24.9.2018 | Svátek má Jaromír


24.9.2018 Petříček jako Pavlíček

Pan Chvojka vyřídil panu Hamáčkovi, že Zeman nebude dělat potíže s panem Petříčkem. To je nejvýznamnější politická zpráva posledních několika dnů. Kdo je to Chvojka? A kdo je pan Petříček, zeptá se občan. Hamáček, to je ten pán, který je ministrem vnitra a zahraničí a předseda strany, která se...
více


22.9.2018 Šojdrová na pouti za sirotky

Europoslankyně Michaela Šojdrová se v pátek odpoledne setkala s premiérem Andrejem Babišem a jednala s ním o svém projektu přijmout padesát syrských bezprizorných dětí, které jsou v řeckých táborech. Výsledky schůzky jsou poněkud vágní a lze je různě interpretovat.
více


21.9.2018 Po summitu

Kdo by chtěl důkaz pro tezi, že fotografie lže mnohem hůř než slovo, ať se podívá na web ČTK. Tam je fotka Andreje Babiše s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Pořízeno na summitu v Salzburgu a vypadá to, jako kdyby oba pánové vstoupili do registrovaného partnerství, ne-li rovnou do...
více


20.9.2018 Doma i v cizině

O brexitu a migraci jednali v Salzburgu šéfové vlád a států Evropské unie. Co tyto řádky píšu, výsledky známé nejsou, takže si mohu jenom tipnout, že valné nebudou. Šéf Evropské rady Donald Tusk chce jaksi uklidnit vody a dosáhnout shody mezi členskými zeměmi. Je to úkol těžký, ne-li rovnou...
více


19.9.2018 Poche do Bruselu

Překvapivý krok sociálních demokratů posvětil premiér Andrej Babiš. Akceptoval nominaci Tomáše Petříčka na post ministra zahraničí. Miroslav Poche splnil podle něho svoji misi, a může se tudíž vrátit do Bruselu.
více


18.9.2018 Sirotci na scéně

Na českou politickou scénu vtrhla kohorta padesáti syrských sirotků. S nápadem přišla europoslankyně za lidovce Michaela Šojdrová. Nápad to byl racionálně podložený – proč se máme nechat (jakožto Česko) okopávat kvůli nedostatku solidarity.
více


17.9.2018 Orbán před koncilem bruselským

Výsledek byl jasný od okamžiku, kdy reportem o stavu Maďarska byla pověřena Judith Sargentini. Ve svém projevu mimo jiné odsoudila Maďarsko za to, že vzdoruje hodnotám „které všichni sdílíme“. Háček je v tom, že Judith Sargentini sdílí naprosto extrémní názory.
více


15.9.2018 Neviditelnost Pirátů

Na Ostravsku se objevil omamný prášek, který už způsobil jedno úmrtí. Policie prostřednictvím médií varuje, že droga může mít smrtící účinky zejména ve spojení s alkoholem – právě tato kombinace byla příčinou onoho jednoho úmrtí.
více


14.9.2018 Neprincipiální princip

Není pravda, že nemáme ministra zahraničí, máme hned tři: Hamáčka, který zaskakuje za Pocheho, který se jím nestane, Zemana a především Andreje Babiše, který to stíhá všechno. Někdy ale nemůže být všude, a tak se stalo, že europoslanci za ANO hlasovali pro to, aby šlo Maďarsko na hanbu. Jako kdyby...
více


13.9.2018 Zeman poprvé prohrál

V Kremlu jsou zklamaní, z Leninova řádu hned tak něco nebude, Miloš Zeman zahájil ofenzívu a narazil na tvrdou vodu. To on svolal schůzku vrcholových politiků s výjimkou osobního ne-přítele, takto druhého nejvyššího ústavního činitele, předsedy senátu Štěcha.
více


12.9.2018 Víc za míň

Více peněz za méně… ne práce, ale času v práci stráveném. Navrhují to odbory, které v úterý konferovaly v Praze. Mzdy by měly stoupnout o osm až devět procent, pracovní den aby se zkrátil o půl hodiny a dovolená se prodloužila na pět týdnů. Stále trvající konjunktura staví tyto požadavky do...
více


