17.1.2019 | Svátek má Drahoslav


17.1.2019 VELKÁ BRITÁNIE: Odmítnuto

Marian Kechlibar
Nedá se říci, že by to bylo velké překvapení. Bookmakeři ve Velké Británii sázeli začátkem týdne na to, že withdrawal agreement neprojde parlamentem, v poměru 20:1, a stalo se. Deal neprošel.
více


17.1.2019 JAR: Čeští Jihoafričané, nebo jihoafričtí Češi

Ota Ulč
Do jejich nové vlasti jsem už nahlédl několikrát. V roce 1984, době již ochabujícího apartheidu, jsem tam přijel na několik měsíců se svou nezcela bělostnou rodinou. Tehdy jsem se zabýval průzkumem profilu a motivace uprchlíků z oné doby.
více


17.1.2019 SVĚT: Čistota a ekologie jsou drahé a musí se naučit

Václav Vlk st.
Boj proti plastům v podání našich pokrokářů, Evropské unie a dalších světových institucí připomíná středověké rituály. Zakazují se plastová štouradla do uší, plastové tácky, plastové tašky atd.
více


16.1.2019 SVĚT: Převýchova Gillettem

Marian Kechlibar
Nové reklamní video značky Gillette (patří pod koncern Procter & Gamble) se rozhodlo vychovávat novou generaci mužů ke květinkové něžnosti.
více


17.1.2019 EKOLOGIE: Kde je zátěž

Ondřej Neff
Zdá se, že nejpozději v roce 2021 budeme osvobozeni od plastových brček a ušních šťourátek a v rukou pak budeme třímat brčka netoxická, s radostí v srdci, že i svým přispěním jsme zmírnili tíži břemene tohoto světa.
více


17.1.2019 BRAZÍLIE: Brazilský Trump a jeho „Chicago boy“

Pavel Jégl
Rakouský spisovatel Stefan Zweig předpověděl Brazílii báječné zítřky. Název jeho knihy Brasilien, Ein Land der Zukunft (Brazílie, země budoucnosti) se kdysi stal oblíbeným sloganem Brazilců.
více


16.1.2019 GLOSA: V roce Gándhího

Zbyněk Petráček
Kdyby Andrej Babiš zahájil svou zatím nejdelší cestu před sto lety, řeklo by se prostě, že jede do Indie. Tehdy bylo Indií (Přední a Zadní) de facto vše mezi Arábií a Čínou. Teď ale musíme poctivě napsat, že v neděli vyrazil na týden do Singapuru, Thajska a Indie. Nicméně na důležitém charakteru...
více


16.1.2019 BIG BEN: Světová oslava hidžábu

Benjamin Kuras
Koná se 1. února jako projev „dhimmikracie“, čili poddanosti islámu. „Dhimmi“ jsou tradičně a historicky podle islámských zákonů šaría křesťané, židé a zoroastriáni žijící pod islámskou nadvládou jako druhořadí občané, jimž islám prokazuje tu laskavost, že je nekonvertuje ani nezabíjí jako ostatní...
více


16.1.2019 BLÍZKÝ VÝCHOD: Kurdské oči pro pláč?

Pavel Kopecký
Když se před loňskými Vánocemi rozneslo, že Spojené státy ukončí svou nezákonnou ozbrojenou aktivitu v Sýrii, byl to pro leckoho šok. Avízo střelhbitého stažení dvou tisíc vojáků, kteří tam operují, nikdo moc nečekal. Nemluvím tím, zdůrazňuji, o odchodu amerických jednotek jako takových, o něm se...
více


15.1.2019 SVĚT: Význam pokožky, váha jinakosti

Ota Ulč
V Číně domorodci nechápali, jak my, bledí, chlupatí, dlouhonosí barbaři se mezi sebou rozpoznáme, když jsme tak zoufale stejní. My se rovněž divíme, jak to mezi sebou zvládnou oni rákosníci, žlutí mravenci, totožná to verbež, že ano.
více


15.1.2019 SVĚT: Podobnost nikoli náhodná

Roman Joch
Spojené státy chtějí odstoupit od smlouvy INF. Neboli smlouvy o jaderných silách středního doletu, kterou v prosinci 1987 podepsali Ronald Reagan a Michail Gorbačov a jejíž ratifikací rok poté skončila studená válka.
více


