16.5.2021 | Svátek má Přemysl


15.5.2021 POLITIKA: Nechutná parlamentní břečka

Zdeněk Holásek
Zatímco ve světě se dějí věci, v EU začíná zelené šílení a v Německu v rámci programu Dohonit a předhonit (odkud toto my známe?) se předhánějí partaje v tom, kdo nastaví bez ohledu na fyzikální zákony a vědu dřívější termín uhlíkové neutrality.
více


15.5.2021 POLITIKA: Otázky

Vladimír Karpenko
Specialitou politiků je neodpovídat na položené otázky; někteří jsou skutečně experty na mlžení. Obvykle bez ohledu na stranickou příslušnost. Občas jsou výjimky, leč vzácné. Samozřejmě, že od politiků, a to na celém světě, nežádáme vždy to, co evangelista Matouš v Novém zákoně.
více


14.5.2021 ROZHOVOR: Spousta lidí chce hodit lístek Pirátům

vystva - sestak
Zdá se, že svět je zahlcen tažením proti nespravedlnostem, zejména proti rasismu. To občas připomíná středověká tažení proti kacířům slovy „pobijte je všechny, Bůh ty své vyvolené pozná“, což je údajný citát papežského legáta Bézierse někdy před 800 lety. Takové pojetí právního státu se projevuje i...
více


14.5.2021 POLITIKA: Stavební zákon? Naděje i problém

Zdeněk Koudelka
Advokát Pavel Franc v článku „Stavební zákon: jak zbavit úředníky nadvlády politiků“ (Mladá fronta Dnes, 24. 4. 2021, s. 9) horuje pro nové obecní a krajské stavební úřady a Nejvyšší stavební úřad. Ale úřady se mají zeštíhlovat, ne zřizovat nové.
více


14.5.2021 POLITIKA: Hamáček a satan Sputnik

Josef Mlejnek jr.
Politika není soubojem programů, ale narací a osob s nimi spojených. Což přímo plasticky ukazuje kauza patálií Jana Hamáčka s cestou do Moskvy.
více


14.5.2021 GLOSA: Pieta podle Zemana

Zbyněk Petráček
Čiň čertu dobře, peklem se ti odmění. To si našinec připomene, chce-li pochválit prezidenta Zemana. Mnozí to považují za velebení zločince, jenž zaprodává zemi nepříteli a ponouká k vlastizradě.
více


13.5.2021 POLITIKA: Jde už jen o to, komu připadne Babišův skalp?

Lukáš Jelínek
Předvolební kolotoč se roztáčí. Nebudou v něm chybět aféry reálné i vycucané z prstu, silná slova ani teatrální gesta. Vládní koalice se může leda modlit – aby se rozptýlily otazníky kolem Vrbětic, aby se rychleji očkovalo, aby infekce ustupovala nebo aby její ekonomické následky nebyly zničující.
více


10.5.2021 MÉDIA: Pavlovovi psi

František Novotný
Když jsem znovu začal psát do Neviditelného psa, netušil jsem, že rok 2021 bude ještě virulentnější, a to nejen doslova ale i přeneseně, než rok 2020, takže se stane výzvou k tolika komentářům a úvahám, že mi budou ubírat čas k vlastnímu psaní.
více


10.5.2021 POLITIKA: Dokáže se Hamáček dostat ze zajetí své vlastní historky?

Lukáš Jelínek
Kdyby stál Jan Hamáček (ČSSD) před justičním senátem, mohl by mít radost. Obvinění nebylo prokázáno, je tudíž zproštěn obžaloby. Jenže on stojí před soudem veřejného mínění. Ten funguje opačně: nevyvrátil jsi podezření – tedy jsi vinen. Naděje ministru vnitra a šéfovi sociální demokracie svitla ve...
více


8.5.2021 MÉDIA: Kdopak nám tu lže?

Jan Bartoň
Janek Kroupa prohlašoval, že má dost věrohodných důkazů o tom, že chtěl Jan Hamáček vyměnit kauzu Vrbětice za Sputnik V a setkání Biden-Putin v Praze. Důkazem měla být schůzka se „sociálním demokratem“.
více


8.5.2021 MÉDIA: Kroupa u Witowské

Lubomír Stejskal
Ačkoli jsem plně vnořen do sledování povolební vnitropolitické situace v Izraeli, k níž se budu průběžně vracet, o moji pozornost se intenzivně hlásí i kauza Kroupa vs. Hamáček. Nebylo možné odolat.
více


