21.3.2019 | Svátek má Radek


21.3.2019 IZRAEL: Válka s Hamásem ve stylu Monty Python

Gita Zbavitelova 1
Palestinští teroristé z Pásma Gazy minulý čtvrtek poprvé od roku 2014 odpálili dvě rakety na Tel Aviv, naštěstí bez následků. Vláda premiéra Binjamina Netanjahua podnikla jako vždy v poslední době pouze umírněnou odvetu, i když tentokrát o něco důraznější.
více


20.3.2019 GLOSA: Shakespeare je nadšen

Pavel Svoboda EP
Předseda britského parlamentu prohlásil, že nemusí připustit další hlasování o brexitové dohodě. Tragikomické politické představení v Británii vykazuje smysl pro drama, který by musel uspokojit i renesančního klasika Williama Shakespeara. Jen těch dějství už je nějak moc.
více


21.3.2019 SVĚT: Šampionem v inkluzi je OSN...

Tomáš Zdechovský
Na OSN si cením toho, že je opravdovým šampionem v oblasti inkluze. Dává šanci i zástupcům těch států, které jsou v oblasti, v níž mají soudit jiné, samy přinejmenším velmi pozadu – třeba jako Írán v dodržování práv žen.
více


21.3.2019 CEJLON: Do kopců se pouštíme (2)

Ota Ulč
Umíráček tam rozkývala jak politika, tak ekonomika. Původem britského bohatství v cejlonských výšinách bývala káva. Ročně se tam produkovalo milion liber vynikající kvality.
více


21.3.2019 FEJETON: Zachovejte paniku

Ondřej Neff
Brno, Liberec Praha a další místa v Česku mají za sebou první Pátek pro budoucnost, tedy studentskou stávku inspirovanou švédskou středoškolačkou Gretou Thunberg.
více


21.3.2019 GLOSA: Dva muži v komíně

Zbyněk Petráček
Pamětníci si někdy oživují staré vtipy. Třeba ty o dialektice. „Dva muži propadnou komínem, jeden zůstane čistý, druhý je špinavý.
více


20.3.2019 TURECKO: Říše na Bosporu XII.

Marian Kechlibar
Předvolební mítinky v Turecku si v posledních dnech nevystačí jen s klasickými letáky.
více


20.3.2019 GLOSA: Neomluvenka

Ondřej Neff
Zastavím se u dobré zprávy z uplynulých dnů. A že bylo těžké v té záplavě špatných a vůbec nejhorších zpráv něco pozitivního najít! Nic světoborného to samozřejmě není, jen maličkost.
více


20.3.2019 JAPANORAMA: Popmuzikální stesky

Milan Hubáček
V patnácti jsem se stal zapáleným fandou art čili prog rocku. Ovšem dlouhá léta jsem si musel vystačit jen s x-tou magnetofonovou kopií nahrávky svých miláčků.
více


19.3.2019 VELKÁ BRITÁNIE: Establishment proti domorodcům

Alexander Tomský (2)
Zmatek, chaos, rozvrat. Minulý týden přestaly platit v britském parlamentu zvyková i ústavní pravidla.
více


20.3.2019 SLOVENSKO: K prvnímu kolu prezidentských voleb

Lubomír Stejskal
Napíšu to přímo: ačkoli nesouhlasím se vším, co má v programu Zuzana Čaputová, jsem jejím sympatizantem. Čím mě oslovila?
více


19.3.2019 GLOSA: Co k tomu dodat?

Michal Adler
Tak nám i dětičky v Kanadě, za podpory svých bojovně pokrokových učitelů, stávkovaly proti klimatickým změnám. Do školy nešly.
více


20.3.2019 VENEZUELA: Špinavé tajemství škrtiče zeleného

Jan Vitek
Ze všech plazů jsou nejodpornější škrtiči. Obejmou oběť jakoby přátelsky, zapnou své nadměrně vyvinuté svalstvo a svírají a svírají.
více


