21.3.2018 | Svátek má Radek


21.3.2018 GLOSA: Volby v Pekingu, volby v Rusku

Lubomír Stejskal
Krátce předtím, než jsem šel v neděli v půl desáté večer do sprchy, hlásila agentura TASS, že Putin získal už 75 procent hlasů. Měl jsem obavy, aby – až se ráno probudíme – neměl 110 procent. Ale žerty stranou.
více


21.3.2018 SLOVENSKO: Kiska, další tvůrčí prezident

Jan Bartoň
Český prezident Miloš Zeman je kritizován za svůj „tvůrčí“ přístup k ústavě České republiky. Podobně tvůrčím způsobem přistupuje k výkonu své funkce i slovenský prezident Andrej Kiska. Ten se radí s organizátory protestů.
více


21.3.2018 FRANCIE: Když se dva mají rádi…

Marian Kechlibar
Francouzská policie zatkla exprezidenta Sarkozyho. Je už delší dobu vyšetřován kvůli masivnímu porušení volebního zákona. Měl přijmout od libyjské vlády několik milionů eur na kampaň.
více


21.3.2018 MIGRACE: Úředně zabaveno II.

Marian Kechlibar
Itálie zadržela v sicilském přístavu plavidlo španělské neziskovky Proactiva. Posádka lodi měla mít na otevřeném moři konflikt s libyjskou pobřežní stráží.
více


21.3.2018 MIGRACE: Marnost

Vladimír Cícha
Marnost nad marnost, to je moje snaha porozumět plně Výzvě vědců před strachem a lhostejností... podepsalo ji velmi mnoho učených, inteligentních lidí, žen a mužů, vědců oborů různých; jejichž intelligence a vzdělání si vážím, ale nejsem si absolutně jist, zda se pod Výzvu podepsali po zralé úvaze...
více


20.3.2018 EVROPA: Jasné slovo ministra vnitra

Lubomír Stejskal
Rezonuje mi ten výrok nového spolkového ministra vnitra Seehofera v mysli stále neodbytněji. Pravil, že islám k Německu či do Německa nepatří. V dnešní prapodivné době věta odvážná, leč pravdivá.
více


20.3.2018 KANADA: Pohled z tupého úhlu

Petr Adler
Pane doktore, zeptal se před mnoha lety divák ve slavném pražském divadle Semafor MUDr. Miroslava Plzáka, pane doktore, co říkáte bigamii?
více


20.3.2018 SLOVENSKO: Co ohrožuje zemi?

Karel Hvížďala
Vraždy sedmadvacetiletého novináře, datového analytika z Aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho snoubenky, archeoložky Martiny Kušnírové v obci Velká Mača nedaleko Bratislavy vyvolaly na Slovensku politickou krizi.
více


20.3.2018 SVĚT: Nejposlednější málo užitečné iniciativy

Ota Ulč
Teď koncem února 2018 se svět dozvěděl o hlasování v jihoafrickém parlamentě, s výsledkem 241 proti 83 hlasům o vyvlastnění bělošských farmářů, vesměs potomků původních pionýrů, do té doby prázdných, nikým neosídlených, natož úspěšně kultivovaných končin.
více


19.3.2018 ŠVÉDSKO: Jaké bývávalo a jaké je

Jaro Pleva
Po všech tvrdých slovech na adresu dnešní švédské politiky a stavu společnosti (viz můj příspěvek Doufám, že se Zemanův sen nenaplní z 23.2.) je čas pro trochu nostalgických vzpomínek, v nichž se city derou na povrch. Poté se však nedá vyhnout dalšímu popisu dnešní skutečnosti.
více


19.3.2018 GLOSA: Nekatarze

Zbyněk Petráček
Slovensko se změnilo podle scénáře Boženy Němcové a pohádky Chytrá horákyně. Má i nemá novou vládu: formálně sice novou, ale na starém koaličním půdorysu.
více


