30.9.2023 | Svátek má Jeroným, Ráchel


Martin Regner

HUDBA A VZTAHY: Rozvrácení souboru

30.9.2023
Josef Suk a Karel Hoffmann hráli na housle, Oskar Nedbal na violu a Otto Berger na violoncello. Ten však brzy zemřel na tuberkulózu a byl zastoupen profesorem Wihanem. Dali si název České kvarteto.
více


Ivo Fencl

KNIHA: Náčelník Nevrlý

30.9.2023
Zpola bezděky se stal Nevrlý spisovatelem a jako takový je a bude vzýván. Zážitky bez liter jsou prvotní a nikomu je neberu, ale cosi je odnáší za mez, kam nevidíme. Nevrlý zaznamenával, což je dobře, a mez je překročitelná.
více


Ivo Fencl

BIOGRAFIE: Hrabala nakonec musel pojednat Polák

28.9.2023
Někdo napsal, že nejpodivnější ze spisovatelů jsou autoři životopisů jiných spisovatelů, tedy když pomineme ryzí literární vědce. Na tom tvrzení je dost pravdy, protože je určitě třeba zvláštní pokory, sepisuje-li jiný psavec životní příběh muže, který ho často překonal.
více


Ivo Fencl

KNIHA: Perzekuce a umění psát

26.9.2023
Perzekuce a umění psát je pouze dvacetistránkový esej (1941), avšak kniha spolkla i další tři stati. Co je pojí? Jak tušíme, téma psaní mezi řádky a téma vztahu mezi pravdou a náboženstvím a vztahů mezi filosofickou pravdou a pragmatickou politikou.
více


Martin Regner

STALO SE (?): Poctivé jádro

26.9.2023
Hrabal se skrz mlhu zadíval pozorněji a poznal v mluvčím člověka, kterého občas potkával v Libni. Byl to Josef Jodas, zakládající člen KSČ a tělovýchovný cvičitel mládeže. Také muž vedle něho byl Libeňák – Emanuel Famíra, malíř, baleťák a všestranný umělec vůbec.
více


Tomáš Guttmann

HRANICE DOBRÉHO VKUSU: Filmová cena za pomlouvání Evropy

25.9.2023
Snímek polské režisérky líčí dramatické osudy uprchlíků na polsko-běloruské hranici, kteří se snaží dostat za lepším životem do Evropské unie. O každém bankovním lupiči se dá natočit dramatický příběh člověka, který zlepšuje svou životní úroveň.
více


Ivo Fencl

RUDÁ ŠŇŮRA: Některá šílenství zpřed roku 1989

22.9.2023
Jedenadvacet povídek v publikaci nazvané Rudá šňůra má lidem připomenout, co bylo. A speciálně to chce připomenout mladší generaci, která už neví, že měli někteří před rokem 1989 takřka vše, nebo si to mysleli. Zvláště řezníci, zelináři, taxikáři a veksláci. Tenkrát…
více


Karel Hvížďala

ZNEUŽITÍ: Kaťuša na Mariupolu, projev okázalé nekultury

21.9.2023
Slovo kultura jako pojem je římského původu, je odvozeno od colere, pěstovat, hlídat, chránit a označuje kult bohů a péči o to, co jim náleží. První, kdo toto slovo použil, byl asi Cicero, který hovořil o cultura anima, o kultuře ducha.
více


Ivo Fencl

HOROR PRO DĚTI: Výtvarník Skála na koni

21.9.2023
Tam uvnitř něco je má čtyřiatřicet kapitol - v podobě veršovaných hororů. Semelou většinu makabrózních témat vlastních žánru - od vlkodlačí Rudé Karkule přes Frankensteina a po upíry.
více


Michael Pánek

DOTACE: Peníze na film o bratrech Mašínech

21.9.2023
Statečný táta, který před popravou vzkázal své manželce, ať ze synů vychová vlastence, se pro své potomky stal velkým vzorem. Ty dokonce už v roce 1945 ocenil prezident Edvard Beneš medailí za statečnost za zapojení do květnového protinacistického odboje.
více


Ivo Fencl

KNIHA: Průvodce Stephenem Kingem

18.9.2023
Uznávaný profesor humanitních věd na Yaleově univerzitě, obhájce literárního „kánonu“. Kingovo dílo nejspíš podrobně neznal, ale analyzoval. Více eseji, kde jej stírá, ba cupuje.
více


Ivo Fencl

DYSTOPIE: Deník z roku 2038

16.9.2023
Formálně se jedná o zápisník čtrnáctileté dívky, která se ještě nenarodila. Má se nicméně narodit napřesrok a tento deník odráží její soukromí, přičemž mimoděk vstřebal okolní svět, jak ho hrdinka zažívá.
více


