19.9.2019 | Svátek má Zita


18.9.2019 VZPOMÍNKA: Corona ferrea

Vladimír Karpenko
Tuhle dvojici slov jsem zadal do vyhledávače, odkud na mne vyhlédlo pár hotelů v Itálii. Ty jsem nehledal, pravá informace se mihla mezi tím. Za slovy v nadpisu se skrývá železná koruna Langobardů, vzácná středověká památka a významná církevní relikvie.
více


14.9.2019 ESEJ: Úvahy starého konservativce (2)

Luděk Frýbort
Když jsem chodil do školy, vládla podstatnému dílu planety včetně mé vlasti také jedna ze spásných teorií.
více


14.9.2019 JAZYK: Když Novák miluje Nováka

Petr Kolman
Přechylování a nepřechylování ženských příjmení je dlouholetým atraktivním mediálním tématem. Ostatně nedávno piráti oznámili, že ve Sněmovně budou prosazovat, aby se ženy mohly v budoucnu rozhodnout, zda budou používat u svého příjmení příponu „-ová“, či nikoliv.
více


13.9.2019 OSOBNOST: Meda Mládková oslavila sté narozeniny

Karel Hvížďala
Kdybych měla zvolit zlatý moment svého života, vybrala bych hned dva. Prvním z nich byl den, kdy jsem potkala Františka Kupku. Tím druhým okamžikem je moment, kdy jsem poznala svého příštího manžela ekonoma Mezinárodního měnového fondu Jana Viktora Mládka.
více


13.9.2019 VZPOMÍNKA: Škola v Záběhlicích

Martin Regner
Původní záběhlická škola se nacházela poblíž kostela, jak bývalo tehdy zvykem (hlavní předmět, náboženství, vyučoval farář). První žáky v ní učitel Levý s pomocníkem Nechutným přivítali roku 1864.
více


11.9.2019 POVÍDKA: Navztekánek

Michal Adler
Neměl jsem dobrou náladu, hned od startu. Na psychiatrii jsme začínali pracovat v půl osmé ráno a to mi vždy připadalo příliš těsně po půlnoci. Slušní lidé jsou tou dobou ještě v posteli. Jedinci, kteří po ránu čiperně vyskakují z postelí a s písní na rtech vítají nový den, mě vždy jen dráždili a...
více


10.9.2019 GLOSA: Elginovy mramory

Ondřej Neff
Všiml jsem si minulý týden, že se Řekové hlásí o antické památky umístěné v západoevropských muzeích, v Londýně a Paříži. Není to žádný okamžitý nápad spadlý z nebe.
více


7.9.2019 ESEJ: Úvahy starého konservativce

Luděk Frýbort
Chodí-li člověk nějakou řádku let po světě a sleduje jeho dění, může se zachovat dvojím způsobem. Vnímat je, ale nezamýšlet se nad ním, řadit je prostě k jevům s nimiž beztak nic nepořídíme, jako třeba že prší nebo že nerostou houby, a obrátit pozornost k výsledkům fotbalové ligy.
více


7.9.2019 KNIHA: Předem prohraný střet civilizací

Roman Joch
V průběhu 20. století vznikly tři velké dystopické romány. Dva jsou všeobecně známé, třetí už méně. Alespoň u nás o něm vědělo mnohem méně čtenářů než na Západě.
více


6.9.2019 KNIHA: Vzpomínkový orloj

Ivo Fencl
Publikací nazvanou Exilový orloj. Nezapomínky (2019) s ilustracemi Clary Istlerové navázal Karel Hvížďala na dva svazky fejetonů a esejů Osmý den týdne (2015) a Dobře mrtvý dědeček (2017).
více


4.9.2019 POVÍDKA: Fred

Michal Adler
Fred byl Indián z kmene Salish, „pobřežního lidu“. A také pokrývač, i když nikdo nevěděl, jestli měl skutečně výuční list. Ale firma ho uznávala a platila jako tovaryše a jindy přísné odbory a ostražití spolupracovníci neprotestovali.
více


