16.1.2021 | Svátek má Ctirad


16.1.2021 POVÍDKA: Dobře nacvičená autentičnost

Michal Adler
Začínal jsem mít trochu obavy. Studoval jsem od časného rána, a přece mi na zítřejší zkoušku zbývalo ještě skoro padesát stránek z knihy, na kterou se pan profesor na přednáškách i ve svých skriptech často odvolával a vřele ji doporučoval.
více


15.1.2021 OSOBNOST: Jaroslav Seifert, nositel Nobelovy ceny

Karel Hvížďala
Asi v kvartě nebo v kvintě profesor Marek nám navrhl, abychom si z domova přinesli modely, z kterých bychom ve škole sestavili vlastní zátiší, které bychom namalovali.... Přinesl jsem si věci pro žižkovské proletářské zátiší: láhev od piva, skleničku, krajíc chleba a vuřta....
více


15.1.2021 POVÍDKA: Výměna názoru

Martin Regner
Roku 1929 se v Holešovicích na sjezdu KSČ zmocnili vedení „karlínští kluci“ v čele s Gottwaldem a od té doby se čs. komunisté řídili výhradně pokyny z Moskvy. Co řekli tam, bylo svaté.
více


13.1.2021 VZPOMÍNKA: Koledování

Vladimír Karpenko
Tichá pošta staletí předávání přeměnila v tomto vyprávění mudrce v krále, upřesnila jejich počet na tři, a dokonce jména se objevila. Máme tak tři krále, jednoho z nich černého, také nejasného původu. Je to vcelku jedno, že o nich nevíme vlastně nic. Podstatná je tradice.
více


6.1.2021 HISTORIE: Rok slavných výročí 2021

Ladislav Pecka
Článek Zbyňka Petráčka z 2. ledna Havlíček, komuna, Ludmila mne velice zaujal. Jednak šíří záběru přes různá výročí, jednak souvislostmi z historie vyplývajícími.
více


4.1.2021 POVÍDKA: Sólo

Pavel Landa
Pokud existuje nějaká orchestrální pohroma, pak je to takzvaná scénická hudba. Není to ani opereta, ani muzikál, jenom se prostě k nějaké činohře přilepí třeba malinkatý hudební úvod, sem tam popěveček, nenáročný taneček, sborové finále nakonec a výsledek je scénická hudba.
více


4.1.2021 GLOSA: Jindra Hojer odešel za Jestřábem

Zbyněk Petráček
Byla to před Vánoci téměř symbolická událost. Dva dny před Štědrým dnem zemřel Jindřich Hojer (30. 7. 1924 – 22. 12. 2020). Tedy skoro týden po Večeru světel, kdy si fanoušci každoročně připomínají, že 17. prosince 1938 začal v Mladém hlasateli vycházet komiks Rychlé šípy.
více


2.1.2021 MROŽOVINY: S roboty do další stovky

František Novotný
Rok 2020 přinesl několik významných výročí; uplynulo 600 let od vítězných bitev, jež upevnily husitskou revoluci, a 400 let od porážky na Bílé hoře, která naopak pohřbila naděje stavovského povstání, ale je to také 100 let, co spatřilo světlo světa slovo robot.
více


2.1.2021 POVÍDKA: Starý diáček

Petr Motyka
Jednou jsme se s kamarádem dívali na diáčky přes kukátko; dostal je od Ježíška. Obrázky byly z celého světa. Kukátko nám dovolilo nahlédnout do všech koutů této krásné planety.
více


31.12.2020 GLOSA: O cenzuře tentokrát filmové

Pavel Landa
Netušená povyražení může dnes přinést nejen četba starých novin, ale i tiskovin nanejvýš úředních. Patřil k nim například prvorepublikový Věstník ministerstva vnitra. Z jeho stránek se třeba dovídáme, že výnosem ministerstva z 16. června 1919, č. 22.621-6, byl zřízen jednotný cenzurní (tehdy...
více


29.12.2020 FEJETON: Inovace pohádek

Zdeněk Roller
Zpráva o zákazu Tří oříšků pro Popelku v Dánsku se ukázala být záměrně provokujícím hoaxem, nicméně hned se na ni nabalili mravokárci toužící napravit celý svět včetně „nevyhovujících“ pohádek.
více


