30.8.2014 | Svátek má Vladěna


30.8.2014 ŠPANĚLSKO: Krade se všude

O povědomí běžného lidského jedince o vnějším světě z velké části rozhodují novináři výběrem tematických okruhů a zeměpisných oblastí, z nichž sbírají informace. Příkladem je informovanost průměrného českého občana o dění ve Španělsku.
více


30.8.2014 UKRAJINA: Novorusko

A nevykládejte mi zde, prosím, že žádné Novorusko neexistuje. Jako uznaný subjekt mezinárodního práva samozřejmě ne, ale kolik takových subjektů již na světě bylo? Namátkou mohu uvést třeba Spojené státy americké, Československo a třeba také samostatné Kosovo, že?
více


30.8.2014 GLOSA: Jako ta nezbedná kůzlátka

Není to poprvé a určitě ani naposledy, co nejvyšší „kyjevští“ politici Porošenko a Jaceňuk straší, vyvolávají paniku svými zaručenými zprávami o vpádu ruské armády…
více


30.8.2014 GLOSA: Pravá tvář Ruska

Je u nás mnoho lidí – a pohříchu je mezi nimi velké množství vrcholných politiků včetně prezidenta –, kteří jsou ochotní považovat Rusko za zemi, které se není třeba bát, jednak protože je daleko od nás a druhak že už to není SSSR se svými neblahými praktikami vývozu socialismu na pancířích tanků a je...
více


30.8.2014 UDÁLOSTI: Turistická sezóna na Ukrajině

Srpen je měsíc, kdy se přinejmenším tisíce ruských turistů už tradičně vydává na cesty. Obléknou maskáče a kanady, nastartují vehikly (oblíbené jsou tanky, zvládají snadno i málo kvalitní komunikace) a vyrážejí na západ.
více


30.8.2014 EVROPA: Islám, reklama a propagace

Luděk Ťopka
Luděk Ťopka
V posledních několika měsících mimořádně zesílila diskuse o blížící se změně způsobu života a kultury v Evropě. K tomu má dojít v historicky krátké době v důsledku radikální změny struktury jejích obyvatel.
více


30.8.2014 UKRAJINA: Od Mnichova vítr věje

Luboš Dobrovský
Luboš Dobrovský
Prezident Ukrajiny Petro Porošenko a prezident Ruska Vladimir Putin se sešli v Minsku, aby si potřásli rukama za tichého, ba zbabělého přihlížení paní Catherine Ashtonové. Zprávy, alespoň některé, hovoří o mírovém jednání.
více


29.8.2014 GAZA: Palestinský Hamás a jeho metody boje

Zatímco mezi Izraelem a Hamásem panuje už dvanácté příměří, objevuje se stále více zpráv o metodách boje tohoto teroristického hnutí. Zahraniční novináři, kteří o konfliktu psali v Gaze, teprve po svém odjezdu odhalili, do jaké míry Hamás používal civilisty jako lidské štíty a jak přistupoval k zástupcům...
více


29.8.2014 IZRAEL: Svědectví

Soudě podle propagandistických videonahrávek jsou ozbrojenci Hamasu připraveni bojovat do roztrhání těla. Vlastně ano – když se nechají opásat výbušninami a jdou „válčit“ s izraelskými civilisty do autobusů nebo kaváren. Jak je to ale v otevřeném boji?
více


29.8.2014 SVĚT: Nedůvěřuj a prověřuj

Vedlejším produktem rostoucí nedůvěry ve vztazích mezi Spojenými státy a Ruskem se stala diskuse v americkém tisku o tom, zda Rusko v minulosti plnilo své závazky v jiných oblastech, zejména ve sféře kontroly zbrojení.
více


28.8.2014 INDIE: Co se stalo s princátky?

Divide et impera. Britové uznávali jakousi pseudosuverenitu 670 principalit, celkem to dvě pětiny Indie. Zbylým třem pětinám vládli přímo. V imperialistické alchymii feudál byl na poličce utišujících prostředků proti případnému revolučnímu vzrušení.
více


28.8.2014 GLOSA: Nápověda Vondrovi

V úterních Událostech, komentářích ČT se exministr Alexandr Vondra velice podivoval, že sympatie české veřejnosti jaksi nejsou zcela na straně Ukrajiny…
více