30.8.2019 GLOSA: Když už citovat, tak přesně

Lubomír Stejskal
Každý z nás může udělat chybu. Pokud nás na ni někdo upozorní – a má pravdu -, sluší se poděkovat, omluvit se a chybu pokud možno napravit.
více


6.9.2005 22:17 Testovací stranka - prosim nemazat

Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 19. 9. 2011.
více


26.8.2019 JAZYK: Povznášející S

Jan Veselý
Nestává se často, aby vědecké poznání měnilo pravidla pravopisu. A teď nemám na mysli odborné termíny, které pronikají do každodenní konverzace a časem v obecném jazyce zdomácní.
více


24.8.2019 FILM: Tenkrát v Hollywoodu

Ivo Fencl
Ani já neprozradím hlavní „fór“ filmu Quentina Tarantina Tenkrát v Hollywoodu, ale již soudtrack fascinuje, a to ač je zapuštěn do podkresu natolik umně, že ho očarovaný divák posléze může i přestávat vnímat.
více


23.8.2019 KULTURA: Peter Gabriel a jeho poselství tolerance

Martin Mařák
Pouštěl jsem ji svému příteli Akimovi ze Sýrie, který přežil jako voják syrské armády pět let války v Libanonu a momentálně stejně jako já žádal o politický azyl ve Francii.
více


22.8.2019 KULTURA: Kostely musíme začít otevírat lidem!

Tomáš Zdechovský
Mnohá místa v Česku skýtají velmi smutný pohled na beznadějně vyhlížející a dlouho neudržované a polorozpadlé kostely. Bohužel se rozhodně nejedná o žádné ojedinělé případy.
více


21.8.2019 POVÍDKA: Dopis dědičky

Jan Kačer
antimeloun
Našla jsem ve starých novinách, tyhle věci se ještě dají najít na půdách a tak, i když dneska je to zakázané, já to taky nikomu neřekla, ale jsem příbuzná s Gretou, fakt s Tou Gretou, není to úžasný?
více


14.8.2019 ÚVAHA: Dívka z obrazu… tiše pláče

Vladimír Zouzalík
Známý umělec z think tanku Evropské hodnoty Jakub Janda napsal něco nehezkého, až hloupého o zpěvákovi Karlu Gottovi k výročí jeho kulatých narozenin - a je dobře, že to napsal.
více


13.8.2019 FILM: Noční můry z temnot

Ivo Fencl
Zatímco dospělý se obvykle bojí o svůj příjem, běžné dvanáctileté dítě to má jinak. Ví to řada autorů knih i filmů, kteří vytěžují ten potenciál. Vedle slavného R. L. Stina (*1943) to byl i méně slavný Alvin Schwartz (1927-1992), původce sady populárních hororů Scary Stories to Tell in the Dark,...
více


10.8.2019 VZPOMÍNKA: Jak jsem se učil hrát na housle

Alois Stehlík
V době mého dětství rodiče moudře usoudili, že k všeobecnému vzdělání patří také hudební vzdělání a pokud možno zvládnutí základů hry na nějaký hudební nástroj.
více


2.8.2019 VZPOMÍNKA: Oleška

Vladimír Karpenko
Po léta to byl u nás doma předmět polemik – je to potok, nebo říčka? Přikláněl jsem se k druhé možnosti vycházeje z asi pětimetrové šířky a skoro dvoumetrové hloubky koryta, a to přesto, že voda obvykle proudila jen po dně jako průměrně mocný potok, místy s hlubokými tůněmi.
více


31.7.2019 PIVO: Chmelit zastudena - pít zatepla

Ladislav Jakl 1
Kdo nechmelí zastudena, ten jako by nebyl. To říká jeden můj kamarád, a před nějakýma pěti lety to byla v českém mikropivovarnickém světě skoro pravda.
více


31.7.2019 VZPOMÍNKA: Noviny přišly o senzaci

Milan Hulík
A co kdybych navštívil Jeana Maraise a a udělal s ním také rozhovor pro česká média, napadlo mě, když jsem na své dlouhodobé stáži v Paříži v roce 1998 jel metrem a ze sousedního sedadla jsem si vzal odložený magazin „Le Monde“, kde byl otištěný rozhovor s Jeanem Maraisem.
více


