2.12.2020 | Svátek má Blanka


2.12.2020 POLITIKA: Proč loudí Zeman z BIS informace o ruských špionech?

Jan Bartoň
ČT 24 věnovala večerní vysílání 30.11.2020 údajnému požadavku prezidenta Miloše Zemana vůči BIS k ruským špionážním aktivitám v Česku. Podle expertů jde o „nehorázné“ požadavky.
více


2.12.2020 MÉDIA: Bartoše k obědu, Rakušana k večeři

Petr Štěpánek
Ani ne za rok se budou konat volby do poslanecké sněmovny. Na politické scéně přituhuje, někomu začíná zvonit umíráček, někdo naopak roste, formují se nová spojenectví.
více


2.12.2020 GLOSA: Politici chtějí vaše dobro...

poslanecká sněmovna parlament
Pandemie koronaviru ukázala mimo jiné to, že spoléhat se na pomoc státu není nejefektivnější způsob lidského jednání. Neefektivita státního aparátu je způsobena několika faktory.
více


1.12.2020 ESEJ: Trampoty se stranami

Josef Mlejnek jr.
Jako kdyby Minář vyslyšel Václava Klause, který již v devadesátých letech na adresu občanských aktivistů prohlašoval: Založte si vlastní stranu a vyhrajte s ní volby, pak vás začnu brát vážně.
více


30.11.2020 POLITIKA: Proč lidé nedůvěřují vládě

Karel Hvížďala
Stručná odpověď zní: Protože vláda porušuje pravidla komunikace v době krize, v tomto případě v době pandemie, která už v Česku usmrtila přes 7 tisíc lidí a při níž se v době, kdy tento text píši, nakazilo covidem-19 již bezmála půl milionu lidí.
více


28.11.2020 MROŽOVINY: O české státnosti bez růžových brýlí

František Novotný
Není to dlouho, co jsme oslavili, nebo si spíše připomenuli vznik novodobého českého státu a ani ne před čtrnácti dny dobu, kdy se „k tobě, o národe český, správa věcí tvých navrátïla“.
více


27.11.2020 POLITIKA: Prubířský kámen Pirátů a STAN

Lukáš Jelínek
Okolnosti hrají předvolební koalici Pirátů a Starostů a nezávislých do karet. Za prvé poptávka veřejnosti po integraci a zpřehlednění politického spektra.
více


26.11.2020 ROZHOVOR: Ty nejhorší sny Lipovské

Jana Dědečková
Rezignace předsedy rady je zcela namístě. Dlouhodobě nečinnost komise přehlížel. A pan místopředseda? Na jaře 2021 mu končí mandát, takže to považuji za dobré gesto vysílající signál ke spřáteleným médiím.
více


27.11.2020 POLITIKA: Rychle, zběsile a bez zábran

Pavel Jégl
Patrně znáte kouzelné vyprávění Josefa Čapka o tom, Jak si pejsek s kočičkou dělali k svátku dort. Vrazili do něj samé dobroty – smetanu, škvarky, syreček, oříšky, okurku, čokoládu, myš… A když to všechno „smíchali a rozmíchali, byl z toho dort tak veliký jako kolo u vozu“.
více


25.11.2020 POLITIKA: Řekni, kde ta data jsou…

Michal Struha, Gabriela Sedláčková
koronavirus
Jsou tomu zhruba dva týdny, co poprvé zaštěkal hlídací PES (Protiepidemický systém ČR) a ukázal nám svých pět různých tváří dle toho, jak se bude epidemiologická situace v ČR vyvíjet.
více


25.11.2020 POLITIKA: Pražské orgie 2020

Josef Klapal
Neschopná a nezodpovědná vláda si jede svoji linii. Rozhazuje na všechny strany. Rozpočet připravuje jen proto, aby nějaký byl, a je předem jasné, že vůbec nezobrazuje předpokládanou realitu.
více


23.11.2020 ANALÝZA: Političtí mistři fake news

česká televize logo
Dne 11. listopadu 2020 odvolala Rada České televize dozorčí komisi, svůj pomocný orgán. Jednalo se o zcela standardní úkon, který jí zákon o České televizi umožňuje. Běžný krok, přijatý drtivou většinou radních.
více


