20.8.2017 | Svátek má Bernard


19.8.2017 MIGRACE: Tohle na nás nesvádějte

Jan Bejlek
Levicoví liberálové, kteří v médiích plédují za masové přijímání emigrantů, argumentují českým podílem na tamním vývoji, a to vývozem zbraní do těchto oblastí před listopadem 1989.
více


19.8.2017 MÉDIA: Amerika je zděšena z nástupu rasistů

Jan Bartoň
Všechna anglo-americká média mají nyní jedno hlavní téma. Donald Trump je buď skrytý, nebo jasný fašista a rasista. Najednou se diskutují věci, o kterých liberální Amerika nerada slyší.
více


19.8.2017 SVĚT: Proč USA nemají strategii vůči KLDR?

Jefim Fištejn
Pár hodin poté, co deník The Washington Post otiskl zprávu o tom, že dle údajů vojenské rozvědky Severní Korea již má vyvinutu jadernou hlavici, kterou může osadit balistické rakety značného doletu, prezident Donald Trump odpověděl neobyčejně ostrou výhrůžkou.
více


19.8.2017 USA: Sarkofág Roberta E. Lee

Jan Drábek
Co mladé kvítko jsem si během té poslední světové hrával v parčíku na pražském scénickém nábřeží kolem fontány, v které netekla voda, oslavující panovníka, jehož socha byla už odtud dávno odstraněna. Oslavovala se zde tedy prázdnota.
více


19.8.2017 BLÍZKÝ VÝCHOD: Izrael opět v ohrožení

Gita Zbavitelova 1
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v těchto dnech oznámil, že syrský režim Bašára Asada v posledních dvou měsících zvětšil území pod svou kontrolou dvaapůlkrát a ovládá už 40 % území předválečné Sýrie.
více


19.8.2017 NĚMECKO: „Vona“ je normální

Zbyněk Petráček
Srpen skýtá nevšední zážitek. Sledujeme národní volební kampaň v jedné zemi, která se ale přetahuje o pravidla pro celou Evropskou unii. Řeč je samozřejmě o Německu. Je-li Německo hegemonem EU, což je, volby v něm nemohou EU neovlivnit, to je jasné a zdaleka ne nové.
více


18.8.2017 CESTOVÁNÍ: Nečekaně inspirativní cesta do Toruně

Václav Klaus1
Obvykle píšu své zápisky ze vzdálenějších a exotičtějších míst, ale zdá se mi, že např. v Barceloně a Athénách už každý Čech byl, zatímco v severopolském Toruni skoro nikdo. Předesílám, že je to ten Toruň, což jsem netušil. Je to staré historické polské město na severu Polska.
více


18.8.2017 USA: Terorismus v Charlottesvillu

Roman Joch
Charlottesville je malebné historické městečko v srdci jižanského státu Virginia. Nachází se v něm Univerzita Virginie, kterou založil Thomas Jefferson, byl jejím prvním rektorem, a dokonce navrhl její centrální budovu, Rotundu.
více


18.8.2017 GLOSA: Kim lepší Fidela

Zbyněk Petráček
Severní Koreu mi byl čert dlužen, musí si říkat Donald Trump. Tedy pokud ho zcela nepohltil narcismus a pocit, že s heslem „America First!“ musí zvítězit. Proti Severní Koreji ne. To není obhajoba Kim Čong-una a jeho režimu, to je prosté konstatování faktu.
více


17.8.2017 USA: Trumpa fackovati

Zdeněk Holásek
To, co se děje v posledních pár dnech kolem nešťastného a politováníhodného incidentu v Charlottesville, jednoznačně ukazuje, jaká je současná úloha mainstreamových médií tištěných, vysílaných i internetových a kam až daleko zašla zaslepenost politiků komentujících tyto tragické události.
více


17.8.2017 SVĚT: Momentální značné severokorejské praktiky

Ota Ulč
V příjemném domácím prostředí ve společnosti několika přátel, každý z nás se sklínkou něčeho různě opojného, jsme různě dumali, v kterých končinách světa bÿ bylo neradno se právě vyskytovat.
více


18.8.2017 AUSTRÁLIE: Sága dvojího občanství se táhne dál

Voyen Koreis 2
Nedávno byli dva senátoři Zelených nuceni opustit parlament poté, co se ukázalo, že se narodili v jednom případě na Novém Zélandu, a v druhém v Kanadě, přičemž se nikdy oficiálně nevzdali občanství, jichž tímto nabyli.
více


