23.7.2018 | Svátek má Libor


23.7.2018 SVĚT: „Pravdivé“ informace

Jan Bartoň
Je těžké být prozápadním a současně bez přemýšlení přebírat všechny ty „pravdivé“ informace z FBI a britské policie, Muellerovy komise v USA a vyšetřovatelů v britském parlamentu.
více


23.7.2018 GLOSA: Vykázat a dokázat

Zbyněk Petráček
Vojáci, říká velitel jednotky v poušti, mám dvě zprávy. Nejdřív tu špatnou: musíte naplnit tisíc pytlů pískem. A teď tu dobrou: písku je tu dost.
více


23.7.2018 IZRAEL: Slovo k novému základnímu zákonu

Lubomír Stejskal
„Historickou vlastí českého národa jsou české země, v nichž byla zřízena nejprve Československá republika a později Česká republika.“ Připadá vám tato věta zvláštní či hodná kritiky?
více


21.7.2018 ROZHOVOR: Pitomost, to s tím Ruskem

Andor Šándor
Je dobře, že se tato schůzka uskutečnila. Pokud jde o nějaké hmatatelné výsledky v podobě komuniké, tak tam samozřejmě nic není. Nic se neuzavřelo, nic se nepodepsalo, ale to, že spolu oba státníci hovořili, je velmi podstatné.
více


21.7.2018 VZPOMÍNKA: Stěhování (2)

Stanislav Moc
Mnohokrát jsme se s tou mojí stěhovali a vždy to dopadalo stejně. Pohádali jsme se, nemluvili na sebe, ale nikdy jsme na sebe nebyli zlí a naše postěhovalecké sbližování bylo vždy jedno z nejsladších...
více


21.7.2018 USA: Trumpova hrubka

Roman Joch
Proč to udělal, proč se dopustil tak hrubé politické chyby? Mám na mysli vystoupení Donalda Trumpa na tiskové konferenci s Vladimirem Putinem po jejich setkání v Helsinkách.
více


21.7.2018 TURECKO: Od sultanátu k sultanátu

Luděk Frýbort
Ne že bych chtěl činit nectné narážky na někoho konkrétního; nicméně nelze popřít, že má demokracie své háčky. Je vyjádřením vůle většiny, ale co když se většina nechá pobláznit do sebe zahleděným megalomanem se samovládnými sklony?
více


21.7.2018 USA: Trump v nepřízni ideologů

Vlastimil Podracký
Prezident Trump vyjel na svoji obchodní a zabezpečovací misi do Helsinek, kde se setkal s ruským prezidentem Putinem. Už samotná cesta byla jeho odpůrci kritizována a posléze její závěry zvedly vlnu odporu.
více


21.7.2018 EVROPA: Je možný brexit ne exit?

Alexander Tomský (2)
O britské premiérce Therese Mayové se během ročního nešťastného vyjednávání soudilo, že pokud by její úsilí vyjednat co nejlepší podmínky pro vzájemný obchod s Evropskou unií nemělo úspěch, tak by v případě nezdaru Británie vystoupila.
více


21.7.2018 ŠVÉDSKO: Neúprosná radikalizace

Judith Bergman
Nová studie [1] o salafismu ve Švédsku, zpracovaná Švédskou univerzitou obrany, vykresluje velmi ponurý obraz současné radikalizace muslimů ve Švédsku.
více


20.7.2018 VELKÁ BRITÁNIE: Tahanice o brexit II.

Marian Kechlibar
Článek 50 byl britskou premiérkou aktivován loni v březnu, což znamená, že Velká Británie by měla přestat být členem EU ke dni 29. 3. 2019. Dvouleté období má sloužit ke sjednání dohod o budoucích vztazích obou entit.
více


20.7.2018 USA: Helsinský summit – nová Jalta?

Pavel Kopecký
Není příjemnou skutečností, že předchozí americký prezident Obama se stal nobelistou za mír ne z důvodu, kým byl, ale kým nebyl. Svým předchůdcem – Georgem W. Bushem.
více


