13.6.2021 | Svátek má Antonín


11.6.2021 VĚDA: Vědci vytvořili E. T. bakterie

Jaroslav Petr
Biologové naučili bakterie syntetizovat bílkoviny z aminokyselin, jaké dosud žádný pozemský organismus pro tento účel nepoužil. Otevřeli tak lidstvu přístup k obrovskému množství látek využitelných např. jako léky.
více


10.6.2021 KORONAVIRUS: Přichází nový pohled na ivermectin?

Karel Wágner
O léčivu ivermectin u nás vyšla celá řada článků. Mluvilo se o něm v rádiu i televizi, dokonce i v parlamentu.
více


5.6.2021 KORONAVIRUS: Temné pozadí dramatu

Dušan Neumann
Už přes rok žijeme v podivném světě strachu z pandemie šířené virem pod označením covid-19. Ve strachu, který se dobře prodává, šířeném všemi medii a podporovaném desítkami vládních opatření po celém světě.
více


4.6.2021 KNIHA: Psychosomatická prvouka

Tomáš Vodvářka
Když se někde objeví MUDr. Radkin Honzák, všichni ihned vědí dvě věci. Jednak, o koho jde, a jednak, že pakliže bude přednášet, bude to skvěle strávený čas.
více


25.5.2021 VĚDA: Ledovcový souvek s živočišnými stopami ze spodního kambria

Aleš Uhlíř
V dobách ledových v pleistocénu zasáhl kontinentální ledovec několikrát území dnešní České republiky. Naposled to bylo před cca 230 000 – 290 000 lety. V Čechách ledovec pronikl pouze na malé území Šluknovského a Frýdlantského výběžku.
více


18.5.2021 VĚDA: Patentový socialismus

Jan Kubalčík
Souhlasíte s tím, že se firmy, které velmi rychle vyvinuly očkovací látky proti čínskému viru, mají vzdát svých souvisejících patentů? A domníváte se, že pandemie zmíněného viru je tím nejhorším, co se lidstvu přihodilo?
více


15.5.2021 VĚDA: Indové léčí covid-19 ivermectinem!

Karel Wágner
A to především díky nové variantě viru SARS-CoV-2, která se rychle šířila mezi miliony účastníků náboženských slavností, ale i při volbách. Vědecká komunita indickou variantu viru B.1.617 řadí na seznam zvláště znepokojivých mutací.
více


3.5.2021 ASTRONOMIE: Chcete vidět Merkur? Teď, nebo nikdy!

Jan Veselý
Květnové planetární divadlo začne na ranní obloze, ale postupně se přesune do večerních hodin. Pozornost by měla poutat Venuše a také Merkur.
více


3.5.2021 VĚDA: Genetické nůžky na český chmel

Zdeněk Opatrný
Inter arma silent nejen musae, ale také jiné intelektuálno, pokud s tou válkou není bezprostředně propojeno. Pokud si letmo zalistujete v kovicénové tematické nabídce NP pod položkou „věda“, najdete tam sice za poslední půlrok téměř stovku titulků, ale naprostá většina z nich je porůznu kovidová.
více


14.4.2021 TECHNIKA: Telefon

Vratislav Hlubuček1
Řeknete no a co, ten má přece každý a je celý nervózní, když se do něho už hodinu nepodíval. Ale dříve se na telefon lidé nedívali. Čekali, až zazvoní a pak krátce telefonovali.
více


14.4.2021 FEJETON: Runa Rider 2

neff
Prožívám dilema známé jako problém polovypité nebo napůl plné sklenice. Na Marsu obrazně řečeno poskakuje netrpělivostí mrňavá helikoptéra jménem Ingenuity. Svoji garáž má v marsovském džípu Perseverance.
více


13.4.2021 VĚDA: Volná místa na Měsíci

Jan Veselý
Hledáte práci? Není to sice nabídka úplně pro každého, ale přece jen je dobré o ní vědět: volná pracovní místa jsou na oběžné dráze Země a na Měsíci. I pro Čechy.
více


12.4.2021 OSOBNOST: Karel Pacner, erudovaný popularizátor vědy

Karel Hvížďala
Do médií začnou nastupovat profesionální vědci, aby se stali popularizátory na plný úvazek. Dnes tito lidé zůstávají ve svých laboratořích a observatořích, ale v budoucnosti bude nutné, aby opustili svou původní profesi a věnovali se pouze přibližování výsledků vědy veřejnosti.
více


6.4.2021 ASTRONOMIE: S Gagarinem v zádech vzhůru na Měsíc

Jan Veselý
aneb Topocentrický pohled na vesmír v dubnu 2021
více


6.4.2021 VĚDA: Zemětřesení jako pomoc

Vladimír Karpenko
Zní to podivně. Zemětřesení patří k přírodním jevům nevítaným, obvykle si ho spojujeme s obrazy mrtvých a raněných v troskách domů. Navíc přichází nenadále, jeho předpověď je stále problematická.
více


30.3.2021 HISTORIE: Smysl a dějiny českého sváru s Evropou

Miloslav Bednář1
Celkový pohled na české dějiny nemůže přehlédnout jejich periodicky vyvstávající polemicko-konfliktní ráz vůči velmocensky a institucionálně utvářenému okolnímu evropskému světu.
více
17.3.2021 VESMÍR: Explozemi ku hvězdám

