20.9.2019 | Svátek má Oleg


20.9.2019 LITERATURA: Sbohem, Británie...

Petr Fiala
Již delší dobu jednají Britové o odchodu z EU, ať už v Británii, nebo v institucích EU samé. Máme případného odchodu Británie litovat? Politováníhodný by takový odchod byl zejména v případě, pokud by život v Británii byl natolik atraktivní, že bychom jejím odchodem ztratili vzor hodný následování.
více


20.9.2019 VZPOMÍNKY: Co přijde po „Q“

Pavel Landa
Jak poctivě přiznávám ve svém životopisu, mám nedokončené základní vzdělání. Chybějí mi první tři ročníky základní, tehdy obecné školy, neboť jsem do školy chodit nesměl. Mými učiteli byli tatínek, než ho sebrali, a pak křesťanský dědeček.
více


18.9.2019 VZPOMÍNKA: Corona ferrea

Vladimír Karpenko
Tuhle dvojici slov jsem zadal do vyhledávače, odkud na mne vyhlédlo pár hotelů v Itálii. Ty jsem nehledal, pravá informace se mihla mezi tím. Za slovy v nadpisu se skrývá železná koruna Langobardů, vzácná středověká památka a významná církevní relikvie.
více


14.9.2019 ESEJ: Úvahy starého konservativce (2)

Luděk Frýbort
Když jsem chodil do školy, vládla podstatnému dílu planety včetně mé vlasti také jedna ze spásných teorií.
více


14.9.2019 JAZYK: Když Novák miluje Nováka

Petr Kolman
Přechylování a nepřechylování ženských příjmení je dlouholetým atraktivním mediálním tématem. Ostatně nedávno piráti oznámili, že ve Sněmovně budou prosazovat, aby se ženy mohly v budoucnu rozhodnout, zda budou používat u svého příjmení příponu „-ová“, či nikoliv.
více


13.9.2019 OSOBNOST: Meda Mládková oslavila sté narozeniny

Karel Hvížďala
Kdybych měla zvolit zlatý moment svého života, vybrala bych hned dva. Prvním z nich byl den, kdy jsem potkala Františka Kupku. Tím druhým okamžikem je moment, kdy jsem poznala svého příštího manžela ekonoma Mezinárodního měnového fondu Jana Viktora Mládka.
více


13.9.2019 VZPOMÍNKA: Škola v Záběhlicích

Martin Regner
Původní záběhlická škola se nacházela poblíž kostela, jak bývalo tehdy zvykem (hlavní předmět, náboženství, vyučoval farář). První žáky v ní učitel Levý s pomocníkem Nechutným přivítali roku 1864.
více


11.9.2019 POVÍDKA: Navztekánek

Michal Adler
Neměl jsem dobrou náladu, hned od startu. Na psychiatrii jsme začínali pracovat v půl osmé ráno a to mi vždy připadalo příliš těsně po půlnoci. Slušní lidé jsou tou dobou ještě v posteli. Jedinci, kteří po ránu čiperně vyskakují z postelí a s písní na rtech vítají nový den, mě vždy jen dráždili a...
více


10.9.2019 GLOSA: Elginovy mramory

Ondřej Neff
Všiml jsem si minulý týden, že se Řekové hlásí o antické památky umístěné v západoevropských muzeích, v Londýně a Paříži. Není to žádný okamžitý nápad spadlý z nebe.
více


7.9.2019 ESEJ: Úvahy starého konservativce

Luděk Frýbort
Chodí-li člověk nějakou řádku let po světě a sleduje jeho dění, může se zachovat dvojím způsobem. Vnímat je, ale nezamýšlet se nad ním, řadit je prostě k jevům s nimiž beztak nic nepořídíme, jako třeba že prší nebo že nerostou houby, a obrátit pozornost k výsledkům fotbalové ligy.
více


7.9.2019 KNIHA: Předem prohraný střet civilizací

Roman Joch
V průběhu 20. století vznikly tři velké dystopické romány. Dva jsou všeobecně známé, třetí už méně. Alespoň u nás o něm vědělo mnohem méně čtenářů než na Západě.
více


