28.11.2014 | Svátek má René


28.11.2014 EVROPA: Na vlně jednostranného uznávání Palestiny

Když Švédsko před měsícem uznalo neexistující Palestinu, vyvolalo to lavinu podobných kroků v celé Evropě. I když jde pouze o nezávazná doporučení parlamentů, jichž kromě Švédska žádná vláda neuposlechla, vysílají Palestincům významný signál. Schválily je zákonodárné sbory Británie, Irska a Španělska,...
více


28.11.2014 EUROGLOSA: Rozpočet EU potřebuje zásadní změny

Rozpočet Európskej únie je v poslednej dobe v centre politického diania v EÚ. Prvým dôvodom je tradičné každoročné pripravovanie a schvaľovanie rozpočtu EÚ. Tentokrát do toho navyše vstúpila jedna udalosť, ktorá nemohla prísť v nevhodnejší čas.
více


28.11.2014 GLOSA: Barry je mrtev

Když onoho lednového dne roku 1990 policie zabušila na dveře Mariona Barryho, mnozí věřili, že politická kariéra živelného washingtonského starosty je u konce. Přece jen skončil v želízkách kvůli videozáznamu, na němž v jednom místním hotelovém pokoji kouřil crack.
více


27.11.2014 SVĚT: Výtečná výhoda přílišné citlivosti

Přece jeho explozivní potenciál vyjádřený dvěma vzájemně se posilujícími, mravním rozhořčením překypujícími slovy: islamofobie a rasismus. Vyskytuje se v přemnoha podobách, lze ho spáchat jak v domácím prostředí, tak ve velmi vzdáleném zahraničí.
více


27.11.2014 IZRAEL: Cenzura...

Média jsou plná arabských (tehdy, od té doby se změnil politický slovník, dnes tedy palestinských) uprchlíků. Málo se ale mluví o souběžné záležitosti: vyhnání statisíců Židů z arabských zemích po vzniku Izraele (1948).
více


27.11.2014 UKRAJINA: Je co slavit?

21. listopad byl nedávno ukrajinským parlamentem vyhlášen Dnem důstojnosti a svobody. Toto datum bylo stanoveno státním svátkem spojeným se dnem volna – tedy alespoň v té západní části Ukrajiny.
více


27.11.2014 ÚVAHA: Blahoslavení chudí duchem...

evropa mapa
Tak jsme se kdysi učili, správný překlad je chudí v duchu, ale výklad, že jsou to ti, kteří v Duchu zvolli chudobu, zdá se mi poněkud zavádějící. Chudých duchem je totiž od začátku dějin člověka Homo sapiens (pravý to opak) velice potřeba. Vždytˇ jak by tak dlouho vládli faraonové, satrapové, jak dlouho...
více


27.11.2014 PORTUGALSKO: Sócrates aneb Vím, že nic nemám

Posledních pár let se někdejší portugalský premiér José Sócrates vracel do své vlasti vždy jen skok. Poté co před třemi lety, když Portugalsko balancovalo na hraně krachu, tehdejší parlament odmítl jeho úsporný plán, socialistický premiér odstoupil a uchýlil se do Paříže.
více


26.11.2014 SVĚT: Na co myslí Miss muslimského světa

Ano, taková soutěž existuje. Jako soutěž krásy vznikla natruc standarním Miss World, Universum, International a jim podobným. Jde o podnik relativně mladý. Premiéru měl v roce 2011.
více


26.11.2014 RUSKO: Rozdíl mezi Putinem a ...

Poděkujme Putinovi za jeho brilantní vystižení toho, čím se jeho Rusko liší od vyspělých zemí. Přesně vyjádřil to, co Rusko tíží a na co nakonec Rusko nutně zahyne, následujícími slovy:
více


26.11.2014 USA: Hrůza, policie zastřelila dvanáctiletého

V sobotu policie v americkém Clevelandu zastřelila dvanáctiletého chlapce, který měl airsoftovou repliku zbraně.
více


26.11.2014 GLOSA: Nůžky na brka

Zpravodajstvím to proběhlo, rozruch to nevyvolalo žádný, za zmínku to však stojí. Evropský parlament se naváží do firmy Google a zřejmě se pokusí oddělit vyhledávač od jeho ostatních služeb.
více


