Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

VĚDA: Proč potřebujeme kolonizovat vesmír a jak to máme udělat - Měsíc

Měsíc je podstatně drsnější prostředí než oběžná dráha. Už jenom kvůli tomu, že jsme mimo ochranu magnetického pole Země. Povrch je kromě Sluneční radiace vystaven i všemu dalšímu záření z okolního vesmíru. Měsíc má vázanou rotaci, když obíhá kolem naší planety, tak nám nastavuje jenom přivrácenou stranu. jeden oběh trvá přibližně čtyři týdny a potom lunární den bude dva týdny a lunární noc další dva.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
LD

L19i81b34o43r 44D44a35v94i82d

21. 9. 2023 17:37

Krásná pohádka Martine Tůmo.

Dříve, než (možná někdy) lidé opravdu na Měsíci přistanou (Američané tam nikdy nebyli) je pravděpodobné, že spíše dojde k vybití lidstva válkami, morovými ranami a přírodními katastrofami.

0 0
možnosti
JJ

J80u38r39a 64J82u74r61a98x

21. 9. 2023 18:04

Mizerná pohádka, pane Davide ...

0 0
možnosti
Foto

Kolonizovat vesmír ještě stovky let nebudeme. Nemáme na to technické prostředky a tělesné atributy. Nějaký robot se může rýpat v měsíčním povrchu, ale představa, že z měsíce budeme v dohledné době dovážet nerostné suroviny, dokonce levněji než když je vydolujeme na Zemi, je zcela iluzorní.

Několik amerických kosmonautů přistálo na Měsíci na přelomu šedesátých a sedmdesátých let. Uplynulo už víc jak padesát let. Dnes máme problém dostat pár kosmonautů na Mezinárodní kosmickou stanici. Po dlouhé době vyslali Rusové sondu na Měsíc a ta se o jeho povrch rozpleskla. To má být v dobývání vesmíru pokrok?

Chápu, že autor příspěvku je touto vizí nadšený. Vyrůstal jsem na sci-fi literatuře. Jenže čas trhnul oponou a ukázalo se, že to byly jenom pohádky.

0 0
možnosti
JM

Naše globalizovaná civilizace není schopna vyřešit smírnou cestou problémy s plýtváním přírodních zdrojů, potřebných k udržení našeho relativně slušného standartu, se snížením natality chudých oblastí cestou osvěty a pobídek, s nadměrným rybolovem, s nadvýrobou zboží, určeného na skládky, s kácením deštných pralesů a s řadou dalších těžkostí podobného rázu.

Alespoň dílčí řešení nadhozených problémů představuje ve srovnání s vidinou obsazení Měsíce či dokonce Marsu zcela jednoduchý úkol. Chce to jen si zopakovat základní početní operace a středoškolskou fyziku, vstát od počítačové virtuální reality, nedívat se tak často na sci-fi příběhy a postavit se na pevnou Zeměkouli.

0 0
možnosti
RL

To je ale velký problém, když neznáte ani základní fyzikální zákony, a neumíte spočítat ani trojčlenku.

To pak uvěříte každé kravině, co vám kdo nakuká. Třeba že je ta Země vlastně placatá. To přece vidim, ne? ;-€

0 0
možnosti
MP

Gateway (brána) představuje poměrně pomalý, historicky do budoucnosti vzdálený postup člověka do vesmíru.

Elon Musk se ale v současné době pokouší o přímý let z planety Země na Mars (pomocí raket Starship), což by bylo historicky kratší období.

Zatím není rozhodnuto, které ze zmíněných řešení se prakticky prosadí a bude pro člověka výhodnější. Možná obě.

0 0
možnosti
RL

To jsou zase bláboly... ;-D

0 0
možnosti
MP

Cituji z článku: "... Správně, podle mne je otázka kdy, ne zda. Ale je potřeba podotknout, že Měsíc je opravdu drsné prostředí. ..."

Komentuji

Ano drsné prostředí. Měsíc je ale relativně blízko planety Země, oproti například pro člověka velmi vzdáleného Marsu.

Ano, nejdříve je třeba používat inteligentní roboty (kteří se dokáží sami rozhodovat), teprve pak na Měsíc přijde člověk. A proto na planetě Zemi dnes tak intenzívně probíhá výzkum a vývoj technologie umělé inteligence, AI.

Měsíc je vesmírně relativně blízko planety Země. Průměrná vzdálenost Měsíce je asi 380.000 km, takže odražený rádiový signál by se měl vrátit přibližně za 2,5 sekundy.

0 0
možnosti
LH

Podle veřejnoprávních a liberálních méédií potřebujeme kolonizovat Rusko, protože Rusové mají všeho nespravedlivě moc. A vy blábolíte o nějakém Měsíci............

0 0
možnosti
KA

K75r67e57i43d51l 67A56.

21. 9. 2023 8:15

Zareaguji trochu provokativně: Kolonizace je podstata našeho politického systému. Nic nenecháme na pokoji, všechno využijeme až k úplnému zničení přírody, národů, genofondu, takže kolonizace vesmíru dává z hlediska systému jistě smysl, protože jinak se lidstvo usmaží ve vlastní šťávě.

0 0
možnosti
RL

Proč "ke zničení"? Vy snad kolem sebe při svém vývoji všechno ničíte, nebo jak jako? 8-o

0 0
možnosti
RM

při vší úctě autore, navlas podobné snění jsem čítával v šedesátých letech minulého století--je vidět, že lidstvo stále nevystřízlivělo. nic z popsaného se samozřejmě neuskuteční. proč? no protože poměr cena- přínos je nad jakoukoliv myslitelnou hranicí. realita je zkrátka neúprosná, autore --úplně stejně jako naše limity. takže tak.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz