24.3.2019 | Svátek má Gabriel


23.3.2019 Sláva, koza žije!

Znáte to, jak se to dělá, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Jedna z oblíbených lahůdek pro zalíbení se obecenstvu je referendum. Pod heslem „Lidé mají právo rozhodovat“ se lísají voličům do přízně socialisté (s nosními dírkami na hladině), samozřejmě Piráti a taky ANO, které už slíbilo,...
více


22.3.2019 Nůž na krku

Nejdřív dohodu a pak odklad, to je vzkaz sedmadvacítky britskému parlamentu, tomu politickému tělesu, jemuž ve středu premiéra Mayová v projevu k národu přišila odpovědnost za dosavadní chaos. Zdá se tedy, že za týden, tedy 29. března 2019, se opravdu dočkáme tvrdého odchodu Británie z Evropské...
více


21.3.2019 Macronovy vidle a vidle Mayové

Bude to ve čtvrtek na evropském summitu husté. Británie oficiálně požádala „drahého Clauda“ o odložení brexitu do 30. června. Andrej Babiš už avízoval, že britskou žádost bude Česko podporovat. Německo má výhrady a Francie, jak se proslýchá, je proti. Přitom je třeba jednomyslného schválení. Kdopak...
více


20.3.2019 Co plodí brexity

Vyjednávání o brexitu se mění čím dál víc ve frašku a sestřihy projevů spíkra Dolní sněmovny Bercowa se sdílejí coby groteska. Přitom právě Bercow se projevil jako klíčová figura, když poukazem na ustavení ze začátku sedmnáctého století odmítl další hlasování o rozvodové smlouvě s EU.
více


19.3.2019 Velká výzva

Premiér Andrej Babiš se netají svým rezervovaným přístupem k evropskému, zvláště pak německému třeštění kolem elektromobility. V pondělí se vládní představitelé setkali se zástupci automobilového průmyslu. Podle Babiše vláda nepočítá s finanční podporou pro nákup elektromobilů soukromým osobám.
více


18.3.2019 Václav Klaus mladší vyhozen z ODS

Tak tedy k tomu došlo a není to nic radostného, ODS vyloučil Klause juniora z partaje. Jistěže to nepříjemně připomíná staré časy. Nicméně junior byl natolik jinde svými postoji, že by od něho bylo seriózní, kdyby odešel a založil vlastní formaci.
více


16.3.2019 Klaus mladší před vyhazovem

Aféra kolem VKml by nemusela být tak přitažlivá, kdyby eurovolby nepřešlapovaly za dveřmi. Přitom právě postoj k Evropské unii je jádro sporu. Eurorealistická ODS podporuje reformní koncept, kdežto VKml je stoupencem názoru, že je EU nereformovatelná, a tudíž není pro Česko jiné řešení, než...
více


15.3.2019 Bouře ve sklenici ODS

Jak to tak vypadá, Fiala vyhodí Václava Klause mladšího ze strany. Rozepře trvají už delší dobu, ale opravdový shitstorm nastal poté, kdy provinilec přirovnal schvalování zákonů předkládaných Bruselem v naší sněmovně k proceduře, kdy za války židovští výboři sestavovali pořadníky pro německé...
více


14.3.2019 Kauza? Ne. Účelovka, možná

Tak daleko to ještě nedošlo, o účelovce se Andrej Babiš nezmínil. Nicméně oznámil veřejnosti, že se média snaží vytvořit obraz aféry a že ve skutečnosti je Jaroslav Faltýnek pouhým svědkem, kdežto podezření že leží na Petru Rafajovi, šéfovi ÚOHS, a na šéfovi firmy Kapsch.
více


13.3.2019 Brexit v mlze

Kolébka parlamentní demokracie nadále připomíná blbinec. V úterý neschválila dohodu o brexitu a ve středu nejspíš neschválí odchod Británie z EU bez dohody, aniž by bylo jasné, jak by měla eventuální dohoda vypadat
více


12.3.2019 To by se to vládlo

Tak si to asi říká nejen v těchto dnech Andrej Babiš, říká si to pro sebe a někdy i nahlas. Vládl by skvěle, kdyby mu do toho jiní nezasahovali. Faltýnkova aféra přišla velmi nevhod právě ve dnech, kdy Babiš prokázal svou schopnost oslovovat mocné tohoto světa.
více


