20.9.2020 | Svátek má Oleg


19.9.2020 ROZHOVOR: Němci by nám měli spíš poděkovat

Benjamin Kuras
Izrael se snaží lockdownem dohnat, co zmeškal po počáteční fázi, tedy tím, že politici ani veřejnost nechtěli přijmout ta nejpřísnější karanténní opatření a pokračovali v široké společenské činnosti.
více


19.9.2020 POLITIKA: Tchaj-wan. Konečně rozumný pohled?

Lubomír Stejskal
Po hysterii kolem návštěvy senátní delegace na Tchaj-wanu se zdá, že přichází fáze, v níž bude mít hlavní slovo zdravý rozum. Svědčí o tom výsledek jednání Babiš – Vystrčil – Havlíček – Petříček – Goláň – Kantor.
více


19.9.2020 POLITIKA: Jsem důchodce a dostal jsem roušky od státu

Jan Bartoň
V poštovní schránce jsme nalezli dvě obálky se čtyřmi rouškami a respirátorem. Jsou to roušky, které osobám starším 60 let poskytla česká vláda zdarma. Opozice v poslanecké sněmovně z toho udělala sice předvolební úplatek – nejprve jsme my důchodci dostali „od Babiše“ 5000 Kč, abychom ho volili, a...
více


18.9.2020 SPOLEČNOST: O účinnosti a smyslu nošení roušek

Radek Benýšek
rouška 2
Již dlouho se vede slovní válka o to, jak velký virus projde jak velkou dírou v látce a kolik jich projde kus za kusem a kolik jen v bazénu takové a takové kapénky, za takových a takových podmínek.
více


17.9.2020 POLITIKA: Covid-19, vědecké duchovenstvo a politici

Karel Hvížďala
Čím déle na celém světě trvá ohrožení virem covid-19, tím víc je třeba si pokládat otázku: Je oprávněné, že již několik měsíců bojujeme proti „covidu“ omezováním základních práv a svobod?
více


17.9.2020 POLITIKA: Čau, senioři! Vezeme vám roušky

Pavel Jégl
Vláda, v jejímž čele stojí patron seniorů, důchodců, babiček a dědečků Andrej Babiš, pomáhá dřív narozeným, jak může. Z veřejných peněz, přesněji veřejných dluhů, to jde jako po másle.
více


18.9.2020 POLITIKA: Až se zima zeptá…

Lukáš Jelínek
Spolu s řadou Čechů, Moravanů a Slezanů mířících tu do moderní Bratislavy, tu do majestátných Tater, tu do termálních lázní v Pováží musím přehodnotit plán dovolené. Mezi rizikové země s koronavirem jsme zařazeni i nám nejbližším Slovenskem.
více


18.9.2020 GLOSA: Stačilo by volit v jeden den

Petr Kolman
Na první dobrou to vypadá jako správné, či dokonce sexy řešení. Moderní stát a (post) moderní doba si žádají digitalizaci všeho, počítaje v to i volby. Když se bude volit elektronicky na dálku, tak se nikdo nenakazí covidem ve volební místnosti, to dá rozum.
více


15.9.2020 KORONAVIRUS: Mediální pluralita vs. politická nepluralita

Tomáš Bílek
Co se týče odborných a politických názorů na řešení koronakrize, je mediální prostor poměrně vyvážený a nasycený. Není tomu tak ovšem v případě politické scény. Žádná relevantní politická strana si nevzala za své téma demontáž „koronaideologického“ konceptu
více


15.9.2020 GLOSA: Bělorusy nebrat?

Zbyněk Petráček
V solidních zemích jisté věci fungují konsenzuálně, ač nejsou zapsány v ústavě či stranických programech. Třeba v takovém Norsku. Tamní levice a pravice se může přít o vstřícnost k migraci, sociální politiku vůči dětem či vztah k EU.
více


14.9.2020 POLITIKA: Nepřítel Číny, miláček Číny

Pavel Kopecký
Čínská lidová republika už pomalu začíná být supervelmoc a její vliv roste i v Evropě. Kousek z její moci si rozhodli půjčit také předvolebně bezradní opoziční politici v pomyslném srdci starého kontinentu.
více


14.9.2020 KORONAVIRUS: Babiš není muzikant, on nese odpovědnost

Lukáš Jelínek
Andrej Babiš se dušuje, že vláda má situaci pod kontrolou. Patrně tím myslí i to, že jsme na chvostu Evropy v počtu nakažených koronavirem. Za námi jsou Španělsko, Černá Hora, Ukrajina a Moldávie.
více


