16.7.2018 | Svátek má Luboš


16.7.2018 USA: Úloha FBI v dnešní Americe

Petr Adler
Na kopci jménem Capitol Hill, ve hlavním městě USA Washington, D.C., začalo konečně vyšetřování úlohy nejdůležitější složky americké kriminální policie, FBI, ve skandalizování demokraticky zvoleného presidenta Donalda J. Trumpa.
více


16.7.2018 NĚMECKO: Vítejte zpátky, pane

Marian Kechlibar
Bývalý tělesný strážce Usámy bin Ládina musí být dovezen na náklady německého státu z Tuniska zpět do Německa.
více


16.7.2018 RUSKO: Sencov

Petruška Šustrová
Poznamenala jsem si sice do kalendáře, že 11. července nebo v příhodný den v okolí toho data mám a chci napsat něco o Olze Havlové, aby se na ni nezapomínalo, jenže to dnes, kdy ten příhodný den nadešel, musím napsat nikoli o Olze, ale o Olegovi.
více


16.7.2018 SVĚT: Nepochopitelná krátkozrakost veřejnoprávních médií

Markéta Šichtařová 5
Pojem „fake news“ se stal symbolem doby. Dokud se o fake news mluvilo „jen“ v souvislosti se zprávami sdílenými na sociálních sítích, dávalo to smysl.
více


14.7.2018 EVROPA: Houser bruselský

Marian Kechlibar
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker prý má housera. Tak zní vysvětlení pro zvláštní motanici, kterou předvedl na posledním summitu EU. Vyhledáte-li si na YouTube „Juncker drunken“, vypadne na vás toto video od Associated Press jako první, leč nikoliv jediné.
více


16.7.2018 SVĚT: Mejdan už ale skončil, Mr. Robbins

Miloslav Pešta
Tak se nám Tim Robbins na tiskovce údajně rozkatil, vyjádřil obavu o své americké občanství a srdnatě zaláteřil na svého prezidenta. Může si to dovolit, obzvlášť když dobře ví, že mu nic nehrozí.
více


14.7.2018 VZPOMÍNKA: Stěhování (1)

Stanislav Moc
Celý svůj život jsem miloval dobrodružství, však i proto jsem se ocitl zde v Austrálii. Já jsem se nikdy nebál změn, ale to bylo, když jsem byl mladý a neměl za nikoho zodpovědnost, jenom za sebe. Pořád jsem měnil nejen místa pobytu, ale i zaměstnání. A že jich bylo!
více


16.7.2018 ROZHOVOR: Konec nadvlády Merkelové v Evropě

Benjamin Kuras
Nevyřešil. Řešit to za všechny bude Itálie, a to takovým způsobem, že se jí budou muset všichni přizpůsobit a budou civět překvapením. Itálie je rodiště západní civilizace a bez jejího starého Říma a její renesance by Evropa byla ušmudlanou provincií.
více


14.7.2018 SVĚT: Netanjahu v Moskvě

Gita Zbavitelova 1
Izraelský premiér Binjamin Netanjahu ve středu opět navštívil Vladimira Putina v Moskvě. Byl tam letos už potřetí a za poslední tři roky devětkrát; viděl se s ním tak častěji než s kteroukoli jinou hlavou státu, Donalda Trumpa nevyjímaje.
více


13.7.2018 GLOSA: Proč Trump utočí na všechny?

Petr Robejšek
Politickému chování porozumíme nejspíše tehdy, když se nezabýváme spekulacemi o tom, co a proč vládci říkají, ale přemýšlíme o tom, jaké důsledky jejich jednání má.
více


13.7.2018 CESTOVÁNÍ: Pardon, čtvrt milionu volů?

Lubomír Stejskal
Portál Lidových novin připomněl 11. června 2018 tragédii (obr. 1), která se stala před dvěma lety nad Středozemním mořem. Zřítilo se do něj egyptské dopravní letadlo Airbus A320. Zahynulo 66 lidí.
více


13.7.2018 EVROPA: Skličující (ale poučná) britská politická lekce

Ivo Strejček
Hlavní vyjednavač odchodu Velké Británie z EU David Davis na svoji funkci rezignoval. Jedna z hlavních tváří kampaně „Odejít“ a jeden z vlivných členů britské Konzervativní strany se tak rozhodl.
více


