17.1.2021 | Svátek má Drahoslav


16.1.2021 ROZHOVOR: Za nenávistí k Izraeli je levičácký pseudohumanismus

Jan Ziegler
Poslankyně a předsedkyně výboru pro obranu Poslanecké sněmovny PČR a starostka Prahy 2 Jana Černochová obdivuje Izrael a Izraelce za jejich bojovnost a vnitřní sílu. V značné míře národního uvědomění můžou být podle ní vzorem i pro Čechy.
více


16.1.2021 GLOSA: Když dva dělají totéž

Ladislav Jakl 1
Do sídla demokratické instituce vtrhne dav a znemožní zvoleným zástupcům lidu, aby řádně zasedli a ustanovili pro příští čtyři roky prvního občana. Platí na to rčení: kdo seje vítr, sklízí bouři? A co na to média? Odsuzují vpád davu? Tleskají mu?
více


16.1.2021 POLITIKA: Klaus pálí mosty

Lukáš Jelínek
Kde jsou ty časy, kdy byl Václav Klaus pokládán za symbol návratu k demokratické politice, tržní ekonomice, zkrátka k normálu. Dnes jako by zařadil zpátečku.
více


14.1.2021 KORONAVIRUS: „Akce V“

Vladimír Karpenko
Moderní dějiny našeho státu opakovaně doprovázejí „akce“, činnosti zasahující širokou společnost. Úvod můžeme najít v „akci Gitter“ na začátku protektorátu, kdy gestapo pozatýkalo v jednom zátahu řadu komunistů.
více


15.1.2021 POLEMIKA: Klaus a jeho ego

Jan Bartoň
V této úvaze bych rád navázal na polemiku pana Tomáše Vodvářky s názvem Moudrosti sluší skromnost a pokora, která se týká rozhovoru Václav Klause, který byl uveřejněn pod názvem Nebyl jsem diktátor, jen premiér. I já si dovolím čtenáře požádat o nahlédnutí do toho článku.
více


15.1.2021 POLITIKA: Vašek zase na Hrad?

Josef Mlejnek jr.
Vašek na Hrad! neslo se jednu chvíli nedělním Staroměstským náměstím. Řečník udělal na chvilku pomlku, ale na citované skandování přímo nereagoval. Pak pokračoval ve své zdrcující kritice vládních protiepidemických opatření i očkování.
více


14.1.2021 POLITIKA: Kopnout si do Trumpa otvírá salony

Zdeněk Holásek
Mirek Topolánek, náš velmi, ale velmi neúspěšný premiér, který tak chytře dělal politiku, že se nechal Sněmovnou vyautovat z funkce v polovině předsednictví EU, se ve svém velmi obskurním streamu Topol Show nechal slyšet, že Trump je kretén, jeho odkaz už nikdy nebude pozitivní, a nakonec dodal, že...
více


14.1.2021 POLITIKA: Když vládě chybí pouto k zemi

David Pukl
David Pukl
Jsou rozhodnutí, která nelze učinit bez znalosti historie. Jsou rozhodnutí, jež politiky povyšují na státníky. Rozhodnutí české vlády uzavřít všechny školy a nechat je doposud uzavřené mezi ně nepatří.
více


12.1.2021 KORONAVIRUS: Očkování – další důkazy politizace covidu

Jan Bartoň
Hejtman Jihočeského kraje MUDr. Martin Kuba je současně předsedou všech hejtmanů. Prohlašuje, že si kraje jsou schopny vše zařídit, pokud stát dodá vakcíny. Dalším hejtmanům chybí „návod“.
více


12.1.2021 POLEMIKA: Moudrosti sluší skromnost a pokora

Tomáš Vodvářka
Pan Václav Klaus, bývalý předseda vlády České republiky a president státu, publikoval rozhovor na serveru Neviditelný pes. Doporučuji k přečtení nejen z historického pohledu.
více


13.1.2021 ROZHOVOR: Tahle krize bude drsná, utáhněte opasky!

Václav Klaus1
Nejsem prognostikem a tato jeho prognóza musí být založena na nějakém předpokladu, pokud ji nevyslovil bezmyšlenkovitě. Tedy na předpokladu, že všechny karantény a lockdowny skončí tehdy a tehdy, nacpou se do toho a toho peníze… a já tyto výchozí předpoklady neznám.
více


