26.4.2018 | Svátek má Oto


26.4.2018 GLOSA: K tragédii v Torontu

Lubomír Stejskal
Smutný večer, smutné ráno. Svět zažil další šílenost. Tentokrát ve městě, které mám rád. O to je to celé působivější. A děsivější.
více


26.4.2018 SVĚT: Podumání o emocích (1)

Ota Ulč
Liší se naše motivy, jakož i adresáti našich citů či poblouzení. Láska k rodičům, partnerovi, dětem, ideologii, politické straně, vlasti, přírodě, nadnárodní kauze.
více


26.4.2018 GLOSA: Sbohem, věku páry

Zbyněk Petráček
Že o víkendu skonala nejstarší příslušnice druhu Homo sapiens, není senzace. Noviny píší, že Japonka Nabi Tadžimová má přes 160 potomků včetně praprapravnoučat, ale to není unikát.
více


26.4.2018 ROZHOVOR: Svět se vyvíjí k mocenským blokům

Vlastimil Podracký
Myslím si, prezident Trump chce ze Sýrie vycouvat a je už domluven i s Putinem. Protože mu to mnozí vyčítají, musel udělat něco, čím by ukázal, že je „geroj“, že „prostě ty lidský práva opravdu hájí“.
více


26.4.2018 NĚMECKO: Marx v Trevíru

Milena Kozumplíková
Jméno Karel Marx není neznámé jen pro generaci, která ještě zažila přednášky z marxismu-leninismu. Podle wikipedie je to ten pán, o kterém se může každý dozvědět, že byl německý filosof, politický publicista, kritik klasické ekonomie, teoretik dělnického hnutí, socialismu a komunismu.
více


26.4.2018 PÁSMO GAZY: Proč izraelští vojáci střílejí ostrými náboji?

Gita Zbavitelova 1
Už čtyři pátky po sobě došlo k ozbrojeným střetům mezi obyvateli pásma Gazy a izraelskými vojáky u hraničního plotu. Jsou součástí takzvaného „pochodu za návrat“, který organizuje vládnoucí teroristické hnutí Hamás a jehož oficiálním cílem je sdělit světu, že Palestinci se nikdy nevzdají práva na...
více


26.4.2018 KUBA: Ostrov (skoro) bez Castrů

Pavel Jégl
Perestrojka nebyla dostatečně razantní na to, aby nastartovala zadřenou sovětskou ekonomiku. A nebude stačit ani na to, aby nastartovala ekonomiku kubánskou.
více


25.4.2018 NĚMECKO: Návrat policejního státu a Stasi?

Judith Bergman
Nový německý cenzurní zákon, který uvedl v život cenzuru na sociálních mediálních platformách, vešel v platnost 1. října 2017. Vyžaduje po mediálních platformách, jako je Facebook, Twitter a YouTube, aby jménem vlády cenzurovaly své uživatele.
více


25.4.2018 MIGRACE: Razie v Brémách

Marian Kechlibar
Brémská pobočka spolkového imigračního a azylového úřadu (BAMF) měla ve velkém měřítku udělovat azyl neoprávněným osobám.
více


25.4.2018 KUBA: Kontinuita jako známka změny

Karel Wichs
Někteří jásají, jiní jsou smutní, že na Kubě skončila šedesátiletá éra bratří Castrů. Pravda je ovšem jiná. Raúl Castro se sice vzdal prezidentství, mimochodem po několikerém drobném odkladu, ale stalo se tak, protože musel.
více


24.4.2018 ÚVAHA: Skončí západní svět jako Emanuel Moravec?

Jaroslav Míth
Bojím se o náš Západ. Mnohé činy jeho současných elit nelze vnímat a hodnotit jinak, než jako sebevraždu. Toho Západu, který nám byl dlouhá léta vzorem, příkladem a nadějí. Zhroutí-li se náš svět, dopadneme jako Emanuel Moravec
více


24.4.2018 EVROPA: Odměna pro Merkelovou je jistá

Rudolf Mládek
Za jeden z nejhorších dnů v dějinách Evropy bude pokládán den, kdy německá kancléřka Angela Merkelová pronesla: „Wir schaffen das.“ Bylo to 31. srpna roku 2015 a výrokem „My to zvládneme“ se Merkelová zapsala do těch nejčernějších evropských dějin.
více


