30.4.2017 | Svátek má Blahoslav


29.4.2017 POVÍDKA: Trsátko Rogera Glovera

Štěpán Šafránek
„Sakra, pane doktore, běžte usměrnit toho Tateru na stovce,“ vtrhla na sesternu nasupená staniční.
více


28.4.2017 KNIHA: O postapokalyptických městech a lidech z kontejnerů

Michal Kašpárek
Kniha O Městech a lidech vzdává hold lokálpatriotům oživujícím malá města. Nezamýšleně z ní dýchá tíseň: hodinu od Prahy to vypadá a funguje jako půl roku po válce.
více


22.4.2017 POVÍDKA: Bratr a sestra

Martin Regner
Po smrti svého milovaného manžela jmenovala císařovna Marie Terezie svého nejstaršího syna Josefa spoluvládcem v habsburských zemích a často tohoto kroku litovala.
více


21.4.2017 MINIPOVÍDKA: Vašek na magistrále

Martin Regner
Při své grandiózní cestě Ruskem do Vladivostoku po sibiřské magistrále se českoslovenští legionáři potýkali s mnoha překážkami.
více


19.4.2017 FEJETON: Mé velikonoční dětství

Karel Hvížďala
Slavný francouzský pilot a spisovatel Saint-Exupéry se kdysi sám sebe zeptal: Odkud přicházím? A odpověděl si: Přicházím ze svého dětství!
více


18.4.2017 KULTURA: Pálení čarodějnic

Karpenková-chalupa
A řekněme si hned na úvod, že pojem „pálení čarodějnic“ není na místě, protože bychom správně měli říkat „pálení proti čarodějnicím“, i když bývá zvykem umístit do středu ohniště slaměnou figurínu a nechat ji shořet.
více


17.4.2017 POVÍDKA: Supové železné opony

Blanka Kubešová
Pes baskervillský_cz
Z kanceláře domů a z domova do kanceláře. Vyspat se, nasnídat, vyřídit a orazítkovat několik papírů a znovu domů. Svět se zúžil na ta dvě místa mezi postelí a prací. Říkali tomu tak, práce, ale byla to zbytečnost, cítil to. Jako kdyby to nejdůležitější stálo teprve před ním, ale co by to mělo být,...
více


17.4.2017 OSOBNOST: Jiří Ornest, herec, který nikdy nerozbředl

Karel Hvížďala
David Czesany mě obsadil do Havlovy Asanace, což mě zvlášť těšilo. Už jsem ji hrál po rekonvalescenci, ale pořád mám ještě problémy s mluvením, zvlášť když jsem unavený. Ještě to není ono, třeba do rádia nemůžu, mikrofon zachytí všechno.
více


15.4.2017 ÚVAHA: Velikonoční Gran Torino

Stanislav Lorenc
Nedávno jsme měli v televizi možnost opět zhlédnout skvělý film Gran Torino s Clintem Eastwoodem v hlavní roli. Film je z roku 2008 a Eastwood ho i sám režíroval. Jde o hluboký snímek a stojí za to se nad ním zamyslet.
více


15.4.2017 FEJETON: Rozpaky o Veliké noci

pivo beer
Ještě zní v uších slavné Exsultet. Ještě jsou oči naplněny světlem stovek svíček, plápolavě ozařujících kostelní lavice, a pak oslněny náhlým vpádem elektrického světla, symbolisujícího Kristovo zmrtvýchvstání.
více


13.4.2017 KNIHA: Poslední aristokratka

Tomáš Vodvářka
Napsat humoristický román je mnohem těžší, než hlubokomyslný traktát. Napsat ho tak, že se nahlas chechtáte i na veřejnosti, je pro autora tím nejlepším vyznamenáním.
více


14.4.2017 KULTURA: Česká centra jako permanentní problém

Karel Hvížďala
Potřebná bude obnova důvěry uvnitř Českých center, vedení by mělo být čitelné jak odborně, tak manažersky, aby všichni měli chuť se s jeho záměry ztotožnit a neměli strach, že budou zítra vyhozeni.
více


13.4.2017 GLOSA: Poznáte, kdy začíná jaro?

Karpenková-chalupa
Někdo to pozná podle toho, že na něho „lezou jarní touhy“, a někdo podle toho, že má nutkavou potřebu začít s jarním úklidem. Meteorologům přichází jaro 1. března, astronomům od roku 2012 do roku 2048 až 20. března (předtím to bylo vždycky 21. března). Číňané vyhlašují začátek jara již v únoru.
více


