč se lidi u nás chovají a jednají tak, jak se chovají. Jejich motivace budou podobné těm našim,...
více


24.4.2014 OSOBNOST: Odešel Jiří Nadčeradský

Jiří Nadčeradský, jeden z bezpochyby nejvýraznějších českých malířů druhé poloviny XX. století zemřel 16. dubna 2014 v Praze ve věku 74 let.
více


24.4.2014 LITERATURA: Psaní podle Lustiga

"Spisovatel je jako malý bůžek," říkal nám Arnošt Lutig. "Nedostane sice za to moc peněz, ale tvoří z ničeho něco a to je úžasný pocit. Napíšeme tragédii, že půl světa brečí, a my z toho máme takovou radost, že se jdeme opít do hospody. Psaní je senzace. Je to vznešené, dobré a dává to životu smysl.
více


23.4.2014 POLEMIKA: Profesní selhání filmové kritičky Aleny P.

Dnes vyšel na Neviditelném psu.cz článek nazvaný Philomena aneb O lži v umění týkající se filmu Stephena Frearse, který jsem před časem (s jistým potěšením) recenzovala do Lidových novin.
více


23.4.2014 ČEŠTINA: Ono to s tím školstvím bude asi pravda

Nedávno jsme se zcela náhodně potkali s mojí spolužačkou, která od malička toužila být učitelkou a skutečně se jí stala. A učí dodnes, dokonce je profesorkou na vysoké škole. Slovo dalo slovo, až jsme se dostali ke školství. Z jejích úst to šlo velice těžko, ale nemohla jinak. Úroveň vzdělanosti u nás...
více


22.4.2014 SPOLEČNOST: Demokratizace, kultura a knihy

Psát o kolabujícím knižním trhu je záležitost neveselá, protože na kultuře a především knihách závisí budoucnost společnosti a to jak její ekonomika, tak i její soudržnost. Společnost nevzdělaná, nesečtělá nemůže být inovativní, čili nápaditá, podnikavá, a tudíž ani ekonomicky vyspělá.
více


21.4.2014 FEJETON: Okurčičko, okurčičko

Globální kulinářský neúspěch české gastronomie je zakotven v už v samotném nesebevědomém názvosloví. Nevěříte? Píše o tom i guru češtiny Pavel Eisner ve své knížce Čeština poklepem a poslechem.
více


21.4.2014 GLOSA: Rekviem za dobrou školu

Rozkazem ministryně obrany č. 13 ze dne 18. dubna 2008 byla ke dni 31. srpna 2008 zrušena Vojenská konzervatoř v Roudnici nad Labem. Poslední absolventské zkoušky se konaly ve dnech 9. až 12. června 2008.
více


21.4.2014 POVÍDKA: Ryby

Na sklonku dne Ježíš nařídil postavit před vchod do stanu dva spolehlivé strážce a další dva určit na půlnoční vystřídání. Janovi řekl, aby strážce vybíral mezi známými poutníky. Po celé pláni se rozhořívaly ohně.
více


19.4.2014 FILM: Philomena aneb O lži v umění

film kamera
Titulek je formulován v mírně platonickém stylu a myslím, že i alfabeta by mu slušela. Nejde ale tentokrát o otázku filosofickou, nýbrž převážně praktickou. Jak divák pozná, kdy je filmový scénář ještě "založen na skutečné události" a kdy je už vycucaný z prstu?
více


19.4.2014 POVÍDKA: Na prahu země zaslíbené

Obětní hranice dohořívala a lid izraelský se začal rozcházet ke svým stanům. Tu a tam se od zástupu oddělovaly hloučky a zůstávaly stát, horlivě rokujíce.
více


21.4.2014 KNIHA: 2666

Podle některých pramenů se exodus židů z Egypta odehrál 2666 let po stvoření světa. To je jedno z možných vysvětlení původu záhadného názvu románu, v němž se titulní číslo ani jednou nevyskytuje.
více


18.4.2014 ÚVAHA: Velkopáteční

Tento výrok apoštola Pavla je slovem do pranice. Proč bychom měli být ubozí, ba dokonce nejubožejší ze všech lidí, když si nedokážeme srovnat v hlavě, že by náš život mohl nějakým způsobem přesáhnout datum a čas, který bude jednou uveden v našem úmrtním listě?
více


