28.7.2021 | Svátek má Viktor


20.7.2021 VĚDA: Dračí muž a záhadní lidé z Levanty

Jaroslav Petr
Už beztak dost spletitou evoluční historii rodu Homo sapiens ještě více zkomplikovaly nálezy ostatků pravěkých lidí z Izraele a Číny. Zároveň však oba objevy otevírají cestu k vyřešení dvou velkých záhad naší dávné minulosti.
více


24.7.2021 GLOSA: Podle Verna

Zbyněk Petráček
Byl prvním soukromníkem v kosmu Richard Branson, nebo až Jeff Bezos? Toť otázka pro puntičkáře, kteří operují s hranicí 100 kilometrů, a tu jako první prokazatelně překročil až Bezos.
více


21.7.2021 HISTORIE: Jak jsme přes Rudolfa II. pomohli kosmonautice

Petr Andrle
Kolikáté si myslíte, že je v pořadí četnosti křestní jméno Rudolf? Podle údajů z roku 2016 je na sto šestém místě, když suverénně prvním křestními jmény v pořadí jsou Jiří, Jana, Petr a další.
více


19.7.2021 KORONAVIRUS: Kolotoč se znova roztáčí...

Radovan Dluhy-Smith
Média a vlády po krátké přestávce roztáčí covidový kolotoč. Oficiální statistiky a vědecké výzkumy však odhalují nesmyslnost pandemických opatření.
více


16.7.2021 HISTORIE: Nález starověkých mincí v Izraeli

Lubomír Stejskal
Ať se palestinští Arabové sebevíc snaží popřít sepětí Židů s jejich pravlastí, Zemí izraelskou, každý nový archeologický nález ukazuje, jak je jejich úsilí marné. Dnes si představíme další z těchto objevů.
více


16.7.2021 VĚDA: Chvála bohatých mecenášů

Jiří Kozelka
V úsměvné glose Dopadne Bezos jako Gagarin? (LN 24. června) komentoval István Léko nadcházející let šéfa firmy Amazon do vesmíru. Zmínil se též o peticích žádajících, aby Jeff Bezos byl donucen ve vesmíru zůstat. Signatáři jedné z petic tvrdí, že „Země nepotřebuje lidi jako Jeff a další miliardáři“.
více


15.7.2021 VESMÍR: Branson, Bezos a poměřování pindíků

Pavel Jégl
Hádanka, kdo se dostane jako první do vesmíru na palubě vlastní lodi, se zdá být rozlousknuta. Pokud připustíme americký výklad, že vesmír začíná už 50 mil, tedy 80 kilometrů nad hladinou moře, tak to byl Richard Branson, zakladatel a hlavní akcionář firmy Virgin Galactic.
více


10.7.2021 POLTERGEIST: Může se věda zabývat strašením?

Karel Wágner
Jestliže se o některých jevech či úkazech nejčastěji mluví jako o strašení, ještě to neznamená, že se jimi věda zabývat nesmí nebo nemůže.
více


6.7.2021 VĚDA: Vodíkem do budoucnosti

Vladimír Karpenko
Cyrano z Bergeracu, hrdina divadelní hry Edmonda Rostanda, popisuje několik způsobů cesty na Měsíc. Všechny fantastické, diváky rozesmějí. Vědci rovněž navrhují různé možnosti, v tomto případě nikoli kosmické, ale doslova přízemní.
více


3.7.2021 POLTERGEIST: Věda a poltergeist?

Karel Wágner
Výjimkou není ani fenomén, jenž dosud nese tradiční název poltergeist. Neboť jiný, přesnější či výstižnější název mu nikdo zatím nedal. A je pravda, že k tomuto fenoménu se dosud váže celá řada pověr a mýtů.
více


22.6.2021 VĚDA: Kdo mnoho neví, musí hodně věřit

Miloslav Pouzar
Mnoho lidí si postoj ke zdravotním rizikům chemických látek vytváří s využitím heuristického způsobu řešení problémů. K nejčastěji aplikovaným heuristikám patří důvěra v autority, afektivní heuristika a postoj „přírodní je lepší než umělé“…
více


19.6.2021 HISTORIE: Antarktidu objevili Polynésané

Jaroslav Petr
Analýzy maorských pověstí posunuly objev Antarktidy před rok 700. Polynésané předběhli Evropany v objevování ledového kontinentu o víc než tisíc let.
více


16.6.2021 ASTRONOMIE: Sto let klidu

Jan Veselý
V kosmickém prostoru je rušno. Terčem asteroidů i menšího kamení na kosmické střelnici je Země už čtyři a půl miliardy roků. A ještě nedávno jsme netušili, že je tu rušněji, než bychom si přáli.
více


15.6.2021 KORONAVIRUS: Jak vznikaly vlivné články...

Jeff Carlson, Hans Mahncke
koronavirus
Dva nejvýznamnější články propagující teorii „přirozeného původu“ epidemie covidu-19 pocházejí od vědců, kteří byli součástí týmu „odborníků“, jež na žádost úředníka Bílého domu přizvala Národní akademie věd, inženýrství a medicíny (NASEM).
více


15.6.2021 VĚDA: Napijme se na zdraví!

Zdeněk Roller
Děti ve třídách mají na lavicích lahvičky s vodou a nečekají až na přestávku, aby se napily. Pacienti v čekárnách mají po ruce lahvičky s vodou - a nejen na urologii. Cestující v autobuse mají na hodinovou jízdu po ruce lahvičky s vodou.
více


14.6.2021 VĚDA: Očkování proti covidu s rozumem

Radovan Dluhy-Smith
Očkování je důležitým pilířem západní medicíny. Vždy se ale jedná o určitý zásah do fungování lidského těla.
více


