6.5.2016 | Svátek má Radoslav


5.5.2016 FILM: Lyžař

Ivo Fencl
Christopher Walken, vynikající Taron Egerton a Hugh Jackman jsou trojicí hereckých klíčů k jednomu z nejhezčích filmů, jaký kdy vznikl v koprodukci Německa, Británie a Spojených států.
více


3.5.2016 EUROVIZE: Palestinci budou zuřit

Lubomír Stejskal
Letos budu mít jedno neobvyklé výročí. V květnu tomu bude 40 let, co jsem začal sledovat písničkovou soutěž European Song Contest. Poprvé jsem ji slyšel ve vysílání BBC v roce 1976.
více


22.4.2016 PŘEDPOVĚĎ: Byl pan Povondra opravdu vinen?

Petr Adler
Mnozí z nás jsme dostali v posledních měsících alespoň jednou do schránky elektronické pošty úryvek z Války s mloky, neuvěřitelně předvídavého románu Karla Čapka.
více


21.4.2016 UNESCO: Drzost bez hranic

Lubomír Stejskal
Bez většího zájmu českých mainstreamových médií přijala minulý pátek (15/4) organizace UNESCO skandální rezoluci, kterou se pokouší přepsat dějiny lidského společenství.
více


16.4.2016 POVÍDKA: Střet kultur

Miroslav Kutílek
Když Tvůrce skončil své pokusy na naší planetě, pomyslel si, že by nebylo od věci si svůj výtvor prohlídnout. Roztáhl obě ruce, v každé po jednom rohu z velké bělavé látky, ale zbytek visící od dlaní dolů byl nepěknou skrumáží schumlanců.
více


9.4.2016 ESEJ: Názor versus Absolutno

god eye
Pro smysluplné řešení soudobých problémů je třeba dát si do pořádku vlastní dům. Tím mám na mysli mravní přeměnu mysli a srdce. Zatím se pouze vztekáme.
více


8.4.2016 LITERATURA: Goethův Faust aktuálně

Petr Bouř
V čítankách čteme neuvěřitelně komplikované kritické rozbory tohoto principiálního Goethova díla. Není divu, že každý maturant chce tuto látku mít co nejrychleji za sebou a do důchodu Fausta už nikdy nepotkat.
více


7.4.2016 OSOBNOST: Odešel herec a mim

Karel Hvížďala
„Jakmile je něco tak komplikované, že by nám to mohlo přerůst přes hlavu, tak si z toho český člověk začne dělat srandu. To je tajemství pudu sebezáchovy.
více


6.4.2016 KULTURA: Jan budě čertuv

Petr Andrle
Různá vyprávění, v nichž se vyskytuje čert, většinou jako krásný myslivec, končí tím, že kohout zakokrhal a čert daný úkol nestihl. Existuje příběh, který jsem osobně nikdy neslyšel, ale počkejte si až na konec. Je nevěřitelně dokonalý.
více


6.4.2016 FEJETON: Tajemství ženské kabelky

Tomáš Vodvářka
Neexistuje žena, jež by neměla svá tajemství. I ty největší treperendy je mají. Jsou hluboko ukryta nikoli v nitru jejich duší. Jsou v té malé věcičce, bez níž žádná nevyjde z domu.
více


31.3.2016 AUSTRÁLIE: Čínská zahrada v Sydney

Marta Urbanová
Přestože je Sydney hektické velkoměsto, působí na cizince klidně a pohodově. Mrakodrapy se vypínají do nebe a mezi nimi jsou ponechané bizarní domy z doby královny Viktorie.
více


29.3.2016 V + W: Cirkus Dandin a Vest pocket revue

Karel Hvížďala
Studenti Jiří Voskovec a Jan Werich se poprvé jako herci objevili na jevišti před devadesáti lety - 8. února 1926 v Molierově hře Cirkus Dandin. A v sobotu 6. února před 111 lety se narodil Werich.
více


28.3.2016 POVÍDKA: Nokturno 1981

Grig - Cvrček
Kapitán Termer, velitel roty, překročil ocelový práh dveří, zasazených do velkých železných vrat uzavírajících průjezd, a do tlustého zátylku se mu zasekl ostrý severní vítr táhnoucí soumračnými městskými ulicemi.
více