18.4.2014 FEJETON: V Getsemanské zahradě

Kovová brána zahrady na úpatí Olivové hory byla všem vstřícná. Před ní se povalovali na chodníku výrostci. Kouřili, tlachali a smáli se nahlas. Prošla jsem opatrně mezi mini a moje noha vstoupila na posvátnou půdu.
více


19.4.2014 POVÍDKA: Příběh vpravdě velikonoční

Jsou příhody, které můžeme slyšet vícekrát. Vždycky, když se mi zdá, že lidstvo spěje do záhuby, vzpomenu si na onu příhodu, vlastně na kázání pastora Thomase. Tahle je navíc více než velikonoční.
více


16.4.2014 FEJETON: Jak jsem potkal Hrabala

"To jste překousl řetěz, že jste se z toho vašeho Čoudova Bubáčkova vydal do města?" To je věta z první otištěné prózy Bohumila Hrabala, která mně hned utkvěla v hlavě. Poprvé jsem ji slyšel od paní učitelky Hoznauerové na gymnáziu.
více


12.4.2014 POVÍDKA: Horší než muslimové

Mirjam Holmerová
krucifix kříž
"A ty jsi vážně křesťanka?" Mladá žena na mne hledí nevěřícíma očima. Podle dlouhé pestrobarevné sukně a umělecky uvázaného lněného šátku lze jasně poznat, že jde o nábožensky zaměřenou Židovku.
více


11.4.2014 KNIHA: Kunderův pozdní sběr

Ve čtvrtek 3. dubna 2014, dva dny po 85. narozeninách romanciéra Milana Kundery, mu po 14 letech vyšel ve Francii jedenáctý román s názvem Slavnost bezvýznamnosti. Přesto, že ho autor napsal ve francouzštině, poprvé vyšel již loni na podzim v Itálii.
více


4.4.2014 LOS ANGELES: Gettyho sen

Autobus zastavil u zábavního parku Universal Studios. Všichni účastníci zájezdu vystoupil až na nás tři, kteří jsme pokračovali do Santa Moniky, vysoko nad Los Angeles. Sedmipodlažní podzemní parkoviště je umístěno pod komplexem.
více


3.4.2014 FEJETON: O politice a historii jako kýči

Historie a politika psaná vítězi válek a voleb je vždy kýčem. Jen historky konkrétních lidí ji mohou polidštit. I tak se dá interpretovat poslední Kunderův román Slavnost bezvýznamnosti, který právě v těchto dnech vychází ve francouzštině, v níž ho autor napsal. Vydání je dárkem nakladatelství Gallimard...
více


29.3.2014 FEJETON: Moje vlásky hej háj

Mezi vlasy a krásu se často klade rovnítko, ztráta jednoho znamená i ztrátu druhého. Vlasy se stříhaly dívkám, které spaly s nepřátelskými vojáky, jako trest i jako znamení hanby. Jeptiškám a chasidským manželkám se vlasy holí. Ve
více


21.3.2014 VZPOMÍNKA: Poslední ze zlaté generace

Otakar Brousek, impozantní herec s charismatickým hlasem a s vizáží opravdového chlapa, která je mezi herci dost výjimečná, zemřel 14. března 2014 ve věku 89 let.
více


20.3.2014 SPOLEČNOST: Kultura, Amazon a kriterium neznalosti

Amazon – nepřítel kultury, zaznělo ve francouzském parlamentu, který jednomyslně a s nadšením (!) odhlasoval, že americký gigantický knihkupec online nesmí ve Francii prodávat bez zaúčtování poštovného.
více


20.3.2014 JAZYK: Copak boeing...

V Malajsii jsem byl. Není to tak dávno, ani ne dva roky. Civilizovaná, bohatá a velmi umírněně muslimská země. Půlka je jí na pevnině, půlka na severní části ostrova Borneo.
více


20.3.2014 LONDÝN: Hampton Court Palace

Když jsem projížděla v Londýně Richmondem a spatřila tu stověžatou nádheru, okamžitě jsem věděla, že se k ní vrátím. Že si musím prohlédnout její krásu a dopátrat se jejího vzniku. Řekli mi, že je to původní královský palác.
více


