27.2.2017 | Svátek má Alexandr


27.2.2017 PRÁVO: Opravdu je to zvrhlost?

Lubomír Stejskal
Napsal mi diskutující: „Není to poprvé, kdy mne vaše pohrdání právním řádem znepokojilo. Vrcholem byla vaše podpora izraelského vraha, který s rozmyslem zastřelil ležícího, poraženého nepřítele.“
více


27.2.2017 SVĚT: Česká věda díky Trumpovi rozkvete

Jiří Weigl
Levicoví pokrokáři po vítězství Donalda Trumpa šílí. V zápalu boje „dobra“ proti „fake news“ a „hoaxům“, které prý stojí za jeho vítězstvím, se roztrhl kolem nás neuvěřitelný pytel lží a nesmyslů.
více


27.2.2017 TURECKO: Říše na Bosporu (a na Rýně) IV.

Marian Kechlibar
Nejprve trochu historie. Německo mělo s Tureckem nadstandardní vztahy už začátkem 20. století. Tehdy se obě země pustily do projektu „dráha Berlín-Bagdád“, který velmi dráždil Brity a Rusy.
více


27.2.2017 ÁZERBÁJDŽÁN: Zatykač

Petruška Šustrová
Tak český europoslanec Jaromír Štětina by měl jít podle názoru ázerbájdžánských úřadů sedět, těžko si umím jinak vyložit mezinárodní zatykač, který na něj vydaly. Tedy nejen na něj, přinejmenším ještě na další dva evropské poslance.
více


27.2.2017 MIGRACE: Tohle už křesťanská Evropa nemusí přežít

Tomáš Jirsa
Strávil jsem několik dní v Bruselu a bylo to poučné. Po ulicích chodí vojáci se samopaly v plné polní s prstem na spoušti, policie občas uzavře celou ulici nebo park a do hotelu se chodí přes bezpečnostní rám jako na letišti.
více


25.2.2017 EVROPA: „Vzpoura trvá!“

Petr Žantovský
Politoložka Alžběta Králová na serveru Seznam.cz analyzovala, proč podle jejího názoru dochází k tak zásadní kvalitativní proměně podstaty a jednotlivých parametrů současné politiky. Nazvala tento proces vzpourou proti stávajícím politickým standardům a zvyklostem.
více


25.2.2017 POLITIKA: Vysvětlovači proti Izraeli

Tomáš Guttmann
Co je ve světě nového? Minulý čtvrtek zabili v pákistánské modlitebně 70 a zranili 150 občanů; Izrael uvažuje o výstavbě nových bytových jednotek na Západním břehu. Co se ve světě přihodilo v posledních pár letech?
více


25.2.2017 EVROPA: Tsunami pravicového extrémismu

Benjamin Kuras
Pravicový extrémismus se v Evropě vyšplhal na 55 % celkové populace. Pravicový extrémista, víme, je každý, kdo se domnívá, že migrační toky z islámských zemí by se měly zastavit.
více


25.2.2017 OSOBNOST: V prvé řadě křesťan

Roman Joch
Jak někdo tak chytrý může být věřící? – napadlo mě tehdy. Dnes bych spíše řekl: „Jak někdo tak chytrý může být nevěřící?“ Kdyby někdo takový vůbec byl. On byl křesťan, já tehdy ne.
více


24.2.2017 OSOBNOST: Irena Sendler - polská Lady Winton

Tomáš Vodvářka
Před několika dny měla výročí narození u nás neznámá hrdinka II. světové války. Její čin byl kvintesencí humanity.
více


24.2.2017 MIGRACE: Chmurná vize „Nové Evropy“

Pavel Černocký
Evropská unie postupuje přesně v intencích tzv. „Kalergiho plánu“. Exponenti typu Merkelové vycházejí z toho, že Evropa kvůli nízké porodnosti postupně vymře. Tedy je potřeba, aby přicházeli z Blízkého východu a z Afriky noví přistěhovalci, kteří „oživí“ evropskou populaci. Je to jediný správný...
více


