24.8.2019 | Svátek má Bartoloměj


24.8.2019 POLITIKA: Proč lidé volí Zemana a Babiše

Karel Hvížďala
Odpověď na tuto otázku, kterou si kladou skoro každý den nejen politologové a komentátoři, ale čím dál častěji i lidé, s kterými se člověk setkává náhodně či na besedách, je možné hledat i v historii.
více


23.8.2019 POLITIKA: Odmítnout!

František Matějka
Klimatický alarmismus je nebezpečnější, než si mnoho lidí připouští. Otevírá stavidla tzv. „nouze“, tedy stavu, pod který se legálně schovají zakázky z ruky bez výběrových řízení, krádeže a různé formy znárodňování. Ale nejen to.
více


22.8.2019 POLITIKA: Opera plná falešných árií

Josef Mlejnek jr.
Letní tragikomický sitcom „Výměna ministra kultury“ dospěl na počátku druhé půlky srpna do opery. Ne, nikdo zatím nestihl celou kauzu převést do tak rozsáhlého a náročného hudebně-dramatického útvaru.
více


21.8.2019 POLITIKA: Šéfa TOP 09 může zachránit jen Praha

Pavel Kopecký
Sociální demokracie a TOP 09 se významně liší – řadou proklamovaných politických hodnot, délkou existence, pohnutkami svého ustavení, členstvem i lecčíms jiným. Nicméně mají taky dost společného. Nejpodstatnější je vážný úpadek preferencí.
více


21.8.2019 ÚVAHA: 21. srpen 1969 - den hnusu a hanby

Tomáš Vodvářka
Některá data naší novodobé historie byl měla být tak nějak více zvýrazněna pro poučení příštích generací. I ta, na která nemůžeme být hrdí.
více


21.8.2019 1969: Jaké naděje?

Zdeněk Holásek
Vždy mě pobaví, když si přečtu, že první výročí okupace v srpnu 1969 znamenalo konec všech nadějí na zachování změn, které proběhly v období leden až srpen 1968. Jak tohle někdo může tvrdit a přitom se nečervenat? Jakých nadějí, že čeho plynuly?
více


19.8.2019 POLITIKA: Generální ředitel státu

Zdeněk Jemelik 1
Žabomyší válka kolem výměny ministra kultury je nepochybně důsledkem podivných rozhodnutí Jana Hamáčka, který nejdříve nevzal na vědomí podporu vedení strany Antonínu Staňkovi a přiměl jej k resignaci, aby pak začal na uvolněné místo prosazovat Michala Šmardu.
více


19.8.2019 POLITIKA: Co nyní Babiš udělá?

Oleg Rybnikář
Strakova akademie
Kulisy současné vnitropolitické situace, jež je někdy označovaná jako vládní či dokonce ústavní krize.
více


19.8.2019 GLOSA: Co bych si rád přečetl…

Stanislav Křeček
Až si, jako každé ráno, otevřu noviny, byl bych moc rád, kdybych si mohl přečíst nějaký text k probíhající vládní krizi, který by se mohl líbit obyčejným lidem, kteří se jen obtížně orientují v ústavních paragrafech a zvyklostech, zato už chtějí mít řádnou pracující vládu.
více


17.8.2019 GLOSA: Na co tu vládu máme?

Ivo Valenta
Co to zase je? Důchody mají pomoci zaplatit hlavně živnostníci, aby tak odvrátili další posouvání hranice odchodu do důchodu? Probůh proč?
více


17.8.2019 HISTORIE: Srpen 1969 – konec nadějí

Vlastimil Podracký
Potlačením demonstrací 21. srpna 1969 skončily veškeré naděje na reformu komunistického režimu v jakékoliv, byť omezené formě. Toto potlačení jen demonstrovalo obrovský tlak Sovětů, kteří se nesmířili s žádným kompromisem a požadovali absolutní korektnost ke svým požadavkům.
více


16.8.2019 POLITIKA: Šmarda je nekompetentní? To víme

Jan Bartoň
Prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat ministrem kultury nominanta ČSSD Michala Šmardu. Důvodem je podle Zemana Šmardova „nekompetentnost“. Prezident tak pokračuje ve svém boji s ČSSD.
více


16.8.2019 POLITIKA: Stávka u Petříčků

Jakub Vosáhlo 2018
O víkendu přinesl web časopisu Respekt zprávu s titulkem „U Petříčka na zahradě budou čmeláci“. Bohužel z textu posléze vyplynulo, že se nejedná o volnočasovou entomologii na soukromém pozemku, ale o zahradu ministerstva zahraničí.
více


