26.5.2016 | Svátek má Filip


26.5.2016 USA: Předvolební utkání přituhuje

Ota Ulč
Již dochází k nevyhnutelnému: nikoliv nad Tatrou, ale nad Washingtonem se blýská, hromy divo bijú. Na intenzitě přidala i katastrofa egyptského airbusu za letu z Paříže do Káhiry, příčiny ještě nevysvětleny, pravděpodobnost islámského zásahu jistěže pravděpodobná
více


26.5.2016 POLSKO: Průlom ohledně ústavního soudu?

Josef Mlejnek jr.
Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans zavítal do Varšavy. V pondělí totiž vypršela lhůta, kterou Polsku komise stanovila, aby nějakým zásadním způsobem napravilo situaci kolem tamního ústavního soudu.
více


26.5.2016 IZRAEL: Moje už čtvrtá návštěva

Václav Klaus1
Byla to nejdříve má návštěva ve funkci předsedy vlády u tehdejšího předsedy izraelské vlády Jicchaka Rabina, potom kratičká smutná cesta na událost tragickou – na pohřeb izraelským fanatickým atentátníkem zavražděného Rabina, a do třetice návštěva prezidenta republiky u izraelského prezidenta...
více


26.5.2016 BLÍZKÝ VÝCHOD: Sledovat politiku není nuda

Lubomír Stejskal
Zejména tu blízkovýchodní, jak ukázal vývoj kolem nejnovějšího francouzského angažmá v Jeruzalémě a Ramalláhu.
více


26.5.2016 MIGRACE: Víza zruší, až Ankara splní dohodu

Leona Šlajchrtová1
Už popáté za posledních osm měsíců zamířila německá kancléřka Angela Merkelová k Bosporu. V Istanbulu se zúčastnila prvního humanitárního summitu OSN, především se ale setkala s tureckým prezidentem Recepem Tayipem Erdoganem.
více


26.5.2016 GLOSA: Obama v Hanoji

Zbyněk Petráček
Liberální zásada hlásá, že lidi či národy nemáme házet do jednoho pytle. Že nemáme například islám spojovat s násilím. Ale těžko být neutrální třeba k islámu, když tolik teroristů vraždí s výkřiky „Alláhu akbar“.
více


26.5.2016 EVROPA: Loď se potápí

Luboš Zálom1
Celá Evropská unie si oddychla! V Rakousku se prezidentem nestane médii nenáviděný odpůrce Bruselu, ale poslušný eurooptimista. Sláva! Kapela hraje dál.
více


25.5.2016 PŘÍBĚH: Saúdové jako spojenec(?)

Saudi Arabian Flag
Shodou okolností mám totiž na jedné vojenské základně v Saúdské Arábii dobrého amerického kamaráda, říkejme mu třeba Joe, s kterým se už léta znám.
více


25.5.2016 GLOSA: Hermanovi „milí krajané“

Ivo Strejček
Vystoupení ministra kultury Daniela Hermana na 67. Sudetoněmeckých dnech v Norimberku bylo přelomovou událostí. Nejen proto, že na sjezdu sudetoněmeckého spolku poprvé oficiálně vystoupil ministr vlády České republiky, přelomovou bylo i proto, co ve svém projevu řekl.
více


25.5.2016 ESEJ: Význam kultury v časech migrace

Matyáš Zrno
Některá témata jsou natolik ošidná, že je jaksi jistější se jim vyhnout. Migrační krize jich nabízí přímo přehršel. Otázka, která se nabízí skoro nejvíc, je samozřejmě ta, do jaké míry jsou lidé ze Sýrie, Iráku či Afghánistánu schopni (navíc v takovém počtu najednou) integrace do evropské...
více


25.5.2016 RAKOUSKO: Prezidentské volby bez vítěze

Jan Bartoň
Ve volbách, kde proti sobě stojí dva kandidáti, musí vždycky jeden z nich vyhrát. Pokud je rozdíl nepatrný, je těžké mluvit o vítězství.
více


25.5.2016 RAKOUSKO: Kdo vlastně vyhrál prezidentské volby?

Petr Robejšek
Pokrok je otázka úhlu pohledu. Vzhledem k tomu, že ideologie dosloužily, tak je i pojem pokrok jaksi bezprizorní. Tradičně je pokrok ztotožňován s tím, co nadchází. A když se porozhlédneme po Evropě, tak třeba heslu Hoferovy FPÖ „Rakousko Rakušanům“ pravděpodobně patří budoucnost.
více


