25.2.2021 | Svátek má Liliana


25.2.2021 PRÁVO: První krok ke zrušení Ústavního soudu

Pavel Hasenkopf
Tedy že zrovna já budu muset bránit Ústavní soud, kterého se Městský soud v Praze rozhodl zbavit pravomocí...
více


25.2.2021 POLITIKA: Tomu nezabráníte

Pavel Jégl
Sledujete s blížícími se volbami preference stran a koalic? Nedává to smysl. Stačí poslouchat Miloše Zemana. Vrchní velitel už řekl, koho na podzim jmenuje premiérem.
více


25.2.2021 KORONAVIRUS: Další -ula chce lockdown

Jan Bartoň
Odborový předák Josef Středula požaduje po vládě „tvrdý lockdown“ kolem Velikonoc. Situace je dle něho „neuvěřitelná“. Mně připadá neuvěřitelné další potápění české ekonomiky.
více


25.2.2021 POLITIKA: Ústava se musí ctít, i kdyby trakaře padaly

Lukáš Jelínek
Babišova vláda zná při potírání koronaviru dvě polohy. Buď nařizuje, aniž by vysvětlovala, a pak nezřídka svoje kroky revokuje, upravuje, prostě mění. Slovy Williama Shakespeara: „Když máme lepší, dobrý důvod padá“
více


24.2.2021 POLITIKA: Pandemický zákon

Zdeněk Koudelka
Poslanecká sněmovna schválila pandemický zákon, jenž nahradí nouzový stav. Pandemický zákon je horší náhrada současného stavu. Byl přijat na návrh vlády za podpory ODS, STAN, lidovců a pirátů.
více


24.2.2021 ESEJ: Kdo je vinen nekončící pandemií?

Vlastimil Podracký
Lidé poslouchají pandemická opatření z přesvědčení o hodnotě tohoto opatření nebo na základě bezprostředního strachu. Strach se projevuje z onemocnění nebo z trestu. Strach z trestu zatím nepřevažuje, protože trestající instituce jsou slabé.
více


24.2.2021 GLOSA: Chcípl nejen pes

Petr Fiala
Babiš šel do vlády se zcela jinými záměry, než je boj s viry, po kterých ostatně v té době nebylo ani vidu ani slechu. Odpůrce vlády pandemie uvěznila ve velmi nepohodlné poloze dlouhodobého umrtvení.
více


23.2.2021 POLITIKA: Quod licet Iovi, non licet bovi

Martin Mařák
Z celého srdce přijímám motto: „Nejlepší je taková vláda, která vládne nejméně“; a velice rád bych viděl jeho rychlé a systematické uvádění v život.
více


23.2.2021 POLITIKA: Cifršpiónka ministryní financí

peníze koruna
Každého občana našeho státu musí přímo fascinovat, jak skvělou cifršpiónku máme za ministryni financí ve firmě Český stát. Doufám, že použitý slang není žalovatelný, protože dobrý, případně skvělý účetní je opravdu k nezaplacení.
více


22.2.2021 GLOSA: Prozření Ivana Pilného

Tomáš Vodvářka
Novinky.cz uvedly rozhovor s bývalým ministrem financí ČR za Hnutí ANO, panem Ivanem Pilným. Je to další z řady těch, kteří pochopili svůj historický omyl a z hnutí odešli. Coming out pana Pilného je však velmi, velmi otevřený.
více


22.2.2021 ROZHOVOR: Kam nás žene Ústavní soud

Zdeněk Koudelka
Když se chce, všechno jde. Parlament může jednat tak, aby novelu jakéhokoliv zákona schválil během 2 až 3 měsíců. Je třeba mít jasno, jak se bude volit, při podávání kandidátek, což musí být do 3. 8. 2021.
více


22.2.2021 POLITIKA: Kam se poděl prezident?

Daniela Kovářová
Prezident. Hlava státu. Vrchní velitel ozbrojených sil, který jmenuje soudce a jemuž Ústava v čl. 62 a 63 svěřuje zásadní pravomoci. Do současné partie zatím nezasahuje. Také přemýšlíte, co by mohl, směl a měl učinit?
více


