28.5.2017 | Svátek má Vilém


27.5.2017 Druhý výzkum

Po Medianu přišlo s výzkumem veřejného mínění i CVVM a také ukazuje, že vládní krize uškodila ANO méně než sociální demokracii. Zajímavý je pozvolný, nicméně stálý vzestup ODS, která teď dýchá Sobotkovým socialistům za límec.
více


26.5.2017 Sobotka vrací úder

Už není řeči o vnitrostranickém referendu, natož pak že by sociální demokracie podpořila Miloše Zemana v příští prezidentské volbě. Nasadí vlastního kandidáta, ať už by to měl být předseda senátu Milan Štěch nebo ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Řekl to médiím Bohuslav Sobotka.
více


25.5.2017 Po krizi jak po výprasku

Prezident Miloš Zeman jmenoval Ivana Pilného novým ministrem financí a poděkoval Andreji Babišovi za ministerský výkon. Vyslovil naději, že se s Babišem ještě potká a pochválil Pilnému úmysl být lakomý. Tím skončila krize, nebo možná jedna její fáze.
více


24.5.2017 Vzešla hvězda?

Ivan Pilný se stal ministrem financí tak trochu, jako se Claudius stal císařem. Po zavraždění Caliguly ho objevili, jak se skrývá zamotaný do záclony a tak stanul v čele impéria a je dnes jedním z císařů, jejichž jména si pamatujeme. Ve své podstatě splňuje to, co si lidé slibovali od Andreje...
více


23.5.2017 Jako malí kluci

Jednu chvíli to vypadalo na řešení win - win, že všechny strany budou mít prostor k oslavě vítězství, a teď naopak to vypadá, že minimálně dvě strany se daly na hru na hlupáka. Ze strany Bohuslava Sobotky není moc chytré vyhrožovat Hradu kompetenční žalobou a ze strany Hradu je směšné věci...
více


22.5.2017 Schillerová v protiútoku

Ministr zahraničí Zaorálek se opřel do Aleny Schillerové v televizi Prima. Náměstkyni ministra financí naznačil, že vyšetřovaný pan Rusňák měl svoji tchyni na financích, aby mu kryla jeho obchody.
více


20.5.2017 Dobrý příklad z Ostravy

Na začátku disclaimer čili vymezení čili ohrazení. O věci vím z médií a jelikož média lžou a píší je hyeny, může být všechno jinak. Konec disclaimeru. V Ostravě zavedli ve veřejné dopravě pozici asistenta dopravy. To je člověk, který pomůže mamince s kočárkem nastoupit, ale taky vyhodí otravného...
více


19.5.2017 Babiš na Hrad

Není důvod k úleku, volba Babiše prezidentem republiky nehrozí. Babiš půjde jednat na Hrad se Zemanem a naznačuje, že se přimluví za to, aby ho Zeman odvolal z postu ministra financí a jmenoval místo něho Ivana Pilného, se Schillerovou jako náměstkem.
více


18.5.2017 Krize skončena, nebo odročena?

Bohuslav Sobotka akceptoval třetího kandidáta na nástupce Andreje Babiše do pozice ministra financí. Měl by se jím stát dlouholetý manažer, převážně v oblasti IT, poslanec za ANO Ivan Pilný. Sobotka na něm nenašel žádný kádrový škraloup, nebyl zaměstnancem Agrofertu, ani jeho dcera nepracuje pro...
více


17.5.2017 Na kurtu přituhuje

Vládní krize zvolna nabývá podoby tenisového turnaje. Pink a je míček na jedné straně, pink a přeletí na druhou. Babiš odpálkoval Sobotkovi Schillerovou, ten mu ji přehrál zpátky Odpálkování ministra Brabce s poukazem na jeho agroferťáckou minulost bylo už na hraně komiky. Kritéria zjevně přituhují...
více


16.5.2017 Sobotkovo dvojí NE

Nesplnil se můj odhad a Bohuslav Sobotka nepřišel s žádným překvapivým tahem - prostě odmítl kandidaturu Aleny Schillerové na post ministra financí a nesouhlasil ani s variantou, že by se ministrem financí měl stát Richard Brabec.
více


15.5.2017 Půl na půl

Výzkumné agentury postupně přicházejí s výsledky svých průzkumů veřejného mínění. Naposledy je to agentura Median. Jde o výzkum bleskový, tedy se statistickou chybou jistě větší, než bývá při standardních výzkumech.
více


