13.4.2021 | Svátek má Aleš


13.4.2021 KORONAVIRUS: Epidemiologové ztratili soudnost i důvěru

Jan Bartoň
Za doslova skandální považuji změnu v parametrech rozvolňování. Jestliže ministr zdravotnictví něco v pátek slíbí a v sobotu odvolá, je to známkou jeho bezradnosti a neschopnosti.
více


12.4.2021 PRÁVO: Taškařice ministra Arenbergera

Zdeněk Koudelka
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po nástupu do funkce ukázal, že chce pokračovat v zákazech a omezeních svého předchůdce Jana Blatného a bude se chovat ještě hůře.
více


12.4.2021 POLITIKA: Média záměrně poškozují Trikolóru

Petr Štěpánek
Ponechme pro tentokrát stranou, jak přesné, či nepřesné jsou průzkumy volebních preferencí.
více


12.4.2021 ROZHOVOR: K 30. výročí vzniku ODS

Václav Klaus1
Za A, nešel jsem na hostivařský sjezd s plánem stát se předsedou OF. Mě tam odchytávali lidé z regionů, dovlekli mě do podzemních šaten a tam mě strašně přemlouvali, abych kandidoval. Myslím, že to bylo symbolické pro celou ODS.
více


12.4.2021 POLITIKA: Když Piráti kádrují...

Petr Bařinka
Obecní samospráva v moderním pojetí má na našem území tradici už od roku 1849, zaručuje ji také naše současná ústava.
více


10.4.2021 POLITIKA: Přispěje k vládní nestabilitě sjezd ČSSD?

Lukáš Jelínek
Jedním z veřejně nepřiznaných důvodů, proč se ve středu musel poroučet ministr zdravotnictví Jan Blatný, mohl být propad předvolebních preferencí hnutí ANO.
více


13.4.2021 GLOSA: Rošády a jedy

Pavel Kopecký
Na webu Pražské botanické zahrady je reklamní nápis tohoto znění: „Celý rok 2021 se nese v duchu Jedovatých rostlin.“
více


10.4.2021 POLEMIKA: Cesta do ruského chomoutu?

Jan Bartoň
Aston napsal úvodník, v němž využil dostavbu jaderné elektrárny Dukovany jako příklad toho, že Česko opět leze do ruského chomoutu. Nesouhlasím, a nejen kvůli paralele s Finskem.
více


10.4.2021 GLOSA: Jak se vyrábí viník

Petr Fiala
Výrobu viníka neutěšené zdravotní situace máme právě za sebou. Dělalo se to tak: Vybral se ten jediný, který to byl ochoten vzít (takže vlastně o žádný výběr nešlo). V té době ovšem nebylo ještě jasné, že se vybírá viník.
více


12.4.2021 POLITIKA: Spojenectví dvou „podniků“

Josef Mlejnek jr.
Ústřední výbor KSČM rozhodl jasnou většinou, že podpora vládě Andreje Babiše má skončit. Poslední šanci, jak přízeň komunistů vládě udržet, představuje dohodovací jednání.
více


10.4.2021 POLITIKA: Dědictví nejbohatšího z oligarchů

Petr Holub1
V zemích na východ od Německa a na západ od Ruska působí podle časopisu Forbes třicet dolarových miliardářů, z toho osm českých občanů. V první desítce jsou čtyři Kazaši, jeden Ukrajinec, jeden Gruzínec a čtyři Češi.
více


9.4.2021 POLITIKA: Opojná chuť moci

Tomáš Vodvářka
Máme nepochybně světový unikát. Od roku 1993, kdy vznikla samostatná Česká republika, je nově instalovaný ministr zdravotnictví již 23. v pořadí. Za posledních 8 měsíců se jejich životnost v křesle počítá na dva-tři měsíce.
více


9.4.2021 POLITIKA: Zemanovi Sputnici, Babišovy problémy

Radim Perlín
Ve středu 7.4. prezident země na návrh premiéra odvolal ministra. To je v normální zemi banální informace.
více


8.4.2021 GLOSA: Zásadní změny nebudou

Ivo Valenta
S nadcházející nedělí nám snad skončí nouzový stav. Máme to alespoň slíbeno. Co to pro nás znamená? Navzdory tomu, že vláda populisticky mluví o rozvolňování, žádný velký zvrat se nekoná.
více


8.4.2021 ROZHOVOR: Západ zdegeneroval, zesocializoval

Ladislav Jakl 1
Já jsem ho sice neznal osobně, setkal jsem se s ním asi jen dvakrát, ale určitě byl nejen pro mne více než pouhým symbolem. Byl hlavně člověkem. Velmi cílevědomým, koncentrovaným, pracovitým a přemýšlivým člověkem, odvážným hráčem i zodpovědným hospodářem.
více


7.4.2021 EVROPA: Kurz aneb Geopolitiku neokecáš

Václav Vlk st.
Tak nám Unie ty vakcíny nedá. Páč jsme zlobili a dali se na stranu toho protivného rakouského kancléře Sebastiána Kurze.
více


7.4.2021 ENERGETIKA: Zdržovat stavbu nové jaderné elektrárny je sabotáž

JE Temelín
Před časem jsem zahlédl v TV předsedu Pirátů Ivana Bartoše, jak vehementně protestoval proti možnosti, že by se veřejné soutěže na stavbu nové jaderné elektrárny v Dukovanech zúčastnil ROSATOM.
více


7.4.2021 POLITIKA: „Problémy“ pana Rychetského

Jan Bartoň
Pavel Rychetský obvinil českou vládu, že v boji s pandemií dělá snadné kroky.
více


