27.1.2015 | Svátek má Ingrid


27.1.2015 OSVĚTIM: Otevřená rána v řádu lidského bytí

Takto popsal svůj pohled na to, co se v největším vyhlazovacím táboře v lidských dějinách dělo, židovský filosof Martin Buber. Dnes tomu je 70. let, kdy se svět zastavil hrůzou.
více


27.1.2015 SVĚT: Protestní tenisky

Chystala se moje choť do divadla a bylo to dost složité chystání. „Co myslíš,“ dožadovala se mé asistence, „mám si na sebe vzít tohle… nebo radši tohle… hodí se ta červená bluzička k černým kalhotám, nebo se ti spíš líbím v…“ Trochu holkám a paním to potěšení závidím.
více


27.1.2015 SVĚT: O různosti zásluh, sebedůvěry, vlastního hodnocení

K takto mlžnému, až protivně nezřetelnému názvu mě přivedl nynější stav dvou civilizací - čínské a té naší západní, s evropskými kořeny. Jak odlišné jsou osudy, výkony, záměry, očekávání, sebedůvěra - zda značná, realistická nebo snad jen ponurá, až předpohřební.
více


27.1.2015 BLÍZKÝ VÝCHOD: Šaría rozdělená zdí

Zpráva o tom, že Saúdská Arábie již od září na svých dlouhých hranicích s Irákem staví dobře vyzbrojenou zeď proti islamistům, je velmi pozoruhodná, neboť odkazuje též k samotným kořenům současné debaty o islámu a islamismu.
více


27.1.2015 ŠVÉDSKO: Na cestě do socialistického pekla?

Jaro Novák
swedish flag
Náhodou jsem objevil v Neviditelném psu tři články informující o Švédsku. Já, původem z Čech, usazený 46 roků ve Švédsku, jsem velice potěšen všemi kontakty mezi těmito dvěma státy. S velikým zájmem čtu ve švédskem tisku vše, co se tam píše o Česku, a naopak.
více


26.1.2015 SVĚT: Zemřel král Abdalláh

Vratislav Hošek
Saudi Arabian Flag
V pátek třiadvacátého ledna zemřel ve věku devadesáti let saúdskoarabský král Abdalláh bin Abd al-Azíz Al Saúd. Na jeho smrt pochopitelně reagovala řada světových státníků. Jejich reakce si byly velmi podobné: vyjádření smutku a slova obdivu na adresu zesnulého monarchy.
více


26.1.2015 SVĚT: Pojmenovat to, co hrozí

Je důležité debatovat o svobodě slova. Už proto, že po aktech teroru lákají spíše sliby bezpečí. Ale debata spuštěná článkem Tomáše Halíka už zakrývá, kam se za dva týdny pohnuly události v Evropě a diskuse o nich.
více


24.1.2015 RUSKO: Stalin žije

Podle průzkumu nezávislé agentury více jak polovina Rusů hodnotí úlohu Josifa Vissarionoviče Džugašviliho v dějinách jako pozitivní. Nemůže být lepší ukazatel charakteru národa.
více


24.1.2015 IZRAEL: Nejvyšší soud rozhodl

Po letitých tahanicích izraelský Nejvyšší soud rozhodl, že ilegální osada Amona musí být zcela vyklizena. Vznikla poblíž Ofry v roce 1995 bez vládního rozhodnutí a je tudíž podle izraelského pojetí „ilegální“.
více


24.1.2015 USA: Všichni prezidentovi muži

I když do prezidentských voleb ve Spojených státech zbývá ještě půldruhého roku a žádný z politiků zatím oficiálně svou kandidaturu neoznámil, mnozí již opatrně zkoušejí reakci veřejného mínění. Mezi demokraty za jednoznačného favorita platí bývalá první dáma a ministryně zahraničí Hillary Clintonov...
více


22.1.2015 BLÍZKÝ VÝCHOD: K útoku v telavivském autobusu

Hnusné, podlé, zákeřné, odporné, zvrácené. Kdo jako autor tohoto blogu cestuje dnes a denně autobusy veřejné dopravy, tomu musí při představě toho, co se dnes (21/1) stalo v Tel Avivu, běhat mráz po zádech.
více


22.1.2015 EVROPA: Proč novináři nerozumí Halíkovi?

Je to k nevíře, Tomáš Halík, kněz a teolog, snad pro svou mediální proslulost, vytáčí některé novináře natolik, že vyletí, i kdyby jen tvrdil, že je voda mokrá. Chce se zviditelnit, provokatér jeden, a zase šlápl vedle.
více


