19.12.2014 | Svátek má Ester


19.12.2014 SVĚT: Výzva, o níž nemáme vědět?

Více než 60 německých osobností z politiky, ekonomiky, kultury a médií podepsalo výzvu, v níž varují před válkou s Ruskem a podporují novou politiku uvolňování napětí v Evropě. Svou výzvu adresují spolkové vládě, poslancům spolkového parlamentu a médiím.
více


19.12.2014 IZRAEL: Národní stát pro židovský národ

V posledních týdnech roku 2014 vyvolal jeden návrh zákona vzrušení v Izraeli i daleko za hranicemi. Netanjahuova vláda si přeje, aby v zákoně byla zakotvena definice Izraele jako národního státu židovského národa. Ti, kdo před tím varují, cítí oživení rasisticky motivovaného útlaku.
více


19.12.2014 ÚVAHA: Nad mučením vězňů

V posledních dnech byla opět v médiích propírána otázka mučení vězňů vyslýchaných v souvislosti s islámským terorismem. Musím říci, že nejsem příznivcem těchto metod a nejsem ani přesvědčen, že pomocí nich lze zjistit více než běžným výslechem a dalšími vyšetřovacími prostředky.
více


18.12.2014 SVĚT: Smrt na pokračování

Tak ten terorista v Sydney byl prý „hluboce narušený jedinec“, dozvídáme se od australského premiéra Tonyho Abbotta. Velice obezřetné prohlášení, úzkostlivě se vyhýbající jakékoli zmínce o souvislosti s islámem.
více


18.12.2014 GLOSA: Naivita, nebo hloupost?

Zdá se, že lidstvo je nepoučitelné a musí stále opakovat své chyby. Generaci za generací, jako ti lumíci. Vše bylo trochu zbrzděno jadernými zbraněmi, ale zdá se, že nám již pomalu otrnulo a budeme opětovně tahat čerta za ocas.
více


19.12.2014 BLÍZKÝ VÝCHOD: Partner k pohledání

Po smrti ministra vlády Palestinskoarabské samosprávy Abu Eina, kterého postihl infarkt během střetu s izraelskými bezpečnostními silami, vyhrožovalo její vedení ukončením bezpečnostní spolupráce s Izraelem. Ta je realizována oběma stranami na základě Dohod z Oslo.
více


19.12.2014 FERGUSON: O rasu šlo až v druhé řadě

Před pár dny jsem byl požádán o odpovědi pro jeden studentský časopis. Nakonec se jej nepodařilo vydat, tak předkládám text aspoň čtenářům svého blogu.
více


18.12.2014 POLEMIKA: Rambajs v domě modlitby

Jan Ferenc
chrám Krista Spasitele
Jeden z diskutujících pod článkem Vlastimila Podrackého Pussy Riot a nové náboženství (NP 2. prosince) svůj příspěvek nadepsal slovy: „Rambajs v kostele se dělat nemá“.
více


18.12.2014 USA: Vývoj v nápodobě kolotoče či kotrmelce

Prognostika jako příležitost značných omylů, nezřídka i jejich značná záruka. Vážený spisovatel H.G. Wells na začátku 20. století tvrdil, že discovery of the future – objevování budoucnosti - bude stejně vědecky přesné, jako je tomu v přírodních vědách.
více


18.12.2014 IZRAEL: Vyšetřování

Izrael je tradičně obviňován z válečných zločinů při svých odvetných válkách s palestinským Hamásem v pásmu Gazy a nejinak tomu bylo i za té poslední letos v létě. Rada OSN pro lidská práva rychle zřídila komisi, která už údajné izraelské zločiny vyšetřuje.
více


17.12.2014 SYDNEY: Dalo se předejít teroristickému útoku?

To je otázka na rtech mnohých lidí, v Austrálii i po celém světě. Souhlasím s tím, že je snad ještě trochu brzy na to abychom příliš spekulovali, když stále ještě nejsou známa veškerá fakta.
více