20.7.2018 SVĚT: Amerika, z jaké by měl jít strach

Jan Bartoň
Spisovatel a novinář James Kirchick se v ČT24 pustil nevybíravými slovy do Donalda Trumpa a prohlásil, že se za prezidenta stydí. Trump prý zcela ustoupil Vladimiru Putinovi. Bojí se o Evropu, ne o Spojené státy.
více


20.7.2018 SVĚT: Špionáž je rizikové zaměstnání

Karel Pacner
Ruská špionáž odhalila zhruba před dvěma léty dva české vyzvědače z Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI). Není to poprvé ani naposled. Zrovna tak naše Bezpečnostní informační služba (BIS) pátrá po špionech z Ruska, Číny a některých dalších zemí, přičemž je občas odhalí.
více


20.7.2018 MIGRACE: Jednoduché řešení přece jen funguje

Petr Robejšek
Politici a experti dosud bez přestání opakovali, že „jednoduchá řešení migrační krize nefungují“. Tím chtěli říci, že zabraňovat migrantům ve vstupu na kontinent nepomůže. Dnes se ukazuje, že to nebyla pravda.
více


20.7.2018 BLÍZKÝ VÝCHOD: Jeden aspekt summitu Trump - Putin

Lubomír Stejskal
Helsinské setkání prezidentů USA a RF má také svoji izraelskou dimenzi. Týká se Sýrie. Současné boje vládních vojsk a protirežimních sil v těsné blízkosti Izraele sledují jeho politické a vojenské špičky s mimořádnou pozorností.
více


19.7.2018 USA: Chtějí američtí liberálové válku s Ruskem?

Jan Bartoň
Podle některých výroků z amerických médií je zřejmé, že ve Spojených státech vrcholí nenávistná kampaň proti Donaldu Trumpovi. Od demokratů i od některých republikánů znějí obvinění ze zrady amerických zájmů.
více


19.7.2018 USA: Pohřbívání někdejších představ

Ota Ulč
Porovnávám hodnoty, o nichž jsme bývali v opatrnosti přesvědčeni, že by to měla být správná cesta správným směrem.
více


19.7.2018 ROZHOVOR: Evropa nemůže spasit celý svět

Petr Robejšek
Nemám pochyb o tom, že se vývoj ubírá správným směrem. Pozdě a nedobrovolně se političtí vůdci Evropy dopracovali k poznání, že proti migrační vlně pomůže pouze pevnost Evropa.
více


19.7.2018 MIGRACE: Vypuklo to před třemi lety

Pavel Černocký
Tak za prvé, europolitici ani za tři roky nepochopili nebezpečí, které z přílivu imigrantů z Afriky a blízkého východu hrozí.
více


19.7.2018 BLÍZKÝ VÝCHOD: Co summit (ne)přinesl Izraeli

Gita Zbavitelova 1
Izrael doufal, že pondělní schůzka Donalda Trumpa s Vladimirem Putinem přinese dohodu o vytouženém odchodu Íránu ze Sýrie. Premiér Binjamin Netanjahu před summitem s oběma prezidenty hovořil a zdůraznil důležitost svého požadavku. Jeho splnění se však v Helsinkách nedočkal.
více


18.7.2018 SVĚT: Pakt o migraci = nacismus 2.0

Ladislav Jakl 1
Používání slova „uprchlík“ jako krycího termínu pro elitami řízené novodobé stěhování národů je největší propagandistickou lží dnešní doby. Slouží k citovému vydírání a k nálepkování těch, kterým se tato gigantická operace nelíbí, coby lidí zlých a bezcitných.
více


19.7.2018 ŠVÉDSKO: Naučte se smlouvat

Milena Míčová
Milena Míčová
Právě jsme se vrátili z dovolené, z plavby po Baltu zprostředkované nám jednou cestovkou. Nástupní místo byl Stockholm, Švédsko.
více


19.7.2018 USA: „Seveřani“ v Alabamě

Karel Stryczek
Do Alabamy jezdím rád. Vlídní, příjemní, usměvaví lidi, pomalejší tempo práce, teplo, dobré nezdravé jídlo.
více


18.7.2018 ŠVÉDSKO: Konec multikulturního ráje?

