12.12.2018 | Svátek má Simona


12.12.2018 NĚMECKO: Nová tvář v čele CDU

Marian Kechlibar
Milí čtenáři, ptáte se mě v mnoha e-mailech a zprávách na to samé: co čekám od CDU, které nově předsedá sárská politička Annegret Kramp-Karrenbauer, zvaná krátce AKK?
více


12.12.2018 BLÍZKÝ VÝCHOD: Zločin na zastávce

Lubomír Stejskal
Už o tom zvěrském útoku Arabů na nevinné lidi v Judeji v Zemi izraelské psal (10/12) kolega Martin Braun - jako první - a já mu za to děkuji. Někdy jsou stránky blogerů na českém internetu tou nejrychlejší zpravodajskou agenturou.
více


12.12.2018 MÉDIA: Proč novináři tak špatně odhadli Macrona?

Petr Robejšek
Zadejte v těchto dnech na news.google.com heslo „Macron“ a vyskočí na vás spousta textů, které se předhánějí v dramatických popisech.
více


12.12.2018 GLOSA: Den práv i výstrahy

Zbyněk Petráček
Kdybyste náhodou zapomněli, že 10. prosinec je Dnem lidských práv (10. prosince 1948 přijala Všeobecnou deklaraci lidských práv OSN), může se připomenout sám.
více


10.12.2018 FRANCIE : Jak dlouho může trvat prozatím?

Jan Vitek
Chcete vědět proč? Pod záminkou úspor energie nám podstrčili nové žárovky, jsou drahé a špatně svítí, ale jsou ekologické. Ve společné garáži máme osvětlovací systém, který taky šetří energii, protože se sám vypíná a občas se zapomíná zapnout. Onehdy tam někdo poplácal paní Gilberte S.
více


11.12.2018 BIG BEN: Další habaďůra s migrací

Benjamin Kuras
Všímejme si, jak jsou ty útoky na civilizaci čím dál hustější, záludnější a lstivější. Když jsme díky dobře informované vládě odpálkovali Globální pakt o migraci podepisovaný v Marrákeši, přehlédli jsme, že byl pod ním zasunutý druhý „globání kompakt“, tentokrát o „uprchlících“, v domnění, že jde o...
více


11.12.2018 SVĚT: Pro migraci, nebo pro Rusko?

Tomáš Guttmann
Před týdnem odhalila izraelská tajná služba Šin Bet plán Hamásu provést útoky v Izraeli pomocí pacientů z Gazy, které Izrael z humanitárních důvodů léčí ve svých nemocnicích; arabští pacienti trpící rakovinou byli získáni k bombovým útokům proti doktorům v Izraeli, kteří je léčí.
více


11.12.2018 FRANCIE: Země se řítí do katastrofy, Macrona to nezajímá

Guy Millière
11. listopadu 2018 oslavil francouzský prezident Emmanuel Macron 100. výročí ukončení první světové války tím, že pozval hlavy sedmdesáti států do Paříže a uspořádal nákladné, zbytečné a velkolepé „Fórum míru“, které nic nepřineslo.
více


11.12.2018 SVĚT: Mohamedán nesmí přestat být mohamedánem 2

Ota Ulč
Minule jsem se soustředil na značně kruté počínání iráckého režimu i s věšením dětí a nad vším svatá slova nedotknutelných ajatolláhů. T
více


12.12.2018 FRANCIE: Macron je jako Marie Antoinetta

Jaroslav Míth
Protesty Žlutých vest ve Francii proti zvýšení daně z pohonných hmot symbolizují, že mnohá naoko „krásná ekologická opatření“ mají ve skutečnosti charakter odstrčení příslušníků nižší a střední třídy od civilizačních výdobytků.
více


10.12.2018 NORSKO: Za všechno můžou ti hrozní Češi!

Tomáš Zdechovský
Bývalá norská velvyslankyně v České republice ukázala neskutečnou míru absence norské sebereflexe. Přesvědčit jsme se o tom mohli na nedávném semináři „Norská péče o děti v mezinárodních očích“, který se konal 22. října v Oslu.
více