24.2.2017 EVROPA: Chce Juncker zrušit NATO?

Tomáš Vaněk
Není myslím sporu o tom, že euro-atlantické partnerství bylo a je zárukou stability a bezpečnosti v Evropě. Ostatně k těmto účelům bylo založeno i NATO, s cílem který definoval její první generální tajemník H. Ismay takto „Keep Russians out, American in and Germans down“. A pokud pozoruji současné...
více


24.2.2017 GLOSA: S nálepkou Trumpa

Zbyněk Petráček
Bojovníci proti establishmentu, kteří sami míří do establishmentu, už mají své vzory. U nás je jím Andrej Babiš. Ve světě ho válcuje Donald Trump. V Německu ta nálepka ulpívá na Martinu Schulzovi – vyzývateli kancléřky Merkelové v letošních volbách.
více


24.2.2017 IZRAEL: Voják odsouzen

Gita Zbavitelova 1
Izraelský vojenský soud vynesl v úterý napjatě očekávaný rozsudek v případu, který hluboce rozdělil společnost.
více


23.2.2017 USA: Demontáž Baracka Husseina Obamy - 6

Ota Ulč
Stále setrvával nejeden otazník v záležitosti Obamova skutečného původu, kde že se narodil, kdo mu studia platil, jak se dostal do Pákistánu v době, kdy občan s americkým cestovním pasem tam nesměl.
více


23.2.2017 FRANCIE: Dopis z Paříže

france flag
Můj pařížský přítel mi poslal následující dopis. Dorozumíváme se postaru, neboť v dnešní době je to bezpečnější.
více


23.2.2017 EVROPA: Hlupáci a funkce

Jan Bartoň
Markéta Šichtařová si ulevila článkem o tom, že nám hrozí, konkrétně v Německu, vláda pod vedením nevzdělance Martina Schulze z německé SPD. Nevím, zda termín „hlupák“ na bývalého předsedu EP „sedí“.
více


25.2.2017 GLOSA: Švédky mezi Arabkami

Ivo Fencl
Je Švédsko feministická zem? Ano. Zrodilo i malou Pipi Astrid Lindgrenové a feministické je přinejmenším při srovnání se značným množstvím států jiných, a to ani zdaleka nejen arabských.
více


22.2.2017 POLITIKA: Dialog nedialog

Lubomír Stejskal
On ten ministr ani tak nemínil, jako spíše doufal, abychom byli přesní. A organizátoři mu tu naději vzali. Stalo se v Mnichově na bezpečnostní konferenci, kterou hostí renomovaný hotel Bayerischer Hof.
více


22.2.2017 USA: Jak asi skončí Flynngate?

american flag
Tříhvězdičkový americký generál Michael Flynn nemá dobrou zkušenost se svými vrchními veliteli. Před dvěma roky ho prezident Obama propustil z místa ředitele vojenské výzvědné služby, protože tvrdil, že ne Rusko, nýbrž radikální islamismus a množení Al Kajdy jsou největším nebezpečím pro USA.
více


22.2.2017 EVROPA: O hodných a zlých

Tomáš Haas
Nevím, kolik je kterému z mých čtenářů let. Ale my starší si ještě pamatujeme, jak kdysi existovali dvojí Němci.
více


22.2.2017 GLOSA: Samopostup

Zbyněk Petráček
Komunikovat s Trumpovým týmem bez přítomnosti samotného Trumpa je užitečné. Vždyť to nejsou žádní narcisové ani provokatéři. Když něco řeknou, nemusíte se bát, že jinému partnerovi řeknou něco jiného.
více


21.2.2017 EVROPA: Unie ve víru migrační krize

Václav Vlk st.
Kupujete-li si dnes knihu, či narazíte-li na nějaký článek, hledáte nejprve titul. Tedy jak se to jmenuje. A pak, pokud jste soudní, lehce zkouknete, o co jde.
více


21.2.2017 USA: Trumpovi se daří

Jefim Fištejn
Mnozí z těch, kdo mají výhrady k prezidentovi Donaldu Trumpovi a proto vkládali naděje v to, že Senát nakonec jmenování jeho nominantů na ministerské posty překazí, mohou pociťovat rozčarováni nad dosavadním průběhem schvalování kandidatur.
více


21.2.2017 GLOSA: Uznat židovský stát

Zbyněk Petráček
Novinář Charles Krauthammer kdysi karikoval utopické očekávání míru ve Svaté zemi. V biblické zoo v Jeruzalémě vedle sebe leží lev a beránek.
více


