30.11.2015 | Svátek má Ondřej


30.11.2015 EVROPA: Klimatické cíle EU

Filip Vačko
Klimatické ciele EÚ sú podľa luxemburského europoslanca v ohrození. V aktuálnom období sa totiž rokuje o cieľoch pre redukciu emisií CO2 do roku 2030 a Európska komisia kontroverzne odmietla analyzovať redukciu vyššiu ako 33 %.
více


30.11.2015 ROZHOVOR: S Karlem Schwarzenbergem nejen o uprchlících

Viktor Vereš
Viktor Vereš
Strach je nejhorší poradce, podívejte se do sousední země, do Rakouska dorazilo uprchlíků sto tisíc a bezvadně to zvládají, terorista může být samozřejmě jeden mezi nimi.
více


30.11.2015 HISTORIE: Ohlédnutí za jedním plánem

Lubomír Stejskal
Jde o plán na rozdělení britského mandátního území Palestina na arabský a židovský stát. Město Jeruzalém a širší okolí (včetně Betléma) nemělo být součástí ani jednoho z nich.
více


30.11.2015 IZRAEL: Nekompromisně pro život

Johannes Gerloff
Čím bylo pro USA „jedenácté září“ [2001], tím je pro Francii „třináctý listopad“ - 13.11.2015. Západní média jej označují jako největší násilnou akci ve Francii od druhé světové války. Pro Izrael je nepřetržitou realitou „24/7“ – od slunka do slunka, čtyřiadvacet hodin denně, sedm dní v týdnu.
více


30.11.2015 GLOSA: Dva muži války

Zbyněk Petráček
Nikdo nečekal, že by prezidenti Hollande a Putin něco závazného dohodli. Ale symbolika je jasná. Více než lídři Východu a Západu se setkali dva muži války.
více


30.11.2015 SVĚT: Kybernetická válka

George Švehla
Zhruba před patnácti lety, když diskuze na NP začaly nabývat na razanci a pouliční mluvě jsem se rozhodl přestat psát na témata společensko-hospodářsko-politická, strčit hlavu do písku a změnit se v pštrosa a psát na témata mně blízká - o přírodě, krajině a zvířátkách.
více


28.11.2015 ROZHOVOR: O atentátech v Paříži

Václav Klaus1
Na tak hrozné neštěstí nelze reagovat jinak než projevem účasti a smutku. Nezdá se mi vkusné na tomto odporném zločinu muslimských teroristů siláckými výroky budovat svůj vlastní politický kapitál.
více


28.11.2015 EVROPA: Konec křesťanských tradic?

Jan Polanecký
Pražský magistrát zrušil každoroční rozsvěcení vánočního stromu na Staroměstském náměstí. Vedení města má prý strach, že by akce, na kterou každý rok přicházejí tisíce lidí, mohla být riziková.
více


28.11.2015 TEROR: Satanova matka za babku

Josef Mlejnek jr.
Podle náčelníka generálního štábu české armády Josefa Bečváře si naše ozbrojené síly příští rok poprvé od roku 1989 vyzkouší mobilizaci – přesněji řečeno schopnost armády ji zorganizovat.
více


28.11.2015 SVĚT: Kdo to zmáčkne první?

Zdeněk Lanz
turkey flag
Politická vyjednání, různé operace, působení tajných služeb apod. zůstávají logicky i nadále veřejnosti utajené, ale boje pravidelných armád, letectva a námořnictva, ale i různých polovojenských, „teroristických“, někdy i neidentifikovatelných uskupení, sledujeme takřka v přímém přenosu.
více


28.11.2015 EVROPA: Strach z nervového plynu

Karel Wágner
Necelý týden po teroristických útocích v Paříži francouzský premiér Manuel Valls ve francouzském parlamentu prohlásil: „Víme, že existuje hrozba chemických či biologických zbraní.“
více


27.11.2015 SVĚT: Válka na oválu

Petr Žantovský
Mezinárodní antidopingové laboratoře přišly se sdělením, že ruští atleti berou zakázané posilující látky a že by se jim kvůli tomu měla zakázat účast na olympiádě příští rok v Riu. Naše média se ihned začala předhánět s projevy odsudku nedobrého chování ruských sportovců a namnoze téměř vyjádřila...
více


