24.5.2018 | Svátek má Jana


24.5.2018 USA: Republikáni mají bolení, že nebudou zvolení

Karel Stryczek
Karel Stryczek
Volby do Kongresu uprostřed prvního volebního období prezidenta USA nedopadají pro stranu, za kterou byl prezident zvolen, moc slavně. Výjimkou byly volby v roce 2002, rok po teroristickém útoku v New Yorku.
více


24.5.2018 VELKÁ BRITÁNIE: Miliardová značka Windsor

Pavel Jégl
Ze svatby prince Harryho s herečkou Meghan Markleovou se dá udělat prostý závěr: Britská monarchie je drahý špás.
více


23.5.2018 GLOSA: Je to jen otázka rozhodnutí

Lubomír Stejskal
Je-li nějaký vysoký úředník státní správy hoden úcty a uznání, pak Dana Drábová – šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. V pátek 18. května byla hostem pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.
více


23.5.2018 BREXIT: Čeká Británii socialismus?

Jan Bartoň
Opoziční Labour Party chce prosadit socialismus a slibuje, že už se lidé „nenechají vykořisťovat“. Ještě by měli Marxovi postavit druhý pomník v Londýně.
více


23.5.2018 NORSKO: Kratší konec provazu

Pavel Hasenkopf
Pravděpodobně už jen málokdo dnes pochybuje o tom, že vychovávat děti v Norsku není zcela bezpečné a bez rizika.
více


23.5.2018 TURECKO: Říše na Bosporu VIII.

Marian Kechlibar
V neděli 24. června se v Turecku konají předčasné volby, které by tureckému vůdci měly přinést další exekutivní pravomoci podle nové ústavy (viz minulý článek). Samozřejmě v případě, že vyhraje. Považuji za pravděpodobné, že Erdoğan vyhraje, protože podporu mezi věřícími Turky zatím neztratil.
více


23.5.2018 POLITIKA: Evropa roku 2018 není Evropou roku 1988

Pavel Černocký
Uběhlo třicet roků, a všechno je jinak. Ovšem někteří lidé to nepochopili a stále žijí v zajetí starých klišé. Vnímají ještě dnes západní Evropu jako baštu svobody, pokroku a demokracie.
více


23.5.2018 EVROPA: Politický islám a šaría se už prosazují

Tomáš Zdechovský
Na začátek si schválně tipněte: Kde nyní hodlá kandidovat strana, která otevřeně říká, že chce v zemi, kde působí, vytvořit islámský stát či přesněji islamistickou demokracii a zavést islámské právo šaría?
více


22.5.2018 MIGRACE: Uprchlická patálie a bod nenávratu

Luděk Frýbort
Jak tak pozoruji, začíná uprchlický problém přerůstat německým úřadům přes hlavu. Přihodilo se před několika dny v městě Ellwangen, že policie měla odvést do zajišťovací vazby uprchlíka, určeného k vyhoštění.
více


22.5.2018 GLOSA: Arménská cesta ke křížku

Pavel Kopecký
Ruku na srdce, kolik toho víme o Arménii, kde probíhá politický převrat, jenž západní média nadšeně nazvala dle Čechů „sametovou revolucí“? Slavné to jistojistě nebude. Snad nám na patře uvízla chuť arménského vína nebo brandy Ararat, před očima zůstaly záběry hor závratné výšky anebo si alespoň...
více


22.5.2018 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 466

Jan Čech
Přišel jsem do Jeep baru a Lukáš mi povídá: „Hele, chodí ti sem už i pošta! Tady máš dopis z Austrálie.“ „Honoušku, ty si necháváš posílat od svým milenek dopisy do hospody?“ „Ale prdliky, to je od nějakýho chlapa.“
více


21.5.2018 ÚVAHA: Královská svatba

Lubomír Stejskal
Sledoval jsem svatbu Harryho a Meghan – nikoli pouze v TV, ale také na internetu. A v mezičase nahlédl do české žumpy. V té jsem objevil otázku uvedenou v podtitulku.
více


21.5.2018 USA: Reflexe vraždění ve škole v Santa Fe

Dušan Neumann
Ač se to ve světle této další tragédie nezdá, Amerika se konečně vzpírá morálnímu marasmu minulých 40 let (od konce vietnamské války), kdy se ideového vedení země zmocnila akademická liberálně-relativistická levice marxismem osvícených a LSD napružených květinových děcek.
více


