19.12.2018 | Svátek má Ester


19.12.2018 EVROPA: Probudí střelba ve Štrasburku veřejnost?

Luboš Zálom1
Vánoční trhy se v západoevropských městech ukryly za pevné betonové zátarasy a ploty, které mají nevinné občany ochránit před teroristickým útokem. Tento nový vánoční zvyk má navodit iluzi bezpečí. Ale je to skutečně jen iluze.
více


19.12.2018 SVĚT: Pokrytecký dvojí metr

Tomáš Zdechovský
Vždy jsem si říkal, že by OSN by měla být neutrální organizace, která bude usilovat o hledání míru a spravedlnosti. Bohužel to, co se v OSN děje poslední dobou, má k neutralitě daleko. A Izrael by o tom mohl vyprávět.
více


19.12.2018 BIG BEN: Zamrzlí liberální demokraté

Benjamin Kuras
Čeští liberální demokraté (eufemisticky též přezdívaní sluníčkáři, vítači či pražská kavárna) sice rádi říkají, že patříme na Západ, ale stále v něm nežijí. Zmrzli někde uprostřed cesty a do skutečného (na rozdíl od vysněného) Západu nikdy nevstoupili...
více


18.12.2018 USA: Zkušenost ze vzdálené prérie

Ota Ulč
Pro emigranta za nejlepší či, přesněji, nejpříjemnější kariéru pokládám kantořinu někde na univerzitě. Náš cizí, nevymýtitelný přízvuk tam nevadí a takové prostředí poskytuje plno volného času - přece jedno z fundamentálních kritérií kvality života.
více


18.12.2018 EVROPA: Opuštění Schengenu vůbec nemusí být za trest

Jan Bartoň
Belgický premiér se nechal slyšet, že státy nesolidární s umisťováním migrantů na svém území by měly být vyobcovány ze schengenského prostoru. Myslí to samozřejmě jako za trest. Co když to ale bude nutnost?
více


18.12.2018 BREXIT: Ostudná dohoda

Martin Pánek
Když v 19. století podepisovaly západní mocnosti dohody s čchingskou Čínou, byly tyto smlouvy pro Čínu tak nevýhodné, že vešly do povědomí jako nerovné smlouvy.
více


18.12.2018 ÚVAHA: Nešťastná Francie

Dan Drápal
Tento článek nebude o posledním islamistickém útoku ve Štrasburku. Podnětem k jeho napsání byly několikatýdenní protesty „Žlutých vest“.
více


18.12.2018 EVROPA: Největší riziko brexitu

Pavel Kohout
Existují dva způsoby, jak se dívat na brexit. Prvním z nich je příběh viděný bruselskou optikou. Vypráví o nešťastné zemi zmanipulované bulvárním tiskem a neseriózními politiky.
více


17.12.2018 SVĚT: Protiizraelský teror optikou teroru ve Štrasburku

Lubomír Stejskal
Lidé ve Štrasburku zažili to, co lidé v Izraeli. Zákeřný teror – i s tím snad dobrým koncem. Rozdíl je pouze v tom, že štrasburskému vraždění dávají naše „velká“ média podstatně větší prostor než arabskému vraždění v Izraeli.
více


17.12.2018 VELKÁ BRITÁNIE: Zkoušení brexitových vod

Marian Kechlibar
V britské Konzervativní straně mají zajímavý mechanismus, kterému se říká Výbor 1922, i když vlastně vznikl až v roce 1923. Schází se každou středu v pět odpoledne, asi k čaji. (Ach, ta britská kontinuita, my jsme od té doby měli několik různých ústavních uspořádání. Žít na ostrově má někdy své...
více


17.12.2018 KOSOVO: Jak tam pravda s láskou zvítězily

Karel Wágner
Z našich sdělovacích prostředků se dozvídáme, že Kosovo bude mít pravidelnou armádu. A tak bych rád zopakoval povídání o Kosovu, které jsem zveřejnil ve čtvrtek 7.4.2016 na svém blogu.
více


17.12.2018 GLOSA: Víno od nacisty?

Zbyněk Petráček
Mnozí si kupují červené víno. I odrůdu Zweigeltrebe. Patří k běžnému sortimentu a nabízí ji kdejaký obchod. Ale možná jsou dny jejího jména sečteny. Rakouští aktivisté, neboť odtamtud odrůda pochází, rozjeli akci „odzweigeltováno“.
více