17.8.2017 GLOSA: Proč Gándhí prohrál

Zbyněk Petráček
Včera v Pákistánu a dnes v Indii se slaví: 70 let nezávislosti si mladé politické národy užijí. O tom cosi víme. A podobně jako na Rakousko-Uhersko se může vzpomínat na Britskou Indii, jež skončila o půlnoci ze 14. na 15 .srpna 1947.
více


16.8.2017 ÍRÁN: Mladistvý zločinec

Lubomír Stejskal
Írán podepsal a ratifikoval mezinárodní Úmluvu o právech dítěte. Ta v článku 37 zaručuje, že za trestné činy spáchané osobami mladšími 18 let nebude ukládán trest smrti. Pro totalitní režim ajatolláhů to zjevně neplatí.
více


16.8.2017 EVROPA: K Západu se musí vrátit Západ

Václav Klaus1
Velmi si vážím toho, že od Vás dostávám Jagellonskou cenu, nejvyšší ocenění, které Vaše univerzita uděluje. Jako Čech ji přijímám s velkou pokorou. Jagellonské období bylo pro naše vzájemné vztahy v minulosti velmi důležité a je inspirací i pro dnešek.
více


16.8.2017 TERORISMUS: Pojmenovat zlo

Zbyněk Petráček
Je-li řeč o násilí v Evropě, většinou spadá do kolonky teror. Je-li řeč o násilí v USA, většinou spadá do kolonky rasové napětí či rasismus. Ale to, co se o víkendu událo ve virginském Charlottesvillu, se z kolonek vymyká.
více


15.8.2017 EGYPT: Stalo se v pátek jedenáctého

Lubomír Stejskal
Tři krátké zprávy z Egypta. O té nejděsivější referovala i česká média. Ve stanici Khoshid na vjezdu do Alexandrie narazil do stojícího vlaku přijíždějícího z Port Saidu (zřejmě porucha) jiný vlak vypravený z Káhiry.
více


15.8.2017 SVĚT: Nepěkné severokorejské počínání

Ota Ulč
V našich klimatických podmínkách v letních měsících udeří pořádná vedra, domorodci svá města vyprázdňují, nejen Prahu zaplňují turisté značně zahraniční.
více


15.8.2017 GLOSA: Bitva o Bělověž

Zbyněk Petráček
Bělověžský prales je dobrou zkumavkou přírody v tom stavu, jaký se ustálil po (zatím) poslední době ledové. Může být ale neméně dobrou zkumavkou módního politického fandění a nálepkování.
více


14.8.2017 SVĚT: Popleta Trump a božský vůdce Kim

Luděk Frýbort
Povím vám, nemá to lehké tenhle Donald Trump. Kdyby ze svého prezidentského stolce vyhlásil, že na topole podle skal zelený mužík zatleskal, veškeří liberálové, co jich po světě běhá, ho obviní z diskriminace zelených mužíků.
více


15.8.2017 HISTORIE: Zkáza lodi Wilhelm Gustloff

Jan Handl
Příběhy Titaniku nebo Lusitanie jsou notoricky známé, ale z hlediska počtu obětí nešlo ani v jednom případě o nejtragičtější námořní neštěstí. Smutné prvenství v tomto ohledu drží německá loď Wilhelm Gustloff, kterou potopila sovětská ponorka S-13 pár měsíců před koncem druhé světové války.
více


14.8.2017 SVĚT: Čína bude „neutrální“, pokud Kim napadne USA

Jan Bartoň
Čínští komunisté cítili povinnost sdělit světu, jak se mají věci kolem Severní Koreje. V případě útoku Kima na USA bude Čína „neutrální“, v případě útoku USA bude Čína „bránit svého souseda“.
více


14.8.2017 GLOSA: Jak to dopadlo s Nedou Aminovou

Lubomír Stejskal
Sedmého srpna jsem v článku Kolegyně v ohrožení psal o íránské blogerce a novinářce Nedě Aminové. V roce 2014 uprchla ze své země do Turecka, ovšem ani tam ji úřady nenechaly na pokoji.
více


