10.4.2020 | Svátek má Darja


10.4.2020 VĚDA: O tom velkém testování

Karel Wágner
Rozsáhlé testování potřebujeme také proto, abychom dokázali posoudit, v jaké fázi epidemie se nyní nacházíme. Neboť Česká republika na to nemá, na rozdíl od jiných zemí, úplně jasná čísla.
více


9.4.2020 VZPOMÍNKA: Černobyl – chvíli poté

Zdeněk Opatrný
Jsou výročí kulatá i méně kulatá. Ta první si připomínáme plánovaně a s předstihem. Ta druhá se ohlašují víceméně sama, spontánně, v kontextu s událostmi právě probíhajícími. Za necelý měsíc, přesně 26. dubna, si tak svět může připomenout, co se stalo před nekulatými třiceti čtyřmi lety.
více


7.4.2020 VĚDA: Covid-19 a geny

Michal Giboda
Infekcí SARS-CoV-2 je zasaženo už přes 170 států, Organizace spojených národů má 193 členských států. Přít se o tom, jestli generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) měl právo vyhlásit dne 11. března 2020 onemocnění COVID-19 za globální pandemii nebo ne, je irelevantní.
více


7.4.2020 STATISTIKA: Kolik může být nakažených v ČR

Jožka Havíř
koronavirus
Jednou z otázek, kterou si dnes lidé v souvislosti s probíhající koronavirovou epidemií kladou, je, jak velké množství je těch, kdo jsou nakaženi, ale nebyli z různých důvodů testováni, a nedostali se tak do oficiálních statistik.
více


6.4.2020 KORONAVIRUS: Epidemie

Jan Payne
Epidemie mohou být různé s tím, že jiný postup bude u infekce méně virulentní a více zhoubné, přičemž jejím cílem bude zabránit šíření za každou cenu, kdežto u infekce více virulentní a méně zhoubné bude postup takový, že je nutné dosáhnout co nejdříve kolektivní imunity a chránit rizikové skupiny,...
více


4.4.2020 ASTRONOMIE: Nejdůležitější úplněk v roce si zaslouží potlesk

Jan Veselý
Noční oblohu teď válcují dvě nejjasnější tělesa – Měsíc a Venuše. Venuše je nejjasnější a nadcházející měsíční úplněk bude mimořádný hned ze dvou důvodů.
více


30.3.2020 KORONAVIRUS: Pochybnosti o číslech

Marian Kechlibar
Čísla ze severoitalských obcí zpochyňují současné statistiky nemoci Covid-19.
více


30.3.2020 VĚDA: Nové formy boje s koronavirem?

Favipiravir
Publikované údaje jsou zatím omezené, nicméně natolik znepokojivé, že přinutily britské lékaře vydat překvapivé varování.
více


27.3.2020 VĚDA: Kdy se začneme doma testovat?

Karel Wágner
Přední světový epidemiolog Larry Brilliant, předseda představenstva Ending Pandemics, v rozhovoru na téma současné pandemie pro americký magazín Aires v minulých dnech znovu laické i odborné veřejnosti připomínal, že hlavní je „testovat co nejvíce lidí“.
více


26.3.2020 COVID-19: Pohled z Kanady

Petr Adler
To bude malér, až to jednou praskne. A že se to stane, na to vemte jed: Světová zdravotnická organizace před lety změnila definici pojmu pandemie. Vynechala z ní ty dva nejdůležitější příznaky. A svět dnes zešílel.
více


26.3.2020 ČECHOVINY: Jak to bylo skutečně s letem TWA 800

Jan Čech
Přiznám se, že nečtu příspěvky pana profesora Ulče. Začaly být nepřehledné a nerozuměl jsem jim. Ale zaujal mě článek o katastrofě letu TWA 800, která se stala 17. července 1996.
více


24.3.2020 MATEMATIKA: Jak se kreslí epidemie

Marian Kechlibar
„Studuji grafy o nemoci Covid-19 v Itálii z této stránky. Jsou tam grafy s lineárním nebo logaritmickým měřítkem. Mám laickou otázku – které měřítko je více vypovídající, co věrněji ukazuje trendy? Z mého „pocitu“ každý graf působí jinak. První vypadá víc hrůzostrašně.
více


