2.6.2020 | Svátek má Jarmil


2.6.2020 ROZHOVOR: Otevírá se prostor pro uskutečňování nových utopií

Václav Klaus1
Skupina levicově smýšlejících intelektuálů zveřejnila prohlášení Bez solidarity není imunity. Jedním ze signatářů je sociálně demokratický expremiér Vladimír Špidla. V
více


2.6.2020 POLITIKA: Cena života

Antonín Staněk
Antonín Staněk
Žijeme opravdu v nejlepších možných letech, protože za posledních 18 let cena našeho života stoupla téměř 150krát. I tak je ale život u nás vcelku levný.
více


2.6.2020 FEJETON: Dozvuky volby do Rady ČT

Petr Štěpánek
Soudruh pirát Kolaja, t. č. zeleno-černo-duhovo-růžovo-rudý europoslanec, podal na Předsednictvu Ústředního výboru Evropské unie důraznou stížnost na zlotřilé rejdy českých poslanců, kteří si dovolili zvolit do Rady České – pardon, Bruselské – televize nesprávné osoby, a žádá soudružku komisařku...
více


1.6.2020 KORONAVIRUS: Víme toho už tolik...

Václav Klaus1
První zmínky o koronavirové infekci (rok výroby 2020) přicházely již v průběhu ledna letošního roku. Já jsem byl ve slovenské televizi TA3 na nemoc covid-19 prvně tázán v prvních dnech února.
více


30.5.2020 POLITIKA: Kalouskovi už se nelíbí u katolíků

Jan Bartoň
Miroslav Kalousek prý zvažuje odchod z katolické církve. Naštval ho postoj kardinála Duky. Mně překvapuje, že v ní ještě stále je.
více


30.5.2020 POLITIKA: Petříček se Zaorálkem by měli letět

Kateřina Lhotská
Samozřejmě z vlády. A to okamžitě. Pokud totiž někdo nechápe, že se jako ministr nemůže soukromě vyjadřovat k otázkám, které se citlivě dotýkají našich vztahů se spojenci, tak nemá ve vládě co pohledávat.
více


30.5.2020 POLITIKA: Oni jsou v ohrožení, ne my

Tomáš Jirsa
Když občas musím obhajovat svoji prezidentskou volbu, jeden z argumentů, proč si je prezidenta Zemana potřeba vážit, zní, že je to z celé Evropské unie jediný proizraelský prezident.
více


29.5.2020 POLITIKA: Kouzlo nechtěného

Jiří Weigl
Podivný článek stávajícího a dvou předchozích ministrů zahraničí kritizující Izrael, který vyvolal takovou bouři a odsouzení na naší politické scéně včetně prezidenta republiky a premiéra, kouzlem nechtěného naplno a pro všechny jasně vyjádřil to, co je zjevné už delší dobu.
více


29.5.2020 POLITIKA: Klín mezi vládou a obcemi

Lukáš Jelínek
Covid-19 nezacvičil jen s naším zdravím a ekonomikou, ale vrazil také klín mezi vládu a obce. Stát už dnes v rozpočtu na rok 2021 počítá s 300miliardovým schodkem a toto číslo nemusí být konečné.
více


29.5.2020 GLOSA: Politické jandáky

Tomáš Vodvářka
Jsou mezi námi a není jich zase tak málo. Měli bychom si jich všímat, protože jsou etalonem toho nejhoršího, co se může v politice objevit.
více


29.5.2020 POLITIKA: My jsme žáci třetí bé

Josef Mlejnek jr.
Jednotná linie české zahraniční politiky dávno neexistuje, poněvadž se právě zahraničněpolitická orientace stala jedním z ústředních témat domácího politického zápasu. Svědčí o tom i aktuální přestřelky o Izrael nebo o vztah k Číně a Tchaj-wanu.
více


28.5.2020 POLITIKA: Jak jsem se mýlil v předsedovi sněmovny

Lubomír Stejskal
Poněkud ve stínu současné kontroverze mezi politiky kritizujícími plán vlády v Jeruzalémě vyhlásit suverenitu nad částmi Judeje a Samaří a jejich oponenty zůstalo stanovisko šéfa Sněmovny Radka Vondráčka.
více


