25.4.2019 | Svátek má Marek


25.4.2019 UKRAJINA: Tomáš Petříček prostě umí

Zdeněk Holásek
Když se chcete trochu pobavit, tak si přečtete nebo poslechnete nějaké prohlášení našeho ministra zahraničního nevměšování Tomáše Petříčka k nějaké zahraniční politické události. Třeba k situaci v Lybii, kde se ráčí náš pan papouškující ministr opět mýlit s celou EU v podpoře „vlády“ v Tripolisu.
více


25.4.2019 SVĚT: Jak Židé kradli v Egyptě hrnce a financovali Hitlera

Ota Ulč
Vizme, jak dědicům někdejší náramné civilizace (matematika, astronomie, lékařství) se teď pramálo daří.
více


25.4.2019 SRDCE ŠPANĚLSKA 3: Segovia a velikonoční procesí

Marian Kechlibar
Severozápadně od Madridu, v mírně zvlněné krajině severní Kastilie, leží Segovia. Je to takové polo-Toledo: o něco menší rozlohou a počtem obyvatel. I ty turistické davy jako by byly zhruba poloviční.
více


25.4.2019 NĚMECKO: Protiruské sankce a Nord Stream 2

Jan Bartoň
V rámci podivných sankcí proti Rusku po okupaci Krymu pokračují přípravy na plynovod Nord Stream 2, který má do Německa vést plyn z Ruska. Evropská lidová strana vyhlašuje, že ho nechce.
více


25.4.2019 UKRAJINA: Show voliče okouzlila

Josef Mlejnek jr.
Volodymyr Zelenskyj ve druhém kole ukrajinských prezidentských voleb svého soupeře doslova převálcoval, když obdržel přes 70 procent hlasů, kdežto Petro Porošenko zhruba čtvrtinu.
více


24.4.2019 SVĚT: O dvojím metru

Jiří Weigl
Ve víkendových prezidentských volbách na Ukrajině porazil člověk bez jakékoliv politické zkušenosti, herec Volodymyr Zelenskyj reprezentanta zkorumpovaného vládnoucího prozápadního establishmentu a dosavadního prezidenta Petra Porošenka.
více


24.4.2019 SVĚT: Otloukánek Trump a kovboj Reagan

Luděk Frýbort
Oznámila onehdy naše spanilomyslná paní kancléřkyně Angela Merkel, že vláda Donalda Trumpa od ní nemůže očekávat vstřícné jednání. Světové agentury k tomu hlásí že jakmile ta slova dolehla k sluchu páně Trumpovu, okamžitě si dal nohu za krk.
více


24.4.2019 EVROPA: Kritika islámu je trestná

Judith Bergman
Několik evropských vlád dalo svým občanům jasně najevo, že kritika evropské migrační politiky a migrantů je pod hrozbou trestu zakázána a může vést k zatčení, stíhání a dokonce i k odsouzení.
více


23.4.2019 ROZHOVOR: Že by snad na Srí Lance útočili buddhisté?

Andor Šándor
Myslím si, že se to takto dá říct. Přiznám se, že jsem specificky nesledoval Srí Lanku, ale vím, že řada mých přátel tam jela na dovolenou. Neměl jsem to za nějaké místo, které by bylo problematické.
více


23.4.2019 SVĚT: O tancích kolem horké kaše

Luděk Frýbort
Zabíjejte je všude, kde je dostihnete, a vyžeňte je ze zemí, odkud oni vás vyhnali, vždyť svádění od víry je horší než zabití. Avšak nebojujte s nimi poblíže Mešity posvátné, dokud oni s vámi zde nezačnou bojovat.
více


23.4.2019 HISTORIE: Stesk po vrahovi

Tomáš Vodvářka
Není to poprvé, kdy nostalgie ruských občanů způsobí, že jeden z nejhorších diktátorů a masových vrahů je předmětem zbožného uctívání.
více


