21.10.2014 | Svátek má Brigita


20.10.2014 EGYPT: Jedna dobrá zpráva mezi řadou špatných

Zatímco mezi Hamasem a Izraelem panuje příměří, na západě od Pásma Gazy, v blízkosti jeho hranic s Egyptem, pokračuje boj egyptských bezpečnostních sil s teroristy. Jde především o militanty z organizace Ansar Beit al Maqdis (E), jakési lokální Al Kajdy.
více


21.10.2014 SVĚT: Bez moře třeba neznamená být bez zájmu - 1

Velká většína všech států má aspoň kus mořského břehu, od nějž lze odplout do dálav. Tou menšinou (v počtu asi třiceti) jsou tzv. landlocked státy - odříznuté, což jim zavinila buď historie, nebo příroda.
více


20.10.2014 EVROPA: Moji asistenti

Pohled Kateřiny Šafaříkové z Lidových novin nebo pohled Pavla Svobody z KDU-ČSL na euroskeptiky je zjednodušeně takový: Euroskeptici nemají právo v Evropském parlamentu na svůj klub, nemají právo na asistenty, mají mlčet. Naopak budovatelé spojené Evropy mohou mít své kluby, mohou mít své asistenty.
více


20.10.2014 USA: Sen o levné válce může stát majlant

Za vzdušné útoky na bojovníky Islámského státu v Iráku a Sýrii Pentagon dosud vydal 1,1 miliardy dolarů. Denně ho stojí kolem deseti milionů dolarů.
více


20.10.2014 GLOSA: Už žádný plyn na dluh

Těch sporných bodů ve vztazích mezi současnou kyjevskou vládou a Ruskem jsou možná stovky. Ale asi úplně nejhorší, co se v této chvíli dá dělat, je míchat všechny ty problémy dohromady. Zůstaňme proto raději jen u toho plynu.
více


21.10.2014 EVROPA: K čemu je europrokurátor

Do našeho slovníku se pomalu vkrádá nové sousloví – evropský prokurátor. Přišla s ním už eurokomisařka pro spravedlnost Viviane Redingová loni v červenci, kdy představila návrh na vytvoření Úřadu evropského veřejného žalobce, který by měl efektivněji bojovat proti podvodům s financemi EU.
více


20.10.2014 SVĚT: Nespokojená demokracie?

V Praze proběhla pod heslem „Nespokojená demokracie“ už 18. mezinárodní konference Forum 2000, na níž jako obvykle promluvili státníci, politologové a odpůrci diktátorských či autoritativních režimů, tentokrát z Ruska, Ázerbajdžánu, Venezuely i Číny.
více


18.10.2014 ITÁLIE: Berlusconi zproštěn viny, respektujme to

Podle soudců soudu první instance a důkazů předložených žalobc, Berlusconi skutečně využil sexuální služby smyslné Maročanky výměnou za peníze a další drahé dary. Přesto, že věděl, že byla nezletilá.
více


18.10.2014 SVĚT: Švédsko a Británie, užiteční idioti

Pro návrh Grahama Morrise z opoziční Labour party, aby britská vláda uznala Palestinu jako stát, hlasovalo v Dolní komoře parlamentu 274 poslanců, proti bylo 12. Více než polovina ze 650 poslanců tvořících Dolní komoru se hlasování nezúčastnila.
více


18.10.2014 MÉDIA: Penta koupila SME

Oficiální zpráva ze 14. října 2014 je stručná: vydavatel slovenského největšího a posledního nezávislého deníku SME Petit Press má nového padesátiprocentního spolumajitele, dceřinou společnost agentury SITA, ale celou transakci financuje Penta.
více


18.10.2014 USA: Syrský hlavolam prezidenta Obamy

Zatímco ukrajinský konflikt postupně mizí z prvních stránek amerického tisku, komentáře ohledně Obamovy strategie ve válce proti Islámskému státu mu nadále dominují. Pár týdnů před důležitými volbami do Kongresu atmosféra mezistranického zápasu je tak nažhavená, že není jednoduché odlišit okamžité propagandistické...
více


17.10.2014 EVROPA: Krize eura skončila?

No čo? Myslíte si, že kríza eura je zažehnaná? Alebo je len ticho pred búrkou? Ani jedno. Ide len o obrovský tunel organizovaný Európskou komisiou. A môžete hádať, kto to bude platiť.
více


