12.11.2019 | Svátek má Benedikt


12.11.2019 GLOSA: Politik Stráský, protipól Klause

Karel Hvížďala
Vzpomínám, že silvestr v roce 1992 končil tím, že jsme já a předseda slovenské vlády v televizi o půlnoci popřáli občanům a tím vše skončilo. Odjel jsem pak na Šumavu, takže ten den už byl sám o sobě sympatický a příjemný. Po půl roce intenzivního boje, který se vedl o další osud Československa...
více


12.11.2019 POLITIKA: Poslanci proti penzistům

Petr Holub1
Sněmovna je rozhádaná a cokoli v ní prosadit se zdá být nadlidským úkolem. Dostatečným příkladem mohly být uplynulé tři týdny sporů o nepříliš významný zákon, který zvyšuje spotřební daň za tabák a za líh a zavádí daň za rezervy pojišťoven.
více


12.11.2019 POLITIKA: Tučné časy a hubená opozice

Josef Mlejnek jr.
Pohled na poslední sadu preferencí od různých agentur není pro opozici příjemný. ANO se pohybuje okolo třiatřiceti procent, za ním jsou v odstupu (poslední dobou rozhádaní) Piráti a ODS a pak už jen tříšť stran pod deseti, ba pod životně důležitými pěti procenty.
více


11.11.2019 POLITIKA: Podpis Lisabonské smlouvy a jeho důsledky

Tomáš Vaněk
Událostí, které na dlouhou dobu změní osud státu a jeho obyvatel, není zase tak mnoho. Je pozoruhodné, že v případě našeho státu jsou obvykle spojeny s letopočtem končícím na číslo „8“.
více


11.11.2019 OSOBNOST: Odešel slušný a seriózní muž

Zbyněk Petráček
Je v módě nadávat na 90. léta. Zdůrazňovat kiksy a pomíjet, že kdyby se prosadil jiný model vývoje, ten by přinesl kiksy jiné. Pomíjet atmosféru svobody a společenské transformace, jež tehdy vládla.
více


9.11.2019 VZPOMÍNKA: Pár rychlých řádků k Honzovi Stráskému

Václav Klaus1
Osud tomu chtěl, že mne s Honzou Stráským spojil tragický srpen 1968. Oba nás v nastupující normalizaci vyhodili ze zaměstnání a oba jsme našli práci na obvodní pobočce Státní banky Československé v Praze 1.
více


9.11.2019 POLITIKA: Neviditelný senátor

Kateřina Lhotská
Zhruba před rokem se Jiří Drahoš po neúspěšné prezidentské kandidatuře zčásti „zahojil“ zvolením do Senátu. Čekalo se, že se stane jeho výraznou postavou. Kdo jiný by jí měl taky být než ten, komu uteklo hradní křeslo jen o fous.
více


9.11.2019 POLITIKA: Našli Piráti svůj Ostrov pokladů?

Pavel Kopecký
První pořádný skandál pod českou černou vlajkou! Nestojí za ním žádné hodnotové spory. Ani údajný (ne)lidský rozměr Jakuba Michálka zde patrně nehraje zásadní roli.
více


8.11.2019 POLITIKA: Vláda se nesmí chovat jako viagra

Tomáš Zdechovský
Pokud chceš mít rychlé výsledky a udělat na lidi dojem, užívej tuto vládu. Pomůže ti udělat ze sebe během krátké doby hrdinu, kdy ti lidé budou nadšeně tleskat. Pak potlesk skončí. Když ho budeš chtít zopakovat, nepůjde to.
více


7.11.2019 ROZHOVOR: Disidenti komunismus nezbourali, sesypal se sám

Václav Klaus1
Opravdu jsem odjížděl z rakouského Lince, kde jsem mluvil na místní univerzitě. Přijel jsem do Prahy večer rychlíkem. Nebyly žádné mobilní telefony ani podobné přístroje, takže seděl-li člověk ve vlaku, tak netušil, co se děje v Praze.
více


7.11.2019 PRAHA: Hřib vyhrál, občané prohráli

Rudolf Mládek
Nějak jsme mnozí neporozuměli, proč pražský primátor Hřib odmítl nabídku vlády, aby město Praha uvolnilo pozemky za cca 0,5 miliardy korun pro výstavbu vládního komplexu výměnou za desítky miliard do vnitřního silničního okruhu a další miliardy na výstavbu nového traumacentra.
více


