5.8.2021 | Svátek má Kristián


5.8.2021 VOLBY: Průzkumy veřejného mínění

Petr Adler
Podle jedněch zvítězí v příštích českých volbách XY. Podle druhých je naprosto jasné, že zvítězí YX. Pak jsou tu další, kteří říkají, že dva předchozí se pletou, neboť zvítězí YZ. A nakonec ještě další, podle nichž se vítězem nemůže stát nikdo jiný než ZY.
více


5.8.2021 POLITIKA: Jednoznačný obraz

Petr Hampl1
„Kam se postaví česká pravice, odkojená reaganovským konsenzem a thatcherismem, to bude ještě zajímavé,“ konstatuje Lucie Sulovská v hezkém článku na Konzervativních listech.
více


5.8.2021 POLITIKA: Může naděje porazit strach?

Karel Hvížďala
To je otázka, na kterou budou muset odpovědět Piráti a jejich šéf Ivan Bartoš v souboji s majitelem ANO Andrejem Babišem, který z tohoto kraje vytěsnil levici a proměnil ho v baštu své voličské základny spolu s SPD a KSČM.
více


5.8.2021 POLITIKA: Gigafactory

Pavel Jégl
Blíží se volby, nejvyšší čas připomenout pohádku, jak Andrej Babiš zachránil pro Česko lithium. A k ní přibalit gigafactory tak gigantickou, až Elonu Muskovi poklesne čelist.
více


5.8.2021 PRÁVO: Opravdu nezákonná?

Stanislav Křeček
Vyjádřil jsem v tiskové zprávě své znepokojení nad způsobem, kterým je v posledních týdnech hazardováno s důvěrou občanů ve fungování právního státu. Jeho samotná existence je založena na důvěře občanů v respektování kompetence moci výkonné, zákonodárné a soudní.
více


5.8.2021 POLITIKA: Udělejme krok zpět

Petr Kolman
Prezidentské volby klepou na dveře. Autor se nespletl, skutečně nyní nemyslí podzimní parlamentní volby, ale blížící se volby prezidentské. Budou již přibližně za rok a půl.
více


4.8.2021 POLITIKA: Volby se blíží!

Tomáš Zdechovský
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová nás dlouhodobě zásobuje nápady, nad kterými zůstává rozum stát. V posledních týdnech je opravdu ve formě. Hned dvakrát se dokázala zviditelnit poněkud trapným způsobem.
více


3.8.2021 GLOSA: Školy budou opět covidovými obětními beránky

Ivo Valenta
Evidentně jsou totiž snadným terčem a cílem případných kontrol. A tak zatímco se naše země pomalu rozvolňuje, pro školy jsou vydána další nesmyslná opatření, která jim budou od září komplikovat situaci.
více


3.8.2021 PRÁVO: Zkroťme vládu náhradou škody

Zdeněk Koudelka
Lidé zvažují, zda žádat vládu o náhradu škody za její nesmyslné zavírání ekonomiky a jiné kovidistické zákazy. Někteří chtějí být ke státu velkorysí a nežádat o náhrady. Ale náhrada je prevencí před dalšími špatnými kroky vlády.
více


3.8.2021 POLITIKA: Jmenuji se Wolfe...

Petr Fiala
Teprve v poslední době jsem si uvědomil, jak velkou proměnu prodělala česká politika v průběhu minulého desetiletí. Možná mi ta změna unikala proto, že byla postupná, nenápadná; neodehrálo se nic, co by byť jen vzdáleně připomínalo listopad 1989. Zásadní změna to ovšem byla!
více


2.8.2021 POLITIKA: Křídla rostou radikálům

Lukáš Jelínek
Skládání kandidátních listin pro sněmovní volby je úplná chemie. Každý dělá, co umí, přesto to leckdy kolem prská a bouchá.
více


31.7.2021 POLITIKA: Okamurův zločin

Zdeněk Holásek
Poslední středu kolem 16:30 hodin na ČRo (tuším Dvojka - jel jsem v autě a nějak jsem to nezaznamenal) zpovídala redaktorka pana Petra Nováčka. A když jsem to pustil, zrovna se zabýval hlasováním ve Sněmovně ohledně návrhu SPD ve věci kompenzace pokut za závazné přestupky.
více


