29.7.2021 | Svátek má Marta


28.7.2021 SPOLEČNOST: O novinách a novinářích

Petr Andrle
Kdykoli vezmu v poslední době do rukou nějaké noviny, mám takový zvláštní pocit, jako bych je již někdy četl. Což pochopitelně není možné. Jedině, že by se v mé mysli opět usadil Tibitanczel.
více


27.7.2021 HISTORIE: Přemyslovce si vymyslel tatíček Palacký

Dana Emingerová
Kde se vzal na Vyšehradě kníže Krok, jeho tři dcery – Kazi, Teta, Libuše – a sedm generací bájných Přemyslových potomků, jejichž jména jsme se museli ve vlastivědě učit zpaměti jako vyjmenovaná slova?
více


24.7.2021 PRAHA: Tady všude byl!

Pavel Soltys
02 Novoměstská radnice
Ne, nebyl to vrtoch pošetilého amerického miliardáře, který už nevěděl, jak by přetrumfnul jiné zbohatlíky. Ten kalifornský občan jsem byl já.
více


24.7.2021 POVÍDKA: Memoriál

Michal Adler
Jura byl dobrý kluk. A výkonný sportovec ve skvělé kondici; bez potíží uběhl padesát kilometrů a potom si zaplaval v ledové vodě. Výborný horolezec, stejně dobrý na skalách i v horách.
více


20.7.2021 MILAN LASICA: 1940-2021

Petr Adler
Mnohý herec se v záchvatu upřímnosti přizná, že když už by se mu mělo nedej přírodo stát, že zemře, nejlepší by bylo, kdyby se mu to stalo na jevišti.
více


19.7.2021 POVÍDKA: Jiří Nováková Puršl

Pavel Landa
Spanilá slečna Marcelka od prvních houslí se bude vdávat. Nakonec je vyvoleným velice šikovný instalatér Jirka Puršl, všemi oblíbený mládenec, Marcelka činí dobře. I po svatbě si chce ponechat své příjmení Nováková, které se už vícekrát objevilo na plakátech, tak proč ne.
více


16.7.2021 POVÍDKA: A proč nezaútočili na Hollywood?

Petr Fiala
Za tónovaným předním sklem raketoplánu byla vidět bílá ruka řidiče, která ležela na volantu a klepala do něj prsty.
více


13.7.2021 GLOSA: O čem psal Karel Čapek před 100 lety

Karel Hvížďala
Rok 1921 jsem nevybral jen kvůli kulatému výročí, ale i kvůli tomu, že je významný jak pro českou žurnalistiku, tak i pro Karla Čapka.
více


13.7.2021 CANNES: K jedné nechutné politizaci na filmovém festivalu

Lubomír Stejskal
O tom, že mezi filmem a politikou panují velice často „zvláštní vztahy“, takové i onaké, víme my, kdo jsme žili v komunistické totalitě, své. Stále se máme ale čemu učit.
více


9.7.2021 KNIHA: Hitlerovo tajemství

Jan Handl
Profesor historie z Cambridge Tom Wilde se v roce 1941 vydává do nacistického Německa pro balíček s tajnými informacemi, které mohou zvrátit válku. Záhy zjistí, že nejde o balíček, ale o osobu, jejíž existence má opravdu potenciál zdiskreditovat Hitlera a přispět k pádu Třetí říše.
více


9.7.2021 SPOLEČNOST: Národ jazykem rozpolcenej

Vojtěch Dobeš
Vojtěch Dobeš
Před dvěma sty lety jsme nevěřili svým elitám, že mluvily cizím jazykem, tehdy německy. Dneska jim zase nevěříme, protože mluví cizím jazykem. Česky.
více


6.9.2005 22:17 Testovací stranka - prosim nemazat

Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 19. 9. 2011.
více


8.7.2021 ROZBOR: Před 80 lety dostaly Rychlé šípy první „stopku“

Ivo Fencl
Ještě stále žijí pamětníci dne 17. května 1941, kdy přestal 38. číslem (dnes velmi ceněným) vycházet časopis Mladý hlasatel. S ním se přestal objevovat slavný seriál Rychlé šípy.
více


