19.4.2024 | Svátek má Rostislav


NATO: 769. den invaze

2.4.2024

Dnes

30/03/2024

Ukrajina: Letectvo obránců realizovalo během uplynulého dne nálety na 11 lokalit, kde ruský nepřítel soustředil jednotky, zbraně a vojenskou techniku. Současně zlikvidovalo jeho 4 protiletadlové systémy v palebném postavení. Dělostřelectvo eliminovalo jednotky, vojenskou techniku a zbraně okupantů v další 1 lokalitě. Zároveň protivníkovi zničilo 1 velitelské stanoviště, 4 mobilní systémy pro radiokomunikaci, 4 mobilní zařízení PVO a 1centrálu pro elektronický boj. PVO sestřelila 9/12 bezpilotních letounů typu Shahed-136/131, 9/12 raket Ch-101/155 + 30/30 průzkumných dronů. Na frontě zůstává operační situace složitá. Poziční boje pokračovaly v zónách: Kupjansk–Svatove-Kreminna; Marijinka (Novopavlivka)/Avdijivka/Bachmut; pohraničí Doněcko-Záporožské oblasti; na západě Záporožska. Nejtvrdší proběhly v sektorech: Novopavlivka (36) /Avdijivka (24) /Bachmut (7) - Doněcká oblast; Robotyne-Verbove/Orychivka (5) – Záporožská oblast; Lyman (16) – Luhanská oblast; Krynky (3) – Chersonská oblast. Okupační síly vykazují zvýšenou aktivitu na směru Lyman (u obcí Bilohorivka a Terna). Jejich snaha postoupit ve směru Kupjansk (u obcí Synkivka a Ivanivka však zůstává neúspěšná. I tak nadále udržují kontingent o síle 100.000 vojáků v zóně Kupjansk-Lyman kvůli rotaci jednotek a doplňování ztrát. Další jednotky soustředil s cílem obsadit Kupjansk a Kupjansk-Vuzlovy, což naznačuje bezprostřední útok na Charkov. V Charkovské oblasti zůstává stále bez elektřiny minimálně 18.000 domácností. Ve městě Charkov se to týká 120.000 spotřebitelů. Zatímco v Dněpropetrovské, Doněcké, Záporožské, Kirovohradské, Poltavské a Sumské oblasti byly výpadky elektřiny odstraněné. Prezident Zelenskyj aktuálně označil zpoždění US vojenské pomoci za příčinu, která donutila ukrajinskou armádu vzdát se iniciativy na bojišti. Zároveň to podle jeho slov nadále ohrožuje obranné schopnosti Ukrajiny. Okupační úřady pokračují v úsilí o obnovu a rozšíření dopravní, průmyslové a vojenské infrastruktury na podporu války. A to během dlouhodobé okupace dobytých území na Ukrajině. Na hranicích s RF aktuálně zahájily výstavbu železnice přes Telmanovský okres (Doněcká oblast). Kancelář prezidenta oznámila propuštění nejbližšího poradce (Šefir) a dalších osob ze sboru poradců. Důvody uvolnění ze státních služeb uvedené nebyly.

