29.5.2017 | Svátek má Maxmilián, Maxim


29.5.2017 SVĚT: Trump v Rijádu proti Obamovi v Káhiře

Tomáš Guttmann
V souvislosti s nedávným projevem Trumpa v Rijádu jsem si znovu přečetl Obamův projev, který v červnu 2009 přednesl na káhirské univerzitě v prvním roce své vlády.
více


29.5.2017 TERORISMUS: Méně slz, méně lží, více oprávněného hněvu

Kurt Schlichter
Islamic Jihad
Už dost výměn státních vlajek, spojených s jatkami spáchanými daného dne, na vašem Facebooku, už dost nočního bdění u svíček a dost energických hashtagů typu #_____.
více


29.5.2017 HISTORIE: Dokreslení profilu hrdinova

Luděk Frýbort
Čítám rád týdeník Reflex, když mi jej někdo ze staré vlasti přiveze, někdy ale střelí tak drobátko vedle. V letošním osmnáctém čísle jsem našel článek oslavující českého letce Jana Feráka, hrdinu španělské občanské války (1936-1939)...
více


29.5.2017 BLÍZKÝ VÝCHOD: Odplata

Lubomír Stejskal
Došlo k ní ještě téhož dne kolem západu slunce. Egyptské vojenské letectvo bombardovalo výcvikové tábory teroristů v oblasti města Derna ne severovýchodě Libye.
více


29.5.2017 EVROPA: Hrozí nová občanská válka

Markéta Šichtařová 5
Když se v Paříži v listopadu 2015 střílelo v klubu Bataclan, do 24 hodin byly facebookové a jiné profily na sociálních sítích zahalené v barvách francouzské trikolory. Když se vraždilo před pár dny v Manchesteru – nic.
více


27.5.2017 REPORTÁŽ: Den Jeruzaléma 2017

Loučení s Jeruzalémem 1
Takhle nějak to muselo vypadat, když táhly izraelské kmeny do Jeruzaléma na oslavu svátků: Spousta tančící a zpívající mládeže, rodiny s dětmi, ale i staří a postižení lidé. Nekončící proud lidí.
více


27.5.2017 TERORISMUS: Zákonitý proces

Zdeněk Holásek
Je to až únavné číst či poslouchat komentáře na téma teroristických činů, jak to v úterý předvedla např. ČT 24 ve svém speciálu věnovaném Manchestru a teroristickému činu v tamní obří aréně.
více


27.5.2017 EVROPA: O úniku do nevědomí

Luděk Frýbort
Na stará kolena se člověk nevyhne vysedávání v čekárnách různých lékařských praxí. Což někdy může být pěkná otrava, i sháním se, kde by bylo co ke čtení. Tak mi padl do ruky jeden tuze učený časopis, v němž se jistá kapacita z oboru psychologie rozepisovala na téma nevědomí.
více


27.5.2017 EGYPT: Jak dostat spisovatele do kriminálu

Lubomír Stejskal
Je neuvěřitelné, že je něco takového možné v 21. století. V zemi, jejíž ústava garantuje svobodu umělecké a literární tvorby.
více


27.5.2017 EVROPA: O terorismu bez korektnosti

Jan Bartoň
Poslední teroristický útok v Manchesteru opět rozproudil debaty, mimo jiné o tom, zda je to „incident“. Ve Velké Británii je navíc předvolební čas. Silné odsudky a demonstrace „jednoty“ jsou již klišé bez významu.
více


27.5.2017 BLÍZKÝ VÝCHOD: Pomodlit se u Zdi nářků

Zbyněk Petráček
Mír mezi Izraelem a Palestinci je svatý grál Bílého domu. Už čtvrtstoletí platí, že ať se americkým prezidentem stane kdokoliv, dříve či později ho uchvátí idea, že právě on mír pro Svatou zemi prosadí.
více


26.5.2017 EVROPA: Kdo to řekl?

Václav Vlk st.
Na začátku si dáme otázku. Nikoliv tu z češtiny, znějící „co tím chtěl básník říci?“, neb nejde o básníka, ale o politika.
více


