20.7.2018 | Svátek má Ilja


20.7.2018 Mrňousové do jeslí

Je to příjemné zjištění, že se podaří zabránit očividnému nesmyslu. Někde nějak vznikl nápad, že by mateřské školky měly povinně přijímat i dvouleté děti.
více


19.7.2018 Milý Giuseppe

Italský premiér Giuseppe Conte odpověděl otevřeným dopisem Andreji Babišovi na české odmítnutí rozebrat si část zásilky nelegálů, čerstvě vylovených ze Středozemního moře. Dopis končí výzvou „milému Adrejovi“, aby přijel do Říma a že si spolu o solidaritě popovídají.
více


18.7.2018 Další hlava padla

Ministr práce Petr Krčál rezignoval poté, co na něj praskly nesrovnalosti s bakalářskou prací. Andrej Babiš k tomu žertem poznamenal, aby nakonec byla sněmovna usnášeníschopná. Ve skutečnosti to zase tak velká legrace není.
více


17.7.2018 Dobrý začátek, ale čeho

Ne devadesát minut, ale dvě hodiny spolu v Helsinkách mluvili Vladimír Putin a Donald Trump. Schůzka byla svolaná narychlo. Než Putin do Helsinek jel, dal najevo, že nehodlá diskutovat o Krymu. Na obzoru se nevynořilo žádné téma, které by bylo tak naléhavé, aby byl summit nezbytný.
více


16.7.2018 Babišovo NE italskému premiérovi

Italský premiér Guiseppe Conte požádal státy Evropské unie, aby si rozebraly 450 migrantů čerstvě převzatých z dočasných plavidel. Bez otálení se ozval český premiér Andrej Babiš, vzkázal, že Česko nikoho nepřijme, a celý tento přístup k věci charakterizoval jako cestu do pekel.
více


14.7.2018 Je po bouři

Vláda dostala důvěru a vlny si lehají. Probírá se klukovská slovní přestřelka Babiš – Kalousek, pan učitel je měl oba vzít za ucho a vyvést ven, pikantní je to, že v danou chvíli by ten vyvádějící byl Tomio Okamura.
více


13.7.2018 Peklo na zemi

Peklem na zemi prý pohrozil Donald Trump v souvislosti se sumitem NATO, pokud členské státy od Nového roku 2019 nezvýší výdaje na obranu na dvě procenta HDP. Měl to prý sdělit prezidentům Ukrajiny a Gruzie, tedy nečlenům aliance.
více


12.7.2018 Tanec skřetů

Možná je poštípala moucha tse-tse, možná propadli nějakému davovému šílenství, rozhodně ale děje v poslanecké sněmovně pozorovateli nepřipadaly jako počínání příčetných lidí. Přitom všechno bylo jasné a mohlo to skončit před polednem.
více


11.7.2018 Faktor středy

Vypadá to dopředu upečeně, o překvapení nebyla zatím nouze, a další tedy nelze vyloučit. ANO se socialisty uzavřeli písemný pakt, který poněkud připomíná bezpečnostní jištění atomové bomby, kde musí dva lidé naráz otočit svým klíčem.
více


10.7.2018 Malá domů

Případ Taťány Malé je natolik bizarní, že glosátor má problém se jím vážně zabývat. To, že rezignovala, je potěšující potvrzení takových zásad, jako že teče voda s kopce a že po noci přijde den. S takovou kaňkou na kabátě nelze dělat ministra spravedlnosti. Nicméně celá věc vyvolala tolik rozruchu,...
více


9.7.2018 V přímém přenosu

Drama záchrany dvanácti dětí z jeskyně s nevyslovitelným a nezapamatovatelným jménem Tcham Luang Nang Non sleduje celý svět. Velmi si přeji, aby k doposud zachráněným čtyřem hochům přibyli další, až budete číst tyto řádky.
více


7.7.2018 Je to prosté?

Je to jako z detektivky se Sherlockem Holmesem v hlavní roli. Opět je zde scéna v oblasti Salisbury, opět pár, tentokrát somrák a somračka, nikoli tedy double agent a ženský přívažek.
více


6.7.2018 Směrnice o copyrightu neprošla

Evropský parlament neschválil pravidla o autorských právech na internetu. Jedno je jisté, píšeme rok 2018 a technologie šly daleko za hranice čehokoli, co bylo v představivosti autorů současných zákonů. .
více


