16.6.2019 | Svátek má Zbyněk


15.6.2019 USA: Jak jednou nálepka „rasismus“ vyšla velmi draho

Marian Kechlibar
Vysoká škola v Oberlinu, Ohio, je i na poměry americké akademické sféry dost ujetá. Ačkoliv zde studuje ani ne 3000 studentů, dostala už se v minulosti na stránky velkých médií různými bizarními akcemi.
více


15.6.2019 EVROPA: Strašení brexitem je hloupé

Zdeněk Holásek
Když chcete něco zjistit o tom, jak fungují dezinformace, přečtěte si kterýkoli komentář o brexitu od nějakého politologa nebo novináře, který do této přitroublé pavědy fušuje.
více


15.6.2019 EVROPA: Budíček pro sociální demokracii

Jan Vitek
Vítězství socialistů v parlamentních volbách, které se konaly v Dánsku minulý týden, bylo velkým překvapením. Jak a proč k němu došlo?
více


15.6.2019 USA: Jako soudruh za stalinismu

Roman Joch
U republikánů prezident Trump zaznamenal úspěch: oznámil, že uvaluje na Mexiko cla, protože Mexiko nedělá dost pro zastavení nelegální migrace ze svého území do USA.
více


15.6.2019 ÍRÁN: Nechutnost

Lubomír Stejskal
Ať už si myslíme o jaderné dohodě s Íránem (JCPOA 2015) cokoli, jisté je jedno. Po odstoupení USA (květen 2018) je s touto smlouvou problém. A problém kvůli americkým sankcím má i Írán.
více


14.6.2019 IZRAEL: Achillova pata Benjamina Netanjahua

Johannes Gerloff
21. Kneset se 29. května 2019 – přesně měsíc po svém ustavení – znovu sám rozpustil. Poprvé se tak v dějinách státu Izrael vyskytl Kneset, který nevydal ani jeden zákon.
více


14.6.2019 NĚMECKO: Země v objetí Zelených

Petr Robejšek
Situace v německé politice po eurovolbách může nezasvěceným připadat velmi chaotická. Pokusme se tedy najít nejdůležitější vlivy a nejvlivnější hráče.
více


13.6.2019 BLÍZKÝ VÝCHOD: Konec Trumpova mírového plánu?

Gita Zbavitelova 1
Americký prezident Donald Trump brzy po svém nástupu do Bílého domu v lednu 2017 prohlásil, že by rád vyřešil izraelsko-palestinský konflikt, a dokonce utrousil, že to „není tak těžké, jak si lidé myslí“.
více


13.6.2019 GLOSA: Silou k neudálosti

Zbyněk Petráček
Z novinářské hantýrky se šíří slovo „neudálost“. Označuje něco, co se mělo stát, ale nestalo.
více


12.6.2019 GLOSA: Reakce, která by neměla zapadnout

Lubomír Stejskal
Ve dnech 25. a 26. června se bude v Bahrajnu konat mezinárodní ekonomický workshop, pracovní seminář sponzorovaný Američany, kteří na něm chtějí zveřejnit hospodářskou část Trumpovy „dohody století“.
více


12.6.2019 USA: Fanatismus "intersekcionality"

Alan M. Dershowitz
Alan M. Dershowitz
Co má společného teroristická skupina Hamás s hnutím proti násilí „Black Lives Matter“? Co má společného demokracie v Izraeli s antisemitským Ku-klux-klanem?
více


11.6.2019 AFGHÁNISTÁN: Vražedný mejdan místo svátečního příměří

František Roček
Letos podle prvních hrubých odhadů bylo ve svatém postním měsíci ramadánu pro větší Allahovu slávu v Afghánistánu zastřeleno a roztrháno bombami na 200 afghánských civilistů a nejméně 300 civilistů bylo zraněno.
více


11.6.2019 USA: „Starosta Pete“

František Kalenda
american flag
O demokratickou nominaci na prezidenta se uchází i starosta stotisícového města South Bend s těžko vyslovitelným jménem Peter Buttigieg. Přestože o něm donedávna v podstatě nikdo neslyšel, po pár měsících patří mezi nejvážnější kandidáty.
více


11.6.2019 SVĚT: Voda jako záruka života a sváru

Ota Ulč
V jednom svém článku jsem se zabýval tímto živlem, blahodárným i zkázonosným, ať už přičiněním přírody nebo člověka. S pozvolným táním polárních oblastí a zvyšující se mořskou hladinou se celkem 37 ostrovních států dostává do nebezpečí, že přestanou existovat.
více


11.6.2019 GLOSA: Čínsko-ruská spolupráce na steroidech

Jan Vitek
Spojené státy změnily vztah, a potažmo chování, k Rusku a Číně ze statusu protivníka na nepřítele.
více


10.6.2019 BLÍZKÝ VÝCHOD: Řekl pravdu - a byl oheň na střeše

Lubomír Stejskal
Web listu New York Times přinesl v sobotu 8/6 článek „U.S. Ambassador Says Israel Has Right to Annex Parts of West Bank“. V něm citoval amerického velvyslance v Izraeli Davida M. Friedmana, který vyslovil pozoruhodný názor.
více


10.6.2019 EVROPA: Seznamy nepohodlných

Markéta Šichtařová 5
Tuhle jsem narazila na seznam rockových kapel nepohodlných před rokem 1989. V jednom sloupci jméno, ve druhém důvod. Argumenty bizarní, směšné, dnes nepochopitelné.
více


10.6.2019 DÁNSKO: Sociální demokracie nemusí vždycky jen „vítat“

Marian Kechlibar
V Dánsku vyhrála sociální demokracie volby. Slibuje, mimo jiné, restriktivní azylovou a migrační politiku.
více


