18.10.2019 | Svátek má Lukáš


18.10.2019 OSOBNOST: Pavel Landovský, naturburš

Karel Hvížďala
Do Činoherního klubu mě přitáhli v roce 1966 scénograf Luboš Hrůza s režisérem Ladislavem Smočkem a strašně se jim líbilo, že jsem se po jevišti pohyboval jako po kuchyni. Moje výhoda asi byla, že jsem si hereckého umění moc nevážil.
více


14.10.2019 KNIHA: Čtěte recenze, ušetříte za knihy

Petr Fiala
Aniž by to někdo nějak výrazněji zaznamenal a v rozporu se zákony pravděpodobnosti, na českém knižním trhu se v posledních letech objevily práce několika zajímavých literárních teoretiků a recenzentů.
více


12.10.2019 GLOSA: Na rozloučenou...

Lubomír Stejskal
Na konci 70. let minulého století vyšel v edici Supraphonu Rytmus a melodie notový záznam s akordy a textem písně Až jednou. Pro Karla Gotta ji složil Karel Svoboda, slova napsal Zdeněk Borovec.
více


12.10.2019 ESEJ: Úvahy starého konservativce (5)

Luděk Frýbort
Ale toto-liž sou ti mudrcové, světlo světa? Ach, ach, já sem se jinakších věcí nadál. Však tu jako sedláci v krčmě, každý vyje, a každý jináč. (Jan A. Komenský: Labyrint světa – Poutník mezi filosofy přišel)
více


12.10.2019 ROZHOVOR: Gotta jsem vnímal celý svůj život

Ladislav Jakl 1
To bych si hodně fandil, kdybych se považoval za člověka z branže. On byl vrcholem profesionality, já amatérem z podpalubí.
více


11.10.2019 ÚVAHA: K odchodu Vlasty Chramostové

Lubomír Stejskal
Snad že sám Nejvyšší tomu chtěl, aby vynikl ten paradox: právě v této době odešla Vlasta Chramostová. Paradox, který mi přišel na mysl už v okamžiku, kdy se v médiích objevilo slovní spojení „státní pohřeb“.
více


11.10.2019 VZPOMÍNKA: Osud, nebo Náhoda

Vladimír Cícha
Je 2. října 2019 a já se dozvěděl, že včera zemřel Karel Gott, nejslavnější český zpěvák. Sice interpret hudby populární, ale hodnotné, a to hlavně v jeho nterpretaci.
více


9.10.2019 OSOBNOST: Vlasta Chramostová

Karel Hvížďala
Jsou jména, ke kterým není třeba nic dodávat, protože jejich příběh je tak silný, že si ho hodně lidí pamatuje. Herečka Vlasta Chramostová k těmto lidem bezesporu patří.
více


8.10.2019 GLOSA: A kdo zapálí svíčku paní Vlastě Chramostové?

Tomáš Vodvářka
V dobách národního smutnění po Karlu Gottovi přišla zpráva o úmrtí vynikající herečky, ale především skvělé ženy paní Vlasty Chramostové.
více


5.10.2019 ESEJ: Úvahy starého konservativce (4)

Luděk Frýbort
Když jsem se takhle rozjel, vsunu do tohoto souboru i kapitolu, již jsem se původně zdráhal uvést; zdála se mi až příliš fantastická, vědeckému poznání odporující. Má však lidský duch své limity, jež nepřekročí, takže to přece jen zkusím.
více


5.10.2019 PIVO: Více kohoutů více ví

Ladislav Jakl 1
Na cedulích před mnoha podniky vídáme pyšný nápis: u nás máme osm druhů piv (nebo pět, nebo patnáct, prostě víc než dva). Co to vůbec znamená? A je taková prezentace vůbec správně?
více


4.10.2019 VZPOMÍNKA: Kamínek do mozaiky

Lubomír Stejskal
Je to už hodně dávno. Byla hodina před půlnocí, na stanici Trans World Radio vysílající z Monte Carla začal český pořad Euroclub. V éteru se ozvala píseň Zní nad betlémem Gloria, co ten zpěv znamená?
více


