17.6.2019 | Svátek má Adolf


17.6.2019 Až do hořkého konce

Je ovšem otázka, zda konec bude tak hořký, jak hořce vypadá a jak to všechno dopadne. Jde o angažmá ČSSD ve vládě Andreje Babiše. V neděli se k tomu v televizi vyjádřil místopředseda strany Roman Onderka.
více


15.6.2019 Je tu bezpečno

Podle žebříčku světové bezpečnosti je Česko na desátém místě na světě. Nejbezpečnější je Island, za námi třeba Norsko, které odhadujeme za hodně klidnou zemi. Je to žebříček Světového mírového indexu, přičemž i to je potěšující, že celkově se 86 zemí zlepšilo a 76 zhoršilo.
více


14.6.2019 Prezidentova silná slova

Prezident Miloš Zeman překvapil, když shodně s dalšími představiteli státu odmítl návrh předložený ruské dumě, aby účastníci přepadení Československa v roce 1968 byli uznáni za válečné veterány, neboť pomohli odvrátit státní převrat. Na čtvrtek pak prezident předvolal ruského velvyslance, aby po...
více


13.6.2019 Osa svobody

Petici se stovkou tisíců podpisů týkající se držení zbraní přijal senát a když už zřízenci přivezli nákupní vozík s podepsanými archy, podpisy připojili i senátor Martin Červíček a předseda horní komory Jaroslav Kubera. Petice se vymezuje proti unijním snahám omezit držení zbraní a navrhuje...
více


12.6.2019 Dotaz směrem k pirátům

Sochař Petr Váňa má kolem sebe taky jenom hrstku věrných, tak jako měli obránci Karlova mostu, kteří v roce 1648 čelili na barikádě švédské soldatesce. Ta právě vykradla Pražský hrad a odvezla kulturní poklady nevyčíslitelné ceny. Strašné pomyšlení, co by tahle zdivočelá zvířata v lidské podobě...
více


11.6.2019 Klausova trikolora

Václav Klaus ml. odprezentoval v podnělí 10. června svoji novou politickou formaci. Potvrdily se zprávy, že se bude jmenovat Trikolora. Zajímavý je podtitul Hnutí občanů. Také ANO je hnutí a Klaus st. oddělil ODS od hnutí Občanské fórum.
více


10.6.2019 Hra čísel

Dokud nebudou volby, jsou to všechno jenom číslíčka. Nicméně číslíčka předznamenávají volby. Tedy konkrétně – podle posledního průzkumu nadále vede v žebříčku ANO, nicméně ztrácí. Aby ne!
více


8.6.2019 Po dvaceti letech

Známe román Tři mušketýři po dvaceti letech, tohle je soudní spor po dvaceti letech. Nejvyšší soud vrátil spor ČSSD – Altner zpět před pražský obvodní soud. Teď už zesnulý advokát Zdeněk Altner se podílel na tom, že se sociální demokracii vrátil palác v pražské Hybernské ulici.
více


7.6.2019 Zjevně mimo realitu

Andrej Babiš nevrle odmítl výzvu Jana Hamáčka, aby jednal se spolkem Milión chvilek. Od Babiše to bylo silácké gesto, protože oficiálně ho Hamáček k ničemu nevyzval a jen při tiskovém brífinku se zmínil, že by Babiš měl jednat.
více


6.6.2019 Proti ruské provokaci

V odporu proti nehoráznému nápadu klasifikovat ruské okupanty za veterány se sjednotila vláda, parlament i Hrad. Důležitý je postoj Miloše Zemana, známého svými nadstandardně dobrými vztahy s Ruskem.
více


5.6.2019 Hodně silné kafe

Je to útok na Českou republiku, tak charakterizoval návrh auditu Evropské komise stran konfliktu zájmu Andreje Babiše ve věci evropských dotací. Jestli má trochu soudnosti, tak zalitoval těch slov, dokud je měl ještě na jazyku. To je totiž ten výrok, který je snadno zapamatovatelný a každý chápe...
více


4.6.2019 Hamáčkova důvěra

Jak se zachová sociální demokracie v dané situaci? Jan Hamáček v pondělí oznámil, že strana jím vedená nevidí důvod k hlasování o nedůvěře vládě. Naopak on sám důvěru v koalici s ANO vyslovil.
více


