23.4.2018 | Svátek má Vojtěch


23.4.2018 SÝRIE: Asadův útok

chemical industry
Bylo to v roce 1966. Hledal jsem dobře placenou práci. Za panování komunistických zločinců to nebyla právě jednoduchá záležitost. Známí z Litoměřic jezdili pracovat do Ústí do chemičky, a tak jsem to zkusil také.
více


23.4.2018 POLSKO: Povstání

Petruška Šustrová
Chápu, že se i od fejetonisty očekává, že občas něco podotkne k současnému politickému dění, předpokládá se přece, že je sleduje. Nu, sleduji, sleduji, ale podotýkat se mi moc nechce, neb sleduji s hlubokým znechucením.
více


23.4.2018 FRANCIE: … ale ruku vám nepodám

Marian Kechlibar
Nejmenovaná Alžířanka se v roce 2010 vdala za francouzského občana a po čase požádala o udělení francouzského občanství. Její žádosti bylo vyhověno. V červnu 2016 si svoje nové občanství měla slavnostně převzít.
více


23.4.2018 USA: Demokraté žalují Trumpa za spiknutí s Ruskem

Jan Bartoň
Probíhající vyšetřování údajné tajné dohody mezi Ruskem a Donaldem Trumpem, které provádí komise řízená Robertem Muellerem, stále nevede k cíli odvolat Trumpa. Proto nyní demokraté žalují Trumpa ze spiknutí s Ruskem.
více


23.4.2018 VZPOMÍNKA: Jak jsem pomáhal africkému lidu

Michal Švejda
Bývalá Portugalská východní Afrika spadla do klína Portugalcům, protože toto území objevil jejich slavný Vasco da Gama v roce 1498. Jako obvykle původními obyvateli byli Křováci, dokud se nepřivalily domorodé hordy ze severu a nevybily je či nezahnaly dál na jih.
více


21.4.2018 EVROPA: Cenzura a politická korektnost

Pavel Chrastina
Na ČRo Plus jsem úplnou náhodou zaslechl kousek rozhovoru s nějakým zřejmě odborníkem, který umí zavádět cenzuru do internetových sítí. Nejvíce práce mu dalo popisování způsobu jak to zařídit, aby se ve skutečnosti cenzurovat mohlo, ale aby všechno vypadalo tak, že se ani trochu necenzuruje.
více


21.4.2018 GLOSA: Tady tweety nestačí

Zbyněk Petráček
Pro běžnou veřejnost to přelomově nevyzní. V éře Facebooku ji zajímá více to, když se Donald Trump a Kim Čong-un hádají, kdo má větší jaderné tlačítko.
více


21.4.2018 USA: Starbucks na hanbě II.

Marian Kechlibar
Takhle to vypadá, když pracujete ve firmě, jejíž celá struktura se pod nátlakem aktivistů složí jako domeček z karet. Lidi, kteří nevydrží nátlak sami (ředitel a spol.), nemůžou v krizi efektivně podržet své podřízené; a ti podřízení to vědí.
více


21.4.2018 BLÍZKÝ VÝCHOD: Šokující slova z Jeruzaléma

Lubomír Stejskal
V sobotu 14. dubna byl z izraelského žaláře propuštěn Rajaei Haddad, palestinský Arab z východního Jeruzaléma. Na svobodu se dostal po dvaceti letech. Jak takového vězně přivítat? S nejvyššími poctami.
více


20.4.2018 ÚVAHA: Svoboda, nezávislost

Catalonia flag
Tato slova se často vyskytují na heslech a transparentech lidí demonstrujících za svobodu a nezávislost svého národa.
více


20.4.2018 SVĚT: Skryté kořeny slovanského dubiska

Luděk Frýbort
Jo, neměl se pradědeček Skřípal stěhovat do toho Ruska. Měl zůstat pěkně sedět v Čechách, ušetřil by svému potomku Sergeji Viktoroviči Skripalovi zlou polízanici.
více


20.4.2018 BLÍZKÝ VÝCHOOD: Syrská opereta

Pavel Kopecký
Nemíním psát o syrském dramatickém umění, ačkoli se prý na tamějších vládních územích vrací život do normálu. Chci se zaměřit na bezpečnostní dramata v Sýrii, která začasté získávají výzor cynické frašky. Konkrétně si to přiblížíme za okamžik.
více


