24.3.2017 | Svátek má Gabriel


24.3.2017 GLOSA: Teror před britským parlamentem

Pavel Chrastina
Mám jedinou poznámku. Jsme ve válce s islámem. Už si to jednou pamatujte.
více


24.3.2017 USA: Hon na čaroděje

Vladimír Cícha
Na vševědoucím internetu jsem si namátkou vyhledal výsledky (elektorální hlasy i hlasy lidu) pro následující volební roky v USA: 1960, 1968, 1972, 1976, 1980, 1984, 1988, 1972 a 2016.
více


24.3.2017 TURECKO: Podpora AKP mezi evropskými Turky v číslech

Marian Kechlibar
Minulý článek The best of AKP, březen 2017 rozproudil na facebookové zdi Ondřeje Chutného delší diskusi. Jeden dotaz, jehož autorem byl Tomáš Hečko (tímto mu děkuji za inspiraci), mne přivedl k dalšímu pátrání po „tvrdých číslech“.
více


24.3.2017 POLSKO: Plíživé tunelování demokracie

Josef Mlejnek jr.
Už jsme si skoro zvykli na to, že z Polska přicházejí spíše znepokojivé zprávy. A nejinak tomu je v posledních týdnech i dnech.
více


24.3.2017 BLÍZKÝ VÝCHOD: Mezi Izraelem a Sýrií vzrostlo napětí

Gita Zbavitelova 1
Hromadí se znepokojivé detaily nebezpečného incidentu, k němuž došlo v pátek ráno mezi Izraelem a Sýrií a stále pokračuje. Zasáhl i izraelské vztahy s Ruskem.
více


23.3.2017 BLÍZKÝ VÝCHOD: Když teroristé soudí

Lubomír Stejskal
Ty dvě zprávy se objevily na serverech ve stejný den. V neděli 19/3. Pocházejí ze dvou oblastí Blízkého východu, na něž má svět zcela odlišný pohled. A jakkoli spolu nesouvisejí, dávají možnost porovnávat.
více


23.3.2017 OMÁN: Nejsou čmoudi jako čmoudi

Ota Ulč
E-mail mě právě obohatil unikátním portrétem značného rozsahu v přítomnosti trojice poněkud, ale nikoliv přespříliš snědých mužů. Drželi plakát s nápisem s velkými písmeny STOP PŘIJÍMÁNÍ UPRCHLÍKŮ.
více


23.3.2017 NĚMECKO: Do roku Schulze

Zbyněk Petráček
Německá sociální demokracie má po letech v čele lídra, jenž nenechává nikoho chladným. Martin Schulz štěpí společnost. Má vyhraněné fanoušky i odpůrce. Je přirovnáván tu k Trumpovi, tu k Obamovi.
více


22.3.2017 TURECKO: The best of AKP, březen 2017

Marian Kechlibar
Pokud jde o materiál ke komentování, je Erdoğanovo Turecko nekončícím zřídlem inspirace, blogerským Šangri-La. Zvláště teď, kdy se blíží referendum o rozšíření pravomocí prezidenta.
více


22.3.2017 NĚMECKO: Schulzovi nepřátelé svobody

Jan Bartoň
Nový vůdce SPD Martin Schulz dostal na mimořádném sjezdu SPD 100 % platných hlasů. Obvinil USA a další „země Západu“ z nepřátelství ke svobodě. Má s nimi „zkušenosti“ z Evropského parlamentu.
více


22.3.2017 GLOSA: Ledová schůzka ve Washingtonu

Jan Vitek
Měli na stole Afghánistán, Ukrajinu, Daeš a další horké světové problémy. Co můžeme očekávat, že k tak ambicióznímu jednacímu pořadu řeknou prezident Donald Trump a kancléřka Angela Merkelová, dva státníci se zcela odlišnými názory, během svého prvního tête à tête?
více


22.3.2017 GLOSA: Jedna ruka netleská

Zbyněk Petráček
Podání ruky je tak běžný rituál, že ho ani neregistrujeme. Zaznamenáme jen případy, kdy se ruka nepodá. Třeba když muslimský politik či sportovec odmítá podat ruku ženě (či sportovci izraelskému).
více


