28.2.2015 | Svátek má Lumír


28.2.2015 SVĚT: Česká politika a Čína, krteček a panda

Roman Joch
Čínská pandička vycenila na českého krtečka dračí zoubky
více


27.2.2015 SVĚT: Kapka normálnosti v moři abnormalit

Lubomír Stejskal
Ačkoli se ta zpráva těšila jen omezené publicitě, jde o záležitost zásadního významu. V našem podivném světě jsem svědky čehosi překvapivě normálního.
více


28.2.2015 ŠVÉDSKO: Když čísla nehovoří jasně

Lucie Hoffmanová
swedish flag
V článku se objevují statistické údaje, z nichž vyplývá, že se ve Švédsku mezi lety 1975 a 2014 znásobil počet znásilnění šestnáctkrát.
více


28.2.2015 IZRAEL: Porodní bolesti nového Knesetu

Johannes Gerloff
Dne 17. března musí izraelský volič rozhodnout, kdo ho má v nadcházejícím roce zastupovat.
více


27.2.2015 MAĎARSKO: Voliči uštědřili Orbánovi lekci

Leona Šlajchrtová
Byla to hořká porážka. Zatímco loni v dubnu Tibor Navracsics, kandidát vládní strany Fidesz, vyhrál v nenápadném maďarském městě Veszprém s naprostým přehledem o dvacet procentních bodů, v nedělních doplňkových volbách vládní partaj, kterou reprezentoval Lajos Némedi, pohořela.
více


27.2.2015 RUSKO: Taky si už opakujete ruská slovíčka?

Tomáš Vodvářka
Na blogu iDnes se v poslední době objevuje čím dál tím větší řada nadšených apologetů ruského vojenského tažení na území jiného svrchovaného státu.
více


26.2.2015 USA: Různé motivy a přizpůsobované pravdy

Ota Ulč
Předchozí text zabývající se ošidnostmi tvrzení, že PRAVDA VÍTĚZÍ, s bohatou paletou nuancí příležitostí negujících takový surrealismus, jsem končil zmínkou o zákonodárci Rathovi.
více


26.2.2015 VENEZUELA: Režim je na pokraji pádu

Leona Šlajchrtová
Chtěli to vyřešit tak jako obvykle. Když venezuelská policie minulý týden přišla do úřadu caracaského starosty Antonia Ledezmy a bez jakéhokoli úředního dokumentu politika zavřela do vazby, udělala to, co už mnohokrát předtím.
více


26.2.2015 UKRAJINA: Zbraně by znamenaly další rozvrat země

Václav Žák1
V roce 2002 napsal Robert Kagan do Policy Review článek o tom, že Američani jsou z Marsu, zatímco Evropané z Venuše.
více


25.2.2015 SVĚT: Palestinci mají platit

Gita Zbavitelova 1
Newyorský soud vynesl v pondělí historický verdikt, který může mít značné důsledky pro palestinskou samosprávu.
více


25.2.2015 SVĚT: Evropa v obklíčení a co s tím

Luděk Frýbort
Žijeme dobře, žijeme svobodně v té naší Evropě, nebo aspoň ve srovnání s jinými světa kraji.
více


25.2.2015 USA: Slova místo činů

Jefim Fištejn
Základem mezinárodní strategie boje proti extremistům z Islámského státu a Al-Káidy musí být potírání ideologie násilí.
více


26.2.2015 SVĚT: Západní sen – malé Rusko

Jan Svatoš
kreml
Tak už konečně prozradil v televizních Událostech a komentářích Karel Schwarzenberg smysl ukrajinské krize.
více


24.2.2015 RUSKO: Děsivě odporná neoimperiální hra

Lubomír Stejskal
Poněkud stranou zájmu světové veřejnosti se ocitla událost, k níž došlo v Moskvě ve středu 18. února. Všichni čekali na to, co řekne ruský ministr zahraničí k vývoji na východě Ukrajiny.
více


