1.2.2015 | Svátek má Hynek


31.1.2015 SVĚT: Je suis Charlie - amen!

„Je suis Charlie,“ brání se nahý muž, přistižený nenadále se navrátivším manželem ve skříni v ložnici. „No, tak to teda přimhouřím oko,“ reaguje paroháč. Tento kreslený vtip z německého tisku dobře ilustruje současnou situaci: dříve býval nevinný muzikant, dnes je to Charlie.
více


31.1.2015 EVROPA: Francouzská přetahovaná o řeckého vítěze

Když Alexis Tsipras, šéf řecké Koalice radikální levice, před dvěma a půl lety vyrazil za svými evropskými spojenci, někteří před ním zabouchli dveře. Jako třeba francouzský prezident François Hollande, který toho května pobýval v nejvyšším úřadu galské země sotva pár dnů.
více


31.1.2015 EVROPA: Naše hanba

Často se v souvislosti s nejapnými pokusy přepsat historii druhé světové války setkávám s tvrzením, že popírat roli SSSR na osvobození táborů a na vítězství nad nacismem je v pořádku - konec konců, „Rusáci“ to v reversu dělali a dělají podnes.
více


31.1.2015 GLOSA: Diskreditace Pegidy pokračuje

Od založení hnutí Pegida stoupnul počet násilných přepadení muslimů v Německu na dvojnásobek. Tato lehce desinformační strategie má Pegidu v očích německé veřejnosti „vyřídit“.
více


30.1.2015 NORSKO: Výnosný kšeft

Kauza dětí Michalákových v posledních týdnech hýbe českým internetem a médii. Vyjadřují se politici, lidé se dohadují na sociálních sítích a objevily se i myšlenky, že Norsko je přeci tak vyspělá země, že se tam věci jako neodůvodněné odebírání dětí nemohou stát.
více


30.1.2015 SVĚT: Nezahalená Michelle

Otevřel jsem dnes ráno (29/1) Echo24.cz a můj zrak padl na článek o americké První dámě. Michelle Obamová byla při poslední návštěvě Saúdské Arábie nezahalená.
více


30.1.2015 EVROPA: Následky nemoudrosti II

Atmosféra kolem islamismu v Evropě houstne. Nejen Německem dnes pochodují stovky a tisíce lidí kolem hnutí Pegida. Už i v Česku vidíme transparenty s nápisem Islám v ČR nechceme.
více


29.1.2015 ARGENTINA: Širší souvislosti smrti prokurátora

Nedávná pravděpodobná vražda argentinského prokurátora Alberta Nismana dodnes není a možná ani nebude nikdy objasněna. I když se však na první pohled může zdát, že jde o událost lokálního významu, kontext je mnohem širší a čin může mít bez nadsázky celosvětový dopad.
více


29.1.2015 USA: Odolatelný půvab některých zájemců o Bílý dům

Zakladatelé severoamerické republiky nebyli profesionální politici, ale vesměs tvorové dobré vůle, kteří po historicky pozoruhodném výkonu ve vytváření nového národa se většinou vrátili ke svým původním užitečným povoláním.
více


29.1.2015 GLOSA: Nacionalismus

peníze koruna
Vzdor všem plamenným prohlášením všech dobráků a dobrodinců světa, je nacionalismus všudypřítomný. Neexistuje země, kde by většina nebyla nacionalisticky zatížena, když ne jinak, tak nejméně tím, že všichni vidí ve svém okolí více chyb než ve státě vlastním.
více


29.1.2015 EVROPA: Jak Brusel korumpuje vyvolené Čechy

Různí protikorupční aktivisté mají plnou pusu toho, jak se musíme co nejvíce zapojit do struktur Evropské unie. Být nejevropštější z Evropanů. Protože v Bruselu přece žádná korupce není! Nebo je jí alespoň tak milionkrát méně než v té naší úplatkářské republice.
více


29.1.2015 GLOSA: Facka multikulturalismu

Odebrání dětí paní Michalákové v Norsku a celé chování norských orgánů je jasnou fackou multikulturní společnosti. Vždyť i Češi a jiný východoevropané mají nějakou kulturu a ta by měla být v multikulturní zemi respektována. Nejde jen o odebrání dětí samotné, ale třeba i o to, že matka se s dětmi téměř...
více


29.1.2015 USA: Má ruské ponížení reálný základ?

Jan Macháček uvedl začátkem prosince v Názorech a argumentech komentář „Putinova kleptokracie, náhoda nebo plán?“ Opíral se přitom o esej Anne Applebaumové, známé americké novinářky v časopise New York Review of Books.
více


