20.7.2019 | Svátek má Ilja


20.7.2019 Ústavní ochrana vody

Všimněte si zajímavého jevu: když něco nejde a něco nefunguje, nebo to funguje blbě, není to proto, že je někdo líný a neschopný. Není legislativa. Tahle věta není legislativa by se měla vymýtit z českého jazyka. Nejde to, protože na to není legislativa. Ale to je žertík jen tak na okraj.
více


19.7.2019 Snaha o hrdost

Ušli jsme dobrý kus cesty za dobu velmi krátkou! Včera jsou to tři roky, kdy Čtyřka podělaných, konkrétně prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka, předseda senátu Milan Štěch a předseda sněmovny Jan Hamáček poslali do Pekingu poníženou omluvnou supliku kvůli tomu, že se ministr kultury...
více


18.7.2019 Zelené temno

Těsné potvrzení vedoucí pozice v Evropské komisi pro Ursulu von der Leyen je předzvěst neklidných časů pro další směřování Evropské unie. Víme o ní málo, něčemu se až nechce věřit, jako třeba těm těhotenským uniformám pro Bundeswehr, ministryní obrany byla až doposud (kde jsou ty časy, kdy se úřad...
více


17.7.2019 105 procent alibi

Tak se jmenovala jedna z prvních detektivek natočených komunistickou kinematografií a s naším případem opravdu souvisí jen názvem. Následný vývoj kauzy Staněk opravdu nabyl už čistě groteskní podoby. Zatímco Jan Hamáček tvrdí, že krize je věcí premiéra a ten ji má vyřídit, Andrej Babiš oponuje, že...
více


16.7.2019 Chytrá horákyně náš vzor

Bezmezná je vynalézavost sociálních demokratů v sebezesměšnění. Čekalo se, že jejich předsednictvo nějak rozhodne otázku, zda zůstat, nebo nezůstat ve vládě. Ždímají z ní sice peníze pro svoje voliče, avšak ohnutí hřbetu už je za hranicí odolnosti materiálu a hrozí fraktura.
více


15.7.2019 Dnes o vládě

Předsednictvo sociální demokracie bude jednat o tom, zda setrvá ve vládě Andreje Babiše. Zatím je veřejně vyslovených hlasů pro setrvání málo. Záleží ovšem na tom, jak se bude hlasovat. Pokud by hlasování bylo tajné, mohli bychom se dočkat překvapení.
více


13.7.2019 Černý Petr je v Lidovém domě

Šedesát členů velkého churalu sociální demokracie bude mít neklidný víkend: jak se zachovat? Ztratit čest a zesměšnit se hodně, anebo strašně hodně? V pondělí se tito mužové a ženy mají rozhodnout, zda zůstat ve vládě Andreje Babiše, který je podrazil, anebo v ní poslušně zůstat.
více


12.7.2019 Proč ze sebe Babiš dělá hadr na boty

Ve čtvrtek odpoledne si Zeman znovu přemázl Babišem svoje bačkory. Ministerský předseda se vydal na Hrad, aby tam uctivě požádal prezidenta, aby byl tak laskav a zachoval se tak, jak mu předepisuje ústava, a podepsal odvolání ministra kultury Staňka. Přesně podle očekávání prezident ministerského...
více


11.7.2019 Na zdraví!

Debata o tom, zdali mají vodáci nárok na půl promile v krvi nebo zda mají být čistí, je od své podstaty plodná. Ústavní zákon o přímé volbě prezidenta anebo o vzniku milionářské branže solárních baronů, to šlo, jako když hrom bije.
více


10.7.2019 Ústavní žaloba a její smysl

Senátoři ještě doplní návrh jejich ústavní žaloby na prezidenta Zemana o poslendí výkon, tedy sabotáž rozhodnutí ministerského předsedy ve věci ministra kultury Staňka, a 24. července předloží návrh plénu senátu. Aby se Ústavní soud žalobou zabýval, musela by ji podpořit i dolní sněmovna a to je...
více


9.7.2019 Babiš bude prosit Zemana

Viceprezident Jiří Ovčáček sdělil občanstvu, že pan prezident přijme ve čtvrtek předsedu vlády Andreje Babiše na jeho žádost. Ve viceprezidentově sdělení nebylo určeno, zda bude Babišovi dovoleno přijet autem, nebo zda se má dostavit pěšky anebo dokonce se přišourat po kolenou.
více


