23.4.2014 | Svátek má Vojtěch


23.4.2014 EVROPA: Evropská unie a její krize

Nadcházející desáté výročí vstupu České republiky do Evropské unie bude nepochybně reflektováno a komentováno z mnoha stran. Pro mě to je příležitost zamyslet se trochu obecněji a komplexněji nad celým fenoménem evropské integrace a připomenout si její motivy, hybné síly a křižovatky a pokusit se postihnout...
více


23.4.2014 EUROGLOSA: EU vytváří většinu regulační zátěže

Európska únia už dávno nie je len organizáciou zabezpečujúcou voľné cestovanie a obchod. Pôvodne ušľachtilé ciele totiž postupne nahradilo centrálne plánovanie. V Bruseli tak sú dnes desiatky tisíc úradníkov, ktorí si hľadajú prácu, aby ospravedlnili svoju existenciu.
více


22.4.2014 UKRAJINA: Půjčka za oplátku

Agendu celé řady vlád a veřejný prostor jejich zemí zalehla v posledních měsících problematika Ukrajinské republiky. A to do té míry, že se téměř vytratila ještě nedávno živá, sarinem páchnoucí diskuze o syrské řeži.
více


22.4.2014 SVĚT: Rusko, Ukrajina a jaderné počty

Howard Hall, Natalie Manayeva, Dean Rice
jaderný výbuch
S růstem napětí ve východní části Ukrajiny, po vpádu ruských vojsk a anexi Krymu, americký president Barack Obama vyzval ruského presidenta Vladimíra Putina a jeho vládu "k ukončení všech snah o podkopání a destabilizaci" státní suverenity Ukrajiny.
více


22.4.2014 EGYPT: O jednom rozdílu

V Egyptě se stalo něco, co je u nás obtížně představitelné. Vláda nařídila stažení jenoho filmu z programu kin. Do té doby, než se o vhodnosti jeho promítání vyjádří cenzurní výbor.
více


22.4.2014 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 273

Posledně jsem skončil s podivením, kam ten svět spěje, když bez počítače a chytrého telefonu je na tom člověk hůř, než kdyby měl lepru. Vrátil jsem se po dvou vysilujících dnech z Amsterdamu a moji kamarádi na mě čekali v Arizoně.
více


22.4.2014 SVĚT: O zaručeném neúspěchu neutuchajícího usilování

Příkladů by se dala uvést dlouhá řada, mezi kandidáty s rekordní výdrží o dosažení takového fiaska se tyčí američtí usilovatelé o izraelsko-palestinský mír. Prozatím nejposlednějším je John Kerry, Obamův ministr zahraničních věcí, jehož dědeček (Kerryho, nikoliv Obamův) pocházel ze severomoravské slezské...
více


21.4.2014 GLOSA: Rozděl a panuj - osvědčená ruská metoda

Ukrajinská krize obnažila nemilosrdnou pravdu o kremelském režimu. Putinovy kroky jsou vedeny snahou upevnit si moc v Rusku, které technologicky zaostává za Západem a chudne.
více


21.4.2014 GLOSA: Několik pouček

Jiří Libiš
russia flag
Poučení pro evropské lídry: Pokud v pátek pozdě odpoledne začne válka, zkuste reagovat dříve, než v první pracovní den.
více


21.4.2014 SVĚT: Sýrie a Ukrajina, dvě spojité nádoby

Václav Hron
SAM
V září loňského roku jsem uveřejnil na NP článek o Sýrii pod názvem Po bitvě každý generál. Jistý čtenář v komentáři k uvedenému článku mě vybídl, když jsem řekl A, měl bych k tomu dodat i B.
více


21.4.2014 IZRAEL: Proč země neodsoudila Rusko kvůli Ukrajině

Spojené státy v těchto dnech vyjádřily rozladění z neochoty Izraele, svého nejbližšího spojence na Blízkém východě, odsoudit kroky Ruska na Ukrajině. Izrael v ukrajinské krizi skutečně nepěkně bruslí, a i když lze jeho důvody pochopit, jeho postoj vůči ruskému zabírání cizího státního území dobrý dojem...
více


19.4.2014 KOMENTÁŘ: Zabraňme zplošťování debaty o Ukrajině

ukraine flag
Dnešní Ukrajina je smutným důsledkem Stalinova míchání národů a hranic, přetrhávání přirozených historických vazeb, pokusu o vytvoření nového sovětského člověka a přeměny původních národů v pouhá z historie zbylá etnická rezidua. To
více