19.3.2018 POLSKO: Oslavy

Petruška Šustrová
Magor sice s oblibou říkával, že „mudrc nemusí vyjít ze svého domu, aby poznal svět“, a já to tehdy nadšeně sdílela, ale po letech musím připustit, že měli pravdu ti, kdo mu uštěpačně odpovídali „kyselý hrozny“.
více


19.3.2018 EVROPA: Současnosti nelze utéct do budoucnosti

Jan Bartoň
Výsledek volby německé kancléřky nebyl překvapením. Pokud něco překvapením bylo, pak skutečnost, že získala méně hlasů, než bylo při hlasování přítomno koaličních poslanců za CDU/CSU/SPD.
více


17.3.2018 SVĚT: Přiměřený strach

Pavel Kopecký
Prezident Donald Trump rozjíždí války obchodní, vzývá výstavbu festovních kosmických vojsk a (strategické) cestování na Mars, ale jinak se tento „politický marťan“ poznenáhlu tváří jako velký mírotvorce.
více


17.3.2018 SVĚT: Zpátky ni krok

Pavel Chrastina
Soudruzi marxisté už zase někam pochodují. Kupředu, levá. Všimněte si, že po celý ten čas, kdy tu jsou, pořád odněkud někam pochodují. A myslí si při tom, že je to dopředu.
více


17.3.2018 USA: Trumpova rošáda

Roman Joch
Personální fluktuace v Trumpově vládě pokračují. Ministr zahraničí Rex Tillerson končí a na jeho místo nastoupí dosavadní šéf CIA Mike Pompeo.
více


17.3.2018 PÁSMO GAZY: Vše marno

Lubomír Stejskal
Pásmo Gazy je učebnicovým příkladem toho, jak to v praxi vypadá, když na nějakém území drží vládu teroristická organizace. A proč mnozí z nás máme obavy z tzv. dvoustátního řešení.
více


16.3.2018 GLOSA: Merkelová IV.

Zbyněk Petráček
Počínaje středou má Německo opět regulérní vládu opírající se o parlamentní většinu. Za téměř sedmdesát let existence Spolkové republiky nebylo nutné tak banální větu zdůrazňovat.
více


16.3.2018 BLÍZKÝ VÝCHOD: A je to venku

Lubomír Stejskal
Vzpomínáte na konvoj v čele s lodí Mavi Marmara? Plavidla s militantními aktivisty na palubě se v roce 2010 vydala na provokativní plavbu s cílem prolomit námořní blokádu Pásma Gazy. Tedy území, jemuž vládnou teroristé.
více


16.3.2018 NĚMECKO: Starosti páně Seehoferovy

Luděk Frýbort
Zdá se být pravidlem dějin určité mezidobí, počínající rozpoznáním hrozícího maléru byť i částečným a neochotným, a ukončené chvílí, kdy je pojmenován a nastoupena cesta k řešení.
více


16.3.2018 NĚMECKO: Merkelová počtvrté

Filip Šebesta
Moci nad Německem (a Evropou) se opět ujímá opět Angela Merkelová. Po půlročních peripetiích s hledáním koalice došlo k uzavření stejné dohody, jakou vlastně samo hledání začalo - velké koalice CDU/CSU a sociálních demokratů.
více


16.3.2018 RUSKO: Travičská velmoc

Tomáš Guttmann
Rozsahem podvodnosti a surovosti nemá ruský stát v historii obdoby, ale část komentátorů to nechce a nemůže vidět.
více


15.3.2018 GLOSA: Korejský průlom?

Pavel Kopecký
Korejský poloostrov je neuralgické prostředí. Každou chvíli slyšíme, že se tam něco škaredého semlelo. Dozvídáme se samozřejmě jenom zlomek tamějších událostí, ale už toho je až dost.
více


15.3.2018 USA: Rozumný šerif David Clarke

Ota Ulč
Výtečně si mnoho let počínal v jednom ze severních amerických států. Dodnes se objevuje na televizních obrazovkách, s moudrým uvažováním a odvahou nebýt politicky populární. Na obrazovce se prezentuje v kovbojském širáku pořádných rozměrů.
více


