6.4.2020 | Svátek má Vendula


6.4.2020 BEST OF HYENA: Zlaté časy pro pejsky

Hyena - Best of
Chápu, jak kde, někde mají krušné časy. U nás ve Zvoli ale platí to, co je v titulku, pejskové se tu mají dobře soudě podle toho, kolik lidí potkávám na pejskovské procházce. Před koronou to byl jeden, dva nanejvýš.
více


27.3.2020 BEST OF HYENA: Štěkání na nepravý strom

hyena
Ljuba podezírá Noru, že si vymýšlí, když – zpravidla ráno – vyletí s pelechu a sápe se na dveře a chce do zahrady honit kocoura. Není tam žádný kocour. Naopak, stává se, že kupříkladu já - všechno, jen ne ostrovid - vidím na zahradě kocoura a ani Nora, ani Gari o něm nemají potuchy.
více


20.3.2020 BEST OF HYENA: Jak se na to dívají pejskové

Hyena - Best of
Ljuba našila roušky – zavčas objednala jakousi látku z nanovláken, ještě minulý týden to bylo možné. Vyrukoval jsem s rouškou. Můj telefon mě nepoznává… musím se hlásit kódem. A pejskové?
více


13.3.2020 BEST OF HYENA: Nedokonané stěhování

Hyena - Best of
Nora našla v alejce za Šmoulovem plyšového medvídka. Nebo ho našla Gari? Je to jedno. Chvílemi ho nesla jedna a druhá jí ho chtěla sebrat a pak se vystřídaly. Podstatné je, že hubou nerozdílnou dopravily medvídka až na sám práh naší zahrady.
více


9.3.2020 BEST OF HYENA: Gari s Norou v nové roli

Hyena - Best of
Ano, jsou v roli učitelů. Malý Eliášek (koncem dubna mu budou dva) naše pejsky miluje a oni vůči němu projevují ostražitou něhu. V neděli odpoledne si s ním hráli v prostoru, který bude jednou zahrada kolem domku Anny a Radka.
více


2.3.2020 BEST OF HYENA: Potmě se nekouše

Hyena - Best of
Přišel jsem večer domů. Ljuba hlídala Elíska, dům byl pod ochranou dvou psů a elektronického zabezpečení. Odjistil jsem a pokročil dovnitř. Všude ticho. Pokročil jsem dál. Ze tmy se ozvalo štěkání.
více


21.2.2020 BEST OF HYENA: Výhled na Třeštibok

Ondřej Neff
Je to moc pěkné místo. Na pravém břehu Sázavy, kousek před Pikovicemi, vede od Petrova k Bohulibům cesta, nejdřív lesem a pak po hraně skalnatého srázu spadajícího do sázavského údolí. Je to pěkný okruh, asi čtyřkilometrový, rádi tudy občas s Ljubou a pejsky chodíme.
více


17.2.2020 BEST OF HYENA: Pes na stromě

Hyena - Best of
V typologii povah bychom mohli stanovit dva krajní stavy. Jeden by mohl dostat charakteristiku mouchy, snězte si mě. Druhý stav by dostal stručné pojmenování Gari. Je to průzkumník, tahle Gari. Jakmile se dá někam vlézt, vleze tam, i kdyby pak do toho nebo z toho spadla.
více


12.2.2020 BEST OF HYENA: Hodní pejskové

hyena
Nevím, co se stalo. Z Gari a Nory se stali hodní pejskové. Ráno nestrkají čumáky pod peřinu a nedolují osazenstvo ven. Trpělivě počkají, až lidé vstanou, vyčistí si zuby, natáhnou župany a přejdou do kuchyně.
více


6.2.2020 BEST OF HYENA: Rada pro blondýnu

Hyena - Best of
Není to tak, že by naši pejskové nesnášeli vodu, nebo dokonce studenou vodu. Vlezou do každé louže, s gustem se brodí v potůčku a nikdy jsem si nevšiml, že by je záblo.
více


31.1.2020 BEST OF HYENA: Štajf noha

hyena
Zimu máme na blátě a když je bláto, návrat z procházky vede přes psí sprchu. Připomenu, že máme v garáži malý koutek, takový mělký bazének, kohoutek a hadici, voda jde trativodem do zahrady. Tam pejsky civilizujeme, aby to u nás nevypadalo jako v bahenní chýši.
více


