23.3.2019 | Svátek má Ivona


23.3.2019 TERORISMUS: Ohlédnutí za Christchurchem

Jaroslav Kovaříček
samopal AK-47
V době elektronických komunikačních prostředků jsme velmi často informováni o aktech terorismu kdekoliv na světě, a tak si na ně zvolna přivykáme.
více


23.3.2019 FRANCIE: Emmanuel I. a revoluce

Petr Robejšek
Francouzská vláda oznámila, že při demonstracích „žlutých vest“ budou nasazeni vojáci protiteroristické jednotky „Sentinelle“. To může být osudné rozhodnutí.
více


23.3.2019 ŠVÉDSKO: Stíhají se penzisté, přijímají džihádisté

Judith Bergman
Podle tiskové zprávy Švédské bezpečnostní služby (Säkerhetspolisen, zkráceně Säpo) z 15. ledna 2019 představuje v současné době největší hrozbu pro Švédsko „islámský extremismus podněcující násilí“.
více


22.3.2019 NIZOZEMSKO: Vláda v nesnázích

Marian Kechlibar
Nizozemská koalice ztratila většinu v Senátu. Největšími vítězi středečních voleb jsou protiimigrační FvD a zelená GroenLinks.
více


22.3.2019 IZRAEL: Sympatizuje ministryně s fašismem?

Lubomír Stejskal
Na první pohled se to tak může jevit. Zejména pro diváky mimo Izrael, pro nehebrejské publikum.
více


21.3.2019 IZRAEL: Válka s Hamásem ve stylu Monty Python

Gita Zbavitelova 1
Palestinští teroristé z Pásma Gazy minulý čtvrtek poprvé od roku 2014 odpálili dvě rakety na Tel Aviv, naštěstí bez následků. Vláda premiéra Binjamina Netanjahua podnikla jako vždy v poslední době pouze umírněnou odvetu, i když tentokrát o něco důraznější.
více


20.3.2019 GLOSA: Shakespeare je nadšen

Pavel Svoboda EP
Předseda britského parlamentu prohlásil, že nemusí připustit další hlasování o brexitové dohodě. Tragikomické politické představení v Británii vykazuje smysl pro drama, který by musel uspokojit i renesančního klasika Williama Shakespeara. Jen těch dějství už je nějak moc.
více


21.3.2019 SVĚT: Šampionem v inkluzi je OSN...

Tomáš Zdechovský
Na OSN si cením toho, že je opravdovým šampionem v oblasti inkluze. Dává šanci i zástupcům těch států, které jsou v oblasti, v níž mají soudit jiné, samy přinejmenším velmi pozadu – třeba jako Írán v dodržování práv žen.
více


21.3.2019 CEJLON: Do kopců se pouštíme (2)

Ota Ulč
Umíráček tam rozkývala jak politika, tak ekonomika. Původem britského bohatství v cejlonských výšinách bývala káva. Ročně se tam produkovalo milion liber vynikající kvality.
více


21.3.2019 FEJETON: Zachovejte paniku

Ondřej Neff
Brno, Liberec Praha a další místa v Česku mají za sebou první Pátek pro budoucnost, tedy studentskou stávku inspirovanou švédskou středoškolačkou Gretou Thunberg.
více


21.3.2019 GLOSA: Dva muži v komíně

Zbyněk Petráček
Pamětníci si někdy oživují staré vtipy. Třeba ty o dialektice. „Dva muži propadnou komínem, jeden zůstane čistý, druhý je špinavý.
více


20.3.2019 TURECKO: Říše na Bosporu XII.

Marian Kechlibar
Předvolební mítinky v Turecku si v posledních dnech nevystačí jen s klasickými letáky.
více


22.3.2019 SVĚT: Rozbijte prasátko, nakupte americké vojáky

Pavel Jégl
Donald Trump si stěžuje, že spojenci z NATOdávají málo peněz na obranu. Tlačí na ně, aby obranné výdaje zvýšili. A chce je také přimět k tomu, aby platili víc za americké vojenské základny na svém území.
více


20.3.2019 GLOSA: Neomluvenka

Ondřej Neff
Zastavím se u dobré zprávy z uplynulých dnů. A že bylo těžké v té záplavě špatných a vůbec nejhorších zpráv něco pozitivního najít! Nic světoborného to samozřejmě není, jen maličkost.
více


20.3.2019 JAPANORAMA: Popmuzikální stesky

Milan Hubáček
V patnácti jsem se stal zapáleným fandou art čili prog rocku. Ovšem dlouhá léta jsem si musel vystačit jen s x-tou magnetofonovou kopií nahrávky svých miláčků.
více


19.3.2019 VELKÁ BRITÁNIE: Establishment proti domorodcům

Alexander Tomský (2)
Zmatek, chaos, rozvrat. Minulý týden přestaly platit v britském parlamentu zvyková i ústavní pravidla.
více


20.3.2019 SLOVENSKO: K prvnímu kolu prezidentských voleb

Lubomír Stejskal
Napíšu to přímo: ačkoli nesouhlasím se vším, co má v programu Zuzana Čaputová, jsem jejím sympatizantem. Čím mě oslovila?
více


19.3.2019 GLOSA: Co k tomu dodat?

Michal Adler
Tak nám i dětičky v Kanadě, za podpory svých bojovně pokrokových učitelů, stávkovaly proti klimatickým změnám. Do školy nešly.
více


20.3.2019 VENEZUELA: Špinavé tajemství škrtiče zeleného

Jan Vitek
Ze všech plazů jsou nejodpornější škrtiči. Obejmou oběť jakoby přátelsky, zapnou své nadměrně vyvinuté svalstvo a svírají a svírají.
více


