18.6.2018 | Svátek má Milan


18.6.2018 ROZHOVOR: Absurdity, jakým neuvěříte

Marian Kechlibar
Obecně se pozornost Němců soustřeďuje na to, že obviněný Ali Bašár uvedl falešný věk, falešné jméno, měl několik konfliktů se zákonem již dřív, dokonce byl podezřelý ze znásilnění jedenáctileté holčičky – tento případ se možná znovu policejně otevře.
více


18.6.2018 VELKÁ BRITÁNIE: Znásilňovací gangy

Douglas Murray
Douglas Murray
Od zatčení Tommyho Robinsona 25. května figurují v hlavních britských zpravodajstvích opět gangy politicky korektně označované jako „asijské gangy sexuálních násilníků“.
více


18.6.2018 HISTORIE: Tchien-an-men

china flag
Spojené státy vyzvaly Čínu, aby zveřejnila podrobnosti o lidech, kteří byli zabiti či zatčeni při krvavém zásahu čínských bezpečnostních sil proti demonstrantům na pekingském náměstí Tchien-an-men v červnu 1989.
více


18.6.2018 GLOSA: Trumpova metoda

Zbyněk Petráček
Slovo metoda si spojujeme s metodickými lidmi. Dá se vůbec mluvit o Trumpově metodě, má-li americký prezident cejch narcise a chaota? Svým způsobem ano, vždyť i teorie chaosu zkoumá na pohled nezbadatelný řád.
více


16.6.2018 SVĚT: Jen bozi a Kim Ir-sen vědí…

Pavel Kopecký
Nedlouho tomu, co americký prezident vzkazoval severokorejskému protějšku, že je „rakeťáček“ a že on, boháč Donald Trump, má v čele USA daleko větší jaderné tlačítko.
více


16.6.2018 GLOSA: Přestanu házet bombičky...

Tomáš Vodvářka
Dost možná se podobné říkanky objeví v severokorejském tisku, případně se je budou učit děti v mateřských školách.
více


16.6.2018 SVĚT: Zpolitizovaná, jednostranná OSN

Gita Zbavitelova 1
Valné shromáždění OSN přijalo v noci na čtvrtek další z mnoha svých protiizraelských rezolucí.
více


16.6.2018 GLOSA: Fotky tvoří dějiny

Zbyněk Petráček
Z úterní schůzky Donalda Trumpa s Kim Čong-unem zůstaly fotografie, postřehy znalců a řada otázek. Poprvé v dějinách si podali ruce lídři USA a KLDR, zemí, které jsou formálně dosud ve válce (v roce 1953 bylo podepsáno jen příměří).
více


16.6.2018 SVĚT: Studená občanská válka

Jiří Weigl
Americký prezident Donald Trump zaznamenal historický úspěch. Podařilo se mu dostat k jednacímu stolu nevyzpytatelného dědice korejské komunistické diktatury.
více


16.6.2018 NĚMECKO: Otevřený dopis Angele Merkel

Marian Kechlibar
Vážená paní spolková kancléřko, včera v diskusním pořadu u Anne Will jste řekla, že po vraždě Susanny budete brát integraci vážněji. Za prvé, to jste měla dělat už tehdy, když jste před mnoha lety prohlásila multikulturalismus za myšlenku, jež selhala.
více


15.6.2018 NĚMECKO: Odmítat či neodmítat, toť otázka

Marian Kechlibar
Německá vládní koalice se rozhádala kvůli plánu ministra Seehofera odmítat některé běžence již na hranicích SRN.
více


15.6.2018 USA: Mistr „umění udělat dohodu“

Roman Joch
Americký ekonom David P. Goldman, autor slavného sloupku Spengler (na „počest“ německého hlasatele Zániku Západu) v hongkongských Asia Times, sloupku, v němž kombinuje demografii, teologii a politiku, mi před čtyřmi týdny v Budapešti řekl:
více


