23.6.2017 | Svátek má Zdeňka


21.6.2017 MINIPOVÍDKA: Dáme hlavy dohromady

Martin Regner
Dav na Staroměstském rynku se ve stísněné náladě rozcházel a kat Jan Mydlář pod lešením odpočíval. Konečně měl po čtyřhodinovém vypětí trochu klidu. Když si naléval víno do plechového poháru, všiml si, že teprve nyní se mu třese ruka. Bohudík až teď.
více


17.6.2017 ROZHOVOR: Chesterton stále aktuální

Alexander Tomský (2)
Před deseti lety inspiroval českou veřejnost myšlenkami anglického spisovatele, básníka, malíře, dramatika, esejisty a možná vůbec největšího génia mezi novináři G. K. Chestertona.
více


16.6.2017 KNIHA: Dobře mrtvý dědeček

Petr Adler
Znáte ten pocit, když čtete nějaký příběh a říkáte si nejen, že ano, ano, takhle to muselo být, ale taky, sakra, proč jsem u toho nemohl být i já?
více


16.6.2017 MINIPOVÍDKA: Věrná hospodyně

Martin Regner
Na vyšehradském hřbitově, kde se v dávném šerověku měla pohybovat Libuše, Přemysl, Horymír a Bivoj, spí věčným spánkem výkvět českého národa. A pro ty vůbec nejlepší mrtvé nechal spolek Svatobor zbudovat společnou hrobku zvanou Slavín, ozdobenou truchlící Vlastí v podobě okřídlené ženy.
více


14.6.2017 GLOSA: Bližní, nebo exponát?

Zbyněk Petráček
Jan Čižinský, starosta Prahy 7, není jediný, kdo má výhrady k výstavě Body The Exhibition: ta na Výstavišti v jeho obvodu předvádí autentická lidská těla pro osvětu. Ale je první, kdo s tím chce „něco dělat“
více


14.6.2017 ČESKÉ STOLETÍ: Hudební dárek Emila Viklického

Petr Adler
Puntičkář autora opraví: Československu by byla rovná stovka let, kdyby se nerozdělilo. Jenže autor puntičkáře umlčí: ty dva národy se rozešly poměrně slušně, dodnes spolu vycházejí poměrně kamarádsky.
více


14.6.2017 POVÍDKA: Ukradený sen

rodina family
Nebyli jsme už nejmladší a toužili jsme po něm léta. A pak najednou přiletěla vrána v krátké době hned dvakrát.
více


7.6.2017 MINIPOVÍDKA: Komikové

Martin Regner
Správce Hříběcí boudy v Krkonoších vyhledal svého pomocníka a svěřil se mu: „Jsem hrozný blbec. Úplně jsem zapomněl, že nám došlo máslo a marmeláda. Tihle rekreanti jsou nějak moc žraví.“
více


7.6.2017 KNIHA: Čas kovbojek a malin nezralých

Václav Vlk st.
Podle výuky v hodinách češtiny jsme věděli, že správně je to „čas her a malin nezralých“, ale problém byl v tom, že „maliny nezralé“ jsme celkem správně prostorově diagnostikovali rozborem díla do míst na hrudích našich spolužaček.
více


6.6.2017 VÝSTAVA: Zákon cesty

Grig - Cvrček
Do Prahy přijel světově proslulý čínský umělec Aj Wej-wej, aby do prostoru Velké dvorany Veletržního paláce zavěsil (samozřejmě nikoliv osobně) obrovský nafukovací člun z tuhého černého plastu a zaplnil jej nadživotně velkými nafukovacími postavami bez tváří z téhož materiálu.
více


2.6.2017 FEJETON: Tráva

Vladimír Karpenko
Příchod jara vnímáme různě, někteří podle zpěvu ptactva, jiné na tuto skutečnost upozorňují kvetoucí stromy. To vše beru rovněž radostně na vědomí, ale to pravé jaro poznáme u nás ve vesnici kousek za Prahou podle toho, že se ze všech stran začne ozývat zvuk travních sekaček.
více


2.6.2017 HISTORIE: Rukopisy po dvou stech letech

Dana Mentzlová
Před dvěma sty lety se objevila největší záhada české literatury – Rukopisy královédvorský a zelenohorský, považované dnes většinou za padělky.
více


