22.1.2019 | Svátek má Slavomír


22.1.2019 BERLÍN: Vyvlastněním k zářným zítřkům

Marian Kechlibar
Než začneme s celým příběhem, je nutné upozornit na jednu zvláštnost našich západních sousedů: lidí, kteří bydlí „ve vlastním“, je v Německu výrazně méně, než jinde v Evropě.
více


22.1.2019 FRANCIE: Jaká budoucnost pro Žluté vesty?

Jan Vitek
Mám před sebou výsledky průzkumu veřejného mínění, který provádí každý rok Pařížský institut politických věd. Je to takový barometr politické nedůvěry francouzského národa. Rtuť se vyšplhala nahoru ve všech základních sledovaných oblastech.
více


22.1.2019 BREXIT: Země se bude točit dál

František Matějka
Žádná dohoda je lepší než špatná dohoda. Špatná dohoda je hned druhý den základem budoucích sporů a vzájemné nevraživosti. Čistý stůl je lepší. Platí to mezi lidmi, platí to i v podnikání. Není důvod, proč by to nemělo platit pro brexit.
více


22.1.2019 USA: Nynější nepříjemná politická situace

Ota Ulč
Zde, daleko u Atlantiku, jsem už od začátku krátkodobého prezidentského počínání J.F. Kennedyho, od něhož jsem obdržel dopis datovaný právě v listopadovém týdnu 1961, kdy začal působit v Bílém domě, než došlo k jeho texaskému zavraždění.
více


21.1.2019 TURECKO: Vzdělávací systém

Burak Bekdil
Burak Bekdil
Sekulární Turci byli šokováni, když v roce 2013 Binali Yıldırım, tehdejší ministr dopravy, vysvětlil tazateli, proč si nakonec v mládí vybral jinou univerzitu.
více


21.1.2019 ROZHOVOR: Žádná forma brexitu nebude katastrofou

Benjamin Kuras
Nedovedu si představit, že si ji jednou někdo bude pamatovat jinak než jako nejnešikovnějšího premiéra v živé paměti osmdesátníků a možná celých britských dějin.
více


21.1.2019 SLOVENSKO: Zúfalý boj Roberta F.

Richard Sulík
Najdlhšie pôsobiaci premiér a podľa vlastných slov zakladateľ najúspešnejšieho politického projektu sa zúfalo potrebuje niekam upratať.
více


21.1.2019 BREXIT: Nejistota trvá

Jan Jůn
Znělo to jako prasklá gramofonová deska či CD a stále se to opakovalo: „Musíme britskému lidu zajistit brexit.“
více


21.1.2019 SVĚT: Správnej chlap je ženská

Markéta Šichtařová 5
Značka Gillette, která nabízí svým zákazníkům vše, co souvisí s holením, by asi nikdy neupoutala mou pozornost, neb vousy mi jaksi neraší, kdyby nezveřejnila velmi zvláštní reklamní klip.
více


19.1.2019 USA: Kolem plotu

Jefim Fištejn
V posledních dnech se v Americe množily dramatické zprávy.
více


19.1.2019 VELKÁ BRITÁNIE: Země na mučidlech EU

Alexander Tomský (2)
Ještě nikdy žádná vláda v Británii neprohrála parlamentní hlasování o klíčové záležitosti své politiky tak katastrofálně jako nyní.
více


19.1.2019 GLOSA: Hromosvod chaosu

Zbyněk Petráček
Vyznění jistých věcí se sice předem očekává, ale když přesně podle očekávání přijdou, stejně působí drtivě a emocionálně.
více


19.1.2019 NĚMECKO: AfD v hledáčku rozvědky

Aleš Valenta
Několik dní po brutálním útoku na poslance spolkového sněmu Franka Magnitze v Brémách, jímž zatím vyvrcholila dlouhodobá násilná kampaň krajní levice proti AfD, oznámil nový prezident spolkové vnitřní rozvědky Thomas Haldenwang, že jeho úřad podezírá AfD z ohrožení německé ústavy.
více


19.1.2019 SÝRIE: Írán a Izrael mění strategii

Gita Zbavitelova 1
Izrael už sedmý rok bombarduje v Sýrii pozice a zbraně svých nepřátel, které by mohly zvrátit jeho vojenskou převahu v regionu.
více


