21.10.2020 | Svátek má Brigita


21.10.2020 POLITIKA: Ve třech se to lépe táhne?

Josef Mlejnek jr.
Otázka, kdo bude po volbách předsedou Senátu, se vyřešila poměrně elegantně. Senátoři za TOP 09 posílili klub ODS, jenž se tak stal největším. Neformální pravidlo, že v čele horní komory má stanout představitel nejsilnějšího klubu.
více


20.10.2020 POLITIKA: Panychida za EET

Tomáš Vodvářka
Paní Alena Schillerová, shodou okolností současná ministryně financí, ohlásila odklad 3. a 4. vlny EET (měla být od 1.1.2021) a současně zrušení EET i u těch subjektů, které již měly EET zavedenou. Nemluvě o tzv. „účtenkovce“, která již dodýchala definitivně.
více


20.10.2020 ROZHOVOR: Vystrčilův amatérismus

Josef Zbořil
Vnímám jej jako nenáboženský nacionální konflikt, v němž straním jednoznačně Arménii a jsem rád, že svým způsobem pomůže medializovat její osud a utrpěné křivdy. V
více


20.10.2020 POLITIKA: Zemanova řeč má půlroční zpoždění

Lukáš Jelínek
Politici s oblibou opakují, že když do lodi zatéká, musí všichni k pumpám. V pátek přispěchal i prezident Zeman a pomáhal zachraňovat komunikační strategii Babišovy vlády.
více


19.10.2020 POLITIKA: Nejdůvěryhodnější lídr opozice

Jan Bartoň
Fanfáry, které zněly ze všech opozičních stran po krajských a senátních volbách, byly možná příliš hlasité. Nová tabulka důvěry v lídry politických stran totiž ukazuje, že ti nejhlasitější oslavovači jsou na tom s důvěrou bledě.
více


19.10.2020 POLITIKA: Ministryně vs. místopředsedkyně EK

Zdeněk Jemelik 1
Pod nenápadným nadpisem „Benešová jednala s prezidentem Zemanem, s rozpočtem ministerstva je spokojená“ uveřejnila Česká justice dne 14.října 2020 článek, z jehož úvodní a rozsahem nejvýznamnější části se dozvídáme o nevoli, kterou v paní ministryni vyvolala jakási zpráva Evropské komise
více


17.10.2020 POLITIKA: Nezvratný koronaosud

Kateřina Lhotská
Vzpomínáte na film „Nezvratný osud“? Hlavní hrdina v něm umí předvídat smrtelné nebezpečí a díky tomu on a jeho druzi unikají nástrahám zubaté. Pak se ale ukáže, že ji oblafli vždy jen na chvíli a ona je postupně dostihne všechny.
více


17.10.2020 POLITIKA: Babiš ve střetu s covidem, nebo ve střetu zájmů?

Jan Bartoň
Český senát je dnes zcela ovládán opozičními stranami. Aby z něho tedy vypadlo něco příznivého pro vládu, nelze očekávat ani omylem. Byl jsem přesto překvapen tím, že se na svém posledním zasedání před odchodem znovu nezvolených senátorů a nástupem nových opozičních sil Senát PČR usnesl na tom, že...
více


16.10.2020 KORONAVIRUS: Devět tisíc pět set čtyřicet čtyři

Jiří Weigl
Devět tisíc pět set čtyřicet čtyři – dnes jako v posledních týdnech téměř každý den na nás z médií křičí další děsivé číslo údajně potvrzující nezadržitelnou explozi covidové pandemie. Říkají tomu počet nově nakažených z minulého dne, někteří dokonce počet nemocných. Většinu lidí toto trvale...
více


16.10.2020 GLOSA: Senátní šachy

Petr Štěpánek
Šachy o to, kdo bude jeho předsedou, a tím pádem i druhým mužem, případně ženou, v české ústavní hierarchii. Hned po prezidentovi. Zdali fialový tchajwanský cestovatel, či někdo z „odborové organizace“ starostů.
více


16.10.2020 POLITIKA: Popravčí špalek levice

Pavel Kopecký
Říkal jsem si, zda nejsem přílišný škarohlíd, když ve mně po prvním kole senátních voleb zahlodalo podezření, že ve druhém ČSSD neobhájí byť jeden jediný mandát. Stalo se. Jedno jediné křeslo unikátně získala kompletní vládní koalice, kam si dovolím pro názornost otevřeně počítat i komunisty.
více


