9.7.2020 | Svátek má Drahoslava


9.7.2020 GLOSA: Český život a doba

Aleš Uhlíř
Nedávno vydaná kniha Kundera: Český život a doba (Argo, Paseka 2020) od autora Jana Nováka vyvolala značný rozruch. Pochvalných ohlasů je poskrovnu. Většina recenzentů ji hodnotí negativně.
více


8.7.2020 OSOBNOST: O nenahraditelnosti jedince z pohledu věčnosti

Tomáš Vodvářka
Odešel Ennio Morricone, odešel v úctyhodném věku, do poslední chvíle se spoustou energie. Můžeme říci, že si svůj život opravdu užil.
více


8.7.2020 POVÍDKA: Život v ohrožení

Blanka kubešová
První jarní den. Obloha bez mráčku vnáší do duše pohodu a klid. Trochu se ochladilo, ale magnolie v zahradě přesto kvete a nabízí mi do okna kalíšky růžových květů jak číše z čínského porcelánu.
více


4.7.2020 DOBROU CHUŤ: Konina ve Francii

Václav Vlk st.
Je sice pravda, že největším problémem Francie je to, že v ní žijí Francouzi, jak tvrdí Angličané. A že jinak by to byla bezvadná země. Ovšem ti Francouzi...
více


2.7.2020 FEJETON: Sebeironie, kde jsi?

Zbyněk Petráček
Světem obchází strašidlo, strašidlo jakobínství, mohl by teď napsat Karel Marx. Horší než kádrování soch a dějinných osobností je bující fanatismus myšlení. Smrtelná vážnost, s níž jakobíni pokroku poměřují svět i sami sebe. Atmosféra vytěsňující Zlo a s ním i vše, co zavání nadsázkou, humorem,...
více


30.6.2020 OSOBNOST: Solitérní surrealista

Karel Hvížďala
Petr Král byl kamarádský, veselý, hravý a přemýšlivý. Měl čistě modré oči, plavé, postupně s přibývajícími lety prořídlé vlasy a mozek básníka.
více


29.6.2020 HISTORIE: Taková klukovská vzpomínka…

Petr Andrle
Ještě jako malý kluk jsem často slýchával babičku, která s námi žila, jak se na konci týdne ptá mojí maminky, co že bude vařit na neděli. To byl tehdy jediný den, kdy jsme se u oběda sešli většinou všichni.
více


26.6.2020 PRAHA: Připomínání spisovatele v Libni

Martin Regner
V českých hostincích trávili čas nad půllitry mnohé osobnosti, samozřejmě i spisovatelé a básníci. Majitelé hostinců si jejich přítomnosti vážili. Cedulka uvnitř restaurace hotelu Sýkora v Křivoklátě označuje místo, kde sedával u stolu Svatopluk Čech, jehož matka je pohřbena na místním hřbitově v...
více


23.6.2020 SPOLEČNOST: O láskách manželských a rodičovských

Petr Andrle
Chtěl jsem začít tento text slovy „V civilizovaných zemích“, když jsem si uvědomil, že pravděpodobně nemohu dost dobře mezi civilizované země zahrnut takové, v nichž dominují, nebo jsou podporována hnutí propagující desítky nejrůznějších pohlaví, toalet a neuvěřitelně vyšperkovaných sexuálních...
více


22.6.2020 JAZYK: Koronauti v prymulácích

Jan Fingerland
Český jazyk, nebo český duch tímto jazykem vládnoucí, má pozoruhodnou schopnost. Veselé i smutné skutečnosti obalit, rozpitvat nebo si přisvojit pomocí vtipných novotvarů.
více


19.6.2020 SPOLEČNOST: Máme se přidat k bourání pomníků?

Ivo Cerman
Ano, Marie Terezie je přesně osoba, která si pomník zaslouží. Je dobře, že dnes stavíme pomníky, které připomínají pozitivní hodnoty naší civilizace, a nebouráme je, ani si je nenecháme nikým bourat.
více


6.9.2005 22:17 Testovací stranka - prosim nemazat

Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 19. 9. 2011.
více


19.6.2020 KULTURA: Pět let od smrti Vaculíka a Topola

Karel Hvížďala
Dne 6. června 2015 zemřel v 88 letech můj bývalý soused z Dobřichovic Ludvík Vaculík a o pár dní později, 16. června, nás ve věku 80 let opustil Josef Topol, se kterým jsem pár let před tím připravil knihu Sezóny srdce.
více


