26.1.2021 | Svátek má Zora


26.1.2021 DOKUMENT: Crowdfunding pro XB-1

Vlado Ríša
Vlado Ríša
Před třiceti lety pobíhali po Praze členové redakce Ikarie (včetně „otců zakladatelů“ Ondřeje Neffa a Jaroslava Olši, jr.) s tykadélky na hlavách a vlastnoručně prodávali první číslo prvního oficiálního sci-fi časopisu v Československu.
více


25.1.2021 ARMÁDA: Bude se troubit?

Pavel Landa
V pátek 15. ledna ve 12.00 hodin byly uzavřeny přihlášky do výběrového řízení na místo hráče na křídlovku B k Ústřední hudbě Armády České republiky.
více


21.1.2021 OSOBNOST: Zemřel Phil Spector

Milan Dřevojánek
Možná, že čtenář zná píseň To Know Her Is To Love Her od Beatles, avšak musel by být již staršího ročníku, aby ještě pamatoval, že to byl v roce 1958 veliký hit skupiny The Teddy Bears.
více


19.1.2021 KNIHY: Psaní podle Lustiga

Petr Adler
Psaní dává křídla. To je heslo a vyznání kursů tvůrčího psaní, které kdysi založil světově slavný český spisovatel Arnošt Lustig. Když Lustig před desíti roky ve svých 84 letech (pro přírodu, to to ale utíká!) odešel, převzala vedení tohoto kursu Dana Emingerová.
více


16.1.2021 POVÍDKA: Dobře nacvičená autentičnost

Michal Adler
Začínal jsem mít trochu obavy. Studoval jsem od časného rána, a přece mi na zítřejší zkoušku zbývalo ještě skoro padesát stránek z knihy, na kterou se pan profesor na přednáškách i ve svých skriptech často odvolával a vřele ji doporučoval.
více


15.1.2021 OSOBNOST: Jaroslav Seifert, nositel Nobelovy ceny

Karel Hvížďala
Asi v kvartě nebo v kvintě profesor Marek nám navrhl, abychom si z domova přinesli modely, z kterých bychom ve škole sestavili vlastní zátiší, které bychom namalovali.... Přinesl jsem si věci pro žižkovské proletářské zátiší: láhev od piva, skleničku, krajíc chleba a vuřta....
více


15.1.2021 POVÍDKA: Výměna názoru

Martin Regner
Roku 1929 se v Holešovicích na sjezdu KSČ zmocnili vedení „karlínští kluci“ v čele s Gottwaldem a od té doby se čs. komunisté řídili výhradně pokyny z Moskvy. Co řekli tam, bylo svaté.
více


13.1.2021 VZPOMÍNKA: Koledování

Vladimír Karpenko
Tichá pošta staletí předávání přeměnila v tomto vyprávění mudrce v krále, upřesnila jejich počet na tři, a dokonce jména se objevila. Máme tak tři krále, jednoho z nich černého, také nejasného původu. Je to vcelku jedno, že o nich nevíme vlastně nic. Podstatná je tradice.
více


6.9.2005 22:17 Testovací stranka - prosim nemazat

Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 19. 9. 2011.
více


6.1.2021 HISTORIE: Rok slavných výročí 2021

Ladislav Pecka
Článek Zbyňka Petráčka z 2. ledna Havlíček, komuna, Ludmila mne velice zaujal. Jednak šíří záběru přes různá výročí, jednak souvislostmi z historie vyplývajícími.
více


4.1.2021 GLOSA: Jindra Hojer odešel za Jestřábem

Zbyněk Petráček
Byla to před Vánoci téměř symbolická událost. Dva dny před Štědrým dnem zemřel Jindřich Hojer (30. 7. 1924 – 22. 12. 2020). Tedy skoro týden po Večeru světel, kdy si fanoušci každoročně připomínají, že 17. prosince 1938 začal v Mladém hlasateli vycházet komiks Rychlé šípy.
více


4.1.2021 POVÍDKA: Sólo

Pavel Landa
Pokud existuje nějaká orchestrální pohroma, pak je to takzvaná scénická hudba. Není to ani opereta, ani muzikál, jenom se prostě k nějaké činohře přilepí třeba malinkatý hudební úvod, sem tam popěveček, nenáročný taneček, sborové finále nakonec a výsledek je scénická hudba.
více