10.12.2018 SVĚT: Trudné přemýšlení nad rozvojovým tsunami

Luděk Frýbort
Přihodilo se dnes už před sedmi a půl lety v japonské Fukušimě, že vlna tsunami zaplavila tamní jadernou elektrárnu. Jaké způsobila škody, si už přesně nevzpomínám, zato si velmi dobře vzpomínám na ty rámusy, co se kolem toho strhly.
více


8.12.2018 IZRAEL: Tunely jako důkaz

Lubomír Stejskal
Nejen zahraniční, ale také několik českých sdělovacích prostředků přineslo v úterý 4/12 zprávu, že na libanonsko-izraelské hranici byly objeveny podzemní tunely. Instaluje je teroristická organizace Hizballáh.
více


8.12.2018 PRÁVO: Čeští kamioňáci nejsou pašeráci lidí!

Tomáš Zdechovský
Je to neuvěřitelné, ale je to tak. Pokud jste řidič kamionu, měl byste neustále monitorovat svůj náklad a kamion, jinak jste prostě pašerák. Alespoň tuto logiku používají francouzské a britské úřady vůči řidičům.
více


8.12.2018 EVROPA: V5exit

Petr Kolář
Současná situace v Evropě se vyvíjí podle hesla: „Ještě nezoufejte, bude hůř.“ Nicméně tzv. ‚elity‘ předstírají, že vlastně není vůbec ani blbě. Naopak, přiléváním oleje do ohně ty požáry uhasíme.
více


8.12.2018 EVROPA: Rozpad Francie

Giulio Meotti
Americký prezident Donald Trump a francouzský prezident Emmanuel Macron se jen několik dní před Trumpovou návštěvou Francie dostali do veřejného diplomatického střetu.
více


8.12.2018 GLOSA: Ptejme se na plán B

Zbyněk Petráček
Tak jako často, i k poslední schůzce ministrů zahraničí NATO lze říci: Přinesla dvě zprávy, dobrou a špatnou. Kterou chcete první? Většinou tu dobrou. Tady je.
více


7.12.2018 EVROPA: Úvahy o nadcházejícím víkendu

Marian Kechlibar
Dnes trocha úvah a přemýšlení nahlas, milý čtenáři. Mám meditativní náladu a rád bych sepsal, o čem jsem poslední dobou přemýšlel.
více


7.12.2018 AUSTRÁLIE: Vláda pod Scottem Morrisonem

Voyen Koreis 2
Australská media nejsou nepodobná těm americkým. Nebo i českým. Většinou v nich tak trochu převládá ono levičácké smýšlení. Poslední dobou se v australských mediích prudce rozmohla jedna zlá epidemie.
více


7.12.2018 IZRAEL: Korupčník Netanjahu

Gita Zbavitelova 1
Izraelskému premiérovi Binjaminu Netanjahuovi hrozí už tři trestní stíhání – policie v těchto dnech doporučila generálnímu prokurátorovi, aby ho obžaloval v další kauze.
více


7.12.2018 VZPOMÍNKA: Zemřel velký americký prezident

Václav Klaus1
V poslední listopadový den zemřel v úctyhodném věku 94 let – pro mne poslední velký – americký prezident George Bush. Skoro se mi zdá zbytečné dodávat „Bush starší“.
více


7.12.2018 GLOSA: Břímě žlutého muže

Zbyněk Petráček
O „břemenu bílého muže“ se raději nemluví. Připomíná Kiplinga a západní kolonialismus. Navrhne-li někdo – jako zmocněnec německé vlády Günter Nooke – výstavbu nových měst v Africe řízených Západem, aby se snížil tlak na migraci, schytá to za kolonialistické uvažování.
více


6.12.2018 FRANCIE: Ať jedí koláče – a jezdí Teslou

Marian Kechlibar
Nejprve k titulku, slušelo by se totiž uvést jedny historické fake news na pravou míru.
více


6.12.2018 USA: Negativa pozitivní diskriminace

Ota Ulč
Začátkem prosince 2002 Nejvyšší soud ve Washingtonu po téměř čtvrt století trvající neochotě se rozhodl přece jen kousnout do kyselého jablka zvaného Affirmative Action.
více


