23.1.2019 | Svátek má Zdeněk


23.1.2019 Cesta z dluhové pasti

S dluhem se dá udělat v podstatě jen to, že se buď vyrovná nebo odpustí. Je i střední cesta, že se zaplatí částečně a částečně odpustí, a toho se týká právě schválený insolvenční zákon.
více


22.1.2019 A co dál, pověsit?

Václav Klaus mladší je viditelná postava na převážně bezbarvé politické scéně. Jeho otec ho chválí. Ono je to podle starého známého principu. Učitel, tedy guru, říká: je dobré jíst zeleninu. Což je rozumné. Jeho žák začne učit: musí se jíst jenom zelenina.
více


21.1.2019 Franko-německá smlouva zítra v Cáchách

Na webové stránce týdeníku Echo 24 se objevila informace, že se 22. ledna, tedy zítra, podepíše v Cáchách smlouva mezi Francií a Německem o úzké spolupráci. Na tuto informaci reagoval náš ministr zahraničí Petříček slovy, že není důvod k znepokojení. Když nás státní činitel ujišťuje, že není důvod...
více


19.1.2019 Končí dějství, jde se na kafe

Exekutor Ivo Luhan po mnohadenním zápolení vyklidil v Praze na Žižkově budovu okupovanou aktivistickou skupinou Klinika. Objekt patří Správě železniční dopravní cesty. Nyní musí být dekontaminován, latrína na dvoře vykydána, objekt se musí uklidit a pak má nastat kýžená rekonstrukce. Výsledkem má...
více


18.1.2019 Jaromír Soukup v politice

Už tu jednou byl televizní magnát, který uspěl v politice – TV Nova Vladimír Železný se do senátu dostal v roce 2002 už v prvním kole a o dva roky později se stal europoslancem. Jeho další pokus z roku 2009 se sranou Libertas ale nevyšel a shořely i vize, že by se mohl stát prezidentem republiky.
více


17.1.2019 O osm hlasů

Ondřej Neff
O pouhých osm hlasů unikla vláda Theresy May pádu. Čekalo se to, jelikož kapři si neradi vypouštějí rybník a to platí v Česku jako v Britsku. Překvapení to tedy není, čekalo se to, stejně jako se čekalo, že dohoda s Unií parlamentem neprojde. Což ovšem neznamená, že by někdo dokázal věrohodně...
více


16.1.2019 Heroický boj Theresy May

Jak se čekalo, navržená dohoda Británie s Evropskou unií neprošla britským parlamentem. Premiérka má ještě nějakou teoretickou možnost dohody, nicméně tvrdý brexit provázený nepředvídatelnými následky je reálnější víc než cokoli jiného.
více


15.1.2019 Jak učit dějiny

Mediálním prostorem lomcuje problém Klinika – jde o klubovnu levičácké mládeže, načerno zřízené ve zchátralé budově v Praze na Žižkově. Budovu nikdo nepotřebuje, starat se o klubovnu není žádný rozumný důvod, a přesto se kolem té patálie rozhořel politický boj.
více


14.1.2019 Chovancův odchod příchod

Milan Chovanec oznámil, že se vzdá poslaneckého mandátu a odejde ze sněmovny po březnovém sjezdu strany. Důvodem byl nesouhlas s účastí ČSSD na vládě ANO s podporou komunistů.
více


12.1.2019 Zeman, čínská spojka

Nehorázný diplomatický přešlap čínského velvyslance má dohru. Z aféry vyšel Andrej Babiš trapně, jako kdyby mu kalhoty spadly na půl žerdi, po – zřejmě – trapné schůzce s ambasadorem si zahrál na siláka a povykoval, že byl obelhán, aniž výrazně žádal satisfakci.
více


10.1.2019 Referendum zase na přetřesu

Ústavně-právní výbor se bude nadále zabývat sociálnědemokratickým návrhem zákona o obecném referendu. Existuje ještě návrh komunistický a okamurovský, ty otevřeně cílí na vyvolání hysterie a následného referenda o vystoupení z Evropské unie a NATO. Obecné referendum je populistická úlitba...
více


11.1.2019 Zbitý poslanec

Zbyněk Petráček
Německo jako by teď popíralo tezi, že hlavním nepřítelem společnosti je strach. Ten tam jistě je. Bylo to vidět na opevnění vánočních trhů.
více


