12.8.2020 | Svátek má Klára


11.8.2020 OSOBNOST: Kainar a „sladká Ajrin“

Petr Andrle
Kdo to vlastně byl, Josef Kainar? Jeho život právem snese označení různá. Básník, spisovatel, hudebník, textař, překladatel, ilustrátor, výtvarník, fotograf, filmový scenárista, dramatik, člen umělecké Skupiny 42 a Ohnice, tramp a výpravčí na železnici. Tím vším Josef Kainar byl. Ovšem jeho...
více


6.8.2020 OSOBNOST: Juráček

Karel Hvížďala
Osmiletý kluk se v noci vydá za maminkou. Chlapec má strach z neviditelných ozbrojených chlapů, kteří mu usilují o život a před nimiž ho může zachránit jen maminka.
více


5.8.2020 HISTORIE: Chudobný svět českých znalostí…

Petr Andrle
Samozřejmě, že ještě dnes existují znalosti a informace, které jsou nám téměř neznámé. Nemůžeme se však již vymlouvat na zločinný totalitní systém, neboť v posledních třiceti letech se vynořily všechny dříve zakázané texty, ve školách všech stupňů nemají pedagogové nic zakázáno.
více


3.8.2020 FEJETON: Film o Havlovi

Petruška Šustrová
Nenašla jsem odvahu pustit se do devítisetstránkové knihy o Milanu Kunderovi, o které se poslední dobou tolik mluví a píše, ale na film o Václavu Havlovi jsem se vypravila. Film se mi líbil, i když byl o trochu jiném Havlovi, než na jakého se pamatuji já.
více


1.8.2020 OSOBNOST: Reportérka, která se naučila fabulovat

Karel Hvížďala
Ano, dvakrát jsem umřela a třikrát jsem vstala z mrtvých. Ležela jsem v cukrové rakvi, v krásné hrobce z perníku. Byla jsem balzamovaná čokoládou, šlehačkou, šlehanou smetanou, a na každém prstě u nohou i u rukou jsem měla čepeček zmrzliny.
více


31.7.2020 OSOBNOST: Zapomínaný mistr moravského baroka

Petr Andrle
V roce 1841 se v Olomouci konala velkolepá slavnost k 600. výročí vítězství Jaroslava ze Šternberka nad tatarskými vojsky, které měl v roce 1241 právě před Olomoucí drtivě porazit a město tak před krutými hordami z Mongolska zachránit.
více


30.7.2020 KNIHA: Novák o Kunderovi

Karel Hvížďala
Devítisetstránková kniha česko-amerického spisovatele Jana Nováka, který do USA odešel v šestnácti letech, nese název Kundera: Český život a doba.
více


27.7.2020 GLOSA: Vítěz, či uzurpátor?

Zbyněk Petráček
Clausewitzův výrok, že válka je politika vedená jinými prostředky, platí i pro války kulturní. I u nás se bourají či staví sochy a pomníky.
více


25.7.2020 VZPOMÍNKA: Odešel samouk

Zdeněk Roller
Základem jeho herectví bylo ochotničení v mládí, svůj kreslířský styl odkoukal od Lady a Sekory. Bez škol dokázal zaujmout v obou oborech.
více


24.7.2020 MINIPOVÍDKA: Loupežníkovy pochybnosti

Martin Regner
Krále Václava IV. vládnutí nebavilo, a v zemi se proto šířily zmatky a násilí. Někteří nižší šlechtici se bez větších rozpaků obohacovali loupežnictvím, dobré podmínky pro takovou činnost panovaly v údolí Sázavy. Zeman Mikeš Zoul z Ostředka se tam zmocnil Čejchanova hrádku u Chocerad a odtud se...
více


6.9.2005 22:17 Testovací stranka - prosim nemazat

Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 19. 9. 2011.
více


21.7.2020 FEJETON: Pivo pro feministky

Daniela Kovářová
Je-li člověk ženou, může v Čechách činit, co si zamane. Může se stát advokátkou, hájit vrahy nebo násilníky a být třeba i ministryní spravedlnosti, jenom pivo je mu, tedy jí, zapovězeno.
více


21.7.2020 HISTORIE: O jedné kapli...

Petr Andrle
Vznik osady Slezská Harta, která dala jméno známé přehradě, na velkoheraltickém panství lze spojovat s významem staré cesty mezi Opavou a Olomoucí, několikrát připomínané již ve 13. století.
více


