7.3.2021 | Svátek má Tomáš


3.3.2021 HISTORIE: Královská barva

Lubomír Stejskal
Existuje vůbec? Zdá se, že ano. Jaká to je? Zlatá? Červená? Modrá? Zelená? Na internetu najdeme přívlastek „královská“ u těchto čtyř. A ještě u jedné, o níž je tento článek. Zavede nás hluboko do historie.
více


5.3.2021 VZPOMÍNKA: Řekni mi, jak to chutná...

Dana Emingerová
Je to 10 let, co odešel. Chlapy oslovoval s neuvěřitelným šarmem:„Ty bejku.“ Než se dotyčný rozmyslel, zda by se neměl náhodou urazit, už se smál smršti Arnoštových historek a vtipů.
více


6.3.2021 POVÍDKA: Dorogie druzja

Pavel Landa
V souvislosti s plánovanou a světe div se možná dokonce i placenou účastí na slavnosti v jakémsi západočeském městě nacvičuje Amatérský symfonický orchestr krom jiného také hymnu Spolkové republiky Německo. Kdekomu ta hudba něco připomíná, takže o rešerši byl požádán zvěrolékař a violista doktor...
více


4.3.2021 POVÍDKA: Violisté místo blondýnek

Pavel Landa
Zvěrolékaři a violistovi doktoru Žaketovi, jednomu ze zakladatelů Amatérského symfonického orchestru, bude pětasedmdesát.
více


4.3.2021 OSOBNOST: Rozesmátý fešák Arnošt Lustig

Karel Hvížďala
Román je často o okamžiku změny. To je to, čemu Hemingway říkal čtvrtá dimenze literatury. Když se ti podaří vyjádřit všechny tři a pak i tu čtvrtou dimenzi, tak se dílo podařilo.
více


5.3.2021 VÝSTAVA: Staré časy mediální manipulace

Zbyněk Petráček
Éra režimní cenzury se již uzavřela. Tak ji představuje i výstava Nežádoucí okamžiky na snímcích ČTK z let 1918–1990. Ale vkrádá se srovnání s dneškem, kdy se manipulace šíří víc než dříve a o cenzuře rozhodují „pravidla komunity“ na Facebooku.
více


2.3.2021 VZPOMÍNKA: Sázka na nostalgii České televizi vychází

Ivo Fencl
Přesto se teď přiznám, minimálně k tomu, nakolik mě zaskočilo, že se mě dnes tak výrazně týká televizní kanál ČT3.
více


3.3.2021 POVÍDKA: Historie, která se naštěstí nestala

Pozdrav planetě Zemi
Přihodilo se to před mnoha lety ve velké zemi rozkládající se na nedalekých ostrovech. Do salónu ministerského předsedy sira Winstona vstoupilo, předem již ohlášeno, několik ministrů minulé vlády.
více


5.3.2021 POVÍDKA: Žít životem žitým...

Petr Fiala
Ivan nastoupil do svozového autobusu. Sotva se posadi, autobus se rozjel. Ivan zaregistroval rozhovor za sebou:
více


18.2.2021 KNIHY: Dějiny začínají každým dalším okamžikem

Petr Adler
Jan Krůta sice v jednom ze svých mladických převtělení býval učitelem, ale z jeho nejnovějšího díla je zřejmé, že nikdy nebyl zastáncem biflování.
více


15.2.2021 KNIHA: Jiřina Bohdalová

Petr Adler
Výrazy nadšené chvály, cizím slovem superlativy, nás zaplavují ze všech světových stran. O mnoha jedincích, i o celých kolektivech, se dovídáme, že jsou výjimečnými jevy, cizím slovem fenomény.
více


6.9.2005 22:17 Testovací stranka - prosim nemazat

Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 19. 9. 2011.
více


12.2.2021 POVÍDKA: Pramen u řeky

Martin Regner
Když se v listopadu roku 1831 páter Josef Regner Havlovický stal farářem v Hronově, odpočinku si moc neužil. Sotva se nastěhoval do fary a odsloužil vánoční svátky, vypukla ve městečku cholera.
více


11.2.2021 FEJETON: Lososi v modrém vězení

Petr Motyka
Tvůrci jazyka mě zase zaskočili. Co je šmolka? “Je modrý jako šmolka.“ Ať je to, co chce, našel jsem největší zásobárnu šmolek na světě. Zásobárnou je jezero. Jmenuje se Crater Lake, Jezero v kráteru.
více


