28.2.2020 | Svátek má Lumír


28.2.2020 VĚDA: Fakta o nemoci COVID-19

Michal Giboda
Před několika lety vydala Světová zdravotnická organizace (WHO) seznam patogenů, které, jak uvedla, vyžadují naléhavou pozornost vědců.
více


27.2.2020 KORONAVIRUS: Na koho ten los padne…

virus
Na úvod dobrá zpráva: smrtnost epidemie koronaviru je malá, okolo 2 % z těch, u kterých nemoc viditelně propukla. Pravděpodobně nemoc nepropukne u všech, kteří se jí nakazí, celopopulační ztráty budou ještě menší, řádově 1 % . Lidstvo na ni nevymře.
více


27.2.2020 VĚDA: Lidská a „nelidská“ umělá inteligence (2)

Miroslav Pivoda 1
Může tzv. lidský přístup k AI pomoci člověkovi v jeho rozhodování? Člověk se lidsky rozhoduje podle toho, na kterou stranu převáží jím zvažované argumenty. Zda převáží „pro“ či „proti“, tzn., zda jsou plus či minus.
více


26.2.2020 VĚDA: Lidská a „nelidská“ umělá inteligence (1)

Miroslav Pivoda 1
Můj spolužák, strojní inženýr, který určitě nemá žádný zájem mne ani zlomyslně ponižovat, ani mi nepodloženě lichotit, mi sdělil svůj přímý názor na můj minulý článek ohledně umělé inteligence (AI).
více


24.2.2020 ARCHEOLOGIE: Objev, který stojí za pozornost

Lubomír Stejskal
Archeologickým hitem těchto dnů je informace o nalezení starověkého kananejského chrámu v lokalitě Lakíš (též Lachiš, v kralické Bibli Lachis). Jak právě naznačeno, zmíněno je toto město v Bibli. Ale nejen tam.
více


25.2.2020 VĚDA: Oceán není kyselina, nýbrž louh

Oceán
„Stoupající kyselost Pacifiku vede k tomu, že se rozpouští ulity pacifického raka (Metacarcinus magister). Okyselení činí ulity larv toho raka zranitelnějšími vůči dravcům a limituje efektivitu vývoje svaloviny. Pacifický oceán je tak kyselý, že se ulity jednoho klíčového druhu raků začínají...
více


26.2.2020 ASTRONOMIE: Odložená exploze

Jan Veselý
Betelgeuse slábne! Pro čtenáře, které předchozí dvě slova neuvedla v pohotovost, vysvětlím, že jde o jednu z nejjasnějších a nejslavnějších hvězd na obloze. Najdeme ji v levém rameni lovce Oriona, nesporně nejnápadnějšího souhvězdí na obloze.
více


21.2.2020 ZDRAVÍ: Čína má koronavirus, my máme roupy

Michal Giboda
Do Česka se vrací zapomenutá dětská nemoc. Přibývá lidí s roupy. Oznámila to 15. února 2020 reportérka TV NOVA Lucie Cochlarová. Do Česka se infekce roupem dětským, jehož odborný název je Enterobius vermicularis, navrací a nebyla nikdy zapomenuta. Roupy tu s námi byly, jsou a budou.
více


18.2.2020 VĚDA: Gréta Thunberg a její Aspergerův syndrom

Jaro Pleva
Švédské, dnes 17leté děvče Gréta Thunberg se takříkajíc přes noc stalo světoznámé po svém vystoupení jako aktivistka v aktuálním hnutí pro záchranu klimatu, proti lidskému vlivu na klimatické oteplení.
více


14.2.2020 VĚDA: Genoví inženýři cílí na nádor

Jaroslav Petr
Je to Rubikon a my jsme ho konečně překročili, prohlásil molekulární genetik Fjodor Urnov z Kalifornské univerzity v Berkeley v reakci na studii publikovanou v americkém vědeckém časopise Science.
více


10.2.2020 VĚDA: Utajování infekčních nemocí v totalitní Číně?

Pavla Boublíková
V posledních dnech nás nejrůznější média atakují děsivými zprávami o epidemii koronaviru (Novel Coronavirus, 2019-nCoV) a také o záměrném utajování a zkreslování informací z Číny, kde epidemie virové nákazy propukla.
více


4.2.2020 VĚDA: S čím přišel koronavirus

Petr Holub1
Koronavirus se stal důvodem pozdvižení na celém světě. Zavírají se hranice, karanténa se nařizuje v dopravních prostředcích i v celých městech, vyhlašují se prázdniny a ruší mezinárodní lety.
více


