22.11.2017 | Svátek má Cecílie


22.11.2017 NĚMECKO: … a odpískáno

Marian Kechlibar
Táhnoucí se proces předběžného jednání (Sondierungen) o budoucím jednání o koaliční smlouvě (ne, nevymyslel jsem si to, opravdu to bylo takhle složitě) je u konce.
více


22.11.2017 SVĚT: Náš pohled je ostřejší

Václav Klaus1
Nesešli jsme se proto, abychom oslavovali sté výročí jedné z nejdůležitějších a svými katastrofálními a zničujícími důsledky jedné z nejhorších událostí 20. století, Velké říjnové socialistické revoluce.
více


21.11.2017 NĚMECKO: Honeckerova pomsta a zákon opožděného postřehu

Luděk Frýbort
Vypukl znamenitý blázinec v německé politice, že je radost si z ní utahovat. Inu, to je tak, když si volení zástupcové lidu usmyslí vyloučit z politické debaty nejnaléhavější téma současnosti a z politické soutěže jedinou sílu, mající dost kuráže se jím zaobírat.
více


22.11.2017 EVROPA: GDPR, kdo do toho duši dal?

Martin Pánek
Málokdy se stane, že píšu článek o evropské legislativě a moji čtenáři mají lepší znalosti než já. Protože už jste si ale všichni ve svých firmách prošli školením o GDPR, dnešek je právě takovým případem.
více


22.11.2017 ESEJ: Německo, země neznámá

Luděk Frýbort
Je to zvláštní. Nejdelší hranici má Česká republika s německojazyčnými zeměmi; nejčastější návštěvníci ze zahraničí jsou Němci; nejintenzivnější hospodářská výměna se koná s Německem; i řeklo by se, že na podobné úrovni bude znalost Německa mezi lidem českým.
více


21.11.2017 HISTORIE: Proč zavraždili Kennedyho

Jan Vitek
Air Force One přistál v pátek 22. listopadu 1963 krátce po jedenácté hodině v Dallasu. Na letišti byla připravena otevřená limuzína, v níž už čekal guvernér John Connally se svou manželkou, kteří seděli na předních sedadlech.
více


20.11.2017 EVROPA: Marxistické hlavy řádí

Markéta Šichtařová 5
Když jsem o nich kdysi dávno slyšela poprvé, pomyslela jsem si, jaký naivka asi může na takovou pitomost z říše konspiračních teorií skočit. Teď už mám konečně odpověď. Je to Evropská komise.
více


21.11.2017 SVĚT: Kuvajtská stupidita...

Lubomír Stejskal
Adar S. chtěl loni v srpnu letět se společností Kuwait Airlines z Frankfurtu n. M. do Bangkoku. S mezipřistáním v Kuwait City. Ačkoli měl zakoupenou letenku, vstup na palubu mu byl odepřen.
více


21.11.2017 USA: Cornell University v Ithace a rasové iniciativy

Ota Ulč
Ithaca je městečko s necelým počtem 30.000 obyvatel, k nalezení na půl cesty k Niagárským vodopádům z New York City, proslulého centra s oprávněnou pověstí Sodomy a Gomory, v roce 2001 mohamedánským zásahem ochuzeno o dva mrakodrapy a přemnoho životů.
více


20.11.2017 BLÍZKÝ VÝCHOD: Tajná dohoda s Islámským státem

Jitka Mikysková
Podle blízkovýchodního reportéra BBC Quentina Sommervilla existuje dohoda mezi Američany podporovanými kurdsko-arabskými Syrskými demokratickými silami (SDF) a radikály z tzv. Islámského státu, která jim umožnila volný odchod z Rakky, kterou koaliční síly dobývaly několik měsíců.
více


20.11.2017 USA: Paradise Papers

Jefim Fištejn
Před několika dny mezinárodní konsorcium investigativních novinářů zveřejnilo skoro 14 tisíc stránek přísně tajných dokumentů, které patřily vážené bermudské právní kanceláři Appleby.
více


20.11.2017 SVĚT: Už těch keců bylo dost

Václav Vlk st.
V zásadě si řekněme, že hovadskost myšlení všech těch bojovnic a bojovníků proti sexu a všeho kolem, jak to provozuje lidstvo od začátků civilizace, nakonec neuspěje. Tedy včetně svádění, osahávání, nabízení atd., které nikdo nikdy nezničí.
více


