24.6.2021 | Svátek má Jan


24.6.2021 POLITIKA: Rozevírání nůžek mezi ANO a ČSSD

Lukáš Jelínek
Mohlo by se na první pohled zdát, že se na půdě tripartity setkávají úplně jiné, mimoběžné světy. Své zájmy mají zaměstnavatelé, zaměstnanci i vládnoucí strany.
více


24.6.2021 POLITIKA: Nebezpečí domácí invaze

Josef Mlejnek jr.
Praktická výhodnost odsunu sovětských vojsk z Československa vyšla najevo už po dvou měsících.
více


23.6.2021 POLITIKA: Klouzavý mandát – není to zbytečnost?

Petr Kolman
Zavedení klouzavého mandátu obsahuje novela ústavy, kterou v pátek 18. června těsně schválila dolní komora Parlamentu ČR. Novela ústavy byla schválena hlasy poslanců a poslankyň z hnutí ANO, Pirátů, SPD, KDU-ČSL, STAN a TOP 09.
více


23.6.2021 POLITIKA: Nové dálnice nebudou ani do voleb

Petr Holub1
Proniknout do tajů výstavby dopravní infrastruktury v Česku je nad možnosti běžného smrtelníka. Sledovat průběh investic šlo už jen podle jednoho praktického měřítka, a tím byla politika.
více


22.6.2021 POLITIKA: Covidové hrátky s právním státem

Stanislav Křeček
Česká republika se dostává do zvláštní situace. Po určitém stupni zvládnutí koronavirové pandemie jsou opatření vlády, bez kterých by ono zvládnutí bylo těžko možné, masivně rušena soudy jako nezákonná.
více


21.6.2021 POLITIKA: Média coby tvůrci virtuální reality

Petr Štěpánek
Už to je pokrok, že o Trikoloře, respektive o pravicovém volebním uskupení Trikolora Svobodní Soukromníci (TSS), naše média hlavního proudu vůbec něco napíšou. Tak třeba konkrétně Hospodářské noviny věnovaly startu volební kampaně TSS a představení čtrnácti lídrů jednotlivých krajských kandidátek...
více


23.6.2021 ROZHOVOR: Vždy jsem foukal proti větru

Václav Klaus1
SPD by se měla umět oprostit od nesmyslného prosazování referend všeho druhu na všechno a nesmyslného prosazování nerealistického prvku přímé demokracie. To může fungovat ve starobylých Athénách, kde se všichni voliči vešli na jedno náměstí, a proto přímé hlasování bylo možné.
více


22.6.2021 FEJETON: Pitomci a politika

neff
V politologickém žargonu je málo tak často používaných pojmů, jako je populismus. Dlouho jsem si myslel, že populista je politik, který se snaží zalíbit voličům a slibuje jim řešení snadná a, jak se brzy ukáže, nesplnitelná.
více


21.6.2021 ROZHOVOR: Lidi teď neví roupama co dělat

Václav Klaus1
Člověk se nazpátek ohlížet má a musí, protože není-li zakotven v minulosti, jako by neexistoval. Použil jste formulaci hodnocení veřejné aktivity. Podle mého názoru je výročí 80 let něčím, kdy člověk chtě nechtě hodnotí svou životní kariéru jako celek.
více


21.6.2021 GLOSA: K životnímu jubileu Václava Klause

Lubomír Stejskal
Shodou okolností v sobotu 19. června, v den osmdesátin Václava Klause, slavíme s manželkou také svá narozeninová jubilea. Oba jsme červnoví, byť ona ještě jarní a já už letní.
více


21.6.2021 POLEMIKA: Vondra o Klausovi k jeho jubileu

Jan Bartoň
Místopředseda ODS a europoslanec Alexandr Vondra napsal komentář k osmdesátinám Václava Klause, zakladatele ODS, českého premiéra a poté i prezidenta.
více


19.6.2021 OSOBNOST: Bohatou zemí jsme i díky němu

Alexandr Vondra
O víkendu oslaví Václav Klaus osmdesátiny. Muž, který řídil transformaci ekonomiky od komunismu ke svobodě, české politice dominoval dvě dekády.
více


