24.4.2014 | Svátek má Jiří


22.4.2014 BEST OF HYENA: To ona

hyena
Není pochyb o tom, že Nora je pejsek vychovaný, odpovědný a ohleduplný. Gari taky bude taková, je jí ale pět měsíců a zatím netuší, co všechno se smí a co se nesmí. Takže Nora občas žaluje.
více


15.4.2014 BEST OF HYENA: Bojoví motýli jsou tu!

hyena
Gari už pochopila, že největší nebezpečí hrozí od opeřenců a zvolna se učí s nimi zápasit. Už umí se přísně dívat a občas se i rozběhne a letí, aby prohnala ta neblahá křídla.
více


8.4.2014 BEST OF HYENA: Před hlubokou vodou

hyena
Jsem zvědavý, zdali si Nora vzpomene, že loni v létě plavala ve Vltavě! Ano, samostatně plula, hlavu hrdě vztyčenou jako lochnesská potvora. A jestlipak umění řekoplavby naučí Gari.
více


1.4.2014 BEST OF HYENA: Zvědavka

hyena
Čeština rozeznává zvědavost a zvídavost. Jak aplikovat tyto dva důležité pojmy na pejsky? Zvídavost, tedy ono neutuchající puzení po objevu něčeho nového a neobvyklého, je zřejmě daná všem pejskům bez rozdílu. Přinejmenším byla patrná na všech psech, se kterými jsem přišel do styku.
více


26.3.2014 BEST OF HYENA: Výchova granulí

hyena
Gari má svoji misku a Nora taky. Krmicí rituál se vyvinul tak, že nejdřív sypeme pro Gari, pak misku odnášíme na záchod – aby měla Gari klid a nechodila od žrádla pryč, zkrátka, aby byla v chambre separée. Pak dostává do misky Nora, v kuchyni. Smysl toho všeho byla izolace – Gari žere jinde než Nora...
více


20.3.2014 BEST OF HYENA: Já jsem tady

hyena
Jest tré způsobů, jak přivolat Noru a Gari. Lze to hlasem. Zavolám Noro a přiběhne Nora a Gari. Zavolám Gari a přiběhne Nora a Gari. Na krátkou vzdálenost (proč nemá čeština slovo pro krátkou vzdálenost, něco jako krátkenost nebo tak něco) stačí zacvakat žabkou.
více


17.3.2014 BEST OF HYENA: Ketty

hyena
U nás v ulici žije vlčanda jménem Ketty. Velmi štěká, když jdeme kolem, jak se patří hlídá dům a tak je tomu od dob, kdy Nora byla štěně. Však také se Nora pořádně Ketty bála, do té míry, že chodila po opačném chodníku a nerada chodila stěkací ulicí.
více


11.3.2014 BEST OF HYENA: Na sever

hyena
V květnu vyjde znovu můj román Tma o tom, co se stane, když elektřina přestane fungovat jako technická síla. Blackout to tedy bude absolutní – a jací lidé nám budou vládnout?
více


6.3.2014 BEST OF HYENA: Divný

hyena
Když porovnám Noru v jejím štěněcím věku před dvěma a půl lety a Gari, pak vychází Gari jako odvážnější pejsek. Nebojí se štěkotu ovčandy Ketty a když začne štěkat sousedovic Sid, jde nevšímavě kolem.
více


28.2.2014 BEST OF HYENA: Šup do kuchyně

hyena
Gari si vede zdatně. Slyší na jméno, přiběhne na zavolání a zejména Ljuba s ní dělá divy výchovy. Nebylo by ale normální, kdyby nedělala malá zlobeníčka. Tak například vleze do kterýchkoli otevřených vrat nebo vrátek a pak je na zahradě. No a když mají otevřené domovní dveře, je uvnitř domu.
více


21.2.2014 BEST OF HYENA: Perpetuum mobile

hyena
Občas je to i vrčení, ale večer, to přijde únava a dřímota a jedna i druhá objevují, že protějšek hřeje. Fyzik by se k tomu měl vyjádřit. Podle zákona o zachování energie není možné, aby se dvě tělesa vzájemně ohřívala.
více


17.2.2014 BEST OF HYENA: Po kladině

hyena
Nora milovala ve svém štěněčím věku všelijaké kumštíky a Gari jde v jejích šlépějích. Ljuba ji učí chodit po kladině, tedy, není to tak tvrdé, chodit po lavičce. To je kousek od nás v lese v místech zvaných Markovičky nohejbalové hřiště.
více


