24.1.2017 | Svátek má Milena


24.1.2017 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 400

Jan Čech
Naše cesta začínala a končila stejně, jen s opačnými znaménky. Když jsme odlétali do Anglie v odbavovací hale letiště šaškovala suita pražského letiště posilněná o policejního ředitele a jeho kašpárky.
více


24.1.2017 GLOSA: Nekorektní Trump

Patrik Nacher
Dovolím si osobní poznámku, kterou pak přejdu k čerstvému americkému prezidentovi Trumpovi. Měřím nějakých 163 cm, a tak jsem si vysloužil přezdívky typu baskeťák, čahoun, Napoleon, dlouhán apod.
více


24.1.2017 GLOSA: Evropská média v šoku

Jan Bartoň
Britský list The Guardian, německé i švýcarské noviny děsí své čtenáře komentáři k Trumpově inauguračnímu projevu. Označují Trumpa za „chuligána“. Strach se šíří korektní Evropou.
více


24.1.2017 USA: Další trhlina v bezpečnosti

Jan Schneider
Dost neuvěřitelnou zprávu zveřejnil předminulý čtvrtek izraelský server ynetnews.com. Kvůli utajení zdroje neuvedl čas, kdy se konala údajná schůzka amerických a izraelských zpravodajců, po níž se zřejmě izraelským zpravodajcům měla roztřást kolena.
více


23.1.2017 USA: Druhá tvář Trumpovy inaugurace

Lubomír Stejskal
Bez ohledu na to, kdo koho jednou za čtyři roky střídá (výjimkou jsou případy druhého funkčního období amerického prezidenta), je inaugurační ceremonie ve Washingtonu svátkem pro každého bytostného demokrata a přítele Spojených států.
více


24.1.2017 USA: Nikdy dřív se v Americe nestalo, co se teď stalo

Ota Ulč
Nájemnictví v Bílém domě - kariéra nejznamenitější, s ambicí, ba i případnou realitou stát se nejmocnějším tvorem na této planetě.
více


24.1.2017 BLÍZKÝ VÝCHOD: Kolik za teror?

Lubomír Stejskal
Ačkoli to zní uchu člověka z civilizované části světa neuvěřitelně, jsou režimy, které teroristům, případně jejich rodinám, vyplácejí prebendy.
více


23.1.2017 SVĚT: Evropa má problém

Jan Bartoň
Inaugurační projev nového amerického prezidenta byl podle některých „furiantský“. Podle jiných „příliš konfrontační“ a „průměrný“. Jestli Trump udělá jen 10 % toho, co slibuje, má Evropa o čem přemýšlet.
více


23.1.2017 USA: Obama, Trump a bratrstvo dona Quijota

Petr Robejšek
Málokterý prezident dostal tolik uznání za své budoucí zásluhy jako Barack Obama. Již před jeho zvolením mu komentátoři na celém světě předpovídali skvělé prezidentství. I Nobelova cena míru přišla dříve, než si ji vůbec stačil zasloužit.
více


24.1.2017 USA: Možná přijde jahodové retro

Zbyněk Petráček
Generační pocit nelze ukotvit v normě či definici, ale tím lépe se dá vyjádřit románem či filmem. Teď – v době, kdy do Bílého domu nastupuje Donald Trump – lze obecný pocit vyjádřit asi takto. V USA padá to, co už celá generace pokládala za samozřejmý a definitivní pohyb k lepšímu, otevřenějšímu a...
více


21.1.2017 VZPOMÍNKA: O Angole trochu jinak

Michal Švejda
Ve funkci provozního elektrikáře se mi jeden z jihoafrických kolegů svěřil, že po ukončení vojenské služby se s kamarády nechal naverbovat do Angoly jako žoldák: práce tam prý měli dost, ale Savimbi jim nechtěl platit.
více


21.1.2017 EVROPA: Bude válka v Kosovu?

Karel Wágner
Celá řada evropských politologů je toho názoru, že v případě Kosovanů nelze mluvit o dříve prokla­movaném právu na sebeurčení, protože žádný kosovský národ není.
více


