19.2.2019 | Svátek má Patrik


19.2.2019 SVĚT: Podstatná vzpomínání

Ota Ulč
Nejdůkladnějším obohacením byly ovšem přemnohé zážitky ve všech pěti kontinentech s mou životní partnerkou, vydrželo nám to padesát dva roků, víc než půl století. Na její permanentní odchod do neznáma jsem reagoval výtvorem PRISCILLA, s podtitulkem „Dost svévolně se košatící osud“.
více


19.2.2019 POLITIKA: Maďaři, množte se. Stát vás podpoří

Pavel Kohout
Maďarský premiér Viktor Orbán zveřejnil minulou neděli sedmibodový plán prozvýšení porodnosti. Může být projekt, který vzbudil pozornost a zároveň kritiku, úspěšný, nebo jde ozoufalé plácnutí do vody?
více


19.2.2019 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 501

Jan Čech
Přečetl jsem si článek v Lidových novinách Rusko zbrojí, nebo jen blafuje od Tomáše Vlacha. Dovolil bych si k tomu jen pár poznámek.
více


19.2.2019 BLÍZKÝ VÝCHOD: Dobré znamení

Lubomír Stejskal
Miloš Zeman by od Netanjahua rád slyšel, že ČR je nejlepším přítelem Izraele na celém světě. Když se ale ve Varšavě koná prestižní konference o Blízkém východě, na níž je Netanjahu přítomen, vyšle Praha pouze náměstka MZV.
více


18.2.2019 ŠPANĚLSKO: Příští zastávka - předčasné volby

Marian Kechlibar
Současný španělský premiér Pedro Sanchez je nositelem nejméně jednoho primátu. Jako jediný z premiérů od skončení Frankovy diktatury se nedostal k moci vítězstvím ve volbách, ale palácovým převratem proti předešlému premiérovi Marianu Rajoyovi.
více


18.2.2019 EVROPA: Pokojné ovládnutí evropských zemí

Jan Keller
Naprostá většina politiků a takzvaná mainstreamová média se dnes řídí heslem: „Je lepší mýlit se s Fukuyamovou knihou Konec dějin a poslední člověk než mít pravdu s Huntingtonovou knihou Střet civilizací.“
více


19.2.2019 ROZHOVOR: Mám úkol pro Kalouska se Šarapatkou

Jan Keller
Vše je zatím v dost obecné rovině. Abychom věděli, o co půjde ve skutečnosti a na co se máme připravit, potřebovali bychom mít především tyto informace.
více


18.2.2019 ÚVAHA: Latentní nebezpečí zvykání si

Vladimír Cícha
Jedno přísloví zní „zvyk je železná košile“. Až se v naší dnešní západní společnosti stane běžným, bude to její definitivní konec.
více


19.2.2019 GLOSA: Evropská unie nevzkvétá

Jiří Hrdlička
Jako absolutní politologický laik z povzdálí pozoruji tahanici kolem brexitu. Rojí se kolem toho mnoho komentářů a názorů, velmi často protichůdných.
více


18.2.2019 BLÍZKÝ VÝCHOD: Schůzka ve Varšavě

Gita Zbavitelova 1
Mezinárodní konference ve Varšavě měla původně vytvořit celosvětovou koalici, která by zabránila Íránu v expanzi na Blízkém východě, ale nakonec přibyla i témata jako Sýrie, Jemen nebo izraelsko-palestinský konflikt.
více


18.2.2019 ROZHOVOR: Itálie možná přináší novou renesanci

Benjamin Kuras
Neučesaná operace je hodně mírný termín. Ale je to napínavé, a zároveň komické. Vladaři EU stále opakují, že žádné další ústupky se nebudou konat, dohodu v této formě už parlament zamítl a nevypadá, že by se dvě stovky poslanců nechaly přemluvit, aby ji přijaly.
více


18.2.2019 HISTORIE: Smutek v Polsku

Petruška Šustrová
Když padne jméno Jan Olszewski, vždycky se mi vybaví pojem „lustrační noc“. Byla to noc ze 4. na 5. června 1992, která vyvrcholila tím, že polský Sejm odhlasoval nedůvěru vládě. Mnohahodinová nesmiřitelná diskuse se tenkrát vedla o seznamu, který parlamentu předložil Antoni Macierewicz.
více