10.2.2021 VZPOMÍNKA: Spartakiáda

Karpenková-chalupa
Když jsme ve zdravotce jezdily na brigády či jiné akce, vždycky jsme v autobuse zpívaly hned po rozjezdu „Na Okoř je césta jako žádná zé sta …“. Vždycky. A naše vychovatelky z toho šílely. Vždycky. A vždycky také žadonily, ať zpíváme něco jiného. Nevyhověly jsme. Nikdy!
více


8.2.2021 HUDBA: Jaroslav Seifert v tóninách Miroslava Palečka

Petr Adler
Podle pověsti se Jaroslav Seifert, jeden z nejvýznamnějších básníků v dějinách českého písemnictví, čas od času po sepsání nějaké básně buď zamyslel u stolu, nebo se odebral do kuchyně, aby si právě dopsané verše pobrukoval. Chtěl patrně vědět, jak by zněly, kdyby to byly písně.
více


5.2.2021 POVÍDKA: Zpovědník inteligentní vévodkyně

Martin Regner
Národní buditel páter Josef Regner Havlovický se zasloužil o vytvoření městského parku v Náchodě na zámeckém kopci, při chůzi i na lavičkách se tam potěší nohy, mysl, oko i ucho. Jednoho dne roku 1827 si kreslil plánek rozmístění okrasných záhonů, když tu cinkl zvonek.
více


5.2.2021 OSOBNOST: Německý spisovatel August Scholtis

Aleš Uhlíř
Dne 4. února 1920 vstoupil na území jižního Ratibořska 3. moravský pluk v Opavě. Naplnil se tak článek 83 Versailleské smlouvy z roku 1919, která nabyla účinnosti 10. ledna 1920.
více


3.2.2021 OSOBNOST: Odešel pan skladatel

Lubomír Stejskal
Ačkoli jsem věděl, že je hospitalizován, jeho smrt mě zasáhla. Možná víc – a tady prosím o prominutí skalní fandy mnohonásobného Zlatého slavíka – než Karla Gotta. Ladislav Štaidl byl pro mě pan muzikant.
více


3.2.2021 KNIHA: Mezi židlemi aneb hra na černocha

Petr Adler
Takhle to říká velice předčasně zesnulý český autor Alex Koenigsmark (některé životopisy ho uvádí co Königsmarka, ale to je fuk) v nově vydané knize Mezi židlemi aneb hra na černocha.
více


2.2.2021 OSOBNOST: Phil Collins – 70 let

Tomáš Vodvářka
Zní to neuvěřitelně, ale je to tak. Phil Collins oslavil dne 30.1.2021 životní jubileum. Pro mne je to jeden z nejlepších muzikantů konce 20. a počátku 21. století. A jsem rád, že jsem jej viděl dvakrát „naživo“.
více


28.1.2021 KNIHA: Menšík

Petr Adler
Doplnil svoji dlouhou řadu zajímavých životopisů zajímavých lidí právě vydaným vyprávěním o Vladimíru Menšíkovi. Úkol nad jiné těžký: Menšík byl nejen znamenitý herec, ale také výbušný vypravěč, a z jeho veselých historek z natáčení, jak se tomu žánru od jisté doby říká, by mohla vyjít obrovská...
více


27.1.2021 POVÍDKA: Arnošt

Michal Adler
Pražské automaty, častěji zvané „bufáče“, měly zvláštní, hrabalovskou poetiku. Scházely se tu nejrůznější světy, většinou chvilkově, nepovšimnutě a beznásledně. Někdy význam nečekaného střetu krátce zajiskřil v hutném příběhu, ale hned se zase se rozplynul v lhostejné bezvýznamnosti a v jiných...
více


26.1.2021 DOKUMENT: Crowdfunding pro XB-1

Vlado Ríša
Vlado Ríša
Před třiceti lety pobíhali po Praze členové redakce Ikarie (včetně „otců zakladatelů“ Ondřeje Neffa a Jaroslava Olši, jr.) s tykadélky na hlavách a vlastnoručně prodávali první číslo prvního oficiálního sci-fi časopisu v Československu.
více