7.5.2021 POLITIKA: Odměny zdravotníkům v rámci pandemie

Tomáš Vodvářka
V tomto blogu chci seznámit čtenáře se záměrem Ministerstva zdravotnictví, jež se Vyhláškou č 172 Sb. ze dne 27.4.2021 rozhodlo kompensovat zvýšené osobní náklady zdravotnických pracovníků při zvládání druhé vlny pandemie v období posledního kvartálu roku 2020.
více


8.5.2021 POLITIKA: Extrémní „Antibabiš“

Lukáš Kovanda
Napsat volební program je těžké. Je třeba věrohodně upřednostnit voličské vějičky a současně upozadit, ale spíše zcela vypustit jejich odvrácenou stranu. Politik sám totiž žádné peníze nevydělává.
více


7.5.2021 GLOSA: Je Kroupův „sociální demokrat“ Tomáš Petříček?

Jan Bartoň
Server Seznam Zprávy přináší další „podpůrné informace“ o tom, jak se Jan Hamáček chystal „zradit“ Českou republiku. Zdrojem je blíže nejmenovaný „sociální demokrat“.
více


7.5.2021 POLITIKA: Atomoví Piráti

Zbyněk Petráček
Piráti a Zelení, přesněji čeští Piráti a němečtí Zelení, mají dost společného. Obě party sdílejí odér levicovosti, nekonformity, ba anarchismu.
více


7.5.2021 MÉDIA: K aféře Kroupa vs. Hamáček

Lubomír Stejskal
Patřím k těm, kdo Hamáčkově cestě necestě do Moskvy příliš nerozumí. Nemyslím si, že by to byla moje chyba. Ovšem stejně tak mám otazníky nad interpretací této neuskutečněné mise, kterou prezentoval Seznam Zprávy.
více


6.5.2021 POLITIKA: Boj o monopol na interpretace

Karel Hvížďala
To, co nyní zažíváme kolem kauzy Vrbětice, se už vůbec netýká jenom dvou výbuchů v tomto muničním skladu, ale i podobně podstatného problému, který zní: boj o monopol či alespoň o převahu na šíření interpretací ve veřejném prostoru.
více


6.5.2021 GLOSA: Pane Paroubku...

Lubomír Stejskal
Kauza, možná pseudokauza „Hamáčekgate“ má několik rovin. Zastavme se nyní u reakce na tuto „bombu“, kterou publikoval na blogu iDNES expremiér Jiří Paroubek.
více


6.5.2021 POLITIKA: Politici si nechtějí kvůli viru pálit prsty

Lukáš Jelínek
Opakuje se známý jev. S lepšícími se daty od hygieniků začínáme být netrpěliví – a politici jdou náladám vstříc. Už předminulý pátek vyzvali Piráti ve sněmovně vládu, aby okamžitě otevřela maloobchod a většinu služeb.
více


6.5.2021 POLITIKA: Předvolební bramboračka

Josef Mlejnek jr.
Opoziční strany reagovaly na zrušení tolerance vlády od KSČM i na bouřlivý vývoj posledních týdnů požadavky sice na první pohled logickými, leč při bližším posouzení poněkud zvláštními: na vyslovení nedůvěry vládě či na rozpuštění Poslanecké sněmovny a vypsání předčasných voleb.
více


5.5.2021 POLITIKA: Výstraha

Tomáš Jirsa
Minulý týden byl na Václavském náměstí na demonstraci „Milionu chvilek“ přečten „Otevřený dopis Senátu Parlamentu České republiky“ s žádostí, aby Senát podal ústavní žalobu na prezidenta republiky.
více


5.5.2021 IZRAEL: Teror pokračuje

Lubomír Stejskal
Jak správně připomněla v diskusi na Neviditelném psu Hana Lukešová, zatímco Izraelci se ještě nevzpamatovali z neštěstí, k němuž došlo na hoře Meron (45 zmařených životů), Arabové pokračují v teroru.
více


5.5.2021 POLITIKA: Komici Arenberger a Prymula

Jan Bartoň
Současný ministr zdravotnictví Petr Arenberger i exministr téhož resortu Roman Prymula pouští svá moudra do veřejného prostoru o sto šest.
více


5.5.2021 GLOSA: Mgr. Marie Benešová jako etalon současné politiky

Tomáš Vodvářka
Je tak trochu schovaná za dominantními jedinci současné vládní koalice, nicméně její verbální projevy jsou zřetele hodné a dokreslují zoufalou mozaiku našeho exekutivního marasmu.
více


