26.9.2016 | Svátek má Andrea


26.9.2016 CESTOVÁNÍ: Albánie chudá, ale hrdá

Milan Dřevojánek
„Vy jste se zbláznili – buď vás tam okradou, nebo rovnou klepnou,“ pravili přátelé, když se dozvěděli, že jedeme se ženou na dovolenou do albánské Drače.
více


26.9.2016 USA: Nad předvolební knihou Donalda Trumpa

american flag
Necelé dva měsíce před americkými prezidentskými volbami si můžeme na pultech českých knihkupectví zakoupit překlad knihy jednoho z prezidentských kandidátů, Donalda Trumpa.
více


26.9.2016 BLÍZKÝ VÝCHOD: Může být v OSN legrace?

Lubomír Stejskal
Mnoho jí asi není, nicméně ve čtvrtek 22/9 jsem se docela dobře pobavil. To když vystoupil přesluhující (myšleno pokud jde o demokratický mandát) prezident Palestinskoarabské autonomie Mahmúd Abbás.
více


26.9.2016 HISTORIE: KOR

Petruška Šustrová
Je tomu rovných čtyřicet let, co čtrnáct lidí ve Varšavě vydalo Výzvu ke společnosti a mocenským orgánům Polské lidové republiky, čímž se formálně zrodil Výbor na obranu dělníků, který nese polskou zkratku KOR (Komitet obrony robotników).
více


26.9.2016 NĚMECKO: Teď chceme pravidla

Zbyněk Petráček
V Německu žije 550 000 odmítnutých azylantů. Tuto zprávu přinesl deník Bild s odvoláním na zdroje spolkové vlády, takže není důvod tomu číslu nevěřit. Německá média z něj velké haló nedělají.
více


26.9.2016 EVROPA: Sonda do německé mysli

Luděk Frýbort
Musím ocenit bezvýhradnou oddanost, s níž týdeník Respekt hájí slova a skutky paní Angely Merkel v těch uprchlických patáliích; taková se po roce zkušeností už stěží najde i v samotném Německu.
více


24.9.2016 GLOSA: Prezidentova prozřetelnost

united nations logo
Na úvod svého vystoupení varoval před šířícím se mezinárodním terorismem. Upozornil, že před několika lety bylo pod vlivem islámského terorismu šest zemí, nyní jich je již třicet pět. Islámský stát přirovnal k rakovině a mnohdy ještě horším, šířícím se metastázám.
více


24.9.2016 ANALÝZA: Prečo EÚ nie je schopná riešiť svoje problémy

Eduard Šebo
Európska únia sa otriasa v samých základoch a problémy a ťažkosti akoby sa znásobovali. Druhý rok zápasíme s utečeneckou krízou a do tohto vpadne brexit ako neočakávané rozhodnutie Britov.
více


24.9.2016 USA: Zeman by volil Trumpa

Jan Bartoň
Miloš Zeman by v případě, že by byl americkým občanem, volil Donalda Trumpa. Baracka Obamu vidí jako neúspěšného prezidenta, po kterém zůstal „rozhašený“ Blízký východ.
více


24.9.2016 GLOSA: Žvanit v New Yorku

Zbyněk Petráček
Nazývá-li člověk s poslaneckým mandátem parlament žvanírnou, je to špatně. Posiluje nedůvěru, místo aby využil svůj mandát. O žvanírně by měl mluvit spíš na adresu Valného shromáždění OSN.
více


24.9.2016 NĚMECKO: Kdo si na čem vyláme zuby?

Ladislav Jakl 1
Podle německého prezidenta Joachima Gaucka si „populisté“ na německé demokracii „vylámou zuby“. Řekl to v rozhovoru pro deník Saarbrücker Zeitung. „Zavedené strany“ prý nesmějí ze strachu menšiny obyvatel vytvářet ústřední politické téma.
více


24.9.2016 IZRAEL: Pohled do 13. komnaty - z muže ženou

Lubomír Stejskal
Říká se, že Izrael je jedinou demokratickou a svobodnou zemí na Blízkém východě. Je to pravda? Přečtěte si, co o tom soudí Talleen Abu Hanna (též Hanan).
více


