1.8.2015 | Svátek má Oskar


1.8.2015 NĚMECKO: Teror se zaměřuje na azylanty

Karel Hvížďala
Celkem loni přišlo do Německa skoro 203 tisíc utečenců a letos jen za první pololetí již bezmála 180 tisíc, z toho polovina tam žádá o azyl.
více


1.8.2015 SVĚT: Přemnožení, agresivita, migrace

Jiří Kučera
Po období vnitrodruhové agresivity obvykle dochází k migraci. Všeobecně známé jsou případy migrací rejska. Zvířata často při migraci hynou, ale migraci to nezastaví.
více


1.8.2015 EVROPA: Sázka o Schengen

Ondřej Neff
Není zcela jasné, proč ministr vnitra veřejně ventiloval projekt české posily při ochraně maďarské hranice se Srbskem, když zároveň podotkl, že Maďarsko o takovou pomoc nestojí.
více


1.8.2015 USA: Obama v Africe doháněl štědrou Čínu

Leona Šlajchrtová1
Barack Obama tento týden navštívil Afriku, zřejmě naposledy coby prezident USA. Snažil se především utužit obchodní vazby s regionem.
více


31.7.2015 ŘECKO: Chmurné perspektivy

Petr Žantovský
Nejnovější vývoj událostí v Řecku vyvolává oprávněné pochybnosti, podezření a obavy.
více


31.7.2015 GLOSA: Paradoxy makabiády

Zbyněk Petráček
To, že včera začaly makabejské hry, není senzace. Klání židovských sportovců nepřitahují pozornost světa, neúčastní-li se jich takové hvězdy jako plavec Mark Spitz či šachistka Judith Polgárová.
více


31.7.2015 SVĚT: Teroristé jako teroristé

Jan Bartoň
Turecko údajně ostřeluje Kurdy i Islámský stát. Považuje totiž jak kurdskou PKK (Strana kurdských pracujících), tak takzvaný Islámský stát za teroristické organizace.
více


30.7.2015 BLÍZKÝ VÝCHOD: Tragická chyba

Gita Zbavitelova 1
V těchto dnech si Izrael připomíná deset let od vyklizení pásma Gazy a hodnotí, zda mu pomohlo. Podle křesťanského kalendáře začala evakuace 15. srpna 2005 a podle židovského připadlo letos výročí na minulý týden.
více


30.7.2015 SVĚT: Dva rozdílné vídeńské tance

Ota Ulč
Ten první ples se konal ještě před narozením skladatelů Straussů, králů valčíků. V roce 1815, po závěrečné porážce Napoleona - pro některé z tehdejších Evropanů osvoboditele, pro jiné zloducha.
více


30.7.2015 GLOSA: Kurdové jako vlasovci

Zbyněk Petráček
Na válkách nebývá tragické a odporné jen samo násilí, krveprolití a pošlapání humanity. Tragická a odporná mohou být i různá ad hoc spojenectví či nepřátelství.
více


30.7.2015 BIG BEN: Migrace summa summarum

Benjamin Kuras
Obavy o zničení demokracie jsou oprávněné a neoddiskutovatelné, jestliže sem pustíme migranty o její zničení usilující.
více


29.7.2015 POLITIKA: Evropa po konci Evropské unie

Miloslav Bednář1
Vyznavači Evropské unie se za nynější konfrontace s příznaky její agónie, kterou drasticky zviditelnilo zhroucení Řecka a jeho následná dočasná resuscitace na kapačkách měny, jež vůbec není jeho, ocitli v zoufalé situaci.
více


29.7.2015 GLOSA: Niečo tu nesedí!

Gustáv Murín
Nedávno medializovaná smrť páru mladých českých turistov má takéto oficiálne vysvetlenie.
více


29.7.2015 EVROPA: Bližní a bližnější

Marian Kechlibar
Před pár dny nám iDnes uveřejnilo průzkum, ze kterého plyne, že Češi by do své země nejradši přijímali migranty z Ukrajiny a že na opačném pólu „chtěnosti“ stojí muslimové a Afričané.
více


28.7.2015 SVĚT: Náboženství míru a jeho nepěkné novoty

Ota Ulč
Koncem minulého měsíce června nevládní organizace (NGO) Syrian Observatory for Human Rights, adresou ve Velké Británii, informovala o počínání v minulém roce 2014.
více


27.7.2015 EVROPA: Imigrace, my a Rusko

Lukáš Lhoťan
V dobách studené války podporoval Sovětský svaz různé neziskové organizace na Západě s cílem oslabit západní společnost a vyvolávat v západních zemích nestabilitu, která měla pomoci prosazování zájmů Sovětů.
více


25.7.2015 SVĚT: Je extremní islamismus opravdu islám?

Tomáš Haas
Nebližší český výraz pro abrogaci je „výslovná derogace“ a v obyčejné češtině to znamená, že platí zásada, že pozdější zákon nebo příkaz nejen platí, ale zneplatní ten předešlý.
více


25.7.2015 SVĚT: Světová politika se nás týká

Miloslav Bednář1
Dosud si mnozí mysleli a doufali, že příliš ne, a to je hlavní důvod obecného rozčarování z nynějšího uprchlického náporu do Evropy z Asie a Afriky, který se nás jako státu začíná citelně týkat.
více


25.7.2015 JERUZALÉM: Srdce židovského národa

Johannes Gerloff
„Chrámová hora je v našich rukou!“ Tato věta, kterou izraelský velitel Motta Gur v červnu 1967 ohlásil vysílačkou svému generálnímu štábu, zasahuje nerv židovské duše.
více


