1.8.2014 | Svátek má Oskar


1.8.2014 GLOSA: Na západ od Gazy

Zcela ve stínu izraelské protiteroristické operace Protective Edge, a také za podstatně menšího zájmu světových médií, probíhá obdobné vojenské úsilí na egyptské straně hranice. Tedy v guvernorátu Severní Sinai.
více


1.8.2014 SVĚT: Dovětek k letu MH17

Probírám se tak zprávami, jestli v nich najdu něco nového k případu sestřelení malajsijského letadla nad východní Ukrajinou, ale nic moc. Ne že by nebyl žádný další vývoj, ale že se pozornost medií přesunula k té pranici v Gaze.
více


1.8.2014 BLÍZKÝ VÝCHOD: Ano, zabíjení civilistů vadí

Břetislav Tureček, který byl dlouholetým korespondentem na Blízkém východě, dal svému článku „Co kdyby to dělali Rusové“ (LN 30. 7. 2014) sugestivní podtitulek Obrovské množství palestinských civilistů zabitých Izraelem nám nevadí? Stěžuje si v něm na „nekritické přijetí izraelské argumentace“, která...
více


31.7.2014 SVĚT: Bude válka

Připomínek stoletého výročí Světové války je všude plno. Jistě, je to atraktivní téma. První světová válka byla nejšílenější tragédií, jakou svět do té doby poznal, přinesla neslýchaná utrpení a navždy změnila náš svět.
více


31.7.2014 SVĚT: Větší starost o rakety než o vlastní děti

Kdyby mimozemšťan přistál na této naší stále obtížněji zvládnutelné planetě a dovedl se orientovat ve zdejších slovech a skutcích, nemohl bych se divit jeho spěšnému rozhodnutí zpět odpelášit do své rodné galaxie.
více


31.7.2014 SVĚT: Co je pro Rusko horší - sankce nebo soud?

V americkém tisku stále častěji lze slyšet názor, že sankce proti Rusku nejsou pro putinský režim trestem, který by ho přinutil změnit postoj vůči Ukrajině.
více


30.7.2014 GLOSA: Gestern war Auschwitz, heute ist Gaza...

Josef Havránek
Ty čerstvě vylepené plakátky poblíž proslulého berlínského obchoďáku KaDeWe se vzhledem k vrcholně demagogickému textu nedaly přehlédnout…
více


30.7.2014 RUSKO: Putin chce občanskou společnost

Nevím, zda se nejedná pouze o kouzlo nechtěného, ale možná že Vladimir Putin přeci jenom nemá vše pod kontrolou. Tak alespoň rozumím jeho vyjádření o tom, že se v Rusku „nebudou utahovat šrouby“ a že je pro „občanskou společnost“.
více


30.7.2014 BLÍZKÝ VÝCHOD: Chudá Gaza, bohatý Hamás

Zprávy o konfliktu v Gaze se obvykle omezují na bezpečnostní a humanitární aspekt. Rovněž sympatie komentátorů - a bohužel někdy i zpravodajů - jsou často předurčeny spíše původem a postavením mluvčího než fakty.
více


29.7.2014 BLÍZKÝ VÝCHOD: Izrael, Hamás...

Mezinárodní úsilí o prosazení příměří mezi Izraelem a Hamásem se stupňuje. Konflikt vstoupil v pondělí do 21. dne a množství mrtvých roste – v Izraeli je jich už 50, z toho 43 vojáků a sedm civilistů, a počet palestinských obětí podle zdrojů Hamásu překročil 1000.
více


29.7.2014 USA: Finanční úřad diskriminující a lživý

Započnu s ujištěním, že takové téma, nota bene se zabývající americkou byrokracií, mělo i slunnou stránku, a to k prospěchu dobré české věci. Toto se stalo, příhodilo: Doba - rok 1984, Místo - kanadské Toronto, Žadatel - 68 Publishers, nakladatelství manželů Škvoreckých.
více


29.7.2014 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 285

V Lidových novinách vychází seriál „Češi v cizině“. Přečetl jsem si tam rozhovor s mladým leteckým inženýrem Petrem Krejčím o Thajsku, kde pracuje na letišti U Tapao. Jeho postřehy se mi líbily. Jednak máme stejnou profesi, jednak oba pracujeme v Thajsku, i když každý na jiném letišti.
více


