21.10.2020 | Svátek má Brigita


21.10.2020 KORONAVIRUS: Všichni se musíme promořit!?

Karel Wágner
V prohlášeních ve veřejném prostoru aktivních odpůrců protiepidemických opatření je napadáno i současné uzavření škol.
více


20.10.2020 KORONAVIRUS: Nepochopitelně opomíjená faktomluva

Václav Němec
koronavirus
Po celou dobu sledování různých čísel o dopadech současného celosvětového průšvihu postrádám jedno podstatné srovnání. Nevěřím, že jsem na tento zřejmý deficit přišel jen já sám. Ale rovnou k věci: Chybí mi srovnání vývoje aktuální celkové úmrtnosti v populaci s předchozími lety podle věkových...
více


14.10.2020 VĚDA: Druhé vlně covidu jsme nezabránili

Vladimír Wagner
V polovině března jsem psal o tom, že Evropa a USA měly na reakci vůči epidemii koronaviru dva měsíce a daleko více času, než Čína a státy na východě Asie, jako jsou Jižní Korea, Japonsko, Tchaj-wan a další.
více


12.10.2020 VĚDA: Řešení pro dobu plastovou?

Pavel Bárta
K napsání tohoto článku mne vyprovokoval text Řešení pro dobu plastovou profesora Petra z ČZU.
více


10.10.2020 VĚDA: Jakou vakcínu si vyberete?

Karel Wágner
Minulý týden Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) zahájila svůj první proces kontroly vakcíny na covid-19, když zahájila průběžnou kontrolu kandidáta vyvíjeného společností AstraZeneca.
více


8.10.2020 VĚDA: Řešení pro dobu plastovou

Jaroslav Petr
Polyetylenové sáčky vědci našli na vrcholech nejvyšších hor i na dně Pacifiku v hloubce 11 kilometrů. Stále větší množství plastových odpadů končí v přírodě a pouhé třídění a sběr plastů tento problém nevyřeší. Vědci zkoumají, co s tím.
více


6.10.2020 GLOSA: O čísle skoro nanic

Michal F. Marko
koronavirus
Sdělovací prostředky nás zasypávají údaji o epidemii covid-19. Počet právě známých nakažených, denní přírůstek odhalených nakažených a nejnověji i sem tam zmínka o reprodukčním čísle.
více


5.10.2020 KORONAVIRUS: Čím léčí prezidenta Trumpa?

Karel Wágner
Americký prezident Donald Trump byl pozitivně testován na SARS-CoV-2 a když se u něho objevily horečky, byl vládním vrtulníkem dopraven do vojenské nemocnice.
více


29.9.2020 KORONAVIRUS: Spláčou farmaceuti nad výdělkem?

Karel Wágner
Lidský organismus se umí s novým koronavirem SARS-CoV-2 vypořádat díky specifickému typu T-buněk, které se objevují i v tělech pacientů, kteří s novým koronavirem do styku nikdy nepřišli.
více


28.9.2020 VĚDA: Covid a statistika

Vojtěch Pišl
Vojtěch Pišl
Nevíte, co si vybrat z protichůdných vyjádření, která o viru pronášejí kapacity i „kapacity“? Nedokážete se vyznat v horách dat? Nevěříte, že vůbec nějaká relevantní data jsou? Zkusíme vám pomoct najít směr. A kdyby ne směr, kterým jít, tak aspoň ten, kterým se rozhodně nevydávat.
více


24.9.2020 VĚDA: Za meteorologickými družicemi

Dana Mentzlová
Družice pozorují Zemi z vesmíru už po desítky let. Jejich snímky se staly běžnou součástí předpovědí počasí. Jak pracují a co umí změřit? Jak přispívají ke studiu klimatu?
více


23.9.2020 ÚVAHA: Rozjímání nad covidem (1)

Vladimír Karpenko
Po bitvě je každý generálem, ale píši teď, kdy bitva spíš začíná. Nechtěná. Teprve krize odhaluje stav lidí a věcí; projevuje se to až s nečekanou pandemií. Nečekanou? Odborníci z celého světa už v souvislosti s chorobami SARS, MERS, prasečí chřipkou a dalšími varovali, že se dá očekávat něco...
více


