26.6.2016 | Svátek má Adriana


25.6.2016 BREXIT: Cameron prohrál. Kdo s ním?

Lubomír Stejskal
Mám Británii rád, mám rád anglosaský svět a chtěl jsem, aby v nevyhnutelném zápase o jinou, lepší EU hrál svoji roli Londýn.
více


25.6.2016 BREXIT: Úžasná příležitost pro Evropu

british flag
Velká Británie je a vždy byla pro Evropu klíčovou zemí. Nejen proto, že je kolébkou moderní demokracie a kapitalismu, ale hlavně proto, že se teď – již po třetí v moderní historii – rozhodla postavit megalomanským plánům na vytvoření celoevropského impéria (první dva případy byly v éře Napoleona a...
více


25.6.2016 EVROPA: A Union Too Far

Marian Kechlibar
V pozdním létě 1944 drželi Spojenci rozsáhlé oblasti Francie, ale Nizozemí bylo dosud v německých rukou. V kruzích západních generálů panovala nicméně velká sebedůvěra. Byli přesvědčeni, že rázným úderem na severovýchod nejen že dokážou překročit Rýn, ale otevřou si cestu do průmyslového srdce...
více


25.6.2016 HISTORIE: Alija

Johannes Gerloff
Od zničení Šalomounova chrámu v 6. století našeho letopočtu žije většina židovského národa mimo zemi Izrael. „Alija“, návrat do této země, je od té doby touhou, která spojuje Židy na celém světě.
více


25.6.2016 EVROPA: Dekadence

Libor Popovský
Člověk, který se snaží řídit „zdravým selským rozumem“, se dnes při čtení zpráv přicházejících zejména ze západní Evropy často neubrání pocitu, že se buď on sám, nebo svět okolo něj zbláznil.
více


24.6.2016 EVROPA: Možné důsledky multikulturalismu

immigration
Multikulturalisté nabízejí vizi společnosti, kde jednotliví občané mohou zachovávat své kulturní zvyklosti, spojuje je jen respekt k zákonům státu a znalost státního jazyka. Tato představa se ocitá latentně v rozporu s konceptem národního státu, a to větší měrou tam, kde národ není tradičně...
více


25.6.2016 GLOSA: Jak jsem vraždil pro Escobara

Leona Šlajchrtová1
Vypadá jako takový obyčejný strejda. Krátký šedivý sestřih, silnější brýle a i to bříško už se rýsuje pod značkovými tričky. Co si budeme povídat, přece jen mu táhne na pětapadesát. Jhon Jairo Velásquez.
více


24.6.2016 SVĚT: Návody páně Timmermansovy a matička Příroda

Luděk Frýbort
No pozdrav Pámbu, pane Timmermansi, avšak vše svým pořádkem. Nic si nemalujme; každý problém má svůj mezní práh, po jehož překročení se stává neřešitelným. Za příklad může posloužit demografický vývoj africké republiky Nigerie.
více


23.6.2016 SVĚT: Několik statistických údajů

Jan Drábek
Asi 6 500 příslušníků SS, kteří sloužili v Osvětimi, přežilo válku. Sto z nich bylo formálně obžalováno, z nich asi 50 bylo shledáno vinnými. To tvrdí německý historik Andreas Eichmüller.
více


23.6.2016 GLOSA: Dohoda o předání ostrovů je neplatná

Lubomír Stejskal
Ve škole se učili, že rudomořské ostrovy Tiran a Sanafir na vstupu do Akabského zálivu jsou součástí teritoriálních vod jejich země – a tedy že jsou egyptské. Jejich prezident Sisi se ale se saúdským hostem dohodl, že se změní námořní hranice a ostrovy předá Rijádu.
více


23.6.2016 SVĚT: Čínský pokrok tancem

Ota Ulč
Za kulturní revoluce bylo nejhůř – žádné veselé poskakování, národ měl jiné starosti. Když se po letech začal z mnohých, navzájem si uštědřených ran vylízávat, došlo i k prvním krokům směrem k parketu.
více


