28.7.2017 | Svátek má Viktor


28.7.2017 BLÍZKÝ VÝCHOD: Česká oběť teroru zemřela...

Lubomír Stejskal
Ti, kdo teprve poletí na dovolenou, si mohou vzpomenout na palestinské Araby. Až je na letišti policie opakovaně donutí projít rámem, protože stále „pískají“.
více


28.7.2017 AUSTRÁLIE: Ubývají nám politici!

Voyen Koreis 2
Bohužel, jen dočasně. Momentálně se nám ale senát ztenčil o dva zelené senátory a vládní kabinet o jednoho agrárníka. Nelze vyloučit, že další budou následovat.
více


28.7.2017 ANALÝZA: Evropa kráčí do nesvobody

Jiří Machotka
Totalitarismus se do slovníků politologie dostal počátkem 20. století v souvislosti s nástupem fašismu v Itálii. Sám duce si prý tento termín oblíbil a zasadil se o jeho popularizaci.
více


27.7.2017 MIGRACE: Taxi do Evropy

Richard Sulík
Po západnom Balkáne, Grécku a Turecku je tento rok v móde Taliansko. Migranti roku 2017 sa v Líbyi nalodia na gumený čln, nezoberú si so sebou ani len dostatok paliva a vydajú sa na sever. Ledva opustia 12-míľovú zónu, očakávajú ich skutoční prevádzači ľudí, pardon, záchranári.
více


27.7.2017 USA: Pochopitelný nezájem o vlastní suverenitu

Ota Ulč
Oficiálně Commonwealth of Puerto Rico (též Estado Libre a Sociado de P.R.) - „an unincorporated territory of the United States“, 100 mil dlouhé, 35 mil široké. Nynější počet obyvatelstva (2015) je 3,474 milionů.
více


25.7.2017 GLOSA: Detektor demagogie

Zbyněk Petráček
Jisté stereotypy jsou nezničitelné. Třeba o výhradní odpovědnosti Izraele za cokoliv ve Svaté zemi. Nic na tom nezměnilo ani víkendové násilí. Počtem mrtvých (šest) je daleko za tím, co se děje v Sýrii.
více


26.7.2017 BLÍZKÝ VÝCHOD: A bude hůř...

Lubomír Stejskal
Zdá se, že islámský teror se přelil z Jeruzaléma a Judeje a Samaří na „Východní břeh“, tedy do jordánského Ammánu. Je to důsledek celoarabského protiizraelského podněcování.
více


25.7.2017 EVROPA: Jourová o Polsku, Itálie o V4

Jan Bartoň
Stále zřetelnější rozpory mezi státy EU začínají kopírovat někdejší železnou oponu mezi Východem a Západem. Nejde přitom zdaleka jenom o postoj k migraci, ale obecně o to, jaké zákony jsou přijímány.
více


26.7.2017 JERUZALÉM: Nebezpečí intifády zažehnáno

Gita Zbavitelova 1
V konfliktu mezi Izraelem a arabským světem neexistuje výbušnější téma než Chrámová hora v Jeruzalémě. Žádné také není spojeno s takovou mírou arabského fanatismu.
více


24.7.2017 FRANCIE: Muž od Rothchilda se vybarvuje

Jan Vitek
Co si Emmanuel Macron a náčelník generálního štábu generál Pierre de Villiers řekli v prezidentově pracovně v l’Elisée, zůstává tajemstvím. Víme pouze, že rozhovor byl upřímný a netrval dlouho.
více


24.7.2017 IZRAEL: Cirkus kolem Chrámové hory

Lubomír Stejskal
To, co se nyní v hlavním izraelském městě děje, mám na mysli po zavraždění dvou drúzských příslušníků izraelské pohraniční policie, se jinak než cirkus označit nedá. Má to ovšem dalekosáhlé důsledky.
více


