21.5.2018 | Svátek má Monika


21.5.2018 ÚVAHA: Královská svatba

Lubomír Stejskal
Sledoval jsem svatbu Harryho a Meghan – nikoli pouze v TV, ale také na internetu. A v mezičase nahlédl do české žumpy. V té jsem objevil otázku uvedenou v podtitulku.
více


21.5.2018 USA: Reflexe vraždění ve škole v Santa Fe

Dušan Neumann
Ač se to ve světle této další tragédie nezdá, Amerika se konečně vzpírá morálnímu marasmu minulých 40 let (od konce vietnamské války), kdy se ideového vedení země zmocnila akademická liberálně-relativistická levice marxismem osvícených a LSD napružených květinových děcek.
více


21.5.2018 NĚMECKO: Co znamená věta Merkelové „Zvládneme to“?

Petr Robejšek
Angela Merkelová nebyla první, kdo použil větu „Wir schaffen das!” (Zvládneme to!). Předběhl jí tehdejší šef německé sociální demokracie Sigmar Gabriel. A co z toho plyne?
více


19.5.2018 MIGRACE: Razie v Brémách II.

Marian Kechlibar
Z neoprávněného udělování azylů v Brémách se během měsíce stala poměrně výrazná kauza. Pro Horsta Seehofera, vedoucího politika CSU, který nyní v Berlíně vede spolkové Heimatministerium, jde o velmi nepříjemný vývoj, protože právě on těsně před propuknutím skandálu činnost úřadu BAMF chválil.
více


19.5.2018 PÁSMO GAZY: Přestaňme už s tou mediální komedií!

Lubomír Stejskal
Svět je ohromen šesti desítkami mrtvých palestinských Arabů na hranicích Pásma Gazy a Izraele. Není ochoten vidět pravdu: že ti lidé jsou obětí provokativní a agresivní kampaně vlastního režimu. Teroristického režimu.
více


21.5.2018 KNIHA: Nejtemnější hodina

Karel Pacner
O Winstonu Churchillovi jsem přečetl mnoho knih, také jeho válečnou kroniku, za kterou dostal Nobelovu cenu.
více


19.5.2018 GLOSA: Jak datlík zvítězil

Zbyněk Petráček
Prezidentovi vychází méně sázek, než by si přál. Nevyšla ta na čínského investora CEFC a teď ani sázka na podporu polské vlády při kácení v Národním parku Bělověž. V sobotu Miloš Zeman Bělověžský prales navštívil.
více


19.5.2018 PÁSMO GAZY: Očekávaná eskalace násilí

Richard Kemp
hamas
Očekávám nepokoje - a další, mnohem horší události. Palestinská teroristická organizace Hamás chystá na počátek týdne „demonstraci“, které se má na hranici Gazy a Izraele účastnit až 200 000 lidí, a má v úmyslu ji proměnit v orgie smrti a krveprolití.
více


19.5.2018 BLÍZKÝ VÝCHOD: Chtějí to samé - a na stejném místě

Pavel Kopecký
Na hranicích mezi maličkou Gazou a zase ne o tolik větším Státem Izrael zahynuly toto pondělí další desítky lidí. Masakr si můžeme ošklivit, můžeme ho i odsuzovat, ale těžko se mu můžeme divit.
více


19.5.2018 GLOSA: Hyenismus

Jan Bartoň
Anne Franková, jejíž deník se stal po válce svědectvím o situaci Židů v okupované Evropě, ve svém deníku zakryla dvě stránky tak, aby byly nečitelné. Zřejmě nechtěla, aby si tyto stránky někdo přečetl.
více


18.5.2018 PÁSMO GAZY: Mučedníci, nebo spíš blázni?

Pavel Mareš
Svět se má zase nad čím rozčilovat: Izraelští vojáci zastřelili na hranicích s pásmem Gazy přes padesát palestinských demonstrantů, mezi nimi dokonce i vozíčkáře.
více


18.5.2018 EVROPA: Istanbulská úmluva

Tomáš Zdechovský
Úřad vlády potvrdil 100% právní nadbytečnost Istanbulské úmluvy, přesto se ji rozhodl Andrej Babiš ratifikovat. Proč ratifikovat smlouvu obsahující násilí na ženách objevující se v muslimských zemích, je mi záhadou...
více