27.1.2020 BEST OF HYENA: Zpátky z cest

hyena
Po čtrnácti dnech jsme se s Ljubou vrátili do Zvole. Byli jsme v Patagonii, jak v té chilské, tak argentinské části. Tedy, částečce, protože Patagonie má dva miliony čtverečních kilometrů, a je tedy jako pětina Evropy.
více


2.1.2020 BEST OF HYENA: Že by je šlo sprdnout?

Hyena - Best of
Při odchodu z domu Nora vždycky ječí. Je to pitomé, je to zbytečné, ničemu tím nepomůže, odchod neurychlí. Jenom mi jde na nervy.
více


20.12.2019 BEST OF HYENA: Zmatení tlapek

Hyena - Best of
Jednomu aby z toho hlava stála, ať je pes nebo člověk. Teď je zrovna zima, trochu zima, kolem nuly. O víkendu prorokují oblevu.
více


13.12.2019 BEST OF HYENA: Nový kousek

Hyena - Best of
Není pravda, že se starý pes nenaučí novým kouskům. Nora je pes určitě ne mladý a vida, má nový kousek. Už jsem se o něm zmínil – před mytím tlapek odchází do ilegality, stává se z ní Che Guevara, skrývá se v lesích, tedy v křoví vedle dětského domečku v koutě zahrady.
více


6.12.2019 BEST OF HYENA: Případ s hadem

Hyena - Best of
Ne, neobstarali jsme si jako dodatek ke Gari a Noře nějakého hada. To jenom čtu ve zprávách, že v Porubě rozplétali hasiči dvoumetrovou krajtu zapletenou do dvou jízdních kol. Byla prý hodná, nechala se rozplést a do zapletence se dostala proto, že ji majitel ukrýval ve sklepním pelíšku před svou...
více


2.12.2019 BEST OF HYENA: Opět světlušky

Hyena - Best of
Večerní procházka? Vždyť to bylo v pět odpoledne. Tma jak v pytli a po louce běhají dvě bludičky, jedna červená, druhá modrá. Červená pochází z červeného svítícího obojku, ten má Gari , a modře svítí Nora.
více


26.11.2019 BEST OF HYENA: Kde všude

hyena
Je blátivé počasí, a tudíž máme zablácené psy. Že se vracejí s bahnitými tlapami domů, to pokládám za přirozené. Pozoruju ale i zvláštní jevy. Gari je energičtější než Nora, běhá rychleji a častěji a když běží, duní země, jako kdyby se tryskem hnal hřebec.
více


20.11.2019 BEST OF HYENA: Kde se vzal strach

Hyena - Best of
Potkáváme mladou paní s dvěma pejsky, jsou to vipetíci, to jsou ti pejskové, co jsou jako malí chrti. Čtu, že uběhnou až 56 km za hodinu a označení temperamentu mají Inteligentní, Milující, Živý, Přátelský, Tichý, Krotký.
více


15.11.2019 BEST OF HYENA: Bílé tečky ve tmě

Hyena - Best of
A je to tady, krátké dny, brzká smrákání. Pejskové mají nárok na třetí procházku v pět. Co s nimi, když je v pět už tma? Musí se s nimi do tmy. Ty potvor vidí ve tmě líp než lidi a to je dobře, protože vidí mě, i když já nevidím je.
více


11.11.2019 BEST OF HYENA: Pomáhání překážením

hyena
V tomhle vyniká Nora. Při snídani leží na křesílku, podřimuje a počká, až si dopiju kafe a přečtu ranní zpravodajství. Ožívá poté, kdy vstanu, abych se osprchoval, oblékl a přichystal na procházku.
více


4.11.2019 BEST OF HYENA: Kde jsi, Noro...

Hyena - Best of
Garina letěla ze schodů jako blázen (= jako Gari) a výsledek? Bolavá noha. Musí chodit jenom na krátké procházky. Jak k tomu ale přijde Nora, která si svoje hnáty ušetřila? Je to složité.
více


29.10.2019 BEST OF HYENA: Záchranáři

hyena
Byli jsme na tu záchranu dva, tedy já a Nora… i když, po pravdě řečeno, Nora se záchrany účastnila spíš svou neúčastí. Stalo se to v Břežanech.
více


18.10.2019 BEST OF HYENA: Promarněná příležitost

Hyena - Best of
Není za minutu dvanáct, je dvanáct, protože nastaly zřejmě poslední slunečné dny. Už dnes je chladněji než včera. O víkendu bylo teplo a padlo rozhodnutí natřít terasu ochranným olejem. Máme terasu krytou palubkami a jednou za rok se musí natřít.
více