24.5.2016 EVROPA: Brusel podvedl nás, podvede i Brity

Petr Mach2
Před nadcházejícím referendem o vystoupení Velké Británie z Evropské unie vyjednal britský premiér David Cameron pro Británii lepší podmínky členství za podmínky, že země zůstane v EU. Splní ale EU, co slíbila? Příklad slíbené a nesplněné výjimky pro Českou republiku ukazuje, že sliby EU nemají...
více


24.5.2016 RAKOUSKO: Po volbě prezidenta rozpolcená země

Karel Hvížďala
Těsný výsledek byl očekáván jak lidmi, tak agenturami. Výsledek prvního kola již signalizoval zcela jasně nespokojenost většiny těch, kteří přišli k volbám s dosavadní politikou dvou tradičních rakouských politických stran: lidovců a sociálních demokratů.
více


24.5.2016 NORSKO: Střety zájmů a děti jako kšeft

Tomáš Zdechovský
Na povrch se dostaly další informace o tom, že s Barnevernem je opravdu něco v nepořádku, a to na základě informací přímo z norských vládních kruhů. Norská ministryně pro děti Solveig Horne si nechala vypracovat nezávislou analýzu fungování Barnevernetu.
více


24.5.2016 SVĚT: Pořádné starosti s výběrem správných vůdců

Ota Ulč
Nynější Amerikou cloumá nejedna obtížně zvládnutelná nepříjemnost - hrůzně rostoucí státní dluh, už dosahující přemnoha trilionů dolarů, vzdor všem privilegiím Affirmative Action ve prospěch černochů, povinně přejmenovaných na Afro-Americans.
více


23.5.2016 VENEZUELA: Tvrdý pád na socialistická ústa

Jakub Skala
Zatímco před rokem jsme mohli číst relativně úsměvné články o tom, že ve Venezuele je třeba vystát frontu i na to, aby člověk mohl mít sex, aktuální situace je násobně horší.
více


23.5.2016 USA: Prezidentští kandidáti

Milan Petrák
Donald Trump je jedním z nejkontroverznějších prezidentských kandidátů v celé historii Spojených států. Média líčí důsledky Trumpova případného prezidentství někdy až apokalypticky.
více


23.5.2016 FEJETON: Džamala

Petruška Šustrová
Kdybych se zajímala o Velkou cenu Eurovize, dávno bych věděla, že měla naději na vítězství ukrajinská zpěvačka krymskotatarského původu Džamala.
více


21.5.2016 IZRAEL: Nečekané pokračování obměny vlády

Gita Zbavitelova 1
Dramatickou dohru má středeční rozhodnutí izraelského premiéra Binjamina Netanjahua přivést do vlády poslední pravicovou parlamentní stranu, která v ní ještě nebyla, Izrael, náš domov (Jisrael Bejtejnu), a dát jejímu předsedovi Avigdoru Libermanovi funkci ministra obrany.
více


20.5.2016 NĚMECKO: Porušování lidských práv

Aleš Valenta
Zbylo ještě v Evropě několik svobodných zemí, kde je dosud možné vést otevřenou politickou debatu na téměř jakékoli téma. Kde nebyla svobodná diskuse ochromena feministickou policií s jejím lakmusovým papírkem absurdní „senzibility“ vůči ženám.
více


21.5.2016 GLOSA: Saúdové jako Stalin

Zbyněk Petráček
Ve válkách, kde je k vítězství nutná široká koalice, se odehrávají divné věci. Příkladem je válka proti teroru a vztah USA se Saúdskou Arábií v ní. Vše se točí kolem otázky: j
více


21.5.2016 BIG BEN: Máme se bát islámu?

Benjamin Kuras
Naším hlavním problémem není islám jako takový, nýbrž již několik desetiletí probíhající sebevražda západní civilizace používající islám jen jako jednu ze sebevražedných zbraní. Na rozdíl od těch ostatních to ale může být zbraň smrtelná.
více


23.5.2016 USA: Bude Trump spojencem Kremlu?

Jefim Fištejn
Donald Trump se stal posledním a zřejmě i jediným kandidátem Republikánské strany na úřad prezidenta Spojených států.
více


