10.12.2018 | Svátek má Julie


10.12.2018 FRANCIE : Jak dlouho může trvat prozatím?

Jan Vitek
Chcete vědět proč? Pod záminkou úspor energie nám podstrčili nové žárovky, jsou drahé a špatně svítí, ale jsou ekologické. Ve společné garáži máme osvětlovací systém, který taky šetří energii, protože se sám vypíná a občas se zapomíná zapnout. Onehdy tam někdo poplácal paní Gilberte S.
více


10.12.2018 NORSKO: Za všechno můžou ti hrozní Češi!

Tomáš Zdechovský
Bývalá norská velvyslankyně v České republice ukázala neskutečnou míru absence norské sebereflexe. Přesvědčit jsme se o tom mohli na nedávném semináři „Norská péče o děti v mezinárodních očích“, který se konal 22. října v Oslu.
více


10.12.2018 SVĚT: Trudné přemýšlení nad rozvojovým tsunami

Luděk Frýbort
Přihodilo se dnes už před sedmi a půl lety v japonské Fukušimě, že vlna tsunami zaplavila tamní jadernou elektrárnu. Jaké způsobila škody, si už přesně nevzpomínám, zato si velmi dobře vzpomínám na ty rámusy, co se kolem toho strhly.
více


8.12.2018 IZRAEL: Tunely jako důkaz

Lubomír Stejskal
Nejen zahraniční, ale také několik českých sdělovacích prostředků přineslo v úterý 4/12 zprávu, že na libanonsko-izraelské hranici byly objeveny podzemní tunely. Instaluje je teroristická organizace Hizballáh.
více


8.12.2018 PRÁVO: Čeští kamioňáci nejsou pašeráci lidí!

Tomáš Zdechovský
Je to neuvěřitelné, ale je to tak. Pokud jste řidič kamionu, měl byste neustále monitorovat svůj náklad a kamion, jinak jste prostě pašerák. Alespoň tuto logiku používají francouzské a britské úřady vůči řidičům.
více


8.12.2018 EVROPA: V5exit

Petr Kolář
Současná situace v Evropě se vyvíjí podle hesla: „Ještě nezoufejte, bude hůř.“ Nicméně tzv. ‚elity‘ předstírají, že vlastně není vůbec ani blbě. Naopak, přiléváním oleje do ohně ty požáry uhasíme.
více


8.12.2018 EVROPA: Rozpad Francie

Giulio Meotti
Americký prezident Donald Trump a francouzský prezident Emmanuel Macron se jen několik dní před Trumpovou návštěvou Francie dostali do veřejného diplomatického střetu.
více


8.12.2018 GLOSA: Ptejme se na plán B

Zbyněk Petráček
Tak jako často, i k poslední schůzce ministrů zahraničí NATO lze říci: Přinesla dvě zprávy, dobrou a špatnou. Kterou chcete první? Většinou tu dobrou. Tady je.
více


7.12.2018 EVROPA: Úvahy o nadcházejícím víkendu

Marian Kechlibar
Dnes trocha úvah a přemýšlení nahlas, milý čtenáři. Mám meditativní náladu a rád bych sepsal, o čem jsem poslední dobou přemýšlel.
více


7.12.2018 AUSTRÁLIE: Vláda pod Scottem Morrisonem

Voyen Koreis 2
Australská media nejsou nepodobná těm americkým. Nebo i českým. Většinou v nich tak trochu převládá ono levičácké smýšlení. Poslední dobou se v australských mediích prudce rozmohla jedna zlá epidemie.
více


7.12.2018 IZRAEL: Korupčník Netanjahu

Gita Zbavitelova 1
Izraelskému premiérovi Binjaminu Netanjahuovi hrozí už tři trestní stíhání – policie v těchto dnech doporučila generálnímu prokurátorovi, aby ho obžaloval v další kauze.
více


7.12.2018 VZPOMÍNKA: Zemřel velký americký prezident

Václav Klaus1
V poslední listopadový den zemřel v úctyhodném věku 94 let – pro mne poslední velký – americký prezident George Bush. Skoro se mi zdá zbytečné dodávat „Bush starší“.
více