9.1.2019 V květnu volby do EP

Před pěti lety se voleb do Evropského parlamentu zúčastnilo devatenáct procent voličů, byla to druhá nejhorší účast hned po Slovensku. Nezájem to byl zásadní.
více


8.1.2019 Zatím bez obědů

Vláda zatím nerozhodla o obědech zdarma pro děti. Na stole byly návrhy dva, jeden neprošel vůbec, druhý se má přepracovat. Je to věru zvláštní, že se o takové věci více nediskutuje. Na pořadu dne je pokuta pro lidi, kteří hodili do koše kytice položené Babišem, Zemanem a Okamuroou k pamětní desce...
více


7.1.2019 Lidstvo? Ne. Čína!

První šlápotu vtiskl do měsíčního povrchu Američan Neil Armstrong, načež komentoval svůj počin slovy, že jde o velký skok pro lidstvo. V pátek Číňané vysadili svého druhého Nefritového králíka na měsíční povrch, tedy výzkumné vozítko. Tentokrát ale bude brázdit terén ve von Kármánově kráteru v...
více


5.1.2019 Rok 2019 a krize

Karel Hvížďala
V souvislosti s prognózou roku 2019 se velmi často vyskytuje i u nás slovo krize, tedy přechodný stav nestability, za kterou je vždy ztráta důvěryhodnosti a legitimity většiny elit: politických, univerzitních, kulturních i mediálních.
více


4.1.2019 Přebytkový rozpočet, hurá

Byl to dobrý rok, ten 2018, a je vcelku jedno, kdo tu dobrost zavinil. Vláda? Podle toho, co ona sama říká, pak dozajista. Bylo by ovšem komické, kdyby tomu tak bylo, jelikož jde o slepenec z mnoha ohledů zcela absurdní – vítěz voleb s takřka nulovým koaličním potenciálem plus dvě levicové formace...
více


3.1.2019 Hra o Petříčka

Ondřej Neff
Čeření vody kolem ministra zahraničí Tomáše Petříčka je zajímavé proto, že v něm nejde o zahraniční politiku České republiky. Je to další zkouška síly Miloše Zemana a samozřejmě i komunistické strany.
více


2.1.2019 Novoroční projev

Jaroslav Kubera z pozice předsedy senátu je druhý hodnostně nejvýše postavený činitel politického stroje české republiky, a tudíž má právo oslovovat veřejnost v plné pompě majestátu. Kolem jeho vystoupení asi nikdo nebude předvádět prostná a veletoče na visuté hrazdě, jako tomu bylo v souvislosti s...
více


31.12.2018 Láme se rok

Měli jsme rok sudý a celkem nevyhnutelně následuje rok lichý. Devatenáctka je prvočíslo, i to je zajímavost. Nějak divně mám raději sudé než liché roky. Osobního v tom není nic, narodil jsem se v roce lichém. Je to prostě otázka sympatie a sympatii ani nenakážeš, ani nevysvětlíš.
více


29.12.2018 Úvahy na konci roku

Je to patrné i v obsahu Neviditelného psa: množí se znepokojené reflexe postupu tekuté diktatury menšin, která prolíná do státní správy i do médií a v některých zemích udává hlavní tón více, u nás ještě zatím méně. V našich souvislostech prosazuje tyto koncepty úzká vrstva s vlivem zcela neúměrným...
více


28.12.2018 Když je horko

Sleduji dění na české politické scény z opravdu velkého povzdálí, totiž z Vietnamu. Velice příjemná země pro zimomřivého Evropana, příjemní lidé, ceny mírné až nízké, to je přesně to, co si přát, když si beru dovolenou v zimním nečase.
více


27.12.2018 Huawei před branami

Ondřej Neff
Varování našich zpravodajců o nebezpečných aktivitách čínských technologických firem se opakovalo letos počtvrté, ale poprvé vzbudilo velké emoce. Opozice buší zejména do Andreje Babiše za to, že se nepřímo od zpravodajců distancoval po setkání s čínským velvyslancem.
více


24.12.2018 Spíš přání než rozjímání

Vánoce budou na blátě a to je dobře, není krutá zima, aspoň v nížinách není, nekloužeme se a stačí si přitáhnout kabát a už se těšíme domů do teplíčka.
více


