26.3.2019 | Svátek má Emanuel


22.3.2019 POVÍDKA: V jednom hrobě

Martin Regner
Prezident Gottwald se radil na Pražském hradě s nejbližšími spolupracovníky, řešili i žádosti o milost odsouzenců k smrti. Nikomu nevyhověli.
více


16.3.2019 POVÍDKA: Náledí

Michal Adler
Byl už pozdní večer, když konečně dokončil práci. Venku tma a nevlídnost pozdního podzimu.
více


16.3.2019 ÚVAHA: Jdou zpěváci do nebe?

Tomáš Vodvářka
V minulých dnech dozpívali svou poslední píseň Věra Bílá a Mirek Hoffmann z Greenhorns. Máme být smutní? Jistě ano, ale...
více


14.3.2019 VÝSTAVA: Zboží ukryté v roce 1938

Aleš Uhlíř
Pod výstavami nálezů různých depotů si obvykle představujeme něco podobného, jako je kupříkladu nádoba s přemyslovskými denáry. Zkrátka mělo by to být vzácné a staré. Že tomu tak vždy být nemusí, ukazuje Muzeum v Příboře právě probíhající výstavou „Zboží ukryté v roce 1938“. Ke vzniku této výstavy...
více


9.3.2019 JAZYK: Několikero nedorozumění z neznalosti

Luděk Frýbort
Ni hao, zdravím vás po čínsku, vážení čtenáři! Bylo to v mladickém věku nějakých sedmdesáti let – dnes už si takové vyskakování nemohu dovolit –, kdy jsem pojal úmysl navštívit Čínu.
více


8.3.2019 POVÍDKA: Ve vlažném potoce

Martin Regner
Karel Jaromír Erben si na velká gesta nepotrpěl, soudil, že více svému národu prospěje pilnou prací.
více


7.3.2019 OSOBNOST: Eva Jiřičná, čilá osmdesátnice

Karel Hvížďala
„Nejhorší v životě, jak říkal Oscar Wilde, je neriskovat. Kdo neriskuje, je už částečně mrtvý. Opačně, každá spolupráce s architektem je risk pro architekty i pro ty, kteří s nim spolupracují. Riziko je nedílnou součástí plně prožitého života.“
více


7.3.2019 VÝSTAVA: František Mořic Nágl v Jihlavě

Marcela Matějková
Od 17. 1. do 10. 3. 2019 je v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě k vidění výstava obrazů akademického malíře Františka Mořice Nágla. Jméno malíře mi nic neříkalo, a právě proto mě výstava lákala.
více


4.3.2019 PIVO: Lze i pivo „národně obrodit“?

Ladislav Jakl 1
Lze. Jistěže lze. Jen si je nutno ujasnit, co obecně - ale zejména v našem pivním případu - ono obrození vlastně znamená.
více


1.3.2019 PRAHA: Před 130 lety „děly se věci neuvěřitelné“

Petr Andrle
Naši předkové (zejména ti žijící před 130 lety v Praze) byli zřejmě vzdělanější i aktivnější než jejich dnešní následovníci, jakkoli jsme v té době (podle některých) úpěli v „žaláři národů“.
více


28.2.2019 OSOBNOST: Stanislav Milota, svérázný žižkovský kreativec

Karel Hvížďala
„Všichni jsme na Žižkově začínali v patnácti. Šel jsem rovnou na Barrandov. Měl jsem jen čtyři obecné, pět měšťanek a nazdar tvá Máňa. Byla to škola ulice. Učil jsem se tak, že jsem se chodil každý večer dívat na filmování. Lze se to naučit i bez školy, ale musí být zájem.“ Tohle o sobě řekl...
více


22.2.2019 VÝSTAVA: Jak Československo nasedlo do auta

Zbyněk Petráček
I když masový motorismus k nám přinesla až Husákova normalizace, podmínky pro něj vytvářela už první republika. Dokládá to výstava ve Škoda Muzeu.
více