28.5.2020 PRÁVO: Případ Půta, případ Babiš – jak se to rýmuje?

Jan Bartoň
Hejtman Libereckého kraje Martin Půta byl rozhodnutím soudu zbaven obvinění z korupce při zadávání veřejných zakázek. Státní zástupce tak se svou žalobou zatím neuspěl.
více


28.5.2020 EVROPA: Politici rozbíjejí rodiny

Petr Bohuš
Vítězná
Jsou důležitější medicínská opatření, nebo rodina? V neděli 8. března se na Mezinárodní den žen tisíce smíšených rodin vidělo naposledy. Už je to dvanáctý týden. Téměř tři měsíce.
více


28.5.2020 GLOSY: O světě a politice (13)

Václav Klaus1
Už jsme blíže k dnešku, témata jsou aktuálnější. V jarním vydání anglického čtvrtletníku The Salisbury Review byly v roce 2012 diskutovány problémy tehdejší britské konzervativní strany pod vedením Davida Camerona.
více


27.5.2020 POLITIKA: Česká válka o Izrael

Jan Fingerland
O Izraeli a tamní politice se u nás debatuje, skoro jako kdyby se jednalo o sousední zemi. A při pohledu na poslední kolo sporu o naši blízkovýchodní politiku se zdá, že je to snad i pravda.
více


27.5.2020 ZDRAVOTNICTVÍ: Pohádka o „švýcarských" termokamerách má hořkou dohru

Tomáš Zdechovský
Od ledna nabízela česká firma vládě termokamery k pomoci proti covid-19. Na konci března ale raději koupili čínské, protože měly dojít obratem. Výsledek? V nemocnicích slouží po měsíci a půl jen jedna kamera, ta česká.
více


27.5.2020 POLITIKA: Jménem zákona, jezte česky!

Pavel Jégl
Do českých obchodů české potraviny! S tímto cílem zavedlo ministerstvo zemědělství před čtyřmi lety označování českých potravin logem s vlajkou a popiskou Česká potravina. J
více


26.5.2020 POLITIKA: Plnou parou zpět

Mojmír Kallus
Mojmír Kallus
Článek zveřejněný v Právu dne 23. května 2020 pod názvem Co bude s Palestinci a izraelskou demokracií?, pod který se podepsali dva bývalí ministři zahraničí spolu s tím současným, vzbuzuje mnohé otazníky.
více


26.5.2020 ROZHOVOR: Politik musí rozhodovat s ohledem na budoucnost

Ivo Strejček
Je snadné být po bitvě generálem... a proto se nechci pouštět do zjednodušujících hodnocení a odsudků. Zprávy přicházející z okolního světa spolu s mediálním věštěním katastrofy, to vše lidi vystrašilo a vláda na začátku prostě jednat nějak musela.
více


25.5.2020 POLITIKA: Kdo je skutečný přítel Izraele

Lubomír Stejskal
Prezidenta Zemana často kritizuji, tentokrát mu ale dávám za pravdu. Ani já nesouhlasím s obsahem společného prohlášení pánů Petříčka, Zaorálka a Schwarzenberga ve věci vyhlášení suverenity v Judeji a Samaří.
více


25.5.2020 POLITIKA: Piráti s ODS už chtějí vyšetřovat

Jan Bartoň
Až se bude česká opozice po volbách letos i příští rok ptát, proč má takové výsledky, bude jí nutné připomenout její aktivitu během virové krize v čase nouzového stavu.
více


26.5.2020 POLITIKA: Poměrné zastoupení by nemělo bránit Filipově konci

Lukáš Jelínek
Zatímco v Moskvě je opěvován, v Praze to schytává způsobem, který mu umožňuje prezentovat se před spolustraníky a komunistickými voliči jako oběť revizionistických sil.
více


25.5.2020 GLOSA: Zachovat si tvář

Zbyněk Petráček
Uvažujete o vztahu k Tchaj-wanu? Pak si musíte připadat jako blázni. Zvláště když epidemie odsunuje vše ostatní na okraj. Jenže. Výrazem „zachovat si tvář“ se myslí čínský způsob uvažování.
více


