28.9.2020 | Den české státnosti


28.9.2020 POLITIKA: Středočeské nemocnice

Jan Ziegler
Hejtmanka Jermanová nedá peníze nemocnicím, ale motorkářům poskytla deset mega. Středočeská ODS podporovaná hnutím STAN navrhuje grantovou podporu nekrajských nemocnic ve výši 50 milionů korun. Vládnoucí ANO, ČSSD a KSČM jsou proti.
více


28.9.2020 POLITIKA: Kurzarbeit kouzla zbavená

Petr Holub1
Kurzarbeit být musí, proto se musíme na nějaké její verzi dohodnout, a už tolik nezáleží, jaká ta verze vlastně bude. Tak vypadá aktuální vývoj u ostře sledovaného zákona.
více


26.9.2020 PRÁVO: Pro dobrotu na žebrotu

Jan Bartoň
Jan Hamáček čelí soustředěnému útoku kvůli rozesílání roušek pro seniory starší šedesáti let. Nejprve se do situace vložil SÚKL a nyní i Úřad na ochranu osobních údajů.
více


26.9.2020 POLITIKA: Cesta do Prymulistánu?

Radek Šebesta
V pondělí (5.10.) byla v Čechách koronavirovému božstvu přinesena oběť nejvyšší, hlava ministra zdravotnictví - naštěstí jen ta politická.
více


25.9.2020 POLITIKA: Babiš mění ministry jako figurky

Lukáš Jelínek
Premiér Andrej Babiš (ANO) potřeboval zahájit novou etapu boje s koronavirem. Ta dosavadní zaváněla katastrofou.
více


25.9.2020 POLITIKA: Hilšer za 18, Antl bez 2 za 20

Petr Štěpánek
Tak jsem se od České televize nejprve dozvěděl, že Marek Hilšer je prý nezávislý senátor, tvrdila to moderátorka Událostí komentářů Marcela Augustová, a o něco později, a to v titulku, že prý je nestraník.
více


25.9.2020 ROZHOVOR: Zlozvyk a nákaza nejsou totéž

Jan Keller
Necítím se kompetentní hodnotit působení ministra zdravotnictví. On mi do sociologie taky nemluví.
více


24.9.2020 POLITIKA: Prymula nenávidí hospody

Ladislav Jakl 1
Velká část národa se s jeho jménem setkala až letos na jaře v souvislosti s některými jeho extrémními výroky kolem covidové karantény. Já jsem se s ním ale potkal - nebo spíše utkal - už dříve.
více


24.9.2020 POLITIKA: Premiérovo chucpe

Lubomír Stejskal
Rozhodne-li se vrcholný představitel státu pronést nečekaně projev k národu (a vyzývá-li moderátorka televizních zpráv naléhavě diváky, aby neodcházeli od obrazovek), je to známka vážnosti situace.
více


25.9.2020 GLOSY: O světě a politice (30)

Václav Klaus1
Už jsem skoro v současnosti. Australan Peter Murphy (v Quadrantu) připomíná německého sociologa Roberta Michelse, který už v roce 1911 psal o „profesi nespokojence“, jejíž vznik je důsledkem nárůstu nervozity společnosti. Už v roce 1911? Byla to předzvěst světové války a ruské revoluce?
více


23.9.2020 POLITIKA: Po Vojtěchovi Prymula, co ho známe z minula

Jan Bartoň
Spekulace o konci Adama Vojtěcha ve funkci ministra zdravotnictví uťal rázně Andrej Babiš. Nejprve oznámil, že přednese televizní projev. Ráno před projevem oznámil Vojtěch svou rezignaci, bleskově byl jmenován nový ministr Roman Prymula.
více


24.9.2020 ÚVAHA: Rozjímání nad covidem (2)

Vladimír Karpenko
V předchozí úvaze jsem vyšel ze tří problémů pandemie, jak je uvedl americký profesor William A. Haseltine. Končil jsem potížemi přicházejícími občas v noci, totiž těžkými sny, případně nočními můrami.
více


