30.4.2017 | Svátek má Blahoslav


29.4.2017 GLOSA: Piercer ze skupiny bezmozkovitých

Lubomír Stejskal
Nebýt nebetyčné stupidity jeho pracovníka, o piercingovém studiu Cold Steel Piercing bychom nejspíš nikdy neslyšeli. Nachází se ve městě Cairns na severu australského Queenslandu.
více


29.4.2017 AUSTRÁLIE: Anzac day 2017

Stanislav Moc
Ráno jsme vstali před pátou. Byla silná mlha a žena musela zapnout světla. Řídila jako obvykle ona, protože na Anzac day v našem klubu navrátivších se vojáků, myšleno z válek, se ke snídani podává rum s mlékem (pěkně půl na půl) a tím pádem jsem já jako řidič na celý den vyřazen z činnosti.
více


29.4.2017 USA: Jízda s Donaldem

Roman Joch
Je to arbitrární, tedy svévolná hranice, hodnotit státníka, ať už prezidenta či premiéra, právě po sto dnech v úřadu. Ale je to zvyklost, která se respektuje.
více


29.4.2017 GLOSA: Kde je páka na Kima

Zbyněk Petráček
Korejský poloostrov teď připomíná stroj času. Nevrací nás nazpět o 65 let do ostré války proti komunistické agresi, ale o nějakých 35 let do ideologického vrcholu války studené.
více


29.4.2017 RUSKO: Zákaz Svědků Jehovových

Dan Drápal
Fareed Zakaria ve své knize Budoucnost svobody upozorňuje na souvislost mezi výškou HDP a vyhlídkami demokracie. Z jeho výkladu by se zdálo, že demokracie je určitý luxus, který si mohou dovolit jen bohaté země.
více


28.4.2017 USA: Cesta k převratu

Václav Komora
american flag
Ve Spojených státech se začínají ozývat hlasy, že vzpoura tzv. „hlubokého státu“, neboli páté kolony z předchozí Obamovy vlády, proti prezidentu Trumpovi může vést až k otevřené občanské válce.
více


29.4.2017 SVĚT: Postavte tu zeď, pane Trumpe!

Pavel Kosorin
„Jak je možné, že v tak technicky pokročilém světě stále tak zarputile bojujeme s démony minulosti?“ ptá se Tomáš Sedláček.
více


28.4.2017 FEJETON: Čekání na Mudrce

Vladimír Cícha
V poslední době si stále častěji říkám: Už se na to sledování světových událostí vykašli, hochu! Máš hodně pěkných knih, můžeš si zavrzat na piano, pokusit se o ždibec grafomanie, zahrát si tenis, s vnukem šachy, vyjít na špacír k Pacifiku nebo...
více


28.4.2017 NĚMECKO: Skvělá práce policie

Jan Schneider
Fotbalisté Borussie Dortmund odjížděli na zápas Ligy mistrů s AS Monaco, když byl jejich autobus poškozen třemi explozemi. Ty naštěstí nastaly v takovém okamžiku, že nezpůsobily ztráty na životech, pouze několik lehčích zranění.
více


28.4.2017 TURECKO: Vlivný prezident

Miroslav Haňka
turkish flag
V Turecku skončily volby. Volby ojedinělé, neobvyklé a do jisté míra kontroverzní. Volilo se o zvýšení pravomocí tureckého prezidenta. Vítězstvím prezidenta Erdogana v těchto volbách se mění politické klima v této zemi, celý mocenský systém Turecka se mění na prezidenský.
více


29.4.2017 USA: Rasismus a diskriminace

Alexander Tomský (2)
Nedávná sociologická studie americké Federální banky opět nastolila problém rasismu jako základní vysvětlení rozdílu mezi bohatými a chudými Američany.
více


28.4.2017 IZRAEL: První šaría soudkyně

Lubomír Stejskal
Možná to bude pro někoho překvapení, ale také v Izraeli existují šaríátské soudy. Podivit se tomu ale může pouze ten, kdo neví, že právo šaría neznamená pouze sekání rukou zlodějům a kamenování cizoložnic.
více


