24.6.2019 | Svátek má Jan


24.6.2019 PRAHA: Slovo k mariánskému sloupu

Lubomír Stejskal
A je to vůbec mariánský sloup, tedy čistě náboženské dílo? Právě že není! Kdyby bylo, nerozdělovalo by. Skutečných mariánských sloupů je v naší zemi celá řada – a žádný problém nepředstavují.
více


21.6.2019 VÝSTAVA: Den, kdy poprvé volily ženy

Zbyněk Petráček
Výstava „Vlastním hlasem“ oživuje milník ženské emancipace před 100 lety. Ale historie tu slouží spíše jako zrcadlo, aby bylo s čím srovnávat dnešní snahy o dotažení rovnoprávnosti.
více


19.6.2019 PRAHA: Řekni, sloupe, zradili katolíci, či Komenský?

Zbyněk Petráček
Mariánský sloup na Staroměstském náměstí, toť zaručený recept na třeskutou debatu, posílení ega i novinový článek.
více


15.6.2019 PRAHA: Tady nejde o Marii

David Loula
Blahoslavená Panna Maria 2
Opět je to tady. Sochař Váňa slavně přivezl své sochařské dílo po Vltavě do Prahy a chystá se na Staroměstském náměstí postavit Mariánský sloup.
více


12.6.2019 VÝSTAVA: Svět kostiček uchvátí děti i dospělé

Jan Ziegler
lego1
Asi jenom velmi málo lidí, neví, co je to LEGO. Základem této stavebnice je LEGO kostka, která už byla dvakrát vyhlášena hračkou století a v současné podobě je na trhu od roku 1958.
více


11.6.2019 KNIHA: Mnichov

Jan Handl
Historik a novinář Robert Harris svou románovou novinkou Mnichov jistě potěšil mnoho svých českých příznivců nejen proto, že pojednává o Mnichovské konferenci, tedy o tématu, které je u nás stále živé a velmi citlivě vnímané.
více


8.6.2019 KNIHA: Hacknutá čeština 2.0

Pavel Kopecký
Narozeniny mi do rukou vložily nový slovník, který bych vám doporučil aspoň potěžkat. Ne snad proto, že je to macek, ale proto, neboť si myslím, že může každého zaujmout. A dokonce si troufám říct, že také pobavit.
více


7.6.2019 ÚVAHA: Jan Hus v ohni 21. století

Jiří Olšovský
Jiří Olšovský
Jak se bude vyvíjet civilizace v našem století? Má jí ještě co říct působení mistra Jana Husa a jeho následovníků?
více


5.6.2019 VÝSTAVA: Také Praha má svou odvrácenou tvář

Zbyněk Petráček
Chudoba je pestrý fenomén. Váže na sebe společenské patologie a pozornost sociologů, ale i zájem umělců a romantiků. Zanechává stopy na tvářích měst. To vše přibližuje výstava „Chudá Praha“.
více


4.6.2019 OSOBNOST: Nedožité sedmdesátiny kytarového mága

Milan Dřevojánek
Právě dnes by se sedmdesátých narozenin dožil Ota Petřina (1949 – 2015), jedna z těch hudebních osobností, které spíš než vidět bývávalo slyšet .
více


3.6.2019 OSOBNOST: Vypravěč a doktor vězeňských věd

Karel Hvížďala
Člověče, musím se ti přiznat, že nakonec jsem měl v životě štěstí, potkal jsem ve vězení Jana Zahradníčka, který mi řekl: Jiříku, já vím, že ani vlastně nemám právo ti to říct, ale musím. Už když z dálky přicházíš, vidím, jak z tebe kape nenávist.
více


1.6.2019 ÚVAHA: Orgasmus předvolební a orgasmy povolební

František Schilla
„Stejně jako muži často, a někdy příšerně žárlí na bývalé partnery svých milenek, tak i roky a někdy až do smrti úzkostlivě přemítají, zda to nebylo s tamtou lepší, zda je tamta nedokázala lépe udělat …“ (s. 35-36, zvýrazněno v prvním vydání české verze Houellebecqova románu Mapa a území z roku...
více


