24.4.2017 | Svátek má Jiří


24.4.2017 ANALÝZA: Důkaz pro úder raketami Tomahawk?

Karel Wágner
V posledních dnech se ukazuje, že s tím syrským náletem, při kterém 4. dubna v Chán Šajchúnu měl Asad bombardovat civilisty sarinem, to bude možná trochu jinak.
více


24.4.2017 VENEZUELA: Vyhrocená situace

Marian Kechlibar
Ekonomická a politická situace ve Venezuele se opět vyhrocuje. Dnes přináším jen krátký překlad několika příspěvků z Reddit.com.
více


24.4.2017 GLOSA: Bod pro Trumpa

Lubomír Stejskal
Důkaz, že zákulisní vyjednávání bez mediální publicity vede někdy k dobrému výsledku snadněji než veřejná kampaň. Opakuji: někdy, ne vždy. Tentokrát se to ale povedlo.
více


24.4.2017 BLÍZKÝ VÝCHOD: Lživé palestinské učebnice

Gita Zbavitelova 1
Palestinská samospráva přerušila styky s Úřadem OSN pro palestinské uprchlíky, který jim každý rok věnuje jednu a čtvrt miliardy dolarů. Proč? Protože úřad chtěl změnit palestinské školní osnovy, které podněcují k násilí na Izraelcích.
více


24.4.2017 EVROPA: Erdoganovo vítězství, prohra Turků

Dan Drápal
Turecké referendum o ústavních změnách dopadlo pro Erdogana vítězně. Dosáhl svého. Pokud mu bude zdraví sloužit a pokud nebude svržen, může legálně vládnout ještě celou řadu let.
více


24.4.2017 EVROPA: Poslední eurojunta

Zbyněk Petráček
Často se hovoří o rozdílu mezi hodnotovým společenstvím, jakým je Evropská unie, a vojenskou aliancí, jakou je NATO.
více


22.4.2017 EVROPA: Po žárovkách igelitky

Jan Bartoň
Jedním z naprosto zbytečných důvodů klesající obliby EU je snaha zasahovat z pozice jednotného evropského trhu do technického rozvoje. Začalo to žárovkami a nyní jsou na řadě igelitky.
více


22.4.2017 GLOSA: Dvě sestry někdy úplně stačí, pane Cimrmane

Lubomír Stejskal
Zapomeňme na chvíli na Schengen a zkusme si představit následující scénku. Na hraničním přechodu na vstupu do ČR probíhá rutinní kontrola. U dvojice návštěvnic je nalezena výbušnina.
více


22.4.2017 NĚMECKO: Opravdoví demokraté

Zdeněk Holásek
O tomto víkendu se koná sjezd AfD, před čtyřmi lety založené a dosud poměrně úspěšné nové politické strany, která nyní prochází typickou krizí identity po prvotních úspěších v dosud konaných zemských volbách.
více


22.4.2017 VELKÁ BRITÁNIE: Nebát se a volit

Zbyněk Petráček
Nebát se a nekrást, říkal TGM. A i když autorství onoho výroku nemusí být stoprocentní, stále je s ním pevně spojován. Podobně by se mohl s britskou premiérkou spojovat – samozřejmě vymyšlený – výrok „nebát se a vyhlásit volby“.
více


22.4.2017 SVĚT: Erdoganovo referendum a turecká demokracie

Jiří Weigl
Po vítězství tureckého prezidenta Erdogana v referendu, které v Turecku zavádí prezidentský systém, se světová i česká média zaplnila lamentacemi o osudu tamní demokracie.
více


21.4.2017 BIG BEN: Úspěch reformního islámu

Benjamin Kuras
Demokratický prozápadní liberální reformní islám oslavil loni v prosinci rok své úspěšné existence. Vznikl 4. prosince 2015 slavnostním oznámením založení Muslimského reformního hnutí v Národním tiskovém klubu ve Washingtonu touto deklarací.
více


21.4.2017 EVROPA: Nevděčné chování evropských Turků?

Ivo Strejček
Poté, co vyčpěly karatelské vzkazy evropských politiků na adresu výsledků tureckého referenda o tamních ústavních změnách, začali se evropská média a politikové ptát, jak je možné, že „jejich“ občané s tureckými kořeny v Německu, Belgii, Nizozemí, Francii či Rakousku tak drtivě podpořili...
více


21.4.2017 ÚVAHA: Kdo je pesimista?

