22.1.2021 | Svátek má Slavomír


18.1.2021 KORONAVIRUS: Promořovat, nebo očkovat?

Karel Wágner
Většinu lidí zajímá, jak dlouho po očkování nebo po prodělaném covidu-19 je může získaná imunita chránit.
více


11.1.2021 VĚDA: SARS-CoV-2 mění lidskou DNA!

Karel Wágner
Některé protesty zarytých odpůrců vakcinace už nejsou k smíchu. Jejich hloupost nejenže kvete po našich luzích a ozývá se z našich hájů, ale ve stále větší míře infikuje ty, co dosud jen brojili proti rouškám.
více


7.1.2021 GLOSA: Očkovat, nebo neočkovat?

Petr Štěpánek
Má být očkování proti covidu-19 povinné? Nebo má být dobrovolné? Mají se vytvářet černé listiny těch, kteří se očkovat nedali? Mají mít očkovaní výhody? Není nesmyslné očkovat i ty, kteří již nemoc prodělali?
více


6.1.2021 ASTRONOMIE: Šmudla Sirius

Jan Veselý
Jak se jmenuje nejzářivější hvězda na nebi? Vynechme denní hvězdu Slunce a pojďme se bavit o noční obloze. Zkusme tu nejzářivější hvězdu najít sami. Po setmění v těchto dnech svítí vysoko na jihovýchodě nápadně oranžový Mars
více


4.1.2021 ESEJ: Století robotů

Marian Kechlibar
Milí čtenáři, nastal pomalý a pošmourný začátek ledna. Domácí politika se točí hlavně kolem vakcinace, ve které máme proti Izraeli či Velké Británii dost zoufalé zpoždění. Nějaké zásadní efekty brexitu zatím nenastaly, na volbu nového předsedy CDU se teprve čeká, množství aut shořelých ve Francii...
více


5.1.2021 VĚDA: Velký novoroční zázrak

Jaroslav Petr
Neuvěřitelné množství peněz. Enormní expertní nasazení. Nejnovější vědecké objevy. To vše dohromady umožnilo přinést lidem v rekordním čase několik vakcín a zároveň rozběhnout akci, jež snese srovnání zřejmě jen s očkovací kampaní proti obrně v 50. letech minulého století nebo s eradikací neštovic...
více


4.1.2021 ASTRONOMIE: Slunci nejblíž

Jan Veselý
Ráno Venuši střídá Merkur, večer se z oblohy vytrácejí Jupiter a Saturn, zůstává jen Mars spolu s nenápadným Uranem. Země si užívá Sluníčka – je k němu nejblíž.
více


22.12.2020 KORONAVIRUS: Jak je to s tím očkováním?

Karel Wágner
Vedoucí laboratoře Tilia Soňa Peková byla internetovými diskutéry na jaře považována za jednu z největších českých odbornic na koronavirus. Její předpovědi budoucího vývoje pandemie však nevyšly.
více


21.12.2020 ASTRONOMIE: Za tajemstvím hvězdy betlémské

Jan Veselý
Ten příběh známe všichni, ostatně Hollywood ho nazval „největším příběhem všech dob“. Z astronomického pohledu je však nejzajímavější zpráva o hvězdě, která k Ježíškovi přivedla tři krále. O jaký nebeský úkaz mohlo jít?
více


21.12.2020 KORONAVIRUS: Kdo testuje testovací postupy?

Petr Adler
Světový skandál, který dnes otřásá národními ekonomikami mnoha zemí po celé planetě, spočívá v podvodnosti virového testu nakažlivosti, který dostal jméno PCR.
více


18.12.2020 KORONAVIRUS: Nepochopitelně opomíjená fakta

koronavirus
Závěrem předchozího příspěvku, publikovaného dne 20.10. t.r., jsem si slíbil, že budu nadále zarputile sledovat faktomluvu o problému, který je nespornou černou můrou současného světa.
více


17.12.2020 VĚDA: Jak vypadáš, koronáči?

Zdeněk Roller
Umíte si představit, ale doopravdy, jak takový virus vypadá? Tedy pokud nejste přesvědčeni o tom, že žádný koronavirus ve skutečnosti neexistuje... Od jara v okruhu mých známých sedm lidí onemocnělo a jeden zemřel.
více


