23.11.2020 | Svátek má Klement


19.11.2020 VĚDA: Je pobělohorská doba temna jen mýtus?

Aleš Uhlíř
Prosadit se něčím novým v přírodních vědách je obtížné. Nápady jako např. popírání přistání lidí na Měsíci či trvání na tom, že Země je placatá (přívrženci placaté Země mají u nás webovou stránku placata-zeme.cz).
více


18.11.2020 OSOBNOST: Kdopak dnes vzpomene „toho Žida a bělogvardějce“?

Petr Andrle
Díky koronaviru se slovo pandemie dostalo do slovníku dnešních dnů. Pandemií je označována epidemie (onemocnění) značného rozsahu zasahující několik kontinentů.
více


10.11.2020 KORONAVIRUS: Jak pokračuje vývoj epidemie v Česku?

Vladimír Wagner,
Před více než týdnem jsem uveřejnil shrnutí dosavadního průběhu druhé vlny epidemie u nás a odhadovaných trendů v budoucnu. Pod článkem byla velmi intenzivní diskuze, kde hlavně předpověď růstu denního počtu úmrtí byla často napadána.
více


6.11.2020 KORONAVIRUS: Trocha statistiky

Jiří Heincl
koronavirus
Tak jako naprostá většina občanů pozorně sleduji vývoj nové nemoci covid-19. Denně jsme bombardováni děsivými čísly nových nakažených a zemřelých s covidem u nás i ve světě - v řádu tisíců a milionů.
více


5.11.2020 VĚDA: Transformace SARS v covid

Michal Giboda
Nikdo nemůže onemocnět covidem-19, dokud se neinfikuje virem SARS-CoV-2, ale ne každý infikovaný virem SARS-CoV-2 onemocní; jedna ze záhad infekčních nemocí.
více


5.11.2020 GLOSA: Čeští Ig nobelisté

Miroslav Haňka
Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr zveřejnil před pár týdny předpověď, která počítala za týden s 6 tisíci hospitalizovanými a na konci října až s 10 tisíci.
více


3.11.2020 POLEMIKA: Dejme si pozor na pány Wagnery, Flegry a Hořejší

Václav Klaus1
Předesílám, že se v této své krátké replice nechci pokoušet o nějakou novou originální interpretaci posledních velmi sporných dat o vývoji koronavirové epidemie u nás.
více


4.11.2020 KORONAVIRUS: Už se nehádejte, pomáhejte!

Karel Wágner
Koronavirus SARS-CoV2 nevymizí, nikdy se ho zcela a beze zbytku nezbavíme. I když nakonec díky vakcínám a přirozené imunizaci k utlumení epidemie u nás dojde.
více


6.11.2020 VĚDA: Svět logaritmů

Jan Veselý
Slovo exponenciála se dnes skloňuje stejně často jako covid-19. Statistici se snaží vysvětlit laikům, co je to ten exponenciální růst, a zdá se, že marně. Možná není divu. Odpor k exponenciále máme zřejmě přírodou zakódovaný v genech.
více


2.11.2020 KORONAVIRUS: Kritičnost a fakta proti dohadům a obavám

Tomáš Guttmann
O koroně jsme již všichni řekli více, než víme. Přesto chci připomenout několik nevyvratitelných faktů, v době rostoucího odporu proti opatřením, ale také rostoucí kritiky ze strany různých vědců vůči lidu, který novou vlnu údajně zavinil.
více


31.10.2020 ASTRONOMIE: Příprava na hvězdu betlémskou

Jan Veselý
Hvězda betlémská je spojena s Vánocemi, ale už v listopadu se na ni obloha chystá. A ráno se navíc předvádí Merkur s Venuší.
více


29.10.2020 KORONAVIRUS: Smrtnost covidu...

Miroslav Singer
Debata mezi Ondřejem Neffem a Vladimírem Wagnerem vzniklá v důsledku toho, že server Manipulátoři, na jehož činnosti se V. Wagner podílí, zařadil Neviditelného psa na seznam serverů šířících konspirační teorie a lži.
více


