18.3.2018 | Svátek má Eduard


10.3.2018 VZPOMÍNKA: Jak to bylo (4)

Karel Vondrák
My se kdysi také báli, že ta kulturní socialistická Sahara se už nezmění a my nikdy zblízka nepřivoníme ke všem květům světové kultury a umění. Avšak náhle se v tom přesátém písku zazelenaly nové svěží oázy. Bujně se rozrůstaly.
více


9.3.2018 OSOBNOST: Ota Filip

Karel Hvížďala
Píšu už jen německy. Proces „přestupu“ do jiného jazyka nebyl pro mne tak komplikovaný a bolestný jako snad pro jiné autory. Němčina byla mou druhou mateřštinou a Německo není pro mne cizinou.
více


9.3.2018 POVÍDKA: Vratislav a Jaromír

Martin Regner
Vratislav, syn Břetislava I., to neměl se svými čtyřmi bratry lehké. Starší Spytihněv ho tloukl, protože ho podezíral z úkladů kvůli nástupnictví po otci, a když si chtěl Vratislav vybít vztek na mladších sourozencích, všichni tři se spojili a také ho mlátili. Nejhorší byl Jaromír.
více


7.3.2018 VZPOMÍNKA: Jíme, abychom žili

Vladimír Karpenko
Ten den nezačal dobře. Už druhé ráno jsme vstávali v kempu u Berlína, kam jsme dorazili na závěr našeho putování tehdejší Německou demokratickou republikou. Tedy moje přítelkyně, dnes manželka, já, a naše těžké krosny, kde byl proviant. Byl červenec 1971.
více


23.2.2018 POVÍDKA: Spytihněvova vláda

Martin Regner
Roku 1040 kníže Břetislav I. zvítězil slavně v pohraničním lese nad římskoněmeckým králem Jindřichem, ale válka v následujícím roce se mu už nepovedla. Němci vtrhli ve třech proudech do nitra země a oblehli Pražský hrad.
více


21.2.2018 POVÍDKA: Aussig v barvách šedesátek

Marcela Matějková
Mína slyší, jak si sousedka v předsíni něco povídá s mámou. Mína je zvědavá, nic si nemůže nechat ujít, a tak za dveřmi pokoje hovor poslouchá. Sousedka teď zvyšuje hlas, Mína ji slyší, jako by byla v předsíni vedle ní.
více


19.2.2018 ESEJ: Vulgarismy a zhrubnutí řeči

George Švehla
V nadpisu zmíněné jevy jdou ruku v ruce se zhrubnutím společnosti. Ať se nám to líbí či nikoliv, je to jev téměř celosvětový. Třeba to má něco společného s růstem počtu či hustoty obyvatelstva, a nebo jeho míchárnám.
více


16.2.2018 MINIPOVÍDKA: Manželé na zahradě

Martin Regner
Karel Čapek seděl na bobku ve své zahradě ve Strži u Staré Huti a vyrýpával plevel mezi skalničkami. Ptáci zpívali, mouchy bzučely a všude kolem lezli brouci.
více


15.2.2018 KNIHA: Saturnin Druhý potřetí

Albert Salický1
Zatímco zdejší kolegové Václav Vlk st. (dne 1.2.) a Petr Adler (5.2.) se celkem pozitivně zabývají Mackovým pokračováním Saturnina, já jsem váhal, zda jít se svým názorem na trh. Ale po jejich příspěvcích musím.
více


13.2.2018 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 453

Jan Čech
Když jsem začal rozum brát a začaly se mi líbit holky, potkal jsem Míšu. Bylo to v prvním ročníku průmyslovky a já se do ní bezmezně zamiloval. A to tak, že jsem ji držel při vyučování za ruku a nemohl jsem si „vést sešit“, jak říkají učitelé.
více


12.2.2018 KNIHA: Mé stíny

Petr Adler
Co blázníte, tvrdí dnes někteří šéfredaktoři (a jejich nadřízení), fotit umí každý, chytrý telefon má v kapse také každý, nač potřebujeme fotoreportéry?
více


10.2.2018 SPOLEČNOST: Ježíšek byl černoch

Ivana Burešová Marková
Jde samozřejmě o nadsázku. Ale samozřejmě i o obavu, že to tak dopadnout může. Neposuzuji rasy, neposuzuji jejich rozdíly, jen je prostě nepopírám. A stejně tak nelze popírat a nevidět, kam až politická korektnost strká prsty.
více