28.8.2014 GLOSA: Ruský „omyl“ je obyčejná lež

Ještě včera tvrdilo Rusko, že deset příslušníků ruské armády překročilo ukrajinskou hranici „omylem“ a vzdalo se bez boje. Dnes se hovoří o boji a třech padlých ruských vojácích.
více


28.8.2014 SVĚT: Oliver Stone

Čirou náhodou jsem včera (25/8) při surfování po serverech narazil v jedné diskusi na názor čtenářky I. P. z Hradce Králové (viz screenshot níže). Psala o něčem, s čím jsem se, opět čirou náhodou, měl možnost v neděli v noci seznámit. Byl jsem zděšen.
více


28.8.2014 IZRAEL: Šimon Peres

Martina Schubertová
israel flag
Po sedm let byl Šimon Peres nejvyšší hlavou státu Izrael - od července 2007 do července 2014. Ke konci byl mezi nejvyššími představiteli států světa nejstarším. Přinášíme vám výběr pestrých okamžiků ze života tohoto laureáta Nobelovy ceny za mír.
více


28.8.2014 SVĚT: Obamův dvojí metr

„Je snad americká krev červenější než židovská?“ dá se v těchto dnech slyšet všude, kde se v Izraeli sejde víc lidí a zapřede se debata o blízkovýchodních událostech.
více


28.8.2014 POLSKO: Radoslaw Tomasz Sikorski

Nedávno v Polsku došlo k pokusu o odvolání celé vlády stejnou technikou, tj. tajnými odposlechy soukromých rozhovorů politiků a stejnými argumenty o kabinetní politice, jakou v České republice použilo s úspěchem Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. V Polsku se to naštěstí nepodařilo.
více


27.8.2014 EUROGLOSA: Unie kritizuje Google za “pomlouvání”

Európska únia núti Google, ako aj iné vyhľadávače, aby zo svojich vyhľadávaní na žiadosť ľudí odstraňoval “nevhodné” odkazy. Od vydania tohto rozhodnutia bol Google zaplavený žiadosťami o odstránenie odkazov, keď počet žiadostí dosiahol od mája viac ako štvrť milióna.
více


27.8.2014 ARGENTINA: Země pod Andami opět ve stínu krachu

Argentina se poosmé v historii ocitla v platební neschopnosti. Druhá největší země Latinské Ameriky už bezmála dvě stě let doplácí na pokulhávající politické vedení populistů střídaných vojenskými převraty.
více


27.8.2014 GAZA: Bezhlavý Hamás

Z velkohubého oznámení Hamásu, že ve čtvrtek zaútočí na Ben-Gurionovo letiště v Tel-Avivu a odřízne Izrael od světa, nakonec nic nebylo. V noci na čtvrtek kolem půl třetí zasáhly izraelské bomby dům v Rafáhu na jihu Pásma Gazy.
více


26.8.2014 UDÁLOSTI: Podivná válka

Po několikadenním popotahování mezi ukrajinskými úřady, Mezinárodním červeným křížem a ruskou stranou protlačili Rusové o své újmě „humanitární konvoj“ ze svého území přímo do oblasti ovládané tzv. rebely.
více


26.8.2014 BLÍZKÝ VÝCHOD: Proč až teď?

Čtyřletý Daniel Tregerman byl smrtelně zraněn minometným granátem, který zasáhl automobil ve vesnici Ša-ar Hanegev poblíž hranice s Pásmem Gazy v západním Negevu. Rodiče slyšeli sirény, dvě mladší děti dostali do bezpečí včas, ale Daniel to už nestihl.
více


25.8.2014 GLOSA: Začátek dějin

Kolem 21. srpna myslívám rok co rok na okupaci v roce 1968. V různých souvislostech – tu o pražském jaru, jakou mělo či nemělo naději a jaký mělo či nemělo smysl, tu zas o nenásilném odporu nebo o různých věcech, velmi často o Sovětském svazu a Rusku. To i letos, a samozřejmě taky o Krymu a Ukrajině...
více


26.8.2014 RASISMUS: USA jako nikoliv náš vzor

Ledacos amerického by se dalo doporučit, ale mezi takovými skutečnostmi rozhodně není jednak tamější právní systém, fungování (nefungování) justice, chápání spravedlnosti, a jednak i počínání mediálních zdrojů.
více