Vladimír Cícha
Jedna z moudrostí praví, že je to dobře informovaný optimista. Nevím, zda se mohu považovat za dobře informovaného optimistu.
více


21.4.2017 EGYPT: Špatná zpráva ze Sinaje

Lubomír Stejskal
Může mít charakter posledního kamínku na váze. Třeba pro ty, kdo se ve věci nadcházející dovolené rozhodují, zda Egypt ano či ne. Případně zda Šarm aš Šajch ano či ne.
více


21.4.2017 GLOSA: Burani

Zbyněk Petráček
Už rok si zvykáme, že jeden společný jmenovatel rozdělených elektorátů ukazují mapy. Už rok v různých státech soupeří bohaté a vzdělané metropole s venkovem. Už rok panují před volbami či referendy obavy, nakolik se projeví síla „buranů“.
více


21.4.2017 MIGRACE: Výlov úspěšně pokračuje

Zdeněk Holásek
Jak jsme se mohli dočíst ve všech médiích, včetně těch obrázkově pohyblivých, ve Středozemním moři v čase velikonočního víkendu a pondělí za účasti mariňáků Itálie, Německa a dalších, jakož i lidí z Frontexu, úspěšně pokračuje výlov imigrantů z potápějících se lodí.
více


20.4.2017 EVROPA: Jakou reformu EU?

Tomáš Vaněk
Není sporu o tom, že nespokojenost občanů celé řady zemí se současným vývojem EU roste a ruku v ruce s touto nespokojeností stoupá volání po reformě současného systému rozhodování, který je přímým důsledkem Lisabonské smlouvy.
více


20.4.2017 USA: Z některých statistik se nejedna hlava zatočí

Ota Ulč
„Všecky kultůry sou stejně hodnotný!“ Což jakoby tvrzení takového nesmyslu mělo znamenat, že není rozdílu mezi vegetariány a lidožrouty, že bez povšimnutí množství získaných Nobelových cen v početných islámských státech nelze porovnávat s výkonem v Izraeli, státečkem miniaturního rozsahu.
více


20.4.2017 NĚMECKO: „Živá společnost“

Hugo Mueller-Vogg
Hugo Mueller-Vogg
Frank- Jürgen Wiese, před nedávnem šéf Spolkového úřadu pro migranty a uprchlíky a ještě několik dní představený Spolkového pracovního úřadu, poskytl Rheinischen Post interview, ve kterém se vyjádřil i k začleňování uprchlíků do pracovního trhu.
více


20.4.2017 PRÁVO: Norsko otáčí

Tomáš Zdechovský
Medializace případů Barnevernetu i v samotném Norsku začíná pomalu přinášet své ovoce. Vývoj za poslední zhruba jeden rok může dávat do budoucna naději i Evě Michalákové. Situace už se nyní nedá srovnávat s tou na konci roku 2014.
více


20.4.2017 TURECKO: Tato země už není spojenec

Roman Joch
Prezident Recep Tayyip Erdogan má nyní v Turecku po neúspěšném pokusu části armády o převrat 15. července loňského roku absolutní moc. Na tomto stavu nic nemění ani úspěch jeho referenda: po schválení jím navržených ústavních změn nebude jeho moc větší ani menší, než je teď – tedy absolutní.
více


20.4.2017 EVROPA: Mysleme taky na sebe

Jan Frank
Ohledně terorismu a masové muslimské migrace do Evropy platí v mezinárodních vztazích jedno velké tabu. Země jako Česko, Polsko a Maďarsko se navzdory vlastní imigrační strategii zdráhají říci, že jde o společný evropský bezpečnostní problém, který je smrtelně ohrožuje.
více


19.4.2017 TURECKO: Na cestě k novému osmanskému chalífátu

Luboš Zálom1
Referendum v Turecku posílilo postavení prezidenta Erdogana, a zasadilo tak další ránu tamnímu už tak dost vratkému sekulárnímu systému. Erdogan se v podstatě stal novým islamistickým chalífou.
více


