18.11.2018 | Svátek má Romana


17.11.2018 EVROPA: Právo dle koránu

Soeren Kern
Evropský soud pro lidská práva (ESLP) rozhodl, že kritika zakladatele islámu Mohameda je podněcováním nenávisti, a proto není chráněna svobodou projevu.
více


17.11.2018 ESEJ: Evropská armáda vs. NATO

Tomáš Pajonk1
V diskusi o vstupu ČR do Unijního projektu Evropské armády (PESCO) se ozývalo mnoho tvrzení: že s tím NATO nemá problém a naopak to podporuje. Že v obraně proti perspektivní „ruské hrozbě” se nedá spoléhat na USA.
více


16.11.2018 PÁSMO GAZY: Přerušované příměří

Gita Zbavitelova 1
Uprostřed téměř dojednaného příměří mezi palestinským teroristickým hnutím Hamás a Izraelem se v neděli v pásmu Gazy rozhořel největší ozbrojený konflikt od války před čtyřmi lety, který má dramatické dozvuky na izraelské politické scéně.
více


16.11.2018 EVROPA: Když podepisuješ, tak se nediv

Marian Kechlibar
Ve Velké Británii vzniká vědecký časopis pro publikaci kontroverzních myšlenek. Vědci do něj mají přispívat anonymně, aby byli chráněni před šikanou.
více


16.11.2018 GLOSA: Emeritní následník

Zbyněk Petráček
Říká se, že skončila doba, kdy člověku stačila jedna kvalifikace či jedno vzdělání na celý život. Že informační éra, robotizace a umělá inteligence přinášejí tak zásadní a rychlé přelomy, že lidé se jim musí víckrát za život přizpůsobit a překvalifikovat se.
více


15.11.2018 NĚMECKO: Rozpačité odcházení

Marian Kechlibar
Horst Seehofer se vzdal pozice předsedy strany. Spolkovým ministrem vnitra by však ještě nějakou dobu chtěl zůstat. 69letý bavorský veterán odchází pomalu a váhavě – stejně jako kancléřka Angela Merkel.
více


15.11.2018 USA: Pořádné volební výsledky dosud nezjištěny

Ota Ulč
V řadě amerických států spolehlivé výsledky se zájemci dozvěděli za pár hodin po volbách. Vyskytly se ale i situace, že nyní týden po volbách výsledek ještě znám nebyl. Například situace ve značně osídlené oblasti Floridy.
více


14.11.2018 ROZHOVOR: Šílená genderová ideologie

Patrik Nacher
Chránit ženy a bojovat proti násilí pomocí prevence, to je jistě bohulibé, nicméně k tomu postačí současné zákony.
více


13.11.2018 IZRAEL: Pod palbou a bez zájmu médií

Tomáš Guttmann
Izrael se v posledním roce rozhodl nenechat se zatáhnout do konfliktu s Gazou, neboť celou svou pozornost a většinu sil koncentruje na severní hranici, kde číhá Írán a jeho syrští a libanonští spojenci.
více


14.11.2018 ISTANBULSKÁ ÚMLUVA: Za pět let

Ondřej Neff
Jako hromobití za letní bouře převalovala se veřejným prostorem po celý uplynulý týden debata o Istanbulské smlouvě.
více


14.11.2018 MIGRACE: Okupovat nevěřící země

Burak Bekdil
migranti
Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan ve svém projevu na Valném shromáždění Organizace spojených národů v září 2018 kriticky zaútočil na Evropskou unii. Obvinil EU z toho, že nedokázala dostatečně podpořit uprchlíky, a tvrdil, že EU by měla Turecku zaplatit víc, než slíbené tři miliardy eur.
více


13.11.2018 POLSKO: Na okraj jubilea republiky

Lubomír Stejskal
Kdo, když ne ty? A kdy, když ne teď? Tento slogan mě nakonec přiměl k tomu, abych usedl ke klávesnici a napsal několik odstavců k stému výročí obnovení polské nezávislosti.
více


