7.5.2021 | Svátek má Stanislav


7.5.2021 POLITIKA: Odměny zdravotníkům v rámci pandemie

Tomáš Vodvářka
V tomto blogu chci seznámit čtenáře se záměrem Ministerstva zdravotnictví, jež se Vyhláškou č 172 Sb. ze dne 27.4.2021 rozhodlo kompensovat zvýšené osobní náklady zdravotnických pracovníků při zvládání druhé vlny pandemie v období posledního kvartálu roku 2020.
více


7.5.2021 GLOSA: Je Kroupův „sociální demokrat“ Tomáš Petříček?

Jan Bartoň
Server Seznam Zprávy přináší další „podpůrné informace“ o tom, jak se Jan Hamáček chystal „zradit“ Českou republiku. Zdrojem je blíže nejmenovaný „sociální demokrat“.
více


7.5.2021 POLITIKA: Atomoví Piráti

Zbyněk Petráček
Piráti a Zelení, přesněji čeští Piráti a němečtí Zelení, mají dost společného. Obě party sdílejí odér levicovosti, nekonformity, ba anarchismu.
více


7.5.2021 MÉDIA: K aféře Kroupa vs. Hamáček

Lubomír Stejskal
Patřím k těm, kdo Hamáčkově cestě necestě do Moskvy příliš nerozumí. Nemyslím si, že by to byla moje chyba. Ovšem stejně tak mám otazníky nad interpretací této neuskutečněné mise, kterou prezentoval Seznam Zprávy.
více


6.5.2021 POLITIKA: Boj o monopol na interpretace

Karel Hvížďala
To, co nyní zažíváme kolem kauzy Vrbětice, se už vůbec netýká jenom dvou výbuchů v tomto muničním skladu, ale i podobně podstatného problému, který zní: boj o monopol či alespoň o převahu na šíření interpretací ve veřejném prostoru.
více


6.5.2021 GLOSA: Pane Paroubku...

Lubomír Stejskal
Kauza, možná pseudokauza „Hamáčekgate“ má několik rovin. Zastavme se nyní u reakce na tuto „bombu“, kterou publikoval na blogu iDNES expremiér Jiří Paroubek.
více


6.5.2021 POLITIKA: Politici si nechtějí kvůli viru pálit prsty

Lukáš Jelínek
Opakuje se známý jev. S lepšícími se daty od hygieniků začínáme být netrpěliví – a politici jdou náladám vstříc. Už předminulý pátek vyzvali Piráti ve sněmovně vládu, aby okamžitě otevřela maloobchod a většinu služeb.
více


6.5.2021 POLITIKA: Předvolební bramboračka

Josef Mlejnek jr.
Opoziční strany reagovaly na zrušení tolerance vlády od KSČM i na bouřlivý vývoj posledních týdnů požadavky sice na první pohled logickými, leč při bližším posouzení poněkud zvláštními: na vyslovení nedůvěry vládě či na rozpuštění Poslanecké sněmovny a vypsání předčasných voleb.
více


5.5.2021 POLITIKA: Výstraha

Tomáš Jirsa
Minulý týden byl na Václavském náměstí na demonstraci „Milionu chvilek“ přečten „Otevřený dopis Senátu Parlamentu České republiky“ s žádostí, aby Senát podal ústavní žalobu na prezidenta republiky.
více


5.5.2021 IZRAEL: Teror pokračuje

Lubomír Stejskal
Jak správně připomněla v diskusi na Neviditelném psu Hana Lukešová, zatímco Izraelci se ještě nevzpamatovali z neštěstí, k němuž došlo na hoře Meron (45 zmařených životů), Arabové pokračují v teroru.
více


5.5.2021 POLITIKA: Komici Arenberger a Prymula

Jan Bartoň
Současný ministr zdravotnictví Petr Arenberger i exministr téhož resortu Roman Prymula pouští svá moudra do veřejného prostoru o sto šest.
více


5.5.2021 GLOSA: Mgr. Marie Benešová jako etalon současné politiky

Tomáš Vodvářka
Je tak trochu schovaná za dominantními jedinci současné vládní koalice, nicméně její verbální projevy jsou zřetele hodné a dokreslují zoufalou mozaiku našeho exekutivního marasmu.
více


