22.9.2018 | Svátek má Darina


22.9.2018 BLÍZKÝ VÝCHOD: Hrůzné pokračování hrůzného příběhu

Lubomír Stejskal
Lidsky nejhorší na tom bylo, že ráno jel do nedalekého obchodního centra nakoupit – a večer měl pohřeb. Jenom proto, že si sedmnáctiletý Arab usmyslel, že toho Izraelce zavraždí. Ariho Fuldu, otce čtyř dětí.
více


22.9.2018 NĚMECKO: Škatulata, hejbejte se

Marian Kechlibar
Není moc častým jevem, aby půlka Evropy se zájmem sledovala, jestli si nějaký německý úředník udrží své křeslo nebo nikoliv.
více


22.9.2018 NĚMECKO: V zrcadle Maaßena

Zbyněk Petráček
Výraz kulturní válka (v originále Kulturkampf) dalo světu bismarckovské Německo. Šlo o zápas s katolickou církví pod heslem Pryč od Říma. Ten výraz se používá v západním světě dodnes, v angličtině se ani nepřekládá.
více


22.9.2018 USA: Kýbl špíny na Kavanaugha

Roman Joch
Brett Kavanaugh je federální soudce, jehož prezident Trump počátkem léta nominoval na soudce Nejvyššího soudu. Mělo se za to, že v Senátu s republikánskou většinou bude lehce schválen.
více


22.9.2018 ROZHOVOR: 84 % běženců lhalo o svém věku

Tomáš Zdechovský
K záměru neznám podrobnosti. Pokud má být ale celá věc myšlena seriózně, měly by být vytipováni konkrétní lidé. Vím, že je to jen záměr a nic konkrétního není. Je to obecná věc, která se musí dopracovat, abychom o ní mohli diskutovat.
více


22.9.2018 BIG BEN: Nový leader Evropy

Benjamin Kuras
Sledujme Salviniho, jak rychle roste z kdysi provinčního severoitalského lokálpatriota, přes nejpopulárnějšího italského politika co paměť sahá, v leadera celoevropského formátu.
více


21.9.2018 NĚMECKO: Maassen a bod zlomu

Zdeněk Holásek
Pád Hanse-Georga Maassena směrem nahoru, jak jsem již uvedl, vyvolal v německých opozičních kruzích (s výjimkou AfD) naprosto hysterické reakce. Ale úplně hysterii propadla spoluvládnoucí SPD.
více


21.9.2018 EVROPA: Maďarsko vzdoruje kárnému řízení EU

Soeren Kern
Evropský parlament odhlasoval bezprecedentní disciplinární kroky vůči Maďarsku v souvislosti s údajným porušením „základních hodnot“ Evropské unie. EU obvinila maďarskou vládu z útoků proti médiím, menšinám a právnímu státu.
více


21.9.2018 EVROPA: Braňme jednomyslné hlasování v EU!

Ivo Strejček
Dvou posledních událostí, které proběhly na půdě Evropského parlamentu, bychom si měli povšimnout podrobněji. Jednou je část obsahu Zprávy ke stavu unie předsedy Evropské komise Junckera, druhou je rozhodování evropských poslanců, zda bude spuštěno „kárné“ řízení s Maďarskem.
více


21.9.2018 BLÍZKÝ VÝCHOD: Finále pro Sýrii

Zbyněk Petráček
O tom, že v Sýrii nebojuje dobro proti zlu či demokracie proti despocii, pochybuje už jen málokdo. To není cynický výsměch, ale konstatování faktu.
více


20.9.2018 NĚMECKO: Maassen už šel

Zdeněk Holásek
Tak očekávané už je zde. Hans-Georg Maassen, šéf Úřadu pro ochranu ústavy šel. Sešla se koaliční trojka ve složení šéfová CSU a kancléřka Anděla Merkel, která všechno s prsty složenými do „kundičky“ vysedí.
více


20.9.2018 GLOSA: Náš Kurz?

Zbyněk Petráček
Existuje-li nějaká členská země „staré EU“, na kterou se státy z východu Unie mohou spoléhat, pak je to Rakousko. Když vyhrál volby Sebastian Kurz, psali jsme, že František Palacký by měl radost.
více


