30.5.2015 | Svátek má Ferdinand


30.5.2015 BAJKA: Evoluční přetlak

Miroslav Kutílek
Nejvíc jsem dupala, když slon zatroubil k útoku na to jejich vychloubání o vrcholu evoluce, to jsme dupali všichni a ptáci tleskali křídly, zatímco šneci a ryby a pulci jen smutně koukali, protože neměli čím dupat nebo tleskat, ale z očí jim přes ten smutek vyzařovala síla souhlasu.
více


28.5.2015 MÉDIA: Což takhle „Vítejte v Osvětimi“?

Dovolená v Protektorátu
Již dlouhá léta mě televizní programy nejen české provenience utvrzují v přesvědčení, že hlavní vysílací čas sobotního večera je zasvěcen absolutnímu dnu tzv. zábavy. Není proto nic lepšího, než se v této době věnovat čemukoli jinému nežli sledování svítící obrazovky.
více


28.5.2015 POVÍDKA: Blíženci

Petr Kersch
Vyhlédl jsem oknem. Obyčejný školní dvůr, na vyasfaltovaném hřišti, nalajnovaném pro softbal, stál šikmo policejní vůz, za ním tři muži v maskáčích, se samopaly.
více


25.5.2015 KULTURA: O čem Marx nepsal

Václav Vlk st.
Studenti vysokých škol, co absolvovali studia v dobách, kdy svět spěl nezadržitelně k vítězství „míru a socialismu“, se učili o Marxově ekonomicko-sociální poučce o „ekonomických maskách“.
více


25.5.2015 OSOBNOST: … kapička rosy na žitném klasu

Petr Andrle
Dušan Zbavitel se narodil 7. května 1925 v Košicích. Jeho otec Alois působil v letech 1919-1933 jako středoškolský profesor na Slovensku.
více


23.5.2015 POVÍDKA: Milovníci hudby

Miroslav Kutílek
Seděl jsem se svým nejlepším kamarádem Bohoušem Paradýsem v dětském orchestru, který nazvala paní dirigentka a učitelka a ředitelka hudební školy v jedné osobě Orchestr Speranza.
více


23.5.2015 GLOSA: Křižovatka

skiing
Hned po Novém roce 1887 dostal Josef Rössler-Ořovský oznámení, že na celnici U Hybernů je pro něho uložena zásilka z Norska. Šel tedy tam.
více


21.5.2015 VZPOMÍNKA: Stará dobrá Anglie

Marta Urbanová
Odpoledne se líně vleklo, nikde nikdo. Ticho kolem domu, ticho v ulici. Zamkla jsem dům a vydala se nazdařbůh neznámo kam.
více


22.5.2015 REPORTÁŽ: Neformální průvodce Světem knihy

Ivo Fencl
Nakladatelství NAVA mi rok co rok zasílá „zvadlo“ do stánku L201 na „mezinárodní literární festival“ Svět knihy. Jsem rád, ale jel bych i bez pozvánky.
více


20.5.2015 VÝROČÍ: Bratři Saudkové

Ondřej Neff
Rád jsem vzpomínal, jak jsem s nimi oběma slavil jejich šedesátiny na palubě klasického vltavského parníku.
více


16.5.2015 BAJKA: Létací sny

Miroslav Kutílek
„Zdál se mi krásnej sen, jak letím nad vodami,“ řekla kobylka-krásná slečna-hříbě.
více


14.5.2015 JAZYK: Kde se vzalo, tu se vzalo

Petr Andrle
Jeden můj známý svého času prohlašoval, že tak úplně nesouhlasí s tím, aby odkaz na křesťanskou tradici byl uváděn v oficiálních dokumentech Evropské unie, protože nejen on, ale mnoho dalších lidí nejsou například katolíci, ani věřící.
více


12.5.2015 VZPOMÍNKA: Zemřel pražský bohém a tulák

Karel Hvížďala
Předminulý týden 28. dubna 2015 zemřel po dlouhé nemoci ve věku 71 let bohém, skvělý vypravěč a herec Josef Hrubý, zvaný Žluťák.
více


9.5.2015 BAJKA: Literární pták

Miroslav Kutílek
„Jsem pták literární,“ zvolal jsem s úděsem. Na mně si nepochutnáš, chtěl jsem ještě dodat, jenže mě přerušilo chrupnutí.
více


7.5.2015 PŘÍBĚH: Místa, na nichž stály domy

Petr Andrle
Minulost je všudypřítomná, napsal kdysi jeden filozof. Nedávno jsem při pobytu na chalupě byl na večerní procházce. Při cestě kolem místního kostela mě oslovil muž, kterého znám spíše z vidění hodně přes dvacet let.
více


7.5.2015 FEJETON: Jak oslovit ženu

Petr Kersch
Je jich hodně a jsou různé. Tak různé, až oči přecházejí... Je zvláštní dát se s některou neznámou do řeči - rozumějte: jen tak, slušně si popovídat, bez úmyslu sbalit - takových situací se naskytne...
více


4.5.2015 GLOSA: Mámení na tři

Petr Kersch
Chcete se uklidnit, ale poslední cigaretu jste típli, když vám bylo čtrnáct... Nudíte se - vlak má zpoždění, autobus odjíždí až za hodinu a půl, letadlový spoj byl zrušen...
více


