15.6.2021 | Svátek má Vít


14.6.2021 JAZYK: Lilibet Diana, Jan Pavel II., Charlotte Ella…

František Schilla
„Lilibet Diana.“ – Jméno novorozené dcery vévodkyně a vévody ze Sussexu je předmětem zájmu médií. Spekuluje se, k čemu či komu jméno odkazuje a s kým vším se rodiče před pojmenováním dítěte radili či radit měli.
více


12.6.2021 ÚVAHA: O šílenství četby a bezvýznamnosti spisovatelů

Ivo Fencl
Zájem o knihy vyšel z módy. Tam nikdy nebyl, u více vrstev obyvatelstva určitě ne, ale ještě se to zhoršuje, což je dle mě markantnější než market.
více


11.6.2021 KNIHA: Z mého severoitalského deníku

Tomáš Vodvářka
Marta Kučíková je známou blogerkou – dokonce blogerkou desetiletí na blogu idnes. Žije v podhůří italských Dolomitů již hodně dlouho, a tak je její pohled na italskou společnost dostatečně hluboký. A to i v době pandemie covid 19.
více


8.6.2021 JAZYK: Vladislave Vančuro, vrať se!

František Schilla
„Co když tišší skutečně zdědí zemi?“ – Zírám, vyvaluji bulvy. Chyba opravdu není na mé straně. Blahoslavenství z Ježíšova kázání na hoře je v odkazu uvedeném v české mutaci světového bestselleru (Hra o manželství, s. 295, zvýrazňujeme) sotva k poznání!
více


1.6.2021 POVÍDKA: Tiskový mluvčí

Pavel Landa
„Všimněte si, že ani císař pán žádného tiskového mluvčího neměl,“ pokračoval zvěrolékař doktor Žaket (viola) s krátkým doutníčkem v ruce. „Když chtěl něco sdělit svým milovaným národům, třeba pozdrav z Lázní Ischlu, vlastnoručně ho sepsal a pak nařídil milému hraběti Stűrgkhovi, toho času...
více


31.5.2021 HISTORIE: Svatý Jan Nepomucký, mučedník a oběť pomluv

Jan Ziegler
Jedná se o významnou postavu českých dějin, která vzbuzovala obrovskou nenávist mezi nepřáteli katolické církve. Například při protikatolických demonstracích v druhé polovině 19. století se protestující dav pokusil svrhnout jeho sochu z Karlova mostu do Vltavy.
více


29.5.2021 ÚVAHA: Je fér pohrdat obrázkovými příběhy?

Ivo Fencl
Samo sebou se vždycky vyskytnou tací, kteří zvysoka pohrdnou i glosou (glosou jako žánrem), ale průvody jich nebudou.
více


27.5.2021 KNIHA: Odznak Julia Fučíka 2021

František Schilla
Začalo pršet. V tom okamžiku jsem … k údivu … zřejmě rozpustných Němců vyběhla do deště. Roztáhla jsem ruce, zvedla k nebi obličej a při masáži blahodárnými kapkami vykřikovala slastí.
více


26.5.2021 POVÍDKA: Picpujc

Pavel Landa
Hrdinou dalšího hudebního příběhu z našeho města je místní prosťáček zvaný Picpujc. Podle některých jde o jedince se zanedbanou výchovou, což lze ale snadno zpochybnit, neboť například pajdavý výčepní Toníček, když mu dojdou baterie v mobilu, najednou také neví, které je hlavní město Brazílie.
více


6.9.2005 22:17 Testovací stranka - prosim nemazat

Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 19. 9. 2011.
více


25.5.2021 KNIHA: Deník zamilovaného viruse

Petr Žantovský
„Uprostřed jedné z virových epidemií se mladý hippie virus zamiluje do mileneckého páru svých nakaženců a odmítá je zabít. Stává se tak pro virusový establishment stíhaným disidentem a bezděkým vůdcem vzpoury, jejímž posláním je zachránit Zemi před hrozící katastrofou působenou lidstvem.“
více