18.12.2014 EVROPA: Morální povinnost?

Přijmout uprchlíky je to nejhorší, co pro jejich i naši budoucnost můžeme udělat. Myslíte, že je tento postoj nelidský, cynický a bez špetky empatie? Ne. Mají-li uprchlíci obhájit právo na život a existenci, musí bojovat a ne utíkat.
více


16.12.2014 GLOSA: Očima Australana

Justin Amler
australia flag
Po řadu let jsme si seděli ve svém koutku světa, pohodlně a spokojeně. Pohodlně, protože všechen ten teror, o kterém jsme četli nebo ho viděli ve zprávách, byl někde hodně daleko, v cizích zemích, strašil nás možná v nočních můrách, ale rozhodně ne v denním snění.
více


16.12.2014 GLOSA: Blízké vzdálené Sydney

Vánoční strom a teror. Kavárna Lindt a teror. Dva obrázky z pondělního (15/12) Sydney. Tisíce mil od Islámského státu, jehož vlajku únosce údajně požaduje.
více


18.12.2014 HISTORIE: Smrt rudého Draculy

Poručíme větru dešti platí už jen v Bukurešti, skandovali demonstranti v Československu na počátku sametové revoluce. Ale nedlouho poté už ani to neplatilo, poněvadž i v Rumunsku se v polovině prosince vzedmula vlna odporu, která svrhla Nicolae Ceauseska.
více


16.12.2014 SVĚT: Disputace s islámem (2)

I kdybychom se obrnili cynismem, ach, co je nám do toho krvavého blázince někde v Sýrii nebo v kterých čertech ďáblech, nevyhneme se otázce, jak naložit se statisícovými armádami uprchlíků z těch – zdůrazněme – vlastním přičiněním rozvrácených končin.
více


15.12.2014 SVĚT: Disputace s islámem (1)

A to ještě, dědečku Komenský, disputovala takto za Tvých dob říše tureckých sultánů, výbojná, ale dobře spravovaná, k podmaněným národům jakž takž shovívavá a vcelku předvídatelná.
více


15.12.2014 UKRAJINA: Západ se musí chovat chytřeji

Politická atmosféra je u nás z mnoha důvodů značně zjitřená. Emoce dominují nad racionálním přístupem k věci a důsledkem jsou z demokratického hlediska nepřiměřené reakce.
více


17.12.2014 SVĚT: Sex otrokyň

Před několika dny byl civilizovaný svět šokován manuálem Islámského státu (IS) obsahujícím „pravidla“ pro braní žen do otroctví. To samo o sobě je v 21. století vrchol zvrácenosti. Obsah „vyhlášky“ jej ještě překonává.
více


16.12.2014 USA: Potřeba salutovat odvážlivcům

Už několikrát jsem dostal otázku, proč tak často se zmiňuji o Thomasu Sowellovi, černošském ekonomovi v kalifornském Hoover Institutu, cituji tohoto velepilného a zejména kurážného autora víc než dvaceti knih, z nichž prozatím poslední je Intellectuals and Race z roku 2013.
více


15.12.2014 SVĚT: Patriarcha, imám a rabín ano...

V sobotu (12/12) večer jsme se dozvěděli, že papež odmítl přijmout dalajlámu. Prý nikoli ze strachu, ale z obavy o osud čínských katolíků.
více


15.12.2014 FERGUSON: Existuje řešení?

Po seznámení s dostupnými fakty jsem přesvědčen, že policie Michaela Browna zastřelila právem. Jsem přesvědčen, že porota, která rozhodla, že střílející policista nebude stíhán, rozhodla správně. Jsem přesvědčen, že následné rabování obchodů je neomluvitelné a nic nevyřeší.
více


15.12.2014 GLOSA: Měl jsem sen...

Kaaba
Islámský stát vydal jakýsi manuál pro své bojovníky, jak mají zacházet se zajatkyněmi. Mimo jiné je doporučováno bití nemuslimek, jejich znásilňování, prodej či jejich rozdělení imánem coby válečné kořisti.
více


15.12.2014 USA: Vlastní gól

Po pěti letech usilovné práce a padesáti milionech utracených dolarů je na světě zpráva senátního výboru pro zpravodajské služby o praktikách CIA. Respektive zpráva demokratické poloviny výboru, navíc primárně psaná asistenty tří nejlevicovějších senátorů.
více


