26.2.2018 | Svátek má Dorota


26.2.2018 Historický happening

Asi by bylo divné, kdybych dnešní glosu nevěnoval sedmdesátému výročí Února 1948. Vzpomínáme ho skoro třicet let po převratu, kdy komunisté absolutní moc ve státe ztratili. Loni byly volby a v nich získali absolutně nejmíň hlasů v nové době, klesli pod deset procent a hrozivě se blíží pětiprocentní...
více


24.2.2018 Ponížená suplika

Zastupitelstvo hlavního města Prahy žádá provozovatele taxislužeb v hl.m. Praze o ukončení stávek a blokování dopravy v hl.m. Praze. Cituji z tiskové zprávy, která mi přistála v mailu.
více


23.2.2018 Bumerangový efekt

Už jsme o tom psal, ale ono to neustává a jsou toho pplná média, přinejmenším u nás, jak že ti Poláci páchali za války genocidu na Židech. Vše odstartoval zjevně nesmyslný polský zákon, který kriminalizuje spojování holocaustu s Polskem. Od té doby se pořád omílá, jak ti Poláci ubližovali Židům a...
více


22.2.2018 Do prázdnin

Je do nich daleko, do prázdnin, nicméně takový termín vytkl prezident Miloš Zeman jako konečný pro sestavení vlády. Po středečním jednání ANO se sociálními demokraty je určitý náznak naděje pro konstatování, že nemáme před sebou začátek konce té tahanice, ale vypadá to na konec začátku.
více


21.2.2018 Aféra po anglicku

Šéf britských labouristů Jeremy Corbyn je živá ilustrace teze, že doba přeje extrémům. Pořád ještě jsou politici s rozumnými a střízlivými a vyváženými názory, ti ale mají šanci jako sněhuláci na sluníčku.
více


20.2.2018 Starostové na cestě k zesměšnění

Politická síla Starostů a nezávislých chce napomoci rozetnout gordický uzel naší politické situace, nabízí podporu vládě sestavované ANO pod třemi zásadními a nezdolnými podmínkami: za á zachování prozápadní orientace, za bé odmítnutí spolupráce s komunisty a okamurovci a za cé ve vládě nesmí být...
více


19.2.2018 Zaděláno na rozkol

První část sjezdu sociálních demokratů skončila zvolením Jana Hamáčka. Vyhrál o několik hlasů nad Jiřím Zimolou. Ten se stal statutárním místopředsedou. Kdyby Hamáček pozorně četl Kmotra, poslal by na Zimolu Luca Brassiho a nechal ho zastřelit. Místo toho ho bude mít zády a na šíji bude cítit...
více


17.2.2018 Kauza skončila, zapomeňte

Dva dny před sjezdem sociální demokracie zveřejnil Jiří Zimola informace o svém očištění. Policie odložila ad acta případ stavby rekreačního domu na Lipně, přičemž tu bylo podezření na korupci. Případ je uzavřen, zapomeňte. Až na to, že Jiří Zimola kvůli tomu není hejtmanem a vedení strany ho...
více


16.2.2018 Kde je Zaorálek?

Blíží se sjezd sociální demokracie, kupodivu jenom jednodenní, kupodivu v neděli a ne v sobotu, kupodivu za zavřenými dveřmi po většinu doby svého trvání. A kupodivu o post nového předsedy se ucházejí figury dobře známé, nicméně nikoli oblíbené.
více


15.2.2018 ODS podpořila Dominika Duku

Je dobře, že se Občanská demokratická strana postavila proti denunciantské kampani – když to domyslíme, jde o žádost papeži, aby připravil Dominika Duku o práci.
více


14.2.2018 Bureš je Bureš

Krajský soud v Bratislavě odmítl žalobu Andreje Babiše založenou na tvrzení, že je veden ve svazcích někdejší StB neoprávněně. Babišovo ztvrzení se opíralo o prohlášení dvou někdejších důstojníků StB, že záznam zfalšovali.
více


13.2.2018 Pryč s Dominikem Dukou

Zítra se dozvíme, co vlastně je napsáno v dopise skupiny českých katolíků papeži Františkovi. Bude zveřejněn na Popeleční středu a v ten den se bude před arcibiskupským palácem v Praze na Hradčanech konat demonstrace, zřejmě též proti kardinálovi, primasovi českému.
více