24.11.2020 POLITIKA: Nejlepší hlasování ODS

Jan Bartoň
Na ČT24 se rozčilovali političtí a ekonomičtí komentátoři nad tím, že ODS podpořila ve sněmovně zákon o zrušení superhrubé mzdy a stanovení sazby daně ve výši 15 %. Jak jen mohli občanští demokraté hlasovat s hnutím ANO, KSČM a SPD!
více


25.11.2020 GLOSA: Daňový balíček

Petr Fiala
Po hlasování Sněmovny z minulého týdne o reformě daňového systému je politická orientace této vlády ještě o něco záhadnější než předtím.
více


23.11.2020 MÉDIA: Zpovykaní senátoři, nestoudná Marvanová

Petr Štěpánek
Poslední, o co v České televizi jde, je nějaká Dozorčí komise. Ta o ničem nerozhoduje, je to jen poradní orgán Rady ČT. Proč tedy ten povyk? Všichni zainteresovaní, generálním ředitelem počínaje, finančně zaháčkovanými osobami pokračuje a spřízněnými politiky konče, se bojí.
více


23.11.2020 POLITIKA: Vláda skáče, jak Zeman píská

Radim Perlín
Celou jarní koronavirovou vlnu jsme o nájemníkovi v Lánech neslyšeli a mnozí se z jeho mlčení i radovali. Stařec již nemá co říct, rezignoval na svoje politické ambice a již jenom ve své hradní funkci dožívá.
více


23.11.2020 ROZHOVOR: Covid může Západ lehce dorazit

Václav Klaus1
17. listopad je pro naši zemi unikátní výročí a platilo to i v dnešním covidovém chaosu a zmatku. Pouze ten covidový zmatek a chaos způsobil, že se ze 17. listopadu téměř vymazalo to podstatné a některé debaty, které jsem viděl, se mi zdály okrajové, nepodstatné a druhotné.
více


21.11.2020 POLITIKA: Nákup

Vladimír Karpenko
Opět je bouře. Není divu, když najednou, ze dne na den, se mění pravidla pro návštěvu obchodů, navíc v situaci, kdy se prý situace zlepšuje.
více


23.11.2020 POLITIKA: Patnáct procent

Jan Bartoň
Hlasování v poslanecké sněmovně o zrušení superhrubé mzdy ukázalo hluboké programové příkopy nejen mezi ANO a ČSSD s KSČM, ale i mezi opozicí. ODS podpořila návrh Andreje Babiše, zatímco Miroslav Kalousek ho nazval „zločinem“.
více


21.11.2020 POLITIKA: Rozhodli opět komunisté

Lukáš Jelínek
Rozdávat rady je podle Marka Twaina zbytečné – moudrý si poradí sám a hlupák stejně neposlechne.
více


21.11.2020 POLITIKA: Slepice, slepice, slepice...

Tomáš Jirsa
V minulém týdnu, po čtyřhodinové debatě, schválil Senát zákon o zákazu klecových chovů slepic. Jakkoli se to veřejnosti může zdát jako „správný krok“, skutečnost je mnohem složitější.
více


21.11.2020 POLITIKA: O čem se 17. listopadu nemluvilo

Petr Robejšek
Státní svátek a s ním spojené historické události vybízí k tomu klást si otázky, jak naše demokratické instituce obstály ve své první velké zkoušce.
více


19.11.2020 POLITIKA: Promění opozice šanci na vyšachování Babiše?

Lukáš Jelínek
Pročítání volebních modelů byla dlouhé měsíce, ba roky nuda. Připomínaly pohádku o Sněhurce a sedmi trpaslících: vysoké zisky hnutí ANO a paběrkování ostatních stran.
více


18.11.2020 POLITIKA: Nejde o záměr?

Jan Bartoň
Média uveřejnila „uniklý“ průzkum volebních preferencí agentury Kantar CZ. Podle něho by Piráti spolu se STAN předstihli hnutí ANO.
více


18.11.2020 POLITIKA: Schvátí a nenavrátí

Pavel Jégl
Krize mění svět. Zkušenosti ukazují, že ho mnohdy nemění k lepšímu obrazu. Stačí se podívat na uplynulá dvě desetiletí.
více