Rusko: Agresor provedl za posledních 24 hodin 83 nálety a odpálil 17 raket (12x Ch-59; 4x S-300/400 + 1x S-200). Současně okupanti vypustili 12 bezpilotních letounů typu Shahed-136/131 a 30 průzkumných dronů. Bombardování doprovodili palbou dělostřelectva (87x). Cílem těchto útoků se stalo minimálně 83 města a obcí + 104 objekty energetické infrastruktury v 11 oblastech. Během dne proběhlo 85 přímých bojových střetů. • Vzdušné síly okupantů vypustily útočné drony z mysu Čauda na okupovaném Krymu. Ze stejného prostoru směrovaly také protiletadlové rakety S-300/400. Střely s plochou dráhou letu Ch-59 (12) odpálily vzdušné síly nepřítele ze strategických bombardérů Tu-95MS, které startovaly v Kurském regionu (RF). • Ruská armáda pokračuje ve vývoji a inovacích bezpilotních systémů pro bojové operace. Aktuálně začala používat bezpilotní pozemní vozidla. Kolové a pásové drony (velikost a typ: pick-up) nasazuje stále častěji na V frontě (Doněcká oblast) v zóně Bachmut, naposledy u obce Berdyči (SV od Avdijivky). Vybavené jsou systémy AGS-17, které mohou vystřelit až 400 granátů/min. • Centrum pro integrovaná bezpilotní řešení vyvinulo vzdušný dron Joker-10. Na dálku se tyto systémy pro elektronický boj dají vypínat a zapínat, aby minimalizovaly riziko detekce při přepravě na bojiště nebo do týlu. • Šéf Duchovní správy muslimů Baškortostánu (muftí Birgalin) při kázáních vykresluje válku na Ukrajině jako svatou bitvu proti Západu. Cílem je získat podporu mezi baškorty a muslimy v Rusku pro Kreml. Má kontakty s ruskou Federální bezpečnostní službou (FSB - MV) a koordinuje vše s Kremlem. Už dříve označil válku na Ukrajině za džihád. Tj. v souladu s Ruskou pravoslavnou církví, která v souvislosti s agresí ze strany Moskvy také hovoří o svaté válce. • Ruské úřady pokračují v eskalaci právního tlaku proti migrantům. Po teroristickém útoku v Krasnogorsku zvýšila Moskva počet deportací z Ruska. Např. soudy v Petrohradu minulý týden rozhodly o násilném vystěhování 418 migrantů. Současně nařídily dalším 48 osobám, aby za porušení migračních zákonů zaplatili pokutu a dobrovolně opustily zemi. • Příslušníci Federální bezpečnostní služby (FSB - MV) zadrželi 3 migranty ze středoasijských zemí a obvinili je z přípravy teroristického útoku v Stavropolské oblasti. Armáda přestala využívat železniční most přes Kerčský průliv pro dopravu na okupovaný Krym a vojenskou logistiku.

Polsko: PM Tusk varoval, že Evropa se nachází v předválečné éře. Tuto situaci podle jeho slov nezažila od roku 1945. Proto musí zvýšit investice do obrany kvůli pokračující hrozbě ze strany Ruska a nejistotě ohledně US podpory. Zdůraznil, že válka už není pojem z minulosti. Hrozba je skutečná a podle jeho slov začala v únoru 2022 vpádem Ruska na Ukrajinu.

Francie: MO Lecornu oznámil, že Paříž dodá na Ukrajinu novou vojenskou pomoc. Zásilka zahrnuje především protiletadlové rakety Aster 30 pro SAMP/T MAMBA (ekvivalent US systému Patriot). Součástí budou také stovky OT z armádních zásob.

Obrněné transportéry jsou staré více než 40 let, ale stále plně funkční. Francouzská armáda je nahrazuje prostředky nové generace (Griffon).

WB: Světová banka poskytla Kyjevu úvěr ve výši 1,5 miliardy USD. Půjčka je určená na rozpočtové, sociální a humanitární výdaje. Nová finanční pomoc zahrnuje peníze z UK (516 milionů USD) a Japonska (984 milionů USD). V březnu tak Ukrajina ze zahraničí získala cca devět miliard USD.

Estonsko: MO Pevkur ocenil iniciativu ČR. Na nákup dělostřelecké munice pro Ukrajinu mimo EU už přispěla řada států. Přesto podle jeho slov peníze stále chybí. Aktuálně se hledají především v zemích severní a střední Evropy. Předpokládané náklady dosahují odhadem 3 miliardy EUR za milion dělostřeleckých granátů ráže 155/122 mm.

UK: Podle informací vojenského zpravodajství MO mobilizuje aktuálně Rusko cca 30.000 osob/měsíc. Moskva tak podle Londýna může pokračovat ve vstřebávání ztrát i v dalších útocích na rusko-ukrajinské frontě, resp. udržet si výhodu početní převahy.

EU: Brusel zakázal turecké letecké společnosti Southwind létat v evropském vzdušném prostoru. Důvodem jsou vazby na Rusko, které má faktickou kontrolu nad touto společností. Potvrzují to důkazy finských úřadů předložené 25/03/2024.