21.1.2017 EGYPT: Jak dál v případu ostrovů Tiran a Sanafir

Lubomír Stejskal
Pondělním (16/1) verdiktem egyptského Nejvyššího správního soudu, podle něhož jsou ostrovy Tiran a Sanafir na vstupu do Akabského zálivu definitivně egyptské, celá záležitost, jak se dalo předpokládat, nekončí.
více


20.1.2017 USA: Prezident bez jména a bez tváře

Marian Kechlibar
Dnes, v pátek 20. ledna 2017, bude nový prezident USA, Donald J. Trump, uveden do úřadu. Pro inaugurační den vydává washingtonský dopravní podnik speciální celodenní jízdenky.
více


20.1.2017 USA: Obamova zahraniční politika

Gita Zbavitelova 1
Dnes končí osmiletá vláda Baracka Obamy a řada médií hodnotí, jaké dědictví po něm zůstane.
více


21.1.2017 EVROPA: Dovezené konflikty

Marian Kechlibar
I do českých médií se začátkem týdne dostala zpráva, že podle rozsudku německého soudu se tři Palestinci, kteří hodili několik Molotovových koktejlů do synagogy ve Wuppertalu, neprovinili antisemitismem, ale „jen“ politickým protestem vůči politice státu Izrael.
více


19.1.2017 USA: Jak lze s méně hlasy volby vyhrát

Ota Ulč
Ano, tak tomu je už od prvopočátku vzniku této americké federace v osmnáctém století. Proti takovým praktikám dřív skoro nikdo neprotestoval, ale tentokrát se hodně hlučně ozval pokrokově si počínající Hollywood.
více


19.1.2017 RUSKO: Mráz putuje opačným směrem

Václav Klaus1
V Moskvě jsem byl naposledy v prosinci 2014. Čekal jsem „mráz jako v Rusku“ (jak se u nás často říká), ale v Praze bylo ráno minus 14 °C a v Moskvě – jak hlásil kapitán letadla při startu – jen minus 6 °C.
více


19.1.2017 GLOSA: Test Trumpem

Zbyněk Petráček
Na čem se pozná, že evropský vztah k Donaldu Trumpovi se mění? Nejlépe na reakcích německé liberální levice. Média jako Spiegel Online dosud představovala Trumpa jako vulgárního machistu neschopného zastávat úřad prezidenta.
více


18.1.2017 SVĚT: Kde je lež a kde pravda

Jiří Weigl
Dramatické politické změny, které na Západě přinesl rok 2016 v podobě brexitu, vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách v USA a jasně signalizovaný odklon velké části voličů mnoha evropských zemí od dosavadního politického a mediálního mainstreamu, přinesly v dnešních dnech do veřejného...
více


18.1.2017 GLOSA: Inspirace svobodnou Británií

Ivo Strejček
Projev britské premiérky Mayové, ve kterém nastínila priority a cíle, se kterými Británie vstoupí do vyjednávání podmínek odchodu z Evropské unie, byl vystoupením politika zastupujícího zájmy suverénní země, jenž s úctou respektuje výsledek svobodného rozhodnutí voličů.
více


18.1.2017 BLÍZKÝ VÝCHOD: Tiran a Sanafir

Lubomír Stejskal
Pondělí šestnáctého ledna 2017 bylo „dnem obratu“, v němž se mělo rozhodnout o dalším osudu rudomořských ostrovů Tiran a Sanafir. Tedy komu budou patřit. Zda i nadále Egyptu, nebo Saúdské Arábii.
více


18.1.2017 SVĚT: Zbytečná pařížská konference

Gita Zbavitelova 1
Podivná mezinárodní konference s nejasným cílem proběhla v neděli v Paříži. Palestinci i světový tisk ji dramaticky prezentovali jako „poslední pokus mezinárodního společenství o vyřešení izraelsko-palestinského konfliktu“.
více


18.1.2017 ESEJ: Obamův plod Donald Trump

Roman Joch
Sedmdesátiletý Donald J. Trump bude 20. ledna inaugurován 45 .prezidentem USA, přičemž je jediným v amerických dějinách, který nikdy nezastával volený post ani nebyl generálem ve vítězné válce – všichni ostatní byli jedno nebo druhé. Post prezidenta USA jeprvním veřejným úřadem, jejž republikánský...
více