21.5.2018 NĚMECKO: Co znamená věta Merkelové „Zvládneme to“?

Petr Robejšek
Angela Merkelová nebyla první, kdo použil větu „Wir schaffen das!” (Zvládneme to!). Předběhl jí tehdejší šef německé sociální demokracie Sigmar Gabriel. A co z toho plyne?
více


19.5.2018 MIGRACE: Razie v Brémách II.

Marian Kechlibar
Z neoprávněného udělování azylů v Brémách se během měsíce stala poměrně výrazná kauza. Pro Horsta Seehofera, vedoucího politika CSU, který nyní v Berlíně vede spolkové Heimatministerium, jde o velmi nepříjemný vývoj, protože právě on těsně před propuknutím skandálu činnost úřadu BAMF chválil.
více


19.5.2018 PÁSMO GAZY: Přestaňme už s tou mediální komedií!

Lubomír Stejskal
Svět je ohromen šesti desítkami mrtvých palestinských Arabů na hranicích Pásma Gazy a Izraele. Není ochoten vidět pravdu: že ti lidé jsou obětí provokativní a agresivní kampaně vlastního režimu. Teroristického režimu.
více


21.5.2018 KNIHA: Nejtemnější hodina

Karel Pacner
O Winstonu Churchillovi jsem přečetl mnoho knih, také jeho válečnou kroniku, za kterou dostal Nobelovu cenu.
více


19.5.2018 GLOSA: Jak datlík zvítězil

Zbyněk Petráček
Prezidentovi vychází méně sázek, než by si přál. Nevyšla ta na čínského investora CEFC a teď ani sázka na podporu polské vlády při kácení v Národním parku Bělověž. V sobotu Miloš Zeman Bělověžský prales navštívil.
více


19.5.2018 PÁSMO GAZY: Očekávaná eskalace násilí

Richard Kemp
hamas
Očekávám nepokoje - a další, mnohem horší události. Palestinská teroristická organizace Hamás chystá na počátek týdne „demonstraci“, které se má na hranici Gazy a Izraele účastnit až 200 000 lidí, a má v úmyslu ji proměnit v orgie smrti a krveprolití.
více


19.5.2018 BLÍZKÝ VÝCHOD: Chtějí to samé - a na stejném místě

Pavel Kopecký
Na hranicích mezi maličkou Gazou a zase ne o tolik větším Státem Izrael zahynuly toto pondělí další desítky lidí. Masakr si můžeme ošklivit, můžeme ho i odsuzovat, ale těžko se mu můžeme divit.
více


19.5.2018 GLOSA: Hyenismus

Jan Bartoň
Anne Franková, jejíž deník se stal po válce svědectvím o situaci Židů v okupované Evropě, ve svém deníku zakryla dvě stránky tak, aby byly nečitelné. Zřejmě nechtěla, aby si tyto stránky někdo přečetl.
více


18.5.2018 PÁSMO GAZY: Mučedníci, nebo spíš blázni?

Pavel Mareš
Svět se má zase nad čím rozčilovat: Izraelští vojáci zastřelili na hranicích s pásmem Gazy přes padesát palestinských demonstrantů, mezi nimi dokonce i vozíčkáře.
více


18.5.2018 EVROPA: Istanbulská úmluva

Tomáš Zdechovský
Úřad vlády potvrdil 100% právní nadbytečnost Istanbulské úmluvy, přesto se ji rozhodl Andrej Babiš ratifikovat. Proč ratifikovat smlouvu obsahující násilí na ženách objevující se v muslimských zemích, je mi záhadou...
více


18.5.2018 IZRAEL: Krev u plotu Gazy

Zbyněk Petráček
Není sporu, že desítky mrtvých na hranici Pásma Gazy zemřít neměly. Spor se vede „jen“ o to, kdo za oběti násilí může. Je to ale spor tak brizantní, že se dostal až do Rady bezpečnosti OSN (kde ho zablokovaly USA).
více