11.9.2018 Piráti na to jdou zostra

Ovládá Andrej Babiš nadále Agrofert a těží z něho? Piráti se domnívají, že ano, a zvažují trestní oznámení. Spolu s nimi nastoupili do ofenzívy lidovci a prostřednictvím poslance Tomáše Zdechovského se věcí začalo zabývat vedení evropského výboru pro rozpočtovou kontrolu.
více


10.9.2018 Švédské nerozhodnuto

Podle předběžných výsledků švédských parlamentních voleb nepřevážil ani středolevý blok, ani středopravicová aliance. Obě formace mají přibližně po 40 procentech hlasů. Nicméně je zřejmé, že sociální demokracie i ve Švédsku ztrácí svoji určující roli nad vývojem země.
více


8.9.2018 Indický prezident Kóvind v Praze

Indie je po Číně zřejmě nejslibnější mocnost ze skupiny BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika). Její prezident Kóvind je na státní návštěvě, přijal ho prezident Zeman a bude jednat s dalšími předáky. Naše obchodní výměna zatím není nijak slavná, nedosahuje ani jednoho procenta našeho...
více


7.9.2018 Thriller jménem Paroubek

Je to asi ta nejkurióznější předvolební kampaň, jaké jsme byli svědky (oběťmi) za uplynulých třicet let. Jiří Paroubek, charakterizovaný jako buldozér české politiky, podporovaný bratrstvem od kolotočů (na pana Kočku mi nesahejte), rozvinul kampaň ve stylu Manželství Roseových. Scénář ke kampani...
více


6.9.2018 I to si nechají líbit

Hospodářský výbor odmítl zrušit karenční dobu, jak si to přála ČSSD. Jde o tři dny nemoci, nemocenská se proplácí až po uplynutí této třídenní karenční doby. ČSSD si zrušení vložila mezi podmínky svého vstupu do Babišovy vlády.
více


5.9.2018 Pražané rozhodnou o zamini

Měsíc před volbami přinášejí průzkumy aspoň orientační přehled o rozložení voličských preferencí. Už minulý týden se proslýchalo, že sociální demokracii čeká propad na tři procenta, volební model agentury Kantar TNS ale uvádí číslo dva a půl procenta.
více


4.9.2018 Politiko, ze školy raus!

První den školy proběhl příjemně a klidně s jedinou výjimkou, kdy ve škole T.G. Masaryka přivítala prezidenta Miloše Zemana jedna žena slovy „Fuj, táhni“ a další hrdinové se přizdobili červenými trenýrkami.
více


3.9.2018 Hra na zbabělce

Andrej Babiš se v televizi vyjádřil o Miroslavovi Pochem, že na ministerstvu zahraničí působí negativně. K tomu dodejme, že zahraniční agendu viditelně vede Babiš sám.
více


1.9.2018 Rozhodli jsme se odložit to

Na výzvu Miroslava Pocheho, aby mu sociální demokracie konečně řekla rozhodné slovo stran jeho nominace na ministra zahraničních věcí, odpověděl Jan Hamáček v pátek ráno, že na Pocheho nominaci trvá, a odpoledne rázně a jednoznačně prohlásil, že věc není tak žhavá, aby nepočkala po volbách.
více


31.8.2018 Poche: co se mnou bude

Europoslanec Miroslav Poche vyzývá předsednictvo ČSSD, aby rozhodlo o nominaci ministra zahraničí. Ať ho prý potvrdí, anebo jmenuje někoho jiného. Předseda socialistů Jan Hamáček se kasal, že problém vyřeší do konce prázdnin. Má tedy poslední den na to, aby slib splnil.
více


30.8.2018 Zeman podpořil angažmá v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman v projevu před velvyslanci prohlásil, že mise NATO v Afghánistánu je v hlubokém národním zájmu České republiky. Je velmi důležité, že podpora pochází právě od něho.
více


29.8.2018 Babiš na cestách

Jak už to ani jinak býti nemůže, mise Andreje Babiše do Itálie a na Maltu se okamžitě stala předmětem posměchu. Jde o populistické gesto načasované před volbami na efekt, nikoli k užitku. Nicméně jeden fakt zůstává nepopíratelným faktem, že Andrej Babiš je schopen do té Itálie a na Maltu jet a...
více


28.8.2018 Babiš před velvyslanci

Diplomacie nebylo nikdy snadné řemeslo, přičemž český diplomat to má dnes těžší než kdy jindy. Kdopak je jeho šéf? Ministrem zahraničí je ministr vnitra, pročež linii rejsuje premiér podle pokynů prezidenta republiky, který do toho nemá co mluvit, protože jeho ústavou daná role je reprezentativní.
více