27.4.2017 SVĚT: Psychologická válka

Václav Vlk st.
V politice a boji se lže vždycky, to jen dnešní progresivní blábolilové předstírají v mediích, že všecko, co píší odezírajíce ze rtů „svého pána“, je pravda, nic než pravda a čistá pravda. Neboť oni by přece... atd. atd.
více


27.4.2017 ESEJ: Zrada evropského dědictví demokracie a svobody

Frank Furedi
European Union flag
Zdá se, že příznivci EU mají Evropu za křehkou rostlinku, a tak politici a zástupci médií pravidelně varují veřejnost před velkým nebezpečím takzvaných populistických hnutí.
více


27.4.2017 GLOSA: Ivanka a Angela

Zbyněk Petráček
Jestli setkání Ivanky Trumpové a Angely Merkelové něco připomíná, tak jednu scénku z léta 1989. V pražské hospodě Klamovka někdo dal na zeď fotografii, na níž si Karel Gott podává ruku s Mejlou Hlavsou, frontmanem Plastic People, a nad ni připsal: setkání Sojuz–Apollo.
více


27.4.2017 USA: 13procentní etnická menšina a její výsledky

Ota Ulč
Je to ovšem záležitost černošská, nezřídka jakoby s nárokem na stoprocentní celonárodní důležitost, a tudíž i pozornost. Takto se například momentálně prezentuje kalifornská kongresmanka Maxine Waters ve Washingtonu, tuze usiluje o změnu posledního volebního překvapení, jež učinilo Donalda Trumpa...
více


27.4.2017 FRANCIE: A nyní všichni proti Marine

Jan Vitek
Očekávané překvapení à la Trump v prvním kole francouzských prezidentských kolech se nekonalo. Stalo se to, co předvolební průzkumy předpovídaly: Emanuel Macron bude první, Marine Le Penová druhá s rozdílem jednoho bodu.
více


26.4.2017 SVĚT: Hodina pravdy se nezadržitelně blíží

Jan Vitek
Severní Korea je čínský zadní dvorek. Říše středu nemůže připustit, aby ji odtud obhlížel dalekohledem nějaký americký generál se zlým úmyslem jako Douglas McArthur 11. dubna 1951. Mohl za to Kim I., který si vzal do hlavy sjednotit Koreu silou. Málem se mu to podařilo. Už mu zbýval dobýt jen...
více


26.4.2017 FRANCIE: Všichni proti Marine?

Zbyněk Petráček
Už nějaký čas se na Západě mluví o fenoménu rozdělených společností. Není to výmysl. Ten trend dobře ilustrují volby rakouské hlavy státu, britské referendum o setrvání v EU i volby amerického prezidenta.
více


26.4.2017 EVROPA: Francie (ne)mění kurs

Jan Bartoň
Emmanuel Macron má velkou šanci stát se novým francouzským prezidentem. V prvním kole svedl vyrovnaný souboj s Marine Le Penovou a v kole druhém očekává podporu od ostatních poražených kandidátů.
více


25.4.2017 FRANCIE: Po prvním kole

Marian Kechlibar
První kolo prezidentských voleb ve Francii skončilo „nerozhodně“. Samozřejmě ne doslova – postupují, jako obvykle, dva kandidáti, kteří nasbírali nejvíce hlasů. „Nerozhodnost“, o které hovořím, spočívá hlavně v tom, že rozdělení hlasů mezi čtyři nejvýznamnější kandidáty bylo velmi rovnoměrné.
více


25.4.2017 USA: Povedené časování

Ota Ulč
Rozhlížím se po své minulosti a mám vlastně důvod si libovat při pomyšlení na časování, které mi tak užitečně vyšlo. Znovu jsem si to připomněl zásluhou týdeníku The Weekly Standard z 16. listopadu 2015. Na teto obálce byly řady graduantů a u toho tři slova s otazníkem GETTING YOUR PH.D.?
více


25.4.2017 ÚVAHA: Hledej v knihách

Karel Bečka
„Kdo je sem pustil?“ ozval se výsměšně bakalář. „To ty nevíš? Zeptej se byzantského císaře pána, kdo sem ty žluté opice zavolal! Holenku, dnes už ví každý, kdo platí stěhování národů. Tomu se říká vysoká politika, víš?“
více


