2.7.2020 | Svátek má Patricie


1.7.2020 HISTORIE: Mlynářský synek z Kletečné

Petr Andrle
Pelhřimovské gymnázium má ve své historii (založeno 1871) řadu významných absolventů. V letech 1876-1879 zde například studoval budoucí básník Antonín Sova (báseň v úvodu), po něm hned budoucí vynikající český lékař a spisovatel František Hamza.
více


29.6.2020 VĚDA: V zemi pojídačů syrových ryb

Michal Giboda
Česká televize vysílala 16. května 2020 zábavnou show „Zázraky přírody“. Jeden soutěžící měl určit nejnebezpečnější zvířata pro člověka. První místo obsadil komár, přenašeč malárie. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se malarickým parazitem nakazí odhadem 212 milionů lidí a okolo 445 000...
více


25.6.2020 VĚDA: Něco na zub

Vladimír Karpenko
Naši předkové na tom byli přece jen o něco lépe, jak tvrdí Peter S. Ungar, paleontolog a dentální antropolog z arkansaské univerzity.
více


13.6.2020 VĚDA: Penicilín končí! Co bude dál?

Václav Husák1
Svět se zásadně změní. Bude opravdu drsný a zdravotně extrémně nebezpečný. Prakticky se z hlediska zdravotní péče vrátíme před druhou polovinu dvacátého století, než skotský vědec Alexander Fleming ve spolupráci s Ernstem Chainem a Howardem Floreymem vyřešili průmys­lovou výrobu prvního antibiotika...
více


11.6.2020 VĚDA: Srovnání různých strategií boje s koronavirem

Vladimír Wagner
V Evropě už pomalu odeznívá první vlna pandemie a lze tak už udělat první srovnání různých strategií, kterými této výzvě čelily evropské státy. Podívejme se na některé typické příklady a jak podle dosavadního průběhu obstály.
více


8.6.2020 ANALÝZA: Covid-19 a chřipka

Luboš Kloc
koronavirus
V politice i v médiích probíhá spor odpůrců vládních protiepidemických opatření a jejich zastánců. Ti první označují přijatá opatření za přehnaná, zbytečná a ničící ekonomiku. Často přirovnávají epidemii nemoci covid-19 k chřipce, při které se přece taky neuzavírají školy či hranice.
více


6.6.2020 KORONAVIRUS: Covid-19 v Česku - resumé

Antonín Hrbek
Na závažnou hrozící vlnu nakažení upozornil v Poslanecké sněmovně již 28. ledna 2020 MUDr. Bohuslav Svoboda a žádal, aby se vláda ČR na její příchod připravila.
více


6.6.2020 KOSMONAUTIKA: Začíná historie, ale jaká

Ondřej Neff
Kosmický let s lidskou posádkou provozovaný soukromou společností započal 30. května večer našeho času, následujícího dne kabina Crew Dragon přistála u orbitálního komplexu ISS.
více


5.6.2020 ASTRONOMIE: Venuše v Dolní Horní a tři červnová zatmění

Jan Veselý
Venuše se během května „po anglicku“ vytratila, ale už na konci června se zase na obloze objeví. Měsíc předvede klasický taneček s Jupiterem, Saturnem a Marsem a také tři zatmění.
více


5.6.2020 VĚDA: Tajemství štítu před tloustnutím

Jaroslav Petr
Gen, který se podílí na vzniku zhoubných nádorů, sehrává významnou roli také při hospodaření lidského organismu s energií a spolurozhoduje o našich sklonech k hubené postavě.
více


2.6.2020 ASTRONOMIE: Čáry na obloze

Jan Veselý
Současná pandemie má některé pozoruhodné důsledky. Kvůli poklesu průmyslové výroby a omezení pohybu lidí nastal stav, díky kterému můžeme například ověřovat řadu hypotéz, říkajících, co by bylo, kdyby…
více


1.6.2020 KORONAVIRUS: Jak covidem lidi ovládnout a ochočit

Markéta Šichtařová 5
Když chcete ovládnout lidi, donutit je poslouchat, případně vytřískat z nich peníze, strach funguje nejlíp. Covid-19 budiž toho nejlepším příkladem. Protože to, co se rozjelo kolem jeho testování, nelze nazvat jinak než skandál.
více


