21.10.2018 | Svátek má Brigita


20.10.2018 GLOSA: MeToo mezi státy

Zbyněk Petráček
Otázka vyčíslení škod za okupaci a vymáhání náhrad zaznívá častěji než dříve. Adresátem bývá Spolková republika Německo jako právní nástupce třetí říše a Ruská federace jako právní nástupce Sovětského svazu.
více


20.10.2018 NĚMECKO: Hledáme kvalifikované migranty

Soeren Kern
Po několika měsících sporů se německá koaliční vláda dohodla na klíčových bodech nového imigračního zákona, který je zaměřen na získání chybějících pracovních sil a na stabilizaci státního systému důchodového zabezpečení povzbuzením imigrace kvalifikovaných pracovníků ze zemí mimo Evropskou unii.
více


20.10.2018 ROZHOVOR: Co se v Izraeli skutečně děje

czech israel flag
O Izrael se zajímám dlouhodobě – několikrát jsem tam byl, viděl jsem realitu tamního života. V České republice žádné jiné podobné zpravodajství v češtině neexistuje.
více


19.10.2018 EVROPA: Bůh a císař

Václav Vlk st.
Proč špatně funguje Evropská unie, na to je jeden a tisíc názorů. Většina z nich se týká ekonomiky, část se týká problémů s nacionalismem a nechutí národů poslouchat „užitečné rady“ od těch „chytřejších“.
více


19.10.2018 NĚMECKO: Bavorsko volilo proti Berlínu

Petr Robejšek
V neděli se volilo v Bavorsku. Moje analýza výsledku se odlišuje od názoru mainstreamových médií.
více


18.10.2018 SAÚDSKÁ ARÁBIE: Pohrdání jako mezinárodní norma

Pavel Kopecký
Žurnalisté si obvykle výrazně všímají, když jejich kolegové sejdou ze světa násilnou smrtí. Tomu věnují ve svých sdělovacích prostředcích nemalou pozornost, protože je fakt, že cech „hlídacích psů demokracie“ bývá často v hledáčku politických, hospodářských nebo kriminálních špiček.
více


19.10.2018 GLOSA: Revoluce v Bavorsku

Zbyněk Petráček
Heslo „konec vlády jedné strany“ si spojujeme s listopadem 1989 a pádem režimu KSČ. Ta ztratila mocenský monopol i podíl na vládní moci vůbec. Fakt, že stejné heslo by se teď mohlo vyvěsit v Bavorsku, ale dokládá jen to, že jisté věci jsou nepřenosné.
více


18.10.2018 GRANADA: Putování po Andalusii 7

Marian Kechlibar
Granátovníků roste po staroslavné Granadě dost. Vůbec je tu hodně zahrad, nejslavnější z nich obklopuje letní palác arabských emírů a byla obnovena roku 1931. Z nedalekého pohoří Sierra Nevada přitéká dostatek vody na to, aby město bylo zelené a netrpělo zjevným suchem.
více


18.10.2018 SVĚT: Jak dopadly představy barona Coubertina

Ota Ulč
Co se stalo s jeho odkazem? Pro neinformované nebo zapomětlivé: Pierre de Coubertin (1863-1937), potomek francouzského aristokratického rodu z 15. století, historik, pedagog s velkým důrazem na sport, zejména na rugby, osobně se musel zúčastnit obtížného běhu přes zejména byrokratické překážky, aby...
více


19.10.2018 MIGRACE: Více Frontexu?

Jan Bartoň
Premiér Andrej Babiš navštívil Polsko a před jednáním s polským premiérem zavítal i do centrály Frontexu ve Varšavě. Podle médií pak údajně mírnil svou kritiku Frontexu.
více


18.10.2018 SVĚT: Evropský parlament opět kritizuje Egypt

Tomáš Jirsa
Do Egypta jsme jeli se senátní delegací s vědomím, že tato země téměř neprodyšně uzavřela své hranice pro nelegální migraci do Evropy a v celé většinově muslimské společnosti dokáže udržet sekulární režim.
více