23.9.2016 2016: Rok Václava Havla na Ukrajině

Karel Hvížďala
Ve dnech 16. až 18. září 2016 probíhal na Ukrajině, ve Lvově, 23. ročník Fóra vydavatelů, my bychom řekli knižní veletrh, za účasti i zahraničních vydavatelů hlavně z Polska a Slovenska.
více


23.9.2016 MIGRACE: Marnost nad marnost? Vůbec ne!

Stanislav Moc
Nejpalčivějším problémem současné Evropy je bezesporu migrace. Tak se to aspoň zdá povrchnímu pozorovateli. Povrchní pozorovatelé ovšem nedohlédnou, nebo nemohou dohlédnout, pravých příčin, proč socialistická politika evropských elit selhala a dostala kontinent do emigračních nesnází.
více


24.9.2016 MIGRACE: Bratislavská dezorientace

Pavel Kohout
Bratislavský summit Evropské rady se poprvé konal bez účasti Velké Británie. Ale Británie právně i fakticky je stále ještě členským státem EU. Dokonce ještě ani nestihla aktivovat článek 50 Lisabonské smlouvy, který pojednává o odchodu z Unie. Tak proč Britové v Bratislavě chyběli?
více


23.9.2016 EVROPA: Juncker

European Union flag
Málokterý projev vrcholných evropských lídrů je tak vzdálený realitě dneška jako projev předsedy Komise Junckera (dlouholetého lucemburského ministra financí) v Evropském parlamentu z minulého týdne.
více


22.9.2016 USA: Filantropie za mořem

Ota Ulč
V totalitní kleci národ vedl poměrně rovnostářskou existenci, netrápen příliš očividnými kontrasty materiálního blahobytu. Po rozpadu pokusnictví s vědeckým socialismem se ale socio-ekonomické nůžky značně rozevřely a vyrojili se zbohatlíci ve svých limuzinách, s honosnými sídly, posedlí hodinkami...
více


22.9.2016 IZRAEL: Podle ministryně je kritika její země legitimní

Lubomír Stejskal
V neděli (18/9) vystoupila v New Yorku na konferenci Židovského národního fondu izraelská ministryně spravedlnosti Ayelet Šakedová (obr.). Přinesla několik zajímavých pohledů na soudobý terorismus.
více


22.9.2016 RUSKO: A proč se Západ diví?

Ivo Strejček
Západ, konsternovaný výsledky nedělních voleb do ruské Dumy, ve kterých drtivě zvítězilo hnutí Jednotné Rusko, se úspěch tohoto politického uskupení snaží bagatelizovat „nízkou volební účastí Rusů“.
více


22.9.2016 RUSKO: Chudoba Rusů jako cena za Krym

Jefim Fištejn
Ve stínu parlamentních a gubernátorských voleb předpřipravených natolik, aby vylučovaly každou větší senzaci, zůstaly takřka nepovšimnuty dvě vlny nových protiputinských sankcí zavedených okamžitě po setkání prezidentů Spojených států a Ruska v rámci Velké dvacítky.
více


22.9.2016 NĚMECKO: Sonda do politiky

Zbyněk Petráček
K nejzajímavějším společenským zkumavkám Evropy teď patří zemské volby v Německu.
více


21.9.2016 IZRAEL: Palestinci už rok útočí...

Gita Zbavitelova 1
Brzy uplyne rok od chvíle, kdy začaly útoky palestinských „osamělých vlků“ na izraelské civilisty a vojáky nožem, střelnou zbraní nebo najížděním automobilu. Při více než 3500 útoků zahynulo 40 Izraelců a cizinců.
více


21.9.2016 EVROPA: Já to říkal! (2)

Václav Vlk st.
Pokud jste si radostně s Rowanem Atkinsonem zapěli Ódu na radost (dle představ mnoha bruselanů a našich pomocníků), otřete slzu a vydejte se do drsné reality.
více


21.9.2016 GLOSA: Žádnou euroarmádu

Jiří Weigl
Předseda Evropské komise J.-P. Juncker ve svém projevu před europarlamentem požadoval kromě jiného vytvoření společného evropského vojenského velitelství a práce na vybudování společné vojenské síly pod jeho velením.
více


