23.8.2014 | Svátek má Sandra


23.8.2014 USA: Zadrženi němečtí novináři

Jak i z českých médií víme, od 9. srpna po zastřelení osmnáctiletého černocha Michaela Browna jsou ve Fergusonu na předměstí St. Luis každou noc nepokoje.
více


23.8.2014 USA: Ostrá kritika Obamy od Clintonové

Událostí týdne se stal nedělní rozhovor, který časopisu Atlantic poskytla bývalá ministryně zahraničí Spojených států Hillary Clintonová. Komentátory překvapil ostrý tón, jímž se zkušená politička pustila do stávajícího prezidenta Baracka Obamy.
více


23.8.2014 KANADSKÉ BORŮVKY: Tisíc vůní

Ulice jsou široké a plné zeleně. Všechny. Ať jdete, kam chcete, procházíte stínem zelených alejí; kilometry dlouhých rovných ulic neustále pročesává svěží vítr. A nejen to. Každou chvíli natrefíte na nějaký park. Montreal je město parků. Malých i velkých, jejichž společným jmenovatelem je, že jich je...
více


23.8.2014 UKRAJINA: Jak ukončit krizi

Domnívám se, že klíče k ukončení ukrajinské krize drží pevně ve svých rukou Vladimír Putin. Ukrajinskou krizi by mohl ukončit buď dobytím celé Ukrajiny, nebo zastavením podpory separatistů.
více


23.8.2014 RUSKO: Očima 21. srpna

Nenalhávejme si. Z 21. srpna se stává výročí pro seniorní pamětníky. Ten den v roce 1968 – a nezapomínejme na 21. srpen 1969, kdy do lidí poprvé střílela československá policie! – si dospěle pamatují jen lidé v důchodovém věku. I ti, kteří uspořádali demonstraci 21. srpna 1988, první velký protest proti...
více


23.8.2014 GLOSA: Katastrofa letu MH17

Už od prvních zpráv o sestřelení malajsijského dopravního letadla nad Ukrajinou měla česká a většina evropských médií jasno - odpovědnost suverénně připsala na konto takzvaných proruských separatistů, Ruska…
více


22.8.2014 GLOSA: Čtyřdevítkový Putin

Podle svých českých obdivovatelů je Vladimir Vladimirovič Putin nejlepším politikem světa. To je věc názoru. Nicméně v Rusku směřuje k zázračné popularitě.
více


21.8.2014 BLÍZKÝ VÝCHOD: Hamás a Izrael opět bojují

Palestinský Hamás po pětidenním klidu zbraní a jeho prodloužení o další den opět porušil příměří – celkově už jedenácté – a během 12 hodin odpálil 50 raket. Izrael proto obnovil nálety a rovněž odjel z jednání v Káhiře, neboť stejně jako v minulosti odmítá jednat pod palbou.
více


21.8.2014 INDIE: Setkání s budoucí světicí

Místo kolektivní návštěvy městského plánovacího úřadu kalkatského půjdu jinam. Přijal jsem pozvání od krasavice jménem Mrs. Zerina Kalyanvala. ("Vala" znamená "odtud, původem, z", čili Josef Žižkovala je Pepík ze Žižkova.)
více


22.8.2014 BLÍZKÝ VÝCHOD: Gazanská válka není žádná válka

Válka v Pásmu Gazy není válka, neboť podle tradičního válečného práva mezi sebou vedou válku jedině státy. Pásmo Gazy není samostatným státem a Hamás není ani uznanou vládou pruhu země.
více


21.8.2014 EVROPA: Džihád před branami? Spíše už uvnitř

Není to poprvé a určitě ani naposledy, co nějaký "bojovník islámu" odporným způsobem zavraždí jinověrce či bezvěrce a natočí o tom video. Medializace je žádoucí.
více


21.8.2014 GLOSA: Exkurze v tunelu

V době, kdy se v Káhiře horečně jednalo v zájmu dalšího prodloužení příměří, přinesla agentura Reuters exkluzivní zprávu. Okamžitě se rozlétla do světa, česká média nevyjímaje.
více


