28.2.2020 | Svátek má Lumír


28.2.2020 POLITIKA: Úskalí ideové bezbřehosti

Josef Mlejnek jr.
Před 29 lety, v únoru 1991, se na mimořádném sněmu rozdělilo Občanské fórum na Občanskou demokratickou stranu a Občanské hnutí (obě nové strany se formálně ustavily v dubnu 1991).
více


28.2.2020 POLITIKA: Mráz přichází z Pekingu

Pavel Jégl
Strategické partnerství s Čínou je založeno na nezpochybnitelné zásadě: Když čínský mandarín zadupe, musí Čech srazit paty.
více


28.2.2020 GLOSA: ODS a ČSSD jsou jedné krve

Petr Štěpánek
Je nepřehlédnutelné, po jak podobných cestách kráčejí ODS a ČSSD, dvě kdysi nejmocnější české politické strany. Obě opustily principy, na kterých byly založeny, respektive obnoveny.
více


28.2.2020 ÚVAHA: EU, její rámec a obsah

Martin Mařák
EU je obrazně řečeno jakýsi neutrální rámec, jehož působnost je vyplněna i ohraničena primárním právem, a jejíž trh, tedy to podstatné jak pro marxisty, tak pro klasické liberály, se vyznačuje základními ekonomickými svobodami.
více


28.2.2020 PRAHA: Naschvály nemají úroveň

Patrik Nacher
Dvě aktuální situace krásně obnažily způsob jednání primátora Zdeňka Hřiba – Mariánský sloup a přejmenování náměstí Pod kaštany před ruskou ambasádou. Obojí se přitom dalo uskutečnit, ale zároveň slušně, politicky vyspěle, logicky a smysluplně.
více


27.2.2020 ROZHOVOR: Víc než demokracie je ohrožena svoboda

Ladislav Jakl 1
Když jsem se z oné památné demonstrace 17. listopadu vrátil domů, hlásil jsem, že to byla asi nejdůležitější událost roku. Vůbec mě nenapadlo, že tím začalo něco daleko důležitějšího, přesahujícího pouhý rok.
více


26.2.2020 POLITIKA: Má jet předseda Senátu na Tchaj-wan?

Tomáš Jirsa
Shrňme si, jaké pro cestu nově zvoleného předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan zaznívají důvody. 1. Naplnit odkaz Jaroslava Kubery. 2. Neustupovat nátlaku čínského velvyslance, resp. Číně jako takové. 3. Ukázat, že jsme samostatná a hrdá země, pro kterou jsou svoboda a demokracie...
více


27.2.2020 POLITIKA: Jak se staví koalice proti Babišovi

Radim Perlín
Prakticky každý rozhovor s politology nebo dalšími experty, kteří sledují českou politiku, vždy skončí tématem roztříštěné opozice. Všichni vzápětí začnou mluvit o nutnosti, potřebě, ochotě nebo neochotě demokratických politických stran v opozici spojit se a společně porazit Babiše.
více


26.2.2020 POLITIKA: Znamení zloby

Pavel Kopecký
V Brně mají zajímavý skandál. Místní zastupitelé se ukázali jako prapodivní demokraté. Oficiálně vzkázali, že kdo chce hlasovat o novém jménu pro zdejší starou, nyní opravovanou výletní loď, může rovnou zapomenout na možnost jejího původního názvu – Moskva. T
více


25.2.2020 POLITIKA: Co ukazuje kauza Airbnb a lex Babiš

Karel Hvížďala
Některá celá odvětví bez regulace způsobují víc problémů než užitku. To zřetelně v těchto dnech ukazuje situace v turisticky atraktivních městech, jako je Praha nebo Český Krumlov, kde se rozmohlo krátkodobé pronajímání bytů přes Airbnb nebo Booking.com.
více


25.2.2020 GLOSA: Signál dal Benešov

Zbyněk Petráček
Jistá generace má ještě zakódováno, že slyší-li výraz vojenské cvičení, chce si odplivnout. A slyší-li výraz stav ohrožení státu, vybaví si komunistickou paranoii namířenou k ovládání vlastních občanů.
více


24.2.2020 ZDRAVOTNICTVÍ: Chybí lékaři

Jaroslav Mitlener1
Máme problém se zdravotnictvím, měli jsme ho vždy a má ho každý stát, ale u nás to začíná vypadat na VELKÝ problém. Nejsou doktoři a sestry. Až tak jednoduché to je, protože bez nich se zdravotnictví neobejde.
více