7.11.2019 POLITIKA: Nevalné výsledky

Lukáš Jelínek
I když dlouho tvrdil, že není politik, naučil se Andrej Babiš v nejvyšších politických funkcích chovat především na efekt.
více


7.11.2019 POLITIKA: Nerušit! Vláda maká, vylepšuje slevy na jízdné

Pavel Jégl
Ronald Reagan říkal, že levicoví politici se řídí jednoduchou a srozumitelnou zásadou: „Pokud se to hýbe, zdaň to. Když se to pořád hýbe, reguluj to. A když se to konečně přestane hýbat, dotuj to.“
více


5.11.2019 POLITIKA: Něco málo o státních vyznamenáních

Luboš Smrčka 1
Přestože jsem se utvrzoval v tom, že nebudu komentovat články související s letošním udílením státních vyznamenání, nakonec jsem změnil názor. Dospěl jsem totiž k zjištění, že jistá část spoluobčanů potřebuje osvětu.
více


6.11.2019 POLITIKA: ČSSD umírá

Zdeněk Holásek
Největší moudra o tom, proč ČSSD se rozpadá či padá strmě dolů, kmitají od výtek, že ji ničí účast ve vládě s Andrejem Babišem, až po druhý extrém, že zradili stará dělnická témata.
více


2.11.2019 POLITIKA: Jak na „Paroubkův syndrom“

Josef Mlejnek jr.
Ministerstvo vnitra postoupilo k připomínkovému řízení návrh zákona sjednocujícího volební pravidla. Nikoliv volební systém v užším slova smyslu, tudíž samotný způsob výběru prezidenta, poslanců, senátorů či obecních zastupitelů, ale obecné předpisy upravující konání voleb.
více


1.11.2019 ROZHOVOR: Európska únia je od základu zlý koncept...

Ladislav Jakl 1
Jsem účastníkem oné památné demonstrace ze 17. listopadu 1989, takže je to součástí mých vzpomínek, mého života, mých dojmů. A dny potom? Hektické, po nocích množení letáků, organizování různých akcí, v jednom víru událostí.
více


1.11.2019 POLITIKA: Piráti si jdou po krku

Zdeněk Holásek
Piráti se titulují a scházejí asi tak, jako se titulují a scházejí i členové s poslaneckým či zastupitelským mandátem jiných účastníků českého politického cirkusu. Piráti jsou však speciální těleso.
více


31.10.2019 POLITIKA: Potíže českých politiků s loajalitou

Lukáš Jelínek
Když Tomáš G. Masaryk zahájil lobbistické úsilí o uznání státu Čechů a Slováků, mnozí západní státníci mu předhazovali, že je idealista a mezi svými spoluobčany spíše výjimka zapálená pro věc národní samostatnosti.
více


31.10.2019 POLITIKA: Komunismus a demokracie

Pavel Mareš
Čtu si poslední dobou ve starých číslech Stránského týdeníku Přítomnost a shledávám, že současné politické šarvátky, korupční aféry a skandály se nijak podstatně neliší od toho, co se dělo na politickém kolbišti před téměř už celým stoletím.
více


30.10.2019 GLOSA: Záhada, která záhadou vlastně není

Lubomír Stejskal
Zcela výjimečně na tu záležitost neupozornila jako první Lucie Borhyová ve zpravodajství TV Nova, ale politolog Lukáš Jelínek ve vysílání Českého rozhlasu Plus (zde). Jde o záhadu, která ale záhadou není.
více


30.10.2019 POLITIKA: Schismata a jiné události

Vladimír Karpenko
Psal se 16. červenec 1054, když papežský vyslanec kardinál Humbert de Silva Candida doslova hodil k nohám konstantinopolského patriarchy Michaela Kerullaria obžalovací spis, načež, již důstojně, položil na oltář chrámu Boží Moudrosti bulu, kterou exkomunikoval z křesťanského společenství patriarchu...
více


29.10.2019 ROZHOVOR: Havel byl hodně zeleným socialistou

Václav Klaus1
Tak já k těm 30 letům vydám knihu, pronesu celou řadu projevů a vystoupení. Zúčastňuji se toho a zúčastním, odříkávám jedno zahraniční pozvání za druhým, protože si myslím, že mám být tady a ne lítat do Washingtonu.
více


28.10.2019 POLITIKA: Rozpočtově-kriminální trestný čin?

Jan Bartoň
Podle předsedy ODS Petra Fialy páchá vláda „rozpočtově-kriminální trestný čin“. Opozice a ODS zvláště tak pokračuje v kriminalizaci politiky, se kterou se váže stíhání Andreje Babiše nedávno ukončené státním zástupcem.
více