Tomáš Zdechovský
Švédsko bylo dlouho zemí považovanou mnohými za jedno z nejlepších míst pro život. Přinejmenším donedávna se mohlo pyšnit předními příčkami v životní úrovni. Ukazuje se ale, že „starající se stát“ má nyní velké problémy.
více


18.7.2018 GLOSA: Korea a Trumpův světový řád

Pavel Kopecký
Poslední léta Korejského poloostrova jsou naplněná překotným vývojem. Procesy, s nimiž jsme takříkajíc jako na tobogánu: chvíli nahoře, chvíli dole. Po summitu Trump – Kim (III.) se naivním novinářům dokonce zazdálo, že by se mohl rozdělený kout světa.
více


18.7.2018 MIGRACE: Zatím jsme nevyhráli

Dan Drápal
Když se premiér Andrej Babiš vrátil z posledního summitu leaderů Evropské unie, na němž se projednávala otázka migrace, prohlásil, že jsme „vyhráli“.
více


17.7.2018 SVĚT: Diplomatický velký třesk

Ahmed Charai
Ahmed Charai
Singapurský summit byl vskutku historickou událostí. Především proto, že jsme před pouhými několika týdny byli blíže jaderné válce než mírovému procesu. Způsob, jakým jsme se sem dostali, je překvapující, protože se neodehrál podle zažitých pravidel.
více


17.7.2018 USA: Obtižné je zavděčovat se mocným živlům

Ota Ulč
Nynější americký prezident, neuznávaný ve své funkci značným množstvím hlasů, aby se potýkal s množství nepřátel na mnohých stranách, v prostředí domácím, jakož i ovšem zahraničním.
více


17.7.2018 ROZHOVOR: Evropa nemůže spasit celý svět

Petr Robejšek
Nemám pochyb o tom, že se vývoj ubírá správným směrem. Pozdě a nedobrovolně se političtí vůdci Evropy dopracovali k poznání, že proti migrační vlně pomůže pouze pevnost Evropa.
více


17.7.2018 GLOSA: Neposlechla mě!

Zbyněk Petráček
Donald Trump předvádí světu různé talenty. Například připomíná již pozapomenutá úsloví.
více


16.7.2018 USA: Úloha FBI v dnešní Americe

Petr Adler
Na kopci jménem Capitol Hill, ve hlavním městě USA Washington, D.C., začalo konečně vyšetřování úlohy nejdůležitější složky americké kriminální policie, FBI, ve skandalizování demokraticky zvoleného presidenta Donalda J. Trumpa.
více


16.7.2018 NĚMECKO: Vítejte zpátky, pane

Marian Kechlibar
Bývalý tělesný strážce Usámy bin Ládina musí být dovezen na náklady německého státu z Tuniska zpět do Německa.
více


16.7.2018 SVĚT: Mejdan už ale skončil, Mr. Robbins

Miloslav Pešta
Tak se nám Tim Robbins na tiskovce údajně rozkatil, vyjádřil obavu o své americké občanství a srdnatě zaláteřil na svého prezidenta. Může si to dovolit, obzvlášť když dobře ví, že mu nic nehrozí.
více


16.7.2018 ROZHOVOR: Konec nadvlády Merkelové v Evropě

Benjamin Kuras
Nevyřešil. Řešit to za všechny bude Itálie, a to takovým způsobem, že se jí budou muset všichni přizpůsobit a budou civět překvapením. Itálie je rodiště západní civilizace a bez jejího starého Říma a její renesance by Evropa byla ušmudlanou provincií.
více


16.7.2018 RUSKO: Sencov

Petruška Šustrová
Poznamenala jsem si sice do kalendáře, že 11. července nebo v příhodný den v okolí toho data mám a chci napsat něco o Olze Havlové, aby se na ni nezapomínalo, jenže to dnes, kdy ten příhodný den nadešel, musím napsat nikoli o Olze, ale o Olegovi.
více