15.8.2018 | Svátek má Hana


15.8.2018 Bakala a policie

Poslanecká komise pro vyšetření případu OKD jednomyslně rozhodla, že nechá Zdeňka Bakalu přivést k výpovědi policií. Bakala, trvale usazený ve Švýcarsku, vzkázal komisi, že není nezávislá a že svědčit nepůjde. Tak tedy policie.
více


14.8.2018 Proč jsme v Afghánistánu

Tragická smrt našich tří vojáků i následné prohlášení, že v Afghánistánu pachatele nalezneme, usvědčíme a o trest se postaráme, vzbudily veřejnou debatu. Bylo by nenormální, kdyby nevyvolaly.
více


13.8.2018 Let ke Slunci

Raketa se sondou NASA Parker Solar Probe zamířila ke Slunci. Má za úkol především zjistit, jak je možné, že okolní atmosféra naší životadárné hvězdy je teplejší než sám její povrch.
více


11.8.2018 Přijdou pokrokáři?

V sobotu projde centrem Prahy průvod Prague Pride. Nějak letos postrádám houfec horliuvých politiků, kteří by se chtěli na veselici přiživit. Možná přijdou, nicméně dříve se horlivě hlásili už kupředu, aby každý viděl, jak jsou pokrokoví.
více


10.8.2018 Úspěch české diplomacie

Dvojjediný ministr, momentálně tedy ministr zahraničí Jan Hamáček slavnostně oznámil, že se české diplomacii podařilo vyjednat v Sýrii propuštění dvou německých humanitárních pracovníků. Je to bezesporu velký úspěch. Je to náš příspěvek ke společnému úsilí a pokud by někdo hledal příklad...
více


9.8.2018 Česko jako země českého národa

Profesor Aleš Gerloch kandiduje do senátu a se svými záměry seznamuje veřejnost. Pokud se stane senátorem, chce se zasazovat o změny Ústavy. Například v tom smyslu, že by v ní mělo Česko být definované jako země českého národa.
více


8.8.2018 Velký autoskok

Šéf Tesly Elon Musk nabídl na Twitteru převzetí automobilky, ta je ztrátová a on sám v ní vlastní jen pětinu. Cena firmy se odhaduje na 1,6 bilionu korun (72 miliard dolarů). Je to jen malá perlička, zpestřující krutě okurkovou sezónu.
více


7.8.2018 Stát a H-System

Premiér Andrej Babiš se ozval z dovolené v souvislosti s nápadem, že by měl stát odškodnit lidi podvedené H-Systemem. Jeho vzkaz zapadá do vášnivé debaty vyvolané rozsudkem Nejvyššího soudu, že by se mělo 60 rodin do konce měsíce vystěhovat z bytů, které si na základě pofidérního souhlasu dostavěli...
více


6.8.2018 Smutek a hrdost

K seznamu padlých hrdinů přibyla tři další jména, Karel Beneš, Martin Marcin a Patrik Štěpánek. Padli při výkonu služby při sebevražedném útoku v Afghánistánu. Kontingent české armády tady plní svoje spojenecké závazky, jako je plní v Iráku, v Mali a v Pobaltí, abych jmenoval aspoň některé...
více


4.8.2018 Papež a trest smrti

Papež František, a někdo charakterizuje tohoto pontifika slovy komunistický imám, zásadně pozměnil stanovisko katolické církve k trestu smrti.
více


3.8.2018 Je horko a bude hůř

Sedmadvacet v jedenáct večer, to je na naše poměry ve vsi Zvole docela síla. Valí se na nás klimatická změna?
více


2.8.2018 Zahalovat, či nezahalovat?

Dánové začínají pokutovat zakuklence se zvláštním přihlédnutím k burkám. Je to země, která vůči migraci také přitvrdila, a je tedy možné i tento poslední akt vnímat jako krok k realizaci jediného rozumného řešení, totiž navracení migrantů do té země, odkud se nalodili, tedy do Maroka, Alžírska,...
více


