24.5.2019 | Svátek má Jana


24.5.2019 EVROPA: O demokratickém deficitu

Dan Drápal
Častým argumentem proti Evropské unii je její údajný demokratický deficit. O našich životech prý nepatřičně rozhoduje nikým nevolená Evropská komise.
více


24.5.2019 EVROPA: Úvaha předvolební

Luděk Frýbort
Ve chvíli, kdy píši tyto řádky, už hodiny nás dělí od voleb do evropského parlamentu; i jsem docela napnut, jak dopadnou.
více


24.5.2019 EVROPA: Co dělat, když Západ hnědne

Josef Mlejnek jr.
Rakousko se otřásá v základech. Zemřel Niki Lauda, hokejisté sestoupili do B skupiny mistrovství světa a zemi čekají předčasné volby kvůli Stracheho aféře.
více


24.5.2019 GLOSA: Kdepak muž z Měsíce

Zbyněk Petráček
Mají evropské identitární strany slabost pro Rusko? Zdá se, že ano. I kdyby nebylo aféry v Rakousku, i kdyby se již bývalý vicekancléř nenechal nachytat s „Rusy“, i kdyby jim za jejich peníze nenabízel bianco šek, i jiní čerpají z ruských zdrojů.
více


23.5.2019 EVROPA: Namísto přestavby přístavba

Tomáš Břicháček
Diskuse o budoucnosti EU zahájená po britském referendu pomalu končí. Kýženou změnu kurzu nepřinesla. Dosavadní přístup „více Unie“ – „více doleva“ byl potvrzen. I Miloš Jakeš byl větší reformátor než dnešní evropští vůdci.
více


23.5.2019 ČÍNA: Pokrok tancem

Ota Ulč
Úředním povolováním či zakazováním tanečních pohybů se dal měřit mráz či tání doby. Za kulturní revoluce bylo nejhůř – žádné veselé poskakování, národ měl jiné starosti. Když se po letech začal z mnohých navzájem si uštědřených ran vylízávat, došlo i k prvním krokům směrem k parketu.
více


23.5.2019 POLSKO: Odmítání židovských restitucí se možná prodraží

Gita Zbavitelova 1
V Evropě sílí antisemitismus a zejména se stupňuje v Polsku. Přiživuje ho požadavek, aby Varšava konečně odškodnila své Židy, kteří za druhé světové války přišli o majetek.
více


23.5.2019 GLOSA: Ve zkumavce protestu

Zbyněk Petráček
Představa, že se brzy dozvíme, kdo, kdy, proč a na čí zadání pořídil třeskutou nahrávku, která za dva dny smetla rakouskou vládu, bere za své.
více


22.5.2019 ESEJ: Lze reformovat Evropskou unii?

Luboš Zálom1
Zbývají již jen hodiny do eurovoleb, které na dalších pět let určí směr a tempo evropské politické integrace, ale budou klíčové i pro další osud národních států v Evropě. Ať již dopadnou jakkoliv.
více


22.5.2019 ÚVAHA: Čína a Rusko? Buďme korektní, ale rezervovaní

Dan Drápal
Nepochybuji o tom, že západní společnost je v těžké duchovní a intelektuální krizi, a soudím, že jsem se k této skutečnosti v jiných článcích vyjádřil dostatečně.
více


22.5.2019 ROZHOVOR: Je to islámský terorismus, islámský!

Benjamin Kuras
Je to samozřejmě pravda, ale spíš pravdismus – můžeme-li si tak přeložit hezké anglické slovo „truism“ znamenající takovou samozřejmou a zjevnou pravdu, že je skoro hloupé ji vyslovit.
více


22.5.2019 EVROPA: Národní stát žije a vzkvétá

Petr Robejšek
Když jsem před více než třiceti lety poprvé poukázal na vitalitu a funkčnost národního státu, tak jsem za to byl kritizován. Po desetiletích evropské integrace vidíme, že všude v Evropě je na první místě vlastní národ.
více


21.5.2019 SVĚT: Je těžké předpovídat, obzvlášť pak budoucnost

Marian Kechlibar
Kanadský rodák Philip E. Tetlock byl roku 1984 ve svých třiceti letech přizván na zasedání výboru pro americko-sovětské vztahy. Byl tam zdaleka nejmladší. Zaujalo jej, že jednotliví veteráni výboru pronášeli s velkou jistotou předpovědi, které se navzájem vylučovaly, a nevnímali při tom...
více


20.5.2019 GLOSA: Konečně v bezpečí!

Lubomír Stejskal
Asia Bibiová je asi nejznámější pákistánská křesťanka. V roce 2009 byla lživě obviněna z rouhačství a odsouzena k trestu smrti. Letos v lednu se dočkala pravomocného osvobozujícího rozsudku. Vyhráno ale neměla.
více


21.5.2019 SVĚT: Trump, spojenec spojenci vlkem

Eva Kislingerová
Volby do Evropského parlamentu se blíží, nastal čas hodnocení uplynulých pěti let. Abych pravdu řekla, nic moc. Unijní politici museli vstřebat eskalaci konfliktu na Ukrajině plus definitivní ztrátu Krymu.
více


21.5.2019 VZPOMÍNKA: Porovnávání s čínskou zkušeností

Ota Ulč
Ze své značně pozdější nevěsty jsem mámil její dojmy, jak v dětství prožívala japonskou okupaci v porovnání s tou naší německou, a z podrobností jsem se přesvědčoval, že my se za nacistů měli značně líp, že na rozdíl od počínání Hirohitovy soldatesky i esesáci spíš dělali dojem gentlemanů.
více