28.7.2014 BLÍZKÝ VÝCHOD: Čí je to vina?

I na internetu platí – musíme si pomáhat. Jeden nemůže vědět všechno, proto jsem vděčný za každý užitečný odkaz. Jeden takový mi poslal v sobotu večer (26/7) redaktor Neviditelného psa Jiří Wagner.
více


29.7.2014 FRANCIE: Problém výsadkových plavidel Mistral

výsadková loď třídy Mistral
V prosinci 2010 byly uzavřeny dva nezvyklé zbrojní kontrakty. Dvě země NATO se rozhodly prodat Rusku moderní vojenskou techniku, resp. poskytnout mu práva na její licenční výrobu.
více


28.7.2014 BLÍZKÝ VÝCHOD: Kdo bombardoval školu v Bejt Hanúnu?

Škola UNRWA (Agentura OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům) v Bejt Hanúnu v Pásmu Gazy, kde bylo ve čtvrtek podle palestinských údajů zabito 15 lidí a desítky dalších zraněny, mohla být zasažena i raketou Hamásu.
více


28.7.2014 EUROGLOSA: Volný obchod s USA může skončit protitržně

Európska únia sa chystá na veľkú úlohu – uzatvorenie obchodnej zmluvy s USA. Ak táto úloha vyjde, bude vytvorený najväčší blok voľného obchodu na svete. Nie je však isté, či Európsky parlament túto dohodu skutočne schváli.
více


29.7.2014 BLÍZKÝ VÝCHOD: Dokonale vylhaná mapa

Objevuje se už druhý rok, znovu a znovu. Každý, kdo si ve své malosti chce do Izraele kopnout, ji zná. Část z takových jedinců ji ráda aktivně používá. Jde ovšem jen o manipulaci a trapnou lež.
více


28.7.2014 VELKÁ BRITÁNIE: Kde vzdělání přestalo být smyslem školy

V Anglii musí premiér čas od času a přede vším před volbami obměnit vládní kabinet, čili své ministry, aby ti špatní, to znamená kritizovaní, vypadli a naopak ti chválení byli povýšeni.
více


26.7.2014 GLOSA: Vítejte v civilizovaném světě, Meriam!

Pracovní povinnosti a cestování s nimi spojené neumožňují vždy zareagovat včas na každou událost, na které nám záleží. Takovou pro mě byl a je osud Meriam Išagové a její rodiny.
více


25.7.2014 UKRAJINA: Neuvěřitelná shoda okolností

Je to opravdu neuvěřitelná shoda okolností. A přiznám se, že mě to překvapilo. Dočetl jsem se, že ti Američané opravdu vědí, co říkají a proč to říkají a jak to říkají.
více


25.7.2014 GLOSA: Protiizraelské demonstrace...

Nebývalá vlna protestů proti Izraeli a jeho odvetné operaci v pásmu Gazy, která v posledních dnech zachvátila hlavně západní svět, přerostla na mnoha místech v násilí a otevřený antisemitismus a vyděsila židovské komunity.
více


25.7.2014 SVĚT: Izrael nahlížený neomarxisty

Jsou okamžiky, kdy se věci hnou. Kdy není možné už jen tak sedět a myslet si: „Ono to nějak dopadne.“ Protože ten člověk, ta paní „D“, která tohle mně a dalším poslala, není nějaký abstraktní člověk. Kdosi kdesi. Ale milá osoba, milující Prahu, mluvící česky jako já. Vzdělaná a přátelská. Jen nebydlí...
více


26.7.2014 SVĚT: Konspirační teorie pro rozumné lidi

Bohumír Žídek
Bohumír Žídek
Václav Klaus je agentem Moskvy. Bratři Kochovi platí všechny klimaskeptiky. Všichni, kdo se nepřipojili k všeobecnému protikuřáckému boji, jsou placeni tabákovou lobby. Odpůrci zákazu heren jsou placeni z peněz nebohých gamblerů, kteří je museli naházet do automatů.
více


25.7.2014 BLÍZKÝ VÝCHOD: Izraelské válečné zločiny

Když bombardování odpalovacích ramp ze vzduchu agresi Hamásu proti svrchovanému izraelskému území nezastavilo, spustil Izrael dlouho odkládanou pozemní invazi. Proti pravidelné, uniformované izraelské armádě však stojí protivník zcela jiného zrna.
více


