18.6.2021 | Svátek má Milan


16.6.2021 ASTRONOMIE: Sto let klidu

Jan Veselý
V kosmickém prostoru je rušno. Terčem asteroidů i menšího kamení na kosmické střelnici je Země už čtyři a půl miliardy roků. A ještě nedávno jsme netušili, že je tu rušněji, než bychom si přáli.
více


15.6.2021 KORONAVIRUS: Jak vznikaly vlivné články...

Jeff Carlson, Hans Mahncke
koronavirus
Dva nejvýznamnější články propagující teorii „přirozeného původu“ epidemie covidu-19 pocházejí od vědců, kteří byli součástí týmu „odborníků“, jež na žádost úředníka Bílého domu přizvala Národní akademie věd, inženýrství a medicíny (NASEM).
více


14.6.2021 VĚDA: Očkování proti covidu s rozumem

Radovan Dluhy-Smith
Očkování je důležitým pilířem západní medicíny. Vždy se ale jedná o určitý zásah do fungování lidského těla.
více


15.6.2021 VĚDA: Napijme se na zdraví!

Zdeněk Roller
Děti ve třídách mají na lavicích lahvičky s vodou a nečekají až na přestávku, aby se napily. Pacienti v čekárnách mají po ruce lahvičky s vodou - a nejen na urologii. Cestující v autobuse mají na hodinovou jízdu po ruce lahvičky s vodou.
více


11.6.2021 VĚDA: Vědci vytvořili E. T. bakterie

Jaroslav Petr
Biologové naučili bakterie syntetizovat bílkoviny z aminokyselin, jaké dosud žádný pozemský organismus pro tento účel nepoužil. Otevřeli tak lidstvu přístup k obrovskému množství látek využitelných např. jako léky.
více


10.6.2021 KORONAVIRUS: Přichází nový pohled na ivermectin?

Karel Wágner
O léčivu ivermectin u nás vyšla celá řada článků. Mluvilo se o něm v rádiu i televizi, dokonce i v parlamentu.
více


5.6.2021 KORONAVIRUS: Temné pozadí dramatu

Dušan Neumann
Už přes rok žijeme v podivném světě strachu z pandemie šířené virem pod označením covid-19. Ve strachu, který se dobře prodává, šířeném všemi medii a podporovaném desítkami vládních opatření po celém světě.
více


4.6.2021 KNIHA: Psychosomatická prvouka

Tomáš Vodvářka
Když se někde objeví MUDr. Radkin Honzák, všichni ihned vědí dvě věci. Jednak, o koho jde, a jednak, že pakliže bude přednášet, bude to skvěle strávený čas.
více


25.5.2021 VĚDA: Ledovcový souvek s živočišnými stopami ze spodního kambria

Aleš Uhlíř
V dobách ledových v pleistocénu zasáhl kontinentální ledovec několikrát území dnešní České republiky. Naposled to bylo před cca 230 000 – 290 000 lety. V Čechách ledovec pronikl pouze na malé území Šluknovského a Frýdlantského výběžku.
více


18.5.2021 VĚDA: Patentový socialismus

Jan Kubalčík
Souhlasíte s tím, že se firmy, které velmi rychle vyvinuly očkovací látky proti čínskému viru, mají vzdát svých souvisejících patentů? A domníváte se, že pandemie zmíněného viru je tím nejhorším, co se lidstvu přihodilo?
více


15.5.2021 VĚDA: Indové léčí covid-19 ivermectinem!

Karel Wágner
A to především díky nové variantě viru SARS-CoV-2, která se rychle šířila mezi miliony účastníků náboženských slavností, ale i při volbách. Vědecká komunita indickou variantu viru B.1.617 řadí na seznam zvláště znepokojivých mutací.
více


3.5.2021 ASTRONOMIE: Chcete vidět Merkur? Teď, nebo nikdy!

Jan Veselý
Květnové planetární divadlo začne na ranní obloze, ale postupně se přesune do večerních hodin. Pozornost by měla poutat Venuše a také Merkur.
více


3.5.2021 VĚDA: Genetické nůžky na český chmel

Zdeněk Opatrný
Inter arma silent nejen musae, ale také jiné intelektuálno, pokud s tou válkou není bezprostředně propojeno. Pokud si letmo zalistujete v kovicénové tematické nabídce NP pod položkou „věda“, najdete tam sice za poslední půlrok téměř stovku titulků, ale naprostá většina z nich je porůznu kovidová.
více


14.4.2021 TECHNIKA: Telefon

Vratislav Hlubuček1
Řeknete no a co, ten má přece každý a je celý nervózní, když se do něho už hodinu nepodíval. Ale dříve se na telefon lidé nedívali. Čekali, až zazvoní a pak krátce telefonovali.
více


14.4.2021 FEJETON: Runa Rider 2

neff
Prožívám dilema známé jako problém polovypité nebo napůl plné sklenice. Na Marsu obrazně řečeno poskakuje netrpělivostí mrňavá helikoptéra jménem Ingenuity. Svoji garáž má v marsovském džípu Perseverance.
více


13.4.2021 VĚDA: Volná místa na Měsíci

Jan Veselý
Hledáte práci? Není to sice nabídka úplně pro každého, ale přece jen je dobré o ní vědět: volná pracovní místa jsou na oběžné dráze Země a na Měsíci. I pro Čechy.
více


