29.6.2017 | Svátek má Petr, Pavel


29.6.2017 USA: Uvedení do ponurých představ

Ota Ulč
Koncem osmnáctého století, přesně v roce 1798, Thomas Malthus stvořil svůj výtvor „An Essay on the Principle of Population“, se svou předpovědí, že lidské rozmnožování předstihne schopnost se uživit, takže podlehneme důkladnému hladomoru.
více


29.6.2017 MÉDIA: Retušování

Zdeněk Holásek
Před pár dny jsem na jedné ze stanic ČRo poslouchal rozhovor s Jaroslavem Šonkou, který je etalonem zasvěcené publicistiky o Německu, když několik let žil v Berlíně. Tento publicista pochopitelně mnohé o Německu ví, ale mnohé o Německu zamlčuje.
více


29.6.2017 SVĚT: Nebezpečnější než Putin

Pavel Kohout
Vedou se plamenné a nekonečné spory, zdali nám více hrozí islámský fundamentalismus, nebo Putin. Ale skuteční nepřátelé naší civilizace jsou mnohem zákeřnější.
více


29.6.2017 SVĚT: Zastaví Trump klimatické šílenství?

Ladislav Jakl 1
Globální klimatické třeštění je postaveno na jenom základním společenském fenoménu. A tím je fungování koncentrovaného a rozptýleného zájmu.
více


29.6.2017 EVROPA: Nenadávej na Putina, když máš křivou hubu

Petr Hampl1
Díky odvážné televizi Prima jsme mohli vidět velkého nepřítele Emanuela Goldsteina alias Vladimíra Putina na televizní obrazovce. Asi nepřekvapí, že působil vzdělaně, solidně a kultivovaně, protože to dokáže každý, kdo má podporu propagačního či propagandistického aparátu.
více


28.6.2017 FRANCIE: Spirála smrti

Guy Millière
france flag
2. února 2017: „No-go zóna“ na východním předměstí Paříže. Policejní hlídka slyší výkřiky. Rozhodnou se zkontrolovat situaci. Když tam jsou, jeden mladý muž je slovně napadne.
více


28.6.2017 MIGRACE: Co teď, Evropo?

Pavel Černocký
Evropa je totiž v pasti a začíná si to konečně uvědomovat. Politikům („pravicovým“) začíná pomalu docházet, že tolerancí nekontrolované imigrace ohrozili vlastní občany. Důsledky jsou jasné.
více


29.6.2017 CESTOVÁNÍ: Z Šanghaje do Tokia

Marta Urbanová
Ze Sydney jsme my dvě cestovatelky přiletěly po půlnoci do Šanghaje. Nasedly jsme do taxíka a pro případ, že bychom se nedomluvily, měly jsme připravenou adresu hotelu. Taxíkář s námi jezdil po městě a posléze nás vysadil u hotelu.
více


27.6.2017 IZRAEL: Evropo, probuď se!

Lubomír Stejskal
Byla to klasická ukázka toho, že soudobý svět stojí vzhůru nohama. Ukázka dobré vůle Izraele v rámci principu moudřejší ustoupí. Ovšemže také ukázka toho, že náš svět se řítí do pekel.
více


27.6.2017 TERORISMUS: Oko za oko

Petr Robejšek
To, že Welšan Darren Osborne vjel 19. června do skupiny muslimů, znamená novou fázi v konfliktech mezi Evropany a přistěhovalci. Co stojí za zmínku?
více


27.6.2017 EVROPA: Svět podle Putina

Vlastimil Podracký
Televize Prima pořadem Svět podle Putina dokázala, že žijeme ve svobodné společnosti a nejsme zatím ovládnuti cenzurou, i když jsem slyšel mnoho hlasů proti vysílání tohoto pořadu.
více


27.6.2017 USA: Úsilí zbavit se Trumpa

Ota Ulč
Vzájemná nelibost na politické frontě notně přituhuje. Odvážná konzervativní komentátorka Ann Coulter si například troufla vyslovit toto: „A good day to remind everyone that Eric Holder ran guns to Mexico, lied to Congress about it, was found in contempt and never prosecuted.“
více


