2.10.2014 | Svátek má Olívie, Galina, Oliver


2.10.2014 SVĚT: Vítaní či nevítaní zájemci

Záleží na tradici, zkušenosti země, zda se z ní víc odchází či do ní naopak přichází. A jaké jsou motivy k takovému pohybu: zda odchod z vlastního popudu ( motiv pobělohorský) nebo velmi nedobrovolný ( třímilionové sudetské vyhnání po druhé světové válce).
více


2.10.2014 BLÍZKÝ VÝCHOD: Rozkmitat celý region

V jednom nedávném komentáři jsem uvedl, že Spojené státy americké musejí vydávat hodně energie, aby neztratily před světovou veřejností tvář. Ona totiž politická paměť není tak krátká, jak by se mocným hodilo.
více


2.10.2014 EVROPA: Neexistuje libertariánský argument pro EU

Dalibor Roháč napsal zajímavý článek, ve kterém argumentuje, že navzdory všem svým chybám, je Evropská unie (EU) tím nejlepším reálným scénářem, který mohou evropští libertariáni mít, a proto by ho měli přijmout.
více


2.10.2014 EVROPA: S Putinem proti džihádu?

Prezident Miloš Zeman má se svým předchůdcem leccos společné. I to, jak dokáže polarizovat společnost. Když něco řekl Klaus, zdvihla se vlna odporu hlavně proto, že to řekl Klaus.
více


1.10.2014 BAHAMY: Ráj na zemi

Někdy se jeden musí nechat vyfotit, aby mu druzí věřili, že tam skutečně byl. Tak i já jsem se postavila před Norwegian Sky, kterou jsem již v minulosti jela na Bahamy. Nejela jsem tam ani tak kvůli sobě, jako jsem se chtěla o svůj silný zážitek podělit se svým vnukem.
více


1.10.2014 USA: Potřebuje Obamova válka souhlas Kongresu?

Minulou středu v projevu na Valném shromáždění OSN vyzval americký prezident svět, aby spojil síly ve válce proti Islámskému státu, tomuto syndikátu smrti, jak řekl Obama.
více


30.9.2014 TURECKO: Erdogan

S trochou nadsázky lze říci, že kam přijede Erdogan, tam nuda rozhodně nehrozí. V roce 2009 způsobil, tehdy jako premiér, rozruch v Davosu, když se dostal do ostrého názorového konfliktu s tehdejším prezidentem Izraele. Tentokrát přilil olej do ohně už tak nedobrých vztahů s Egyptem.
více


30.9.2014 SVĚT: Existuje mlčící islámská většina?

V souvislosti se vznikem tzv."chalifátu" na části území dnešního Iráku a Sýrie a nezanedbatelnými projevy jeho "kultury" uřezávání hlav v přímém přenosu se nabízí otázka, existuje-li v islámu nějaký protipól.
více


30.9.2014 ZAKYNTHOS: Somnambulismus na řecký způsob (2)

Od pradávna je běh světa obklopen značným množstvím mýtů. Jim se jistotně nevyhnula ani doba počátku minulého století, obklopena jimi je i naše současnost. Mezi nejhorší mýty první války světové patří tvrzení, že byla rozpoutána válkychtivým Rakouskem-Uherskem za trvalého sekundování ještě krvelačnějšího...
více


30.9.2014 SVĚT: Chvástat se vlastní krutostí

Ve snaze vylepšit svou popularitu inzerováním vlastního krvelačného sadismu, polepší či poškodí se reputace režimu, utrpí či obohatí se pověst pilného kata? Lapat nevinné oběti, utínat jim hlavy nebo pohřbít za živa nebo ukřižovat nebo naopak nabídnout dosud dýchajícího chudáka na prodej za nehoráznou...
více


29.9.2014 EVROPA: Cirkus Brusel - Štrasburk

Už desiatky rokov funguje ten úplne zbytočný cirkus so sťahovaním parlamentu medzi Bruselom a Štrasburgom. Poslanci majú svoje kancelárie v Bruseli, v Bruseli zasadajú aj výbory, majú sídla parlamentné frakcie, má sídlo komisia, s ktorou je potrebné byť v kontakte.
více


29.9.2014 GAZA: Rekonstrukce nezačala ani po měsíci

Příměří mezi palestinským teroristickým hnutím Hamás a Izraelem platí už měsíc a boje se skutečně zastavily – Hamás neodpaluje rakety, a když z Gazy dvakrát vylétly, údajně pachatele zatkl. Dodnes však nezačala jeho jednání s Izraelem a v pásmu Gazy nebyl opraven ani jediný ze 17 000 zničených domů.
více


