15.7.2019 | Svátek má Jindřich


15.7.2019 EVROPA: Produkt korektní politiky

Jan Bartoň
Europoslanec Jan Zahradil napsal velmi poučnou stať o situaci v EU. Nazval ji Nebojme se vícerychlostní Unie a dle mého soudu přesně vystihl, o co se v současné EU hraje.
více


15.7.2019 SVĚT: O vojenském satelitu Sokolí očko

Pavel Strunz
Chvíli po startu spadla raketa Vega z dílny Evropskoé kosmické agentury (ESA). Pády kosmických raket se občas stávají. Je to smutné, většinou takové ztráta znamená zdržení v mírovém využití kosmického prostoru.
více


15.7.2019 BĚLORUSKO: Čtvrt století

Petruška Šustrová
Je tomu už pětadvacet let, co byl prezidentem Běloruska zvolen Alexandr Lukašenko, a konce nevidět. Nemá ve své funkci zrovna ustláno na růžích, je zřejmé, že si šéf sousedního Ruska na Bělorusko dělá choutky.
více


13.7.2019 FRANCIE: Země páchá sebevraždu

Giulio Meotti
„Pokud jde o Francii v roce 2019, tak již nelze popírat, že dochází k ‚Velké proměně‘ - závažné a nebezpečné transformaci,“ poznamenal Michel Gurfinkiel, zakladatel a prezident Institutu Jeana-Jacquese Rousseaua.
více


13.7.2019 SLOVENSKO: Jako hon na čarodějnice

Tomáš Zdechovský
Na Slovensku zakáží od letošního 1. září drezuru zvířat při veřejných vstoupeních. Neděje se tak ale z podnětu veterinární správy, která přísně hlídá pravidla, situaci skutečně zná a cirkusy pravidelně navštěvuje, ale předně kvůli aktivistům, kteří sesbírali 50 000 podpisů.
více


13.7.2019 JAPANORAMA: Obchodní bitva s Koreou

Milan Hubáček
Snaha Japonska, Jižní Koreje a Číny o vytvoření zóny volného obchodu a o ekonomickém partnerství dostává v poslední době povážlivou trhlinu.
více


12.7.2019 ŠVÉDSKO: Choroba šílených hudebníků

Petr Adler
Významný francouzský herec švédského původu Max von Sydow, muž, který zářil v tom nejlepším, co kdy natočil jeho snad ještě slavnější krajan, režisér Ingmar Bergman, se kdysi vyjádřil, že švédský smysl pro humor je poněkud jiný, než bývá zvykem v mnoha jiných zemích.
více


12.7.2019 NĚMECKO: Ilegální migrace? Neexistuje!

Jan Bartoň
Před necelým rokem přijalo Valné shromáždění OSN Pakt o migraci, v němž se migrace považuje za základní lidské právo. Ministr zahraničí české vlády i ministr vnitra, oba za ČSSD, shodně tvrdili, že z něj pro Česko neplynou žádné závazky a že se nic neděje.
více


12.7.2019 EVROPA: Nebojme se vícerychlostní Unie

Jan Zahradil
Komentátoři, kteří se ještě před deseti dny rozplývali nad socialistickým kandidátem Fransem Timmermansem, dnes chrlí superlativy na paní Ursulu von der Leyenovou z CDU.
více


11.7.2019 ÍRÁN: Trumpova předvolební komplikace?

Pavel Kopecký
Před pár dny jsme byli svědky tragikomické politické operety jménem „Lidumil Trump“. Podstatou propandistického divadla bylo zastavení ilegální agrese vůči svrchovanému státu. Údajně deset minut před úderem na íránské území učinil prezident supervelmoci „humánní krok“ a stopnul bezmála zahájený...
více


11.7.2019 EVROPA: K novému vedení Evropské unie

Pavel Svoboda EP
Evropská rada 2.7.2019 rozhodla tak, že nové vedení EU má vypadat následovně: předsedkyní Evropské komise se stane Němka z CDU, předseda Evropské rady (ER) bude liberál z Belgie, vysokým představitelem EU pro zahraniční věci (VP) pak španělský socialista, předsedou Evropského parlamentu socialista...
více


