2.10.2020 | Svátek má Olívie, Oliver


1.10.2020 POLITIKA: Krajské volby (2)

Středočeský kraj
Střední Čechy jsou jeden z větších krajů a zároveň i jeden z těch, kde pozice ANO pravděpodobně oslabila více, než se očekávalo.
více


2.10.2020 POLITIKA: Milion a jedna chvilka

Josef Mlejnek jr.
Mikuláš Minář oznámil koncem září svůj odchod z čela spolku Milion chvilek pro demokracii a záměr vstoupit přímo do politické arény, byť definitivně se prý hodlá rozhodnout až po krajských volbách. A pak nejspíše představit i konkrétnější obrysy svého projektu.
více


1.10.2020 DOPRAVA: Dálnice D3

Jan Ziegler
Jako první došla trpělivost jihočeské ODS, která v reakci na setkání premiéra Andreje Babiše se zástupci hnutí Alternativa D3 spustila s velkým s úspěchem petici ve prospěch původní posázavské varianty.
více


1.10.2020 POLITIKA: Pravda a láska v podání aktivisty Mináře

Robert Troška
Mikoláš Minář, hlavní tvář pokrokového hnutí Milión chvilek za demokracii, oznámil ukončení svého angažmá v tomto spolku a založení nové politické strany.
více


2.10.2020 GLOSY: O světě a politice (31)

Václav Klaus1
Rok 2019 byl rokem třicátého výročí pádu komunismu, u nás bohužel i rokem strašlivé dezinterpretace těchto uplynulých třiceti let (a rokem povrchního hodnocení komunismu samotného).
více


30.9.2020 POLITIKA: Vojtěch odchází, Mikuláš přichází

Lubomír Stejskal
Dvě změny na tuzemské veřejné scéně. Týkají se dvou mladých osobností, které lid českých zemí díky vývoji v posledních měsících dobře zná.
více


30.9.2020 POLITIKA: Další spasitelské hnutí

Radim Perlín
Představitel spolku Milion chvilek pan Mikuláš Minář se rozhodl, že opustí roli občanského aktivisty a vstoupí do politické arény. To je konec konců očekávaný a předpokládaný krok, který mnozí prorokovali již před rokem nebo dokonce dříve.
více


30.9.2020 ANALÝZA: Czexit, suverenita a realita

Petr Štěpánek
Soucítím s lidmi, kteří v zoufalství, kam Evropská unie spěje, volají po czexitu. Také bych nejraději řval. Zatím mi ale nikdo neodpověděl na otázku, jak to zařídit. Tohle je možný scénář. Žádný optimismus v něm ale nehledejte.
více


29.9.2020 POLITIKA: Pane Prymulo, nechte nás už žít!

Jan Bartoň
Roman Prymula při nástupu do funkce ministra zdravotnictví tvrdil, že se školy nebudou zavírat, pak přišla uzavírka škol vysokých, nyní chystá zavření škol středních, otevřené chce nechat školy základní – zatím.
více


29.9.2020 POLITIKA: Milion chvilek a tisíc stran

Marian Kechlibar
Mikuláš Minář rezignoval na předsednictví spolku Milion chvilek pro demokracii a oznámil svůj záměr založit politické hnutí, se kterým za rok půjde do voleb.
více


30.9.2020 DIPLOMACIE: Protokolární spoušť

Jindřich Forejt
Jindřich Forejt
Administrativa Miloše Zemana a její ostudné zásahy do ceremoniálu jmenování nových členů vlády ČR.
více


30.9.2020 POLITIKA: ČT udělala skvělou reklamu SPD

Jan Bartoň
V sobotních Událostech byl hostem Tomio Okamura. ČT se věnovala rozpočtu na rok 2021 s tím, že ho KSČM odmítá podpořit. Okamura prohlásil, že za určitých podmínek by rozpočet podpořil.
více


