13.10.2015 | Svátek má Renáta


13.10.2015 EVROPA: Snaha EU poškodit Izrael

Gita Zbavitelova 1
Evropská unie chce tento měsíc doporučit členským státům, aby označovaly izraelské výrobky pocházející z území obsazených po roce 1967, zejména ze Samařska a Judska, neboli Západního břehu Jordánu, který považuje za okupované palestinské území
více


13.10.2015 EVROPA: Solidarita

solidarita
Komentátor pan H., jeden z těch, kteří mají právo hlásat své názory i veřejnoprávním rozhlasem, cituje Udo di Fabia, jednoho z mnoha bývalých soudců Německého ústavního soudu: „Pojem solidarita je dán uvědoměním si vlastní spoluodpovědnosti.“
více


13.10.2015 NĚMECKO: Na šikmé ploše

Marian Kechlibar
Encyklopedie Wikipedia nám říká, že definice zhrouceného státu se odvíjí od dvanácti kritérií. Dále uvádí příklady: Somálsko, Čad, Súdán, Afghánistán, Středoafrická republika, Irák, Kongo... obvyklí podezřelí, dalo by se říci.
více


13.10.2015 EVROPA: Proč být imigračním optimistou?

Tomáš Richter
Těm, komu probíhající imigrační vlna připadá více jako akutní geopolitická hrozba než jako naděje na zvrácení demografického a fiskálního úpadku Evropy, není pravděpodobně po imigračním eurosummitu příliš do zpěvu.
více


13.10.2015 NĚMECKO: Prognóza vývoje

Vojtěch Kment
Heinz Buschkowsky (SPD) je nedávný starosta čtvrti Berlin-Neukölln, problematické kvůli migrantům. V Německu je znám asi dva roky svou knihou „Neukölln ist überall“ (Neukölln je všude), ve které silně kritizuje stav této čtvrti, chování migrantů v ní a potažmo politiku multi-kulti tolerance.
více


13.10.2015 SVĚT: Vzpomínka na někdejší nepříjemnosti - 1

Ota Ulč
V dávném již létě 1973 se mi poštěstilo být s tuctem všelijakých vědátorů vybrán k dvouměsíčnímu hodnocení indického pokroku.
více


12.10.2015 NĚMECKO: Uprchlíci ztrácejí podporu obyvatel

Filip Vačko
Utečenci v Nemecku už nemajú podporu väčšiny obyvateľov. Vyplýva to z viacerých prieskumov, ktoré sa uskutočnili počas posledných dvoch týždňov. Obrat vo vzťahu k utečencom v Nemecku však nie je náhodný.
více


12.10.2015 EVROPA: Reálný socialismus

Petr Žantovský
Jak informovala Česká televize, šéf frakce socialistů v europarlamentu Gianni Pittella vyzval k pozastavení členství straně Smer slovenského premiéra Roberta Fica.
více


12.10.2015 IZRAEL: Když bodá Žid Araby...

Lubomír Stejskal
Bodají noži, bodají šroubováky. Obvykle zezadu. Bodají v Jeruzalémě, bodají v Tel Avivu, v Afule. Kdekoli. Bodají vojáky i civilisty, staré i mladé, muže, ženy, děti. Bodají, koho si zamanou. Jistotu nemá nikdo.
více


12.10.2015 GLOSA: Obama a Putin jsou součástí problému

Jan Bartoň
Pokud se hovoří o řešení konfliktů ve světě, ať už na Ukrajině nebo nyní velmi aktuálně v Sýrii, politici jmenují podmínky uspořádání po obnovení klidu zbraní. Při tom se často hovoří o tom, kdo je součástí řešení a kdo je naopak součástí problému.
více


13.10.2015 SVĚT: V Orientu vězení, na Západě cena

Lubomír Stejskal
Zdánlivý paradox, ale první podmiňuje druhé. Bez žaláře nebylo by ocenění. Řeč je o novinářích katarské Al Jazeery, kteří na vlastní kůži poznali ono jednou jsi dole, podruhé nahoře.
více


12.10.2015 SVĚT: Válka letecká, nebo televizní?

Josef Mlejnek jr.
Ruské suchoje krouží nad Sýrií a bombardují. Sem tam prý i pozice Islámského státu, nicméně pokud vůbec ano, jde spíše o politický maskovací manévr. Účelem ruské akce je především udržení vlastního spojence Bašára Asada u moci, čemuž odpovídá i skutečnost, že ruské letectvo útočí převážně na...
více


