30.4.2017 | Svátek má Blahoslav


29.4.2017 Nesahejte na ústavu

Rozumný vzkaz vzešel z pátečního jednání ústavních expertů s ministrem pro lidská práva Janem Chvojkou. V předvolební době by se měla sněmovna zdržet ústavních změn. Eventuální změny ústavy by měla řešit až sněmovna příští, obnovená podzimními volbami.
více


28.4.2017 Právo na mateřství

Parlamentní demokracie má výhodu, která je zároveň i nevýhodou... a naopak. Zákony jsou přijímány klopotně, zdlouhavě a ne vždy s rozumným výsledkem. Totéž platí o aktuálně přijímaném, respektive nepřijatém návrhu zákona o legalizaci umělého početí single žen.
více


27.4.2017 ČT do dalších šesti let

Volba generálního ředitele veřejnoprávní televize a ředitele tiskové kanceláře proběhla mimo hlavní zájem médií - to proto, že opravdu důležité věci nejsou pro média zajímavé. Už dosavadní průběh ukazoval, že se poměry u nás přece jen kloní k rozumu.
více


26.4.2017 Zimola k Zemanovi

Diagnóza – politická mrtvola – v souvislosti s Jiřím Zimolou byla ze strany politických diagnostiků zřejmě předčasná. Odstoupivší hejtman Jihočeského kraje se nevěnuje ani krmení ptáčků, ani dostavbě své rekreační nemovitosti. V diáři má setkání s prezidentem republiky, na které čeká hvězdná hodina...
více


25.4.2017 Jedna malá záhada

Konflikt lidovců se samoživitelkami patří ke komickým kuriozitám současné předvolební doby. Šéflidovec Bělobrádek se kroutil, až vykroutil omluvami za svůj výrok, že by si samoživitelky měly najít chlapa.
více


24.4.2017 Francouzi volili prezidenta

Je to první kolo, reflektuji první odhady, do druhého kola postupuje vítěz prvního kola Emmanuel Macron a proti němu se postaví Marine Le Pen. Jestlipak někdy v minulosti vyvolaly prezidentské volby ve Francii takový celoevropský zájem jako tyhle? A před nimi... rakouské prezidentské volby?
více


22.4.2017 Modrá velryba

Je to kruté, ale hodně mi to připomíná krásnou scénu ze Svěrákova filmu Obecná škola. Pan řídící tam školským rozhlasem varuje žactvo, aby v mraze neolizovalo železné zábradlí. Vzápětí žactvo olizuje železné zábradlí.
více


21.4.2017 Na tři měsíce na vojnu

Prosazuje to Jiří Čunek a nyní i Petr Robejšek za Realisty: měla by se obnovit povinná vojenská služba, tříměsíční vojenský výcvik. Mívali jsme dvouletou vojenskou službu a vposledku se hon na modrou knížku stal národním sportem.
více


20.4.2017 Boj o registr smluv

Senát zrušil plošné výjimky ze zveřejňování smluv v registru, jak to navrhla poslanecká sněmovna v poslední verzi navrhovaného zákona. V posledních dnech se zákon hodně propírá v médiích. Je těžké, ba nemožné si na to udělat objektivní názor.
více


19.4.2017 Jihočeský slepenec

Jde o záležitost důležitou, nikoli však celostátně: v Jihočeském kraji se rozpadla koalice ČSSD – ANO (vytvořená pod přímým vlivem Andreje Babiše) a po usilovném vyjednávání se rýsuje koalice nová, opět vedená ČSSD, avšak bez ANO. Přitom ta původní měla v krajské radě velmi dobrou většinu, kdežto...
více


18.4.2017 Kde jsme

Ekonom Tomáš Sedláček psal – četl jsem v iHned –, že se hrneme do země nikoho, mezi Ukrajinu a Bělorusko. Není sám, kdo vynáší podobné soudy. Na stejné rétorice staví své uvažování kupříkladu Jiří Pehe. Dlužno ale podotknout, že Jiří Pehe nepřekračuje meze soudnosti, kdežto maxima Tomáše Sedláčka...
více


17.4.2017 V Turecku je rozhodnuto

O tom není pochyb, že je v Turecku rozhodnuto. Otázka ovšem zní, o čem vlastně. I po nedávném historickém Trumpově příkladu je dobře mít na paměti, že před volbami je jiná geologická epocha než po volbách. Pokud jde o Turecko, je snadné nabídnout celou škálu scénářů.
více


