6.4.2020 | Svátek má Vendula


6.4.2020 PRÁVO: Chybný vládní návrh

Rudolf Mládek
Poněkud děsivé datum květen 2021 se objevuje ve velmi podivném vládním návrhu legislativních opatření na ochranu nájemníků. Vláda navrhuje, aby pronajímatel nemohl nájem ukončit z důvodu neplacení nájemného až do května roku 2021.
více


6.4.2020 KORONAVIRUS: Pandemie v širším kontextu (4)

Institut Václava Klause
Důsledky šíření nemoci Covid-19 jsou nejvíce diskutovány z hlediska zdravotního (a medicínského), což je logické. Často jsou – dosud až příliš optimisticky – diskutovány i důsledky ekonomické (o tom více v dalších částech našeho cyklu).
více


6.4.2020 POLITIKA: Fiala tvrdí...

Ivan Hüttel
koronavirus
Troufnu si tvrdit, že bych byl mnohonásobně lepší. Protože já jsem člověk systematický, který ctí pravidla, instituce a systémy. Ve chvíli, kdy čelíte nějaké kritické situaci, tak státy a veřejné instituce mají vypracovány plány krizového řízení, abyste nad tím nemuseli přemýšlet, zdržovat se a...
více


4.4.2020 POLITIKA: Je Metnar šílenec?

Václav Vlk st.
Tak u nás je to ministr obrany, kterého prý Babiš vůbec neovládá a omlouvá se za jeho činy, neb tento Metnar prý vyvolal explozivní událost na naší politické a společenské scéně. Podle onoho starého v tipu „Naozaj, odtial tak vyzerá“ se to při pohledu zvenku a pak zblízka jeví naprosto jinak.
více


6.4.2020 POLITIKA: Český Maduro

Zdeněk Jemelik 1
Hlavní proud české žurnalistiky oklestil naše právo na svobodný přístup k informacím téměř monotematickým zúžením pozornosti na problematiku koronavirové pandemie, o které podává uniformní informace.
více


4.4.2020 POLICIE: O čem vypovídá čtvrtá reorganizace

Karel Hvížďala
Bez větší pozornosti veřejnosti startuje 1. dubna 2020 další reforma policie: vznikne Národní kriminální úřad a nový centrální útvar, u kterého se budou sbíhat všechny informace o trestních řízeních.
více


4.4.2020 KORONAVIRUS: Pandemie v širším kontextu (3)

Institut Václava Klause
Vyslovit větu uvedenou v podtitulku této části naší studie je značně rizikové. Jsme si toho vědomi. Autoři takového výroku se téměř automaticky dostávají mezi „popírače“, mezi ty, kteří bezohledně a nezodpovědně popírají nebezpečí dnešní epidemie.
více


3.4.2020 KORONAVIRUS: Pandemie v širším kontextu (2)

Institut Václava Klause
Nepovažujeme za nutné, a určitě ne za přínosné silácky kritizovat obsah a formy práce vlády (a už vůbec ne našich prazvláštních politických stran). Kdybychom byli „vládou“, určitě bychom různé věci v koronavirové krizi dělali jinak, ale vládou nejsme, a proto necítíme potřebu „politikařit“.
více


3.4.2020 GLOSA: Štáb do standardu

Zbyněk Petráček
Zaznívají výstrahy před posilováním moci státu. U nás před vytěsněním parlamentu, v Maďarsku před vládou dekretů, je citován filozof Foucault („epidemie je snem mocných“),
více


2.4.2020 MÉDIA: Česká televize potřebuje dietu, ne další peníze

Petr Štěpánek
Je to naprostá nehoráznost, když právě v tento čas přichází generální ředitel České televize Petr Dvořák s požadavkem na zvýšení televizních poplatků. Je to do nebe volající drzost, neboť teď bude naopak potřeba šetřit, kde se dá, a lidem co nejvíce ulevit.
více


2.4.2020 KORONAVIRUS: Pandemie v širším kontextu (1)

Institut Václava Klause
Současná pandemie viru Covid-19 je natolik mimořádným jevem, že je něčím jako „stoletou vodou“, kterou nikdo z žijících ještě nezažil. Máme sice k dispozici jak poměrně věrohodné popisy různých pandemií v minulosti, tak jejich literární ztvárnění (jako např. Camusův Mor či Boccacciův Dekameron),...
více


2.4.2020 KORONAVIRUS: Epidemie strachu

Jan Payne
Epidemie pronikla do všech diskusí a sotva se najde někoho, kdo by o koronaviru neměl tušení. Ale je tato infekce to, co nás až tolik ohrožuje?
více


