29.7.2016 | Svátek má Marta


29.7.2016 NĚMECKO: Tlak proti opozici sílí

Aleš Valenta
V článku Němci a Evropa (NP, 27.1.2016) jsem upozornil v souvislosti s migrační politikou Merkelové na to, jak Němce poznamenala jejich katastrofální moderní historie.
více


29.7.2016 EVROPA: Válečný stav

Jiří Beneš
křesťanství vs islám
Dne 26.7.2016 byl v kostele ve francouzském městě Saint-Étienna-du-Rouvray při sloužení ranní mše napaden a obřadně zavražděn 84letý kněz.
více


29.7.2016 EVROPA: Žádné alibi pro teroristy, pane profesore!

Jan Bartoň
Profesor Cyril Höschl poskytl iDnes.cz rozhovor, v němž uvádí příčiny, které vedou islamisty k zabíjení nevinných lidí. Jedním z důvodů je podle Höschla „zhýralá civilizace“.
více


29.7.2016 EVROPA: Rozděl a panuj

Jaromír Spousta
evropa mapa
V Reflexu vyšel 24. července článek s názvem Menšiny v Irsku nechtějí katolíky řízené povinné náboženství na školách.
více


29.7.2016 EVROPA: Je načase otevřít oči

Zbyněk Petráček
Loni na podzim uznávaný izraelský novinář Ari Šavit v liberálním listu Haarec napsal: arabská humanitární katastrofa migruje ze Středního východu do střední Evropy, ale EU (především Německo) se stará o to, zda migrantům dostatečně otevírá dveře. Ve skutečnosti je načase otevřít oči.
více


28.7.2016 EVROPA: Proč EU ve skutečnosti není Západ

Miloslav Bednář1
Když u nás v červnu r. 2003 v referendu většina voličů hlasovala v referendu o přistoupení k Evropské unii pro vstup, byli voliči většinou přesvědčeni, že tak jen stvrzují příslušnost svého státu a sebe samotných na Západ.
více


28.7.2016 EVROPA: Musíme si zvykat!?

Karel Kříž
Také vás zamrazí, když slyšíte tato slova z úst našich politických „vůdců“ a společenských „elit“ v souvislosti s masovým vražděním Evropanů vyšinutými „jedinci“ za pokřiku „Allah akbar“?
více


28.7.2016 EVROPA: Hrana zvoní i nám

Tomáš Zdechovský
V předchozím článku věnovaném problematice militantního islamismu na Balkáně jsem se věnoval především Bosně. Dnes bych rád do hloubky rozebral některé další země na Balkáně, kde je nebezpečí aktivace bojovníků ISIS velmi vysoké.
více


28.7.2016 POLEMIKA: EU postrádá charismatické lídry

Jan Bejlek
Demokracie není všespásná a většina mívá pravdu jen výjimečně. Většinové rozhodnutí vyjadřuje zájem většiny, nikoli optimální řešení pro celek. (Nejkvalitnější demokracie vznikaly postupným evolučním vývojem z absolutistických systémů, radikální krvavé revoluce obvykle neměly dlouhého trvání.)
více


28.7.2016 USA: O ochotě nebýt politicky korektní

Ota Ulč
Býváme svědky nutkání mávat generalizacemi podle vzoru kdysi mi poněkud známého podivína, jemuž upláchla manželka Božena, což ho přimělo k nevyvratitelnému tvrzeni, že všechny Boženy jsou nebezpečné mrchy.
více


28.7.2016 IZRAEL: Deset let od poslední války s Hizballáhem

Gita Zbavitelova 1
Izrael si v těchto dnech připomíná desáté výročí války s libanonským šíitským hnutím Hizballáh a média v této souvislosti spekulují, zda se neschyluje k dalšímu konfliktu.
více


28.7.2016 USA: Trumpův trumf

Zbyněk Petráček
Donald Trump je vděčná postava pro pozorovatele politiky. Usnadňuje tvorbu titulků, ba k nim nutká. Stačí vzít včerejší The New York Times: Trump a sultán (Friedman), Trump je ještě trumpovatější (Brooks). Ale za tím vším jsou podstatnější společenské pohyby.
více


