9.5.2024 | Svátek má Ctibor


Diskuse k článku

VĚDA: Proč potřebujeme kolonizovat vesmír a jak to máme udělat - Měsíc

Měsíc je podstatně drsnější prostředí než oběžná dráha. Už jenom kvůli tomu, že jsme mimo ochranu magnetického pole Země. Povrch je kromě Sluneční radiace vystaven i všemu dalšímu záření z okolního vesmíru. Měsíc má vázanou rotaci, když obíhá kolem naší planety, tak nám nastavuje jenom přivrácenou stranu. jeden oběh trvá přibližně čtyři týdny a potom lunární den bude dva týdny a lunární noc další dva.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. David 21.9.2023 17:37

Krásná pohádka Martine Tůmo.

Dříve, než (možná někdy) lidé opravdu na Měsíci přistanou (Američané tam nikdy nebyli) je pravděpodobné, že spíše dojde k vybití lidstva válkami, morovými ranami a přírodními katastrofami.

J. Jurax 21.9.2023 18:04

Mizerná pohádka, pane Davide ...

M. Kocián 22.9.2023 8:46

...vyprávěl dětem bajky, v nichž vítězila zloba. Karek Kryl měl svoje spoluobčany prokouknuté.

V. Sember 21.9.2023 16:53

Kolonizovat vesmír ještě stovky let nebudeme. Nemáme na to technické prostředky a tělesné atributy. Nějaký robot se může rýpat v měsíčním povrchu, ale představa, že z měsíce budeme v dohledné době dovážet nerostné suroviny, dokonce levněji než když je vydolujeme na Zemi, je zcela iluzorní.

Několik amerických kosmonautů přistálo na Měsíci na přelomu šedesátých a sedmdesátých let. Uplynulo už víc jak padesát let. Dnes máme problém dostat pár kosmonautů na Mezinárodní kosmickou stanici. Po dlouhé době vyslali Rusové sondu na Měsíc a ta se o jeho povrch rozpleskla. To má být v dobývání vesmíru pokrok?

Chápu, že autor příspěvku je touto vizí nadšený. Vyrůstal jsem na sci-fi literatuře. Jenže čas trhnul oponou a ukázalo se, že to byly jenom pohádky.

V. Sember 21.9.2023 16:53

z Měsíce

J. Jurax 21.9.2023 18:06

No, zde je určující, co rozumíte dohlednou dobou.

M. Pivoda 24.9.2023 10:09

Pro V. Sembera si dovolím ocitovat mnohem významnějšího člověka, v jazyce anglickém: "... it’s safe to say that the speed of innovation has accelerated a ton over the last century. ..."

Pražské Butovice nejsou centrem světa.

V. Sember 24.9.2023 13:05

Pražské Butovice jsou starověká obec, která byla založena někdy v jedenáctém století.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Butovice_(Praha)

Já bydlím v Nových Butovicích.

Nevím, co jste tím citátem chtěl říci, ale aktuální situace je taková, jak jsem ji popsal. V posledních desetiletích se na tom nic nezměnilo. Člověk není technicky i fyzicky připraven kolonizovat vesmír. Pan Jurax se ptá, co myslím dohlednou dobou. Myslím tím, že ta doba je zatím nedohledná. V nejbližších desetiletích budeme zde na Zemi řešit mnohem důležitější problémy.

Nepřipadá vám divné, že se už do vesmíru skoro vůbec nelítá? Tím myslím především kosmonauty, z nichž se hrstka horko těžko dostane akorát na Mezinárodní vesmírnou stanici. Ta je v podstatě za humny, v předpokoji naší planety. S kolonizací vesmíru to nemá nic společného.

V. Sember 24.9.2023 13:13

Asi jsem měl napsat středověká obec. V Butovicích je kostel svatého Vavřince.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kostel_svat%C3%A9ho_Vav%C5%99ince_(Jinonice)

Butovice se postupně staly součástí Jinonic a Jinonice se ve dvacátých letech minulého století staly součástí Prahy. Nové Butovice začaly vznikat v druhé polovině osmdesátých let na zelené louce, hned za okrajem Jinonic.