27.10.2020 KORONAVIRUS: Doba postfaktická

Vladimír Wagner,
Ondřej Neff se ohradil proti tomu, že jsem konstatoval, že se v Neviditelném psovi objevuje velký počet lživých informací a dezinformací. Jeho postoj je, že všechny tyto jsou vlastně názory a jejich případné nepublikování by bylo cenzurou a ohrožením demokracie.
více


27.10.2020 KORONAVIRUS: Nikdy nekončící hra se statistikami

Václav Klaus1
Zarputilí podporovatelé testování, trasování, rouškování a zakazování všeho možného i nemožného dnes a denně šermují statistikami a omračují nás vždy tím číslem, které v daném okamžiku vypadá co nejhrůzostrašněji.
více


26.10.2020 KORONAVIRUS: Situace je vážná

Milan Urban
koronavirus
Poslední dobou se v tisku často objevují články s tématem koronaviru. Bohužel, velká část těchto článků obsahuje zavádějící informace, které v současné situaci mohou přímo poškodit čtenáře, který jim uvěří, a proto mám potřebu se k tématu také vyjádřit.
více


21.10.2020 KORONAVIRUS: Všichni se musíme promořit!?

Karel Wágner
V prohlášeních ve veřejném prostoru aktivních odpůrců protiepidemických opatření je napadáno i současné uzavření škol.
více


20.10.2020 KORONAVIRUS: Nepochopitelně opomíjená faktomluva

Václav Němec
koronavirus
Po celou dobu sledování různých čísel o dopadech současného celosvětového průšvihu postrádám jedno podstatné srovnání. Nevěřím, že jsem na tento zřejmý deficit přišel jen já sám. Ale rovnou k věci: Chybí mi srovnání vývoje aktuální celkové úmrtnosti v populaci s předchozími lety podle věkových...
více


14.10.2020 VĚDA: Druhé vlně covidu jsme nezabránili

Vladimír Wagner,
V polovině března jsem psal o tom, že Evropa a USA měly na reakci vůči epidemii koronaviru dva měsíce a daleko více času, než Čína a státy na východě Asie, jako jsou Jižní Korea, Japonsko, Tchaj-wan a další.
více


12.10.2020 VĚDA: Řešení pro dobu plastovou?

Pavel Bárta
K napsání tohoto článku mne vyprovokoval text Řešení pro dobu plastovou profesora Petra z ČZU.
více


10.10.2020 VĚDA: Jakou vakcínu si vyberete?

Karel Wágner
Minulý týden Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) zahájila svůj první proces kontroly vakcíny na covid-19, když zahájila průběžnou kontrolu kandidáta vyvíjeného společností AstraZeneca.
více


8.10.2020 VĚDA: Řešení pro dobu plastovou

Jaroslav Petr
Polyetylenové sáčky vědci našli na vrcholech nejvyšších hor i na dně Pacifiku v hloubce 11 kilometrů. Stále větší množství plastových odpadů končí v přírodě a pouhé třídění a sběr plastů tento problém nevyřeší. Vědci zkoumají, co s tím.
více


6.10.2020 GLOSA: O čísle skoro nanic

Michal F. Marko
koronavirus
Sdělovací prostředky nás zasypávají údaji o epidemii covid-19. Počet právě známých nakažených, denní přírůstek odhalených nakažených a nejnověji i sem tam zmínka o reprodukčním čísle.
více


5.10.2020 KORONAVIRUS: Čím léčí prezidenta Trumpa?

Karel Wágner
Americký prezident Donald Trump byl pozitivně testován na SARS-CoV-2 a když se u něho objevily horečky, byl vládním vrtulníkem dopraven do vojenské nemocnice.
více


29.9.2020 KORONAVIRUS: Spláčou farmaceuti nad výdělkem?

Karel Wágner
Lidský organismus se umí s novým koronavirem SARS-CoV-2 vypořádat díky specifickému typu T-buněk, které se objevují i v tělech pacientů, kteří s novým koronavirem do styku nikdy nepřišli.
více


28.9.2020 VĚDA: Covid a statistika

Vojtěch Pišl
Vojtěch Pišl
Nevíte, co si vybrat z protichůdných vyjádření, která o viru pronášejí kapacity i „kapacity“? Nedokážete se vyznat v horách dat? Nevěříte, že vůbec nějaká relevantní data jsou? Zkusíme vám pomoct najít směr. A kdyby ne směr, kterým jít, tak aspoň ten, kterým se rozhodně nevydávat.
více


