18.9.2021 | Svátek má Kryštof


18.9.2021 VZPOMÍNKA: Soukromá vzpoura Pavla Landovského

Karel Hvížďala
Pavel Landovský nebyl jen svérázný a zapamatovatelný herec Čechovových her v Činoherním klubu a ze sedmadvaceti filmů, ale i velmi originální bytost.
více


17.9.2021 POVÍDKA: Svět u nohou

Markéta Jurištová
Zatmění Měsíce 27.7.2018 3
Krátký příběh, který vám budu vyprávět, se možná takto přesně neodehrál, ale kdo ví... Viděla jsem ho ve snu, zrcadlila ho hladina temného jezera v samotném srdci ostrova, kterému se říká Velká Británie.
více


17.9.2021 KULTURA: Pětapadesátiletý pan Tau

Ivo Fencl
Letos uplynulo 55 let od vzniku Pana Tau: seriálu, několika filmů a knih a zkrátka fenoménu. Nejenže není zapomínán, ale došlo na nové díly. My se vraťme k začátkům.
více


14.9.2021 KNIHA: Cejch

Tomáš Vodvářka
Když se řekne Sudety, tak většině občanů naší země vyvstane v mysli problematická oblast pohraničí, v které to vřelo v letech 1938-1945. Když se dále řekne soužití Němců a Čechů v Sudetech, tak některým občanům naskočí pupínky a jsou schopni vést sáhodlouhé řeči o tom, jak bylo ubližováno. Ale nic...
více


10.9.2021 BÁSEŇ: 1 1 0 9 2 0 0 1

Vladimír Cícha
Bllíží se toho dne smutného výročí kdy z nebe padnul lidem do očí jiný než hvězdný prach ale prach z mrakodapů proměněný.
více


7.9.2021 OSOBNOST: „Němec se toulal“

Ivo Fencl
Už před prázdninami uplynulo 205 let od narození „toulavého Němce“ Friedricha Gerstäckera: byl i čestný občan Arkansasu a jeho literární dílo částečně známe, aniž to víme.
více


4.9.2021 POVÍDKA: Pán, který kupoval růže

Tomáš Vodvářka
„To jsem zvědavá, jestli dneska přijde,“ řekla u kafe Markéta chvíli před tím, než musela otevřít krám. Venku totiž lilo jako už dlouho ne.
více


3.9.2021 KNIHA: Woody Allen do Varů!

František Schilla
Ke sdělení, že od něj a od jeho manželky Soon-Yi odmítla Hillary Clintonová přijmout příspěvek na prezidentskou kampaň, Woody Allen dodává: „My se teď nemůžeme zbavit pomyšlení, že kdyby měla těch pět a půl tisíce dolarů navíc, mohla třeba získat Pensylvánii, Michigan nebo Ohio.“
více


3.9.2021 VZPOMÍNKA: České filmy posledních 7 let minulého režimu

Ivo Fencl
V článku Nejlepší a nejhorší české filmy mého dětství jsem připomněl pár českých snímků svého dětství do roku 1982. Jak to bývá, následovalo u mě mládí a fotbal.
více


6.9.2005 22:17 Testovací stranka - prosim nemazat

Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 19. 9. 2011.
více


27.8.2021 OPERA: Monty Python potkává Antonína Dvořáka

Voyen Koreis 2
Jak snad někteří z vás již víte, mám rád operu. Vůbec mi přitom nevadí, když je klasická opera nastudována v moderní úpravě, když se třeba Mozartova Figarova svatba či Cosi fan tutte odehrávají o století nebo dvě později než kam je Mozart s Da Pontem původně umístili.
více


25.8.2021 KNIHY: O vypravěčství Pavla Landy

Petr Adler
Pavel Landa, autor dvou knížek, o kterých bude řeč, se v jednom ze svých vyprávění zmínil, jak moc mu záleží na prvních větách. Pavla Landu to naučil autor nezapomenutelného Saturnina (a mnoha dalších, neméně zdařilých, ale mnohem méně známých děl), sám nezapomenutelný Zdeněk Jirotka.
více


21.8.2021 POVÍDKA: Cesta

Tomáš Vodvářka
Otevřel obálku a na stůl vypadl malý tvrdý lístek s instrukcemi. Pomalu si je pročítal, občas se k některým vracel. Ale věděl jistě, že půjde.
více