3.6.2019 Za hranicemi únosnosti

Teď už se celá země nezabývá ničím jiným, než privátním problémem Andreje Babiše. Bylo to už dříve, v podstatě od chvíle jeho vstupu na půdu politiky. Neoficiální zveřejnění předběžného auditu Evropské komise o premiérově střetu zájmů posunulo celou věc za hranici únosnosti.
více


1.6.2019 Když je toho moc, je toho příliš

Z Bruselu poslali k vyjádření do Prahy audit dotací pro Agrofert. Ten je v režimu utajení, napsaný anglicky. Měsíc se bude překládat a pak se naše úřady budou k věci dva měsíce vyjadřovat, taktéž v utajení, a pak nastane bůhví co, asi taky utajeného. Paralelně s tím státní zastupitelství utajeně...
více


31.5.2019 Zeman jako Hus: neodvolá

Zatím to nehrozí, že by chtěli Miloše Zemana upálit, a toho pana Langa, který ho chtěl podřezat, vyhodili z ODS.
více


30.5.2019 Velbloudi, vpřed!

Mikuláš Ferenčík od Pirátů upozornil, že elektronicky budou muset svoje obchodování vykazovat podle nové vlny EET i chovatelé velbloudů. Předseda ODS Petr Fiala slíbil, že jeho strana EET zruší, až se převezme otěže vlády. Příští řádné volby budou za dva roky, tudíž chovatelé velbloudů aby si vzali...
více


29.5.2019 Prezident je zcela zdráv

Nemívám ve zvyku se holedbat, co jsem správně předvídal, ale teď mi to nedá. Miloš Zeman odmítl přijmout rezignaci ministra kultury Staňka. 16. května jsem zde napsal: Nechá si Miloš Zeman ujít příležitost utkání s tím, čemu se říká kulturní fronta? Pokud Staňkův návrh na odstoupení přijme, budou...
více


28.5.2019 Tržiště nadějí

Jedno celé, nula pět procenta dělilo sociální demokracii od hranici volitelnosti, před pěti lety dostala přes čtrnáct procent hlasů a volilo ji přes dvě stě tisíc voličů, letos při vyšší volební účasti míň než půlka.
více


27.5.2019 ANO vyhrálo i tyto volby, hurá do ulic

Vítězství ANO, ovšem s velkým propadem oproti běžným cifrám volebních preferencí, v závěsu s ODS a Piráty, poměr křesel 6 : 4 : 3. Pouliční aktivita pana Mináře a jeho milionových chvilek pro demokracii se jaksi do voleb nepřenesla, jak se ostatně dalo předpokládat.
více


25.5.2019 Klimaticky nuzná Praha 7

K parlamentu Velké Británii se přidala Praha 7 vedená Janem Čižinským a vyhlásila stav klimatické nouze. Sousední Praha 8 obratem nabídla pomoc humanitárním uprchlíkům z klimatem postižené městské části.
více


24.5.2019 V Česku začínají eurovolby

V pátek a sobotu se volí v Česku obsazení 21 křesel v Evropském parlamentu. Už včera se volilo v Holandsku a taky v Británii, to je mimořádně pikantní a je to důkaz teze, že každá blbost má minimálně jeden rozumný důvod.
více


23.5.2019 Demokracie plný pytel

Je to věru zvláštní situace. V úterý je pražský Václavák plný lidí, padesát tisíc jich přišlo. Další demonstrace se chystají na příští úterý, v Praze i jinde, jedna bude i v Dolních Břežanech, kde mám pracovnu, čili takříkajíc u nás.
více


22.5.2019 Do bubliny s Kuberou!

Kartáč od šestnácti senátorů dostal předseda senátu Jaroslav Kubera za proslov pronesený při Terezínské tryzně. Řekl v něm „jsme lhostejní k opětovnému nárůstu totalitního uvažování, ve kterém tak nepokrytě platí, kdo není s námi, je proti nám a je potřeba ho umlčet“.
více


21.5.2019 Polívka se vaří, Staněk na talíři

Překvapení se nekonalo, prezident Zeman si vskutku nenechal ujít skvělou příležitost vyvolat dusno kolem demise ministra kultury Staňka. Premiér Babiš v pondělí odpoledne zajel za prezidentem do Lán a už dopoledne oznámil, že žádnou demisi předávat nebude, dokument že půjde obvyklou služební...
více


