26.9.2021 | Svátek má Andrea


25.9.2021 POLITIKA: Moudrost váhavého žalobce

Zdeněk Jemelik 1
Každý dobrý skutek má být po zásluze potrestán. Toto přísloví jsem si vybavil, když jsem se dověděl, že dohled Vrchního státního zastupitelství v Praze (dále jen VSZ) vyzněl v neprospěch dozorového státního zástupce kauzy Čapí hnízdo Jaroslava Šarocha: vyvolal v řízení průtahy tím, že vrátil...
více


25.9.2021 POLITIKA: Předvolební sliby – propustíme úředníky

Petr Kolman
I před těmito volbami se slibuje ostošest, zejména z opozičních lavic, že se propustí „zbyteční úředníci“. Tím se ušetří a prý sníží náš velký státní deficit.
více


25.9.2021 SVĚT: Falešný pokrok elektromobility

František Novotný
Pod články, jež zde na NP kritizují plán, který v podobě „Zeleného údělu“, včetně prosazování elektromobility, nastoupila k údajné záchraně klimatu EU, se objevují nesouhlasné komentáře.
více


24.9.2021 POLITIKA: Tak si to shrňme, pane prezidente

Lubomír Stejskal
Nejprve citát z hradního webu (22. 9.): „Současně se prezident republiky pousmál nad hloupostí některých novinářů, kteří se domnívali, že zpráva o zdravotním stavu se publikuje v okamžiku nástupu do nemocnice.“
více


24.9.2021 POLITIKA: ČSSD versus ANO

Lukáš Jelínek
Na první pohled se zdá, že hnutí ANO a sociální demokraté ukončí svoji vládní spolupráci ve zlém. Před volbami mají rozehrány dvě bitvy, z nichž jedna je důležitější než druhá. Obě lze napasovat na soutěžení levicového a pravicového přístupu i na ekonomický spor keynesiánů a monetaristů.
více


24.9.2021 ZDRAVOTNICTVÍ: České polosocialistické peklo

red cross červený kříž zdravotnictví
Vy jste si někdy mysleli, že bez kapitalismu může existovat prosperita? Že bez kapitalismu je možné zajistit fungující služby chudým? Že bez kapitalismu může fungovat vyspělé zdravotnictví? Tak tedy já tvrdím, že nemůže.
více


24.9.2021 GLOSA: Výborně, poslanče Bauere

Jan Ziegler
Jsem rád, že parlamentem prošel návrh zákona opoziční ODS, který předložil její poslanec Jan Bauer. Podle něj budou moci úřady strhávat těm, kteří porušují pravidla, doplatky na bydlení a příspěvky na živobytí.
více


24.9.2021 GLOSA: Problém tří předsedů

Petr Fiala
Jsou-li moje informace správné, předseda Pirátů Bartoš se vyjádřil v tom smyslu, že Piráti koalici s ANO neuzavřou, ať už s Babišem, nebo bez něj. Není důvod mu nevěřit, odpovídá to dlouhodobému nepřátelství mezi Piráty a ANO.
více


23.9.2021 POLITIKA: Nová Národní fronta

Zuzana Majerová Zahradníková
Je to stará pravda, že lidi je třeba hodnotit nikoliv podle jejich řečí, nýbrž podle jejich skutků. Totéž platí o politických stranách. Podívejme se proto, jak si v tomto smyslu vedou politická uskupení, která se právě ucházejí o váš hlas.
více


23.9.2021 POLITIKA: Kdo půjde s Babišem? Nehlaste se všichni

Pavel Jégl
Příští koalici bude po volbách skládat Andrej Babiš. Není jisté, zda se mu to podaří. Je však jasné, že na to dostane hromadu času a že ho Miloš Zeman bude ve Strakově akademii držet tak dlouho, jak to bude možné.
více


22.9.2021 POLITIKA: Již třetí zásah

Jan Bartoň
Policie opět navrhla obžalovat Andreje Babiše a projektovou manažerku Janu Mayerovou z dotačního podvodu. Spis byl doplněn o výpověď Andreje Babiše mladšího, který se cítí být bílým koněm.
více


22.9.2021 POLITIKA: Hostinský až po volbách

Josef Mlejnek jr.
Volby se kvapem blíží, ale odhadnout jejich výsledek znamená letos úkol těžší než kdy předtím. Průzkumy se často dost liší, včetně těch prováděných skoro souběžně.
více