19.8.2021 VZPOMÍNKA: Nejlepší a nejhorší české filmy mého dětství

Ivo Fencl
Každý má nejhorší a nejlepší filmy dětství. I já. Každý je poznal, každý je viděl, každý se někdy zpětně styděl. Narodil jsem se roku 1964 a první roky života nebudu k českému filmu vztahovat, ale rok 1970, ten už ano.
více


18.8.2021 LITERATURA: Prázdninové počtení

Zdeněk Roller
Uznejte - bez detektivky by prázdninové lenošení nebylo úplné. Bohužel, kdo je zvyklý sám psát, vidí nejen všechny tiskové chyby (ty mě doslova bací do očí, zatímco v mých vlastních článcích...škoda slov), ale zamýšlí se i nad stavbou děje. Zejména u těch detektivek horších nebo okoukanějších.
více


18.8.2021 FEJETON: Hřejivá vzpomínka - plná ledu

Petr Hons
zamrzlý rybník
Mrzne, až praští. Zarputile se opírám do pohrabáče a zhluboka dýchám. Pod nosem mi na knír namrzají krůpějky vodních par.
více


17.8.2021 KULTURA: Berlín, Stalin a Niemeyer

Zbyněk Petráček
Každý zná výraz stalinské baroko, byť je to spíše historizující empír. Stačí juknout na pražský hotel International, do Havířova či Ostrova nad Ohří. Bylo by zajímavé vědět, kolik lidí ten styl vnímá jako zcela nepatřičný import a kolik jako pamětihodnou ukázku dobové moderny.
více


16.8.2021 KULTURA: 47. letní filmová škola v Uherském Hradišti

Tomáš Vodvářka
I v současných obtížných podmínkách se pořadatelům daří připravit program festivalu, který je prodchnut skvělou atmosférou a vlídným prostředím.
více


14.8.2021 POVÍDKA: Návštěva

Tomáš Vodvářka
Ne, samozřejmě, že se to může, vy přece můžete všechno, víte dobře, že tady čas nehraje žádnou roli. Ale musím vás varovat. Tyhle výlety nekončívají dobře, stejně jako vy mělo hodně lidí stejné přání a poté byli zklamáni, přišli o všechny iluze a tak nějak se s tím nemohli po dlouhou dobu vyrovnat.
více


9.8.2021 FEJETON: Po obou stranách hranice

Petruška Šustrová
Na filmový festival do Těšína jezdím moc ráda. A letos jsem jela dvakrát ráda, poněvadž ten loňský zmařil neblahý covid. V Těšíně „bez hranic“ se mi zatím pokaždé moc líbilo. I letos. Zhlédnu tam obvykle víc filmů než jinak za dlouhé měsíce, potkám kamarády, které jinak nevídám každý den, občas...
více


7.8.2021 KULTURA: Různé LOGIE – a bez lodžií

Ivo Fencl
Přípona LOGIE podle mého názoru nepatří nikam do snobské lodžie. Nenáleží vážnému divadlu, nebo jen výjimečně, protože tady jde o hru často dětinskou. Přípona LOGIE symbolizuje nadšení amatéra, který je posedlý nějakým fenoménem.
více


7.8.2021 POVÍDKA: Práskni do kobyl, doktore!

Michal Adler
Nejhorší bylo, že jsem zasrabařil. Místo abych soudruhům, co nás prověřovali, řekl od plic, co si myslím o okupaci naší vlasti a o nich, kteří se propůjčili k téhle ohavnosti prověrek, kroutil jsem se jako červík a ještě jsem si myslel, jak jsem mazaný.
více


4.8.2021 OSOBNOST: Odkaz Arnošta Lustiga

Karel Hvížďala
„Reportér nemá právo podlehnout dojetí, ať je to dojetí jakéhokoliv druhu; musí se mít k věcnosti, třebaže ani věcnost není klášter, do něhož nevstupují city, i pocit věčnosti může být obdivný, a teprve zvědavost, matka a dcera reportáže, tě povede k ostatnímu.“
více


