24.7.2016 | Svátek má Kristýna


23.7.2016 TURECKO: Erdogan řekne, my konáme

Zbyněk Petráček
Turecký stát o víkendu prokázal, že jde-li do tuhého, má věci pod kontrolou. Pokus o vojenský puč skončil rychle. Kdyby se někdo v pátek večer opil a probral by se až v neděli, vlastně by si ani ničeho nevšiml.
více


23.7.2016 TURECKO: Bouře nad Bosporem a co si o ní myslet

Luděk Frýbort
Hned jak jsem se v sobotu ráno dozvěděl o tom oficírském puči v Turecku, napadlo mě, jestlipak spíš nežli puč to nebyl páně Erdoğanův trik k dalšímu oslabení významu kdysi vlivné armády, již zakladatel Turecké republiky Mustafa Kemal, zvaný Atatürk, ustanovil strážkyní evropské, sekulární...
více


23.7.2016 VELKÁ BRITÁNIE: Maggie 2.0? Tereza není z železa

Pavel Jégl
Žádný revival Margaret Thatcherové nebude. Vláda britských konzervativců pod vedením premiérky Theresy Mayové nabídne jinou verzi konzervatismu.
více


23.7.2016 GLOSA: Nevěděl jsem. Přísahám, že jsem nevěděl!

Leona Šlajchrtová1
Duo cum faciunt idem, non est idem. Když dva dělají totéž, není to totéž. Staré latinské přísloví může – nikoli bez hořkosti – vzpomenout prozatímní brazilský prezident Michel Temer.
více


23.7.2016 UDÁLOSTI: Západ ustupuje před Erdoganovými „Novými pořádky“

Bohumil Doležal
Netušil jsem, kolik máme u nás odborníků na vojenské puče a techniku jejich provádění. Čeští specialisté (např. inventární novinář nyní Babišovy MfD Milan Vodička) hovoří o tom tureckém se suverenitou svědčící o tom, že se nejméně tří úspěšných osobně zúčastnili.
více


23.7.2016 EVROPA: Kdekoli, kdykoli, kdokoli

Petr Robejšek
Výzkum Pew Research Center potvrzuje to, co registruje skoro každý. A sice rostoucí nedůvěru vůči muslimům ve většině evropských států. Komentátoři, psychiatři a policisté analyzují všemožné aspekty atentátů v Nice a v Bavorsku, ale jednomu důsledku islamistického terorismu v Evropě je věnována...
více


22.7.2016 EVROPA: Strach z demokracie

Miloslav Bednář1
Od pátečního rána 24. června, kdy svět po sečtení hlasů oblétla zpráva o rozhodnutí britských voličů odejít z Evropské unie, zachvátila eurounijní elity a na ně napojená média panická hrůza z demokracie.
více


22.7.2016 USA: Chování prezidenta

Jan Drábek
Newyorské Timesy nedávno uveřejnily jakýsi chvalozpěv na Baracka Obamu. Vlastně ne tak úplně chvalozpěv na jeho počínání, spíše na jeho prezidentské chování. Na jeho spořádanou rodinu, jeho vystupování na veřejnosti. Prostě džentlemenské ctnosti.
více


22.7.2016 USA: Šílenost Obamova transgenderového nařízení o toaletách

J. Matt Barber
american flag
Prezident Obama určitě přišel o rozum. Přímo poplival občanská práva mužů i žen, kluků a holek pokojně se vyčůrat či jít do sprchy, aniž by byli nahými, pohlavně zmatenými nebo pohlavně útočnými predátory opačného pohlaví okukováni nebo nuceni přijmout, že nacházejí lacinou zábavu v tom, že záměrně...
více


22.7.2016 GLOSA: Co ukázal atentát v Nice?

Ivo Strejček
Teroristický útok v Nice, spolu s obdobnými teroristickými činy za posledního roku a půl jinde ve Francii, opět obnažil několik stále zřetelnějších pravd.
více


21.7.2016 GLOSA: Turecký zatýkací cirkus

Lubomír Stejskal
Když jsem na počátku US volební kampaně slyšel, že za republikány bude bojovat o Bílý dům Donald Trump, považoval jsem to za špatný vtip. Nic víc. A mávl jsem nad tím rukou.
více


