15.8.2018 | Svátek má Hana


14.8.2018 MIGRACE: Začít přemýšlet jinak

Tomáš Zdechovský
Během podzimu 2017 začali různí pašeráci lidí měnit taktiku. Tím, jak Itálie přitvrdila v migrační politice a kontrole lodí, na kterých bývali zcela výhradně muži, začali na moře posílat i ženy (hlavně těhotné) a děti.
více


15.8.2018 NĚMECKO: Vzestup salafistů

Soeren Kern
Počet salafistů v Německu se za posledních pět let zdvojnásobil a poprvé přesáhl 10 000, uvádí německá civilní vnitřní zpravodajská služba BfV. Ta odhaduje, že v Německu žije více než 25 000 islamistů, z nichž téměř 2 000 představuje bezprostřední hrozbu útoku.
více


14.8.2018 BIG BEN: Boris a zbláznění konzervativci

Benjamin Kuras
Zopakujme si, co vlastně Boris Johnson (dále jen Boris, nikdo mu už jinak neříká) o těch burkách v Daily Telegraphu napsal.
více


14.8.2018 RUSKO: Rozetnout gordický uzel

Pavel Kopecký
Uplynulo deset let od několikadenní války, v níž se střetla vojska Ruské federace s vojsky Gruzie. Ozvěnou onoho smrtonosného konfliktu na Kavkaze byla také před pár dny pronesená slova ruského premiéra Medvěděva, že Moskva nepřipustí inkorporaci Tbilisi do Severoatlantické aliance.
více


14.8.2018 JAR: Jihoafričané volící přestěhování na Sibiř

Ota Ulč
V Jihoafrické republice jem už byl celkem desetkrát. Tak jsem vesměr činil za apartheidu. Teď už je to tam hodně jinačí. Snad už polovina našinců z oné končiny, zdánlivě hodně přitažlivé, odešla.
více


14.8.2018 USA: Hvězdné války

Zbyněk Petráček
Má-li Amerika prezidenta, jejž levicový mainstream nesnáší, tak vše, co hlava státu udělá, je zprvu vysmíváno a pak dehonestováno.
více


13.8.2018 MIGRACE: Libyjské patálie aneb O trojím obklíčení

Luděk Frýbort
Italům trvalo dost dlouho, než se rozhodli po vzoru Britů či Francouzů vytvořit svou vlastní koloniální říši. No, není divu; k sjednocení sbírky vévodstvíček, knížectvíček a jiných takových útvarů na Apeninském poloostrově došlo až po půli devatenáctého století.
více


13.8.2018 GLOSA: 50 Jahre Prager Frühling

Zdeněk Lanz
V neděli 5. srpna 2018 se v dolnorakouské Weitře konalo matiné s názvem 50 Jahre Prager Frühling, které organizoval Verein zur Dokumentation der Zeitgeschichte.
více


13.8.2018 FEJETON: Přízraky

Petruška Šustrová
Nejsem přítelkyní víry ve všelijaké přízraky, myslím, že se zásahy vyšší moci do našich životů projevují jinak než tím, že se zjevují duchové a dějí se věci, které nelze přirozeně vysvětlit, ale posuďte sami.
více


13.8.2018 USA: S novičokem nanovo

Zbyněk Petráček
Zkuste si představit, že jste lídrem Ruska a chcete veřejně ponížit Ameriku. Na co se zaměříte? Kde budete hledat její citlivé místo?
více


13.8.2018 ŠVÉDSKO: Státní pošta a předvolební kampaň

Jaro Pleva
Státní švédská pošta PostNord je už dnes vykřičený podnik ovládaný aktivisty. Popsal jsem dříve, jak moji zásilku aktivisté poslali zpět odesílateli po tom, co si nechali zaplatit jak dopravu, tak daně.
více