25.7.2017 SVĚT: Čtyři lži pomáhající islamismu

Kamil Mulinow
Islamic Jihad
Snad po každém teroristickém útoku se minimálně v evropských státech rozběhne hotová mediální masáž s rétorikou podporující islamisty. Jedná se o kombinaci apologetiky a účelových manipulací.
více


25.7.2017 SVĚT: Čas a události hodně v pohybu

Ota Ulč
Započnu s ponurým podzimním listopadem roku 1989, dvě století po velikánské francouzské revoluci, a o hodně později se v našem věku povedl pramálo očekávaný kolaps vědeckého komunismu.
více


25.7.2017 BLÍZKÝ VÝCHOD: Prezidentova věta vs. realita

Lubomír Stejskal
Ta slova mi rezonují v mysli od okamžiku, kdy jsem si je přečetl na internetu. Bylo to ve středu 12/7 a pronesl je egyptský prezident během setkání s ministry informací arabských zemí.
více


24.7.2017 ROZHOVOR: O nákaze lidí pracujících pro EU

Daniela Kovářová
Z veřejných zdrojů v České republice lze vyčíst jen kusé informace a takřka všechny komentáře jsou subjektivní. Pokud vím, zákon „jen“ mění mechanismus sestavování Národní soudcovské rady odpovědné za chod justice.
více


24.7.2017 PRÁVO: Přelomový rozsudek

Tomáš Zdechovský
Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku učinil přelomové rozhodnutí, které do budoucna velmi zahýbe s praxí svěřování dětí pěstounům. V případě Caldararu vs. Itálie potvrdil správnost navrácení dítěte po sedmi letech u pěstounů.
více


24.7.2017 EVROPA: Karikatura vs. žháři

Zbyněk Petráček
Někdy je člověk překvapen tím, co překvapuje jiné. Překvapení nad vstřícností Izraele k visegrádské čtyřce vyjadřují i česká média.
více


22.7.2017 EVROPA: Vážně je v Polsku ohrožena demokracie?

Ivo Strejček
Šéfové většiny poslaneckých frakcí Evropského parlamentu ve svém společném dopise kritizují současnou polskou vládu za její návrhy reformy polského soudnictví.
více


22.7.2017 BLÍZKÝ VÝCHOD: Na scéně nová postava

Gita Zbavitelova 1
Situace v pásmu Gazy se zřejmě brzy výrazně zlepší – a s ní i postavení vládnoucího palestinského hnutí Hamás
více


22.7.2017 MIGRACE: Realisticky o pevnosti Evropa

Petr Robejšek
Na samém začátku migrační vlny v srpnu roku 2015 jsem pro časopis Reflex napsal článek analyzující její důvody a předpovídající její důsledky. Dnes, po třech letech, bych na něm nemusel měnit ani čárku.
více


22.7.2017 SVĚT: Možnosti i slepé uličky zmenšeného světa

Luděk Frýbort
Jakáž pomoc, ve čtyřiaosmdesáti letech věku svého už toho moc nenacestuju, leda ve vzpomínkách.
více


21.7.2017 EVROPA: Pustí Merkelová Macrona ke kormidlu?

Jan Vitek
Schůzka ve Versailles s Vladimírem Putinem, tête à tête s Angelou Merkelovou, oslava státního svátku s Donaldem Trumpem jako čestným hostem - a to vše v rozmezí několika dnů - dokazuje, že Francie v čele prezidentem Emmanuelem Macronem se dere o místo u kormidla.
více


21.7.2017 SVĚT: EU, arabské jaro a my

Pavel Černocký
Od tzv. “arabského jara“ už uběhl nějaký čas, a tak je možné hodnotit. Francie, Itálie, UK a Německo ve spolupráci s Obamou svrhly diktátora a monarchu Kadaffiho. V Egyptě se drali k moci islamisté a rozvrácený Irák upadl do chaosu
více


21.7.2017 MIGRACE: Kdyby Čechy ležely u moře...

Lída Rakušanová
„Čechy leží u moře“ – tak se jmenovala loutkohra libereckého Naivního divadla, oceněná loni na podzim cenou za nejinspirativnější českou loutkovou inscenaci sezóny. Za hru o tajuplné mořské říši, plnou magické fantazie.
více