22.9.2020 EKOLOGIE: Vzestup biomasy

Vladimír Karpenko
Původně poněkud opomíjená biomasa začíná být stále více vyhledávaná. Známá je snaha jejího využití při nahrazování fosilních paliv, jichž bude nepochybně ubývat, současně tu však je trend snižování CO2 v atmosféře.
více


21.9.2020 VĚDA: Jak se budeme bránit covidu

Karel Wágner
Čína očkuje od července, kdy začala doma vyvinuté vakcíny nouzově používat jak pro některé civilisty, tak pro armádu. Vysoký úředník státního farmaceutického giganta v rozhovoru pro South China Morning Post tento měsíc uvedl, že očkování podstoupily už stovky tisíc Číňanů.
více


19.9.2020 HISTORIE: Pravdivý příběh žárovky

Pavel Kohout
Žárovku vynalezl černý muž, nikoli „bílý chlápek jménem Edison“, prohlásil nedávno prezidentský kandidát Joe Biden. „Proč proboha v hodinách historie neučíme historii,“ dodal hořce.
více


12.9.2020 ASTRONOMIE: Obloha v říji

Jan Veselý
Večerní obloha je v září i říjnu téměř stejná. Těch několik rozdílů, které se projeví uprostřed noci a ráno, ale stojí za velkou dávku pozornosti.
více


9.9.2020 ASTRONOMIE: Planeta Nein

Jan Veselý
Úryvek z Nerudových Písní kosmických, starý více než 140 roků, platí pořád. Je opravdu zvláštní, s jakou vervou astronomové přepočítávají planety Sluneční soustavy. Každé sčítání ovšem bývá spojeno s revolucí.
více


5.9.2020 ÚVAHA: Vědci řekli, že…

Michal Morte
Patří to k dennímu koloritu internetového mainstreamového zpravodajství. Ať kliknete na jakýkoliv zpravodajský server, vždy tam někde visí zpráva o tom, že někde nějací vědci zjistili buď něco převratného, něco, co posune náš svět k ekologické čistotě a naplní ideál nízko uhlíkového života, či nám...
více


2.9.2020 VĚDA: Sklenkou vína proti demenci

Jaroslav Petr
Přední světoví experti, kteří se zabývají léčením duševní demence, nyní představili tucet rizik, jejichž eliminace by měla účinně zabránit nástupu demence až u čtyř z deseti potenciálních obětí.
více


2.9.2020 GLOSA: První žena na Měsíci

Ondřej Neff
Pokud bude Donald Trump zvolen, je velmi pravděpodobné, že první žena stane na povrchu Měsíce v době jeho funkčního období. Dodejme, že stejně to dopadne, i když vyhraje Joe Biden.
více


2.9.2020 HISTORIE: Měl jsi dávat ve škole pozor…

Petr Andrle
Znáte to rčení z titulku. U nás to platí snad pouze pro počty a pro matematiku. Jinak, pokud jde o ostatní vědy, víme, že nás mnohé neučili. A mnohé nám také zatajovali tak, že dodnes netušíme, co vše mezi ony utajované skutečnosti patří a patřilo. Tak například Veleslavín.
více


1.9.2020 VĚDA: Za jadernou fúzí k Baltskému moři

Dana Mentzlová
Už desítky let se ozývají zprávy o termojaderné fúzi jako zdroji energie pro budoucnost. Jak pokračují výzkumy a čím se liší tokamak a stelarátor?
více


1.9.2020 KORONAVIRUS: Potíže s vědou

Ondřej Neff
Podle agentury Median 43 procent Čechů nevěří vakcíně proti koronaviru a očkovat se nenechá. Jinde to není jiné, přes čtyřicet procent Britů i Němců vakcínu odmítá. Jistě to o něčem svědčí, otázka zní, o čem vlastně.
více


28.8.2020 VĚDA: Projevy autismu u ženského pohlaví

mozek
V současnosti je hodně diskutovaná otázka ženského autismu. Hlavní důvod tohoto vidím ve vyčerpání informací o autismu jako takovém. Už se probraly různé zvláštnosti, neobyčejné matematické schopnosti a hudební nadání savantů, brutální sebepoškozování, které bije do očí hlavně u malých dětí.
více


26.8.2020 VĚDA: Té lípy se nevzdám

Petr Houdek
Lípa malolistá
Přeceňujeme, co vlastníme, a přezíráme hodnotu zážitků, které bychom mohli mít místo toho. Tahle myšlenka přinesla americkým vědcům Danielu Kahnemanovi a Richardu Thalerovi Nobelovu cenu za ekonomii a Marii Kondo miliony prodaných knih o úklidu.
více