21.2.2017 USA: Demontáž Baracka Husseina Obamy - 5

Ota Ulč
Po zmínce o reakci větve zákonodárné a výkonné zbývá ještě ta soudní. Její počínání nikterak nepotvrzuje předpoklad nezávislosti, ochotě řešit nepříjemnosti, kdy rozhodnutí by mohlo mít významný dopad v politické sféře.
více


20.2.2017 GLOSA: Velmocenská elita

Petr Fiala
Bývalo dobrým zvykem, že se státy pokládaly za sobě rovné; symbolem toho byl kulatý stůl.
více


20.2.2017 EVROPA: Čím větší hlupák, tím větší funkce

brusel
V poslední době to čím dál víc vypadá, že vzdělání je jen na obtíž. Čím míň toho víte, tím míň o sobě pochybujete. Čím míň o sobě pochybujete, tím víc jste si jistí, že máte na všechno řešení.
více


20.2.2017 EVROPA: Signál z Francie

Luděk Frýbort
Jak tak koukám, může být ještě veselo v té naší Evropě, než doběhne ku konci tento rok 2017. Uprchlická krize změnila a urychlila doposud lenivý tok věcí politických; co bývalo podstatné, platí málo nebo nic.
více


20.2.2017 USA: Trump čelí spiknutí

Zdeněk Holásek
Trefovat se vší silou i za cenu faulů do Donalda Trumpa, toť příkaz dne. Všude na světě, bohužel. Každý, kdo si říká „demokrat“, se musí alespoň jednou týdně někde na veřejnosti dostatečně vymezit vůči Trumpovi, protože tak je to spravne a tak to ma byť. A také je zjevné, že žádný podraz a žádný...
více


21.2.2017 HISTORIE: Pozapomenutá revoluce

Petruška Šustrová
Píše se rok 2017 a kolem 7. listopadu se jistě bude hodně psát o tom, že uplynulo sto let od říjnové revoluce v Rusku. Ale já chci psát o únorové revoluci v Rusku, která byla poněkud odsunutá do stínu, ačkoli právě ta svrhla cara a změnila staleté ruské pořádky.
více


18.2.2017 EVROPA: Omezení velikosti zásobníku teroristy nezastaví

Tomáš Zdechovský
Navrhované snížení velikost zásobníku v zamýšlené zbraňové směrnici ze třiceti na deset nábojů je nesmysl a nemá žádné logické opodstatnění. Vyrobit a zprovoznit zásobník na 30 nábojů si dnes může každý na 3D tiskárně.
více


18.2.2017 GLOSA: Veganka, liška a politická korektnost

Petr Robejšek
Zvonkohra v německém městečku Limburgu hraje různé lidovky. Jedna z nich se jmenuje „Fuchs, du hast die Ganz gestohlen“ (Liško, tys ukradla husu).
více


18.2.2017 USA: Poučení z Flynna

Roman Joch
Za necelý měsíc u moci prezident Trump neučinil nic zásadního, čím by omezil ústavní práva Američanů – na rozdíl od privilegií neobčanů –, i když mnohá jeho opatření či jejich forma vyvolávají pochybnosti o své rozumnosti, prozíravosti a o vnitřní komunikaci jeho vlády – či její absenci.
více


18.2.2017 GLOSA: Jak najít Kissingera

Zbyněk Petráček
Kdyby si Donald Trump počítal své minusy, za největší by musel pokládat rezignaci poradce pro národní bezpečnost, byť o ni Michaela Flynna prezident sám požádal. Je to funkce ústavně nezakotvená, leč důležitá. Její vliv se měří osobností, jež ji vykonává.
více


18.2.2017 BLÍZKÝ VÝCHOD: Summit Netanjahu-Trump

Gita Zbavitelova 1
První schůzka premiéra Binjamina Netanjahua s Donaldem Trumpem v roli prezidenta splnila převážnou většinu izraelských očekávání, třebaže ne úplně všechna. Provázela ji velká vstřícnost obou stran, a Netanjahu tak možná podnikne i kroky, které za Baracka Obamy odmítal.
více