9.2.2018 MINIPOVÍDKA: Jiný pohled

Martin Regner
Čeští filmoví herci se po večerech občas scházeli a tento zvyk nezměnili ani po Mnichovu a okupaci. Dámy chodí ve vinárnách na záchod většinou ve dvojicích, a tak jednou v umývárně při úpravě rtíků oslovila Hana Vítová Lídu Baarovou.
více


8.2.2018 FEJETON: Jak to bylo nebylo před sto lety?

Karpenková-chalupa
Opět máme letos významné kulaté výročí. A jak to obvykle bývá, naše paměť, neboť se nejedná o paměť sloní, nám občas provede nejeden zlomyslný kousek.
více


5.2.2018 KNIHA: Saturnin se vrací

Petr Adler
Nevím, zda bych si kdy dal opravovat chrup v ordinaci MUDr. Miroslava Macka.Totiž: nikdy jsem to nezkusil, a dnes už je na to pozdě.
více


3.2.2018 VZPOMÍNKA: Královská vana

Vladimír Karpenko
Titulek může připadat poněkud bizarní, ale taková je i příhoda, k níž se ve vzpomínce vracím. Kdysi, v mladých letech, jsem občas psal populárně-vědecké příspěvky pro Lidovou demokracii, deník to Československé strany lidové.
více


2.2.2018 MINIPOVÍDKA: Trezor

Martin Regner
Karel Gott zase jednou vystupoval ve Slaném. Hlediště bylo narvané dívkami, které hltaly každý zpěvákův pohyb a oceňovaly každý jeho tón. Zlatým hřebem programu byl jako vždy okamžik, kdy si božský Kája vybral jednu z nich a zpíval jen pro ni.
více


1.2.2018 SATURNIN II: Teta Kateřina se vdala!

Václav Vlk st.
To jistě bude zajímat všechny literárně založené našince, neboť jak známo, Saturnin je u nás kniha všech knih. A kdo by tedy nechtěl vědět, po desetiletích literárního mlčení kolem tohoto kultovního spisku, jak to bylo potom? Ukojení zvědavých čtenářů vzal na svá bedra bonviván, milovník vína a...
více


31.1.2018 KNIHA: O životě a díle Woowotanny

Zbyněk Petráček
Co je to skauting, ví každý. Ale o Miloši Seifertovi, zakladateli jeho indiánské větve u nás, obsáhle vypovídá až kniha, kterou nyní vydala Liga lesní moudrosti.
více


30.1.2018 KNIHA: Doba obalová

Petr Adler
Každý z nás má v sobě knihu. Je o nás. Ale ano, můžeme se tvářit, že píšeme o někom úplně jiném. Můžeme si drze vymýšlet. Třeba příhody, které bychom rádi zažili, ale které se nám, mrchy, vyhnuly.
více


26.1.2018 MINIPOVÍDKA: Zaváté oči

Martin Regner
Textař, zpěvák a básník Jiří Suchý cestoval rychlíkem z Plzně do Prahy. Podupával oběma nohama nervózně na chodbičce u otevřeného okna a koukal ven. Přestože měl oči zaváté sněhem, všiml si, že už se šeří.
více


25.1.2018 FEJETON: Lepší vdolky

Karpenková-chalupa
„Jó, starý dobrý časy! Deset deka salámu – to bylo salámu!“ Psychologové tomu výstižně říkají vzpomínkový optimismus. Zapomínáme na to špatné nebo nám to už nepřijde tak zlé, jako tomu tehdy bylo.
více


24.1.2018 VZPOMÍNKA: Nenahíňajte sa z okien

Vratislav Hlubuček1
Také máte z dětství vtisknuté některé fráze, které nikdy nezapomenete? Ty moje jsou spojeny s cestováním vlakem. Pod stahovacím oknem s řemenem byl mnohajazyčný nápis s varováním, aby se cestující nevykláněli z oken.
více


17.1.2018 ROZHOVOR: Stát vyhání lidi z hospod do soukromí!

Ladislav Jakl 1
V raném mládí mi bylo skoro jedno, co piju, jako ostatně možná asi každému v tom věku. Zajímala mě spíš dostupnost a taková desítka tehdy stála korunu sedmdesát, jedenáctka dvě šedesát. Brzo jsem ale pochopil, že pivo je hlavně společenský nápoj.
více


