19.4.2014 | Svátek má Rostislav


19.4.2014 KOMENTÁŘ: Zabraňme zplošťování debaty o Ukrajině

ukraine flag
Dnešní Ukrajina je smutným důsledkem Stalinova míchání národů a hranic, přetrhávání přirozených historických vazeb, pokusu o vytvoření nového sovětského člověka a přeměny původních národů v pouhá z historie zbylá etnická rezidua. To
více


19.4.2014 EVROPA: Řešení

European Union flag
Ve sporu Ukrajina, EU a Rusko dělají z pohodlnosti NATO a EU, že nemohou nic dělat. Namlouvají nám, že Rusko je silné a bojeschopné. Rusko je tak silné a bojeschopné, jako jeho hospodářství. Putin je realista a do žádného boje se pouštět nebude - pokud se mu ukáží meze.
více


18.4.2014 AUSTRÁLIE: Republika? Ne, monarchie!

Asi před sedmnácti lety, kdy Bart byl pouhým štěnětem a jeho pán jen nedlouho předtím založil tyto noviny, jsem zde otiskl článek o tom, jak se u nás v Austrálii slaví královniny narozeniny. Tehdy to bylo s monarchií v této bývalé britské kolonii dosti nahnuté. Cituji z tohoto článku:
více


18.4.2014 SVĚT: Politika, nikoli politologie

Mediální a odborná reflexe ukrajinských událostí u nás trpí chronickou jednostranností. Drtivá většina oficiální mediální scény označuje ve všech případech – od Krymu po Doněck – Rusko jako agresora a Ukrajinu jako oběť.
více


17.4.2014 USA: Mnohé překvapující rozdíly

Před téměř pěti lety jsem se na stránkách Neviditelného psa podivoval nad nestejností v něčem spojených a mnohém tolik jinakých USA států (zde a zde). K tématu se teď vrátím a některými novinkami okošatím.
více


17.4.2014 GLOSA: 1000 právníků brání Izrael

Karel Orlík
israel flag
Na podzim loňského roku obdržela šéfka zahraničního oddělení EU Catherine Ashtonová petice s podpisy 1000 právníků z celého světa. Autorem petice je dr. Alan Baker a petice obsahuje dva hlavní body.
více


17.4.2014 SVĚT: Nové sankce za nové Putinovy akce

Během tiskové konference minulý týden mluvčí Bílého domu Jay Carney fakticky obvinil Rusko z vyprovokování separatistických akcí na východní Ukrajině. Dle jeho názoru existují přesvědčivé důkazy o tom, že proruští ozbrojenci nejsou místními obyvateli a za svou účast na obsazování městských budov dostávají...
více


16.4.2014 NĚMECKO: I´m sorry, I´m lesbian…

"Moje generace za práva lesbiček bojovala. Je tedy konečně načase, abychom také měly svůj vlastní hřbitov." Astrid Osterland, Sappho-Frau
více


16.4.2014 EGYPT: Zbourat klášter svaté Kateřiny?

Co na tom, že jde o generála ve výslužbě? Co na tom, že jde o kulturní dědictví lidstva na seznamu UNESCO? Co na tom, že to celé zní víc než šíleně?
více


15.4.2014 SVĚT: Přínos Putin Rasputin

"Podíval jsem se mu očí a uvěřil mu," takto nějak se vyslovil bývalý americký prezident George W. Bush. Americký konzervativní publicista Patrick Buchanan v eseji "Is Putin One of Us?" (The Washington Post 23.12.2013:28) čili Je snad Putin jedním z nás? vyjádřil podiv, že tak ostře antiamericky nabroušený...
více


15.4.2014 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 272

Vrátil jsem se ze Spojených států. Letošní návštěva byl zkrácená kvůli "spravedlivé" stávce pilotů Lufthansy, kteří stávkovali za zvýšení platů. Patří k nejlépe placeným pilotům na světě! Ale vábení odborářských krysařů je mocné.
více


14.4.2014 EUROGLOSA: Socialista Schulz cenzorem

Eurovoľby 2014 budú mimoriadne dôležité. Dôvodom nie je len kríza Európskej únie a posilnené právomoci europoslancov, ale aj obsadenie postu predsedu Európskej komisie.
více


14.4.2014 HISTORIE: Ruský postkolonialismus

Ruská anexe Krymu budí oprávněné obavy a otázku, jakého druhu je tato agrese a jak daleko může jít. Mnohdy uveřejňované spekulace o komunistickém nebezpečí nebo neomezené ruské expanzi nás nutí se podívat do historie ruského kolonialismu a někdejšího bolševismu.
více