14.11.2018 AFGHÁNISTÁN: Spojenecké ztráty

František Roček
Oficiální vládci v USA a ve státech NATO si dělají z občanů legraci, když tvrdí, že v Afghánistánu uhynulo vlivem ohnivého povětří přes 3 500 ozbrojenců USA a jejich kamarádů z NATO.
více


13.11.2018 KNIHA: Konec novověké německé legendy

Pavel Kohout
Téměř 150 let po sjednocení je Německo stále rozdělené, stále není úplně západní zemí a stále zůstává zdrojem nestability v Evropě.
více


13.11.2018 MIGRACE: „Nezávazné“ pakty

Robert Miller
Robert Miller
Globálně vedený útok s cílem likvidovat jakýkoliv odpor vůči masové, permanentní migraci (zejména imigraci do prosperujících zemí) ne už desítek, ale stovek milionů teď dostává oficiální rámec.
více


13.11.2018 BRAZÍLIE: Kubíčkovo hlavní město

Ota Ulč
Jestliže v témže státě je jedno místo lidmi přecpáno a na tom druhém je pusto prázdno, situace to není zcela nenormální. Případ to brazilského pobřeží a vnitrozemí. Zejména by bylo záhodno ulevit nejen veleměstům, ale i suchopárné, permanentní bídou postižené končině Ceará na severovýchodním cípu...
více


13.11.2018 EVROPA: Angela to dokázala (2)

Václav Vlk st.
V první části této úvahy jsem popsal, jak za Mutti Angely, tedy za její vlády a dirigování Bruselu, se začala rozpadat Evropská unie. Na „pracovitý Sever“ a „líný Jih“, jak říkají mainstreamová media.
více


12.11.2018 EVROPA: Angela to dokázala (1)

Václav Vlk st.
Ještě před rokem to vypadalo, že se z Angely Merkel stane cosi jako věc Makropulos, jak to napsal Karel Čapek.
více


13.11.2018 HISTORIE: Je svět zabezpečen pro demokracii?

Josef Mlejnek jr.
Oslavy stého výročí konce války a vzniku Československa poněkud opomíjely geopolitický kontext tehdejších událostí. Lze si ho však snadno oživit cestou na vlak na pražské hlavní nádraží, u sochy amerického prezidenta Woodrowa Wilsona.
více


12.11.2018 ISTANBULSKÁ ÚMLUVA: Turecký podvod

Jan Bartoň
Diskuse kolem Istanbulské úmluvy, která má chránit ženy před domácím násilím, je paradoxní i v tom, že byla přijata na zasedání v zemi, kde se práva žen a dětí masivně porušují – v Turecku.
více


12.11.2018 KNIHA: Eichmann v Jeruzaleme

Jan Handl
Hannah Arendtová byla židovskou filozofkou a za pozornost stojí jistě celé její dílo, ovšem příznivce historie druhé světové války a zejména ty, kteří se chtějí dozvědět něco víc o holokaustu, by měla nejvíc zaujmout kniha Eichmann v Jeruzaleme.
více


12.11.2018 SVĚT: Istanbulské genderové inženýrství

Patrik Nacher
Původně dobrý záměr upozornit a bojovat proti násilí na ženách, se proměnil doslova v šílenost, abych si vypůjčil slovo ze své knihy „Šílenosti doby korektní“. A dovolím si tvrdit, že i druhé a třetí slovo z názvu knihy se hodí k tématu Istanbulské úmluvy – podle mého názoru jde o další důkaz, že...
více


12.11.2018 EVROPA: Jak se to multikulturalismu nepovedlo

Markéta Šichtařová 5
Je to celkem známá poučka: Čím víc se tlačí na pilu, tím spíš se pila zakousne. Může to mít tisíc a jednu variantu v běžném životě, ale většinou to platí beze zbytku.
více


