4.12.2020 | Svátek má Barbora


2.12.2020 ÚVAHA: Komenský nekorektní

David Loula
David Loula
Česká televize uvádí premiéru animovaného seriálu Labyrint světa a ráj srdce, který vytvořilo animační studio FILM21 pod vedením režiséra Adama Parmy. Seriál vznikl na motivy nejslavnější knihy Učitele národů Jana Amose Komenského.
více


28.11.2020 POVÍDKA: Talent

Michal Adler
K soutěžím talentů jsem měl zvláštní vztah. Učení profesionálové by řekli, že ambivalentní. Někdy bych se až propadl hanbou, jak jsem se styděl za některé soutěžící. Talentu moc nepobrali, ale o to víc si věřili a byli sebejistější než ostřílení mazáci světovych scén.
více


27.11.2020 KNIHA: Cesta z nevolnictví

Dan Drápal
Petr Hampl je rozporuplná osobnost. Když jeho jméno zmíním před některými svými přáteli a dokonce i příbuznými, vztyčí varovně prst a upozorní mě na některé jeho nepřijatelné názory. A je pravda, že některé jeho názory jsou nepřijatelné i pro mě.
více


27.11.2020 POVÍDKA: Vlastenci a pistolníci

Martin Regner
Za první světové války usilovali Karel Kramář a Alois Rašín o rozbourání Rakouska-Uherska, a proto byli pro velezradu odsouzeni k trestu smrti oběšením. Když ale stařičký císař František Josef I. zemřel, jeho nástupce Karel I. změnil rozsudky na 15 let těžkého žaláře. Oba spiklenci se pak dostali...
více


26.11.2020 KNIHA: Do posledních sil

Jan Handl
Miloš Doležal se ve své nové knize Do posledních sil drží osvědčeného konceptu dokumentárních povídek, tak jak je známe z jedné z jeho předchozí knihy Čurda z Hlíny.
více


23.11.2020 KNIHA: Malá paměť Benjamina Kurase

Tomáš Břicháček
Benjamin Kuras využil jarní koronavirové karantény k sepsání čtivých memoárů. Způsobem autorovi vlastním se zde prolíná rozverný i vážný tón. Čtenář se bude chvíli smát a vzápětí zasmušile přemýšlet o krizi naší civilizace.
více


26.11.2020 ÚVAHA: Pohřbeni zaživa

Ivo Fencl
Když jsem BYLO ještě dítě, jak to v jedné písničce formuloval Ivan Mládek, často jsme si v houštinách u hrany ulice vespolek vyprávívali s vrstevníky historky hodně podobné těm, co sbírá teď etnolog Petr Janeček, autor Černých sanitek (zrovna knižně vyšla už čtvrtá).
více


14.11.2020 POVÍDKA: Jaro v listopadu

Petr Motyka
Slova svého partnera sotva slyším. Běžící řeka šplouchá o jeho rybářské nepromokavé kalhoty. Už se nedívá na oblohu, vede teď pozorně svým muškařským prutem nymfu tůňkou za balvanem.
více


6.9.2005 22:17 Testovací stranka - prosim nemazat

Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 19. 9. 2011.
více


11.11.2020 OSOBNOST: Eduard Hölzel

Petr Andrle
Významný knihkupec a velmi vzdělaný nakladatel, pražský rodák Eduard Hölzel (1817-1885) se vyučil knihkupcem v Německu. Tatínek Johann Thomas (1788-1840) byl známým pražským obchodníkem se železářským zbožím.
více


10.11.2020 OSOBNOST: Náš učitel národů

orbis pictus
Na letošní listopad připadají dvě kulatá výročí. Bez toho prvního, které je víceméně oprávněně považované za národní pohromu, bychom si patrně nepřipomínali ani to druhé.
více


9.11.2020 ESEJ: Civilizace? Francie bojuje bez cíle

Ivo Cerman
Francie nepřehodnotila zavrhování vlastní civilizace a vrhla se do boje bez cíle, do boje, který nemůže vyhrát. Je třeba si ujasnit, že svobody, stát a civilizace jsou dobrá věc.
více


9.11.2020 HISTORIE: Bílá hora

Jan Ziegler
V neděli 8. listopadu jsme si připomněli 400. výročí od bitvy na Bílé hoře. Obávám se takového tohoto pseudovlasteneckého úpění, jak chudáci Češi byli poražení a čekalo nás 300 let „krutého temna“.
více


