13.11.2018 | Svátek má Tibor


13.11.2018 IZRAEL: Pod palbou a bez zájmu médií

Tomáš Guttmann
Izrael se v posledním roce rozhodl nenechat se zatáhnout do konfliktu s Gazou, neboť celou svou pozornost a většinu sil koncentruje na severní hranici, kde číhá Írán a jeho syrští a libanonští spojenci.
více


13.11.2018 POLSKO: Na okraj jubilea republiky

Lubomír Stejskal
Kdo, když ne ty? A kdy, když ne teď? Tento slogan mě nakonec přiměl k tomu, abych usedl ke klávesnici a napsal několik odstavců k stému výročí obnovení polské nezávislosti.
více


13.11.2018 KNIHA: Konec novověké německé legendy

Pavel Kohout
Téměř 150 let po sjednocení je Německo stále rozdělené, stále není úplně západní zemí a stále zůstává zdrojem nestability v Evropě.
více


13.11.2018 MIGRACE: „Nezávazné“ pakty

Robert Miller
Robert Miller
Globálně vedený útok s cílem likvidovat jakýkoliv odpor vůči masové, permanentní migraci (zejména imigraci do prosperujících zemí) ne už desítek, ale stovek milionů teď dostává oficiální rámec.
více


13.11.2018 BRAZÍLIE: Kubíčkovo hlavní město

Ota Ulč
Jestliže v témže státě je jedno místo lidmi přecpáno a na tom druhém je pusto prázdno, situace to není zcela nenormální. Případ to brazilského pobřeží a vnitrozemí. Zejména by bylo záhodno ulevit nejen veleměstům, ale i suchopárné, permanentní bídou postižené končině Ceará na severovýchodním cípu...
více


13.11.2018 EVROPA: Angela to dokázala (2)

Václav Vlk st.
V první části této úvahy jsem popsal, jak za Mutti Angely, tedy za její vlády a dirigování Bruselu, se začala rozpadat Evropská unie. Na „pracovitý Sever“ a „líný Jih“, jak říkají mainstreamová media.
více


12.11.2018 EVROPA: Angela to dokázala (1)

Václav Vlk st.
Ještě před rokem to vypadalo, že se z Angely Merkel stane cosi jako věc Makropulos, jak to napsal Karel Čapek.
více


13.11.2018 HISTORIE: Je svět zabezpečen pro demokracii?

Josef Mlejnek jr.
Oslavy stého výročí konce války a vzniku Československa poněkud opomíjely geopolitický kontext tehdejších událostí. Lze si ho však snadno oživit cestou na vlak na pražské hlavní nádraží, u sochy amerického prezidenta Woodrowa Wilsona.
více


12.11.2018 ISTANBULSKÁ ÚMLUVA: Turecký podvod

Jan Bartoň
Diskuse kolem Istanbulské úmluvy, která má chránit ženy před domácím násilím, je paradoxní i v tom, že byla přijata na zasedání v zemi, kde se práva žen a dětí masivně porušují – v Turecku.
více


12.11.2018 KNIHA: Eichmann v Jeruzaleme

Jan Handl
Hannah Arendtová byla židovskou filozofkou a za pozornost stojí jistě celé její dílo, ovšem příznivce historie druhé světové války a zejména ty, kteří se chtějí dozvědět něco víc o holokaustu, by měla nejvíc zaujmout kniha Eichmann v Jeruzaleme.
více


12.11.2018 SVĚT: Istanbulské genderové inženýrství

Patrik Nacher
Původně dobrý záměr upozornit a bojovat proti násilí na ženách, se proměnil doslova v šílenost, abych si vypůjčil slovo ze své knihy „Šílenosti doby korektní“. A dovolím si tvrdit, že i druhé a třetí slovo z názvu knihy se hodí k tématu Istanbulské úmluvy – podle mého názoru jde o další důkaz, že...
více


