25.10.2014 | Svátek má Beáta


25.10.2014 BAJKA: Velbloud dvouhrbý

Nemohl jsem běhat s ostatními velblouďaty, i když jsem se na první pohled od nich neodlišoval. Mám dva hrby a čtyři nohy jako oni, ale jen se rozběhnu, tak se zamotám. Proto na mě volali Lí. Lí, opilý. Máma
více


25.10.2014 GLOSA: Možný postup dle nizozemského receptu

Před několika dny mě upozornil kolega na zajímavý šot z You tube. Týká se přístupu členů orchestru hrajícího před královnou Beatrix a jejich reakce na muslimského dirigenta.
více


24.10.2014 POVÍDKA: Nanebevzetí Maxmiliána Verba

Jako každé ráno, pasák ovcí Maxmilián Verb nerudně se vykolébal z horské šopy a zamířil k ohradě, aby obstaral ovce. Ta černá, co ji neměl rád ze všech nejvíc, se zase opožďovala – mohutným kopancem pomohl nebohému zvířeti, až nadskočilo a žalostně zabečelo. Ostatní neochotně zrychlily krok, pes už jim...
více


23.10.2014 JAZYK: Titulatura 2

Kdysi jsem napsal článek Titulatura, ve kterém jsem shrnul nejrůznější zvukomalebná označení pro lidi, všechny ty podržtašky a čičmundy a vořežpruty na jednu hromádku, takže si čtenář mohl vybrat, jestli ten, koho potkal, je spíš přetrhdílo nebo vohráblo, a jestli mu od dodavatele volal nějaký vohrn...
více


22.10.2014 JAZYK: Titulatura

Čeština je jazyk velmi flexibilní, nejen tím, co všechno dokáže vyjádřit, ale i tím, jak si pomáhá, když potřebuje nějaké nové slovo. Jednou dokáže být stroze úřední, jindy romantická, jindy věcná, někdy třeba i pitomá (včera mi přišla poštou ovrstvená dvouvrstvá deska) a někdy je i roztomile dráždivá....
více


22.10.2014 POVÍDKA: Pan Štajnfest a hymna

Po delší době jsme se zase k večeru sešli - inženýr Štajnfest a já - v naší kavárničce Nad přístavem. Bylo nezvykle plno, hosté hodně hlučeli, servírka sbírala se stolů dopité půllitry, větrák u stropu nasával cigaretový dým a vrchní Rorejs se nám u vchodu omlouval, že náš stůl pro dva u okna v arkýři...
více


22.10.2014 KULTURA: Slon v porcelánu

Když chci zničit něco fungujícího, sloučím to s něčím jiným taky fungujícím, to je zásada, která se projevuje v krocích vedení Českého rozhlasu. Nyní je na pořadu Dismanův rozhlasový dětský soubor
více


21.10.2014 OSOBNOST: Všechno nejlepší, lady Hegerová

Včera oslavila své narozeniny paní Hana Hegerová (galantní Francouzi by řekli místo čísla „certaine age“- jistý věk). Je stálicí toho nejlepšího, co v naší populární kultuře kdy bylo.
více


18.10.2014 POVÍDKA: Nejkrásnější nohy

Postával jsem u krbu a civěl na její nohy obuté v lodičkách s kramflíčkem a z kramflíčku jako kdyby rostla liána s divukrásným květem a ten květ byl ozdobou večírku. Marně jsem si přikazoval, pohleď aspoň na chviličku vedle, třeba na krb, jenže proč koukat na krb.
více


18.10.2014 FILM: Krvesmilstvo a nádherný anděl zkázy!

film kamera
V textech nazvaných Semeniště zmrdů a Teteliště zmrdů načrtl Milan Kozelka (3.11.1948-5.10.2014) rozsáhlou satirickou fresku ze světa kultury, byznysu a politiky. Kanadský režisér David Cronenberg je ve filmové satiře ze světa filmového průmyslu
více


14.10.2014 OSOBNOST: Pavel Landovský, herecký úkaz

V pátek večer 10. října 2014 po 8. hodině večerní zemřel v Kytíně u Prahy v 78 letech Pavel Landovský, herecký úkaz, který se zrodí jen párkrát za století, čestný chlap a spolehlivý kamarád.
více


17.10.2014 GLOSA: Slovo k Lanďákovi

Do všudypřítomného mediálního volebního reje přišla zpráva z druhého břehu. Odešel člověk. Pan herec. Muž občansky statečný. Že byl svého druhu svéráz?
více