19.3.2014 FILM: Památkáři

Františka Vrbenská
Františka Vrbenská
V dětské knížce "Filipka", která se odehrává nějakých osm let po II. světové válce, holčička navštíví smutnou šedivou paní. Dostane od ní tesklivého porcelánového panáčka s ulomenou paží.
více


18.3.2014 SVĚT: Filmařům známky z jakého chování udělovati

Jsme tvorové značně různí a kontrasty jsou tím snadněji pozorovatelné v případě hodně viditelných celebrit na celičké škále jejich výkonů - od obdivuhodných po odpudivé. Máme v paměti ultraradikálky jako Jane Fonda a Vanessa Redgrave, tu ve svém speciálním trockistickém vybarvení, a naopak i svou původní...
více


17.3.2014 FEJETON: Těrem-Těremok

Překládám zrovna krásnou knížku (s podtitulem "Příběh o lásce a přežití v gulagu") od svého oblíbeného autora, takže bych mohla a asi měla být úplně spokojená. Taky bych byla, kdyby neexistovaly všelijaké vnější okolnosti, které mě rozčilují a znepokojují. Jako třeba dění na Krymu.
více


15.3.2014 FEJETON: Když studentky milují své profesory

Češtinář Miloš Hoznauer. Letos mu bude pětaosmdesát, ohníčky v očích mu pořád planou... ale tenkrát na konci 70. let to byl charismatický kantor a neodolatelný sexy chlap v plné síle. A zvláště my – intelektuálně zaměřené studentky z gymnázia Na vítězné pláni – jsme svého profesora obdivovaly.
více


14.3.2014 FEJETON: Česká holka a švédská ocel vydrží všechno

Copak ve vrtulníku, to mi ještě bylo hej. Na pobřeží Západního Vancouveru jsem zahlédla dům, který mi kdysi pyšně předváděl jeden ctitel. Čtyři ložnice a tolikéž koupelen, jeden obývák formální, kdyby přišla na čaj královna, druhý spojený s kuchyní, pracovna na galerii, všechno vyvedeno v dřevě zeravu...
více


8.3.2014 POVÍDKA: Jak vzrušit manželku

Jsou chlapi, kteří nevědí jak na to. Ono vzrušit manželku po létech manželství není jednoduché. Není manželka jako manželka. Některá manželka chytne na první šlápnutí, s jinou si musí chlap umět poradit.
více


6.3.2014 FEJETON: Špenát a chlupaté nohy

Když jsem byla malá, strašně jsem si přála mít chlupaté nohy jako táta. Proč chlupaté nohy? To se mi dneska těžko vysvětluje, ale tenkrát se mi zdálo, že bez chlupatých nohou se vému zbožňovanému tatínkovi nikdy nevyrovnám.
více


1.3.2014 VZPOMÍNKA: Karel Kryl

V těchto dnech si připomínáme výročí smrti Karla Kryla (+ 3. března 1994). Zhruba o měsíc a týden později potom Krylových nedožitých sedmdesátin (* 12. dubna 1944).
více


1.3.2014 POVÍDKA: Nenávist

"Já ji nenávidím!" vykřikla Kristýna otci do obličeje. Její hezká tvářička byla deformována vztekem. Hleděl na ni a mlčel. Vzpomněl si na dobu, kdy v něm její miminkovský obličej vzbuzoval pýchu, když byla vzhůru, a něhu, když spala a vypadala tak sladce, naivně a bezbranně.
více


28.2.2014 BAJKA: Kůrovec a Sherlock

Právník David Koura je reálná osoba. Chtěl jsem jednou napsat o jeho práci, ale poučil mě: "To se nedělá."
více


26.2.2014 FEJETON: O golemovi aneb Emet a met

"Vezmi materiál v půl čtvrté noci čtvrtého týdne ve čtvrtém měsíci ve čtvrtou noční hodinu a jdi v noci sám a nezalekni se démonů. Poté jdi do svého domu a odpočívej uvnitř dva týdny. Pak vezmi materiál a zhotov mnoho malých kousků, to jest na hlavu jeden velký kus, také na ruce dva kusy a i na trup...
více