25.2.2020 | Svátek má Liliana


22.2.2020 VZPOMÍNKA: Mydlinka

Stanislav Moc
Holiče Mydlinku jsem poznal v Darwinu v roce sedmdesátém. Holiče už dávno nedělal, nýbrž si našel zaměstnání jako kitchen hand v místním hostelu. To bylo výhodné protože vedle ubytování, které mu hostel zajišťoval za pakatel, se Mydlinka dostal k jídlu, kterého bylo v této instituci nadbytek.
více


21.2.2020 POVÍDKA: Vzedmutá řeka

Martin Regner
V masité tváři Mao Ce-tunga spatřovala většina Číňanů nekonečnou moudrost, uvnitř této hlavy se však líhly šílené nápady s tragickými důsledky. Přechod ke komunismu se zdál Maovi příliš pomalý, a proto vyhlásil heslo „Velký skok vpřed“. Následovala nařízení, díky nimž se Čína měla stát průmyslovou...
více


19.2.2020 JAZYK: Vnitřní Sudety?

Radim Perlín
Na Neviditelném psu 12.2. 2020 uveřejnil Zbyněk Petráček glosu, ve které přibližuje čtenářům nový pojem, nové označení typu krajiny, které přebírá od geologa a všeznalce dr. Cílka. Stejný text vyšel i v Lidových novinách.
více


14.2.2020 KNIHA: Šílenství davů

Dan Drápal
Poslední knihu Douglase Murraye The Madness of Crowds jsem si objednal u firmy Megaknihy a zaplatil jsem za ni 440 Kč. Vzpomenul jsem přitom na léta komunistické diktatury, kdy bych se o podobné knize těžko dověděl (z oficiálních kanálů vůbec) a kdy by bylo velmi obtížné ji získat.
více


14.2.2020 GLOSA: Blob zakryl otázky

Zbyněk Petráček
Říká se, že historie nezná žádná kdyby. Že nemá smysl ani kontrafaktuální historie – co by se stalo, jak by svět vypadal, kdyby to či ono dopadlo jinak. Ale někdy to člověku nedá. Například: Jak by dnes fungovalo půjčování knih, kdyby v Praze na Letné stála budova Národní knihovny podle projektu...
více


13.2.2020 OSOBNOST: 115. narozeniny Jana Wericha

Karel Hvížďala
I takhle by se dala nazvat vzpomínka na Jana Wericha, který se narodil 6. února 1905, protože díky svým výkonům hereckým i spisovatelským s námi žije dodnes. Svou originální existencí popřel dělení času na minulost, současnost a budoucnost, jak o tom kdysi psal Albert Einstein.
více


11.2.2020 PRAHA: Smím s nimi souhlasit?

Lubomír Stejskal
Některým postojům nerozumím. V poslední době jsem zaznamenal dva takové. Oba se týkají něčeho, co mě trápí. Ano, je to obnova mariánského sloupu na Staroměstském náměstí.
více


10.2.2020 OSOBNOST: Lábus, nezdolný klaun i charakterní herec

Karel Hvížďala
Svou první roli si pamatuji dodnes: Hráli jsme v aule školy v Londýnské ulici, kde se konala předvánoční slavnost, pohádku Flíček. Už tehdy jsem hrál zápornou charakterní roli Strašáka Habakuka.
více


10.2.2020 PRAHA: Obnova mariánského sloupu jako krok do minulosti?

Zdeněk Lanz
V posledních letech se u nás stalo nepěkným zvykem, že mnozí lidé maskují svou netoleranci k odlišným názorům obviňováním jejich nositelů z rozdělování společnosti. Například prezident republiky Miloš Zeman by mohl vyprávět.
více


7.2.2020 FEJETON: Pivo pro začátečníky

Daniela Kovářová
Tento text není vhodný pro odnaučené alkoholiky, abstinenty, milovníky vína a pivaře skálopevně přesvědčené, že existuje jedno jediné nejlepší pivo, které se vaří u právě u nich nebo v Plzni.
více


7.2.2020 KULTURA: Nikdo není prorokem ve své vlastní zemi

Tomáš Vodvářka
Není to sice česká specialita, ale u nás je zmíněný biblický výrok velmi často silně patrný. A to ve všech oblastech.
více


