9.12.2016 | Svátek má Vratislav


9.12.2016 PRAHA: Zmizelé knihkupectví Fišer

Jindřiška Fišerová
Knihkupectví Fišer
K „Fišerovi“ chodívám od svých studentských let, tedy řekněmě asi dvacet roků. Toto knihkupectví bylo jiné než naprostá většina ostatních pražských knihkupectví.
více


9.12.2016 POVÍDKA: Psáno v Ženevě v roce 2087

ruina
Moje medová Nefritová branko, zatím jsme pořád ubytováni v hotelu Bergues, kde nic nefunguje, topení, teplá voda, ba ani videofon, a proto Ti posílám satelifax.
více


8.12.2016 ÚVAHA: Netoužím po štěstí ani po radosti

Karpenková-chalupa
Když nás zaplaví vlna štěstí, je to náročné pro organismus. Zrychlí se tep, stoupne tlak krve, zvýší se produkce hormonů... Dostat infarkt z radosti není nic nemožného. Po vzrušení pak zákonitě následuje stav vyčerpání, apatie, neklid.
více


7.12.2016 VZPOMÍNKA: Z pamětí starého felčara 24

Karel Bečka
Budu vám vypravovat o Markovi. Marek je velice chytrý chlapec, protože chodí do úplně nejvyššího oddělení v mateřské škole. - Co je na tom? - řeknete třeba.
více


5.12.2016 VZPOMÍNKA: Meditace za Radima Hladíka

Milan Dřevojánek
„Přestaňte už s těma sračkama a dejte tam konečně pořádný bigbít!“ ozvalo se z publika, když hrál Modrý efekt v Karlových Varech někdy kolem roku 1983 – „Drž hubu!“ zastal se kapely kterýsi jiný v hledišti.
více


6.12.2016 SPOLEČNOST: Ortel nad kulturou

kytara
Skončilo další kolo soutěže Český slavík a rychle ožila loňská diskuse nad medailemi skupiny Ortel, skupiny fašistické, krajně pravicové, extremistické, rasistické, islamofobní a nakonec, aby byl výčet kompletní a my nic nevynechali, i antiimigrační.
více


3.12.2016 POVÍDKA: Lidé socialismu

Stanislav Moc
Pan Novák se měl. Vláda rozhodla, že socialismu bylo u nás dosaženo, a basta! Socialismu v Československu bylo dosaženo ovšem trikem, jehož se docílilo prostým přidáním dalšího S, tedy písmene S, do názvu republiky. Místo jednoduchého ČSR se muselo psát ČSSR a bylo vymalováno.
více


3.12.2016 FILM: Bratříček Karel

Alena Prokopová
Písničkář Karel Kryl se do historie zapsal jako tvůrce drsně poetických songů nedílně spjatých s revoltou proti okupaci Československa v srpnu 1968. Zatímco Krylovy písně se staly jedovatým trnem v oku nového, nedemokratického režimu a získávaly si mezi lidmi kultovní statut, tehdy pětadvacetiletý...
více


1.12.2016 FEJETON: Suterénní song

Štěpán Šafránek
Kdosi z mých fejsbukových přátel lajknul nově vzniklou partaj realisty pana Robejška, čímž se mi na mém fejsbuku začaly objevovat Robejškovy příspěvky.
více


26.11.2016 VZPOMÍNKA: So long, Leonard

Miloš Šuchma
kytara
Ve čtvrtek 10. listopadu večer se jako bleskem roznesla zpráva, že zemřel Leonard Cohen, jeden z největších současných kanadských básníků, který dokázal převést tyto texty do písní, které oslovily nejen Kanaďany, ale všechny lidi na světě, kteří ho znali z jeho písní a z jeho vystoupení.
více


25.11.2016 SCI-FI: Taková hezká pohádka

televize
Stařík u snídaně cítil jiskření a napětí, které vycházelo z jeho syna a snachy a přenášelo se i na oba vnuky. Nikdo moc nemluvil, ba i obrazovka zaplňující čelní stěnu pokoje mlčela, ačkoli na ní běžela všudypřítomná, neodmyslitelná ranní titstainment.
více


