18.12.2017 | Svátek má Miloslav


16.12.2017 FEJETON: Poezie Prahy

Marta Urbanová
Advent v plném běhuu. Praha už je patřičně vyzdobená. Souboje vánočních ozdob se světly výkladních skříní, stromy na Václavském náměstí v plném květu. Srdce supermarketů - oslnivá nadpozemská krása. Na Vltavě obraz zimy. Prahy opřené o sochy Karlova mostu perem malířů.
více


16.12.2017 POVÍDKA: Můj vstup na prkna, jež znamenají svět

Tomáš Vodvářka
Pamatuji si dobře, že jsem jako náctiletý tak trochu pošilhával po jiné než současné kariéře, ale jak praví staré české přísloví: „Nikdy není pozdě.“
více


15.12.2017 ÚVAHA: Pohádka o Ježíškovi

Luděk Frýbort
Ale prosímvás, Ježíšku panáčku. Jak nemoderní! Však si také už od loňska schovávám jeden tuze rozšafný článek, jak jsem si jej vystřihl z jistého týdeníku, jejž na tomto místě nechci jmenovat, abych mu nedělal ostudu.
více


13.12.2017 FEJETON: Požehnaný advent!

Karpenková-chalupa
Cítím povinnost upozornit hned na počátku na to, že nejsem velký znalec následující tématiky. Vycházím pouze z úvahy člověka, který na rozdíl ode mne věděl, co říká – a co mne také zaujalo. Hovořil o tom, že v některých obchodech s vánočním zbožím navozují tu správnou atmosféru hraním vánočních...
více


9.12.2017 ÚVAHA: Vojákům bez sestry bylo lépe…

František Schilla
Nejeden bývalý příslušník Československé lidové armády (ČSLA) si snad vzpomene na epizodu z počátku dvou let v zeleném. Po ukončení tzv. „přijímače“ náhle „nadřízení a vyšší“ (počínaje dosud pořvávajícími svobodníky) zlidštěli.
více


9.12.2017 POVÍDKA: Co by tomu řekl Franta

Praga V3S
Připomínalo mi to mé noční můry z dětství. Utíkal jsem, co mi síly stačily, a přece mě ty příšery neúprosně a neodvratně doháněly.
více


8.12.2017 POVÍDKA: Návštěvou u pastora

Martin Regner
Mezi veřejnými činiteli států Varšavské smlouvy byl jednoznačně největším pijanem československý ministr zdravotnictví páter Josef Plojhar, při přátelských posezeních na něho nestačili ani sovětští maršálové.
více


8.12.2017 KULTURA: Je třeba vracet Slavíky?

Ivo Fencl
Kdybych byl hulvát, napíši úvodem: „Někdo zbytečně drží hladovku a jinej machr vrátí podobně demonstrativně Českého slavíka.“
více


7.12.2017 ÚVAHA: Krásný čas adventní

Tomáš Vodvářka
Pokud bychom v dějinách lidstva měli najít onen pomyslný velký třesk, z něhož se posléze zrodil advent, bylo to před zhruba dvěma tisícovkami let.
více


2.12.2017 GLOSA: Slavíkgate

Zbyněk Petráček
Česko má konečně svou dieselgate. Svůj široce sledovaný skandál, který vyvolalo odhalení podvodů. Podvody a reakce na ně vládnou světu. Říkáme sport, myslíme doping; říkáme diesel, myslíme falešně nastavený emisní software, mohl by napsat Majakovskij.
více


1.12.2017 KULTURA: Skandál v ČS

Lubomír Stejskal
Zkratkou je míněn letošní (2017) Český slavík – a skandál je to větší než velký. Protože nejen fanoušci Ortelu (podle mínění organizátora), ale také samotný organizátor manipuloval hlasy.
více


2.12.2017 POVÍDKA: Cestáři

Grig - Cvrček
Zvonek řinčivě zazvonil, František sedící na odřené lavici leknutím vyskočil a pozoroval kmitání zvonkového kladívka bušícího do zašlé chromované misky přímo nad otlučenou mříží.
více


