23.1.2019 | Svátek má Zdeněk


23.1.2019 EVROPA: Cášská smlouva

Václav Klaus1
Připravovaná, ale svým obsahem a svými přípravami naprosto utajovaná smlouva o faktickém spojení Francie a Německa (většina poslanců CDU v Bundestagu říká, že o přípravě žádné takové smlouvy nikdy nic neslyšela).
více


23.1.2019 VELKÁ BRITÁNIE: Podaří se zastavit čluny v Kanálu?

David Brown
british flag
Britský ministr vnitra Sajid Javid povolal britské Královské námořnictvo, aby mu pomohlo vypořádat se s migrační krizí v Lamanšském průlivu.
více


23.1.2019 INDIE: Monument bez Gándhího

Tomáš Guttmann
Gándhí získal světový věhlas svými aktivitami za prosazování indické nezávislosti na Británii bez použití násilí. Díky své matce byl silně ovlivněn džinismem, který odmítá násilí proti všem tvorům a prosazuje askezi.
více


23.1.2019 EVROPA: Dopadne EU jako RVHP?

Jan Bartoň
Konečně se Evropský parlament, těsně před svým rozpuštěním, rozhoupal k odvážné akci. Odhlasoval, že státy, které nedodržují podmínky právního státu, nebudou mít nárok na dotace. A basta!
více


22.1.2019 BERLÍN: Vyvlastněním k zářným zítřkům

Marian Kechlibar
Než začneme s celým příběhem, je nutné upozornit na jednu zvláštnost našich západních sousedů: lidí, kteří bydlí „ve vlastním“, je v Německu výrazně méně, než jinde v Evropě.
více


23.1.2019 BAVORSKO: V zemi krále Södera

Zbyněk Petráček
Bavorsko může vyvážet to, pro co má slovenština své krásné slovo svojskosť. Bavorsko – podobně jako Švýcarsko – je v mnoha ohledech výrazně svébytné. Fungují tam věci, které by podle učebnicových pouček fungovat neměly:
více


23.1.2019 FEJETON: Humor jako cíl

Ondřej Neff
Nepamatuju, že by se někdy záznam ze zasedání britského parlamentu rozletěl po internetu. Stalo se z něho virální video. Pokud to nevíte, a já to doteď nevěděl, slovo virální je odvozeno od slova virus.
více


22.1.2019 FRANCIE: Jaká budoucnost pro Žluté vesty?

Jan Vitek
Mám před sebou výsledky průzkumu veřejného mínění, který provádí každý rok Pařížský institut politických věd. Je to takový barometr politické nedůvěry francouzského národa. Rtuť se vyšplhala nahoru ve všech základních sledovaných oblastech.
více


23.1.2019 BREXIT: Kam svými kroky padá EU

Karel Šindelář
Nešťastný průběh brexitu je nám nyní dáván za příklad toho, do jakých tragických konců by vedl případný czexit.
více


22.1.2019 BREXIT: Země se bude točit dál

František Matějka
Žádná dohoda je lepší než špatná dohoda. Špatná dohoda je hned druhý den základem budoucích sporů a vzájemné nevraživosti. Čistý stůl je lepší. Platí to mezi lidmi, platí to i v podnikání. Není důvod, proč by to nemělo platit pro brexit.
více


22.1.2019 USA: Nynější nepříjemná politická situace

Ota Ulč
Zde, daleko u Atlantiku, jsem už od začátku krátkodobého prezidentského počínání J.F. Kennedyho, od něhož jsem obdržel dopis datovaný právě v listopadovém týdnu 1961, kdy začal působit v Bílém domě, než došlo k jeho texaskému zavraždění.
více


21.1.2019 TURECKO: Vzdělávací systém

Burak Bekdil
Burak Bekdil
Sekulární Turci byli šokováni, když v roce 2013 Binali Yıldırım, tehdejší ministr dopravy, vysvětlil tazateli, proč si nakonec v mládí vybral jinou univerzitu.
více


