22.7.2014 | Svátek má Magdaléna


22.7.2014 JAPONSKO: V Pacifiku už začíná doba vodíková

Toyot aFuel Cell Vehicle
Kolem roku 1780 italský učenec Luigi Aloisio Galvani postřehl při pokusech s elektrostatickou elektřinou, že žabí stehýnka pod těmito impulsy konají pohyb. Historii řady dnešních vymožeností je možné zpětně vysledovat až v těch Galvaniho pokusech.
více


22.7.2014 BLÍZKÝ VÝCHOD: Konflikt přerostl ve válku

Odvetná izraelská operace proti palestinskému Hamásu za jeho ostřelování pokračovala v pondělí čtrnáctý den, ale teroristé stále nejeví ochotu k příměří a zasypali už Izrael skoro 1800 raket.
více


22.7.2014 SVĚT: Za všechno můžou Židi

No, nelekej se hned, vážený čtenáři, to já jen tak, co jsem nikoli zřídka slýchal v časech dětství svého a co se dnes přetransformovalo… avšak popořádku. Ještě že sestřelení malajsijského letadla nad východní Ukrajinou poněkud zastínilo dění na Blízkém východě.
více


22.7.2014 UDÁLOSTI: Bezmoc

Malajsijské aerolinie mají v tomto roce smůlu. Minulý týden ve čtvrtek skončil tragicky let MH17 z Amsterodamu do Kuala Lumpuru. Letadlo bylo sestřeleno u východoukrajinské vesnice Grabovo. Nikdo nepřežil. A před necelým půlrokem, 8. března, zmizelo beze stopy letadlo na trase Kuala Lumpur – Peking,...
více


22.7.2014 USA: O zdroji velkých slov a zcela jinačích činů - 1

Ano, ty se nezřídka podstatně liší a stávají se příčinou značných trapností doprovázených dilematem, zda proklínat zdroj nepravostí, ošálení nebo spíš vlastní naivitu zpitomělých.
více


22.7.2014 BLÍZKÝ VÝCHOD: Reaguje Izrael přiměřeně?

Kdo chce posuzovat přiměřenost vojenských akcí Izraele, musí si položit otázku, podle jakých měřítek má být jednání židovského státu poměřováno. Úkolem státu Izrael je chránit své občany. Pokud je měřítkem tento úkol, vyznívá odpověď smíšeně.
více


21.7.2014 SVĚT: Na okraj letecké tragédie na Ukrajině

Každý z nás, kdo létá, je ze čtvrteční události zděšen. Známe důvěrně prostředí a atmosféru na palubách dopravních letadel, téměř nazpaměť bezpečnostní instrukce a ani v nejčernějším snu si nedovedeme představit hrůzu, kterou prožili cestující na lince MH0017.
více


21.7.2014 SVĚT: Rusko, Ukrajina a letadlo

Luděk Ťopka
surface-to-air missile
Celá ta nešťastná ukrajinská občanská válka je zdánlivě nepochopitelná. Chtějí někteří Ukrajinci skutečně rozlámat svou zem na několik kusů? Nebo si jiní opravdu přejí připojení k Rusku? Jsou tam skutečně příznivci starých banderovců se svými nacionalistickými, podle Moskvy přímo fašistickými snaham...
více


21.7.2014 SVĚT: Nic se nevyšetří!

Celý svět včetně Rady bezpečnosti se shoduje na tom, že příčiny sestřelení malajsijského letadla nad východní Ukrajinou musí být vyšetřeny a viníci potrestáni. Dokonce i zástupce Ruska, které podporuje bojující proruské separatisty, pro to v newyorském sídle OSN hlasoval.
více


19.7.2014 SVĚT: Kdo sestřelil letadlo?

Když sovětská stíhačka sestřelila na podzim 1983 jihokorejské dopravní letadlo, Moskva se vytáčela a lhala o průběhu akce. Prezident Ronald Reagan nařídil, aby se na půdě OSN přehrál záznam rozhovoru mezi sovětským velitelstvím a stíhačem, který odpálil raketu.
více


19.7.2014 HISTORIE: Proč vypukla světová válka

Je to už sto let od výbuchu první světové války, která se protáhla na válku třicetiletou (1914 – 45) a ukončila nejen to dlouhé století (1879 – 1914), ale zřejmě i naši západní křesťanskou civilizaci, respektive to, co se z ní ještě tenkrát drželo u moci.
více