8.7.2021 DIVADLO: Dva principálové slaví

Karel Hvížďala
Dva principálové, Jiří Suchý a Jan Schmid, slaví – a mají co. Suchého Semafor před dvěma lety oslavil 60. narozeniny a on sám oslaví letos 1. října 90. narozeniny. Schmidova Ypsilonka oslaví 60. narozeniny za dva roky a on sám oslavil 85. narozeniny 16. června.
více


7.7.2021 HISTORIE: Nekamenujme Slováky

Petr Andrle
Když přijde řeč na Slovensko a na naše slovenské přátele, podléháme často nehezkým klišé. Jedno z nich je, že Slováci žili po staletí pod nadvládou Maďarů, kteří jim nedovolili takřka nic, takže v důsledku toho byli zaostalí, až teprve spojení s českým národem v Republiku československou je...
více


6.7.2021 POVÍDKA: Mendelssohn

Pavel Landa
Celé to začalo prohlášením vytáhlého zahradnického mistra pana Černého (kontrabas), že Mendelssohn a Bartholdy bylo slavné klarinetové duo, jak kdysi kdesi zaslechl. Pan Polák (violoncello) oponoval, že to byl dohromady jen jeden jediný člověk, zato však významný skladatel.
více


5.7.2021 FEJETON: Výborná zpráva

Petruška Šustrová
Aniž bych vás, mí milí čtenáři, chtěla poučovat o samozřejmostech, přece jen úvodem ráda připomenu, že naše vnímání světa do značné míry neurčuje jen objektivní realita, ale i úhel našeho pohledu.
více


2.7.2021 KNIHA: Každá generace si prožívá vlastní bibli

Dana Emingerová
Vlny štěstí Arnošta Lustiga aneb My jsme chtěli jiný svět je název knihy, kterou vydala jeho dcera Eva Lustigová.
více


2.7.2021 POVÍDKA: Nuly

Petr Fiala
Otevřely se dveře a do místnosti, ve které za stolem seděli dva pánové, vešel mladší muž. V rukou držel plochou krabici z tvrdého papíru. Na rozdíl od obou pánů, oblečených do čistých a nepochybně taky drahých šatů, vypadal značně zanedbaně.
více


30.6.2021 LITERATURA: Politici, básníci a vogonská poezie

Pavel Kopecký
Rychle se nám blíží prázdniny a po nich kýžené sněmovní volby. Kýžené aspoň pro občany, kteří si od nich přejí nové morální povznesení vezdejší politiky. Pod stromeček větší politickou kulturu.
více


28.6.2021 KNIHA: Bavič

Petr Adler
Konečné vím, proč Karel Šíp tenkrát nenakopal Františka Prstena Čecha tam, kde to bolí nejvíc (ano, Ringo je jenom jeden, chlapečku, a ty to nejsi).
více


26.6.2021 SÁZAVA: Vodáci na Zlaté řece

Dana Emingerová
Jak orlí hnízdo někde v horách se drží vysoko nad sázavským kaňonem chatička, přilepená na ostrém výběžku pískovcové skály. Paprsky zapadajícího slunce barví řeku do zlatova a poslední kánoe kličkují mezi balvany v peřejích.
více


23.6.2021 KULTURA: Don Giovanni před prázdným hledištěm

Voyen Koreis 2
Když jsem byl v roce 1967 na slavnostním představení „opery všech oper“, Dona Giovanniho od W. A. Mozarta, bylo hlediště plné.
více


21.6.2021 ÚVAHA: O třetím čtení

Karel Hvížďala
Jednou z nečekaných výhod stáří je to, čemu říkám třetí čtení, tedy návrat ke knihám, které jsem v životě již dvakrát přečetl.
více


18.6.2021 KNIHA: Scestí

Pavel Strunz
Pro ty, kdož mají dost plytkých konspiračních teorií plnících soukromá, veřejnoprávní či marťanská média, jsem sepsal jednu konspiračku na mnohem vyšší úrovni. Galaktickou. Fyzikální. Humanoidní. Vydala na celou knihu.
více