23.3.2020 VĚDA: A co léčba nákazy novým koronavirem?

Karel Wágner
Všude se mluví o rouškách, respirátorech a nejrůznějších restrikcích, které by měly omezit šíření nového koronaviru. To všechno je správně. Ale jak je to s léčbou nákazy novým koronavirem?
více


23.3.2020 KORONAVIRUS: Máme se bát?

Tomáš Guttmann
Koronová situace se vyvíjí podobně v Česku i v Izraeli, kde žiji. V obou zemích je podobně obyvatel, i podobně identifikovaných nemocných, v obou zemích byly zavřeny školy a restaurace a byl vyhlášen zákaz zbytečného vycházení.
více


21.3.2020 VĚDA: O původu SARS-CoV-2

Michael Volný
koronavirus
Nemohl jsem si názvem tohoto textu odpustit referenci k básnickému cyklu Miroslava Holuba „O původu věcí“, neboť Holub by byl jistě člověkem, který by k dnešku měl co říct, jako imunolog i jako básník.
více


20.3.2020 VĚDA: Jak zlepšit paměť

Vladimír Karpenko
Dlouho se tradovalo, že v dospělosti už v mozku nevznikají nové neurony; naopak, jejich počet zvolna klesá, takže si k stáru stěžujeme mimo jiné na slábnoucí paměť. U patologických stavů, jako je Alzheimerova choroba, probíhá tato změna rychleji a fatálně.
více


20.3.2020 ROZHOVOR: To kdyby si dovolil Babiš...

Marian Kechlibar
Úplně na začátek rozhovoru bych chtěl zdůraznit, že nejsem lékař – epidemiolog, jenom amatér, který situaci posledních pár měsíců sleduje ve světových médiích. Berte prosím všechno, co řeknu, jako informace od smrtelníka, který se může snadno mýlit. Oni se můžou mýlit i odborníci, tím spíš pak...
více


19.3.2020 VĚDA: Nadějný prostředek proti koronaviru

Zdeněk Slanina
17. března, den poté, co SÚKL slíbil urychlit schvalování léku Remdesivir proti koronaviru, se konala v Pekingu tiskové konference, na níž ředitel Čínského národního centra pro rozvoj biotechnologií, spadajícího pod tamní Ministerstvo vědy a techniky, oznámil účinnost preparátu Favipiravir i proti...
více


18.3.2020 VĚDA: Testy?

koronavirus
Lidé si mnohdy myslí, a zní to i na webu, že testy na koronavirus jim řeknou, co mají dělat, aby neonemocněli, případně nenakazili druhé.
více


17.3.2020 KORONAVIRUS: Něco zabírá, málokdo to ale vidí

Karel Machala
Karel Machala
Dám vám hádanku: Mají méně vyspělé zdravotnictví než Německo nebo Japonsko, ale z koronaviru se tam lidé uzdravují o týden či dva rychleji, vážných případů je tam méně a na COVID-19 tam umírají (pokud vůbec) zejména přespolní severní turisté. Kde to je a proč to je?
více


17.3.2020 VĚDA: Lidstvo proti viru – pár novinek

Marian Kechlibar
Tak jsme tedy de facto v karanténě, některé obce úplně, zbytek republiky aspoň nějak. Podobná opatření zavádějí i jiné evropské státy. Hlavní otázka, kterou si klade každý, je: jak dlouho může takový režim uzávěry trvat?
více


16.3.2020 VĚDA: U koronaviru jde do tuhého

Karel Wágner
Šíření nového koronaviru nelze zastavit. Ale můžeme ho zpomalit. Bohužel, za cenu drastických opatření, která nám nejsou po chuti.
více


14.3.2020 KORONAVIRUS: Princip karantény

koronavirus
Už dávno před tím, než koncem 19. století vědci přišli na to, že příčinou infekčních nemocí jsou bakterie či jiná agens, fungovalo prosté opatření: karanténa.
více


12.3.2020 VĚDA: Jste zombie, pouze o tom ještě nevíte

Miroslav Pivoda 1
Jen cca 4 % práce v USA vyžadují lidskou tvořivost. Zbytek z dnešních pracovních míst (96 %) je tedy na nevyhnutelné cestě k smrti. V podstatě toto vám zaměstnancům vzkazuje někdejší mistr světa v šachu, Garri Kasparov.
více