12.10.2015 NORSKO: Úředník Barnevernetu je zákon

Pavel Hasenkopf
To úředník Barnevernetu je zákon. Sama norská ambasáda vysvětluje, že centrální norská vláda nad nimi nemá vůbec žádnou kontrolu
více


12.10.2015 SÝRIE: Mají opoziční smlouvu a bojují o alkohol

Ladislav Jakl 1
Všude přece slyšíte, že Asadovým oponentem je jakási umírněná opozice. No, co to je opozice, to přece víme. Parlamentní poslanci, kteří nejsou členy vládní strany.
více


10.10.2015 MAKEDONIE: Několik zážitků, říjen 2015

Tomáš Jirsa
Celý život pomáhám lidem, mám sociální cítění, jsem věřící katolík, ale k tomu, co jsem viděl v Makedonii, jsem musel přistupovat jako chladný pozorovatel. Ostatně, kdyby to nebylo tragické, tak je migrační proud bizarní:
více


10.10.2015 SÝRIE: Rusové útočí, Washington panikaří

Gustáv Murín
Každé ráno si dávam mlieko z pohára s nápisom „Bush – Putin Summit, Bratislava“. Písal sa rok 2005. To bol Putin Američanom dobrý, potrebovali totiž otvoriť logistické cesty cez teritórium pod vplyvom Ruska do Afganistanu.
více


10.10.2015 SVĚT: Rusko ztrácí spojence kvůli Sýrii

Leona Šlajchrtová1
Může se to stát, byť odborníci většinou trochu pochybovačně zdvihají obočí. Vojenské letadlo omylem pronikne do vzdušného prostoru jiné země. Nebo jeden bojový letoun zaměří jiný.
více


10.10.2015 MIGRACE: Integrace muslimů se musí zdařit

Lída Rakušanová
Vepředu černovlasí muži snědé pleti, za nimi postavy, zahalené v šátcích a černých hábitech, kolem houf dětí jako stupínky. Tak vypadají – alespoň na obrazovkách - zástupy uprchlíků, směřující do Evropy.
více


10.10.2015 SVĚT: Čína mezi Ruskem a Amerikou

Jefim Fištejn
Podle názorů amerických komentátorů tentokrát Ameriku navštívil vůdce země, která se marně snaží o korekci ekonomického kurzu a zároveň projevuje chuť k územní expanzi. Možná ještě svízelnější je pozice Bílého domu, který chtěl provozovat s Čínou družbu, jenže ta se nezdařila. Někteří přikládají...
více


9.10.2015 SÝRIE: Místo koalice další dílek nepřátelství

Jan Bartoň
Podle informací britského listu The Independent je ruské angažmá v Sýrii především bojem za vlastní zájmy. Politiku USA v Sýrii podrobuje zdrcující kritice.
více


8.10.2015 GLOSA: Michalákové je mi líto

norwegian flag
Norové rozhodli, že paní Michaláková nemá na své dvě děti nárok. Zkoumali případ důkladně a rozhodli, jak rozhodli.
více


8.10.2015 ESEJ: Mohou bohatí za chudobu světa?

Vlastimil Podracký
Marxistické vidění světa obvykle nedovoluje objektivní pohled na vznik chudoby v zaostalém světě a dává vše za vinu bohatým lidem i zemím. Z toho vzniká jakési sebemrskačství, snášející na zlý Západ všechny viny za současný stav.
více


8.10.2015 SVĚT: Otroctví v Brazílii konečně dodávám

Ota Ulč
Čtyři miliony nedobrovolných otroků - neboli desetkrát víc než těch v Severní Americe - tam dorazilo za tuze krušných podmínek, jež není radno v tamějších lepších kruzích připomínat.
více


7.10.2015 IZRAEL: Palestinské násilnosti neslábnou

Gita Zbavitelova 1
Palestinské nepokoje ve východním Jeruzalémě a na Západním břehu, k nimž dochází v Izraeli okolo každých novoročních židovských svátků, vypukly letos v polovině září a dodnes nepolevily.
více


