14.8.2020 | Svátek má Alan


13.8.2020 KOSMONAUTIKA: Od hrdinství k adrenalinu

Ondřej Neff
V neděli 2. srpna přistála na hladinu Mexického zálivu kosmická loď Crew Dragon s kosmonauty Robertem Behnkenem a Douglasem Hurleym na palubě. Soukromý podnik Elona Muska skončil tedy úspěšně.
více


12.8.2020 GLOSA: Neznámé záludnosti koronaviru

Pavel Mareš
„Covid-19, který byl dosud považován za nebezpečný hlavně pro plíce a dýchací cesty, je podle všeho mnohem záludnější: napadá také slinivku, srdce, játra, mozek, ledviny a jiné orgány,“ říká dr. Eric Topol, kalifornský kardiolog.
více


11.8.2020 VĚDA: Co s nadváhou?

Vladimír Karpenko
Středem pozornosti je dnes koronavirus, přitom máme ve světě už delší dobu jinou epidemii, nikoli nakažlivou – obezitu. „Je skutečně nevyvratitelné, že obezita má některé negativní dopady,“ napsal profesor David Allison z Indiana University v USA.
více


8.8.2020 EKOLOGIE: Strašidlo Pavel Nováček

jaderná bomba
Před riziky jaderných elektráren varuje Pavel Nováček, vysokoškolský pedagog a ekolog, v článku Naprosto bezpečný svět není (LN, 6.8.2020).
více


8.8.2020 BEJRÚT: Výbuch

Vladimír R. Suchy
exploze
Určitě jste byli šokováni záběry z výbuchu v Bejrútu (Libanon). Všechny mediální agentury tento výbuch popisují jako nedbalost při uskladňování ledku amonného v přístavním silu, kde ho prý bylo asi 3 000 tun.
více


8.8.2020 VĚDA: Proč máme tak velký mozek?

Jaroslav Petr
Jak se vyvíjel lidský mozek, dosud nevíme. Odpovědět na tuto otázku by mohli vědci, kteří experimentují s přenosem lidských genů do dědičné informace pokusných zvířat. Jenomže vznik živočichů s „polidštěným“ mozkem staví vědu před závažná etická dilemata.
více


7.8.2020 ESEJ: Čtyři mýty o globalizaci

Petr Robejšek
Píši o globalizaci hodně dlouho a patřím k těm, kteří dříve než ostatní rozeznali její úskalí i blížící se konec. Popsal jsem to ve dvou zásadních esejích, které vyšly v roce 2008 a 2009 ve Švýcarsku a posléze i česky v Dnes.
více


6.8.2020 LÉKAŘSTVÍ: S úctou za Connie Culpovou

Lubomír Stejskal
Dozvěděli jsme se, že zemřela Connie Culpová. Vstoupila do lékařské historie USA. Jako jejich první občan, u něhož byla úspěšně provedena částečná transplantace obličeje. To bylo v roce 2008 v Clevelandu.
více


6.8.2020 GLOSA: Pocta Bradburymu

Zbyněk Petráček
Máte rádi science fiction? Je to za pandemie zajímavý žánr. Až teď působí aktuálně scéna z Vetřelce, kdy Ripleyová odmítá vzít na palubu nakaženého Kanea, ale prosadí to android Ash, čímž umožní záhubu posádky.
více


5.8.2020 VĚDA: Máme u nás lék na covid-19?

Karel Wágner
Existují léčivé přípravky, které už za sebou mají z dřívějška klinické zkoušky a jsou účinné v koncentracích, které se dají u pacientů s covid-19 bezpečně použít.
více


3.8.2020 ASTRONOMIE: Labutí písně vlasatic a Měsíc s planetami

Jan Veselý
Kometa je na obloze vidět jen jedna, svou labutí píseň nám ale v tomto blogu zapějí hned tři. A Měsíc si zase oblíbil setkávání s jasnými planetami.
více


3.8.2020 ESEJ: Ke čtyřem kvadrantům konformity – II.

Marian Kechlibar
Paul Graham se ve své eseji zmiňoval o univerzitách, které dříve sloužily jako útočiště nekonvenčních jedinců, a o tom, že tuhle roli pozvolna vyklidily, minimálně v anglosaském světě. U toho bych se chtěl zastavit.
více


