15.9.2019 | Svátek má Jolana


14.9.2019 PRÁVO: Istanbulské ideologické zlo

Daniela Kovářová
Úřad vlády zveřejnil nový korektní překlad Istanbulské úmluvy, o které se poslední dva roky diskutuje na všech možných fórech a úrovních.
více


14.9.2019 GLOSY: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnosti

Petr Štěpánek
V normální zemi obvykle řídí zahraniční politiku ministr zahraničních věcí. Jenže my nemáme ministra zahraničních věcí, nýbrž Pocheho podržtašku Petříčka, jehož kdokoli svéprávný nemůže brát vážně.
více


13.9.2019 POLITIKA: O bídě české zahraniční politiky

Jiří Weigl
Prezident Zeman na návštěvě v Srbsku rozbouřil českou politiku a média svými výroky o Kosovu a záměru jednat o zrušení uznání jeho suverenity naší zemí. Miloš Zeman je znovu pod palbou.
více


14.9.2019 SPOLEČNOST: Babiš a burčák

burčák
Psát o našem premiérovi mi připadá jako nosit sovy do Atén. Celý národ už ví, že Čapí hnízdo alias Čapák byla habaďůra. Babiš tvrdí, že se nic nestalo, že je nevinný. Říká, že kdyby totéž udělal neznámý občan, nikdo by se o to nezajímal.
více


13.9.2019 POLITIKA: Nová strategie ČSSD

Jan Bartoň
Předseda poslaneckého klubu ČSSD Petr Dolínek sbírá podpisy pro odvolání předsedy komunistů Vojtěcha Filipa z postu místopředsedy sněmovny. Tomáš Petříček podniká „další kroky“ ve věci názorů ruského ministra kultury.
více


12.9.2019 POLITIKA: Poprvé pod laťkou

Zbyněk Petráček
Historicky poprvé spadli komunisté pod pětiprocentní hranici a nedostali by se do sněmovny. Tak se vykládají výsledky průzkumu společnosti Kantar CZ pro Českou televizi.
více


11.9.2019 POLITIKA: Komunistům stačí drobečky, a proto padají

Lukáš Jelínek
Jednou to přijít muselo. Komunistická strana zapomněla pečlivě budovat svůj elektorát a nyní se poprvé v žebříčku volebních preferencí ocitla pod pětiprocentní hranicí.
více


11.9.2019 POLITIKA: Co nechce Babiš vědět

Karel Hvížďala
Podle nedělního průzkumu agentury Kantar se preference ANO stále pohybují kolem 30 procent, ale při bližším pohledu je tam zřejmý přeliv jejich voličů mezi nevoliče.
více


11.9.2019 POLITIKA: Okamura pro bohaté

Josef Mlejnek jr.
Hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího představilo počátkem září podrobnější program, určitě i v rámci příprav na ustavující sněm, jenž se má konat 28. září v Brně. Tedy na svatého Václava.
více


10.9.2019 POLITIKA: Penzijní strop

Pavel Jégl
Věkový strop pro odchod do důchodu zvyšovat nebudeme. Proč si lámat hlavu tím, co bude za deset dvacet let? Teď ekonomika roste a důchodový účet je v plusu. A kdyby snad v příštích letech nebyl, nějaké zdroje na penze najdeme.
více


7.9.2019 POLITIKA: Jak (ne)porazit Andreje Babiše

Kateřina Lhotská
Rozhodnutím státního zástupce Jaroslava Šarocha navrhnout zastavení stíhání pana Babiše se zdánlivě komplikuje jedna z možností, jak jej odstavit od moci. Ale opravdu jen zdánlivě. Žádná taková totiž ani neexistovala.
více


7.9.2019 POLITIKA: Schillerová a Havlíček živnostníkům

Petr Holub1
Živnostenský balíček pomůže všem malým a středním podnikatelům, oznámili dva vicepremiéři, ministr průmyslu Karel Havlíček a Alena Schillerová z financí.
více


6.9.2019 PRÁVO: Když se i Marie Benešová diví…

Zdeněk Jemelik 1
Když se i Marie Benešová diví, nelze pochybovat o tom, že se státní zástupci dopustili nepatřičnosti, pokud ve vztahu ke kauze Čapí hnízdo dali najevo rozpaky a připustili, aby zpráva o tom pronikla na veřejnost.
více