20.4.2018 GLOSA: Bez ikony pokroku

Zbyněk Petráček
Z ještě sloužících státníků pamatuje svět bez ikony jménem Castro už jen britská královna. Díky své dlouhověkosti i tomu, že na trůně sedí od roku 1952. Tehdy byli bratři Castrové teprve mladými kubánskými rebely, kteří chystali útok na kasárna Moncada.
více


19.4.2018 SVĚT: Vymazávání e-mailů na rozdíl od reality

Ota Ulč
Tolik se toho na nás chrlí, zvládnout to nedovedeme, naše přetížené kompjůtry reagují nevřele a občas zcela zkolabují. Přemnoho obdrženého jsou ovšem zbytečnosti, pitomosti, škodolibé provokace, takže příjemce zareaguje neotevřením, čas si ušetřit. Ale tím se třeba i ochudit o užitečnou informaci.
více


19.4.2018 SVĚT: Mohou barbaři zachránit civilizaci?

Jan Schneider
Západní „aliance ke všemu ochotných“, USA, Velká Británie a Francie, vyslala na syrské území přes sto raket, a to v odplatě na cosi, co i moderátor české televize nazval „údajným chemickým útokem“.
více


19.4.2018 USA: Starbucks na hanbě

Marian Kechlibar
Řetězec zavře 29. května 2018 všech 8000 kaváren v USA, aby podrobil svoje zaměstnance „protirasistickému školení“ (racial bias training; špatně se to překládá).
více


19.4.2018 IZRAEL: 70 let proti proudu

Tomáš Guttmann
Británie se rozhodla stáhnout poslední jednotky z Palestiny 15. května 1948. Židovské politické vedení se připravovalo na vyhlášení samostatného státu, ale nebylo jasné, kdy by k tomu měly nastat nejpříznivější podmínky.
více


19.4.2018 ÚVAHA: Vraždy agentů

Dan Drápal
Varuji: Z tohoto článku se nedovíte žádná nová fakta. Jde spíše o úvahu nad etickými otázkami, jež doprovázejí postmoderní války v souvislosti s Izraelem.
více


19.4.2018 BLÍZKÝ VÝCHOD: V srdci syrské temnoty

Zbyněk Petráček
Francouzský prezident Macron řekl, že sobotní útok byl nezbytný už proto, aby vrátil důvěru našemu společenství. Tedy západnímu. Měl pravdu, ovšem s „drobnou“ výhradou.
více


18.4.2018 JIŽNÍ AMERIKA: Americký summit

Karel Wichs
Donald Trump se ústy tiskové mluvčí Bílého domu Sarah Huckabee Sandersové omluvil, že musí dohlédnout na severoamerickou odpověď Sýrii a také na vývoj světových událostí. Raketový útok byl sice úspěšný, ale z pohledu Latinské Ameriky byla Trumpova neúčast v Limě demonstrací nezájmu Washingtonu o...
více


18.4.2018 BLÍZKÝ VÝCHOD: Další konflikt?

Gita Zbavitelova 1
V souvislosti s úderem amerických spojenců na chemická zařízení syrského režimu vyvstává do popředí další regionální konflikt, který je potenciálně ještě nebezpečnější než všechny stávající – mezi Izraelem a Íránem.
více


18.4.2018 GLOSA: Na chemii nesahej

Zbyněk Petráček
Dějiny občas připraví událost sloužící za projekční plátno postojů – bez velkých ohledů na to, co se opravdu stalo. Příkladem je sobotní útok USA, Francie a Británie na cíle v Sýrii. Řekněme rovnou, že na konkrétní cíle spjaté s chemickými zbraněmi.
více


18.4.2018 EVROPA: Osmašedesátníci

Luděk Frýbort
Padesátý rok pomalu uplývá od událostí tzv. Pražského jara a může být, že čtenáře mladšího, tu dobu nepamatujícího, bude zajímat, oč tenkrát vůbec šlo a má-li ještě dnes smysl se k tomu vracet. Pravím, že má a jaký, ale o tom dál.
více


