24.9.2020 | Svátek má Jaromír


24.9.2020 POLITIKA: Prymula nenávidí hospody

Ladislav Jakl 1
Velká část národa se s jeho jménem setkala až letos na jaře v souvislosti s některými jeho extrémními výroky kolem covidové karantény. Já jsem se s ním ale potkal - nebo spíše utkal - už dříve.
více


24.9.2020 POLITIKA: Premiérovo chucpe

Lubomír Stejskal
Rozhodne-li se vrcholný představitel státu pronést nečekaně projev k národu (a vyzývá-li moderátorka televizních zpráv naléhavě diváky, aby neodcházeli od obrazovek), je to známka vážnosti situace.
více


23.9.2020 POLITIKA: Po Vojtěchovi Prymula, co ho známe z minula

Jan Bartoň
Spekulace o konci Adama Vojtěcha ve funkci ministra zdravotnictví uťal rázně Andrej Babiš. Nejprve oznámil, že přednese televizní projev. Ráno před projevem oznámil Vojtěch svou rezignaci, bleskově byl jmenován nový ministr Roman Prymula.
více


24.9.2020 ÚVAHA: Rozjímání nad covidem (2)

Vladimír Karpenko
V předchozí úvaze jsem vyšel ze tří problémů pandemie, jak je uvedl americký profesor William A. Haseltine. Končil jsem potížemi přicházejícími občas v noci, totiž těžkými sny, případně nočními můrami.
více


24.9.2020 POLITIKA: Marketing ANO a šance opozice

Karel Hvížďala
Jak známo Andrej Babiš je trestně stíhaný v souvislosti s podezřením na neoprávněné čerpání peněz z Evropské unie a zároveň je podezírán i z toho, že dál ovládá firmu Agrofert.
více


24.9.2020 POLITIKA: Před volbami

Lukáš Jelínek
Představa premiéra Andreje Babiše, že předmětem říjnových krajských voleb nebude celostátní politika, dostává vážné trhliny.
více


24.9.2020 GLOSA: Volby v Česku plodí „kočkopsy“

Václav Husák1
Současný poměrný volební systém je tak špatný, že by snad bylo lepší výsledky voleb losovat z klobouku. Zatímco uvědomělá skupina aktivních účastníků volebního procesu se při výběru kandidátů na poslance rozhoduje odpovědně, podle tou kterou stranou nabídnutého volebního programu, další, značně...
více


22.9.2020 POLITIKA: Čokl, nebo profesor?

Lubomír Stejskal
Vrátil jsem se od svého odborného lékaře z plánované kontroly, cestou nakoupil vitamín D (zadaný úkol od ženy – prý to pomáhá proti covidu), doma otevřel PC a čtu: ministr Vojtěch rezignoval.
více


23.9.2020 KORONAVIRUS: Na pláži s Babišem

Pavel Jégl
Vláda připravovala zemi na lepší korona-scénář než na ten nejhorší. Teď to můžeme zle odskákat.
více


22.9.2020 JUSTICE: Různé tváře Pavla Zemana

Zdeněk Jemelik 1
Zprávy o činech nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana nejsou příliš časté. Zřejmě o pozornost médií příliš nestojí. Jeho přímí podřízení, Lenka Bradáčová a Ivo Ištvan, jej zastiňují. Opakovaně jsem se o něm v článcích zmiňoval jako o „brněnské sfinze“.
více


21.9.2020 KORONAVIRUS: Kde udělali chybu

Petr Holub1
Správnou cestu, jak si poradit s koronavirem, nezná nikdo. Žádný politik, virolog ani epidemiolog. Můžeme jenom zkoušet a musíme mít právo dělat chyby.
více


21.9.2020 POLITIKA: Hambinec

Petr Štěpánek
Je to už dávno. Hluboké devadesátky. Byl jsem tenkrát tiskovým tajemníkem předsedy vlády Václava Klause. Na návštěvu naší země zavítal ukrajinský premiér.
více


19.9.2020 ROZHOVOR: Němci by nám měli spíš poděkovat

Benjamin Kuras
Izrael se snaží lockdownem dohnat, co zmeškal po počáteční fázi, tedy tím, že politici ani veřejnost nechtěli přijmout ta nejpřísnější karanténní opatření a pokračovali v široké společenské činnosti.
více


