25.3.2019 | Svátek má Marián


25.3.2019 BLÍZKÝ VÝCHOD: Trumpův dárek Izraeli

Pavel Mareš
Americký prezident se oficiálně vyslovil pro trvalé uznání izraelské svrchovanosti nad částí Golanských výšin patřící původně k Sýrii, kterou Izrael obsadil v tzv. šestidenní válce r. 1967, a píchnul tak opět do vosího hnízda.
více


25.3.2019 BREXIT: Mayová ve vlastní pasti lapená?

Eva Kislingerová
Na konci března měla Anglie na základě výsledků referenda z června 2016 vystoupit z Evropské unie. Dnes víme, že se tak nestane.
více


25.3.2019 FEJETON: Reflexe dějin

Petruška Šustrová
Pozvali mě do vratislavské Vozovny na premiéru filmu Adama Turuly „Za vaše a naše otroctví“. A jen co jsem tu větu napsala, vidím, že ji musím trochu vysvětlit.
více


23.3.2019 TERORISMUS: Ohlédnutí za Christchurchem

Jaroslav Kovaříček
samopal AK-47
V době elektronických komunikačních prostředků jsme velmi často informováni o aktech terorismu kdekoliv na světě, a tak si na ně zvolna přivykáme.
více


23.3.2019 FRANCIE: Emmanuel I. a revoluce

Petr Robejšek
Francouzská vláda oznámila, že při demonstracích „žlutých vest“ budou nasazeni vojáci protiteroristické jednotky „Sentinelle“. To může být osudné rozhodnutí.
více


25.3.2019 SVĚT: O populismu

Luděk Frýbort
Jo, jo. Dřív za všechno mohli židi, teď zase populisti. Populistická vlna v Evropě sílí, varuje pan Fareed Zakaria v týdeníku Respekt z listopadu 2018…
více


25.3.2019 EVROPA: Konec EU?

Petr Holub1
Do voleb v Evropském parlamentu to jsou ještě dva měsíce, přesto přitáhly největší pozornost ze všech dosavadních voleb do zastupitelského sboru Evropské unie, přinejmenším pokud jde o tu část populace, která se o politiku zajímá.
více


23.3.2019 ŠVÉDSKO: Stíhají se penzisté, přijímají džihádisté

Judith Bergman
Podle tiskové zprávy Švédské bezpečnostní služby (Säkerhetspolisen, zkráceně Säpo) z 15. ledna 2019 představuje v současné době největší hrozbu pro Švédsko „islámský extremismus podněcující násilí“.
více


22.3.2019 NIZOZEMSKO: Vláda v nesnázích

Marian Kechlibar
Nizozemská koalice ztratila většinu v Senátu. Největšími vítězi středečních voleb jsou protiimigrační FvD a zelená GroenLinks.
více


22.3.2019 IZRAEL: Sympatizuje ministryně s fašismem?

Lubomír Stejskal
Na první pohled se to tak může jevit. Zejména pro diváky mimo Izrael, pro nehebrejské publikum.
více


21.3.2019 IZRAEL: Válka s Hamásem ve stylu Monty Python

Gita Zbavitelova 1
Palestinští teroristé z Pásma Gazy minulý čtvrtek poprvé od roku 2014 odpálili dvě rakety na Tel Aviv, naštěstí bez následků. Vláda premiéra Binjamina Netanjahua podnikla jako vždy v poslední době pouze umírněnou odvetu, i když tentokrát o něco důraznější.
více


20.3.2019 GLOSA: Shakespeare je nadšen

Pavel Svoboda EP
Předseda britského parlamentu prohlásil, že nemusí připustit další hlasování o brexitové dohodě. Tragikomické politické představení v Británii vykazuje smysl pro drama, který by musel uspokojit i renesančního klasika Williama Shakespeara. Jen těch dějství už je nějak moc.
více


21.3.2019 SVĚT: Šampionem v inkluzi je OSN...

Tomáš Zdechovský
Na OSN si cením toho, že je opravdovým šampionem v oblasti inkluze. Dává šanci i zástupcům těch států, které jsou v oblasti, v níž mají soudit jiné, samy přinejmenším velmi pozadu – třeba jako Írán v dodržování práv žen.
více


21.3.2019 CEJLON: Do kopců se pouštíme (2)

Ota Ulč
Umíráček tam rozkývala jak politika, tak ekonomika. Původem britského bohatství v cejlonských výšinách bývala káva. Ročně se tam produkovalo milion liber vynikající kvality.
více


21.3.2019 FEJETON: Zachovejte paniku

Ondřej Neff
Brno, Liberec Praha a další místa v Česku mají za sebou první Pátek pro budoucnost, tedy studentskou stávku inspirovanou švédskou středoškolačkou Gretou Thunberg.
více


21.3.2019 GLOSA: Dva muži v komíně

Zbyněk Petráček
Pamětníci si někdy oživují staré vtipy. Třeba ty o dialektice. „Dva muži propadnou komínem, jeden zůstane čistý, druhý je špinavý.
více


20.3.2019 TURECKO: Říše na Bosporu XII.

Marian Kechlibar
Předvolební mítinky v Turecku si v posledních dnech nevystačí jen s klasickými letáky.
více


22.3.2019 SVĚT: Rozbijte prasátko, nakupte americké vojáky

Pavel Jégl
Donald Trump si stěžuje, že spojenci z NATOdávají málo peněz na obranu. Tlačí na ně, aby obranné výdaje zvýšili. A chce je také přimět k tomu, aby platili víc za americké vojenské základny na svém území.
více


