26.7.2016 | Svátek má Anna


26.7.2016 OLYMPIÁDA: Virus zika, nebo všemocný dolar?

Voyen Koreis 2
Olympijské hry v brazilském Riu de Janeiru pronásledují od samého počátku jen samé problémy. Už to, že se Olympijský výbor rozhodl hry pořádat v tomto městě, nebylo všude přijato kladně.
více


26.7.2016 SVĚT: Nezřídka nemilé dopady vlastního nevinného počínání

Ota Ulč
Jedna má dobrá přítelkyně zvládla nám hodně vzdálené jazyky a v Praze ji ještě za bolševika Antonína Novotného pověřili funkcí tlumočnice pro tehdejšího íránského vládce jménem Mohammad Rezá Pahlaví.
více


26.7.2016 USA: Republikáni bez konzervativce

Roman Joch
Donald J. Trump je kandidátem Republikánské strany na prezidenta a Republikánská strana tak snad poprvé za posledních osmdesát let má vůdce, který není ani částečně konzervativní.
více


26.7.2016 GLOSA: Pakt s ďáblem

Zbyněk Petráček
Německo je hegemonem EU. Na tom konstatování není nic hodnotícího – ani potlesk, ani pískot. Je to zkrátka holý fakt, neboť stát tak velký, hospodářsky výkonný a konkurenceschopný nemůže hegemonem nebýt.
více


25.7.2016 SVĚT: Proč Evropa není Amerika

Miloslav Bednář1
Že Evropa není USA, a hlavně proč, není pro ideologickou zaslepenost jasné mnoha dogmaticky uvažujícím lidem.
více


25.7.2016 ÚVAHA: Z Evropské unie je klub sebevrahů

Tomáš Haas
Absurdní spolek zemí, jejichž občané - muži, ženy i děti - jsou vražděni po desítkách a jejichž vládci a jejichž media nám říkají, že největší nebezpečí pro ně, pro nás a pro Evropu nejsou teroristé, kteří nás, Evropany, ve velkém vraždí.
více


25.7.2016 GLOSA: Reflexe evropských politických elit je protimluv

European Union flag
Již studenti na střední škole se v rámci českého jazyka a literatury učí, co je to oxymorón – contradictio in adjectio, protimluv, básnický prvek, jenž spojuje slova, která se vzájemně vylučují a vytvářejí logický spor – mrtvé milenky cit, černé světlo apod.
více


25.7.2016 SVĚT: Protiruskými sankcemi k třetí světové válce?

Kreml
Z historie se lze poučit, že sankce proti nějakému státu se většinou míjí účinkem, někdy dokonce mají naopak pro toho, kdo je zavedl, velmi vážné následky. Za typický příklad neúčinných sankcí lze považovat Kubu.
více


25.7.2016 NORSKO: Proč Michaláková zavírala děti do sklepa?

Tomáš Zdechovský
Mám pro vás naprosto šokující zprávu: Eva Michaláková týrala děti ve sklepě. Tvrdil to Barnevernet i pěstouni, kterým to údajně řekly děti včetně detailů, jak sklep vypadal. Má to jen jeden háček. Michalákovi sklep nikdy neměli.
více


25.7.2016 SVĚT: Bojkot olympiády

olympic flag
Je pěkné dívat se na sport (když už jste taková nemehla jako já, že jej neumíte dělat přímo sami). Třeba Pikora preferuje tenis, protože tvrdí, že v něm jsou prý nejhezčí holky.
více


25.7.2016 GLOSA: Světlé zítřky pro Evropu

Jiří Svoboda1
Povaha vlády Turecka a jeho dlouhodobý sestup do temnot je dlouhodobě veřejně známý. Teď zapálili říšský sněm. Jen německá tajná služba nic takového zřejmě netuší a radí premiérce: USMÍVAT SE!
více


25.7.2016 FEJETON: Nenáhodná podobnost

Petruška Šustrová
Pobyla jsem tři dny na festivalu Colours of Ostrava a vrátila jsem se velice spokojená – absolvovala jsem na pár scénách několik velezajímavých diskusí, potkala spoustu velezajímavých lidí a moc jsem nezmokla.
více


