24.4.2014 | Svátek má Jiří


24.4.2014 SVĚT: EU a její imperiální mentalita

Co je největším problémem Evropské unie? Je to byrokracie anebo nedemokratický charakter řídících struktur, které nejsou voleny, nýbrž jmenovány? Anebo nevhodnost společné měny pro státy, které mají velmi odlišné ekonomické podmínky? Domnívám
více


24.4.2014 EGYPT: Sama zatčena

Ve své zemi je známou zpěvačkou a břišní tanečnicí. Vlastně nejen známou, ale pro mnohé kontroverzní. Otevřeně vystupovala proti Mursímu a Muslimskému bratrstvu. Stejně tak otevřeně podporuje maršála Sisiho a armádu. V neděli (20/4) ji policie sebrala.
více


24.4.2014 USA: Nejednomu zahraničnímu vzoru tuze se vyhýbat

Takové rady se mi rovněž pramálo daří. Posloužím jedním příkladem, jímž je systém amerického práva, o němž i mnozí mentálně nepostižení jurisprudenti jsou doopravdy přesvědčeni, že je tím nejnáramnějším na světě.
více


24.4.2014 RUSKO: Klaus lituje Putina

Václav Klaus opět využil příležitost a při své přednášce pro Vysokou školu finanční a správní komentoval ukrajinské události. Ukrajinu označil za "dílo EU a USA", konkrétně mimo jiné řekl: "Rozeštvání Ukrajiny, rozehrání této karty, v žádném případě nezpůsobil Putin, to způsobili naši soudruzi v západní...
více


24.4.2014 UKRAJINA: Obama po ženevské konferenci doufá, ale nevěří

Na dohodu dosaženou v Ženevě mezi Ruskem, Spojenými státy, Evropskou unií a Ukrajinou reagoval americký prezident Barack Obama příznačně: "Doufám, že Moskva splní své závazky vyplývající z dohody, avšak vzhledem k tomu, čeho jsme byli svědky dříve, nemyslím si, že s tím můžeme počítat."
více


24.4.2014 ROZHOVOR: Václav Klaus pro ČTK

Filip Nerad, Martin Weisser
European Union flag
Nejdříve musím říci, že jsem rád, že používáte sloveso připomíná, a ne sloveso slaví. Přesně v rozdílu těchto dvou slov se odehrává celé kouzlo sporu o těch prvních deset let.
více


23.4.2014 EVROPA: Evropská unie a její krize

Nadcházející desáté výročí vstupu České republiky do Evropské unie bude nepochybně reflektováno a komentováno z mnoha stran. Pro mě to je příležitost zamyslet se trochu obecněji a komplexněji nad celým fenoménem evropské integrace a připomenout si její motivy, hybné síly a křižovatky a pokusit se postihnout...
více


23.4.2014 EUROGLOSA: EU vytváří většinu regulační zátěže

Európska únia už dávno nie je len organizáciou zabezpečujúcou voľné cestovanie a obchod. Pôvodne ušľachtilé ciele totiž postupne nahradilo centrálne plánovanie. V Bruseli tak sú dnes desiatky tisíc úradníkov, ktorí si hľadajú prácu, aby ospravedlnili svoju existenciu.
více


22.4.2014 UKRAJINA: Půjčka za oplátku

Agendu celé řady vlád a veřejný prostor jejich zemí zalehla v posledních měsících problematika Ukrajinské republiky. A to do té míry, že se téměř vytratila ještě nedávno živá, sarinem páchnoucí diskuze o syrské řeži.
více


22.4.2014 SVĚT: Rusko, Ukrajina a jaderné počty

Howard Hall, Natalie Manayeva, Dean Rice
jaderný výbuch
S růstem napětí ve východní části Ukrajiny, po vpádu ruských vojsk a anexi Krymu, americký president Barack Obama vyzval ruského presidenta Vladimíra Putina a jeho vládu "k ukončení všech snah o podkopání a destabilizaci" státní suverenity Ukrajiny.
více


22.4.2014 EGYPT: O jednom rozdílu

V Egyptě se stalo něco, co je u nás obtížně představitelné. Vláda nařídila stažení jenoho filmu z programu kin. Do té doby, než se o vhodnosti jeho promítání vyjádří cenzurní výbor.
více


22.4.2014 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 273

Posledně jsem skončil s podivením, kam ten svět spěje, když bez počítače a chytrého telefonu je na tom člověk hůř, než kdyby měl lepru. Vrátil jsem se po dvou vysilujících dnech z Amsterdamu a moji kamarádi na mě čekali v Arizoně.
více