17.5.2018 EVROPA: Itálie požaduje ústupky EU

Jan Bartoň
Nově vznikající italská vláda má už návrh programu. Záměry nové vlády zahrnují jednak zaručený příjem a rovnou daň. Zahraniční politika je zaměřena na revizi smluv EU.
více


17.5.2018 PÁSMO GAZY: Skončily násilnosti?

Gita Zbavitelova 1
V pondělí vyvrcholily osm týdnů trvající nepokoje v Gaze, kterým tamější vládnoucí teroristické hnutí Hamás říká „pochod za návrat“ Palestinců do Izraele. Tentokrát je ještě posílily protesty proti otevření amerického velvyslanectví v Jeruzalémě.
více


16.5.2018 GLOSA: Izrael brání svoje hranice

Petr Robejšek
V pondělí demonstrovalo 50 000 Palestinců na hranicích mezi Pásmem Gazy a Izraelem proti přemístění americké ambasády do Jeruzaléma. Izrael opakovaně upozorňoval, že nestrpí porušení svých hranic.
více


16.5.2018 EVROPA: Junckerův politický coming out

Jaroslav Míth
Stane se, že nějaký politik něco plácne. Prostě rychleji mluví, než myslí. I politici jsou chybující lidé. Určitě sem ale nespadá odhalení sochy Karla Marxe a obhajoba jeho osoby předsedou Evropské komise Junckerem.
více


16.5.2018 GLOSA: Jeruzalém v Praze

Zbyněk Petráček
Karel IV. postavil svůj „nebeský Jeruzalém“ v Praze. Rozměry jím založeného Nového Města až překvapivě odpovídají rozměrům Jeruzaléma (jak ho předtím zmapovali křižáci).
více


15.5.2018 BLÍZKÝ VÝCHOD: Vrcholek ledovce

Jiří Weigl
Americké vypovězení mezinárodní jaderné dohody s Íránem není pouze vyjádřením frustrace prezidenta Trumpa ze špatné smlouvy sjednané jeho předchůdcem, která prý není dostatečnou zárukou před jadernými ambicemi islamistického íránského režimu.
více


15.5.2018 EVROPA: Téma číslo jedna

Marian Kechlibar
Britská společnost YouGov provedla výzkum v jedenácti zemích EU. Jejich občané považují za zdaleka nejdůležitější problém dnešní Evropy imigraci.
více


15.5.2018 ESEJ: Donald Trump versus establishment

Roman Joch
Současný americký prezident Donald Trump a někteří jeho stoupenci tvrdí, že v USA existuje takzvaný deep state („hluboký stát“) státních úředníků a představitelů, kteří se nesmířili s výsledkem prezidentských voleb, a proto připravují Trumpův pád.
více


15.5.2018 GLOSA: Emmanuel Veliký

Zbyněk Petráček
Francouzský prezident Macron má za sebou rok v úřadě. V jeho myšlenkách by se našlo leccos společného s Napoleonem či de Gaullem, což není míněno posměšně. Po odchodu Británie bude Francie jedinou jadernou mocností v EU.
více


16.5.2018 EKONOMIKA: Marxovo výročí zabilo marxismus

Lukáš Kovanda
Karlu Marxovi odhalili v rodném Trevíru pomník a z mohutných oslav výročí jeho narození se může zdát, že marxismus společensky výrazně posiluje. Ale je to tak opravdu? Vždyť je v tom tolik momentů, které jsou s myslitelovým učením v tak hrubém rozporu, že se z toho Marx v hrobě bez ustání otáčí o...
více


15.5.2018 NĚMECKO: Zneužívání migrační krize

Vijeta Uniyal
germany flag1
Zatímco počet salafistů v Německu dosahuje rekordní výše, stejně jako řádění gangů vyzbrojených mačetami v ulicích měst, provládní média se nejen zabývají zakrýváním dopadů migrační politiky otevřených dveří kancléřky Angely Merkelové, ale nadále pokračují ve vykreslování falešného obrazu o...
více


14.5.2018 IZRAEL: Trumpův test pravdomluvnosti

Lubomír Stejskal
V Jeruzalémě vše finišuje. Ve čtvrti Arnona bude otevřeno velvyslanectví USA. V pondělí 14. května – v den 70. výročí vyhlášení Státu Izrael (podle gregoriánského kalendáře). Co to znamená?
více