23.1.2020 | Svátek má Zdeněk


23.1.2020 VÝROČÍ: Jiří Lábus sedmdesátiletý

Ivo Fencl
V mnohém byl odkojen rozhlasem. Rád jej poslouchal, napodoboval, dodnes jej poslouchá a rovněž jej odtamtud můžeme slýchat.
více


17.1.2020 POVÍDKA: Anglická hra v Čechách

Martin Regner
Před Vánocemi roku 1466 se v hospodě U zelené žáby se sešli dva šaškové - jeden podle jména, druhý podle povolání. Venku se citelně ochlazovalo, a proto se rytíř Václav Šašek z Bířkova i Jan Paleček radostně posadili ke stolu na lavici.
více


15.1.2020 VÝSTAVA: Staří Řekové u nás i v nás

Zbyněk Petráček
Dvořákovo muzeum pravěku v Kolíně nepatří mezi ta běžná lokální. Sídlí v kraji, kde se dřív než v Praze střídaly dávné kultury a kde v 19. století začala kvést archeologie. Proto má nadlokální ráz a uvádí kvalitní archeologické expozice. Nyní výstavu Nejen nepřátelé. Staří Řekové a jejich sousedé.
více


15.1.2020 OSOBNOST: Ivan Passer, pilný a laskavý filmař

Karel Hvížďala
Děsí mě představa, že bych česky zapomněl. I když je pravdou, že mnohdy prožívám jistou formu schizofrenie, která je v tom, že mívám sny v obou jazycích.
více


13.1.2020 OSOBNOST: Karel Čapek a jeho étos

Karel Hvížďala
Použil-li jsem v názvu řecké slovo ethos, česky psáno étos, myslel jsem tím soubor hodnot, ze kterého vyplývají normy přijímané většinou nějakého společenství za své.
více


10.1.2020 POVÍDKA: Sen poté

Milan Dřevojánek
Byl jsem nejopuštěnější tvor na světě; v té ponuré krajině nebylo živáčka a vedle šustění svých kroků slyšel jsem jen kvílení větru, teď na podzim studeného jak dno nějaké ztracené tůně. Tesknota, smutek a pocit bezútěšnosti němě mi svíraly útroby. Listí pod nohama odlétalo kamsi dozadu, pryč, bez...
více


9.1.2020 FILM: Líbivě banální obhajoba genocidy

Roman Joch
Film Ledové království 2 není průhledně pokrokářský, ale ušlechtilý divoch a idea, že civilizace devastuje životní prostředí, v něm nechybí.
více


3.1.2020 POVÍDKA: Skladatelé v lese

Martin Regner
Antonín Dvořák zase jednou odcestoval s rodinou do Vysoké, a protože měli hodně těžké kufry, vzal s sebou i svého velmi ochotného žáka Suka. Na Nádraží císaře Františka Josefa zakoupil lístky, usadil rodinu do kupé a zmizel.
více


6.9.2005 22:17 Testovací stranka - prosim nemazat

Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 19. 9. 2011.
více


2.1.2020 2020: Rok fanoušků Sparty i Antarktidy

Zbyněk Petráček
Jak městské státy hájily společný řecký zájem a porazily Peršany? Co nám dnes říká Božena Němcová, její postoje i její literární dílo?
více


1.1.2020 VÝSTAVA: Tramp, který kreslil dobrodužství

Zbyněk Petráček
Zdeněk Burian patří k malířům, kterého zná veřejnost spíše ze stovek knih, jež ilustroval, než z výstav. Logicky. Byl malířem tak plodným, že z tisíců jeho obrazů je těžké najít pár ústředních, jež by tvořily přirozené těžiště výstavy. Takových, jež by přitahovaly zájemce podobně jako Mona Lisa...
více


30.12.2019 OSOBNOST: Jiří Šlitr, Ďábel z Vinohrad

Karel Hvížďala
„Složení uhlí se dá časově odhadnout. Složení hudby ne. Může se také stát, že se hudba nesloží vůbec.“
více


28.12.2019 MÉDIA: Politická agitka Čertí brko

Jan Bartoň
Jedinou pohádku, kterou jsem o svátcích sledoval, byla pohádka Čertí brko. Inzerce ČT nás naladila na vtipné dialogy. Skutečnost v mnohém předčila očekávání. Bohužel jenom k horšímu.
více