20.5.2016 TURECKO: Samková vyhnala velvyslance

Jan Bartoň
Právnička Klára Samková přirovnala islám k fašismu a komunismu. Její kritiku nesnesl turecký velvyslanec, který spolu s několika dalšími opustil jednací místnost.
více


21.5.2016 EVROPA: Norimberk, Terezín a dnešní svět

Stanislav Křeček
Třetí květnový víkend byl bohatý na události jen zdánlivě nesouvisející. Ministr české vlády poprvé s pověřením předsedy vlády navštívil sraz sudetských Němců v Norimberku, na terezínských slavnostech se mluvilo i o uprchlících a píseň o vyhnání Krymských Tatarů vyhrála soutěž Eurovize.
více


20.5.2016 IZRAEL: Nečekaná obměna vlády

Gita Zbavitelova 1
Po vleklém tajném jednání premiéra Binjamina Netanjahua s předsedou levicové opozice Jicchakem Herzogem o vstupu jeho strany do vlády se ještě ráno zdálo, že nová koalice s levostředovým Sionistickým táborem – společným uskupením Strany práce a Hnutí (Ha-tnua) bývalé ministryně spravedlnosti Cipi...
více


20.5.2016 HISTORIE: Mapa jako zbraň

Zbyněk Petráček
Sejde-li se čerstvý problém se symbolickým výročím, už jsou po ruce nové objevy. Teď máme jeden takový před sebou či alespoň v médiích.
více


20.5.2016 SVĚT: Porozumět islámu

Luděk Frýbort
Porozumět a mít porozumění jsou dvě různé věci. Vícekrát už jsem četl, že máme mít pro islám porozumění, což je možno chápat jako synonymum lísavého pochlebnictví. K tomu se nemíním připojovat.
více


19.5.2016 EVROPA: K čemu máme Evropskou unii

Petr Žantovský
Jistý druh politiků, například Ivan Gabal, Daniel Kroupa či Cyril Svoboda, v každém veřejném vystoupení nezapomenou zdůraznit, jak moc je dobré, že jsme členy Evropské unie.
více


19.5.2016 GLOSA: Bouřit se je správné

Zbyněk Petráček
Čína je symbolem hospodářského úspěchu a komunismu. Ba více. Řadě lidí symbolizuje kombinaci obého – přesvědčení, že k úspěchu vede autoritářský kapitalismus. To je lepší označení než komunismus. Pěkně to připomíná 50. výročí Mao Ce-tungovy kulturní revoluce.
více


19.5.2016 VENEZUELA: Časovaná bomba

Leona Šlajchrtová1
Ještě nebylo ani dopoledne a v barcelonské nemocnici v severní Venezuele zemřelo třetí novorozeně. Do soumraku přibyla další čtyři, popsal reportér listu New York Times v textu o každodenním boji lékařů v ekonomicky zdevastované zemi u břehů Karibského moře.
více


18.5.2016 HISTORIE: Státníci po pádu

Roman Joch
Debata, zda je správné pozvat Miloše Jakeše na festival v Trutnově, nás vede k zamyšlení nad osudy politiků po jejich pádu. Tedy k tomu, jaké byly životy státníků, kteří zažili politický pád.
více


18.5.2016 BIG BEN: Jak funguje Islámský stát

Benjamin Kuras
Od prosince 2014 platí v částech Sýrie a Iráku, zvaných teď už zkráceně jen „Islámský stát“, středověké koránské právo šaria zakazující křesťanům bohoslužbu na veřejnosti, stavbu nebo opravu kostelů, vyzvánění zvonů, propagaci křesťanství muslimům, bránění souvěrcům v konverzi na islám, pomoc...
více


17.5.2016 HISTORIE: Pár slov o kapitulaci

Ladislav Filo
Braniborská brána
Nedávno som sa kdesi dočítal, že kapitulácia Nemecka bola podpísaná 8. 5. 1945 v Remeši a že si Rusi z prestížnych dôvodov vynútili, aby sa ceremoniál zopakoval ešte nasledujúci deň v Berlíne.
více


17.5.2016 EVROPA: Vlastenectví a nacionalismus

Aleš Valenta
Místopředseda AfD Alexander Gauland se v týdeníku Junge Freiheit zamýšlel nad vztahem mezi touto novou silou v německé politice a francouzskou Národní frontou Marine Le Penové.
více