9.12.2019 | Svátek má Vratislav


9.12.2019 KULTURA: Prodaná nevěsta trochu jinak

Voyen Koreis 2
Produkce Prodané nevěsty ve světě obvykle bývá pojata jako ukázka ryze českého folkloru. Dnes jsem ale narazil na tu nejnovější a poněkud jinou.
více


6.12.2019 POVÍDKA: Čistý vzduch nade vše

Martin Regner
Vladyka Zdislav Tluksa z Buřenic zavítal za panování Václava IV. několikrát do Prahy, ale nikdy se mu tam nelíbilo. Na ulicích se musel brodit spoustou odpadků a vyhýbat se obsahům nočníků. A ten zápach! Usmyslel si: Nikdy nepřipustím, aby to na mém Karlštejně takhle smrdělo.
více


3.12.2019 GLOSA: Úkol pro Hercula

Ondřej Neff
Do neděle můžete spatřit ve Vlastivědném muzeu v Olomouci sošku zvanou Věstonická venuše. Na místo dočasného určení dopravili sošku ozbrojenci. Je umístěna ve speciální schránce připevněné k podlaze.
více


27.11.2019 KNIHA: Když Chaplin potkal Buriana

Petr Adler
Ten název je poněkud zavádějící, jenže autor Ondřej Suchý to přiznává hned na začátku: ano, jeho nejnovější kniha vypráví mj. i o setkání (nebo setkáních?) českého krále komiků Vlasty Buriana s Charliem Chaplinem, ale zabývá se hlavně vztahem jednoho z nesporných tvůrců moderního filmového umění k...
více


25.11.2019 KNIHA: Rámováno obrazy, podbarveno hudbou

Petr Fiala
Uprostřed noci vstoupil do mého pokoje komtur. Odpoledne, když jsem míjel jeho hrob, mě pýcha dohnala k tomu, abych jej ironicky pozval. Teď, když se dostavil nečekán, má odvaha pominula.
více


21.11.2019 OSOBNOST: Sigmund Freud a Příbor

Aleš Uhlíř
V malebném severomoravském městě Příboře si nelze nevšimnout jeho spojení se zakladatelem psychoanalýzy, lékařem a psychologem Sigmundem Freudem. Je zde náměstí Sigmunda Freuda, památník Sigmunda Freuda, rodný dům Sigmunda Freuda, Společnost Sigmunda Freuda a Muzeum a pamětní síň Sigmunda Freuda.
více


6.9.2005 22:17 Testovací stranka - prosim nemazat

Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 19. 9. 2011.
více


18.11.2019 DIVADLO: Plukovník Švec v Národním

Dana Mentzlová
Autor Rudolf Medek byl příslušníkem československých legií v Rusku. Zažil formování čs. jednotek, byl svědkem nadšení, s jakým množství vojáků vstupovalo do legií, aby vybojovali svému národu samostatnost.
více


12.11.2019 KNIHA: Alvin Schwartz střádal „můry temnot“ a strašil děti

Ivo Fencl
Noční můry z temnot (česky 2019) je krátká kniha komentářů, pětadvaceti často pouze jednostránkových příběhů a čtyř říkadel.
více


8.11.2019 KNIHA: Nacisté v Tibetu

Jan Handl
Už samotný název knihy Nacisté v Tibetu vzbuzuje zvědavost, a to nejen u čtenářů, kterým něco říká pojem Ahnenerbe či jména Ernst Schäfer nebo Bruno Beger.
více


8.11.2019 VZPOMÍNKA: Věčné město

Vladimír Karpenko
Byli jsme asi v polovině krátkého schodiště, když se dva muži v pestrých uniformách švýcarské gardy rozkročili a zkřížili halapartny. Jsou gesta, která není nutno vysvětlovat. Náš cíl – malá vrata v postranním křídle Vatikánu - byl v dané chvíli nedostupný.
více


1.11.2019 DIVADLO: Šedesátiletý Semafor

Karel Hvížďala
Tak vzpomínal před třiceti lety v naší první společné knize Povídání Jiří Suchý, jehož divadlo Semafor slaví dnes šedesátiny.
více