16.2.2019 BLÍZKÝ VÝCHOD: Zamést v Afghánistánu

Pavel Kopecký
Donald Trump je mistrem světa ve změnách názorů na zásadní, světodějné věci. Včetně mezinárodní bezpečnosti. Pán Bílého domu reaguje pružně, ba beztvaře. Ztrácí tím důvěryhodnost, nicméně na pětníku se otáčí bleskově, až mu lví hříva vlaje.
více


16.2.2019 GLOSA: Na mostě Západu

Zbyněk Petráček
Americký ministr zahraničí Pompeo navštívil Budapešť a pak se přes Bratislavu přesunul do Varšavy, na konferenci o Blízkém východě. Není podezřelé, že vynechal Prahu? Nesignalizuje to problém?
více


15.2.2019 USA: Nový zelený rudý úděl

Jefim Fištejn
Když demokratická senátorka Elizabeth Warrenová na shromáždění svých stoupenců ve státě Massachusetts oznámila svou kandidaturu na funkci amerického prezidenta, jasně se vymezila proti Donaldu Trumpovi.
více


15.2.2019 EVROPA: Exprezident Klaus o Evropském parlamentu

Jan Bartoň
Pod titulkem Do Bruselu kandidují druhořadí politici se exprezident Václav Klaus vyjadřuje s despektem o kandidátech stran a hnutí do Evropského parlamentu. Má či nemá pravdu?
více


15.2.2019 DÁNSKO: "Naše země se změnila během jedné generace"

Judith Bergman
Dánsko se objevilo v titulcích mezinárodních médií koncem listopadu 2018 poté, co dánská vláda oznámila plán přesunout některé žadatele o azyl na malý, neobývaný ostrov Lindholm.
více


14.2.2019 IZRAEL: Verše zavražděné - in memoriam

Lubomír Stejskal
Arafat Irfaiya se rozhodl, že bude mučedníkem. Jenomže – mučednictví, tak jak ho známe z dějin křesťanství, je jiné než mučednictví chápané islámskými teroristy. A Arafat je muslimským teroristou. Co z toho plyne?
více


14.2.2019 KNIHA: Skuteční liberálové, probuďte se!

Roman Joch
„Evropa páchá sebevraždu. Lépe řečeno, její vlastní představitelé se rozhodli, že ji zavraždí,“ píše Douglas Murray v prvních řádcích knihy Podivná smrt Evropy. Předloni se stala evropským bestsellerem a nyní se do knihkupectví dostal i její český překlad. Murray volí silná slova. Oprávněně?
více


14.2.2019 SVĚT: Neomarxisté ničí Amnesty International

Jaroslav Míth
Pojem nepřátelské převzetí vznikl v ekonomii, ale v přeneseném slova smyslu platí i jinde. Takto „nepřátelsky“ převzata byla kdysi respektovaná organizace Amnesty International.
více


14.2.2019 EVROPA: Reforma Evropské unie není možná

František Matějka
V souvislosti s volbami do Evropského parlamentu můžeme stále častěji slyšet slova o reformě EU.
více


14.2.2019 SVĚT: Mnohde nepěkné počínání

Ota Ulč
U amerického federálního soudu v Brooklynu započal trestní případ s „myth of El Chapo“, což se týkalo postavy jménem Joaquin Guzman.
více


13.2.2019 IZRAEL: Zemí otřásla vražda

Lubomír Stejskal
Ve čtvrtek (7/2) večer byla v lese v jeruzalémské lokalitě Ein Yael nedaleko Biblické zoo nalezena mrtvá mladá dívka. Tělo neslo stopy násilí. Původní podezření se potvrdilo.
více


13.2.2019 SVĚT: Mějte na srdci americké zájmy

Jan Vitek
„Bože můj, i ty, Miloši?“ ulevila svému zklamání moje žena, když se dočetla, že pan president Zeman uznal samozvance Juana Guaidó za svého kolegu ve Venezuele a pozval ho do Prahy, načež nad ním mávla rukou.
více