26.6.2017 MIGRACE: Záplava propagandy

Pavel Chrastina
V době, kdy nám bývalý president Václav Klaus říká na webu svého institutu IVK velmi srozumitelně, že nastal čas připravovat odchod naší republiky z Evropské unie, a vysvětluje proč, slyšíme z našich veřejnoprávních médií záplavu přesně opačné propagandy.
více


26.6.2017 ROZHOVOR: Morálku si málokdo nechá diktovat

Marian Kechlibar
Stal by se samozřejmě přesný opak. Jakou motivaci by taková přesídlená vesnice měla k tomu, aby se učila česky a přejímala zdejší kulturní standardy, když budou všichni žít „mezi svými“, jen o pár tisíc kilometrů dále?
více


26.6.2017 GLOSA: Na okraj jedné faty morgány

Lubomír Stejskal
Nejvyšší duchovní představitel íránského režimu pronesl ve čtvrtek 22/6 větu, která patří do kategorie přání otcem myšlenky. Alí Chameneí pravil: Není pochyb o tom, že budeme svědky zániku sionistické entity.
více


26.6.2017 FEJETON: San Francisco

Petruška Šustrová
Jako turista má člověk jisté povinnosti, k nimž patří zhlédnout pamětihodnosti místa, které navštíví. Nejsou to jen významné budovy, náměstí a ulice, ale také muzea.
více


26.6.2017 EVROPA: Macron na mašině

Zbyněk Petráček
Příměr o Německu a Francii coby lokomotivě EU působí jako klišé, ale má výhodu. Je už natolik známý, že se nemusí vysvětlovat.
více


26.6.2017 EVROPA: Arogance

Václav Klaus1
Rozhodnutí Evropské komise zahájit „řízení“ s neposlušnými členskými zeměmi, tedy se zeměmi, které se odvážily nechtít akceptovat Bruselem, a zejména Německem vynucované migrační kvóty, u nás vyvolalo odmítavé reakce.
více


26.6.2017 BLÍZKÝ VÝCHOD: Proč se v té Sýrii vlastně válčí?

Karel Wágner
Na serveru Politico se Robert F. Kennedy, Jr. v únoru 2016 ve svém článku Why the Arabs Don’t Want Us in Syria (Proč nás Arabové nechtějí v Sýrii) zamýšlel nad tím, jak CIA na Blízkém východě svými zákroky podnítila násilný džihádismus jako zbraň studené války.
více


24.6.2017 EVROPA: Hádání s paní kancléřkou

Luděk Frýbort
Dala se onehdy slyšet naše spanilomyslná kancléřka Angela Merkel, že hodlá hájit liberální hodnoty. Nevěda jak spojit tento výrok s její státnickou praxí, běžel jsem se přesvědčit.
více


24.6.2017 EVROPA: V Bruselistánu

Zbyněk Petráček
Postoj k migraci vytváří zřejmě nejhlubší příkop v Evropské unii. Rozuměj mezi „starou“ a „novou“ EU, mezi jejím západem a východem. Je to už axiom, který se stále opakuje, aniž by se musel dokazovat.
více


24.6.2017 TERORISMUS: Masochisté si říkají o výprask

Roman Joch
Mého slovenského dědečka za Uherska maďarský učitel mlátil za každé slovenské slovo. Jsem snad proto protimaďarský? Bratra mé slovenské babičky popravili Němci během Slovenského národního povstání.
více


24.6.2017 VELKÁ BRITÁNIE: Hard, nebo soft brexit?

Martin Pánek
V médiích se toho hodně namluví o hard brexitu a soft brexitu, což ale nejsou definované termíny, a jejich definice se navíc neustále mění. Podívejme se proto radši, jaké vztahy mají s Evropskou unií státy, které nejsou jejími členy, ale přesto mají s EU nějaký smluvní vztah.
více


24.6.2017 HISTORIE: Všude zely krátery, ale kvetl ibišek

Jan Vitek
Po svržení atomových bomb na Hirošimu a Nagasaki bylo jasné, že válka v Tichomoří je u konce a že spolu s ní končí také pětatřicetiletá japonská okupace Koreje.
více


