7.3.2021 | Svátek má Tomáš


5.3.2021 ZDRAVOTNICTVÍ: Povaleči z kaváren do polí a továren...

Tomáš Vodvářka
Tvůrčí schopnosti členů současné vlády začínají dosahovat výšin pověstného dua Pat a Mat. Zatímco prostý lid se baví sázkami, jak dlouho bude platit večerní vyhlášení zásadního pravidla, a vyhrávají ti, kteří sází na hodiny a ne na dny, pan Hamáček přišel se spasitelským nápadem.
více


6.3.2021 POLITIKA: Rozporné postoje upovídané ministryně

Zdeněk Jemelik 1
Marie Benešová se v posledních dnech opakovaně kriticky vyjádřila k jednání pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové. Bezprostředním podnětem jsou úniky informací z vyšetřování případu soudce Zdenka Sováka, dnes již důchodce. V té souvislosti se dožaduje předání věci Vrchnímu státnímu...
více


5.3.2021 POLITIKA: Staré hříchy mají dlouhé stíny

Jan Kubalčík
Znechucení a únava z politiky jsou samy o sobě, a v současné situaci zvlášť, neblahým signálem. Znamenají obecnou rezignaci na základní otázky veřejného života právě v době utváření nových zvyklostí a tradic, které nepochybně velmi výrazně ovlivní život společnosti v blízké i vzdálené budoucnosti.
více


5.3.2021 ROZHOVOR: „Elity“ kážou vodu a pijí víno

Václav Klaus ml.
Odhodlání a odvahu, to nám nyní nejvíce chybí. Stát za svým přesvědčením a svými hodnotami. Rašín se staral o státní finance po devastující světové válce, při pandemii „španělské“ chřipky, která celosvětově zahubila mnoho milionů lidí.
více


4.3.2021 GLOSA: Ruští vědci prostě světovou špičkou jsou

Michael Canov
Prezident Miloš Zeman má od svého ruského protějšku Vladimira Putina slíbenou dodávku ruské vakcíny Sputnik proti covidu-19, uvedla dnes večer CNN Prima News. Ruského prezidenta o ni Zeman podle televize požádal dopisem po dohodě s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Certifikace vakcíny by...
více


1.3.2021 GLOSA: Nová vládní nařízení

Ivo Valenta
Pokud se situace zlepšuje, vláda chválí sama sebe. Za každé zhoršení však prý můžeme my všichni. Zvláštní. Na nová vládní nařízení navíc tvrdě doplatí především lidé z nejmenších obcí.
více


3.3.2021 POLITIKA: Velká žranice

David Ondráčka
David Ondráčka
Jako každá krize nese s sebou i ta covidová příležitosti. Včetně příležitostí bohatnout na obskurních výjimkách z pravidel nebo jejich obcházení. Přátelé státních aktiv nikdy nespí a velká miliardová žranice je v plném proudu.
více


2.3.2021 POLITIKA: Normalizace covidismu pokračuje

Petr Bouda
Demokratický právní stát zde existoval ještě v únoru 2020, od té doby je vládou Pána koblih destruován v přímém přenosu. Události posledních dvou týdnů, které se jen shodou náhod překrývají se 73. výročím „vítězného února“.
více


1.3.2021 ROZHOVOR: Vláda postrádá jakoukoli strategii

Daniela Kovářová
Dnes se svět točí tak rychle, že vláda možná vyhlásí nový nouzový stav ještě dřív, než vyjde tento rozhovor. Kdo neustále nesleduje sociální sítě a televizi, ten se ztratí ve změti rozhodnutí, opatření a povinností.
více


1.3.2021 POLITIKA: Tragicky SPOLU do nového nouzového stavu

Jan Bartoň
Není lepšího důkazu bezradnosti české demokratické opozice než rozhodnutí sněmovny o tom, aby vláda vyhlásila „nový nouzový stav“. Je to opět typické vítězství ducha nad hmotou.
více


1.3.2021 POLEMIKA: První krok ke zrušení Ústavního soudu?

Stanislav Sádovský
Justitia
Čtu rád články Pavla Hasenkopfa. Obvykle jsou racionální a argumentačně přesvědčivé. Ale tentokrát „šil“ Pavel Hasenkopf svůj článek horkou jehlou. Anebo neměl svůj den.
více


