26.6.2019 | Svátek má Adriana


26.6.2019 BLÍZKÝ VÝCHOD: Mírem k prosperitě?

Gita Zbavitelova 1
Jen pár dní před úterním začátkem mezinárodní konference o pomoci Palestincům v Bahrajnu zveřejnili Američané polovinu svého dlouho očekávaného návrhu řešení izraelsko-palestinského konfliktu.
více


25.6.2019 USA: „Budu střílet!“ hrozí senátor

Jan Vitek
Republikánský senátor Brian Boquist ve státě Oregon se zabarikádoval ve svém domě, když předtím zavolal demokratickou guvernérku Kate Brownovou a varoval ji, že se nevzdá.
více


25.6.2019 EVROPA: Homo bruxellarum

Tomáš Břicháček
Jak by měl vypadat „nový evropský člověk“ pro sjednocenou Unii? Musí to být odnárodněný kosmopolitní Evropan, který je náležitě ideologicky zpracován v duchu hodnot pokroku. Pár poznámek k výtvarné variaci na toto téma.
více


24.6.2019 POLSKO: Trojský kůň Varšava

Pavel Kopecký
Polsko neboli Rzeczpospolita Polska je bezesporu nejvýznamnějším státem střední Evropy. Je největší i nejlidnatější – všechny ostatní země Visegrádské skupiny nedají ani dohromady její počet obyvatel.
více


25.6.2019 ESEJ: Nad Ukrajinou se duha neklene

Pavel Kopecký
Po nadějích spojovaných s Majdanem se podle průzkumů vrátila obrovská skepse Ukrajinců. Dohoda o klidu zbraní s povstalci a Kremlem je zatím ve hvězdách, Mezinárodní měnový fond dočasně pozastavil finanční toky na Ukrajinu a nadcházejí i tuhé vnitřní boje o pozice. Proto se s napětím čeká, s čím...
více


22.6.2019 CESTOVÁNÍ: Hillsdale College Cruise

Václav Klaus1
Obvykle píšu zápisky o dojmech z nějaké země, ale plavba kolem britských ostrovů je něco jiného – plujete kolem a do země jen několikrát nakouknete. Většinou jste na lodi, s lidmi z lodi.
více


24.6.2019 GLOSA: S prstem na spoušti

Zbyněk Petráček
Plně vyzbrojená letadla jsou už ve vzduchu, rakety na lodích již míří na cíle, stačí jen poslední povel, ale pak se vše náhle odvolá.
více


22.6.2019 EGYPT: Vzpomínka na prezidenta

Lubomír Stejskal
Zemřel náhle během soudního přelíčení, které bylo v posledních letech jeho údělem. Den poté byl tichosti v Káhiře pohřben. Takový byl závěr života Muhammada Mursího, jednoho z nemnoha egyptských prezidentů.
více


22.6.2019 FRANCIE: Čechům sebrali půlroční holčičku!

Tomáš Zdechovský
Začátkem dubna vzala francouzská sociálka českým rodičům půlroční holčičku, byla totiž trochu opruzená a zhubla pár gramů. Téměř měsíc o ní nic nevěděli. Případ má ale šťastný konec.
více


22.6.2019 POLEMIKA: Jaký bude ten Grétin osud?

Miroslav Pivoda 1
Ondřej Neff si v závěru své glosy dělá starosti o budoucí životní osud Grety Thunbergové a sděluje nám toto.
více


22.6.2019 GLOSA: Fandění nestačí, ale…

Zbyněk Petráček
Vsadili byste na to, že Donald Trump bude podruhé prezidentem? Soudě podle toho, jak jeho další kandidaturu hodnotí tradiční média v USA i Evropě, tak spíše ne.
více


21.6.2019 HONGKONG: O nepokojích z jiného pohledu

Jan Vitek
Když jsem sledoval záběry z protestů v Hongkongu, bezděčně se mi objevil před očima obraz věžáků v New Yorku sesouvajících se patro za patrem k zemi. Kruci, proč? Co mají společného? ptal jsem se sám sebe.
více


