17.10.2018 | Svátek má Hedvika


17.10.2018 NĚMECKO: Zezelenalé Bavorsko

Aleš Valenta
Prognózy se tentokrát naplnily. CSU ztratila oproti minulým volbám skoro čtvrtinu voličů a se zhruba 37 % hlasů „dosáhla“ nejhoršího výsledku za posledních 50 let. Ztratila absolutní většinu a bude odkázána na koaliční spolupráci.
více


17.10.2018 BAVORSKO: Konec vlády jedné strany

Marian Kechlibar
Naši západní sousedé si zvolili nový zemský sněm (Landtag). Jeho funkční období je pět let, s jednou podmínkou: nový ministerský předseda musí být zvolen do čtyř týdnů od prvního zasedání nové sněmovny.
více


16.10.2018 BLÍZKÝ VÝCHOD: Jak to Arabové vlastně myslí?

Lubomír Stejskal
V souvislosti s kontroverzí kolem Američanky arabského původu Lary Al Qasemové, která po příletu do Izraele nebyla vpuštěna do země, znovu vyvstala otázka, jak to Arabové myslí s Jeruzalémem.
více


16.10.2018 USA: Představení hodně rozličné trojice

Ota Ulč
Teď v brzo končícím roce 2018 - ke 100. výročí vzniku našeho rodného, již neexistujícího Československa - též končil život jednoho z nejpozoruhodnějších myslitelů našeho dvacátého, již uplynulého století.
více


16.10.2018 CÓRDOBA: Putování po Andalusii 6

Marian Kechlibar
Jako většina velkých měst na jihu Španělska, i Córdoba má antické kořeny. Od Kartaginců ji v roce 206 př. n. l. dobyli Římané, kteří z ní časem udělali hlavní město provincie.
více


15.10.2018 USA: Ozdobte paži sochy Svobody černou páskou

Vladimír Cícha
O zásluze Spojených států amerických na záchraně Evropy ve dvacátém století může pochybovat jen zabedněnec či, dle klasifikace mého spolužáka, fantastického matematika, duševní malorolník.
více


15.10.2018 DOÑANA: Putování po Andalusii 5

Marian Kechlibar
Moře, které žene na břeh písek, a sedimenty řeky Guadalquivir vytvořily na jihozápadním pobřeží Andalusie oblast písečných dun a mokřadů. Doñana, teritorium o rozloze o něco větší než Praha, byla vyhlášena národním parkem v roce 1969.
více


13.10.2018 ESEJ: Perspektivy Evropy (nacházející se v područí EU)

Václav Klaus1
Když jsem v lednu letošního roku dostal Vaše pozvání, nejdříve jsem nevěřil, že IKEM pořádá ekonomickou konferenci. Myslel jsem, že je to omyl. Byl jsem však rezolutně ubezpečen, že to omyl není.
více


13.10.2018 CÁDIZ: Putování po Andalusii 4

Marian Kechlibar
Cádiz je nejstarší město západní Evropy, nepřetržitě osídlené již 3100 let. Za Hannibala už to byla zavedená námořní základna. Vojsko a námořníci neopustili oblast dodnes, jenom jim přestalo stačit místo – naproti městu se dnes nachází obří základna NATO u města Rota, mnohokrát větší, než celý...
více


13.10.2018 EVROPA: Maďarsko patří Maďarům a ne Bruselu

Jaroslav Míth
Od zahájení disciplinárního řízení proti Maďarsku už uplynul nějaký čas, ale mně stále nedává klidně spát. Přemýšlím, co tím Evropská unie vlastně sleduje.
více


12.10.2018 GIBRALTAR: Putování po Andalusii 3

Marian Kechlibar
Výspa Velké Británie v západním Středomoří. Červené poštovní schránky a telefonní budky, ceny v librách. Ale jezdí se tu vpravo, stejně jako ve Španělsku.
více


11.10.2018 RUSKO: K teplomilné Soči a zimní olympiádě

Ota Ulč
Rozloučení s tuze pozoruhodným Istanbulem, jeho panorama nám pozvolně mizí z dohledu, náš Prinsendam, stejně jako čtyřicet tisíc jiných lodí ročně vplouvá do třicet kilometrů dlouhé, strategicky významné úžiny Bosporu.
více


