22.11.2014 | Svátek má Cecílie


22.11.2014 POVÍDKA: Vyprávění pána, který se nejmenuje Racek

„Zdá se, že ztroskotáme,“ zvolala paní Racková a podlaha kajuty se s námi zhoupla o poznání víc a ruka paní Rackové se blížila a vzdalovala od její tváře, jako by ona ruka byla nezávisle nesena skutečným rackem a štěteček se jen chvílemi a letmo dotýkal tváře a pak rtěnka se snažila obtáhnout obrys rtů,...
více


21.11.2014 FEJETON: Nostalgické vzpomínky na dětské čítanky

Přiznám se zcela bez mučení, že nevím, jak vypadají čítanky dnešních školáků. Konec konců mě to ani tak moc nezajímá. Velký počet mých vnuků a vnuček je již mimo základní školu a poslední vnučka má do první třídy čas asi čtyři roky.
více


21.11.2014 CESTOVÁNÍ: Idyla Blumau

Do lázní Blumau v Rakousku jsme nejeli ani tak kvůli vodě a koupání, ale zlákala nás jejich neobvyklá architektura. Jak jsem slyšela o Hundertwasserovi a uviděla jeho nápady, jeho bláznivou barevnou architekturu, okamžitě jsem byla rozhodnutá, že ji musím vidět.
více


17.11.2014 UMĚNÍ: Vlastní nitro ekologickou nikou

Pražské galérie nabídly v poslední době několik unikátních výstav výrazných solitérů: Jan Křížek, Bohuslav Reynek, Jan Vičar, Josef Váchal, a Galerie hlavního města Prahy nám od 31.10. 2014-15. 2. 2015 představuje v Colloredo-Mansfeldském paláci obrazy Oldřicha Tichého s názvem Žiju sám ve zdejších ...
více


15.11.2014 BAJKA: Vyprávění paní Rackové

„Zdá se, že ztroskotáme,“ zvolala jsem a podlaha kajuty se s námi zhoupla o poznání víc a má ruka se blíží a vzdaluje od mé tváře, jako by ona ruka byla nezávisle nesená rackem. Štěteček a rtěnka se mě jen chvílemi a jen letmo dotknou, jak se s námi loď houpá, a štěteček se ne a ne trefit do kelímku...
více


14.11.2014 FEJETON: Co přeložil pan Štajnfest ještě

„Tak tadyhle to máte.“ Položil jsem na stolek před svého přítele tři popsané listy papíru. Pan Štajnfest odsunul o kousek dál svůj šálek kávy a podíval se na mne.
více


14.11.2014 KNIHA: Atlasova vzpoura

Zkusme si vzpomenout na jeden slavný román, který popisuje extrémní kolektivistický stát, jeho vliv na důstojnost i blahobyt člověka a klade si otázku, jak takový státní systém vůbec může vzniknout fungovat.
více


14.11.2014 KALIFORNIE: Carmel

Když jsme se vydali podle západního pobřeží na jih do Monterey, kde vzpomeneme Steinbecka, jeho veselých mexických povalečů, prosila jsem, ať se vydáme po 17-Mile Drive kolem kalifornských pobřežních útesů do Carmelu.
více


12.11.2014 FEJETON: Boty na refýži

Tentokrát mi v hlavě uvízl obraz bot na refýži. Když jsem nedávno čekal na Karlově náměstí v Praze na tramvaj, byl jsem tam úplně sám: jen přede mnou na nástupním ostrůvku stály dvě hnědé zašněrované ošoupané boty.
více


10.11.2014 POEZIE: Tři roky bez Magora

“Ráno 10. listopadu 2011 ho v půjčeném bytě na pražské Neklance, kde přespával, našla jeho známá mrtvého,” napsal před třemi lety v Respektu Marek Švehla. “To dopoledne měli jít společně do nemocnice, kam v posledním čase chodíval na výměnu krve a na pozorování.
více


8.11.2014 BAJKA: Žirafa Andulka

Je karneval a já jsem přišla namaskovaná za zeměkouli s nápisem Gája na strakatém triku a na něm pár trhlých přívěsků. „Co to máš má milá na krku?“ volali.
více


8.11.2014 POVÍDKA: Uhlokop

Hlína voní. Nejvíc ta, již někdo poprvé rozhrnul, zhutnělá a utemovaná po tisíciletí a náhle zkypřená a prostoupená vzduchem, voní po minerálech, humusu, vodě – jistě, i voda voní, a voda vsáklá do země obzvlášť –, voní po kořenech a dřevu, voní jako podhoubí a mech, jako zplesnivělý sáček čaje na dně...
více