3.10.2019 OSOBNOST: Gottův úděl velebný - být jen tónů služebník

Milan Dřevojánek
Titulek jsem si vypůjčil z článku Jiřího Černého z časopisu Melodie 2/1972 – zní tak nějak stejně jako Mistrova tvorba, velebně, vemlouvavě, tak, jaký byl Karel Gott sám: „Zpívám rád a je to na mně doufám znát.“
více


3.10.2019 SPOLEČNOST: Sledování televize má také pozitiva

Eduard Petiška
Sledování televize je pořád populární. Ani nástup internetu a služeb jako YouTube tento trend nezměnil. Průměrný dospělý Američan tráví konzumací mediálního obsahu přes 11 hodin denně a z toho nejvíc právě toho televizního – přes tři hodiny. Sledování televize má ale značně negativní obraz. To...
více


1.10.2019 OSOBNOST: Petr Příhoda, důkladný laický historik

Karel Hvížďala
„Na podzim roku 1976 jsme se s přáteli, psychologem Petrem Příhodou a historikem Milanem Otáhalem rozhodli, že začneme pracovat na souhrnném textu o problematických místech v moderních českých dějinách...,“ napsal Petr Pithart.
více


28.9.2019 ESEJ: Úvahy starého konservativce (3)

Luděk Frýbort
Vím že si následujícími řádky u mnohého čtenáře spravedlivého rozlévám ocet, nicméně se odvážím rýpnout nešetrnou rukou do učení Kristova.
více


28.9.2019 POVÍDKA: Dodnes nevím

Michal Adler
Dodnes nevím, co jsem měl tenkrát udělat. Aby to bylo správně. A dodnes mě to trápí. A také vím, že se jistě najde chytrá hlavička, která bude přesně vědět a znát, co jsem udělat měl nebo neměl.
více


6.9.2005 22:17 Testovací stranka - prosim nemazat

Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 19. 9. 2011.
více


26.9.2019 HUDBA: Kterak se Beatles sešli naposledy

Milan Dřevojánek
Dnes už můžeme asi s jistotou říct, že šedesátá léta dvacátého století byla nepochybně obdobím největšího rozvoje rockové hudby.
více


24.9.2019 GLOSA: Dámy či pánové na Hradě, máte tam chybu

Lubomír Stejskal
Nerad opravuji gramatiku kohokoli, neb sám jsem člověk omylný a chybující. Tentokrát ale musím. Maje na mysli, že hradní web by měl být gramaticky bezchybný, byť by šlo o pouhý překlep.
více


23.9.2019 LITERATURA: Jak českou společnost rozdělily Bezručovy básně

Aleš Uhlíř
Starší česká beletrie a poezie rozhodně nepatří k tomu, co by dnešní čtenáři vyhledávali. O autorech jako kupříkladu Petr Bezruč se dnes hovoří pouze v různých polemikách, jako je v Bezručově případě otázka autorství.
více


20.9.2019 VZPOMÍNKY: Co přijde po „Q“

Pavel Landa
Jak poctivě přiznávám ve svém životopisu, mám nedokončené základní vzdělání. Chybějí mi první tři ročníky základní, tehdy obecné školy, neboť jsem do školy chodit nesměl. Mými učiteli byli tatínek, než ho sebrali, a pak křesťanský dědeček.
více


20.9.2019 LITERATURA: Sbohem, Británie...

Petr Fiala
Již delší dobu jednají Britové o odchodu z EU, ať už v Británii, nebo v institucích EU samé. Máme případného odchodu Británie litovat? Politováníhodný by takový odchod byl zejména v případě, pokud by život v Británii byl natolik atraktivní, že bychom jejím odchodem ztratili vzor hodný následování.
více


18.9.2019 VZPOMÍNKA: Corona ferrea

Vladimír Karpenko
Tuhle dvojici slov jsem zadal do vyhledávače, odkud na mne vyhlédlo pár hotelů v Itálii. Ty jsem nehledal, pravá informace se mihla mezi tím. Za slovy v nadpisu se skrývá železná koruna Langobardů, vzácná středověká památka a významná církevní relikvie.
více


