19.11.2017 | Svátek má Alžběta


18.11.2017 GLOSA: Co nedokážou politici...

Lubomír Stejskal
Izrael a Irák neudržují diplomatické styky, nikoli z viny Izraele, nutno dodat. V Iráku dokonce nedávno parlament kriminalizoval veřejné používání izraelské vlajky.
více


18.11.2017 SVĚT: Poznámka starého reakcionáře k populační explozi

Luděk Frýbort
V rozvojových zemích se zdá, že propastný rozdíl mezi klesající úmrtností a růstem porodnosti… ve srovnánání s analogickou fází růstu ve vyspělých zemích se výrazně zúží, protože antikoncepční prostředky jsou dnes mnohem dostupnější. Tempo populačního růstu se koncem tohoto desítiletí stabilizuje a...
více


17.11.2017 GLOSA: Když Itálie pláče

Zbyněk Petráček
Konec světa si představujeme všelijak. Tabakisté třeba tak, že ani v těch nejzaplivanějších hospodách se už nesmí kouřit. Americká levice tak, že prezidentské volby vyhrál Donald Trump.
více


17.11.2017 USA: Rok Trumpa

Ivo Strejček
Při příležitosti uplynutí jednoho roku od zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem zveřejnila agentura Reuters výsledky průzkumu spokojenosti a podpory tohoto muže mezi americkými voliči.
více


16.11.2017 KNIHA: Jóga, chardonnay a Hillary

Roman Joch
Hillary Clintonová vydala vzpomínkovou knihu. Dalo by se říct, že je hned v několika ohledech pomýlená. Základní omyl skrývá už název What Happened (Co se stalo) – chybí v něm otazník.
více


16.11.2017 EVROPA: Osiřelý Balkán

Tomáš Jirsa
Finanční a uprchlická krize, válka v Sýrii a brexit jsou témata, kterými se urgentně zabývá Evropská unie. Lídři EU, pohlceni těmito starostmi, téměř zapomněli na problém Balkánu, teritorium, na kterém ještě před dvaceti lety zuřilo zabíjení, svojí brutalitou srovnatelné s Islámským státem.
více


16.11.2017 FEJETON: Když se oběť nebrání

Ondřej Neff
Obrana, to je zřejmě základní instinkt každého živočicha, přinejmenším každého vybaveného aspoň náznakem soudnosti. Někdy se ovšem oběť nebrání – a to pak nastává ta opravdová hrůza.
více


16.11.2017 SVĚT: Vítejte v éře konformity

Zbyněk Petráček
Kevin Spacey nebude hrát ve filmu Všechny prachy světa. Tedy on už v něm hrál, ale snímek se těsně před premiérou, chystanou na 22. prosinec, přetáčí. Diváci místo Spaceyho spatří Christophera Plummera.
více


16.11.2017 USA: První prezidentské výročí

Ota Ulč
V tomto ke svému brzkému kalendářnímu konci roku 2017 na této planetě máme zhruba 200 států, aspoň formálně suverenních. S občasným nutkáním je vzájemně porovnávat. Například tady mám před sebou WORLD UNIVERSITIES RATING 2015-2016. Prozatím nejposlednějším bylo hodnocení 400 univerzit z 41 zemí.
více


15.11.2017 USA: McCain, apoštol politické korektnosti

Jan Bartoň
Republikán John McCain byl v roce 2008 kandidátem republikánů na prezidenta a prohrál s Barackem Obamou. Byl proti Donaldu Trumpovi během republikánských primárek roku 2016 a pracuje proti němu stále.
více


15.11.2017 GLOSA: Co vydrží Němci

Zbyněk Petráček
Německo platí za velmi konsenzuální společnost. Se vším dobrým i špatným, co to obnáší. Ilustrací toho dobrého je třeba reforma trhu práce Hartz IV, kterou připravila Schröderova levicová vláda ve spolupráci s opozičními konzervativci.
více


