26.10.2014 | Svátek má Erik


25.10.2014 EVROPA: Výjimka pro Irsko

Zcela bez zájmu médií prošla oběma komorami českého parlamentu ratifikace „Protokolu o obavách irského lidu týkajících se Lisabonské smlouvy“. Je to v podstatě výjimka z Lisabonské smlouvy, podobná té, kterou pro Českou republiku vyjednal Václav Klaus ve věci Benešových dekretů.
více


24.10.2014 SVĚT: Ottawa, Káhira, Jeruzalém

Středa 22. října. Tři metropole, tři teroristické útoky. Na ty blízkovýchodní jsme tak nějak uvyklí. Proto byla největší mediální pozornost věnována akci v Kanadě.
více


25.10.2014 DÁLNÝ VÝCHOD: Dvě špatné zprávy

Petr Fiala
china flag
Především, vyšlo najevo, že pekingská vláda nehodlá dodržet svoje závazky z roku 1997, protože volební právo obyvatel Hongkongu má být oproti původním slibům omezeno. To je velmi zlá zpráva - nikoliv to, že demokracie v Hongokongu má být i v budoucnu omezena.
více


25.10.2014 BLÍZKÝ VÝCHOD: Barbaři

Také některé české servery zveřejnily dnes (22/10) video z vraždy ukamenováním, které se vrazi v oblasti pod kontrolou Islámského státu dopustili v Sýrii v oblasti východně od města Hamá na místní ženě obviněné z cizoložství.
více


24.10.2014 UKRAJINA: Jaké jsou náklady?

V prosinci loňského roku ve Vilniusu odmítl podepsat ukrajinský prezident Janukovyč asociační dohodu s EU. Nově zvolený prezident Porošenko ji minulý týden podepsal.
více


23.10.2014 UKRAJINA: Budoucnost země

Parlamentní volby se budou na Ukrajině konat až v neděli 26. října, proto je ode mě možná trochu drzé psát o budoucnosti Ukrajiny těsně před nimi. Nicméně i jiní komentátoři přede mnou předpověděli, co asi nastane, takže pokud jde o výsledek voleb, neřeknu nic převratného.
více


23.10.2014 SVĚT: Bez moře třeba neznamená být bez zájmu 2

V závěrečném odstavci předchozího textu zabývajícího se tímto tématem jsem se zmínil o obstrukcích, které lidová Čína působí Filipínám při zásobování posádky na úskalí neobydleného či spíš neobydlitelného Johnson South Reef v souostroví Spratly.
více


23.10.2014 HISTORIE: Moje pravda vítězí…

Pan prezident Miloš Zeman nám vysvětlil, jak je to vlastně s tou Ukrajinou. Situaci v ní přirovnal k občanské válce ve Španělsku, kde, jak nám se svojí nenapodobitelnou dikcí a intelektuální převahou vysvětlil, se dělo něco podobného jako v občanské válce na Ukrajině. I tam prý bojovaly dvě strany ,...
více


23.10.2014 EVROPA: Frakce a dvojí metr

Vratislav Hošek
European Union flag
Skupina Evropa svobody a přímé demokracie obnovila svou činnost poté, co se jí podařilo získat polského europoslance za Kongres nové pravice (KNP), pana Roberta Iwaszkiewicze, autora nejapných výroků o bití žen a dětí.
více


22.10.2014 SVĚT: Klíčem k moci je mír

Klíčem ke všemu je mír. A láska a přátelství. Neboť jak již bylo tisíckrát řečeno: „Čiň dobře i nepříteli! Láska bližnímu neubližuje.“ (Bible, Římanům 13,10)
více


23.10.2014 IRÁK: Byly tam chemické zbraně?

Když Spojené státy na jaře 2003 podnikly invazi do Iráku a svrhly diktátora Saddáma Husajna, pochyboval málokdo, že ta akce byla oprávněná nebezpečím, které se skrývalo v jeho arsenálu chemických a biologických zbraní.
více


22.10.2014 ANGLIE: Hastings

Do Hastings jsme přijely autobusem na krátkodobý kurz angličtiny. Byly jsme ubytovány v soukromí. Náš dům stál na malém náměstí, vklíněný v řadě. Několikaposchoďový, impozantní, s ozdobnou fasádou dávající najevo svou zlatou dobu a důležitost.
více