17.6.2021 POVÍDKA: Dáma v černém

Pavel Landa
To muselo dříve či později prasknout. Středoškolský profesor Karas (viola), nevděčnými studenty přezdívaný Blbá ryba na pět, se každý pátek nemohl zúčastnit mimořádné zkoušky Amatérského symfonického orchestru.
více


16.6.2021 JAZYK: Soumrak vzdělanců?

Petr Andrle
Moje žena každé ráno při snídani asi čtvrt hodiny sleduje na svém mobilu diskuse členů a příznivců několika sdružení, v nichž se diskutuje především o přírodě, o stromech a o zvířátkách, zejména pak o čápech.
více


14.6.2021 JAZYK: Lilibet Diana, Jan Pavel II., Charlotte Ella…

František Schilla
„Lilibet Diana.“ – Jméno novorozené dcery vévodkyně a vévody ze Sussexu je předmětem zájmu médií. Spekuluje se, k čemu či komu jméno odkazuje a s kým vším se rodiče před pojmenováním dítěte radili či radit měli.
více


12.6.2021 ÚVAHA: O šílenství četby a bezvýznamnosti spisovatelů

Ivo Fencl
Zájem o knihy vyšel z módy. Tam nikdy nebyl, u více vrstev obyvatelstva určitě ne, ale ještě se to zhoršuje, což je dle mě markantnější než market.
více


11.6.2021 KNIHA: Z mého severoitalského deníku

Tomáš Vodvářka
Marta Kučíková je známou blogerkou – dokonce blogerkou desetiletí na blogu idnes. Žije v podhůří italských Dolomitů již hodně dlouho, a tak je její pohled na italskou společnost dostatečně hluboký. A to i v době pandemie covid 19.
více


8.6.2021 JAZYK: Vladislave Vančuro, vrať se!

František Schilla
„Co když tišší skutečně zdědí zemi?“ – Zírám, vyvaluji bulvy. Chyba opravdu není na mé straně. Blahoslavenství z Ježíšova kázání na hoře je v odkazu uvedeném v české mutaci světového bestselleru (Hra o manželství, s. 295, zvýrazňujeme) sotva k poznání!
více


1.6.2021 POVÍDKA: Tiskový mluvčí

Pavel Landa
„Všimněte si, že ani císař pán žádného tiskového mluvčího neměl,“ pokračoval zvěrolékař doktor Žaket (viola) s krátkým doutníčkem v ruce. „Když chtěl něco sdělit svým milovaným národům, třeba pozdrav z Lázní Ischlu, vlastnoručně ho sepsal a pak nařídil milému hraběti Stűrgkhovi, toho času...
více


31.5.2021 HISTORIE: Svatý Jan Nepomucký, mučedník a oběť pomluv

Jan Ziegler
Jedná se o významnou postavu českých dějin, která vzbuzovala obrovskou nenávist mezi nepřáteli katolické církve. Například při protikatolických demonstracích v druhé polovině 19. století se protestující dav pokusil svrhnout jeho sochu z Karlova mostu do Vltavy.
více


29.5.2021 ÚVAHA: Je fér pohrdat obrázkovými příběhy?

Ivo Fencl
Samo sebou se vždycky vyskytnou tací, kteří zvysoka pohrdnou i glosou (glosou jako žánrem), ale průvody jich nebudou.
více


27.5.2021 KNIHA: Odznak Julia Fučíka 2021

František Schilla
Začalo pršet. V tom okamžiku jsem … k údivu … zřejmě rozpustných Němců vyběhla do deště. Roztáhla jsem ruce, zvedla k nebi obličej a při masáži blahodárnými kapkami vykřikovala slastí.
více


26.5.2021 POVÍDKA: Picpujc

Pavel Landa
Hrdinou dalšího hudebního příběhu z našeho města je místní prosťáček zvaný Picpujc. Podle některých jde o jedince se zanedbanou výchovou, což lze ale snadno zpochybnit, neboť například pajdavý výčepní Toníček, když mu dojdou baterie v mobilu, najednou také neví, které je hlavní město Brazílie.
více