22.9.2017 | Svátek má Darina


22.9.2017 Kafka by se musel smát

Oblíbená vize – přiletí Marťan a je mu vysvětlováno, co se na světě děje. Vztahy mezi Ruskem a Amerikou jsou od Trumpova nástupu na nejnižším bodu od studené války, možná na úrovni jejích nejtvrdších údobí.
více


21.9.2017 Opevněné náměstí

Staroměstské náměstí v Praze je od nynějška opevněné. Jistě budou opevněna i další náměstí v dalších městech, v Brně, v Ostravě, v Plzni. Struktura lidských obydlí se mění podle podmínek, přičemž bezpečnost je jedna ze základních potřeb každého živoucího tvora.
více


20.9.2017 Trump v OSN

Projev amerického prezidenta bude rozebírán ze všech stran a ve změti aktivistických přístupů bude těžké se dobrat nějakého nezaujatého závěru. To, že je to těžké, neznamená, že je to nemožné, a lze se o to aspoň pokusit.
více


19.9.2017 Je to smrt jednoho řemesla

Máme tu další oběť internetu, taxikářské řemeslo. Hněv taxikářů, a zdaleka to nejsou jen ti pražští, je pochopitelný. Chtěli od nich, aby se naučili místopis každé uličky v Hodkovičkách (který Pražák ví, kde jsou Hodkovičky - ledaže by tam bydlel) nebo v Žabovřeskách (dtto pro Brno), aby si...
více


18.9.2017 Opravdu všichni dostanou přidáno?

Před volbami není nic, co by politici nedokázali slíbit a voliči mají krátkou paměť, takže si nevzpomenou na někdejší Špidlův slogan, že zdroje jsou a pak, když bylo po všem, přišly výmluvy na to, že sliby byly mimo ekonomickou realitu.
více


16.9.2017 Drzé čelo

Říkali Čechové, že je drzé čelo lepší než poplužní dvůr. Málokdo z nás ví, že takový dvůr byl ten, kde na majitele makali nevolníci a on neplatil daně. Drzé čelo je tedy dle úsloví ještě lepší a Martě Semelové umožnilo vstup na debatu o budoucnosti českého školství v Knihovně Václava Havla, kam ji...
více


15.9.2017 Koalice úspěšných

Prezident Miloš Zeman prohlašuje, že nehodlá ovlivňovat volby. Má to stejnou hodnotu, jako když tvrdí, že svými spanilými jízdami po Česku nevede předvolební kampaň.
více


14.9.2017 Juncker: Zpráva o stavu komise

Zprávu o stavu unie přednesl Jean-Claude Juncke před poslanci evropského parlamentu. Byl to projev ve své podstatě umírněný, otevřený ve všech azimutech, řečeno slovy generála de Gaulla. Vycházel z mírného uspokojení ze všeho podstatného, co se na kontinentu děje.
více


13.9.2017 Steinmeier u Zemana

Letem světem proběhla návštěva německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera v Praze, u prezidenta Miloše Zemana. Byla to podle všeho návštěva čistě zdvořilostní, vyplynuly z ní ale dosti výrazné rozpory. Tentokrát ovšem nešlo o Zemanovu svéhlavost, tentokrát reflektoval ve většině případů vládní...
více


12.9.2017 Učitelé dostanou přidáno

Šlo to rychle. Hudrování v Betlémské kapli, uplyne týden a učitelům zvednou platy o patnáct procent a ostatním zaměstnancům o deset. Všimněme si, že oficiální oznámení zní, že se koalice dohodla. Před volbami si každý chce přivlastnit kus té zásluhy.
více


11.9.2017 Klausova výzva

Na internetové televizi XTV se potkali Václav Klaus s Petrem Robejškem. Bývalý prezident se předvolebního klání aktivně účastní, ovšem v Německu, kde podporuje Alternativu. Nicméně i tento rozhovor s Robejškem měl odezvu na naší scéně.
více


9.9.2017 Ne íránskému jadernému programu

Nadále bude platit sedmnáct let starý zákon, zapovídající dodávky technologií pro íránský jaderný program. Írán je dnes vnímán jako vůbec největší bezpečnostní hrozba v globálním měřítku.
více


