7.2.2023 | Svátek má Veronika


syr

AI: Politická korektnost ze stroje

6.2.2023
ChatGPT je zkratka pro chatovací program, jehož celý název zní „Chat Genarative Pre-Trained Transformer“. Byl vytvořen výzkumnou laboratoří OpenAI, která je neziskovou organizací, a její dceřinou společností OpenAI LP, která je standardní obchodní korporací.
více


Zdeněk Opatrný

PŘÍRODA: Přibudou další ohnivá Hřenska?

7.2.2023
Nově zvolený pan prezident rozhodně neplýtvá časem a slibuje co nejdříve po nástupu vyřešit různé legislativní roztopáše či naschvály svého předchůdce. Takže se zřejmě rychle dočkáme také intronizace nového ministra životního prostředí. A můžeme si klást otázku, co si od toho slibovat.
více


Tomáš Guttmann

VĚDA: Robot básníkem

3.2.2023
Jako rozcvičku jsem anglicky požádal: „Napiš báseň o havranovi, co se objeví a mluví, řka never more“, a on během deseti vteřin poskytl pět slok, každá o čtyřech řádcích, včetně rýmů. Napsal poetický a logický text vyjadřující náladu shodnou s Havranem E.A. Poea, jenom bez vzpomínek na mrtvou...
více


rein

PŘÍRODA: Psi z Černobylu

2.2.2023
Když byla oblast kolem černobylské elektrárny v dubnu 1986 evakuována, domácí mazlíčci s nimi nesměli. Co se s nimi stalo? Jak se dařilo psům, kteří žijí sami v zamořeném prostředí už 36 let? Překvapivě dobře!
více


Eduard Petiška

UMĚLÁ INTELIGENCE: Další krok dopředu

8.12.2022
Umělá inteligence již umí psát diplomky i vědecké články. Systémy proti plagiátům to neodhalí
více


neff

REAKTORY: Zapomenuté výročí

7.12.2022
V pátek uplynulo osmdesát let od okamžiku, kdy v takzvaném milíři na pozemku fotbalového stadionu Stagg Field Chicagské univerzity nastala první štěpná řetězová reakce. Nastal atomový věk.
více


vystva - sestak

ENERGETIKA: Zdá se mi to jako krádež

5.12.2022
Klimatické weby OSN téměř diktují, že lidmi způsobené oteplení vede k růstu povodní, sucha, hurikánů, šíření pouští, zvýšení hladiny moří či poklesu biodiverzity. Na internetu lze – stále ještě – nalézt fakta ukazující, že růst teploty na Zemi vede k růstu srážek, a ne k jejich poklesu.
více


silueta

VÝROČí: Před 80 lety Enrico Fermi spustil první uranový reaktor

3.12.2022
Přesně před.80 lety (psáno 2.11.2022) začal pracovat Fermiho jaderný reaktor, postavený pod fotbalovým stadionem Chicagské university. Pět tun kovového uranu, 33 tun oxidu uraničitého a asi 3 tuny oxidu uraničito-uranového spolu s 350 tunami ultračistého grafitu jako moderátor tam vynesli v rámci...
více


Marian Kechlibar

VĚDA: Talent, ta zlatá muška

26.11.2022
„Marťani“ se říkalo skupině špičkových maďarských vědců, kteří zahýbali světem. Patřil mezi ně třeba hypeproduktivní matematik Paul Erdős, letecký konstruktér von Kármán, fyzik Leo Szilárd, otec vodíkové bomby Edward Teller, všestranný mozek von Neumann a několik dalších lidí.
více


Vratislav Hlubuček1

VĚDA: Chemie to odskákala

16.11.2022
Pro chemii má dnes málokdo vlídné slovo. Je synonymem znečištění přírody a těch zlověstných E-ček, co nám přidávají do potravin. Chemie je vlastně pokračováním fyziky, kdy se atomy slučují do stále složitějších celků, sloučenin, které spolu pak dále reagují
více


juri

ZDRAVÍ: Inkubace jako léčba

31.10.2022
Slovo inkubace pochází z latinského incubare a doslovně znamená „ležet na“. Je to dost zvláštní, protože dnes se toto slovo používá spíše ve významu medicínském, říkáme například inkubační doba, inkubátor.
více


juri

VĚDA: Schrödingerova kočka a nový pohled na svět

11.10.2022
Kvantová mechanika skvěle popisuje to, co můžeme pozorovat, když připravíme experiment určitým způsobem. Dává nám odpovědi odpovídající našim otázkám. Neříká nic o tom, jak se třeba elementární částice chovají, když je nepozorujeme.
více