21.9.2021 POLITIKA: Co bude na volebních výsledcích rozhodující

Jan Kubalčík
Když tak po očku sleduji předvolební průzkumy a reakce na ně (jako třeba tuto), říkám si, jestli nejsme příliš soustředěni na něco, co ve skutečnosti nemá ten největší význam.
více


21.9.2021 GLOSA: Proč nevolím piráty

Jiří Povolný
volby
Ač lehce přes šedesát roků věku ne liberál konzervativní, ještě stále progresivní. Když vyplním jakoukoli volební kalkulačku, a že se s nimi teď pytel roztrhl, vyjdou mi piráti jako první volba.
více


20.9.2021 POLITIKA: Volby, jaké mají být

Petr Bařinka
Blíží se jedny z nejdůležitějších voleb, které máme. Voliči se chystají už zanedlouho dát svůj hlas subjektům kandidujícím ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, aby se tak podle svého nejlepšího vědomí a svědomí mohli podílet na určení dalšího směřování naší země v příštím...
více


20.9.2021 MÉDIA: Směšná ČT, směšná Augustová, směšný Železný

Petr Štěpánek
Nejhorší, co se může jakékoli instituci nebo lidem, kteří ji reprezentují, stát, je, že jsou směšní. Česká televize je směšná.
více


20.9.2021 POLITIKA: Pod pirátskou vlajkou?

Zdeněk Lanz
Po přečtení titulku si možná mnozí čtenáři vybaví knihu s podobným názvem. Ano. Je to dnes již legendární foglarovka Pod junáckou vlajkou. S názvem však veškerá podobnost končí.
více


18.9.2021 HISTORIE: Nemocní mocní

Pavel Kopecký
Ze života a zdraví potentátů či jejich rodin se v mediální éře stala věc přísně veřejná. V éře videopolitiky je vůbec těžké například mnohé zdravotní potíže utajovat. Takže se třeba musí zánovní, nicméně evidentně chátrající americký prezident se svými poradci umlouvat, aby mu televizní projev...
více


18.9.2021 POLITIKA: Jak (ne)ovlivnit volby?

Kateřina Lhotská
S blížícím se termínem každých voleb se politici usilovně snaží vytahovat na světlo kostlivce ze skříní svých konkurentů. Vše podle hesla: „Když voliče nepřesvědčíme, jak jsme dobří, tak ho přesvědčme o tom, jak jsou jiní špatní.“
více


17.9.2021 POLITIKA: Chceme suverénní Českou republiku

Zuzana Majerová Zahradníková
Už v roce 2003 jsem hlasovala proti vstupu České republiky do Evropské unie a na mém negativním pohledu na její fungování se za těch uplynulých osmnáct let nic nezměnilo, a když, tak pouze k horšímu.
více


17.9.2021 VOLBY: Mišmaš pirstanské garáže

Josef Mlejnek jr.
Letošní rallye volebních vehiklů je docela hojně obsazená. Volební autobus do ní přihlásily koalice Spolu i Volný blok, Tomio Okamura se nemůže skoro nikam vejít se svým gigantickým truckem pojmenovaným „SPĎák“.
více


16.9.2021 POLITIKA: Proboha, koho mám volit?

Václav Vlk st.
Technicky první volby v ČSFR byly spíše veřejnou manifestací, odmítnutím komunismu, a to i toho s „lidskou tváří“, a kandidující strany byly spíše zárodky politických stran. Skutečné volby, kdy už bylo jaksi jasné, „kdo je kdo“, však proběhly až v roce 1992.
více


16.9.2021 POLITIKA: Česko

Pavel Jégl
Sněmovní volby, které nás čekají za necelý měsíc, mají své jistoty i nejistoty. Jistotou je vítězství Andreje Babiše, nejistotou například setrvání sociálních demokratů a komunistů ve sněmovně.
více


16.9.2021 POLITIKA: Co bude po volbách

Lukáš Jelínek
První cudné úsměvy a nesmělé dotyky jsou tu. Meze sice chladnou a rezaví, ale na politické scéně se dost možná rodí nový vztah.
více