24.9.2020 VĚDA: Za meteorologickými družicemi

Dana Mentzlová
Družice pozorují Zemi z vesmíru už po desítky let. Jejich snímky se staly běžnou součástí předpovědí počasí. Jak pracují a co umí změřit? Jak přispívají ke studiu klimatu?
více


23.9.2020 ÚVAHA: Rozjímání nad covidem (1)

Vladimír Karpenko
Po bitvě je každý generálem, ale píši teď, kdy bitva spíš začíná. Nechtěná. Teprve krize odhaluje stav lidí a věcí; projevuje se to až s nečekanou pandemií. Nečekanou? Odborníci z celého světa už v souvislosti s chorobami SARS, MERS, prasečí chřipkou a dalšími varovali, že se dá očekávat něco...
více


22.9.2020 EKOLOGIE: Vzestup biomasy

Vladimír Karpenko
Původně poněkud opomíjená biomasa začíná být stále více vyhledávaná. Známá je snaha jejího využití při nahrazování fosilních paliv, jichž bude nepochybně ubývat, současně tu však je trend snižování CO2 v atmosféře.
více


21.9.2020 VĚDA: Jak se budeme bránit covidu

Karel Wágner
Čína očkuje od července, kdy začala doma vyvinuté vakcíny nouzově používat jak pro některé civilisty, tak pro armádu. Vysoký úředník státního farmaceutického giganta v rozhovoru pro South China Morning Post tento měsíc uvedl, že očkování podstoupily už stovky tisíc Číňanů.
více


19.9.2020 HISTORIE: Pravdivý příběh žárovky

Pavel Kohout
Žárovku vynalezl černý muž, nikoli „bílý chlápek jménem Edison“, prohlásil nedávno prezidentský kandidát Joe Biden. „Proč proboha v hodinách historie neučíme historii,“ dodal hořce.
více


12.9.2020 ASTRONOMIE: Obloha v říji

Jan Veselý
Večerní obloha je v září i říjnu téměř stejná. Těch několik rozdílů, které se projeví uprostřed noci a ráno, ale stojí za velkou dávku pozornosti.
více


9.9.2020 ASTRONOMIE: Planeta Nein

Jan Veselý
Úryvek z Nerudových Písní kosmických, starý více než 140 roků, platí pořád. Je opravdu zvláštní, s jakou vervou astronomové přepočítávají planety Sluneční soustavy. Každé sčítání ovšem bývá spojeno s revolucí.
více


5.9.2020 ÚVAHA: Vědci řekli, že…

Michal Morte
Patří to k dennímu koloritu internetového mainstreamového zpravodajství. Ať kliknete na jakýkoliv zpravodajský server, vždy tam někde visí zpráva o tom, že někde nějací vědci zjistili buď něco převratného, něco, co posune náš svět k ekologické čistotě a naplní ideál nízko uhlíkového života, či nám...
více


2.9.2020 VĚDA: Sklenkou vína proti demenci

Jaroslav Petr
Přední světoví experti, kteří se zabývají léčením duševní demence, nyní představili tucet rizik, jejichž eliminace by měla účinně zabránit nástupu demence až u čtyř z deseti potenciálních obětí.
více


2.9.2020 GLOSA: První žena na Měsíci

Ondřej Neff
Pokud bude Donald Trump zvolen, je velmi pravděpodobné, že první žena stane na povrchu Měsíce v době jeho funkčního období. Dodejme, že stejně to dopadne, i když vyhraje Joe Biden.
více


2.9.2020 HISTORIE: Měl jsi dávat ve škole pozor…

Petr Andrle
Znáte to rčení z titulku. U nás to platí snad pouze pro počty a pro matematiku. Jinak, pokud jde o ostatní vědy, víme, že nás mnohé neučili. A mnohé nám také zatajovali tak, že dodnes netušíme, co vše mezi ony utajované skutečnosti patří a patřilo. Tak například Veleslavín.
více