20.9.2017 | Svátek má Oleg


20.9.2017 GLOSA: Bravo, pane prezidente. Bravo!

Lubomír Stejskal
Nestává se často, aby byl Miloš Zeman autorem těchto řádků chválen. Pokud jde ale o jeho úsudek týkající se Izraele, dalo by se lidově říci, že nemá chybu. Nejnověji nás o tom přesvědčil během nynější návštěvy USA.
více


20.9.2017 MYANMAR: Nezatracujme (ještě) Aun Schan Su Ťij

Jan Vitek
Muslimští Rohingové nejsou beránci, rozhodně ne všichni. I politicky korektní Wikipedie se zmiňuje o krvavém incidentu, který vyvolala tlupa Rohingů, když znásilnila a zavraždila buddhistickou ženu.
více


20.9.2017 NĚMECKO: Na prahu voleb

Zdeněk Holásek
Tuto sobotu budou Němci volit do Spolkového sněmu. Jen v jednom budou tyto volby zvláštní, a sice že po dlouhé době je jisté, že jednoznačně zvítězí CDU-CSU, přičemž jde jen o to, jak velký bude rozdíl, a že nejdůležitější je otázka, kdo bude třetí, ale koneckonců i čtvrtý nebo pátý v pořadí a s...
více


20.9.2017 GLOSA: Vojáci v ulicích

Zbyněk Petráček
Páteční teroristický útok v Londýně nebyl z těch, které prodávají noviny. Hlavně proto, že selhal chystaný rozsah výbuchu, takže místo mrtvých se počítají jen zranění.
více


20.9.2017 EVROPA: Pryč s těmi pravičáky!

Dan Drápal
Že státy, v nichž žije početnější muslimská menšina, mají velký problém s terorismem, není žádným tajemstvím. Vlády i sdělovací prostředky se snaží o to, aby se o těchto věcech psalo co nejméně a celá řada zpráv se do našich sdělovacích prostředků ani nedostane.
více


20.9.2017 AUSTRÁLIE: Až přijde tsunami

Voyen Koreis 2
Nedávno jsem zde psal o cyklónech, tedy hurikánech či tajfunech. Říká se jim různě v různých částech světa, jakou tato slova vyvolají v mysli většiny lidí představu, je ale hlavně ničivý vítr.
více


19.9.2017 NIZOZEMSKO: Evropa, jakou my chceme

Geert Wilders
Geert Wilders
Děkuji vám za to, že jste mě sem dnes pozvali. Oceňuji skutečnost, že jste pozvali někoho, kdo nesdílí vaše nadšení pro Evropskou unii. Nebo váš evropský sen, jak to nazývá eurokomisař Frans Timmermans. Abych byl upřímný: jeho sen je moje noční můra.
více


19.9.2017 USA: Občas nám chybí adekvátní slova

Ota Ulč
Před mnoha lety, když v americkém státě Minnesota Václavu Havlovi udělovali čestný doktorát, já tam tehdy popíjel s Petrem Pithartem. Tento tehdejší premiér české vlády mě požádal o vysvětlení, proč anglo-česká část anglo-českého slovníku je podstatně tučnější než ta opačná.
více


18.9.2017 EVROPA: Naděje na reformu EU vyhasly

Tomáš Břicháček
Poselství o stavu Unie, které přednesl 13. září předseda Komise Jean-Claude Juncker, respektive v něm nastíněná vize budoucnosti evropské integrace, představuje symbolickou tečku za nadějemi na pozitivní reformu EU.
více


18.9.2017 EVROPA: Masaryk a dnešek

Jiří Weigl
U příležitosti 80. výročí úmrtí T. G. Masaryka ovládla česká média záplava vzpomínkových pořadů a článků připomínajících a glorifikujících zakladatele naší moderní státnosti.
více


18.9.2017 MIGRACE: Prodej svoji zem!

Ivana Burešová Marková
Mohli bychom od EU získat 60 tisíc eur na jednoho migranta. Před nedávnem jsme si připomněli 16. výročí dne, kdy dvě letadla pod taktovkou islámu narazila do věží Světového obchodního centra v New Yorku.
více


16.9.2017 EVROPA: Chaotická unie

Jiří Payne
Británie odchází z Unie a představitelé kontinentální Evropy nezvládají své emoce a nechávají se strhnout pocitem ukřivděnosti („ti Britové nám to kazí“), pokušením odvety („my jim ukážeme“), vědomím povinnosti exemplárně potrestat („vždyť Unie je tak dokonalá“), aby už nikoho nikdy nenapadlo...
více


