26.6.2017 | Svátek má Adriana


26.6.2017 MIGRACE: Záplava propagandy

Pavel Chrastina
V době, kdy nám bývalý president Václav Klaus říká na webu svého institutu IVK velmi srozumitelně, že nastal čas připravovat odchod naší republiky z Evropské unie, a vysvětluje proč, slyšíme z našich veřejnoprávních médií záplavu přesně opačné propagandy.
více


26.6.2017 ROZHOVOR: Morálku si málokdo nechá diktovat

Marian Kechlibar
Stal by se samozřejmě přesný opak. Jakou motivaci by taková přesídlená vesnice měla k tomu, aby se učila česky a přejímala zdejší kulturní standardy, když budou všichni žít „mezi svými“, jen o pár tisíc kilometrů dále?
více


26.6.2017 GLOSA: Na okraj jedné faty morgány

Lubomír Stejskal
Nejvyšší duchovní představitel íránského režimu pronesl ve čtvrtek 22/6 větu, která patří do kategorie přání otcem myšlenky. Alí Chameneí pravil: Není pochyb o tom, že budeme svědky zániku sionistické entity.
více


26.6.2017 FEJETON: San Francisco

Petruška Šustrová
Jako turista má člověk jisté povinnosti, k nimž patří zhlédnout pamětihodnosti místa, které navštíví. Nejsou to jen významné budovy, náměstí a ulice, ale také muzea.
více


26.6.2017 EVROPA: Macron na mašině

Zbyněk Petráček
Příměr o Německu a Francii coby lokomotivě EU působí jako klišé, ale má výhodu. Je už natolik známý, že se nemusí vysvětlovat.
více


26.6.2017 EVROPA: Arogance

Václav Klaus1
Rozhodnutí Evropské komise zahájit „řízení“ s neposlušnými členskými zeměmi, tedy se zeměmi, které se odvážily nechtít akceptovat Bruselem, a zejména Německem vynucované migrační kvóty, u nás vyvolalo odmítavé reakce.
více


26.6.2017 BLÍZKÝ VÝCHOD: Proč se v té Sýrii vlastně válčí?

Karel Wágner
Na serveru Politico se Robert F. Kennedy, Jr. v únoru 2016 ve svém článku Why the Arabs Don’t Want Us in Syria (Proč nás Arabové nechtějí v Sýrii) zamýšlel nad tím, jak CIA na Blízkém východě svými zákroky podnítila násilný džihádismus jako zbraň studené války.
více


24.6.2017 EVROPA: Hádání s paní kancléřkou

Luděk Frýbort
Dala se onehdy slyšet naše spanilomyslná kancléřka Angela Merkel, že hodlá hájit liberální hodnoty. Nevěda jak spojit tento výrok s její státnickou praxí, běžel jsem se přesvědčit.
více


24.6.2017 EVROPA: V Bruselistánu

Zbyněk Petráček
Postoj k migraci vytváří zřejmě nejhlubší příkop v Evropské unii. Rozuměj mezi „starou“ a „novou“ EU, mezi jejím západem a východem. Je to už axiom, který se stále opakuje, aniž by se musel dokazovat.
více


24.6.2017 TERORISMUS: Masochisté si říkají o výprask

Roman Joch
Mého slovenského dědečka za Uherska maďarský učitel mlátil za každé slovenské slovo. Jsem snad proto protimaďarský? Bratra mé slovenské babičky popravili Němci během Slovenského národního povstání.
více


24.6.2017 VELKÁ BRITÁNIE: Hard, nebo soft brexit?

Martin Pánek
V médiích se toho hodně namluví o hard brexitu a soft brexitu, což ale nejsou definované termíny, a jejich definice se navíc neustále mění. Podívejme se proto radši, jaké vztahy mají s Evropskou unií státy, které nejsou jejími členy, ale přesto mají s EU nějaký smluvní vztah.
více


24.6.2017 HISTORIE: Všude zely krátery, ale kvetl ibišek

Jan Vitek
Po svržení atomových bomb na Hirošimu a Nagasaki bylo jasné, že válka v Tichomoří je u konce a že spolu s ní končí také pětatřicetiletá japonská okupace Koreje.
více


