27.2.2015 | Svátek má Alexandr


25.2.2015 CESTOVÁNÍ: San Marino – stát ve státě

Marta Urbanová
Když jsme přijížděli autem do San Marina, řekla jsem manželovi, ať vyjede až nahoru. Ale on mé přání ignoroval a zajel dolů na parkoviště.
více


21.2.2015 BAJKA: Kdybych byl kráva

Miroslav Kutílek
Kdybych byl kráva, koupila bych si firmu Wonderfarm v Chicagu, co dělá konzervy hovězího. Místo naloženého masa bych konzervy plnila čerstvým polním kvítím i s trávou.
více


20.2.2015 FEJETON: Konec masopustu v Mariánských Lázních

Marcela Matějková
Jsem na léčení v Mariánských Lázních. Dnes je masopustní úterý a na kolonádě je pořádán maškarní rej. Přesně ve čtyři odpoledne přichází kapela, hudebníci samozřejmě v maskách a už to jde ráz naráz.
více


18.2.2015 OSTRAVA: Městská jatka

Aleš Uhlíř
V satirické komedii z roku 1934 U nás v Kocourkově doporučuje Jan Werich v roli podvodníka, který se díky hlupákům v obecním zastupitelstvu propracuje až na místo starosty, aby pro zvětšení turistického ruchu postavili ve svém městečku ruinu. V sousedství centra Ostravy už jedna velká ruina vznikla.
více


19.2.2015 HISTORIE: Namísto saní měli smrkové větve

Petr Andrle
V polovině 19. století (1851) založil v Praze český buditel a obrozenec Ferdinand František Mikovec (1826-1862) český beletristický časopis Lumír. Po jeho smrti převzal časopis Vítězslav Hálek, který jej na chvíli přeměnil na Zlatou Prahu.
více


18.2.2015 FILM: Běhá jak Ripleyová v Nostromu

Zbyněk Petráček
Filmový Vetřelec byl před 36 lety průlomem. Stal se ikonou fanoušků i vykladačů myšlenek. Teď přichází do českých kin jeho režisérský sestřih.
více
14.2.2015 POVÍDKA: Plot z drátěného pletiva

Miroslav Kutílek
Mezi námi a sousedy jsou zahrady oddělené drátěným plotem a to nekonečné nahromadění kosočtverců pro mne neznamená nic víc než nekonečný počet drátěných ok plotu, kdeže jsou představy kluků, kterým první ochmýření začíná zdůrazňovat podvojnou funkci jejich pinďourka.
více


13.2.2015 FILM: Slídil

film kamera
Citované pravidlo, nejnověji v „reálu“ potvrzené událostmi kolem teroristického útoku na pařížský satirický list Charlie Hebdo, zaznívá zkraje filmu z prostředí komerčních médií Slídil (Nightcrawler) amerického režiséra Dana Gilroye.
více


13.2.2015 GLOSA: Držhubné

Radim Uzel
Přerod normálního člověka v pamětníka se děje pozvolna a nenápadně. Já sám jsem do pamětnického věku vklouzl naprosto nepozorovaně a datum této metamorfózy je dodnes rozplizlé a neurčité.
více


11.2.2015 FEJETON: Zaječí měsíc

Karel Hvížďala
Únor má špatný charakter. Kdyby místo osmadvaceti dnů měl jen jeden, vůbec by mi to nevadilo. Je těžké mít na něj pevný názor. Je vrtkavý, každý rok jiný, člověk neví, jak se má do něj ráno obléci, ničím si u něj nemůže být jistý, je jak rozmazlená fiflena. Někdy připomíná spíš březen či duben,...
více


7.2.2015 BAJKA: O Stromodě

Miroslav Kutílek
„Tak vyprávěj,“ řekl. „Jak vypadala ta tvá stromová svoboda? V tvejch větvích zpívávali ptáci, no a co dál?“
více


3.2.2015 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 309

Jan Čech
Dnešní úvaha asi bude trochu šťouchnutí do vosího hnízda. Dostávám od svého kamaráda z Austrálie krajanské „Noviny, čtrnáctideník slušných krajanů“. Posílá mí to kvůli tomu, abych viděl, co se o nás píše v českých novinách v daleké Austrálii. Vydávat krajanské noviny je jistě v době internetu,...
více