21.9.2016 BERLÍN: Rozdělené město

Marian Kechlibar
Protestní strany získaly a jedna z nich (Die Linke) se nejspíš dostane do městské „vlády“. Celoměstské výsledky však zakrývají velké rozdíly mezi jednotlivými částmi města. Berlín zůstává i 27 let po pádu velké Zdi vnitřně rozdělen. Kromě velké východně-západní bariéry se vynořily i další dělicí...
více


21.9.2016 GLOSA: Karty pro brexit

Zbyněk Petráček
Visegrádská čtyřka odmítne dohodu o vystoupení Británie z EU, kdyby měla znamenat zhoršené podmínky pro práci Čechů, Slováků, Poláků a Maďarů v Británii. Tak to řekl slovenský premiér Fico agentuře Reuters po summitu EU v Bratislavě. Ta schůzka ukázala několik věcí.
více


20.9.2016 EVROPA: Já to říkal! (1)

Václav Vlk st.
Věštecká slova Neffa a jiná podobná slova dalších autorů napsaná na NP byla tehdy silně nekorektní. Bylo nám za ně nadáváno a hubou progresivních politiků EU i tuzemských jsme byli, tedy my Češi, Slováci, Maďaři a Poláci vylučováni z Unie.
více


20.9.2016 EVROPA: Už zase máme dva Berlíny

Michal Kašpárek
Václav Klaus starší byl na skok v Berlíně, který „nějak necítí a nemusí“. Je to „zvláštní kosmopolitní město“, po kterém jezdí příliš kol: „berlínská rovina tomu nahrává, ale do měst patří auta, nikoli cyklistika“.
více


20.9.2016 USA: Předvolební podivnosti, obtížnosti

Ota Ulč
Jakékoliv volby zpravidla doprovází tvrzení o jejich důležitosti. Tentokrát to nejspíš bude událost unikátní, za účasti voličů, jejichž inteligenci - slovy proslulého publicisty Henry Louis Menckena (1880-1956) - nelze zcela dostatečně podceňovat.
více


20.9.2016 EVROPA: Wehrwende!

Pavel Strunz
Dnes již klidně mohu napsat Wehrwende bez otazníku. Naopak s pořádným vykřičníkem. Wehrwende jsem v prosinci 2015 (Wehrwende?) nazval zásadní změnu v ozbrojených silách Evropské unie.
více


20.9.2016 SVĚT: Fenomén pláží je dost nový

Jaroslav Petr
Plantáže slunečníků a lány lehátek se táhnou na kilometry daleko. Šplouchání vln zaniká v křiku dětí i dospělých, slaná vůně mořské vody se mísí s odérem opalovacích krémů a rychlého občerstvení.
více


19.9.2016 EVROPA: Vyšehradský začátek konce EU

Miloslav Bednář1
Uherský Visegrád je co do názvu přejímkou původního slovanského Vyšehradu. Po konci komunistických středoevropských diktatur vzniklé visegrádské uskupení bylo přirozeným výrazem odvěkého úsilí.
více


19.9.2016 EVROPA: Shoda na hranicích

Zbyněk Petráček
Čím více patosu a vzletných slov, tím méně smyslu pro realitu i šancí na skutečné výsledky. Takovou lekci získal pozorovatel za léta sledování špičkových akcí EU. Pro ilustraci.
více


19.9.2016 EVROPA: Vyhodí nás z EU?

European Union flag
Češi si často myslí, že když jich je „jen“ deset milionů, nemohou v Evropě změnit nic. Lucembursko má jen o trochu víc obyvatel než dvojnásobek Prahy 4 a 8, a přesto Evropě dominuje, až z toho běží mráz po zádech.
více


19.9.2016 AUSTRÁLIE: Volby

Stanislav Moc
Celkem nedávno proběhly v Austrálii federální volby. Byly to volby neobvyklé, protože je koaliční strany (Liberálové + Nationals), které byly u vesla, vyvolaly rozpuštěním celého parlamentu (tzv. double dissolution), takže se volilo nejen do „domu“ representantů, ale i do senátu.
více


17.9.2016 CESTOVÁNÍ: Za tajemstvím dlouhověkosti 2016

sardinie
„Tell me: When you will be mine? Quando, quando, quando, quando?“ zpívá večer co večer stejný hudebník. Česky: „Řekni, kdy budeš má? Kdy, kdy, kdy, kdy?“ V mezinárodně se prosadivší verzi písňového textu zůstal klíčový italský výraz...
více