16.7.2019 | Svátek má Luboš


16.7.2019 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 520

Jan Čech
Měl jsem pár dnů volno, tak jsem letěl domů. Neříkám, že by Beauvais bylo ošklivé město, ale Praha je Praha. V letadle vedle mě seděla dívčina, které podle mne mohlo být šestnáct, sedmnáct.
více


16.7.2019 MIGRACE: Raději o tom nemluvit na veřejnosti…

Marian Kechlibar
Konflikt, který se rozpoutal mezi italskou vládou a neziskovými organizacemi, jež chtějí se svými loděmi přistávat v jihoitalských přístavech a vykládat tam na pevninu běžence, vedl v německojazyčném prostoru k dost silné rezonanci.
více


16.7.2019 USA: Severní Korea jako náplast na Írán?

Pavel Kopecký
Administrativa prezidenta Donalda Trumpa uvádí ve zmatek kdekoho. Směřuje totiž k rozbití řady spojeneckých či smluvních závazků, nebo jenom pouhých nepsaných pravidel. Naposledy leckoho překvapila unikátní prezidentská návštěva v KLDR.
více


16.7.2019 SVĚT: Přes anarchii k tyranii

Roman Joch
Představme si svobodnou, demokratickou společnost, v níž si lidé vládnou sami. Probíhá společenská a politická konverzace, konají se volby, zvoleny jsou zákonodárné sbory a z nich vze
více


15.7.2019 EVROPA: Produkt korektní politiky

Jan Bartoň
Europoslanec Jan Zahradil napsal velmi poučnou stať o situaci v EU. Nazval ji Nebojme se vícerychlostní Unie a dle mého soudu přesně vystihl, o co se v současné EU hraje.
více


16.7.2019 BLÍZKÝ VÝCHOD: Hanebnost aneb Kolik za vraždu?

Lubomír Stejskal
A aby nedošlo k omylu: neptám se, kolik let ve vězení, ale kolik peněz za odměnu. Že je to absurdní? Jak kde.
více


15.7.2019 SVĚT: O vojenském satelitu Sokolí očko

Pavel Strunz
Chvíli po startu spadla raketa Vega z dílny Evropskoé kosmické agentury (ESA). Pády kosmických raket se občas stávají. Je to smutné, většinou takové ztráta znamená zdržení v mírovém využití kosmického prostoru.
více


15.7.2019 BĚLORUSKO: Čtvrt století

Petruška Šustrová
Je tomu už pětadvacet let, co byl prezidentem Běloruska zvolen Alexandr Lukašenko, a konce nevidět. Nemá ve své funkci zrovna ustláno na růžích, je zřejmé, že si šéf sousedního Ruska na Bělorusko dělá choutky.
více


13.7.2019 FRANCIE: Země páchá sebevraždu

Giulio Meotti
„Pokud jde o Francii v roce 2019, tak již nelze popírat, že dochází k ‚Velké proměně‘ - závažné a nebezpečné transformaci,“ poznamenal Michel Gurfinkiel, zakladatel a prezident Institutu Jeana-Jacquese Rousseaua.
více


13.7.2019 SLOVENSKO: Jako hon na čarodějnice

Tomáš Zdechovský
Na Slovensku zakáží od letošního 1. září drezuru zvířat při veřejných vstoupeních. Neděje se tak ale z podnětu veterinární správy, která přísně hlídá pravidla, situaci skutečně zná a cirkusy pravidelně navštěvuje, ale předně kvůli aktivistům, kteří sesbírali 50 000 podpisů.
více


13.7.2019 JAPANORAMA: Obchodní bitva s Koreou

Milan Hubáček
Snaha Japonska, Jižní Koreje a Číny o vytvoření zóny volného obchodu a o ekonomickém partnerství dostává v poslední době povážlivou trhlinu.
více


12.7.2019 ŠVÉDSKO: Choroba šílených hudebníků

Petr Adler
Významný francouzský herec švédského původu Max von Sydow, muž, který zářil v tom nejlepším, co kdy natočil jeho snad ještě slavnější krajan, režisér Ingmar Bergman, se kdysi vyjádřil, že švédský smysl pro humor je poněkud jiný, než bývá zvykem v mnoha jiných zemích.
více


