19.1.2020 | Svátek má Doubravka


18.1.2020 POLITIKA: Jak dlouho bude mlčet opozice

Petr Holub1
Sjezdy tří hlavních opozičních stran během ledna nebudí takovou pozornost možná z toho důvodu, že jsou tři.
více


18.1.2020 POLITIKA: Důchodová „reforma“ neřeší podstatu

Kateřina Lhotská
Paní ministryně Maláčová představila tři varianty penzijní reformy, které připravila její důchodová komise. Ovšem ani jedna z nich nepřináší odpověď na hlavní otázku s penzijním systémem spojenou. Tu totiž komisi nikdo nepoložil.
více


16.1.2020 POLITIKA: Poctiví průzkumníci?

Petr Štěpánek
Trikolóra, zabydlující se na české politické scéně, asi začíná někomu setsakra vadit. To se pak nelze divit, že se dějí věci. Ale začněme odjinud. Trend je obvykle důležitější než samotné číslo.
více


16.1.2020 PRAHA: Hřib prý odvetu Číny nečeká

Jan Bartoň
Primátor Prahy Zdeněk Hřib podepsal „sesterskou“ smlouvu s hlavním městem Tchaj-wanu. Na ČT v Událostech vystoupil i primátor Tchaj-peje a prohlásil, že se zasazuje o přátelské vazby vždy a se všemi, tj. včetně pevninské Číny.
více


16.1.2020 POLITIKA: Stavební zákon, nebo život

Petr Holub1
Proti návrhu ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové se jednoznačně postavilo ministerstvo vnitra a městské samosprávy, námitky má ministerstvo kultury a hasiči, protestují ochránci životního prostředí.
více


17.1.2020 GLOSA: Jak být ještě šílenější

Petr Fiala
V prostředí, ve kterém se výkon státní funkce stal zajímavým doplňkem podnikatelské činnosti, se nemusí jevit myšlenka, že by se státní úřady kupovaly (např. ve veřejných dražbách), jako nereálná. Takové nahrazení voleb dražbami by mělo hned několik výhod.
více


16.1.2020 POLITIKA: Ochránce lidských práv tu chybí

Stanislav Křeček
V souvislosti a krizí, kterou nyní prožíváme kolem obsazení funkce veřejného ochránce práv, zdá se být nezbytné upozornit na omyl, který se ve veřejné diskusi stále vynořuje: náš ombudsman, tedy slovy zákona „veřejný ochránce práv“ (VOP), není ochráncem lidských práv a nemá s nezávislým dohlížením...
více


15.1.2020 POLITIKA: Piráti na cestě k vládní odpovědnosti

Lukáš Jelínek
Uplynulé desetiletí přineslo v české politice masivní nástup protestních stran a hnutí. Autentičtí, budovaní odspodu, byli ale prakticky jen Piráti.
více


15.1.2020 POLITIKA: Kde chtějí brát Piráti voliče?

Jan Bartoň
Staronový předseda Pirátské strany Ivan Bartoš po svém opětovném zvolení do čela Pirátské strany vysvětloval, jak se chce jeho strana dostat do vlády.
více


14.1.2020 PRÁVO: Válková může být ombudsmankou

Jan Frank
Helena Válková, profesorka kriminologie a někdejší ministryně spravedlnosti dle mnohých neochvějně kráčela k vrcholu kariéry, funkci veřejného ochránce práv. Tento stav, odvozený od nominace Válkové prezidentem republiky, trval přesně do chvíle, kdy se minulý týden v médiích objevil článek s názvem...
více


14.1.2020 JUSTICE: Helenin příklad

Zdeněk Jemelik 1
Vulgarizace našeho politického prostředí dospěla do takového stavu, že na působení v politice je skutečně třeba „mít kačení žaludek“. Politická kultura poklesla natolik, že uchazeč o veřejnou funkci musí počítat s tím, že na něj odpůrci jeho zvolení vylijí kýbl výkalů, aby jej odradili a vyřadili z...
více


13.1.2020 POLITIKA: Udávání a Babišovy preference

Jiří Berka
volby
K vtipnému závěru dospěl článek Josefa Mlejnka mladšího, ve kterém uvádí, že Milion chvilek je ve své podstatě latentně náboženské hnutí, požadující celkovou očistu a obrodu politické kultury.
více


