29.11.2023 | Svátek má Zina


Ivo Fencl

NETFLIX: Letošní nefilmy Wese Andersona

29.11.2023
Proč jsem to nazval nefilmy? Pochopíte; ale čistě technicky jde o regulérní filmy, ačkoli krátké. Slovem krátký míníme čtvrthodinu, nejdéle pak 40 minut.
více


Ivo Fencl

UNIKÁT: Korespondence Jaroslava Foglara

27.11.2023
V edici Téma pro foglarovce se stal pan Martin Izera autorem víc než stostránkové publikace s lapidárním titulem Korespondence (vyšla na podzim 2023), věnované dopisům Jaroslava Foglara.
více


Ivo Fencl

PROMĚNY: Cyklus vlkodlaka

25.11.2023
Protože je Martymu líto, že americká sláva na nebi ten rok nevytryskne jen kvůli Úplňkovému vrahovi, strýc mu tajně přinese petardy. To chlapce zachrání. Dokonce vlkodlakovi vypálí oko.
více


Jan Ziegler

PŘÍBĚH: Smrt tří set nepotrestána

23.11.2023
Kniha Lutyňské tango mapuje na lidských příbězích polský protinacistický odboj ve slezském Těšínsku. Dokazuje, že komunistická moc pronásledovala odbojáře a kryla konfidenty gestapa.
více


Ivo Fencl

HRŮZA: Které filmové horory jsou nejlepší?

20.11.2023
Odpověď na otázku v titulku článku v podstatě záleží na každém, avšak většinové názory tady rovněž hrají roli. Ani tak nebude vybírání snadné, horor je pojem až zbytečně širý. Výsledek výběrů bude vždy subjektivní.
více


neff

PETR BRANDL: Pocta kurátorům

16.11.2023
Každý člověk má svůj příběh, ať je to pokrývač střech nebo malíř. Tady je způsobem, jakým jsem ještě nikdy na souborné výstavě malířů neviděl, spojeno dílo, tedy jednotlivá plátna, s výkladem životního pozadí.
více


Ivo Fencl

KNIHA: Zdánlivě nemožné zločiny

11.11.2023
Také zde se zvedne opona a odpadá iluze a vracíme se k fyzice a mechanice a gravitaci a psychologii. K tomu, z čeho je bohužel anebo bohudík upleten každodenní život.
více


Kurzy.cz

Testovací stranka - prosim nemazat

6.9.2005 22:17
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 19. 9. 2011.
více


Jan Ziegler

BRATŘI: Skvělé zpracování boje Mašínů proti rudé totalitě

8.11.2023
Hned úvodní scéna filmu, poprava otce Ctirada a Josefa Mašínových Josefa Mašína staršího nacisty za okupace, vede k pochopení postojů obou bratří. Jejich táta hrdina protinacistického odboje podplukovník Mašín položil v boji proti tyranii a za svobodu své vlasti život, a k tomu vedl i své syny,...
více


Martin Regner

TŘI SESTRY: Brontëovny a Kardashianky

1.11.2023
Je třeba tak trochu uvítat, že ideálem krásy ženského těla už nejsou dlouhá bidla, preferovaná zejména homosexuálními módními návrháři.
více


Ivo Fencl

PŘÍŠERY: Andrzejovým světem aneb Sapkowského bestiář

27.10.2023
Obecně jsou džinové potměšilí a nebezpeční a Sapkowski rozlišuje čtyři jejich druhy, které propojuje se čtverem živlů: vzduchem, vodou (džinové zvaní maridi), zemí a ohněm (ifriti).
více


František Schilla

KOMUNIKACE: Láska, nebo látka?

26.10.2023
Řekli bychom, že u děl nepřekladových by srovnatelné zkoumání ke srovnatelnému výsledku vést nemělo. (Odpadá „mezikulturní propast“.) Nebo že by přece?
více


Ivo Fencl

DĚJINY: Krvavé Spory o Jana Žižku

26.10.2023
Příčin k adoraci je určitě méně, ale taky není pochyby, že navzdory vážnému poškození zraku (nevíme jistě, zda opravdu oslepl zcela) zvítězil v deseti bitvách. Pokaždé instinktivně vycítil, kdy na poli války ucuknout, a věděl taky, kam ustoupit. - a byl zatracován co vrah.
více