21.3.2017 EVROPA: O populismu a polopopulismu

Luděk Frýbort
To už tak dějiny zařídily, že se žádná rozkazovačná ideologie neobejde bez nepřítele, s nímž by bojovala a upoutávala na sebe pozornost; bez nepřítele by ideologický režim nebyl víc než kazatelský spolek, jakých bylo, je a ještě bude na celém světě spousta.
více


21.3.2017 MIGRACE: Rok s tureckým ultimátem

Petr Robejšek
Před několika týdny vypracovalo německé ministerstvo vnitra interní studii o migrační krizi. Hovoří se v ní o očekávaném „masovém přílivu, kterému je třeba za každou cenu zabránit“.
více


21.3.2017 USA: Začátek nového prezidenta bez precedentu

Ota Ulč
Tentokrát byl zvolen zájemce bez jakýchkoliv předchozích politických ambicí, natož úspěchů, však dřív nikdy nezvolen ani vesnickým šerifem. Rovněž nebýval ani generálem - v době Washingtona, ani za druhé světové války.
více


21.3.2017 NIZOZEMSKO: Chyběla jen dechovka a řízný marš

Jan Vitek
Vraceli jsme autobusem domů s malou dušičkou. Hanebně jsme prohráli a náš ligový náskok se nebezpečně scvrkl na jediný titěrný bodík. Jaké však bylo naše překvapení, když na náměstí v rodné Křemži nás uvítala dechovka a s břeskným pochodem Škoda lásky odvedla do hospody.
více


21.3.2017 GLOSA: EU není pomoci

Jiří Weigl
Rozhodnutí Soudního dvora EU dávající právo zaměstnavatelům zakázat viditelné nošení jakýchkoliv náboženských, politických, filozofických a jiných symbolů je dalším příkladem bláznivosti poměrů v dnešní EU.
více


21.3.2017 GLOSA: Neztratit tvář

Zbyněk Petráček
Existují společnosti, kde cílem při urovnávání sporu je „neztratit tvář“. Největším selháním je pro ně ztráta cti. Jiné společnosti v téže situaci usilují o nejlepší možný výsledek z nejhorších šancí.
více


21.3.2017 HISTORIE: Masakr v táborech Sabra a Šatíla

Lubomír Stejskal
V reakci na můj článek Erdogan: Proč nejsem překvapen mě jeden z diskutujících na Neviditelném psu (kde článek vyšel 17/3) obvinil z neobjektivity.
více


20.3.2017 NIZOZEMSKO: A přesto „vlastenecké jaro“ pokračuje

Ivo Strejček
Přežily svoji další politickou smrt. Tak proevropské politické elity reagují na výsledky nizozemských voleb.
více


20.3.2017 SVĚT: Anatomie multikulturalismu

Pavel Chrastina
Emigroval jsem v roce 1980. Nebyla to emigrace, jakou dnes běžně vidíme okolo sebe. Neodcházel jsem za lepším, spíš za horším, ovšem s vědomím, že tam budu o mnoho svobodnější.
více


20.3.2017 BLÍZKÝ VÝCHOD: Trumpovo záchranné lano

Gita Zbavitelova 1
Minulý týden poprvé navštívil Izrael zmocněnec Donalda Trumpa pro Blízký východ Jason Greenblatt, aby prozkoumal možnosti obnovy izraelsko-palestinských mírových jednání.
více


20.3.2017 EVROPA: Brýlemi armagedonu

Zbyněk Petráček
Dnešní doba je nejen postfaktická, ale i postuměřená. Místo uměřeného zvažování plusů a minusů se prosazují černobílé brýle, boj dobra a zla, optika armagedonu. A je-li zlem populismus, dobrem musí být téměř vše ostatní.
více


20.3.2017 BĚLORUSKO: Lukašenko ustupuje...

Petruška Šustrová
Bělorusko rozhodně není centrem zájmu světových ani českých médií, což vůbec neznamená, že se tam nic neděje. V běloruských městech už měsíc probíhají nenásilné občanské protesty, na které policie reaguje občas mírně, občas násilně.
více


