11.12.2019 | Svátek má Dana


11.12.2019 POLITIKA: Nouze, obce a bydlení

Stanislav Křeček
Štěpán Ripka, předseda Platformy pro sociální bydlení – té platformy, jejíž návrhy a představy vtělené do zákona o sociálním bydlení, jak jej připravila předchozí vláda ČSSD, učinily tento zákon zcela nepřijatelným a nerealizovatelným.
více


11.12.2019 POLITIKA: Chování starosty Novotného je obrazem doby

Pavel Kopecký
Česká politika je bohužel obvykle přízemní. Cožpak o to, nemusela by, ale je. Obvykle se v ní projevuje stereotyp a konformita. Vztahům s cizinou dominuje všeobjímající strach, co si o nás ten který (Velký) bratr bude myslet.
více


10.12.2019 POLITIKA: Milion chvilek pro řízenou demokracii

Radek Šebesta
Zjednodušeně lze říci, že základním znakem demokratického režimu je oddělení mocí a pravidelné volby.
více


11.12.2019 GLOSA: Dvě hlavy

Ondřej Neff
Německá sociální demokracie má nové vedení. Podobně jako znak našeho císařského panovníka má dvě hlavy. Rozdíly tu ovšem jsou. Hlavy orlů na panovnickém znaku koukaly jedna vlevo, druhá vpravo, kdežto ty německé sociálnědemokratické hledí obě doleva. Tak to je a napříště v této politické straně...
více


9.12.2019 POLITIKA: Rozklad našeho státu výrazně pokročil

Jiří Weigl
Neustále se strašíme ohrožením demokracie a údajnou hrozbou návratu totality, ať zevnitř či z vnějšku, a přitom vše nasvědčuje tomu, že dominantním trendem se v naší zemi stává prohlubující se anarchie, neschopnost jakékoliv rozumné spolupráce a totální neodpovědnost panující na politické scéně.
více


9.12.2019 POLITIKA: Zlý muž Michálek a stará struktura Kalousek

Jan Bartoň
Česká demokratická opozice, která se shodne na politice proti Andreji Babišovi, má zřetelně rozdílné cíle politické i ekonomické. V okamžiku, kdy by opozice neměla Babiše, šli by si politici z „demobloku“ po krku.
více


7.12.2019 POLITIKA: Antibabišismus pokračuje a přímo kvete

Jan Bartoň
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman rozhodl o obnovení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše a Jany Mayerové ve věci „Čapí hnízdo“. Vyslyšel tak volání opozičních politiků, kteří obnovení stíhání Babiše prosazovali.
více


7.12.2019 PRÁVO: Obnovené stíhání

Petr Holub1
Stíhání Andreje Babiše v případu Čapího hnízda je obnoveno, jeho příbuzné však už nebude žádný policista ani státní zástupce obtěžovat.
více


7.12.2019 GLOSA: Čekáme na průšvih

Zbyněk Petráček
Mají mít zpravodajské služby policejní pravomoci? Mají být například odposlechy získané BIS použitelné u soudu tak jako ty policejní? Ty otázky se vynořují u nás, ale zápolí s nimi i staré bašty demokracie.
více


7.12.2019 ROZHOVOR: Jsme země dvojího metru

Petr Štěpánek
Poslední, o co tu jde, je ten pomník. To je jen záminka a způsob, kterým k sobě ten řeporyjský gauner poutá pozornost. Ovšem škoda, kterou tentokrát způsobil, je prakticky nevratná.
více


6.12.2019 ZDRAVOTNICTVÍ: Adam Vojtěch jako spasitel

Tomáš Vodvářka
Zdá se, že se konečně po době temna začíná blýskat ve zdravotnictví na lepší časy. Nastupuje sociální inženýrství. Zdá se, že konečně Ano, bude líp.
více


6.12.2019 GLOSA: Marian Kočner v konfliktu zájmů nebyl

paragraf
Ten si v klidu podnikal. Omotal si kolem prstu slovenské politiky, soudce, prokurátory, policajty a na veřejnost hlavu nevystrkoval. V pohodě kradl a kdyby věděl kdy přestat, mohl krást dodnes.
více