20.5.2019 Do volebního týdne

Ještě dnes se zveřejňují průzkumy volebních preferencí a od úterka nastane velebné ticho a pak se půjde volit a výsledky se dozvíme, až bude odvoleno všude v Evropě. Poslední preference v podstatě kopírují situaci obecně, tedy vede ANO před Piráty a ODS. Budeme volit politické strany, nikoli...
více


18.5.2019 Piráti žalují Evropskou komisi

Je až příliš snadné označit žalobu podanou Piráty jako předvolební tah. Navíc není jasné, zdali jim žaloba na Evropskou komisi pro nečinnost ve věci Babišova střetu zájmů pomůže, uškodí nebo nebude mít žádný vliv na volební výsledek.
více


17.5.2019 Pátá kolona

Kdo by si byl dokázal v době popřevratové představit, že komunistický poslanec si troufne dělat ruského kašpárka a ještě při tom pošle ministra zahraničí do pr a řekne mu, že je padouch? Přesně to se stalo.
více


16.5.2019 Ne Hamáček, ale Hrad

Podle sdělení Jana Hamáčka se chystá rezignovat ministr kultury Antonín Staněk. Boží mlýny ho semlely rychle – je to pomsta za to, že pokřtil knihu Miroslava Grebeníčka Ve znamení kříže, pokřtil a popřál jí úspěch. A pánbůh ho potrestal.
více


15.5.2019 Ústavní stížnost? My máme lepší!

Osmatřicet senátorů se podepsalo pod ústavní stížnost napadající zdanění finančních náhrad za majetek nevydaný církvím v restitucích. Stížnost podávají lidovci, ale také senátoři ODS a ČSSD, to je obzvlášť cenné. Připojila se i formace Senátor 21, formace poněkud bizarní, ale své dva senátory taky...
více


14.5.2019 Doba hýření končí

To se nám to hoduje, když nám lidi půjčujou, pochvaloval si feldkurát Katz. Vládě lidé nepůjčují dobrovolně, ona si jejich peníze bere a dělá se za ně hezkou, řečeno zdvořile.
více


13.5.2019 Fraška je také kultura

Jiřího Fajta vyhodili z N8rodní galerie kvůli údajným finančním machinacím a teď mu tam nabízejí místo finančního ředitele. Scénka z grotesky? Ne, to je naše aktuální politika.
více


11.5.2019 Kauza EET zůstala otevřená

Schválení další vlny EET se nedalo čekat a však taky zůstalo při parlamentní debatě. Zejména Piráti a ODS šijí do EET ze všech kalibrů (elektronická evidence rakví ukládaných do hrobu? ano, i to podléhá EET), ovšem ANO a sociální demokracie na EET lpí a samozřejmě je podporuje i komunistická...
více


10.5.2019 Hlasujte, nabádají prezidenti

Od evropských velevoleb nás dělí dva týdny a také u nás se spustila ne moc hlasitá a viditelná předvolební kampaň. Prezidenti 21 států z evropské sedmadvacítky respektive osmadvacítky podepsali společné prohlášení k občanům.
více


9.5.2019 Před summitem v Sibiu

V rumunském městě Sibiu se potkají předáci unijních států, aby pojednali o společné strategii na příští léta. Nezdá se, že by to vyvolávalo jakoukoli, natož pak velkou pozornost, přinejmenším u nás. Přitom je to pozoruhodné. Je to jako kdyby se čtrnáct dní před parlamentními volbami sešla vláda a...
více


8.5.2019 Rozum v koncích

Některým věcem prostě nerozumím a mezi ně patří oslavný článek Lenky Zlámalové Babišovcům a komunistům nenaléváme na serveru Echo24 o rozhodnutí Ústavního soudu, že je v pořádku, když hotel neposkytl přístřeší ruským zákazníkům, kteří odmítli podepsat deklaraci proti anexi Krymu.
více


7.5.2019 Noční můra – děti v exekuci

Dluhy, to je mor naší doby. Státy jsou zadlužené, rodiny jsou zadlužené, děti mají dluhy a ocitají se v exekuci. Dětem v exekuci má pomoci novela zákona, podle které by dluhy dětí v exekuci měly přejít na jejich zákonné zástupce. Pro děti to jistě úleva bude, problém zůstává.
více