28.5.2018 | Svátek má Vilém


28.5.2018 VELKÁ BRITÁNIE: Na cestě do pekel?

Karel Šindelář
Brexit se zdál být jednoznačným vítězstvím konzervativců nad progresivisty, případně nacionalistů nad globalisty.
více


28.5.2018 BIG BEN: Je Turecko ještě spojencem Západu?

Benjamin Kuras
Vezměme si pár událostí tureckého „spojenectví“ pozpátku, od té nejnovější. Tou je odvolání velvyslance z Washingtonu, jako „trest“ za přesun americké ambasády do Jeruzaléma. Pár hodin předtím vypovězení izraelského velvyslance z Ankary, už předtím odvolání tureckého velvyslance z Tel Avivu.
více


28.5.2018 GLOSA: EU nám chce vzít papírové peníze...

Petr Robejšek
Sešel se rok s rokem a právě včas na začátku prázdnin začne platit další omezení při používání hotovosti.
více


28.5.2018 FEJETON: Vlajka

Petruška Šustrová
Pozvali mě do Krakova na konferenci k třicátému výročí založení východní sekce Bojující Solidarity. Bojující Solidarita byla velice zajímavá instituce: vznikla poté, co generál Wojciech Jaruzelski nastolil 13. prosince 1981 výjimečný stav.
více


26.5.2018 SVĚT: Sedmdesát let Izraele

Johannes Gerloff
Z čistě objektivního pohledu věnuje svět modernímu státu Izrael nadprůměrnou pozornost. S 8,4 milionu obyvatel se Izrael řadí na 96. místo na světě, bezprostředně za Tádžikistán a Honduras, ale těsně před Rakousko a Švýcarsko.
více


26.5.2018 USA: Trump zrušil setkání s Kimem

Jan Bartoň
Prezident Donald Trump napsal dopis severokorejskému vůdci Kim Čong-unovi, v němž mu oznámil zrušení plánovaného setkání na nejvyšší úrovni v Singapuru. Čeští experti hovoří o „diletantismu Trumpa“.
více


26.5.2018 BLÍZKÝ VÝCHOD: Izraelský majstrštyk

Václav Vlk st.
Byl to dokonalý plán. Něco, co nemůže nevyjít. Plán, který ať dopadne, jak dopadne, vždy z něho nakonec vyjdou vítězně ti, co ho naplánovali.
více


26.5.2018 VELKÁ BRITÁNIE: Vykořeňování sexismu po londýnsku

Marian Kechlibar
Šéfinspektor metropolitní policie získal odškodnění 870 000 liber poté, co jej jeho nadřízená připravila o velitelský post u taktické jednotky.
více


26.5.2018 PRÁVO: Palestinci žalují Izrael v Haagu...

Gita Zbavitelova 1
Palestinská samospráva Mahmúda Abbáse požádala tento týden Mezinárodní trestní soud, aby „neprodleně“ zahájil vyšetřování údajných zločinů, jichž se prý dopouští Izrael na palestinském lidu.
více


26.5.2018 EVROPA: Česko v tvrdém jádru EU?

Pavel Svoboda EP
Článek v HN europoslance Jana Zahradila, zda Česko patří do tvrdého jádra EU, je ukázkou provinčního ideologického myšlení, které si naše země nemůže dovolit, pokud chce být úspěšným státem uprostřed Evropy.
více


25.5.2018 ITÁLIE: Kdo zavinil vládu „populistů“?

Petr Robejšek
Duchovní předvoj Evropy je v šoku z toho, že lidé ve stále více zemích volí protestní strany; AfD v Německu a FPÖ v Rakousku. A teď vzniká v Itálii koaliční vláda dvou protestních stran. Vinu má ďábelský šarm populismu, řeknou dobromilci.
více


25.5.2018 EVROPA: Orbán

Luděk Frýbort
Rozhořčuje se velmi autor jednoho článku v týdeníku Respekt nad nerozumem Maďarů, kteřížto si zase zvolili za premiéra toho málemže fašistu Orbána. No, jelikož vím, odkud v takových případech obvykle větřík vane, ani se zvlášť nedivím.
více


