26.5.2020 | Svátek má Filip


26.5.2020 GLOSA: Čekání na sci-fi

Ondřej Neff
Dnes to bude mimořádně o těšení. Ve středu krátce po půl jedenácté v noci našeho času odstartuje raketa Falcon 9 s kosmickou lodí Crew Dragon. V lodi budou dva astronauti, Robert Behnken a Douglas Hurley, a oba se připojí k osádce mezinárodní kosmické stanice ISS.
více


26.5.2020 VĚDA: Podomácku ušité roušky spíš škodí

Jiří Payne
Dýchání přes filtr (s odporem) mění tlak potřebný k vdechnutí vzduchu. Konkrétní hodnoty u člověka v klidovém stavu jsou přibližně -0,8 kPa při vdechu a -0,33 kPa při výdechu. Jakýkoli odpor vzduchu znamená, že je nutné při nádechu vyvinout větší úsilí.
více


25.5.2020 KORONAVIRUS: Nejde mi to do hlavy

Jiří Payne
Už dva měsíce kroutím hlavou. Musíme se hodně poučit z první vlny, protože koroňák na zeměkouli už zůstane a my s ním budeme žít. Když se nám hodně dobře povede, časem jej vykážeme do patřičných mezí asi tak jako tuberkulosu nebo žloutenku.
více


25.5.2020 VĚDA: Studie imunity dopadla výborně, nebo katastrofálně?

Tomáš Guttmann
Studie imunizace obyvatel ukázala, že asi 0,5% testovaných vykazovalo protilátky proti covid-19 (zde). Podle očekávání je tato hodnota v dobrém souladu s počtem nově identifikovaných případů vůči minulému dni na sto použitých testů.
více


23.5.2020 ESEJ: Design jako důvod existence vesmíru

Boris Hála
Boris Hála
Vše, co nás obklopuje, v čem žijeme, v čem cítíme, kde prožíváme své emoce a vnímáme věci, se nazývá vesmír. Je to možná nekonečné, jak tvrdí část vědců, astronomů, fyziků, matematiků a kosmologů, ale možná je to konečné, jak tvrdí jiná část vědců, astronomů, fyziků, matematiků a kosmologů.
více


20.5.2020 VĚDA: Jak je to s tou léčbou covid-19

Karel Wágner
Tým vědců z celého světa již identifikoval 69 různých léčiv a sloučenin v klinických a preklinických testech, které zkoumají potenciální účinnost látek při potlačení infekce SARS-CoV-2.
více


18.5.2020 VĚDA: Pocit bezpečí zvyšuje riziko

Jaroslav Petr
S rouškou na obličeji a lahvičkou dezinfekčního roztoku v kapse se můžeme cítit před koronavirem dobře chráněni, ale to ještě neznamená, že jsme v bezpečí. Naopak. S pocitem zvýšené jistoty se dostavuje i pokušení riskovat.
více


19.5.2020 VĚDA: Budou vědci za svoje hledání i trestáni?

vystva - sestak
Je zřejmé, že badatel se stává ústřední postavou celosvětového boje o přežití, protože se k němu upírají zraky všech těch nešťastníků postižených koronavirem toužících po léku (zatím antivirotikum remdesivir) a zejména po vakcíně, a státy EU už věnovaly téměř půldruhé miliardy eur do vývoje.
více


18.5.2020 ÚVAHA: Chvála parazitů

Zdeněk Roller
Zatímco lidské parazity nemůžu vystát, jakožto biologicky vzdělaný tvor si vážím toho, že v přírodě parazité existují.
více


16.5.2020 KORONAVIRUS: Mapy a grafy

Marian Kechlibar
Vážení a milí čtenáři, debata kolem covidu-19 a souvisejících opatření nabyla poslední dobou značně explozivního charakteru. Příliš mnoho komentátorů vystupuje z pozice autoritativní jistoty. Ještě k tomu přidejte notnou dávku konspiračního smýšlení a není divu, že úměrně tomu se prostor pro...
více


14.5.2020 VĚDA: Who is WHO

Michal Giboda
Tomáš Zdechovský, europoslanec za KDU-ČSL, místopředseda Výboru pro zaměstnanost a sociální věci a člen Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu, publikuje 6. května 2020 na Neviditelném psovi článek WHO bojuje o život.
více