28/03/2024

Ukrajina: Letectvo obránců realizovalo za posledních 24 hodin nálety na 14 lokalit, kde ruský nepřítel koncentroval jednotky, zbraně a vojenskou techniku. Dělostřelectvo zlikvidovalo protivníkovi: 4 velitelská stanoviště, 4 mobilní systémy PVO, 1 muniční sklad, 2 raketo/mino-metné systémy v palebném postavení, a 7 mobilních systémů pro elektronický boj. Současně eliminovalo okupantům jednotky, zbraně a vojenskou techniku soustředěné v 1 lokalitě. PVO sestřelila okupantům 26/39 raket - střely s plochou dráhou letu: 17/21 Ch-101/155 + 5/9 Ch-59 + 4/4 Iskander K. Celkem zlikvidovala 84/99 vzdušných cílů, které okupanti odpálili. Včetně 58/60 bezpilotních letounů typu Shahed-136/131 + 22/22 průzkumné drony. • Operační situace zůstává nadále velmi obtížná. Okupanti útočili podél linií: Kupjansk–Svatove-Kreminna; Novopavlivka/Avdijivka/ Bachmut; pohraničí Doněcko-Záporožské oblasti; na západě Záporožska. Podél celé fronty pokračují vleklé poziční boje. Obránci odrazili řadu útoků ze strany okupačních sil. Nejtěžší v sektorech: Novopavlivka (27)/Bachmut (14)/Avdijivka (4) - Doněcká oblast; Robotyne-Verbove/Orichivka (8) – Záporožská oblast; Lyman (6) – Luhanská oblast; Krynky (2) – Chersonská oblast. • Při leteckých útocích na Charkov a Myrnohrad okupanti poprvé použili nové pumy UMPB D-30SN. Současně zahájili přesuny jednotek a techniky z týlových oblastí v Luhanské oblasti po dálnici T0504 ve směru Bachmut. Do prostoru Časiv Jar směřují vojáci 98. výsadkové divize ruského nepřítele (od obce Ivanivske). • Okupační prokuratura DLR (Luhanská oblast) vydala dekret nařizující vojenské odvody mužů. Lze tak zahájit mobilizaci na okupovaných územích. • Ukrajinským ozbrojeným silám se přes zimu 2023–2024 podařilo zadržet postup okupační armády a stabilizovat operační situaci na frontě. Podle VV (gen. Syrskyj) se dá očekávat další velká ofenziva ruského nepřítele letos v květnu nebo červnu. Obránci se podle jeho slov budou snažit udržet stabilizovanou frontovou linii během následujících 3-4 měsíců. Během této doby chce přezbrojit a doplnit jednotky minimálně o 150-200 tisíc vojáků. • Na Ukrajině se v současné době pohřešuje cca 50.000 lidí.

Rusko: Agresor provedl během dne další mohutný útok vzdušných sil. Kromě náletů (131) odpálil z území RF celkem 39 raket: 21 střel H-101/155 ze strategických bombardérů Tu-95MS (11 startovalo na základnách ve Volgodonsku a Engels 2) + 9 raket Ch-59 ze stíhaček SU-34 (9 startovalo v Belgorodském regionu) + 4 rakety Iskander-K (z Kurského regionu) + 3 supersonické rakety Ch-47M2 Kinžál ze stíhaček Mi 2-31K (3 startovaly v Rjazanském regionu). Údery doplnily ještě 2 balistické rakety Iskander-M (odpálené z okupovaného Krymu). Současně okupanti vypustili také 60 bezpilotních letounů typu Shahed-136/131 (startovaly v Primorsko-Achtarsku - Kurský region, RF) + 22 průzkumné drony. Bombardování doprovodili okupanti palbou svého dělostřelectva (128x). Cílem se stalo minimálně 119 měst a obcí + 178 objektů energetické infrastruktury v 10 oblastech. Během dne proběhlo 60 přímých bojových střetů podél celé fronty. • Do moře u Sevastopolu na okupovaném Krymu se zřítil ruský bojový letoun Su-35, pilot se katapultoval. Podle nepotvrzených informací byl sestřelený ruskými systémy PVO. Při pádu do moře letadlo hořelo. • Moskva aktuálně tvrdí, že vyšetřovatelé získali důkazy o vazbě mezi pachateli teroristického útoku v Krasnogorsku a Ukrajinou. Útočníkům měl Kyjev poskytnout finance v kryptoměně. K útoku, který si podle posledních informací vyžádal 143 oběti, se opakovaně přihlásil IS. Čtveřice pachatelů (původem z Kazachstánu) už stanula před soudem a vyslechla si obvinění ze spáchání terorismu. • Šéf Kremlu odmítl jako naprostý nesmysl, že Rusko může zaútočit na další země, včetně Polska, pobaltských států a České republiky. Jeho popírání stále agresivnějšího postoje Moskvy vůči východnímu křídlu NATO připomíná tvrzení z přelomu roku 2021/2022, že ruské síly nenapadnou Ukrajinu. Koncept ruského světa umožňuje Kremlu považovat jakékoli území, které kdysi ovládal ruský režim, za historická území Ruska (to zahrnuje minimálně Polsko a pobaltské státy). Stejně tak se pokusil odradit: státy NATO od dodávek stíhaček F-16 pro Kyjev; západní veřejnost od dalších finančních závazků ohledně bezpečnosti Ukrajiny i Aliance. Navíc se snažil tvrzením, že Rusko utrácí 10x méně na obranu než USA, vytvořit falešný dojem, že Rusko je na bojišti úspěšnější.

