25.9.2018 | Svátek má Zlata


25.9.2018 MIGRACE: Vodnář opět bez vlajky

Marian Kechlibar
Aquarius je 77 metrů dlouhá loď, která prvních třicet let své existence pod jménem Meerkatze sloužila Spolkové republice Německo. Začátkem roku 2009 byla postavena mimo službu, pak přešla do privátních rukou a byla přeregistrována na Gibraltar.
více


25.9.2018 EURÓPA: Hlasovanie, že Maďarsko porušuje hodnoty EÚ

Richard Sulík
Pre viacerých slovenských komentátorov a politológov je to vec jasná ako facka – kto nie je za aktiváciu článku 7 proti Maďarsku, je sympatizant Orbána alebo sa nestotožňuje s hodnotami EÚ. Skutočnosť je však omnoho komplikovanejšia.
více


25.9.2018 SVĚT: Pozoruhodný, tuze užitečný život

Ota Ulč
Teď v brzo končícím roce 2018 - ke 100. výročí vzniku našeho rodného, již neexistujícího Československa - též končil život jednoho z nejpozoruhodnějších myslitelů našeho dvacátého, již uplynulého století.
více


24.9.2018 EVROPA: Chudáci sirotci

Václav Vlk st.
Mediální a politickou scénu ovládli „syrští sirotci“. Na nich je hlavně zajímavé to, že to s největší pravděpodobností to nejsou žádní „sirotci“, a jak posléze vyplynulo, je otázka, kolik z nich a jestli vůbec jsou ze Sýrie.
více


25.9.2018 BIG BEN: Maďarští kacíři a síla memu

Benjamin Kuras
„Pero je mocnější než meč,“ napsal v polovině 19. století dnes už zapomenutý anglický dramatik Edward Bulwer-Lytton. V této jeho formě se téměř příslovím stala idea tradující se z rozličné škály historických zdrojů, od Euripida a Bible přes Shakespeara a Jeffersona po Napoleona.
více


25.9.2018 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 483

Jan Čech
Když jsem odjížděl na dovolenou, poprosil jsem sestru, aby mi zalévala rajská. Ségra mi položila obvyklou otázku, kterou mi dává, když někam jedu: „A co tam budeš dělat?“ Napadá mě klasická česká odpověď začínající na h a končící na o.
více


24.9.2018 NĚMECKO: Přemalování Nidala R.

Marian Kechlibar
„Libanonské velkorodiny“ (Großfamilien) je v Německu nikoliv rodinný, ale kriminální pojem. Jde o mafie organizované podle rodové a kmenové příslušnosti. Podle Berliner Zeitung je jich dvacet a mají město rozdělené do sektorů.
více


24.9.2018 GLOSA: Kdo je vlastně sirotek?

Jiří Hrdlička
Dovolím si vložit se do již tak obsáhlé a hutné diskuse o padesáti syrských sirotcích. Bylo již řečeno a napsáno prakticky vše a z mnoha nejrůznějších hledisek. Já si dovolím vrátit se tak trochu k jádru věci. Kdo to vlastně je ten sirotek? Existuje nějaká jednoznačná a přesná definice sirotka?
více


24.9.2018 MIGRACE: Spor o sirotky je zbytečně vyhrocený

Tomáš Zdechovský
Když jsem poprvé z úst Michaely Šojdrové slyšel o návrhu přijmout z Řecka nějaké nezletilé bez doprovodu, věděl jsem, že ji motivuje upřímná snaha pomoci, ale že má tento návrh hodně rizikových míst. Jakých? Pojďme si je rozebrat.
více


24.9.2018 GLOSA: Zkoušky z logiky

Zbyněk Petráček
O tom, že setkání unijních státníků v Salcburku nic nevyřeší, protože ani nic vyřešit nemá, se vědělo již předem. Ale leccos se bude řešit na oficiálním summitu v říjnu, takže teď šlo o jakýsi nácvik.
více


24.9.2018 RUSKO: Traviči

Petruška Šustrová
Ke jménům Alexandra Litviněnka a Sergeje a Julie Skripalových přibylo další: Pjotr Verzilov. Bývalý „vůdce“ skupiny Pussy Riot se vzpamatovává v berlínské nemocnici a lékaři nemají pro jeho stav jiné vysvětlení, než že byl otráven.
více


