11.12.2018 | Svátek má Dana


8.12.2018 KNIHA: Století Miroslava Horníčka

Petr Adler
Začnu od konce: každý, kdo chce pochopit kulturní dění bývalého Československa a dnešní České republiky, by si tuhle knížku měl přečíst. Někdy i s tužtičkou v ruce.
více


7.12.2018 JAZYK: Třetí pohlaví už máme. Teď ještě třetí i/y

Lubomír Stejskal
Napadlo mě kdysi, koho to napadne a začne to vážně „řešit“. Onu nesnesitelnou diskriminaci v gramatice. Jen považte: Vepři v chlívku a ženy u stolu mlaskali (pardon). Prasata mají přednost před dámami.
více


7.12.2018 RABŠTEJN: Hrabata Lažanští

Martin Regner
Šlechtická sídla v Čechách často měnila své majitele a ani Rabštejn nebyl výjimkou - během sedmi staletí se tu vystřídalo 18 rodů! Proto je sympatické, že rod Lažanských z Bukové vlastnil Rabštejn po šest generací 197 let, až do hořkého konce.
více


5.12.2018 KNIHA: Domov pro tělo i duši

Václav Vlk st.
Když jsem tak přemýšlel o názvu knížky Renáty Kiary Vargové, došlo mi, že je vlastně velice přiléhavý a vystihující životní zkušenost velké většiny z nás. Hledání domova pro duši je jednou ze základních lidských potřeb. Ale kde jej najít?
více


29.11.2018 HUDBA: Zmrtvýchvstání Jiřího Schelingera

Milan Dřevojánek
Britští The Prodigy mě nikdy za srdce nebrali, což nejspíš bude záležitost generační; o to víc se mi stali sympatičtí tímto svým počinem: vidíme tam dole v seznamu písní dobře, že coby spoluautor té druhé z jejich čerstvé novinky No Tourists, nazvané Light Up the Sky, je uveden i jakýsi Jiri...
více


29.11.2018 VÝSTAVA: Návštěva u Stalina

Tomáš Vodvářka
Společnost Postbellum je „pachatelem“ audiovizuální výstavy pod podstavcem již neexistujícího monstra. Je dobré ji shlédnout.
více


29.11.2018 FEJETON: O zvukových knihách

Ondřej Neff
Prodej audioknih stoupá raketově, čtu v médiích. Prý za rok o šedesát procent, ani se mi tomu nechce věřit. Zatím jsem k nim žádnou důvěru neměl. Dokonce mám kamaráda vydavatele takových zvukových knih.
více


28.11.2018 VÝSTAVA: I my jsme měli „ušlechtilé divochy“

Zbyněk Petráček
Nemáme Vinnetoua a jeho bílého bratra Old Shatterhanda, původem ze Saska. Ale máme Nikolu Šuhaje loupežníka a jeho „bílé bratry“, četníky původem z Čech a Moravy. Takhle napsáno to působí jako nabubřelá nadsázka, ale má své reálné jádro.
více


24.11.2018 CESTOVÁNÍ: Za pivem po naší vlasti

Ladislav Jakl 1
V posledních 15 letech zažíváme i v Česku ohromný boom mikropivovarů. Dokonce takový, že jsme se v počtu pivovarů na obyvatele nedávno dostali na první místo na světě.
více


22.11.2018 HUDBA: Kterak Beatles tvůrčího vrcholu došli

Milan Dřevojánek
Čtenáři hudebního tisku narazí občas na informaci, kterak ta a ta deska byla „bílým dvojalbem“ dotyčné skupiny: u Pink Floyd je to třeba The Wall, nebo u Cure dvojalbum Kiss me, kiss me, kiss me.
více


17.11.2018 POVÍDKA: Transformace

Tomáš Vodvářka
Ležel na zádech a pozoroval strop. Koneckonců, nemohl nic jiného. Znal dokonale přesnou texturu tahů malířské štětky, viděl, že to bylo docela odfláknuté, místy prosvítala stará malba, zažloutlá a nechutná.
více


16.11.2018 RABŠTEJN: V padesátých letech

Martin Regner
Když museli Němci Rabštejn opustit, o bydlení v jejich vydrancovaných domovech moc velký zájem nebyl.
více