NATO: Na žádost Kyjeva se v Bruselu sešla na mimořádném zasedání Rada NATO-Ukrajina. A to kvůli ruským raketovým útokům na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. MO Umerov (on-line) informoval Spojence o důsledcích a přijatých opatřeních. Také vyzval partnery z Aliance o další systémy PVO a rakety, aby pomohly lépe chránit ukrajinská města.

Německo: Vláda předala Ukrajině novou dodávku vojenské pomoci. Mj. zahrnuje OT (15), dělostřeleckou munici: ráže 155 mm (18.000) + pro tanky Leopard, náboje ráže 40 mm (24.000), protitankové střely RGW (2.056) + Matador (90) a průzkumné drony: Vector (14) + RQ-35 Heidrun (30). Dále protidronové senzory a rušičky, tanky Wisent na odminování (6), 1 obrněné vyprošťovací vozidlo (Bergepanzer), tankery Dutros (6), granátomety GMG (70), minové pluhy (9) a nouzové generátory energie (2) - vše z průmyslových a vojenských zásob. Celkem už Berlín poskytnul Ukrajině vojenskou pomoc ve výši 17,7 miliardy EUR. (přibližně 19 miliard dolarů).

ČR: V rámci iniciativy ohledně dělostřelecké munice pro Ukrajinu Praha uzavřela kontrakty už na 1 milion granátů ráže 155/122 mm. Odhadované náklady dosahují 1,8 miliardy EUR. První dodávky mají být vypravené už v dubnu.

USA: Bílý dům ve čtvrtek ostře odmítl tvrzení Kremlu, že teroristický útok IS v Krasnogorsku souvisí s Ukrajinou. Snahy svalit vinu na Kyjev označil za nesmysl a propagandu. Washington a Soul oznámily společné sankce proti 6 fyzickým + 2 právnickým osobám kvůli financování programu KLDR ohledně zbraní hromadného ničení. Z těchto subjektů jsou 2 osoby severokorejskými státními příslušníky žijícími v Rusku. Další (5) sídlí v Číně. Předseda Sněmovny reprezentantů (Johnson) aktuálně hovořil po telefonu s prezidentem Zelenskym. A to kvůli financování vojenské pomoci pro Ukrajinu (+Izrael a Tchaj-wan), kterou ve výši 95 miliard USD už schválil Senát. Podle očekávání Kongres dokončí hlasování o zákonu navrženém v říjnu 2023 po Velikonocích.

Švédsko: MO Jonson oznámil uvedl, že probíhají jednání o dodávkách stíhaček Gripen pro Ukrajinu. Dveře pro přesun letounů potenciálně otevřelo přijetí Stockholmu do NATO.

UK: Společnost Evolve Dynamics se zaměřila na vývoj dronů pro ukrajinskou armádu. Tyto bezpilotní letouny budou schopné obejít prostředky pro elektronický boj. Firma aktuálně řeší alternativní algoritmy rádiového spojení, které by umožnily rušení signálů zaměřených na přetížení přijímače dronů falešnými frekvencemi, takže nemohou dosáhnout svého cíle. Bezpilotní letouny jsou pro Kyjev klíčovým nástrojem obrany Ukrajiny proti ruské válce.

