29.7.2015 | Svátek má Marta


29.7.2015 GLOSA: Dylan zrádcem

Zbyněk Petráček
Hodně názorových sporů měříme optikou postkomunismu – s tím, že v tradičním svobodném světě by se to stát nemohlo.
více


28.7.2015 GLOSA: Kolik je ti, babičko?

Dana Emingerová
Z vozu slézá stařenka v bílé plachetce, má bílé vlasy jako sníh, scvrklé ruce. „Ale babičko, vy máte jen tři zuby.“
více


28.7.2015 SPOLEČNOST: Je dotování živé kultury automatickým dobrem?

Ladislav Jakl 1
Bojovníci za stamilionové dotace do kultury by zjevně chtěli žít ve světě, kde stát nečeká, až si jeho obyvatelé vyberou hodnoty (i kulturní, i umělecké) podle své volby a dobrovolně za ně zaplatí, ale kde vezme lidem násilně jejich peníze a těmi určité hodnoty zaplatí sám.
více


27.7.2015 FEJETON: Vydávat knihy

Petruška Šustrová
Nevím, jestli knihy umějí být smutné, nejspíš ne, jsou to přece věci. Ovšem věci velmi specifické, člověk se s nimi přátelí, těší se s nimi a poučuje se od nich, takže kousek duše bych jim přece jen připsala.
více


25.7.2015 POVÍDKA: Čtyřoký

Miroslav Kutílek
Tajemnici jsem si sám osobně geneticky upravil, nebyla ošklivá, byla jen studená jako psí čumák. Nestál jsem o to, aby se kolem ní pořád někdo ometal.
více


24.7.2015 GLOSA: Vinárenská rozmluva

prodaná nevěsta
Karel Sabina přišel přesně. Potřásl si s Mistrem pravicí, objednal si víno a pak už jen s úsměvem poslouchal chválu na svůj text.
více


24.7.2015 FILM: Sociální síť

Ivo Fencl
Nova Cinema v květnu znovu uvedla film Social Network (2010) o průběhu vynalezení Facebooku a při té příležitosti se lze zamyslet nad tím, o čem tenhle bezpochyby mistrný snímek režiséra Davida Finchera vypovídá především.
více


23.7.2015 JAZYK: Vychytávky

Martin Malý
Řídicí versus řídící je klasický případ. To první je “určeno k řízení”, to druhé “provádí řízení” (a je tam taková výjimka, moji drazí).
více


23.7.2015 FEJETON: Kultura je řád a pravda je úkol

Karel Hvížďala
Starší než kultura je jen hra, jak nám ukazují zvířata: ta nečekala na to, až je lidé naučí, jak si mají hrát. Lidé jen své hry zkomplikovali, dali jim složitější řád.
více


20.7.2015 KNIHA: Danny dneška. Z Nuslí

Ivo Fencl
Většinou každá začíná stejně (Stál jsem na výčepu Na Závisti...) a končí zrovna tak stereotypně (Srát na to). Inu, proč tedy Šabach? A nebo snad tohle neasociuje spíš jednu z nejosvědčenějších vyprávěcích fines „Bogana“ Hrabala?
více


18.7.2015 BAJKA: Splašený strom

Miroslav Kutílek
Chtěl jsem mu patřičně odpovědět, ale vypadal tak ušlechtile, tedy kůň, ne jezdec, že se to sprosté slovo ve mně zadrhlo a já jsem jen otráveně zabručel.
více


17.7.2015 AUSTRÁLIE: Tiskoviny

australian flag
Slovo širokého významu zahrnující povšechně vše, co kdy bylo od dob pana Johannese Gutenberga, otce moderního knihtisku, vytištěno.
více


16.7.2015 KŘIŽOVATKY ŽIVOTA: Ota Petřina

Lubomír Stejskal
Právě jsem se dozvěděl, že náhle odešel. Stal se definitivně českou rockovou legendou.
více


15.7.2015 KNIHA: S Ondřejem Neffem do podzemí

Ivo Fencl
Motto. „I ten nejchytřejší plán se skládá z třiceti dvou chyb.“ Zatul Rimpoche, učitel hlavního hrdiny Neffovy trilogie Tajemství pěti světadílů
více


11.7.2015 BAJKA: O slávě

Miroslav Kutílek
„Musíte si ji každý přečíst sám, není na přednes.“ A předal jsem jim papír s vytištěnou básní:
více


9.7.2015 KNIHA: Osmý den týdne

Petr Adler
Drobné upozornění: zvědavost a zvídavost si jsou podobné, ale také se v lecčems liší. Obou vlastností je třeba k tomu, aby se člověk stal dobrým reportérem.
více


7.7.2015 FILM: Terminátor Genisys

Alena Prokopová
Návraty k akční klasice 80. let vnímají producenti stále ještě jako výdělečné - a v novémTerminátorovi se takový návrat navíc spojil s gerontomódou.
více


4.7.2015 BAJKA: Pomsta pacifistova

Miroslav Kutílek
Los pacifista jde lesem, důstojně natřásá své parohy a lopatkovité paroží připomíná dvé holubů a příměr paroží k holubicím zdůrazňuje losovu mírumilovnost, až tu náhle potká jelena militaristu.
více