13.10.2014 FILM: Klauni

Nejsem ani recenzent, ani kritik či publicista a snažím se, abych netrpěl falešným přeludem moudrosti a tím pádem i snahou přispívat do záplavy slov, která nás z přehršle médií neustále bombarduje; naneštěstí v drtivé většině převážně literárními výpotky nedohledných zástupů grafomanů.
více


11.10.2014 BAJKA: Vyhnání z ráje

Zamilovaly se na první pohled a byla to láska, která moře přenáší. Ona byla mořská kobylka, druhá ona byla mořská panna a obě byly netknuté, přestože se lesbicky milovaly a jejich netknutost byla jako vystřižená ze svatých spisů křesťanů, neboť panna je netknutá, dokud do ní muž nevstoupí.
více


11.10.2014 MÉDIA: Mým sdělovacím prostředkům

Nevím, jestli je náš národ zrovna vzorem národa vysoce kulturního. Svědčí o tom i fakt, jak jsou pod titulek „kulturní akce“ v různých informacích uváděny i hokej, fotbal, kuželky - nic proti nim, v pořádku, ale je to ZÁBAVA a nikoliv KULTURA,- opakuji to už dlouho při každé příležitosti.
více


9.10.2014 SVĚT: Všelicos v literární tvořivosti

Vzdor rčení, že imitace je nejvyšší formou lichotky, mnozí takto polichocení reagují nelibě, dokonce i soudními žalobami. Činí tak i spisovatelé, všelijací publicisté, podpoření zákonem o autorských právech.
více


6.10.2014 JAZYK: Znásilnění lingvistiky (Martinem Petrákem)

školství tabule
Server Prvnizpravy.cz informoval o výsledcích analýzy komunikace politických stran společnosti Bisnode (viz Nejracionálněji komunikují zelení, nejhůře Úsvit!). Studie by měla vypovídat o míře iracionality v textech jednotlivých stran a je založena na „unikátní metodice analýzy skupinové iracionality“...
více


6.10.2014 OSOBNOST: Sto let od narození Vojtěcha Kubašty

Nesnadno se v Kubaštově zářném případě pátrá po někom podobném ve světě. Jeho práce je fenomén. Jen Votěchových „pop-up books“ existují na dvě stovky v desítkách milionů výtisků. Jednou z nejstarších je Gulliver in Brobdingnag (Bancroft and Co., Westminster, Londýn).
více


6.10.2014 FEJETON: Zlatá rybka a splněná přání

Když jsem byla malá holka, můj děda Jaromír mi vyprávěl pohádky. Nejraději jsem měla tu o rybáři a zlaté rybce, případně o kouzelném stařečkovi, co umí splnit tři přání. Chodili jsme totiž s dědou na ryby k Sázavě a já jsem si vždycky představovala, že až chytíme tu zlatou rybu a zeptá se nás na ta tři...
více


4.10.2014 BAJKA: Zazebrovaný sen

Probudil mě slastný sen, vlastně jsem ještě napůl spal, napůl snil. Potkal jsem kobylku namotanou z jedné dlouhatánské černé šály, a šála končila zdobným ocasem.
více


4.10.2014 ŽIDOVSKÉ SVÁTKY: Jom kippur, Velký den smíření

Zcela přirozeným vyvrcholením doby rozjímání a pokání během hebrejského měsíce elulu, Nového roku a následujících deseti „Dnů bázně“ je „Velký den smíření“, „Jom kipur“. V současném roce 5775 od stvoření světa připadá 10. den měsíce Tišri na 4. říjen 2014 po Kristově narození.
více


3.10.2014 FEJETON: Vkus hudebních redaktorů 2013

Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním (OSA) udílí každoročně ceny. Ve svém magazínu č. 02/2014 píše: „Jako jediné v České republice jsou tyto ceny udělovány na základě zasílaných statistik rozhlasových a televizních vysílatelů, jedná se tedy o skladby a autory, které jsme mohli v loňském...
více


1.10.2014 VZPOMÍNKA: S Danielem Reynkem se už nesetkám

Zemřel znamenitý muž Daniel Reynek. Zemřel stár a syt dnů. Zemřel v den, kdy by se býval dožil sedmdesátin Ivan Martin Jirous, který se mu též v životě jaksi přihodil. Bylo mu 86 let.
více


1.10.2014 SPOLEČNOST: Krylova busta prý zkultivuje parlament

Vojtěch Klimt
Karel Kryl
V hlavě širší veřejnosti neznámého umělce se zrodil plán vymodelovat bustu Karla Kryla, nechat ji odlít do bronzu, pozlatit a umístit do atria jedné z budov Parlamentu České republiky. K tomu pak stačilo ještě přesvědčit mecenáše, aby akci zaštítil, a dohodnout se se správou budovy.
více


