5.12.2019 | Svátek má Jitka


5.12.2019 ROZHOVOR: Ministr Petříček nechápe hodně věcí

Jan Keller
Viděl jsem ukázku z jeho uměleckého výstupu. Z dotyčného pána mám dojem, že je jedním z nejtrapnějších vtipů svého otce. Delší komentář si nezaslouží.
více


5.12.2019 POLITIKA: Okamurovci, nesmutněte...

Jan Vitek
Tajemství úspěšné politické strategie spočívá v úsudku, co je průchodné a co ne. Kdyby okamurovci zvolili americký přístup místo maďarského, jejich návrh zatnout neziskovkám finanční tipec mohl dostat zelenou.
více


5.12.2019 POLITIKA: Předseda Trikolory už zase škrtil Udžénii

Jindřich Plzák
Každá politické strana, která se chce prosadit, musí stát v centru pozornosti. Za každou cenu. Záporných příkladů máme celou řadu.
více


4.12.2019 EVROPA: Agrofertí dotace jsou rýmička

Zdeněk Holásek
Auditem euroauditorů se nám k velkému nadšení opozice a především Pirátů, kteří spolu s Transparency International práskají do Brusely, seč jim síly stačí, vrátily dotace Agrofertu a střet zájmů premiéra.
více


4.12.2019 POLITIKA: Schováme Česko za vysokou zeď?

Lukáš Jelínek
Nefandí nadnárodním řešením klimatické a migrační krize ani společné měně či energetické politice. Nejčitelnější ukázkou je vztah k běžencům.
více


3.12.2019 POLITIKA: Babišův střet zájmů

Jan Bartoň
Do Prahy dorazila finální verze auditu Evropské komise a podle „uniklých“ informací je Andrej Babiš i podle této verze ve „střetu zájmů“. Není lepšího důkazu o tom, že české právo už dle opozice nerozhoduje.
více


3.12.2019 POLITIKA: Přidejte matkám na úkor důchodců

Petr Holub1
Antická tragédie obvykle popisuje příběh člověka, který usiluje o nějaké dobro. Během svého snažení však zlikviduje všechny okolo. A nakonec sám sebe.
více


4.12.2019 POLITIKA: Kde udělal Babiš chybu?

Ivo Valenta
Premiér Andrej Babiš je „borec“. Zařídil, že se bude rekonstruovat bývalá věznice v Uherském Hradišti. O víkendu se tím dokonce pochlubil na svém oficiálním FB profilu.
více


2.12.2019 POLITIKA: Podpásovky

Zdeněk Lanz
O tom, že rána pod pás není v současné době ničím výjimečným, se mohla přesvědčit mj. i řada politiků a známých osobností. Mohli bychom najít „případy“ mnoho let „staré“, ale dosud nezapomenuté, ale i ty z poslední doby.
více


2.12.2019 GLOSA: Ruská estráda Pavla Novotného

Luboš Zálom1
V zásadě mi nevadí, že se řeporyjský starosta Pavel Novotný, kádrová rezerva ODS, naváží do Ruska a že tak činí ve svém osobitém estrádním stylu, který by měl podle mě dostat svoji vlastní klasifikaci v ICD.
více


2.12.2019 POLITIKA: Ještě k exekucím

Petruška Šustrová
Snažím se sledovat veřejné dění a povídat si o problémech, ale nejsem moc spokojená. Když je řeč o politice, nějak se mi zdá, že se mluví jaksi šejdrem. Ale já jsem zase dost monotematická – pořád se vracím k exekucím. Jak je možné, že mohly dospět do míry, která dle mého názoru překreslila volební...
více


30.11.2019 VZPOMÍNKA: Margaret Thatcherová a odhalení Churchillovy sochy

Tomáš Břicháček
Před dvaceti lety, 17. listopadu 1999, bývalá britská premiérka odhalila v Praze sochu Winstona Churchilla. Ta nám má připomínat cenu svobody, jejíž obhajoba může skutečně vyžadovat „krev, dřinu, slzy a pot“.
více