16.11.2020 JUSTICE: Dorazí slovenská Vichřice do Čech?

Jan Urban
Bylo by krásné vidět teď do hlav českých soudců, policejních šéfů i politiků. Těch čestných a, bohužel, mlčících, ale především těch ostatních. Za řekou Moravou řádí Vichřice, zvláštní policejní operace k odhalování korupce ve slovenské justici.
více


17.11.2020 VZPOMÍNKA: Prezidentské volby

Ivo Rottenberg
Prezidentské volby v USA dnes plní obrazovky i tištěná média. Já si však trochu připomenu naše prezidenty. Tatíčka Masaryka jsem nezažil, ale jeho nástupce po válce ano. Za protektorátu to byl Emil Hácha.
více


16.11.2020 ROZHOVOR: Policie si aspoň trochu odpočine

Jan Keller
Napadá mne, že si aspoň policie trochu odpočine, protože zakročovat proti fanouškům exhibicionistů, kteří využívají svobody slova k tomu, aby bez roušek z tribun hulákali, že u nás není svoboda slova, jistě nebyl žádný med.
více


14.11.2020 JUSTICE: Slovenské zemětřesení

Zdeněk Jemelik 1
Naše sdělovací prostředky zaznamenaly, že slovenská Národná kriminálna agentura (NAKA) zadržela a poslala do vazby několik významných policistů v čele s Tiborem Gašparem, bývalým policejním prezidentem SR a později poradcem ministra vnitra ČR Jana Hamáčka.
více


14.11.2020 POLITIKA: Protibabišovské koalice nahrávají ANO

Kateřina Lhotská
Opoziční strany se po úspěchu koaliční spolupráce při krajských volbách rozhodly použít obdobný recept i napřesrok pro volby parlamentní s cílem odstavit Andreje Babiše od moci. Podle mne tím však tyto volby předem prohrály.
více


14.11.2020 ESEJ: Mesianistické iluze vs. smysluplná politika státu

Václav Klaus1
V dnešní éře koronaviru jsme svědky narůstající autokracie (či despotismu), neboli opětovného diktátu politiky a omezování svobody a demokracie občanů – ve jménu iluzorních morálních imperativů, které jsou absolutizovány a vydávány za nesporné a nediskutovatelné.
více


12.11.2020 POLITIKA: Americké volby vrhly stín na přímou volbu

Lukáš Jelínek
Společnost je živý mechanismus a politika se proměňuje spolu s ní. A protože nikdo není dokonalý, tu a tam se dostává do slepých uliček. Naštěstí většinou máme příležitost se poučit, nebo i napravit chyby.
více


12.11.2020 POLITIKA: Covid a vzdělanost

Tomáš Jirsa
Stále častěji můžeme slyšet z úst ekonomů, sociologů či politologů, že největší dopad současné covidové krize nebude ten na ekonomiku, jakkoli bude obrovský, ale na vzdělanost školních dětí.
více


24.5.2007 UDÁLOSTI: Kočkování vypasených králíků

Bohumil Doležal
Jiří Paroubek se v těchto dnech vyjádřil k osobnosti odcházejícího britského premiéra Blaira: „Tony Blair, pokud vím, nikdy hrubým způsobem neurážel novináře... jestli bych chtěl mít nějaký politický vzor v kontaktu s veřejností, tak je to právě Tony Blair.“ A neopomněl dodat na adresu svého...
více


11.11.2020 VOLBY: Mráz přichází z Washingtonu

Václav Klaus ml.
Píšu tento pondělní komentář vždy s předstihem, tentokrát již v pátek, a tak když budete číst tyto řádky, bude mít Amerika už možná prezidenta a situace bude zcela klidná. Ale nemyslím si.
více


10.11.2020 POLITIKA: Vyšehrad – selhání opozice i novinářů

Karel Hvížďala
Jak známo, na Vyšehradě se konala 21. října pozdě večer utajená schůzka v luxusní restauraci Rio’s, která měla být zavřená a z níž vyšel ministr, který toto nařízení vydal, bez roušky.
více