31.10.2014 | Svátek má Štěpánka


31.10.2014 ÚVAHA: Paralela

Dnešní hrátky kolem islámu a filosofické diskuse kolem multikulti vytvářejí jistou paralelu s třicátými lety minulého století, kdy narůstalo nebezpečí nacismu. V Evropě se konečně po válce a krizi zase začínalo žít lépe, a tak lidé a politici bagatelizovali nebezpečí totálního nacionálního socialismu....
více


30.10.2014 HISTORIE: Jak to bylo s Krymem

Je zajímavé, jak se lidé rádi zmocňují nepravd, které vyhovují jejich nejrůznějším teoriím. V souvislosti s ukrajinskou krizí se v debatách také sem tam objeví jméno Nikity Sergejeviče Chruščova (1894-1971).
více


31.10.2014 GLOSA: Ruský historik v ČT

Zubov pracoval ve Státním institutu mezinárodních vztahů, odkud byl propuštěn s odůvodněním „nemorálního chování“. Stalo se to poté, co odsoudil ruskou politiku na Krymu.
více


31.10.2014 HISTORIE: Kafr Kasim

Jsou v životě jednotlivce i národa hodně temné skvrny – události, které se staly a o nichž jsme zpětně přesvědčeni, že se nikdy stát neměly. Čas ovšem vrátit nelze a lidem i národu nezbývá, než se s existencí těchto neblahých momentů vyrovnat.
více


31.10.2014 SVĚT: Politická korektnost a islám

Během mnoha z posledních třinácti let, od doby, kdy 11. září 2001 zaútočila al-Kajda na World Trade Center a Pentagon, se Západ neustále nachází v konfrontaci se stále nebezpečnějším nepřítelem, islámským terorem.
více


30.10.2014 UKRAJINA: Na hranici přežití

Určitě se shodneme na tom, že přejeme Ukrajincům (i sobě) žít ve svobodné, demokratické a prosperující zemi, která nebude v područí Ruska. Letos jsem byl na Ukrajině již potřetí a moje ukrajinsko-skeptické zkušenosti, resp. texty neznamenají, že bych Ukrajincům takovou zemi nepřál, ale jsou varováním...
více


30.10.2014 SVĚT: Bezmoc mocných 2

V průběhu roku 2013 a 2014 se bez zvláštního zájmu Západu prakticky rozpadl Irák, který již není funkčním státem. Je rozdělen na část šíitskou, na část sunnitskou ovládanou ISIS, tedy je součástí vyhlášeného chalifátu, který se sám nazval Islámský stát v Iráku a Levantě, a zvláštní oblastí jsou pak území...
více


30.10.2014 USA: Problematický půvab podivně demokratického počínání

Za necelé dva týdny - prvního úterý v měsíci listopadu - budou v USA volby, jak vyžaduje tamější tradice. Neméně tradiční ovšem jsou výjimky z takového pravidla, potvrzeno Barackem Husseinem Obamou, který již hlasoval ve státě Ohio, v němž nikdy nesídlil.
více


30.10.2014 FEJETON: Amerika je droga

Dávno před tím, než nám sametová revoluce předala klíč od západních bran, než jsem roztáhla křídla a vzlétla s hejnem do zemí zaslíbených, jsem hledala svoje místečko v zemích, kde zítra znamená včera, svoje hnízdečko, kam bych se ráda vracela.
více


30.10.2014 EVROPA: Ne, pane expremiére!

Bývalý premiér Petr Nečas, jemuž jsem byl dva roky poradcem pro lidská práva a zahraniční politiku, již několikrát vyslovil své přesvědčení, že „ve střednědobém a dlouhodobém horizontu je Rusko strategickým partnerem Západu“, tudíž „čím dříve se zastaví eskalace nepřátelství a nevraživosti, tím lépe...
více


29.10.2014 SVĚT: Bezmoc mocných 1

Pokud jste přečetli ten titulek jako „Moc bezmocných“, nic se neděje. To se i mně občas stává, když oči běží tak rychle, že mozek si text interpretuje podle zažité šablony. Havlův světově známý text popisuje určitou realitu světa, kdy takzvaně bezmocní mohou téměř vše.
více


28.10.2014 IZRAEL: Arabský teror v Jeruzalémě

Středeční útok izraelského Araba, který najel automobilem do nástupního ostrůvku tramvaje v Jeruzalémě, byl vyvrcholením několikaměsíčních nepokojů v izraelském hlavním městě, jimž mezinárodní média nevěnovala skoro žádnou pozornost.
více