13.5.2020 VĚDA: Česká cesta k očkování není lehká

Jaroslav Petr
Nový koronavirus skřípl do kleští nejrůznějších omezení téměř čtyři miliardy lidí. Svět v tomto „kovidovém klinči“ dlouho nevydrží. Experti se shodují, že úplné osvobození zajistí teprve vakcína.
více


12.5.2020 HISTORIE: Epidemie v českých dějinách

Ivo Cerman
Zažily naše země v novověké éře něco podobného? Ano a dokonce dost často... Je zajímavé sledovat i tehdejší reakce státu. Uplatňovaly se karantény, izolace obyvatelstva, ale také lékařská péče a očkování.
více


11.5.2020 EKOLOGIE: Udělejme Čechy znovu zelené

Jiří Mánek 1
Sucho. Téma, které hýbe Českem. Ale oxid uhličitý za to primárně vážně nemůže. Narušili jsme koloběh vody v přírodě. Ozeleňme krajinu, chraňme lesy a půdu, pak bude více vody a můžeme klidně jíst hovězí a jezdit naftovými auty.
více


11.5.2020 VĚDA: Vývoj smrtnosti u covidu-19

Antonín Hrbek
Smrtnost neboli letalita nemoci je poměr mezi počtem úmrtí a počtem nakažených. Pro každý typ onemocnění je specifickým ukazatelem charakterizujícím jeho klinickou závažnost, ale neříká nic o jeho frekvenci.
více


9.5.2020 EKOLOGIE: Nový film Michaela Moora „Planeta lidí“

Vladimír Wagner
Před nedávnem nabídli k volnému šíření svůj nový film Michael Moore a Jeff Gibbs. Stejně jako předchozí filmy stejného autora jde o velmi kontroverzní dílo.
více


7.5.2020 VĚDA: Může pacienty s Covid-19 zabíjet histamin?

Karel Wágner
Histamin slouží jako mediátor celé řady reakcí lidského těla, přičemž široká škála projevů histaminu je umožněna existencí čtyř typů receptorů pro histamin.
více


7.5.2020 KORONAVIRUS: Dosavadní zkušenosti s epidemií (4)

Vladimír Wagner
České republice se podařilo s první vlnou epidemie vypořádat se ctí. Otázka však je, jaké jsou možnosti budoucího vývoje a na co je potřeba se připravit. První možností by bylo, kdyby se podařilo zarazit šíření infekce a nemoc by zmizela.
více


6.5.2020 KORONAVIRUS: Dosavadní zkušenosti s epidemií (3)

Vladimír Wagner
Obrovským problémem evropské společnosti je, že díky obrovskému bohatství a dlouhému období klidu, míru a blahobytu, získala velká část obyvatel představu, že má právo na vše a za nic nemusí nést zodpovědnost.
více


5.5.2020 KORONAVIRUS: Dosavadní zkušenosti s epidemií (2)

Vladimír Wagner
Řada představitelů podnikatelů velice intenzivně vystupují proti zavádění karanténních opatření a bojují o jejich rychlé odvolání se zdůvodněním, že mají značné negativní ekonomické dopady.
více


5.5.2020 VĚDA: A přece to létá

Vladimír Karpenko
Zřejmým problémem je, že není žádné vysvětlení, které bude univerzálně přijaté. Potud Mark Drela, profesor Massachusettského technologického institutu.
více


4.5.2020 ASTRONOMIE: Pepík, Kolumbus a Merkur na scéně

Jan Veselý
V květnu se z oblohy rychle vytratí Venuše a na vzácnou chvíli se objeví Merkur. K němu míří dvojice kosmických sond, kterou planetární obrana krátce považovala za nový asteroid.
více


4.5.2020 KORONAVIRUS: Dosavadní zkušenosti s epidemií (1)

Vladimír Wagner
Už téměř dva měsíce žije Česko s koronavirovou pandemií. Je tak určitě zajímavé shrnout dosavadní zkušenosti a podívat se na možnosti dalšího vývoje. Je třeba zdůraznit, že naše znalosti vlastností viru jsou zatím velice omezené a predikce možné budoucnosti tak velmi nejisté.
více


30.4.2020 VĚDA: Nový „krotitel koronaviru“ na obzoru?

Karel Wágner
Podle nedávných zpráv přicházejících z Číny bylo u nejstarších seniorů s Covid-19, kteří užívali medikamenty na pálení žáhy, zaznamenáno vyšší procento přežití.
více