22.10.2014 SVĚT: Blízkovýchodní problémy

surface-to-air missile
Mnozí si mohou myslet, že se nás v Čechách následující text netýká. To je omyl. Momentálně zachraňuje Evropská unie, kromě Ukrajiny, ještě Jezídy a Kurdy. Domnívat se, že zůstaneme nepostiženi - když dobře, tak jen finančně -, je značně optimistické.
více


20.10.2014 EGYPT: Jedna dobrá zpráva mezi řadou špatných

Zatímco mezi Hamasem a Izraelem panuje příměří, na západě od Pásma Gazy, v blízkosti jeho hranic s Egyptem, pokračuje boj egyptských bezpečnostních sil s teroristy. Jde především o militanty z organizace Ansar Beit al Maqdis (E), jakési lokální Al Kajdy.
více


21.10.2014 SVĚT: Bez moře třeba neznamená být bez zájmu 1

Velká většína všech států má aspoň kus mořského břehu, od nějž lze odplout do dálav. Tou menšinou (v počtu asi třiceti) jsou tzv. landlocked státy - odříznuté, což jim zavinila buď historie, nebo příroda.
více


20.10.2014 EVROPA: Moji asistenti

Pohled Kateřiny Šafaříkové z Lidových novin nebo pohled Pavla Svobody z KDU-ČSL na euroskeptiky je zjednodušeně takový: Euroskeptici nemají právo v Evropském parlamentu na svůj klub, nemají právo na asistenty, mají mlčet. Naopak budovatelé spojené Evropy mohou mít své kluby, mohou mít své asistenty.
více


20.10.2014 USA: Sen o levné válce může stát majlant

Za vzdušné útoky na bojovníky Islámského státu v Iráku a Sýrii Pentagon dosud vydal 1,1 miliardy dolarů. Denně ho stojí kolem deseti milionů dolarů.
více


20.10.2014 GLOSA: Už žádný plyn na dluh

Těch sporných bodů ve vztazích mezi současnou kyjevskou vládou a Ruskem jsou možná stovky. Ale asi úplně nejhorší, co se v této chvíli dá dělat, je míchat všechny ty problémy dohromady. Zůstaňme proto raději jen u toho plynu.
více


21.10.2014 EVROPA: K čemu je europrokurátor

Do našeho slovníku se pomalu vkrádá nové sousloví – evropský prokurátor. Přišla s ním už eurokomisařka pro spravedlnost Viviane Redingová loni v červenci, kdy představila návrh na vytvoření Úřadu evropského veřejného žalobce, který by měl efektivněji bojovat proti podvodům s financemi EU.
více


20.10.2014 SVĚT: Nespokojená demokracie?

V Praze proběhla pod heslem „Nespokojená demokracie“ už 18. mezinárodní konference Forum 2000, na níž jako obvykle promluvili státníci, politologové a odpůrci diktátorských či autoritativních režimů, tentokrát z Ruska, Ázerbajdžánu, Venezuely i Číny.
více


18.10.2014 ITÁLIE: Berlusconi zproštěn viny, respektujme to

Podle soudců soudu první instance a důkazů předložených žalobc, Berlusconi skutečně využil sexuální služby smyslné Maročanky výměnou za peníze a další drahé dary. Přesto, že věděl, že byla nezletilá.
více


18.10.2014 SVĚT: Švédsko a Británie, užiteční idioti

Pro návrh Grahama Morrise z opoziční Labour party, aby britská vláda uznala Palestinu jako stát, hlasovalo v Dolní komoře parlamentu 274 poslanců, proti bylo 12. Více než polovina ze 650 poslanců tvořících Dolní komoru se hlasování nezúčastnila.
více


18.10.2014 MÉDIA: Penta koupila SME

Oficiální zpráva ze 14. října 2014 je stručná: vydavatel slovenského největšího a posledního nezávislého deníku SME Petit Press má nového padesátiprocentního spolumajitele, dceřinou společnost agentury SITA, ale celou transakci financuje Penta.
více


18.10.2014 USA: Syrský hlavolam prezidenta Obamy

Zatímco ukrajinský konflikt postupně mizí z prvních stránek amerického tisku, komentáře ohledně Obamovy strategie ve válce proti Islámskému státu mu nadále dominují. Pár týdnů před důležitými volbami do Kongresu atmosféra mezistranického zápasu je tak nažhavená, že není jednoduché odlišit okamžité propagandistické...
více


