17.10.2017 | Svátek má Hedvika


17.10.2017 USA: Rasistická provinění (2)

Ota Ulč
V předchozím textu jsem se zmínil jednak o Martinu Lutherovi Kingovi a jeho blaženém očekávání dožít se života v době barvoslepé, v níž nebudeme posuzování podle zabarvení naší kůže, ale podle chování, počínání každého z nás jednotlivců, a též se zmínil o Baracku Hussseinovi Obamovi a jeho...
více


17.10.2017 BLÍZKÝ VÝCHOD: Politická „Itálie“ není to nejhorší

Lubomír Stejskal
Představme si manželskou dvojici, která se opakovaně rozchází, aby se vzápětí usmířila. Nejprve drsný rozvod, pak velké objetí, svatba, nový začátek, zakrátko další rozvod, zase svatba, rozchod, rozvod, svatba.
více


17.10.2017 GLOSA: Protože je to „cool“

Zbyněk Petráček
Za rok opustí USA a Izrael organizaci UNESCO. Ta zpráva ve čtvrtek večer zapadla. Není z těch, které zvedají lidi ze židle.
více


16.10.2017 EVROPA: Zeman ve Štrasburku

Tomáš Jirsa
Projev prezidenta republiky v Parlamentním shromáždění Rady Evropy i následující mediální smršť jsou za námi, a tak je možné si v klidu říci, co se vlastně stalo.
více


16.10.2017 SVĚT: Poustevníci severu

Jan Vitek
Pentagon a Langley jsou spojité nádoby. Čím víc si generálové uvědomují, že Severní Korea je atomová mocnost, tím usilovněji špioni uvažují o tom, jak vyvolat v Pchjongjangu státní převrat, při němž Kim III. zahyne.
více


16.10.2017 BLÍZKÝ VÝCHOD: Smiřovačka

Gita Zbavitelova 1
Znepřátelená palestinská hnutí Hamás a Fatah se skutečně usmířila. Aspoň to tak vypadá po jejich oznámení: Hamás se vzdá civilní správy v Gaze a do 1. listopadu předá kontrolu nad hraničním přechodem do Egypta prezidentské gardě předsedy samosprávy Mahmúda Abbáse.
více


16.10.2017 MIGRACE: Nekompromisní statistiky

Martin Slaný
Nejnovější data ze spolkových úřadů práce vyvracejí iluzi o jakékoli možnosti integrace a přínosu migrantů, kteří přišli do Německa z mimoevropských zemí v rámci masové vlny v posledních letech.
více


16.10.2017 FEJETON: Milý Mustafo!

Petruška Šustrová
Všechno člověk prostě nestihne, ať dělá, co dělá. A tak jsem včera nebyla v Bratislavě, ač se tam letos slavil Den samizdatu, který jsme samozvanecky vyhlásili na 12. říjen – připomínku někdejší solidarity s Ivanem Polanským, kterého za šíření samizdatu v roce 1988 zavřeli. Mrzí mě to, ale co...
více


16.10.2017 ŠPANĚLSKO: Je toto revoluce?

Zbyněk Petráček
Když se Katalánci chystali na 1. říjen a referendum o nezávislosti, říkalo se, že se zajímají o Československo před 25 lety a cestu k rozpadu naší federace.
více


14.10.2017 KATALÁNSKO: Převrat zdravého rozumu

Lubomír Stejskal
Můj blog se zhusta zabývá menšinovými tématy. Mají nízkou čtenost – ale stejně tak právo na existenci v internetovém prostoru. Proto mě zajímá názor katalánské opozice na to, co se v tomto autonomním společenství nyní děje.
více


14.10.2017 EVROPA: Čekání na víkend

Marian Kechlibar
Milí čtenáři, nezapomněl jsem na vás. Nemohl jsem teď ale příliš psát, protože můj čas byl plně obsazen dvěma akcemi Institutu 2080. Minulý pátek, 6. 10. 2017, se v poslanecké sněmovně konala poměrně velká konference European Security Challenges, v jejímž rámci jsem měl na starost odpolední část...
více


14.10.2017 USA: Ozvěny výstřelů

Jefim Fištejn
Tragédie v Las Vegas, kde zřejmě vyšinutý vrah zastřelil na šest desítek a zranil na pět stovek návštěvníků hudebního festivalu, vyvolala ohlasy v americkém tisku, které se příliš neliší od jiných obdobných případů.
více