20.3.2019 ESEJ: Jak potrestat Británii

Pavel Kohout
Tradičně uvažující Brit institucím Evropské unie nedůvěřuje. Největší odpor pak vyvolává snaha přetvořit EU v jednotný stát.
více


19.3.2019 GLOSA: Breivik od protinožců

Zbyněk Petráček
Před lety sestavil kanadský žurnalista Gwynne Dyer tři „nemožné“ novinové titulky: Papež se žení. Prezident Bush přiznal chybu.
více


19.3.2019 EVROPA: Macronova vize EU vůbec nemá vizi

Tomáš Zdechovský
Francouzský prezident Emanuel Macron zveřejnil k 5. březnu v předních evropských denících otevřený dopis „Za evropskou renesanci“, v němž představil svoji vizi reformy EU. Reformy, která by byla dobrá leda pro Francii.
více


19.3.2019 CEJLON: Do kopců se pouštíme (1)

Ota Ulč
Cestou se ale musíme vypořádávat s mnohými zátarasy: vojenská kontrola, předložte papíry, děkujeme vám, šťastnou cestu.
více


18.3.2019 TERORISMUS: Tahle země je naše...

Tomáš Vodvářka
„Tahle země je naše“ měli možná v ústech magoři s kvérem, kteří statečně postříleli na Novém Zélandu bezbranné lidi. Důvodem jejich činu mohla být i víra jejich obětí či jiná odlišnost.
více


19.3.2019 KATAR: Velkorysý sponzor francouzských mešit

Giulio Meotti
Ti, kterým záleží na stabilitě evropské demokracie, by se měli katarských aktivit ve Francii obávat. Leta letoucí byl Katar v důsledku jeho islámského fundamentalismu cílem kritiky a byl obviňován z údajné podpory Muslimského bratrstva, Íránu, ISIS, jednotek Al-Káidy, Hamásu, Talibánu a dalších...
více


18.3.2019 EVROPA: Ideologie vyhrává nad logikou

František Matějka
Když vyhraje ideologie nad logikou, fakty a zdravým rozumem, je to vždy pověstné Pyrrhovo vítězství. A právě takto s neuvěřitelnou vehemencí „vyhrává“ současná Evropská unie. Bohužel poraženými jsme my.
více


18.3.2019 VELKÁ BRITÁNIE: Brexitové Q & A

Marian Kechlibar
Milí čtenáři, dostávám poměrně dost dotazů týkajících se aktuálního dění kolem brexitu, které vzhledem k blížícímu se datu začíná připomínat bublající kotlík s gulášem.
více


18.3.2019 EVROPA: Nový Napoleon už si zuby brousí

Markéta Šichtařová 5
Francouzský prezident Emanuel Macron zveřejnil počátkem března v evropských denících svou vizi Evropy nazvanou „Za evropskou renesanci“. Je nutno francouzského prezidenta pochválit: Marketingově to fakt dává.
více


16.3.2019 EVROPA: Kluci budou jíst první

Marian Kechlibar
Před pár dny jsme se dozvěděli, že jedna ze škol v anglickém městě Birminghamu ustoupila rozezleným muslimským rodičům, kteří požadovali zrušení výuky o LGBT a genderu.
více


16.3.2019 GLOSA: Čestné talibanské

Zbyněk Petráček
Nepřítele můžete buď porazit, anebo se s ním dohodnout. To první si žádá vojenské vítězství, nejlépe kapitulaci soupeře. To, nač muselo v roce 1945 přistoupit Německo a Japonsko.
více


15.3.2019 HISTORIE: Pět nejhorších dozorkyň v koncentračních táborech

Jan Handl
Stráže v nacistických koncentračních táborech tvořili nejdříve výhradně muži. Nicméně zavedením ženských stráží do Osvětimi a Majdanku začala nová éra, jelikož se představitelé režimu přesvědčili o tom, že ženy tuto práci mohou vykonávat stejně dobře jako muži.
více