23.6.2017 JORDÁNSKO: Wonder Woman - po A přišlo B

Lubomír Stejskal
Titulek také mohl znít „Hlas rozumu v arabském světě“. Zazněl v Jordánsku a týká se nejnovějšího světového filmového hitu s názvem Wonder Woman.
více


23.6.2017 SVĚT: Nic nového pod sluncem

Jefim Fištejn
Minulý týden američtí senátoři přijali nové rozšířené sankce proti ruským společnostem a občanům jako odpověď na Putinovu zahraniční politiku včetně kyberútoků, agrese na východě Ukrajiny, zasahování do občanské války v Sýrii a utlačování oponentů uvnitř samotného Ruska.
více


24.6.2017 VELKÁ BRITÁNIE: Darren Osborne, protimuslimský terorista

Jan Bartoň
Podle serveru msn.com se chování Darrena Osborna radikálně změnilo po teroristickém najetí autem do lidí na londýnském mostě.
více


23.6.2017 HISTORIE: Půl století od veliké porážky

Tomáš Guttmann
Při velkém muslimském třesku po Mohamedově smrti expandovali muslimové po celém Středním východě, severní Africe a Asii. Jednou dobytá území nesmí být již nikdy opuštěna.
více


23.6.2017 SÝRIE: Sestřelit. A dál?

Zbyněk Petráček
Washington se shodne s Moskvou, že prioritou války v Sýrii je porazit Islámský stát. To je dobře. Ale neshodnou se jinde. Lze vojensky vytěsnit IS ze Sýrie a zároveň potlačit Asadův režim?
více


22.6.2017 HISTORIE: Intelektuálové a antisemitismus - tisíciletá tradice

Robert Wistrich
chanuka
Antisemitismus mezi intelektuální elitou pohanského starověku se objevuje v Alexandrii před více než 2000 lety. Tento typ antisemitismu – zejména v rozvinutých kulturách, jakými byly Egypt, Řecko a Řím – se zaměřil na otázky, které se zdají být univerzální a nadčasové.
více


22.6.2017 GLOSA: Kancléř vizionář

Zbyněk Petráček
S Helmutem Kohlem odešel poslední z velkých vítězů studené války. Přesněji řečeno z těch, kteří pro vítězství nastavili výhybky. Leckdo namítne, že ještě žije George Bush starší (93), jenž s Michailem Gorbačovem (86) studenou válku formálně odtroubil. To je jistě pravda, ale změnu atmosféry, která...
více


22.6.2017 EVROPA: Brexit

Jiří Payne
V těchto dnech začíná jednání o podmínkách brexitu. Jakkoli je nevděčné dělat v politice jakékoli prognózy, uvažovat analyticky o možných alternativách vývoje je potřebné. Podívejme se tedy, co může nastat.
více


22.6.2017 EVROPA: Bububu...

Jaroslav Míth
Uprchlické kvóty nám jsou Bruselem vnucovány s jasným odkazem na zasílané miliony eur. Nikdo sice přesně neví, kolik z těch peněz jsme před tím do společné pokladny poslali my, ale to přece nevadí.
více


21.6.2017 BREXIT: Britové jsou vlastní vinou slabší

Ivo Strejček
Začínají „rozhovory o rozhovorech“, a tak jediné, co v takové souvislosti má prozatím smysl, je zamyšlení se nad kondicí a myšlenkovou kompaktností obou bloků, které do vyjednávacího procesu vstupují.
více


22.6.2017 USA: Stát notně otřesený

Ota Ulč
Přesně před týdnem jsem se z Prahy vrátil zpět na svou americkou adresu. Tam mě čekal metrák nashromážděné pošty a tisíc emailů. Dlužno se seznamovat s neveselými novinkami.
více


21.6.2017 EVROPA: Proč si přát sluníčkový brexit

Pavel Jégl
Británie a zbytek Evropské unie v pondělí zahájily rozhovory o brexitu. Jejich jízdní plán a zejména výsledek jsou nejisté.
více


20.6.2017 NATO: Kam se poděla U.S. kavalérie?

Jan Vitek
Tak se stalo, že v máji L.P. 2017 přiletěl k nám zlatově čupřinatý POTUS a pravil: „Spanilá Evropo, sejmi brýle a prozři!“
více