31.7.2020 VĚDA: Osévání mraků, ionosférická zrcadla

Radovan Dluhy-Smith
Americký prezident Donald Trump navrhoval rozstřílet hurikány nukleárními zbraněmi. Ačkoliv jeho návrh zněl šíleně, pro zasvěcené nebyl tak úplně scestný.
více


30.7.2020 EKOLOGIE: Hříchy v olejové lahvi

Jaroslav Petr
Zemědělství je považováno za jednoho z hlavních „klimatických hříšníků“. Detailnější pohled na dopady zemědělství na životní prostředí ale ukazuje, že situace zdaleka není jednoznačná.
více


29.7.2020 VĚDA: Strup do nosu, nebo jinou DNA?

Jaroslav Petr
Hledání vakcíny proti koronaviru SARS-CoV-2 je doslova horečné. Na vakcíně pracuje stovka týmů, některé využívají strategie známé už tisíciletí, jiné ale naopak těží z posledních objevů molekulární biologie a genetiky: chystají geneticky modifikované buňky či přímo změněnou DNA člověka.
více


28.7.2020 ESEJ: Čtyři kvadranty konformity

Marian Kechlibar
Milý čtenáři, už delší dobu jsem zvažoval, že přeložím do češtiny některou z esejí, které vydává na svém blogu Paul Graham (zmiňovaný v posledním článku). Dobrá příležitost se naskytla teď. Jeho nejnovější text “Čtyři kvadranty konformity” patří mezi ty, nad kterými se vyplatí přemýšlet.
více


28.7.2020 VĚDA: Poručíme větru, dešti

Radovan Dluhy-Smith
Klimatické inženýrství či takzvané geoinženýrství, které záměrně manipuluje s klimatem na Zemi, se takovým nástrojem k ovládání lidí a států jednou může stát. Šlo by o logický vývoj globálního systému, který je ve své podstatě závislý na levných vstupech a zdrojích.
více


22.7.2020 ASTRONOMIE: Jména strojů

Jan Veselý
Přiletěla kometa! Mimořádně jasná, takže ji právě teď usilovně sledují astronomové a obdivuje veřejnost. Řeč je o C/2020 F3 (NEOWISE), zkráceně Neowise. A jak se všude podotýká, naposledy jsme tak nápadnou vlasatici mohli ze severní polokoule pozorovat před dlouhými třiadvaceti lety.
více


21.7.2020 GLOSA: Host z daleka

Ondřej Neff
Přiletěla se na nás podívat kometa. Její jméno je Neowise. Komety nesou jména svých objevitelů. Tak tedy Halleyova kometa je pojmenovaná po anglickém astronomovi Edmundu Halleyovi, který o ní v roce 1703 napsal pojednání. Kdopak je to tedy ten pan Neowise?
více


20.7.2020 EKOLOGIE: V Bruselu asi mají olověné vodovody

Jiří Mánek 1
Evropská agentura pro chemické látky a Evropská komise navrhují zákaz olova ve střelivu. Důvodem je toxicita pro ptactvo. Původně šlo o zákazy olova v oblasti mokřadů, nyní všude. My svá omezení již máme, další už nepotřebujeme
více


16.7.2020 INTERNET VĚCÍ: Mnoho výhod i úskalí

Radovan Dluhy-Smith
Nový technologický pokrok zásadním způsobem změní náš život. Většinu rozhodnutí bude možné realizovat na mobilních přístrojích. Ekonomika se zefektivní. Moderní technologie však budou mít také dopady na zdraví člověka a na životní prostředí.
více


11.7.2020 VĚDA: Manipulace s viry

Radovan Dluhy-Smith
Nedávno na internetu koloval populární dokument s názvem Plandemie. V tomto videu americká molekulární bioložka, dr. Judy Mikovits, popisuje svoji až dramatickou kariérní dráhu vědkyně a situaci kolem nynější pandemie.
více


8.7.2020 VĚDA: Revoluce se (zatím) odkládá

Jaroslav Petr
Od přečtení lidské genetické informace „nahrubo“ se čekala zásadní proměna medicíny. Ode „dne G“ uteklo dvacet let, ale uskutečnilo se jen málo z toho, co si vědci slibovali. Genom je mnohem komplikovanější, než si tenkrát dovedli představit.
více