6.12.2019 POLITIKA: Já neříkám tak, ani tak

Václav Vlk st.
Tak se dá dešifroval rozhodnutí hlavního prokurátora, totiž nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, že zrušil rozhodnutí o zastavení trestního stíhání premiéra Babiše a někdejší členky představenstva společnosti Farma Čapí hnízdo Jany Mayerové. Případ se tak vrací policii do fáze vyšetřování.
více


6.12.2019 POLITIKA: Spisovatel Šlachta chce do politiky

Jan Bartoň
Bývalý šéf ÚOOZ Robert Šlachta byl hostem pořadu Události, komentáře na ČT24. Prohlásil, že napíše knihu a že „nevylučuje“ svou účast v politice (Senátu PČR).
více


5.12.2019 ROZHOVOR: Ministr Petříček nechápe hodně věcí

Jan Keller
Viděl jsem ukázku z jeho uměleckého výstupu. Z dotyčného pána mám dojem, že je jedním z nejtrapnějších vtipů svého otce. Delší komentář si nezaslouží.
více


5.12.2019 POLITIKA: Okamurovci, nesmutněte...

Jan Vitek
Tajemství úspěšné politické strategie spočívá v úsudku, co je průchodné a co ne. Kdyby okamurovci zvolili americký přístup místo maďarského, jejich návrh zatnout neziskovkám finanční tipec mohl dostat zelenou.
více


5.12.2019 POLITIKA: Předseda Trikolory už zase škrtil Udžénii

Jindřich Plzák
Každá politické strana, která se chce prosadit, musí stát v centru pozornosti. Za každou cenu. Záporných příkladů máme celou řadu.
více


4.12.2019 EVROPA: Agrofertí dotace jsou rýmička

Zdeněk Holásek
Auditem euroauditorů se nám k velkému nadšení opozice a především Pirátů, kteří spolu s Transparency International práskají do Brusely, seč jim síly stačí, vrátily dotace Agrofertu a střet zájmů premiéra.
více


4.12.2019 POLITIKA: Schováme Česko za vysokou zeď?

Lukáš Jelínek
Nefandí nadnárodním řešením klimatické a migrační krize ani společné měně či energetické politice. Nejčitelnější ukázkou je vztah k běžencům.
více


3.12.2019 POLITIKA: Babišův střet zájmů

Jan Bartoň
Do Prahy dorazila finální verze auditu Evropské komise a podle „uniklých“ informací je Andrej Babiš i podle této verze ve „střetu zájmů“. Není lepšího důkazu o tom, že české právo už dle opozice nerozhoduje.
více


3.12.2019 POLITIKA: Přidejte matkám na úkor důchodců

Petr Holub1
Antická tragédie obvykle popisuje příběh člověka, který usiluje o nějaké dobro. Během svého snažení však zlikviduje všechny okolo. A nakonec sám sebe.
více


4.12.2019 POLITIKA: Kde udělal Babiš chybu?

Ivo Valenta
Premiér Andrej Babiš je „borec“. Zařídil, že se bude rekonstruovat bývalá věznice v Uherském Hradišti. O víkendu se tím dokonce pochlubil na svém oficiálním FB profilu.
více


2.12.2019 POLITIKA: Podpásovky

Zdeněk Lanz
O tom, že rána pod pás není v současné době ničím výjimečným, se mohla přesvědčit mj. i řada politiků a známých osobností. Mohli bychom najít „případy“ mnoho let „staré“, ale dosud nezapomenuté, ale i ty z poslední doby.
více


2.12.2019 GLOSA: Ruská estráda Pavla Novotného

Luboš Zálom1
V zásadě mi nevadí, že se řeporyjský starosta Pavel Novotný, kádrová rezerva ODS, naváží do Ruska a že tak činí ve svém osobitém estrádním stylu, který by měl podle mě dostat svoji vlastní klasifikaci v ICD.
více


