21.5.2022 | Svátek má Monika


21.5.2022 FILM: Morricone, Sergio Leone a já

Ivo Fencl
Jak bys definoval western jako takový? Trochu mi je divné, že jsi do knihy vřadil i filmy s postavou Zorra Mstitele (s kordem) či zlatokopecké snímky z Aljašky inspirované Jackem Londonem.
více


20.5.2022 RECENZE: Bílá Voda Kateřiny Tučkové

Jan Ziegler
Na románu Bílá Voda pracovala Kateřina Tučková, autorka předchozích skvělých děl Vyhnání Gerty Schnirch a Žitkovské bohyně, dlouhých deset let. Jedna z nejúspěšnějších českých spisovatelek nezklamala a výsledkem je opět strhující kniha.
více


20.5.2022 DIVADLO: Pan herec Josef Abrhám

Karel Hvížďala
„V Činoherním klubu jsme byli parta: Hrzán, Kodet, Somer, Čepek, Abrhám, Pucholt, ale trvalo nám to dlouho… To divadlo se zformovalo až tak kolem roku 1967.“ řekl mi v knize Soukromá vzpoura Pavel Landovský a dodal: Třeba Josef Abrhám byl slušný chlapec z dobré rodiny, který hrál na klavír, nelhal...
více


17.5.2022 20:10 EUROVIZE: Byly identifikovány nesprávné vzorce hlasování

vet
„Byly identifikovány nesprávné vzorce hlasování“. Ta věta je nadherna a myslim, že byzme si ju měli zapamatovat, bo by se nam mohla hodit, třeba až bruselska pětka prosadi korespondenčni hlasovani.
více


16.5.2022 EUROVIZE 2022: K vítězství Ukrajiny

Lubomír Stejskal
V noci ze soboty na neděli, vlastně už v neděli 15. května, byl zapsán do análů eurovizní písničkové soutěže další vítěz. Ukrajinská kapela Kalush Orchestra s písní „Stefanija“. Sotva se tato zpráva rozlétla po světě, objevily se hlasy naznačující, že Ukrajina vyhrála takříkajíc z protekce
více


16.5.2022 RECENZE: Neffova sbírka povídek Hu!

Ivo Fencl
Sedm próz Ondřeje Neffa a jeho knihy lapidárně zvané Hu! se hodně často odehrává pod kopulí lunárního habitatu Arkádie, který je tady „u nás“ v realitě jen vysněnou hudbou budoucnosti.
více


14.5.2022 ABC: Odešel Vlastislav Toman

Ivo Fencl
11. května 2022 v sedm ráno zemřel v Praze v nedožitých 93 letech (což je věk, jenž zřejmě představuje nějakou magickou hranici) spisovatel Vlastislav Toman, někdejší šéfredaktor časopisu ABC.
více


13.5.2022 RECENZE: Břitva, holič a lidožrouti z Londýna

Ivo Fencl
Doktorka práv a někdejší ministryně české vlády, která teď kandiduje do senátu (Daniela Kovářová) zajistí každý rok hru či muzikál pro část české advokacie. Není puntičkářka, i mísí lektvar jednak z právníků, jednak z osob mimo cech. Těch bývá, pravda, méně.
více


5.5.2022 OSOBNOST: Meda Mládková zemřela ve 102 letech

Karel Hvížďala
Kdybych měla zvolit zlatý moment svého života, vybrala bych hned dva. Prvním z nich byl den, kdy jsem potkala Františka Kupku. Tím druhým okamžikem je moment, kdy jsem poznala svého příštího manžela ekonoma Mezinárodního měnového fondu Jana Viktora Mládka.
více


4.5.2022 POVÍDKA: Kdo koho vlastně opustil?

Petr Motyka
Film se zasekl v okamžiku, kdy jsi šlápl na brzdu. Vlny, které se před chvílí zvedaly a padaly, zůstaly nahoře a stíní ti pohled na propadliny za nimi. Bílé čepice na vlnách však chybí. Puls moře je na okamžik přerušen.
více


3.5.2022 SPOLEČNOST: Do výslužby

Zdeněk Roller
Nedotknutelné tradice? Já vám nevím. Co se stane s národem, až některé z nich zaniknou? Osobně se domnívám, že nic. Případně že jestli se něco stane, bude zánik tradic důsledkem, nikoli příčinou.
více


