20.2.2020 | Svátek má Oldřich


20.2.2020 POLITIKA: Co vadí michprdům? Svobodné volby!

Ladislav Jakl 1
Podle michprdů má uvědomělý lid vyjít do ulic a manifestovat své odhodlání nejít cestou našich kolegů z V4 Maďarska a Polska. Skutečným „problémem“ svolavatelů však nejsou Maďaři či Poláci, ale jeden anachronický přežitek: svobodné volby.
více


19.2.2020 POLITIKA: Hřib by měl rezignovat

Luboš Zálom1
Banda divokých socialistů zabrala majiteli jeho byt. Což o to - socialisté takové věci rádi dělávají. Pozoruhodnější jsou však reakce médií a politiků. Ukazuje se tím hrozivý posun pryč od principů právního státu.
více


19.2.2020 POLITIKA: Foldynův čas v ČSSD se krátí

Lukáš Jelínek
Pozornost věnovaná sociálnědemokratickému poslanci Jaroslavu Foldynovi souvisí s úbytkem rebelů v českých politických vodách.
více


18.2.2020 ZDRAVOTNICTVÍ: Největší hrozba

Petr Holub1
Jeden z největších soukromých majitelů německých nemocnic, společnost Helios, se dostal do finanční ztráty. Příčiny jsou mimořádně zajímavé také pro české zdravotníky, protože případ Helios ukazuje, jak nebezpečná je cesta, po které se vydává také zdejší systém.
více


17.2.2020 POLITIKA: Neuvěřitelné reakce na zvolení Stanislava Křečka ombudsmanem

Václav Klaus1
Naši samozvaní „majitelé“ demokracie, kteří tak ostře bojují proti všem nedemokratickým způsobům uspořádání jakékoli lidské komunity ve světě i u nás doma, se tentokráte úžasně předvedli a plně odkryli své pravé nedemokratické já.
více


17.2.2020 POLITIKA: Jedna Maláčová nestačí

Josef Mlejnek jr.
V posledních letech je u nás velmi frekventovaným pojmem výraz „tradiční strana“, leč zároveň zůstává jaksi bez obsahu.
více


15.2.2020 GLOSA: Historka o Stanislavu Křečkovi

Petr Štěpánek
Rok 2003. Špidlova vládní koalice (ČSSD, KDU-ČSL, Unie svobody) slavně odvolala Radu pro vysílání. Byl jsem jejím členem a místopředsedou. Že prý jsme zavinili prohranou arbitráž ve věci TV Nova.
více


15.2.2020 POLITIKA: Lidovci se od roku 1919 chovají stále stejně

Karel Hvížďala
Lidovci, za těch více než sto let co existují, se chovají více méně stále stejně: vždy se chtěli podílet na moci a dost často jejich spory zabraňovaly, aby měli větší elektorát. Výjimkou po roce 1989 byl jen Josef Lux, který oslovoval širší spektrum voličů a byl na politické scéně respektován.
více


14.2.2020 POLITIKA: Blíží se konec vzájemného trápení Foldyny a ČSSD

Petr Hartman1
Jaroslavu Foldynovi se nelíbí v sociální demokracii. Dává to opakovaně najevo. Některé jeho výroky nenechávají stranické kolegy v klidu.
více


14.2.2020 POLITIKA: Máme ombudsmana rasistu!?

Jan Bartoň
Ne tak dávno jsem se zmínil o tom, že pokud bude ombudsmanem zvolen nominant prezidenta Miloše Zemana, že to „správné strany“ nevydýchají. A došlo na má slova.
více


13.2.2020 GLOSY: O světě a politice (2)

Václav Klaus1
Zajímavý slovinský ekonom Jože Mencinger, kterého znám již od 80. let, jeden z hlasitých kritiků jugoslávského samosprávného ekonomického systému Titovy éry, ve své studii pro univerzitu v Lublani odmítá, aby byly Slovinsku vnucovány FDI (přímé zahraniční investice).
více


13.2.2020 POLITIKA: Tak co s tím, Máro, uděláme teď?

Tomáš Vodvářka
Je jisté, že před hlavní postavou naší politické scény (rozuměj Markem Prchalem) stojí jedna z největších výzev, které bude muset čelit. A nebude to mít hoch vůbec snadné.
více


12.2.2020 PRÁVO: Byty, byty, byty...

Rudolf Mládek
Pražský primátor Zdeněk Hřib uvedl, že v centru metropole je 15 tisíc bytů na Airbnb, z čehož v 80 procentech jde o celé pronajímané byty, které nemají nic společného s původní myšlenkou sdíleného bydlení. Snad ví, o čem hovoří. (viz poznámka pod článkem).
více