24.9.2020 POLITIKA: Marketing ANO a šance opozice

Karel Hvížďala
Jak známo Andrej Babiš je trestně stíhaný v souvislosti s podezřením na neoprávněné čerpání peněz z Evropské unie a zároveň je podezírán i z toho, že dál ovládá firmu Agrofert.
více


24.9.2020 POLITIKA: Před volbami

Lukáš Jelínek
Představa premiéra Andreje Babiše, že předmětem říjnových krajských voleb nebude celostátní politika, dostává vážné trhliny.
více


24.9.2020 GLOSA: Volby v Česku plodí „kočkopsy“

Václav Husák1
Současný poměrný volební systém je tak špatný, že by snad bylo lepší výsledky voleb losovat z klobouku. Zatímco uvědomělá skupina aktivních účastníků volebního procesu se při výběru kandidátů na poslance rozhoduje odpovědně, podle tou kterou stranou nabídnutého volebního programu, další, značně...
více


22.9.2020 POLITIKA: Čokl, nebo profesor?

Lubomír Stejskal
Vrátil jsem se od svého odborného lékaře z plánované kontroly, cestou nakoupil vitamín D (zadaný úkol od ženy – prý to pomáhá proti covidu), doma otevřel PC a čtu: ministr Vojtěch rezignoval.
více


23.9.2020 KORONAVIRUS: Na pláži s Babišem

Pavel Jégl
Vláda připravovala zemi na lepší korona-scénář než na ten nejhorší. Teď to můžeme zle odskákat.
více


22.9.2020 JUSTICE: Různé tváře Pavla Zemana

Zdeněk Jemelik 1
Zprávy o činech nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana nejsou příliš časté. Zřejmě o pozornost médií příliš nestojí. Jeho přímí podřízení, Lenka Bradáčová a Ivo Ištvan, jej zastiňují. Opakovaně jsem se o něm v článcích zmiňoval jako o „brněnské sfinze“.
více


21.9.2020 KORONAVIRUS: Kde udělali chybu

Petr Holub1
Správnou cestu, jak si poradit s koronavirem, nezná nikdo. Žádný politik, virolog ani epidemiolog. Můžeme jenom zkoušet a musíme mít právo dělat chyby.
více


21.9.2020 POLITIKA: Hambinec

Petr Štěpánek
Je to už dávno. Hluboké devadesátky. Byl jsem tenkrát tiskovým tajemníkem předsedy vlády Václava Klause. Na návštěvu naší země zavítal ukrajinský premiér.
více


19.9.2020 ROZHOVOR: Němci by nám měli spíš poděkovat

Benjamin Kuras
Izrael se snaží lockdownem dohnat, co zmeškal po počáteční fázi, tedy tím, že politici ani veřejnost nechtěli přijmout ta nejpřísnější karanténní opatření a pokračovali v široké společenské činnosti.
více


19.9.2020 POLITIKA: Tchaj-wan. Konečně rozumný pohled?

Lubomír Stejskal
Po hysterii kolem návštěvy senátní delegace na Tchaj-wanu se zdá, že přichází fáze, v níž bude mít hlavní slovo zdravý rozum. Svědčí o tom výsledek jednání Babiš – Vystrčil – Havlíček – Petříček – Goláň – Kantor.
více


21.9.2020 ROZHOVOR: Vystrčile, jsi i Katalánec?

Jiří Svoboda1
Odpověď politiků je samozřejmě velmi snadná. Pan Kalousek, který je v opozici vůči všem krokům vlády a to ve všech oblastech společenského života, vidí zmíněnou kompenzaci jako vykrádání kočárků dětí, které nemají volební právo.
více


19.9.2020 POLITIKA: Jsem důchodce a dostal jsem roušky od státu

Jan Bartoň
V poštovní schránce jsme nalezli dvě obálky se čtyřmi rouškami a respirátorem. Jsou to roušky, které osobám starším 60 let poskytla česká vláda zdarma. Opozice v poslanecké sněmovně z toho udělala sice předvolební úplatek – nejprve jsme my důchodci dostali „od Babiše“ 5000 Kč, abychom ho volili, a...
více