6.9.2019 POLITIKA: Nelogičnosti a otázky

Patrik Nacher
Zrušení zákona o prodejní době v maloobchodech a velkoobchodech, řešící otevírací dobu ve dnech vybraných státních svátků, jsem podpořil již minulý rok. Neúspěšně. Nyní jsem inicioval novelu, která alespoň řeší vyjmutí velkoobchodů z tohoto zákona.
více


6.9.2019 POLITIKA: Důchodová reforma

Luboš Smrčka 1
Důchodová reforma je yetti. Všichni o ní mluví, ale nikdo ji ještě neviděl. Nebo paní Colombová. Či jitrnice z pohádky Obušku, z pytle ven! To všechno je důchodová reforma. Obrovský pytel slov, ale nic, co by připomínalo dohodu.
více


5.9.2019 PRÁVO: Babiš nejspíš před soudem nestane

Zdeněk Holásek
Dobře vím, že diskuse pod příspěvky autorů NP (a nejen tam) bývají často hodně od věci a z (ne nezanedbatelné) části hodně vytuněné do sprostoty. Ti, co sprostě urážejí autora anebo kohokoli z řad diskutérů, jsou lidé svého druhu a nemá žádný smysl s nimi diskutovat.
více


5.9.2019 HISTORIE: My a Polsko

Aleš Uhlíř
Vztahy Československa a Německa od roku 1933, kdy se dostal k moci Adolf Hitler, jsou dostatečně známy.
více


5.9.2019 POLITIKA: Konkurz na nového knížete?

Josef Mlejnek jr.
Souboj o vedení TOP 09 začíná pozvolna gradovat. Volební sněm sice proběhne až v listopadu, dva hlavní soupeři jsou však už asi jasní. Prvním je favorit Miroslava Kalouska, senátor Tomáš Czernin.
více


4.9.2019 POLITIKA: Babiš by měl sedět!

Jan Bartoň
Humbuk kolem (ne)vydání zprošťujícího rozhodnutí státního zástupce ve věci Čapí hnízdo vedl většinu opozičních politických stran k „zásadním prohlášením“. Ivan Bartoš se diví, že je ještě Andrej Babiš na svobodě.
více


3.9.2019 PRÁVO: Státní zastupitelství a politika

Zdeněk Jemelik 1
Státní zastupitelství je ze zákona apolitické. To je šedivá teorie, zatímco ve stínu zeleného stromu života je zřejmé, že jde-li o trestní stíhání takové osobnosti, jakou je šéf nejsilnější politické strany a předseda vlády, nelze přehlížet politické souvislosti chování státních zástupců.
více


3.9.2019 ČAPÍ HNÍZDO: A je to tady

Zdeněk Holásek
Před časem jsem na stránkách NP mudroval nad tím, že zatímco veřejnost včetně větší části žurnalistiky (o umělecké frontě škoda mluvit, ta se téměř bez výjimky tetelí hanbou) vidí jako jasný fakt Andreje Babiše před soudem.
více


2.9.2019 POLITIKA: Osudový den

Zdeněk Jemelik 1
Pondělí 2. září 2019 bude osudovým dnem nejen pro prvňáčky, kteří půjdou poprvé do školy, ale také pro všechny, kdo se vzrušují kvůli trestní kauze Čapí hnízdo. Očekává se, že státní zastupitelství oznámí, jak naložilo s návrhem na podání obžaloby.
více


2.9.2019 ROZHOVOR: Rusové odmítají památník Rudé armádě

Jan Ziegler
maršál Ivan S. Koněv
Lidé v Praze 6 si pamatují, jak agenti sovětské tajné služby SMĚRŠ zatýkali a unášeli jejich sousedy. Proto tady Koněvovu sochu nechtějí. Prezident Zeman proti mně rozpoutal nenávistnou kampaň, denně mně chodí desítky mailů, ve kterých mně vyhrožují fyzickou likvidací, uvádí starosta Prahy 6 Ondřej...
více


