17.2.2018 | Svátek má Miloslava


17.2.2018 EVROPA: Možná mi někdo poradí…

Petr Andrle
Vytýkám před závorku, že nejsem bezvýhradným stoupencem Evropské unie. Pouze si neumím odpovědět na mnohé otázky, které uvádím v níže uvedeném textu. Třeba mi někdo na ně srozumitelně, konkrétně a bez otřepaných frází odpoví. Budu rád.
více


17.2.2018 EUROPA: Sloboda slova v EP platí – ak poslúchate

Richard Sulík
Sloboda slova v Európskom parlamente platí, ale len pokiaľ poslúchate. Dôkazom je odvolanie poľského europoslanca Ryszarda Czarneckého z podpredsedníckej funkcie v zákonodarnom zbore EÚ.
více


16.2.2018 ŠVÝCARSKO: Naše veřejnoprávní ticho o jednom referendu

Zdeněk Holásek
Tak nějak za úpěnlivého mlčení českých veřejnoprávních médií se ve Švýcarsku chystá něco v Evropě nevídaného. Na základě silné občanské iniciativy No Billag (to je vehikl, který vybírá za veřejnoprávní vysílání poplatky) proběhne dne 4. března 2018 ve Švýcarsku referendum.
více


16.2.2018 ŠVÉDSKO: Splní se sen Miloše Zemana?

Jaro Novák
swedish flag
Ve svém rozhovoru s redaktorem Reyem Korantengem v TV Nova 22.1 2018 odpověděl Miloš Zeman na otázku, co je jeho snem pro Českou republiku, následujícími slovy: „Můj sen je, že Česká republika by měla směřovat ke skandinávskému modelu sociálního státu, protože tento model je nejúspěšnějším v celé...
více


16.2.2018 ÚVAHA: Tři hlavy

Jan Drábek
Jsem pyšným nositelem celkem tří státních občanství a to má tu další výhodu, že každý měsíc přijdou poštou i jinak tři pensijní šeky. Poněkud stinnější stránka celé věci spočívá v tom, že musím tu a tam vysvětlovat činy tří dosti rozdílných hlav států. A to i přesto, že jsem ani jednu z nich...
více


16.2.2018 IZRAEL: Válka s mloky

Lubomír Stejskal
Jsou roztaženi široko daleko. Vládnou íránskému lidu, přímo či nepřímo zasahují do poměrů v Iráku, Sýrii, Libanonu a Jemenu. Íránští ajatolláhové a jejich politický vliv a vojenská přítomnost. Chovají se jako Čapkovi mloci.
více


15.2.2018 NĚMECKO: Vzestup a pád komandéra Schulze

Marian Kechlibar
Martin Schulz už není předsedou německé sociální demokracie. Během posledního roku sehrál všechny možné role – od očekávaného spasitele strany až po vyvrhele.
více


14.2.2018 BLÍZKÝ VÝCHOD: Největší útok Izraele v Sýrii za 36 let

Gita Zbavitelova 1
V sobotu došlo k vážnému konfliktu mezi Izraelem a Íránem v Sýrii, který znamená zásadní bod zvratu v jejich dosud skryté válce.
více


15.2.2018 MIGRACE: Zlaté kapradí

Luděk Frýbort
Co jsem se dozvěděl z jednoho postašího čísla Lidovek: dle studie amerického průzkumného ústavu Pew Research Center prý bude do třiceti let každý desátý Němec muslim!
více


15.2.2018 BLÍZKÝ VÝCHOD: Sestřelen v Sýrii

Zbyněk Petráček
Sestřelení letadla nad Sýrií není něco, co „dělá zprávy“. Ztráty tam zaznamenal už leckdo – Turci sestřelili letadlo Rusům, povstalci vládě a nedávno též Rusům.
více


14.2.2018 NĚMECKO: Škatulata v SPD na obzoru

Zdeněk Holásek
V německé SPD opět proběhne v brzké době jejich novodobá disciplína spočívající v takzvané komisionelní instalaci předsedy strany. Vypadá to jako volba, ale není to volba.
více


15.2.2018 VZPOMÍNKA: Gradiste

Vladimír Karpenko
Mezinárodní rychlík Balt-Orient Expres dorazil do Kluže v půl páté ráno, místo ve tři čtvrtě na tři, jak stálo v jízdním řádu. Zpoždění nám přišlo vhod, blížilo se svítání a začaly jezdit městské autobusy.
více


