19.7.2018 | Svátek má Čeněk


19.7.2018 USA: Chtějí američtí liberálové válku s Ruskem?

Jan Bartoň
Podle některých výroků z amerických médií je zřejmé, že ve Spojených státech vrcholí nenávistná kampaň proti Donaldu Trumpovi. Od demokratů i od některých republikánů znějí obvinění ze zrady amerických zájmů.
více


19.7.2018 USA: Pohřbívání někdejších představ

Ota Ulč
Porovnávám hodnoty, o nichž jsme bývali v opatrnosti přesvědčeni, že by to měla být správná cesta správným směrem.
více


19.7.2018 ROZHOVOR: Evropa nemůže spasit celý svět

Petr Robejšek
Nemám pochyb o tom, že se vývoj ubírá správným směrem. Pozdě a nedobrovolně se političtí vůdci Evropy dopracovali k poznání, že proti migrační vlně pomůže pouze pevnost Evropa.
více


19.7.2018 MIGRACE: Vypuklo to před třemi lety

Pavel Černocký
Tak za prvé, europolitici ani za tři roky nepochopili nebezpečí, které z přílivu imigrantů z Afriky a blízkého východu hrozí.
více


19.7.2018 BLÍZKÝ VÝCHOD: Co summit (ne)přinesl Izraeli

Gita Zbavitelova 1
Izrael doufal, že pondělní schůzka Donalda Trumpa s Vladimirem Putinem přinese dohodu o vytouženém odchodu Íránu ze Sýrie. Premiér Binjamin Netanjahu před summitem s oběma prezidenty hovořil a zdůraznil důležitost svého požadavku. Jeho splnění se však v Helsinkách nedočkal.
více


18.7.2018 SVĚT: Pakt o migraci = nacismus 2.0

Ladislav Jakl 1
Používání slova „uprchlík“ jako krycího termínu pro elitami řízené novodobé stěhování národů je největší propagandistickou lží dnešní doby. Slouží k citovému vydírání a k nálepkování těch, kterým se tato gigantická operace nelíbí, coby lidí zlých a bezcitných.
více


19.7.2018 ŠVÉDSKO: Naučte se smlouvat

Milena Míčová
Milena Míčová
Právě jsme se vrátili z dovolené, z plavby po Baltu zprostředkované nám jednou cestovkou. Nástupní místo byl Stockholm, Švédsko.
více


19.7.2018 USA: „Seveřani“ v Alabamě

Karel Stryczek
Do Alabamy jezdím rád. Vlídní, příjemní, usměvaví lidi, pomalejší tempo práce, teplo, dobré nezdravé jídlo.
více


18.7.2018 ŠVÉDSKO: Konec multikulturního ráje?

Tomáš Zdechovský
Švédsko bylo dlouho zemí považovanou mnohými za jedno z nejlepších míst pro život. Přinejmenším donedávna se mohlo pyšnit předními příčkami v životní úrovni. Ukazuje se ale, že „starající se stát“ má nyní velké problémy.
více


18.7.2018 GLOSA: Korea a Trumpův světový řád

Pavel Kopecký
Poslední léta Korejského poloostrova jsou naplněná překotným vývojem. Procesy, s nimiž jsme takříkajíc jako na tobogánu: chvíli nahoře, chvíli dole. Po summitu Trump – Kim (III.) se naivním novinářům dokonce zazdálo, že by se mohl rozdělený kout světa.
více


18.7.2018 MIGRACE: Zatím jsme nevyhráli

Dan Drápal
Když se premiér Andrej Babiš vrátil z posledního summitu leaderů Evropské unie, na němž se projednávala otázka migrace, prohlásil, že jsme „vyhráli“.
více


17.7.2018 SVĚT: Diplomatický velký třesk

Ahmed Charai
Ahmed Charai
Singapurský summit byl vskutku historickou událostí. Především proto, že jsme před pouhými několika týdny byli blíže jaderné válce než mírovému procesu. Způsob, jakým jsme se sem dostali, je překvapující, protože se neodehrál podle zažitých pravidel.
více


