18.12.2017 | Svátek má Miloslav


18.12.2017 BIG BEN: Přežije Evropa národů?

Benjamin Kuras
Vy jste fašista, když podporujete Le Penovou, jejíž antisemitský tatínek řekl, že holocaust byla jen kapitola druhé světové války. Takhle mně před pár lety zaspílala jedna milá sluníčkem zářící účastnice jedné literární sleziny v jedné pražské kavárně.
více


18.12.2017 GLOSA: Německo potřetí příčinou celoevropské katastrofy?

Vratislav Hlubuček1
Před sto lety pomalu končila první světová válka. K jejímu rozpoutání nepřispěl ani tolik sarajevský atentát jako neuspokojené imperiální ambice císařského Německa. Nevyšlo to a Německo spadlo do marasmu versailleského míru a světové krize.
více


18.12.2017 TURECKO: Erdoganova nová mravní policie

Burak Bekdil
turkish flag
Je jich pouze 17 000 v populaci o osmdesáti milionech (0,02 %). Jsou plnoprávnými tureckými občany. Většina pochází z rodin, po staletí žijících v moderním Turecku. Platí v Turecku daně. Jejich synové jsou odvedenci v turecké armádě.
více


18.12.2017 EVROPA: Vyhazov z EU

Markéta Šichtařová 5
Pan vyučený knihkupec, který nebyl schopen dokončit pro chabé studijní výsledky ani gymnázium, jinak také bývalý šéf europarlamentu, toho času předseda německé SPD známý i pod jménem Martin Schulz, uráží suverénní evropské státy.
více


18.12.2017 FINSKO: Helsinky odmítly výstavbu velké mešity

Marian Kechlibar
Hlavou projektu byla místní konvertitka Pia Jardi. Pokusy o výstavbu svatostánku pro 1200 věřících se táhly zhruba dva roky. Podle přípravného výboru měla megamešita bránit radikalizaci finských muslimů a působit jako důležitý prvek jejich integrace do společnosti.
více


16.12.2017 USA: V zajetí politického retra

Jan Bartoň
Americká média jsou v této chvíli v zajetí politického retra. Na nového amerického velvyslance v Česku média vytáhla jeho podíl na zatajování informací v době skandálu Watergate, kvůli němuž odstoupil prezident Richard Nixon.
více


16.12.2017 ŠPANĚLSKO: No pasarán, fašistické kšandy!

Marian Kechlibar
Příslušníci španělské Antify ubili železnou tyčí staršího muže za to, že měl na sobě šle v barvě národní vlajky.
více


15.12.2017 BLÍZKÝ VÝCHOD: Intifáda nevypukla

Gita Zbavitelova 1
Když Donald Trump uznal před týdnem Jeruzalém za hlavní město Izraele, odsoudil ho za to celý svět a média i politici se shodovali, že jeho krok vyvolá hromadné násilnosti a nestabilitu či dokonce chaos na celém Blízkém východě.
více


16.12.2017 EVROPA: Fénix Nové Evropy zatím nepovstal

Rudolf Mládek1
„Navrhujeme podřídit celou francouzsko-německou výrobu uhlí a oceli společnému Vysokému úřadu, jako organizaci otevřené účasti jiných evropských zemí. Zavedení společné výroby uhlí a oceli bude mít za následek okamžité vytvoření společných základů pro ekonomický rozvoj, jakožto první etapu Evropské...
více


16.12.2017 SVĚT: Barbie v hidžábu...

Judith Bergman
Výrobce hraček Mattel uvedl na trh novou panenku Barbie jako součást své řady „Sheroes“ (“Hrdinky“). Nová panenka je oblečená v kompletním hidžábu a je modelovaná podle Ibtihaj Muhammad, první americké sportovkyně, která soutěžila na olympijských hrách v šermu s hidžábem na hlavě.
více


16.12.2017 EGYPT: Za co také u muslimů do vězení

Lubomír Stejskal
Shyma, vlastním jménem Shaimaa Ahmedová, byla do nedávna málo známou egyptskou pop hvězdičkou. Tamní policie a následně justice se rukou společnou a nerozdílnou postaraly o to, že ji zná celý svět.
více


15.12.2017 USA: Chlívák prezidentem

Zbyněk Petráček
Tři americké dámy vyzvaly Kongres, aby začal vyšetřovat prezidenta Trumpa za jeho někdejší sexuální útoky. Na tom jistě něco je. Už proto, že všechny tři s ním prodělaly nepříjemnou zkušenost.
více


