16.4.2014 | Svátek má Irena


16.4.2014 FEJETON: Jak jsem potkal Hrabala

"To jste překousl řetěz, že jste se z toho vašeho Čoudova Bubáčkova vydal do města?" To je věta z první otištěné prózy Bohumila Hrabala, která mně hned utkvěla v hlavě. Poprvé jsem ji slyšel od paní učitelky Hoznauerové na gymnáziu.
více


12.4.2014 POVÍDKA: Horší než muslimové

Mirjam Holmerová
krucifix kříž
"A ty jsi vážně křesťanka?" Mladá žena na mne hledí nevěřícíma očima. Podle dlouhé pestrobarevné sukně a umělecky uvázaného lněného šátku lze jasně poznat, že jde o nábožensky zaměřenou Židovku.
více


11.4.2014 KNIHA: Kunderův pozdní sběr

Ve čtvrtek 3. dubna 2014, dva dny po 85. narozeninách romanciéra Milana Kundery, mu po 14 letech vyšel ve Francii jedenáctý román s názvem Slavnost bezvýznamnosti. Přesto, že ho autor napsal ve francouzštině, poprvé vyšel již loni na podzim v Itálii.
více


4.4.2014 LOS ANGELES: Gettyho sen

Autobus zastavil u zábavního parku Universal Studios. Všichni účastníci zájezdu vystoupil až na nás tři, kteří jsme pokračovali do Santa Moniky, vysoko nad Los Angeles. Sedmipodlažní podzemní parkoviště je umístěno pod komplexem.
více


3.4.2014 FEJETON: O politice a historii jako kýči

Historie a politika psaná vítězi válek a voleb je vždy kýčem. Jen historky konkrétních lidí ji mohou polidštit. I tak se dá interpretovat poslední Kunderův román Slavnost bezvýznamnosti, který právě v těchto dnech vychází ve francouzštině, v níž ho autor napsal. Vydání je dárkem nakladatelství Gallimard...
více


29.3.2014 FEJETON: Moje vlásky hej háj

Mezi vlasy a krásu se často klade rovnítko, ztráta jednoho znamená i ztrátu druhého. Vlasy se stříhaly dívkám, které spaly s nepřátelskými vojáky, jako trest i jako znamení hanby. Jeptiškám a chasidským manželkám se vlasy holí. Ve
více


21.3.2014 VZPOMÍNKA: Poslední ze zlaté generace

Otakar Brousek, impozantní herec s charismatickým hlasem a s vizáží opravdového chlapa, která je mezi herci dost výjimečná, zemřel 14. března 2014 ve věku 89 let.
více


20.3.2014 SPOLEČNOST: Kultura, Amazon a kriterium neznalosti

Amazon – nepřítel kultury, zaznělo ve francouzském parlamentu, který jednomyslně a s nadšením (!) odhlasoval, že americký gigantický knihkupec online nesmí ve Francii prodávat bez zaúčtování poštovného.
více


20.3.2014 JAZYK: Copak boeing...

V Malajsii jsem byl. Není to tak dávno, ani ne dva roky. Civilizovaná, bohatá a velmi umírněně muslimská země. Půlka je jí na pevnině, půlka na severní části ostrova Borneo.
více


20.3.2014 LONDÝN: Hampton Court Palace

Když jsem projížděla v Londýně Richmondem a spatřila tu stověžatou nádheru, okamžitě jsem věděla, že se k ní vrátím. Že si musím prohlédnout její krásu a dopátrat se jejího vzniku. Řekli mi, že je to původní královský palác.
více


19.3.2014 FILM: Památkáři

Františka Vrbenská
Františka Vrbenská
V dětské knížce "Filipka", která se odehrává nějakých osm let po II. světové válce, holčička navštíví smutnou šedivou paní. Dostane od ní tesklivého porcelánového panáčka s ulomenou paží.
více


18.3.2014 SVĚT: Filmařům známky z jakého chování udělovati

Jsme tvorové značně různí a kontrasty jsou tím snadněji pozorovatelné v případě hodně viditelných celebrit na celičké škále jejich výkonů - od obdivuhodných po odpudivé. Máme v paměti ultraradikálky jako Jane Fonda a Vanessa Redgrave, tu ve svém speciálním trockistickém vybarvení, a naopak i svou původní...
více


17.3.2014 FEJETON: Těrem-Těremok

Překládám zrovna krásnou knížku (s podtitulem "Příběh o lásce a přežití v gulagu") od svého oblíbeného autora, takže bych mohla a asi měla být úplně spokojená. Taky bych byla, kdyby neexistovaly všelijaké vnější okolnosti, které mě rozčilují a znepokojují. Jako třeba dění na Krymu.
více