29.10.2014 ŠPANĚLSKO: Mikulášovy patálie po španělsku

Na té fotce vypadá docela špatně. Směšně. Přesto snímek z letošního července patří k největším pokladům Franciska Nicoláse Gómeze Iglesiase. Či spíše k „majstrštykům“ dvacetiletého muže z Madridu, jehož příběh nyní baví a svým způsobem i šokuje celé Španělsko.
více


28.10.2014 EVROPA: Socialismus v praxi

Británii se daří a její HDP roste víc, než se čekalo. To neuniklo pozornosti Bruselu. Výsledkem této pozornosti je požadavek Bruselu, aby Velká Británie přispěla do začátku prosince částkou 2,1 miliardy eur (cca 58 miliard korun) navíc k tomu, co už Británie do unijní kasy letos odvedla. Brusel označuje...
více


28.10.2014 EVROPA: Je-li slabý náčelník, netřeba svolávat schůzi

Už se to blíží, dnes si připomínáme, že za čtyři roky tomu bude sto let od vzniku samostatného státu, který se dvakrát rozpadl. Vím, že odpůrci EU nenechají na tomto textu ani nit suchou, ale risknu to.
více


28.10.2014 SVĚT: Tři možnosti

To, co se nepodařilo sadistické justici v Súdánu v případu Meriam Išagové, podařilo se sadistické justici v Íránu. Nechala oběsit šestadvacetiletou Rejhanu Džabbaríovou v kauze více než sporné.
více


28.10.2014 SVĚT: Bez moře třeba neznamená být bez zájmu 3

Začátkem 20. století si Velká Británie, vládkyně moří, imperium, nad nímž slunce nezapadalo, začala dělat oprávněné starosti z rostoucí síly Ameriky, své dřívější neposlušné kolonie.
více


27.10.2014 EGYPT: Prezidentovi došla trpělivost

Jednatřicet mrtvých příslušníků armády v jednom dni. Taková je bilance útoků teroristů v pátek 24/10 na severovýchodě Sinaje. Hodně silná a hodně hořká káva. Egyptský prezident přistoupil k činu.
více


27.10.2014 FEJETON: V Moskvě

Cestování je poučné a opakované cesty jsou opakovaně poučné. Například při mé poslední (nebo možná předposlední) návštěvě Moskvy, může to být dva nebo tři roky, byl poměr rublu ke koruně zhruba jedna ku jedné.
více


27.10.2014 EVROPA: 14 asistentů pro europoslance!

Euroskeptický europoslanec je v bezvýchodné situaci. Když asistenty platí z unijních peněz, je pokrytec. Kdyby měl soukromé sponzory, byl by zkorumpovaný. A bez asistentů zase nemůže pořádně plnit závazky voličům.
více


25.10.2014 EVROPA: Výjimka pro Irsko

Zcela bez zájmu médií prošla oběma komorami českého parlamentu ratifikace „Protokolu o obavách irského lidu týkajících se Lisabonské smlouvy“. Je to v podstatě výjimka z Lisabonské smlouvy, podobná té, kterou pro Českou republiku vyjednal Václav Klaus ve věci Benešových dekretů.
více


24.10.2014 SVĚT: Ottawa, Káhira, Jeruzalém

Středa 22. října. Tři metropole, tři teroristické útoky. Na ty blízkovýchodní jsme tak nějak uvyklí. Proto byla největší mediální pozornost věnována akci v Kanadě.
více


25.10.2014 DÁLNÝ VÝCHOD: Dvě špatné zprávy

Petr Fiala
china flag
Především, vyšlo najevo, že pekingská vláda nehodlá dodržet svoje závazky z roku 1997, protože volební právo obyvatel Hongkongu má být oproti původním slibům omezeno. To je velmi zlá zpráva - nikoliv to, že demokracie v Hongokongu má být i v budoucnu omezena.
více


25.10.2014 BLÍZKÝ VÝCHOD: Barbaři

Také některé české servery zveřejnily dnes (22/10) video z vraždy ukamenováním, které se vrazi v oblasti pod kontrolou Islámského státu dopustili v Sýrii v oblasti východně od města Hamá na místní ženě obviněné z cizoložství.
více