12.10.2018 SVĚT: Feministky vs. smartphone

Tomáš Zdechovský
Dříve požadovaly feministky především stejná práva jako mají muži. Chtěly studovat, podílet se na veřejném životě či moci budovat kariéru stejně jako muži. Některé problémy už se vyřešily, denně ale vznikají nové.
více


11.10.2018 USA: Nálepkování Albrightové

Jan Bartoň
Na pozadí hlasování senátu USA o soudci Brettu Kavanaughovi uveřejnil iDnes.cz názory bývalé ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightové na amerického prezidenta Donalda Trumpa.
více


11.10.2018 SÝRIE: Rusko dodalo systém S-300

Gita Zbavitelova 1
Moskva v minulých dnech potvrdila, že dokončila dodávku vyspělého protiletadlového a protiraketového systému S-300 syrskému režimu Bašára Asada.
více


12.10.2018 ÍRÁN: Islámská republika a blízkovýchodní bezpečnost

Pavel Kopecký
Když nedávno Donald Trump vystoupil v americkém sídle Organizace spojených národů, jen potvrdil jím nastolený politický trend.
více


11.10.2018 RONDA: Putování po Andalusii 2

Marian Kechlibar
Ronda, ležící nějakých sto kilometrů od Málagy, má už k moři dost daleko. Z Málagy sem jezdí jeden vlak denně, po jednokolejné trati vinoucí se mezi vysokými a opuštěnými skalami.
více


10.10.2018 MÁLAGA: Putování po Andalusii 1

Marian Kechlibar
Milí čtenáři, vyrazil jsem na velmi pozdní dovolenou a dám si od politiky pár dní pokoj. Abyste však měli co číst, budu psát aspoň nějaké reportáže z cesty.
více


11.10.2018 USA: Jako zabít ptáčka

Roman Joch
Americký Senát už neměl jinou čestnou možnost než schválit Kavanaugha soudcem Nejvyššího soudu USA. Alternativou by byl mediální lynč a (úspěšný) atentát na osobní reputaci. Bez důkazů.
více


10.10.2018 EVROPA: Němci brzdí sjednocení Unie

Petr Robejšek
Německo dnes sice ekonomicky vládne Evropě, ale nemůže hrát roli hegemona. Přesně to by však bylo potřeba pro pokračování a dovršení sjednocení kontinentu. Proto je třeba uvažovat, co bude v době pounijní.
více


10.10.2018 FRANCIE: Připravuje Macron rozdělení země?

Yves Mamou
Yves Mamou
V knize rozhovorů „Tohle by prezident neměl říkat, ale...“, zveřejněné v roce 2016, několik měsíců před francouzskými prezidentskými volbami v roce 2017, tehdejší francouzský prezident François Hollande přiznal, že Francie má „... problém s islámem.
více


9.10.2018 GLOSA: Nobel proti sektářství

Zbyněk Petráček
Cena za mír hraje mezi nobelovkami roli fotbalu mezi sporty. Už jste slyšeli, že by někdo v hospodě zpochybňoval udělení Nobela za fyziku? Ale hodnotit cenu za mír – tak jako hodnotit fotbal – si troufá kdekdo.
více


9.10.2018 USA: Podivné počínání právního pořádku

Ota Ulč
Poté, co jsem před mnoha lety unikl justiční funkci, odložil talár, dál udělovat spravedlnost v českém pohraničí, rozvádět nepovedená manželství, rozdělovat králíky a slepice v rozhořčených domácnostech, pak jsem se přece jen ocitl na opačné straně železné opony.
více


8.10.2018 EVROPA: Zachovejte klid, brexit se blíží

Petr Holub1
Obě velké britské strany přežily svůj sjezd bez velkých otřesů a nic na tom nezměnilo ani drama spojené s brexitem.
více


8.10.2018 ŘECKO: Pašování lidí "humanitární" organizací

Maria Polizoidou
immigration
28. srpna 2018 bylo zatčeno třicet členů řecké nevládní organizace „Emergency Response Centre International“ (ERCI, Mezinárodní centrum reakce na mimořádné události) za jejich zapojení v síti pašeráků lidí, která působila na ostrově Lesbos od roku 2015.
více