12.7.2019 NĚMECKO: Ilegální migrace? Neexistuje!

Jan Bartoň
Před necelým rokem přijalo Valné shromáždění OSN Pakt o migraci, v němž se migrace považuje za základní lidské právo. Ministr zahraničí české vlády i ministr vnitra, oba za ČSSD, shodně tvrdili, že z něj pro Česko neplynou žádné závazky a že se nic neděje.
více


12.7.2019 EVROPA: Nebojme se vícerychlostní Unie

Jan Zahradil
Komentátoři, kteří se ještě před deseti dny rozplývali nad socialistickým kandidátem Fransem Timmermansem, dnes chrlí superlativy na paní Ursulu von der Leyenovou z CDU.
více


11.7.2019 ÍRÁN: Trumpova předvolební komplikace?

Pavel Kopecký
Před pár dny jsme byli svědky tragikomické politické operety jménem „Lidumil Trump“. Podstatou propandistického divadla bylo zastavení ilegální agrese vůči svrchovanému státu. Údajně deset minut před úderem na íránské území učinil prezident supervelmoci „humánní krok“ a stopnul bezmála zahájený...
více


11.7.2019 EVROPA: K novému vedení Evropské unie

Pavel Svoboda EP
Evropská rada 2.7.2019 rozhodla tak, že nové vedení EU má vypadat následovně: předsedkyní Evropské komise se stane Němka z CDU, předseda Evropské rady (ER) bude liberál z Belgie, vysokým představitelem EU pro zahraniční věci (VP) pak španělský socialista, předsedou Evropského parlamentu socialista...
více


11.7.2019 GLOSA: Břemeno bílé ženy

Zbyněk Petráček
Německo vzdává naději na celoevropské přerozdělování migrantů a uprchlíků, píše Spiegel Online.
více


10.7.2019 USA: Jak New York Times zradily vládu

Jan Vitek
Byly kdysi časy, kdy co napsalo Rudé právo, bylo pravdivější nežli Bible svatá. V méně vzdálené minulosti lidé přísahali na bednu. V současné době plné kachen a falešných zpráv jsou pro mnohé lidi střelkou věrohodnosti New York Times.
více


9.7.2019 EVROPA: Přemítání o dělící linii

Luděk Frýbort
Podivoval se tuhle autor jednoho článku v německých novinách - čím to, že se lidé v pěti spolkových zemích někdejší NDR svými názory a postoji tak velice liší od svých západnějších spoluobčanů?
více


9.7.2019 USA: Nebezpečí zaujatého zpravodajství

Alan M. Dershowitz
Alan M. Dershowitz
Deník The New York Times se, zdá se, rozhodl zmařit Trumpův mírový plán pro Blízký východ ještě před jeho zveřejněním.
více


9.7.2019 POD DOHLEDEM STB: Podivný pardubický perník (3)

Ota Ulč
S šéfem Králíkem jsme z mé iniciativy uskutečnili několik značně dlouhých telefonátů. Na příští cestě do New York City jsme si domluvili závaznou schůzku, z níž na poslední chvíli z jeho iniciativy sešlo.
více


9.7.2019 GLOSA: Poslední výstřel

Ondřej Neff
Hodně jsem brečel, bylo mi deset, jedenáct let, když Poslední výstřel skolil rudého gentlemana Vinnetoua. Knihu jsem pak zaklapl, bylo to dnes klasické vydání s ilustracemi Zdeňka Buriana.
více


9.7.2019 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 519

Jan Čech
Narazil jsem posledně na to, kterak cizinci nad námi ohrnují nos. Naopak my si myslíme (mylně), že jsem pro svět něčím výjimeční. Nejsme! Je hloupost se podceňovat, ale čím bychom měli vynikat?
více


8.7.2019 EVROPA: Ursula kdo?

Marian Kechlibar
To není míněno jako výsměch. Ještě před pár dny valná většina Evropy novou kandidátku na předsednictví EK vůbec neznala.
více