30.11.2019 POLITIKA: Čekání na audit Babiše jako čekání na Godota

Karel Hvížďala
První finální verze auditu regionálních fondů, které zpracovala Evropská komise kvůli podezření ze střetu zájmů týkající se i premiéra, je hotová.
více


27.11.2019 BEZPEČNOST: Hacknuli nám víza

Marian Kechlibar
To, co dva ruští matfyzáci provedli s vízovým systémem, ve mně vzbuzuje hluboké pochybnosti o fungování našeho státu. Ne, že bych je předtím neměl…
více


28.11.2019 GLOSA: Andrej vyměkl

Zdeněk Holásek
S odstupem pár dní, kdy už hýbe naším mediálním kačákem kolosální změna v čele strany ŠUP 09 a nahoru se vyhrnula v politice sukně, cítím nutkání podivit se nad vystoupením Andreje Babiše k 17. listopadu. Pokud mě neklame paměť, tak avizoval překvapení - a opravdu překvapil.
více


27.11.2019 POLITIKA: Šéfka TOP 09 to nebude mít snadné

Lukáš Jelínek
Pro topku samotnou je důležité, že je personálně prostupná. Během tří let má už třetího předsedu, respektive předsedkyni. Delegáti rovněž zásadně obměnili sbor místopředsedů. Přitom všichni aktéři opakují, že je strana stmelená a připravená do dalších střetů s Babišovou vládní většinou.
více


27.11.2019 POLITIKA: TOP 09 chce euro

Jan Bartoň
Po Jiřím Pospíšilovi, který TOP 09 alespoň v preferencích voličů dovedl na hranici postupu do poslanecké sněmovny, se novou předsedkyní TOP 09 stala Markéta Pekarová Adamová.
více


26.11.2019 POLITIKA: Pekarová táhne do vlády

Zdeněk Holásek
Těsným vítězstvím nad protikandidátem se stala předsedkyní kabaretní strany TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Když ponecháme stranou, že volby se zúčastnila patrně celá členská základna této štiky politického provozu, je to zpráva zanedbatelného významu.
více


25.11.2019 POLITIKA: Zahozená šance TOP 09

Martin Mařák
Půjdeš-li se mnou, člověče bídný, s rozumem otevřeným, věz, že obecného zmámení brýle skrze něž vše vpravdě prohlédneš, na nosu tvém strměti budou.
více


26.11.2019 HISTORIE: Smysl Magistrály

Miloslav Bednář1
Mám na mysli transsibiřskou magistrálu, kterou od Povolží po Vladivostok od května 1918 po dva roky ovládaly Československé legie. Jejich vrchního velitele Tomáše Garrigua Masaryka proto v USA právem vítali jako „pána Sibiře“.
více


26.11.2019 ROZHOVOR: Místo diskuse máme nálepkování

Tomáš Zdechovský
Byl jsem na Národní třídě hned dvakrát. Jednou s Markem Výborným, Miluší Horskou a Šárkou Jelínkovou za předsednictvo KDU-ČSL, a následně po mši svaté na poděkování v katedrále, kde nás šlo odhadem několik stovek.
více


25.11.2019 POLITIKA: Proč nám vládne „bolševik“?

Jan Bartoň
Odpůrci vlády Andreje Babiše si stěžují, že nám vládne „todleto“. Ti, kteří souznějí s „Milionem chvilek“, by dokonce chtěli repete roku 1989, kde by jimi nenáviděná vláda skončila a byla „lidem“ svržena.
více


23.11.2019 POLITIKA: „Chvilkaři“ noční můrou opozice

Kateřina Lhotská
Už podruhé za sebou přilákali „chvilkaři“ na Letnou 250 000 lidí. Mohlo by se tak zdát, že u nás vzniká politická síla, se kterou je třeba počítat. Je tomu opravdu tak, nebo jde jen o sebeklam těch, kteří by tomu rádi věřili?
více