24.4.2018 EVROPA: Kam nás vede Evropská unie

Václav Klaus1
Očekáváte ode mne kritický projev k tématu Evropské unie. Snad vás v tomto ohledu nezklamu, ale je třeba říci, že se v poslední době v Evropě něco významného mění. Pronést kritickou řeč k EU dnes už není hrdinským činem.
více


24.4.2018 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 462

Jan Čech
Posledně jsem psal o akci „me too“, kdy báby, které mají svůj zenit už za sebou, měly zapotřebí se zviditelnit.
více


24.4.2018 SVĚT: Antiamerické pocity za všech okolností

Ota Ulč
Postačilo jen pramálo trpělivosti a přece jen jsem se dočkal předpokládaného mravního rozhořčení ve prospěch japonského počínání za druhé světové války. Trošíčku jsem si to ochutnal až po delší řadě zážitků v oblasti Pacifického oceánu, toho zcela největšího.
více


24.4.2018 EVROPA: Mladíci vs. mladíci

Zbyněk Petráček
Stává se, že banální pouliční scénka sdělí o trendech ve společnosti více než lecjaký oficiální projev či analýza. Třeba ta z úterka, ze solidní berlínské čtvrti Prenzlauer Berg.
více


24.4.2018 KUBA: Ostrov má novou tvář ve starém kabátě

Leona Šlajchrtová1
„Tento týden nabízíme speciální pizzu Prezident,“ láká ručně vyrobený poutač před restaurací v jedné z uliček staré Havany.
více


24.4.2018 FRANCIE: Bude země již brzy bez Židů?

Guy Millière
Zhruba před rokem byla v Paříži dne 4. dubna 2017 ve svém bytě krutě mučena a zavražděna Sarah Halimi, židovská lékařka v důchodu, a poté byla svým vrahem vyhozena z okna za pokřiku „Alláhu Akbar“ (“Alláh je největší“). Několikrát před tím hlásila policii, že je obětí antisemitských hrozeb - marně.
více


23.4.2018 SÝRIE: Asadův útok

chemical industry
Bylo to v roce 1966. Hledal jsem dobře placenou práci. Za panování komunistických zločinců to nebyla právě jednoduchá záležitost. Známí z Litoměřic jezdili pracovat do Ústí do chemičky, a tak jsem to zkusil také.
více


23.4.2018 POLSKO: Povstání

Petruška Šustrová
Chápu, že se i od fejetonisty očekává, že občas něco podotkne k současnému politickému dění, předpokládá se přece, že je sleduje. Nu, sleduji, sleduji, ale podotýkat se mi moc nechce, neb sleduji s hlubokým znechucením.
více


23.4.2018 FRANCIE: … ale ruku vám nepodám

Marian Kechlibar
Nejmenovaná Alžířanka se v roce 2010 vdala za francouzského občana a po čase požádala o udělení francouzského občanství. Její žádosti bylo vyhověno. V červnu 2016 si svoje nové občanství měla slavnostně převzít.
více


23.4.2018 USA: Demokraté žalují Trumpa za spiknutí s Ruskem

Jan Bartoň
Probíhající vyšetřování údajné tajné dohody mezi Ruskem a Donaldem Trumpem, které provádí komise řízená Robertem Muellerem, stále nevede k cíli odvolat Trumpa. Proto nyní demokraté žalují Trumpa ze spiknutí s Ruskem.
více


23.4.2018 VZPOMÍNKA: Jak jsem pomáhal africkému lidu

Michal Švejda
Bývalá Portugalská východní Afrika spadla do klína Portugalcům, protože toto území objevil jejich slavný Vasco da Gama v roce 1498. Jako obvykle původními obyvateli byli Křováci, dokud se nepřivalily domorodé hordy ze severu a nevybily je či nezahnaly dál na jih.
více


21.4.2018 EVROPA: Cenzura a politická korektnost

Pavel Chrastina
Na ČRo Plus jsem úplnou náhodou zaslechl kousek rozhovoru s nějakým zřejmě odborníkem, který umí zavádět cenzuru do internetových sítí. Nejvíce práce mu dalo popisování způsobu jak to zařídit, aby se ve skutečnosti cenzurovat mohlo, ale aby všechno vypadalo tak, že se ani trochu necenzuruje.
více