13.5.2017 Jiří Čunek v roli moderátora

Připomínám, že tu propaguju Jiřího Čunka jako kandidáta na prezidentský úřad, jelikož on je ten Belzebub schopný vyhnat čerta. Je ze stejného těsta jako Miloš Zeman, nicméně koeficient příčetnosti je u něho řádově vyšší. V rozhovoru s Novinkami se vyjádřil k politické situaci.
více


12.5.2017 Aspoň někdo vydělal

To je dobře, že někdo vydělá, až na to, že ten někdo je dvojnásobný vrah. Aby upevnil svoje ego monarchy, po několika tajemných náznacích Zeman sdělil veřejnosti, že nechá propustit z doživotního vězení Jiřího Kajínka.
více


11.5.2017 Ve čtvrtek uvidíme

Už dvakrát jsem musel ráno napsat jinou glosu, než jakou jsem zveřejnil po půlnoci, a tak se zdráhám nějak komentovat doposud jediný výstup z libereckého jednání koalice s prezidentem. Schůzka neskončila žádným oficiálním ujednáním, oranžoví a lidovci trvají na odchodu Babiše z vlády a sám Babiš...
více


10.5.2017 Hlas rozumu od lidovců

Zchlaďte hlavy, tak zní stanovisko lidovců, jak vyplynulo z úterního jednání jejich předáků. Lidovci vyzývají prezidenta, aby odložil státní návštěvu do Číny a řešil krizi. Je to návrh legitimní, rozumný a nesplnitelný. Prezident si zakládá na tom, že krizi bude rozdmychávat, podporovat a násobit
více


9.5.2017 Hra o Babiše

Už ne Hra o jablko, teď je v sázce hlava momentálně a pořád ještě nejúspěšnější politické formace v Česku. Ve světle událostí posledních doslova hodin se ukazuje, jak zásadní udělal Andrej Babiš chybu, když si koupil noviny v pošetilé naději, že ho budou chválit a pomůžou mu na výsluní.
více


8.5.2017 Emmanuel Macron zvítězil

Tentokrát se průzkumy nemýlily a podle předběžných výsledků Macron porazil ve Francii v prezidentských volbách Le Pen přesvědčivým poměrem 65 ku 35 procentům. Ukázalo se opět, že její vypjatý nacionalismus má silnou odezvu, ovšem nad hranice přesvědčených fanoušků nedosáhne.
více


6.5.2017 Co je vážné

Současná situace je dramatická a má i své komické momenty. Některé prvky jsou z grotesky, jiné z detektivky, čekáme na třetí Přibilovu nahrávku týkající se spolupráce Babiše s KGB a tečku by celé věci dodalo, kdyby někdo Přibila cáknul po hlavě. Pozornosti ale uniká to, co je podstatné: jak to bude...
více


5.5.2017 Sobotka vyhazuje Babiše

K dalšímu zvratu v situaci dochází v pátek dopoledne. Bohuslav Sobotka se rozhodl stáhnout demisi a podá návrh na odvolání Andreje Babiše z vlády. Ve světle posledních událostí je to jediný rozumný krok.
více


4.5.2017 Den poté

K demisi vlády se během středy vyjádřil skoro každý, kdo má v téhle zemi s politikou sebeméně společného, s jedinou výjimkou. Touto výjimkou je Bohuslav Sobotka. Zachoval se trochu jako sebevražedný atentátník, který vběhne do obchoďáku, zařve Allah Akbar a zatáhne za šňůrku.
více


3.5.2017 Vláda v balíčku s mašlí

Od Bohuslava Sobotky se čekalo leccos, ale rozhodně ne něco neočekávaného. Tipoval jsem, že Babiše přece jen vyhodí. Že nepřistoupí na Zemanův bonmot o mučedníkovi. Vždyť, jakýpak mučedník?
více


2.5.2017 Babiš? Ne. Všichni pryč!

V šachu se hráči může stát, že má pro příští tah na vybranou, zdali mu protivník sebere dámu nebo věž. Může se to stát, ale není to známka velmistrovské geniality, když se to stane. Je to takový tah koně za ocasem. Bohuslav Sobotka se ocitl v obdobné situaci na politické šachovnici. Ať udělá co...
více


29.4.2017 Nesahejte na ústavu

Rozumný vzkaz vzešel z pátečního jednání ústavních expertů s ministrem pro lidská práva Janem Chvojkou. V předvolební době by se měla sněmovna zdržet ústavních změn. Eventuální změny ústavy by měla řešit až sněmovna příští, obnovená podzimními volbami.
více