27.8.2018 Kdo ministrem zahraničí

V době extrémně horké – teplotně horké – okurkové sezóny se veřejnost asi moc o politiku nestarala, nicméně teď přišlo ochlazení, ba i zapršelo, prázdniny končí.
více


25.8.2018 Špatným směrem

Aféra premiéra Petra Nečase s úřednicí měla osudné důsledky pro něho samého a lodici ODS zasadila torpédo pod čarou ponoru. V horkém létě se do popředí chudého zpravodajství dostaly zvěsti o další aféře, tentokrát jde o Jiřího Paroubka a jeho manželku Petru.
více


24.8.2018 Pevnost parlament

Naposledy se otázka bezpečnosti parlamentu dostala do popředí, když se hlasovalo o důvěře vlády a navzdory všem zákonům se demonstrace konala přímo před vchodem. K tomu dlužno podotknout, že rozum tehdy zvítězil nad literou zákona a policie proti demonstrujícím nezasáhla. Ohlasy na násilný zásah by...
více


23.8.2018 Platová exhibice ve sněmovně

Ondřej Neff
Před volbami se můžeme dočkat více exhibicionistických taškařic podobných té, jaká se odehrála ve středu, kdy dolní sněmovna projednávala a neprojednávala vládní návrh zákona o platech ústavních činitelů.
více


22.8.2018 Oslavy s hvízdáním

V protibabišovskou demonstraci se proměnila pietní slavnost připomínající události před padesáti lety u budovy Českého rozhlasu. Premiér Babiš jistě věděl, do čeho jde, když se slavnosti zúčastnil.
více


21.8.2018 Dvě reformy, Dubček a Gorbačov

Jednadvacátý srpen vám jistě už leze ušima a nosními dírkami, a nebudu tedy příliš obtěžovat, nicméně asi bych byl jako Zeman, kdybych se o tématu nezmínil, a to opravdu být nechci.
více


20.8.2018 Tichý smích

Zdá se, že janovská tragédie je prst píšící na stěnu chrámu varovné poselství. Není to tak, že se stalo něco kdesi na druhém konci světa. Stalo se to teď v našem světě a vede to ke znepokojivým otázkám. Firma provozující italské autostrády odmítá vzít odpovědnost a to je námět ke komentářům...
více


18.8.2018 Dohoda Německa se Španělskem a Řeckem

Dohoda se týká migrantů, kteří před příchodem do Německa požádali o azyl v jiné unijní zemi. Dohoda je jistě lepší než nedohoda a jako taková bude pravděpodobně dobře přijata, přinejmenším v Německu. Pro Merkelovou je do dobrá čárka a že ji má zapotřebí v době, kdy její popularita zvolna propadá....
více


17.8.2018 Za masovost, za svobodu tisku

Našinec má z toho všeho pocit zvaný déja vu, tedy česky – tohle jsem už viděl. Tři sta padesát deníků otiskne stejný text na obranu svobody slova. Známe to od nás – soudruh Brežněv spustil stavidla výřečnosti a všechny deníky v celé říši musely text otisknout v plném znění.
více


16.8.2018 Kauza plasty

Unie tlačí na celoevropský zákaz jednorázových plastových výrobků Ano, toto úsilí spadá do okruhu preferencí Bruselu, což jsou otázky lidskoprávní a enviromentalistické, kdežto zvýšení efektivity jde mimo hlavní směr zájmu a zdá se dokonce, že je ideologicky nežádoucí. Což ovšem neznamená, že...
více


15.8.2018 Bakala a policie

Poslanecká komise pro vyšetření případu OKD jednomyslně rozhodla, že nechá Zdeňka Bakalu přivést k výpovědi policií. Bakala, trvale usazený ve Švýcarsku, vzkázal komisi, že není nezávislá a že svědčit nepůjde. Tak tedy policie.
více


14.8.2018 Proč jsme v Afghánistánu

Tragická smrt našich tří vojáků i následné prohlášení, že v Afghánistánu pachatele nalezneme, usvědčíme a o trest se postaráme, vzbudily veřejnou debatu. Bylo by nenormální, kdyby nevyvolaly.
více