23.3.2017 | Svátek má Ivona


22.3.2017 FEJETON: Jaro je tady

Pavel Mareš
Stydlivě a s velikou bázní sahám po titulku, který je pro mě už navždy nerozlučně spojen s Vaculíkovými fejetony – kolik krásy a moudrosti, kolik laskavého i břitkého humoru z nich ke mně dodnes promlouvá, kdykoliv si otevřu některou z jeho sbírek!
více


21.3.2017 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 408

Jan Čech
Pamatuji si, když začínal Zlatý slavík. Chodil jsem na základku. Tehdy vycházel Mladý svět, jeden z mála časopisů, který se dal v šedesátých létech číst. A také byl nesehnatelný. Nám ho schovávala trafikantka pod Klamovkou. A ségře ještě časopis Kino.
více


20.3.2017 FILM: Jak byl napsán King Kong

Ivo Fencl
Civilizace zničí monstrum, které se zamilovalo do jeho příslušnice. Je tento příběh už od podhoubí kýčem? – Má ke kýči určitě blizoučko.
více


17.3.2017 FEJETON: Naši roztomilí éáci

Pavel Chrastina
Jistě to znáte. Není nic strašnějšího, než pustit si rádio a slyšet nějakého zpovídaného nešťastníka vydávat za každým třetím až šestým slovem zvuk „ééé“. Je to neskutečně rušivé a rozostřuje to vaši pozornost.
více


15.3.2017 POVÍDKA: Překvapení

Martin Regner
Roku 1848 se duch svobody prohnal Evropou a nevyhnul se ani habsburské monarchii. Lid a národy se hlásily o svá práva a páni už si nemohli tolik dovolovat jako dřív.
více


2.3.2017 OSCAR 2017: Trochu se zlobím

Alena Prokopová
Osmdesáté deváté předávání Cen americké Akademie - Oscarů - přineslo překvapení v podobě neúspěchu mohutně favorizovaného La La Landu: ze čtrnácti nominací, kterých v historii dosáhlo jen drama Vše o Evě (1950) a romantický velkofilm Titanic (1997).
více


27.2.2017 POVÍDKA: Myšlenky

Martin Regner
Pan Ahmed si na život v nové vlasti již docela dobře zvykl, poměrně snadno získal byt i zaměstnání. Ještě rychleji se přizpůsobily jeho děti a také manželka se nyní zahalovala o něco méně. Přechod do jiného prostředí jim značně usnadnili sousedé, ochotně jim radili a všemožně pomáhali a muži brali...
více


24.2.2017 FEJETON: Humor i úsměv nás nic nestojí

Karpenková-chalupa
Jednoho časného rána jsem šla takovou zastrčenou pražskou ulicí. Kolem byla ještě hluboká tma, když jsem náhle zpozorovala, že se odkudsi vynořil nějaký vrávorající opilec.
více


23.2.2017 POVÍDKA: A pak že to nejde!

pionýrský šátek
Krajský tajemník strany (v dobách vlády jedné strany se nemuselo upřesňovat, které strany), tedy krajský tajemník té strany měl starosti. V poslední chvíli před odesláním obvyklých výkazů a hlášení na ústřední výbor do Prahy si povšiml zneklidňujícího údaje, kterého by si možná v Praze ani...
více


23.2.2017 MÉDIA: Módní trendy očima jiných

Marta Urbanová
Já respektuji názory paní Františky Čížkové, odbornice na vkus a módu, i když její hodnocení celebrit nesleduji pravidelně, ale jen občas. A tak když se na internetu objevil článek První dáma Ameriky Melania Trump očima Františky, neodolala jsem.
více


22.2.2017 FEJETON: Mucha v Japonsku

Ondřej Neff
Po odkladech a tahanicích přistála v útrobách tří letadel Muchova Slovanská epopej v Japonsku. Jakkoli nepředpokládám, že by se našel čtenář Lidových novin, který netuší, oč jde, přece jen pro pořádek dodám, že jde o cyklus dvaceti gigantických pláten znázorňujících dějiny Slovanstva, nebo,...
více


