14.6.2021 | Svátek má Roland


14.6.2021 GLOSA: Do voleb už jenom léto

Petr Fiala
Poté, co Piráti neuspěli se svou snahou o rozpuštění Sněmovny a co se ani skoro celé opozici nepodařilo vyslovit nedůvěru vládě, to vypadá, že volby skutečně proběhnou začátkem října, jak to naplánoval prezident Zeman.
více


14.6.2021 POLITIKA: Policie jako hybatel v politice

Zdeněk Jemelik 1
Politikům a novinářům dělá hodně starostí nezávislost policie a státního zastupitelství na politických vlivech. Některým to ale vydrží jen tak dlouho, než policie sáhne na jejich lidi, neboť považují za nepatřičné, aby je vůbec obtěžovala prověřováním podezření, že se dopustili nezákonného jednání.
více


12.6.2021 POLITIKA: Šlachta po sonickém třesku

Josef Mlejnek jr.
Hnutí Přísaha Roberta Šlachty poprvé překonalo pětiprocentní laťku. Konkrétně ve volebním modelu společnosti Kantar CZ pro Českou televizi. J
více


14.6.2021 FEJETON: Tak jak?

Petruška Šustrová
Prahu navštívila Svjatlana Cichanouvská, kterou v Polsku oslovovali „prezydent-elekt“, tedy zvolená prezidentka. Byla přijata opravdu ve velkém stylu, mluvil s ní prezident, premiér i ministr zahraničí, vystoupila v Senátu.
více


12.6.2021 POLITIKA: Drama s názvem Sněmovna a Rada ČT

Karel Hvížďala
Klasické drama, které původně znamenalo tanec satyrů a na divadle představovalo především tragédii, se skládá z pěti následných částí, které nám v posledních měsících předvádí Sněmovna a Rada ČT.
více


12.6.2021 POLITIKA: Dovolí opozice dovolit Radu ČT?

Kateřina Lhotská
Tak jako před rokem jsme i letos nuceni sledovat divadelní kus s názvem „Volby do Rady ČT“. Opět se šikují její ochránci, opět slyšíme ty samé věty o „ohrožení její nezávislosti“ a opět planou vášně.
více


10.6.2021 POLITIKA: Svjatlana Cichanouská v ČR

Lubomír Stejskal
Postoj k návštěvě Svjatlany Cichanouské je postojem k demokracii. Je-li politika také o symbolech, pak tu máme symboly dva. Lukašenko představuje jeden druh politiky. Cichanouská její protipól.
více


11.6.2021 POLITIKA: Pirátům se Starosty může výhra uniknout

Lukáš Jelínek
Hloubku v řece měř s jednou nohou na břehu, radí ašantské přísloví. Čeští Piráti tak činí. Nedostatek obezřetnosti jim nikdo vytknout nemůže.
více


11.6.2021 ROZHOVOR: Fischer by chtěl sesadit Zemana

Pavel Hasenkopf
Jednak máme „velezrádný“ článek 65, umožňující prezidenta sesadit pro velezradu nebo pro hrubé porušení ústavy (velezradou se rozumí jednání prezidenta republiky směřující proti svrchovanosti a celistvosti republiky, jakož i proti jejímu demokratickému řádu).
více


11.6.2021 GLOSA: Běloruská strategie

Zbyněk Petráček
Že obraz má velkou sílu, věděl už Lenin. I proto láká fotografie z jedné audience. Nalevo sedí Miloš Zeman, proti němu stojí Svjatlana Cichanouská.
více


10.6.2021 POLITIKA: Marek Eben for president!?

Jan Bartoň
Karel Šíp našel krásný útvar pro pořad nahrazující velmi populární Všechnopárty. Bez diváků, zato s velmi populárními hosty, odvysílala Česká televize již několik dílů.
více


9.6.2021 POLITIKA: Hledání nástupce Pavla Zemana

Zdeněk Jemelik 1
Hledání Zemanova nástupce provázejí od počátku menší nebo větší trapasy. Prvním byl požadavek opozičních stran, aby jej vyhledala a jmenovala až vláda vzešlá z podzimních voleb.
více