19.4.2014 EVROPA: Řešení

European Union flag
Ve sporu Ukrajina, EU a Rusko dělají z pohodlnosti NATO a EU, že nemohou nic dělat. Namlouvají nám, že Rusko je silné a bojeschopné. Rusko je tak silné a bojeschopné, jako jeho hospodářství. Putin je realista a do žádného boje se pouštět nebude - pokud se mu ukáží meze.
více


18.4.2014 AUSTRÁLIE: Republika? Ne, monarchie!

Asi před sedmnácti lety, kdy Bart byl pouhým štěnětem a jeho pán jen nedlouho předtím založil tyto noviny, jsem zde otiskl článek o tom, jak se u nás v Austrálii slaví královniny narozeniny. Tehdy to bylo s monarchií v této bývalé britské kolonii dosti nahnuté. Cituji z tohoto článku:
více


18.4.2014 SVĚT: Politika, nikoli politologie

Mediální a odborná reflexe ukrajinských událostí u nás trpí chronickou jednostranností. Drtivá většina oficiální mediální scény označuje ve všech případech – od Krymu po Doněck – Rusko jako agresora a Ukrajinu jako oběť.
více


17.4.2014 USA: Mnohé překvapující rozdíly

Před téměř pěti lety jsem se na stránkách Neviditelného psa podivoval nad nestejností v něčem spojených a mnohém tolik jinakých USA států (zde a zde). K tématu se teď vrátím a některými novinkami okošatím.
více


17.4.2014 GLOSA: 1000 právníků brání Izrael

Karel Orlík
israel flag
Na podzim loňského roku obdržela šéfka zahraničního oddělení EU Catherine Ashtonová petice s podpisy 1000 právníků z celého světa. Autorem petice je dr. Alan Baker a petice obsahuje dva hlavní body.
více


17.4.2014 SVĚT: Nové sankce za nové Putinovy akce

Během tiskové konference minulý týden mluvčí Bílého domu Jay Carney fakticky obvinil Rusko z vyprovokování separatistických akcí na východní Ukrajině. Dle jeho názoru existují přesvědčivé důkazy o tom, že proruští ozbrojenci nejsou místními obyvateli a za svou účast na obsazování městských budov dostávají...
více


16.4.2014 NĚMECKO: I´m sorry, I´m lesbian…

"Moje generace za práva lesbiček bojovala. Je tedy konečně načase, abychom také měly svůj vlastní hřbitov." Astrid Osterland, Sappho-Frau
více


16.4.2014 EGYPT: Zbourat klášter svaté Kateřiny?

Co na tom, že jde o generála ve výslužbě? Co na tom, že jde o kulturní dědictví lidstva na seznamu UNESCO? Co na tom, že to celé zní víc než šíleně?
více


15.4.2014 SVĚT: Přínos Putin Rasputin

"Podíval jsem se mu očí a uvěřil mu," takto nějak se vyslovil bývalý americký prezident George W. Bush. Americký konzervativní publicista Patrick Buchanan v eseji "Is Putin One of Us?" (The Washington Post 23.12.2013:28) čili Je snad Putin jedním z nás? vyjádřil podiv, že tak ostře antiamericky nabroušený...
více


15.4.2014 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 272

Vrátil jsem se ze Spojených států. Letošní návštěva byl zkrácená kvůli "spravedlivé" stávce pilotů Lufthansy, kteří stávkovali za zvýšení platů. Patří k nejlépe placeným pilotům na světě! Ale vábení odborářských krysařů je mocné.
více


14.4.2014 EUROGLOSA: Socialista Schulz cenzorem

Eurovoľby 2014 budú mimoriadne dôležité. Dôvodom nie je len kríza Európskej únie a posilnené právomoci europoslancov, ale aj obsadenie postu predsedu Európskej komisie.
více


14.4.2014 HISTORIE: Ruský postkolonialismus

Ruská anexe Krymu budí oprávněné obavy a otázku, jakého druhu je tato agrese a jak daleko může jít. Mnohdy uveřejňované spekulace o komunistickém nebezpečí nebo neomezené ruské expanzi nás nutí se podívat do historie ruského kolonialismu a někdejšího bolševismu.
více


12.4.2014 RUSKO: Agresivita nabírá na síle

Poslanci ruské "Dumy" podali návrh na stíhání Michaila Gorbačova za to, že se podílel na "ilegálním" rozpadu SSSR z konce roku 1991. Je to další kamínek do mozaiky ruské politiky, jejímž cílem by mělo být obnovení Ruska v hranicích SSSR.
více


