27.1.2020 | Svátek má Ingrid


24.1.2020 POLITIKA: ODS chce rozdávat karty

Lukáš Jelínek
Dvě soboty, dvě stranické sešlosti, dva úplně odlišné přístupy. Piráti se před týdnem bavili především o svých interních záležitostech. A když přišlo na vrcholovou politiku, rozebírali nápady, jak jinak řídit stát. Jméno premiéra Babiše při tom skoro ani nepadlo.
více


24.1.2020 POLITIKA: Spojení dvou baráků

Zdeněk Holásek
Média mají teď žně. Jednak je tady smutná událost, že umřel politik Jaroslav Kubera, takový ostrov prostořeké normálnosti v tom moři korektních pokryteckých exemplářů průměrnosti.
více


23.1.2020 POLITIKA: Je třeba vyhodit Kremlíka

Petr Holub1
Ten úřad musí být prokletý. Každý ministr, který nastoupí do jeho čela, musí počítat s tím, že dříve nebo později bude vyhozen a že důvody nebudou jasné především jemu samému.
více


23.1.2020 GLOSA: Poslední poselství Jaroslava Kubery

Lubomír Stejskal
O víkendu můžete být na sjezdu (kongresu) své strany a hýřit energii – a v pondělí může být všechno jinak. Na Nový rok můžete mít projev k národu – a po dvaceti dnech může být všechno jinak. Na to všechno jsem dnes (20/1) myslel.
více


23.1.2020 GLOSA: On jediný udržel prapor proti zvyšování daní

Tomáš Jirsa
Odchod Jaroslava Kubery je velká ztráta pro ODS i pro Česko. Jaroslav Kubera byl totiž normální člověk. V dnešní době progresivismu, klimatického alarmismu a bezbřehé liberální demokracie podporující nejrůznější „ismy“ a genderové a další úlety používal Jarda vždy zdravý rozum a „normalitu“.
více


22.1.2020 OSOBNOST: Starosta, který se staral

Ondřej Neff
Jedno je jisté, Jaroslav Kubera bude na naší politické scéně chybět. Tahle fráze se opakuje, když jde o někoho sympatického, příznivě přijímaného. Přitom právě s ním se mimořádně často spojoval pojem kontroverzní.
více


22.1.2020 POLITIKA: Zvítězí spravedlnost? Či neznámé dopady?

Zbyněk Petráček
Ve světě se užívá průpovídka: raději ďábla, kterého známe, než anděla, kterého neznáme. Nesmí se brát doslovně. To by bránila veškerým změnám. Vždyť takto se hájili i brutální diktátoři.
více


22.1.2020 POLITIKA: Silácká vzpoura proti realitě

Josef Mlejnek jr.
Podle Petra Nečase je stranický kongres „nevyzpytatelný živočich“, což se na aktuálním sjezdu strany, které kdysi předsedal, potvrdilo. Předpokládaná hladká nuda se zadrhla a Alexandra Udženija, jediná kandidátka na první místopředsedkyni, neprošla.
více


22.1.2020 POLITIKA: Dva volební nicneříkající kongresy

Zdeněk Holásek
Rok nám radostně začal dvěma volebními kongresy. Své divadlo nám představili Piráti, kteří očekávaně potvrdili Ivana Bartoše a hned z jejich shluknutí zazněl zásadní signál pro veřejnost, že už je na čase legalizovat prodej mariány huány a z peněz takto utržených financovat důchodovou reformu.
více


21.1.2020 VZPOMÍNKA: Poslední novinářský zážitek s Jaroslavem Kuberou

Jakub Vosáhlo 2018
„Požádejte pana Kuberu, ať típne cigaretu a přijde do sálu.“ Tímto nezaměnitelným způsobem ohlásila Jana Černochová na kongresu ODS vystoupení předsedy Senátu. Byla sobota, asi půl desáté večer.
více


21.1.2020 GLOSA: Debakl ministra Kremlíka

Jan Bartoň
Minulý pátek jsem dával ministru dopravy tak týden, maximálně dva. V neděli už bylo před schůzkou Andreje Babiše s programátory jasné, že to bude rychlé. V pondělí navrhl Babiš odvolání Kremlíka prezidentu republiky.
více


21.1.2020 POLITIKA: ODS chce porazit Babiše...

Petr Hartman1
Kdo chce vyhrát, musí tomu věřit. Také tímto způsobem se na kongresu přesvědčovali občanští demokraté o tom, že mají šanci porazit Andreje Babiše ve sněmovních volbách.
více