1.12.2017 POVÍDKA: Nejisté zabití

Martin Regner
Táborský kněz Václav Koranda měl docela rušný život. On první při kázání pod širým nebem vyzval posluchače, aby si příště přinesli zbraně. On přivedl zfanatizovanou chátru z Prahy do zbraslavského kláštera, která pak vytáhla mrtvolu Václava IV. z rakve a nutila ji k popíjení. On také nechyběl v...
více


24.11.2017 POVÍDKA: Ano či Ne aneb Amnesie či Naděje

Vladimír Bouk
kočár
Polní cestou vysypanou drobným štěrkem se unaveně vláčí starý muž se zavazadlem přes rameno, levou rukou se opírá o hůl. Jde těžkým krokem, co noha nohu mine. Na vzdáleném obzoru se tyčí vrcholky hor posypané bílým sněhovým popraškem. Pomalu se stmívá.
více


22.11.2017 KULTURA: Kniha smíchu a zapomnění

Karel Hvížďala
Kunderova Kniha smíchu a zapomnění se původně měla jmenovat Román o smíchu a zapomnění, ale protože vznikly obavy, že by se o této polyfonní skladbě vedly zbytečné řeči o žánru, autor ji dal neutrálnější název.
více


20.11.2017 FEJETON: Chvála šuplení

Tomáš Vodvářka
Každý šuplí, já-ty-on-ona-ono-my-vy-oni-ony. Kdo si myslí, že nikdy, pak se mýlí, kdo na tom trvá, tak o hodně přišel a neví, co je život.
více


17.11.2017 POVÍDKA: Český posel v Římě

Martin Regner
Před Vánoci roku 1465 byl panoš Jaroslav poslán s listem k papeži Pavlu II. do Říma. Neměl z toho velkou radost, protože bylo chladno a papež krále Jiřího pokládal za kacíře. O své cestě si pohovořil s dvořany.
více


17.11.2017 VZPOMÍNKA: Drbat

Karpenková-chalupa
Naše, tím myslím poválečná generace, vyrůstala jako bilingvy. Tehdejší Československý rozhlas i televize vysílaly zpravodajství napůl česky a napůl slovensky. Vnímali jsme oba blízké jazyky plynule a necítili žádný rozdíl.
více


14.11.2017 KNIHA: Magorovi s kritickou úctou

Zbyněk Petráček
Ivana Martina Jirouse i šest let po smrti pokládají jedni hlavně za opilce, druzí za národního hrdinu éry normalizace. Teď vyšel jeho první důkladný životopis. Není podlézavý, ale kritický.
více


13.11.2017 FEJETON: Knihy

Petruška Šustrová
Obouvala jsem si v předsíni boty a přiběhl ke mně Davídek. „Ty někam jdeš?“ podivil se. (V osm ráno obvykle nikam nechodím.) „Jdu si vyzvednout knížky,“ odpověděla jsem. Vyrazil strašlivý kocouří skřek a nepřirozeně vysokým hláskem prskl: „Pro knížky, jo? Ty jich máš málo?“
více


11.11.2017 POVÍDKA: Chlapi

yukon
Pocházeli ze všech koutů světa a z různých společenských vrstev, byli různých národností, vyznání, velikostí, věku, vzdělání, dovedností, ale jedno měli společné. Každý chlap byl tuhý jako podrážka.
více


10.11.2017 VÝSTAVA: Nejen boty do roboty

Marta Urbanová
Před 120 lety to byl Baťa, kdo chtěl obout celý svět. Jeho baťovky z plátna a koženou podešví a koženou špičkou uspěly. Pro cenu bylo podstatné, že nešly do páru.
více


10.11.2017 POVÍDKA: Prezident a jitrnice

Martin Regner
Prezident Masaryk jel ve své pragovce podle Botiče do Hostivaře navštívit nemocného Antonína Švehlu. V Záběhlicích před lípou u dřevěného mostu musel šofér zabrzdit, protože přes ulici přecházely husy.
více


9.11.2017 KULTURA: Kaktus sabra

Ondřej Neff
Je to jeden z těch projektů, jež na první podívání vypadají bláznivě, a pak se realizují díky nadšení a houževnatosti a bude z toho velká radost.
více