23.4.2019 MAROKO: Klíčový partner

Tomáš Zdechovský
Maroko je naším klíčovým partnerem v boji proti terorismu a při zvládání migrace, kdy spolupráce s ním je nezbytně nutná i pro naši bezpečnost. A to si řada jeho kritiků neuvědomuje.
více


22.4.2019 TERORISMUS: Útok na Srí Lance

Lubomír Stejskal
Z velikonočního rozjímání mě vytrhl ďábelský čin. Jeden z nejhorších svého druhu. Praha je od Kolomba vzdálená přes sedm a půl tisíce kilometrů. Přesto mým nitrem nedělní (21/4) teroristický masakr otřásl.
více


23.4.2019 JIŽNÍ AFRIKA: Potřebné náznaky správným směrem

Ota Ulč
Od pádu apartheidu v roce 1994 už uplynulo už skoro čtvrt století, značné množství tamějšího obyvatelstva všemožných ras, zejména s vyšším vzděláním, již opustilo svou rodnou zemi. Mnohými směry zamířili, přitažlivým cílem z důvodů jak politických i meteorologických se stala nejen Austrálie.
více


23.4.2019 SRDCE ŠPANĚLSKA 2: Toledo

Marian Kechlibar
Půl hodiny jízdy rychlovlakem od Madridu leží staroslavné Toledo, město opevněné samotnou přírodou. Řeka Tajo tu vytvořila oblouk kolem skalnatého kopce, čímž vznikla výborná obranná pozice.
více


22.4.2019 HISTORIE: Kápo z bloku smrti

Tomáš Kubín
Osvětim. Až navštívíte tento vrchol vražedného důvtipu panské rasy, půjdete jistě v základním táboře do bloku 11. „Blok smrti“ má v podzemí peklo v pekle, Kommandanturarrest, táborové vězení.
více


22.4.2019 EVROPA: Hořící katedrála Notre-Dame, podezřelé souvislosti

Robert Troška
Notre-Dame, pařížský chrám Matky boží, křesťanský symbol v dnešní silně sekularizované multikulturní Francii, vzplál na začátku velikonočního týdne v pondělí 15.4.2019 večer kolem 19,00 hod.
více


22.4.2019 SRDCE ŠPANĚLSKA 1: El Escorial a Údolí padlých

Marian Kechlibar
Milí čtenáři, tak jsem zase na pár dní vyrazil na cesty a to znamená, že několik dalších článků nebudou texty o politice, ale reportáže. Sice se v nich vždycky politika mihne, ale jen okrajově.
více


20.4.2019 ROZHOVOR: Katedrála v muslimské čtvrti...

Alexander Tomský (2)
Nenávist je možná příliš silný výraz. Velká většina muslimů prostě považuje své náboženství a civilizační návyky za nadřazené evropské sekulární kultuře tolerance a individuální svobody.
více


20.4.2019 USA: Sleva na výpalném jako pobídka

Jan Vitek
Představte si, že hostíte svého šéfa. Po večeři si ten dobrý muž pohladí břich, krkne, pak usrkne Courvoiseru, vezme si pravé Havana, které jste mu nabídli, zapálí, vypustí namodralý obláček a řekne.
více


20.4.2019 ÍRÁN: Zatykač místo ovací

Lubomír Stejskal
Raději se do vlasti nevrátila... Mladá žena, čtyřiadvacetiletá Sadaf Khademová, o níž mnozí slyší dnes poprvé. Především ti, kdo se příliš nezajímají o ženský box.
více


20.4.2019 GLOSA: Umučení svaté Grety

Zbyněk Petráček
Kde hledat středobod Velikonoc léta Páně 2019? V příběhu Ježíše Krista, jeho umučení? Ne tak docela.
více


19.4.2019 EVROPA: Co znamená brexit?

Pavel Svoboda EP
Brexit means brexit, brexit znamená brexit, oznámila premiérka Mayová po referendu před téměř třemi lety.
více