15.11.2018 KNIHA: Woody Allen jako Henry Kissinger

Ivo Fencl
Divadlo slouží zábavě. Jedno staré pořekadlo tvrdí: Jestli ti jde o poslání, zajdi na poštu. Woody Allen
více


15.11.2018 OSOBNOST: Sto let republiky...

Karel Hvížďala
Pokud chceme uchovat svou identitu a obhájit existenci, musíme vstoupit do kontextu. Čím širší kontext, tím větší šance.
více


12.11.2018 OSOBNOST: 100 let Miroslava Horníčka

Tomáš Vodvářka
V sobotu to bylo přesně sto let, co se narodil jeden z posledních opravdových klaunů. Nikoli šašků, těch je pořád hodně, jak pravil jeho souputník Jan Werich.
více


9.11.2018 VÝSTAVA: Značka, která ještě nezemřela

Zbyněk Petráček
Masarykova republika nespadla z nebe. V průmyslu navazovala na Rakousko-Uhersko. A po jejím rozpadu měly na co navazovat Česko i Slovensko. To vše ukazuje výstava Made in Czechoslovakia.
více


9.11.2018 RABŠTEJN: Zdejší učitelé

Martin Regner
Úsilí císařovny Marie Terezie o zvelebení monarchie se dotklo i Rabštejna nad Střelou. Do města přijeli vojáci a pustili se do popisování domů čísly. Jedničku dostal zámek, od něj pokračovalo číslování dolů až k mostu, odkud se pak vracelo po druhé straně silnice k horní městské bráně.
více


5.11.2018 KULTURA: Nové sousoší ve Čkyni...

Petr Martan
Součástí piety a oslavy 100 let od konce 1. světové války a vzniku české státnosti ve Čkyni bylo znovu-odhalení sousoší v životní velikosti, které znázorňuje ruského, italského a francouzského legionáře.
více


5.11.2018 FEJETON: Vivat Galén!

Petruška Šustrová
Galén, abyste věděli, není jen literární postava, nýbrž i nakladatelství a funguje už pětadvacet let. A to slavil – oslava se konala v divadle Semafor minulý čtvrtek.
více


3.11.2018 PŘÍBĚH: Filemon a Baucis v Ostravě

Tomáš Vodvářka
Nikdy nebudu dávat příběhy z ordinace na blog, zněl můj závazek v úvodu blogování. Ale tenhle je jiný, výjimečný a snad mi protagonisté odpustí.
více


31.10.2018 KNIHA: Zapomenuté příběhy Mariana Kechlibara

Ondřej Neff
Přiznám se, že v poslední době – a ta poslední dob trvá už nějakých třicet, čtyřicet let – čtu spíše literaturu faktu než beletrii. Byl jsem rád, když se na mě obrátil Marian Kechlibar, abych si přečetl rukopis jeho knížky Zapomenuté příběhy.
více


30.10.2018 ÚVAHA: Jarku, proč?

Tomáš Vodvářka
Bez diskuse patří Jaromír Nohavica k nejlepším mistrům slova přelomu 21. století. V každé jeho písni je obsaženo tolik slovní nádhery, jaké nemají jiní ani na celém CD
více


30.10.2018 KNIHA: Romány Julese Verna v ilustracích Zdeňka Buriana

Ivo Fencl
Léta 2016-2022 ohraničují nakladatelstvím Albatros plánovaný šestisvazkový komplet komentovaného výboru z ilustračního díla Zdeňka Buriana. Jak bude vyhlížet?
více


27.10.2018 BIG BEN: Hrady a zámky na Loiře

Benjamin Kuras
Údolí Loiry je pro Francii tím, čím je Toskána pro Itálii. Magnetem labužníků, vínomilů, památkochtivců, kulturyžroutů, přírodyfandů. Krajinovitě jsou hodně odlišné. Toskáně dominují kopce s cypřiši, Loiře řeky a rybníky s hustými dubovými lesy.
více