2.12.2019 POLITIKA: Ještě k exekucím

Petruška Šustrová
Snažím se sledovat veřejné dění a povídat si o problémech, ale nejsem moc spokojená. Když je řeč o politice, nějak se mi zdá, že se mluví jaksi šejdrem. Ale já jsem zase dost monotematická – pořád se vracím k exekucím. Jak je možné, že mohly dospět do míry, která dle mého názoru překreslila volební...
více


30.11.2019 VZPOMÍNKA: Margaret Thatcherová a odhalení Churchillovy sochy

Tomáš Břicháček
Před dvaceti lety, 17. listopadu 1999, bývalá britská premiérka odhalila v Praze sochu Winstona Churchilla. Ta nám má připomínat cenu svobody, jejíž obhajoba může skutečně vyžadovat „krev, dřinu, slzy a pot“.
více


30.11.2019 POLITIKA: Čekání na audit Babiše jako čekání na Godota

Karel Hvížďala
První finální verze auditu regionálních fondů, které zpracovala Evropská komise kvůli podezření ze střetu zájmů týkající se i premiéra, je hotová.
více


27.11.2019 BEZPEČNOST: Hacknuli nám víza

Marian Kechlibar
To, co dva ruští matfyzáci provedli s vízovým systémem, ve mně vzbuzuje hluboké pochybnosti o fungování našeho státu. Ne, že bych je předtím neměl…
více


28.11.2019 GLOSA: Andrej vyměkl

Zdeněk Holásek
S odstupem pár dní, kdy už hýbe naším mediálním kačákem kolosální změna v čele strany ŠUP 09 a nahoru se vyhrnula v politice sukně, cítím nutkání podivit se nad vystoupením Andreje Babiše k 17. listopadu. Pokud mě neklame paměť, tak avizoval překvapení - a opravdu překvapil.
více


27.11.2019 POLITIKA: Šéfka TOP 09 to nebude mít snadné

Lukáš Jelínek
Pro topku samotnou je důležité, že je personálně prostupná. Během tří let má už třetího předsedu, respektive předsedkyni. Delegáti rovněž zásadně obměnili sbor místopředsedů. Přitom všichni aktéři opakují, že je strana stmelená a připravená do dalších střetů s Babišovou vládní většinou.
více


27.11.2019 POLITIKA: TOP 09 chce euro

Jan Bartoň
Po Jiřím Pospíšilovi, který TOP 09 alespoň v preferencích voličů dovedl na hranici postupu do poslanecké sněmovny, se novou předsedkyní TOP 09 stala Markéta Pekarová Adamová.
více


26.11.2019 POLITIKA: Pekarová táhne do vlády

Zdeněk Holásek
Těsným vítězstvím nad protikandidátem se stala předsedkyní kabaretní strany TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Když ponecháme stranou, že volby se zúčastnila patrně celá členská základna této štiky politického provozu, je to zpráva zanedbatelného významu.
více


25.11.2019 POLITIKA: Zahozená šance TOP 09

Martin Mařák
Půjdeš-li se mnou, člověče bídný, s rozumem otevřeným, věz, že obecného zmámení brýle skrze něž vše vpravdě prohlédneš, na nosu tvém strměti budou.
více


26.11.2019 HISTORIE: Smysl Magistrály

Miloslav Bednář1
Mám na mysli transsibiřskou magistrálu, kterou od Povolží po Vladivostok od května 1918 po dva roky ovládaly Československé legie. Jejich vrchního velitele Tomáše Garrigua Masaryka proto v USA právem vítali jako „pána Sibiře“.
více


26.11.2019 ROZHOVOR: Místo diskuse máme nálepkování

Tomáš Zdechovský
Byl jsem na Národní třídě hned dvakrát. Jednou s Markem Výborným, Miluší Horskou a Šárkou Jelínkovou za předsednictvo KDU-ČSL, a následně po mši svaté na poděkování v katedrále, kde nás šlo odhadem několik stovek.
více


25.11.2019 POLITIKA: Proč nám vládne „bolševik“?

Jan Bartoň
Odpůrci vlády Andreje Babiše si stěžují, že nám vládne „todleto“. Ti, kteří souznějí s „Milionem chvilek“, by dokonce chtěli repete roku 1989, kde by jimi nenáviděná vláda skončila a byla „lidem“ svržena.
více