8.9.2017 Fantastický scénář

Policisté se budou moci na Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka vrhnout už v pondělí. Sněmovna jim pošle své usnesení v pátek, čili bude to vzácný případ, kdy se nevyužije plné lhůty prodlévání stanovené zákonem a vyšetřování může začít naplno.
více


7.9.2017 Vydání Andreje Babiše

Andrej Babiš udělal tu chybu, že si nenašel dobrého krizového manažera. Měl ho hledat už v té době, kdy bylo jasné, že jeho politická firma má nestydatě vysoké preference a že teď budou pilní investigativci hledat ve všech skříních a škatulích kostlivce.
více


6.9.2017 Před hlasováním

Sněmovna se chystá na hlasování o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka policii. Je to zvláštní slovní obrat, to trestní stíhání. Ono je to policejní vyšetřování, přičemž o trestu rozhodne až soud. Od policejního vyšetřování k soudu vede dlouhá cesta a jakmile začne soudní líčení, kdo ví,...
více


5.9.2017 Ochrana před řepkou

Také TOP 09 zveřejnila svůj volební program. Je v podstatě rozvedením toho, co topka zastávala doposud. Nemusí tedy radostně povykovat jako Babiš – smáli jste se nám, že nemáme program a ejhle, máme ho. Topka byla důsledně protibabišovská a je i v programu.
více


4.9.2017 Prázdniny končí, kampaň začíná

Končí doba okurek, kdy se opravdu stalo, že hlavní zpráva dne byla, že se na dálnici u Manchesteru vyboural náklaďák. U nás začíná předvolební kampaň na plné pecky, partaje vybalují programy.
více


2.9.2017 Betlémské srocení

V Betlémské kapli v Praze už jedna revoluce úspěšně odstartovala. To asi byl důvod, proč se rozhněvaní učitelé sešli právě zde, aby předložili vládě ultimátum: pokud koaliční rada nezvedne ve školství platy, začne stávková pohotovost.
více


1.9.2017 Třetí kolo bez výsledku

Neúspěch třetího kola vyjednávání mezi Británií a unií o brexitu by měl být varováním před vábením iluzionistů, kteří by chtěli něco podobného uspořádat i u nás. Nejsou to jen horké hlavy s mítinků pana Okamury nebo Petra Macha, ten se dokonce vzdal lukrativního postu europoslance, aby své Svobodné...
více


31.8.2017 Z basy do voleb?

Podle očekávání hlasoval sněmovní mandátový a imunitní výbor ve prospěch vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k policejnímu stíhání. Poměr hlasů byl deset, respektive devět pro vydání, hlasy proti pravděpodobně patřily přítomným poslancům za ANO.
více


30.8.2017 Kampaň oficiální začíná

Ona tedy začala už dávno a v podstatě vše, co se na veřejné scéně děje, nějakým způsobem zapadá do předvolebního klání, nicméně oficiální výkop byl v pondělí.
více


29.8.2017 Hanebná alej

Šest set billboardů napočítali redaktoři Českého rozhlasu na cestě mezi Brnem a Prahou. Zkuste spočítat, kolik jich uvidíte na cestě z Rozvadova do Mnichova. Není to tak dávno, kdy dálnice byla před Brnem lemovaná billboardy bordelů
více


28.8.2017 Před pětadvaceti lety

O víkendu jsme si připomněli čtvrtstoletí od sametového rozvodu Československa. Mladé generaci připadá samostatné Česko a samostatné Slovensko jako cosi přirozeného, mně při slově Česko skočí knedlík do hrdla.
více


26.8.2017 Sobotka kontra Zeman

Je to prvek, se kterým nepočítal populismem oslepený parlament, když odhlasoval nesmysl jménem přímá volba prezidenta bez doladění ústavy. Prezident nemá žádné zvláštní pravomoci, avšak z titulu imperiální funkce se těší autoritě – plynoucí z úřadu, nikoli z osobnosti a schopností.
více


