19.7.2019 | Svátek má Čeněk


18.7.2019 MÉDIA: Co se děje v kultuře

Jiří Macků
Co by se dělo, protestuje se, jak jinak. Furt a fest. Okurkovou sezónu například pilně přihnojují poněkud nekulturní manévry za účelem odstranění stávajícího ministra kultury, což dál dělí tyto národy ještě víc než sparťany se slavisty či kabáty s olympiky.
více


18.7.2019 KNIHY: Donald Trump a jazyk

František Schilla
„Nebrat si servítky.“ – Tak zní český ekvivalent jednoho z dvou stovek hesel ve francouzském slovníku zábavných výrazů souvisejících s lidským tělem.
více


17.7.2019 KULTURA: Čekání na nemnohé

Radek Šebesta
Helmut Newton
Léto je doba přívětivá, kdy se našinec nemusí obalovat několika vrstvami oděvu, aby si neuhnal nastuzení či jinou nemilou nádchu.
více


15.7.2019 PRAHA: Stojí seznam za to?

Zbyněk Petráček
Pokud chcete patřit do skutečně vybrané společnosti, potřebujete k tomu doklad, certifikát či uznání. Jste-li spisovatelem, nejlépe Nobelovu cenu za literaturu. Jste-li politikem, tak Nobelovu cenu za mír (či být Churchillem a získat ji za literaturu).
více


15.7.2019 ÚVAHA: Co jest pravda

Luděk Frýbort
Už Pilát z Pontu nevěděl co je pravda, a nevíme to o nic přesněji ani my dnes.
více


12.7.2019 LITERATURA: Zapomenutý Karel Ptáčník

Aleš Uhlíř
Ten, kdo v Česku maturoval v roce 1970, si možná na ten okamžik vzpomene, protože to tehdy do škol přišlo „shora“. Náš profesor vyučující český jazyk a literaturu vstoupil do třídy a aniž by cokoli řekl, popsal tabuli jmény spisovatelů.
více


11.7.2019 KNIHA: Revoluční Rusko 1891–1991

Jan Handl
Orlando Figes v knize Revoluční Rusko 1891-1991 přistupuje k tématu ruské revoluce velmi netradičně a zeširoka, což z jeho díla tvoří perfektního průvodce vývojem Ruska a později Sovětského svazu v uvedeném období. Autor neopomíjí žádnou důležitou událost, která předcházela a následovala po...
více


11.7.2019 HISTORIE: Cyril Okamura a Metoděj Kalousek

Luboš Zálom1
Svátek příchodu byzantských věrozvěstů na Velkou Moravu se stal pro mnohé politiky vhodnou příležitostí, jak si tak trochu zahrát na historiky a zároveň si na dějinách přihřát svoji politickou polívčičku.
více


9.7.2019 JAZYK: Miluju české přechylování

Petr Štěpánek
Miluju češtinu a miluju přechylování. Díky němu byla, je a – jak to tak vypadá – ještě dlouho bude legrace. Naposled se zadařilo, když německou ministryni obrany Ursulu von der Leyen povýšili do hodnosti potenciální předsedkyně Evropské komise.
více


9.7.2019 KNIHY: Věčný návrat života

Jiří Olšovský
Švýcarský psychoanalytik a filosof kultury Carl Gustav Jung (1875–1961) napsal pěkný úvod do spirituální alchymie (Duch Merkurius, přel. Petr Babka, Malvern, Praha 2016), v níž jde o oživení původní harmonie světa i o obnovu duchovního světa člověka.
více


5.7.2019 KNIHA: Leonardo da Vinci

Jan Handl
Walter Isaacson je zkušeným harcovníkem mediálního průmyslu, a to nejenom jako autor bestsellerů o výrazných osobnostech lidstva (Einstein, Jobs, Franklin, Kissinger), ale dříve také řídil časopis Time nebo zpravodajskou televizi CNN.
více


