12.8.2020 | Svátek má Klára


12.8.2020 POLITIKA: Když dva dělají totéž, je to totéž

Zdeněk Holásek
Když má někdo jako smysl života komentovat politiku ČSSD, je to něco na způsob těžkého masochismu a sebetýrání.
více


12.8.2020 PRÁVO: Od tolerance lží k legitimizaci násilí?

Patrik Nacher
Výhrůžka není názor, lež není argumentem, ba ani – byť neoprávněnou – kritikou. To platí univerzálně, bez ohledu na to, jestli mluvíme k hospodskému, řezníkovi, zpěvákovi, nebo – a teď přijde „kontroverzní“ myšlenka – k politikovi.
více


12.8.2020 POLITIKA: Výčepné, razítkovné a další nápady

Pavel Jégl
Každá volební kampaň jde na účet voličů, kteří zaplatí jak náklady za její uspořádání a odměny za volební zisky, tak účet za některé volební sliby. A nahlíženo sliby, může být účet za příští volby do Sněmovny závratný.
více


10.8.2020 POLITIKA: Čeští sociální demokraté se od německých výrazně liší

Lukáš Jelínek
V Německu zkratka SPD znamená časem prověřenou sociálnědemokratickou stranu, u nás relativně čerstvý krajně pravicový projekt Tomia Okamury. Také česká sociální demokracie je jiná než ta německá. Je rozdírána různými názory, které leckdy mají k demokratické levici daleko.
více


11.8.2020 POLITIKA: Mýty o neexistující krajní pravici

Petr Štěpánek
Hned dva politologové se v posledních dnech na Neviditelném psu zaobírali Václavem Klausem ml. a Tomiem Okamurou, respektive srovnáváním Trikolóry a SPD. Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy (zde) a Lukáš Jelínek z Masarykovy demokratické akademie (zde).
více


10.8.2020 ROZHOVOR: Kalousek naříká? Ať vrátí plat

Jan Keller
Víte, zvláštní na celé věci je už to, že opět potřebujeme Marshallův plán. Před tři čtvrtě stoletím ho Evropa potřebovala proto, že byla totálně zničená dosud největší válkou v lidských dějinách.
více


11.8.2020 GLOSY: O světě a politice (24)

Václav Klaus1
Napsal jsem sice do nadpisu „rok velké krize“, ale v mých výpiscích se to neprojevilo. Čtu měsíčníky a čtvrtletníky, většinou zahraniční, ale tam aktuality všeho druhu přicházejí až s jistým zpožděním.
více


7.8.2020 PRÁVO: Babišovy kauzy

Jan Bartoň
Pavel Zeman, náš nejvyšší státní zástupce, se vyjádřil k rozhodnutí Krajského úřadu Středočeského kraje ve věci střetu zájmů Andreje Babiše. Rozhodnutí označil za „nesprávné“, ale nepožádal o jeho přezkoumání.
více


7.8.2020 POLITIKA: Po radikálním řešení není poptávka

Petr Štěpánek
Alternativa pro Českou republiku nepřežila své zrození. Poslední torzo, které pod touto hlavičkou v roce 2019 kandidovalo ve volbách do Evropského parlamentu, získalo 0,49 %. Realisté Petra Robejška měli na rozdíl od Alternativy i peníze.
více


6.8.2020 GLOSY: O světě a politice (23)

Václav Klaus1
Napsal jsem sice do nadpisu „rok velké krize“, ale v mých výpiscích se to neprojevilo. Čtu měsíčníky a čtvrtletníky, většinou zahraniční, ale tam aktuality všeho druhu přicházejí až s jistým zpožděním.
více


6.8.2020 POLITIKA: Zloděj křičí „chyťte zloděje“

Pavel Kopecký
Ve zdejší novinářské obci existují naivky, jež vzývají povstání blíže neurčitého „českého Matoviče“. Domácí mutaci vítěze nad slovenským politickým hegemonem – zdiskreditovaným Smerem.
více


6.8.2020 POLITIKA: Značka a její tváře

Josef Mlejnek jr.
Války ať vedou jiní, ty, šťastné Rakousko, se zasnubuj! zněl základní strategický recept habsburské monarchie. Sňatek předsedy ČSSD Jana Hamáčka s někdejší blízkou spolupracovnicí Mirka Topolánka.
více