11.7.2019 GLOSA: Břemeno bílé ženy

Zbyněk Petráček
Německo vzdává naději na celoevropské přerozdělování migrantů a uprchlíků, píše Spiegel Online.
více


10.7.2019 USA: Jak New York Times zradily vládu

Jan Vitek
Byly kdysi časy, kdy co napsalo Rudé právo, bylo pravdivější nežli Bible svatá. V méně vzdálené minulosti lidé přísahali na bednu. V současné době plné kachen a falešných zpráv jsou pro mnohé lidi střelkou věrohodnosti New York Times.
více


9.7.2019 EVROPA: Přemítání o dělící linii

Luděk Frýbort
Podivoval se tuhle autor jednoho článku v německých novinách - čím to, že se lidé v pěti spolkových zemích někdejší NDR svými názory a postoji tak velice liší od svých západnějších spoluobčanů?
více


9.7.2019 USA: Nebezpečí zaujatého zpravodajství

Alan M. Dershowitz
Alan M. Dershowitz
Deník The New York Times se, zdá se, rozhodl zmařit Trumpův mírový plán pro Blízký východ ještě před jeho zveřejněním.
více


9.7.2019 POD DOHLEDEM STB: Podivný pardubický perník (3)

Ota Ulč
S šéfem Králíkem jsme z mé iniciativy uskutečnili několik značně dlouhých telefonátů. Na příští cestě do New York City jsme si domluvili závaznou schůzku, z níž na poslední chvíli z jeho iniciativy sešlo.
více


9.7.2019 GLOSA: Poslední výstřel

Ondřej Neff
Hodně jsem brečel, bylo mi deset, jedenáct let, když Poslední výstřel skolil rudého gentlemana Vinnetoua. Knihu jsem pak zaklapl, bylo to dnes klasické vydání s ilustracemi Zdeňka Buriana.
více


9.7.2019 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 519

Jan Čech
Narazil jsem posledně na to, kterak cizinci nad námi ohrnují nos. Naopak my si myslíme (mylně), že jsem pro svět něčím výjimeční. Nejsme! Je hloupost se podceňovat, ale čím bychom měli vynikat?
více


8.7.2019 EVROPA: Ursula kdo?

Marian Kechlibar
To není míněno jako výsměch. Ještě před pár dny valná většina Evropy novou kandidátku na předsednictví EK vůbec neznala.
více


8.7.2019 EVROPA: Maškaráda

Markéta Šichtařová 5
Zprávou číslo jedna posledních dní je, že dva nejvyšší posty v EU obsadí ženy. Žena povede Evropskou komisi, žena povede i centrální banku. To tu ještě nebylo, milovníci kvót na všechno jsou v Edenu. Já ne.
více


6.7.2019 KNIHA: Za oponou války

Tomáš Vodvářka
Ti, co sledují zpravodajství České televize, jej znají. Vysoký muž s culíkem, který komentuje události z míst, kam se z „normálních“ lidí nikdo nehrne. Jde tam totiž o život.
více


6.7.2019 VELKÁ BRITÁNIE: Uč se novému myšlení, profesore

Marian Kechlibar
Staroslavné vysoké učení v anglické Cambridgi jde s dobou. V rámci takzvaného „reverzního mentoringu“ dostanou služebně starší bílí učitelé a pracovníci administrativy přiřazeného černocha, Asiata nebo příslušníka jiné etnické menšiny jako mentora.
více


5.7.2019 POLEMIKA: Itálie naším vzorem v migraci a ekonomice?

Jan Bartoň
Začetl jsem se do příspěvku Jiřího Turnera Bude Itálie náš vzor v migrační politice i v ekonomice?. V mnohém musím s panem Turnerem souhlasit, v mnohém ale naprosto ne. Ale popořádku.
více


5.7.2019 GLOSA: Vybrat si migranty?

Zbyněk Petráček
Téma migrace je stále vyhrocenější i emotivnější. Promítá se do morálních argumentů, které zase válcují ty racionální.
více


