28.7.2015 | Svátek má Viktor


28.7.2015 SVĚT: Náboženství míru a jeho nepěkné novoty

Ota Ulč
Koncem minulého měsíce června nevládní organizace (NGO) Syrian Observatory for Human Rights, adresou ve Velké Británii, informovala o počínání v minulém roce 2014.
více


27.7.2015 EVROPA: Imigrace, my a Rusko

Lukáš Lhoťan
V dobách studené války podporoval Sovětský svaz různé neziskové organizace na Západě s cílem oslabit západní společnost a vyvolávat v západních zemích nestabilitu, která měla pomoci prosazování zájmů Sovětů.
více


25.7.2015 SVĚT: Je extremní islamismus opravdu islám?

Tomáš Haas
Nebližší český výraz pro abrogaci je „výslovná derogace“ a v obyčejné češtině to znamená, že platí zásada, že pozdější zákon nebo příkaz nejen platí, ale zneplatní ten předešlý.
více


25.7.2015 SVĚT: Světová politika se nás týká

Miloslav Bednář1
Dosud si mnozí mysleli a doufali, že příliš ne, a to je hlavní důvod obecného rozčarování z nynějšího uprchlického náporu do Evropy z Asie a Afriky, který se nás jako státu začíná citelně týkat.
více


25.7.2015 JERUZALÉM: Srdce židovského národa

Johannes Gerloff
„Chrámová hora je v našich rukou!“ Tato věta, kterou izraelský velitel Motta Gur v červnu 1967 ohlásil vysílačkou svému generálnímu štábu, zasahuje nerv židovské duše.
více


24.7.2015 USA: Zemětřesení v primárkách

Roman Joch
Mělo se za to, že pokud Hillary, bývalá ministryně zahraničí, bývalá senátorka za stát New York a manželka bývalého prezidenta Billa Clintona neudělá hrubou chybu, bez problémů dopluje k nominaci své strany na prezidentku, kterou snadno získá.
více


24.7.2015 EUROGLOSA: Vlastní vláda pro eurozónu?

Filip Vačko
Eurozóna potrebuje podľa viacerých návrhov hlbšiu integráciu. V poslednej dobe sa však s týmito návrhmi roztrhlo vrece.
více


24.7.2015 EVROPA: Pozor! Státní hranice!

Karel Wágner
Jestliže se někteří ze spoluobčanů dosud ještě domnívají, že naše státní hranice (nevztahovat na vzdušný prostor) jsou chráněny, pak se hluboce mýlí.
více


24.7.2015 EVROPA: Nekorektně o imigraci

Jan Bartoň
V Evropě roste podle všeho islamofobie, obecně xenofobie vůči těm, kdo se k nám snaží dostat za jakoukoliv cenu, včetně té nejvyšší, tj. ztráty života. Vina je podle všech korektních komentářů vždy na naší straně.
více


23.7.2015 EVROPA: Muslimské no-go zóny jsou mýtus?

Vítězslav Kremlík
Daniel Pipes pojem „no-go zóny“ vytvořil. Poté, co tyto oblasti osobně navštívil, opravil svůj názor. Jsou totiž normálně přístupné. To ale neznamená, že problém islámského terorismu neexistuje.
více


23.7.2015 SVĚT: Pachtění po nových tématech

Ota Ulč
Pro jistotu vstupuji na pole dosud téměř určitě neorané - ANKETY. „Jaký je váš nejvíc či nejmíň oblíbený politik, publicista, pes, popěvek, kdo z herců, hokejistů a tak dlouze dále?“ Kdysi v anketě Radia Svobodná Evropa, v soutěži o českého spisovatele jemu nejbližšího Josef Škvorecký jmenoval...
více


23.7.2015 USA: Kompromis nebo debakl?

Jefim Fištejn
Dohodu o budoucnosti íránského jaderného programu, která byla minulý týden po vleklých jednáních podepsána ve Vídni, obě dvě strany prezentují veřejnosti jako vlastní vítězství.
více


23.7.2015 EVROPA: Řecko a EU

Karel Kříž
Řecký problém v naší domovině vygradoval do své tradiční mediální hystericko-afektované podoby. Mladá fronta i-dnes dokonce píše o hrdé zemi, která se otočila k Evropě zády.
více


23.7.2015 TIŠ'A BE-AV: Truchlení nad ztrátou chrámu

Johannes Gerloff
Devátého dne hebrejského měsíce avu v roce 70 našeho letopočtu zničili Římané takzvaný Druhý chrám, vybudovaný po návratu z babylónského vyhnanství a skvostně rozšířený Herodem Velikým.
více


22.7.2015 SVĚT: Korán ve skutečnosti napsal pan Konvička

Vítězslav Kremlík
Neskutečný obraz. Antisemita Adam Bartoš se na demonstraci ohání oprátkou. Vzhledem k tomu, jaká individua chodí na demonstrace proti islámu, jsem rád, že jsem na žádnou takovou demonstraci nešel.
více


22.7.2015 ŘECKO: To se nám to splácí, když nám EU půjčuje

Jan Bartoň
Řecko splatilo dluh MMF a ECB ve výši přes šest miliard eur. Využilo k tomu „překlenovací úvěr“ od EU ve výši sedm miliard eur. Tak takhle se Řecko z dluhů nedostane.
více


22.7.2015 SVĚT: Tajemný únos, ožehavý pro vládu

Andor Šándor
Údolí Bikáa je rozhodně nejnebezpečnějším místem v Libanonu. Zcela jistě není v nabídkovém katalogu cestovní agentur ani místem individuální adrenalinové turistiky.
více


21.7.2015 EVROPA: Evropské hodnoty a Řecko

Miroslav Polák
Při sledování zpráv a komentářů týkajících se problémů spojených s řeckou krizí mne zaujalo, jak široký rozptyl mají.
více