3.5.2022 GLOSA: Akce Z

Zbyněk Petráček
Solidarita s Ukrajinou zůstává široká, ale stále přináší totéž dilema. Má odpovídat přáním, ba normám Kyjeva? Musí solidarita s Ukrajinou vytěsnit vše ruské z politiky, společenského života, kultury i sportu? Č
více


2.5.2022 LITERATURA: Pár dní s Martinem Jirouškem

Ivo Fencl
Vynoří se vždycky jako démon, tedy když vystupuje na Plzeňsku, anebo se zastaví, když zrovna putuje ve stopách Christiana Heinricha Spiesse do Bezděkova u Klatov.
více


6.9.2005 22:17 Testovací stranka - prosim nemazat

Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 19. 9. 2011.
více


25.4.2022 LITERATURA: Úvaha nad symbolem

Ivo Fencl
Na ikony se nesahá? Ale ano. - Jen je otázka, jestli se ikon smíme dotýkat leda přátelsky, leda jim položit ruku na rameno.
více


25.4.2022 POVÍDKA: Cirkulárka

Václav Regner
postýlka
Kdo by teď a tady pouštěl cirkulárku? Co za debila řeže na pláži dřevo? V tropickém ráji? Ležím napůl ve vodě a napůl v písku a cítím se uvolněným a šťastným. Řeže někde blízko, přímo u mého ucha.
více


23.4.2022 KULTURA: I neduhy tělesné potřebují umění

Petr Andrle
Těsně před nastupující normalizací, na jaře 1969, se malíř a grafik Eduard Ovčáček (*5. března 1933) zúčastnil mezinárodní výstavy grafiky Europahaus ve Vídni. Vystavil zde také grafiku, která získala jednu z cen.
více


22.4.2022 ÚVAHA: Komorní vnímání aneb Moreaův ostrov

Ivo Fencl
Ale konkrétní případ. Režisér nedostane zrovna kopec peněz. „I co. Pojmu to komorně.“ A třeba film Za soumraku se sice neodehrává v komoře, komorně však pojat je.
více


20.4.2022 ÚVAHA: Povelikonoční myšlenky

Karpenková-chalupa
Čtoucímu pozdrav! Tak už je to konečně za námi. Myslím tím Velikonoce. Už jsem stará paní, hodně stará paní, tak jsem ztratila schopnost být čímkoli nadšená. Škoda. Bylo to hezké, všechny ty folklorní zvyky, ale ticho, klid a zpomalení jsou stejně příjemné.
více


20.4.2022 KNIHA: O Janě a Zdenkách kolem Jana Wericha

Petr Adler
Zdenka Kvapilová, známá co Fanča, kdysi doslova šokovala Jiřího Suchého. Byla jednou z dětských hereček v Divadle Semafor. Suchý věděl, že jak děvčátka dorůstají, odrůstají z dětských úloh a musí se, alespoň prozatím, rozloučit s jevištěm.
více


20.4.2022 ROZHOVOR: Byl jednou Kapitán Kid

Zdeněk Roller
Kladl jsem si za úkol připomenout tu desáté výročí úmrtí spisovatele Jaroslava Velinského alias písničkáře Kapitána Kida, ale prošvihnul jsem. Ony se děly jinačí události. Tak až teď, když jsem si opět vzpomněl.
více


19.4.2022 VÝSTAVA: Přečkali byste válku či totalitu?

Zbyněk Petráček
Valí se na nás obrazy z Ukrajiny, kde lidé přežívají díky válečným instinktům. Zbyly nějaké i nám, nebo už jsme jim zcela odvykli? Náznaky odpovědí můžete nacházet v nově otevřených Institutech Paměti národa v Pardubicích a Olomouci.
více


19.4.2022 FILM: Óda na „Vyšehrad: Fylm“

Ivo Fencl
Někdy se ale snímek „frčící“ v multikinech natolik vymyká, že reflexe nemusí zajímat jen filmové fandy. Zvlášť to možná platí v případech, kdy je dílo jako sekerka: názorově rozsekává společnost. Vyšehrad je, řekl bych, takovým výtvorem.
více


18.4.2022 KULTURA: Jedna z mega-autogramiád Vráti Ebra

Ivo Fencl
Jednak jsem stydlivě rozdával podpisy, jednak jsem podpisy sám sbíral. Ale obé uměřeně. V prvním případě proto, že nejsem žádná známá persona, v druhém případě z toho důvodu, že nejsem ani skutečný sběratel autogramů. Ale jó!
více


