30.3.2017 | Svátek má Arnošt


30.3.2017 BREXIT: Den B

Marian Kechlibar
Ode dne historického referenda uplynulo devět měsíců a pár dní, brexit je tedy mírně přenošeným dítětem. Zdržení bylo způsobeno zejména právní nejistotou, co vlastně v případě výsledku Leave přesně dělat.
více


30.3.2017 EVROPA: Římský mýtus splnil úkol

Hana Lipovská
Před šedesáti lety vstoupily Římské smlouvy do evropské mytologie. Kulaté výročí je pro zapálené europeisty příležitostí připomínat význam Evropské unie jako velkolepého projektu míru.
více


30.3.2017 EVROPA: Máme se bát?

Václav Vlk st.
Německý politik Martin Schulz je nepřehlédnutelnou postavou. Ne proto, že nemá ani maturitu, znám plno blbců, co mají tituly všude kolem jména a jsou to sociální negramoti. Ale věta bývalého ministerského předsedy Itálie Sylvia Berlusconiho, že by Schulz mohl od hodiny hrát ve filmu kápa v...
více


30.3.2017 USA: Úsilí zničit civilizaci

Ota Ulč
Právě jsem se dočetl o projevu notné nelibosti u našich jižních sousedů v mexickém státě Sonora. Jeho političtí reprezentanti - devět zákonodárců - odjeli do Tucsonu v americké Arizoně rozhořčeni, že tamější zaměstnavatelé se mexických, ilegálně přítomných pracovních sil zbavují.
více


29.3.2017 HISTORIE: K čemu je dobrý Izrael?

Lubomír Stejskal
V reakci na můj staronový článek o masakru v libanonských (palestinskoarabských) táborech Sabra a Šatíla napsal pan VV několik pozoruhodných vět, k nimž bych se nyní chtěl vyjádřit.
více


29.3.2017 ÚVAHA: Poznámky staršího pozorovatele

Vladimír Cícha
Zločin v New Yorku onoho 11. září 2001 probudil naplno nenávist muslimsko-islámského světa ke Spojeným státům americkým a západní demoracii. Svět se v několika málo týdnech proměnil... a dodnes se do normálnosti nevrátil.
více


29.3.2017 EVROPA: Neodváží se ani perestrojky

European Union flag
Tzv. Římské prohlášení, jinak také Prohlášení vedoucích představitelů 27 členských států a Evropské rady, Evropského parlamentu a Evropské komise, je skutečně truchlivým poselstvím vedoucích struktur Evropské unie i hlav členských států evropské veřejnosti.
více


29.3.2017 MIGRACE: Dokáže Evropa vracet ilegální ekonomické migranty?

Tomáš Zdechovský
Dozvuky loňské migrační krize jsou patrné dodnes, nicméně letmý pohled na tištěná média či zpravodajské servery budí dojem, že situace se pomalu vrací do normálu. Ano, v celkových číslech příliv migrantů oproti loňsku poklesl.
více


28.3.2017 HISTORIE: Proč „panská rasa“ tají svého otce?

Jan Vitek
O minulém víkendu slavila Evropská unie 60. výročí Římské smlouvy, kterou Belgie, Francie, Německo, Holandsko, Itálie a Lucembursko vytvořily Evropské hospodářské společenství jako základ sjednocené Evropy.
více


28.3.2017 EVROPA: Brexodus v pasti Unie, nebo naopak?

Alexander Tomský (2)
Virtuózní, pragmatický, odvážný. Tak nazvala britská pravicová a konzervativní média projev „nové železné lady“, premiérky Theresy Mayové, ze 17. ledna 2017, jímž přinejmenším na čas – než půjde při vyjednávání s bruselskými komisaři o podmínkách obchodu s Evropskou unií do tuhého.
více


28.3.2017 IZRAEL: Syn oběti nevěřil vlastním uším

Lubomír Stejskal
A na jeho místě bychom na tom byli stejně. Protože co je za hranou, je prostě za hranou. Jak to poznat? Stačí málo: zachovat si selský rozum a zdravý úsudek.
více


