5.7.2020 | Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje


4.7.2020 POLITIKA: ČSSD, nová partaj do výtahu?

Pavel Kopecký
Tento text se napsal úplně sám. Autorovi jej doslova nadiktoval osud, když v pražském metru čerstvě dočetl článek o rozkladu dvacet let dominantní slovenské partaje Smer-sociálná demokracia (Smer-SD), a z protisměru se vynořil někdejší předseda české vlády, bývalý sociádemokrat Bohuslav Sobotka.
více


4.7.2020 POLITIKA: ODS ztratila smysl své existence

Petr Štěpánek
Václav Klaus kdysi založil Občanskou demokratickou stranu jako alternativu k politice Václava Havla. Bezbřehé Občanské fórum se rozdělilo na klausovskou ODS a havlistické Občanské hnutí.
více


3.7.2020 GLOSA: Nepřípustné zastrašování hejtmanky Jermanové

Michael Pánek
Hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová z hnutí ANO opět dokázala, že ve své funkci nemá co dělat. Vyplývá to z dopisu, který nedávno poslala předsedovi vlády Andreji Babišovi a některým ministrům.
více


3.7.2020 HISTORIE: Milada Horáková a národní socialismus

Martin Mařák
Před pár dny proběhla velká vzpomínková „tryzna“ nad tragickou smrtí komunistickou justicí popravené Milady Horákové. Je samozřejmě důležité, aby z historické paměti národa nebyla vymazána zrůdnost a nelidskost marx-leninské filosofie a ideologie.
více


3.7.2020 POLITIKA: Dvě pochvaly

Lubomír Stejskal
Hned úvodem prozradím: budou to dvě pochvaly. Začnu od konce prezidentova krátkého proslovu, který uzavřel slovy: „ ... I say that the slogan ´Black Lives Matter´ is a racist slogan because all lives matter.“
více


3.7.2020 GLOSY: O světě a politice (18)

Václav Klaus1
Všiml jsem si, že jsem si ve své prezidentské éře – s menší motivací publikovat různé drobné texty – psal své výpisky kratší a často i jen věty s chybějícím plným odkazem na autora a časopis.
více


1.7.2020 POLITIKA: Do lázní s ministryní Klárou

Pavel Jégl
Pokud se vydáte do lázní, vláda vám část nákladů proplatí. Raději se ale neptejte, kdy a jak peníze dostanete.
více


2.7.2020 HISTORIE: Před 30 lety odešel poslední ruský voják

Tomáš Vodvářka
Před třiceti lety - přesně 21.6.1990 - opustil území Československa poslední voják sovětské armády. Toto datum by mělo být významným dnem České i Slovenské republiky.
více


30.6.2020 POLITIKA: Miroslava Němcová do senátu

Zdeněk Holásek
Docela mě zaujala a musím se přiznat, že k slzám dohnala Miroslava Němcová, kdysi místopředsedkyně ODS, předsedkyně Poslanecké sněmovny a pár dnů málem presumptivní předsedkyně vlády.
více


27.6.2020 POLITIKA: O vině se nehlasuje, pane Bartoši

Kateřina Lhotská
Evropský parlament podle očekávání přijal rezoluci odsuzující údajný střet zájmů Andreje Babiše. Překvapivé nebyly ani následné reakce ze strany politiků. Byť ta od šéfa Pirátů pana Bartoše z nich přeci jen vybočila.
více


25.6.2020 POLITIKA: Proč má ANO vysoké preference

Karel Hvížďala
Protože po zvládnutí pandemické krize skoro všem premiérům a vládnoucím stranám preference stouply. Dokonce i německé kancléřce Angele Merkelové, která byla kandidátkou na brzký odchod.
více


25.6.2020 POLITIKA: Babiš a opozice před krizí

Pavel Kopecký
Zejména v pražských ulicích či dopravních prostředcích lze trvale slyšet nejrozličnější mutace mínění, že Babiše uznávají a volí jedině „koblihy“. Ergo „nevzdělanci z regionů“, jak se v hlavním městě snobsky přezdívá místům mimo metropoli.
více


25.6.2020 GLOSY: O světě a politice (17)

Václav Klaus1
V tehdejší politicky nevlídné době se začínaly projevovat určité pozitivní posuny v souvislosti s objevením se fenoménu Gorbačov na politické scéně Sovětského svazu.
více


