20.5.2018 | Svátek má Zbyšek


19.5.2018 Další úkol pro Ovčáčka

Jsme už opravdu na prahu blázince. když je stranická nominace ministra zahraničí pokládána za akt odvahy. Předsednictvo sociální demokracie se usneslo na pěti nominantech a je mezi nimi Miroslav Poche, kterého den před tím Miloš Zeman veřejně odmítl.
více


18.5.2018 Stalo se nemyslitelné

Ondřej Neff
Koho by napadlo v roce 1990, že komunisté nejenže nebudou v roce 2018 zrušeni, ale budou si diktovat podmínky při sestavení vlády. Navíc si je budou diktovat po největší prohře ve své historii, kdy se ukázalo, že už za nimi jdou opravdu jen ti skalní. Navíc že ty podmínky se budou týkat naší...
více


17.5.2018 Poslední zhasne

Ondřej Neff
Zbude tam ještě někdo, chceme se ptát a držíme si čepici, aby nám při té vyhazovací smršti neuletěla. Odchází ministr dopravy Ťok a za sebou zanechal pět set metrů realizované dálnice za čtyři roky a ohromující vizi dálnice obkružující republiku a spojující krajská města: je to ministr dopravy,...
více


16.5.2018 Palestinská tragédie

V pekle by se měli navěky smažit ti, kteří štvou statečné a idealisticky založené mladé lidi k sebevražedným útokům. Dobře vědí, že Izrael bude své hranice bránit se zbraní v ruce. Tihle štváči se netají úmyslem vymazat Izrael z mapy a zahnat jeho obyvatele do moře.
více


15.5.2018 Správné slovo

Ondřej Neff
Dobře odpověděl předseda sociální demokracie Jan Hamáček na novou vyděračskou podmínku komunistů. Ti pohrozili, že vládu nepodpoří kvůli zahraničním misím. Hamáček jim přes média vzkázal, že kvůli komunistům neodepíše naše spojence.
více


14.5.2018 Pochmurná groteska

Situace kolem vládního porodu nabývá rysů pochmurné grotesky. Komunisté přizvaní k podílu na moci poté, co ostudně prohráli volby, si kladou podmínku podpory eventuální vlády – zradu aliančních závazků, odstoupení od našich povinností vůči spojencům, na které se máme spoléhat v době nouze.
více


12.5.2018 Jdeme k předčasným volbám?

Sociální demokracie se nám rozpadá před očima a to ještě na ni nikdo nezakleknul, aby zaplatila svoje dluhy. Páteční zasedání předsednictva odložilo schválení či neschválení koaliční dohody pod podmínkou, že chce znát jména nominovaných ministrů. Ta by měla být známa za týden, tedy příští pátek.
více


11.5.2018 Program bude znám až dnes

Bude znám v detailech, ve čtvrtek zvečera byly zveřejněny jen základní obrysové body programového prohlášení vlády a ty vypadají sympaticky. Odmítnutí uprchlických kvót souvisí s bodem o hájení zájmů ČR v Evropské unii.
více


10.5.2018 Programové prohlášení je hotovo

Dohoda uzavřena, sociální demokracie si prosadila na ANO zrušení karenční doby. To znamená, že první tři dny nemocenské budou propláceny. Bude tedy snadné se hodit marod.
více


9.5.2018 Koaliční smlouva snad v pátek

Předseda ANO Andrej Babiš navštívil prezidenta Miloše Zemana. Ve středu dopoledne by měla být ukončena debata mezi ANO a ČSSD o programovém prohlášení, návrh koaliční smlouvy už je snad hotov. Dokumentace by měla být kompletně hotova v pátek.
více


8.5.2018 Koaliční smlouva dohodnuta

Koaliční smlouva, podle vyjádření Jana Hamáčka, mezi ANO a ČSSD je hotova, všechny pojistky jsou v ní obsaženy. Už tato formulace by měla vyvolat podiv a námitky. Jak bude fungovat vláda postavená na pojistkách a nikoli společné vůli?
více


7.5.2018 Slabomyslnost, nebo zrada?

Ať má kdo jakýkoli vztah k NATO a Británii a premiérce Mayové a k případu Skripal, jedno je mimo diskusi: prezident České republiky Miloš Zeman veřejně interpretoval bezpochyby tajnou zprávu, svěřenou mu tajnými službami Vojenské zpravodajství a Bezpečnostní informační služba. Opět odhlédněme od...
více