23.11.2016 FEJETON: Dlaždič v kině a ďábelské floskule

Josef Zeman
kniha literatura
Jsem Ďáblův advokát, Dlaždič a k tomu mám ještě plné kapsy floskulí. Že nevíte, co to je? No to je něco jako popkorn. Nafouklé to věcičky, kterými si, ač jsou téměř bez chuti, moc rádi plníme ústa. A taky jsou to slova.
více


19.11.2016 VÝSTAVA: JKOK v Tančícím domě

Karel Hvížďala
Pod názvem JKOK Nekonečno byla před pár dny otevřena výstava k nedožitým osmdesátinám jednoho ze zakladatelů tzv. nové organické architektury Jana Kaplického, který zemřel v Praze 14. ledna 2009, ale který od roku 1968 pracoval v Londýně.
více


19.11.2016 POVÍDKA: Pes

Stanislav Moc
Není pes jako pes. Steve svého psa pojmenoval po sobě, a tak když vám představím psa, hned víte i jméno jeho pána. Zatímco pánečka a jeho povahu poznáte hned, jak s ním promluvíte, u psa to tak jednoduché není.
více


18.11.2016 POVÍDKA: Karel Marx ve Varech

Karlovy Vary
Německý filosof Marx přišel na to, jak se lidská společnost zákonitě vyvíjí a jak dospěje až k diktatuře proletariátu, ale na svůj zevnějšek příliš nedbal. Kvůli mohutné hlavě, která se už dlouho nesetkala s nůžkami a břitvou, se podobal tak trochu lvu.
více


11.11.2016 INTERNET: Co s nemocí šílených psavců

Zbyněk Petráček
Slovo radikál dnes působí podobně jako ve středověku kacíř či neznaboh: prostě někdo, kdo hájí myšlenky, ba činy ohrožující navyklý řád západního světa.
více


11.11.2016 POVÍDKA: Roztrhané šaty

rytíř
Roku 1598 se Kryštof Harant a jeho o 12 let mladší švagr Heřman Černín vypravili do světa, Harant proto, aby přemohl zármutek ze smrti své choti. Mladí čeští šlechtici směřovali své kavalírské cesty většinou jen do Itálie, ale Harant s Černínem měli větší cíle: dorazit až do Svaté země.
více


8.11.2016 JAZYK: Slova

Vladimír Karpenko
Snad každý máme v oblibě některá slova. Myslím tím teď slova slušná, protože ta druhá jsou do značné míry společná, ale používají se jen někdy. Pokud se vůbec používají.
více


5.11.2016 POVÍDKA: Noční nepříjemnost

Stanislav Moc
Taková nepříjemnost... a začalo to tak pěkně! Můj starší kamarád si pořídil nového psa, spíš psíka, který mu dělal jenom radost.
více


4.11.2016 ÚVAHA: Stopy

Vladimír Karpenko
Od dětství jsme jezdili na chatu do lesů nedaleko Prahy, kde jsme spolu s kamarády trávili hodně času na stromech nebo jsme vyráželi do lesa, kde tekl potok. V té době v něm byla hojnost raků, jejichž chytáním jsme se bavili.
více


3.11.2016 KULTURA: Nobelova cena pro Dylana

Tomáš Guttmann
Nobelova komise oznámila 13. října, že laureátem letošní Nobelovy ceny je Bob Dylan – dostal ji za “nové poetické výtvory v rámci velké americké písničkářské tradice”.
více


2.11.2016 FEJETON: Samomluva dušičková

Olšany 1
Typický hřbitovní košík, naplněný chvojím, šiškami a sušenými květinami, se mi u nohou rozkymácel. „Tak já už musím vystupovat,“ řekl pán sedící naproti v coupé, když kola zarachotila po výhybkách. „Mějte se pěkně a šťastnou cestu.“ Poděkoval jsem mu, pozdravili jsme se a já zůstal sám.
více


2.11.2016 TURECKO: Říše na Bosporu III.

Marian Kechlibar
Po červencovém „pokusu o puč“ začal turecký prezident Erdoğan přebudovávat Turecko na totalitní stát. Hned zpočátku jsem o tom psal dva články (zde a zde). Jak se situace vyvinula od té doby?
více