9.11.2017 DIVADLO: Boží evoluční kód skvěle jezdí šalinou

Zdeněk Opatrný
Je mi až s podivem, jak málo mých kolegů sledovalo večer posledního státního svátku projev našeho pana prezidenta. Jejich chyba, moje smůla, nemohl jsem si s nimi probrat svoje vlastní pocity, dojmy či závěry.
více


6.11.2017 SBÍRKA: Podpořte věž v Jeruzalémě

Martin Rajniš
Věž Jeruzalém
Jeruzalém je, nejen pro mě, magické město. Všichni v Huti architektury to cítíme stejně. A tak když se na mě na jaře 2017 obrátil kamarád a zároveň šéf Českého centra v Tel Avivu Lukáš Přibyl s tím, že s paní Francoise Cafri z magistrátu města Jeruzalém objevili možnost postavit v centru Jeruzaléma...
více


4.11.2017 VZPOMÍNKA: Kulečník

Vladimír Karpenko
Byl asi stejně vysoký jako já, ale výrazně starší. Hnědé manšestrové kalhoty, vytahaný svetr barvy snad kdysi podobné, a především – na hlavě hnědá radiovka s okraji zarolovanými nahoru a posazená vodorovně na čele.
více


4.11.2017 EVROPA: Martin Luther a naše doba

Jiří Weigl
Pět století let, která uběhla od památného vystoupení Martina Luthera, je příležitostí k zamyšlení nad jeho odkazem dnešku i přesto, že náš moderní svět se zdá být velmi vzdálen duchovní atmosféře počátku 16. století.
více


3.11.2017 POVÍDKA: Zasloužený odpočinek

Martin Regner
Po náhlé smrti krále Albrechta si žili Češi čtrnáct let bez panovníka. Čeští páni se snažili někoho na trůn posadit, ale to se jim nezdařilo a mezitím Albrechtův syn Ladislav Pohrobek povyrostl.
více


2.11.2017 KNIHA: ... aneb kdyby nebylo Karla Mareše

Petr Adler
Karel Mareš měl nos. Galerie nadaných lidí, které objevil pro českou populární kulturu v době, které se dodnes přezdívá zlatá, je neuvěřitelně rozsáhlá.
více


1.11.2017 FEJETON: Tančit na cizí svatbě?

Karpenková-chalupa
V odpoledních nebo podvečerních hodinách se ulicemi přívětivého českého města prochází manželský pár.
více


1.11.2017 ČEŠTINA: Slovní vycpávky, specialita i obtíž jazyka českého

Luděk Frýbort
Jest čeština jazyk úsporný, o čemž se může přesvědčit každý, kdo by se pokusil přeložit Babičku například do němčiny: zjistil by, že mu překlad vyšel o padesát stránek delší než originál.
více


31.10.2017 HISTORIE: K výročí reformace

Dan Drápal
Dne 31. října je jedno opravdu kulaté výročí. O pět set let dříve, tedy 31. října 1517, zveřejnil Luther 95 tezí, a toto datum je považováno za počátek reformace. Tento den je rovněž označován za „Den reformace“ a mnohé protestantské církve si o tomto dni tuto dějinnou událost připomínají.
více


21.10.2017 FEJETON: Hlavně se nepoteto!

Stanislav Ulčák
Dnešní doba denně nabízí témata vážná a ještě vážnější, ale já se dneska chci dotknout tématu středně vážného – středně nevážně i vážně.
více


17.10.2017 KNIHA: Zapomínaná

Sidonie 2
Sidonie Amalie Wilhelmine Caroline Julie Maria Nádherny z Borutína (1885-1950) byla německy mluvící česká šlechtična.
více


13.10.2017 POVÍDKA: Účastník zájezdu

Martin Regner
Roku 1465 vypravil král Jiří velké poselstvo do několika západních zemí v čele s panem Lvem z Rožmitálu, svým švagrem. Účelem cesty bylo ukázat, že Češi nejsou žádní krvelační barbaři, jak všude papež roztrušuje, nýbrž řádní křesťané, s nimiž však není radno pouštět se do boje. Proto se této cesty...
více