9.10.2015 | Svátek má Štefan, Sára


9.10.2015 SÝRIE: Místo koalice další dílek nepřátelství

Jan Bartoň
Podle informací britského listu The Independent je ruské angažmá v Sýrii především bojem za vlastní zájmy. Politiku USA v Sýrii podrobuje zdrcující kritice.
více


8.10.2015 GLOSA: Michalákové je mi líto

norwegian flag
Norové rozhodli, že paní Michaláková nemá na své dvě děti nárok. Zkoumali případ důkladně a rozhodli, jak rozhodli.
více


8.10.2015 ESEJ: Mohou bohatí za chudobu světa?

Vlastimil Podracký
Marxistické vidění světa obvykle nedovoluje objektivní pohled na vznik chudoby v zaostalém světě a dává vše za vinu bohatým lidem i zemím. Z toho vzniká jakési sebemrskačství, snášející na zlý Západ všechny viny za současný stav.
více


8.10.2015 SVĚT: Otroctví v Brazílii konečně dodávám

Ota Ulč
Čtyři miliony nedobrovolných otroků - neboli desetkrát víc než těch v Severní Americe - tam dorazilo za tuze krušných podmínek, jež není radno v tamějších lepších kruzích připomínat.
více


7.10.2015 IZRAEL: Palestinské násilnosti neslábnou

Gita Zbavitelova 1
Palestinské nepokoje ve východním Jeruzalémě a na Západním břehu, k nimž dochází v Izraeli okolo každých novoročních židovských svátků, vypukly letos v polovině září a dodnes nepolevily.
více


7.10.2015 BIG BEN: Perzekuce křesťanů v Německu

Benjamin Kuras
Česká vláda s pomocí církevních a dobročinných organizací má okamžitou ideální příležitost zabít tři mouchy jednou ranou: Vyzrát na Evropskou unii, splnit její imigrační kvóty a zachránit několik tisícovek středovýchodních křesťanů fyzicky perzekvovaných a v ohrožení života – v Německu.
více


7.10.2015 ROZHOVOR: Část migrantů přichází škodit

Jan Martinek
Islamic Jihad
Nejprve chci říci, že větší hrozba než migranti je nejenom pro Evropu katastrofální stav světového finančního systému. Migranti sami představují hrozbu bezpečnostně-politickou a civilizační. Neznámá, ale značná část migrantů, řekl bych minimálně čtvrtina, představuje různě intenzivní riziko.
více


7.10.2015 EVROPA: Proč EU dopouští imigraci

Jan Frank
Teorií, proč se Evropa v podstatě bez odporu vydává napospas uprchlické vlně složené z lidí, kteří by za normálních okolností dostali do západních zemí víza jen stěží, je více.
více


7.10.2015 SVĚT: Fenomén Asad a syrská krize

Jiří Weigl
Ruský vojenský zásah v Sýrii otevřel novou kapitolu syrské občanské války a dal novou naději na přežití Bašáru Asadovi - démonizovanému syrskému diktátorovi, kterému přes nečekanou výdrž a odolnost již začaly docházet síly.
více


7.10.2015 SVĚT: Humanitární bombardér Putin

Josef Mlejnek jr.
Celý svět nyní diskutuje bombardování. Spojené státy a jejich spojenci už přes rok bombardují pozice Islámského státu v Sýrii a Iráku, Rusko začalo s bombardováním v Sýrii – sice údajně též cílí na Islámský stát, ale skutečným nepřítelem je hlavně syrská opozice, bojující proti režimu Baššára Asada.
více


8.10.2015 MIGRACE: Kvóty mohou fungovat

Pavel Strunz
Nikoliv, nestal se ze mne přes noc příznivec kvót na přerozdělování ilegálních imigrantů, jak by se mohlo z nadpisu zdát. Tím nadpisem jen popisuji tristní scénář, ke kterému se zřejmě schyluje.
více


6.10.2015 UDÁLOSTI: Fraternité, égalité, drony

Bohumil Doležal
Podnět k těmto řádkům mi dalo krátké, ale výrazné vystoupení prezidenta ČR Miloše Zemana na Valném shromáždění OSN ze dne 29. září.
více


