15.11.2018 | Svátek má Leopold


15.11.2018 KNIHA: Woody Allen jako Henry Kissinger

Ivo Fencl
Divadlo slouží zábavě. Jedno staré pořekadlo tvrdí: Jestli ti jde o poslání, zajdi na poštu. Woody Allen
více


15.11.2018 OSOBNOST: Sto let republiky...

Karel Hvížďala
Pokud chceme uchovat svou identitu a obhájit existenci, musíme vstoupit do kontextu. Čím širší kontext, tím větší šance.
více


12.11.2018 OSOBNOST: 100 let Miroslava Horníčka

Tomáš Vodvářka
V sobotu to bylo přesně sto let, co se narodil jeden z posledních opravdových klaunů. Nikoli šašků, těch je pořád hodně, jak pravil jeho souputník Jan Werich.
více


9.11.2018 RABŠTEJN: Zdejší učitelé

Martin Regner
Úsilí císařovny Marie Terezie o zvelebení monarchie se dotklo i Rabštejna nad Střelou. Do města přijeli vojáci a pustili se do popisování domů čísly. Jedničku dostal zámek, od něj pokračovalo číslování dolů až k mostu, odkud se pak vracelo po druhé straně silnice k horní městské bráně.
více


9.11.2018 VÝSTAVA: Značka, která ještě nezemřela

Zbyněk Petráček
Masarykova republika nespadla z nebe. V průmyslu navazovala na Rakousko-Uhersko. A po jejím rozpadu měly na co navazovat Česko i Slovensko. To vše ukazuje výstava Made in Czechoslovakia.
více


5.11.2018 KULTURA: Nové sousoší ve Čkyni...

Petr Martan
Součástí piety a oslavy 100 let od konce 1. světové války a vzniku české státnosti ve Čkyni bylo znovu-odhalení sousoší v životní velikosti, které znázorňuje ruského, italského a francouzského legionáře.
více


5.11.2018 FEJETON: Vivat Galén!

Petruška Šustrová
Galén, abyste věděli, není jen literární postava, nýbrž i nakladatelství a funguje už pětadvacet let. A to slavil – oslava se konala v divadle Semafor minulý čtvrtek.
více


3.11.2018 PŘÍBĚH: Filemon a Baucis v Ostravě

Tomáš Vodvářka
Nikdy nebudu dávat příběhy z ordinace na blog, zněl můj závazek v úvodu blogování. Ale tenhle je jiný, výjimečný a snad mi protagonisté odpustí.
více


31.10.2018 KNIHA: Zapomenuté příběhy Mariana Kechlibara

Ondřej Neff
Přiznám se, že v poslední době – a ta poslední dob trvá už nějakých třicet, čtyřicet let – čtu spíše literaturu faktu než beletrii. Byl jsem rád, když se na mě obrátil Marian Kechlibar, abych si přečetl rukopis jeho knížky Zapomenuté příběhy.
více


30.10.2018 ÚVAHA: Jarku, proč?

Tomáš Vodvářka
Bez diskuse patří Jaromír Nohavica k nejlepším mistrům slova přelomu 21. století. V každé jeho písni je obsaženo tolik slovní nádhery, jaké nemají jiní ani na celém CD
více


30.10.2018 KNIHA: Romány Julese Verna v ilustracích Zdeňka Buriana

Ivo Fencl
Léta 2016-2022 ohraničují nakladatelstvím Albatros plánovaný šestisvazkový komplet komentovaného výboru z ilustračního díla Zdeňka Buriana. Jak bude vyhlížet?
více


27.10.2018 BIG BEN: Hrady a zámky na Loiře

Benjamin Kuras
Údolí Loiry je pro Francii tím, čím je Toskána pro Itálii. Magnetem labužníků, vínomilů, památkochtivců, kulturyžroutů, přírodyfandů. Krajinovitě jsou hodně odlišné. Toskáně dominují kopce s cypřiši, Loiře řeky a rybníky s hustými dubovými lesy.
více


