29.8.2016 | Svátek má Evelína


29.8.2016 TURECKO: Ďábel je skryt (i) v detailu

Lubomír Stejskal
Brilantní politolog Roman Joch napsal neméně brilantní článek se zásadní otázkou v nadpisu: Je Turecko ještě spojenec?
více


29.8.2016 EVROPA: Kaskáda vyděšených a německá euroarmáda

Miloslav Bednář1
Rozhodnutí britských občanů opustit Německem stále očividněji ovládanou Evropskou unii a obnovit tak samostatnost svého státu vyvolalo zděšení eurofanatiků všech odstínů. Jejich dosavadní reakce a uvažování bohužel nemá nic společného se zodpovědným kritickým pohledem na sebe sama.
více


29.8.2016 SVĚT: Česká stopa „inkontinentního“ George Sorose

Jan Schneider
Po teroristických útocích v roce 2001 (zvaných 9/11) se bezpečnostní a zpravodajská komunita začala honit za fatou morgánou nazývanou financování terorismu. Byla to nečekaně vtipná pointa suity G. W. Bushe, který své prezidentství začínal naopak snahami po totálním uvolnění finančního a bankovního...
více


27.8.2016 SVĚT: K možnostem reformy islámu

Luděk Frýbort
To byly časy, když mi každého týdne pošťák doručil balíček českých novin! Dnes už musím čekat, až mi je tu nechá nějaká návštěva, což se neděje často a také noviny nebývají z nejčerstvějších.
více


27.8.2016 GLOSA: Není metr jako metr

Lubomír Stejskal
Detaily nechme stranou. Pojďme k tomu podstatnému. Turecko má problém s Kurdy za svými hranicemi – a chová se podle toho.
více


27.8.2016 SVĚT: Je Turecko ještě spojenec?

Roman Joch
Turecko bylo po celou dobu studené války spojencem Západu. Na druhé světové válce se sice příliš nepodílelo, ale např. korejské války se účastnilo značně a za cenu velkých obětí. Jeho armáda je druhá nejpočetnější v zemích NATO (hned po USA).
více


27.8.2016 EVROPA: Nedovolme vznik společné armády EU

Ladislav Jakl 1
Vznik společné armády Evropské unie navrhl (zdaleka nikoli jako první) premiér Bohuslav Sobotka na setkání s českými ambasadory před několika dny.
více


27.8.2016 IZRAEL: Nejmorálnější armáda světa

Gita Zbavitelova 1
Po operaci Izraele proti palestinskému teroristickému hnutí Hamás v pásmu Gazy v létě 2014 v odvetě za ostřelování a také vraždu tří izraelských teenagerů byla armáda terčem hlasité palestinské i mezinárodní kritiky za „nadměrné užití síly“.
více


26.8.2016 GLOSA: Trump horší Hitlera?

Jan Bartoň
Trump i Clintonová jsou „vysoce psychopatické osobnosti“, Trump je dokonce „nad Hitlerem“. Pokud se však čtenář začte do kompletní zprávy, je to o něčem úplně jiném.
více


26.8.2016 BLÍZKÝ VÝCHOD: Nic nového

Lubomír Stejskal
V neděli (21/8) byla na jihoizraelské město Sderot vypálena raketa z palestinské enklávy Pásmo Gaza. Dopadla nedaleko železničního nádraží. Jako zázrakem se nikomu nic nestalo.
více


26.8.2016 UKRAJINA: Zlobivé dítě slaví 25. narozeniny

Josef Mlejnek jr.
Ukrajina v těchto dnech slaví 25 let od vyhlášení nezávislosti z 24. srpna 1991. Došlo k němu v důsledku potlačení puče proti Michailu Gorbačovovi.
více


26.8.2016 NĚMECKO: Krátká návštěva Schwerinu

Václav Klaus1
Ještě nikdy jsem nebyl na severu bývalého východního Německa, vlastně jsem nikdy nebyl severně od Berlína. Nevím ostatně, jak bych se tam měl dostat – turisticky mne to v minulosti nelákalo.
více