7.12.2018 GLOSA: Břímě žlutého muže

Zbyněk Petráček
O „břemenu bílého muže“ se raději nemluví. Připomíná Kiplinga a západní kolonialismus. Navrhne-li někdo – jako zmocněnec německé vlády Günter Nooke – výstavbu nových měst v Africe řízených Západem, aby se snížil tlak na migraci, schytá to za kolonialistické uvažování.
více


6.12.2018 FRANCIE: Ať jedí koláče – a jezdí Teslou

Marian Kechlibar
Nejprve k titulku, slušelo by se totiž uvést jedny historické fake news na pravou míru.
více


6.12.2018 USA: Negativa pozitivní diskriminace

Ota Ulč
Začátkem prosince 2002 Nejvyšší soud ve Washingtonu po téměř čtvrt století trvající neochotě se rozhodl přece jen kousnout do kyselého jablka zvaného Affirmative Action.
více


6.12.2018 USA: Donald Trump ví, co dělá…

Luboš Smrčka 1
Kdysi jsem popsal politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa jako destrukční konstruktivismus. Jeho vize je rozbít něco nefunkčního a postavit ze zbytků cosi užitečného.
více


6.12.2018 JAR: Glorifikace teroristů? Žádný problém

Lubomír Stejskal
Sandton je část Johannesburgu, nejpočetnější aglomerace v JAR. Bývá nazýván „Africa’s Richest Square Mile“ – nejbohatší africkou čtvereční mílí. Od nynějška má ještě jedno šokující unikum.
více


5.12.2018 FRANCIE: Kam se podějí peníze, které vyděláš

Jan Vitek
Tohle řekl král módy Karl Lagerfeld během kampaně v roce 2008 pro zavedení žluté vesty pro řidiče ve Francii. Měli ji navléknout, když zastaví v provozu a vystoupí, aby je kolemjedoucí dobře viděli.
více


5.12.2018 ŠPANĚLSKO: Andaluský obrat doprava

Marian Kechlibar
V nejlidnatějším regionu Španělska přišla levice poprvé po 36 letech o většinu. Do parlamentu se dostala i nová protiimigrační strana VOX.
více


5.12.2018 FRANCIE: Střední třída v ulicích, kapitalistická revolta

Pavel Jégl
Emmanuel Macron se během francouzských prezidentských voleb představoval jako sociální liberál. Přesto je jeho politika v lecčems antiliberální. A také antisociální.
více


5.12.2018 OSOBNOST: Osvoboditel východní Evropy

Roman Joch
Poslední americký prezident, který byl gentlemanem ze staré školy. Slušnost, ohleduplnost, mírnost v jednání. V postprezidentském období jeho drobné excentricity: když mu bylo pětaosmdesát, oblíbil si tandemové seskoky padákem – a taky křiklavě barevné ponožky.
více


4.12.2018 GLOSA: Proč nejedí koláče?

Zbyněk Petráček
Vyrazí-li Francouzi do ulic dělat kravál, nemusí to ještě signalizovat revoluci. Ve Francii je to tradice. Přesto jsou akce „žlutých vest“ na žebříčku vysoko. Největší občanský nepokoj za víc než dekádu, píší agentury. Jisté je, že francouzská vláda zvažuje vyhlásit výjimečný stav.
více


4.12.2018 GLOSA: Ani nahá, ani oblečená

Lubomír Stejskal
lu V egyptské metropoli se konal od 20. do 29. listopadu Káhirský filmový festival. Zlatou pyramidu získal koprodukční film Uruguaye, Argentiny a Španělska „La noche de 12 aňos“ (Dvanáctiletá noc).
více


4.12.2018 USA: Kladivo na tvrdohlavý tisk

Jan Vitek
Julian Assange, novinář a zakladatel Wikileaks, je uzavřený v nedobrovolném asylu na ekvádorském velvyslanectví v Londýně. Je odříznut od veškerého styku s vnějším světem. Nemůže přijímat návštěvy, telefonovat, nemá internet.
více