6.11.2014 FEJETON: Co překládá pan Štajnfest

Je tomu asi týden, kdy jsem se optal svého starého přítele, co má v úmyslu dál podnikat, když svou překladatelskou živnost úředně ukončil, a on - jako vždy při takových mých skoro dotěrných otázkách - se usmál a pravil, že má v úmyslu se věnovat lásce.
více


6.11.2014 KNIHA: Do temnoty

V Albatrosu jsem dostal knihu, kterou vydalo jejich nakladatelství CPress Brno: Do temnohy – Zpověď českého vojáka v Afghánistánu od Pavla Stehlíka. Teď jsme ji dočetl. Strhující! Dlouho jsem nic tak živočišně lidského a přitom duchovního nečetl.
více


3.11.2014 FILOSOFIE: Besancon

Staroslavné hlavní město provincie Franche-Comté, ale i příjmení snad nejvýznamnějšího politického myslitele našich časů. Reprezentativní výbor z jeho esejistiky (438 str.) vyšel nedávno pod názvem Svoboda a pravda (CDK).
více


1.11.2014 POVÍDKA: Co jsem našel na půdě

Valda upil piva a řekl: „Co jinýho bys moh nalízt na šňůře na prádlo? Když jseš taková hospodyňka a chodíš na půdu sušit prádlo.“
více


31.10.2014 FEJETON: Jsem „reklamní alergik“

Ano, k této těžko léčitelné chorobě se přiznávám. Divím se, proč právě já nejsem schopen pochopit a patřičně reagovat na inteligentní, vtipná a velmi poučná reklamní sdělení vytvářená početnou skupinou skvěle placených profesionálů.
více


29.10.2014 FEJETON: Babiččiny sloupkové hodiny

Určitě to taky znáte: uslyšíte nějaký zvuk, třeba starých hodin a jejich cinkání vás přenese o mnoho let zpátky. Před časem se mi to stalo ve starožitnictví v Mikulandské ulici v Praze, kde jsem uslyšel hrací strojek, který zněl velmi podobně jako sloupkové hodiny, které měla babička doma.
více


25.10.2014 BAJKA: Velbloud dvouhrbý

Nemohl jsem běhat s ostatními velblouďaty, i když jsem se na první pohled od nich neodlišoval. Mám dva hrby a čtyři nohy jako oni, ale jen se rozběhnu, tak se zamotám. Proto na mě volali Lí. Lí, opilý. Máma
více


25.10.2014 GLOSA: Možný postup dle nizozemského receptu

Před několika dny mě upozornil kolega na zajímavý šot z You tube. Týká se přístupu členů orchestru hrajícího před královnou Beatrix a jejich reakce na muslimského dirigenta.
více


24.10.2014 POVÍDKA: Nanebevzetí Maxmiliána Verba

Jako každé ráno, pasák ovcí Maxmilián Verb nerudně se vykolébal z horské šopy a zamířil k ohradě, aby obstaral ovce. Ta černá, co ji neměl rád ze všech nejvíc, se zase opožďovala – mohutným kopancem pomohl nebohému zvířeti, až nadskočilo a žalostně zabečelo. Ostatní neochotně zrychlily krok, pes už jim...
více


23.10.2014 JAZYK: Titulatura 2

Kdysi jsem napsal článek Titulatura, ve kterém jsem shrnul nejrůznější zvukomalebná označení pro lidi, všechny ty podržtašky a čičmundy a vořežpruty na jednu hromádku, takže si čtenář mohl vybrat, jestli ten, koho potkal, je spíš přetrhdílo nebo vohráblo, a jestli mu od dodavatele volal nějaký vohrn...
více


22.10.2014 JAZYK: Titulatura

Čeština je jazyk velmi flexibilní, nejen tím, co všechno dokáže vyjádřit, ale i tím, jak si pomáhá, když potřebuje nějaké nové slovo. Jednou dokáže být stroze úřední, jindy romantická, jindy věcná, někdy třeba i pitomá (včera mi přišla poštou ovrstvená dvouvrstvá deska) a někdy je i roztomile dráždivá....
více


22.10.2014 POVÍDKA: Pan Štajnfest a hymna

Po delší době jsme se zase k večeru sešli - inženýr Štajnfest a já - v naší kavárničce Nad přístavem. Bylo nezvykle plno, hosté hodně hlučeli, servírka sbírala se stolů dopité půllitry, větrák u stropu nasával cigaretový dým a vrchní Rorejs se nám u vchodu omlouval, že náš stůl pro dva u okna v arkýři...
více