1.4.2020 ÚVAHA: Liberální demokracie selhala stejně jako socialismus

Rudolf Mládek
Liberální demokracie, prezentovaná Evropskou unií a zaklínající se globálním trhem, vyjma jiného naprosto zanedbala bezpečnost a ochranu svých občanů. Liberální demokracie uvěřila své vlastní absurdní pohádce.
více


1.4.2020 POLITIKA: Legitimní nebezpečné otázky a odpovědnost

Karel Hvížďala
Jakmile v době krize opadnou první vystrašené reakce, což se stalo od počátku března až nyní, na konci měsíce, začaly se vynořovat nebezpečné otázky: Neplatíme za záchranu životů příliš vysokou cenu, která ochromí fungování zdravotnictví těch, co přežijí?
více


1.4.2020 POLITIKA: Babiš je podlý podvodník, tvrdí Kalousek

Jan Bartoň
Až se budou lídři některých politických stran na podzim po volbách ptát, proč jsou jejich výsledky tak špatné, měli by si vzpomenout na to, co dělali v době virové pandemie.
více


1.4.2020 KORONAVIRUS: Národ do karantény!

Alexander Tomský (2)
Je to zoufalé, přestože se už konečně ozývají rozumné a varující hlasy, že tento způsob léčení bude horší než nemoc, a patří jim za to velký dík, zejména lékařům Václavě Adámkové (tv.seznam), Janu Hnízdilovi (aktuálně.cz), prof. Pavlu Kolářovi (seznam.cz), imunoložce Lucii Kotlářové (LN), ekonomům...
více


31.3.2020 GLOSY: O světě a politice (6)

Václav Klaus1
Již šesté pokračování mého vybírání myšlenek z mé četby před mnoha lety začíná u velké liberální osobnosti v podstatě neliberální Francie, kterou byl zcela originální myslitel Anthony de Jasay.
více


30.3.2020 PRÁVO: Opravník obecně oblíbených omylů

Václav Vlk Jr.
Ondřej Neff trefně ve svém úvodníku Přemýšlení o žalobách na stát velmi jasně shrnul uvažování občana o právních problémech okolo opatření souvisejících s koronavirem.
více


31.3.2020 POLITIKA: Pandemie jako zátěžový test

Josef Mlejnek jr.
Mimořádná a de facto bezprecedentní pandemie koronaviru má nesporně potenciál přerýsovat rovněž politickou mapu Evropy, proměnit dosavadní stranické afiliace a přesvědčení.
více


31.3.2020 VĚZEŇSTVÍ: Prezident a amnestie

Zdeněk Jemelik 1
Žádostí o vyhlášení amnestie ctihodná advokátní kancelář Toman, Devátý a partneři nastavila zrcadlo úřadům, které z povahy svých pravomocí mimo jiné nesou odpovědnost za zdraví a životy vězňů.
více


28.3.2020 ROZHOVOR: Rakve a lyžaři

Václav Vlk st.
Domnívám se, že je ta otázka poněkud předčasná. My ještě ani nevíme, sportovní terminologií řečeno, jak dlouho ten „mač“ potrvá. Takže lze hodnotit jen přípravu a zahájení.
více


28.3.2020 KORONAVIRUS: Co dál?

Jan Payne
Vláda zprvu epidemii bagatelizovala a nedělala nic (ba dokonce posílala do Číny to, co jí pak zoufale chybělo), kdežto následně otočila a zakázala všechno. Od rohu k rohu.
více


27.3.2020 KORONAVIRUS: Zločin karantény

Alexander Tomský (2)
Paní primářka Václava Adámková z antibiotického střediska, obdivuhodně znalá svého oboru, si v rozhovoru s Pavlem Štruncem (tv Seznam) klade otázku, proč „vynášíme koronavir (značně nakažlivou, ale mírnou infekci s výjimkou starých a nemocných) nade všechny infekce a pandemie, proč jsou statistiky...
více


27.3.2020 POLITIKA: Dík epidemii vyniknou rozdíly mezi ANO a ČSSD

Lukáš Jelínek
Ani za koronavirové epidemie, u které nevíme, zda se protáhne na týdny nebo měsíce, bychom neměli zapomínat, že jsme parlamentní demokracií, v níž je normální výměna politických názorů mezi vládními a opozičními politiky, ale i uvnitř koalice.
více


