28.3.2017 | Svátek má Soňa


28.3.2017 HISTORIE: Proč „panská rasa“ tají svého otce?

Jan Vitek
O minulém víkendu slavila Evropská unie 60. výročí Římské smlouvy, kterou Belgie, Francie, Německo, Holandsko, Itálie a Lucembursko vytvořily Evropské hospodářské společenství jako základ sjednocené Evropy.
více


28.3.2017 EVROPA: Brexodus v pasti Unie, nebo naopak?

Alexander Tomský (2)
Virtuózní, pragmatický, odvážný. Tak nazvala britská pravicová a konzervativní média projev „nové železné lady“, premiérky Theresy Mayové, ze 17. ledna 2017, jímž přinejmenším na čas – než půjde při vyjednávání s bruselskými komisaři o podmínkách obchodu s Evropskou unií do tuhého.
více


28.3.2017 IZRAEL: Syn oběti nevěřil vlastním uším

Lubomír Stejskal
A na jeho místě bychom na tom byli stejně. Protože co je za hranou, je prostě za hranou. Jak to poznat? Stačí málo: zachovat si selský rozum a zdravý úsudek.
více


28.3.2017 EVROPA: Římské prohlášení

Tomáš Břicháček
Vedoucí představitelé členských států EU a unijních orgánů se v sobotu 25. března setkali v Římě, aby oslavili 60. výročí podpisu Římských smluv, které stály na počátku evropského integračního celku.
více


28.3.2017 GLOSA: Obamacare - někteří republikáni zradili

Jan Bartoň
Prezident Donald Trump stáhl z pořadu jednání Kongresu svůj návrh na zrušení zdravotního pojištění prosazeného Barackem Obamou - Obamacare. To tedy zatím zůstává v platnosti.
více


28.3.2017 FLORIDA: Zajímavá končina pro nejednoho Čecha

Ota Ulč
Tenhle text má být prvním seznamováním pro případného novice. Tady za velkou louží v nynější notně rozkmotřené federaci máme států padesát, o jejichž existenci většina českých našinců na původní domácí adrese tam někde v sousedství hory (bochánku) Řípu nemá tušení.
více


27.3.2017 KOREA: Bude na poloostrově válka?

Jan Vitek
Má nový americký ministr zahraničí Rex Tillerson, původním povoláním petrolejářský mogul, ponětí o tom, jaké ničivé síly stojí na hranici rozdělené Koreje proti sobě?
více


27.3.2017 TERORISMUS: Oni nás nikdy nezastraší!

Pavel Černocký
Tuhle hloupou floskuli slyšíme od evropských politiků stále dokola. Oni nechápou, že vyznavači islámu nás vůbec nechtějí zastrašit, oni nás chtějí potrestat, demonstrovat svoji sílu a rozvrátit evropskou civilizaci.
více


28.3.2017 USA: Volby jako moderní rituál

Karel Hvížďala
Volby je možné podle sociologů považovat za moderní rituál, který by měl být studován stejně jako historické dokumenty, neboť podobně jako knihy a mapy synopticky, tedy paralelně s jinými jevy, i symbolicky, ztělesňují komponenty kulturního světa každé země: to znamená kulturu, historii, tradice,...
více


27.3.2017 EVROPA: Armáda byrokratů likviduje Unii

Evžen Korec
Myšlenka společné Evropy, která stojí na počátku vzniku Evropské unie, je v posledních letech pod těžkou palbou.
více


27.3.2017 BIG BEN: Obamova permanentní revoluce

Benjamin Kuras
Že Obama odchodem z prezidentství nevzdá svůj projekt „fundamentální transformace Ameriky“, který nestihl za osm let vládnutí dokončit, ač chybělo málo, předpovídali mnozí. Že v něm bude pokračovat tak okázale a okamžitě, však překvapilo i ty nejparanoidnější propadlíky konspiračním teoriím.
více


27.3.2017 FEJETON: 50 000 ryb

Petruška Šustrová
Pozvali mě na konferenci do Stěpanakertu a já se nesmírně zaradovala. V Náhorním Karabachu jsem byla... no, je to tak osm let, tehdy se mezinárodně neuznaná republika ještě nejmenovala Arcach, a těšila jsem se, že si to zopáknu.
více


