30.9.2023 | Svátek má Jeroným, Ráchel


tum

VĚDA: Odborná úvaha o kvantové podstatě kocoviny

26.9.2023
Je nesporné, že etanol převede naše tělo jako celek na vyšší energetickou úroveň. Což je fajn, ale bohužel, co šlo nahoru, musí jít taky dolů, tak je to v přírodě zařízeno a v subatomárním světě se to děje skoro pořád.
více


tum

VĚDA: Proč potřebujeme kolonizovat vesmír a jak to máme udělat - Měsíc

21.9.2023
Měsíc je podstatně drsnější prostředí než oběžná dráha. Už jenom kvůli tomu, že jsme mimo ochranu magnetického pole Země. Povrch je kromě Sluneční radiace vystaven i všemu dalšímu záření z okolního vesmíru. Měsíc má vázanou rotaci, když obíhá kolem naší planety, tak nám nastavuje jenom přivrácenou...
více


gaj

VĚDA: Jak fungují smysly našich mazlíčků – pejsek Filípek

20.9.2023
Jak je možné, že pejsek Filípek nemůže najít v trávě žlutý míček, dokud ho nevyčenichá. Na to se ale musíme podívat zpět do minulosti, když ještě pes nebyl psem, ale vlkem, ještě dříve než jej lidé ochočili.
více


tum

VĚDA: Proč potřebujeme kolonizovat vesmír a jak to máme udělat

14.9.2023
Odpovědi na proč a jak funguje vesmír. Psáno pro Tima, mého syna, ale určitě si to rádi přečtou i jiní.
více


tum

VĚDA: Proč dnes vědci komolí slovo kvark

7.9.2023
Žádná vědní disciplína by nebyla kompletní, kdyby do ní významnou měrou nepřispěl, anebo u jejího založení nebyl, právě Jára Cimrman.
více


tum

VĚDA: Proč černé díry nemají vlasy a jak funguje informační paradox

31.8.2023
Odpovědi na proč a jak funguje vesmír. Psáno pro Tima, mého syna, ale určitě si to rádi přečtou i jiní. Dneska o tom, jak nám černé díry vykusují informace z vesmíru.
více


neff

KOSMONAUTIKA: Moudrost na Měsíci

29.8.2023
Indie je tedy po Spojených státech, Sovětském svazu respektive Rusku a Číně čtvrtý stát, kterému se podobný podnik podařil. Myslel jsem při tom na svoje první dětské kontakty s literaturou science fiction. Bylo mi jedenáct, kdy vyšel Lemův román Astronauti.
více


Vratislav Hlubuček1

DOBA: Slasti a strasti s umělou inteligencí

28.8.2023
Z průměrného programátora umí Perpexity udělat docela dobrého a tedy ho časem i nahradit. Časem bude takových profesí přibývat. Nahradí překvapivě duševní práci, ale ne tu manuální. Ta je zase doménou robotiky, ve které má umělá inteligence ovšem také prsty.
více


neff

HMOTA: Pátá síla

23.8.2023
Dosavadní výsledky naznačují, že ke čtyřem základním silám ovládajícím vše co je kolem nás přibude možná pátá. Ty čtyři jsou gravitace, elektromagnetismus, a síly silná a slabá.
více


Zdeněk Slanina

VĚDA: Pokropený kropič

21.8.2023
Akademie věd ještě jako ČSAV se v minulosti podílela na udílení Společných cen Akademie věd SSSR a ČSAV. Pokud pomineme společenské vědy, byly tyto ceny udělovány za solidní vědecké výsledky vzniklé spoluprací výzkumníků z obou akademií.
více


tum

VĚDA: Proč není díra jako díra

17.8.2023
Když máš dost síly na to, abys jsi určitou hmotu stlačil tak, že její rozměr bude menší než Schwarzschildův poloměr, tak vyrobíš černou díru. Schwarzschildův se mu říká podle fyzika, který jej odvodil už v roce 1916.
více