17.7.2018 USA: Obtižné je zavděčovat se mocným živlům

Ota Ulč
Nynější americký prezident, neuznávaný ve své funkci značným množstvím hlasů, aby se potýkal s množství nepřátel na mnohých stranách, v prostředí domácím, jakož i ovšem zahraničním.
více


17.7.2018 ROZHOVOR: Evropa nemůže spasit celý svět

Petr Robejšek
Nemám pochyb o tom, že se vývoj ubírá správným směrem. Pozdě a nedobrovolně se političtí vůdci Evropy dopracovali k poznání, že proti migrační vlně pomůže pouze pevnost Evropa.
více


17.7.2018 GLOSA: Neposlechla mě!

Zbyněk Petráček
Donald Trump předvádí světu různé talenty. Například připomíná již pozapomenutá úsloví.
více


16.7.2018 USA: Úloha FBI v dnešní Americe

Petr Adler
Na kopci jménem Capitol Hill, ve hlavním městě USA Washington, D.C., začalo konečně vyšetřování úlohy nejdůležitější složky americké kriminální policie, FBI, ve skandalizování demokraticky zvoleného presidenta Donalda J. Trumpa.
více


16.7.2018 NĚMECKO: Vítejte zpátky, pane

Marian Kechlibar
Bývalý tělesný strážce Usámy bin Ládina musí být dovezen na náklady německého státu z Tuniska zpět do Německa.
více


16.7.2018 RUSKO: Sencov

Petruška Šustrová
Poznamenala jsem si sice do kalendáře, že 11. července nebo v příhodný den v okolí toho data mám a chci napsat něco o Olze Havlové, aby se na ni nezapomínalo, jenže to dnes, kdy ten příhodný den nadešel, musím napsat nikoli o Olze, ale o Olegovi.
více


16.7.2018 SVĚT: Nepochopitelná krátkozrakost veřejnoprávních médií

Markéta Šichtařová 5
Pojem „fake news“ se stal symbolem doby. Dokud se o fake news mluvilo „jen“ v souvislosti se zprávami sdílenými na sociálních sítích, dávalo to smysl.
více


14.7.2018 EVROPA: Houser bruselský

Marian Kechlibar
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker prý má housera. Tak zní vysvětlení pro zvláštní motanici, kterou předvedl na posledním summitu EU. Vyhledáte-li si na YouTube „Juncker drunken“, vypadne na vás toto video od Associated Press jako první, leč nikoliv jediné.
více


16.7.2018 SVĚT: Mejdan už ale skončil, Mr. Robbins

Miloslav Pešta
Tak se nám Tim Robbins na tiskovce údajně rozkatil, vyjádřil obavu o své americké občanství a srdnatě zaláteřil na svého prezidenta. Může si to dovolit, obzvlášť když dobře ví, že mu nic nehrozí.
více


14.7.2018 VZPOMÍNKA: Stěhování (1)

Stanislav Moc
Celý svůj život jsem miloval dobrodružství, však i proto jsem se ocitl zde v Austrálii. Já jsem se nikdy nebál změn, ale to bylo, když jsem byl mladý a neměl za nikoho zodpovědnost, jenom za sebe. Pořád jsem měnil nejen místa pobytu, ale i zaměstnání. A že jich bylo!
více


16.7.2018 ROZHOVOR: Konec nadvlády Merkelové v Evropě

Benjamin Kuras
Nevyřešil. Řešit to za všechny bude Itálie, a to takovým způsobem, že se jí budou muset všichni přizpůsobit a budou civět překvapením. Itálie je rodiště západní civilizace a bez jejího starého Říma a její renesance by Evropa byla ušmudlanou provincií.
více


14.7.2018 SVĚT: Netanjahu v Moskvě

Gita Zbavitelova 1
Izraelský premiér Binjamin Netanjahu ve středu opět navštívil Vladimira Putina v Moskvě. Byl tam letos už potřetí a za poslední tři roky devětkrát; viděl se s ním tak častěji než s kteroukoli jinou hlavou státu, Donalda Trumpa nevyjímaje.
více