28.12.2020 JAZYK: Kunderovské slovo roku 2020

František Schilla
„Omlouvač“. – Mgr. Anna Vrbová z jazykové poradny mi potvrdila, že čeština doposud znala daný výraz toliko ve významu „kdo něco nebo někoho omlouvá“. Překladatelka Anna Kareninová v české verzi Kunderovy Slavnosti bezvýznamnosti význam posunuje, rozšiřuje.
více


28.12.2020 POVÍDKA: Zabloudí i počítače

Pavel Landa
„Pane profesore, kolik tam máte křížků? Čtyři? No vidíte. Tak prosím vás, buďte tak velmi laskav a hrajte alespoň dva!“
více


6.9.2005 22:17 Testovací stranka - prosim nemazat

Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 19. 9. 2011.
více


26.12.2020 HISTORIE: Nepravděpodobné přátelství

Zdeněk Slanina
Albert Einstein měl z Čechů kontakty třeba s prof. UK Václavem Hlavatým, technikem Fr. Křižíkem, či českým fyzikálním nadšencem Rudim W. Mandlem. Nejosobnější podobu měly však ty s Bohuslavem Martinů, jehož 130. výročí narození připadlo na letošní 8. prosinec.
více


25.12.2020 FEJETON: Haleluja?

Zdeněk Roller
Hale depak byste se nadíli, že nejen hu nás na Chodsku se řiká Haleluja, ha ne Aleluja! Je těch jazyků na světě nějak moc a pletou se. Už ve starověkém Římě byly problémy s tím, že v některých provinciích se Caesar nečetl „cézar“, ale „kaizar“.
více


25.12.2020 VZPOMÍNKA: Vindobona

Zdeněk Opatrný
Psal se tuším rok 1987. Předvánoční cesta domů z několikatýdenního studijního pobytu ve východoněmeckém Gaterslebenu, ležícím blízko Harzu, byla již zkušeně naplánována.
více


19.12.2020 KNIIHA: Pivař, který učí zaujatou blondýnu

Ivo Fencl
Chlap vyučuje dámu. A rád. Ta ho totiž k výkonu stimuluje - už vlastní existencí. Inspirují se. Navzájem. A hecují. Což je jak princip světově nejžádanějšího výkladu filozofie Sofiin svět (1991), tak princip výkladů o pivu v knize Pivař a blondýna (2020).
více


18.12.2020 POVÍDKA: Prokop Holý a velbloudi

Martin Regner
Za svého dětství se Prokop Holý záhy stal sirotkem, ale jeho strýc Jan Voda se o něho staral dobře. Tento pražský kupec nouzí rozhodně netrpěl. Jezdil za obchody často do ciziny a svého zvídavého synovce bral většinou s sebou.
více


18.12.2020 KNIHA: Starý lev a mladá opice

Zdeněk Opatrný
„Starý lev a mladá opice“ autorů Veroniky Opatrné a Zdeňka Opatrného je knížkou poezie dědečka, ilustrovanou jeho o šedesát let mladší vnučkou. On vědec a univerzitní profesor, ona studentka, ale již nadaná grafička a designérka.
více


17.12.2020 POVÍDKA: Vzpoura orchestru

Pavel Landa
„Když do metráku travního semene nasypete deset kilo nejjemnějšího říčního písku, vůbec nikdo nic nepozná,“ pokračoval zahradnický mistr a kontrabasista pan Černý v poutavé přednášce o tom, jak u nich v podniku kradli za socialismu ve velkém.
více


17.12.2020 LITERATURA: O zlatém věku špionážních románů

Marian Kechlibar
Budete-li mít několik hodin času – a vzhledem k téhle psí době se bohužel dá čekat, že ano – můžete je strávit třeba u několikadílného dramatu Tinker, Tailor, Soldier, Spy, natočeného na motivy stejnojmenné knihy Johna le Carrého, který právě zemřel.
více


15.12.2020 KNIHA: Od literární skupiny Rozmazlení

Nataša Richterová
Sbírka příběhů o mužích a ženách je o vztazích – od dětských lásek a nesmělého namlouvání přes svatby, potomky, kamarády, nevěry, rozvody, nemoci až ke smíření. Se životem, se sebou…
více


15.12.2020 BIG BEN: Sex s náhubkem

Benjamin Kuras
Ne, nepovídáme si o tom náhubku ve tvaru psího čumáku, jaký vídáváte na gayparádách a marně si lámete hlavu, co vlastně znamená a co je na něm sexy nebo gay, tedy veselého, chceme-li se vrátit k původnímu významu tohoto slova.
více


