22.2.2018 | Svátek má Petr


22.2.2018 HISTORIE: Čeljabinský incident 1918

Miroslav Uhlíř
Letošního 14. května uplyne 100 let od původně nepříliš významné události, která se zapsala do našich dějin jako Čeljabinský incident.
více


22.2.2018 NĚMECKO: Schulz v propadlišti dějin. Naštěstí!

Ivo Strejček
Nad předákem německých sociálních demokratů Martinem Schulzem se zavřela politická voda. Naštěstí! Na mimořádném sjezdu německé SPD byl loni v březnu zvolen jejím předsedou.
více


22.2.2018 USA: V novém roce nové události

Ota Ulč
V našich rodných českých zemích si ještě leckdo pamatuje vítězný únor 1948, kdy národ se pustil do poblematického budování. Jinde ve světě se započalo s jinými iniciativami.
více


22.2.2018 GLOSA: O nejmenším zlu

Zbyněk Petráček
Válka v Sýrii nemá svého Orwella. Myšleno novináře či spisovatele, který by sympatizoval se slabšími a napadenými, ale zároveň by publikoval reportáže či eseje ve stylu padni komu padni, jak to dělal George Orwell v občanské válce ve Španělsku.
více


21.2.2018 SÝRIE: Ruská ruleta, nebo ruský balet?

Johannes Gerloff
K hádankám, jež nejnovější vývoj v Sýrii nastolil, patří také role Ruska. Jakou hru tu Moskva hraje? Tahá za nitky, nebo jen usiluje o to, aby neztratila těžce dobyté pozice?
více


21.2.2018 VZPOMÍNKA: Rennsteig – srdce Duryňska

Vladimír Karpenko
Dřevěná tabulka s nápisem Zeltplatz mířila kolmo k silnici. Řidič, který mne svezl jako stopaře, zastavil, popřál mi šťastnou cestu, pak sáhl za sebe a podal mi láhev piva – čeká vás dlouhá cesta. Tak jsem na jejím počátku zjistil, že slovo Rennsteig pozoruhodně sbližuje lidi. Byl červenec 1968.
více


20.2.2018 EVROPA: Merkelová přitvrdila

Zdeněk Holásek
Anděla Merkelová konečně odhodila hidžáb a přijala rétoriku J.C. Junckera či M. Schulze, když v předtočeném projevu k nadcházejícímu summitu (kolikátý to už vlastně je?) vypustila Krakéna.
více


20.2.2018 USA: Americké výviny nadále nepěkně se košatící

Ota Ulč
V jednom z minulých textů jsem započal, jak nám již uplynul první měsíc v novém roce, končícím pro Čechy tradičně významnou osmičkou.
více


20.2.2018 SVĚT: Dozvuky nechutné šaškárny na šampionátu

Lubomír Stejskal
Tento příběh začal na loňském mistrovství světa v zápase borců do 23 let, které hostila polská Bydhošť v termínu od 21. do 26. listopadu. Vše se odehrálo v osmifinále volnostylařů kategorie do 86 kilogramů.
více


19.2.2018 EVROPA: Učiníme islám opět velkým

Judith Bergman
eu-islam flag
Komisař EU pro migraci, vnitřní záležitosti a občanství Dimitris Avramopoulos nedávno napsal: „Nemůžeme a nikdy nebudeme schopni zastavit migraci. My všichni musíme být co nejdříve připraveni akceptovat migraci, mobilitu a diverzitu jako novou normu a přizpůsobit tomu odpovídajícím způsobem i naši...
více


19.2.2018 GLOSA: Školy jako terč

Zbyněk Petráček
Kdykoliv se stane takový průšvih jako ve středu na Floridě, reakce se dělí podél známé barikády. Jedni (zjednodušeně levice) tvrdí, že problém je v hlavni, ze které se střílelo – v její dostupnosti a snadnosti, s jakou k ní pachatel přišel.
více


19.2.2018 FEJETON: Konec masopustu

Petruška Šustrová
Masopust končí, jak známo, Popeleční středou, jenže ta letos vyšla na svatého Valentýna – něco takového, jak trefně poznamenal jeden můj kamarád, může vymyslet jen lidstvo. Tak půst, nebo nějakou příjemnou večeři ve dvou? Každý si mohl vybrat, ale stejně mám podezření, že si většina z nás nevybrala...
více


