22.1.2018 | Svátek má Slavomír


22.1.2018 EVROPA: Nový exodus

Marian Kechlibar
Devatenáctý březen 2012 byl pro Yaakova Monsonega nejhorším dnem jeho života. Ředitel židovské školy Ozar Hatorah ve městě Montauban byl toho rána v práci jako obvykle, když se z nádvoří školy začaly ozývat výstřely.
více


22.1.2018 NĚMECKO: Merkelová - jak vládnout beze stop

Petr Robejšek
Éra vlády Angely Merkelové je u konce. A jedním z příznaků je i rostoucí počet článků, které dosud nedotknutelnou kancléřku kritizují. Mezi nimi se objevil jeden, který má výjimečný význam.
více


20.1.2018 BLÍZKÝ VÝCHOD: Pro Gazu nejsou peníze

Jan Bartoň
Spojené státy odmítly poslat další peníze do rozpočtu organizace pro pomoc palestinským uprchlíkům UNRWA. Podle vedení organizace hrozí kolaps zejména na území ovládaném teroristy v Gaze.
více


20.1.2018 NĚMECKO: Pozdě antisemitského bycha honit?

Eva Kislingerová
Doufejme, že ne, chtělo by se říci rezolutně na úvod. Začnu ale tím, jako moc se v Německu v praxi ukazuje, že politika je uměním (všeho) možného a politik by - po vzoru filmového agenta 007 Jamese Bonda - neměl nikdy říkat nikdy!
více


20.1.2018 GLOSA: Antimerkel v Berlíně

Zbyněk Petráček
Je-li ve „staré EU“ nějaký lídr, kterého se vyplatí sledovat, tak rakouský kancléř Sebastian Kurz. Právě on rozbíjí klišé o světlém západu a tmářském východu EU, leč odmítá rozbíjet či jen podkopávat Unii jako takovou.
více


19.1.2018 ÍRÁN: Tak pravil Vůdce

Lubomír Stejskal
A ne ledajaký, dokonce ten nejvyšší. Plným označením Nejvyšší vůdce íránské revoluce. Nejmocnější muž Íránu, který může odvolat i samotného prezidenta. V ajatolláhovské totalitě je jím samozřejmě ajatolláh. Alí Chameneí.
více


19.1.2018 FRANCIE: "Soudní džihád"

Yves Mamou
france flag
Když členové malé francouzské krajně pravicové nacionalistické skupiny Generace Identity (Génération Identitaire) obsadili rozestavěnou mešitu v Poitiers v roce 2012 a prohlásili, že slaví výročí bitvy u Poitiers (732 n. l.).
více


18.1.2018 USA: Chappaquiddick

Ota Ulč
Slovo obtížně pamatovatelné, v případě jedné sličné sekretářky znamenající smrt a v případě jednoho významného senátora oprávněné pocity provinění, které pohřbily jeho ambici stát se americkým prezidentem.
více


18.1.2018 GLOSA: Odliv kapitálu z Německa pokračuje

Pavel Chrastina
Podle 2017 Global Wealth Migration Review emigrovalo z Německa v roce 2016 více než 4000 milionářů ve srovnání s jedním tisícem milionářů, kteří opustili Německo v roce 2015.
více


18.1.2018 BLÍZKÝ VÝCHOD: Abbás „přišel o rozum“...

Gita Zbavitelova 1
Ústřední rada Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) v pondělí vyzvala tento nejvyšší orgán Palestinců, aby odvolal uznání Izraele, dokud židovský stát neuzná neexistující Palestinu, nezmrazí rozšiřování židovských osad a nezruší anexi východního Jeruzaléma.
více


18.1.2018 HISTORIE: Vidím to jinak

Lubomír Stejskal
Kolega bloger Jan Fikáček je vysoce vzdělaný a mimořádně inteligentní člověk (posuzováno hodnotou IQ). Lidé jako on, kteří se vypracují do pozice předsedy společnosti Mensa ČR, jsou hodni úcty nás, lidí inteligentních méně.
více


17.1.2018 USA: Americká hysterie

Radim Uzel
Už před dvaceti lety jsme s jedním kolegou během několikatýdenního pobytu v USA každou neděli dopoledne sledovali v televizi přímé přenosy různých kázání a bohoslužeb.
více