22.7.2017 FRANCIE: Co prezident nedořekl

Lubomír Stejskal
Francouzský prezident Emmanuel Macron pronesl v neděli 16/7 mnoho oceněníhodného. Upřesnit by měl vlastně jednu jedinou věc. O té ale až v závěru článku.
více


21.7.2017 GLOSA: Vyzrát na Turecko

Zbyněk Petráček
Kdyby Turecko obnovilo trest smrti, jak hrozí prezident Erdogan, nejvíc by to uvítala Evropská unie. Navenek by její lídři samozřejmě protestovali proti barbarské praxi, ale v duchu by si oddechli: konečně má EU formální důvod říci Turecku jasné ne.
více


21.7.2017 MIGRACE: Na alpské hranici „ne právě klid“

Marian Kechlibar
Taková výhrůžka z Říma je zaměřená hlavně proti třem německojazyčným zemím: Švýcarsku, Rakousku a Německu. Všechny tři už mají solidní problémy s následky dosavadních migračních vln.
více


20.7.2017 EVROPA: Pochopit Hamburk

Petr Hampl1
Představte si, že jste sloužícím na knížecím dvoře. Vyrazíte si do města s knížecím synkem, pubertálním frackem. A co se nestane, mladý pán dostane špatnou náladu, začne rozbíjet okna, bouchat do dveří domů, ničit ploty, občas se pokusí něco podpálit.
více


20.7.2017 EVROPA: Nebezpečná levice

Jaroslav Míth
Při vzpomínkách na hořící auta a rabování v Hamburku z minulého týdne je dobré se vrátit v čase o trochu zpět. A to k výsledkům britských voleb.
více


20.7.2017 GLOSA: Chceme to hned

Zbyněk Petráček
Když pátráte, zda nějaké politické řešení má v sobě systémovou chybu, položte si otázku: A co kdyby to dopadlo obráceně? Jistá řešení lákají na výhody v politické konstelaci A.
více


20.7.2017 TURECKO: Rok po puči autoritativní režim

Karel Hvížďala
Dne 15. července 2016 byl potlačen puč proti tureckému prezidentu Erdoganovi. Dodnes je ale nejasné, v čí režii se vše před rokem odehrálo.
více


20.7.2017 EVROPA: Velmi (ne)líbivá politika Martina Schulze

Jan Bartoň
Martin Schulz ještě jako předseda Evropského parlamentu se lvím způsobem podílel na tom, jak vypadala evropská politika v roce 2015, když vrcholil příliv imigrantů do Německa přes Balkán. Nyní se tváří jako neviňátko.
více


20.7.2017 NĚMECKO: Policie je bezmocná

Soeren Kern
Soeren Kern
Soud v Hannoveru odsoudil šest členů kurdského klanu k podmíněnému trestu za to, že vážně zranili dva tucty policistů během násilných bouří v Hamelnu.
více


20.7.2017 USA: Nepěkná nepřátelská media

Ota Ulč
Takto s oprávněně akurátním titulem „Stupid Hostile Media“ se objevil v prvním týdnu téměř poklidně proběhnuvšího měsíce července tohoto roku 2017 text publicisty Johna Stossela (Townhall, 12.7.2017).
více


19.7.2017 HAMBURK: I ti Marťané si zaslouží trochu klidu

Eva Kislingerová
Hamburk, město kosmopolitní a tolerantní, ke všem přívětivé, se pomalu dává po dnech teroru ze strany stovek levicových extrémistů dohromady.
více


19.7.2017 TURISTIKA: K tragédii v Hurghadě

Lubomír Stejskal
Turistický průvodce o tom hotelu uvádí: Jde o jediný hotelový komplex, který je vystavěný v moři, a je tak obklopen vodní plochou ze tří stran. Resort Sunny Days El Palacio. Nachází se severovýchodně od hurghadského letiště.
více