1.10.2014 FEJETON: O šťastném stáří

Osud nemá morálku, říká se. A nejspíš i proto by člověk rád věřil, že mu osud posílá různá znamení. Rád by jim porozuměl, rád by je rozluštil jako křižovku či sudoku, aby se mohl vyhnout nepříjemnostem.
více


30.9.2014 VZPOMÍNKA: Petr Skoumal

Zmínil jsem se na těchto stránkách už párkrát o tom, jaké to bylo, když jsem počátkem září 1962 byl povolán na vojnu do uměleckého souboru sídlícího v Praze na Pohořelci.
více


29.9.2014 KNIHA: Třpytné pachtění Oty Ulče

Jarmila Horná
Pachtění za třpytem big
Dlouhodobí čtenáři Ulčových knih, stejně jako nováčci, kteří se s Ulčovým jménem setkávají poprvé, zvědavě sáhnou po Pachtění za třpytem, detektivce kombinované s cestopisem, a hodně brzy zjistí, že kniha je mnohem více než jen detektivka nebo cestopis.
více


27.9.2014 POVÍDKA: Ekobible

Zavolali mi z Ekonakladatelství, že by si u mě chtěli objednat ekoilustrace pro Ekobibli. „Jakouže bibli?“ ptám se. „Ekobibli.“ „Co to je zase za bibli?“ „Když nám ji náš Ekobůh zjevil, nazval ji Zelenou biblí.“
více


20.9.2014 BAJKA: Svoboda laní

Sen mi přinesl laňku na holubích křídlech lásky a krásy, obé se znásobovaly tím, jak noci přibývalo, a já se do laňky zamilovával víc a víc a přitom jsem trnul, že bych mohl o svoji vysněnou laň přijít. Tak jsem si zazpíval slavný srnčí popěvek.
více


20.9.2014 OSOBNOST: Alain-Fournier (2/2)

Na pokraji šílenství z nenaplněné lásky k Yvonne, pudově hledá rozháraný literát útěchu u svojí reprezentativní milenky Madame Simone. Jeho román Velký Meaulnes je už mezitím hotov; starý přítel Jacques Rivière, toho času redaktor jednoho literárního časopisu, mu v něm umožnil dílo na pokračování...
více


19.9.2014 OSOBNOST: Alain-Fournier (1/2)

Stal se román Velký Meaulnes (česky Kouzelné dobrodružství) světovou klasikou proto, že jeho autor zemřel tak mlád, anebo je ta kniha tak silná, že mu nemohla nepřinést nesmrtelnost? Určitě platí obojí: je to geniální dílo, díky předčasné smrti spisovatele ojedinělé, marností nenaplněné lásky s jeho...
více


15.9.2014 VZPOMÍNKA: Trpaslíci

Opravdu bych chtěl následující řádky věnovat trpaslíkům, těm sádrovým, a to nikoli připomínáním toho, jak po listopadu 1989 patřili k nedílné výzdobě našich pohraničních oblastí. Zaráželo mne tehdy, že si to někdo může koupit.
více


13.9.2014 OSOBNOST: Kdo byl Jaroslav Štajnc?

21. září uplyne rok od smrti Jaroslava Štajnce. Otážete se možná, kdo byl Jaroslav Štajnc? V Česku se o něm skoro nic neví, mimo magazín Opera Plus si česká periodika vloni ani sedmdesátých narozenin, ani smrti tohoto operního pěvce, k níž došlo o několik měsíců později, nepovšimla.
více


12.9.2014 POVÍDKA: Nový žák

Ve třídě první Á před začátkem vyučování je veselé hlučno. Žactvo má za sebou třetí zářijovou neděli. Ostychy a obavy z prvých školou povinných dnů děti setřásly jako přezrálé plody z jabloní. Včerejší neděle byla slunečná, plná pohybu a her a svátečního prázdna.
více


11.9.2014 SVĚT: Tři portréty nezcela povedené

O ty se pokusil Josef Škvorecký ve snaze přimět tuto trojici celebrit stříbrného plátna české kinematografie, jejichž společným jmenovatelem bylo podezření (pravděpodobné, věrohodné či zcela fiktivní), že se byly potřísnily němectvím kdysi v předválečných či i válečných letech.
více


10.9.2014 JAZYK: Většina lidí neumí mluvit

V jednom televizním pořadu jsem viděl reportáž o chytré studentce, která vymyslela ruční výrobu papíru z divoce rostoucích rostlin zarůstajících celé rozsáhlé jezerní plochy v tropických oblastech.
více