30.10.2020 KNIHA: Poznámky k sebedestrukci Západu

Václav Klaus1
Je nás mnoho, kteří považujeme téma rozbíjení základů západní civilizace za zásadní fenomén naší doby. I náš institut v létě vydal sborník textů s názvem Sebedestrukce Západu (IVK, Praha, publikace č. 52, 2020). A je nás také mnoho, kteří k tomu přidáváme upřesnění „sebe-“, neboť se nedomníváme, že...
více


23.10.2020 FEJETON: Krumlovské proměny

Martin Regner
Vltava je matka českých řek a mnozí Češi si toho byli vědomi: Smetana, Plicka, můj strýc Vratislav Teklý (autor asi nejmokřejší české knihy - Kilometráže českých řek), můj táta... Ten vzpomínal hlavně na pádlování na kanoi od Zvíkova a Orlíka přes Červenské a Svatojánské proudy. Vyprávěl, jaká to...
více


21.10.2020 FEJETON: Nezničitelné é-ání

Pavel Chrastina
Je opravdu nezničitelné? Navzdory tomu, že „é-ání“ lze težko přežít bez psychické úhony? O tomto ošklivém jevu jsem se zmiňoval už před lety, článek se jmenoval Naši roztomilí é-áci.
více


16.10.2020 VZPOMÍNKA: Konec radostného života

Martin Regner
Můj dědeček byl profesor matematiky a fyziky na reálce v Mladé Boleslavi. Při slavnostních příležitostech mohl nosit u boku šavli, ale své žáky ohromoval spíš tím, že dovedl nakreslit na tabuli jedním tahem přesný kruh.
více


13.10.2020 GLOSA: Nobel v éře BLM

Zbyněk Petráček
Nobel je ta velká literární cena. Získala ji Tony Morrisonová, dokonce Bob Dylan. Kdo to bude letos? Nějaká superstar, nebo nějaký východoevropský spisovatel, o kterém nikdy nikdo neslyšel?
více


13.10.2020 FILM: Krajina ve stínu

Tomáš Vodvářka
Českou kinematografii obohatil film režiséra Bohdana Slámy, a to doslovně. Na pozadí historie jednoho Bohem zapomenutého kraje ukazuje velmi přesvědčivě cosi o nás a dnešku.
více


12.10.2020 FEJETON: Podzimní sen

Petruška Šustrová
Zdálo se mi, zdálo, že je sobotní večer, já sedím mezi publikem v krásné stodole a na pódiu řádí kapela Totem’s. Vplula jsem do toho snu jako do skutečnosti: slyšela jsem každý tón, všechno bylo dokonale reálné.
více


9.10.2020 KNIHA: Vůdcové, myslitelé, hrdinové

Jan Handl
Walter Isaacson je znám hlavně jako autor životopisů výjimečných osobností různých oblastí historie a současnosti, skvěle zpracoval osudy Leonarda da Vinciho, Steva Jobse nebo Alberta Einsteina.
více


9.10.2020 POVÍDKA: Upřímný posudek

Martin Regner
Před Vánoci roku 1834 se odpoledne ve Stavovském divadle uskutečnila premiéra hry „Fidlovačka aneb žádný hněv a žádná rvačka“ od Josefa Kajetána Tyla. Tak jako vždy pojal autor hru vlastenecky a výchovně a po jednoduché zápletce vše dobře dopadlo.
více


7.10.2020 POVÍDKA: Duchařina

Michal Adler
Snad už týden jsem chtěl Suzan zavolat, ale vždy mi do toho něco přišlo. Nechtěl jsem jí nic vážného. Jen tak si popovídat se starou kamarádkou a bývalou spolupracovnicí. Jen tak, jak se jí vede. A možná, že ji i maličko poškádlit. Suzan, i když velice racionální a praktická žena a odbornice,...
více


6.10.2020 OSOBNOST: Fenomén Josef Koudelka

Karel Hvížďala
Josef Koudelka není běžný fotograf... Nezpodobňuje skutečnost jaká je, nýbrž jak si ji představuje a jak ji cítí... Nejvíce ho upoutá to, co se v reálné situaci nepodobá, co se běžnému a navyklému vidění vymyká...
více


29.9.2020 GLOSA: Klasikův pád

Martin Regner
Jednou si Jan Neruda všiml, že sláma v jeho slamníku se změnila v drť, a proto svou hospodyni pověřil zakoupením tří otepí. Teprve pak přemýšleli, jak se staré slámy zbavit. Nastaly nečekané potíže.
více


