28.8.2014 | Svátek má Augustýn


28.8.2014 INDIE: Co se stalo s princátky?

Divide et impera. Britové uznávali jakousi pseudosuverenitu 670 principalit, celkem to dvě pětiny Indie. Zbylým třem pětinám vládli přímo. V imperialistické alchymii feudál byl na poličce utišujících prostředků proti případnému revolučnímu vzrušení.
více


28.8.2014 GLOSA: Nápověda Vondrovi

V úterních Událostech, komentářích ČT se exministr Alexandr Vondra velice podivoval, že sympatie české veřejnosti jaksi nejsou zcela na straně Ukrajiny…
více


28.8.2014 GLOSA: Ruský „omyl“ je obyčejná lež

Ještě včera tvrdilo Rusko, že deset příslušníků ruské armády překročilo ukrajinskou hranici „omylem“ a vzdalo se bez boje. Dnes se hovoří o boji a třech padlých ruských vojácích.
více


28.8.2014 SVĚT: Oliver Stone

Čirou náhodou jsem včera (25/8) při surfování po serverech narazil v jedné diskusi na názor čtenářky I. P. z Hradce Králové (viz screenshot níže). Psala o něčem, s čím jsem se, opět čirou náhodou, měl možnost v neděli v noci seznámit. Byl jsem zděšen.
více


28.8.2014 IZRAEL: Šimon Peres

Martina Schubertová
israel flag
Po sedm let byl Šimon Peres nejvyšší hlavou státu Izrael - od července 2007 do července 2014. Ke konci byl mezi nejvyššími představiteli států světa nejstarším. Přinášíme vám výběr pestrých okamžiků ze života tohoto laureáta Nobelovy ceny za mír.
více


28.8.2014 SVĚT: Obamův dvojí metr

„Je snad americká krev červenější než židovská?“ dá se v těchto dnech slyšet všude, kde se v Izraeli sejde víc lidí a zapřede se debata o blízkovýchodních událostech.
více


28.8.2014 POLSKO: Radoslaw Tomasz Sikorski

Nedávno v Polsku došlo k pokusu o odvolání celé vlády stejnou technikou, tj. tajnými odposlechy soukromých rozhovorů politiků a stejnými argumenty o kabinetní politice, jakou v České republice použilo s úspěchem Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. V Polsku se to naštěstí nepodařilo.
více


27.8.2014 EUROGLOSA: Unie kritizuje Google za “pomlouvání”

Európska únia núti Google, ako aj iné vyhľadávače, aby zo svojich vyhľadávaní na žiadosť ľudí odstraňoval “nevhodné” odkazy. Od vydania tohto rozhodnutia bol Google zaplavený žiadosťami o odstránenie odkazov, keď počet žiadostí dosiahol od mája viac ako štvrť milióna.
více


27.8.2014 ARGENTINA: Země pod Andami opět ve stínu krachu

Argentina se poosmé v historii ocitla v platební neschopnosti. Druhá největší země Latinské Ameriky už bezmála dvě stě let doplácí na pokulhávající politické vedení populistů střídaných vojenskými převraty.
více


27.8.2014 GAZA: Bezhlavý Hamás

Z velkohubého oznámení Hamásu, že ve čtvrtek zaútočí na Ben-Gurionovo letiště v Tel-Avivu a odřízne Izrael od světa, nakonec nic nebylo. V noci na čtvrtek kolem půl třetí zasáhly izraelské bomby dům v Rafáhu na jihu Pásma Gazy.
více


26.8.2014 UDÁLOSTI: Podivná válka

Po několikadenním popotahování mezi ukrajinskými úřady, Mezinárodním červeným křížem a ruskou stranou protlačili Rusové o své újmě „humanitární konvoj“ ze svého území přímo do oblasti ovládané tzv. rebely.
více


26.8.2014 BLÍZKÝ VÝCHOD: Proč až teď?

Čtyřletý Daniel Tregerman byl smrtelně zraněn minometným granátem, který zasáhl automobil ve vesnici Ša-ar Hanegev poblíž hranice s Pásmem Gazy v západním Negevu. Rodiče slyšeli sirény, dvě mladší děti dostali do bezpečí včas, ale Daniel to už nestihl.
více


