5.8.2015 | Svátek má Kristián


5.8.2015 FOTBAL: K protiizraelskému incidentu v Bulharsku

Lubomír Stejskal
Je pravda, že někteří hráči FC Ašdod hráli agresivně. To se ovšem v kopané řeší kartami (žlutá, červena). Především ale: od toho je na hřišti sudí, nikoli fanoušci.
více


5.8.2015 KNIHA: Prožít Izrael

Františka Vrbenská
mir-1
Prý už cestopisy netáhnou, leda by je napsala atraktivní mladá dáma a stránky by zdobila především její selfíčka s pamětihodnostmi coby doplňkem mizanscény
více


5.8.2015 VZPOMÍNKA: Hirošima

Jan Drábek
A tu se ze stráně nade mnou ozval hlas. Volal na cesťáka sídlícího na druhé straně zátoky: “Ahoj Zdenkůůů! Heléé, je po válce. Američani shodili na Japonce atomovou pumůů!“
více


5.8.2015 SVĚT: Uprchlíci jako varování

Dan Drápal
Jan Piňos píše: „Myslí si čeští v míru a pohodlí žijící občané, že je normální zahnat zpět lidi, za jejichž utrpení neseme zodpovědnost, zpět do nelidských podmínek, zatímco budeme dál zvyšovat konzum a globální sociální nerovnováhu?“
více


5.8.2015 SVĚT: Lvice, nebo teroristky?

Josef Mlejnek jr.
Když začalo Turecko nedávno útočit nejen na Islámský stát, ale též na pozice bojovníků Strany pracujících Kurdistánu (PKK), dala se očekávat vzrušená diskuse, neboť jen máloco jiného může tak výstižně ilustrovat rozpory a morální dilemata bojů na Blízkém východě, konkrétně v Sýrii a Iráku.
více


4.8.2015 IZRAEL: Žhářství a vraždy

Gita Zbavitelova 1
Izraelské bezpečnostní složky pokračují v pátrání po pachatelích čtvrtečního žhářského útoku v palestinské vesnici Duma na Západním břehu Jordánu, při kterém zahynulo 18měsíční dítě a jeho rodiče a malý bratr dodnes bojují v nemocnici o život.
více


4.8.2015 EVROPA: Lieber rot als tot II.

Václav Vlk st.
Obrovské zlepšení životní úrovně obyvatel nových států Unie – nikoli však všech a nikoli bezbolestné – je dnes válcováno nebezpečím islamizace Evropy.
více


3.8.2015 EVROPA: Lieber rot als tot I.

Václav Vlk st.
Heslo „Lieber rot als tot“ (tedy česky „lepší rudý, nežli mrtvý“), které vyřvávali pochodující mládežníci v západním Německu v takzvaných mírových pochodech proti americkému imperialismu, vyjadřovalo prý podle výkladu politologů tehdejší poblouznění západní levičácké mládeže.
více


3.8.2015 BLÍZKÝ VÝCHOD: Izraelský Vítkov

Lubomír Stejskal
Je to akt terorismu v každém smyslu, říká o útoku v Dumě izraelský premiér. Horší než Vítkov 2009, dodejme, neboť zatímco u nás krutě popálená Natálka přežila, ve Svaté zemi arabské batole jménem Alí S. Dawabša uhořelo.
více


4.8.2015 SVĚT: Podobné i rozdílné starosti států

Ota Ulč
Při příležitosti končícího měsíce ramadánu pro všechny mohamedány končí denní doba povinného půstu, zákaz kulinárního labužnictví, a po soumraku a vlastně v kteroukoliv hodinu zákaz jakýchkoliv sexuálních laskomin.
více


5.8.2015 EVROPA: Jak na vzpouru uprchlíků v Bělé

Petr Holub1
O tom, že vlna emigrantů zaplaví Evropu, se mluví už dlouho, nejméně posledních dvanáct měsíců. Úřady Evropské unie skutečně evidují 60-70 tisíc žadatelů o azyl měsíčně.
více


3.8.2015 GLOSA: Umar ze záhrobí

Zbyněk Petráček
Oznámení smrti mully Umara dokládá jednu věc. Přesněji řečeno potvrzuje to, co doložilo už zabití Usámy bin Ládina před čtyřmi lety.
více


3.8.2015 EVROPA: Nehledejme třetí cesty

Jaroslav Míth
Jaroslav Míth
O uprchlících toho bylo v posledních měsících napsáno tolik, že se dá jen stěží dodat něco nového a objevného.
více


4.8.2015 UKRAJINA: Hvězdné války

Josef Mlejnek jr.
Velká ukrajinská státní firma Pivdenmaš z Dněpropetrovsku, známější pod ruským označením Južmaš, což obojí vzniklo zkratkou z výrazu Jižní strojírenský závod, je na pokraji krachu.
více


4.8.2015 EVROPA: Vzbouřenci z Bělé

Jan Bartoň
Pokus asi padesáti běženců uprchnout z tábora v Bělé pod Bezdězem je jen praktickým příkladem toho, že zamýšlené „kvótování“ uprchlíků a nyní „dobrovolné kvóty“ v rámci EU nemohou fungovat.
více


3.8.2015 EVROPA: Říše římská, neúroda a uprchlíci

Stanislav Křeček
Mluvčí Hnutí Duha Jan Piňos se v článku „Za uprchlíky poděkujme“ (LN 27.7.2015) rozepsal o našem vztahu k „uprchlické krizi“ a neshledal na nás (tedy na většině občanů ČR) nit suchou.
více


1.8.2015 NĚMECKO: Teror se zaměřuje na azylanty

Karel Hvížďala
Celkem loni přišlo do Německa skoro 203 tisíc utečenců a letos jen za první pololetí již bezmála 180 tisíc, z toho polovina tam žádá o azyl.
více


