20.5.2018 | Svátek má Zbyšek


19.5.2018 KULTURA: Co nám připomněl Svět knihy 2018

Karel Hvížďala
V neděli skončil na pražském Výstavišti v Holešovicích 24. ročník Světa knihy a přesto, že byl krásný sluneční den, který spíše lákal lidi k vodě a na chalupy, nebylo tam k hnutí.
více


18.5.2018 MINIPOVÍDKA: Králova bible

Martin Regner
Václav IV. šel v přestrojení se svým dvořanem Voksou do hospody a tam nad korbelem piva rozmlouvali o ženách. Na tom, jaké má mít správná žena tvary, se v zásadě shodli, měli však různý názor na barvu vlasů.
více


18.5.2018 EUROVIZE: Jak desítky milionů diváků zpolitizovaly soutěž

Lubomír Stejskal
To bylo zase špíny, urážek a ponižování. A navíc nesmyslných obvinění. Jedno se objevilo i v diskusi na mém blogu. Eurovize je prý „hlavně politickou záležitostí, takže brát její výsledky vážně je trochu naivní.“
více


17.5.2018 KULTURA: Je Andrea Bocelli operním zpěvákem?

Voyen Koreis 2
Čtu v denním tisku, jak se italský tenorista Bocelli v Praze opět dočkal nadšených ovací. Nemohu si pomoci, abych k tomu nenapsal nějaký komentář. Počítám ovšem s tím, že budu náležitě sepsut. No nic, jsme tu na Psovi.
více


14.5.2018 KNIHA: Pro děti o zvláštním životě Astrid Lindgrenové

Ivo Fencl
Nepracuji v Albatrosu a vidíte, přesto jsem tuhle u piva spekuloval, kolik by v této zemi koupili dnes rodiče dětem (Pilařem ilustrovaných) životopisů Václava Čtvrtka.
více


15.5.2018 EUROVIZE: Triumf Izraele

Lubomír Stejskal
Můžeme si o Velké ceně Eurovize myslet co chceme, ale jedno je jisté. Jste-li účastníkem, ví o vás celá Evropa a také celá Austrálie. A ví se o vás také na jiných kontinentech. Stamiliony diváků po celé planetě.
více


14.5.2018 OSOBNOST: Roubíčkova revoluce ve skle

Karel Hvížďala
Mojí snahou bylo ze skla udělat něco víc a Brusel byla skvělá možnost, jak světu ukázat revoluci ve skle. Chtěl jsem vždycky dát sklu šanci, aby se co nejvíce tvářilo po svém, aby se rozehrálo, protože samo o sobě je to senzační materiál.
více


14.5.2018 FEJETON: Opožděná zásilka

Petruška Šustrová
Tak hezky jsem si to minulý týden naplánovala! Těšila jsem se na filmový festival do Českého Těšína – Cieszyna, chystala jsem se zkouknout filmů, kolik stihnu, a pak, na závěr, ve čtvrtek ráno před odjezdem napsat pro čtenáře Lidových novin, které se mi nejvíc líbily a proč.
více


10.5.2018 KULTURA: Kam spěje dnešní opera?

Voyen Koreis 2
Mám rád operu. Kdysi jsem prošel dosti intezivním tréninkem jako “basso profondo” a kdybych si před zkouškami na pražskou AMU byl oholil svůj bíbr, jak se tehdy vousům říkalo, nejspíš bych se tam byl dostal.
více


8.5.2018 VZPOMÍNKA: Brousek, poeta natus

Karel Hvížďala
I kdyby se někdy v daleké budoucnosti stal ten zázrak, že by Československo opět bylo pluralitní demokracií, a jako takové součástí sjednocené Evropy, pak teprve by se asi ukázalo, jak daleko se toto - domnělé - srdce Evropy vzdálilo onomu evropskému organismu, v němž nyní žiji a do něhož se cítím...
více


8.5.2018 KNIHA: Hvížďala, Vášáryová a Brožová

Ivo Fencl
Na Světě knihy 2018 v Holešovicích se Karel Hvížďala tentokrát vynoří v doprovodu dvou sympatických dam. Stane se tak v sobotu 12. května proto, že s oběma svedl realizovat knižní rozhovor.
více