12.2.2014 BEST OF HYENA: Dva horníci

hyena
Začnu od lesa, nebo spíš od křesílka. Aby nám Nora nelezla na křesla, koupili jsme jí v aukru taky křesílko a byl pokoj. Je to její pelíšek a je v něm spokojená. Někdy, zejména večer, když se chce uvelebit jaksi natrvalo, vykoná obřad, jemuž říkáme "hra na horníka": začne oběma tlapami drásat opěradlo....
více


5.2.2014 BEST OF HYENA: Výchova pokračuje

hyena
Kolikrát jsem tu vyprávěl o rozmanitých skopičinkách naší Nory! Příchod Gari změnil postavení Nory v naší smečce. Stala se z ní rozumná, uvážlivá osoba, pochopitelně že ve srovnání s tím mrňavým chlupatým živlem.
více


31.1.2014 BEST OF HYENA: Ouha

hyena
Dřív, ve starší české literatuře se psalo "ouha", teď je to "oops". To když se stane něco, no, popíšu, s tou výhradou, že to mám z vyprávění.
více


27.1.2014 EKONOMIKA: Davos padá na nos

Vědci z University of Maryland zjistili, že čím víc souložíme, tím jsme údajně chytřejší. Zajímavé! Tak si tak říkám, že jako voliči bychom neměli odsuzovat politiky za jejich milenky. Naopak bychom je měli vítat.
více


23.1.2014 BEST OF HYENA: Že by Bílá paní?

hyena
Onehdy jsem si uvědomil, že schody jsou přirozené cvičební náčiní, a tak tedy do své břežanské pracovny už nejezdím z garáže výtahem, chodím po schodech. Přitom Nora se dlouho výtahu bránila, nechtěla jím jezdit a zatímco já se hrabal nahoru kabinou, ona už byla přede dveřmi.
více


15.1.2014 BEST OF HYENA: Krasavice inteligentní

hyena
Potkal jsem včera u pumpy na Zbraslavi kamaráda – a kořil se kráse naší Nory, která seděla vzadu v autě a koukala se moudře ven. Posledně na procházce jsme potkali rodinku, pán, paní a starší dcera. Předháněli se ve výkřicích, jak je Nora krásná.
více


10.1.2014 BEST OF HYENA: Zpátky z cest

hyena
Hyena loni o svátku sv. Štěpána zamrzla a dnes rozmrzá, neklamná to známka, že jsem byl s Ljubou na cestách. Tentokrát to bylo do Afriky, do Ugandy. Fotili jsme tam kde co, ale hlavní bod programu byly horské gorily v pralese Bwindi na hranicích s Rwandou a Kongem, a druhý hlavní bod byli šimpanzi v...
více


23.12.2013 BEST OF HYENA: Podger si žádá o řidičák

hyena
Takže to bylo tak. Bydlím ve Zvoli, tudíž podléhám úřadu v Černošicích. Sídlo má tento úřad v Praze v Podskalské ulici. Logika? Úřední, neptejte se mě na ni, ostatně příběhu se netýká.
více


16.12.2013 BEST OF HYENA: S Dominikou za Mikuláši

hyena
V podvečer jsem se s vnučkou vypravil na pražskou Kampu. Tam bývá pátého prosince Mikulášů větší počet než malý. Začalo to už po soumraku – po Vltavě, proti jejímu proudu, jel motorový člun.
více


6.12.2013 BEST OF HYENA: Bylo nás pět

hyena
Vraceli jsme se z procházky a bylo nás fakt pět. Já s Dominikou a její kamarádkou Sárou a dva pejskové, Sally a Nora. Sally šla první, už se těšila domů. Obě holčičky se vlekly asi sto metrů za mnou a chichotaly se a poskakovaly, zkrátka – holčičkovaly a tím se vzdálenost zvětšovala. No a Nora pobíhala...
více


2.12.2013 BEST OF HYENA: Parádnice

hyena
V Keltském parku v Břežanech Nora ráda vyhledává a nachází petflašky. Pobíhá s nimi, já do nich musím kopat a ona je lapá a krouží kolem mne a zase mi přinese kořist k nohám, abych ji kopnutím uvedl do pohybu.
více


26.11.2013 BEST OF HYENA: Setkání v lese

hyena
Potkali jsme s Norou Jerzy. To je dávná kamarádka naší Nory, občas se nechá vyprovokovat k honičce na louce. Většinou ale svodům odolává. Je to důstojná dáma a alotria nechává mladší generaci.
více