27.12.2019 CESTOVÁNÍ: Francie znějící...

Tomáš Vodvářka
Toulky Francií mohou mít různé důvody - dobré jídlo, skvělé víno, krajina. A také cosi nečekaného a o to i snad i lepšího.
více


27.12.2019 FILM: Bitva u Midway

Robert Troška
V kinech běží naprosto unikátní filmová epopej zobrazující klíčovou námořní bitvu, která znamenala zásadní obrat pro USA v bojích proti Japonsku za 2. světové války. Na jednom místě se střetly nejvýkonnější letadlové lodě se svými leteckými esy obou námořních velmocí.
více


27.12.2019 OSOBNOST: Divadelní mág Alfréd Radok

Karel Hvížďala
„Radok se vždycky pokoušel dostat z herců cosi víc, něco, čeho se jim v jiných inscenacích nedostávalo. A byl nesmírně citlivý na to, aby herci dobře dýchali, aby správně frázovali, aby se v jejich projevu neobjevovaly podivné falešné intonace, které jsou jen výsledkem návyku anebo jsou způsobeny...
více


26.12.2019 PIVO: Dobré podání, základ u tenisu i za barem

Ladislav Jakl 1
Nejen v tenise, ale i za barem se musí umět dobře podávat. A dobrý servis je základem úspěchu i u piva.
více


26.12.2019 HISTORIE: Mohl být Mozart zavražděn?

Voyen Koreis 2
Takovéto konspirační teorie se vynořují celkem pravidelně, už víc než 200 let. Podívejme se na to, jaká jsou známá fakta. Mozart se koncem roku 1791 necítil dobře už po několik týdnů. Snažil se dokončit Rekviem, které si u něho objednal hrabě Walsegg-Stupach; šlo mu o to, aby měla rodina na...
více


25.12.2019 HISTORIE: Je Kouzelná flétna zednářskou operou?

Voyen Koreis 2
V roce 1969, jen krátce před velikým zlomem v mém životě, jímž se měl stát odchod z tehdejšího Československa, jsem zhlédl ve Stavovském divadle představení opery Pavla Vranického Oberon, král elfů.
více


25.12.2019 KULTURA: Advent, Chanuka a Kwanzaa

Karel Hvížďala
Koncem roku slaví v euroatlantické civilizaci tři skupiny občanů svátky: křesťané Advent, Židé Chanuku a Afričané žijící ve Spojených státech, Francii, Belgii a jinde v Evropě Kwanzaa.
více


24.12.2019 VZPOMÍNKA: Půlnoční

Pavel Landa
Žádná půlnoční mše ve skutečnosti neexistuje, to se jí jenom tak říká. Ve skutečnosti je to první ranní mše, začínající v první vteřině dne, ve kterém se podle legendy narodil Ježíš Kristus.
více


24.12.2019 HISTORIE: Mozart a svobodné zednářství

Voyen Koreis 2
Asi před deseti lety jsme s manželkou a synem byli zde v Brisbane na představení divadelní hry Amadeus od Petera Shaffera. Neobvyklé bylo místo konání. Byl jím hlavní sál chrámu náležejícího velkolóži svobodných zednářů v Queenslandu.
více


24.12.2019 POST MORTEM: Úvahy starého konservativce

Luděk Frýbort
Cestovatel a spisovatel Luděk Frýbort zásoboval ze svého exilu dlouhá léta nejrůznější periodika včetně našeho deníku svými popisky cizích krajin, historickými úvahami, postřehy k současné společnosti a politickými komentáři.
více


24.12.2019 IZRAEL: Vánoční setkání

chanuka
„Slavíte Vánoce?“ ptají se navzájem křesťané, kteří se z nějakého důvodu přestěhovali do Izraele a seznámili se s izraelskou kulturou i sbory mesiánských Židů. V Izraeli se Vánoce oficiálně neslaví.
více


23.12.2019 ÚVAHA: Čí jsou hody vánoční? Naše!

