22.2.2019 | Svátek má Petr


21.2.2019 UKRAJINA: Bandera, jaký je to vzor?

Pavel Kopecký
Současná Ukrajina je naneštěstí nárazníkovým pásmem. Neradostným „územím nikoho“ mezi velmocenskými sférami Ruské federace a Západu.
více


22.2.2019 HISTORIE: Revoluce, změna k lepšímu?

Roman Joch
Jedenáctého února uplynulo čtyřicet let od islámské revoluce v Íránu. Po pádu šáhova režimu a krátkém mezivládí utužil svou moc ajatolláh Chomejní. A nastolil islámskou teokracii.
více


22.2.2019 SLOVENSKO: Vražda zemědělce, novináře a dotační podvody

Tomáš Zdechovský
V prosinci jsem byl součástí delegace EP, jejímž cílem bylo prošetřit podezření na podivné praktiky, které na Slovensku panují při proplácení evropských zemědělských dotací.
více


22.2.2019 IZRAEL: K polsko-izraelské kontroverzi

Lubomír Stejskal
Tak už to víme: summit V4 + Izrael v Jeruzalémě nebude. Na vině jsou vyhrocené vztahy mezi Izraelem a Polskem kvůli pohledu na to, nakolik Poláci participovali na holocaustu.
více


22.2.2019 GLOSA: Merkelová o hybridní válce

Petr Robejšek
V některých německých městech stávkují každý pátek školáci ve prospěch klimatu. Na bezpečnostní konferenci v Mnichově přednesla Angela Merkelová svou teorii o tom, proč k tomu dochází. Její argumentace je opravdu pozoruhodná.
více


21.2.2019 USA: Svět v pořádném pohybu

Ota Ulč
Značně četní zájemci - uprchlíci, zájemci o přestěhování, získání pořádného vylepšení životního standardu - z příležitosti, jakéhokoliv zdroje, třeba ze státu, kde není jednoduché se domluvit. Žurnalisté se rozbíhají všemožnými směry vyslýchat prchající živly.
více


21.2.2019 HISTORIE: Mají Poláci na svědomí životy Židů?

Gita Zbavitelova 1
V posledních dnech se znovu rozhořel spor Izraele s Polskem o to, zda se Poláci za druhé světové války podíleli na vraždění Židů.
více


21.2.2019 BREXIT: Tvrdý? Chaotický? Divoký? Čistý!

Ladislav Jakl 1
Opustíš-li mne, nezahynu, opustíš-li mne, zahyneš. To spolu s Viktorem Dykem vzkazuje Brusel všem vazalským zemím EU.
více


20.2.2019 USA: Americký sen je mrtvý...

Jan Vitek
Na tuto společenskou potřebu doby odpověděl republikán Donald Trump ctižádostivou vizí Make America Great Again, vraťme Americe její zašlou slávu.
více


20.2.2019 MIGRACE: Další český „řidič-pašerák“ v nesnázích

Tomáš Zdechovský
Jiří Sagan zdaleka není prvním českým řidičem kamionu, který se v zahraničí ne vlastní vinou ocitl v nesnázích kvůli údajnému pašování migrantů. Česká vláda mu také nepomohla, přestože mu hrozilo až 14 let vězení...
více


20.2.2019 SVĚT: Jsou Evropa a USA vůbec schopné shody?

Zbyněk Petráček
Už mnohokrát bylo řečeno, že setkání typu Davos (světové hospodářské fórum) či Mnichov (bezpečnostní konference) fungují trochu jako pohřby státníků.
více


20.2.2019 EVROPA: Orwell na plný plyn

Judith Bergman
EU zahájila komplexní Akční plán proti dezinformacím. Jeho účelem je podle nedávné tiskové zprávy
více


19.2.2019 SVĚT: Podstatná vzpomínání

Ota Ulč
Nejdůkladnějším obohacením byly ovšem přemnohé zážitky ve všech pěti kontinentech s mou životní partnerkou, vydrželo nám to padesát dva roků, víc než půl století. Na její permanentní odchod do neznáma jsem reagoval výtvorem PRISCILLA, s podtitulkem „Dost svévolně se košatící osud“.
více


