Neviditelný pes
První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996
16.12.2019 | Svátek má Albína
14.12.2019 KNIHA: Takoví jsme byli

Když se narodíte do zajímavé doby, když kolem sebe máte zajímavé lidi a když o tom pak napíšete knížku, úspěch je takřka zaručen. Starý olympijský bonmot sice praví, že není důležité vyhrát, ale zúčastnit se, no, nic proti tomu, ale být navíc ještě první je přece jenom o něco lepší.
více
13.12.2019 JAZYK: Jasná mluva a její politizace

Jazyk se pochopitelně vyvíjí v čase. Vyvíjel se samozřejmě i v dobách, kdy lidé tento vývoj nereflektovali. Tento vývoj probíhá zcela přirozeně, může ale probíhat i nepřirozeně, pod tlakem.
více
12.12.2019 JAZYK: O tom sporném (ne)přechylování

Přechylování ženských příjmení v českém jazyce je poslední dobou některými horlivými aktivisty a aktivistkami tlačeno z oblasti gramatické na tribunu ideologickou, a stává se tak navýsost rizikovým minovým polem.
více
9.12.2019 KULTURA: Prodaná nevěsta trochu jinak

Produkce Prodané nevěsty ve světě obvykle bývá pojata jako ukázka ryze českého folkloru. Dnes jsem ale narazil na tu nejnovější a poněkud jinou.
více
6.12.2019 POVÍDKA: Čistý vzduch nade vše

Vladyka Zdislav Tluksa z Buřenic zavítal za panování Václava IV. několikrát do Prahy, ale nikdy se mu tam nelíbilo. Na ulicích se musel brodit spoustou odpadků a vyhýbat se obsahům nočníků. A ten zápach! Usmyslel si: Nikdy nepřipustím, aby to na mém Karlštejně takhle smrdělo.
více
3.12.2019 GLOSA: Úkol pro Hercula
Do neděle můžete spatřit ve Vlastivědném muzeu v Olomouci sošku zvanou Věstonická venuše. Na místo dočasného určení dopravili sošku ozbrojenci. Je umístěna ve speciální schránce připevněné k podlaze.
více
27.11.2019 KNIHA: Když Chaplin potkal Buriana

Ten název je poněkud zavádějící, jenže autor Ondřej Suchý to přiznává hned na začátku: ano, jeho nejnovější kniha vypráví mj. i o setkání (nebo setkáních?) českého krále komiků Vlasty Buriana s Charliem Chaplinem, ale zabývá se hlavně vztahem jednoho z nesporných tvůrců moderního filmového umění k...
více
6.9.2005 22:17 Testovací stranka - prosim nemazat
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 19. 9. 2011.
více
25.11.2019 KNIHA: Rámováno obrazy, podbarveno hudbou

Uprostřed noci vstoupil do mého pokoje komtur. Odpoledne, když jsem míjel jeho hrob, mě pýcha dohnala k tomu, abych jej ironicky pozval. Teď, když se dostavil nečekán, má odvaha pominula.
více
21.11.2019 OSOBNOST: Sigmund Freud a Příbor

V malebném severomoravském městě Příboře si nelze nevšimnout jeho spojení se zakladatelem psychoanalýzy, lékařem a psychologem Sigmundem Freudem. Je zde náměstí Sigmunda Freuda, památník Sigmunda Freuda, rodný dům Sigmunda Freuda, Společnost Sigmunda Freuda a Muzeum a pamětní síň Sigmunda Freuda.
více
18.11.2019 DIVADLO: Plukovník Švec v Národním
Autor Rudolf Medek byl příslušníkem československých legií v Rusku. Zažil formování čs. jednotek, byl svědkem nadšení, s jakým množství vojáků vstupovalo do legií, aby vybojovali svému národu samostatnost.
více
12.11.2019 KNIHA: Alvin Schwartz střádal „můry temnot“ a strašil děti

Noční můry z temnot (česky 2019) je krátká kniha komentářů, pětadvaceti často pouze jednostránkových příběhů a čtyř říkadel.
více
8.11.2019 KNIHA: Nacisté v Tibetu

