24.7.2014 | Svátek má Kristýna


23.7.2014 FEJETON: O slovech Milana Kundery

Pátý svazek esejů Milana Kundery s názvem Slova, pojmy a situace vychází po osmileté pauze a těchto 89 stráneček kapesního formátu představuje koncentrovanou esenci Kunderova přemýšlení o literatuře a o světě. Je tomu tak i proto, že v ní romancier uspořádal slovníkovým způsobem myšlenky, které považuje...
více


21.7.2014 KULTURA: Krása kazu

Bezpečnostní kamery hledící na zámeckou terasu v kláštereckém parku ožily. Mají totiž důležitý úkol – hlídat dřevěné plastiky, jež vznikly v rámci sympozia „Paměť krajiny“.
více


21.7.2014 FEJETON: Prázdniny

Tak jsem si řekla, že si letos udělám prázdniny. Ne sice dva měsíce v kuse, to bych si nemohla dovolit, protože mám moc práce, ale po kouskách, vždycky tak na dva na tři dny. Nebo aspoň na den.
více


19.7.2014 POVÍDKA: Návrat

Připadalo mu, že se na totéž ptá nejmíň podesáté.Jeho dvoudenní návštěva teď končila. Za půl hodiny pro něj přijedou... Půl hodiny... Třicet minut... Zikmund musí vydržet - tvářit se, jako když se nic zvláštního neděje. Máti se nemá rozčilovat, říkal doktor, v jejím věku nejsou medikamenty tak důležité...
více


18.7.2014 FEJETON: Příšery, sympaťáci a politicky nespolehlivý Mrkvička

Renomovaní kritici Alena Prokopová a František Fuka prominou, ale herce (herečky nechme pro jednou stranou) dělím na příšery a na sympaťáky.
více


17.7.2014 FEJETON: Skandál

Česká televize začala natáčet dvoudílný historický film, který má mít premiéru v polovině příštího roku, kdy bude šestisté výročí upálení Jana Husa.Režisér Jiří Svoboda se projektem vrací po devíti letech k celovečerní filmové režii. Scénář napsala scenáristka a spisovatelka Eva Kantůrková a titulní...
více


17.7.2014 OSTRAVA: Trojhalí Karolina

V pátek dne 11. července 2014 se v Ostravě pro veřejnost otevřel nový multifunkční prostor Trojhalí Karolina. Jeho jádro tvoří historické industriální stavby, které jsou vzpomínkami na někdejší důl a koksovnu Karolina a na Žofinskou huť.
více


17.7.2014 POZNÁMKY: Kontext krásného, evoluce literatury

Nenamlouvejme si, že autor těchto poznámek toho kterého čtenáře případně i nepohorší, když tvrdí, že spisovatel, který si nemusí knižní vydání svého rukopisu financovat.
více


14.7.2014 FILM: Alkohol, konverzace, pomilování…

film kamera
Alkohol, konverzace na „ženská“ témata, pomilování… Zde však veškerá podobnost mezi dánsko-polským filmem Ida a českým filmem Zakázané uvolnění končí!
více


14.7.2014 FEJETON: Jak mi v roce a půl v Benešově ufikli kus malíčku

Asi mi nebudete věřit, ale moje první vzpomínka pochází doby, kdy mi byl rok a půl, protože ten den mi pan doktor Paroubek v benešovské nemocnici uřízl kus prstu. Nepamatuji si na pana doktora, ani na ten úraz, ale vím, že to bylo v zimě.
více


11.7.2014 FEJETON: Nevěra se opravdu nevyplácí

Můj dobrý známý Pepa Kopáček vždycky říkal, že se nevěra nevyplácí. Věděl, o čem mluví. Z jeho konta každý měsíc odtékaly poměrně značné částky na tři různé účty jeho tří předchozích manželek.
více


7.7.2014 VZPOMÍNKA: Daflík

Nevím, zda se to slovo ještě používá; náš jazyk prochází četnými proměnami, nicméně zvlášť pokud jde o angličtinu, trend „zapisuj, jak se čte“ nejen přetrvává, ale jak se slova domestikují, ještě sílí. Zůstanu u této podoby, kterou znám z pozdního dětství či raného mládí, tedy z doby bohužel vz...
více