13.2.2020 POLITIKA: Babiš nás žene do křížku s EU

Lukáš Jelínek
„Čím rychleji dojdeme k rozřešení toho sporného ustanovení o střetu zájmů, tím lépe. Proto jsem hlasoval pro tento návrh, aby bylo co nejrychleji rozhodnuto.“
více


12.2.2020 POLITIKA: Proč se opoziční strany nemohou dohodnout

Karel Hvížďala
Podíváme-li se na naši politickou krajinu trochu z odstupu, třeba z výše Petřínské rozhledny, zahlédneme řadu uskupení, která nemají skoro nic společného.
více


10.2.2020 POLITIKA: Bezpečnost občanů nesnese kompromisy

Tomáš Zdechovský
Jedna ze základních lidských potřeb je pocit bezpečí. Toho ale nedosáhneme jen odvrácením násilí a dalších hrozeb. Je potřeba mnohem víc a politici si musí uvědomit, že podceňování problémů spojených s bezpečností se nevyplácí.
více


10.2.2020 POLITIKA: Aliance Demokratů

Jan Payne
Bylo by jen třeba, aby se někdejší spojenci STAN a TOP09 dohodli. Dosud sice mezi nimi panuje hašteřivost kvůli drobným ústrkům, ovšem ty musí překonat. Dovedu si představit i to, že ješitnost jim brání v připojení jedné z obou stran k té druhé.
více


8.2.2020 PRÁVO: Žaloba na EK kvůli Agrofertu

Jan Bartoň
Česká vláda se jednomyslně rozhodla podat žalobu na Evropskou komisi pro zadržování plateb České republice ve výši asi 6 milionů korun. Jde o dotace pro Agrofert, který podle opozice stále ovládá Andrej Babiš.
více


10.2.2020 GLOSA: O stabilizaci společenského řádu tehdy a dnes

Lubomír Stejskal
Děsivý příběh čínského lékaře, který jako první varoval před nebezpečnou nákazou (koronavirem), budiž ilustrací toho, proč mnozí z nás měli prezidentu Zemanovi za zlé jeho vyjádření v CCTV v roce 2014.
více


7.2.2020 POLITIKA: Babišovy rány ústavnímu systému

Lukáš Jelínek
Jeho sebevědomí se může opřít o předvolební preference hnutí ANO, osobní Babišovu popularitu i nezvykle vysokou podporu vlády. To ale neznamená, že by český premiér mohl šibovat s ústavním systémem, jak to v současnosti předvádí ruský prezident.
více


6.2.2020 PRAHA: Pudový nacionalismus Pirátské strany

Martin Mařák
Zatímco TOP 09 a KDU-ČSL se ve sporu o rekonstrukci mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze staví do pozic konzervativního myšlenkového proudu s akcentem na prounijní orientaci a symboliku česko-moravsko-slezsko-německého přátelství v rámci zastřešující nadstátní matičky národů EU...
více


5.2.2020 POLITIKA: Co zakrývá korupční kauza ministra Kremlíka

Petr Holub1
Tomu případu nemůže porozumět žádný člověk, který používá jen zdravý rozum. Bývalý ministr dopravy Vladimír Kremlík chtěl zrušit zakázku na kontrolu toho, jak se vybírá od nákladních automobilů mýto na dálnicích.
více


6.2.2020 OSOBNOST: Luboš Dobrovský, tvrdý kritik a velký ironik

Karel Hvížďala
Za protestní chování mohou především politici, kteří odmítli naslouchat ještě někomu jinému než svým vlastním fanouškům a podporovatelům. Myslím, že sotvakdo si před lety dokázal představit takovou hloubku rozdělení společnosti, v níž kvůli našemu prezidentovi a premiérovi dnes vězíme.
více


4.2.2020 ÚVAHA: Volič

Vladimír Karpenko
Nedávno jsem v rozhlase poslouchal rozhovor s Petrem Fialou, předsedou ODS, a právě těch asi dvacet minut mne přivádí k úvaze, která si naprosto nečiní nároky na nějakou zasvěcenou politologickou sondu. Je to pouhá směs toho, co běžnému občanu občas utkví v paměti, a to nejen z tohoto rozhovoru a...
více


