15.9.2014 | Svátek má Jolana


15.9.2014 SVĚT: Ruské chucpe

Na území ovládaném zločinci horšími Al Kajdy, fanatickými teroristy z organizace Islámský stát (IS), se dějí zvěrstva. Lidem, jimž tam jde dnes a denně o život, kteří jsou vražděni, mučeni, křižováni, podřezáváni, znásliňováni a odsuzováni k vyhladovění, zbývá jediné. Naděje, že jim mezinárodní společenství...
více


15.9.2014 VELKÁ BRITÁNIE: Nezávislé Skotsko?

Skotsko je v mnoha ohledech úžasnou zemí – je to země, kde se daří zajímavým nápadům, je to země plná starých tradic, ale i velkého pokroku. Je to země úžasných podnikatelských nápadů, země, která světu přinesla třeba hranaté lahve na whisky, nafukovací pneumatiky, golf, ale i Lumíky ( pro ty mladší...
více


15.9.2014 USA: Obamova syrská schizofrenie

Americký prezident Barack Obama pohrozil leteckými údery proti islamistům v Sýrii. Moskva a Damašek by to bez posvěcení OSN považovaly za akt agrese.
více


13.9.2014 SKOTSKO: Příští čtvrtek

Zatímco na jihovýchodě Evropy jsme svědky neoimperiální rozpínavosti nenasytného Ruska, které se snaží překreslit poválečnou mapu Evropy, na západě kontinentu hrozí něco podobného – byť z jiných důvodů a docela jiným způsobem.
více


13.9.2014 SVĚT: Cena odvety za eskalaci krize na Ukrajině

V těchto dnech má vstoupit v platnost nová várka sankcí proti Rusku, které byly dohodnuty Evropskou unií již v předvečer čtvrtečního summitu v Cardiffu. Jejich uskutečnění ovšem bude záviset na tom, zda bude dodržován režim zastavení palby na Ukrajině.
více


13.9.2014 NĚMECKO: Strach z islámského terorismu

Spolkový kriminální úřad v Německu ve své poslední zprávě zmiňuje zvýšené riziko teroristických akcí, které je spojené s návratem džihadistů, kteří bojovali v Sýrii.
více


12.9.2014 SVĚT: Experti varovali dávno

George Kennan varoval před expanzí NATO už v roce 1997. Přesně předvídal, že to povede ke vzniku nové studené války s Ruskem. Kennana přitom sotva někdo může označit za proruského „putinovce“. Právě on byl architektem politiky „zadržování komunismu“ po druhé světové válce.
více


12.9.2014 SVĚT: Je Rusko opravdu nepřítel Česka a západu?

Zdeněk Jičínský
Nepřítel je základním pojmem pro politický vztah, je to jeho hlavní charakteristika, dokazoval svého času německý právní teoretik Carl Schmitt, ze kterého se stal jeden z ideologů nacismu.
více


12.9.2014 GLOSA: Daleko od Moskvy

Ozbrojený konflikt na Ukrajině byl, je a bude předmětem mediální masáže, jež se potáhne daleko, daleko za konec bezohledného krveprolévání. Užívané postupy jsou příležitostně nápadité, původní, ale pevnou pozici mají stará dobrá klišé. Stále totiž fungují.
více


11.9.2014 SVĚT: Levicový antisemitismus se definuje lehce

Rozhovor v LN 26. 8 2014 „Levicoví antisemité? Těžko se definují“ předvedl nedostatek přesného vyjádření o levicových antisemitech v tomto případě i od Petra Papouška, předsedy Federace židovských obcí. Lze jistě chápat, že se nechtěl vyjadřovat přesněji. Udělám to tedy za něj. Levicového antisemitu...
více


11.9.2014 POLEMIKA: Klaus neměl důvod překvapovat

Martin Slaný
Institut Václava Klause
Ačkoliv při psaní polemiky na polemiku hrozí, že se vytratí a zkreslí hlavní myšlenky původního textu a diskuse sklouzne k margináliím, nemůžu nereagovat na text Karla Hvížďaly uveřejněný dne 8. září tohoto roku na internetových stránkách Českého rozhlasu (a následující den na Neviditelném psu).
více


11.9.2014 UDÁLOSTI: I nám jde o krk

Putinovo Rusko může zastavit jen spojený Západ (USA, NATO a další evropské země), pokud bude schopný něco obětovat a něco riskovat. Měli bychom vědět, že tady nejde jen o lidská práva nebo jen o Ukrajinu, ale i o nás: i nám jde o krk.
více