1.6.2019 PŘÍHODA: Nákup

Michal Adler
Vždyť to nebyl ani pořádný příběh; spíš taková malá příhoda. A přece jsem se k ní v duchu ještě dlouho vracel.
více


31.5.2019 KNIHA: Rytíři templu

Jan Handl
Templáři se asi nikdy nezbaví nálepky tajemného sdružení, které shromažďovalo obrovské majetky, ovládalo Evropu dvanáctého až čtrnáctého století a praktikovalo podivné rituály, které se příčily nejen tehdejšímu přístupu ke křesťanství.
více


27.5.2019 FEJETON: O psaní a práci

Ivo Fencl
Já sám ale tuším, že lze psaní jako „robotu“ označit jen někdy, a bavíme-li se psaním, prací podle mě být přestává.
více


24.5.2019 POVÍDKA: Hledání ráje

Martin Regner
V Litoměřicích strávil Josef Jungmann patnáct spokojených let. Žáci si ho oblíbili, kolegové ve sborovně byli příjemní a našel si zde i nevěstu – z německé dívky udělal českou ženu.
více


18.5.2019 ÚVAHA: Chtěl bych být ředitelem

Vladimír Karpenko
Neklid, který se rozpoutal kolem obsazení místa ředitelky musea Karla Čapka, může být, jak naznačím dále, svým způsobem inspirativní.
více


18.5.2019 POVÍDKA: Dopis

Tomáš Vodvářka
Ta noc nestála za nic. Ne, že by ty předchozí byly lepší, ale dařilo se mu občas usnout, byl za ty tři čtyři hodiny vděčný, ale to bývalo spíše výjimečně. Dneska nezabralo nic, ani diazepam s panákem, což byla největší nálož, když opravdu potřeboval na pár hodin upadnout do bezvědomí.
více


18.5.2019 EUROVIZE 2019: Na okraj druhého semifinále

Lubomír Stejskal
Stačí ve slově EUROVISION nahradit písmeno V velkým houslovým klíčem a na něm oběsit palestinského (rozuměj: arabského) chlapce. Získáte obrázek toho, jak vnímají telavivskou soutěž „u sousedů“.
více


17.5.2019 MINIPOVÍDKA: Jak jste mohli…

Martin Regner
Jörg přišel domů, zul si boty, mrsknul taškou do kouta a praštil sebou na kanape. Jeho otec seděl u počítače a položil obvyklou otázku.
více


16.5.2019 KNIHA: Tyranie

Jan Handl
Populární historik Timothy Snyder ve své útlé knížce Tyranie (podtitul je 20 lekcí z 20. století) nabízí dvacet krátkých zamyšlení propojujících současný stav světa s historií minulého století. Upozorňuje na věčný souboj demokratických režimů s totalitami, hlavně komunismem, fašismem a nacismem.
více


16.5.2019 EUROVIZE 2019: Nenávistný útok na skupinu Lake Malawi

Lubomír Stejskal
Blog má oproti klasickým novinovým článkům jednu výhodu. Může být víc osobní. Nuže tedy: v úterý 14/5 kolem půl deváté večer jsem si dal sprchu – a pak jsem ženě nahlásil, že jdu na Eurovizi.
více


15.5.2019 KULTURA: Svět knihy 2019, ostuda Prahy

Karel Hvížďala
O poslední knize Citlivý člověk jsi prohlásil, že ses „k ní prohřbil“, a není divu – během posledních tří let z tvého života odešli otec, matka i mladší bratr.
více


14.5.2019 OSOBNOST: Tatarka, nejvýraznější slovenský prozaik

Karel Hvížďala
Hoci karpatský pastier, nesiem v sebe senzibilitu svojej matky. Mám svoju chlapčenskú predstavu večnosti. Keď zomriem, moju dušu budú v krčme očakávat moji dedinski vrstovníci, ktorí sú už všetci tam, dodrúzgali ich v lesoch stromy, v zbrojovke podusili kyselinové výpary.
více


