29.10.2020 | Svátek má Silvie


23.10.2020 FEJETON: Krumlovské proměny

Martin Regner
Vltava je matka českých řek a mnozí Češi si toho byli vědomi: Smetana, Plicka, můj strýc Vratislav Teklý (autor asi nejmokřejší české knihy - Kilometráže českých řek), můj táta... Ten vzpomínal hlavně na pádlování na kanoi od Zvíkova a Orlíka přes Červenské a Svatojánské proudy. Vyprávěl, jaká to...
více


16.10.2020 VZPOMÍNKA: Konec radostného života

Martin Regner
Můj dědeček byl profesor matematiky a fyziky na reálce v Mladé Boleslavi. Při slavnostních příležitostech mohl nosit u boku šavli, ale své žáky ohromoval spíš tím, že dovedl nakreslit na tabuli jedním tahem přesný kruh.
více


21.10.2020 FEJETON: Nezničitelné é-ání

Pavel Chrastina
Je opravdu nezničitelné? Navzdory tomu, že „é-ání“ lze težko přežít bez psychické úhony? O tomto ošklivém jevu jsem se zmiňoval už před lety, článek se jmenoval Naši roztomilí é-áci.
více


13.10.2020 FILM: Krajina ve stínu

Tomáš Vodvářka
Českou kinematografii obohatil film režiséra Bohdana Slámy, a to doslovně. Na pozadí historie jednoho Bohem zapomenutého kraje ukazuje velmi přesvědčivě cosi o nás a dnešku.
více


13.10.2020 GLOSA: Nobel v éře BLM

Zbyněk Petráček
Nobel je ta velká literární cena. Získala ji Tony Morrisonová, dokonce Bob Dylan. Kdo to bude letos? Nějaká superstar, nebo nějaký východoevropský spisovatel, o kterém nikdy nikdo neslyšel?
více


12.10.2020 FEJETON: Podzimní sen

Petruška Šustrová
Zdálo se mi, zdálo, že je sobotní večer, já sedím mezi publikem v krásné stodole a na pódiu řádí kapela Totem’s. Vplula jsem do toho snu jako do skutečnosti: slyšela jsem každý tón, všechno bylo dokonale reálné.
více


9.10.2020 POVÍDKA: Upřímný posudek

Martin Regner
Před Vánoci roku 1834 se odpoledne ve Stavovském divadle uskutečnila premiéra hry „Fidlovačka aneb žádný hněv a žádná rvačka“ od Josefa Kajetána Tyla. Tak jako vždy pojal autor hru vlastenecky a výchovně a po jednoduché zápletce vše dobře dopadlo.
více


9.10.2020 KNIHA: Vůdcové, myslitelé, hrdinové

Jan Handl
Walter Isaacson je znám hlavně jako autor životopisů výjimečných osobností různých oblastí historie a současnosti, skvěle zpracoval osudy Leonarda da Vinciho, Steva Jobse nebo Alberta Einsteina.
více


6.9.2005 22:17 Testovací stranka - prosim nemazat

Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 19. 9. 2011.
více


7.10.2020 POVÍDKA: Duchařina

Michal Adler
Snad už týden jsem chtěl Suzan zavolat, ale vždy mi do toho něco přišlo. Nechtěl jsem jí nic vážného. Jen tak si popovídat se starou kamarádkou a bývalou spolupracovnicí. Jen tak, jak se jí vede. A možná, že ji i maličko poškádlit. Suzan, i když velice racionální a praktická žena a odbornice,...
více


6.10.2020 OSOBNOST: Fenomén Josef Koudelka

Karel Hvížďala
Josef Koudelka není běžný fotograf... Nezpodobňuje skutečnost jaká je, nýbrž jak si ji představuje a jak ji cítí... Nejvíce ho upoutá to, co se v reálné situaci nepodobá, co se běžnému a navyklému vidění vymyká...
více


29.9.2020 GLOSA: Klasikův pád

Martin Regner
Jednou si Jan Neruda všiml, že sláma v jeho slamníku se změnila v drť, a proto svou hospodyni pověřil zakoupením tří otepí. Teprve pak přemýšleli, jak se staré slámy zbavit. Nastaly nečekané potíže.
více


19.9.2020 OSOBNOST: Jiří Menzel, dítě štěstěny

Karel Hvížďala
Když jsem k nám domů přivedl Hrabala a představoval mu tatínka, tak mě Hrabal přerušil, že mého otce zná. Padaly z něj historky o tom, jaký je můj vážený pan otec v hospodách nepřehlédnutelný pivní bohatýr, jak všude všechny umí královsky bavit.
více