26.10.2018 RABŠTEJN: Klášterní hrobka

Martin Regner
Když roku 1830 hrabě Jan Lažanský z Bukové zemřel, jeho dva synové si zděděné území rozdělili, údajně snad losem. Starší Jan Karel získal romantický Rabštejn, mladšímu Prokopu Aloisovi zůstal pohodlnější Manětín.
více


25.10.2018 ZAMYŠLENÍ: Nejen nad filmem Rašín

Aleš Uhlíř
Dvoudílný film Rašín režiséra Jiřího Svobody z produkce České televize měl být v letošním jubilejním výročí 100 let od vzniku Československa připomínkou událostí, které vedly k vytvoření samostatného státu.
více


24.10.2018 BIG BEN: Chtíč, láska, kamaradství a útlum

Benjamin Kuras
Jak se z milenců nestat mrzouty je práce na celý život, či přinejmenším na tu část života, po jejíž trvání jste věřili ve společný šťastný život, jakým končívají pohádky.
více


13.10.2018 GLOSA: Další euronesmysl v řadě

Ivo Valenta
Za zcela absurdní lze považovat návrh, který prošel v minulém týdnu Evropským parlamentem a který nařizuje, aby soukromé audiovizuální online platformy nabízely povinně 30 % evropské tvorby.
více


12.10.2018 HISTORIE: Svatý Václav a odkaz jeho legendy

Karel Hvížďala
Každé výročí, i pravděpodobně 1083. výročí smrti knížete Václava, které jsme slavili v den jeho úmrtí v Mladé Boleslavi, je pro zralý a sebevědomý stát nejen důvodem k jásání, ale mělo by být hlavně i podnětem k hlubší sebereflexi.
více


9.10.2018 KULTURA: Chvála YouTube

Milan Dřevojánek
Předesílám, že YouTube tu vůbec nebudu chválit za to, k čemu byl a je primárně určen, totiž za sdílení videí – výplody oněch slavných „youtuberů“ mě zajímají stejně málo jako Leoš Mareš či Velký Kazma.
více


9.10.2018 HISTORIE: Není ústav jako ústav

Milan Hulík
Jednou za hluboké normalizace jsem šel po Kampě kolem budovy s nápisem „Ústav pro studium díla Zdeňka Nejedlého“. Co tam studují, pomyslel jsem si, vždyť zuřivý rudý dědek, jak nám jej geniálně zahrál Vladimír Šmeral ve filmu „Skřivánci na niti“, nic nedopsal a skákal z tématu na téma.
více


8.10.2018 VÝSTAVA: Černá země? Mýtus a realita

Aleš Uhlíř
Dne 25. září 2018 byla v 17.00 hod. v Domě umění v Ostravě zahájena výstava Černá země?
více


5.10.2018 VÝSTAVA: Praha v éře sňatků z rozumu

Zbyněk Petráček
Pod záminkou dvou výročí připravilo Muzeum hlavního města Prahy výstavu o tom, jak se z provinčního města habsburské říše stala metropole průmyslu, kultury i vědy.
více


4.10.2018 KNIHA: Plzeňsko-český slovník

Petr Adler
Jdete po ulici, potkáte někoho, koho znáte jen od vidění, a on se zeptá: Japa se máte? Vzápětí se začnete domnívat, že víte, odkud je. Ale naznačíte-li tázajícímu se, že je zez Plzně, se zlou se potážete.
více


28.9.2018 MINIPOVÍDKA: Vůdce národa

Martin Regner
František Ladislav Rieger seděl v zahradním hostinci a jedl hovězí maso s knedlíky a omáčkou. Neměl zrovna nejlepší náladu, protože se v noci moc nevyspal. Měl divoké sny, zdálo se mu, že pod jeho okny uspořádali Mladočeši kočičí koncert.
více


27.9.2018 VÝSTAVA: Zdeněk Burian a Lovci mamutů ve Slezsku

Aleš Uhlíř
Výstavy obrazů Zdeňka Buriana (11.2.1905 Kopřivnice - 1.7.1981 Praha) si své příznivce vždy najdou. Malíř známý ilustracemi dobrodružné literatury a paleontologickými rekonstrukcemi má hned vedle svého kopřivnického rodiště v sousedním Štramberku muzeum.
více


27.9.2018 VZPOMÍNKA: Odešla Paní zpěvačka

Lubomír Stejskal
Poslední koncert měla podle svých webových stránek stránek 3. prosince 2016 v bratislavském kulturním domě Ružinov. Dnes (24/9) přišla smutná zpráva. Opustila nás zpěvačka s jedinečným hlasem. Jana Kocianová.
více


24.9.2018 ČESKÝ SLAVÍK: Chcípni, potvoro!

