28.10.2020 | Den vzniku samostatného československého státu


28.10.2020 POLITIKA: Diktatura zachraňování

Zbyněk Petráček
Je to deset let, co se stal v Německu „paslovem roku“ výraz alternativlos. Podle tehdejšího verdiktu jazykovědců to slovo věcně nepřiměřeně sugeruje, že při rozhodování neexistuje alternativa, tedy ani nutnost diskuse či argumentace.
více


27.10.2020 POLITIKA: Narozen v komunismu, umřu v covidismu

Petr Bouda
Ještě nikdy za posledních 27 let nebyli občané této země tak blízko využití článku 23 Listiny základních práv a svobod. Nejspíš proto, že se je dosud žádná vláda spolu s opozicí nesnažila každý den přesvědčit o tom, že defenestrace je vlastně přijatelná forma přímé demokracie a že je nutné kvůli...
více


27.10.2020 POLITIKA: Česko drtí korona, Bělorusko Lukašenko

Jan Bartoň
Zprávy veřejnoprávní televize jsou natolik jednostranné, až je to zarážející. Česká televize si přímo vynucuje uzavření ekonomiky a la Izrael, zatímco v Bělorusku (covid-necovid )je nejdůležitější svrhnout Lukašenka.
více


28.10.2020 POLITIKA: Proč měl být ředitel BIS Koudelka dávno generálem

Tomáš Zdechovský
O činnosti tajných služeb toho víme v této zemi málo, což je dobře. Cílem tajných služeb prostě nemá být každý den informovat veřejnost o tom, co dělají. Jsou ale chvíle, kdy je nutné udělat výjimku.
více


28.10.2020 ROZHOVOR: Covid přilepšil miliardářům

vystva - sestak
Jsem přesvědčen, že nastupující mladá generace se stane hybnou silou politického rozvoje. Václava Klause mladšího jsem měl možnost poznat osobně, má široký rozhled a jeho názory mi byly nanejvýš sympatické.
více


27.10.2020 POLITIKA: Nalomená důvěra

Lukáš Jelínek
Jestli my porazíme koronavirus, nebo on nás, není dosud jisté. Zatím převažují špatné zprávy. Stoupá počet úmrtí, zaznamenáváme rekordy v pozitivně testovaných jedincích a naplňuje se kapacita tuzemského zdravotnictví.
více


26.10.2020 PRÁVO: Nouzový stav a soukromí zdravotníci

Miroslav Havrda
V souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, vláda již podruhé vyhlásila pro území ČR z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru SARS CoV-2 nouzový stav od 00.00 hodin dne 5. října 2020 na dobu 30 dnů.
více


27.10.2020 POLITIKA: Chaotická vládní opatření

Michael Pánek
Všichni rozumní lidé chápou, že jistá omezení kvůli koronavirové pandemii jsou nutná. Jenomže ta by měla mít mít smysl, systém a logiku, aby lidé dopředu věděli, co je za jasně daných podmínek čeká, a ne, aby se vydávaly příkazy s okamžitou platností bez výstrahy.
více


26.10.2020 ROZHOVOR: Demisí Prymuly to neskončí!

Jan Keller
Poté, co se dal nachytat v restauraci, kde neměl co dělat, a s lidmi, s nimiž neměl o čem před půlnocí jednat, je jeho pád nevyhnutelný.
více


27.10.2020 FEJETON: Nápady čtenáře detektivek

Ondřej Neff
Věřím, že mi Josef Škvorecký tam na pravdě Boží promine, že jsem použil název jeho skvělé knížky. Jistě vás navede, kam asi mířím: k nočnímu setkání profesora Prymuly, pana Faltýnka a ředitele FN Ostrava Havrlanta.
více


26.10.2020 POLITIKA: Premiér s prstem na tepu davů

Zdeněk Holásek
Když jsem psal, že Andrej Babiš je v panice a zmatkuje, tak to jsem ještě nevěděl, že až tak. Jeho chování v jednoznačně umělé kauze Prymula na Vyšehradě svědčí o tom, že je ochoten v zájmu své osobní popularity obětovat kohokoli.
více


26.10.2020 MÉDIA: Bláboly a propaganda

Tomáš Guttmann
Podle klesající čtenosti lze české deníky seřadit takto (v závorce čtenost a hlavní vlastník): Blesk (asi 900 000, Křetínský), MF Dnes (asi 550 000, Babiš), Deník (asi 500 000).
více