25.8.2014 UKRAJINA: Rozdělená společnost

Ukrajina patří mezi hluboce rozdělené společnosti a je vzorem regionální diverzity, česky rozmanitosti. Jen velmi složitě nachází tradici vlastní státnosti, neboť v moderní éře fungovala ukrajinská politika samostatně pouze krátkodobě na konci 17. století a v letech 1917–1920.
více


25.8.2014 SVĚT: Džihád je naše cesta...

Brigády al-Kasám v zobrazeném tweetu prohlašují: Náš boj pokračuje. Alláh je náš cíl, Prorok náš vůdce, džihád naše cesta a smrt pro Alláha naše nejvyšší přání.
více


25.8.2014 IZRAEL: Lidem na jihu dochází trpělivost

Žít v sousedství teroristické enklávy je peklo. Každodenní strach o život svůj a svých nejbližších, donekonečna opakované vytí sirén varovného Rudého kódu, trvalé napětí a stres, někdy i několikrát za hodinu úprk do krytu.
více


25.8.2014 AFGHÁNISTÁN: Válečná bilance

Čtyři mrtví na místě výbuchu a pátý, který zemřel na následky zranění po převozu do vlasti, zvýšili oficiální počet českých vojenských obětí v Afghánistánu na rovných deset. O zdvojnásobení sumy padlých občanů ČR se minulý měsíc "postaral" sebevražedný atentátník.
více


23.8.2014 USA: Zadrženi němečtí novináři

Jak i z českých médií víme, od 9. srpna po zastřelení osmnáctiletého černocha Michaela Browna jsou ve Fergusonu na předměstí St. Luis každou noc nepokoje.
více


23.8.2014 USA: Ostrá kritika Obamy od Clintonové

Událostí týdne se stal nedělní rozhovor, který časopisu Atlantic poskytla bývalá ministryně zahraničí Spojených států Hillary Clintonová. Komentátory překvapil ostrý tón, jímž se zkušená politička pustila do stávajícího prezidenta Baracka Obamy.
více


23.8.2014 KANADSKÉ BORŮVKY: Tisíc vůní

Ulice jsou široké a plné zeleně. Všechny. Ať jdete, kam chcete, procházíte stínem zelených alejí; kilometry dlouhých rovných ulic neustále pročesává svěží vítr. A nejen to. Každou chvíli natrefíte na nějaký park. Montreal je město parků. Malých i velkých, jejichž společným jmenovatelem je, že jich je...
více


23.8.2014 UKRAJINA: Jak ukončit krizi

Domnívám se, že klíče k ukončení ukrajinské krize drží pevně ve svých rukou Vladimír Putin. Ukrajinskou krizi by mohl ukončit buď dobytím celé Ukrajiny, nebo zastavením podpory separatistů.
více


23.8.2014 RUSKO: Očima 21. srpna

Nenalhávejme si. Z 21. srpna se stává výročí pro seniorní pamětníky. Ten den v roce 1968 – a nezapomínejme na 21. srpen 1969, kdy do lidí poprvé střílela československá policie! – si dospěle pamatují jen lidé v důchodovém věku. I ti, kteří uspořádali demonstraci 21. srpna 1988, první velký protest proti...
více


23.8.2014 GLOSA: Katastrofa letu MH17

Už od prvních zpráv o sestřelení malajsijského dopravního letadla nad Ukrajinou měla česká a většina evropských médií jasno - odpovědnost suverénně připsala na konto takzvaných proruských separatistů, Ruska…
více


22.8.2014 GLOSA: Čtyřdevítkový Putin

Podle svých českých obdivovatelů je Vladimir Vladimirovič Putin nejlepším politikem světa. To je věc názoru. Nicméně v Rusku směřuje k zázračné popularitě.
více


22.8.2014 BLÍZKÝ VÝCHOD: Gazanská válka není žádná válka

Válka v Pásmu Gazy není válka, neboť podle tradičního válečného práva mezi sebou vedou válku jedině státy. Pásmo Gazy není samostatným státem a Hamás není ani uznanou vládou pruhu země.
více