1.8.2018 Selhání české justice

O selhávání české justice pochybuje málokdo, ovšem ta otázka se vysunula do popředí pozornosti poté, kdy si prezident Zeman povolal předsedu Nejvyššího soudu Pavla Šámala a předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského.
více


31.7.2018 Za občany občanštější

O Koncepci občanského vzdělávání v České republice jsem se dočetl na Novinkách v komentáři Václava Klause ml. Autor ho vnímá jako dílo neomarxistických aktivistů, kteří pomalu, ale jistě prostupují strukturami veřejné správy a snaží se společnost uchopit mocensky a ideologicky.
více


30.7.2018 Dvě výročí

O víkendu jsme vzpomněli dvou výročí. Před šedesáti lety Američané založili agenturu NASA a před padesáti lety Dubček jednal v Čierné nad Tisou s Brežněvem. Obě události měly dopad i na náš osud.
více


28.7.2018 Metnarovi to prošlo

Ministr obrany Lubomír Metnar nebude rezignovat kvůli diplomové práci. Diplomgate zatím končí, mimo jiné i proto, že se diplomka Andreje Babiše ztratila. Mohla by sice zasednout parlamentní komise a začít řešit ztrátu třídní knihy, zatím ale se o tom nemluví.
více


27.7.2018 Biggles od velbloudích dronů

Omlouvám se pánům z elektrotechnické fakulty, jejich autonomní dron určený k ochraně před nezbednými a nepřátelskými drony je bezpochyby skvělý výsledek, předvedli ho ve čtvrtek na tiskovce v Praze na Císařském ostrově.
více


26.7.2018 Z Čech až na konec světa

Letecký akrobat Roman Kramařík se vydal v letadle Cessna na cestu kolem světa. Má ji naplánovanou na 46 dní a sportovním výkonem chce přispět k oslavám stého výročí vzniku Československa.
více


25.7.2018 Další rána po 18 letech

Paragrafy vypadají jak vypadají proto, že je právo zamotané a namnoze odporuje rozumu. Toto si uvědomujeme nad rozsudkem Nejvyššího soudu ve věci osmi domů z někdejšího H-systému. Klienti byli okradeni, někteří na vlastní pěst rozestavěné domy dokončili a bydlí v nich. Podle Nejvyššího soudu se...
více


24.7.2018 Vyšetřování privatizace OKD

Šest svědků z osmi se nedostavilo před vyšetřovací komisi kauzy OKD, přičemž z devítičlenné komise se dostavili jenom čtyři. Málokdo asi pochybuje o tom, že prodej podílu v OKD byl nevýhodný pro stát, na druhou stranu ale asi málokdo věří, že komise se dobere nějakého zjištění, jež by mohlo...
více


23.7.2018 Když je moc horko

Letos je léto jak řemen a trvá od jara a nebylo by divu, kdyby nám začalo lupat v bedně. Zjevně to proniká i do parlamentu, soudě dle iniciativy poslance Juchelky. Ten navrhuje, aby vznikl zákon za účelem přejmenování mateřské dovolené na mateřskou péči.
více


21.7.2018 Pobouřený majitel pravdy

Ideové utkání Ladislava Jakla a Igora Lukeše v České televizi se dostalo do pátečních médií. Málokdy je televizní debata nikoli vedoucích politiků takto probírána. Stalo se to proto, že profesor Bostonské univerzity Igor Lukeš nebývale otevřeně zaútočil na jiný názor na působení prezidenta Trumpa,...
více


20.7.2018 Mrňousové do jeslí

Je to příjemné zjištění, že se podaří zabránit očividnému nesmyslu. Někde nějak vznikl nápad, že by mateřské školky měly povinně přijímat i dvouleté děti.
více


19.7.2018 Milý Giuseppe

Italský premiér Giuseppe Conte odpověděl otevřeným dopisem Andreji Babišovi na české odmítnutí rozebrat si část zásilky nelegálů, čerstvě vylovených ze Středozemního moře. Dopis končí výzvou „milému Adrejovi“, aby přijel do Říma a že si spolu o solidaritě popovídají.
více