Vladimír Karpenko

ÚVAHA: Šimon

16.8.2023
Přednášel jsem studentům biologických oborů, jejichž nevlídný postoj k předmětu byl zřejmý. V občasných rozhovorech mi říkali, že třeba v botanice to potřebovat nebudou. Vývoj jim nedal tak docela za pravdu; i botanika je dnes dost chemická.
více


such

PRŮZKUM: Studenti a umělá inteligence

10.8.2023
Na téma využívání umělé inteligence, jejích výhod i nevýhod bylo v poslední době napsáno velké množství různých článků. Já bych se v tomto kontextu chtěl pozastavit u etického rozměru využívání umělé inteligence (konkrétně nástroje na generování textů ChatGPT) studentů ekonomických vysokých škol,...
více


tum

VĚDA: Proč můžeme na Zemi přijít o noc

10.8.2023
Ukazuje se, že hranice mezi opravdovou hvězdou a pouhým subhvězdným objektem je 0,08 hmotnosti Slunce. Pokud protohvězda nepřesáhne tuto váhu, stane se z ní hnědý trpaslík, hodně velká planeta nebo hodně malá hvězda.
více


tum

VĚDA: Proč je důležitá statistika

4.8.2023
Jednou ze základních charakteristik všeho co se v přírodě děje, je s jakou pravděpodobností se to stane. Když si hodíš mincí, je pravděpodobnost, že z půlky padne jedna strana a z půlky druhá, jak se říká, panna nebo orel. Ale to není úplně pravda, mince může zůstat stát na hraně.
více


Marian Kechlibar

VĚDA: Pokojový supravodič, aneb O principu tancujícího prasete

27.7.2023
Levitace nad magnetem, charakteristická pro supravodivé materiály. Toto je podle autorů vzorek LK-99. No dobře, a co to „tancující prase“ z titulku? K tomu je potřeba se nejdřív pozastavit u samotného pojmu supravodič.
více


tum

VESMÍR: Jak fungují rakety a proč používáme gravitační prak

27.7.2023
Gravitační prak nebo též gravitační asistence je fígl, jak sebrat planetě trochu energie a dát ji v podobě větší rychlosti kosmické družici. V čem to spočívá? Potřebujeme se vrátit trochu do minulosti, kdy jsme si povídali o relativitě.
více


tum

VĚDA: Proč se vyplatí hlídat Slunce a jak by nám mohlo ublížit

20.7.2023
Slunce je velká koule žhavé plazmy, to by mělo už mluvit samo za sebe. Naše nejbližší hvězda se skládá z celé řady vrstev, ale nás zajímají tři nejsvrchnější, protože ty nás nejvíce ovlivňují.
více


simun

ZEMĚDĚLSTVÍ: Lysenko versus Mičurin

15.7.2023
Víceklasé odrůdy některých druhů obilí skutečně existují. Nepoužívají se proto, že rostlina má se semeny ve více kláscích větší „režii“ než když je má v jednom. Takže paradoxně má méně zrn a / nebo jsou ta zrna výrazně horší kvality.
více


tum

VĚDA: Proč nejde postavit perpetuum mobile a jak se s tím vyrovnat

14.7.2023
Perpetuum mobile opravdu vyrobit nejde. Fyzika je proti tomu, konkrétně zákon zachování energie. Nejde vyrobit systém, ze kterého bys jenom čerpal energii.
více


Radovan Dluhy-Smith

VÝZKUM: Realita versus konspirační teorie chemtrails

11.7.2023
Letecké stopy z komerční či vojenské dopravy totiž obsahují zplodiny plné škodlivých nanočástic, které vznikají při spalování paliva a jeho různých syntetických přísad. Ty nejen škodí našemu zdraví, ale ovlivňují počasí a klima.
více


tum

ENERGIE: Jak ji skladovat

29.6.2023
Bohužel rozhodnutím politiků, obzvláště v Německu, byly tyto zdroje vypnuty a místo nich se stále více prosazují velmi nestabilní Občasné zdroje energie, a to nám dělá nemalé vrásky.
více


wag

COVID: Ivermectin - nový úhel pohledu ?

24.6.2023
Jejich studie je multicentrická, randomizovaná, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná klinická studie s paralelními skupinami, hodnotící bezpečnost a účinnost tablet ivermectinu užívaných perorálně po dobu 28 dnů.
více


tum

VESMÍR: Jak vznikla Sluneční soustava

22.6.2023
Odpovědi na proč a jak funguje vesmír. Psáno pro Tima, mého syna, ale určitě si to rádi přečtou i jiní.
více


Tomáš Guttmann

VĚDA VERSUS ROZUM: Věřit vědě a vědcům?