1.8.2015 SVĚT: Přemnožení, agresivita, migrace

Jiří Kučera
Po období vnitrodruhové agresivity obvykle dochází k migraci. Všeobecně známé jsou případy migrací rejska. Zvířata často při migraci hynou, ale migraci to nezastaví.
více


1.8.2015 EVROPA: Sázka o Schengen

Ondřej Neff
Není zcela jasné, proč ministr vnitra veřejně ventiloval projekt české posily při ochraně maďarské hranice se Srbskem, když zároveň podotkl, že Maďarsko o takovou pomoc nestojí.
více


1.8.2015 USA: Obama v Africe doháněl štědrou Čínu

Leona Šlajchrtová1
Barack Obama tento týden navštívil Afriku, zřejmě naposledy coby prezident USA. Snažil se především utužit obchodní vazby s regionem.
více


31.7.2015 ŘECKO: Chmurné perspektivy

Petr Žantovský
Nejnovější vývoj událostí v Řecku vyvolává oprávněné pochybnosti, podezření a obavy.
více


31.7.2015 GLOSA: Paradoxy makabiády

Zbyněk Petráček
To, že včera začaly makabejské hry, není senzace. Klání židovských sportovců nepřitahují pozornost světa, neúčastní-li se jich takové hvězdy jako plavec Mark Spitz či šachistka Judith Polgárová.
více


31.7.2015 SVĚT: Teroristé jako teroristé

Jan Bartoň
Turecko údajně ostřeluje Kurdy i Islámský stát. Považuje totiž jak kurdskou PKK (Strana kurdských pracujících), tak takzvaný Islámský stát za teroristické organizace.
více


30.7.2015 BLÍZKÝ VÝCHOD: Tragická chyba

Gita Zbavitelova 1
V těchto dnech si Izrael připomíná deset let od vyklizení pásma Gazy a hodnotí, zda mu pomohlo. Podle křesťanského kalendáře začala evakuace 15. srpna 2005 a podle židovského připadlo letos výročí na minulý týden.
více


30.7.2015 SVĚT: Dva rozdílné vídeńské tance

Ota Ulč
Ten první ples se konal ještě před narozením skladatelů Straussů, králů valčíků. V roce 1815, po závěrečné porážce Napoleona - pro některé z tehdejších Evropanů osvoboditele, pro jiné zloducha.
více


30.7.2015 GLOSA: Kurdové jako vlasovci

Zbyněk Petráček
Na válkách nebývá tragické a odporné jen samo násilí, krveprolití a pošlapání humanity. Tragická a odporná mohou být i různá ad hoc spojenectví či nepřátelství.
více


30.7.2015 BIG BEN: Migrace summa summarum

Benjamin Kuras
Obavy o zničení demokracie jsou oprávněné a neoddiskutovatelné, jestliže sem pustíme migranty o její zničení usilující.
více


29.7.2015 POLITIKA: Evropa po konci Evropské unie

Miloslav Bednář1
Vyznavači Evropské unie se za nynější konfrontace s příznaky její agónie, kterou drasticky zviditelnilo zhroucení Řecka a jeho následná dočasná resuscitace na kapačkách měny, jež vůbec není jeho, ocitli v zoufalé situaci.
více


29.7.2015 GLOSA: Niečo tu nesedí!

Gustáv Murín
Nedávno medializovaná smrť páru mladých českých turistov má takéto oficiálne vysvetlenie.
více


29.7.2015 EVROPA: Bližní a bližnější

Marian Kechlibar
Před pár dny nám iDnes uveřejnilo průzkum, ze kterého plyne, že Češi by do své země nejradši přijímali migranty z Ukrajiny a že na opačném pólu „chtěnosti“ stojí muslimové a Afričané.
více


28.7.2015 SVĚT: Náboženství míru a jeho nepěkné novoty

Ota Ulč
Koncem minulého měsíce června nevládní organizace (NGO) Syrian Observatory for Human Rights, adresou ve Velké Británii, informovala o počínání v minulém roce 2014.
více


27.7.2015 EVROPA: Imigrace, my a Rusko

Lukáš Lhoťan
V dobách studené války podporoval Sovětský svaz různé neziskové organizace na Západě s cílem oslabit západní společnost a vyvolávat v západních zemích nestabilitu, která měla pomoci prosazování zájmů Sovětů.
více


25.7.2015 SVĚT: Je extremní islamismus opravdu islám?

Tomáš Haas
Nebližší český výraz pro abrogaci je „výslovná derogace“ a v obyčejné češtině to znamená, že platí zásada, že pozdější zákon nebo příkaz nejen platí, ale zneplatní ten předešlý.
více


25.7.2015 SVĚT: Světová politika se nás týká

Miloslav Bednář1
Dosud si mnozí mysleli a doufali, že příliš ne, a to je hlavní důvod obecného rozčarování z nynějšího uprchlického náporu do Evropy z Asie a Afriky, který se nás jako státu začíná citelně týkat.
více


25.7.2015 JERUZALÉM: Srdce židovského národa

Johannes Gerloff
„Chrámová hora je v našich rukou!“ Tato věta, kterou izraelský velitel Motta Gur v červnu 1967 ohlásil vysílačkou svému generálnímu štábu, zasahuje nerv židovské duše.
více


24.7.2015 USA: Zemětřesení v primárkách

Roman Joch
Mělo se za to, že pokud Hillary, bývalá ministryně zahraničí, bývalá senátorka za stát New York a manželka bývalého prezidenta Billa Clintona neudělá hrubou chybu, bez problémů dopluje k nominaci své strany na prezidentku, kterou snadno získá.
více