25.5.2017 | Svátek má Viola


25.5.2017 MÉDIA: V Manchesteru nevraždil Angličan

Jiří Weigl
V Manchesteru došlo v pondělí večer k dalšímu děsivému teroristickému útoku s desítkami mrtvých a zraněných, tak jako před tím ve Francii, v Německu, v Turecku, v Rusku a jinde.
více


25.5.2017 ROZHOVOR: Tomáš Halík se prohlásil za proroka

Pavel Chrastina
Nedávno dostali v několika médiích, jako jsou například Český rozhlas a iDnes.cz, prostor k vyjádření svých názorů teolog Tomáš Halík a jeho velký podporovatel, developer Luděk Sekyra.
více


25.5.2017 TERORISMUS: Musíme si zvyknout?

Luboš Zálom1
Po teroristickém útoku v Manchesteru je už předem jasné, co bude hlavním poselstvím evropských politických elit. Těch elit, jimž vůbec nic nehrozí. Poselství se totiž už dlouho nemění. Zní: zvykejme si.
více


25.5.2017 SVĚT: Nedostatečné využívání stručnosti

Ota Ulč
Ano, nezřídka býváme upovídaní a rovněž přespříliš ohleduplní. Ovšem doba nás nutí k potřebným opatrnostem. Abychom nenarazili, neurazili, nikdy nelze dostatečně podceňovat náchylnost v dnešních dobách, jakkoliv oficiálně tolik demokratických.
více


25.5.2017 EVROPA: Potetovaná pokladní není hlavní problém

Jaroslav Míth
Není to tak dávno, co zaplnily sociální sítě a média fotografie pokladní z jednoho pražského supermarketu s nacistickým tetováním na ruce. Je to ale opravdu nebezpečné?
více


25.5.2017 GLOSA: Zeď u mešity, nebo mešita u zdi?

Lubomír Stejskal
Žijí mezi námi různí lidé. I ti ducha mdlého. Bližní, kteří neumí rozlišovat. A ti všichni mají volební právo. Leč o volbách tato glosa není, je o něčem trochu jiném.
více


25.5.2017 RAKOUSKO: Už i tady mají „diktátora“?

Jan Bartoň
Nejen Andrej Babiš může škrtat na kandidátkách. Prosadil si to i nový šéf lidovců v Rakousku Sebastian Kurz. Má být trumfem proti svobodným.
více


24.5.2017 SVĚT: Krátce k Manchesteru

Marian Kechlibar
„Nová švédská tradice“, neboli měsíc ramadán, má poslední dobou nepříjemnou vlastnost, totiž že v něm dochází k disproporčnímu množství teroristických útoků. Pondělí v Manchesteru zase jen zapadá do této nové švédské, britské, francouzské a vůbec západní tradice.
více


23.5.2017 EVROPA: Proč nesouhlasím s Bohumilem Doležalem

Ivo Strejček
Bohumil Doležal ve svém textu Selhání českých europoslanců (Neviditelný pes, 22. 5. 2017) zlomil pomyslnou hůl nad těmi z českých europoslanců, kteří byli proti tomu, aby Evropský parlament projednával bod „Prohlášení evropské komise – riziko politického zneužití médií v České republice“.
více


23.5.2017 BLÍZKÝ VÝCHOD: Trump a hold světovým náboženstvím

Jefim Fištejn
V těchto dnech prezident Donald Trump uskutečňuje svou první zahraničněpolitickou cestu, která zahrnuje návštěvy Saúdské Arábie, Izraele, Vatikánu a Evropy.
více


24.5.2017 EVROPA: Europarlament přeceňuje svůj význam

Petr Robejšek
Evropský parlament před pár dny odhlasoval, že v Maďarsku hrozí „jednoznačné nebezpečí závažného porušení hodnot“ zakotvených v evropských smlouvách a musí být zahájeno sankční řízení.
více


24.5.2017 EVROPA: Brusel velí „Kupředu, levá!“

Tomáš Břicháček
Evropská komise 26. dubna představila návrh tzv. Evropského pilíře sociálních práv, doprovázený balíčkem navazujících iniciativ a Diskusním dokumentem o sociálním rozměru EU.
více