23.6.2017 JORDÁNSKO: Wonder Woman - po A přišlo B

Lubomír Stejskal
Titulek také mohl znít „Hlas rozumu v arabském světě“. Zazněl v Jordánsku a týká se nejnovějšího světového filmového hitu s názvem Wonder Woman.
více


23.6.2017 SVĚT: Nic nového pod sluncem

Jefim Fištejn
Minulý týden američtí senátoři přijali nové rozšířené sankce proti ruským společnostem a občanům jako odpověď na Putinovu zahraniční politiku včetně kyberútoků, agrese na východě Ukrajiny, zasahování do občanské války v Sýrii a utlačování oponentů uvnitř samotného Ruska.
více


24.6.2017 VELKÁ BRITÁNIE: Darren Osborne, protimuslimský terorista

Jan Bartoň
Podle serveru msn.com se chování Darrena Osborna radikálně změnilo po teroristickém najetí autem do lidí na londýnském mostě.
více


23.6.2017 HISTORIE: Půl století od veliké porážky

Tomáš Guttmann
Při velkém muslimském třesku po Mohamedově smrti expandovali muslimové po celém Středním východě, severní Africe a Asii. Jednou dobytá území nesmí být již nikdy opuštěna.
více


23.6.2017 SÝRIE: Sestřelit. A dál?

Zbyněk Petráček
Washington se shodne s Moskvou, že prioritou války v Sýrii je porazit Islámský stát. To je dobře. Ale neshodnou se jinde. Lze vojensky vytěsnit IS ze Sýrie a zároveň potlačit Asadův režim?
více


22.6.2017 HISTORIE: Intelektuálové a antisemitismus - tisíciletá tradice

Robert Wistrich
chanuka
Antisemitismus mezi intelektuální elitou pohanského starověku se objevuje v Alexandrii před více než 2000 lety. Tento typ antisemitismu – zejména v rozvinutých kulturách, jakými byly Egypt, Řecko a Řím – se zaměřil na otázky, které se zdají být univerzální a nadčasové.
více


22.6.2017 GLOSA: Kancléř vizionář

Zbyněk Petráček
S Helmutem Kohlem odešel poslední z velkých vítězů studené války. Přesněji řečeno z těch, kteří pro vítězství nastavili výhybky. Leckdo namítne, že ještě žije George Bush starší (93), jenž s Michailem Gorbačovem (86) studenou válku formálně odtroubil. To je jistě pravda, ale změnu atmosféry, která...
více


22.6.2017 EVROPA: Brexit

Jiří Payne
V těchto dnech začíná jednání o podmínkách brexitu. Jakkoli je nevděčné dělat v politice jakékoli prognózy, uvažovat analyticky o možných alternativách vývoje je potřebné. Podívejme se tedy, co může nastat.
více


22.6.2017 EVROPA: Bububu...

Jaroslav Míth
Uprchlické kvóty nám jsou Bruselem vnucovány s jasným odkazem na zasílané miliony eur. Nikdo sice přesně neví, kolik z těch peněz jsme před tím do společné pokladny poslali my, ale to přece nevadí.
více


21.6.2017 BREXIT: Britové jsou vlastní vinou slabší

Ivo Strejček
Začínají „rozhovory o rozhovorech“, a tak jediné, co v takové souvislosti má prozatím smysl, je zamyšlení se nad kondicí a myšlenkovou kompaktností obou bloků, které do vyjednávacího procesu vstupují.
více


22.6.2017 USA: Stát notně otřesený

Ota Ulč
Přesně před týdnem jsem se z Prahy vrátil zpět na svou americkou adresu. Tam mě čekal metrák nashromážděné pošty a tisíc emailů. Dlužno se seznamovat s neveselými novinkami.
více


22.6.2017 GLOSA: Evropská unie je pokus

František Vízek
Pokus, který by měl vyjít: aby setkání dvou potentátů neznamenalo, že se kují pikle proti třetímu, aby setkání tří nebylo přípravou na napadení jiných tří. Tak tomu totiž v Evropě bylo tisíce let.
více