6.10.2015 HISTORIE: Německé sjednocení

Lubomír Stejskal
Čas od času se na německém kanálu ARD-alpha podívám pozdě v noci na 25 let staré zpravodajství Tagesschau. Především z nostalgických důvodů: je to návrat do let, kdy jsem býval mlád.
více


6.10.2015 EVROPA: Přichází nová éra gastarbajtrů?

Karel Wágner
Ve druhé půli 20. století proběhla v západní Evropě řada významných společenských procesů. Měnila se její politická a hospodářská situace, což mělo svůj vliv i na demografii.
více


6.10.2015 MIGRACE: Okem Eca

Grig - Cvrček
Umberto Eco (83), světoznámý spisovatel, vědec a filosof, hovořil 28.9. v Interview ČT24 o své nové knize Nulté číslo a mimo jiné komentoval i současnou krizovou situaci s běženci.
více


6.10.2015 EVROPA: Unie opět přihrává euroskeptikům

Jaroslav Míth
Jako by se pomyslné PR oddělení EU rozhodlo, že bude působit ve prospěch euroskeptických politických stran. Já osobně stejně jako mnoho jiných jsem prosazením silového řešení znepokojen a vůbec nemám na mysli, co bylo prosazeno, ale jak.
více


6.10.2015 SVĚT: Otroctví v Brazílii neprávem opomíjené

Ota Ulč
Předinulý měsíc v tomto zdroji vyšel můj text s názvem Trošku se v otroctví vyznat. Se zpožděním mi pak došlo neomluvitelné pominutí týkající se nejpočetnějšího státu Latinské Ameriky. Nyní se tedy pokusím o aspoň částečnou nápravu.
více


6.10.2015 VELKÁ BRITÁNIE: Nová idea starého levičáka?

Pavel Kohout
Představte si to pozdvižení, kdyby předsedou ČSSD byl zvolen dejme tomu Jiří Paroubek. Anebo, ještě lépe, Vojtěch Filip. Nebo někdo jiný, kdo veřejně hovoří o znárodňování jako o správné věci, o extrémních daních z příjmu, o návratu skutečného socialismu.
více


5.10.2015 GLOSA: Fáze imigrantské krize

Petr Kolář
Velké sociální krize mají také cykly. První fáze je ‚Ignorace‘ – pár cvoků bije na poplach a nikdo si toho nevšímá. Druhá fáze je také ‚Popírání‘ – víc a víc cvoků bije na poplach a společnost a autority začínají reagovat, ale vehementním popíráním problému.
více


5.10.2015 MIGRACE: Žádná krize. Kalamita!

Ivo Možný
Komentář Zbyňka Petráčka (Pohled nazpět a vpřed, LN 24. 9.) přináší dobrou analýzu naší situace a šancí po rozhodnutí o povinných kvótách, obávám se ale, že výrazy jako „porážka“ a „jednota“ v jeho textu mohou být některými čtenáři špatně pochopeny.
více


5.10.2015 SVĚT: Bibi v OSN

Lubomír Stejskal
Den po Mahmúdu Abbásovi vystoupil před Valným shromážděním OSN premiér Izraele. První část jeho projevu byla věnována íránské hrozbě. Benjamin Netanjahu (Bibi) přinesl zdrcující fakta.
více


5.10.2015 EVROPA: Vzpomínka na mládí

Zbyněk Petráček
Bojovníci za přijetí migračních kvót si mohou oddechnout. Žádné kvóty už brzy nebudou, nahradí je totiž stálý relokační mechanismus
více


3.10.2015 SVĚT: Zničí Američané sami sebe?

Václav Vlk st.
V době pádu Sovětského svazu měly USA mimořádnou příležitost bez použití zbraní a s malými náklady rozšířit svoji sféru vlivu.
více


3.10.2015 BLÍZKÝ VÝCHOD: „Bomba“ nevybuchla

Gita Zbavitelova 1
Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás už před zasedáním Valného shromáždění OSN avizoval, že jeho projev bude „bomba“. Nakonec však obsahoval jen řadu dramatických výhrůžek a žádný konkrétní krok.
více