24.2.2015 SVĚT: Nebezpečný idealismus Západu

Alexander Tomský (2)
Už delší dobu se v západní Evropě i v Americe vyhraňují dva geopolitické názory na řešení konfliktu na Ukrajině i na samou podstatu Ruska. Spor mezi politickým pragmatismem a idealismem je však hlubší. Jde totiž také o víru v poslání euroatlantické civilizace.
více


24.2.2015 SVĚT: Pravda vítězí - problematická surrealistická premisa

Ota Ulč
Když jsme s Josefem Škvoreckým dumali o nejpozoruhodnějším našinci v exilu, tuto zlatou medaili získal Milan Brych, narozený roku 1939 v Brně.
více


23.2.2015 EVROPA: Koho se máme bát

František Matějka
Islámský stát chce použít Libyi jako nástupiště islámských bojovníků, schovaných mezi uprchlíky, při útoku na Evropu. Italská vláda volá po vojenském zásahu v Libyi.
více


23.2.2015 SVĚT: Popis jedné vraždy

hamas
V příloze mailu od kamaráda mi přišlo krátké video pod názvem „no veil“. Lze to přeložit jako „bez závoje“, a já je se zájmem otevřel, svého kamaráda dobře znám, očekával jsem decentní erotický zážitek.
více


23.2.2015 EVROPA: Ukrajina si zaslouží pomoc Západu

Roman Joch
Pokud jde o události na Ukrajině, našim hlavním cílem by mělo být zastavení bojů a dosažení míru. Ideálně trvalého. Ale abychom mohli racionálně uvažovat o tom, jak se k míru dobrat, jaké kroky podniknout, aby jejich výsledkem byl mír, musíme správně rozpoznat, proč na Ukrajině mír není, proč se na...
více


23.2.2015 GLOSA: Novorusko? Podněstří?

Petruška Šustrová
Od příměří na východní Ukrajině uplynul týden a něco málo se vyjasnilo. Aspoň mně, a tak se s vámi, milí čtenáři, o své úvahy podělím. Dvě vzbouřenecké „republiky“, donbaská a luhanská, zjevně mají být „federalizovány“, což v tomto pojetí znamená nějakým způsobem odděleny od Ukrajiny.
více


23.2.2015 SVĚT: Čeho se obává Rusko

Daniel Veselý
russia flag
Zprvu se mohlo zdát, že nejde o zásadní střet mezi klíčovými geopolitickými hráči. Nicméně tamní spor se prohloubil a podle různých odhadů může mít na svědomí 5 až 50 tisíc lidských životů.
více


23.2.2015 EVROPA: Dominový efekt po řeckých volbách?

Ladislav Jakl
Otázku, zda výsledek řeckých voleb způsobí domový efekt v eurozóně nebo v celé EU, lze chápat z mnoha hledisek. Dvě z nich jsou ta hlavní.
více


21.2.2015 GLOSA: Invaze již dávno začala

Jaromír Šaroun
hamas
Problém uprchlíků, jejichž desetitisíce se už několik let ze severní Afriky plaví do Evropy, byl teď zastíněn událostmi na Ukrajině. Zmizel snad z médií, ale ne ze života. A teď se náhle objevily hrozby, že radikální islamisté využijí k výpadu do Evropy libyjské pobřeží Středozemního moře.
více


21.2.2015 ŠVÉDSKO: Byla to skvělá země

Dan Drápal
Švédsko prožilo úžasné dvacáté století. Z původně chudé severské země se stalo místem bezpečí a prosperity. Nikdy nebylo zatíženo kolonialismem. Obě světové války se mu vyhnuly.
více


21.2.2015 EVROPA: Proč křesťané vítají imigraci z třetího světa?

Miloš Kubánek
krucifix kříž
Masová imigrace obyvatel rozvojového světa do Evropy má své počátky v poválečném rozpadu koloniálního systému a tehdejší prosperitě evropského průmyslu, kterému dodávala levné pracovníky.
více