16.10.2020 POLITIKA: Fialu naši vezdejší dejž nám dnes

Zdeněk Holásek
Jako by toho všeho nebylo dost s koronáčem, projevil šéf ODS Petr Fiala mimořádnou schopnost chovat se opozičně v nesprávný okamžik. Nejspíš je jeho základní teorémou politologa, že když je země v maléru typu třeba pandemie nebo povodně a tak podobně, je třeba přepřahat.
více


15.10.2020 POLITIKA: Co by dělali jinak?

Jan Bartoň
Nechutná politizace pandemie má i v Česku podobný průběh jako jinde ve světě. Opozice kritizuje vládu za „nezvládnutí pandemie“, aniž by i jen naznačila (až na čestné výjimky), jak by postupovala, kdyby byla sama u moci.
více


15.10.2020 EVROPA: Začátek konce jednoho českého populismu

Karel Hvížďala
Významný teoretik populismu Jan Werner Müller napsal: „Populismus je něco jako věčný stín moderní zastupitelské demokracie a představuje pro ni neustálé nebezpečí.“
více


14.10.2020 DOKUMENT: Nejsme ve válce

Václav Klaus1
Vývoj koronavirové epidemie nesmí být podceňován a ani my ho nepodceňujeme. Čísla, kterými nás vláda zásobuje, vidíme, ale vidíme je trochu jinak než Hamáček, Prymula a podobní.
více


13.10.2020 POLITIKA: Jako by se nechumelilo

Radko Kubičko
Vládní strany získaly jedno křeslo ze sedmadvaceti. Ve skutečnosti to byla jen jedna strana, nejsilnější ANO. Ostatní nemají nic, KSČM neměla ani klub, ČSSD ho nemá nově, když počet jeho členů klesl pod žádaných pět.
více


14.10.2020 ÚVAHA: U nás v Hamelnu

Vladimír Karpenko
Vzpomínáte si na proslulé vyprávění o krysaři, kterého povolalo německé město Hameln, aby je zbavil obtížných tvorů? Zbavil, ale když chtěl peníze, město odmítlo. On pak, za zvuků své píšťalky odvedl neznámo kam děti.
více


15.10.2020 POLITIKA: Krajina po volbách

Matyáš Zrno
Senátní volby ukázaly několik věcí. Třeba že Babiš je prostě neumí, což souvisí i s tím, že prostě „nemá lidi“. Jinými slovy, když se k lidem chováte jako k otrokům, množství příčetných jedinců ochotných se za vás angažovat zákonitě klesá.
více


14.10.2020 POLITIKA: Rudá hvězda o holi

Josef Mlejnek jr.
Před patnácti lety, prvního října 2005, se Vojtěch Filip stal předsedou KSČM. Nyní, po výprasku v krajských a senátních volbách, oznámil, že se na stranickém sjezdu o post předsedy již ucházet nebude, a jeho éra tedy končí.
více


13.10.2020 POLITIKA: Volby a připomínka OF

Milena Kozumplíková
V říjnových datech v době korona-situace i „korona-krize“ si asi málokdo připomene datum 13. října. Není divu. Začátku měsíce dominovaly dvoje volby, do krajských zastupitelstev a třetiny Senátu, a ty senátní ve většině volebních obvodů pokračovaly ještě druhým kolem.
více


13.10.2020 POLITIKA: Kdo může porazit Andreje Babiše

Zdeněk Holásek
V jásavém oparu a kocovině z okouzlení z výsledů krajských a senátních voleb byla hlavním motivem radost opozičních stran a hnutí, že došlo ke sjednocení opozice a že hnutí ANO bude možné porazit v příštích parlamentních volbách, když budou věci takto pokračovat.
více


12.10.2020 POLITIKA: Volební výprask hnutí ANO a ČSSD

Jan Bartoň
Vláda, která má ve svém středu ministra zdravotnictví, kterého v této době nezajímá politika, musela nutně senátní volby prohrát.
více


12.10.2020 POLITIKA: Když nemá koho volit, tak co by u voleb dělal?

Lubomír Stejskal
Podobně formulovanou větu nepronesl po pěti pivech štamgast hospody za naším domem, ale předseda dolní komory českého parlamentu Radek Vondráček. Týkala se rozhodnutí prezidenta nejít k 2. kolu senátních voleb.
více