3.10.2015 SVĚT: Mezinárodní zásah a partyzánská válka

Josef Mlejnek jr.
Bezradnost provázející hledání receptu, jak vyřešit uprchlickou krizi, plodí též výzvy k ráznému zásahu nějaké mezinárodní koalice v Sýrii či vůbec na Blízkém východě, s nadějí, že se tak odstraní jádro problému a svět zas bude, jaký byl.
více


3.10.2015 CÍRKEV: Kárat, když je třeba

Roman Joch
Maryland, jedna z třinácti původních amerických kolonií, byla založena jako útočiště pro katolíky a tamější rodina Carrollů byla vlivná při vzniku USA: jeden Carroll podepsal Deklaraci nezávislosti, druhý Carroll ústavu a třetí Carroll se stal prvním arcibiskupem země.
více


2.10.2015 GLOSA: Koalice proti teroru

Zbyněk Petráček
Vel ká koalice proti teroru, jak k ní v OSN vyzval Vladimir Putin, evokuje dvě události. Za prvé velkou koalici proti agresi Saddáma Husajna z roku 1991 – ta uspěla ve vytlačení Iráčanů z anektovaného Kuvajtu, ale neuspěla ve svržení agresora.
více


2.10.2015 EVROPA: Unie coby narkoman toužící po další dávce

Jan Zahradil
V roce 2008 (!) jsem napsal pro jeden deník toto: „Uvnitř Evropy probíhá nové překreslování mocenské mapy. Nejzásadnější smluvní změnou byl nový hlasovací systém.
více


2.10.2015 EVROPA: Běh k propasti aneb Do roka a do dne

Luděk Frýbort
Nikoli rozvážně kupředu, ale zpět, protože před námi je propast. (Bedřich kníže ze Schwarzenbergu, arcibiskup pražský 1850-1885)
více


2.10.2015 MIGRACE: Solidarita nezmizela, otázky zůstaly

Dan Drápal
Reaguji na článek německé novinářky žijící v Praze Solji Schultheisové. Nadpis článku („Kam zmizela solidarita?“ LN 1. října 2015) může být redakční, stejně jako podtitulek „Debata o uprchlících je současně debatou o tom, jakou společností chtějí Češi být“.
více


1.10.2015 MIGRACE: Obec Evropa

Miroslav Polák
Tato úvaha je volným pokračováním mých zamyšlení na téma Občan a obec z ledna a Evropské hodnoty a Řecko z července letošního roku.
více


1.10.2015 MIGRACE: Kvóty krizi neřeší

Tomáš Jirsa
V posledních dnech se ale stále častěji setkáváme s případy, kdy jsou jakékoliv názory zpochybňující správnost rozhodnutí týkající se zavedení kvót, ostrakizovány a politici, kteří unijní rozhodnutí zpochybňují, jsou veřejně dehonestováni. Je nám vytýkáno, že vyčleňujeme Česko z hlavního evropského...
více


1.10.2015 SVĚT: Vzpomínka na někdejší neobvyklé zážitky

Ota Ulč
V zajímavém městě Hualien na východním pobřeží Tchaj-wanu jsem si všiml vládou stanoveného hodnocení domů lásky na jakostní třídy.
více


1.10.2015 USA: Fenomén „The Donald“

Roman Joch
Nástupce Baracka Obamy v Bílém domě bude znám v prosinci 2016. O kandidátech rozhodnou primárky, jež se rozeběhnou v únoru.
více


1.10.2015 BLÍZKÝ VÝCHOD: Největší kozel-zahradník v OSN

Lubomír Stejskal
Kdyby Teherán neměl jaderné ambice a celé to nebylo vážnější než vážné, šlo by o zábavu téměř k popukání.
více


1.10.2015 EVROPA: Zpátky ke kořenům

Marian Kechlibar
Kdykoliv otevře člověk noviny (i digitální) a začte se do článků týkajících se migrační krize, narazí brzy na jedno klišé. Totiž že mizerní xenofobní Češi jsou ostudou Evropy a jejich nesouhlas s přijímáním uprchlíků je důkazem, jak dalekou cestu ještě musíme urazit, než se z nás stane „rozvinutý...
více