26.5.2017 VZPOMÍNKA: Moje poznámka k výročí Dunkirku

Jon Babicka
tank Sherman
Z novinové zprávy: Jinak poklidná zastrčená ulička ve francouzském Wormhout ožívá. Vlajky, kapela, čestné jednotky, politici, historici a především veteráni druhé světové války. Místní i ti, kteří sem přijeli z Česka.
více


26.5.2017 IZRAEL: Obnovu mírových jednání Trump nepřivezl

Gita Zbavitelova 1
Dvoudenní návštěva Donalda Trumpa v Izraeli a na palestinských územích byla trojnásobnou premiérou – Trump byl první americký prezident, který do Izraele přijel tak brzy po nástupu do funkce a hned při své první zahraniční cestě.
více


25.5.2017 MÉDIA: V Manchesteru nevraždil Angličan

Jiří Weigl
V Manchesteru došlo v pondělí večer k dalšímu děsivému teroristickému útoku s desítkami mrtvých a zraněných, tak jako před tím ve Francii, v Německu, v Turecku, v Rusku a jinde.
více


26.5.2017 USA: Po čerstvých stopách

Petr Adler
Kde jsou ty časy, kdy páni otevírali dámám dveře, a dámám to nejen nevadilo, ale dokonce byly za to pánům vděčné.
více


26.5.2017 GLOSA: Od sankcí k potlesku

Zbyněk Petráček
Snad každý v této zemi ví, proč má smysl sledovat Rakousko. Nejen proto, že jsme čtyři sta let sdíleli jednu monarchii, dvě stě let jeden občanský zákoník a teď společně vzpomínáme, jak Marie Terezie zavedla povinné školní vzdělání.
více


26.5.2017 USA: Je Trump druhý Nixon?

Roman Joch
Nejhorším nepřítelem prezidenta Nixona byl prezident Nixon. Aféru Watergate mohl ustát; on o ilegálních činech svých podřízených předem nevěděl, a kdyby je okamžitě propustil a nesnažil se vše ututlat, nemusel rezignovat.
více


26.5.2017 FEJETON: A znovu ty deště! A znovu...

Voyen Koreis 2
Venku prší - celé východní pobřeží kontinentu je pokryto dešťovými mraky, což obvykle v tuto roční dobu nebývá. Tvrdím ale už dávno, že tato země, tento kontinent potřebuje každou kapku deště, které se mu může dostat.
více


25.5.2017 ROZHOVOR: Tomáš Halík se prohlásil za proroka

Pavel Chrastina
Nedávno dostali v několika médiích, jako jsou například Český rozhlas a iDnes.cz, prostor k vyjádření svých názorů teolog Tomáš Halík a jeho velký podporovatel, developer Luděk Sekyra.
více


25.5.2017 TERORISMUS: Musíme si zvyknout?

Luboš Zálom1
Po teroristickém útoku v Manchesteru je už předem jasné, co bude hlavním poselstvím evropských politických elit. Těch elit, jimž vůbec nic nehrozí. Poselství se totiž už dlouho nemění. Zní: zvykejme si.
více


25.5.2017 SVĚT: Nedostatečné využívání stručnosti

Ota Ulč
Ano, nezřídka býváme upovídaní a rovněž přespříliš ohleduplní. Ovšem doba nás nutí k potřebným opatrnostem. Abychom nenarazili, neurazili, nikdy nelze dostatečně podceňovat náchylnost v dnešních dobách, jakkoliv oficiálně tolik demokratických.
více


25.5.2017 EVROPA: Potetovaná pokladní není hlavní problém

Jaroslav Míth
Není to tak dávno, co zaplnily sociální sítě a média fotografie pokladní z jednoho pražského supermarketu s nacistickým tetováním na ruce. Je to ale opravdu nebezpečné?
více


25.5.2017 GLOSA: Zeď u mešity, nebo mešita u zdi?

Lubomír Stejskal
Žijí mezi námi různí lidé. I ti ducha mdlého. Bližní, kteří neumí rozlišovat. A ti všichni mají volební právo. Leč o volbách tato glosa není, je o něčem trochu jiném.
více