21.1.2019 ROZHOVOR: Žádná forma brexitu nebude katastrofou

Benjamin Kuras
Nedovedu si představit, že si ji jednou někdo bude pamatovat jinak než jako nejnešikovnějšího premiéra v živé paměti osmdesátníků a možná celých britských dějin.
více


21.1.2019 SLOVENSKO: Zúfalý boj Roberta F.

Richard Sulík
Najdlhšie pôsobiaci premiér a podľa vlastných slov zakladateľ najúspešnejšieho politického projektu sa zúfalo potrebuje niekam upratať.
více


21.1.2019 BREXIT: Nejistota trvá

Jan Jůn
Znělo to jako prasklá gramofonová deska či CD a stále se to opakovalo: „Musíme britskému lidu zajistit brexit.“
více


21.1.2019 SVĚT: Správnej chlap je ženská

Markéta Šichtařová 5
Značka Gillette, která nabízí svým zákazníkům vše, co souvisí s holením, by asi nikdy neupoutala mou pozornost, neb vousy mi jaksi neraší, kdyby nezveřejnila velmi zvláštní reklamní klip.
více


19.1.2019 USA: Kolem plotu

Jefim Fištejn
V posledních dnech se v Americe množily dramatické zprávy.
více


19.1.2019 VELKÁ BRITÁNIE: Země na mučidlech EU

Alexander Tomský (2)
Ještě nikdy žádná vláda v Británii neprohrála parlamentní hlasování o klíčové záležitosti své politiky tak katastrofálně jako nyní.
více


19.1.2019 GLOSA: Hromosvod chaosu

Zbyněk Petráček
Vyznění jistých věcí se sice předem očekává, ale když přesně podle očekávání přijdou, stejně působí drtivě a emocionálně.
více


19.1.2019 NĚMECKO: AfD v hledáčku rozvědky

Aleš Valenta
Několik dní po brutálním útoku na poslance spolkového sněmu Franka Magnitze v Brémách, jímž zatím vyvrcholila dlouhodobá násilná kampaň krajní levice proti AfD, oznámil nový prezident spolkové vnitřní rozvědky Thomas Haldenwang, že jeho úřad podezírá AfD z ohrožení německé ústavy.
více


19.1.2019 SÝRIE: Írán a Izrael mění strategii

Gita Zbavitelova 1
Izrael už sedmý rok bombarduje v Sýrii pozice a zbraně svých nepřátel, které by mohly zvrátit jeho vojenskou převahu v regionu.
více


19.1.2019 BREXIT: Britové a syndrom opilého korábu

Pavel Svoboda EP
Odmítnutí dohody o vystoupení ukazuje, že demokracie bez vůle k nalezení kompromisu se otřásá v základech. Politikaření – upřednostňování partikulárních stranických zájmů - učinilo z hledání britského národního zájmu Popelku současné britské politiky.
více


19.1.2019 BIG BEN: Za závojem brexitové mlhy

Benjamin Kuras
Brexitový galimatyáš zaplácává a přeplácává v britské mediosféře ostatní civilizačně kritická (či jak se dnes už angločeskou mediálštinou říká „kruciální“) ale méně nápadná témata a události, které, když se k nim člověk pročte, se mohou jevit jako zneužití brexitové mlhy k nepozorovaným demontážím...
více


18.1.2019 VELKÁ BRITÁNIE: Konzervativci v pasti

Radim Perlín
Bývalý britský premiér David Cameron, aniž to asi tušil, dostal svoji konzervativní stranu do slepé uličky, odkud není východu. Když spouštěl referendum o vystoupení Británie z EU, nedomyslel, jaké všechny varianty mohou nastat a co všechno tím odstartoval.
více


18.1.2019 SVĚT: Sebeupalování dnes

Josef Mlejnek jr.
Podle Stanislava Hamra, Palachova spolužáka a kamaráda, si Češi Jana Palacha nezaslouží a nemohou ho pochopit.
více