19.7.2014 BLÍZKÝ VÝCHOD: Pásmo po příměří

Ve stínu tragédie malajsijského boeingu na lince MH17 z Amsterdamu do Kuala Lumpuru přišla ve čtvrtek (17/7) večer zpráva, že Izrael zahájil pozemní část obranné protiteroristické operace Protective Edge. Jejím aktuálním cílem je likvidace tunelů sloužících k teroristickým aktivitám.
více


19.7.2014 BLÍZKÝ VÝCHOD: Schopnost umírat a zabíjet

Máme velkou kapacitu zabíjet, ale malou kapacitu umírat. To se říkalo na adresu Západu a jeho vojenských sil (hlavně NATO) už v 90. letech. Platí to stále, ba i víc. Ukázalo to zabití pěti českých vojáků v Afghánistánu.
více


18.7.2014 UKRAJINA: Všechno špatně

K vyjádření názoru na současný stav na Ukrajině mi stačí dvě slova: „všechno špatně“. Snad pouze počátek demonstrací, kdy demonstranti vytrvale dávali najevo svůj nesouhlas se způsobem Janukovyčova vládnutí, byl standardním demokratickým projevem.
více


18.7.2014 SVĚT: Co nás ohrožuje

Nepatřím k falešným prorokům, kteří v průměru třikrát ročně vyhlašují, že právě začala třetí světová válka. Uvědomuji si rovněž, že západní civilizace má přemýšlení o svém zániku snad přímo ve svém genetickém kódu
více


18.7.2014 SVĚT: Užiteční idioti v palestinských službách

Některé věci jsou jednoduché jako facka. Hamás je teroristická organizace. Tentýž Hamás je ovšem také součástí palestinské vlády. Ergo: Česká republika udržuje diplomatické styky s teroristickým režimem. Prosím pěkně, k čemu je to dobré? Víte to někdo?
více


18.7.2014 GLOSA: Ministrova zkušenost

Jmenuje se Borge Brende, je šéfem resortu zahraničí ve vládě Norského království a ve středu 16/7 navštívil jihoizraelské město Aškelon. V doprovodu svého izraelského kolegy Avigdora Liebermana.
více


18.7.2014 CESTOVÁNÍ: Bahamy

Dvě hodiny po nalodění v Miami majestátní bílá Norwegian Sky tiše spustila motory, téměř bez povšimnutí opouštěla přístav a vyplula do soumraku. Uvnitř lodi začal pulsovat život jako v hotelu. Na jedenáctém podlaží se rožnila kuřata, stejky, hamburgry a cestující přijížděli prosklenými výtahy.
více


17.7.2014 BLÍZKÝ VÝCHOD: Válka s Izraelem pokračuje

V úterý udělal palestinský Hamás další chybné rozhodnutí – nepřijal příměří, které zkoncipoval Egypt. Izrael na ně přistoupil a zastavil ráno nálety na pásmo Gazy, které jsou odvetou za ostřelování země.
více


17.7.2014 IZRAEL: První oběť příměří

Egyptem zprostředkované příměří, jednostranně přijaté Izraelem a odmítnuté Hamasem, skončilo dřív než začalo. Přesto si vyžádalo jednu oběť.
více


17.7.2014 USA: Jakým směrem též spěje pokrok - 2

Na univerzitě v Princetonu, někdejším působišti Alberta Einsteina, tamější vědec Peter Singer, utilitarian bioethicist (netroufám si tuhle specializaci definovat), a Paola Cavalieri, italská filozofka v oboru zvířecích práv, odstartovali tzv. GREAT APE PROJECT.
více


17.7.2014 GLOSA: Ukrajinská štěpení

Ukrajinská republika se zmítá obnovenou „protiteroristickou operací“. S nasazením letectva a těžkých pozemních zbraní rychle přibývají mrtví i ranění. Jak mezi ozbrojenci, kteří mají smrt jaksi „v popisu práce“, tak mezi civilisty.
více


17.7.2014 GLOSA: K Sarajevu 1914

Luděk Ťopka
rakouská orlice
Když před několika dny zaplnilo sté výročí vzniku první světové války všechny stránky tisku i celý éter, mlčel jsem, i když se té mely zúčastnil i můj tatínek, jako osmnáctiletý kluk, a leccos mi o tom vyprávěl. Nechtěl jsem se přidávat k těm mnoha povolanějším, kteří toho znali víc a vyjádřili to l...
více


16.7.2014 EVROPA: Europarlament coby kádrovák

Bernd Lucke je německý profesor ekonomie a výrazný kritik jednotné měny euro. Tvrdí, že euro je špatně koncipované a že Evropu nespojuje, nýbrž rozděluje. Německá politická scéna to sice považuje za nemístné rouhání, stále větší část německé veřejnosti je ale opačného názoru.
více