14.2.2018 CZEXIT: Otázka pro referendum

Jan Bartoň
Andrej Babiš si nepřeje v celostátním referendu hlasovat o setrvání či vystoupení z EU. Přitom jsme o vstupu do EU hlasovali. Brzy po vstupu do EU přišla Lisabonská smlouva, podle které už v některých otázkách není nutná shoda.
více


14.2.2018 EVROPA: Merkelová před soudem?

Václav Vlk st.
Rychlost, s jakou se rozpadá představa o nikdy nekončící vládě Mutti Merkel, je neuvěřitelná. To, co se zdálo jako neměnné, politika v Evropě vše ovládajícího Německa, se hroutí.
více


13.2.2018 HISTORIE: Trestanci na ostrově Sarah (2)

Voyen Koreis 2
Život trestanců na nepatrném ostrůvku Sarah byl těžký, pro mnohé prostě netolerantní. Ne každý ale uvažoval o útěku po moři či divočinou. Někteří jednoduše chtěli spáchat sebevraždu.
více


12.2.2018 HISTORIE: Trestanci na ostrově Sarah (1)

Voyen Koreis 2
Ostrov Sarah se nachází u západního pobřeží mnohem většího ostrova dnes zvaného Tasmánie, který se ale až někdy do poloviny 19. století zval Van Diemen’s Land. Má zhruba jen pouhých osm hektarů.
více


13.2.2018 NĚMECKO: Martin Schulz právem prohrál všechno

Petr Robejšek
Odstupující předseda německé sociálně-demokratické strany Martin Schulz dokázal něco zcela výjimečného. Během několika měsíců svého předsednictví stačil popřít své sliby, rozštěpit svou stranu a zničit svou politickou kariéru.
více


13.2.2018 SVĚT: Celkové hodnocení, kde nejlépe pobývat

Ota Ulč
„Ty se máš, hajzle jeden,“ nejednou jsem takto vyslechl. Kde si vlastně lidé nejvíc lebedí? USA nebo Amerika, jíž jsem občanem, jakož i někdejší ČSR, ČSSR a nynější ČR?
více


12.2.2018 NĚMECKO: Schulz nám spadla

Zdeněk Holásek
Tak Lidové noviny měly v sobotu skvělý otvírák o procesu s chlápkem, který v Chomutově před časem vystřílel zásobník do jiného chlápka, jak squatteři obsadili usedlost Šatovka.
více


12.2.2018 SVET: Feministky miškujú mužov

Gustáv Murín
Miškovanie je stará farmárska technika zbavovania hospodárskych, či domácich zvierat pohlavných orgánov, aby boli doslova bezpohlavné. Absurdná predstava u ľudí má, bohužiaľ, reálny základ.
více


12.2.2018 VZPOMÍNKA: Hory

Vladimír Karpenko
Šel jsem pomalu, a klackem zkoušel hloubku louží na prašné silnici. Za mnou, přiměřeným tempem, jel můj bratr v našem ojetém voze, a označeným hlubinám se vyhýbal. Dnes, kdy se jezdí za adrenalinem do vzdálených krajů, se možná ptáte, kde tohle bylo. V létě 1967 ve vnitrozemí Bulharska.
více


12.2.2018 FEJETON: Marné volání

Petruška Šustrová
Vím už dlouhá léta, že Polákům vadí, když se použije obrat „polské koncentrační tábory“. Na otázku proč dostane člověk logickou odpověď: protože nebyly polské. Polský stát je nezřídil ani neprovozoval, ani nemohl, neměl na okupovaném polském území oficiální pravomoc. Byly to nacistické tábory.
více


10.2.2018 V. BRITÁNIE: Soudy šaría a sexuální zneužívání

Khadija Khan
muslimka
Poslední skandál, který vypukl ohledně sexuálního vykořisťování muslimských žen britskými islámskými duchovními, je dalším důkazem toho, jak Británie předstírá slepotu před odpornými záležitostmi, které se jí dějí přímo před nosem.
více