Stanislav Ulčák
Říká se, že turistická trasa bez hospod je stejně smutná jako kalendář bez svátků. A třebaže to někdy s návštěvou hospody i se slavením svátku dopadne neslavně, buďme rádi, že je máme.
více


20.12.2019 FEJETON: Pojďte s námi do pohádky

Zdeněk Roller
Je film Sám doma pohádka? Nebo Harry Potter? Deváté srdce od Juraje Herze? Některé filmy jsou nám předkládány každé Vánoce zas a znovu - a jiné ne. Záhada.
více


17.12.2019 KULTURA: Rituál i pro bezvěrce

Zbyněk Petráček
Máte vztah – osobní, emoční, hudební, ideový – ke koledám? Na první pohled je to banální otázka. V liberálně plebejské, rovnostářské a ateistické české společnosti, kde už třicet let panuje svoboda hrát, poslouchat i zpívat cokoliv, působí koledy jako pouhý doprovod.
více


14.12.2019 KNIHA: Takoví jsme byli

Petr Štěpánek
Když se narodíte do zajímavé doby, když kolem sebe máte zajímavé lidi a když o tom pak napíšete knížku, úspěch je takřka zaručen. Starý olympijský bonmot sice praví, že není důležité vyhrát, ale zúčastnit se, no, nic proti tomu, ale být navíc ještě první je přece jenom o něco lepší.
více


13.12.2019 JAZYK: Jasná mluva a její politizace

Dan Drápal
Jazyk se pochopitelně vyvíjí v čase. Vyvíjel se samozřejmě i v dobách, kdy lidé tento vývoj nereflektovali. Tento vývoj probíhá zcela přirozeně, může ale probíhat i nepřirozeně, pod tlakem.
více


12.12.2019 JAZYK: O tom sporném (ne)přechylování

Pavel Mareš
Přechylování ženských příjmení v českém jazyce je poslední dobou některými horlivými aktivisty a aktivistkami tlačeno z oblasti gramatické na tribunu ideologickou, a stává se tak navýsost rizikovým minovým polem.
více


9.12.2019 KULTURA: Prodaná nevěsta trochu jinak

Voyen Koreis 2
Produkce Prodané nevěsty ve světě obvykle bývá pojata jako ukázka ryze českého folkloru. Dnes jsem ale narazil na tu nejnovější a poněkud jinou.
více


6.12.2019 POVÍDKA: Čistý vzduch nade vše

Martin Regner
Vladyka Zdislav Tluksa z Buřenic zavítal za panování Václava IV. několikrát do Prahy, ale nikdy se mu tam nelíbilo. Na ulicích se musel brodit spoustou odpadků a vyhýbat se obsahům nočníků. A ten zápach! Usmyslel si: Nikdy nepřipustím, aby to na mém Karlštejně takhle smrdělo.
více


3.12.2019 GLOSA: Úkol pro Hercula

Ondřej Neff
Do neděle můžete spatřit ve Vlastivědném muzeu v Olomouci sošku zvanou Věstonická venuše. Na místo dočasného určení dopravili sošku ozbrojenci. Je umístěna ve speciální schránce připevněné k podlaze.
více


27.11.2019 KNIHA: Když Chaplin potkal Buriana

Petr Adler
Ten název je poněkud zavádějící, jenže autor Ondřej Suchý to přiznává hned na začátku: ano, jeho nejnovější kniha vypráví mj. i o setkání (nebo setkáních?) českého krále komiků Vlasty Buriana s Charliem Chaplinem, ale zabývá se hlavně vztahem jednoho z nesporných tvůrců moderního filmového umění k...
více


25.11.2019 KNIHA: Rámováno obrazy, podbarveno hudbou

Petr Fiala
Uprostřed noci vstoupil do mého pokoje komtur. Odpoledne, když jsem míjel jeho hrob, mě pýcha dohnala k tomu, abych jej ironicky pozval. Teď, když se dostavil nečekán, má odvaha pominula.
více


21.11.2019 OSOBNOST: Sigmund Freud a Příbor

Aleš Uhlíř
V malebném severomoravském městě Příboře si nelze nevšimnout jeho spojení se zakladatelem psychoanalýzy, lékařem a psychologem Sigmundem Freudem. Je zde náměstí Sigmunda Freuda, památník Sigmunda Freuda, rodný dům Sigmunda Freuda, Společnost Sigmunda Freuda a Muzeum a pamětní síň Sigmunda Freuda.
více