16.12.2018 | Svátek má Albína


15.12.2018 MIGRACE: O strachu ze slovíček

Marian Kechlibar
Na text dnešního příspěvku mě navedl Miroslav Jahoda, asistent poslance EP Jiřího Payna (a dříve Petra Macha), který se na svém Facebooku rozepsal o Zprávě o závěrech a doporučeních Zvláštního výboru pro terorismus. (Plný text je docela dlouhý.)
více


15.12.2018 POLSKO: Barnevernet už je nerozdělí

Tomáš Zdechovský
Rodilá Norka Silje Garmová, která loni v září utekla s dcerou do Polska, protože jí Barnevernet hrozil jejím odebráním, zde získala politický azyl. Žádost mají podanou další desítky zoufalých rodičů.
více


15.12.2018 EVROPA: Křižáci proti Babišovi

Zdeněk Holásek
Francie je v jednom ohni kvůli řádění žlutých vest, pro které je úkolem číslo jedna demise nafoukaného bankéře a gerontofila Macrona (to na straně jedné), který hodlá Francii dorazit ekologickými daněmi, a ochromená a vytočená z dalšího průšvihu.
více


15.12.2018 SVĚT: Košatá lidská práva 2018

Stanislav Křeček
Každoročně si 10. prosince připomínáme den, ve kterém Valné shromáždění OSN v roce 1948 přijalo Všeobecnou deklaraci lidských práv. Je co si připomínat, ale ještě víc je nad čím se zamyslet.
více


15.12.2018 FRANCIE: Jde o peníze, hlupáku!

Jan Vitek
Francouzský prezident Emanuel Macron po třech týdnech občanských nepokojů pronesl usmiřující projev k národu. Nejprve lid pokáral za napáchané škody a pak mu nasliboval řadu věcí.
více


14.12.2018 BLÍZKÝ VÝCHOD: Zločin na zastávce (2)

Lubomír Stejskal
Předčasně narozené dítě, které bylo v době vražedného útoku arabských teroristů na nevinné cestující čekající na autobusové zastávce v těle matky, zemřelo.
více


14.12.2018 ŠVÉDSKO: Protiimigrační strana se stává rozhodující silou

Soeren Kern
Výrazný výsledek antiimigrační strany Švédští demokraté ve švédských volbách 9. září 2018 sebral etablovaným stranám tolik hlasů, že dva hlavní parlamentní bloky jsou fakticky zablokovány a zdaleka nedosahují na parlamentní většinu.
více


13.12.2018 BREXIT: EU dotlačila Británii tam, kde jí chtěla mít

Jan Bartoň
Zoufalý pokus Theresy Mayové, zřejmě nejzoufalejší v její politické kariéře, byla cesta do zemí EU s požadavkem na změnu dohody o brexitu nebo alespoň o „upřesnění nepřesností“. A EU je ochotna velkoryse přijmout Británii zpátky.
více


14.12.2018 ESEJ: Trump má „bílý“ problém

Roman Joch
Od republikánů se ve volbách do Kongresu USA odklonili jejich tradiční stoupenci z předměstí velkých měst.
více


14.12.2018 KLADSKO: Zapomenutý (dříve) český kraj

Marian Kechlibar
Milý čtenáři, dokončil jsem pro týdeník Echo článek, který pojednává o drobných změnách českých hranic po roce 1918 – jmenovitě o Valticku, Vitorazsku a Hlučínsku. V tištěné podobě vyjde příští týden.
více


14.12.2018 MIGRACE: Je to prosté...

Pavel Černocký
Francie dopustila během desetiletí zamoření svého území přistěhovalci z Afriky. Zaplatila daň za svoji koloniální politiku, dovoz levné pracovní síly a tím pádem za minulý hospodářský rozvoj.
více


14.12.2018 FRANCIE: Aby se měli lépe

Zbyněk Petráček
Jsou situace, kdy se státník nezavděčí. Ani když ustoupí tlaku řvoucí ulice (pak má cejch slabocha), ani když kraválistům neuhne a pevně trvá na svém (pak získá cejch necity). Ale v tom druhém případě si aspoň uchová obraz sebe sama, ideál reformisty, s nímž vyhrál volby, a též zápis do dějin.
více