25.11.2014 EUROGLOSA: Strašák

Opustenie eurozóny je brané ako tabu a tí, ktorí čo i len pripustia takúto možnosť, sú označení za extrémistov. Koniec koncov, aj samotný predseda ECB Mario Draghi prízvukuje, že spoločná mena je „nezvratná“.
více


25.11.2014 RUSKO: Páté výročí zavraždění Sergeje Magnitského

Sergej Magnitskij byl sedmatřicetiletý protikorupční právník, který odhalil organizovanou krádež dvou set třiceti milionů dolarů. Spáchala ji skupina vysokých činitelů ruského ministerstva vnitra a policie v úzké spolupráci s organizovaným zločinem.
více


25.11.2014 JAPONSKO: Jen na vlastní nebezpečí

Generace investorů a portfolio manažerů, kteří zahájili kariéru začátkem 90. let, má silně zažité jedno dogma: do japonských akcií se neinvestuje. Japonsko je zakázaná toxická zóna, kde koncem roku 1989 explodoval finanční ekvivalent nukleární nálože s dlouhým poločasem rozpadu. Vstup jen na vlastní...
více


25.11.2014 PÁKISTÁN: Takové spojence nemíti

Ve značné konkurenci oprávněně kvalifikujících kandidátů bych zlatou medailí asi obdařil Pákistán. Rozlohou přesahující 800 000 čtverečních kilometrů, se 130,5 miliony obyvatel (tak napočítáno v cenzu 1998) a 160 miliony (odhad z roku 2007).
více


24.11.2014 GLOSA: Námořní základna se hodí vždy

Poskytnou nám USA bratrskou internacionální pomoc? Stejně jako Sovětský svaz v roce 1968? Vím, že teď nastane hrozný křik, že SSSR byl „Říší zla“ a USA jsou „Studnice demokracie a pokroku“, ale časy se „tak trochu“ mění a od konce války se obě velmoci přece jen změnily.
více


24.11.2014 EVROPA: Putin a pakt Molotov-Ribbentrop

Není to tak dávno, co ruský prezident Vladimír Putin obhajoval pakt Molotov-Ribbentrop ze srpna 1939. Tvrdil, že bývalý Sovětský svaz či dnešní Rusko se za něj nemají co stydět či omlouvat, neboť prý to byl pakt o neútočení; a přeci mír a neútočení nejsou špatné, nýbrž naopak dobré.
více


24.11.2014 USA: Pět milionů „vděčných“ Obamových přistěhovalců

Jedno se musí nechat. Americký prezident Barack Obama je vynikající řečník. Své rétorické umění si znovu ověřil v noci na pátek, kdy přednesl emotivní projev k reformě imigračního zákona v USA.
více


22.11.2014 BLÍZKÝ VÝCHOD: Všude samé problémy

Když dva Arabové z východního Jeruzaléma v úterý zavraždili čtyři židovské věřící a jednoho policistu v jeruzalémské synagoze, palestinský Hamás se tak radoval, že v Gaze uspořádal oslavy a rozdával v ulicích cukroví. Ze všech sil podněcuje současné protiizraelské násilnosti, při nichž za posledních...
více


22.11.2014 ANALÝZA: Podrobně o "fotografii sestřelu MH17 stíhačkou"

Sestřelení MH17 1
Po prvním ohledání, které její pravost vyvrátilo, jsem se k „fotografii sestřelu MH17 ukrajinskou stíhačkou“ vrátil a provedl podrobnou analýzu tak, jako se má dělat: jako by šlo o skutečný zpravodajský materiál, který by přistál na stole analytikovi a je potřeba bez předsudků ověřit jeho pravost oproti...
více


22.11.2014 EVROPA: Uznání Palestiny není možné

Uznání samostatného státu Palestina na Západním břehu a v pásmu Gazy není možné, pokud se nevyjasní, kdo na těchto územích skutečně vládne. Nepodpoříme přeci organizaci Hamas, celosvětově uznanou jako teroristickou.
více


21.11.2014 GLOSA: Ta nešťastná láska k Ukrajině...

Dobře vím, jaké to je být nešťastně zamilovaný. Neměl bych se tudíž těm skandujícím demonstrantům s ukrajinskými prapory příliš vysmívat, ale…
více


21.11.2014 EVROPA: Deklarace nezávislosti

V roce 1776 sepsali a vydali Otcové zakladatelé Spojených států amerických Deklaraci nezávislosti na Velké Británii. Dokument obsahuje okřídlené věty:
více


