Neviditelný pes
První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996
7.2.2023 | Svátek má Veronika

AI: Politická korektnost ze stroje
6.2.2023ChatGPT je zkratka pro chatovací program, jehož celý název zní „Chat Genarative Pre-Trained Transformer“. Byl vytvořen výzkumnou laboratoří OpenAI, která je neziskovou organizací, a její dceřinou společností OpenAI LP, která je standardní obchodní korporací.
více

PŘÍRODA: Přibudou další ohnivá Hřenska?
7.2.2023Nově zvolený pan prezident rozhodně neplýtvá časem a slibuje co nejdříve po nástupu vyřešit různé legislativní roztopáše či naschvály svého předchůdce. Takže se zřejmě rychle dočkáme také intronizace nového ministra životního prostředí. A můžeme si klást otázku, co si od toho slibovat.
více
VĚDA: Robot básníkem
3.2.2023Jako rozcvičku jsem anglicky požádal: „Napiš báseň o havranovi, co se objeví a mluví, řka never more“, a on během deseti vteřin poskytl pět slok, každá o čtyřech řádcích, včetně rýmů. Napsal poetický a logický text vyjadřující náladu shodnou s Havranem E.A. Poea, jenom bez vzpomínek na mrtvou...
více

PŘÍRODA: Psi z Černobylu
2.2.2023Když byla oblast kolem černobylské elektrárny v dubnu 1986 evakuována, domácí mazlíčci s nimi nesměli. Co se s nimi stalo? Jak se dařilo psům, kteří žijí sami v zamořeném prostředí už 36 let? Překvapivě dobře!
více
UMĚLÁ INTELIGENCE: Další krok dopředu
8.12.2022Umělá inteligence již umí psát diplomky i vědecké články. Systémy proti plagiátům to neodhalí
více

REAKTORY: Zapomenuté výročí
7.12.2022V pátek uplynulo osmdesát let od okamžiku, kdy v takzvaném milíři na pozemku fotbalového stadionu Stagg Field Chicagské univerzity nastala první štěpná řetězová reakce. Nastal atomový věk.
více

ENERGETIKA: Zdá se mi to jako krádež
5.12.2022Klimatické weby OSN téměř diktují, že lidmi způsobené oteplení vede k růstu povodní, sucha, hurikánů, šíření pouští, zvýšení hladiny moří či poklesu biodiverzity. Na internetu lze – stále ještě – nalézt fakta ukazující, že růst teploty na Zemi vede k růstu srážek, a ne k jejich poklesu.
více

VÝROČí: Před 80 lety Enrico Fermi spustil první uranový reaktor
3.12.2022Přesně před.80 lety (psáno 2.11.2022) začal pracovat Fermiho jaderný reaktor, postavený pod fotbalovým stadionem Chicagské university. Pět tun kovového uranu, 33 tun oxidu uraničitého a asi 3 tuny oxidu uraničito-uranového spolu s 350 tunami ultračistého grafitu jako moderátor tam vynesli v rámci...
více

VĚDA: Talent, ta zlatá muška
26.11.2022„Marťani“ se říkalo skupině špičkových maďarských vědců, kteří zahýbali světem. Patřil mezi ně třeba hypeproduktivní matematik Paul Erdős, letecký konstruktér von Kármán, fyzik Leo Szilárd, otec vodíkové bomby Edward Teller, všestranný mozek von Neumann a několik dalších lidí.
více

VĚDA: Chemie to odskákala
16.11.2022Pro chemii má dnes málokdo vlídné slovo. Je synonymem znečištění přírody a těch zlověstných E-ček, co nám přidávají do potravin. Chemie je vlastně pokračováním fyziky, kdy se atomy slučují do stále složitějších celků, sloučenin, které spolu pak dále reagují
více

ZDRAVÍ: Inkubace jako léčba
31.10.2022Slovo inkubace pochází z latinského incubare a doslovně znamená „ležet na“. Je to dost zvláštní, protože dnes se toto slovo používá spíše ve významu medicínském, říkáme například inkubační doba, inkubátor.
více