11.3.2019 Z Ameriky do Polska

Zatímco mu doma doutná aféra Faltýnek, premiér Babiš po návratu z Ameriky slavil v Polsku výročí vstupu prvních bývalých členů Varšavské smlouvy do NATO. Stalo se to 12. března 1999 a posměváčkové říkali, že „zasloužil se agent Kato, že jsme také členy NATO“.
více


9.3.2019 Čekání na Faltýnka

Dřív se čekalo na Godota, teď se čeká na Faltýnka. Tedy, čeká se na to, co na něj vyplave a jak se zachovají policisté. V médiích vibruje věta z policejního odposlechu, že „Faltýnek zařídí u Rafaje ovlivnění rozhodování ÚOHS ve prospěch společnosti Kapsch.“
více


8.3.2019 Aby z toho nebyly kabelky

Vše nasvědčuje tomu, že nastala další olomoucká ofenzíva v rámci Velké antikorupční revoluce. Ironii si snad mohu dovolit, jelikož až dosud velkolepé monstrakce dopadly fiaskem.
více


7.3.2019 Vydejte ho soudu pohrdání

Mandátový a imunitní výbor sněmovny rozhodl nedoporučit poslance Miloslava Roznera od okamurovců trestnímu stíhání. Stíhání Roznera se týká podezření z popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlní genocidia, rozumějme holocaustu.
více


6.3.2019 Macron o Evropě

Je možno vyslovit podiv, jaké že má starosti prezident státu, který se zmítá v nepokojích připomínajících Majdan nebo Venezuelu, nicméně budiž, dnes vychází ve všech zemích Evropské unie jeho elaborát nazvaný Za evropskou renesanci.
více


5.3.2019 Před volbami do EU

Centrum pro výzkum veřejného mínění zveřejnilo výsledky únorového průzkumu preferencí českých voličů stran eurovoleb. Podstatné budou až ty reálné výsledky, nicméně i ty odhady smysl mají. Kdyby žádný, tak v tom, že ovlivňují smýšlení voličů dosud nerozhodnutých.
více


4.3.2019 Číňané to spustili

Dlouho to vypadalo jako sci-fi a teď je to realita. Číňané naostro testují systém sledování svých občanů, pokud to tak lze nazvat. Lidé jsou bodováni, kdo je v mínusu, nesmí si koupit letenku nebo jízdenku na vlak. Už to pocítilo třiadvacet milionů letuchtivých a pět a půl milionu vlakuchtivých.
více


2.3.2019 Rady starce z Vysočiny

Sociální demokraté si volí vedení. S velkou převahou byl v čele potvrzen Jan Hamáček v roli předsedy a do vedení se zařadí i ministři Jana Maláčová a Tomáš Petříček. To budiž zdůrazněno v souvislosti s tím, že na sjezdu vystoupil i systematický Petříčkův ne-fanda, prezident Miloš Zeman.
více


1.3.2019 Hovězí válka

Evropská komise se vložila do sporu o polské hovězí a nařídila Česku ukončit nepřiměřené kontroly polského masa. Česká strana zatím nařízení odmítla, postoj vyjádřil ředitel Státní veterinární správy Semerád.
více


28.2.2019 Senát odmítl druhé okradení církví

Podle očekávání neprošlo s přes senát rudé spiknutí ANO, sociálních demokratů a komunistů s cílem porušit smlouvu mezi státem a církvemi. Opět se ukazuje, že instituce nejsou ze své podstaty špatné nebo dobré – záleží na jejich lidském obsazení.
více


27.2.2019 Před volbou předsedy lidovců

Z nepříliš skvělé bilance své politické podpory si vzali ponaučení lidovci. Na veřejné debatě kandidátů na předsedu strany tři předáci, Marek Výborný, Marián Jurečka a Jan Bartošek, oznámili obecenstvu, že každodenní útoky na Andreje Babiše nejsou ta správná cesta k volebnímu úspěchu.
více


26.2.2019 Kubera opět o svobodě

Obavy o osud politické svobody vyjádřil předseda senátu Jaroslav Kubera v novoročním projevu. Od toho dne se zvýšila frekvence drobných, leč jasně cílených útoků proti člověku, který si dovoluje vybočit z linie. V pondělí využil další příležitosti a v podstatě opakoval myšlenky z novoročního...
více