7.4.2021 JUSTICE: Neprůstřelné orgány, bezbranní občané

Zdeněk Jemelik 1
Občas jsou slyšet nářky na obtížnou vymahatelnost práva, kterou ovšem příslušní představitelé státu popírají. Pravda je taková, že za předpokladu přísného a nestranného dodržování právních předpisů by naplnění práva mělo být samozřejmostí.
více


7.4.2021 ROZHOVOR: Zakazovat lidem přírodu je zbabělé

Václav Klaus1
V otázce je použit obrat „utrhnout se ze řetězu“. Možná je trefný, ale nikoli vůči chování milionů normálních lidí v naší zemi, ale vůči ministru zdravotnictví Blatnému. Ten začínal jako ještě normální člověk, teď už je úplně jinde.
více


6.4.2021 KORONAVIRUS: Jak (ne)schopný Babiš sehnal vakcíny navíc

Jan Bartoň
Evropská unie prokázala zvláštní dar zničit důvěru nás, občanů EU, ve schopnost zvládnout i tak jednoduchý úkol, jakým je zajištění dostatečného množství vakcín pro zvládnutí pandemie.
více


5.4.2021 POLITIKA: Brabec si zahrává s plynovou bombou

Petr Skácel
Ostrava
Nelze se divit, když ministr životního prostředí Brabec tlačí na dřívější konec uhlí, i když to stát vyjde o 150 miliard korun navíc. Je však zvláštní, když ten samý ministr prohlašuje, že je uhlí třeba nahradit zemním plynem.
více


5.4.2021 HISTORIE: Prezident Emil Hácha a rok 1939

Karel Hvížďala
Ve snaze udržet zemi sjednocenou se Hácha v noci na 10. března pokusil zabrzdit slovenský separatismus a opatření se ukázalo jako katastrofální chyba.
více


3.4.2021 KORONAVIRUS: Starý pes špatně štěká?

Václav Klaus1
Aby nebylo mýlky, netrápí mne štěkot PSA, ale hrátky, které jsou s námi hrány prostřednictvím matematického modelu, ktAby nebylo mýlky, netrápí mne štěkot PSA, ale hrátky, které jsou s námi hrány prostřednictvím matematického modelu, který je nazýván PES. erý je nazýván PES.
více


3.4.2021 ENERGETIKA: Hysterie kolem Dukovan

Zdeněk Holásek
Tak v předvečer Velikonoc se naplno rozhořel boj uvědomělé části našich politiků všemožných instantních antikomunistů a antirusů proti účasti ruské firmy Rosatom na dostavbě bloku v JE Dukovany. Je neuvěřitelné sledovat a poslouchat tirády a číst články, ze kterých vyplývá, že kdyby nedej Bože se...
více


3.4.2021 POLITIKA: Žijeme v pekle…

Kateřina Lhotská
Pokud by se mezi námi ocitl návštěvník z jiné planety a sledoval aktuální dění a atmosféru v naší společnosti, nejspíš by volal na svoji vesmírnou loď, ať ho odsud co nejrychleji dostanou, neb se ocitnul přímo uprostřed pekla.
více


5.4.2021 ROZHOVOR: Dukovany? Sledovat české zájmy!

Ladislav Jakl 1
Neznali. Viděl jsem ho asi dvakrát v životě. Ale byl velmi pozorný, nepřehlíživý, zajímal se o lidi i o témata. A choval se normálně. Přijel sám autem, bez řidiče i ochrany, a taky tak odjel.
více


2.4.2021 POLITIKA: Naše krajina před generační výměnou

Karel Hvížďala
Pohyblivé písky české politické krajiny signalizují generační výměnu. A protože dle statistiků již od roku 2010 přibývá každý rok 100 tisíc nových voličů, těžiště třicátníků a jejich šéfů čtyřicátníků, jak ukazují nové koalice, začíná převažovat.
více


2.4.2021 ROZHOVOR: Ne ne, Babiš nekončí!

neff
„Musíme společně zabrat a v létě ta dovolená bude,“ řekl ve čtvrtek v rozhovoru pro CNN Prima News premiér Andrej Babiš. Je podle něj nicméně třeba se zamyslet i nad tím, jaká byla situace loni v létě, kdy podle něj došlo k podcenění stavu při návratu lidí z dovolených.
více


31.3.2021 POLITIKA: Strašení lidí jako metoda vládnutí

Václav Klaus1
Od počátku epidemie (a karantén a lockdownů a jimi vyvolaného rozvratu nejen ekonomiky, ale i společnosti jako celku) zpochybňujeme data o této epidemii.
více


31.3.2021 POLITIKA: Karel Havlíček, další nepolitická hvězda

Lukáš Jelínek
Babišova vláda to má za pár, leč éra nepolitických politiků nekončí. Vicepremiér Karel Havlíček oznámil, že bude v říjnu kandidovat do sněmovny za hnutí ANO, ale jen coby nestraník.
více


30.3.2021 STÁT: Sčítat a očkovat

Zbyněk Petráček
Už rok nás zahrnují průběžná data. Každý den přináší čísla nakažených, hospitalizovaných i zemřelých.
více


26.3.2021 BENDA: Jsou Piráti stále nepopsaný list?

Marek Benda
Poslední týden rozvířila v médiích diskusi paní poslankyně Olga Richterová, jinak též místopředsedkyně Pirátské strany, svou odpovědí na dotaz deníku Právo, že už by se asi možná v rámci boje proti Andreji Babišovi byli ochotni se bavit i s ODS.
více