26.10.2018 RABŠTEJN: Klášterní hrobka

Martin Regner
Když roku 1830 hrabě Jan Lažanský z Bukové zemřel, jeho dva synové si zděděné území rozdělili, údajně snad losem. Starší Jan Karel získal romantický Rabštejn, mladšímu Prokopu Aloisovi zůstal pohodlnější Manětín.
více


25.10.2018 ZAMYŠLENÍ: Nejen nad filmem Rašín

Aleš Uhlíř
Dvoudílný film Rašín režiséra Jiřího Svobody z produkce České televize měl být v letošním jubilejním výročí 100 let od vzniku Československa připomínkou událostí, které vedly k vytvoření samostatného státu.
více


24.10.2018 BIG BEN: Chtíč, láska, kamaradství a útlum

Benjamin Kuras
Jak se z milenců nestat mrzouty je práce na celý život, či přinejmenším na tu část života, po jejíž trvání jste věřili ve společný šťastný život, jakým končívají pohádky.
více


13.10.2018 GLOSA: Další euronesmysl v řadě

Ivo Valenta
Za zcela absurdní lze považovat návrh, který prošel v minulém týdnu Evropským parlamentem a který nařizuje, aby soukromé audiovizuální online platformy nabízely povinně 30 % evropské tvorby.
více


12.10.2018 HISTORIE: Svatý Václav a odkaz jeho legendy

Karel Hvížďala
Každé výročí, i pravděpodobně 1083. výročí smrti knížete Václava, které jsme slavili v den jeho úmrtí v Mladé Boleslavi, je pro zralý a sebevědomý stát nejen důvodem k jásání, ale mělo by být hlavně i podnětem k hlubší sebereflexi.
více


9.10.2018 KULTURA: Chvála YouTube

Milan Dřevojánek
Předesílám, že YouTube tu vůbec nebudu chválit za to, k čemu byl a je primárně určen, totiž za sdílení videí – výplody oněch slavných „youtuberů“ mě zajímají stejně málo jako Leoš Mareš či Velký Kazma.
více


9.10.2018 HISTORIE: Není ústav jako ústav

Milan Hulík
Jednou za hluboké normalizace jsem šel po Kampě kolem budovy s nápisem „Ústav pro studium díla Zdeňka Nejedlého“. Co tam studují, pomyslel jsem si, vždyť zuřivý rudý dědek, jak nám jej geniálně zahrál Vladimír Šmeral ve filmu „Skřivánci na niti“, nic nedopsal a skákal z tématu na téma.
více


8.10.2018 VÝSTAVA: Černá země? Mýtus a realita

Aleš Uhlíř
Dne 25. září 2018 byla v 17.00 hod. v Domě umění v Ostravě zahájena výstava Černá země?
více


5.10.2018 VÝSTAVA: Praha v éře sňatků z rozumu

Zbyněk Petráček
Pod záminkou dvou výročí připravilo Muzeum hlavního města Prahy výstavu o tom, jak se z provinčního města habsburské říše stala metropole průmyslu, kultury i vědy.
více


4.10.2018 KNIHA: Plzeňsko-český slovník

Petr Adler
Jdete po ulici, potkáte někoho, koho znáte jen od vidění, a on se zeptá: Japa se máte? Vzápětí se začnete domnívat, že víte, odkud je. Ale naznačíte-li tázajícímu se, že je zez Plzně, se zlou se potážete.
více


28.9.2018 MINIPOVÍDKA: Vůdce národa

Martin Regner
František Ladislav Rieger seděl v zahradním hostinci a jedl hovězí maso s knedlíky a omáčkou. Neměl zrovna nejlepší náladu, protože se v noci moc nevyspal. Měl divoké sny, zdálo se mu, že pod jeho okny uspořádali Mladočeši kočičí koncert.
více


27.9.2018 VÝSTAVA: Zdeněk Burian a Lovci mamutů ve Slezsku

Aleš Uhlíř
Výstavy obrazů Zdeňka Buriana (11.2.1905 Kopřivnice - 1.7.1981 Praha) si své příznivce vždy najdou. Malíř známý ilustracemi dobrodružné literatury a paleontologickými rekonstrukcemi má hned vedle svého kopřivnického rodiště v sousedním Štramberku muzeum.
více