17.10.2014 EVROPA: Krize eura skončila?

No čo? Myslíte si, že kríza eura je zažehnaná? Alebo je len ticho pred búrkou? Ani jedno. Ide len o obrovský tunel organizovaný Európskou komisiou. A môžete hádať, kto to bude platiť.
více


17.10.2014 IZRAEL: Vražda za odprodání domu Židům

Ve východojeruzalémské čtvrti Silvan došlo v noci ze čtvrtka na pátek k zavraždění padesátiletého Palestince, jejž rodinný příslušník probodl za údajný prodej bytu Židům. V nemocnici Al Mukased na Olivové hoře konstatovali lékaři smrt. Policie případ vyšetřuje a zatím hovoří o „rodinném sporu“, avšak...
více


17.10.2014 ŠPANĚLSKO: Katalánské referendum-nereferendum

Katalánci i po pondělním zrušení lidového hlasování o nezávislosti budou moci říct, zda chtějí či nechtějí setrvat ve španělském království . Jejich hlas ale nebude mít oficiálně žádnou váhu.
více


16.10.2014 USA: Tristní prognozy barvoslepého lidství

Novým vystudováním v Americe jsem vplul do tamějšího akademického světa seznamovat se s radikálními intelektuály proklínajícími systém, který jim umožňoval tak pohodlnou existenci a přitom mohli bažit od nádherách socialismu, který naštěstí nikdy nemuseli okusit.
více


16.10.2014 BLÍZKÝ VÝCHOD: Rekonstrukce Gazy

Nedělní mezinárodní konference v Káhiře, na které měli zahraniční dárci přispět na rekonstrukci pásma Gazy zničeného v letní válce Hamásu a Izraele, vybrala navzdory všeobecnému skepticismu mnohem víc peněz, než požadoval předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás.
více


16.10.2014 CESTOVÁNÍ: Moskva po Sametu

Šli jsme na večeři. Když jsem vstoupila do restaurace, zeptala jsem se, jestli nejsem v Praze. Na stěnách totiž visely obrazy od Ivana Svatoše, s nímž se osobně znám. Jeho půvabné střechy, komíny, uličky a pohledy na Staré Město. Kam jsem se podívala, tam byla jeho Praha. Připadala jsem si jako doma...
více


15.10.2014 SVĚT: Quo licet Iovi, non licet bovi?

Úterní Lidové noviny se pohoršují nad tím, že „Rusko provádí čistku, která má zbavit Kreml odpůrců Putinova režimu. Kvůli absurdním záminkám úřady likvidují opoziční politiky i celé organizace. Teď je na řadě nejslavnější z nich - Memorial.“
více


15.10.2014 SVĚT: K dárcovské konferenci v Káhiře

V neděli 12. října se konala v Káhiře konference, jejímž smyslem bylo napumpovat do Pásma Gazy peníze pro její rekonstrukci. Mahmúd Abbás opět natáhl ruku: má spočítáno, že jsou potřebí čtyři miliardy dolarů.
více


14.10.2014 UKRAJINA: Lustrace a Donbabwe

Podpisem ukrajinského prezidenta vstoupil v platnost zákon O očistě státní moci, který má za cíl „obnovit důvěru ke státní moci a vytvořit podmínky pro vybudování nového systému státních orgánů v souladu s evropskými standardy“.
více


14.10.2014 SVĚT: Podumání o totalitě

V ranních hodinách slunného záříjového dne roku 2001 seismografy v New Yorku zaznamenaly otřes o síle menšího zemětřesení. Fyzický a psychologický dopad na americkou společnost byl značnější.
více


13.10.2014 SVĚT: Umírněný islám - realita či fikce?

Radikální islamisté nás nenechávají na pochybách ohledně svých cílů: Chtějí zničit naši civilizaci. Západní civilizace prožívá svou „éru prázdnoty“ (Gilles Lipovetski) a nechce se jí bojovat ani o své přežití.
více


13.10.2014 NĚMECKO: Neuspokojivý stav bundeswehru

Mezinárodní situace na Blízkém východě a na Ukrajině donutila i Německo, aby se bedlivěji podívalo na svá vojska. Při revizi ale zjistilo, že kvůli dlouhodobým úsporám a stálým koncepčním změnám je armáda v nevyhovujícím stavu.
více