10.11.2018 AUSTRÁLIE: Politika dělaná… víte čím

Marian Kechlibar
Je takové staré pořekadlo, že kdo není ve dvaceti socialistou, nemá srdce, a kdo jím je ještě ve čtyřiceti, nemá mozek. Aspoň tak ten bonmot vyslovoval Churchill. Jako čtyřicetiletý pravičák vůči jeho znění nemám námitek.
více


10.11.2018 USA: Neodepisujte (ještě) Trumpa

Jan Vitek
Pravda je, že se politický život prezidenta Donalda Trumpa se po volbách zkomplikuje. Po dvou létech tučných, kdy se mohl opřít o republikánskou většinu v obou parlamentních komorách, přijdou dva roky hubené.
více


10.11.2018 HISTORIE: Osmdesáté výročí „Noci pogromu“

Johannes Gerloff
9. listopad je pro Německo osudové datum. 9. listopadu 1918 ukončila listopadová revoluce vládu německého císaře. V roce 1848 byl přesně toho dne zavražděň německý politik, zastánce demokracie, revolucionář a odpůrce antisemitizmu Robert Blum.
více


10.11.2018 EVROPA: Migrační krize je záměrný projekt pokrokářů

Jiří Weigl
V posledních dnech se množí jasné důkazy potvrzující naši dávnou tezi, že migrační krize, která v Evropě eskalovala v roce 2015 a stále trvá, není výsledkem neodvratitelného přirozeného pohybu národů z Afriky a Blízkého východu do Evropy, ani zákeřnou islámskou invazí na Západ.
více


9.11.2018 USA: To je Trumpovo vítězství!

Ivo Strejček
Přestože demokraté jásají, že v právě proběhlých volbách získali o 26 křesel ve Sněmovně reprezentantů více (a tedy velmi těsnou většinu), žádná jejich „modrá vlna“ se v USA rozhodně nekoná.
více


9.11.2018 HISTORIE: 80 let od "Křišťálové noci"

Tomáš Vodvářka
Před 80 lety v noci z 9. na 10. listopadu 1938 v Německou hořely synagogy a z oken židovských obchodníků se sypaly střepy. Děsivá ouvertura šílenství trvajícího dalších sedm let. Zdá se však, že tak úplně neskončila.
více


9.11.2018 EVROPA: Krize přežití

Giulio Meotti
„Možnost, že se Evropa stane muzeem nebo kulturním zábavním parkem pro nové boháče globalizace, není zcela mimo mísu.“
více


9.11.2018 EVROPA: Diktatura s jakoby lidskou tváří

Jiří Payne
Lisabonská smlouva vytváří nejautoritativnější politický systém na světě. Evropská unie patří k největším porušovatelům zásad zakotvených v dokumentech o lidských a politických právech.
více


8.11.2018 USA: Otázka vzešlá z voleb

Jan Bartoň
Postupně zveřejňované výsledky amerických voleb do Kongresu a guvernérů států americké unie jsou doprovázeny různými nej.
více


9.11.2018 NĚMECKO: Tak asi přeci jen chceme…

Marian Kechlibar
V minulém článku zmiňovaná diskuse spolkové frakce CDU/CSU o migračním paktu skončila závěrem, že strana bude migrační pakt podporovat. Pár momentů stojí za vypíchnutí.
více


8.11.2018 SVĚT: Export dobra

Luděk Frýbort
Pocestovával jsem před devíti lety sultanátem ománským a měl sto chutí prozkoumat při té příležitosti i sousední Jemen.
více


8.11.2018 USA: Úterý, den volební

Ota Ulč
Taková je americká tradice, že občané se demokraticky rozhodují začátkem listopadu. Letos to vyšlo na úterý v šestý den jedenáctého měsíce již brzo končícího roku 2018.
více


8.11.2018 HISTORIE: 80 let od říšského pogromu

Leo Pavlát
Noc z 9. na 10. listopadu 1938 provází v dějinách označení říšský pogrom, fakta o oné hrůzné noci jsou známá.
více