26.11.2014 | Svátek má Artur


26.11.2014 SVĚT: Na co myslí Miss muslimského světa

Ano, taková soutěž existuje. Jako soutěž krásy vznikla natruc standarním Miss World, Universum, International a jim podobným. Jde o podnik relativně mladý. Premiéru měl v roce 2011.
více


26.11.2014 RUSKO: Rozdíl mezi Putinem a ...

Poděkujme Putinovi za jeho brilantní vystižení toho, čím se jeho Rusko liší od vyspělých zemí. Přesně vyjádřil to, co Rusko tíží a na co nakonec Rusko nutně zahyne, následujícími slovy:
více


26.11.2014 USA: Hrůza, policie zastřelila dvanáctiletého

V sobotu policie v americkém Clevelandu zastřelila dvanáctiletého chlapce, který měl airsoftovou repliku zbraně.
více


26.11.2014 GLOSA: Nůžky na brka

Zpravodajstvím to proběhlo, rozruch to nevyvolalo žádný, za zmínku to však stojí. Evropský parlament se naváží do firmy Google a zřejmě se pokusí oddělit vyhledávač od jeho ostatních služeb.
více


25.11.2014 EUROGLOSA: Strašák

Opustenie eurozóny je brané ako tabu a tí, ktorí čo i len pripustia takúto možnosť, sú označení za extrémistov. Koniec koncov, aj samotný predseda ECB Mario Draghi prízvukuje, že spoločná mena je „nezvratná“.
více


25.11.2014 RUSKO: Páté výročí zavraždění Sergeje Magnitského

Sergej Magnitskij byl sedmatřicetiletý protikorupční právník, který odhalil organizovanou krádež dvou set třiceti milionů dolarů. Spáchala ji skupina vysokých činitelů ruského ministerstva vnitra a policie v úzké spolupráci s organizovaným zločinem.
více


25.11.2014 JAPONSKO: Jen na vlastní nebezpečí

Generace investorů a portfolio manažerů, kteří zahájili kariéru začátkem 90. let, má silně zažité jedno dogma: do japonských akcií se neinvestuje. Japonsko je zakázaná toxická zóna, kde koncem roku 1989 explodoval finanční ekvivalent nukleární nálože s dlouhým poločasem rozpadu. Vstup jen na vlastní...
více


25.11.2014 PÁKISTÁN: Takové spojence nemíti

Ve značné konkurenci oprávněně kvalifikujících kandidátů bych zlatou medailí asi obdařil Pákistán. Rozlohou přesahující 800 000 čtverečních kilometrů, se 130,5 miliony obyvatel (tak napočítáno v cenzu 1998) a 160 miliony (odhad z roku 2007).
více


24.11.2014 GLOSA: Námořní základna se hodí vždy

Poskytnou nám USA bratrskou internacionální pomoc? Stejně jako Sovětský svaz v roce 1968? Vím, že teď nastane hrozný křik, že SSSR byl „Říší zla“ a USA jsou „Studnice demokracie a pokroku“, ale časy se „tak trochu“ mění a od konce války se obě velmoci přece jen změnily.
více


24.11.2014 EVROPA: Putin a pakt Molotov-Ribbentrop

Není to tak dávno, co ruský prezident Vladimír Putin obhajoval pakt Molotov-Ribbentrop ze srpna 1939. Tvrdil, že bývalý Sovětský svaz či dnešní Rusko se za něj nemají co stydět či omlouvat, neboť prý to byl pakt o neútočení; a přeci mír a neútočení nejsou špatné, nýbrž naopak dobré.
více


24.11.2014 USA: Pět milionů „vděčných“ Obamových přistěhovalců

Jedno se musí nechat. Americký prezident Barack Obama je vynikající řečník. Své rétorické umění si znovu ověřil v noci na pátek, kdy přednesl emotivní projev k reformě imigračního zákona v USA.
více


22.11.2014 BLÍZKÝ VÝCHOD: Všude samé problémy

Když dva Arabové z východního Jeruzaléma v úterý zavraždili čtyři židovské věřící a jednoho policistu v jeruzalémské synagoze, palestinský Hamás se tak radoval, že v Gaze uspořádal oslavy a rozdával v ulicích cukroví. Ze všech sil podněcuje současné protiizraelské násilnosti, při nichž za posledních...
více


