Neviditelný pes
První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996
7.12.2019 | Svátek má Ambrož, Benjamin
6.12.2019 POVÍDKA: Čistý vzduch nade vše

Vladyka Zdislav Tluksa z Buřenic zavítal za panování Václava IV. několikrát do Prahy, ale nikdy se mu tam nelíbilo. Na ulicích se musel brodit spoustou odpadků a vyhýbat se obsahům nočníků. A ten zápach! Usmyslel si: Nikdy nepřipustím, aby to na mém Karlštejně takhle smrdělo.
více
3.12.2019 GLOSA: Úkol pro Hercula
Do neděle můžete spatřit ve Vlastivědném muzeu v Olomouci sošku zvanou Věstonická venuše. Na místo dočasného určení dopravili sošku ozbrojenci. Je umístěna ve speciální schránce připevněné k podlaze.
více
27.11.2019 KNIHA: Když Chaplin potkal Buriana

Ten název je poněkud zavádějící, jenže autor Ondřej Suchý to přiznává hned na začátku: ano, jeho nejnovější kniha vypráví mj. i o setkání (nebo setkáních?) českého krále komiků Vlasty Buriana s Charliem Chaplinem, ale zabývá se hlavně vztahem jednoho z nesporných tvůrců moderního filmového umění k...
více
25.11.2019 KNIHA: Rámováno obrazy, podbarveno hudbou

Uprostřed noci vstoupil do mého pokoje komtur. Odpoledne, když jsem míjel jeho hrob, mě pýcha dohnala k tomu, abych jej ironicky pozval. Teď, když se dostavil nečekán, má odvaha pominula.
více
21.11.2019 OSOBNOST: Sigmund Freud a Příbor

V malebném severomoravském městě Příboře si nelze nevšimnout jeho spojení se zakladatelem psychoanalýzy, lékařem a psychologem Sigmundem Freudem. Je zde náměstí Sigmunda Freuda, památník Sigmunda Freuda, rodný dům Sigmunda Freuda, Společnost Sigmunda Freuda a Muzeum a pamětní síň Sigmunda Freuda.
více
18.11.2019 DIVADLO: Plukovník Švec v Národním
Autor Rudolf Medek byl příslušníkem československých legií v Rusku. Zažil formování čs. jednotek, byl svědkem nadšení, s jakým množství vojáků vstupovalo do legií, aby vybojovali svému národu samostatnost.
více
6.9.2005 22:17 Testovací stranka - prosim nemazat
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 19. 9. 2011.
více
12.11.2019 KNIHA: Alvin Schwartz střádal „můry temnot“ a strašil děti

Noční můry z temnot (česky 2019) je krátká kniha komentářů, pětadvaceti často pouze jednostránkových příběhů a čtyř říkadel.
více
8.11.2019 KNIHA: Nacisté v Tibetu

Už samotný název knihy Nacisté v Tibetu vzbuzuje zvědavost, a to nejen u čtenářů, kterým něco říká pojem Ahnenerbe či jména Ernst Schäfer nebo Bruno Beger.
více
8.11.2019 VZPOMÍNKA: Věčné město

Byli jsme asi v polovině krátkého schodiště, když se dva muži v pestrých uniformách švýcarské gardy rozkročili a zkřížili halapartny. Jsou gesta, která není nutno vysvětlovat. Náš cíl – malá vrata v postranním křídle Vatikánu - byl v dané chvíli nedostupný.
více
1.11.2019 DIVADLO: Šedesátiletý Semafor

Tak vzpomínal před třiceti lety v naší první společné knize Povídání Jiří Suchý, jehož divadlo Semafor slaví dnes šedesátiny.
více
1.11.2019 KNIHA: Zapomenuté příběhy Mariana Kechlibara podruhé
Lidské dějiny sestávají z nekonečného množství vzájemně propletených lidských příběhů. Když to budeme brát percentuálně, zapomenuté jsou všechny – z tohoto zorného úhlu žádné dějiny nejsou, protože poměr vzpomínaných vůči zapomenutým příběhům je tak nepatrný, že nestojí ani za zmínku.
více
31.10.2019 OSOBNOST: Evangelion Karola Efraima Sidona

