8.12.2016 | Svátek má Květoslava


8.12.2016 VZPOMÍNKA: Zkušenosti s otcovstvím

Ota Ulč
Otázka rozmnožování: Představu autorství jakéhokoli potomstva jsem za svého života v Evropě vylučoval jako nepředstavitelnou hrůzostrašnost. S odstupem času takové uvažovaní nechápu, dodatečně si odplivuji před svým tehdejším sobectvím.
více


8.12.2016 RAKOUSKO: Prezidentem bude Van der Bellen

Karel Hvížďala
Po nedělním opakovaném druhém kole prezidentských voleb v Rakousku, i když ještě nebyly spočítány korespondenční hlasy, je jisté, že prezidentem bude profesor ekonomie a bývalý předseda strany zelených, dvaasedmdesátiletý Alexander Van der Bellen.
více


8.12.2016 GLOSA: Občanské probuzení v Itálii

Ivo Strejček
„Výsledek referenda má dva podstatné důsledky. První: Renzi odejde. Druhý: Italové musí být pozváni k parlamentním volbám co nejrychleji,“ prohlásil představitel italského Hnutí pěti hvězd Beppe Grillo.
více


8.12.2016 USA: Senátor se zdravým úsudkem

Lubomír Stejskal
Americký senátor Lindsey Graham je skutečný přítel Izraele – byť se může dostat s izraelskou politikou do křížku. Paradox? Záleží na úhlu pohledu.
více


8.12.2016 BLÍZKÝ VÝCHOD: Sjezd Fatahu upevnil moc Abbáse

Gita Zbavitelova 1
Optimisté doufali, že 7. sjezd hnutí Fatah Mahmúda Abbáse přivede do vedení strany „novou krev“, určí její nové směřování a zřídí funkci místopředsedy, který by jednou mohl po Abbásovi stanout v čele Fatahu i celé Palestinské autonomie.
více


8.12.2016 EVROPA: Pyrrhos se dívá

Zbyněk Petráček
Kdy naposledy bylo Rakousko pupkem světa? Možná v létě 1914, když po sarajevském atentátu rozhodovalo o zahájení války, nám známé jako první světová. Ale i tento víkend přitáhl do Vídně záplavy zahraničních dopisovatelů. Ti naopak světu zvěstovali, že hrozba pominula.
více


7.12.2016 EGYPT: Co kazí prestiž země

Lubomír Stejskal
Z pohledu Západu justiční excesy. Je jich bezpočet. V našich médiích se o nich příliš nepíše a pokud ano, působí to někdy tak, že čteme rubriku Zajímavosti. Přitom jde o víc, než jen o „atraktivní“ téma.
více


7.12.2016 GLOSA: Rakousko se změnám nevyhne

Jiří Weigl
V Rakousku v opakovaném druhém kole prezidentských voleb zvítězil kandidát strany Zelených Alexander Van der Bellen nad kandidátem strany Svobodných Norbertem Hoferem.
více


6.12.2016 GLOSA: Rakušané vsadili na „menší zlo“

Jan Bartoň
Stává se již pomalu pravidlem, že se voliči na Západě často nerozhodují podle svého osobního přesvědčení, ale naopak svou volbu označují za volbu „menšího zla“. Jako by jim politický systém nenabízel ani nic jiného.
více


6.12.2016 EVROPA: Alternativní pravice a liberalismus

Josef Tětek
Výjimečný stav ve Francii trvá již přes rok. Původně byl spojený s hrozbou terorismu, jeho neustálé prodlužování obhajuje tamní premiér nutností chránit demokracii. Na mysl se vkrádá slavný citát Benjamina Franklina.
více


6.12.2016 SVĚT: Příkop jménem Castro

Zbyněk Petráček
Fidel Castro je pohřbíván, oficiální Evropská unie ho posuzuje „vyváženě“, ale východ EU to odmítá. Tak lze shrnout hlavní událost týdne.
více


6.12.2016 SVĚT: Celosvětové výkony konsumpce alkoholu

Ota Ulč
Velmi obtížná otázka. Neznám nikoho, kdo by ji správně odpověděl. Hádejte a neuhádnete. Ve světové tabulce největších spotřebitelů omamných nápojů je totiž Indie.
více