5.7.2019 SVĚT: Trump a Putin v Ósace

Jefim Fištejn
V zrcadle amerického tisku na summitu Velké dvacítky v Ósace stála za pozornost jen jedna událost, a to setkání Donalda Trumpa s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem.
více


4.7.2019 SVĚT: Plechovky plné červů kopnuté dopředu

Jan Vitek
Stalo se na zasedání vládců světa v Ósace něco mimořádného, že bychom se mohli radovat, jak se nám snaží namluvit mnozí politologové?
více


5.7.2019 IZRAEL: Další zásah

Gita Zbavitelova 1
Svět už si zvykl slýchat, že Izrael útočí v Sýrii. V posledních sedmi letech tam na pozice Íránu a jeho spojence, libanonského hnutí Hizballáh, podnikl ne stovky, ale více než tisíc útoků, jak nedávno přiznal bývalý náčelník hlavního štábu armády Gabi Aškenazi.
více


4.7.2019 EVROPA: Drzá V4

Zdeněk Holásek
Nekonečná jednání kolem výběru kandidátů na nové špičky skončila tím, že šéfové členských států na padrť rozbili umělý konstrukt špičkových kandidátů, který nemá oporu Lisabonské smlouvě. Vyložit to lze tak, že si šéfové členských států vzali zpět část moci, tedy aspoň v této otázce.
více


5.7.2019 ŠVÉDSKO: Sebepoškozování

Judith Bergman
V centru malebného švédského univerzitního města Uppsala se 80 % dívek necítí bezpečně. 14letá dívka, která se bojí odhalit svoji identitu, švédským médiím řekla, že stále nosí sportovní obuv, aby mohla v případě napadení „rychleji utéct“.
více


4.7.2019 GLOSA: Dobro válčí se zlem

Zbyněk Petráček
Slovo pirát zásadně mění svůj význam. Kdysi označovalo nejtěžší zločince. Dnes jsou pirátské politické strany řazeny na progresivní levici.
více


4.7.2019 SVĚT: V čem spočívá jádro klimaticko-populačního pudla

Luděk Frýbort
„Hle, jádro pudla,“ zvolal prý doktor Faust, dotušiv se že ten černý pudl s jiskřícíma očima, co k němu právě přiběhl a nedal se odehnat, je ďábel Mefisto ve psím přestrojení.
více


4.7.2019 POD DOHLEDEM STB: Podivný pardubický perník (2)

Ota Ulč
Teď budeme pokračovat, od povšechného hodnocení svazku se podíváme do terénu, co a jak. Takto tedy dopadl amerikánský profesorský profesůrek.
více


3.7.2019 SVĚT: Zeman a NED

Jan Vitek
Není tomu tak dávno, co Washington Post uveřejnil článek nadepsaný „Vzdávají se Češi morální odpovědnosti?“, který napsal Carl Gershman, prezident amerického Národního nadačního fondu pro demokracii (NED), jinak šedá eminence politických podrazů a převratů v mnoha zemích světa.
více


11.7.2019 PLAVBA K BOJIŠTÍM V PACIFIKU – 1: Popud k iniciativě

Ota Ulč
Oceán pacifický, který takto nepřesně v roce 1520 pojmenoval portugalský mořeplavec Ferdinand Magellan, je větší než veškerá souš naší planety dohromady.
více


3.7.2019 LIBANON: Noční můra Arabů? Nutnost přijmout Palestince

Khaled Abu Toameh
Lebanon flag
Libanonci se obávají, že nový zákon pro správu palestinských uprchlických táborů připraví půdu pro „přesídlení“ statisíců Palestinců v Libanonu. Vyhlídka na „přesídlení“ Palestinců je noční můrou, která Libanonce pronásleduje po celá desetiletí.
více


3.7.2019 FEJETON: Co tam asi mohou mít?

Voyen Koreis 2
S tím běháním to se mnou už příliš žhavé není. Nicméně jsem se zvedl od počítače a došoural se ven před dům v očekávání toho, že uvidím něco, co tu nevídáme příliš často.
více