16.12.2020 ANALÝZA: Opatření proti infekční nemoci

Karel Stryczek
Teorie regulace praví, že vytvořené skóre PES, které popisuje stav šíření epidemie, nelze regulovat. PES relativně dobře popisuje stav a vývoj šíření, ale nemůže za to, že je neregulovatelný.
více


16.12.2020 VĚDA: Covid-19 nabral na síle

Karel Wágner
Ještě pořád se v diskusích na internetu u nás objevují příspěvky diskutérů, podle kterých hrozí Evropě velké nebezpečí díky dánským norkům.
více


15.12.2020 EKOLOGIE: Slova a obrazy

Michal Giboda
Název článku jsem si vypůjčil od stejnojmenného filmu USA, který 8. listopadu 2020 uvedla televizní stanice Filmbox Premiu. Životní partneři: učitelka umění a učitel angličtiny, v něm vedou spor o tom, co je pro budoucnost studentů důležitější.
více


14.12.2020 VĚDA: Že by naše vláda usnula?

Karel Wágner
Vypadá to, že spí hlubokým spánkem. Neboť sociální sítě a některá média nejenže zaplavili odpůrci vyhlašovaných restrikcí, ale růžky tu vystrkují i odpůrci vakcinace.
více


12.12.2020 STARSHIP: Mise úspěšně selhala

Marian Kechlibar
Občas je potřeba zabloudit i do optimistických vod a tentokrát je k tomu dobrá příležitost. Starship, nová kosmická loď, která má sloužit k pilotovaným letům po sluneční soustavě, prošla ve středu večer testováním. Jednalo se o skok do výše několika kilometrů a návrat na texaskou základnu Boca...
více


11.12.2020 KORONAVIRUS: Bude nová vláda?

Vojtěch Kment
ČSÚ zachycuje dvojnásobnou týdenní nadúmrť. ČR asi nezvládla ani „promoření do kapacity zdravotnictví“. Čeká nás průchod celou zimou. Nová neutrální úřednická vláda je možností, jak ještě zachránit, co se dá, a národně se poučit.
více


5.12.2020 ANALÝZA: Opatření proti infekční nemoci

Karel Stryczek
Optimalizace je matematická, podvědomě hojně využívaná, leč málo srozumitelná metoda hledání takzvané zlaté střední cesty, kompromisu. Může vypovídat i o tom, jak moc si ceníme lidského života.
více


5.12.2020 HISTORIE: Bílá hora ve stínu islámu

Ivo Cerman
Dopustili se čeští stavové zrádného spojenectví s islámem? Neznámá historie českých kritiků islámu a osmanské vojenské intervence.
více


4.12.2020 GLOSA: Ještě k tomu systému PES

Jiří Kejkrt
koronavirus
Jan Bartoň se ve svém článku PES: Čísla (ne)lžou věnuje problematice testů na covid-19 a jejich vlivu na rozvolňování opatření podle - jak se ukázalo - nezávazné a volně interpretovatelné tabulky PES (protiepidemický systém) ministra zdravotnictví.
více


2.12.2020 ASTRONOMIE: Vánoce ozdobí opravdová hvězda betlémská

Jan Veselý
Po celý letošní rok se na obloze sbližují Jupiter se Saturnem. Během prvního zimního večera předvedou neuvěřitelně těsné setkání. Činit se budou i tradiční Geminidy.
více


28.11.2020 INTERNET: O vysavačích, které nevysávají

Marian Kechlibar
Milí čtenáři, dostal jsem nedávno dotaz, jestli bych nenapsal zase něco o IT světě a o tom, jak zvláštními způsoby občas zasahuje do světa normálního. (Můžeme-li to slovo normální vůbec použít.)
více


24.11.2020 VĚDA: Nebezpečný prach

Vladimír Karpenko
„Znečištění ovzduší se jeví jako jedna z nejžhavějších oblastí alzheimerovského výzkumu,“ napsal v renomovaném časopise dr. George Perry. Shrnul tak pozorování, jejichž přelomový moment se klade do roku 2018.
více