15.3.2014 FEJETON: Když studentky milují své profesory

Češtinář Miloš Hoznauer. Letos mu bude pětaosmdesát, ohníčky v očích mu pořád planou... ale tenkrát na konci 70. let to byl charismatický kantor a neodolatelný sexy chlap v plné síle. A zvláště my – intelektuálně zaměřené studentky z gymnázia Na vítězné pláni – jsme svého profesora obdivovaly.
více


14.3.2014 FEJETON: Česká holka a švédská ocel vydrží všechno

Copak ve vrtulníku, to mi ještě bylo hej. Na pobřeží Západního Vancouveru jsem zahlédla dům, který mi kdysi pyšně předváděl jeden ctitel. Čtyři ložnice a tolikéž koupelen, jeden obývák formální, kdyby přišla na čaj královna, druhý spojený s kuchyní, pracovna na galerii, všechno vyvedeno v dřevě zeravu...
více


8.3.2014 POVÍDKA: Jak vzrušit manželku

Jsou chlapi, kteří nevědí jak na to. Ono vzrušit manželku po létech manželství není jednoduché. Není manželka jako manželka. Některá manželka chytne na první šlápnutí, s jinou si musí chlap umět poradit.
více


6.3.2014 FEJETON: Špenát a chlupaté nohy

Když jsem byla malá, strašně jsem si přála mít chlupaté nohy jako táta. Proč chlupaté nohy? To se mi dneska těžko vysvětluje, ale tenkrát se mi zdálo, že bez chlupatých nohou se vému zbožňovanému tatínkovi nikdy nevyrovnám.
více


1.3.2014 VZPOMÍNKA: Karel Kryl

V těchto dnech si připomínáme výročí smrti Karla Kryla (+ 3. března 1994). Zhruba o měsíc a týden později potom Krylových nedožitých sedmdesátin (* 12. dubna 1944).
více


1.3.2014 POVÍDKA: Nenávist

"Já ji nenávidím!" vykřikla Kristýna otci do obličeje. Její hezká tvářička byla deformována vztekem. Hleděl na ni a mlčel. Vzpomněl si na dobu, kdy v něm její miminkovský obličej vzbuzoval pýchu, když byla vzhůru, a něhu, když spala a vypadala tak sladce, naivně a bezbranně.
více


28.2.2014 BAJKA: Kůrovec a Sherlock

Právník David Koura je reálná osoba. Chtěl jsem jednou napsat o jeho práci, ale poučil mě: "To se nedělá."
více


26.2.2014 FEJETON: O golemovi aneb Emet a met

"Vezmi materiál v půl čtvrté noci čtvrtého týdne ve čtvrtém měsíci ve čtvrtou noční hodinu a jdi v noci sám a nezalekni se démonů. Poté jdi do svého domu a odpočívej uvnitř dva týdny. Pak vezmi materiál a zhotov mnoho malých kousků, to jest na hlavu jeden velký kus, také na ruce dva kusy a i na trup...
více


26.2.2014 MÉDIA: Donšajni

Tak třeba: napíše a pak natočí nový film. To dílo se jmenuje Donšajni a je to nádherně lidský pohled na zcela obyčejné lidské posedlosti a pošetilosti. V tomto případě je to posedlost operou, operními divami a životem vůbec.
více


22.2.2014 VÍKENDOVINY: Polívka je grunt a maso je špunt

To o tom gruntu říkala naše babička, když jsem byl malý kluk. A já se toho od tý doby držel a držím. Jako o svačinách v kamrlíku vedle "navažovny", což byla dílna ve fabrice, kde jsem pracoval.
více


19.2.2014 FEJETON: O pivu a pivočárách

Pivočára kouzlo má, k pípě cestu zná. A pivníci, jak se kdysi říkalo pivařům, měli vyvinutá zvláštní čidla na pivní pole, která kolem sebe vytváří každý hostinec. Intenzita pole je podle nich dána tzv. spinem, to jest silou tam čepovaného piva.
více


5.2.2014 FEJETON: O babičce a únoru

Únor nemám rád, pomyslel jsem si, když jsem vylezl ráno z postele. Ještě, že je tak krátký, takový nedorostlý nepříjemný příprcek, hudroval jsem na něj v duchu. Najednou jsem se zarazil. Něco se ve mně sepnulo a já si vzpomněl, že tu větu jsem už jednou řekl před více než šedesáti lety.
více