22.2.2021 KORONAVIRUS: Čísla nakažených – stále stejná hra

Jan Bartoň
Jestliže se chce dělat politika „vše se zhoršuje“, stačí zvýšit počet testů. Když se má situace „zlepšit“, počty testů musí klesnout.
více


20.2.2021 POLITIKA: Babiš běží o život...

Petr Štěpánek
Ti pitomci si ještě zatleskali. Jsou to blázni, gauneři anebo idioti? Nejspíš od všeho kousek. Možná všechno dohromady. O kom je řeč? O 132 poslancích, kteří ve čtvrtek 18. února 2021 odhlasovali pandemický zákon.
více


20.2.2021 GLOSA: Prymula? Vyhodit!

Jan Bartoň
Roman Prymula se opět předvedl v plné parádě. Nejprve do médií vykládal, že bude prosazovat „totální lockdown“, a pak šel na fotbal. Co k tomu dodat?
více


20.2.2021 POLITIKA: Pavel Rychetský nám tak trochu zalhal

Kateřina Lhotská
Pavel Rychetský je kritizován za to, že jako předseda Ústavního soudu podpořil zrušení části volebního zákona, který jako místopředseda vlády před lety prosazoval. Brání se tvrzením, že už tenkrát byl proti. Není to však pravda.
více


20.2.2021 ÚVAHA: Čtyři „R“

Vladimír Karpenko
K písmenům se dostanu později, ale patrně tušíte, že se vracím k pandemii. Před časem jsem se dočkal kritiky, že moje stížnosti směřují především na premiéra Babiše.
více


19.2.2021 POLITIKA: Nový „pandemický“ zákon

Institut Václava Klause
Občané by měli zneklidnět. Je jen zdánlivě pozitivní, že se v dnešní chaotické situaci vláda a opozice dohodly na kompromisním znění zákona, který vládě uvolní ruce v boji s epidemií.
více


20.2.2021 POLITIKA: Kdo jinému jámu kopá…

forest les
V úterý jsme dosáhli rekordu: 12 486 nakažených. Nemocnice jsou na hraně možností. Všechno ostatní jsou čiré žvásty.
více


19.2.2021 POLITIKA: Post-podzimní infekce

Pavel Kopecký
Když Ústavní soud v Brně odpálil svou (před)volební nálož, premiér dostal lehce hysterický záchvat v přímém přenosu. A prohlásil se – jak také jinak, že? – obětí jakéhosi spiknutí. Kampaně proti Babišovi, chcete-li.
více


18.2.2021 POLITIKA: Souhra hejtmanů s vládou a zamlžené partaje

Lukáš Jelínek
Nesčetněkrát jsme byli v předchozích letech svědky konfliktů mezi vládou a hejtmany. Štěpící linie mezi centrem a periferií je v učebnicích politologie popisována od nepaměti. Jde hlavně o to, kdo bude rozhodovat a kdo platit.
více


18.2.2021 FEJETON: Nechť krize plodí

Ondřej Neff
Nebudu nikoho poučovat o politice, od toho jsou poučenější, ani nebudu kárat o morálce, od toho jsou morálnější než já. Takto jsem se zařekl tehdy, kdy mi Lidové noviny poskytly příležitost snů: napsat si pro pondělní vydání Lidovek co chci, podle vlastního zaměření a zájmu. Takže dnes bych neměl...
více


18.2.2021 POLITIKA: Krátký sen o hejtmanátu

Josef Mlejnek jr.
Čtvrteční parlamentní stopka dalšímu pokračování nouzového stavu otevřela dveře chaosu. Dohodu hejtmanů s vládou je proto nutné přivítat, byť třebas jen jako nejméně špatné ze všech špatných řešení.
více


17.2.2021 POLITIKA: Kde je právo? A kde je prezident?

Daniela Kovářová
Sněmovna vládě zatrhne nouzový stav, a tak si ho vláda vynutí jinak. Zaklíná se jeho nezbytností, a přitom pošlape Ústavu, které slibovala věrnost. Kde jsou moudří a stateční politici, když je akutně potřebujeme? Kde je prezident, aby pomohl v ústavní krizi?
více