18.2.2017 OSOBNOST: Spiklenec proti blbosti

Karel Hvížďala
„Ve filmu nejde o nic jiného, než člověku na plátně jeho chování věřit,“ tvrdí Miloš Forman, a veškerou přípravu filmů podřídil vždy důsledně této formuli. Je přesvědčen, že film miluje autenticitu, proto točil nejčastěji v reále s kontaktním zvukem.
více


18.2.2017 POVÍDKA: První sníh

Štěpán Šafránek
Jan stojí před vchodem hospody a váhá, má-li vejít. Je po soumraku, pod zářivkami se snášejí obrovité vločky a pokrývají náves tenkým filmem. Svátost prvního sněhu, říkávala Dana každoročně, když začalo chumelit. A ať byla kdekoli, musela ven.
více


17.2.2017 VÝROČÍ: Jahody v zimě (od Beatles)

Milan Dřevojánek
Je to jako v pohádce o dvanácti měsíčkách, nebo též v Schelingerových Jahodách mražených: 17. února 1967 vyšel v Británii (v USA o čtyři dny dříve) čtrnáctý singl Beatles – Strawberry Fields Forever / Penny Lane.
více


16.2.2017 OSOBNOST: Legenda Hrabal jako falešná maska

Karel Hvížďala
V pátek 3. února 2017 uplynulo dvacet let od smrti Bohumila Hrabala, v neděli to bude 20 let, kdy byl pohřben, a 28. března uplyne 103 let od jeho narození.
více


14.2.2017 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 403

Jan Čech
Uvařil jsem si kafe a sedím ve svém nejoblíbenějším místě na světě - v mém obýváku. Knihy mi padají z přeplněné knihovny, na stole jsou časopisy, nepořádek, který by rozlítil každou spořádanou hospodyni.
více


13.2.2017 HISTORIE: Oslavy sv. Valentýna...

Petr Schubert
sv. Valentýn
Každoročně se v únoru českých médiích objevují zmínky o svátku sv. Valentýna, který prý je původu amerického, nemá nic co dělat s Čechy a je nám zcela cizí. V posledních letech se zde však valentinské oslavy zakořenily a především mladí ho přijali jako svátek zamilovaných.
více


13.2.2017 FEJETON: Óda na umírněný alkoholismus

Vladimír Cícha
Je snad odvážným tvrzení, že je mezi námi nespočet neuplatněných talentů v podstatě jen proto, že z těch či něch důvodů těmto nic netušícím o možné náklonnosti Múzy chyběl jen docela malý krůček k tomu, aby svůj talent v sobě objevili?
více


11.2.2017 HISTORIE: Bulharští Češi II.

Václav Vlk st.
V základnímu informačnímu materiálu rozesílaném k výstavě se píše: „Celkem dvacet šest panelů přináší bohatý textový a fotografický materiál, který odhaluje jen zlomek informací o životě a díle mnohých Čechů, kteří přispěli k rozvoji Bulharska po osvobození v roce 1878.
více


11.2.2017 POVÍDKA: Jahody se šlehačkou

Marcela Matějková
Dneska jsem byla poslední den ve škole, což mi všechny holky ve třídě závidí. Školní rok končí až za čtrnáct dní, já ale jedu do Prahy na operaci.
více


10.2.2017 HISTORIE: Bulharští Češi I.

Václav Vlk st.
Jak si stěžoval již K. H. Borovský v básni „Král Lávra“, označované jako alegorická satirická báseň.
více


10.2.2017 VZPOMÍNKA: Numismatická

Ruské mince
Vášeň sběratelská patří mezi silné vášně, která provází lidi snad už od pravěku. Možná už pračlověk sbíral mušle nebo uříznuté hlavy nepřátel, ve středověku byl např. velkým sběratelem Otec vlasti Karel IV., ten sbíral ostatky svatých.
více


10.2.2017 FEJETON: O cestování a lidské paměti

Lubomír Stejskal
Řešil jsem před pár dny s jedním kolegou cestu z ČR na španělské pobřeží Costa Brava. Autobusem, jak bylo ještě v 90. letech obvyklé. Šlo o vzpomínku na staré časy.
více


8.2.2017 MÉDIA: Vader bez Sidiouse

Pavel Strunz
Zhlédl jsem, až do konečného 10. dílu, celý propagandistický norský seriál Okupace (ČT2). Něco tak protiunijního a dehonestujícího evropské hodnoty, kterými se EU ohání, jsem na veřejnoprávní televizi ještě neviděl.
více