17.10.2014 IZRAEL: Vražda za odprodání domu Židům

Ve východojeruzalémské čtvrti Silvan došlo v noci ze čtvrtka na pátek k zavraždění padesátiletého Palestince, jejž rodinný příslušník probodl za údajný prodej bytu Židům. V nemocnici Al Mukased na Olivové hoře konstatovali lékaři smrt. Policie případ vyšetřuje a zatím hovoří o „rodinném sporu“, avšak...
více


17.10.2014 ŠPANĚLSKO: Katalánské referendum-nereferendum

Katalánci i po pondělním zrušení lidového hlasování o nezávislosti budou moci říct, zda chtějí či nechtějí setrvat ve španělském království . Jejich hlas ale nebude mít oficiálně žádnou váhu.
více


16.10.2014 USA: Tristní prognozy barvoslepého lidství

Novým vystudováním v Americe jsem vplul do tamějšího akademického světa seznamovat se s radikálními intelektuály proklínajícími systém, který jim umožňoval tak pohodlnou existenci a přitom mohli bažit od nádherách socialismu, který naštěstí nikdy nemuseli okusit.
více


15.10.2014 SVĚT: Quo licet Iovi, non licet bovi?

Úterní Lidové noviny se pohoršují nad tím, že „Rusko provádí čistku, která má zbavit Kreml odpůrců Putinova režimu. Kvůli absurdním záminkám úřady likvidují opoziční politiky i celé organizace. Teď je na řadě nejslavnější z nich - Memorial.“
více


16.10.2014 BLÍZKÝ VÝCHOD: Rekonstrukce Gazy

Nedělní mezinárodní konference v Káhiře, na které měli zahraniční dárci přispět na rekonstrukci pásma Gazy zničeného v letní válce Hamásu a Izraele, vybrala navzdory všeobecnému skepticismu mnohem víc peněz, než požadoval předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás.
více


15.10.2014 SVĚT: K dárcovské konferenci v Káhiře

V neděli 12. října se konala v Káhiře konference, jejímž smyslem bylo napumpovat do Pásma Gazy peníze pro její rekonstrukci. Mahmúd Abbás opět natáhl ruku: má spočítáno, že jsou potřebí čtyři miliardy dolarů.
více


16.10.2014 CESTOVÁNÍ: Moskva po Sametu

Šli jsme na večeři. Když jsem vstoupila do restaurace, zeptala jsem se, jestli nejsem v Praze. Na stěnách totiž visely obrazy od Ivana Svatoše, s nímž se osobně znám. Jeho půvabné střechy, komíny, uličky a pohledy na Staré Město. Kam jsem se podívala, tam byla jeho Praha. Připadala jsem si jako doma...
více


14.10.2014 UKRAJINA: Lustrace a Donbabwe

Podpisem ukrajinského prezidenta vstoupil v platnost zákon O očistě státní moci, který má za cíl „obnovit důvěru ke státní moci a vytvořit podmínky pro vybudování nového systému státních orgánů v souladu s evropskými standardy“.
více


14.10.2014 SVĚT: Podumání o totalitě

V ranních hodinách slunného záříjového dne roku 2001 seismografy v New Yorku zaznamenaly otřes o síle menšího zemětřesení. Fyzický a psychologický dopad na americkou společnost byl značnější.
více


13.10.2014 SVĚT: Umírněný islám - realita či fikce?

Radikální islamisté nás nenechávají na pochybách ohledně svých cílů: Chtějí zničit naši civilizaci. Západní civilizace prožívá svou „éru prázdnoty“ (Gilles Lipovetski) a nechce se jí bojovat ani o své přežití.
více


13.10.2014 NĚMECKO: Neuspokojivý stav bundeswehru

Mezinárodní situace na Blízkém východě a na Ukrajině donutila i Německo, aby se bedlivěji podívalo na svá vojska. Při revizi ale zjistilo, že kvůli dlouhodobým úsporám a stálým koncepčním změnám je armáda v nevyhovujícím stavu.
více


13.10.2014 SVĚT: Emoce jménem ebola

Všímáte-li si vesnických pomníčků obětem první světové války, někdy narazíte na takové, kde jsou vedle jmen i přesná data úmrtí. Bývá to spíše v Sudetech než ve vnitrozemí. Možná vás překvapí, že některá data překračují konec války. Táhnou se přes listopad i prosinec až do roku 1919, ač nejde o legionáře....
více


13.10.2014 USA: Blíží se volby do Kongresu

Ve svém projevu před studenty ve státě Illinois se prezident Obama pokusil spojit dohromady teze, které se takřka vylučují. Na jedné straně použil slavný řečnický obrat prezidenta Ronalda Reagana, podle něhož posuzovat výkon prezidenta lze jen podle toho, zda se život lidí za poslední čtyři roky zlepšil,...
více