11.8.2018 TURECKO: Říše na Bosporu XI.

Marian Kechlibar
Je tomu právě měsíc, co staronový turecký prezident Recep Tayyip Erdogan jmenoval svého zetě Berata Albayraka ministrem financí. „Začínáme nanovo,“ pronesl přitom.
více


11.8.2018 SVĚT: Trump vs. Írán

Pavel Kopecký
Rozumové obzory Donalda Trumpa jsou dle jeho výroků a jednání nejspíše okleštěné. Prezentované ovšem se sebejistou, nezřídka jadrnou arogancí.
více


11.8.2018 IZRAEL: Nejlepší odpověď

Lubomír Stejskal
Snažil jsem se porozumět tomu, proč někteří Židé oponují nedávno schválenému základnímu zákonu „Israel as the Nation State of the Jewish People“.
více


11.8.2018 ŠPANĚLSKO: Nová brána pro masovou migraci

Thomas Paul Wiederholen
immigration
26. července přibližně 800 migrantů ze subsaharské Afriky zaútočilo na hraniční plot mezi Marokem, kde žili nelegálně, a španělskou enklávou Ceuty.
více


10.8.2018 MÉDIA: BBC ve stylu goebbelsovské propagandy?

Lubomír Stejskal
Izrael byl ve středu a v noci zasypán 150 střelami vypálenými z teroristického Pásma Gazy. Na tyto útoky zareagovala armáda židovského státu leteckými údery. Zemřeli při nich lidé, ba děti. Na území agresora.
více


10.8.2018 ÚVAHA: Prosím stručně...

Vladimír Cícha
Tak nazval svou knihu prezidentských vzpomínek Václav Havel. Těžko jsem hledal titul vhodnější pro následující laické úvahy a mudrování.
více


10.8.2018 EVROPA: Nelegální migrace zavádí novodobé otrokářství

Tomáš Zdechovský
Jak souvisí levné ovoce a zelenina s nelegální imigrací a novodobým otroctvím? Rozhodně více, než byste čekali. Problém, o kterém se přílš v souvislosti s migrací nemluví, je užívání nelegálních migrantů na těžkou práci v EU.
více


10.8.2018 VENEZUELA: Socialismus žije. Země umírá

Pavel Jégl
Kde venezuelští compañeros udělali chybu? Neuznávali trh. A neuznávají ho dodnes, proto jejich reformy zemi nezachrání.
více


10.8.2018 BLÍZKÝ VÝCHOD: Násilná smrt vědce

Gita Zbavitelova 1
Izraelská špionážní služba Mosad patrně zavraždila syrského specialistu na balistické rakety. Třebaže se k atentátu přihlásila syrská povstalecká skupina Brigády Abú Amary.
více


9.8.2018 USA: O tom americkém trojčení

Zdeněk Holásek
Kdo se poslední léta trochu zajímá o dění v USA, jistě mu nevypadne z hlavy vzpomínka na hysterické skřehotání Hillary Clintonové „This is another great day for America“ a nestačí se divit, jak celé útvary exekutivy včetně zvláštních služeb a FBI, zavile a s podporou lehce šílených demokratů (jako...
více


10.8.2018 SVĚT: Ekonomický smysl války v Afghánistánu

Luboš Smrčka 1
Rovnou varuji přívržence konspiračních teorií – tohle nečtěte. Nebudu tady rozvíjet nic o tom, že Spojené státy se potřebují zbavit staré munice, a proto vedou letitou válku s teroristy v zemích, o kterých jinak nic nevíme.
více


9.8.2018 HISTORIE: Dva útoky v jednom týdnu

Ota Ulč
Loňského roku 2017 došlo k dvojnásobnému 75. výročí: jednak heydrichiáda 29. května1942 v Praze, jednak za další jeden týden 4. až 7. června obrovské námořní utkání u Midway v Pacifiku.
více


9.8.2018 ROZHOVOR: Elitáři tají „B“

Ladislav Jakl 1
Ano, jeví se to tak a dost možná další přitvrzování útoků proti Trumpovi v nějaké násilné střety vyústí. Ale situace před posledními americkými prezidentskými volbami a i po nich přece nespadla z nebe.
více


