2.9.2014 | Svátek má Adéla


2.9.2014 UDÁLOSTI: Ukrajina, Brusel, Praha...

Čas oponou trhnul, a změněn svět, praví básník. Výrazná změna se odehrála v posledních pár dnech. Nejprve na Ukrajině: Posilněni dobrůtkami z humanitárního konvoje (další porce prý přijde tento týden), vhrli se na východě „rebelové“ na ukrajinské vojáky a donutili je ustoupit.
více


2.9.2014 GLOSY: Nejenom o Ukrajině

Co to dnes znamená „stát na straně Západu“? Podporovat multi-kulti? Podporovat nesmyslnou imigrační politiku? Podporovat přiblblé pochody homosexuálů? Podporovat regulaci žárovek a vysavačů?
více


1.9.2014 EVROPA: Za co půjdeme bojovat na Ukrajinu?

Na počátku nové protiofenzivy separatistů na východní Ukrajině vytvářející novou eskalaci konfliktu se musíme zeptat, za co vlastně bojujeme. Už dlouho trvá mediální propagandistická masáž na obou stranách a pravda, na kterou jsem několikrát ve svých předchozích článcích upozorňoval, zatím nevítězí.
více


2.9.2014 UKRAJINA: Otázka mocenské rovnováhy

Karel Stehlík
ukraine flag
Často se objevuje argument v prospěch Ukrajiny, že přece není žádnou ruskou kolonií, ale svrchovaným státem. Právě proto, že je Ukrajina svrchovaná, musí nést za své jednání zodpovědnost.
více


1.9.2014 UKRAJINA: Mizerná práce zpravodajců NATO

Pavel Strunz
Pavel Strunz
Když byla na jihovýchodě Ukrajiny ve čtvrtek 28.8.2014 otevřena druhá fronta, ukrajinský prezident hovořil velmi dramaticky o ruské invazi. Poté, co mu slovo „invaze“ zřejmě neschválili v USA (prezident Obama se velmi vyhýbal jeho použití), přejmenoval situaci na "vpád ruských vojsk na Ukrajinu".
více


1.9.2014 IRÁK: Apokalypsa iráckého křesťanstva

Snímky jsou děsivé. Řady žen připoutaných k sobě se nabízejí na prodej jako sexuální otrokyně. Muži jsou přinucení ulehnout do hromadných hrobů a pak usmrceni střelou do hlavy.
více


2.9.2014 SVĚT: Nový značný bolehlav západní civilizace

Ledajaké novoty se na nás hrnou a růžové předpovědi věcí budoucich se nám málo daří. Prezident Obama ještě nedávno ujišťoval o nastávající znamenité kvalitě irácké vlády zásluhou jeho americké vlády.
více


1.9.2014 KNIHA: Arafatův šofér vzpomíná

Knihu Tasse Saady Sloužil jsem Arafatovi jsem přečetl jedním dechem. Žánrově ji zařadit je poměrně snadné: Jedná se o autobiografii. Když ji ale čtete, máte pocit, že v ruce držíte detektivku.
více


1.9.2014 UDÁLOSTI: Obnovit jednotnou Ukrajinu

Výzvu „Nepomůžeme-li Ukrajině, zítra nikdo nepomůže nám“ inicioval spolu s dalšími subjekty Klub na obranu demokracie, jemuž předsedám. Na její formulaci i na organizování podpisové akce jsem se velmi výrazně podílel.
více


2.9.2014 NĚMECKO: Ve Spieglu hrozila stávka

Prestiž si získal hned po druhé světové válce, když upozornil na úplatkovou aféru, která provázela hlasování v Bundestagu o volbě hlavního města, a podruhé v roce 1962, kdy zveřejnil informaci ze společného cvičení vojsk NATO na území západního Německa s názvem Fallex, podle které by v prvních dnech...
více


30.8.2014 ŠPANĚLSKO: Krade se všude

O povědomí běžného lidského jedince o vnějším světě z velké části rozhodují novináři výběrem tematických okruhů a zeměpisných oblastí, z nichž sbírají informace. Příkladem je informovanost průměrného českého občana o dění ve Španělsku.
více


30.8.2014 UKRAJINA: Novorusko

A nevykládejte mi zde, prosím, že žádné Novorusko neexistuje. Jako uznaný subjekt mezinárodního práva samozřejmě ne, ale kolik takových subjektů již na světě bylo? Namátkou mohu uvést třeba Spojené státy americké, Československo a třeba také samostatné Kosovo, že?
více