16.9.2017 EVROPA: Co na Junckerův „scénář“ česká politika?

Ivo Strejček
13. září 2017 vystoupil v Evropském parlamentu předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker s evropskou Zprávou o stavu Unie. Vystoupil s novým návrhem tzv. „šestého scénáře“, jak by měla Evropská unie vypadat v blízké budoucnosti.
více


16.9.2017 GLOSA: Lekce z oligarchie

Zbyněk Petráček
K civilizačním ctnostem patří úcta ke stáří. Tím, jak se společnosti chovají k seniorům, lze poměřovat jejich úroveň. Ale stáří není samo o sobě hodnotou a už vůbec ne zárukou moudrosti či zdroje poznání.
více


15.9.2017 EVROPA: Evropská armáda, povinné euro a více čokolády!

Martin Pánek
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker předestřel svoje plány pro Evropskou unii. Shrnout by se daly takto: „Otravní Britové konečně zmiznou, takže můžeme vesele centralizovat.“
více


15.9.2017 NORSKO: Co udělal tak zlého?

Tomáš Zdechovský
Dědeček kluků Michalákových Jiří Pavelka zemřel. Jediné, co si přál, bylo ještě jednou aspoň zamávat přes skype svým vnukům Denisovi a Davidovi. Proč Barnevernet nesplnil jeho poslední přání?
více


15.9.2017 AUSTRÁLIE: Když přišel cyklón

Voyen Koreis 2
Tak si nějak nejsem jistý jak se vlastně má to zlověstné slovo česky psát. Zde v Austrálii se té podivné bytosti, jejíž život trvá několik dní až několik týdnů, která ale ovlivní životy miliónů, říká “cyclon” tedy “sajklon” neboli česky “cyklón”.
více


15.9.2017 GLOSA: Velmi nebezpečný nápad

Vít Blaha
„Chceme stejné dávky pro migranty v celé EU.“ Ta myšlenka vůbec není nová, objevuje se pravidelně již několik let. Naposledy ji oprášil německý ministr vnitra Thomas de Maziere (CDU), který opakovaně navrhuje, aby se tyto dávky v rámci Evropské unie sjednotily.
více


15.9.2017 EVROPA: Polsko jede na emoci

Zbyněk Petráček
Když Polsko v srpnu zdvihlo myšlenku reparací od Německa za druhou světovou válku, dalo se to brát jen jako okamžitý nápad. Teď ten požadavek podpořil parlament, čímž mu dává legitimitu.
více


14.9.2017 USA: Sanctuary City - co to vlastně je

Ota Ulč
Tímto tématem jsem se začal zabývat už skoro před rokem, ještě v době panování Baracka Husseina Obamy. Jedním z mnoha sporných bodů nedávno absolvovaného prezidentského utkání mezi Hillary Clintonovou a Donaldem Trumpem byla otázka hranic mezi státy, zda vůbec mají být.
více


14.9.2017 EVROPA: „Jednou to bude naše,“ říkají muslimové

Giulio Meotti
Stal se další islámský teroristický útok... tentokrát ve španělské Barceloně.
více


13.9.2017 EVROPA: Islám nepatří k Evropě

Tomáš Guttmann
Populárním prostředkem při otupování odporu veřejnosti proti dovozu muslimů do Evropy je srovnání muslimů s židy. Připomenutí tragického osudu židů – kteří ve třicátých letech minulého století nenašli azyl před Hitlerem, a proto museli zahynout – má pochybovače přimět k tomu, aby se zastyděli a...
více


13.9.2017 GLOSA: Páka Západu na Čínu

Zbyněk Petráček
Pokud jste lídrem hlavní evropské mocnosti, ve volební kampani se musíte vyjádřit ke všemu.
více


13.9.2017 SVĚT: Šestnáct let poté

Luboš Zálom1
Před šestnácti lety se západní civilizace, ukolébaná tezemi o konci dějin, probudila do nového globálního konfliktu. Jak si za tu dobu stojíme?
více