5.8.2020 POLITIKA: Tomu dala, tomu víc...

Pavel Jégl
Vláda začala rozdělovat balík evropských miliard určený na zotavení po koroně. Takže – držíme si klobouky, začíná investiční smršť, abychom se k prosperitě proinvestovali?
více


5.8.2020 POLITIKA: Czexitoví tlučhubové

Petr Štěpánek
Začínám být na zdejší czexitáře čím dál víc alergický. Nikoli na ten samotný požadavek vystoupení z EU, nýbrž na tu naprosto nedostatečnou reflexi české i evropské politické situace.
více


4.8.2020 ROZHOVOR: Zachovejte paniku!

Petr Štěpánek
Což o to, opatření chápu. Nechápu ale jejich nelogičnost, jež je občas za hranicí zdravého rozumu. Nemluvě o lajdáctví, se kterým hygienici nechali ve statistikách už uzdravené lidi jako nemocné.
více


3.8.2020 POLITIKA: Okamura a Klaus si nic nedarují

Lukáš Jelínek
Hnutí Svoboda a přímá demokracie předstírá euforii. Předseda Tomio Okamura se pochlubil, že jen v období od 22. do 28. července podalo do SPD přihlášku 168 občanů. Celkem má přes šest tisíc členů a pasuje se na největší českou vlasteneckou stranu.
více


4.8.2020 GLOSA: Američan v Praze

Zbyněk Petráček
Praha přivítá Mikea Pompea, šéfa americké diplomacie. Ta zpráva má téměř rituální význam. Před 30 lety, na výročí sametové revoluce, k nám jako vůbec první americký prezident přijel George Bush starší.
více


3.8.2020 PRÁVO: Jak se Cyril Svoboda vydal do boje za Istanbulskou úmluvu

Matyáš Zrno
Těžko říct, proč si Cyril Svoboda nevybral tu pravou příležitost mlčet, když se rozhodl promluvit pro Parlamentní listy o Istanbulské úmluvě. Dlouholetý lidovecký předseda, nyní stále člen KDU-ČSL a zároveň poradce předsedy vlády Andreje Babiše, se poněkud překvapivě pustil do její obhajoby.
více


1.8.2020 POLITIKA: Válka Klause s Okamurou

Josef Mlejnek jr.
Tomia Okamuru provází v poslední době smůla. YouTube mu smazal kanál (už má ale nový) a nedávno mu dala košem poslankyně jeho Svobody a přímé demokracie (SPD) Tereza Hyťhová, jež opustila poslanecký klub SPD a zamířila ke spolupráci s Trikolórou Václava Klause mladšího.
více


31.7.2020 POLITIKA: Babiš se zeptal, co je to vláda práva

Karel Hvížďala
Na posledním summitu Evropské unie se mimo jiné řešila otázka podmíněnosti čerpání peněz z rozpočtu EU v jednotlivých zemích v závislosti na dodržování vlády práva. Otázka byla nastolena hlavně kvůli situaci v Maďarsku a Polsku. V této souvislosti náš premiér Andrej Babiš řekl: „My přesně nevíme,...
více


31.7.2020 GLOSY: O světě a politice (22)

Václav Klaus1
Jeden z mých nejbližších amerických přátel, president velkého institutu The Heritage Foundation Ed Feulner, připravoval celá desetiletí ke konci roku svůj „President’s Essay“, který byl vždy pozoruhodným čtením.
více


30.7.2020 POLITIKA: Jiskření

Lukáš Jelínek
Mezi ministry vnitra a zdravotnictví to zajiskřilo již na jaře. Teď ale víme, že se – aspoň podle průzkumu CVVM – jedná o dva nejdůvěryhodnější politiky. To dodává jejich šťouchancům novou dimenzi.
více


29.7.2020 POLITIKA: Semafor pro Česko?

Jan Bartoň
Je to dobrý nápad ten SEMAFOR? Podle všeho je to systém, který může jen dál povzbuzovat emoce mezi politiky, protože dnes už je čínská chřipka pouze a jenom politicky zneužívaný problém.
více


29.7.2020 POLITIKA: Silný politik řeší H2O, slabý řeší CO2

Přemysl Souček
Má se jít proti vůli Německa, když jej navíc podporuje Francie a řada dalších evropských vlád? Podobných dilemat již Česko zažilo ve své historii víc. Bohužel má, stejně jako již vícekrát, zrovna v čele slabé politiky.
více