20.9.2018 SVĚT: Všelijaké komplikace

Ota Ulč
Po druhé světové válce velké lodě spolu s demobilizovanými vojáky přivážely jejich v Evropě nabyté manželky, mezi nimiž byla i řada českých děvčat.
více


19.9.2018 IZRAEL: Země má nového hrdinu

Lubomír Stejskal
Stalo se v neděli 16. září. Pětačtyřicetiletý otec čtyř dětí jel nakoupit do komplexu obchodů ležících nedaleko významné křižovatky známé v médiích jako Gush Etzion Junction. Nachází se v Judeji, jižně od Jeruzaléma.
více


19.9.2018 EVROPA: Drazí Češi, vyberte si čas

Pavel Jégl
Evropská komise navrhuje zrušit rituál, při kterém obyvatelé Evropské unie dvakrát do roka přetáčejí hodinové ručičky. Komise se k tomu odhodlala na základě veřejné konzultace, ve které se pro takový postup vyjádřilo 84 procent respondentů.
více


19.9.2018 VELKÁ BRITÁNIE: Nezvratné důkazy o ruské vině

Tomáš Guttmann
Dne 2. března přicestovali Alexandr Petrov a Ruslan Boširov, pravděpodobně pod krycími jmény, na londýnské letiště Gatwick z Moskvy linkou SU2588 ruské společnosti Aeroflot. Ubytovali se v hotelu City Stay Hotel ve východním Londýně.
více


19.9.2018 KNIHA: Kriticky o současném Německu

Václav Klaus1
Německo bylo vždy a je i teď pro českou zemi, pro český národ, pro český stát osudovým tématem. V dnešním falešném, protože politicky korektním světě, v dnešní Německem dominované Evropě je to ode mne zdánlivě nepatřičný výrok.
více


19.9.2018 ŠVÉDSKO: Jsou Švédští demokraté neonacistické zrůdy?

Tomáš Zdechovský
Švédsko má za sebou důležité parlamentní volby. Samotné výsledky nepřinesly žádné velké překvapení, protože průzkumy dokázaly odhadnout nálady voličů celkem přesně. Jak se z nich můžeme poučit i u nás?
více


19.9.2018 ROZHOVOR: Smutné a ubohé divadlo

Jan Keller
Je to smutné divadlo. Pokud se děje cokoliv v zemi, která neodmítá migranty, je to velkoryse pardonováno. Ve Španělsku jsou v kriminále političtí vězni z řad politiků usilujících o nezávislost Katalánska.
více


18.9.2018 ROZHOVOR: Rána pro Brusel

Tomáš Zdechovský
Vidím to naprosto stejně jako kolega Svoboda. Kdybychom takovouto zprávu udělali u dalších zemí, tak možná dopadnou ještě hůře.
více


18.9.2018 NĚMECKO: Maassen musí jít

Zdeněk Holásek
Tak konečně vyplavalo jednoznačně na povrch, o co v Německu v tom kraválu kolem šéfa Úřadu pro ochranu ústavy vlastně doopravdy jde.
více


18.9.2018 EVROPA: Šikanované Maďarsko si zaslouží naši podporu

Tomáš Břicháček
Podle Evropského parlamentu Maďarsko porušuje společné hodnoty Unie. Nechová se totiž dobře k migrantům, není uctivé k Sorosovi, nevyznává gender a má moc „úzkou“ definici rodiny.
více


18.9.2018 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 482

Jan Čech
Rok 2006 byl pro mne smolný. Kamarád a kolega si vzal život a pár měsíců po něm se rozhodla má maminka, že už tady nechce být. Dvě rány v jeden čas je opravdu hodně. Musím přiznat, že oba ke svému konci směřovali, jen bylo otázkou kdy. Láďa deprese léčil chlastem a propadal se hlouběji a hlouběji.
více


18.9.2018 USA: Drzost se ozvat

Ota Ulč
Kdyby mě posedlo dychtění stát se v Kongresu ve Washingtonu metařem, musel bych spolu se žádostí dodat všemožnou dokumentaci o svém předchozím životě.
více


