1.12.2015 | Svátek má Iva


23.11.2015 FEJETON: Oslava v Plzni

Petruška Šustrová
Na letošní oslavy 17. listopadu mě pozvali do Plzně, která je v roce 2015 evropským hlavním městem kultury. Když kultura, tak kultura: velký den si v Plzni připomněli vskutku originálně. Pod názvem Umělec & totalita se konaly dva koncerty a byl odhalen pomník plzeňskému rodákovi Jiřímu Trnkovi.
více


17.11.2015 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 344

Jan Čech
Dvě okna byla otevřená a vítr si pohrával se záclonami. Byli jsme usazeni v pohodlných kožených křeslech a popíjeli skvělé španělské víno. Psal se rok 1972 a mně bylo dvaadvacet.
více


16.11.2015 POVÍDKA: Kdo by se s tím páral

pistole zbraň 2
„Sepiš to,“ pravil můj bratr, snad i trochu popuzeně. „Jen se s tím zbytečně nepárej a piš!“ Protože má za velkou nespravedlnost, že on, profesionální psavec, se musí za příběhy honit, zatímco za mnou, profesionálním naslouchačem, chodí prý příběhy samy.
více


12.11.2015 OSOBNOST: Nejen fotograf Václava Havla

Karel Hvížďala
Minulý týden byla v Galerii Portheimka po více než roce, který uplynul od smrti Oldřicha Škáchy, otevřena výstava pod názvem Nejen fotograf Václava Havla.
více


11.11.2015 SPECTRE: Drak tančící ve vichřici

Alena Prokopová
Z bondovské řady je čtvrtý film s Danielem Craigem v hlavní roli nejdelší - a producenti a tvůrci vynaložili maximum své energie, aby se diváci těch 148 minut nenudili.
více


10.11.2015 DOPIS: Genderově vyvážený Hynais

Nikolaj Savický
Akademie věd ČR
Vážený pane řediteli, vysoce oceňuji rychlost a pohotovost, s níž jste zareagoval na prohlášení Genderové expertní komise žen ČR a Kongresu žen a vystrnadil jste z Knihovny Akademie věd ČR výstavu „Women: Scenes in the library“.
více


9.11.2015 JAZYK: Malý češtinářský exkurs do problému alkoholu

Tomáš Vodvářka
Vzpomínaje na svá studentská léta, musel jsem připustit, že v oné diluviální době jsem býval jednoznačně pivař. Toto slovo označuje - a to bez vší pochybnosti - jedince, který onen mok pouze distribuuje.
více


7.11.2015 JERUZALÉM: Dny Václava Havla v Izraeli

chanuka
„Přátelství mezi našimi zeměmi a národy je nefalšované a dlouhodobé,“ říká Karel Sedláček, účastník cesty české delegace do Izraele. „Takové přátelství vždy stálo a stojí na osobnostech. Musí se ovšem pěstovat.
více


7.11.2015 JAZYK: Ach, ta Czechia alias Česko!

Zdeněk Smejkal
kniha literatura
Lubomír Stejskal uveřejnil na stránkách Neviditelného psa 23.9.2015 článek Ujme se Czechia?. Hodlal zřejmě vyvolat diskusi o užívání anglického pojmenování Czechia a českého Česko.
více


5.11.2015 FEJETON: Těšení na pondělek

Ondřej Neff
Sloupek píšu v neděli a před sebou mám na druhém monitoru webovou stránku Českého rozhlasu, kde právě běží odpočet čili count down zahájení nového vysílání rádia Plus na frekvenci FM.
více


4.11.2015 FEJETON: Vodivý materiál

Karel Hvížďala
Doplňovali nám obraz doby, který byl narychlo přemalován, ale jejíž nohu jsme ještě mezi dveřmi let 1945 a 1948 stačili zahlédnout zezadu a o němž jsme proto věděli, že byl barevnější, voňavější, a tím, že byl zakázaný, i přitažlivější.
více


4.11.2015 OSOBNOST: Fenomén Knížák

Michal Giboda
Všichni jsme si podobni, jen svým nitrem se lišíme. V něm je cosi, co z jedněch dělá vůdce a z druhých pracovníky. Britka Isabel Myersová společně se svou matkou Katheryn Briggsovou navrhly v padesátých letech typový indikátor, který se dodnes používá jako test osobnosti.
více