3.2.2017 HISTORIE: Řečníkova proměna

Martin Regner
Za husitských válek i po nich byl nejlepším řečníkem v Čechách mistr Jan Rokycana. Zatímco katolíci mu přezdívali „doktor Rozkydal“, vyznavači kalicha ho chovali ve velké úctě. On to byl, kdo přemluvil rozzlobeného Žižku, aby Prahu neničil, on v Basileji vybojoval pro Čechy užívání kalicha.
více


1.2.2017 KNIHA: Modlitba za čínského básníka

Petr Fiala
Jak jsem již jednou napsal, je těžké najít současný román z Dálného východu, který by nebyl poznamenán vlivem psychoanalýzy. Je to i případ románu „Já jsem Čína“.
více


27.1.2017 POVÍDKA: Nevýhoda chytrosti

Martin Regner
Počátkem 11. století visel osud rodu Přemyslovců na vlásku, protože kníže Oldřich měl s Boženou jediného syna Břetislava. Když ale Břetislav unesl z kláštera Jitku a pojal ji za manželku, bylo po starostech - Jitce se postupně narodilo pět synů: Spytihněv, Vratislav, Konrád, Jaromír a Ota.
více


21.1.2017 SPOLEČNOST: Kam se to řítíme?

Petr Andrle
Váš to nerozčílilo? Inu to, jak nám české feministky (ani nevím, kdo jsou) v nedávných vyjádřeních bojují proti krásným (jako vždy) veršům Jiřího Žáčka.
více


20.1.2017 CESTOVÁNÍ: Karlovy Vary

Marta Urbanová
Začátkem prosince se naše městečko probudilo pod bílou peřinou. Garáž zavátá, ulice nečitelná a my jsme vyrazily na výlet do Karlových Varů. Nikoho rozumného by takové dobrodružství nenapadlo, jen nás.
více


20.1.2017 POVÍDKA: Sousedka

Martin Regner
Politické změny v Evropě sledoval prezident Masaryk s obavami. Přečetl si Hitlerovu knihu a začínal mít neblahé tušení, že Anglie a Francie se do války s Německem podruhé moc nepohrnou.
více


19.1.2017 DIVADLO: Šifra mistra Leonarda po česku

Zdeněk Opatrný
Ano, já vím, v minulém článku jsem to s tou vědeckostí trochu přehnal. Ale v přímé návaznosti na něj dnes nabízím odolnému čtenáři něco snad stravitelnějšího. Ono motto jsem si nevymyslel sám, nedomnívám se, že svět genetiky je suchopárný, právě naopak.
více


18.1.2017 KNIHA: Pan Voskovec z Manhattanu

Petr Adler
Jiří Voskovec si byli s Janem Werichem navzájem “nejlepšími chlapy svých životů”, takže není divu, že po nedávné společné knížce Pan Werich z Kampy se bratři Jiří a Ondřej Suší sešli nad druhou částí dvojice, která ovlivnila moderní českou kulturu jako málokdo jiný.
více


14.1.2017 POVÍDKA: Krutá doba

Stanislav Moc
Období blahobytu a nedostatku se ve světě stále střídají, i když dnes už ne tak pravidelně a krutě, jak si to představoval třeba Karel Marx.
více


14.1.2017 JAZYK: Dej si bacha, ať nedostaneš kvinde

Tomáš Vodvářka
Čeština je jazyk neuvěřitelně barvitý a mnohovrstevný. Existují v něm mnohá rčení, která používáme dnes a denně, i když už přesně nevíme, co vlastně znamenají.
více


13.1.2017 POVÍDKA: Přátelé pražského metra

Martin Regner
Protože globalizace, korektnost, tolerance a humanita dospěly až do nejvyšších sfér, bylo rozhodnuto, že nebe a peklo budou sloučena v jeden celek. Hříšníci se v pekle necítili dobře, a proto nastal jejich hromadný úprk k nebeské bráně.
více


12.1.2017 FEJETON: Vinnetouova smrt

Ondřej Neff
V sobotu dávala ČT první díl nového německého seriálu podle Vinnetoua od Karla Maye. Mirka Spáčilová správně poznamenala ve své recenzi na iDnesu, že je to spíš podle Karla Marxe.
více