25.8.2016 | Svátek má Radim


25.8.2016 SVĚT: Podumání o potenciálních globálních konfliktech - 2

Ota Ulč
Proč se někdo namáhá, což nemají jiné starosti? Důvodem nemusí být iracionální bažení po jakýchsi patriotických ambicích zmocnit se kusu povrchu, který případně za přílivu beztoho zmizí pod hladinou, ale důvody to mohou být především či dokonce výlučně ekonomické.
více


24.8.2016 SVĚT: Na co se to ti Němci, krucinál, chystají?

Marian Kechlibar
Zásoby vody na 5-10 dní (doporučované množství je dva litry na osobu a den), totéž s potravinami, léky, rezervní hotovost, deky, svíčky.
více


24.8.2016 RIO: Jak dlouho ještě?

Petr Adler
Tak nám skončila olympiáda, v pořadí už jedenatřicátá. Nenajde se na světě matematik nebo ekonom, který by dokázal spočítat, o kolik ten podfuk připravil daňové poplatníky a kolika penězi z kapes daňových poplatníků naplnil kapsy nejrůznějších šejdířů - od dodavatelů postelí pro sportovce až k...
více


24.8.2016 FEJETON: Inspirováno olympiádou

Lubomír Stejskal
Neděle, v kalendáři 21. srpen 2016. Dva významné milníky toho dne. Výroční den okupace 68 a závěrečný den riodejaneirské olympiády.
více


23.8.2016 SVĚT: Podumání o potenciálních globálních konfliktech - 1

Ota Ulč
Sice se nám podařilo už řadu desetiletí nezopakovat hrůzné celosvětové konflikty, žádná třetí světová válka s uplatněním nukleárního potenciálu velice k dispozici, ale důvodů k radovánkám se nám věru nedostává.
více


23.8.2016 EVROPA: V minovém poli

Zbyněk Petráček
Vztah Západu, speciálně Evropské unie, k Turecku připomíná chůzi minovým polem. Ať šlápnete kamkoliv a s nejlepším úmyslem, všude hrozí výbuch. Kdyby bylo Turecko v místě a roli řekněme Thajska, bylo by to jednodušší.
více


22.8.2016 EUROPARLAMENT: Méně je někdy více

Petr Mach2
Server idnes.cz vydal začátkem srpna článek, v němž hodnotí, jak moc nebo málo čeští europoslanci pracují. Ukážu, za čím se někteří čeští poslanci honí, jen aby byli hodnoceni jako nejpracovitější. Upřímně, méně někdy bývá více.
více


22.8.2016 MIGRACE: Úkol pro maturanty

Zbyněk Petráček
Německo bilancuje svou migrační politiku. Jednak proto, že před rokem otevřelo hranice. Pak proto, že v červenci zažilo teror. A též proto, že 4. září se volí v Meklenbursku – Předním Pomořansku, domově kancléřky.
více


23.8.2016 EVROPA: Vraždí muži s vousy, ne ženy v burkinách

Michal Kašpárek
Tři francouzská města – Cannes, Villeneuve-Loubet a Sisco – vykázala z veřejných pláží ženy v burkinách. Nelíbí se mi to stejně, jako se mi nelíbí zákazy nudismu nebo nacistických symbolů.
více


22.8.2016 EGYPT: Měli pravdu

Lubomír Stejskal
Dne 6. srpna jsem na svém blogu informoval o zprávě egyptských ozbrojených sil. Na Sinaji byl zlikvidován Abu Doaa al Ansari, šéf teroristické skupiny Ansar beit al Maqdis, která je tamní teritoriální součástí tzv. Islámského státu.
více


20.8.2016 MIGRACE: Vy jste si nevšimli?

Pavel Černocký
Válka islámu proti Evropě začala. A začala nenápadně, bez vyhlášení válečného stavu. Nelze přehlédnout, že počet útoků mladíků ovlivněných islamismem roste každým dnem. A co dělají naše „liberální“ média?
více


