21.1.2018 | Svátek má Běla


17.1.2018 ROZHOVOR: Stát vyhání lidi z hospod do soukromí!

Ladislav Jakl 1
V raném mládí mi bylo skoro jedno, co piju, jako ostatně možná asi každému v tom věku. Zajímala mě spíš dostupnost a taková desítka tehdy stála korunu sedmdesát, jedenáctka dvě šedesát. Brzo jsem ale pochopil, že pivo je hlavně společenský nápoj.
více


17.1.2018 POVÍDKA: Učitel a jeho žák

Martin Regner
Luteránská víra se zrodila v Sasku a odtud se šířila do dalších zemí. V Čechách příliš nezdomácněla, protože zde velké novinky nepřinášela. Že je papež arcilotr a mniši darmožrouti, to věděla většina Čechů již dávno.
více


13.1.2018 OSOBNOST: Řehole historika Prečana

Karel Hvížďala
„Být historikem je pro mne celoživotní řehole. Je to jako s vínem. Stáří historikovi neubírá nutně na ceně. Naopak, v něčem může být lepší než na začátku, kdy psal rychle a dělal rychlé závěry. Později lépe rozumí člověku a společnosti, opírá se o další „pomocné“ vědy historické – o sociologii,...
více


3.1.2018 FEJETON: Francouzské trapasy

Dana Emingerová
Mí kamarádi provdali dceru do Francie. Pravidelně za ní jezdí, ale jsou z té generace, co se ve škole učila z cizích jazyků jen rusky. A tak jsou Zdena a Mirek ve Francii občas za pořádné bambuly.
více


2.1.2018 SVĚT: Achillova pata postmoderní doby

Marian Kechlibar
Před pár dny rozvířila vody Internetu skutečnost, že britská BBC ve spolupráci s Netflixem se rozhodla ve svém filmu „Trója: Pád města“ obsadit do role starořeckého reka Achillea černého herce Davida Gyasiho.
více


30.12.2017 JAZYK: 10 slov roku

Michal Kašpárek
Neologismy, fráze a slangové výrazy, které na mě letos vyskočily při hledání dobrého čtení pro náš finmagový newsletter.
více


29.12.2017 MINIPOVÍDKA: Vzácná návštěva

Martin Regner
Rodina radního v Litomyšli JUDr. Rettiga byla skrz naskrz prodchnutá láskou k rodné zemi a národu. Zejména paní Dobromila pracovala pro vlast neustále a nikdy nezahálela - psala vlastenecké básničky, půjčovala knížky, vychovávala měšťanské dívky a ještě k tomu neúnavně kuchtila.
více


25.12.2017 TEST: Vánoční

anonym
vánoce ozdoba
Několik otázek na témata spojená s Vánoci.
více


25.12.2017 KNIHA: Neff uvádí

Ivo Fencl
Nejsem žádný kloudný tester, ale Aston mě letos požádal, abych přečetl jeho rukopis Poklad dobrodružných příběhů, i poslechl jsem a nevzpomínám si, že bych vykutal skutečnou chybu. Doplňovat, je jiná. To se dá vždy...
více


22.12.2017 DIVADLO: Kravinec

Kravinec
Ta hra je o tom, jak prostý jihoevropský (klidně bych hru kromě venkova rumunského situoval i na venkov madarský, italský či francouzský, koneckonců by se mohl její příběh odehrávat i v Polabí či na Hané) venkovan dokáže rozjet drobné podnikání.
více


21.12.2017 LITERATURA: Stále záhadnější autorství Slezských písní

Aleš Uhlíř
Tento rok a rok příští jsou roky jubilejních výročí Petra Bezruče. V září 2017 uplynulo 150 let od narození básníka (15. září 1867) a v únoru 2018 bude rovných 60 let od jeho úmrtí (17. února 1958).
více


21.12.2017 BIG BEN: Světlu zdar

Benjamin Kuras
Chanuka oslavuje světlo. Totéž, ač trochu jiným způsobem, dělají vánoce. Ti světlalační Židé, kteří rádi slaví obojí a mají z toho šimravý pocit viny, jistě uvítají ujištění, že nikde v rabínských zákonech neexistuje zákaz nosit si domů stromek a věšet na něj baňky.
více


