22.8.2017 | Svátek má Bohuslav


22.8.2017 ČEŠTINA: Šungta voarda aneb Nač umírají jazyky

Luděk Frýbort
My, smrtelní lidé, máme potíž s chápáním rozlehlejších časových úseků. Jsme zařízeni na délku jednoho lidského života; co ji přesahuje, o tom se učíme v dějepise, v provozu všedního dne ale dle toho nejednáme.
více


18.8.2017 JAZYK: Vnímal jsem to úplně stejně

Lubomír Stejskal
Na webu Forum24 napsal 15/8 Prokop Rímský, že na nedávném MS světa v atletice „Czechia“ chyběla. Řeč je o nápisu na dresech. Místo něj stále „Czech Republic“.
více


18.8.2017 MINIPOVÍDKA: Mecenáš a básník

Martin Regner
Velký český vlastenec, architekt a mecenáš Josef Hlávka všemožně podporoval umělce a studenty a nezapomínal ani na žebráky. Aby jim nemusel pořád otvírat, zhotovil na svém zámku v Lužanech penězovod - potrubí, které vedlo z prvního patra do misky u zámeckých vrat.
více


18.8.2017 FILM: Neviditelné vzpomínky na filmy a na herce

Ivo Fencl
Představme si léto, ale s filmovým fandou. A ten nemusí hned sedět u baru, aby řekl: Všechny jsem je znal. Do puntíku. Všechny. Chcete o tom vyprávět?
více


16.8.2017 PRAHA: Kaplického chobotnice ožívá

Karel Hvížďala
Již několik dní se zase po deseti letech hovoří o futuristickém návrhu knihovny architekta Jana Kaplického, která měla stát v Praze na Letné.
více


16.8.2017 POVÍDKA: Letní rapsodie

Grig - Cvrček
V zamřížovaném okénku oplechované vstupní branky se mihla tvář v zelené čepici mazácky zformované na tygra, branka se vrzavě otevřela a do areálu autoparku vkráčela čtveřice vojáků.
více


12.8.2017 NA ROZLOUČENOU: Velkorysá laskavost Pavla Kantorka

Petr Adler
Je tomu už nepěkných pár let. Optická vlákna jako nejnovější prostředek přenosu dat a informací vůbec se tehdy začala pomalu dostávat na přední místa zpravodajství. Zajímalo mě to, protože jsem se podílel na vzniku prvních opravdu internetových novin tehdejšího kanadského velkopodniku Southam,...
více


11.8.2017 OSOBNOST: Zase jsme chudší – odešel Pavel Kantorek

Karel Hvížďala
Jeden z nemnoha vtipů Pavla Kantorka, v němž nevystupovaly kočky a myši, zněl: Rok 1951: „Ještě než došlo k hlavnímu líčení, můj advokát dostal osm let.“
více


11.8.2017 POVÍDKA: Prokurátoři

Martin Regner
Přibík Jeníšek z Újezda žil nepříliš zámožně na tvrzi Štěpánovice se čtyřmi svárlivými bratry, mezi nimiž často tekla krev. Taky občas od nich nějakou dostal. Protože byl z nich nejslabší, již od útlého věku přivykl opatrnosti a vypočítavosti.
více


10.8.2017 JAZYK: Nejen pošťák zvoní dvakrát

Jan Vitek
Všichni vojenští odborníci bez výjimky říkají, že civilní obyvatelé prožívají ošklivý zlý sen. Tuto větu jsem onehdy četl v jedněch amerických novinách, které nebudu jmenovat, aby se redakce nemusela červenat. Mohla by se ale stejně dobře objevit ve francouzském tisku nebo možná dokonce i u nás.
více


9.8.2017 VZPOMÍNKA: Kim, Ruda a já

Voyen Koreis 2
Vojnou jsem se protloukl z větší části jako zpěvák u vojenského souboru AUS v Praze a později u posádkové hudby v Milovicích.
více


4.8.2017 MINIPOVÍDKA: Špatná rána

Martin Regner
Císař Karel VI. měl slabý zrak a nevalný sluch, to mu ale nebránilo holdovat dvěma zálibám, u Habsburků obvyklých: hudbě a lovu. Jednoho májového dne roku 1732 předváděl v úzkém rodinném kruhu skladbu, kterou sám složil.
více