1.11.2019 KNIHA: Zapomenuté příběhy Mariana Kechlibara podruhé

Ondřej Neff
Lidské dějiny sestávají z nekonečného množství vzájemně propletených lidských příběhů. Když to budeme brát percentuálně, zapomenuté jsou všechny – z tohoto zorného úhlu žádné dějiny nejsou, protože poměr vzpomínaných vůči zapomenutým příběhům je tak nepatrný, že nestojí ani za zmínku.
více


31.10.2019 OSOBNOST: Evangelion Karola Efraima Sidona

Karel Hvížďala
Evangelium, řecky evangelion, v překladu neznamená nic jiného než dobrou zprávu. A to, že Karol Sidon v roce 1978 konvertoval k judaismu, přijal jméno Efraim po druhorozeném synovi Josefa, které se překládá jako Prašné území či Úrodná půda, na Sidona prozrazuje, jak si pojmenoval svůj úkol.
více


26.10.2019 VZPOMÍNKA: Ceny Thálie

Voyen Koreis 2
Dočetl jsem se nedávno na internetu, že byly v Národním divadle slavnostně předány ceny Thálie pro uplynulou sezónu. Čestnou cenu za celoživotní mistrovství převzal herec Ladislav Mrkvička. Vyvolalo to ve mně vzpomínky.
více


22.10.2019 VZPOMÍNKY: Dávno před Tháliemi

Pavel Landa
Mělo patřit k dokonalosti absurdního dramatu, že některé otázky týkající se Židů si za nacistické okupace vyúřadovávali sami Židé. V pobočce Židovské náboženské obce v Roudnici nad Labem takto úřadoval můj otec.
více


21.10.2019 OSOBNOST: Paní Hana Hegerová slaví...

Tomáš Vodvářka
Kdo někdy byl na jejím koncertu, tak to potvrdí. Na jevišti se objevila malá „přehlédnutelná“ žena. A pak, bez světelných efektů a dýmu, začala zpívat. A vnímavý posluchač seděl přibitý a bál se nahlas dýchat.
více


18.10.2019 OSOBNOST: Pavel Landovský, naturburš

Karel Hvížďala
Do Činoherního klubu mě přitáhli v roce 1966 scénograf Luboš Hrůza s režisérem Ladislavem Smočkem a strašně se jim líbilo, že jsem se po jevišti pohyboval jako po kuchyni. Moje výhoda asi byla, že jsem si hereckého umění moc nevážil.
více


14.10.2019 KNIHA: Čtěte recenze, ušetříte za knihy

Petr Fiala
Aniž by to někdo nějak výrazněji zaznamenal a v rozporu se zákony pravděpodobnosti, na českém knižním trhu se v posledních letech objevily práce několika zajímavých literárních teoretiků a recenzentů.
více


12.10.2019 ROZHOVOR: Gotta jsem vnímal celý svůj život

Ladislav Jakl 1
To bych si hodně fandil, kdybych se považoval za člověka z branže. On byl vrcholem profesionality, já amatérem z podpalubí.
více


12.10.2019 ESEJ: Úvahy starého konservativce (5)

Luděk Frýbort
Ale toto-liž sou ti mudrcové, světlo světa? Ach, ach, já sem se jinakších věcí nadál. Však tu jako sedláci v krčmě, každý vyje, a každý jináč. (Jan A. Komenský: Labyrint světa – Poutník mezi filosofy přišel)
více


12.10.2019 GLOSA: Na rozloučenou...

Lubomír Stejskal
Na konci 70. let minulého století vyšel v edici Supraphonu Rytmus a melodie notový záznam s akordy a textem písně Až jednou. Pro Karla Gotta ji složil Karel Svoboda, slova napsal Zdeněk Borovec.
více


11.10.2019 VZPOMÍNKA: Osud, nebo Náhoda

Vladimír Cícha
Je 2. října 2019 a já se dozvěděl, že včera zemřel Karel Gott, nejslavnější český zpěvák. Sice interpret hudby populární, ale hodnotné, a to hlavně v jeho nterpretaci.
více


11.10.2019 ÚVAHA: K odchodu Vlasty Chramostové

Lubomír Stejskal
Snad že sám Nejvyšší tomu chtěl, aby vynikl ten paradox: právě v této době odešla Vlasta Chramostová. Paradox, který mi přišel na mysl už v okamžiku, kdy se v médiích objevilo slovní spojení „státní pohřeb“.
více


