23.8.2019 | Svátek má Sandra


23.8.2019 KULTURA: Peter Gabriel a jeho poselství tolerance

Martin Mařák
Pouštěl jsem ji svému příteli Akimovi ze Sýrie, který přežil jako voják syrské armády pět let války v Libanonu a momentálně stejně jako já žádal o politický azyl ve Francii.
více


22.8.2019 KULTURA: Kostely musíme začít otevírat lidem!

Tomáš Zdechovský
Mnohá místa v Česku skýtají velmi smutný pohled na beznadějně vyhlížející a dlouho neudržované a polorozpadlé kostely. Bohužel se rozhodně nejedná o žádné ojedinělé případy.
více


21.8.2019 POVÍDKA: Dopis dědičky

Jan Kačer
antimeloun
Našla jsem ve starých novinách, tyhle věci se ještě dají najít na půdách a tak, i když dneska je to zakázané, já to taky nikomu neřekla, ale jsem příbuzná s Gretou, fakt s Tou Gretou, není to úžasný?
více


14.8.2019 ÚVAHA: Dívka z obrazu… tiše pláče

Vladimír Zouzalík
Známý umělec z think tanku Evropské hodnoty Jakub Janda napsal něco nehezkého, až hloupého o zpěvákovi Karlu Gottovi k výročí jeho kulatých narozenin - a je dobře, že to napsal.
více


13.8.2019 FILM: Noční můry z temnot

Ivo Fencl
Zatímco dospělý se obvykle bojí o svůj příjem, běžné dvanáctileté dítě to má jinak. Ví to řada autorů knih i filmů, kteří vytěžují ten potenciál. Vedle slavného R. L. Stina (*1943) to byl i méně slavný Alvin Schwartz (1927-1992), původce sady populárních hororů Scary Stories to Tell in the Dark,...
více


10.8.2019 VZPOMÍNKA: Jak jsem se učil hrát na housle

Alois Stehlík
V době mého dětství rodiče moudře usoudili, že k všeobecnému vzdělání patří také hudební vzdělání a pokud možno zvládnutí základů hry na nějaký hudební nástroj.
více


6.9.2005 22:17 Testovací stranka - prosim nemazat

Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 19. 9. 2011.
více


2.8.2019 VZPOMÍNKA: Oleška

Vladimír Karpenko
Po léta to byl u nás doma předmět polemik – je to potok, nebo říčka? Přikláněl jsem se k druhé možnosti vycházeje z asi pětimetrové šířky a skoro dvoumetrové hloubky koryta, a to přesto, že voda obvykle proudila jen po dně jako průměrně mocný potok, místy s hlubokými tůněmi.
více


31.7.2019 PIVO: Chmelit zastudena - pít zatepla

Ladislav Jakl 1
Kdo nechmelí zastudena, ten jako by nebyl. To říká jeden můj kamarád, a před nějakýma pěti lety to byla v českém mikropivovarnickém světě skoro pravda.
více


31.7.2019 VZPOMÍNKA: Noviny přišly o senzaci

Milan Hulík
A co kdybych navštívil Jeana Maraise a a udělal s ním také rozhovor pro česká média, napadlo mě, když jsem na své dlouhodobé stáži v Paříži v roce 1998 jel metrem a ze sousedního sedadla jsem si vzal odložený magazin „Le Monde“, kde byl otištěný rozhovor s Jeanem Maraisem.
více


26.7.2019 KULTURA: Z ocelového srdce hlasivky

Lukáš Jelínek
V půli července vedou všechny cesty na Colours. Ostrava se stane babylonem, kde polštinu a slovenštinu doplňuje němčina, angličtina i lecjaká hatmatilka.
více


18.7.2019 KNIHY: Donald Trump a jazyk

František Schilla
„Nebrat si servítky.“ – Tak zní český ekvivalent jednoho z dvou stovek hesel ve francouzském slovníku zábavných výrazů souvisejících s lidským tělem.
více