3.2.2020 FEJETON: Dobrý důvod k oslavě

Pavel Chrastina
V pátek 31. ledna jsem si o půlnoci udělal malou rodinnou oslavu, protože Britové právě vyhráli svou druhou bitvu o Británii s Německem. Tentokrát nemuseli sestřelovat nepřátelská letadla, bojovali „jen“ s intrikami a vydíráním nedemokratického unijního aparátu, v němž mají už delší dobu hlavní...
více


3.2.2020 POLITIKA: Schwarzenberg naznačuje cestu

Lukáš Jelínek
Zdánlivě jde o banální zprávu bez geopolitického dopadu. Vždyť Spojené státy americké jsou velmoc, zatímco Česká republika malá, mezi horami schovaná evropská zemička.
více


1.2.2020 POLITIKA: Řidiči v pařátech Velkého bratra

Petr Holub1
Velký bratr v České republice to má těžké. K obvyklé agendě, tedy sledování všech bezpečnostních kamer, kterých má Česko jednu z nejhustějších sítí na světě, přibývají každým rokem nové povinnosti.
více


1.2.2020 GLOSY: O světě a politice (1)

Václav Klaus1
Nedávno jsem vzal do ruky jeden z mnoha svých sešitů výpisků z knih a časopisů a objevil jsem tam věci, které mne překvapily. Hlavně proto, že se mi zdají jako zcela současné, jako něco, co se právě dnes snažíme říkat těm, kteří nečtou (a nezapisují si).
více


1.2.2020 POLITIKA: Vítězem kongresů opozice je Babiš

Kateřina Lhotská
Po tři víkendy volily tři opoziční strany svoje vedení. K žádnému personálnímu zemětřesení nedošlo a všechny si tak v podstatě odhlasovaly, že příští volby vyhrát nechtějí. A vítězem trojice těchto klání se tedy stal Andrej Babiš.
více


1.2.2020 POLITIKA: Novinářské mýty a nesmysly o Marianu Jurečkovi

Tomáš Zdechovský
Od mimořádného sjezdu KDU-ČSL neustále někde slyším, jak jsme „do půl roku“ ve vládě, protože předsedou se stal Marian Jurečka. Proč najednou taková negace? Oni jsou snad zrovna lidovci stranou pouze jednoho muže?
více


1.7.2019 POLITIKA: ČSSD v koncích

Jan Bartoň
Podle Josefa Chvojky, předsedy poslaneckého klubu ČSSD, by měla ČSSD sebrat zbytky „hrdosti“ a z vlády odejít. ČSSD si však všechny problémy zavinila sama vstupem do vlády a poznáním, že jí to v očích voličů nepomohlo.
více


24.5.2007 UDÁLOSTI: Kočkování vypasených králíků

Bohumil Doležal
Jiří Paroubek se v těchto dnech vyjádřil k osobnosti odcházejícího britského premiéra Blaira: „Tony Blair, pokud vím, nikdy hrubým způsobem neurážel novináře... jestli bych chtěl mít nějaký politický vzor v kontaktu s veřejností, tak je to právě Tony Blair.“ A neopomněl dodat na adresu svého...
více


30.1.2020 ESEJ: Evropa, resp. Evropská unie

Václav Klaus1
Své dnešní vystoupení jsem nazval „Evropa, resp. Evropská unie“, odlišení těchto dvou slov považuji za zásadní. Jednou věcí je před více než šesti desetiletími revolučně vytvořený konstrukt Evropské unie, druhou je dlouhá tisíciletí evolučně utvářená civilizace evropského kontinentu.
více


30.1.2020 PRÁVO: Válková, Urválek, vrah

Jiří Berka
Justitia
Pokud jde o společný článek prokurátora JUDr. Josefa Urválka a JUDr. Heleny Válkové, článek vypracovala Helena Válková a Josef Urválek se pod něj pouze podepsal.
více


30.1.2020 POLITIKA: Česko přežilo prasečí a ptačí chřipku, přežije i koronavirus

Petr Hartman1
Děláme maximum pro vaši bezpečnost, ujišťuje veřejnost premiér Andrej Babiš. V době, kdy se šíří obavy z nákazy koronavirem, to je důležitý úkol tuzemských politiků.
více


30.1.2020 POLITIKA: Vidle farmáře Jurečky

Josef Mlejnek jr.
Nově zvolený předseda KDU-ČSL Marian Jurečka deklaroval, že chce se svou stranou vystoupit z „davu opozice“. Na lidovcích je dobře patrné, jak tvrdým chlebíčkem je působení v opozičních lavicích, pokud opozici tvoří tříšť menších stran, ba straniček.
více