19.4.2019 | Svátek má Rostislav


19.4.2019 EVROPA: Co znamená brexit?

Pavel Svoboda EP
Brexit means brexit, brexit znamená brexit, oznámila premiérka Mayová po referendu před téměř třemi lety.
více


18.4.2019 SVĚT: Jižní Afrika posléze po apartheidu

Ota Ulč
Září a říjen - dva plné měsíce jsme strávili popojížděním touto velkou zemí křížem krážem. Urbanistické metropole a divočiny, potkávat se se spoustou zvířátek, od tvorů mrňavých až po veležirafy.
více


18.4.2019 FEJETON: Čekání na frašku

Ondřej Neff
Abych dlouho nečaroval se slovíčky, nikdy jsem nebyl příznivec Juliena Assange a jeho WikiLeaks a jsem rád, že mu Ekvador přestal poskytovat útočiště na své ambasádě v Londýně.
více


19.4.2019 EVROPA: Protestní strany slaví úspěchy i ve Skandinávii

Petr Robejšek
Již několik let obchází Evropou strašidlo protestních stran a ruší ospalé pokyvování v parlamentech Německa, Rakouska, Itálie, Nizozemska, Švédska a také Finska.
více


18.4.2019 EVROPA: Kostely poničené, pokálené nebo podpálené

Raymond Ibrahim
Raymond Ibrahim
Ve Francii jsou podle německého webu PI-News každý den znesvěceny v průměru dva kostely. V roce 2018 ve Francii proběhlo 1 063 útoků na kostely a křesťanské symboly jako jsou kříže, obrazy a sochy.
více


17.4.2019 USA: Demokraté vs. Trump

Vladimír Cícha
Možná že ten, kdo byť jen v mírné míře sleduje dění ve Spojených státech amerických v posledních dvou letech, může mít pocit podobný mému. Vidím totiž Donalda Trumpa jakoby převtěleného do Sochy svobody, do níž se dnem i nocí opírají divolké vlny ve volbách poražených demokratů, divé vlny zcela...
více


17.4.2019 BREXIT: De Gaulle by Britům řekl Non

Pavel Jégl
Brexit se táhne jako šňůra na prádlo. Po téměř třech letech od referenda, ve kterém se poddaní královny Alžběty vyslovili pro odchod z Evropské unie, pořád není jasné, kdy ji opustí. Jisté není ani to, že ji opustí.
více


17.4.2019 PRÁVO: Past nejen na Juliana

Jan Vitek
Obvinění Juliana Assange je rozmrazený mýtus, který vytvořilo Ministerstvo spravedlnosti Baracka Obamy a po posouzení uložilo k ledu.
více


16.4.2019 AFRIKA: Libye a jednosměrné mozky

Václav Vlk st.
Sledujete-li různé komentáře k mnoha otázkám v zahraničí politice, zjistíte jednu věc: Jsou jednorozměrové.
více


15.4.2019 BLÍZKÝ VÝCHOD: Trump má ohledně Golan pravdu

Alan M. Dershowitz
israel usa flag
Žádný rozumný člověk by nežádal Izraelce, aby předali Golanské výšiny syrskému masovému vrahu Asadovi.
více


16.4.2019 SVĚT: Morální narcismus

Judith Bergman
V západní Evropě odráží debata o právech vracejících se teroristů Islámského státu (ISIS) poněkud znepokojující postoje.
více


16.4.2019 AMERIKA: Všelijakému sousedství se pokud možno vyhýbat

Ota Ulč
Takovým doporučením rozhodně jsou i postiženy státy Střední Ameriky. Nejposlednější statistiky například nedoporučují Honduras - končinu v této době té na světě patrně nejvražednější.
více


16.4.2019 EVROPA: Nový úděl a starý neomarxismus

Hana Lipovská
Někdejší řecký ministr financí Janis Varoufakis představil koncem března svoji „evropskou politickou stranu“, se kterou bude kandidovat do Evropského parlamentu.
více


