20.10.2017 | Svátek má Vendelín


20.10.2017 Dnes k volbám

Předvolební kolotoč skončil, začíná kolotoč volební. Ve dvě odpoledne se otevřou volební místnosti. Poslední velký duel se odehrál v TV Nova mezi Andrejem Babišem a Lubomírem Zaorálkem. Šlo tam o to, kdo víc lže a kdo má víc másla na hlavě. Poté si oba pánové potřásli rukama a smáli se do...
více


19.10.2017 Prozření Lubomíra Zaorálka

V rozhovoru s Novinkami prohlásil Lubomír Zaorálek, že za úhlavního nepřítele nepokládá Babiše, nýbrž Okamuru. To je prozření vpravdě státnické, nicméně dva dny před volbami je jaksi na dvě věci.
více


18.10.2017 Nudná kampaň

Politologové si stěžují, že je předvolební kampaň nudná. Těžko soudit, co by se mělo stát, aby jim připadala zábavná a dramatická: jeden z vedoucích protagonistů je nohou v kriminále a pokouší se tam nahnat jiné protagonisty a do toho vjíždějí piráti s autobusem pomalovaným kriminálníky, jimž...
více


17.10.2017 Nad putnou lithia

V pondělí večer to vypadá, že poslanci budou sedět nad putnou lithia až do voleb a po celou tu dobu na sebe budou házet špínu. Jsme už u komunistických fízlů a kriminálníků, to je Andrej Babiš v pojetí Miroslava Kalouska.
více


16.10.2017 Překvapení se nekonalo

Překvapení se nekonalo, překvapení teprve přijdou. Podle očekávání vyhráli v rakouských parlamentních volbách lidovci vedení Sebastianem Kurzem a jako druzí se za nimi zařadili Svobodní. S těsným deficitem zůstali za nimi na třetím místě sociální demokraté současného premiéra Christiana Sterna.
více


14.10.2017 Ani skývu chleba

Ani skývu chleba, ani hlt vody, vyzval před – skoro – padesáti lety spisovatel Jan Drda český lid. Bylo to v srpnu 1968 a týkalo se to postoje vůči ruským okupantům. Se současností to nemá žádnou souvislost až na to, že se vzpomínka jaksi sama dere na povrch.
více


13.10.2017 Protest a nic víc

Senát se oficiálně a se vší vážností ohradil proti svévolnému výkladu české zahraniční politiky ze strany prezidenta Miloše Zemana. Ten si osvojil nikým neudělené právo prosazovat vlastní názory diktované zájmy Ruska, navzdory jasně formulované pozici České republiky. Je dobře, že jak vláda jako...
více


12.10.2017 Čunek opět jako zlý muž

Proti adopci dětí homosexuálními páry se vyslovil zlínský hejtman a senátor Jiří Čunek. Lidovci mají podle něho zastávat konzervativní názory. Osvědčil tedy opět svoji věrnost principům, které donedávna tvořily ideovou kostru toho, čemu říkáme západní civilizace.
více


11.10.2017 Majitel státu

Za své vystoupení před Parlamentním shromážděním Rady Evropy si Miloš Zeman možná vyslouží podrbání za ušima od Vladimíra Putina, až se k němu přijede lísat do Soči. Jak se jeho mandát schyluje ke konci, vrší politické nehoráznosti.
více


10.10.2017 Babiš obviněn

Policie předala obvinění Andreji Babišovi ve věci dotačního podvodu kolem Čapího hnízda. Babiš se brání prostředky práva – co víc k tomu dodat? Vše už bylo řečeno. Vliv na předvolební atmosféru je zřejmý, Babišovu hnutí klesají preference. Bezprostřední efekt vidíme v nárůstu preferencí protestních...
více


9.10.2017 My a lithium

Sociální demokrati měli opravdu hodně smůly, že jim dva týdny před volbami zůstal Černý Petr těžby lithia v ruce. Těžko budou vysvětlovat, že nechtěli zašantročit národní bohatství za nějaký ten obolus. Mohou se jen modlit ke svatému Antoníčkovi, aby kauza zapadla do bažin obecného nezájmu. Mají...
více


