31.1.2023 | Svátek má Marika


Ivo Fencl

KNIHA: Ivan Bauer a tajemství řádu arboriánů

31.1.2023
Patrik, Honza a Lucie již chodí do osmé třídy, když jim vstupuje do života záhada v souvislosti s řádem lesních mnichů. Věc rozdmýchávají cizinci, které lze v městečku snadno zbystřit. Jde o hledače pokladu? Tak nebo onak, prahnou děcka pravdu vypátrat dřív.
více


Ivo Fencl

KNIHA: Upíři na Rusi

30.1.2023
Na konci loňského roku to bylo, kdy se na pultech knihkupectví objevilo první knižní vydání slavného Švandrlíkova komiksu Jak vyhynuli upíři na Rusi. Je až neuvěřitelné, kolik let čekalo toto brutálně vtipné dílo v pomyslném šupleti: od roku 1968. Za tu dobu se naň doslova nabalila legenda, kterou...
více


Ivo Fencl

KNIHA: Václav Gruber a sedmnáctka

28.1.2023
Kniha Už vám straší ve věži? a je směs vědecké fantastiky, krimi a humoru. Plynulý přechod mezi vtipem a závratnou hrůzou je dobrá finta, čtenáře umí zaskočit.
více


Ivo Fencl

XB-1 : Lovkyně upírů Buffy po 20 letech

23.1.2023
Setkal jsem se s velkou množinou svých vrstevníků, kteří seriál o Buffy přímo „žrali“. To setkal, ale stejně. Vždy mě znovu šokovalo, nakolik byli ti diváci a divačky do zápletek ponořeni, jak ctili s ukrutnou vážností i příhody až nepřípadně groteskní. Bavili se, ano. Ale nesmáli. Někdy dokonce...
více


Ivo Fencl

KNIHA: Toulky českou minulostí 18

18.1.2023
Před koncem roku vyšla kniha Toulky českou minulostí 18 a uvědomil jsem si, že mne tyto výlety do hlubin času provázejí většinu života. Od patnácti.
více


Ivo Fencl

SMUTEK: Zemřel Paul Johnson

18.1.2023
Důležité je vždycky dílo a není důležitý vždycky autor. Přesto, a právě proto, nemilujeme jen papírové knihy, ale taky živoucí ženy a muže, kteří je plodili. Ne všechny, ale když třeba zesnul Bradbury, zkrušilo mě to; a když teď odešel Paul Johnson, taky jsem nějak posmutněl. Oba se dočkali...
více


Ivo Fencl

KNIHA: Vyprávění Maria Lodiho o Čipím

16.1.2023
Útlá knížka tematizuje v osmadvaceti kapitolách nejdůležitější lidské hodnoty a směřování: lásku, touhu po poznání, přátelství, pravdu a svobodu.
více


Karel Hvížďala

85 LET: Čiperný kmet Josef Koudelka

12.1.2023
10. ledna slaví 85. narozeniny a současně připravuje k vydání ve Spojených státech a ve Francii publikaci s názvem Josef Koudelka Next s podtitulem Vizuální biografie od Melisy Harris.
více


Kurzy.cz

Testovací stranka - prosim nemazat

6.9.2005 22:17
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 19. 9. 2011.
více


Ivo Fencl

ANKETA: Kniha roku

10.1.2023
List pokaždé osloví několik set lidí a každý má jmenovat maximálně tři tituly, které ho ten rok zaujaly. Výsledkem hromadného tázání se je ovšem i to, že několik set oslovených vůbec nereaguje, což není bojkot. Někdo si jednoduše zrovna nenajde čas.
více


Ivo Fencl

KNIHA: Šťastné a nejhrůzostrašnější

9.1.2023
Jsou to horory filmové a - ještě lépe! - literární, a právě na nich slaví úspěch dvě knížky překladatele a editora Pavla Pecháčka Šťastné a hrůzostrašné (2021) a Šťastné a hrůzostrašnější (2022).
více


Ivo Fencl

KNIHA: Velká kniha detektivek a záhad objektem kritiky

5.1.2023
U každé antologie, která sama sebe ješitně pasuje na VELKOU, nepočítejte stránky. Jen povídky. Tato bichle v mém hledáčku jich zahrnula 25, a to jak kratší, tak i docela rozvleklé.
více


Ivo Fencl

KNIHA: Česká populární literatura v Protektorátu

3.1.2023
Zatímco kapitola o naší tehdejší literatuře v exilu je až překvapivě stručná, písemnictví v „podzemní“, které naprosto nikam neuteklo, se probírá podrobně. Nechybí ale ani stati o německém literárním životě a nacistickém provozu divadel.
více


dol

MISTROVSTVÍ: Houslista

3.1.2023
Joshua Bell se do toho pustí. Exceluje. Ludwig by měl jistě radost. Já taky. A pak prý, že si lidé s kochleárními implantáty užijí jen hudbu, kterou znají z dob, kdy ještě slyšeli. Chachá. Blbost. Díky, Joshuo. Nejsi jen hvězda, ty fakt umíš.
více


