6.6.2020 | Svátek má Norbert


5.6.2020 ASTRONOMIE: Venuše v Dolní Horní a tři červnová zatmění

Jan Veselý
Venuše se během května „po anglicku“ vytratila, ale už na konci června se zase na obloze objeví. Měsíc předvede klasický taneček s Jupiterem, Saturnem a Marsem a také tři zatmění.
více


6.6.2020 KOSMONAUTIKA: Začíná historie, ale jaká

Ondřej Neff
Kosmický let s lidskou posádkou provozovaný soukromou společností započal 30. května večer našeho času, následujícího dne kabina Crew Dragon přistála u orbitálního komplexu ISS.
více


6.6.2020 KORONAVIRUS: Covid-19 v Česku - resumé

Antonín Hrbek
Na závažnou hrozící vlnu nakažení upozornil v Poslanecké sněmovně již 28. ledna 2020 MUDr. Bohuslav Svoboda a žádal, aby se vláda ČR na její příchod připravila.
více


5.6.2020 VĚDA: Tajemství štítu před tloustnutím

Jaroslav Petr
Gen, který se podílí na vzniku zhoubných nádorů, sehrává významnou roli také při hospodaření lidského organismu s energií a spolurozhoduje o našich sklonech k hubené postavě.
více


2.6.2020 ASTRONOMIE: Čáry na obloze

Jan Veselý
Současná pandemie má některé pozoruhodné důsledky. Kvůli poklesu průmyslové výroby a omezení pohybu lidí nastal stav, díky kterému můžeme například ověřovat řadu hypotéz, říkajících, co by bylo, kdyby…
více


1.6.2020 SVĚT: K letu Draka

Marian Kechlibar
Příznivci letů do vesmíru měli v sobotu velký den. Počasí na březích Floridy se trochu umoudřilo a umožnilo start nové lodi Dragon 2 i s dvojčlennou posádkou. Sledoval jsem přípravy ke startu na online kanálu SpaceX.
více


1.6.2020 KORONAVIRUS: Jak covidem lidi ovládnout a ochočit

Markéta Šichtařová 5
Když chcete ovládnout lidi, donutit je poslouchat, případně vytřískat z nich peníze, strach funguje nejlíp. Covid-19 budiž toho nejlepším příkladem. Protože to, co se rozjelo kolem jeho testování, nelze nazvat jinak než skandál.
více


26.5.2020 GLOSA: Čekání na sci-fi

Ondřej Neff
Dnes to bude mimořádně o těšení. Ve středu krátce po půl jedenácté v noci našeho času odstartuje raketa Falcon 9 s kosmickou lodí Crew Dragon. V lodi budou dva astronauti, Robert Behnken a Douglas Hurley, a oba se připojí k osádce mezinárodní kosmické stanice ISS.
více


26.5.2020 VĚDA: Podomácku ušité roušky spíš škodí

Jiří Payne
Dýchání přes filtr (s odporem) mění tlak potřebný k vdechnutí vzduchu. Konkrétní hodnoty u člověka v klidovém stavu jsou přibližně -0,8 kPa při vdechu a -0,33 kPa při výdechu. Jakýkoli odpor vzduchu znamená, že je nutné při nádechu vyvinout větší úsilí.
více


25.5.2020 KORONAVIRUS: Nejde mi to do hlavy

Jiří Payne
Už dva měsíce kroutím hlavou. Musíme se hodně poučit z první vlny, protože koroňák na zeměkouli už zůstane a my s ním budeme žít. Když se nám hodně dobře povede, časem jej vykážeme do patřičných mezí asi tak jako tuberkulosu nebo žloutenku.
více


25.5.2020 VĚDA: Studie imunity dopadla výborně, nebo katastrofálně?

Tomáš Guttmann
Studie imunizace obyvatel ukázala, že asi 0,5% testovaných vykazovalo protilátky proti covid-19 (zde). Podle očekávání je tato hodnota v dobrém souladu s počtem nově identifikovaných případů vůči minulému dni na sto použitých testů.
více


23.5.2020 ESEJ: Design jako důvod existence vesmíru

Boris Hála
Boris Hála
Vše, co nás obklopuje, v čem žijeme, v čem cítíme, kde prožíváme své emoce a vnímáme věci, se nazývá vesmír. Je to možná nekonečné, jak tvrdí část vědců, astronomů, fyziků, matematiků a kosmologů, ale možná je to konečné, jak tvrdí jiná část vědců, astronomů, fyziků, matematiků a kosmologů.
více


