5.8.2020 | Svátek má Kristián


5.8.2020 POLITIKA: Tomu dala, tomu víc...

Pavel Jégl
Vláda začala rozdělovat balík evropských miliard určený na zotavení po koroně. Takže – držíme si klobouky, začíná investiční smršť, abychom se k prosperitě proinvestovali?
více


5.8.2020 POLITIKA: Czexitoví tlučhubové

Petr Štěpánek
Začínám být na zdejší czexitáře čím dál víc alergický. Nikoli na ten samotný požadavek vystoupení z EU, nýbrž na tu naprosto nedostatečnou reflexi české i evropské politické situace.
více


4.8.2020 ROZHOVOR: Zachovejte paniku!

Petr Štěpánek
Což o to, opatření chápu. Nechápu ale jejich nelogičnost, jež je občas za hranicí zdravého rozumu. Nemluvě o lajdáctví, se kterým hygienici nechali ve statistikách už uzdravené lidi jako nemocné.
více


3.8.2020 POLITIKA: Okamura a Klaus si nic nedarují

Lukáš Jelínek
Hnutí Svoboda a přímá demokracie předstírá euforii. Předseda Tomio Okamura se pochlubil, že jen v období od 22. do 28. července podalo do SPD přihlášku 168 občanů. Celkem má přes šest tisíc členů a pasuje se na největší českou vlasteneckou stranu.
více


4.8.2020 GLOSA: Američan v Praze

Zbyněk Petráček
Praha přivítá Mikea Pompea, šéfa americké diplomacie. Ta zpráva má téměř rituální význam. Před 30 lety, na výročí sametové revoluce, k nám jako vůbec první americký prezident přijel George Bush starší.
více


3.8.2020 PRÁVO: Jak se Cyril Svoboda vydal do boje za Istanbulskou úmluvu

Matyáš Zrno
Těžko říct, proč si Cyril Svoboda nevybral tu pravou příležitost mlčet, když se rozhodl promluvit pro Parlamentní listy o Istanbulské úmluvě. Dlouholetý lidovecký předseda, nyní stále člen KDU-ČSL a zároveň poradce předsedy vlády Andreje Babiše, se poněkud překvapivě pustil do její obhajoby.
více


1.8.2020 POLITIKA: Válka Klause s Okamurou

Josef Mlejnek jr.
Tomia Okamuru provází v poslední době smůla. YouTube mu smazal kanál (už má ale nový) a nedávno mu dala košem poslankyně jeho Svobody a přímé demokracie (SPD) Tereza Hyťhová, jež opustila poslanecký klub SPD a zamířila ke spolupráci s Trikolórou Václava Klause mladšího.
více


31.7.2020 POLITIKA: Babiš se zeptal, co je to vláda práva

Karel Hvížďala
Na posledním summitu Evropské unie se mimo jiné řešila otázka podmíněnosti čerpání peněz z rozpočtu EU v jednotlivých zemích v závislosti na dodržování vlády práva. Otázka byla nastolena hlavně kvůli situaci v Maďarsku a Polsku. V této souvislosti náš premiér Andrej Babiš řekl: „My přesně nevíme,...
více


31.7.2020 GLOSY: O světě a politice (22)

Václav Klaus1
Jeden z mých nejbližších amerických přátel, president velkého institutu The Heritage Foundation Ed Feulner, připravoval celá desetiletí ke konci roku svůj „President’s Essay“, který byl vždy pozoruhodným čtením.
více


30.7.2020 POLITIKA: Jiskření

Lukáš Jelínek
Mezi ministry vnitra a zdravotnictví to zajiskřilo již na jaře. Teď ale víme, že se – aspoň podle průzkumu CVVM – jedná o dva nejdůvěryhodnější politiky. To dodává jejich šťouchancům novou dimenzi.
více


29.7.2020 POLITIKA: Semafor pro Česko?

Jan Bartoň
Je to dobrý nápad ten SEMAFOR? Podle všeho je to systém, který může jen dál povzbuzovat emoce mezi politiky, protože dnes už je čínská chřipka pouze a jenom politicky zneužívaný problém.
více


29.7.2020 POLITIKA: Silný politik řeší H2O, slabý řeší CO2

Přemysl Souček
Má se jít proti vůli Německa, když jej navíc podporuje Francie a řada dalších evropských vlád? Podobných dilemat již Česko zažilo ve své historii víc. Bohužel má, stejně jako již vícekrát, zrovna v čele slabé politiky.
více