5.5.2018 Jaké nebezpečí hrozí z Ruska

Generál Aleš Opata vystřídal ve funkci náčelníka generálního štábu generála Josefa Bečváře. Jeho jmenování se setkalo se všeobecným souhlasem.
více


4.5.2018 Faltýnek je z toho venku

Konečně došlo k posunu ve věci Čapího hnízda. Žalobce Jaroslav Šaroch zrušil trestní stíhání čtyř lidí obviněných v této kauze – včetně místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka. Stíhání Andreje Babiše, jeho manželky Moniky a jejího bratra jakož i dvou dětí z prvního manželství pokračuje.
více


3.5.2018 Méně peněz z EU

Evropská komise předložila návrh na dlouhodobý rozpočet EU na roky 2021 až 2027, tedy z dnešního pohledu na osm let dopředu. Kde ty vody za osm let budou…
více


2.5.2018 Marné nadávání komunistům

Ondřej Neff
Prvomájové oslavy proběhly v mezích normálu, což v podstatě znamená, že se dohromady žádné nekonaly. První máj jakožto svátek je vyhaslá svíce.
více


30.4.2018 Čekání na referendum

Vedení sociální demokracie v sobotu rozhodlo, že do jednání s ANO půjde. Odpor senátorů vedených předsedou senátu Štěchem tím pádem padl pod stůl. Tedy, padl pod stůl v tom smyslu, že na něj vedení nevzalo ohled, ale odpor bude bezpochyby trvat dál a bude jedním z destabilizujících prvků eventuální...
více


28.4.2018 Je to příliš krásné

Kim a Mun se potkali, potřásli si rukama, dohodli se, že nebudou na poloostrově atomovky, a tím to končí? V roce 1950 začala válka. Byla to čistočistá severokorejská agrese. Armáda dědečka současného Kima smetla obranu Jihu a bez zásahu USA by dnes byl celý poloostrov komunistický. Jenže USA do...
více


27.4.2018 My Prahu nedáme

Omlouvám se mimopražským čtenářům, nicméně je zřejmé, že jde o problém obecnější a zdaleka se netýká jen hlavního města. Po třech letech je zde koaalice na principu ANO + Ti Druzí znovu před rozpadem, soužití ANO a Trojkoalice nefunguje. Což zavdává námět k úvahám, jak asi by mohla fungovat koalice...
více


26.4.2018 Vržené vidle a dětinské záruky

Od chvíle, kdy Andrej Babiš prohlásil, že neodstoupí, ani když bude prvoinstančně odsouzen, ocitla se sociální demokracie v groteskní situaci. To už není dělání fíkového listu, to je dělání blba. Na tak arogantní prohlášení je jediná důstojná odezva – odchod středem a pokud by si chtěl Andrej...
více


25.4.2018 Senát v cestě nesmyslu

Mimořádně halasně prosazují obecné referendum komunisté a okamurovci. Jsou to strany takzvaně nesystémové – komunisté oficiálně požadují systémovou změnu a to samo o sobě by mělo stačit jako důvod k zákazu, je tu s nimi čtyřicetiletá zkušenost, o jakou změnu systému jim jde.
více


24.4.2018 Pohřeb jako politikum

Současného pražského arcibiskupa kardinála Duku mnozí kritizují za přílišnou politizaci své role. Všechna čest, pan kardinál dělá všechno pro to, aby tyto kritiky opodstatnil.
více


23.4.2018 Klid k práci v nedohlednu

Místo, aby vzdal úctu mučedníkovi komunistického režimu kardinálu Beranovi, vypravil se prezident Miloš Zeman na komunistický sjezd do Nymburka. Nicméně svět není černobílý, ani lidé a jejich postoje nejsou děleny binárně.
více


21.4.2018 Vnitro bude

Andrej Babiš vyměkl a nabídl sociální demokracii pět křesel ve vládě včetně vnitra. Předsednictvo strany souhlasí s novým kolem jednání o vládní koalici. Zajímavý je poměr hlasů: 14 pro, pět proti a sedm se zdrželo hlasování. To je zvláštní postoj, zdržet se hlasování. Je to takové to Neříkám ani...
více


20.4.2018 Projekt s pochybnou životaschopností

Politické grémium sociíální demokracie dnes posoudí poslední nabídku ANO k jednání. Nový předseda ČSSD Jan Hamáček o podrobnostech informoval ve čtvrtek prezidenta. Sdělil mu přísně sřežené tajemství, o němž už od pondělka píší noviny, že totiž ANO nadále nabízí pět křesel a že vnitro by měl mít v...
více