15.11.2017 BIG BEN: Už zase hlavy v písku

Benjamin Kuras
Z parlamentního handrkování o výbory a koalici, ale taky z prezidentského klání, se zcela vytratil námět, který patří mezi ty dnes stále nejakutnější, jenž v sondážích obyvatel čněl na prvním místě a s nímž šlo pár stran do voleb.
více


14.11.2017 BLÍZKÝ VÝCHOD: Slovo k premiérovi

Lubomír Stejskal
S mimořádnou pozorností sleduji dění kolem ministerského předsedy, neb celou tu záležitost považuji za mimořádně závažnou, mající mezinárodní přesah. Ale abych vše zasadil do správného rámce: nejde o premiéra ČR.
více


14.11.2017 SVĚT: Je Čína naše budoucnost?

Václav Vlk st.
Tím nemyslím zrovna sebe anebo konkrétně nějaké osoby. Tím myslím naši „západní“ civilizaci. A myslím to naprosto vážně.
více


15.11.2017 USA: Americký raketový štít je děravý

Jan Vitek
Představte si dva muže s puškou vzdálené od sebe dva kilometry, mezi nimiž je pahorek. Jeden se jmenuje Joe a druhý Sam.
více


14.11.2017 USA: Podivné počínání

Ota Ulč
Všeobecně je známo, že „Amerikou“ se zejména automaticky myslí USA - federace padesáti států různé velikosti, historické zkušenosti, s neutuchajícím přílivem zájemců se tam usídlit. Nynější roční kvota je milion a sto tisíc legálních přírůstků plus nikým spočitatelné množstvi ilegálních vetřelců.
více


14.11.2017 SVĚT: Vřelé sympatie?

Jitka Mikysková
„Vřelé sympatie“ mezi Trumpem a Putinem asi nebudou stačit ke zlepšení vztahů Ruska a Spojených států.
více


17.11.2017 NĚMECKO: Islamizace v r. 2016 (V.)

Soeren Kern
Dva migranti znásilnili v Lüneburgu 23letou ženu, když se procházela v parku se svým malým dítětem. Muži, kteří zůstávají na svobodě, přinutili dítě, aby se dívalo, zatímco se střídali ve zneužívání ženy.
více


16.11.2017 NĚMECKO: Islamizace v r. 2016 (IV.)

Soeren Kern
Soud v Bavorsku rozhodl, že zákon, který zakazuje muslimským advokátním koncipientkám nosit šátky, je nezákonný.
více


15.11.2017 NĚMECKO: Islamizace v r. 2016 (III.)

Soeren Kern
Proti-imigrační Alternativa pro Německo (AfD) přijala manifest vyzývající k omezení migrace a islámu. Dokument vyzval k zákazu minaretů, svolávání věřících muslimů k modlitbě a závojů zakrývajících celý obličej.
více


14.11.2017 NĚMECKO: Islamizace v r. 2016 (II.)

Soeren Kern
Na území Německa vstoupilo v lednu roku 2016 celkem 91 671 migrantů - v průměru přibližně 3 000 migrantů denně.
více


13.11.2017 NĚMECKO: Islamizace v r. 2016 (I.)

Soeren Kern
Německá muslimská populace překročila v roce 2016 poprvé hranici šesti miliónů. Německo se nyní přetahuje s Francií o pozici země s největší muslimskou populaci v západní Evropě.
více


13.11.2017 V. BRITÁNIE: „Priti“ Woman aneb Největší zločin století

Lubomír Stejskal
Tou ženou je „čerstvě bývalá“ ministryně pro mezinárodní rozvoj vlády Jejího veličenstva Priti Patelová, tedy do 9/11 členka britského kabinetu. Co jí srazilo vaz už z médií víme: tajné politické schůzky v Izraeli.
více


13.11.2017 SVĚT: Střet civilizací ve světle Lomikarova principu

Luděk Frýbort
Lomikare, Lomikare, do roka ha do dne zvu tě na Boží súd, zvolal prý chodský vůdce Jan Kozina, když ho skoro na den přesně před 322 lety vedli v Plzni na popravu. Řečený Lomikar pak do roka ha do dne opravdu zemřel; i stojí možná za zamyšlení, nemá-li též dnešek svá do roka ha do dne, a jaká.
více