19.10.2018 AUSTRÁLIE: Kdy se narodila královna?

Voyen Koreis 2
Jako důchodce si většinou mohu dovolit ten luxus, že nemusím vědět moc o tom, jaký je dnes vlastně den. Tak se mi stalo to, že jsem si sice byl celkem jistý tím, že je pondělí, nějak to ale na pondělí nevypadalo.
více


18.10.2018 SVĚT: Komise, to je samice

Zbyněk Petráček
Začněme provokativně přímo a jednoznačně. Je dobře, že před rokem vypukla v USA kampaň MeToo. Odhalila něco, co se tušilo, ale neříkalo se to nahlas. Až 15. října 2017 cosi vybuchlo.
více


18.10.2018 USA: Myslí někdo na děti?

Dan Drápal
Ačkoli to z titulku tak nevypadá, chci psát o snahách zabránit nominaci Bretta Kavanaugha soudcem Nejvyššího soudu Spojených států.
více


17.10.2018 NĚMECKO: Zezelenalé Bavorsko

Aleš Valenta
Prognózy se tentokrát naplnily. CSU ztratila oproti minulým volbám skoro čtvrtinu voličů a se zhruba 37 % hlasů „dosáhla“ nejhoršího výsledku za posledních 50 let. Ztratila absolutní většinu a bude odkázána na koaliční spolupráci.
více


17.10.2018 BAVORSKO: Konec vlády jedné strany

Marian Kechlibar
Naši západní sousedé si zvolili nový zemský sněm (Landtag). Jeho funkční období je pět let, s jednou podmínkou: nový ministerský předseda musí být zvolen do čtyř týdnů od prvního zasedání nové sněmovny.
více


18.10.2018 VELKÁ BRITÁNIE: Dort pro jednoho gaye

Petr Robejšek
V době, kdy jsou lidé vystaveni rostoucímu tlaku politické korektnosti, jsem vděčný za každý příklad nezávislého a jasného myšlení. Jeden takový jsem minulý týden našel.
více


16.10.2018 BLÍZKÝ VÝCHOD: Jak to Arabové vlastně myslí?

Lubomír Stejskal
V souvislosti s kontroverzí kolem Američanky arabského původu Lary Al Qasemové, která po příletu do Izraele nebyla vpuštěna do země, znovu vyvstala otázka, jak to Arabové myslí s Jeruzalémem.
více


16.10.2018 USA: Představení hodně rozličné trojice

Ota Ulč
Teď v brzo končícím roce 2018 - ke 100. výročí vzniku našeho rodného, již neexistujícího Československa - též končil život jednoho z nejpozoruhodnějších myslitelů našeho dvacátého, již uplynulého století.
více


16.10.2018 CÓRDOBA: Putování po Andalusii 6

Marian Kechlibar
Jako většina velkých měst na jihu Španělska, i Córdoba má antické kořeny. Od Kartaginců ji v roce 206 př. n. l. dobyli Římané, kteří z ní časem udělali hlavní město provincie.
více


15.10.2018 USA: Ozdobte paži sochy Svobody černou páskou

Vladimír Cícha
O zásluze Spojených států amerických na záchraně Evropy ve dvacátém století může pochybovat jen zabedněnec či, dle klasifikace mého spolužáka, fantastického matematika, duševní malorolník.
více


15.10.2018 DOÑANA: Putování po Andalusii 5

Marian Kechlibar
Moře, které žene na břeh písek, a sedimenty řeky Guadalquivir vytvořily na jihozápadním pobřeží Andalusie oblast písečných dun a mokřadů. Doñana, teritorium o rozloze o něco větší než Praha, byla vyhlášena národním parkem v roce 1969.
více


13.10.2018 ESEJ: Perspektivy Evropy (nacházející se v područí EU)

Václav Klaus1
Když jsem v lednu letošního roku dostal Vaše pozvání, nejdříve jsem nevěřil, že IKEM pořádá ekonomickou konferenci. Myslel jsem, že je to omyl. Byl jsem však rezolutně ubezpečen, že to omyl není.
více