24.7.2015 USA: Zemětřesení v primárkách

Roman Joch
Mělo se za to, že pokud Hillary, bývalá ministryně zahraničí, bývalá senátorka za stát New York a manželka bývalého prezidenta Billa Clintona neudělá hrubou chybu, bez problémů dopluje k nominaci své strany na prezidentku, kterou snadno získá.
více


24.7.2015 EUROGLOSA: Vlastní vláda pro eurozónu?

Filip Vačko
Eurozóna potrebuje podľa viacerých návrhov hlbšiu integráciu. V poslednej dobe sa však s týmito návrhmi roztrhlo vrece.
více


24.7.2015 EVROPA: Pozor! Státní hranice!

Karel Wágner
Jestliže se někteří ze spoluobčanů dosud ještě domnívají, že naše státní hranice (nevztahovat na vzdušný prostor) jsou chráněny, pak se hluboce mýlí.
více


24.7.2015 EVROPA: Nekorektně o imigraci

Jan Bartoň
V Evropě roste podle všeho islamofobie, obecně xenofobie vůči těm, kdo se k nám snaží dostat za jakoukoliv cenu, včetně té nejvyšší, tj. ztráty života. Vina je podle všech korektních komentářů vždy na naší straně.
více


23.7.2015 EVROPA: Muslimské no-go zóny jsou mýtus?

Vítězslav Kremlík
Daniel Pipes pojem „no-go zóny“ vytvořil. Poté, co tyto oblasti osobně navštívil, opravil svůj názor. Jsou totiž normálně přístupné. To ale neznamená, že problém islámského terorismu neexistuje.
více


23.7.2015 SVĚT: Pachtění po nových tématech

Ota Ulč
Pro jistotu vstupuji na pole dosud téměř určitě neorané - ANKETY. „Jaký je váš nejvíc či nejmíň oblíbený politik, publicista, pes, popěvek, kdo z herců, hokejistů a tak dlouze dále?“ Kdysi v anketě Radia Svobodná Evropa, v soutěži o českého spisovatele jemu nejbližšího Josef Škvorecký jmenoval...
více


23.7.2015 USA: Kompromis nebo debakl?

Jefim Fištejn
Dohodu o budoucnosti íránského jaderného programu, která byla minulý týden po vleklých jednáních podepsána ve Vídni, obě dvě strany prezentují veřejnosti jako vlastní vítězství.
více


23.7.2015 EVROPA: Řecko a EU

Karel Kříž
Řecký problém v naší domovině vygradoval do své tradiční mediální hystericko-afektované podoby. Mladá fronta i-dnes dokonce píše o hrdé zemi, která se otočila k Evropě zády.
více


23.7.2015 TIŠ'A BE-AV: Truchlení nad ztrátou chrámu

Johannes Gerloff
Devátého dne hebrejského měsíce avu v roce 70 našeho letopočtu zničili Římané takzvaný Druhý chrám, vybudovaný po návratu z babylónského vyhnanství a skvostně rozšířený Herodem Velikým.
více


22.7.2015 SVĚT: Korán ve skutečnosti napsal pan Konvička

Vítězslav Kremlík
Neskutečný obraz. Antisemita Adam Bartoš se na demonstraci ohání oprátkou. Vzhledem k tomu, jaká individua chodí na demonstrace proti islámu, jsem rád, že jsem na žádnou takovou demonstraci nešel.
více


22.7.2015 ŘECKO: To se nám to splácí, když nám EU půjčuje

Jan Bartoň
Řecko splatilo dluh MMF a ECB ve výši přes šest miliard eur. Využilo k tomu „překlenovací úvěr“ od EU ve výši sedm miliard eur. Tak takhle se Řecko z dluhů nedostane.
více


22.7.2015 SVĚT: Tajemný únos, ožehavý pro vládu

Andor Šándor
Údolí Bikáa je rozhodně nejnebezpečnějším místem v Libanonu. Zcela jistě není v nabídkovém katalogu cestovní agentur ani místem individuální adrenalinové turistiky.
více


21.7.2015 EVROPA: Evropské hodnoty a Řecko

Miroslav Polák
Při sledování zpráv a komentářů týkajících se problémů spojených s řeckou krizí mne zaujalo, jak široký rozptyl mají.
více


21.7.2015 SVĚT: Kterak spravedlivě nálepkovati džihád

Luděk Frýbort
Diskutujeme-li o čemkoli, měli bychom předmětu diskuse aspoň v hrubých rysech rozumět. Což se zdá být samozřejmé, ale jaksi není; zejména v záležitostech islámu se mnozí pouštějí do debat kaceřujíce nalevo napravo každého, kdo se odváží nebýt jejich názoru, aniž by si dali sebemenší námahu se s...
více


21.7.2015 EVROPA: Jedna měna, jedna vláda...

Jan Bartoň
Francouzský prezident Francois Hollande se vyslovil pro federální správu eurozóny. Řecká krize jen vyostřila kontury snů evropských socialistů.
více


21.7.2015 SVĚT: Po komunistech abychom také přežili mohamedány

Ota Ulč
Mezi Marxem, dokonce i Stalinem, zůstal pořádný rozdíl v porovnání s Alláhovými následovníky, kteří studují a někteří i nazpaměť se učí Korán, k tomu povinnost modlit se pětkrát denně na koberečku směrem k Mekce, balit ženy do černých hábitů, zdůrazňovat svou preferenci pro smrt před životem.
více


21.7.2015 VELKÁ BRITÁNIE: Ukažte, kolik platíte ženám

Leona Šlajchrtová1
Britský premiér David Cameron ťal do živého: ekonomické (ne)rovnosti mezi muži a ženami. Velké firmy začnou zveřejňovat výše mezd.
více