12.4.2014 RUSKO: Agresivita nabírá na síle

Poslanci ruské "Dumy" podali návrh na stíhání Michaila Gorbačova za to, že se podílel na "ilegálním" rozpadu SSSR z konce roku 1991. Je to další kamínek do mozaiky ruské politiky, jejímž cílem by mělo být obnovení Ruska v hranicích SSSR.
více


12.4.2014 UDÁLOSTI: Maďarsko má problém

Šéfredaktor Babišových Lidových novin István Léko píše v LN, že legitimita, s níž bude v Maďarsku i další čtyři roky vládnout FIDESZ, je v Evropě unikátní. Unikátnost maďarské situace má ovšem i své stinné stránky.
více


12.4.2014 HISTORIE: Sebeurčení palestinských Arabů

Karel Orlík
Israel Palestinian flag
V Palestinské národní chartě z roku 1968 Palestinci definují sami sebe jako "Araby, kteří bydleli v Palestině před rokem 1947" (článek 5). Většina izraelských Arabů, i těch v Gaze a v arabské autonomii, jsou potomci Arabů, kteří přišli ze sousedních chudých arabských států jako námezdní dělníci u Ži...
více


11.4.2014 ROZHOVOR: Západ potřebuje pohlavek, aby se probudil ze snu

K rozhovoru se vždy nachází řada témat, některá aktuální, jiná nadčasová. Už pár dní mě láká zastavit se u událostí, které právě probíhají na Ukrajině, resp. na Krymu a jejich konsekvencích.
více


11.4.2014 HISTORIE: Mýty a fakta o zacházení Arabů s Židy

Levicoví antisionisté obviňují Izrael, že je to právě on, kdo rozdmýchal nenávist mezi Židy a Araby. Líčí Izrael jako jediného viníka tragické konfrontace mezi Izraelem a arabskými státy.
více


10.4.2014 BLÍZKÝ VÝCHOD: Izraelsko-palestinská jednání zkrachovala

V uplynulých deseti dnech pohasly skoro všechny naděje, že se podaří udržet při životě skomírající mírové rozhovory mezi Izraelem a Palestinci. Když Izrael koncem března nepropustil poslední slíbenou várku palestinských vězňů a podmínil to palestinským závazkem, že jednání budou pokračovat i po vypršení...
více


10.4.2014 EVROPA: Kampaně a fráze

Také máte pocit, že tu už všechno kdysi bylo? Ta slova o tom, jak Evropská unie zajistí svým členům prosperitu, bezpečí a svobody, jak zatočí s korupcí a vymýtí zločinnost, jak napraví pokřivenou justici a vylepší politickou kulturu? Dnes těmito sliby krmí zase kohosi jiného, ale my jsme to přeci slyšeli...
více


10.4.2014 EVROPA: Unijní mementa

Obě diktatury, kterými si Evropa prošla ve 20. století, zadělaly na problémy, které dnešní Evropa stále vleče za sebou jako koule na noze a není schopna je vyřešit. Jedním je i problém multinacionálního státu, který setrvale dlouhodobě nefunguje, jak už jsme se mohli několikrát přesvědčit.
více


10.4.2014 GLOSA: Dobytí severního pólu

"Severní pól je dobyt!" zvolá pomocný učitel Poustka. "Ukaž, pusť mě taky," odstrčí jej lékárník Šofr a doplní vlastní: "Dobyt!" Sokolské nadšení nesdílí jen přízemní Varel Frištenský, který po svém: "Dobyt!" dodá: "No nic moc," aby následně přenechal prostor náčelníku Němcovi a jeho proslovu oslavujícímu...
více


10.4.2014 SVĚT: Problematická kulinární řešení

Ano, občas či dokonce nezřídka se zabýváme problematickým vylepšováním naší stravy. Chceme být zdraví, ztepilí, odvracíme se od umělých přísad, pokládajíce je za apriori škodlivé. V supermarketech vyhledáváme organickou potravu, tak jak ji příroda zrodila bez chemikálií, jakýchkoliv zhoubných novinek...
více


9.4.2014 EVROPA: Nežít se lží

Kdysi se samizdatem šířila brožurka Alexandra Solženicyna Nežít se lží. Apeloval na občany v komunistických režimech, aby se nepodíleli na propagandistických lžích. A pokud mají strach, tak aby alespoň mlčeli.
více


