20.5.2018 | Svátek má Zbyšek


19.5.2018 MIGRACE: Razie v Brémách II.

Marian Kechlibar
Z neoprávněného udělování azylů v Brémách se během měsíce stala poměrně výrazná kauza. Pro Horsta Seehofera, vedoucího politika CSU, který nyní v Berlíně vede spolkové Heimatministerium, jde o velmi nepříjemný vývoj, protože právě on těsně před propuknutím skandálu činnost úřadu BAMF chválil.
více


19.5.2018 PÁSMO GAZY: Přestaňme už s tou mediální komedií!

Lubomír Stejskal
Svět je ohromen šesti desítkami mrtvých palestinských Arabů na hranicích Pásma Gazy a Izraele. Není ochoten vidět pravdu: že ti lidé jsou obětí provokativní a agresivní kampaně vlastního režimu. Teroristického režimu.
více


19.5.2018 GLOSA: Jak datlík zvítězil

Zbyněk Petráček
Prezidentovi vychází méně sázek, než by si přál. Nevyšla ta na čínského investora CEFC a teď ani sázka na podporu polské vlády při kácení v Národním parku Bělověž. V sobotu Miloš Zeman Bělověžský prales navštívil.
více


19.5.2018 PÁSMO GAZY: Očekávaná eskalace násilí

Richard Kemp
hamas
Očekávám nepokoje - a další, mnohem horší události. Palestinská teroristická organizace Hamás chystá na počátek týdne „demonstraci“, které se má na hranici Gazy a Izraele účastnit až 200 000 lidí, a má v úmyslu ji proměnit v orgie smrti a krveprolití.
více


19.5.2018 BLÍZKÝ VÝCHOD: Chtějí to samé - a na stejném místě

Pavel Kopecký
Na hranicích mezi maličkou Gazou a zase ne o tolik větším Státem Izrael zahynuly toto pondělí další desítky lidí. Masakr si můžeme ošklivit, můžeme ho i odsuzovat, ale těžko se mu můžeme divit.
více


19.5.2018 GLOSA: Hyenismus

Jan Bartoň
Anne Franková, jejíž deník se stal po válce svědectvím o situaci Židů v okupované Evropě, ve svém deníku zakryla dvě stránky tak, aby byly nečitelné. Zřejmě nechtěla, aby si tyto stránky někdo přečetl.
více


18.5.2018 PÁSMO GAZY: Mučedníci, nebo spíš blázni?

Pavel Mareš
Svět se má zase nad čím rozčilovat: Izraelští vojáci zastřelili na hranicích s pásmem Gazy přes padesát palestinských demonstrantů, mezi nimi dokonce i vozíčkáře.
více


18.5.2018 EVROPA: Istanbulská úmluva

Tomáš Zdechovský
Úřad vlády potvrdil 100% právní nadbytečnost Istanbulské úmluvy, přesto se ji rozhodl Andrej Babiš ratifikovat. Proč ratifikovat smlouvu obsahující násilí na ženách objevující se v muslimských zemích, je mi záhadou...
více


18.5.2018 IZRAEL: Krev u plotu Gazy

Zbyněk Petráček
Není sporu, že desítky mrtvých na hranici Pásma Gazy zemřít neměly. Spor se vede „jen“ o to, kdo za oběti násilí může. Je to ale spor tak brizantní, že se dostal až do Rady bezpečnosti OSN (kde ho zablokovaly USA).
více


17.5.2018 EVROPA: Itálie požaduje ústupky EU

Jan Bartoň
Nově vznikající italská vláda má už návrh programu. Záměry nové vlády zahrnují jednak zaručený příjem a rovnou daň. Zahraniční politika je zaměřena na revizi smluv EU.
více


17.5.2018 PÁSMO GAZY: Skončily násilnosti?

Gita Zbavitelova 1
V pondělí vyvrcholily osm týdnů trvající nepokoje v Gaze, kterým tamější vládnoucí teroristické hnutí Hamás říká „pochod za návrat“ Palestinců do Izraele. Tentokrát je ještě posílily protesty proti otevření amerického velvyslanectví v Jeruzalémě.
více


