21.6.2018 | Svátek má Alois


21.6.2018 USA: Můj šéf je muslim

Karel Stryczek
Při vstupním pohovoru před více než třemi lety se mě současný vlastník firmy, sám ateista, přímo a otevřeně zeptal, zda mi nebude vadit pracovat pod vedením konzervativního muslima.
více


21.6.2018 TONGA: Ještě jiné královské zajímavosti

Ota Ulč
Ještě zmínka o jiných pozoruhodnostech: Ve vesnici Kolovai mají flying foxes - létající lišky. Ošklivé pištící potvory, přední půlka černá psí, zadní půlka cosi jako netopýr, blanami opatřená křídla, veliká až tři čtvrtě metru.
více


21.6.2018 GLOSA: Desky se rozhýbaly

Zbyněk Petráček
Italský premiér navštívil německou kancléřku. Ještě před pár lety by to byla banální zpráva a ti dva se mohli bavit třeba o Toskánsku (oblíbená destinace německých středních vrstev).
více


21.6.2018 SVĚT: Lvi ve Lvím městě

Pavel Kopecký
Donalda Trumpa se v mnoha kruzích sluší považovat za „trumpetu“. Nevycválaného, mentálně nezralého omezence, který nehledí vlevo, vpravo, leč umí se líbit lidu. Alespoň některým jeho složkám. Když twitteruje, co mu slina na klávesnici přinese, když nevyzpytatelně realizuje izolacionistický program...
více


20.6.2018 SVĚT: Merkelová narazila na Trumpa

Jan Bartoň
Se zájmem jsem si přečetl komentář značky „aha“ na idnes.cz o Angele Merkelové jako „poslední obránkyni liberálního světa“. Merkelová by podle komentáře zřejmě už ve volbách 2017 nekandidovala na kancléřku, pokud by v USA zvítězila Hillary Clintonová. Protože ale vyhrál Donald Trump, cítila...
více


20.6.2018 EVROPA: Jiří Pehe se vypořádal s populisty

Petr Robejšek
Nedávno se Jiří Pehe na aktualně.cz rozepsal o naprogramovaných konfliktech mezi tzv. populistickými stranami. Chci jeho názorům oponovat.
více


20.6.2018 EVROPA: Chceme jít směrem Macrona, nebo Kurze?

Tomáš Zdechovský
V poslední době se na evropské scéně objevily dvě nové a výrazné mladší tváře - francouzský prezident Macron a rakouský premiér Kurz. Rozcházejí se ale zcela zásadně v budoucím pojetí Evropské unie.
více


19.6.2018 NĚMECKO: Kancléřka Merkelová je obyčejný šíbr

Zdeněk Holásek
To, co probíhá v Německu kolem návrhu spolkového ministra vnitra Seehofera a CSU (vyřešit migrační problém tak, že bude moci určité katerogie imigrantů vracet již na hranicích Německa), je názornou ukázkou, kdo že to stojí v čele exekutivy Německa.
více


20.6.2018 MIGRÁCIA: Nemcom dochádza, že problém je Schengen

Richard Sulík
Aktuálne došlo v Nemecku medzi koaličnými partnermi, dokonca medzi sesterskými stranami CDU a CSU ku konfliktu kvôli takzvanému „Masterplan Migration“.
více


19.6.2018 PRÁVO: Zrušit sankce proti Rusku?

Pavel Svoboda EP
Zatímco pranýřujeme Polsko a Maďarsko kvůli prohřeškům vůči zásadě právního státu, a to z dobrých důvodů, před očima nám roste další případ, který zatím pranýřován není, a naopak zůstává poněkud upozaděn:
více


19.6.2018 USA: Hon na čarodějnice nabírá nehezké obrátky

Dušan Neumann
Když nesmiřitelní vytáhli po volbách na Trumpa a jeho štáb “ruské spiknutí”, které ho mělo instalovat do funkce presidenta, ustavilo Ministerstvo spravedlnosti zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, jednoho z bývalých šéfů FBI, aby přišel věci na kloub.
více