18.4.2019 SVĚT: Jižní Afrika posléze po apartheidu

Ota Ulč
Září a říjen - dva plné měsíce jsme strávili popojížděním touto velkou zemí křížem krážem. Urbanistické metropole a divočiny, potkávat se se spoustou zvířátek, od tvorů mrňavých až po veležirafy.
více


18.4.2019 FEJETON: Čekání na frašku

Ondřej Neff
Abych dlouho nečaroval se slovíčky, nikdy jsem nebyl příznivec Juliena Assange a jeho WikiLeaks a jsem rád, že mu Ekvador přestal poskytovat útočiště na své ambasádě v Londýně.
více


19.4.2019 EVROPA: Protestní strany slaví úspěchy i ve Skandinávii

Petr Robejšek
Již několik let obchází Evropou strašidlo protestních stran a ruší ospalé pokyvování v parlamentech Německa, Rakouska, Itálie, Nizozemska, Švédska a také Finska.
více


18.4.2019 EVROPA: Kostely poničené, pokálené nebo podpálené

Raymond Ibrahim
Raymond Ibrahim
Ve Francii jsou podle německého webu PI-News každý den znesvěceny v průměru dva kostely. V roce 2018 ve Francii proběhlo 1 063 útoků na kostely a křesťanské symboly jako jsou kříže, obrazy a sochy.
více


17.4.2019 USA: Demokraté vs. Trump

Vladimír Cícha
Možná že ten, kdo byť jen v mírné míře sleduje dění ve Spojených státech amerických v posledních dvou letech, může mít pocit podobný mému. Vidím totiž Donalda Trumpa jakoby převtěleného do Sochy svobody, do níž se dnem i nocí opírají divolké vlny ve volbách poražených demokratů, divé vlny zcela...
více


17.4.2019 BREXIT: De Gaulle by Britům řekl Non

Pavel Jégl
Brexit se táhne jako šňůra na prádlo. Po téměř třech letech od referenda, ve kterém se poddaní královny Alžběty vyslovili pro odchod z Evropské unie, pořád není jasné, kdy ji opustí. Jisté není ani to, že ji opustí.
více


17.4.2019 PRÁVO: Past nejen na Juliana

Jan Vitek
Obvinění Juliana Assange je rozmrazený mýtus, který vytvořilo Ministerstvo spravedlnosti Baracka Obamy a po posouzení uložilo k ledu.
více


16.4.2019 AFRIKA: Libye a jednosměrné mozky

Václav Vlk st.
Sledujete-li různé komentáře k mnoha otázkám v zahraničí politice, zjistíte jednu věc: Jsou jednorozměrové.
více


15.4.2019 BLÍZKÝ VÝCHOD: Trump má ohledně Golan pravdu

Alan M. Dershowitz
israel usa flag
Žádný rozumný člověk by nežádal Izraelce, aby předali Golanské výšiny syrskému masovému vrahu Asadovi.
více


16.4.2019 SVĚT: Morální narcismus

Judith Bergman
V západní Evropě odráží debata o právech vracejících se teroristů Islámského státu (ISIS) poněkud znepokojující postoje.
více


16.4.2019 AMERIKA: Všelijakému sousedství se pokud možno vyhýbat

Ota Ulč
Takovým doporučením rozhodně jsou i postiženy státy Střední Ameriky. Nejposlednější statistiky například nedoporučují Honduras - končinu v této době té na světě patrně nejvražednější.
více


16.4.2019 EVROPA: Nový úděl a starý neomarxismus

Hana Lipovská
Někdejší řecký ministr financí Janis Varoufakis představil koncem března svoji „evropskou politickou stranu“, se kterou bude kandidovat do Evropského parlamentu.
více


16.4.2019 GLOSA: Pomník za pomník?

Zbyněk Petráček
Ve světě bují ikonoborectví. V USA mizí pomníky spjaté s osobnostmi Jihu. V Polsku zase pomníky, které sice připomínají osvobození od německého nacismu, ale nesou komunistické symboly sovětské armády.
více