14.2.2019 ÚVAHA: Nová feudalita

žlutá vesta
Nemyslím si, že hnutí žlutých vest je jen jedna z „tradičních“ francouzských sociálních demonstrací, ale že nám ukazuje novou reflexi společensko-ekonomické situace, kdy stát již není suverénem.
více


12.2.2019 SVĚT: Život v utajení

Vladimír Karpenko
Nevím, jak jiné národy, přinejmenším v Evropě, ale my rádi sestavujeme fotbalová nebo hokejová mužstva, přesto se přece jen občas věnujeme i dalším tématům.
více


12.2.2019 MÉDIA: Vzkaz vydavatele New York Times

Karel Hvížďala
Toužíme-li po změně, nesmíme se stále přizpůsobovat tomu nejhoršímu. Musíme mít odvahu dělat to, co považujeme za správné. Přizpůsobovat se musíme jen novým technologiím.
více


12.2.2019 KNIHA: Naříkání nad rozkladem Evropy nestačí

Jiří Weigl
V loňském roce u nás vzbudil velkou pozornost a mnohé nadšené reakce český překlad knihy britského novináře a publicisty Douglase Murrayho Podivná smrt Evropy: imigrace, identita, islám (nakladatelství Leda, Praha 2018), která se zabývá nejvýznamnějším fenoménem druhé poloviny současné dekády v...
více


12.2.2019 GLOSA: Co by řekl Napoleon

Zbyněk Petráček
Píše se rok 2019 a Francie odvolala velvyslance v Itálii. Co si pomyslet? Že jde o největší francouzsko-italskou třenici od Napoleona, jenž zničil Benátskou republiku? Ale v roce 1797 ještě Itálie jako stát neexistovala.
více


12.2.2019 EVROPA: Francie je na kordy s Itálií

Jan Bartoň
Po uzavření nové francouzsko-německé smlouvy, která má demonstrovat novou „jednotu v EU“, média spekulují o tom, že vztahy mezi Macronem a Merkelovou nejsou ideální, natož s vůdci Itálie.
více


11.2.2019 SVĚT: Osvobozena, ale nesvobodná

Marian Kechlibar
Dnes jen krátce. Před třemi měsíci jsem zde psal o případu pákistánské křesťanky Asii Bibi, jejíž devítileté stíhání za rouhání skončilo pravomocným osvobozujícím rozsudkem.
více


11.2.2019 VZPOMÍNKA: Tsunami

Tsunami 2
Konec prosince v indickém Dillí bych přirovnal k českému listopadu. Dny jsou slunečné, i když krátké a rozdíl je snad jen v tom, že máte jistotu, že nebude pršet. Počasí v neděli 26. prosince 2004 se této tradici nijak nevymykalo a tak před námi stála otázka, jak tento den strávit.
více


11.2.2019 FEJETON: Léčba knihou

Petruška Šustrová
Jak si tak dělám svou práci a jen po očku sleduji veřejné dění, dolehlo ke mně, že USA i Rusko (málem jsem napsala Sovětský svaz) upustily od dohody o raketách.
více


11.2.2019 EVROPA: Lekce, ze kterých se odmítáme poučit

Douglas Murray
Hodně o nadějích a očekáváních společnosti se můžeme naučit ze zpráv, které lidé chtějí vysílat, a příběhů, které čtenáři zřejmě chtějí slyšet.
více


11.2.2019 USA: Perská kauza v Trumpově politice

Pavel Kopecký
Zrovna nám uplývá čtyřicet let od návratu ajatolláha Chomejního do Íránu a svržení šáha Rézy Pahlavího. Přitom šáha ne moc dlouho předtím s pompou přijala Československá socialistická republika a udělila mu Řád Bílého lva i čestné akademické tituly.
více


11.2.2019 GLOSA: Můžeme být Francií?

Zbyněk Petráček
Že visegrádská čtyřka přináší užitek, je zřejmé. I když se Polsko, Maďarsko, Česko a Slovensko jako státy liší, ikdyž je ten či onen v Bruselu stavěn na pranýř, jako celek mají svou váhu.
více