15.4.2017 A přece jsou veselé

Je to tak trochu opovážlivost, přát veselé velikonoce v době, kdy Číňané oznamují vypuknutí války každou chvíli a kdy se po našich náměstích promenují vojáci se samopaly. Navíc je mizerné počasí a v pondělí má sněžit. Jaro se ale zadržet nedá, stromy se už zelenají a příroda krásně voní.
více


14.4.2017 Konec diplomata

Je to kuriózní případ – paní Alena Borůvková, takto manželka našeho velvyslance ve Švýcarsku Karla Borůvky, tweetovala, co jí jazyk na konečky prstů přinesl. Když šlápla na brzdu, už bylo pozdě a parní válec nemilosti se už rozjel.
více


13.4.2017 Dalík na svobodě

Topolánkovu pravou ruku Marka Dalíka dostrkaly naše soudy za mříže postupem připomínajícím známý případ Al Capona. Ten šel sedět – na doživotí – nikoli kvůli vraždám, ale kvůli daňovým fíglům.
více


12.4.2017 Zimolův krok stranou

Jistěže je to ústup – abdikaci z postu hejtmana nelze jinak klasifikovat. Rozhodně to ale není pád nebo útěk, spíš to připomíná tah koněm na šachovnici. Na podzim pád čeká Bohuslava Sobotku a Zimola nebude ten, kdo bude stát poblíž, aby to schytal taky.
více


11.4.2017 Bouře na jihu

Andrej Babiš může cítit zadostiučinění – všetci kradnú, tentokrát se to ukázalo v Jihočeském kraji. Celý případ je tak hodně český, že je až komický, až jakoby z humoresky Jaroslava Haška: jistý Martin Bláha, pod palcem má jihočeské nemocnice, má příjmy ve výši sedmi miliónů ročně a na jeho...
více


10.4.2017 Jak jedná muž

Bohuslav Sobotka rozhodl, že se jeho strana vyjádří k podpoře nebo nepodpoře nebo neutralitě nebo vůbec nějak vůči Zemanovi až po volbách. Ano, tak jedná muž. Podělaný muž.
více


8.4.2017 Prorocká slova

Minulou sobotu si Barbora Tachecí povídala na ČR Plus s Erikem Bestem, americkým novinářem, který působí už pětadvacet let u nás. Na závěr se ho ptala, koho se máme víc bát. Kdo je větší hrozba pro svět – Rusko nebo Amerika?
více


7.4.2017 Konec intervencí ČNB

Ráno se experti střídali před rozhlasovými mikrofony a vysvětlovali, že není pravděpodobné, aby intervence vůči koruny skončily tento čtvrtek. Národní banka oznámila ukončení intervencí v poledne a pak už se experti střídali před mikrofony a ujišťovali, že rozhodnutí opravdu není překvapením a že...
více


6.4.2017 Zatnutý tipec

Je to příliš hezké na to, aby to mohla být pravda: sociální demokrat Jaroslav Foldyna skřípnul ekology, pokud llze věřit zpravodajství. Život země je do značné míry ochromován činností samozvaných spolků, často financovaných státem.
více


5.4.2017 Sněmovna přehlasovala prezidentovo veto

Možná, že kdyby prezident víc ovládal své ego a méně při svém projevu před poslanci žertoval o přeříznutých aktivistkách a dodal více argumentů, kdyby vystoupil seriózně a věcně, ano, možná by to dopadlo jinak.
více


4.4.2017 Bomba v metru

Těžko se vžít do pocitů člověka, který je schopen položit aktovku s pekelným strojem na podlahu narvaného vagónu metra a odejít. K masakru došlo v Petrohradě, teror se tedy vrátil do Ruska.
více


3.4.2017 Vejprask nanečisto

Dvanáct a půl procenta, to je opravdu hodně silná káva a tu musí teď srkat sociální demokraté po zveřejnění poslední sondy veřejného mínění. Možná je to průzkum nepřesný, možná je o nějaké procento vedle, nicméně je zřejmé, že ANO má plus mínus dvojnásobnou podporu veřejnosti.
více