4.5.2021 ESEJ: Peníze nesmrdí

Oldřich Hein
Justitia
Jedno nové politické seskupení dokonce navrhuje zřízení zvláštních soudů pro její trestání, přičemž jeho představitel se domnívá, že právě tento evidentně nereálný slib povede k jeho volebnímu úspěchu.
více


4.5.2021 MÉDIA: Nadrobila jste si to sama, paní redaktorko

Jiří Macků
V našich končinách, zvláště na politické půdě, každou chvíli exploduje nějaké téma. Naposledy Vrbětice: stalo se sice už před sedmi lety, ale teprve nyní, zcela náhodou, dorazily do Prahy ozvěny výbuchu.
více


3.5.2021 ÚVAHA: Politika všech azimutů, nebo vazalství

Vlastimil Podracký
Malý stát, pokud si má zajistit svébytnost, bezpodmínečně potřebuje politiků všech azimutů. Titova Jugoslávie byla toho příkladem a na Švýcarsku to pozorujeme staletí.
více


1.5.2021 POLITIKA: Návrat nočního vlka

Pavel Kopecký
Že to nemá místopředseda vlády Hamáček jednoduché, je nabíledni. Už jenom jaké trable mu způsobil skandál „Vrbětice-gate“! Na jeho začátku se dokonce dopustil výroku, že plánovaná a bleskem zrušená cesta do Moskvy byla pouhopouhý zastírací manévr.
více


1.5.2021 GLOSA: Kocáb na Hrad?

Zbyněk Petráček
Michael Kocáb má zvláštní talent. Začne-li sezona ohlašování kandidátů na ten či onen úřad, pro mnohé je kandidátka úplná, až když padne jeho jméno. Kocáb je politickým kořením dnes tolik velebené diverzity.
více


30.4.2021 POLITIKA: Učitelku, nebo policajta? Či snad Hamáčka?

Petr Fiala
Několikrát jsem psal o politických subjektech, které v Poslanecké sněmovně sice jsou, ale těsně nad hranicí pro vstup, alespoň podle současných průzkumů, nebo v ní ani nejsou. Jednou z takových je Trikolóra, se svými třemi poslanci dříve za ODS.
více


30.4.2021 PRÁVO: Ano, prezident se chová jako velezrádce

Michael Pánek
Je pravdou, že odsoudit jej za tento čin může jenom Ústavní soud na návrh minimálně tří pětin přítomných senátorů. To za současného složení Senátu není nepřekonatelnou překážkou.
více


30.4.2021 POLITIKA: Zázraky podle Pirátů

Pavel Kohout
Češi milují vlastnické bydlení. Nebýt závislý na libovůli pana domácího a netrpět ustavičnou úzkostí ze zrušení nájemní smlouvy je považováno za základní životní jistotu.
více


30.4.2021 GLOSA: Věříte?

Zbyněk Petráček
Už jsme kvitovali, že „kauza Vrbětice“ posílila český konsenzus ve věci ruské hrozby. Ale ten má své vady na kráse. Hlavně tu, že debata o důkazu přímé účasti mužů z GRU ve Vrběticích v říjnu 2014 se vede v rovině víry.
více


30.4.2021 ROZHOVOR: Škodu vymáhat po Arenbergerovi

Zdeněk Koudelka
Je to úspěch z hlediska rychlosti rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Návrh jsem podal 13. dubna a již za 9 dní byl vydán rozsudek. Tím, že jsou zákazy ministra zdravotnictví Arenbergera protiprávní, jsem si byl jist.
více


29.4.2021 POLITIKA: Chaotický hon na Babiše s nádechem frašky

Lukáš Jelínek
Okamurova SPD na straně jedné a konzervativní koalice Spolu na straně druhé shánějí podpisy nutné pro svolání mimořádné schůze, na níž by se hlasovalo o vyslovení nedůvěry vládě. Síly spojit nechtějí, tím by si mohly před svým elektorátem ublížit.
více