František Schilla

PŘEKLAD: Vzal Viviane za ruku, zvedl si ji ke rtům …

13.9.2023
Na daném místě čtenář slovo „přestavila“ v duchu sám opraví na „představila“. Zaváhá ale třeba u zmínky o pečivu zvaném „ZÁVORKY“ (s. 275, zvýrazňujeme). Má se jednat o „zázvorky“ (pečivo s příměsí zázvoru, o němž je řeč předtím)?
více


Ivo Fencl

PŘIPOMENUTÍ: Stoletý James Dickey

12.9.2023
Dickey byl Jižan z Atlanty. Sportovec každým coulem. Miloval americký fotbal, ale byl rovněž atlet, lukostřelec, kanoista. Poslední dvě profese zúročil ve Vysvobození až ďábelsky.
více


Ivo Fencl

VZPOMÍNKY: Dobrý rodák Vojta Beneš

11.9.2023
. Rod proslavil západočeské Kožlany a vzpomínám bývá taky Václav Beneš (1865-1919), bratr obou, pedagog, novinář a mimo dalšího autora učebnic těsnopisu.
více


Kurzy.cz

Testovací stranka - prosim nemazat

6.9.2005 22:17
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 19. 9. 2011.
více


Jan Ziegler

UKRAJINA: Zobrazení oběti staleté ruské tyranie

7.9.2023
Předností této práce je objektivita, nevyhýbá se ani problematickým tématům jako byly antisemitismus spojený s vražděním Židů nebo masakry Poláků ze strany ukrajinských nacionalistů za nacistické okupace. Jenomže nelze vytrhávat jednotlivosti z kontextu.
více


Ivo Fencl

KNIHA: Finta Václava Dvořáka

7.9.2023
Jistě a jasně: mladá fanynka fantasy není tak hloupá, takže zítra cestou ze školy knihu trochu v krámě i prolistuje a uvidí, že to tam s těmi draky nebude až tak horké jako ve filmech a různých maskovaných pohádkách vydaných knižně.
více


Petr Bařinka

DOTACE NA PAMÁTKY: Je problém v Ministerstvu kultury, nebo spíš v NKÚ?

6.9.2023
Kulturní krajina českých zemí je dotvářena bezpočtem drobných soch a staveb, které přece také zasluhují pozornost. Nelze tedy „stanovovat jasné priority“ a „podporovat zásadní projekty“ na úkor „obyčejných“ památek. Navíc potřeba opravy drobné památky může nastat následkem různých vlivů náhle – je...
více


Ivo Fencl

LEGENDA: Antibiggles

4.9.2023
Duchovní otec známého pilota Bigglese se jmenoval William Earl Johns, narodil se roku 1893 (letos tomu bylo sto třicet let) a zemřel před pětapadesáti lety, 21. června 1968.
více


Ivo Fencl

VZPOMÍNKA: Pavel Šrut a taje Mony Lisy

2.9.2023
John Updike sice v jednom rozhovoru řekl, „když vás něco bolí a napíšete o tom, uleví se vám, a dokonce i když vás bolí zub a napíšete o tom, pomůže vám to, třebaže mnohem účinnější je zajít k zubaři,“ ale to u mě neplatí.
více


Ivo Fencl

LITERATURA: Šedesát let bez Edouarda Peissona

1.9.2023
Vedle kriminálního příběhu Savage Triangle (1951) podle o rok mladšího románu jde především o (zapomenutý) snímek (mimo jiné s Lilli Palmerovou) Hans le marin (1949). Je dle románu z roku 1930 a kanadský námořník tu uvízne - po bitce se zloději - v Marseille.
více


Ivo Fencl

VÝROČÍ: Před třiceti roky dohrál Antonín Jedlička

28.8.2023
Antonín Jedlička se, jak známo, specializoval na děti, ale taky na peníze. Což „nejni“ výtka: kdo z nás ne. Uň to však bylo markantní, nezastřené a nemyslím, že jde o klep, když se říká, že za peníze účinkoval i po bytech (kde měli děti).
více


Ivo Fencl

VZPOMÍNKA: Vladimíru Poštulkovi bylo (by) osmdesát

26.8.2023
. S knihou Paula Johnsona Intelektuálové má Poštulka společné to, že dokládá občasné propasti mezi veledíly a nepřístojnými životy jejich původců; ale má smysl osudy tvůrců takto indiskrétně zkoumat?
více


Ivo Fencl

VÝROČÍ: Frederick Forsyth: 85

25.8.2023
Tento reportér, tedy původním povoláním reportér, se ve svých jedenatřiceti letech, a totiž 2. ledna 1970 vrhl do psaní románu o - tehdy ještě žijícím, protože zemřel teprve 9. listopadu téhož roku - Charlesi de Gaulleovi (1890-1970). Ale nejen o něm: taky o jeho vrahovi.
více