14.10.2017 MIGRACE: Krátké, ale neveselé poznámky z Rhodosu

Václav Klaus1
Třetí rok po sobě jsem byl účastníkem Rhodoského fóra, které se jmenuje Dialog civilizací. V něčem je dobré a cenné, v něčem téměř nepřežitelné. (Patři k tomu i vlídné říjnové počasí, které letos nebylo.)
více


13.10.2017 SVĚT: Masová migrace

Douglas Murray
migranti
Zdá se, že bombové a další teroristické útoky jsou nyní každodenním rysem života v moderní Evropě.
více


13.10.2017 EVROPA: Lídři malých vlastí

Zbyněk Petráček
Leckomu teď Katalánsko může připomínat blázinec. Premiér Puigdemont hrozící vyhlášením nezávislosti, primátorka Barcelony Colauová varující před vyhlášením nezávislosti, mohutné demonstrace za Katalánsko, ještě větší za jednotu Španělska.
více


13.10.2017 TURECKO: Erdoganova AKP...

Karel Hvížďala
Kdyby byl německý šéf Strany zelených Cem Özdemir, který je tureckého původu, v očekávané jamajské koalici ministrem zahraničí, musel by změnit svůj vztah k Turecku, řekl o víkendu jeden z členů Strany spravedlnosti a rozvoje, AKP.
více


12.10.2017 NORSKO: Země slibuje, že už nebude krást děti…

Tomáš Zdechovský
Stále ještě patříte mezi ty, kteří si myslí, jak by v Norsku nikdy neodebrali dítě jen tak a vždy k tomu je velmi vážný důvod? Tak to vám tento článek neudělá radost. Donutí vás totiž přiznat chybu.
více


12.10.2017 USA: Rasistická provinění (1)

Ota Ulč
Barack Hussein Obama, s absolutním černošstvím se ztotožňující syn stoprocentně bělošské matky, přece zdůrazňoval, že „rasismus je součástí naší DNA“. Tak se nyní dozvídám od některých svých politicky korektních, důkladně citlivých amerických spoluobčanů.
více


12.10.2017 EVROPA: Catalunya independencia

Alexander Tomský (2)
Umlčí španělští a evropští unionisté probuzený národ? To nevíme, ale ani s nabídkou rozsáhlé fiskální autonomie Katalánska (ještě neexistující) to jisté není a španělská vláda ke kompromisu nesměřuje (zatím).
více


12.10.2017 GLOSA: Limity vlády

Zbyněk Petráček
Připadá-li někomu náš spor o limity těžby (rozuměj uhlí) umanutý, ať se podívá do Německa. Tamní spor o horní limit (rozuměj přijímání běženců) je daleko ostřejší. Už dva roky kancléřka a její CDU jakýkoliv limit odmítají a už dva roky na jeho určení sesterská CSU trvá.
více


12.10.2017 TERORISMUS: Las Vegas s otazníky

Jan Vitek
Ta vzpomínka ve mně vyvolá rozhodnutí. Přikyvovat za chodu tentokrát nebudu. Možná později, až se vyjasní, co se v Las Vegas skutečně stalo. Zatím mi servírují guláš z kotle FBI a tamních policajtů, v němž je pár kousků masa a brambůrků plavoucích v tmavohnědé mediální omáčce.
více


11.10.2017 VZPOMÍNKA: Jugoška

Dana Emingerová
Češi, kteří „jezdili do Jugošky“, ještě pamatují fascinující přírodní amfiteátr řeky Krka, kde se koupaly tisíce lidí. Vodopády byly přístupné, dalo se slunit u jednotlivých tůní. A já jsem se tam učila skákat z útesů do jezírek.
více


11.10.2017 EVROPA: Rezolutní NE hrátkám s migrací

Václav Klaus1
Na letošním Rhodoském fóru se vedla debata i o migraci. Dostal jsem se v ní do ostrého střetu s jejími politicky korektními obhájci. Můj úvodní projev obsahoval následující argumenty.
více


11.10.2017 NĚMECKO: Řekne-li se Jamajka

Zbyněk Petráček
Výraz Jamajka označuje prakticky jedinou možnou variantu vládní koalice v Německu (černí konzervativci, žlutí liberálové, Zelení).
více