7.5.2018 GLOSA: Bez Nobela

Zbyněk Petráček
Z Nobelovy ceny je již instituce. To se stává. Takovou institucí je i filmová cena Oscar. Instituce působí svou vahou jako gravitace, střídání ročních dob či třeba Zpráva o stavu Unie, kterou každý leden pronese prezident USA.
více


4.5.2018 POVÍDKA: Písemná práce

Vladimír Cícha
-No tohle ... to snad, Harry, to musíš taky číst, rozhodně!- pravila neklidně paní Linda, učitelka, hledíc přes okraj brýlí a hromadu písených prací svých sedmnáctiletých žáků a žákyň na svého manžela. Pan Standfield, realitní agent, na ta slova reagoval vyjmutím dýmky dunhillky a do klína spustil...
více


2.5.2018 FEJETON: I my jsme měli pejska

Karpenková-chalupa
V dnešní době má psa snad každá druhá rodina. A kolik existuje těch nádherných, jindy zase až pitoreskních druhů a ras. V mém mládí bylo občas vidět a také slyšet jen typického venkovského voříška uvázaného u boudy, občas klasického vlčáka a zcela vzácně kolii. Myslivci mívali psy vhodné k lovu.
více


2.5.2018 POVÍDÁNÍ: Miroslav Horníček v Šemanovicích

Petr Adler
Chytrou odpověď dostanete pouze na chytrou otázku. Tak zní jedno ze základních pravidel rozhovoru. Lhostejno, zda tázající zastupuje noviny, rozhlas nebo televizi. Ve všech případech totiž zastupuje obecenstvo: čtenáře, posluchače nebo diváky.
více


2.5.2018 FILM: Avengers - Infinity War

Alena Prokopová
Akční hit Avengers: Infinity War nabízí zábavychtivému publiku letní podívanou ve velkém hollywoodském stylu. Rozpočet odhadovaný na půl miliardy dolarů umožňuje završit jeden z komerčně nejpropracovanějších projektů filmové historie. A výsledek dokáže uspokojit všechny vaše velikášské představy.
více


1.5.2018 FILM: Belmondo exotických měst

Ivo Fencl
Názvy trojice Belmondových filmů o mužích odněkud si v originále podobné zrovna moc nejsou. Vlastně ani trochu. Přesto spolu ty filmy představují trilogii a propojeny jsou scénáři a režijní taktovkou Philippa de Brocy (1933-2004).
více


30.4.2018 FEJETON: Májový

Milan Dřevojánek
Když je člověk mlád, prožívá jaro svého života – vše se v něm nalévá dychtivým puzením, je svěží, zdráv a silen. Zářivá budoucnost je před ním, slunce ho bude hřát stále víc a déle, a je mu to samozřejmostí, nad níž nehloubá.
více


27.4.2018 FEJETON: Snímek z Botanické zahrady

Marta Urbanová
Procházky Prahou, hledání všeho, co město zkrášluje. Na Letné už žádný monument postavený na lži, ale ani Kaplického knihovna, šperk nadčasovosti, snůška otazníků. Libeňský most - dilema doby.
více


28.4.2018 KNIHA: Hořící Španělsko v „Hořícím koni“ by vyniklo ve filmu

Ivo Fencl
Román Hořící kůň (2017) nebude zdaleka posledním literárním počinem Františky Vrbenské. A to navzdory tomu, že prý komusi říkala něco podobného. Spisovatelky toho napovídají!
více


27.4.2018 PRAHA: Pochybná výstava

Milan Knížák
Milan Knížák
CAMP – Centrum architektury a městského plánování uspořádalo výstavu „Praha zítra? Nové stavební projekty“. Cituji z úvodu katalogu: „výstava představuje několik desítek stavebních záměrů, které … výrazným způsobem změní tvář Prahy v následujících letech“.
více


27.4.2018 POVÍDKA: Nezdařený spolek

Martin Regner
Roku 1462 zrušil papež Pius II. Basilejská kompaktáta a tím naznačil, že většina Čechů včetně krále Jiřího jsou kacíři
více


26.4.2018 FEJETON: Jak ta legendární vojska

Ondřej Neff
Paní Oksana Gutner podala trestní oznámení na Milana Knížáka a jeho kreace předvedené na výstavě Žít jinak v karlovarské Galerii umění označila za dětskou pornografii.
více


26.4.2018 KULTURA: Nakresli mi…

Marian Kechlibar
Dostal jsem asi deset dotazů, co si myslím o té brněnsko-chorvatské inscenaci, ve které Ježíš znásilňuje muslimku.
více