25.8.2014 GLOSA: Začátek dějin

Kolem 21. srpna myslívám rok co rok na okupaci v roce 1968. V různých souvislostech – tu o pražském jaru, jakou mělo či nemělo naději a jaký mělo či nemělo smysl, tu zas o nenásilném odporu nebo o různých věcech, velmi často o Sovětském svazu a Rusku. To i letos, a samozřejmě taky o Krymu a Ukrajině...
více


26.8.2014 RASISMUS: USA jako nikoliv náš vzor

Ledacos amerického by se dalo doporučit, ale mezi takovými skutečnostmi rozhodně není jednak tamější právní systém, fungování (nefungování) justice, chápání spravedlnosti, a jednak i počínání mediálních zdrojů.
více


25.8.2014 UKRAJINA: Rozdělená společnost

Ukrajina patří mezi hluboce rozdělené společnosti a je vzorem regionální diverzity, česky rozmanitosti. Jen velmi složitě nachází tradici vlastní státnosti, neboť v moderní éře fungovala ukrajinská politika samostatně pouze krátkodobě na konci 17. století a v letech 1917–1920.
více


25.8.2014 SVĚT: Džihád je naše cesta...

Brigády al-Kasám v zobrazeném tweetu prohlašují: Náš boj pokračuje. Alláh je náš cíl, Prorok náš vůdce, džihád naše cesta a smrt pro Alláha naše nejvyšší přání.
více


25.8.2014 IZRAEL: Lidem na jihu dochází trpělivost

Žít v sousedství teroristické enklávy je peklo. Každodenní strach o život svůj a svých nejbližších, donekonečna opakované vytí sirén varovného Rudého kódu, trvalé napětí a stres, někdy i několikrát za hodinu úprk do krytu.
více


25.8.2014 AFGHÁNISTÁN: Válečná bilance

Čtyři mrtví na místě výbuchu a pátý, který zemřel na následky zranění po převozu do vlasti, zvýšili oficiální počet českých vojenských obětí v Afghánistánu na rovných deset. O zdvojnásobení sumy padlých občanů ČR se minulý měsíc "postaral" sebevražedný atentátník.
více


23.8.2014 USA: Zadrženi němečtí novináři

Jak i z českých médií víme, od 9. srpna po zastřelení osmnáctiletého černocha Michaela Browna jsou ve Fergusonu na předměstí St. Luis každou noc nepokoje.
více


23.8.2014 USA: Ostrá kritika Obamy od Clintonové

Událostí týdne se stal nedělní rozhovor, který časopisu Atlantic poskytla bývalá ministryně zahraničí Spojených států Hillary Clintonová. Komentátory překvapil ostrý tón, jímž se zkušená politička pustila do stávajícího prezidenta Baracka Obamy.
více


23.8.2014 KANADSKÉ BORŮVKY: Tisíc vůní

Ulice jsou široké a plné zeleně. Všechny. Ať jdete, kam chcete, procházíte stínem zelených alejí; kilometry dlouhých rovných ulic neustále pročesává svěží vítr. A nejen to. Každou chvíli natrefíte na nějaký park. Montreal je město parků. Malých i velkých, jejichž společným jmenovatelem je, že jich je...
více


23.8.2014 UKRAJINA: Jak ukončit krizi

Domnívám se, že klíče k ukončení ukrajinské krize drží pevně ve svých rukou Vladimír Putin. Ukrajinskou krizi by mohl ukončit buď dobytím celé Ukrajiny, nebo zastavením podpory separatistů.
více


23.8.2014 RUSKO: Očima 21. srpna

Nenalhávejme si. Z 21. srpna se stává výročí pro seniorní pamětníky. Ten den v roce 1968 – a nezapomínejme na 21. srpen 1969, kdy do lidí poprvé střílela československá policie! – si dospěle pamatují jen lidé v důchodovém věku. I ti, kteří uspořádali demonstraci 21. srpna 1988, první velký protest proti...
více


23.8.2014 GLOSA: Katastrofa letu MH17

Už od prvních zpráv o sestřelení malajsijského dopravního letadla nad Ukrajinou měla česká a většina evropských médií jasno - odpovědnost suverénně připsala na konto takzvaných proruských separatistů, Ruska…
více