18.7.2019 MÉDIA: Co se děje v kultuře

Jiří Macků
Co by se dělo, protestuje se, jak jinak. Furt a fest. Okurkovou sezónu například pilně přihnojují poněkud nekulturní manévry za účelem odstranění stávajícího ministra kultury, což dál dělí tyto národy ještě víc než sparťany se slavisty či kabáty s olympiky.
více


17.7.2019 KULTURA: Čekání na nemnohé

Helmut Newton
Léto je doba přívětivá, kdy se našinec nemusí obalovat několika vrstvami oděvu, aby si neuhnal nastuzení či jinou nemilou nádchu.
více


15.7.2019 PRAHA: Stojí seznam za to?

Zbyněk Petráček
Pokud chcete patřit do skutečně vybrané společnosti, potřebujete k tomu doklad, certifikát či uznání. Jste-li spisovatelem, nejlépe Nobelovu cenu za literaturu. Jste-li politikem, tak Nobelovu cenu za mír (či být Churchillem a získat ji za literaturu).
více


15.7.2019 ÚVAHA: Co jest pravda

Luděk Frýbort
Už Pilát z Pontu nevěděl co je pravda, a nevíme to o nic přesněji ani my dnes.
více


12.7.2019 LITERATURA: Zapomenutý Karel Ptáčník

Aleš Uhlíř
Ten, kdo v Česku maturoval v roce 1970, si možná na ten okamžik vzpomene, protože to tehdy do škol přišlo „shora“. Náš profesor vyučující český jazyk a literaturu vstoupil do třídy a aniž by cokoli řekl, popsal tabuli jmény spisovatelů.
více


11.7.2019 KNIHA: Revoluční Rusko 1891–1991

Jan Handl
Orlando Figes v knize Revoluční Rusko 1891-1991 přistupuje k tématu ruské revoluce velmi netradičně a zeširoka, což z jeho díla tvoří perfektního průvodce vývojem Ruska a později Sovětského svazu v uvedeném období. Autor neopomíjí žádnou důležitou událost, která předcházela a následovala po...
více


11.7.2019 HISTORIE: Cyril Okamura a Metoděj Kalousek

Luboš Zálom1
Svátek příchodu byzantských věrozvěstů na Velkou Moravu se stal pro mnohé politiky vhodnou příležitostí, jak si tak trochu zahrát na historiky a zároveň si na dějinách přihřát svoji politickou polívčičku.
více


9.7.2019 KNIHY: Věčný návrat života

Jiří Olšovský
Švýcarský psychoanalytik a filosof kultury Carl Gustav Jung (1875–1961) napsal pěkný úvod do spirituální alchymie (Duch Merkurius, přel. Petr Babka, Malvern, Praha 2016), v níž jde o oživení původní harmonie světa i o obnovu duchovního světa člověka.
více


9.7.2019 JAZYK: Miluju české přechylování

Petr Štěpánek
Miluju češtinu a miluju přechylování. Díky němu byla, je a – jak to tak vypadá – ještě dlouho bude legrace. Naposled se zadařilo, když německou ministryni obrany Ursulu von der Leyen povýšili do hodnosti potenciální předsedkyně Evropské komise.
více


5.7.2019 KNIHA: Leonardo da Vinci

Jan Handl
Walter Isaacson je zkušeným harcovníkem mediálního průmyslu, a to nejenom jako autor bestsellerů o výrazných osobnostech lidstva (Einstein, Jobs, Franklin, Kissinger), ale dříve také řídil časopis Time nebo zpravodajskou televizi CNN.
více


5.7.2019 VZPOMÍNKA: Ve stínu festivalu

Martin Regner
U příležitosti filmového festivalu v Karlových Varech, při němž leckterá celebrita ukazuje horní polovinu ňader, jsem si zavzpomínal na ty časy, kdy jsem začal chodit do bijáku. Filmovým divákem jsem se stal v kině Pionýr na břehu Botiče v Záběhlicích.
více


4.7.2019 FEJETON: Na prázdniny

Ondřej Neff
Letos je to číselně pěkně uspořádané, prázdniny začínají v pondělí prvního července. Policie ohlásila, že zdvojnásobí a ztrojnásobí hlídky a všechny budou ještě zlejší než kdykoli jindy a Rakušané pro jistotu zakázali z dálnice vůbec sjíždět, aby si lidi nezvykali, že si můžou jen tak jezdit.
více