27.7.2020 POLITIKA: Istanbulská pirueta Andreje Babiše

ISDe logo
Úmluva Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí známá jako „Istanbulská úmluva“ dnes čelí dvěma odlišným tlakům.
více


28.7.2020 POLITIKA: Volby v čase korony

Lukáš Jelínek
Ministerstva vnitra a zdravotnictví vytvoří pracovní skupinu, která se bude zabývat epidemiologickými opatřeními během podzimních krajských a senátních voleb a také možností hlasovat v karanténě.
více


27.7.2020 POLITIKA: Moc zmocněnce

Petruška Šustrová
Přiznám se, že tomu úplně nerozumím: budeme mít zmocněnce pro konzultace s Ruskem. Myslela jsem si, že vztahy mezi státy upravují vlády prostřednictvím ministrů zahraničních věcí, případně hlavy států nebo velvyslanci.
více


27.7.2020 POLITIKA: Příští prezident

Tomáš Jirsa
V politických diskusích o vytváření politických bloků před blížícími se parlamentními volbami zůstává trochu v pozadí otázka příštího prezidenta. Prezident Zeman, který na politické scéně dlouhodobě nemá soupeře, nemůže z dikce ústavy již potřetí kandidovat, a i když mu ve funkci zbývá ještě dva a...
více


28.7.2020 POLITIKA: Doba si žádá sci-fi řešení

Josef Mlejnek jr.
Spojené arabské emiráty vyslaly na japonské raketě družici k Marsu. Jejich cíle jsou velmi ambiciózní: do sta let chtějí na rudé planetě postavit Město moudrosti pro 600 000 obyvatel.
více


25.7.2020 POLITIKA: Bohorovnost a jančení

Lukáš Jelínek
Jarek Nohavica kdysi zformuloval pocit Ostraváků do verše „Pámbů vysoko a Praha daleko“. Dojem, že se na Moravskoslezský kraj zapomnělo, panoval například při útlumu těžby v černouhelných dolech nebo při žonglování s někdejšími byty OKD.
více


25.7.2020 POLITIKA: Jenom ať nevyhraje Babiš...

Kateřina Lhotská
V poslední době přibývá voleb, ve kterých voliči nehlasují pro toho, kdo jim předloží z jejich pohledu nejlákavější program, ale jejich motivací je zabránit volbě toho, kdo jim leze krkem. Říká se tomu negativní volba.
více


24.7.2020 JUSTICE: Ministryně na válečné stezce

Zdeněk Jemelik 1
Dočetl jsem se, že paní ministryně Marie Benešová v roli kárné žalobkyně nabádala kárný senát Nejvyššího správního soudu, aby se nenechal ovlivnit falešnou soudcovskou solidaritou.
více


24.7.2020 POLITIKA: Selhal Babiš v Bruselu?

Jan Bartoň
V úterních Událostech, komentářích byly rozebírány výsledky vrcholné schůzky představitelů EU s vicepremiérem Karlem Havlíčkem, někdejším eurokomisařem Pavlem Teličkou a europoslancem Alexandrem Vondrou. Ten Babiše nešetřil.
více


23.7.2020 POLITIKA: Babiš a bílý pes

Václav Vlk st.
Pokud někdo neví, co znamená výraz „bílý pes“, tak jedno z vysvětlení zní, že to je označení pro nepodstatný detail, který je záměrně a úmyslně vytvořený za účelem odvedení pozornosti od podstatné záležitosti.
více


23.7.2020 GLOSY: O světě a politice (21)

Václav Klaus1
I při souboji o prezidentství (a operaci kyčle) jsem četl a něco si z toho poznamenával. Nebyly to však žádné politické aktuality.
více


22.7.2020 POLITIKA: Je to pod kontrolou? Jak pro koho

Zbyněk Petráček
Jisté knižní tituly jsou tak známé, že je lze použít i jako metaforu. Patří k nim stará kniha Dalea Carnegieho Jak získávat přátele a působit na lidi. Někdy ale převládnou opačné pocity. I když neexistuje kniha Jak by úřady měly postupovat, aby nevytáčely občany, zdá se, že by o ni byl zájem....
více