13.12.2018 BIG BEN: Evropský parlament lže

Benjamin Kuras
Globální pakt o migraci se zaplať pánbůh podařilo odstřelit dřív než premiéra, díky čemuž se Češi nemusí bát povinně legalizovaného, smluvně stvrzeného a časově neomezeného přijímání veškerých migrantů, které z jakýchkoli důvodů napadne odkudkoli se přemístit do Evropy na útraty evropských...
více


13.12.2018 JERUZALÉM: Co dělají Izraelci o vánocích?

vanoce
Už po mnoho let mám možnost pozorovat dění v Jeruzalémě o Vánocích. Ráda bych proto odpověděla na opakovanou otázku: „Co dělají Izraelci o vánocích?” V tomto hledu bych rozdělila Izraelce do tří skupin.
více


13.12.2018 NĚMECKO: Konzervativci prohráli bitvu o zemi

Pavel Jégl
Němečtí konzervativci prohráli klíčovou bitvu o Křesťansko-demokratickou unii a potažmo i o Německo. CDU, nejvlivnější politická strana poválečné Evropy, se tak nevrátí k pravicovým kořenům, zůstane široce rozkročenou středovou stranou. Němci tomu říkají Volkspartei. Jednoduše řečeno, ani ryba,...
více


13.12.2018 SVĚT: Užitečný zdroj

Ota Ulč
Tím zdrojem podle mého vkusu je britský týdeník THE ECONOMIST, k poučení hospodářů, ekonomů, jak firma zdůrazňuje, a k takovým specialistům se rozhodně nepočítám. Každý výtisk na výtečném papíru a rovněž i s obsahem.
více


13.12.2018 FRANCIE: Macronova předběžná kapitulace

Marian Kechlibar
Francouzský prezident slíbil ve svém pondělním projevu řadu ústupků. Otázka zní: jak je zafinancovat?
více


12.12.2018 NĚMECKO: Nová tvář v čele CDU

Marian Kechlibar
Milí čtenáři, ptáte se mě v mnoha e-mailech a zprávách na to samé: co čekám od CDU, které nově předsedá sárská politička Annegret Kramp-Karrenbauer, zvaná krátce AKK?
více


12.12.2018 BLÍZKÝ VÝCHOD: Zločin na zastávce

Lubomír Stejskal
Už o tom zvěrském útoku Arabů na nevinné lidi v Judeji v Zemi izraelské psal (10/12) kolega Martin Braun - jako první - a já mu za to děkuji. Někdy jsou stránky blogerů na českém internetu tou nejrychlejší zpravodajskou agenturou.
více


12.12.2018 MÉDIA: Proč novináři tak špatně odhadli Macrona?

Petr Robejšek
Zadejte v těchto dnech na news.google.com heslo „Macron“ a vyskočí na vás spousta textů, které se předhánějí v dramatických popisech.
více


12.12.2018 GLOSA: Den práv i výstrahy

Zbyněk Petráček
Kdybyste náhodou zapomněli, že 10. prosinec je Dnem lidských práv (10. prosince 1948 přijala Všeobecnou deklaraci lidských práv OSN), může se připomenout sám.
více


10.12.2018 FRANCIE : Jak dlouho může trvat prozatím?

Jan Vitek
Chcete vědět proč? Pod záminkou úspor energie nám podstrčili nové žárovky, jsou drahé a špatně svítí, ale jsou ekologické. Ve společné garáži máme osvětlovací systém, který taky šetří energii, protože se sám vypíná a občas se zapomíná zapnout. Onehdy tam někdo poplácal paní Gilberte S.
více


11.12.2018 BIG BEN: Další habaďůra s migrací

Benjamin Kuras
Všímejme si, jak jsou ty útoky na civilizaci čím dál hustější, záludnější a lstivější. Když jsme díky dobře informované vládě odpálkovali Globální pakt o migraci podepisovaný v Marrákeši, přehlédli jsme, že byl pod ním zasunutý druhý „globání kompakt“, tentokrát o „uprchlících“, v domnění, že jde o...
více


11.12.2018 SVĚT: Pro migraci, nebo pro Rusko?

Tomáš Guttmann
Před týdnem odhalila izraelská tajná služba Šin Bet plán Hamásu provést útoky v Izraeli pomocí pacientů z Gazy, které Izrael z humanitárních důvodů léčí ve svých nemocnicích; arabští pacienti trpící rakovinou byli získáni k bombovým útokům proti doktorům v Izraeli, kteří je léčí.
více


