26.5.2020 | Svátek má Filip


26.5.2020 POLITIKA: Plnou parou zpět

Mojmír Kallus
Mojmír Kallus
Článek zveřejněný v Právu dne 23. května 2020 pod názvem Co bude s Palestinci a izraelskou demokracií?, pod který se podepsali dva bývalí ministři zahraničí spolu s tím současným, vzbuzuje mnohé otazníky.
více


26.5.2020 ROZHOVOR: Politik musí rozhodovat s ohledem na budoucnost

Ivo Strejček
Je snadné být po bitvě generálem... a proto se nechci pouštět do zjednodušujících hodnocení a odsudků. Zprávy přicházející z okolního světa spolu s mediálním věštěním katastrofy, to vše lidi vystrašilo a vláda na začátku prostě jednat nějak musela.
více


25.5.2020 POLITIKA: Kdo je skutečný přítel Izraele

Lubomír Stejskal
Prezidenta Zemana často kritizuji, tentokrát mu ale dávám za pravdu. Ani já nesouhlasím s obsahem společného prohlášení pánů Petříčka, Zaorálka a Schwarzenberga ve věci vyhlášení suverenity v Judeji a Samaří.
více


25.5.2020 POLITIKA: Piráti s ODS už chtějí vyšetřovat

Jan Bartoň
Až se bude česká opozice po volbách letos i příští rok ptát, proč má takové výsledky, bude jí nutné připomenout její aktivitu během virové krize v čase nouzového stavu.
více


26.5.2020 POLITIKA: Poměrné zastoupení by nemělo bránit Filipově konci

Lukáš Jelínek
Zatímco v Moskvě je opěvován, v Praze to schytává způsobem, který mu umožňuje prezentovat se před spolustraníky a komunistickými voliči jako oběť revizionistických sil.
více


25.5.2020 GLOSA: Zachovat si tvář

Zbyněk Petráček
Uvažujete o vztahu k Tchaj-wanu? Pak si musíte připadat jako blázni. Zvláště když epidemie odsunuje vše ostatní na okraj. Jenže. Výrazem „zachovat si tvář“ se myslí čínský způsob uvažování.
více


23.5.2020 POLITIKA: Nechme pana Kuberu na pokoji

Jan Bartoň
Na základě výroků pozůstalých po předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi rozvinula média, mezi nimi zejména veřejnoprávní ČT, příběh o dopisu čínské ambasády, který způsobil Kuberovo úmrtí.
více


23.5.2020 ZDRAVOTNICTVÍ: Vláda vyzvala doktory, ať přidají v práci

Petr Holub1
Celá oddělení nemocnic byla na dlouhé týdny zavřena, lékaři neprovedli výkony v hodnotě něco přes 30 miliard korun, a pojišťovny jim tedy nebudou moct zaplatit. Chybějící částku odhaduje materiál v pondělí schválený vládou, který také navrhuje řešení.
více


22.5.2020 POLITIKA: Vojtěch Filip hájí zájmy Ruska

Jan Bartoň
Místopředseda české poslanecké sněmovny a předseda KSČM Vojtěch Filip se pustil tvrdě do ministra zahraničí Tomáše Petříčka. Obvinil ho, že z Česka dělá „kolonii USA“.
více


22.5.2020 POLITIKA: Není chřipka, není €-škvára

Martin Mařák
Islám je podle mne boží trest Bohem seslaný na lid národa vyvoleného za to, že ukřižoval Ježíška, syna jejich rodu národního. Tý koště (starosta Novotný ©), škoda, že jsem místo práv nešel studovat tu téologii. Ale třeba by to dopadlo stejně bombasticky, nebo ještě neobvykleji.
více


22.5.2020 ESEJ: Železný zákon oligarchie

Roman Joch
Rahm Emanuel, první kancléř prezidenta Baracka Obamy a poté starosta Chicaga, proslul výrokem: „Nikdy nenechte vážnou krizi jen tak odeznít nevyužitou. Je příležitostí udělat to, co jste předtím nemohli.“
více


21.5.2020 POLITIKA: Práva těch, kteří nedemonstrují

Stanislav Křeček
Prezident Beneš v knize Demokracie dnes a zítra, vydané za války, po zkušenostech s partajnictvím prvé republiky napsal: „Čím je počet stran v demokratickém zřízení větší, tím se všechny zlé vlastnosti politického stranictví zesilují.
více