15.1.2019 ROZHOVOR: Západ by měl v sobě vidět méně výjimečnosti

Ivo Strejček
Jedním z předvolebních slibů Donalda Trumpa bylo postupné ukončování vojenských angažmá americké armády ve světě. Poté, co už zejména Rusové s Asadovou armádou porazili Islámský stát, Trump správně usoudil, že je americké vojáky z problematické mise třeba stáhnout domů – přesně v duchu svých slibů....
více


15.1.2019 SAÚDSKÁ ARÁBIE: Království temnot a paprsky světla v něm

Marian Kechlibar
Před pár dny jsem pro Zdroj.cz napsal článek Království temnoty, pojednávající o případu saúdské občanky Rahaf Kunúnové. Té se podařilo uprchnout před vlastní rodinou i před saúdským státem a nyní získala azyl v Kanadě.
více


14.1.2019 SVĚT: Genderpionýrka píše dopis

sex symbols
Dvě věci mne inspirovaly k výběru titulku. Prvním bylo slavné Repinovo plátno Záporožské LGBQI transgender kozačky píší dopis tureckému sultánovi. Pohled na lepá šlachovitá těla osmahlých bojovnic, pečlivě vážících každé slovo důležitého dokumentu...
více


14.1.2019 ROZHOVOR: Třeba jde jen o ochranu firmy Apple

Andor Šándor
Za prvé k vaší otázce, neznám žádnou skutečnou západní koalici ve vztahu k Blízkému východu. Trump se možná unáhlil viděno naším prizmatem. Z jeho pohledu, a ten nemusí být nezbytně nutně založen na hluboké analýze či znalosti problému, jde o naplňování předvolebních slibů.
více


12.1.2019 PÁSMO GAZY: Když teroristé brání bývalým teroristům v oslavě terorismu

Lubomír Stejskal
Komplikovaný titulek? Ano – a právě taková je i situace kolem Pásma Gazy v těchto dnech. A nenechme se mýlit, je to věc Arabů, nikoli Izraele. Tedy primárně věc Arabů.
více


14.1.2019 GLOSA: Podle Houellebecqa

Zbyněk Petráček
Francouzská vláda chce mít pod kontrolou muslimskou populaci. Proto podporuje na základních i středních školách výuku arabštiny, psali jsme včera v LN. To rozhodnutí platí od září, ale až teď se vyhodnocují praktické kroky, překážky i otázky. A otázek je zřejmě nejvíc.
více


14.1.2019 EVROPA: Brexit, naděje pro EU

Martin Mařák
„Je-li ideologie obecným uvažováním o světě, které má normativní důsledky pro politiku, pak je nacionalismus ideologií, a to ideologií ze všech nejmocnější....“
více


12.1.2019 EVROPA: Zlobivé státy EU

Jan Bartoň
Podle místopředsedy Evropské komise Katainena je hlavní výzvou pro EU v roce 2019 stav právního státu v Polsku, Maďarsku a Rumunsku. Rumunsko se dostalo do hledáčku Bruselu poté, co ho Juncker označil za „nepřipravené“.
více


12.1.2019 RAKOUSKO: Takový klidný, obyčejný den...

Albert Salický1
V Salzburgu sníh nepadá, jen vítr fičí a cloume satelitní mísou, takže v TV vypadává signál. A přesto se v Evropě leccos děje. Tak jen ze středečních zpráv.
více


12.1.2019 ÚVAHA: Co mají Kennedy a Trump společného?

Jan Vitek
Střeleno od boku je to zásah do černého. Oba muži byli uhněteni z jiného těsta. Mají odlišný původ, vzdělání, zjev a osobnost. Jsou den a noc - charakterově, lidsky a politicky. Nicméně dejte mi šanci.
více


12.1.2019 ROZHOVOR: Vojsko z Afghánistánu do našich ulic!

Benjamin Kuras
Těch agresivních Afghánců – a hlášených případů jejich agrese – je už v Evropě tolik, že bychom se skutečně měli přinejmenším začít zamýšlet nad tím, co vlastně v Afghánistánu děláme.
více


11.1.2019 BLÍZKÝ VÝCHOD: Za vyjádření názoru výhrůžky smrtí

Lubomír Stejskal
Nestává se často, aby osobnosti státu, který patří mezi nejzavilejší nepřátele Izraele, vystupovaly v izraelské televizi. Už proto, že v podobných případech hrozí aplikace vtipu nikoli o (ne)svobodě projevu, ale po projevu.
více