30.10.2015 KULTURA: Slované vládnou Metropolitní opeře!

Voyen Koreis 2
Operní diváci v Miláně, Vídni či Londýně asi souhlasit nebudou, ale La Scala, Staatsoper či Royal Covent Garden, tito ostatní členové oné fiktivní silné čtyřky světových operních domů, přece jen trochu zaostávají za New York Metropolitan Opera.
více


28.10.2015 FEJETON: Rozkoš

Karel Hvížďala
“To je boží”, “na tom bych ujel”, jinými slovy “to je rozkošné” jsou fráze, s kterými se často setkáváme, aniž se ptáme, co je to rozkoš.
více


26.10.2015 KNIHA: Čemu se smála Adina Mandlová

Petr Adler
Zneklidňují mě spisovatelé, kvůli nimž přicházím o spánek, který mi pomáhá načerpat energii nezbytnou k dalšímu budování rozvinuté kapitalistické společnosti.
více


24.10.2015 POVÍDKA: Sokolem na druhý pokus

sokol logo
V úřadu nikdy nic veselého nezažil, nejvíce ho deprimoval účetní oficiál Chrž, který mu házel na stůl samé nepříjemné záležitosti. Proto musel Konopka doma odpočívat, v neděli pak navštěvoval zahradní restauraci ve Stromovce.
více


23.10.2015 POVÍDKA: Přátelství

Marta Urbanová
Brána věčnosti se neúprosně vkrádá do mé mysli, co nevidět se začne pomalu otevírat, i když zavírám oči. I tak vnímám na tváři své ženy Ruth, že vnímá totéž co já. Stejně tak mé tři dcery, které se u mé postele střídají.
více


22.10.2015 FILM: Blázen mezi Dvojčaty

Ivo Fencl
Ve filmu Everest nehraje hitchcockovská ani obecně vnímaná závrať žádnou zásadní roli. Jiný aktuální snímek Marťan stojí po vzoru své románové předlohy i na myšlence, že jsou písky Marsu „pohnojené lidmi“ s to zplodit jedlé brambory a tamní Robinson by tudíž nějaký čas vydržel. A ta hudba k tomu,...
více


21.10.2015 FEJETON: O fejetonu

Karel Hvížďala
Začínám psát tak, že se snažím pomocí slov co nejvíc přiblížit tomu, co ve mně skutečně je uloženo, co je pouze moje zkušenost, můj vjem, co vidělo moje vnitřní oko.
více


17.10.2015 BAJKA: Kuřácká

Miroslav Kutílek
Probouzel mě slastný sen, který se chvílemi prokládal mou současností a já jsem nerozeznával, co je ještě sen a co je už obyčejný život. Slast to byla možná stejná, možná jen podobná té, kterou jsem prožíval před lety, kdy jsem byl ještě kuřák a zapálil jsem si první cigaretu toho dne.
více


16.10.2015 FEJETON: Pověry, omyly a zdání

Pavel Landa
V roce 2011 schválila Evropská unie směrnici sjednocující způsob výpočtu doby ochrany autorských práv k dílům, ve kterých hudba a text vznikaly ke společnému cíli.
více


14.10.2015 FEJETON: Světové směry

Karel Hvížďala
Ze všech východů mám nejraději východ z brněnského nádraží a ze všech západů západ slunce, napsal v půli šedesátých let básník Jan Skácel.
více


14.10.2015 FILM: Allenův pan Ripley

Ivo Fencl
Iracionální muž - zbrusu nový film Woody Allena. Aniž jsem podobný postřeh kdekoli postřehl, jde také o odpověď na příběhy s chytrým vrahem Tomem Ripleym.
více


13.10.2015 VYPRÁVĚNÍ: Osudy Jiřího Suchého

Petr Adler
Než začnu povídat o této nahrávce, která spatřila světlo světa díky Českému rozhlasu, spolku jménem JazzMusic a rozhlasovému podniku jménem Radioservis, musím přiznat drobný střet zájmů: s bratry Suchými (Jiřím a Ondřejem) se známe neuvěřitelně dlouhá léta, a šel bych tak daleko, že bych řekl...
více