28.11.2015 GLOSA: Rusko v roli oběti

Zbyněk Petráček
Kdysi se říkaly vtipy s pointou: čínský traktor opětoval palbu a pak odletěl na základnu. Podnítil je ussurijský incident na sovětsko-čínské hranici v roce 1969. Do té doby bylo nemyslitelné, aby se ostřelovaly dva státy „světové socialistické soustavy“.
více


27.11.2015 IZRAEL: Neúspěšná návštěva Johna Kerryho

Gita Zbavitelova 1
Americký ministr zahraničí John Kerry navštívil v úterý Izrael poprvé od loňského léta. Už se ani nepokoušel oživit mírový proces, který zkrachoval loni v dubnu. V zemi už druhý měsíc pokračují, a dokonce sílí palestinské teroristické útoky a nikdo nemá chuť k ústupkům.
více


27.11.2015 EVROPA: „Paní kancléřka je nahá“

Eduard Šebo
Eduard Šebo
Všetci poznáme rozprávku Cisárove nové šaty od Andersena, kde malý chlapček odhalí podvod na kráľovi, keď zvolá „kráľ je nahý“.
více


27.11.2015 MIGRACE: Evropa pod chmurami

Zbyněk Petráček
Hlavní město Evropy ochromil výjimečný stav – v Bruselu nefungují školy ani metro. Paříž bude žít v podmínkách výjimečného stavu ještě tři měsíce. Hannover odvolal mezinárodní fotbalový zápas (měla mu přihlížet sama kancléřka) jen 90 minut před začátkem, aniž by policie sdělila podrobnosti.
více


27.11.2015 HISTORIE: Ať muslimové odsoudí zločiny proroka Mohameda

Vítězslav Kremlík
Islám je prý mírumilovný. Znamená to, že Mohamedovy zločiny proti lidskosti také nemají nic společného s islámem?
více


27.11.2015 SVĚT: Člen NATO sestřelil ruský bombardér

František Matějka
Nedávno Turci pískali, bučeli a provolávali Allahu Akbar na stadionu v Istanbulu při minutě ticha za útoky v Paříži. Brusel jim chce platit výpalné za imigranty a teď sestřelili ruský bombardér. Tak to je parťák za všechny prachy.
více


27.11.2015 CESTOVÁNÍ: Na obzoru Jižní kříž

Marta Urbanová
Sotva jsme si zaplatily letenku, jedna z nás se podívala na mapu a vykřikla: „Proboha, ten nenajdeme!“ Ponořily jsme hlavy do mapy, abychom se poučily, že Jižní kříž lze nejlépe nalézt kolem zimního slunovratu.
více


26.11.2015 FRANCIE: Listopad 2015

france flag
V pátek 13. listopadu se na Francii snesla další vlna teroristických atentátů. Skupina sebevražedných atentátníků většinou francouzské státní příslušnosti útočících ve jménu tzv. islámského státu měla za úkol způsobit co nejvyšší škody na lidských životech na stadionu v Saint Denis u Paříže.
více


26.11.2015 GLOSA: Konečně někdo kompetentní!

Zdeněk Holásek
Jak bylo oficiálně uveřejněno, hlava jedné z pěti hlavních mafiánských rodin v New Yorku s plnou vážností varovala Islámský stát, aby si nechal zajít chuť na New York jako na místo svých útoků, a potvrdila, že budou tvrdě hájit bezpečí svých rodin a přátel.
více


26.11.2015 ÚVAHA: Imigrace dle Lenina

Pavel Chrastina
Někde, tuším v Reflexu, jsem zahlédl titulek o Leninovi, který prý pravil že „muslim je mladší bratr dělníka a rolníka“. Ta myšlenka mě docela zaujala: že by i Lenin studoval islám?
více


26.11.2015 USA: Neveselé kalkulace

Ota Ulč
Alternativním a neméně vhodným titulem této dnešní lamentace by třeba mohla být ZASLOUŽENÁ PORCE NEPŘÍJEMNOSTÍ. Na pařížský masakr z minulého týdne navazuji ponurým, před měsícem zveřejněným dumáním s varovným názvem o vzpomínce na někdejší nepříjemnosti.
více


