25.4.2015 | Svátek má Marek


25.4.2015 SVĚT: Ošklivé slovo genocida

Lubomír Stejskal
Sto let od tragédie, která svým způsobem nemá jednoznačné pojmenování. Sto let od zahájení vraždění Arménů.
celý článek


25.4.2015 AUSTRÁLIE: 100 let od kampaně v Gallipoli!

Voyen Koreis 2
O Anzac Day jsem zde psal už vloni, raději ale zopakuji aspoň to základní. ANZAC je zkratkou pro Australian and New Zealand Army Corps, tedy vojenské jednotky, které bojovaly na straně Dohody proti Osmanské říši v první světové válce.
celý článek


25.4.2015 EVROPA: Co s údajnými uprchlíky a ochranou hranic

Petr Hampl
Máme za sebou několik emotivních dnů, kdy prostorem létají silné výrazy a kdy spousta skupin ventiluje různé zájmy.
celý článek


24.4.2015 USA: Politická atmosféra před prezidentskými volbami

Jefim Fištejn
V roce 2008, když Hillary Clintonová naposledy usilovala o prezidentství, byla svými odpůrci často kritizována kvůli přehnanému důrazu na důležitost vlastní osoby a nezájmu o prosté Američany.
celý článek


24.4.2015 GLOSA: Verdikt jako msta

Zbyněk Petráček
Rozsudek nad Muhammadem Mursím dost lidí jistě potěší. Dvacet let vězení. To je jasný symbolický vzkaz: Mursí je první, ale i poslední politický islamista, který byl svobodně zvolen prezidentem Egypta.
celý článek


24.4.2015 IZRAEL: Trauma, které je následkem holokaustu

Ulrich W. Sahm
Dospělé děti Židů, kteří přežili holokaust, mají sklon brát nebezpečí považovaná za hrozbu pro existenci Izraele - například íránskou atomovou bombu - vážněji než potomci těch Židů, kteří holokaust nezažili.
celý článek


23.4.2015 IZRAEL: Den vzpomínek a Den nezávislosti

Lubomír Stejskal
Nový náčelník generálního štábu, generálporučík Gadi Eizenkot, ve středu 22/4 řekl, že všichni občané státu mají povinnost vzpomínat na padlé a uchovávat je ve své paměti. Stejně tak přispívat k budoucnosti země.
celý článek


23.4.2015 EVROPA: Zač se stydět a co dělat

Zbyněk Petráček
Je lepší jednou vidět než o tomtéž desetkrát číst. Ta poučka platila před půlstoletím, když televizní záběry krveprolití rozhodly válku ve Vietnamu.
celý článek


23.4.2015 RUSKO: Vyjící chirurg

Josef Mlejnek jr.
Start „spanilé jízdy“ proputinovských motorkářů Noční vlci, motivované výročím konce války, se blíží.
celý článek


23.4.2015 SVĚT: Vývoj předbíhající imaginaci - 2

Ota Ulč
Předchozí první část textu na toto téma o nečekaných překvapeních, jichž se nám na tomto světa dostává, jsem končil zmínkou o jatečném zásahu mordýřů ze somálského Šabásu s výsledkem 147 mrtvol keňských studentů.
celý článek


22.4.2015 EVROPA: Jaká odpovědnost?

František Matějka
Ve Středozemním moři se opět utopili lidé. Jenže lidé umírají po celém světě každý den. Bude dobré přijmout fakt, že tomu tak bylo vždy a že není řešením postavit z Afriky do Evropy most ze záchranářských lodí.
celý článek


22.4.2015 GAZA: Rekonstrukce navzdory Hamásu

Gita Zbavitelova 1
Do pásma Gazy přijelo tento týden deset ministrů palestinské vlády národní jednoty premiéra Ramího Hamdalláha a třicet vládních úředníků.
celý článek


22.4.2015 BRITÁNIE: Na cestě za dobrodružstvím

Pavel Kohout
Velká Británie je uprostřed předvolební kampaně. Volby do Dolní sněmovny se konají 7. května a jejich výsledek bude v každém případě překvapením.
celý článek


21.4.2015 GLOSA: Tak do toho, Excelence!

Pavel Kosorin
„Evropa by měla Itálii víc podporovat ve zvládání náporu uprchlíků, kteří riskují životy ve snaze dostat se na kontinent ze severoafrických břehů“, prohlásil papež František po setkání s italským prezidentem.
celý článek


21.4.2015 EGYPT: Proč se volby zadrhly?

Lubomír Stejskal
o turbulencích, které vyvolala jeho část Arabského jara, má za sebou platné referendum o nové ústavě (leden 2014) a platné prezidentské volby (květen téhož roku).
celý článek


21.4.2015 ČECHOVINY: Muzeum v Old Wardenu

Jan Čech
Je krásný den, i když mraky vypadají zlověstně. Nevím, proč jsem uposlechl Zuzanu a nevzal jsem si šálu s odůvodněním, že v Praze je teplo.
celý článek


20.4.2015 SVĚT: Alternativy budoucnosti...

Luděk Frýbort
Budoucnost má v zásobě velký výběr alternativ, jimiž se může vydat. Stalo se však zarážejícím obyčejem této doby vybrat si z nich tu nejpříznivější, nejoptimističtější, a nad ostatními odmítat byť i náznakem zapřemýšlet, abychom se náhodou nedomysleli něčeho nepatřičného.
celý článek


21.4.2015 USA: Kubánský problém Baracka Obamy

Jefim Fištejn
I když Hillary Clintonová má slušnou šanci stát se příští prezidentkou Spojených států, dořešit problém normalizace americko-kubánských vztahů bude muset Barack Obama.
celý článek