30.8.2014 GLOSA: Jako ta nezbedná kůzlátka

Není to poprvé a určitě ani naposledy, co nejvyšší „kyjevští“ politici Porošenko a Jaceňuk straší, vyvolávají paniku svými zaručenými zprávami o vpádu ruské armády…
více


30.8.2014 GLOSA: Pravá tvář Ruska

Je u nás mnoho lidí – a pohříchu je mezi nimi velké množství vrcholných politiků včetně prezidenta –, kteří jsou ochotní považovat Rusko za zemi, které se není třeba bát, jednak protože je daleko od nás a druhak že už to není SSSR se svými neblahými praktikami vývozu socialismu na pancířích tanků a je...
více


30.8.2014 UDÁLOSTI: Turistická sezóna na Ukrajině

Srpen je měsíc, kdy se přinejmenším tisíce ruských turistů už tradičně vydává na cesty. Obléknou maskáče a kanady, nastartují vehikly (oblíbené jsou tanky, zvládají snadno i málo kvalitní komunikace) a vyrážejí na západ.
více


30.8.2014 EVROPA: Islám, reklama a propagace

Luděk Ťopka
Luděk Ťopka
V posledních několika měsících mimořádně zesílila diskuse o blížící se změně způsobu života a kultury v Evropě. K tomu má dojít v historicky krátké době v důsledku radikální změny struktury jejích obyvatel.
více


30.8.2014 UKRAJINA: Od Mnichova vítr věje

Luboš Dobrovský
Luboš Dobrovský
Prezident Ukrajiny Petro Porošenko a prezident Ruska Vladimir Putin se sešli v Minsku, aby si potřásli rukama za tichého, ba zbabělého přihlížení paní Catherine Ashtonové. Zprávy, alespoň některé, hovoří o mírovém jednání.
více


29.8.2014 GAZA: Palestinský Hamás a jeho metody boje

Zatímco mezi Izraelem a Hamásem panuje už dvanácté příměří, objevuje se stále více zpráv o metodách boje tohoto teroristického hnutí. Zahraniční novináři, kteří o konfliktu psali v Gaze, teprve po svém odjezdu odhalili, do jaké míry Hamás používal civilisty jako lidské štíty a jak přistupoval k zástupcům...
více


29.8.2014 IZRAEL: Svědectví

Soudě podle propagandistických videonahrávek jsou ozbrojenci Hamasu připraveni bojovat do roztrhání těla. Vlastně ano – když se nechají opásat výbušninami a jdou „válčit“ s izraelskými civilisty do autobusů nebo kaváren. Jak je to ale v otevřeném boji?
více


29.8.2014 SVĚT: Nedůvěřuj a prověřuj

Vedlejším produktem rostoucí nedůvěry ve vztazích mezi Spojenými státy a Ruskem se stala diskuse v americkém tisku o tom, zda Rusko v minulosti plnilo své závazky v jiných oblastech, zejména ve sféře kontroly zbrojení.
více


28.8.2014 INDIE: Co se stalo s princátky?

Divide et impera. Britové uznávali jakousi pseudosuverenitu 670 principalit, celkem to dvě pětiny Indie. Zbylým třem pětinám vládli přímo. V imperialistické alchymii feudál byl na poličce utišujících prostředků proti případnému revolučnímu vzrušení.
více


28.8.2014 GLOSA: Nápověda Vondrovi

V úterních Událostech, komentářích ČT se exministr Alexandr Vondra velice podivoval, že sympatie české veřejnosti jaksi nejsou zcela na straně Ukrajiny…
více


28.8.2014 GLOSA: Ruský „omyl“ je obyčejná lež

Ještě včera tvrdilo Rusko, že deset příslušníků ruské armády překročilo ukrajinskou hranici „omylem“ a vzdalo se bez boje. Dnes se hovoří o boji a třech padlých ruských vojácích.
více


28.8.2014 SVĚT: Oliver Stone

Čirou náhodou jsem včera (25/8) při surfování po serverech narazil v jedné diskusi na názor čtenářky I. P. z Hradce Králové (viz screenshot níže). Psala o něčem, s čím jsem se, opět čirou náhodou, měl možnost v neděli v noci seznámit. Byl jsem zděšen.
více