7.7.2020 KORONAVIRUS: Únik z laboratoře je nevyvratitelný

Tomáš Guttmann
Uznávaný vědecký časopis Nature psal 23. února 2017 s obavami o novém Institutu virologie ve Wu-chanu, kde se mají studovat nejnebezpečnější patogeny; časopis připomněl opakované úniky patogenů včetně viru SARS z čínských vysoce bezpečnostních laboratoří.
více


6.7.2020 ASTRONOMIE: Nejvzdálenější, nejbližší a nejjasnější

Jan Veselý
Venuše se po krátké přestávce zabydlela na ranní obloze a chystá se být nejjasnější. Jupiter se Saturnem vidíme po celou noc, jistě uslyšíme o Marsu a možná zahlédneme Merkur.
více


1.7.2020 HISTORIE: Mlynářský synek z Kletečné

Petr Andrle
Pelhřimovské gymnázium má ve své historii (založeno 1871) řadu významných absolventů. V letech 1876-1879 zde například studoval budoucí básník Antonín Sova (báseň v úvodu), po něm hned budoucí vynikající český lékař a spisovatel František Hamza.
více


29.6.2020 VĚDA: V zemi pojídačů syrových ryb

Michal Giboda
Česká televize vysílala 16. května 2020 zábavnou show „Zázraky přírody“. Jeden soutěžící měl určit nejnebezpečnější zvířata pro člověka. První místo obsadil komár, přenašeč malárie. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se malarickým parazitem nakazí odhadem 212 milionů lidí a okolo 445 000...
více


25.6.2020 VĚDA: Něco na zub

Vladimír Karpenko
Naši předkové na tom byli přece jen o něco lépe, jak tvrdí Peter S. Ungar, paleontolog a dentální antropolog z arkansaské univerzity.
více


13.6.2020 VĚDA: Penicilín končí! Co bude dál?

Václav Husák1
Svět se zásadně změní. Bude opravdu drsný a zdravotně extrémně nebezpečný. Prakticky se z hlediska zdravotní péče vrátíme před druhou polovinu dvacátého století, než skotský vědec Alexander Fleming ve spolupráci s Ernstem Chainem a Howardem Floreymem vyřešili průmys­lovou výrobu prvního antibiotika...
více


11.6.2020 VĚDA: Srovnání různých strategií boje s koronavirem

Vladimír Wagner
V Evropě už pomalu odeznívá první vlna pandemie a lze tak už udělat první srovnání různých strategií, kterými této výzvě čelily evropské státy. Podívejme se na některé typické příklady a jak podle dosavadního průběhu obstály.
více


8.6.2020 ANALÝZA: Covid-19 a chřipka

Luboš Kloc
koronavirus
V politice i v médiích probíhá spor odpůrců vládních protiepidemických opatření a jejich zastánců. Ti první označují přijatá opatření za přehnaná, zbytečná a ničící ekonomiku. Často přirovnávají epidemii nemoci covid-19 k chřipce, při které se přece taky neuzavírají školy či hranice.
více


6.6.2020 KORONAVIRUS: Covid-19 v Česku - resumé

Antonín Hrbek
Na závažnou hrozící vlnu nakažení upozornil v Poslanecké sněmovně již 28. ledna 2020 MUDr. Bohuslav Svoboda a žádal, aby se vláda ČR na její příchod připravila.
více


6.6.2020 KOSMONAUTIKA: Začíná historie, ale jaká

Ondřej Neff
Kosmický let s lidskou posádkou provozovaný soukromou společností započal 30. května večer našeho času, následujícího dne kabina Crew Dragon přistála u orbitálního komplexu ISS.
více


5.6.2020 ASTRONOMIE: Venuše v Dolní Horní a tři červnová zatmění

Jan Veselý
Venuše se během května „po anglicku“ vytratila, ale už na konci června se zase na obloze objeví. Měsíc předvede klasický taneček s Jupiterem, Saturnem a Marsem a také tři zatmění.
více


5.6.2020 VĚDA: Tajemství štítu před tloustnutím

Jaroslav Petr
Gen, který se podílí na vzniku zhoubných nádorů, sehrává významnou roli také při hospodaření lidského organismu s energií a spolurozhoduje o našich sklonech k hubené postavě.
více


2.6.2020 ASTRONOMIE: Čáry na obloze

Jan Veselý
Současná pandemie má některé pozoruhodné důsledky. Kvůli poklesu průmyslové výroby a omezení pohybu lidí nastal stav, díky kterému můžeme například ověřovat řadu hypotéz, říkajících, co by bylo, kdyby…
více