27.2.2021 | Svátek má Alexandr


24.2.2021 VĚDA: Hurá na Mars?

Jan Veselý
Ve čtvrtek dosedlo na dno jezera na Marsu zbrusu nové auto. O sondě Perseverance se psalo a povídalo v posledních dnech snad všude. A jako vždy, když k Marsu startuje či na něm přistává nějaký robot, ptáme se: Kdy poletí lidé?
více


23.2.2021 KORONAVIRUS: Slováci můžou a my ne?!

Karel Wágner
Lékaři po celém světě stále hledají levný léčivý přípravek, který by každý, kdo se nakazí virem SARS-CoV-2, mohl bezpečně užívat.
více


23.2.2021 GLOSA: Vytrvalost na Marsu

Zbyněk Petráček
Tušíte, že polovinu existence už máme za sebou? Ne jako společnost, stát či lidstvo, ale jako planeta. Při apokalyptickém strašení pandemií či klimatem se to nezdá, ale lebedíme si v době meziledové a máme se tak, že by nám lovci mamutů záviděli.
více


22.2.2021 SVĚT: Boření stereotypů stereotypy

Marian Kechlibar
Rozhovor s rektorkou Nerudovou mi připomíná snahu vysušit bažinu zaváděním vody z jiného potoka.
více


22.2.2021 VĚDA: Přistání Perseverance na Marsu

George Švehla
Od dob, kdy jsem začal rozum brát, jsem měl zájem o vše živé, tedy o přírodu kolem sebe a později i o to neživé, které vznik toho, co je živé, umožnilo.
více


19.2.2021 KORONAVIRUS: Epidemie v Česku

Vladimír Wagner,
Opatření proti epidemii v Česku nejen kvůli politikům úplně zkolabovala. Zároveň je možné i pro Českou republiku přímo porovnat vliv epidemie na počet úmrtí.
více


16.2.2021 VĚDA: Nový lék proti covidu-19 z Izraele

Tomáš Guttmann
Před několika dny bylo v Izraeli oznámeno úspěšné vyzkoušení nového léku proti covidu-19. Dvacet devět z třiceti středně až těžce nemocných pacientů se z covidu-19 zotavilo a bylo propuštěno během pěti dnů z nemocnice, třicátý pacient se zotavil o něco později (zde).
více


16.2.2021 FEJETON: Když očkovat, tak jedině Sputnik 5

Martin Tůma
Je to podobné jako s geneticky modifikovanými potravinami. Jenom málo co je pod pečlivější kontrolou než to, co naše mediální „elity“ nesnášejí.
více


13.2.2021 KORONAVIRUS: Sputnik V, fakta místo hysterie

Jan Ziegler
Myslím tím hysterii oboustrannou, tedy první ve stylu „Sputnik nikdy“ a pro změnu druhou „jedině Sputnik“. Každý extrém je škodlivý. Všechno má svá pravidla, a to i nasazování nových léků, léčivých přípravků, vakcín atd. Jejich obcházení je hazardem se zdravím a životy lidí.
více


12.2.2021 VĚDA: Lidský epigenom je přečtený

Jaroslav Petr
Onemocnění, jako je hemofilie, cystická fibróza, Huntingtonova choroba nebo Duchenneova svalová dystrofie, mají pacienti vepsané do dvojité šroubovice DNA. V „textu“ dědičné informace tvořeném třemi miliardami písmen genetického kódu u nich došlo k „překlepu“.
více


1.2.2021 VĚDA: Jak na covid

Jiří Volf
koronavirus
V úterý večer jsem přečetl tři informace, které mě inspirovaly k napsání tohoto příspěvku. Čtenářům, kteří nemají rádi dlouhé texty doporučuji případně přejít k závěrečnému shrnutí.
více


1.2.2021 ASTRONOMIE: Sedm minut hrůzy

Jan Veselý
Z planet zůstal na obloze jen Mars a sotva pozorovatelný Uran. A tak bude únorový pohled, po poklidném začátku, směřovat především k nervy napínajícímu dění na rudé planetě.
více