7.10.2017 Máslo na hlavě. Ale čí?

Z ceny másla se stává politikum a to je jednak dobře, jednak je to nevyhnutelné. Koho by nenaštvalo máslo za šest, neřkuli sedm pětek. Věřili jsme, že když je něčeho málo a je to drahé, tak to někdo začne vyrábět a je toho najednou víc a stojí to míň.
více


6.10.2017 Škodovka do Německa

Volkswagen se podle všeho chystá převést část výroby Škodovky do Německa. Zdůvodnění: značka čerpá z německých technologií a využívá nižších nákladů na mzdy. Pepíčka z Ouholiček by možná napadla stupidní otázka, proč tedy Volkswagen českým škodovákům nezvedne platy? Tím by nastala spravedlnost a...
více


5.10.2017 V Barceloně za Prahu

Je to parafráze někdejšího hesla levice, když podporovala republikány v občanské válce proti Francovi. Parafráze sedí jen docela malinko, ale aspoň trochu ano.
více


4.10.2017 Babiš mluví o opozici

V posledním rozhovoru s novinami nevyloučil Andrej Babiš, že jeho ANO zůstane v opozici. To není myšlenka zcela nová, nicméně poslední čísla ukazují, že popularita ANO klesá. Nicméně jasně řekl, že z politiky odejít nehodlá.
více


3.10.2017 Zaorálek ke Španělsku

Velmi rozumně vyhlásil český ministr zahraničí neutrální postoj k událostem ve Španělsku, kde vláda silou zabránila konání soudně zakázaného referenda o nezávislosti Katalánska. Neutralita je zcela na místě. Je to příklad problému, ve kterém mají obě strany pravdu.
více


2.10.2017 Chovanec si šolichá Zemana

Po volbách se může stát cokoli a nikdo si nemůže být jistý ničím. To dobře ví ministr vnitra Milan Chovanec. Ten v tom umí chodit, tento účastník Lánského puče, který včas zařadil zpátečku a zasunul se do řady a v posledku se snažil na sebe upozornit bojovými pokřiky, u nás naposledy slýchanými v...
více


30.9.2017 Kde je hranice

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na svém webu hodnotil evropský postoj k našemu tuzemskému rumu a přirovnal ho k protektorátním poměrům. Říše se rozhodne, že se u nás nebude pít tuzemák, napsal doslova.
více


28.9.2017 Úkol pro Václava

Slavíme svátek státnosti. Svátků není nikdy dost a je dobře, že jsou, zvlášť když to tak pěkně vyjde k sobotě a neděli. Svatý Václav je ke slavení velmi dobře vhodný, jelikož je to národní patron a ochrana a k němu se uchylujeme, když je nejhůř. Problém je v tom, že nejhůř je furt a to aby se svatý...
více


27.9.2017 Rozčapený Chovanec

Milan Chovanec se potkal s Milošem Zemanem a podle všeho byla aféra Čapího hnízda předmětem hovoru. Nedalo se čekat, že se dozvíme, k čemu pánové dospěli, moucha na stropě přilepená nevydala komuniké.
více


26.9.2017 Vláda schválila volební rozpočet

Všichni dostanou přidáno, a to tak že co nejdřív, hlavně aby se na to nezapomnělo do 12. října, to je poselství tvůrci aktuálního rozpočtu. Má to v sobě přídech komiky, protože jsou pod ním podepsáni i dva nesmiřitelní rivalové, socdem a anonisté.
více


25.9.2017 Mutti zvítězila… ale vyhrála?

Není divu, že křesťanští demokraté personifikovaní Angelou Merkel vyhráli. Odhaduje se, že to byla volba na jistotu, na pokračování úspěšného kurzu – Německu se daří velmi dobře, ekonomika šlape (vidíme to u nás) a rozpočet je v přebytku. Za takového stavu nemají sociální demokraté moc co...
více


23.9.2017 Jinak je život, jinak film

Ve filmu je to jednoduché: agent v přestrojení se vmísí mezi padouchy a minutu před vyvrcholením padoušství znemožní. Život není žádné cinema. V životě je to tak, že policie je trestána za to, že koná. Obhajoba nejednoho mediálně známého případu se nezabývá podstatou věci, zločinem samým. Staví na...
více


22.9.2017 Kafka by se musel smát

Oblíbená vize – přiletí Marťan a je mu vysvětlováno, co se na světě děje. Vztahy mezi Ruskem a Amerikou jsou od Trumpova nástupu na nejnižším bodu od studené války, možná na úrovni jejích nejtvrdších údobí.
více