13.5.2019 KULTURA: Chvála jeho jména

Dana Mentzlová
Každý z nás potřebuje někdy pozvednout ducha a nabrat energii pro každodenní námahu. V takových momentech si už několik let pouštím na YouTube písničky ortodoxních židů.
více


10.5.2019 KNIHA: Ontologie dějin a demokracie

Jiří Olšovský
Jiří Olšovský
Český filosof dějin a politiky Miloslav Bednář (*1948) ve své nové knize Pohyb a řád: Pokus o fenomenologickou ontologii (Togga a FLÚ AV ČR, Praha 2018) hledí přehlédnout vývoj filosofického myšlení od antiky do současnosti.
více


9.5.2019 PIVO: Pivní koktejly? No a proč ne!

Ladislav Jakl 1
Pravověrní pivouni mě teď asi zatratí na příštích dvěstě let, ale já to risknu. Co takhle pivní koktejl? Cože? Míchaný nápoj na bázi piva. Takovou prasárnu? No proč ne? Není povinné to pít, ale proč to nevyzkoušet?
více


6.5.2019 PETŘÍN: Prvomájové setkání básníků

Marta Urbanová
Letos už tradiční 20. setkání básníků na Petříně. V Seminářské zahradě - fontána U žabiček. Uprostřed v zeleni stojí mikrofon a kolem jednotlivých stromů jsou natažené šňůry, na které básníci připevňují kolíčky svou poezii.
více


4.5.2019 GLOSA: Zkáza Dejvického divadla - dotacemi a socialismem

Jan Bartoň
Médii nedávno proběhla zpráva, že se vedení Dejvického divadla pouští do boje s překupníky vstupenek. Základem má být „chytrý program“, který pozná, která vstupenka je koupená na černém trhu.
více


1.5.2019 KNIHA: Cibulka aneb Svět viděný odněkud

Zbyněk Petráček
Publikace Život na Cibulkách ukazuje, jak lze přiblížit vývoj, tvář i společnost zajímavého urbanistického celku. Celku, který si už sto let udržuje vlastní život.
více


27.4.2019 JAZYK: Truchlivý osud Günthera Vařečkové

Luděk Frýbort
Sporadicky, ale trvale se v českých novinách vyskytne článek o tzv. přechylování ženských příjmení nebo, srozumitelněji, o přidávání koncovky -ová.
více


25.4.2019 KULTURA: Ještě k odvolání Jiřího Fajta

Lubomír Stejskal
Jeho kauza má více aspektů, ty odborné, myšleno umělecké, přenechme odborníkům. Však už se mnozí vyjádřili. Nejen tuzemští. Podpora ze zahraničí o mnohém vypovídá. Nejde ale jen o uměleckou stránku věci.
více


22.4.2019 GLOSA: Zlikvidujeme i trpaslíky ze zahrad?

Ivo Valenta
A je to tady… Teprve před pár dny jsem psal příspěvek o tom, že ve španělské škole dětem zakázali Šípkovou Růženku a pohádku O červené Karkulce. Byly prý moc sexistické a šířily stereotypy o mužské a ženské roli.
více


20.4.2019 JAZYK: Moc slov a moc slov

Zdeněk Roller
Nezbláznil jsem se. Ještě než budete číst dál, zkuste tu slovní hříčku se stejně vypadajícími tvary různých slovních druhů odhalit.
více


20.4.2019 VZPOMÍNKA: Kamna

Vladimír Karpenko
Prvních čtyřicet let svého života jsem strávil zčásti u kamen; ne, že bych se od nich neodtrhl, ale byl jsem u nich často. Když jsme, bratr a já, nabyli dostatek sil, vstoupil do našich denních úkolů tento zdroj tepla.
více


20.4.2019 KULTURA: Velikonoce, slavnost sakrální i profánní

Karel Hvížďala
V sakrálním, náboženském pojetí, jsou Velikonoce oslavou velké noci, slavností Zmrtvýchvstání Páně neboli Vzkříšení Krista, ke kterému došlo na Boží hod velikonoční.
více