18.9.2018 | Svátek má Kryštof


18.9.2018 ROZHOVOR: Rána pro Brusel

Tomáš Zdechovský
Vidím to naprosto stejně jako kolega Svoboda. Kdybychom takovouto zprávu udělali u dalších zemí, tak možná dopadnou ještě hůře.
více


18.9.2018 NĚMECKO: Maassen musí jít

Zdeněk Holásek
Tak konečně vyplavalo jednoznačně na povrch, o co v Německu v tom kraválu kolem šéfa Úřadu pro ochranu ústavy vlastně doopravdy jde.
více


18.9.2018 EVROPA: Šikanované Maďarsko si zaslouží naši podporu

Tomáš Břicháček
Podle Evropského parlamentu Maďarsko porušuje společné hodnoty Unie. Nechová se totiž dobře k migrantům, není uctivé k Sorosovi, nevyznává gender a má moc „úzkou“ definici rodiny.
více


18.9.2018 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 482

Jan Čech
Rok 2006 byl pro mne smolný. Kamarád a kolega si vzal život a pár měsíců po něm se rozhodla má maminka, že už tady nechce být. Dvě rány v jeden čas je opravdu hodně. Musím přiznat, že oba ke svému konci směřovali, jen bylo otázkou kdy. Láďa deprese léčil chlastem a propadal se hlouběji a hlouběji.
více


18.9.2018 USA: Drzost se ozvat

Ota Ulč
Kdyby mě posedlo dychtění stát se v Kongresu ve Washingtonu metařem, musel bych spolu se žádostí dodat všemožnou dokumentaci o svém předchozím životě.
více


18.9.2018 MÉDIA: V roli autora anonym

Eva Kislingerová
Na konci předminulého týdne vyšel v deníku New York Times úvodník kritizující Donalda Trumpa. Nic překvapivého, redakce NYT v posledních letech nepokrytě souzněla s Hillary Clintonovou a Demokratickou stranou.
více


18.9.2018 MIGRACE: Dalajláma naprosto srozumitelně

Jan Bartoň
Nejvyšší tibetský duchovní vůdce dalajláma navštívil Švédsko a vyjádřil se i k migrační krizi. Uvedl, že by se migranti měli vrátit do svých zemí a podílet se na jejich rozvoji.
více


17.9.2018 USA: Hrobník Spojených států se dal do práce

Vladimír Cícha
Ten, kdo sleduje alespoň trochu světové dění, bude vědět, o kom je řeč. Prezident, který uvrhl zemi do rekordního umocnění již stávajícího zadlužení, do ostudného znevažování Ameriky nejen Afrikou, ale i západní Evropou svými projevy, názory a činy.
více


17.9.2018 GLOSA: Tlustá čára?

Zbyněk Petráček
Je těžké být fanouškem Franciska Franka. Španělský „caudillo“ patřil už zjevem do stejné kategorie diktátorů jako chilský Pinochet, polský Jaruzelski nebo řečtí „černí plukovníci“. A následují horší věci:
více


15.9.2018 VZPOMÍNKA: Ross Avery

Stanislav Moc
V poledne zavolali ze školy, že se vnučce udělalo špatně, aby pro ni někdo zajel. Jelikož jsem měl zrovna spoustu práce, byl špinavý a do Kempsey, kde je katolická škola naší vnučky, se mi nechtělo, jela ji vyzvednout moje žena.
více


15.9.2018 EVROPA: Proč jsem hlasoval proti zprávě o Maďarsku

Pavel Svoboda EP
V Maďarsku se dějí věci, s nimiž demokrat, slušný člověk a právník má velký problém, korupcí a nepotismem počínaje.
více


17.9.2018 MIGRACE: Řidič nám veze uprchlickou krizi z druhé strany

Luboš Smrčka 1
Venezuela měla donedávna asi 31,6 milionu obyvatel. Nyní je to kolem 29 milionů. Možná ještě méně. Počet uprchlíků ze státu, který disponuje největšími zmapovanými zásobami ropy na světě, totiž jen odhadujeme.
více