2.1.2021 POVÍDKA: Starý diáček

Petr Motyka
Jednou jsme se s kamarádem dívali na diáčky přes kukátko; dostal je od Ježíška. Obrázky byly z celého světa. Kukátko nám dovolilo nahlédnout do všech koutů této krásné planety.
více


2.1.2021 MROŽOVINY: S roboty do další stovky

František Novotný
Rok 2020 přinesl několik významných výročí; uplynulo 600 let od vítězných bitev, jež upevnily husitskou revoluci, a 400 let od porážky na Bílé hoře, která naopak pohřbila naděje stavovského povstání, ale je to také 100 let, co spatřilo světlo světa slovo robot.
více


31.12.2020 GLOSA: O cenzuře tentokrát filmové

Pavel Landa
Netušená povyražení může dnes přinést nejen četba starých novin, ale i tiskovin nanejvýš úředních. Patřil k nim například prvorepublikový Věstník ministerstva vnitra. Z jeho stránek se třeba dovídáme, že výnosem ministerstva z 16. června 1919, č. 22.621-6, byl zřízen jednotný cenzurní (tehdy...
více


29.12.2020 FEJETON: Inovace pohádek

Zdeněk Roller
Zpráva o zákazu Tří oříšků pro Popelku v Dánsku se ukázala být záměrně provokujícím hoaxem, nicméně hned se na ni nabalili mravokárci toužící napravit celý svět včetně „nevyhovujících“ pohádek.
více


28.12.2020 POVÍDKA: Zabloudí i počítače

Pavel Landa
„Pane profesore, kolik tam máte křížků? Čtyři? No vidíte. Tak prosím vás, buďte tak velmi laskav a hrajte alespoň dva!“
více


28.12.2020 JAZYK: Kunderovské slovo roku 2020

František Schilla
„Omlouvač“. – Mgr. Anna Vrbová z jazykové poradny mi potvrdila, že čeština doposud znala daný výraz toliko ve významu „kdo něco nebo někoho omlouvá“. Překladatelka Anna Kareninová v české verzi Kunderovy Slavnosti bezvýznamnosti význam posunuje, rozšiřuje.
více


26.12.2020 HISTORIE: Nepravděpodobné přátelství

Zdeněk Slanina
Albert Einstein měl z Čechů kontakty třeba s prof. UK Václavem Hlavatým, technikem Fr. Křižíkem, či českým fyzikálním nadšencem Rudim W. Mandlem. Nejosobnější podobu měly však ty s Bohuslavem Martinů, jehož 130. výročí narození připadlo na letošní 8. prosinec.
více


25.12.2020 FEJETON: Haleluja?

Zdeněk Roller
Hale depak byste se nadíli, že nejen hu nás na Chodsku se řiká Haleluja, ha ne Aleluja! Je těch jazyků na světě nějak moc a pletou se. Už ve starověkém Římě byly problémy s tím, že v některých provinciích se Caesar nečetl „cézar“, ale „kaizar“.
více


25.12.2020 VZPOMÍNKA: Vindobona

Zdeněk Opatrný
Psal se tuším rok 1987. Předvánoční cesta domů z několikatýdenního studijního pobytu ve východoněmeckém Gaterslebenu, ležícím blízko Harzu, byla již zkušeně naplánována.
více


19.12.2020 KNIIHA: Pivař, který učí zaujatou blondýnu

Ivo Fencl
Chlap vyučuje dámu. A rád. Ta ho totiž k výkonu stimuluje - už vlastní existencí. Inspirují se. Navzájem. A hecují. Což je jak princip světově nejžádanějšího výkladu filozofie Sofiin svět (1991), tak princip výkladů o pivu v knize Pivař a blondýna (2020).
více


18.12.2020 POVÍDKA: Prokop Holý a velbloudi

Martin Regner
Za svého dětství se Prokop Holý záhy stal sirotkem, ale jeho strýc Jan Voda se o něho staral dobře. Tento pražský kupec nouzí rozhodně netrpěl. Jezdil za obchody často do ciziny a svého zvídavého synovce bral většinou s sebou.
více


18.12.2020 KNIHA: Starý lev a mladá opice

Zdeněk Opatrný
„Starý lev a mladá opice“ autorů Veroniky Opatrné a Zdeňka Opatrného je knížkou poezie dědečka, ilustrovanou jeho o šedesát let mladší vnučkou. On vědec a univerzitní profesor, ona studentka, ale již nadaná grafička a designérka.
více