5.7.2018 Sváteční rozjímání

Sluší se o svátcích zachovat vlídnou tvář a nehodlám činit jinak. Čtvrtek až neděle, převeliké veselí zmocní se lidu českého, moravského i slezského!
více


4.7.2018 Trpké žertování

Andrej Babiš už předvídá, že Itálie a Řecko zavřou hranice. Tak daleko ještě nejsme, nicméně se věci přece jenom mění. Itálie poskytne libyjské pobřežní stráži dvanáct dalších hlídkových člunů, i to je důležitý krok. Pocity jsou z toho smíšené.
více


3.7.2018 Hrozba, nebo užiteční idioti

Sociální demokraté spolkli slinu naplivanou jim do obličeje, smířili se s podrazem v kauze Poche a hledají nového ministra zahraničí. Na prvním místě z kandidátů je obvykle citován Jan Kohout. Rezortu šéfoval už za Fischera a Rusnoka a zná OSN i Brusel.
více


2.7.2018 Úspěch nebo fiasko

Když je politik přichycen při lži, mluví o nedorozumění. Když někdo řekne Ječná ulice a je to Žitná, jde o nedorozumění. Když Merkelová prohlásí, že její plán na relokaci uprchlíků podporuje čtrnáct zemí včetně visegrádské čtyřky, je to obyčejná lež.
více


30.6.2018 Jako králík z klobouku

Jak se zdá, nikomu to nevadí: Andrej Babiš podrazil svého koaličního partnera sociální demokracii v kauze Pocheho nominace. Jeho kouzelnický trik s dvojí vládní nominací patří do varieté a ne do demokratického státu. Libo ministr? Nelibo? Nevadí, sáhnu do klobouku a ejhle, je tu jiný.
více


29.6.2018 Klopotná je cesta k vládě

Cesta k vládě se pomaličku překlápí do grotesky. Logika napovídá, že ve věci ministra zahraničí buď lhal Andrej Babiš, anebo prezident Miloš Zeman porušil ústavu. Není ovšem vyloučeno, že pravdivé jsou obě možnosti.
více


28.6.2018 Otázka za otázkou

Jako duch Hamletova otce bude se zavržený ministr neministr Poche potulovat po chodbách Černínského paláce, sídla ministerstva zahraničí. Nebude brát žádný plat, nicméně budou mu vyhrazeny jakési blíže neurčené funkce. Nikdo také neví, s jakým seznamem ministrů přicházel opětovně jmenovaný premiér...
více


27.6.2018 Na scénu se vrací dočasnost

V těchto dnech si připomínáme padesáté výročí událostí, které vyvrcholily vpádem pěti armád do Československa, přičemž ta sovětská se v něm dočasně usídlila. Tehdy se říkalo, že jednotka dočasnosti je jeden furt.
více


26.6.2018 Vláda bude, nebo nebude

Andrej Babiš předal prezidentu Zemanovi návrh na sestavení vlády a ve středu má být vláda jmenována. Zdálo by se, že je všechno v pořádku a že věci plynou tak, jak plynouti mají. Skutečnost je taková, že – pokud se máme držet příměru plynutí – kolébku s dítětem postrčil do proudu Babiš.
více


25.6.2018 Hra na kuře

Čtu o jedné hodně pitomé hře. To se domluví dva magoři. Nasednou do automobilů a rozjedou se proti sobě. Kdo z těch dvou šlápne první na brzdu, ten je kuře. Nezáleží na tom, zda skutečně jsou na světě takoví magoři anebo zda jde o městskou legendu, jisté je, že současná politická situace tuhle hru...
více


23.6.2018 Výprask od voličů, výprask od Zemana

Hamáčkova sociální demokracie si zvyká na roli otloukánka, kterou je zřejmě odhodlána hrát až do úplného zničení. Putování Miroslava Pocheho do Lán, kde měl vysvětlit své postoje a získat poté absolutorium k výkonu funkce ministra zahraničních věcí, skončilo tak potupným výpraskem, jaký v naší...
více


22.6.2018 V4 se staví na zadní

Premiér Andrej Babiš změnil někdy kolem čtvrtečního poledne svůj názor a zatímco ráno byl odhodlaný samozřejmě jet na nedělní migrační minisummit do Bruselu, odpoledne oznámil solidaritu s ostatními třemi státy Visegrádské skupiny.
více