31.7.2021 ROZHOVOR: Exministr Herman je teď dlužníkem SdL

Jan Keller
Pokud vím, žádný z členů Evropské komise není odborníkem ani na ekologii, ani na energetiku. Mohou si samozřejmě platit celé týmy odborníků. Nemohou však vědět, nakolik jsou výstupy těchto týmů věrohodné či sporné, realistické či iluzorní.
více


31.7.2021 POLITIKA: Střet zájmů ve Švejkolandu

Zdeněk Jemelik 1
Každá vláda je svým způsobem špatná. Přesto není naděje, že bychom se někdy dožili zlatého věku, v němž bychom se bez takové instituce obešli. Platí to i o vládě v demokratickém zřízení, jež je nejpřijatelnější ze všech špatných způsobů vládnutí.
více


30.7.2021 KORONAVIRUS: Fotbal pro očkované

Jan Bartoň
Kdyby hloupost nadnášela, létali by ministr zdravotnictví a hlavní hygienička jako holubička a vrkali by svá moudra z pořádné výšky.
více


29.7.2021 POLEMIKA: Kandidatura radních vadí jen někdy

Petr Štěpánek
Ondřej Neff se ve svém úvodníku (27. 7. 2021) na Neviditelném psu zamýšlí nad kandidaturou Hany Lipovské do poslanecké sněmovny za Volný blok. Při té příležitosti zmiňuje také Trikoloru.
více


29.7.2021 POLITIKA: Impérium vrací úder

Lukáš Jelínek
Impérium vrací úder. Andrej Babiš (ANO) se rozjel a oponentům nedá svou kůži lacino. Dozvěděli jsme se, že v půlce května podal žalobu na městský úřad v Černošicích, který s ním z podnětu Transparency International vede řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů kvůli vlastnictví mediálních...
více


30.7.2021 ROZHOVOR: Když nemá být uhlí, musíme přejít na plyn

Přemysl Souček
I kvůli unijnímu plánu Green Deal chce Trikolóra uzákonit nadřazení českého práva právu EU. Tento plán totiž považuje jen za prostředek, jak vytáhnout z unijních a národních rozpočtů neuvěřitelné peníze, které se utopí v nesmyslných a nepromyšlených projektech.
více


28.7.2021 POLITIKA: Znovu se blíží rok 1948

Petr Štěpánek
Historie se nikdy neopakuje stejně, spíše v poťouchlé, lehce pozměněné dějinné spirále. Lidé jsou totiž nepoučitelní. Prosím, nechytejte mě za slovo, v roce 2021 je samozřejmě spousta věcí jinak.
více


28.7.2021 JUSTICE: „Nad Tatrou sa blýska“, ale u nás je ticho

Zdeněk Jemelik 1
V těchto dnech slovenská Národní kriminální agentura zadržela dalšího soudce Nejvyššího soudu. Je to ojedinělý dozvuk mohutných otřesů, kterými od volebního vítězství strany Igora Matoviče procházejí slovenské orgány vynucování práva. Zadržený soudce je již třináctý v řadě.
více


28.7.2021 ROZHOVOR: Naše Ústava je nadřazena právu EU

Zdeněk Koudelka
Listina byla přijata v roce 1991, tedy před 30 lety. Dosud byla změněna jen dvakrát, včetně nynější změny zahrnující právo na obranu i se zbraní. Každá novela Listiny je tedy nejen ústavně významná, ale i vzácná, v průměru jednou za 15 let.
více


27.7.2021 POLITIKA: Jde sice o kampaň, ale...

Lukáš Jelínek
Skandál! Dva kandidáti ČSSD v říjnových volbách narušili chod soukromé firmy, zdržovali zaměstnance od práce a ještě se u toho drze fotili. To je jeden pohled, který na sociálních sítích podepřely stesky na zdivočelou levici a leninské metody.
více


27.7.2021 LESNICTVÍ: Podobnost čistě záměrná

Vladimír Simanov
V minulém týdnu se v našich zprávách mihla informace ze Slovenska, že k pátku 16.7.2021 byl z pozice generálního ředitele státního podniku Lesy Slovenskej republiky odvolán Tomáš Čuka a že minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) Samuel Vlčan pověřil vedením podniku Tibora...
více


