23.9.2019 | Svátek má Berta


23.9.2019 POLITIKA: Zemana má „vyřešit“ příroda

Jan Bartoň
Europoslanec Stanislav Polčák není prvním, který si přeje smrt Miloše Zemana. Něco velmi podobného prohlašoval nedávno režisér Václav Marhoul na iDnes.
více


23.9.2019 POLITIKA: Vaše peníze jim vadí

Markéta Šichtařová 5
Už dnes slyšíme mnoho argumentů, proč by měly fyzické peníze zaniknout. Boj s terorismem, praní špinavých peněz, kriminální činnost, vyhýbání se daním – to jsou nejčastější pseudoargumenty.
více


23.9.2019 ROZHOVOR: O Babišovi a jeho Jourové

Ivo Strejček
Žádný další speciální komentář k tomuto rozhodnutí nemám. O některých státních zástupcích či policii si po „policejně-prokurátorském“ státním převratu, který proběhl v Čechách v souvislosti s odstraněním premiéra Nečase, příliš iluzí nedělám, přesto vždy obhajuji, že justice v našem státě je...
více


21.9.2019 PRÁVO: Zemanova abolice pro Babiše

Jan Bartoň
Velké zděšení mezi českým lidem způsobilo prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že v případě, kdy by nejvyšší státní zástupce rozhodl o pokračování stíhání Andreje Babiše, udělil by mu milost.
více


21.9.2019 POLITIKA: Prezidentův vtípek

Zdeněk Jemelik 1
Sledování televizního vysílání věnuji velmi málo času. V podstatě se dívám jen na zpravodajské pořady. Výjimkou je Týden s prezidentem, vysílaný každý čtvrtek TV Barrandov.
více


20.9.2019 POLITIKA: Primátor Hřib

Jan Bartoň
Primátor Prahy Zdeněk Hřib zavítal do pořadu Události, komentáře, aby v něm obhajoval svou roztržku s premiérem Andrejem Babišem a poté svou „čínskou politiku“. Je jasné, že se cítí zcela nevinen!
více


19.9.2019 POLITIKA: Velcí nás ponižují, troufáme si na malé

Lukáš Jelínek
Pro samé starosti nejdříve s vládou, pak s rozpočtem a nakonec s Čapím hnízdem se na vedlejší kolej dostaly stíny nad vztahy České republiky s okolním světem, velmoci nevyjímaje.
více


19.9.2019 POLITIKA: Čapí hnízdo je mrtvo, ať žije Čapí hnízdo 2!

Zdeněk Holásek
Tak akce Čapí hnízdo je u konce, ale veřejnoprávní média jako by tuto skutečnost nebrala na vědomí. Před zastavovákem MSZ to byly nekonečné debaty o tom, proč musí stanout premiér před soudem a že se tam má když tak nechat postavit sám, aby se očistil před těmi, kterým nejde tak jako tak o meritum...
více


19.9.2019 POLITIKA: Obrysy doby pohnízdové

Josef Mlejnek jr.
Zastavení trestního stíhání proti Andreji Babišovi a členům jeho rodiny v kauze Čapí hnízdo patrně nezůstane bez důsledků nejen pro českou politiku, ale vůbec pro českou společnost.
více


18.9.2019 POLITIKA: Zastavení stíhání Andreje Babiše jako test demokracie

Kateřina Lhotská
Na zastavení stíhání pana Babiše v kauze Čapí hnízdo reagovali politici různě. Někteří přitom zapomněli na to, jak důležitým pilířem demokracie justice je a že je ošidné ji zpochybňovat. Politické zájmy ale měly přednost.
více


17.9.2019 POLITIKA: Kriminalizace Andreje Babiše zkrachovala

Jan Bartoň
Andrej Babiš není první český premiér, který čelil pokusu o kriminalizaci své osoby. Tím prvním, který je stále orgány činnými v trestních věcech sledován a čelí soudům, je Petr Nečas.
více


18.9.2019 PRAHA: Co s Koněvem?

Luboš Zálom1
Kauza kolem sochy maršála Koněva je v tuto chvíli již fraška, která nemá žádné racionálně přijatelné vyústění.
více


