22.7.2017 | Svátek má Magdaléna


22.7.2017 EVROPA: Vážně je v Polsku ohrožena demokracie?

Ivo Strejček
Šéfové většiny poslaneckých frakcí Evropského parlamentu ve svém společném dopise kritizují současnou polskou vládu za její návrhy reformy polského soudnictví.
více


22.7.2017 BLÍZKÝ VÝCHOD: Na scéně nová postava

Gita Zbavitelova 1
Situace v pásmu Gazy se zřejmě brzy výrazně zlepší – a s ní i postavení vládnoucího palestinského hnutí Hamás
více


22.7.2017 MIGRACE: Realisticky o pevnosti Evropa

Petr Robejšek
Na samém začátku migrační vlny v srpnu roku 2015 jsem pro časopis Reflex napsal článek analyzující její důvody a předpovídající její důsledky. Dnes, po třech letech, bych na něm nemusel měnit ani čárku.
více


22.7.2017 SVĚT: Možnosti i slepé uličky zmenšeného světa

Luděk Frýbort
Jakáž pomoc, ve čtyřiaosmdesáti letech věku svého už toho moc nenacestuju, leda ve vzpomínkách.
více


21.7.2017 EVROPA: Pustí Merkelová Macrona ke kormidlu?

Jan Vitek
Schůzka ve Versailles s Vladimírem Putinem, tête à tête s Angelou Merkelovou, oslava státního svátku s Donaldem Trumpem jako čestným hostem - a to vše v rozmezí několika dnů - dokazuje, že Francie v čele prezidentem Emmanuelem Macronem se dere o místo u kormidla.
více


21.7.2017 SVĚT: EU, arabské jaro a my

Pavel Černocký
Od tzv. “arabského jara“ už uběhl nějaký čas, a tak je možné hodnotit. Francie, Itálie, UK a Německo ve spolupráci s Obamou svrhly diktátora a monarchu Kadaffiho. V Egyptě se drali k moci islamisté a rozvrácený Irák upadl do chaosu
více


21.7.2017 MIGRACE: Kdyby Čechy ležely u moře...

Lída Rakušanová
„Čechy leží u moře“ – tak se jmenovala loutkohra libereckého Naivního divadla, oceněná loni na podzim cenou za nejinspirativnější českou loutkovou inscenaci sezóny. Za hru o tajuplné mořské říši, plnou magické fantazie.
více


22.7.2017 FRANCIE: Co prezident nedořekl

Lubomír Stejskal
Francouzský prezident Emmanuel Macron pronesl v neděli 16/7 mnoho oceněníhodného. Upřesnit by měl vlastně jednu jedinou věc. O té ale až v závěru článku.
více


21.7.2017 GLOSA: Vyzrát na Turecko

Zbyněk Petráček
Kdyby Turecko obnovilo trest smrti, jak hrozí prezident Erdogan, nejvíc by to uvítala Evropská unie. Navenek by její lídři samozřejmě protestovali proti barbarské praxi, ale v duchu by si oddechli: konečně má EU formální důvod říci Turecku jasné ne.
více


21.7.2017 MIGRACE: Na alpské hranici „ne právě klid“

Marian Kechlibar
Taková výhrůžka z Říma je zaměřená hlavně proti třem německojazyčným zemím: Švýcarsku, Rakousku a Německu. Všechny tři už mají solidní problémy s následky dosavadních migračních vln.
více


20.7.2017 EVROPA: Pochopit Hamburk

Petr Hampl1
Představte si, že jste sloužícím na knížecím dvoře. Vyrazíte si do města s knížecím synkem, pubertálním frackem. A co se nestane, mladý pán dostane špatnou náladu, začne rozbíjet okna, bouchat do dveří domů, ničit ploty, občas se pokusí něco podpálit.
více


20.7.2017 EVROPA: Nebezpečná levice

Jaroslav Míth
Při vzpomínkách na hořící auta a rabování v Hamburku z minulého týdne je dobré se vrátit v čase o trochu zpět. A to k výsledkům britských voleb.
více