7.7.2014 KNIHA: Léta s Top Gear

Neznám žádného fanouška automobilů, který by neměl rád pořad BBC Top Gear. Je to ikona všech motoristických pořadů a jak soukromé, tak státní televize se snaží Top Gear kopírovat. Jenomže originál má ohromný rozpočet, jedno pokračování asi jako celý ročník „Růžovky“ a také Jeremy Clarkson je jen jed...
více


5.7.2014 FEJETON: Kosmas nebo Karbusický?

Dědeček byl vlastencem a svým četným dětem podle toho dával i jména. Na mého otce například se dostal Dalibor, mezi strýci se nacházeli Rostislav, Lumír či Záboj, dvojčata Přemysl a Libuše, atp.
více


2.7.2014 FEJETON: O duchovní pistoli roku 2013

Pokaždé, když jsem jako malé dítě odjížděl na prázdniny do Luk pod Medníkem, dědeček s babičkou vzpomínali na arcivévodu Ferdinanda. Říkali, kdyby ho nebylo, když nám sebrali auto, nedostali bychom se na chatu.
více


30.6.2014 FILM: Na hraně zítřka

Pokud bych se opírala jen o svojí první signální, "nemám ráda" Toma Cruise. Je to fešák, ale na můj vkus moc libový - a jeho herecké koncerty jsou omezeny na několik základních tónů.
více


30.6.2014 FEJETON: Jak maminka konečně dala tatínkovi

Od útlého dětství jsem jezdila s rodiči na vodu. Nejčastěji jsme sjížděli na kanoích Sázavu ze Senohrab do Kamenného Přívozu. U Týnce je vysoko nad řekou ruina starého hradu s věžemi. Jmenuje se příznačně Zbořený Kostelec a pod ním jsme vždycky musely se ségrou říkat – mámě a tátovi pro radost –: „To...
více


27.6.2014 ROZHOVOR: O spisovatelském řemesle

Z našich dvou předchozích rozhovorů (o Syrii a Ukrajině) burácely vášně válečné, i přejděmež tentokrát ke kulturnějšímu tématu. Oba jsme střelení múzou literární, ledaže moje autorská kariéra se pomalu přibližuje nevyhnutelnému závěru, kdežto Vaše teprve začíná.
více


26.6.2014 GLOSA: Proti gustu žádný dišputát

Tento článek je pohledem kulturního diletanta. Chci v něm reagovat na odhalení pomníku československých letců v Praze, který vzbuzuje takové emoce.
více


25.6.2014 FEJETON: O důležitých koncích

Konec války ke mně přišel v roce 1945 z tunelu: Němečtí vojáci beze zbraní z něj vyšli s bílým hadrem přivázaným na klacku. Z druhého břehu Sázavy na nás ještě mířila německá děla, ale nad námi už létali američtí letci.
více


23.6.2014 FRÝDEK-MÍSTEK: Památková zóna namísto živého města?

Na místě monumentální industriální stavby - Landsbergerovy přádelny bavlny, o níž se na stránkách Neviditelného psa psalo v článku Zánik dominantní budovy – Začíná demolice historické stavby v centru města (NP, 6. 3. 2014), je jen hromada sutin a několik posledních kusů zdiva.
více


23.6.2014 KNIHA: S „piráty“ na Mars (dne kterého?)

pirati na marsu
Že je na Marsu inteligentní život, s tím ohromil veřejnost (zdaleka ne pouze americkou) astronom Percival Lowel (+1916). Neměl ovšem pravdu.
více


21.6.2014 KULTURA: Janu Rejžkovi místo blahopřání

De gustibus non est disputandum. Někdo má rád holky, jiný vdolky. Jsou mezi námi jednotlivci, a zdá se, že i celé kolektivy, kteří milují českého všeznalce, ba co, všeznalce, všeuměla jménem Jan Rejžek.
více


20.6.2014 KULTURA: Vzpomínky na Jana Rejžka

„Od té doby, co čtu Jana Rejžka, vím, že je velice citlivý na myšlenkovou prázdnotu díla a že ho neoslní sice perfektní, ale bezobsažný formalismus.“
více