13.11.2017 MÉDIA: Amerika, jak doopravdy vypadá?

Jan Bartoň
Lidovky.cz jsou periodikem, které vesměs přetiskuje názory o tom, že je Donald Trump „ruský špion“. Proto mě překvapilo, že přetiskly rozhovor s izraelským spisovatelem o tom, jak se mu dnešní USA jeví.
více


13.11.2017 HISTORIE: 100 let od Balfourovy deklarace

Gita Zbavitelova 1
Zatímco Rusko si v těchto dnech připomíná sto let od bolševické revoluce, Izrael, Británie a Palestinci vzpomínají na jiné výročí – sto let uplynulo i od Balfourovy deklarace, která slíbila Židům domovinu v Palestině.
více


11.11.2017 NĚMECKO: Vzestup islámu

Giulio Meotti
Jan Fleischhauer, novinář z týdeníku Der Spiegel, vymyslel pro rychlý úpadek křesťanství v Německu vlastní definici: Selbstsäkularisierung (“sebe-sekularizace“). Bude církev zlikvidována?
více


11.11.2017 BLÍZKÝ VÝCHOD: Fantasmagorie, nebo tvrdá realita?

Lubomír Stejskal
Po odstoupení libanonského premiéra Saada Harírího se situace v regionu vyhrotila. Saúdská Arábie obvinila Libanon, jmenovitě teroristické hnutí Hizballáh, a jedním dechem jeho spojence Írán, z agrese proti monarchii.
více


11.11.2017 GLOSA: Trump bez tváře

Zbyněk Petráček
Dvoutýdenní túra amerického prezidenta po východní Asii připomíná éru, kdy se na takové cesty jezdilo ještě lodí. Ale některé věci se nemění.
více


10.11.2017 ESEJ: Lutherův teologický spor, nebo šlo o daleko více?

Václav Klaus1
Den 31. října 2017 (jenom letos, nikoli permanentně) vyhlásilo Německo národním svátkem. Běžní lidé nemuseli do práce a politici uspořádali ve Wittenbergu „Staatsakt“, státní akt, státní jednání.
více


10.11.2017 TURECKO: Erdoganova stalinistická čistka

Giulio Meotti
Konec srpna, Madrid: Na žádost turecké vlády prostřednictvím Interpolu zatkla španělská policie slavného tureckého spisovatele Dogana Akhanliho, který byl ve Španělsku na dovolené.
více


10.11.2017 RUSKO: Sto let po Leninově triumfu

Zbyněk Petráček
Leckdy člověka napadá otázka: Jak by to či ono fungovalo, kdyby v listopadu 1989 nepadl komunismus? Jak by vypadala svoboda slova? Jak by se projevila migrační kalamita? Jak by byl dostupný internet?
více


9.11.2017 EVROPA: Fňukání je k ničemu

Jaroslav Míth
Rusko je naším geopolitickým konkurentem. Místo aby západní politici brali Putina jako konkurenta a podle toho jednali, snaží se svést na něj vlastní neúspěchy. To nemůže fungovat.
více


9.11.2017 GLOSA: O kom se mluví (i když ne u nás)

Lubomír Stejskal
V minulých dnech se hovořilo o dvou ženách, které dosáhly v jistých oblastech prvenství. Jako ženy. Nemají spolu nic společného – až na to prvenství.
více


9.11.2017 ÚVAHA: Žijeme v propůjčeném čase

Jan Vitek
Když nic neuděláme, je to jako bychom tiše souhlasili s těmi tisíci dalekonosných raket se smrtícím hlavicemi namířenými proti sobě. Ta zařízení byla sestrojena, aby nás zabila. Naše mlčení a nečinnost zvyšují možnost, že se to jednoho dne stane.
více


9.11.2017 USA: Imigrace a více či méně úspěšné počínání

Ota Ulč
Na jednom takovém případu jsem se podílel. Ještě v době poinvazní – v oné éře normalizace či spíš abnormalizace - jsem v Americe obdržel český dopis od mladé, mně neznámé dívky.
více