Už samotný název knihy Nacisté v Tibetu vzbuzuje zvědavost, a to nejen u čtenářů, kterým něco říká pojem Ahnenerbe či jména Ernst Schäfer nebo Bruno Beger.
více
8.11.2019 VZPOMÍNKA: Věčné město

Byli jsme asi v polovině krátkého schodiště, když se dva muži v pestrých uniformách švýcarské gardy rozkročili a zkřížili halapartny. Jsou gesta, která není nutno vysvětlovat. Náš cíl – malá vrata v postranním křídle Vatikánu - byl v dané chvíli nedostupný.
více
1.11.2019 DIVADLO: Šedesátiletý Semafor

Tak vzpomínal před třiceti lety v naší první společné knize Povídání Jiří Suchý, jehož divadlo Semafor slaví dnes šedesátiny.
více
1.11.2019 KNIHA: Zapomenuté příběhy Mariana Kechlibara podruhé
Lidské dějiny sestávají z nekonečného množství vzájemně propletených lidských příběhů. Když to budeme brát percentuálně, zapomenuté jsou všechny – z tohoto zorného úhlu žádné dějiny nejsou, protože poměr vzpomínaných vůči zapomenutým příběhům je tak nepatrný, že nestojí ani za zmínku.
více
31.10.2019 OSOBNOST: Evangelion Karola Efraima Sidona

Evangelium, řecky evangelion, v překladu neznamená nic jiného než dobrou zprávu. A to, že Karol Sidon v roce 1978 konvertoval k judaismu, přijal jméno Efraim po druhorozeném synovi Josefa, které se překládá jako Prašné území či Úrodná půda, na Sidona prozrazuje, jak si pojmenoval svůj úkol.
více
26.10.2019 VZPOMÍNKA: Ceny Thálie

Dočetl jsem se nedávno na internetu, že byly v Národním divadle slavnostně předány ceny Thálie pro uplynulou sezónu. Čestnou cenu za celoživotní mistrovství převzal herec Ladislav Mrkvička. Vyvolalo to ve mně vzpomínky.
více
22.10.2019 VZPOMÍNKY: Dávno před Tháliemi

Mělo patřit k dokonalosti absurdního dramatu, že některé otázky týkající se Židů si za nacistické okupace vyúřadovávali sami Židé. V pobočce Židovské náboženské obce v Roudnici nad Labem takto úřadoval můj otec.
více
21.10.2019 OSOBNOST: Paní Hana Hegerová slaví...

Kdo někdy byl na jejím koncertu, tak to potvrdí. Na jevišti se objevila malá „přehlédnutelná“ žena. A pak, bez světelných efektů a dýmu, začala zpívat. A vnímavý posluchač seděl přibitý a bál se nahlas dýchat.
více
18.10.2019 OSOBNOST: Pavel Landovský, naturburš

Do Činoherního klubu mě přitáhli v roce 1966 scénograf Luboš Hrůza s režisérem Ladislavem Smočkem a strašně se jim líbilo, že jsem se po jevišti pohyboval jako po kuchyni. Moje výhoda asi byla, že jsem si hereckého umění moc nevážil.
více
14.10.2019 KNIHA: Čtěte recenze, ušetříte za knihy

Aniž by to někdo nějak výrazněji zaznamenal a v rozporu se zákony pravděpodobnosti, na českém knižním trhu se v posledních letech objevily práce několika zajímavých literárních teoretiků a recenzentů.
více
12.10.2019 ROZHOVOR: Gotta jsem vnímal celý svůj život

To bych si hodně fandil, kdybych se považoval za člověka z branže. On byl vrcholem profesionality, já amatérem z podpalubí.
více
12.10.2019 ESEJ: Úvahy starého konservativce (5)
Ale toto-liž sou ti mudrcové, světlo světa? Ach, ach, já sem se jinakších věcí nadál. Však tu jako sedláci v krčmě, každý vyje, a každý jináč. (Jan A. Komenský: Labyrint světa – Poutník mezi filosofy přišel)
více
12.10.2019 GLOSA: Na rozloučenou...