8.6.2021 POLITIKA: Drzé čelo a teflonové svědomí

Petr Fischer
Zatloukat, zatloukat, zatloukat. A když na něco přece jen přijdou, zase zatloukat. Plzákovská strategie premiéra Andreje Babiše, kterou používá ve všech svých problémových kauzách, od Čapího hnízda po střety zájmů a vlastnictví nevlastnictví Agrofertu, se během Babišových čtyř let v čele vlády...
více


10.6.2021 SPOLEČNOST: Zase je to tady

Jan Payne
Jistě by se dalo testovat každého předtím, než bude pozdě. Ovšem kdo bude hlídat ty hlídače? Co když sami psychologové budou psychopati či dokonce od psychopatů koupení.
více


8.6.2021 POLITIKA: Příležitost, která se nemusí opakovat…

Jan Paďourek
Pražský hrad a česká vlajka
Ani mimořádně úspěšná euroatlantická integrace České republiky koncem 90. let nezbavila naši zemi totálně schizofrenního postoje vůči Rusku.
více


8.6.2021 POLITIKA: Zombie prezident

Jan Urban
Slovo „zombie“ pochází z karibského kultu voodoo. Ač neživá, je zombie zároveň nemrtvá. Kdysi lidská bytost, teď už bez lidské duše, může jen otrocky sloužit a slepě vykonávat příkazy šamanů ovládajících černou magii.
více


8.6.2021 JUSTICE: (Ne)promlčitelnost podpory zločinného režimu

Zdeněk Jemelik 1
Podle platného zákona byl předlistopadový režim zločinný. Skutky na jeho podporu mohou být proto z dnešního pohledu považovány za nemravné s různým stupněm závažnosti, popřípadě i za zločinné. Ve Spolkové republice Německo se nacistické zločiny dosud stíhají jako nepromlčitelné.
více


7.6.2021 POLITIKA: Zeman je prý „neschopen“ vykonávat funkci

Jan Bartoň
Jen zřídkakdy uveřejní server HlídacíPes zprávu, která by nebyla kritikou těch, kdo v dnešní době v Česku vládnou. O to víc překvapí názor, že senátoři v čele s Pavlem Fischerem jednají neústavně.
více


5.6.2021 POLITIKA: Hyenismus Petra Fialy

Jan Bartoň
Předseda ODS Petr Fiala a kandidát SPOLU na premiéra kritizoval na Twitteru počty zemřelých na covid-19 v Česku. Podle něho jde o selhání vlády. To je nejhorší způsob zneužití pandemie v politice.
více


4.6.2021 GLOSA: Dobří prezidenti měli tři životy

Karel Hvížďala
Nový prezident nastoupí do úřadu 8. března 2023. Proto je logické, že se v médiích již dnes spekuluje o různých kandidátech: z žen padají nejčastěji jména Věra Jourová, Danuše Nerudová a Lenka Bradáčová.
více


4.6.2021 ROZHOVOR: Vojna byl dobrý vklad do života

Václav Klaus1
To je několik otázek a skoro mám pocit, že se mě na to nikdy nikdo neptal. Tak zaprvé: já jsem zásadní odpůrce modré knížky.
více


3.6.2021 POLITIKA: Já snad budu volit Babiše!

Václav Vlk st.
Dne 1. června tohoto roku v podvečer se mi ozvala telefonem jistá moje známá. A doslova zařvala do mobilu: „Viděl jsi tu k…. Sommerovou? Na čtyřiadvacítce? Tohle že bude sedět parlamentu? Do pr…., já snad budu volit Babiše!“
více


3.6.2021 POLITIKA: Recyklace kauzy „Čapí hnízdo“ a nedůvěra vládě

Jan Bartoň
Nelze se nepodivovat nad načasováním policie v kauze Čapí hnízdo. Obvinění Andreje Babiše a nějaké nebohé paní, co podepsala žádost o dotaci, přišlo „v pravý čas“.
více


3.6.2021 POLITIKA: Rusko, my a Evropa

Jiří Weigl
Podivná kauza Vrbětice, která po sedmi letech od svého vzniku nečekaně rozkymácela českou politiku a zdevastovala česko-ruské vztahy na dlouhá léta dopředu, nespadla z čistého nebe.
více