29.9.2020 GLOSA: Středočeské silnice

Michael Pánek
Dlouhodobě kritizuji machinace s veřejnými zakázkami v Krajské správě a údržbě silnic (KSÚS) Středočeského kraje. Škody jsem vyčíslil na 670 milionů v letech 2014 až 2016.
více


29.9.2020 POLITIKA: Krajské volby

volby urna hlasování
K premiéru Babišovi a vládě ANO lze objektivně mít mnohé výhrady a značná část voličů je má. A opozice se snaží s tím nějak pracovat. Při dlouhodobém sledování průzkumů však její snažení vypadá dosti tristně.
více


28.9.2020 POLITIKA: Středočeské nemocnice

Jan Ziegler
Hejtmanka Jermanová nedá peníze nemocnicím, ale motorkářům poskytla deset mega. Středočeská ODS podporovaná hnutím STAN navrhuje grantovou podporu nekrajských nemocnic ve výši 50 milionů korun. Vládnoucí ANO, ČSSD a KSČM jsou proti.
více


28.9.2020 POLITIKA: Kurzarbeit kouzla zbavená

Petr Holub1
Kurzarbeit být musí, proto se musíme na nějaké její verzi dohodnout, a už tolik nezáleží, jaká ta verze vlastně bude. Tak vypadá aktuální vývoj u ostře sledovaného zákona.
více


26.9.2020 PRÁVO: Pro dobrotu na žebrotu

Jan Bartoň
Jan Hamáček čelí soustředěnému útoku kvůli rozesílání roušek pro seniory starší šedesáti let. Nejprve se do situace vložil SÚKL a nyní i Úřad na ochranu osobních údajů.
více


26.9.2020 POLITIKA: Cesta do Prymulistánu?

Radek Šebesta
V pondělí (5.10.) byla v Čechách koronavirovému božstvu přinesena oběť nejvyšší, hlava ministra zdravotnictví - naštěstí jen ta politická.
více


25.9.2020 POLITIKA: Babiš mění ministry jako figurky

Lukáš Jelínek
Premiér Andrej Babiš (ANO) potřeboval zahájit novou etapu boje s koronavirem. Ta dosavadní zaváněla katastrofou.
více


25.9.2020 POLITIKA: Hilšer za 18, Antl bez 2 za 20

Petr Štěpánek
Tak jsem se od České televize nejprve dozvěděl, že Marek Hilšer je prý nezávislý senátor, tvrdila to moderátorka Událostí komentářů Marcela Augustová, a o něco později, a to v titulku, že prý je nestraník.
více


25.9.2020 ROZHOVOR: Zlozvyk a nákaza nejsou totéž

Jan Keller
Necítím se kompetentní hodnotit působení ministra zdravotnictví. On mi do sociologie taky nemluví.
více


24.9.2020 POLITIKA: Prymula nenávidí hospody

Ladislav Jakl 1
Velká část národa se s jeho jménem setkala až letos na jaře v souvislosti s některými jeho extrémními výroky kolem covidové karantény. Já jsem se s ním ale potkal - nebo spíše utkal - už dříve.
více


24.9.2020 POLITIKA: Premiérovo chucpe

Lubomír Stejskal
Rozhodne-li se vrcholný představitel státu pronést nečekaně projev k národu (a vyzývá-li moderátorka televizních zpráv naléhavě diváky, aby neodcházeli od obrazovek), je to známka vážnosti situace.
více


25.9.2020 GLOSY: O světě a politice (30)

Václav Klaus1
Už jsem skoro v současnosti. Australan Peter Murphy (v Quadrantu) připomíná německého sociologa Roberta Michelse, který už v roce 1911 psal o „profesi nespokojence“, jejíž vznik je důsledkem nárůstu nervozity společnosti. Už v roce 1911? Byla to předzvěst světové války a ruské revoluce?
více