16.4.2019 GLOSA: Pomník za pomník?

Zbyněk Petráček
Ve světě bují ikonoborectví. V USA mizí pomníky spjaté s osobnostmi Jihu. V Polsku zase pomníky, které sice připomínají osvobození od německého nacismu, ale nesou komunistické symboly sovětské armády.
více


15.4.2019 EVROPA: Brexitová ruleta

Lída Rakušanová
Ať už by Velká Británie vystoupila z EU okamžitě bez dohody, anebo později s dohodou, jedna věc se nezmění: jakmile se ocitne vně Evropské unie, nebude mít vliv nejen na její rozhodování, ale ani na její budoucí směřování.
více


15.4.2019 EVROPA: Totalitní myšlení se vrátilo

Markéta Šichtařová 5
Bylo - nebylo, přihodila se taková zajímavá věc. V Německu odmítla soukromá Waldorfská škola přijmout holčičku kvůli tomu, že její otec je poslancem za stranu AfD v berlínském parlamentu.
více


15.4.2019 AUSTRÁLIE: Soudní prohra MeToo

Voyen Koreis 2
Přišlo to koncem roku 2017 jako blesk z čistého nebe – v australských novinách Daily Telegraph se objevil článek, podle něhož se známý herec Geoffrey Rush nepatřičně dotýkal herečky Erin Jean Norvill.
více


13.4.2019 IZRAEL: Definitivním vítězem je Netanjahu

Gita Zbavitelova 1
Výsledek předčasných voleb v Izraeli zklamal miliony odpůrců premiéra Binjamina Netanjahua, kteří doufali ve změnu stylu vládnutí.
více


13.4.2019 MÉDIA: Tři sestry, jeden názor a my

Jan Vitek
Odkud noviny a televize vědí o světě, co píšou a ukazují? Jestli ta otázka překvapí, odpověď udiví: ze tří světových tiskových agentur usídlených v New Yorku, Londýně a Paříži, které jsou si blízké jako sestry s tím rozdílem, že je nepojí genetický fond, ale pouto ještě silnější - ideologie a...
více


13.4.2019 SVĚT: Trumpova sázka na šokovou terapii

Eva Kislingerová
Poněkud ve stínu domácích politických šarvátek zůstal na konci března další neobvyklý počin Donalda Trumpa. Americký prezident tehdy z pozice nejmocnějšího muže světa uznal právo Izraele na okupované Golanské výšiny.
více


13.4.2019 BREXIT: Podaří se Británii úplně rozložit EU?

Jan Bartoň
Evropská unie upekla s britskou premiérkou dohodu, která ve stylu chytré horákyně ponechává Severní Irsko „částečně v EU, částečně v Británii“. Jednání o datu vystoupení Británie z EU jsou faktorem, který může EU zcela rozložit.
více


12.4.2019 EVROPA: Nemyslí to dobře a dělají to ještě hůř

Jan Bartoň
Roman Švidrnoch ve svém sloupku v magazínu MfD Auto Dnes popsal nové plány se zavedením bezpečnostních prvků do aut v EU slovy „myslí to dobře, dělají to blbě“. Já „bruselu“ upírám i to první - dobře to ani nemyslí.
více


12.4.2019 GLOSA: Volíš styl, či politiku?

Zbyněk Petráček
Jako by nastala éra těsných volebních výsledků. Těsně vyhrál Donald Trump v USA, a ještě těsněji v Izraeli Benjamin Netanjahu porazil Bennyho Gance.
více


12.4.2019 ROZHOVOR: Jak se za 15 let proměnila EU

Ivo Strejček
V Evropském parlamentu jsem působil mezi lety 2004 – 2014. V těchto letech prošla EU zásadní proměnou, protože byla schválena Lisabonská smlouva. Ta skokově oslabila hlas malých a středně velkých členských států EU, urychlila proces centralizace moci do rukou evropských elit v Bruselu.
více