13.7.2018 GLOSA: Proč Trump utočí na všechny?

Petr Robejšek
Politickému chování porozumíme nejspíše tehdy, když se nezabýváme spekulacemi o tom, co a proč vládci říkají, ale přemýšlíme o tom, jaké důsledky jejich jednání má.
více


13.7.2018 CESTOVÁNÍ: Pardon, čtvrt milionu volů?

Lubomír Stejskal
Portál Lidových novin připomněl 11. června 2018 tragédii (obr. 1), která se stala před dvěma lety nad Středozemním mořem. Zřítilo se do něj egyptské dopravní letadlo Airbus A320. Zahynulo 66 lidí.
více


13.7.2018 ROZHOVOR: Masová migrace jako zbraň

Jan Schneider
Ozývají se i střízlivější hlasy, které jsou důležitější než ta sebechvála. Manželka mě dnes upozornila na dávný výrok Karla Kryla, že politikům není co důvěřovat, politiky je třeba kontrolovat.
více


13.7.2018 EVROPA: Skličující (ale poučná) britská politická lekce

Ivo Strejček
Hlavní vyjednavač odchodu Velké Británie z EU David Davis na svoji funkci rezignoval. Jedna z hlavních tváří kampaně „Odejít“ a jeden z vlivných členů britské Konzervativní strany se tak rozhodl.
více


12.7.2018 USA: Co nám tady všechno přibývá

Ota Ulč
Nemíním se rozhlížet po osmi letech vládnutí Baracka Husseina Obamy, syna bělošské matky, ale za stoprocentního černocha se prezentujícího. Soustřeďuji se na pozdější, a tedy nynější jinak pokrokově orientované myslitele.
více


12.7.2018 ARABSKÉ JARO: Boj o moc a černé zlato

Pavel Kopecký
Takzvané arabské jaro, jak západní média pokřtila společensko-politické bouře v zemích, kde nemají čtyři roční období, přineslo nespočet proměn. Některé vzaly za své bleskem, (nebezpečné) konsekvence jiných, např. v Sýrii anebo Libyi, pociťujeme dodnes. Na každý pád rozvětvené či odlišné dle...
více


12.7.2018 MIGRACE: Na hranicích víry

Zbyněk Petráček
Německá vládní krize pokračuje. Přikrmují ji různé přístupy k migraci a kontrole hranic. Fakt, že pokračuje, lze doložit i tím, že výroky představitelů Německa – na úrovni spolkové i zemské, hlavně bavorské – si protiřečí.
více


12.7.2018 SVĚT: Proč se Trumpovi divíme?

Jaroslav Míth
Ve veřejném prostoru bohužel ubývá věcné diskuse, střetů argumentů a jejich vážení. Přibývá však nekritického fandění či odmítání.
více


12.7.2018 NĚMECKO: Osekávání svobody tisku?

Stefan Frank
germany flag1
Ve zjevném pokusu zamést pod koberec nedávnou dvojitou vraždu v Hamburku úřady tento příběh cenzurovaly. Také udělaly razie v bytě svědka, který natočil video zachycující vraždu, a v bytě blogera, který video nahrál na YouTube.
více


11.7.2018 SVĚT: Pitomost jménem "nemějte děti, zachráníte svět!"

Tomáš Zdechovský
Možná jste před časem zaslechli bizarní zprávu, že organizace Having Kids, prosazující „udržitelný a na děti orientovaný model plánovaní rodiny“, vyzvala britského prince Williama a jeho manželku Kate, aby neměli další děti.
více


11.7.2018 EGYPT: Mona v nesnázích

Lubomír Stejskal
Nikoli Mona Lisa, ale Mona Al Mazbouhová, libanonská turistka, která skončila v závěru dovolené v Egyptě ve vazbě. Její příběh vyvolává řadu otazníků.
více


10.7.2018 GLOSA: Thajsko pro všechny

Zbyněk Petráček
Zachraňování dvanácti dětí z thajské jeskyně je něco, co oslovilo celý svět. V některých chvílích jako by mediálně válcovalo i fotbalový šampionát. Rozhodně válcuje dělení světa podle ras, ideologií, etnicit či náboženství.
více