16.2.2019 | Svátek má Ljuba


16.2.2019 BLÍZKÝ VÝCHOD: Zamést v Afghánistánu

Pavel Kopecký
Donald Trump je mistrem světa ve změnách názorů na zásadní, světodějné věci. Včetně mezinárodní bezpečnosti. Pán Bílého domu reaguje pružně, ba beztvaře. Ztrácí tím důvěryhodnost, nicméně na pětníku se otáčí bleskově, až mu lví hříva vlaje.
více


16.2.2019 GLOSA: Na mostě Západu

Zbyněk Petráček
Americký ministr zahraničí Pompeo navštívil Budapešť a pak se přes Bratislavu přesunul do Varšavy, na konferenci o Blízkém východě. Není podezřelé, že vynechal Prahu? Nesignalizuje to problém?
více


15.2.2019 USA: Nový zelený rudý úděl

Jefim Fištejn
Když demokratická senátorka Elizabeth Warrenová na shromáždění svých stoupenců ve státě Massachusetts oznámila svou kandidaturu na funkci amerického prezidenta, jasně se vymezila proti Donaldu Trumpovi.
více


15.2.2019 EVROPA: Exprezident Klaus o Evropském parlamentu

Jan Bartoň
Pod titulkem Do Bruselu kandidují druhořadí politici se exprezident Václav Klaus vyjadřuje s despektem o kandidátech stran a hnutí do Evropského parlamentu. Má či nemá pravdu?
více


15.2.2019 DÁNSKO: "Naše země se změnila během jedné generace"

Judith Bergman
Dánsko se objevilo v titulcích mezinárodních médií koncem listopadu 2018 poté, co dánská vláda oznámila plán přesunout některé žadatele o azyl na malý, neobývaný ostrov Lindholm.
více


14.2.2019 IZRAEL: Verše zavražděné - in memoriam

Lubomír Stejskal
Arafat Irfaiya se rozhodl, že bude mučedníkem. Jenomže – mučednictví, tak jak ho známe z dějin křesťanství, je jiné než mučednictví chápané islámskými teroristy. A Arafat je muslimským teroristou. Co z toho plyne?
více


14.2.2019 KNIHA: Skuteční liberálové, probuďte se!

Roman Joch
„Evropa páchá sebevraždu. Lépe řečeno, její vlastní představitelé se rozhodli, že ji zavraždí,“ píše Douglas Murray v prvních řádcích knihy Podivná smrt Evropy. Předloni se stala evropským bestsellerem a nyní se do knihkupectví dostal i její český překlad. Murray volí silná slova. Oprávněně?
více


14.2.2019 SVĚT: Neomarxisté ničí Amnesty International

Jaroslav Míth
Pojem nepřátelské převzetí vznikl v ekonomii, ale v přeneseném slova smyslu platí i jinde. Takto „nepřátelsky“ převzata byla kdysi respektovaná organizace Amnesty International.
více


14.2.2019 EVROPA: Reforma Evropské unie není možná

František Matějka
V souvislosti s volbami do Evropského parlamentu můžeme stále častěji slyšet slova o reformě EU.
více


14.2.2019 SVĚT: Mnohde nepěkné počínání

Ota Ulč
U amerického federálního soudu v Brooklynu započal trestní případ s „myth of El Chapo“, což se týkalo postavy jménem Joaquin Guzman.
více


13.2.2019 IZRAEL: Zemí otřásla vražda

Lubomír Stejskal
Ve čtvrtek (7/2) večer byla v lese v jeruzalémské lokalitě Ein Yael nedaleko Biblické zoo nalezena mrtvá mladá dívka. Tělo neslo stopy násilí. Původní podezření se potvrdilo.
více


13.2.2019 SVĚT: Mějte na srdci americké zájmy

Jan Vitek
„Bože můj, i ty, Miloši?“ ulevila svému zklamání moje žena, když se dočetla, že pan president Zeman uznal samozvance Juana Guaidó za svého kolegu ve Venezuele a pozval ho do Prahy, načež nad ním mávla rukou.
více