14.10.2019 BEST OF HYENA: Našli jsme chlapečka

Hyena - Best of
Odpoledne jsem byl s pejsky na louce u Oleška. V neděli tam bývá živo, hodně lidí s pejsky i bez pejsků. Tentokrát tam byl chlapeček jen tak.
více


7.10.2019 BEST OF HYENA: Vítání

Hyena - Best of
Není to tak, že mě pejskové bouřlivě vítají pokaždé, kdy se z pole role vrátím domů. Ano, když není nikdo doma a vrátím se dejme tomu odpoledne, to skáčou a kroutí se a povykují a dávají najevo náramnou radost.
více


2.10.2019 BEST OF HYENA: Poprvé potmě

Hyena - Best of
No, nebude to úplně potmě, nicméně vyrážíme na procházku brzy ráno a sluníčko je ještě hluboko za okrajem zemské desky. Pejskové už dostali svůj ranní příděl granulí a podřimují v křesílkách, zatímco píšu tyhle řádky.
více


18.9.2019 BEST OF HYENA: Marná snaha

Hyena - Best of
Gari a Nora mají svoje křesílka a aby křesílka netrpěla víc než nutno, jsou krytá dekami. Pejskové se do deky rádi zavrtají. Moc jim to nejde a je třeba jim v tom pomoci. Postup je už praxí zavedený. Nejdříve je třeba psa vyzvat, aby slezl.
více


12.9.2019 BEST OF HYENA: Případ s houbami

Hyena - Best of
Houby teď rostou tak náruživě, že se jim nelze vyhnout. I já najdu houbu, dokonce i bez brejlí! V poledne z nich Ljuba udělala smaženici. Udělal jsem si k ní topinku, z černého chleba a nahoru ovčí sýr, ten já moc rád.
více


4.9.2019 BEST OF HYENA: Noční migrant

Hyena - Best of
Probudilo mě kvílení, naříkala Nora. Copak se stalo? Vylezl jsem z postele (jsem ještě dnes s pejsky sám, Ljuba je na soustředění taj-ji) a heleme, Gari není ve svém pelechu. Nezbylo než ji najít. Objevil jsem ji v přízemí, na psím křesílku v obýváku.
více


30.8.2019 BEST OF HYENA: Neklidný stilnox

Hyena - Best of
Stilnox je prášek na spaní a dnes v noci bych ho potřeboval. Probudil jsem se ve tři, pak ne a ne zabrat, nakonec jsem usnul a probudil se klaustrofobickým snem.
více


23.8.2019 BEST OF HYENA: Mají hodinky

hyena
V pět hodin ráno je pořád ještě tma. Vzpomínám na chmelové brigády, na tyto donucovací práce, kdy jsme za mizernou mzdu makali – už nevím v kolikahodinových směnách – na jezedáky, kteří v tu dobu jezdili na nakupovací výlety do Prahy.
více


16.8.2019 BEST OF HYENA: Gari a její fanklub

hyena
Gari ležela na trávníku před domem. Malý Eliášek se batolil kolem ní. Náramně ho zajímá její ucho. Málo platné, tihle pointři mají pořádné visací uši a Eli je zkoumá ručičkama. Maminka ho nabádá, aby dělal malá.
více


9.8.2019 BEST OF HYENA: Osm let

hyena
A je to tady – osm let je Nora u nás, ano, před osmi lety jsme si ji přivezli! Trvalo to déle než půl roku po smrti Irisky. To byla taky fenečka rasy pointer a my nejdřív váhali, zdali ještě vůbec někdy budeme chtít psa.
více


2.8.2019 BEST OF HYENA: Zmizela Nora

Hyena - Best of
Byla to taková patálie – snažili jsme se s Ljubou narovnat kamennou lampu, ta spadla, drobátko se poškodila (víte o dobrém lepidle na kámen?) a radostná nálada z toho nevznikla.
více


26.7.2019 BEST OF HYENA: Osudová otázka

Hyena - Best of
Měl jsem řízení ve městě. Když jsem se vrátil, pejskové byli na svých křesílkách v obýváku a na zemi pod nimi ležel roztahaný pytel na odpadky. Ten pytel opravdu nemá být v obýváku na koberci. Jeho místo je v truhlíku a ten má své místo ve vysouvacím šupleti pod dřezem.
více