24.5.2021 VZPOMÍNKA: Z maloměsta

Ivo Fencl
Před několika lety jsem ze sebe vydoloval veškeré vzpomínky na dětství, uspořádal je do knihy a zažil, co nutně následuje. A co? Vzpomínky se vám při psaní přelijí z hlavy do počítače, pak i na stránky knihy a... přestanou se vracet.
více


24.5.2021 FILM: Kovboj může být gentleman, ale také nemusí

Petr Adler
Když v roce 1976 vyšel na plátna československých kin film režiséra Iva Nováka Léto s kovbojem, s Danielou Kolářovou, Jaromírem Hanzlíkem a Oldřichem Víznerem v hlavních úlohách, bylo to takové pohlazení milou (a hodně nepolitickou) komedií v době kruté normalizace.
více


21.5.2021 VZPOMÍNKA: Za Standou Mocem

Ivo Chmelař
australian flag
Čas neúprosně letí a ačkoliv jsme zažili obecně dost těžký rok včetně toho, že nám umřela řada přátel a známých v důsledku epidemie, nezměnilo to nic na jiných tíživých událostech. Brzy to bude rok, co také umřel, i když ne na covid, nám mnohým dobře známý přítel, kamarád, česko-australský...
více


20.5.2021 POVÍDKA: Výchovný koncert

Pavel Landa
Ráno pravila paní ministryně v televizi, že to dnes projedná NA vládě. Asi chodí v poledne NA jídlo NA jídelnu, večer si odskočí NA biograf a vzkazy řidiči nechává NA vrátnici. Tedy pokud nejde NA hotel a NA hotelu NA pokoj a předtím si neodskočí NA bazén.
více


19.5.2021 KULTURA: Nesmrtelná královna lašské hudby a tance

Petr Andrle
Dodnes se vedou různé „učené disputace“ o tom, zda existuje vedle uznávaného Valašska i Lašsko. Ano – existuje navzdory všem prognózám. Jeho výrazným představitelem je především hudební skladatel Leoš Janáček, hukvaldský rodák.
více


15.5.2021 HUDBA: Pamatuje ještě někdo Pretty Things?

Milan Dřevojánek
Byla to jedna z nejnedoceněnějších kapel historie – ve svém vývoji byli před posluchači stále natolik jaksi napřed, že o nějakých hitparádových úspěších nemohlo být řeči a nepomohly jim ani opakované projevy uznání úspěšnějších hudebních kolegů, natož pak odborné kritiky.
více


11.5.2021 HUDBA: Triptych Ragnarok (Soumrak Bohů)

Martin Mařák
Je opravdu neuvěřitelné, jakým způsobem se v dnešní době tvorba hudby zpřístupnila standardnímu amatérovi mého typu a jakými celkem dostupnými finančními prostředky lze dnes pořídit doma v kuchyni celkem slušnou demo nahrávku, která se dá normálně poslouchat jak v telefonu, tak v hi-fi věži.
více


8.5.2021 ÚVAHA: První věta

Pavel Landa
Vyprávěl mi před lety Zdeněk Jirotka o své sbírce prvních vět. O tom, jak sbírá první věty povídek, románů, novel, fejetonů, komentářů, článků. Říkal, že pozornému čtenáři dokáže první věta vypovědět mnohé o autorovi i jeho díle.
více


5.5.2021 LITERATURA: Je tomu právě 130 let

Ivo Fencl
Už jste se někdy podívali k Reichenbašským vodopádům? Jestli to tam neznáte, budete okouzleni a zřejmě i příjemně překvapeni, že tam na skále udržují plaketu a o kus dál, v Meiringenu, dokonce Muzeum Sherlocka Holmese.
více


3.5.2021 POVÍDKA: Dirigentka

Pavel Landa
Dámy zastupuje v Amatérském symfonickém orchestru spanilá slečna Marcelka u prvních houslí. Ochranná křídla nad nevinnou dívenkou drží zvěrolékař doktor Žaket (viola), který má dle vlastních slov se ženským elementem bohaté zkušenosti.
více


30.4.2021 KNIHA: Listopád

Tomáš Vodvářka
Spisovatel to má těžké. A dobrý spisovatel ještě těžší. Protože když napíše dobrou knihu, čtenář samozřejmě čeká, že jeho další bude neméně dobrá, ne-li lepší.
více