22.7.2016 GLOSA: Klíčem je strach

Zbyněk Petráček
Strach je zvláštní fenomén. Někdy se stává hybatelem politického dění, jindy zas hospodářskou komoditou.
více


21.7.2016 TERORISMUS: Sekerník v Německu

Jan Bartoň
Po prohlídce jeho bytu bylo zjištěno, že měl u sebe vlajku Islámského státu. Podle německé policie pobýval tento mladý terorista v Německu několik měsíců.
více


21.7.2016 ROZHOVOR: O brexitu, populismu i o Trumpovi

Daniel Kaiser
Daniel Kaiser
Tak především když řekneme brexit, musíme odlišit výsledek brexitu od toho, co se bude dít dál. Výsledek Brexitu byl nadějí, šancí, příležitostí, rozbřeskem nad Evropou.
více


21.7.2016 EVROPA: Teror v Nice a proislámský appeasement

Luboš Zálom1
Od teroristického útoku v Nice uplynulo několik dní. Útok, provedený tentokrát úplně jinými prostředky, než tomu bývalo doposud, by měl být pro Francouze, a nejen pro ně, tou poslední kapkou.
více


21.7.2016 TURECKO: Umíráček za Atatürka

Zbyněk Petráček
Až budou historici zkoumat, kdy v Turecku definitivně skončila Atatürkova éra, dost možná dospějí k 16. červenci 2016. Toho dne se zřetelně ukázalo, že armáda už není takovou oporou Atatürkova sekulárního odkazu, aby své cíle dokázala prosadit.
více


21.7.2016 USA: Víc než jeden cestovní pas a nejedno dilema - 2

Ota Ulč
Předchozí text jsem končil tématem o české nedávné minulosti, jakož i pramalou pozorností věnovanou současnému stavu věcí.
více


20.7.2016 USA: Turecká lekce pro Obamu

Jefim Fištejn
Kolem zmařeného pokusu o převrat v Turecku se zatím rojí více otázek než odpovědí. Čeho vlastně chtěli dosáhnout pučisté kromě svržení současného režimu?
více


20.7.2016 VELKÁ BRITÁNIE: Pápá

Vítězslav Kremlík
To bylo kraválu ihned po referendu. Prý vítězové brexitu nemají žádný plán. Prý způsobili chaos a nyní zbaběle prchají od zodpovědnosti. Skutečnost je ale jiná, než bruselská propaganda líčí.
více


20.7.2016 EVROPA: Není čas na evropský puč?

Jan Bartoň
Přečetl jsem si úvahu pana Lubomíra Stejskala o tom, že není puč jako puč. Logicky, pokud bychom přijali jako východisko, že lze pučem zachránit demokracii, není čas na velký evropský puč?
více


19.7.2016 TURECKO: Mohamed zvítězil nad Atatürkem

Tomáš Guttmann
Letos uplynulo 100 let od boje o Gallipoli, jedné z velkých bitev první světové války, v níž se turecké armádě podařilo udržet pozice proti Anglii a Francii, a tak ubránit tehdejší hlavní město Istanbul.
více


20.7.2016 EVROPA: Začíná doba nepohody

Roman Joch
Polovina července přinesla dvě dramatické události: masakr v Nice a neúspěšný pokus o převrat v Turecku.
více


20.7.2016 GLOSA: Malý vlastenecký boj

Zbyněk Petráček
Teroristické útoky, ať už je za nimi nenávist, fanatismus, politika či jen chorý mozek, vytvářejí atmosféru jednoty. Celá společnost, politický národ, civilizace se cítí útokem stmelena.
více


19.7.2016 UDÁLOSTI: Nice - jak se umíme bránit?

Bohumil Doležal
K masakru v Nice došlo rok a půl po atentátu na redakci časopisu „Charlie Hebdo“. Dva teroristé vystříleli tehdy redakci humoristického časopisu, protože neprojevoval dostatečnou úctu k islámu a k proroku Mohamedovi.
více


19.7.2016 GLOSA: Výrobci svíček, rozjeďte stroje

Václav Husák
K pietnímu aktu již odedávna patří svíčky. Jejich něžný, chvějící se plamen připomíná pomíjivost lidského života a jejich zář jako by otevírala cestu k budoucímu vykoupení ze­mřelých.
více