19.8.2016 FEJETON: Co ví pes, o čem my nevíme!

Voyen Koreis 2
Pobyl jsem nějaký čas v nemocnici po hrozbě srdečního záchvatu, která se nakonec nepotvrdila; jsem ale ještě celý děravý od všech těch jehel, jimiž do mne zaváděli všemožné trubičky a podobné zhůvěřilosti.
více


20.8.2016 IZRAEL: Nová politika „cukru a biče“ vůči Palestincům

Gita Zbavitelova 1
Po třech měsících ve funkci představil izraelský ministr obrany Avigdor Liberman své první nové opatření – v rámci boje proti terorismu zavádí novou vládní politiku vůči Palestincům na Západním břehu Jordánu.
více


19.8.2016 ŠPANĚLSKO: Co ještě dělá korida v civilizovaném světě?

Evžen Korec
Ve španělském městě Teruel zabil býk známého toreadora Víctora Barria, jeho smrt v přímém přenosu vysílala televize. Upřímně doufám, že tato tragédie upozorní na odpudivost býčích zápasů a povede konečně k jejich zákazu.
více


19.8.2016 GLOSA: Zákaz burkin

Jan Bartoň
Zákaz nošení burkin na koupání byl prosazen v jednom francouzském městě a na Korsice. Je to opatření z rodu „zásadových“, nicméně problém islamismu neřeší ani omylem.
více


19.8.2016 EVROPA: Je tu někde Juncker?

Zbyněk Petráček
Konstatování, že Německo je hegemonem EU, působí jako kolovrátek. Už bylo vysloveno x-krát i s tím, že jde o gravitační zákon.
více


19.8.2016 RIO: Mystifikace?

Lubomír Stejskal
Egyptský judista El Shahabi, který po skončení zápasu odmítl podat ruku svému izraelskému soupeři, dostal od MOV přísnou důtku. Současně jsou plná média toho, že byl za své nesportovní chování poslán týmem domů.
více


19.8.2016 CESTOVÁNÍ: Budapešť vzpomínková

Marta Urbanová
Tento výlet je ryze vzpomínkový. Můj manžel je na služební cestě v Budapešti, můj syn, student gymnázia, se potlouká po bytě a evidentně se nudí. Já jsem právě přišla z práce. Co teď? Odpolední nuda se rozprostírá.
více


18.8.2016 TURECKO: Říše na Bosporu II.

Marian Kechlibar
Když jsem před dvěma týdny zveřejnil první článek o situaci v Turecku, ozývaly se mi do pošty hlasy, že to přeci jen nebude tak zlé. No, už jsme o něco moudřejší.
více


18.8.2016 IZRAEL: Paradox

Lubomír Stejskal
Na jakém místě je nejsmysluplnější držet pietu? Samozřejmě tam, kde oba svatostánky stály. Na jeruzalémské Chrámové hoře.
více


18.8.2016 KOLONIALISMUS: Zhouba, nebo přínos?

Pavel Černocký
Podívejme se trochu do historie. Od středověku se vyspělé evropské státy předháněly v tom, kdo si podmaní a zkolonizuje více „barbarských“ území. Tedy obou amerických kontinentů, Indie, Austrálie a Afriky.
více


18.8.2016 SVĚT: Jaký zkázonosný pokrok docilován

Ota Ulč
V evropské kontinentální tradici o činu provinilce bude především rozhodovat soud jeho státní příslušnosti, kdežto v anglosaské tradici primární je místo spáchání činu.
více


17.8.2016 NĚMECKO: Další vlna migrantů?

Karel Hvížďala
Pokus o svržení tureckého prezidenta Erdogana skončil po pár hodinách v noci 15. července a od té doby se Evropané bojí, že nás zaplaví další utečenecká vlna.
více