11.12.2018 FRANCIE: Země se řítí do katastrofy, Macrona to nezajímá

Guy Millière
11. listopadu 2018 oslavil francouzský prezident Emmanuel Macron 100. výročí ukončení první světové války tím, že pozval hlavy sedmdesáti států do Paříže a uspořádal nákladné, zbytečné a velkolepé „Fórum míru“, které nic nepřineslo.
více


11.12.2018 SVĚT: Mohamedán nesmí přestat být mohamedánem 2

Ota Ulč
Minule jsem se soustředil na značně kruté počínání iráckého režimu i s věšením dětí a nad vším svatá slova nedotknutelných ajatolláhů. T
více


12.12.2018 FRANCIE: Macron je jako Marie Antoinetta

Jaroslav Míth
Protesty Žlutých vest ve Francii proti zvýšení daně z pohonných hmot symbolizují, že mnohá naoko „krásná ekologická opatření“ mají ve skutečnosti charakter odstrčení příslušníků nižší a střední třídy od civilizačních výdobytků.
více


10.12.2018 NORSKO: Za všechno můžou ti hrozní Češi!

Tomáš Zdechovský
Bývalá norská velvyslankyně v České republice ukázala neskutečnou míru absence norské sebereflexe. Přesvědčit jsme se o tom mohli na nedávném semináři „Norská péče o děti v mezinárodních očích“, který se konal 22. října v Oslu.
více


10.12.2018 SVĚT: Trudné přemýšlení nad rozvojovým tsunami

Luděk Frýbort
Přihodilo se dnes už před sedmi a půl lety v japonské Fukušimě, že vlna tsunami zaplavila tamní jadernou elektrárnu. Jaké způsobila škody, si už přesně nevzpomínám, zato si velmi dobře vzpomínám na ty rámusy, co se kolem toho strhly.
více


8.12.2018 IZRAEL: Tunely jako důkaz

Lubomír Stejskal
Nejen zahraniční, ale také několik českých sdělovacích prostředků přineslo v úterý 4/12 zprávu, že na libanonsko-izraelské hranici byly objeveny podzemní tunely. Instaluje je teroristická organizace Hizballáh.
více


8.12.2018 EVROPA: V5exit

Petr Kolář
Současná situace v Evropě se vyvíjí podle hesla: „Ještě nezoufejte, bude hůř.“ Nicméně tzv. ‚elity‘ předstírají, že vlastně není vůbec ani blbě. Naopak, přiléváním oleje do ohně ty požáry uhasíme.
více


8.12.2018 PRÁVO: Čeští kamioňáci nejsou pašeráci lidí!

Tomáš Zdechovský
Je to neuvěřitelné, ale je to tak. Pokud jste řidič kamionu, měl byste neustále monitorovat svůj náklad a kamion, jinak jste prostě pašerák. Alespoň tuto logiku používají francouzské a britské úřady vůči řidičům.
více


8.12.2018 GLOSA: Ptejme se na plán B

Zbyněk Petráček
Tak jako často, i k poslední schůzce ministrů zahraničí NATO lze říci: Přinesla dvě zprávy, dobrou a špatnou. Kterou chcete první? Většinou tu dobrou. Tady je.
více


8.12.2018 EVROPA: Rozpad Francie

Giulio Meotti
Americký prezident Donald Trump a francouzský prezident Emmanuel Macron se jen několik dní před Trumpovou návštěvou Francie dostali do veřejného diplomatického střetu.
více


7.12.2018 EVROPA: Úvahy o nadcházejícím víkendu

Marian Kechlibar
Dnes trocha úvah a přemýšlení nahlas, milý čtenáři. Mám meditativní náladu a rád bych sepsal, o čem jsem poslední dobou přemýšlel.
více


7.12.2018 AUSTRÁLIE: Vláda pod Scottem Morrisonem

Voyen Koreis 2
Australská media nejsou nepodobná těm americkým. Nebo i českým. Většinou v nich tak trochu převládá ono levičácké smýšlení. Poslední dobou se v australských mediích prudce rozmohla jedna zlá epidemie.
více