1.3.2021 POLITIKA: Vláda hanby

Pavel Kopecký
Navzdory pokračující pandemii, kvůli níž jsou dnes sportovní aktivity pro veřejnost významně omezeny, některá klání přece jen probíhají.
více


2.3.2021 FEJETON: Přebory o politické dno

Petr Štěpánek
Zápas o dno české politiky je stále vyrovnaný. V posledních dnech ponejvíce zaujaly týmy ODS a ČSSD. Nejprve výrazně zaskóroval kapitán přátel růže se sociálním cítěním za peníze druhých Jan Hamáček.
více


27.2.2021 POLITIKA: Logistická operace

Vladimír Karpenko
Televizi doma nemáme, rozhlas poslouchám jen dvakrát denně, což bohatě stačí. Protože dostačovala jen podvečerní půlhodinka na Radiožurnálu dne 23.2., aby bylo špatných zpráv hodně.
více


27.2.2021 GLOSA: Imagine 2021

Petr Štěpánek
Zkouším si představit, jaká by v České republice byla situace, kdyby vláda z toho bilionu korun (bilion je tisíc miliard), který nechala vyletět komínem, třeba jen desetinu věnovala na vyšší platy zdravotnického personálu a lepší vybavení a posílení zdravotnických zařízení.
více


27.2.2021 POLITIKA: Vyčerpaná vláda, nebo politologové?

Jan Bartoň
Čeští protivládní politologové přišli s další pozoruhodnou novinkou. Vláda by měla skončit, protože je „vyčerpaná“. Jen jestli není vyčerpaná politika opozice.
více


27.2.2021 VOLBY: Princip dvojího metru

Patrik Nacher
Rozhodnutí ústavních soudců o zrušení části volebního zákona je stejně absurdní, jako kdyby se sudí uprostřed fotbalového zápasu rozhodl, že hráči zbytek klání dohrají podle pravidel amerického fotbalu.
více


26.2.2021 POLITIKA: Plánování nemyslitelného

Ladislav Horák
Strakova akademie
Autoři mi snad odpustí, ale jako název tohoto příspěvku jsem použil název publikace, která vyšla před lety a věnovala se plánům tehdejší armády od padesátých let, do konce let osmdesátých.
více


26.2.2021 ZDRAVOTNICTVÍ: Brzy se rozhodne

Petr Holub1
Možnosti nemocnic bojovat s nemocí covid-19 se blíží ke svému vyčerpání. Prohlásil to koordinátor lůžkové péče Vladimír Černý, tedy muž na slovo vzatý. Tímto výrokem pochopitelně vzbudil obavy.
více


26.2.2021 ROZHOVOR: Tvrdý lockdown má po sezóně

Ondřej Neff
Už vloni jsem psal komentář o tom, že nevěřím, že se ta vakcinace úspěšně zdaří, ale po pravdě řečeno, že se to tak strašně zhroutí, to jsem opravdu nečekal.
více


26.2.2021 POLITIKA: Spravedlnost na Titaniku

Josef Mlejnek jr.
Ústavní soud zrušil vládní omezení maloobchodu a služeb. Ovšem to, které už nějakou dobu neplatí – čili bezprostřední dopady nejsou žádné.
více


25.2.2021 PRÁVO: První krok ke zrušení Ústavního soudu

Pavel Hasenkopf
Tedy že zrovna já budu muset bránit Ústavní soud, kterého se Městský soud v Praze rozhodl zbavit pravomocí...
více


25.2.2021 POLITIKA: Tomu nezabráníte

Pavel Jégl
Sledujete s blížícími se volbami preference stran a koalic? Nedává to smysl. Stačí poslouchat Miloše Zemana. Vrchní velitel už řekl, koho na podzim jmenuje premiérem.
více


25.2.2021 KORONAVIRUS: Další -ula chce lockdown

Jan Bartoň
Odborový předák Josef Středula požaduje po vládě „tvrdý lockdown“ kolem Velikonoc. Situace je dle něho „neuvěřitelná“. Mně připadá neuvěřitelné další potápění české ekonomiky.
více