13.10.2018 CÁDIZ: Putování po Andalusii 4

Marian Kechlibar
Cádiz je nejstarší město západní Evropy, nepřetržitě osídlené již 3100 let. Za Hannibala už to byla zavedená námořní základna. Vojsko a námořníci neopustili oblast dodnes, jenom jim přestalo stačit místo – naproti městu se dnes nachází obří základna NATO u města Rota, mnohokrát větší, než celý...
více


13.10.2018 EVROPA: Maďarsko patří Maďarům a ne Bruselu

Jaroslav Míth
Od zahájení disciplinárního řízení proti Maďarsku už uplynul nějaký čas, ale mně stále nedává klidně spát. Přemýšlím, co tím Evropská unie vlastně sleduje.
více


12.10.2018 GIBRALTAR: Putování po Andalusii 3

Marian Kechlibar
Výspa Velké Británie v západním Středomoří. Červené poštovní schránky a telefonní budky, ceny v librách. Ale jezdí se tu vpravo, stejně jako ve Španělsku.
více


11.10.2018 RUSKO: K teplomilné Soči a zimní olympiádě

Ota Ulč
Rozloučení s tuze pozoruhodným Istanbulem, jeho panorama nám pozvolně mizí z dohledu, náš Prinsendam, stejně jako čtyřicet tisíc jiných lodí ročně vplouvá do třicet kilometrů dlouhé, strategicky významné úžiny Bosporu.
více


12.10.2018 SVĚT: Feministky vs. smartphone

Tomáš Zdechovský
Dříve požadovaly feministky především stejná práva jako mají muži. Chtěly studovat, podílet se na veřejném životě či moci budovat kariéru stejně jako muži. Některé problémy už se vyřešily, denně ale vznikají nové.
více


11.10.2018 USA: Nálepkování Albrightové

Jan Bartoň
Na pozadí hlasování senátu USA o soudci Brettu Kavanaughovi uveřejnil iDnes.cz názory bývalé ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightové na amerického prezidenta Donalda Trumpa.
více


11.10.2018 SÝRIE: Rusko dodalo systém S-300

Gita Zbavitelova 1
Moskva v minulých dnech potvrdila, že dokončila dodávku vyspělého protiletadlového a protiraketového systému S-300 syrskému režimu Bašára Asada.
více


12.10.2018 ÍRÁN: Islámská republika a blízkovýchodní bezpečnost

Pavel Kopecký
Když nedávno Donald Trump vystoupil v americkém sídle Organizace spojených národů, jen potvrdil jím nastolený politický trend.
více


11.10.2018 USA: Jako zabít ptáčka

Roman Joch
Americký Senát už neměl jinou čestnou možnost než schválit Kavanaugha soudcem Nejvyššího soudu USA. Alternativou by byl mediální lynč a (úspěšný) atentát na osobní reputaci. Bez důkazů.
více


11.10.2018 RONDA: Putování po Andalusii 2

Marian Kechlibar
Ronda, ležící nějakých sto kilometrů od Málagy, má už k moři dost daleko. Z Málagy sem jezdí jeden vlak denně, po jednokolejné trati vinoucí se mezi vysokými a opuštěnými skalami.
více


10.10.2018 EVROPA: Němci brzdí sjednocení Unie

Petr Robejšek
Německo dnes sice ekonomicky vládne Evropě, ale nemůže hrát roli hegemona. Přesně to by však bylo potřeba pro pokračování a dovršení sjednocení kontinentu. Proto je třeba uvažovat, co bude v době pounijní.
více


10.10.2018 MÁLAGA: Putování po Andalusii 1

Marian Kechlibar
Milí čtenáři, vyrazil jsem na velmi pozdní dovolenou a dám si od politiky pár dní pokoj. Abyste však měli co číst, budu psát aspoň nějaké reportáže z cesty.
více


10.10.2018 FRANCIE: Připravuje Macron rozdělení země?

Yves Mamou
Yves Mamou
V knize rozhovorů „Tohle by prezident neměl říkat, ale...“, zveřejněné v roce 2016, několik měsíců před francouzskými prezidentskými volbami v roce 2017, tehdejší francouzský prezident François Hollande přiznal, že Francie má „... problém s islámem.
více