17.12.2018 VELKÁ BRITÁNIE: V politické bouři

Alexander Tomský (2)
Katastrofa, rozvrat, největší politická krize od války hlásí titulky anglických novin. Během půldruhého roku beznadějného vyjednávání s Evropskou unií odstoupilo na protest 14 ministrů a 10 vyšších státních úředníků a nikdo neví, jak dál.
více


15.12.2018 MIGRACE: O strachu ze slovíček

Marian Kechlibar
Na text dnešního příspěvku mě navedl Miroslav Jahoda, asistent poslance EP Jiřího Payna (a dříve Petra Macha), který se na svém Facebooku rozepsal o Zprávě o závěrech a doporučeních Zvláštního výboru pro terorismus. (Plný text je docela dlouhý.)
více


15.12.2018 POLSKO: Barnevernet už je nerozdělí

Tomáš Zdechovský
Rodilá Norka Silje Garmová, která loni v září utekla s dcerou do Polska, protože jí Barnevernet hrozil jejím odebráním, zde získala politický azyl. Žádost mají podanou další desítky zoufalých rodičů.
více


15.12.2018 EVROPA: Křižáci proti Babišovi

Zdeněk Holásek
Francie je v jednom ohni kvůli řádění žlutých vest, pro které je úkolem číslo jedna demise nafoukaného bankéře a gerontofila Macrona (to na straně jedné), který hodlá Francii dorazit ekologickými daněmi, a ochromená a vytočená z dalšího průšvihu.
více


15.12.2018 SVĚT: Košatá lidská práva 2018

Stanislav Křeček
Každoročně si 10. prosince připomínáme den, ve kterém Valné shromáždění OSN v roce 1948 přijalo Všeobecnou deklaraci lidských práv. Je co si připomínat, ale ještě víc je nad čím se zamyslet.
více


15.12.2018 FRANCIE: Jde o peníze, hlupáku!

Jan Vitek
Francouzský prezident Emanuel Macron po třech týdnech občanských nepokojů pronesl usmiřující projev k národu. Nejprve lid pokáral za napáchané škody a pak mu nasliboval řadu věcí.
více


14.12.2018 BLÍZKÝ VÝCHOD: Zločin na zastávce (2)

Lubomír Stejskal
Předčasně narozené dítě, které bylo v době vražedného útoku arabských teroristů na nevinné cestující čekající na autobusové zastávce v těle matky, zemřelo.
více


14.12.2018 ŠVÉDSKO: Protiimigrační strana se stává rozhodující silou

Soeren Kern
Výrazný výsledek antiimigrační strany Švédští demokraté ve švédských volbách 9. září 2018 sebral etablovaným stranám tolik hlasů, že dva hlavní parlamentní bloky jsou fakticky zablokovány a zdaleka nedosahují na parlamentní většinu.
více


13.12.2018 BREXIT: EU dotlačila Británii tam, kde jí chtěla mít

Jan Bartoň
Zoufalý pokus Theresy Mayové, zřejmě nejzoufalejší v její politické kariéře, byla cesta do zemí EU s požadavkem na změnu dohody o brexitu nebo alespoň o „upřesnění nepřesností“. A EU je ochotna velkoryse přijmout Británii zpátky.
více


14.12.2018 ESEJ: Trump má „bílý“ problém

Roman Joch
Od republikánů se ve volbách do Kongresu USA odklonili jejich tradiční stoupenci z předměstí velkých měst.
více


14.12.2018 KLADSKO: Zapomenutý (dříve) český kraj

Marian Kechlibar
Milý čtenáři, dokončil jsem pro týdeník Echo článek, který pojednává o drobných změnách českých hranic po roce 1918 – jmenovitě o Valticku, Vitorazsku a Hlučínsku. V tištěné podobě vyjde příští týden.
více


14.12.2018 MIGRACE: Je to prosté...

Pavel Černocký
Francie dopustila během desetiletí zamoření svého území přistěhovalci z Afriky. Zaplatila daň za svoji koloniální politiku, dovoz levné pracovní síly a tím pádem za minulý hospodářský rozvoj.
více