21.5.2020 GLOSA: Komu vadí česká svoboda

Miloslav Bednář1
Vždy zásadně vadila, vadí a bude vadit všem, kdo chtějí velmocensky ovládnout klíčový geopolitický prostor mezi Německem a Ruskem. Masaryk mu říkal Ústřední pásmo střední Evropy.
více


21.5.2020 POLITIKA: Čemu se divíme?

Lubomír Stejskal
Rozhořčení vyvolal Vojtěch Filip. Tím, co sdělil Rudé hvězdě, ruským armádnám novinám. Jsou ale jeho slova překvapivá? Nikoli. Podobně se komunisté chovají a vyjadřují, s různými obměnami, od první republiky.
více


21.5.2020 GLOSY: O světě a politice (12)

Václav Klaus1
V polovině 90. let jsem toho moc nečetl. Spíše jsem psal, ale hlavně se pokoušel zajistit úspěch naší radikální politické a ekonomické transformace. Musel jsem zužitkovávat své předchozí čtení, svůj naakumulovaný „human capital“.
více


22.5.2020 KNIHA: Variace na téma Robert Šlachta

Zdeněk Jemelik 1
Kdysi jsem při odchodu z jakéhosi jednání potkal Roberta Šlachtu, jenž šel tam, odkud jsem odcházel. Do té doby jsme se nikdy nepotkali. Postřehl jsem záblesk očí a pobavený úsměv.
více


19.5.2020 MÉDIA: Hey, Minister, do you speak English?

Petr Adler
Česká ministryně financí prý neumí anglicky. A z toho se v českých sdělovacích prostředcích stala aféra hodná palcových titulků.
více


20.5.2020 POLITIKA: Epidemie koronapříběhů

Josef Mlejnek jr.
Rozvolňování protipandemických opatření vyvolává ve společnosti pocit, že zlý sen řádění koronaviru je pryč a že se život vrací a vrátí do normálních kolejí.
více


20.5.2020 ESEJ: Špidlův „Komunistický manifest“ (2)

Institut Václava Klause
Jedenáct bodů výzvy představuje – navzdory ambicím autorů – poměrně nesourodý konglomerát narychlo posbíraných témat, z jejichž výběru vyčnívá snaha o získání laciné podpory málo informované části veřejnosti.
více


19.5.2020 ESEJ: Špidlův „Komunistický manifest“ (1)

Institut Václava Klause
Skupina politických aktivistů kolem bývalého předsedy ČSSD, premiéra a eurokomisaře Vladimíra Špidly 4. května 2020 zveřejnila v médiích tzv. otevřený dopis s názvem „Bez solidarity není imunity“.
více


16.5.2020 POLITIKA: Pokusů o emancipaci ČSSD od Babiše bude přibývat

Lukáš Jelínek
Hnutí ANO nejprve odmítalo snahu předsedy ČSSD Jana Hamáčka, aby byl ustaven krizový štáb. Po jeho zřízení se zase nějakou dobu bránilo tomu, aby jej vedl šéf vnitra.
více


15.5.2020 GLOSY: O světě a politice (11)

Václav Klaus1
V polovině 90. let jsem toho moc nečetl. Spíše jsem psal, ale hlavně se pokoušel zajistit úspěch naší radikální politické a ekonomické transformace. Musel jsem zužitkovávat své předchozí čtení, svůj naakumulovaný „human capital“. Přesto ve svých zápiscích z tehdejší doby leccos zajímavého nacházím.
více


14.5.2020 ESEJ: K 75. výročí ukončení druhé světové války

Václav Pavlíček
Václav Pavlíček
Vzpomínat 75 let od konce II. světové války v Evropě znamená připomenout a ocenit její výsledky, hrdinství bojovníků proti německému nacismu a hodnoty, které spojenecká koalice v čele se Spojenými státy, Sovětským svazem a Velkou Británii vytyčila pro budoucnost.
více


14.5.2020 POLITIKA: Na okraj odstranění pomníku maršála Koněva

Petr Bařinka
maršál Ivan S. Koněv
V posledních týdnech se rozpoutala bouře okolo odstranění pomníku maršála I.S. Koněva, donedávna stojícího v Praze 6. Bylo napsáno nemálo článků snažících se posoudit, „jak moc“ vlastně Koněv Prahu osvobodil, popř. „jak moc“ jsou tyto jeho zásluhy zastíněny jeho působením při potlačování povstání v...
více