24.6.2020 SATRAPIE: V Brně není nuda

Vladimír Karpenko
„Každý rok se totiž vydává na objížďku … králův zplnomocněnec …, aby pomohl tomu satrapovi, který potřebuje pomoc, aby přivedl k rozumu toho, kdo si o sobě začal moc myslit, …“
více


24.6.2020 POLITIKA: Tradiční levici vyrůstá konkurence

Lukáš Jelínek
První si říká Idealisté a vyrůstá ze sociálnědemokratického podhoubí, druhou je Budoucnost a má zelené kořeny, no, a třetí se rovnou nazývá Levice a navazuje na někdejší štěpení komunistické strany.
více


24.6.2020 POLITIKA: Babiš má také svá práva

Jan Bartoň
V Otázkách VM se široce rozebíral výsledek hlasování Evropského parlamentu o střetu zájmů Andreje Babiše. Václav Moravec označil Babiše za oligarchu.
více


24.6.2020 ROZHOVOR: O viru, rasových bouřích, Číně a volbách

Václav Klaus1
Hrátky s koronavirovou epidemií na straně jedné, ohně, které hoří údajně kvůli nové fázi rasové nesnášenlivosti, je věc druhá, velmoci se dostaly do klinče a bourání a stavění staronových soch, to je něco nevídaného.
více


24.6.2020 POLITIKA: Symbióza Babiše, EU a našich seniorů

Martin Mařák
Když se nad tím vším zamyslím s nadhledem, tak pro nás eurofederalisty je Andrej Babiš v čele vlády vlastně jakási výhra, dalo by se říct, neboť nutně potřebuje dotační pytel eur pro svůj majetek, jenž ze značné části začíná zvolna přerůstat v ČR.
více


23.6.2020 POLITIKA: Paní ministryně míní, úředníci mění

Zdeněk Jemelik 1
Ministryně Marie Benešová sklidila kritiku předsedy Nejvyššího správního soudu Michala Mazance za způsob, jakým se jako kárná žalobkyně postavila k veřejným zasedáním kárného soudu ve věci kárně žalovaného předsedy Krajského soudu v Plzni Miloslava Sedláčka a státních zástupkyň, činných v trestním...
více


22.6.2020 GLOSA: Tchajwanský Miloš

Petr Fiala
Předčasné volby, zmíněné nedávno Babišem, se mi zdají jako konečně dobrý nápad. Byly by totiž de facto referendem o pokračování v současném politickém kurzu, nebo o změně. Pokud by si Ano udrželo svou pozici nejen prvního, ale prvního s velkým odstupem, člověk by aspoň věděl, na čem je.
více


22.6.2020 POLITIKA: Střet zájmů českých politiků

Jan Bartoň
Evropský parlament odhlasoval výraznou většinou politickou deklaraci o střetu zájmů Andreje Babiše. Problémem je, že ve střetu zájmů jsou zejména čeští europoslanci.
více


22.6.2020 POLITIKA: Bravo, pane ministře

Tomáš Vodvářka
Jak nám pomalu mizí čas koronaviru, jak nám mizejí roušky z úst a mnohá další opatření, stejným způsobem se pomalu vytrácí i plnění slibů, jež jsme na vrcholu pandemie slyšeli z úst nejkrásnějšího ministra zdravotnictví.
více


20.6.2020 POLITIKA: U Klause nejde o princip, ale o zámeček

Tomáš Guttmann
V rozhovoru pro Novinky (zde) řekl Václav Klaus st. o cestě předsedy senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan, že jde o klukovinu nedospělého politika. Je-li Vystrčilova cesta na Tchaj-wan klukovina nedospělého politika, pak by Klausova kritika mohla být analogicky označena za projev senility cynického...
více


20.6.2020 GLOSA: Komise pravdy

Zbyněk Petráček
Myslíte si, že kybernetické útoky jsou skutečnou hrozbou? Tady asi většina řekne ano. Ještě je v živé paměti, co způsobil kybernetický útok v jedné okresní nemocnici (Benešov). Myslíte si, že skutečnou hrozbou je i šíření cílených dezinformací z ciziny?
více


19.6.2020 GLOSY: O světě a politice (16)

Václav Klaus1
Polovina 80. let byla zvláštním stacionárním obdobím, nic mimořádného se nedělo. Četl jsem (resp. vypisoval si, což určitě není totéž) ekonomické texty ze tří okruhů.
více