30.4.2020 KORONAVIRUS: Pohled exota (4)

Radek Benýšek
koronavirus
Přiznávám, že jsem rozčarován i z lidí, kteří se předtím deklarovali jako pravicově orientovaní.
více


29.4.2020 KORONAVIRUS: Iracionalita strachu

Jan Sedláček
koronavirus
Plukovník Prymula vykázal ekonoma Daniela Münicha z jednání, ten přitom požaduje informace, které plukovním Prymula buď nemá, nebo zatajuje.
více


29.4.2020 KORONAVIRUS: Pohled exota (3)

Radek Benýšek
koronavirus
Od doby, kdy tehdejší nejvyšší velekněz Prymula prohlásil, že karanténní opatření se začnou uvolňovat, jen pokud v čase X bude tolik a tolik nakažených, a už za dva dny to maximální číslo nakažených zvedl (to již na úroveň nepravděpodobně vysokou), bylo jasné, že ta opatření se uvolňovat budou, a...
více


28.4.2020 KORONAVIRUS: Pohled exota (2)

Radek Benýšek
koronavirus
Tímto se neptám, zda existuje koronavirus pojmenovaný SARS-CoV-2. Sice i jeho existence by se zpochybnit dala – ve světě, kde lze věrohodně zfalšovat kdeco a kde jsme skoro všichni skoro ve všem odkázáni jen na informace zprostředkované od druhých.
více


27.4.2020 ÚVAHA: Kde se vzal? Tu se vzal...

koronavirus
V řadě médií – a dokonce už i v některých z mainstreamu – se objevil názor, který nedávno vyslovila molekulární bioložka MUDr. Soňa Peková, vedoucí privátní Tilia Laboratories, a to že podle jejího názoru původ virusu SARS-Cov-2 není přírodní
více


27.4.2020 KORONAVIRUS: Pohled exota (1)

Radek Benýšek
koronavirus
To, co jsem se nyní rozhodl i napsat, mám v hlavě už dlouho. A podle toho, jak vláda zrovna právě povolí šrouby karanténních opatření či naopak hrozí jejich znovu-utažením (byť pravděpodobněji by tak nakonec neučinila), tak si říkám buď že už to psát netřeba, anebo že stále ještě ano.
více


25.4.2020 VĚDA: Jedenáct statečných bojuje s Covid-19

Karel Wágner
Část plošných opatření, kterými vláda reagovala na pandemii, se již začíná míjet svým účinkem. Jako když se ukázalo, že je třeba co nejrychleji obnovit běžnou lékařskou péči.
více


24.4.2020 GLOSA: Pokřivená podoba

Iveta Radkovová
autismus
Již několikrát jsem psala do Neviditelného psa na téma autismu. Byl mi diagnostikovan Aspergerův syndrom, napsala jsem o tom knihu s názvem „Život pod společenským tlakem“, která je určena primárně zdravotníkům, sociálním pracovníkům, pedagogům.
více


24.4.2020 VĚDA: Žena, která objevila koronavirus

Michal Giboda
Žena, která objevila první lidský koronavirus, byla dcerou skotského řidiče autobusů, který skončil školu v 16 letech. Dr. June Dalziel Almeida (1930-2007) se narodila v červnu 1930 a vyrostla v činžovním domě poblíž Alexandra Parku na severovýchodě Glasgowa.
více


23.4.2020 KORONAVIRUS: Prymulovo promořování by byla obrovská chyba

Tomáš Zdechovský
Zákeřnost viru COVID-19 spočívá hlavně v nedostatku dat, které máme o jeho chování. Některé země totiž zaznamenaly návrat nemoci k už vyléčeným. Teorie o promoření tak dostává na frak.
více


22.4.2020 ANALÝZA: Očekávaný vývoj epidemie Covid-19 v ČR

Antonín Hrbek
Současná celosvětová ekonomická krize není unikátní černou labutí. Byla spolehlivě předvídána na počátek roku 2020 a její příznaky se začaly objevovat již koncem roku minulého. Bohužel v březnu došlo k jejímu souběhu s další, i když ne tak spolehlivě předvídanou zdravotní krizí.
více


22.4.2020 VĚDA: Covid-19 nezasahuje jen plíce, ale i mozek!

Karel Wágner
Mezi dříve opomíjené příznaky nakažení novým koronavirem nepatří jen ztráta čichu a chuti, jak se nedávno ukázalo, ale i neurologické komplikace.
více