19.11.2020 VĚDA: Je pobělohorská doba temna jen mýtus?

Aleš Uhlíř
Prosadit se něčím novým v přírodních vědách je obtížné. Nápady jako např. popírání přistání lidí na Měsíci či trvání na tom, že Země je placatá (přívrženci placaté Země mají u nás webovou stránku placata-zeme.cz).
více


18.11.2020 OSOBNOST: Kdopak dnes vzpomene „toho Žida a bělogvardějce“?

Petr Andrle
Díky koronaviru se slovo pandemie dostalo do slovníku dnešních dnů. Pandemií je označována epidemie (onemocnění) značného rozsahu zasahující několik kontinentů.
více


10.11.2020 KORONAVIRUS: Jak pokračuje vývoj epidemie v Česku?

Vladimír Wagner,
Před více než týdnem jsem uveřejnil shrnutí dosavadního průběhu druhé vlny epidemie u nás a odhadovaných trendů v budoucnu. Pod článkem byla velmi intenzivní diskuze, kde hlavně předpověď růstu denního počtu úmrtí byla často napadána.
více


6.11.2020 KORONAVIRUS: Trocha statistiky

Jiří Heincl
koronavirus
Tak jako naprostá většina občanů pozorně sleduji vývoj nové nemoci covid-19. Denně jsme bombardováni děsivými čísly nových nakažených a zemřelých s covidem u nás i ve světě - v řádu tisíců a milionů.
více


6.11.2020 VĚDA: Svět logaritmů

Jan Veselý
Slovo exponenciála se dnes skloňuje stejně často jako covid-19. Statistici se snaží vysvětlit laikům, co je to ten exponenciální růst, a zdá se, že marně. Možná není divu. Odpor k exponenciále máme zřejmě přírodou zakódovaný v genech.
více


5.11.2020 GLOSA: Čeští Ig nobelisté

Miroslav Haňka
Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr zveřejnil před pár týdny předpověď, která počítala za týden s 6 tisíci hospitalizovanými a na konci října až s 10 tisíci.
více


5.11.2020 VĚDA: Transformace SARS v covid

Michal Giboda
Nikdo nemůže onemocnět covidem-19, dokud se neinfikuje virem SARS-CoV-2, ale ne každý infikovaný virem SARS-CoV-2 onemocní; jedna ze záhad infekčních nemocí.
více


4.11.2020 KORONAVIRUS: Už se nehádejte, pomáhejte!

Karel Wágner
Koronavirus SARS-CoV2 nevymizí, nikdy se ho zcela a beze zbytku nezbavíme. I když nakonec díky vakcínám a přirozené imunizaci k utlumení epidemie u nás dojde.
více


3.11.2020 POLEMIKA: Dejme si pozor na pány Wagnery, Flegry a Hořejší

Václav Klaus1
Předesílám, že se v této své krátké replice nechci pokoušet o nějakou novou originální interpretaci posledních velmi sporných dat o vývoji koronavirové epidemie u nás.
více


2.11.2020 KORONAVIRUS: Kritičnost a fakta proti dohadům a obavám

Tomáš Guttmann
O koroně jsme již všichni řekli více, než víme. Přesto chci připomenout několik nevyvratitelných faktů, v době rostoucího odporu proti opatřením, ale také rostoucí kritiky ze strany různých vědců vůči lidu, který novou vlnu údajně zavinil.
více


31.10.2020 ASTRONOMIE: Příprava na hvězdu betlémskou

Jan Veselý
Hvězda betlémská je spojena s Vánocemi, ale už v listopadu se na ni obloha chystá. A ráno se navíc předvádí Merkur s Venuší.
více


29.10.2020 KORONAVIRUS: Smrtnost covidu...

Miroslav Singer
Debata mezi Ondřejem Neffem a Vladimírem Wagnerem vzniklá v důsledku toho, že server Manipulátoři, na jehož činnosti se V. Wagner podílí, zařadil Neviditelného psa na seznam serverů šířících konspirační teorie a lži.
více