22.2.2017 | Svátek má Petr


22.2.2017 POLITIKA: Dialog nedialog

Lubomír Stejskal
On ten ministr ani tak nemínil, jako spíše doufal, abychom byli přesní. A organizátoři mu tu naději vzali. Stalo se v Mnichově na bezpečnostní konferenci, kterou hostí renomovaný hotel Bayerischer Hof.
více


22.2.2017 USA: Jak asi skončí Flynngate?

american flag
Tříhvězdičkový americký generál Michael Flynn nemá dobrou zkušenost se svými vrchními veliteli. Před dvěma roky ho prezident Obama propustil z místa ředitele vojenské výzvědné služby, protože tvrdil, že ne Rusko, nýbrž radikální islamismus a množení Al Kajdy jsou největším nebezpečím pro USA.
více


22.2.2017 EVROPA: O hodných a zlých

Tomáš Haas
Nevím, kolik je kterému z mých čtenářů let. Ale my starší si ještě pamatujeme, jak kdysi existovali dvojí Němci.
více


22.2.2017 GLOSA: Samopostup

Zbyněk Petráček
Komunikovat s Trumpovým týmem bez přítomnosti samotného Trumpa je užitečné. Vždyť to nejsou žádní narcisové ani provokatéři. Když něco řeknou, nemusíte se bát, že jinému partnerovi řeknou něco jiného.
více


21.2.2017 EVROPA: Unie ve víru migrační krize

Václav Vlk st.
Kupujete-li si dnes knihu, či narazíte-li na nějaký článek, hledáte nejprve titul. Tedy jak se to jmenuje. A pak, pokud jste soudní, lehce zkouknete, o co jde.
více


21.2.2017 USA: Trumpovi se daří

Jefim Fištejn
Mnozí z těch, kdo mají výhrady k prezidentovi Donaldu Trumpovi a proto vkládali naděje v to, že Senát nakonec jmenování jeho nominantů na ministerské posty překazí, mohou pociťovat rozčarováni nad dosavadním průběhem schvalování kandidatur.
více


21.2.2017 GLOSA: Uznat židovský stát

Zbyněk Petráček
Novinář Charles Krauthammer kdysi karikoval utopické očekávání míru ve Svaté zemi. V biblické zoo v Jeruzalémě vedle sebe leží lev a beránek.
více


21.2.2017 USA: Demontáž Baracka Husseina Obamy - 5

Ota Ulč
Po zmínce o reakci větve zákonodárné a výkonné zbývá ještě ta soudní. Její počínání nikterak nepotvrzuje předpoklad nezávislosti, ochotě řešit nepříjemnosti, kdy rozhodnutí by mohlo mít významný dopad v politické sféře.
více


20.2.2017 GLOSA: Velmocenská elita

Petr Fiala
Bývalo dobrým zvykem, že se státy pokládaly za sobě rovné; symbolem toho byl kulatý stůl.
více


20.2.2017 EVROPA: Čím větší hlupák, tím větší funkce

brusel
V poslední době to čím dál víc vypadá, že vzdělání je jen na obtíž. Čím míň toho víte, tím míň o sobě pochybujete. Čím míň o sobě pochybujete, tím víc jste si jistí, že máte na všechno řešení.
více


20.2.2017 EVROPA: Signál z Francie

Luděk Frýbort
Jak tak koukám, může být ještě veselo v té naší Evropě, než doběhne ku konci tento rok 2017. Uprchlická krize změnila a urychlila doposud lenivý tok věcí politických; co bývalo podstatné, platí málo nebo nic.
více


20.2.2017 USA: Trump čelí spiknutí

Zdeněk Holásek
Trefovat se vší silou i za cenu faulů do Donalda Trumpa, toť příkaz dne. Všude na světě, bohužel. Každý, kdo si říká „demokrat“, se musí alespoň jednou týdně někde na veřejnosti dostatečně vymezit vůči Trumpovi, protože tak je to spravne a tak to ma byť. A také je zjevné, že žádný podraz a žádný...
více


21.2.2017 HISTORIE: Pozapomenutá revoluce

Petruška Šustrová
Píše se rok 2017 a kolem 7. listopadu se jistě bude hodně psát o tom, že uplynulo sto let od říjnové revoluce v Rusku. Ale já chci psát o únorové revoluci v Rusku, která byla poněkud odsunutá do stínu, ačkoli právě ta svrhla cara a změnila staleté ruské pořádky.
více