18.9.2020 POVÍDKA: Tichá domácnost

Martin Regner
Respicient Josef Němec nouzově nocoval ve své úřadovně v Červeném Kostelci, ale když si v září roku 1837 přivezl mladičkou novomanželku, musel se poohlédnout po řádném bydlení. Našel ho hned vedle v domě kupce Hůlka.
více


16.9.2020 VÝSTAVA: Tři nástroje

Ondřej Neff
Sluneční králové, tak se nazývá výstava uměleckých pokladů objevených v egyptském Abúsíru. Je to úžasný počin. K vidění je ve staré budově Národního muzea v Praze. Podařilo se ho uskutečnit i přes tu ohromnou překážku, kterou pořadatelům položil do cesty virus covid-19.
více


16.9.2020 POVÍDKA: Klepáč

Zdislav Wegner
filatelie
Jen co tu starou Němku pohřbili, přijela před její činžák na náměstí vétřieska, z ní vyskákali tři chlapi, jeden zůstal dole a dva z nich vyběhli do podkroví, otevřeli si dveře jejího bytu a začali okny vyhazovat, co tam po ní zůstalo. Na chodník pršel nábytek, a hlavně obsah skříní.
více


16.9.2020 GLOSA: Oskary jen se správným kádrovým profilem

Robert Troška
Na sociálních sítích i veřejnosti celou řadu lidí pobouřilo vyhlášení podmínek Americké akademie filmového umění a věd pro udělení Oskara. Specifikace jak v technickém manuálu na soukromou čističku odpadních vod.
více


12.9.2020 GLOSA: Menzel s klikou

Zbyněk Petráček
Jiří Menzel a jeho filmy patří do společenské paměti. Těžko najít člověka, který by neznal scény z jeho Ostře sledovaných vlaků, Rozmarného léta, Postřižin. Je tu ale i něco širšího.
více


12.9.2020 POVÍDKA: Vrány

Michal Adler
V podvečer nad naší terasou přelétají vrány. V ohromném hejnu, že zatmí celou oblohu. Někdy mlčky, někdy s rozčileným krákáním, ale vždy s nesmírnou rozhodností, snad i zarytostí. Vědí, kam míří, a zdá se, že nic a nikdo by je od jejich cíle nemohl odradit nebo zastavit.
více


11.9.2020 SPOLEČNOST: O sochách a pomnících trochu jinak (2)

Vladimír Karpenko
V předchozí části své úvahy jsem se pokusil věnovat širším souvislostem mariánského sloupu na Staroměstském náměstí, a to nejen době jeho bezprostředního vzniku. Nebyl to zdaleka jediný památník, který násilně skončil na zemi roztříštěný na kusy.
více


11.9.2020 NAPŘÍČ MORAVOU 1: Svatoplukova země

Marian Kechlibar
Řeka Morava je dnes v okolí Hodonína regulovaná až až. Pár slepých ramen ještě zbylo, ale její napřímený tok by obyvatelé Velké Moravy určitě nepoznali. Za jejich časů a ještě dlouho po nich (až do 20. století) to byla líně se kroutící nížinná řeka vytvářející všelijaké obloučky a zátočiny.
více


10.9.2020 PŘÍBĚH: Neviditelné noviny

Pavel Landa
Do poloprázdné dopolední tramvaje nastoupila velmi dobře oblečená paní s neméně slušivě oblečenou asi čtyřletou dceruškou. Dívenku opatrně posadila na místo za sebou a na klín jí položila noviny.
více


10.9.2020 SPOLEČNOST: O sochách a pomnících trochu jinak (1)

Vladimír Karpenko
Nedávno probíhala živá, bohužel jak bývá smutným zvykem až nevybíravá debata o mariánském sloupu. Patrně doznala pozornosti jen v části populace, soudím spíš, že nepříliš velké. Byli jsme zrovna na chalupě v malé podhorské vesničce, kde místními hýbala plánovaná stavba velkokapacitního kravína.
více


9.9.2020 POVÍDKA: Paměť

Michal Adler
Zamyšleně jsem si vykračoval směrem k obchodu a nemohl si vzpomenout, co byla ta pátá věc, co jsem měl koupit. Už už jsem to skoro měl, a zase to někam uniklo. Psychologické fintičky nepomáhaly, ale byl jsem si jistý, že po cestě domů nebo spíš až doma si určitě vzpomenu. A už předem jsem se...
více