5.12.2016 EVROPA: Dovezeme si voliče! Určitě?

Marian Kechlibar
V březnu 2017 se v Nizozemí konají parlamentní volby. Vůbec poprvé v nich bude kandidovat imigrantská strana DENK.
více


6.12.2016 HISTORIE: Fidel, nebo Caudillo?

Pavel Kopecký
Když zemřel Fidel Castro, bylo to pro mě – na rozdíl od brexitu či zvolení Donalda Trumpa – překvapením.
více


5.12.2016 NORSKO: Postupná legalizace kradení českých dětí

Tomáš Zdechovský
Norsko není schopné respektovat ani základní lidská práva. Soud dal svým rozsudkem najevo, že svoboda slova v Norsku neplatí. Odebrání dětí na základě medializace je možné pouze v nesvobodných a nedemokratických zemích.
více


5.12.2016 FEJETON: Fidelův odchod

Petruška Šustrová
Byla jsem o víkendu v polské Vratislavi, kde se už potřetí konaly Dny Natalje Gorbaněvské (mimochodem, Vratislav je jediné město, kde má Natalja Gorbaněvská na hlavním náměstí pamětní desku).
více


5.12.2016 GLOSA: Žebrat a trestat

Zbyněk Petráček
Drobné zprávy z agentur hodně vypovídají o směřování světa. Zpráva z Dánska říká, že tamní úřady uvěznily a vyhostily Slovenku za to, že žebrala.
více


3.12.2016 SVĚT: Krym, Libye, Irák, Sýrie... a co dál?

Pavel Černocký
Evropa, Afrika i Blízký východ jsou v totálním chaosu. Co s tím? Řešení samozřejmě existuje - vždy. Věci se ovšem můžeme pokoušet řešit buď ideologicky, anebo racionálně, pragmaticky, realisticky. a ono to vždycky nemusí vypadat hezky a elegantně.
více


3.12.2016 EVROPA: O co se hraje

Pavel Chrastina
Po vlně nátlaku, který přišel od ministrů zahraničí Německa a Francie a požadoval, aby státy skupiny V4 se v rámci EU vzdaly prakticky všech svých klíčových institucí souvisejících s národní suverenitou, nastal podivuhodný obrat.
více


3.12.2016 SVĚT: Připravte se na nový exodus

Lubomír Stejskal
Web novin Jerusalem Post ve středu 30/11 referoval o zprávě organizace SPLC (o ní níže), která říká, že během deseti dnů od zvolení Trumpa byla v USA zaznamenána stovka antisemitských nenávistných projevů.
více


3.12.2016 ITÁLIE: Populismus po italsku

Pavel Kohout
Itálie! Kolik civilizačních výdobytků dala světu tato země! V oblasti financí šlo o podvojné účetnictví, dluhopis s kuponem (benátský vynález ze 13. století), finanční trhy v moderním pojetí, bankovnictví i samotné slovo banka.
více


3.12.2016 BLÍZKÝ VÝCHOD: Příběh dvou měst

Zbyněk Petráček
V jistých situacích si anglosaské noviny vypůjčují titulky z Dickensova románu Příběh dvou měst. Jedna taková nastává teď. V roli dvou měst vystupují syrské Aleppo a irácký Mosul.
více


2.12.2016 EVROPA: Konzervativní pohled na téma „Nové Evropy“

Jiří Weigl
Sousloví „Nová Evropa“ vytváří dojem, že očekáváme Evropu jinou, změněnou, kvalitativně odlišnou, než byla Evropa „stará“, známá, tradiční, osvědčená, Evropa, v níž jsme žili a žijeme dnes.
více


2.12.2016 SVĚT: V čem je Castro jako minimální mzda

Bryan Caplan
Kolik lidí Castro nechal zavraždit? Autoritativní Černá kniha komunismu mu připisuje odpovědnost za 15–17 tisíc popravených. Spekulativnější odhady mu kladou za vinu až 80 tisíc obětí – všechny, kdo zahynuli na útěku z jeho pochmurného ráje.
více