1.4.2017 Německé mýto

Spolková rada zvedla palec vzhůru, a můžeme se tedy těšit na zavedení mýta na německých dálnicích. Rakušané se už ozvali se žalobou kvůli diskriminaci. To slovo diskriminace je zatím vedeno jako spisovné slovo, ale zvolna nabývá grádů odpudivosti jako nejedno ze slov, která se tečkují. Rakušané a...
více


31.3.2017 Hra o korunu

Ostrouhal ten, kdo sázel na čtvrtek jako na den konce intervencí ČNB. Dokonce došlo k prudkému poklesu hodnoty koruny. Když se podíváte na graf, je to klasická hokejka s hrozivým vyhrocením. Když se ale podíváte, jaké hodnoty jsou vynesené na ose Y, tak stoupají po dvou haléřích.
více


30.3.2017 Koho zabolí brexit

Budou hájit zájmy občanů na Britských ostrovech, tak se vyjádřili unijní kormidelníci včetně našeho Sobotky na okraj oficiálního vyhlášení brexitu. Jak už to tak bývá, nejsou to slova s rozumným obsahem. Jsou to jen zvuky, které mají za úkol dolehnout ke sluchovým bubínkům občanů, aby v nich...
více


29.3.2017 Drahoš for president

Dlouho se o tom jen šuškalo a teď je to realita – do včerejška prezident Akademie věd Jiří Drahoš se bude ucházet o úřad prezidenta republiky. Nevrlá reakce dosavadních dvou hráčů na tomto poli ukazuje, že berou Drahoše vážně. Věrný Ovčáček označil Drahoše za fíkus a PR produkt, kdežto Horáček...
více


28.3.2017 Za kolik bude euro

Vrabci si cvrlikají, že národní banka přestane oslabovat korunu. Podle expertů by se kurz měl rychle vrátit k rovnovážnému stavu, tedy měl by se pohybovat kolem pětadvaceti korun za euro. Bude se nám líp hůř nebo líp?
více


27.3.2017 STAN to bere

Ve volebním roce je předsedou STAN rozhodnutím delegátů opět Petr Gazdík. Dostal 93 procent – kupodivu nevyvolalo ironické poznámky ani toto podivuhodně vysoké číslo, ani fakt, že byl jediným kandidátem.
více


25.3.2017 Tohle dobře nezačalo

Idea spojení STAN a lidovců, dvouokoalice pro nadcházející volby, měla rozumný základ. Lidovci jsou silní jen v části republiky, STAN taky. Když se dají dohromady, pokryjí republiku společně a dostanou se do parlamentu ve větším počtu. Tak nějak to bylo vymyšleno. Neuplynulo ani pár dní a už to...
více


24.3.2017 Účinná obrana

Naši politici debatují o tom, zdali je třeba násobit opatření kolem vládních budov. Po čtvrtečním útoku na britský parlament není divu. Je dobře, že se na veřejnost dostaly jen rozumné hlasy, jak z vládního, tak opozičního křídla a doufejme, že je to proto, že ty nerozumné se nevyskytly. Proti...
více


23.3.2017 Dnes nový ministr obchodu

Ve čtvrtek odpoledne se premiér Sobotka setká s prezidentem Zemanem a navrhne mu nového ministra obchodu. Ten nahradí Jana Mládka. Když Mládek odcházel, chvilku panovalo napětí, jak se prezident zachová. V prezidentově černobílém světě hodných a zlých byl Mládek mezi těmi hodnými. Navzdory tomu se...
více


22.3.2017 Jaká bude ústava

Jako by se zdálo, že se s ústavou chce hýbat. Konec konců, i Andrej Babiš na svém volebním kongresu navrhoval zrušení senátu a výrazné omezení počtu poslanců, i to by byl zásadní zásah do ústavy České republiky. Vřelého přijetí se tomuto nápadu nedostalo. Jako námět k přemýšlení je ale zveřejněné...
více


21.3.2017 Chybný ministr

Alexandr Mitrofanov cituje ve včerejším komentáři ředitele pro vzdělávání OECD Andrease Schleichera. Ředitel říká, že je třeba vnímat svět v různých perspektivách a je třeba si být vědom různých myšlenek. A tu máš, čerte, kropáč! Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek vyjádří svoje názory na současnou...
více


20.3.2017 STAN a lidovci

Pro oba subjekty to jistě bylo obtížné rozhodnutí. Však taky lidovci se v Jihlavě rozhodli pro společnou kandidátku se Starosty jen s většinou velmi těsnou.
více