21.6.2018 Merkelová zavrtěla psem

Ani válka s Albánií by nemohla tandemu Babiš - Zeman prospět víc, než výrok německé kancléřky o tom, že pro poválečné vyhnání Němců nebyl ani politický, ani morální důvod. Výrok se samozřejmě netýká jenom Čechů a Slováků, Němců bylo po válce vyhnáno celkem dvanáct miliónů i z dalších zemí, nicméně...
více


20.6.2018 Ponižování trvá

Andrej Babiš rokoval s Janem Hamáčkem a Vojtěchem Filipem o chystané vládě. Na stole je takzvaný problém Poche. Jednání nikam nedospělo a během dne jen problesklo pár zvěstí, že by snad měl toho ministra zahraničí dělat někdo jiný, třeba jako vedlejšák sám Babiš, anebo Zaorálek, který se už v...
více


19.6.2018 Až na dno ponížení

Jan Hamáček nyní sází vše na to, že až se Miloš Zeman potká s Miroslavem Pochem, vše se vyjasní. Možnosti jsou dvě. Buď je Jan Hamáček naprosto mimo a mentálně je na úrovní třetí obecné, když věří, že Zeman racionálně uvažuje a opravdu si myslí, že Miroslav Poche v roli ministra zahraničí otevře...
více


18.6.2018 Osudová hodina ČSSD

Možná udělal Jan Hamáček chybu, když nominoval na post ministra zahraničí Miroslava Pocheho. Má pověst šíbra v pražské organizaci strany, a ta má pověst tu nejhorší možnou, a je kladen na roveň Karlu Březinovi a tady se o pověsti snad už ani nedá mluvit.
více


16.6.2018 Šedesát na čtyřicet

Zhruba šedesát na čtyřicet dopadlo vnitrostranické referendum – při šedesátiprocentní účasti. Je to dost prostoru k interpretacím, nicméně celkový výsledek je jasný, Jan Hamáček má dostatečné oprávnění k tomu, aby se zúčastnil koaliční vlády s ANO, navzdory sjezdovému usnesení.
více


15.6.2018 Plameny nad Hradem

Zatímco poslední sociální demokraté vkládají svoje lístky s ANO a NE do uren, aby stvrdili to, co jejich momentální šéf Jan Hamáček dohodl s Milošem Zemanem a Andrejem Babišem, na Pražském hradě se odehrála epochální událost. Miloš Zeman, za asistence svého kancléře Mynářem, parlamentně...
více


14.6.2018 Neslavné výročí

Před pěti lety došlo k policejnímu ataku na Úřad vlády. Ten měl za následek pád Nečasovy vlády, v důsledku toho i úpadek důvěry veřejnosti nejen v Občanskou demokratickou stranu ale v politické strany vůbec a nahoru šly strany protestní.
více


13.6.2018 Referendum skoro upečené

Výsledek budeme znát oficiálně v pátek, jasný už je dnes, členové strany rozhodli poměrem 6:4, aby sociální demokracie šla do vlády. Václav Klaus to pojmenoval trefně: hnutí ANO je entita bez tvaru a názoru. Teď je nucena se stáčet doleva.
více


12.6.2018 Summit Kim – Trump

Samo o sobě je to setkání neuvěřitelné. Svědčí o tom, jak neuvěřitelné má pravomoci prezident Spojených států. O pravomocích Kima III. nemá smysl ani uvažovat, to je prostě absolutní moc.
více


11.6.2018 Tma iluzí

V dnes uvedeném vydání týdeníku Spiegel připouští Angela Merkelová, že kvóty byly chyba. Její prohlášení je u nás přijímáno s uspokojením, protože kvóty neprosazovala žádná relevantní politická síla.
více


9.6.2018 Jak je to s těmi radary?

Od okamžiku, kdy se přešlo od válčení kamenem a klackem k vyšším stupňům výzbroje, začaly tahanice o dodavatele a s nimi nastoupila korupce. Nicméně i tyto nejasnosti by měly mít nějakou úroveň. Zdá se však, že se kolem radarů pro naši armádu děje cosi, co obvyklou míru převyšuje.
více