28.1.2015 FILM: Birdman

Voyen Koreis 2
Zásadně nechodím na oscarové filmy dřív, než za několik let po vyhlášení cen. Oscarové třeštění mě vcelku nechává chladným, přesto bych byl ale nerad, kdyby mělo nějak ovlivnit můj úsudek.
více


28.1.2015 FEJETON: Dědečkův doutník

Karel Hvížďala
Děda nebyl žádný vášnivý kuřák ani piják, ale jako labužník si uměl vychutnat každý rituál. Jeho pohyby byly přesné a klidné. V očích měl plamínky a každou slavnost celebroval. Moc rád jsem ho pozoroval.
více


26.1.2015 FILIPIKA: Proti zhovadilosti české umělecké kritiky

Petr Adler
Zdeněk Svěrák toho dovede hodně. A nejen to: když se pustí do něčeho, co dovede, dělá to, jak nejlépe dovede.
více


24.1.2015 BAJKA: Hnědá planeta

Miroslav Kutílek
Ve dveřích stál Kódl, šosy jeho dlouhatánského kabátu zametaly podlahu hospody a Kódl se rozhlížel, až nás spatřil a pousmál se, zamával nám a zametal až do našeho rohu. Když kabát svlékl, hospoda ztichla a v tom tichu se mísil strach a údiv.
více


22.1.2015 GLOSA: Pozvání na motyku

Ondřej Neff
Není to pozdě, ale skoro pozdě: výstava Terakotové armády na Výstavišti v pražských Holešovicích končí 8. února. Ohromující, to je odpovídající charakteristika. Jistě jste o výstavě přinejmenším slyšeli, Pražan by musel být hodně nevšímavý, aby pominul všude vyvěšené plakáty.
více


19.1.2015 HAVÍŘOV: Zboří náš nejlepší „Brusel“?

Aleš Uhlíř
V říjnu minulého roku nevyhovělo ministerstvo kultury návrhu, aby za kulturní památku byla prohlášena budova nádraží v Havířově. A to opakovaně, neboť stejně ministerstvo rozhodlo před dvěma lety. Veřejnost (včetně její odborné části) se však přesto vzdát nehodlá. J
více


17.1.2015 POVÍDKA: Česáček

Miroslav Kutílek
„Tak to jste vy?“ zeptala se zapisovatelka s údivem. Rád bych věděl, co je na mně k divení, a proto jsem odpověděl jen vzteklým pokrčením ramen. Jako kdyby viděla prvně člena proslulé ekologické frakce nazývané Začátek konce.
více


17.1.2015 OSOBNOST: Doyen karikaturistů byl popraven

Karel Hvížďala
„Humorista nikdy nepatří žádné straně, nevěří v žádné náboženství. Každé jednání je mu podezřelé.“ To bylo životní krédo 80letého doyena nejen francouzského kresleného humoru Georgese Wolinského, který nic nerespektoval, ale sám byl velmi respektovaný.
více


10.1.2015 POVÍDKA: O labuti

Miroslav Kutílek
„Budeme mít vlastní balet. Bude to Krchňálovský balet, podobně jako je Královský balet,“ řekl Krchňa Junior Třetí. Na podivné formě přívlastku trval, název Krchňácký balet mu připadal vulgární.
více


7.1.2015 KNIHA: Pokusy Karla Hvížďaly

Petr Adler
Karlu Hvížďalovi nikdy nikdo nemohl upřít odvahu. Ale ve své nejnovější knize úvah, zvané příznačně Pokusy, se rozjel naplno. Západní civilizace všeobecně, a - z hlediska Hvížďalova - česká civilizace obzvláště, se hrnou do horoucích pekel jako o závod. Důvodů je dost, příznaků je ještě mnohem více.
více


5.1.2015 FEJETON: S anděly

Petruška Šustrová
Tak napřed přání do nového roku, milí čtenáři: ať se každému z vás splní to, po čem touží..., tedy pokud netoužíte po nějaké ničemnosti.
více


3.1.2015 BAJKA: Fraktálový rukostrom

Miroslav Kutílek
Eda Stoklasa býval mým dobrým kamarádem. Byl to trochu trhlý zastánce zelených, trochu filosof. Rád jsem ho navštěvoval na jeho venkovské samotě, chaloupce s doškovou střechou a se ztrouchnivělou záchodovou budkou na dvorečku.
více