22.11.2014 ANALÝZA: Podrobně o "fotografii sestřelu MH17 stíhačkou"

Sestřelení MH17 1
Po prvním ohledání, které její pravost vyvrátilo, jsem se k „fotografii sestřelu MH17 ukrajinskou stíhačkou“ vrátil a provedl podrobnou analýzu tak, jako se má dělat: jako by šlo o skutečný zpravodajský materiál, který by přistál na stole analytikovi a je potřeba bez předsudků ověřit jeho pravost oproti...
více


22.11.2014 EVROPA: Uznání Palestiny není možné

Uznání samostatného státu Palestina na Západním břehu a v pásmu Gazy není možné, pokud se nevyjasní, kdo na těchto územích skutečně vládne. Nepodpoříme přeci organizaci Hamas, celosvětově uznanou jako teroristickou.
více


21.11.2014 GLOSA: Ta nešťastná láska k Ukrajině...

Dobře vím, jaké to je být nešťastně zamilovaný. Neměl bych se tudíž těm skandujícím demonstrantům s ukrajinskými prapory příliš vysmívat, ale…
více


21.11.2014 EVROPA: Deklarace nezávislosti

V roce 1776 sepsali a vydali Otcové zakladatelé Spojených států amerických Deklaraci nezávislosti na Velké Británii. Dokument obsahuje okřídlené věty:
více


20.11.2014 SVĚT: Rozvody států - 2

Končinou s nejznamenitějším potenciálem je ovšem Afrika, s veletucty podstatně se lišících kmenů a jazyků. Kontinentální organizace African Union (AU), stejně jako její předchůdkyně Organisation of African Unity (OAS), na občasné separatistické inicitivy nereaguje nijak vřele. Prozatím se takový rozvod...
více


19.11.2014 19. LISTOPAD: Mezinárodní den toalet

„Nápad, pane starosto, je to skvělý! Opravdu republikánský. A určitě v plném souladu s vůdčími myšlenkami naší strany. Zařízení v nejvyšší míře demokratické a také hygienické, jak jste správně řekl.“
více


19.11.2014 GAZA: Izrael střílí po dětech

Světový tisk má opět o čem psát: izraelský voják postřelil a těžce zranil desetiletého palestinského chlapce, který se přiblížil k hraničnímu plotu s Gazou a ignoroval výzvu k odchodu.
více


18.11.2014 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 298

Sedím doma v arkýři, čaj kouří v hrnku s nápisem Route 66. Koukám do podzimní zahrady a vzpomínám, jak jsem se ještě před nedávnem potil v arizonské poušti. Musel jsem natočit Suburbana, jednak proto, aby se dobila baterka, ale také proto, abych si poslech bublání velkého osmiválce.
více


18.11.2014 SVĚT: Rozvody států - 1

Jak velmi dobře známo, rozvody manželské jsou značně častější, populárnější a dosažitelnější. Potvrzuji zkušeností z mládí: tehdy jsem absolvoval jeden rozvod vlastní a v taláru okresního soudce v českém pohraničí rozhodoval ve stovkách matrimoniálních karambolů, nezřídka doprovázených vzájemnými výčitkami,...
více


17.11.2014 EVROPA: Jak teď budeme žít

Tento týden žije celá mediální scéna čtvrtstoletým výročím listopadu 1989. Připomínají se různá skutečná i domnělá hrdinství, skutečné i virtuální zbabělosti. Defiluje před námi zástup těch, kteří se chtějí na pozadí toho výročí zviditelnit. To je legitimní, to patří k žánru výročí. Já si dovolím téma...
více


19.11.2014 USA: Chromá kachna vysoko nelétá

Vše, čím prezident Obama vstoupí do dějin, už je prakticky dokonáno. Do konce svého funkčního období bez souhlasu republikány ovládaného Kongresu žádnou zákonodárnou iniciativu prosadit nedokáže.
více


15.11.2014 SVĚT: Putinovské Rusko je reálnou hrozbou

Příznivci neohroženého Volodi mi určitě budou spílat a obviňovat z podlehnutí západní propagandě. Ať chceme či ne, ruská propaganda je daleko silnější a propracovanější. Pomáhá v tom potlačování médií s jiným názorem. Svoboda tisku a slova na Západě, kam se řadíme i my, se vůbec nedá srovnávat s Rus...
více


