20.9.2021 | Svátek má Oleg


20.9.2021 POLITIKA: Volby, jaké mají být

Petr Bařinka
Blíží se jedny z nejdůležitějších voleb, které máme. Voliči se chystají už zanedlouho dát svůj hlas subjektům kandidujícím ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, aby se tak podle svého nejlepšího vědomí a svědomí mohli podílet na určení dalšího směřování naší země v příštím...
více


20.9.2021 MÉDIA: Směšná ČT, směšná Augustová, směšný Železný

Petr Štěpánek
Nejhorší, co se může jakékoli instituci nebo lidem, kteří ji reprezentují, stát, je, že jsou směšní. Česká televize je směšná.
více


20.9.2021 POLITIKA: Pod pirátskou vlajkou?

Zdeněk Lanz
Po přečtení titulku si možná mnozí čtenáři vybaví knihu s podobným názvem. Ano. Je to dnes již legendární foglarovka Pod junáckou vlajkou. S názvem však veškerá podobnost končí.
více


18.9.2021 HISTORIE: Nemocní mocní

Pavel Kopecký
Ze života a zdraví potentátů či jejich rodin se v mediální éře stala věc přísně veřejná. V éře videopolitiky je vůbec těžké například mnohé zdravotní potíže utajovat. Takže se třeba musí zánovní, nicméně evidentně chátrající americký prezident se svými poradci umlouvat, aby mu televizní projev...
více


18.9.2021 POLITIKA: Jak (ne)ovlivnit volby?

Kateřina Lhotská
S blížícím se termínem každých voleb se politici usilovně snaží vytahovat na světlo kostlivce ze skříní svých konkurentů. Vše podle hesla: „Když voliče nepřesvědčíme, jak jsme dobří, tak ho přesvědčme o tom, jak jsou jiní špatní.“
více


17.9.2021 POLITIKA: Chceme suverénní Českou republiku

Zuzana Majerová Zahradníková
Už v roce 2003 jsem hlasovala proti vstupu České republiky do Evropské unie a na mém negativním pohledu na její fungování se za těch uplynulých osmnáct let nic nezměnilo, a když, tak pouze k horšímu.
více


17.9.2021 VOLBY: Mišmaš pirstanské garáže

Josef Mlejnek jr.
Letošní rallye volebních vehiklů je docela hojně obsazená. Volební autobus do ní přihlásily koalice Spolu i Volný blok, Tomio Okamura se nemůže skoro nikam vejít se svým gigantickým truckem pojmenovaným „SPĎák“.
více


16.9.2021 POLITIKA: Proboha, koho mám volit?

Václav Vlk st.
Technicky první volby v ČSFR byly spíše veřejnou manifestací, odmítnutím komunismu, a to i toho s „lidskou tváří“, a kandidující strany byly spíše zárodky politických stran. Skutečné volby, kdy už bylo jaksi jasné, „kdo je kdo“, však proběhly až v roce 1992.
více


16.9.2021 POLITIKA: Česko

Pavel Jégl
Sněmovní volby, které nás čekají za necelý měsíc, mají své jistoty i nejistoty. Jistotou je vítězství Andreje Babiše, nejistotou například setrvání sociálních demokratů a komunistů ve sněmovně.
více


16.9.2021 POLITIKA: Co bude po volbách

Lukáš Jelínek
První cudné úsměvy a nesmělé dotyky jsou tu. Meze sice chladnou a rezaví, ale na politické scéně se dost možná rodí nový vztah.
více


16.9.2021 ROZHOVOR: ČT je zaujatá a manipulativní

Miroslav Havrda
Lidé, kteří byli na manifestaci, ji chválili. Další tisíce diváků ji sledovaly živě na streamu. My děláme maximum, ideální by bylo vyhrát volby. Potom již půjde všechno hladce.
více


14.9.2021 POLITIKA: Česká televize ohrožuje regulérnost voleb

Petr Štěpánek
Co mají společného Trikolora, ČSSD, Přísaha a KSČM? Jejich volební preference oscilují okolo pěti procent. V některých průzkumech jsou nad pětiprocentní hranicí, v některých pod.
více


14.9.2021 GLOSA: Přeplácený ředitel

Michael Pánek
Kolik kostlivců ještě vypadne z pověstné skříně naštěstí už bývalé středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové z Babišova hnutí ANO? Ukazuje se, že si z Krajského úřadu Středočeského kraje udělala pašalik pro sebe a své příznivce.
více


