20.10.2016 | Svátek má Vendelín


19.10.2016 USA: Konec fenoménu Trump?

Jefim Fištejn
Ukazuje se, že deset let staré sexistické výroky Donalda Trumpa ovlivňují průběh prezidentské volební kampaně více než jakékoli vážné argumenty o programech kandidátů.
více


20.10.2016 BLÍZKÝ VÝCHOD: Na Sinaji začíná válka

Lubomír Stejskal
Přesněji další fáze protiteroristické kampaně, k níž se vláda prezidenta Sisiho odhodlala po pátečním (14/10) útoku teroristů na check-point na severovýchodě poloostrova, při němž zahynulo 12 příslušníků ozbrojených sil.
více


20.10.2016 SVĚT: Podle koránu je život posvátný...

Vítězslav Kremlík
Nevím, co je horší. Hoaxy, které o uprchlících šíří nacionalisté v (marné) snaze získat hlasy, nebo lakování islámu na růžovo, jak to činí osoby sluníčkově naivní. Obojí je matení veřejnosti.
více


20.10.2016 USA: Není důvodů se diviti

Ota Ulč
Stanislav Moc, tento pražský rodák, se stal Australanem, kvalitním autorem, s nímž se prozatím ve světě míjím, dosud jsem neměl příležitost mu zasalutovat, ruku podat. a poděkovat za občas zasílané pozoruhodnosti.
více


19.10.2016 GLOSA: Ne vzdělávání, ale indoktrinace!

Ivo Strejček
„Jsem zcela přesvědčen o tom, že současná míra indoktrinace mládeže je srovnatelná s manipulací a indoktrinací mládeže za komunismu v jeho pozdní éře. Řekl bych, že míra indoktrinace v 80. letech byla slabší“, řekl v polovině letošního července prezident Václav Klaus v rozhovoru pro týdeník Echo24.
více


19.10.2016 EVROPA: Mělo by Rakousko vypovědět svoji poslušnost EU?

Marian Kechlibar
Podle názoru dr. Hanse-Wernera Sinna ano, a mělo by požadovat podstatně lepší podmínky, než jaké má nyní. Kdo to vlastně je Hans-Werner Sinn?
více


19.10.2016 SVĚT: Studená válka? Hůř

Zbyněk Petráček
George Orwell kdysi napsal, že některé věci jsou pravdivé, i když lord Halifax říká, že jsou pravdivé. (To byl šéf britské diplomacie, stoupenec usmiřování s Hitlerem.) Dnes si můžeme říci, že některé věci jsou pravdivé, i když Baššár Asad říká, že jsou pravdivé.
více


18.10.2016 USA: Různá volební počínání

Ota Ulč
První takovou zkušenost jsem okusil v téměř pradávném roce 1955, tehdy v uniformě příslušníka československé armády, s černými výložkami a se zbraní, jíž byl krumpáč a lopata jako nám svěřený nástroj ochrany budovaného socialismu.
více


18.10.2016 MIGRACE: Kočky a myši v Africe

Zbyněk Petráček
Přejete si zastavit vlnu migrace do Evropy? Tak to musíte zasáhnout přímo na místě zdroje, lépe řečeno průšvihu. Ne až v Evropě, ne na moři, ba ani u samotných pašeráků lidí, ale opravdu na místě, tedy především v černé Africe.
více


18.10.2016 MIGRACE: Nic se nezdaří podle plánu

Jiří Weigl
U libyjských břehů se letos před očima Evropy odehrává odporná komedie – tzv. humanitární organizace ve spolupráci se zločineckými africkými pašeráky po desetitisících navážejí do Itálie ekonomické migranty z afrických zemí – organizovaně, koordinovaně a plánovitě.
více


17.10.2016 SÝRIE: Asadova beznaděj

syrian flag
Bašár Asad měl smůlu, že se jeho starší bratr Basil zabil v autě a že jeho otec, Hafiz Asad, neměl vládu komu předat. V islámském světě se otcům neodporuje.
více


17.10.2016 GLOSA: Snesení Nobelovy ceny zpět na zem...

Filip Šebesta
Letošní udílení Nobelových cen po delší době neprovázely větší kontroverze, tedy zejména ty politické.
více