14.11.2014 AUSTRÁLIE: S Obamou nad hlavou...

Letěly docela nízko, takže nás ten kravál zdvihl z židlí a vyhnal z domu. Celkem jich nad námi přeletělo šest nebo sedm; tři z nich přitom vypadaly jinak než ty helikoptéry, na jaké jsme tu zvyklí.
více


14.11.2014 OSOBNOST: Hrdina holocaustu

1. září 1939 propukla druhá světová válka, nacisté obsadili téměř celou Evropu a zasévali v ní smrt a zkázu. Nejvíce však na přípravu k válce a válku samotnou doplatili Židé.
více


14.11.2014 SVĚT: Nikoliv triumf, ale dohoda

Tématem X. pražské bezpečnostní konference byl pokus o prognózu, jak si bude svět stát za další čtvrtstoletí. Co se událo a co se možná odehraje? Množství zajímavých příspěvků se tématu dotklo z hlediska sociologického, geopolitického, energetického a bezpečnostního. Některé z nich přinesly pozoruhodné...
více


14.11.2014 EVROPA: Jak unijní regulovčíci přerostli politikům přes hlavy

Evropská komise funguje jako fabrika na regulace. Eurokraté jsou jimi posedlí, jen ve sféře byznysu během posledních pěti let obdařili Evropu tisíci předpisy.
více


13.11.2014 USA: Čas realitou pořádně cloumající

Poprvé jsem v Americe přistál víc než před půl stoletím, když v Bílém domě vysedával a tamější parkety svou golfovou obuví poškozoval nijak si v prezidentství libující vítězný exgenerál Dwight Eisenhower.
více


13.11.2014 ŠPANĚLSKO: Rajoyův „katalánský problém“

Artur Mas se sice probudil do listopadově deštivého, a ještě k tomu pondělního rána, k podzimně depresivní náladě měl však předseda katalánské vlády jen pramálo důvodů. Spíše naopak.
více


13.11.2014 IZRAEL: Vypukla třetí intifáda?

To, co začalo jako ojedinělé arabské útoky na izraelské civilisty a policii v Jeruzalémě, se nebezpečně rozrůstá a šíří po celém Izraeli.
více


12.11.2014 BLÍZKÝ VÝCHOD: Licoměrnost k pohledání

Nejnovějším mediálním hitem je „devítibodový plán na zničení Izraele pomocí referenda“, který se dnes (10/11) objevil také na českých serverech. Ve skutečnosti jde o soubor devíti „klíčových“ otázek a odpovědí, který byl zveřejněn na anglickojazyčné twitterové stránce íránského duchovního vůdce ajatolláha...
více


12.11.2014 SVĚT: Druhá studená válka a ČR

Druhá studená válka mezi euroaemerickým geopolitickým celkem a Putinovou ruskou diktaturou zastihla Českou republiku, tak jako demokratickou Ameriku a Evropu bez výjimky, ve skandálním politickém negližé.
více


12.11.2014 BLÍZKÝ VÝCHOD: Obnova v Gaze?

Celé řady domů jsou v troskách, vyvrácený minaret jedné mešity se zachytil o sousední dům, takže visí přes ulici jako nějaký most. Znovu to oživuje vzpomínky na Drážďany v roce 1945. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun, který už na cestách po světě spatřil ledacos, tvrdí, že tak hroznou zkázu nezažil ...
více


11.11.2014 USA: Pozbytí záře mesiáše

Stalo se tak v Americe 4. listopadu, v úterý - tradiční době zdejších voleb, nevím proč. Na úterý mám sladkokyselé vzpomínky z doby mého soudcování v západočeském pohraničí. V takto pojmenované vesnici se totiž natáčel film „Městečko na dlani“ podle románu Jana Drdy.
více


11.11.2014 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 297

Plastic Jesus byl hit v roce 1972 a zpívala to dnes zapomenutá skupina King Earle Boogie Band. Slova této písničky byla inspirována stejnojmennou novelou od Poppy Z. Brita z roku 1957. Já jsem si na ni vzpomněl v království plastu, v USA. Všude vám dají kafe a čaj do polystyrenových kelímků a jídlo na...
více