30.6.2015 | Svátek má Šárka


30.6.2015 ŘECKO: Hlasovali ANO, aby mohli říci NE

Lubomír Stejskal
Když Tsipras (řecký premiér) přišel v sobotu (27/6) ráno s návrhem, že o nových návrzích „tří institucí“ (EU, Evropská centrální banka a MMF) uspořádá referendum, tak trochu naivně jsem si myslel, že si chce pro další jednání „krýt záda národem“.
více


30.6.2015 EVROPA: Nursultan Nazarbajev a jeho peníze

Karel Hvížďala
V Kazachstánu, deváté největší zemi světa, která má 17 milionů obyvatel, vládne od roku 1990 Nursultan Nazarbajev. Syn pasáka ovcí, který inkarnoval ze stranického funkcionáře po rozpadu Sovětského svazu v Krále slunce!
více


30.6.2015 USA: Pokračování dopadu lhářky konfabulátorky Doležalové

Ota Ulč
Neutuchá její dopad v této jediné bývalé supervelmoci s prezidentem, jehož údajný záměr vytvořit první post-racial society se pramálo povedl.
více


29.6.2015 EVROPA: Chceme islámský teror i u nás?

Rudolf Polanecký 1
V pátek došlo ke třem teroristickým útokům - ve Francii, v Tunisku a v Kuvajtu. Výsledkem jsou desítky nevinných obětí.
více


29.6.2015 EVROPA: Řecko a imigrace

Jan Bartoň
Vůdcové zemí EU se právě zabývají osudem Řecka a řešením imigrační krize. Přitom Řecko už dávno zbankrotovalo a „jenom“ o tom neví.
více


29.6.2015 TUNISKO: Bude pochod politiků?

Lubomír Stejskal
Po charlestonském masakru v metodistickém kostele se v pátek 26/6 opět stalo něco, co znamená jediné: že svět je po více než týdnu zase o něco horší.
více


29.6.2015 ŘECKO: Impérium vítězí

Alexander Tomský (2)
Tolik jsem si přál, a se mnou jistě i 120 milionů euroskeptiků, aby měla revoluční řecká vláda revoluční kuráž, odmítla diktát europolitiků a s trochou štěstí vypadla z eurozóny.
více


29.6.2015 GLOSA: Prázdniny na Titaniku

Josef Mlejnek jr.
V kontextu aktuální uprchlické krize působí skoro jako hořký žert zpráva, že ve Francii spustili na vodu největší výletní plavidlo všech dob.
více


29.6.2015 EVROPA: Lidská lavina

Luděk Frýbort
Cestovav prostředkem května za jistou záležitostí do Rakouska málem jsem si nevšiml, že se nalézám na území jiného státu - kdyby mě na to neupozornila trojí nápadná proměna.
více


29.6.2015 GLOSA: Vítězka Alžběta

Zbyněk Petráček
Když přijede britská královna do Německa, média mají Vánoce. Vždyť ona je – pokrevně vzato – notným dílem Němka.
více


27.6.2015 EVROPA: Bilance diskuse o imigraci

Dan Drápal
Pochopitelně není v mých silách přečíst všechny články o imigraci, které se objevují v papírových i internetových médiích.
více


26.6.2015 EVROPA: Unie páchá sebevraždu

Petr Žantovský
Na zasedání výboru Evropského parlamentu pro právní záležitosti byl přijat upravený návrh zprávy k autorskému právu, který na celoevropské úrovni navrhuje zrušit svobodu panoramatu.
více


26.6.2015 ŘECKO: Drama? Jen mediální divadlo

Ladislav Jakl 1
Už pět let sledujeme v médiích komediální seriál, vydávající se za drama, o opakujících se epizodách údajně tvrdého vyjednávání Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu s řeckou reprezentací.
více


27.6.2015 GLOSA: Co to byl Schengen?

Zbyněk Petráček
Maďarsko jednostranně pozastavilo platnost evropské azylové konvence. V praxi to znamená, že už nebude přijímat ty běžence, kteří přes jeho území pokračovali dále na západ a byli zachyceni tam.
více


27.6.2015 GLOSA: Hnutí LGBTsílí

Tomáš Bílek
Ve svých předchozích textech v NP jsem se vyjadřoval zejména o rostoucím fenoménu útisku (a zároveň emancipace) LGBT minority v zemích ovlivněných křesťanstvím a islámem.
více


27.6.2015 USA: Rétorika proti Rusku přituhuje

Jefim Fištejn
Republikánští kandidáti na úřad prezidenta Spojených států, kterých už je na tucet, se předhánějí v tom, kdo z nich má rozhodnější postoj vůči ruské agresivitě a kdo bolestivěji tne do Vladimira Putina.
více


26.6.2015 GLOSA: Co mají pořád s tou mší?

Lubomír Stejskal
Několik českých serverů zaznamenalo první vzpomínkovou bohoslužbu v kostele metodistické episkopální církve v jihokarolínském Charlestonu po tragické události ze 17. června.
více


26.6.2015 REPORTÁŽ: Na dostaveníčku se „zlodějem země“

Johannes Gerloff
Za velkou překážku smíření v blízkovýchodním konfliktu se považuje skutečnost, že se izraelští osadníci usazují na palestinském území.
více


