4.7.2015 | Svátek má Prokop


4.7.2015 EVROPA: Balíček 3 v 1

Markéta Šichtařová 5
Není těžké definovat, jaká tři témata nejvíc hýbají domácími médii. V první řadě jsou to uprchlíci.
více


4.7.2015 EVROPA: Vytvořit problém a pak ho řešit

Pavel Strunz
Pokud si někdo myslí, že unijní politici a vysocí úředníci mají hlavu v pejru z problémů, které se v Unii poslední dobou nakupily, pak je na omylu. Je to přesně naopak.
více


4.7.2015 EGYPT: Útoky ISIS na Sinaji...

Gita Zbavitelova 1
Regulérní válka vypukla ve středu na Sinajském poloostrově. Teroristická skupina Ansár bajt al-maqdis, která nedávno přísahala věrnost takzvanému Islámskému státu a přejmenovala se na Vilájat Sinaj.
více


4.7.2015 SVĚT: O zbytečné konfrontaci Západu a Ruska

Václav Klaus1
Děkuji za pozvání do Petrohradu na Mezinárodní ekonomické fórum a na Valdajský diskusní klub. Již několikrát v minulosti jsem slíbil, že přijedu na Valdaj, ale slib jsem nesplnil.
více


3.7.2015 EVROPA: Migrace není příležitost, ale hrozba

Jiří Weigl
Problém migrace, který dnes hýbe veřejným prostorem u nás i v celé Evropě, není na našem kontinentě ničím novým.
více


2.7.2015 VZPOMÍNKA: Sir Nicolas Winton na věčnosti

Tomáš Vodvářka
Netřeba opakovat notoricky známá fakta. Mladý Angličan v době, kdy se v Evropě chystalo masové nacistické třeštění, pochopil jako jeden z mála, že místo slov, výmluv, ústupků a omluv sebe sama je třeba něco udělat
více


2.7.2015 EGYPT: Smrt generálního prokurátora

Lubomír Stejskal
S jistou mírou nadsázky a jízlivosti by se dalo říci, že zatímco egyptská justice je zaneprázdněna souzením tvůrců „nemravných“ videoklipů, teroristé dostali generálního prokurátora.
více


2.7.2015 ŘECKO: Návrat socialismu

Jan Bartoň
Socialismus jako systém „rozdělování chudoby“, jehož dominantním rysem jsou dnes v Řecku „fronty na peníze“, je krutou realitou současnosti.
více


3.7.2015 EVROPA: Řecká tragikomedie

Lubomír Stejskal
Dopřejeme-li sluchu lidem, kteří nahlížejí na řeckou dluhovou krizi řeckým úhlem pohledu, brzy získáme dojem, že za tamní finanční problémy nemůže Řecko, ale jeho věřitelé.
více


2.7.2015 SVĚT: Velikánské kotrmelce končícího tisíciletí

Ota Ulč
Jestliže OSUD nějak autonomně existuje, činí tak s potutelným či spíš perverzním až morbidním smyslem pro humor.
více


3.7.2015 REPORTÁŽ: Kilimandžáro

Marta Urbanová
Bylo nás třináct a měli jsme padesát nosičů. Ti měli s sebou báby, ale nevím k čemu. Náklad nesli na hlavách.
více


2.7.2015 GLOSA: Konfederační vlajka

Jan Drábek
Když se po hrůzostrašné hromadné vraždě v černošském kostele v Jižní Karolině rozvinula debata o roli konfederační vlajky jižních států z americké občanské války, připomnělo mi to první dojmy z mého života v Americe.
více


1.7.2015 USA: Američané změnili názor

Jefim Fištejn
Večer 26. června nasvícení Bílého domu ve Washingtonu dostalo barvy duhy. Do duhových pruhů se zahalily také radnice.
více


1.7.2015 ÚVAHA: Západ! Zdroj všeho zla?

Robert Halška
american flag
Jsem stár, narodil jsem se za vlády amerického presidenta Trumana. Ve škole nám říkali, že to byl zločinec, co nechal schválně svrhnout A-bomby na Japonsko, aby mohl štvát Západ proti táboru míru a socialismu v čele se Sovětským svazem.
více


1.7.2015 GLOSA: FakeLeaks

Martin Malý
Fakt nevyvratitelnosti rozechvívá některé čtenáře tak, že ztrácejí soudnost a volně zaměňují nevyvratitelnost za pravdivost či prokázanost.
více


2.7.2015 SVĚT: Symboly, které varují

Zbyněk Petráček
Jdete-li údolím Kocáby, Berounky či Sázavy, spatříte chaty zdobené vlajkou Konfederace. Symbol amerického Jihu tu zdomácněl už s rozvojem trampingu.
více


30.6.2015 ŘECKO: Hlasovali ANO, aby mohli říci NE

Lubomír Stejskal
Když Tsipras (řecký premiér) přišel v sobotu (27/6) ráno s návrhem, že o nových návrzích „tří institucí“ (EU, Evropská centrální banka a MMF) uspořádá referendum, tak trochu naivně jsem si myslel, že si chce pro další jednání „krýt záda národem“.
více