13.5.2020 POLITIKA: Roušky a společenská smlouva

Radek Šebesta
Pojem společenská smlouva vstoupil do evropského politického myšlení spolu s knihou Thomase Hobbese Leviathan (1651) - příští rok to bude 370 let.
více


13.5.2020 POLITIKA: Vládní nákupy nejlépe prověří NKÚ

Lukáš Jelínek
Koronavirová epidemie zvolna odeznívá a přichází čas, aby stát složil účty. Na mimořádnou situaci reagoval bryskně.
více


12.5.2020 POLITIKA: Prymulův návrat k normálu

Jiří Svoboda1
Vnímal jsem jednoznačně kladně rychlost a účinnost opatření, která přijala vláda ČR v době, kdy explodovala vlna koronavirové nákazy v Itálii a Španělsku. Podařilo se zabrzdit možnost exponenciálního nástupu zdravotnictvím nezvladatelného onemocnění.
více


13.5.2020 JUSTICE: Limity ministryně spravedlnosti

Zdeněk Jemelik 1
Vládní protipandemická opatření zasáhla mimo jiné do příjmové situace jak firem, tak jednotlivců a jejich domácností. Někteří kritici proto předpokládají, že soudy v brzké budoucnosti zahltí žaloby poškozených o náhradu škody.
více


13.5.2020 POLITIKA: Co přijde, až skončí stav nouze

Zbyněk Petráček
Je poslední týden nouzového stavu. Tak s tím počítá většina obyvatel a tak to v neděli potvrdili premiér a šéf Ústředního krizového štábu. Po dvou měsících jeho trvání jde o nejvýraznější krok k normálu.
více


12.5.2020 POLITIKA: Hrdina falšování dějin

Zdeněk Holásek
Tak jsme se dověděli z úst pirátského primátora naší Mater urbis, že, stručně řečeno, se Praha osvobodila sama a do Prahy již Rudá armáda vjela, aniž musela bojovat, protože město bylo osvobozeno. Podle interpretace dějin MUDr. Zdeňka Hřiba (roč. 1981) tedy Pražské povstání částečně s pomocí...
více


12.5.2020 POLITIKA: Who for president?

Tomáš Vodvářka
Nedávno jsem se dočetl, že v jakési anketě stran příštího presidenta státu má podporu Andrej Babiš 16 %, druhý Marek Eben 15 % a za nimi jsou další, vesměs známá jména s nižším čísly.
více


11.5.2020 POLITIKA: Kolik je lidí, kterým stát může pomoci

Petr Holub1
Nebojte se koronaviru, ani nezaměstnanosti. Stát dokáže všechno a není pochyb o tom, že také všechny potíže s prací, které nastaly po vypnutí ekonomiky, zase dá do pořádku.
více


11.5.2020 HISTORIE: Já trvám na tom, že Prahu osvobodil...

Pavel Strunz
Říci, že Sověti nenesli hlavní zásluhu na osvobození Prahy, je podobně přesné jako tvrdit, že v bitvě u Domažlic roku 1431 nezvítězili husité Prokopa Holého.
více


9.5.2020 POLITIKA: Babiše drží KSČM dál, zní ale více hlasy

Lukáš Jelínek
Koncem března koronavirová epidemie zhatila komunistické oslavy a o pár týdnů později také sjezd. KSČM si připomněla třicátiny. Tváří se, že dříve neexistovala.
více


9.5.2020 GLOSY: O světě a politice (11)

Václav Klaus1
Uvědomuji si, že já – přesvědčený obhájce národního státu Čechů (nikoli obhájce čecháčkovství) – strašně málo cituji české autory. Je to i proto, že jsem v 70. a 80. letech téměř nic českého nečetl.
více


8.5.2020 PRÁVO: Starosta Prahy 6 píše předsedkyni EK

Pavel Svoboda EP
Ondřej Kolář, starosta Prahy 6, toho času neznámého pobytu, neb se ukrývá před ruskou hrozbou, naprosto správně pochopil naše členství v EU, když se otevřeným dopisem obrátil na předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyen. Shodou okolností tak učinil symbolicky mezi 16. výročím českého...
více