Petr Andrle

VĚDA: Stromy jako bytosti

29.9.2022
Dovedete si představit, že mateřské stromy mění svoji kořenovou strukturu proto, aby vytvořily místo pro dětské stromy? Stromy podle této kanadské bioložky žijí ve vzájemné symbióze svých kořenových systémů a hub, jimiž putují uhlík, dusík a další prvky tam, kde je jich nedostatek.
více


Aleš Uhlíř

VĚDA: Může být Věstonická venuše falzum?

8.9.2022
Před několika lety bývaly na Neviditelném psu články, které otvíraly sporné otázky kolem Rukopisů Královedvorského a Zelenohorského. Spor mezi zastánci a odpůrci pravosti známý jako „Spor o Rukopisy“ v 19. století rozbouřil českou společnost.
více


Tomáš Guttmann

VĚDA: Prvky se kdysi narodily a jednou zemřou

2.9.2022
Ve třech článcích jsem připomněl historii periodické tabulky chemických prvků včetně osobních příběhů jejich objevitelů a původu jejich názvů; věnoval jsem se vzniku prvků a taky faktu, že prvky dnes tvoří jen 5 % našeho světa (95 % připadá na temnou hmotu a temnou energii).
více


neff

ARTEMIS: Čarovalo kuře a ryba vyhrála

30.8.2022
Opakoval jsem si dětskou říkanku: čarovalo kuře, aby bylo dobře. Zároveň jsem si přál, aby jiným nevyšla říkanka „čarovala ryba, aby byla chyba“. A že jich určitě je naseto, těch co se obracejí k rybě! Ano, šlo o pondělní start mise Artemis I, která navazuje na historický program Apollo.
více


Tomáš Guttmann

VĚDA: Kde se vzaly chemické prvky a co je z nich složeno

24.8.2022
Prvky vznikaly postupně, od první sekundy po velkém třesku až po nedávnou syntézu v lidských laboratořích.
více


neff

UMĚLÁ INTELIGENCE: Mixér na slova

22.8.2022
Americká firma Meta, budete ji znát spíš pod názvem Facebook, nabídla domácímu publiku atrakci. Domácímu, rozumějte americkému. Každý se může pobavit s počítačovou bytostí. Navážete kontakt a můžete si povídat o čem chcete.
více


Tomáš Guttmann

VĚDA: Rodné listy chemických prvků

8.8.2022
Růže bude vonět stejně, když jí dáme jiné jméno, říká Shakespeare, a totéž můžeme říct o chemických prvcích. Budou sice stejně vonět, ale budou jinak znít. Dodnes bylo poznáno 118 chemických prvků, a teprve nedávno byla oficiálně uznána jména několika posledních.
více


VĚDA: Čas neexistuje – dle fyzika Barboura

19.5.2022
Od doby Alberta Einsteina se tvrdí, že čas je „relativní“. Existuje časoprostor a plynutí času je funkcí rychlosti jakou se těleso v prostoru pohybuje.
více


silueta

HISTORIE: Německé prokletí

9.5.2022
Německý národ je svým příběhem unikátní. Neexistuje jiný evropský a patrně ani mimoevropský národ, který se utvářel podobným způsobem.
více


Petr Robejšek

VĚDA: Člověk není jen nedokonalé zvíře

7.5.2022
Inteligence lidí je nedostatečná a je nutné technologické vylepšení, říká úspěšný programátor Tomáš Mikolov, pracující pro Google. Jeho úsudek o nedokonalosti druhu člověk je ale neplatný.
více


Jan Bartoň

VĚDA: Vesmír i mozek…

2.5.2022
Překvapivý objev týkající se fungování mozku má nový rozměr. Zapadá totiž do teorií vícerozměrných či paralelních vesmírů, se kterými moderní kosmologie pracuje již naprosto běžně.
více


Vratislav Hlubuček1

GLOSA: Může lidský druh překročit svůj genom?