24.9.2018 MIGRACE: Německý průmysl potřebuje lidi

Jan Bartoň
Podle německých průmyslníků potřebuje Německo čtyři sta tisíc nových pracovních sil ročně navíc, aby byly zajištěny jeho výkony.
více


22.9.2018 BLÍZKÝ VÝCHOD: Hrůzné pokračování hrůzného příběhu

Lubomír Stejskal
Lidsky nejhorší na tom bylo, že ráno jel do nedalekého obchodního centra nakoupit – a večer měl pohřeb. Jenom proto, že si sedmnáctiletý Arab usmyslel, že toho Izraelce zavraždí. Ariho Fuldu, otce čtyř dětí.
více


22.9.2018 NĚMECKO: Škatulata, hejbejte se

Marian Kechlibar
Není moc častým jevem, aby půlka Evropy se zájmem sledovala, jestli si nějaký německý úředník udrží své křeslo nebo nikoliv.
více


22.9.2018 NĚMECKO: V zrcadle Maaßena

Zbyněk Petráček
Výraz kulturní válka (v originále Kulturkampf) dalo světu bismarckovské Německo. Šlo o zápas s katolickou církví pod heslem Pryč od Říma. Ten výraz se používá v západním světě dodnes, v angličtině se ani nepřekládá.
více


22.9.2018 USA: Kýbl špíny na Kavanaugha

Roman Joch
Brett Kavanaugh je federální soudce, jehož prezident Trump počátkem léta nominoval na soudce Nejvyššího soudu. Mělo se za to, že v Senátu s republikánskou většinou bude lehce schválen.
více


22.9.2018 ROZHOVOR: 84 % běženců lhalo o svém věku

Tomáš Zdechovský
K záměru neznám podrobnosti. Pokud má být ale celá věc myšlena seriózně, měly by být vytipováni konkrétní lidé. Vím, že je to jen záměr a nic konkrétního není. Je to obecná věc, která se musí dopracovat, abychom o ní mohli diskutovat.
více


22.9.2018 BIG BEN: Nový leader Evropy

Benjamin Kuras
Sledujme Salviniho, jak rychle roste z kdysi provinčního severoitalského lokálpatriota, přes nejpopulárnějšího italského politika co paměť sahá, v leadera celoevropského formátu.
více


21.9.2018 NĚMECKO: Maassen a bod zlomu

Zdeněk Holásek
Pád Hanse-Georga Maassena směrem nahoru, jak jsem již uvedl, vyvolal v německých opozičních kruzích (s výjimkou AfD) naprosto hysterické reakce. Ale úplně hysterii propadla spoluvládnoucí SPD.
více


21.9.2018 EVROPA: Maďarsko vzdoruje kárnému řízení EU

Soeren Kern
Evropský parlament odhlasoval bezprecedentní disciplinární kroky vůči Maďarsku v souvislosti s údajným porušením „základních hodnot“ Evropské unie. EU obvinila maďarskou vládu z útoků proti médiím, menšinám a právnímu státu.
více


21.9.2018 EVROPA: Braňme jednomyslné hlasování v EU!

Ivo Strejček
Dvou posledních událostí, které proběhly na půdě Evropského parlamentu, bychom si měli povšimnout podrobněji. Jednou je část obsahu Zprávy ke stavu unie předsedy Evropské komise Junckera, druhou je rozhodování evropských poslanců, zda bude spuštěno „kárné“ řízení s Maďarskem.
více


21.9.2018 BLÍZKÝ VÝCHOD: Finále pro Sýrii

Zbyněk Petráček
O tom, že v Sýrii nebojuje dobro proti zlu či demokracie proti despocii, pochybuje už jen málokdo. To není cynický výsměch, ale konstatování faktu.
více


20.9.2018 NĚMECKO: Maassen už šel

Zdeněk Holásek
Tak očekávané už je zde. Hans-Georg Maassen, šéf Úřadu pro ochranu ústavy šel. Sešla se koaliční trojka ve složení šéfová CSU a kancléřka Anděla Merkel, která všechno s prsty složenými do „kundičky“ vysedí.
více


