28.3.2020 | Svátek má Soňa


28.3.2020 VZPOMÍNKA: Representanti českého zdravotnictví

Stanislav Moc
V letech devadesátých, kdy jsem navštěvoval rodnou zem mnohem častěji, než je tomu dnes, se mi stala rozkošná příhoda při zpáteční cestě. Tenkrát ještě Korejci nelétali přímo do Prahy, a tak jsem musel letět nejprve do Frankfurtu a čekat na letadlo do malajského Kuala Lumpuru.
více


27.3.2020 PIVO: Pivovary PMS Přerov válcují zbytek republiky

Ladislav Jakl 1
Je škodou, že se to mezi pivaři ví tak málo, ale trojice moravských pivovarů (Zubr, Litovel, Holba), sdružená do skupiny PMS, produkuje poslední léta pravděpodobně nejlepší české průmyslové ležáky.
více


21.3.2020 VZPOMÍNKA: Karel Svoboda

Stanislav Moc
Karel byl můj spolužák od třetí třídy. To mne přeložili ze školy U Fajglovky do školy U Nádraží. Vše v rodných Vršovicích na tř. SNB, dnešní Vršovické. U Nádraží bývalo dívčí gymnázium, ale po roce 1952 gymnasistky zrušili a místo nich se z honosných dvojbudov stala obyčejná základní škola,...
více


20.3.2020 JAZYK: Kulatá, nic neznamenající slovíčka

Pavel Mareš
Vláda dělá maximum pro omezení šíření infekce... Přijímáme nezbytná opatření pro zmírnění nepříznivých dopadů... Všichni pracujeme s maximálním úsilím a nasazením... Ještě vám ty otřepané a nicneříkající fráze nelezou krkem?
více


18.3.2020 POVÍDKA: Rovnost, svornost...

Michal Adler
Nedařilo se mu. Až bolestně. Za posledního půl roku snad nenapsal jedinou povídku, úvahu nebo fejetonek. V nejlepším případě začal, ale nedopsal. Snad to tak i bylo lepší, protože ty rozepsané texty nestály za nic, nikam nevedly.
více


17.3.2020 VZPOMÍNKA: Eva Pilarová v Brisbane

Voyen Koreis 2
S Evou Pilarovou, která k našemu velkému zármutku tento svět nedávno opustila, jsem si vždycky chtěl zazpívat. Mělo se to tak trochu jako s tím mým přáním zahrát si krále Ubu. Možnost, že by k tomu mohlo kdy dojít, byla mizivá. Nakonec došlo k obojímu. Ubu jsem si zahrál v roce 1983 a v roce 1996...
více


13.3.2020 POVÍDKA: Maršálův přípitek

Martin Regner
Za panování Rudolfa II. se Turci znovu pohnuli a zaútočili na habsburskou říši. Uměnímilovného císaře na Pražském hradě to rozladilo. Postavil do čela svých armád své bratry, kteří však o vedení války neměli ani ponětí. Podle toho to taky vypadalo a nakonec musela arciknížata přenechat rozhodování...
více


9.3.2020 FEJETON: Pivo pro matky

Daniela Kovářová
Každý člověk miluje svou matku, tím spíš, je-li tím člověkem žena. Matky bývají různého druhu, ke svým dcerám jsou často však povětšinou nesmlouvavé. Kdo nezažil, možná nepochopí.
více


6.9.2005 22:17 Testovací stranka - prosim nemazat

Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 19. 9. 2011.
více


5.3.2020 PIVO: Kysele, nebo vesele? Obojí!

Ladislav Jakl 1
Nedávno jsem pořádal jednu akci. Bylo na ní více speciálních piv. Jeden z výčepních narazil svůj sud, načepoval na zkoušku půl sklenice a zaplakal: vždyť je to nějaký zkažený! A opravdu. Pivo bylo úplně kalné a mělo nakyslou vůni.
více


3.3.2020 OSOBNOST: Zemřel Gott české country

Ivo Fencl
V neděli 1. března 2020 zemřel v nedožitých osmasedmdesáti letech zpěvák, textař a autor kresleného humoru Jan Vyčítal. Narodil se za války, 8. 3. 1942, a za týden by tedy slavil narozeniny.
více


2.3.2020 KULTURA: Všechno jednou končí

Zdeněk Roller
Spirituál kvintet ohlásil sérii posledních koncertů - modleme se, aby se nemusely kvůli koronaviru rušit. Loučí se s námi stálice, o které nebylo v posledních letech moc slyšet. Je jiná doba, a jak zpívá Jarek Nohavica, každá epocha má vlastní kulisy, herce i vkus. Dnes spíše najdeme Marka...
více


