22.11.2014 | Svátek má Cecílie


22.11.2014 BLÍZKÝ VÝCHOD: Všude samé problémy

Když dva Arabové z východního Jeruzaléma v úterý zavraždili čtyři židovské věřící a jednoho policistu v jeruzalémské synagoze, palestinský Hamás se tak radoval, že v Gaze uspořádal oslavy a rozdával v ulicích cukroví. Ze všech sil podněcuje současné protiizraelské násilnosti, při nichž za posledních...
více


22.11.2014 ANALÝZA: Podrobně o "fotografii sestřelu MH17 stíhačkou"

Sestřelení MH17 1
Po prvním ohledání, které její pravost vyvrátilo, jsem se k „fotografii sestřelu MH17 ukrajinskou stíhačkou“ vrátil a provedl podrobnou analýzu tak, jako se má dělat: jako by šlo o skutečný zpravodajský materiál, který by přistál na stole analytikovi a je potřeba bez předsudků ověřit jeho pravost oproti...
více


22.11.2014 EVROPA: Uznání Palestiny není možné

Uznání samostatného státu Palestina na Západním břehu a v pásmu Gazy není možné, pokud se nevyjasní, kdo na těchto územích skutečně vládne. Nepodpoříme přeci organizaci Hamas, celosvětově uznanou jako teroristickou.
více


21.11.2014 GLOSA: Ta nešťastná láska k Ukrajině...

Dobře vím, jaké to je být nešťastně zamilovaný. Neměl bych se tudíž těm skandujícím demonstrantům s ukrajinskými prapory příliš vysmívat, ale…
více


21.11.2014 EVROPA: Deklarace nezávislosti

V roce 1776 sepsali a vydali Otcové zakladatelé Spojených států amerických Deklaraci nezávislosti na Velké Británii. Dokument obsahuje okřídlené věty:
více


20.11.2014 SVĚT: Rozvody států - 2

Končinou s nejznamenitějším potenciálem je ovšem Afrika, s veletucty podstatně se lišících kmenů a jazyků. Kontinentální organizace African Union (AU), stejně jako její předchůdkyně Organisation of African Unity (OAS), na občasné separatistické inicitivy nereaguje nijak vřele. Prozatím se takový rozvod...
více


19.11.2014 19. LISTOPAD: Mezinárodní den toalet

„Nápad, pane starosto, je to skvělý! Opravdu republikánský. A určitě v plném souladu s vůdčími myšlenkami naší strany. Zařízení v nejvyšší míře demokratické a také hygienické, jak jste správně řekl.“
více


19.11.2014 GAZA: Izrael střílí po dětech

Světový tisk má opět o čem psát: izraelský voják postřelil a těžce zranil desetiletého palestinského chlapce, který se přiblížil k hraničnímu plotu s Gazou a ignoroval výzvu k odchodu.
více


18.11.2014 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 298

Sedím doma v arkýři, čaj kouří v hrnku s nápisem Route 66. Koukám do podzimní zahrady a vzpomínám, jak jsem se ještě před nedávnem potil v arizonské poušti. Musel jsem natočit Suburbana, jednak proto, aby se dobila baterka, ale také proto, abych si poslech bublání velkého osmiválce.
více


18.11.2014 SVĚT: Rozvody států - 1

Jak velmi dobře známo, rozvody manželské jsou značně častější, populárnější a dosažitelnější. Potvrzuji zkušeností z mládí: tehdy jsem absolvoval jeden rozvod vlastní a v taláru okresního soudce v českém pohraničí rozhodoval ve stovkách matrimoniálních karambolů, nezřídka doprovázených vzájemnými výčitkami,...
více


17.11.2014 EVROPA: Jak teď budeme žít

Tento týden žije celá mediální scéna čtvrtstoletým výročím listopadu 1989. Připomínají se různá skutečná i domnělá hrdinství, skutečné i virtuální zbabělosti. Defiluje před námi zástup těch, kteří se chtějí na pozadí toho výročí zviditelnit. To je legitimní, to patří k žánru výročí. Já si dovolím téma...
více


19.11.2014 USA: Chromá kachna vysoko nelétá

Vše, čím prezident Obama vstoupí do dějin, už je prakticky dokonáno. Do konce svého funkčního období bez souhlasu republikány ovládaného Kongresu žádnou zákonodárnou iniciativu prosadit nedokáže.
více