26.3.2020 POLITIKA: Odstoupit od Zelené dohody pro Evropu!

Jan Zahradník
Všechny nás trápí koronavirus. Jako jihočeský hejtman jsem prožil povodně v roce 2002, kdy jsem vyhlašoval stav nouze na území Jihočeského kraje, a vzpomínám si, jak těžké chvíle to byly pro náš kraj i celou naši zem.
více


26.3.2020 POLITIKA: Babišův projev byl tentokrát velmi dobrý

Zdeněk Holásek
Na info.cz vyšlo hodnocení projevu premiéra Andreje Babiše. Je to docela výživné čtení. Především lze souhlasit s tím, že náš premiér je podnikatel hodně tvrdý, často bezskrupulozní, až na samé hranici lidské snesitelnosti a možná někdy i za hranou zákona.
více


26.3.2020 KORONAVIRUS: Kdy se vrátíme k normálu? Prymula má plán

Pavel Jégl
Česko je v karanténě. Zamčeno, vyprázdněné ulice, zavřené hranice, přiškrcený byznys. Anglicky shutdown nebo taky lockdown. Česky by se dalo říct třeba utažené šrouby. A utaženy mohou být ještě víc.
více


26.3.2020 ROZHOVOR: Rád přispěji Kalouskovi na cestu do Itálie

Jan Keller
Nejsem právník, takže nevím, jaké paragrafy by bylo možno aplikovat na jednání pana Zahumenského. Tipoval bych něco jako ohrožení veřejného zdraví, maření úředních výkonů a ohrožení veřejného pořádku, poškozování zájmů republiky, pokus o sabotáž ekonomického života či tak nějak podobně.
více


23.3.2020 POLITIKA: Krach střetu zájmů české opozice

Jan Bartoň
Česká opozice podlehla svodům koronavirové krize a upřednostnila svůj boj s Andrejem Babišem před zájmy státu. Vyznamenali se v tom zejména senátoři za KDU-ČSL, STAN a ODS.
více


24.3.2020 POLITIKA: K projevu prezidenta

Lubomír Stejskal
Volala mi tetička z Kanady. Má pět synů a patnáct vnoučat. Než mi o své rodině sdělí přes oceán všechny novinky, vezme si to hodně času. Jen tak tak, že jsem nezmeškal projev prezidenta.
více


25.3.2020 POLITIKA: Senát zasedal

Lukáš Jelínek
Do našich životů se vrací politika. Ve středu se sešel Senát a vedle běžného projednávání zákonů se věnoval také koronavirové krizi. Ve svém usnesení ocenil obětavou práci zdravotníků a záchranářů, ale i solidaritu mezi občany, což takto kolektivně a oficiálně zaznělo skoro poprvé.
více


24.3.2020 POLITIKA: Proč dál posílat příspěvek do Bruselu?

Rudolf Mládek
Kdo v době koronaviru potřebuje desítky tisíc úředníků v Bruselu? A co by tam dnes vůbec dělali? Kdo dnes bude čerpat plánované dotace, když se zastavuje výroba, stavby, provozy malých a středních podnikatelů?
více


23.3.2020 KORONAVIRUS: Umí Evropa překročit stín ideologie?

Vladimír Wagner
Nejen v poslední době se objevují názory, jak Čína tajila informace a včas nezasáhla proti epidemii nemoci COVID-19. Podle některých pak právě Čína může za současnou situaci v Evropě. Nelžeme si tím však do vlastní kapsy?
více


23.3.2020 ROZHOVOR: Až toto skončí, bude se řešit, co dál s EU

Miloslav Bednář1
Ideální by ze zpětného pohledu zajisté bylo, kdyby pan premiér začátkem roku prozíravě nakoupil desítky milionů ochranných prostředků a současně zakázal lety z a do komunistické Číny.
více


23.3.2020 PRÁVO: Kubrte, gumičky, pardon, roušky přišly?

Václav Vlk st.
Jo, gumičky, totiž ochranné pomůcky, už přišly. Už nebude potřeba nálev vylévat, tedy nechat lidi bez ochrany a testování. V televizi ukazovali čínské letadlo, jak je přivezlo.
více


23.3.2020 GLOSA: Už to není ono

Jiří Hrdlička
Po vyslechnutí projevu prezidenta Miloše Zemana dne 19. 3. 2020 se nabízí srovnání. Když si vzpomenu na jeho dnes již legendární takřka výbušný článek ze srpna 1989 v Technickém magazínu (za který tehdy dostal padáka) a porovnám ho se současným zmiňovaným projevem, mám poněkud smíšené pocity.
více