17.1.2018 EVROPA: Sedm faktů o úpadku

Pavel Kohout
Kolaps liberální demokracie nenastane v roce 2018 a snad ani v následujícím desetiletí. V delší perspektivě je však nutností.
více


16.1.2018 SVĚT: Varianty moderního počínání s přispěním zviřátek

Ota Ulč
V dávných svých junáckých dobách – tehdy v temnu padesátých let budování vědeckého komunismu - českému národu se dostalo zprávy, že líní zdegenerovaní kapitalisté v Americe již vykořisťují i šimpanze, nucené bezplatně v domácnostech uklízet, nádobí aby myli, jako děvečky pro všechno se oháněli.
více


16.1.2018 1920: Bolševické tajné služby začaly podkopávat republiku

Karel Pacner
Snaha tajně ovlivňovat jiné státy patří ke kořenům bolševické říše, Sovětského svazu. Od něho ji převzal vysloužilý podplukovník KGB Vladimír Putin, který diriguje nástupnickou Ruskou federaci. Ve skutečnosti šlo v obou případech o imperiální výboje – o získávání nových území anebo aspoň vlivu.
více


15.1.2018 NĚMECKO: Projekt páně Schulzův

Luděk Frýbort
Nikoli prost jisté potměšilosti sleduji německé státnictvo v jeho pomalu už zoufalém úsilí o slátání konečně už nějaké vládní koalice.
více


15.1.2018 EVROPA: O tom polském blouznění

Zdeněk Holásek
Před pár dny nový polský premiér Mateusz Morawiecki (PiS) zčásti rekonstruoval vládu, v jejímž čele stanul, a vzal to vcelku od podlahy s osmi ministry, když vyměnil například ministra zahraničních věcí či životního prostředí a štamdopede se setkal v Bruseli s J.C. Junckerem a F.C.G.M....
více


15.1.2018 SVĚT: Kdo je dnes ještě Charlie?

Jefim Fištejn
Uplynuly tři roky od útoku islamistů na redakci francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo. Při útoku zahynulo dvanáct lidí včetně osmi novinářů.
více


13.1.2018 SVĚT: Íránský příklad a západní pokrytectví

Luděk Frýbort
Podivné zvěsti zaznívají ze zahrady Alláhovy. Řeže se to, mlátí se to v Íránu, až se nebesa otřásají, dle poslední, teď už nejspíš zastaralé zprávy si protesty proti vládě mulláhů vyžádaly jedenadvacet nebožtíků, v této chvíli patrně už zase o něco víc…
více


13.1.2018 FRANCIE: Charles de Trump

Zbyněk Petráček
Když francouzský prezident dorazil do Pekingu, sklízel jen chválu. „Macronova návštěva Číny je pokračováním zahraničněpolitické tradice Charlese de Gaulla,“ napsal tamní list Global Times.
více


13.1.2018 NĚMECKO: Nikdy se neptej, koho mažou. Mažou tebe

Marian Kechlibar
Zákon je duchovním dítětem sociálně demokratického ministra Heiko Maase, ale shodla se na něm celá bývalá velká koalice (CDU/CSU + SPD). Záměr byl ohlášen loni na jaře. Koncem června pak byl Bundestagem odhlasován.
více


12.1.2018 GLOSA: Hry podle Kima

Zbyněk Petráček
Proč by Jižní Korea uvítala výpravu Severu na zimních olympijských hrách? Snad i proto, že budou-li v Pchjongčchangu přítomni Severokorejci, jejich vůdce Kim na hostitelskou zemi OH nezaútočí.
více


11.1.2018 MIGRACE: O největším tabu

Vratislav Hlubuček1
V průběhu věků se na různých místech Země lidem čas od času dařilo, jejich populace se zvýšila a pak expandovali do volných míst planety.
více


11.1.2018 SVĚT: Rodná a též rudá Čína

Ota Ulč
První zkušenosti v asijském prostředí, jak porovnávat někdejší českou a čínskou realitu? V čem byla má celoživotní družka víc čínská než švýcarská, americká, evropská, natož aby byla česká? Na tak náročnou otázku nelze snadno odpovědět.
více