25.4.2018 POLEMIKA: Joch je vůči Formanovi krutý a nespravedlivý

Tomáš Zdechovský
Přečetl jsem si názor Romana Jocha na nedávno zesnulého režiséra Miloše Formana, respektive na jeho tvorbu, a mrzí mě jeho příkré odsudky vůči němu.
více


25.4.2018 VZPOMÍNKA: Šrutovo přerývané psaní

Karel Hvížďala
Poezie je pro mě teď něčím jiným, než bývala. Ze začátku to byl způsob jakési sebeprezentace. Myslím, že to nejpravější a nejpřesnější období přišlo kolem třetí knížky, neboť to byl vskutku pokus o to, jak být naživu. Červotočivé světlo mělo pro mě velmi existenciální význam.
více


23.4.2018 FILM: Proč Forman tolik nenáviděl naši civilizaci?

Roman Joch
Jsou názory, jež se člověk zdráhá vyslovit s ohledem na předsudky a piety spoluobčanů. Zvláště jde-li o ctěné osobnosti.
více


21.4.2018 KULTURA: Svět bez hodnot - Naše násilí vaše násilí

Jiří Svoboda1
Opuštění respektu ke kořenům evropské civilizace křesťanství a helénským ideálům uvolnilo ve XX. století cestu k nezměrnému utrpení, vyvraždění šesti milionů Židů německými nacisty a vyvraždění statisíců, možná milionů v lágrech Ruska i dalších zemí sovětského bloku.
více


20.4.2018 POVÍDKA: První den

Martin Regner
Pramen o šesti vorech se vinul hlubokým údolím a pod skalami mířil ku Praze. Tři muži vpředu i zadák museli být stále ve střehu. Svou Vltavu znali dobře, ale řečiště se podle množství vody pořád mění a klade plavcům rozmanité nástrahy.
více


18.4.2018 VZPOMÍNKA: Pan režisér Herz

Radim Uzel
S přibývajícími nekrology k úmrtí režiséra Juraje Herze bych rád také přispěl se svou troškou do mlýna. S panem režisérem jsme sice nebyli celoživotními kamarády, ale měl jsem tu vzácnou možnost s ním občas trávit společné chvíle v posledních letech jeho života.
více


17.4.2018 PIVO: Jak na multitapy? Nakloněnou pilou!

Ladislav Jakl 1
Tak i k nám ze zámoří přeskočily multitapy. Tedy něco jako ochutnávkové pivní bary s větším množstvím kohoutů, s větší nabídkou čepovaných piv. Tím „větší“ myslím patnáct, dvacet, třicet, ba i víc.
více


17.4.2018 OSOBNOST: Miloš Forman jako náčelník Bromden

Karel Hvížďala
Zemřel světový Čech. Jako Milan Kundera je náš první světově uznávaný romanopisec, tak Miloš Forman byl náš první v celém světě respektovaný filmový režisér.
více


16.4.2018 VZPOMÍNKA: Miloš Forman očima Pavla Landovského

Karel Hvížďala
Byl jsem pár měsíců na Západě a Miloš Forman mě pozval do Saint Tropez, a pak mě vzal s sebou do Říma do hotelu Excelsior na Via Vento, což je taková ulice, o který mně jedna kamarádka vyprávěla, že po ní se normální lidi málem nesměj ani procházet.
více


16.4.2018 VÝROČÍ: Malému princi je 75 let

Tomáš Vodvářka
„Prosím, nakresli mi beránka,“ zaznělo poprvé před 75 lety z úst Malého prince na poušti. Od té doby asi 200milionkrát kdosi poprvé otevřel magickou knížku Antoine de Saint-Exupéryho.
více


16.4.2018 FEJETON: Pejsek a já

Karpenková-chalupa
Ten věrný přítel člověka mi občas udělá hromádku do kytek pod okny nebo před vrátky, a také do trávy na chodníku. Když jezdíme se sekačkou, poznáme to někdy teprve na nohavicích dlouhých kalhot.
více


14.4.2018 KULTURA: Zpívej se mnou, bratře Kubo

Marian Kechlibar
Nejdřív trochu obecného úvodu. V jednom z minulých článků jsem zmiňoval, že od roku 2015 došlo v Německu k určitému posunu směrem k realitě. Takový celonárodní pohyb ovšem není jednotný.
více