21.9.2017 Opevněné náměstí

Staroměstské náměstí v Praze je od nynějška opevněné. Jistě budou opevněna i další náměstí v dalších městech, v Brně, v Ostravě, v Plzni. Struktura lidských obydlí se mění podle podmínek, přičemž bezpečnost je jedna ze základních potřeb každého živoucího tvora.
více


20.9.2017 Trump v OSN

Projev amerického prezidenta bude rozebírán ze všech stran a ve změti aktivistických přístupů bude těžké se dobrat nějakého nezaujatého závěru. To, že je to těžké, neznamená, že je to nemožné, a lze se o to aspoň pokusit.
více


19.9.2017 Je to smrt jednoho řemesla

Máme tu další oběť internetu, taxikářské řemeslo. Hněv taxikářů, a zdaleka to nejsou jen ti pražští, je pochopitelný. Chtěli od nich, aby se naučili místopis každé uličky v Hodkovičkách (který Pražák ví, kde jsou Hodkovičky - ledaže by tam bydlel) nebo v Žabovřeskách (dtto pro Brno), aby si...
více


18.9.2017 Opravdu všichni dostanou přidáno?

Před volbami není nic, co by politici nedokázali slíbit a voliči mají krátkou paměť, takže si nevzpomenou na někdejší Špidlův slogan, že zdroje jsou a pak, když bylo po všem, přišly výmluvy na to, že sliby byly mimo ekonomickou realitu.
více


16.9.2017 Drzé čelo

Říkali Čechové, že je drzé čelo lepší než poplužní dvůr. Málokdo z nás ví, že takový dvůr byl ten, kde na majitele makali nevolníci a on neplatil daně. Drzé čelo je tedy dle úsloví ještě lepší a Martě Semelové umožnilo vstup na debatu o budoucnosti českého školství v Knihovně Václava Havla, kam ji...
více


15.9.2017 Koalice úspěšných

Prezident Miloš Zeman prohlašuje, že nehodlá ovlivňovat volby. Má to stejnou hodnotu, jako když tvrdí, že svými spanilými jízdami po Česku nevede předvolební kampaň.
více


14.9.2017 Juncker: Zpráva o stavu komise

Zprávu o stavu unie přednesl Jean-Claude Juncke před poslanci evropského parlamentu. Byl to projev ve své podstatě umírněný, otevřený ve všech azimutech, řečeno slovy generála de Gaulla. Vycházel z mírného uspokojení ze všeho podstatného, co se na kontinentu děje.
více


13.9.2017 Steinmeier u Zemana

Letem světem proběhla návštěva německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera v Praze, u prezidenta Miloše Zemana. Byla to podle všeho návštěva čistě zdvořilostní, vyplynuly z ní ale dosti výrazné rozpory. Tentokrát ovšem nešlo o Zemanovu svéhlavost, tentokrát reflektoval ve většině případů vládní...
více


12.9.2017 Učitelé dostanou přidáno

Šlo to rychle. Hudrování v Betlémské kapli, uplyne týden a učitelům zvednou platy o patnáct procent a ostatním zaměstnancům o deset. Všimněme si, že oficiální oznámení zní, že se koalice dohodla. Před volbami si každý chce přivlastnit kus té zásluhy.
více


11.9.2017 Klausova výzva

Na internetové televizi XTV se potkali Václav Klaus s Petrem Robejškem. Bývalý prezident se předvolebního klání aktivně účastní, ovšem v Německu, kde podporuje Alternativu. Nicméně i tento rozhovor s Robejškem měl odezvu na naší scéně.
více


9.9.2017 Ne íránskému jadernému programu

Nadále bude platit sedmnáct let starý zákon, zapovídající dodávky technologií pro íránský jaderný program. Írán je dnes vnímán jako vůbec největší bezpečnostní hrozba v globálním měřítku.
více


8.9.2017 Fantastický scénář

Policisté se budou moci na Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka vrhnout už v pondělí. Sněmovna jim pošle své usnesení v pátek, čili bude to vzácný případ, kdy se nevyužije plné lhůty prodlévání stanovené zákonem a vyšetřování může začít naplno.
více