15.11.2014 SVĚT: Putinovské Rusko je reálnou hrozbou

Příznivci neohroženého Volodi mi určitě budou spílat a obviňovat z podlehnutí západní propagandě. Ať chceme či ne, ruská propaganda je daleko silnější a propracovanější. Pomáhá v tom potlačování médií s jiným názorem. Svoboda tisku a slova na Západě, kam se řadíme i my, se vůbec nedá srovnávat s Rus...
více


14.11.2014 AUSTRÁLIE: S Obamou nad hlavou...

Letěly docela nízko, takže nás ten kravál zdvihl z židlí a vyhnal z domu. Celkem jich nad námi přeletělo šest nebo sedm; tři z nich přitom vypadaly jinak než ty helikoptéry, na jaké jsme tu zvyklí.
více


14.11.2014 OSOBNOST: Hrdina holocaustu

1. září 1939 propukla druhá světová válka, nacisté obsadili téměř celou Evropu a zasévali v ní smrt a zkázu. Nejvíce však na přípravu k válce a válku samotnou doplatili Židé.
více


14.11.2014 SVĚT: Nikoliv triumf, ale dohoda

Tématem X. pražské bezpečnostní konference byl pokus o prognózu, jak si bude svět stát za další čtvrtstoletí. Co se událo a co se možná odehraje? Množství zajímavých příspěvků se tématu dotklo z hlediska sociologického, geopolitického, energetického a bezpečnostního. Některé z nich přinesly pozoruhodné...
více


14.11.2014 EVROPA: Jak unijní regulovčíci přerostli politikům přes hlavy

Evropská komise funguje jako fabrika na regulace. Eurokraté jsou jimi posedlí, jen ve sféře byznysu během posledních pěti let obdařili Evropu tisíci předpisy.
více


13.11.2014 USA: Čas realitou pořádně cloumající

Poprvé jsem v Americe přistál víc než před půl stoletím, když v Bílém domě vysedával a tamější parkety svou golfovou obuví poškozoval nijak si v prezidentství libující vítězný exgenerál Dwight Eisenhower.
více


13.11.2014 ŠPANĚLSKO: Rajoyův „katalánský problém“

Artur Mas se sice probudil do listopadově deštivého, a ještě k tomu pondělního rána, k podzimně depresivní náladě měl však předseda katalánské vlády jen pramálo důvodů. Spíše naopak.
více


13.11.2014 IZRAEL: Vypukla třetí intifáda?

To, co začalo jako ojedinělé arabské útoky na izraelské civilisty a policii v Jeruzalémě, se nebezpečně rozrůstá a šíří po celém Izraeli.
více


12.11.2014 BLÍZKÝ VÝCHOD: Licoměrnost k pohledání

Nejnovějším mediálním hitem je „devítibodový plán na zničení Izraele pomocí referenda“, který se dnes (10/11) objevil také na českých serverech. Ve skutečnosti jde o soubor devíti „klíčových“ otázek a odpovědí, který byl zveřejněn na anglickojazyčné twitterové stránce íránského duchovního vůdce ajatolláha...
více


12.11.2014 SVĚT: Druhá studená válka a ČR

Druhá studená válka mezi euroaemerickým geopolitickým celkem a Putinovou ruskou diktaturou zastihla Českou republiku, tak jako demokratickou Ameriku a Evropu bez výjimky, ve skandálním politickém negližé.
více


12.11.2014 BLÍZKÝ VÝCHOD: Obnova v Gaze?

Celé řady domů jsou v troskách, vyvrácený minaret jedné mešity se zachytil o sousední dům, takže visí přes ulici jako nějaký most. Znovu to oživuje vzpomínky na Drážďany v roce 1945. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun, který už na cestách po světě spatřil ledacos, tvrdí, že tak hroznou zkázu nezažil ...
více


11.11.2014 USA: Pozbytí záře mesiáše

Stalo se tak v Americe 4. listopadu, v úterý - tradiční době zdejších voleb, nevím proč. Na úterý mám sladkokyselé vzpomínky z doby mého soudcování v západočeském pohraničí. V takto pojmenované vesnici se totiž natáčel film „Městečko na dlani“ podle románu Jana Drdy.
více