29.6.2015 HUDBA: Painkiller

Štěpán Šafránek
Zjistil jsem, že mě nic tolik nedobije. Písničky jako Electric Eye, Breaking The Law či Hellrider puštěné v autě člověka nakopnou tak, že jede stosedmdesátkou, ani neví jak.
více


27.6.2015 POVÍDKA: Erotické schodiště

Miroslav Kutílek
Co by bylo. Když jsem ji příště uviděl na opačném konci schodiště, byla nahá a jen se smála a volala: „Tak se svlíkejte!“
více


27.6.2015 PRÁVO: Povyk kolem Eiffelovky

Ondřej Neff
Zpravodajkou reformního autorského zákona s celoevropskou působností je Němka Julia Redaová, jediná europoslankyně za Pirátskou stranu.
více


24.6.2015 VZPOMÍNKA: Nepřehlédnutelné torzo Josefa Topola

Karel Hvížďala
Ve středu 24. června v 10 hodin se veřejnost rozloučí s básníkem Josefem Topolem v chrámu svaté Markéty v Břevnově, kam rád chodíval za svým přítelem opatem Opaskem.
více


23.6.2015 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 326

Jan Čech
V jednom týdeníku začíná rekapitulace událostí minulého týdne slovy „Vinnetou a Ludvík Vaculík se odebrali na věčnost“.
více


20.6.2015 POVÍDKA: Divnej chlap

Štěpán Šafránek
Byl suchý srpen a ke konci se chýlil druhý turnus tábora, na němž jsem já, desetiletý kluk z nemuzikální rodiny propadl zvuku kytary.
více


18.6.2015 ROZHOVOR: Pod znamením půlměsíce

Tomáš Zářecký
Román „Pod znamením půlměsíce“ jsem začal spisovat už před osmi lety na popud svého tehdejšího nakladatele pana J. Kudláčka.
více


15.6.2015 KULTURA: Mahlerova Jihlava

Marcela Matějková
Gustav Mahler se narodil před 155 lety v Kalištích u Humpolce. Jedná se bezesporu o jednu z nejvýznačnějších osobností Vysočiny.
více


13.6.2015 OSOBNOST: Z Kavalčanek na Cestu do pravěku

Petr Andrle
Dnes již těžko zjistíme, jak se stalo, že se potkali, Adolf Rozkopal (*1884), syn rolníka z Horních Domaslavic, a Marie Michálková (*1901) z Kroměříže.
více


13.6.2015 POVÍDKA: Prasonoha

Miroslav Kutílek
Abych ho zklidnil, vysvětlil jsem mu, že jsem se přihlásil do konkurzu na místo dobře placeného figuranta.
více


12.6.2015 FEJETON: Z rodu lásky

Dana Emingerová
Když táta s mámou slavili zlatou svatbu, vzala jsem je do Rakouska. A pod Grossglocknerem jsem poslouchala vyprávění, jaké to je znát se 65 let. Táta totiž poznal mámu v patnácti.
více


12.6.2015 JAZYK: Korektor

Martin Malý
Je docela snadné poznat lidi, kteří se neživí psaním. To jsou ti, co jsou schopni říct: “To si to po sobě nemůžeš přečíst a opravit?”
více


12.6.2015 VZPOMÍNKA: Zemřel veřejný intelektuál Ludvík Vaculík

Karel Hvížďala
Ludvík Vaculík zemřel v sobotu 6. června 2015 krátce před tím, než jsme s ním mohli oslavit devětaosmdesáté narozeniny.
více


11.6.2015 VÝSTAVA: Naši kamarádi hadi

Václav Vlk st.
Sám budu v době konání té akce úplně jinde, a tak, abych nějak svoi neúčast vyrovnal, udělám to takhle. (Jen se bojím, aby mne pak organizátoři nechtěli zvalchovat, kdyby přijelo těch lidí moc.
více


11.6.2015 FEJETON: Naštěstí a naneštěstí

Ondřej Neff
Sedám ke stolu, abych napsal fejeton pro pondělní Poslední slovo, a svírá mě pocit absurdity. Vždyť to Poslední slovo je jeho, Ludvíka Vaculíka.
více


10.6.2015 KNIHA: Americká zbraň

Ivo Fencl
Clint Eastwood loni režíroval úspěšný, na Oscara nominovaný film Americký sniper, jehož předlohou se mimo jiné stala kniha (2012), kterou napsal Chris Kyle (1974-2013), nejúspěšnější americký odstřelovače všech dob.
více


8.6.2015 VZPOMÍNKA: Sbohem - totiž s Manitouem, Vinnetou...

Alena Prokopová
Vím, že už coby bloggerka vypadám naprosto necitelně, když mne k příspěvkování nedonutí ani nový Mad Max (kterého jsem navíc ještě neviděla).
více


6.6.2015 POVÍDKA: Šovinistické prase

Miroslav Kutílek
Přečtěte si, co napsal jeden zkrušený manžel, když jsem mu ukázal dvě kresby. První jsem teď umístil na začátku a druhou na konci jeho příběhu.
více