19.6.2018 BĚLORUSKO: Světem zapomenutá autokracie

Tomáš Jirsa
Jedno novodobé běloruské úsloví říká, že „Lukašenko má štěstí na Bělorusy, ale Bělorusové nemají štěstí na Lukašenka“. Pravděpodobně si neumíme vůbec představit, jak byla tato země v minulém století těžce zkoušena.
více


19.6.2018 TONGA: První návštěva hodně vzdáleného království

Ota Ulč
Odlétli jsme do nepravděpodobného maličkého království Tonga s obrovitým králem Tupou IV. Tam jsem se značně těšil a Priscilla rovněž sdílela takové očekávání.
více


18.6.2018 ROZHOVOR: Absurdity, jakým neuvěříte

Marian Kechlibar
Obecně se pozornost Němců soustřeďuje na to, že obviněný Ali Bašár uvedl falešný věk, falešné jméno, měl několik konfliktů se zákonem již dřív, dokonce byl podezřelý ze znásilnění jedenáctileté holčičky – tento případ se možná znovu policejně otevře.
více


18.6.2018 VELKÁ BRITÁNIE: Znásilňovací gangy

Douglas Murray
Douglas Murray
Od zatčení Tommyho Robinsona 25. května figurují v hlavních britských zpravodajstvích opět gangy politicky korektně označované jako „asijské gangy sexuálních násilníků“.
více


18.6.2018 HISTORIE: Tchien-an-men

china flag
Spojené státy vyzvaly Čínu, aby zveřejnila podrobnosti o lidech, kteří byli zabiti či zatčeni při krvavém zásahu čínských bezpečnostních sil proti demonstrantům na pekingském náměstí Tchien-an-men v červnu 1989.
více


18.6.2018 GLOSA: Trumpova metoda

Zbyněk Petráček
Slovo metoda si spojujeme s metodickými lidmi. Dá se vůbec mluvit o Trumpově metodě, má-li americký prezident cejch narcise a chaota? Svým způsobem ano, vždyť i teorie chaosu zkoumá na pohled nezbadatelný řád.
více


16.6.2018 SVĚT: Jen bozi a Kim Ir-sen vědí…

Pavel Kopecký
Nedlouho tomu, co americký prezident vzkazoval severokorejskému protějšku, že je „rakeťáček“ a že on, boháč Donald Trump, má v čele USA daleko větší jaderné tlačítko.
více


16.6.2018 GLOSA: Přestanu házet bombičky...

Tomáš Vodvářka
Dost možná se podobné říkanky objeví v severokorejském tisku, případně se je budou učit děti v mateřských školách.
více


16.6.2018 SVĚT: Zpolitizovaná, jednostranná OSN

Gita Zbavitelova 1
Valné shromáždění OSN přijalo v noci na čtvrtek další z mnoha svých protiizraelských rezolucí.
více


16.6.2018 GLOSA: Fotky tvoří dějiny

Zbyněk Petráček
Z úterní schůzky Donalda Trumpa s Kim Čong-unem zůstaly fotografie, postřehy znalců a řada otázek. Poprvé v dějinách si podali ruce lídři USA a KLDR, zemí, které jsou formálně dosud ve válce (v roce 1953 bylo podepsáno jen příměří).
více


16.6.2018 SVĚT: Studená občanská válka

Jiří Weigl
Americký prezident Donald Trump zaznamenal historický úspěch. Podařilo se mu dostat k jednacímu stolu nevyzpytatelného dědice korejské komunistické diktatury.
více


16.6.2018 NĚMECKO: Otevřený dopis Angele Merkel

Marian Kechlibar
Vážená paní spolková kancléřko, včera v diskusním pořadu u Anne Will jste řekla, že po vraždě Susanny budete brát integraci vážněji. Za prvé, to jste měla dělat už tehdy, když jste před mnoha lety prohlásila multikulturalismus za myšlenku, jež selhala.
více


15.6.2018 NĚMECKO: Odmítat či neodmítat, toť otázka

Marian Kechlibar
Německá vládní koalice se rozhádala kvůli plánu ministra Seehofera odmítat některé běžence již na hranicích SRN.
více