VĚDA: Schrödingerova kočka a nový pohled na svět
11.10.2022Kvantová mechanika skvěle popisuje to, co můžeme pozorovat, když připravíme experiment určitým způsobem. Dává nám odpovědi odpovídající našim otázkám. Neříká nic o tom, jak se třeba elementární částice chovají, když je nepozorujeme.
více

VĚDA: Stromy jako bytosti
29.9.2022Dovedete si představit, že mateřské stromy mění svoji kořenovou strukturu proto, aby vytvořily místo pro dětské stromy? Stromy podle této kanadské bioložky žijí ve vzájemné symbióze svých kořenových systémů a hub, jimiž putují uhlík, dusík a další prvky tam, kde je jich nedostatek.
více

VĚDA: Může být Věstonická venuše falzum?
8.9.2022Před několika lety bývaly na Neviditelném psu články, které otvíraly sporné otázky kolem Rukopisů Královedvorského a Zelenohorského. Spor mezi zastánci a odpůrci pravosti známý jako „Spor o Rukopisy“ v 19. století rozbouřil českou společnost.
více
VĚDA: Prvky se kdysi narodily a jednou zemřou
2.9.2022Ve třech článcích jsem připomněl historii periodické tabulky chemických prvků včetně osobních příběhů jejich objevitelů a původu jejich názvů; věnoval jsem se vzniku prvků a taky faktu, že prvky dnes tvoří jen 5 % našeho světa (95 % připadá na temnou hmotu a temnou energii).
více

ARTEMIS: Čarovalo kuře a ryba vyhrála
30.8.2022Opakoval jsem si dětskou říkanku: čarovalo kuře, aby bylo dobře. Zároveň jsem si přál, aby jiným nevyšla říkanka „čarovala ryba, aby byla chyba“. A že jich určitě je naseto, těch co se obracejí k rybě! Ano, šlo o pondělní start mise Artemis I, která navazuje na historický program Apollo.
více
VĚDA: Kde se vzaly chemické prvky a co je z nich složeno
24.8.2022Prvky vznikaly postupně, od první sekundy po velkém třesku až po nedávnou syntézu v lidských laboratořích.
více

UMĚLÁ INTELIGENCE: Mixér na slova
22.8.2022Americká firma Meta, budete ji znát spíš pod názvem Facebook, nabídla domácímu publiku atrakci. Domácímu, rozumějte americkému. Každý se může pobavit s počítačovou bytostí. Navážete kontakt a můžete si povídat o čem chcete.
více
VĚDA: Rodné listy chemických prvků
8.8.2022Růže bude vonět stejně, když jí dáme jiné jméno, říká Shakespeare, a totéž můžeme říct o chemických prvcích. Budou sice stejně vonět, ale budou jinak znít. Dodnes bylo poznáno 118 chemických prvků, a teprve nedávno byla oficiálně uznána jména několika posledních.
více
VĚDA: Čas neexistuje – dle fyzika Barboura
19.5.2022Od doby Alberta Einsteina se tvrdí, že čas je „relativní“. Existuje časoprostor a plynutí času je funkcí rychlosti jakou se těleso v prostoru pohybuje.
více

HISTORIE: Německé prokletí
9.5.2022Německý národ je svým příběhem unikátní. Neexistuje jiný evropský a patrně ani mimoevropský národ, který se utvářel podobným způsobem.
více
VĚDA: Člověk není jen nedokonalé zvíře
7.5.2022Inteligence lidí je nedostatečná a je nutné technologické vylepšení, říká úspěšný programátor Tomáš Mikolov, pracující pro Google. Jeho úsudek o nedokonalosti druhu člověk je ale neplatný.
více