30.6.2015 EVROPA: Nursultan Nazarbajev a jeho peníze

Karel Hvížďala
V Kazachstánu, deváté největší zemi světa, která má 17 milionů obyvatel, vládne od roku 1990 Nursultan Nazarbajev. Syn pasáka ovcí, který inkarnoval ze stranického funkcionáře po rozpadu Sovětského svazu v Krále slunce!
více


1.7.2015 POLITIKA: K vatikánsko-palestinské smlouvě

Lubomír Stejskal
Podepsána byla v pátek 26/6. Připomíná tak trochu uvažování manželů o tom, jakou svatební kytici bude jednou mít jejich dcera, zatímco paní manželka sotva otěhotněla.
více


30.6.2015 USA: Pokračování dopadu lhářky konfabulátorky Doležalové

Ota Ulč
Neutuchá její dopad v této jediné bývalé supervelmoci s prezidentem, jehož údajný záměr vytvořit první post-racial society se pramálo povedl.
více


29.6.2015 EVROPA: Chceme islámský teror i u nás?

Rudolf Polanecký 1
V pátek došlo ke třem teroristickým útokům - ve Francii, v Tunisku a v Kuvajtu. Výsledkem jsou desítky nevinných obětí.
více


29.6.2015 EVROPA: Řecko a imigrace

Jan Bartoň
Vůdcové zemí EU se právě zabývají osudem Řecka a řešením imigrační krize. Přitom Řecko už dávno zbankrotovalo a „jenom“ o tom neví.
více


29.6.2015 TUNISKO: Bude pochod politiků?

Lubomír Stejskal
Po charlestonském masakru v metodistickém kostele se v pátek 26/6 opět stalo něco, co znamená jediné: že svět je po více než týdnu zase o něco horší.
více


29.6.2015 ŘECKO: Impérium vítězí

Alexander Tomský (2)
Tolik jsem si přál, a se mnou jistě i 120 milionů euroskeptiků, aby měla revoluční řecká vláda revoluční kuráž, odmítla diktát europolitiků a s trochou štěstí vypadla z eurozóny.
více


29.6.2015 GLOSA: Prázdniny na Titaniku

Josef Mlejnek jr.
V kontextu aktuální uprchlické krize působí skoro jako hořký žert zpráva, že ve Francii spustili na vodu největší výletní plavidlo všech dob.
více


29.6.2015 EVROPA: Lidská lavina

Luděk Frýbort
Cestovav prostředkem května za jistou záležitostí do Rakouska málem jsem si nevšiml, že se nalézám na území jiného státu - kdyby mě na to neupozornila trojí nápadná proměna.
více


29.6.2015 GLOSA: Vítězka Alžběta

Zbyněk Petráček
Když přijede britská královna do Německa, média mají Vánoce. Vždyť ona je – pokrevně vzato – notným dílem Němka.
více


27.6.2015 EVROPA: Bilance diskuse o imigraci

Dan Drápal
Pochopitelně není v mých silách přečíst všechny články o imigraci, které se objevují v papírových i internetových médiích.
více


26.6.2015 EVROPA: Unie páchá sebevraždu

Petr Žantovský
Na zasedání výboru Evropského parlamentu pro právní záležitosti byl přijat upravený návrh zprávy k autorskému právu, který na celoevropské úrovni navrhuje zrušit svobodu panoramatu.
více


26.6.2015 ŘECKO: Drama? Jen mediální divadlo

Ladislav Jakl 1
Už pět let sledujeme v médiích komediální seriál, vydávající se za drama, o opakujících se epizodách údajně tvrdého vyjednávání Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu s řeckou reprezentací.
více


27.6.2015 GLOSA: Co to byl Schengen?

Zbyněk Petráček
Maďarsko jednostranně pozastavilo platnost evropské azylové konvence. V praxi to znamená, že už nebude přijímat ty běžence, kteří přes jeho území pokračovali dále na západ a byli zachyceni tam.
více


27.6.2015 GLOSA: Hnutí LGBTsílí

Tomáš Bílek
Ve svých předchozích textech v NP jsem se vyjadřoval zejména o rostoucím fenoménu útisku (a zároveň emancipace) LGBT minority v zemích ovlivněných křesťanstvím a islámem.
více


27.6.2015 USA: Rétorika proti Rusku přituhuje

Jefim Fištejn
Republikánští kandidáti na úřad prezidenta Spojených států, kterých už je na tucet, se předhánějí v tom, kdo z nich má rozhodnější postoj vůči ruské agresivitě a kdo bolestivěji tne do Vladimira Putina.
více


26.6.2015 GLOSA: Co mají pořád s tou mší?

Lubomír Stejskal
Několik českých serverů zaznamenalo první vzpomínkovou bohoslužbu v kostele metodistické episkopální církve v jihokarolínském Charlestonu po tragické události ze 17. června.
více


26.6.2015 REPORTÁŽ: Na dostaveníčku se „zlodějem země“

Johannes Gerloff
Za velkou překážku smíření v blízkovýchodním konfliktu se považuje skutečnost, že se izraelští osadníci usazují na palestinském území.
více


26.6.2015 USA: Bush III.?

Roman Joch
Prezidentské volby v USA budou v listopadu 2016, první primárky v únoru příštího roku, ale svou kandidaturu na prezidenta už oznámilo přes tucet osob.
více