19.6.2020 POLITIKA: Největší rozpočtový medvěd v historii

Petr Holub1
Patřilo ke každoročnímu rituálu při schvalování státního rozpočtu, aby se rozporcovali mezi jednotlivé poslanecké kluby. Částky v řádu desítek, stovek tisíc, někdy dokonce milionů a desítek milionů se posílaly obcím na veřejně prospěšné projekty typu opravy kostelů, stavby koupališť nebo klidně na...
více


19.6.2020 ROZHOVOR: Političtí šílenci rozhazují vypůjčené miliardy

Václav Vlk st.
Již od dob starých Řeků se vždy část mládeže domnívá, že budoucnost je temně černá. Zvláště ta část mládeže, která je jinak dobře materiálně zajištěná (podle životní úrovně jejich doby) a v zásadě nemá žádné skutečné starosti.
více


17.6.2020 POLITIKA: „Objevy“ Václava Moravce

Jan Bartoň
V Otázkách Václava Moravce tentokrát jako hlavní hosté vystoupili ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), místopředseda zahraniční výboru poslanecké sněmovny Jiří Kobza (SPD) a člen zahraničního výboru Daniel Pawlas (KSČM).
více


15.6.2020 POLITIKA: ANO? Nebo ne?

Tomáš Vodvářka
Zdá se, že curriculum vitae politických subjektů má – aspoň v našich zemích - poměrně podobný popis. Teď dochází i na Hnutí ANO, lze však očekávat jinou reakci občanů – voličů. Pokud budeme brát v úvahu dva hlavní hegemony naší polistopadové politické scény, jejich osud byl a je podobný.
více


16.6.2020 POLITIKA: Proč pomáhat jednoduše, když to jde složitě

Petr Holub1
Vážně teď hrozí, že nebudou peníze nejen na investice, ale ani na veřejné osvětlení nebo na výplaty popelářům. Vláda váhala dlouho. Ale pokřik starostů byl dost silný na to, aby minulé pondělí navrhla zákon, podle kterého obce dostanou takzvanou kompenzaci podle počtu obyvatel – na každého...
více


16.6.2020 POLITIKA: Cesta na Tchaj-wan, trochu jiný pohled

Lubomír Stejskal
Plánovaná cesta šéfa českého Senátu Miloše Vystrčila do Čínské republiky není důležitá jen z hlediska přítomnosti, ale i budoucnosti. Připomíná slavnou snídani francouzského prezidenta Mitteranda s čs. disidenty.
více


16.6.2020 POLITIKA: Odvolat Plagu co nejdříve

Radek Sárközi
Radek Sárközi
Rád bych zareagoval na článek ředitele gymnázia Michala Musila „Můj“ již 21. ministr to zvládá, který vyšel v Lidových novinách. Autor v něm oceňuje „věcný, přiměřený a informačně zcela dostačující přístup ministerstva školství“ v průběhu nouzového stavu a chválí Roberta Plagu, že „nás ušetřil...
více


15.6.2020 PRAHA: Na Smetanově nábřeží „idylka“

Milena Kozumplíková
„Dnes jsme se na Smetaňáku setkali u odstraňování city bloků s předsedou klubu TOP 09 panem Pospíšilem a starostou Prahy 1 Hejmou. Máme za sebou dlouhou řadu jednání a mám radost, že se nám daří nacházet společnou vizi: zbytná tranzitní doprava na Smetanovo nábřeží a na Malou Stranu nepatří.“
více


15.6.2020 ROZHOVOR: Klukovina nedospělého politika

Václav Klaus1
Považuji ji za klukovinu, za klukovinu nedospělého, nezodpovědného a principy zahraniční politiky nechápajícího politika.
více


24.5.2007 UDÁLOSTI: Kočkování vypasených králíků

Bohumil Doležal
Jiří Paroubek se v těchto dnech vyjádřil k osobnosti odcházejícího britského premiéra Blaira: „Tony Blair, pokud vím, nikdy hrubým způsobem neurážel novináře... jestli bych chtěl mít nějaký politický vzor v kontaktu s veřejností, tak je to právě Tony Blair.“ A neopomněl dodat na adresu svého...
více


12.6.2020 POLITIKA: Kuchařka dobových frází

Pavel Kopecký
Nepřestává mne ohromovat, jak se v Čechách pravidelně zvedá lítý boj za věci, co se dávno přežily anebo změnily ve formu bez obsahu. Pravidelně tak zažíváme křečovité zápasy o minulost, zatímco o budoucnosti se raději mluví poměrně málo.
více