31.10.2016 LITERATURA: Bob Dylan a Alfred Nobel

Ivo Fencl
Nositel Medaile svobody (nejvyššího amerického vyznamenání), obyvatel Rokenrolové síně slávy, držitel filmového Oscara i prestižní literární Pulitzerovy ceny Bob Zimmerman (*1941), jinak také autor obrovských hitů Časy se mění a Blowin ́ in the Wind, sice Nobelovu cenu za literaturu možná...
více


31.10.2016 GLOSA: Tichý skandál

Karel Bečka
Je to už několik dní, co skrývám ten tichý vztek. Mezitím odezněl i případ „Podpis čtyř“ , který popudil kde koho (mimochodem, co by mu říkal sir Conan Doyle?), pomalu odeznívá i medailová společenská krize, je po státním svátku, takže nadešel čas.
více


29.10.2016 KULTURA: Skoroučebnice

Michal Giboda
Když na fakultě architektury Kalifornské univerzity vypsali konkurz na místo učitele, tři vybraní kandidáti přednesli před studenty svou vizi o obsahu a výuce svého předmětu. Následně se všichni postavili na pódium a studenti se stavěli za kandidáta, kterého chtěli jako učitele, a ten pak byl...
více


26.10.2016 DIVADLO: Půlstoletí s Cimrmanem

Petr Adler
Takhle by to řekl František Palacký, kdyby se zrovna nezdržoval nějakou naprosto zbytečnou rakousko-uherskou říší. Ostatně, kde je ta říše dnes? A kde je dnes Jára Cimrman?
více


22.10.2016 POVÍDKA: Ptáci v kleci

Stanislav Moc
Paní van Buren, Jaruščina matka, příjmení získala sňatkem s Holanďanem, jenž ji však brzy po sňatku opustil. Jinak se Jaruška klidně mohla jmenovat Anouk, Betje nebo Cato či Cees...
více


21.10.2016 OSOBNOST: První dáma českého šansonu Hana Hegerová

Tomáš Vodvářka
Dnešní den je významný pro všechny milovníky tohoto žánru. Nejslavnější a vlastně jediná skutečná česká šansoniérka slaví významné jubileum.
více


20.10.2016 JAZYK: Ukradený přítel

crowd
Poměrně často se chlubíme, jak je český jazyk bohatý a jak jím lze všechno pěkně a výstižně vyjádřit. Většinou tomu tak je, ale v některých případech naše mateřština hanebně selhává.
více


18.10.2016 JAZYK: Genderová korektnost

Karel Bečka
V dnešní prekérní době, kdy uprchlíci cloumají volbami, teroristé chystají další útoky a Andrej Babiš se chystá zrušit senát i kraje, jsou moje starosti opravdu, ale opravdu malicherné.
více


18.10.2016 OSOBNOST: Zemřel Andrzej Wajda, hlas polského národa

Karel Hvížďala
V neděli večer 9. října 2016 zemřel na selhání dýchacího ústrojí v devadesáti letech v Krakově známý polský filmový a divadelní režisér Andrzej Wajda.
více


17.10.2016 KULTURA: Slovenské umění v Kutné Hoře

Michal Giboda
Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře (GASK) hostí nejvýznamnější přehlídku slovenského výtvarného umění v Čechách u příležitosti slovenského předsednictví Rady Evropské unie. Její název je XXL pohledů na současné slovenské výtvarné umění, což je podle číslování EU XXL nadměrná velikost...
více


14.10.2016 PRAHA: Ach, ta Epopej!

Milena Kozumplíková
Kdyby Alfons Mucha tušil, jaké peripetie budou kolem umístění jeho Slovanské epopeje v 21. století, snad by tento cyklus pláten přibližující dějiny Slovanstva snad ani nenamaloval.
více


14.10.2016 OSOBNOST: Vzpomínka na Jacquese Brela

Tomáš Vodvářka
Před 38 lety dozněl jeden z nejvýraznějších hlasů francouzského šansonu 20. století, byť byl jeho interpret původem Belgičan.
více


13.10.2016 EVROPA: Poslední den v hospodě U kalicha

Tomáš Vodvářka
„Co mi to donesli za aušus, pane Palivec?“ vece Josef Švejk, zíraje na obrázek vyleptaný na jeho oblíbený krýgl v hospodě U kalicha.
více