27.4.2022
Před lety se sovětští chovatelé stříbrných lišek snažili lišky trochu domestikovat. Po pět generací z vrhů vybírali ty mírnější, co se lidí méně báli. Pak to však vzdali.
více


Miloslav Pouzar

VĚDA: Posttraumatická stresová porucha a válka

8.4.2022
V případě akutního ohrožení života či zdraví reaguje lidský organismus aktivaci dvou systémů, které v průběhu evoluce zajišťovaly našim předkům přežití při styku s predátory.
více


neff

GLOSA: Historie se opakuje

5.4.2022
Minulý týden přistál v kazašské stepi kosmický modul Sojuz. Na jeho palubě se vrátili z Mezinárodní vesmírné stanice ISS dva Rusové, Anton Škaplerov a Pjotr Dubrov, a jeden Američan.
více


antimeloun

VĚDA: V čem se vědci mýlili?

4.4.2022
Německý ministr průmyslu a počasí Robert Habeck vyhlásil první stupeň regulace spotřeby zemního plynu. To je stupeň varování. Dodávky omezeny nebyly, přestože plynovodem Jamal přestal plyn z Ruska do Německa proudit.
více


Lubomír Stejskal

ARCHEOLOGIE: Česká účast na unikátním objevu

1.4.2022
V červenci 2021, bylo to osmadvacátého, odvysílala Česká televize ve večerních Událostech 45sekundový šot o tom, jak naši vědci v Telči zkoumají jeden starověký amulet z Izraele.
více


Vladimír Karpenko

VĚDA: Nejen úsměv

29.3.2022
Usmívej se, vyletí ptáček! To bývala kdysi žádost, kterou směroval malému dítěti fotograf skrytý za bednou svého aparátu pokrytý spolu s ní černou plachtou. Je to dávno; dnes jsme zvyklí být obklopeni kamerami.
více


Marian Kechlibar

VĚDA: Dopady války “tam nahoře”

28.3.2022
Dmitrij Rogozin, šéf ruské státní agentury Roskosmos, je známý svým občasným velkohubým vystupováním na Twitteru.
více


Jan Veselý

GLOSA: Izolovat a odpojit?

14.3.2022
Je tomu už více než deset roků, co byla na evropském kosmodromu v Kourou velká sláva. Na kopii startovací rampy z Bajkonuru tu poprvé stála ruská raketa Sojuz v evropských barvách a vynesla dvě družice navigačního systému Galileo.
více


Jan Veselý

ASTRONOMIE: Její zářivá jasnost Jitřenka

11.3.2022
Planety viditelné očima opustily večerní oblohu a postupně se stěhují na tu ranní, kde se seskupují okolo Venuše, aby na jaře zahrály několik představení pro ranní ptáčata. To je topocentrický pohled na vesmír v březnu 2022.
více


Karel Hvížďala

HISTORIE: Kyjevská Rus je starší než ruská knížectví

8.3.2022
Starosta Kyjeva Vitalij Kličko řekl: „Rusko byl Kyjev a ten byl majestátním městem už v době, kdy jinde byly bažiny a nikdo si nedokázal představit, že na nich může vyrůst Moskva.“
více


Marian Kechlibar

SVĚT: O budoucích válkách robotů II.

21.2.2022
Začneme jednou základní výhodou, kterou robot, dokonce i neautonomní (a těch je valná většina), proti člověku má.
více


Petr Andrle

GLOSA: Jaký to musí být silný sonar…

15.2.2022
Je tomu již více než 115 let, kdy Lewis Nixon objevil nové principy zvukové navigace, které o devět let později, v roce 1915, francouzský fyzik Paul Langevin připravil k praktickému použití.
více


Luboš Smrčka 1

ÚVAHA: Země je placatá…

14.2.2022
Žijeme v docela prazvláštní době. Aby to nebylo špatně pochopeno: Naše časy jsou skvělé, celková životní úroveň v globálním smyslu slova je nejvyšší v dějinách. Co se týká vyspělých zemí, je to něco naprosto úžasného.
více