24.7.2014 USA: O zdroji velkých slov a zcela jinačích činů - 2

Předchozí část tohoto tématu jsem ukončil informací o rekordně vysoké popularitě Baracka Husseina Obamy mezi americkými muslimy: 72 procent, v kontrastu s méně než poloviční podporou u ostatního obyvatelstva.
více


24.7.2014 SVĚT: Konec ruské pohádky

Málokdy jsou američtí komentátoři tak jednotní ve svém názoru na dění na východě Ukrajiny jako nyní. Spektrum jejich názorů se dá redukovat na jeden všeobjímající závěr: Putin zahnal sám sebe do kouta.
více


24.7.2014 IZRAEL: Přízrak demografie

Jestliže se konflikt mezi Izraelci a Palestinci brzy nevyřeší cestou dvoustátí, bude to pro židovský charakter státu znamenat vážné ohrožení. Představitelé celého spektra židovských politiků už léta malují na zeď hrozivý scénář.
více


23.7.2014 CESTOVÁNÍ: Rimini

Představa o Rimini prezentuje pro mnohé největší přímořské letovisko v Itálii s kilometry písčitých pláží v jednom z nejslavnějších lázeňských měst Evropy. Nekonečný pás písku při pobřeží, nekonečné řady lehátek a sytě barevných slunečníků vyrovnaných v pravidelných řadách od obzoru k obzoru.
více


23.7.2014 BLÍZKÝ VÝCHOD: Nepřiměřené a neproporcionální?

Z Pásma Gazy přicházejí další a další zprávy o rostoucím počtu obětí současné války mezi Izraelem a Hamásem; na arabské straně jsou čísla ovšem výrazně vyšší než na izraelské.
více


23.7.2014 IZRAEL: Raketové útoky řešila i UEFA

A řešit je bude bezpochyby znovu. Myšleny jsou střely vysílané po desítkách, v součtu stovkách, z Pásma Gazy do Izraele. A co s tím má společného evropská fotbalová asociace UEFA?
více


22.7.2014 JAPONSKO: V Pacifiku už začíná doba vodíková

Toyot aFuel Cell Vehicle
Kolem roku 1780 italský učenec Luigi Aloisio Galvani postřehl při pokusech s elektrostatickou elektřinou, že žabí stehýnka pod těmito impulsy konají pohyb. Historii řady dnešních vymožeností je možné zpětně vysledovat až v těch Galvaniho pokusech.
více


22.7.2014 BLÍZKÝ VÝCHOD: Konflikt přerostl ve válku

Odvetná izraelská operace proti palestinskému Hamásu za jeho ostřelování pokračovala v pondělí čtrnáctý den, ale teroristé stále nejeví ochotu k příměří a zasypali už Izrael skoro 1800 raket.
více


22.7.2014 SVĚT: Za všechno můžou Židi

No, nelekej se hned, vážený čtenáři, to já jen tak, co jsem nikoli zřídka slýchal v časech dětství svého a co se dnes přetransformovalo… avšak popořádku. Ještě že sestřelení malajsijského letadla nad východní Ukrajinou poněkud zastínilo dění na Blízkém východě.
více


22.7.2014 UDÁLOSTI: Bezmoc

Malajsijské aerolinie mají v tomto roce smůlu. Minulý týden ve čtvrtek skončil tragicky let MH17 z Amsterodamu do Kuala Lumpuru. Letadlo bylo sestřeleno u východoukrajinské vesnice Grabovo. Nikdo nepřežil. A před necelým půlrokem, 8. března, zmizelo beze stopy letadlo na trase Kuala Lumpur – Peking,...
více


22.7.2014 USA: O zdroji velkých slov a zcela jinačích činů - 1

Ano, ty se nezřídka podstatně liší a stávají se příčinou značných trapností doprovázených dilematem, zda proklínat zdroj nepravostí, ošálení nebo spíš vlastní naivitu zpitomělých.
více


22.7.2014 BLÍZKÝ VÝCHOD: Reaguje Izrael přiměřeně?

Kdo chce posuzovat přiměřenost vojenských akcí Izraele, musí si položit otázku, podle jakých měřítek má být jednání židovského státu poměřováno. Úkolem státu Izrael je chránit své občany. Pokud je měřítkem tento úkol, vyznívá odpověď smíšeně.
více