1.6.2020 | Svátek má Laura


1.6.2020 KORONAVIRUS: Víme toho už tolik...

Václav Klaus1
První zmínky o koronavirové infekci (rok výroby 2020) přicházely již v průběhu ledna letošního roku. Já jsem byl ve slovenské televizi TA3 na nemoc covid-19 prvně tázán v prvních dnech února.
více


30.5.2020 POLITIKA: Kalouskovi už se nelíbí u katolíků

Jan Bartoň
Miroslav Kalousek prý zvažuje odchod z katolické církve. Naštval ho postoj kardinála Duky. Mně překvapuje, že v ní ještě stále je.
více


30.5.2020 POLITIKA: Petříček se Zaorálkem by měli letět

Kateřina Lhotská
Samozřejmě z vlády. A to okamžitě. Pokud totiž někdo nechápe, že se jako ministr nemůže soukromě vyjadřovat k otázkám, které se citlivě dotýkají našich vztahů se spojenci, tak nemá ve vládě co pohledávat.
více


30.5.2020 POLITIKA: Oni jsou v ohrožení, ne my

Tomáš Jirsa
Když občas musím obhajovat svoji prezidentskou volbu, jeden z argumentů, proč si je prezidenta Zemana potřeba vážit, zní, že je to z celé Evropské unie jediný proizraelský prezident.
více


29.5.2020 POLITIKA: Kouzlo nechtěného

Jiří Weigl
Podivný článek stávajícího a dvou předchozích ministrů zahraničí kritizující Izrael, který vyvolal takovou bouři a odsouzení na naší politické scéně včetně prezidenta republiky a premiéra, kouzlem nechtěného naplno a pro všechny jasně vyjádřil to, co je zjevné už delší dobu.
více


29.5.2020 POLITIKA: Klín mezi vládou a obcemi

Lukáš Jelínek
Covid-19 nezacvičil jen s naším zdravím a ekonomikou, ale vrazil také klín mezi vládu a obce. Stát už dnes v rozpočtu na rok 2021 počítá s 300miliardovým schodkem a toto číslo nemusí být konečné.
více


29.5.2020 GLOSA: Politické jandáky

Tomáš Vodvářka
Jsou mezi námi a není jich zase tak málo. Měli bychom si jich všímat, protože jsou etalonem toho nejhoršího, co se může v politice objevit.
více


29.5.2020 POLITIKA: My jsme žáci třetí bé

Josef Mlejnek jr.
Jednotná linie české zahraniční politiky dávno neexistuje, poněvadž se právě zahraničněpolitická orientace stala jedním z ústředních témat domácího politického zápasu. Svědčí o tom i aktuální přestřelky o Izrael nebo o vztah k Číně a Tchaj-wanu.
více


28.5.2020 POLITIKA: Jak jsem se mýlil v předsedovi sněmovny

Lubomír Stejskal
Poněkud ve stínu současné kontroverze mezi politiky kritizujícími plán vlády v Jeruzalémě vyhlásit suverenitu nad částmi Judeje a Samaří a jejich oponenty zůstalo stanovisko šéfa Sněmovny Radka Vondráčka.
více


28.5.2020 PRÁVO: Případ Půta, případ Babiš – jak se to rýmuje?

Jan Bartoň
Hejtman Libereckého kraje Martin Půta byl rozhodnutím soudu zbaven obvinění z korupce při zadávání veřejných zakázek. Státní zástupce tak se svou žalobou zatím neuspěl.
více


28.5.2020 EVROPA: Politici rozbíjejí rodiny

Petr Bohuš
Vítězná
Jsou důležitější medicínská opatření, nebo rodina? V neděli 8. března se na Mezinárodní den žen tisíce smíšených rodin vidělo naposledy. Už je to dvanáctý týden. Téměř tři měsíce.
více


28.5.2020 GLOSY: O světě a politice (13)

Václav Klaus1
Už jsme blíže k dnešku, témata jsou aktuálnější. V jarním vydání anglického čtvrtletníku The Salisbury Review byly v roce 2012 diskutovány problémy tehdejší britské konzervativní strany pod vedením Davida Camerona.
více


