16.5.2021 | Svátek má Přemysl


15.5.2021 HUDBA: Pamatuje ještě někdo Pretty Things?

Milan Dřevojánek
Byla to jedna z nejnedoceněnějších kapel historie – ve svém vývoji byli před posluchači stále natolik jaksi napřed, že o nějakých hitparádových úspěších nemohlo být řeči a nepomohly jim ani opakované projevy uznání úspěšnějších hudebních kolegů, natož pak odborné kritiky.
více


11.5.2021 HUDBA: Triptych Ragnarok (Soumrak Bohů)

Martin Mařák
Je opravdu neuvěřitelné, jakým způsobem se v dnešní době tvorba hudby zpřístupnila standardnímu amatérovi mého typu a jakými celkem dostupnými finančními prostředky lze dnes pořídit doma v kuchyni celkem slušnou demo nahrávku, která se dá normálně poslouchat jak v telefonu, tak v hi-fi věži.
více


8.5.2021 ÚVAHA: První věta

Pavel Landa
Vyprávěl mi před lety Zdeněk Jirotka o své sbírce prvních vět. O tom, jak sbírá první věty povídek, románů, novel, fejetonů, komentářů, článků. Říkal, že pozornému čtenáři dokáže první věta vypovědět mnohé o autorovi i jeho díle.
více


5.5.2021 LITERATURA: Je tomu právě 130 let

Ivo Fencl
Už jste se někdy podívali k Reichenbašským vodopádům? Jestli to tam neznáte, budete okouzleni a zřejmě i příjemně překvapeni, že tam na skále udržují plaketu a o kus dál, v Meiringenu, dokonce Muzeum Sherlocka Holmese.
více


3.5.2021 POVÍDKA: Dirigentka

Pavel Landa
Dámy zastupuje v Amatérském symfonickém orchestru spanilá slečna Marcelka u prvních houslí. Ochranná křídla nad nevinnou dívenkou drží zvěrolékař doktor Žaket (viola), který má dle vlastních slov se ženským elementem bohaté zkušenosti.
více


30.4.2021 KNIHA: Listopád

Tomáš Vodvářka
Spisovatel to má těžké. A dobrý spisovatel ještě těžší. Protože když napíše dobrou knihu, čtenář samozřejmě čeká, že jeho další bude neméně dobrá, ne-li lepší.
více


29.4.2021 POVÍDKA: Cizinec v orchestru

Pavel Landa
Potlesk vestoje, kterému se snad dneska česky říká standing ovation, tedy pokud nechcete vypadat jako blbec, je podle pana hostujícího kapelníka Hubáčka (druhé housle) úžasnej vynález, když koncertujete v sále jako v tom za lokálem restaurace Las Vegas, dříve U Šedivých.
více


28.4.2021 POVÍDKA: To máte, pánové, těžké...

Michal Adler
„Jen se podívej, jak ten Jura pěkně řídí,“ pravila má žena vyčítavě. „Klidně, rozvážně, nelítá z pruhu do pruhu...“ A můj malý bratr se na mě od volantu jen omluvně podíval a raději neříkal nic.
více


6.9.2005 22:17 Testovací stranka - prosim nemazat

Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 19. 9. 2011.
více


24.4.2021 POVÍDKA: Když do toho šlápneš...

Michal Adler
Udělali jsme si s mým malým bratrem takovou příjemnou tradici. No, přinejmenším zvyklost. Kdykoli to jen trochu jde, vyrazíme na týdenní nákup šunky a jiných pochoutek do neuvěřitelně levné a kvalitní italské prodejny na Commercial Drive, snad nejbarvitější ulici ve Vancouveru.
více


23.4.2021 KNIHA: Historie klubu Olympik

Petr Adler
Nikdy se nevrátí pohádka mladí, zpívává se s nostalgickým vzdycháním, většinou při pátém či šestém mázu jakostní ohnivé vody.
více


22.4.2021 KULTURA: Všichni by se měli omluvit

Tomáš Zdechovský
Určitě jste zaregistrovali, jak Markéta Konvičková ve třetí řadě show Tvoje tvář má známý hlas ztvárnila zpěvačku Arethu Franklinovou.
více


10.4.2021 POVÍDKA: Všechno zrušit

Ivo Fencl
Pod vlivem četby Haškových povídek jsem šel v dobré náladě kolem ministerstva zdravotnicí.
více


8.4.2021 SERIÁL: I zlé je občas dobré

film kamera
I zlé je k něčemu dobré. Díky domácímu vězení se vytvořil krásný volnočasový prostor. Sledovat ve volnu TV (ČTV speciálně) je opravdu o zdraví – fyzické i duševní, a tak je náhle spousta času na jiné aktivity.
více


8.4.2021 KNIHA: Karikův příběh z polských Tater

Ivo Fencl
Od polských strání Vysokých Tater prcháš ve voze před dobře tam známým halným větrem. Mineš na krajnici se belhající stařenu v černém. Od té chvíle... Jako by její dech to byl, co tě nenápadně stáčí, až zase míříš do původních míst a k vichrnému zlu, odkud jsi celou dobu unikal jen domněle.
více


