11.4.2021 | Svátek má Izabela


10.4.2021 POLITIKA: Přispěje k vládní nestabilitě sjezd ČSSD?

Lukáš Jelínek
Jedním z veřejně nepřiznaných důvodů, proč se ve středu musel poroučet ministr zdravotnictví Jan Blatný, mohl být propad předvolebních preferencí hnutí ANO.
více


10.4.2021 POLEMIKA: Cesta do ruského chomoutu?

Jan Bartoň
Aston napsal úvodník, v němž využil dostavbu jaderné elektrárny Dukovany jako příklad toho, že Česko opět leze do ruského chomoutu. Nesouhlasím, a nejen kvůli paralele s Finskem.
více


10.4.2021 GLOSA: Jak se vyrábí viník

Petr Fiala
Výrobu viníka neutěšené zdravotní situace máme právě za sebou. Dělalo se to tak: Vybral se ten jediný, který to byl ochoten vzít (takže vlastně o žádný výběr nešlo). V té době ovšem nebylo ještě jasné, že se vybírá viník.
více


10.4.2021 POLITIKA: Dědictví nejbohatšího z oligarchů

Petr Holub1
V zemích na východ od Německa a na západ od Ruska působí podle časopisu Forbes třicet dolarových miliardářů, z toho osm českých občanů. V první desítce jsou čtyři Kazaši, jeden Ukrajinec, jeden Gruzínec a čtyři Češi.
více


9.4.2021 POLITIKA: Opojná chuť moci

Tomáš Vodvářka
Máme nepochybně světový unikát. Od roku 1993, kdy vznikla samostatná Česká republika, je nově instalovaný ministr zdravotnictví již 23. v pořadí. Za posledních 8 měsíců se jejich životnost v křesle počítá na dva-tři měsíce.
více


9.4.2021 POLITIKA: Zemanovi Sputnici, Babišovy problémy

Radim Perlín
Ve středu 7.4. prezident země na návrh premiéra odvolal ministra. To je v normální zemi banální informace.
více


8.4.2021 GLOSA: Zásadní změny nebudou

Ivo Valenta
S nadcházející nedělí nám snad skončí nouzový stav. Máme to alespoň slíbeno. Co to pro nás znamená? Navzdory tomu, že vláda populisticky mluví o rozvolňování, žádný velký zvrat se nekoná.
více


8.4.2021 ROZHOVOR: Západ zdegeneroval, zesocializoval

Ladislav Jakl 1
Já jsem ho sice neznal osobně, setkal jsem se s ním asi jen dvakrát, ale určitě byl nejen pro mne více než pouhým symbolem. Byl hlavně člověkem. Velmi cílevědomým, koncentrovaným, pracovitým a přemýšlivým člověkem, odvážným hráčem i zodpovědným hospodářem.
více


7.4.2021 EVROPA: Kurz aneb Geopolitiku neokecáš

Václav Vlk st.
Tak nám Unie ty vakcíny nedá. Páč jsme zlobili a dali se na stranu toho protivného rakouského kancléře Sebastiána Kurze.
více


7.4.2021 ENERGETIKA: Zdržovat stavbu nové jaderné elektrárny je sabotáž

JE Temelín
Před časem jsem zahlédl v TV předsedu Pirátů Ivana Bartoše, jak vehementně protestoval proti možnosti, že by se veřejné soutěže na stavbu nové jaderné elektrárny v Dukovanech zúčastnil ROSATOM.
více


7.4.2021 POLITIKA: „Problémy“ pana Rychetského

Jan Bartoň
Pavel Rychetský obvinil českou vládu, že v boji s pandemií dělá snadné kroky.
více


7.4.2021 JUSTICE: Neprůstřelné orgány, bezbranní občané

Zdeněk Jemelik 1
Občas jsou slyšet nářky na obtížnou vymahatelnost práva, kterou ovšem příslušní představitelé státu popírají. Pravda je taková, že za předpokladu přísného a nestranného dodržování právních předpisů by naplnění práva mělo být samozřejmostí.
více


7.4.2021 ROZHOVOR: Zakazovat lidem přírodu je zbabělé

Václav Klaus1
V otázce je použit obrat „utrhnout se ze řetězu“. Možná je trefný, ale nikoli vůči chování milionů normálních lidí v naší zemi, ale vůči ministru zdravotnictví Blatnému. Ten začínal jako ještě normální člověk, teď už je úplně jinde.
více


