5.10.2015 | Svátek má Eliška


5.10.2015 GLOSA: Fáze imigrantské krize

Petr Kolář
Velké sociální krize mají také cykly. První fáze je ‚Ignorace‘ – pár cvoků bije na poplach a nikdo si toho nevšímá. Druhá fáze je také ‚Popírání‘ – víc a víc cvoků bije na poplach a společnost a autority začínají reagovat, ale vehementním popíráním problému.
více


5.10.2015 MIGRACE: Žádná krize. Kalamita!

Ivo Možný
Komentář Zbyňka Petráčka (Pohled nazpět a vpřed, LN 24. 9.) přináší dobrou analýzu naší situace a šancí po rozhodnutí o povinných kvótách, obávám se ale, že výrazy jako „porážka“ a „jednota“ v jeho textu mohou být některými čtenáři špatně pochopeny.
více


5.10.2015 SVĚT: Bibi v OSN

Lubomír Stejskal
Den po Mahmúdu Abbásovi vystoupil před Valným shromážděním OSN premiér Izraele. První část jeho projevu byla věnována íránské hrozbě. Benjamin Netanjahu (Bibi) přinesl zdrcující fakta.
více


5.10.2015 EVROPA: Vzpomínka na mládí

Zbyněk Petráček
Bojovníci za přijetí migračních kvót si mohou oddechnout. Žádné kvóty už brzy nebudou, nahradí je totiž stálý relokační mechanismus
více


3.10.2015 SVĚT: Zničí Američané sami sebe?

Václav Vlk st.
V době pádu Sovětského svazu měly USA mimořádnou příležitost bez použití zbraní a s malými náklady rozšířit svoji sféru vlivu.
více


3.10.2015 BLÍZKÝ VÝCHOD: „Bomba“ nevybuchla

Gita Zbavitelova 1
Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás už před zasedáním Valného shromáždění OSN avizoval, že jeho projev bude „bomba“. Nakonec však obsahoval jen řadu dramatických výhrůžek a žádný konkrétní krok.
více


3.10.2015 SVĚT: Mezinárodní zásah a partyzánská válka

Josef Mlejnek jr.
Bezradnost provázející hledání receptu, jak vyřešit uprchlickou krizi, plodí též výzvy k ráznému zásahu nějaké mezinárodní koalice v Sýrii či vůbec na Blízkém východě, s nadějí, že se tak odstraní jádro problému a svět zas bude, jaký byl.
více


3.10.2015 CÍRKEV: Kárat, když je třeba

Roman Joch
Maryland, jedna z třinácti původních amerických kolonií, byla založena jako útočiště pro katolíky a tamější rodina Carrollů byla vlivná při vzniku USA: jeden Carroll podepsal Deklaraci nezávislosti, druhý Carroll ústavu a třetí Carroll se stal prvním arcibiskupem země.
více


2.10.2015 GLOSA: Koalice proti teroru

Zbyněk Petráček
Vel ká koalice proti teroru, jak k ní v OSN vyzval Vladimir Putin, evokuje dvě události. Za prvé velkou koalici proti agresi Saddáma Husajna z roku 1991 – ta uspěla ve vytlačení Iráčanů z anektovaného Kuvajtu, ale neuspěla ve svržení agresora.
více


2.10.2015 EVROPA: Unie coby narkoman toužící po další dávce

Jan Zahradil
V roce 2008 (!) jsem napsal pro jeden deník toto: „Uvnitř Evropy probíhá nové překreslování mocenské mapy. Nejzásadnější smluvní změnou byl nový hlasovací systém.
více


2.10.2015 EVROPA: Běh k propasti aneb Do roka a do dne

Luděk Frýbort
Nikoli rozvážně kupředu, ale zpět, protože před námi je propast. (Bedřich kníže ze Schwarzenbergu, arcibiskup pražský 1850-1885)
více


2.10.2015 MIGRACE: Solidarita nezmizela, otázky zůstaly

Dan Drápal
Reaguji na článek německé novinářky žijící v Praze Solji Schultheisové. Nadpis článku („Kam zmizela solidarita?“ LN 1. října 2015) může být redakční, stejně jako podtitulek „Debata o uprchlících je současně debatou o tom, jakou společností chtějí Češi být“.
více