24.10.2020 POLITIKA: Babišův největší omyl

Jan Bartoň
Před několik týdny jsem napsal, že Roman Prymula stáhne celé hnutí ANO do bažin průměrnosti a že Andrej Babiš udělal velkou, hrubou chybu, tím, že si nechal od prezidenta Miloše Zemana „poradit“ a donutil Adama Vojtěcha k rezignaci.
více


23.10.2020 POLITIKA: Babišova bezradnost

Zdeněk Holásek
Bezradnost premiéra Andreje Babiše je v kontextu událostí posledních tří týdnů zřejmá. Očividné také je, že nejlogičtějším vysvětlením toho, proč vláda čekala s kroky k omezení nástupu viru v poslední fázi léta (což řada odborníků navíc předvídala), byl strach o výsledek krajských voleb.
více


24.10.2020 POLITIKA: Babišovy sny blednou...

Lukáš Jelínek
Pro Andreje Babiše (ANO) je to smutná sezóna. Zemí se valí koronavirus, ekonomika hapruje, rozpočtový schodek astronomicky roste. A teď k tomu ještě špatné zprávy z volebního modelu Kantar CZ.
více


22.10.2020 POLITIKA: Prymula – (ne)důvěryhodný (ne)politik

Jan Bartoň
Ministr zdravotnictví Roman Prymula si svou reputaci odborníka na epidemie pošramotil svým vystupováním po dosazení do pozice člena vlády. Typické je jeho kličkování a nedodržování vlastního slova.
více


22.10.2020 POLITIKA: Pane presidente, mlčeti zlato

Petr Adler
President Miloš Zeman prošvihl nádhernou možnost zůstat zticha. Místo toho sdělil národu, že jelikož on věří soudruhu plukovníkovi, potažmo ministru zdravotnictví Romanu Prymulovi, měl by se národ řídit jeho příkladem.
více


23.10.2020 POLITIKA: Senát jako lakmusový papírek

Karel Hvížďala
Chceme-li pochopit nezastupitelnou roli Senátu v ústavních systémech liberálních demokracií, musíme si nejprve odpovědět na otázku: Co to je politika?
více


23.10.2020 PRÁVO: Koudelka generálem?

Stanislav Křeček
Jaký je rozdíl v pravomocech prezidenta, co se týče povýšení do generálské hodnosti a jmenování soudce nebo profesora? Zdá se, že i v tom, že některé pravomoci jako by nahrazoval soud svým rozsudkem – a některé dosud nikoliv.
více


22.10.2020 FEJETON: Zkouška státníkova

Ondřej Neff
V pátek oslovil prezident Miloš Zeman veřejnost. Byl to projev krátký a výstižný. Ocenil v něm práci všech, kdo jsou v první linii zápasu s epidemií, nabádal k disciplíně a pokud někoho podle svého zvyku sepsul, tak zubaře, kardiology a zpěváky, kteří se pletou do něčeho, čemu nerozumí.
více


21.10.2020 POLITIKA: Ve třech se to lépe táhne?

Josef Mlejnek jr.
Otázka, kdo bude po volbách předsedou Senátu, se vyřešila poměrně elegantně. Senátoři za TOP 09 posílili klub ODS, jenž se tak stal největším. Neformální pravidlo, že v čele horní komory má stanout představitel nejsilnějšího klubu.
více


20.10.2020 POLITIKA: Panychida za EET

Tomáš Vodvářka
Paní Alena Schillerová, shodou okolností současná ministryně financí, ohlásila odklad 3. a 4. vlny EET (měla být od 1.1.2021) a současně zrušení EET i u těch subjektů, které již měly EET zavedenou. Nemluvě o tzv. „účtenkovce“, která již dodýchala definitivně.
více


20.10.2020 ROZHOVOR: Vystrčilův amatérismus

Josef Zbořil
Vnímám jej jako nenáboženský nacionální konflikt, v němž straním jednoznačně Arménii a jsem rád, že svým způsobem pomůže medializovat její osud a utrpěné křivdy. V
více


20.10.2020 POLITIKA: Zemanova řeč má půlroční zpoždění

Lukáš Jelínek
Politici s oblibou opakují, že když do lodi zatéká, musí všichni k pumpám. V pátek přispěchal i prezident Zeman a pomáhal zachraňovat komunikační strategii Babišovy vlády.
více


19.10.2020 POLITIKA: Nejdůvěryhodnější lídr opozice

Jan Bartoň
Fanfáry, které zněly ze všech opozičních stran po krajských a senátních volbách, byly možná příliš hlasité. Nová tabulka důvěry v lídry politických stran totiž ukazuje, že ti nejhlasitější oslavovači jsou na tom s důvěrou bledě.
více