2.8.2017 FEJETON: Klavír? Nutit nebo nenutit děti hrát?

Dana Emingerová
Věřte tomu nebo ne, ale po čtvrtstoletí pauzy jsem propadla klavíru. Dokonce se doma o něj pereme. Tedy já a mí tři synové... Ovšem i u nás to zpočátku vypadlo, že hudební výchova dopadne bledě a bude se opakovat rodinná historie.
více


28.7.2017 MINIPOVÍDKA: Tchán a zeť

Martin Regner
Manželé Gottwaldovi byli zase jednou na návštěvě u své provdané dcery. Zatímco hradní paní se pyšnila svým novým kožichem, její choť popíjel v křesle a houpal na kolenou vnučku, které říkal „Batul“.
více


27.7.2017 ÚVAHA: Tušení boha

Martina Bártová
mraky nahoře, mraky dole (Roš Pina)
Jeden žák se zeptal zenového mistra Philipa Kapleaua: „Co mi zenový mistr může dát?“ Kapleau odpověděl: „Nemůže ti dát nic, co už nemáš, ale může ti vzít mnohé, co je cizí tvé pravé přirozenosti.“
více


25.7.2017 OSOBNOST: Zemřel nejen výtvarník

Ivo Fencl
Mimo jiné (a pokud to nevíte) miloval western a (rovněž mimo jiné) napsal i scénář krásného komiksu Malý Vinnetou. Ten i skvěle kreslil. Pro dětský časopis Ohníček. K parodickému Vinnetouovi dala popud všem nám známá éra Pierra Brice a Lexe Barkera.
více


24.7.2017 FEJETON: Festival

Petruška Šustrová
Průmyslový areál, v němž se rok co rok koná hudební festival Colours of Ostrava, je tak jednoznačně nebarevný, že mě to vždycky znovu uhodí do očí. Poněkud omšelé budovy temných odstínů – proč má ten festival v názvu barvy, když je jeho prostředí dost nápadně nebarevné?
více


22.7.2017 VZPOMÍNKA: A vítr východní...

Vladimír Karpenko
Titulek dokončím až po vysvětlení některých okolností. Již v době studií, to byla šedesátá léta, ale i po nich, jsem přispíval do různých periodik články populárně vědeckými. Občas jsem v odborných časopisech našel téma do té míry zajímavé, alespoň jsem tak soudil, že stálo za pokus převést ho do...
více


21.7.2017 CESTOVÁNÍ: Moře a civilizace

František Schilla
Klidné a čisté moře kolem nás, na dohled ostrov Stromboli (z Liparského souostroví) s kouřící sopkou.
více


19.7.2017 KNIHA: Lukavcova monstra

Ivo Fencl
Nakladatelstvím Pulchra loni vydaná kniha Textů o literární fantastice (tak zní podtitul) Bytosti na pomezí od Jana Lukavce (*1977) má dvě části. Grafik to, pravda, na jejich švu ignoroval.
více


17.7.2017 FEJETON: Faust a la Bulgakov

Petruška Šustrová
Vrátila jsem se z Ameriky a všude plno karlovarského festivalu. Do Karlových Var jsem se nerozjela, jednak už stejně bylo skoro pozdě, a jednak jsem si nedovedla dost dobře představit, že bych celá zničená běhala z filmu na film, nebo dokonce pokukovala po celebritách.
více


15.7.2017 POVÍDKA: Střelba na Carnaby Street

Blanka kubešová
Přecházela jsem z vedlejší ulice a chystala se zahnout na rušnou Carnaby, londýnskou ulici módy v srdci západního Londýna. Pod paží jsem tiskla scripta Aspekty sestřihu filmu a v duchu jsem se snažila soustředit na zkoušku ze střihové skladby.
více


14.7.2017 POVÍDKA: Tvrdá ruka macechy

Martin Regner
Na podzim roku 1372 se císař Karel IV. vypravil na svůj milovaný Karlštejn a tentokrát vzal s sebou celou svou rodinu. Jeho jedenáctiletý syn Václav z toho neměl radost. Mezi mladšími sourozenci se nudil, nezajímala ho ani jeho o pět let starší manželka, se kterou ho předloni oženili.
více


10.7.2017 KNIHA: Sex v městě. Praze

Václav Vlk st.
Slavný americký seriál Sex ve městě je nesmírně populární. Jak píše Wikipedie, hlavní hrdinkou je chytrá, inteligentní, zvídavá, veselá, žádoucí, úspěšná novinářka Carrie Bradshaw.
více