15.6.2018 GLOSA: Denuklearizace?

Zbyněk Petráček
V dubnu jsme problém jaderných zbraní KLDR představili odlehčeně. Otázkou literárního majora Terazkyho z Černých baronů: „Kefalín, čo je to taká denuklearizácia?“ Jenže odpověď nepřinesl ani summit Donalda Trumpa s Kim Čong-unem.
více


15.6.2018 MAKEDONIE: Paradox nového názvu

Lubomír Stejskal
V úterý večer (12/6) jsme se dozvěděli, že Řecko a (stát) Makedonie se dohodly na novém názvu toho druhého uvedeného. Proč to bylo nutné? Ona Makedonie svůj název nemá? Samozřejmě že má, ale Řekové jsou proti.
více


14.6.2018 EVROPA: K případu z města Wiesbaden komentář nekorektní

Luděk Frýbort
Žil, byl v německém městě Wiesbaden jistý Alí B. (plné jméno skrze ochranu osobních dat neuvedeno), figura policii dobře známá.
více


13.6.2018 MIGRACE: Merkelová pokračuje v chybné politice

Jan Bartoň
Poté, co německá kancléřka Angela Merkelová připustila, že migrační kvóty ničemu nepomohly, se v Německu rozpoutala další fáze boje uvnitř vlády o změnu migrační politiky. Merkelová změnu nechce.
více


14.6.2018 GLOSA: Setkání Trump - Kim trochu jinak

Lubomír Stejskal
Za pozornost stojí, že to, co se nepodařilo (namátkou) Obamovi, oběma Bushům či Clintonovi, povedlo se Trumpovi: dostat severokorejského vůdce k jednacímu stolu. Je to dobře?
více


14.6.2018 USA: Rozhodnutí Nejvyššího soudu

Karel Stryczek
Cukrář Jack Phillips, zakladatel firmy Masterpiece Cakeshop, odmítl upéct homosexuálnímu páru svatební dort. Nabídl jim jiné produkty, ale ne svatební dort. Zažalovali ho a po šesti letech sporů rozhodl 4.6.2018 Nejvyšší soud USA.
více


14.6.2018 KRYM: Bojiště bývalé a třeba i budoucí

Ota Ulč
Na rozdíl od krvelačných výkonů v minulém století, to předcházející, devatenácté, po svém začátku, až do doby Vídeňského kongresu (1815), kde došlo k závěrečnému vyúčtování Napoleonových zkázonosných počinů.
více


13.6.2018 GLOSA: Tu loď odmítáme

Zbyněk Petráček
Itálie má novou vládu a ta se činí. V neděli odmítla, aby loď s 629 migranty zachráněnými na moři mohla zakotvit v italském přístavu. Obrátila se na Maltu, ale i ta odmítla. „Malta nikoho nepřijímá.
více


13.6.2018 EVROPA: Nová subsidiarita

Jakub Vosáhlo 2018
Nedávno jsem četl román „Soumrak dne“ od japonsko-britského nobelisty Kazuo Ishigura. V něm hlavní postava v padesátých letech v podstatě celou dobu vzpomíná na svého předválečného zaměstnavatele, britského lorda Darlingtona.
více


13.6.2018 PÁSMO GAZY: Nová forma terorismu

Gita Zbavitelova 1
Jedenáct týdnů probíhaly násilnosti na hranicích pásma Gazy s Izraelem, kterým teroristické hnutí Hamás říkalo „pochod za návrat“ palestinských uprchlíků.
více


13.6.2018 GLOSA: Osm měsíců = deset let

Marian Kechlibar
Alí Bašár, podezřelý z vraždy Susanny F., je o něco starší, než uvedl německým úřadům.
více


13.6.2018 SVĚT: Trump dráždí

Zdeněk Holásek
Média jsou plná posledního kousku Donalda Trumpa po skončení nemastného neslaného summitu G7 v Kanadě, kdy odvolal svůj souhlas se závěrečným komuniké. K tomu ještě rozsáhlé rozbory fotografií z tohoto setkání, které hlubokomyslně rozebíraly, zda byl americký president v defenzivě či naopak, a máme...
více


14.6.2018 ÚVAHA: Čas letí jak střelná rána...