22.4.2014 SVĚT: O zaručeném neúspěchu neutuchajícího usilování

Příkladů by se dala uvést dlouhá řada, mezi kandidáty s rekordní výdrží o dosažení takového fiaska se tyčí američtí usilovatelé o izraelsko-palestinský mír. Prozatím nejposlednějším je John Kerry, Obamův ministr zahraničních věcí, jehož dědeček (Kerryho, nikoliv Obamův) pocházel ze severomoravské slezské...
více


21.4.2014 GLOSA: Rozděl a panuj - osvědčená ruská metoda

Ukrajinská krize obnažila nemilosrdnou pravdu o kremelském režimu. Putinovy kroky jsou vedeny snahou upevnit si moc v Rusku, které technologicky zaostává za Západem a chudne.
více


21.4.2014 GLOSA: Několik pouček

Jiří Libiš
russia flag
Poučení pro evropské lídry: Pokud v pátek pozdě odpoledne začne válka, zkuste reagovat dříve, než v první pracovní den.
více


21.4.2014 SVĚT: Sýrie a Ukrajina, dvě spojité nádoby

Václav Hron
SAM
V září loňského roku jsem uveřejnil na NP článek o Sýrii pod názvem Po bitvě každý generál. Jistý čtenář v komentáři k uvedenému článku mě vybídl, když jsem řekl A, měl bych k tomu dodat i B.
více


21.4.2014 IZRAEL: Proč země neodsoudila Rusko kvůli Ukrajině

Spojené státy v těchto dnech vyjádřily rozladění z neochoty Izraele, svého nejbližšího spojence na Blízkém východě, odsoudit kroky Ruska na Ukrajině. Izrael v ukrajinské krizi skutečně nepěkně bruslí, a i když lze jeho důvody pochopit, jeho postoj vůči ruskému zabírání cizího státního území dobrý dojem...
více


19.4.2014 KOMENTÁŘ: Zabraňme zplošťování debaty o Ukrajině

ukraine flag
Dnešní Ukrajina je smutným důsledkem Stalinova míchání národů a hranic, přetrhávání přirozených historických vazeb, pokusu o vytvoření nového sovětského člověka a přeměny původních národů v pouhá z historie zbylá etnická rezidua. To
více


19.4.2014 EVROPA: Řešení

European Union flag
Ve sporu Ukrajina, EU a Rusko dělají z pohodlnosti NATO a EU, že nemohou nic dělat. Namlouvají nám, že Rusko je silné a bojeschopné. Rusko je tak silné a bojeschopné, jako jeho hospodářství. Putin je realista a do žádného boje se pouštět nebude - pokud se mu ukáží meze.
více


18.4.2014 AUSTRÁLIE: Republika? Ne, monarchie!

Asi před sedmnácti lety, kdy Bart byl pouhým štěnětem a jeho pán jen nedlouho předtím založil tyto noviny, jsem zde otiskl článek o tom, jak se u nás v Austrálii slaví královniny narozeniny. Tehdy to bylo s monarchií v této bývalé britské kolonii dosti nahnuté. Cituji z tohoto článku:
více


18.4.2014 SVĚT: Politika, nikoli politologie

Mediální a odborná reflexe ukrajinských událostí u nás trpí chronickou jednostranností. Drtivá většina oficiální mediální scény označuje ve všech případech – od Krymu po Doněck – Rusko jako agresora a Ukrajinu jako oběť.
více


17.4.2014 USA: Mnohé překvapující rozdíly

Před téměř pěti lety jsem se na stránkách Neviditelného psa podivoval nad nestejností v něčem spojených a mnohém tolik jinakých USA států (zde a zde). K tématu se teď vrátím a některými novinkami okošatím.
více


17.4.2014 GLOSA: 1000 právníků brání Izrael

Karel Orlík
israel flag
Na podzim loňského roku obdržela šéfka zahraničního oddělení EU Catherine Ashtonová petice s podpisy 1000 právníků z celého světa. Autorem petice je dr. Alan Baker a petice obsahuje dva hlavní body.
více


17.4.2014 SVĚT: Nové sankce za nové Putinovy akce

Během tiskové konference minulý týden mluvčí Bílého domu Jay Carney fakticky obvinil Rusko z vyprovokování separatistických akcí na východní Ukrajině. Dle jeho názoru existují přesvědčivé důkazy o tom, že proruští ozbrojenci nejsou místními obyvateli a za svou účast na obsazování městských budov dostávají...
více


