1.10.2020 | Svátek má Igor


29.9.2020 GLOSA: Klasikův pád

Martin Regner
Jednou si Jan Neruda všiml, že sláma v jeho slamníku se změnila v drť, a proto svou hospodyni pověřil zakoupením tří otepí. Teprve pak přemýšleli, jak se staré slámy zbavit. Nastaly nečekané potíže.
více


18.9.2020 POVÍDKA: Tichá domácnost

Martin Regner
Respicient Josef Němec nouzově nocoval ve své úřadovně v Červeném Kostelci, ale když si v září roku 1837 přivezl mladičkou novomanželku, musel se poohlédnout po řádném bydlení. Našel ho hned vedle v domě kupce Hůlka.
více


19.9.2020 OSOBNOST: Jiří Menzel, dítě štěstěny

Karel Hvížďala
Když jsem k nám domů přivedl Hrabala a představoval mu tatínka, tak mě Hrabal přerušil, že mého otce zná. Padaly z něj historky o tom, jaký je můj vážený pan otec v hospodách nepřehlédnutelný pivní bohatýr, jak všude všechny umí královsky bavit.
více


16.9.2020 GLOSA: Oskary jen se správným kádrovým profilem

Robert Troška
Na sociálních sítích i veřejnosti celou řadu lidí pobouřilo vyhlášení podmínek Americké akademie filmového umění a věd pro udělení Oskara. Specifikace jak v technickém manuálu na soukromou čističku odpadních vod.
více


16.9.2020 POVÍDKA: Klepáč

Zdislav Wegner
filatelie
Jen co tu starou Němku pohřbili, přijela před její činžák na náměstí vétřieska, z ní vyskákali tři chlapi, jeden zůstal dole a dva z nich vyběhli do podkroví, otevřeli si dveře jejího bytu a začali okny vyhazovat, co tam po ní zůstalo. Na chodník pršel nábytek, a hlavně obsah skříní.
více


16.9.2020 VÝSTAVA: Tři nástroje

Ondřej Neff
Sluneční králové, tak se nazývá výstava uměleckých pokladů objevených v egyptském Abúsíru. Je to úžasný počin. K vidění je ve staré budově Národního muzea v Praze. Podařilo se ho uskutečnit i přes tu ohromnou překážku, kterou pořadatelům položil do cesty virus covid-19.
více


12.9.2020 POVÍDKA: Vrány

Michal Adler
V podvečer nad naší terasou přelétají vrány. V ohromném hejnu, že zatmí celou oblohu. Někdy mlčky, někdy s rozčileným krákáním, ale vždy s nesmírnou rozhodností, snad i zarytostí. Vědí, kam míří, a zdá se, že nic a nikdo by je od jejich cíle nemohl odradit nebo zastavit.
více


11.9.2020 NAPŘÍČ MORAVOU 1: Svatoplukova země

Marian Kechlibar
Řeka Morava je dnes v okolí Hodonína regulovaná až až. Pár slepých ramen ještě zbylo, ale její napřímený tok by obyvatelé Velké Moravy určitě nepoznali. Za jejich časů a ještě dlouho po nich (až do 20. století) to byla líně se kroutící nížinná řeka vytvářející všelijaké obloučky a zátočiny.
více


11.9.2020 SPOLEČNOST: O sochách a pomnících trochu jinak (2)

Vladimír Karpenko
V předchozí části své úvahy jsem se pokusil věnovat širším souvislostem mariánského sloupu na Staroměstském náměstí, a to nejen době jeho bezprostředního vzniku. Nebyl to zdaleka jediný památník, který násilně skončil na zemi roztříštěný na kusy.
více


12.9.2020 GLOSA: Menzel s klikou

Zbyněk Petráček
Jiří Menzel a jeho filmy patří do společenské paměti. Těžko najít člověka, který by neznal scény z jeho Ostře sledovaných vlaků, Rozmarného léta, Postřižin. Je tu ale i něco širšího.
více


6.9.2005 22:17 Testovací stranka - prosim nemazat

Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 19. 9. 2011.
více


10.9.2020 PŘÍBĚH: Neviditelné noviny

Pavel Landa
Do poloprázdné dopolední tramvaje nastoupila velmi dobře oblečená paní s neméně slušivě oblečenou asi čtyřletou dceruškou. Dívenku opatrně posadila na místo za sebou a na klín jí položila noviny.
více