28.1.2015 UKRAJINA: Hodně zvláštní válka

Pavel Máša
ukraine flag
Ruskem sponzorované aktivity separatistických band na jihovýchodě Ukrajiny (naposledy ostřelování Mariupolu) přirovnal list Ukrainska pravda k metodám mafiánů, kteří přikládají k tělu vydírané oběti rozžhavenou žehličku. Je to trefný příměr, neboť Rusko Vladimira Putina zjevně nyní neplánuje převzít...
více


28.1.2015 SVĚT: Needhamovský komplex

David Gross
svět world
Evropa se ráda považuje za místo, kde byla civilizace vždy nejpokročilejší. Jde samozřejmě o nesmysl. Evropa prožila po pádu antické kultury jakýsi podivný, tichý rozklad způsobený nejspíše tím, že nižší soustava (křesťanství) vytlačila tu vyšší (to se v dějinách často stává, ne že ne).
více


28.1.2015 GLOSA: Tito mrtví Ukrajinci nikoho nezajímají

V roce 2014 zahynulo na Ukrajině asi 5000 lidí velmi podobnou brutální smrtí. Někteří mluvili ukrajinsky, někteří rusky. Někteří byli mladí, někteří staří. Někteří z měst, jiní z venkova, někteří bohatí, jiní chudí. Zahynulo i mnoho dětí, někdy i celé rodiny nebo jejich velké části. Mnoho z nich umíralo...
více


29.1.2015 TCHAJ-WAN: Vrátí se exprezident Čchen do vězení?

Petr Fiala
Taiwan Flag
Houstnoucí zprávy o možnosti podmínečného propuštění bývalého prezidenta Čínské republiky (se sídlem na Tchaj-wanu) Šuej-pien Čchena - zadrženého roku 2008 a následně odsouzeného nejdříve na doživotí, později k dvacetiletému trestu odnětí svobody a k vysoké pokutě
více


27.1.2015 OSVĚTIM: Otevřená rána v řádu lidského bytí

Takto popsal svůj pohled na to, co se v největším vyhlazovacím táboře v lidských dějinách dělo, židovský filosof Martin Buber. Dnes tomu je 70. let, kdy se svět zastavil hrůzou.
více


27.1.2015 SVĚT: Protestní tenisky

Chystala se moje choť do divadla a bylo to dost složité chystání. „Co myslíš,“ dožadovala se mé asistence, „mám si na sebe vzít tohle… nebo radši tohle… hodí se ta červená bluzička k černým kalhotám, nebo se ti spíš líbím v…“ Trochu holkám a paním to potěšení závidím.
více


27.1.2015 SVĚT: O různosti zásluh, sebedůvěry, vlastního hodnocení

K takto mlžnému, až protivně nezřetelnému názvu mě přivedl nynější stav dvou civilizací - čínské a té naší západní, s evropskými kořeny. Jak odlišné jsou osudy, výkony, záměry, očekávání, sebedůvěra - zda značná, realistická nebo snad jen ponurá, až předpohřební.
více


27.1.2015 BLÍZKÝ VÝCHOD: Šaría rozdělená zdí

Zpráva o tom, že Saúdská Arábie již od září na svých dlouhých hranicích s Irákem staví dobře vyzbrojenou zeď proti islamistům, je velmi pozoruhodná, neboť odkazuje též k samotným kořenům současné debaty o islámu a islamismu.
více


27.1.2015 ŠVÉDSKO: Na cestě do socialistického pekla?

Jaro Novák
swedish flag
Náhodou jsem objevil v Neviditelném psu tři články informující o Švédsku. Já, původem z Čech, usazený 46 roků ve Švédsku, jsem velice potěšen všemi kontakty mezi těmito dvěma státy. S velikým zájmem čtu ve švédskem tisku vše, co se tam píše o Česku, a naopak.
více


26.1.2015 SVĚT: Zemřel král Abdalláh

Vratislav Hošek
Saudi Arabian Flag
V pátek třiadvacátého ledna zemřel ve věku devadesáti let saúdskoarabský král Abdalláh bin Abd al-Azíz Al Saúd. Na jeho smrt pochopitelně reagovala řada světových státníků. Jejich reakce si byly velmi podobné: vyjádření smutku a slova obdivu na adresu zesnulého monarchy.
více


26.1.2015 SVĚT: Pojmenovat to, co hrozí

Je důležité debatovat o svobodě slova. Už proto, že po aktech teroru lákají spíše sliby bezpečí. Ale debata spuštěná článkem Tomáše Halíka už zakrývá, kam se za dva týdny pohnuly události v Evropě a diskuse o nich.
více