19.2.2018 BLÍZKÝ VÝCHOD: K čemu ta šarvátka na severu?

Johannes Gerloff
Hrozí nebezpečí, že na severních hranicích dojde k novým, nesmírně problematickým a možná zhoubným událostem. Dokládá to nebezpečné střetnutí mezi Izraelem a Íránem, které o druhém únorovém víkendu na Blízkém východě taktak že nevyvolalo novou válku.
více


17.2.2018 EVROPA: Možná mi někdo poradí…

Petr Andrle
Vytýkám před závorku, že nejsem bezvýhradným stoupencem Evropské unie. Pouze si neumím odpovědět na mnohé otázky, které uvádím v níže uvedeném textu. Třeba mi někdo na ně srozumitelně, konkrétně a bez otřepaných frází odpoví. Budu rád.
více


17.2.2018 EUROPA: Sloboda slova v EP platí – ak poslúchate

Richard Sulík
Sloboda slova v Európskom parlamente platí, ale len pokiaľ poslúchate. Dôkazom je odvolanie poľského europoslanca Ryszarda Czarneckého z podpredsedníckej funkcie v zákonodarnom zbore EÚ.
více


16.2.2018 ŠVÝCARSKO: Naše veřejnoprávní ticho o jednom referendu

Zdeněk Holásek
Tak nějak za úpěnlivého mlčení českých veřejnoprávních médií se ve Švýcarsku chystá něco v Evropě nevídaného. Na základě silné občanské iniciativy No Billag (to je vehikl, který vybírá za veřejnoprávní vysílání poplatky) proběhne dne 4. března 2018 ve Švýcarsku referendum.
více


16.2.2018 ŠVÉDSKO: Splní se sen Miloše Zemana?

Jaro Novák
swedish flag
Ve svém rozhovoru s redaktorem Reyem Korantengem v TV Nova 22.1 2018 odpověděl Miloš Zeman na otázku, co je jeho snem pro Českou republiku, následujícími slovy: „Můj sen je, že Česká republika by měla směřovat ke skandinávskému modelu sociálního státu, protože tento model je nejúspěšnějším v celé...
více


16.2.2018 ÚVAHA: Tři hlavy

Jan Drábek
Jsem pyšným nositelem celkem tří státních občanství a to má tu další výhodu, že každý měsíc přijdou poštou i jinak tři pensijní šeky. Poněkud stinnější stránka celé věci spočívá v tom, že musím tu a tam vysvětlovat činy tří dosti rozdílných hlav států. A to i přesto, že jsem ani jednu z nich...
více


16.2.2018 IZRAEL: Válka s mloky

Lubomír Stejskal
Jsou roztaženi široko daleko. Vládnou íránskému lidu, přímo či nepřímo zasahují do poměrů v Iráku, Sýrii, Libanonu a Jemenu. Íránští ajatolláhové a jejich politický vliv a vojenská přítomnost. Chovají se jako Čapkovi mloci.
více


15.2.2018 NĚMECKO: Vzestup a pád komandéra Schulze

Marian Kechlibar
Martin Schulz už není předsedou německé sociální demokracie. Během posledního roku sehrál všechny možné role – od očekávaného spasitele strany až po vyvrhele.
více


14.2.2018 BLÍZKÝ VÝCHOD: Největší útok Izraele v Sýrii za 36 let

Gita Zbavitelova 1
V sobotu došlo k vážnému konfliktu mezi Izraelem a Íránem v Sýrii, který znamená zásadní bod zvratu v jejich dosud skryté válce.
více


15.2.2018 MIGRACE: Zlaté kapradí

Luděk Frýbort
Co jsem se dozvěděl z jednoho postašího čísla Lidovek: dle studie amerického průzkumného ústavu Pew Research Center prý bude do třiceti let každý desátý Němec muslim!
více


15.2.2018 BLÍZKÝ VÝCHOD: Sestřelen v Sýrii

Zbyněk Petráček
Sestřelení letadla nad Sýrií není něco, co „dělá zprávy“. Ztráty tam zaznamenal už leckdo – Turci sestřelili letadlo Rusům, povstalci vládě a nedávno též Rusům.
více


14.2.2018 NĚMECKO: Škatulata v SPD na obzoru

Zdeněk Holásek
V německé SPD opět proběhne v brzké době jejich novodobá disciplína spočívající v takzvané komisionelní instalaci předsedy strany. Vypadá to jako volba, ale není to volba.
více