26.7.2019 KULTURA: Z ocelového srdce hlasivky

Lukáš Jelínek
V půli července vedou všechny cesty na Colours. Ostrava se stane babylonem, kde polštinu a slovenštinu doplňuje němčina, angličtina i lecjaká hatmatilka.
více


18.7.2019 KNIHY: Donald Trump a jazyk

František Schilla
„Nebrat si servítky.“ – Tak zní český ekvivalent jednoho z dvou stovek hesel ve francouzském slovníku zábavných výrazů souvisejících s lidským tělem.
více


18.7.2019 MÉDIA: Co se děje v kultuře

Jiří Macků
Co by se dělo, protestuje se, jak jinak. Furt a fest. Okurkovou sezónu například pilně přihnojují poněkud nekulturní manévry za účelem odstranění stávajícího ministra kultury, což dál dělí tyto národy ještě víc než sparťany se slavisty či kabáty s olympiky.
více


17.7.2019 KULTURA: Čekání na nemnohé

Helmut Newton
Léto je doba přívětivá, kdy se našinec nemusí obalovat několika vrstvami oděvu, aby si neuhnal nastuzení či jinou nemilou nádchu.
více


15.7.2019 PRAHA: Stojí seznam za to?

Zbyněk Petráček
Pokud chcete patřit do skutečně vybrané společnosti, potřebujete k tomu doklad, certifikát či uznání. Jste-li spisovatelem, nejlépe Nobelovu cenu za literaturu. Jste-li politikem, tak Nobelovu cenu za mír (či být Churchillem a získat ji za literaturu).
více


15.7.2019 ÚVAHA: Co jest pravda

Luděk Frýbort
Už Pilát z Pontu nevěděl co je pravda, a nevíme to o nic přesněji ani my dnes.
více


12.7.2019 LITERATURA: Zapomenutý Karel Ptáčník

Aleš Uhlíř
Ten, kdo v Česku maturoval v roce 1970, si možná na ten okamžik vzpomene, protože to tehdy do škol přišlo „shora“. Náš profesor vyučující český jazyk a literaturu vstoupil do třídy a aniž by cokoli řekl, popsal tabuli jmény spisovatelů.
více


11.7.2019 KNIHA: Revoluční Rusko 1891–1991

Jan Handl
Orlando Figes v knize Revoluční Rusko 1891-1991 přistupuje k tématu ruské revoluce velmi netradičně a zeširoka, což z jeho díla tvoří perfektního průvodce vývojem Ruska a později Sovětského svazu v uvedeném období. Autor neopomíjí žádnou důležitou událost, která předcházela a následovala po...
více


11.7.2019 HISTORIE: Cyril Okamura a Metoděj Kalousek

Luboš Zálom1
Svátek příchodu byzantských věrozvěstů na Velkou Moravu se stal pro mnohé politiky vhodnou příležitostí, jak si tak trochu zahrát na historiky a zároveň si na dějinách přihřát svoji politickou polívčičku.
více


9.7.2019 KNIHY: Věčný návrat života

Jiří Olšovský
Švýcarský psychoanalytik a filosof kultury Carl Gustav Jung (1875–1961) napsal pěkný úvod do spirituální alchymie (Duch Merkurius, přel. Petr Babka, Malvern, Praha 2016), v níž jde o oživení původní harmonie světa i o obnovu duchovního světa člověka.
více


9.7.2019 JAZYK: Miluju české přechylování

Petr Štěpánek
Miluju češtinu a miluju přechylování. Díky němu byla, je a – jak to tak vypadá – ještě dlouho bude legrace. Naposled se zadařilo, když německou ministryni obrany Ursulu von der Leyen povýšili do hodnosti potenciální předsedkyně Evropské komise.
více


5.7.2019 KNIHA: Leonardo da Vinci

Jan Handl
Walter Isaacson je zkušeným harcovníkem mediálního průmyslu, a to nejenom jako autor bestsellerů o výrazných osobnostech lidstva (Einstein, Jobs, Franklin, Kissinger), ale dříve také řídil časopis Time nebo zpravodajskou televizi CNN.
více