9.10.2019 OSOBNOST: Vlasta Chramostová

Karel Hvížďala
Jsou jména, ke kterým není třeba nic dodávat, protože jejich příběh je tak silný, že si ho hodně lidí pamatuje. Herečka Vlasta Chramostová k těmto lidem bezesporu patří.
více


8.10.2019 GLOSA: A kdo zapálí svíčku paní Vlastě Chramostové?

Tomáš Vodvářka
V dobách národního smutnění po Karlu Gottovi přišla zpráva o úmrtí vynikající herečky, ale především skvělé ženy paní Vlasty Chramostové.
více


5.10.2019 PIVO: Více kohoutů více ví

Ladislav Jakl 1
Na cedulích před mnoha podniky vídáme pyšný nápis: u nás máme osm druhů piv (nebo pět, nebo patnáct, prostě víc než dva). Co to vůbec znamená? A je taková prezentace vůbec správně?
více


5.10.2019 ESEJ: Úvahy starého konservativce (4)

Luděk Frýbort
Když jsem se takhle rozjel, vsunu do tohoto souboru i kapitolu, již jsem se původně zdráhal uvést; zdála se mi až příliš fantastická, vědeckému poznání odporující. Má však lidský duch své limity, jež nepřekročí, takže to přece jen zkusím.
více


4.10.2019 VZPOMÍNKA: Kamínek do mozaiky

Lubomír Stejskal
Je to už hodně dávno. Byla hodina před půlnocí, na stanici Trans World Radio vysílající z Monte Carla začal český pořad Euroclub. V éteru se ozvala píseň Zní nad betlémem Gloria, co ten zpěv znamená?
více


3.10.2019 SPOLEČNOST: Sledování televize má také pozitiva

Eduard Petiška
Sledování televize je pořád populární. Ani nástup internetu a služeb jako YouTube tento trend nezměnil. Průměrný dospělý Američan tráví konzumací mediálního obsahu přes 11 hodin denně a z toho nejvíc právě toho televizního – přes tři hodiny. Sledování televize má ale značně negativní obraz. To...
více


3.10.2019 OSOBNOST: Gottův úděl velebný - být jen tónů služebník

Milan Dřevojánek
Titulek jsem si vypůjčil z článku Jiřího Černého z časopisu Melodie 2/1972 – zní tak nějak stejně jako Mistrova tvorba, velebně, vemlouvavě, tak, jaký byl Karel Gott sám: „Zpívám rád a je to na mně doufám znát.“
více


1.10.2019 OSOBNOST: Petr Příhoda, důkladný laický historik

Karel Hvížďala
„Na podzim roku 1976 jsme se s přáteli, psychologem Petrem Příhodou a historikem Milanem Otáhalem rozhodli, že začneme pracovat na souhrnném textu o problematických místech v moderních českých dějinách...,“ napsal Petr Pithart.
více


28.9.2019 POVÍDKA: Dodnes nevím

Michal Adler
Dodnes nevím, co jsem měl tenkrát udělat. Aby to bylo správně. A dodnes mě to trápí. A také vím, že se jistě najde chytrá hlavička, která bude přesně vědět a znát, co jsem udělat měl nebo neměl.
více


28.9.2019 ESEJ: Úvahy starého konservativce (3)

Luděk Frýbort
Vím že si následujícími řádky u mnohého čtenáře spravedlivého rozlévám ocet, nicméně se odvážím rýpnout nešetrnou rukou do učení Kristova.
více


26.9.2019 HUDBA: Kterak se Beatles sešli naposledy

Milan Dřevojánek
Dnes už můžeme asi s jistotou říct, že šedesátá léta dvacátého století byla nepochybně obdobím největšího rozvoje rockové hudby.
více


24.9.2019 GLOSA: Dámy či pánové na Hradě, máte tam chybu

Lubomír Stejskal
Nerad opravuji gramatiku kohokoli, neb sám jsem člověk omylný a chybující. Tentokrát ale musím. Maje na mysli, že hradní web by měl být gramaticky bezchybný, byť by šlo o pouhý překlep.
více