20.9.2018 GLOSA: Náš Kurz?

Zbyněk Petráček
Existuje-li nějaká členská země „staré EU“, na kterou se státy z východu Unie mohou spoléhat, pak je to Rakousko. Když vyhrál volby Sebastian Kurz, psali jsme, že František Palacký by měl radost.
více


20.9.2018 SVĚT: Všelijaké komplikace

Ota Ulč
Po druhé světové válce velké lodě spolu s demobilizovanými vojáky přivážely jejich v Evropě nabyté manželky, mezi nimiž byla i řada českých děvčat.
více


19.9.2018 IZRAEL: Země má nového hrdinu

Lubomír Stejskal
Stalo se v neděli 16. září. Pětačtyřicetiletý otec čtyř dětí jel nakoupit do komplexu obchodů ležících nedaleko významné křižovatky známé v médiích jako Gush Etzion Junction. Nachází se v Judeji, jižně od Jeruzaléma.
více


19.9.2018 EVROPA: Drazí Češi, vyberte si čas

Pavel Jégl
Evropská komise navrhuje zrušit rituál, při kterém obyvatelé Evropské unie dvakrát do roka přetáčejí hodinové ručičky. Komise se k tomu odhodlala na základě veřejné konzultace, ve které se pro takový postup vyjádřilo 84 procent respondentů.
více


19.9.2018 VELKÁ BRITÁNIE: Nezvratné důkazy o ruské vině

Tomáš Guttmann
Dne 2. března přicestovali Alexandr Petrov a Ruslan Boširov, pravděpodobně pod krycími jmény, na londýnské letiště Gatwick z Moskvy linkou SU2588 ruské společnosti Aeroflot. Ubytovali se v hotelu City Stay Hotel ve východním Londýně.
více


19.9.2018 KNIHA: Kriticky o současném Německu

Václav Klaus1
Německo bylo vždy a je i teď pro českou zemi, pro český národ, pro český stát osudovým tématem. V dnešním falešném, protože politicky korektním světě, v dnešní Německem dominované Evropě je to ode mne zdánlivě nepatřičný výrok.
více


19.9.2018 ŠVÉDSKO: Jsou Švédští demokraté neonacistické zrůdy?

Tomáš Zdechovský
Švédsko má za sebou důležité parlamentní volby. Samotné výsledky nepřinesly žádné velké překvapení, protože průzkumy dokázaly odhadnout nálady voličů celkem přesně. Jak se z nich můžeme poučit i u nás?
více


19.9.2018 ROZHOVOR: Smutné a ubohé divadlo

Jan Keller
Je to smutné divadlo. Pokud se děje cokoliv v zemi, která neodmítá migranty, je to velkoryse pardonováno. Ve Španělsku jsou v kriminále političtí vězni z řad politiků usilujících o nezávislost Katalánska.
více


18.9.2018 ROZHOVOR: Rána pro Brusel

Tomáš Zdechovský
Vidím to naprosto stejně jako kolega Svoboda. Kdybychom takovouto zprávu udělali u dalších zemí, tak možná dopadnou ještě hůře.
více


18.9.2018 EVROPA: Šikanované Maďarsko si zaslouží naši podporu

Tomáš Břicháček
Podle Evropského parlamentu Maďarsko porušuje společné hodnoty Unie. Nechová se totiž dobře k migrantům, není uctivé k Sorosovi, nevyznává gender a má moc „úzkou“ definici rodiny.
více


18.9.2018 MÉDIA: V roli autora anonym

Eva Kislingerová
Na konci předminulého týdne vyšel v deníku New York Times úvodník kritizující Donalda Trumpa. Nic překvapivého, redakce NYT v posledních letech nepokrytě souzněla s Hillary Clintonovou a Demokratickou stranou.
více


18.9.2018 NĚMECKO: Maassen musí jít

Zdeněk Holásek
Tak konečně vyplavalo jednoznačně na povrch, o co v Německu v tom kraválu kolem šéfa Úřadu pro ochranu ústavy vlastně doopravdy jde.
více


18.9.2018 USA: Drzost se ozvat

Ota Ulč
Kdyby mě posedlo dychtění stát se v Kongresu ve Washingtonu metařem, musel bych spolu se žádostí dodat všemožnou dokumentaci o svém předchozím životě.
více