Polsko: Demonstrující zemědělci dočasně pozastavili blokádu přechodu Uhryniv-Dolhobychuv na polsko-ukrajinské hranici. Průjezd kamionové dopravy probíhá v obvyklém režimu. Plynulý transport by měl trvat do 2. dubna. Varšava a Kyjev se na úrovni PM (Tusk/Šmyhal) dohodly, že budou hledat vzájemně uspokojivá řešení otázek souvisejících se zemědělským obchodem. Obě strany potvrdily připravenost uzavřít dohodu o zajištění kontroly na společných hraničních přechodech a spolupráci kontrolních orgánů, kterou schválí Evropská komise. Agentura pro vnitřní bezpečnost (ABW) oznámila prohlídky a výslech podezřelých osob v souvislosti s ruským webem Hlas Evropy.

Belgie: PM de Croo oznámil odhalení rozvědky ČR, že Rusko platilo evropským a belgickým poslancům za šíření prokremelských dezinformací prostřednictvím webu Hlas Evropy.

Nizozemsko: PM Rutte (také) ocenil informace Vojenského zpravodajství ČR. Snahy ruské sítě uplácet politiky a zákonodárce v EU označil za velmi znepokojivé. Podle jeho slov se touto záležitostí zabývají i nizozemské zpravodajské služby kvůli vysokému riziku, resp. hrozbě pro demokracii, svobodné volby a svobodu slova.

EU: Zjištění české rozvědky prověřuje také EP. Politická skupina ALDE (EP - Renew Europe) a delegace Národního shromáždění (FR) se sešly s prezidentem Zelenským. Během rozhovoru věnovaly pozornost zejména otázkám urychlení vojenské pomoci Ukrajině a jejímu zapojení do procesu další evropské integrace.

26/03/2024

Ukrajina: Letectvo obránců realizovalo nálety na 8 lokalit, kde ruský nepřítel soustředil jednotky, zbraně a vojenskou techniku. Současně eliminovalo 2 velitelská stanoviště protivníka a střelou s plochou dráhou letu R-360 (Neptun) vyřadilo Černomořské flotile okupantů další výsadkovou loď (Konstantin Olšanskij). Dělostřelectvo zničilo okupantům jednotky, zbraně a vojenskou techniku v 1 další lokalitě + 1 systém PVO, 1 raketo/mino-metný systém v palebném postavení, 1 muniční sklad a 5 mobilních systémů pro elektronický boj. PVO sestřelila okupantům 10/13 bezpilotních letounů typu Shahed-136/131, 1/5 balistických raket (S-300) + 4/4 střely s plochou dráhou letu (Ch-59) a 25/25 průzkumných dronů. Operační situace zůstává složitá. Poziční boje pokračovaly v zónách: Kupjansk–Svatove-Kreminna; Marijinka (Novopavlivka)/Avdijivka/Bachmut; pohraničí Doněcko-Záporožské oblasti; na západě Záporožska. Nejtvrdší proběhly v sektorech: Novopavlivka (26)/Avdijivka (9)/Bachmut (7) - Doněcká oblast; Robotyne-Verchove/Orichivka (7) – Záporožská oblast; Kupjansk (1) - Charkovská oblast; Lyman (15) - Luhanská oblast; Krynky (3) - Chersonská oblast. Okupační ruské úřady v současné době zadržují minimálně 10 000 ukrajinských civilistů, a to na okupovaných územích i v Rusku. Aktuálně vyšetřovatelé Generální prokuratury v Kyjevě identifikovali minimálně 5.600 Ukrajinců, které okupanti v zajetí mučili. V Záporožské oblasti zadrželi okupanti 2 ukrajinské partyzány aktivní v období od srpna do prosince 2023. Partyzáni z hnutí odporu pokračují v operacích namířených proti ruským vojenským objektům na okupovaných územích. Aktuálně zabili v Melitopolu 20 nepřátelských vojáků, několika vozidel a další vojenskou techniku.