20.6.2014 KULTURA: Festivalem proti blbé náladě

Předesílám, že kdo se domnívá, že snad myslím ten karlovarský, je úplně mimo. Narážím na světově unikátní akci, která se každoročně koná v České republice – Mental Power Prague Film Festival – tedy filmový festival (ne) umělců s mentálním a kombinovaným postižením.
více


19.6.2014 FOTOGRAFIE: Pralesní knihy Rudolfa Jandy

V letošním roce si mimo jiné připomínáme i 120. výročí narození excelentního fotografa, etnografa a pedagoga Karla Plicky (1894-1987). Patří jak českému, tak i slovenskému národu, byť do šesti let vyrůstal ve Vídni, kde se otec poměrně úspěšně otáčel v černém řemesle.
více


19.6.2014 FEJETON: Můj stoletý dědeček Jaromír

Pamatuji si, jak ke konci totalitní éry začali kapat generální tajemníci v Rusku rychle za sebou jako mouchy. Tehdy jsem se dědy ptala, kolik vlastně už těch ruských potentátů ve svém životě přežil.
více


17.6.2014 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 280

Skupina Hamleti, Aleš Háma a Jakub Werhenberg, má koncert jednou za rok. Vloni se nám to moc líbilo. Potvrdilo se, že Štědrý a Drobný, socialističtí umělci, kteří toho nikdy moc neuměli, se ani stářím nezlepšili, ba jejich hvězdné chování přidávalo na trapnosti jejich výkonům.
více


16.6.2014 KNIHA: Jiří Brdečka očima své dcery

Objemná (348 stran) a nijak levná (1 500 Kč) publikace o duchovním otci Limonádového Joe a Adély, co ještě nevečeřela (celkem se ovšem tento muž podílel na sto filmech) je k mání v uzavřeném papírovém obalu a na obálce je pod názvem JIŘÍ BRDEČKA jen jméno jeho dcery, jinak autorky šesti románů nebo monografie...
více


16.6.2014 MÉDIA: Slovo k dabingu

To když čas od času, a je to opravdu málokdy, dojde na společné sledování televize, zejména pozdě večer. Nastává boj o hlasitost. Ona preferuje nižší počet decibelů, já o něco vyšší.
více


16.6.2014 FEJETON: Květopády z dovozu

Chtěla jsem mít krásné kytky za okny. Protože jsem měla na svém kontě jen pěstitelské karamboly, vydala jsem se navštívit svou benešovskou tetu. Z oken a balkónů jí totiž padají rudé muškáty, pestrobarevné surfinie a modré lobelky, takže máte pocit, jako byste se ocitli na rakouském venkově.
více


14.6.2014 KNIHA: Ostravská Briketa

Rozměry 150 x 210 x 22 mm, hmotnost 1,03 kg, barva černá, všechno černé, i papír, jenom písmenka jsou bílá. Vydalo brněnské nakladatelství Větrné mlýny. Obsahuje 162 básní od 123 autorů z let 1894 až 2013, všechny z Ostravy nebo o Ostravě.
více


14.6.2014 POVÍDKA: Kurýr

Cody postává před trafikou, natahuje z cigarety a civí na transparent s úžasným rýmem Rozhoupeme míru zvon, ať se třese Pentagon, jejž dva maníci na štaflích upevňují na oprýskané průčelí Smíchovského nádraží.
více


12.6.2014 PŘÍBĚH: S kým byste se nechali vysadit na pustém ostrově?

Kapitánovi dobré lodi Neřízená střela se jednou kamarád svěřil, že život je pes, obnošená vesta a tak podobně. Kamarádova manželka se totiž kamarádila s jinými kamarády a on to řešil ponořením se do deprese.
více


10.6.2014 KNIHA: Pán vzduchu

Verneffka Pán vzduchu je první ze svazků trilogie Tajemství pěti světadílů (2014-2015). Slovo verneffka přitom vymyslil Ondřej Müller, vžilo se pro adaptace verneovek (2008-2011) vydané Albatrosem (dosud je jich osm), avšak tohle není adaptace.
více


4.6.2014 KULTURA: Muzeum Zdeňka Buriana ve Štramberku

Ještě v 90. letech nebyl rok, abychom v něm alespoň jednou nezajeli do Štramberku. Je to místo jako stvořené pro výlety s dětmi. Pořádají se tam často různé akce, jarmarky a není nouze o atrakce všeho druhu.
více