23.9.2014 | Svátek má Berta


23.9.2014 VELKÁ BRITÁNIE: O slovu královny...

Po skončení skotského referenda zbývala ještě třešnička na dortu: vyjádření královny. Alžběta II. dala najevo svoji státnickou moudrost, když se před hlasováním řídila pravidlem, že méně je někdy více. Nepodlehla pokušení vstoupit do lítého boje, a přestože ve hře byla část její koruny, dokázala zůstat...
více


23.9.2014 SVĚT: Jazyk a náhlá zmínka o naší minulé existenci

Ve čtvrtek 18. září 2014 v televizních zprávách všemožného původu se opakovalo dnes již historické označení naší původní domoviny - ano, ČESKOSLOVENSKO, v anglické verzi ovšem Czechoslovakia.
více


23.9.2014 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 291

Vrátil jsem se z dovolené. Od roku 2006, kdy zemřela moje maminka, jezdíme na deset dní v září na ostrov Aegina v Řecku. Původně jsme tam jeli, protože jsem se potřeboval odreagovat od té smutné události.
více


23.9.2014 SVĚT: Hrst poznámek ke skotskému referendu

Když tak člověk pocestuje kus světa, zjistí, že některé jeho kouty má rád víc, některé méně, některé vůbec ne. Sám jsem si během svých toulek vytvořil takový žebříček sympatií; a jednu z nejvyšších příček mi na něm zaujímá Skotsko.
více


22.9.2014 HISTORIE: Co byl a co není fašismus

Nepodařilo se mi vyzvědět, z jaké situace vyplynul citovaný výrok, ale o jednom svědčí: jeho autor, ať byl, jaký byl, měl vtip a dovedl se zasmát i vlastnímu dílu. Tím se liší od všech samovládců minulých i přítomných, figur prkenně vážných, bez vtipu a bez úsměvu.
více


22.9.2014 POLITIKA: Extremismus po švédsku

V neděli prohrála švédská pravicová vládní koalice parlamentní volby. Premiér Fredrik Reinfeldt podal ihned demisi. Znamená to, že osm let pravicové vlády přineslo zemi utrpení a skončilo fiaskem?
více


22.9.2014 FEJETON: Tři čtvrtě století

Do Prahy měl 17. září přiletět polský ministr zahraničí Radosĺaw Sikorski a mne v té souvislosti napadl vtípek: jaké to prožíváme nádherné, bezstarostné časy, když může polský ministr zahraničí 17. září létat na obyčejné zdvořilostně-pracovní návštěvy!
více


22.9.2014 SKOTSKO: Výsledek referenda není důležitý

Před samostatností Skotska strašili politici v čele s Cameronem, stejně jako britská mainstreamová média. Všude v EU je to stejné, ať už na úrovni národní, nebo nadnárodní. Ti, co mají strach ze samostatnosti a svobody ostatních, straší jiné.
více


22.9.2014 SVĚT: Oprátka nebo 71 ran bičem

Celý svět pobouřilo odsouzení šesti mladých lidí (3 + 3), kteří se „provinili“ tím, že na videu tančili. Že to bylo na motivy písně Happy zpěváka Pharrella Williamse, který shodou okolností hostoval ve středu (17/9) v pražské O2 Areně , není až tak podstatné. Důležitější je, kde se to stalo a proč.
více


20.9.2014 VELKÁ BRITÁNIE: Mé skotské drama

Mám rád anglosaský svět. V mantinelech jeho protestantských principů jsem byl vychován. Když slyším ve filmu nebo seriálu z USA nebo UK písně z kostelního prostředí, říkám ženě: „Zapamatuj si tu skladbu. Až vysílání skončí, zahraju ti ji našich klávesách.“
více


20.9.2014 EUROGLOSA: Asociační dohoda s Ukrajinou

Nuž, tak nakoniec si Európska únia vydupala, čo chcela, ale nejasal by som. Asociačná dohoda s Ukrajinou rozhodne nie je žiadne víťazstvo pre EÚ, skôr ide o nestratenie tváre.
více


19.9.2014 EVROPA: Secese

Secese ve svém původním významu. Tedy nikoli art nouveau, ale secese geopolitická jako odloučení části od většího celku. V tomto případě, rovnoběžkách a čase pak jako oddělení části země na národnostním základě.
více