12.9.2020 MÉDIA: Muž s koženou brašnou nesmí projít

Petr Štěpánek
Muž s koženou brašnou, rozuměj Václav Klaus mladší, nesmí projít. Kam? Do předvolební debaty lídrů politických stran. Stačí jen trochu upravit pravidla. Třeba vsunout jedno slovíčko.
více


11.9.2020 POLITIKA: Hlášení místodržiteli podáno

Lubomír Stejskal
Hradní lokajství vůči ČLR. Někomu připomíná servilitu státního prezidenta vůči říšskému protektorovi. Mně zase poměry ve starověkém Římě a jeho provinciích.
více


11.9.2020 GLOSA: Záhadný novičok

Jan Keller
O látce zvané novičok toho již víme opravdu hodně. Její vlastnosti nejpregnantněji vystihl bezpečnostní analytik Jan Schneider. Je to látka dvojsložková, k její účinnosti však není zapotřebí vždy obou složek. Je to plyn, který se dá dobře mazat na kliky.
více


10.9.2020 POLITIKA: Když všichni, tak všichni

Tomáš Vodvářka
Společností ještě hýbe 5000 Kč, kteroužto částku obdrží každý důchodce našeho státu bez ohledu na typ důchodu. Jako vždy je společnost rozdělena od naprostého nadšení z této bankocetle až k odporu k dalšímu zadlužování země a nesystémovému kroku.
více


10.9.2020 POLITIKA: Bez důchodců do politiky nelez

Josef Mlejnek jr.
Takzvané rouškovné neboli jednorázový příspěvek pro důchodce ve výši pěti tisíc korun vyvolal vlnu politických emocí. Opozice ho nazvala předvolebním uplácením spřízněné voličské skupiny.
více


10.9.2020 ROZHOVOR: Jsme v nové fázi destrukce Západu

Václav Klaus1
V první polovině roku jsme byli plně vytíženi debatou o koronavirové pandemii, respektive o jejím zneužití na cestě k novým, doposud neznámým výšinám manipulace lidí. Manipulace v souvislosti s koronavirem je novinka, která nechává všechny dosavadní nástroje manipulace s lidmi v míře jejich...
více


9.9.2020 POLITIKA: Miloš Zeman káže vodu a pije víno

Lukáš Jelínek
Co hlava státu, to jiný styl. Známe prezidenty civilní, poddajné i dominantní. Na Slovensku zase mají prezidentku, která denně ukazuje, že dýchá spolu se svými spoluobčany.
více


8.9.2020 POLITIKA: Politika jedné Číny, nebo jednoho Česka?

Jan Bartoň
Ministr zahraničí Tomáš Petříček vysvětluje českou zahraniční politiku „jedné Číny“ jako vnitropolitický problém České republiky. V zásadě má pravdu.
více


8.9.2020 POLITIKA: Morálka je vůl

Tomáš Guttmann
Je jasné, že Čína je největší hrozbou pro západní demokracii od rozpadu Sovětského svazu, a není pochyby, že na tom má Západ největší podíl sám, protože nechal volné ruce svým podnikatelům, když se nadšeně vrhli na levné pracovní síly v Číně.
více


8.9.2020 GLOSA: Češi řeší Čínu

Petr Fiala
K cestě surogátního předsedy Senátu Vystrčila na Tchaj-wan už bylo řečeno mnohé, záležitost byla (a asi ještě bude) promyšlena ze všech možných úhlů.
více


8.9.2020 POLITIKA: Je třeba zabít Vystrčila?

Tomáš Vodvářka
Pro našeho bývalého presidenta Václava Klause je pan Vystrčil „nulka“. Zrovna u něj si nejsem zcela jist, jestli jeho eskapáda s chilským perem, která dlouho bavila nejen české obecenstvo, byla tou správnou presentací velikána a hodnot, které naše republika vyznává.
více


7.9.2020 POLITIKA: Volby podle Orwella

Petr Žantovský
Dostal jsem dnes přes whatsapp neuvěřitelnou fotografii. Jedna moje známá vypomáhá v ordinaci praktického lékaře a je opatřena veškerou myslitelnou anti-covidovou ochranou. Má roušku, na hlavě jakýsi čepec, kolem krku cosi jako šálku a přes to všechno navlečený plastový štít.
více


