21.5.2022 | Svátek má Monika


9.5.2022 BEST OF HYENA: Šlo to rychle

hyena best
Na Ljubu přišlo bolení v krku a kejchání a zvýšená teplota. Covid testy negativní, takže dobrý. Vpodvečer jsem byl s pejsky (oběma pejsky) dole v obývacím pokoji. Šel jsem se podívat nahoru, jestli Ljuba něco nepotřebuje.
více


2.5.2022 BEST OF HYENA: Zaštěkej

hyena best
Je to divné, ale popřít se to nedá – Nora ochotněji čůrá než Gari. V půl deváté – někdy později – velím: Pytlíci, jdeme čůrat!
více


27.4.2022 BEST OF HYENA: Jaký byl mazanec

hyena best
Velikonoční mazanec byl skvělý. Ljuba ho přinesla z práce, sice vysvětlila, jaká byla jeho geneze (jistě složitá, ve studiu se točí seriály a filmy, nepečou se tam mazance), ale na tom nesejde, mazanec byl po všech stránkách, vzhledově i chuťově, skvělý.
více


22.4.2022 ROZHOVOR: Švédsko v plamenech

Benjamin Kuras
Je to samozřejmě názor legitimní a doufejme, že se nenajdou nějací pohůnci, kteří by jej chtěli trestně stíhat, jak už se děje u názorů jen trochu vyhraněnějších. Je to ale názor mírně řečeno nedomyšlený.
více


19.4.2022 BEST OF HYENA: Proč počasí pod psa?

hyena best
Tak se to říká, když je počasí mizerné, třeba jako nedávno - chvilku sluníčko a o minutu později chumelenice. Je duben a zvykli jsme si říkat aprílové počasí. To je spojeno spíš s deštěm než se sněhem. Natož aby byly vánice.
více


11.4.2022 BEST OF HYENA: Poločas rozpadu

hyena best
Jel jsem v neděli do Hornbachu nakoupit nějaké zahradnické věci, zvláště pak nůžky. Vedete si někdo výčet, jakou máte spotřebu zahradnických nůžek?
více


4.4.2022 BEST OF HYENA: Naspídovaná Garina

hyena best
Gari zase pajdala, takže: šetření, procházka nadvakrát, nejdřív krátká s oběma a pak dlouhá jen s Norou – ta ovšem šmajdá od té doby, co jí před téměř dvěma roky operovali páteř. Je to chromajzlovskej spolek, ti naši čoklové.
více


28.3.2022 BEST OF HYENA: Statečné srdce

hyena best
U sousedů měli jorkšírka, teď mají fenku chrtíka, potrpí si na miniatury. Chrtinku jsem ještě snad ani neviděl, zato ji každé ráno slyším – když vycházíme z vrátek, Nora ječí a chrtinka ječí protože Nora ječí a Nora ječí, protože chrtinka ječí.
více


21.3.2022 BEST OF HYENA: Problém s motýlem

hyena best
O víkendu jsme s Ljubou dělali všelijaké práce na zahradě a ejhle… v garáži jsem objevil motýla. Motal se tam celý užmouraný.
více


14.3.2022 BEST OF HYENA: Bujnost

hyena best
Někdy potkáváme dva chrtíky, kluka a holku, kluk je Bart a holka, jak jinak, Líza. Líza je slečinka a nekamarádí se, kdežto Bart rád předvede, jak to vypadá, když se do toho opře chrt. Zajímavé je, že ho nikdy nehoní Gari.
více


7.3.2022 BEST OF HYENA: Hra o plachtu

hyena best
Chvilkami svítí sluníčko, zahrada je už plná kytiček (pod borovicí se nám letos rozprasily sněženky, pravila moje žena, poetická duše), je čas na zahradničení. K důležitým pracovním nástrojům patří plachta – slouží ke shromažďování oodpadu, plachta poté budiž proměněna v balík, ten nacpán do kufru...
více


28.2.2022 BEST OF HYENA: Gari našla nabíječku

hyena best
Před lety se stalo, že nebožtík Bart našel v křoví odhozenou peněženku – s řidičákem a legitkou, bez peněz, samozřejmě. Společně jsme tehdy po majiteli pátrali a když nevypátrali, nález předali policistům. Kupodivu mě nezatkli kvůli podezření, že jsem prachy ukradl já.
více