28.3.2017 EVROPA: Římské prohlášení

Tomáš Břicháček
Vedoucí představitelé členských států EU a unijních orgánů se v sobotu 25. března setkali v Římě, aby oslavili 60. výročí podpisu Římských smluv, které stály na počátku evropského integračního celku.
více


28.3.2017 GLOSA: Obamacare - někteří republikáni zradili

Jan Bartoň
Prezident Donald Trump stáhl z pořadu jednání Kongresu svůj návrh na zrušení zdravotního pojištění prosazeného Barackem Obamou - Obamacare. To tedy zatím zůstává v platnosti.
více


28.3.2017 FLORIDA: Zajímavá končina pro nejednoho Čecha

Ota Ulč
Tenhle text má být prvním seznamováním pro případného novice. Tady za velkou louží v nynější notně rozkmotřené federaci máme států padesát, o jejichž existenci většina českých našinců na původní domácí adrese tam někde v sousedství hory (bochánku) Řípu nemá tušení.
více


27.3.2017 KOREA: Bude na poloostrově válka?

Jan Vitek
Má nový americký ministr zahraničí Rex Tillerson, původním povoláním petrolejářský mogul, ponětí o tom, jaké ničivé síly stojí na hranici rozdělené Koreje proti sobě?
více


27.3.2017 TERORISMUS: Oni nás nikdy nezastraší!

Pavel Černocký
Tuhle hloupou floskuli slyšíme od evropských politiků stále dokola. Oni nechápou, že vyznavači islámu nás vůbec nechtějí zastrašit, oni nás chtějí potrestat, demonstrovat svoji sílu a rozvrátit evropskou civilizaci.
více


28.3.2017 USA: Volby jako moderní rituál

Karel Hvížďala
Volby je možné podle sociologů považovat za moderní rituál, který by měl být studován stejně jako historické dokumenty, neboť podobně jako knihy a mapy synopticky, tedy paralelně s jinými jevy, i symbolicky, ztělesňují komponenty kulturního světa každé země: to znamená kulturu, historii, tradice,...
více


27.3.2017 EVROPA: Armáda byrokratů likviduje Unii

Evžen Korec
Myšlenka společné Evropy, která stojí na počátku vzniku Evropské unie, je v posledních letech pod těžkou palbou.
více


27.3.2017 BIG BEN: Obamova permanentní revoluce

Benjamin Kuras
Že Obama odchodem z prezidentství nevzdá svůj projekt „fundamentální transformace Ameriky“, který nestihl za osm let vládnutí dokončit, ač chybělo málo, předpovídali mnozí. Že v něm bude pokračovat tak okázale a okamžitě, však překvapilo i ty nejparanoidnější propadlíky konspiračním teoriím.
více


27.3.2017 FEJETON: 50 000 ryb

Petruška Šustrová
Pozvali mě na konferenci do Stěpanakertu a já se nesmírně zaradovala. V Náhorním Karabachu jsem byla... no, je to tak osm let, tehdy se mezinárodně neuznaná republika ještě nejmenovala Arcach, a těšila jsem se, že si to zopáknu.
více


27.3.2017 EVROPA: Za emocí Londýna

Zbyněk Petráček
Teroristický útok, který zažil ve středu Londýn, vlastně ani nestojí za zvláštní pozornost. Jen cvičně: dokážete odhadnout, kolikátý útok to v Evropě byl za posledních patnáct let?
více


25.3.2017 HOLANDSKO: Limity tolerance

Marian Kechlibar
N., jehož jméno zde nemohu uvést, je už starý pán, konkrétně ročník 1937. Narodil se v československé židovské komunitě právě v okamžiku, kdy časy kolem temněly. Holocaust přežil, následný stalinismus přežil.
více


25.3.2017 BLÍZKÝ VÝCHOD: Kuvajtská nestydatost

Lubomír Stejskal
Sotva jsme se v roce 1990 vzpamatovali z opojení způsobeného nabytou svobodou a vychutnali si pád komunistické říše, byl svět vehnán do války. Saddám Husajn nás vrátil do reality.
více


25.3.2017 LONDÝN: Ostražitost účinnou zbraní proti terorismu

Jan Jůn
Experti mají zjevně pravdu, když tvrdí, že bezpečnostním silám se musí podařit zlikvidovat každý pokus o teroristický útok, zatímco teroristům stačí uspět jen jednou a následky budou vždy strašné. Potvrdil to i středeční teroristický útok na Westminsterském mostě a v nádvoří parlamentu, v centru...
více