8.7.2019 EVROPA: Maškaráda

Markéta Šichtařová 5
Zprávou číslo jedna posledních dní je, že dva nejvyšší posty v EU obsadí ženy. Žena povede Evropskou komisi, žena povede i centrální banku. To tu ještě nebylo, milovníci kvót na všechno jsou v Edenu. Já ne.
více


6.7.2019 KNIHA: Za oponou války

Tomáš Vodvářka
Ti, co sledují zpravodajství České televize, jej znají. Vysoký muž s culíkem, který komentuje události z míst, kam se z „normálních“ lidí nikdo nehrne. Jde tam totiž o život.
více


6.7.2019 VELKÁ BRITÁNIE: Uč se novému myšlení, profesore

Marian Kechlibar
Staroslavné vysoké učení v anglické Cambridgi jde s dobou. V rámci takzvaného „reverzního mentoringu“ dostanou služebně starší bílí učitelé a pracovníci administrativy přiřazeného černocha, Asiata nebo příslušníka jiné etnické menšiny jako mentora.
více


5.7.2019 POLEMIKA: Itálie naším vzorem v migraci a ekonomice?

Jan Bartoň
Začetl jsem se do příspěvku Jiřího Turnera Bude Itálie náš vzor v migrační politice i v ekonomice?. V mnohém musím s panem Turnerem souhlasit, v mnohém ale naprosto ne. Ale popořádku.
více


5.7.2019 GLOSA: Vybrat si migranty?

Zbyněk Petráček
Téma migrace je stále vyhrocenější i emotivnější. Promítá se do morálních argumentů, které zase válcují ty racionální.
více


5.7.2019 SVĚT: Trump a Putin v Ósace

Jefim Fištejn
V zrcadle amerického tisku na summitu Velké dvacítky v Ósace stála za pozornost jen jedna událost, a to setkání Donalda Trumpa s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem.
více


4.7.2019 SVĚT: Plechovky plné červů kopnuté dopředu

Jan Vitek
Stalo se na zasedání vládců světa v Ósace něco mimořádného, že bychom se mohli radovat, jak se nám snaží namluvit mnozí politologové?
více


5.7.2019 IZRAEL: Další zásah

Gita Zbavitelova 1
Svět už si zvykl slýchat, že Izrael útočí v Sýrii. V posledních sedmi letech tam na pozice Íránu a jeho spojence, libanonského hnutí Hizballáh, podnikl ne stovky, ale více než tisíc útoků, jak nedávno přiznal bývalý náčelník hlavního štábu armády Gabi Aškenazi.
více


4.7.2019 EVROPA: Drzá V4

Zdeněk Holásek
Nekonečná jednání kolem výběru kandidátů na nové špičky skončila tím, že šéfové členských států na padrť rozbili umělý konstrukt špičkových kandidátů, který nemá oporu Lisabonské smlouvě. Vyložit to lze tak, že si šéfové členských států vzali zpět část moci, tedy aspoň v této otázce.
více


5.7.2019 ŠVÉDSKO: Sebepoškozování

Judith Bergman
V centru malebného švédského univerzitního města Uppsala se 80 % dívek necítí bezpečně. 14letá dívka, která se bojí odhalit svoji identitu, švédským médiím řekla, že stále nosí sportovní obuv, aby mohla v případě napadení „rychleji utéct“.
více


4.7.2019 GLOSA: Dobro válčí se zlem

Zbyněk Petráček
Slovo pirát zásadně mění svůj význam. Kdysi označovalo nejtěžší zločince. Dnes jsou pirátské politické strany řazeny na progresivní levici.
více


4.7.2019 SVĚT: V čem spočívá jádro klimaticko-populačního pudla

Luděk Frýbort
„Hle, jádro pudla,“ zvolal prý doktor Faust, dotušiv se že ten černý pudl s jiskřícíma očima, co k němu právě přiběhl a nedal se odehnat, je ďábel Mefisto ve psím přestrojení.
více