18.11.2017 GLOSA: Co nedokážou politici...

Lubomír Stejskal
Izrael a Irák neudržují diplomatické styky, nikoli z viny Izraele, nutno dodat. V Iráku dokonce nedávno parlament kriminalizoval veřejné používání izraelské vlajky.
více


18.11.2017 SVĚT: Poznámka starého reakcionáře k populační explozi

Luděk Frýbort
V rozvojových zemích se zdá, že propastný rozdíl mezi klesající úmrtností a růstem porodnosti… ve srovnánání s analogickou fází růstu ve vyspělých zemích se výrazně zúží, protože antikoncepční prostředky jsou dnes mnohem dostupnější. Tempo populačního růstu se koncem tohoto desítiletí stabilizuje a...
více


17.11.2017 GLOSA: Když Itálie pláče

Zbyněk Petráček
Konec světa si představujeme všelijak. Tabakisté třeba tak, že ani v těch nejzaplivanějších hospodách se už nesmí kouřit. Americká levice tak, že prezidentské volby vyhrál Donald Trump.
více


17.11.2017 USA: Rok Trumpa

Ivo Strejček
Při příležitosti uplynutí jednoho roku od zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem zveřejnila agentura Reuters výsledky průzkumu spokojenosti a podpory tohoto muže mezi americkými voliči.
více


16.11.2017 KNIHA: Jóga, chardonnay a Hillary

Roman Joch
Hillary Clintonová vydala vzpomínkovou knihu. Dalo by se říct, že je hned v několika ohledech pomýlená. Základní omyl skrývá už název What Happened (Co se stalo) – chybí v něm otazník.
více


16.11.2017 EVROPA: Osiřelý Balkán

Tomáš Jirsa
Finanční a uprchlická krize, válka v Sýrii a brexit jsou témata, kterými se urgentně zabývá Evropská unie. Lídři EU, pohlceni těmito starostmi, téměř zapomněli na problém Balkánu, teritorium, na kterém ještě před dvaceti lety zuřilo zabíjení, svojí brutalitou srovnatelné s Islámským státem.
více


16.11.2017 FEJETON: Když se oběť nebrání

Ondřej Neff
Obrana, to je zřejmě základní instinkt každého živočicha, přinejmenším každého vybaveného aspoň náznakem soudnosti. Někdy se ovšem oběť nebrání – a to pak nastává ta opravdová hrůza.
více


16.11.2017 SVĚT: Vítejte v éře konformity

Zbyněk Petráček
Kevin Spacey nebude hrát ve filmu Všechny prachy světa. Tedy on už v něm hrál, ale snímek se těsně před premiérou, chystanou na 22. prosinec, přetáčí. Diváci místo Spaceyho spatří Christophera Plummera.
více


16.11.2017 USA: První prezidentské výročí

Ota Ulč
V tomto ke svému brzkému kalendářnímu konci roku 2017 na této planetě máme zhruba 200 států, aspoň formálně suverenních. S občasným nutkáním je vzájemně porovnávat. Například tady mám před sebou WORLD UNIVERSITIES RATING 2015-2016. Prozatím nejposlednějším bylo hodnocení 400 univerzit z 41 zemí.
více


20.11.2017 ESEJ: Běženci na cestě do Evropy

Miloš Dokulil
immigration
Aniž bychom zapomínali, že se ta významná a početně zcela enormní vlna „běženců“ prezentuje na první (ale i na ten „druhý“!) pohled jako především nečekaný příliv nových občanů do Evropy, kteří jsou navenek (ale i „uvnitř“) muslimy!
více


15.11.2017 USA: McCain, apoštol politické korektnosti

Jan Bartoň
Republikán John McCain byl v roce 2008 kandidátem republikánů na prezidenta a prohrál s Barackem Obamou. Byl proti Donaldu Trumpovi během republikánských primárek roku 2016 a pracuje proti němu stále.
více