28.7.2016 GLOSA: „Společenství různých“ vede k rozvratu a násilí

Jiří Weigl
„To, co vznikne na místě dnešního Německa, nebude mít společný původ ani společný vzhled, ani sdílený jazyk či kulturu – bude to společenství různých.“ prohlásil loni německý prezident Gauck.
více


27.7.2016 EVROPA: Předseda EP nerozděluje jen jeden parlament

Silvia Šimeková
European Union flag
Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz je člen Sociálnodemokratickej strany Nemecka a zároveň patrí do Skupiny Socialistov a Demokratov (S&D) v Európskom parlamente.
více


27.7.2016 POLEMIKA: EU není klub sebevrahů

Jan Bartoň
Článek Tomáše Haase široce rozebírá, proč nechce na Východ, ale současně nechce být na tomto Západě. Já nechci být zejména na tomto Východě – ať už v demokracii po rusku či po turecku.
více


27.7.2016 TERORISMUS: Pod tlakem hrůzy

Zbyněk Petráček
Informační éra tlačí politiky do velmi nepříjemných situací. V době tolik vzývané konektivity, kdy každý musí být on-line a zároveň ve spojení s každým, se očekává, že politik se ihned vyjádří ke všemu, co se šustne, aniž by měl nárok na uvažování.
více


27.7.2016 EVROPA: Juncker jako pokémon

Josef Mlejnek jr.
Česká republika má i díky dotacím z Evropské unie nejhustší síť rozhleden v Evropě, avšak zdejší politické rozhledy zpravidla končí v pásu pohraničních hor.
více


26.7.2016 OLYMPIÁDA: Virus zika, nebo všemocný dolar?

Voyen Koreis 2
Olympijské hry v brazilském Riu de Janeiru pronásledují od samého počátku jen samé problémy. Už to, že se Olympijský výbor rozhodl hry pořádat v tomto městě, nebylo všude přijato kladně.
více


26.7.2016 SVĚT: Nezřídka nemilé dopady vlastního nevinného počínání

Ota Ulč
Jedna má dobrá přítelkyně zvládla nám hodně vzdálené jazyky a v Praze ji ještě za bolševika Antonína Novotného pověřili funkcí tlumočnice pro tehdejšího íránského vládce jménem Mohammad Rezá Pahlaví.
více


26.7.2016 USA: Republikáni bez konzervativce

Roman Joch
Donald J. Trump je kandidátem Republikánské strany na prezidenta a Republikánská strana tak snad poprvé za posledních osmdesát let má vůdce, který není ani částečně konzervativní.
více


26.7.2016 GLOSA: Pakt s ďáblem

Zbyněk Petráček
Německo je hegemonem EU. Na tom konstatování není nic hodnotícího – ani potlesk, ani pískot. Je to zkrátka holý fakt, neboť stát tak velký, hospodářsky výkonný a konkurenceschopný nemůže hegemonem nebýt.
více


25.7.2016 SVĚT: Proč Evropa není Amerika

Miloslav Bednář1
Že Evropa není USA, a hlavně proč, není pro ideologickou zaslepenost jasné mnoha dogmaticky uvažujícím lidem.
více


25.7.2016 ÚVAHA: Z Evropské unie je klub sebevrahů

Tomáš Haas
Absurdní spolek zemí, jejichž občané - muži, ženy i děti - jsou vražděni po desítkách a jejichž vládci a jejichž media nám říkají, že největší nebezpečí pro ně, pro nás a pro Evropu nejsou teroristé, kteří nás, Evropany, ve velkém vraždí.
více


25.7.2016 GLOSA: Reflexe evropských politických elit je protimluv

European Union flag
Již studenti na střední škole se v rámci českého jazyka a literatury učí, co je to oxymorón – contradictio in adjectio, protimluv, básnický prvek, jenž spojuje slova, která se vzájemně vylučují a vytvářejí logický spor – mrtvé milenky cit, černé světlo apod.
více


25.7.2016 SVĚT: Protiruskými sankcemi k třetí světové válce?

Kreml
Z historie se lze poučit, že sankce proti nějakému státu se většinou míjí účinkem, někdy dokonce mají naopak pro toho, kdo je zavedl, velmi vážné následky. Za typický příklad neúčinných sankcí lze považovat Kubu.
více