23.9.2020 POLITIKA: Po Vojtěchovi Prymula, co ho známe z minula

Jan Bartoň
Spekulace o konci Adama Vojtěcha ve funkci ministra zdravotnictví uťal rázně Andrej Babiš. Nejprve oznámil, že přednese televizní projev. Ráno před projevem oznámil Vojtěch svou rezignaci, bleskově byl jmenován nový ministr Roman Prymula.
více


24.9.2020 ÚVAHA: Rozjímání nad covidem (2)

Vladimír Karpenko
V předchozí úvaze jsem vyšel ze tří problémů pandemie, jak je uvedl americký profesor William A. Haseltine. Končil jsem potížemi přicházejícími občas v noci, totiž těžkými sny, případně nočními můrami.
více


24.9.2020 POLITIKA: Marketing ANO a šance opozice

Karel Hvížďala
Jak známo Andrej Babiš je trestně stíhaný v souvislosti s podezřením na neoprávněné čerpání peněz z Evropské unie a zároveň je podezírán i z toho, že dál ovládá firmu Agrofert.
více


24.9.2020 POLITIKA: Před volbami

Lukáš Jelínek
Představa premiéra Andreje Babiše, že předmětem říjnových krajských voleb nebude celostátní politika, dostává vážné trhliny.
více


24.9.2020 GLOSA: Volby v Česku plodí „kočkopsy“

Václav Husák1
Současný poměrný volební systém je tak špatný, že by snad bylo lepší výsledky voleb losovat z klobouku. Zatímco uvědomělá skupina aktivních účastníků volebního procesu se při výběru kandidátů na poslance rozhoduje odpovědně, podle tou kterou stranou nabídnutého volebního programu, další, značně...
více


22.9.2020 POLITIKA: Čokl, nebo profesor?

Lubomír Stejskal
Vrátil jsem se od svého odborného lékaře z plánované kontroly, cestou nakoupil vitamín D (zadaný úkol od ženy – prý to pomáhá proti covidu), doma otevřel PC a čtu: ministr Vojtěch rezignoval.
více


23.9.2020 KORONAVIRUS: Na pláži s Babišem

Pavel Jégl
Vláda připravovala zemi na lepší korona-scénář než na ten nejhorší. Teď to můžeme zle odskákat.
více


22.9.2020 JUSTICE: Různé tváře Pavla Zemana

Zdeněk Jemelik 1
Zprávy o činech nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana nejsou příliš časté. Zřejmě o pozornost médií příliš nestojí. Jeho přímí podřízení, Lenka Bradáčová a Ivo Ištvan, jej zastiňují. Opakovaně jsem se o něm v článcích zmiňoval jako o „brněnské sfinze“.
více


21.9.2020 KORONAVIRUS: Kde udělali chybu

Petr Holub1
Správnou cestu, jak si poradit s koronavirem, nezná nikdo. Žádný politik, virolog ani epidemiolog. Můžeme jenom zkoušet a musíme mít právo dělat chyby.
více


21.9.2020 POLITIKA: Hambinec

Petr Štěpánek
Je to už dávno. Hluboké devadesátky. Byl jsem tenkrát tiskovým tajemníkem předsedy vlády Václava Klause. Na návštěvu naší země zavítal ukrajinský premiér.
více


19.9.2020 ROZHOVOR: Němci by nám měli spíš poděkovat

Benjamin Kuras
Izrael se snaží lockdownem dohnat, co zmeškal po počáteční fázi, tedy tím, že politici ani veřejnost nechtěli přijmout ta nejpřísnější karanténní opatření a pokračovali v široké společenské činnosti.
více


19.9.2020 POLITIKA: Tchaj-wan. Konečně rozumný pohled?

Lubomír Stejskal
Po hysterii kolem návštěvy senátní delegace na Tchaj-wanu se zdá, že přichází fáze, v níž bude mít hlavní slovo zdravý rozum. Svědčí o tom výsledek jednání Babiš – Vystrčil – Havlíček – Petříček – Goláň – Kantor.
více