23.9.2021 | Svátek má Berta


21.9.2021 VESMÍR: Jde o život

Jan Veselý
Pod ledem Saturnova měsíce Enceladu se nachází oceán kapalné vody. Sonda Cassini, která planetu a její měsíce zkoumala, dokázala zjistit, že tento oceán je globální. Celé kamenné jádro totiž rotuje jinak rychle než povrchový led, jenž po hladině oceánu volně klouže.
více


9.9.2021 ASTRONOMIE: Skryté nebeské poklady v září

Jan Veselý
Neptun je nejblíže Zemi, trpasličí planeta Ceres se setkává s Aldebaranem, Merkur je úhlově nejdále od Slunce. To vše a mnohem více obsahuje topocentrický pohled na neviditelný vesmír v září 2021.
více


7.9.2021 VĚDA: Zachraň mikroba, zachráníš svět

Jaroslav Petr
Vyšší výnosy zemědělských plodin, kvalitnější úrodu, rychlejší obnovu lesů zdevastovaných přírodními pohromami a celkově zdravější porosty na polích i v přírodě. To vše nám slibuje výzkum spletitých vazeb, které poutají flóru s jejími mikrobiálními spojenci i protivníky.
více


6.9.2021 VĚDA: Lhaní o lži

Marian Kechlibar
Dan Ariely je slavný izraelský psycholog studující lidské chování, autor několika bestsellerů a nefalšovaný sympaťák, jehož videa (třeba tohle) snadno nasbírala miliony zhlédnutí. Jako mladík přežil velmi těžký úraz, při kterém utrpěl popáleniny třetího stupně na většině těla.
více


1.9.2021 HISTORIE: Ještě, že máme Měsíc

Petr Andrle
Já vím, že to astronomové nezačali dělat schválně, ale z jistého hlediska je to dokonalé. Co mám na mysli? To, že pojmenovávají krátery na Měsíci jmény významných osobností. Na Zemi jsme byli (a stále jsme a ještě budeme) mnohokrát svědky i v dobách nedávných jakéhosi ideologického falšování...
více


31.8.2021 FEJETON: Jako bába zvědavka

neff
Připadám si jako ta zvědavá babka vyhlížející z okna, kdy přijde pošťák. Vyhlížím vynález, který změní svět. Nebude to stroj času, který nám umožní popovídat si s Karlem IV. nebo navštívit Jurský park v reálu, ani to nebude kosmolet schopný za odpoledne stihnout cestu k Aldebaranu a zpátky.
více


25.8.2021 VĚDA: Hraní je vážná věc

Jaroslav Petr
Zvířata si hrají. Hodně. Často z nutnosti, mnohdy tím trénují pro své přežití v budoucím životě, někdy ale čistě jenom pro zábavu. Zatímco lidem hravost kromě jiného přináší kreativitu a humor, o přínosech her pro zvířata vědci zatím nemají úplně jasno. Prostě si hrají.
více


24.8.2021 VĚDA: Voda, náš osud

Vladimír Karpenko
Je to zajímavá sloučenina. Chemicky jednoduchá, přitom jedinečná – za normálních podmínek se vyskytuje na Zemi ve všech skupenstvích současně – jako led, voda a pára. Ostatně, voda má víc anomálií fyzikálních vlastností; vědci jich odhadují na více než padesát.
více


17.8.2021 VĚDA: Neviditelná smrtící hrozba

Jaroslav Petr
Z plastových výrobků a odpadů se uvolňuje obrovské množství mikroskopických částic a vláken. Vědci začínají odhalovat rizika spojená s tímto všudypřítomným „neviditelným“ znečištěním, které stále závratně roste. O jeho škodlivosti se stále spekuluje, jisté ale je, že nic dobrého to pro lidstvo...
více


13.8.2021 VĚDA: Další důkaz o pravdivosti biblického záznamu

Lubomír Stejskal
Starověký Izrael, přesněji Judské království postihlo v 8. století před Kristem zemětřesení. Víme o této pohromě z Bible. Nyní byl v Jeruzalémě nalezen důkaz. Referuje o něm server listu The Jerusalem Post.
více


6.8.2021 ZDRAVÍ: Syndrom vyhoření – skrytá epidemie 21. století

Tomáš Vodvářka
Syndrom vyhoření (anglický termín je burn out syndrom) je mnohem častější, než si myslíme. Mezi jeho projevy patří pocit vyčerpání, emoční oploštělost, potíže s koncentrací a potíže v rozhodování. Ekonomické důsledky jsou fatální jak pro jedince, tak i pro společnost.
více


