Neviditelný pes
První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996
21.5.2022 | Svátek má Monika
19.5.2022 VĚDA: Čas neexistuje – dle fyzika Barboura
Od doby Alberta Einsteina se tvrdí, že čas je „relativní“. Existuje časoprostor a plynutí času je funkcí rychlosti jakou se těleso v prostoru pohybuje.
více
9.5.2022 HISTORIE: Německé prokletí
Německý národ je svým příběhem unikátní. Neexistuje jiný evropský a patrně ani mimoevropský národ, který se utvářel podobným způsobem.
více
7.5.2022 VĚDA: Člověk není jen nedokonalé zvíře
Inteligence lidí je nedostatečná a je nutné technologické vylepšení, říká úspěšný programátor Tomáš Mikolov, pracující pro Google. Jeho úsudek o nedokonalosti druhu člověk je ale neplatný.
více
2.5.2022 VĚDA: Vesmír i mozek…

Překvapivý objev týkající se fungování mozku má nový rozměr. Zapadá totiž do teorií vícerozměrných či paralelních vesmírů, se kterými moderní kosmologie pracuje již naprosto běžně.
více
27.4.2022 GLOSA: Může lidský druh překročit svůj genom?

Před lety se sovětští chovatelé stříbrných lišek snažili lišky trochu domestikovat. Po pět generací z vrhů vybírali ty mírnější, co se lidí méně báli. Pak to však vzdali.
více
8.4.2022 VĚDA: Posttraumatická stresová porucha a válka

V případě akutního ohrožení života či zdraví reaguje lidský organismus aktivaci dvou systémů, které v průběhu evoluce zajišťovaly našim předkům přežití při styku s predátory.
více
5.4.2022 GLOSA: Historie se opakuje

Minulý týden přistál v kazašské stepi kosmický modul Sojuz. Na jeho palubě se vrátili z Mezinárodní vesmírné stanice ISS dva Rusové, Anton Škaplerov a Pjotr Dubrov, a jeden Američan.
více
4.4.2022 VĚDA: V čem se vědci mýlili?

Německý ministr průmyslu a počasí Robert Habeck vyhlásil první stupeň regulace spotřeby zemního plynu. To je stupeň varování. Dodávky omezeny nebyly, přestože plynovodem Jamal přestal plyn z Ruska do Německa proudit.
více
1.4.2022 ARCHEOLOGIE: Česká účast na unikátním objevu

V červenci 2021, bylo to osmadvacátého, odvysílala Česká televize ve večerních Událostech 45sekundový šot o tom, jak naši vědci v Telči zkoumají jeden starověký amulet z Izraele.
více
29.3.2022 VĚDA: Nejen úsměv

Usmívej se, vyletí ptáček! To bývala kdysi žádost, kterou směroval malému dítěti fotograf skrytý za bednou svého aparátu pokrytý spolu s ní černou plachtou. Je to dávno; dnes jsme zvyklí být obklopeni kamerami.
více
28.3.2022 VĚDA: Dopady války “tam nahoře”

Dmitrij Rogozin, šéf ruské státní agentury Roskosmos, je známý svým občasným velkohubým vystupováním na Twitteru.
více
14.3.2022 GLOSA: Izolovat a odpojit?

Je tomu už více než deset roků, co byla na evropském kosmodromu v Kourou velká sláva. Na kopii startovací rampy z Bajkonuru tu poprvé stála ruská raketa Sojuz v evropských barvách a vynesla dvě družice navigačního systému Galileo.
více
11.3.2022 ASTRONOMIE: Její zářivá jasnost Jitřenka

Planety viditelné očima opustily večerní oblohu a postupně se stěhují na tu ranní, kde se seskupují okolo Venuše, aby na jaře zahrály několik představení pro ranní ptáčata. To je topocentrický pohled na vesmír v březnu 2022.
více
8.3.2022 HISTORIE: Kyjevská Rus je starší než ruská knížectví

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko řekl: „Rusko byl Kyjev a ten byl majestátním městem už v době, kdy jinde byly bažiny a nikdo si nedokázal představit, že na nich může vyrůst Moskva.“
více
21.2.2022 SVĚT: O budoucích válkách robotů II.

Začneme jednou základní výhodou, kterou robot, dokonce i neautonomní (a těch je valná většina), proti člověku má.
více
15.2.2022 GLOSA: Jaký to musí být silný sonar…

Je tomu již více než 115 let, kdy Lewis Nixon objevil nové principy zvukové navigace, které o devět let později, v roce 1915, francouzský fyzik Paul Langevin připravil k praktickému použití.
více
14.2.2022 ÚVAHA: Země je placatá…

Žijeme v docela prazvláštní době. Aby to nebylo špatně pochopeno: Naše časy jsou skvělé, celková životní úroveň v globálním smyslu slova je nejvyšší v dějinách. Co se týká vyspělých zemí, je to něco naprosto úžasného.
více
14.2.2022 VĚDA: Nikotin versus covid-19

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je při covid-19 u kuřáků riziko rozvoje těžkého průběhu infekce nebo úmrtí vyšší o 40 až 50 procent.
více
12.2.2022 ASTRONOMIE: První Američan…

Saturn je nepozorovatelný, ale ostatní planety jsou vidět ráno a Venuše dosáhne nejvyšší jasnosti. Amerika bude slavit 60. výročí svého prvního astronauta na oběžné dráze. To je Topocentrický pohled na vesmír v únoru 2022.
více
10.2.2022 VĚDA: Ticho před bouří?