18.6.2020 KNIHA: Příliš optimistický Marian a krvavé levandule

Petr Hampl1
Knihu jsem opravdu přečetl, shledal ji zajímavou, zaznamenal položku do seznamu úkolů… a vrátil se k ní až v posledních dnech, kdy neomarxistické skupiny vytvářejí - po vzoru džihádistů – vlastní non-go zóny v amerických městech. Za plné podpory vládnoucí vrstvy.
více


17.6.2020 KNIHA: Laskavé vyprávění pro děti

Lilian Malkina
Širel
Drazí přátelé, drahé maminky a tatínkové, kteří máte holky a kluky, chodící do základních škol!
více


17.6.2020 FEJETON: Jak zabít pivo

Daniela Kovářová
Pivo se dá zabít na sto způsobů. Tuhle mi někdo řekl, že špatný sládek zkoní pivo hnedle při výrobě, ale kdo čte mé pivní fejetony, dobře ví, že jsem pivní blondýna a začátečník. Tisíckrát můžu číst o rmutovací pánvi, ale dokud vaření piva neuvidím na vlastní oči, technologický proces mi bude...
více


12.6.2020 GLOSA: Právo na blbost

Zbyněk Petráček
Už dávno nelze v médiích hájit kuřáky, takže čtenář amerických novin naráží na formulace: „Jsem sice nekuřák, ale...“ Podobně by šlo napsat: „Nejsem sice na Facebooku ani jiném sociálním médiu, ale...“
více


12.6.2020 OSOBNOST: Za Zuzanou Růžičkovou

Milena Kozumplíková
Jméno a osudy první dámy cembala, prof. Zuzany Růžičkové, není třeba popisovat. Nejen hudbymilovné obecenstvo ví, kdo tato úžasná osobnost byla. Její životopis by vydal na román, možná na operu. Pokud o něm přemýšlíte, vidíte kontury antického dramatu.
více


12.6.2020 POVÍDKA: Přízrak nad Labem

Martin Regner
Malování v přírodě si Antonín Mánes zamiloval, liboval si, jak se pach terpentýnu venku mísí s příjemnějšími vůněmi. Krajinomalbu vyučoval na pražské Akademii a měl i soukromé žáky.
více


8.6.2020 POVÍDKA: Hvězdnaté noci

Michal Adler
Nevesely, truchlivy byly naše kraje. Svět obcházelo strašidlo neznámého viru a lidé jednak ze strachu, jednak kvůli zákazu z vyšších míst nevycházeli z domu. Izolovali se. Ostatně, nebylo ani kam jít. Mnohá pracoviště byla zavřená, stejně jako kina, divadla, koncertní a výstavní síně, knihovny a...
více


4.6.2020 JAZYK: Slovo do pranice

Lubomír Stejskal
Upozornily na to Novinky.cz. Na Twitteru OSN se objevil 18/5 příspěvek, který vyvolal značně odmítavé reakce. Stačí titulek: „Přestaňte říkat manžel a manželka, vyzývá OSN.“
více


30.5.2020 KULTURA: Šestý konec Literárních novin

Karel Hvížďala
Bezmála stoletou historii Literárních novin můžeme číst jako kulturní dějiny našeho státu, jejichž šest zastavení označují důležité milníky. Poprvé se Literárky, jak se jim říkalo, objevily na našem trhu v roce 1927 jako nakladatelské noviny, které založil pozdější profesor Karlovy univerzity...
více


28.5.2020 KNIHA: Kronika republiky 1918-1968

Jan Handl
Publikace Kronika republiky 1918-1968 má na to být ozdobou každé knihovny. Je krásná a přehledná, každému z popisovaných roků věnuje několik stránek plných fotografií a kratších tematických textů věnujících se nejdůležitějšímu dění vybraného období.
více


27.5.2020 DOBROU CHUŤ: Svéráz bulharského lovu

Václav Vlk st.
„Na dobré baště je víc než jen to znát to, jak měřit vzdálenost mezi nožem a vidličkou nebo umět vyrobit labuť z másla a vlastnit solničku, která vypadá jako model bitvy u Pseudopolisu odlitý ze stříbra.“
více