18.1.2019 GLOSA: Tvrdého brexitu se neobáváme

Ivo Strejček
Brusel slaví, neboť výsledkem brutálního tlaku, který vyjednavači EU v průběhu procesu přípravy smlouvy o odchodu Velké Británie z EU na britské politiky vyvinuli, byl text, jehož obsah musela Dolní sněmovna britského parlamentu drtivou většinou odmítnout.
více


18.1.2019 FEJETON: Multi-kulti, modlitební koberečky a bolavý zub

Voyen Koreis 2
Myslím, že pokud jde o komentování záležitostí, jimž se v dnešní době říká „multikulturní“, česky multi-kulti, jsem poměrně dobře kvalifikovaný.
více


18.1.2019 AFGHÁNISTÁN: Hřbitov impérií

Pavel Kopecký
Afghánistán znovu dostává své nechvalné pověsti „hřbitova impérií“. Anebo jí brzy dostojí, pokud se Spojené státy se svými spojenci nerozhoupají ke konečnému politickému rozhodnutí.
více


18.1.2019 EVROPA: Půlící linie

Luděk Frýbort
Čtyřicátý rok uplývá ode dnů, kdy Evropu přetínala odrátovaná linie dělící ji na svobodný Západ a komunistický Východ; a nikdo včetně mě samého by býval nečekal, že tatáž linie ji bude přetínat i dnes, ledaže v jiném a řekl bych, že v pozitivnějším smyslu.
více


17.1.2019 VELKÁ BRITÁNIE: Odmítnuto

Marian Kechlibar
Nedá se říci, že by to bylo velké překvapení. Bookmakeři ve Velké Británii sázeli začátkem týdne na to, že withdrawal agreement neprojde parlamentem, v poměru 20:1, a stalo se. Deal neprošel.
více


17.1.2019 JAR: Čeští Jihoafričané, nebo jihoafričtí Češi

Ota Ulč
Do jejich nové vlasti jsem už nahlédl několikrát. V roce 1984, době již ochabujícího apartheidu, jsem tam přijel na několik měsíců se svou nezcela bělostnou rodinou. Tehdy jsem se zabýval průzkumem profilu a motivace uprchlíků z oné doby.
více


18.1.2019 AFRIKA: Čínský prezident napravuje chybu dynastie Ming

Jan Vitek
Nenajdete jiné místo na světě s tolika vojenskými základnami soupeřících národů jako v jihoafrickém Džibutsku, kde bují intriky a kde špionáž je předepsanou etiketou.
více


17.1.2019 SVĚT: Čistota a ekologie jsou drahé a musí se naučit

Václav Vlk st.
Boj proti plastům v podání našich pokrokářů, Evropské unie a dalších světových institucí připomíná středověké rituály. Zakazují se plastová štouradla do uší, plastové tácky, plastové tašky atd.
více


17.1.2019 EKOLOGIE: Kde je zátěž

Ondřej Neff
Zdá se, že nejpozději v roce 2021 budeme osvobozeni od plastových brček a ušních šťourátek a v rukou pak budeme třímat brčka netoxická, s radostí v srdci, že i svým přispěním jsme zmírnili tíži břemene tohoto světa.
více


17.1.2019 BRAZÍLIE: Brazilský Trump a jeho „Chicago boy“

Pavel Jégl
Rakouský spisovatel Stefan Zweig předpověděl Brazílii báječné zítřky. Název jeho knihy Brasilien, Ein Land der Zukunft (Brazílie, země budoucnosti) se kdysi stal oblíbeným sloganem Brazilců.
více


16.1.2019 SVĚT: Převýchova Gillettem

Marian Kechlibar
Nové reklamní video značky Gillette (patří pod koncern Procter & Gamble) se rozhodlo vychovávat novou generaci mužů ke květinkové něžnosti.
více