16.9.2019 POLITIKA: Zdravotnická krize?

Petr Holub1
Spor uvnitř koalice kvůli zdravotnictví – to je jednoznačně dobrý nápad, protože s péčí o pacienty, kterými se časem stanou všichni z nás, je třeba pokud možno rychle něco dělat.
více


18.9.2019 GLOSA: Trousit spory je politika na houby

Jiří Macků
Máme v poslední době těch problémů nějak požehnaně, včetně toho okrajového přechylování, zda ano či ne. Naopak zcela zásadní je otázka přichylování tam či onam.
více


16.9.2019 JUSTICE: Kauza Čapí hnízdo z jiného úhlu

Zdeněk Jemelik 1
Vnímání zprávy o zastavení trestního stíhání obviněných v kauze Čapí hnízdo médii hlavního proudu a politiky stále ovlivňuje fascinace osobností Andreje Babiše, nezpůsobilost uvědomit si odlišnost jeho právního postavení od ostatních obviněných a oddělit od sebe projekt vybudování Čapího hnízda...
více


16.9.2019 POLITIKA: Nemám rád Andreje Babiše

Radek Šebesta
Andrej Babiš nepochybně ohrožuje demokratický řád v České republice. Ne snad, že by on sám jako osoba chtěl zavádět do ústavního pořádku státu nějaké autoritativní prvky...
více


18.9.2019 POLITIKA: Marie Benešová a destruktoři

Zdeněk Jemelik 1
Nejsem v žádném případě sympatizantem ministryně spravedlnosti Marie Benešové. Nicméně nemohu nereagovat na některé prvky útoků na ni, a to nikoli kvůli ní osobně, ale kvůli scestnému myšlení kritiků její novely zákona o trestním zastupitelství.
více


14.9.2019 PRÁVO: Istanbulské ideologické zlo

Daniela Kovářová
Úřad vlády zveřejnil nový korektní překlad Istanbulské úmluvy, o které se poslední dva roky diskutuje na všech možných fórech a úrovních.
více


14.9.2019 GLOSY: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnosti

Petr Štěpánek
V normální zemi obvykle řídí zahraniční politiku ministr zahraničních věcí. Jenže my nemáme ministra zahraničních věcí, nýbrž Pocheho podržtašku Petříčka, jehož kdokoli svéprávný nemůže brát vážně.
více


13.9.2019 POLITIKA: O bídě české zahraniční politiky

Jiří Weigl
Prezident Zeman na návštěvě v Srbsku rozbouřil českou politiku a média svými výroky o Kosovu a záměru jednat o zrušení uznání jeho suverenity naší zemí. Miloš Zeman je znovu pod palbou.
více


14.9.2019 SPOLEČNOST: Babiš a burčák

burčák
Psát o našem premiérovi mi připadá jako nosit sovy do Atén. Celý národ už ví, že Čapí hnízdo alias Čapák byla habaďůra. Babiš tvrdí, že se nic nestalo, že je nevinný. Říká, že kdyby totéž udělal neznámý občan, nikdo by se o to nezajímal.
více


13.9.2019 POLITIKA: Nová strategie ČSSD

Jan Bartoň
Předseda poslaneckého klubu ČSSD Petr Dolínek sbírá podpisy pro odvolání předsedy komunistů Vojtěcha Filipa z postu místopředsedy sněmovny. Tomáš Petříček podniká „další kroky“ ve věci názorů ruského ministra kultury.
více


12.9.2019 POLITIKA: Poprvé pod laťkou

Zbyněk Petráček
Historicky poprvé spadli komunisté pod pětiprocentní hranici a nedostali by se do sněmovny. Tak se vykládají výsledky průzkumu společnosti Kantar CZ pro Českou televizi.
více


11.9.2019 POLITIKA: Komunistům stačí drobečky, a proto padají

Lukáš Jelínek
Jednou to přijít muselo. Komunistická strana zapomněla pečlivě budovat svůj elektorát a nyní se poprvé v žebříčku volebních preferencí ocitla pod pětiprocentní hranicí.
více