16.8.2019 POLITIKA: Nekontrolovatelný prezident a přísedící u soudu

Karel Hvížďala
Obec sice vznikla pro zachování života, ale trvá za účelem dobrého života. To napsal Aristoteles asi před dvěma tisíci čtyřmi sty lety. A totéž platí i o každé politické obci, tedy o státech.
více


15.8.2019 POLITIKA: Kruhová leč na Vezíra

Zdeněk Jemelik 1
Andrej Babiš je ojedinělý úkaz mezi politiky, kteří se od vzniku státu v r. 1918 vystřídali v křesle předsedy vlády Československé, později České republiky. Ač někteří prvorepublikoví předsedové vlád byli velmi zámožní, žádný oligarcha mezi nimi nebyl a žádný se nemohl pochlubit vybudováním kolosu,...
více


15.8.2019 POLITIKA: Opět hrozí ztráta miliard

Petr Holub1
Historie se někdy vrací, o tom není pochyb. Karel Marx by dodal, že se vrací jako fraška. Dnes něco takového zažívá Česká republika při čerpání evropských dotací.
více


14.8.2019 POLITIKA: Nepřítele (zatím) mají

Josef Mlejnek jr.
Jedním z témat letošního léta se stal potenciální vznik volební koalice čtyř opozičních stran, konkrétně ODS, lidovců, TOP 09 a STAN, která by měla mít šanci zvítězit v příštích volbách, a získat tak nepsaný nárok na post premiéra.
více


14.8.2019 POLITIKA: První vlaštovka integrace radikálů

Lukáš Jelínek
Když slyšíte, že se nějaká organizace nazývá Sdružení přátel bílého heterosexuálního muže, snadno získáte dojem, že jde o recesi podobnou dostaveníčkům vítačů UFO nebo o varieté, v němž nebude chybět kouzelník Pokustón a medvěd na motorce. Jenže situace je vážnější, než by se mohlo zdát.
více


12.8.2019 GLOSA: Petříček dostal 13 %!

Jan Bartoň
Nemohu si pomoci, ale vše směřuje k ještě většímu trapasu, než jsem si dokonce představoval. V rámci akce „20 miliard“ pro resorty řízené ČSSD už své rozpočty projednali s ministryní financí Alenou Schillerovou ministr zemědělství Miroslav Toman a ministr zahraničí Tomáš Petříček.
více


10.8.2019 POLITIKA: Rozpadá se pražská koalice?

Petr Holub1
Koalice na pražském magistrátě zatím nepřesvědčila. Dnes dokonce vážně hrozí, že se rozpadne a nepřežije ani rok. Z pohledu opozice vůči Andreji Babišovi a jeho hnutí ANO to je nemilá situace.
více


10.8.2019 POLITIKA: Slušný člověk po cizím majetku nesáhne

František Matějka
Po vášnivé debatě o plošném zákazu kouření v restauracích a hospodách nakonec prohrála svoboda souboj s demokracií. A salámovou metodou přicházejí další oblasti. Aktuálně jsou na řadě například prázdné soukromé byty.
více


9.8.2019 POLITIKA: Hamáčkův dopis

Jan Bartoň
Místopředseda vlády a předseda ČSSD Jan Hamáček napsal otevřený dopis premiérovi Andreji Babišovi. Píše v něm, že ČSSD ve svých resortech potřebuje na rok 2020 přidat 20 miliard korun, aby mohl být plněn program vlády.
více


9.8.2019 POLITIKA: Za nástup extremistů mohou sociální demokraté

Karel Hvížďala
Tuto tezi vyslovil již před padesáti lety německý filozof Theodor Adorno. Sociální demokracie, tedy levice, podle něj perfektně odkanalizovává zlobu. A naopak, když kolabuje, vytváří prostor pro nárůst sociálního pnutí a radikalismu či extremismu, kterému se otevírá velký prostor pro vytváření...
více


8.8.2019 POLITIKA: „Stop Babiš“ není program, pane Fialo

Kateřina Lhotská
ODS se rozhodla, že osloví politické subjekty „konzervativně liberálního“ zaměření a nabídne jim spolupráci před parlamentními volbami 2021 s cílem porazit ANO Andreje Babiše. Jak je vidět, někteří se zkrátka nepoučí...
více


