26.11.2015 | Svátek má Artur


26.11.2015 FRANCIE: Listopad 2015

france flag
V pátek 13. listopadu se na Francii snesla další vlna teroristických atentátů. Skupina sebevražedných atentátníků většinou francouzské státní příslušnosti útočících ve jménu tzv. islámského státu měla za úkol způsobit co nejvyšší škody na lidských životech na stadionu v Saint Denis u Paříže.
více


26.11.2015 GLOSA: Konečně někdo kompetentní!

Zdeněk Holásek
Jak bylo oficiálně uveřejněno, hlava jedné z pěti hlavních mafiánských rodin v New Yorku s plnou vážností varovala Islámský stát, aby si nechal zajít chuť na New York jako na místo svých útoků, a potvrdila, že budou tvrdě hájit bezpečí svých rodin a přátel.
více


26.11.2015 ÚVAHA: Imigrace dle Lenina

Pavel Chrastina
Někde, tuším v Reflexu, jsem zahlédl titulek o Leninovi, který prý pravil že „muslim je mladší bratr dělníka a rolníka“. Ta myšlenka mě docela zaujala: že by i Lenin studoval islám?
více


26.11.2015 USA: Neveselé kalkulace

Ota Ulč
Alternativním a neméně vhodným titulem této dnešní lamentace by třeba mohla být ZASLOUŽENÁ PORCE NEPŘÍJEMNOSTÍ. Na pařížský masakr z minulého týdne navazuji ponurým, před měsícem zveřejněným dumáním s varovným názvem o vzpomínce na někdejší nepříjemnosti.
více


26.11.2015 SVĚT: Proč máme v Evropě s islámem problém?

Jiří Weigl
Islamistický terorismus a migrační vlna z Blízkého východu, která do Evropy přivádí statisíce a možná milióny muslimů, rozpoutaly na našem kontinentě zuřivou polemiku o islámu, jeho údajné mimořádné agresivitě a zjevné obtížné slučitelnosti s hodnotami a principy soudobé evropské liberální...
více


25.11.2015 HISTORIE: Židé v Alžírsku

Hana Lukešová
Židovské osídlení Alžírska sahá až do doby před založením Římské říše a přetrvává až do roku 1960, kdy Alžírsko získalo nezávislost a většina Židů emigrovala do Francie a Izraele.
více


25.11.2015 EVROPA: Německo se stává nebezpečným

Dan Drápal
Po druhé světové válce měly evropské národy strach z toho, že by se Německo opět mohlo stát nacistickým. Nemá smysl se těmto obavám vysmívat; možná byly do jisté míry oprávněné.
více


25.11.2015 ČÍNA: Děti strýčka Maa

Jaroslav Petr
„Nejsnazší reforma, jakou kdy čínští komunisté zavedli,“ glosují demografové rozhodnutí Pekingu ustoupit od striktní regulace porodnosti. Tato „aktivní odpověď na stárnutí populace“ je ale podle nich nedostatečná, a navíc přichází pozdě.
více


25.11.2015 NĚMECKO: 10 let s kancléřkou

Zbyněk Petráček
Angela Merkelová oslavila deset let v úřadě spolkové kancléřky. To už je éra. Za sedmdesát poválečných let jen tři kancléři sloužili dvouciferný počet let: Konrad Adenauer (1949–1963), Helmut Kohl (1982–1998) a Angela Merkelová (2005–?).
více


25.11.2015 IZRAEL: Dívka ze zastávky

Lubomír Stejskal
Ta křižovatka je známá jako „Gush Etzion junction“ a nachází se v Judeji, pár kilometrů jižně od Jeruzaléma.
více


25.11.2015 GLOSA: Not in my name

Petr Kolář
V posledních dnech se vyrojilo mnoho muslimů s kampaní nazvanou „NOT IN MY NAME“ (NE MÝM JMÉNEM). V podtextech a vysvětlivkách se většinou vymezují proti ISIS a jeho atrocitám.
více


25.11.2015 EVROPA: Černý pátek a nelegální imigrace

Karel Wágner
Řecko v roce 2012 ochranu pevninské hranice s Tureckem, přes kterou k velké nelibosti řeckých úřadů do Evropy pronikali nelegální imigranti, posílilo plotem.
více