2.8.2021 GLOSA: Bučiny na seznamu

Zbyněk Petráček
Ocitnout se na seznamu dědictví UNESCO může někdy připomínat situaci toho, kdo se ocitl na seznamu osob evidovaných StB. I když nic špatného nedělal a estébáci sledovali jen jeho dnes chvályhodné aktivity, přitahuje podezření.
více


31.7.2021 POVÍDKA: Babiččin recept dobyl Ameriku

Karel Stryczek
Jednou z největších pochoutek dětství a mládí byly babiččiny kuřecí řízky. Měkoučké, voňavé, šťavnaté. Nečekaně blahodárný vliv pojídání s láskou připraveného tradičního pokrmu byl odhalen až o desetiletí později za oceánem.
více


30.7.2021 GLOSY: Mudrosloví a slavné výroky ušisky plzeňského pragmatika

Ivo Fencl
Tak, a teď si předestřeme jako na hostině mysli pár mudrlantství a bonmotů, ať se přiblížíme lidu. Čím bych začal… Ronald Reagan jednou řekl: „Kdyby nastala krize, vzbuďte mě, i kdybych byl na zasedání vlády.“
více


28.7.2021 SPOLEČNOST: O novinách a novinářích

Petr Andrle
Kdykoli vezmu v poslední době do rukou nějaké noviny, mám takový zvláštní pocit, jako bych je již někdy četl. Což pochopitelně není možné. Jedině, že by se v mé mysli opět usadil Tibitanczel.
více


27.7.2021 HISTORIE: Přemyslovce si vymyslel tatíček Palacký

Dana Emingerová
Kde se vzal na Vyšehradě kníže Krok, jeho tři dcery – Kazi, Teta, Libuše – a sedm generací bájných Přemyslových potomků, jejichž jména jsme se museli ve vlastivědě učit zpaměti jako vyjmenovaná slova?
více


24.7.2021 POVÍDKA: Memoriál

Michal Adler
Jura byl dobrý kluk. A výkonný sportovec ve skvělé kondici; bez potíží uběhl padesát kilometrů a potom si zaplaval v ledové vodě. Výborný horolezec, stejně dobrý na skalách i v horách.
více


24.7.2021 PRAHA: Tady všude byl!

Pavel Soltys
02 Novoměstská radnice
Ne, nebyl to vrtoch pošetilého amerického miliardáře, který už nevěděl, jak by přetrumfnul jiné zbohatlíky. Ten kalifornský občan jsem byl já.
více


20.7.2021 MILAN LASICA: 1940-2021

Petr Adler
Mnohý herec se v záchvatu upřímnosti přizná, že když už by se mu mělo nedej přírodo stát, že zemře, nejlepší by bylo, kdyby se mu to stalo na jevišti.
více


19.7.2021 POVÍDKA: Jiří Nováková Puršl

Pavel Landa
Spanilá slečna Marcelka od prvních houslí se bude vdávat. Nakonec je vyvoleným velice šikovný instalatér Jirka Puršl, všemi oblíbený mládenec, Marcelka činí dobře. I po svatbě si chce ponechat své příjmení Nováková, které se už vícekrát objevilo na plakátech, tak proč ne.
více


16.7.2021 POVÍDKA: A proč nezaútočili na Hollywood?

Petr Fiala
Za tónovaným předním sklem raketoplánu byla vidět bílá ruka řidiče, která ležela na volantu a klepala do něj prsty.
více


13.7.2021 CANNES: K jedné nechutné politizaci na filmovém festivalu

Lubomír Stejskal
O tom, že mezi filmem a politikou panují velice často „zvláštní vztahy“, takové i onaké, víme my, kdo jsme žili v komunistické totalitě, své. Stále se máme ale čemu učit.
více


13.7.2021 GLOSA: O čem psal Karel Čapek před 100 lety

Karel Hvížďala
Rok 1921 jsem nevybral jen kvůli kulatému výročí, ale i kvůli tomu, že je významný jak pro českou žurnalistiku, tak i pro Karla Čapka.
více


9.7.2021 SPOLEČNOST: Národ jazykem rozpolcenej

Vojtěch Dobeš
Vojtěch Dobeš
Před dvěma sty lety jsme nevěřili svým elitám, že mluvily cizím jazykem, tehdy německy. Dneska jim zase nevěříme, protože mluví cizím jazykem. Česky.
více