1.6.2020 SVĚT: K letu Draka

Marian Kechlibar
Příznivci letů do vesmíru měli v sobotu velký den. Počasí na březích Floridy se trochu umoudřilo a umožnilo start nové lodi Dragon 2 i s dvojčlennou posádkou. Sledoval jsem přípravy ke startu na online kanálu SpaceX.
více


26.5.2020 VĚDA: Podomácku ušité roušky spíš škodí

Jiří Payne
Dýchání přes filtr (s odporem) mění tlak potřebný k vdechnutí vzduchu. Konkrétní hodnoty u člověka v klidovém stavu jsou přibližně -0,8 kPa při vdechu a -0,33 kPa při výdechu. Jakýkoli odpor vzduchu znamená, že je nutné při nádechu vyvinout větší úsilí.
více


26.5.2020 GLOSA: Čekání na sci-fi

Ondřej Neff
Dnes to bude mimořádně o těšení. Ve středu krátce po půl jedenácté v noci našeho času odstartuje raketa Falcon 9 s kosmickou lodí Crew Dragon. V lodi budou dva astronauti, Robert Behnken a Douglas Hurley, a oba se připojí k osádce mezinárodní kosmické stanice ISS.
více


25.5.2020 VĚDA: Studie imunity dopadla výborně, nebo katastrofálně?

Tomáš Guttmann
Studie imunizace obyvatel ukázala, že asi 0,5% testovaných vykazovalo protilátky proti covid-19 (zde). Podle očekávání je tato hodnota v dobrém souladu s počtem nově identifikovaných případů vůči minulému dni na sto použitých testů.
více


25.5.2020 KORONAVIRUS: Nejde mi to do hlavy

Jiří Payne
Už dva měsíce kroutím hlavou. Musíme se hodně poučit z první vlny, protože koroňák na zeměkouli už zůstane a my s ním budeme žít. Když se nám hodně dobře povede, časem jej vykážeme do patřičných mezí asi tak jako tuberkulosu nebo žloutenku.
více


23.5.2020 ESEJ: Design jako důvod existence vesmíru

Boris Hála
Boris Hála
Vše, co nás obklopuje, v čem žijeme, v čem cítíme, kde prožíváme své emoce a vnímáme věci, se nazývá vesmír. Je to možná nekonečné, jak tvrdí část vědců, astronomů, fyziků, matematiků a kosmologů, ale možná je to konečné, jak tvrdí jiná část vědců, astronomů, fyziků, matematiků a kosmologů.
více


20.5.2020 VĚDA: Jak je to s tou léčbou covid-19

Karel Wágner
Tým vědců z celého světa již identifikoval 69 různých léčiv a sloučenin v klinických a preklinických testech, které zkoumají potenciální účinnost látek při potlačení infekce SARS-CoV-2.
více


19.5.2020 VĚDA: Budou vědci za svoje hledání i trestáni?

vystva - sestak
Je zřejmé, že badatel se stává ústřední postavou celosvětového boje o přežití, protože se k němu upírají zraky všech těch nešťastníků postižených koronavirem toužících po léku (zatím antivirotikum remdesivir) a zejména po vakcíně, a státy EU už věnovaly téměř půldruhé miliardy eur do vývoje.
více


18.5.2020 VĚDA: Pocit bezpečí zvyšuje riziko

Jaroslav Petr
S rouškou na obličeji a lahvičkou dezinfekčního roztoku v kapse se můžeme cítit před koronavirem dobře chráněni, ale to ještě neznamená, že jsme v bezpečí. Naopak. S pocitem zvýšené jistoty se dostavuje i pokušení riskovat.
více


18.5.2020 ÚVAHA: Chvála parazitů

Zdeněk Roller
Zatímco lidské parazity nemůžu vystát, jakožto biologicky vzdělaný tvor si vážím toho, že v přírodě parazité existují.
více


16.5.2020 KORONAVIRUS: Mapy a grafy

Marian Kechlibar
Vážení a milí čtenáři, debata kolem covidu-19 a souvisejících opatření nabyla poslední dobou značně explozivního charakteru. Příliš mnoho komentátorů vystupuje z pozice autoritativní jistoty. Ještě k tomu přidejte notnou dávku konspiračního smýšlení a není divu, že úměrně tomu se prostor pro...
více