7.10.2015 BIG BEN: Perzekuce křesťanů v Německu

Benjamin Kuras
Česká vláda s pomocí církevních a dobročinných organizací má okamžitou ideální příležitost zabít tři mouchy jednou ranou: Vyzrát na Evropskou unii, splnit její imigrační kvóty a zachránit několik tisícovek středovýchodních křesťanů fyzicky perzekvovaných a v ohrožení života – v Německu.
více


7.10.2015 ROZHOVOR: Část migrantů přichází škodit

Jan Martinek
Islamic Jihad
Nejprve chci říci, že větší hrozba než migranti je nejenom pro Evropu katastrofální stav světového finančního systému. Migranti sami představují hrozbu bezpečnostně-politickou a civilizační. Neznámá, ale značná část migrantů, řekl bych minimálně čtvrtina, představuje různě intenzivní riziko.
více


7.10.2015 EVROPA: Proč EU dopouští imigraci

Jan Frank
Teorií, proč se Evropa v podstatě bez odporu vydává napospas uprchlické vlně složené z lidí, kteří by za normálních okolností dostali do západních zemí víza jen stěží, je více.
více


7.10.2015 SVĚT: Fenomén Asad a syrská krize

Jiří Weigl
Ruský vojenský zásah v Sýrii otevřel novou kapitolu syrské občanské války a dal novou naději na přežití Bašáru Asadovi - démonizovanému syrskému diktátorovi, kterému přes nečekanou výdrž a odolnost již začaly docházet síly.
více


7.10.2015 SVĚT: Humanitární bombardér Putin

Josef Mlejnek jr.
Celý svět nyní diskutuje bombardování. Spojené státy a jejich spojenci už přes rok bombardují pozice Islámského státu v Sýrii a Iráku, Rusko začalo s bombardováním v Sýrii – sice údajně též cílí na Islámský stát, ale skutečným nepřítelem je hlavně syrská opozice, bojující proti režimu Baššára Asada.
více


8.10.2015 MIGRACE: Kvóty mohou fungovat

Pavel Strunz
Nikoliv, nestal se ze mne přes noc příznivec kvót na přerozdělování ilegálních imigrantů, jak by se mohlo z nadpisu zdát. Tím nadpisem jen popisuji tristní scénář, ke kterému se zřejmě schyluje.
více


6.10.2015 UDÁLOSTI: Fraternité, égalité, drony

Bohumil Doležal
Podnět k těmto řádkům mi dalo krátké, ale výrazné vystoupení prezidenta ČR Miloše Zemana na Valném shromáždění OSN ze dne 29. září.
více


6.10.2015 HISTORIE: Německé sjednocení

Lubomír Stejskal
Čas od času se na německém kanálu ARD-alpha podívám pozdě v noci na 25 let staré zpravodajství Tagesschau. Především z nostalgických důvodů: je to návrat do let, kdy jsem býval mlád.
více


6.10.2015 EVROPA: Přichází nová éra gastarbajtrů?

Karel Wágner
Ve druhé půli 20. století proběhla v západní Evropě řada významných společenských procesů. Měnila se její politická a hospodářská situace, což mělo svůj vliv i na demografii.
více


6.10.2015 MIGRACE: Okem Eca

Grig - Cvrček
Umberto Eco (83), světoznámý spisovatel, vědec a filosof, hovořil 28.9. v Interview ČT24 o své nové knize Nulté číslo a mimo jiné komentoval i současnou krizovou situaci s běženci.
více


6.10.2015 EVROPA: Unie opět přihrává euroskeptikům

Jaroslav Míth
Jako by se pomyslné PR oddělení EU rozhodlo, že bude působit ve prospěch euroskeptických politických stran. Já osobně stejně jako mnoho jiných jsem prosazením silového řešení znepokojen a vůbec nemám na mysli, co bylo prosazeno, ale jak.
více


6.10.2015 SVĚT: Otroctví v Brazílii neprávem opomíjené

Ota Ulč
Předinulý měsíc v tomto zdroji vyšel můj text s názvem Trošku se v otroctví vyznat. Se zpožděním mi pak došlo neomluvitelné pominutí týkající se nejpočetnějšího státu Latinské Ameriky. Nyní se tedy pokusím o aspoň částečnou nápravu.
více