2.9.2019 ZDRAVOTNICTVÍ: Němečtí doktoři hlásí nástup

Petr Holub1
Češi budou jezdit na operace do Německa, deklaroval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Nutno dodat, že oznámil krok správným směrem. Samozřejmě nejde o to, že se německé zdravotnictví otevře úplně a že se otevře všem Čechům.
více


31.8.2019 POLITIKA: Hnilička to schytal ze všech stran

Jiří Macků
Prázdniny jsou fuč a sezónní okurky ještě stále nesklizeny. Natěšení novináři mají stále o čem psát a občané sociálně diskutovat, v tomto aktuálním případě o navršených problémech na Novinkách.cz.
více


30.8.2019 POLITIKA: Nezabavitelné minimum

Patrik Nacher
Nezabavitelné minimum je částka z výdělku, kterou člověku, který je v insolvenci nebo je vůči němu vedena exekuce, nemohou každý měsíc zabavit.
více


30.8.2019 JUSTICE: Zeman vs. Benešová, fakta vs. zastírání

Karel Hvížďala
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová tvrdí, že komentáře nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana k jejímu návrhu na změny v zákoně o státním zastupitelství začínají být paranoidní.
více


29.8.2019 POLITIKA: Doučování pro klimatické záškoláky (5)

Luboš Zálom1
Studentští aktivisté v čele s Grétou Thunbergovou to říkají jasně: jejich cílem je působit na politiky, aby se konečně začalo něco dělat. Do jaké míry jsou však tito aktivisté reálnou hrozbou demokratickému systému a svobodě?
více


28.8.2019 POLITIKA: Napětí v Lidovém domě

Josef Mlejnek jr.
Letní frašku o obsazení postu ministra kultury rozhodly, jak se dalo čekat, fyzikální zákony. Miloš Zeman sedí na Hradě pevně, bytelnou hradbou obklopen, poněvadž většina ve sněmovně, nutná pro ústavní žalobu, se sotva najde.
více


28.8.2019 POLITIKA: Obrovská byrokracie dusí podnikání

Michael Pánek
Nadměrné množství zákonů a předpisů dusí lidskou aktivitu. Zákonodárci přitom navrhují neustále nové právní normy. Občanská demokratická strana nyní přišla s návrhem, aby za jednu novou povinnost byly dvě stávající zrušeny a lidem se tak ulevilo.
více


27.8.2019 JUSTICE: Bouře kvůli novele

Zdeněk Jemelik 1
Sotva skončila žabomyší válka kolem obměny ministra kultury, je na stole nový námět k zpochybňování soudržnosti koalice: novela zákona o státním zastupitelství.
více


27.8.2019 POLITIKA: Proč ustoupila sociální demokracie

Petr Holub1
Tajemství obratu, který provedla sociální demokracie v boji o ministra kultury, má své jednoduché vysvětlení.
více


27.8.2019 GLOSA: Konečně jsem pana prezidenta pochopil

Lubomír Stejskal
Vzpomínáte si na vyjádření Miloše Zemana z roku 2014 pro Čínskou ústřední televizi CCTV? Prý se chce v komunistické Číně poučit, jak stabilizovat společnost.
více


26.8.2019 KNIHA: Pithartův Osmašedesátý a rok 2019

Karel Hvížďala
Petr Pithart analyzuje tragédii, což je slovo odvozené od tragos, česky kozel, který byl obětním zvířetem. Tedy kniha Osmašedesátý s podtitulem Komentované vydání se snaží pojmenovat přesně oběti.
více


1.7.2019 POLITIKA: ČSSD v koncích

Jan Bartoň
Podle Josefa Chvojky, předsedy poslaneckého klubu ČSSD, by měla ČSSD sebrat zbytky „hrdosti“ a z vlády odejít. ČSSD si však všechny problémy zavinila sama vstupem do vlády a poznáním, že jí to v očích voličů nepomohlo.
více


24.5.2007 UDÁLOSTI: Kočkování vypasených králíků

Bohumil Doležal
Jiří Paroubek se v těchto dnech vyjádřil k osobnosti odcházejícího britského premiéra Blaira: „Tony Blair, pokud vím, nikdy hrubým způsobem neurážel novináře... jestli bych chtěl mít nějaký politický vzor v kontaktu s veřejností, tak je to právě Tony Blair.“ A neopomněl dodat na adresu svého...
více