18.9.2018 MÉDIA: V roli autora anonym

Eva Kislingerová
Na konci předminulého týdne vyšel v deníku New York Times úvodník kritizující Donalda Trumpa. Nic překvapivého, redakce NYT v posledních letech nepokrytě souzněla s Hillary Clintonovou a Demokratickou stranou.
více


18.9.2018 MIGRACE: Dalajláma naprosto srozumitelně

Jan Bartoň
Nejvyšší tibetský duchovní vůdce dalajláma navštívil Švédsko a vyjádřil se i k migrační krizi. Uvedl, že by se migranti měli vrátit do svých zemí a podílet se na jejich rozvoji.
více


17.9.2018 USA: Hrobník Spojených států se dal do práce

Vladimír Cícha
Ten, kdo sleduje alespoň trochu světové dění, bude vědět, o kom je řeč. Prezident, který uvrhl zemi do rekordního umocnění již stávajícího zadlužení, do ostudného znevažování Ameriky nejen Afrikou, ale i západní Evropou svými projevy, názory a činy.
více


17.9.2018 GLOSA: Tlustá čára?

Zbyněk Petráček
Je těžké být fanouškem Franciska Franka. Španělský „caudillo“ patřil už zjevem do stejné kategorie diktátorů jako chilský Pinochet, polský Jaruzelski nebo řečtí „černí plukovníci“. A následují horší věci:
více


15.9.2018 VZPOMÍNKA: Ross Avery

Stanislav Moc
V poledne zavolali ze školy, že se vnučce udělalo špatně, aby pro ni někdo zajel. Jelikož jsem měl zrovna spoustu práce, byl špinavý a do Kempsey, kde je katolická škola naší vnučky, se mi nechtělo, jela ji vyzvednout moje žena.
více


15.9.2018 EVROPA: Proč jsem hlasoval proti zprávě o Maďarsku

Pavel Svoboda EP
V Maďarsku se dějí věci, s nimiž demokrat, slušný člověk a právník má velký problém, korupcí a nepotismem počínaje.
více


17.9.2018 MIGRACE: Řidič nám veze uprchlickou krizi z druhé strany

Luboš Smrčka 1
Venezuela měla donedávna asi 31,6 milionu obyvatel. Nyní je to kolem 29 milionů. Možná ještě méně. Počet uprchlíků ze státu, který disponuje největšími zmapovanými zásobami ropy na světě, totiž jen odhadujeme.
více


15.9.2018 TURECKO: Dětské nevěsty

Burak Bekdil
turkey flag
Co byste chtěli, aby vaše dcera dělala ve svých 13 letech? Chcete, aby byla ve škole, nebo v posteli s dospělým mužem? Odpověď na tuto otázku je ve velké části světa mimo jakoukoli debatu.
více


15.9.2018 ANALÝZA: Je Evropská unie zárukou míru v Evropě?

Roman Lenský
Klíčovým argumentem ve prospěch existence Evropské unie jsou její zásluhy za zachování míru. Podívejme se tedy na tyto zásluhy blíže.
více


15.9.2018 EVROPA: Juncker chce stále více integrace

Jan Bartoň
Ve svém projevu před poslanci Evropského parlamentu se předseda Evropské komise snažil vyvolat dojem, že EU má vše pevně v rukách. Pochválil se za snížení imigrace, ale dál tlačí na pilu v zahraniční a daňové politice.
více


15.9.2018 EVROPA: Hon na Maďarsko začal

Robert Troška
Maďarsko již delší dobu čelí ostrakizaci a útokům ze strany převážně levicových liberálů a socialistů v celé EU. Na návrh „zelené“ europoslankyně z Nizozemí europoslanci schválili zahájení řízení proti Maďarsku, které může v extrémním případě vyvrcholit odebráním hlasovacích práv.
více


15.9.2018 GLOSA: Odkaz šéfa Junckera

Zbyněk Petráček
Jean-Claude Juncker, pomalu končící šéf Evropské komise, získal v jistých kruzích nálepku arogantního elitáře, ba nepřítele. Ale není to fér. Větším problémem je samotné fungování Evropské komise a Evropského parlamentu.
více