18.6.2021 POLITIKA: Vládní i opoziční populismus nezná mezí

Markéta Šichtařová 5
Už koncem července 2020 premiér Andrej Babiš navrhl zvýšení valorizace důchodů o 60 korun. Spoluvládní ČSSD v tom viděla příležitost.
více


17.6.2021 POLITIKA: Kdo v Česku otevřel dveře zelenému peklu?

Přemysl Souček
Předseda vlády nechce mít z Česka PirátoStán ochromený zelenou ideologií. Zapomíná však přitom říct celou pravdu.
více


17.6.2021 POLITIKA: Zmrazení platů politiků

Lukáš Jelínek
Aby se neřeklo, že vláda jen utrácí, zavelel premiér Andrej Babiš (ANO) k šetření. Nebudou se zvyšovat platy státních zaměstnanců, ačkoliv se za epidemie vedle zdravotníků, učitelů nebo policistů zapotili i úředníci, když museli administrovat četné kompenzační programy.
více


17.6.2021 JUSTICE: Smutný konec příběhu Pavla Zemana

Zdeněk Jemelik 1
Otázky Václava Moravce dne 13. června 2021 běžely v době, kdy jsem seděl ve vlaku. Viděl jsem je až později ze záznamu. Ozvláštnil je souběh výročí „puče“ ke svržení Nečasovy vlády v r. 2013.
více


17.6.2021 POLITIKA: Žádný spasitel (zase) nepřijde

Petr Štěpánek
Opakuje se to s železnou pravidelností každé čtyři roky, přičemž si můžeme být takřka stoprocentně jisti, že s tím nic nenaděláme.
více


15.6.2021 ROZHOVOR: Neflákat se!

Václav Klaus1
Nevidím důvod sledovat sociální sítě. Ne, že bych nesledoval internet, ale že bych si přečetl 1258 reakcí na můj článek, které se navíc toho článku vůbec netýkají, tak to fakt ne, to bych se musel zbláznit.
více


14.6.2021 GLOSA: Do voleb už jenom léto

Petr Fiala
Poté, co Piráti neuspěli se svou snahou o rozpuštění Sněmovny a co se ani skoro celé opozici nepodařilo vyslovit nedůvěru vládě, to vypadá, že volby skutečně proběhnou začátkem října, jak to naplánoval prezident Zeman.
více


14.6.2021 POLITIKA: Policie jako hybatel v politice

Zdeněk Jemelik 1
Politikům a novinářům dělá hodně starostí nezávislost policie a státního zastupitelství na politických vlivech. Některým to ale vydrží jen tak dlouho, než policie sáhne na jejich lidi, neboť považují za nepatřičné, aby je vůbec obtěžovala prověřováním podezření, že se dopustili nezákonného jednání.
více


12.6.2021 POLITIKA: Šlachta po sonickém třesku

Josef Mlejnek jr.
Hnutí Přísaha Roberta Šlachty poprvé překonalo pětiprocentní laťku. Konkrétně ve volebním modelu společnosti Kantar CZ pro Českou televizi. J
více


14.6.2021 FEJETON: Tak jak?

Petruška Šustrová
Prahu navštívila Svjatlana Cichanouvská, kterou v Polsku oslovovali „prezydent-elekt“, tedy zvolená prezidentka. Byla přijata opravdu ve velkém stylu, mluvil s ní prezident, premiér i ministr zahraničí, vystoupila v Senátu.
více


12.6.2021 POLITIKA: Drama s názvem Sněmovna a Rada ČT

Karel Hvížďala
Klasické drama, které původně znamenalo tanec satyrů a na divadle představovalo především tragédii, se skládá z pěti následných částí, které nám v posledních měsících předvádí Sněmovna a Rada ČT.
více


12.6.2021 POLITIKA: Dovolí opozice dovolit Radu ČT?

Kateřina Lhotská
Tak jako před rokem jsme i letos nuceni sledovat divadelní kus s názvem „Volby do Rady ČT“. Opět se šikují její ochránci, opět slyšíme ty samé věty o „ohrožení její nezávislosti“ a opět planou vášně.
více