15.2.2018 VZPOMÍNKA: Gradiste

Vladimír Karpenko
Mezinárodní rychlík Balt-Orient Expres dorazil do Kluže v půl páté ráno, místo ve tři čtvrtě na tři, jak stálo v jízdním řádu. Zpoždění nám přišlo vhod, blížilo se svítání a začaly jezdit městské autobusy.
více


14.2.2018 CZEXIT: Otázka pro referendum

Jan Bartoň
Andrej Babiš si nepřeje v celostátním referendu hlasovat o setrvání či vystoupení z EU. Přitom jsme o vstupu do EU hlasovali. Brzy po vstupu do EU přišla Lisabonská smlouva, podle které už v některých otázkách není nutná shoda.
více


14.2.2018 EVROPA: Merkelová před soudem?

Václav Vlk st.
Rychlost, s jakou se rozpadá představa o nikdy nekončící vládě Mutti Merkel, je neuvěřitelná. To, co se zdálo jako neměnné, politika v Evropě vše ovládajícího Německa, se hroutí.
více


13.2.2018 HISTORIE: Trestanci na ostrově Sarah (2)

Voyen Koreis 2
Život trestanců na nepatrném ostrůvku Sarah byl těžký, pro mnohé prostě netolerantní. Ne každý ale uvažoval o útěku po moři či divočinou. Někteří jednoduše chtěli spáchat sebevraždu.
více


12.2.2018 HISTORIE: Trestanci na ostrově Sarah (1)

Voyen Koreis 2
Ostrov Sarah se nachází u západního pobřeží mnohem většího ostrova dnes zvaného Tasmánie, který se ale až někdy do poloviny 19. století zval Van Diemen’s Land. Má zhruba jen pouhých osm hektarů.
více


13.2.2018 NĚMECKO: Martin Schulz právem prohrál všechno

Petr Robejšek
Odstupující předseda německé sociálně-demokratické strany Martin Schulz dokázal něco zcela výjimečného. Během několika měsíců svého předsednictví stačil popřít své sliby, rozštěpit svou stranu a zničit svou politickou kariéru.
více


13.2.2018 SVĚT: Celkové hodnocení, kde nejlépe pobývat

Ota Ulč
„Ty se máš, hajzle jeden,“ nejednou jsem takto vyslechl. Kde si vlastně lidé nejvíc lebedí? USA nebo Amerika, jíž jsem občanem, jakož i někdejší ČSR, ČSSR a nynější ČR?
více


12.2.2018 NĚMECKO: Schulz nám spadla

Zdeněk Holásek
Tak Lidové noviny měly v sobotu skvělý otvírák o procesu s chlápkem, který v Chomutově před časem vystřílel zásobník do jiného chlápka, jak squatteři obsadili usedlost Šatovka.
více


12.2.2018 SVET: Feministky miškujú mužov

Gustáv Murín
Miškovanie je stará farmárska technika zbavovania hospodárskych, či domácich zvierat pohlavných orgánov, aby boli doslova bezpohlavné. Absurdná predstava u ľudí má, bohužiaľ, reálny základ.
více


12.2.2018 VZPOMÍNKA: Hory

Vladimír Karpenko
Šel jsem pomalu, a klackem zkoušel hloubku louží na prašné silnici. Za mnou, přiměřeným tempem, jel můj bratr v našem ojetém voze, a označeným hlubinám se vyhýbal. Dnes, kdy se jezdí za adrenalinem do vzdálených krajů, se možná ptáte, kde tohle bylo. V létě 1967 ve vnitrozemí Bulharska.
více


12.2.2018 FEJETON: Marné volání

Petruška Šustrová
Vím už dlouhá léta, že Polákům vadí, když se použije obrat „polské koncentrační tábory“. Na otázku proč dostane člověk logickou odpověď: protože nebyly polské. Polský stát je nezřídil ani neprovozoval, ani nemohl, neměl na okupovaném polském území oficiální pravomoc. Byly to nacistické tábory.
více


10.2.2018 ÚVAHA: Reflexe na šest minut a třicet čtyři vteřiny

Vladimír Cícha
Je to reakce na video záznam z 19. ledna 2017, z předvečera inaugurace před několika dny zvoleného pětačtyřicátého prezidenta Spojených států amerických Donalda Trumpa, emailem zaslaný krajanem a kamarádem žijícím již dlouho v Los Angeles.
více