20.5.2020 VĚDA: Jak je to s tou léčbou covid-19

Karel Wágner
Tým vědců z celého světa již identifikoval 69 různých léčiv a sloučenin v klinických a preklinických testech, které zkoumají potenciální účinnost látek při potlačení infekce SARS-CoV-2.
více


18.5.2020 VĚDA: Pocit bezpečí zvyšuje riziko

Jaroslav Petr
S rouškou na obličeji a lahvičkou dezinfekčního roztoku v kapse se můžeme cítit před koronavirem dobře chráněni, ale to ještě neznamená, že jsme v bezpečí. Naopak. S pocitem zvýšené jistoty se dostavuje i pokušení riskovat.
více


19.5.2020 VĚDA: Budou vědci za svoje hledání i trestáni?

vystva - sestak
Je zřejmé, že badatel se stává ústřední postavou celosvětového boje o přežití, protože se k němu upírají zraky všech těch nešťastníků postižených koronavirem toužících po léku (zatím antivirotikum remdesivir) a zejména po vakcíně, a státy EU už věnovaly téměř půldruhé miliardy eur do vývoje.
více


18.5.2020 ÚVAHA: Chvála parazitů

Zdeněk Roller
Zatímco lidské parazity nemůžu vystát, jakožto biologicky vzdělaný tvor si vážím toho, že v přírodě parazité existují.
více


16.5.2020 KORONAVIRUS: Mapy a grafy

Marian Kechlibar
Vážení a milí čtenáři, debata kolem covidu-19 a souvisejících opatření nabyla poslední dobou značně explozivního charakteru. Příliš mnoho komentátorů vystupuje z pozice autoritativní jistoty. Ještě k tomu přidejte notnou dávku konspiračního smýšlení a není divu, že úměrně tomu se prostor pro...
více


14.5.2020 VĚDA: Who is WHO

Michal Giboda
Tomáš Zdechovský, europoslanec za KDU-ČSL, místopředseda Výboru pro zaměstnanost a sociální věci a člen Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu, publikuje 6. května 2020 na Neviditelném psovi článek WHO bojuje o život.
více


13.5.2020 VĚDA: Česká cesta k očkování není lehká

Jaroslav Petr
Nový koronavirus skřípl do kleští nejrůznějších omezení téměř čtyři miliardy lidí. Svět v tomto „kovidovém klinči“ dlouho nevydrží. Experti se shodují, že úplné osvobození zajistí teprve vakcína.
více


12.5.2020 HISTORIE: Epidemie v českých dějinách

Ivo Cerman
Zažily naše země v novověké éře něco podobného? Ano a dokonce dost často... Je zajímavé sledovat i tehdejší reakce státu. Uplatňovaly se karantény, izolace obyvatelstva, ale také lékařská péče a očkování.
více


11.5.2020 VĚDA: Vývoj smrtnosti u covidu-19

Antonín Hrbek
Smrtnost neboli letalita nemoci je poměr mezi počtem úmrtí a počtem nakažených. Pro každý typ onemocnění je specifickým ukazatelem charakterizujícím jeho klinickou závažnost, ale neříká nic o jeho frekvenci.
více


11.5.2020 EKOLOGIE: Udělejme Čechy znovu zelené

Jiří Mánek 1
Sucho. Téma, které hýbe Českem. Ale oxid uhličitý za to primárně vážně nemůže. Narušili jsme koloběh vody v přírodě. Ozeleňme krajinu, chraňme lesy a půdu, pak bude více vody a můžeme klidně jíst hovězí a jezdit naftovými auty.
více


9.5.2020 EKOLOGIE: Nový film Michaela Moora „Planeta lidí“

Vladimír Wagner
Před nedávnem nabídli k volnému šíření svůj nový film Michael Moore a Jeff Gibbs. Stejně jako předchozí filmy stejného autora jde o velmi kontroverzní dílo.
více


7.5.2020 VĚDA: Může pacienty s Covid-19 zabíjet histamin?

Karel Wágner
Histamin slouží jako mediátor celé řady reakcí lidského těla, přičemž široká škála projevů histaminu je umožněna existencí čtyř typů receptorů pro histamin.
více