27.5.2020 POLITIKA: Česká válka o Izrael

Jan Fingerland
O Izraeli a tamní politice se u nás debatuje, skoro jako kdyby se jednalo o sousední zemi. A při pohledu na poslední kolo sporu o naši blízkovýchodní politiku se zdá, že je to snad i pravda.
více


27.5.2020 ZDRAVOTNICTVÍ: Pohádka o „švýcarských" termokamerách má hořkou dohru

Tomáš Zdechovský
Od ledna nabízela česká firma vládě termokamery k pomoci proti covid-19. Na konci března ale raději koupili čínské, protože měly dojít obratem. Výsledek? V nemocnicích slouží po měsíci a půl jen jedna kamera, ta česká.
více


27.5.2020 POLITIKA: Jménem zákona, jezte česky!

Pavel Jégl
Do českých obchodů české potraviny! S tímto cílem zavedlo ministerstvo zemědělství před čtyřmi lety označování českých potravin logem s vlajkou a popiskou Česká potravina. J
více


26.5.2020 POLITIKA: Plnou parou zpět

Mojmír Kallus
Mojmír Kallus
Článek zveřejněný v Právu dne 23. května 2020 pod názvem Co bude s Palestinci a izraelskou demokracií?, pod který se podepsali dva bývalí ministři zahraničí spolu s tím současným, vzbuzuje mnohé otazníky.
více


26.5.2020 ROZHOVOR: Politik musí rozhodovat s ohledem na budoucnost

Ivo Strejček
Je snadné být po bitvě generálem... a proto se nechci pouštět do zjednodušujících hodnocení a odsudků. Zprávy přicházející z okolního světa spolu s mediálním věštěním katastrofy, to vše lidi vystrašilo a vláda na začátku prostě jednat nějak musela.
více


25.5.2020 POLITIKA: Kdo je skutečný přítel Izraele

Lubomír Stejskal
Prezidenta Zemana často kritizuji, tentokrát mu ale dávám za pravdu. Ani já nesouhlasím s obsahem společného prohlášení pánů Petříčka, Zaorálka a Schwarzenberga ve věci vyhlášení suverenity v Judeji a Samaří.
více


25.5.2020 POLITIKA: Piráti s ODS už chtějí vyšetřovat

Jan Bartoň
Až se bude česká opozice po volbách letos i příští rok ptát, proč má takové výsledky, bude jí nutné připomenout její aktivitu během virové krize v čase nouzového stavu.
více


26.5.2020 POLITIKA: Poměrné zastoupení by nemělo bránit Filipově konci

Lukáš Jelínek
Zatímco v Moskvě je opěvován, v Praze to schytává způsobem, který mu umožňuje prezentovat se před spolustraníky a komunistickými voliči jako oběť revizionistických sil.
více


25.5.2020 GLOSA: Zachovat si tvář

Zbyněk Petráček
Uvažujete o vztahu k Tchaj-wanu? Pak si musíte připadat jako blázni. Zvláště když epidemie odsunuje vše ostatní na okraj. Jenže. Výrazem „zachovat si tvář“ se myslí čínský způsob uvažování.
více


23.5.2020 POLITIKA: Nechme pana Kuberu na pokoji

Jan Bartoň
Na základě výroků pozůstalých po předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi rozvinula média, mezi nimi zejména veřejnoprávní ČT, příběh o dopisu čínské ambasády, který způsobil Kuberovo úmrtí.
více


23.5.2020 ZDRAVOTNICTVÍ: Vláda vyzvala doktory, ať přidají v práci

Petr Holub1
Celá oddělení nemocnic byla na dlouhé týdny zavřena, lékaři neprovedli výkony v hodnotě něco přes 30 miliard korun, a pojišťovny jim tedy nebudou moct zaplatit. Chybějící částku odhaduje materiál v pondělí schválený vládou, který také navrhuje řešení.
více


22.5.2020 POLITIKA: Vojtěch Filip hájí zájmy Ruska

Jan Bartoň
Místopředseda české poslanecké sněmovny a předseda KSČM Vojtěch Filip se pustil tvrdě do ministra zahraničí Tomáše Petříčka. Obvinil ho, že z Česka dělá „kolonii USA“.
více