19.12.2017 ÚVAHA: Papež chce změnit Otčenáš

krucifix kříž
Je fakt, že tato záležitost se týká pouze křesťanů, spíše jenom katolíků, ale papeže Frantška zná asi každý, neboť je to člověk jistě nebojácný, ale i kontroverzní. Mluví k celému světu, čímž podle mě překračuje svoje kompetence, ale lidé ho pozorně sledují, tak proč o tom nemluvit. Má ale ve všem...
více


16.12.2017 FEJETON: Poezie Prahy

Marta Urbanová
Advent v plném běhuu. Praha už je patřičně vyzdobená. Souboje vánočních ozdob se světly výkladních skříní, stromy na Václavském náměstí v plném květu. Srdce supermarketů - oslnivá nadpozemská krása. Na Vltavě obraz zimy. Prahy opřené o sochy Karlova mostu perem malířů.
více


16.12.2017 POVÍDKA: Můj vstup na prkna, jež znamenají svět

Tomáš Vodvářka
Pamatuji si dobře, že jsem jako náctiletý tak trochu pošilhával po jiné než současné kariéře, ale jak praví staré české přísloví: „Nikdy není pozdě.“
více


15.12.2017 ÚVAHA: Pohádka o Ježíškovi

Luděk Frýbort
Ale prosímvás, Ježíšku panáčku. Jak nemoderní! Však si také už od loňska schovávám jeden tuze rozšafný článek, jak jsem si jej vystřihl z jistého týdeníku, jejž na tomto místě nechci jmenovat, abych mu nedělal ostudu.
více


13.12.2017 FEJETON: Požehnaný advent!

Karpenková-chalupa
Cítím povinnost upozornit hned na počátku na to, že nejsem velký znalec následující tématiky. Vycházím pouze z úvahy člověka, který na rozdíl ode mne věděl, co říká – a co mne také zaujalo. Hovořil o tom, že v některých obchodech s vánočním zbožím navozují tu správnou atmosféru hraním vánočních...
více


9.12.2017 ÚVAHA: Vojákům bez sestry bylo lépe…

František Schilla
Nejeden bývalý příslušník Československé lidové armády (ČSLA) si snad vzpomene na epizodu z počátku dvou let v zeleném. Po ukončení tzv. „přijímače“ náhle „nadřízení a vyšší“ (počínaje dosud pořvávajícími svobodníky) zlidštěli.
více


9.12.2017 POVÍDKA: Co by tomu řekl Franta

Praga V3S
Připomínalo mi to mé noční můry z dětství. Utíkal jsem, co mi síly stačily, a přece mě ty příšery neúprosně a neodvratně doháněly.
více


8.12.2017 KULTURA: Je třeba vracet Slavíky?

Ivo Fencl
Kdybych byl hulvát, napíši úvodem: „Někdo zbytečně drží hladovku a jinej machr vrátí podobně demonstrativně Českého slavíka.“
více


8.12.2017 POVÍDKA: Návštěvou u pastora

Martin Regner
Mezi veřejnými činiteli států Varšavské smlouvy byl jednoznačně největším pijanem československý ministr zdravotnictví páter Josef Plojhar, při přátelských posezeních na něho nestačili ani sovětští maršálové.
více


7.12.2017 ÚVAHA: Krásný čas adventní

Tomáš Vodvářka
Pokud bychom v dějinách lidstva měli najít onen pomyslný velký třesk, z něhož se posléze zrodil advent, bylo to před zhruba dvěma tisícovkami let.
více


2.12.2017 POVÍDKA: Cestáři

Grig - Cvrček
Zvonek řinčivě zazvonil, František sedící na odřené lavici leknutím vyskočil a pozoroval kmitání zvonkového kladívka bušícího do zašlé chromované misky přímo nad otlučenou mříží.
více


2.12.2017 GLOSA: Slavíkgate

Zbyněk Petráček
Česko má konečně svou dieselgate. Svůj široce sledovaný skandál, který vyvolalo odhalení podvodů. Podvody a reakce na ně vládnou světu. Říkáme sport, myslíme doping; říkáme diesel, myslíme falešně nastavený emisní software, mohl by napsat Majakovskij.
více