16.4.2022 KNIHA: Když vás děsí chytré dámy

Ivo Fencl
Pan Graeme Davis sestavil roku 2019 sbírku 26 anglo-amerických strašidelných povídek, prvně zveřejněných zhruba v letech 1810-1910. Česky vyšla kniha More Deadly Than the Male v překladu Petry Johany Ponvar počátkem roku 2022 pod titulem Královny hrůzy.
více


15.4.2022 SPOLEČNOST: Kšefty okolo Jestřába

Ivo Fencl
Jestřáb je skautská přezdívka Jaroslava Foglara a mělo by zde být od počátku jasno (nalijme si čistého vína), že mně kšeftování nevadí. Beru je za přirozenou věc a mám za to, že je-li někdo tak bohatý či hloupý, že si v šedesáti letech objedná repliku vlajky Rychlých šípů za tři tácy a vyvěsí si ji...
více


14.4.2022 KNIHA: Rychlé šípy Zemana a Dubského

Ivo Fencl
Svého času mi poskytli interview jak malíř Karel Zeman (Dnes by slavného mistra Zdeňka Buriana v Česku nikdo nezaplatil, říká všestranný malíř, ilustrátor a karikaturista Karel Zeman, zde), tak scenárista Jiří Dubský.
více


13.4.2022 POVÍDKA: Reprezentanti

Petr Motyka
Proti mně běží po silnici kůň. Je už šero, zpomalil jsem, že auto sotva leze. Kůň si kluše po své straně silnice. Když mě míjí, ani se na mě nepodívá. Jsme tu na prérii sami; on, kůň a já.
více


11.4.2022 KNIHA: Záhada HLAV a LOMU

Ivo Fencl
Pomalu tak bude již vysoká hromada prací o minulým režimem zapovězeném Foglarovi. Jeho knihy nesměly vycházet v letech 1949-1964 a 1972-1985. 28 let. Na mantinely narážely i jindy. P
více


9.4.2022 PIVO: Milované venkovské čtyřky

Daniela Kovářová
Slušná holka nepije pivo a nechodí sama do hospody, říkávala moje matka. Maminky mají vždycky pravdu, a tak jsem ji poslouchala, dokud řídila můj život. Pak jsem dospěla a objevila, že i matky se někdy mýlí. Naštěstí – jinak bych nikdy neobjevila moje milované čtyřky.
více


7.4.2022 KNIHA: Ze života knihomolky

Ivo Fencl
Stejně jako vůni heřmánku, který jsem vytrhával jako plevel, znám z dětství tenhle pocit: „Kéž přečtu všecky knihy světa, to se přece zvládne. Chci to, chci to, chci to!!!“
více


4.4.2022 KNIHA: Soumrak bílého muže

Petr Adler
O nic menšího než o zánik tzv. západní civilizace, tedy té civilizace, která dala dnešnímu světu převážnou většinu jeho nesporných vymožeností. Lidských, uměleckých i technických.
více


2.4.2022 ÚVAHA: Co dokáží slova

Oldřich Hein
Slova, slova a slova. Jsme obklopeni záplavou slov různého obsahu i kvality a mnozí občané proto stále častěji říkají: „Co je pravda a co je lež? Jak se v tom máme vyznat? Komu a čemu máme věřit?“
více


1.4.2022 ZÁHADA: Mgva

Ivo Fencl
Půvabnou kočičí legendou od jezera Tanganjika lze nazvat příběhy o šedavě zbarvené, mohutné velekočce, které místní usedlíci prostě říkají… buď POŽÍRAČ LIDÍ nebo stroze MNGVA (respektive MGVA), přičemž výraz prý pochází ze svahilského MU-NGWA neboli PODIVNOST.
více


31.3.2022 HISTORIE: Na svatého Longina, práce v poli začíná

Petr Andrle
To ovšem platilo v dobách, kdy býval v kalendáři 15. března uveden sv. Longin. Tak se totiž podle legendy jmenoval muž, který velel četě římských vojáků při Kristově cestě na Golgotu a následně i při jeho ukřižování.
více


30.3.2022 JAZYK: Spiritismus Ústavního soudu (2)

Miroslav Sylla
kladívko
V předchozím dílu jsme nastínili metodiku přístupu k duchům vyskytujícím se před Ústavním soudem, naznačili jejich klasifikaci a zabývali se těmi duchy, kteří na sebe berou pozitivněprávní podobu.
více