12.9.2014 BLÍZKÝ VÝCHOD: Zázrak v Rijádu

Jeho jméno neznáme. Víme, že jde o Brita, který žije v Saúdské Arábii. Konveroval k islámu, vzal si Saúdku - a nedávno se stal cílem útoku tamní náboženské policie.
více


10.9.2014 VELKÁ BRITÁNIE: Konec impéria?

Do skotského plebiscitu za nezávislost, nesouhlasní říkají odtržení, zbývá jen pár dní a navzdory nadšeným prázdninovým oslavám a festivalům staronové národnosti, jež příchod nemilosrdného podzimu ukončil, ztratili odpůrci vedení a síly jsou vyrovnané.
více


10.9.2014 SVĚT: Svoboda je nesobecká

Nedávná smrt pěti českých vojáků padlých při plnění povinností v nasazení jednotek Severoatlantické aliance v Afghánistánu rozvířila debatu o smyslu naší bojové účasti v afghánské válce.
více


10.9.2014 RUSKO: Hloupost ruského euroasijství

Alexandr Dugin je jedním z hlavních ideologů současného Ruska a á konto toho blízkým přítelem Vladimíra Putina. Putin v posledních měsících dělá přesně to, co před řadou roků psal právě Dugin. Dugina tudíž stojí za to číst. Jeho doktrína je tak trochu obludná (západní média ho označují za "crazy" a "mad"...
více


10.9.2014 BLÍZKÝ VÝCHOD: Nechtěl, ale musel

Izrael je na tapetě. Někdy to působí tak, že zatímco zvěrstva Islámského státu dokážou veřejnost šokovat, na podobné činy Hamasu v Pásmu Gazy je nahlíženo s mnohem větší shovívavostí, ne-li přímo s nezájmem.
více


9.9.2014 POLEMIKA: Klaus v Honkongu nepřekvapil

Václav Klaus přednášel na začátku září v Honkongu na zasedání Montpelerinské společnosti a svůj příspěvek nazval Bezstarostné otevírání se zemí vede buď k anarchii, nebo ke globálnímu vládnutí – poučení z evropské zkušenosti.
více


9.9.2014 VE VZDUCHU: Čechoviny 115

Nedávno jsem dostal fotky z opravy Boeingu 747-438 VH-OJH, který na letišti Don Muaeng 23. září 1999 přejel dráhu 21L, srazil antény přibližovacího systému, při té příležitosti si vyvrátil i nohy hlavního i příďového podvozku.
více


9.9.2014 EUROGLOSA: Přísná regulace domácích bazénů

Európska únia je vyzbrojená desiatkami tisíc byrokratov, ktorí musia každodenne ospravedlňovať svoju existenciu. Títo byrokrati preto dôkladne skúmajú ľudské životy, aby prišli na veci, ktoré doteraz unikali ich pozornosti.
více


9.9.2014 IZRAEL: Lidskost v občanské válce

Elisabeth Hausen
israel flag
Již půldruhého roku překračují zranění Syřané hranice, aby vyhledali lékařskou pomoc ve znepřáteleném Izraeli. Nemocnice Ziv v severoizraelském Safedu přijímá těchto traumatizovaných pacientů na sta.
více


9.9.2014 IZRAEL: Dopis Danielovy matky

Světem interetu se šíří prohlášení přeživších holocaust, kteří v současném konfliktu kolem Gazy vyjádřili protiizraelský postoj. Tím se, chtě nechtě, stavějí na stranu agresora, teroristické organizace Hamas.
více


9.9.2014 USA: Neochota dávat přednost skutečnosti před přízraky

Začněme pokusem dešifrovat takové úmyslně matoucí tvrzení: stalo se ve Fergusonu, předměstí metropole St.Louis amerického státu Missouri. V srpnu tohoto roku 2014 osmnáctiletý Michael Brown, mladík značné velikosti a nadváhy, posílen mocným nadýmáním marihuány, po soumraku v obchodu ukradl krabici d...
více


8.9.2014 USA: Putin pomáhá odpůrcům Obamy

Už delší dobu Američany zaráží nesoulad mezi rozhodným odsouzením ruské agrese na Ukrajině ze strany prezidenta Obamy a zdrženlivou, až nesrozumitelnou odpovědí na ni.
více


