23.7.2019 | Svátek má Libor


23.7.2019 BLÍZKÝ VÝCHOD: Teroristka jako symbol humanistického boje

Lubomír Stejskal
Děkuji Abbásovi, děkuji Fatahu, děkuji Palestinskoarabské samosprávě. V těchto dnech mě znovu utvrdili v přesvědčení, že mám pravdu. Že mír s nimi je nemožný. Nový důkaz se jmenuje Dalal Mughrabiová.
více


23.7.2019 GLOSA: Kinderstube

Zbyněk Petráček
Přijde-li řeč na jistá témata, sílí pocit, že východ a západ Evropy jsou společensky neslučitelné. Že východ se vymyká necivilizovaností, nedemokratičností i nevychováním. Dříve by se řeklo, že nemá kinderstube.
více


23.7.2019 ROZHOVOR: USA mohou klidně válčit skoro s každým

Luboš Smrčka 1
Jsem poněkud konsternován lehkostí, s jakou i někteří ekonomicky vzdělaní lidé hovoří o uzavírání hranic a podobných opatřeních. To určité zděšení má více důvodů.
více


22.7.2019 SVĚT: Klimatičtí uprchlíci a jiné jevy času tohoto

Luděk Frýbort
Inu, to jsou mi novinky. Dozvídal jsem se až doposud ze sdělovacích prostředků vždy jen o lidech prchajících ze svých domovů před hrůzami válečnými, před bídou a hladem, ale teď, tady to čtu černé na bílém, už i před změnami klimatu!
více


23.7.2019 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 521

Jan Čech
Sedím doma a další letadlo mám až večer. Venku leje, předtím byla pěkná prádelna. Koukám se na seriál „Halo, halo!“, což je ve Francii velmi případné.
více


22.7.2019 CESTOVÁNÍ: Pozastavení letů do Káhiry

Lubomír Stejskal
Když už se těšíme, že po všech těch vstupních a bezpečnostních procedurach a čekání na odlet konečně spočineme na sedadle, přijde „jobovka“.
více


22.7.2019 NĚMECKO: Šokující autocenzura

Judith Bergman
Nový průzkum o autocenzuře v Německu ukázal, že Němci v zarážející míře cenzurují svůj vlastní projev. Na otázku, zda je možné „se na veřejnosti svobodně vyjadřovat“, odpovědělo „ano“ pouze 18 % dotázaných.
více


23.7.2019 USA: Rasistou snadno a rychle

Jan Bartoň
Současná fáze předvolebního boje v USA se vrací k jednomu z ústředních témat minulé kampaně. Levicové křídlo Demokratické strany obviňuje prezidenta Donalda Trumpa z rasismu, což není novinkou. Jen se změnily okolnosti.
více


22.7.2019 EVROPA: O fous

Zbyněk Petráček
Konec dobrý, všechno dobré. Tuto emoci vyzářila tvář Ursuly von der Leyenové, již posvěcené předsedkyně Evropské komise.
více


20.7.2019 NĚMECKO: Od berlínské zdi k berlínskému příkopu

Marian Kechlibar
Bývalý Reichstag, dnes tedy Bundestag, leží v samotném centru Berlína. Ve jménu zvýšení bezpečnosti před ním nyní má být vykopán 10 metrů široký a 2,5 metru hluboký příkop.
více


20.7.2019 EVROPA: Von der Leyen, budovatelka evropské armády

Zdeněk Holásek
Ursula von der Leyen je tedy novou šéfovou EK. Rozporuplnost téhle ženské je v tom, že na jedné straně je se svými sedmi dětmi opravdovým zjevením, i když je zřejmé, na na výchově těch dětí při její dlouhodobé politické angažovanosti musí makat pořádný mančaft.
více


20.7.2019 EVROPA: Ursula je béčko za Angelu

Jan Bartoň
Náš premiér Andrej Babiš si pochvaluje zvolení nové předsedkyně Evropské komise, kterou se stala Ursula von der Leyenová. Je ovšem příznačné, že Německo dnes ovládají ženy v čele CDU i německé SPD.
více