27.3.2017 EVROPA: Za emocí Londýna

Zbyněk Petráček
Teroristický útok, který zažil ve středu Londýn, vlastně ani nestojí za zvláštní pozornost. Jen cvičně: dokážete odhadnout, kolikátý útok to v Evropě byl za posledních patnáct let?
více


25.3.2017 HOLANDSKO: Limity tolerance

Marian Kechlibar
N., jehož jméno zde nemohu uvést, je už starý pán, konkrétně ročník 1937. Narodil se v československé židovské komunitě právě v okamžiku, kdy časy kolem temněly. Holocaust přežil, následný stalinismus přežil.
více


25.3.2017 BLÍZKÝ VÝCHOD: Kuvajtská nestydatost

Lubomír Stejskal
Sotva jsme se v roce 1990 vzpamatovali z opojení způsobeného nabytou svobodou a vychutnali si pád komunistické říše, byl svět vehnán do války. Saddám Husajn nás vrátil do reality.
více


25.3.2017 LONDÝN: Ostražitost účinnou zbraní proti terorismu

Jan Jůn
Experti mají zjevně pravdu, když tvrdí, že bezpečnostním silám se musí podařit zlikvidovat každý pokus o teroristický útok, zatímco teroristům stačí uspět jen jednou a následky budou vždy strašné. Potvrdil to i středeční teroristický útok na Westminsterském mostě a v nádvoří parlamentu, v centru...
více


25.3.2017 USA: Je to jen první kapka

Roman Joch
U schvalování Neila Gorsuche v Senátu USA za soudce Nejvyššího soudu je předem zřejmé, co budou říkat senátoři demokratičtí a co republikánští, a taky jak proces dopadne: Gorsuch schválen republikánskou většinou.
více


24.3.2017 GLOSA: Teror před britským parlamentem

Pavel Chrastina
Mám jedinou poznámku. Jsme ve válce s islámem. Už si to jednou pamatujte.
více


24.3.2017 USA: Hon na čaroděje

Vladimír Cícha
Na vševědoucím internetu jsem si namátkou vyhledal výsledky (elektorální hlasy i hlasy lidu) pro následující volební roky v USA: 1960, 1968, 1972, 1976, 1980, 1984, 1988, 1972 a 2016.
více


24.3.2017 TURECKO: Podpora AKP mezi evropskými Turky v číslech

Marian Kechlibar
Minulý článek The best of AKP, březen 2017 rozproudil na facebookové zdi Ondřeje Chutného delší diskusi. Jeden dotaz, jehož autorem byl Tomáš Hečko (tímto mu děkuji za inspiraci), mne přivedl k dalšímu pátrání po „tvrdých číslech“.
více


24.3.2017 POLSKO: Plíživé tunelování demokracie

Josef Mlejnek jr.
Už jsme si skoro zvykli na to, že z Polska přicházejí spíše znepokojivé zprávy. A nejinak tomu je v posledních týdnech i dnech.
více


24.3.2017 BLÍZKÝ VÝCHOD: Mezi Izraelem a Sýrií vzrostlo napětí

Gita Zbavitelova 1
Hromadí se znepokojivé detaily nebezpečného incidentu, k němuž došlo v pátek ráno mezi Izraelem a Sýrií a stále pokračuje. Zasáhl i izraelské vztahy s Ruskem.
více


23.3.2017 BLÍZKÝ VÝCHOD: Když teroristé soudí

Lubomír Stejskal
Ty dvě zprávy se objevily na serverech ve stejný den. V neděli 19/3. Pocházejí ze dvou oblastí Blízkého východu, na něž má svět zcela odlišný pohled. A jakkoli spolu nesouvisejí, dávají možnost porovnávat.
více


23.3.2017 OMÁN: Nejsou čmoudi jako čmoudi

Ota Ulč
E-mail mě právě obohatil unikátním portrétem značného rozsahu v přítomnosti trojice poněkud, ale nikoliv přespříliš snědých mužů. Drželi plakát s nápisem s velkými písmeny STOP PŘIJÍMÁNÍ UPRCHLÍKŮ.
více