20.3.2019 GLOSA: Neomluvenka

Ondřej Neff
Zastavím se u dobré zprávy z uplynulých dnů. A že bylo těžké v té záplavě špatných a vůbec nejhorších zpráv něco pozitivního najít! Nic světoborného to samozřejmě není, jen maličkost.
více


20.3.2019 JAPANORAMA: Popmuzikální stesky

Milan Hubáček
V patnácti jsem se stal zapáleným fandou art čili prog rocku. Ovšem dlouhá léta jsem si musel vystačit jen s x-tou magnetofonovou kopií nahrávky svých miláčků.
více


19.3.2019 VELKÁ BRITÁNIE: Establishment proti domorodcům

Alexander Tomský (2)
Zmatek, chaos, rozvrat. Minulý týden přestaly platit v britském parlamentu zvyková i ústavní pravidla.
více


20.3.2019 SLOVENSKO: K prvnímu kolu prezidentských voleb

Lubomír Stejskal
Napíšu to přímo: ačkoli nesouhlasím se vším, co má v programu Zuzana Čaputová, jsem jejím sympatizantem. Čím mě oslovila?
více


19.3.2019 GLOSA: Co k tomu dodat?

Michal Adler
Tak nám i dětičky v Kanadě, za podpory svých bojovně pokrokových učitelů, stávkovaly proti klimatickým změnám. Do školy nešly.
více


20.3.2019 VENEZUELA: Špinavé tajemství škrtiče zeleného

Jan Vitek
Ze všech plazů jsou nejodpornější škrtiči. Obejmou oběť jakoby přátelsky, zapnou své nadměrně vyvinuté svalstvo a svírají a svírají.
více


20.3.2019 ESEJ: Jak potrestat Británii

Pavel Kohout
Tradičně uvažující Brit institucím Evropské unie nedůvěřuje. Největší odpor pak vyvolává snaha přetvořit EU v jednotný stát.
více


19.3.2019 GLOSA: Breivik od protinožců

Zbyněk Petráček
Před lety sestavil kanadský žurnalista Gwynne Dyer tři „nemožné“ novinové titulky: Papež se žení. Prezident Bush přiznal chybu.
více


19.3.2019 EVROPA: Macronova vize EU vůbec nemá vizi

Tomáš Zdechovský
Francouzský prezident Emanuel Macron zveřejnil k 5. březnu v předních evropských denících otevřený dopis „Za evropskou renesanci“, v němž představil svoji vizi reformy EU. Reformy, která by byla dobrá leda pro Francii.
více


19.3.2019 CEJLON: Do kopců se pouštíme (1)

Ota Ulč
Cestou se ale musíme vypořádávat s mnohými zátarasy: vojenská kontrola, předložte papíry, děkujeme vám, šťastnou cestu.
více


18.3.2019 TERORISMUS: Tahle země je naše...

Tomáš Vodvářka
„Tahle země je naše“ měli možná v ústech magoři s kvérem, kteří statečně postříleli na Novém Zélandu bezbranné lidi. Důvodem jejich činu mohla být i víra jejich obětí či jiná odlišnost.
více


19.3.2019 KATAR: Velkorysý sponzor francouzských mešit

Giulio Meotti
Ti, kterým záleží na stabilitě evropské demokracie, by se měli katarských aktivit ve Francii obávat. Leta letoucí byl Katar v důsledku jeho islámského fundamentalismu cílem kritiky a byl obviňován z údajné podpory Muslimského bratrstva, Íránu, ISIS, jednotek Al-Káidy, Hamásu, Talibánu a dalších...
více


18.3.2019 EVROPA: Ideologie vyhrává nad logikou

František Matějka
Když vyhraje ideologie nad logikou, fakty a zdravým rozumem, je to vždy pověstné Pyrrhovo vítězství. A právě takto s neuvěřitelnou vehemencí „vyhrává“ současná Evropská unie. Bohužel poraženými jsme my.
více


18.3.2019 EVROPA: Nový Napoleon už si zuby brousí

Markéta Šichtařová 5
Francouzský prezident Emanuel Macron zveřejnil počátkem března v evropských denících svou vizi Evropy nazvanou „Za evropskou renesanci“. Je nutno francouzského prezidenta pochválit: Marketingově to fakt dává.
více


18.3.2019 VELKÁ BRITÁNIE: Brexitové Q & A

Marian Kechlibar
Milí čtenáři, dostávám poměrně dost dotazů týkajících se aktuálního dění kolem brexitu, které vzhledem k blížícímu se datu začíná připomínat bublající kotlík s gulášem.
více


16.3.2019 EVROPA: Kluci budou jíst první

Marian Kechlibar
Před pár dny jsme se dozvěděli, že jedna ze škol v anglickém městě Birminghamu ustoupila rozezleným muslimským rodičům, kteří požadovali zrušení výuky o LGBT a genderu.
více


16.3.2019 GLOSA: Čestné talibanské

Zbyněk Petráček
Nepřítele můžete buď porazit, anebo se s ním dohodnout. To první si žádá vojenské vítězství, nejlépe kapitulaci soupeře. To, nač muselo v roce 1945 přistoupit Německo a Japonsko.
více


15.3.2019 HISTORIE: Pět nejhorších dozorkyň v koncentračních táborech

Jan Handl
Stráže v nacistických koncentračních táborech tvořili nejdříve výhradně muži. Nicméně zavedením ženských stráží do Osvětimi a Majdanku začala nová éra, jelikož se představitelé režimu přesvědčili o tom, že ženy tuto práci mohou vykonávat stejně dobře jako muži.
více