20.11.2014 SVĚT: Rozvody států - 2

Končinou s nejznamenitějším potenciálem je ovšem Afrika, s veletucty podstatně se lišících kmenů a jazyků. Kontinentální organizace African Union (AU), stejně jako její předchůdkyně Organisation of African Unity (OAS), na občasné separatistické inicitivy nereaguje nijak vřele. Prozatím se takový rozvod...
více


19.11.2014 19. LISTOPAD: Mezinárodní den toalet

„Nápad, pane starosto, je to skvělý! Opravdu republikánský. A určitě v plném souladu s vůdčími myšlenkami naší strany. Zařízení v nejvyšší míře demokratické a také hygienické, jak jste správně řekl.“
více


19.11.2014 GAZA: Izrael střílí po dětech

Světový tisk má opět o čem psát: izraelský voják postřelil a těžce zranil desetiletého palestinského chlapce, který se přiblížil k hraničnímu plotu s Gazou a ignoroval výzvu k odchodu.
více


19.11.2014 USA: Chromá kachna vysoko nelétá

Vše, čím prezident Obama vstoupí do dějin, už je prakticky dokonáno. Do konce svého funkčního období bez souhlasu republikány ovládaného Kongresu žádnou zákonodárnou iniciativu prosadit nedokáže.
více


18.11.2014 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 298

Sedím doma v arkýři, čaj kouří v hrnku s nápisem Route 66. Koukám do podzimní zahrady a vzpomínám, jak jsem se ještě před nedávnem potil v arizonské poušti. Musel jsem natočit Suburbana, jednak proto, aby se dobila baterka, ale také proto, abych si poslech bublání velkého osmiválce.
více


18.11.2014 SVĚT: Rozvody států - 1

Jak velmi dobře známo, rozvody manželské jsou značně častější, populárnější a dosažitelnější. Potvrzuji zkušeností z mládí: tehdy jsem absolvoval jeden rozvod vlastní a v taláru okresního soudce v českém pohraničí rozhodoval ve stovkách matrimoniálních karambolů, nezřídka doprovázených vzájemnými výčitkami,...
více


17.11.2014 EVROPA: Jak teď budeme žít

Tento týden žije celá mediální scéna čtvrtstoletým výročím listopadu 1989. Připomínají se různá skutečná i domnělá hrdinství, skutečné i virtuální zbabělosti. Defiluje před námi zástup těch, kteří se chtějí na pozadí toho výročí zviditelnit. To je legitimní, to patří k žánru výročí. Já si dovolím téma...
více


15.11.2014 SVĚT: Putinovské Rusko je reálnou hrozbou

Příznivci neohroženého Volodi mi určitě budou spílat a obviňovat z podlehnutí západní propagandě. Ať chceme či ne, ruská propaganda je daleko silnější a propracovanější. Pomáhá v tom potlačování médií s jiným názorem. Svoboda tisku a slova na Západě, kam se řadíme i my, se vůbec nedá srovnávat s Rus...
více


14.11.2014 AUSTRÁLIE: S Obamou nad hlavou...

Letěly docela nízko, takže nás ten kravál zdvihl z židlí a vyhnal z domu. Celkem jich nad námi přeletělo šest nebo sedm; tři z nich přitom vypadaly jinak než ty helikoptéry, na jaké jsme tu zvyklí.
více


14.11.2014 OSOBNOST: Hrdina holocaustu

1. září 1939 propukla druhá světová válka, nacisté obsadili téměř celou Evropu a zasévali v ní smrt a zkázu. Nejvíce však na přípravu k válce a válku samotnou doplatili Židé.
více


14.11.2014 SVĚT: Nikoliv triumf, ale dohoda

Tématem X. pražské bezpečnostní konference byl pokus o prognózu, jak si bude svět stát za další čtvrtstoletí. Co se událo a co se možná odehraje? Množství zajímavých příspěvků se tématu dotklo z hlediska sociologického, geopolitického, energetického a bezpečnostního. Některé z nich přinesly pozoruhodné...
více


14.11.2014 EVROPA: Jak unijní regulovčíci přerostli politikům přes hlavy

Evropská komise funguje jako fabrika na regulace. Eurokraté jsou jimi posedlí, jen ve sféře byznysu během posledních pěti let obdařili Evropu tisíci předpisy.
více