28.1.2021 | Svátek má Otýlie


28.1.2021 PRÁVO: Dobří holubi se vracejí...

Jiří Svoboda1
Setkání v Teplicích působí zatím v zásadě neškodně. Kdyby neprobíhalo v rozporu s nařízeními vlády v době nouzového stavu. Pod deštník krajského policejního ředitele se sjeli na oslavu narozenin bývalé pravé ruky premiéra Jiřího Paroubka.
více


28.1.2021 POLITIKA: Papalášství podkopává důvěru ve stát

Lukáš Jelínek
Řečeno s klasikem, dámy a pánové, kdo z vás to má? Na jedné straně stát, o němž slýcháme, že je konečně řízen profesionály – poctivými manažery, odpůrci klientelismu a stoupenci spravedlnosti.
více


27.1.2021 POLITIKA: Případ Volný a případ Hnilička

Jan Bartoň
Události nakonec nahrály na srovnání neslušného poslance Volného a slušného poslance Hniličky. Ukazuje se, že v testu slušného chování propadli oba.
více


27.1.2021 POLITIKA: Hlad, bída a... zisk holdingu

Tomáš Zdechovský
Zapomeňte na švýcarskou čokoládu, italské sýry, norského lososa a začněte si zvykat na uzeniny bez masa, chemií rychlenou zeleninu a nedostatek jídla v zimě. A připravte si peněženky, chybějící konkurence vše zdraží.
více


25.1.2021 POLITIKA: Zdražení potravin

Radim Perlín
To snad ani nejde vymyslet. Ve středu v poslanecké sněmovně vládní strany spolu s SPD a komunisty protlačily hloupý a naivní populistický návrh zákona z dílny ministra zemědělství Tomana.
více


25.1.2021 POLITIKA: Z nouze topky ctnost

Josef Mlejnek jr.
Umění odejít se považuje za velkou, byť mnohdy obtížně realizovatelnou ctnost. Často se pak jedná o ctnost z nouze. Miroslav Kalousek to ilustruje velmi výmluvně.
více


22.1.2021 POLITIKA: Kalousek, první oběť trojkoalice

Jan Bartoň
Nejvýraznější politik TOP 09 odchází ze sněmovny, protože se již nechce ucházet o další mandát a kampaň k volbám již dle něho začala. Je první viditelnou obětí vznikající trojkoalice.
více


21.1.2021 POLITIKA: O jednom českém odcházení

Lubomír Stejskal
Jsou poslanci, kteří když odejdou z parlamentu, nikdo si toho nevšimne. A pak jsou ti druzí. Kam patří Miroslav Kalousek, netřeba zdůrazňovat. Jeho odchod (naštěstí jen ze sněmovny) je pro českou politiku ztrátou.
více


21.1.2021 GLOSA: Výběrové řízení na koaličního partnera

Zdeněk Holásek
Tak se nám v té naší domácí politice objevil takový nešvar: vyhlašují se veřejná výběrová řízení na koaliční partnery. Před pár dny to udělal Jan Hamáček, dynamický šéf ČSSD, který interně vypsal transparentní výběrové řízení na koaličního partnera.
více


21.1.2021 POLITIKA: Postarají se senioři o Babišovo Waterloo?

Lukáš Jelínek
Když si Andrej Babiš (ANO), aniž k tomu byl důvod, vzal na triko řízení očkovací mašinerie, nejspíš na voličské hlasy nemyslel. Je bytostně přesvědčený, že nikdo na celou operaci nedohlédne lépe než on.
více


20.1.2021 ROZHOVOR: Musíme to otočit

Václav Klaus1
Už mě leckdo atakoval s kdečím, ale že by mě označil za anarchistu, to je absolutní novina, v tom máte primát.
více


21.1.2021 GLOSA: Vládo, kde je cíl?

Zbyněk Petráček
Nepatříte mezi seniory či zdravotníky a těšili jste se, že 1. února se zaregistrujete k očkování? Máte smůlu, termín se odloží. Neměl by smysl, kdyby se lidé registrovali a pak museli měsíce čekat na očkování.
více


20.1.2021 KORONAVIRUS: Očkujeme s Babišem

Pavel Jégl
Nepřipadá vám to jako déjà vu? V Česku se rozjíždí očkování a tak nějak to připomíná loňský březen, když se v zemi rozjížděl koronavirus: Andrej Babiš se vrací na barikády, aby řídil bojové operace a zachraňoval Česko.
více