6.9.2019 KNIHA: Vzpomínkový orloj

Ivo Fencl
Publikací nazvanou Exilový orloj. Nezapomínky (2019) s ilustracemi Clary Istlerové navázal Karel Hvížďala na dva svazky fejetonů a esejů Osmý den týdne (2015) a Dobře mrtvý dědeček (2017).
více


4.9.2019 POVÍDKA: Fred

Michal Adler
Fred byl Indián z kmene Salish, „pobřežního lidu“. A také pokrývač, i když nikdo nevěděl, jestli měl skutečně výuční list. Ale firma ho uznávala a platila jako tovaryše a jindy přísné odbory a ostražití spolupracovníci neprotestovali.
více


6.9.2005 22:17 Testovací stranka - prosim nemazat

Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 19. 9. 2011.
více


30.8.2019 GLOSA: Když už citovat, tak přesně

Lubomír Stejskal
Každý z nás může udělat chybu. Pokud nás na ni někdo upozorní – a má pravdu -, sluší se poděkovat, omluvit se a chybu pokud možno napravit.
více


26.8.2019 JAZYK: Povznášející S

Jan Veselý
Nestává se často, aby vědecké poznání měnilo pravidla pravopisu. A teď nemám na mysli odborné termíny, které pronikají do každodenní konverzace a časem v obecném jazyce zdomácní.
více


24.8.2019 FILM: Tenkrát v Hollywoodu

Ivo Fencl
Ani já neprozradím hlavní „fór“ filmu Quentina Tarantina Tenkrát v Hollywoodu, ale již soudtrack fascinuje, a to ač je zapuštěn do podkresu natolik umně, že ho očarovaný divák posléze může i přestávat vnímat.
více


23.8.2019 KULTURA: Peter Gabriel a jeho poselství tolerance

Martin Mařák
Pouštěl jsem ji svému příteli Akimovi ze Sýrie, který přežil jako voják syrské armády pět let války v Libanonu a momentálně stejně jako já žádal o politický azyl ve Francii.
více


22.8.2019 KULTURA: Kostely musíme začít otevírat lidem!

Tomáš Zdechovský
Mnohá místa v Česku skýtají velmi smutný pohled na beznadějně vyhlížející a dlouho neudržované a polorozpadlé kostely. Bohužel se rozhodně nejedná o žádné ojedinělé případy.
více


21.8.2019 POVÍDKA: Dopis dědičky

Jan Kačer
antimeloun
Našla jsem ve starých novinách, tyhle věci se ještě dají najít na půdách a tak, i když dneska je to zakázané, já to taky nikomu neřekla, ale jsem příbuzná s Gretou, fakt s Tou Gretou, není to úžasný?
více


14.8.2019 ÚVAHA: Dívka z obrazu… tiše pláče

Vladimír Zouzalík
Známý umělec z think tanku Evropské hodnoty Jakub Janda napsal něco nehezkého, až hloupého o zpěvákovi Karlu Gottovi k výročí jeho kulatých narozenin - a je dobře, že to napsal.
více


13.8.2019 FILM: Noční můry z temnot

Ivo Fencl
Zatímco dospělý se obvykle bojí o svůj příjem, běžné dvanáctileté dítě to má jinak. Ví to řada autorů knih i filmů, kteří vytěžují ten potenciál. Vedle slavného R. L. Stina (*1943) to byl i méně slavný Alvin Schwartz (1927-1992), původce sady populárních hororů Scary Stories to Tell in the Dark,...
více


10.8.2019 VZPOMÍNKA: Jak jsem se učil hrát na housle

Alois Stehlík
V době mého dětství rodiče moudře usoudili, že k všeobecnému vzdělání patří také hudební vzdělání a pokud možno zvládnutí základů hry na nějaký hudební nástroj.
více


2.8.2019 VZPOMÍNKA: Oleška

Vladimír Karpenko
Po léta to byl u nás doma předmět polemik – je to potok, nebo říčka? Přikláněl jsem se k druhé možnosti vycházeje z asi pětimetrové šířky a skoro dvoumetrové hloubky koryta, a to přesto, že voda obvykle proudila jen po dně jako průměrně mocný potok, místy s hlubokými tůněmi.
více


