18.8.2018 | Svátek má Helena


18.8.2018 GLOSA: Trump ohrožuje diktaturu správného názoru

Petr Robejšek
Na popud deníku Boston Globe otisklo skoro 350 amerických novin komentáře, ve kterých se ohrazují proti Trumpově kritice médii. Ozval se názorový kartel, který je ublížený, protože prezident zpochybňuje jeho monopol na pravdu.
více


18.8.2018 NORSKO: Takový normální úchyl z Barnevernetu

Tomáš Zdechovský
Jak byste se cítili, kdybyste zjistili, že vám byly děti násilím odebrány kvůli posudku usvědčeného dlouholetého pedofila, kterému po krátkém pobytu ve vězení jeho děti hned vrátí? Na to se ptá i britská BBC v nové dokumentu.
více


18.8.2018 NĚMECKO: Genderistické zblbnutí

Zdeněk Holásek
Spolková vláda po určitých kontroverzích předkládá do Spolkového sněmu další vydařený zákon, sledující rozhodnutí Spolkového ústavního soudu, kterým byla v r. 2017 nemožnost volby 3. pohlaví označena jako porušení osobnostních práv a porušení základního zákona (ústavy).
více


18.8.2018 GLOSA: Apokalypsa?

Zbyněk Petráček
Zřícení dálničního mostu v Janově je průšvih, který rezonuje celým Západem. V jistém smyslu i víc než terorismus.
více


17.8.2018 USA: Čísla nelžou

Karel Stryczek
Neexistuje zatím jediný číselný ukazatel, jediný měřitený fakt, který se v letech 2017 a 2018 v USA zhoršil. Nenáviděný kapitalismus, když se nechá být, znovu opakovaně (pokolikáté už) produkuje výsledky.
více


17.8.2018 MIGRACE: Kvóty slouží jen špinavému byznysu pašeráků

Jaroslav Míth
Jeden velký problém spojený s masovou ilegální migrací do Evropy se stále silně opomíjí a málo se zmiňuje. Proč asi? Ve hře je totiž ohromný balík peněz, který drží v ruce organizovaný zločin – pašeráci lidí.
více


17.8.2018 AFGHÁNISTÁN: Kvadratura kruhu

Pavel Kopecký
V Afghánistánu padli další tři čeští vojáci. Tuzemská ozvěna tragédie je mohutná. Pořádně se rozvířila nehybná domácí atmosféra.
více


17.8.2018 GLOSA: Když Trump chce

Zbyněk Petráček
Donald Trump zůstává vděčným objektem pro lidi přesvědčené, že kdyby ho jako prezidenta nebylo, museli by si ho vymyslet. Pro ně je nevypočitatelným šílencem, ne tím, kdo nastavuje sice nepříjemné, leč užitečné zrcadlo.
více


16.8.2018 NĚMECKO: Přijeď, zůstaneš

Marian Kechlibar
Deník Die Welt se dnes zabývá tématem toho, co se děje s odmítnutými žadateli o azyl, tj. těmi, kdo od německých úřadů neobdrželi ani „plný“ azyl, ani tzv. doplňkovou ochranu. Takoví lidé by teoreticky měli být navráceni do svých rodných zemí, prakticky však deportační mechanismy z různých důvodů...
více


16.8.2018 USA: Kam se asi vlastně řítíme

Ota Ulč
Loňského roku 2017, kdy Donald Trump se ujal amerického prezidentování, dva velmi dobře známí komentátoři - Ben Shapiro a černošský profesorský vědátor Williams - se zastávají hodnot západní civilizace.
více


16.8.2018 NĚMECKO: Povstat

Zbyněk Petráček
Sociální demokracie (SPD) dominuje německé levici už 150 let. Dala jí osobnosti jako Willy Brandt, Helmut Schmidt či Gerhard Schröder. Napadlo by někoho, že ta hegemonie bude ohrožena?
více