Milan Dřevojánek

VÝROČÍ: Václav Neckář jubilující

23.10.2023
Málokterý z našich zpěváků vytvořil tolik perel a zároveň i tolik počinů řekněme diskutabilních. Měl písně jen pro holky, jen pro kluky, jen pro strejce s tetkama, pro všechny – i pro nikoho: Václav Neckář si přesto určitě zaslouží úctu.
více


Ivo Fencl

DO KINA: Zabijáci rozkvetlého měsíce, pouze výhrady

23.10.2023
Scénář potkalo štěstí, takže je zatím poslední položkou filmografie již osmdesátiletého klasika režie Martina Scorsese (*1942) - a je to jen jeho vlivem, že se stal zázrak a tohle dílo za dvě stě milionů vůbec vzniklo. Jistě bude oceněno, ale chci se soustředit na výhrady.
více


Ivo Fencl

JAK BYLO: Kmotr izraelské armády vzpomíná

20.10.2023
První třetina jeho slavné knihy ale líčí cosi dramatičtějšího. Jak se dokázal důmyslně vypořádat s dvojicí krvelačných lvů, jimž zachutnalo lidské maso a kteří již zabili asi 140 lidí - a zastavili úplně stavbu železnice.
více


mat

POHÁDKY: Zhoubný vliv na dětské duše

19.10.2023
Některé kouzelné předměty by nutně svého uživatele zabily. Isaac Asimov upozornil na nebezpečnost sedmimílových bot, stejné riziko ovšem hrozí i Dlouhému z pohádky Dlouhý Široký a Bystrozraký.
více


Ivo Fencl

KNIHA: Čítanka Neila Gaimana

19.10.2023
Třiašedesátiletý spisovatel Neil Gaiman (*10. 11. 1960) je Brit s židovsko-polskými kořeny. Naučil se číst ve čtyřech letech a četba jej pohltila.
více


Ivo Fencl

HRŮZA: Tajemství červa od autora Psycha

13.10.2023
Sbírka povídek, jak ji známe dnes, obsahuje také několik textů let čtyřicátých i padesátých a je proti prvnímu vydání (1981) obohacena o horory Ten, jenž otvírá cestu, Oči mumie, Temné ujednání a Elixír lásky.
více


Martin Regner

POVÍDKA: Stříbrný vítr

10.10.2023
Staré zdivo domu působilo ponuře, ale výhled z okna byl skvělý. Byla vidět Otava, přitékající k městu, hučící jez i vzdálený les. Po řece občas pluly vory, největší podívaná však nastala, když se v předjaří hnuly ledy a kry letěly v proudu, mačkaly se na sebe a hřmotily.
více


mon1

VÝROČÍ: Richard Wagner a jeho Židovství v hudbě

10.10.2023
H. S. Chamberlain (1855-1927) jistě nebyl sám, kdo byl Hitlerem uchvácen, a okamžitě mu napsal v dopise: „Stojí před vámi velké činy.“
více


Ivo Fencl

DUCHOVÉ: Strašidelné Čechy

5.10.2023
Odkud Graben čerpal pro svou knihu o strašidlech? Z mnoha zdrojů - a první bestseller o nich napsal už 150 let před ním teolog curyšské reformace Ludwig Lavater.
více


František Schilla

JAZYK: Jednotící třeštění (delirium unificans)

5.10.2023
Politická analýza levicová a politická analýza pravicová byly na citovaných místech zglajchšaltovány – na úroveň výrazově, potažmo myšlenkově substandardní. Zrádné to sjednocování! Jednotící třeštění – delirium unificans!
více


Ivo Fencl

VRAHŮV PROFIL: Kdo byl Jiří Skomarovský

4.10.2023
Druhé vyprávění líčí veskrze odpudivé vyvraždění rodiny (včetně tří malých dětí) před tzv. Cikánskou jeskyní u Stranného v bavorských Alpách, což je případ ještě zpřed konce oné války. Jak sami víme, poražení nacisté a sám Hitler sahali někdy po zbrani, bez představy o jiné perspektivě anebo právě...
více


Ivo Fencl

STŘETNUTÍ: Sherlock Holmes nachází Jacka Rozparovače

2.10.2023
Není divu, že se nakonec ikony střetly, asi jako se střetla Godzilla s King Kongem. Ke střetu dokonce došlo už víckrát a namátkou jmenuji bezvadný film svého dětství Vražda na úrovni (1979), ve kterém ztvárnil detektiva všech detektivů gentlemanský Christopher Plummer (1929-2021) a doktora Watsona...
více