14.12.2017 EURÓPA: No nebuď voči tejto EÚ kritický

Richard Sulík
No nebuď voči tejto EÚ kritický. Migrantov budeme musieť zobrať či chceme alebo nechceme. Množstvo krát som sa vyjadril, že členstvo v EÚ je kľúčovým záujmom Slovenska a som to aj v našom Manifeste poctivo odôvodnil. A zároveň som sa nikdy nevyjadril za vystúpenie z EÚ.
více


15.12.2017 EVROPA: Vzhůru do evropské federace!

Pavel Jégl
Evropská federace do roku 2025. To je sen a cíl Martina Schulze. Vůdce německé sociální demokracie, přezdívaný soudruh Naděje, s ním seznámil své levicové souputníky, Německo i Evropu.
více


14.12.2017 BLÍZKÝ VÝCHOD: V režii vítěze

Zbyněk Petráček
Vladimiru Putinovi nelze upřít, že má smysl pro stylizaci a režii událostí. Poznal to už filmař Oliver Stone. To on režíroval dokument o Putinovi, ale ve výsledném dojmu byl za režiséra Putin, kdežto Američan Stone spíše za přikyvujícího žáčka.
více


14.12.2017 POLITIKA: Kdo chce v EU býti, musí s EU výti

Jan Bartoň
Designovaný premiér Andrej Babiš telefonoval s Angelou Merkelovou a v telefonátu s ní mimo jiné nepodpořil plán Donalda Trumpa na uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele. Chce tak zvýšit šance při jednání o žalobě na Česko.
více


14.12.2017 USA: Co nepříjemností dovede sexuální harašení způsobit

Ota Ulč
Donedávna mohutně vlivný hollywoodský mogul Harvey Weinstein značně ovlivňoval počínání tamějšího průmyslu. Zájemkyně o slávu dychtivě absolvovaly potřebné přezkoušení na amorozním lůžku. Každý to věděl, nikdo se nepohoršoval.
více


15.12.2017 IZRAEL: Konečně osvobozující pravda

Roman Joch
Evropou obchází strašidlo… Ke svaté štvanici na toto strašidlo se spojily všechny mocnosti staré Evropy – papež i car, Metternich i… francouzští radikálové i němečtí policajti…
více


14.12.2017 IZRAEL: O čem svědčí cirkus kolem Jeruzaléma

Lubomír Stejskal
Především o neuvěřitelném pokrytectví té části Západu, která se postavila do opozice proti rozhodnutí prezidenta Trumpa potvrdit realitu a uznat Jeruzalém jako hlavní město Státu Izrael.
více


13.12.2017 GLOSA: Sousedé

Zbyněk Petráček
Kdo chce vědět, jak důležitá je i v míru aliance NATO, měl teď příležitost. Recep Tayyip Erdogan navštívil Řecko jako první turecký prezident od roku 1952. Jeho návštěva ukázala, že i tak dlouho drhnoucí normalizace vztahů Česka a Bavorska byla proti řecko-tureckému potýkání jen selankou.
více


13.12.2017 NĚMECKO: Nejnebezpečnější muž v Evropě

Aleš Valenta
Právě skončený sjezd německé sociální demokracie donutil jejího předsedu Martina Schulze, aby změnil své striktně odmítavé stanovisko k možnosti obnovení velké koalice CDU/CSU/SPD, která se vrátila do hry po ztroskotání rozhovorů o tzv. koalici Jamaika.
více


12.12.2017 NĚMECKO: Schulz - katastrofa evropské politiky

Zdeněk Holásek
Martin Schulz, stále ještě předseda SPD, před pár dny zcela náhle a nečekaně, nejspíš pod vlivem abstinenčního syndromu, vyhlásil cíl založení Spojených států evropských.
více


13.12.2017 EVROPA: Podivná smrt Evropy

Douglas Murray
Douglas Murray
Evropa páchá sebevraždu. Lépe řečeno, její představitelé se rozhodli, že ji zavraždí. Otázka je, zda se s tím Evropané smíří. Když říkám, že Evropa umírá vlastní rukou, nemyslím tím regulativní zátěž Evropské komise ani nějakou újmu společnosti z případných nedostatků Úmluvy lidských práv a svobod,...
více


12.12.2017 JERUZALÉM: Otázek je habaděj

Johannes Gerloff
Než se dostanu k posouzení nejčerstvějšího dění v Jeruzalémě, rád bych měl odpověď na otázky, jichž se nabízí celá řada.
více