14.9.2021 POLITIKA: Zeman po volbách

Radko Kubičko
Jedním z faktorů, na kterých může záviset podoba budoucí vlády po říjnových volbách, budou jistě kroky prezidenta Miloše Zemana. Někteří se jich už teď děsí tak, jako by byly bezmála důležitější než samotný volební výsledek.
více


14.9.2021 GLOSA: Havlíček a Hřib

Jan Ziegler
Důvodem je skandální situace na dálnici D1, jejíž opravy stály daňové poplatníky 24 miliard korun. Již opravený úsek na Benešovsku se musí opět zavřít a problémy s popraskanou vozovkou jsou i na mostě u Velkého Meziříčí.
více


13.9.2021 POLITIKA: „Krásný“ čas ekonomických nesmyslů

Luboš Smrčka 1
Volební programy politických stran vždy nabízely mnohé prapodivné pasáže. Ani letošek samozřejmě není výjimkou. Ekonom se chvíli směje, chvíli děsí a klepe strachy, že by snad něco z těch slibů mohl kdosi zkusit uskutečnit.
více


13.9.2021 ÚVAHA: „Silné Česko zdarma!“

Ivo Cerman
Tento týden jsme se konečně odhodlali zbavit se starého dětského kola, ze kterého už obě naše děti odrostly. Žena se rozhodla, že ho dá zadarmo. Peněz bychom za něj stejně moc nedostali a za to handrkování s lidma to nestojí.
více


14.9.2021 POLITIKA: Česko zůstane Babišovo...

Petr Fischer
Covidová pandemie prošla Českem drsněji než v jiných zemích. S víc než 30 tisíci mrtvými jsme v přepočtu na milion obyvatel v nejhorší světové pětce (pátí za Peru, Maďarskem, Bosnou a Hercegovinou a Severní Makedonií).
více


13.9.2021 GLOSA: Belmondův odchod

Zbyněk Petráček
Žijeme v době, kdy političtí agenti s teplou vodou nabízejí, že vrátí normální svět. Starý dobrý svět, kde černá znamenala černou a bílá bílou, svět bez třeštivých ideologií, nových svazáků, jakobínů či kádrováků.
více


11.9.2021 POLITIKA: Bartoš ukázal postoj Pirátů k jádru

Přemysl Souček
Rozhovor s předsedou Pirátů ukazuje, že strana nemá v energetice vůbec jasno. Dosud si neudělala ani potřebné analýzy. V případě jejich vítězství ve volbách se tak nad stavbou nových jaderných zdrojů vznáší velký otazník.
více


10.9.2021 GLOSA: ANO vede a má šanci

Jan Bartoň
Průzkumy předvolebních preferencí několik týdnů před volbami ukazují, že se pozice hnutí ANO stabilizovala a průzkumy mu přisuzují 27 až 31 % podpory. Hnutí ANO je v čele a na své soupeře Spolu a Pirstan si udržuje zřetelný náskok. Následující tabulka podává přehled o výsledku průzkumů od čtyř...
více


10.9.2021 JUSTICE: V resortu spravedlnosti je vše O.K.?

Zdeněk Jemelik 1
Předvolební mediální projevy stran a hnutí se od sebe liší tak málo, že nelákají k podrobnému prostudování jejich volebních programů.
více


10.9.2021 POLITIKA: Hitparáda volebních potenciálů

Lukáš Jelínek
Po měření stranických preferencí, které jsou striktní, a volebních modelech, jež zohledňují chování elektorátu v širších souvislostech, nám v neděli firmy Kantar CZ a Data Collect nabídly i žebříček podle voličského potenciálu.
více


8.9.2021 POLITIKA: Volební výbor hezky po bolševicku

Petr Štěpánek
Volební (mediální) výbor poslanecké sněmovny navrhuje poslanecké sněmovně, aby z Rady České televize odvolala Hanu Lipovskou. Důvodem prý má být ztráta její politické nezávislosti. Je to mimořádně hloupé, ba dokonce protiprávní rozhodnutí.
více