11.10.2017 SVĚT: Začarovaný kruh kolem KLDR

Ladislav Jakl 1
Severní Korea děsivě zbrojí. Světové společenství a především USA rezolutně požadují zastavení severokorejských zbrojních projektů a přikládají k této rezolutní žádosti hrozbu masovým vojenským zásahem.
více


11.10.2017 SVĚT: Na háklivá témata úvaha nekorektní

Luděk Frýbort
Volby 24. září znamenitě zamíchaly německou politickou polívkou a teď je kolem toho hromada řečí. Jak se stalo, že dosud vcelku nevýznamná strana AfD – před čtyřmi lety nedosáhla ani těch kritických pěti procent, potřebných k vstupu do parlamentu - se stala třetí v pořadí co do počtu odevzdaných...
více


10.10.2017 KLDR: Byla to bratrovražda?

Jan Vitek
Devětadvacetiletá číšnice z Vietnamu Doan Thi Huong a pětadvacetiletá masérka z Indonézie Siti Aisha čelí obvinění, že letos v únoru v letištní hale pod záminkou nabídky kosmetických prostředků přistoupily ke Kim Čong-namovi, nevlastnímu bratrovi severokorejského vůdce, a potřely mu tvář krémem...
více


10.10.2017 MIGRACE: Hlavolam

Vladimír Cícha
Tři měsíce po příjezdu tankových praporů do Prahy jsme ve Vídni požádali o přijetí v Kanadě coby uprchlíci z přepadené země. V úvahu pro nový domov připadaly ještě v Praze, když jsme změnu života promýšleli, tři země. Austrálie, Kanada a Německo.
více


10.10.2017 USA: Dumání o velkovrahounovi

Ota Ulč
Problematika se nám košatící mnohými směry už aspoň půl století. Vzpomeňme si na olympiádu v Mexiku a tehdejší události v naší rodné zemi, kam se dostavily armády lidodemo spojenců, aby s tanky potlačily neexistující kontrarevoluci.
více


10.10.2017 GLOSA: Zakázat zlo?

Zbyněk Petráček
Nobelova cena za mír patří k nejdiskutovanějším. Logicky. Zpochybnit laureáta za fyziku dokáže jen pár lidí, kteří jeho objevu rozumí. Ale posuzovat mírové kroky si troufá každý. To není odsudek, ale pouhé konstatování.
více


9.10.2017 ŠPANĚLSKO: Varování Kataláncům

Petr Holub1
Obecně Češi sdílejí sympatie k hnutí Katalánců za nezávislost. Někdy tuto přízeň zdůvodňujeme úvahou, že není možné držet nějaký národ násilím pod kuratelou většího národa nebo mnohonárodnostního impéria, pokud ten národ sám nechce.
více


9.10.2017 NĚMECKO: Angela Merkelová tančí reggae

Eva Kislingerová
A spolu s ní po další čtyři roky celé Německo. Alespoň to tak vypadá při pohledu na výsledky tolik očekávaných voleb.
více


9.10.2017 GLOSA: Katalánsko

Petruška Šustrová
Náhoda chtěla, abych v průběhu referenda v Katalánsku překládala text, který se zabývá bývalou Jugoslávií a jejím rozpadem. Podobně jako řadu europoslanců a dalších politiků i nepolitiků pobouřilo i mne, jak tvrdě španělská vláda zakročila proti hlasujícím v referendu.
více


9.10.2017 GLOSA: Ach, ta dialektika

Zbyněk Petráček
Pokroková doba velí neužívat výrazy typu občané či vojáci, ale korektní tvary občané a občanky, vojáci a vojačky. Když jsme v únoru psali, že by se mělo užívat i teroristé a teroristky, asi to vyznělo jako černý humor.
více


9.10.2017 FEJETON: Las Vegas

Jan Drábek
Je za tím vším ten kýžený druhý dodatek k americké ústavě, který jasně nařizuje, že „právo lidí přechovávat a nosit zbraně nebude ohrazováno“. Stoupil v platnost koncem osmnáctého století, kdy se ještě flinty nabíjely z opačného konce, takže o nějaké automatické pušce nebo snad kulometu nemohla být...
více


7.10.2017 GLOSA: Díky, paní ministryně!

Lubomír Stejskal
Norsko, to není jen Barnevernet, ale také třeba ministryně pro migraci Sylvi Listhaugová (od prosince 2015). Za jejího úřadování se podařilo dramaticky snížit přistěhovalectví do této severské země.
více