17.12.2020 POVÍDKA: Vzpoura orchestru

Pavel Landa
„Když do metráku travního semene nasypete deset kilo nejjemnějšího říčního písku, vůbec nikdo nic nepozná,“ pokračoval zahradnický mistr a kontrabasista pan Černý v poutavé přednášce o tom, jak u nich v podniku kradli za socialismu ve velkém.
více


17.12.2020 LITERATURA: O zlatém věku špionážních románů

Marian Kechlibar
Budete-li mít několik hodin času – a vzhledem k téhle psí době se bohužel dá čekat, že ano – můžete je strávit třeba u několikadílného dramatu Tinker, Tailor, Soldier, Spy, natočeného na motivy stejnojmenné knihy Johna le Carrého, který právě zemřel.
více


15.12.2020 KNIHA: Od literární skupiny Rozmazlení

Nataša Richterová
Sbírka příběhů o mužích a ženách je o vztazích – od dětských lásek a nesmělého namlouvání přes svatby, potomky, kamarády, nevěry, rozvody, nemoci až ke smíření. Se životem, se sebou…
více


15.12.2020 BIG BEN: Sex s náhubkem

Benjamin Kuras
Ne, nepovídáme si o tom náhubku ve tvaru psího čumáku, jaký vídáváte na gayparádách a marně si lámete hlavu, co vlastně znamená a co je na něm sexy nebo gay, tedy veselého, chceme-li se vrátit k původnímu významu tohoto slova.
více


11.12.2020 KNIHA: O Pavlovi

Petr Adler
Pavel Juráček byl český filmař. Kritici, kteří milerádi škatulkují, ho zařadili mezi tzv. mladou českou vlnu šedesátých let minulého století.
více


10.12.2020 KNIHA: Zítřek ti nikdo neslíbil

Tomáš Vodvářka
Napsat knihu je těžké. Napsat dobrou knihu je mnohem těžší. A napsat knihu, od které nejde prostě odejít, je umění. To poslední platí o autorce a jejím „současném českém thrilleru“.
více


10.12.2020 OSOBNOST: Novinář a nakladatel Bedřich Utitz

Karel Hvížďala
S britskou armádou jsem prošel Palestinu, Tobruk, Velkou Británii a Danquerk. V Palestině jsem absolvoval důstojnickou školu a v Anglii na Cambridge kurz angličtiny, který mě opravňoval učit tento jazyk.
více


9.12.2020 KNIHA: Třetí svazek Zapomenutých příběhů

Ondřej Neff
Co bylo zapomenuto, to Marian Kechlibar připomíná – sborník poutavých pohledů do dávné i nedávné minulosti vychází už potřetí. Opět je to růženec historických epizod z různých míst světa a z různých dob.
více


9.12.2020 OPERA: Rusalka v Madridu

Voyen Koreis 2
Málokde ve světě se v tento čas konají větší kulturní akce, až na několik výjimek. Jednou z nich je Teatro Real v Madridu, kde jsou zavedena přísná opatření, za jevištěm i v hledišti, přičemž sníženému počtu diváků je automaticky při vstupu do divadla měřena dálkově teplota.
více


9.12.2020 OSOBNOST: Světoobčan AJL ze Žižkova

Karel Hvížďala
Jednou jsem byl v USA na večeři s Romanem Jakobsonem a optal jsem se ho, kým se cítí a v jakém jazyce žije.
více


2.12.2020 ÚVAHA: Komenský nekorektní

David Loula
David Loula
Česká televize uvádí premiéru animovaného seriálu Labyrint světa a ráj srdce, který vytvořilo animační studio FILM21 pod vedením režiséra Adama Parmy. Seriál vznikl na motivy nejslavnější knihy Učitele národů Jana Amose Komenského.
více


28.11.2020 POVÍDKA: Talent

Michal Adler
K soutěžím talentů jsem měl zvláštní vztah. Učení profesionálové by řekli, že ambivalentní. Někdy bych se až propadl hanbou, jak jsem se styděl za některé soutěžící. Talentu moc nepobrali, ale o to víc si věřili a byli sebejistější než ostřílení mazáci světovych scén.
více