13.10.2014 FEJETON: Setkání

Měla jsem minulý týden shon, ani fejeton jsem nestihla napsat. Napřed byla ve středu v Praze konference k ceně Václava Havla, kterou porota pro letošek přiřkla ázerbájdžánskému právníkovi, předsedovi organizace, která monitoruje průběh voleb Anaru Mammadlimu. Přijet si pro ni nemohl, protože sedí v ázerbájdžánském...
více


11.10.2014 GLOSA: Lukašenko chce do Evropy

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko podle serveru Novinky.cz tvrdě kritizoval ruský postup na Ukrajině. Podle něj Bělorusko neuznává anexi Krymu a neuzná ani „lidové republiky“ v Novorusku.
více


10.10.2014 UKRAJINSKÁ KRIZE: Lekce dějin nestačila?

Předseda vlády Bohuslav Sobotka v duchu dosavadního uvážlivého a zdrženlivého postupu vládní politiky se vyslovil proti zbrojním dodávkám na Ukrajinu. Mohlo by to být vnímáno jako prvek určité eskalace.
více


11.10.2014 SVĚT: Ukradené vítězství

Ondřej Krátký
M1A1 Abrams
Spojenci v dnešním boji proti ISIS jen přebírají ve větším rozměru agendu, které se byla původně ochotna zhostit Sýrie. Přesto stálo sousedním sunnitským státům i Západu za to nechat problém dorůst do mamutích rozměrů.
více


10.10.2014 IZRAEL: Hra se strachem

Swanhild Zachariasová
israel flag
Komu někdo pohrozí vraždou, uspořádá-li v Izraeli koncert, ten si své vystoupení ještě jednou rozmyslí. Paul McCartney se tím zastrašit nenechal a Madonna ani Elton John také ne – i tyto umělce zasypalo hnutí, které Izrael označuje jako stát apartheidu, svými hrozbami.
více


9.10.2014 SVĚT: Pozitivní zjištění - je konec iluzí

Týdeník Respekt v jednom z posledních čísel uveřejnil – nejspíš neuvědoměle - dvojici článků tak rozpornou, až milo pohledět. Na jedné stránce Fareed Zakaria, publicista světového jména a dopisovatel nejpřednějších amerických listů, úlevně konstatuje, že v onom neklidném pruhu světa mezi Arábií a ostrovy...
více


9.10.2014 SVĚT: Oteplení americko-izraelských vztahů?

Politika dlouhé řady amerických presidentů vůči Izraeli (přinejmenším posledních devíti od Lyndona B. Johnsona, pokud se nemýlím) vycházela z premisy, že primární příčinou neklidu na Blízkém východě je v lepším případě palestinsko-izraelský spor, v horším případě přimo sám Izrael, respektive jeho neochota...
více


8.10.2014 ZAKYNTHOS: Somnambulismus na řecký způsob (3)

Karikatura francouzského výtvarníka Henri Meyera nazvaná „Závody o obsazení Číny“ otištěná v listu Le Petit Journal v předvečer „boxerského povstání“ v Číně v podstatě demonstrovala vztahy mezi velmocemi koncem 19. století.
více


8.10.2014 BLÍZKÝ VÝCHOD: Další Abbásův podraz

Za nedávné války Izraele proti palestinskému Hamásu v pásmu Gazy se v jednu chvíli zdálo, že by po jejím skončení mohlo dojít k obnově mírového jednání se samosprávou Mahmúda Abbáse, které zkrachovalo v březnu.
více


7.10.2014 CESTOVÁNÍ: Turecko a jeho historie

Když letadlo klesá k přistávací dráze u Antalye a vidíte pod sebou hory a zase jen hory, první. co vás napadne, kam až ti Římani rozprostřeli svou říši a co v těch nehostinných kopcích hledali. Vždyť tady v těch horách nemůže vyklíčit život. Ale staří Římané věděli, co je třeba k moci a slávě.
více


7.10.2014 ISIL: Svatá válka ve jménu sexuální frustrace?

Podle zpráv pozorovatelů OSN rozpoutali bojovníci islámského státu na dobytém území teror. Ačkoliv útočí s koránem v ruce a se jménem „velkého Alláha“ na rtech za údajné šíření té nejsprávnější víry na světě, v místech, kam se dostanou, vypadají jejich praktiky nikoliv jako bohabojné misie, ale spíše...
více