22.10.2014 KULTURA: Slon v porcelánu

Když chci zničit něco fungujícího, sloučím to s něčím jiným taky fungujícím, to je zásada, která se projevuje v krocích vedení Českého rozhlasu. Nyní je na pořadu Dismanův rozhlasový dětský soubor
více


21.10.2014 OSOBNOST: Všechno nejlepší, lady Hegerová

Včera oslavila své narozeniny paní Hana Hegerová (galantní Francouzi by řekli místo čísla „certaine age“- jistý věk). Je stálicí toho nejlepšího, co v naší populární kultuře kdy bylo.
více


18.10.2014 POVÍDKA: Nejkrásnější nohy

Postával jsem u krbu a civěl na její nohy obuté v lodičkách s kramflíčkem a z kramflíčku jako kdyby rostla liána s divukrásným květem a ten květ byl ozdobou večírku. Marně jsem si přikazoval, pohleď aspoň na chviličku vedle, třeba na krb, jenže proč koukat na krb.
více


18.10.2014 FILM: Krvesmilstvo a nádherný anděl zkázy!

film kamera
V textech nazvaných Semeniště zmrdů a Teteliště zmrdů načrtl Milan Kozelka (3.11.1948-5.10.2014) rozsáhlou satirickou fresku ze světa kultury, byznysu a politiky. Kanadský režisér David Cronenberg je ve filmové satiře ze světa filmového průmyslu
více


17.10.2014 GLOSA: Slovo k Lanďákovi

Do všudypřítomného mediálního volebního reje přišla zpráva z druhého břehu. Odešel člověk. Pan herec. Muž občansky statečný. Že byl svého druhu svéráz?
více


14.10.2014 OSOBNOST: Pavel Landovský, herecký úkaz

V pátek večer 10. října 2014 po 8. hodině večerní zemřel v Kytíně u Prahy v 78 letech Pavel Landovský, herecký úkaz, který se zrodí jen párkrát za století, čestný chlap a spolehlivý kamarád.
více


13.10.2014 FILM: Klauni

Nejsem ani recenzent, ani kritik či publicista a snažím se, abych netrpěl falešným přeludem moudrosti a tím pádem i snahou přispívat do záplavy slov, která nás z přehršle médií neustále bombarduje; naneštěstí v drtivé většině převážně literárními výpotky nedohledných zástupů grafomanů.
více


11.10.2014 BAJKA: Vyhnání z ráje

Zamilovaly se na první pohled a byla to láska, která moře přenáší. Ona byla mořská kobylka, druhá ona byla mořská panna a obě byly netknuté, přestože se lesbicky milovaly a jejich netknutost byla jako vystřižená ze svatých spisů křesťanů, neboť panna je netknutá, dokud do ní muž nevstoupí.
více


11.10.2014 MÉDIA: Mým sdělovacím prostředkům

Nevím, jestli je náš národ zrovna vzorem národa vysoce kulturního. Svědčí o tom i fakt, jak jsou pod titulek „kulturní akce“ v různých informacích uváděny i hokej, fotbal, kuželky - nic proti nim, v pořádku, ale je to ZÁBAVA a nikoliv KULTURA,- opakuji to už dlouho při každé příležitosti.
více


9.10.2014 SVĚT: Všelicos v literární tvořivosti

Vzdor rčení, že imitace je nejvyšší formou lichotky, mnozí takto polichocení reagují nelibě, dokonce i soudními žalobami. Činí tak i spisovatelé, všelijací publicisté, podpoření zákonem o autorských právech.
více


6.10.2014 JAZYK: Znásilnění lingvistiky (Martinem Petrákem)

školství tabule
Server Prvnizpravy.cz informoval o výsledcích analýzy komunikace politických stran společnosti Bisnode (viz Nejracionálněji komunikují zelení, nejhůře Úsvit!). Studie by měla vypovídat o míře iracionality v textech jednotlivých stran a je založena na „unikátní metodice analýzy skupinové iracionality“...
více


6.10.2014 OSOBNOST: Sto let od narození Vojtěcha Kubašty

Nesnadno se v Kubaštově zářném případě pátrá po někom podobném ve světě. Jeho práce je fenomén. Jen Votěchových „pop-up books“ existují na dvě stovky v desítkách milionů výtisků. Jednou z nejstarších je Gulliver in Brobdingnag (Bancroft and Co., Westminster, Londýn).
více