18.7.2018 Další hlava padla

Ministr práce Petr Krčál rezignoval poté, co na něj praskly nesrovnalosti s bakalářskou prací. Andrej Babiš k tomu žertem poznamenal, aby nakonec byla sněmovna usnášeníschopná. Ve skutečnosti to zase tak velká legrace není.
více


17.7.2018 Dobrý začátek, ale čeho

Ne devadesát minut, ale dvě hodiny spolu v Helsinkách mluvili Vladimír Putin a Donald Trump. Schůzka byla svolaná narychlo. Než Putin do Helsinek jel, dal najevo, že nehodlá diskutovat o Krymu. Na obzoru se nevynořilo žádné téma, které by bylo tak naléhavé, aby byl summit nezbytný.
více


16.7.2018 Babišovo NE italskému premiérovi

Italský premiér Guiseppe Conte požádal státy Evropské unie, aby si rozebraly 450 migrantů čerstvě převzatých z dočasných plavidel. Bez otálení se ozval český premiér Andrej Babiš, vzkázal, že Česko nikoho nepřijme, a celý tento přístup k věci charakterizoval jako cestu do pekel.
více


14.7.2018 Je po bouři

Vláda dostala důvěru a vlny si lehají. Probírá se klukovská slovní přestřelka Babiš – Kalousek, pan učitel je měl oba vzít za ucho a vyvést ven, pikantní je to, že v danou chvíli by ten vyvádějící byl Tomio Okamura.
více


13.7.2018 Peklo na zemi

Peklem na zemi prý pohrozil Donald Trump v souvislosti se sumitem NATO, pokud členské státy od Nového roku 2019 nezvýší výdaje na obranu na dvě procenta HDP. Měl to prý sdělit prezidentům Ukrajiny a Gruzie, tedy nečlenům aliance.
více


12.7.2018 Tanec skřetů

Možná je poštípala moucha tse-tse, možná propadli nějakému davovému šílenství, rozhodně ale děje v poslanecké sněmovně pozorovateli nepřipadaly jako počínání příčetných lidí. Přitom všechno bylo jasné a mohlo to skončit před polednem.
více


11.7.2018 Faktor středy

Vypadá to dopředu upečeně, o překvapení nebyla zatím nouze, a další tedy nelze vyloučit. ANO se socialisty uzavřeli písemný pakt, který poněkud připomíná bezpečnostní jištění atomové bomby, kde musí dva lidé naráz otočit svým klíčem.
více


10.7.2018 Malá domů

Případ Taťány Malé je natolik bizarní, že glosátor má problém se jím vážně zabývat. To, že rezignovala, je potěšující potvrzení takových zásad, jako že teče voda s kopce a že po noci přijde den. S takovou kaňkou na kabátě nelze dělat ministra spravedlnosti. Nicméně celá věc vyvolala tolik rozruchu,...
více


9.7.2018 V přímém přenosu

Drama záchrany dvanácti dětí z jeskyně s nevyslovitelným a nezapamatovatelným jménem Tcham Luang Nang Non sleduje celý svět. Velmi si přeji, aby k doposud zachráněným čtyřem hochům přibyli další, až budete číst tyto řádky.
více


7.7.2018 Je to prosté?

Je to jako z detektivky se Sherlockem Holmesem v hlavní roli. Opět je zde scéna v oblasti Salisbury, opět pár, tentokrát somrák a somračka, nikoli tedy double agent a ženský přívažek.
více


6.7.2018 Směrnice o copyrightu neprošla

Evropský parlament neschválil pravidla o autorských právech na internetu. Jedno je jisté, píšeme rok 2018 a technologie šly daleko za hranice čehokoli, co bylo v představivosti autorů současných zákonů. .
více


5.7.2018 Sváteční rozjímání

Sluší se o svátcích zachovat vlídnou tvář a nehodlám činit jinak. Čtvrtek až neděle, převeliké veselí zmocní se lidu českého, moravského i slezského!
více