4.8.2021 VESMÍR: Zpátky na Venuši

Jan Veselý
Zatímco celý svět sleduje, jak si byznysmeni z oboru letů/neletů do vesmíru poměřují pindíky (se skutečnou kosmonautikou to má pramálo společného), a Elon Musk plánuje, jak se odstěhuje na Mars, došlo mimo kamery a pozornost médií k nenápadné, ale vážně míněné explozi zájmu o planetu Venuši.
více


29.7.2021 HISTORIE: Fantastický archeologický nález v Jeruzalémě

Lubomír Stejskal
Po torzu starověké nádoby, na níž je napsáno jméno biblického soudce Gedeona – Jerubaala (11. stol. př. Kr.), a mincích z doby první a druhé židovské války (1. a 2. století po Kr.) přišli archeologové s další senzací.
více


24.7.2021 GLOSA: Podle Verna

Zbyněk Petráček
Byl prvním soukromníkem v kosmu Richard Branson, nebo až Jeff Bezos? Toť otázka pro puntičkáře, kteří operují s hranicí 100 kilometrů, a tu jako první prokazatelně překročil až Bezos.
více


21.7.2021 HISTORIE: Jak jsme přes Rudolfa II. pomohli kosmonautice

Petr Andrle
Kolikáté si myslíte, že je v pořadí četnosti křestní jméno Rudolf? Podle údajů z roku 2016 je na sto šestém místě, když suverénně prvním křestními jmény v pořadí jsou Jiří, Jana, Petr a další.
více


20.7.2021 VĚDA: Dračí muž a záhadní lidé z Levanty

Jaroslav Petr
Už beztak dost spletitou evoluční historii rodu Homo sapiens ještě více zkomplikovaly nálezy ostatků pravěkých lidí z Izraele a Číny. Zároveň však oba objevy otevírají cestu k vyřešení dvou velkých záhad naší dávné minulosti.
více


19.7.2021 KORONAVIRUS: Kolotoč se znova roztáčí...

Radovan Dluhy-Smith
Média a vlády po krátké přestávce roztáčí covidový kolotoč. Oficiální statistiky a vědecké výzkumy však odhalují nesmyslnost pandemických opatření.
více


16.7.2021 VĚDA: Chvála bohatých mecenášů

Jiří Kozelka
V úsměvné glose Dopadne Bezos jako Gagarin? (LN 24. června) komentoval István Léko nadcházející let šéfa firmy Amazon do vesmíru. Zmínil se též o peticích žádajících, aby Jeff Bezos byl donucen ve vesmíru zůstat. Signatáři jedné z petic tvrdí, že „Země nepotřebuje lidi jako Jeff a další miliardáři“.
více


16.7.2021 HISTORIE: Nález starověkých mincí v Izraeli

Lubomír Stejskal
Ať se palestinští Arabové sebevíc snaží popřít sepětí Židů s jejich pravlastí, Zemí izraelskou, každý nový archeologický nález ukazuje, jak je jejich úsilí marné. Dnes si představíme další z těchto objevů.
více


15.7.2021 VESMÍR: Branson, Bezos a poměřování pindíků

Pavel Jégl
Hádanka, kdo se dostane jako první do vesmíru na palubě vlastní lodi, se zdá být rozlousknuta. Pokud připustíme americký výklad, že vesmír začíná už 50 mil, tedy 80 kilometrů nad hladinou moře, tak to byl Richard Branson, zakladatel a hlavní akcionář firmy Virgin Galactic.
více


10.7.2021 POLTERGEIST: Může se věda zabývat strašením?

Karel Wágner
Jestliže se o některých jevech či úkazech nejčastěji mluví jako o strašení, ještě to neznamená, že se jimi věda zabývat nesmí nebo nemůže.
více


6.7.2021 VĚDA: Vodíkem do budoucnosti

Vladimír Karpenko
Cyrano z Bergeracu, hrdina divadelní hry Edmonda Rostanda, popisuje několik způsobů cesty na Měsíc. Všechny fantastické, diváky rozesmějí. Vědci rovněž navrhují různé možnosti, v tomto případě nikoli kosmické, ale doslova přízemní.
více


3.7.2021 POLTERGEIST: Věda a poltergeist?

Karel Wágner
Výjimkou není ani fenomén, jenž dosud nese tradiční název poltergeist. Neboť jiný, přesnější či výstižnější název mu nikdo zatím nedal. A je pravda, že k tomuto fenoménu se dosud váže celá řada pověr a mýtů.
více