22.1.2015 NĚMECKO: Následky nemoudrosti

Německem pochodují zástupy. Jak svůdné by bylo jednoduše vzpomenout na náměstí ve stejné zemi, zaplněná předky stejných Němců. Jak lákavé je říci: Ejhle, už se zase srocují a mají podobné heslo jako kdysi, a tím heslem je etnická zášť.
více


23.1.2015 HISTORIE: Jednou jsme to již zvládli

„Uč se ode mne, jak sladko jest za vlast umírat…“ Tak zní nápis na náhrobku Stanislava Žolkiewského, polského státníka a válečníka, který padl v roce 1620 v boji u Cecory proti Turkům a Tatarům.
více


23.1.2015 SVĚT: O krizi Západu

Když jsem byl požádán, abych na letošním kongresu promluvil na téma Ukrajiny, váhal jsem se svým souhlasem, jakkoli je to pro mne velké, snad největší téma současnosti. Jsem si totiž dobře vědom toho, že mé názory jsou mimo „mainstream“ a že zde nemusí být příliš vítány.
více


22.1.2015 USA: Jak došlo k ušetření nedělního času - 2

Účinné moderní zbraně: posměch a přecitlivělost. Napřed se podívejme na taktiku zesměšněním, nikoliv popřením nepříjemných, nepopíratelných faktů. Těmi se vůbec nezabývat, s pohrdáním je znicotnit jako nehoráznou absurditu, tak jenom řádí pošukové, potrhlá individua, věřící v ufony, zelené mužíky.
více


22.1.2015 SVĚT: „Je suis Charlie“?

Během uplynulého léta jsem byl poprvé v životě v Paříži. Trvalo to celou věčnost. Ale teď jsem se už sám jednou prošel od Louvru po Elysejských polích kolem Vítězného oblouku podél Seiny k Eiffelovce. Moji teenageři si dokonce na náměstí před katedrálou Notre Dame pořídili obligátní autoportrét.
více


23.1.2015 EVROPA: Omezování svobody není řešením

Byť je následující text jen volnou impresí, jedno je jisté. Čas na diskuzi o tom, že islám problém může být, už dávno vypršel. Můžeme tedy něco aktivně udělat? Taky aby to bylo v souladu s našimi zásadami svobodné společnosti? Domnívám se, že ano.
více


22.1.2015 SVĚT: Proč právě křesťané?

Naše vláda se rozhodla přijmout necelou stovku křesťanů, kteří uprchli před občanskou válkou v Sýrii do sousedního Jordánska. Toto rozhodnutí mě potěšilo, protože jsem s řadou přátel o něco podobného již několik týdnů usiloval.
více


21.1.2015 EUROGLOSA: Ukrajina bude druhé Řecko

Najprv disclaimer: SaS podporila sankcie voči Rusku a anexia Krymu je podľa môjho názoru v rozpore s medzinárodným právom.
více


21.1.2015 EVROPA: Asimilovat nebo deportovat

Na rozdíl od západní civilizace islám dlouhodobě nedevalvuje pojmy a nemění v průběhu doby jejich význam. Je to geniální systém pro silné, jak ovládat frustrované a slabé z vlastních řad a jejich prostřednictvím všechny ostatní. Islám byl a je násilnický, přízemní a pudový.
více


21.1.2015 SVĚT: Neomlouvejme islám!

Aston se brání srovnání islámu s nacismem. Je to dost změna od doby, kdy ve své sci-fi prorokoval roli islámu jako největšího nepřítele civilizace třetího tisíciletí. Ale i Aston má právo na duševní vývoj.
více


20.1.2015 IZRAEL: Dvanáct teroristů zabito

Izrael v neděli podnikl další útok v Sýrii, ale na rozdíl od všech dřívějších, které odmítl komentovat, jej nejmenovaní vojenští představitelé agenturám potvrdili.
více


20.1.2015 SVĚT: Terorismus a politika

Asi nejčastěji skloňovaným slovním spojením posledních dní je boj s terorismem. Jde však o výraz dosti nepřesný, ba v jistém smyslu matoucí. Různé definice terorismu obvykle hovoří o nelegálním, politicky motivovaném a nestátními aktéry prováděném násilí, jež primárně cílí na bezbranné civilní obyva...
více