Evangelium, řecky evangelion, v překladu neznamená nic jiného než dobrou zprávu. A to, že Karol Sidon v roce 1978 konvertoval k judaismu, přijal jméno Efraim po druhorozeném synovi Josefa, které se překládá jako Prašné území či Úrodná půda, na Sidona prozrazuje, jak si pojmenoval svůj úkol.
více
26.10.2019 VZPOMÍNKA: Ceny Thálie

Dočetl jsem se nedávno na internetu, že byly v Národním divadle slavnostně předány ceny Thálie pro uplynulou sezónu. Čestnou cenu za celoživotní mistrovství převzal herec Ladislav Mrkvička. Vyvolalo to ve mně vzpomínky.
více
22.10.2019 VZPOMÍNKY: Dávno před Tháliemi

Mělo patřit k dokonalosti absurdního dramatu, že některé otázky týkající se Židů si za nacistické okupace vyúřadovávali sami Židé. V pobočce Židovské náboženské obce v Roudnici nad Labem takto úřadoval můj otec.
více
21.10.2019 OSOBNOST: Paní Hana Hegerová slaví...

Kdo někdy byl na jejím koncertu, tak to potvrdí. Na jevišti se objevila malá „přehlédnutelná“ žena. A pak, bez světelných efektů a dýmu, začala zpívat. A vnímavý posluchač seděl přibitý a bál se nahlas dýchat.
více
18.10.2019 OSOBNOST: Pavel Landovský, naturburš

Do Činoherního klubu mě přitáhli v roce 1966 scénograf Luboš Hrůza s režisérem Ladislavem Smočkem a strašně se jim líbilo, že jsem se po jevišti pohyboval jako po kuchyni. Moje výhoda asi byla, že jsem si hereckého umění moc nevážil.
více
14.10.2019 KNIHA: Čtěte recenze, ušetříte za knihy

Aniž by to někdo nějak výrazněji zaznamenal a v rozporu se zákony pravděpodobnosti, na českém knižním trhu se v posledních letech objevily práce několika zajímavých literárních teoretiků a recenzentů.
více
12.10.2019 ROZHOVOR: Gotta jsem vnímal celý svůj život

To bych si hodně fandil, kdybych se považoval za člověka z branže. On byl vrcholem profesionality, já amatérem z podpalubí.
více
12.10.2019 ESEJ: Úvahy starého konservativce (5)
Ale toto-liž sou ti mudrcové, světlo světa? Ach, ach, já sem se jinakších věcí nadál. Však tu jako sedláci v krčmě, každý vyje, a každý jináč. (Jan A. Komenský: Labyrint světa – Poutník mezi filosofy přišel)
více
12.10.2019 GLOSA: Na rozloučenou...

Na konci 70. let minulého století vyšel v edici Supraphonu Rytmus a melodie notový záznam s akordy a textem písně Až jednou. Pro Karla Gotta ji složil Karel Svoboda, slova napsal Zdeněk Borovec.
více
11.10.2019 VZPOMÍNKA: Osud, nebo Náhoda

Je 2. října 2019 a já se dozvěděl, že včera zemřel Karel Gott, nejslavnější český zpěvák. Sice interpret hudby populární, ale hodnotné, a to hlavně v jeho nterpretaci.
více
11.10.2019 ÚVAHA: K odchodu Vlasty Chramostové

Snad že sám Nejvyšší tomu chtěl, aby vynikl ten paradox: právě v této době odešla Vlasta Chramostová. Paradox, který mi přišel na mysl už v okamžiku, kdy se v médiích objevilo slovní spojení „státní pohřeb“.
více
9.10.2019 OSOBNOST: Vlasta Chramostová

Jsou jména, ke kterým není třeba nic dodávat, protože jejich příběh je tak silný, že si ho hodně lidí pamatuje. Herečka Vlasta Chramostová k těmto lidem bezesporu patří.
více
8.10.2019 GLOSA: A kdo zapálí svíčku paní Vlastě Chramostové?

