22.12.2014 | Svátek má Šimon


22.12.2014 BLÍZKÝ VÝCHOD: Hranice z roku 1967?

Stalo se módou sezony, že se parlamenty členských zemí unie tak či onak (vždy ale pozitivně, třebaže někdy podmíněně) vyslovují ke vzniku „Státu Palestina“. Byli jsme toho svědky ve Spojeném království, Irsku, Španělsku, Francii a Portugalsku. Evropský parlament nemohl zůstat pozadu, a tak 17. 12. spatřilo...
více


22.12.2014 EVROPA: EU trestá občany EU

Ti, které si pod trestem odnětí svobody za případné neplacení daní platím, mi včera určili, kam od zítra smím a nesmím jet, a kde smím a kde nesmím utratit svoje peníze, které mi ještě zbyly. Zaspal jsem něco?
více


22.12.2014 USA: Kongres schválil rozpočet

Vánoční zázrak – tak pojmenovali někteří pozorovatelé schválení státního rozpočtu na rok 2015 Kongresem. Návrh usnesení, jenž předpokládá rozpočet ve výši jednoho trilionu sta miliard dolarů, byl postoupen prezidentu Obamovi k podpisu.
více


22.12.2014 FEJETON: Jinýma očima

Má předposlední adventní cesta vedla do ukrajinského Dněpropetrovsku, města se slavnou historií, ze kterého chtěl kníže Potěmkin udělat centrum Nového Ruska, město, jež by se vyrovnalo Petrohradu a Moskvě, a dal mu na počest panovnice Kateřiny jméno Jekatěrinoslav.
více


22.12.2014 GLOSA: Až pustí ty vězně

Barack Obama provedl koperníkovský obrat v politice Washingtonu vůči Kubě a Evropa tleská. Konečně vidí Ameriku, jakou si přála – takovou, která nazře marnost svého počínání a po půlstoletí odtroubí jednu ze svých stěžejních doktrín.
více


20.12.2014 SVĚT: Rusko se nikdy neomlouvá

Současná ruská horečka je jenom prvním záchvatem mnohem hlubší krize, která teprve pomalu nastupuje, ale která už dnes dramaticky ovlivňuje myšlení paranoidní části ruské mocenské elity víc, než si je Západ ochoten připouštět.
více


20.12.2014 RUSKO: Dávám Putinovi rok, maximálně dva

Putinovo vystoupení bylo očekáváno s napětím především kvůli razantnímu propadu kurzu rublu. Ten, kdo očekával, že Putin přizná chybu v zahraniční politice či že se bude kát, musel být zklamán. Kdo čekal tradiční obviňování všech okolo a ruskou ublíženost, nemýlil se.
více


20.12.2014 ROZHOVOR: O tomto a příštím roce

Šlo zabránit ukrajinské krizi a vzniku IS a co můžeme očekávat v příštím roce? Jak se bude vyvíjet ruská ekonomika a hospodářství eurozóny? Je postoj Evropanů vůči válkám v islámském světě přiměřený? Je dohoda TTIP dobrá pro Evropu a zůstanou Spojené státy hegemonem? Míří kapitalismus a západní civilizace...
více


19.12.2014 SVĚT: Výzva, o níž nemáme vědět?

Více než 60 německých osobností z politiky, ekonomiky, kultury a médií podepsalo výzvu, v níž varují před válkou s Ruskem a podporují novou politiku uvolňování napětí v Evropě. Svou výzvu adresují spolkové vládě, poslancům spolkového parlamentu a médiím.
více


20.12.2014 PÁKISTÁN: Bezhlavě vraždili děti, rukojmí nebrali

Měla to být odveta. Pomsta za zabíjení nevinných lidí z oblastí, které ovládají talibanci a kde pákistánská armáda nedávno zesílila své útoky.
více


20.12.2014 SVĚT: Hamás už není teroristický?

K překvapivému závěru dospěl ve středu druhý nejvyšší evropský soud – nařídil Evropské unii, aby vyškrtla palestinské hnutí Hamás ze seznamu teroristických organizací. Přestože verdikt bude mít zřejmě mizivé důsledky, byl poněkud šokující a vyvolává nejednu otázku.
více


