22.5.2015 | Svátek má Emil


21.5.2015 VZPOMÍNKA: Stará dobrá Anglie

Marta Urbanová
Odpoledne se líně vleklo, nikde nikdo. Ticho kolem domu, ticho v ulici. Zamkla jsem dům a vydala se nazdařbůh neznámo kam.
celý článek


22.5.2015 REPORTÁŽ: Neformální průvodce Světem knihy

Ivo Fencl
Nakladatelství NAVA mi rok co rok zasílá „zvadlo“ do stánku L201 na „mezinárodní literární festival“ Svět knihy. Jsem rád, ale jel bych i bez pozvánky.
celý článek


20.5.2015 VÝROČÍ: Bratři Saudkové

Ondřej Neff
Rád jsem vzpomínal, jak jsem s nimi oběma slavil jejich šedesátiny na palubě klasického vltavského parníku.
celý článek


16.5.2015 BAJKA: Létací sny

Miroslav Kutílek
„Zdál se mi krásnej sen, jak letím nad vodami,“ řekla kobylka-krásná slečna-hříbě.
celý článek


14.5.2015 JAZYK: Kde se vzalo, tu se vzalo

Petr Andrle
Jeden můj známý svého času prohlašoval, že tak úplně nesouhlasí s tím, aby odkaz na křesťanskou tradici byl uváděn v oficiálních dokumentech Evropské unie, protože nejen on, ale mnoho dalších lidí nejsou například katolíci, ani věřící.
celý článek


12.5.2015 VZPOMÍNKA: Zemřel pražský bohém a tulák

Karel Hvížďala
Předminulý týden 28. dubna 2015 zemřel po dlouhé nemoci ve věku 71 let bohém, skvělý vypravěč a herec Josef Hrubý, zvaný Žluťák.
celý článek


9.5.2015 BAJKA: Literární pták

Miroslav Kutílek
„Jsem pták literární,“ zvolal jsem s úděsem. Na mně si nepochutnáš, chtěl jsem ještě dodat, jenže mě přerušilo chrupnutí.
celý článek


7.5.2015 PŘÍBĚH: Místa, na nichž stály domy

Petr Andrle
Minulost je všudypřítomná, napsal kdysi jeden filozof. Nedávno jsem při pobytu na chalupě byl na večerní procházce. Při cestě kolem místního kostela mě oslovil muž, kterého znám spíše z vidění hodně přes dvacet let.
celý článek


7.5.2015 FEJETON: Jak oslovit ženu

Petr Kersch
Je jich hodně a jsou různé. Tak různé, až oči přecházejí... Je zvláštní dát se s některou neznámou do řeči - rozumějte: jen tak, slušně si popovídat, bez úmyslu sbalit - takových situací se naskytne...
celý článek


4.5.2015 GLOSA: Mámení na tři

Petr Kersch
Chcete se uklidnit, ale poslední cigaretu jste típli, když vám bylo čtrnáct... Nudíte se - vlak má zpoždění, autobus odjíždí až za hodinu a půl, letadlový spoj byl zrušen...
celý článek


2.5.2015 POVÍDKA: Hra na zatloukanou

Miroslav Kutílek
Bylo prý o strach vycházet z domu. Po ulicích se prý potulovaly smečky znetvořených lidí s vykousanými tvářemi. Když smečky nenalezly vhodnou oběť, začali se její členové požírat mezi sebou.
celý článek


25.4.2015 BAJKA: Konec parabol

Miroslav Kutílek
„Tvý tělo je jako strom,“ řekl jsem já, aspirant na scénáristu, vydávaje se za ptáka a přitom jsem nepostřehl, že má podoba by mohla taky upomínat dravce.
celý článek


24.4.2015 POVÍDKA: Vodnář

Petr Kersch
Adama - jako každého, kdo se o tyto obrazy zajímal - nejvíc přitahoval ten lichý, třináctý obraz: portrét Adama Bulavského z Bulavy, zvaného Aquarius.
celý článek


24.4.2015 JAZYK: Jsme schopni si porozumět?

Miroslav Polák
Každý z nás se jistě potkal s tím, že si parta známých dohodne společný výlet, například na kolech, sejdou se na dohodnutém místě a v dohodnutém čase vyrazí.
celý článek


24.4.2015 HUDBA: Ježkárny Miroslava Palečka

Petr Adler
Nemá se to, ale musíme začít otazníkem. Je správné napsat do názvu, že jde o hudbu? Nebo by bylo lepší napsat, že jde o poezii?
celý článek


22.4.2015 FEJETON: Havlíček v Rusku

šperk
Kdykoliv se konal v Moskvě ples a Zinajda s otcem vstoupila do sálu, všichni volní muži se schovávali za záclony.
celý článek


18.4.2015 POVÍDKA: Tužkostrom

Miroslav Kutílek
Už ani nevím, kolikáté pivo jsme to vyžahli, na počítání piv tady je pingl, ale toho nevolám, platit ještě nebudem, ještě se musíme vsadit.
celý článek


15.4.2015 FEJETON: Obrozenectví v nás

Karel Hvížďala
Obrozenectví se projevuje jazykobrusičstvím. Pohoršujeme se i v těchto dnech nad tím, že mezi námi žijí lidé s nečeskými jmény jako třeba Zuzana Jentschke Stöcklová či Lenka Teska Arnoštová.
celý článek