21.1.2020 EVROPA: Czexit

Miloslav Bednář1
Jeho příznivá chvíle nastává. Vnější okolnosti mu stále viditelněji nahrávají. Brání mu jen nemístná ustrašenost plynoucí z občanské, tedy politické nedospělosti.
více


20.1.2020 POLITIKA: Fiala chce vyhrát volby

Jan Bartoň
Znovuzvolený předseda ODS Petr Fiala prohlásil, že ODS chce vyhrát další volby a být ve vládě. První místopředseda Zbyněk Stanjura nechce ve vládě jen být, chce vládu sestavovat.
více


20.1.2020 ROZHOVOR: O důchody se bát máme, ale nepanikařme

Václav Klaus1
Já nečekám žádné absolutní průlomy nebo revoluci, to opravdu ne. I když určité volby budou, ale nebudou to, myslím, ty volby úplně zásadní. Tak myslím, že nevyvolají naprostý chaos.
více


18.1.2020 POLITIKA: Jak dlouho bude mlčet opozice

Petr Holub1
Sjezdy tří hlavních opozičních stran během ledna nebudí takovou pozornost možná z toho důvodu, že jsou tři.
více


18.1.2020 POLITIKA: Důchodová „reforma“ neřeší podstatu

Kateřina Lhotská
Paní ministryně Maláčová představila tři varianty penzijní reformy, které připravila její důchodová komise. Ovšem ani jedna z nich nepřináší odpověď na hlavní otázku s penzijním systémem spojenou. Tu totiž komisi nikdo nepoložil.
více


16.1.2020 POLITIKA: Poctiví průzkumníci?

Petr Štěpánek
Trikolóra, zabydlující se na české politické scéně, asi začíná někomu setsakra vadit. To se pak nelze divit, že se dějí věci. Ale začněme odjinud. Trend je obvykle důležitější než samotné číslo.
více


16.1.2020 PRAHA: Hřib prý odvetu Číny nečeká

Jan Bartoň
Primátor Prahy Zdeněk Hřib podepsal „sesterskou“ smlouvu s hlavním městem Tchaj-wanu. Na ČT v Událostech vystoupil i primátor Tchaj-peje a prohlásil, že se zasazuje o přátelské vazby vždy a se všemi, tj. včetně pevninské Číny.
více


16.1.2020 POLITIKA: Stavební zákon, nebo život

Petr Holub1
Proti návrhu ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové se jednoznačně postavilo ministerstvo vnitra a městské samosprávy, námitky má ministerstvo kultury a hasiči, protestují ochránci životního prostředí.
více


17.1.2020 GLOSA: Jak být ještě šílenější

Petr Fiala
V prostředí, ve kterém se výkon státní funkce stal zajímavým doplňkem podnikatelské činnosti, se nemusí jevit myšlenka, že by se státní úřady kupovaly (např. ve veřejných dražbách), jako nereálná. Takové nahrazení voleb dražbami by mělo hned několik výhod.
více


16.1.2020 POLITIKA: Ochránce lidských práv tu chybí

Stanislav Křeček
V souvislosti a krizí, kterou nyní prožíváme kolem obsazení funkce veřejného ochránce práv, zdá se být nezbytné upozornit na omyl, který se ve veřejné diskusi stále vynořuje: náš ombudsman, tedy slovy zákona „veřejný ochránce práv“ (VOP), není ochráncem lidských práv a nemá s nezávislým dohlížením...
více


15.1.2020 POLITIKA: Piráti na cestě k vládní odpovědnosti

Lukáš Jelínek
Uplynulé desetiletí přineslo v české politice masivní nástup protestních stran a hnutí. Autentičtí, budovaní odspodu, byli ale prakticky jen Piráti.
více


15.1.2020 POLITIKA: Kde chtějí brát Piráti voliče?

Jan Bartoň
Staronový předseda Pirátské strany Ivan Bartoš po svém opětovném zvolení do čela Pirátské strany vysvětloval, jak se chce jeho strana dostat do vlády.
více


14.1.2020 PRÁVO: Válková může být ombudsmankou

Jan Frank
Helena Válková, profesorka kriminologie a někdejší ministryně spravedlnosti dle mnohých neochvějně kráčela k vrcholu kariéry, funkci veřejného ochránce práv. Tento stav, odvozený od nominace Válkové prezidentem republiky, trval přesně do chvíle, kdy se minulý týden v médiích objevil článek s názvem...
více


