19.2.2017 | Svátek má Patrik


18.2.2017 EVROPA: Omezení velikosti zásobníku teroristy nezastaví

Tomáš Zdechovský
Navrhované snížení velikost zásobníku v zamýšlené zbraňové směrnici ze třiceti na deset nábojů je nesmysl a nemá žádné logické opodstatnění. Vyrobit a zprovoznit zásobník na 30 nábojů si dnes může každý na 3D tiskárně.
více


18.2.2017 GLOSA: Veganka, liška a politická korektnost

Petr Robejšek
Zvonkohra v německém městečku Limburgu hraje různé lidovky. Jedna z nich se jmenuje „Fuchs, du hast die Ganz gestohlen“ (Liško, tys ukradla husu).
více


18.2.2017 USA: Poučení z Flynna

Roman Joch
Za necelý měsíc u moci prezident Trump neučinil nic zásadního, čím by omezil ústavní práva Američanů – na rozdíl od privilegií neobčanů –, i když mnohá jeho opatření či jejich forma vyvolávají pochybnosti o své rozumnosti, prozíravosti a o vnitřní komunikaci jeho vlády – či její absenci.
více


18.2.2017 BLÍZKÝ VÝCHOD: Summit Netanjahu-Trump

Gita Zbavitelova 1
První schůzka premiéra Binjamina Netanjahua s Donaldem Trumpem v roli prezidenta splnila převážnou většinu izraelských očekávání, třebaže ne úplně všechna. Provázela ji velká vstřícnost obou stran, a Netanjahu tak možná podnikne i kroky, které za Baracka Obamy odmítal.
více


17.2.2017 VZPOMÍNKA: Téměř padesát let v Kanadě...

Vladimír Cícha
Jeden z mých učitelů, ač poněkud podivín, sděloval nám pravdu, o které se každý snadno přesvědčí: Čas letí jak střelná rána! Tím měl na mysli blížící se hodnocení naší snaživosti. Laskavý čtenář nechť má toto na paměti při pohledu na název textu. Pokusím se, aby byl co nejstručnější a věcný.
více


17.2.2017 GLOSA: Agentománie v USA pokračuje

Jan Bartoň
Deník The New York Times uveřejnil zprávu o tom, že se „Trumpovi lidé“ před volbami bavili s ruskými agenty. Údajně o tom svědčí „odposlechy“. Média tak razí „českou stopu“.
více


17.2.2017 ÍRÁN: Osm statečných

Lubomír Stejskal
Zpráva z tisku: Osm dívek oblečených na chlapecký způsob se pokusilo proniknout na stadion v pražském Edenu, kde se hrálo derby mezi Slávií a Spartou. Bdělá a ostražitá ochranka je včas odhalila a zabránila jim ve vstupu.
více


17.2.2017 AUSTRÁLIE: Kdy už je plat generálního ředitele nestoudný?

Voyen Koreis 2
Australia Post bývala pro nás po víc než desetiletí jakýmsi nutným zlem. Koncem minulého století jsme si totiž zavedli podnik, knižní antikvariát, který byl totálně závislý na prodejích, které nám zajistily naše internetové stránky.
více


18.2.2017 GLOSA: Jak najít Kissingera

Zbyněk Petráček
Kdyby si Donald Trump počítal své minusy, za největší by musel pokládat rezignaci poradce pro národní bezpečnost, byť o ni Michaela Flynna prezident sám požádal. Je to funkce ústavně nezakotvená, leč důležitá. Její vliv se měří osobností, jež ji vykonává.
více


17.2.2017 EVROPA: Báječný pan Steinmeier

Pavel Chrastina
Novým německým presidentem se stal Frank-Walter Steinmeier. Socialista, do té chvíle ministr zahraničí Spolkové republiky Německo, po celou dlouhou dobu tří volebních období věrný spolupracovník kancléřky Angely Merkelové.
více


16.2.2017 NĚMECKO: Božské kolbiště

Zdeněk Holásek
V Německu se radují sociální demokraté (SPD), že jim po upečeném přestupu Martina Schulze z postu šéfa Evropského parlamentu do funkce volebního lídra SPD, a tudíž kandidáta na funkci spolkového kancléře, začínají po dlouhé době stoupat preference.
více


16.2.2017 ŠVÉDSKO: Ó, jak jsem se mýlil!