19.9.2020 OSOBNOST: Jiří Menzel, dítě štěstěny

Karel Hvížďala
Když jsem k nám domů přivedl Hrabala a představoval mu tatínka, tak mě Hrabal přerušil, že mého otce zná. Padaly z něj historky o tom, jaký je můj vážený pan otec v hospodách nepřehlédnutelný pivní bohatýr, jak všude všechny umí královsky bavit.
více


18.9.2020 POVÍDKA: Tichá domácnost

Martin Regner
Respicient Josef Němec nouzově nocoval ve své úřadovně v Červeném Kostelci, ale když si v září roku 1837 přivezl mladičkou novomanželku, musel se poohlédnout po řádném bydlení. Našel ho hned vedle v domě kupce Hůlka.
více


16.9.2020 VÝSTAVA: Tři nástroje

Ondřej Neff
Sluneční králové, tak se nazývá výstava uměleckých pokladů objevených v egyptském Abúsíru. Je to úžasný počin. K vidění je ve staré budově Národního muzea v Praze. Podařilo se ho uskutečnit i přes tu ohromnou překážku, kterou pořadatelům položil do cesty virus covid-19.
více


16.9.2020 POVÍDKA: Klepáč

Zdislav Wegner
filatelie
Jen co tu starou Němku pohřbili, přijela před její činžák na náměstí vétřieska, z ní vyskákali tři chlapi, jeden zůstal dole a dva z nich vyběhli do podkroví, otevřeli si dveře jejího bytu a začali okny vyhazovat, co tam po ní zůstalo. Na chodník pršel nábytek, a hlavně obsah skříní.
více


16.9.2020 GLOSA: Oskary jen se správným kádrovým profilem

Robert Troška
Na sociálních sítích i veřejnosti celou řadu lidí pobouřilo vyhlášení podmínek Americké akademie filmového umění a věd pro udělení Oskara. Specifikace jak v technickém manuálu na soukromou čističku odpadních vod.
více


12.9.2020 GLOSA: Menzel s klikou

Zbyněk Petráček
Jiří Menzel a jeho filmy patří do společenské paměti. Těžko najít člověka, který by neznal scény z jeho Ostře sledovaných vlaků, Rozmarného léta, Postřižin. Je tu ale i něco širšího.
více


12.9.2020 POVÍDKA: Vrány

Michal Adler
V podvečer nad naší terasou přelétají vrány. V ohromném hejnu, že zatmí celou oblohu. Někdy mlčky, někdy s rozčileným krákáním, ale vždy s nesmírnou rozhodností, snad i zarytostí. Vědí, kam míří, a zdá se, že nic a nikdo by je od jejich cíle nemohl odradit nebo zastavit.
více


11.9.2020 SPOLEČNOST: O sochách a pomnících trochu jinak (2)

Vladimír Karpenko
V předchozí části své úvahy jsem se pokusil věnovat širším souvislostem mariánského sloupu na Staroměstském náměstí, a to nejen době jeho bezprostředního vzniku. Nebyl to zdaleka jediný památník, který násilně skončil na zemi roztříštěný na kusy.
více


11.9.2020 NAPŘÍČ MORAVOU 1: Svatoplukova země

Marian Kechlibar
Řeka Morava je dnes v okolí Hodonína regulovaná až až. Pár slepých ramen ještě zbylo, ale její napřímený tok by obyvatelé Velké Moravy určitě nepoznali. Za jejich časů a ještě dlouho po nich (až do 20. století) to byla líně se kroutící nížinná řeka vytvářející všelijaké obloučky a zátočiny.
více


10.9.2020 PŘÍBĚH: Neviditelné noviny

Pavel Landa
Do poloprázdné dopolední tramvaje nastoupila velmi dobře oblečená paní s neméně slušivě oblečenou asi čtyřletou dceruškou. Dívenku opatrně posadila na místo za sebou a na klín jí položila noviny.
více


10.9.2020 SPOLEČNOST: O sochách a pomnících trochu jinak (1)

Vladimír Karpenko
Nedávno probíhala živá, bohužel jak bývá smutným zvykem až nevybíravá debata o mariánském sloupu. Patrně doznala pozornosti jen v části populace, soudím spíš, že nepříliš velké. Byli jsme zrovna na chalupě v malé podhorské vesničce, kde místními hýbala plánovaná stavba velkokapacitního kravína.
více