25.6.2015 USA: Prozatím jen teoretická překvapivá iniciativa

Ota Ulč
Před týdnem jsem se z Prahy - ruzyňského letiště Václava Havla - vrátil to New Yorku. Přistáli jsme v přesně slíbenou minutu, načež následovala jedna hodina čekání.
více


26.6.2015 USA: Bush III.?

Roman Joch
Prezidentské volby v USA budou v listopadu 2016, první primárky v únoru příštího roku, ale svou kandidaturu na prezidenta už oznámilo přes tucet osob.
více


25.6.2015 HISTORIE: Židé v Jemenu

Hana Lukešová
Jemen. Celkem zaostalá země v jihovýchodní části Arabského poloostrova. Čím byla tak významná?
více


25.6.2015 BLÍZKÝ VÝCHOD: Zpráva OSN o loňské válce v Gaze

Gita Zbavitelova 1
Komise OSN pro lidská práva vydala v pondělí svou očekávanou zprávu o loňské letní válce Izraele proti palestinskému teroristickému Hamásu v pásmu Gazy.
více


24.6.2015 EVROPA: Migranti nás testují

Zbyněk Petráček
Fakt, že Česko nemá jasný a vyargumentovaný postoj k vlně migrantů, moc nepřekvapí. Nemá ho snad nikdo v Evropě.
více


24.6.2015 SVĚT: Nepodléhejme proimigrační propagandě

Jiří Weigl
V souvislosti se současnou přílivovou vlnou imigrantů z Afriky a Blízkého východu do Evropy a snahami Evropské komise o jejich nucenou distribuci mezi členy EU se objevuje řada velmi sporných či zcela nepravdivých tvrzení a argumentů, u nichž stojí za to se podrobněji zastavit.
více


23.6.2015 GLOSA: Podkarpatské úvahy o konci války na Ukrajině

Tomáš Jirsa
Neznám snad nikoho, kdo by se nezajímal o situaci na východě Ukrajiny, resp. o hrozby z ní plynoucí.
více


23.6.2015 ŠPANĚLSKO: Král lidi těší, vláda přesně naopak

Leona Šlajchrtová1
Bývalý španělský král Juan Carlos I. si může s klidným svědomím říct, že udělal dobře, když se loni rozhodl předat korunu svému jedinému synovi Filipovi. Tedy pokud věří průzkumům.
více


23.6.2015 EVROPA: O mohutné vyjednávací síle Evropské unie

Volven
European Union flag
Jak si ještě mnozí vzpomenete, jedním z argumentů zastánců Lisabonské smlouvy bylo, že se díky ní Evropa konečně stane významným hráčem na mezinárodním diplomatickém poli.
více


23.6.2015 EVROPA: Nic nového pod sluncem…

Michal Mašek1
V souvislosti s přílivem Afričanů a obyvatel Blízkého východu se často hovoří o novém stěhování národů a je připomínán zánik Západořímské říše.
více


23.6.2015 USA: Matení lžičernošky Doležalové

Ota Ulč
„Mám sen, že jednoho dne mé čtyři děti budou žít v národě, kde nebudou posuzovány podle barvy své kůže, ale podle svého charakteru.“ Již jen nezřídka se cituje tato tužba Martina Luthera Kinga.
více


22.6.2015 USA: Bude charlestonský vrah popraven?

Lubomír Stejskal
Bude-li Dylann S. Roof (21) ze spáchání devítinásobné vraždy právoplatně usvědčen, pak nic jiného než absolutní trest by následovat nemělo.
více


22.6.2015 EVROPA: Kvóty a uprchlíci

Petr Kolář
Jsem toho názoru, že mnoho zdánlivě neřešitelných problémů společnosti jde vyřešit důsledným a rozhodným administrativním aktem.
více


22.6.2015 POLSKO: Po volbách

Ladislav Jakl 1
Polské prezidentské volby přinesly nominálně nového prezidenta. V jistém smyslu ale spíše vrátily Polsku prezidenta starého, zatímco toho opravdu nového, který v Belvederu úřadoval posledních pět let, se rozhodlo odmítnout.
více


22.6.2015 SVĚT: Migrace 2015

Luděk Frýbort
Nic bych za to nedal, že než tento rok 2015 doběhne ku svému konci, dojde v Evropě k zásadnímu obratu v postoji veřejného mínění k otázkám migrace z mimoevropských, najmě muslimských zemí.
více


20.6.2015 UKRAJINA: Oč jde v tomto konfliktu

Václav Rambousek
Probíhající válečný střet na východě Ukrajiny je provázen dokazováním nebo u jiných popíráním ruské angažovanosti v tomto konfliktu.
více


20.6.2015 VENEZUELA: Tahle země je jako vtip. Ten špatný

Leona Šlajchrtová1
Jsou země, které poznáte podle toho, co se v nich s oblibou dává na talíř. Jiné nejpřesněji vystihuje zboží, jímž plní regály obchodních center
více


20.6.2015 EGYPT: Cenzura ve Faraónské vesnici

Lubomír Stejskal
Možná jste ji někteří sami navštívili. Faraónskou vesnici v Gíze – živé muzeum starověkého Egypta. Jeho součastí jsou i výstavy.
více