14.1.2020 JUSTICE: Helenin příklad

Zdeněk Jemelik 1
Vulgarizace našeho politického prostředí dospěla do takového stavu, že na působení v politice je skutečně třeba „mít kačení žaludek“. Politická kultura poklesla natolik, že uchazeč o veřejnou funkci musí počítat s tím, že na něj odpůrci jeho zvolení vylijí kýbl výkalů, aby jej odradili a vyřadili z...
více


13.1.2020 POLITIKA: Udávání a Babišovy preference

Jiří Berka
volby
K vtipnému závěru dospěl článek Josefa Mlejnka mladšího, ve kterém uvádí, že Milion chvilek je ve své podstatě latentně náboženské hnutí, požadující celkovou očistu a obrodu politické kultury.
více


13.1.2020 POLITIKA: Pravda, láska a profesorka Válková

Radek Šebesta
Začnu trochu zdaleka - 20. prosince 2013 předčasně opustil funkci veřejného ochránce práv JUDr. Pavel Varvařovský. Rezignoval překvapivě, pravděpodobně z osobních důvodů. To, kde se překvapení nečekalo, byla osoba jeho nástupce.
více


13.1.2020 POLITIKA: Tři pirátské útesy

Josef Mlejnek jr.
Pirátská strana, přirovnáme-li ji k lodi, nyní na hladině rýsuje kruh, poněvadž na kapitánském můstku se váhá, v jakém kurzu vlastně dále plout. Cíl je dán: vstup do vlády, cestu k němu ovšem lemují četná skaliska a úseky s velmi nebezpečným prouděním.
více


13.1.2020 ROZHOVOR: Minářovo komando nedostudovaných

Jan Keller
Jak ho přivítají v Ostravě? Asi se ho zeptají, co může udělat pro to, aby se navrátilo přes 40 000 bytů ukradených Bakalou a jeho kumpány, aby se vyšetřilo, kdo umožnil vytunelovat OKD, aby se zjistilo, co vlastně míní nový majitel Mittal provést se zbytkem fabrik, které ještě někoho zaměstnávají.
více


11.1.2020 JUSTICE: Dörfl přichází a Rychetský odchází

Václav Vlk Jr.
Prozatím se veřejný prostor plní úvahami o tom, jaké boje se povedou o nezávislost justice, která právní norma bude lepší, jestli mají státní zástupci být voleni tak nebo onak, a kdo či co lépe vylepší krásu naší justice.
více


11.1.2020 POLITIKA: Piráty rozhodně (ne)rozpustit

Jan Bartoň
Předseda Pirátské strany si stěžuje na negativní ohlas, který u veřejnosti vyvolává hlasování o rozpuštění strany. Nicméně hlasování je to nejmenší, co bych Pirátům vyčítal.
více


10.1.2020 POLITIKA: Krisový vývoj ČSSD

Pavel Kopecký
Před koncem roku si dvě sesterské sociální demokracie, česká a slovenská, připomínaly svá významná výročí. Smer oslavil dvacet let trvání, ČSSD třicetiletí obnovy působnosti v mateřské zemi. Bylo-li ovšem v jejím případě co slavit. Bývalí voliči partaje a soukromě i stávající funkcionáři (!) o ní...
více


10.1.2020 POLITIKA: Taky máte na Facebooku ban od pana Okamury?

Tomáš Vodvářka
Pan Tomio Okamura, místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a předseda hnutí SPD nám na blogu idnes popřál hodně radosti a štěstí. Současně se vyslovil pro zdravou, ostrou, ale korektní debatu.
více


9.1.2020 POLITIKA: Blanický Babiš a jeho štafetový kolík

Pavel Jégl
Andrej Babiš zařizuje vyšší platy, penze, rodičovskou, čistší vzduch a také – ekonomický růst. Ve svém novoročním projevu premiér ujistil, že v době ekonomického ochlazení naše vláda „převezme štafetu ekonomického růstu“.
více


9.1.2020 POLITIKA: Koncept „důstojné mzdy“ není nesmysl

Luboš Smrčka 1
V českých diskusích bývají popletené pojmy s dojmy. Úplně výstavně to platí o konceptu „důstojné mzdy“. Většina lidí, kteří se pustí do obhajoby či kritiky, začne hnedka nesmyslem. Mluví o tom konceptu jako o ekonomické kategorii.
více