14.9.2019 JAZYK: Když Novák miluje Nováka

Petr Kolman
Přechylování a nepřechylování ženských příjmení je dlouholetým atraktivním mediálním tématem. Ostatně nedávno piráti oznámili, že ve Sněmovně budou prosazovat, aby se ženy mohly v budoucnu rozhodnout, zda budou používat u svého příjmení příponu „-ová“, či nikoliv.
více


14.9.2019 ESEJ: Úvahy starého konservativce (2)

Luděk Frýbort
Když jsem chodil do školy, vládla podstatnému dílu planety včetně mé vlasti také jedna ze spásných teorií.
více


13.9.2019 OSOBNOST: Meda Mládková oslavila sté narozeniny

Karel Hvížďala
Kdybych měla zvolit zlatý moment svého života, vybrala bych hned dva. Prvním z nich byl den, kdy jsem potkala Františka Kupku. Tím druhým okamžikem je moment, kdy jsem poznala svého příštího manžela ekonoma Mezinárodního měnového fondu Jana Viktora Mládka.
více


13.9.2019 VZPOMÍNKA: Škola v Záběhlicích

Martin Regner
Původní záběhlická škola se nacházela poblíž kostela, jak bývalo tehdy zvykem (hlavní předmět, náboženství, vyučoval farář). První žáky v ní učitel Levý s pomocníkem Nechutným přivítali roku 1864.
více


11.9.2019 POVÍDKA: Navztekánek

Michal Adler
Neměl jsem dobrou náladu, hned od startu. Na psychiatrii jsme začínali pracovat v půl osmé ráno a to mi vždy připadalo příliš těsně po půlnoci. Slušní lidé jsou tou dobou ještě v posteli. Jedinci, kteří po ránu čiperně vyskakují z postelí a s písní na rtech vítají nový den, mě vždy jen dráždili a...
více


10.9.2019 GLOSA: Elginovy mramory

Ondřej Neff
Všiml jsem si minulý týden, že se Řekové hlásí o antické památky umístěné v západoevropských muzeích, v Londýně a Paříži. Není to žádný okamžitý nápad spadlý z nebe.
více


7.9.2019 ESEJ: Úvahy starého konservativce

Luděk Frýbort
Chodí-li člověk nějakou řádku let po světě a sleduje jeho dění, může se zachovat dvojím způsobem. Vnímat je, ale nezamýšlet se nad ním, řadit je prostě k jevům s nimiž beztak nic nepořídíme, jako třeba že prší nebo že nerostou houby, a obrátit pozornost k výsledkům fotbalové ligy.
více


7.9.2019 KNIHA: Předem prohraný střet civilizací

Roman Joch
V průběhu 20. století vznikly tři velké dystopické romány. Dva jsou všeobecně známé, třetí už méně. Alespoň u nás o něm vědělo mnohem méně čtenářů než na Západě.
více


6.9.2019 KNIHA: Vzpomínkový orloj

Ivo Fencl
Publikací nazvanou Exilový orloj. Nezapomínky (2019) s ilustracemi Clary Istlerové navázal Karel Hvížďala na dva svazky fejetonů a esejů Osmý den týdne (2015) a Dobře mrtvý dědeček (2017).
více


4.9.2019 POVÍDKA: Fred

Michal Adler
Fred byl Indián z kmene Salish, „pobřežního lidu“. A také pokrývač, i když nikdo nevěděl, jestli měl skutečně výuční list. Ale firma ho uznávala a platila jako tovaryše a jindy přísné odbory a ostražití spolupracovníci neprotestovali.
více


30.8.2019 GLOSA: Když už citovat, tak přesně

Lubomír Stejskal
Každý z nás může udělat chybu. Pokud nás na ni někdo upozorní – a má pravdu -, sluší se poděkovat, omluvit se a chybu pokud možno napravit.
více


26.8.2019 JAZYK: Povznášející S

Jan Veselý
Nestává se často, aby vědecké poznání měnilo pravidla pravopisu. A teď nemám na mysli odborné termíny, které pronikají do každodenní konverzace a časem v obecném jazyce zdomácní.
více