6.2.2020 FEJETON: I hudba vadila

Pavel Landa
Blíží se kulaté výročí konce druhé světové války. Kdoví, jestli by dnešní maturanti uvěřili, že za druhé světové války musely mít všechny radiopřijímače v okupovaném Československu vyoperované krátké vlny.
více


6.9.2005 22:17 Testovací stranka - prosim nemazat

Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 19. 9. 2011.
více


5.2.2020 ESEJ: Kdo náleží Temné straně

Roman Joch
Možná znáte americký seriál „Věřte nevěřte“ s podtitulkem „Fakt, nebo fikce“. Jedná se o těžko uvěřitelné příběhy, u nichž máte hádat, který se stal a který je smyšlený.
více


4.2.2020 LITERATURA: Naše Barunka

kalamář
Je jen málo případů, kdy se mohli Češi pochlubit, že byli takříkajíc mezi prvními na pásce. V dějinách literatury se nám to povedlo. Dnes uplyne 200 let od narození naší nejvýznamnější ženy spisovatelky.
více


28.1.2020 OSOBNOST: Federico Fellini, pravdomluvný lhář

Karel Hvížďala
„Režírovat, to je něco takového jako velet posádce lodi Kryštofa Kolumba, která chce loď stále otočit zpět.“ To jsou slova Federica Felliniho, která řekl svému životopisci Tullio Kezichovi, svému příteli a filmovému kritikovi z deníku Corriera della Sera. Jindy zase říkal, že si připadá jako...
více


27.1.2020 FEJETON: Fišer, nebo Bondy?

Petruška Šustrová
V pondělí 20. ledna by bylo básníkovi Egonu Bondymu devadesát let. Vlastně ne, špatně. Devadesát let by bylo filozofovi Zbyňku Fišerovi, Egon Bondy se zrodil podstatně později než nemluvně Zbyněk Fišer, až na konci čtyřicátých let se samizdatovou knížkou Židovská jména.
více


24.1.2020 FEJETON: Pivo pro blondýny

Daniela Kovářová
Blondýny to na světě mají jednodušší zejména proto, že barva jejich vlasů má devastující vliv na inteligenci. Jen tak lze totiž vysvětlit, že ta, o níž chci vyprávět, objeví pivo až ve věku pozdní dospělosti, byť jeho větší část strávila poblíž hlavního města piva – Plzně.
více


23.1.2020 VÝROČÍ: Jiří Lábus sedmdesátiletý

Ivo Fencl
V mnohém byl odkojen rozhlasem. Rád jej poslouchal, napodoboval, dodnes jej poslouchá a rovněž jej odtamtud můžeme slýchat.
více


17.1.2020 POVÍDKA: Anglická hra v Čechách

Martin Regner
Před Vánocemi roku 1466 se v hospodě U zelené žáby se sešli dva šaškové - jeden podle jména, druhý podle povolání. Venku se citelně ochlazovalo, a proto se rytíř Václav Šašek z Bířkova i Jan Paleček radostně posadili ke stolu na lavici.
více


15.1.2020 OSOBNOST: Ivan Passer, pilný a laskavý filmař

Karel Hvížďala
Děsí mě představa, že bych česky zapomněl. I když je pravdou, že mnohdy prožívám jistou formu schizofrenie, která je v tom, že mívám sny v obou jazycích.
více


15.1.2020 VÝSTAVA: Staří Řekové u nás i v nás

Zbyněk Petráček
Dvořákovo muzeum pravěku v Kolíně nepatří mezi ta běžná lokální. Sídlí v kraji, kde se dřív než v Praze střídaly dávné kultury a kde v 19. století začala kvést archeologie. Proto má nadlokální ráz a uvádí kvalitní archeologické expozice. Nyní výstavu Nejen nepřátelé. Staří Řekové a jejich sousedé.
více


13.1.2020 OSOBNOST: Karel Čapek a jeho étos

Karel Hvížďala
Použil-li jsem v názvu řecké slovo ethos, česky psáno étos, myslel jsem tím soubor hodnot, ze kterého vyplývají normy přijímané většinou nějakého společenství za své.
více


10.1.2020 POVÍDKA: Sen poté

Milan Dřevojánek
Byl jsem nejopuštěnější tvor na světě; v té ponuré krajině nebylo živáčka a vedle šustění svých kroků slyšel jsem jen kvílení větru, teď na podzim studeného jak dno nějaké ztracené tůně. Tesknota, smutek a pocit bezútěšnosti němě mi svíraly útroby. Listí pod nohama odlétalo kamsi dozadu, pryč, bez...
více


