24.4.2024 | Svátek má Jiří


Slovenské prezidentské volby, první kolo

25.3.2024

V prvním kole voleb na Slovensku vyhrál Ivan Korčok poměrem 42 procent ku 37 procentům, jež získal Peter Pellegrini. Štefan Harabin získal 12 procent hlasů. Agentury Ipsos a Focus předpovídaly mírnou převahu Pellegriniho, Median SK předpověděl správně vítězství Korčoka nad soupeřem. Pokud jde o druhé kolo, které bude přespříští týden, všechny tři agentury sázejí na to, že vyhraje Pellegrini. Ze hry vypadl někdejší předseda slovenského Nejvyššího soudu, nacionalista který svou rusofilní rétorikou budí u nás úžas, na Slovensku spadá do normálu. Čeká se ale, že jeho voliči, pokud se druhého kola zúčastní, to hodí Pellegrinimu. Velmi očekávaně vypadl Igor Matovič, to je ten člověk, který svým nepochopitelným chováním zavinil pád vlády a tím i Ficův návrat na scénu. Nepochopitelnost pokračuje, místo aby se uchýlil do politické kanalizace a tiše tam přebýval po zbytek svých dnů, projevil snahu o prezidentský úřad. V tomto testu inteligence tedy slovenští voliči neselhali.

Harabin se nevyjádřil, koho podpoří. Korčoka volila především Bratislava. S ohledem na to se chce zvolat - a je vymalováno, ale slovenský volič taky zvolil Zuzanu Čaputovou a Andreje Kisku. Proto se přidám k našim předním znalcům slovenské scény. Na otázku, kdo v duelu Korčok – Pellegrini zvítězí odpovídají, že buď Korčok nebo Pellegrini. Je tu ale ještě jedna varianta. Zvítězí Pellegrini, ale rozhodne se, že nenasadí stejný kurz jako Robert Fico ve stylu „hurá na východ‟. Ostatně ani Fico není tak horlivý putinista, jak by se dalo odečítat z jeho slov. Pořád platí, že se dá Západu vytýkat sto a jeden nedostatek, ale lidi pořád utíkají z východu na západ a ne naopak. Bylo by to dobře, kdyby to takhle dopadlo protože pokračování roztržky mezi námi a Slovenskem není nic, co by si měl rozumný člověk přát.

Teror v Rusku
Teroristické útok jsou hnusné, ať se odehrají kdekoli, a hnusné je i ohřívání propagandistické polívčičky, ať už jakékoli. Přidám jednu věcnou poznámku a jednu hypotézu, zdroj: můj palec. Nejdřív ta poznámka.

Že vrazi prchali směr Ukrajina mi přijde logické a nevyhnutelné, kam jinam, proboha? Podívejte se na mapu. Je obrovské štěstí, že se na ukrajinské území nedostali. Raději si ani nebudu představovat, co by nastalo… na všech stranách a nepředvídatelnými důsledky.

Pokud jde o hypotézu, máme-li věřit zpravodajství, původce je Islámský stát. Islamisté mají mnoho důvodů, proč si vylévat v Rusku hněv. Důvod naznačí hádanka. Na přiloženém snímku je a) Gaza, b) Bachmut, c) Groznyj.

Cé je správně, zde zapracoval Rus.

gro
Aston Ondřej Neff