1.2.2014 VZPOMÍNKA: Překladatel

V Josefodole se o něm mluvilo jako o překladateli. Proslýchalo se, že za války fungoval přímo na Pražském hradě, překládal z němčiny do češtiny a naopak. Říkejme mu proto Překladatel. Já si ho pamatuji jako úhledného staršího pana hostinského s knírkem, jehož paní báječně vařila.
více


31.1.2014 KNIHA: Životopis Clinta Eastwooda

Na pultech se objevila monografie Americký rebel. Život Clinta Eastwooda (2006, 376, stran) od Marca Eliota. Není to první v Čechách vydaný životopis oblíbeného herce: už roku 1994 vyšla kniha Sexual Cowboy Douglase Thomase v překladu Bocy Abrhámové (208 stran). Úroveň obou prací je ovšem nesrovnatelná:...
více


30.1.2014 FEJETON: Já, hyena

V nedávné době se diskutovalo o dvou případech týkajících se fotožurnalismu. Jeden je zcela čerstvý. Fotograf Narcis Contreras se dopustil základního prohřešku proti etice fotografického zpravodajství.
více


30.1.2014 ZVUK: Z rozhlasových archívů

Je zajímavé, že jak se mění časy, tak se mění pojem srandy. Jak to přesně vyslovil biblický text jménem Osudy dobrého vojáka Švejka: Napoleon se (podle Švejka) opozdil u Waterloo o pět minut, a byl v hajzlu s veškerou svojí slávou. Alespoň tak to tvrdil Jaroslav Hašek.
více


23.1.2014 FEJETON: Příklad pana Štajnfesta

Z místa A vyšel v 9 hodin jeden turista po cestě, která vede do B a měří 17 kilometrů. Onen turista chtěl jít průměrnou rychlostí 4,5 kilometrů za hodinu.
více


22.1.2014 VZPOMÍNKA: Piano statkáře Břízy

Ten statek byl na kraji náměstí městečka mého raného dětství. Měl číslo 16 a v obci mu všichni říkali "šestnáctka". Mnohem později v něm byla zřízena hospoda nazvaná, jak bylo tehdy zvykem, Pohostinství.
více


18.1.2014 POVÍDKA: Audience u generála Pekelných zvláštních jednotek

Ještě nikdy jsem nebyl v tak luxusně zařízené kanceláři. Nachází se v té nejhlubší sklepní podstavbě hlavní administrativní budovy. Sjíždí se k ní zvláštním výtahem poháněným speciálním kolem, podobným těm pozemským mlýnským, jímž ale v tomto případě otáčí proud hořící tekuté lávy.
více


16.1.2014 ŠKVOREČTÍ: Ukázka z knihy

Má název ŠKVOREČTÍ a k tomu podtitul 40 LET ZÁŽITKŮ A KORESPONDENCE. Ze začátku textu teď vykuchám pár pasáží: Seznámili jsme se v prvním poinvazním roce 1969, což byl začátek našeho důkladného přátelství až do Josefovy smrti 3. ledna 2012, a s jeho celoživotní družkou Zdenou nadále setrvává.
více


15.1.2014 FEJETON: O mé duševní geologii

Nejstarší obraz z mé minulosti je nejspíš z jara roku 1944 a vypadá jako od Kamila Lhotáka. Vidím na něm kovovou tříkolku se zvonkem od firmy Heko s.r.o., s červeným, kůží potaženým a dobře tvarovaným sedlem, vedle které stojí zářivě nablýskané černé holínky.
více


11.1.2014 POVÍDKA: Pan Kapička

Jeho skutečné jméno jsme neznali, a ani znát nepotřebovali - pro nás to byl pan Kapička: robustní dědek v béžovém baloňáku, s lysinou zakrytou zašlým kloboukem ve stylu čtyřicátých let - od kdy jej patrně nosil -, v žácích prvního stupně vzbuzující respekt, pro osmáky naopak pošuk, jemuž je možno posmívat...
více


10.1.2014 POVÍDKA: Pan Štajnfest píše Literárkám

Ve čtyři odpoledne přicházím do kavárny Nad přístavem, přicházím přesně, protože můj přítel - pan Štajnfest - má rád dochvilnost a sám taky je dochvilný - však ho znáte, je ze staré školy a ne jako ti namyšlení menežerýci, kteří stále nestíhají, opovrhují hodinkami a nemají zapotřebí si něco pamatov...
více