23.3.2017 NĚMECKO: Do roku Schulze

Zbyněk Petráček
Německá sociální demokracie má po letech v čele lídra, jenž nenechává nikoho chladným. Martin Schulz štěpí společnost. Má vyhraněné fanoušky i odpůrce. Je přirovnáván tu k Trumpovi, tu k Obamovi.
více


22.3.2017 TURECKO: The best of AKP, březen 2017

Marian Kechlibar
Pokud jde o materiál ke komentování, je Erdoğanovo Turecko nekončícím zřídlem inspirace, blogerským Šangri-La. Zvláště teď, kdy se blíží referendum o rozšíření pravomocí prezidenta.
více


22.3.2017 NĚMECKO: Schulzovi nepřátelé svobody

Jan Bartoň
Nový vůdce SPD Martin Schulz dostal na mimořádném sjezdu SPD 100 % platných hlasů. Obvinil USA a další „země Západu“ z nepřátelství ke svobodě. Má s nimi „zkušenosti“ z Evropského parlamentu.
více


22.3.2017 GLOSA: Ledová schůzka ve Washingtonu

Jan Vitek
Měli na stole Afghánistán, Ukrajinu, Daeš a další horké světové problémy. Co můžeme očekávat, že k tak ambicióznímu jednacímu pořadu řeknou prezident Donald Trump a kancléřka Angela Merkelová, dva státníci se zcela odlišnými názory, během svého prvního tête à tête?
více


22.3.2017 GLOSA: Jedna ruka netleská

Zbyněk Petráček
Podání ruky je tak běžný rituál, že ho ani neregistrujeme. Zaznamenáme jen případy, kdy se ruka nepodá. Třeba když muslimský politik či sportovec odmítá podat ruku ženě (či sportovci izraelskému).
více


21.3.2017 EVROPA: O populismu a polopopulismu

Luděk Frýbort
To už tak dějiny zařídily, že se žádná rozkazovačná ideologie neobejde bez nepřítele, s nímž by bojovala a upoutávala na sebe pozornost; bez nepřítele by ideologický režim nebyl víc než kazatelský spolek, jakých bylo, je a ještě bude na celém světě spousta.
více


21.3.2017 MIGRACE: Rok s tureckým ultimátem

Petr Robejšek
Před několika týdny vypracovalo německé ministerstvo vnitra interní studii o migrační krizi. Hovoří se v ní o očekávaném „masovém přílivu, kterému je třeba za každou cenu zabránit“.
více


21.3.2017 USA: Začátek nového prezidenta bez precedentu

Ota Ulč
Tentokrát byl zvolen zájemce bez jakýchkoliv předchozích politických ambicí, natož úspěchů, však dřív nikdy nezvolen ani vesnickým šerifem. Rovněž nebýval ani generálem - v době Washingtona, ani za druhé světové války.
více


21.3.2017 NIZOZEMSKO: Chyběla jen dechovka a řízný marš

Jan Vitek
Vraceli jsme autobusem domů s malou dušičkou. Hanebně jsme prohráli a náš ligový náskok se nebezpečně scvrkl na jediný titěrný bodík. Jaké však bylo naše překvapení, když na náměstí v rodné Křemži nás uvítala dechovka a s břeskným pochodem Škoda lásky odvedla do hospody.
více


21.3.2017 GLOSA: EU není pomoci

Jiří Weigl
Rozhodnutí Soudního dvora EU dávající právo zaměstnavatelům zakázat viditelné nošení jakýchkoliv náboženských, politických, filozofických a jiných symbolů je dalším příkladem bláznivosti poměrů v dnešní EU.
více


21.3.2017 GLOSA: Neztratit tvář

Zbyněk Petráček
Existují společnosti, kde cílem při urovnávání sporu je „neztratit tvář“. Největším selháním je pro ně ztráta cti. Jiné společnosti v téže situaci usilují o nejlepší možný výsledek z nejhorších šancí.
více


21.3.2017 HISTORIE: Masakr v táborech Sabra a Šatíla

Lubomír Stejskal
V reakci na můj článek Erdogan: Proč nejsem překvapen mě jeden z diskutujících na Neviditelném psu (kde článek vyšel 17/3) obvinil z neobjektivity.
více