19.1.2017 EVROPA: Proč nechci evropskou armádu

Tomáš Vaněk
Debata o možné evropské armádě se opět rozhořela nedávno, na základě (úmyslně?) nepřesné interpretace výroku Donalda Trumpa, který požadoval po členech NATO plnění jejich závazků (vynakládat na obranu 2 % HDP), což řada z nich dlouhodobě neplní. Šlo tedy nepochybně o něco jiného než o „zrušení“...
více


17.1.2017 EVROPA: Švédové imigraci zvládají!

Radek Jošek
swedish flag
Tak pravil 12. ledna pan Hynek Pallas v rozhovoru pro DVTV. Rozhovor vznikl jako reakce na předchozí interview s paní Kateřinou Janouchovou, která líčila podstatně chmurnější obraz. Oba rozhovory stojí za to, i když každý z jiného důvodu.
více


17.1.2017 GLOSA: Dva názory

Vladimír Cícha
american flag
Mezi dopisovateli Neviditelného psa jsou dva pánové, které osobně znám. Jeden, profesor Ota Ulč, je dopisovatelem velmi pilným, přítel Jan Drábek občasným. Oba mají osobní zkušenost ze života v USA. Pana Ulče je trvající a letitá, páně Drábkova patří již dosti dávné minulosti.
více


16.1.2017 GLOSA: Atentát na Trumpa?

Václav Husák
V podstatě není otázkou, kdy bude nově zvolený prezident Trump zavražděn, pouze se zatím neví, kdy přesně.
více


17.1.2017 SVĚT: Ruská konstanta

Luděk Frýbort
No, už se věru těším, až Rus vpraví ty nové prvky do evropské civilizace a z kořene ji přemění. Prostředky k tomu má: v umění desinformace se ruským tajným službám už tradičně jen tak něco nevyrovná.
více


17.1.2017 USA: Blížící se Trumpovo zahájení

Ota Ulč
Těsně už před dveřmi je den, který ani největší jak optimisté, tak pesimisté nepředpokládali. Vítězný politický novic dává dohromady sestavu svých nejvýznamnějších spolupracovníků, mezi nimiž je větší počet žen než u kteréhokoliv prezidenského předchůdce.
více


16.1.2017 USA: Bude Trump Putinovým pudlem?

Jefim Fištejn
Několik dní před inaugurací Donalda Trumpa americkým prezidentem zůstává ve středu pozornosti tiskových komentářů jeho těžko vysvětlitelná sympatie k Vladimiru Putinovi.
více


17.1.2017 USA: Z netvora státníkem

Zbyněk Petráček
Rychlou změnu mediálního obrazu ilustrují novinová líčení Napoleonova návratu z Elby do Paříže v březnu 1815: „Netvor unikl z Elby. Vlkodlak přistál u Cannes. Nestvůra dorazila do Grenoblu.
více


17.1.2017 EVROPA: Módní islamofilie

Roman Joch
V současné Evropě mnozí nahlížejí islám prizmatem obav z terorismu a džihádismu nikoli neoprávněně. Kdysi však bylo v určitých evropských avantgardních kruzích stát se muslimem módou. Asi tak, jako v sedmdesátých letech v USA (v Kalifornii dodnes) zen-buddhistou.
více


16.1.2017 JAR: Nelson Mandela aby se v hrobě obracel

Lubomír Stejskal
A co že se tak hrozného stalo, že někdejší prezident JAR a starý komunistický bojovník musí na místě posledního odpočinku ve vesnici Qunu rotovat? Neuvěřitelná věc.
více


16.1.2017 TERORISMUS: Kamion jako zbraň

Josef Mlejnek jr.
Letošní rok odstartoval z hlediska terorismu podobně, jako ten loňský končil – útokem pomocí kamionu, tentokrát v Jeruzalémě. Zdá se, že použití náklaďáku jako zbraně se stává docela oblíbenou metodou teroristů, z čehož však plynou též některé přehlížené souvislosti a důsledky.
více


16.1.2017 USA: Obama se rozloučil velkým projevem

Jan Bartoň
Před tisíci svých příznivců v Chicagu pronesl Barack Obama jakousi politickou závěť. Ameriku předává silnější a zdravější. A teklo hodně slz.
více