15.11.2017 GLOSA: Co vydrží Němci

Zbyněk Petráček
Německo platí za velmi konsenzuální společnost. Se vším dobrým i špatným, co to obnáší. Ilustrací toho dobrého je třeba reforma trhu práce Hartz IV, kterou připravila Schröderova levicová vláda ve spolupráci s opozičními konzervativci.
více


15.11.2017 BIG BEN: Už zase hlavy v písku

Benjamin Kuras
Z parlamentního handrkování o výbory a koalici, ale taky z prezidentského klání, se zcela vytratil námět, který patří mezi ty dnes stále nejakutnější, jenž v sondážích obyvatel čněl na prvním místě a s nímž šlo pár stran do voleb.
více


14.11.2017 BLÍZKÝ VÝCHOD: Slovo k premiérovi

Lubomír Stejskal
S mimořádnou pozorností sleduji dění kolem ministerského předsedy, neb celou tu záležitost považuji za mimořádně závažnou, mající mezinárodní přesah. Ale abych vše zasadil do správného rámce: nejde o premiéra ČR.
více


14.11.2017 SVĚT: Je Čína naše budoucnost?

Václav Vlk st.
Tím nemyslím zrovna sebe anebo konkrétně nějaké osoby. Tím myslím naši „západní“ civilizaci. A myslím to naprosto vážně.
více


15.11.2017 USA: Americký raketový štít je děravý

Jan Vitek
Představte si dva muže s puškou vzdálené od sebe dva kilometry, mezi nimiž je pahorek. Jeden se jmenuje Joe a druhý Sam.
více


14.11.2017 USA: Podivné počínání

Ota Ulč
Všeobecně je známo, že „Amerikou“ se zejména automaticky myslí USA - federace padesáti států různé velikosti, historické zkušenosti, s neutuchajícím přílivem zájemců se tam usídlit. Nynější roční kvota je milion a sto tisíc legálních přírůstků plus nikým spočitatelné množstvi ilegálních vetřelců.
více


14.11.2017 SVĚT: Vřelé sympatie?

Jitka Mikysková
„Vřelé sympatie“ mezi Trumpem a Putinem asi nebudou stačit ke zlepšení vztahů Ruska a Spojených států.
více


17.11.2017 NĚMECKO: Islamizace v r. 2016 (V.)

Soeren Kern
Dva migranti znásilnili v Lüneburgu 23letou ženu, když se procházela v parku se svým malým dítětem. Muži, kteří zůstávají na svobodě, přinutili dítě, aby se dívalo, zatímco se střídali ve zneužívání ženy.
více


16.11.2017 NĚMECKO: Islamizace v r. 2016 (IV.)

Soeren Kern
Soud v Bavorsku rozhodl, že zákon, který zakazuje muslimským advokátním koncipientkám nosit šátky, je nezákonný.
více


15.11.2017 NĚMECKO: Islamizace v r. 2016 (III.)

Soeren Kern
Proti-imigrační Alternativa pro Německo (AfD) přijala manifest vyzývající k omezení migrace a islámu. Dokument vyzval k zákazu minaretů, svolávání věřících muslimů k modlitbě a závojů zakrývajících celý obličej.
více


14.11.2017 NĚMECKO: Islamizace v r. 2016 (II.)

Soeren Kern
Na území Německa vstoupilo v lednu roku 2016 celkem 91 671 migrantů - v průměru přibližně 3 000 migrantů denně.
více


13.11.2017 SVĚT: Střet civilizací ve světle Lomikarova principu

Luděk Frýbort
Lomikare, Lomikare, do roka ha do dne zvu tě na Boží súd, zvolal prý chodský vůdce Jan Kozina, když ho skoro na den přesně před 322 lety vedli v Plzni na popravu. Řečený Lomikar pak do roka ha do dne opravdu zemřel; i stojí možná za zamyšlení, nemá-li též dnešek svá do roka ha do dne, a jaká.
více


13.11.2017 HISTORIE: 100 let od Balfourovy deklarace

Gita Zbavitelova 1
Zatímco Rusko si v těchto dnech připomíná sto let od bolševické revoluce, Izrael, Británie a Palestinci vzpomínají na jiné výročí – sto let uplynulo i od Balfourovy deklarace, která slíbila Židům domovinu v Palestině.
více