25.1.2021 ARMÁDA: Bude se troubit?

Pavel Landa
V pátek 15. ledna ve 12.00 hodin byly uzavřeny přihlášky do výběrového řízení na místo hráče na křídlovku B k Ústřední hudbě Armády České republiky.
více


21.1.2021 OSOBNOST: Zemřel Phil Spector

Milan Dřevojánek
Možná, že čtenář zná píseň To Know Her Is To Love Her od Beatles, avšak musel by být již staršího ročníku, aby ještě pamatoval, že to byl v roce 1958 veliký hit skupiny The Teddy Bears.
více


19.1.2021 KNIHY: Psaní podle Lustiga

Petr Adler
Psaní dává křídla. To je heslo a vyznání kursů tvůrčího psaní, které kdysi založil světově slavný český spisovatel Arnošt Lustig. Když Lustig před desíti roky ve svých 84 letech (pro přírodu, to to ale utíká!) odešel, převzala vedení tohoto kursu Dana Emingerová.
více


16.1.2021 POVÍDKA: Dobře nacvičená autentičnost

Michal Adler
Začínal jsem mít trochu obavy. Studoval jsem od časného rána, a přece mi na zítřejší zkoušku zbývalo ještě skoro padesát stránek z knihy, na kterou se pan profesor na přednáškách i ve svých skriptech často odvolával a vřele ji doporučoval.
více


15.1.2021 POVÍDKA: Výměna názoru

Martin Regner
Roku 1929 se v Holešovicích na sjezdu KSČ zmocnili vedení „karlínští kluci“ v čele s Gottwaldem a od té doby se čs. komunisté řídili výhradně pokyny z Moskvy. Co řekli tam, bylo svaté.
více


15.1.2021 OSOBNOST: Jaroslav Seifert, nositel Nobelovy ceny

Karel Hvížďala
Asi v kvartě nebo v kvintě profesor Marek nám navrhl, abychom si z domova přinesli modely, z kterých bychom ve škole sestavili vlastní zátiší, které bychom namalovali.... Přinesl jsem si věci pro žižkovské proletářské zátiší: láhev od piva, skleničku, krajíc chleba a vuřta....
více


13.1.2021 VZPOMÍNKA: Koledování

Vladimír Karpenko
Tichá pošta staletí předávání přeměnila v tomto vyprávění mudrce v krále, upřesnila jejich počet na tři, a dokonce jména se objevila. Máme tak tři krále, jednoho z nich černého, také nejasného původu. Je to vcelku jedno, že o nich nevíme vlastně nic. Podstatná je tradice.
více


6.1.2021 HISTORIE: Rok slavných výročí 2021

Ladislav Pecka
Článek Zbyňka Petráčka z 2. ledna Havlíček, komuna, Ludmila mne velice zaujal. Jednak šíří záběru přes různá výročí, jednak souvislostmi z historie vyplývajícími.
více


4.1.2021 GLOSA: Jindra Hojer odešel za Jestřábem

Zbyněk Petráček
Byla to před Vánoci téměř symbolická událost. Dva dny před Štědrým dnem zemřel Jindřich Hojer (30. 7. 1924 – 22. 12. 2020). Tedy skoro týden po Večeru světel, kdy si fanoušci každoročně připomínají, že 17. prosince 1938 začal v Mladém hlasateli vycházet komiks Rychlé šípy.
více


4.1.2021 POVÍDKA: Sólo

Pavel Landa
Pokud existuje nějaká orchestrální pohroma, pak je to takzvaná scénická hudba. Není to ani opereta, ani muzikál, jenom se prostě k nějaké činohře přilepí třeba malinkatý hudební úvod, sem tam popěveček, nenáročný taneček, sborové finále nakonec a výsledek je scénická hudba.
více


2.1.2021 POVÍDKA: Starý diáček

Petr Motyka
Jednou jsme se s kamarádem dívali na diáčky přes kukátko; dostal je od Ježíška. Obrázky byly z celého světa. Kukátko nám dovolilo nahlédnout do všech koutů této krásné planety.
více


2.1.2021 MROŽOVINY: S roboty do další stovky

František Novotný
Rok 2020 přinesl několik významných výročí; uplynulo 600 let od vítězných bitev, jež upevnily husitskou revoluci, a 400 let od porážky na Bílé hoře, která naopak pohřbila naděje stavovského povstání, ale je to také 100 let, co spatřilo světlo světa slovo robot.
více