28.2.2020 POVÍDKA: Děvče na rozcestí

Martin Regner
Emilie Kittlová byla bystré a sebevědomé děvče a její otec – zámožný podnikatel s národními a uměleckými zájmy – o všestranný rozvoj nadané dcery pečoval. Dívka hrála na housle, zpívala, malovala a psala básně.
více


26.2.2020 MINIPOVÍDKA: Bolí to

Michal Adler
Když rozbolí záda, i jindy pěkná procházka se stane zkouškou vůle. Zápasem. Kolik kroků ještě ujdu? Dojdu na konec bloku? Postačí zastavit se a vydechnout, nebo si budu muset někde sednout? A chmurné myšlenky se honí hlavou.
více


22.2.2020 VZPOMÍNKA: Mydlinka

Stanislav Moc
Holiče Mydlinku jsem poznal v Darwinu v roce sedmdesátém. Holiče už dávno nedělal, nýbrž si našel zaměstnání jako kitchen hand v místním hostelu. To bylo výhodné protože vedle ubytování, které mu hostel zajišťoval za pakatel, se Mydlinka dostal k jídlu, kterého bylo v této instituci nadbytek.
více


21.2.2020 POVÍDKA: Vzedmutá řeka

Martin Regner
V masité tváři Mao Ce-tunga spatřovala většina Číňanů nekonečnou moudrost, uvnitř této hlavy se však líhly šílené nápady s tragickými důsledky. Přechod ke komunismu se zdál Maovi příliš pomalý, a proto vyhlásil heslo „Velký skok vpřed“. Následovala nařízení, díky nimž se Čína měla stát průmyslovou...
více


19.2.2020 JAZYK: Vnitřní Sudety?

Radim Perlín
Na Neviditelném psu 12.2. 2020 uveřejnil Zbyněk Petráček glosu, ve které přibližuje čtenářům nový pojem, nové označení typu krajiny, které přebírá od geologa a všeznalce dr. Cílka. Stejný text vyšel i v Lidových novinách.
více


14.2.2020 GLOSA: Blob zakryl otázky

Zbyněk Petráček
Říká se, že historie nezná žádná kdyby. Že nemá smysl ani kontrafaktuální historie – co by se stalo, jak by svět vypadal, kdyby to či ono dopadlo jinak. Ale někdy to člověku nedá. Například: Jak by dnes fungovalo půjčování knih, kdyby v Praze na Letné stála budova Národní knihovny podle projektu...
více


14.2.2020 KNIHA: Šílenství davů

Dan Drápal
Poslední knihu Douglase Murraye The Madness of Crowds jsem si objednal u firmy Megaknihy a zaplatil jsem za ni 440 Kč. Vzpomenul jsem přitom na léta komunistické diktatury, kdy bych se o podobné knize těžko dověděl (z oficiálních kanálů vůbec) a kdy by bylo velmi obtížné ji získat.
více


13.2.2020 OSOBNOST: 115. narozeniny Jana Wericha

Karel Hvížďala
I takhle by se dala nazvat vzpomínka na Jana Wericha, který se narodil 6. února 1905, protože díky svým výkonům hereckým i spisovatelským s námi žije dodnes. Svou originální existencí popřel dělení času na minulost, současnost a budoucnost, jak o tom kdysi psal Albert Einstein.
více


11.2.2020 PRAHA: Smím s nimi souhlasit?

Lubomír Stejskal
Některým postojům nerozumím. V poslední době jsem zaznamenal dva takové. Oba se týkají něčeho, co mě trápí. Ano, je to obnova mariánského sloupu na Staroměstském náměstí.
více


10.2.2020 PRAHA: Obnova mariánského sloupu jako krok do minulosti?

Zdeněk Lanz
V posledních letech se u nás stalo nepěkným zvykem, že mnozí lidé maskují svou netoleranci k odlišným názorům obviňováním jejich nositelů z rozdělování společnosti. Například prezident republiky Miloš Zeman by mohl vyprávět.
více


10.2.2020 OSOBNOST: Lábus, nezdolný klaun i charakterní herec

Karel Hvížďala
Svou první roli si pamatuji dodnes: Hráli jsme v aule školy v Londýnské ulici, kde se konala předvánoční slavnost, pohádku Flíček. Už tehdy jsem hrál zápornou charakterní roli Strašáka Habakuka.
více