20.7.2019 TURECKO: Geopolitický čert?

Pavel Kopecký
Současné události definitivně pohřbívají představu Ankary v Evropské unii. Je to nabíledni. Předchozí roky tomuto trendu mnohokrát nasvědčovaly a ránu do vazu daly ambiciózní koncepci okolnosti občanských válek v Iráku a Sýrii.
více


20.7.2019 EVROPA: Trable s federalismem

Pavel Kohout
Ursula von der Leyenová byla zvolena předsedkyní Evropské komise. Stává se nejmocnější osobou v Evropě, neboť Komise fakticky vykonává funkci evropské federální vlády, která je navíc nadána zákonodárnou pravomocí. Von der Leyenová je známa i jako oddaná stoupenkyně evropského federalismu. Co z toho...
více


19.7.2019 IZRAEL: Premiérův rekord

Lubomír Stejskal
Tento týden se stane Benjamin Netanjahu nejdéle sloužícím předsedou izraelské vlády. Překoná tak počtem dnů v úřadě politickou legendu – prvního šéfa kabinetu Davida Ben Guriona.
více


19.7.2019 SVĚT: Co bychom pořídili za 500 miliard dolarů?

Jan Vitek
Je všechno naruby? Co bylo politicky nesprávné a o čem se mlčelo, o tom najednou, zdá se mi, zpívají přísloveční vrabci na střeše.
více


19.7.2019 EVROPA: Nová předsedkyně EK zvolena

Pavel Svoboda EP
Slabou většinou byla zvolena křesťanská demokratka, tedy zástupkyně vítězné politické frakce z eurovoleb, žena, Němka, Evropanka, nespitzenkandidátka. Dovolte mi pár prvních komentářů.
více


18.7.2019 EVROPA: Čí koloniální minulost?

Jan Bartoň
Teze o tom, že má Evropa za sebou koloniální minulost a musí napravit své hříchy, byla před nějakým týdnem schválena i na půdě Evropského parlamentu. Tam je jádro problému.
více


18.7.2019 EVROPA: Bude hůř

Jiří Weigl
Podivná strkanice mezi prezidentem, premiérem a ČSSD kolem odvolání a jmenování ministra kultury se stala politickým tématem, jež v našem mediálním prostoru přehlušuje všechno ostatní.
více


18.7.2019 ROZHOVOR: Rommel by znovu spáchal sebevraždu

Marian Kechlibar
První základní matematická úvaha: jestliže se mezi 27 členskými státy (Británii nepočítám, ta o žádné křeslo neusilovala) rozdělovalo pět křesel, muselo minimálně 22 států vyjít zkrátka.
více


18.7.2019 MIGRACE: Kde je Frans?

Zdeněk Holásek
Pomalu vrcholí boj lidí ze Sea Watch, německého spolku, který se zaobírá cíleným výlovem imigrantů u libyjského pobřeží. Tento boj vedou s italskou vládou, jmenovitě pak s vicepremiérem a ministrem vnitra Matteem Salvinim.
více


18.7.2019 ESEJ: O dnešním Rusku (nejen) pro Američany

Václav Klaus1
V šedesátých letech jsem měl jako mladý ekonom Československé akademie věd možnost být u přípravy tehdejší relativně radikální ekonomické reformy, která se pokoušela o nemožné – sloučit dva nekompatibilní ekonomické systémy, centrální plánování a tržní ekonomiku.
více


16.7.2019 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 520

Jan Čech
Měl jsem pár dnů volno, tak jsem letěl domů. Neříkám, že by Beauvais bylo ošklivé město, ale Praha je Praha. V letadle vedle mě seděla dívčina, které podle mne mohlo být šestnáct, sedmnáct.
více


17.7.2019 MIGRACE: Morální kamikadze

Marian Kechlibar
Milí čtenáři, někdy se stane, že dopíšu článek – a o pár hodin později lituji, že jsem s ním nepočkal, protože na světlo světa se dostane nějaký nový zdroj, který by jej dokonale doplnil. Na druhou stranu, pak jsou z toho aspoň články dva. V tomto případě dva komentáře.
více