20.2.2019 KULTURA: Janáček v Británii

Voyen Koreis 2
Nevím, kolik z vás čtenářů je schopno si teto článek přečíst v angličtině. Je ale výjimečný a svým obsahem jistě zajímavý pro českého čtenáře. Ani pokud byste to nezvládli, stálo by za to aspoň si prohlédnout v něm uvedené obrázky.
více


16.2.2019 POVÍDKA: Katarze

Tomáš Vodvářka
Vstoupil do sálu bočními dvířky na osvětlené pódium, kde stál skvostný černý Steinway. I když ten pocit zažil snad tisíckrát, stále se ho nemohl nabažit. Úmyslně zpomaloval krok, aby tak prodloužil vzdálenost ke klavíru a nechal publikum tleskat.
více


15.2.2019 POVÍDKA: Samostatný úlovek

Martin Regner
Kníže Oldřich byl vášnivý lovec a během lovu se mu přihodilo ledacos. Poznal při něm svou ženu Boženu i poustevníka Prokopa, přebývajícího na břehu řeky Sázavy. Zbožného muže si velmi oblíbil, vážil si jeho moudrosti, pevné vůle a pravdomluvnosti.
více


14.2.2019 KULTURA: K čemu vlastně slouží muzea?

Aleš Uhlíř
V obecném povědomí je představa, že jedním ze smyslu existence institucí, jako jsou muzea, je trvale uchování určitých věcí.
více


13.2.2019 KNIHA: Houellebecq, Relotius a naši korektníci

František Schilla
Přibližně 600 tisíc eur má v bance hlavní hrdina na začátku románu Sérotonine (česky: Serotinin) Michela Houellebecqa; na konci (po zakoupení pařížského bytu) mu tamtéž zbývá něco málo přes 200 tisíc eur.
více


8.2.2019 FEJETON: Osudy knih

Vladimír Karpenko
Hlídali jsme vnuka, prvňáčka. Škola odpadla. Chlapec seděl u stolku a pilně pracoval – psal cosi na lístky tvořící malou knížku. Na můj dotaz odtušil, že je to deník, prý z něj bude číst své mladší sestře.
více


8.2.2019 FILM: Václav Vorlíček a spisovatelé

Ivo Fencl
První spisovatel, s kterým nedávno zesnulý Václav Vorlíček (3.6.1930-5.2.2019) pomyslně spolupracoval, byl „sám“ Jindřich Šimon Baar (1869-1925).
více


7.2.2019 KULTURA: Politická agitace v divadle

Zdeněk Lanz
Čtenáři pátečního (25. ledna 2019) Českobudějovického deníku si na straně dvě nemohli nevšimnout titulku Jiří Šesták je zpátky v divadle.
více


5.2.2019 ESEJ: O otrokářství psát nesmíš aneb Antiomluva

Marian Kechlibar
Amélie Zhao je dívka z Pekingu, která nyní žije ve Spojených státech amerických. Od dětství toužila stát se spisovatelkou a podle všeho psát umí. Nakladatelství Delacorte Press s ní uzavřelo smlouvu na tři romány v hodnotě 500 000 dolarů. První z nich, „Dědic krve“ (Blood Heir) měl vyjít letos v...
více


2.2.2019 ÚVAHA: Strojmír

Luděk Frýbort
Vojvoda Strojmír uprchnuv od národa svého, dlouhým vyhnanstvím v cizině zapomněl svou řeč, vypráví kronika tzv. Kristiána k době prvního historicky doloženého Přemyslovce, knížete Bořivoje…
více


1.2.2019 POVÍDKA: Nový člověk

Martin Regner
Když se po smrti Gottwalda stal Antonín Zápotocký prezidentem a nastěhoval se do Pražského hradu, myslel si, že bude pro čs. komunisty stejně zářivou hvězdou, jako byl jeho předchůdce, a všechno, co řekne, bude pro ně svaté.
více