9.10.2018 EVROPA: Šíření „dobra“

Jan Bartoň
Některé komentáře označují výsledek hlasování Evropského parlamentu k emisím aut jako „útok na evropský automobilový průmysl“. Jedná se však o něco jiného - o šíření dobra, které není ničím limitováno.
více


8.10.2018 FEJETON: Měl štěstí

Petruška Šustrová
Myslela jsem si, že budu v tomhle fejetonu psát o Bělorusku, kde novináři vyzývají k solidaritě se svými pronásledovanými kolegy, jenže člověk míní…
více


8.10.2018 GLOSA: Kurz jako Metternich

Zbyněk Petráček
Rakouský kancléř Sebastian Kurz se nezastaví. Na to, že je mu jen 32 let, působí jako zkušený lídr, diplomat i vyjednavač. Teď se v Petrohradu opět setkal s prezidentem Putinem.
více


6.10.2018 VZPOMÍNKA: Žralok a já

Stanislav Moc
Bože můj, jak ten čas letí! Tohle se stalo, když jsem byl mlád. Snad ani padesát pět let jsem ještě neměl. Bydleli jsme tenkrát s tou mojí v západní Austrálii v místě zvaném Fitzroy Crossing a jednou z mých vášní bylo rybaření.
více


6.10.2018 EVROPA: Hrozba pro naši zemi

Jiří Weigl
Ve většině komentářů, které se v našich médiích v poslední době objevily na téma brexitu, dominuje škodolibé zadostiučinění z problémů, v nichž se potácí nešťastná britská premiérka Mayová, a nadšení nad jednotným a tvrdým postojem EU vůči Británii.
více


6.10.2018 ÍRÁN: Atentát a kýžená odplata

Pavel Kopecký
Americký prezident vystoupil na půdě OSN, aby tam za chvástavost sklidil smích. A vyřídil si současně účty s Ruskem a Německem, evropskými zeměmi, co se sbližují. Aniž by si ráčil ke své škodě „všimnout“, že proti oběma vede (obchodní) kampaň.
více


6.10.2018 EVROPA: EU se vyplatí znát americké dějiny

Petr Robejšek
Přívrženci hesla „více Evropy“ s oblibou srovnávají Evropskou unii se Spojenými státy americkými. Když to mají až takhle, tak by se měli poučit i z chyb, které při svém vzniku USA udělaly.
více


6.10.2018 USA: MeToo versus strana a zdravý rozum

Eva Kislingerová
Snad mě jako matku a babičku nemůže nikdo obviňovat z toho, že bych se ztotožňovala s jakoukoli formou sexuálního násilí. Na druhou stranu začínám na základě dění v USA nabývat dojmu, že se do budoucna vyplatí budovat kádrové rezervy složené z žen, které se v příhodný čas rozpomenou na zážitek z...
více


5.10.2018 USA: Kauza Kavanaugh

Zdeněk Holásek
Psycholožka Fordová, odvážná to paní, si po více než 35 letech – jako na potvoru ausgerechnet když Brett Kavanaugh je v Senátu slyšen jako kandidát na soudce nejvyššího soudu - vzpomněla, že ji chtěl na nějakém mejdle, kde nejspíš byli všichni namazaní a možná i sjetí, znásilnit.
více


5.10.2018 ŠVÉDSKO: Rasistické výroky ve veřejnoprávní televizi?

Petr Robejšek
Že si vymýšlím? Tak poslouchejte. Před dvěma týdny vyvedla policie z jednoho švédského hostelu tři čínské turisty, kteří přijeli příliš brzy, ale přesto vyžadovali vstup do svého pokoje.
více


4.10.2018 FRANCIE: Skandální rozsudek nad českým řidičem

Tomáš Zdechovský
Začátkem července tohoto roku našla francouzská policie v chladícím boxu řidiče kamionu Jiřího Sagana patnáct Iráčanů. Bez většího vyšetřování řidiče okamžitě vzali do vazby s tím, že se jedná o komplice pašeráků.
více