6.12.2018 USA: Donald Trump ví, co dělá…

Luboš Smrčka 1
Kdysi jsem popsal politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa jako destrukční konstruktivismus. Jeho vize je rozbít něco nefunkčního a postavit ze zbytků cosi užitečného.
více


6.12.2018 JAR: Glorifikace teroristů? Žádný problém

Lubomír Stejskal
Sandton je část Johannesburgu, nejpočetnější aglomerace v JAR. Bývá nazýván „Africa’s Richest Square Mile“ – nejbohatší africkou čtvereční mílí. Od nynějška má ještě jedno šokující unikum.
více


5.12.2018 FRANCIE: Kam se podějí peníze, které vyděláš

Jan Vitek
Tohle řekl král módy Karl Lagerfeld během kampaně v roce 2008 pro zavedení žluté vesty pro řidiče ve Francii. Měli ji navléknout, když zastaví v provozu a vystoupí, aby je kolemjedoucí dobře viděli.
více


5.12.2018 ŠPANĚLSKO: Andaluský obrat doprava

Marian Kechlibar
V nejlidnatějším regionu Španělska přišla levice poprvé po 36 letech o většinu. Do parlamentu se dostala i nová protiimigrační strana VOX.
více


5.12.2018 FRANCIE: Střední třída v ulicích, kapitalistická revolta

Pavel Jégl
Emmanuel Macron se během francouzských prezidentských voleb představoval jako sociální liberál. Přesto je jeho politika v lecčems antiliberální. A také antisociální.
více


5.12.2018 OSOBNOST: Osvoboditel východní Evropy

Roman Joch
Poslední americký prezident, který byl gentlemanem ze staré školy. Slušnost, ohleduplnost, mírnost v jednání. V postprezidentském období jeho drobné excentricity: když mu bylo pětaosmdesát, oblíbil si tandemové seskoky padákem – a taky křiklavě barevné ponožky.
více


4.12.2018 GLOSA: Proč nejedí koláče?

Zbyněk Petráček
Vyrazí-li Francouzi do ulic dělat kravál, nemusí to ještě signalizovat revoluci. Ve Francii je to tradice. Přesto jsou akce „žlutých vest“ na žebříčku vysoko. Největší občanský nepokoj za víc než dekádu, píší agentury. Jisté je, že francouzská vláda zvažuje vyhlásit výjimečný stav.
více


4.12.2018 GLOSA: Ani nahá, ani oblečená

Lubomír Stejskal
lu V egyptské metropoli se konal od 20. do 29. listopadu Káhirský filmový festival. Zlatou pyramidu získal koprodukční film Uruguaye, Argentiny a Španělska „La noche de 12 aňos“ (Dvanáctiletá noc).
více


4.12.2018 MIGRACE: Už i Hillary je "extrémistka"?

Robert Miller
Vítačům i Bruselu teď Hillary Clintonová neudělala radost, když na jejich pískovišti “světa bez hranic a neomezené imigrace“ rozšlápla jim tak milé bábovičky.
více


4.12.2018 USA: Kladivo na tvrdohlavý tisk

Jan Vitek
Julian Assange, novinář a zakladatel Wikileaks, je uzavřený v nedobrovolném asylu na ekvádorském velvyslanectví v Londýně. Je odříznut od veškerého styku s vnějším světem. Nemůže přijímat návštěvy, telefonovat, nemá internet.
více


4.12.2018 SVĚT: Mohamedánský feminismus

Ota Ulč
Mohamed Atta, který se přičinil o zkázu první věže manhattanského World Trade Center, sepsal závěť s instrukcemi, že si nepřeje, aby těhotná žena nebo jiná nečistá osoba se zúčastnila jeho pohřbu.
více


3.12.2018 ITÁLIE: Boj na dvou frontách

Jan Bartoň
Itálie nyní svádí válku slov s komisí EU o rozpočtu na rok 2019. Vedle toho ale přijímá nové zákony, které výrazně ztěžují získání práva na azyl v Itálii. Italští poslanci nová opatření přijali obrovskou většinou hlasů.
více