20.1.2021 GLOSA: Inspirováno článkem Ladislava Jakla

Lubomír Stejskal
Ladislav Jakl zveřejnil 16. 1. 2021 článek Když dva dělají totéž. Vrací se v něm k obsazení pražského magistrátu demonstranty v listopadu 2010 a srovnává tuto akci s útokem na americký Kongres letos 6. ledna.
více


19.1.2021 POLITIKA: Další spiknutí proti živnostníkům

Petr Holub1
Tak zní všeobecně sdílená pravda přinejmenším od dob zákazu čerpat daňovou slevu na manželku a od zavedení elektronických pokladen. Jistě tomu nebude jinak ani v případě paušální daně. Pokud by ovšem člověk chtěl prozkoumat paušální daň, která se platí od ledna, pak se vyplatí postavit tuto starou...
více


18.1.2021 POLITIKA: Další politizace covidu - očkování

Jan Bartoň
Ministerstvo zdravotnictví spustilo registraci očkování pro starší osmdesáti let a sklidilo za to nevoli opozice, té tak zvaně demokratické. Systém se údajně hroutil a jediné, co chybělo, byla výzva ministrovi k rezignaci.
více


18.1.2021 POLITIKA: Čtyři zbytečné slavnostní projevy v ČT

Karel Hvížďala
Za zbytečné je možné označit čtyři slavnostní projevy našich politiků na konci roku nejen kvůli obsahu, každý řekl jen to, co se dalo očekávat, jak o tom již psala řada komentátorů, ale i kvůli účelu.
více


16.1.2021 ROZHOVOR: Za nenávistí k Izraeli je levičácký pseudohumanismus

Jan Ziegler
Poslankyně a předsedkyně výboru pro obranu Poslanecké sněmovny PČR a starostka Prahy 2 Jana Černochová obdivuje Izrael a Izraelce za jejich bojovnost a vnitřní sílu. V značné míře národního uvědomění můžou být podle ní vzorem i pro Čechy.
více


16.1.2021 GLOSA: Když dva dělají totéž

Ladislav Jakl 1
Do sídla demokratické instituce vtrhne dav a znemožní zvoleným zástupcům lidu, aby řádně zasedli a ustanovili pro příští čtyři roky prvního občana. Platí na to rčení: kdo seje vítr, sklízí bouři? A co na to média? Odsuzují vpád davu? Tleskají mu?
více


16.1.2021 POLITIKA: Klaus pálí mosty

Lukáš Jelínek
Kde jsou ty časy, kdy byl Václav Klaus pokládán za symbol návratu k demokratické politice, tržní ekonomice, zkrátka k normálu. Dnes jako by zařadil zpátečku.
více


14.1.2021 KORONAVIRUS: „Akce V“

Vladimír Karpenko
Moderní dějiny našeho státu opakovaně doprovázejí „akce“, činnosti zasahující širokou společnost. Úvod můžeme najít v „akci Gitter“ na začátku protektorátu, kdy gestapo pozatýkalo v jednom zátahu řadu komunistů.
více


15.1.2021 POLEMIKA: Klaus a jeho ego

Jan Bartoň
V této úvaze bych rád navázal na polemiku pana Tomáše Vodvářky s názvem Moudrosti sluší skromnost a pokora, která se týká rozhovoru Václav Klause, který byl uveřejněn pod názvem Nebyl jsem diktátor, jen premiér. I já si dovolím čtenáře požádat o nahlédnutí do toho článku.
více


15.1.2021 POLITIKA: Vašek zase na Hrad?

Josef Mlejnek jr.
Vašek na Hrad! neslo se jednu chvíli nedělním Staroměstským náměstím. Řečník udělal na chvilku pomlku, ale na citované skandování přímo nereagoval. Pak pokračoval ve své zdrcující kritice vládních protiepidemických opatření i očkování.
více


14.1.2021 POLITIKA: Kopnout si do Trumpa otvírá salony

Zdeněk Holásek
Mirek Topolánek, náš velmi, ale velmi neúspěšný premiér, který tak chytře dělal politiku, že se nechal Sněmovnou vyautovat z funkce v polovině předsednictví EU, se ve svém velmi obskurním streamu Topol Show nechal slyšet, že Trump je kretén, jeho odkaz už nikdy nebude pozitivní, a nakonec dodal, že...
více