28.10.2019 MÉDIA: Zaorálkova faleš a Babišova zrada

Petr Štěpánek
Ministr kultury Lubomír Zaorálek na semináři ve Sněmovně hovořil o tom, že novináři České televize by neměli být nositeli politických postojů. „Člověk si musí rozmyslet. Buď bude dělat redaktora v ČT, nebo politiku.“
více


26.10.2019 GLOSA: Mučení prezidenta

Zdeněk Jemelik 1
Pohled na pana prezidenta, s námahou kráčejícího s pomocí hole a občas i podpíraného doprovodem, je tísnivý, vzbuzuje soucit. Uveřejněná zpráva o jeho zdravotním stavu potvrzuje, že se při chůzi musí přemáhat.
více


26.10.2019 POLITIKA: Víc než zdraví u prezidenta sledujme politický výkon

Lukáš Jelínek
Možná je to lidské, ale se vkusem to moc společného nemá. Po bulváru už i seriózní média začala pitvat zdravotní stav prezidenta republiky.
více


25.10.2019 POLITIKA: Zaorálek, Klaus a rozdělená společnost

Karel Hvížďala
Halasný nářek nad současným stavem světa a České republiky zazněl v sobotních novinách v obsáhlých rozhovorech od Lubomíra Zaorálka ze sociální demokracie a od Václava Klause, zakladatele ODS.
více


24.10.2019 POLITIKA: Kdo má dohlížet na lidská práva?

Stanislav Křeček
V poslední době se u nás začíná prosazovat záměr zřídit zde národní lidskoprávní orgán, tedy instituci, která by dohlížela na dodržování lidských práv. Veřejný ochránce práv, ombudsman, takovou institucí, na rozdíl od toho, co si mnozí občané myslí, není.
více


24.10.2019 POLITIKA: Obstrukce proti veřejné kontrole

Lukáš Jelínek
V pátek se obstruovalo kvůli daňovému balíčku, kterým podle středopravicové koalice chce vláda vysávat poplatníky.
více


23.10.2019 ROZHOVOR: Mou největší oporou byla veřejnost

Václav Klaus1
Primárně proto, že jí nebylo porozuměno. Dodnes ji někteří lidé nepochopili – její smysl a cíl. Kuponová privatizace je kritizována řadou politiků a dalších lidí proto, že ji nevymýšleli oni, že ji vymyslel ten darebný Klaus.
více


1.7.2019 POLITIKA: ČSSD v koncích

Jan Bartoň
Podle Josefa Chvojky, předsedy poslaneckého klubu ČSSD, by měla ČSSD sebrat zbytky „hrdosti“ a z vlády odejít. ČSSD si však všechny problémy zavinila sama vstupem do vlády a poznáním, že jí to v očích voličů nepomohlo.
více


24.5.2007 UDÁLOSTI: Kočkování vypasených králíků

Bohumil Doležal
Jiří Paroubek se v těchto dnech vyjádřil k osobnosti odcházejícího britského premiéra Blaira: „Tony Blair, pokud vím, nikdy hrubým způsobem neurážel novináře... jestli bych chtěl mít nějaký politický vzor v kontaktu s veřejností, tak je to právě Tony Blair.“ A neopomněl dodat na adresu svého...
více


19.10.2019 GLOSA: Schválně, jestli se pochlapí

Zdeněk Holásek
Andrej Babiš správně zaujal odtažitý postoj ke skurilnímu výlevu Grety Thunbergové na půdě OSN a vyčlenil se víceméně štítivě (a zcela správně) od kolektivní hysterie přítomných zeleně se kajících hlavounů z celého světa.
více


19.10.2019 POLITIKA: Stejné pojmy, rozdílný obsah

Josef Mlejnek jr.
Koncem léta a začátkem podzimu nastal na pravici jistý pohyb. Reálně se ustavila Trikolóra Václava Klause mladšího, ODS představila novou kampaň nazvanou „Země, která vítězí“. Občanští demokraté chtějí s její pomocí „vyslat jasný signál“, že jsou připraveni „převzít vládu nad Českou republikou“.
více


17.10.2019 POLITIKA: Naprosté zoufalství

Václav Vlk st.
Zoufalé ženy dělají zoufalé věci, jak praví jedna stará moudrost a titul jedné knížky. Ženy na to tak nějak mají nárok, říká se obecně, protože hormony s nimi cloumají víc než s chlapy.
více