4.5.2021 ESEJ: Peníze nesmrdí

Oldřich Hein
Justitia
Jedno nové politické seskupení dokonce navrhuje zřízení zvláštních soudů pro její trestání, přičemž jeho představitel se domnívá, že právě tento evidentně nereálný slib povede k jeho volebnímu úspěchu.
více


4.5.2021 MÉDIA: Nadrobila jste si to sama, paní redaktorko

Jiří Macků
V našich končinách, zvláště na politické půdě, každou chvíli exploduje nějaké téma. Naposledy Vrbětice: stalo se sice už před sedmi lety, ale teprve nyní, zcela náhodou, dorazily do Prahy ozvěny výbuchu.
více


3.5.2021 ÚVAHA: Politika všech azimutů, nebo vazalství

Vlastimil Podracký
Malý stát, pokud si má zajistit svébytnost, bezpodmínečně potřebuje politiků všech azimutů. Titova Jugoslávie byla toho příkladem a na Švýcarsku to pozorujeme staletí.
více


1.5.2021 POLITIKA: Návrat nočního vlka

Pavel Kopecký
Že to nemá místopředseda vlády Hamáček jednoduché, je nabíledni. Už jenom jaké trable mu způsobil skandál „Vrbětice-gate“! Na jeho začátku se dokonce dopustil výroku, že plánovaná a bleskem zrušená cesta do Moskvy byla pouhopouhý zastírací manévr.
více


1.5.2021 GLOSA: Kocáb na Hrad?

Zbyněk Petráček
Michael Kocáb má zvláštní talent. Začne-li sezona ohlašování kandidátů na ten či onen úřad, pro mnohé je kandidátka úplná, až když padne jeho jméno. Kocáb je politickým kořením dnes tolik velebené diverzity.
více


30.4.2021 POLITIKA: Učitelku, nebo policajta? Či snad Hamáčka?

Petr Fiala
Několikrát jsem psal o politických subjektech, které v Poslanecké sněmovně sice jsou, ale těsně nad hranicí pro vstup, alespoň podle současných průzkumů, nebo v ní ani nejsou. Jednou z takových je Trikolóra, se svými třemi poslanci dříve za ODS.
více


30.4.2021 PRÁVO: Ano, prezident se chová jako velezrádce

Michael Pánek
Je pravdou, že odsoudit jej za tento čin může jenom Ústavní soud na návrh minimálně tří pětin přítomných senátorů. To za současného složení Senátu není nepřekonatelnou překážkou.
více


30.4.2021 POLITIKA: Zázraky podle Pirátů

Pavel Kohout
Češi milují vlastnické bydlení. Nebýt závislý na libovůli pana domácího a netrpět ustavičnou úzkostí ze zrušení nájemní smlouvy je považováno za základní životní jistotu.
více


30.4.2021 GLOSA: Věříte?

Zbyněk Petráček
Už jsme kvitovali, že „kauza Vrbětice“ posílila český konsenzus ve věci ruské hrozby. Ale ten má své vady na kráse. Hlavně tu, že debata o důkazu přímé účasti mužů z GRU ve Vrběticích v říjnu 2014 se vede v rovině víry.
více


30.4.2021 ROZHOVOR: Škodu vymáhat po Arenbergerovi

Zdeněk Koudelka
Je to úspěch z hlediska rychlosti rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Návrh jsem podal 13. dubna a již za 9 dní byl vydán rozsudek. Tím, že jsou zákazy ministra zdravotnictví Arenbergera protiprávní, jsem si byl jist.
více


29.4.2021 POLITIKA: Chaotický hon na Babiše s nádechem frašky

Lukáš Jelínek
Okamurova SPD na straně jedné a konzervativní koalice Spolu na straně druhé shánějí podpisy nutné pro svolání mimořádné schůze, na níž by se hlasovalo o vyslovení nedůvěry vládě. Síly spojit nechtějí, tím by si mohly před svým elektorátem ublížit.
více


29.4.2021 POLITIKA: Audit k Agrofertu lže!

Jan Bartoň
Neuplynulo ani pár dnů od senzačního zveřejnění auditu k dotacím pro Agrofert, v němž se tvrdí, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů. Nyní se „zjistilo“, že od roku 2017 žádné evropské dotace Agrofert nedostal.
více