10.9.2020 SPOLEČNOST: O sochách a pomnících trochu jinak (1)

Vladimír Karpenko
Nedávno probíhala živá, bohužel jak bývá smutným zvykem až nevybíravá debata o mariánském sloupu. Patrně doznala pozornosti jen v části populace, soudím spíš, že nepříliš velké. Byli jsme zrovna na chalupě v malé podhorské vesničce, kde místními hýbala plánovaná stavba velkokapacitního kravína.
více


9.9.2020 POVÍDKA: Paměť

Michal Adler
Zamyšleně jsem si vykračoval směrem k obchodu a nemohl si vzpomenout, co byla ta pátá věc, co jsem měl koupit. Už už jsem to skoro měl, a zase to někam uniklo. Psychologické fintičky nepomáhaly, ale byl jsem si jistý, že po cestě domů nebo spíš až doma si určitě vzpomenu. A už předem jsem se...
více


8.9.2020 LITERATURA: Kunderova Chvála bezvýznamnosti Česka

Karel Hvížďala
Když jsem před sedmi lety hovořil s filozofem Václavem Bělohradským o Milanu Kunderovi, kterému bylo v roce 2012, kdy knihu Chvála bezvýznamnosti psal ve francouzštině, 83 let, zeptal jsem se ho, proč ji vydal o rok později nejprve v italštině.
více


7.9.2020 OSOBNOST: Zapomínaný „Mistr beskydských zim“

Petr Andrle
Jsou lidé, kteří „vyryli hlubokou brázdu“ v místech jejich žití či působení, avšak tokem času (či spíše nedokonalostí a neupřímností lidskou) se dostali do seznamu neprávem zapomínaných. Co jiného můžeme dělat, než je připomínat tím, že budeme popisovat jejich osudy. Aby se nezapomnělo.
více


5.9.2020 KNIHA: Hamplova Cesta z nevolnictví

Benjamin Kuras
Ze všech českých autorů rmoutících se pomalou sebevraždou západní civilizace se Petr Hampl svou druhou knížkou na toto téma nejvíc přibližuje možnému způsobu záchrany před pádem do nevolnictví.
více


4.9.2020 POVÍDKA: Slepý a hluchý

Martin Regner
Když bylo Bedřichu Smetanovi devatenáct let, odmítl se podrobit vůli otce a rozhodl se zůstat v Praze a věnovat se výhradně hudbě. Přišel tak o jeho podporu, ale díky přímluvě ředitele konzervatoře získal místo učitele hry na klavír v rodině hraběte Thuna.
více


2.9.2020 FEJETON: Návštěva Hradu

Radim Uzel
Tak jsem konečně viděl svého patrona – svatého Radima. Už dávno vím, že patří mezi české patrony, byl to bratr svatého Vojtěcha. Šel jsem se na něho podívat do katedrály svatého Víta.
více


2.9.2020 KNIHA: Matkovražedkyně

Václav Vlk st.
Už od dob Sigmunda Freuda víme, že rodina a vůbec příbuzenské a jiné vztahy jsou pěknou bažinou nenávisti, lásky, traumat i nenaplněných snů. Třeba že malé holčičky často trpí tajenou láskou ke svým otcům, matky nenávidí svoje děti, synové chtějí vraždit své otce – tedy vše na úrovni psychologie a...
více


1.9.2020 POVÍDKA: Návštěva

Tomáš Vodvářka
„Nechcete přisednout, monsieur?“ zeptal se ten vpravo a lehce pokynul rukou takovým nevtíravým gestem. Byl jsem překvapen, protože jsem nic podobného nečekal.
více


28.8.2020 OSOBNOST: Nakonec sdílel osudy milovaných hradů…

Petr Andrle
Koncem července roku 1815 to měly sudičky z Plzeňska poměrně složité. Mimo jiné se potřebovaly dostat na samotu ležící na mýtině u levého břehu potoka Bělidlo, nedaleko Jarova, kdysi nesoucí název Rájov.
více


27.8.2020 HISTORIE: To se to kritizuje...

Petr Andrle
Kdykoli se někdo pokouší vykládat naši historii podle bohužel již ustálených klišé o tom, že po bitvě na Bílé hoře nastala v českých zemích doba „temna“ a národ náš úpěl tři sta let pod habsburským útlakem, přijde to člověku líto.
více


27.8.2020 UMĚNÍ: Magický realismus na vzestupu?

Karel Wágner
Termín magický realismus poprvé použil německý kunsthistorik Franz Roh v roce 1925 k popisu nového stylu evropské malby reagující na expresionismus.
více