7.9.2020 POLEMIKA: Tak prý klukovina

Lubomír Stejskal
Touto větičkou označil Václav Klaus st. v Právu misi šéfa českého Senátu na Tchaj-wan. Vystrčil je podle exprezidenta „nulka“ a jako takový neměl právo inspirovat se známou „berlínskou větou“ JFK.
více


5.9.2020 POLITIKA: Cena silnic

Vladimír Karpenko
Jsem Středočech. Předesílám, že tohle není výrok podobný tomu proslulému prezidenta Kennedyho „Jsem Berlíňan“, ani nedávnému našeho senátora Vystrčila „Jsem Tchajwanec“.
více


5.9.2020 ROZHOVOR: Vystrčilova cesta je nezodpovědnost

Václav Klaus1
Myslím, že je žalostná. Jsem přesvědčen, že to začalo v 90. letech atakem Václava Havla na standardní politiku jeho nepolitickou politikou. Strany jsou vyhaslé, vznikají podivná hnutí, seskupení a je těžké si vybrat.
více


4.9.2020 KORONAVIRUS: Covid-19 řádí stylově...

Jan Bartoň
Zpráva o tom, že se nakazila hlavní hygienička, je krásným příkladem nechtěného. Právě ona se nám snaží vštěpovat ostražitost a „držet distanc“. Že to v zásadě nejde dodržet a jsou to rady „hraběcí“, se ukázalo v plné parádě.
více


5.9.2020 POLITIKA: Vystrčil a Ondráček coby pokrevní bratři

Petr Štěpánek
Nejdříve si zopakujme několik skutečností. Když se chce osamostatnit Katalánsko, je to špatně. Policie zmlátí lidi v Barceloně i jinde a drzé separatistické politiky zavřou, až zčernají.
více


4.9.2020 POLITIKA: Nechoď, Miloši, s pány na led...

Radek Šebesta
Dočítám se, že předseda Senátu Parlamentu České republiky je Tchajwanec. Je to trochu překvapivé, ale když to o sobě sám říká, tak snad ví, co říká a proč to říká. U druhého protokolárně nejvyššího ústavního činitele státu se to snad dá předpokládat.
více


4.9.2020 ROZHOVOR: Tohle provedou důchodcům

Jan Keller
Poměr průměrného důchodu u nás k průměrnému platu je mnohem nižší než v jiných zemích. Je prokázáno, že na spotřebním koši důchodců se inflace promítla více než u lidí ekonomicky činných. Růst cen dopadá na důchodce tíživěji než na ekonomicky aktivní.
více


3.9.2020 POLITIKA: Oslava Vystrčilovy cesty jako účet bez hostinského

Jan Bartoň
Bez překvapení jsem v diskusi na iDnes.cz pod článkem o cestě Miloše Vystrčila na Tchaj-wan nalezl jen chválu na ODS a na Vystrčila samotného. Diskutující v něm vidí dokonce nového prezidenta Česka.
více


3.9.2020 POLITIKA: Jana Maláčová – naděje, nebo pohroma?

Lukáš Jelínek
Jana Maláčová není předsedkyní, ale jen místopředsedkyní České strany sociálně demokratické. Přesto je to ona, kdo udává agendu – celkem logicky, když trůní v křesle ministryně práce a sociálních věcí.
více


4.9.2020 GLOSY: O světě a politice (28)

Václav Klaus1
Jezdil jsem často, v posledních letech v průměru dvakrát měsíčně, po celém světě na konference a semináře a musím říci, že „kongresoví“ lidé – s několika výjimkami, které potvrzují pravidlo – plakali (fyzicky, opravdu, nevymýšlím si), že došlo k brexitu a že vyhrál Trump.
více


3.9.2020 ÚVAHA: Proč jsem nevolil Zemana

Zbyněk Halousek new
Spisovatel Ivo Fencl napsal úvahu „Proč jsem volil Zemana a proč bych volil Klause“ (zde) a myslím, že si ten text zasluhuje oponenturu.
více


3.9.2020 POLITIKA: Jak definitivně ukončit debatu o platech politiků

Patrik Nacher
Existuje jedno téma, které se s železnou pravidelností opakuje a které se vždy zcela spolehlivě vrací na politické kolbiště těsně před volbami. Oním tématem jsou platy politiků. Kdyby náhodou někdo netušil, kdy se konají volby, vězte, že pokud se mluví o platech politiků, jsou očividně za dveřmi.
více