15.12.2014 FEJETON: Obránci pronásledovaných

To ví snad jenom Amnesty / v jakým tu žijem neštěstí, napsal svého času Magor. Myslel samozřejmě Amnesty International, organizaci, která se od šedesátých let minulého století zastává politických vězňů. Má po světě miliony členů, stoupenců a přispěvatelů, a za komunismu to byl pro nás, kteří jsme s režimem...
více


13.12.2014 BLÍZKÝ VÝCHOD: Trochu jinak o smrti ministra

Máločemu jsem v poslední době věnoval tolik času jako studiu textů týkajících se smrti ministra koaliční vlády Fatah - Hamas. Tedy ministra vlády Palestinskoarabské autonomie Ziada Abu Eina (E).
více


13.12.2014 EUROGLOSA: Skandální slova

Předseda Evropského soudního dvora Vasilios Skuris vyzval nového předsedu Evropské komise Jeana Clauda Junckera k tomu, aby porazil euroskeptiky. Informuje o tom britský list Daily Telegraph.
více


13.12.2014 GLOSA: Má smysl mučit?

Mučení odmítají všechny vyspělé společnosti, a to za všech okolností. Zakazují je mezinárodní i národní dokumenty. A přece se mučí. Je to příznak ryzí společenské patologie, nebo i cesta k výsledkům? Tu otázku zdvihá zpráva amerického Senátu o vyšetřovací praxi CIA.
více


13.12.2014 ŠVÉDSKO: Země Velkého bratra

Švédský parlament neschválil minulý týden návrh státního rozpočtu. Znamená to vyjádření nedůvěry. Předseda vlády Stefan Löfven vyhlásil na březen předčasné volby. Proč vláda padla a co to znamená?
více


13.12.2014 RUSKO: Putin a Bělověžský prales

Naše domácí oslavy pětadvacátého výročí pádu komunismu byly přece jen poněkud sebestředné. Komunismus se v roce 1989 totiž zhroutil pouze v několika sovětských satelitech ve střední Evropě, samotný Sovětský svaz trval ještě dva roky.
více


12.12.2014 BLÍZKÝ VÝCHOD: Smrt palestinského ministra

V nevhodné době velmi rozjitřených vztahů mezi Izraelem a Palestinci došlo ve středu k incidentu, při němž zemřel ministr palestinské samosprávy. Zijád abú Ajn, který měl na starosti monitorování židovských osad a bezpečnostní bariéry chránící Izrael před palestinským terorismem a organizování „akcí...
více


12.12.2014 ŠVÉDSKO: Předčasné volby po 56 letech

Švédové sledují nebývalou politickou krizi. Čerstvý premiér Löfven vyhlásil kvůli neshodám ohledně rozpočtu předčasné volby. Něco takového země zažila naposledy před více než půlstoletím.
více


12.12.2014 BLÍZKÝ VÝCHOD: Je to kampaň

V úterý (9/12) jsem na svém blogu na iDnes zveřejnil článek Pojďte s námi do mešity a v něm šokující slova jednoho muslimského duchovního, který vyzýval své souvěrce k vraždění Židů.
více


12.12.2014 USA: Putin očima novinářů

Výroční projev Vladimira Putina o stavu Ruské federace z pochopitelných důvodů připoutal pozornost komentátorů hlavních amerických deníků.
více


11.12.2014 EVROPA: Neuvěřitelné názory Martina Schulze

Sice se už skoro dva roky – po odchodu z Pražského hradu – bráním sklouznout ke glosování denní politiky, ale nedávný rozhovor předsedy Evropského parlamentu, německého socialisty Martina Schulze, mne k tomu přímo nutí.
více


11.12.2014 USA: Některá zámořská počínání raději nenapodobovat

Klábosil jsem v české pivnici vyšší cenové skupiny se zřejmě vzdělaným domorodcem. Přišla řeč na eventualitu, že by nás venku za tmy přepadl, okradl a zmlatil Rom, dříve znám jako příslušník cikánského etnika, a stala se výjimka, že by byl lapen a dostal se k soudu.
více