11.4.2015 POVÍDKA: Viktoria

Miroslav Kutílek
Už ani nevím, nad čím to právě vítězíme, maně si pamatuju, nad čím jsme zvítězili, když pan Král prvně zvolal do mikrofonu k rozjásaným davům: Viktoria! a když prvně rozevřel ukazovák a prostředník do V.
celý článek


7.4.2015 VZPOMÍNKA: Zemřela kameramanská legenda

Karel Hvížďala
Dne 28. března večer zemřel v osmdesáti letech kameraman Miroslav Ondříček, který natočil celkem čtyřicet celovečerních filmů a polovinu z nich v zahraničí.
celý článek


6.4.2015 FILM: Whiplash

Ivo Fencl
Toto není úplná filmová kritika, ale rozbor příběhu; po technické stránce se ostatně dá filmu Whiplash stěží co vytknout.
celý článek


6.4.2015 POVÍDKA: Atentát na Reinharda H.

Petr Kersch
Doktor si vyhrnul rukávy nad plechovým umyvadlem v kuchyni. Petříkova matka mu podala mýdlo a postavila se k umyvadlu z opačné strany.
celý článek


4.4.2015 GLOSA: Pán Prstenů, Letopisy Narnie a Velikonoce

Stanislav Lorenc
Pán prstenů
Jistě nejsem daleko od pravdy, tuším-li vaši otázku vznášející se nad nadpisem tohoto článku.
celý článek


4.4.2015 POVÍDKA: Zánik klubu ČJD

Miroslav Kutílek
„Scházíme se na Silvestra...“ „To nejste sami, tak činí většina lidstva,“ přerušuje mě reportér televize Treedom.
celý článek


3.4.2015 KNIHA: Pocta Asimovovi

Ivo Fencl
Letos v lednu mu mohlo být pětadevadesát. Ale měl smůlu. Já pro něj zase mám slabost a vítám české vydání knihy editora Martina H. Greenberga Přátelé Nadace (2015, 512 stran), sestávající z tří částí.
celý článek


3.4.2015 ÚVAHA: Místo naděje

Emanuel Vejnar
Všichni čtyři evangelisté končí své spisy zprávou o Ježíšově vzkříšení. Zbožnou duši ovšem mate, že každý z nich líčí tuto událost trochu jinak.
celý článek


2.4.2015 MÉDIA: Spojovací článek

Ondřej Neff
Návrat Kanceláře Blaník na české monitory přišel do doby, kdy svět českých fanoušků lituje vyhazovu Jeremyho Clarksona z BBC.
celý článek


28.3.2015 POVÍDKA: Diskriminaci? Nein, danke!

Milan Dřevojánek
„Čuralo!“ skřípavě ozvalo se ode dveří toalet Spolkového úřadu pro vzájemnou genderovou ochranu (dále jen SÚVGO).
celý článek


27.3.2015 POVÍDKA: Proč bych se měl bát Virginie?

Petr Kersch
Dramatik Edward Albee mi dojista promine, že se tady nepřidržím slovní hříčky skryté v titulu jeho světoznámé černé komedie.
celý článek


26.3.2015 PAŘÍŽ: Město malířů

Marta Urbanová
Když jsme přistáli na letišti de Gaulla, táhlo mě to na Montmartre. Ale podřídila jsem se manželovi a následovala ho do Louvru na Monu Lizu, k Eiffelově věži, prošli jsme se kolem Seiny, prohlédli si Notre-Dame, Sorbonnu a prošli jsme bulvárem od Vítězného oblouku, kde bylo v obchodech vystaveno...
celý článek


25.3.2015 FEJETON: Tma zelení

Karel Hvížďala
Máme tu jaro, kterému se v některých nářečích říká šeraď zelení, neboli spousta zeleni. Jenže řekne-li někdo zelená, musí logicky následovat otázka: Jaká zelená?
celý článek


21.3.2015 POVÍDKA: Vymyslel jste kološneky?

Miroslav Kutílek
Tahle žurnalistka vypadala spíš jako striptérka, která začla dost neobvykle odspoda místo seshora, a to v onu chvíli, kdy si přehodila nohu přes nohu a tím se rozevřel vysoko sahající rozparek sukně.
celý článek


20.3.2015 KNIHA: Světem badatele Šestáka

Michal Giboda
V soukromém klubu „Koníček“ v Paláci Lucerna se 11. února 2015 odehrály dvě zajímavé akce. Křtila se kniha Světem badatele prof. Ing. Jaroslava Šestáka, Dr.Sc., dr.h.c.
celý článek


18.3.2015 OSOBNOST: Bůh mu dopřál pouze Kristova léta

Petr Andrle
Všechno to vlastně zavinil Joža Uprka (1861-1940). V létě roku 1889 pozval na rodné Slovácko malíře Hanuše Schwaigera (1854-1912).
celý článek


18.3.2015 FEJETON: Převozníci Váňa, Cháron a můj táta

Karel Hvížďala
Když večer náruživě švitoří ptáci, druhý den bude zalitý sluncem, říkal převozník Váňa na Sázavě, nadzvedl svou promaštěnou placatici a odhalil úplně bílé čelo, kam se slunce nikdy nedostalo, a zase se pod ní schoval jak pod poklop.
celý článek


14.3.2015 POVÍDKA: Květa

Štěpán Šafránek
Kdo zná předjarní Pankrác, ví o čem mluvím: studená, větrná pláň nad Nuslemi na jedné a Krčí na druhé straně.
celý článek