27.7.2016 USA: Trump je opak Reagana

Martin Pánek
Zaznamenal jsem už několikrát poznámku, že Donald Trump se podobá Ronaldu Reaganovi. Zejména asi tím, že byl původně Demokrat, pochází ze showbizu a že ho nesnáší média. Skutečnost však nemůže být dále od pravdy, Donald Trump se Ronaldu Reaganovi prakticky v ničem nepodobá.
více


25.7.2016 NORSKO: Proč Michaláková zavírala děti do sklepa?

Tomáš Zdechovský
Mám pro vás naprosto šokující zprávu: Eva Michaláková týrala děti ve sklepě. Tvrdil to Barnevernet i pěstouni, kterým to údajně řekly děti včetně detailů, jak sklep vypadal. Má to jen jeden háček. Michalákovi sklep nikdy neměli.
více


25.7.2016 SVĚT: Bojkot olympiády

olympic flag
Je pěkné dívat se na sport (když už jste taková nemehla jako já, že jej neumíte dělat přímo sami). Třeba Pikora preferuje tenis, protože tvrdí, že v něm jsou prý nejhezčí holky.
více


25.7.2016 GLOSA: Světlé zítřky pro Evropu

Jiří Svoboda1
Povaha vlády Turecka a jeho dlouhodobý sestup do temnot je dlouhodobě veřejně známý. Teď zapálili říšský sněm. Jen německá tajná služba nic takového zřejmě netuší a radí premiérce: USMÍVAT SE!
více


25.7.2016 FEJETON: Nenáhodná podobnost

Petruška Šustrová
Pobyla jsem tři dny na festivalu Colours of Ostrava a vrátila jsem se velice spokojená – absolvovala jsem na pár scénách několik velezajímavých diskusí, potkala spoustu velezajímavých lidí a moc jsem nezmokla.
více


23.7.2016 TURECKO: Erdogan řekne, my konáme

Zbyněk Petráček
Turecký stát o víkendu prokázal, že jde-li do tuhého, má věci pod kontrolou. Pokus o vojenský puč skončil rychle. Kdyby se někdo v pátek večer opil a probral by se až v neděli, vlastně by si ani ničeho nevšiml.
více


23.7.2016 TURECKO: Bouře nad Bosporem a co si o ní myslet

Luděk Frýbort
Hned jak jsem se v sobotu ráno dozvěděl o tom oficírském puči v Turecku, napadlo mě, jestlipak spíš nežli puč to nebyl páně Erdoğanův trik k dalšímu oslabení významu kdysi vlivné armády, již zakladatel Turecké republiky Mustafa Kemal, zvaný Atatürk, ustanovil strážkyní evropské, sekulární...
více


23.7.2016 VELKÁ BRITÁNIE: Maggie 2.0? Tereza není z železa

Pavel Jégl
Žádný revival Margaret Thatcherové nebude. Vláda britských konzervativců pod vedením premiérky Theresy Mayové nabídne jinou verzi konzervatismu.
více


23.7.2016 GLOSA: Nevěděl jsem. Přísahám, že jsem nevěděl!

Leona Šlajchrtová1
Duo cum faciunt idem, non est idem. Když dva dělají totéž, není to totéž. Staré latinské přísloví může – nikoli bez hořkosti – vzpomenout prozatímní brazilský prezident Michel Temer.
více


23.7.2016 EVROPA: Kdekoli, kdykoli, kdokoli

Petr Robejšek
Výzkum Pew Research Center potvrzuje to, co registruje skoro každý. A sice rostoucí nedůvěru vůči muslimům ve většině evropských států. Komentátoři, psychiatři a policisté analyzují všemožné aspekty atentátů v Nice a v Bavorsku, ale jednomu důsledku islamistického terorismu v Evropě je věnována...
více


23.7.2016 UDÁLOSTI: Západ ustupuje před Erdoganovými „Novými pořádky“

Bohumil Doležal
Netušil jsem, kolik máme u nás odborníků na vojenské puče a techniku jejich provádění. Čeští specialisté (např. inventární novinář nyní Babišovy MfD Milan Vodička) hovoří o tom tureckém se suverenitou svědčící o tom, že se nejméně tří úspěšných osobně zúčastnili.
více