16.9.2021 ROZHOVOR: ČT je zaujatá a manipulativní

Miroslav Havrda
Lidé, kteří byli na manifestaci, ji chválili. Další tisíce diváků ji sledovaly živě na streamu. My děláme maximum, ideální by bylo vyhrát volby. Potom již půjde všechno hladce.
více


14.9.2021 POLITIKA: Česká televize ohrožuje regulérnost voleb

Petr Štěpánek
Co mají společného Trikolora, ČSSD, Přísaha a KSČM? Jejich volební preference oscilují okolo pěti procent. V některých průzkumech jsou nad pětiprocentní hranicí, v některých pod.
více


14.9.2021 GLOSA: Přeplácený ředitel

Michael Pánek
Kolik kostlivců ještě vypadne z pověstné skříně naštěstí už bývalé středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové z Babišova hnutí ANO? Ukazuje se, že si z Krajského úřadu Středočeského kraje udělala pašalik pro sebe a své příznivce.
více


14.9.2021 POLITIKA: Zeman po volbách

Radko Kubičko
Jedním z faktorů, na kterých může záviset podoba budoucí vlády po říjnových volbách, budou jistě kroky prezidenta Miloše Zemana. Někteří se jich už teď děsí tak, jako by byly bezmála důležitější než samotný volební výsledek.
více


14.9.2021 GLOSA: Havlíček a Hřib

Jan Ziegler
Důvodem je skandální situace na dálnici D1, jejíž opravy stály daňové poplatníky 24 miliard korun. Již opravený úsek na Benešovsku se musí opět zavřít a problémy s popraskanou vozovkou jsou i na mostě u Velkého Meziříčí.
více


13.9.2021 POLITIKA: „Krásný“ čas ekonomických nesmyslů

Luboš Smrčka 1
Volební programy politických stran vždy nabízely mnohé prapodivné pasáže. Ani letošek samozřejmě není výjimkou. Ekonom se chvíli směje, chvíli děsí a klepe strachy, že by snad něco z těch slibů mohl kdosi zkusit uskutečnit.
více


13.9.2021 ÚVAHA: „Silné Česko zdarma!“

Ivo Cerman
Tento týden jsme se konečně odhodlali zbavit se starého dětského kola, ze kterého už obě naše děti odrostly. Žena se rozhodla, že ho dá zadarmo. Peněz bychom za něj stejně moc nedostali a za to handrkování s lidma to nestojí.
více


14.9.2021 POLITIKA: Česko zůstane Babišovo...

Petr Fischer
Covidová pandemie prošla Českem drsněji než v jiných zemích. S víc než 30 tisíci mrtvými jsme v přepočtu na milion obyvatel v nejhorší světové pětce (pátí za Peru, Maďarskem, Bosnou a Hercegovinou a Severní Makedonií).
více


13.9.2021 GLOSA: Belmondův odchod

Zbyněk Petráček
Žijeme v době, kdy političtí agenti s teplou vodou nabízejí, že vrátí normální svět. Starý dobrý svět, kde černá znamenala černou a bílá bílou, svět bez třeštivých ideologií, nových svazáků, jakobínů či kádrováků.
více


11.9.2021 POLITIKA: Bartoš ukázal postoj Pirátů k jádru

Přemysl Souček
Rozhovor s předsedou Pirátů ukazuje, že strana nemá v energetice vůbec jasno. Dosud si neudělala ani potřebné analýzy. V případě jejich vítězství ve volbách se tak nad stavbou nových jaderných zdrojů vznáší velký otazník.
více


10.9.2021 GLOSA: ANO vede a má šanci

Jan Bartoň
Průzkumy předvolebních preferencí několik týdnů před volbami ukazují, že se pozice hnutí ANO stabilizovala a průzkumy mu přisuzují 27 až 31 % podpory. Hnutí ANO je v čele a na své soupeře Spolu a Pirstan si udržuje zřetelný náskok. Následující tabulka podává přehled o výsledku průzkumů od čtyř...
více


10.9.2021 POLITIKA: Volby 2021 a aktuální unijní témata

Tomáš Břicháček
Jaký postoj zaujímají politické subjekty kandidující v letošních volbách do Poslanecké sněmovny k aktuálním velkým tématům unijní politiky? Minule byla řeč o Zeleném údělu, tentokrát se podívejme na několik dalších oblastí.
více