29.1.2021 KORONAVIRUS: Jak byl v televizi k vidění zázrak

Karel Wágner
Skutečně se stal zázrak. Ba mnozí toho byli svědky v přímém přenosu: u nás začali lidé méně umírat na covid-19!
více


27.1.2021 VĚDA: Míváte sny?

Vladimír Karpenko
Otázka až pošetilá – kdo by je neměl, alespoň čas od času. Ovšem není patrně běžné mít sen o tom, jak se staráte o novorozenou holčičku, která má covid-19. A přece to je jeden ze snů, které shromažďují odborníci z celého světa na několika adresách.
více


27.1.2021 STATISTIKA: Zabijí nás covid-19, nebo restrikce?

Petr Hlávka
Petr Hlávka
Zveřejněná čísla Českého statistického úřadu ukazují, že od října roku 2020 došlo k rapidnímu nárůstu počtu zemřelých občanů v ČR (jak ukazuje graf).
více


18.1.2021 KORONAVIRUS: Promořovat, nebo očkovat?

Karel Wágner
Většinu lidí zajímá, jak dlouho po očkování nebo po prodělaném covidu-19 je může získaná imunita chránit.
více


11.1.2021 VĚDA: SARS-CoV-2 mění lidskou DNA!

Karel Wágner
Některé protesty zarytých odpůrců vakcinace už nejsou k smíchu. Jejich hloupost nejenže kvete po našich luzích a ozývá se z našich hájů, ale ve stále větší míře infikuje ty, co dosud jen brojili proti rouškám.
více


7.1.2021 GLOSA: Očkovat, nebo neočkovat?

Petr Štěpánek
Má být očkování proti covidu-19 povinné? Nebo má být dobrovolné? Mají se vytvářet černé listiny těch, kteří se očkovat nedali? Mají mít očkovaní výhody? Není nesmyslné očkovat i ty, kteří již nemoc prodělali?
více


6.1.2021 ASTRONOMIE: Šmudla Sirius

Jan Veselý
Jak se jmenuje nejzářivější hvězda na nebi? Vynechme denní hvězdu Slunce a pojďme se bavit o noční obloze. Zkusme tu nejzářivější hvězdu najít sami. Po setmění v těchto dnech svítí vysoko na jihovýchodě nápadně oranžový Mars
více


5.1.2021 VĚDA: Velký novoroční zázrak

Jaroslav Petr
Neuvěřitelné množství peněz. Enormní expertní nasazení. Nejnovější vědecké objevy. To vše dohromady umožnilo přinést lidem v rekordním čase několik vakcín a zároveň rozběhnout akci, jež snese srovnání zřejmě jen s očkovací kampaní proti obrně v 50. letech minulého století nebo s eradikací neštovic...
více


4.1.2021 ESEJ: Století robotů

Marian Kechlibar
Milí čtenáři, nastal pomalý a pošmourný začátek ledna. Domácí politika se točí hlavně kolem vakcinace, ve které máme proti Izraeli či Velké Británii dost zoufalé zpoždění. Nějaké zásadní efekty brexitu zatím nenastaly, na volbu nového předsedy CDU se teprve čeká, množství aut shořelých ve Francii...
více


4.1.2021 ASTRONOMIE: Slunci nejblíž

Jan Veselý
Ráno Venuši střídá Merkur, večer se z oblohy vytrácejí Jupiter a Saturn, zůstává jen Mars spolu s nenápadným Uranem. Země si užívá Sluníčka – je k němu nejblíž.
více


22.12.2020 KORONAVIRUS: Jak je to s tím očkováním?

Karel Wágner
Vedoucí laboratoře Tilia Soňa Peková byla internetovými diskutéry na jaře považována za jednu z největších českých odbornic na koronavirus. Její předpovědi budoucího vývoje pandemie však nevyšly.
více


21.12.2020 ASTRONOMIE: Za tajemstvím hvězdy betlémské

Jan Veselý
Ten příběh známe všichni, ostatně Hollywood ho nazval „největším příběhem všech dob“. Z astronomického pohledu je však nejzajímavější zpráva o hvězdě, která k Ježíškovi přivedla tři krále. O jaký nebeský úkaz mohlo jít?
více