11.12.2020 KNIHA: O Pavlovi

Petr Adler
Pavel Juráček byl český filmař. Kritici, kteří milerádi škatulkují, ho zařadili mezi tzv. mladou českou vlnu šedesátých let minulého století.
více


10.12.2020 KNIHA: Zítřek ti nikdo neslíbil

Tomáš Vodvářka
Napsat knihu je těžké. Napsat dobrou knihu je mnohem těžší. A napsat knihu, od které nejde prostě odejít, je umění. To poslední platí o autorce a jejím „současném českém thrilleru“.
více


10.12.2020 OSOBNOST: Novinář a nakladatel Bedřich Utitz

Karel Hvížďala
S britskou armádou jsem prošel Palestinu, Tobruk, Velkou Británii a Danquerk. V Palestině jsem absolvoval důstojnickou školu a v Anglii na Cambridge kurz angličtiny, který mě opravňoval učit tento jazyk.
více


9.12.2020 KNIHA: Třetí svazek Zapomenutých příběhů

Ondřej Neff
Co bylo zapomenuto, to Marian Kechlibar připomíná – sborník poutavých pohledů do dávné i nedávné minulosti vychází už potřetí. Opět je to růženec historických epizod z různých míst světa a z různých dob.
více


9.12.2020 OPERA: Rusalka v Madridu

Voyen Koreis 2
Málokde ve světě se v tento čas konají větší kulturní akce, až na několik výjimek. Jednou z nich je Teatro Real v Madridu, kde jsou zavedena přísná opatření, za jevištěm i v hledišti, přičemž sníženému počtu diváků je automaticky při vstupu do divadla měřena dálkově teplota.
více


9.12.2020 OSOBNOST: Světoobčan AJL ze Žižkova

Karel Hvížďala
Jednou jsem byl v USA na večeři s Romanem Jakobsonem a optal jsem se ho, kým se cítí a v jakém jazyce žije.
více


2.12.2020 ÚVAHA: Komenský nekorektní

David Loula
David Loula
Česká televize uvádí premiéru animovaného seriálu Labyrint světa a ráj srdce, který vytvořilo animační studio FILM21 pod vedením režiséra Adama Parmy. Seriál vznikl na motivy nejslavnější knihy Učitele národů Jana Amose Komenského.
více


28.11.2020 POVÍDKA: Talent

Michal Adler
K soutěžím talentů jsem měl zvláštní vztah. Učení profesionálové by řekli, že ambivalentní. Někdy bych se až propadl hanbou, jak jsem se styděl za některé soutěžící. Talentu moc nepobrali, ale o to víc si věřili a byli sebejistější než ostřílení mazáci světovych scén.
více


27.11.2020 POVÍDKA: Vlastenci a pistolníci

Martin Regner
Za první světové války usilovali Karel Kramář a Alois Rašín o rozbourání Rakouska-Uherska, a proto byli pro velezradu odsouzeni k trestu smrti oběšením. Když ale stařičký císař František Josef I. zemřel, jeho nástupce Karel I. změnil rozsudky na 15 let těžkého žaláře. Oba spiklenci se pak dostali...
více


27.11.2020 KNIHA: Cesta z nevolnictví

Dan Drápal
Petr Hampl je rozporuplná osobnost. Když jeho jméno zmíním před některými svými přáteli a dokonce i příbuznými, vztyčí varovně prst a upozorní mě na některé jeho nepřijatelné názory. A je pravda, že některé jeho názory jsou nepřijatelné i pro mě.
více


26.11.2020 KNIHA: Do posledních sil

Jan Handl
Miloš Doležal se ve své nové knize Do posledních sil drží osvědčeného konceptu dokumentárních povídek, tak jak je známe z jedné z jeho předchozí knihy Čurda z Hlíny.
více


26.11.2020 ÚVAHA: Pohřbeni zaživa

Ivo Fencl
Když jsem BYLO ještě dítě, jak to v jedné písničce formuloval Ivan Mládek, často jsme si v houštinách u hrany ulice vespolek vyprávívali s vrstevníky historky hodně podobné těm, co sbírá teď etnolog Petr Janeček, autor Černých sanitek (zrovna knižně vyšla už čtvrtá).
více