26.5.2020 FEJETON: Tak letos bychom neměli soulodit

Tomáš Vodvářka
Naši představitelé nám občas dávají moudré rady, jak se máme chovat v době koronakrize. Kupříkladu vodákům se nedoporučuje soulodit. A co my, kteří letos nebudeme pádlovat?
více


25.5.2020 KULTURA: Hudbou od srdcí k srdcím

Petr Adler
Česká republika by měla přijmout jeden nový zákon. Sestával by z jedné věty: “Eva a Václav Hudečkovi se zasloužili o českou hudbu.”
více


23.5.2020 DOBROU CHUŤ: V množství prý je síla

Václav Vlk st.
Tvrdí se to. Možný to je. Třeba milion mravenců síla určitě je. Když si jim sednete do mraveniště. Ale není tomu tak vždy. Prostě když vám bude vyhrožovat pět chlapů, co váží i s postelí každý třicet kilo, tak pokud to nebudou šikmooký kungfuáci anebo nebudou mít v rukou „britvičky a vreckové...
více


19.5.2020 JAZYK: Pramáti Čech

Zbyněk Petráček
Jak poznáte, že nějaký průšvih končí? Buď tak, že to někdo sdělí úředně. Jako v pátek vláda Slovinska, když zrušila stav epidemie. Anebo nepřímo, třeba na tom, že se prosazují okrajová témata.
více


18.5.2020 FEJETON: Kniha jako e-kniha?

Petruška Šustrová
Dostala jsem před lety pod stromeček čtečku a byla jsem z toho trochu v rozpacích. Copak může tahle tabulka nahradit knížku? Papír, vůně, tisk, obrázky, obracení stránek, to všechno, co jsem od dětství milovala? Přesto jsem čtečku nezastrčila do skříňky hluboko za spodní prádlo, ale zkusila jsem,...
více


15.5.2020 PŘÍBĚH: Stavitel

Hana Rybnická
Bauer - Brno dům na Masarykově
Koncem let třicátých cení hákový drak zuby až do Brna. Žije tam on a ona, on kolem čtyřiceti, zkušený, vidí, co bude. Jednu válku už zažil, ví, že není vyhnutí, ale snad alespon uhnout. Už dnes vidí padat příští bomby, tak jak z města ven, přemýšlí. Má něco ušetřeno, ona také, prozatím mají ještě...
více


14.5.2020 VZPOMÍNKA: Borovice

Vladimír Karpenko
Stála na naší zahradě, původně lesním pozemku, jehož polovina se změnila v trávník s ovocnými stromy. Ona se však tyčila osamělá v té travnaté části, v rohu plotu, který sousedil s ulicí a se sousedním pozemkem.
více


12.5.2020 KULTURA: Chtělo by to tančící mnichovské bednáře!

Bavarian flag
Nenápadný, ale záludný vir takřka ze dne na den překopal na měsíce životy mnoha milionů lidí na světě. Také obyvatelé Mnichova jsou z něj už nadobro uondaní.
více


11.5.2020 KULTURA: Anarchie, chaos a Visáči

Petr Kolman
Dobří lidé, doba je mimořádná, zažíváme něco, na co budeme patrně vzpomínat dlouhá desetiletí, tedy pokud to ve zdraví zvládneme a přežijeme.
více


2.5.2020 ÚVAHA: Perennial Philosophy

Stanislav Moc
Perennial znamená trvalý nebo snad věčný, ale i neustavičný a ve čtyřicátých letech minulého století s teorií o této filosofii přišel Aldous Huxley. Já však její vysvětlení mám od Josepha Campbella, kdyby snad laskavý čtenář se pídil po zdroji mého uvažování (The Hero´s Journey).
více


2.5.2020 OSOBNOST: Profesor Josef Pekař

Jan Ziegler
Před třemi lety jsem se ocitl na dovolené v rodném kraji nejvýznamnějšího českého historika všech dob - profesora Josefa Pekaře. Kromě jiných míst jsem navštívil i hřbitov v Jenišovicích a zapálil u rodinné hrobky, kde jsou uloženy jeho ostatky, svíčku.
více


1.5.2020 KNIHA: Čtyřicet dnů

Jan Handl
Franz Werfel, pražský rodák, Rakušan a především skvělý spisovatel, se ve svém románu Čtyřicet dnů pustil do dnes poměrně opomíjeného tématu genocidy Arménů v průběhu první světové války.
více