8.7.2019 Kulový blesk pokračuje

V neděli se odehrálo další dějství Kulového blesku, tedy stěhování vlády ze Strakovy akademie na Pražský hrad. Neslo nadpis Zasedání expertní komise, přičemž hlavní účel byl v dalším kopnutí do kotníků Jana Hamáčka a celé nešťastné party, která nese název sociální demokracie.
více


6.7.2019 Mloci ve Chvaleticích

Pamatujete na Čapkovu Válku s mloky, jak úplně na konci mlok vystrčí na pana Povondru hlavu z vody? Už je to tady. Proticivilizační zběsilost zaplavuje západní Evropu a nedělejme si iluzi, že zůstaneme stranou.
více


5.7.2019 Zeman nepřekvapil

Včera jsem na tomto místě psal, že by prezident Zeman příjemně překvapil (nejen mě), kdyby přistoupil na kompromis a očividně nesmyslný spor o ministra kultury odpískal. Tak tedy neodpískal a pozorovatelé si pak už jen všimli, že Jan Hamáček odcházel s odhodlaně sevřenými rty. Aspoň že tak!...
více


4.7.2019 Dnes se uvidí

O polednách se mají Andrej Babiš a Jan Hamáček setkat s Milošem Zemanem v Lánech a projednat situaci kolem demise ministra kultury Staňka. Babiš na okraj kolotoče volby předsedy Evropské komise nabízí překvapivě rozumné politické řešení, překvapivé proto, že politický důvtip není to, co by bylo...
více


3.7.2019 Rozhodně ne prohra

Evropské konkláve může vypustit bílý kouř z komína, shodlo se na kandidátovi pro šéfa Evropské komise. V čele evropské exekutivy má stanout německá ministryně obrany Ursula von der Leyen.
více


2.7.2019 Hlasitý tikot hodin

V pondělí večer to vypadalo tak, že úterní schůzka ve složení Andrej Babiš, Jan Hamáček a Miloš Zeman se odloží kvůli tomu, že se fatálně protahuje bruselské jednání u nastávajícím šéfovi evropské komise. Nejsme u jednání, nevíme, jak aktivně do něho Andrej Babiš zasahuje, nicméně je třeba ocenit,...
více


1.7.2019 Nedůstojná přetahovaná

Premiér Andrej Babiš seznámil veřejnost se svými představami nejbližšího, bezprostředního vývoje. V úterý se pokusí prezidenta přesvědčit, aby přijal demisi ministra kultury Staňka. Nevěří v odchod sociální demokracie z vlády.
více


29.6.2019 Škola pro diktátora

Ondřej Neff
Předseda komunistické strany Vojtěch Filip komentoval současnou krizi kolem ministra kultury slovy, že je to věc dohadování premiéra Babiše a prezidenta Zemana. Je kupodivu, že takový nesmysl může říci právník, a je to ilustrace teze, že komunistický advokát není právník, ale bezprávník.
více


28.6.2019 Ztýrané myši

Ondřej Neff
Vládní krize je pojem jiného obsahu, než krize vlády. Vládní krize má - jako pojem – jasné kontury definované především ústavou. Krize vlády, to je vyjádření neschopnosti vykonávat vládní povinnosti nejen v souladem s ústavou, ale i z hlediska praktického.
více


27.6.2019 Až na dno a ještě hlouběji

Vždycky když už se zdá, že se nemůže sociální demokracie hlouběji propadnout do trapnosti, dojde k dramatickému zvratu. Ve středu se o to postaral její místopředseda Ondřej Veselý. Informoval veřejnost o tom, že jeho strana podává prezidentovi ultimativní požadavek, aby nahradil ministra Staňka...
více


26.6.2019 Opět ta trapná nejistota

Čekatel postu na ministra kultury Michal Šmarda se dočkal audience u prezidenta Miloše Zemana. Rozhovor se odehrál o pauze při Zemanově cestě za lidem, tentokrát do bylo v obci Rytířsko na Jihlavsku. Ani Šmarda, ani viceprezident Ovčáček nesdělili žádnou informaci o výsledku audience.
více


25.6.2019 Hra bez efektu

Zvláštní přetahovanou hrají sociální demokraté s komunisty. Při pondělním jednání vlády o konturách příštího rozpočtu se zdrželi hlasování a hodlají prý nadále jednat. Finanční rozsévačka Maláčová má požadavky na dalších dvacet miliard nad rámec aktuálního čtyřicetimiliardového deficitu.
více


