20.4.2021 | Svátek má Marcela


10.4.2021 POVÍDKA: Všechno zrušit

Ivo Fencl
Pod vlivem četby Haškových povídek jsem šel v dobré náladě kolem ministerstva zdravotnicí.
více


8.4.2021 KNIHA: Karikův příběh z polských Tater

Ivo Fencl
Od polských strání Vysokých Tater prcháš ve voze před dobře tam známým halným větrem. Mineš na krajnici se belhající stařenu v černém. Od té chvíle... Jako by její dech to byl, co tě nenápadně stáčí, až zase míříš do původních míst a k vichrnému zlu, odkud jsi celou dobu unikal jen domněle.
více


8.4.2021 SERIÁL: I zlé je občas dobré

film kamera
I zlé je k něčemu dobré. Díky domácímu vězení se vytvořil krásný volnočasový prostor. Sledovat ve volnu TV (ČTV speciálně) je opravdu o zdraví – fyzické i duševní, a tak je náhle spousta času na jiné aktivity.
více


3.4.2021 POVÍDKA: Metaři

Pavel Landa
Díváte se na boční zeď kostela Nejsvětějšího Salvátora na Křižovnickém náměstí u Karlova mostu v Praze, kde káže sám veliký páter Halík, značný problém to pražského arcibiskupa a možná i skoro celé biskupské konference.
více


2.4.2021 ÚVAHA: Vyprávějte svým vnoučatům

Vratislav Hlubuček1
Jako malý kluk jsem moc rád naslouchal, když odpoledne po čaji babička nebo děda vyprávěli, jaké to bylo za jejich mládí a jak se tehdy žilo. To jsme ani nedutali. Ve škole psali na břidlicové tabulky olůvkem, což ve mně evokovalo středověk.
více


31.3.2021 HUDBA: Castaldo

Pavel Landa
Na pultech členů Amatérského symfonického orchestru se objevily zažloutlé noty pojmenované po rodilém Rakušanovi, který žije dodnes v paměti díky stále hranému, velmi pěknému, svižnému pochodu, jehož autor se narodil před 160 lety. Ale nepřeskakujme.
více


30.3.2021 HEGEROVÁ: Návštěva z nejvzácnějších

Vladimír Cícha
Krátce poté, co se v Čechách změnil režim, kamarád Stanislav Tumpach (nedávno zesnulý) a několik kolegů z vancouverského Divadla Za rohem založili jsme zcela soukromou společnost Art Pacfic Production.
více
6.9.2005 22:17 Testovací stranka - prosim nemazat

Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 19. 9. 2011.
více


15.3.2021 OSOBNOST: Jan Vodňanský, hravý systematik

Karel Hvížďala
Tyto verše mi naskočily v hlavě, jakmile jsem si na internetu přečetl, že zemřel Jan Vodňanský, kterého jsem znal od roku 1958.
více


13.3.2021 KNIHA: Dracul

Ivo Fencl
Ve Spojených státech spokojeně dnes žijící praprasynovec Brama Stokera se jmenuje Dacre. Dacre Stoker. Narodil se roku 1958 a na počátku tisíciletí napsal s pomocí Ian Holta chytře vymyšlené dokončení románu svého předka. A nazvali je Dracula Nesmrtelný.
více


12.3.2021 POVÍDKA: KMČ – a bez brejlí

Pavel Landa
Sál restaurace Las Vegas, dříve U Šedivých, se v sobotu večer stal dějištěm plesu baráčníků. Ručně psané plakáty oznamovaly, že hudbu bude osobně řídit kapelník p. Hubáček. To byla velmi důležitá informace; obecenstvo z ní totiž bralo na vědomí, že na repertoáru nebudou žádné vylomeniny, se kterými...
více


6.3.2021 POVÍDKA: Dorogie druzja

Pavel Landa
V souvislosti s plánovanou a světe div se možná dokonce i placenou účastí na slavnosti v jakémsi západočeském městě nacvičuje Amatérský symfonický orchestr krom jiného také hymnu Spolkové republiky Německo. Kdekomu ta hudba něco připomíná, takže o rešerši byl požádán zvěrolékař a violista doktor...
více


5.3.2021 VZPOMÍNKA: Řekni mi, jak to chutná...

Dana Emingerová
Je to 10 let, co odešel. Chlapy oslovoval s neuvěřitelným šarmem:„Ty bejku.“ Než se dotyčný rozmyslel, zda by se neměl náhodou urazit, už se smál smršti Arnoštových historek a vtipů.
více


5.3.2021 VÝSTAVA: Staré časy mediální manipulace

Zbyněk Petráček
Éra režimní cenzury se již uzavřela. Tak ji představuje i výstava Nežádoucí okamžiky na snímcích ČTK z let 1918–1990. Ale vkrádá se srovnání s dneškem, kdy se manipulace šíří víc než dříve a o cenzuře rozhodují „pravidla komunity“ na Facebooku.
více