8.9.2021 DOKUMENT: Otevřený dopis primátorovi hl. m. Prahy

Miloš Zeman
Miloš Zeman
V politice se řídím několika zásadami, mezi které patří i určitá míra shovívavosti vůči politickým nováčkům. Doba hájení nicméně uplynula a já již nehodlám skrývat rozčarování nad Vašimi přešlapy.
více


10.9.2021 POLITIKA: Volby 2021 a aktuální unijní témata

Tomáš Břicháček
Jaký postoj zaujímají politické subjekty kandidující v letošních volbách do Poslanecké sněmovny k aktuálním velkým tématům unijní politiky? Minule byla řeč o Zeleném údělu, tentokrát se podívejme na několik dalších oblastí.
více


9.9.2021 POLITIKA: Volby bez tématu

neff
Předvolební klání se zatím nese v duchu hloupostí a trivialit. Koalice Spolu vyfoukla soupeři slogan Až do rotrhání těla a teď se všichni předhánějí až do roztrhání těla, co legračního vykonají až do roztrhání těla.
více


9.9.2021 ROZHOVOR: Společnost utopické politiky jistě odstaví

Alexander Tomský (2)
Rozhodně je to dnes opravdu mnohem horší. Už je ten příšerný deficit státního rozpočtu, jistěže to zavinily nezbytné výdaje za opatření proti covidu, ale jakou část z celkové útraty promrhala neschopná a nepřipravená státní správa.
více


8.9.2021 ESEJ: Je křesťanství slučitelné s politikou SPD?

Pavel Svoboda EP
Někteří lidé hlásící se ke křesťanství mají dilema: různými kanály se k nim dostává názor, že hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) je pro ně v nadcházejících parlamentních volbách seriózní alternativou: Je proto dobré podívat se na takový názor podrobněji.
více


8.9.2021 ÚVAHA: Boj o koryta

Oldřich Hein
Řečtí filosofové Sókratés (469-399 př.n.l.) a Platón (427-347 př.n.l.) měli při hodnocení tehdejší athénské demokracie pravdu. Po vlastních zkušenostech s athénskými demokraty opojenými mocí totiž dospěli k závěru, že demokracie (tj. vláda lidu) je nejzkaženějším společenským zřízením, kterým končí...
více


8.9.2021 POLITIKA: Volební dárečky

Radim Perlín
Pamatujete na pastelkovné? To vláda sociálních demokratů v čele s Paroubkem v roce 2006 před volbami schválila příspěvek 1000 Kč každému prvňáčkovi, který nastupuje do školy.
více


8.9.2021 POLITIKA: Kachna je kachna a kampaň je kampaň

Lukáš Jelínek
Když něco chodí jako kachna a kejhá jako kachna, spolehlivě to bude kachna. Stejně tak není těžké prostým okem rozpoznat volební kampaň. Politik nemusí vykřikovat „Zvolte mě!“, úplně stačí, když si čechrá peří, chlubí se svými výsledky a napadá konkurenci.
více


8.9.2021 FEJETON: Továrna na zákony

neff
V září se předvolební kampaň rozjede naplno a v říjnu voliči rozhodnou, kdo zasedne v poslanecké sněmovně. Stávající sněmovna nechá za sebou dluh sto sedmdesáti neprojednaných návrhů zákonů.
více


6.9.2021 POLITIKA: Volby 2021 a Zelený úděl

Tomáš Břicháček
Tématem číslo 1 v politice EU je v posledních měsících Zelený úděl (European Green Deal), radikální agenda, která má potenciál revolučně proměnit život kolem nás s výhledem na několik desetiletí.
více


7.9.2021 POLITIKA: Jak fungují parlamentní režimy

Karel Hvížďala
Slýcháme-li čím dál častěji stížnosti na fungování našeho státu, je třeba si nejprve připomenout, jaké různé parlamentní režimy existují, jak fungují a v čem se lišíme. Z hlediska funkčnosti a jednoduchosti stojí nejvýše premiérský parlamentarismus britského typu.
více


6.9.2021 POLITIKA: Afghánistán v české volební kampani

Radko Kubičko
Jaká budou hlavní témata nadcházejících voleb? Tak zní častá mediální otázka na komentátory a politology. Po osmi letech kontroverzního vládního působení Andreje Babiše a jeho hnutí ANO to zprvu vypadalo, že půjde o jakési čisté referendum právě o něm, veřejná poptávka na to byla a opozice se už...
více