19.4.2017 FRANCIE: Rozhodnou nerozhodní

Jan Vitek
V prezidentských volbách ve Francii jde o to, zda její neoliberální hospodářský a politický systém skončí, anebo se jeho pád znovu oddálí.
více


19.4.2017 GLOSA: Emeritních devadesát

Zbyněk Petráček
Největší křesťanské svátky převálcovaly leccos. Dokonce i mediálně zapadly 90. narozeniny emeritního papeže Benedikta XVI. Žije ještě vůbec? Tak se mohou ptát lidé, kteří sledují události jen v médiích hlavního proudu.
více


19.4.2017 ANALÝZA: V Sýrii zabíjel sarin

Karel Wágner
Přes všechno ohýbání faktů v masmédiích nelze některé souvislosti s „vraždě­ním krásných miminek“ v syrském Chán Šajchúnu zamlčet.
více


20.4.2017 AUSTRÁLIE: A zase ti naši krokodýli!

Voyen Koreis 2
Už jsou znovu ve zprávách. Ne, tentokrát nikoho nespolkli, dokonce ani nepokousali, tedy aspoň ne tento týden. Do zpráv je tentokrát dostali dva queenslandští poslanci náležející ke Katterově straně.
více


19.4.2017 EVROPA: O brexitu

Luděk Lisse
I když světem hýbe aktuálně petrohradský a stockholmský teroristický čin a vedle toho bombardování Sýrie ze strany USA, není od věci podívat se na to, jak nám začala probíhat jednání o brexitu a co se dá ze začátku těchto jednání dedukovat pro jejich i naši budoucnost.
více


18.4.2017 TURECKO: Říše na Bosporu VI. – A je tam!

Marian Kechlibar
Turecko má nového sultána. Sice o prsa, ale přece. Erdoğan může být prezidentem do roku 2029 – teoreticky. Prakticky nevěřím, že jej z úřadu vyprovodí někdo jiný, než samotná kmotřička Smrt.
více


18.4.2017 BLÍZKÝ VÝCHOD: Jako ozvěna dávného snu

Lubomír Stejskal
Měl jsem spoustu snů. Jeden ve věku začínajícího teenagera. Aby vedle sebe vlály vlajky Egypta, Jordánska, Sýrie, Libanonu – a Izraele. Na znamení vzájemného přátelství.
více


18.4.2017 SVĚT: Dvé nadrobitelů dějin českých i světových

Luděk Frýbort
Posílá mi jistá dobrá paní ze staré vlasti čas od času několik čísel týdeníku Respekt; a jak je najdu v poštovní schránce, už vím, že se zase budu moci potěšit úvahou z pera indicko-amerického publicisty Fareeda Zakarii.
více


18.4.2017 SVĚT: Velikonoční připomenutí

Ota Ulč
Dnes je zrovna Velký pátek, křesťanský den naprosto neveselý, z dobrých důvodů při rozhlédnutí k událostem na této naší prozatím jediné planetě. Podivné nepříjemné zvyklosti doprovázejí mohamedánské úsilí při krvavém úsilí s budováním dosud naštěstí nedosaženého globálního kalifátu.
více


18.4.2017 GLOSA: S Leninem ve vlaku

Zbyněk Petráček
Hledáte velikonoční příběh ne ze světa víry, ale reálné politiky? Tady je. Před 100 lety se odehrála akce, jež měla rozhodnout první světovou válku, ale nakonec vedla k ještě většímu chaosu.
více


18.4.2017 ESEJ: Demokratická civilizace...

Miloslav Bednář1
Klíčový geopolitický prostor mezi Německem a Ruskem si včetně Německa a Ruska zatím nevytvořil solidní demokratickou politickou kulturu. Proto je oproti např. Británii a USA poměrně snadno ovlivnitelný soustavnou dezinformační propagandou zaměřenou proti demokratické civilizaci.
více


17.4.2017 ANALÝZA: Trump, Putin a nová studená válka

Miloš Šuchma
kreml
Koncem února jsem si předčasně se zájmem přečetl časopis The New Yorker datovaný 6. března, který byl zajímavý informativním článkem z titulu tohoto článku, s podtitulem „Co je za ruském vměšování ve volbách v roce 2016 - a co je před ním?“
více