30.1.2019 FEJETON: Oživení v sále

Ondřej Neff
Mrazivou atmosféru poslední lednové dekády ohřál veselím návrh nového zákona o státním jazyce. Předložili ho komunisté a hned v první větě sekli hrubou chybu.
více


26.1.2019 FILM: Ve vleku touhy po důstojnosti

Jaroslav E. Sýkora
film kamera
Každý leden již od roku 1992, tedy od pádu Berlínské zdi a rozpadu Sovětského svazu, Židovské muzeum v New Yorku a Filmová společnost Lincolnova centra pořádají filmový festival Jewish New York (NYJFF).
více


25.1.2019 POVÍDKA: Setkání na mostě

Martin Regner
František Ladislav Hek zase jednou přicestoval do Prahy. Obchodní záležitost mohl vyřídit písemně, ale on se chtěl znovu podívat do míst, kde strávil svá studentská léta a zažil řadu vzrušujících událostí.
více


24.1.2019 KNIHA: Televizní seriály podle Tomáše Vyskočila

Ivo Fencl
Bezmála dvacet let píše Tomáš Vyskočil (*1979) o filmové a televizní produkci a deset roků je tomu, co založil web Edna.cz o televizních seriálech.
více


23.1.2019 JAZYK: Čeština pro blpce

Karel Bečka
Nedávno jsem zahlédl zprávu, že Ústav pro jazyk český uvažuje o reformě pro zjednodušení téhož.
více


17.1.2019 VZPOMÍNKA: Před deseti lety zemřel nejen Kaplický...

Karel Hvížďala
Bohužel měl Johan takovou povahu, že nemohl-li dělat, co chtěl, trpěl depresemi. Byl buď úplně nahoře, nebo úplně dole....
více


11.1.2019 POVÍDKA: Buď připraven

Martin Regner
Za vlády Vladislava II. stály proti sobě dva tábory – na jedné straně katolíci a umírnění kališníci, na druhé nesnášenliví kališníci.
více


11.1.2019 OSOBNOST: Poetický teolog Milan Balabán

Jan Schneider
Zemřel stár a syt dnů, po životě plném příběhů a situací škály až k nevíře pestré. Milan Balabán vytvrzoval své teologické postoje osobní integritou. Takto životem oprubovaná teologie však Balabána zpětně nabíjela energií a inspirovala jeho poezii.
více


7.1.2019 FILM: Běloruský prezident jako megaloman a zabiják dětí

Ivo Fencl
Pokud představíte psychopatického prezidenta Běloruska jako zadumaného vydavatele rozkazů typu „vyhlaďte Lidice“, kinosál ho mít rád nebude. Už je to ale spornější, hraje-li jej specialista na zlouny Gary Oldman.
více


4.1.2019 OSOBNOST: 50 let od smrti básníka a psychologa Zbyňka Havlíčka

Pavel Čepický
poezie literatura
Lze-li v české poezii někoho oprávněně označit jako „prokletého básníka“, je to právě on. Že je širší veřejnosti téměř neznám a že není zastoupen dokonce ani v žádné knížce označující se za antologii českých prokletých básníků, k tomu tak nějak patří.
více


4.1.2019 GLOSA: Uvědomělá tvorba

Robert Troška
Tak jsem měl po delší době chuť podívat se na akční film s honičkami, hrdinstvím „klaďasů“ a střílením padouchů. Pustil jsem si nahraný film Zabijákův osobní strážce (koprodukce USA a tří dalších států) z roku 2017 natočený v evropských exteriérech (Londýn, Amsterdam, atd.).
více


2.1.2019 POVÍDKA: Zahrada

Olga Ajvazová
Olga Ajvazová
Ocitla jsem se v nádherné zahradě, která se zdá být nekonečná.
více


2.1.2019 MÉDIA: Štědrovečerní Kouzelník Žito...

Karel Kříž
Málokdy se pouštím do recenzí „uměleckých děl“ z českého televizního světa, ale prime time ČT na Štědrý večer je přeci jen alespoň minimálně k zamyšlení.
více