7.2.2020 KULTURA: Nikdo není prorokem ve své vlastní zemi

Tomáš Vodvářka
Není to sice česká specialita, ale u nás je zmíněný biblický výrok velmi často silně patrný. A to ve všech oblastech.
více


7.2.2020 FEJETON: Pivo pro začátečníky

Daniela Kovářová
Tento text není vhodný pro odnaučené alkoholiky, abstinenty, milovníky vína a pivaře skálopevně přesvědčené, že existuje jedno jediné nejlepší pivo, které se vaří u právě u nich nebo v Plzni.
více


6.2.2020 FEJETON: I hudba vadila

Pavel Landa
Blíží se kulaté výročí konce druhé světové války. Kdoví, jestli by dnešní maturanti uvěřili, že za druhé světové války musely mít všechny radiopřijímače v okupovaném Československu vyoperované krátké vlny.
více


5.2.2020 ESEJ: Kdo náleží Temné straně

Roman Joch
Možná znáte americký seriál „Věřte nevěřte“ s podtitulkem „Fakt, nebo fikce“. Jedná se o těžko uvěřitelné příběhy, u nichž máte hádat, který se stal a který je smyšlený.
více


4.2.2020 LITERATURA: Naše Barunka

kalamář
Je jen málo případů, kdy se mohli Češi pochlubit, že byli takříkajíc mezi prvními na pásce. V dějinách literatury se nám to povedlo. Dnes uplyne 200 let od narození naší nejvýznamnější ženy spisovatelky.
více


28.1.2020 OSOBNOST: Federico Fellini, pravdomluvný lhář

Karel Hvížďala
„Režírovat, to je něco takového jako velet posádce lodi Kryštofa Kolumba, která chce loď stále otočit zpět.“ To jsou slova Federica Felliniho, která řekl svému životopisci Tullio Kezichovi, svému příteli a filmovému kritikovi z deníku Corriera della Sera. Jindy zase říkal, že si připadá jako...
více


27.1.2020 FEJETON: Fišer, nebo Bondy?

Petruška Šustrová
V pondělí 20. ledna by bylo básníkovi Egonu Bondymu devadesát let. Vlastně ne, špatně. Devadesát let by bylo filozofovi Zbyňku Fišerovi, Egon Bondy se zrodil podstatně později než nemluvně Zbyněk Fišer, až na konci čtyřicátých let se samizdatovou knížkou Židovská jména.
více


24.1.2020 FEJETON: Pivo pro blondýny

Daniela Kovářová
Blondýny to na světě mají jednodušší zejména proto, že barva jejich vlasů má devastující vliv na inteligenci. Jen tak lze totiž vysvětlit, že ta, o níž chci vyprávět, objeví pivo až ve věku pozdní dospělosti, byť jeho větší část strávila poblíž hlavního města piva – Plzně.
více


23.1.2020 VÝROČÍ: Jiří Lábus sedmdesátiletý

Ivo Fencl
V mnohém byl odkojen rozhlasem. Rád jej poslouchal, napodoboval, dodnes jej poslouchá a rovněž jej odtamtud můžeme slýchat.
více


17.1.2020 POVÍDKA: Anglická hra v Čechách

Martin Regner
Před Vánocemi roku 1466 se v hospodě U zelené žáby se sešli dva šaškové - jeden podle jména, druhý podle povolání. Venku se citelně ochlazovalo, a proto se rytíř Václav Šašek z Bířkova i Jan Paleček radostně posadili ke stolu na lavici.
více


15.1.2020 OSOBNOST: Ivan Passer, pilný a laskavý filmař

Karel Hvížďala
Děsí mě představa, že bych česky zapomněl. I když je pravdou, že mnohdy prožívám jistou formu schizofrenie, která je v tom, že mívám sny v obou jazycích.
více


15.1.2020 VÝSTAVA: Staří Řekové u nás i v nás

Zbyněk Petráček
Dvořákovo muzeum pravěku v Kolíně nepatří mezi ta běžná lokální. Sídlí v kraji, kde se dřív než v Praze střídaly dávné kultury a kde v 19. století začala kvést archeologie. Proto má nadlokální ráz a uvádí kvalitní archeologické expozice. Nyní výstavu Nejen nepřátelé. Staří Řekové a jejich sousedé.
více


13.1.2020 OSOBNOST: Karel Čapek a jeho étos

Karel Hvížďala
Použil-li jsem v názvu řecké slovo ethos, česky psáno étos, myslel jsem tím soubor hodnot, ze kterého vyplývají normy přijímané většinou nějakého společenství za své.
více