10.10.2015 VZPOMÍNKA: Jak se zrodily bajky a povídky

Miroslav Kutílek
U.G. Sato podává svědectví v japonských novinách Keizai Shinbun (Japonský ekonomický žurnál).
více


9.10.2015 POLEMIKA: O kulturní politice

Kontexty logo
Časopis Kontexty, kterého si vážíme, do kterého rádi přispíváme a který – ve složitých a nepříliš dobrých časech České republiky v polovině druhého desetiletí dvacátého prvního století a v době totální absence naší domácí vážné debaty na společenská témata – považujeme za mimořádný jev, se ve svém...
více


8.10.2015 PODZIM: Období pouštění draků, pití vína a Meluzína

Petr Andrle
Letošní astronomický podzim nastal teprve nedávno, 23. září v 10 h 20 min, když Slunce vstoupilo do znamení Vah a vyšlo přesně na východě a zapadlo přesně na západě.
více


8.10.2015 JAZYK: Co je to uprchlík a migrant

Petr Žantovský
V souvislosti s masovým přesunem tisíců osob z Afriky nebo Asie se v našich médiích užívají nejčastěji slova „uprchlík“ a „migrant“. Přičemž to první bývá vnímáno jako „politicky korektní“, zatímco to druhé má podle některých jistý podprahový dehonestující nádech.
více


8.10.2015 FEJETON: Chvála zlobení

Ondřej Neff
O posledním zářijovém víkendu se na Střeleckém ostrově v Praze konala jubilejní Divadelní pouť. Jubilejnost to byla důkladná: připomínala se tu tradice několika Divadelních poutí z poloviny osmdesátých let.
více


7.10.2015 FILM: Lubomír Lipský a jeho Cibulka

Ivo Fencl
Zážitky z dětství utkví, i kdyby jen ty filmové. Co jsme třeba náhodou zhlédli v raném věku, je nezapomenutelné a zdá se to lepší než v objektivní skutečnosti. Koukáme očima té doby na scény, které nás kdysi uhranuly, protože jsme něco podobného tenkrát uviděli poprvé.
více


7.10.2015 FEJETON: Poprvé

Karel Hvížďala
Z minulosti mě nejvíce fascinuje dětství. Ta věta se ke mně stále vrací právě při psaní fejetonů. Při pohledu zpět se mi jeví dětství jako nejdůležitější období života, protože tam skoro všechno bylo poprvé: první pocit strachu, štěstí, vidím a slyším první déšť, jak bubnoval do střechy na půdě,...
více


3.10.2015 BAJKA: Na pastvě

Miroslav Kutílek
Kdysi jsme tu byli jako les. Pak někdo z blízké farmy přišel s blbým nápadem, který vypadal pro krávy jako báječná idea. Když se prý nadojí mléko z krav, které nejsou celý svůj život zavřené jen v kravíně, tak prý majitel to pastvinové mléko prodá do speciálních prodejen za trojnásobek ceny, jakou...
více


1.10.2015 HISTORIE: Stále nevíme, kam se svatým Václavem

Petr Andrle
Pravděpodobně si málokdo v tomto roce připomíná, že letos je tomu 884 let, od doby vysvěcení Katedrály svatého Václava v Olomouci, když její stavba byla zahájena někdy v roce 1 100.
více


30.9.2015 FEJETON: Několik stáří

Karel Hvížďala
Není to tak dávno, kdy mi byly znovu čtyři nebo pět let, byl jsem s babičkou sám v Lukách pod Medníkem, kde jsem měl živou žábu, dvě veverky, černou a zrzavou, a krtka, kterého jsem však nikdy neviděl.
více


28.9.2015 POVÍDKA: Podivná kachna (o zvládnutí vojenské krize)

Miroslav Kutílek
„Máme kliku, ale taky smůlu, že nemáme moře,“ řekl jsem ve svém projevu před generálním štábem.
více


26.9.2015 KULTURA: Proč mám rád skanzeny?

Jan Handl
Pokud budete mít štěstí a narazíte na kvalifikovaného a šikovného průvodce, dozvíte se toho během pár desítek minut daleko víc než z mnoha knih. O tom, jak moc bych doporučoval návštěvu skanzenu školám v rámci výuky dějepisu, snad ani nemusím psát...
více