Neviditelný pes
První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996
23.4.2021 | Svátek má Vojtěch
23.4.2021 KNIHA: Historie klubu Olympik

Nikdy se nevrátí pohádka mladí, zpívává se s nostalgickým vzdycháním, většinou při pátém či šestém mázu jakostní ohnivé vody.
více
22.4.2021 KULTURA: Všichni by se měli omluvit

Určitě jste zaregistrovali, jak Markéta Konvičková ve třetí řadě show Tvoje tvář má známý hlas ztvárnila zpěvačku Arethu Franklinovou.
více
10.4.2021 POVÍDKA: Všechno zrušit

Pod vlivem četby Haškových povídek jsem šel v dobré náladě kolem ministerstva zdravotnicí.
více
8.4.2021 KNIHA: Karikův příběh z polských Tater

Od polských strání Vysokých Tater prcháš ve voze před dobře tam známým halným větrem. Mineš na krajnici se belhající stařenu v černém. Od té chvíle... Jako by její dech to byl, co tě nenápadně stáčí, až zase míříš do původních míst a k vichrnému zlu, odkud jsi celou dobu unikal jen domněle.
více
8.4.2021 SERIÁL: I zlé je občas dobré

I zlé je k něčemu dobré. Díky domácímu vězení se vytvořil krásný volnočasový prostor. Sledovat ve volnu TV (ČTV speciálně) je opravdu o zdraví – fyzické i duševní, a tak je náhle spousta času na jiné aktivity.
více
3.4.2021 POVÍDKA: Metaři

Díváte se na boční zeď kostela Nejsvětějšího Salvátora na Křižovnickém náměstí u Karlova mostu v Praze, kde káže sám veliký páter Halík, značný problém to pražského arcibiskupa a možná i skoro celé biskupské konference.
více
6.9.2005 22:17 Testovací stranka - prosim nemazat
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 19. 9. 2011.
více
2.4.2021 ÚVAHA: Vyprávějte svým vnoučatům

Jako malý kluk jsem moc rád naslouchal, když odpoledne po čaji babička nebo děda vyprávěli, jaké to bylo za jejich mládí a jak se tehdy žilo. To jsme ani nedutali. Ve škole psali na břidlicové tabulky olůvkem, což ve mně evokovalo středověk.
více
31.3.2021 HUDBA: Castaldo

Na pultech členů Amatérského symfonického orchestru se objevily zažloutlé noty pojmenované po rodilém Rakušanovi, který žije dodnes v paměti díky stále hranému, velmi pěknému, svižnému pochodu, jehož autor se narodil před 160 lety. Ale nepřeskakujme.
více
30.3.2021 HEGEROVÁ: Návštěva z nejvzácnějších

Krátce poté, co se v Čechách změnil režim, kamarád Stanislav Tumpach (nedávno zesnulý) a několik kolegů z vancouverského Divadla Za rohem založili jsme zcela soukromou společnost Art Pacfic Production.
více
15.3.2021 OSOBNOST: Jan Vodňanský, hravý systematik

Tyto verše mi naskočily v hlavě, jakmile jsem si na internetu přečetl, že zemřel Jan Vodňanský, kterého jsem znal od roku 1958.
více
13.3.2021 KNIHA: Dracul

Ve Spojených státech spokojeně dnes žijící praprasynovec Brama Stokera se jmenuje Dacre. Dacre Stoker. Narodil se roku 1958 a na počátku tisíciletí napsal s pomocí Ian Holta chytře vymyšlené dokončení románu svého předka. A nazvali je Dracula Nesmrtelný.
více
12.3.2021 POVÍDKA: KMČ – a bez brejlí

Sál restaurace Las Vegas, dříve U Šedivých, se v sobotu večer stal dějištěm plesu baráčníků. Ručně psané plakáty oznamovaly, že hudbu bude osobně řídit kapelník p. Hubáček. To byla velmi důležitá informace; obecenstvo z ní totiž bralo na vědomí, že na repertoáru nebudou žádné vylomeniny, se kterými...
více
6.3.2021 POVÍDKA: Dorogie druzja

V souvislosti s plánovanou a světe div se možná dokonce i placenou účastí na slavnosti v jakémsi západočeském městě nacvičuje Amatérský symfonický orchestr krom jiného také hymnu Spolkové republiky Německo. Kdekomu ta hudba něco připomíná, takže o rešerši byl požádán zvěrolékař a violista doktor...
více
5.3.2021 VZPOMÍNKA: Řekni mi, jak to chutná...