11.1.2021 POLITIKA: Starostové a ďábel v detailech

Josef Mlejnek jr.
Senátoři z klubu Starostové a nezávislí podali ústavní stížnost na prezidenta, jenž prý vyhlásil podzimní parlamentní volby příliš předčasně a poškodil tím opozici.
více


9.1.2021 POLITIKA: Hejtman Kuba a vakcinace

Jan Ziegler
Jihočeský hejtman Martin Kuba představil vlastní strategii pro očkování proti koronaviru. Podle webu Echo24.cz se hodlá inspirovat Izraelem, jak v co nejkratší době proočkovat co nejvíc lidí, a to je dobře.
více


9.1.2021 POLITIKA: Další bitevní pole mezi vládou a kraji

Lukáš Jelínek
Od Cicerových časů se traduje, že nejlepší učitelkou je praxe. Loni jsme si to mohli opakovat co chvíli. Je jedno, kolik máte pandemických či jiných krizových plánů, když dosud fungovaly jenom na papíře.
více


9.1.2021 ROZHOVOR: Nebyl jsem diktátor, jen premiér

Václav Klaus1
Tehdejší nejistota nebyla nejistotou v klasickém slova smyslu. Vstupovali jsme do neznámého světa, ovšem s nadějí, že jdeme dopředu. Dnešní stav bych nehodnotil jako nejistotu, naopak, jde o jistotu cesty zpět.
více


8.1.2021 GLOSA: Vakcína a vina

Zbyněk Petráček
Kdo za to může? Ta otázka teď hýbe Evropou, hlavně Německem. Už v pondělí jsme psali, že rozdíly v postupu očkování proti covidu bijí do očí. Zatímco USA, Izrael i Británie překročily milion naočkovaných, státy EU silně pokulhávají.
více


7.1.2021 GLOSY: Prezident je popleta

Václav Vlk jr
Nový rok je tady! S trvající negací lidských a ústavních práv, na základě zákazů přijatých svévolně a neodůvodněně. Bude se o tom pořád psát, bude se to rozebírat, já k tomu svoje řekl, tak jen připomínám.
více


7.1.2021 POLITIKA: Bez peněz do kampaně nelez

Josef Mlejnek jr.
Začátek nového roku přináší kromě skromných počátků vakcinace hlavně velkou dávku nejistot. Leč jednu jistotu nám nadělil prezident republiky, když stanovil termín parlamentních voleb na 8. a 9. října.
více


6.1.2021 KORONAVIRUS: Logistická operace

Vladimír Karpenko
Některé termíny jsou pro media jako stvořené a toto je jeden z nich. Takové označení vakcinace proti covidu je docela na místě. Není to skutečně jednoduchá operace. Co všechno o ní víme?
více


6.1.2021 POLITIKA: Konec éry levice?

Lukáš Jelínek
Stále více indicií napovídá, že končí léta s českou levicí u moci. Zásluhu na tom má nejen kyvadlo voličských nálad, které odjakživa kmitá odprava doleva a zpět. Ale také aktuální vůle středových a pravicových stran integrovat se do dvou předvolebních bloků.
více


5.1.2021 POLITIKA: Co vše může Babišovi prohrát volby

Rudolf Mládek
Mám na mysli to, že se budeme respektovat navzájem s vědomím, že každý má právo na názor… že názory nejde dělit na ty správné a na ty špatné, ale že musíme spolu vést dialog, i když se nám některé věci špatně poslouchají.
více


5.1.2021 OSOBNOST: Prezident Petr Pithart...

Karel Hvížďala
Kdybych byl býval někdy zvolen prezidentem, bez dlouhého promýšlení bych se vypravil na dva okraje republiky: na ten geografický a na ten sociální...
více


4.1.2021 POLITIKA: Problémem ODS je Fiala

Zdeněk Holásek
Mnozí jsou dnes už nadšení nebo alespoň spokojení s tím, že se vytvořila koala SPOLU, což je spojení tří partají, které z významných otázek nemají prakticky nic společného, kromě někdy až anomální nenávisti (Topka) vůči Andreji Babišovi.
více