29.4.2021 POLITIKA: K vrbětickému projevu Miloše Zemana

Ivo Fencl
Plzeňská choť se stala terčem mých otázek poté, co jsem četl komentář Jana Lipovského k „vrbětickému“, dlouze očekávanému vystoupení prezidenta republiky.
více


29.4.2021 POLITIKA: Audit k Agrofertu lže!

Jan Bartoň
Neuplynulo ani pár dnů od senzačního zveřejnění auditu k dotacím pro Agrofert, v němž se tvrdí, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů. Nyní se „zjistilo“, že od roku 2017 žádné evropské dotace Agrofert nedostal.
více


29.4.2021 POLITIKA: Masaryk ve Vrběticích

Josef Mlejnek jr.
Vypovězení ruských diplomatů kvůli akci tajné služby GRU ve Vrběticích vyvolalo malou česko-ruskou diplomatickou válku i zpravidla emotivní reakci politiků, publicistů a veřejného mínění.
více


28.4.2021 GLOSA: Zmatky, chaos a plané sliby

Ivo Valenta
Jinak se opravdu nedá nazvat fakt, že obchody zákazníkům s největší pravděpodobností za týden – tedy od 3.5.2021 - navzdory předchozím slibům sloužit nebudou.
více


28.4.2021 ROZHOVOR: Výbuchy, o nichž se mlčí

Václav Vlk st.
Věc je poněkud složitější, jak se později prezident Václav Klaus vyjádřil pro ParlamentníListy.cz v rozhovoru, který vyšel v pátek pod titulkem „Trapná nenávist k Rusku“.
více


28.4.2021 POLITIKA: Proevropský Babiš dostal další "ťafku" z Bruselu

Jan Bartoň
Český premiér Andrej Babiš je ve střetu zájmů, neboť ovládá svěřenské fondy, do nichž vložil svůj majetek. Konstatuje to závěrečná zpráva z auditu, který souvisí s dotacemi pro firmy z holdingu Agrofert.
více


28.4.2021 POLITIKA: Prezident nemá zpravodajské důstojníky rád

Jan Paďourek
BIS logo
Dvě české nejvýznamnější komerční televizní stanice odvysílaly v neděli 25. dubna 2021 mimořádný a velmi sledovaný projev prezidenta republiky a následný rozhovor ke kauze Vrbětice.
více


28.4.2021 PRÁVO: Babišův střet zájmů

Pavel Jégl
Andrej Babiš je ve střetu zájmů. Může využívat pozici premiéra k tomu, aby jednal ve prospěch byznysu, ze kterého mu teče zisk.
více


27.4.2021 ROZHOVOR: Vrbětice jako součást zpravodajské války?

Daniel Kaiser
Předložené rozuzlení víc než šest let starého výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích způsobilo i výbuch v domácí politice a vyvolalo mnoho otázek. O
více


27.4.2021 POLITIKA: Statečná Tománková

Lubomír Stejskal
Ženu statečnou kdo nalezne? ptá se autor biblické knihy Přísloví v její 31. kapitole. V neděli 25. dubna jsme ji viděli na obrazovce stanic televize Prima.
více


26.4.2021 GLOSA: Příznivý vývoj

forest les
Česká vláda v sobotu 17.4. informovala, že výbuch ve Vrběticích v roce 2014 způsobili dva agenti ruských služeb, ti, kteří také rozšiřovali jed novičok v britském Salisbury v roce 2018. Česká vláda proto vypověděla s lhůtou 48 hodin 18 ruských diplomatů, agentů tajných služeb.
více


27.4.2021 MÉDIA: Česká televize ignoruje Trikolóru

Petr Štěpánek
TOP 09 má ve sněmovně sedm poslanců, STAN šest. Trikolóra má tři poslance. Pokud platí úzus, že zastoupení politiků na obrazovce má přibližně odpovídat procentuálnímu zastoupení jednotlivých stran v poslanecké sněmovně.
více


27.4.2021 VRBĚTICE: Nejde jen o střet zpravodajských služeb

Karel Hvížďala
Slyším, že by měli Rusové předem udělat důkladnou rozvahu, jenže oni přesně takhle nepracují. Místo aby metodicky zvažovali všechny možné důsledky své akce, mnohdy spíš pracují ve stylu ruských mafií.
více