11.12.2017 BLÍZKÝ VÝCHOD: Příští rok v Jeruzalémě(?)

Marian Kechlibar
USA uznaly Jeruzalém jako hlavní město Izraele a plánují přesun ambasády. Reakce v muslimském světě zatím nejsou tak dramatické, jak se čekalo.
více


11.12.2017 SVĚT: Soudek prachu jménem Jeruzalém a co teď s tím

Luděk Frýbort
Jsem starý zlomyslník. Děsně rád pozoruji, jak politikové, novináři, intelektuální kazatelé a vůbec kdekdo vyskakují z kůže, otře-li se kdo nectnou hubou o cosi, co pokládají za nedotknutelné, a moc se u toho bavím.
více


13.12.2017 REPORTÁŽ: Stávka na „Den hněvu“

Johannes Gerloff
Oba palestinští dělníci, kteří mi stavějí na zahradě plot, se omluvili za pozdní příchod. Je pro ně záhadou, proč byla kontrola na přechodu z palestinského území na izraelské tak zdlouhavá. Otázka Jeruzaléma? Tu ti dva neřeší.
více


12.12.2017 BLÍZKÝ VÝCHOD: Trump to odšpuntoval

František Roček
Israel Palestinian flag
Donald Trump, zaměstnaný v USA jako prezident, prohlásil, že nastala doba, aby Spojené státy konečně přestěhovaly do Jeruzaléma americké velvyslanectví. Řekl to 6. listopadu 2017 po sedmé hodině večer v mimořádném vystoupení. Považuji toto rozhodnutí za rozumný krok.
více


13.12.2017 KLDR: „Radši budou jíst trávu“

Pavel Jégl
Hospodářské sankce můžou, ale také nemusí zabírat. Můžou zabránit válce, ale můžou k ní taky sankcionovaného dotlačit. Na co si vsadíte na Korejském poloostrově?
více


12.12.2017 POLEMIKA: Červená karta pro paní Šichtařovou

European Union flag
Za zákeřný faul na Bohuslava Sobotku a Evropskou unii, kterého se Markéta Šichtařová dopustila v článku Právě jsme si do Česka pozvali imigranty, uděluji ředitelce společnosti Next Finance s.r.o. červenou kartu.
více


12.12.2017 EVROPA: Machiavelli o EU a migrační krizi

Roman Lenský
Roman Lenský
Niccolò Machiavelli je znám především jako politolog a politický filozof, významná postava renesance, souputník Leonarda da Vinci a Michalangela Buonarottiho. Narozen 3. května 1469, zemřel 21. června 1527, působil zejména ve Florencii.
více


12.12.2017 USA: Zcela nepřítomná harmonie na politické scéně

Ota Ulč
Spíš je to bojiště, v porovnání s českou situací, jevící se závidění hodnou selankou. V USA úsilí vystrnadit Donalda Trumpa, nynějšího nájemníka Bílého domu, neutuchá. Americká politická scéna není jen rozpolcena na demokraty a republikány.
více


11.12.2017 AUSTRÁLIE: Hadimůrky II.

Voyen Koreis 2
Nedávno jsem zde psal o hadimůrkách, přístrojích, které údajně mají zahánět hady a které jsme si kolem našeho domu instalovali. V závěru článku jsem se zmínil, že pokud neuvidíme žádné hady aspoň rok, uvěřím, že to funguje.
více


11.12.2017 EVROPA: Betonové vánoce

Karel Kříž
Tak nevím. Prý se nemusíme ničeho bát, multikulturní obohacení probíhá dobře, integrace jiných kultur se daří, Evropa může jásat, neboť její důchodový účet je zachráněn, miliony imigrantů se už brzy zapojí do pracovního procesu a budou nám vydělávat ... a dále jen samá pozitiva a sociální jistoty.
více


11.12.2017 IZRAEL: Řekni Jeruzalém a zírej

Zbyněk Petráček
Kdybychom měli hodnotit výbušný potenciál slov v politice, o titul by soutěžil Jeruzalém. Zkuste říci, že za hlavní město Bosny uznáváte Sarajevo, a nestane se nic. Řekněte, že hlavním městem Kypru je Nikósie, a nikdo si toho nevšimne.
více


9.12.2017 USA: Takzvaná ruská stopa k impeachmentu nevede

Jefim Fištejn
Jednou z metod, jak mediálně pokřivit obraz světa, je v přehledu zpráv vyzdvihnout ty méně důležité na úkor těch důležitějších. Kupříkladu ve zpravodajství z USA v těchto dnech zastrčit úplně na konec zprávu o daňové reformě a věnovat se rozboru doznání generála Michaela Flynna, že lhal agentům FBI...
více