Ivo Fencl

AFÉRA: Jiří Sovák nejen za volantem

24.8.2023
Jiří Sovák (1920-2000), původním jménem Jiří Schmitzer, zaplatil roku 1964 prokazatelně tisíc korun za trestný čin opilství: přistižen Veřejnou bezpečností za volantem. A co - bohužel - horšího, dne 4. ledna 1971 v půl osmé večer srazil v Mníšku svým saabem muže - poblíž restaurace Na kapli. Ujel,...
více


Ivo Fencl

CESTY: Horka versus Rudolf Krautschneider

23.8.2023
Rudolf Krautschneider se narodil ve Vídni před osmdesáti lety a jeho zajímavým vrstevníkem je František Ringo Čech (*9. 7. 1943), také jehož táta byl Vídeňák. Na Ringem uváděný televizní seriál Ring volný naráží Krautschneider titulem jedné ze svých knih.
více


mat

FILM: Poslední stávka v Hollywoodu

22.8.2023
Již týdny pochodují továrnou na sny nespokojení herci menších rolí a scénáristé, dožadující se lepších platových podmínek. Na tom by nebylo nic tak zvláštního, kdyby neměli i jiné požadavky. Hodně jiné, související s nástupem nových technologií.
více


Milan Dřevojánek

HUDBA: Zemřel Jiří Černý

22.8.2023
Ano, hudební kritici byli většinou stejně obecně oblíbení jako policajti či revizoři; zvláště ti přísní, co se ani trochu na hlas lidu neohlíželi a neváhali o něčem napsat, že to prostě není dobré (viz fenomén Katapult), byť to vytvořil sám Velký Oblíbenec publika, které od něj nekriticky bralo...
více


Ivo Fencl

INFORMEL: Nápady Evy Hubatové

22.8.2023
V Pražské ulici 13 v Plzni prezentovala část svého díla. Fotoinformel má přitom základ v informelu alias směru adorujícímu spontánní a spíš abstraktní malbu. Takto Eva dělá pokusy od roku 2008, přičemž obyčejně vyjde z foto-záznamu omšelé zdi, zídky, zašlého zákoutí, skládky šrotu atp. V počítači...
více


Ivo Fencl

KNIHA: Hradčana Jiřího Anderleho

21.8.2023
V názvu článku má být, to vím, Hradčany, ale někteří Pražané ještě tvar „Hradčana“ pamatují, respektive dál užívají. Jiří Anderle (*1936), známý výtvarník a herec, vyprávěl o někdejším svém bydlišti v rozhlase.
více


doc

OPPENHEIMER: Kdo byl Lewis Strauss

19.8.2023
Sám film je hodně zmatený a čert aby se vyznal ve změti výpovědí a výslechů z různých dob. Pochopíme z filmu, že Strass byl zloun, ale není snadné pochopit, co vlastně provedl.
více


02

SCHILLER: V hantecu pěje básník

18.8.2023
Tento hantecový příklad, o kterém mi vysvětlil jeden z nejvýznamnějších českých jazykovědců a přední představitel onomastiky, profesor brněnské univerzty , že se u těchto „úprav“ klasických textů jednalo o rozšířenou zábavu intelektuálních kruhů první republiky., převážně studentstva.
více


Ivo Fencl

FILM: Romanu Polańskému je devadesát

18.8.2023
A co se týká případného návratu do Spojených států a odpuštění? Ještě k tomu samozřejmě může dojít a nepochybuji, že RP onu causu s mladistvou nikterak neplánoval. Ale došlo k ní, a když se už věci semlely, využil je k poněkud dramatickému efektu.
více


Ivo Fencl

KNIHA: Vernův Vynález zkázy převyprávěn a ilustrován

17.8.2023
Vynález zkázy (1896) je, věřím, nadále známý román. Vynález zkázy ale je souběžně i (nakladatelem) Vilímkem vymyšlený titul. Jde o název již klasické verneovky, již Vilímek vydal roku 1897 a která se v originále jmenuje jaksi hrději: Tváří v tvář praporu vlasti.
více


Ivo Fencl

ROZHOVOR: Heda Bartíková zpovídala nejen Párala či Saudka

15.8.2023
S Vladimírem Páralem jsem se svého času setkala na jedné párty. Právě tam jsem jej požádala, zda bychom spolu mohli udělat jeho životopis… Tenkrát nás seznámil můj kamarád Tomáš Kolowrat - a Vladimír Páral řekl: „Nejdříve uděláte se mnou rozhovor. A pak se uvidí, zda nám to spolu půjde.“
více