21.6.2019 SVĚT: Perský záliv, místo opakování dějin

Pavel Kopecký
Bývá smutné vidět, jak se temné aspekty historie opakují. Když je třeba z ryze sobeckých důvodů hledán nepřítel. Důsledky takového jednání přitom mohou být nedozírné. Jako právě nyní v Perském zálivu, kde je už, obrazně řečeno, horká nejen půda, ale i moře.
více


21.6.2019 MIGRACE: Dalších padesát utonulých migrantů

Tomáš Jirsa
Bez většího zájmu proběhla nedávno médii zpráva, že při havárii lodi převážející nelegální migranty přišlo o život zhruba padesát uprchlíků. Za posledních několik let jdou přitom celkové počty utopených migrantů do tisíců a nic si nenalhávejme, je to naše evropská vina.
více


20.6.2019 NĚMECKO: Dálniční mýtné skončilo dříve, než začalo

Pavel Svoboda EP
Soudní dvůr EU zrušil německým parlamentem již schválené mýtné pro osobní automobily na německých dálnicích. Důvody zrušení německého mýtného (čtěte celý rozsudek, anebo tiskovou zprávu) jsou jasné: systém byl nastaven tak, aby němečtí občané si mýtné odečetli z daní, což ale občané jiných unijních...
více


20.6.2019 USA: Divoké husy a jejich provokativní potupa

Ota Ulč
Podivnost takového titulku zkomplikuji informací, že její počátek dlužno nalézt ve stověžaté matičce Praze. Po víc než deseti letech se skutečně podařilo získat zájem televizních mogulů v projektu, který nabyl podobu desetidílné prezentace s názvem STÁTY STÁTŮ.
více


20.6.2019 IZRAEL: Potrestaná Sara

Gita Zbavitelova 1
Po čtyřech letech vyšetřování a rok od vznesení obžaloby padl v neděli soudní rozsudek pro manželku izraelského premiéra Saru Netanjahuovou.
více


20.6.2019 VENEZUELA: Kulhající stát, měnící se svět

Pavel Kopecký
Venezuela se stala jedním z kolbišť střetů mezi zatím jedinou supervelmocí, Spojenými státy americkými, a velmocemi (staro)novými – Ruskou federací a Čínskou lidovou republikou.
více


19.6.2019 ÚVAHA: Osud Grety T.

Ondřej Neff
Je mi všelijak, když čtu, že se Greta Thunbergová chystá na roční turné po světě. Bude propagovat boj proti změně klimatu, na programu má nejdřív setkání OSN v New Yorku. Tam popluje lodí. Další zastávku plánuje na prosinec.
více


19.6.2019 SVĚT: Záhuba lidstva

Luděk Frýbort
Co se dozvídám ze světového tisku: jest lidstvu souzeno nepřežít polovinu tohoto století! Pochopitelně v důsledku klimatické katastrofy, na niž si řečené lidstvo pilně zadělává na následky nepomyslivši.
více


18.6.2019 SVĚT: Až Poláci vystřízliví…

Jan Vitek
Kdy naši polští sousedé zalitují, že jim vláda pozvala americké vojáky, aby je chránili před ruským přepadením? Řečeno bez kudrlinek na rovinu: až začnou rok co rok platit USA výpalné za ochranu.
více


19.6.2019 USA: Sám sobě nepřítelem

Vladimír Cícha
Více než dva roky probíhá ve Spojených státech amerických snažení demokratů, dokonce jak se mnohdy zdá, za každou cenu, dostat svého prezidenta Donalda Trumpa z Bílého domu, a to impeachmentem.
více


18.6.2019 USA: Mnohá politická problematika nynějšího světa

Ota Ulč
V dosavadních, nepříliš dlouhých dějinách americké historie se zpravidla objevovaly opakovatelné konflikty: jednu vládnoucí politickou stranu nahradí strana druhá, v čele státu se střídají prezidenti, guvernéři, senátoři, zákonodárci a zpravidla na prezidenských křeslech nesedají absolutně neznámé...
více