Lubomír Stejskal
Internet oblétla fotografie (obr. 1 níže), která je jedinečným důkazem pokrytectví levicového aktivismu, ať už je zaměřen na jakoukoliv oblast lidského života. Jedním z nich je feminismus.
více


16.2.2017 USA: Demontáž Baracka Husseina Obamy - 4

Ota Ulč
Nejspornějším a nejvíc pozornosti vyvolávajícím dokumentem byl Obamův rodný list a zjištění místa jeho narození.. Ústava by ho totiž diskvalifikovala od oprávnění stát se prezidentem v případě jeho narození mimo USA.
více


16.2.2017 PÁSMO GAZY: Radikální, radikálnější, Hamás

Marian Kechlibar
Pásmo Gazy není zrovna příjemné místo k životu. Největší nezaměstnanost na světě (50 %) se snoubí s extrémní porodností. Ještě začátkem 90.let měla průměrná matka v Gaze více než osm dětí za život.
více


16.2.2017 SVĚT: Útok v Quebeku a migrace

Dan Drápal
Dne 29. ledna postřílel student politologie Alexandre Bissonnette šest lidí v islámském kulturním centru v kanadském Quebeku.
více


16.2.2017 GLOSA: Nová „promigrantská“ švédština

Ivo Strejček
Kampaň švédské vlády, jejímž cílem je prosadit integraci muslimských migrantů do země s tamními Švédy za každou cenu, prolomila další – do této doby nepředstavitelné – tabu.
více


15.2.2017 ŠVÉDSKO: Skutečnost předstihuje Orwella

Jaro Pleva
Události poslední doby předstihují veškerá očekávání, ba i fantazii, i jeví se mi užitečné je uvést v známost i v českém jazyce. Mnozí Švédové v opozici si také přejí, aby se překladatelé ujali činu a šířili známost o švédském šílenství do okolního světa.
více


15.2.2017 NĚMECKO: Hlavou je Steinmeier

Zbyněk Petráček
Znáte někoho, kdo sledoval volbu německého prezidenta? Těžko. Bylo jasné, že jediným reálným kandidátem je Frank-Walter Steinmeier. A nepřímá volba netáhne.
více


14.2.2017 ÚVAHA: Sympatie k USA a Rusku se mění

Karel Pohner
matrix
Narodil jsem se v průběhu okupace Československa v roce 1968. Od malička jsem s rodiči pravidelně poslouchal Hlas Ameriky a tehdy ještě Svobodnou Evropu. Podle dnešních kritérií byli moji rodiče radikální a xenofobní, protože nesnášeli komunisty. Při každé oslavě otec tipoval, kdy už půjdou komouši...
více


14.2.2017 EVROPA: Angloamerickou revoluci nelze izolovat

Miloslav Bednář1
Na listopad nedávno započatého roku připadá dvacáté osmé výročí sametového revolučního svržení komunistické totalitní diktatury a začátek poklidné obnovy ústavně demokratické občanské a státní svobody.
více


14.2.2017 POLEMIKA: Bez pana Klause by byla nuda

Jan Drábek
Občas panbíčkovi poděkuji za to, že nám dal pana Klause, protože bez něj by tu byli jen ty zatracený liberálové. A to by byla opravdu nuda.
více


13.2.2017 NĚMECKO: U sousedů mají novou hlavu státu

Zdeněk Holásek
Bez jakékoli pozornosti jak v Čechách, ale dokonce i v Německu, se nechal po rošádě s funkcemi v neděli 12. 2. 2017 zvolit spolkovým presidentem Frank-Walter Steinmaier, který přepustil svoji funkci ministra zahraničních věcí svému šéfovi z SPD Sigmaru Gabrielovi.
více


14.2.2017 EVROPA: Falešný pocit bezpečí plodí nebezpečí

Jan Bartoň
Velmi mne přesvědčil výkon státního tajemníka Prouzy o tom, že práce, i ta politická, bolí. Než by promýšlel patnáct variant toho, co by bylo pro Česko vhodné z hlediska brexitu, nedělá nic.
více


14.2.2017 USA: Demontáž Baracka Husseina Obamy - 3

Ota Ulč
Kdokoliv – pojištěný nebo nepojištěný, americký občan či ilegální vetřelec - má právo dojít na pohotovost, Emergency, a tam být ošetřen. Účet zaplatí stát, daňoví poplatníci. O miliony málo majetných se postará tzv. Medicaid, výlohy rovněž hradí stát, daňoví poplatníci. Přemnoho příležitostí k...
více