26.8.2020 VZPOMÍNKA: Pamatuje ještě někdo Puhdys?

Milan Dřevojánek
Tento článek je opravdu jen pro pamětníky: mladým to nejenže nic říkat nemůže, ale určitě na té hudbě není dnes nic, proč by se měl snad ještě po ní někdo pídit – takový neškodný, socialistický bigbít; pro nás starší ovšem hlavně součást vzpomínek na mládí.
více


24.8.2020 HISTORIE: Kdybychom se mohli Alfonse zeptat…

Petr Andrle
Vždycky, když přemítáme nad životními osudy nějakého významného člověka, napadají nás otázky, které bychom mu případně položili, kdybychom mohli. V případě fenomenálního českého malíře Alfonse Muchy (1860-1939), u nějž jsme si v červenci tohoto roku připomněli 160. výročí jeho narození.
více


22.8.2020 OSOBNOST: Sylvie Richterová, slovo a ticho

Karel Hvížďala
„Všechno na světě existuje proto, aby vedlo, ústilo, valilo se do knihy, všechno se stává nebo stane knihou. Kniha je metafora světa. Svět jako kniha.“ To je citát Stephana Mallarme z roku 1965, kterým otevírá Sylvie Richterová jeden z esejí v knize Slovo a ticho. Tak chápe tato autorka nejen...
více


21.8.2020 POVÍDKA: Dva portréty

Martin Regner
Následník trůnu arcivévoda František Ferdinand d´Este trávil svůj volný čas nejraději s chotí vévodkyní Žofií z Hohenbergu a třemi dětmi. Protože si svou ženu bral jako obyčejnou hraběnku Chotkovou, habsburští příbuzní se jí štítili. Proto rodina většinou zůstávala na Konopišti, kde měla božský...
více


21.8.2020 OSOBNOST: Klasik Bradbury se narodil před sto lety

Ivo Fencl
22. srpna 2020 by se sta let dožil Ray Bradbury, u nás jistěže známý nejen díky sbírce povídek Františka Novotného Bradburyho stín (1991).
více


20.8.2020 MÉDIA: Zánik domu Simpsonových

Pavel Kopecký
Kreslený seriál „The Simpsons“ znamená především globální kulturní fenomén. A to už nevídaně dlouho, přes tři desetiletí, přičemž 33 roků, Kristova léta, „slaví“ letos vůbec první uvedení simpsonovských skečů na obrazovkách. Opravdový úkaz masové zábavy!
více


18.8.2020 VÝSTAVA: Jak viděl Čechy Venuto

Zbyněk Petráček
Karel Hynek Mácha je asi jediný obrozenec oslovující stále nové generace. Jeho romantika, Máj, nekonvenční život, pěší túry i cestovní kresby táhnou dodnes. Třeba Hrady spatřené patří do širšího povědomí.
více


18.8.2020 KNIHA: Revoluce

Tomáš Vodvářka
Kniha „Revoluce“ od Jakuba Trpiše je nepochybně ojedinělým počinem na literární scéně letošního roku. I když je možné zařadit ji jako žánr sci-fi, je její podstata mrazivě realistická a dnešní.
více


18.8.2020 PRAHA: Mariánský sloup

Robert Troška
Sobota 15. srpna 2020 se zapíše do dějin naší země jako jeden z nejslavnostnějších dnů symbolizující navrácení křesťanských kořenů zpátky naší matičce Praze. Den, kdy arcibiskup Dominik Duka, primas český, požehnal mariánský sloup na Staroměstském náměstí.
více


11.8.2020 OSOBNOST: Kainar a „sladká Ajrin“

Petr Andrle
Kdo to vlastně byl, Josef Kainar? Jeho život právem snese označení různá. Básník, spisovatel, hudebník, textař, překladatel, ilustrátor, výtvarník, fotograf, filmový scenárista, dramatik, člen umělecké Skupiny 42 a Ohnice, tramp a výpravčí na železnici. Tím vším Josef Kainar byl. Ovšem jeho...
více


6.8.2020 OSOBNOST: Juráček

Karel Hvížďala
Osmiletý kluk se v noci vydá za maminkou. Chlapec má strach z neviditelných ozbrojených chlapů, kteří mu usilují o život a před nimiž ho může zachránit jen maminka.
více


5.8.2020 HISTORIE: Chudobný svět českých znalostí…

Petr Andrle
Samozřejmě, že ještě dnes existují znalosti a informace, které jsou nám téměř neznámé. Nemůžeme se však již vymlouvat na zločinný totalitní systém, neboť v posledních třiceti letech se vynořily všechny dříve zakázané texty, ve školách všech stupňů nemají pedagogové nic zakázáno.
více