20.3.2019 ESEJ: Jak potrestat Británii

Pavel Kohout
Tradičně uvažující Brit institucím Evropské unie nedůvěřuje. Největší odpor pak vyvolává snaha přetvořit EU v jednotný stát.
více


19.3.2019 GLOSA: Breivik od protinožců

Zbyněk Petráček
Před lety sestavil kanadský žurnalista Gwynne Dyer tři „nemožné“ novinové titulky: Papež se žení. Prezident Bush přiznal chybu.
více


19.3.2019 EVROPA: Macronova vize EU vůbec nemá vizi

Tomáš Zdechovský
Francouzský prezident Emanuel Macron zveřejnil k 5. březnu v předních evropských denících otevřený dopis „Za evropskou renesanci“, v němž představil svoji vizi reformy EU. Reformy, která by byla dobrá leda pro Francii.
více


19.3.2019 CEJLON: Do kopců se pouštíme (1)

Ota Ulč
Cestou se ale musíme vypořádávat s mnohými zátarasy: vojenská kontrola, předložte papíry, děkujeme vám, šťastnou cestu.
více


18.3.2019 TERORISMUS: Tahle země je naše...

Tomáš Vodvářka
„Tahle země je naše“ měli možná v ústech magoři s kvérem, kteří statečně postříleli na Novém Zélandu bezbranné lidi. Důvodem jejich činu mohla být i víra jejich obětí či jiná odlišnost.
více


19.3.2019 KATAR: Velkorysý sponzor francouzských mešit

Giulio Meotti
Ti, kterým záleží na stabilitě evropské demokracie, by se měli katarských aktivit ve Francii obávat. Leta letoucí byl Katar v důsledku jeho islámského fundamentalismu cílem kritiky a byl obviňován z údajné podpory Muslimského bratrstva, Íránu, ISIS, jednotek Al-Káidy, Hamásu, Talibánu a dalších...
více


18.3.2019 EVROPA: Ideologie vyhrává nad logikou

František Matějka
Když vyhraje ideologie nad logikou, fakty a zdravým rozumem, je to vždy pověstné Pyrrhovo vítězství. A právě takto s neuvěřitelnou vehemencí „vyhrává“ současná Evropská unie. Bohužel poraženými jsme my.
více


18.3.2019 VELKÁ BRITÁNIE: Brexitové Q & A

Marian Kechlibar
Milí čtenáři, dostávám poměrně dost dotazů týkajících se aktuálního dění kolem brexitu, které vzhledem k blížícímu se datu začíná připomínat bublající kotlík s gulášem.
více


18.3.2019 EVROPA: Nový Napoleon už si zuby brousí

Markéta Šichtařová 5
Francouzský prezident Emanuel Macron zveřejnil počátkem března v evropských denících svou vizi Evropy nazvanou „Za evropskou renesanci“. Je nutno francouzského prezidenta pochválit: Marketingově to fakt dává.
více


16.3.2019 EVROPA: Kluci budou jíst první

Marian Kechlibar
Před pár dny jsme se dozvěděli, že jedna ze škol v anglickém městě Birminghamu ustoupila rozezleným muslimským rodičům, kteří požadovali zrušení výuky o LGBT a genderu.
více


16.3.2019 GLOSA: Čestné talibanské

Zbyněk Petráček
Nepřítele můžete buď porazit, anebo se s ním dohodnout. To první si žádá vojenské vítězství, nejlépe kapitulaci soupeře. To, nač muselo v roce 1945 přistoupit Německo a Japonsko.
více


15.3.2019 HISTORIE: Pět nejhorších dozorkyň v koncentračních táborech

Jan Handl
Stráže v nacistických koncentračních táborech tvořili nejdříve výhradně muži. Nicméně zavedením ženských stráží do Osvětimi a Majdanku začala nová éra, jelikož se představitelé režimu přesvědčili o tom, že ženy tuto práci mohou vykonávat stejně dobře jako muži.
více


15.3.2019 GLOSA: Co je psáno…

Zbyněk Petráček
Někdy se zdá, že kdyby Putina nebylo, jistí lidé by si ho museli vymyslet. Ne jako lídra imperiální mocnosti, před níž je namístě ostražitost, ale jako symbol zla bránícího vítězství ruských „zapadniků“, kteří mají rádi USA a NATO.
více


15.3.2019 SVĚT: Nastává asijská epocha

Jan Vitek
Západoevropské zaujetí Ruskem není opětováno. Moskvu už starý kontinent nezajímá.
více


14.3.2019 CEJLON: Blížíme se k zamýšlené adrese (2)

Ota Ulč
Bandanaraike International Airport s minimálním provozem, jako jediní, toho dnes se dostavivší cizinci, jsme byli očekáváni skupinou státních zaměstnanců v oboru turismu. Mezi nimi vynikal hlasitý nejvyšší náměstek.
více


14.3.2019 ROZHOVOR: Občanská kandidátka a slovenští katolíci

Tomáš Halík
Tomáš Halík se v úterý setkal v Bratislavě s prezidentskou kandidátkou Zuzanou Čaputovou. Z. Čaputovou a ty, kteří ji podporují – včetně odvolaného arcibiskupa Roberta Bezáka – ostře v neděli napadl konzervativní arcibiskup Orosch v kázání v trnavské katedrále, přenášeném televizí LUX.
více


14.3.2019 EVROPA: Snění o renesanci EU

Zdeněk Holásek
Když pustil Emanuel Macron fantazii z uzdy a vypustil pokusný balónek své vize renesance Evropy, tedy EU lépe řečeno, vypustil možná Krakena víc, než chtěl, a ukázal, o co mu vlastně jde.
více