14.1.2021 POLITIKA: Když vládě chybí pouto k zemi

David Pukl
David Pukl
Jsou rozhodnutí, která nelze učinit bez znalosti historie. Jsou rozhodnutí, jež politiky povyšují na státníky. Rozhodnutí české vlády uzavřít všechny školy a nechat je doposud uzavřené mezi ně nepatří.
více


12.1.2021 KORONAVIRUS: Očkování – další důkazy politizace covidu

Jan Bartoň
Hejtman Jihočeského kraje MUDr. Martin Kuba je současně předsedou všech hejtmanů. Prohlašuje, že si kraje jsou schopny vše zařídit, pokud stát dodá vakcíny. Dalším hejtmanům chybí „návod“.
více


12.1.2021 POLEMIKA: Moudrosti sluší skromnost a pokora

Tomáš Vodvářka
Pan Václav Klaus, bývalý předseda vlády České republiky a president státu, publikoval rozhovor na serveru Neviditelný pes. Doporučuji k přečtení nejen z historického pohledu.
více


13.1.2021 ROZHOVOR: Tahle krize bude drsná, utáhněte opasky!

Václav Klaus1
Nejsem prognostikem a tato jeho prognóza musí být založena na nějakém předpokladu, pokud ji nevyslovil bezmyšlenkovitě. Tedy na předpokladu, že všechny karantény a lockdowny skončí tehdy a tehdy, nacpou se do toho a toho peníze… a já tyto výchozí předpoklady neznám.
více


11.1.2021 POLITIKA: Starostové a ďábel v detailech

Josef Mlejnek jr.
Senátoři z klubu Starostové a nezávislí podali ústavní stížnost na prezidenta, jenž prý vyhlásil podzimní parlamentní volby příliš předčasně a poškodil tím opozici.
více


9.1.2021 POLITIKA: Hejtman Kuba a vakcinace

Jan Ziegler
Jihočeský hejtman Martin Kuba představil vlastní strategii pro očkování proti koronaviru. Podle webu Echo24.cz se hodlá inspirovat Izraelem, jak v co nejkratší době proočkovat co nejvíc lidí, a to je dobře.
více


9.1.2021 POLITIKA: Další bitevní pole mezi vládou a kraji

Lukáš Jelínek
Od Cicerových časů se traduje, že nejlepší učitelkou je praxe. Loni jsme si to mohli opakovat co chvíli. Je jedno, kolik máte pandemických či jiných krizových plánů, když dosud fungovaly jenom na papíře.
více


9.1.2021 ROZHOVOR: Nebyl jsem diktátor, jen premiér

Václav Klaus1
Tehdejší nejistota nebyla nejistotou v klasickém slova smyslu. Vstupovali jsme do neznámého světa, ovšem s nadějí, že jdeme dopředu. Dnešní stav bych nehodnotil jako nejistotu, naopak, jde o jistotu cesty zpět.
více


8.1.2021 GLOSA: Vakcína a vina

Zbyněk Petráček
Kdo za to může? Ta otázka teď hýbe Evropou, hlavně Německem. Už v pondělí jsme psali, že rozdíly v postupu očkování proti covidu bijí do očí. Zatímco USA, Izrael i Británie překročily milion naočkovaných, státy EU silně pokulhávají.
více


24.5.2007 UDÁLOSTI: Kočkování vypasených králíků

Bohumil Doležal
Jiří Paroubek se v těchto dnech vyjádřil k osobnosti odcházejícího britského premiéra Blaira: „Tony Blair, pokud vím, nikdy hrubým způsobem neurážel novináře... jestli bych chtěl mít nějaký politický vzor v kontaktu s veřejností, tak je to právě Tony Blair.“ A neopomněl dodat na adresu svého...
více


7.1.2021 GLOSY: Prezident je popleta

Václav Vlk jr
Nový rok je tady! S trvající negací lidských a ústavních práv, na základě zákazů přijatých svévolně a neodůvodněně. Bude se o tom pořád psát, bude se to rozebírat, já k tomu svoje řekl, tak jen připomínám.
více


7.1.2021 POLITIKA: Bez peněz do kampaně nelez

Josef Mlejnek jr.
Začátek nového roku přináší kromě skromných počátků vakcinace hlavně velkou dávku nejistot. Leč jednu jistotu nám nadělil prezident republiky, když stanovil termín parlamentních voleb na 8. a 9. října.
více