31.5.2017 FEJETON: V kaštanové aleji

Karpenková-chalupa
Při své odpolední procházce jsem nedávno zpozorovala, že již kvetou kaštany, a jako každý rok „lezu na nervy“ členům své rodiny, neboť si nikdy nemohu odpustit svou pravidelnou poznámku „už kvetou kaštany, je nevyšší čas začít se učit k maturitám“.
více


30.5.2017 JEVIŠTĚ: Proč si nezatančíte

Petr Adler
Což o to, to by nebylo nic moc nového ani tenkrát, a není to nic moc nového ani teď. Jiří Lábus totiž je dychtivým, až vášnivým čtenářem. Mnozí, kteří ho znají, tvrdí, že spisovatelé píší hlavně proto, aby měl Jiří Lábus co číst.
více


29.5.2017 FEJETON: Radosti

Petruška Šustrová
Zažila jsem v posledních dnech dvě tak báječné události, že se s vámi o ně musím podělit. Především jsem byla – a tady musím poděkovat, a činím to ráda, Českému centru v Kyjevě – na ukrajinském knižním veletrhu, kterému se říká Arzenál.
více


27.5.2017 MINIPOVÍDKA: Poslední zločin

Martin Regner
Loupežník Václav Babinský byl dvoumetrový drsný chlap, který se neostýchal přepadenou osobu i zamordovat, když to bylo nutné.
více


26.5.2017 KNIHA: Miloš Zeman komentuje snímky

Ivo Fencl
Současný prezident toho sice nenapsal tolik jako pánové Havel a Klaus, také on ale je, a nedá se svítit, spoluautorem několika knih. Například Zpovědí bývalého prognostika a Zpovědi informovaného optimisty a (loni) taktéž publikace Tato země je naše.
více


22.5.2017 MINIPOVÍDKA: Návštěva v Bečvárech

Martin Regner
Koncem léta roku 1964 se předseda rady ministrů SSSR Nikita Chruščov vypravil na státní návštěvu do Československa. To ovšem netušil, že za jeho zády v Moskvě zrovna začal Brežněv kout pikle k jeho svržení. Ale zatím se měl holohlavý bolševik v Praze výborně.
více


20.5.2017 KULTURA: Režisérův omyl

Tomáš Zdechovský
Anděl Páně měl být plný drog, rozvrácených rodin a násilí na dětech. To jsou asi tak v kostce hlavní důvody, proč ho uvidíme na zlínském festivalu jen zcela mimo soutěž. Mezinárodní porota by ho prý nepochopila...
více


12.5.2017 POVÍDKA: Fričové a Marx

Martin Regner
Básník Josef Václav Frič bojoval na barikádách proti Windischgrätzovi, přimotal se i k přípravám májového spiknutí o rok později, potom byl ve vězení a posléze emigroval. Nejdříve se usadil v Londýně.
více


8.5.2017 POVÍDKA: Pole moravské

Vratislav Hlubuček1
Bylo slunné srpnové ráno a na loukách nedaleko dolnorakouské vesničky Dürnkrut (Suché Kruty) se ve vzrostlé otavě třpytily krůpěje ranní rosy. Louky se svými pestrobarevnými květy kontrastovaly s malými políčky s holými strništi.
více


8.5.2017 KULTURA: Těšínské potěšení

Petruška Šustrová
Máme dnes výročí pražského povstání, ale ač píšu o různých výročích ráda, dneska z toho nic nebude. Strávila jsem totiž tři dny na překrásném festivalu Kino na hranici a mám za to, že musím velebit jeho pořadatele (tedy jsou to většinou pořadatelky).
více


6.5.2017 FEJETON: „Stonehenge“ na naší zahradě

Jan Bartoň
Již před tisíci lety se naši předci zabývali astronomií a postavili řadu staveb s astronomickým významem. Evropa tak má anglický Stonehenge. My takový úkaz pozorujeme ze zahrady.
více


5.5.2017 POVÍDKA: Brandlovy kozy

Martin Regner
V kraji pod horou Vladař v západních Čechách působil malíř Petr Brandl téměř tři roky. Hrabětem Michnou z Vacínova byl pověřen, aby v jeho zámku v Chýších vytvořil nástropní malbu s neobvyklým námětem.
více


