16.1.2017 | Svátek má Ctirad


14.1.2017 JAZYK: Dej si bacha, ať nedostaneš kvinde

Tomáš Vodvářka
Čeština je jazyk neuvěřitelně barvitý a mnohovrstevný. Existují v něm mnohá rčení, která používáme dnes a denně, i když už přesně nevíme, co vlastně znamenají.
více


14.1.2017 POVÍDKA: Krutá doba

Stanislav Moc
Období blahobytu a nedostatku se ve světě stále střídají, i když dnes už ne tak pravidelně a krutě, jak si to představoval třeba Karel Marx.
více


13.1.2017 POVÍDKA: Přátelé pražského metra

Martin Regner
Protože globalizace, korektnost, tolerance a humanita dospěly až do nejvyšších sfér, bylo rozhodnuto, že nebe a peklo budou sloučena v jeden celek. Hříšníci se v pekle necítili dobře, a proto nastal jejich hromadný úprk k nebeské bráně.
více


12.1.2017 FEJETON: Vinnetouova smrt

Ondřej Neff
V sobotu dávala ČT první díl nového německého seriálu podle Vinnetoua od Karla Maye. Mirka Spáčilová správně poznamenala ve své recenzi na iDnesu, že je to spíš podle Karla Marxe.
více


11.1.2017 KNIHA: Legenda Jiří Suchý

Petr Adler
Jak je možné, že Jiří Suchý dodnes nezmlátil Karla Hvížďalu bičem? Nebo jak je možné, že ho alespoň (pro jistotu) nehonil s bičem kolem baráku? Asi biče nejsou na prodej nebo co. Nebo jsou zbytečně drahé.
více


7.1.2017 POVÍDKA: Sveďte to na Putina

sluchátka
Když jsem své ženě přiznal, že jsem ztratil ouška, jak jsme pokřtili nová sluchátka, co jsem dostal k vánocům, zůstala kupodivu klidná.
více


6.1.2017 POVÍDKA: Kouzelná zahrada

Dana Emingerová
„Tak dneska už by měli přijet, Honzíku,“ dočetla babička telegram. Byl srpen 1968 a táta s mámou se po půlroční pracovní cestě měli vrátit z Německa.
více


5.1.2017 ONDŘEJNÍK: Tajemství Bezručova pramene

Petr Andrle
Beskydský Ondřejník je velice zajímavý přírodní i kulturní fenomén. Je opředený pověstmi (Ondráš, divoká Hanka) a z hlediska přírodního je na něm stále co obdivovat a nacházet.
více


4.1.2017 2017: Aurora, česká královna a léto lásky

Zbyněk Petráček
Letošek připomene Lutherovu církevní reformaci, Leninovu bolševickou revoluci i hippies. Pro nás bude testem Marie Terezie: uctíme jedinou českou královnu podobně jako loni Karla IV.?
více


31.12.2016 POVÍDKA: Novoroční elegie

Grig - Cvrček
Vojín Pákozdy, pomocník dozorčího roty, vyšel z vyhřáté kukaně do promrzlého průjezdu osvětleného vysoko pod klenbou jedinou slabou žárovkou a zamířil přes dvorek k záchodům.
více


31.12.2016 GLOSA: Hvězdné války v korektním světě

Jan Bartoň
Smrt Carrie Fisherové, jedné z filmových hvězd z Hvězdných válek, má jednu korektní dohru. Steve Martin, další filmová hvězda, vymazal svůj hold Fisherové poté, co byl podroben „zdrcující kritice“.
více


30.12.2016 POVÍDKA: Vánoční hvězda

Marta Urbanová
Před sebou měli dlouhou cestu. Písčité kopce a údolí, kam oko pohlédlo. Nikde lísteček zeleně, nikde voda. Jednotvárná krajina, stejně tak úmorné kopce a nížiny, stejně tak vzdálené nebe.
více


30.12.2016 KNIHA: Jiří Suchý ... nikoho nezabije

Petr Adler
Sbírka veršů básníka, kterého mám ohromně rád od chvíle, kdy jsem ho zaslechl prvně (to bylo ovšem až nestydatě dávno). A současně sbírka veršů, kterou jsem (na rozdíl od mnoha jiných) nikdy v životě neslyšel.
více