15.9.2018 TURECKO: Dětské nevěsty

Burak Bekdil
turkey flag
Co byste chtěli, aby vaše dcera dělala ve svých 13 letech? Chcete, aby byla ve škole, nebo v posteli s dospělým mužem? Odpověď na tuto otázku je ve velké části světa mimo jakoukoli debatu.
více


15.9.2018 EVROPA: Hon na Maďarsko začal

Robert Troška
Maďarsko již delší dobu čelí ostrakizaci a útokům ze strany převážně levicových liberálů a socialistů v celé EU. Na návrh „zelené“ europoslankyně z Nizozemí europoslanci schválili zahájení řízení proti Maďarsku, které může v extrémním případě vyvrcholit odebráním hlasovacích práv.
více


15.9.2018 EVROPA: Juncker chce stále více integrace

Jan Bartoň
Ve svém projevu před poslanci Evropského parlamentu se předseda Evropské komise snažil vyvolat dojem, že EU má vše pevně v rukách. Pochválil se za snížení imigrace, ale dál tlačí na pilu v zahraniční a daňové politice.
více


15.9.2018 ANALÝZA: Je Evropská unie zárukou míru v Evropě?

Roman Lenský
Klíčovým argumentem ve prospěch existence Evropské unie jsou její zásluhy za zachování míru. Podívejme se tedy na tyto zásluhy blíže.
více


15.9.2018 GLOSA: Odkaz šéfa Junckera

Zbyněk Petráček
Jean-Claude Juncker, pomalu končící šéf Evropské komise, získal v jistých kruzích nálepku arogantního elitáře, ba nepřítele. Ale není to fér. Větším problémem je samotné fungování Evropské komise a Evropského parlamentu.
více


14.9.2018 EVROPA: Maďarsko by dnes do EU nepřijali

Jan Bartoň
Zpravodajství na ČT se v pořadu Události nevyhnulo informování o kontroverzi, kterou vzbudilo vystoupení Viktora Orbána před poslanci Evropského parlamentu. Některé výroky europoslanců byly „perlami“.
více


14.9.2018 EVROPA: Itálie a Maďarsko vytvořily „protiimigrační osu“

Soeren Kern
Maďarský premiér Viktor Orbán a italský ministr vnitra Matteo Salvini se zavázali vytvořit „protiimigrační osu“ zaměřenou na boj proti pro-migrační politice Evropské unie.
více


14.9.2018 GLOSA: Sbohem a Ussuri

Zbyněk Petráček
Máme se bát? Spustit poplach před přípravou Ruska na válku? Pokládat se za její možný cíl? Nic z toho, tedy nic, co překračuje dosavadní míru. Rusko včera zahájilo největší vojenské cvičení od pádu komunismu.
více


13.9.2018 SVĚT: Politika chemických zbraní

Pavel Kopecký
Užívání chemických bojových prostředků je od pradávna, dejme tomu od staré Číny, nepříjemným faktem. Faktem je i to, že se jejich užívání považuje za „nečestné a nesportovní“.
více


13.9.2018 FRANCIE: Žádný terorismus, jen kriminalita

Jan Bartoň
Jakýsi Afghánec pobodal několik osob, z toho několik vážně. Podle policie nešlo o terorismus, pouze o kriminální čin. Máme se radovat nebo plakat?
více


13.9.2018 BIG BEN: Od czexitu k bruxitu

Benjamin Kuras
Proč jsem od někdejšího názoru, že bychom měli vystoupit z EU, přešel k názoru, že EU je potřeba zbourat, přeorat a nastavit znovu jako asociaci svobodných států.
více


13.9.2018 SVĚT: O popularitě předáků

Ota Ulč
Po bleskurychlé vítězné válce proti Saddamu Huseinovi v roce 1991 nemohla být popularita tehdejšího amerického prezidenta George Bushe větší, leč uplynul jen jeden rok, když ho národ vystrnadil z Bílého domu a nahradil jakýmsi Billem Clintonem z primitivního Arkansasu.
více