11.6.2021 VĚDA: Vědci vytvořili E. T. bakterie

Jaroslav Petr
Biologové naučili bakterie syntetizovat bílkoviny z aminokyselin, jaké dosud žádný pozemský organismus pro tento účel nepoužil. Otevřeli tak lidstvu přístup k obrovskému množství látek využitelných např. jako léky.
více


10.6.2021 KORONAVIRUS: Přichází nový pohled na ivermectin?

Karel Wágner
O léčivu ivermectin u nás vyšla celá řada článků. Mluvilo se o něm v rádiu i televizi, dokonce i v parlamentu.
více


5.6.2021 KORONAVIRUS: Temné pozadí dramatu

Dušan Neumann
Už přes rok žijeme v podivném světě strachu z pandemie šířené virem pod označením covid-19. Ve strachu, který se dobře prodává, šířeném všemi medii a podporovaném desítkami vládních opatření po celém světě.
více


4.6.2021 KNIHA: Psychosomatická prvouka

Tomáš Vodvářka
Když se někde objeví MUDr. Radkin Honzák, všichni ihned vědí dvě věci. Jednak, o koho jde, a jednak, že pakliže bude přednášet, bude to skvěle strávený čas.
více


25.5.2021 VĚDA: Ledovcový souvek s živočišnými stopami ze spodního kambria

Aleš Uhlíř
V dobách ledových v pleistocénu zasáhl kontinentální ledovec několikrát území dnešní České republiky. Naposled to bylo před cca 230 000 – 290 000 lety. V Čechách ledovec pronikl pouze na malé území Šluknovského a Frýdlantského výběžku.
více


18.5.2021 VĚDA: Patentový socialismus

Jan Kubalčík
Souhlasíte s tím, že se firmy, které velmi rychle vyvinuly očkovací látky proti čínskému viru, mají vzdát svých souvisejících patentů? A domníváte se, že pandemie zmíněného viru je tím nejhorším, co se lidstvu přihodilo?
více


15.5.2021 VĚDA: Indové léčí covid-19 ivermectinem!

Karel Wágner
A to především díky nové variantě viru SARS-CoV-2, která se rychle šířila mezi miliony účastníků náboženských slavností, ale i při volbách. Vědecká komunita indickou variantu viru B.1.617 řadí na seznam zvláště znepokojivých mutací.
více


3.5.2021 ASTRONOMIE: Chcete vidět Merkur? Teď, nebo nikdy!

Jan Veselý
Květnové planetární divadlo začne na ranní obloze, ale postupně se přesune do večerních hodin. Pozornost by měla poutat Venuše a také Merkur.
více


3.5.2021 VĚDA: Genetické nůžky na český chmel

Zdeněk Opatrný
Inter arma silent nejen musae, ale také jiné intelektuálno, pokud s tou válkou není bezprostředně propojeno. Pokud si letmo zalistujete v kovicénové tematické nabídce NP pod položkou „věda“, najdete tam sice za poslední půlrok téměř stovku titulků, ale naprostá většina z nich je porůznu kovidová.
více


14.4.2021 TECHNIKA: Telefon

Vratislav Hlubuček1
Řeknete no a co, ten má přece každý a je celý nervózní, když se do něho už hodinu nepodíval. Ale dříve se na telefon lidé nedívali. Čekali, až zazvoní a pak krátce telefonovali.
více


14.4.2021 FEJETON: Runa Rider 2

neff
Prožívám dilema známé jako problém polovypité nebo napůl plné sklenice. Na Marsu obrazně řečeno poskakuje netrpělivostí mrňavá helikoptéra jménem Ingenuity. Svoji garáž má v marsovském džípu Perseverance.
více


13.4.2021 VĚDA: Volná místa na Měsíci

Jan Veselý
Hledáte práci? Není to sice nabídka úplně pro každého, ale přece jen je dobré o ní vědět: volná pracovní místa jsou na oběžné dráze Země a na Měsíci. I pro Čechy.
více


12.4.2021 OSOBNOST: Karel Pacner, erudovaný popularizátor vědy

Karel Hvížďala
Do médií začnou nastupovat profesionální vědci, aby se stali popularizátory na plný úvazek. Dnes tito lidé zůstávají ve svých laboratořích a observatořích, ale v budoucnosti bude nutné, aby opustili svou původní profesi a věnovali se pouze přibližování výsledků vědy veřejnosti.
více


6.4.2021 ASTRONOMIE: S Gagarinem v zádech vzhůru na Měsíc

Jan Veselý
aneb Topocentrický pohled na vesmír v dubnu 2021
více


6.4.2021 VĚDA: Zemětřesení jako pomoc

Vladimír Karpenko
Zní to podivně. Zemětřesení patří k přírodním jevům nevítaným, obvykle si ho spojujeme s obrazy mrtvých a raněných v troskách domů. Navíc přichází nenadále, jeho předpověď je stále problematická.
více


30.3.2021 HISTORIE: Smysl a dějiny českého sváru s Evropou

Miloslav Bednář1
Celkový pohled na české dějiny nemůže přehlédnout jejich periodicky vyvstávající polemicko-konfliktní ráz vůči velmocensky a institucionálně utvářenému okolnímu evropskému světu.
více
17.3.2021 VESMÍR: Explozemi ku hvězdám

Marian Kechlibar
Zatímco nás vymetá třetí vlna Covidu a úřady nad námi vyslovily pohybový interdikt – běda ti, občane, překročíš-li bez dobrého důvodu hranici mezi okresy Praha-východ a Praha-západ! – o několik časových pásem dál pracují na tom, aby ani zemská gravitace nebyla příliš velkým protivníkem,...
více