12.4.2021 OSOBNOST: Karel Pacner, erudovaný popularizátor vědy

Karel Hvížďala
Do médií začnou nastupovat profesionální vědci, aby se stali popularizátory na plný úvazek. Dnes tito lidé zůstávají ve svých laboratořích a observatořích, ale v budoucnosti bude nutné, aby opustili svou původní profesi a věnovali se pouze přibližování výsledků vědy veřejnosti.
více


6.4.2021 ASTRONOMIE: S Gagarinem v zádech vzhůru na Měsíc

Jan Veselý
aneb Topocentrický pohled na vesmír v dubnu 2021
více


6.4.2021 VĚDA: Zemětřesení jako pomoc

Vladimír Karpenko
Zní to podivně. Zemětřesení patří k přírodním jevům nevítaným, obvykle si ho spojujeme s obrazy mrtvých a raněných v troskách domů. Navíc přichází nenadále, jeho předpověď je stále problematická.
více


30.3.2021 HISTORIE: Smysl a dějiny českého sváru s Evropou

Miloslav Bednář1
Celkový pohled na české dějiny nemůže přehlédnout jejich periodicky vyvstávající polemicko-konfliktní ráz vůči velmocensky a institucionálně utvářenému okolnímu evropskému světu.
více
17.3.2021 VESMÍR: Explozemi ku hvězdám

Marian Kechlibar
Zatímco nás vymetá třetí vlna Covidu a úřady nad námi vyslovily pohybový interdikt – běda ti, občane, překročíš-li bez dobrého důvodu hranici mezi okresy Praha-východ a Praha-západ! – o několik časových pásem dál pracují na tom, aby ani zemská gravitace nebyla příliš velkým protivníkem,...
více


12.3.2021 KORONAVIRUS: Omyly a řešení

Robert Troška
Současné zákazy a postupné omezování svobody při nastolení Covid opatření pramení z mylného přesvědčení, že jakákoliv epidemie se dá vyřešit vhodným opatřením nebo zákazem.
více


12.3.2021 VĚDA: Máme lék pro kontrolu pandemie?!

Karel Wágner
Aneb jak Český klub skeptiků Sisyfos namísto dokumentu prokazujícího účinnost ivermectinu při kontrole pandemie velebí zprávu o tom, jak tento lék v jedné ze studií údajně selhal.
více


11.3.2021 HISTORIE: Dochovaly se v paměti lidstva vzpomínky na dobu ledovou?

Aleš Uhlíř
V minulém roce uplynulo 100 let od smrti indického politika, filosofa, spisovatele a revolucionáře Bála Gangádhara Tilaka (*23. července 1856 Chikhali, provincie Bombaj – +1. srpna 1920 Bombaj).
více


11.3.2021 FEJETON: Politika a medicína

neff
Slovem „medicína“ zde označuju to, čemu babičky říkaly „meducína“, tedy léčebný preparát nasazený proti nemocem a bolestem. Nemyslím tím vědní obor. Pokud jde o politiku, ta žádnou upřesňující definici nepotřebuje.
více


10.3.2021 VĚDA: Proč má Ivermektin zpoždění...

Luboš Smrčka 1
Dnes už názvy Contergan či Kevadon něco říkají jen odborníkům a fandům historie farmaceutického průmyslu. A také těm několika málo z desítek tisíc postižených dětí, kterým se podařilo dosáhnout více než šedesáti let věku.
více


10.3.2021 KORONAVIRUS: Novináři straší lidi

Ivo Cerman
Novinky.cz straší lidi dezinformací vzniklou z novinářského lajdáctví. Jak je to s mutacemi doopravdy?
více


9.3.2021 VĚDA: Najdi ta dvě prvočísla

Marian Kechlibar
Článek publikovaný veteránem vědecké kryptografie tvrdí, že šifra RSA byla zničena. Naštěstí to zatím vypadá, že nebyla.
více


8.3.2021 VĚDA: Město Starbase, Texas

Marian Kechlibar
Milí čtenáři, před pár dny jsem mluvil s jednou moudrou osobou a ta mi řekla: “Počasí nanic, infekce všude, vakcíny nikde, zpravodajství depresivní – napiš zase něco optimističtějšího, třeba z vědy a techniky!”
více


6.3.2021 KORONAVIRUS: Naděje, nebo zlý píchanec?

Josef Mlejnek jr.
Českou republikou už nějakou dobu obchází strašidlo jménem Sputnik V. Sputnik vé jako vítězství nad koronavirem, ne sputnik pět, jak se někdy mylně uvádí. A obava z něj houstne, tak jak se dle různých signálů zvyšuje pravděpodobnost, že ho vláda skutečně nakoupí.
více


6.3.2021 VĚDA: Objev z období zlatého věku soužití

Lubomír Stejskal
Archeologové našli pozůstatky (základy) jedné z nejstarších mešit. Těch, které byly vybudovány v prvním období islámu. Nenachází se v arabském světě, ale v Izraeli, ve městě Tiberias na břehu biblického Genezaretského jezera.
více


5.3.2021 VĚDA: Zhatí klub skeptiků Sisyfos léčbu covidu?

Karel Wágner
Jak se Český klub skeptiků Sisyfos postavil proti možnosti pacientům s covidem-19 předepisovat léčivo ivermectin, jehož věhlas k nám došel ze Slovenska, načež řadoví občané u nás začali podepisovat petici za jeho dovoz.
více


2.3.2021 ZDRAVOTNICTVÍ: Proč covid neléčíme doma?!

Karel Wágner
Ještě na podzim se v našich nemocnicích s covidem léčili zejména senioři, mladší lidé ve většině případů marodili doma.
více