17.7.2020 OSOBNOST: Nejslavnější rodák z Andělské Hory

Petr Andrle
Hned poté, co poslední Němci opustili obec, bylo třeba udělat pořádek. Zbavit se toho nánosu. Vyzývavá socha v parčíku na náměstí Andělské Hory byla již dlouho trnem v oku novým osídlencům.
více


11.7.2020 VÍKENDOVINY: Pantomimicky naznačuji, že lovec je blázen

Václav Vlk st.
Žádný uměnímilovný člověk při prozkoumávání, hledání, očichávání, ba ano i přímo ožižlávání umění (né umělkyň, teda i když po pravdě někdy i to ano), což vše se děje ponejvíce v mladickém čase, když na to člověk má čas, nemůže zapomenout na pantomimu.
více


11.7.2020 HISTORIE: Jak „Liška Bystrouška“ přelstila Leoše Janáčka

Petr Andrle
V lesích kolem Hukvald pobíhala liška, o kterou měl v roce 1922 zájem Leoš Janáček. Potřeboval si zapsat, jak liška mluví. Aby pak jeho Liška Bystrouška poslala signál lidem celého světa o tom, že v této oblasti žijí lidé s citem pro hudbu, přírodu a humor.
více


9.7.2020 GLOSA: Český život a doba

Aleš Uhlíř
Nedávno vydaná kniha Kundera: Český život a doba (Argo, Paseka 2020) od autora Jana Nováka vyvolala značný rozruch. Pochvalných ohlasů je poskrovnu. Většina recenzentů ji hodnotí negativně.
více


8.7.2020 POVÍDKA: Život v ohrožení

Blanka kubešová
První jarní den. Obloha bez mráčku vnáší do duše pohodu a klid. Trochu se ochladilo, ale magnolie v zahradě přesto kvete a nabízí mi do okna kalíšky růžových květů jak číše z čínského porcelánu.
více


8.7.2020 OSOBNOST: O nenahraditelnosti jedince z pohledu věčnosti

Tomáš Vodvářka
Odešel Ennio Morricone, odešel v úctyhodném věku, do poslední chvíle se spoustou energie. Můžeme říci, že si svůj život opravdu užil.
více


4.7.2020 DOBROU CHUŤ: Konina ve Francii

Václav Vlk st.
Je sice pravda, že největším problémem Francie je to, že v ní žijí Francouzi, jak tvrdí Angličané. A že jinak by to byla bezvadná země. Ovšem ti Francouzi...
více


2.7.2020 FEJETON: Sebeironie, kde jsi?

Zbyněk Petráček
Světem obchází strašidlo, strašidlo jakobínství, mohl by teď napsat Karel Marx. Horší než kádrování soch a dějinných osobností je bující fanatismus myšlení. Smrtelná vážnost, s níž jakobíni pokroku poměřují svět i sami sebe. Atmosféra vytěsňující Zlo a s ním i vše, co zavání nadsázkou, humorem,...
více


30.6.2020 OSOBNOST: Solitérní surrealista

Karel Hvížďala
Petr Král byl kamarádský, veselý, hravý a přemýšlivý. Měl čistě modré oči, plavé, postupně s přibývajícími lety prořídlé vlasy a mozek básníka.
více


29.6.2020 HISTORIE: Taková klukovská vzpomínka…

Petr Andrle
Ještě jako malý kluk jsem často slýchával babičku, která s námi žila, jak se na konci týdne ptá mojí maminky, co že bude vařit na neděli. To byl tehdy jediný den, kdy jsme se u oběda sešli většinou všichni.
více


26.6.2020 PRAHA: Připomínání spisovatele v Libni

Martin Regner
V českých hostincích trávili čas nad půllitry mnohé osobnosti, samozřejmě i spisovatelé a básníci. Majitelé hostinců si jejich přítomnosti vážili. Cedulka uvnitř restaurace hotelu Sýkora v Křivoklátě označuje místo, kde sedával u stolu Svatopluk Čech, jehož matka je pohřbena na místním hřbitově v...
více