9.1.2020 FILM: Líbivě banální obhajoba genocidy

Roman Joch
Film Ledové království 2 není průhledně pokrokářský, ale ušlechtilý divoch a idea, že civilizace devastuje životní prostředí, v něm nechybí.
více


3.1.2020 POVÍDKA: Skladatelé v lese

Martin Regner
Antonín Dvořák zase jednou odcestoval s rodinou do Vysoké, a protože měli hodně těžké kufry, vzal s sebou i svého velmi ochotného žáka Suka. Na Nádraží císaře Františka Josefa zakoupil lístky, usadil rodinu do kupé a zmizel.
více


2.1.2020 2020: Rok fanoušků Sparty i Antarktidy

Zbyněk Petráček
Jak městské státy hájily společný řecký zájem a porazily Peršany? Co nám dnes říká Božena Němcová, její postoje i její literární dílo?
více


1.1.2020 VÝSTAVA: Tramp, který kreslil dobrodužství

Zbyněk Petráček
Zdeněk Burian patří k malířům, kterého zná veřejnost spíše ze stovek knih, jež ilustroval, než z výstav. Logicky. Byl malířem tak plodným, že z tisíců jeho obrazů je těžké najít pár ústředních, jež by tvořily přirozené těžiště výstavy. Takových, jež by přitahovaly zájemce podobně jako Mona Lisa...
více


30.12.2019 OSOBNOST: Jiří Šlitr, Ďábel z Vinohrad

Karel Hvížďala
„Složení uhlí se dá časově odhadnout. Složení hudby ne. Může se také stát, že se hudba nesloží vůbec.“
více


28.12.2019 MÉDIA: Politická agitka Čertí brko

Jan Bartoň
Jedinou pohádku, kterou jsem o svátcích sledoval, byla pohádka Čertí brko. Inzerce ČT nás naladila na vtipné dialogy. Skutečnost v mnohém předčila očekávání. Bohužel jenom k horšímu.
více


27.12.2019 CESTOVÁNÍ: Francie znějící...

Tomáš Vodvářka
Toulky Francií mohou mít různé důvody - dobré jídlo, skvělé víno, krajina. A také cosi nečekaného a o to i snad i lepšího.
více


27.12.2019 FILM: Bitva u Midway

Robert Troška
V kinech běží naprosto unikátní filmová epopej zobrazující klíčovou námořní bitvu, která znamenala zásadní obrat pro USA v bojích proti Japonsku za 2. světové války. Na jednom místě se střetly nejvýkonnější letadlové lodě se svými leteckými esy obou námořních velmocí.
více


27.12.2019 OSOBNOST: Divadelní mág Alfréd Radok

Karel Hvížďala
„Radok se vždycky pokoušel dostat z herců cosi víc, něco, čeho se jim v jiných inscenacích nedostávalo. A byl nesmírně citlivý na to, aby herci dobře dýchali, aby správně frázovali, aby se v jejich projevu neobjevovaly podivné falešné intonace, které jsou jen výsledkem návyku anebo jsou způsobeny...
více


26.12.2019 PIVO: Dobré podání, základ u tenisu i za barem

Ladislav Jakl 1
Nejen v tenise, ale i za barem se musí umět dobře podávat. A dobrý servis je základem úspěchu i u piva.
více


26.12.2019 HISTORIE: Mohl být Mozart zavražděn?

Voyen Koreis 2
Takovéto konspirační teorie se vynořují celkem pravidelně, už víc než 200 let. Podívejme se na to, jaká jsou známá fakta. Mozart se koncem roku 1791 necítil dobře už po několik týdnů. Snažil se dokončit Rekviem, které si u něho objednal hrabě Walsegg-Stupach; šlo mu o to, aby měla rodina na...
více


25.12.2019 HISTORIE: Je Kouzelná flétna zednářskou operou?

Voyen Koreis 2
V roce 1969, jen krátce před velikým zlomem v mém životě, jímž se měl stát odchod z tehdejšího Československa, jsem zhlédl ve Stavovském divadle představení opery Pavla Vranického Oberon, král elfů.
více