2.5.2015 POVÍDKA: Hra na zatloukanou

Miroslav Kutílek
Bylo prý o strach vycházet z domu. Po ulicích se prý potulovaly smečky znetvořených lidí s vykousanými tvářemi. Když smečky nenalezly vhodnou oběť, začali se její členové požírat mezi sebou.
více


25.4.2015 BAJKA: Konec parabol

Miroslav Kutílek
„Tvý tělo je jako strom,“ řekl jsem já, aspirant na scénáristu, vydávaje se za ptáka a přitom jsem nepostřehl, že má podoba by mohla taky upomínat dravce.
více


24.4.2015 POVÍDKA: Vodnář

Petr Kersch
Adama - jako každého, kdo se o tyto obrazy zajímal - nejvíc přitahoval ten lichý, třináctý obraz: portrét Adama Bulavského z Bulavy, zvaného Aquarius.
více


24.4.2015 JAZYK: Jsme schopni si porozumět?

Miroslav Polák
Každý z nás se jistě potkal s tím, že si parta známých dohodne společný výlet, například na kolech, sejdou se na dohodnutém místě a v dohodnutém čase vyrazí.
více


24.4.2015 HUDBA: Ježkárny Miroslava Palečka

Petr Adler
Nemá se to, ale musíme začít otazníkem. Je správné napsat do názvu, že jde o hudbu? Nebo by bylo lepší napsat, že jde o poezii?
více


22.4.2015 FEJETON: Havlíček v Rusku

šperk
Kdykoliv se konal v Moskvě ples a Zinajda s otcem vstoupila do sálu, všichni volní muži se schovávali za záclony.
více


18.4.2015 POVÍDKA: Tužkostrom

Miroslav Kutílek
Už ani nevím, kolikáté pivo jsme to vyžahli, na počítání piv tady je pingl, ale toho nevolám, platit ještě nebudem, ještě se musíme vsadit.
více


15.4.2015 FEJETON: Obrozenectví v nás

Karel Hvížďala
Obrozenectví se projevuje jazykobrusičstvím. Pohoršujeme se i v těchto dnech nad tím, že mezi námi žijí lidé s nečeskými jmény jako třeba Zuzana Jentschke Stöcklová či Lenka Teska Arnoštová.
více


11.4.2015 POVÍDKA: Viktoria

Miroslav Kutílek
Už ani nevím, nad čím to právě vítězíme, maně si pamatuju, nad čím jsme zvítězili, když pan Král prvně zvolal do mikrofonu k rozjásaným davům: Viktoria! a když prvně rozevřel ukazovák a prostředník do V.
více


7.4.2015 VZPOMÍNKA: Zemřela kameramanská legenda

Karel Hvížďala
Dne 28. března večer zemřel v osmdesáti letech kameraman Miroslav Ondříček, který natočil celkem čtyřicet celovečerních filmů a polovinu z nich v zahraničí.
více


6.4.2015 FILM: Whiplash

Ivo Fencl
Toto není úplná filmová kritika, ale rozbor příběhu; po technické stránce se ostatně dá filmu Whiplash stěží co vytknout.
více


6.4.2015 POVÍDKA: Atentát na Reinharda H.

Petr Kersch
Doktor si vyhrnul rukávy nad plechovým umyvadlem v kuchyni. Petříkova matka mu podala mýdlo a postavila se k umyvadlu z opačné strany.
více


4.4.2015 GLOSA: Pán Prstenů, Letopisy Narnie a Velikonoce

Stanislav Lorenc
Pán prstenů
Jistě nejsem daleko od pravdy, tuším-li vaši otázku vznášející se nad nadpisem tohoto článku.
více


4.4.2015 POVÍDKA: Zánik klubu ČJD

Miroslav Kutílek
„Scházíme se na Silvestra...“ „To nejste sami, tak činí většina lidstva,“ přerušuje mě reportér televize Treedom.
více


3.4.2015 KNIHA: Pocta Asimovovi

Ivo Fencl
Letos v lednu mu mohlo být pětadevadesát. Ale měl smůlu. Já pro něj zase mám slabost a vítám české vydání knihy editora Martina H. Greenberga Přátelé Nadace (2015, 512 stran), sestávající z tří částí.
více


3.4.2015 ÚVAHA: Místo naděje

Emanuel Vejnar
Všichni čtyři evangelisté končí své spisy zprávou o Ježíšově vzkříšení. Zbožnou duši ovšem mate, že každý z nich líčí tuto událost trochu jinak.
více


2.4.2015 MÉDIA: Spojovací článek

Ondřej Neff
Návrat Kanceláře Blaník na české monitory přišel do doby, kdy svět českých fanoušků lituje vyhazovu Jeremyho Clarksona z BBC.
více


28.3.2015 POVÍDKA: Diskriminaci? Nein, danke!

Milan Dřevojánek
„Čuralo!“ skřípavě ozvalo se ode dveří toalet Spolkového úřadu pro vzájemnou genderovou ochranu (dále jen SÚVGO).
více


27.3.2015 POVÍDKA: Proč bych se měl bát Virginie?

Petr Kersch
Dramatik Edward Albee mi dojista promine, že se tady nepřidržím slovní hříčky skryté v titulu jeho světoznámé černé komedie.
více