25.2.2019 Rokování v letovisku

Je mnoho, snad většina, mezinárodních konferencí s pochybným smyslem a významem a jednu takovou hostí letovisko Šarm aš—Šajch na egyptské Sinaji. Je to konference EU a Ligy arabských států a má se tu debatovat o migraci, ekonomické spolupráci a bezpečnosti Blízkého východu. Konference se účastní i...
více


23.2.2019 Únorové rozjímání

Měsíc co měsíc máme příležitost rozjímat nad průzkumy veřejného mínění, jež naznačují, jak by mohly dopadnout parlamentní volby. Obrázek to je a není stejný. Podle posledního šetření ubylo na konci, takže ve sněmovně by zasedli poslanci jen šesti stran, pokud by volby opravdu dopadly tak, jak...
více


22.2.2019 Vy do nás masem

Když vy do nás masem, tak my do vás pivem, ozvala se hrozba z polské strany. Skandály kolem potravin jsou vždycky nepříjemné, protože jsme velmi citliví na to, co jíme. Polsko je významný producent potravinářských výrobků a už jsme zažili několik vln problémů.
více


21.2.2019 Babiš do Bílého domu

Před několika dny oznámil Miloš Zeman svým přátelům a nepřátelům (neutrálové nejsou), že ho Trump nepřijme coby kremelského agenta. Bylo to oznámení překvapující právě v tom, jak málo nových skutečností obsahovalo.
více


20.2.2019 Zavedli ApplePay

Za jediné dopoledne si desetitisíce českých zákazníků aktivovaly Apple Pay, tedy platební funkci mobilního telefonu Apple. Oč jde? Moderní mobily jsou vybaveny funkcí NFC, ta umožňuje komunikaci s jiným zařízením prostě tím, že k němu mobil přiblížíte. Použití je různé, tady se mluví o platebních...
více


19.2.2019 Aspoň se zasmějeme

Podle ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové si mohou Češi za vysoké poplatky za mobilní data. Místo aby platili vysoké poplatky, pořád lezou někam na wi-fi. Kdyby to nedělali, mobilní operátoři by víc vydělali a měli by důvod ke snížení poplatků.
více


18.2.2019 Babiš nadále v čele ANO

Žádné překvapení se nekonalo, protože kdyby Babiše nezvolili znovu do čela ANO, byl by to převrat nevídaný. Sněmování Babišova hnutí nebylo zajímavé, pozornost zaslouží jen projev samotného předsedy.
více


16.2.2019 Studená sprcha

Komunisté se podle očekávání v pátek opřeli do ministra zahraničí Tomáše Petříčka. Nemohou mu odpustit, že podporuje Ukrajinu proti ruské agresi, a právě tak jim vadí postoj ČR k venezuelské krizi.
více


15.2.2019 Další porážka Mayové

Za nepřítomnosti premiérky Mayové shodili britští poslanci ze stolu její desátý pokus dojít nějakého řešení brexitové krize. Naplano vyšlo její varování, že pokud návrh odmítnou, oslabí to její vyjednávací pozici v Bruselu.
více


14.2.2019 Další šroub pro parazity

Sociální demokraté pokládají živnostníky za parazity, takže je celkem logické, že pomáhají Andreji Babišovi utahovat šrouby. Je to věru groteskní podívaná.
více


13.2.2019 Manželství pro homosexuály v nedohlednu

Až na další se nebude sněmovna zabývat novelou občanského zákoníku, podle níž by manželství bylo otevřeno i jednopohlavním dvojicím. Zatím tedy vítězí koncept, který v Evropě funguje po tisíciletí a v různých obměnách i v kulturách po celém světě.
více


12.2.2019 Kasta nedotknutelných

Narazil jsem onehdy ve zprávách na takovou drobnost. Mělo k tomu dojít ve Stockholmu v metru. Revizoři tam načapali nějakou paní bez lístku a vyvedli ji z vagónu na perón. Potud je to příhoda zcela banální. Vzpomněl jsem si na obdobnou příhodu před dvaceti lety.
více


11.2.2019 Válka ve Venezuele

Ondřej Neff
Vyšle Donald Trump armádu do Venezuely pár dnů poté, kdy se vyslovil proti zbytečným intervencím v zahraničí, a v době, kdy Amerika vyjednává s afghánskými teroristy o stažení ze země? To by si opravdu mohl natrvalo posadit šaškovskou čepici na hlavu.
více