19.1.2019 BREXIT: Britové a syndrom opilého korábu

Pavel Svoboda EP
Odmítnutí dohody o vystoupení ukazuje, že demokracie bez vůle k nalezení kompromisu se otřásá v základech. Politikaření – upřednostňování partikulárních stranických zájmů - učinilo z hledání britského národního zájmu Popelku současné britské politiky.
více


19.1.2019 BIG BEN: Za závojem brexitové mlhy

Benjamin Kuras
Brexitový galimatyáš zaplácává a přeplácává v britské mediosféře ostatní civilizačně kritická (či jak se dnes už angločeskou mediálštinou říká „kruciální“) ale méně nápadná témata a události, které, když se k nim člověk pročte, se mohou jevit jako zneužití brexitové mlhy k nepozorovaným demontážím...
více


18.1.2019 VELKÁ BRITÁNIE: Konzervativci v pasti

Radim Perlín
Bývalý britský premiér David Cameron, aniž to asi tušil, dostal svoji konzervativní stranu do slepé uličky, odkud není východu. Když spouštěl referendum o vystoupení Británie z EU, nedomyslel, jaké všechny varianty mohou nastat a co všechno tím odstartoval.
více


18.1.2019 SVĚT: Sebeupalování dnes

Josef Mlejnek jr.
Podle Stanislava Hamra, Palachova spolužáka a kamaráda, si Češi Jana Palacha nezaslouží a nemohou ho pochopit.
více


18.1.2019 GLOSA: Tvrdého brexitu se neobáváme

Ivo Strejček
Brusel slaví, neboť výsledkem brutálního tlaku, který vyjednavači EU v průběhu procesu přípravy smlouvy o odchodu Velké Británie z EU na britské politiky vyvinuli, byl text, jehož obsah musela Dolní sněmovna britského parlamentu drtivou většinou odmítnout.
více


18.1.2019 FEJETON: Multi-kulti, modlitební koberečky a bolavý zub

Voyen Koreis 2
Myslím, že pokud jde o komentování záležitostí, jimž se v dnešní době říká „multikulturní“, česky multi-kulti, jsem poměrně dobře kvalifikovaný.
více


18.1.2019 AFGHÁNISTÁN: Hřbitov impérií

Pavel Kopecký
Afghánistán znovu dostává své nechvalné pověsti „hřbitova impérií“. Anebo jí brzy dostojí, pokud se Spojené státy se svými spojenci nerozhoupají ke konečnému politickému rozhodnutí.
více


18.1.2019 EVROPA: Půlící linie

Luděk Frýbort
Čtyřicátý rok uplývá ode dnů, kdy Evropu přetínala odrátovaná linie dělící ji na svobodný Západ a komunistický Východ; a nikdo včetně mě samého by býval nečekal, že tatáž linie ji bude přetínat i dnes, ledaže v jiném a řekl bych, že v pozitivnějším smyslu.
více


17.1.2019 VELKÁ BRITÁNIE: Odmítnuto

Marian Kechlibar
Nedá se říci, že by to bylo velké překvapení. Bookmakeři ve Velké Británii sázeli začátkem týdne na to, že withdrawal agreement neprojde parlamentem, v poměru 20:1, a stalo se. Deal neprošel.
více


17.1.2019 JAR: Čeští Jihoafričané, nebo jihoafričtí Češi

Ota Ulč
Do jejich nové vlasti jsem už nahlédl několikrát. V roce 1984, době již ochabujícího apartheidu, jsem tam přijel na několik měsíců se svou nezcela bělostnou rodinou. Tehdy jsem se zabýval průzkumem profilu a motivace uprchlíků z oné doby.
více


18.1.2019 AFRIKA: Čínský prezident napravuje chybu dynastie Ming

Jan Vitek
Nenajdete jiné místo na světě s tolika vojenskými základnami soupeřících národů jako v jihoafrickém Džibutsku, kde bují intriky a kde špionáž je předepsanou etiketou.
více