17.7.2019 AFGHÁNISTÁN: Proč bychom se nevraždili

František Roček
V uplynulých dnech jsme si mohli v médiích přečíst, že mírová konference mezi Afghánci a Talibanem v Kataru 7. a 8. července skončila usnesením o míru. Naděje na mírový dialog výrazně vzrostla. Jenže realita je jiná.
více


17.7.2019 USA: Dívenky, politici a Epstein

Jan Vitek
Americký finančník Jeffrey Epstein byl v pondělí 10. června obviněn z obchodu s děvčaty a kuplířství. Přiměl stovky nedospělých dívek k sexuálním hrátkám a pohlavnímu styku s politiky, boháči a jinými osobnostmi v luxusních sídlech v New Yorku, na Miami, v boeingu nazvaném Lolita Express i na...
více


16.7.2019 MIGRACE: Raději o tom nemluvit na veřejnosti…

Marian Kechlibar
Konflikt, který se rozpoutal mezi italskou vládou a neziskovými organizacemi, jež chtějí se svými loděmi přistávat v jihoitalských přístavech a vykládat tam na pevninu běžence, vedl v německojazyčném prostoru k dost silné rezonanci.
více


16.7.2019 USA: Severní Korea jako náplast na Írán?

Pavel Kopecký
Administrativa prezidenta Donalda Trumpa uvádí ve zmatek kdekoho. Směřuje totiž k rozbití řady spojeneckých či smluvních závazků, nebo jenom pouhých nepsaných pravidel. Naposledy leckoho překvapila unikátní prezidentská návštěva v KLDR.
více


16.7.2019 SVĚT: Přes anarchii k tyranii

Roman Joch
Představme si svobodnou, demokratickou společnost, v níž si lidé vládnou sami. Probíhá společenská a politická konverzace, konají se volby, zvoleny jsou zákonodárné sbory a z nich vze
více


15.7.2019 EVROPA: Produkt korektní politiky

Jan Bartoň
Europoslanec Jan Zahradil napsal velmi poučnou stať o situaci v EU. Nazval ji Nebojme se vícerychlostní Unie a dle mého soudu přesně vystihl, o co se v současné EU hraje.
více


16.7.2019 BLÍZKÝ VÝCHOD: Hanebnost aneb Kolik za vraždu?

Lubomír Stejskal
A aby nedošlo k omylu: neptám se, kolik let ve vězení, ale kolik peněz za odměnu. Že je to absurdní? Jak kde.
více


15.7.2019 SVĚT: O vojenském satelitu Sokolí očko

Pavel Strunz
Chvíli po startu spadla raketa Vega z dílny Evropskoé kosmické agentury (ESA). Pády kosmických raket se občas stávají. Je to smutné, většinou takové ztráta znamená zdržení v mírovém využití kosmického prostoru.
více


15.7.2019 BĚLORUSKO: Čtvrt století

Petruška Šustrová
Je tomu už pětadvacet let, co byl prezidentem Běloruska zvolen Alexandr Lukašenko, a konce nevidět. Nemá ve své funkci zrovna ustláno na růžích, je zřejmé, že si šéf sousedního Ruska na Bělorusko dělá choutky.
více


13.7.2019 FRANCIE: Země páchá sebevraždu

Giulio Meotti
„Pokud jde o Francii v roce 2019, tak již nelze popírat, že dochází k ‚Velké proměně‘ - závažné a nebezpečné transformaci,“ poznamenal Michel Gurfinkiel, zakladatel a prezident Institutu Jeana-Jacquese Rousseaua.
více


13.7.2019 SLOVENSKO: Jako hon na čarodějnice

Tomáš Zdechovský
Na Slovensku zakáží od letošního 1. září drezuru zvířat při veřejných vstoupeních. Neděje se tak ale z podnětu veterinární správy, která přísně hlídá pravidla, situaci skutečně zná a cirkusy pravidelně navštěvuje, ale předně kvůli aktivistům, kteří sesbírali 50 000 podpisů.
více


13.7.2019 JAPANORAMA: Obchodní bitva s Koreou

Milan Hubáček
Snaha Japonska, Jižní Koreje a Číny o vytvoření zóny volného obchodu a o ekonomickém partnerství dostává v poslední době povážlivou trhlinu.
více