12.9.2018 ŠVÉDSKO: Doba nemožných koalic

Marian Kechlibar
Volby ve Švédsku skončily patem, který ani jednomu tradičnímu bloku politického spektra neumožňuje vládnout.
více


12.9.2018 SVĚT: Víkend v liberální demokracii

Jiří Weigl
V uplynulých dnech nám tři události ze zpráv ze světa pěkně ilustrovaly, co je obsahem té dnešní „úžasné“ liberální demokracie, kterou nám všichni vnucují a vynášejí do nebes.
více


13.9.2018 EVROPA: Semkneme se?

Zbyněk Petráček
Na to, jak se před volbami ve Švédsku strašilo, vyzněly vlastně bez revolučních změn. Tedy čistě aritmeticky a formálně. S jistým zjednodušením sdělují asi toto: blok levého středu získal něco přes 40 procent hlasů, blok pravého středu též 40 procent a protisystémoví Švédští demokraté pod 20...
více


12.9.2018 USA: Média versus Trump

Jan Bartoň
Soustředěný útok amerických médií proti Donaldu Trumpovi se hraje volným stylem a chyť, jak můžeš. Média hrají vabank o vliv na americkou společnost. Nechtějí prohrát jako před dvěma roky.
více


12.9.2018 BLÍZKÝ VÝCHOD: Konec dalšího penězovodu

Gita Zbavitelova 1
Spojené státy už třetí týden po sobě omezují finanční pomoc Palestincům – nejprve zastavily příspěvky samosprávě, s jedinou výjimkou 42 milionů dolarů na bezpečnostní spolupráci s Izraelem, a před týdnem přerušily platby Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky.
více


11.9.2018 SVĚT: Někdo vrací úder

Václav Vlk st.
Za začátek můžeme považovat aféru Skripal, kdy údajní ruští agenti a teroristi údajně zavraždili bývalého ruského špiona Skripala. Momentálně je jedno, kdo jej skutečně chtěl zavraždit.
více


12.9.2018 ROZHOVOR: Já tomu prostě nevěřím

Andor Šándor
Teď jste to řekla správně, pokud jsou pravdivé. To je první otázka. Vidíme nějaké ne příliš kvalitní snímky dvou ruských lidí, kteří podle prohlášení britské strany vystupovali pod krycími jmény.
více


13.9.2018 USA: Dobrý svědek se dá koupit

Jefim Fištejn
Deník New York Times – jako vždy na základě anonymní informace ze zpravodajské komunity – přišel v těchto dnech se zprávou o tom, že známý ruský oligarcha, miliardář Oleg Děripaska odmítl nabídku FBI a Ministerstva spravedlnosti Spojených států.
více


11.9.2018 USA: Zmínka o mladičkých miliardářkách

Ota Ulč
Začnu poněkud oklikou a sice nedávným světovým fotbalovým utkáním, kde vítězný pohár si odnesla nikoliv Brazílie a rovněž žádný z běžných favoritů, ale Francie.
více


11.9.2018 PARAGUAY: O jedné politické absurditě

Lubomír Stejskal
Paraguayská vláda, přesněji tamní ministerstvo zahraničí doprovodilo šokující rozhodnutí přestěhovat svůj zastupitelský úřad v Izraeli z hlavního města do Tel Avivu zvláštním prohlášením.
více


10.9.2018 EVROPA: Soros není jediný

Markéta Šichtařová 5
Možná jste zaznamenali kauzu, která před dvěma třemi týdny prošuměla českým prostorem. Šlo pedofila, jinak ovšem elitního psychiatra pracující pro norskou sociální službu Barnavernet.
více


10.9.2018 IZRAEL: Hanebný paraguayský kotrmelec

Lubomír Stejskal
Mít velvyslanectví v Jeruzalémě vyžaduje jistou míru odvahy. Učiníte-li tak, stanete se terčem nenávistných útoků nemalé části tohoto bláznivého světa.
více