14.8.2018 MIGRACE: Začít přemýšlet jinak

Tomáš Zdechovský
Během podzimu 2017 začali různí pašeráci lidí měnit taktiku. Tím, jak Itálie přitvrdila v migrační politice a kontrole lodí, na kterých bývali zcela výhradně muži, začali na moře posílat i ženy (hlavně těhotné) a děti.
více


15.8.2018 NĚMECKO: Vzestup salafistů

Soeren Kern
Počet salafistů v Německu se za posledních pět let zdvojnásobil a poprvé přesáhl 10 000, uvádí německá civilní vnitřní zpravodajská služba BfV. Ta odhaduje, že v Německu žije více než 25 000 islamistů, z nichž téměř 2 000 představuje bezprostřední hrozbu útoku.
více


16.8.2018 EVROPA: Českým dětem německé dávky

Petr Holub1
Může to být horkým létem, kdy se nic neděje, a tak pozornost získávají okrajová témata. Ovšem zároveň mohou do veřejné debaty proniknout dlouhodobé nešvary, které vadí spoustě lidí a které se dosud zametaly pod koberec.
více


14.8.2018 BIG BEN: Boris a zbláznění konzervativci

Benjamin Kuras
Zopakujme si, co vlastně Boris Johnson (dále jen Boris, nikdo mu už jinak neříká) o těch burkách v Daily Telegraphu napsal.
více


14.8.2018 RUSKO: Rozetnout gordický uzel

Pavel Kopecký
Uplynulo deset let od několikadenní války, v níž se střetla vojska Ruské federace s vojsky Gruzie. Ozvěnou onoho smrtonosného konfliktu na Kavkaze byla také před pár dny pronesená slova ruského premiéra Medvěděva, že Moskva nepřipustí inkorporaci Tbilisi do Severoatlantické aliance.
více


14.8.2018 JAR: Jihoafričané volící přestěhování na Sibiř

Ota Ulč
V Jihoafrické republice jem už byl celkem desetkrát. Tak jsem vesměr činil za apartheidu. Teď už je to tam hodně jinačí. Snad už polovina našinců z oné končiny, zdánlivě hodně přitažlivé, odešla.
více


14.8.2018 USA: Hvězdné války

Zbyněk Petráček
Má-li Amerika prezidenta, jejž levicový mainstream nesnáší, tak vše, co hlava státu udělá, je zprvu vysmíváno a pak dehonestováno.
více


13.8.2018 MIGRACE: Libyjské patálie aneb O trojím obklíčení

Luděk Frýbort
Italům trvalo dost dlouho, než se rozhodli po vzoru Britů či Francouzů vytvořit svou vlastní koloniální říši. No, není divu; k sjednocení sbírky vévodstvíček, knížectvíček a jiných takových útvarů na Apeninském poloostrově došlo až po půli devatenáctého století.
více


13.8.2018 GLOSA: 50 Jahre Prager Frühling

Zdeněk Lanz
V neděli 5. srpna 2018 se v dolnorakouské Weitře konalo matiné s názvem 50 Jahre Prager Frühling, které organizoval Verein zur Dokumentation der Zeitgeschichte.
více


13.8.2018 FEJETON: Přízraky

Petruška Šustrová
Nejsem přítelkyní víry ve všelijaké přízraky, myslím, že se zásahy vyšší moci do našich životů projevují jinak než tím, že se zjevují duchové a dějí se věci, které nelze přirozeně vysvětlit, ale posuďte sami.
více


13.8.2018 USA: S novičokem nanovo

Zbyněk Petráček
Zkuste si představit, že jste lídrem Ruska a chcete veřejně ponížit Ameriku. Na co se zaměříte? Kde budete hledat její citlivé místo?
více


13.8.2018 ŠVÉDSKO: Státní pošta a předvolební kampaň

Jaro Pleva
Státní švédská pošta PostNord je už dnes vykřičený podnik ovládaný aktivisty. Popsal jsem dříve, jak moji zásilku aktivisté poslali zpět odesílateli po tom, co si nechali zaplatit jak dopravu, tak daně.
více