10.3.2020 ZDRAVÍ: O tom koronáči

Zdeněk Roller
Biologie bývá na školách považována za ještě nezáživnější než matematika, proto o ní lidé nic nevědí. Například o virech.
více


7.3.2020 VĚDA: Nový coronavirus začal mutovat

Karel Wágner
Na mezinárodní úrovni jsou průběžně prováděna zkoumání viru SARS-CoV-2 a popisovány další zkušenosti s onemocněním COVID-19, které dnes zaměstnává sdělovací prostředky po celém světě.
více


4.3.2020 VĚDA: Počítač v roli soudce

Jaroslav Petr
Soudci mohou poslat zločince k výkonu trestu ve věznicích s různě tvrdým režimem. Zároveň mají možnost propustit usvědčeného pachatele s podmínečným trestem. Na jedné straně tedy hrozí, že odsouzený v podmínce bude páchat další zločiny.
více


3.3.2020 ZDRAVÍ: Virům nedělá dobře suché teplo

Antonín Mikolášek
Sauna
Koronavir na nás útočí ze všech stran a kvůli němu jsme obdařováni spoustou moudrých rad, jak s ním zatočit. Přemíra nevěcných informací zbytečně přispěla i k tomu, že lid obecný asi považuje rýži za dobrou ochranu proti koronaviru.
více


2.3.2020 ASTRONOMIE: Supervenuše

Jan Veselý
Planety se večer a ráno předhánějí, která přitáhne největší pozornost. A zase bude „superúplněk“, který vůbec nebude super, ale bulvár se na tom jistě vyřádí.
více


29.2.2020 KORONAVIRUS: Pandemie aneb Proč z nás dělají hlupáky?

cellula buňka
Ze všech stran jsme ujišťováni, že se vlastně zas tak moc neděje. Nejnověji píše komentátor Martin Schmarz v článku Nejhorší smrt je z leknutí. Panika z koronaviru se podobá hysterii z migrantů.
více


28.2.2020 VĚDA: Fakta o nemoci COVID-19

Michal Giboda
Před několika lety vydala Světová zdravotnická organizace (WHO) seznam patogenů, které, jak uvedla, vyžadují naléhavou pozornost vědců.
více


27.2.2020 VĚDA: Lidská a „nelidská“ umělá inteligence (2)

Miroslav Pivoda 1
Může tzv. lidský přístup k AI pomoci člověkovi v jeho rozhodování? Člověk se lidsky rozhoduje podle toho, na kterou stranu převáží jím zvažované argumenty. Zda převáží „pro“ či „proti“, tzn., zda jsou plus či minus.
více


27.2.2020 KORONAVIRUS: Na koho ten los padne…

virus
Na úvod dobrá zpráva: smrtnost epidemie koronaviru je malá, okolo 2 % z těch, u kterých nemoc viditelně propukla. Pravděpodobně nemoc nepropukne u všech, kteří se jí nakazí, celopopulační ztráty budou ještě menší, řádově 1 % . Lidstvo na ni nevymře.
více


26.2.2020 VĚDA: Lidská a „nelidská“ umělá inteligence (1)

Miroslav Pivoda 1
Můj spolužák, strojní inženýr, který určitě nemá žádný zájem mne ani zlomyslně ponižovat, ani mi nepodloženě lichotit, mi sdělil svůj přímý názor na můj minulý článek ohledně umělé inteligence (AI).
více


26.2.2020 ASTRONOMIE: Odložená exploze

Jan Veselý
Betelgeuse slábne! Pro čtenáře, které předchozí dvě slova neuvedla v pohotovost, vysvětlím, že jde o jednu z nejjasnějších a nejslavnějších hvězd na obloze. Najdeme ji v levém rameni lovce Oriona, nesporně nejnápadnějšího souhvězdí na obloze.
více


25.2.2020 VĚDA: Oceán není kyselina, nýbrž louh

Oceán
„Stoupající kyselost Pacifiku vede k tomu, že se rozpouští ulity pacifického raka (Metacarcinus magister). Okyselení činí ulity larv toho raka zranitelnějšími vůči dravcům a limituje efektivitu vývoje svaloviny. Pacifický oceán je tak kyselý, že se ulity jednoho klíčového druhu raků začínají...
více