25.3.2017 USA: Je to jen první kapka

Roman Joch
U schvalování Neila Gorsuche v Senátu USA za soudce Nejvyššího soudu je předem zřejmé, co budou říkat senátoři demokratičtí a co republikánští, a taky jak proces dopadne: Gorsuch schválen republikánskou většinou.
více


24.3.2017 GLOSA: Teror před britským parlamentem

Pavel Chrastina
Mám jedinou poznámku. Jsme ve válce s islámem. Už si to jednou pamatujte.
více


24.3.2017 USA: Hon na čaroděje

Vladimír Cícha
Na vševědoucím internetu jsem si namátkou vyhledal výsledky (elektorální hlasy i hlasy lidu) pro následující volební roky v USA: 1960, 1968, 1972, 1976, 1980, 1984, 1988, 1972 a 2016.
více


24.3.2017 TURECKO: Podpora AKP mezi evropskými Turky v číslech

Marian Kechlibar
Minulý článek The best of AKP, březen 2017 rozproudil na facebookové zdi Ondřeje Chutného delší diskusi. Jeden dotaz, jehož autorem byl Tomáš Hečko (tímto mu děkuji za inspiraci), mne přivedl k dalšímu pátrání po „tvrdých číslech“.
více


24.3.2017 POLSKO: Plíživé tunelování demokracie

Josef Mlejnek jr.
Už jsme si skoro zvykli na to, že z Polska přicházejí spíše znepokojivé zprávy. A nejinak tomu je v posledních týdnech i dnech.
více


24.3.2017 BLÍZKÝ VÝCHOD: Mezi Izraelem a Sýrií vzrostlo napětí

Gita Zbavitelova 1
Hromadí se znepokojivé detaily nebezpečného incidentu, k němuž došlo v pátek ráno mezi Izraelem a Sýrií a stále pokračuje. Zasáhl i izraelské vztahy s Ruskem.
více


23.3.2017 BLÍZKÝ VÝCHOD: Když teroristé soudí

Lubomír Stejskal
Ty dvě zprávy se objevily na serverech ve stejný den. V neděli 19/3. Pocházejí ze dvou oblastí Blízkého východu, na něž má svět zcela odlišný pohled. A jakkoli spolu nesouvisejí, dávají možnost porovnávat.
více


23.3.2017 OMÁN: Nejsou čmoudi jako čmoudi

Ota Ulč
E-mail mě právě obohatil unikátním portrétem značného rozsahu v přítomnosti trojice poněkud, ale nikoliv přespříliš snědých mužů. Drželi plakát s nápisem s velkými písmeny STOP PŘIJÍMÁNÍ UPRCHLÍKŮ.
více


23.3.2017 NĚMECKO: Do roku Schulze

Zbyněk Petráček
Německá sociální demokracie má po letech v čele lídra, jenž nenechává nikoho chladným. Martin Schulz štěpí společnost. Má vyhraněné fanoušky i odpůrce. Je přirovnáván tu k Trumpovi, tu k Obamovi.
více


22.3.2017 TURECKO: The best of AKP, březen 2017

Marian Kechlibar
Pokud jde o materiál ke komentování, je Erdoğanovo Turecko nekončícím zřídlem inspirace, blogerským Šangri-La. Zvláště teď, kdy se blíží referendum o rozšíření pravomocí prezidenta.
více


22.3.2017 NĚMECKO: Schulzovi nepřátelé svobody

Jan Bartoň
Nový vůdce SPD Martin Schulz dostal na mimořádném sjezdu SPD 100 % platných hlasů. Obvinil USA a další „země Západu“ z nepřátelství ke svobodě. Má s nimi „zkušenosti“ z Evropského parlamentu.
více


22.3.2017 GLOSA: Jedna ruka netleská

Zbyněk Petráček
Podání ruky je tak běžný rituál, že ho ani neregistrujeme. Zaznamenáme jen případy, kdy se ruka nepodá. Třeba když muslimský politik či sportovec odmítá podat ruku ženě (či sportovci izraelskému).
více