21.6.2023
Věda zůstává hlavním arbitrem ve věcech praktického života a pokud možno i abstraktní pravdy. Podobně jako se říká, že demokracie je nejhorší forma vlády kromě ostatních, co byly vyzkoušeny, tak lze říci i o vědě, že jde o nejhorší formu hledání pravdy kromě všech ostatních.
více


bri

DISKUSE: Zelený úděl a věda

21.6.2023
„Globální panel vědců zveřejnil svůj nejnovější verdikt ohledně klimatické krize a toho, jak musíme reagovat“ – těmito slovy letos v březnu informovala Evropská komise veřejnost o nové zprávě Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) a podotkla, že zprávu vítá a znovu potvrzuje svůj závazek k...
více


Tomáš Guttmann

VĚDA VERSUS ROZUM: Kosmetika – povrch a povrchnost

19.6.2023
V několika článcích jsem připomněl případy, kdy se komerční kampaně nebo tvůrci senzací oháněli vědou, aby prosadily své cíle. Touha lidí po zdraví a kráse vždy byla pro obchodníky dobrým zdrojem výdělků a „vědecké argumenty“ jim pomáhají v reklamě.
více


tum

FYZIKA: Jak funguje fúzní elektrárna a proč se jí hned tak nedočkáme

15.6.2023
V jádře naší hvězdy probíhá celá řada reakcí. První z nich je proton - proton, jde o reakci díky slabé jaderné interakci, extrémně málo pravděpodobné, je potřeba, aby se jeden proton změnil na neutron a tak vznikne deuteron + pozitron a neutrino. Jenom pro představu, jak málo je to pravděpodobné -...
více


wag

KNIHA: Stojí za přečtení

13.6.2023
V těchto příbězích, věnovaných objevům léčiv, nejenže najdeme celou řadu málo známých faktů a souvislostí, ale samotné téma léčiv, zde do čtivých příběhů promítané, se dotýká prakticky každého z nás.
více


MACH

MYŠLENKY: Co brzdí změny?

10.6.2023
Předpokládám, že tato situace vám není neznámá: existuje idea, častokrát vaše, o které si myslíte, že je úplně skvělá. Když se ji ale pokusíte představit ostatním, neakceptují ji.
více


tum

FYZIKA: Jaderná elektrárna zblízka

8.6.2023
Odpovědi na proč a jak funguje vesmír. Psáno pro Tima, mého syna, ale určitě si to rádi přečtou i jiní.
více


tum

KVARKY: Jak se loví kvantové příšerky a proč už jich více nebude 3

1.6.2023
Zatímco co dříve si fyzikové vystačili s aparaturou, která se jim vešla na stůl, dneska se podíváme k zařízením, jejichž rozměry se počítají v kilometrech. Jsou to urychlovače, zařízení, které pomocí elektrických polí urychlují různé druhy částic k rychlostem blízkým rychlosti světla. Cílem je...
více


tum

FOTONY: Jak se loví kvantové příšerky a proč už jich více nebude 2

24.5.2023
Drahý Time, jak jsem slíbil, pokračujeme v historii honu na kvantové příšerky. Po tom, co vědci objevili elektron, proton a neutron byly na řadě kvarky. Ale to bych trochu předbíhal, protože v našem výčtu jsme zapomněli na foton. Fotonu konec konec konců vděčíme za to, že vznikla kvantová...
více


wag

ENERGETIKA: Neuvěřitelné skutečnosti

20.5.2023
Nejzásadnějším problémem u obnovitelných zdrojů je nestabilita dodávek energie, dalším pak rostoucí náklady na budování přenosové soustavy. Přičemž největší překážkou ve využívání vyrobených přebytků elektřiny jsou omezené možnosti její akumulace.
více


tum

FYZIKA: Jak se loví kvantové příšerky a proč už jich více nebude

18.5.2023
Když řeknu, že jako první subatomární částici se podařilo objevit elektron, nebude to úplně přesné. Vědci totiž měli v ruce objevy i jiných částic, jako je foton, neutron, ale doba na to ještě nenazrála a tak projevy těchto částic mylně připisovali naprosto jiným jevům.
více


Tomáš Guttmann

VĚDA VERSUS ROZUM: Jsou alkohol a kouření nebezpečné?

13.5.2023
V minulých článcích jsem vzpomněl na mediální kampaně ohánějící se vědeckými pojmy a výzkumy, které měly vliv na život v celém západním světě. Šlo například o vražedné pomalé viry, z kterých se nakonec vyklubaly zákeřné priony (zde), aby se i ty nakonec rozplynuly v zapomnění, potom co způsobily...
více