1.10.2015 MIGRACE: Obec Evropa

Miroslav Polák
Tato úvaha je volným pokračováním mých zamyšlení na téma Občan a obec z ledna a Evropské hodnoty a Řecko z července letošního roku.
více


1.10.2015 MIGRACE: Kvóty krizi neřeší

Tomáš Jirsa
V posledních dnech se ale stále častěji setkáváme s případy, kdy jsou jakékoliv názory zpochybňující správnost rozhodnutí týkající se zavedení kvót, ostrakizovány a politici, kteří unijní rozhodnutí zpochybňují, jsou veřejně dehonestováni. Je nám vytýkáno, že vyčleňujeme Česko z hlavního evropského...
více


1.10.2015 SVĚT: Vzpomínka na někdejší neobvyklé zážitky

Ota Ulč
V zajímavém městě Hualien na východním pobřeží Tchaj-wanu jsem si všiml vládou stanoveného hodnocení domů lásky na jakostní třídy.
více


1.10.2015 USA: Fenomén „The Donald“

Roman Joch
Nástupce Baracka Obamy v Bílém domě bude znám v prosinci 2016. O kandidátech rozhodnou primárky, jež se rozeběhnou v únoru.
více


1.10.2015 BLÍZKÝ VÝCHOD: Největší kozel-zahradník v OSN

Lubomír Stejskal
Kdyby Teherán neměl jaderné ambice a celé to nebylo vážnější než vážné, šlo by o zábavu téměř k popukání.
více


1.10.2015 EVROPA: Zpátky ke kořenům

Marian Kechlibar
Kdykoliv otevře člověk noviny (i digitální) a začte se do článků týkajících se migrační krize, narazí brzy na jedno klišé. Totiž že mizerní xenofobní Češi jsou ostudou Evropy a jejich nesouhlas s přijímáním uprchlíků je důkazem, jak dalekou cestu ještě musíme urazit, než se z nás stane „rozvinutý...
více


30.9.2015 MIGRACE: Jak uprchlíky rozlišit

Tomáš Zdechovský
I ve vstřícném Německu se mluví o potřebě rozlišení uprchlíků a ekonomických migrantů. Často vidím a slýchávám v diskusích otázku, zda vůbec existuje rozdíl mezi uprchlíky a ekonomickými migranty.
více


30.9.2015 UDÁLOSTI: Evropa zapomněla Němcům odpustit

Bohumil Doležal
Jiří Peňás – v souvislosti s uprchlickou krizí a německým postupem v té věci - cituje v Babišových Lidových novinách z 21. září výroky spisovatele Arnošta Lustiga o Němcích. Jejich vina prý je neodčinitelná, nesmazatelná, věčná.
více


30.9.2015 EVROPA: Německo a uprchlická krize

Luděk Frýbort
Opravdu bych rád zase jednou psal o něčem jiném než pořád o těch uprchlících. Jenže co naplat, je to ústřední téma tohoto času a nedá se mu vyhnout. Vím také, že – aspoň prozatím – ať píšu jak píšu, nepřesvědčím soucitné duše, které nám říkají: jsou to ubozí lidé, musíme jim pomáhat!
více


29.9.2015 SVĚT: Klesáme? Stoupáme? Padáme?

Grig - Cvrček
Zatím si to užíváme zpovzdálí, spíš jako katastrofický film. Nekonečné houfy snědých a černých lidí jsou s námi od rána do večera na displejích našich digitálních hraček, ale nám už došlo, že to nebude trvat dlouho a začneme je daleko častěji než dosud potkávat tváří v tvář.
více


29.9.2015 EXODUS: Prozatím nejposlednější bič na evropský hřbet

Ota Ulč
Utíká se OD něčeho nebo K něčemu? Od zlé tchyně nebo k bažení po lovu elefantů? V mém případě to byl úprk od nírvány budovatelů komunistického nesmyslu a při té příležitosti se mi podařilo zesměšnit Václava Škodu, tehdejšího, mnou značně nemilovaného ministra spravedlnosti.
více


29.9.2015 SVĚT: Ohlédnutí za 11. zářím 2001

Luděk Frýbort
Čím jsem starší, tím mi čas utíká rychleji; už počtrnácté se dovršilo výročí dne, v němž se zase jednou lámaly dějiny. Napsal jsem tenkrát, jak jsem byl té hrůzy plný, článek do tehdejší Annonce, v němž jsem přirovnal sebevražedný útok na newyorské Světové obchodní centrum k napadení Pearl Harboru.
více