19.9.2014 CESTOVÁNÍ: Vzpomínka na Gran Canaria

Když se vydáte na dovolenou sám, jste vděčný za každou pozornost, vstřícné slovo. Tak jsem uvítala partu mladíků, kteří v letadle seděli vedle mne. Svěřovali se, že si vezou s sebou kola, neboť tento ostrov je jako stvořený pro cyklistiku.
více


19.9.2014 SVĚT: Nová Evropa

Německé noviny a magazíny se o víkendu před skotským referendem za „nezávislost“ skvěly barevnými vlaječkami separatistů ze Skotska, Baskicka, Katalánie, Vlámska, Jižního Tyrolska, Severní Itálie, Walesu i Korsiky a vytyčovaly novou mapu nadcházející Evropy.
více


18.9.2014 UKRAJINA: Asociační smlouva s EU prohloubí konflikt v zemi

Menšina 127 poslanců Evropského parlamentu hlasovala proti Dohodě o přidružení mezi EU a Ukrajinou. Já hlasoval proti smlouvě, protože jsem hluboce přesvědčen, že tato smlouva Ukrajině uškodí a prohloubí příkopy, které v ukrajinské společnosti jsou.
více


18.9.2014 USA: Právo jedince emigrovat, právo státu si vybírat

Z takového práva jedince ale nevzniká automatická povinnost státu vyhovět každému, i bezcennému, sebevíc neatraktivnímu žadateli, tak jak se domáhá Eric Holder, Obamův blízký spolupracovník ve vládní funkci Attorney General.
více


18.9.2014 POLEMIKA: Matějkova verze je verzí Ruska

František Matějka zle kritizuje sankce proti Rusku a zejména spílá novinářům, kteří tyto sankce podporují. V souladu s názory pod článkem nevím, které novináře má na mysli. Já slyším z ČT i Radiožurnálu převážně skuhrání o tom, jak nás sankce poškodí.
více


19.9.2014 EVROPA: Putin rádoby křesťan

Rusko zahájilo vůči Západu mediálně-propagandistickou ofenzívu; např. u nás se vyrojily weby, které papouškují propagandistickou linii Kremlu a nejspíš jsou i z Ruska financovány.
více


17.9.2014 EVROPA: Homosexuálové mezi Ukrajinou a Ruskem

Asi jen málo českých čtenářů si nyní, uprostřed mediální záplavy z Východu, vzpomene na jedno choulostivé téma, které hýbalo ukrajinskou politickou scénou nedlouho před Majdanem. Ukrajinským parlamentem prošel v druhém čtení návrh zákona zakazující propagaci homosexuality.
více


17.9.2014 SVĚT: Islám ante portas (3)

Nedávno vyšla velice zajímavá studie o vnitřním vztahu konfliktu uprostřed muslimské víry, s názvem „Proč se sunnité bojí šíitů: skutečná podstata syrského a středovýchodního konfliktu" (Hillel Fradkin, Lewis Libby, překlad vydal Občanský institut).
více


17.9.2014 UKRAJINA: Bližší košile než kabát?

Znáte toto rčení, které znamená v současné situaci, že jsou nám bližší naše zájmy než celé EU. Nakonec je mezi námi a Ruskem jakási nárazníková zóna. Je to Polsko a Slovensko, takže si můžeme gratulovat za rozdělení Československa.
více


18.9.2014 BLÍZKÝ VÝCHOD: Sinaj a Chofi

Většinou je to prezentováno jako noticka, přestože jde o věc závažnou. V blízkosti Pásma Gazy se stále bojuje. Nikoli na izraelské, ale egyptské straně hranice. Pozornost je tomu ovšem věnována minimální.
více


17.9.2014 USA: Obamova nová role

Není lepšího dokladu o úplném krachu politiky USA na Blízkém východě v éře Baracka Obamy. Obama sklízí to, co svou mírovou politikou stahování vojáků z Iráku a Afghánistánu zasel.
více


16.9.2014 EVROPA: Dráždění „ruského medvěda“

Pronikání Germánů na východ trvá s krátkými přestávkami téměř 1500 let, od té doby, co v rámci stěhování národů přišli Slované do uvolněných krajin ve střední a jižní Evropě.
více