13.7.2018 ROZHOVOR: Masová migrace jako zbraň

Jan Schneider
Ozývají se i střízlivější hlasy, které jsou důležitější než ta sebechvála. Manželka mě dnes upozornila na dávný výrok Karla Kryla, že politikům není co důvěřovat, politiky je třeba kontrolovat.
více


12.7.2018 USA: Co nám tady všechno přibývá

Ota Ulč
Nemíním se rozhlížet po osmi letech vládnutí Baracka Husseina Obamy, syna bělošské matky, ale za stoprocentního černocha se prezentujícího. Soustřeďuji se na pozdější, a tedy nynější jinak pokrokově orientované myslitele.
více


12.7.2018 SVĚT: Proč se Trumpovi divíme?

Jaroslav Míth
Ve veřejném prostoru bohužel ubývá věcné diskuse, střetů argumentů a jejich vážení. Přibývá však nekritického fandění či odmítání.
více


12.7.2018 ARABSKÉ JARO: Boj o moc a černé zlato

Pavel Kopecký
Takzvané arabské jaro, jak západní média pokřtila společensko-politické bouře v zemích, kde nemají čtyři roční období, přineslo nespočet proměn. Některé vzaly za své bleskem, (nebezpečné) konsekvence jiných, např. v Sýrii anebo Libyi, pociťujeme dodnes. Na každý pád rozvětvené či odlišné dle...
více


12.7.2018 MIGRACE: Na hranicích víry

Zbyněk Petráček
Německá vládní krize pokračuje. Přikrmují ji různé přístupy k migraci a kontrole hranic. Fakt, že pokračuje, lze doložit i tím, že výroky představitelů Německa – na úrovni spolkové i zemské, hlavně bavorské – si protiřečí.
více


11.7.2018 SVĚT: Pitomost jménem "nemějte děti, zachráníte svět!"

Tomáš Zdechovský
Možná jste před časem zaslechli bizarní zprávu, že organizace Having Kids, prosazující „udržitelný a na děti orientovaný model plánovaní rodiny“, vyzvala britského prince Williama a jeho manželku Kate, aby neměli další děti.
více


12.7.2018 NĚMECKO: Osekávání svobody tisku?

Stefan Frank
germany flag1
Ve zjevném pokusu zamést pod koberec nedávnou dvojitou vraždu v Hamburku úřady tento příběh cenzurovaly. Také udělaly razie v bytě svědka, který natočil video zachycující vraždu, a v bytě blogera, který video nahrál na YouTube.
více


10.7.2018 GLOSA: Thajsko pro všechny

Zbyněk Petráček
Zachraňování dvanácti dětí z thajské jeskyně je něco, co oslovilo celý svět. V některých chvílích jako by mediálně válcovalo i fotbalový šampionát. Rozhodně válcuje dělení světa podle ras, ideologií, etnicit či náboženství.
více


10.7.2018 GLOSA: V Británii se novičok válí na ulici?

Jan Bartoň
Údajně první oběť nervově paralytického jedu má na kontě „novičok“. Zemřela žena, která se tímto jedem otrávila v místě relativně blízkém místu otravy Sergeje Skripala a jeho dcery.
více


10.7.2018 TURECKO: Volby

Burak Bekdil
turkish flag
Nic lépe nevysvětluje radost Turků projevovanou 24. června 2018 nad volebním vítězstvím prezidenta než karikatura, která zobrazuje jásající dav se třemi výroky v bublinách: „To bylo o fous!“ je napsáno v první. „Skoro jsme mohli být svobodní,“ v druhé. A v poslední: „Pryč se svobodami!“
více


10.7.2018 USA: Přibývající americké komplikace

Ota Ulč
Když jsem se už před dávnou dobou vyskytl v Americe, určitě jsem postrádal pořádnou užitečnou orientaci. Neměl potřebného místního strýce, takové jsem měl v Německu, nikoliv v tom východním, socialismus budujícím.
více


10.7.2018 GLOSA: Co liberálové nepochopili

Pavel Černocký
Sýrie byla před nástupem „arabského jara“ civilizovanou, tolerantní zemí, která chránila všechny náboženské směry. Pak ale evropští a američtí liberálové usoudili, že je potřeba „diktátora“ Asada svrhnout…
více