19.7.2016 SVĚT: Turecko, Rusko, EU, USA a my

Miloslav Bednář1
Co se nyní děje v Turecku, je znovu naléhavě kladená otázka existence svobody a demokracie, jež se týká nejen Evropy a Ameriky, ale, jak vidíme, i nedalekého, a proto Blízkého východu.
více


19.7.2016 SVĚT: Čekání na tu opravdu dobrou zprávu

Aleš Valenta
Brexit byla pro stoupence svobody a zdravého rozumu výborná zpráva. Ale na tu skutečně dobrou zprávu ze Západu si musíme počkat. Ještě ani nedoznělo plesání nad úderem, jejž nezměrné pýše a nadutosti bruselského monstra zasadilo statečné rozhodnutí britských voličů, a již zase docházejí zpoza...
více


19.7.2016 TERORISMUS: Místo vlků zatoulaní psi

Zbyněk Petráček
Jestli byl včerejšek v něčem společensky přelomový, tak možná v této větě: „Islámským terorismem je ohrožena celá Francie.“ Pro většinu lidí je taková věta zcela banálním faktem, ale pronesl ji pár hodin po útoku v Nice prezident Hollande, muž, který ještě loni po útocích džihádistů tvrdil, že...
více


19.7.2016 USA: Skandál kolem Clintonové nekončí

Jefim Fištejn
Ředitel FBI James Comey oficiálně oznámil, že použití domácího počítače pro posílání služební pošty, jehož se dopustila Hillary Clintonová v době, kdy zastávala post ministryně zahraničí Spojených států, je projevem nezodpovědné ledabylosti, ale nezavdává důvod k zahájení jejího trestního stíhání.
více


19.7.2016 SVĚT: Není puč jako puč

Lubomír Stejskal
Mám na svém Twitteru odkaz na saúdský postoj k pokusu o puč v Turecku. Rijád těší, že akce proti Erdoganovi nevyšla. Týž Rijád podpořil Sisiho „puč“ proti Mursímu.
více


19.7.2016 SVĚT: Víc než jeden cestovní pas a nejedno dilema - 1

Ota Ulč
Po šesti týdnech šmejdění v rodné zemi, v neděli po výroční připomínce nehezkého činu basilejských občanů nepěkně naložit s naším disidentem Husem z Husince, jsem zamířil k letišti dříve ruzyňskému, nyní Václava Havla.
více


18.7.2016 SVĚT: Ankara a Nice

Petr Robejšek
Turecký vývoj posledních let lze číst jako pokus o řešení problému slučitelnosti náboženstvím ovládané civilizace s hospodářsko-technologickou modernizací a s jejími socio-politickými důsledky. Tento rozpor se týká ve větší nebo menší míře všech islámských států.
více


18.7.2016 TERORISMUS: Nesmíme zapomínat

Pavel Chrastina
Poněkud mě popuzují ty sdělovací prostředky, které celý den zdůrazňují, že teroristický vrahoun z francouzské Riviéry prý nebyl napojen na žádnou teroristickou skupinu přesto, že se k němu, spíše pro naše zmatení, už přihlásil tzv. Islámský stát.
více


18.7.2016 EVROPA: Kýžené důsledky brexitu

Jaroslav Šesták
Předseda Sobotka dal najevo, že nepřipustí žádné referendum, kdy by se nezodpovědní lidé mohli srotit a domáhat se vystoupení z Evropské unie, kterou on pokládá za blaho lidstva.
více


18.7.2016 SVĚT: Je představitelná jiná Evropa?

Václav Klaus1
Musím přiznat, že jsem si poznámky ke svému dnešnímu vystoupení připravil před britským referendem. Když jsem se na ně podíval poté, co jsem uslyšel zprávu o jejich úžasném výsledku, nevěděl jsem, co s nimi.
více


18.7.2016 GLOSA: Poslední svého druhu

Zbyněk Petráček
Jestli jste četli čtvrteční LN, možná vás zaujal snímek na titulní straně s nadpisem: „Japonský císař se vzdává trůnu.“ Ale v době, kdy jste noviny drželi v ruce, už i na českých webech vyskakovaly titulky typu: „Akihito nemá v plánu odstoupit, oznámil císařský palác.“
více