24.1.2015 RUSKO: Stalin žije

Podle průzkumu nezávislé agentury více jak polovina Rusů hodnotí úlohu Josifa Vissarionoviče Džugašviliho v dějinách jako pozitivní. Nemůže být lepší ukazatel charakteru národa.
více


24.1.2015 IZRAEL: Nejvyšší soud rozhodl

Po letitých tahanicích izraelský Nejvyšší soud rozhodl, že ilegální osada Amona musí být zcela vyklizena. Vznikla poblíž Ofry v roce 1995 bez vládního rozhodnutí a je tudíž podle izraelského pojetí „ilegální“.
více


24.1.2015 USA: Všichni prezidentovi muži

I když do prezidentských voleb ve Spojených státech zbývá ještě půldruhého roku a žádný z politiků zatím oficiálně svou kandidaturu neoznámil, mnozí již opatrně zkoušejí reakci veřejného mínění. Mezi demokraty za jednoznačného favorita platí bývalá první dáma a ministryně zahraničí Hillary Clintonov...
více


23.1.2015 HISTORIE: Jednou jsme to již zvládli

„Uč se ode mne, jak sladko jest za vlast umírat…“ Tak zní nápis na náhrobku Stanislava Žolkiewského, polského státníka a válečníka, který padl v roce 1620 v boji u Cecory proti Turkům a Tatarům.
více


23.1.2015 SVĚT: O krizi Západu

Když jsem byl požádán, abych na letošním kongresu promluvil na téma Ukrajiny, váhal jsem se svým souhlasem, jakkoli je to pro mne velké, snad největší téma současnosti. Jsem si totiž dobře vědom toho, že mé názory jsou mimo „mainstream“ a že zde nemusí být příliš vítány.
více


23.1.2015 EVROPA: Omezování svobody není řešením

Byť je následující text jen volnou impresí, jedno je jisté. Čas na diskuzi o tom, že islám problém může být, už dávno vypršel. Můžeme tedy něco aktivně udělat? Taky aby to bylo v souladu s našimi zásadami svobodné společnosti? Domnívám se, že ano.
více


22.1.2015 BLÍZKÝ VÝCHOD: K útoku v telavivském autobusu

Hnusné, podlé, zákeřné, odporné, zvrácené. Kdo jako autor tohoto blogu cestuje dnes a denně autobusy veřejné dopravy, tomu musí při představě toho, co se dnes (21/1) stalo v Tel Avivu, běhat mráz po zádech.
více


22.1.2015 EVROPA: Proč novináři nerozumí Halíkovi?

Je to k nevíře, Tomáš Halík, kněz a teolog, snad pro svou mediální proslulost, vytáčí některé novináře natolik, že vyletí, i kdyby jen tvrdil, že je voda mokrá. Chce se zviditelnit, provokatér jeden, a zase šlápl vedle.
více


22.1.2015 NĚMECKO: Následky nemoudrosti

Německem pochodují zástupy. Jak svůdné by bylo jednoduše vzpomenout na náměstí ve stejné zemi, zaplněná předky stejných Němců. Jak lákavé je říci: Ejhle, už se zase srocují a mají podobné heslo jako kdysi, a tím heslem je etnická zášť.
více


22.1.2015 USA: Jak došlo k ušetření nedělního času - 2

Účinné moderní zbraně: posměch a přecitlivělost. Napřed se podívejme na taktiku zesměšněním, nikoliv popřením nepříjemných, nepopíratelných faktů. Těmi se vůbec nezabývat, s pohrdáním je znicotnit jako nehoráznou absurditu, tak jenom řádí pošukové, potrhlá individua, věřící v ufony, zelené mužíky.
více


22.1.2015 SVĚT: „Je suis Charlie“?

Během uplynulého léta jsem byl poprvé v životě v Paříži. Trvalo to celou věčnost. Ale teď jsem se už sám jednou prošel od Louvru po Elysejských polích kolem Vítězného oblouku podél Seiny k Eiffelovce. Moji teenageři si dokonce na náměstí před katedrálou Notre Dame pořídili obligátní autoportrét.
více


22.1.2015 SVĚT: Proč právě křesťané?

Naše vláda se rozhodla přijmout necelou stovku křesťanů, kteří uprchli před občanskou válkou v Sýrii do sousedního Jordánska. Toto rozhodnutí mě potěšilo, protože jsem s řadou přátel o něco podobného již několik týdnů usiloval.
více