23.5.2020 POLITIKA: Nechme pana Kuberu na pokoji

Jan Bartoň
Na základě výroků pozůstalých po předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi rozvinula média, mezi nimi zejména veřejnoprávní ČT, příběh o dopisu čínské ambasády, který způsobil Kuberovo úmrtí.
více


23.5.2020 ZDRAVOTNICTVÍ: Vláda vyzvala doktory, ať přidají v práci

Petr Holub1
Celá oddělení nemocnic byla na dlouhé týdny zavřena, lékaři neprovedli výkony v hodnotě něco přes 30 miliard korun, a pojišťovny jim tedy nebudou moct zaplatit. Chybějící částku odhaduje materiál v pondělí schválený vládou, který také navrhuje řešení.
více


22.5.2020 POLITIKA: Vojtěch Filip hájí zájmy Ruska

Jan Bartoň
Místopředseda české poslanecké sněmovny a předseda KSČM Vojtěch Filip se pustil tvrdě do ministra zahraničí Tomáše Petříčka. Obvinil ho, že z Česka dělá „kolonii USA“.
více


22.5.2020 POLITIKA: Není chřipka, není €-škvára

Martin Mařák
Islám je podle mne boží trest Bohem seslaný na lid národa vyvoleného za to, že ukřižoval Ježíška, syna jejich rodu národního. Tý koště (starosta Novotný ©), škoda, že jsem místo práv nešel studovat tu téologii. Ale třeba by to dopadlo stejně bombasticky, nebo ještě neobvykleji.
více


22.5.2020 ESEJ: Železný zákon oligarchie

Roman Joch
Rahm Emanuel, první kancléř prezidenta Baracka Obamy a poté starosta Chicaga, proslul výrokem: „Nikdy nenechte vážnou krizi jen tak odeznít nevyužitou. Je příležitostí udělat to, co jste předtím nemohli.“
více


21.5.2020 POLITIKA: Práva těch, kteří nedemonstrují

Stanislav Křeček
Prezident Beneš v knize Demokracie dnes a zítra, vydané za války, po zkušenostech s partajnictvím prvé republiky napsal: „Čím je počet stran v demokratickém zřízení větší, tím se všechny zlé vlastnosti politického stranictví zesilují.
více


21.5.2020 GLOSA: Komu vadí česká svoboda

Miloslav Bednář1
Vždy zásadně vadila, vadí a bude vadit všem, kdo chtějí velmocensky ovládnout klíčový geopolitický prostor mezi Německem a Ruskem. Masaryk mu říkal Ústřední pásmo střední Evropy.
více


21.5.2020 POLITIKA: Čemu se divíme?

Lubomír Stejskal
Rozhořčení vyvolal Vojtěch Filip. Tím, co sdělil Rudé hvězdě, ruským armádnám novinám. Jsou ale jeho slova překvapivá? Nikoli. Podobně se komunisté chovají a vyjadřují, s různými obměnami, od první republiky.
více


21.5.2020 GLOSY: O světě a politice (12)

Václav Klaus1
V polovině 90. let jsem toho moc nečetl. Spíše jsem psal, ale hlavně se pokoušel zajistit úspěch naší radikální politické a ekonomické transformace. Musel jsem zužitkovávat své předchozí čtení, svůj naakumulovaný „human capital“.
více


22.5.2020 KNIHA: Variace na téma Robert Šlachta

Zdeněk Jemelik 1
Kdysi jsem při odchodu z jakéhosi jednání potkal Roberta Šlachtu, jenž šel tam, odkud jsem odcházel. Do té doby jsme se nikdy nepotkali. Postřehl jsem záblesk očí a pobavený úsměv.
více


19.5.2020 MÉDIA: Hey, Minister, do you speak English?

Petr Adler
Česká ministryně financí prý neumí anglicky. A z toho se v českých sdělovacích prostředcích stala aféra hodná palcových titulků.
více


20.5.2020 POLITIKA: Epidemie koronapříběhů

Josef Mlejnek jr.
Rozvolňování protipandemických opatření vyvolává ve společnosti pocit, že zlý sen řádění koronaviru je pryč a že se život vrací a vrátí do normálních kolejí.
více