17.2.2021 PRÁVO: Byl překročen Rubikon?

Martin Jedlička
Na základě žádosti všech 14 hejtmanů vláda v neděli opětovně vyhlásila nouzový stav, ačkoliv sněmovna ve čtvrtek zamítla návrh vlády na jeho prodloužení, a tudíž měl skončit v neděli o půlnoci.
více


16.2.2021 MROŽOVINY: Česká politická válka

František Novotný
Pruský generál, první náčelník školy generálního štábu v historii a vojenský teoretik Carl von Clausewitz se zapsal do širokého povědomí poučkou, že „válka je pokračováním politiky jinými prostředky“.
více


17.2.2021 POLITIKA: To nejde, kompromis je zlo a úsvit naděje

Karel Hvížďala
Když jsem se vrátil na přelomu let 1989 a 1990 po dvanácti letech ze zahraničí do Česka, překvapily mě zprvu dvě věci.
více


16.2.2021 POLITIKA: Opozice prosadila pokračování nouzového stavu

Jan Bartoň
Česká demokratická opozice prosadila, aby česká vláda vyhlásila nový nouzový stav od pondělí 15.2.2021. Opozice a vláda se nyní přetahují, kdo lže víc. To je velmi zajímavá otázka.
více


16.2.2021 GLOSA: Hoďte na ty blázny síť!

Petr Štěpánek
Lžou ráno, v poledne i večer. Lžou, i když ani nemusí. Lžou, kudy chodí. Kdo? Premiér Babiš a ministři jeho vlády.
více


15.2.2021 POLITIKA: Nouzový stav ještě může být oživen

Lukáš Jelínek
Ve čtvrtek večer prohráli ve sněmovně všichni. Vláda, kterou dosavadní vazba na KSČM natolik zpohodlněla, že si nedokázala pro prodloužení nouzového stavu vyjednat podporu středopravicových stran, i opozice, která neprošla zkouškou velkorysosti.
více


16.2.2021 POLITIKA: Stručnost nade vše

Pavel Chrastina
Někteří mí drazí se nechali už několikrát lehce slyšet, že bych ve svých publicistických statích mohl být o něco stručnější a zesílit tak pádnost svých závěrů. Dobrá, tohle nakonec vím už od svých učednických let.
více


16.2.2021 POLITIKA: Premiér je jako vyděrač a pokrytec

Michael Pánek
Skandální je vystupování předsedy vlády Andreje Babiše. Místo toho, aby on a jeho ministři věcně diskutovali o podmínkách opozice, která se snaží řešit současnou koronavirovou pandemii, tak členové hnutí ANO jejich návrhy v Poslanecké sněmovně smetli ze stolu.
více


15.2.2021 POLITIKA: Co jen si počneme bez nouzového stavu?

Luboš Zálom1
Zda bylo čtvrteční neschválení pokračování nouzového stavu velkým či malým krokem pro znovuzískání svobody pro občany naší republiky, to se teprve ukáže. Důležité je, že se Andrej Babiš poprvé setkal s jednotným aktem nesouhlasu.
více


15.2.2021 POLITIKA: Manuál pro hejtmany

Jana Zwyrtek Hamplová
Daniela Kovářová
kniha literatura
Lid se bojí, vláda pláče, právní stát se rozpadá a ani po roce nesvítá na lepší časy. V posledních dnech se ukazuje, že právě hejtmani a hejtmanky by mohli být jedinými „chlapy“ na svém místě.
více


15.2.2021 ROZHOVOR: Hamáček lhal a stále straší lidi

Andor Šándor
Je tu silný tlak hejtmanů přijmout nějaký stav ze zákona. Hejtman má pravomoc vyhlásit stav nebezpečí na třicet dní s tím, že mu ho vláda může zrušit. V momentě, kdy to vyhlásí všech čtrnáct hejtmanů, pak je logicky vyhlášen stav nebezpečí na celém území České republiky.
více


13.2.2021 POLITIKA: Nouzový stav končí

Kateřina Lhotská
Odmítnutí prodloužení nouzového stavu parlamentem neznamená jen skokové rozvolnění opatření majících bránit šíření koronamršky, ale také dokazuje, že předvolební kampaň je už v plném proudu. A že bude letos mimořádně nechutná.
více