26.8.2016 RIO: Kdy jde o národní čest

Zbyněk Petráček
Každé noviny mají mít svého negativistu, který si bere na mušku nejpopulárnější náměty, aby je rozstřílel na cimprcampr, napsal na webu Čechokanaďan Jan Drábek. Jen tak prý lze provokovat čtenáře k zamyšlení.
více


26.8.2016 ESEJ: Je západní civilizace stále západní?

Roman Joch
Bylo by paradoxní, kdyby se Spenglerova předpověď naplnila, protože Západ ztratí víru ve své civilizační vědomí a poslání.
více


25.8.2016 SVĚT: Podumání o potenciálních globálních konfliktech - 2

Ota Ulč
Proč se někdo namáhá, což nemají jiné starosti? Důvodem nemusí být iracionální bažení po jakýchsi patriotických ambicích zmocnit se kusu povrchu, který případně za přílivu beztoho zmizí pod hladinou, ale důvody to mohou být především či dokonce výlučně ekonomické.
více


24.8.2016 SVĚT: Na co se to ti Němci, krucinál, chystají?

Marian Kechlibar
Zásoby vody na 5-10 dní (doporučované množství je dva litry na osobu a den), totéž s potravinami, léky, rezervní hotovost, deky, svíčky.
více


24.8.2016 RIO: Jak dlouho ještě?

Petr Adler
Tak nám skončila olympiáda, v pořadí už jedenatřicátá. Nenajde se na světě matematik nebo ekonom, který by dokázal spočítat, o kolik ten podfuk připravil daňové poplatníky a kolika penězi z kapes daňových poplatníků naplnil kapsy nejrůznějších šejdířů - od dodavatelů postelí pro sportovce až k...
více


24.8.2016 FEJETON: Inspirováno olympiádou

Lubomír Stejskal
Neděle, v kalendáři 21. srpen 2016. Dva významné milníky toho dne. Výroční den okupace 68 a závěrečný den riodejaneirské olympiády.
více


23.8.2016 SVĚT: Podumání o potenciálních globálních konfliktech - 1

Ota Ulč
Sice se nám podařilo už řadu desetiletí nezopakovat hrůzné celosvětové konflikty, žádná třetí světová válka s uplatněním nukleárního potenciálu velice k dispozici, ale důvodů k radovánkám se nám věru nedostává.
více


23.8.2016 EVROPA: V minovém poli

Zbyněk Petráček
Vztah Západu, speciálně Evropské unie, k Turecku připomíná chůzi minovým polem. Ať šlápnete kamkoliv a s nejlepším úmyslem, všude hrozí výbuch. Kdyby bylo Turecko v místě a roli řekněme Thajska, bylo by to jednodušší.
více


22.8.2016 EUROPARLAMENT: Méně je někdy více

Petr Mach2
Server idnes.cz vydal začátkem srpna článek, v němž hodnotí, jak moc nebo málo čeští europoslanci pracují. Ukážu, za čím se někteří čeští poslanci honí, jen aby byli hodnoceni jako nejpracovitější. Upřímně, méně někdy bývá více.
více


22.8.2016 MIGRACE: Úkol pro maturanty

Zbyněk Petráček
Německo bilancuje svou migrační politiku. Jednak proto, že před rokem otevřelo hranice. Pak proto, že v červenci zažilo teror. A též proto, že 4. září se volí v Meklenbursku – Předním Pomořansku, domově kancléřky.
více


23.8.2016 EVROPA: Vraždí muži s vousy, ne ženy v burkinách

Michal Kašpárek
Tři francouzská města – Cannes, Villeneuve-Loubet a Sisco – vykázala z veřejných pláží ženy v burkinách. Nelíbí se mi to stejně, jako se mi nelíbí zákazy nudismu nebo nacistických symbolů.
více