Ivo Fencl

KNIHA: Kruan ze Žluté planety definitivní

2.1.2023
V dětství, ještě před druhou světovou válkou, Toman četl Čuttou ilustrované české překlady Burroughsových románů z Marsu, a když nyní vymýšlel národy Žluté planety, jednoduše se to „systému“ Edgara Rice Burroughse podezřele podobá.
více


Ivo Fencl

KNIHA: Kompletní komiksy Bohumila Konečného

29.12.2022
„I Zdeněk Burian proti němu byl břídil,“ mínil Kája Saudek a jistě, nepatrně přeháněl. Ale vezměte Burianovy ženské. Bohužel neobstojí vedle Konečného nedostižných dam. Inu, každý umí něco a lidi je asi třeba hodnotit hlavně podle toho, co jim zrovna jde, a ne podle těch míst, na kterých jim není...
více


Ivo Fencl

KNIHA: Emil Hruška o králi braku Jelínkovi

28.12.2022
Jelínek mimo to publikoval povídky a užíval pseudonymy. Jedním z prvních bylo „krycí jméno“ V. Ludikar, jak podepsal Oči, jež neumí lhát, ale pod tímtéž přízviskem vyšly i romány Rose Marie (1935) či Osudný valčík (1940). A dalšími z X pseudonymů se staly jeho přezdívky Lužaič, Yelling, Jack Briggs...
více


Milena Kozumplíková

VÝROČÍ: Plečnikův rok končí

28.12.2022
Asi i proto, že Plečnikovu talentu, nápadům, imaginaci byla jeho země malá, proto na pozvání prezidenta nově vzniklého Československa, začal Plečnik působit při opravách a úpravách Pražského hradu.
více


Ivo Fencl

KNIHA: Herzogovo Dobývání marnosti

22.12.2022
Je to deník. Zápisník režiséra Wernera Herzoga (*5. 9. 1942), kterému bylo právě letos v září osmdesát. Vedl si tenkrát skvěle - během natáčení v džungli Jižní Ameriky, ale filmování nakonec bylo tak vysilující, že se do zápisků následujících 24 roků ani nepodíval. Jen si odplivl. Ale nakonec to...
více


Ivo Fencl

KNIHA: Jan Lukavec o Jižáku

21.12.2022
Jižní Město zde je každopádně vnímáno co zem až mystická a zaslíbená - a Lukavec provádí Galerií Opatov i vilou Maxe Švabinského, která kdysi stála na samotě. A provádí i po „svém“, uměle navršeném Milíčovském vrchu, kde to dodnes miluje.
více


Ivo Fencl

KNIHA: Vzpomínky Jana Rejžka

14.12.2022
Kdo by nevěděl, že je Jan Rejžek kritik, a to především hudební. Bude mu za dva roky sedmdesát a vydal vzpomínky Jste to vy? Ten titul vysvětluje. Nejčastěji se mu stávalo, že mu neznámý položil takovou otázku, a méně zaznívalo „zdravím vás, pane Rejžku“. Spíš: „Jste to vážně vy?“
více


52

KNIHA: Michel Houellebecq: Zničit

13.12.2022
Francouzská mediální hvězda literárního nebe i pekla Michel Houellebecq (*1956) vydává v češtině svůj poslední, a možná úplně poslední, román Zničit. „Kniha roku“, politický thriller a existenciální rodinné drama v jednom.
více


neff

KNIHA: Zapomenuté příběhy pošesté

10.12.2022
Nejenže Zapomenuté příběhy přivedené k připomenutí Marianem Kechlibarem nejdou kvalitativně dolů: ta poslední, v pořadí už šestá knížka mi připadá svým vzhledem nejsličnější. Možná mi dáte zapravdu, pokud ovšem nemáte nepřekonatelný odpor k požárům a modré barvě obálky.
více


Ivo Fencl

KNIHA: Cliftonky podle badatele Michala Jareše

9.12.2022
Kdo si Jarešovu „bibli o cliftonkách“ opatří, neprohloupí. Ba užasne - a spadne mu čelist. Již nad tím, že Jareš něco podobného dokázal. Ony prastaré, sešitové cliftonky nejsou totiž dávno k sehnání, jejich cena rapidně stoupá a on je přesto takřka všechny pročetl.
více