20.8.2014 IZRAEL: Demonstrace proti svatbě

Otázka pro ženaté a vdané mezi námi. Protestoval někdo poblíž obřadní síně, když jste si brali/braly svojí vyvolenou/svého vyvoleného? Já jsem si tenkrát, už to nějaký ten pátek bude, před vchodem do pražské Novoměstské radnice žádné demonstrace nevšiml.
více


20.8.2014 UKRAJINA: Užitečná globalizace informací

Napětí na Ukrajině nepolevuje. Nyní se ho ještě někdo snažil přiživit informacemi o údajné ruské pomoci ukrajinským povstalcům, avšak skutečně dramatický obrat ve vývoji krize způsobila velmi pozoruhodná zpráva ukrajinské (tedy prokyjevské) zpravodajské služby, týkající se sestřeleného malajsijského...
více


20.8.2014 CESTOVÁNÍ: Španělsko a korida

Do Španělska na dovolenou jsme odlétali z Gatwicku s cestovní společností Thomson Holidays. Když odlétáte z Gatwicku, tak hned poté, co zaparkujete auto, si musíte poznamenat číslo parkovacího místa, řadu a blok, jelikož po příjezdu z dovolené byste už nemuseli auto nalézt.
více


20.8.2014 UKRAJINA: O čem se moc nemluví

Národ (latinsky natio) je společenství lidí, kteří se hlásí ke stejné národnosti. Přesná a všeobecně uznávaná definice pojmu národ neexistuje. Příslušníky národa většinou spojuje společná kultura, historie a jazyk, často i hospodářský život a obývané území.
více


19.8.2014 SVĚT: Vystřelte si americkou houfnici!

Američané bombardují v Iráku vlastní zbraně za stovky milionů dolarů, které se dostaly do rukou nepřátel. Prodávat výzbroj do této země se prostě vyplatí. Chystá se k tomu i česká vláda.
více


19.8.2014 BLÍZKÝ VÝCHOD: Palestinští vězni v Izraeli

Izrael hodlá do budoucna zamezit přísunu „platů“ od úřadu Autonomie Palestincům drženým v izraelských věznicích. Podle zákonů tohoto úřadu dostává každý vězeň odsouzený za teroristické násilí asi tři sta eur měsíčně.
více


19.8.2014 POLSKO: Za památkou povstalců

Před časem jsem psala na blogu o Varšavském povstání. Jeden čtenář mi napsal: „Pár let po sobě jsem trávil přelom července a srpna v Polsku - a nemůžu zapomenout na atmosféru kolem 1. srpna, výročí začátku Varšavského povstání.
více


19.8.2014 MAĎARSKO: Případ Orbán. Proč tolik hysterie?

Projev předsedy maďarské vlády Viktora Orbána v sobotu 26. července v Baile Tusünad (Tusnádfürdó) na 25. letní univerzitě a studentském táboře v Bálványosi vyvolal rozruch. Ať už s jeho závěry souhlasíme, nebo nesouhlasíme, je třeba je vzít vážně, a nikoli je a priori odmítat.
více


19.8.2014 IZRAEL: Židovská vesnice - mošav

israel flag
Co je to vlastně mošav? - Slovo mošav znamená asi tolik jako „sedadlo" nebo "sídlo“. Mošav může být sedadlo v autě, ale také mandát, „křeslo“ v parlamentě nebo „rezidence“, tedy bydliště.
více


19.8.2014 SVĚT: Podivné mentální pochody

V několika předchozích textech jsem se zabýval tématem pro můj vkus nijak půvabným - onou Middle East oblastí, Blízký východ či Střední východ, svět převážně arabský, poskytující příležitost k otázkám, jež jsou pak zdrojem prapodivných odpovědí
více


18.8.2014 SVĚT: Yes, we can

Tak on B.H. Obama přece jen vydal příkaz k zásahům proti silám syrsko-iráckého chalífátu, nebo jak si ten spolek říká. Sice trochu opožděně a s omezeními - muselo mezitím dojít k hrůzným projevům náboženské zášti -, ale vydal. S konečnou platností tak opustil základní přepoklad, na němž postavil svou...
více


18.8.2014 RUSKO: Jaká je ruská armáda?

Ukrajinská krize vyvolává otázku, jaká je ruská armáda. O ruském vojsku se šíří rozporuplné informace. Údaje o celkové velikosti ruské armády se liší. Jakákoli hypotetická porovnání jsou tedy obtížná.
více