24.6.2016 BLÍZKÝ VÝCHOD: Intifáda proti samosprávě

Gita Zbavitelova 1
V palestinských uprchlických táborech na Západním břehu Jordánu roste anarchie a jejich obyvatelé žijí ve stále větším strachu o svou bezpečnost. Samosprávě se nedaří udržet pořádek zejména v Nábulusu, Qalandiji u Ramalláhu a v Dženínu.
více


23.6.2016 CESTOVÁNÍ: Brusel není Evropa

Milena Kozumplíková
Poprvé jsem přijela do Bruselu v červnu 1990. My, Čechoslováci, jsme v té době byli nadšeni, že nemusíme vyplňovat celní prohlášení a na hranicích po nás nikdo nechce pasy. Na všech hraničních přechodech v Beneluxu jsme viděli pouze modré cedule s dvanácti hvězdičkami.
více


23.6.2016 ÚVAHA: Válkychtiví generálové

nato flag
Sledování čtvrtečního pořadu „Bezpečnostní hrozby v roce 2016“ (ČT24, 16.6.2016) nepřineslo divákům žádné velké překvapení. A to jak ve způsobu vedení podobných pořadů ze strany moderátorů České televize, tak ohledně nových informací o bezpečnostních hrozbách.
více


22.6.2016 EVROPA: Brexit

Institut Václava Klause
Britské referendum o vystoupení Velké Británie z Evropské unie je předmětem nejen dramatických polemik a sporů, ale i rozsáhlé politické a mediální manipulace.
více


22.6.2016 HISTORIE: ... a překročil řeku Bug

Jiří Mosz
V obraně SSSR se projevila řada omylů a průšvihů, které směle můžeme připsat Stalinovi osobně. Čistky ve velení armády, rozmetání vyšších obrněných útvarů, čistě ofenzivní strategie armády, dislokace prvosledových jednotek příliš blízko hranic s nebezpečím jejich obchvatu po křídlech.
více


22.6.2016 BREXIT: Sarajevo

Milena Kozumplíková
Následník trůnu František Ferdinand d ́Este si usmyslel, že se ožení s českou šlechtičnou (česky prý už příliš neuměla, ale jinak hovořila několika jazyky), členkou staré české šlechty, hraběnkou Žofií Chotkovou. Tento příběh je dostatečně znám.
více


22.6.2016 SVĚT: Skandál v Baku

Lubomír Stejskal
V ázerbájdžánském Baku pořádá v těchto dnech (16-25/6) mezinárodní asociace amatérského boxu AIBA světový kvalifikační turnaj. Po víkendu má za sebou skandál patřící do nejtěžší váhové kategorie.
více


22.6.2016 USA: Balkanizace Ameriky

Roman Joch
Letošní americké prezidentské primárky začaly 1. února a skončily 7. června. V mnoha ohledech byly atypické.
více


21.6.2016 UDÁLOSTI: Proč si nepřeju „brexit“

Bohumil Doležal
Ve čtvrtek proběhne ve Velké Británii referendum o tom, zda země v Evropské unii setrvá, nebo z ní odejde. Je to klíčová událost evropské politiky, vyjádřil se k ní už kdekdo.
více


21.6.2016 EVROPA: Malé zamyšlení k brexitu

Tomáš Vaněk
Tuto úvahu píšu pár dní před hlasováním o brexitu. Pro její obsah není důležité, jak to celé dopadne. Spíše je zajímavé sledovat chování různých aktérů a porovnat ho s chováním aktérů před 26 lety, kdy se rozpadl tábor „míru a socialismu“.
více


21.6.2016 EVROPA: Jen reforma nestačí

European Union flag
Redakční otázka „Je možné Unii reformovat tak, abychom zachovali její přednosti a zároveň se zbavili „bruselských“ absurdit?“ vyvolává v soudobé Evropské unii zdání hrdinného disidentství.
více


21.6.2016 EVROPA: Vraždil zahradník?

Zbyněk Petráček
Vraždí-li někdo s výkřiky „Alláh je veliký!“, evropské elity prohlásí, že to nemá nic společného s islámem. Prohlásí teď, že vraždí-li někdo s výkřikem „Británie především!“, nemá to nic společného s nacionalismem?
více