14.2.2019 ÚVAHA: Nová feudalita

žlutá vesta
Nemyslím si, že hnutí žlutých vest je jen jedna z „tradičních“ francouzských sociálních demonstrací, ale že nám ukazuje novou reflexi společensko-ekonomické situace, kdy stát již není suverénem.
více


12.2.2019 SVĚT: Život v utajení

Vladimír Karpenko
Nevím, jak jiné národy, přinejmenším v Evropě, ale my rádi sestavujeme fotbalová nebo hokejová mužstva, přesto se přece jen občas věnujeme i dalším tématům.
více


12.2.2019 MÉDIA: Vzkaz vydavatele New York Times

Karel Hvížďala
Toužíme-li po změně, nesmíme se stále přizpůsobovat tomu nejhoršímu. Musíme mít odvahu dělat to, co považujeme za správné. Přizpůsobovat se musíme jen novým technologiím.
více


12.2.2019 KNIHA: Naříkání nad rozkladem Evropy nestačí

Jiří Weigl
V loňském roce u nás vzbudil velkou pozornost a mnohé nadšené reakce český překlad knihy britského novináře a publicisty Douglase Murrayho Podivná smrt Evropy: imigrace, identita, islám (nakladatelství Leda, Praha 2018), která se zabývá nejvýznamnějším fenoménem druhé poloviny současné dekády v...
více


12.2.2019 GLOSA: Co by řekl Napoleon

Zbyněk Petráček
Píše se rok 2019 a Francie odvolala velvyslance v Itálii. Co si pomyslet? Že jde o největší francouzsko-italskou třenici od Napoleona, jenž zničil Benátskou republiku? Ale v roce 1797 ještě Itálie jako stát neexistovala.
více


12.2.2019 EVROPA: Francie je na kordy s Itálií

Jan Bartoň
Po uzavření nové francouzsko-německé smlouvy, která má demonstrovat novou „jednotu v EU“, média spekulují o tom, že vztahy mezi Macronem a Merkelovou nejsou ideální, natož s vůdci Itálie.
více


11.2.2019 SVĚT: Osvobozena, ale nesvobodná

Marian Kechlibar
Dnes jen krátce. Před třemi měsíci jsem zde psal o případu pákistánské křesťanky Asii Bibi, jejíž devítileté stíhání za rouhání skončilo pravomocným osvobozujícím rozsudkem.
více


11.2.2019 VZPOMÍNKA: Tsunami

Tsunami 2
Konec prosince v indickém Dillí bych přirovnal k českému listopadu. Dny jsou slunečné, i když krátké a rozdíl je snad jen v tom, že máte jistotu, že nebude pršet. Počasí v neděli 26. prosince 2004 se této tradici nijak nevymykalo a tak před námi stála otázka, jak tento den strávit.
více


11.2.2019 USA: Perská kauza v Trumpově politice

Pavel Kopecký
Zrovna nám uplývá čtyřicet let od návratu ajatolláha Chomejního do Íránu a svržení šáha Rézy Pahlavího. Přitom šáha ne moc dlouho předtím s pompou přijala Československá socialistická republika a udělila mu Řád Bílého lva i čestné akademické tituly.
více


11.2.2019 EVROPA: Lekce, ze kterých se odmítáme poučit

Douglas Murray
Hodně o nadějích a očekáváních společnosti se můžeme naučit ze zpráv, které lidé chtějí vysílat, a příběhů, které čtenáři zřejmě chtějí slyšet.
více


11.2.2019 GLOSA: Můžeme být Francií?

Zbyněk Petráček
Že visegrádská čtyřka přináší užitek, je zřejmé. I když se Polsko, Maďarsko, Česko a Slovensko jako státy liší, ikdyž je ten či onen v Bruselu stavěn na pranýř, jako celek mají svou váhu.
více


11.2.2019 FEJETON: Léčba knihou

Petruška Šustrová
Jak si tak dělám svou práci a jen po očku sleduji veřejné dění, dolehlo ke mně, že USA i Rusko (málem jsem napsala Sovětský svaz) upustily od dohody o raketách.
více