4.5.2017 FEJETON: Dodatečný dík Alexandru Klimentovi

Petr Andrle
Nevím, kolik mi bylo přesně let, ale hodně málo, když se mi dostala do ruky kniha Alexandra Klimenta s názvem Bezúhonní. Vydala ji v roce 1968 Mladá fronta v nákladu 9 500 výtisků, když jeden z každých výtisků stál deset korun.
více


29.4.2017 POVÍDKA: Trsátko Rogera Glovera

Štěpán Šafránek
„Sakra, pane doktore, běžte usměrnit toho Tateru na stovce,“ vtrhla na sesternu nasupená staniční.
více


28.4.2017 KNIHA: O postapokalyptických městech a lidech z kontejnerů

Michal Kašpárek
Kniha O Městech a lidech vzdává hold lokálpatriotům oživujícím malá města. Nezamýšleně z ní dýchá tíseň: hodinu od Prahy to vypadá a funguje jako půl roku po válce.
více


22.4.2017 POVÍDKA: Bratr a sestra

Martin Regner
Po smrti svého milovaného manžela jmenovala císařovna Marie Terezie svého nejstaršího syna Josefa spoluvládcem v habsburských zemích a často tohoto kroku litovala.
více


21.4.2017 MINIPOVÍDKA: Vašek na magistrále

Martin Regner
Při své grandiózní cestě Ruskem do Vladivostoku po sibiřské magistrále se českoslovenští legionáři potýkali s mnoha překážkami.
více


19.4.2017 FEJETON: Mé velikonoční dětství

Karel Hvížďala
Slavný francouzský pilot a spisovatel Saint-Exupéry se kdysi sám sebe zeptal: Odkud přicházím? A odpověděl si: Přicházím ze svého dětství!
více


18.4.2017 KULTURA: Pálení čarodějnic

Karpenková-chalupa
A řekněme si hned na úvod, že pojem „pálení čarodějnic“ není na místě, protože bychom správně měli říkat „pálení proti čarodějnicím“, i když bývá zvykem umístit do středu ohniště slaměnou figurínu a nechat ji shořet.
více


17.4.2017 POVÍDKA: Supové železné opony

Pes baskervillský_cz
Z kanceláře domů a z domova do kanceláře. Vyspat se, nasnídat, vyřídit a orazítkovat několik papírů a znovu domů. Svět se zúžil na ta dvě místa mezi postelí a prací. Říkali tomu tak, práce, ale byla to zbytečnost, cítil to. Jako kdyby to nejdůležitější stálo teprve před ním, ale co by to mělo být,...
více


17.4.2017 OSOBNOST: Jiří Ornest, herec, který nikdy nerozbředl

Karel Hvížďala
David Czesany mě obsadil do Havlovy Asanace, což mě zvlášť těšilo. Už jsem ji hrál po rekonvalescenci, ale pořád mám ještě problémy s mluvením, zvlášť když jsem unavený. Ještě to není ono, třeba do rádia nemůžu, mikrofon zachytí všechno.
více


15.4.2017 FEJETON: Rozpaky o Veliké noci

pivo beer
Ještě zní v uších slavné Exsultet. Ještě jsou oči naplněny světlem stovek svíček, plápolavě ozařujících kostelní lavice, a pak oslněny náhlým vpádem elektrického světla, symbolisujícího Kristovo zmrtvýchvstání.
více


15.4.2017 ÚVAHA: Velikonoční Gran Torino

Stanislav Lorenc
Nedávno jsme měli v televizi možnost opět zhlédnout skvělý film Gran Torino s Clintem Eastwoodem v hlavní roli. Film je z roku 2008 a Eastwood ho i sám režíroval. Jde o hluboký snímek a stojí za to se nad ním zamyslet.
více


14.4.2017 KULTURA: Česká centra jako permanentní problém

Karel Hvížďala
Potřebná bude obnova důvěry uvnitř Českých center, vedení by mělo být čitelné jak odborně, tak manažersky, aby všichni měli chuť se s jeho záměry ztotožnit a neměli strach, že budou zítra vyhozeni.
více