21.12.2020 KORONAVIRUS: Kdo testuje testovací postupy?

Petr Adler
Světový skandál, který dnes otřásá národními ekonomikami mnoha zemí po celé planetě, spočívá v podvodnosti virového testu nakažlivosti, který dostal jméno PCR.
více


18.12.2020 KORONAVIRUS: Nepochopitelně opomíjená fakta

koronavirus
Závěrem předchozího příspěvku, publikovaného dne 20.10. t.r., jsem si slíbil, že budu nadále zarputile sledovat faktomluvu o problému, který je nespornou černou můrou současného světa.
více


17.12.2020 VĚDA: Jak vypadáš, koronáči?

Zdeněk Roller
Umíte si představit, ale doopravdy, jak takový virus vypadá? Tedy pokud nejste přesvědčeni o tom, že žádný koronavirus ve skutečnosti neexistuje... Od jara v okruhu mých známých sedm lidí onemocnělo a jeden zemřel.
více


16.12.2020 ANALÝZA: Opatření proti infekční nemoci

Karel Stryczek
Teorie regulace praví, že vytvořené skóre PES, které popisuje stav šíření epidemie, nelze regulovat. PES relativně dobře popisuje stav a vývoj šíření, ale nemůže za to, že je neregulovatelný.
více


16.12.2020 VĚDA: Covid-19 nabral na síle

Karel Wágner
Ještě pořád se v diskusích na internetu u nás objevují příspěvky diskutérů, podle kterých hrozí Evropě velké nebezpečí díky dánským norkům.
více


15.12.2020 EKOLOGIE: Slova a obrazy

Michal Giboda
Název článku jsem si vypůjčil od stejnojmenného filmu USA, který 8. listopadu 2020 uvedla televizní stanice Filmbox Premiu. Životní partneři: učitelka umění a učitel angličtiny, v něm vedou spor o tom, co je pro budoucnost studentů důležitější.
více


14.12.2020 VĚDA: Že by naše vláda usnula?

Karel Wágner
Vypadá to, že spí hlubokým spánkem. Neboť sociální sítě a některá média nejenže zaplavili odpůrci vyhlašovaných restrikcí, ale růžky tu vystrkují i odpůrci vakcinace.
více


12.12.2020 STARSHIP: Mise úspěšně selhala

Marian Kechlibar
Občas je potřeba zabloudit i do optimistických vod a tentokrát je k tomu dobrá příležitost. Starship, nová kosmická loď, která má sloužit k pilotovaným letům po sluneční soustavě, prošla ve středu večer testováním. Jednalo se o skok do výše několika kilometrů a návrat na texaskou základnu Boca...
více


11.12.2020 KORONAVIRUS: Bude nová vláda?

Vojtěch Kment
ČSÚ zachycuje dvojnásobnou týdenní nadúmrť. ČR asi nezvládla ani „promoření do kapacity zdravotnictví“. Čeká nás průchod celou zimou. Nová neutrální úřednická vláda je možností, jak ještě zachránit, co se dá, a národně se poučit.
více


5.12.2020 ANALÝZA: Opatření proti infekční nemoci

Karel Stryczek
Optimalizace je matematická, podvědomě hojně využívaná, leč málo srozumitelná metoda hledání takzvané zlaté střední cesty, kompromisu. Může vypovídat i o tom, jak moc si ceníme lidského života.
více


5.12.2020 HISTORIE: Bílá hora ve stínu islámu

Ivo Cerman
Dopustili se čeští stavové zrádného spojenectví s islámem? Neznámá historie českých kritiků islámu a osmanské vojenské intervence.
více


4.12.2020 GLOSA: Ještě k tomu systému PES

Jiří Kejkrt
koronavirus
Jan Bartoň se ve svém článku PES: Čísla (ne)lžou věnuje problematice testů na covid-19 a jejich vlivu na rozvolňování opatření podle - jak se ukázalo - nezávazné a volně interpretovatelné tabulky PES (protiepidemický systém) ministra zdravotnictví.
více