12.9.2017 NĚMECKO: Idiocie

Aleš Uhlíř
Nápady inspirované politickou korektností nejrůznějšího druhu už sotva mohou překvapovat. Není tomu dávno, co se u nás jedna vysokoškolská studentka krátce po svém vstupu na akademickou půdu „proslavila“ díky své horlivé aktivitě.
více


12.9.2017 GLOSA: Američan

Vladimír Cícha
Pokud mne paměť a znalosti nemýlí, není snad od počátku dvacátého století dodnes jediný americký prezident, který by byl už v pouhém půlroce ve své funkci vystaven takovým překážkám, podrazům, urážkám, lžím, komplotům... který navzdory tomu pracoval pilně, plnil své předdvolední sliby, občas...
více


12.9.2017 USA: Nejčastější americké obvinění této doby

Ota Ulč
Tím ovšem je hrůzný hřích páchnoucí rasismem. V právě uplynuvším letošním měsíci srpnu The New York Times na své první stránce uveřejnily sdělení s názvem „U.S. Rights Unit Shift to Study Antiwhite Bias“ - o vládou sponzorované studii, se soustředěním na bias (“zaujatost, jednostrannost“) Trumpova...
více


12.9.2017 HISTORIE: Mengele klade otázky

Zbyněk Petráček
Každá tajná služba dělá chyby. Každá by – ohlédne-li se – udělala leccos jinak či by to nedělala vůbec. Je to zřejmé už proto, že o chybách zpravodajců se mluví víc než o jejich úspěších.
více


12.9.2017 IZRAEL: Nezamýšlený cíl aneb Osud člověka

Lubomír Stejskal
Jmenuje se Maria. Maria Amanová. Když se to stalo, nebylo jí ani pět. V Pásmu Gazy došlo k operaci izraelských vzdušných sil, jejímž cílem byl automobil s velitelem teroristů Muhammadem Dahdouhem z Islámského džihádu.
více


11.9.2017 EVROPA: Nebezpečí na Balkáně

Tomáš Jirsa
Chorvatská prezidentka Kolinda Grabar-Kitarovićová v poslední době několikrát na mezinárodních fórech otevřela problematiku vzrůstajícího počtu radikalizujících se osob v Bosně a Hercegovině.
více


11.9.2017 IZRAEL: Syrská továrna na chemické zbraně zničena

Gita Zbavitelova 1
Třebaže Izrael jako vždy zprávu nepotvrdil, všechno nasvědčuje tomu, že v noci na čtvrtek zničil syrskou továrnu na výrobu chemických zbraní. Režim Bašára Asada ho z leteckého útoku obvinil a potvrdil, že rakety zabily dva jeho vojáky.
více


9.9.2017 EVROPA: V4 bojuje s Bruselem o kvóty

Petr Robejšek
Evropský soudní dvůr odmítl žaloby Maďarska a Slovenska ze září 2015 proti kvótám určujícím rozdělování hospodářských migrantů na jednotlivé země EU. Povšimněte si prosím nejprve omračující rychlosti, se kterou tato instituce pracuje.
více


9.9.2017 GLOSA: Ukrajina jako Kypr

Zbyněk Petráček
Letos se volilo či volí nejen u nás, ale i ve Francii, Británii, Německu, Rakousku či Nizozemsku. Vzpomenete si, že by v jediné z těch kampaní hrála roli Ukrajina? Že by jediná významná strana zdůrazňovala příměří na Ukrajině podle minských dohod?
více


9.9.2017 MIGRACE: Itálie bez Italů

Benjamin Kuras
Itálie je krásná, škoda, že v ní žijí Italové. Říkávala moje italská přítelkyně sdílející se mnou stůl a lože v Londýně v sedmdesátých letech minulého století.
více


9.9.2017 SVĚT: Dvě nová totalitní hnutí

A. Z. Mohamed
politická korektnost
Politická korektnost (PK) posiluje radikální islamismus. Na tento vliv bylo nedávno znovu poukázáno v rozsáhlé expozici projektu Clarion v červenci 2017, který odhaluje praxi opakovat „úmyslné lži a skutečně jim věřit, aby se zapomnělo na každý fakt, který se stal nepohodlným“ - takto definoval...
více


9.9.2017 EVROPA: Jako v rodině

Lubomír Stejskal
V souvislosti s mediální bouří, kterou vyvolal Lidl odstraněním křížů z kupolí řeckých kostelů (zatím jen na obrázcích), vrátilo se jako bumerang téma řeckých finančních problémů.
více