18.5.2018 IZRAEL: Krev u plotu Gazy

Zbyněk Petráček
Není sporu, že desítky mrtvých na hranici Pásma Gazy zemřít neměly. Spor se vede „jen“ o to, kdo za oběti násilí může. Je to ale spor tak brizantní, že se dostal až do Rady bezpečnosti OSN (kde ho zablokovaly USA).
více


17.5.2018 EVROPA: Itálie požaduje ústupky EU

Jan Bartoň
Nově vznikající italská vláda má už návrh programu. Záměry nové vlády zahrnují jednak zaručený příjem a rovnou daň. Zahraniční politika je zaměřena na revizi smluv EU.
více


17.5.2018 PÁSMO GAZY: Skončily násilnosti?

Gita Zbavitelova 1
V pondělí vyvrcholily osm týdnů trvající nepokoje v Gaze, kterým tamější vládnoucí teroristické hnutí Hamás říká „pochod za návrat“ Palestinců do Izraele. Tentokrát je ještě posílily protesty proti otevření amerického velvyslanectví v Jeruzalémě.
více


16.5.2018 GLOSA: Izrael brání svoje hranice

Petr Robejšek
V pondělí demonstrovalo 50 000 Palestinců na hranicích mezi Pásmem Gazy a Izraelem proti přemístění americké ambasády do Jeruzaléma. Izrael opakovaně upozorňoval, že nestrpí porušení svých hranic.
více


16.5.2018 EVROPA: Junckerův politický coming out

Jaroslav Míth
Stane se, že nějaký politik něco plácne. Prostě rychleji mluví, než myslí. I politici jsou chybující lidé. Určitě sem ale nespadá odhalení sochy Karla Marxe a obhajoba jeho osoby předsedou Evropské komise Junckerem.
více


16.5.2018 GLOSA: Jeruzalém v Praze

Zbyněk Petráček
Karel IV. postavil svůj „nebeský Jeruzalém“ v Praze. Rozměry jím založeného Nového Města až překvapivě odpovídají rozměrům Jeruzaléma (jak ho předtím zmapovali křižáci).
více


15.5.2018 BLÍZKÝ VÝCHOD: Vrcholek ledovce

Jiří Weigl
Americké vypovězení mezinárodní jaderné dohody s Íránem není pouze vyjádřením frustrace prezidenta Trumpa ze špatné smlouvy sjednané jeho předchůdcem, která prý není dostatečnou zárukou před jadernými ambicemi islamistického íránského režimu.
více


15.5.2018 EVROPA: Téma číslo jedna

Marian Kechlibar
Britská společnost YouGov provedla výzkum v jedenácti zemích EU. Jejich občané považují za zdaleka nejdůležitější problém dnešní Evropy imigraci.
více


15.5.2018 ESEJ: Donald Trump versus establishment

Roman Joch
Současný americký prezident Donald Trump a někteří jeho stoupenci tvrdí, že v USA existuje takzvaný deep state („hluboký stát“) státních úředníků a představitelů, kteří se nesmířili s výsledkem prezidentských voleb, a proto připravují Trumpův pád.
více


15.5.2018 GLOSA: Emmanuel Veliký

Zbyněk Petráček
Francouzský prezident Macron má za sebou rok v úřadě. V jeho myšlenkách by se našlo leccos společného s Napoleonem či de Gaullem, což není míněno posměšně. Po odchodu Británie bude Francie jedinou jadernou mocností v EU.
více


15.5.2018 NĚMECKO: Zneužívání migrační krize

Vijeta Uniyal
germany flag1
Zatímco počet salafistů v Německu dosahuje rekordní výše, stejně jako řádění gangů vyzbrojených mačetami v ulicích měst, provládní média se nejen zabývají zakrýváním dopadů migrační politiky otevřených dveří kancléřky Angely Merkelové, ale nadále pokračují ve vykreslování falešného obrazu o...
více


14.5.2018 IZRAEL: Trumpův test pravdomluvnosti

Lubomír Stejskal
V Jeruzalémě vše finišuje. Ve čtvrti Arnona bude otevřeno velvyslanectví USA. V pondělí 14. května – v den 70. výročí vyhlášení Státu Izrael (podle gregoriánského kalendáře). Co to znamená?
více