29.4.2021 POVÍDKA: Cizinec v orchestru

Pavel Landa
Potlesk vestoje, kterému se snad dneska česky říká standing ovation, tedy pokud nechcete vypadat jako blbec, je podle pana hostujícího kapelníka Hubáčka (druhé housle) úžasnej vynález, když koncertujete v sále jako v tom za lokálem restaurace Las Vegas, dříve U Šedivých.
více


28.4.2021 POVÍDKA: To máte, pánové, těžké...

Michal Adler
„Jen se podívej, jak ten Jura pěkně řídí,“ pravila má žena vyčítavě. „Klidně, rozvážně, nelítá z pruhu do pruhu...“ A můj malý bratr se na mě od volantu jen omluvně podíval a raději neříkal nic.
více


24.4.2021 POVÍDKA: Když do toho šlápneš...

Michal Adler
Udělali jsme si s mým malým bratrem takovou příjemnou tradici. No, přinejmenším zvyklost. Kdykoli to jen trochu jde, vyrazíme na týdenní nákup šunky a jiných pochoutek do neuvěřitelně levné a kvalitní italské prodejny na Commercial Drive, snad nejbarvitější ulici ve Vancouveru.
více


23.4.2021 KNIHA: Historie klubu Olympik

Petr Adler
Nikdy se nevrátí pohádka mladí, zpívává se s nostalgickým vzdycháním, většinou při pátém či šestém mázu jakostní ohnivé vody.
více


22.4.2021 KULTURA: Všichni by se měli omluvit

Tomáš Zdechovský
Určitě jste zaregistrovali, jak Markéta Konvičková ve třetí řadě show Tvoje tvář má známý hlas ztvárnila zpěvačku Arethu Franklinovou.
více


10.4.2021 POVÍDKA: Všechno zrušit

Ivo Fencl
Pod vlivem četby Haškových povídek jsem šel v dobré náladě kolem ministerstva zdravotnicí.
více


8.4.2021 SERIÁL: I zlé je občas dobré

film kamera
I zlé je k něčemu dobré. Díky domácímu vězení se vytvořil krásný volnočasový prostor. Sledovat ve volnu TV (ČTV speciálně) je opravdu o zdraví – fyzické i duševní, a tak je náhle spousta času na jiné aktivity.
více


8.4.2021 KNIHA: Karikův příběh z polských Tater

Ivo Fencl
Od polských strání Vysokých Tater prcháš ve voze před dobře tam známým halným větrem. Mineš na krajnici se belhající stařenu v černém. Od té chvíle... Jako by její dech to byl, co tě nenápadně stáčí, až zase míříš do původních míst a k vichrnému zlu, odkud jsi celou dobu unikal jen domněle.
více


3.4.2021 POVÍDKA: Metaři

Pavel Landa
Díváte se na boční zeď kostela Nejsvětějšího Salvátora na Křižovnickém náměstí u Karlova mostu v Praze, kde káže sám veliký páter Halík, značný problém to pražského arcibiskupa a možná i skoro celé biskupské konference.
více


2.4.2021 ÚVAHA: Vyprávějte svým vnoučatům

Vratislav Hlubuček1
Jako malý kluk jsem moc rád naslouchal, když odpoledne po čaji babička nebo děda vyprávěli, jaké to bylo za jejich mládí a jak se tehdy žilo. To jsme ani nedutali. Ve škole psali na břidlicové tabulky olůvkem, což ve mně evokovalo středověk.
více


31.3.2021 HUDBA: Castaldo

Pavel Landa
Na pultech členů Amatérského symfonického orchestru se objevily zažloutlé noty pojmenované po rodilém Rakušanovi, který žije dodnes v paměti díky stále hranému, velmi pěknému, svižnému pochodu, jehož autor se narodil před 160 lety. Ale nepřeskakujme.
více


30.3.2021 HEGEROVÁ: Návštěva z nejvzácnějších

Vladimír Cícha
Krátce poté, co se v Čechách změnil režim, kamarád Stanislav Tumpach (nedávno zesnulý) a několik kolegů z vancouverského Divadla Za rohem založili jsme zcela soukromou společnost Art Pacfic Production.
více