25.2.2021 POLITIKA: Ústava se musí ctít, i kdyby trakaře padaly

Lukáš Jelínek
Babišova vláda zná při potírání koronaviru dvě polohy. Buď nařizuje, aniž by vysvětlovala, a pak nezřídka svoje kroky revokuje, upravuje, prostě mění. Slovy Williama Shakespeara: „Když máme lepší, dobrý důvod padá“
více


24.2.2021 POLITIKA: Pandemický zákon

Zdeněk Koudelka
Poslanecká sněmovna schválila pandemický zákon, jenž nahradí nouzový stav. Pandemický zákon je horší náhrada současného stavu. Byl přijat na návrh vlády za podpory ODS, STAN, lidovců a pirátů.
více


24.2.2021 ESEJ: Kdo je vinen nekončící pandemií?

Vlastimil Podracký
Lidé poslouchají pandemická opatření z přesvědčení o hodnotě tohoto opatření nebo na základě bezprostředního strachu. Strach se projevuje z onemocnění nebo z trestu. Strach z trestu zatím nepřevažuje, protože trestající instituce jsou slabé.
více


24.2.2021 GLOSA: Chcípl nejen pes

Petr Fiala
Babiš šel do vlády se zcela jinými záměry, než je boj s viry, po kterých ostatně v té době nebylo ani vidu ani slechu. Odpůrce vlády pandemie uvěznila ve velmi nepohodlné poloze dlouhodobého umrtvení.
více


23.2.2021 POLITIKA: Quod licet Iovi, non licet bovi

Martin Mařák
Z celého srdce přijímám motto: „Nejlepší je taková vláda, která vládne nejméně“; a velice rád bych viděl jeho rychlé a systematické uvádění v život.
více


23.2.2021 POLITIKA: Cifršpiónka ministryní financí

peníze koruna
Každého občana našeho státu musí přímo fascinovat, jak skvělou cifršpiónku máme za ministryni financí ve firmě Český stát. Doufám, že použitý slang není žalovatelný, protože dobrý, případně skvělý účetní je opravdu k nezaplacení.
více


22.2.2021 KORONAVIRUS: Čísla nakažených – stále stejná hra

Jan Bartoň
Jestliže se chce dělat politika „vše se zhoršuje“, stačí zvýšit počet testů. Když se má situace „zlepšit“, počty testů musí klesnout.
více


22.2.2021 GLOSA: Prozření Ivana Pilného

Tomáš Vodvářka
Novinky.cz uvedly rozhovor s bývalým ministrem financí ČR za Hnutí ANO, panem Ivanem Pilným. Je to další z řady těch, kteří pochopili svůj historický omyl a z hnutí odešli. Coming out pana Pilného je však velmi, velmi otevřený.
více


22.2.2021 POLITIKA: Kam se poděl prezident?

Daniela Kovářová
Prezident. Hlava státu. Vrchní velitel ozbrojených sil, který jmenuje soudce a jemuž Ústava v čl. 62 a 63 svěřuje zásadní pravomoci. Do současné partie zatím nezasahuje. Také přemýšlíte, co by mohl, směl a měl učinit?
více


22.2.2021 ROZHOVOR: Kam nás žene Ústavní soud

Zdeněk Koudelka
Když se chce, všechno jde. Parlament může jednat tak, aby novelu jakéhokoliv zákona schválil během 2 až 3 měsíců. Je třeba mít jasno, jak se bude volit, při podávání kandidátek, což musí být do 3. 8. 2021.
více


20.2.2021 POLITIKA: Babiš běží o život...

Petr Štěpánek
Ti pitomci si ještě zatleskali. Jsou to blázni, gauneři anebo idioti? Nejspíš od všeho kousek. Možná všechno dohromady. O kom je řeč? O 132 poslancích, kteří ve čtvrtek 18. února 2021 odhlasovali pandemický zákon.
více


20.2.2021 GLOSA: Prymula? Vyhodit!

Jan Bartoň
Roman Prymula se opět předvedl v plné parádě. Nejprve do médií vykládal, že bude prosazovat „totální lockdown“, a pak šel na fotbal. Co k tomu dodat?
více