25.5.2018 ÍRÁN: Nová americká politika

Jefim Fištejn
Dnes nelze s jistotou odhadnout, jaký dopad bude mít rozhodnutí prezidenta Trumpa odstoupit od tzv. jaderné dohody s Íránem.
více


25.5.2018 BLÍZKÝ VÝCHOD: Západ zrazuje Kurdy

Giulio Meotti
Kurdové mají přísloví: „Nemáme žádné přátele, máme pouze hory.“ V Afrínu je však ani hory nemohly ochránit před tureckými bojovými letadly a islámskými milicemi, spojenci Ankary.
více


24.5.2018 USA: Republikáni mají bolení, že nebudou zvolení

Karel Stryczek
Karel Stryczek
Volby do Kongresu uprostřed prvního volebního období prezidenta USA nedopadají pro stranu, za kterou byl prezident zvolen, moc slavně. Výjimkou byly volby v roce 2002, rok po teroristickém útoku v New Yorku.
více


24.5.2018 VELKÁ BRITÁNIE: Miliardová značka Windsor

Pavel Jégl
Ze svatby prince Harryho s herečkou Meghan Markleovou se dá udělat prostý závěr: Britská monarchie je drahý špás.
více


23.5.2018 GLOSA: Je to jen otázka rozhodnutí

Lubomír Stejskal
Je-li nějaký vysoký úředník státní správy hoden úcty a uznání, pak Dana Drábová – šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. V pátek 18. května byla hostem pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.
více


23.5.2018 BREXIT: Čeká Británii socialismus?

Jan Bartoň
Opoziční Labour Party chce prosadit socialismus a slibuje, že už se lidé „nenechají vykořisťovat“. Ještě by měli Marxovi postavit druhý pomník v Londýně.
více


23.5.2018 NORSKO: Kratší konec provazu

Pavel Hasenkopf
Pravděpodobně už jen málokdo dnes pochybuje o tom, že vychovávat děti v Norsku není zcela bezpečné a bez rizika.
více


23.5.2018 TURECKO: Říše na Bosporu VIII.

Marian Kechlibar
V neděli 24. června se v Turecku konají předčasné volby, které by tureckému vůdci měly přinést další exekutivní pravomoci podle nové ústavy (viz minulý článek). Samozřejmě v případě, že vyhraje. Považuji za pravděpodobné, že Erdoğan vyhraje, protože podporu mezi věřícími Turky zatím neztratil.
více


23.5.2018 POLITIKA: Evropa roku 2018 není Evropou roku 1988

Pavel Černocký
Uběhlo třicet roků, a všechno je jinak. Ovšem někteří lidé to nepochopili a stále žijí v zajetí starých klišé. Vnímají ještě dnes západní Evropu jako baštu svobody, pokroku a demokracie.
více


23.5.2018 EVROPA: Politický islám a šaría se už prosazují

Tomáš Zdechovský
Na začátek si schválně tipněte: Kde nyní hodlá kandidovat strana, která otevřeně říká, že chce v zemi, kde působí, vytvořit islámský stát či přesněji islamistickou demokracii a zavést islámské právo šaría?
více


22.5.2018 MIGRACE: Uprchlická patálie a bod nenávratu

Luděk Frýbort
Jak tak pozoruji, začíná uprchlický problém přerůstat německým úřadům přes hlavu. Přihodilo se před několika dny v městě Ellwangen, že policie měla odvést do zajišťovací vazby uprchlíka, určeného k vyhoštění.
více


22.5.2018 GLOSA: Arménská cesta ke křížku

Pavel Kopecký
Ruku na srdce, kolik toho víme o Arménii, kde probíhá politický převrat, jenž západní média nadšeně nazvala dle Čechů „sametovou revolucí“? Slavné to jistojistě nebude. Snad nám na patře uvízla chuť arménského vína nebo brandy Ararat, před očima zůstaly záběry hor závratné výšky anebo si alespoň...
více