13.1.2020 POLITIKA: Pravda, láska a profesorka Válková

Radek Šebesta
Začnu trochu zdaleka - 20. prosince 2013 předčasně opustil funkci veřejného ochránce práv JUDr. Pavel Varvařovský. Rezignoval překvapivě, pravděpodobně z osobních důvodů. To, kde se překvapení nečekalo, byla osoba jeho nástupce.
více


13.1.2020 POLITIKA: Tři pirátské útesy

Josef Mlejnek jr.
Pirátská strana, přirovnáme-li ji k lodi, nyní na hladině rýsuje kruh, poněvadž na kapitánském můstku se váhá, v jakém kurzu vlastně dále plout. Cíl je dán: vstup do vlády, cestu k němu ovšem lemují četná skaliska a úseky s velmi nebezpečným prouděním.
více


13.1.2020 ROZHOVOR: Minářovo komando nedostudovaných

Jan Keller
Jak ho přivítají v Ostravě? Asi se ho zeptají, co může udělat pro to, aby se navrátilo přes 40 000 bytů ukradených Bakalou a jeho kumpány, aby se vyšetřilo, kdo umožnil vytunelovat OKD, aby se zjistilo, co vlastně míní nový majitel Mittal provést se zbytkem fabrik, které ještě někoho zaměstnávají.
více


11.1.2020 JUSTICE: Dörfl přichází a Rychetský odchází

Václav Vlk Jr.
Prozatím se veřejný prostor plní úvahami o tom, jaké boje se povedou o nezávislost justice, která právní norma bude lepší, jestli mají státní zástupci být voleni tak nebo onak, a kdo či co lépe vylepší krásu naší justice.
více


11.1.2020 POLITIKA: Piráty rozhodně (ne)rozpustit

Jan Bartoň
Předseda Pirátské strany si stěžuje na negativní ohlas, který u veřejnosti vyvolává hlasování o rozpuštění strany. Nicméně hlasování je to nejmenší, co bych Pirátům vyčítal.
více


10.1.2020 POLITIKA: Krisový vývoj ČSSD

Pavel Kopecký
Před koncem roku si dvě sesterské sociální demokracie, česká a slovenská, připomínaly svá významná výročí. Smer oslavil dvacet let trvání, ČSSD třicetiletí obnovy působnosti v mateřské zemi. Bylo-li ovšem v jejím případě co slavit. Bývalí voliči partaje a soukromě i stávající funkcionáři (!) o ní...
více


10.1.2020 POLITIKA: Taky máte na Facebooku ban od pana Okamury?

Tomáš Vodvářka
Pan Tomio Okamura, místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a předseda hnutí SPD nám na blogu idnes popřál hodně radosti a štěstí. Současně se vyslovil pro zdravou, ostrou, ale korektní debatu.
více


9.1.2020 POLITIKA: Blanický Babiš a jeho štafetový kolík

Pavel Jégl
Andrej Babiš zařizuje vyšší platy, penze, rodičovskou, čistší vzduch a také – ekonomický růst. Ve svém novoročním projevu premiér ujistil, že v době ekonomického ochlazení naše vláda „převezme štafetu ekonomického růstu“.
více


8.1.2020 POLITIKA: Investice se Miloši Zemanovi nevrací

Zdeněk Holásek
President republiky Miloš Zeman je soustavně kartáčován za to, že jezdí do Číny, je vůči Číně devótní, paktuje se s Moskvou a Putinem. Velmi rádi ho jeho kritici označují za ruského švába, pohůnka či podobně a tato označení, podle mě hodně nespravedlivá, nezaznívají jen v bezvýznamných...
více


9.1.2020 POLITIKA: Koncept „důstojné mzdy“ není nesmysl

Luboš Smrčka 1
V českých diskusích bývají popletené pojmy s dojmy. Úplně výstavně to platí o konceptu „důstojné mzdy“. Většina lidí, kteří se pustí do obhajoby či kritiky, začne hnedka nesmyslem. Mluví o tom konceptu jako o ekonomické kategorii.
více


8.1.2020 POLITIKA: Zeman s Babišem mají důvod k úsměvu

Lukáš Jelínek
Novoroční obědy prezidenta s premiérem jsou pěknou tradicí. Sice ne dlouhou a jednou Petrem Nečasem přerušenou, ale pro chod státu prospěšnou.
více


8.1.2020 POLITIKA: Proč tato vláda dělá z chudáků žebráky?

Tomáš Zdechovský
Paní ministryně Maláčová, potažmo celá vláda, se moc ráda na twitteru chlubí, jak zvyšuje rodičovskou a minimální mzdu. Až to vypadá, že tu nastane ráj na zemi... Hodně rodin ale bude i tento rok žít na hranici chudoby.
více