26.3.2016 TECHNOLOGIE: Vypnuto

Miroslav Kutílek
Redaktor, editor a vlastník týdeníku Kypřivnický podrývák“, se mě zeptal „Jak jste přišel ke svému titulu ČČBP? Proč máte na reklamě vypnutou nohu?
více


26.3.2016 VELIKONOCE: Cesta za Ježíšem

Václav Vlk st.
Nastala doba barvení vajíček, pletení anebo kupování (fuj!) pomlázek, na venkově se mnohá děvčata těší a dumají, zda a kteří kluci přijdou s pomlázkami „šlehat“ a přitom pokukovat a případně i někam lehounce ruku „pozdržet“, sexuálně poněkud alternativní feministky a genderistky budou ječet, že v...
více


26.3.2016 FEJETON: Velikonoce po bavorsku s českým akcentem

Lída Rakušanová
Že se blíží Velikonoce, to si v naší východobavorské vesnici o šestnácti staveních uvědomí i ten největší absentér křesťanských tradic - čímž myslím v první řadě sebe - nejpozději na Květnou neděli.
více


23.3.2016 FEJETON: Politicky korektní Shakespeare

Voyen Koreis 2
Stěží o tom lze pochybovat ─ politická korektnost (dále jen PK) vládne světem ve 21. století! Tady v Austrálii už byla zaznamenána a takto pojmenována někdy ve druhé polovině 80. let.
více


19.3.2016 POVÍDKA: Dia de la mujer

Štěpán Šafránek
Slunce se dotklo vrcholu hory Montjuic a ulicemi zavanul chladný vítr od moře. Uchození a vyhládlí jsme se usadili v malé taverně v Gotické čtvrti a objednali si kalamáry po andalusku. Lokál byl téměř prázdný,
více


19.3.2016 DIVADLO: „Kdybyste našli ten klobouk...“

Václav Vlk st.
...lehce zapěla dáma a nasadila poněkud nakřivo klobouk svému partnerovi na hlavu. Načež pán plynule pokračoval v písni: “... tak to bych byl rád...“ a před šatnou divadla soukal ruku do rukávu kabátu.
více


18.3.2016 OSTRAVA: Obnova modernistické stavby

Aleš Uhlíř
Z meziválečného období je u nás dost z architektonického hlediska hodnotných staveb, které by si zasloužily kvalitní obnovu. Většina se jí ale nedočká a pokud jsou zachovány, stavební úpravy je zpravidla poznamenají natolik, že objekty své původní hodnoty ztrácejí.
více


8.3.2016 KULTURA: Příjemný řev Českého lva

Tomáš Vodvářka
To, že česká kinematografie má vedle Kameňáků a Babovřesků, jež netřeba komentovat, i řadu filmů, které stojí za to, aby člověk překonal svou lenost a zašel do kina, je po několik posledních let pravidlem.
více


5.3.2016 POVÍDKA: Nad červenou barvu není

Miroslav Kutílek
„Co to čteš za blbosti?“ Máma narušila princip, že se má odpovídat nejdřív na otázku a že bych já měl odpovídat jakožto ten dotazovaný.
více


4.3.2016 KULTURA: Důstojná oslava

Michal Giboda
Pátý únor 1796 začal psát dějiny Národní galerie založením Obrazárny Společnosti vlasteneckých přátel umění v Čechách. Svou výstavní činnost zahájila Obrazárna výpůjčkami ze šlechtického majetku, získávaní vlastních děl záviselo na darech tehdejších elit a institucí.
více


3.3.2016 OSOBNOST: Dva malovaní dezertéři rakouští

Petr Andrle
Řekněte sami, co měl mladý český malíř dělat, když důstojníci pluku, u kterého v Tridentu sloužil, chtěli další a další portréty svých manželek a slečen. Pod záminkou nákupu malířských potřeb dezertoval
více


3.3.2016 GLOSA: Černobílý film

Zbyněk Petráček
Jestli 88. udílení filmových Oscarů utkví něčím v paměti, tak rasovou debatou. Že Leonardo DiCaprio konečně dostal cenu Akademie, je spíš téma pro sázkaře. Že v 87 letech se dočkal klasik filmové hudby Ennio Morricone, je spíše téma pro nostalgiky.
více