12.4.2014 HISTORIE: Sebeurčení palestinských Arabů

Karel Orlík
Israel Palestinian flag
V Palestinské národní chartě z roku 1968 Palestinci definují sami sebe jako "Araby, kteří bydleli v Palestině před rokem 1947" (článek 5). Většina izraelských Arabů, i těch v Gaze a v arabské autonomii, jsou potomci Arabů, kteří přišli ze sousedních chudých arabských států jako námezdní dělníci u Ži...
více


12.4.2014 UDÁLOSTI: Maďarsko má problém

Šéfredaktor Babišových Lidových novin István Léko píše v LN, že legitimita, s níž bude v Maďarsku i další čtyři roky vládnout FIDESZ, je v Evropě unikátní. Unikátnost maďarské situace má ovšem i své stinné stránky.
více


11.4.2014 ROZHOVOR: Západ potřebuje pohlavek, aby se probudil ze snu

K rozhovoru se vždy nachází řada témat, některá aktuální, jiná nadčasová. Už pár dní mě láká zastavit se u událostí, které právě probíhají na Ukrajině, resp. na Krymu a jejich konsekvencích.
více


11.4.2014 HISTORIE: Mýty a fakta o zacházení Arabů s Židy

Levicoví antisionisté obviňují Izrael, že je to právě on, kdo rozdmýchal nenávist mezi Židy a Araby. Líčí Izrael jako jediného viníka tragické konfrontace mezi Izraelem a arabskými státy.
více


10.4.2014 BLÍZKÝ VÝCHOD: Izraelsko-palestinská jednání zkrachovala

V uplynulých deseti dnech pohasly skoro všechny naděje, že se podaří udržet při životě skomírající mírové rozhovory mezi Izraelem a Palestinci. Když Izrael koncem března nepropustil poslední slíbenou várku palestinských vězňů a podmínil to palestinským závazkem, že jednání budou pokračovat i po vypršení...
více


10.4.2014 EVROPA: Kampaně a fráze

Také máte pocit, že tu už všechno kdysi bylo? Ta slova o tom, jak Evropská unie zajistí svým členům prosperitu, bezpečí a svobody, jak zatočí s korupcí a vymýtí zločinnost, jak napraví pokřivenou justici a vylepší politickou kulturu? Dnes těmito sliby krmí zase kohosi jiného, ale my jsme to přeci slyšeli...
více


10.4.2014 EVROPA: Unijní mementa

Obě diktatury, kterými si Evropa prošla ve 20. století, zadělaly na problémy, které dnešní Evropa stále vleče za sebou jako koule na noze a není schopna je vyřešit. Jedním je i problém multinacionálního státu, který setrvale dlouhodobě nefunguje, jak už jsme se mohli několikrát přesvědčit.
více


10.4.2014 GLOSA: Dobytí severního pólu

"Severní pól je dobyt!" zvolá pomocný učitel Poustka. "Ukaž, pusť mě taky," odstrčí jej lékárník Šofr a doplní vlastní: "Dobyt!" Sokolské nadšení nesdílí jen přízemní Varel Frištenský, který po svém: "Dobyt!" dodá: "No nic moc," aby následně přenechal prostor náčelníku Němcovi a jeho proslovu oslavujícímu...
více


10.4.2014 SVĚT: Problematická kulinární řešení

Ano, občas či dokonce nezřídka se zabýváme problematickým vylepšováním naší stravy. Chceme být zdraví, ztepilí, odvracíme se od umělých přísad, pokládajíce je za apriori škodlivé. V supermarketech vyhledáváme organickou potravu, tak jak ji příroda zrodila bez chemikálií, jakýchkoliv zhoubných novinek...
více


9.4.2014 EVROPA: Nežít se lží

Kdysi se samizdatem šířila brožurka Alexandra Solženicyna Nežít se lží. Apeloval na občany v komunistických režimech, aby se nepodíleli na propagandistických lžích. A pokud mají strach, tak aby alespoň mlčeli.
více


9.4.2014 HISTORIE: Chybné datum

Ruská anexe Krymu nemůže být "narušení ukrajinské suverenity" jednoduše proto, že Krym není na Ukrajině. K anexi Krymu nedošlo v roce 2014 ale o dvě a půl století dříve. Navíc Rusové nevzali Krym Ukrajincům, ale tatarským otrokářům.
více