12.4.2017 KNIHA: Nadechnutí Rostislava Černého

Petr Adler
Kdo ví, čím to bylo, že šedesátá léta minulého století udělala z tehdejšího Československa nový střed uměleckého světa. Jakápak Paříž nad Seinou. Praha nad Vltavou. Je jedno, jestli to bylo něčím ve vzduchu.
více


11.4.2017 GLOSA: Opravdová pomlázka

Karpenková-chalupa
Domníváte se, že Velikonoce, později „svátky jara“ a teď znovu Velikonoce bychom měli slavit s úctou k tradicím, s obdivem k folkloru, a studujete význam všech symbolů pojících se s těmito svátky?
více


6.4.2017 LITERATURA: Milan Kundera, analytik situací

Karel Hvížďala
...podle mne, ten, kdo myslí, se nemá snažit přesvědčovat ostatní o své pravdě; tím se hned dostane na cestu systému; na hloupou cestu ‚člověka pevného přesvědčení‘; politikové se tak rádi charakterizují; ale co je to pevné přesvědčení?
více


30.3.2017 GLOSA: Skromná pocta velké zpěvačce

Lubomír Stejskal
Stala se zvláštní věc. Sledoval jsem v televizi vzpomínkový pořad věnovaný Věře Špinarové a v duchu přemítal, kam jsem uložil hudební zápis písně Jednoho dne se vrátíš. (Nedávno jsem totiž uklízel noty.)
více


30.3.2017 GLOSA: Snobský Febiofest?

Martina Bártová
film kamera
Před pár dny začal svátek příznivců nemainstreamového filmu, Febiofest. Patříme s kamarádkou k jeho příznivcům již dlouhá léta a vždy jsme si vybraly řadu filmů, které se pak většinou v českých kinech nepromítaly.
více


29.3.2017 POVÍDKA: Polepšený loupežník

Martin Regner
Za panování Václava IV. se v Čechách hojně rozmnožili loupeživí rytíři. V Posázaví působil Racek Kobyla a král proti němu nic pořádného nepodnikal. Roku 1402 se do českých poměrů začal míchat Zikmund, a aby dokázal, že by byl lepším vládcem než bratr, oblehl se svým uherským vojskem Kobylu na jeho...
více


25.3.2017 POVÍDKA: Dva slaměné klobouky byly vlastně tři

Marcela Matějková
Nebyla to ovšem babička ledajaká. Byla moc hezká, a to až do pozdního věku. My, její vnučky, jsme se rády chlubily jejími fotografiemi před kamarádkami. Všechny tři jsme si přály se jí podobat, mít její blankytně modré oči a plavé vlasy. Nevyplnilo se to ani jedné z nás.
více


22.3.2017 FEJETON: Jaro je tady

Pavel Mareš
Stydlivě a s velikou bázní sahám po titulku, který je pro mě už navždy nerozlučně spojen s Vaculíkovými fejetony – kolik krásy a moudrosti, kolik laskavého i břitkého humoru z nich ke mně dodnes promlouvá, kdykoliv si otevřu některou z jeho sbírek!
více


21.3.2017 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 408

Jan Čech
Pamatuji si, když začínal Zlatý slavík. Chodil jsem na základku. Tehdy vycházel Mladý svět, jeden z mála časopisů, který se dal v šedesátých létech číst. A také byl nesehnatelný. Nám ho schovávala trafikantka pod Klamovkou. A ségře ještě časopis Kino.
více


20.3.2017 FILM: Jak byl napsán King Kong

Ivo Fencl
Civilizace zničí monstrum, které se zamilovalo do jeho příslušnice. Je tento příběh už od podhoubí kýčem? – Má ke kýči určitě blizoučko.
více


17.3.2017 FEJETON: Naši roztomilí éáci

Pavel Chrastina
Jistě to znáte. Není nic strašnějšího, než pustit si rádio a slyšet nějakého zpovídaného nešťastníka vydávat za každým třetím až šestým slovem zvuk „ééé“. Je to neskutečně rušivé a rozostřuje to vaši pozornost.
více