22.8.2014 GLOSA: Čtyřdevítkový Putin

Podle svých českých obdivovatelů je Vladimir Vladimirovič Putin nejlepším politikem světa. To je věc názoru. Nicméně v Rusku směřuje k zázračné popularitě.
více


21.8.2014 BLÍZKÝ VÝCHOD: Hamás a Izrael opět bojují

Palestinský Hamás po pětidenním klidu zbraní a jeho prodloužení o další den opět porušil příměří – celkově už jedenácté – a během 12 hodin odpálil 50 raket. Izrael proto obnovil nálety a rovněž odjel z jednání v Káhiře, neboť stejně jako v minulosti odmítá jednat pod palbou.
více


21.8.2014 INDIE: Setkání s budoucí světicí

Místo kolektivní návštěvy městského plánovacího úřadu kalkatského půjdu jinam. Přijal jsem pozvání od krasavice jménem Mrs. Zerina Kalyanvala. ("Vala" znamená "odtud, původem, z", čili Josef Žižkovala je Pepík ze Žižkova.)
více


22.8.2014 BLÍZKÝ VÝCHOD: Gazanská válka není žádná válka

Válka v Pásmu Gazy není válka, neboť podle tradičního válečného práva mezi sebou vedou válku jedině státy. Pásmo Gazy není samostatným státem a Hamás není ani uznanou vládou pruhu země.
více


21.8.2014 EVROPA: Džihád před branami? Spíše už uvnitř

Není to poprvé a určitě ani naposledy, co nějaký "bojovník islámu" odporným způsobem zavraždí jinověrce či bezvěrce a natočí o tom video. Medializace je žádoucí.
více


21.8.2014 GLOSA: Exkurze v tunelu

V době, kdy se v Káhiře horečně jednalo v zájmu dalšího prodloužení příměří, přinesla agentura Reuters exkluzivní zprávu. Okamžitě se rozlétla do světa, česká média nevyjímaje.
více


20.8.2014 IZRAEL: Demonstrace proti svatbě

Otázka pro ženaté a vdané mezi námi. Protestoval někdo poblíž obřadní síně, když jste si brali/braly svojí vyvolenou/svého vyvoleného? Já jsem si tenkrát, už to nějaký ten pátek bude, před vchodem do pražské Novoměstské radnice žádné demonstrace nevšiml.
více


20.8.2014 UKRAJINA: Užitečná globalizace informací

Napětí na Ukrajině nepolevuje. Nyní se ho ještě někdo snažil přiživit informacemi o údajné ruské pomoci ukrajinským povstalcům, avšak skutečně dramatický obrat ve vývoji krize způsobila velmi pozoruhodná zpráva ukrajinské (tedy prokyjevské) zpravodajské služby, týkající se sestřeleného malajsijského...
více


20.8.2014 CESTOVÁNÍ: Španělsko a korida

Do Španělska na dovolenou jsme odlétali z Gatwicku s cestovní společností Thomson Holidays. Když odlétáte z Gatwicku, tak hned poté, co zaparkujete auto, si musíte poznamenat číslo parkovacího místa, řadu a blok, jelikož po příjezdu z dovolené byste už nemuseli auto nalézt.
více


20.8.2014 UKRAJINA: O čem se moc nemluví

Národ (latinsky natio) je společenství lidí, kteří se hlásí ke stejné národnosti. Přesná a všeobecně uznávaná definice pojmu národ neexistuje. Příslušníky národa většinou spojuje společná kultura, historie a jazyk, často i hospodářský život a obývané území.
více


19.8.2014 SVĚT: Vystřelte si americkou houfnici!

Američané bombardují v Iráku vlastní zbraně za stovky milionů dolarů, které se dostaly do rukou nepřátel. Prodávat výzbroj do této země se prostě vyplatí. Chystá se k tomu i česká vláda.
více


19.8.2014 BLÍZKÝ VÝCHOD: Palestinští vězni v Izraeli

Izrael hodlá do budoucna zamezit přísunu „platů“ od úřadu Autonomie Palestincům drženým v izraelských věznicích. Podle zákonů tohoto úřadu dostává každý vězeň odsouzený za teroristické násilí asi tři sta eur měsíčně.
více