8.9.2014 EVROPA: Jednotní v bezradnosti

Mnozí pociťují střetávání západní propagandy, která démonizuje Putina, a východní propagandy, která démonizuje Západ, jako nepříjemný zmatek, v kterém je těžké se vyznat. Cítí, že pravdu nemá ani jedna, ani druhá strana.
více


8.9.2014 EVROPA: Chceme společnost křesťanskou či islámskou?

Úspěch některých evropských stran v nedávných volbách byl založen na jistých - oprávněných - obavách z imigrantů vyznávajících islám. Je to důsledek opouštění staletých tradic a absence kořenů.
více


6.9.2014 SVĚT: Poučení z evropské zkušenosti

Před dvaceti čtyřmi lety, jen několik měsíců po pádu komunismu, jsem se prvně zúčastnil světového setkání Montpelerinské společnosti. Někteří z Vás si možná připomenou, že se konalo v Mnichově.
více


6.9.2014 ÚVAHA: Naděje pro Ukrajinu

Ano, momentálně je situace zcela beznadějná. Ukrajina nemá šanci porazit Rusko v „hybridní válce“, kterou Rusko proti Ukrajině rozpoutalo. Bude dlouho krvácet a s následky této války se bude vyrovnávat nejméně po dvě generace.
více


6.9.2014 SVĚT: Čas k prozření

Když se to stalo poprvé, svět se zděsil a otřásl hnusem. Něco takového tu ještě nebylo: poprava nikoli hraná jako ve filmech, ale skutečná, autentická. A k tomu tak barbarská – zaříznout člověka jako slepici! Podruhé byl šok a hnus o něco slabší: tohle jsme už přece viděli.
více


6.9.2014 BLÍZKÝ VÝCHOD: K mírové vizi Mahmúda Abbáse

Kdyby se na všech teritoriích Palestinskoarabské autonomie (PA) konaly nyní prezidentské volby, dostal by Haníja 61 procent hlasů. Abbás by prohrál s 32 procenty. Co tato děsivá čísla znamenají, není třeba zdůrazňovat.
více


5.9.2014 SVĚT: Chibiny

Lubomír Bouše
Slyšeli jste už slovo Chibiny? V českých mainstreamových médiích o něm dosud nepadlo ani zmínky, protože by to v jeho nejnovější významové konotaci po 12.4.2014 nebylo „korektní“, ačkoliv hlavní světové agentury v souvislosti s tímto pojmenováním zprávy dávno vydaly.
více


5.9.2014 SVĚT: EU zaměňuje zákonnost s nezákonností

Charles Abelsohn
israel flag
Zestátnění 400 hektarů pozemků v oblasti sídliště Guš Ecion ve východním Jeruzalémě vyvolalo opět prudké reakce v USA i EU. Přivlastnil si stát Izrael ilegálně cizí území?
více


5.9.2014 IZRAEL: Džihádisté u hranic

Sotva Izraeli skončila válka s palestinským Hamásem, zhoršila se situace na severovýchodních hranicích se Sýrií. Izrael sleduje tamější občanskou válku velmi pozorně a důsledně oplácí každou zbloudilou raketu, která dopadne na jeho území.
více


5.9.2014 RUSKO: Putin kartografem

Spisovatelka Ruth Bondyová, devadesátiletá rodačka z Prahy, pamatuje ledacos. Líčí i scénu z pražského úřadu pro uprchlíky ze 14. března 1939: „V kanceláři byl právě německý uprchlík, jenž utekl z Berlína do Vídně, z Vídně do Karlových Varů a z Varů do Prahy. S trpkým úsměvem se zeptal:,Jaké to je, zažívat...
více


4.9.2014 UDÁLOSTI: Jen sankce nestačí

Pan Lavrov vyloučil ruskou vojenskou intervenci na Ukrajině, která už fakticky probíhá. To je významná změna. V roce 1968 Rusové vojenskou intervenci v Československu napřed vyloučili, a pak ji provedli.
více


4.9.2014 GLOSA: Další revoluce na Ukrajině

Jak dnes vypadá východní Ukrajina? Rozbitá země, rozbitý průmysl, milion uprchlíků a nezaměstnanost pro zbytek obyvatelstva. Přitom průmyslový východ Ukrajiny byl jedním z nejvýznamnějších zdrojů ukrajinského HDP.
více