12.2.2018 Pic do kolena

Chovanec chce vyhodit Okamuru. Je to úmysl chvályhodný vzhledem k tomu, že člověk jako Okamura se neměl do sněmovny dostat už v minulých volbách a tím hůř, že v těch posledních posílil.
více


10.2.2018 Rázný, ale nejasný

Milan Chovanec je vážný kandidát na předsedu strany, kterou provizorně vede jako krizový manažer. Pár dní před sjezdem se obrátil na spolustraníky dopisem, který je na první pohled rázný a jasný, nicméně obsahuje mnoho neurčitého.
více


9.2.2018 Nepotřebný parlament

Miloš Zeman to vyložil v Soukupově TV Barrandov velmi jasně: vláda parlamentní podporu nepotřebuje. Osmdesát procent její činnosti je mimoparlamentní, vykonává svoji vůli podzákonnými normami.
více


8.2.2018 Babiš se distancoval od Okamury

Před týdnem jsem tu prorokoval, že se Babiš bude muset odříznout od Okamury. Vedla mě k tomu prostá logika, ta zřejmě chybí všem těm, kdo se i před tím týdnem zalykali nadšením nad tím, jak si ANO musí nutně padnout do náručí s komunisty a okamurovci. Realita je jinde.
více


7.2.2018 Sejdeme se v nekonečnu

Okamura je momentálně nejnebezpečnější postava na naší politické scéně. Sérií chybných tahů se podařilo ho dostrkat tam, kde by neměl vůbec být, tedy nejen do sněmovny, ale dokonce do jejího vedení.
více


6.2.2018 Pád v přímém přenosu

Jak se blíží datum 18. února, tak se zostřuje pozornost na to, co se děje v sociální demokracii. Sjezd se blíží a je to i termín, kdy by strana měla udělat zásadní rozhodnutí. Zvolí předsedu, to především, s ním i nové vedení.
více


5.2.2018 Chodí pešek okolo

Není to pešek, je to hrozba předčasných voleb a o víkendu ji použil Andrej Babiš. V nedělním politickém striptýzu na TV Prima si na to téma zanaříkali Milan Chovanec za ČSSD a Jiří Pospíšil za TOP 09 s tím, že jde ze strany Babiše o taktický krok.
více


3.2.2018 Kauza lančmít

Provalilo se, že jeden a ten samý lančmít obsahuje na západ od Chebu vepřové maso a na východ od Chebu kuřecí separát: to se vezmou kosti už opracovaných kuřat a pod tlakem se od nich odstraní zbytky a ty se pak zahustí a to je pak v tom separátu a následně v lančmítu. Jo, a ještě jeden rozdíl se...
více


2.2.2018 Atmosféra houstne

Tři rakouští politici veřejně diskutovali minulý týden o budoucnosti EU, dva lidovci, Othmar Karas a Reinhold Lopatka, a jeden sociální demokrat Jorg Leichtfried. Pan Lopatka měl za to, že země visegrádské čtyřky jsou zbloudilé, ale je možno jim napravit hlavu.
více


1.2.2018 Trhlina se šíří

Známky různoběžnosti kurzu Andreje Babiše a Miloše Zemana se v posledních málo dnech a týdnech objevily několikrát, naposledy při Babišově rozhovoru s listem Welt. Babiš řekl, že nemá se Zemanem téměř vůbec nic společného. Budí to podiv, ale je to pravda.
více


31.1.2018 Co je podstatné

Zatím se bavíme o nesmyslech a Reportéři bez hranic řeší světaborný problém, že při oslavách Zemanova vítězství novinář natáčející ožralého zemanistu dostal pár facek. Holt, když budete na veselce fotit strejdu, jak blije, nakopou vás, toto tajemství by měl někdo Reportérům bez hranic prozradit.
více


30.1.2018 První a nadlouho poslední jistota

Volbu hlavy státu máme za sebou a to je ta jistota – na Hradě zůstává nadále Miloš Zeman. Za současné situace jakéhosi podmíněného vládí bezvládí to není málo. Průběh dalších dějů hodně závisel na tom, zda Zeman bude pokračovat ve funkci, anebo zda ho nahradí Jiří Drahoš.
více


27.1.2018 16:22 Zeman vyhrál

Miloš Zeman porazil Jiřího Drahoše, vyhrál o 150 tisíc hlasů. Nad slušností a argumenty zvítězily lži o Drahošově vítačství.
více