13.10.2020 ROZHOVOR: Liberálové vypověděli Babišovi válku

Pavel Černocký
Je to vítězství spíše morální, než praktické. Ovšem, dalo se očekávat. Na druhé straně mám pocit, že tady poněkud selhává Babišův mediální „mág“ Prchal. Tato situace přece byla už dlouho předem očekávatelná.
více


12.10.2020 POLITIKA: Kritizují mne blbečci

Tomáš Vodvářka
To prohlásila hlava státu o některých svých spoluobčanech. Tedy o těch, kteří se tu a tam pozastavují nad některými výroky presidenta státu.
více


12.10.2020 ROZHOVOR: Opatření jsou přestřelená a nesmyslná

Václav Klaus1
V poslední jsem době udělal hodně rozhovorů a napsal mnoho článků na toto téma, ale nikdy jsem nikoho nejmenoval a nikdy jsem nereagoval konkrétně na ten či onen výrok.
více


12.10.2020 POLEMIKA: Jaký je politický profil ANO

František Kolařík
volební urna volby
Dovolila bych si polemizovat s tvrzením: „Hutí ANO úspěšně vyluxovalo voliče sociálním demokratům prostě tím, že jim převzalo agendu a volič pak volil kováře a ne kováříčka.
více


9.10.2020 POLITIKA: Kostry bez masa

Pavel Kopecký
KSČM a ČSSD by se měly bát. Jestli ne teď, tak už nikdy. Najmě proto, že by jinou příležitost mít pomalu ani nemusely.
více


10.10.2020 POLITIKA: Zbožná přání

Kateřina Lhotská
Po zveřejnění výsledků krajských voleb se vyrojily názory, že ukazují cestu, jak porazit Andreje Babiše ve volbách parlamentních. Podle mne jsou však spíše odrazem zbožných přání jejich autorů než střízlivým hodnocením situace.
více


10.10.2020 POLITIKA: ODS a TOP 09 proti snížení platů?

Jan Bartoň
Sotva vznikla „široká koalice proti hnutí ANO“ v krajích, už se pánové z opozice dokázali pohádat kvůli odměnám ústavních činitelů. To je jasný doklad toho, že „antibabišismus“ je mizerné lepidlo.
více


10.10.2020 KORONAVIRUS: Co je bod zlomu a kdy nastane?

Patrik Nacher
Bodem zlomu je označován moment, kdy dojde k rapidní změně událostí. V současném nepříznivém vývoji epidemie covid je takovým bodem zlomu chvíle, kdy se nám podaří epidemii dostat pod takovou kontrolu, že se vrátíme k životu, jak jej známe před koronavirem.
více


10.10.2020 POLITIKA: Už jde rudoch od válu...

Tomáš Vodvářka
To zpíval kdysi Jiří Dědeček. Pravda, bylo nutné ještě posečkat nějakou dobu, ale zdá se, že nakonec se dočkáme toho, že se naše země zbaví pošetilé nutnosti zvát do každé veřejné debaty i člena této strany.
více


9.10.2020 GLOSA: Děkuji, nechci!

Petr Štěpánek
Asociace děkanů lékařských fakult České republiky, takto dětský neurochirurg, patolog, kardiolog, kardiochirurg (spolužák z gymplu), onkolog, ortoped a nefrolog, tedy skupina lékařů, kteří také nejsou odborníky v epidemiologii nebo infektologii, leč všichni jsou zcela závislí na penězích ze státní...
více


9.10.2020 POLITIKA: Babiš hatí úsilí svých kolegů v regionech

Lukáš Jelínek
Sotva se sečetly výsledky voleb do krajských zastupitelstev, jsou už emoce opět na pochodu. Zvlášť když leckde zůstane vítěz na ocet, tedy přesněji řečeno v opozici.
více


9.10.2020 POLITIKA: Slabost protestu

Petr Holub1
Zvláště po volbách se říká, že některé kraje jsou pravicové a jiné zase více nalevo. V těch prvních se více cení soukromá iniciativa, různé občanské a podnikatelské aktivity bojují o místo na slunci, a pokud nepřijde shora nějaká katastrofa, kraje prospívají a lidé se mají lépe.
více


8.10.2020 FEJETON: Nejsou tam

Ondřej Neff
Potěšilo mě to podívání na graf výsledků krajských voleb. Šest sloupečků různé barvy, modrá ve dvou odstínech, černá, hnědá, zelená i žlutá, ta červená tam chyběla. Oranžová taky, z toho jsem žádnou radost neměl, sociální demokracie do zdravě fungující demokracie patří, ale stalo se, co se stalo.
více