12.11.2018 EVROPA: Jak se to multikulturalismu nepovedlo

Markéta Šichtařová 5
Je to celkem známá poučka: Čím víc se tlačí na pilu, tím spíš se pila zakousne. Může to mít tisíc a jednu variantu v běžném životě, ale většinou to platí beze zbytku.
více


10.11.2018 AUSTRÁLIE: Politika dělaná… víte čím

Marian Kechlibar
Je takové staré pořekadlo, že kdo není ve dvaceti socialistou, nemá srdce, a kdo jím je ještě ve čtyřiceti, nemá mozek. Aspoň tak ten bonmot vyslovoval Churchill. Jako čtyřicetiletý pravičák vůči jeho znění nemám námitek.
více


10.11.2018 USA: Neodepisujte (ještě) Trumpa

Jan Vitek
Pravda je, že se politický život prezidenta Donalda Trumpa se po volbách zkomplikuje. Po dvou létech tučných, kdy se mohl opřít o republikánskou většinu v obou parlamentních komorách, přijdou dva roky hubené.
více


10.11.2018 HISTORIE: Osmdesáté výročí „Noci pogromu“

Johannes Gerloff
9. listopad je pro Německo osudové datum. 9. listopadu 1918 ukončila listopadová revoluce vládu německého císaře. V roce 1848 byl přesně toho dne zavražděň německý politik, zastánce demokracie, revolucionář a odpůrce antisemitizmu Robert Blum.
více


10.11.2018 EVROPA: Migrační krize je záměrný projekt pokrokářů

Jiří Weigl
V posledních dnech se množí jasné důkazy potvrzující naši dávnou tezi, že migrační krize, která v Evropě eskalovala v roce 2015 a stále trvá, není výsledkem neodvratitelného přirozeného pohybu národů z Afriky a Blízkého východu do Evropy, ani zákeřnou islámskou invazí na Západ.
více


9.11.2018 USA: To je Trumpovo vítězství!

Ivo Strejček
Přestože demokraté jásají, že v právě proběhlých volbách získali o 26 křesel ve Sněmovně reprezentantů více (a tedy velmi těsnou většinu), žádná jejich „modrá vlna“ se v USA rozhodně nekoná.
více


9.11.2018 HISTORIE: 80 let od "Křišťálové noci"

Tomáš Vodvářka
Před 80 lety v noci z 9. na 10. listopadu 1938 v Německou hořely synagogy a z oken židovských obchodníků se sypaly střepy. Děsivá ouvertura šílenství trvajícího dalších sedm let. Zdá se však, že tak úplně neskončila.
více


9.11.2018 EVROPA: Krize přežití

Giulio Meotti
„Možnost, že se Evropa stane muzeem nebo kulturním zábavním parkem pro nové boháče globalizace, není zcela mimo mísu.“
více


9.11.2018 EVROPA: Diktatura s jakoby lidskou tváří

Jiří Payne
Lisabonská smlouva vytváří nejautoritativnější politický systém na světě. Evropská unie patří k největším porušovatelům zásad zakotvených v dokumentech o lidských a politických právech.
více


8.11.2018 USA: Otázka vzešlá z voleb

Jan Bartoň
Postupně zveřejňované výsledky amerických voleb do Kongresu a guvernérů států americké unie jsou doprovázeny různými nej.
více


9.11.2018 NĚMECKO: Tak asi přeci jen chceme…

Marian Kechlibar
V minulém článku zmiňovaná diskuse spolkové frakce CDU/CSU o migračním paktu skončila závěrem, že strana bude migrační pakt podporovat. Pár momentů stojí za vypíchnutí.
více


8.11.2018 USA: Úterý, den volební

Ota Ulč
Taková je americká tradice, že občané se demokraticky rozhodují začátkem listopadu. Letos to vyšlo na úterý v šestý den jedenáctého měsíce již brzo končícího roku 2018.
více