M. Pivoda 24.9.2023 13:54

Děkuji za objasnění výrazu Butovice a Nové Butovice.

Ohledně možné "kolonizace" vesmíru by asi byl lepším konzultantem inovátor Elon Musk z U.S.A., nikoliv důchodce z Brna.

Ostatní

Na planetě Zemi stále postrádám nějaké centrum, ze kterého by bylo možné cokoliv na planetě Zemi centrálně (!) zakázat, tak, jak jsem to osobně slyšel od naivního vědeckého pracovníka v Brně. Tehdy ohledně AI.

Cokoliv takového by snad dokázal zakázat jen Bůh vševědoucí a všemocný. Jenže k tomu lidé z planety Země jaksi nemají přímé spojení.

J. Majzlík 21.9.2023 10:00

Naše globalizovaná civilizace není schopna vyřešit smírnou cestou problémy s plýtváním přírodních zdrojů, potřebných k udržení našeho relativně slušného standartu, se snížením natality chudých oblastí cestou osvěty a pobídek, s nadměrným rybolovem, s nadvýrobou zboží, určeného na skládky, s kácením deštných pralesů a s řadou dalších těžkostí podobného rázu.

Alespoň dílčí řešení nadhozených problémů představuje ve srovnání s vidinou obsazení Měsíce či dokonce Marsu zcela jednoduchý úkol. Chce to jen si zopakovat základní početní operace a středoškolskou fyziku, vstát od počítačové virtuální reality, nedívat se tak často na sci-fi příběhy a postavit se na pevnou Zeměkouli.

R. Langer 21.9.2023 11:38

To je ale velký problém, když neznáte ani základní fyzikální zákony, a neumíte spočítat ani trojčlenku.

To pak uvěříte každé kravině, co vám kdo nakuká. Třeba že je ta Země vlastně placatá. To přece vidim, ne? ;-€

M. Pivoda 21.9.2023 9:08

Gateway (brána) představuje poměrně pomalý, historicky do budoucnosti vzdálený postup člověka do vesmíru.

Elon Musk se ale v současné době pokouší o přímý let z planety Země na Mars (pomocí raket Starship), což by bylo historicky kratší období.

Zatím není rozhodnuto, které ze zmíněných řešení se prakticky prosadí a bude pro člověka výhodnější. Možná obě.

R. Langer 21.9.2023 11:34

To jsou zase bláboly... ;-D

M. Tuma 21.9.2023 14:27

Follow the money. Jestli startup bude delat pro Microsoft jadernou fuzi a ujme se to, raketove naroste poptavka prave po He3. zatim to delame na Zemi v urchlovacich, ale na Mesici se to vali po zemi :-). Navic vyznamne mnozstvi He3 se vejde do plynove bomby o vaze prumerneho astronauta, takze dopravit to na Zemi nebude zase tak velky problem. Vsem doporucuji knihu Mesic je drsna milenka

M. Pivoda 24.9.2023 10:20

Děkuji za komentář. Souhlasím.

Mám jen jednu kritickou připomínku k heslu "Follow money". Má připomínka stručně zní: "A právě toto heslo způsobilo, že američtí manageři kdysi vyvezli do Číny strategicky významnou technologii. A mylně přitom doufali, že Čína pro ně bude jen levnou montovnou na věky věků. Proto si dnes ekonomové trhají vlasy z hlavy. Vězte, že i plešatý ekonom zůstává stále ekonomem."

Strávil jsem v U. S. A. asi rok života svého (až po tzv. Sametové revoluci 1989 v ČSSR). A byl jsem přitom plně při smyslech.

M. Pivoda 21.9.2023 8:50

Cituji z článku: "... Správně, podle mne je otázka kdy, ne zda. Ale je potřeba podotknout, že Měsíc je opravdu drsné prostředí. ..."

Komentuji

Ano drsné prostředí. Měsíc je ale relativně blízko planety Země, oproti například pro člověka velmi vzdáleného Marsu.