V dobách národního smutnění po Karlu Gottovi přišla zpráva o úmrtí vynikající herečky, ale především skvělé ženy paní Vlasty Chramostové.
více
5.10.2019 PIVO: Více kohoutů více ví

Na cedulích před mnoha podniky vídáme pyšný nápis: u nás máme osm druhů piv (nebo pět, nebo patnáct, prostě víc než dva). Co to vůbec znamená? A je taková prezentace vůbec správně?
více
5.10.2019 ESEJ: Úvahy starého konservativce (4)
Když jsem se takhle rozjel, vsunu do tohoto souboru i kapitolu, již jsem se původně zdráhal uvést; zdála se mi až příliš fantastická, vědeckému poznání odporující. Má však lidský duch své limity, jež nepřekročí, takže to přece jen zkusím.
více
4.10.2019 VZPOMÍNKA: Kamínek do mozaiky

Je to už hodně dávno. Byla hodina před půlnocí, na stanici Trans World Radio vysílající z Monte Carla začal český pořad Euroclub. V éteru se ozvala píseň Zní nad betlémem Gloria, co ten zpěv znamená?
více
3.10.2019 SPOLEČNOST: Sledování televize má také pozitiva
Sledování televize je pořád populární. Ani nástup internetu a služeb jako YouTube tento trend nezměnil. Průměrný dospělý Američan tráví konzumací mediálního obsahu přes 11 hodin denně a z toho nejvíc právě toho televizního – přes tři hodiny. Sledování televize má ale značně negativní obraz. To...
více
3.10.2019 OSOBNOST: Gottův úděl velebný - být jen tónů služebník

Titulek jsem si vypůjčil z článku Jiřího Černého z časopisu Melodie 2/1972 – zní tak nějak stejně jako Mistrova tvorba, velebně, vemlouvavě, tak, jaký byl Karel Gott sám: „Zpívám rád a je to na mně doufám znát.“
více
1.10.2019 OSOBNOST: Petr Příhoda, důkladný laický historik

„Na podzim roku 1976 jsme se s přáteli, psychologem Petrem Příhodou a historikem Milanem Otáhalem rozhodli, že začneme pracovat na souhrnném textu o problematických místech v moderních českých dějinách...,“ napsal Petr Pithart.
více
28.9.2019 POVÍDKA: Dodnes nevím
Dodnes nevím, co jsem měl tenkrát udělat. Aby to bylo správně. A dodnes mě to trápí. A také vím, že se jistě najde chytrá hlavička, která bude přesně vědět a znát, co jsem udělat měl nebo neměl.
více
28.9.2019 ESEJ: Úvahy starého konservativce (3)
Vím že si následujícími řádky u mnohého čtenáře spravedlivého rozlévám ocet, nicméně se odvážím rýpnout nešetrnou rukou do učení Kristova.
více
26.9.2019 HUDBA: Kterak se Beatles sešli naposledy

Dnes už můžeme asi s jistotou říct, že šedesátá léta dvacátého století byla nepochybně obdobím největšího rozvoje rockové hudby.
více
24.9.2019 GLOSA: Dámy či pánové na Hradě, máte tam chybu

Nerad opravuji gramatiku kohokoli, neb sám jsem člověk omylný a chybující. Tentokrát ale musím. Maje na mysli, že hradní web by měl být gramaticky bezchybný, byť by šlo o pouhý překlep.
více
23.9.2019 LITERATURA: Jak českou společnost rozdělily Bezručovy básně

Starší česká beletrie a poezie rozhodně nepatří k tomu, co by dnešní čtenáři vyhledávali. O autorech jako kupříkladu Petr Bezruč se dnes hovoří pouze v různých polemikách, jako je v Bezručově případě otázka autorství.
více