16.5.2018 GLOSA: Izrael brání svoje hranice

Petr Robejšek
V pondělí demonstrovalo 50 000 Palestinců na hranicích mezi Pásmem Gazy a Izraelem proti přemístění americké ambasády do Jeruzaléma. Izrael opakovaně upozorňoval, že nestrpí porušení svých hranic.
více


16.5.2018 EVROPA: Junckerův politický coming out

Jaroslav Míth
Stane se, že nějaký politik něco plácne. Prostě rychleji mluví, než myslí. I politici jsou chybující lidé. Určitě sem ale nespadá odhalení sochy Karla Marxe a obhajoba jeho osoby předsedou Evropské komise Junckerem.
více


16.5.2018 GLOSA: Jeruzalém v Praze

Zbyněk Petráček
Karel IV. postavil svůj „nebeský Jeruzalém“ v Praze. Rozměry jím založeného Nového Města až překvapivě odpovídají rozměrům Jeruzaléma (jak ho předtím zmapovali křižáci).
více


15.5.2018 BLÍZKÝ VÝCHOD: Vrcholek ledovce

Jiří Weigl
Americké vypovězení mezinárodní jaderné dohody s Íránem není pouze vyjádřením frustrace prezidenta Trumpa ze špatné smlouvy sjednané jeho předchůdcem, která prý není dostatečnou zárukou před jadernými ambicemi islamistického íránského režimu.
více


15.5.2018 EVROPA: Téma číslo jedna

Marian Kechlibar
Britská společnost YouGov provedla výzkum v jedenácti zemích EU. Jejich občané považují za zdaleka nejdůležitější problém dnešní Evropy imigraci.
více


15.5.2018 ESEJ: Donald Trump versus establishment

Roman Joch
Současný americký prezident Donald Trump a někteří jeho stoupenci tvrdí, že v USA existuje takzvaný deep state („hluboký stát“) státních úředníků a představitelů, kteří se nesmířili s výsledkem prezidentských voleb, a proto připravují Trumpův pád.
více


15.5.2018 GLOSA: Emmanuel Veliký

Zbyněk Petráček
Francouzský prezident Macron má za sebou rok v úřadě. V jeho myšlenkách by se našlo leccos společného s Napoleonem či de Gaullem, což není míněno posměšně. Po odchodu Británie bude Francie jedinou jadernou mocností v EU.
více


15.5.2018 NĚMECKO: Zneužívání migrační krize

Vijeta Uniyal
germany flag1
Zatímco počet salafistů v Německu dosahuje rekordní výše, stejně jako řádění gangů vyzbrojených mačetami v ulicích měst, provládní média se nejen zabývají zakrýváním dopadů migrační politiky otevřených dveří kancléřky Angely Merkelové, ale nadále pokračují ve vykreslování falešného obrazu o...
více


14.5.2018 IZRAEL: Trumpův test pravdomluvnosti

Lubomír Stejskal
V Jeruzalémě vše finišuje. Ve čtvrti Arnona bude otevřeno velvyslanectví USA. V pondělí 14. května – v den 70. výročí vyhlášení Státu Izrael (podle gregoriánského kalendáře). Co to znamená?
více


14.5.2018 SVĚT: Zešílel už Západ definitivně?

Aleš Valenta
Zeleno-černé vládní koalici v Bádensku-Württembersku (Zelení a CDU), jedné z nejvýznamnějších spolkových zemí, hrozí rozpad. Důvodů je více, ale jeden z největších nese visačku feminismu.
více


16.5.2018 EKONOMIKA: Marxovo výročí zabilo marxismus

Lukáš Kovanda
Karlu Marxovi odhalili v rodném Trevíru pomník a z mohutných oslav výročí jeho narození se může zdát, že marxismus společensky výrazně posiluje. Ale je to tak opravdu? Vždyť je v tom tolik momentů, které jsou s myslitelovým učením v tak hrubém rozporu, že se z toho Marx v hrobě bez ustání otáčí o...
více


14.5.2018 SVĚT: Zlaté časy proxy

Zbyněk Petráček
V Sýrii se válčí už sedm let. Vyletí-li v té situaci dvacet raket, aniž zasáhnou cíl, není to zpráva pro tisk. Ale ve čtvrtek byla. Jde o to, kdo a kam mířil: íránské jednotky na syrské straně Golanských výšin odpálily rakety na izraelské cíle.
více