VĚDA: Vesmír i mozek…
2.5.2022Překvapivý objev týkající se fungování mozku má nový rozměr. Zapadá totiž do teorií vícerozměrných či paralelních vesmírů, se kterými moderní kosmologie pracuje již naprosto běžně.
více

GLOSA: Může lidský druh překročit svůj genom?
27.4.2022Před lety se sovětští chovatelé stříbrných lišek snažili lišky trochu domestikovat. Po pět generací z vrhů vybírali ty mírnější, co se lidí méně báli. Pak to však vzdali.
více

VĚDA: Posttraumatická stresová porucha a válka
8.4.2022V případě akutního ohrožení života či zdraví reaguje lidský organismus aktivaci dvou systémů, které v průběhu evoluce zajišťovaly našim předkům přežití při styku s predátory.
více

GLOSA: Historie se opakuje
5.4.2022Minulý týden přistál v kazašské stepi kosmický modul Sojuz. Na jeho palubě se vrátili z Mezinárodní vesmírné stanice ISS dva Rusové, Anton Škaplerov a Pjotr Dubrov, a jeden Američan.
více

VĚDA: V čem se vědci mýlili?
4.4.2022Německý ministr průmyslu a počasí Robert Habeck vyhlásil první stupeň regulace spotřeby zemního plynu. To je stupeň varování. Dodávky omezeny nebyly, přestože plynovodem Jamal přestal plyn z Ruska do Německa proudit.
více

ARCHEOLOGIE: Česká účast na unikátním objevu
1.4.2022V červenci 2021, bylo to osmadvacátého, odvysílala Česká televize ve večerních Událostech 45sekundový šot o tom, jak naši vědci v Telči zkoumají jeden starověký amulet z Izraele.
více

VĚDA: Nejen úsměv
29.3.2022Usmívej se, vyletí ptáček! To bývala kdysi žádost, kterou směroval malému dítěti fotograf skrytý za bednou svého aparátu pokrytý spolu s ní černou plachtou. Je to dávno; dnes jsme zvyklí být obklopeni kamerami.
více

VĚDA: Dopady války “tam nahoře”
28.3.2022Dmitrij Rogozin, šéf ruské státní agentury Roskosmos, je známý svým občasným velkohubým vystupováním na Twitteru.
více

GLOSA: Izolovat a odpojit?
14.3.2022Je tomu už více než deset roků, co byla na evropském kosmodromu v Kourou velká sláva. Na kopii startovací rampy z Bajkonuru tu poprvé stála ruská raketa Sojuz v evropských barvách a vynesla dvě družice navigačního systému Galileo.
více

ASTRONOMIE: Její zářivá jasnost Jitřenka
11.3.2022Planety viditelné očima opustily večerní oblohu a postupně se stěhují na tu ranní, kde se seskupují okolo Venuše, aby na jaře zahrály několik představení pro ranní ptáčata. To je topocentrický pohled na vesmír v březnu 2022.
více

HISTORIE: Kyjevská Rus je starší než ruská knížectví
8.3.2022Starosta Kyjeva Vitalij Kličko řekl: „Rusko byl Kyjev a ten byl majestátním městem už v době, kdy jinde byly bažiny a nikdo si nedokázal představit, že na nich může vyrůst Moskva.“
více

SVĚT: O budoucích válkách robotů II.
21.2.2022Začneme jednou základní výhodou, kterou robot, dokonce i neautonomní (a těch je valná většina), proti člověku má.
více

GLOSA: Jaký to musí být silný sonar…
15.2.2022Je tomu již více než 115 let, kdy Lewis Nixon objevil nové principy zvukové navigace, které o devět let později, v roce 1915, francouzský fyzik Paul Langevin připravil k praktickému použití.
více

ÚVAHA: Země je placatá…
14.2.2022Žijeme v docela prazvláštní době. Aby to nebylo špatně pochopeno: Naše časy jsou skvělé, celková životní úroveň v globálním smyslu slova je nejvyšší v dějinách. Co se týká vyspělých zemí, je to něco naprosto úžasného.
více