3.2.2020 ZDRAVÍ: Už máte doma roušky na ústa?

Tomáš Vodvářka
Ještě o vánocích 2019 byl termín koronavirus znám jen lékařům a to nejspíše ne všem. Uplynul měsíc a toto slovo je otvírákem televizních novin a hlavním titulkem deníků. A co vy? Jste připraveni?
více


1.2.2020 ASTRONOMIE: Planetární rojení a cesta za Sluncem

Jan Veselý
Po lednovém klidu přichází planetární rojení. Postupně se během měsíce na obloze vystřídají všechny planety. Sonda k Marsu už bude mít jméno a jiná sonda se vydá ke Slunci.
více


30.1.2020 GLOSA: Co je ten koronavirus zač

Zdeněk Holásek
Rozmohla se nám tady v Čechách taková nepěkný zlý ošklivá věc. Nikdo vlastně nevíme, jak moc je nový koronavirus opravdu nebezpečný a co hrozí celosvětově. Jen víme, že nějakých 10 měst v Číně s celkovým počtem asi 45 - 50 milionů duší je hermeticky uzavřeno.
více


29.1.2020 ČÍNA: Novinky z infekční fronty

Marian Kechlibar
Hongkong, speciální to administrativní oblast Číny, si přeci jen ještě zachovává svobodnější atmosféru a instituce. Za epidemie SARSu byla v Hongkongu zaznamenána daleko vyšší úmrtnost (17 procent) proti Číně (6 procent), což tak trochu navádí k otázce, která ta země byla v přiznání reality...
více


29.1.2020 VĚDA: Jak zkoumat vliv sítí

Vladimír Karpenko
V poslední době se v odborné i laické veřejnosti rozproudily dvě debaty na témata hodně odlišná. Jednou jsou klimatické změny, druhou pak vliv sociálních sítí především na děti a mládež. V prvním případě lze argumentaci opírat o měřitelné fyzikální veličiny, především o teplotu.
více


29.1.2020 HISTORIE: Znamenití lékaři v českých zemích (121)

Petr Andrle
Někdy se na ně zapomíná a někdy na ně zapomínat nelze, protože již zapomenuti jsou a nejsou ani vzpomínáni. A přitom naše země má ve své historii mnoho osobností, patřících mezi znamenité představitele vědy lékařské. Zkusíme některé z nich připomenout, byť trochu na přeskáčku.
více


28.1.2020 ČÍNA: Toto není chřipka

Marian Kechlibar
Je to trochu déja vu, jak už mi taky napsalo pár čtenářů. Současný vývoj v čínském městě Wuhan poněkud připomíná hned dvě kapitoly z mých knížek: Variola vera! (Zapomenuté příběhy) a Bledý jezdec, bledý kůň (Zapomenuté příběhy 2). Jen holt v reálném světě a bez výhody zpětného pohledu, ve kterém je...
více


27.1.2020 HISTORIE: Nejstarší zobrazení území ČR na mapě

Aleš Uhlíř
V letech 100 – 168 v egyptské Alexandrii žijící matematik, astronom a geograf Klaudios Ptolemaios vytvořil mapu světa, která je prvním zobrazením území České republiky. Kolem roku 141 Ptolemaios v osmi knihách určil asi 8 000 bodů, u nichž uvedl zeměpisné souřadnice.
více


24.1.2020 GLOSA: Odlomit kůru...

Jan Jirásko
kůra 3
Seříznout a odlomit kůru, to je jako dopustit se zlého faux pas, jako strhnout peřinu. Bílé, vlhké bytůstky se pobouřeně zavrtí, některá se i zhnuseně pozdvihne: ty, to se přece nedělá! Citlivá tělíčka přebíhá lednový větřík… Kdyby je z celého lesa svál dohromady, byla by to metrová závěj.
více


22.1.2020 HISTORIE: Znamenití lékaři v českých zemích (120)

Petr Andrle
Někdy se na ně zapomíná a někdy na ně zapomínat nelze, protože již zapomenuti jsou a nejsou ani vzpomínáni. A přitom naše země má ve své historii mnoho osobností, patřících mezi znamenité představitele vědy lékařské.
více


16.1.2020 VĚDA: Seznamka podle genetiky

Jaroslav Petr
Budou internetové seznamky používat při výběru ideálního partnera také výsledky genetických testů? Umožnila by jim to zbrusu nová aplikace harvardského genetika, proti které se však zvedla vlna odporu.
více