21.4.2015 SVĚT: Vývoj předbíhající imaginaci - 1

Ota Ulč
K takovému titulu mě ponoukl můj oblíbený Thomas Sowell, ekonom, černoch, publicista, svým prozatím nejposlednějším textem „Etiquette Versus Annihilation“ .
celý článek


20.4.2015 EVROPA: Demokracie se vytrácí

Václav Klaus1
Děkuji za možnost zde dnes vystoupit. Dlouho jsem přemýšlel jaké téma pro své vystoupení na Vaší škole zvolit. Nevidím důvod mluvit zde o České republice – nemám co chválit a kritizovat mám doma.
celý článek


20.4.2015 SVĚT: Babiš vs. Foreign Policy

Lubomír Stejskal
Andrej Babiš není mnohoslovný rétor. Vyjadřuje se jako praktik. Přímočaře, stručně, někdy až úsečně. Nejinak tomu bylo v případě článku Now the Czechs Have an Oligarch Problem, Too, který o něm vyšel na webu amerického prestižního magazínu Foreign Policy (FP).
celý článek


20.4.2015 GLOSA: Fiktivní rozhovor

Mojmír Náplava
bula
Fiktivní rozhovor člověka z naší doby, třeba pana Karla (K), s Ferdinandem II. Aragonským (FA) před 500 lety
celý článek


18.4.2015 SVĚT: Otazníky nad vztahy Ukrajiny, EU a NATO

Zdeněk Jičínský
Polský exprezident Walesa se vyjádřil zpětně kriticky k Majdanu a ukrajinské revoluci. „Protestující přece nemohou jen tak vyhnat vládu a prezidenta, mohou je nemít rádi, avšak dialog s nimi je nevyhnutelný…
celý článek


17.4.2015 SVĚT: Viditelné defekty ideologie universalismu

Václav Klaus1
Děkuji za pozvání na toto důležité mezinárodní fórum a za zařazení do prezidentského panelu „moudrých mužů“.
celý článek


17.4.2015 ŘECKO: Protože geopolitika

Richard Sulík
Jediný argument Ivana Mikloša, prečo sme museli vystaviť pre Grékov neodvolateľné a bezpodmienečné záruky vo výške 1,15 miliardy € (500 € na každú slovenskú domácnosť) bol: Lebo geopolitika.
celý článek


17.4.2015 USA: Reaganův věk, nikoli osobnost

Roman Joch
Hillary Clintonová, bývalá ministryně zahraničních věcí, předtím senátorka, předtím první dáma, oznámila to, co každý věděl: chce být příští prezidentkou USA, a tudíž kandiduje.
celý článek


17.4.2015 CESTOVÁNÍ: Amerika – země absurdit

Marta Urbanová
Amerika je země nekonečných možností a všelijakých absurdit. Zadarmo je zde jen soucit; nedávno byl i aspirin, kdyby vás z té výhry být zde rozbolela hlava
celý článek


16.4.2015 RUSKO: Dodávka S-300 Íránu

Gita Zbavitelova 1
Rusko začátkem týdne oznámilo, že dodá Íránu vyspělý obranný protiletecký systém S-300.
celý článek


16.4.2015 SVĚT: Pravdy, nepravdy, užitečná opatrnost

Ota Ulč
Jsme příjemci přemnohých zpráv z všelijakých zdrojů, někdy či dokonce mnohdy s problematickou či dokonce nulovou zárukou jejich věrohodnosti
celý článek


17.4.2015 ÍRÁN: Soutěž karikatur na téma holocaustu

Lubomír Stejskal
Jsou věci, které slušní lidé ze zásady nedělají. A jsou naopak věci, které slušní lidé ze zásady dělají. Například chovají pietu vůči obětem nacistické genocidy.
celý článek


16.4.2015 GLOSA: Papež řekl genocida

Zbyněk Petráček
Když František vystřídal Benedikta, zdálo se, že papežem je nekonfliktní muž. Místo německého akademika, diskutéra a tvrdého obhájce pravdy je tu jihoamerický jezuita chápající chudé i problémy třetího světa.
celý článek


16.4.2015 SICÍLIE: Poznámky historicko-literární z toulek (IV)

Luděk Frýbort
V Segestě se hrdina Turms zamotal do pěkné polízanice, z níž neviděl jinou cestu než uchýlit se do exilu u lesního kmene Sikanů, nejpůvodnějšího ze sicilských etnik.
celý článek


15.4.2015 BLÍZKÝ VÝCHOD: Lynčování v Ramalláhu

Hana Lukešová
Na Blízkém východě se odehrávají denně takové hrůzy, že pro jednu událost zapomínáme na druhou, do zapomnění upadají ty dřívější.
celý článek


15.4.2015 SVĚT: Vzpomínka na GG

Lubomír Stejskal
V pondělí (13/4) po poledni jsem se dozvěděl, že zemřel Günter Grass. Velký německý spisovatel, muž komplikované minulosti a někdy svérázného úsudku.
celý článek


15.4.2015 UKRAJINA: Lenin ani Hitler, ale Bandera

Josef Mlejnek jr.
Za nástroj symbolické války lze označit zákon, který byl přijat minulý týden na Ukrajině a který má za cíl zbavit zemi všech totalitních symbolů, především komunistických. Symboly jsou nositeli identity, a proto jde o konflikt stejné váhy jako tankové střety v Donbasu.
celý článek


15.4.2015 SICÍLIE: Poznámky historicko-literární z toulek (III)

Luděk Frýbort
Přes noc se udělal vítr, z moře dorážejí bouřlivé vlny a černý praporek nad pláží signalizuje – nelézt do vody!
celý článek