24.11.2015 EVROPA: Zoufalci

Václav Klaus ml.
Na útocích zástupců primitivnější civilizace na náš západní svět není nejstrašnější brutalita nebo počet obětí. Nejstrašnější je zoufalost a bezradnost evropských elit. Představíte si třeba Winstona Churchilla, že by byl po náletech na Londýn především „otřesen“?
více


24.11.2015 SVĚT: Naše neochota se poučovat

Ota Ulč
Přesně před 34 roky v nyní již pohřbeném českém dvoutýdeníku Americké listy vyšel můj článek s názvem NEDŮSTOJNÉ SHOVÍVAVOSTI ŽE BY JIŽ KONEC? Dotaz končící otazníkem.
více


24.11.2015 EVROPA: Je Visegrád rasistický region?

Eduard Šebo
Eduard Šebo
V poslednom čase, ako sa zvyšuje tlak na rozdeľovanie kvót (utečencov) na jednotlivé stredoeurópske krajiny, objavujú sa stále viac názory o ich kultúrnej zaostalosti, národnom sebectve a rasizme.
více


24.11.2015 SVĚT: „Už jim to konečně došlo?“

Johannes Gerloff
Převážná většina Izraelců mohla skutečně ze srdce souhlasit s Maisonnavým konstatováním: „Naše země spojuje neochvějné přátelství.“ Série útoků v Paříži v noci z 13. na 14. listopadu 2015, při nichž zahynulo sto dvacet devět lidí a více než čtyři sta utrpělo zčásti těžká zranění, Izraelem otřásla.
více


23.11.2015 EVROPA: Co teď po té Paříži

Luděk Frýbort
Jedenáctého září 2001 New York, jedenáctého března 2004 Madrid, druhého července 2005 londýnské metro, teroristické útoky s méně než padesáti nebožtíky v to nečítaje, no, a teď v té Paříži.
více


23.11.2015 SVĚT: 90. léta byla výjimečná

Václav Klaus1
Téma k dnešní diskusi jste vybrali dávno před událostmi minulého týdne v Paříži, ty ho činí jen aktuálnějším. Jsem věčný optimista, proto rád používám německý výrok „Optimismus ist Pflicht“, ale v tomto případě – mluvíme-li o Evropě – být optimistou je těžké.
více


23.11.2015 GLOSA: Minuta ticha. A není to málo?

Ladislav Jakl 1
Minuta ticha se dnes drží za kdeco a kdekoho. Strašlivý akt surového násilí na nevinných lidech v Paříži by si podle mne zasloužil daleko více, než jen pouhou minutu ticha.
více


23.11.2015 SVĚT: Pollard po 30 letech na svobodě

Gita Zbavitelova 1
Za svůj čin zaplatil draze – přestože vyzrazoval vojenská tajemství, která se netýkala bezpečnosti Spojených států, dostal doživotí a po celých třicet let projevovali američtí představitelé pozoruhodně nulovou ochotu ke shovívavosti.
více


23.11.2015 SVĚT: Za maskou Islámského státu

Zbyněk Petráček
Napadlo vás, proč se nepřipomíná americká „válka proti teroru“ zahájená před 14 lety? Její motiv, tak podobný útoku džihádistů na Paříž? Její vojenský průběh, tak podobný náletům na islamisty v Sýrii?
více


23.11.2015 BIG BEN: Bajka o džihádistovi a sluníčkáři

Benjamin Kuras
D: Provádíme to, protože nás k tomu vyzývají svaté texty. S: No to vůbec ne. D: Jak ne? To teda jo...
více


21.11.2015 EVROPA: Každý máme svého teroristu

Karel Bečka
Problém je, že zatím o něm nevíme. Jsem já, starodůchodce, který již nejezdí do Egypta ani jinam, nelétá letadlem, skoro necestuje vlakem, nějak ohrožen? Dlouho jsem si namlouval, že ne.
více


21.11.2015 BIG BEN: Nic se nemění, bránit se nebudeme

Benjamin Kuras
Podle dostupných informací jsou již dva útočníci z Paříže potvrzeni coby účastníci migrantské vlny, kteří dorazili do Řecka.
více