21.7.2015 SVĚT: Kterak spravedlivě nálepkovati džihád

Luděk Frýbort
Diskutujeme-li o čemkoli, měli bychom předmětu diskuse aspoň v hrubých rysech rozumět. Což se zdá být samozřejmé, ale jaksi není; zejména v záležitostech islámu se mnozí pouštějí do debat kaceřujíce nalevo napravo každého, kdo se odváží nebýt jejich názoru, aniž by si dali sebemenší námahu se s...
více


21.7.2015 EVROPA: Otevřete svá srdce. A peněženky

Karel Wágner
Nikdo snad nepochybuje o tom, že je každý extrém škodlivý. Je tomu tak i v případě postojů k dnes často diskutované problematice imigrantů.
více


21.7.2015 EVROPA: Jedna měna, jedna vláda...

Jan Bartoň
Francouzský prezident Francois Hollande se vyslovil pro federální správu eurozóny. Řecká krize jen vyostřila kontury snů evropských socialistů.
více


21.7.2015 SVĚT: Po komunistech abychom také přežili mohamedány

Ota Ulč
Mezi Marxem, dokonce i Stalinem, zůstal pořádný rozdíl v porovnání s Alláhovými následovníky, kteří studují a někteří i nazpaměť se učí Korán, k tomu povinnost modlit se pětkrát denně na koberečku směrem k Mekce, balit ženy do černých hábitů, zdůrazňovat svou preferenci pro smrt před životem.
více


21.7.2015 VELKÁ BRITÁNIE: Ukažte, kolik platíte ženám

Leona Šlajchrtová1
Britský premiér David Cameron ťal do živého: ekonomické (ne)rovnosti mezi muži a ženami. Velké firmy začnou zveřejňovat výše mezd.
více


20.7.2015 EUROGLOSA: Přijdou europoslanci o pravomoci?

Filip Vačko
Predseda Európskeho parlamentu, ktorým je aktuálne Martin Schulz, môže mať už v dohľadnej dobe podstatne väčšie právomoci.
více


20.7.2015 GLOSY: Nejen o Řecku

Lubomír Stejskal
Václav Klaus visí občas nade mnou, jindy pode mnou. Myšleno na webu Neviditelný pes. Jako naposledy, na pozici nezáleží, když psal o Řecku. Bylo to v den, kdy Francouzi slavili výročí dobytí Bastily.
více


20.7.2015 USA: V Charlestonu vítězí odpouštějící černoši

Roman Joch
Večer ve středu 17. června přišel do starobylého černošského metodistického kostela Emanuel v Charlestonu v Jižní Karolíně 21letý bělošský mladík Dylann Roof.
více


20.7.2015 SVĚT: Unie by měla usilovat o narovnání vztahů

Tomáš Jirsa
Účast na největší průmyslové výstavě INNOPROM v ruském Jekatěrinburgu a týdenní cestování po Urale mi umožnilo mluvit o ukrajinské krizi a sankcích jak s elitou ruské politiky a byznysu, tak s obyčejnými lidmi.
více


20.7.2015 GLOSA: (Ne)vina a (ne)trest

Zbyněk Petráček
Kdo si loni v červenci myslel, že do roka bude v sestřelení letu MH17 jasno, mýlil se. Otázka viny stojí stejně jako tehdy. Západ a Ukrajina ji dávají proruským rebelům, a tím i Moskvě, Rusko ji dává ukrajinské armádě.
více


20.7.2015 ŘECKO: Tsiprasova čtverylka

Petr Žantovský
Otázka v referendu byla, jak mnozí správně podotýkají, postavena velice komplikovaně, ale myslím, že to bylo proto, aby obsahovala všechny právní náležitosti, aby pak nikdo z oponentních lavic, ať v samotném Řecku, či v Bruselu, nemohl říci, že výsledek referenda je neplatný, protože se dostatečně...
více


18.7.2015 ÚVAHA: Má řecká otázka

Karel Bečka
Milí čtenáři, předem se omlouvám, psát dnes něco o Řecku je jako nosit sovy do Atén (naše obdoba je nosit dříví do lesa), ale já bych rád zvolil jiný úhel pohledu.
více


18.7.2015 UKRAJINA: Podivný klid

Josef Mlejnek jr.
První výročí sestřelení malajsijského letadla nad Ukrajinou zavdává příčinu nejen k tlaku na určení viníků.
více


18.7.2015 EVROPA: Jak dlouho ještě?

Miloslav Bednář1
Česká vláda si v souvislosti s pokračující řeckou eurokatastrofou naplno užívá smysl existence Evropské unie, tedy souvislou likvidaci svobody a demokracie jejích členských, stále ještě jakž takž demokratických států.
více


17.7.2015 EVROPA: Proč je EU mrtvým projektem

Hanuš Velebný
Odpověď na tuto otázku je v podstatě jednoduchá. Protože existuje jen velmi, velmi malé množství Evropanů.
více


17.7.2015 SVĚT: Éra natažené ruky

Marian Kechlibar
V hodinách dějepisu nás učili, že nejprve byla doba kamenná. Pak doba bronzová, železná a tak dále. Přišlo století páry, potom století atomu.
více


17.7.2015 FRANCIE: Nemocná země

Pavel Kohout
Neformální titul „nemocný muž Evropy“ bývá udělován zemím, které jsou v dané době považovány na mimořádně hospodářsky slabé.
více


17.7.2015 GLOSA: Čemu věřit, čemu ne

Zbyněk Petráček
Dohoda velmocí s Íránem se podobá dohodě eurozóny s Řeckem. Na první pohled nesouvisí.
více