17.1.2019 SVĚT: Čistota a ekologie jsou drahé a musí se naučit

Václav Vlk st.
Boj proti plastům v podání našich pokrokářů, Evropské unie a dalších světových institucí připomíná středověké rituály. Zakazují se plastová štouradla do uší, plastové tácky, plastové tašky atd.
více


16.1.2019 SVĚT: Převýchova Gillettem

Marian Kechlibar
Nové reklamní video značky Gillette (patří pod koncern Procter & Gamble) se rozhodlo vychovávat novou generaci mužů ke květinkové něžnosti.
více


17.1.2019 EKOLOGIE: Kde je zátěž

Ondřej Neff
Zdá se, že nejpozději v roce 2021 budeme osvobozeni od plastových brček a ušních šťourátek a v rukou pak budeme třímat brčka netoxická, s radostí v srdci, že i svým přispěním jsme zmírnili tíži břemene tohoto světa.
více


17.1.2019 BRAZÍLIE: Brazilský Trump a jeho „Chicago boy“

Pavel Jégl
Rakouský spisovatel Stefan Zweig předpověděl Brazílii báječné zítřky. Název jeho knihy Brasilien, Ein Land der Zukunft (Brazílie, země budoucnosti) se kdysi stal oblíbeným sloganem Brazilců.
více


16.1.2019 GLOSA: V roce Gándhího

Zbyněk Petráček
Kdyby Andrej Babiš zahájil svou zatím nejdelší cestu před sto lety, řeklo by se prostě, že jede do Indie. Tehdy bylo Indií (Přední a Zadní) de facto vše mezi Arábií a Čínou. Teď ale musíme poctivě napsat, že v neděli vyrazil na týden do Singapuru, Thajska a Indie. Nicméně na důležitém charakteru...
více


16.1.2019 BIG BEN: Světová oslava hidžábu

Benjamin Kuras
Koná se 1. února jako projev „dhimmikracie“, čili poddanosti islámu. „Dhimmi“ jsou tradičně a historicky podle islámských zákonů šaría křesťané, židé a zoroastriáni žijící pod islámskou nadvládou jako druhořadí občané, jimž islám prokazuje tu laskavost, že je nekonvertuje ani nezabíjí jako ostatní...
více


16.1.2019 BLÍZKÝ VÝCHOD: Kurdské oči pro pláč?

Pavel Kopecký
Když se před loňskými Vánocemi rozneslo, že Spojené státy ukončí svou nezákonnou ozbrojenou aktivitu v Sýrii, byl to pro leckoho šok. Avízo střelhbitého stažení dvou tisíc vojáků, kteří tam operují, nikdo moc nečekal. Nemluvím tím, zdůrazňuji, o odchodu amerických jednotek jako takových, o něm se...
více


15.1.2019 SAÚDSKÁ ARÁBIE: Království temnot a paprsky světla v něm

Marian Kechlibar
Před pár dny jsem pro Zdroj.cz napsal článek Království temnoty, pojednávající o případu saúdské občanky Rahaf Kunúnové. Té se podařilo uprchnout před vlastní rodinou i před saúdským státem a nyní získala azyl v Kanadě.
více


15.1.2019 ROZHOVOR: Západ by měl v sobě vidět méně výjimečnosti

Ivo Strejček
Jedním z předvolebních slibů Donalda Trumpa bylo postupné ukončování vojenských angažmá americké armády ve světě. Poté, co už zejména Rusové s Asadovou armádou porazili Islámský stát, Trump správně usoudil, že je americké vojáky z problematické mise třeba stáhnout domů – přesně v duchu svých slibů....
více


15.1.2019 SVĚT: Význam pokožky, váha jinakosti

Ota Ulč
V Číně domorodci nechápali, jak my, bledí, chlupatí, dlouhonosí barbaři se mezi sebou rozpoznáme, když jsme tak zoufale stejní. My se rovněž divíme, jak to mezi sebou zvládnou oni rákosníci, žlutí mravenci, totožná to verbež, že ano.
více


15.1.2019 SVĚT: Podobnost nikoli náhodná

Roman Joch
Spojené státy chtějí odstoupit od smlouvy INF. Neboli smlouvy o jaderných silách středního doletu, kterou v prosinci 1987 podepsali Ronald Reagan a Michail Gorbačov a jejíž ratifikací rok poté skončila studená válka.
více