26.1.2018 Zcela jiná debata

S úterní debatou na Primě měla čtvrteční společného jen to, že se jí účastnili stejní hlavní aktéři. Toto nebyly gladiátorské hry, to byla důstojná debata dvou důstojných pánů. Jiří Drahoš se pokoušel útočit, přesvědčivý v roli atakujícího jestřába nebyl.
více


25.1.2018 Zeman vydírá voliče

Miloš Zeman dokáže zaskočit toho, kdo si myslel, že míra podraznictví už dosáhla vrcholu: tentokrát spojil se svým zvolením způsob fungování naší parlamentní demokracie. Pohrozil, že pokud nebude zvolen, tedy: pokud bude zvolen Jiří Drahoš, využije zbytku funkčního období (končí 8. března) a...
více


24.1.2018 Fake news? Fake television!

Budu dnes osobní, tedy mimo žánr politické glosy, kterou vždy ladím neutrálně. Když po skončení duelu Drahoš – Zeman na TV Prima, mám pocit, že jsem si omylem přepnul kanál na nějakou fake television, vyrobenou ruskou tajnou službou FSB. Zatímco na iDnes čtu o vyrovnaném souboji s převahou Drahoše...
více


23.1.2018 ANO pro Babiše a Zemana

Voličská sestava ANO a Miloše Zemana není totožná, nicméně je si hodně podobná. Tak aspoň o tom vypovídají sondáže veřejného mínění. S dělením na levici a pravici to asi nemá mnoho společného. Pro mě srozumitelně mi to vyjádřil jeden čtenář Neviditelného psa. Napsal mi, že bude vždycky volit jak...
více


22.1.2018 SPD bude jednat o vládě v Německu

Jde o německou SPD soudruha Martina Schulze. Na nedělním sjezdu strana rozhodla, že bude pokračovat v jednání s CDU/CSU Angely Merkelové a půjde do vlády, pokud se Německo vzdá horní hranice pro příjem uprchlíků. Pravicová vlna v Evropě může být zastavena německou vládou, která se k demokracii,...
více


20.1.2018 Ticho po pěšině

V prezidentské volbě je ticho po pěšině. Jiří Drahoš putuje někde po Plzeňsku, jistě ví, co dělá, ale třeba v Ústeckém kraji nedostal ani 22 %. Hnojomety jedou na plné pecky a bude na nerozhodnutých, jak rozhodnou a co bude příště: zvolí Zemana, aby zabránil Drahošovi otevřít dveře migrantům, anebo...
více


19.1.2018 Žádná, dvě nebo čtyři

Nějak nám ta předvolební kampaň kulhá. K urnám vyrazíme za týden a kde nic, tu nic. Jiří Drahoš byl slyšet v Klatovech, Miloš Zeman v nemocnici na Homolce, jenom skrze své věrné dal najevo, že volbou Drahoše otevřou vrata imigraci. Fakta analyzovat nelze, protože jich je pomálu.
více


18.1.2018 Budeme rozhodní, ale až za měsíc

Sociální demokraté jednali s ANO o eventuální účasti na vládě. K ničemu se nedospělo a jediné konkrétní datum je – za měsíc, až bude po sjezdu strany. Konkrétní požadavek je zřejmý především jeden, že v té vládě nesmí být Andrej Babiš.
více


17.1.2018 Vláda bez důvěry dnes odstoupí

Občan aby nevěděl, co dřív sledovat, zdali peripetie Babišovy vlády anebo prezidentské volby. Nejspíš udělá to, že hodí všechno za hlavu a bude koukat, aby se ráno na neposypané silnici nenaboural. Politická scéna je natolik náročná na koukání, že ji vydrží sledovat jen velmi otrlý divák.
více


16.1.2018 Hlas rozumu z ministerstva

V době, kdy rozum nemá vůdčí roli, je rozhodnutí ministra vnitra Lubomíra Metnara osvěžující. Rozhodl se nezbavit bývalého detektiva Jiřího Komárka mlčenlivosti. Pan Komárek se tedy dostaví na zasedání imunitního výboru a dá se tedy odhadnout, že tam poslancům sdělí, že jim nemůže nic říct.
více


15.1.2018 Do druhého kola

První kolo prezidentských voleb máme chválabohu za sebou a nastupujeme do kola druhého. Výzkumné agentury tentokrát daly pauzu, ono to předvídání je problematické, zvlášť týká-li se budoucnosti. První Zeman, druhý Drahoš, to se dalo prognostikovat od piva. Agentury pro vytváření veřejného mínění...
více