11.11.2014 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 297

Plastic Jesus byl hit v roce 1972 a zpívala to dnes zapomenutá skupina King Earle Boogie Band. Slova této písničky byla inspirována stejnojmennou novelou od Poppy Z. Brita z roku 1957. Já jsem si na ni vzpomněl v království plastu, v USA. Všude vám dají kafe a čaj do polystyrenových kelímků a jídlo na...
více


10.11.2014 IZRAEL: Boj o Jeruzalém (2)

V souvislosti s nepokoji v Jeruzalémě, jmenovitě na Chrámové hoře, došlo ke zhoršení vztahů mezi Izraelem a Jordánskem. Vnějším projevem této skutečnosti je odvolání jordánského velvyslance Walida Obeidata z Tel Avivu do Ammánu k obligátním konzultacím.
více


10.11.2014 USA: Léčba Obamou

Před šesti lety působil na předvolebních shromážděních jako euforická mašina a dívky i ženy, převážně minoritních etnik, afektovaně plakaly zmítané záchvaty štěstí a naděje v novodobého spasitele Ameriky a celého světa.
více


8.11.2014 USA: Republikáni povinnost splnili

Přesvědčivě vyhráli republikáni. Udrželi si většinu ve Sněmovně reprezentantů, posílili ji o tucet křesel navíc, takže ve 435členné sněmovně budou republikáni mít až o 70 kongresmanů více než demokraté.
více


8.11.2014 IZRAEL: Boj o Jeruzalém

Každý den, jsem-li ve své PC pracovně, dívám se na Chrámovou horu. Hned vedle monitoru mám na zdi velký snímek Jeruzaléma. Izraelská metropole se tak stala součástí mého domova.
více


8.11.2014 HISTORIE: Šesticípá hvězda – Davidův štít

israel flag
Na rozdíl od sedmiramenného svícnu, jehož zhotovení přikázal sám Hospodin Mojžíšovi na hoře Sinaj, a který je tedy biblickým symbolem, se o šesticípé hvězdě něco takového nedá říct. V průběhu dějin se stala židovským symbolem, ale židovské prameny se shodují na tom, že jím původně nebyla.
více


7.11.2014 IZRAEL: Uzavření terminálu do Gazy

Izrael uzavřel „do odvolání“ Kerem šalom, jediný terminál pro přepravu zboží do Pásma Gazy. Opatření podle sdělení izraelské televize nařídilo izraelské ministerstvo obrany jako reakci Izraele na nový sobotní raketový útok na Izrael.
více


7.11.2014 EVROPA: Jak nově na východě?

Petr Nečas
Parlamentní volby na Ukrajině skončily vítězstvím neextrémních politických sil. Bude teď naprosto nezbytné, aby v ukrajinské politice nezačal tradiční boj každého s každým a především aby nezbytné reformy a řešení hlubokého vnitřního rozdělení země nevedly k dalšímu Majdanu.
více


7.11.2014 EVROPA: EK je zase plná komunistů

Je to v Bruselu už taková pěkná prvolistopadová tradice. Nastoupí nová Evropská komise a komisaři hrají s voliči “oko bere”. Kdo přesněji trefí, kolik je v Komisi komunistů, vyhrává.
více


7.11.2014 SVĚT: Čína si nezaslouží laciné odsudky

Jak se dalo očekávat, pravicoví politikové využili příležitosti k tvrdé kritice prezidenta republiky a zahraniční politiky ČR za to, že se zpronevěřuje morálněpolitickým hodnotám, jež jsou s ní spojeny v polistopadovém vývoji a jež dávaly ČR v mezinárodním společenství autoritu státu bojujícího za demokracii...
více


7.11.2014 SVĚT: Máme se bát Ruska? (2)

Ve světové tabulce neúplatnosti, vydané Transparency International pro rok 2010, se Rusko nalézá na 154. místě ze 178 (Republika česká, věru žádný vzor panenské čistoty, přece jen na místě 53.), za sebou už jen Tadžikistán, Rovníkovou Guineu a pár podobně zoufalých končin.
více


6.11.2014 USA: Kdo komu co asi dluží

Velmi nedávno (16. října 2014) ve Washingtonu v Bílém domě při příležitosti mohamedánského svátku Eid al-Adha slavnostní řečník John Kerry, současný ministr zahraničních věcí, ve svém projevu ujistil pozvané hosty o prezidentem Obamou pravidelně zdůrazňované premise, že islám je náboženstvím míru.
více