20.12.2014 NĚMECKO: Migrace a emigrace

Jen za loňský rok se přistěhovalo do osmdesátimilionového Německa bezmála půl milionu lidí a tendence je stále vzrůstající. Toto číslo řadí Německo po Spojených státech na druhé místo na žebříčku přistěhovalectví.
více


19.12.2014 IZRAEL: Národní stát pro židovský národ

V posledních týdnech roku 2014 vyvolal jeden návrh zákona vzrušení v Izraeli i daleko za hranicemi. Netanjahuova vláda si přeje, aby v zákoně byla zakotvena definice Izraele jako národního státu židovského národa. Ti, kdo před tím varují, cítí oživení rasisticky motivovaného útlaku.
více


19.12.2014 ÚVAHA: Nad mučením vězňů

V posledních dnech byla opět v médiích propírána otázka mučení vězňů vyslýchaných v souvislosti s islámským terorismem. Musím říci, že nejsem příznivcem těchto metod a nejsem ani přesvědčen, že pomocí nich lze zjistit více než běžným výslechem a dalšími vyšetřovacími prostředky.
více


18.12.2014 SVĚT: Smrt na pokračování

Tak ten terorista v Sydney byl prý „hluboce narušený jedinec“, dozvídáme se od australského premiéra Tonyho Abbotta. Velice obezřetné prohlášení, úzkostlivě se vyhýbající jakékoli zmínce o souvislosti s islámem.
více


18.12.2014 GLOSA: Naivita, nebo hloupost?

Zdá se, že lidstvo je nepoučitelné a musí stále opakovat své chyby. Generaci za generací, jako ti lumíci. Vše bylo trochu zbrzděno jadernými zbraněmi, ale zdá se, že nám již pomalu otrnulo a budeme opětovně tahat čerta za ocas.
více


19.12.2014 BLÍZKÝ VÝCHOD: Partner k pohledání

Po smrti ministra vlády Palestinskoarabské samosprávy Abu Eina, kterého postihl infarkt během střetu s izraelskými bezpečnostními silami, vyhrožovalo její vedení ukončením bezpečnostní spolupráce s Izraelem. Ta je realizována oběma stranami na základě Dohod z Oslo.
více


19.12.2014 FERGUSON: O rasu šlo až v druhé řadě

Před pár dny jsem byl požádán o odpovědi pro jeden studentský časopis. Nakonec se jej nepodařilo vydat, tak předkládám text aspoň čtenářům svého blogu.
více


18.12.2014 POLEMIKA: Rambajs v domě modlitby

Jan Ferenc
chrám Krista Spasitele
Jeden z diskutujících pod článkem Vlastimila Podrackého Pussy Riot a nové náboženství (NP 2. prosince) svůj příspěvek nadepsal slovy: „Rambajs v kostele se dělat nemá“.
více


18.12.2014 USA: Vývoj v nápodobě kolotoče či kotrmelce

Prognostika jako příležitost značných omylů, nezřídka i jejich značná záruka. Vážený spisovatel H.G. Wells na začátku 20. století tvrdil, že discovery of the future – objevování budoucnosti - bude stejně vědecky přesné, jako je tomu v přírodních vědách.
více


18.12.2014 IZRAEL: Vyšetřování

Izrael je tradičně obviňován z válečných zločinů při svých odvetných válkách s palestinským Hamásem v pásmu Gazy a nejinak tomu bylo i za té poslední letos v létě. Rada OSN pro lidská práva rychle zřídila komisi, která už údajné izraelské zločiny vyšetřuje.
více


17.12.2014 SYDNEY: Dalo se předejít teroristickému útoku?

To je otázka na rtech mnohých lidí, v Austrálii i po celém světě. Souhlasím s tím, že je snad ještě trochu brzy na to abychom příliš spekulovali, když stále ještě nejsou známa veškerá fakta.
více


18.12.2014 EVROPA: Morální povinnost?

Přijmout uprchlíky je to nejhorší, co pro jejich i naši budoucnost můžeme udělat. Myslíte, že je tento postoj nelidský, cynický a bez špetky empatie? Ne. Mají-li uprchlíci obhájit právo na život a existenci, musí bojovat a ne utíkat.
více