23.11.2019 ROZHOVOR: Ohlédnutí za 30. výročím listopadu 1989

Ivo Strejček
Komunistický režim se zdiskreditoval, rozpadnul a zhroutil sám. Ani sami komunisté jej již neměli moc chuti bránit. K jeho zhroucení došlo navíc ve zcela jiných geopolitických poměrech příznivých pro to, aby komunismus rychle kolaboval v celém komunistickém bloku včetně Sovětského svazu.
více


23.11.2019 POLITIKA: Velká nehybnost

Petr Holub1
Jak je možné, že ten Babiš má stále stejnou, možná o něco vyšší podporu, než měl ve volbách?
více


23.11.2019 HISTORIE: Největší chyba Havla?

Jan Bartoň
Podle serveru EuroZprávy.cz, který je proevropsky naladěný a jeho selektivní informace o dění ve Velké Británii tomu nasvědčují, prozradil Václav Havel těsně před smrtí, co byla jeho největší chyba.
více


22.11.2019 POLITIKA: Milion chvilek na křižovatce

Josef Mlejnek jr.
Listopadová demonstrace na Letné potvrdila červnový rekord, co se týče velikosti protestů po roce 1989: opět dorazilo zhruba čtvrt milionu lidí. Což je velký úspěch, neboť v posledních týdnech se mohlo zdát, že společnost, přesněji odpůrci současné vlády, jsou trochu v útlumu.
více


21.11.2019 POLITIKA: Podle Halíka je problém ve voličích

Jan Bartoň
Při oslavách 17. listopadu promluvil i katolický kněz a filozof Tomáš Halík. Ten nevidí problém v politicích, ale ve voličích. Je konečně třeba vyměnit voliče, nebo politiky?
více


20.11.2019 POLITIKA: KSČM – nespokojený vítěz

Lukáš Jelínek
Že vláda jedné strany dříve nebo později skončí, bylo jasné už dávno před ním. Český zvrat ale na rozdíl od rumunského proběhl prakticky bez jediné kapky rudé krve.
více


19.11.2019 POLITIKA: Odstup, nebo zemři!

Jan Bartoň
Při komentování událostí kolem demonstrace Milionu chvilek na Letné jsem na novinky.cz narazil na zajímavý požadavek demonstrantů.
více


19.11.2019 POLITIKA: Mýtus a plyšáci

Radek Šebesta
Každý obor činnosti má své mýty, má je i politika. Vystupují v nich postavy, které formovaly svou dobu, ale také postavy, které by ji formovaly, kdyby...
více


16.11.2019 POLITIKA: Milion chvilek je na Babiše krátký!

Pavel Kopecký
Z připomínky listopadu devanáct set osmdesát devět se stalo žel víceméně klišé. Líbivá vábnička – něco jako králíček Azurit. (Vy)užívaný nejvíce k sentimentálním společenským obřadům či stvrzování stávajících (ne)pořádků a veřejných pozic.
více


16.11.2019 POLITIKA: Chvilkaři úkolují „demokratické opoziční strany“

Jan Bartoň
Spolek Milion chvilek se sešel se zástupci opozičních stran a sdělil jim, co od nich bude požadovat na připravované demonstraci 16. listopadu v Praze na Letné.
více


15.11.2019 ROZHOVOR: No, když to říká BISka…

Jan Keller
V otázce tolerance nerovností se spěje jednoznačně k rezignaci stejně jako v otázkách jiných forem nespravedlnosti. Najdou se politici, kteří tvrdí, že nízká volební účast je znakem toho, že lidé jsou spokojení, takže nemají potřebu ani chodit k volbám.
více


15.11.2019 POLITIKA: Opoziční smlouva jako úhelný okamžik

Václav Vlk st.
Je skutečně s podivem, jak se některé lži neúspěšných politiků a různých tzv. politologů a demagogů drží v hlavách lidí jak ono pověstné „enóno“ košile.
více


15.11.2019 POLITIKA: Budujeme Česko jako firmu, nerušit!

Karel Hvížďala
Nejprve bych rád připomenul několik dat a jeden slogan. Cenzura byla poprvé zrušena ve Velké Británii v roce 1695. U nás poprvé v roce 1989, tedy o tři sta let později, nepočítáme-li pár měsíců v roce 1848 a 1968.
více