25.8.2017 Starostové bez Dědka

Dalibor Dědek odešel z kandidátky Starostů. Nikde není psáno, že by Starostové s Dědkem v čele dosáhli vysněných sedmi procent, nicméně je velmi pravděpodobné, že Starostové bez Dědka nedosáhnou ani na obávaných pět procent, na hranici vstupu do poslanecké sněmovny.
více


24.8.2017 Macron hovoří o zradě

Francouzský prezident Emmanuel Macron jedná v Salzburgu s rakouským kancléřem Christianem Kernem a premiéry Česka a Slovenska Bohuslavem Sobotkou a Robertem Ficem. Jde o jednání takzvané slavkovské skupiny, kam nepatří ani Maďaři, ani Poláci, takže by složení konference nemělo být vnímáno jako...
více


23.8.2017 Facka Polákům

Není to nic z fake news, zveřejnil do veřejnoprávní iRozhlas. UEFA napařila polskému fotbalovému klubu Legia Varšava pokutu 35 tisíc eur za transparent připomínající Varšavské povstání. To se stalo v době, kdy nový francouzský prezident Macron ostentativně míjí Polsko při své cestě do střední...
více


22.8.2017 Hra na zdrženou

Výbor sněmovny si přeje prostudovat celý policejní spis týkající se případu Čapí hnízdo, aby se mohl kvalifikovaně rozhodnout, zda zbaví Andreje Babiše imunity nebo ne. V podstatě má posoudit, zdali jde skutečně o kriminální kauzu, anebo o politickou šikanu člena parlamentu.
více


21.8.2017 Aktuální výročí

Jednadvacátý srpen je příležitost ke vzpomínání. Kdo den invaze zažil, vzpomíná, za jakých okolností se o vpádu armád pěti států dozvěděl. Letos je to nějak ostřejší než jindy. Komunisté nejen že nestojí mimo zákon – mimo jiné proto, že si dokonce neústavně vydržovali soukromou armádu Lidové milice...
více


19.8.2017 Návštěva hospody není povinná

Jsou to už bezmála dva měsíce, co vstoupil v platnost zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, známý spíš pod názvem „protikuřácký zákon“ - ostatně tak ho vnímá i veřejnost.
více


18.8.2017 To snad nemyslíte vážně, pane Zaorálku

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek jde blíž k lidu. K pracujícímu lidu, dlužno poznamenat. Nejenom tím, že oblek distinguovaného politika zamění při husitské slavnosti za středověký kostým, ale i některými výroky. Tím posledním ale skutečně zaperlil.
více


17.8.2017 Utrpení selského rozumu

Málokdy se sejde selský rozum s trajektorií úředních procesů. V kauzách Andreje Babiše se to děje. Selský rozum napovídal, že trik s korunovými dluhopisy, jímž si Babiš zajistil multimilionový příjem, je podraz na státní kasu posvěcený zákonem. Čapí hnízdo je ale případ jiného druhu. Ten se dal i...
více


16.8.2017 Tonoucí se i poplatků chytá

Česká strana sociálně demokratická je na tom podle předvolebních průzkumů dost bledě, o druhé místo v tabulce se přetlačuje s komunisty a na ně se pomalu dotahujícími občanskými demokraty. Je to bohužel způsobeno i jejím nevýrazným účinkováním ve vládě.
více


15.8.2017 Bachaři, vpřed!

Jmenuje se to vězeňský autobus: na boku to má vymalované politiky s máslem na hlavě, sedí jakoby na sedačce a před nimi s rukama založenýma na hrudi stojí Ivan Bartoš, předseda pirátů.
více


14.8.2017 Mnoho povyku pro nic

Horká fáze předvolebního klání začala minulý týden, když policie požádala sněmovnu o vydání dvou poslanců, nejvyšších představitelů hnutí ANO 2011, tedy Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. Tím okamžikem jako by se protrhla stavidla výmluvnosti představitelů všech politických stran, kteří si na...
více


12.8.2017 Rudý stařec

Tak ono mu je pětadevadesát, Milouši Jakešovi, poslednímu generálnímu tajemníkovi KSČ. Je pořád čiperný, upřímně lituje listopadového převratu a přeje si, aby zemi opět převzala komunistická strana. V ní není členem, nicméně jí aspoň v něčem drží palce.
více