11.1.2019 USA: Trump chce zeď z ocele, demokraté žádnou

Jan Bartoň
Americký prezident Donald Trump ve svém prvním přímém přenosu z Oválné pracovny Bílého domu vyzval Kongres k uvolnění financí na výstavbu zdi. Místo betonu by mohla být podle prezidenta použita ocel.
více


11.1.2019 ROZHOVOR: EU musí projít větší institucionální reformou

Tomáš Zdechovský
Obecně posílí strany pravicové nebo ty, které mají pravicový pohled. Ale nechci používat nálepky. Prostě posílí strany, které mají jiný pohled na fungování Evropské unie.
více


11.1.2019 BIG BEN: Kanada předbíhá Evropu v tempu civilizační sebevraždy

Benjamin Kuras
Od samého začátku premiérství Justina Trudeaua nabrala demontáž demokracie a zdravého rozumu tempo, nad nímž se tají dech. Politicky korektní mluva nabírá komediálních rozměrů slovními přeměnami typu mankind na peoplekind, kterou Trudeau doporučil k obecnému užívání a dodatečně označil za...
více


11.1.2019 KAMBODŽA: Rudí Khmérové a lepšolidé

Petr Štěpánek
Jsem opravdu hodně háklivý na to, když se z absolutního lidského neštěstí vytlouká politický kapitál nebo když je zneužíváno k primitivní propagandě. To není nic jiného než hyenismus.
více


11.1.2019 Zbitý poslanec

Zbyněk Petráček
Německo jako by teď popíralo tezi, že hlavním nepřítelem společnosti je strach. Ten tam jistě je. Bylo to vidět na opevnění vánočních trhů.
více


10.1.2019 GLOSA: Merkelová byla jednoduše zbabělá

Jaroslav Míth
Ušlechtilost a dobrota srdce nemá nic společného se zbabělostí. Merklová však svou zbabělost schovává za údajnou ušlechtilostí. Ušlechtilost však nezvyšuje míru problémů a zla ve společnosti, zbabělost ano.
více


10.1.2019 BIG BEN: Brexit poškodí nejvíc... koho vlastně?

Benjamin Kuras
Bez společných eurounijních pravidel budou Britové do limonád ládovat toxické chemikálie - varoval v debatě na TV Prima jeden pirátský poslaneček na důkaz toho, jakou vysoce intelektuální elitu si osvícená česká mládež a skoro pětina volících Pražanů poslala do parlamentu. Jasně, Britové už se těch...
více


10.1.2019 NĚMECKO: Návrat do třicátých let?

Aleš Valenta
Alternativa pro Německo (AfD) je od svého vzniku v roce 2013 terčem nenávistných útoků fanatických a stále lépe organizovaných levičáků tzv. Antify. V posledních dvou třech letech jejich agresivita a brutalita zřetelně narostla, evidentně v souvislosti s úspěchy AfD v zemských a spolkových volbách.
více


10.1.2019 SVĚT: Různé hranice

Ota Ulč
Zejména začátkem padesátých let, kdy jsem se objevil na pražské právnické fakultě, v roce 1951 nebo 1952, tom nejposlednějším v Gottwaldově éře, za další dva měsíce a pár dní se tento Klement permanentně někam do pekel odebral.
více


10.1.2019 AFRIKA: Porodnice světa

Marian Kechlibar
Reportáž Zeitu z Nigeru, země s nejvyšší porodností na světě. A na ni navazující úvahy a čísla.
více


10.1.2019 ÚVAHA: Odkud kam?

George Švehla
Čas plyne jak voda, naši milí i kamarádi odcházejí tam, odkud se ještě nikdo nevrátil, oslavili jsme 100 let od vzniku české a slovenské státnosti i vzniku trampingu.
více


10.1.2019 GLOSA: Vánoce na Východě

Zbyněk Petráček
Zaregistrovali jste, že východní křesťané slavili Vánoce? Východními myslíme všechny od pravoslavných přes arménské, gruzínské až po koptské, chaldejské, maronitské i jiné na Blízkém východě, všechny užívající juliánský kalendář.
více


9.1.2019 BIG BEN: Vyplácí se Západu nevraživost k Izraeli?

Benjamin Kuras
Když byl Západ ještě Západem, vnímal Izrael jako předsunutou pevnůstku Západu, které by přinejmenším neměl vrážet kudlu do zad, když už si ji nechce bránit. Dnes se k němu chová jako k vyvrhelovi.
více