29.9.2014 SVĚT: Signál ze Švédska

Vše se mění a vyvíjí se, jen v té naší demokracii jako by se vývoj zadrhl. Bývala soutěží myšlenek: svůj projekt lepšího, spravedlivějšího atd. světa nabízeli socialisté, násilničtější formou komunisté, na druhé straně názorového bidélka nacionalisté i všelijací buržousti, klerikálové a jiná reakční...
více


29.9.2014 SVĚT: Double standard?

Dalo se předpokládat, že vojenské operace Koalice proti Islámskému státu (CAIS) přijde náramně vhod všem, kdo v současném konfliktu na Ukrajině stojí na straně Moskvy. Případně těm, kdo jednoduše nemají rádi Spojené státy.
více


29.9.2014 FEJETON: Co mi vadí

Tedy vadí mi toho dost, ale jednak si nechci pořád stěžovat a pak taky uznávám, že se s valnou částí toho, co mi vadí, musím smířit, nechci-li jen zakysle skuhrat. Některé věci mi ale vadí natolik, že se s nimi musím aspoň svěřit.
více


27.9.2014 TERORISMUS: Džihádisté v Německu

Jak už jsme před časem informovali, Spolkový kriminální úřad v Německu ve své poslední zprávě zmiňuje zvýšené riziko teroristických akcí, které je spojené s návratem džihádistů, kteří bojovali v Sýrii.
více


27.9.2014 BLÍZKÝ VÝCHOD: Mír nebude

Kalendářní systém není pouze jeden. Jak rozmanitě se vyvíjela lidská společnost, vznikly i rozmanité způsoby členění času. Svůj kalendář má také judaismus. V něm začíná den vlastně předchozím večerem. Včera večer začal 1. tišri, tedy Roš Hašana. Židovský nový rok 5775.
více


27.9.2014 NATO: Pozor! Český velitel

Řekněme rovnou, že generál Petr Pavel je dobrý voják – asi nejlepší důstojník, jakého máme. Tak se alespoň jeví vnějšímu pozorovateli. Náčelník generálního štábu má své politické názory – v tom smyslu, že veřejně hájí, za čím si stojí, či kritizuje, s čím nesouhlasí.
více


26.9.2014 SVĚT: Islámský stát vyzývá k útokům na civilisty

Ačkoliv se do přímých bojových akcí proti tzv. Islámskému státu kromě amerických letadel zapojila pouze letadla francouzská, americkému presidentovi se do globální koalice proti extrémistickému hnutí, jež ovládá podstatnou část Iráku a Sýrie, podařilo získat už nějakých 40 států.
více


26.9.2014 IZRAEL: Politický protest proti válce...

Jako po každé válce, na níž se podílí Izrael, přichází vždy nějaká nepatrná, politicky motivovaná skupina elitních vojáků, školáků či pilotů s protestem proti politice své vlády. Tentokrát to bylo třiačtyřicet záložníků „jednotky 8200“ vojenské tajné služby.
více


25.9.2014 FORT LAUDERDALE: Benátky Ameriky

Na Floridu většinou jezdí lidi za teplem. Ovšem když přijedete v létě, tak vás moře neochladí, bazén jakbysmet a stejně tak sprcha v domě. Horko vás obejme svou náručí a vám nezbude než se uchýlit do klimatizovaných prostor. Tak vyhledáváte, co byste si kde prohlédli pod střechou.
více


25.9.2014 SVĚT: O sadismu a genocidě

hamas
Musím se předem omluvit čtenářům za bezohledný, brutální naturalismus (jiný název mne nenapadá), který článkem proniká. Není to má vina, neboť toto se bohužel stalo součástí dnešního světa.
více


25.9.2014 VELKÁ BRITÁNIE: Historie pokračuje

Skotské referendum odmítlo nezávislost na Velké Británii. Diskuse o státoprávním uspořádání země ale neutichly. Přidali se i Angličané, kteří sice nechtějí vyhlašovat nezávislost Anglie, ale kladou logické otázky: Když Skotové mají skotský parlament, proč my nemáme anglický parlament?
více


25.9.2014 SPOLEČNOST: Zastavme rozpínavost Ukrajiny!

Rozpínavost Ukrajinců nezná mezí. Je načase se jí postavit. Pro začátek alespoň třeba malým stánkem na Staroměstském náměstí. Protože mlčet již dále nelze.
více