23.5.2017 GLOSA: Vyžeňte je ze svatyní

Zbyněk Petráček
Donald Trump na Blízkém východě. To je voda na mlýn těch, kteří ho už předem odepisují se vším všudy. Co může Trump čekat v Saúdské Arábii, když se sám vymezuje vůči islámu?
více


23.5.2017 GLOSA: Melania nahoře bez

Lubomír Stejskal
Jde o uznání principu „já pán – ty pán“. O elementární respekt k hostu. V Saúdské Arábii tomu tak je. V Íránu nikoli. Bez ohledu na známé odlišnosti, obě země mají trojí společné: Alláha, Proroka a Korán.
více


22.5.2017 GLOSA: Diskreditace Trumpa pokračuje

Jan Bartoň
Americká média jsou plná „tajných“ informací, které měl Donald Trump „vyzradit“ Rusku. Boj deníků New York Times a Washington Post s prezidentem tak pokračuje v neztenčené míře jako před volbami.
více


23.5.2017 USA: McCarthyho taktika se nyní používá proti jiným

George Friedman
George Friedman
Senátor Joseph McCarthy svým usilovným stíháním komunistů vytvořil v raných padesátých letech minulého století vládu teroru.
více


23.5.2017 ZIMBABWE: Rekordně poničená ex-kolonie

Ota Ulč
Se Zimbabwe, někdejší Jižní Rhodesií, bývalou britskou kolonií s tehdy kompetentně fungující jak administrativou, tak hospodářstvím, to jde nadále s kopce. Na rozdíl třeba od Tanzánie, handicapované etnickým propletencem víc než stovky kmenů, zde byly a stále jsou jen kmeny dva – většinový Šona,...
více


22.5.2017 BIG BEN: Ohrožený živočišný druh - bílý heterosexuál

Benjamin Kuras
Feminismus býval kdysi velká sranda, když se ještě feministky samy dokázaly brát s humorem a bavily nás dodnes slavnými citáty.
více


24.5.2017 KLDR: Kim všude, kam se podívám

Luboš Smrčka 1
Donald Trump a spolu s ním celý civilizovaný svět má problém. Tím problémem je s obezitou neúspěšně bojující vyznavač západního luxusu a neomezený vládce KLDR v jedné osobě Kim Čong-un, pro potřeby tohoto blogu Kim III.
více


22.5.2017 USA: Trumpovy „kšefty“ s Ruskem

Jefim Fištejn
Americký prezident Donald Trump navzdory zvyklostem se rozhodl nezveřejňovat svá daňová přiznání. Neznamená to ovšem, že nikdo neví, co v nich je.
více


22.5.2017 BLÍZKÝ VÝCHOD: Nemít zbraň, je zřejmě po smrti

Lubomír Stejskal
Osmnáctý květen, den jako každý jiný. Obyvatel osady Itamar v Samaří nastartoval svůj chevrolet a vydal se za nákupy. Netušil, že ho za několik hodin čeká horor.
více


22.5.2017 NĚMECKO: Jak nepočítat hlasy

Marian Kechlibar
V Severním Porýní-Vestfálsku se z podnětu AfD přepočítává 15 volebních okrsků. Hrozí skandál – mohlo docházet k rozsáhlejším manipulacím při sčítání hlasů?
více


22.5.2017 KRYM: Pozitivní příběh

Petruška Šustrová
Dneska to veselé nebude. Včera totiž bylo 18. května a to byl v roce 1944 den, kdy dal Stalin deportovat z Krymu jeho původní obyvatele, na čtvrt milionu krymských Tatarů. Že prý spolupracovali s Němci.
více


22.5.2017 NEMECKO: Merkelovej nové víťazstvá

Richard Sulík
V septembri 2015 narobila Angela Merkelová Nemecku veľké problémy – pozvala migrantov („Wir schaffen das“) a toto milé pozvanie využilo vyše milióna z nich a doslova sa dovalili do Nemecka.
více


20.5.2017 FRANCIE: Macronova nástupu se obávám

Václav Klaus1
Nástup Emmanuela Macrona vidím jako výraznou kvalitativní změnu. Neříká sice nic nového, neříká nic jiného než jeho předchůdce Hollande, neříká nic jiného než další bruselští europeisté, ale říká to silně, s elánem.
více