24.2.2020 GLOSA: Sisyfovská práce Miliónů chvilek

forest les
Média právě vydala výsledky posledního průzkumu STEM. Žádné překvapení: ANO vede s 33 %, druzí Piráti 14 %, ODS 10 % atd. Preference ANO neklesají, spíš mírně rostou. To po roční pilné skandalizaci ANO Miliónem chvilek a jeho kamarádů, po nevídaných masových demonstracích v Praze.
více


24.2.2020 POLITIKA: StB před 30 lety a dnešní ohrožení

Karel Hvížďala
V sobotu 15. února 2020 uběhlo třicet let od vydání rozkazů ministra vnitra Richarda Sachra, kterými postavil mimo službu některé příslušníky Státní bezpečnosti.
více


22.2.2020 ROZHOVOR: Stanislav Křeček je zkušený právník i politik

Daniela Kovářová
Každá instituce je taková, jaká je osobnost stojící v jejím čele. Končící ombudsmanka a nový veřejný ochránce jsou naprosto odlišné osobnosti názorově i hodnotově, což se projevovalo již v minulosti, kdy byl Stanislav Křeček zástupcem Anny Šabatové.
více


24.2.2020 FEJETON: Proč pražský primátor dráždí ruskou kobru bosou nohou

Jiří Macků
Znám to z vlastního venčení: když se před mým miláčkem ze smíšené krve jezevčí a kokršpanělí náhle zjeví rovněž venčené velké neznámé psisko, hned se naježí, zavrčí a ňafá, prostě budí hrůzu. Mají ti malí totiž odvážné srdéčko.
více


22.2.2020 GLOSA: Lidé mohou rozhodovat...

Petr Kolman
Často se hovoří o posílení prvků přímé demokracie. Například o tom, že občané by měli mít častější možnost rozhodovat v různých hlasováních a referendech.
více


21.2.2020 POLITIKA: Lex Babiš – zákon, který selhal

Jan Bartoň
Ústavní soud rozhodl, že zákon, který v roce 2016 upravil podmínky pro střet zájmů u českých politiků, není v rozporu s Ústavou České republiky. Andrej Babiš prohlásil, že rozhodnutí soudu respektuje.
více


21.2.2020 ŠUMAVA: Paradoxy národního parku

Tomáš Jirsa
Zastánci zelené Šumavy prohráli, zastánci divočiny a bezzásahovosti si díky podpoře vládní koalice ANO s podporou TOP 09 prosadili v zákonech vše, co chtěli. A tak kůrovec, který je v celé republice katastrofou, je na Šumavě chráněn.
více


22.2.2020 POLITIKA: Vyšší životní minimum – a co dál?

Petr Holub1
Za takové rozhodnutí je třeba pochválit vládu, a zvláště sociální demokracii, která návrh prosazovala a prosadila. Minimum se nezvyšovalo od roku 2012, a tak je jenom na místě, že vyrostlo stejně, jako se ve stejném období zvýšily ceny.
více


20.2.2020 POLITIKA: Co vadí michprdům? Svobodné volby!

Ladislav Jakl 1
Podle michprdů má uvědomělý lid vyjít do ulic a manifestovat své odhodlání nejít cestou našich kolegů z V4 Maďarska a Polska. Skutečným „problémem“ svolavatelů však nejsou Maďaři či Poláci, ale jeden anachronický přežitek: svobodné volby.
více


19.2.2020 POLITIKA: Hřib by měl rezignovat

Luboš Zálom1
Banda divokých socialistů zabrala majiteli jeho byt. Což o to - socialisté takové věci rádi dělávají. Pozoruhodnější jsou však reakce médií a politiků. Ukazuje se tím hrozivý posun pryč od principů právního státu.
více


19.2.2020 POLITIKA: Foldynův čas v ČSSD se krátí

Lukáš Jelínek
Pozornost věnovaná sociálnědemokratickému poslanci Jaroslavu Foldynovi souvisí s úbytkem rebelů v českých politických vodách.
více


18.2.2020 ZDRAVOTNICTVÍ: Největší hrozba

Petr Holub1
Jeden z největších soukromých majitelů německých nemocnic, společnost Helios, se dostal do finanční ztráty. Příčiny jsou mimořádně zajímavé také pro české zdravotníky, protože případ Helios ukazuje, jak nebezpečná je cesta, po které se vydává také zdejší systém.
více