10.2.2018 ÚVAHA: Reflexe na šest minut a třicet čtyři vteřiny

Vladimír Cícha
Je to reakce na video záznam z 19. ledna 2017, z předvečera inaugurace před několika dny zvoleného pětačtyřicátého prezidenta Spojených států amerických Donalda Trumpa, emailem zaslaný krajanem a kamarádem žijícím již dlouho v Los Angeles.
více


10.2.2018 USA: Donald Trump, rok první

Martin Pánek
Donald Trump v kampani sliboval, že postaví zeď, ukončí imigraci muslimů, zruší Obamacare, navrátí do Ameriky pracovní místa ve výrobě a ukončí politickou korektnost.
více


9.2.2018 USA: Složitá hra s Kremlem

Jefim Fištejn
Tak, jak nařídil Kongres, k poslednímu lednu americké ministerstvo financí zveřejnilo seznam ruských oligarchů s majetkem přes miliardu dolarů a nejvyšších funkcionářů ruského státu. Publikace seznamu vyvolala více otázek, než poskytla odpovědí.
více


9.2.2018 NĚMECKO: Být Charlie?

Jaroslav Míth
Atentát na francouzský satirický časopis Charlie Hebdo byl spáchán 7.ledna 2015. Následujících pochodů Je sius Charlie se zúčastnila i Angela Merkelová a hlásila se tak ke svobodě projevu.
více


9.2.2018 NĚMECKO: Truchlohra

Luděk Frýbort
Málem jsem se chtěl začít pošklebovat oběma velkým německým stranám, CDU paní kancléřky Merkelové a sociálním demokratům páně Schulzovým, že se bez nějakého týdne už půl roku dohadují o slepení koalice a pořád ne a ne se na něčem dohodnout.
více


9.2.2018 TERORISMUS: Mohamed a šílená teta Žofie

Václav Vlk st.
Co má proboha Mohamed společného s tetou Žofií, řekne si čtenář. No, osobně asi moc ne, ale v tom, co se děje kolem nás, mnoho.
více


9.2.2018 EVROPA: Dublin IV a jeho důsledky

Roman Lenský
Na veřejnost stále prosakují zprávy o připravovaných změnách celoevropské azylové a imigrační politiky, tzv. Dublin IV. Cílem tohoto článku není zabývat se podrobnostmi a časovým plánem těchto změn.
více


8.2.2018 MIGRACE: Zápisky z Bruselu

Jan Skopeček
Brusel mě jako město a turistický cíl nikdy moc nezaujal a nelákal. V druhé polovině ledna jsem ale do Evropského parlamentu v Bruselu odjel na svoji první „zahraniční cestu“ v pozici poslance Parlamentu ČR.
více


8.2.2018 NĚMECKO: Bitva o slučování rodin

Marian Kechlibar
Poté, co vyjednávání o tzv. Jamajce selhalo, vrátila se CDU/CSU zpět k oblíbenému formátu velké koalice (se SPD) a po nějaké době se jí podařilo přesvědčit jejího předsedu Martina Schulze, aby na tuto myšlenku také přistoupil.
více


8.2.2018 USA: Podivné americké výviny

Ota Ulč
Již nám uplynul první měsíc v novém roce končícím pro Čechy tradičně významnou osmičkou. Zde za velkou atlantickou louží došlo k vývoji bez precedentu v celé americké historii.
více


8.2.2018 GLOSA: To není slovo Boží

Zbyněk Petráček
Kanada změní jeden verš své hymny. A ačkoliv od rozhodnutí uplynulo už několik dnů, stále se o něm debatuje. I u nás. Změna verše „Láska pravého vlastence vede všechny tvé syny“ na „vede všechny z nás“ se vykládá i jako další útok pokrokové levice na tradiční hodnoty.
více


7.2.2018 PÁSMO GAZY: Situace je stále horší

Gita Zbavitelova 1
Místo očekávaného zrušení egyptské blokády, otevření hranic a zlepšení hospodářské situace se poměry v pásmu Gazy neustále zhoršují a podle pozorovatelů jsou nejkatastrofálnější, jaké kdy byly.
více


7.2.2018 PRÁVO: Minovým polem současné polsko-izraelské krize

Lubomír Stejskal
V pátek 26. ledna polský Sejm a ve čtvrtek 1. února polský Senát schválil kontroverzní zákon týkající se jednoho specifického aspektu holocaustu. Nyní se čeká na podpis prezidenta Dudy.
více