17.8.2016 SVĚT: Na prahu kybernetické války

Jefim Fištejn
Podezření, že za krádeží elektronické pošty Národního výboru Demokratické strany a osobní korespondence prezidentské kandidátky Hillary Clintonové stojí ruské tajné služby, způsobilo, že komentátoři amerického tisku mluví poprvé o válce, kterou Moskva vyhlásila Washingtonu.
více


17.8.2016 SVĚT: Jak lhát o islámském terorismu pomocí statistiky

Vítězslav Kremlík
Opravdu je islámský terorismus zodpovědný jen za 0,7% útoků? Nebo jde o statistickou mystifikaci? Trik je v tom, jak širokou zvolíte definici „terorismu“.
více


15.8.2016 EVROPA: Alláh peče oplatky

Václav Vlk st.
Lidová moudrost je nepřekonatelná. Sice se správně říká, že Pán Bůh peče oplatky, ale komu se to takhle nelíbí, tak bych rád připomenul, že Alláh je vlastně jen jiné jméno Boha.
více


16.8.2016 RIO: Jak to bylo s účastí Martiny Sáblíkové

Martin Pánek
Média naříkají, jak byla Martina Sáblíková poškozena cyklistickou unií a sportovní arbitráží. Fakta jsou ale jinde, bohužel poměrně nevstřícná k pozici české strany.
více


16.8.2016 HISTORIE: Když stát zavírá vlastní občany pro jejich původ

Jan Kust
Známe to i z vlastní historie, někdy jsou události svým rozměrem tak mimořádné, že se v jejich víru hodnoty celé společnosti trochu pokřiví.
více


16.8.2016 USA: Státy divně spojené a volby před dveřmi

Ota Ulč
V poslední neděli letošního července 2016 jsem sledoval televizní dokumentární záznam osudu člověka, který si třicet let odseděl čekáním na trest smrti v elektrickém křesle za zločin, který nespáchal.
více


16.8.2016 GLOSA: Trump je všude

Lída Rakušanová
„Nenadávejte po hospodách a jděte k volbám,“ je po Evropě slyšet z kruhů liberálních elit, pro které u nás razí prezident Zeman označení „pražská kavárna“. Co se může stát, když tuhle výzvu vyslyší i ti, kteří k volbám běžně nechodí z rezignace, že se tím v jejich životě nic nezmění, to se ukázalo...
více


17.8.2016 RIO: Hry v objektivu

Zbyněk Petráček
Že doping ničí sport, ví už dávno každý. Doping však neničí jenom fair play, ale i atmosféru olympismu a sportu vůbec. Včera se oštěpař Vítězslav Veselý dozvěděl, že je olympijským medailistou.
více


16.8.2016 RUSKO: Konec náboženské svobody

Dan Drápal
V dobách komunismu byli křesťané v Rusku pronásledováni nesrovnatelně krutěji než v Československu. Být křesťanem znamenalo – zejména na venkově – zákaz studia na vysoké škole a pochopitelně i nemožnost zastávat nějaké odpovědnější zaměstnání.
více


15.8.2016 GLOSA: Bezradná Francie

Aleš Valenta
Předseda republikánské strany Nicolas Sarkozy před několika dny prohlásil, že příčinou islamistických útoků je slabost Francie. Prezident Hollande má opačný názor: je to síla země, která dráždí islámské fanatiky.
více


15.8.2016 RIO: Judistický incident

Lubomír Stejskal
Zařadí se do série protiizraelských nenávistných projevů na letošní olympiádě. V jednom ohledu se ale přece jenom liší.
více


15.8.2016 BRAZÍLIE: Rousseffová padá

Leona Šlajchrtová1
Éra historicky první brazilské prezidentky se chýlí ke konci. Senát podpořil hlasování o definitivním sesazení Dilmy Rousseffové.
více


15.8.2016 USA: Nemilovaný Trump

Jan Bartoň
Proti Donaldu Trumpovi se dnes v mediálním světě vyslovují téměř všechny politické komentáře včetně „bezpečnostních expertů republikánů“. Trump je podle nich pro USA nebezpečím. Přidávají se i evropští politici.
více