18.3.2017 EVROPA: Odzbrojení

Dan Drápal
14. března t. r. schválil Evropský parlament směrnici omezující držení zbraní v členských státech Unie. 491 poslanců hlasovalo pro, 178 proti. Z českých europoslanců hlasovali pro tento návrh pouze Jan Keller a Jaromír Štětina; Luděk Niedermayer se zdržel. Ostatní čeští europoslanci byli proti –...
více


18.3.2017 GLOSA: Putin není car

Zbyněk Petráček
Kdo si ještě v hlavě oživí únorovou revoluci, tak asi proto, že byla vlastně v březnu. Ve stylu „a tak je to v Rusku se vším“ i říjnová revoluce byla v listopadu. Jako by nešlo jen o posun mezi juliánským a gregoriánským kalendářem (ten „náš“ přijalo Rusko až poté).
více


17.3.2017 NIZOZEMSKO: Roztříštěné království

Marian Kechlibar
Volby v Nizozemsku skončily fragmentovaným parlamentem. Poskládat vládu bude obtížné.
více


17.3.2017 MÉDIA: Bohumil Vostal "zmastil" výsledek v Holandsku

Jan Bartoň
Bohumil Vostal, zpravodaj ČT v Bruselu, podal naprosto zkreslené výsledky voleb v Holandsku. Spletl si výsledek voleb z roku 2012 s exitpoolem voleb 2017 a zcela falešně (fake news) přisoudil Straně práce výborný výsledek.
více


17.3.2017 USA: CIAgate a my

american flag
Dřív našinec mohl koukat bezstarostně na televizi a volat přátelům v Americe telefonem nebo zdarma Skypem. Ta blahá doba skončila.
více


18.3.2017 EVROPA: Unie s přehazovačkou

European Union flag
Politické elity v Evropě, spolu s našimi, se vyznačují značnou tvořivostí, když jde o hesla. „Vícerychlostní unie“ je pojem starý už několik let. „Robustní mandát“ je druhá taková slaboduchost. A „balíčky“, těch je povícero - úsporné, daňové a mnoho dalších.
více


17.3.2017 EVROPA: Hra na demokracii

Petr Mach2
Přečtěte si, jak se čeští europoslanci střelili do vlastní nohy, když schválili jednací řád, který je nyní připravil o možnost předložit k hlasování pozměňovací návrhy ke směrnici o zbraních.
více


17.3.2017 ERDOGAN: Proč nejsem překvapen

Lubomír Stejskal
S tureckým politikem Recepem T. Erdoganem jsem se názorově rozešel na konci ledna 2009. Tehdy se dostal do slovního střetu s izraelským prezidentem Šimonem Peresem.
více


16.3.2017 SVĚT: Nepravděpodobnost výpuku druhé studené války

Ota Ulč
Vrátil jsem se k loňským prezidentským volbám v USA, jejichž výsledek ani sám vítěz nepředpokládal. Mám před sebou The Weekly Standard, dost konzervativní, a tudíž neobvykle orientovaný zdroj, s datem 21. září 2015.
více


16.3.2017 ŠVÉDSKO: Obrázek země se bortí

Jaro Pleva
Poslední dobou se hodně mluví o „švédském obrázku“. Téměř celé století se Švéd mohl cítit hrdý na to, jak se cizinci vyjadřovali převážně pochvalně o jeho zemi. Ikea, blondýnky, porozumění, lékařská péče zdarma, rovnoprávnost pohlaví, švédský muzikální div...
více


16.3.2017 MIGRACE: Fenomén Bill Warner

Pavel Chrastina
Evropa právě prožívá druhou největší krizi od druhé světové války. Prožívá krizi způsobenou globalizátory planety, multikulturalisty a neomarxisty, kteří pronikli do vedení EU a také do vlád některých evropských států.
více


16.3.2017 GLOSA: Duel s nepřítelem

Zbyněk Petráček
Dvě osobnosti, jež se názorově nesnášejí, ale navzájem uznávají svůj význam, o sobě někdy mluví jako o stejné váhové kategorii. Tak se kdysi titulovali Václav Klaus a Miloš Zeman.
více