29.12.2016 KULTURA: Žena, co málem zabila Micka Jaggera

Milan Dřevojánek
Médii prošla nedávno zpráva, že věčně mladý stařík zplodil už osmé dítě; dnes se k tomu dožívá sedmdesáti let žena jemu z nejosudovějších, zpěvačka a herečka Marianne Faithfullová (*29.12.1946). Byť zrovna jí s ním dítě dáno nebylo...
více


28.12.2016 FEJETON: Dáreček pod stromeček

Voyen Koreis 2
Je to vše jen o jedné věci: cyklu života a smrti! O těchto Vánocích se mi to obzvlášť jasně ukázalo. Ne nadarmo jsou tyto svátky, které sahají až hluboko do pohanských dob a které značí obrat v cyklu ročních období, symbolem znovuzrození, kdy slunce se začne pomalu navracet a s ním i naděje, nový...
více


27.12.2016 GLOSA: Několik hodin předtím jsem je poslouchal

Lubomír Stejskal
Opět se potvrdilo to, co pozoruji už řadu let. Přijdou Vánoce a svět postihne nějaká obzvlášť děsivá tragédie. Která svým rozsahem překryje ty docela nedávné.
více


24.12.2016 OSOBNOST: Několikery Vánoce s Karlem Mayem

Petr Andrle
Bylo mi dvanáct. Myslím, že by mi většina dnešních dvanáctiletých nevěřila, že se něco takového vůbec mohlo stát. Bylo to v době předvánoční, když se mě jednou o přestávce na školním hřišti zeptal Pepík Janíčků, jestli čtu májovky.
více


22.12.2016 HISTORIE: Generál George S. Patton a bělouši

bělouš
Jelikož v listopadu ošklivě pršelo, a tím pádem nebylo ve Vídni kam jít, podařilo se nám s potomky dorazit ke Španělské jezdecké škole, kde se za docela solidní peníz při dopoledním tréninku předvádějí ti světoznámí lipicáni.
více


12.12.2016 POVÍDKA: Omyl

Martin Regner
Zdenka Braunerová nevynikala oslnivou krásou, zdobily ji jiné přednosti: inteligence, vzdělání, píle a umělecké sklony, zejména k malování. Protože pocházela z kulturní a dobře situované rodiny, peníze jí nikdy nechyběly a ve Francii pobývala každým rokem.
více


10.12.2016 POVÍDKA: Žádost

Dalejský potok
Na břehu Rokytky blízko Prahy se odedávna nedaleko od sebe nalézaly dvě vesnice: Hrdlořezy a Hloupětín. Zatímco obyvatelé Hrdlořez si z názvu své obce nic nedělali, lidé v Hloupětíně se kvůli tomu trápili.
více


9.12.2016 POVÍDKA: Psáno v Ženevě v roce 2087

ruina
Moje medová Nefritová branko, zatím jsme pořád ubytováni v hotelu Bergues, kde nic nefunguje, topení, teplá voda, ba ani videofon, a proto Ti posílám satelifax.
více


9.12.2016 PRAHA: Zmizelé knihkupectví Fišer

Jindřiška Fišerová
Knihkupectví Fišer
K „Fišerovi“ chodívám od svých studentských let, tedy řekněmě asi dvacet roků. Toto knihkupectví bylo jiné než naprostá většina ostatních pražských knihkupectví.
více


8.12.2016 ÚVAHA: Netoužím po štěstí ani po radosti

Karpenková-chalupa
Když nás zaplaví vlna štěstí, je to náročné pro organismus. Zrychlí se tep, stoupne tlak krve, zvýší se produkce hormonů... Dostat infarkt z radosti není nic nemožného. Po vzrušení pak zákonitě následuje stav vyčerpání, apatie, neklid.
více


7.12.2016 VZPOMÍNKA: Z pamětí starého felčara 24

Karel Bečka
Budu vám vypravovat o Markovi. Marek je velice chytrý chlapec, protože chodí do úplně nejvyššího oddělení v mateřské škole. - Co je na tom? - řeknete třeba.
více


6.12.2016 SPOLEČNOST: Ortel nad kulturou

kytara
Skončilo další kolo soutěže Český slavík a rychle ožila loňská diskuse nad medailemi skupiny Ortel, skupiny fašistické, krajně pravicové, extremistické, rasistické, islamofobní a nakonec, aby byl výčet kompletní a my nic nevynechali, i antiimigrační.
více