22.8.2016 EGYPT: Měli pravdu

Lubomír Stejskal
Dne 6. srpna jsem na svém blogu informoval o zprávě egyptských ozbrojených sil. Na Sinaji byl zlikvidován Abu Doaa al Ansari, šéf teroristické skupiny Ansar beit al Maqdis, která je tamní teritoriální součástí tzv. Islámského státu.
více


20.8.2016 MIGRACE: Vy jste si nevšimli?

Pavel Černocký
Válka islámu proti Evropě začala. A začala nenápadně, bez vyhlášení válečného stavu. Nelze přehlédnout, že počet útoků mladíků ovlivněných islamismem roste každým dnem. A co dělají naše „liberální“ média?
více


19.8.2016 FEJETON: Co ví pes, o čem my nevíme!

Voyen Koreis 2
Pobyl jsem nějaký čas v nemocnici po hrozbě srdečního záchvatu, která se nakonec nepotvrdila; jsem ale ještě celý děravý od všech těch jehel, jimiž do mne zaváděli všemožné trubičky a podobné zhůvěřilosti.
více


20.8.2016 IZRAEL: Nová politika „cukru a biče“ vůči Palestincům

Gita Zbavitelova 1
Po třech měsících ve funkci představil izraelský ministr obrany Avigdor Liberman své první nové opatření – v rámci boje proti terorismu zavádí novou vládní politiku vůči Palestincům na Západním břehu Jordánu.
více


19.8.2016 ŠPANĚLSKO: Co ještě dělá korida v civilizovaném světě?

Evžen Korec
Ve španělském městě Teruel zabil býk známého toreadora Víctora Barria, jeho smrt v přímém přenosu vysílala televize. Upřímně doufám, že tato tragédie upozorní na odpudivost býčích zápasů a povede konečně k jejich zákazu.
více


19.8.2016 RIO: Mystifikace?

Lubomír Stejskal
Egyptský judista El Shahabi, který po skončení zápasu odmítl podat ruku svému izraelskému soupeři, dostal od MOV přísnou důtku. Současně jsou plná média toho, že byl za své nesportovní chování poslán týmem domů.
více


19.8.2016 GLOSA: Zákaz burkin

Jan Bartoň
Zákaz nošení burkin na koupání byl prosazen v jednom francouzském městě a na Korsice. Je to opatření z rodu „zásadových“, nicméně problém islamismu neřeší ani omylem.
více


19.8.2016 CESTOVÁNÍ: Budapešť vzpomínková

Marta Urbanová
Tento výlet je ryze vzpomínkový. Můj manžel je na služební cestě v Budapešti, můj syn, student gymnázia, se potlouká po bytě a evidentně se nudí. Já jsem právě přišla z práce. Co teď? Odpolední nuda se rozprostírá.
více


19.8.2016 EVROPA: Je tu někde Juncker?

Zbyněk Petráček
Konstatování, že Německo je hegemonem EU, působí jako kolovrátek. Už bylo vysloveno x-krát i s tím, že jde o gravitační zákon.
více


18.8.2016 TURECKO: Říše na Bosporu II.

Marian Kechlibar
Když jsem před dvěma týdny zveřejnil první článek o situaci v Turecku, ozývaly se mi do pošty hlasy, že to přeci jen nebude tak zlé. No, už jsme o něco moudřejší.
více


18.8.2016 IZRAEL: Paradox

Lubomír Stejskal
Na jakém místě je nejsmysluplnější držet pietu? Samozřejmě tam, kde oba svatostánky stály. Na jeruzalémské Chrámové hoře.
více


18.8.2016 KOLONIALISMUS: Zhouba, nebo přínos?

Pavel Černocký
Podívejme se trochu do historie. Od středověku se vyspělé evropské státy předháněly v tom, kdo si podmaní a zkolonizuje více „barbarských“ území. Tedy obou amerických kontinentů, Indie, Austrálie a Afriky.
více


18.8.2016 SVĚT: Jaký zkázonosný pokrok docilován

Ota Ulč
V evropské kontinentální tradici o činu provinilce bude především rozhodovat soud jeho státní příslušnosti, kdežto v anglosaské tradici primární je místo spáchání činu.
více