17.6.2019 SVĚT: Právo v nezápadních zemích

Petr Fiala
Současné demonstrace v Honkongu opět ukázaly, jak špatná je novinářská práce v ČR, a to i v případě, že novináři nemají žádný zvláštní důvod věc zkreslovat.
více


18.6.2019 GLOSA: Moudrá to žena

Lubomír Stejskal
S velikou nelibostí, smutkem a obavami sleduji nevraživost na pravé polovině politického spektra. Někdy se zdá, že bojuje každý s každým, všichni proti všem.
více


18.6.2019 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 516

Jan Čech
V Praze padají teplotní rekordy, mouchy padají vedrem. U nás v Beauvais oscilují teploty mezi 7 a 20 °C. Přitom Beauvais leží něco přes hodinu letu z Prahy na západ, směr Paříž.
více


18.6.2019 GLOSA: Medaile pro Írán

Zbyněk Petráček
Jestli lze něco říci k útoku na tankery u Hormuzského průlivu, pak to, že Írán postupuje racionálně a promyšleně. Stačí nahlédnout do západních médií. Vinu za vyhrocenou situaci podle nich nese americký prezident Trump.
více


18.6.2019 GLOSA: Jak je to vlastně s tím rasismem?

Pavel Černocký
Definice rasismu je velmi jednoduchá. Rasista jen, kdo šmahem odmítá a dokonce diskriminuje a napadá příslušníky jiných ras jen na základě odlišné barvy pokožky, případně jiných kulturních zvyklostí, které ale nikoho neohrožují a neomezují ničí práva.
více


17.6.2019 VELKÁ BRITÁNIE: Dvojí přístup

Raymond Ibrahim
Raymond Ibrahim
Ve dvou nesouvisejících případech odmítlo Spojené království poskytnout azyl dvěma pronásledovaným křesťanům a odůvodnilo to bizarní citací Bible a Ježíše.
více


17.6.2019 GLOSA: Fort Trump

Zbyněk Petráček
Bude-li se americká vojenská základna v Polsku jmenovat Fort Trump, povzbudí to vtipy. Třeba že Katowice se svého času jmenovaly Stalinogród.
více


15.6.2019 USA: Jako soudruh za stalinismu

Roman Joch
U republikánů prezident Trump zaznamenal úspěch: oznámil, že uvaluje na Mexiko cla, protože Mexiko nedělá dost pro zastavení nelegální migrace ze svého území do USA.
více


15.6.2019 EVROPA: Budíček pro sociální demokracii

Jan Vitek
Vítězství socialistů v parlamentních volbách, které se konaly v Dánsku minulý týden, bylo velkým překvapením. Jak a proč k němu došlo?
více


15.6.2019 ÍRÁN: Nechutnost

Lubomír Stejskal
Ať už si myslíme o jaderné dohodě s Íránem (JCPOA 2015) cokoli, jisté je jedno. Po odstoupení USA (květen 2018) je s touto smlouvou problém. A problém kvůli americkým sankcím má i Írán.
více


15.6.2019 USA: Jak jednou nálepka „rasismus“ vyšla velmi draho

Marian Kechlibar
Vysoká škola v Oberlinu, Ohio, je i na poměry americké akademické sféry dost ujetá. Ačkoliv zde studuje ani ne 3000 studentů, dostala už se v minulosti na stránky velkých médií různými bizarními akcemi.
více


15.6.2019 EVROPA: Strašení brexitem je hloupé

Zdeněk Holásek
Když chcete něco zjistit o tom, jak fungují dezinformace, přečtěte si kterýkoli komentář o brexitu od nějakého politologa nebo novináře, který do této přitroublé pavědy fušuje.
více


14.6.2019 IZRAEL: Achillova pata Benjamina Netanjahua

Johannes Gerloff
21. Kneset se 29. května 2019 – přesně měsíc po svém ustavení – znovu sám rozpustil. Poprvé se tak v dějinách státu Izrael vyskytl Kneset, který nevydal ani jeden zákon.
více