20.1.2015 PAŘÍŽSKÝ POCHOD: Zrcadlo politické bizarnosti

Nepozvat izraelského premiéra Netanjahua na pařížský VIP pochod proti terorismu by bylo stejné faux pas jako nepozvat do Polska na nadcházející připomínku osvobození Osvětimi Židy, kteří přežili holocaust a jsou občany Izraele. Přesto k tomu (Netanjahuově nepřítomnosti) málem došlo.
více


20.1.2015 USA: Jak došlo k ušetření nedělního času - 1

Tento nezřetelný, téměř matoucí název se jen částečně vylepší podtitulkem „O ochotě sdělovacích prostředků objektivně nesdělovat“. O tak politováníhodnou změnu se zasloužil generační posun.
více


19.1.2015 ESEJ: Islám má budoucnost

V tomto eseji bych chtěl psát o tom, že bez ohledu na to, že kdysi – ne tak dávno - prohlásil Francis Fukuyama v oslavné reakci na liberální demokracii, jež zvítězila nad hrozbou marxismu, že nastává konec dějin, neboť nejlepšího možného vládnutí je dosaženo, nepatří budoucnost této demokracii, ale neskonale...
více


19.1.2015 EVROPA: Pravidla obrany

Tak dlouho se Evropa štítila amerického zákona Patriot Act, až se ocitla v situaci, kdy sama zvažuje zákon na obranu před terorismem. To tvrzení je samozřejmě přepjaté, ba karikující.
více


19.1.2015 USA: Omezování vojenské přítomnosti v Evropě

Ministerstvo obrany Spojených států oznámilo záměr snížit svou vojenskou přítomnost v Evropě. Stavy kontingentu a počet vojenských základen se budou zkracovat počínaje rokem 2018. Nyní je v Evropě dislokováno zhruba 67 tisíc amerických vojáků.
více


17.1.2015 EVROPA: Oč jde muslimům?

V minulých dnech mnohokrát v médiích padla otázka, oč vlastně jde evropským muslimům. Padají teorie, že muslimové chtějí tradiční evropské hodnoty nahradit svým náboženstvím, občanské právní řády v zemích, kde žijí, buď doplnit, nebo nahradit svým právem šaría, obzvlášť konspiračně zaměření komentátoři...
více


17.1.2015 SVĚT: O psích chlupech

Abych podal vysvětlení, co byl ve staré horničině perkfest: nevytěžený sloupec rudní horniny zabraňující zřícení celého díla. Jeden perkfest ztlouští lokte lepší jest tisíce štemplů, říkávali kutnohorští havíři, a jejich staletá zkušenost má co povědět i dnešku.
více


17.1.2015 SVĚT: Obamova největší zrada

Trevor Loudon
Trevor Loudon
Toto je největší ohrožení, o kterém by měl mluvit každý. Jde o největší zradu prezidenta Baracka Obamy. Vše ostatní, co napáchal, bledne ve srovnání s tím, jak vykuchal americkou armádu a umožnil Rusku znovu vybudovat velmi vážnou hrozbu.
více


16.1.2015 SVĚT: Četli jste korán?

islam
Se vzedmutou vlnou reakcí na islamistické vraždění v Paříži se znovu vynořují názory, že islamismus či islámský terorismus není ten správný islám, že v samotném islámu není žádný latentní problém, že bychom stejně jako islám měli kritizovat křesťanství a že se islám změní (tím je míněno, že některé své...
více


16.1.2015 PEGIDA: Němci mají strach

Demonstrace v Drážďanech jsou stále hlasitější. A jejich kritika nepřekvapuje - až úzkostlivou korektností a kritikou „nabalování neonacistů“.
více


16.1.2015 TEROR: Proč Francouzi selhali

„Nepřítele neporazíme, nechceme-li ho ani jmenovat,“ řekl komentátor listu Haarec Ari Šavit v izraelské televizi. Evropská (a ostatně ani izraelská) levice není podle něj schopna nazvat islámský fašismus, jehož cílem je zlikvidovat liberální pořádek v Evropě, skutečně „fašismem“.
více


16.1.2015 EVROPA: Viděl jsem Françoise Hollanda...

Kdyby se útok na Charlie Hebdo nestal, musel by si ho francouzský prezident s oblibou na bodu mrazu vymyslet. Když jsem ho viděl, jak tahá za rukávy ostatní rychle jdoucí politiky v liduprázdné ulici, aby těch od lidí pro jistotu deratizovaných 200 metrů neprošli moc rychle.
více