17.2.2020 POLITIKA: Neuvěřitelné reakce na zvolení Stanislava Křečka ombudsmanem

Václav Klaus1
Naši samozvaní „majitelé“ demokracie, kteří tak ostře bojují proti všem nedemokratickým způsobům uspořádání jakékoli lidské komunity ve světě i u nás doma, se tentokráte úžasně předvedli a plně odkryli své pravé nedemokratické já.
více


17.2.2020 POLITIKA: Jedna Maláčová nestačí

Josef Mlejnek jr.
V posledních letech je u nás velmi frekventovaným pojmem výraz „tradiční strana“, leč zároveň zůstává jaksi bez obsahu.
více


15.2.2020 GLOSA: Historka o Stanislavu Křečkovi

Petr Štěpánek
Rok 2003. Špidlova vládní koalice (ČSSD, KDU-ČSL, Unie svobody) slavně odvolala Radu pro vysílání. Byl jsem jejím členem a místopředsedou. Že prý jsme zavinili prohranou arbitráž ve věci TV Nova.
více


15.2.2020 POLITIKA: Lidovci se od roku 1919 chovají stále stejně

Karel Hvížďala
Lidovci, za těch více než sto let co existují, se chovají více méně stále stejně: vždy se chtěli podílet na moci a dost často jejich spory zabraňovaly, aby měli větší elektorát. Výjimkou po roce 1989 byl jen Josef Lux, který oslovoval širší spektrum voličů a byl na politické scéně respektován.
více


14.2.2020 POLITIKA: Blíží se konec vzájemného trápení Foldyny a ČSSD

Petr Hartman1
Jaroslavu Foldynovi se nelíbí v sociální demokracii. Dává to opakovaně najevo. Některé jeho výroky nenechávají stranické kolegy v klidu.
více


14.2.2020 POLITIKA: Máme ombudsmana rasistu!?

Jan Bartoň
Ne tak dávno jsem se zmínil o tom, že pokud bude ombudsmanem zvolen nominant prezidenta Miloše Zemana, že to „správné strany“ nevydýchají. A došlo na má slova.
více


13.2.2020 GLOSY: O světě a politice (2)

Václav Klaus1
Zajímavý slovinský ekonom Jože Mencinger, kterého znám již od 80. let, jeden z hlasitých kritiků jugoslávského samosprávného ekonomického systému Titovy éry, ve své studii pro univerzitu v Lublani odmítá, aby byly Slovinsku vnucovány FDI (přímé zahraniční investice).
více


13.2.2020 POLITIKA: Tak co s tím, Máro, uděláme teď?

Tomáš Vodvářka
Je jisté, že před hlavní postavou naší politické scény (rozuměj Markem Prchalem) stojí jedna z největších výzev, které bude muset čelit. A nebude to mít hoch vůbec snadné.
více


12.2.2020 PRÁVO: Byty, byty, byty...

Rudolf Mládek
Pražský primátor Zdeněk Hřib uvedl, že v centru metropole je 15 tisíc bytů na Airbnb, z čehož v 80 procentech jde o celé pronajímané byty, které nemají nic společného s původní myšlenkou sdíleného bydlení. Snad ví, o čem hovoří. (viz poznámka pod článkem).
více


13.2.2020 POLITIKA: Babiš nás žene do křížku s EU

Lukáš Jelínek
„Čím rychleji dojdeme k rozřešení toho sporného ustanovení o střetu zájmů, tím lépe. Proto jsem hlasoval pro tento návrh, aby bylo co nejrychleji rozhodnuto.“
více


12.2.2020 POLITIKA: Proč se opoziční strany nemohou dohodnout

Karel Hvížďala
Podíváme-li se na naši politickou krajinu trochu z odstupu, třeba z výše Petřínské rozhledny, zahlédneme řadu uskupení, která nemají skoro nic společného.
více


10.2.2020 POLITIKA: Bezpečnost občanů nesnese kompromisy

Tomáš Zdechovský
Jedna ze základních lidských potřeb je pocit bezpečí. Toho ale nedosáhneme jen odvrácením násilí a dalších hrozeb. Je potřeba mnohem víc a politici si musí uvědomit, že podceňování problémů spojených s bezpečností se nevyplácí.
více