24.6.2019 200 K na Letné

Dvěstětisícové shromáždění zažila pražská Letenská pláň v neděli večer. Demonstraci namířenou proti premiéru Babišovi a ministryni spravedlnosti Benešové svolal spolek Milión chvilek pro demokracii.
více


22.6.2019 Hamáček si větev neuřízne

Širší vedení sociální demokracie rozhodlo, že při středečním hlasování o důvěře vládě zůstane strana při Babišovi. Podobně jako komunisté to ospravedlňují podmínkami. Především chtějí, aby vláda naplňovala jejich programové cíle.
více


21.6.2019 Prezidentka Zuzana Čaputová v Praze

Je to dobrá tradice, že nastupující prezident jede na první zahraniční oficiální návštěvu do země, která bývala součástí společného státu. Teď to byla Zuzana Čaputová. Ve funkci je týden a žádné zkoušce zatím vystavena nebyla. Čeká se, že bude pokračovat v linii Andreje Kisky.
více


20.6.2019 Svinstvo bude v benzínu dál

Skvadra ve složení ANO, ČSSD a komunisté zabránila ve sněmovně navrhovanému zrušení přidávání biosvinstva do benzínu a motorové nafty. Je to vítězství chamtivosti a ideologie proti zájmům obyvatelstva.
více


19.6.2019 Komedie s nedůvěrou vládě

Bezvýsledná hlasování o nedůvěře vládě patří k našemu politickému folklóru a před začátkem prázdnin si ho vychutnáme znovu. Je to výraz naprosté bezmoci, ovšem s groteskními prvky.
více


18.6.2019 Boj o Semína

Tato záležitost potřebuje opravdu velmi mohutné zvětšovací sklo, abychom ji mohli zaznamenat. Avšak na druhou stranu, v politice není malých záležitostí, jako na divadle není malých rolí. Šéf sociální demokracie Jan Hamáček neváhal označit „kauzu Semín“ za otázku setrvání nebo nesetrvání jeho...
více


17.6.2019 Až do hořkého konce

Je ovšem otázka, zda konec bude tak hořký, jak hořce vypadá a jak to všechno dopadne. Jde o angažmá ČSSD ve vládě Andreje Babiše. V neděli se k tomu v televizi vyjádřil místopředseda strany Roman Onderka.
více


15.6.2019 Je tu bezpečno

Podle žebříčku světové bezpečnosti je Česko na desátém místě na světě. Nejbezpečnější je Island, za námi třeba Norsko, které odhadujeme za hodně klidnou zemi. Je to žebříček Světového mírového indexu, přičemž i to je potěšující, že celkově se 86 zemí zlepšilo a 76 zhoršilo.
více


14.6.2019 Prezidentova silná slova

Prezident Miloš Zeman překvapil, když shodně s dalšími představiteli státu odmítl návrh předložený ruské dumě, aby účastníci přepadení Československa v roce 1968 byli uznáni za válečné veterány, neboť pomohli odvrátit státní převrat. Na čtvrtek pak prezident předvolal ruského velvyslance, aby po...
více


13.6.2019 Osa svobody

Petici se stovkou tisíců podpisů týkající se držení zbraní přijal senát a když už zřízenci přivezli nákupní vozík s podepsanými archy, podpisy připojili i senátor Martin Červíček a předseda horní komory Jaroslav Kubera. Petice se vymezuje proti unijním snahám omezit držení zbraní a navrhuje...
více


12.6.2019 Dotaz směrem k pirátům

Sochař Petr Váňa má kolem sebe taky jenom hrstku věrných, tak jako měli obránci Karlova mostu, kteří v roce 1648 čelili na barikádě švédské soldatesce. Ta právě vykradla Pražský hrad a odvezla kulturní poklady nevyčíslitelné ceny. Strašné pomyšlení, co by tahle zdivočelá zvířata v lidské podobě...
více


11.6.2019 Klausova trikolora

Václav Klaus ml. odprezentoval v podnělí 10. června svoji novou politickou formaci. Potvrdily se zprávy, že se bude jmenovat Trikolora. Zajímavý je podtitul Hnutí občanů. Také ANO je hnutí a Klaus st. oddělil ODS od hnutí Občanské fórum.
více


10.6.2019 Hra čísel

Dokud nebudou volby, jsou to všechno jenom číslíčka. Nicméně číslíčka předznamenávají volby. Tedy konkrétně – podle posledního průzkumu nadále vede v žebříčku ANO, nicméně ztrácí. Aby ne!
více