28.8.2014 IZRAEL: Šimon Peres

Martina Schubertová
israel flag
Po sedm let byl Šimon Peres nejvyšší hlavou státu Izrael - od července 2007 do července 2014. Ke konci byl mezi nejvyššími představiteli států světa nejstarším. Přinášíme vám výběr pestrých okamžiků ze života tohoto laureáta Nobelovy ceny za mír.
více


28.8.2014 SVĚT: Obamův dvojí metr

„Je snad americká krev červenější než židovská?“ dá se v těchto dnech slyšet všude, kde se v Izraeli sejde víc lidí a zapřede se debata o blízkovýchodních událostech.
více


28.8.2014 POLSKO: Radoslaw Tomasz Sikorski

Nedávno v Polsku došlo k pokusu o odvolání celé vlády stejnou technikou, tj. tajnými odposlechy soukromých rozhovorů politiků a stejnými argumenty o kabinetní politice, jakou v České republice použilo s úspěchem Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. V Polsku se to naštěstí nepodařilo.
více


27.8.2014 EUROGLOSA: Unie kritizuje Google za “pomlouvání”

Európska únia núti Google, ako aj iné vyhľadávače, aby zo svojich vyhľadávaní na žiadosť ľudí odstraňoval “nevhodné” odkazy. Od vydania tohto rozhodnutia bol Google zaplavený žiadosťami o odstránenie odkazov, keď počet žiadostí dosiahol od mája viac ako štvrť milióna.
více


27.8.2014 ARGENTINA: Země pod Andami opět ve stínu krachu

Argentina se poosmé v historii ocitla v platební neschopnosti. Druhá největší země Latinské Ameriky už bezmála dvě stě let doplácí na pokulhávající politické vedení populistů střídaných vojenskými převraty.
více


27.8.2014 GAZA: Bezhlavý Hamás

Z velkohubého oznámení Hamásu, že ve čtvrtek zaútočí na Ben-Gurionovo letiště v Tel-Avivu a odřízne Izrael od světa, nakonec nic nebylo. V noci na čtvrtek kolem půl třetí zasáhly izraelské bomby dům v Rafáhu na jihu Pásma Gazy.
více


26.8.2014 UDÁLOSTI: Podivná válka

Po několikadenním popotahování mezi ukrajinskými úřady, Mezinárodním červeným křížem a ruskou stranou protlačili Rusové o své újmě „humanitární konvoj“ ze svého území přímo do oblasti ovládané tzv. rebely.
více


26.8.2014 BLÍZKÝ VÝCHOD: Proč až teď?

Čtyřletý Daniel Tregerman byl smrtelně zraněn minometným granátem, který zasáhl automobil ve vesnici Ša-ar Hanegev poblíž hranice s Pásmem Gazy v západním Negevu. Rodiče slyšeli sirény, dvě mladší děti dostali do bezpečí včas, ale Daniel to už nestihl.
více


26.8.2014 RASISMUS: USA jako nikoliv náš vzor

Ledacos amerického by se dalo doporučit, ale mezi takovými skutečnostmi rozhodně není jednak tamější právní systém, fungování (nefungování) justice, chápání spravedlnosti, a jednak i počínání mediálních zdrojů.
více


25.8.2014 GLOSA: Začátek dějin

Kolem 21. srpna myslívám rok co rok na okupaci v roce 1968. V různých souvislostech – tu o pražském jaru, jakou mělo či nemělo naději a jaký mělo či nemělo smysl, tu zas o nenásilném odporu nebo o různých věcech, velmi často o Sovětském svazu a Rusku. To i letos, a samozřejmě taky o Krymu a Ukrajině...
více


25.8.2014 UKRAJINA: Rozdělená společnost

Ukrajina patří mezi hluboce rozdělené společnosti a je vzorem regionální diverzity, česky rozmanitosti. Jen velmi složitě nachází tradici vlastní státnosti, neboť v moderní éře fungovala ukrajinská politika samostatně pouze krátkodobě na konci 17. století a v letech 1917–1920.
více


25.8.2014 SVĚT: Džihád je naše cesta...

Brigády al-Kasám v zobrazeném tweetu prohlašují: Náš boj pokračuje. Alláh je náš cíl, Prorok náš vůdce, džihád naše cesta a smrt pro Alláha naše nejvyšší přání.
více