24.10.2014 UKRAJINA: Jaké jsou náklady?

V prosinci loňského roku ve Vilniusu odmítl podepsat ukrajinský prezident Janukovyč asociační dohodu s EU. Nově zvolený prezident Porošenko ji minulý týden podepsal.
více


23.10.2014 UKRAJINA: Budoucnost země

Parlamentní volby se budou na Ukrajině konat až v neděli 26. října, proto je ode mě možná trochu drzé psát o budoucnosti Ukrajiny těsně před nimi. Nicméně i jiní komentátoři přede mnou předpověděli, co asi nastane, takže pokud jde o výsledek voleb, neřeknu nic převratného.
více


23.10.2014 SVĚT: Bez moře třeba neznamená být bez zájmu 2

V závěrečném odstavci předchozího textu zabývajícího se tímto tématem jsem se zmínil o obstrukcích, které lidová Čína působí Filipínám při zásobování posádky na úskalí neobydleného či spíš neobydlitelného Johnson South Reef v souostroví Spratly.
více


23.10.2014 HISTORIE: Moje pravda vítězí…

Pan prezident Miloš Zeman nám vysvětlil, jak je to vlastně s tou Ukrajinou. Situaci v ní přirovnal k občanské válce ve Španělsku, kde, jak nám se svojí nenapodobitelnou dikcí a intelektuální převahou vysvětlil, se dělo něco podobného jako v občanské válce na Ukrajině. I tam prý bojovaly dvě strany ,...
více


23.10.2014 EVROPA: Frakce a dvojí metr

Vratislav Hošek
European Union flag
Skupina Evropa svobody a přímé demokracie obnovila svou činnost poté, co se jí podařilo získat polského europoslance za Kongres nové pravice (KNP), pana Roberta Iwaszkiewicze, autora nejapných výroků o bití žen a dětí.
více


23.10.2014 IRÁK: Byly tam chemické zbraně?

Když Spojené státy na jaře 2003 podnikly invazi do Iráku a svrhly diktátora Saddáma Husajna, pochyboval málokdo, že ta akce byla oprávněná nebezpečím, které se skrývalo v jeho arsenálu chemických a biologických zbraní.
více


22.10.2014 SVĚT: Klíčem k moci je mír

Klíčem ke všemu je mír. A láska a přátelství. Neboť jak již bylo tisíckrát řečeno: „Čiň dobře i nepříteli! Láska bližnímu neubližuje.“ (Bible, Římanům 13,10)
více


22.10.2014 ANGLIE: Hastings

Do Hastings jsme přijely autobusem na krátkodobý kurz angličtiny. Byly jsme ubytovány v soukromí. Náš dům stál na malém náměstí, vklíněný v řadě. Několikaposchoďový, impozantní, s ozdobnou fasádou dávající najevo svou zlatou dobu a důležitost.
více


22.10.2014 SVĚT: Blízkovýchodní problémy

surface-to-air missile
Mnozí si mohou myslet, že se nás v Čechách následující text netýká. To je omyl. Momentálně zachraňuje Evropská unie, kromě Ukrajiny, ještě Jezídy a Kurdy. Domnívat se, že zůstaneme nepostiženi - když dobře, tak jen finančně -, je značně optimistické.
více


21.10.2014 SVĚT: Bez moře třeba neznamená být bez zájmu 1

Velká většína všech států má aspoň kus mořského břehu, od nějž lze odplout do dálav. Tou menšinou (v počtu asi třiceti) jsou tzv. landlocked státy - odříznuté, což jim zavinila buď historie, nebo příroda.
více


21.10.2014 EVROPA: K čemu je europrokurátor

Do našeho slovníku se pomalu vkrádá nové sousloví – evropský prokurátor. Přišla s ním už eurokomisařka pro spravedlnost Viviane Redingová loni v červenci, kdy představila návrh na vytvoření Úřadu evropského veřejného žalobce, který by měl efektivněji bojovat proti podvodům s financemi EU.
více


20.10.2014 EGYPT: Jedna dobrá zpráva mezi řadou špatných

Zatímco mezi Hamasem a Izraelem panuje příměří, na západě od Pásma Gazy, v blízkosti jeho hranic s Egyptem, pokračuje boj egyptských bezpečnostních sil s teroristy. Jde především o militanty z organizace Ansar Beit al Maqdis (E), jakési lokální Al Kajdy.
více