14.12.2018 FRANCIE: Aby se měli lépe

Zbyněk Petráček
Jsou situace, kdy se státník nezavděčí. Ani když ustoupí tlaku řvoucí ulice (pak má cejch slabocha), ani když kraválistům neuhne a pevně trvá na svém (pak získá cejch necity). Ale v tom druhém případě si aspoň uchová obraz sebe sama, ideál reformisty, s nímž vyhrál volby, a též zápis do dějin.
více


13.12.2018 BIG BEN: Evropský parlament lže

Benjamin Kuras
Globální pakt o migraci se zaplať pánbůh podařilo odstřelit dřív než premiéra, díky čemuž se Češi nemusí bát povinně legalizovaného, smluvně stvrzeného a časově neomezeného přijímání veškerých migrantů, které z jakýchkoli důvodů napadne odkudkoli se přemístit do Evropy na útraty evropských...
více


13.12.2018 JERUZALÉM: Co dělají Izraelci o vánocích?

vanoce
Už po mnoho let mám možnost pozorovat dění v Jeruzalémě o Vánocích. Ráda bych proto odpověděla na opakovanou otázku: „Co dělají Izraelci o vánocích?” V tomto hledu bych rozdělila Izraelce do tří skupin.
více


13.12.2018 NĚMECKO: Konzervativci prohráli bitvu o zemi

Pavel Jégl
Němečtí konzervativci prohráli klíčovou bitvu o Křesťansko-demokratickou unii a potažmo i o Německo. CDU, nejvlivnější politická strana poválečné Evropy, se tak nevrátí k pravicovým kořenům, zůstane široce rozkročenou středovou stranou. Němci tomu říkají Volkspartei. Jednoduše řečeno, ani ryba,...
více


13.12.2018 SVĚT: Užitečný zdroj

Ota Ulč
Tím zdrojem podle mého vkusu je britský týdeník THE ECONOMIST, k poučení hospodářů, ekonomů, jak firma zdůrazňuje, a k takovým specialistům se rozhodně nepočítám. Každý výtisk na výtečném papíru a rovněž i s obsahem.
více


13.12.2018 FRANCIE: Macronova předběžná kapitulace

Marian Kechlibar
Francouzský prezident slíbil ve svém pondělním projevu řadu ústupků. Otázka zní: jak je zafinancovat?
více


12.12.2018 NĚMECKO: Nová tvář v čele CDU

Marian Kechlibar
Milí čtenáři, ptáte se mě v mnoha e-mailech a zprávách na to samé: co čekám od CDU, které nově předsedá sárská politička Annegret Kramp-Karrenbauer, zvaná krátce AKK?
více


12.12.2018 BLÍZKÝ VÝCHOD: Zločin na zastávce

Lubomír Stejskal
Už o tom zvěrském útoku Arabů na nevinné lidi v Judeji v Zemi izraelské psal (10/12) kolega Martin Braun - jako první - a já mu za to děkuji. Někdy jsou stránky blogerů na českém internetu tou nejrychlejší zpravodajskou agenturou.
více


12.12.2018 FRANCIE: Macron je jako Marie Antoinetta

Jaroslav Míth
Protesty Žlutých vest ve Francii proti zvýšení daně z pohonných hmot symbolizují, že mnohá naoko „krásná ekologická opatření“ mají ve skutečnosti charakter odstrčení příslušníků nižší a střední třídy od civilizačních výdobytků.
více


12.12.2018 MÉDIA: Proč novináři tak špatně odhadli Macrona?

Petr Robejšek
Zadejte v těchto dnech na news.google.com heslo „Macron“ a vyskočí na vás spousta textů, které se předhánějí v dramatických popisech.
více


12.12.2018 GLOSA: Den práv i výstrahy

Zbyněk Petráček
Kdybyste náhodou zapomněli, že 10. prosinec je Dnem lidských práv (10. prosince 1948 přijala Všeobecnou deklaraci lidských práv OSN), může se připomenout sám.
více


11.12.2018 FRANCIE: Země se řítí do katastrofy, Macrona to nezajímá

Guy Millière
11. listopadu 2018 oslavil francouzský prezident Emmanuel Macron 100. výročí ukončení první světové války tím, že pozval hlavy sedmdesáti států do Paříže a uspořádal nákladné, zbytečné a velkolepé „Fórum míru“, které nic nepřineslo.
více