6.7.2017 KULTURA: Prezident Zeman vs. karlovarský filmový festival

Lubomír Stejskal
Bývalo dobrým zvykem, že karlovarský filmový festival ozvláštnil svojí přítomností prezident republiky. Platilo to o obou Václavech, Havlovi i Klausovi. Neplatí to ovšem o současné hlavě státu.
více


1.7.2017 KULTURA: Azylant není simulant

Karel Hvížďala
Azylant je nadávka - tak se jmenoval rozhovor, který jsem si minulý týden přečetl v německém Merkuru. Tuhle větu vyslovil profesore Martin Wengler z university v Trieru, expert přes politický jazyk.
více


28.6.2017 ÚVAHA: Posledního kousne pes

Stanislav Ulčák
Koncem minulého století jsme se vraceli z výletu na Mont Blanc přes Švýcarsko a kvůli poruše auta jsme v jedné vesnici strávili několik dnů. Vesnička byla pěkná, čistá, upravená – neviděli jsme popelnice, ale zato jsme viděli a navštívili (nám dosud neznámé) recyklační centrum.
více


21.6.2017 MINIPOVÍDKA: Dáme hlavy dohromady

Martin Regner
Dav na Staroměstském rynku se ve stísněné náladě rozcházel a kat Jan Mydlář pod lešením odpočíval. Konečně měl po čtyřhodinovém vypětí trochu klidu. Když si naléval víno do plechového poháru, všiml si, že teprve nyní se mu třese ruka. Bohudík až teď.
více


17.6.2017 ROZHOVOR: Chesterton stále aktuální

Alexander Tomský (2)
Před deseti lety inspiroval českou veřejnost myšlenkami anglického spisovatele, básníka, malíře, dramatika, esejisty a možná vůbec největšího génia mezi novináři G. K. Chestertona.
více


16.6.2017 KNIHA: Dobře mrtvý dědeček

Petr Adler
Znáte ten pocit, když čtete nějaký příběh a říkáte si nejen, že ano, ano, takhle to muselo být, ale taky, sakra, proč jsem u toho nemohl být i já?
více


16.6.2017 MINIPOVÍDKA: Věrná hospodyně

Martin Regner
Na vyšehradském hřbitově, kde se v dávném šerověku měla pohybovat Libuše, Přemysl, Horymír a Bivoj, spí věčným spánkem výkvět českého národa. A pro ty vůbec nejlepší mrtvé nechal spolek Svatobor zbudovat společnou hrobku zvanou Slavín, ozdobenou truchlící Vlastí v podobě okřídlené ženy.
více


14.6.2017 ČESKÉ STOLETÍ: Hudební dárek Emila Viklického

Petr Adler
Puntičkář autora opraví: Československu by byla rovná stovka let, kdyby se nerozdělilo. Jenže autor puntičkáře umlčí: ty dva národy se rozešly poměrně slušně, dodnes spolu vycházejí poměrně kamarádsky.
více


14.6.2017 POVÍDKA: Ukradený sen

rodina family
Nebyli jsme už nejmladší a toužili jsme po něm léta. A pak najednou přiletěla vrána v krátké době hned dvakrát.
více


14.6.2017 GLOSA: Bližní, nebo exponát?

Zbyněk Petráček
Jan Čižinský, starosta Prahy 7, není jediný, kdo má výhrady k výstavě Body The Exhibition: ta na Výstavišti v jeho obvodu předvádí autentická lidská těla pro osvětu. Ale je první, kdo s tím chce „něco dělat“
více


7.6.2017 KNIHA: Čas kovbojek a malin nezralých

Václav Vlk st.
Podle výuky v hodinách češtiny jsme věděli, že správně je to „čas her a malin nezralých“, ale problém byl v tom, že „maliny nezralé“ jsme celkem správně prostorově diagnostikovali rozborem díla do míst na hrudích našich spolužaček.
více


7.6.2017 MINIPOVÍDKA: Komikové

Martin Regner
Správce Hříběcí boudy v Krkonoších vyhledal svého pomocníka a svěřil se mu: „Jsem hrozný blbec. Úplně jsem zapomněl, že nám došlo máslo a marmeláda. Tihle rekreanti jsou nějak moc žraví.“
více