1.12.2017 POVÍDKA: Nejisté zabití

Martin Regner
Táborský kněz Václav Koranda měl docela rušný život. On první při kázání pod širým nebem vyzval posluchače, aby si příště přinesli zbraně. On přivedl zfanatizovanou chátru z Prahy do zbraslavského kláštera, která pak vytáhla mrtvolu Václava IV. z rakve a nutila ji k popíjení. On také nechyběl v...
více


1.12.2017 KULTURA: Skandál v ČS

Lubomír Stejskal
Zkratkou je míněn letošní (2017) Český slavík – a skandál je to větší než velký. Protože nejen fanoušci Ortelu (podle mínění organizátora), ale také samotný organizátor manipuloval hlasy.
více


24.11.2017 POVÍDKA: Ano či Ne aneb Amnesie či Naděje

Vladimír Bouk
kočár
Polní cestou vysypanou drobným štěrkem se unaveně vláčí starý muž se zavazadlem přes rameno, levou rukou se opírá o hůl. Jde těžkým krokem, co noha nohu mine. Na vzdáleném obzoru se tyčí vrcholky hor posypané bílým sněhovým popraškem. Pomalu se stmívá.
více


22.11.2017 KULTURA: Kniha smíchu a zapomnění

Karel Hvížďala
Kunderova Kniha smíchu a zapomnění se původně měla jmenovat Román o smíchu a zapomnění, ale protože vznikly obavy, že by se o této polyfonní skladbě vedly zbytečné řeči o žánru, autor ji dal neutrálnější název.
více


20.11.2017 FEJETON: Chvála šuplení

Tomáš Vodvářka
Každý šuplí, já-ty-on-ona-ono-my-vy-oni-ony. Kdo si myslí, že nikdy, pak se mýlí, kdo na tom trvá, tak o hodně přišel a neví, co je život.
více


17.11.2017 POVÍDKA: Český posel v Římě

Martin Regner
Před Vánoci roku 1465 byl panoš Jaroslav poslán s listem k papeži Pavlu II. do Říma. Neměl z toho velkou radost, protože bylo chladno a papež krále Jiřího pokládal za kacíře. O své cestě si pohovořil s dvořany.
více


17.11.2017 VZPOMÍNKA: Drbat

Karpenková-chalupa
Naše, tím myslím poválečná generace, vyrůstala jako bilingvy. Tehdejší Československý rozhlas i televize vysílaly zpravodajství napůl česky a napůl slovensky. Vnímali jsme oba blízké jazyky plynule a necítili žádný rozdíl.
více


14.11.2017 KNIHA: Magorovi s kritickou úctou

Zbyněk Petráček
Ivana Martina Jirouse i šest let po smrti pokládají jedni hlavně za opilce, druzí za národního hrdinu éry normalizace. Teď vyšel jeho první důkladný životopis. Není podlézavý, ale kritický.
více


13.11.2017 FEJETON: Knihy

Petruška Šustrová
Obouvala jsem si v předsíni boty a přiběhl ke mně Davídek. „Ty někam jdeš?“ podivil se. (V osm ráno obvykle nikam nechodím.) „Jdu si vyzvednout knížky,“ odpověděla jsem. Vyrazil strašlivý kocouří skřek a nepřirozeně vysokým hláskem prskl: „Pro knížky, jo? Ty jich máš málo?“
více


11.11.2017 POVÍDKA: Chlapi

yukon
Pocházeli ze všech koutů světa a z různých společenských vrstev, byli různých národností, vyznání, velikostí, věku, vzdělání, dovedností, ale jedno měli společné. Každý chlap byl tuhý jako podrážka.
více


10.11.2017 VÝSTAVA: Nejen boty do roboty

Marta Urbanová
Před 120 lety to byl Baťa, kdo chtěl obout celý svět. Jeho baťovky z plátna a koženou podešví a koženou špičkou uspěly. Pro cenu bylo podstatné, že nešly do páru.
více


10.11.2017 POVÍDKA: Prezident a jitrnice

Martin Regner
Prezident Masaryk jel ve své pragovce podle Botiče do Hostivaře navštívit nemocného Antonína Švehlu. V Záběhlicích před lípou u dřevěného mostu musel šofér zabrzdit, protože přes ulici přecházely husy.
více