23.6.2020 SPOLEČNOST: O láskách manželských a rodičovských

Petr Andrle
Chtěl jsem začít tento text slovy „V civilizovaných zemích“, když jsem si uvědomil, že pravděpodobně nemohu dost dobře mezi civilizované země zahrnut takové, v nichž dominují, nebo jsou podporována hnutí propagující desítky nejrůznějších pohlaví, toalet a neuvěřitelně vyšperkovaných sexuálních...
více


22.6.2020 JAZYK: Koronauti v prymulácích

Jan Fingerland
Český jazyk, nebo český duch tímto jazykem vládnoucí, má pozoruhodnou schopnost. Veselé i smutné skutečnosti obalit, rozpitvat nebo si přisvojit pomocí vtipných novotvarů.
více


19.6.2020 KULTURA: Pět let od smrti Vaculíka a Topola

Karel Hvížďala
Dne 6. června 2015 zemřel v 88 letech můj bývalý soused z Dobřichovic Ludvík Vaculík a o pár dní později, 16. června, nás ve věku 80 let opustil Josef Topol, se kterým jsem pár let před tím připravil knihu Sezóny srdce.
více


19.6.2020 SPOLEČNOST: Máme se přidat k bourání pomníků?

Ivo Cerman
Ano, Marie Terezie je přesně osoba, která si pomník zaslouží. Je dobře, že dnes stavíme pomníky, které připomínají pozitivní hodnoty naší civilizace, a nebouráme je, ani si je nenecháme nikým bourat.
více


18.6.2020 KNIHA: Příliš optimistický Marian a krvavé levandule

Petr Hampl1
Knihu jsem opravdu přečetl, shledal ji zajímavou, zaznamenal položku do seznamu úkolů… a vrátil se k ní až v posledních dnech, kdy neomarxistické skupiny vytvářejí - po vzoru džihádistů – vlastní non-go zóny v amerických městech. Za plné podpory vládnoucí vrstvy.
více


17.6.2020 KNIHA: Laskavé vyprávění pro děti

Lilian Malkina
Širel
Drazí přátelé, drahé maminky a tatínkové, kteří máte holky a kluky, chodící do základních škol!
více


17.6.2020 FEJETON: Jak zabít pivo

Daniela Kovářová
Pivo se dá zabít na sto způsobů. Tuhle mi někdo řekl, že špatný sládek zkoní pivo hnedle při výrobě, ale kdo čte mé pivní fejetony, dobře ví, že jsem pivní blondýna a začátečník. Tisíckrát můžu číst o rmutovací pánvi, ale dokud vaření piva neuvidím na vlastní oči, technologický proces mi bude...
více


12.6.2020 GLOSA: Právo na blbost

Zbyněk Petráček
Už dávno nelze v médiích hájit kuřáky, takže čtenář amerických novin naráží na formulace: „Jsem sice nekuřák, ale...“ Podobně by šlo napsat: „Nejsem sice na Facebooku ani jiném sociálním médiu, ale...“
více


12.6.2020 OSOBNOST: Za Zuzanou Růžičkovou

Milena Kozumplíková
Jméno a osudy první dámy cembala, prof. Zuzany Růžičkové, není třeba popisovat. Nejen hudbymilovné obecenstvo ví, kdo tato úžasná osobnost byla. Její životopis by vydal na román, možná na operu. Pokud o něm přemýšlíte, vidíte kontury antického dramatu.
více


12.6.2020 POVÍDKA: Přízrak nad Labem

Martin Regner
Malování v přírodě si Antonín Mánes zamiloval, liboval si, jak se pach terpentýnu venku mísí s příjemnějšími vůněmi. Krajinomalbu vyučoval na pražské Akademii a měl i soukromé žáky.
více


8.6.2020 POVÍDKA: Hvězdnaté noci

Michal Adler
Nevesely, truchlivy byly naše kraje. Svět obcházelo strašidlo neznámého viru a lidé jednak ze strachu, jednak kvůli zákazu z vyšších míst nevycházeli z domu. Izolovali se. Ostatně, nebylo ani kam jít. Mnohá pracoviště byla zavřená, stejně jako kina, divadla, koncertní a výstavní síně, knihovny a...
více


4.6.2020 JAZYK: Slovo do pranice

Lubomír Stejskal
Upozornily na to Novinky.cz. Na Twitteru OSN se objevil 18/5 příspěvek, který vyvolal značně odmítavé reakce. Stačí titulek: „Přestaňte říkat manžel a manželka, vyzývá OSN.“
více