20.5.2017 BLÍZKÝ VÝCHOD: Vrah starostou

Lubomír Stejskal
Na území Judeje a Samaří spravovaném Palestinskoarabskou autonomií se konaly 13. 5. 2017 obecní volby. Ty měly několik zvláštností: teritorium, na němž byly organizovány, dvojí druh hlasování, bojkot – a zvolení vraha starostou.
více


20.5.2017 SÝRIE: Falešně znějící ódy

Karel Wágner
Bílé přilby, které mainstream zpravidla označuje za největší hrdiny občanské války v Sýrii, jsou opře­deny celou řadou mýtů. A tak se na internetu dozvídáme, že měly obdržet Nobelovu cenu míru, do­konce i filmového Oscara.
více


20.5.2017 USA: Obrazoborectví

Roman Joch
Amerikou se valí vlna ideologického šílenství, která ještě zesílila po zvolení Donalda Trumpa. Má podoby různé.
více


20.5.2017 EVROPA: Pomoc, eurovílo!

Marian Kechlibar
Milí čtenáři, zatímco čekáte na další dlouhý text, zde máte aspoň něco krátkého k potěšení. Tento snímek o délce 01:41 vznikl za finančního přispění Evropské komise a francouzské vlády, které organizaci ESF podporují granty. Není to skvělé, vidět peníze evropských daňových poplatníků „v akci“?
více


19.5.2017 USA: Trump médiím nic nedluží

Newt Gingrich
american flag
Po téměř čtyřech měsících pozorování nekončící nepoctivosti, nepřátelství a opovržení zpravodajských sdělovacích prostředků vůči Trampově vládě je na čase, abychom si promluvili otevřeně.
více


19.5.2017 IZRAEL: Ohlédnutí za 50 lety znovusjednoceného Jeruzaléma

Johannes Gerloff
Před půlstoletím se Jeruzalém po téměř devatenácti staletích pohanské nadvlády vrátil pod židovskou svrchovanost. 7. června 1967 mohl Mordechaj Gur rozhlasem oznámit: „Chrámová hora je v našich rukou!”
více


19.5.2017 MIGRACE: 80 procent

migranti
Němci milují politické diskuse. Představte si mít paní Jílkovou na obrazovce třikrát týdně a diskutovat s ní mezinárodní problémy. Němci nemají jednu paní Jílkovou, ale hned tři takové tety povídalky.
více


19.5.2017 CESTOVÁNÍ: Z Adelaide do Sydney

Marta Urbanová
Adelaide je krásné město, placička u moře obklopená z pevniny vysokými kopci a na druhé straně se spoustou nádherných pláží. Je to město s pravidelným centrem, jak se zřejmě architekti zhlédli v New Yorku, a taky se spoustou kostelů a kostelíků. Ranní mlha se zvedla, a tak jsme vnímali tu krásu...
více


19.5.2017 USA: Nejlepší jsem já

Zbyněk Petráček
Jestli má Donald Trump nějaký nezpochybněný talent, je to schopnost stále znovu nabíhat na vidle těm, kteří ho považují za neschopného, ba zrádcovského lídra. Za lídra, jenž zaprodává Západ putinovskému Rusku.
více


19.5.2017 EVROPA: Starý Macron s tváří mladíka

Ivo Strejček
První zahraniční cesta francouzského prezidenta Emmanuela Macrona vedla do Berlína. Přijetí kancléřkou Merkelovou bylo „vřelé“, neboť Berlínu se líbí Macronův vyhroceně proevropský slib, že jeho politikou bude „výkonnější Evropa, demokratičtější Evropa a Evropa více politická“.
více


18.5.2017 BLÍZKÝ VÝCHOD: Falešná hra kolem Jeruzaléma

Lubomír Stejskal
Blíží se padesáté výročí osvobození východního Jeruzaléma, což byl jeden z výsledků třetí arabsko-izraelské války 1967. Logickým dovršením tohoto úspěchu bylo vyhlášení sjednoceného Jeruzaléma jako hlavního města Státu Izrael.
více