7.1.2020 POLITIKA: Vánoční projevy – co bylo a co chybělo

Stanislav Křeček
Závěr roku nám možná přinesl jedno poučení: reakce na projevy ústavních činitelů vypovídají o stavu společnosti možná více, než projevy samotné. Obávám se, že jsme se opět setkali jen s bídou komentátorské žurnalistiky u nás.
více


6.1.2020 GLOSA: Shodneme se?

Zbyněk Petráček
Skuhrá se, že česká zahraniční politika je ve vleku domácí politiky. Dost na tom je. Je-li vláda řízena manažersky, je-li tak řízeno i vládní hnutí ANO, je-li stát řízen jako firma, oslabuje se role tradičních korektivů – diplomacie, parlamentu i opozice.
více


6.1.2020 POLITIKA: V debatě o Číně řešíme hlavně české spory

Tomáš Jirsa
K loňské české vyhrocené debatě o Číně přispěl souběh několika faktorů. Celým světem odsouzený zásah bezpečnostních sil proti demonstrujícím v Hongkongu, zpráva BIS, která zařadila Čínu spolu s Ruskem mezi potenciálně nebezpečné země, a výkazy práce firmy, která měla na základě objednávky...
více


7.1.2020 JUSTICE: Proč jsou soudy pomalé...

Karel Hvížďala
Prezident ve svém vánočním projevu kritizoval soudy kvůli tomu, že jsou pomalé. Pokusil jsem se proto o malou sondu a hovořil s několika lidmi z justice.
více


4.1.2020 POLITIKA: Máme se výborně! Jistě, ale….

Jan Bartoň
Andrej Babiš ve svém novoročním projevu vyjmenoval všechny důvody k optimismu počínaje lepším ratingem Česka a vyššími údaji o HDP na hlavu, než má Portugalsko, Řecko či Španělsko.
více


3.1.2020 POLITIKA: Hledání tušených cest neznámých směrů

Jiří Macků
Je to takový divný užvaněný čas závěru roku, kdy se pronášejí nejrůznější řeči, vznášejí předsevzetí, vzkazují vzkazy, slibují sliby a radují blázni. A do toho všeho politici, jako by ausgerechnet na ně měl v tomhle období někdo náladu.
více


3.1.2020 POLITIKA: S Ruskem dochází trpělivost už i Zemanovi

Lukáš Jelínek
Vztahy České republiky a Ruska zaznamenaly vloni takové turbulence, že nemohly zůstat stranou pozornosti občanů ani tajných služeb.
více


3.1.2020 POLITIKA: Vrabčí moc v hrsti

Pavel Kopecký
Co čeká v příštím roce českou politiku? Jednak důležité duo krajských a senátních voleb, druhak voličský výprask sociálních demokratů v nich. Nejstarší česká partaj s tou největší pravděpodobností sestoupí zase o velký schod blíže zániku.
více


1.1.2020 POLITIKA: Bubliny Miloše Zemana a Jiřího Pehe

Jan Bartoň
Vánoční projev českého prezidenta neuspokojil jeho permanentního kritika Jiřího Pehe, který se „obul“ zejména do Zemanovy kritiky klimatické změny a obecně do Zemanovy „bubliny“.
více


31.12.2019 POLITIKA: Míjení se 2019

Stanislav Křeček
Nebyl snad uplynulý rok charakterizován také vzájemným míjením se v názorech na plynoucí události? Zdá se mi, že účastníci protibabišovských demonstrací neberou dostatečně v úvahu, že Agrofert není banka, do které se ukládají evropské peníze pro jejího majitele, jak to někdy na demonstracích vypadá.
více


1.1.2020 POLITIKA: Skokanem roku je Milion chvilek pro demokracii

Lukáš Jelínek
Zmýlil se ten, kdo čekal, že se prezident Miloš Zeman ve vánočním poselství ze všech sil opře do svých kritiků, zejména účastníků protestů pořádaných spolkem Milion chvilek pro demokracii.
více


31.12.2019 GLOSA: Revoluce? Ne, ale…

Zbyněk Petráček
Jedni v posledních týdnech slavili, další vzpomínali a jiní skuhrali na promarněné šance. Že události staré 30 let probouzí i dnes emoce, je nepochybné. Ale shodnout se na tom, co to vlastně bylo, do jakého slovníkového hesla to zaškatulkovat, je složitější.
více