18.8.2014 BLÍZKÝ VÝCHOD: Hamas - obchodníci s krví

Tak máme další izraelsko-palestinský konflikt. Respektive jádro pudla je momentálně konflikt mezi Hamasem a Izraelem. Ale přestože mnohá media už tradičné nemůže přijít Izraeli na jméno, a protiizraelská tématika se opět skloňuje ve všech pádech.
více


18.8.2014 SVĚT: Antisemitismus je hanbou Evropy

Synagogy počmárané hákovými kříži, vytlučená okna. Davy skandující „židi ven“, vypleněné obchody, pogromy. Zažít něco takového na vlastní kůži mohli dnešní osmdesátníci, pamětníci Hitlera. Ti mladší to znali jen z historických filmů – donedávna. Ačkoliv by to člověk po holokaustu pokládal za nemožné,...
více


16.8.2014 POLEMIKA: Příliš okatá podpora Moskvy

Východiskem je pro Haase situace z loňského jara 2013, kdy (cituji) Rusko vyzývalo k jednáním a k nalezení řešení problému ukrajinského dluhu. EU taková jednání odmítla. Chyba. Bez Ruska se ukrajinský problém řešit nedá.
více


16.8.2014 SVĚT: Proč má Izrael problém s profesorem Schabasem

Protože se díky OSN dostává do stejné pozice jako Islámský stát, kdyby byl pověřen pořadatelstvím konference na podporu mezináboženské tolerance – tak Schabasovu nejnovější misi pod záštitou OSN vidí izraelský ambasador při Spojených národech Ron Prosor.
více


16.8.2014 HISTORIE: Válka v Gruzii optikou Ukrajiny

V těchto dnech je to právě šest let od rusko-gruzínské války. Mnoho o ní bylo napsáno, ale i tak zůstává řada otázek k zamyšlení.
více


16.8.2014 WATERGATE: Nixon a spiklenci

Pět mužů se vloupalo 17. června 1972 do volební centrály demokratů v kancelářském a hotelovém komplexu ve Washingtonu. Tím momentem se rozpoutal nejšpinavější politicko-kriminální skandál v moderní historii USA. Podle názvu futuristického komplexu budov dostala aféra název Watergate.
více


15.8.2014 GAZA: Izrael vítězí i prohrává

Už čtvrtý ozbrojený konflikt v Gaze od roku 2005, kdy se Izrael z okupace enklávy stáhnul. Jedno z nejpřelidněnějších míst na světě (po vzniku Izraele i uprchlický tábor), kde se tísní 1,8 milionů lidí, porodnost také jedna z největších (4,2), růst obyvatel (2,9 %), nezaměstnanost 40 %, vláda teroristické...
více


15.8.2014 UKRAJINA: Západ dělá chybu za chybou

Začalo to již loni na jaře, kdy Rusko vyzývalo k jednáním a k nalezení řešení problému ukrajinského dluhu. EU taková jednání odmítla. Chyba. Bez Ruska se ukrajinský problém řešit nedá.
více


15.8.2014 CESTOVÁNÍ: Vídeň

Udělat si výlet do Vídně byl pro mne tenkrát svátek. Když jsem jako studentka bydlela na privátě a paní bytná nám oznámila, že o prázdninách pojede do Vídně, jako by promluvila o jiné planetě.
více


15.8.2014 NĚMECKO: Zelení chtějí legalizovat marihuanu

Němečtí zelení chtějí legalizovat marihuanu a další měkké drogy: dohodl se na tom jeden z šéfů tzv. realistů s vedoucím představitelem levého křídla.
více


14.8.2014 UKRAJINA: Když úder, tak humanitárně

Na křížení ulic Plzeňská a Kartouzská v Praze 5 visí plakát s textem: „Mír Gaze - bez armád států.“ Působí anarchisticky, ale vyjadřuje dosti sdílený postoj. Je tu snad někdo, kdo by nebyl pro mír?
více


14.8.2014 GLOSA: Zákeřná humanitární pomoc

V tomto duchu, zcela nepřekvapivě, komentuje převážná většina českých médií mohutnou autokolonu vypravenou z Ruska směřujcí do míst nejtěžších bojů na východě Ukrajiny…
více