21.2.2022 BEST OF HYENA: Případ unaveného banánu

hyena best
Poslední banán z trsu bývá unavený. Znáte to. Nechcete být hamoun a sníst poslední banán v košíku a nakonec banán zvadne a zčerná a není k jídlu. To se onehdy v pátek takovému banánovi stalo.
více


14.2.2022 BEST OF HYENA: Procházka se světluškami

hyena best
Mají něco do sebe ty procházky potmě. Pejskové mají ledkové modře svítící obojky, já si šajním čelovkou, taky ledkovou, dosvítí na dvě stě metrů daleko. Je zajímavé, jak z určitého úhlu pejskům svítí oči.
více


9.2.2022 BEST OF HYENA: Kdepak je Garina

hyena best
Občas se stane, že se Garina zdejchne. Pak se jdu podívat, jestli nejsou otevřené dveře ze zádveří do garáže. Tam jsou pytle se psím žrádlem a ona ví, že je snadné do pytle vykousat díru a samozásobit se.
více


2.2.2022 BEST OF HYENA: Blátivá sezóna

hyena best
Kde je ta zima? Voda ji vzala… vsákla se do země a pejskové mají ukrutně špinavé tlapky. Vstup do domu má několik režimů. Když je mráz, jde se bez otírání tlapek. Když prší, stačí je otřít hadrem.
více


24.1.2022 BEST OF HYENA: Na slovíčko

hyena best
Stačilo říct „kdo se mnou půjde vyhodit odpadky“ a Gari s Norou seskočily z křesílek a hnaly se ke dveřím, Gari mlčky, Nora s řevem. Obě rozumí mnoha slovům, ovšem pod jednou podmínkou: musí se to týkat procházky nebo žrádla.
více


17.1.2022 BEST OF HYENA: Zasněžilo

hyena best
Zasněžilo jen malinko a zase to roztálo. Dnes, v pondělí, koukám ráno z okna a povzbudivého nic nevidím. Včera ráno to bylo jaksi zimnější. Chumelilo docela dost. Líbilo se mi to.
více


11.1.2022 BEST OF HYENA: Dvojí rány

hyena best
Tak máme s pejsky za sebou Silvestra. Psal jsem o tom glosu do rádia a ještě se objevila i na Psu:
více


3.1.2022 BEST OF HYENA: Prase v mraze

hyena best
V sobotu začalo mrznout a v neděli mrzlo, až praštělo. Pejskům to nevadilo, radovali se ze sněhu, běhali, kamarádili se s jinými pejsky a po návratu domů… Která z vás smrdí?
více


27.12.2021 BEST OF HYENA: Ještě o kočce

hyena best
Návštěva u kamarádů. Ono je to marné, třeba pochcípáme všichni. Odskáčou to ti, co to odskáčou, a taky ti, co se musí starat o ty, co to odskáčou. My, co doufáme, že to neodskáčeme, je přece jen navštívíme.
více


20.12.2021 BEST OF HYENA: Ťuky ťuk

neff
Večer sedím u počítače v pracovně. Za dveřmi se ozve ťapi ťap, pak je chvilka ticha a následuje zaškrábání. Jdu se podívat. Za dveřmi je Garina.
více


15.12.2021 BEST OF HYENA: Rozčiloval se chlapeček

hyena best
Jel na koloběžce u nás v ulici, Gari s Norou kolem něho proběhly. Nora si zaštěkala, je totiž přesvědčená, že koloběžky jsou škodlivé a neměly by být. Pak ale spolu s Gari odběhla na prohlídku vedlejší parcely – staví se u nás v ulici dřevostavba, pořád tam jezdí nějací specialisté.
více


8.12.2021 BEST OF HYENA: Jak se ocitla Nora ve křoví

neff
Bylo to velice jednoduché. Večer jsem si dělal topinku. Trochu zasmrděla. Abych to napravil, dal jsem purpuru v hrnci na plotnu.
více


29.11.2021 BEST OF HYENA: Kost

hyena best
Kdepak se ty kosti berou? Zeptejte se Gariny. Nemáme ve vesnici jatka. Ani řeznictví tu není. Dneska ráno zase přiběhla s fragmentem kosti v tlamě. Pořádná kost, řekl bych hovězí.
více