27.7.2020 POLITIKA: Istanbulská pirueta Andreje Babiše

ISDe logo
Úmluva Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí známá jako „Istanbulská úmluva“ dnes čelí dvěma odlišným tlakům.
více


28.7.2020 POLITIKA: Volby v čase korony

Lukáš Jelínek
Ministerstva vnitra a zdravotnictví vytvoří pracovní skupinu, která se bude zabývat epidemiologickými opatřeními během podzimních krajských a senátních voleb a také možností hlasovat v karanténě.
více


27.7.2020 POLITIKA: Moc zmocněnce

Petruška Šustrová
Přiznám se, že tomu úplně nerozumím: budeme mít zmocněnce pro konzultace s Ruskem. Myslela jsem si, že vztahy mezi státy upravují vlády prostřednictvím ministrů zahraničních věcí, případně hlavy států nebo velvyslanci.
více


27.7.2020 POLITIKA: Příští prezident

Tomáš Jirsa
V politických diskusích o vytváření politických bloků před blížícími se parlamentními volbami zůstává trochu v pozadí otázka příštího prezidenta. Prezident Zeman, který na politické scéně dlouhodobě nemá soupeře, nemůže z dikce ústavy již potřetí kandidovat, a i když mu ve funkci zbývá ještě dva a...
více


28.7.2020 POLITIKA: Doba si žádá sci-fi řešení

Josef Mlejnek jr.
Spojené arabské emiráty vyslaly na japonské raketě družici k Marsu. Jejich cíle jsou velmi ambiciózní: do sta let chtějí na rudé planetě postavit Město moudrosti pro 600 000 obyvatel.
více


25.7.2020 POLITIKA: Bohorovnost a jančení

Lukáš Jelínek
Jarek Nohavica kdysi zformuloval pocit Ostraváků do verše „Pámbů vysoko a Praha daleko“. Dojem, že se na Moravskoslezský kraj zapomnělo, panoval například při útlumu těžby v černouhelných dolech nebo při žonglování s někdejšími byty OKD.
více


25.7.2020 POLITIKA: Jenom ať nevyhraje Babiš...

Kateřina Lhotská
V poslední době přibývá voleb, ve kterých voliči nehlasují pro toho, kdo jim předloží z jejich pohledu nejlákavější program, ale jejich motivací je zabránit volbě toho, kdo jim leze krkem. Říká se tomu negativní volba.
více


24.7.2020 JUSTICE: Ministryně na válečné stezce

Zdeněk Jemelik 1
Dočetl jsem se, že paní ministryně Marie Benešová v roli kárné žalobkyně nabádala kárný senát Nejvyššího správního soudu, aby se nenechal ovlivnit falešnou soudcovskou solidaritou.
více


24.7.2020 POLITIKA: Selhal Babiš v Bruselu?

Jan Bartoň
V úterních Událostech, komentářích byly rozebírány výsledky vrcholné schůzky představitelů EU s vicepremiérem Karlem Havlíčkem, někdejším eurokomisařem Pavlem Teličkou a europoslancem Alexandrem Vondrou. Ten Babiše nešetřil.
více


23.7.2020 POLITIKA: Babiš a bílý pes

Václav Vlk st.
Pokud někdo neví, co znamená výraz „bílý pes“, tak jedno z vysvětlení zní, že to je označení pro nepodstatný detail, který je záměrně a úmyslně vytvořený za účelem odvedení pozornosti od podstatné záležitosti.
více


23.7.2020 GLOSY: O světě a politice (21)

Václav Klaus1
I při souboji o prezidentství (a operaci kyčle) jsem četl a něco si z toho poznamenával. Nebyly to však žádné politické aktuality.
více


24.5.2007 UDÁLOSTI: Kočkování vypasených králíků

Bohumil Doležal
Jiří Paroubek se v těchto dnech vyjádřil k osobnosti odcházejícího britského premiéra Blaira: „Tony Blair, pokud vím, nikdy hrubým způsobem neurážel novináře... jestli bych chtěl mít nějaký politický vzor v kontaktu s veřejností, tak je to právě Tony Blair.“ A neopomněl dodat na adresu svého...
více