20.7.2017 GLOSA: Chceme to hned

Zbyněk Petráček
Když pátráte, zda nějaké politické řešení má v sobě systémovou chybu, položte si otázku: A co kdyby to dopadlo obráceně? Jistá řešení lákají na výhody v politické konstelaci A.
více


20.7.2017 TURECKO: Rok po puči autoritativní režim

Karel Hvížďala
Dne 15. července 2016 byl potlačen puč proti tureckému prezidentu Erdoganovi. Dodnes je ale nejasné, v čí režii se vše před rokem odehrálo.
více


20.7.2017 EVROPA: Velmi (ne)líbivá politika Martina Schulze

Jan Bartoň
Martin Schulz ještě jako předseda Evropského parlamentu se lvím způsobem podílel na tom, jak vypadala evropská politika v roce 2015, když vrcholil příliv imigrantů do Německa přes Balkán. Nyní se tváří jako neviňátko.
více


20.7.2017 USA: Nepěkná nepřátelská media

Ota Ulč
Takto s oprávněně akurátním titulem „Stupid Hostile Media“ se objevil v prvním týdnu téměř poklidně proběhnuvšího měsíce července tohoto roku 2017 text publicisty Johna Stossela (Townhall, 12.7.2017).
více


20.7.2017 NĚMECKO: Policie je bezmocná

Soeren Kern
Soeren Kern
Soud v Hannoveru odsoudil šest členů kurdského klanu k podmíněnému trestu za to, že vážně zranili dva tucty policistů během násilných bouří v Hamelnu.
více


19.7.2017 HAMBURK: I ti Marťané si zaslouží trochu klidu

Eva Kislingerová
Hamburk, město kosmopolitní a tolerantní, ke všem přívětivé, se pomalu dává po dnech teroru ze strany stovek levicových extrémistů dohromady.
více


19.7.2017 TURISTIKA: K tragédii v Hurghadě

Lubomír Stejskal
Turistický průvodce o tom hotelu uvádí: Jde o jediný hotelový komplex, který je vystavěný v moři, a je tak obklopen vodní plochou ze tří stran. Resort Sunny Days El Palacio. Nachází se severovýchodně od hurghadského letiště.
více


19.7.2017 NĚMECKO: Chladný nerozum

Luděk Frýbort
V Německu máme nějaké volby každou chvíli, což při šestnácti spolkových zemí a autonomních měst ani jinak nejde, avšak zbývají už jen dva měsíce do dne, kdy vypuknou volby celostátní.
více


18.7.2017 MÉDIA: Legendární podávání ruky

Marta Urbanová
V minulosti, obzvlášť za období Brežňěvovy vlády, si nikdo z reportérů nedovolil řešit objímání politiků, vřelé líbání na ústa, natož nějaké podávání ruky, jak je tomu dnes u amerického prezidenta. Čím si to Donald Trump zasloužil?
více


18.7.2017 VANCOUVER: V drápech cizího kapitálu, politiků a developerů

Vladimír Cícha
Když jsme se v roce 1968 v důsledku krachu pražského jara pod tanky spřátelených armád rozhodli najít nový domov v normálních podmínkách, nemohli jsme samozřejmě tušit, jak ten nový domov bude vypadat po padesáti letech.
více


18.7.2017 ESEJ: Poučíme se z demonstrací v Hamburku?

Luboš Zálom1
Ohně v ulicích Hamburku už zhasly, všichni antikapitalisté už odjeli domů a po celé několikadenní válce mezi dvěma tábory nepřátel svobody zůstala jedna otázka: je tohle skutečně zásadní ideový střet dnešní doby?
více


18.7.2017 SVĚT: ISIS prohrává bitvu, ale vyhrává válku

Giulio Meotti
Giulio Meotti
Islámský stát se rozpadá – i když příliš pomalu. Již uplynuly více než dva roky, co francouzský prezident François Hollande slíbil: „Budeme bombardovat Rakku.“
více


18.7.2017 USA: Demokratická nelibost s Putinem komunikovat

Ota Ulč
Ve vzpomínkách se vracím k k americkým prezidentským volbám v roce 2012, když při televizní debatě kandidátů - Barack Obama, s černošstvím se stoprocentně ztožňující syn neméně stoprocentně bělošské matky, versus Mitt Romney, bývalý guvernér značně pokrokového státu Massachusetts.
více