14.5.2018 EVROPA: Nebezpečný rozpočet EU

Petr Robejšek
Evropská unie o sobě ráda vytváří dojem fungujícího soustátí, ne-li dokonce vznikajících Spojených států evropských. A přitom není schopná plnit ani ty nejzákladnější funkce státu. Na prvním místě je to zajištění bezpečnosti obyvatel.
více


12.5.2018 SVĚT: Ohlédnutí za Jižní Afrikou

Luděk Frýbort
Někdy může být trpké dostat za pravdu. To bylo jásotu tehdy před čtyřiadvaceti lety, že ano, když po prvních všeobecných volbách převzala v Jižní Africe moc černá většina, to bylo řečí o nelidském, utlačovatelském apartheidu, jenž nyní slávabohu skončil a nastává čas svobody.
více


12.5.2018 EVROPA: Zasloužíme si opáčko z Marxe?

Luboš Zálom1
Evropská unie se činem předsedy Komise J.-C. Junckera přihlásila ke krvavému odkazu Karla Marxe a odhalila nade vši pochybnost, jakou cestou se hodlá dále ubírat. Co to pro nás znamená?
více


12.5.2018 NĚMECKO: Za Marxem do jeho rodného Trevíru

Václav Klaus1
Na počátku letošního roku, při plánování našich akcí na rok 2018, jsme v IVK přemýšleli o tom, zda máme naším standardním seminářem určitě ne oslavit, ale připomenout dvousté výročí narození Karla Marxe.
více


12.5.2018 SVĚT: Hrom do police

Zbyněk Petráček
Donald Trump je psychicky ustrojen k tomu, aby vystupoval jako hrom do police a sám si to užíval. Bez předchozí průpravy či zkušenosti získal pravomoci měnit to, co se zdálo neměnné.
více


12.5.2018 EVROPA: Nebezpečná vize

Jan Bartoň
Politická vize německé kancléřky Angely Merkelové je extrémně naivní a extrémně nebezpečná. Cena Karla Velikého pro francouzského prezidenta Emmanuela Macrona to nezmění ani o fous.
více


11.5.2018 SÝRIE: Konflikt mezi Íránem a Izraelem se vyhrotil

Gita Zbavitelova 1
V noci na čtvrtek přišel dlouho očekávaný přímý vojenský střet mezi Izraelem a Íránem v Sýrii. Teherán s pomocí svých tamějších šíitských spojenců vůbec poprvé na Izrael zaútočil a vypálil na něj asi dvacet raket Grad a Fadžr-5.
více


11.5.2018 BLÍZKÝ VÝCHOD: Předtančení

Marian Kechlibar
V noci ze středy na čtvrtek vypálil někdo* (nejspíš íránské Revoluční gardy) cca dvacet raket směrem k izraelským pozicím na Golanských výšinách.
více


11.5.2018 OSOBNOST: Jako by strach neexistoval...

Petruška Šustrová
Osud Doiny Corneové nelze pochopit bez alespoň základní znalosti rumunských dějin v době vlády Nicolae Ceauşeska.
více


11.5.2018 SVĚT: Nobelovka z říše snů

Roman Joch
Dříve zamrzne voda v pekle, než Donald Trump dostane Nobelovu cenu za mír. Jinými slovy, nikdy se tak nestane. Lidem jako Trump Nobelův výbor ceny neuděluje. Uděluje je lidem jako Barack Obama.
více


11.5.2018 EVROPA: Předseda EK poctil Marxe. Není divu

Martin Pánek
V pátek 4. května byla v německém Trieru odhalena socha Karla Marxe k 200. výročí jeho narození v tomto městě. Této veselice se zúčastnil taktéž předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.
více


10.5.2018 VZPOMÍNKA: Hladké nouzové přistání uprostřed Pacifiku

Zdeněk Slanina
Zajímavý příspěvek předřečníka Václava Štora mi přivolal jednu vzdálenou pohodovou vánoční vzpomínku. Tedy, jednak se to událo někdy kolem Vánoc, a jednak se tak stalo ve směru pochodové osy Vánoční ostrovy - Honolulu.
více


10.5.2018 SVĚT: Bude tanec, přátelé

Marian Kechlibar
To byla moje první reakce, když jsem se včera dozvěděl, že americký prezident Trump odstupuje od smlouvy s Íránem. Dnes bych na ní nic neměnil.
více