Vladimír Cícha
Jak dávno už je tomu, když jsem spolu se svými spolužáky průmyslové školy slýchal poněkud zvláštního profesora hydromechaniky sdělovat, že čas letí jak střelná rána! To bylo jeho varování, abychom se zmátořili a uvědomili si blížící se konec roku a s ním i naše ohodnocení.
více


12.6.2018 RUSKO: Geopolitické mosty

Pavel Kopecký
Někdy je přímo zábavné, v jak pokryteckém světě žijeme. Dvojí pravidla jsou patrná na každém kroku. Každý asi zaslechl předsudečné odsudky provokativního divadla v Brně, které napadají jedinci, co ho neviděli.
více


12.6.2018 MÉDIA: Uprchlík a Susanna F.

Petr Robejšek
V pátek jsem si na pražském letišti koupil troje noviny. Konzervativní Frankfurter Allgemeine Zeitung, liberální Süddeutsche Zeitung a bulvární Bild-Zeitung. Zajímaly mě rozdíly v tom, jak informují o případu, který v posledních dnech otřásl Německem.
více


12.6.2018 GLOSA: Co říká teorie šílence

Zbyněk Petráček
Kdo říká, že Donald Trump se chová jako nedospělý narcis, nezdvořák, ba šílenec, má k tomu po ruce dost dokladů.
více


12.6.2018 NĚMECKO: Fotbalisté a jejich prezident

Marian Kechlibar
Němečtí fanoušci se nechtějí smířit s tím, že dva členové národního týmu mají blízko k tureckému prezidentovi.
více


12.6.2018 UNRWA: Továrna OSN na palestinské uprchlíky

Pierre Rehov
palestine flag
V souvislosti s ohlášenými škrty v rozpočtu, oznámila nedávno administrativa Spojených států, že razantně sníží finanční podporu organizaci UNRWA (Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě).
více


12.6.2018 OSOBNOST: Ten, který zvítězil nad sovětology

Petruška Šustrová
Nedávno zesnulý americký historik Richard Pipes se domníval, že nepochopení ruských motivů a záměrů má i kulturní příčiny.
více


12.6.2018 BIG BEN: Tommy Robinson v širším kontextu

Benjamin Kuras
Zatímco v Londýně a před britskými ambasádami demonstrují za svobodu Tommyho Robinsona desetisíce lidí obávajících se o jeho život v britských věznicích plných fanatických islamistů a o budoucnost svobody slova, britská mainstreamová média, jen co byl odvolán soudní zákaz informovat o jeho zatčení,...
více


12.6.2018 COOK ISLANDS: Kokosový Rasputin 2

Ota Ulč
Pitomá povstalecká episůdka se vyřešila bez jakýchkoliv krvelačností, nikoliv v nápodobě syrského precedentu, kde u kůlu přivázán a kulemi byl provrtán dřív vládnoucí tatínek mé bývalé studentky a pozdější občasné pečovatelky o našeho potomka.
více


11.6.2018 GLOSA: Most kancléře Kurze

Zbyněk Petráček
Loni se lídr německých liberálů Lindner vyjádřil o vztahu k Rusku provokativně: „Bojím se, že Krym musíme považovat za trvalé provizorium.“
více


11.6.2018 ROZHOVOR: Račte nám s vašimi ramadány vlézt na záda

Luděk Frýbort
K randálům v Ellwangenu jsem napsal svůj komentář do Neviditelného psa, takže jen krátce: vyvinul se nám tady v Německu jakýsi rasismus naruby. Postavit se mu na odpor vyžaduje už trochu kuráže, čehož není schopen každý, policejní orgány v to čítaje.
více


11.6.2018 EVROPA: Jak silné jsou evropské hodnoty?

Petr Robejšek
Kdekdo se ohání evropskými hodnotami a vzniká tak dojem, jako by se jednalo o jakýsi kouzelný proutek. Prostě když jsou ve hře evropské hodnoty, tak jsme na správné cestě. Je ale spíše na místě ptát se, jak silné jsou evropské hodnoty ve srovnání s jinými hodnotovými systémy.
více