18.7.2017 SVĚT: Kdo zvítězil v Hamburku?

Jefim Fištejn
Nepočítáme-li mnohatisícové demonstrace antiglobalistů, z celého setkání Velké dvacítky v Hamburku největší pozornost věnoval mezinárodní tisk prvnímu osobnímu setkání Donalda Trumpa a Vladimíra Putina.
více


18.7.2017 GLOSA: La Fayette se dívá

Zbyněk Petráček
Je-li nějaká zbraň schopná přimět Ameriku ke kapitulaci, tak nejspíše ženy. Kdo viděl záběry setkání manželských párů Trumpových a Macronových, ví, která bije. Brigitte Macronová, o generaci starší než Melania Trumpová, se na rozdíl od ní ukázala v téměř minisukni a bylo hotovo. T
více


17.7.2017 BLÍZKÝ VÝCHOD: Když se chce, tak to jde

Lubomír Stejskal
Řekne-li se Izrael versus palestinští Arabové, případně naopak, obvykle si pod tím představíme negativní souvislosti. Za původce zla ve vzájemných vztazích považujeme ty, na jejichž straně nestojíme.
více


17.7.2017 MIGRACE: Nesmyslný mýtus o „mýtu ekonomických migrantů“

Tomáš Zdechovský
Před několika dny mě opravdu vytočila zpráva o tom, že ekonomičtí migranti jsou podle studie britské univerzity v Middlesexu, citované na serveru iDnes, mýtem. Kolem 80 % dotázaných lidí prý utíká před válkou či pronásledováním.
více


17.7.2017 EVROPA: Principiální věc

Jiří Weigl
Česká republika se hodlá proti požadavkům EU na přerozdělování migrantů bránit poukazováním na laxní přístup Itálie a Řecka a opakováním argumentu, který neustále zmiňují čeští politici – že kvóty a přerozdělování migrantů nefungují.
více


17.7.2017 SVĚT: Multikulturalismus zešílel

Khadija Khan
Khadija Khan
Obhájci dvou michiganských lékařů z Indie a jedné z jejich manželek, kteří byli 22. dubna obviněni velkou porotou a obžalováni ze zmrzačení genitálií dvou sedmiletých dívek, mají v úmyslu použít náboženskou svobodu jako argument obhajoby svých muslimských klientů.
více


15.7.2017 GLOSA: Naši v Pobaltí

Zbyněk Petráček
Čeští vojáci budou působit v Pobaltí. Tak zní zpravodajské titulky k rozhodnutí Poslanecké sněmovny. Na první pohled banalita.
více


15.7.2017 USA: O. k., jsme dva národy

Roman Joch
O. k., jsme dva národy – napsal americký spisovatel John Dos Passos v roce 1927 po popravě Sacca a Vanzettiho, dvou anarchistů italského původu obviněných z vraždy při loupežném přepadení.
více


15.7.2017 NĚMECKO: Aktivisté

Luděk Frýbort
Tak se už poněkolikáté, tentokráte v městě Hamburku, sešla skupina G-20. Nevěda přesně co se pod tou zkratkou skrývá, naťuknu si ji ve Wikipedii... prý že hlavní koordinátor světové ekonomiky.
více


15.7.2017 EVROPA: Proč máte mezeru v životopise...?

Marian Kechlibar
Švédský deník Expresen přinesl článek o problémech navrátilců z Islámského státu. Je jich ve Švédsku už zhruba 150, čeká se příchod další stovky. A mají vážné starosti. Například nemohou sehnat práci.
více


14.7.2017 SVĚT: Poučíme se z demonstrací v Hamburku?

Luboš Zálom1
Ohně v ulicích Hamburku už zhasly, všichni antikapitalisté už odjeli domů a po celé několikadenní válce mezi dvěma tábory nepřátel svobody zůstala jedna otázka: je tohle skutečně zásadní ideový střet dnešní doby?
více