15.6.2018 USA: Mistr „umění udělat dohodu“

Roman Joch
Americký ekonom David P. Goldman, autor slavného sloupku Spengler (na „počest“ německého hlasatele Zániku Západu) v hongkongských Asia Times, sloupku, v němž kombinuje demografii, teologii a politiku, mi před čtyřmi týdny v Budapešti řekl:
více


15.6.2018 GLOSA: Denuklearizace?

Zbyněk Petráček
V dubnu jsme problém jaderných zbraní KLDR představili odlehčeně. Otázkou literárního majora Terazkyho z Černých baronů: „Kefalín, čo je to taká denuklearizácia?“ Jenže odpověď nepřinesl ani summit Donalda Trumpa s Kim Čong-unem.
více


15.6.2018 MAKEDONIE: Paradox nového názvu

Lubomír Stejskal
V úterý večer (12/6) jsme se dozvěděli, že Řecko a (stát) Makedonie se dohodly na novém názvu toho druhého uvedeného. Proč to bylo nutné? Ona Makedonie svůj název nemá? Samozřejmě že má, ale Řekové jsou proti.
více


14.6.2018 EVROPA: K případu z města Wiesbaden komentář nekorektní

Luděk Frýbort
Žil, byl v německém městě Wiesbaden jistý Alí B. (plné jméno skrze ochranu osobních dat neuvedeno), figura policii dobře známá.
více


13.6.2018 MIGRACE: Merkelová pokračuje v chybné politice

Jan Bartoň
Poté, co německá kancléřka Angela Merkelová připustila, že migrační kvóty ničemu nepomohly, se v Německu rozpoutala další fáze boje uvnitř vlády o změnu migrační politiky. Merkelová změnu nechce.
více


14.6.2018 GLOSA: Setkání Trump - Kim trochu jinak

Lubomír Stejskal
Za pozornost stojí, že to, co se nepodařilo (namátkou) Obamovi, oběma Bushům či Clintonovi, povedlo se Trumpovi: dostat severokorejského vůdce k jednacímu stolu. Je to dobře?
více


14.6.2018 USA: Rozhodnutí Nejvyššího soudu

Karel Stryczek
Cukrář Jack Phillips, zakladatel firmy Masterpiece Cakeshop, odmítl upéct homosexuálnímu páru svatební dort. Nabídl jim jiné produkty, ale ne svatební dort. Zažalovali ho a po šesti letech sporů rozhodl 4.6.2018 Nejvyšší soud USA.
více


14.6.2018 KRYM: Bojiště bývalé a třeba i budoucí

Ota Ulč
Na rozdíl od krvelačných výkonů v minulém století, to předcházející, devatenácté, po svém začátku, až do doby Vídeňského kongresu (1815), kde došlo k závěrečnému vyúčtování Napoleonových zkázonosných počinů.
více


13.6.2018 GLOSA: Tu loď odmítáme

Zbyněk Petráček
Itálie má novou vládu a ta se činí. V neděli odmítla, aby loď s 629 migranty zachráněnými na moři mohla zakotvit v italském přístavu. Obrátila se na Maltu, ale i ta odmítla. „Malta nikoho nepřijímá.
více


14.6.2018 ÚVAHA: Čas letí jak střelná rána...

Vladimír Cícha
Jak dávno už je tomu, když jsem spolu se svými spolužáky průmyslové školy slýchal poněkud zvláštního profesora hydromechaniky sdělovat, že čas letí jak střelná rána! To bylo jeho varování, abychom se zmátořili a uvědomili si blížící se konec roku a s ním i naše ohodnocení.
více


13.6.2018 GLOSA: Osm měsíců = deset let

Marian Kechlibar
Alí Bašár, podezřelý z vraždy Susanny F., je o něco starší, než uvedl německým úřadům.
více


13.6.2018 PÁSMO GAZY: Nová forma terorismu

Gita Zbavitelova 1
Jedenáct týdnů probíhaly násilnosti na hranicích pásma Gazy s Izraelem, kterým teroristické hnutí Hamás říkalo „pochod za návrat“ palestinských uprchlíků.
více