14.5.2018 SVĚT: Zešílel už Západ definitivně?

Aleš Valenta
Zeleno-černé vládní koalici v Bádensku-Württembersku (Zelení a CDU), jedné z nejvýznamnějších spolkových zemí, hrozí rozpad. Důvodů je více, ale jeden z největších nese visačku feminismu.
více


16.5.2018 EKONOMIKA: Marxovo výročí zabilo marxismus

Lukáš Kovanda
Karlu Marxovi odhalili v rodném Trevíru pomník a z mohutných oslav výročí jeho narození se může zdát, že marxismus společensky výrazně posiluje. Ale je to tak opravdu? Vždyť je v tom tolik momentů, které jsou s myslitelovým učením v tak hrubém rozporu, že se z toho Marx v hrobě bez ustání otáčí o...
více


14.5.2018 SVĚT: Zlaté časy proxy

Zbyněk Petráček
V Sýrii se válčí už sedm let. Vyletí-li v té situaci dvacet raket, aniž zasáhnou cíl, není to zpráva pro tisk. Ale ve čtvrtek byla. Jde o to, kdo a kam mířil: íránské jednotky na syrské straně Golanských výšin odpálily rakety na izraelské cíle.
více


14.5.2018 EVROPA: Nebezpečný rozpočet EU

Petr Robejšek
Evropská unie o sobě ráda vytváří dojem fungujícího soustátí, ne-li dokonce vznikajících Spojených států evropských. A přitom není schopná plnit ani ty nejzákladnější funkce státu. Na prvním místě je to zajištění bezpečnosti obyvatel.
více


12.5.2018 SVĚT: Ohlédnutí za Jižní Afrikou

Luděk Frýbort
Někdy může být trpké dostat za pravdu. To bylo jásotu tehdy před čtyřiadvaceti lety, že ano, když po prvních všeobecných volbách převzala v Jižní Africe moc černá většina, to bylo řečí o nelidském, utlačovatelském apartheidu, jenž nyní slávabohu skončil a nastává čas svobody.
více


12.5.2018 EVROPA: Zasloužíme si opáčko z Marxe?

Luboš Zálom1
Evropská unie se činem předsedy Komise J.-C. Junckera přihlásila ke krvavému odkazu Karla Marxe a odhalila nade vši pochybnost, jakou cestou se hodlá dále ubírat. Co to pro nás znamená?
více


12.5.2018 NĚMECKO: Za Marxem do jeho rodného Trevíru

Václav Klaus1
Na počátku letošního roku, při plánování našich akcí na rok 2018, jsme v IVK přemýšleli o tom, zda máme naším standardním seminářem určitě ne oslavit, ale připomenout dvousté výročí narození Karla Marxe.
více


12.5.2018 SVĚT: Hrom do police

Zbyněk Petráček
Donald Trump je psychicky ustrojen k tomu, aby vystupoval jako hrom do police a sám si to užíval. Bez předchozí průpravy či zkušenosti získal pravomoci měnit to, co se zdálo neměnné.
více


12.5.2018 EVROPA: Nebezpečná vize

Jan Bartoň
Politická vize německé kancléřky Angely Merkelové je extrémně naivní a extrémně nebezpečná. Cena Karla Velikého pro francouzského prezidenta Emmanuela Macrona to nezmění ani o fous.
více


11.5.2018 SÝRIE: Konflikt mezi Íránem a Izraelem se vyhrotil

Gita Zbavitelova 1
V noci na čtvrtek přišel dlouho očekávaný přímý vojenský střet mezi Izraelem a Íránem v Sýrii. Teherán s pomocí svých tamějších šíitských spojenců vůbec poprvé na Izrael zaútočil a vypálil na něj asi dvacet raket Grad a Fadžr-5.
více


11.5.2018 BLÍZKÝ VÝCHOD: Předtančení

Marian Kechlibar
V noci ze středy na čtvrtek vypálil někdo* (nejspíš íránské Revoluční gardy) cca dvacet raket směrem k izraelským pozicím na Golanských výšinách.
více


11.5.2018 OSOBNOST: Jako by strach neexistoval...

Petruška Šustrová
Osud Doiny Corneové nelze pochopit bez alespoň základní znalosti rumunských dějin v době vlády Nicolae Ceauşeska.
více