11.7.2018 EGYPT: Mona v nesnázích

Lubomír Stejskal
Nikoli Mona Lisa, ale Mona Al Mazbouhová, libanonská turistka, která skončila v závěru dovolené v Egyptě ve vazbě. Její příběh vyvolává řadu otazníků.
více


10.7.2018 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 472

Jan Čech
Lidé neustále nadávají. Mají to v povaze! „Jo, za bolševika, to bylo blaze, houska stála 45 haléřů!“ Tento fakt už dávno není pravda. Když si člověk přepočítá cenu housky teď a dříve prizmatem platů, je dnes houska nesrovnatelně levnější.
více


10.7.2018 ROZHOVOR: Brusel Trumpa nenávidí

Alexander Tomský (2)
Donald Trump se chová jako typický obchodník a Evropská komise není schopna reagovat racionálně. Obě strany místo odvetných opatření a obchodní války by si měly sednout k jednacímu stolu a detailně se podívat na jednotlivá cla a vyrovnat nerovnosti a neférovou praxi.
více


9.7.2018 ŠVÉDSKO: Bezprávní stát aktivistů

Jaro Pleva
Vlastně jsem chtěl skončit s nářky a opakováním popisu katastrofálního vývoje v této kdysi milé zemi, kterou bylo možno mít rád. Teď se city i rozum obracejí v pravý nefalšovaný opak. To hlavní už jsem se pokusil vylíčit a dá se to najít v archivu NP.
více


9.7.2018 MIGRACE: Summit v Bruselu

Eva Kislingerová
Svého času mě hodně pobavila věta o tom, že v politice nejsou důležité ani tak výsledky, jako schopnost jejich interpretace. Řekla bych, že tato věta vystihuje přesně poslední summit v Bruselu, kde se nikdo s nikým na ničem moc nedohodl, ale přesto jsou všichni spokojeni. Nebo to alespoň tvrdí.
více


9.7.2018 USA: Pitbull na podpatcích

Karel Stryczek
Večírek v clevelandském univerzitním centru byl v plném proudu, mnoho známých i neznámých tváří, studenti, profesoři, rodiče, přátelé. Kamarád se u mě zastavil s tím, že mě seznámí s jednou paní, která nedávno navštívila Česko.
více


9.7.2018 EVROPA: Pokrokem k úpadku

Markéta Šichtařová 5
Myslím, že jsem na to konečně přišla. Osvítil mě vzácný záblesk geniality a došlo mi, jak by měl vypadat ten správný volební program správné liberální, levicové, progresívní strany, hodné dnešní Evropy: „Osla do každé rodiny!“
více


9.7.2018 ROZHOVOR: Na západ od nás budou islamizované státy

Alexander Tomský (2)
Blbost. Summit nic nevyřešil a sliby na zastavení migrace jsou mlhavé, ne-li liché. Že padnou absurdní kvóty na rozdělování migrantů, bylo dávno zřejmé, nikoho nelze zadržovat proti jeho vůli.
více


7.7.2018 EGYPT: K jednomu výročí

Lubomír Stejskal
V sobotu 30. června si Egypt připomněl páté výroči tzv. druhé, protimursíovské revoluce. V televizi promluvil prezident Sisi, tehdejší hlavní strůjce (jako armádní šéf) Mursího pádu, média jsou plná výročních analýz.
více


7.7.2018 EVROPA: Skrytá statistika polygamie

Judith Bergman
Švédská Strana středu, jedna ze čtyř stran středo-pravicové vládní koalice, před několika lety navrhla legalizaci polygamie. Nápad způsobil pobouření a strana návrh stáhla. Mládežnické křídlo strany se však odmítlo vzdát.
více


7.7.2018 EVROPA: Co ukázala Merkelová

Josef Mlejnek jr.
Angela Merkelová by v Česku volby asi určitě nevyhrála. Ostatně, dnes by jí to činilo problém i v její vlastní zemi. Nicméně její vnímání naší veřejností i mnohými politiky svědčí často pouze o omezeném rozhledu dotyčných i nízké úrovni zdejší politické kultury.
více


7.7.2018 AUSTRÁLIE: Jirka

Stanislav Moc
V zeměměřičské partě, která v Severním Teritoriu vyměřovala v roce 1970 budoucí silnici do národního parku Kakadu, bylo mnoho zajímavých postav.
více