20.11.2013 BEST OF HYENA: Aikido

hyena
Je to hra a zároveň je to zápas, když pejskové dovádějí, honí se a skáčou kolem sebe. Nora to miluje a poňouká téměř každého psa na potkání. Téměř každého, někdy se opatrně vyhne, krouží z bezpečné vzdálenosti a zkoumá, zdali je to vhodný partner.
více


11.11.2013 BEST OF HYENA: Nahánění

hyena
"Ty si lehneš do postele a Norinka má pelíšek hned vedle," řeknete Domince. "Ty budeš ležet pod dekou a Norinka se stočí do klubíčka do svého košíku. No a tahle budete spokojeně spinkat."
více


4.11.2013 BEST OF HYENA: O vítání

hyena
Večer jsem přivezl vnučku Dominiku. Má prázdniny a bude až do neděle u nás ve Zvoli. Nora byla odpoledne až do večera doma sama. Vždycky mě tak trochu dojímá, když pejsek bez výčitky pána vítá, i po dlouhé době čekání!
více


30.10.2013 BEST OF HYENA: Ketty

hyena
Je to fantom, je to ztělesnění děsu, je to černé monstrum pobíhající za bránou za burácivého štěkotu. Nora se Ketty bála natolik, že odmítala chodit ulicí v tom směru, kde Ketty za bránou pobíhala.
více


21.10.2013 BEST OF HYENA: Hlídač

hyena
Nora má své stanoviště v dedikovaném křesílku v obývacím pokoji. Francouzským oknem vidí do zahrady, takže má přehled o eventuálním vpádu kocourů na pozemek. Občas se stane a nějaký kocour na pozemek skutečně zavítá.
více


15.10.2013 BEST OF HYENA: Štípání dřeva

hyena
Přivezli nám tři kubíky vyschlého dřeva na spálení v krbu. Používáme dvojího dřeva. Jednak koupeného, jednak vyschlého, z lesa. Celé léto taháme klacky, tazvané klábršty, ty pak sekám na krátké kousky a skládám do dřevníku.
více


10.10.2013 BEST OF HYENA: Pokuta po létech

hyena
Dostal jsem pokutu... kdy naposled? Ani nepamatuju. Jezdím a mám takovou svatozář, že bych nemusel svítit. Vím, že naposledy mě haltovali policajti v Petrově u Davle, jen kontrola a trochu mě pérovali, že mi Nora sedí na zadním sedadle.
více


4.10.2013 BEST OF HYENA: To jsem byl hnusnej!

hyena
Odpoledne jsem se zastavil v Bauhausu koupit osm miňonek svíček do lustru v kuchyni. U nás v Tescu mají jenom čiré, chtěl jsem matové. Tak to jsem si dal! Bauhausový pán mě poučil, že matové miňonky svíčky se nevyrábějí, a mám tedy na výběr mezi šetřivkami za sto pade, ale ty pomalu nabíhají, a LEDkami...
více


27.8.2013 BEST OF HYENA: Cesta k hotelu

hyena
Rozumí se, že cesta k psímu hotelu. Málo platné, občas musíme odjet na delší dobu než na pár hodin a někam, kam Noru vzít nemůžeme, a psí hotel je jedno z možných řešení. Je zde poblíž rodina, která se tím zabývá, bere do péče maximálně tři psy a sama dva pejsky chová. Je to tedy zařízení komorní a,...
více


22.8.2013 BEST OF HYENA: Pozvolné pokroky

hyena
Minulé pondělí jsme s Dominikou kupovali kolo a každý den pilně trénujeme. Moje vnučka nepatří k těm zavile sebevražedným dětem, které skáčou po hlavě ze stromu. Je to osoba velmi opatrná a pozoruhodný je už sám fakt, že si na kolo sedne.
více


16.8.2013 BEST OF HYENA: Opožděné premiéry

hyena
Můžete si říct, to je toho. Noře už byly dva roky a Domince sedm, takže ani v jednom, ani v druhém případě nejde o pozoruhodný výkon vzhledem k věku. No a co? Důležitý je výkon sám. Nora se bála a už se nebojí. Dominka se bála a už se nebojí.
více


12.8.2013 BEST OF HYENA: Americký souboj

hyena
Viděli jsme ho ve filmu Velká země s Řehořem Peckou v hlavní roli – souboj se odehrává v nepřehledném terénu, jdou proti sobě dva chlapi a kdo dřív spatří, ten dřív střílí. Na tohle jsem si vzpomněl, když jsem včera odpoledne měl na hlídání jedenáctiletou dcerušku naší kamarádky.
více