25.4.2017 PÁSMO GAZY: Krize kolem elektrárny

Lubomír Stejskal
Letos je tomu už deset let, co se v Pásmu Gazy ujalo násilně moci teroristické hnutí Hamas, které vypudilo Fatah. Jeden z výsledků jeho vládnutí? Tento týden (17-23/4) došlo palivo jediné gazské elektrárně.
více


25.4.2017 SVĚT: Pravé umění je udělat deal s Kimem

Pavel Jégl
Paranoidní klan ze severu Korejského poloostrova vzdoruje zastrašování i ekonomickým sankcím a pro své hlavní nepřátele – Jižní Koreu, Japonsko a Spojené státy – je rok od roku nebezpečnější.
více


25.4.2017 GLOSA: Francie se učí žít

Zbyněk Petráček
I ve vážných situacích se občas projeví kouzlo nechtěného. Například když se moderátor ČT ptal politologa na předvolební Francii: „Jak podstatné téma v kampani je bezpečnost?“
více


24.4.2017 ANALÝZA: Důkaz pro úder raketami Tomahawk?

Karel Wágner
V posledních dnech se ukazuje, že s tím syrským náletem, při kterém 4. dubna v Chán Šajchúnu měl Asad bombardovat civilisty sarinem, to bude možná trochu jinak.
více


24.4.2017 VENEZUELA: Vyhrocená situace

Marian Kechlibar
Ekonomická a politická situace ve Venezuele se opět vyhrocuje. Dnes přináším jen krátký překlad několika příspěvků z Reddit.com.
více


24.4.2017 GLOSA: Bod pro Trumpa

Lubomír Stejskal
Důkaz, že zákulisní vyjednávání bez mediální publicity vede někdy k dobrému výsledku snadněji než veřejná kampaň. Opakuji: někdy, ne vždy. Tentokrát se to ale povedlo.
více


24.4.2017 BLÍZKÝ VÝCHOD: Lživé palestinské učebnice

Gita Zbavitelova 1
Palestinská samospráva přerušila styky s Úřadem OSN pro palestinské uprchlíky, který jim každý rok věnuje jednu a čtvrt miliardy dolarů. Proč? Protože úřad chtěl změnit palestinské školní osnovy, které podněcují k násilí na Izraelcích.
více


24.4.2017 EVROPA: Erdoganovo vítězství, prohra Turků

Dan Drápal
Turecké referendum o ústavních změnách dopadlo pro Erdogana vítězně. Dosáhl svého. Pokud mu bude zdraví sloužit a pokud nebude svržen, může legálně vládnout ještě celou řadu let.
více


24.4.2017 EVROPA: Poslední eurojunta

Zbyněk Petráček
Často se hovoří o rozdílu mezi hodnotovým společenstvím, jakým je Evropská unie, a vojenskou aliancí, jakou je NATO.
více


22.4.2017 EVROPA: Po žárovkách igelitky

Jan Bartoň
Jedním z naprosto zbytečných důvodů klesající obliby EU je snaha zasahovat z pozice jednotného evropského trhu do technického rozvoje. Začalo to žárovkami a nyní jsou na řadě igelitky.
více


22.4.2017 GLOSA: Dvě sestry někdy úplně stačí, pane Cimrmane

Lubomír Stejskal
Zapomeňme na chvíli na Schengen a zkusme si představit následující scénku. Na hraničním přechodu na vstupu do ČR probíhá rutinní kontrola. U dvojice návštěvnic je nalezena výbušnina.
více


22.4.2017 NĚMECKO: Opravdoví demokraté

Zdeněk Holásek
O tomto víkendu se koná sjezd AfD, před čtyřmi lety založené a dosud poměrně úspěšné nové politické strany, která nyní prochází typickou krizí identity po prvotních úspěších v dosud konaných zemských volbách.
více


22.4.2017 VELKÁ BRITÁNIE: Nebát se a volit

Zbyněk Petráček
Nebát se a nekrást, říkal TGM. A i když autorství onoho výroku nemusí být stoprocentní, stále je s ním pevně spojován. Podobně by se mohl s britskou premiérkou spojovat – samozřejmě vymyšlený – výrok „nebát se a vyhlásit volby“.
více