5.7.2019 VZPOMÍNKA: Ve stínu festivalu

Martin Regner
U příležitosti filmového festivalu v Karlových Varech, při němž leckterá celebrita ukazuje horní polovinu ňader, jsem si zavzpomínal na ty časy, kdy jsem začal chodit do bijáku. Filmovým divákem jsem se stal v kině Pionýr na břehu Botiče v Záběhlicích.
více


4.7.2019 FEJETON: Na prázdniny

Ondřej Neff
Letos je to číselně pěkně uspořádané, prázdniny začínají v pondělí prvního července. Policie ohlásila, že zdvojnásobí a ztrojnásobí hlídky a všechny budou ještě zlejší než kdykoli jindy a Rakušané pro jistotu zakázali z dálnice vůbec sjíždět, aby si lidi nezvykali, že si můžou jen tak jezdit.
více


4.7.2019 KNIHA: Parabible pro dav?

Ivo Fencl
Kazatel Alexandr Flek (*1968) je autor takzvané Parabible (2018, znovu 2019). Kniha má 190 stran a je „pouze“ adaptací Nového zákona. Rostlinstvo jeho příběhů přesadila do současnosti a českého prostředí.
více


28.6.2019 KNIHA: Po stopách Halliburtonových

Ivo Fencl
Richard Halliburton (1900-1939) zmizel před osmdesáti lety (24.3.1939), ale v českém prostředí je dosud poměrně znám. Jako poutník, jako snílek i jako autor.
více


6.9.2005 22:17 Testovací stranka - prosim nemazat

Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 19. 9. 2011.
více


25.6.2019 PRAHA: Ozdobí mariánský sloup znovu náměstí?

Jan Ziegler
Blahoslavená Panna Maria 2
Nechápu, proč některým lidem vadí mariánský sloup na pražském Staroměstském náměstí. Je zbytečně plno vášní kolem toho, že skupina lidí chce vrátit do centra Prahy repliku vzácné barokní památky.
více


24.6.2019 PRAHA: Slovo k mariánskému sloupu

Lubomír Stejskal
A je to vůbec mariánský sloup, tedy čistě náboženské dílo? Právě že není! Kdyby bylo, nerozdělovalo by. Skutečných mariánských sloupů je v naší zemi celá řada – a žádný problém nepředstavují.
více


21.6.2019 VÝSTAVA: Den, kdy poprvé volily ženy

Zbyněk Petráček
Výstava „Vlastním hlasem“ oživuje milník ženské emancipace před 100 lety. Ale historie tu slouží spíše jako zrcadlo, aby bylo s čím srovnávat dnešní snahy o dotažení rovnoprávnosti.
více


19.6.2019 PRAHA: Řekni, sloupe, zradili katolíci, či Komenský?

Zbyněk Petráček
Mariánský sloup na Staroměstském náměstí, toť zaručený recept na třeskutou debatu, posílení ega i novinový článek.
více


15.6.2019 PRAHA: Tady nejde o Marii

David Loula
Blahoslavená Panna Maria 2
Opět je to tady. Sochař Váňa slavně přivezl své sochařské dílo po Vltavě do Prahy a chystá se na Staroměstském náměstí postavit Mariánský sloup.
více


12.6.2019 VÝSTAVA: Svět kostiček uchvátí děti i dospělé

Jan Ziegler
lego1
Asi jenom velmi málo lidí, neví, co je to LEGO. Základem této stavebnice je LEGO kostka, která už byla dvakrát vyhlášena hračkou století a v současné podobě je na trhu od roku 1958.
více


11.6.2019 KNIHA: Mnichov

Jan Handl
Historik a novinář Robert Harris svou románovou novinkou Mnichov jistě potěšil mnoho svých českých příznivců nejen proto, že pojednává o Mnichovské konferenci, tedy o tématu, které je u nás stále živé a velmi citlivě vnímané.
více


8.6.2019 KNIHA: Hacknutá čeština 2.0

Pavel Kopecký
Narozeniny mi do rukou vložily nový slovník, který bych vám doporučil aspoň potěžkat. Ne snad proto, že je to macek, ale proto, neboť si myslím, že může každého zaujmout. A dokonce si troufám říct, že také pobavit.
více