18.4.2018 MIGRACE: Pravda o smlouvě Merkelové s Erdoganem

Petr Robejšek
V rakouském tisku byly zveřejněny dosud neznámé podrobnosti o pozadí smlouvy mezi Merkelovou a Erdoganem týkající se zadržování syrských migrantů v Turecku. Na pozadí těchto informací vypadá výzva části akademické elity „proti strachu a lhostejnosti“ z roku 2015 poněkud mimo.
více


19.4.2018 BLÍZKÝ VÝCHOD: Syrská mise rakeťáka Trumpa

Pavel Jégl
? Donald Trump vyrazil v Sýrii na trestnou výpravu. Přidali se k němu Emmanuel Macron a Theresa Mayová. Americko-francouzsko-britská koalice v sobotu vybombardovala několik objektů, které spojovala s výrobou a skladováním chemických zbraní.
více


18.4.2018 SÝRIE: Váleční šílenci

Václav Klaus ml.
V sobotu ráno jsme stáli na prahu globální války. Teď (v neděli večer) to vypadá, že ještě má smysl psát nějaké komentáře na pondělí. Ale co bude zítra, nikdo neví.
více


18.4.2018 SVĚT: Ten had byl Rus

Václav Vlk st.
Jaký had? No ten od tý Evy! Od jaký Evy? No od TÝ Evy! Ta Eva od toho Adama. Znáte to z Bible, i když jste třeba neznabozi. Jak Eva svedla Adama, skrzevá to jablko, a byli vyhnán z ráje. To zná každý!
více


17.4.2018 EVROPA: Boj o svobodu slova

European Union flag
EUvsDisinfo je webovou stránkou, která byla v roce 2015 založena vůdci EU, aby potírala údajnou „ruskou propagandu“.
více


17.4.2018 FRANCIE: Vstříc islámu a konci svobody projevu

Guy Millière
Po zavraždění většiny zaměstnanců francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo v Paříži dne 7. ledna 2015 a zadržení rukojmích a jejich zavraždění v košer supermarketu o dva dny později se ukázalo to, co bylo mnohým už dávno zřejmé.
více


17.4.2018 JAPONSKO: Nejen o vlivu přírody - matky či macechy

Ota Ulč
Předpokládám, že nezáleží pouze na ideologických preferencích, zda si víc libovat na Sibiři nebo na Riviéře či havajských ostrovech.
více


17.4.2018 ÁZERBÁJDŽÁN: Ilham potřetí

Petruška Šustrová
Volby jsou svátkem demokracie, říkává se. Dodala bych, že jaká demokracie, takové volby (a naopak). Ve středu se v Ázerbájdžánu konaly prezidentské volby, což v našich končinách jistě ledaskomu uniklo.
více


17.4.2018 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 461

Jan Čech
Mám rád americká auta, mám rád americká letadla. V dobách mého mládí vše, co souviselo s USA, bylo pro nás senzační a skvělé.
více


16.4.2018 SÝRIE: Spojenecká operace a omyl pana Ovčáčka

Lubomír Stejskal
Probudili jsme se do rána, v němž americký prezident splnil svůj slib. A sliby se mají plnit. Slovo prezidenta je jako slovo krále.
více


16.4.2018 SÝRIE: Poučení z hejna letících tomahawků

František Roček
missile
Co se odehrálo v povětří v noci na 14. dubna 2018 v oblasti Sýrie lze hodnotit s úlevou: Nějakých 120 střel bylo vystřeleno, kolem 50 mělo prý skutečně udělat na zemi bum.
více


16.4.2018 SÝRIE: Válka v zastoupení

Václav Husák1
Uznávám, že je to dobrý nápad – válčit v zastoupení. Logický, ale značně nemorální. Vrcholem nemorálnosti je však skutečnost, že velmoci, které vojensky zastupují syrskou opozici, jsou ve skutečnosti jejími „ozbrojenými nádeníky“, kteří na své náklady a odpovědnost plní její cíl, a to zničit...
více


14.4.2018 EVROPA: Bude unijní náhrada NATO?

Tomáš Jirsa
Pomalu, ale jistě a trochu nenápadně probíhá schvalování a budování stálé strukturované spolupráce EU (PESCO, Permanent Structured Cooperation), což je budování Společné bezpečnostní a obranné politiky.
více