25.5.2017 RAKOUSKO: Už i tady mají „diktátora“?

Jan Bartoň
Nejen Andrej Babiš může škrtat na kandidátkách. Prosadil si to i nový šéf lidovců v Rakousku Sebastian Kurz. Má být trumfem proti svobodným.
více


24.5.2017 SVĚT: Krátce k Manchesteru

Marian Kechlibar
„Nová švédská tradice“, neboli měsíc ramadán, má poslední dobou nepříjemnou vlastnost, totiž že v něm dochází k disproporčnímu množství teroristických útoků. Pondělí v Manchesteru zase jen zapadá do této nové švédské, britské, francouzské a vůbec západní tradice.
více


23.5.2017 EVROPA: Proč nesouhlasím s Bohumilem Doležalem

Ivo Strejček
Bohumil Doležal ve svém textu Selhání českých europoslanců (Neviditelný pes, 22. 5. 2017) zlomil pomyslnou hůl nad těmi z českých europoslanců, kteří byli proti tomu, aby Evropský parlament projednával bod „Prohlášení evropské komise – riziko politického zneužití médií v České republice“.
více


23.5.2017 BLÍZKÝ VÝCHOD: Trump a hold světovým náboženstvím

Jefim Fištejn
V těchto dnech prezident Donald Trump uskutečňuje svou první zahraničněpolitickou cestu, která zahrnuje návštěvy Saúdské Arábie, Izraele, Vatikánu a Evropy.
více


24.5.2017 EVROPA: Europarlament přeceňuje svůj význam

Petr Robejšek
Evropský parlament před pár dny odhlasoval, že v Maďarsku hrozí „jednoznačné nebezpečí závažného porušení hodnot“ zakotvených v evropských smlouvách a musí být zahájeno sankční řízení.
více


24.5.2017 EVROPA: Brusel velí „Kupředu, levá!“

Tomáš Břicháček
Evropská komise 26. dubna představila návrh tzv. Evropského pilíře sociálních práv, doprovázený balíčkem navazujících iniciativ a Diskusním dokumentem o sociálním rozměru EU.
více


23.5.2017 GLOSA: Vyžeňte je ze svatyní

Zbyněk Petráček
Donald Trump na Blízkém východě. To je voda na mlýn těch, kteří ho už předem odepisují se vším všudy. Co může Trump čekat v Saúdské Arábii, když se sám vymezuje vůči islámu?
více


24.5.2017 KLDR: Kim všude, kam se podívám

Luboš Smrčka 1
Donald Trump a spolu s ním celý civilizovaný svět má problém. Tím problémem je s obezitou neúspěšně bojující vyznavač západního luxusu a neomezený vládce KLDR v jedné osobě Kim Čong-un, pro potřeby tohoto blogu Kim III.
více


23.5.2017 ZIMBABWE: Rekordně poničená ex-kolonie

Ota Ulč
Se Zimbabwe, někdejší Jižní Rhodesií, bývalou britskou kolonií s tehdy kompetentně fungující jak administrativou, tak hospodářstvím, to jde nadále s kopce. Na rozdíl třeba od Tanzánie, handicapované etnickým propletencem víc než stovky kmenů, zde byly a stále jsou jen kmeny dva – většinový Šona,...
více


23.5.2017 GLOSA: Melania nahoře bez

Lubomír Stejskal
Jde o uznání principu „já pán – ty pán“. O elementární respekt k hostu. V Saúdské Arábii tomu tak je. V Íránu nikoli. Bez ohledu na známé odlišnosti, obě země mají trojí společné: Alláha, Proroka a Korán.
více


23.5.2017 USA: McCarthyho taktika se nyní používá proti jiným

George Friedman
George Friedman
Senátor Joseph McCarthy svým usilovným stíháním komunistů vytvořil v raných padesátých letech minulého století vládu teroru.
více


22.5.2017 GLOSA: Diskreditace Trumpa pokračuje

Jan Bartoň
Americká média jsou plná „tajných“ informací, které měl Donald Trump „vyzradit“ Rusku. Boj deníků New York Times a Washington Post s prezidentem tak pokračuje v neztenčené míře jako před volbami.
více