19.2.2019 POLITIKA: Maďaři, množte se. Stát vás podpoří

Pavel Kohout
Maďarský premiér Viktor Orbán zveřejnil minulou neděli sedmibodový plán prozvýšení porodnosti. Může být projekt, který vzbudil pozornost a zároveň kritiku, úspěšný, nebo jde ozoufalé plácnutí do vody?
více


19.2.2019 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 501

Jan Čech
Přečetl jsem si článek v Lidových novinách Rusko zbrojí, nebo jen blafuje od Tomáše Vlacha. Dovolil bych si k tomu jen pár poznámek.
více


19.2.2019 BLÍZKÝ VÝCHOD: Dobré znamení

Lubomír Stejskal
Miloš Zeman by od Netanjahua rád slyšel, že ČR je nejlepším přítelem Izraele na celém světě. Když se ale ve Varšavě koná prestižní konference o Blízkém východě, na níž je Netanjahu přítomen, vyšle Praha pouze náměstka MZV.
více


18.2.2019 ŠPANĚLSKO: Příští zastávka - předčasné volby

Marian Kechlibar
Současný španělský premiér Pedro Sanchez je nositelem nejméně jednoho primátu. Jako jediný z premiérů od skončení Frankovy diktatury se nedostal k moci vítězstvím ve volbách, ale palácovým převratem proti předešlému premiérovi Marianu Rajoyovi.
více


18.2.2019 EVROPA: Pokojné ovládnutí evropských zemí

Jan Keller
Naprostá většina politiků a takzvaná mainstreamová média se dnes řídí heslem: „Je lepší mýlit se s Fukuyamovou knihou Konec dějin a poslední člověk než mít pravdu s Huntingtonovou knihou Střet civilizací.“
více


19.2.2019 ROZHOVOR: Mám úkol pro Kalouska se Šarapatkou

Jan Keller
Vše je zatím v dost obecné rovině. Abychom věděli, o co půjde ve skutečnosti a na co se máme připravit, potřebovali bychom mít především tyto informace.
více


18.2.2019 ÚVAHA: Latentní nebezpečí zvykání si

Vladimír Cícha
Jedno přísloví zní „zvyk je železná košile“. Až se v naší dnešní západní společnosti stane běžným, bude to její definitivní konec.
více


19.2.2019 GLOSA: Evropská unie nevzkvétá

Jiří Hrdlička
Jako absolutní politologický laik z povzdálí pozoruji tahanici kolem brexitu. Rojí se kolem toho mnoho komentářů a názorů, velmi často protichůdných.
více


20.2.2019 OSOBNOST: Antinacista Albert Göring

Jan Handl
Albert Günther Göring se narodil 5. března roku 1895 v Berlíně-Friedenau. To, že se do historie zapsal výrazněji, než je obvyklé, můžeme přičítat i tomu, že jeho starším bratrem byl Hermann Göring, tedy šéf Luftwaffe a jeden z nejvýše postavených představitelů nacistické Třetí říše.
více


18.2.2019 BLÍZKÝ VÝCHOD: Schůzka ve Varšavě

Gita Zbavitelova 1
Mezinárodní konference ve Varšavě měla původně vytvořit celosvětovou koalici, která by zabránila Íránu v expanzi na Blízkém východě, ale nakonec přibyla i témata jako Sýrie, Jemen nebo izraelsko-palestinský konflikt.
více


18.2.2019 ROZHOVOR: Itálie možná přináší novou renesanci

Benjamin Kuras
Neučesaná operace je hodně mírný termín. Ale je to napínavé, a zároveň komické. Vladaři EU stále opakují, že žádné další ústupky se nebudou konat, dohodu v této formě už parlament zamítl a nevypadá, že by se dvě stovky poslanců nechaly přemluvit, aby ji přijaly.
více