23.7.2016 TURECKO: Erdogan řekne, my konáme

Zbyněk Petráček
Turecký stát o víkendu prokázal, že jde-li do tuhého, má věci pod kontrolou. Pokus o vojenský puč skončil rychle. Kdyby se někdo v pátek večer opil a probral by se až v neděli, vlastně by si ani ničeho nevšiml.
více


23.7.2016 TURECKO: Bouře nad Bosporem a co si o ní myslet

Luděk Frýbort
Hned jak jsem se v sobotu ráno dozvěděl o tom oficírském puči v Turecku, napadlo mě, jestlipak spíš nežli puč to nebyl páně Erdoğanův trik k dalšímu oslabení významu kdysi vlivné armády, již zakladatel Turecké republiky Mustafa Kemal, zvaný Atatürk, ustanovil strážkyní evropské, sekulární...
více


23.7.2016 VELKÁ BRITÁNIE: Maggie 2.0? Tereza není z železa

Pavel Jégl
Žádný revival Margaret Thatcherové nebude. Vláda britských konzervativců pod vedením premiérky Theresy Mayové nabídne jinou verzi konzervatismu.
více


23.7.2016 GLOSA: Nevěděl jsem. Přísahám, že jsem nevěděl!

Leona Šlajchrtová1
Duo cum faciunt idem, non est idem. Když dva dělají totéž, není to totéž. Staré latinské přísloví může – nikoli bez hořkosti – vzpomenout prozatímní brazilský prezident Michel Temer.
více


23.7.2016 UDÁLOSTI: Západ ustupuje před Erdoganovými „Novými pořádky“

Bohumil Doležal
Netušil jsem, kolik máme u nás odborníků na vojenské puče a techniku jejich provádění. Čeští specialisté (např. inventární novinář nyní Babišovy MfD Milan Vodička) hovoří o tom tureckém se suverenitou svědčící o tom, že se nejméně tří úspěšných osobně zúčastnili.
více


23.7.2016 EVROPA: Kdekoli, kdykoli, kdokoli

Petr Robejšek
Výzkum Pew Research Center potvrzuje to, co registruje skoro každý. A sice rostoucí nedůvěru vůči muslimům ve většině evropských států. Komentátoři, psychiatři a policisté analyzují všemožné aspekty atentátů v Nice a v Bavorsku, ale jednomu důsledku islamistického terorismu v Evropě je věnována...
více


22.7.2016 EVROPA: Strach z demokracie

Miloslav Bednář1
Od pátečního rána 24. června, kdy svět po sečtení hlasů oblétla zpráva o rozhodnutí britských voličů odejít z Evropské unie, zachvátila eurounijní elity a na ně napojená média panická hrůza z demokracie.
více


22.7.2016 USA: Chování prezidenta

Jan Drábek
Newyorské Timesy nedávno uveřejnily jakýsi chvalozpěv na Baracka Obamu. Vlastně ne tak úplně chvalozpěv na jeho počínání, spíše na jeho prezidentské chování. Na jeho spořádanou rodinu, jeho vystupování na veřejnosti. Prostě džentlemenské ctnosti.
více


22.7.2016 USA: Šílenost Obamova transgenderového nařízení o toaletách

J. Matt Barber
american flag
Prezident Obama určitě přišel o rozum. Přímo poplival občanská práva mužů i žen, kluků a holek pokojně se vyčůrat či jít do sprchy, aniž by byli nahými, pohlavně zmatenými nebo pohlavně útočnými predátory opačného pohlaví okukováni nebo nuceni přijmout, že nacházejí lacinou zábavu v tom, že záměrně...
více


22.7.2016 GLOSA: Co ukázal atentát v Nice?

Ivo Strejček
Teroristický útok v Nice, spolu s obdobnými teroristickými činy za posledního roku a půl jinde ve Francii, opět obnažil několik stále zřetelnějších pravd.
více


21.7.2016 GLOSA: Turecký zatýkací cirkus

Lubomír Stejskal
Když jsem na počátku US volební kampaně slyšel, že za republikány bude bojovat o Bílý dům Donald Trump, považoval jsem to za špatný vtip. Nic víc. A mávl jsem nad tím rukou.
více