9.2.2019 USA: Santa Claus a tyran zároveň

Marian Kechlibar
„New Deal“, česky občas překládaný jako „Nový úděl“, byl program meziválečného prezidenta Roosevelta, jehož cílem bylo omezit strádání za Velké krize. Je symbolem velké změny v americké politice, protože dřívější skromnou roli státu v ekonomice nahradil dosti průbojným intervencionismem.
více


9.2.2019 GLOSA: Kolik za projev?

Lubomír Stejskal
Myšleno za projev bývalého vysokého politika v USA. Takový člověk je zván k přednáškám jako prestižní host. Je doslova hvězdou pořádající organizace. Ale co to bude stát?
více


9.2.2019 GLOSA: Pryč s Ježíšem i TGM

Zbyněk Petráček
Je to jen drobná zpráva, ale vypovídá o stavu společnosti. Herec Liam Neeson, rodák ze Severního Irska, učinil veřejný sebezpyt.
více


9.2.2019 USA: Divadélko v Kongresu

Roman Joch
Dlouho nebylo zřejmé, zda se letošní prezidentský projev o stavu unie uskuteční ve Sněmovně reprezentantů.
více


9.2.2019 EVROPA: Marx si pomník zaslouží, Thatcherová ne

Jan Bartoň
Bronzová socha bývalé britské premiérky Margarety Thatcherové má problém s místem vztyčení. Britská metropole Londýn sochu odmítla z důvodu „obav z vandalismu“, nakonec bude stát v jejím rodném městě.
více


9.2.2019 EVROPA: Brexit v tradici demokracie a nezávislosti

Alexander Tomský (2)
„Kde vidíte parlament, vidíte kus Anglie, neboť Anglie zrodila parlamentarismus. Kde potkáte politickou demokracii, nalézáte kus anglického duchovního teritoria, neboť vytyčila ideály demokracie. A všude, kde platí ideály osobní svobody a důstojnosti, tolerance, úcty k individualitě a...
více


8.2.2019 POLEMIKA: Noty nikdo nerozdával

Lubomír Stejskal
Ladislavu Jaklovi vadí, že se hodně píše o Venezuele. Tak se vyjádřil v politickém komentáři pro Institut Václava Klause. Někdo prý k této „medální dělostřelecké přípravě“ musel rozdat noty.
více


8.2.2019 EVROPA: Případ mizejících žen

Judith Bergman
Podle záběrů natočených skrytou kamerou nedávno vysílaných televizí France 2 ženy doslova zmizely z kaváren a barů v některých převážně muslimských předměstích Francie.
více


9.2.2019 ESEJ: Zrada vzdělanců?

Vlastimil Podracký
Skupina evropských intelektuálů, včetně Milana Kundery, vydala výzvu tvrdící, že Evropa je v největším nebezpečí za posledních 70 let.
více


8.2.2019 VENEZUELA: Bolívarovská republika...

Pavel Kopecký
Jižní Amerika je dodnes poměrně nestabilní a nebezpečný (sub)kontinent. Asi každý si při těchto slovech vybaví vleklé potíže ve Venezuele, kde „panuje“ dvojvládí. Kde vzniklo „dvojprezidentství“, za nímž vidíme vykukovat ostrý mocenský konflikt mezi, řekněme, starými a nastupujícími velmocemi.
více


8.2.2019 EVROPA: Smlouva z Cách

Milena Kozumplíková
Byla podepsána ve městě, které se díky léčivým pramenům, nazvaných podle keltského boha Granna (proto Aqua Granni, Aachen, zum Aachen, Cáchy) stalo sídelním místem Karla Velikého.
více


7.2.2019 EVROPA: Irskou hranici chce EU, nikoli Britové

Jiří Zahrádka
„Budeme muset najít operativní způsob, jak provádět kontroly bez zavedení hranice.“ Tato slova pro případ tvrdého brexitu nepronesla Theresa Mayová ani žádný brexitář, ale hlavní vyjednavač EU Michel Barnier.
více