Snad nikdo už nepochybuje o tom, že nás covid-19 v nejbližších letech bude provázet lepšími i horšími časy tak, jako nás provázela a bude provázet chřipka.
více
9.2.2022 VĚDA: Dávka pro tygra s gorilou

Koronavirus SARS-CoV-2 neřádí jen v lidské populaci. Vnímaví jsou k němu domácí psi a kočky, nebezpečný je i pro volně žijící zvířata, jako jsou gorily či vydry. Veterináři chrání očkováním ohrožené druhy. Vakcíny by také měly snížit riziko, že ve zvířecích populacích povstanou nové varianty...
více
8.2.2022 OSOBNOST: Karel Jüttner

Pravěká stanice „lovců mamutů“ z období mladého paleolitu mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem je světově známá nálezem Věstonické Venuše, keramické sošky, jejíž stáří se odhaduje na 27 – 31 tisíc let.
více
7.2.2022 GLOSA: O špionáži a pokroku

Nahlížení klíčovou dírkou k sousedům bylo oblíbeným motivem starých veseloher. Jsme zvědaví. Ovšem někdy nejde o sousedy, ale jiné osoby; to je pak záležitostí odlišných profesí, které vídáme ve filmech o špionáži.
více
5.2.2022 VĚDA: Co by dnes na své kolegy řekl Richard Feynman?

Richard Feynman byl americký fyzik a laureát Nobelovy ceny. Proslul tím, že složité věci dělal jednoduše, ale ne příliš jednoduše. V odborné oblasti byl nevyhnutelně nekonvenčním myslitelem, jako každý velký badatel.
více
3.2.2022 ANALOGIE: Vědecký disident Mikuláš

Často dnes slýcháváme, že některé vědecké názory jsou škodlivé či dokonce konspirační a jejich nositelé jsou hlasatelé bludů, kterým by mělo být zakázáno otvírat ústa. Důkazem nechť je to, že správný postoj zaujímá 90 % učených klimatologů, vakcinologů, epidemiologů a kdovíjakých jiných učenců.
více
27.1.2022 COVID: Léčiva plná paradoxů(?)

Americkým specifikem, které bohužel nahrává hlavně nemoci covid-19 samotné, je skutečnost, že tu dochází k politizaci všeho, co souvisí s koronavirem.
více
26.1.2022 VĚDA: Aby mozek nezačal z covidu bláznit

Poškozený mozek si z koronavirové pandemie neodnášejí jen ti, kteří se nakazili virem SARS-CoV-2. Dlouhodobý stres vyvolaný radikálními životními změnami si vybírá daň v podobě „mozkové mlhy“ i mezi těmi, kteří infekci odolali.
více
25.1.2022 ASTRONOMIE: Největší z největších

Astronomové letos mají chronické Vánoce. Začaly celkem tradičně už loni v prosinci, ale dárečků se dočkáme až s blížícím se létem. Napětí a netrpělivost stoupá. Snad ani malé děti si nedokážou představit, jak moc se těšíme.
více
18.1.2022 VĚDA: Vikingové nenosili rohy

Helmy s rohy byly připsány Vikingům omylem. Nosili je jako odznak moci náčelníci mnohem starších civilizací z doby bronzové.
více
17.1.2022 ELEKTROMOBIL: Magie s nabíjením pro začátečníky

Než se soustředíme na samotné téma tohoto článku, dovolím si krátký úvod. V dnešní době jsou mnohá témata v diskusi polarizována, téměř až fanaticky, na binární výsledky. Buď je to tak, nebo tak, nikdy nic mezi.
více
14.1.2022 VĚDA: Omikron budí další fámy(!)

V roce 1975 izoloval profesor Satoshi Ōmura poblíž golfového hřiště na jihovýchodním pobřeží ostrova Honšú z půdy neobvyklou bakterii. Došlo tak k objevu avermectinu, oceněného Nobelovou cenou.
více
10.1.2022 VĚDA: Dopady energetické chudoby na zdraví a rozhodování

Vysoké ceny energií negativně ovlivňují zdraví lidí a vedou ke ztrátám na životech, rozhodovací procesy lidí trpících energetickou chudobou mají spíše intuitivní než racionální charakter, a vedou tak k rozhodnutím, která postiženým osobám dále komplikují přístup k cenově dostupné energii.
více
10.1.2022 ASTRONOMIE: Nekončící Vánoce s Webbem

Webbův teleskop je konečně vesmírný a oblohou se mihnou všechny planety pozorovatelné očima. Vidět jsou Jupiter a Mars, objeví se Venuše, zmizí Saturn, Merkur se objeví i zmizí. T
více
7.1.2022 ROZHLAS: Silvestrovské ukončení AM vysílání ČRo

Oslavy konce minulého roku byly kromě covidu oproti minulosti významné i ukončením středovlnného a dlouhovlnného vysílání s amplitudovou modulací (AM) Českého rozhlasu s úderem silvestrovské půlnoci. I když jde v principu o jedno z nejstarších radiových vysílání na našem území, v době jeho...
více
7.1.2022 VĚDA: Zbraň proti omikronu je na cestě

Omikronová varianta koronaviru je infekčnější a protilátky používané při léčbě nákazy staršími typy SARS-CoV-2 proti ní nezabírají. Nyní však vědci našli čtveřici protilátek, které zneškodní široké spektrum koronavirů včetně varianty omikron.
více
6.1.2022 VĚDA: Už jste měli vši?

Výskyt vší parazitujících na člověku byl zaznamenán prakticky po celém světě a předpokládá se, že člověk a veš se spolu vyvíjeli po celá tisíciletí.
více

