4.9.2015 | Svátek má Jindřiška


4.9.2015 GLOSA: Projel jsem ten slavný Západ...

Petr Mach2
Půl Evropy a Severní Amerika. To je Západ. Západní civilizace, kterou pojí podobná kultura, láska ke svobodě, víra v rodinu a s ní spojený respekt mužů k ženám, touha vydělávat si peníze prací a usilovat o vlastní štěstí.
více


4.9.2015 BUDAPEŠŤ: Rozcestí na Keleti

Tomáš Dubský
Keleti II 3
Zpravodajská média nabízejí černobílý, respektive buď černý, nebo bílý pohled (jak výstižné) na situaci uprchlíků soustředěných na budapešťském nádraží Keleti (pro méně zdatné maďarštináře a obzvláště pro novináře pályaudvar znamená nádraží).
více


4.9.2015 EVROPA: Některé okolnosti imigrace

Jaroslav Šesták
V příštích dvaceti letech se čeká v subsaharské Africe nárůst obyvatel téměř o miliardu, z čehož celá čtvrtina bude složena z mladých, kteří budou hledat práci či možná holé přežití.
více


4.9.2015 IZRAEL: Pohled do židovské teroristické organizace

Ulrich W. Sahm
Útok se i v Izraeli setkal s ostrým odsouzením. Šéf vlády Benjamin Netanjahu naléhal na policii, aby případ co nejdůkladněji objasnila. Předseda Knesetu Juli Edelstein spolu s rabíny dal podnět, aby se pro Tabghu uspořádala sbírka.
více


4.9.2015 EVROPA: Migrace zpochybňuje legitimitu EU

Josef Mlejnek jr.
Do očí bijící neschopnost Evropské unie rozhoupat se tváří v tvář současné migrační krizi k nějaké společné akci vyvolává pochopitelně sílící kritiku.
více


4.9.2015 SVĚT: Obama se stará o klima...

Jan Bartoň
Prezident Barack Obama vystoupil na konferenci v Anchorage a zařadil se do čela politiků, kteří důvěřují tvrzení o globálním oteplování v důsledku lidské činnosti. Jeho politika zvýšila evropskou migrační horečku nad čtyřicítku!
více


3.9.2015 EVROPA: Švédsko na špici vývoje

Dan Drápal
V loňském roce se zdálo, že ve Švédsku se budou konat předčasné volby, což je v této tradičně velmi stabilní zemi něčím velmi nezvyklým.
více


3.9.2015 USA: Neveselá doba nejen ekonomická (2)

Ota Ulč
Mezi psaním předchozí a nynější závěrečné části textu uplynuly pouhé dva, tři dny, během nichž se rozplynuly miliadové obnosy investorů, od nepatrných až po ty nejmohutnější.
více


3.9.2015 EVROPA: Meditace nad černým scénářem

Marian Kechlibar
„Čeho se bojíš?“ zeptal se mě. „Vždyť je jich jenom milion. EU má 400 milionů obyvatel, tady se milion lidí ztratí jako nic. I v Čechách je spousta prázdných okresů po Němcích, i tady by se ztratili.“
více


3.9.2015 EVROPA: Společně do pekel

Pavel Strunz
Nejvíce opakovaným slovem z úst eurofederalistických politiků v posledních dnech je “společně” [1, 2, 3]. Souvisí s imigrační vlnou, zejména ze Sýrie, a je mottem návodu europolitiků na to, jak prý lze krizi s ní spojenou řešit.
více


2.9.2015 EVROPA: Vyděračské dotace

František Matějka
Dotace EU jsou alternativním nástrojem k obsazení prostoru a trhu bez výstřelu. Dnes dostaly nový rozměr, když byly veřejně použity k vydírání. Pokud si nevezmeme imigranty dobrovolně, žádné dotace nebudou.
více


2.9.2015 GLOSA: Test Barenboimem

Zbyněk Petráček
Názory na jadernou dohodu velmocí s Íránem se liší. Někteří v ní vidí reálnou šanci na kontrolu teokratického režimu.
více