18.2.2017 EVROPA: Omezení velikosti zásobníku teroristy nezastaví

Tomáš Zdechovský
Navrhované snížení velikost zásobníku v zamýšlené zbraňové směrnici ze třiceti na deset nábojů je nesmysl a nemá žádné logické opodstatnění. Vyrobit a zprovoznit zásobník na 30 nábojů si dnes může každý na 3D tiskárně.
více


18.2.2017 GLOSA: Veganka, liška a politická korektnost

Petr Robejšek
Zvonkohra v německém městečku Limburgu hraje různé lidovky. Jedna z nich se jmenuje „Fuchs, du hast die Ganz gestohlen“ (Liško, tys ukradla husu).
více


18.2.2017 USA: Poučení z Flynna

Roman Joch
Za necelý měsíc u moci prezident Trump neučinil nic zásadního, čím by omezil ústavní práva Američanů – na rozdíl od privilegií neobčanů –, i když mnohá jeho opatření či jejich forma vyvolávají pochybnosti o své rozumnosti, prozíravosti a o vnitřní komunikaci jeho vlády – či její absenci.
více


18.2.2017 BLÍZKÝ VÝCHOD: Summit Netanjahu-Trump

Gita Zbavitelova 1
První schůzka premiéra Binjamina Netanjahua s Donaldem Trumpem v roli prezidenta splnila převážnou většinu izraelských očekávání, třebaže ne úplně všechna. Provázela ji velká vstřícnost obou stran, a Netanjahu tak možná podnikne i kroky, které za Baracka Obamy odmítal.
více


17.2.2017 VZPOMÍNKA: Téměř padesát let v Kanadě...

Vladimír Cícha
Jeden z mých učitelů, ač poněkud podivín, sděloval nám pravdu, o které se každý snadno přesvědčí: Čas letí jak střelná rána! Tím měl na mysli blížící se hodnocení naší snaživosti. Laskavý čtenář nechť má toto na paměti při pohledu na název textu. Pokusím se, aby byl co nejstručnější a věcný.
více


17.2.2017 GLOSA: Agentománie v USA pokračuje

Jan Bartoň
Deník The New York Times uveřejnil zprávu o tom, že se „Trumpovi lidé“ před volbami bavili s ruskými agenty. Údajně o tom svědčí „odposlechy“. Média tak razí „českou stopu“.
více


17.2.2017 ÍRÁN: Osm statečných

Lubomír Stejskal
Zpráva z tisku: Osm dívek oblečených na chlapecký způsob se pokusilo proniknout na stadion v pražském Edenu, kde se hrálo derby mezi Slávií a Spartou. Bdělá a ostražitá ochranka je včas odhalila a zabránila jim ve vstupu.
více


17.2.2017 AUSTRÁLIE: Kdy už je plat generálního ředitele nestoudný?

Voyen Koreis 2
Australia Post bývala pro nás po víc než desetiletí jakýmsi nutným zlem. Koncem minulého století jsme si totiž zavedli podnik, knižní antikvariát, který byl totálně závislý na prodejích, které nám zajistily naše internetové stránky.
více


18.2.2017 GLOSA: Jak najít Kissingera

Zbyněk Petráček
Kdyby si Donald Trump počítal své minusy, za největší by musel pokládat rezignaci poradce pro národní bezpečnost, byť o ni Michaela Flynna prezident sám požádal. Je to funkce ústavně nezakotvená, leč důležitá. Její vliv se měří osobností, jež ji vykonává.
více


17.2.2017 EVROPA: Báječný pan Steinmeier

Pavel Chrastina
Novým německým presidentem se stal Frank-Walter Steinmeier. Socialista, do té chvíle ministr zahraničí Spolkové republiky Německo, po celou dlouhou dobu tří volebních období věrný spolupracovník kancléřky Angely Merkelové.
více


16.2.2017 NĚMECKO: Božské kolbiště

Zdeněk Holásek
V Německu se radují sociální demokraté (SPD), že jim po upečeném přestupu Martina Schulze z postu šéfa Evropského parlamentu do funkce volebního lídra SPD, a tudíž kandidáta na funkci spolkového kancléře, začínají po dlouhé době stoupat preference.
více


16.2.2017 ŠVÉDSKO: Ó, jak jsem se mýlil!