7.6.2019 ÚVAHA: Jan Hus v ohni 21. století

Jiří Olšovský
Jak se bude vyvíjet civilizace v našem století? Má jí ještě co říct působení mistra Jana Husa a jeho následovníků?
více


5.6.2019 VÝSTAVA: Také Praha má svou odvrácenou tvář

Zbyněk Petráček
Chudoba je pestrý fenomén. Váže na sebe společenské patologie a pozornost sociologů, ale i zájem umělců a romantiků. Zanechává stopy na tvářích měst. To vše přibližuje výstava „Chudá Praha“.
více


4.6.2019 OSOBNOST: Nedožité sedmdesátiny kytarového mága

Milan Dřevojánek
Právě dnes by se sedmdesátých narozenin dožil Ota Petřina (1949 – 2015), jedna z těch hudebních osobností, které spíš než vidět bývávalo slyšet .
více


3.6.2019 OSOBNOST: Vypravěč a doktor vězeňských věd

Karel Hvížďala
Člověče, musím se ti přiznat, že nakonec jsem měl v životě štěstí, potkal jsem ve vězení Jana Zahradníčka, který mi řekl: Jiříku, já vím, že ani vlastně nemám právo ti to říct, ale musím. Už když z dálky přicházíš, vidím, jak z tebe kape nenávist.
více


1.6.2019 ÚVAHA: Orgasmus předvolební a orgasmy povolební

František Schilla
„Stejně jako muži často, a někdy příšerně žárlí na bývalé partnery svých milenek, tak i roky a někdy až do smrti úzkostlivě přemítají, zda to nebylo s tamtou lepší, zda je tamta nedokázala lépe udělat …“ (s. 35-36, zvýrazněno v prvním vydání české verze Houellebecqova románu Mapa a území z roku...
více


1.6.2019 PŘÍHODA: Nákup

Michal Adler
Vždyť to nebyl ani pořádný příběh; spíš taková malá příhoda. A přece jsem se k ní v duchu ještě dlouho vracel.
více


31.5.2019 KNIHA: Rytíři templu

Jan Handl
Templáři se asi nikdy nezbaví nálepky tajemného sdružení, které shromažďovalo obrovské majetky, ovládalo Evropu dvanáctého až čtrnáctého století a praktikovalo podivné rituály, které se příčily nejen tehdejšímu přístupu ke křesťanství.
více


27.5.2019 FEJETON: O psaní a práci

Ivo Fencl
Já sám ale tuším, že lze psaní jako „robotu“ označit jen někdy, a bavíme-li se psaním, prací podle mě být přestává.
více


24.5.2019 POVÍDKA: Hledání ráje

Martin Regner
V Litoměřicích strávil Josef Jungmann patnáct spokojených let. Žáci si ho oblíbili, kolegové ve sborovně byli příjemní a našel si zde i nevěstu – z německé dívky udělal českou ženu.
více


18.5.2019 ÚVAHA: Chtěl bych být ředitelem

Vladimír Karpenko
Neklid, který se rozpoutal kolem obsazení místa ředitelky musea Karla Čapka, může být, jak naznačím dále, svým způsobem inspirativní.
více


18.5.2019 POVÍDKA: Dopis

Tomáš Vodvářka
Ta noc nestála za nic. Ne, že by ty předchozí byly lepší, ale dařilo se mu občas usnout, byl za ty tři čtyři hodiny vděčný, ale to bývalo spíše výjimečně. Dneska nezabralo nic, ani diazepam s panákem, což byla největší nálož, když opravdu potřeboval na pár hodin upadnout do bezvědomí.
více


18.5.2019 EUROVIZE 2019: Na okraj druhého semifinále

Lubomír Stejskal
Stačí ve slově EUROVISION nahradit písmeno V velkým houslovým klíčem a na něm oběsit palestinského (rozuměj: arabského) chlapce. Získáte obrázek toho, jak vnímají telavivskou soutěž „u sousedů“.
více