19.9.2020 POLITIKA: Tchaj-wan. Konečně rozumný pohled?

Lubomír Stejskal
Po hysterii kolem návštěvy senátní delegace na Tchaj-wanu se zdá, že přichází fáze, v níž bude mít hlavní slovo zdravý rozum. Svědčí o tom výsledek jednání Babiš – Vystrčil – Havlíček – Petříček – Goláň – Kantor.
více


21.9.2020 ROZHOVOR: Vystrčile, jsi i Katalánec?

Jiří Svoboda1
Odpověď politiků je samozřejmě velmi snadná. Pan Kalousek, který je v opozici vůči všem krokům vlády a to ve všech oblastech společenského života, vidí zmíněnou kompenzaci jako vykrádání kočárků dětí, které nemají volební právo.
více


19.9.2020 POLITIKA: Jsem důchodce a dostal jsem roušky od státu

Jan Bartoň
V poštovní schránce jsme nalezli dvě obálky se čtyřmi rouškami a respirátorem. Jsou to roušky, které osobám starším 60 let poskytla česká vláda zdarma. Opozice v poslanecké sněmovně z toho udělala sice předvolební úplatek – nejprve jsme my důchodci dostali „od Babiše“ 5000 Kč, abychom ho volili, a...
více


18.9.2020 SPOLEČNOST: O účinnosti a smyslu nošení roušek

Radek Benýšek
rouška 2
Již dlouho se vede slovní válka o to, jak velký virus projde jak velkou dírou v látce a kolik jich projde kus za kusem a kolik jen v bazénu takové a takové kapénky, za takových a takových podmínek.
více


17.9.2020 POLITIKA: Covid-19, vědecké duchovenstvo a politici

Karel Hvížďala
Čím déle na celém světě trvá ohrožení virem covid-19, tím víc je třeba si pokládat otázku: Je oprávněné, že již několik měsíců bojujeme proti „covidu“ omezováním základních práv a svobod?
více


17.9.2020 POLITIKA: Čau, senioři! Vezeme vám roušky

Pavel Jégl
Vláda, v jejímž čele stojí patron seniorů, důchodců, babiček a dědečků Andrej Babiš, pomáhá dřív narozeným, jak může. Z veřejných peněz, přesněji veřejných dluhů, to jde jako po másle.
více


18.9.2020 POLITIKA: Až se zima zeptá…

Lukáš Jelínek
Spolu s řadou Čechů, Moravanů a Slezanů mířících tu do moderní Bratislavy, tu do majestátných Tater, tu do termálních lázní v Pováží musím přehodnotit plán dovolené. Mezi rizikové země s koronavirem jsme zařazeni i nám nejbližším Slovenskem.
více


18.9.2020 GLOSA: Stačilo by volit v jeden den

Petr Kolman
Na první dobrou to vypadá jako správné, či dokonce sexy řešení. Moderní stát a (post) moderní doba si žádají digitalizaci všeho, počítaje v to i volby. Když se bude volit elektronicky na dálku, tak se nikdo nenakazí covidem ve volební místnosti, to dá rozum.
více


15.9.2020 KORONAVIRUS: Mediální pluralita vs. politická nepluralita

Tomáš Bílek
Co se týče odborných a politických názorů na řešení koronakrize, je mediální prostor poměrně vyvážený a nasycený. Není tomu tak ovšem v případě politické scény. Žádná relevantní politická strana si nevzala za své téma demontáž „koronaideologického“ konceptu
více


15.9.2020 GLOSA: Bělorusy nebrat?

Zbyněk Petráček
V solidních zemích jisté věci fungují konsenzuálně, ač nejsou zapsány v ústavě či stranických programech. Třeba v takovém Norsku. Tamní levice a pravice se může přít o vstřícnost k migraci, sociální politiku vůči dětem či vztah k EU.
více


14.9.2020 POLITIKA: Nepřítel Číny, miláček Číny

Pavel Kopecký
Čínská lidová republika už pomalu začíná být supervelmoc a její vliv roste i v Evropě. Kousek z její moci si rozhodli půjčit také předvolebně bezradní opoziční politici v pomyslném srdci starého kontinentu.
více