22.7.2016 GLOSA: Klíčem je strach

Zbyněk Petráček
Strach je zvláštní fenomén. Někdy se stává hybatelem politického dění, jindy zas hospodářskou komoditou.
více


21.7.2016 TERORISMUS: Sekerník v Německu

Jan Bartoň
Po prohlídce jeho bytu bylo zjištěno, že měl u sebe vlajku Islámského státu. Podle německé policie pobýval tento mladý terorista v Německu několik měsíců.
více


21.7.2016 ROZHOVOR: O brexitu, populismu i o Trumpovi

Daniel Kaiser
Daniel Kaiser
Tak především když řekneme brexit, musíme odlišit výsledek brexitu od toho, co se bude dít dál. Výsledek Brexitu byl nadějí, šancí, příležitostí, rozbřeskem nad Evropou.
více


21.7.2016 EVROPA: Teror v Nice a proislámský appeasement

Luboš Zálom1
Od teroristického útoku v Nice uplynulo několik dní. Útok, provedený tentokrát úplně jinými prostředky, než tomu bývalo doposud, by měl být pro Francouze, a nejen pro ně, tou poslední kapkou.
více


21.7.2016 TURECKO: Umíráček za Atatürka

Zbyněk Petráček
Až budou historici zkoumat, kdy v Turecku definitivně skončila Atatürkova éra, dost možná dospějí k 16. červenci 2016. Toho dne se zřetelně ukázalo, že armáda už není takovou oporou Atatürkova sekulárního odkazu, aby své cíle dokázala prosadit.
více


21.7.2016 USA: Víc než jeden cestovní pas a nejedno dilema - 2

Ota Ulč
Předchozí text jsem končil tématem o české nedávné minulosti, jakož i pramalou pozorností věnovanou současnému stavu věcí.
více


20.7.2016 VELKÁ BRITÁNIE: Pápá

Vítězslav Kremlík
To bylo kraválu ihned po referendu. Prý vítězové brexitu nemají žádný plán. Prý způsobili chaos a nyní zbaběle prchají od zodpovědnosti. Skutečnost je ale jiná, než bruselská propaganda líčí.
více


20.7.2016 EVROPA: Není čas na evropský puč?

Jan Bartoň
Přečetl jsem si úvahu pana Lubomíra Stejskala o tom, že není puč jako puč. Logicky, pokud bychom přijali jako východisko, že lze pučem zachránit demokracii, není čas na velký evropský puč?
více


20.7.2016 GLOSA: Malý vlastenecký boj

Zbyněk Petráček
Teroristické útoky, ať už je za nimi nenávist, fanatismus, politika či jen chorý mozek, vytvářejí atmosféru jednoty. Celá společnost, politický národ, civilizace se cítí útokem stmelena.
více


20.7.2016 EVROPA: Začíná doba nepohody

Roman Joch
Polovina července přinesla dvě dramatické události: masakr v Nice a neúspěšný pokus o převrat v Turecku.
více


20.7.2016 USA: Turecká lekce pro Obamu

Jefim Fištejn
Kolem zmařeného pokusu o převrat v Turecku se zatím rojí více otázek než odpovědí. Čeho vlastně chtěli dosáhnout pučisté kromě svržení současného režimu?
více


19.7.2016 TURECKO: Mohamed zvítězil nad Atatürkem

Tomáš Guttmann
Letos uplynulo 100 let od boje o Gallipoli, jedné z velkých bitev první světové války, v níž se turecké armádě podařilo udržet pozice proti Anglii a Francii, a tak ubránit tehdejší hlavní město Istanbul.
více


19.7.2016 UDÁLOSTI: Nice - jak se umíme bránit?

Bohumil Doležal
K masakru v Nice došlo rok a půl po atentátu na redakci časopisu „Charlie Hebdo“. Dva teroristé vystříleli tehdy redakci humoristického časopisu, protože neprojevoval dostatečnou úctu k islámu a k proroku Mohamedovi.
více