11.8.2018 TURECKO: Říše na Bosporu XI.

Marian Kechlibar
Je tomu právě měsíc, co staronový turecký prezident Recep Tayyip Erdogan jmenoval svého zetě Berata Albayraka ministrem financí. „Začínáme nanovo,“ pronesl přitom.
více


11.8.2018 SVĚT: Trump vs. Írán

Pavel Kopecký
Rozumové obzory Donalda Trumpa jsou dle jeho výroků a jednání nejspíše okleštěné. Prezentované ovšem se sebejistou, nezřídka jadrnou arogancí.
více


11.8.2018 IZRAEL: Nejlepší odpověď

Lubomír Stejskal
Snažil jsem se porozumět tomu, proč někteří Židé oponují nedávno schválenému základnímu zákonu „Israel as the Nation State of the Jewish People“.
více


11.8.2018 ŠPANĚLSKO: Nová brána pro masovou migraci

Thomas Paul Wiederholen
immigration
26. července přibližně 800 migrantů ze subsaharské Afriky zaútočilo na hraniční plot mezi Marokem, kde žili nelegálně, a španělskou enklávou Ceuty.
více


10.8.2018 MÉDIA: BBC ve stylu goebbelsovské propagandy?

Lubomír Stejskal
Izrael byl ve středu a v noci zasypán 150 střelami vypálenými z teroristického Pásma Gazy. Na tyto útoky zareagovala armáda židovského státu leteckými údery. Zemřeli při nich lidé, ba děti. Na území agresora.
více


10.8.2018 ÚVAHA: Prosím stručně...

Vladimír Cícha
Tak nazval svou knihu prezidentských vzpomínek Václav Havel. Těžko jsem hledal titul vhodnější pro následující laické úvahy a mudrování.
více


10.8.2018 EVROPA: Nelegální migrace zavádí novodobé otrokářství

Tomáš Zdechovský
Jak souvisí levné ovoce a zelenina s nelegální imigrací a novodobým otroctvím? Rozhodně více, než byste čekali. Problém, o kterém se přílš v souvislosti s migrací nemluví, je užívání nelegálních migrantů na těžkou práci v EU.
více


10.8.2018 VENEZUELA: Socialismus žije. Země umírá

Pavel Jégl
Kde venezuelští compañeros udělali chybu? Neuznávali trh. A neuznávají ho dodnes, proto jejich reformy zemi nezachrání.
více


10.8.2018 BLÍZKÝ VÝCHOD: Násilná smrt vědce

Gita Zbavitelova 1
Izraelská špionážní služba Mosad patrně zavraždila syrského specialistu na balistické rakety. Třebaže se k atentátu přihlásila syrská povstalecká skupina Brigády Abú Amary.
více


9.8.2018 USA: O tom americkém trojčení

Zdeněk Holásek
Kdo se poslední léta trochu zajímá o dění v USA, jistě mu nevypadne z hlavy vzpomínka na hysterické skřehotání Hillary Clintonové „This is another great day for America“ a nestačí se divit, jak celé útvary exekutivy včetně zvláštních služeb a FBI, zavile a s podporou lehce šílených demokratů (jako...
více


10.8.2018 SVĚT: Ekonomický smysl války v Afghánistánu

Luboš Smrčka 1
Rovnou varuji přívržence konspiračních teorií – tohle nečtěte. Nebudu tady rozvíjet nic o tom, že Spojené státy se potřebují zbavit staré munice, a proto vedou letitou válku s teroristy v zemích, o kterých jinak nic nevíme.
více


9.8.2018 NĚMECKO: Z piráta uprchlíkem

Marian Kechlibar
Die Welt vyzpovídal somálského piráta, který si v Německu odseděl trest – a poté se zde usadil.
více


9.8.2018 USA: Pravdu hledej ve výsledku

Jefim Fištejn
Poslední číslo německého časopisu Der Spiegel na titulní straně sděluje čtenářům, že v nedávných jednáních mezi Spojenými státy a Evropskou unií na celé čáře vyhrál Jean-Claude Juncker, neboť donutil Donalda Trumpa vzdát se svých plánů na obchodní válku s Evropou.
více