15.1.2020 HISTORIE: Znamenití lékaři v českých zemích (119)

Petr Andrle
Někdy se na ně zapomíná a někdy na ně zapomínat nelze, protože již zapomenuti jsou a nejsou ani vzpomínáni. A přitom naše země má ve své historii mnoho osobností, patřících mezi znamenité představitele vědy lékařské.
více


14.1.2020 VĚDA: Očkování má zastavit Alzheimera

Jaroslav Petr
Nová očkovací látka cílí hned na dvě molekuly, jež se podílejí na vzniku Alzheimerovy choroby, a slibuje průlom v marném boji s jedním z nejrozšířenějších onemocnění mozku.
více


11.1.2020 ÍRÁN: Boeing, který nedoletěl do cíle

Marian Kechlibar
Kolem kauzy ukrajinského letadla, které se před pár dny zřítilo nedaleko Teheránu, je zatím spousta nejasností. Současný názor západních mocností včetně Kanady (ze které pocházela řada obětí) zní, že letadlo bylo omylem sestřeleno íránskou protivzdušnou obranou. Írán to popírá.
více


10.1.2020 VĚDA: Podání rukou konkurentů v oboru AI

Miroslav Pivoda 1
Podání rukou a úsměvy před kamerami jsou vždy především diplomatickým aktem. Dokonce povinným aktem.
více


8.1.2020 HISTORIE: Znamenití lékaři v českých zemích (118)

Petr Andrle
Někdy se na ně zapomíná a někdy na ně zapomínat nelze, protože již zapomenuti jsou - a nejsou ani vzpomínáni. A přitom naše země má ve své historii mnoho osobností, patřících mezi znamenité představitele vědy lékařské.
více


2.1.2020 ASTRONOMIE: Venuše proti Marsu – Mars proti Venuši

Jan Veselý
Venuše a Mars se objevují na opačných světových stranách a opačných koncích oblohy. Také uvidíme další spršku padajících hvězd a polostínové zatmění Měsíce.
více


1.1.2020 HISTORIE: Znamenití lékaři v českých zemích (117)

Petr Andrle
Někdy se na ně zapomíná a někdy na ně zapomínat nelze, protože již zapomenuti jsou a nejsou ani vzpomínáni. A přitom naše země má ve své historii mnoho osobností, patřících mezi znamenité představitele vědy lékařské. Zkusíme některé z nich připomenout, byť trochu na přeskáčku.
více


31.12.2019 VĚDA: Přece se točí

Jan Veselý
Rok 2020 bude přestupný a možná dokonce dvakrát. Kvůli tomu, že naše planeta nemá úplně dokonale sladěnou choreografii vlastního otáčení s tanečním krokem obíhání okolo Slunce, chybí nám vždycky na konci roku téměř čtvrtina jedné otočky.
více


27.12.2019 VZPOMÍNKA: Jak jsme kdysi bádali (4)

Vladimír Karpenko
Nemalou část svého aktivního života jsem strávil budováním společnosti. Nevím přesně, jaké. V té době byla, soudě alespoň podle názvu státu, již vybudována společnost socialistická.
více


26.12.2019 VĚDA: Proč chcípl slibný projekt české AI

Miroslav Pivoda 1
Navazujeme zde na článek Až se počítače budou ptát “proč?”, následovaný článkem Jak se česká AI mohla ptát “proč”, ale neptala se. Toto je závěrečný díl mého povídání o minulosti s vazbou na budoucnost. Měl by čtenáři poskytnout hlubší vhled do reálného života českých vědců v dobách českého...
více


26.12.2019 ÚVAHA: Kosmologie nekonečnosti

Jan Bartoň
Ještě v časech Alberta Einsteina byla kosmologie oborem, kterým se údajně zabývali jen neúspěšní fyzici. Příčinou byl nedostatek dat, který by kosmologii „posadil“ na matematicko-fyzikální základ.
více


25.12.2019 VĚDA: Jak se česká AI mohla ptát “proč?”, ale neptala se

Miroslav Pivoda 1
Navazujeme zde na článek Až se počítače budou ptát “proč?”. Vstupní ideje pro český přístup k umělé inteligenci (AI), zvané OLS (Operational Logic System), vznikaly v Brně v 70. a 80. letech 20. století a měly být počítačově implementovány na Ústavu technické kybernetiky Slovenské akademie věd v...
více


25.12.2019 HISTORIE: Znamenití lékaři v českých zemích (116)

Petr Andrle
Někdy se na ně zapomíná a někdy na ně zapomínat nelze, protože již zapomenuti a nejsou ani vzpomínáni. A přitom naše země má ve své historii mnoho osobností, patřících mezi znamenité představitele vědy lékařské.
více