15.3.2019 SVĚT: Nastává asijská epocha

Jan Vitek
Západoevropské zaujetí Ruskem není opětováno. Moskvu už starý kontinent nezajímá.
více


15.3.2019 GLOSA: Co je psáno…

Zbyněk Petráček
Někdy se zdá, že kdyby Putina nebylo, jistí lidé by si ho museli vymyslet. Ne jako lídra imperiální mocnosti, před níž je namístě ostražitost, ale jako symbol zla bránícího vítězství ruských „zapadniků“, kteří mají rádi USA a NATO.
více


14.3.2019 ROZHOVOR: Občanská kandidátka a slovenští katolíci

Tomáš Halík
Tomáš Halík se v úterý setkal v Bratislavě s prezidentskou kandidátkou Zuzanou Čaputovou. Z. Čaputovou a ty, kteří ji podporují – včetně odvolaného arcibiskupa Roberta Bezáka – ostře v neděli napadl konzervativní arcibiskup Orosch v kázání v trnavské katedrále, přenášeném televizí LUX.
více


14.3.2019 EVROPA: Snění o renesanci EU

Zdeněk Holásek
Když pustil Emanuel Macron fantazii z uzdy a vypustil pokusný balónek své vize renesance Evropy, tedy EU lépe řečeno, vypustil možná Krakena víc, než chtěl, a ukázal, o co mu vlastně jde.
více


13.3.2019 BREXIT: Juncker nabízí Británii eurovolby

Jan Bartoň
Poslední pokus britské premiérky Theresy Mayové o „vylepšení“ podmínek odchodu Velké Británie z Evropské unie ji zavedl do Bruselu na setkání s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem.
více


14.3.2019 MIGRACE: O stresových testech civilizace

Marian Kechlibar
Tak se, milí čtenáři, stalo, že včerejší pojednání o nedostatečném počtu zavřených pachatelů ze silvestrovské noci 2015 v Kolíně vzbudilo megadiskusi na Twitteru, rozvětvující se od počátečního příspěvku do asi dvaceti vláken.
více


14.3.2019 CEJLON: Blížíme se k zamýšlené adrese (2)

Ota Ulč
Bandanaraike International Airport s minimálním provozem, jako jediní, toho dnes se dostavivší cizinci, jsme byli očekáváni skupinou státních zaměstnanců v oboru turismu. Mezi nimi vynikal hlasitý nejvyšší náměstek.
více


13.3.2019 SVĚT: Rady paní Vereny

Luděk Frýbort
Stává se, že někdo pln dobré vůle si stanoví ideál, jemuž pak všechno podřizuje, ať to dává smysl nebo ne.
více


13.3.2019 NORSKO: Děsivé drogové doupě v rukách Barnevernetu

Tomáš Zdechovský
Barnevernet bohužel neselhává jen v případech odebírání malých dětí. Přinejmenším v druhém největším norském městě Norska, Bergenu, měl v nedávné minulosti problém i s péčí o mladistvé.
více


13.3.2019 NĚMECKO: Hranice právního státu

Marian Kechlibar
Silvestrovská noc 2015/2016 byla v Kolíně nad Rýnem obzvlášť divoká. Po měsíci práce dal vyšetřovací tým dohromady celkem 1054 trestních oznámení, z toho 454 pro sexuální násilí, ten zbytek pro loupeže, krádeže, ublížení na zdraví atd.
více


12.3.2019 SLOVENSKO: Johanka z Pezinka a tatranský Trautenberk

Robert Troška
Jako sonda Galileo při letu k Jupiteru vystřelila v průzkumech veřejného mínění mezi prezidentskými kandidáty na Slovensku právnička Zuzana Čaputová. V médiích na Slovensku i jinde je vykreslována jako moderní žena hájící zájmy a starosti obyčejných lidí.
více