21.7.2020 POLITIKA: Vondra žádá rezignaci Vojtěcha

Jan Bartoň
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch prošel poměrně značnou zatěžkávací zkouškou během počátku virové pandemie v Česku.
více


21.7.2020 POLITIKA: Značka, ksicht a slogan

Josef Mlejnek jr.
Politika je především průmyslové odvětví. Určitě v současných demokraciích téměř všude na světě. Politické strany už dávno sázejí hlavně na marketing, zatímco řadové členstvo, jež se navíc stále tenčí, se i v odborných politologických publikacích ironicky přirovnává k roztleskávačkám při basketbalu...
více


18.7.2020 POLITIKA: Karel Schwarzenberg mě zklamal

Jan Bartoň
Pod titulkem Schwarzenberg: V Čechách Gipsy Lives Matter. Zeman je horší, než jsem čekal vyšel na iDnes.cz velmi zajímavý rozhovor s Karlem Schwarzenbergem. Vybírám některé zajímavé názory s komentářem.
více


17.7.2020 POLITIKA: Je čas na pakt svobodných měst

Petr Robejšek
Polský prezident se i nadále jmenuje Andrzej Duda. Varšavský starosta Rafal Trzaskowski ve volbě neuspěl, ale to nevadí. Teď může své síly napnout jiným směrem a splnit vůli svých voličů. Třeba tak, že se bude plně věnovat projektu, který v říjnu minulého roku podnítil věkem i názory podobný...
více


16.7.2020 POLITIKA: Krok vpřed pro pravici, krok vzad pro TOP 09

Lukáš Jelínek
Když politik píše básničky, sotva může jít o technokrata bez fantazie. Při dešifrování slov Miroslava Kalouska, že za rok nebude kandidovat do sněmovny a raději se soustředí na „desítky a desítky neformálních rozhovorů“, které by měly vést k integraci pravice, to mějme na paměti.
více


16.7.2020 POLITIKA: Podivné průzkumy volebních preferencí

Jan Bartoň
Pokud se člověk zajímá o průzkumy volebních preferencí, musel si povšimnout velmi zajímavého jevu. Průzkum pro ČT se pronikavě liší od průzkumu od CVVM, a nejde přitom o žádné drobné nuance.
více


16.7.2020 EVROPA: Bruselská vařba

Zdeněk Holásek
Prohlášení Andreje Babiše, že v Bruseli nechce nic bourat, ale vybojovat pro nás co nejvíce a nejlépe, je přesně to, čeho jsem se obával a z čeho máme mít strach. Ocas stažen už předem, aby druzí viděli, že pes, který nejprve štěká, fakt nekouše.
více


24.5.2007 UDÁLOSTI: Kočkování vypasených králíků

Bohumil Doležal
Jiří Paroubek se v těchto dnech vyjádřil k osobnosti odcházejícího britského premiéra Blaira: „Tony Blair, pokud vím, nikdy hrubým způsobem neurážel novináře... jestli bych chtěl mít nějaký politický vzor v kontaktu s veřejností, tak je to právě Tony Blair.“ A neopomněl dodat na adresu svého...
více


15.7.2020 GLOSY: O světě a politice (20)

Václav Klaus1
Nedávno se mne ptala jedna známá (spisovatelka), proč také nepublikuji své výpisky z beletrie, z krásné literatury. Říkal jsem, že beletrii čtu v noci, v posteli, bez tužky v ruce. Mé výpisky – celé ty hromady sešitů – jsou práce denní, u stolu, s papírem a tužkou.
více


15.7.2020 HISTORIE: Jaká je vina dr. Beneše na osudu ČSR?

Vladimír Cícha
Není bohužel tajemstvím, že mnohé smlouvy i mezinárodní dohody jejich trestuhodným nedodržením získaly jen hodnotu papíru, na kterém byly vytištěny!
více


14.7.2020 POLITIKA: Senátní volby

Karel Hvížďala
Začátkem října, hned o prvním víkendu, budou voliči rozhodovat o tom, kdo se stane krajským zastupitelem a kdo nahradí třetinu senátorů.
více


14.7.2020 VOLBY: Problém 49/51

Marian Kechlibar
Nedělní polské volby dopadly těsným vítězstvím současného prezidenta Dudy nad varšavským primátorem Trzaskowskim. Je zajímavé, že Duda je v postkomunistické éře teprve druhým polským prezidentem, kterému se podařilo obhájit mandát.
více