9.4.2014 HISTORIE: Chybné datum

Ruská anexe Krymu nemůže být "narušení ukrajinské suverenity" jednoduše proto, že Krym není na Ukrajině. K anexi Krymu nedošlo v roce 2014 ale o dvě a půl století dříve. Navíc Rusové nevzali Krym Ukrajincům, ale tatarským otrokářům.
více


8.4.2014 SVĚT: Kolotoč hodnot, proměnlivost principů

K tak háklivému tématu se přiblížím značnou oklikou. Oženilo se nám dítě, takže jsme získali snachu. Stoprocentní kalifornská Američanka a současně i stoprocentní Korejka. Její dědeček v dřívějších letech fungoval jako premiér či prezident státu.
více


8.4.2014 GLOSA: Konec mírových rozhovorů

V živém přenosu z Ramalláhu prezident Mahmúd Abbás s jednomyslným souhlasem své vlády podepsal žádost o uznání "Palestiny" jako člena 15 orgánů OSN. Americký ministr zahraničí John Kerry zrušil svou cestu do Ramalláhu, ohlášenou na minulou středu.
více


7.4.2014 SVĚT: Drakonická opatření

Nedávno proběhla našimi médii zpráva, že Uganda zavádí novou legislativu, podle níž bude možnost trestat homosexuální jednání v krajním případě i smrtí. Tato zpráva vyvolala v západních společnostech pohoršení a úděs.
více


7.4.2014 UDÁLOSTI: Kiska versus Fico

Podnikatel a filantrop Kiska vyhrál na Slovensku prezidentské volby: v druhém kole zvítězil nad Robertem Ficem ještě přesvědčivěji než u nás loni Zeman nad Schwarzenbergem.
více


7.4.2014 SVĚT: Zbraně pro Ukrajinu?

Mnozí američtí kongresmani vnímají reakci prezidenta Obamy na ruské počínání vůči Ukrajině jako hrubě nedostatečnou. Stále hlasitěji zaznívají návrhy poskytnout Ukrajině také vojenskou pomoc.
více


5.4.2014 HISTORIE: O sebeurčení palestinských Židů

Karel Orlík
israel flag
Podle Bible začalo stvoření světa rozkazem "Budiž světlo". Následující řádky by mohly vnést trochu světla do arabsko-izraelského konfliktu.
více


5.4.2014 EUROGLOSA: EU by prý měla být víc propagovaná na školách

Európska únia zažíva najnižšiu popularitu v histórii a čoraz viac ľudí sa začína pýtať, či je jej súčasné smerovanie správne. Zdá sa, že niektorí našli na tento zložitý problém jednoduché riešenie. Pokiaľ je Európska únia nepopulárna, stačí o jej bezchybnosti presviedčať dostatočné množstvo ľudí.
více


5.4.2014 SVĚT: Druhá studená dopadne jako ta první

Jestli ruskou agresi proti Ukrajině vezme svobodný svět jako začátek druhé studené války, je to známka, že se vrací k realitě. Která naštěstí nebude tak zlověstná, jak bývala; z Ruské federace Impérium zla neslepí zpátky ani Malý car.
více


4.4.2014 UKRAJINA: Poznatky usedlíka

ukraine flag
Spletitá dění v současné Ukrajině vyvolávají řadu komentářů, v nichž často s rozhodnými názory přicházejí její novopečení internetoví znalci. Mé prožití celkem už šestého roku v této zemi nedává ovšem patent na rozum a pravdu, nicméně opírá se o sledování situace v místě samém.
více


4.4.2014 EVROPA: Konec roamingu v EU zaplatíte vy

Jiří Rybář
Jiří Rybář
Vyvěste vlajky, práva spotřebitelů zvítězila nad nenasytným kapitalismem! Nadšení Evropské komise (zejména paní Neelie Kroes, komisařky pro digitální agendu) je ohromné. Krátce po dnešním hlasování Evropského parlamentu prohlásila: "Lidé tvrdí, že EU nedokáže jednat rychle. Dnes jsme však dodali výsledky...
více


4.4.2014 EGYPT: Sisího boj proti Muslimskému bratrstvu

V Káhiře, Alexandrii a islamistické pevnosti Minjá lidé vyšli do ulic a požadovali, aby se armáda nepletla politiky. Proti demonstrantům házejícím kamení postupují egyptské bezpečnostní síly se slzným plynem a ostrou municí.
více