31.7.2019 PIVO: Chmelit zastudena - pít zatepla

Ladislav Jakl 1
Kdo nechmelí zastudena, ten jako by nebyl. To říká jeden můj kamarád, a před nějakýma pěti lety to byla v českém mikropivovarnickém světě skoro pravda.
více


31.7.2019 VZPOMÍNKA: Noviny přišly o senzaci

Milan Hulík
A co kdybych navštívil Jeana Maraise a a udělal s ním také rozhovor pro česká média, napadlo mě, když jsem na své dlouhodobé stáži v Paříži v roce 1998 jel metrem a ze sousedního sedadla jsem si vzal odložený magazin „Le Monde“, kde byl otištěný rozhovor s Jeanem Maraisem.
více


26.7.2019 KULTURA: Z ocelového srdce hlasivky

Lukáš Jelínek
V půli července vedou všechny cesty na Colours. Ostrava se stane babylonem, kde polštinu a slovenštinu doplňuje němčina, angličtina i lecjaká hatmatilka.
více


18.7.2019 KNIHY: Donald Trump a jazyk

František Schilla
„Nebrat si servítky.“ – Tak zní český ekvivalent jednoho z dvou stovek hesel ve francouzském slovníku zábavných výrazů souvisejících s lidským tělem.
více


18.7.2019 MÉDIA: Co se děje v kultuře

Jiří Macků
Co by se dělo, protestuje se, jak jinak. Furt a fest. Okurkovou sezónu například pilně přihnojují poněkud nekulturní manévry za účelem odstranění stávajícího ministra kultury, což dál dělí tyto národy ještě víc než sparťany se slavisty či kabáty s olympiky.
více


17.7.2019 KULTURA: Čekání na nemnohé

Helmut Newton
Léto je doba přívětivá, kdy se našinec nemusí obalovat několika vrstvami oděvu, aby si neuhnal nastuzení či jinou nemilou nádchu.
více


15.7.2019 PRAHA: Stojí seznam za to?

Zbyněk Petráček
Pokud chcete patřit do skutečně vybrané společnosti, potřebujete k tomu doklad, certifikát či uznání. Jste-li spisovatelem, nejlépe Nobelovu cenu za literaturu. Jste-li politikem, tak Nobelovu cenu za mír (či být Churchillem a získat ji za literaturu).
více


15.7.2019 ÚVAHA: Co jest pravda

Luděk Frýbort
Už Pilát z Pontu nevěděl co je pravda, a nevíme to o nic přesněji ani my dnes.
více


12.7.2019 LITERATURA: Zapomenutý Karel Ptáčník

Aleš Uhlíř
Ten, kdo v Česku maturoval v roce 1970, si možná na ten okamžik vzpomene, protože to tehdy do škol přišlo „shora“. Náš profesor vyučující český jazyk a literaturu vstoupil do třídy a aniž by cokoli řekl, popsal tabuli jmény spisovatelů.
více


11.7.2019 KNIHA: Revoluční Rusko 1891–1991

Jan Handl
Orlando Figes v knize Revoluční Rusko 1891-1991 přistupuje k tématu ruské revoluce velmi netradičně a zeširoka, což z jeho díla tvoří perfektního průvodce vývojem Ruska a později Sovětského svazu v uvedeném období. Autor neopomíjí žádnou důležitou událost, která předcházela a následovala po...
více


11.7.2019 HISTORIE: Cyril Okamura a Metoděj Kalousek

Luboš Zálom1
Svátek příchodu byzantských věrozvěstů na Velkou Moravu se stal pro mnohé politiky vhodnou příležitostí, jak si tak trochu zahrát na historiky a zároveň si na dějinách přihřát svoji politickou polívčičku.
více


9.7.2019 KNIHY: Věčný návrat života

Jiří Olšovský
Švýcarský psychoanalytik a filosof kultury Carl Gustav Jung (1875–1961) napsal pěkný úvod do spirituální alchymie (Duch Merkurius, přel. Petr Babka, Malvern, Praha 2016), v níž jde o oživení původní harmonie světa i o obnovu duchovního světa člověka.
více