12.4.2019 SLOVENSKO: Vítězství Čaputové

Pavel Kopecký
Po prezidentských volbách u našich východních sousedů se objevil absurdní náhled, že je Slovensko liberální země, liberálnější než česká kotlina. A že bychom se měli od našich bratří učit.
více


11.4.2019 VELKÁ BRITÁNIE: „Flexibrexit” na věčné časy?

Alexander Tomský (2)
Anglická, naštěstí jen politická občanská válka nabírá na síle a nikdo netuší, jak skončí. Karikaturisté a komentátoři všech názorů a stran zuřivě útočí na nešťastnou premiérku Theresu Mayovou.
více


11.4.2019 SVĚT: Jižní Afrika za apartheidu

Ota Ulč
Do tamějšího světa jsem prozatím měl příležitost nahlédnout desetkrát a dost se s ním seznamovat.
více


11.4.2019 GLOSA: Kim v zrcadle Libye

Zbyněk Petráček
Některé situace nahrávají cynické nadsázce, která ozřejmí jádro širšího problému. Jako třeba dění v Libyi. Odkud se vzaly nynější boje? Proč maršál Haftar zaútočil na metropoli, kde sídlí uznaná vláda Fáize Sarrádže?
více


10.4.2019 BLÍZKÝ VÝCHOD: Palestinci aneb Zmatení pojmů pokračuje

Lubomír Stejskal
Koho si představíte, když slyšíte označení „Palestinci“? Není tak snadné správně a jednoznačně odpovědět; ve srovnání s lehkostí, s níž se v současné době s tímto termínem žongluje, je to docela složité.
více


10.4.2019 EVROPA: Před nenávistí musíme chránit i židy a křesťany

Tomáš Zdechovský
Občas mi přijde, že pro samou starost o různé předně sexuální menšiny, zapomínáme na původní evropské obyvatele – křesťany a židy.
více


10.4.2019 EVROPA: Nebezpečné hry s právním státem

Tomáš Břicháček
Právní stát se v prostoru EU stává synonymem pro hrubé vměšování unijních orgánů do vnitřních záležitostí členských států. Vrací se nám v novém kabátě Brežněvova doktrína?
více


9.4.2019 IZRAEL: Bibiho tah na bránu

Pavel Kopecký
Izraelské sněmovní volby jsou vypsány na dnešek, a byť je židovský stát rozměrem velmi malý, události se dostává mimořádné pozornosti. Příčiny netřeba dlouze hledat.
více


10.4.2019 NĚMECKO: S migranty se šíří infekční nemoci

Soeren Kern
Odmítnutý žadatel o azyl z Jemenu, kterému byl poskytnut církevní azyl v kostele v severním Německu, aby se vyhnul deportaci, mohl potenciálně nakazit více než 50 německých dětí vysoce nakažlivým druhem tuberkulózy.
více


9.4.2019 SVĚT: Indie a Čína

Ota Ulč
Věříte-li ve svou schopnost břitkého zacházení s neodbytnými domorodci, Indie by vás asi přivedla k pochybám. Dotyční se nejenom dožadují. Prstem se dotýkají a opakují své k zbláznění stejné „Baksis sab, čapaty sab“.
více


9.4.2019 EVROPA: Potřebujeme jinou renesanci

Jan Zahradil
Nedávno se francouzský prezident Emmanuel Macron rozhodl, že napíše celé Evropě dopis. Nejspíš aby si na chvíli odpočinul od problémů se žlutými vestami, které otřásají zemí, stylizoval své psaníčko jako volání po evropské renesanci.
více


9.4.2019 POLEMIKA: Nenechme si ukrást brexit II.

Martin Mařák
Nenechme si ukrást brexit, píše IVK v jednom ze svých posledních článků a my s ním pro jednou docela souhlasíme, i když paradoxně stojíme na opačné straně oné pomyslné barikády.
více