13.2.2017 IZRAEL: K jednomu stále se opakujícímu omylu

Lubomír Stejskal
V reakci na můj článek týkající se v Evropě působícího íránského profesora Ahmadrezy Džalaliho, kterého chce íránský islamistický režim popravit, sdělil na Neviditelném psu diskutující J. S., jakou petici by podepsal on.
více


13.2.2017 KANADA: Pokrok nezastavíš

canada flag
Co zlobil, vztekal jsem se. Tiše, dovnitř, hlavně sám na sebe. Měl jsem se za starého učitelského mazáka, a přece jsem udělal začátečnickou chybu.
více


13.2.2017 GLOSA: NATO „po Americe“

Zbyněk Petráček
Když z „kruhů NATO“ do médií pronikne, že příští týden se chystá změna, jež ale „přímo nesouvisí s nástupem Donalda Trumpa“, vsaďte se, že souvisí. Ministři obrany členů NATO mají schválit to, co Trump naznačil ve své kritice.
více


11.2.2017 SVĚT: Okénko dovolených myšlenek

Marian Kechlibar
Autorem myšlenky je americký intelektuál Joseph P. Overton z konzervativního think-tanku Mackinac Center for Public Policy. Dalších myšlenek se od pana Overtona již nedočkáme, protože ve svých 43 letech se zabil v letadle.
více


11.2.2017 BREXIT: Na britské výšině

Zbyněk Petráček
Zpráva o tom, že Dolní sněmovna schválila zahájení odchodu Británie z EU, je vlastně nezpráva. Je to krok natolik samozřejmý, že lze psát tyto řádky, ještě než samo hlasování proběhlo.
více


10.2.2017 ROZHOVOR: Západní kavárny zahájily útok na Trumpa

Václav Klaus1
Pane prezidente, horkým tématem současnosti je nový prezident USA. Donald Trump. Mnohé šokoval jeho nástup svojí razancí, se kterou podepisuje jeden exekutivní příkaz za druhým, a nejvýraznější kritika se na jeho hlavu snesla za dočasné pozastavení migrace z některých zemí.
více


10.2.2017 USA: Trump zatím na jedna minus

Roman Joch
Jaký byl dosavadní výkon Donalda Trumpa na poli lidských práv? Učinil tři hlavní kroky: zakázal vstup občanům sedmi většinově islámských zemí na území USA, zastavil financování potratů v zahraničí z peněz daňových poplatníků a nominoval Neila Gorsuche na soudce Nejvyššího soudu USA.
více


10.2.2017 GLOSA: Ve stínu hrozby

Zbyněk Petráček
Mnozí si teď myslí, že chod světa opět určují ti velcí, mocní a chlapáčtí – prezidenti Trump, Putin a Si. Někteří se toho děsí coby zániku svého světa. Jiní to vítají coby zemětřesení, jež konečně dorazí zkostnatělou EU.
více


10.2.2017 IZRAEL: Zákon legalizuje nezákonné osady

Gita Zbavitelova 1
Izraelská vláda se nesmírně těšila na příchod Donalda Trumpa do Bílého domu, protože si od něj slibuje jednoznačnou podporu – především toleranci v otázce rozšiřování židovských osad na Západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě, kterou jeho předchůdce Barack Obama zrovna neoplýval.
více


9.2.2017 ÚVAHA: Fukuyama a konec historie

Jan Drábek
V roce 1989 se sesula železná opona a jakýsi pan profesor Fukuyama došel k závěru, že tím vlastně historie končí, že následovat bude jen jakési urovnávání liberální demokracie.
více


9.2.2017 USA: Záchvat aktivity Donalda Trumpa

Jefim Fištejn
První pracovní týden v Bílém domě strávil nový americký prezident podepisováním dlouhé řady exekutivních výnosů. Záchvat aktivity Donalda Trumpa uvrhl americký tisk do šokového stavu.
více


9.2.2017 USA: Demontáž Baracka Husseina Obamy - 2

Ota Ulč
Novic Barack si počínal jako ten nejradikálnější ze všech sto senátorů ve Washingtonu. S oprávněnou pověstí, že nenávidí bohaté lidi, a přitom to je elitářský snob.
více