26.11.2015 SVĚT: Proč máme v Evropě s islámem problém?

Jiří Weigl
Islamistický terorismus a migrační vlna z Blízkého východu, která do Evropy přivádí statisíce a možná milióny muslimů, rozpoutaly na našem kontinentě zuřivou polemiku o islámu, jeho údajné mimořádné agresivitě a zjevné obtížné slučitelnosti s hodnotami a principy soudobé evropské liberální...
více


25.11.2015 HISTORIE: Židé v Alžírsku

Hana Lukešová
Židovské osídlení Alžírska sahá až do doby před založením Římské říše a přetrvává až do roku 1960, kdy Alžírsko získalo nezávislost a většina Židů emigrovala do Francie a Izraele.
více


25.11.2015 EVROPA: Německo se stává nebezpečným

Dan Drápal
Po druhé světové válce měly evropské národy strach z toho, že by se Německo opět mohlo stát nacistickým. Nemá smysl se těmto obavám vysmívat; možná byly do jisté míry oprávněné.
více


25.11.2015 ČÍNA: Děti strýčka Maa

Jaroslav Petr
„Nejsnazší reforma, jakou kdy čínští komunisté zavedli,“ glosují demografové rozhodnutí Pekingu ustoupit od striktní regulace porodnosti. Tato „aktivní odpověď na stárnutí populace“ je ale podle nich nedostatečná, a navíc přichází pozdě.
více


25.11.2015 NĚMECKO: 10 let s kancléřkou

Zbyněk Petráček
Angela Merkelová oslavila deset let v úřadě spolkové kancléřky. To už je éra. Za sedmdesát poválečných let jen tři kancléři sloužili dvouciferný počet let: Konrad Adenauer (1949–1963), Helmut Kohl (1982–1998) a Angela Merkelová (2005–?).
více


25.11.2015 IZRAEL: Dívka ze zastávky

Lubomír Stejskal
Ta křižovatka je známá jako „Gush Etzion junction“ a nachází se v Judeji, pár kilometrů jižně od Jeruzaléma.
více


25.11.2015 GLOSA: Not in my name

Petr Kolář
V posledních dnech se vyrojilo mnoho muslimů s kampaní nazvanou „NOT IN MY NAME“ (NE MÝM JMÉNEM). V podtextech a vysvětlivkách se většinou vymezují proti ISIS a jeho atrocitám.
více


25.11.2015 EVROPA: Černý pátek a nelegální imigrace

Karel Wágner
Řecko v roce 2012 ochranu pevninské hranice s Tureckem, přes kterou k velké nelibosti řeckých úřadů do Evropy pronikali nelegální imigranti, posílilo plotem.
více


24.11.2015 EVROPA: Zoufalci

Václav Klaus ml.
Na útocích zástupců primitivnější civilizace na náš západní svět není nejstrašnější brutalita nebo počet obětí. Nejstrašnější je zoufalost a bezradnost evropských elit. Představíte si třeba Winstona Churchilla, že by byl po náletech na Londýn především „otřesen“?
více


24.11.2015 SVĚT: Naše neochota se poučovat

Ota Ulč
Přesně před 34 roky v nyní již pohřbeném českém dvoutýdeníku Americké listy vyšel můj článek s názvem NEDŮSTOJNÉ SHOVÍVAVOSTI ŽE BY JIŽ KONEC? Dotaz končící otazníkem.
více


24.11.2015 EVROPA: Je Visegrád rasistický region?

Eduard Šebo
Eduard Šebo
V poslednom čase, ako sa zvyšuje tlak na rozdeľovanie kvót (utečencov) na jednotlivé stredoeurópske krajiny, objavujú sa stále viac názory o ich kultúrnej zaostalosti, národnom sebectve a rasizme.
více


24.11.2015 SVĚT: „Už jim to konečně došlo?“

Johannes Gerloff
Převážná většina Izraelců mohla skutečně ze srdce souhlasit s Maisonnavým konstatováním: „Naše země spojuje neochvějné přátelství.“ Série útoků v Paříži v noci z 13. na 14. listopadu 2015, při nichž zahynulo sto dvacet devět lidí a více než čtyři sta utrpělo zčásti těžká zranění, Izraelem otřásla.
více


23.11.2015 EVROPA: Co teď po té Paříži

Luděk Frýbort
Jedenáctého září 2001 New York, jedenáctého března 2004 Madrid, druhého července 2005 londýnské metro, teroristické útoky s méně než padesáti nebožtíky v to nečítaje, no, a teď v té Paříži.
více