14.8.2017 GLOSA: Čestné pionýrské

Zbyněk Petráček
Proč Kim Čong-un tolik děsí svět? Důvodů je dost. Počínaje tím, že je pokládán za šílence, přes fakt, že jeho sokem je Donald Trump, který je pro západní levici také spíše strašákem, až po takové „detaily“, že mezi Pchjongjangem a Washingtonem neexistuje horká linka pro případ průšvihu.
více


12.8.2017 EVROPA: Otrokářský gang z Newcastle odsouzen

Marian Kechlibar
Britská justice vynesla tresty nad členy gangu, který zotročoval nezletilé dívky ve městě Newcastle. Nejde o jedinou podobnou kauzu.
více


12.8.2017 USA: Vyhazov za názor

Ondřej Neff
Starší generace to má v živé paměti: pro studium i pro práci v řídicí funkci byly za minulého režimu kvóty. Moc nerozlišovala hodnotu mužů a žen, genderové otázky jí byly lhostejné a ten samotný pojem snad tehdy ani neexistoval, přinejmenším se nepoužíval.
více


12.8.2017 ROZHOVOR: Němci reagují pomaleji, ale...

Petr Robejšek
Co to předvádí administrativa Donalda J. Trumpa, či spíše on sám? Nejdřív najme nového ředitele komunikace, který komunikuje poněkud ostře. Pak nechá vyhodit „ředitele Bílého domu“ a najme nového, čtyřhvězdičkového generála.
více


12.8.2017 GLOSA: Téma pro Spielberga

Zbyněk Petráček
Kdo sleduje napětí mezi USA a Severní Koreou, propadá chmurám. Kimova říše zkouší jaderné nálože i dalekonosné rakety, tvrdí, že nálož už zmenšila tak, aby se vešla do střely, a hrozí, že v případě „americké provokace“ provede jaderný útok na ostrov Guam.
více


11.8.2017 EVROPA: Nejistá náplň evropských hodnot

Dan Drápal
Pokud dojde v západní Evropě k nějakému dalšímu teroristickému útoku (a pomalu si na ně začínáme zvykat), začnou se někteří politici dušovat, že si nedáme vzít svůj způsob života a své hodnoty.
více


12.8.2017 USA: Hra o trůny v Bílém domě

Roman Joch
Být tiskovým mluvčím prezidenta Trumpa není snadné, mírně řečeno. Jeden den se Bílý dům domluví na komunikační strategii k nějaké otázce.
více


11.8.2017 ÍRÁN: Byla to jen otázka času

Lubomír Stejskal
Byla jen otázka času, kdy v totalitním Íránu někoho seberou kvůli tomu, že cvičí, přesněji organizuje cvičení zumby. Tento taneční fitness program se samozřejmě šíří napříč kontinenty a rozhodně se nezastaví na hranicích muslimského světa.
více


11.8.2017 EVROPA: O těch kvótách a uprchlictvu

Luděk Frýbort
Pozoruji ty tance kolem uprchlických kvót a trochu se divím. Orgány spojené Evropy určují, kolik má která země přijmout běženců, političtí představitelé Republiky české ve vzácném souzvuku s obecným lidem to že tedy ne a že ani nohu.
více


10.8.2017 ŘECKO: A přeci se dluží!

Marian Kechlibar
Řecký soud shledal statistika Andrease Georgiou vinným z „porušení povinností“. Ten se brání, že pouze pracoval podle svého svědomí a odmítal přikrášlovat ekonomická data v zájmu vlády.
více


10.8.2017 ANALÝZA: USA už nebudou světovým četníkem

Roman Joch
Očekávat konzistentní americkou zahraniční politiku není na místě. Donald Trump může otočit o 180 stupňů kdykoli a v čemkoli.
více


10.8.2017 IZRAEL: Korunní svědek

Gita Zbavitelova 1
V Izraeli nabralo v posledních dnech prudký spád vyšetřování premiéra Binjamina Netanjahua kvůli podezření z korupce a ovlivňování médií.
více


10.8.2017 GLOSA: Evropský „rovný“ přístup...

Jaroslav Míth
Jak si tak čtu tu o výrocích nového francouzského prezidenta na adresu zemí V4, tu o nápadech jedné německé europoslankyně přesídlovat do východních členských zemí EU celé syrské vesnice, tu o výsledcích testů potravin, které potvrzují, že výrobek stejné značky pro Německo obsahuje maso a pro nás...
více