Je to 10 let, co odešel. Chlapy oslovoval s neuvěřitelným šarmem:„Ty bejku.“ Než se dotyčný rozmyslel, zda by se neměl náhodou urazit, už se smál smršti Arnoštových historek a vtipů.
více
5.3.2021 VÝSTAVA: Staré časy mediální manipulace

Éra režimní cenzury se již uzavřela. Tak ji představuje i výstava Nežádoucí okamžiky na snímcích ČTK z let 1918–1990. Ale vkrádá se srovnání s dneškem, kdy se manipulace šíří víc než dříve a o cenzuře rozhodují „pravidla komunity“ na Facebooku.
více
5.3.2021 POVÍDKA: Žít životem žitým...

Ivan nastoupil do svozového autobusu. Sotva se posadi, autobus se rozjel. Ivan zaregistroval rozhovor za sebou:
více
4.3.2021 OSOBNOST: Rozesmátý fešák Arnošt Lustig

Román je často o okamžiku změny. To je to, čemu Hemingway říkal čtvrtá dimenze literatury. Když se ti podaří vyjádřit všechny tři a pak i tu čtvrtou dimenzi, tak se dílo podařilo.
více
4.3.2021 POVÍDKA: Violisté místo blondýnek

Zvěrolékaři a violistovi doktoru Žaketovi, jednomu ze zakladatelů Amatérského symfonického orchestru, bude pětasedmdesát.
více
3.3.2021 HISTORIE: Královská barva

Existuje vůbec? Zdá se, že ano. Jaká to je? Zlatá? Červená? Modrá? Zelená? Na internetu najdeme přívlastek „královská“ u těchto čtyř. A ještě u jedné, o níž je tento článek. Zavede nás hluboko do historie.
více
3.3.2021 POVÍDKA: Historie, která se naštěstí nestala
Přihodilo se to před mnoha lety ve velké zemi rozkládající se na nedalekých ostrovech. Do salónu ministerského předsedy sira Winstona vstoupilo, předem již ohlášeno, několik ministrů minulé vlády.
více
2.3.2021 VZPOMÍNKA: Sázka na nostalgii České televizi vychází

Přesto se teď přiznám, minimálně k tomu, nakolik mě zaskočilo, že se mě dnes tak výrazně týká televizní kanál ČT3.
více
18.2.2021 KNIHY: Dějiny začínají každým dalším okamžikem

Jan Krůta sice v jednom ze svých mladických převtělení býval učitelem, ale z jeho nejnovějšího díla je zřejmé, že nikdy nebyl zastáncem biflování.
více
15.2.2021 KNIHA: Jiřina Bohdalová

Výrazy nadšené chvály, cizím slovem superlativy, nás zaplavují ze všech světových stran. O mnoha jedincích, i o celých kolektivech, se dovídáme, že jsou výjimečnými jevy, cizím slovem fenomény.
více
12.2.2021 POVÍDKA: Pramen u řeky

Když se v listopadu roku 1831 páter Josef Regner Havlovický stal farářem v Hronově, odpočinku si moc neužil. Sotva se nastěhoval do fary a odsloužil vánoční svátky, vypukla ve městečku cholera.
více
11.2.2021 FEJETON: Lososi v modrém vězení
Tvůrci jazyka mě zase zaskočili. Co je šmolka? “Je modrý jako šmolka.“ Ať je to, co chce, našel jsem největší zásobárnu šmolek na světě. Zásobárnou je jezero. Jmenuje se Crater Lake, Jezero v kráteru.
více
10.2.2021 VZPOMÍNKA: Spartakiáda

Když jsme ve zdravotce jezdily na brigády či jiné akce, vždycky jsme v autobuse zpívaly hned po rozjezdu „Na Okoř je césta jako žádná zé sta …“. Vždycky. A naše vychovatelky z toho šílely. Vždycky. A vždycky také žadonily, ať zpíváme něco jiného. Nevyhověly jsme. Nikdy!
více
8.2.2021 HUDBA: Jaroslav Seifert v tóninách Miroslava Palečka

Podle pověsti se Jaroslav Seifert, jeden z nejvýznamnějších básníků v dějinách českého písemnictví, čas od času po sepsání nějaké básně buď zamyslel u stolu, nebo se odebral do kuchyně, aby si právě dopsané verše pobrukoval. Chtěl patrně vědět, jak by zněly, kdyby to byly písně.
více
5.2.2021 POVÍDKA: Zpovědník inteligentní vévodkyně

Národní buditel páter Josef Regner Havlovický se zasloužil o vytvoření městského parku v Náchodě na zámeckém kopci, při chůzi i na lavičkách se tam potěší nohy, mysl, oko i ucho. Jednoho dne roku 1827 si kreslil plánek rozmístění okrasných záhonů, když tu cinkl zvonek.
více