11.1.2018 ROZHOVOR: Jaký byl rok 2017 (2. část)

Ivo Strejček
Donald Trump svádí urputný souboj s mocnými rezidui obamovské, clintonovské a bushovské nomenklatury a leccos se mu daří. Britové postupují ve vyjednávání o brexitu váhavě, nejasně a tápavě. Brusel se z brexitu otřepal, o skutečných příčinách brexitu nediskutuje a tvrdě utahuje šrouby.
více


12.1.2018 HISTORIE: Slovensko je úspěšné

Karel Hvížďala
Spekulovat zpětně o tom, proč se na Silvestra 1992 rozpadlo Československo, respektive tehdy Česká a Slovenská Federativní Republika a vznikly dva nové státy, je vždy ošidné, ale - jak známo - státy existují jen tehdy, když jejich jednotlivé entity se navzájem potřebují, kdy existuje silná...
více


10.1.2018 USA: Spor u Nejvyššího soudu

Karel Stryczek
Karel Stryczek
V osobách protagonistů sporu jde o konfrontaci svobody jednotlivce a jeho podnikání s ochranou menšin před diskriminací. Jak zachovat právo na svobodu projevu cukráře a nediskriminovat přitom homosexuální pár.
více


10.1.2018 FEJETON: Blaze zemi

Ondřej Neff
Před vánočními svátky a povinným novoročním veselím jsme s mou paní emigrovali do země, o které nikdo nebo skoro nikdo nic neví. Blaze takové zemi! Je to Omán, země na Arabském poloostrově, tři sta tisíc kilometrů hor a pouští a tři miliony obyvatel plus nezjištěné množství velbloudů. Před nimi...
více


9.1.2018 SVĚT: Islámský útlak žen - nová příležitost na trhu

Giulio Meotti
Nemluvíme o pochmurném typu muslimského oděvu v Rakka nebo v Kábulu, ale o globálním trhu, který je západní, barevný, o údajně radostném islámském podnikání.
více


9.1.2018 SVĚT: Neveselá bilance dvacátého století

Ota Ulč
Obdivuhodný výkon takové doby! Technika, vynálezy, pokrok v medicině a také, bohužel, v zabíjení. Statistici nám bez obtíží potvrdí, že dvacáté století bylo prozatím tím nejkrutějším za veškerou dobu trvání té naší prozatím jediné planety. Za první světové války 16 milionů ztratilo svůj život. Za...
více


9.1.2018 USA: Láska z Bílého domu pominula

Roman Joch
Bannon je šéfem webových stránek Breitbart.com, z nichž učinil dosti dryáčnické médium hlásající nacionalismus a populismus. To zahrnovalo kombinaci izolacionismu s militarismem, protekcionismus, odpor proti imigrantům a něco blízkého tzv. alt-right, tedy politiky bělošské etnicko-nacionální...
více


8.1.2018 USA: Liberálové udělali z FBI ostudu

Kurt Schlichter
american flag
Přičtěte tuto neblahou zvěst ke všem ostatním zločinům establishmentu liberálů – jejich zhoubné působení změnilo FBI v očích Američanů z hrdé instituce podporující právo na pouhý další hnisavý vřed byrokracie.
více


8.1.2018 FRANCIE: Macronova úřední pravda

Petr Robejšek
Francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil zpřísnění boje proti dezinformacím novým zákonem. Řekl: „Rozvineme náš právní systém, abychom chránili demokracii před falešnými zprávami.“
více


8.1.2018 BLÍZKÝ VÝCHOD: Normalizace vztahů horší než terorismus?

Lubomír Stejskal
Ano – podle názoru některých arabských politiků, kteří se zapojili do mediální debaty poté, co se renomovaný egyptský sociolog Saad Eddin Ibrahim dopustil „zločinu“: v úterý 2/1 vystoupil na Telavivské univerzitě.
více


8.1.2018 FEJETON: Nezakrytá okna

Petruška Šustrová
Rozhodla jsem se to letos udělat jinak a vyjela jsem ještě večer na Nový rok na dalekou cestu autobusem – až k moři. Za přítelkyní Věrou do malého holandského městečka Muiden.
více


6.1.2018 BLÍZKÝ VÝCHOD: Když teroristé válčí s teroristy

Lubomír Stejskal
Zatímco v demokratické izraelské společnosti se vášnivě diskutuje o tom, zda má být aplikován trest smrti pro nejbrutálnější a nejhrůznější excesy teroru, zejména v případě vražd dětí, teroristé úspěšně bojují mezi sebou.
více