4.12.2018 SVĚT: Mohamedánský feminismus

Ota Ulč
Mohamed Atta, který se přičinil o zkázu první věže manhattanského World Trade Center, sepsal závěť s instrukcemi, že si nepřeje, aby těhotná žena nebo jiná nečistá osoba se zúčastnila jeho pohřbu.
více


4.12.2018 MIGRACE: Už i Hillary je "extrémistka"?

Robert Miller
Vítačům i Bruselu teď Hillary Clintonová neudělala radost, když na jejich pískovišti “světa bez hranic a neomezené imigrace“ rozšlápla jim tak milé bábovičky.
více


3.12.2018 VELKÁ BRITÁNIE: Kapitulace Mayové jako cesta k vítězství

Alexander Tomský (2)
Minulou neděli bleskově odsouhlasila sedmadvacítka EU vzájemnou dohodu s vládou premiérky o závazných pravidlech budoucí obchodní smlouvy, která se teprve dojedná po vystoupení Británie z Unie za tři měsíce.
více


3.12.2018 GLOSA: Mrtvý misionář

Eva Kislingerová
Před časem probleskla médii informace o dramatické smrti amerického misionáře Johna Allena Chaua. Tento bohulibý muž se rozhodl, ač nikým nepozván, navštívit indický kmen Sentinelců žijící v absolutní izolaci na odlehlém ostrově v Bengálském zálivu. Misionář byl přivítán šípy, na následky zranění...
více


3.12.2018 NORSKO: Kradení dětí je součástí státní politiky

Tomáš Zdechovský
Norsko má stále nevyřešený problém s Barnevernetem a někteří jeho zástupci ve své neochvějné jistotě dodnes tvrdí, že na straně Norska se nikdy nestala žádná chyba.
více


3.12.2018 VZPOMÍNKA: Za prezidentem Bushem

Lubomír Stejskal
Web Náš region loni 17. listopadu napsal: „Při své návštěvě Prahy (17. 11. 1990 – LS) byl George Bush přijat s velkým nadšením. Na Václavském náměstí ho přivítal stotisícový dav.“
více


3.12.2018 ITÁLIE: Boj na dvou frontách

Jan Bartoň
Itálie nyní svádí válku slov s komisí EU o rozpočtu na rok 2019. Vedle toho ale přijímá nové zákony, které výrazně ztěžují získání práva na azyl v Itálii. Italští poslanci nová opatření přijali obrovskou většinou hlasů.
více


3.12.2018 VELKÁ BRITÁNIE: Středověk trvá…

Marian Kechlibar
Podle listu The Guardian se počet zjištěných případů ženské obřízky v Británii za poslední rok více než zdvojnásobil.
více


3.12.2018 NĚMECKO: Pojďme zrušit právní stát!

Markéta Šichtařová 5
Před pár dny pobavila řadu škodolibých Čechů zajímavá zprávička: Mnoho Němců se v předešlých letech finančně zaručilo za imigranty – a teď došlo na placení. A ručitelé se nestačí divit. A rozčilovat.
více


3.12.2018 EVROPA: EU s právem veta?

Zbyněk Petráček
Olaf Scholz je perspektivní německý politik, o kterém ještě uslyšíme. Protože je sociální demokrat, jeho budoucnost záleží na skomírání strany SPD. Ale protože je ministr financí a vicekancléř, patří k těm, kteří by měli SPD zachraňovat.
více


3.12.2018 FEJETON: Svět vzpomínek

Petruška Šustrová
Jak tak sedím nad překlady, přestává se mi zamlouvat, co se děje venku – tedy „ve světě“. Někdy mě popuzuje i něco z toho, co mám přímo před sebou na stole, v knížce a na obrazovce.
více


3.12.2018 BIG BEN: Zlatý věk špiclování

Benjamin Kuras
Nedávné „řádění Facebooku“, jak čeští náruživci internetové svobody rádi nazývají vymazávání vstupů a bourání celých stránek v posledním roce (nejen v masivní statisícové míře v Německu, ale už i v naší „malé české“ míře tady), vzbuzuje obavy z blížícího se konce nejen svobody informací, nýbrž i...
více