11.9.2019 POLITIKA: Co nechce Babiš vědět

Karel Hvížďala
Podle nedělního průzkumu agentury Kantar se preference ANO stále pohybují kolem 30 procent, ale při bližším pohledu je tam zřejmý přeliv jejich voličů mezi nevoliče.
více


11.9.2019 POLITIKA: Okamura pro bohaté

Josef Mlejnek jr.
Hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího představilo počátkem září podrobnější program, určitě i v rámci příprav na ustavující sněm, jenž se má konat 28. září v Brně. Tedy na svatého Václava.
více


10.9.2019 POLITIKA: Penzijní strop

Pavel Jégl
Věkový strop pro odchod do důchodu zvyšovat nebudeme. Proč si lámat hlavu tím, co bude za deset dvacet let? Teď ekonomika roste a důchodový účet je v plusu. A kdyby snad v příštích letech nebyl, nějaké zdroje na penze najdeme.
více


7.9.2019 POLITIKA: Jak (ne)porazit Andreje Babiše

Kateřina Lhotská
Rozhodnutím státního zástupce Jaroslava Šarocha navrhnout zastavení stíhání pana Babiše se zdánlivě komplikuje jedna z možností, jak jej odstavit od moci. Ale opravdu jen zdánlivě. Žádná taková totiž ani neexistovala.
více


7.9.2019 POLITIKA: Schillerová a Havlíček živnostníkům

Petr Holub1
Živnostenský balíček pomůže všem malým a středním podnikatelům, oznámili dva vicepremiéři, ministr průmyslu Karel Havlíček a Alena Schillerová z financí.
více


6.9.2019 PRÁVO: Když se i Marie Benešová diví…

Zdeněk Jemelik 1
Když se i Marie Benešová diví, nelze pochybovat o tom, že se státní zástupci dopustili nepatřičnosti, pokud ve vztahu ke kauze Čapí hnízdo dali najevo rozpaky a připustili, aby zpráva o tom pronikla na veřejnost.
více


6.9.2019 POLITIKA: Nelogičnosti a otázky

Patrik Nacher
Zrušení zákona o prodejní době v maloobchodech a velkoobchodech, řešící otevírací dobu ve dnech vybraných státních svátků, jsem podpořil již minulý rok. Neúspěšně. Nyní jsem inicioval novelu, která alespoň řeší vyjmutí velkoobchodů z tohoto zákona.
více


6.9.2019 POLITIKA: Důchodová reforma

Luboš Smrčka 1
Důchodová reforma je yetti. Všichni o ní mluví, ale nikdo ji ještě neviděl. Nebo paní Colombová. Či jitrnice z pohádky Obušku, z pytle ven! To všechno je důchodová reforma. Obrovský pytel slov, ale nic, co by připomínalo dohodu.
více


5.9.2019 PRÁVO: Babiš nejspíš před soudem nestane

Zdeněk Holásek
Dobře vím, že diskuse pod příspěvky autorů NP (a nejen tam) bývají často hodně od věci a z (ne nezanedbatelné) části hodně vytuněné do sprostoty. Ti, co sprostě urážejí autora anebo kohokoli z řad diskutérů, jsou lidé svého druhu a nemá žádný smysl s nimi diskutovat.
více


5.9.2019 HISTORIE: My a Polsko

Aleš Uhlíř
Vztahy Československa a Německa od roku 1933, kdy se dostal k moci Adolf Hitler, jsou dostatečně známy.
více


5.9.2019 POLITIKA: Konkurz na nového knížete?

Josef Mlejnek jr.
Souboj o vedení TOP 09 začíná pozvolna gradovat. Volební sněm sice proběhne až v listopadu, dva hlavní soupeři jsou však už asi jasní. Prvním je favorit Miroslava Kalouska, senátor Tomáš Czernin.
více


4.9.2019 POLITIKA: Babiš by měl sedět!

Jan Bartoň
Humbuk kolem (ne)vydání zprošťujícího rozhodnutí státního zástupce ve věci Čapí hnízdo vedl většinu opozičních politických stran k „zásadním prohlášením“. Ivan Bartoš se diví, že je ještě Andrej Babiš na svobodě.
více