5.12.2016 VZPOMÍNKA: Meditace za Radima Hladíka

Milan Dřevojánek
„Přestaňte už s těma sračkama a dejte tam konečně pořádný bigbít!“ ozvalo se z publika, když hrál Modrý efekt v Karlových Varech někdy kolem roku 1983 – „Drž hubu!“ zastal se kapely kterýsi jiný v hledišti.
více


3.12.2016 FILM: Bratříček Karel

Alena Prokopová
Písničkář Karel Kryl se do historie zapsal jako tvůrce drsně poetických songů nedílně spjatých s revoltou proti okupaci Československa v srpnu 1968. Zatímco Krylovy písně se staly jedovatým trnem v oku nového, nedemokratického režimu a získávaly si mezi lidmi kultovní statut, tehdy pětadvacetiletý...
více


3.12.2016 POVÍDKA: Lidé socialismu

Stanislav Moc
Pan Novák se měl. Vláda rozhodla, že socialismu bylo u nás dosaženo, a basta! Socialismu v Československu bylo dosaženo ovšem trikem, jehož se docílilo prostým přidáním dalšího S, tedy písmene S, do názvu republiky. Místo jednoduchého ČSR se muselo psát ČSSR a bylo vymalováno.
více


1.12.2016 FEJETON: Suterénní song

Štěpán Šafránek
Kdosi z mých fejsbukových přátel lajknul nově vzniklou partaj realisty pana Robejška, čímž se mi na mém fejsbuku začaly objevovat Robejškovy příspěvky.
více


26.11.2016 VZPOMÍNKA: So long, Leonard

Miloš Šuchma
kytara
Ve čtvrtek 10. listopadu večer se jako bleskem roznesla zpráva, že zemřel Leonard Cohen, jeden z největších současných kanadských básníků, který dokázal převést tyto texty do písní, které oslovily nejen Kanaďany, ale všechny lidi na světě, kteří ho znali z jeho písní a z jeho vystoupení.
více


25.11.2016 SCI-FI: Taková hezká pohádka

televize
Stařík u snídaně cítil jiskření a napětí, které vycházelo z jeho syna a snachy a přenášelo se i na oba vnuky. Nikdo moc nemluvil, ba i obrazovka zaplňující čelní stěnu pokoje mlčela, ačkoli na ní běžela všudypřítomná, neodmyslitelná ranní titstainment.
více


23.11.2016 FEJETON: Dlaždič v kině a ďábelské floskule

Josef Zeman
kniha literatura
Jsem Ďáblův advokát, Dlaždič a k tomu mám ještě plné kapsy floskulí. Že nevíte, co to je? No to je něco jako popkorn. Nafouklé to věcičky, kterými si, ač jsou téměř bez chuti, moc rádi plníme ústa. A taky jsou to slova.
více


19.11.2016 POVÍDKA: Pes

Stanislav Moc
Není pes jako pes. Steve svého psa pojmenoval po sobě, a tak když vám představím psa, hned víte i jméno jeho pána. Zatímco pánečka a jeho povahu poznáte hned, jak s ním promluvíte, u psa to tak jednoduché není.
více


19.11.2016 VÝSTAVA: JKOK v Tančícím domě

Karel Hvížďala
Pod názvem JKOK Nekonečno byla před pár dny otevřena výstava k nedožitým osmdesátinám jednoho ze zakladatelů tzv. nové organické architektury Jana Kaplického, který zemřel v Praze 14. ledna 2009, ale který od roku 1968 pracoval v Londýně.
více


18.11.2016 POVÍDKA: Karel Marx ve Varech

Karlovy Vary
Německý filosof Marx přišel na to, jak se lidská společnost zákonitě vyvíjí a jak dospěje až k diktatuře proletariátu, ale na svůj zevnějšek příliš nedbal. Kvůli mohutné hlavě, která se už dlouho nesetkala s nůžkami a břitvou, se podobal tak trochu lvu.
více


11.11.2016 INTERNET: Co s nemocí šílených psavců

Zbyněk Petráček
Slovo radikál dnes působí podobně jako ve středověku kacíř či neznaboh: prostě někdo, kdo hájí myšlenky, ba činy ohrožující navyklý řád západního světa.
více