20.2.2015 UKRAJINA: Mnichovanství Evropanů

Jan Bartoň
Velmi mnoho komentářů se týká „neudržitelnosti hranic Ukrajiny v současné podobě“. Podle řady názorů i vážených osob, nejenom přátel Ruska. A v tom je jádro pudla.
více


20.2.2015 EVROPA: Už nikdy nedopustíme…

František Matějka
Z dlouhodobého hlediska není pro lidstvo tragédií to, že lidé při útěku z Afriky umírají. Tragédií je, že kvůli současnému pojetí humanity se vytrácí skutečná solidarita. Nepovinná a od srdce.
více


20.2.2015 EVROPA: Proč odcházejí?

Zbyněk Petráček
Jestli se teď máme něčemu divit, tak údivu nad tím, že Evropu opouštějí Židé. Přesněji: jejich odchodu se diví jen ten, kdo měl dosud klapky na očích. Nechme teď stranou výzvy z volebních kampaní (izraelský premiér Netanjahu).
více


19.2.2015 HISTORIE: Kde končí provokace a začíná zločin

Zbyněk Petráček
Přijde-li řeč na vyhrocené kauzy svobody slova, občas někdo poukáže na Julia Streichera a jeho časopis Der Stürmer. Vycházel v Norimberku v letech 1923–1945 a stal se dodnes nepřekonanou laťkou antisemitismu, rasové nenávisti i pornografie v tom nejoplzlejším balení.
více


21.2.2015 GLOSA: V trojúhelníku

Zbyněk Petráček
Čteme-li, že Egypťané bombardovali pozice džihádistů v Libyi, budí to dobrý pocit. Teroristé Islámského státu zavraždili 21 egyptských koptů a teď to od Egypta schytali. Je to dobrá zpráva z regionu, v němž se vytrácí loajalita k občanství i státu ve prospěch loajalit klanových a sektářských.
více


19.2.2015 USA: Zranitelnost státu značně vlastní vinou

Ota Ulč
Po prvním příjezdu či spíš příletu do Ameriky jsem se podivil nad důvěřivostí a tím i značnou zranitelností domorodců a vlastně celého systému, který v té době docela zdárně fungoval.
více


20.2.2015 GLOSA: Putin a bodáky

Josef Mlejnek jr.
Putinova strategie kombinující „zelené mužíky“ s propagandistickou a psychologickou válkou, zdá se, slaví úspěch. Když Angela Merkelová a François Hollande domluvili v Minsku velmi problematické příměří, fakticky velmi výhodné pro Rusko, vysloužili si tím cejch ustupujících slabochů.
více


19.2.2015 SVĚT: O politickém bláznovství

Lubomír Stejskal
Po bestiální vraždě, kterou spáchala libyjská odnož Islámského státu na egyptských koptských křesťanech, přiletěl do OSN ministr zahraničí káhirské vlády Sameh Shoukry (E). Zpravodajství referující o této misi citovalo jednu pozoruhodnou politikovu větu.
více


19.2.2015 SVĚT: Šalom, Evropo...

Tomáš Vodvářka
Francie dle všech ukazatelů zažívá další židovský exodus. Nic nového v jejich dějinách, Židé to přežijí. Otázkou zůstává, zda my ostatní rovněž.
více


18.2.2015 SVĚT: Rusko-egyptské vztahy sílí

Gita Zbavitelova 1
Ruský prezident Vladimir Putin navštívil minulý týden poprvé po deseti letech s velkou slávou Egypt. Posílil vzájemnou vojenskou a protiteroristickou spolupráci, dohodl, že Rusko postaví první egyptskou jadernou elektrárnu, a stvrdil ruský podíl na výstavbě druhého Suezského průplavu.
více


19.2.2015 BRITÁNIE: Konec klišé dvou stran

Pavel Kohout
Velká Británie je domovem moderní západní demokracie, což je značně opotřebované klišé. Podobně jako poučka o systému dvou stran, která se stále vyskytuje v učebnicích politologie.
více