17.1.2018 POVÍDKA: Učitel a jeho žák

Martin Regner
Luteránská víra se zrodila v Sasku a odtud se šířila do dalších zemí. V Čechách příliš nezdomácněla, protože zde velké novinky nepřinášela. Že je papež arcilotr a mniši darmožrouti, to věděla většina Čechů již dávno.
více


13.1.2018 OSOBNOST: Řehole historika Prečana

Karel Hvížďala
„Být historikem je pro mne celoživotní řehole. Je to jako s vínem. Stáří historikovi neubírá nutně na ceně. Naopak, v něčem může být lepší než na začátku, kdy psal rychle a dělal rychlé závěry. Později lépe rozumí člověku a společnosti, opírá se o další „pomocné“ vědy historické – o sociologii,...
více


3.1.2018 FEJETON: Francouzské trapasy

Dana Emingerová
Mí kamarádi provdali dceru do Francie. Pravidelně za ní jezdí, ale jsou z té generace, co se ve škole učila z cizích jazyků jen rusky. A tak jsou Zdena a Mirek ve Francii občas za pořádné bambuly.
více


2.1.2018 SVĚT: Achillova pata postmoderní doby

Marian Kechlibar
Před pár dny rozvířila vody Internetu skutečnost, že britská BBC ve spolupráci s Netflixem se rozhodla ve svém filmu „Trója: Pád města“ obsadit do role starořeckého reka Achillea černého herce Davida Gyasiho.
více


30.12.2017 JAZYK: 10 slov roku

Michal Kašpárek
Neologismy, fráze a slangové výrazy, které na mě letos vyskočily při hledání dobrého čtení pro náš finmagový newsletter.
více


29.12.2017 MINIPOVÍDKA: Vzácná návštěva

Martin Regner
Rodina radního v Litomyšli JUDr. Rettiga byla skrz naskrz prodchnutá láskou k rodné zemi a národu. Zejména paní Dobromila pracovala pro vlast neustále a nikdy nezahálela - psala vlastenecké básničky, půjčovala knížky, vychovávala měšťanské dívky a ještě k tomu neúnavně kuchtila.
více


25.12.2017 KNIHA: Neff uvádí

Ivo Fencl
Nejsem žádný kloudný tester, ale Aston mě letos požádal, abych přečetl jeho rukopis Poklad dobrodružných příběhů, i poslechl jsem a nevzpomínám si, že bych vykutal skutečnou chybu. Doplňovat, je jiná. To se dá vždy...
více


25.12.2017 TEST: Vánoční

anonym
vánoce ozdoba
Několik otázek na témata spojená s Vánoci.
více


22.12.2017 DIVADLO: Kravinec

Kravinec
Ta hra je o tom, jak prostý jihoevropský (klidně bych hru kromě venkova rumunského situoval i na venkov madarský, italský či francouzský, koneckonců by se mohl její příběh odehrávat i v Polabí či na Hané) venkovan dokáže rozjet drobné podnikání.
více


21.12.2017 LITERATURA: Stále záhadnější autorství Slezských písní

Aleš Uhlíř
Tento rok a rok příští jsou roky jubilejních výročí Petra Bezruče. V září 2017 uplynulo 150 let od narození básníka (15. září 1867) a v únoru 2018 bude rovných 60 let od jeho úmrtí (17. února 1958).
více


21.12.2017 BIG BEN: Světlu zdar

Benjamin Kuras
Chanuka oslavuje světlo. Totéž, ač trochu jiným způsobem, dělají vánoce. Ti světlalační Židé, kteří rádi slaví obojí a mají z toho šimravý pocit viny, jistě uvítají ujištění, že nikde v rabínských zákonech neexistuje zákaz nosit si domů stromek a věšet na něj baňky.
více


19.12.2017 ÚVAHA: Papež chce změnit Otčenáš

krucifix kříž
Je fakt, že tato záležitost se týká pouze křesťanů, spíše jenom katolíků, ale papeže Frantška zná asi každý, neboť je to člověk jistě nebojácný, ale i kontroverzní. Mluví k celému světu, čímž podle mě překračuje svoje kompetence, ale lidé ho pozorně sledují, tak proč o tom nemluvit. Má ale ve všem...
více