3.4.2021 POVÍDKA: Metaři

Pavel Landa
Díváte se na boční zeď kostela Nejsvětějšího Salvátora na Křižovnickém náměstí u Karlova mostu v Praze, kde káže sám veliký páter Halík, značný problém to pražského arcibiskupa a možná i skoro celé biskupské konference.
více


2.4.2021 ÚVAHA: Vyprávějte svým vnoučatům

Vratislav Hlubuček1
Jako malý kluk jsem moc rád naslouchal, když odpoledne po čaji babička nebo děda vyprávěli, jaké to bylo za jejich mládí a jak se tehdy žilo. To jsme ani nedutali. Ve škole psali na břidlicové tabulky olůvkem, což ve mně evokovalo středověk.
více


31.3.2021 HUDBA: Castaldo

Pavel Landa
Na pultech členů Amatérského symfonického orchestru se objevily zažloutlé noty pojmenované po rodilém Rakušanovi, který žije dodnes v paměti díky stále hranému, velmi pěknému, svižnému pochodu, jehož autor se narodil před 160 lety. Ale nepřeskakujme.
více


30.3.2021 HEGEROVÁ: Návštěva z nejvzácnějších

Vladimír Cícha
Krátce poté, co se v Čechách změnil režim, kamarád Stanislav Tumpach (nedávno zesnulý) a několik kolegů z vancouverského Divadla Za rohem založili jsme zcela soukromou společnost Art Pacfic Production.
více
15.3.2021 OSOBNOST: Jan Vodňanský, hravý systematik

Karel Hvížďala
Tyto verše mi naskočily v hlavě, jakmile jsem si na internetu přečetl, že zemřel Jan Vodňanský, kterého jsem znal od roku 1958.
více


13.3.2021 KNIHA: Dracul

Ivo Fencl
Ve Spojených státech spokojeně dnes žijící praprasynovec Brama Stokera se jmenuje Dacre. Dacre Stoker. Narodil se roku 1958 a na počátku tisíciletí napsal s pomocí Ian Holta chytře vymyšlené dokončení románu svého předka. A nazvali je Dracula Nesmrtelný.
více


12.3.2021 POVÍDKA: KMČ – a bez brejlí

Pavel Landa
Sál restaurace Las Vegas, dříve U Šedivých, se v sobotu večer stal dějištěm plesu baráčníků. Ručně psané plakáty oznamovaly, že hudbu bude osobně řídit kapelník p. Hubáček. To byla velmi důležitá informace; obecenstvo z ní totiž bralo na vědomí, že na repertoáru nebudou žádné vylomeniny, se kterými...
více


6.3.2021 POVÍDKA: Dorogie druzja

Pavel Landa
V souvislosti s plánovanou a světe div se možná dokonce i placenou účastí na slavnosti v jakémsi západočeském městě nacvičuje Amatérský symfonický orchestr krom jiného také hymnu Spolkové republiky Německo. Kdekomu ta hudba něco připomíná, takže o rešerši byl požádán zvěrolékař a violista doktor...
více


5.3.2021 VZPOMÍNKA: Řekni mi, jak to chutná...

Dana Emingerová
Je to 10 let, co odešel. Chlapy oslovoval s neuvěřitelným šarmem:„Ty bejku.“ Než se dotyčný rozmyslel, zda by se neměl náhodou urazit, už se smál smršti Arnoštových historek a vtipů.
více


5.3.2021 VÝSTAVA: Staré časy mediální manipulace

Zbyněk Petráček
Éra režimní cenzury se již uzavřela. Tak ji představuje i výstava Nežádoucí okamžiky na snímcích ČTK z let 1918–1990. Ale vkrádá se srovnání s dneškem, kdy se manipulace šíří víc než dříve a o cenzuře rozhodují „pravidla komunity“ na Facebooku.
více


5.3.2021 POVÍDKA: Žít životem žitým...

Petr Fiala
Ivan nastoupil do svozového autobusu. Sotva se posadi, autobus se rozjel. Ivan zaregistroval rozhovor za sebou:
více


4.3.2021 OSOBNOST: Rozesmátý fešák Arnošt Lustig

Karel Hvížďala
Román je často o okamžiku změny. To je to, čemu Hemingway říkal čtvrtá dimenze literatury. Když se ti podaří vyjádřit všechny tři a pak i tu čtvrtou dimenzi, tak se dílo podařilo.
více


4.3.2021 POVÍDKA: Violisté místo blondýnek

Pavel Landa
Zvěrolékaři a violistovi doktoru Žaketovi, jednomu ze zakladatelů Amatérského symfonického orchestru, bude pětasedmdesát.
více


3.3.2021 HISTORIE: Královská barva

Lubomír Stejskal
Existuje vůbec? Zdá se, že ano. Jaká to je? Zlatá? Červená? Modrá? Zelená? Na internetu najdeme přívlastek „královská“ u těchto čtyř. A ještě u jedné, o níž je tento článek. Zavede nás hluboko do historie.
více