Ano, nejdříve je třeba používat inteligentní roboty (kteří se dokáží sami rozhodovat), teprve pak na Měsíc přijde člověk. A proto na planetě Zemi dnes tak intenzívně probíhá výzkum a vývoj technologie umělé inteligence, AI.

Měsíc je vesmírně relativně blízko planety Země. Průměrná vzdálenost Měsíce je asi 380.000 km, takže odražený rádiový signál by se měl vrátit přibližně za 2,5 sekundy.

L. Hančar 21.9.2023 8:28

Podle veřejnoprávních a liberálních méédií potřebujeme kolonizovat Rusko, protože Rusové mají všeho nespravedlivě moc. A vy blábolíte o nějakém Měsíci............

K. A. 21.9.2023 8:15

Zareaguji trochu provokativně: Kolonizace je podstata našeho politického systému. Nic nenecháme na pokoji, všechno využijeme až k úplnému zničení přírody, národů, genofondu, takže kolonizace vesmíru dává z hlediska systému jistě smysl, protože jinak se lidstvo usmaží ve vlastní šťávě.

R. Langer 21.9.2023 11:39

Proč "ke zničení"? Vy snad kolem sebe při svém vývoji všechno ničíte, nebo jak jako? 8-o

R. Meišner 21.9.2023 7:56

při vší úctě autore, navlas podobné snění jsem čítával v šedesátých letech minulého století--je vidět, že lidstvo stále nevystřízlivělo. nic z popsaného se samozřejmě neuskuteční. proč? no protože poměr cena- přínos je nad jakoukoliv myslitelnou hranicí. realita je zkrátka neúprosná, autore --úplně stejně jako naše limity. takže tak.

P. Pepax 21.9.2023 8:56

R^ souhlas.

P. Adámek 21.9.2023 9:30

Když jde o přežití, tak žádná cena není příliš vysoká.

R. Langer 21.9.2023 11:40

Pro přežití je potřeba orientovat se na něco zcela jiného, než na kolonizaci vesmíru. :-P

R. Langer 21.9.2023 11:53

... ale Green Deal to fakt není... :-P

J. Jurax 21.9.2023 16:10

No, v dlouhodobé perspektivě řádu několika století, resp. jednotek tisíciletí mám za to, že orientovat se na kolonizaci vesmíru bude pro přežití lidstva nezbytné ... tedy pokud se něco hodně nepokazí (třeba likvidací technické civilizace zelenými magory s následnými hladomory, redukcí lidstva na desetinu a pádem na úroveň raného středověku) ;-)

R. May 21.9.2023 17:26

Souhlasím s vámi, nicméně si myslím, že se dokážeme zlikvidovat mnohem dřív než v perspektivě století (obávám se, že magorů je mnoho druhů).

J. Jurax 21.9.2023 16:00

To máte těžký.

Já třeba co pachole v Lemově románu K mrakům Magellanovým vydaném v roce 1956 četl o tzv. teleranu - každý bude mít na ruce takové hodinky s malinkou obrazovčičkou a kamkoliv se dovolá - takový videotelofónek. No a neuplynulo ani půlstoletí a máme mobily.

Nebo v mnohém SF filmu z doby, kdy televizor byla obrovské bedna s černobílou obrazovkou velikosti dámského kapesníčku, byly neodmyslitelnou rekvizitou obrovské placaté obrazovky přes půl stěny s barevným obrazem jak v kině. No a zase neuplynulo ani půlstoletí ...

A někdy počátkem třicátých let dvacátého století - před téměř stoletím - vizionáři snili o velkolétadlech těžších vzduchu, co bez mezipřistání přeletí nejen Atlantik, ale i Pacifik úžasnou rychlostí 300 až 400 km/h a unesou až 30, 50, snad i dokonce sto cestujících ... no a za cca 30 let se to splnilo a dnes ...

V. Kučer 21.9.2023 17:41

V TV běžela verneovka Vynález zkázy kde sestrojili bombu která měla zničit celou flotilu, uplynulo 50 let...

J. Jurax 21.9.2023 17:59

Jo, necelých, Vynález zkázy je z roku 1896 ...