8.11.2018 NĚMECKO: Možná přeci jen nechceme

Marian Kechlibar
Na německé poměry malá revoluce: globální pakt OSN o migraci, který má být podepsán v půlce prosince v marockém Marrákeši, vzbudil nesouhlas mezi některými poslanci nejsilnější vládní strany CDU.
více


8.11.2018 HISTORIE: 80 let od říšského pogromu

Leo Pavlát
Noc z 9. na 10. listopadu 1938 provází v dějinách označení říšský pogrom, fakta o oné hrůzné noci jsou známá.
více


8.11.2018 SVĚT: Export dobra

Luděk Frýbort
Pocestovával jsem před devíti lety sultanátem ománským a měl sto chutí prozkoumat při té příležitosti i sousední Jemen.
více


7.11.2018 NĚMECKO: Byznys a kostel místo selfíček

Pavel Jégl
Po ztrátách, které její křesťanští demokraté utrpěli v hesenských volbách, „Mutti“ oznámila, že s koncem roku skončí ve vedení strany a v příštích spolkových volbách v roce 2021 už nebude kandidovat.
více


7.11.2018 MIGRACE: Nezávazně závazné smlouvy

Tomáš Zdechovský
Migrace je základní lidské právo, a nemáme proto rozlišovat mezi uprchlíky a ekonomickými migranty, kteří jen chtějí za lepším – to jsou dvě základní teze Globálních paktů OSN k migraci, které už odmítla podepsat řada zemí.
více


7.11.2018 SVĚT: Rouhání v „zemi čistých“

Marian Kechlibar
Jméno Pákistán znamená v místním jazyce urdu doslova „země čistých“. O toleranci se ovšem v „zemi čistých“ hovořit nedá. Ani o spravedlnosti, nebo o tom, co bychom pod pojmem spravedlnost poznali my.
více


7.11.2018 EVROPA: Jak žít s pokřiveným časem

Zbyněk Petráček
Po téměř čtyřiceti letech se v Evropě uvolnila cesta z rituálního zapínání a vypínání letního času. Ale jaký čas si teď vybrat? Má mít hlavní slovo doprava, medicína, nebo prostě společnost a politika?
více


6.11.2018 USA: Volby v poločase

Roman Joch
Americké volby v poločase prezidentského období – takzvané midterm elections – mají v USA podobnou funkci, jakou u nás volby do Senátu: spokojení voliči zůstanou doma a udělají si hezký den.
více


5.11.2018 USA: Opomíjená nápověda

Vladimír Cícha
Dávno již nebyla media středem zájmu a pozornosti jako v této naší přítomné době. A nikdy nebyl jejich vliv a moc silnější než dnes.
více


6.11.2018 EVROPA: Jistěže je to boj proti automobilům

doprava
Otevřený požadavek na omezení svobody pohybu vyjádřil novinář Roman Šitner v článku Německé dilema (LN, 20.10.2018). Záminkou mu byl povzdech generálního ředitele společnosti Volkswagen Herberta Diesse.
více


6.11.2018 SVĚT: Rozdělení

Lubomír Stejskal
Svět je rozdělen, státy a národy. Lidé, církve, jednotlivá náboženství. Co nás rozděluje? Je toho bezpočet. Letní čas - ano či ne? Migranti – přijmout, nepřijmout? Stejně tak Istanbulská smlouva.
více


6.11.2018 GLOSA: Zaregistrujte se

Zbyněk Petráček
Spojené státy umožní požádat o azyl jen těm cizincům, kteří se zaregistrují při vstupu do země. Vidíte v tom stanovisku diagnózu xenofobie a pravicového populismu? Pokud ne, pak nepatříte mezi úctyhodné progresisty, kteří v ní našli další zbraň na Donalda Trumpa.
více


6.11.2018 SVĚT: Filantropie za mořem

Ota Ulč
V totalitní kleci národ vedl poměrně rovnostářskou existenci, netrápen příliš očividnými kontrasty materiálního blahobytu.
více