26.7.2021 OSOBNOST: Petr Kellner, Karel Gott českého byznysu

Karel Hvížďala
Příměr použitý v titulku jsem převzal od Iva Lukačoviče, majitele společnosti Seznam.cz, který je citován v knize Kellner, na níž se podílí 18 renomovaných autorů a která se právě objevila na knižních pultech.
více


26.7.2021 ZDRAVOTNICTVÍ: Musíte se zeptat jinde…

Tomáš Vodvářka
Tento blog je jistou reflexí na článek JUDr. Marka Steinera, který vyšel dne 21.7. na serveru Neviditelný pes (zde). Jak z článku, tak i z diskuse plyne, že mnoho občanů se v našem systému zdravotnictví vyzná jen málo.
více


24.7.2021 PRÁVO: Brusel nám to zakázat nemůže

Zdeněk Koudelka
Parlament schválil změnu ústavní Listiny základních práv a svobod a na ústavní úrovni uznal právo na obranu i se zbraní.
více


24.7.2021 POLITIKA: Napomádované knihy místo programů?

Lukáš Jelínek
Kdo z politiků aspoň jednou za život nevydá vlastní knihu, ten jako by nebyl. A je jedno, jestli ji poskládá ze svých článků, projevů, vizí, veselých historek nebo kuchařských receptů.
více


23.7.2021 JUSTICE: O sebechvále Igora Stříže

Zdeněk Jemelik 1
Některé komentáře ke jmenování Igor Stříže nejvyšším státním zástupcem jsou nesouhlasné. Lidé připomínají jeho minulost vojenského prokurátora a člena KSČ, často s dovětkem, že ve sboru státních zástupců je dost osvědčených jedinců bez předlistopadové zátěže, takže vládou schválený výběr Marie...
více


23.7.2021 POLITIKA: Kdo nesdílí Babiše, není Čech!

Pavel Jégl
Ve svém snění číslo dvě vidí Andrej Babiš zemi bohatstvím a vládními dary oplývající. Nepíše ale, na kterých stromech rostou peníze, ze kterých to vše zaplatí.
více


23.7.2021 ROZHOVOR: Přílišné obavy jsou horší než covid

Václav Klaus1
Vláda už by se na nás měla vykašlat, už by nás měla nechat normálně žít, umožnit nám, aby každý volil svou míru rizika, svou míru odpovědného chování vůči blízkým, světu.
více


23.7.2021 PRÁVO: Jsme národ zločinců

Markéta Šichtařová 5
Nevinným nelze dost dobře vládnout. Necítí se dost provinile na to, aby se nechali sekýrovat. Navíc stát vládnout ani neumí. Stát ale umí dokonale jednu věc: Trestat ty, kdo poruší zákon.
více


23.7.2021 PRÁVO: Ministerstvo zdravotnictví – dva výroky, jeden klam

Zdeněk Koudelka
Ministerstvo zdravotnictví je spojeno s kampaní podporující covidové očkování: Udělejme tečku za koronavirem. Ale ve svých opatřeních uznává imunitu z očkování jen 9 měsíců po očkování. Jeden výrok vylučuje pravdivost druhého.
více


21.7.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Nestřílejte na prokurátory

Jan Kovanic
Tak máme nového generálního prokurátora. Vlastně – nejvyššího státního zástupce. Stal se jím první náměstek byvšího nejvyššího státního zástupce JUDr. Igor Stříž. Ten na svém dosavadním bidýlku seděl už deset let.
více


22.7.2021 KORONAVIRUS: Česko může rozvolňovat

Jan Bartoň
Česko je na tom z pohledu statistik počtu očkovaných a počtu zemřelých podobně jako Singapur a Velká Británie. V obou těchto státech už skončily tvrdé restrikce, mohou skončit i u nás.
více


22.7.2021 ROZHOVOR: O kovidistických zákazech

Zdeněk Koudelka
Rozhodující nejsou soudy, ale říjnové volby. Pokud voliči podpoří strany, které zavíraly společnost a zakazovaly cestování mezi okresy, což je vládní ANO a sociální demokracie, ale také piráti, ODS, KSČM, lidovci a TOP 09.
více


22.7.2021 POLITIKA: Ruce pryč od justice!

Petr Kolman
Blíží se podzimní sněmovní volby. Jako právníka mne zaujala kampaň ODS, která kandiduje v rámci koalice Spolu, věnující se mj. tématu justice a státního zastupitelství.
více