29.9.2015 EVROPA: Politické náboženství

Alexander Tomský (2)
Pod náporem běženců se o víkendu zhroutila chorvatská i slovinská hranice a další desetitisíce dorazily do uzavřeného Rakouska a Německa. A jak jejich vlády mustrovaly své nešťastné sousedy.
více


29.9.2015 VELKÁ BRITÁNIE: Reakcionář Corbyn

Roman Joch
Kdysi se snažil přijet do České republiky David Duke, bývalý vůdce Ku-Klux-Klanu, přítel teroristických organizací Hamas a Hizballáh, i iránských ajatolláhů. Policie ČR jej na letišti nevpustila do země; obrátila jej zpět.
více


29.9.2015 EVROPA: Kvóty jako boj dobra se zlem

Zbyněk Petráček
Až se bude hledat slovo roku, favoritem jsou kvóty. Kvóty k přerozdělování běženců skutečně hýbou Evropou. Háček je ale v tom, že jsou horkým kandidátem i na antislovo roku. Vedou k širšímu a hlubšímu rozdělení kontinentu, než jak to v roce 2003 předvedl vztah k invazi do Iráku.
více


28.9.2015 UDÁLOSTI: Evropa v ohrožení...

Bohumil Doležal
Evropa (tedy EU, k níž patříme, k Evropě geograficky patří i podstatná část Ruska, k němuž zatím naštěstí pořád ještě nepatříme) je ve stavu dosti vážného ohrožení.
více


28.9.2015 EVROPA: Oč jde muslimům

Petr Žantovský
V minulých dnech mnohokrát v médiích padla otázka, oč vlastně jde evropským muslimům. Padají teorie, že muslimové chtějí tradiční evropské hodnoty nahradit svým náboženstvím, občanské právní řády v zemích, kde žijí, buď doplnit, nebo nahradit svým právem šaría.
více


28.9.2015 OSOBNOST: Douglas MacArthur. Washington 20. století

Roman Joch
Chcete se stát americkým prezidentem? Jsou dva způsoby, jak toho dosáhnout. První je podbízet se médiím, sponzorům, voličům. Lidem, kteří si vás vůbec nezaslouží. Leta letoucí, dekády.
více


28.9.2015 SÝRIE: Intervence a là Obama

Jan Bartoň
USA vycvičily několik desítek ozbrojenců pro boj s Islámským státem na území Sýrie. Jejich velitel okamžitě po „nasazení“ dezertoval!
více


28.9.2015 EVROPA: V permanentní krizi

Zbyněk Petráček
Ptáte-li se, zda je Německo opravdu hegemonem EU, jasnou odpověď dalo včerejší ráno. Zatímco premiér Sobotka v ČT odpovídal na otázky, co znamená summit v Bruselu pro Česko, kancléřka Merkelová už ve Spolkovém sněmu vysvětlovala, co znamená pro Evropu: „To, jak vyřešíme aktuální krizi, určí podobu...
více


28.9.2015 RUSKO: Mešita

Petruška Šustrová
Obrázek, jak český prezident slavnostně otvírá mešitu v Česku, sice přesahuje mou představivost, ale musím připustit, že v naší zemi nežijí miliony, ba ani statisíce muslimů a že česká společnost není na muslimské věřící právě zvyklá.
více


26.9.2015 MIGRACE: Proč to nebude fungovat

Radim Valenčík
Německo se svými kroky snaží smazat vinu ze dvou světových válek. Asi se mu to povede, protože ta nová, kterou vyvolá, uvrhne ty dvě předchozí do zapomnění jako slabý čajíček.
více


26.9.2015 SVĚT: Tragická politika Západu

Ladislav Jakl 1
Svět není idylické místo. A nikdy nebyl. Vždy tu byly války, hladomory, epidemie, krutí vládcové, tlupy banditů a nájezdníků.
více


26.9.2015 EVROPA: Pohled nazpět a vpřed

Zbyněk Petráček
Po každé porážce se hledá viník. Tak už to prostě chodí. A protože česká vláda byla v Bruselu při úterním hlasování o kvótách poražena, hledá se vina logicky u ní. Problém ale může být v tom, že při hledání viníka a viny se díváme jen nazpět, nikoliv dopředu.
více