Na konci 70. let minulého století vyšel v edici Supraphonu Rytmus a melodie notový záznam s akordy a textem písně Až jednou. Pro Karla Gotta ji složil Karel Svoboda, slova napsal Zdeněk Borovec.
více
11.10.2019 VZPOMÍNKA: Osud, nebo Náhoda

Je 2. října 2019 a já se dozvěděl, že včera zemřel Karel Gott, nejslavnější český zpěvák. Sice interpret hudby populární, ale hodnotné, a to hlavně v jeho nterpretaci.
více
11.10.2019 ÚVAHA: K odchodu Vlasty Chramostové

Snad že sám Nejvyšší tomu chtěl, aby vynikl ten paradox: právě v této době odešla Vlasta Chramostová. Paradox, který mi přišel na mysl už v okamžiku, kdy se v médiích objevilo slovní spojení „státní pohřeb“.
více
9.10.2019 OSOBNOST: Vlasta Chramostová

Jsou jména, ke kterým není třeba nic dodávat, protože jejich příběh je tak silný, že si ho hodně lidí pamatuje. Herečka Vlasta Chramostová k těmto lidem bezesporu patří.
více
8.10.2019 GLOSA: A kdo zapálí svíčku paní Vlastě Chramostové?

V dobách národního smutnění po Karlu Gottovi přišla zpráva o úmrtí vynikající herečky, ale především skvělé ženy paní Vlasty Chramostové.
více
5.10.2019 PIVO: Více kohoutů více ví

Na cedulích před mnoha podniky vídáme pyšný nápis: u nás máme osm druhů piv (nebo pět, nebo patnáct, prostě víc než dva). Co to vůbec znamená? A je taková prezentace vůbec správně?
více
5.10.2019 ESEJ: Úvahy starého konservativce (4)
Když jsem se takhle rozjel, vsunu do tohoto souboru i kapitolu, již jsem se původně zdráhal uvést; zdála se mi až příliš fantastická, vědeckému poznání odporující. Má však lidský duch své limity, jež nepřekročí, takže to přece jen zkusím.
více
4.10.2019 VZPOMÍNKA: Kamínek do mozaiky

Je to už hodně dávno. Byla hodina před půlnocí, na stanici Trans World Radio vysílající z Monte Carla začal český pořad Euroclub. V éteru se ozvala píseň Zní nad betlémem Gloria, co ten zpěv znamená?
více
3.10.2019 SPOLEČNOST: Sledování televize má také pozitiva
Sledování televize je pořád populární. Ani nástup internetu a služeb jako YouTube tento trend nezměnil. Průměrný dospělý Američan tráví konzumací mediálního obsahu přes 11 hodin denně a z toho nejvíc právě toho televizního – přes tři hodiny. Sledování televize má ale značně negativní obraz. To...
více
3.10.2019 OSOBNOST: Gottův úděl velebný - být jen tónů služebník

Titulek jsem si vypůjčil z článku Jiřího Černého z časopisu Melodie 2/1972 – zní tak nějak stejně jako Mistrova tvorba, velebně, vemlouvavě, tak, jaký byl Karel Gott sám: „Zpívám rád a je to na mně doufám znát.“
více
1.10.2019 OSOBNOST: Petr Příhoda, důkladný laický historik

„Na podzim roku 1976 jsme se s přáteli, psychologem Petrem Příhodou a historikem Milanem Otáhalem rozhodli, že začneme pracovat na souhrnném textu o problematických místech v moderních českých dějinách...,“ napsal Petr Pithart.
více
28.9.2019 POVÍDKA: Dodnes nevím
Dodnes nevím, co jsem měl tenkrát udělat. Aby to bylo správně. A dodnes mě to trápí. A také vím, že se jistě najde chytrá hlavička, která bude přesně vědět a znát, co jsem udělat měl nebo neměl.
více

Z Heydrichova hrobu se někdo pokusil odnést ostatky. Pachatelům hrozí za ‚rušení klidu mrtvých‘ až tři roky vězení

Státní opera v Praze se otevře 5. ledna. Rekonstrukce stála více než miliardu a trvala skoro tři roky

V Hongkongu byla 13letá dívka odsouzena za zapálení čínské vlajky. Její rodině chodí výhrůžné zprávy