22.5.2020 POLITIKA: Není chřipka, není €-škvára

Martin Mařák
Islám je podle mne boží trest Bohem seslaný na lid národa vyvoleného za to, že ukřižoval Ježíška, syna jejich rodu národního. Tý koště (starosta Novotný ©), škoda, že jsem místo práv nešel studovat tu téologii. Ale třeba by to dopadlo stejně bombasticky, nebo ještě neobvykleji.
více


22.5.2020 ESEJ: Železný zákon oligarchie

Roman Joch
Rahm Emanuel, první kancléř prezidenta Baracka Obamy a poté starosta Chicaga, proslul výrokem: „Nikdy nenechte vážnou krizi jen tak odeznít nevyužitou. Je příležitostí udělat to, co jste předtím nemohli.“
více


21.5.2020 POLITIKA: Práva těch, kteří nedemonstrují

Stanislav Křeček
Prezident Beneš v knize Demokracie dnes a zítra, vydané za války, po zkušenostech s partajnictvím prvé republiky napsal: „Čím je počet stran v demokratickém zřízení větší, tím se všechny zlé vlastnosti politického stranictví zesilují.
více


21.5.2020 GLOSA: Komu vadí česká svoboda

Miloslav Bednář1
Vždy zásadně vadila, vadí a bude vadit všem, kdo chtějí velmocensky ovládnout klíčový geopolitický prostor mezi Německem a Ruskem. Masaryk mu říkal Ústřední pásmo střední Evropy.
více


21.5.2020 POLITIKA: Čemu se divíme?

Lubomír Stejskal
Rozhořčení vyvolal Vojtěch Filip. Tím, co sdělil Rudé hvězdě, ruským armádnám novinám. Jsou ale jeho slova překvapivá? Nikoli. Podobně se komunisté chovají a vyjadřují, s různými obměnami, od první republiky.
více


21.5.2020 GLOSY: O světě a politice (12)

Václav Klaus1
V polovině 90. let jsem toho moc nečetl. Spíše jsem psal, ale hlavně se pokoušel zajistit úspěch naší radikální politické a ekonomické transformace. Musel jsem zužitkovávat své předchozí čtení, svůj naakumulovaný „human capital“.
více


22.5.2020 KNIHA: Variace na téma Robert Šlachta

Zdeněk Jemelik 1
Kdysi jsem při odchodu z jakéhosi jednání potkal Roberta Šlachtu, jenž šel tam, odkud jsem odcházel. Do té doby jsme se nikdy nepotkali. Postřehl jsem záblesk očí a pobavený úsměv.
více


19.5.2020 MÉDIA: Hey, Minister, do you speak English?

Petr Adler
Česká ministryně financí prý neumí anglicky. A z toho se v českých sdělovacích prostředcích stala aféra hodná palcových titulků.
více


20.5.2020 POLITIKA: Epidemie koronapříběhů

Josef Mlejnek jr.
Rozvolňování protipandemických opatření vyvolává ve společnosti pocit, že zlý sen řádění koronaviru je pryč a že se život vrací a vrátí do normálních kolejí.
více


20.5.2020 ESEJ: Špidlův „Komunistický manifest“ (2)

Institut Václava Klause
Jedenáct bodů výzvy představuje – navzdory ambicím autorů – poměrně nesourodý konglomerát narychlo posbíraných témat, z jejichž výběru vyčnívá snaha o získání laciné podpory málo informované části veřejnosti.
více


19.5.2020 ESEJ: Špidlův „Komunistický manifest“ (1)

Institut Václava Klause
Skupina politických aktivistů kolem bývalého předsedy ČSSD, premiéra a eurokomisaře Vladimíra Špidly 4. května 2020 zveřejnila v médiích tzv. otevřený dopis s názvem „Bez solidarity není imunity“.
více


16.5.2020 POLITIKA: Pokusů o emancipaci ČSSD od Babiše bude přibývat

Lukáš Jelínek
Hnutí ANO nejprve odmítalo snahu předsedy ČSSD Jana Hamáčka, aby byl ustaven krizový štáb. Po jeho zřízení se zase nějakou dobu bránilo tomu, aby jej vedl šéf vnitra.
více