2.6.2021 POLITIKA: Feri není Babiš a TOP 09 není ANO

Lukáš Jelínek
Zpráva, že vyšetřovatel kauzy Čapí hnízdo navrhuje poslat Andreje Babiše (ANO) k soudu, nikoho nepřekvapila. Premiérovy průšvihy se pitvají příliš dlouho. Proto se nedá ani čekat, že by jeho obžalování ubralo hnutí ANO větší množství hlasů.
více


2.6.2021 PRÁVO: Vláda opět potvrdila covidový chaos

Michael Pánek
Další nedostatečnou si zaslouží kabinet Andreje Babiše za současné chaotické rozvolňování. Je fakt, že vláda od pondělí tohoto týdne zrušila většinu omezení a otevřeny jsou už i vnitřní prostory v restauracích.
více


2.6.2021 POLITIKA: Nápad to byl dobrý...

Antonín Staněk
Počátkem roku přišel vicepremiér Havlíček s nápadem, že když už kupujeme za 52 miliard bojová vozidla pěchoty, že by z toho republika měla mít něco víc než jen kvalitní pancíř kolem několika set vojenských specialistů.
více


2.6.2021 POLITIKA: Karla Schwarzenberga si vážím

Zdeněk Koudelka
Vévoda krumlovský Karel Schwarzenberg patří mezi naše nejvýznamnější politiky. Po listopadu 1989 vynikla velká politická trojka: Václav Havel, Václav Klaus a Miloš Zeman. Postupně se vystřídali v úřadu prezidenta republiky.
více


1.6.2021 PRÁVO: Babiš kryje Špidlu

Petr Štěpánek
Rozsudkem odvolacího Městského soudu ze dne 14. dubna 2021 (11 Co 343/2020-847) definitivně skončila kauza nezákonného odvolání členů Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) z dubna 2003 a definitivně je také známa výše škody, kterou svým nezákonným jednáním způsobil bývalý předseda vlády...
více


1.6.2021 GLOSA: Rusové odcházejí

neff
Odsun přebytečných diplomatů a zaměstnanců ruské ambasády zpátky do vlasti bude jednou doufám hodnocen jako úspěch české vlády na úrovni vstupu do NATO anebo před tím odsunu sovětských vojsk z Československa.
více


31.5.2021 GLOSA: Česká politika a česká společnost

Petr Fiala
Česká politika byla dlouhodobě určována protikladnými stanovisky dvou hlavních aktérů – Klause a Zemana, Topolánka a Paroubka, Nečase a Sobotky (vnímáte ten sešup?). Po pádu Nečasovy vlády začal převládat názor, že binární relace patří do matematiky, nikoliv do politiky.
více


31.5.2021 POLITIKA: Důchody se mimořádné zvýší...

Petr Holub1
Jak ještě dlouho budete rozhazovat peníze, které vám nepatří, a jak dlouho ještě budete zadlužovat všechny okolo. Už jenom takovou emotivní větou je možné reagovat na zprávu, podle níž se vládní strany dohodly, že napřesrok zvednou penze o 300 korun nad rámec zákonné valorizace.
více


31.5.2021 GLOSA: Jízdenka ke svobodě

Zbyněk Petráček
Od úterý 1. června bude v Česku fungovat covidpas, od 1. července pak v celé EU. Tak pravil ve středu v televizi vládní zmocněnec pro IT Vladimír Dzurilla.
více


29.5.2021 POLITIKA: Feri jako etalon politické kultury

Zdeněk Holásek
Příběh Dominika Feriho je jak vystřižený z nějakého divného současného filmu, kde čím jsou hrdinové ujetější, tím je film více ceněn a vyznamenáván. Žádná romantika, rovnou na komoru nebo na dělohu, to podle toho.
více


29.5.2021 POLITIKA: Komu patří stavební úřad

Radim Perlín
Zkusili jste někdy vyběhat stavební povolení? Znáte lidi, kteří zažili martyrium razítek na povolení k přístavbě garáže? Asi všichni máme buď přímo, nebo zprostředkovaně nějakou neblahou zkušenost s povolováním stavby a rozhodováním stavebních úřadů.
více


29.5.2021 POLITIKA: Případ Hamáček versus případ Feri

Jan Bartoň
Není lepších příkladů politického zneužívání afér v české politice než případy Jana Hamáčka a Dominika Feriho. Oba budou mít dopady na volební výsledek - ČSSD i koalice SPOLU.
více