19.4.2018 Kouřit se nebude

Skupina senátorů se obrátila na Ústavní soud ve věci protikuřáckého zákona. Jejich naděje, že soud zákon zruší, padla. Ústavní soud zákaz podržel. Námitky má jen proti drobnostem, jako že se nesmí prodávat alkohol při akcích určených převážně dětem. Kdo stanoví, co je to převážně dětem?
více


18.4.2018 Dvě skutečnosti

S dlouhým nosem odešel od prezidenta předseda ODS Petr Fiala. Bylo mu sděleno, že Andrej Babiš se svým ANO vyhrál s takovým náskokem parlamentní volby, než že nic jiného nezbývá než mu svěřit úkol sestavit vládu. Titul „druhá nejsilnější parlamentní strana“ je sice numericky opodstatnitelný, ale...
více


17.4.2018 Babišův kotrmelec

Po vzoru pohádkového krále odvolával Andrej Babiš, co odvolal, a nechal si od Miloše Zemana v Lánech napráskat, jako to schytal Sobotka, jen u toho nebyly kamery. Ta studená válka se pomaličku obnovuje a s ní přichází i rozhodnutí, na které straně bude kdo stát, a v tom má Babiš nejasno.
více


16.4.2018 Naši Alexandrovci

Je to v poslední době jako na jevišti. Mezinárodní situace se zostřuje, vraždí se, válčí se, kradou se data. V okamžiku, kdy Česká republika, především pak její vláda, projeví solidaritu se spojenci z demokratických zemí Západu, scéna se rozsvítí a nastoupí sbor Alexandrovců: v čele prezident...
více


14.4.2018 Rozkol nebo tah

Ondřej Neff
Čtvrteční kotrmelec hnutí ANO vyvolal mnoho komentářů. Poté, co si Andrej Babiš nechal od prezidenta poradit, aby se spolčil s komunisty a SPD, nabídl další kolo jednání sociálním demokratům. Jeden aspekt situace ale, zdá se, není komentován. Že se totiž Andrej Babiš neřídil doporučením prezidenta...
více


13.4.2018 Okamura zatím ostrouhal

A je to tady, obětování ve prospěch této země a jejích obyvatel. Babiš nabízí obnovení jednání o vládě s ČSSD. Nehodlá se vzdát postu premiéra, v tom má – cituji – jednomyslnou podporu. Taková je odezva na alternativu navrhovanou Milošem Zemanem, aby se ANO opřelo o komunisty a Okamuru.
více


12.4.2018 Vzhůru na dno

Komunisté po největší volební porážce se hrnou do podpory vlády hnutí ANO. To je vedené miliardářem, tedy supervykořisťovatelem, kterému všechny pravicové strany svorně vyčítají jeho vykořisťovatelské počínání.
více


11.4.2018 Zatím jsme se zasmáli

V očekávání toho, co moudrého pronese stařec na hradě, přichází lidovecký předák Pavel Bělobrádek s bizarním nápadem. Demokratická část skupiny osmi poražených by se mohla scuknout a hnutí ANO by mohlo ten chudý houfec podporovat.
více


10.4.2018 Babiš k Zemanovi

Po krachu jednání se sociálními demokraty půjde Andrej Babiš na Hrad a bude tam jednat o tom, co dál. Máme to věru vypečenou ústavu. Prezidentské volby vystaví jednou za pět let jednomu člověku bianko šek na to, aby si v klíčových momentech dělal s republikou, co chce.
více


9.4.2018 Finsko, náš vzor

Finlandizace, to byl v době studené války terminus technicus označující takový systém, kdy země byla zdánlivě samostatná, tudíž svéprávná a měla i demokratický systém se všemi vnějšími atributy, avšak v zásadních otázkách jednala podle diktátu sovětského Ruska. Přitom se ti Finové tenkrát naprosto...
více


7.4.2018 Jak dál a kdo co zavinil

Odpověď na první otázku je jednoduchá – to nikdo neví, jak dál. Vyskytují se pošetilé nápady, jako například že si prezident Zeman něco vymyslí. Určitě si něco vymyslí, ale bude to asi nějaká fantasmagorie, jako když měl nápad, že by měla sociální demokracie jít do Babišovy vlády a obsadit posty...
více