Rusko: Agresor za posledních 24 hodin provedl celkem 74 nálety a odpálil 5 raket (S-300) + 4 (Ch-59). Zároveň vypustil 13 bezpilotních letounů typu Shahed-136/131 + 14 průzkumných dronů. Bombardování okupanti doprovodili silnou dělostřeleckou palbou (152x). Cílem se stalo minimálně 111 měst a obcí + 94 objekty energetické infrastruktury v 11 oblastech. Během dne došlo podél celé fronty k 67 přímým bojovým střetům. Vzdušné síly ruských okupantů provedly útoky bezpilotních letounů a balistických raket proti Ukrajině z mysu Čauda na okupovaném Krymu a z Kurského regionu (RF). A to ve směru 3 oblastí: Charkovská, Sumská a Doněcká. Černomořská flotila ztratila další výsadkové plavidlo. Loď Konstantin Olšanskij patřila původně ukrajinskému námořnictvu. Rusové se jí zmocnili při obsazení Krymu v březnu 2014. Zásah raketou Neptun (R-360) ji zcela vyřadil z jakéhokoli nasazení, Ve snaze posílit armádu bez provedení všeobecné mobilizace Moskva zahájila nábor vojáků pro jednotky nově vytvořeného Leningradského vojenského okruhu. A to v Luze (Leningradský region), kde má v souladu s probíhající reformou ozbrojených sil sídlit 44. armádní sbor. Je ale nepravděpodobné, že by tyto rezervy byly schopné nasazení v roce 2024. Orgány činné v trestním řízení nadále upevňují kontrolu nad okupovanými oblastmi Ukrajiny. Šéf Luhanské lidové republiky se sešel s vedením Rosgvardije, která navyšuje svůj kontingent na okupované Ukrajině, aby posílila kontrolu obyvatel. Aktuálně zvýšila počet hlídek v okupovaném Berďansku (Záporožská oblast). Celkově v lednu 2024 evidovala více než 35. 000 příslušníků. Další jednotky Federální bezpečnostní služby (FSB - MV) byly kvůli prevenci nasazené v okupovaném Mariupolu.

OSN: Od začátku prosince 2023 do konce února 2024 popravila ruská armáda nejméně 32 ukrajinské vojáky, kteří padli do zajetí. Úřad vysokého komisaře pro lidská práva (UNHCR) případy zdokumentoval a výsledky aktuálně zveřejnil ve Zprávě, která svědčí o tom, že podmínky v ruských věznicích na okupovaném území jsou v naprostém rozporu s mezinárodním právem.

UK: S odkazem na zahájení náboru ruské armády k posílení Leningradského vojenského okruhu MO aktuálně uvedlo, že jednotky z nově zřizovaného 44. armádního sboru bude Moskva chtít zapojit do operací na Ukrajině. Jinak Rusko podle informací vojenského zpravodajství Londýna nebude schopné udržet kvůli ztrátám na frontě své pozice. Nevylučuje ani, že ruská armáda bude nucena pozastavit veškeré snahy na rozšíření ozbrojených sil (cíl: 1,5 milionu vojáků).

Slovinsko: Vláda se připojí k iniciativě ČR ohledně nákupu dělostřelecké munice pro Ukrajinu. Oznámila, že vyčlení 1 milion EUR.

Island: Uvolnit další 2 miliony EUR k nákupu dělostřelecké munice pro Ukrajinu se aktuálně zavázal také Reykjavík. Vláda oznámila, že poskytne navíc vybavení pro ženy v ukrajinské armádě. Dodávka v hodnotě 500.000 EUR bude zahrnovat uniformy, neprůstřelné vesty a zdravotnické prostředky. Podle MZV Benediktsona je příspěvek vedle vyjádření silné podpory napadené zemi také v souladu s bezpečnostními zájmy vlastní země.

ČR: MZV Lipavský aktuálně oznámil, že Praha může Kyjevu dodat až 1,5 milionů dělostřeleckých granátů ráže 155/122 mm. To je téměř 2x víc, než avizoval prezident Pavel při vyhlášení iniciativy (17/02/2024).

EU: Šéf-diplomat Borrell potvrdil, že Unie v termínu (do konce března) dodala Ukrajině 500.000 dělostřeleckých granátů. Zbývající polovinu ze slíbeného 1 milionu podle jeho slov dostane Kyjev do konce roku.

Polsko: MZV informovalo, že ministr Sikorski mluvil o narušení vzdušného prostoru země během ruského raketového útoku (24/03/2024) s GenSec NATO Stoltenbergem. Velení Aliance podle těchto informací zvažuje možnost sestřelit ruské rakety, pokud se opět dostanou příliš blízko k hranicím. Varšava označila incident za absolutně nepřijatelný.

V.Z.