22.5.2018 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 466

Jan Čech
Přišel jsem do Jeep baru a Lukáš mi povídá: „Hele, chodí ti sem už i pošta! Tady máš dopis z Austrálie.“ „Honoušku, ty si necháváš posílat od svým milenek dopisy do hospody?“ „Ale prdliky, to je od nějakýho chlapa.“
více


21.5.2018 ÚVAHA: Královská svatba

Lubomír Stejskal
Sledoval jsem svatbu Harryho a Meghan – nikoli pouze v TV, ale také na internetu. A v mezičase nahlédl do české žumpy. V té jsem objevil otázku uvedenou v podtitulku.
více


21.5.2018 USA: Reflexe vraždění ve škole v Santa Fe

Dušan Neumann
Ač se to ve světle této další tragédie nezdá, Amerika se konečně vzpírá morálnímu marasmu minulých 40 let (od konce vietnamské války), kdy se ideového vedení země zmocnila akademická liberálně-relativistická levice marxismem osvícených a LSD napružených květinových děcek.
více


21.5.2018 NĚMECKO: Co znamená věta Merkelové „Zvládneme to“?

Petr Robejšek
Angela Merkelová nebyla první, kdo použil větu „Wir schaffen das!” (Zvládneme to!). Předběhl jí tehdejší šef německé sociální demokracie Sigmar Gabriel. A co z toho plyne?
více


19.5.2018 MIGRACE: Razie v Brémách II.

Marian Kechlibar
Z neoprávněného udělování azylů v Brémách se během měsíce stala poměrně výrazná kauza. Pro Horsta Seehofera, vedoucího politika CSU, který nyní v Berlíně vede spolkové Heimatministerium, jde o velmi nepříjemný vývoj, protože právě on těsně před propuknutím skandálu činnost úřadu BAMF chválil.
více


19.5.2018 PÁSMO GAZY: Přestaňme už s tou mediální komedií!

Lubomír Stejskal
Svět je ohromen šesti desítkami mrtvých palestinských Arabů na hranicích Pásma Gazy a Izraele. Není ochoten vidět pravdu: že ti lidé jsou obětí provokativní a agresivní kampaně vlastního režimu. Teroristického režimu.
více


21.5.2018 KNIHA: Nejtemnější hodina

Karel Pacner
O Winstonu Churchillovi jsem přečetl mnoho knih, také jeho válečnou kroniku, za kterou dostal Nobelovu cenu.
více


19.5.2018 GLOSA: Jak datlík zvítězil

Zbyněk Petráček
Prezidentovi vychází méně sázek, než by si přál. Nevyšla ta na čínského investora CEFC a teď ani sázka na podporu polské vlády při kácení v Národním parku Bělověž. V sobotu Miloš Zeman Bělověžský prales navštívil.
více


19.5.2018 BLÍZKÝ VÝCHOD: Chtějí to samé - a na stejném místě

Pavel Kopecký
Na hranicích mezi maličkou Gazou a zase ne o tolik větším Státem Izrael zahynuly toto pondělí další desítky lidí. Masakr si můžeme ošklivit, můžeme ho i odsuzovat, ale těžko se mu můžeme divit.
více


19.5.2018 GLOSA: Hyenismus

Jan Bartoň
Anne Franková, jejíž deník se stal po válce svědectvím o situaci Židů v okupované Evropě, ve svém deníku zakryla dvě stránky tak, aby byly nečitelné. Zřejmě nechtěla, aby si tyto stránky někdo přečetl.
více


19.5.2018 PÁSMO GAZY: Očekávaná eskalace násilí

Richard Kemp
hamas
Očekávám nepokoje - a další, mnohem horší události. Palestinská teroristická organizace Hamás chystá na počátek týdne „demonstraci“, které se má na hranici Gazy a Izraele účastnit až 200 000 lidí, a má v úmyslu ji proměnit v orgie smrti a krveprolití.
více


18.5.2018 EVROPA: Istanbulská úmluva

Tomáš Zdechovský
Úřad vlády potvrdil 100% právní nadbytečnost Istanbulské úmluvy, přesto se ji rozhodl Andrej Babiš ratifikovat. Proč ratifikovat smlouvu obsahující násilí na ženách objevující se v muslimských zemích, je mi záhadou...
více