19.10.2020 POLITIKA: Ministryně vs. místopředsedkyně EK

Zdeněk Jemelik 1
Pod nenápadným nadpisem „Benešová jednala s prezidentem Zemanem, s rozpočtem ministerstva je spokojená“ uveřejnila Česká justice dne 14.října 2020 článek, z jehož úvodní a rozsahem nejvýznamnější části se dozvídáme o nevoli, kterou v paní ministryni vyvolala jakási zpráva Evropské komise
více


17.10.2020 POLITIKA: Nezvratný koronaosud

Kateřina Lhotská
Vzpomínáte na film „Nezvratný osud“? Hlavní hrdina v něm umí předvídat smrtelné nebezpečí a díky tomu on a jeho druzi unikají nástrahám zubaté. Pak se ale ukáže, že ji oblafli vždy jen na chvíli a ona je postupně dostihne všechny.
více


17.10.2020 POLITIKA: Babiš ve střetu s covidem, nebo ve střetu zájmů?

Jan Bartoň
Český senát je dnes zcela ovládán opozičními stranami. Aby z něho tedy vypadlo něco příznivého pro vládu, nelze očekávat ani omylem. Byl jsem přesto překvapen tím, že se na svém posledním zasedání před odchodem znovu nezvolených senátorů a nástupem nových opozičních sil Senát PČR usnesl na tom, že...
více


16.10.2020 KORONAVIRUS: Devět tisíc pět set čtyřicet čtyři

Jiří Weigl
Devět tisíc pět set čtyřicet čtyři – dnes jako v posledních týdnech téměř každý den na nás z médií křičí další děsivé číslo údajně potvrzující nezadržitelnou explozi covidové pandemie. Říkají tomu počet nově nakažených z minulého dne, někteří dokonce počet nemocných. Většinu lidí toto trvale...
více


16.10.2020 GLOSA: Senátní šachy

Petr Štěpánek
Šachy o to, kdo bude jeho předsedou, a tím pádem i druhým mužem, případně ženou, v české ústavní hierarchii. Hned po prezidentovi. Zdali fialový tchajwanský cestovatel, či někdo z „odborové organizace“ starostů.
více


16.10.2020 POLITIKA: Popravčí špalek levice

Pavel Kopecký
Říkal jsem si, zda nejsem přílišný škarohlíd, když ve mně po prvním kole senátních voleb zahlodalo podezření, že ve druhém ČSSD neobhájí byť jeden jediný mandát. Stalo se. Jedno jediné křeslo unikátně získala kompletní vládní koalice, kam si dovolím pro názornost otevřeně počítat i komunisty.
více


16.10.2020 POLITIKA: Fialu naši vezdejší dejž nám dnes

Zdeněk Holásek
Jako by toho všeho nebylo dost s koronáčem, projevil šéf ODS Petr Fiala mimořádnou schopnost chovat se opozičně v nesprávný okamžik. Nejspíš je jeho základní teorémou politologa, že když je země v maléru typu třeba pandemie nebo povodně a tak podobně, je třeba přepřahat.
více


15.10.2020 POLITIKA: Co by dělali jinak?

Jan Bartoň
Nechutná politizace pandemie má i v Česku podobný průběh jako jinde ve světě. Opozice kritizuje vládu za „nezvládnutí pandemie“, aniž by i jen naznačila (až na čestné výjimky), jak by postupovala, kdyby byla sama u moci.
více


15.10.2020 EVROPA: Začátek konce jednoho českého populismu

Karel Hvížďala
Významný teoretik populismu Jan Werner Müller napsal: „Populismus je něco jako věčný stín moderní zastupitelské demokracie a představuje pro ni neustálé nebezpečí.“
více


14.10.2020 DOKUMENT: Nejsme ve válce

Václav Klaus1
Vývoj koronavirové epidemie nesmí být podceňován a ani my ho nepodceňujeme. Čísla, kterými nás vláda zásobuje, vidíme, ale vidíme je trochu jinak než Hamáček, Prymula a podobní.
více


15.10.2020 POLITIKA: Krajina po volbách

Matyáš Zrno
Senátní volby ukázaly několik věcí. Třeba že Babiš je prostě neumí, což souvisí i s tím, že prostě „nemá lidi“. Jinými slovy, když se k lidem chováte jako k otrokům, množství příčetných jedinců ochotných se za vás angažovat zákonitě klesá.
více