2.1.2015 OSOBNOST: Génius kláves Jaroslav Ježek 73 let poté

Tomáš Vodvářka
Na Nový rok 1942 dohrál svůj pozemský koncert jeden z géniů klavíru 20. století. Osud mu dopřál jen krátký čas, během něhož se však stihl zapsat do análů nesmrtelnosti.
více


1.1.2015 HUDBA: Pes jitrničku sežral

Pavel Landa
Letmý průzkum ukázal, že pohnutá událost oznámená v titulku mladší generaci nic neříká. Uveďme tedy na pravou míru, že jde o lidovou píseň, jejíž autor, ba ani jeho národnost nejsou známy. Český text popisující tragédii je anonymním autorem komponován tak, aby jej bylo možné zpívat donekonečna, což...
více


31.12.2014 PŘÍBĚH: Zjevení

forrest
Jsou ještě v Evropě místa, kde se dějí zázraky a čas plyne jinak než u nás. Nekonečné lesy a divočina, jen tu a tam polorozpadlá vesnička. Ve vápencovém podloží je zaříznutý hluboký kaňon.
více


31.12.2014 VZPOMÍNKA: Si-na-su-u-Si

Mirek Toms1
Se Silvií jsme se skamarádili vlastně proto, že jsme bydleli pár kroků od sebe a měli tehdy už od obecné stejnou cestu do školy a ze školy. Já jsem jí někdy poradil s matikou, ona mně zase s dějepisem a tak.
více


30.12.2014 GLOSA: Exodus od reality

Zbyněk Petráček
Film Exodus: Bohové a králové patří mezi takzvaně kontroverzní. Po selsku se tomu říká, že se nezavděčí všem. Můžete mít rádi režiséra Ridleyho Scotta (pro fanoušky kultovníhoVetřelce nic jiného ani nepřipadá v úvahu), nebo nemusíte.
více


30.12.2014 SPOLEČNOST: Potřeba kultury k pohodovému životu na venkově

Michal Giboda
Magistrát v malém italském městě zablokoval příjem televizního signálu a lidé zpanikařili; nevěděli jak naložit s volným časem, zejména večer. Po týdenní televizní abstinenci se začali neformálně scházet na “pokec“.
více


29.12.2014 HISTORIE: Moravský ráj Stanko Vráze

Petr Andrle
Nestává se často, abychom vzpomínali dvoustá či vzdálenější výročí narození regionálních buditelů a vlastenců. Avšak PhMr. Josef Kramář (23. června 1814 Vysoké nad Jizerou – 22. února 1895 Olomouc), jehož dvousté výročí narození jsme si letos připomněli, aktuální vzpomínku zaslouží.
více


29.12.2014 FEJETON: Jak nám umřel Pámbuch

Dana Emingerová
„Hele, jak to vypadá v nebi?“ ptá se můj nejmladší syn starších bráchů během štědrovečerní procházky. „Samý mraky. Mezi nimi je panelák s kanceláří a tam Pámbu vyrábí nový živočichy,“ odpoví mu sedmiletý Šimon.
více


27.12.2014 FILM: Hobit

Alena Prokopová
Novozélandskému hitmakerovi Peteru Jacksonovi šlape jeho trilogie Hobitjako spolehlivě švýcarský časostroj. Prakticky na den přesně před dvěma lety vstoupil do kin první díl série s podtitulemNeočekávaná cesta.
více


27.12.2014 POVÍDKA: Čárový kód

Miroslav Kutílek
A teď vám povím, jak jsme s Valdou zbohatli a hned nato zchudli. Jenže to musím začít od..., a vy mi napovídáte „od Adama,“ a já vás opravuju, kdepak od Adama, od Porodomila.
více


26.12.2014 POVÍDKA: Konec cizího bezdomovce

Luděk Ťopka
Ano, on ví, že je v Čechách cizincem, že sem vlastně nepatří, ale je tu a musí přece žít. Jeho prarodiče se před deseti lety dostali do této země tajně a dosti kuriózním způsobem – s ruským cirkusem. Ne, ne, žádní artisté, nic podobného, prostě sem přijeli, on i ona, s jedním člověkem, který je měl...
více