17.10.2016 GLOSA: 70 let nostalgie

Zbyněk Petráček
Když zemře dlouho vládnoucí panovník, na své si přichází nostalgie. Zvláště když roste poptávka po společenských svornících. Byl takovým svorníkem thajský král Pchúmipchon Adundét?
více


17.10.2016 UNESCO: Neexistuje žádná historická vazba Čechů na Prahu

Lubomír Stejskal
Rozhodla o tom Výkonná rada UNESCO většinou hlasů. 24 bylo pro, šest proti, 26 zemí se zdrželo. Jak by se vám četla tato zpráva?
více


17.10.2016 RAKOUSKO: Malé účetní blues

Marian Kechlibar
Návrh státního rozpočtu na rok 2017, publikovaný ve středu, uvádí, že v roce 2017 se počítá s náklady na uprchlíky ve výši 2 miliard eur. To je o dost více, než o čem vláda hovořila dosud.
více


15.10.2016 EVROPA: Francie vyhlásila válku EU

Evžen Korec
Nevinní jsou vždy prvními oběťmi konfliktů, to platí i u posledního bezprecedentního útoku na principy fungování EU ze strany protekcionářských francouzských představitelů. Tentokrát to odnesli čeští řidiči kamiónů.
více


15.10.2016 TURISTIKA: Chmurná čísla v Turecku a Egypě

Lubomír Stejskal
Lidovky.cz přinesly dnes (11/10) mimořádně poučný článek Jakuba Fajnora nazvaný „Turecká riviéra živoří. ...“. V této turisticky atraktivní zemi se děje to, co pozoruji při dlouhodobém studiu situace v Egyptě. Chybí Rusové.
více


15.10.2016 GLOSA: Po EU zadarmo?

Ivo Strejček
Poslanci Evropského parlamentu přišli s nápadem darovat každému Evropanovi v den jeho osmnáctých narozenin „evropský dárek“: jednoměsíční jízdenku, která mu umožní cestovat po EU železnicích zdarma.
více


15.10.2016 GLOSA: I Trump má svůj strop

Zbyněk Petráček
Zdánlivě drobné příčiny mívají drtivé následky. Kdo tomu nevěří, ať se podívá do předvolebních USA. Nedělní debata prezidentských kandidátů byla vyhrocenější než jindy.
více


14.10.2016 GLOSA: Evropské opice

Zbyněk Petráček
Co víte o Gibraltaru? Moc asi ne. Že to byla poslední kolonie v Evropě (formálně do roku 1981). Že je to jediné místo na starém kontinentu, kde žijí opice. Že v tamní jeskyni žili poslední neandrtálci.
více


14.10.2016 BLÍZKÝ VÝCHOD: Abbásovy těžké chvíle...

Gita Zbavitelova 1
Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás prožívá jedno z nejtěžších období své vlády a jeho už tak dost špatné postavení se opět zhoršilo.
více


13.10.2016 BLÍZKÝ VÝCHOD: Snad to jednou pochopí alespoň její dcery

Lubomír Stejskal
V roce 2010 bylo v Levantském moři (východní část Středozemního), tedy v izraelských vodách, objeveno další gigantické ložisko zemního plynu. Dostalo název Leviathan.
více


13.10.2016 USA: Dotaz na kvalitu současného českého uvažování

Ota Ulč
Snad nejvíc pamatovaný povzdych Winstona Churchilla se týkal věku občanů a jejich převažujícího politického vkusu: zamlada být socialistou a jím pak nadále zůstali ti, kteří nikdy nedospěli.
více


13.10.2016 USA: Trumpova aféra

Jan Bartoň
Americko-anglická média jsou plná informací o tom, jak se kandidát republikánů na prezidenta vyjadřuje o ženách. Jedná se o nahrávky z let 2004 až 2005 z časů TV reality show The Apprentice.
více


13.10.2016 EVROPA: Nad stránkami Jiráskovy trilogie

Luděk Frýbort
Odcházel jsem do exilu jen s tím, co jsem dokázal odnést na hřbetě; a moji přátelé vědouce, jaký jsem knihomol, za mnou posílali knížky dle vlastního zdání a výběru, mimo jiné i všechny tři díly Jiráskova Bratrstva.
více