2.3.2016 VZPOMÍNKA: Jak je v nebi, bejku?

Dana Emingerová
Je to pět let, co odešel Arnošt Lustig. „Mám ho támhle na obrázku a každý den si s ním povídám,“ říkala mi nedávno jeho sestra Hanka. I já si s ním ráda povídám. A vzpomínám...
více


27.2.2016 KULTURA: Největší Čech zdarma

Zbyněk Petráček
Národní fenomén si chystá dárek k padesátinám Nakolik si ceníme našich specifických fenoménů? Padne-li taková otázka, je jasné, že přijde řeč na Járu Cimrmana. Už se málem stal „Největším Čechem“, ale když ho správci ankety vyřadili, vyhrál Karel IV.
více


25.2.2016 OSOBNOST: Odkaz Umberta Eca

Petr Žantovský
Zemřel italský sémiotik a spisovatel Umberto Eco. Je to těžko vypověditelná ztráta, zejména pro humanitní vědy. Jen málokterý autor měl tak široký tématický záběr a vydával tak jasnozřivá hodnocení celého kulturního pole – od výtvarného umění přes beletrii po média – jako právě Eco.
více


22.2.2016 MÉDIA: A tomu se říká serióznost?

Petr Adler
Ačkoliv se to nemá, budu citovat sebe sama. Poté, kdy jsem si přečetl rozzuřený komentář jakéhosi Vojtěcha Varyše na stránkách Mladé fronty Dnes, sedl jsem a napsal jsem ještě rozzuřenější odpověď.
více


20.2.2016 KNIHA: Karel IV.

Václav Vlk st.
Snad to bylo tím, že jsem měl za zády knihovnu a včera už jsem si posté říkal, že si konečně přečtu toho Švejka s ilustracemi známého sprosťáka Urbana, že mne napadlo odpovědět jen švejkovské:
více


20.2.2016 POVÍDKA: Psí život

Milan Dřevojánek
Dovolte, abych se představil: jsem pes Mal, ale nechápu proč, jelikož vůbec malý nejsem. Narodil jsem se před sedmero jary jako kříženec rychlých a silných rodičů, prožil strastiplné dětství v psím sirotčinci, ale dnes už mám svého - byť bláznivého – pána jistého.
více


19.2.2016 OSOBNOST: Zemřel Roubíčkův žák a adoptivní syn

Karel Hvížďala
Pražský chodec, který se o výtvarné umění moc nezajímá, si mohl všimnout jeho Lavičky Václava Havla, která je na Maltézské náměstí: jde o dvě židle a stůl, jehož středem prorůstá strom.
více


17.2.2016 FEJETON: Líbání s posledním Inkou

Dana Emingerová
Holky na táboře si zkoušely líbání. Když na Šumavě pršelo a všechny děti šly do táborového biografu, moje kamarádky se zamkly v umývárně a dávaly si francouzáky. Přesvědčovaly mě, abych se výcviku zúčastnila taky. To mi bylo 14.
více


13.2.2016 LITERATURA: Naše česko-slovenské cesty měsíční

Petr Andrle
Následující řádky pojímám spíše humorně, byť jsou místy tak trochu smutné. Konec konců, posuďte sami. Vzpomene si snad někdo v roce příštím, že uplynulo 200 let od narození Gustáva Reusse, jemuž mimo jiné vděčí Božena Němcová za krásné Slovenské pohádky?
více


12.2.2016 FILM: Nejobtížnější snímek v dějinách

film kamera
Jako „lehčí než cokoli jinýho“ charakterizuje Švejk putimskému strážmistrovi focení nádraží. Maďarský film Saulův syn (Saul fia / Son of Saul, 2015) naproti tomu zachycuje fotografování „těžší než cokoli jinýho“, totiž tajné pořízení několika snímků v Osvětimi v říjnu 1944, za plného chodu...
více


11.2.2016 SPOLEČNOST: Na první blbou

Václav Vlk st.
Není nad to vyrazit do světa, zvláště když vám manželka z moci „úřední“ (vašeho manželského slibu) zakáže připojovat se tam na internet. A zprávaři na televizi v pokoji melou - jako všude ve světě - tak rychle, že chytíte jen každé třetí slovo.
více