9.8.2018 NĚMECKO: Z piráta uprchlíkem

Marian Kechlibar
Die Welt vyzpovídal somálského piráta, který si v Německu odseděl trest – a poté se zde usadil.
více


9.8.2018 USA: Pravdu hledej ve výsledku

Jefim Fištejn
Poslední číslo německého časopisu Der Spiegel na titulní straně sděluje čtenářům, že v nedávných jednáních mezi Spojenými státy a Evropskou unií na celé čáře vyhrál Jean-Claude Juncker, neboť donutil Donalda Trumpa vzdát se svých plánů na obchodní válku s Evropou.
více


9.8.2018 AFGHÁNISTÁN: Bojovat i jednat

Zbyněk Petráček
Smrt tří českých vojáků i u nás povzbudí diskusi, která ve světě běží již dlouho. Jaký je cíl nasazení západních armád v Afghánistánu? Blížíme se k tomu cíli, nebo se od něj spíše vzdalujeme?
více


8.8.2018 EVROPA: Bezpečnostní rizika podle Jourové

Jan Bartoň
Podle iDnes.cz vystoupila česká eurokomisařka proti prodeji pasů členských států EU bohatým cizincům výměnou za jejich investice. Podle Jourové jde o trojské koně.
více


8.8.2018 GLOSA: Vměšování

Pavel Černocký
Řeknu to stručně. Sověti se namotali do Afghánistánu, léta tam krváceli a nakonec stejně prohráli. USA vyzbrojovaly islamisty – aby Rusové prohráli. Výsledek? Dnes tam bojuje NATO, a nějak stejně nevyhrává.
více


7.8.2018 BIG BEN: Pár nejnovějších střípků z Německa

Benjamin Kuras
Merkelová a její vlády zničily rekordní objem německého bohatství a příští generace zdědí miliardy eur dluhů. Píše ekonom Daniel Stelter v časopise Cicero. Třináct let chybného rozhodování je příčinou.
více


8.8.2018 BIG BEN: Brexit bez dohody

Benjamin Kuras
Brexit už asi bude peprný. Theresa May se sice u presidenta Macrona na prezidentském ostrůvku na Azurovém pobřeží jistě dobře napapkala, ale přesvědčit ho, aby v Bruselu orodoval za přijetí jejího podbízivého plánu, se jí nepodařilo.
více


7.8.2018 GLOSA: Bannon a Evropa

Václav Klaus1
Steve Bannon je originální a mimořádně inspirativní osobnost. Jeho větší angažovanost v Evropě by byla určitě žádoucí.
více


7.8.2018 FRANCIE: Extremisté opouštějí vězení

Yves Mamou
france flag
Ve Francii přitahuje pozornost zajímavý příběh. Dva japonští vinaři, kteří od roku 2016 žijí v Banyuls-sur-Mer, byli informováni o tom, že z důvodu nedostatku finančních zdrojů pro svou další existenci ve Francii, budou muset zemi opustit.
více


7.8.2018 JAR: Tutsiové Jižní Afriky

Zbyněk Petráček
Televizní zprávy ukazují emoce a protesty v Zimbabwe, kde opozice odmítá uznat volební vítězství Emmersona Mnangagwy. Neukazují však emoční záběry z Jižní Afriky.
více


7.8.2018 USA: The Greatest Hysteria in American History

Ota Ulč
Takový je titul textu s dost čerstvým datem (Townhall, 24.července 2018). Jeho autorem je výtečný americký publicista Dennis Prager, čili „Pražský“, snad potomek s takovými kořeny.
více


7.8.2018 MIGRACE: Staronová španělská cesta

Marian Kechlibar
Itálie zavřela přístavy, migrační proud se přesunul na západ Středomoří. Má to co do činění s novou španělskou vládou.
více