15.3.2017 POVÍDKA: Překvapení

Martin Regner
Roku 1848 se duch svobody prohnal Evropou a nevyhnul se ani habsburské monarchii. Lid a národy se hlásily o svá práva a páni už si nemohli tolik dovolovat jako dřív.
více


2.3.2017 OSCAR 2017: Trochu se zlobím

Alena Prokopová
Osmdesáté deváté předávání Cen americké Akademie - Oscarů - přineslo překvapení v podobě neúspěchu mohutně favorizovaného La La Landu: ze čtrnácti nominací, kterých v historii dosáhlo jen drama Vše o Evě (1950) a romantický velkofilm Titanic (1997).
více


27.2.2017 POVÍDKA: Myšlenky

Martin Regner
Pan Ahmed si na život v nové vlasti již docela dobře zvykl, poměrně snadno získal byt i zaměstnání. Ještě rychleji se přizpůsobily jeho děti a také manželka se nyní zahalovala o něco méně. Přechod do jiného prostředí jim značně usnadnili sousedé, ochotně jim radili a všemožně pomáhali a muži brali...
více


24.2.2017 FEJETON: Humor i úsměv nás nic nestojí

Karpenková-chalupa
Jednoho časného rána jsem šla takovou zastrčenou pražskou ulicí. Kolem byla ještě hluboká tma, když jsem náhle zpozorovala, že se odkudsi vynořil nějaký vrávorající opilec.
více


23.2.2017 MÉDIA: Módní trendy očima jiných

Marta Urbanová
Já respektuji názory paní Františky Čížkové, odbornice na vkus a módu, i když její hodnocení celebrit nesleduji pravidelně, ale jen občas. A tak když se na internetu objevil článek První dáma Ameriky Melania Trump očima Františky, neodolala jsem.
více


23.2.2017 POVÍDKA: A pak že to nejde!

pionýrský šátek
Krajský tajemník strany (v dobách vlády jedné strany se nemuselo upřesňovat, které strany), tedy krajský tajemník té strany měl starosti. V poslední chvíli před odesláním obvyklých výkazů a hlášení na ústřední výbor do Prahy si povšiml zneklidňujícího údaje, kterého by si možná v Praze ani...
více


22.2.2017 FEJETON: Mucha v Japonsku

Ondřej Neff
Po odkladech a tahanicích přistála v útrobách tří letadel Muchova Slovanská epopej v Japonsku. Jakkoli nepředpokládám, že by se našel čtenář Lidových novin, který netuší, oč jde, přece jen pro pořádek dodám, že jde o cyklus dvaceti gigantických pláten znázorňujících dějiny Slovanstva, nebo,...
více


18.2.2017 OSOBNOST: Spiklenec proti blbosti

Karel Hvížďala
„Ve filmu nejde o nic jiného, než člověku na plátně jeho chování věřit,“ tvrdí Miloš Forman, a veškerou přípravu filmů podřídil vždy důsledně této formuli. Je přesvědčen, že film miluje autenticitu, proto točil nejčastěji v reále s kontaktním zvukem.
více


18.2.2017 POVÍDKA: První sníh

Štěpán Šafránek
Jan stojí před vchodem hospody a váhá, má-li vejít. Je po soumraku, pod zářivkami se snášejí obrovité vločky a pokrývají náves tenkým filmem. Svátost prvního sněhu, říkávala Dana každoročně, když začalo chumelit. A ať byla kdekoli, musela ven.
více


17.2.2017 VÝROČÍ: Jahody v zimě (od Beatles)

Milan Dřevojánek
Je to jako v pohádce o dvanácti měsíčkách, nebo též v Schelingerových Jahodách mražených: 17. února 1967 vyšel v Británii (v USA o čtyři dny dříve) čtrnáctý singl Beatles – Strawberry Fields Forever / Penny Lane.
více


16.2.2017 OSOBNOST: Legenda Hrabal jako falešná maska

Karel Hvížďala
V pátek 3. února 2017 uplynulo dvacet let od smrti Bohumila Hrabala, v neděli to bude 20 let, kdy byl pohřben, a 28. března uplyne 103 let od jeho narození.
více


14.2.2017 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 403

Jan Čech
Uvařil jsem si kafe a sedím ve svém nejoblíbenějším místě na světě - v mém obýváku. Knihy mi padají z přeplněné knihovny, na stole jsou časopisy, nepořádek, který by rozlítil každou spořádanou hospodyni.
více