4.7.2019 KNIHA: Parabible pro dav?

Ivo Fencl
Kazatel Alexandr Flek (*1968) je autor takzvané Parabible (2018, znovu 2019). Kniha má 190 stran a je „pouze“ adaptací Nového zákona. Rostlinstvo jeho příběhů přesadila do současnosti a českého prostředí.
více


28.6.2019 KNIHA: Po stopách Halliburtonových

Ivo Fencl
Richard Halliburton (1900-1939) zmizel před osmdesáti lety (24.3.1939), ale v českém prostředí je dosud poměrně znám. Jako poutník, jako snílek i jako autor.
více


25.6.2019 PRAHA: Ozdobí mariánský sloup znovu náměstí?

Jan Ziegler
Blahoslavená Panna Maria 2
Nechápu, proč některým lidem vadí mariánský sloup na pražském Staroměstském náměstí. Je zbytečně plno vášní kolem toho, že skupina lidí chce vrátit do centra Prahy repliku vzácné barokní památky.
více


24.6.2019 PRAHA: Slovo k mariánskému sloupu

Lubomír Stejskal
A je to vůbec mariánský sloup, tedy čistě náboženské dílo? Právě že není! Kdyby bylo, nerozdělovalo by. Skutečných mariánských sloupů je v naší zemi celá řada – a žádný problém nepředstavují.
více


21.6.2019 VÝSTAVA: Den, kdy poprvé volily ženy

Zbyněk Petráček
Výstava „Vlastním hlasem“ oživuje milník ženské emancipace před 100 lety. Ale historie tu slouží spíše jako zrcadlo, aby bylo s čím srovnávat dnešní snahy o dotažení rovnoprávnosti.
více


19.6.2019 PRAHA: Řekni, sloupe, zradili katolíci, či Komenský?

Zbyněk Petráček
Mariánský sloup na Staroměstském náměstí, toť zaručený recept na třeskutou debatu, posílení ega i novinový článek.
více


15.6.2019 PRAHA: Tady nejde o Marii

David Loula
Blahoslavená Panna Maria 2
Opět je to tady. Sochař Váňa slavně přivezl své sochařské dílo po Vltavě do Prahy a chystá se na Staroměstském náměstí postavit Mariánský sloup.
více


12.6.2019 VÝSTAVA: Svět kostiček uchvátí děti i dospělé

Jan Ziegler
lego1
Asi jenom velmi málo lidí, neví, co je to LEGO. Základem této stavebnice je LEGO kostka, která už byla dvakrát vyhlášena hračkou století a v současné podobě je na trhu od roku 1958.
více


11.6.2019 KNIHA: Mnichov

Jan Handl
Historik a novinář Robert Harris svou románovou novinkou Mnichov jistě potěšil mnoho svých českých příznivců nejen proto, že pojednává o Mnichovské konferenci, tedy o tématu, které je u nás stále živé a velmi citlivě vnímané.
více


8.6.2019 KNIHA: Hacknutá čeština 2.0

Pavel Kopecký
Narozeniny mi do rukou vložily nový slovník, který bych vám doporučil aspoň potěžkat. Ne snad proto, že je to macek, ale proto, neboť si myslím, že může každého zaujmout. A dokonce si troufám říct, že také pobavit.
více


7.6.2019 ÚVAHA: Jan Hus v ohni 21. století

Jiří Olšovský
Jak se bude vyvíjet civilizace v našem století? Má jí ještě co říct působení mistra Jana Husa a jeho následovníků?
více


5.6.2019 VÝSTAVA: Také Praha má svou odvrácenou tvář

Zbyněk Petráček
Chudoba je pestrý fenomén. Váže na sebe společenské patologie a pozornost sociologů, ale i zájem umělců a romantiků. Zanechává stopy na tvářích měst. To vše přibližuje výstava „Chudá Praha“.
více