21.11.2015 NĚMECKO: Proč to kancléřce vychází

Pavel Strunz
Mladší německý kolega: Jel jsem nedávno z Rakouska zpátky do Německa přes Salzburg. Spousta běženců. Už ve vlaku. Neměli jízdenky, ale to nevadilo, policie je hned od vlaku odváděla do speciálního prostoru na nádraží v Salzburgu.
více


21.11.2015 EVROPA: Rozpad Schengenu na dohled

Jan Bartoň
Podle údajně „spolehlivých“ zpráv už připravuje holandská vláda nový prostor „volného pohybu“, který zahrnuje státy Beneluxu, Německo a Rakousko. Konec Schengenu by mohl být spouštěčem konce EU tak, jak ji známe.
více


21.11.2015 RUSKO: Rusové také utíkají

Jefim Fištejn
Podle posledních oficiálních údajů počet občanů Ruské federace, kteří v roce 2015 požádali o politický azyl ve Spojených státech, dosáhl nejvyšší úrovně za posledních 20 let.
více


20.11.2015 TERORISMUS: Dostává Evropa rozum?

Tomáš Vodvářka
Od počátku tohoto století byla Evropa (jistě nejen ona), terčem fanatického násilí ze strany skupiny zaštiťující se islámem. Bude poslední pařížská facka impulsem k činům?
více


20.11.2015 EVROPA: EK nás chce zjevně odzbrojit

František Matějka
„Spolu s premiérem jsem posílil všechna bezpečnostní opatření na veřejných místech, abychom mohli žít klidně, aniž bychom se stali cílem nějakého útoku nebo museli čelit bezpečnostnímu riziku.“ To znělo tak dutě, Hollande.
více


20.11.2015 SVĚT: Ode zdi ke zdi?

Josef Mlejnek jr.
Berlínská zeď padla 9. listopadu 1989. 17. listopadu 1989 u nás propukla sametová revoluce. 13. listopadu 2015 otřásl Paříží a vlastně celou planetou teroristický útok, mohutnější než ten lednový proti redakci Charlie Hebdo.
více


20.11.2015 BIG BEN: Salámová islamizace

Benjamin Kuras
Jednak jako předehru k něčemu většímu, jednak jako další součást „salámové“ (či chcete-li „salaamové“) islamizace, která probíhá po „plátcích“ a jejíž podstatu a aspekty zatím málokdo chápe.
více


20.11.2015 SVĚT: Ochrana vnějších hranic EU je bohapustá lež

Karel Wágner
Po uzavření Schengenských dohod a následném zrušení vnitřních hranic jsme se smí­řili s tím, že se kompetence související s ochranou přesouvají na vnější hranice a zodpovědnost nesou státy, jejichž hranice vnější hranici tvoří
více


20.11.2015 ÚVAHA: Hlavní viník

Pavel Chrastina
Pro jeho propagační mašinu, která je značně úspěšná i mezi pokročilejšími Evropany, nebyl zřejmě problém zblbnout miliony Arabů tvrzením, že v Evropě na ně čeká ráj s otevřenou náručí.
více


19.11.2015 MIGRACE: Paříž krvácí...

Rudolf Polanecký 1
Hrůza, šok, zděšení. Je mnoho slov, jak se dá popsat včerejší událost, a žádné z nich nedokáže plně vystihnout realitu a osobní prožitek přímo zúčastněných, kterým se podařilo uniknout běsnění teroristů.
více


19.11.2015 SVĚT: Evropa a neskutečné japonské řešení

Ota Ulč
Již nejednou jsem se zmínil a příslušnými fakty, statistikami potvrzoval, že ta naše západní civilizace, výsledek úsilí dvou tisíciletí, má už hodně na kahánku. Destruktivní muslimové jsou již nejen před dveřmi, ale značně i ve dveřích, křesťanské dědictví rozmetat, pořádně rozdupat.
více


19.11.2015 FRANCIE: George W. Bush 2.0

Zbyněk Petráček
To, co se stalo v Paříži, má věru parametry války. Útok byl spáchán teroristickou armádou, byl připraven, zorganizován a naplánován v cizině. Tak to řekl prezident François Hollande a dodal, že „Francie bude nelítostná“.
více