28.4.2017 Právo na mateřství

Parlamentní demokracie má výhodu, která je zároveň i nevýhodou... a naopak. Zákony jsou přijímány klopotně, zdlouhavě a ne vždy s rozumným výsledkem. Totéž platí o aktuálně přijímaném, respektive nepřijatém návrhu zákona o legalizaci umělého početí single žen.
více


27.4.2017 ČT do dalších šesti let

Volba generálního ředitele veřejnoprávní televize a ředitele tiskové kanceláře proběhla mimo hlavní zájem médií - to proto, že opravdu důležité věci nejsou pro média zajímavé. Už dosavadní průběh ukazoval, že se poměry u nás přece jen kloní k rozumu.
více


26.4.2017 Zimola k Zemanovi

Diagnóza – politická mrtvola – v souvislosti s Jiřím Zimolou byla ze strany politických diagnostiků zřejmě předčasná. Odstoupivší hejtman Jihočeského kraje se nevěnuje ani krmení ptáčků, ani dostavbě své rekreační nemovitosti. V diáři má setkání s prezidentem republiky, na které čeká hvězdná hodina...
více


25.4.2017 Jedna malá záhada

Konflikt lidovců se samoživitelkami patří ke komickým kuriozitám současné předvolební doby. Šéflidovec Bělobrádek se kroutil, až vykroutil omluvami za svůj výrok, že by si samoživitelky měly najít chlapa.
více


24.4.2017 Francouzi volili prezidenta

Je to první kolo, reflektuji první odhady, do druhého kola postupuje vítěz prvního kola Emmanuel Macron a proti němu se postaví Marine Le Pen. Jestlipak někdy v minulosti vyvolaly prezidentské volby ve Francii takový celoevropský zájem jako tyhle? A před nimi... rakouské prezidentské volby?
více


22.4.2017 Modrá velryba

Je to kruté, ale hodně mi to připomíná krásnou scénu ze Svěrákova filmu Obecná škola. Pan řídící tam školským rozhlasem varuje žactvo, aby v mraze neolizovalo železné zábradlí. Vzápětí žactvo olizuje železné zábradlí.
více


21.4.2017 Na tři měsíce na vojnu

Prosazuje to Jiří Čunek a nyní i Petr Robejšek za Realisty: měla by se obnovit povinná vojenská služba, tříměsíční vojenský výcvik. Mívali jsme dvouletou vojenskou službu a vposledku se hon na modrou knížku stal národním sportem.
více


20.4.2017 Boj o registr smluv

Senát zrušil plošné výjimky ze zveřejňování smluv v registru, jak to navrhla poslanecká sněmovna v poslední verzi navrhovaného zákona. V posledních dnech se zákon hodně propírá v médiích. Je těžké, ba nemožné si na to udělat objektivní názor.
více


19.4.2017 Jihočeský slepenec

Jde o záležitost důležitou, nikoli však celostátně: v Jihočeském kraji se rozpadla koalice ČSSD – ANO (vytvořená pod přímým vlivem Andreje Babiše) a po usilovném vyjednávání se rýsuje koalice nová, opět vedená ČSSD, avšak bez ANO. Přitom ta původní měla v krajské radě velmi dobrou většinu, kdežto...
více


18.4.2017 Kde jsme

Ekonom Tomáš Sedláček psal – četl jsem v iHned –, že se hrneme do země nikoho, mezi Ukrajinu a Bělorusko. Není sám, kdo vynáší podobné soudy. Na stejné rétorice staví své uvažování kupříkladu Jiří Pehe. Dlužno ale podotknout, že Jiří Pehe nepřekračuje meze soudnosti, kdežto maxima Tomáše Sedláčka...
více


17.4.2017 V Turecku je rozhodnuto

O tom není pochyb, že je v Turecku rozhodnuto. Otázka ovšem zní, o čem vlastně. I po nedávném historickém Trumpově příkladu je dobře mít na paměti, že před volbami je jiná geologická epocha než po volbách. Pokud jde o Turecko, je snadné nabídnout celou škálu scénářů.
více


15.4.2017 A přece jsou veselé

Je to tak trochu opovážlivost, přát veselé velikonoce v době, kdy Číňané oznamují vypuknutí války každou chvíli a kdy se po našich náměstích promenují vojáci se samopaly. Navíc je mizerné počasí a v pondělí má sněžit. Jaro se ale zadržet nedá, stromy se už zelenají a příroda krásně voní.
více