18.9.2020 SPOLEČNOST: O účinnosti a smyslu nošení roušek

Radek Benýšek
rouška 2
Již dlouho se vede slovní válka o to, jak velký virus projde jak velkou dírou v látce a kolik jich projde kus za kusem a kolik jen v bazénu takové a takové kapénky, za takových a takových podmínek.
více


17.9.2020 POLITIKA: Covid-19, vědecké duchovenstvo a politici

Karel Hvížďala
Čím déle na celém světě trvá ohrožení virem covid-19, tím víc je třeba si pokládat otázku: Je oprávněné, že již několik měsíců bojujeme proti „covidu“ omezováním základních práv a svobod?
více


17.9.2020 POLITIKA: Čau, senioři! Vezeme vám roušky

Pavel Jégl
Vláda, v jejímž čele stojí patron seniorů, důchodců, babiček a dědečků Andrej Babiš, pomáhá dřív narozeným, jak může. Z veřejných peněz, přesněji veřejných dluhů, to jde jako po másle.
více


18.9.2020 POLITIKA: Až se zima zeptá…

Lukáš Jelínek
Spolu s řadou Čechů, Moravanů a Slezanů mířících tu do moderní Bratislavy, tu do majestátných Tater, tu do termálních lázní v Pováží musím přehodnotit plán dovolené. Mezi rizikové země s koronavirem jsme zařazeni i nám nejbližším Slovenskem.
více


18.9.2020 GLOSA: Stačilo by volit v jeden den

Petr Kolman
Na první dobrou to vypadá jako správné, či dokonce sexy řešení. Moderní stát a (post) moderní doba si žádají digitalizaci všeho, počítaje v to i volby. Když se bude volit elektronicky na dálku, tak se nikdo nenakazí covidem ve volební místnosti, to dá rozum.
více


15.9.2020 KORONAVIRUS: Mediální pluralita vs. politická nepluralita

Tomáš Bílek
Co se týče odborných a politických názorů na řešení koronakrize, je mediální prostor poměrně vyvážený a nasycený. Není tomu tak ovšem v případě politické scény. Žádná relevantní politická strana si nevzala za své téma demontáž „koronaideologického“ konceptu
více


15.9.2020 GLOSA: Bělorusy nebrat?

Zbyněk Petráček
V solidních zemích jisté věci fungují konsenzuálně, ač nejsou zapsány v ústavě či stranických programech. Třeba v takovém Norsku. Tamní levice a pravice se může přít o vstřícnost k migraci, sociální politiku vůči dětem či vztah k EU.
více


14.9.2020 POLITIKA: Nepřítel Číny, miláček Číny

Pavel Kopecký
Čínská lidová republika už pomalu začíná být supervelmoc a její vliv roste i v Evropě. Kousek z její moci si rozhodli půjčit také předvolebně bezradní opoziční politici v pomyslném srdci starého kontinentu.
více


14.9.2020 KORONAVIRUS: Babiš není muzikant, on nese odpovědnost

Lukáš Jelínek
Andrej Babiš se dušuje, že vláda má situaci pod kontrolou. Patrně tím myslí i to, že jsme na chvostu Evropy v počtu nakažených koronavirem. Za námi jsou Španělsko, Černá Hora, Ukrajina a Moldávie.
více


12.9.2020 MÉDIA: Muž s koženou brašnou nesmí projít

Petr Štěpánek
Muž s koženou brašnou, rozuměj Václav Klaus mladší, nesmí projít. Kam? Do předvolební debaty lídrů politických stran. Stačí jen trochu upravit pravidla. Třeba vsunout jedno slovíčko.
více


11.9.2020 POLITIKA: Hlášení místodržiteli podáno

Lubomír Stejskal
Hradní lokajství vůči ČLR. Někomu připomíná servilitu státního prezidenta vůči říšskému protektorovi. Mně zase poměry ve starověkém Římě a jeho provinciích.
více


11.9.2020 GLOSA: Záhadný novičok

Jan Keller
O látce zvané novičok toho již víme opravdu hodně. Její vlastnosti nejpregnantněji vystihl bezpečnostní analytik Jan Schneider. Je to látka dvojsložková, k její účinnosti však není zapotřebí vždy obou složek. Je to plyn, který se dá dobře mazat na kliky.
více