21.4.2018 GLOSA: Tady tweety nestačí

Zbyněk Petráček
Pro běžnou veřejnost to přelomově nevyzní. V éře Facebooku ji zajímá více to, když se Donald Trump a Kim Čong-un hádají, kdo má větší jaderné tlačítko.
více


21.4.2018 USA: Starbucks na hanbě II.

Marian Kechlibar
Takhle to vypadá, když pracujete ve firmě, jejíž celá struktura se pod nátlakem aktivistů složí jako domeček z karet. Lidi, kteří nevydrží nátlak sami (ředitel a spol.), nemůžou v krizi efektivně podržet své podřízené; a ti podřízení to vědí.
více


21.4.2018 BLÍZKÝ VÝCHOD: Šokující slova z Jeruzaléma

Lubomír Stejskal
V sobotu 14. dubna byl z izraelského žaláře propuštěn Rajaei Haddad, palestinský Arab z východního Jeruzaléma. Na svobodu se dostal po dvaceti letech. Jak takového vězně přivítat? S nejvyššími poctami.
více


20.4.2018 ÚVAHA: Svoboda, nezávislost

Catalonia flag
Tato slova se často vyskytují na heslech a transparentech lidí demonstrujících za svobodu a nezávislost svého národa.
více


20.4.2018 SVĚT: Skryté kořeny slovanského dubiska

Luděk Frýbort
Jo, neměl se pradědeček Skřípal stěhovat do toho Ruska. Měl zůstat pěkně sedět v Čechách, ušetřil by svému potomku Sergeji Viktoroviči Skripalovi zlou polízanici.
více


20.4.2018 BLÍZKÝ VÝCHOOD: Syrská opereta

Pavel Kopecký
Nemíním psát o syrském dramatickém umění, ačkoli se prý na tamějších vládních územích vrací život do normálu. Chci se zaměřit na bezpečnostní dramata v Sýrii, která začasté získávají výzor cynické frašky. Konkrétně si to přiblížíme za okamžik.
více


20.4.2018 GLOSA: Bez ikony pokroku

Zbyněk Petráček
Z ještě sloužících státníků pamatuje svět bez ikony jménem Castro už jen britská královna. Díky své dlouhověkosti i tomu, že na trůně sedí od roku 1952. Tehdy byli bratři Castrové teprve mladými kubánskými rebely, kteří chystali útok na kasárna Moncada.
více


19.4.2018 SVĚT: Vymazávání e-mailů na rozdíl od reality

Ota Ulč
Tolik se toho na nás chrlí, zvládnout to nedovedeme, naše přetížené kompjůtry reagují nevřele a občas zcela zkolabují. Přemnoho obdrženého jsou ovšem zbytečnosti, pitomosti, škodolibé provokace, takže příjemce zareaguje neotevřením, čas si ušetřit. Ale tím se třeba i ochudit o užitečnou informaci.
více


19.4.2018 IZRAEL: 70 let proti proudu

Tomáš Guttmann
Británie se rozhodla stáhnout poslední jednotky z Palestiny 15. května 1948. Židovské politické vedení se připravovalo na vyhlášení samostatného státu, ale nebylo jasné, kdy by k tomu měly nastat nejpříznivější podmínky.
více


19.4.2018 BLÍZKÝ VÝCHOD: Syrská mise rakeťáka Trumpa

Pavel Jégl
? Donald Trump vyrazil v Sýrii na trestnou výpravu. Přidali se k němu Emmanuel Macron a Theresa Mayová. Americko-francouzsko-britská koalice v sobotu vybombardovala několik objektů, které spojovala s výrobou a skladováním chemických zbraní.
více


19.4.2018 BLÍZKÝ VÝCHOD: V srdci syrské temnoty

Zbyněk Petráček
Francouzský prezident Macron řekl, že sobotní útok byl nezbytný už proto, aby vrátil důvěru našemu společenství. Tedy západnímu. Měl pravdu, ovšem s „drobnou“ výhradou.
více


19.4.2018 USA: Starbucks na hanbě

Marian Kechlibar
Řetězec zavře 29. května 2018 všech 8000 kaváren v USA, aby podrobil svoje zaměstnance „protirasistickému školení“ (racial bias training; špatně se to překládá).
více