2.9.2015 SVĚT: Chyba s historickým rozměrem

Ulrich W. Sahm
Smlouva západních mocností s Íránem je podle izraelského premiéra „chyba s historickým rozměrem“. Izraelský ministr obrany mluví o „smlouvě plné děr“, zatímco jeho strategický poradce Ja’akov Amidror si postěžoval, že pořádně neví, o čem ta smlouva vlastně je.
více


2.9.2015 MIGRACE: Elity se zapomněly ve 20. století

Lukáš Kovanda
První díl stručné analýzy ekonomických aspektů migrace včera končil tím, že pro člověka, který je na Blízkém východě či v Africe ekonomicky úspěšný, budou náklady migrace do Evropy jistě vyšší než pro člověka, který úspěšný a/nebo schopný není.
více


2.9.2015 EGYPT: Stíhání novinářů TV Al Jazeera

Lubomír Stejskal
Ani půvab jedné z obhájkyň, prominentní právničky Amal Clooneyové, soudce neobměkčil natolik, aby pracovníky televize Al Jazeera osvobodil.
více


1.9.2015 EVROPA: Počty států a evropská integrace

Mojmír Hampl
Irsko, Island či Finsko. Lotyšsko, Estonsko a Litva. Kypr či Malta. A třeba též Česká republika, Slovensko či Chorvatsko. Co mají všechny tyto evropské státy (a řada dalších mimo tuto množinu) společného?
více


1.9.2015 MIGRACE: „I Miloš Forman je imigrant.“ No a co?!

Lukáš Kovanda
Když se Miloš Forman po emigraci ocitl ve Spojených tátech, vydal se s dalšími imigranty ze zemí sovětského bloku na Brooklynský most. Společnými silami jej blokovali, bránili volnému průjezdu aut, dělali výtržnosti a dostali se i do křížku s policií…
více


1.9.2015 USA: Neveselá doba nejen ekonomická (1)

Ota Ulč
Ano, doba je vážná. Právě uplynul rok od smrti Michaela Browna, hromotluka o váze blížící se dvěma metrákům dočasně živé váhy.
více


1.9.2015 EVROPA: Co kdyby ta invaze byla násilná?

Roman Joch
V právech na emigraci a imigraci existuje asymetrie. Uvědomit si ji je při přemýšlení o migraci počátkem moudrosti.
více


31.8.2015 EVROPA: Tajná dohoda

Tomáš Haas
Jak byste se stavěli k tomu, že by vám kdosi nabídl k podpisu smlouvu, kterou znáte jen jejím jménem, respective jeho zkratkou, která úplně změní váš život, a přitom vám odmítal dát jakoukoliv informaci o jejím obsahu.
více


1.9.2015 BRUSEL: Zaměstnanci EK se cítí nepochopení a obtěžovaní

Filip Vačko
Zamestnanci Európskej komisie sa cítia „nepochopení, vinní, opovrhovaní a obťažovaní.“ Vyplýva to z prieskumu European Civil Service Federation (ECSF), čo je odborový zväz pracovníkov inštitúcií Európskej únie.
více


31.8.2015 MIGRACE: Zastavil by zásah v Sýrii proud běženců?

Jan Jůn
Čtvrteční zpráva britského statistického úřadu potvrdila o dva dny starší zprávu Migrační observatoře Oxfordské univerzity.
více


31.8.2015 EVROPA: Invazivní druhy

Zuzana Chlumská
Je jistě jen ironií osudu, že to je jen pár měsíců, kdy Evropská komise oprášila svůj „Plán strategie EU pro invazivní druhy“ z r. 2008 a nechala se slyšet, že se s tím musí už konečně něco dělat!
více


31.8.2015 MIGRACE: Na pranýři

Zbyněk Petráček
Tragický příběh 71 běženců, jejichž mrtvá těla naplňovala náklaďák odstavený na rakouské dálnici, přináší víc než jen kamínek do mozaiky migrační vlny.
více