21.6.2016 EVROPA: Vražda političky jak na zavolanou?

František Matějka
Uběhlo několik hodin od vraždy britské poslankyně Jo Coxové a už nám zastánci setrvání Británie v EU servírovali spekulaci, že zatímco vrah „mohl být“ pro vystoupení, oběť vraždy byla proti. Takhle se to teď hraje.
více


21.6.2016 ČÍNA: První příjezd do Maovy minulosti

Ota Ulč
Na nás tam čekalo zbylé příbuzenstvo: Strýc, učitel hudby na penzi. Teta, učitelka chemie na gymnáziu. Dva mlčenliví, zdrženliví synové, příslušníci zničené generace. Staršímu je dvacet devět, houslista v amoyském orchestru.
více


21.6.2016 UKRAJINA: Všechny zásadní problémy trvají

Tomáš Jirsa
Když návštěvník Ukrajiny nahlédne za pozadí turistických tras a vyšperkovaných pěších zón v Kyjevě, musí obdivovat, co ukrajinský národ, resp. jeho obyvatelé, vydrží.
více


20.6.2016 EVROPA: Být Britem, hlasuji pro brexit

Evžen Korec
Představte si, že se seznámíte s hodnou holkou, s níž si rozumíte, najdete v ní zastání a partnera do nepohody. Naplánujete si tedy společnou budoucnost a svůj vztah stvrdíte i před zákonem.
více


20.6.2016 EVROPA: Dětské otroky nezachraňujte, nevyplatí se to

paragraf
„Nechci do ústavu, já vám na to ...“ začíná jedna lehce punkersky laděná písnička Tří sester. Jo, podepisuji, asi tak nějak.
více


20.6.2016 EVROPA: Domek z karet

Pavel Strunz
Referendum o vystoupení Británie z EU se kvapem blíží, a protože jsou preference vyrovnané, začínají být europapaláši nervózní. Nervozita je vede k silným prohlášením.
více


20.6.2016 GLOSA: Zelený labourista Cameron

Ivo Strejček
„Když už Britové nevěří mým argumentům, ať důvěřují hlasu britských odborů, Zelených a [předáka labouristů] Jeremy Corbyna,“ prohlásil v rozhovoru pro sobotní vydání The Guardian premiér Cameron a překonal tím další pomyslnou metu své politické bezpáteřnosti.
více


18.6.2016 USA: Válka liberálů proti černým

Star Parker
american flag
V roce 1991 jmenoval prezident Bush na post v Nejvyšším soudu USA namísto Thurgooda Marshalla Thomase Clarense, někdejšího soudce při Odvolacím soudu USA za District of Columbia a dříve předsedu Komise pro rovné pracovní příležitosti. To ostatní už je, jak se říká, historie.
více


18.6.2016 ŠPANĚLSKO: Turisté jezdí, politice navzdory

Leona Šlajchrtová1
„Už je to tak: jsem ve Španělsku. Camarero, una media del Jerez (Číšníku, sklenku sherry),“ píše Karel Čapek v prvních řádcích drobné knížky cestovatelských esejůVýlet do Španěl z roku 1930. Mnohé se od té doby změnilo, to zásadní ale ne.
více


17.6.2016 USA: První žena kandidátkou na prezidenta

Jefim Fištejn
Svou veřejně proklamovanou podporou Hillary Clintonové se prezident Obama pokusil ukončit devastující nominační kampaň v táboře demokratů.
více


17.6.2016 GLOSA: Bylo by vystoupení Británie z EU katastrofou?

Michal Mocek
british flag
Brexit v referendu nejspíše vyšumí a stane se další kapitolou dějin EU, kterou bude pomalu pokrývat prach zapomnění. K žádné katastrofě tedy pravděpodobně nedojde.
více


16.6.2016 MIGRACE: Postavme Hong Kong pro uprchlíky

Pieter Cleppe
immigration
Poslední tragédie ve Středozemním moři opět zdůrazňují, že migrace je bezpochyby jedním z nejobtížnějších témat naší doby. Málokdo zpochybňuje, že by bylo špatným nápadem zavřít hranice úplně.
více


16.6.2016 VELKÁ BRITÁNIE: Co je a co není brexit

Petr Žantovský
Jak se tak blíží datum britského referenda o setrvání země v Evropské unii, stále více se trivializuje veřejná a mediální diskuse o tomto vážném kroku.
více