6.4.2021 KORONAVIRUS: Jak (ne)schopný Babiš sehnal vakcíny navíc

Jan Bartoň
Evropská unie prokázala zvláštní dar zničit důvěru nás, občanů EU, ve schopnost zvládnout i tak jednoduchý úkol, jakým je zajištění dostatečného množství vakcín pro zvládnutí pandemie.
více


5.4.2021 POLITIKA: Brabec si zahrává s plynovou bombou

Petr Skácel
Ostrava
Nelze se divit, když ministr životního prostředí Brabec tlačí na dřívější konec uhlí, i když to stát vyjde o 150 miliard korun navíc. Je však zvláštní, když ten samý ministr prohlašuje, že je uhlí třeba nahradit zemním plynem.
více


5.4.2021 HISTORIE: Prezident Emil Hácha a rok 1939

Karel Hvížďala
Ve snaze udržet zemi sjednocenou se Hácha v noci na 10. března pokusil zabrzdit slovenský separatismus a opatření se ukázalo jako katastrofální chyba.
více


3.4.2021 KORONAVIRUS: Starý pes špatně štěká?

Václav Klaus1
Aby nebylo mýlky, netrápí mne štěkot PSA, ale hrátky, které jsou s námi hrány prostřednictvím matematického modelu, ktAby nebylo mýlky, netrápí mne štěkot PSA, ale hrátky, které jsou s námi hrány prostřednictvím matematického modelu, který je nazýván PES. erý je nazýván PES.
více


3.4.2021 ENERGETIKA: Hysterie kolem Dukovan

Zdeněk Holásek
Tak v předvečer Velikonoc se naplno rozhořel boj uvědomělé části našich politiků všemožných instantních antikomunistů a antirusů proti účasti ruské firmy Rosatom na dostavbě bloku v JE Dukovany. Je neuvěřitelné sledovat a poslouchat tirády a číst články, ze kterých vyplývá, že kdyby nedej Bože se...
více


3.4.2021 POLITIKA: Žijeme v pekle…

Kateřina Lhotská
Pokud by se mezi námi ocitl návštěvník z jiné planety a sledoval aktuální dění a atmosféru v naší společnosti, nejspíš by volal na svoji vesmírnou loď, ať ho odsud co nejrychleji dostanou, neb se ocitnul přímo uprostřed pekla.
více


5.4.2021 ROZHOVOR: Dukovany? Sledovat české zájmy!

Ladislav Jakl 1
Neznali. Viděl jsem ho asi dvakrát v životě. Ale byl velmi pozorný, nepřehlíživý, zajímal se o lidi i o témata. A choval se normálně. Přijel sám autem, bez řidiče i ochrany, a taky tak odjel.
více


2.4.2021 ROZHOVOR: Ne ne, Babiš nekončí!

neff
„Musíme společně zabrat a v létě ta dovolená bude,“ řekl ve čtvrtek v rozhovoru pro CNN Prima News premiér Andrej Babiš. Je podle něj nicméně třeba se zamyslet i nad tím, jaká byla situace loni v létě, kdy podle něj došlo k podcenění stavu při návratu lidí z dovolených.
více


2.4.2021 POLITIKA: Naše krajina před generační výměnou

Karel Hvížďala
Pohyblivé písky české politické krajiny signalizují generační výměnu. A protože dle statistiků již od roku 2010 přibývá každý rok 100 tisíc nových voličů, těžiště třicátníků a jejich šéfů čtyřicátníků, jak ukazují nové koalice, začíná převažovat.
více


31.3.2021 POLITIKA: Karel Havlíček, další nepolitická hvězda

Lukáš Jelínek
Babišova vláda to má za pár, leč éra nepolitických politiků nekončí. Vicepremiér Karel Havlíček oznámil, že bude v říjnu kandidovat do sněmovny za hnutí ANO, ale jen coby nestraník.
více


31.3.2021 POLITIKA: Strašení lidí jako metoda vládnutí

Václav Klaus1
Od počátku epidemie (a karantén a lockdownů a jimi vyvolaného rozvratu nejen ekonomiky, ale i společnosti jako celku) zpochybňujeme data o této epidemii.
více


30.3.2021 STÁT: Sčítat a očkovat

Zbyněk Petráček
Už rok nás zahrnují průběžná data. Každý den přináší čísla nakažených, hospitalizovaných i zemřelých.
více
26.3.2021 BENDA: Jsou Piráti stále nepopsaný list?

Marek Benda
Poslední týden rozvířila v médiích diskusi paní poslankyně Olga Richterová, jinak též místopředsedkyně Pirátské strany, svou odpovědí na dotaz deníku Právo, že už by se asi možná v rámci boje proti Andreji Babišovi byli ochotni se bavit i s ODS.
více