22.11.2021 BEST OF HYENA: Podvečerní odhalení

hyena best
Občas se stane, že oba pejskové začnou řvát. Pobíhají dole v obýváku, ten se stane pobíhákem. Straší u dveří a pouštějí hrůzu.
více


15.11.2021 BEST OF HYENA: Bílý pudl

hyena best
V naší ulici mají sousedi bílého pudla. Je to krásný pes, veliký, tedy královský neboli velký pudl. Ba co víc, nechávají ho odborně stříhat a je z něho výstavní kus. Jak jsem tak postřehl, skutečně ho i předvádějí, být po mém, dám mu kolem krku zlatou medaili.
více


8.11.2021 BEST OF HYENA: Případ s kostí

hyena best
Na woodstockové louce u Oleška nalezla Nora kus hovězí kosti. Nestalo se to poprvé, pravidelní čtenáři to vědí. Poctivě transportovala kost celou procházku, je to bratru tři kilometryy, až jsme došli k autu. Tady se zastavila a odmítala naskočit (= nechat se vnést).
více


1.11.2021 BEST OF HYENA: Po vichřici

hyena best
Co jiného by zbylo po vichřici, než svinstvo všude kolem? Listí, jehličí. Ona tedy ta vichřice má taky smysl pro pořádek. Nerozhází to všechno jen tak hala bala. Dělá kupičky a cestičky, tuším že se tomu říká proudnice.
více


25.10.2021 BEST OF HYENA: Povýletová radost

hyena best
Byl jsem od úterka pryč – na vejletě s kamarády. Na procházky s pejsky chodila Ljuba. Ve čtvrtek byla dvakrát, nachodila s nimi devět kilometrů. Přijel jsem a v podvečer s nimi šel na skoro nejdelší z mých pravidelných okruhů - pět kilometrů.
více


12.10.2021 BEST OF HYENA: Neviditelná ryba

hyena best
V červenci jsem tu referoval o tom, že se nám v jezírku na zahradě vylíhly rybičky (zde), a zároveň jsem vyjádřil naději, že čtveřice veteránů jich nás brzy zbaví. Dopadlo vše jinak, nakonec jich je docela dost. Kolik?
více


4.10.2021 BEST OF HYENA: Ty za to nemůžeš

hyena best
S Ljubou jsme o víkendu zastřihávali břečťan. Mám zkušenosti se dvěma plazivkami, s vistárií a břečťanem. Vistárie je plazivka, co krásně kvete, ale jenom asi týden v roce.
více


27.9.2021 BEST OF HYENA: Obdivování

hyena best
Na výletě do Českého Švýcarska jsme dorazili na nejsevernější místo Česka (a Rakouska:Uherska) v lese u Lobendavy, souřadnice 51°03'20.52669” s. š., 14°18'56.07805” v. d. Někdo to změřil, je to doslova na hraniční čáře (logicky, když je to nejsevernější místo, že…) a je tam kámen a pamětní deska a...
více


20.9.2021 BEST OF HYENA: Nora a cyklisti

hyena best
Nora nemá cyklisty ráda. Na koloběžky si už zvykla, skejťáci jí jdou na nervy, ale cyklisty, ty fakt nemusí. Nuže, v neděli se konal ve Zvoli cyklistický závod! Ono jak je to tady s kopce do kopce a naopak, oni to mají určití cyklisti rádi a podle toho, kolik se jich sjelo na start u zvolského...
více


13.9.2021 BEST OF HYENA: Pěkně v ose

hyena best
Už jsem tu referoval, že Ljuba vysela travičku kolem zahradní cesty, kterou jsem vyskládal dle japonského vzoru z placatých kamenů. Aby pejskové do trávy nehamtali, zatloukl jsem tyčky a Ljuba pak provázkem vymezila zapovězené území.
více


6.9.2021 BEST OF HYENA: Milovník silných aromat

Hyena - Best of
Každý pes je milovník silných aromat, nicméně Gari je speciální případ. S jinými pejsky sdílí nadšenou vášeň pro smrdutá aromata, nemusím to snad rozebírat. V tom si mohou s Norou podat tlapky.
více