Ivo Fencl

KNIHA: Muž, bez kterého K. H. Frank nebyl efektivní

6.12.2022
Jacqueline Gies (*1967) sice vystudovala dějiny umění, ale v rámci osobní psychoterapie se již od mládí pokoušela najít pravdu o životě svého děda Roberta Giese (1902-1974). O životě a případných zločinech. Dědeček byl esesman a velice schopný tajemník Karla Hermanna Franka (1898-1946) - a zemřel,...
více


Ivo Fencl

VYŠLO: Tajemství aktuálních sešitů Rychlé šípy

29.11.2022
Koncem šedesátých let vycházel slavný časopis Rychlé šípy. Neobsahoval jen titulní komiks, ale i komiksy jiné: není to snad stará americká finta? Nejen americká! Celosvětová. Jak funguje?
více


Tomáš Vodvářka

POVÍDKA: Podivuhodná noc

28.11.2022
„Máme plno, Davide“, pronesla s radostí v hlase Sára, když vstoupila do obývací místnosti jejich malého zájezdního hostince. Kdysi si jej pořídili u cesty, kterou často jezdívali obchodníci se svým zbožím, v naději, že u nich budou přespávat a jíst a tak že budou mít o život docela dobře postaráno.
více


Ivo Fencl

DO KINA: Spielberg udělal film o sobě jako jinochovi

28.11.2022
Steven Spielberg ve vší skromnosti zrežíroval vlastní biografii, která slavně končí už tím, jak dává kopačky vysoké škole a předkládá ono rozhodnutí - jako vždy měkkému – otci. Ten to akceptuje, a jelikož rodina žije poblíž Hollywoodu, nastoupí syn někdy v polovici let šedesátých do studia na to...
více


silueta

MUZIKA: Ruská hitparáda trochu jinak

28.11.2022
Předchozí článek nabídl výběr z ruské hudební scény za posledních deset let před spuštěním „speciální vojenské operace“ a umožnil nahlédnout jak do hlubin ruské duše, tak i do hlubin vytrvale předávaného sdělení o nezměrné moudrosti báťušky Putina.
více


Ivo Fencl

VYŠLO: Svatopluk Hrnčíř o dětství

26.11.2022
Hrnčíř napsal i skvělé scénáře pro komiks a ty komiksy často kreslil Adolf Born. Později na nich pracovala i Lenka Vybíralová. Ten vůbec nejdelší cyklus je o Alence a Vaškovi, kteří si udělají z kouzelného stromu magickou Kouzloběžku, aby se - v další sérii příhod - seznámili s hodným vynálezcem...
více


Ivo Fencl

VYŠLO: Beletrie Ladislava Klímy jako komplet

25.11.2022
Chybí totiž už jen šestý svazek - neboli soubor jeho divadelních her. Ostatní máme. Vyšly deníkové záznamy Mea (=první díl), dopisy Hominibus (=druhý díl), publicistika plus jeho filozofování Svět atd. (=třetí díl), Velký román (nejrozsáhlejší Klímovo beletristické dílo), nu, a letos na podzim...
více


Ivo Fencl

VYŠLO: Žákův Tleskač a 20 let Tleskače Jaroslava Velinského

24.11.2022
Jméno Tleskač je pojem. Koneckonců taky díky nedávno ukončenému komiksu Zelený Raoul, jehož každé pokračování končívalo vtípkem A CO NA TO JAN TLESKAČ?
více


Ivo Fencl

SCI-FI: Třicet let bez Issaca Asimova

23.11.2022
Letos je to tři desetiletí, co nás opustil Isaac Asimov (zemřel 6. 4. 1992), obr science fiction. A taky non fiction. Jako naprostý génius napsal bezmála pět set knih. Jistěže mnohé vyšly rovněž tady u nás, ale na řádku dalších se třeba nikdy nedostane. Realitou je, že části mladých, kteří si...
více


Petr Andrle

HISTORIE: Moravské kostely a my…

22.11.2022
Tak to je velký problém. Většina lidí vám řekne, že do kostela nemusí, nebo přímo, že do něj nechodí. Ale i tito lidé, když odněkud přijedou, se vám svěří s tím, že tam byl nádherný kostel.
více


Václav Vlk st.

Dokument: Syn nepřítele státu část 2.

22.11.2022
Protože se po roce 1945 nepodařilo Stalinovi zlikvidovat Tita a obsadit Jugoslávii, bylo rozhodnuto na východě Evropy zahájit řadu politických procesů, aby byl možný odpor ihned zadušen.
více


Ivo Fencl

VYŠLO: Dobrodruh z Václaváku

22.11.2022
Junek si vydobyl ateliér v nejvyšším patře budovy Melantrichu na Václavském náměstí a žil nějakou dobu jako úspěšný tvůrce filmových plakátů, který jim byl s to dávat vlastní nápady
více