14.9.2020 KORONAVIRUS: Babiš není muzikant, on nese odpovědnost

Lukáš Jelínek
Andrej Babiš se dušuje, že vláda má situaci pod kontrolou. Patrně tím myslí i to, že jsme na chvostu Evropy v počtu nakažených koronavirem. Za námi jsou Španělsko, Černá Hora, Ukrajina a Moldávie.
více


12.9.2020 MÉDIA: Muž s koženou brašnou nesmí projít

Petr Štěpánek
Muž s koženou brašnou, rozuměj Václav Klaus mladší, nesmí projít. Kam? Do předvolební debaty lídrů politických stran. Stačí jen trochu upravit pravidla. Třeba vsunout jedno slovíčko.
více


11.9.2020 POLITIKA: Hlášení místodržiteli podáno

Lubomír Stejskal
Hradní lokajství vůči ČLR. Někomu připomíná servilitu státního prezidenta vůči říšskému protektorovi. Mně zase poměry ve starověkém Římě a jeho provinciích.
více


11.9.2020 GLOSA: Záhadný novičok

Jan Keller
O látce zvané novičok toho již víme opravdu hodně. Její vlastnosti nejpregnantněji vystihl bezpečnostní analytik Jan Schneider. Je to látka dvojsložková, k její účinnosti však není zapotřebí vždy obou složek. Je to plyn, který se dá dobře mazat na kliky.
více


10.9.2020 POLITIKA: Když všichni, tak všichni

Tomáš Vodvářka
Společností ještě hýbe 5000 Kč, kteroužto částku obdrží každý důchodce našeho státu bez ohledu na typ důchodu. Jako vždy je společnost rozdělena od naprostého nadšení z této bankocetle až k odporu k dalšímu zadlužování země a nesystémovému kroku.
více


10.9.2020 POLITIKA: Bez důchodců do politiky nelez

Josef Mlejnek jr.
Takzvané rouškovné neboli jednorázový příspěvek pro důchodce ve výši pěti tisíc korun vyvolal vlnu politických emocí. Opozice ho nazvala předvolebním uplácením spřízněné voličské skupiny.
více


10.9.2020 ROZHOVOR: Jsme v nové fázi destrukce Západu

Václav Klaus1
V první polovině roku jsme byli plně vytíženi debatou o koronavirové pandemii, respektive o jejím zneužití na cestě k novým, doposud neznámým výšinám manipulace lidí. Manipulace v souvislosti s koronavirem je novinka, která nechává všechny dosavadní nástroje manipulace s lidmi v míře jejich...
více


9.9.2020 POLITIKA: Miloš Zeman káže vodu a pije víno

Lukáš Jelínek
Co hlava státu, to jiný styl. Známe prezidenty civilní, poddajné i dominantní. Na Slovensku zase mají prezidentku, která denně ukazuje, že dýchá spolu se svými spoluobčany.
více


8.9.2020 POLITIKA: Politika jedné Číny, nebo jednoho Česka?

Jan Bartoň
Ministr zahraničí Tomáš Petříček vysvětluje českou zahraniční politiku „jedné Číny“ jako vnitropolitický problém České republiky. V zásadě má pravdu.
více


8.9.2020 GLOSA: Češi řeší Čínu

Petr Fiala
K cestě surogátního předsedy Senátu Vystrčila na Tchaj-wan už bylo řečeno mnohé, záležitost byla (a asi ještě bude) promyšlena ze všech možných úhlů.
více


8.9.2020 POLITIKA: Morálka je vůl

Tomáš Guttmann
Je jasné, že Čína je největší hrozbou pro západní demokracii od rozpadu Sovětského svazu, a není pochyby, že na tom má Západ největší podíl sám, protože nechal volné ruce svým podnikatelům, když se nadšeně vrhli na levné pracovní síly v Číně.
více


8.9.2020 POLITIKA: Je třeba zabít Vystrčila?

Tomáš Vodvářka
Pro našeho bývalého presidenta Václava Klause je pan Vystrčil „nulka“. Zrovna u něj si nejsem zcela jist, jestli jeho eskapáda s chilským perem, která dlouho bavila nejen české obecenstvo, byla tou správnou presentací velikána a hodnot, které naše republika vyznává.
více