10.6.2021 POLITIKA: Svjatlana Cichanouská v ČR

Lubomír Stejskal
Postoj k návštěvě Svjatlany Cichanouské je postojem k demokracii. Je-li politika také o symbolech, pak tu máme symboly dva. Lukašenko představuje jeden druh politiky. Cichanouská její protipól.
více


11.6.2021 POLITIKA: Pirátům se Starosty může výhra uniknout

Lukáš Jelínek
Hloubku v řece měř s jednou nohou na břehu, radí ašantské přísloví. Čeští Piráti tak činí. Nedostatek obezřetnosti jim nikdo vytknout nemůže.
více


11.6.2021 ROZHOVOR: Fischer by chtěl sesadit Zemana

Pavel Hasenkopf
Jednak máme „velezrádný“ článek 65, umožňující prezidenta sesadit pro velezradu nebo pro hrubé porušení ústavy (velezradou se rozumí jednání prezidenta republiky směřující proti svrchovanosti a celistvosti republiky, jakož i proti jejímu demokratickému řádu).
více


11.6.2021 GLOSA: Běloruská strategie

Zbyněk Petráček
Že obraz má velkou sílu, věděl už Lenin. I proto láká fotografie z jedné audience. Nalevo sedí Miloš Zeman, proti němu stojí Svjatlana Cichanouská.
více


10.6.2021 POLITIKA: Marek Eben for president!?

Jan Bartoň
Karel Šíp našel krásný útvar pro pořad nahrazující velmi populární Všechnopárty. Bez diváků, zato s velmi populárními hosty, odvysílala Česká televize již několik dílů.
více


9.6.2021 POLITIKA: Hledání nástupce Pavla Zemana

Zdeněk Jemelik 1
Hledání Zemanova nástupce provázejí od počátku menší nebo větší trapasy. Prvním byl požadavek opozičních stran, aby jej vyhledala a jmenovala až vláda vzešlá z podzimních voleb.
více


8.6.2021 POLITIKA: Drzé čelo a teflonové svědomí

Petr Fischer
Zatloukat, zatloukat, zatloukat. A když na něco přece jen přijdou, zase zatloukat. Plzákovská strategie premiéra Andreje Babiše, kterou používá ve všech svých problémových kauzách, od Čapího hnízda po střety zájmů a vlastnictví nevlastnictví Agrofertu, se během Babišových čtyř let v čele vlády...
více


10.6.2021 SPOLEČNOST: Zase je to tady

Jan Payne
Jistě by se dalo testovat každého předtím, než bude pozdě. Ovšem kdo bude hlídat ty hlídače? Co když sami psychologové budou psychopati či dokonce od psychopatů koupení.
více


8.6.2021 POLITIKA: Příležitost, která se nemusí opakovat…

Jan Paďourek
Pražský hrad a česká vlajka
Ani mimořádně úspěšná euroatlantická integrace České republiky koncem 90. let nezbavila naši zemi totálně schizofrenního postoje vůči Rusku.
více


8.6.2021 POLITIKA: Zombie prezident

Jan Urban
Slovo „zombie“ pochází z karibského kultu voodoo. Ač neživá, je zombie zároveň nemrtvá. Kdysi lidská bytost, teď už bez lidské duše, může jen otrocky sloužit a slepě vykonávat příkazy šamanů ovládajících černou magii.
více


8.6.2021 JUSTICE: (Ne)promlčitelnost podpory zločinného režimu

Zdeněk Jemelik 1
Podle platného zákona byl předlistopadový režim zločinný. Skutky na jeho podporu mohou být proto z dnešního pohledu považovány za nemravné s různým stupněm závažnosti, popřípadě i za zločinné. Ve Spolkové republice Německo se nacistické zločiny dosud stíhají jako nepromlčitelné.
více


7.6.2021 POLITIKA: Zeman je prý „neschopen“ vykonávat funkci

Jan Bartoň
Jen zřídkakdy uveřejní server HlídacíPes zprávu, která by nebyla kritikou těch, kdo v dnešní době v Česku vládnou. O to víc překvapí názor, že senátoři v čele s Pavlem Fischerem jednají neústavně.
více