15.3.2018 NORSKO: Barnevernet v kradení dětí pokračuje!

Tomáš Zdechovský
Před časem se norští politici dušovali, že tamní úřady přestanou krást děti. Po sérii skandálů, které ukázaly na podivné praktiky Barnevernetu, mezinárodních protestech po celém světě a mnoha reportážích. Bohužel chybně.
více


15.3.2018 NĚMECKO: Zmoudření prezidenta

Petr Robejšek
Bývalý německý prezident Joachim Gauck dnes mluví o migraci a migrantech zcela odlišně než v době, kdy byl v úřadě. Jak se to stalo a existuje něco podobného i u nás?
více


14.3.2018 GLOSA: V Maroku to jde. Proč ne jinde?

Lubomír Stejskal
Češi chyběli, Izraelci nikoli. Přesněji Izraelky. Do Maroka jich zavítalo devět, medaili získaly čtyři z nich. Tři bronzové a jednu zlatou.
více


14.3.2018 EVROPA: (Ne)reakce elit na islamizaci

Robert Troška
Sledovat počínání některých západoevropských elit vzhledem k probíhající islamizaci je depresivní. To nemá v historii vyspělých civilizací obdobu. Zavádění islámských zvyků a pravidel do společnosti postupuje děsivým tempem.
více


14.3.2018 SVĚT: Vzdá se Kim jaderného tlačítka?

Pavel Jégl
Schyluje se k rendez-vous amerického blondýna s největším jaderným tlačítkem se severokorejským rakeťákem s menším jaderným tlačítkem. A není jasné, co z toho může vzejít, ani to, co ti dva vlastně mají za lubem.
více


14.3.2018 GLOSA: Doživotní vůdce Si

Zbyněk Petráček
Kdyby to chtěl mocný čínský vůdce Si Ťin-pching zařídit, aby byl doživotním lídrem, myslíte, že by to nedokázal? Jistě by si cestu našel. Vždyť k tomu ani nepotřebuje ústavní úřad.
více


14.3.2018 BLÍZKÝ VÝCHOD: Kdo po Abbásovi

Gita Zbavitelova 1
Ačkoli to palestinská samospráva popírá, podle řady věrohodných zpráv se zhoršuje zdravotní stav jejího předsedy Mahmúda Abbáse – dokonce mu v úterý telefonoval egyptský prezident Abd al-Fattáh Sísí a přál mu brzké uzdravení.
více


15.3.2018 POLITIKA: Rakousko ukázalo, že levice neumírá

Petr Holub1
Sociální demokracie v Evropě končí, dokonce umírá. Takové titulky se objevily po porážce levice v italských parlamentních volbách a slavily úspěch zvláště v České republice, kde to sociální demokraté také nemají lehké.
více


13.3.2018 INDIE: Některé podivnosti indické

Ota Ulč
Maharádža z Gwalioru měl zejména záliby technického zaměření. Například jeho elektrický vláček rozvážel hodovníkům brandy kolem stolu.
více


12.3.2018 BELGIE: Toto je / není krize...

Bruce Bawer
Bruce Bawer
V období patnácti let po napoleonských válkách došlo k řadě komplikovaných událostí – mezinárodním jednáním, významným výměnám území, úmluvám, nepokojům, vojenským potyčkám a nakonec i ke krátké revoluci.
více


12.3.2018 GLOSA: Trump a Kim

Zbyněk Petráček
Některé antagonistické dvojice jsou tak známé, že pouhý fakt jejich setkání zavání senzací. U nás by jí byla schůzka Miloše Zemana a Zdeňka Bakaly.
více


12.3.2018 RUSKO: Hrozba, nebo klam?

Jefim Fištejn
Nedávné tvrzení ruského prezidenta Putina o tom, že Rusko disponuje jakýmisi zázračnými zbraněmi, raketami na jaderný pohon, které jsou schopné překonat jakoukoli protiraketovou obranu, a torpédy neomezeného dosahu s atomovými hlavicemi, vyvolalo ve Spojených státech značně skeptickou reakci.
více