8.9.2020 LITERATURA: Kunderova Chvála bezvýznamnosti Česka

Karel Hvížďala
Když jsem před sedmi lety hovořil s filozofem Václavem Bělohradským o Milanu Kunderovi, kterému bylo v roce 2012, kdy knihu Chvála bezvýznamnosti psal ve francouzštině, 83 let, zeptal jsem se ho, proč ji vydal o rok později nejprve v italštině.
více


7.9.2020 OSOBNOST: Zapomínaný „Mistr beskydských zim“

Petr Andrle
Jsou lidé, kteří „vyryli hlubokou brázdu“ v místech jejich žití či působení, avšak tokem času (či spíše nedokonalostí a neupřímností lidskou) se dostali do seznamu neprávem zapomínaných. Co jiného můžeme dělat, než je připomínat tím, že budeme popisovat jejich osudy. Aby se nezapomnělo.
více


5.9.2020 KNIHA: Hamplova Cesta z nevolnictví

Benjamin Kuras
Ze všech českých autorů rmoutících se pomalou sebevraždou západní civilizace se Petr Hampl svou druhou knížkou na toto téma nejvíc přibližuje možnému způsobu záchrany před pádem do nevolnictví.
více


4.9.2020 POVÍDKA: Slepý a hluchý

Martin Regner
Když bylo Bedřichu Smetanovi devatenáct let, odmítl se podrobit vůli otce a rozhodl se zůstat v Praze a věnovat se výhradně hudbě. Přišel tak o jeho podporu, ale díky přímluvě ředitele konzervatoře získal místo učitele hry na klavír v rodině hraběte Thuna.
více


2.9.2020 FEJETON: Návštěva Hradu

Radim Uzel
Tak jsem konečně viděl svého patrona – svatého Radima. Už dávno vím, že patří mezi české patrony, byl to bratr svatého Vojtěcha. Šel jsem se na něho podívat do katedrály svatého Víta.
více


2.9.2020 KNIHA: Matkovražedkyně

Václav Vlk st.
Už od dob Sigmunda Freuda víme, že rodina a vůbec příbuzenské a jiné vztahy jsou pěknou bažinou nenávisti, lásky, traumat i nenaplněných snů. Třeba že malé holčičky často trpí tajenou láskou ke svým otcům, matky nenávidí svoje děti, synové chtějí vraždit své otce – tedy vše na úrovni psychologie a...
více


1.9.2020 POVÍDKA: Návštěva

Tomáš Vodvářka
„Nechcete přisednout, monsieur?“ zeptal se ten vpravo a lehce pokynul rukou takovým nevtíravým gestem. Byl jsem překvapen, protože jsem nic podobného nečekal.
více


28.8.2020 OSOBNOST: Nakonec sdílel osudy milovaných hradů…

Petr Andrle
Koncem července roku 1815 to měly sudičky z Plzeňska poměrně složité. Mimo jiné se potřebovaly dostat na samotu ležící na mýtině u levého břehu potoka Bělidlo, nedaleko Jarova, kdysi nesoucí název Rájov.
více


27.8.2020 HISTORIE: To se to kritizuje...

Petr Andrle
Kdykoli se někdo pokouší vykládat naši historii podle bohužel již ustálených klišé o tom, že po bitvě na Bílé hoře nastala v českých zemích doba „temna“ a národ náš úpěl tři sta let pod habsburským útlakem, přijde to člověku líto.
více


27.8.2020 UMĚNÍ: Magický realismus na vzestupu?

Karel Wágner
Termín magický realismus poprvé použil německý kunsthistorik Franz Roh v roce 1925 k popisu nového stylu evropské malby reagující na expresionismus.
více


26.8.2020 VZPOMÍNKA: Pamatuje ještě někdo Puhdys?

Milan Dřevojánek
Tento článek je opravdu jen pro pamětníky: mladým to nejenže nic říkat nemůže, ale určitě na té hudbě není dnes nic, proč by se měl snad ještě po ní někdo pídit – takový neškodný, socialistický bigbít; pro nás starší ovšem hlavně součást vzpomínek na mládí.
více


24.8.2020 HISTORIE: Kdybychom se mohli Alfonse zeptat…

Petr Andrle
Vždycky, když přemítáme nad životními osudy nějakého významného člověka, napadají nás otázky, které bychom mu případně položili, kdybychom mohli. V případě fenomenálního českého malíře Alfonse Muchy (1860-1939), u nějž jsme si v červenci tohoto roku připomněli 160. výročí jeho narození.
více