2.1.2021 ROZHOVOR: Co by nás čekalo za vlády Pirátů

Václav Vlk st.
Po pravdě řečeno výraz „annus horribilis“ neznám. Sám bych vámi uvedená historická data označil spíše za „zlomové roky“ hlavně ze společensko-ekonomických důvodů
více


2.1.2021 KORONAVIRUS: Proč očkovat imunizované?

Tomáš Guttmann
Mainstreamový názor podporovaný všemi politiky světa, téměř všemi novináři, všemi hypochondry a „náhodou“ také farmaceutickými firmami je, že úspěch v boji proti covidu-19 závisí na tom, aby se nechalo dobrovolně očkovat co nejvíce lidí, nejlépe všichni.
více


1.1.2021 POLITIKA: Jak se vetují zákony - praktický manuál

Pavel Hasenkopf
Prezident nepodepsal daňový balíček. Nechtěl jej vetovat, ale v průvodním dopise bohužel použil pojem „vracím k dalšímu opatření“. Protože čl. 50 Ústavy používá pro veto terminus technicus „vrátit“, okamžitě se objevila rádobysenzační zpráva, že prezident daňový balíček ve skutečnosti vetoval.
více


1.1.2021 POLITIKA: Jak Zeman (ne)vetoval daňový balíček

Jan Bartoň
Prezident Miloš Zeman se rozhodl nepodepsat „daňový balíček“ a vrátil ho k dalšímu opatření. Podle některých ústavních právníků tak Zeman zákon vetoval.
více


30.12.2020 POLITIKA: Do října budeme závodit s časem

Lukáš Jelínek
Začal závod s časem. A to hned ve dvou rovinách. Stojíme-li o návrat k normálu, potřebujeme koronavirus co nejrychleji odkázat do patřičných mezí.
více


30.12.2020 POLITIKA: Pirátské přitakání imigraci

Roman Lenský
Dne 24. listopadu uveřejnila Pirátská strana na svých webových stránkách Piráti.cz dokument Stanovisko k migraci 2020. Především bych Piráty pochválil, že něco vůbec uveřejnili, u mnoha politických stran mi takové stanovisko chybí.
více


30.12.2020 POLITIKA: Rozdíl mezi vizí a touhou

Karel Hvížďala
Naše společnost se konečně sjednotila, ale bohužel jen proti vládě, říkají jedni. Nedodávají, že to bylo hlavně kvůli kávě do kelímku s sebou, aby to neznělo moc směšně.
více


29.12.2020 GLOSA: Bečva do ztracena…

Tomáš Jirsa
Vyšetřování skončilo, zapomeňte. Tímto slavným filmovým citátem možná skončí celá smutná ekologická havárie na řece Bečvě.
více


29.12.2020 POLITIKA: Chyba občanských demokratů

Jan Bartoň
Nabyl jsem přesvědčení, že předseda ODS usiluje o projekt, který definitivně pohřbí českou pravici. Impulsem byla i reakce TOP 09 na Vánoční projev prezidenta MIloše Zemana.
více


29.12.2020 ZDRAVOTNICTVÍ: Tři ministři proti pandemii

Petr Holub1
Zdravotnictví patří k veřejným službám, kterým průběžně chybějí peníze, a proto se o ně zdravotní sestry, lékaři a manažeři nemocnic neustále hlásí.
více


28.12.2020 GLOSA: K vánočnímu vystoupení prezidenta

Lubomír Stejskal
Říká se, že na internetové trolly se nemá reagovat. Platí to ale i o prezidentovi, který se ve vánočním poselství od trollů zase tolik neliší? Myslím tím osobními útoky na některé novináře.
více


24.5.2007 UDÁLOSTI: Kočkování vypasených králíků

Bohumil Doležal
Jiří Paroubek se v těchto dnech vyjádřil k osobnosti odcházejícího britského premiéra Blaira: „Tony Blair, pokud vím, nikdy hrubým způsobem neurážel novináře... jestli bych chtěl mít nějaký politický vzor v kontaktu s veřejností, tak je to právě Tony Blair.“ A neopomněl dodat na adresu svého...
více


26.12.2020 POLITIKA: Po zdravých Vánocích si přejme i zdravější stát

Lukáš Jelínek
O Vánocích utichají války, uhasínají konflikty a lidé se v míru a pokoji věnují svým blízkým. Takto vyhrocené svátky jako letos však pamatuje leda válečná generace.
více