10.6.2019 FEJETON: Oslava voleb

Petruška Šustrová
Možná jsou volby pro mnohé z nás trochu nezáživnou povinností, které se ale nakonec přece jen nevyhneme – a jdeme do volební místnosti.
více


10.6.2019 EVROPA: Osvobodit tuto pláž. A tu další…

Roman Joch
Nějak se nám letos výročí nakupila. Na podzim bude třicet let od pádu železné opony, od pádu komunismu.
více


7.6.2019 EVROPA: „Flygskam“ aneb Stydíme se za létání

Marian Kechlibar
Nová zelená Evropa má nové zelené společenské principy a chceme-li je vidět v akci, nejlepšími „laboratořemi“ jsou Německo a Švédsko.
více


8.6.2019 MIGRACE: Jak ji zastavit? Ekonomický návod

Luboš Smrčka 1
Existují v principu dva extrémní názory na migraci. První: je logická a nelze ji zabránit, protože nikdo nezastaví pochod lidí „za lepším“. Druhý: byla vyvolána pozváním migrantů do Evropy a je to projekt lidí ovlivňujících svět.
více


5.6.2019 SVĚT: Fatva v mobilu

Marian Kechlibar
Aplikace „Euro Fatwa“, která se před pár týdny nenápadně objevila na obchodu Google Play, měla zprvu krátký život.
více


8.6.2019 BREXIT: Trump kritizuje Mayovou právem

Petr Robejšek
Donald Trump v Londýně potkal končící premiérku Mayovou. Jistě jí zopakoval, že měla EU hrozit „no deal brexitem“. Proč je jeho kritika oprávněná?
více


7.6.2019 EVROPA: Osmašedesátý a dnešek

Luděk Frýbort
Přes půl století uplývá od onoho nedomrlého pokusu o socialismus s lidskou tváří, jemuž se v dějinách dostalo titulu Pražské jaro.
více


7.6.2019 HISTORIE: Třicet let od průlomových polských voleb

Josef Mlejnek jr.
„Byl to šok, zemětřesení. Jasně a pádně jsem si najednou uvědomil, že výsledky znamenají nejen nutnost podělit se o vládu, ale i urychlení procesu, který může vést velmi daleko.“
více


8.6.2019 USA: Mohou Spojené státy „přetížit“ Rusko?

Jefim Fištejn
Minulý týden jeden z největších mozkových trustů Spojených států – Rand Corporation, který často pracuje na objednávku Pentagonu - zveřejnil zajímavou studii.
více


7.6.2019 GLOSA: A kancléřkou bude...

Zbyněk Petráček
Bude mít Německo za dva roky kancléře ze strany Zelených? Zakáže pak výrobu aut se spalovacími motory? Postihne to české dodavatele německého automobilového průmyslu?
více


6.6.2019 MÉDIA: … ale vždyť to psali v New York Times!

Marian Kechlibar
Analýza frekvence slov v článcích NYT ukazuje, že během posledních pěti let tamní texty čím dál více adoptují progresivní „woke“ žargon
více


6.6.2019 SVĚT: Nezřídka disharmonické pravdy životopisců

Ota Ulč
Na americké univerzitě mi inteligentní dívka tvrdila, že Vlad IV., zvaný Drakula, jenž k smrti rád nabodával tisíce nešťastníků na kůl, byl v podstatě dobrák, kladná historická postava. Tak ji totiž učili ve škole v rodném Rumunsku.
více


6.6.2019 NĚMECKO: Stoupáme? Padáme!

Zbyněk Petráček
Před dávnými a dávnými časy to fungovalo takhle. Když odcházel lídr německé sociální demokracie, bilancovaly se jeho milníky, úspěchy i odkaz. Připomínají to jména jako Willy Brandt, Helmut Schmidt či Gerhard Schröder. Že to ještě nejsou tak dávné časy?
více


6.6.2019 GLOSA: Britská lekce

Jiří Weigl
Mimořádně nenávistné přijetí, kterého se Donaldu Trumpovi dostává od mediálního a politického mainstreamu na státní návštěvě ve Velké Británii, i komentáře v evropských i na našich médiích o ní jasně ukazují, kudy v dnešním světě vede zásadní frontová linie.
více


6.6.2019 ABÚ GÓŠ: Mekka labužníků

Johannes Gerloff
Autobusy s turisty mířící po dálnici do Tel Avivu většinou projíždějí kolem Abú Góše – malebné vesnice, která se uvelebila v judské pahorkatině jen asi takových deset kilometrů na západ od Jeruzaléma.
více


5.6.2019 SVĚT: O sedánce Bilderbergů na švýcarské Riviéře

Jan Vitek
Podnět vzešel od politiků a finančníků, kteří na počátku studené války měli obavu z růstu antiamerikanismu v západní Evropě. Uskutečnit jej pomohl německý šlechtic Bernhard; jeho plné jméno neuvádíme, je na čtyři řádky.
více


5.6.2019 BLÍZKÝ VÝCHOD: „Vymazat Izrael z mapy"

Majid Rafizadeh
SAM
Íránské vojenské aktivity a jasné veřejné vyhrožování vyhlazením Izraele jsou čím dál tím častější a intenzivnější.
více


4.6.2019 UKRAJINA: S čím přijde Zelenský

Pavel Kopecký
V domácím diskurzu se nedostatek argumentů nebo protiargumentů přebíjí nejčastěji urážkami, výhrůžkami, nálepkováním protivníků. Což jsou fenomény, kterých bohužel ve veřejném prostoru „utěšeně“ přibývá.
více