14.5.2020 VĚDA: Who is WHO

Michal Giboda
Tomáš Zdechovský, europoslanec za KDU-ČSL, místopředseda Výboru pro zaměstnanost a sociální věci a člen Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu, publikuje 6. května 2020 na Neviditelném psovi článek WHO bojuje o život.
více


13.5.2020 VĚDA: Česká cesta k očkování není lehká

Jaroslav Petr
Nový koronavirus skřípl do kleští nejrůznějších omezení téměř čtyři miliardy lidí. Svět v tomto „kovidovém klinči“ dlouho nevydrží. Experti se shodují, že úplné osvobození zajistí teprve vakcína.
více


12.5.2020 HISTORIE: Epidemie v českých dějinách

Ivo Cerman
Zažily naše země v novověké éře něco podobného? Ano a dokonce dost často... Je zajímavé sledovat i tehdejší reakce státu. Uplatňovaly se karantény, izolace obyvatelstva, ale také lékařská péče a očkování.
více


11.5.2020 VĚDA: Vývoj smrtnosti u covidu-19

Antonín Hrbek
Smrtnost neboli letalita nemoci je poměr mezi počtem úmrtí a počtem nakažených. Pro každý typ onemocnění je specifickým ukazatelem charakterizujícím jeho klinickou závažnost, ale neříká nic o jeho frekvenci.
více


11.5.2020 EKOLOGIE: Udělejme Čechy znovu zelené

Jiří Mánek 1
Sucho. Téma, které hýbe Českem. Ale oxid uhličitý za to primárně vážně nemůže. Narušili jsme koloběh vody v přírodě. Ozeleňme krajinu, chraňme lesy a půdu, pak bude více vody a můžeme klidně jíst hovězí a jezdit naftovými auty.
více


9.5.2020 EKOLOGIE: Nový film Michaela Moora „Planeta lidí“

Vladimír Wagner
Před nedávnem nabídli k volnému šíření svůj nový film Michael Moore a Jeff Gibbs. Stejně jako předchozí filmy stejného autora jde o velmi kontroverzní dílo.
více


7.5.2020 VĚDA: Může pacienty s Covid-19 zabíjet histamin?

Karel Wágner
Histamin slouží jako mediátor celé řady reakcí lidského těla, přičemž široká škála projevů histaminu je umožněna existencí čtyř typů receptorů pro histamin.
více


7.5.2020 KORONAVIRUS: Dosavadní zkušenosti s epidemií (4)

Vladimír Wagner
České republice se podařilo s první vlnou epidemie vypořádat se ctí. Otázka však je, jaké jsou možnosti budoucího vývoje a na co je potřeba se připravit. První možností by bylo, kdyby se podařilo zarazit šíření infekce a nemoc by zmizela.
více


6.5.2020 KORONAVIRUS: Dosavadní zkušenosti s epidemií (3)

Vladimír Wagner
Obrovským problémem evropské společnosti je, že díky obrovskému bohatství a dlouhému období klidu, míru a blahobytu, získala velká část obyvatel představu, že má právo na vše a za nic nemusí nést zodpovědnost.
více


5.5.2020 KORONAVIRUS: Dosavadní zkušenosti s epidemií (2)

Vladimír Wagner
Řada představitelů podnikatelů velice intenzivně vystupují proti zavádění karanténních opatření a bojují o jejich rychlé odvolání se zdůvodněním, že mají značné negativní ekonomické dopady.
více


5.5.2020 VĚDA: A přece to létá

Vladimír Karpenko
Zřejmým problémem je, že není žádné vysvětlení, které bude univerzálně přijaté. Potud Mark Drela, profesor Massachusettského technologického institutu.
více


4.5.2020 ASTRONOMIE: Pepík, Kolumbus a Merkur na scéně

Jan Veselý
V květnu se z oblohy rychle vytratí Venuše a na vzácnou chvíli se objeví Merkur. K němu míří dvojice kosmických sond, kterou planetární obrana krátce považovala za nový asteroid.
více


4.5.2020 KORONAVIRUS: Dosavadní zkušenosti s epidemií (1)

Vladimír Wagner
Už téměř dva měsíce žije Česko s koronavirovou pandemií. Je tak určitě zajímavé shrnout dosavadní zkušenosti a podívat se na možnosti dalšího vývoje. Je třeba zdůraznit, že naše znalosti vlastností viru jsou zatím velice omezené a predikce možné budoucnosti tak velmi nejisté.
více