22.12.2018 Stín nad Vánocemi

Tragédie v uhelném dole ČSM ve Stonavě vrhla temný stín na vánoční svátky. Sobotní siréna připomněla, co se stalo, a zároveň je to i připomenutí, jak křehká je lidská existence, jak život leckdy visí na vlásku. Neštěstí bude mít vážnou dohru.
více


21.12.2018 Rozumný senát

Radost zkazil senát marodérům, protože odmítl zrušení karenční doby: znamená to, že firmy nebudou platit plnou mzdu těm, kteří se na tři dny hodí marod, jak je v kraji zvykem. Na zrušení karenční doby si chtěla nahonit body hlavně sociální demokracie.
více


20.12.2018 Schválen rozpočet

Rozpočet státu schválili poslanci ANO, sociální demokracie a komunistů. Schodek je čtyřicet miliard. Pro člověka, který bere patnáct měsíčně, je to nepředstavitelná suma. V souvislosti s příjmy a výdaji státu v řádu bilionů to zas nějaká tragédie není.
více


19.12.2018 Huawei na mušce

Čínská firma Huawei je technologický a ekonomický fenomen naší doby. V roce 1987 ji založil inženýr čínské armády Dong Gongai a v současnosti je druhý největší výrobce smartphonů za Samsungem – letos předhonil americký Apple.
více


18.12.2018 Ne v OSN globálnímu paktu

Andrej Babiš si vymínil, že Česká republika bude ve středu hlasovat na Valném shromáždění OSN proti globálnímu paktu o migraci. Opatrný ministr zahraničí Petříček se chystal na zdržení se hlasování, kdežto Babiš prosadil jednoznačný záporný postoj.
více


17.12.2018 Od dvanácti

O víkendu jsem byl na výletě v Amsterdamu a tam jsem zjistil, že jsem zase na chvostu. Už nejde jen o LGBT, to je nejspíš zastaralé, konzervativní a také asi rasisticko šovinistické označení lesbiček atd. Teď je LGBTI, to íčko na konci je intersexuál. Nevěděl jsem, co to je, takže jsem se dozvěděl,...
více


15.12.2018 Babiš, dotace a Agrofert

Zprávy z Bruselu znamenají obrovskou satisfakci pro všechny protivníky Andreje Babiše v politice. Mechanismus se spustil, kohoutek na penězovodu se uzavírá, snad už od srpna je uškrcen a pro firmy Agrofertu nastává obrovský problém.
více


14.12.2018 Odchází Petr Gazdík

Naštěstí ne jaksi definitivně, na věčnost, odchází z postu STAN. Tihle starostové a nezávislí jsou v podstatě sympatická sestava, jenomže málo lidí je volí na celostátní úrovni.
více


13.12.2018 Stopka penězovodu Babišovým firmám

Zatímco se státní zastupitelství a policie pinoží kolem prozkoumání účetnictví jedné hospody, aby zjistily, zdali patří Babišovi nebo ne, evropský parlament udělal krátký proces. Pravda, po tolika letech, kdy byl Babiš ministrem financí a teď premiérem, takže zase ne tak krátký.
více


12.12.2018 Theresa May nepochodila

Musí to být potupné, je to takové trochu politické bezdomovectví. Do vlastního parlamentu Theresa nemůže, protože by jí poslanci smlouvu o brexitu rozcupovali. Odjela vyjednávat do Holandska, tam to nějak nedopadlo a v Německu s Angelou Merkel jakbysmet.
více


11.12.2018 Boj o Británii

Je to náhoda, že v televizi na dvojce dávali právě včera dokument o rozhodujících týdnech Bitvy o Británii. Výborný dokument z dílny BBC, vyplývá z něho, že jeden z rozhodujících faktorů byla dokonalá organizace. Všechno šlo jak na drátkách. To se rozhodně nedá říct o této nové bitvě, která se...
více


10.12.2018 Bezvýsledná debata

Tento týden bude v Marrákeši přijat nepřijat jakousi aklamací údajně nezávazný migrační pakt. Česko je mezi zeměmi, které se k němu nepřipojí. Velké debaty byly kolem něho v Německu, tedy v zemi, která už nese důsledky vítačské politiky Angely Merkelové. Nakonec se Němci podvolili.
více