21.5.2019 EVROPA: Evropská komise není hromosvod

Lída Rakušanová
Prezident Zeman pronesl při návštěvě Maďarska řadu kuriózních výroků. Například o Orbánově Maďarsku jako ochránci evropských hodnot či o migraci coby soudobé variantě útoků Osmanské říše na Evropu.
více


21.5.2019 EUROVOLBY: Volíš Eurobahňáka?

Zbyněk Petráček
Ošívá-li se někdo nad kampaní „špičkových kandidátů“ do eurovoleb, riskuje nálepku eurofoba. Skepse se ale odráží už i na vzorném evropském webu Spiegel Online.
více


20.5.2019 AUSTRÁLIE: Překvapivý výsledek voleb!

Voyen Koreis 2
Prakticky po celé tříleté volební období nasvědčovaly výsledky průzkumů veřejného mínění, že současná vláda nebude mít při volbách šanci.
více


20.5.2019 SVĚT: Proč Írán nebude druhým Irákem

Jan Vitek
Irák zaujímá plochu 437 072 km2 a Írán 1 648 195 km2, to znamená, že je téměř čtyřikrát větší. Počet obyvatel v Iráku byl v době napadení 26 milionů, v Íránu žije 82 milionů.
více


20.5.2019 AUSTRÁLIE: Případ putujících Rwanďanů

Marian Kechlibar
Hutuské milice, navyklé na rutinní vraždění, byly značným problémem i poté, co se nejhorší fáze genocidy vyzuřila.
více


20.5.2019 HISTORIE: Vyhnání Krymských Tatarů

Petruška Šustrová
A zas je tu osmnáctý květen, datum, kdy v roce 1944 sovětské úřady na Stalinův rozkaz deportovaly Krymské Tatary z Krymu na Ural a do republik Střední Asie.
více


18.5.2019 EVROPA: Spojené země jsou úspěšné...

Pavel Svoboda EP
Po konci roamingových poplatků nastává další telekomunikační sblížení Unie; teď došla řada na mezistátní hovory. Od 15. května je volání do všech zemí Evropské unie o polovinu levnější.
více


18.5.2019 ČÍNA: Tři nesmírně obohacující dny

Václav Klaus1
Přiznám se, že se mi do Číny moc nechtělo. Po celá léta jsem nejrůznější pozvání tohoto typu odmítal. Důvodů k tomu byla celá řada.
více


18.5.2019 SVĚT: Co ty holky z genderu vlastně chtějí?

Tomáš Zdechovský
Radikální feministky dotáhly svou představu o genderové rovnosti k naprosté dokonalosti. Australští vojáci už nemají při vojenských operacích chránit všechny civilisty, ale předně ženy.
více


17.5.2019 EVROPA: Zázrak zralý na reformu

Roman Joch
Letos je tomu čtyřicet let, co se poprvé volilo do Evropského parlamentu. Samozřejmě tehdy, v tom roce 1979, jen v západní Evropě.
více


17.5.2019 GLOSA: Klíč jménem Hormuz

Zbyněk Petráček
Atmosféra v Perském zálivu houstne. Můžeme si stokrát říkat, že válku nechtějí USA ani Írán, ale kritické situace vznikají i bez rozkazů nejvyšších velení.
více


17.5.2019 KNIHA: Putin jako hrobař ruské prosperity

Jefim Fištejn
Nakladatelství univerzity v Yale nedávno vydalo knihu Anderse Aslunda s názvem Ruský klanový kapitalismus.
více


17.5.2019 ŘECKO: "No-go" zóna v Aténách?

Maria Polizoidou
Exarchia
Rostoucí problém v Řecku se dostal do povědomí veřejnosti 4. dubna 2019 kvůli útoku na Pobřežní stráž během drogové razie v Aténách.
více


16.5.2019 SVĚT: Kdo má mít na starost účtování

Ota Ulč
V dubnu 2003 v Bagdadu Američané dopadli proslulého mezinárodního teroristu Abu Abbase - 18 roků poté, co úspěšně zorganizoval únos italské výletní lodi Achille Lauro.
více


16.5.2019 GLOSA: NATO ve stavu nouze

Zbyněk Petráček
Zvykáme si, že doba, jež varuje před strachem jako zdrojem zla, zároveň strach dělí na špatný a správný.
více


16.5.2019 ESEJ: Jak dál s Evropskou unií?

Vlastimil Podracký
Opravdová funkční demokracie může být jen v útvaru, ke kterému cítí většina občanů emotivní vztah, nikoliv v takovém, který je jim lhostejný nebo jej dokonce nenávidí. Demokracie je tedy věci srdce, jak o tom mluvil Masaryk.
více


15.5.2019 EVROPA: Neodsuneš…

Marian Kechlibar
Evropský soudní dvůr rozhodl o tom, že azyl lze sice zločincům odebrat, ale ani tito lidé nesmějí být za určitých okolností deportováni. Případ se týká i České republiky.
více


14.5.2019 VZPOMÍNKA: Bushbaby

Michal Švejda
Tihle tvorečkové z buše svým halekáním skutečně připomínají rozjásané dítě. Proto se vžilo pro ně tohle krásné označení, i když oficiálně jim říkají galago.
více


15.5.2019 SVĚT: Spojené státy jen válčí a vyhrožují

Jan Schneider
Od nepaměti na světě uplatňovali své právo silnější. Stejně dlouho ale trvají snahy se pozdvihnout z této hlubiny, protože lidé dokázali být krutější než zvířata.
více


15.5.2019 MIGRACE: Skluz do područí

Jan Vitek
Ve jménu lidské solidarity, lásky a bratrství se v západní Evropě rodí nová odrůda totality -- humanitární fašismus.
více