Petr Adler
Když před mnoha desítkami let vymyslel tehdejší člen kulturní rubriky redakce tehdejšího (na poměry poměrně docela dobrého) časopisu Mladý svět (a pozdější cimrmanolog) Ladislav Smoljak čtenářskou soutěž o nejoblíbenější zpěváky, byla to odpověď na připomínku kolegy, že se blíží okurková sezóna, a...
více


22.9.2018 POVÍDKA: Výhra

Stanislav Moc
Ne, že by Petr Jirku neměl rád, ale nemusel ho. Zkrátka si moc nerozuměli a kdyby Petr neměl za manželku Jitku, která si naopak rozuměla s Jirkovou manželkou, moc by se nestýkali.
více


20.9.2018 POVÍDKA: Léčka

Marian Kechlibar
Je to tady, půjdeme s Charlesem do jeho prvního boje. Dostal do ruky nepříliš vyhovující zbraň a cítí, že je tam tak trochu do počtu. Jak si poradí?
více


18.9.2018 KNIHA: Léčka

Marian Kechlibar
Milí čtenáři, v prvním díle seriálu „Jak se rodí kniha“ jsem vám slíbil, že jednoho dne vydám ukázku z nikdy nedokončeného díla o budoucí francouzské občanské válce. Je pomalu čas, abych ten slib splnil.
více


17.9.2018 VZPOMÍNKA: Umělecká oficína

Vladimír Karpenko
Procházeje před časem centrem Prahy, zahlédl jsem kadeřnictví, kde byl vidět za rozlehlými výlohami krásný moderní interiér, personál jako ze škatulky se čile pohyboval.
více


17.9.2018 KNIHA: Bára a Budžes

Václav Vlk st.
Byl jsem pozván před nějakou dobou na křest knihy „Vinnetou naší doby“ o herečce, která se mi zapsala do paměti mnoha rolemi. Herečka, zapasovaná do rolí veselých a rozverných, je také herečkou velkých dramatických rolí.
více


14.9.2018 OSOBNOST: Svéhlavá mecenáška Meda Mládková

Karel Hvížďala
„Cesta k vybudování Musea Kampa byla trnitá a stále ještě je. Závist, nenávist a korupce vládne v naší krásné zemi a já se asi nedožiji nějaké velké změny.“ Tuto větu najdeme skoro ve všech rozhovorech, které poskytla po roce 1989 mecenáška umění Meda Mládková.
více


14.9.2018 KOMIKS: Nejstarší verneovka

Ivo Fencl
Nakladatel Josef Vybíral přešel od luxusního vydávání verneovek s původními, barevnými rytinami ke zpracování některých Vernových románů do komiksu.
více


13.9.2018 PIVO: Párování. Homo, nebo hetero?

Ladislav Jakl 1
Na párování může být hodně názorů. Ale v zásadě se všechny tyto názory dělí do dvou skupin: je lepší homopárování, nebo heteropárování?
více


12.9.2018 VÝSTAVA: Co dělali výtvarníci?

Nikolaj Savický
Jiří Kolář: Každý má vlastní tvář, 1969
Kulatá výročí slavných událostí zpravidla vedou k neuvěřitelné záplavě banalit a k pramálo invenčnímu opakování notoricky známých skutečností. Nejinak tomu bylo při padesátém výročí srpnové okupace Československa vojsky zemí tzv. socialistického tábora.
více


8.9.2018 FEJETON: Návštěva

Stanislav Moc
Dnes je tu krásně. Modrá obloha, voda v bazénu 31 °C, žena šla někam nakupovat, cvičit a pak na oběd s „děvčaty“ a její příbuzná, kterou zrovna nemusím a která tu je s dvouma parchantama, bude do hodiny odjíždět.
více