16.9.2014 SVĚT: Islam ante portas (2)

Starší občané anebo ti, co dávali pozor ve škole, jistě vědí, že podtitulek článku je jen parafrází starého přísloví „Poturčenec horší Turka“.
více


16.9.2014 SVĚT: Hledá se hobit

J. R. R. Tolkien vždycky tvrdil, že příběh o pánovi prstenů není a ani nemá být žádnou alegorií na skutečné dění v tehdejším světě, i když připouštěl, že probíhající válka ho při psaní románu nejspíš tak či onak ovlivnila.
více


16.9.2014 IZRAEL: Protiprávní kontrola Golan?

Izrael je obviňován, že Golanské výšiny okupuje, že to byla územní expanze; multikulturalisté vyznávající ideologii politické korektnosti tomuto státu přisuzují roli nacistického Německa a jeho „Drang nach Osten“ - pudový tlak ovládnout východní území. Jako
více


16.9.2014 USA: Epitaf respektu vůči někdejším solidním mediím

Začnu zeširoka, totiž zmínkou o nijak překvapující zkušenosti s úpadkem objektivity, integrity, kuráže sdělovacích zdrojů. Soustředím se na ty americké, v těch se nejspíš dovedu orientovat. Však ten americký experiment z rozmanitých rasových a etnických zdrojů vytvořit amalgám jedné, i když nijak uniformní...
více


15.9.2014 SVĚT: Ruské chucpe

Na území ovládaném zločinci horšími Al Kajdy, fanatickými teroristy z organizace Islámský stát (IS), se dějí zvěrstva. Lidem, jimž tam jde dnes a denně o život, kteří jsou vražděni, mučeni, křižováni, podřezáváni, znásliňováni a odsuzováni k vyhladovění, zbývá jediné. Naděje, že jim mezinárodní společenství...
více


15.9.2014 VELKÁ BRITÁNIE: Nezávislé Skotsko?

Skotsko je v mnoha ohledech úžasnou zemí – je to země, kde se daří zajímavým nápadům, je to země plná starých tradic, ale i velkého pokroku. Je to země úžasných podnikatelských nápadů, země, která světu přinesla třeba hranaté lahve na whisky, nafukovací pneumatiky, golf, ale i Lumíky ( pro ty mladší...
více


15.9.2014 USA: Obamova syrská schizofrenie

Americký prezident Barack Obama pohrozil leteckými údery proti islamistům v Sýrii. Moskva a Damašek by to bez posvěcení OSN považovaly za akt agrese.
více


13.9.2014 SKOTSKO: Příští čtvrtek

Zatímco na jihovýchodě Evropy jsme svědky neoimperiální rozpínavosti nenasytného Ruska, které se snaží překreslit poválečnou mapu Evropy, na západě kontinentu hrozí něco podobného – byť z jiných důvodů a docela jiným způsobem.
více


13.9.2014 SVĚT: Cena odvety za eskalaci krize na Ukrajině

V těchto dnech má vstoupit v platnost nová várka sankcí proti Rusku, které byly dohodnuty Evropskou unií již v předvečer čtvrtečního summitu v Cardiffu. Jejich uskutečnění ovšem bude záviset na tom, zda bude dodržován režim zastavení palby na Ukrajině.
více


13.9.2014 NĚMECKO: Strach z islámského terorismu

Spolkový kriminální úřad v Německu ve své poslední zprávě zmiňuje zvýšené riziko teroristických akcí, které je spojené s návratem džihadistů, kteří bojovali v Sýrii.
více


12.9.2014 SVĚT: Experti varovali dávno

George Kennan varoval před expanzí NATO už v roce 1997. Přesně předvídal, že to povede ke vzniku nové studené války s Ruskem. Kennana přitom sotva někdo může označit za proruského „putinovce“. Právě on byl architektem politiky „zadržování komunismu“ po druhé světové válce.
více


12.9.2014 SVĚT: Je Rusko opravdu nepřítel Česka a západu?

Zdeněk Jičínský
Nepřítel je základním pojmem pro politický vztah, je to jeho hlavní charakteristika, dokazoval svého času německý právní teoretik Carl Schmitt, ze kterého se stal jeden z ideologů nacismu.
více