25.8.2020 VĚDA: Zdravotní rizika sítí 5G

Joel M. Moskowitz
smartphone
V souvislosti se spuštěním páté generace bezdrátového internetu, odborníci ve světě diskutují výzkumy o možných dopadech elektromagnetického záření na zdraví člověka. Téma je aktuální i u nás. Aniž bychom podceňovali znalosti českých odborníků na danou problematiku, rádi bychom zprostředkovali...
více


20.8.2020 KORONAVIRUS: Zářijové rouškobraní

Tomáš Vodvářka
Zdá se, že naše společnost začíná být zase ostře polarizována, tentokrát nikoli z důvodů nějakého kandidáta, ale faktem krytí/nekrytí úst, jež bude povinné od 1. září, a to plošně v některých prostorách. Oba tábory sahají k stále silnějším výrazům proti druhé straně.
více


19.8.2020 ÚVAHA: Porouchal se mi pes

Zdeněk Roller
Také jste četli, že podle zjištění českých vědců se psi orientují podle zemského magnetického pole? Náš pes tuhle teorii evidentně ignoruje. Dokonce jsem si do mobilu stáhnul i kompas - pes nefunguje.
více


18.8.2020 VĚDA: Minotaurův labyrint genů

Jaroslav Petr
Vědci dnes upravují dědičnou informaci zvířat tak, aby vyhovovala potřebám zemědělců. Průlomové experimenty na poli genového inženýrství však provázejí nečekané komplikace.
více


17.8.2020 KORONAVIRUS: Taková nehezká tečka po půl roce

Tomáš Guttmann
Když se zamýšlíme nad dosavadními výsledky koronové pandemie, vybavuje se úsloví, které jsme se v latině za starých časů učili - „finis coronat opus“ (konec korunuje dílo) - a nabízí se přesmyčka „corona finit opus“ (korona zakončuje dílo).
více


15.8.2020 VĚDA: Smartphony a rakovina

Charles Schmidt
smartphone
V souvislosti se spuštěním páté generace bezdrátového internetu odborníci ve světě diskutují o výzkumech možných dopadů elektromagnetického záření na zdraví člověka. Téma je aktuální i u nás. Aniž bychom podceňovali znalosti českých odborníků na danou problematiku, rádi bychom zprostředkovali české...
více


13.8.2020 KOSMONAUTIKA: Od hrdinství k adrenalinu

Ondřej Neff
V neděli 2. srpna přistála na hladinu Mexického zálivu kosmická loď Crew Dragon s kosmonauty Robertem Behnkenem a Douglasem Hurleym na palubě. Soukromý podnik Elona Muska skončil tedy úspěšně.
více


12.8.2020 GLOSA: Neznámé záludnosti koronaviru

Pavel Mareš
„Covid-19, který byl dosud považován za nebezpečný hlavně pro plíce a dýchací cesty, je podle všeho mnohem záludnější: napadá také slinivku, srdce, játra, mozek, ledviny a jiné orgány,“ říká dr. Eric Topol, kalifornský kardiolog.
více


11.8.2020 VĚDA: Co s nadváhou?

Vladimír Karpenko
Středem pozornosti je dnes koronavirus, přitom máme ve světě už delší dobu jinou epidemii, nikoli nakažlivou – obezitu. „Je skutečně nevyvratitelné, že obezita má některé negativní dopady,“ napsal profesor David Allison z Indiana University v USA.
více


8.8.2020 VĚDA: Proč máme tak velký mozek?

Jaroslav Petr
Jak se vyvíjel lidský mozek, dosud nevíme. Odpovědět na tuto otázku by mohli vědci, kteří experimentují s přenosem lidských genů do dědičné informace pokusných zvířat. Jenomže vznik živočichů s „polidštěným“ mozkem staví vědu před závažná etická dilemata.
více


8.8.2020 BEJRÚT: Výbuch

Vladimír R. Suchy
exploze
Určitě jste byli šokováni záběry z výbuchu v Bejrútu (Libanon). Všechny mediální agentury tento výbuch popisují jako nedbalost při uskladňování ledku amonného v přístavním silu, kde ho prý bylo asi 3 000 tun.
více