16.4.2014 NĚMECKO: I´m sorry, I´m lesbian…

"Moje generace za práva lesbiček bojovala. Je tedy konečně načase, abychom také měly svůj vlastní hřbitov." Astrid Osterland, Sappho-Frau
více


16.4.2014 EGYPT: Zbourat klášter svaté Kateřiny?

Co na tom, že jde o generála ve výslužbě? Co na tom, že jde o kulturní dědictví lidstva na seznamu UNESCO? Co na tom, že to celé zní víc než šíleně?
více


15.4.2014 SVĚT: Přínos Putin Rasputin

"Podíval jsem se mu očí a uvěřil mu," takto nějak se vyslovil bývalý americký prezident George W. Bush. Americký konzervativní publicista Patrick Buchanan v eseji "Is Putin One of Us?" (The Washington Post 23.12.2013:28) čili Je snad Putin jedním z nás? vyjádřil podiv, že tak ostře antiamericky nabroušený...
více


15.4.2014 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 272

Vrátil jsem se ze Spojených států. Letošní návštěva byl zkrácená kvůli "spravedlivé" stávce pilotů Lufthansy, kteří stávkovali za zvýšení platů. Patří k nejlépe placeným pilotům na světě! Ale vábení odborářských krysařů je mocné.
více


14.4.2014 EUROGLOSA: Socialista Schulz cenzorem

Eurovoľby 2014 budú mimoriadne dôležité. Dôvodom nie je len kríza Európskej únie a posilnené právomoci europoslancov, ale aj obsadenie postu predsedu Európskej komisie.
více


14.4.2014 HISTORIE: Ruský postkolonialismus

Ruská anexe Krymu budí oprávněné obavy a otázku, jakého druhu je tato agrese a jak daleko může jít. Mnohdy uveřejňované spekulace o komunistickém nebezpečí nebo neomezené ruské expanzi nás nutí se podívat do historie ruského kolonialismu a někdejšího bolševismu.
více


12.4.2014 RUSKO: Agresivita nabírá na síle

Poslanci ruské "Dumy" podali návrh na stíhání Michaila Gorbačova za to, že se podílel na "ilegálním" rozpadu SSSR z konce roku 1991. Je to další kamínek do mozaiky ruské politiky, jejímž cílem by mělo být obnovení Ruska v hranicích SSSR.
více


12.4.2014 HISTORIE: Sebeurčení palestinských Arabů

Karel Orlík
Israel Palestinian flag
V Palestinské národní chartě z roku 1968 Palestinci definují sami sebe jako "Araby, kteří bydleli v Palestině před rokem 1947" (článek 5). Většina izraelských Arabů, i těch v Gaze a v arabské autonomii, jsou potomci Arabů, kteří přišli ze sousedních chudých arabských států jako námezdní dělníci u Ži...
více


12.4.2014 UDÁLOSTI: Maďarsko má problém

Šéfredaktor Babišových Lidových novin István Léko píše v LN, že legitimita, s níž bude v Maďarsku i další čtyři roky vládnout FIDESZ, je v Evropě unikátní. Unikátnost maďarské situace má ovšem i své stinné stránky.
více


11.4.2014 ROZHOVOR: Západ potřebuje pohlavek, aby se probudil ze snu

K rozhovoru se vždy nachází řada témat, některá aktuální, jiná nadčasová. Už pár dní mě láká zastavit se u událostí, které právě probíhají na Ukrajině, resp. na Krymu a jejich konsekvencích.
více


11.4.2014 HISTORIE: Mýty a fakta o zacházení Arabů s Židy

Levicoví antisionisté obviňují Izrael, že je to právě on, kdo rozdmýchal nenávist mezi Židy a Araby. Líčí Izrael jako jediného viníka tragické konfrontace mezi Izraelem a arabskými státy.
více


10.4.2014 BLÍZKÝ VÝCHOD: Izraelsko-palestinská jednání zkrachovala

V uplynulých deseti dnech pohasly skoro všechny naděje, že se podaří udržet při životě skomírající mírové rozhovory mezi Izraelem a Palestinci. Když Izrael koncem března nepropustil poslední slíbenou várku palestinských vězňů a podmínil to palestinským závazkem, že jednání budou pokračovat i po vypršení...
více