16.7.2014 GLOSA: To se nedělá

Za necelých čtrnáct dnů si připomeneme vypuknutí první světové války. To výročí je všude kolem nás. Hodně se komentoval a přetřásal atentát v Sarajevu, událost u nás známá z groteskního zkreslení Haškovy knihy o Švejkovi, ve skutečnosti tragická událost s důsledky, jež nemohl předvídat nikdo, ani sami...
více


16.7.2014 UKRAJINA: Mezi Evropou a Ruskem

V médiích i z úst politiků často slýcháme, že dnešní ukrajinská krize je nejvážnějším mezinárodním konfliktem od konce studené války. Zdá se to tak hlavně proto, že ukrajinská krize se mediálně rozvíjí především jako konflikt mezi Západem a Ruskem, jako jakési pokračování staré studené války.
více


16.7.2014 EVROPA: Principy versus taktika

Největší seskupení Evropského parlamentu, socialisté a lidovci, se před volbami dohodlo o pozdějším společnému postupu. V rámci plánu měl být úřad předsedy Evropské komise předán tomu z obou kandidátů, jehož uskupení ve volbách zvítězí.
více


15.7.2014 IZRAEL: Sedm dní války proti Hamásu

Izraelská odvetná operace za ostřelování z pásma Gazy vstoupila v pondělí do sedmého dne a její konec je zatím v nedohlednu. Izrael je odhodlán uštědřit Hamásu důkladnou lekci a útočí na Gazu s razancí, která neprovázela ani poslední osmidenní válku v listopadu 2012.
více


15.7.2014 HISTORIE: Soudruh Hitler byl socialista

Argumentum ad Hitlerum dnes vypadá tak, že kdokoli projeví náznak patriotismu, je hned označen za nacistu. Protože nacisté byli nacionalisti, áno? Jenže nacisté byli zároveň socialisté.
více


15.7.2014 BLÍZKÝ VÝCHOD: Rozumím Vám, pane Chudajre, ale ...

„I kdyby pozatýkali všechny v Izraeli, syna mi to nevrátí,“ řekl zoufalý otec mladíka, kterého židovští extremisté pravděpodobně zaživa upálili. Bezpochyby v odvetě za předchozí smrt tří Izraelců, které zavraždili Arabové z Hamasu.
více


15.7.2014 SVĚT: Špioni mezi spojenci? Nic nového

Německá kontrašpionáž objevila mezi pracovníky svých tajných služeb dva lidi, kteří pracovali pro americkou CIA. Berlín kvůli tomu vyhostil amerického diplomata, který jako akreditovaný důstojník CIA řídil všechny tajné operace v Německu a byl v úzkém kontaktu s tamními bezpečnostními složkami. Skan...
více


15.7.2014 USA: Jakým směrem též spěje pokrok - 1

Harry Truman v době svého pobytu v Bílém domě vyslechl postěžování nového kongresmana, jak že se ve Washingtonu cítí osamocen, bez přátel. „Pořiďte si psa,“ doporučil prezident. Ano, toť nejlepší přítel člověka.
více


14.7.2014 GLOSA: Návrat „puťovky“

Dočetla jsem se někde na webu, že Rusko hodlá obnovit „puťovky“. Mám ráda „zapomenutá slova“; polský encyklopedista Kopaliński jich v jednom svém slovníku má pořádnou hrst a popularizační časopis ÚSTR pro ně míval pravidelnou rubriku, kterou jsem s chutí četla.
více


14.7.2014 EVROPA: Naletěli Junckerovi

Jean-Claude Juncker tento týden opět prokázal, že není nadarmo jeden z nejprotřelejších evropských politiků. Během putování po politických frakcích v Evropském parlamentu slíbil všechno všem.
více


14.7.2014 EVROPA: Dialektika ve službách eurooptimismu

Karel B. Müller (dále jen autor) se v textu Jak euroskeptici posilují Evropskou unii (iHned.cz, 2.6.2014) hlásí ke skeptickému eurooptimismu. Prosím, nic proti tomu. Hlavní myšlenka textu, vyjádřená přímo v jeho názvu, je ale každým coulem dialektická – a autor rozvíjí toto téma do netušených rozměrů,...
více


12.7.2014 BLÍZKÝ VÝCHOD: Kdo eskaluje napětí

„Hrozby sionistického nepřítele nevyděsí naše hnutí a palestinský lid. Hamas bude pokračovat na cestě džihádu a odporu až do osvobození Palestiny.“
více