21.6.2017 FRANCIE: Kim Čong-Macron aneb Stát jsem já!

Jan Vitek
Až Francouzi a Francouzky vyspí volební kocovinu, mnozí, ba přemnozí si možná budou velice brzy přát, aby skutečnost byla zlým snem, z něhož se mohou probudit. A všem, kdo se k urnám nedostavili, jistě dojde pravdivost rčení, že volby rozhodují ti, kdo k nim přišli.
více


21.6.2017 OSOBNOST: Lídr, jenž měl raději ryzlink než média

Zbyněk Petráček
Uvažujete-li, jaké významy slova „poslední“ se pojí s Helmutem Kohlem, nelze pominout druhou světovou válku. Kohl ji jako poslední evropský lídr zažil. Byl ještě příliš mladý na to, aby bojoval na frontě, ale dost starý na to, aby patřil ke „generaci flakhelferů“, a to je v Německu společenský...
více


22.6.2017 GLOSA: Evropská unie je pokus

František Vízek
Pokus, který by měl vyjít: aby setkání dvou potentátů neznamenalo, že se kují pikle proti třetímu, aby setkání tří nebylo přípravou na napadení jiných tří. Tak tomu totiž v Evropě bylo tisíce let.
více


20.6.2017 EVROPA: Ve Francii zkrátka není svoboda slova

Martin Pánek
Když jsem před časem napsal článek Svobodu slova nemáme proto, abychom se bavili o počasí, uvedl jsem v něm: „Ve Francii nic jako svoboda slova neexistuje,“ a přestože jsem uvedl několik příkladů, které toto tvrzení dokládají – např. několikanásobný zákaz časopisu Charlie Hebdo, našli se čtenáři,...
více


20.6.2017 IZRAEL: Šokující ruská lekce

Lubomír Stejskal
Devátého června odvysílal izraelský ruskojazyčný televizní program Kanál 9 druhou část rozhovoru s ruským velvyslancem Alexandrem Šejnem. Redaktor se zajímal o postoj Ruska k Hamasu a Hizballáhu.
více


19.6.2017 BLÍZKÝ VÝCHOD: O palestinskoarabské zvrácenosti

Lubomír Stejskal
V pátek 16/6 byla při teroristickém útoku u jeruzalémské Damašské brány těžce zraněna pohraniční policistka Hadas Malkaová. Po převozu do nemocnice svým zraněním podlehla.
více


20.6.2017 OSOBNOST: Žívot mého velkého idola

Ota Ulč
Jím byl Zbigniew Kazimierz Brzezinski, model akademický, narozen v roce 1928 v polské aristokratické rodině. Dožil se věku 89 roků, stejně jako sir Roger Moore, model hollywoodský, perfektně sličný.
více


20.6.2017 GLOSA: Policie a soudy po švédsku

Jaro Pleva
Když se stane něco potrhlého, něco proti zdravému rozumu, říkají Švédové „člověk se chytá za čelo“ (man tar sig fӧr pannan). Stále častěji se mi zdá, že bych měl chodit s rukou na čele celý den. Jen kdyby to nebylo tak nepraktické!
více


20.6.2017 TERORISMUS: Něco s něčím souvisí

Zbyněk Petráček
Ještě loni patřilo k bontonu nemluvit o islamistickém teroru v Evropě. Říkalo se: ano, přibývají tu muslimové, oblasti jimi ovládané, sociálně patologické i kriminální jevy v nich. Ale teroristické útoky nesouvisí s islámem, nýbrž s terorismem jako takovým.
více


19.6.2017 USA: Vzpomínka na presidenta Obamu

Jack Kerwick
american flag
Vzhledem k tomu, že Barack Obama už není presidentem, je až příliš snadné myslet si, že už na něm nezáleží.
více


19.6.2017 FEJETON: Amerika...

Petruška Šustrová
Až budete, milí čtenáři, tenhle můj fejeton číst, budu na druhé straně zeměkoule, v San Francisku. Píšu sice ještě v Praze, ale myšlenkami už jsem tisíce kilometrů daleko – a tak se mi chce psát o Americe.
více