Ivo Fencl

KNIHA: Náčelník Nevrlý

30.9.2023
Zpola bezděky se stal Nevrlý spisovatelem a jako takový je a bude vzýván. Zážitky bez liter jsou prvotní a nikomu je neberu, ale cosi je odnáší za mez, kam nevidíme. Nevrlý zaznamenával, což je dobře, a mez je překročitelná.
více


Martin Regner

HUDBA A VZTAHY: Rozvrácení souboru

30.9.2023
Josef Suk a Karel Hoffmann hráli na housle, Oskar Nedbal na violu a Otto Berger na violoncello. Ten však brzy zemřel na tuberkulózu a byl zastoupen profesorem Wihanem. Dali si název České kvarteto.
více


Ivo Fencl

BIOGRAFIE: Hrabala nakonec musel pojednat Polák

28.9.2023
Někdo napsal, že nejpodivnější ze spisovatelů jsou autoři životopisů jiných spisovatelů, tedy když pomineme ryzí literární vědce. Na tom tvrzení je dost pravdy, protože je určitě třeba zvláštní pokory, sepisuje-li jiný psavec životní příběh muže, který ho často překonal.
více


Martin Regner

STALO SE (?): Poctivé jádro

26.9.2023
Hrabal se skrz mlhu zadíval pozorněji a poznal v mluvčím člověka, kterého občas potkával v Libni. Byl to Josef Jodas, zakládající člen KSČ a tělovýchovný cvičitel mládeže. Také muž vedle něho byl Libeňák – Emanuel Famíra, malíř, baleťák a všestranný umělec vůbec.
více


Ivo Fencl

KNIHA: Perzekuce a umění psát

26.9.2023
Perzekuce a umění psát je pouze dvacetistránkový esej (1941), avšak kniha spolkla i další tři stati. Co je pojí? Jak tušíme, téma psaní mezi řádky a téma vztahu mezi pravdou a náboženstvím a vztahů mezi filosofickou pravdou a pragmatickou politikou.
více


Tomáš Guttmann

HRANICE DOBRÉHO VKUSU: Filmová cena za pomlouvání Evropy

25.9.2023
Snímek polské režisérky líčí dramatické osudy uprchlíků na polsko-běloruské hranici, kteří se snaží dostat za lepším životem do Evropské unie. O každém bankovním lupiči se dá natočit dramatický příběh člověka, který zlepšuje svou životní úroveň.
více


Ivo Fencl

RUDÁ ŠŇŮRA: Některá šílenství zpřed roku 1989

22.9.2023
Jedenadvacet povídek v publikaci nazvané Rudá šňůra má lidem připomenout, co bylo. A speciálně to chce připomenout mladší generaci, která už neví, že měli někteří před rokem 1989 takřka vše, nebo si to mysleli. Zvláště řezníci, zelináři, taxikáři a veksláci. Tenkrát…
více


Michael Pánek

DOTACE: Peníze na film o bratrech Mašínech

21.9.2023
Statečný táta, který před popravou vzkázal své manželce, ať ze synů vychová vlastence, se pro své potomky stal velkým vzorem. Ty dokonce už v roce 1945 ocenil prezident Edvard Beneš medailí za statečnost za zapojení do květnového protinacistického odboje.
více


Ivo Fencl

HOROR PRO DĚTI: Výtvarník Skála na koni

21.9.2023
Tam uvnitř něco je má čtyřiatřicet kapitol - v podobě veršovaných hororů. Semelou většinu makabrózních témat vlastních žánru - od vlkodlačí Rudé Karkule přes Frankensteina a po upíry.
více


Karel Hvížďala

ZNEUŽITÍ: Kaťuša na Mariupolu, projev okázalé nekultury

21.9.2023
Slovo kultura jako pojem je římského původu, je odvozeno od colere, pěstovat, hlídat, chránit a označuje kult bohů a péči o to, co jim náleží. První, kdo toto slovo použil, byl asi Cicero, který hovořil o cultura anima, o kultuře ducha.
více


Ivo Fencl

KNIHA: Průvodce Stephenem Kingem

18.9.2023
Uznávaný profesor humanitních věd na Yaleově univerzitě, obhájce literárního „kánonu“. Kingovo dílo nejspíš podrobně neznal, ale analyzoval. Více eseji, kde jej stírá, ba cupuje.
více