24.9.2014 GLOSA: Politická legenda chápe Putina

"Bez Ruska není v Evropě stability, a už vůbec ne proti Rusku," prohlásil - právě nyní, v časech vrcholící protiruské hysterie - jeden z nejschopnějších německých politiků, bývalý dlouholetý ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher…
více


24.9.2014 ZAKYNTHOS: Somnambulismus na řecký způsob (1)

Druhou část každoroční dovolené trávíme vždy v září na jihu Evropy a prodlužujeme si tak léto. V posledních pěti letech je pravidelným cílem našeho post letního putování kouzelný řecký ostrov Zakynthos. Tím ovšem nechci říci, že by ostatní řecké ostrovy nebyly kouzelné.
více


24.9.2014 USA: Potlesk Porošenkovi v Kongresu a co dál?

Projev ukrajinského prezidenta Petro Porošenka, který minulý čtvrtek pronesl v americkém Kongresu, byl mnohokrát přerušován bouřlivými ovacemi vestoje. Panuje názor, že to byl nejtvrdší odsudek imperiálního Ruska, který kdy v Kongresu zazněl.
více


24.9.2014 SVĚT: Co dál s Ruskem?

Vypadá to, že sankce slouží k ekonomickému odpojení od Ruska. Nebudu zde spekulovat o tom, koho více poškodí, ale jeden výsledek je zřetelný: ekonomická izolace. Tedy přesně to, co je proti zásadám volného trhu a hlavně proti garanci míru na základě vzájemné ekonomické závislosti.
více


24.9.2014 KANADSKÉ BORŮVKY: Veverky

Jako malá jsem se těšívala na výlety s babičkou do Mariánek. Cucání slané vody byla nuda, zato koukání po veverkách mě bavilo moc. Pak ještě přišla Zrzečka jako součást povinné školní četby, a bylo vymalováno. Veverky jsou roztomilá zvířátka, obzvlášť když mají v těch svých malých pacičkách něco k s...
více


24.9.2014 VELKÁ BRITÁNIE: Britannia vládne. Prozatím

Skotští separatisté prohráli a nejen v Anglii, ale i na kontinentě si politici hlasitě oddechli, nejvíce španělský premiér Marian Rajoy, který je ohrožen daleko mocnějším odporem autonomních Katalánců a chystané referendum jim jednoduše zakázal.
více


23.9.2014 VELKÁ BRITÁNIE: O slovu královny...

Po skončení skotského referenda zbývala ještě třešnička na dortu: vyjádření královny. Alžběta II. dala najevo svoji státnickou moudrost, když se před hlasováním řídila pravidlem, že méně je někdy více. Nepodlehla pokušení vstoupit do lítého boje, a přestože ve hře byla část její koruny, dokázala zůstat...
více


23.9.2014 SVĚT: Jazyk a náhlá zmínka o naší minulé existenci

Ve čtvrtek 18. září 2014 v televizních zprávách všemožného původu se opakovalo dnes již historické označení naší původní domoviny - ano, ČESKOSLOVENSKO, v anglické verzi ovšem Czechoslovakia.
více


23.9.2014 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 291

Vrátil jsem se z dovolené. Od roku 2006, kdy zemřela moje maminka, jezdíme na deset dní v září na ostrov Aegina v Řecku. Původně jsme tam jeli, protože jsem se potřeboval odreagovat od té smutné události.
více


23.9.2014 SVĚT: Hrst poznámek ke skotskému referendu

Když tak člověk pocestuje kus světa, zjistí, že některé jeho kouty má rád víc, některé méně, některé vůbec ne. Sám jsem si během svých toulek vytvořil takový žebříček sympatií; a jednu z nejvyšších příček mi na něm zaujímá Skotsko.
více


22.9.2014 HISTORIE: Co byl a co není fašismus

Nepodařilo se mi vyzvědět, z jaké situace vyplynul citovaný výrok, ale o jednom svědčí: jeho autor, ať byl, jaký byl, měl vtip a dovedl se zasmát i vlastnímu dílu. Tím se liší od všech samovládců minulých i přítomných, figur prkenně vážných, bez vtipu a bez úsměvu.
více


22.9.2014 POLITIKA: Extremismus po švédsku

V neděli prohrála švédská pravicová vládní koalice parlamentní volby. Premiér Fredrik Reinfeldt podal ihned demisi. Znamená to, že osm let pravicové vlády přineslo zemi utrpení a skončilo fiaskem?
více