5.3.2021 POVÍDKA: Žít životem žitým...

Petr Fiala
Ivan nastoupil do svozového autobusu. Sotva se posadi, autobus se rozjel. Ivan zaregistroval rozhovor za sebou:
více


4.3.2021 OSOBNOST: Rozesmátý fešák Arnošt Lustig

Karel Hvížďala
Román je často o okamžiku změny. To je to, čemu Hemingway říkal čtvrtá dimenze literatury. Když se ti podaří vyjádřit všechny tři a pak i tu čtvrtou dimenzi, tak se dílo podařilo.
více


4.3.2021 POVÍDKA: Violisté místo blondýnek

Pavel Landa
Zvěrolékaři a violistovi doktoru Žaketovi, jednomu ze zakladatelů Amatérského symfonického orchestru, bude pětasedmdesát.
více


3.3.2021 HISTORIE: Královská barva

Lubomír Stejskal
Existuje vůbec? Zdá se, že ano. Jaká to je? Zlatá? Červená? Modrá? Zelená? Na internetu najdeme přívlastek „královská“ u těchto čtyř. A ještě u jedné, o níž je tento článek. Zavede nás hluboko do historie.
více


3.3.2021 POVÍDKA: Historie, která se naštěstí nestala

Pozdrav planetě Zemi
Přihodilo se to před mnoha lety ve velké zemi rozkládající se na nedalekých ostrovech. Do salónu ministerského předsedy sira Winstona vstoupilo, předem již ohlášeno, několik ministrů minulé vlády.
více


2.3.2021 VZPOMÍNKA: Sázka na nostalgii České televizi vychází

Ivo Fencl
Přesto se teď přiznám, minimálně k tomu, nakolik mě zaskočilo, že se mě dnes tak výrazně týká televizní kanál ČT3.
více


18.2.2021 KNIHY: Dějiny začínají každým dalším okamžikem

Petr Adler
Jan Krůta sice v jednom ze svých mladických převtělení býval učitelem, ale z jeho nejnovějšího díla je zřejmé, že nikdy nebyl zastáncem biflování.
více


15.2.2021 KNIHA: Jiřina Bohdalová

Petr Adler
Výrazy nadšené chvály, cizím slovem superlativy, nás zaplavují ze všech světových stran. O mnoha jedincích, i o celých kolektivech, se dovídáme, že jsou výjimečnými jevy, cizím slovem fenomény.
více


12.2.2021 POVÍDKA: Pramen u řeky

Martin Regner
Když se v listopadu roku 1831 páter Josef Regner Havlovický stal farářem v Hronově, odpočinku si moc neužil. Sotva se nastěhoval do fary a odsloužil vánoční svátky, vypukla ve městečku cholera.
více


11.2.2021 FEJETON: Lososi v modrém vězení

Petr Motyka
Tvůrci jazyka mě zase zaskočili. Co je šmolka? “Je modrý jako šmolka.“ Ať je to, co chce, našel jsem největší zásobárnu šmolek na světě. Zásobárnou je jezero. Jmenuje se Crater Lake, Jezero v kráteru.
více


10.2.2021 VZPOMÍNKA: Spartakiáda

Karpenková-chalupa
Když jsme ve zdravotce jezdily na brigády či jiné akce, vždycky jsme v autobuse zpívaly hned po rozjezdu „Na Okoř je césta jako žádná zé sta …“. Vždycky. A naše vychovatelky z toho šílely. Vždycky. A vždycky také žadonily, ať zpíváme něco jiného. Nevyhověly jsme. Nikdy!
více


8.2.2021 HUDBA: Jaroslav Seifert v tóninách Miroslava Palečka

Petr Adler
Podle pověsti se Jaroslav Seifert, jeden z nejvýznamnějších básníků v dějinách českého písemnictví, čas od času po sepsání nějaké básně buď zamyslel u stolu, nebo se odebral do kuchyně, aby si právě dopsané verše pobrukoval. Chtěl patrně vědět, jak by zněly, kdyby to byly písně.
více


5.2.2021 POVÍDKA: Zpovědník inteligentní vévodkyně

Martin Regner
Národní buditel páter Josef Regner Havlovický se zasloužil o vytvoření městského parku v Náchodě na zámeckém kopci, při chůzi i na lavičkách se tam potěší nohy, mysl, oko i ucho. Jednoho dne roku 1827 si kreslil plánek rozmístění okrasných záhonů, když tu cinkl zvonek.
více


5.2.2021 OSOBNOST: Německý spisovatel August Scholtis

Aleš Uhlíř
Dne 4. února 1920 vstoupil na území jižního Ratibořska 3. moravský pluk v Opavě. Naplnil se tak článek 83 Versailleské smlouvy z roku 1919, která nabyla účinnosti 10. ledna 1920.
více


3.2.2021 OSOBNOST: Odešel pan skladatel

Lubomír Stejskal
Ačkoli jsem věděl, že je hospitalizován, jeho smrt mě zasáhla. Možná víc – a tady prosím o prominutí skalní fandy mnohonásobného Zlatého slavíka – než Karla Gotta. Ladislav Štaidl byl pro mě pan muzikant.
více