7.5.2020 KORONAVIRUS: Dosavadní zkušenosti s epidemií (4)

Vladimír Wagner
České republice se podařilo s první vlnou epidemie vypořádat se ctí. Otázka však je, jaké jsou možnosti budoucího vývoje a na co je potřeba se připravit. První možností by bylo, kdyby se podařilo zarazit šíření infekce a nemoc by zmizela.
více


6.5.2020 KORONAVIRUS: Dosavadní zkušenosti s epidemií (3)

Vladimír Wagner
Obrovským problémem evropské společnosti je, že díky obrovskému bohatství a dlouhému období klidu, míru a blahobytu, získala velká část obyvatel představu, že má právo na vše a za nic nemusí nést zodpovědnost.
více


5.5.2020 KORONAVIRUS: Dosavadní zkušenosti s epidemií (2)

Vladimír Wagner
Řada představitelů podnikatelů velice intenzivně vystupují proti zavádění karanténních opatření a bojují o jejich rychlé odvolání se zdůvodněním, že mají značné negativní ekonomické dopady.
více


5.5.2020 VĚDA: A přece to létá

Vladimír Karpenko
Zřejmým problémem je, že není žádné vysvětlení, které bude univerzálně přijaté. Potud Mark Drela, profesor Massachusettského technologického institutu.
více


4.5.2020 ASTRONOMIE: Pepík, Kolumbus a Merkur na scéně

Jan Veselý
V květnu se z oblohy rychle vytratí Venuše a na vzácnou chvíli se objeví Merkur. K němu míří dvojice kosmických sond, kterou planetární obrana krátce považovala za nový asteroid.
více


4.5.2020 KORONAVIRUS: Dosavadní zkušenosti s epidemií (1)

Vladimír Wagner
Už téměř dva měsíce žije Česko s koronavirovou pandemií. Je tak určitě zajímavé shrnout dosavadní zkušenosti a podívat se na možnosti dalšího vývoje. Je třeba zdůraznit, že naše znalosti vlastností viru jsou zatím velice omezené a predikce možné budoucnosti tak velmi nejisté.
více


30.4.2020 VĚDA: Nový „krotitel koronaviru“ na obzoru?

Karel Wágner
Podle nedávných zpráv přicházejících z Číny bylo u nejstarších seniorů s Covid-19, kteří užívali medikamenty na pálení žáhy, zaznamenáno vyšší procento přežití.
více


30.4.2020 KORONAVIRUS: Pohled exota (4)

Radek Benýšek
koronavirus
Přiznávám, že jsem rozčarován i z lidí, kteří se předtím deklarovali jako pravicově orientovaní.
více


29.4.2020 KORONAVIRUS: Iracionalita strachu

Jan Sedláček
koronavirus
Plukovník Prymula vykázal ekonoma Daniela Münicha z jednání, ten přitom požaduje informace, které plukovním Prymula buď nemá, nebo zatajuje.
více


29.4.2020 KORONAVIRUS: Pohled exota (3)

Radek Benýšek
koronavirus
Od doby, kdy tehdejší nejvyšší velekněz Prymula prohlásil, že karanténní opatření se začnou uvolňovat, jen pokud v čase X bude tolik a tolik nakažených, a už za dva dny to maximální číslo nakažených zvedl (to již na úroveň nepravděpodobně vysokou), bylo jasné, že ta opatření se uvolňovat budou, a...
více


28.4.2020 KORONAVIRUS: Pohled exota (2)

Radek Benýšek
koronavirus
Tímto se neptám, zda existuje koronavirus pojmenovaný SARS-CoV-2. Sice i jeho existence by se zpochybnit dala – ve světě, kde lze věrohodně zfalšovat kdeco a kde jsme skoro všichni skoro ve všem odkázáni jen na informace zprostředkované od druhých.
více


27.4.2020 ÚVAHA: Kde se vzal? Tu se vzal...

koronavirus
V řadě médií – a dokonce už i v některých z mainstreamu – se objevil názor, který nedávno vyslovila molekulární bioložka MUDr. Soňa Peková, vedoucí privátní Tilia Laboratories, a to že podle jejího názoru původ virusu SARS-Cov-2 není přírodní
více