12.10.2016 GLOSA: Čeho je moc, toho je příliš, Mr. Trump

Lubomír Stejskal
Yehuda Glick přežil vlastní smrt. Před dvěma lety se stal obětí atentátu. Arabský útočník po něm čtyřikrát vystřelil, vážně ho zranil, ale nezavraždil. Jeden z mála příběhů teroru, kdy můžeme hovořit o štěstí v neštěstí.
více


11.10.2016 USA: Trumpův malér a sny počestných žen

Václav Vlk st.
Tak je prý po Trumpově kandidatuře. Někdo uveřejnil dlóóóuho schovávanou nahrávku, kde Trump povídá, že na ženský jde zhurta. Začne je bez vyzvání líbat, pak je popadne za prsa a pak jim hned hmátne mezi nohy a „zmáčkne“.
více


12.10.2016 BLÍZKÝ VÝCHOD: Záhadné chování našich médií

Karel Wágner
Nejnovější zprávy o neutuchajících bojích v některých čtvrtích syrského Aleppa a jeho nejbližším okolí chtě-ne­chtě i v našich sdělovacích prostředcích odhalily pravou tvář bojovníků Džabhat Fatah aš-Šám.
více


11.10.2016 ČECHOVINY: Boeing 377 Stratocruiser

Jan Čech
Poválečný trh zaplavil Douglas svou DC-4/C-54 z válečných přebytků. Úprava na dopravní stroj nebyla složitá a drahá. Jenže trup DC-4 mohl přepravit maximálně 50 cestujících, dolet byl 2000 mil.
více


12.10.2016 BREXIT: A co poté

Roman Joch
Premiérka Theresa Mayová na výroční konferenci Konzervativní strany letos v Birminghamu jednoznačně oznámila, že brexit bude a britská vláda aktivuje článek 50 Lisabonské smlouvy o vystoupení z EU nejpozději v březnu příštího roku. Což znamená, že v březnu 2019 Británie už členem EU nebude.
více


11.10.2016 USA: Americká situace

Ota Ulč
Vlivný washingtonský publicista David Broder kdysi formuloval zákon, o jehož přesvědčivosti lze jen obtížně pochybovat: úřad amerického prezidenta je ten nejobtížnější na světě, a proto ambice nastěhovat se do Bílého domu je důkazem povážlivého mentální defektu, který by měl zájemce automaticky...
více


11.10.2016 POLSKO: Interrupce

Petruška Šustrová
V úterý 4. října se polská premiérka Beata Szydlová nechala slyšet, že její vláda strany Právo a spravedlnost nepracovala a nepracuje na žádném zákoně o zpřísnění interrupcí.
více


10.10.2016 SVĚT: Mluvme spolu

Filip Šebesta
V posledních dnech se v souvislosti s aktuální eskalací v syrském konfliktu v médiích stále častěji hovoří o nutnosti ukončit českou diplomatickou misi v Damašku. Ta podle kritiků prý jen legitimizuje Asadovu vládu.
více


10.10.2016 EVROPA: Německo jako evropský problém

Miloslav Bednář1
Dějiny jsou stále s námi, jak konstatuje německý filosof Martin Heidegger. Zbývá jen dodat, že čím více si myslíme, že tomu tak není, tím viditelněji nás ovlivňují.
více


10.10.2016 GLOSA: Smrtelné nebezpečí pro EU

Ivo Strejček
Více než 98 % z těch, kteří se zúčastnili referenda v Maďarsku, odmítlo migrační kvóty EU, což premiér Orbán zhodnotil takto: „Bylo to drtivé vítězství těch, kteří odmítají relokační plán EU; těch, kteří věří, že národní státy mají existovat, a těch, kteří věří v demokracii.“
více


10.10.2016 EVROPA: Konec Havlova snu?

Lída Rakušanová
Před víc než třiceti lety, když Václavu Havlovi nebylo ani padesát, řekl Karlu Hvížďalovi v knize Dálkový výslech, že ho obavy ze stáří a ze smrti netrápí.
více