7.8.2019 POLITIKA: Pravo-levý střet o státní rozpočet

Lukáš Jelínek
V posledních měsících byli sociální demokraté za otloukánky. Vládních prázdnin se ale snaží využít k přechodu do protiútoku. Na handrkování nad obsazením ministerstva kultury před svými voliči nic nevydělají, ovšem příprava státního rozpočtu pro rok 2020 jim skýtá šanci napasovat vládního soupeře...
více


7.8.2019 POLITIKA: Koalice za dvacet miliard

Pavel Jégl
Sociální demokracie má skvělý plán. Její předseda Jan Hamáček ho v článku na stranickém webu shrnuje do teze: „Posunout Českou republiku mezi nejvyspělejší státy Evropy“.
více


6.8.2019 ROZHOVOR: Nejcennější, co nám politici ukradli

Hana Lipovská
Je celkem jedno, zda v čele Unie stojí nastupující Belgičan Charles Michel nebo odstupující Polák Donald Tusk. Naopak Polák v čele Unie představoval pro státy V4 možná i překážku loajality.
více


6.8.2019 EKOLOGIE: Katastrofa

Jiří Weigl
Je naprosto šokující, že u nás probíhá normální letní okurková sezóna zpestřovaná pouze hrátkami s odvoláváním a jmenováním ministra kultury a okrajově děním v Bruselu a Londýně, zatímco kolem nás nastává ekologická katastrofa naprosto děsivých bezprecedentních rozměrů.
více


1.7.2019 POLITIKA: ČSSD v koncích

Jan Bartoň
Podle Josefa Chvojky, předsedy poslaneckého klubu ČSSD, by měla ČSSD sebrat zbytky „hrdosti“ a z vlády odejít. ČSSD si však všechny problémy zavinila sama vstupem do vlády a poznáním, že jí to v očích voličů nepomohlo.
více


24.5.2007 UDÁLOSTI: Kočkování vypasených králíků

Bohumil Doležal
Jiří Paroubek se v těchto dnech vyjádřil k osobnosti odcházejícího britského premiéra Blaira: „Tony Blair, pokud vím, nikdy hrubým způsobem neurážel novináře... jestli bych chtěl mít nějaký politický vzor v kontaktu s veřejností, tak je to právě Tony Blair.“ A neopomněl dodat na adresu svého...
více


3.8.2019 POLITIKA: 20 miliard za 5 %

Jan Bartoň
Podle všech indicií je účast ČSSD ve vládě s hnutím ANO série velkých omylů. Předseda strany Jan Hamáček a jeho mladí přátelé ve straně Jana Maláčová a Tomáš Petříček chtějí více peněz, jinak to prý nezvládnou.
více


3.8.2019 POLITIKA: Ferdu Mravence za člena vlády?

Ladislav Jakl 1
Slýcháme poslední dobou, že prezident Zeman porušuje ústavu a že u nás zavádí prezidentský systém, nebo že prezident je povinen jmenovat členem vlády třeba Ferdu Mravence, pokud mu ho premiér navrhne, jak se nechal slyšet předseda Senátu Kubera. Autoři obou výroků se velice mýlí. Prostě zafungovala...
více


2.8.2019 POLITIKA: Za krizi ČSSD nemůže, ale chyby dělá

Lukáš Jelínek
Mohli jsme být rozuzlení problémů blíž. Kdyby si premiér Andrej Babiš neschovával svůj názor, že za vládní krizi může interní spor křídel v sociální demokracii, až pro sobotní Právo a kdyby už ve svém vystoupení před čtrnácti dny na předsednictvu oranžových prohlásil, že už dál není ochoten hrát s...
více


1.8.2019 POLITIKA: Přímá volba - lidové referendum

Jindřich Plzák
Jde vlastně o jedno a to samé a hlavně, obojí je srdečně nenáviděno politickými elitami celé Evropy. Místo aby tito postižení začali okamžitě agitovat pro svou věc, vysvětlovat přednosti volby nepřímé a vady referend všeho druhu, argumentují prohlášením, že lid je blbý, přestárlý a nevzdělaný.
více


1.8.2019 ROZHOVOR: Je tu mnohem větší ohrožení demokracie

Petr Robejšek
Von der Leyenová je konjunkturalistická politička, která kupříkladu oblažovala generalitu módními přehlídkami pro těhotné vojačky, požadovala, aby Bundeswehr naverboval více handicapovaných a aby se stal sexuálně různorodější.
více


1.8.2019 POLITIKA: Lstivá hra vlády se státním zastupitelstvím

Karel Hvížďala
Na poslední schůzi dne 22. července 2019 vláda neschválila návrh poslanců na změnu zákona o státním zastupitelství.
více