16.12.2014 GLOSA: Očima Australana

Justin Amler
australia flag
Po řadu let jsme si seděli ve svém koutku světa, pohodlně a spokojeně. Pohodlně, protože všechen ten teror, o kterém jsme četli nebo ho viděli ve zprávách, byl někde hodně daleko, v cizích zemích, strašil nás možná v nočních můrách, ale rozhodně ne v denním snění.
více


16.12.2014 GLOSA: Blízké vzdálené Sydney

Vánoční strom a teror. Kavárna Lindt a teror. Dva obrázky z pondělního (15/12) Sydney. Tisíce mil od Islámského státu, jehož vlajku únosce údajně požaduje.
více


18.12.2014 HISTORIE: Smrt rudého Draculy

Poručíme větru dešti platí už jen v Bukurešti, skandovali demonstranti v Československu na počátku sametové revoluce. Ale nedlouho poté už ani to neplatilo, poněvadž i v Rumunsku se v polovině prosince vzedmula vlna odporu, která svrhla Nicolae Ceauseska.
více


16.12.2014 SVĚT: Disputace s islámem (2)

I kdybychom se obrnili cynismem, ach, co je nám do toho krvavého blázince někde v Sýrii nebo v kterých čertech ďáblech, nevyhneme se otázce, jak naložit se statisícovými armádami uprchlíků z těch – zdůrazněme – vlastním přičiněním rozvrácených končin.
více


17.12.2014 SVĚT: Sex otrokyň

Před několika dny byl civilizovaný svět šokován manuálem Islámského státu (IS) obsahujícím „pravidla“ pro braní žen do otroctví. To samo o sobě je v 21. století vrchol zvrácenosti. Obsah „vyhlášky“ jej ještě překonává.
více


16.12.2014 USA: Potřeba salutovat odvážlivcům

Už několikrát jsem dostal otázku, proč tak často se zmiňuji o Thomasu Sowellovi, černošském ekonomovi v kalifornském Hoover Institutu, cituji tohoto velepilného a zejména kurážného autora víc než dvaceti knih, z nichž prozatím poslední je Intellectuals and Race z roku 2013.
více


15.12.2014 SVĚT: Disputace s islámem (1)

A to ještě, dědečku Komenský, disputovala takto za Tvých dob říše tureckých sultánů, výbojná, ale dobře spravovaná, k podmaněným národům jakž takž shovívavá a vcelku předvídatelná.
více


15.12.2014 UKRAJINA: Západ se musí chovat chytřeji

Politická atmosféra je u nás z mnoha důvodů značně zjitřená. Emoce dominují nad racionálním přístupem k věci a důsledkem jsou z demokratického hlediska nepřiměřené reakce.
více


15.12.2014 SVĚT: Patriarcha, imám a rabín ano...

V sobotu (12/12) večer jsme se dozvěděli, že papež odmítl přijmout dalajlámu. Prý nikoli ze strachu, ale z obavy o osud čínských katolíků.
více


15.12.2014 FERGUSON: Existuje řešení?

Po seznámení s dostupnými fakty jsem přesvědčen, že policie Michaela Browna zastřelila právem. Jsem přesvědčen, že porota, která rozhodla, že střílející policista nebude stíhán, rozhodla správně. Jsem přesvědčen, že následné rabování obchodů je neomluvitelné a nic nevyřeší.
více


15.12.2014 GLOSA: Měl jsem sen...

Kaaba
Islámský stát vydal jakýsi manuál pro své bojovníky, jak mají zacházet se zajatkyněmi. Mimo jiné je doporučováno bití nemuslimek, jejich znásilňování, prodej či jejich rozdělení imánem coby válečné kořisti.
více


15.12.2014 USA: Vlastní gól

Po pěti letech usilovné práce a padesáti milionech utracených dolarů je na světě zpráva senátního výboru pro zpravodajské služby o praktikách CIA. Respektive zpráva demokratické poloviny výboru, navíc primárně psaná asistenty tří nejlevicovějších senátorů.
více


15.12.2014 FEJETON: Obránci pronásledovaných

To ví snad jenom Amnesty / v jakým tu žijem neštěstí, napsal svého času Magor. Myslel samozřejmě Amnesty International, organizaci, která se od šedesátých let minulého století zastává politických vězňů. Má po světě miliony členů, stoupenců a přispěvatelů, a za komunismu to byl pro nás, kteří jsme s režimem...
více