22.6.2021 VĚDA: Kdo mnoho neví, musí hodně věřit

Miloslav Pouzar
Mnoho lidí si postoj ke zdravotním rizikům chemických látek vytváří s využitím heuristického způsobu řešení problémů. K nejčastěji aplikovaným heuristikám patří důvěra v autority, afektivní heuristika a postoj „přírodní je lepší než umělé“…
více


19.6.2021 HISTORIE: Antarktidu objevili Polynésané

Jaroslav Petr
Analýzy maorských pověstí posunuly objev Antarktidy před rok 700. Polynésané předběhli Evropany v objevování ledového kontinentu o víc než tisíc let.
více


16.6.2021 ASTRONOMIE: Sto let klidu

Jan Veselý
V kosmickém prostoru je rušno. Terčem asteroidů i menšího kamení na kosmické střelnici je Země už čtyři a půl miliardy roků. A ještě nedávno jsme netušili, že je tu rušněji, než bychom si přáli.
více


15.6.2021 KORONAVIRUS: Jak vznikaly vlivné články...

Jeff Carlson, Hans Mahncke
koronavirus
Dva nejvýznamnější články propagující teorii „přirozeného původu“ epidemie covidu-19 pocházejí od vědců, kteří byli součástí týmu „odborníků“, jež na žádost úředníka Bílého domu přizvala Národní akademie věd, inženýrství a medicíny (NASEM).
více


15.6.2021 VĚDA: Napijme se na zdraví!

Zdeněk Roller
Děti ve třídách mají na lavicích lahvičky s vodou a nečekají až na přestávku, aby se napily. Pacienti v čekárnách mají po ruce lahvičky s vodou - a nejen na urologii. Cestující v autobuse mají na hodinovou jízdu po ruce lahvičky s vodou.
více


14.6.2021 VĚDA: Očkování proti covidu s rozumem

Radovan Dluhy-Smith
Očkování je důležitým pilířem západní medicíny. Vždy se ale jedná o určitý zásah do fungování lidského těla.
více


11.6.2021 VĚDA: Vědci vytvořili E. T. bakterie

Jaroslav Petr
Biologové naučili bakterie syntetizovat bílkoviny z aminokyselin, jaké dosud žádný pozemský organismus pro tento účel nepoužil. Otevřeli tak lidstvu přístup k obrovskému množství látek využitelných např. jako léky.
více


10.6.2021 KORONAVIRUS: Přichází nový pohled na ivermectin?

Karel Wágner
O léčivu ivermectin u nás vyšla celá řada článků. Mluvilo se o něm v rádiu i televizi, dokonce i v parlamentu.
více


5.6.2021 KORONAVIRUS: Temné pozadí dramatu

Dušan Neumann
Už přes rok žijeme v podivném světě strachu z pandemie šířené virem pod označením covid-19. Ve strachu, který se dobře prodává, šířeném všemi medii a podporovaném desítkami vládních opatření po celém světě.
více


4.6.2021 KNIHA: Psychosomatická prvouka

Tomáš Vodvářka
Když se někde objeví MUDr. Radkin Honzák, všichni ihned vědí dvě věci. Jednak, o koho jde, a jednak, že pakliže bude přednášet, bude to skvěle strávený čas.
více


25.5.2021 VĚDA: Ledovcový souvek s živočišnými stopami ze spodního kambria

Aleš Uhlíř
V dobách ledových v pleistocénu zasáhl kontinentální ledovec několikrát území dnešní České republiky. Naposled to bylo před cca 230 000 – 290 000 lety. V Čechách ledovec pronikl pouze na malé území Šluknovského a Frýdlantského výběžku.
více


18.5.2021 VĚDA: Patentový socialismus

Jan Kubalčík
Souhlasíte s tím, že se firmy, které velmi rychle vyvinuly očkovací látky proti čínskému viru, mají vzdát svých souvisejících patentů? A domníváte se, že pandemie zmíněného viru je tím nejhorším, co se lidstvu přihodilo?
více


15.5.2021 VĚDA: Indové léčí covid-19 ivermectinem!

Karel Wágner
A to především díky nové variantě viru SARS-CoV-2, která se rychle šířila mezi miliony účastníků náboženských slavností, ale i při volbách. Vědecká komunita indickou variantu viru B.1.617 řadí na seznam zvláště znepokojivých mutací.
více