Marian Kechlibar
Zatímco nás vymetá třetí vlna Covidu a úřady nad námi vyslovily pohybový interdikt – běda ti, občane, překročíš-li bez dobrého důvodu hranici mezi okresy Praha-východ a Praha-západ! – o několik časových pásem dál pracují na tom, aby ani zemská gravitace nebyla příliš velkým protivníkem,...
více


12.3.2021 KORONAVIRUS: Omyly a řešení

Robert Troška
Současné zákazy a postupné omezování svobody při nastolení Covid opatření pramení z mylného přesvědčení, že jakákoliv epidemie se dá vyřešit vhodným opatřením nebo zákazem.
více


12.3.2021 VĚDA: Máme lék pro kontrolu pandemie?!

Karel Wágner
Aneb jak Český klub skeptiků Sisyfos namísto dokumentu prokazujícího účinnost ivermectinu při kontrole pandemie velebí zprávu o tom, jak tento lék v jedné ze studií údajně selhal.
více


11.3.2021 HISTORIE: Dochovaly se v paměti lidstva vzpomínky na dobu ledovou?

Aleš Uhlíř
V minulém roce uplynulo 100 let od smrti indického politika, filosofa, spisovatele a revolucionáře Bála Gangádhara Tilaka (*23. července 1856 Chikhali, provincie Bombaj – +1. srpna 1920 Bombaj).
více


11.3.2021 FEJETON: Politika a medicína

neff
Slovem „medicína“ zde označuju to, čemu babičky říkaly „meducína“, tedy léčebný preparát nasazený proti nemocem a bolestem. Nemyslím tím vědní obor. Pokud jde o politiku, ta žádnou upřesňující definici nepotřebuje.
více


10.3.2021 VĚDA: Proč má Ivermektin zpoždění...

Luboš Smrčka 1
Dnes už názvy Contergan či Kevadon něco říkají jen odborníkům a fandům historie farmaceutického průmyslu. A také těm několika málo z desítek tisíc postižených dětí, kterým se podařilo dosáhnout více než šedesáti let věku.
více


10.3.2021 KORONAVIRUS: Novináři straší lidi

Ivo Cerman
Novinky.cz straší lidi dezinformací vzniklou z novinářského lajdáctví. Jak je to s mutacemi doopravdy?
více


9.3.2021 VĚDA: Najdi ta dvě prvočísla

Marian Kechlibar
Článek publikovaný veteránem vědecké kryptografie tvrdí, že šifra RSA byla zničena. Naštěstí to zatím vypadá, že nebyla.
více


8.3.2021 VĚDA: Město Starbase, Texas

Marian Kechlibar
Milí čtenáři, před pár dny jsem mluvil s jednou moudrou osobou a ta mi řekla: “Počasí nanic, infekce všude, vakcíny nikde, zpravodajství depresivní – napiš zase něco optimističtějšího, třeba z vědy a techniky!”
více


6.3.2021 KORONAVIRUS: Naděje, nebo zlý píchanec?

Josef Mlejnek jr.
Českou republikou už nějakou dobu obchází strašidlo jménem Sputnik V. Sputnik vé jako vítězství nad koronavirem, ne sputnik pět, jak se někdy mylně uvádí. A obava z něj houstne, tak jak se dle různých signálů zvyšuje pravděpodobnost, že ho vláda skutečně nakoupí.
více


6.3.2021 VĚDA: Objev z období zlatého věku soužití

Lubomír Stejskal
Archeologové našli pozůstatky (základy) jedné z nejstarších mešit. Těch, které byly vybudovány v prvním období islámu. Nenachází se v arabském světě, ale v Izraeli, ve městě Tiberias na břehu biblického Genezaretského jezera.
více


5.3.2021 VĚDA: Zhatí klub skeptiků Sisyfos léčbu covidu?

Karel Wágner
Jak se Český klub skeptiků Sisyfos postavil proti možnosti pacientům s covidem-19 předepisovat léčivo ivermectin, jehož věhlas k nám došel ze Slovenska, načež řadoví občané u nás začali podepisovat petici za jeho dovoz.
více


2.3.2021 ZDRAVOTNICTVÍ: Proč covid neléčíme doma?!

Karel Wágner
Ještě na podzim se v našich nemocnicích s covidem léčili zejména senioři, mladší lidé ve většině případů marodili doma.
více


1.3.2021 ASTRONOMIE: Jarní planetární divadlo a nerovná rovnodennost

Jan Veselý
Zatímco v únoru drželo dění na obloze půst, v březnu nebudeme vědět, kam se dřív dívat. V hlavních rolích: Mars, Plejády, Aldebaran, Vesta, Měsíc, Slunce...
více


24.2.2021 VĚDA: Hurá na Mars?

Jan Veselý
Ve čtvrtek dosedlo na dno jezera na Marsu zbrusu nové auto. O sondě Perseverance se psalo a povídalo v posledních dnech snad všude. A jako vždy, když k Marsu startuje či na něm přistává nějaký robot, ptáme se: Kdy poletí lidé?
více


23.2.2021 GLOSA: Vytrvalost na Marsu

Zbyněk Petráček
Tušíte, že polovinu existence už máme za sebou? Ne jako společnost, stát či lidstvo, ale jako planeta. Při apokalyptickém strašení pandemií či klimatem se to nezdá, ale lebedíme si v době meziledové a máme se tak, že by nám lovci mamutů záviděli.
více


23.2.2021 KORONAVIRUS: Slováci můžou a my ne?!

Karel Wágner
Lékaři po celém světě stále hledají levný léčivý přípravek, který by každý, kdo se nakazí virem SARS-CoV-2, mohl bezpečně užívat.
více