29.8.2015 SVĚT: Zeď, nebo expanze?

Josef Mlejnek jr.
Mimořádné rozměry současné migrační vlny a zároveň reálná nemožnost zlepšit v dohledné době situaci na Blízkém východě a v Africe vedou k čím dál tím rozšířenějšímu závěru, jejž lakonicky zformuloval politolog Petr Robejšek v nedávném rozhovoru pro Lidové noviny: „Úloha Západu není spasit svět.“
více


28.8.2015 GLOSA: „Rovnoměrnost“ v uprchlické krizi je nesmysl

Jan Bartoň
Z diskuse kolem uprchlické krize a zejména z německého tlaku na zavedení hraničních kontrol uvnitř Schengenu (tj. faktickou likvidaci volného pohybu zboží a osob) je patrné, že „rovnoměrnost“ nelze v režimu Schengenu zajistit.
více


27.8.2015 MÉDIA: Šok

Lubomír Stejskal
Zpravodajský portál Svobodné fórum publikoval 25.8. článek o cestě prezidenta Zemana do Číny (ČLR). Už titulek zněl zlověstně: Do Číny jedou Zeman, Putin, šéf egyptské junty i polodiktátoři.
více


28.8.2015 USA: Velmi neobvyklé!

Gita Zbavitelova 1
Pozoruhodný vývoj má soudní proces proti palestinské samosprávě ve Spojených státech.
více


27.8.2015 ŘECKO: Příčiny tragédie

Dan Drápal
Řecko čekají nové volby. Určitě je dobře, že Řecko zůstává demokratickou zemí, že v něm neproběhla komunistická revoluce nebo že se moci neujala nějaká vojenská junta, která by zmasakrovala ty, kdo by se jí stavěli do cesty.
více


28.8.2015 CESTOVÁNÍ: Na Jadranu

Marta Urbanová
V polovině srpna se naše posádka čítající pět mužů a dvě ženy v Zadaru měla nalodit. Téměř hodinu jsme chodili po molu a hádali, která loď bude ta naše.
více


29.8.2015 NĚMECKO: Deset pravdivých faktů o imigraci

Karel Hvížďala
V těch spolkových zemích, kde jsou Němci zvyklí na cizince od 50. let, tedy v bývalém Západním Německu, je diskuse o migrantech mnohem věcnější a méně emocionální než v bývalé Německé demokratické republice.
více


27.8.2015 MIGRACE: Evropská solidarita

immigration
Činnost Evropské unie, to je nepřetržitá řada úspěchů jak na poli hospodářském, tak ve věci humanity a evropské sounáležitosti. Po krachu Řecka a potažmo eura - zkuste pětistovkou zaplatit nákup v supermarketu na Kanárských ostrovech nebo benzin u pumpy v Německu, nikdo ji nechce, jako kdyby...
více


27.8.2015 SVĚT: Odjezdu nikdo nebrání

Ota Ulč
V dávných začátcích americké kantorské kariéry jsem se občas účastnil vystoupení známých radikálů horoucích po slasti socialistické totality v sovětském balení, kterou ti šťastlivci neměli nikdy příležitost v praxi okusit.
více


27.8.2015 VELRYBY: Kdo koho pozoruje?

Voyen Koreis 2
Žijeme v Austrálii už bezmála půl století, až do minulého týdne jsme se ale nedostali k tomu, abychom se podívali na to, jak podle pobřeží táhnou velryby.
více


26.8.2015 SVĚT: Změny k horšímu

Václav Klaus1
Na mezinárodním fóru v Crans-Montaně jsem nebyl už skoro celé desetiletí. Prezidentské povinnosti mi účast trochu komplikovaly.
více


26.8.2015 EVROPA: Hraniční kontroly místo Schengenu?

Jan Bartoň
Česká veřejnost (její vzorek například v anketě na Novinky.cz) se prakticky z 90 % přimlouvá za zavedení hraničních kontrol. Nyní se ke kontrolám vyjádřil i bavorský ministr vnitra.
více