18.2.2019 HISTORIE: Smutek v Polsku

Petruška Šustrová
Když padne jméno Jan Olszewski, vždycky se mi vybaví pojem „lustrační noc“. Byla to noc ze 4. na 5. června 1992, která vyvrcholila tím, že polský Sejm odhlasoval nedůvěru vládě. Mnohahodinová nesmiřitelná diskuse se tenkrát vedla o seznamu, který parlamentu předložil Antoni Macierewicz.
více


16.2.2019 BLÍZKÝ VÝCHOD: Zamést v Afghánistánu

Pavel Kopecký
Donald Trump je mistrem světa ve změnách názorů na zásadní, světodějné věci. Včetně mezinárodní bezpečnosti. Pán Bílého domu reaguje pružně, ba beztvaře. Ztrácí tím důvěryhodnost, nicméně na pětníku se otáčí bleskově, až mu lví hříva vlaje.
více


16.2.2019 GLOSA: Na mostě Západu

Zbyněk Petráček
Americký ministr zahraničí Pompeo navštívil Budapešť a pak se přes Bratislavu přesunul do Varšavy, na konferenci o Blízkém východě. Není podezřelé, že vynechal Prahu? Nesignalizuje to problém?
více


15.2.2019 USA: Nový zelený rudý úděl

Jefim Fištejn
Když demokratická senátorka Elizabeth Warrenová na shromáždění svých stoupenců ve státě Massachusetts oznámila svou kandidaturu na funkci amerického prezidenta, jasně se vymezila proti Donaldu Trumpovi.
více


15.2.2019 EVROPA: Exprezident Klaus o Evropském parlamentu

Jan Bartoň
Pod titulkem Do Bruselu kandidují druhořadí politici se exprezident Václav Klaus vyjadřuje s despektem o kandidátech stran a hnutí do Evropského parlamentu. Má či nemá pravdu?
více


15.2.2019 DÁNSKO: "Naše země se změnila během jedné generace"

Judith Bergman
Dánsko se objevilo v titulcích mezinárodních médií koncem listopadu 2018 poté, co dánská vláda oznámila plán přesunout některé žadatele o azyl na malý, neobývaný ostrov Lindholm.
více


14.2.2019 SVĚT: Mnohde nepěkné počínání

Ota Ulč
U amerického federálního soudu v Brooklynu započal trestní případ s „myth of El Chapo“, což se týkalo postavy jménem Joaquin Guzman.
více


14.2.2019 KNIHA: Skuteční liberálové, probuďte se!

Roman Joch
„Evropa páchá sebevraždu. Lépe řečeno, její vlastní představitelé se rozhodli, že ji zavraždí,“ píše Douglas Murray v prvních řádcích knihy Podivná smrt Evropy. Předloni se stala evropským bestsellerem a nyní se do knihkupectví dostal i její český překlad. Murray volí silná slova. Oprávněně?
více


14.2.2019 ÚVAHA: Nová feudalita

žlutá vesta
Nemyslím si, že hnutí žlutých vest je jen jedna z „tradičních“ francouzských sociálních demonstrací, ale že nám ukazuje novou reflexi společensko-ekonomické situace, kdy stát již není suverénem.
více


14.2.2019 IZRAEL: Verše zavražděné - in memoriam

Lubomír Stejskal
Arafat Irfaiya se rozhodl, že bude mučedníkem. Jenomže – mučednictví, tak jak ho známe z dějin křesťanství, je jiné než mučednictví chápané islámskými teroristy. A Arafat je muslimským teroristou. Co z toho plyne?
více


14.2.2019 SVĚT: Neomarxisté ničí Amnesty International

Jaroslav Míth
Pojem nepřátelské převzetí vznikl v ekonomii, ale v přeneseném slova smyslu platí i jinde. Takto „nepřátelsky“ převzata byla kdysi respektovaná organizace Amnesty International.
více


14.2.2019 EVROPA: Reforma Evropské unie není možná

František Matějka
V souvislosti s volbami do Evropského parlamentu můžeme stále častěji slyšet slova o reformě EU.
více