Lubomír Stejskal
Internet oblétla fotografie (obr. 1 níže), která je jedinečným důkazem pokrytectví levicového aktivismu, ať už je zaměřen na jakoukoliv oblast lidského života. Jedním z nich je feminismus.
více


16.2.2017 USA: Demontáž Baracka Husseina Obamy - 4

Ota Ulč
Nejspornějším a nejvíc pozornosti vyvolávajícím dokumentem byl Obamův rodný list a zjištění místa jeho narození.. Ústava by ho totiž diskvalifikovala od oprávnění stát se prezidentem v případě jeho narození mimo USA.
více


16.2.2017 PÁSMO GAZY: Radikální, radikálnější, Hamás

Marian Kechlibar
Pásmo Gazy není zrovna příjemné místo k životu. Největší nezaměstnanost na světě (50 %) se snoubí s extrémní porodností. Ještě začátkem 90.let měla průměrná matka v Gaze více než osm dětí za život.
více


16.2.2017 SVĚT: Útok v Quebeku a migrace

Dan Drápal
Dne 29. ledna postřílel student politologie Alexandre Bissonnette šest lidí v islámském kulturním centru v kanadském Quebeku.
více


16.2.2017 GLOSA: Nová „promigrantská“ švédština

Ivo Strejček
Kampaň švédské vlády, jejímž cílem je prosadit integraci muslimských migrantů do země s tamními Švédy za každou cenu, prolomila další – do této doby nepředstavitelné – tabu.
více


15.2.2017 ŠVÉDSKO: Skutečnost předstihuje Orwella

Jaro Pleva
Události poslední doby předstihují veškerá očekávání, ba i fantazii, i jeví se mi užitečné je uvést v známost i v českém jazyce. Mnozí Švédové v opozici si také přejí, aby se překladatelé ujali činu a šířili známost o švédském šílenství do okolního světa.
více


15.2.2017 NĚMECKO: Hlavou je Steinmeier

Zbyněk Petráček
Znáte někoho, kdo sledoval volbu německého prezidenta? Těžko. Bylo jasné, že jediným reálným kandidátem je Frank-Walter Steinmeier. A nepřímá volba netáhne.
více


14.2.2017 ÚVAHA: Sympatie k USA a Rusku se mění

Karel Pohner
matrix
Narodil jsem se v průběhu okupace Československa v roce 1968. Od malička jsem s rodiči pravidelně poslouchal Hlas Ameriky a tehdy ještě Svobodnou Evropu. Podle dnešních kritérií byli moji rodiče radikální a xenofobní, protože nesnášeli komunisty. Při každé oslavě otec tipoval, kdy už půjdou komouši...
více


14.2.2017 EVROPA: Angloamerickou revoluci nelze izolovat

Miloslav Bednář1
Na listopad nedávno započatého roku připadá dvacáté osmé výročí sametového revolučního svržení komunistické totalitní diktatury a začátek poklidné obnovy ústavně demokratické občanské a státní svobody.
více


14.2.2017 EVROPA: Falešný pocit bezpečí plodí nebezpečí

Jan Bartoň
Velmi mne přesvědčil výkon státního tajemníka Prouzy o tom, že práce, i ta politická, bolí. Než by promýšlel patnáct variant toho, co by bylo pro Česko vhodné z hlediska brexitu, nedělá nic.
více


14.2.2017 USA: Demontáž Baracka Husseina Obamy - 3

Ota Ulč
Kdokoliv – pojištěný nebo nepojištěný, americký občan či ilegální vetřelec - má právo dojít na pohotovost, Emergency, a tam být ošetřen. Účet zaplatí stát, daňoví poplatníci. O miliony málo majetných se postará tzv. Medicaid, výlohy rovněž hradí stát, daňoví poplatníci. Přemnoho příležitostí k...
více


14.2.2017 POLEMIKA: Bez pana Klause by byla nuda

Jan Drábek
Občas panbíčkovi poděkuji za to, že nám dal pana Klause, protože bez něj by tu byli jen ty zatracený liberálové. A to by byla opravdu nuda.
více