1.12.2016 PRÁVO: Salámová metoda “po bruselsku”

Tomáš Vaněk
Jak si jistě řada z vás pamatuje, v odezvě na teroristické útoky ve Francii 2015 se Evropská komise rozhodla k ráznému kroku. Bohužel, kdo čekal jasná opatření na obranu hranic nebo konkrétní akci proti teroristům, byl usvědčen z naprosté naivity.
více


1.12.2016 USA: Přecitlivělost jako moderní efektivní zbraň

Ota Ulč
Touto záležitostí jsem se už dřív zabýval, například v knížce „Mouchy naší doby“ v kapitole o posměchu a náramné háklivosti, za účinné spolupráce médií, ochotné posloužit potřebám těch či oněch vládců.
více


1.12.2016 FRANCIE: Cesta k prezidentským volbám začíná

Ivo Strejček
Poprvé ve své historii uspořádala francouzská pravice vnitrostranické primárky v americkém stylu. V jejich druhém kole vyhrál zcela přesvědčivě zástupce „pravice uvnitř pravice“ Francois Fillon, a bude to tak on, kdo se bude v dubnu (a zřejmě i v květnu) ucházet o vítězství ve francouzských...
více


1.12.2016 RAKOUSKO: Volba prezidenta bude v neděli

Karel Hvížďala
Před opakovaným druhým kolem prezidentských voleb v Rakousku, které se uskuteční tuto neděli 4. prosince, jsou šance obou kandidátů podle listopadových průzkumů velice vyrovnané: pohybují se v rozmezí 49, 51 procent a 51, 49 procent, což je v rozmezí statistické chyby.
více


1.12.2016 KUBA: Muž, který uměl vychutnat moc

Jiří Weigl
25. listopadu 2016 zemřel kubánský vůdce Fidel Castro. Odešla jedna z velkých politických ikon a celebrit XX. století, muž, jehož význam a sláva daleko přesáhly význam jeho rodného ostrova, jemuž téměř 50 let vládnul.
více


30.11.2016 BLÍZKÝ VÝCHOD: Aleppo a Mosul - dvě strany jedné války

Jan Bartoň
Dobytí Aleppa v Sýrii i očekávané dobytí Mosulu v Iráku je důsledkem letecké podpory Ruska a USA.
více


1.12.2016 HISTORIE: El Commandante - Castro, Che Geuvara

Jan Bartoň
Podle zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa byl zemřelý Fidel Castro „brutální diktátor“, zatímco šéf britských labouristů vidí v Castrovi hrdinu. To je základní dělení politiků na Západě.
více


30.11.2016 GLOSA: Castro a židé

Lubomír Stejskal
Uvádí se, že Fidel Castro se choval k vlastní židovské komunitě korektně. Tedy k těm jejím členům, kteří na ostrově za jeho vlády zůstali.
více


30.11.2016 EVROPA: Castro není hrdina, pane Junckere!

Tomáš Zdechovský
V posledních měsících se stále více ukazuje, že EU neumí prodat svoje úspěchy a chybí jí skuteční lídři, kteří by dokázali lidem jasně a srozumitelně vysvětlit jednotlivé kroky a pravomoci EU.
více


30.11.2016 KUBA: Fidel Castro, omyl století

Roman Joch
Někteří státníci učiní svým obyvatelům radost jedině svou smrtí. Fidel Castro patří k nim. Jeho skon ve věku devadesáti let snad konečně obyvatelům Kuby po téměř šedesáti letech noční můry otevře naději na svobodnější život.
více


30.11.2016 GLOSA: Signál pro Trumpa

Zbyněk Petráček
Nemá-li politik smysl pro humor, nastávají problémy. Známe to od Václava Klause: když žertoval o globálním oteplování, vyznělo to tak stroze, jako by to myslel smrtelně vážně.
více


29.11.2016 EVROPA: Když se řekne Schulz

Zbyněk Petráček
Německo si užívá luxus. Ve Francii se může stát prezidentkou Le Penová s cejchem fašistky. V Rakousku Hofer, nálepkovaný jako pravicový populista. Na pozadí této kulisy vypadají německé přípravy na volební rok 2017 téměř idylicky: nastoupí proti Merkelové sociální demokrat Gabriel, nebo sociální...
více