21.5.2022 | Svátek má Monika


20.5.2022 STRATEGIE: Salámovou metodou k federalizaci EU

Kateřina Lhotská
Víte, co to je „salámová metoda“? Je to strategie, při které se dosahuje stanoveného cíle postupnými a relativně nenápadnými kroky. Přičemž lze „krájením koleček salámu“ dospět třeba i k federalizace EU.
více


19.5.2022 KRIZE: Finové, plyn a NATO

Lukáš Kovanda
Po Polsku a Bulharsku je nejspíše Finsko další zemí, kterou Kreml odpojí od dodávek ruského plynu. Finský státní plynárenský podnik Gasum nyní varuje, že k zastavení ruských dodávek může brzy dojít.
více


19.5.2022 POLITICO: Co kdyby Ukrajina vyhrála?

Lucie A. Sulovská
Jednou z velkých obav je, že ukrajinské vítězství by mohlo destabilizovat Rusko, což by jej učinilo ještě nepředvídatelnějším a výrazně oddálilo normalizaci energetických vztahů. Proto se některé západoevropské metropole tiše vyslovují pro řešení konfliktu, které by Putinovi „zachránilo tvář“, i...
více


19.5.2022 DOKUMENT: Z projevu Viktora Orbána

Petr Hampl1
Toto desetiletí bude érou nebezpečí, nejistoty a války, prohlásil v pondělí Viktor Orbán po svém znovuzvolení předsedou vlády. Premiér Orbán ve svém projevu připomněl, že toto desetiletí začalo epidemií koronaviru a pokračovalo válkou.
více


19.5.2022 CHUCPE: Skálova drzost, komunisté za názory i popravovali

Michael Pánek
Komunisté odcházejí do zapomnění, v minulých volbách do Poslanecké sněmovny skončili s 3,6% hlasů a tudíž se do dolní parlamentní komory nedostali. Žádná škoda, slušní lidé je nelitují. Ovšem zpupnost některých jejich představitelů nezná mezí. Jedním z nich je i bývalý místopředseda KSČM, kandidát...
více


6.5.2022 JUSTICE: Prezident proti Senátu

Radko Kubičko
Mezi ústavními institucemi dojde občas ke sporu, ale permanentní rozepře mezi prezidentem Milošem Zemanem a Senátem Parlamentu České republiky se už staly součástí denní politiky.
více


6.5.2022 POLITIKA: Samochvála škodila i škodí…

Jan Bartoň
… jak Babišovi, tak Fialovi
více


5.5.2022 POLITIKA: Jakou armádu chceme?

Andor Šándor
Ruská agrese na Ukrajině rozhýbala debatu o modernizaci naší armády, která je především v pozemním vojsku závislá na staré tankové a mechanizované výzbroji sovětské provenience.
více


5.5.2022 POLITIKA: Déšť vrtulníkových peněz

Josef Mlejnek jr.
Ve válce na Ukrajině hrají významnou roli též bitevní vrtulníky, a zejména záběry těch ruských, které zasáhla ukrajinská protivzdušná obrana, se na sociálních sítích pochopitelně těší oblibě.
více


5.5.2022 POLITIKA: Naše vláda profesora Sheldona Coopera

Václav Vlk st.
Předem se musím omluvit čtenářům Neviditelného psa, kteří nesledují televizní seriály, a to zvláště intelektuálně humoristické jako je sitkom „Teorie velkého třesku“. Anglicky The Big Bang Theory. Vím, že moje komentáře nečte nejmladší generace, ale domnívám se, že i čtenáři starší generace by...
více


4.5.2022 POLITIKA: Zbrojení je dnes důležité...

Lukáš Jelínek
Čas her a malin nezralých skončil. Nedostavil se ani konec dějin, ani definitivní vítězství liberální demokracie, zato jsme svědky reinkarnace studené války a nedaleko nás i války až příliš žhavé.
více


4.5.2022 POLITIKA: Jak napálit premiéra České republiky

Milan Smutný
V pondělí po prvním máji zavítal předseda vlády České republiky Petr Fiala do obce Kněžice na Nymbursku.
více


3.5.2022 VÁLKA: Morálka v české i světové politice

Luboš Smrčka 1
Je to horší než rozzuřené jo-jo, je to horší než nejhorší hity osmdesátých let a dokonce je to horší než bumerang. Pověst o zlatém rublu je zpět. Znovu uráží dobrý vkus posluchačů, tahá uši ekonomů a vyvolává nadšení fandů.
více


24.5.2007 UDÁLOSTI: Kočkování vypasených králíků

Bohumil Doležal
Jiří Paroubek se v těchto dnech vyjádřil k osobnosti odcházejícího britského premiéra Blaira: „Tony Blair, pokud vím, nikdy hrubým způsobem neurážel novináře... jestli bych chtěl mít nějaký politický vzor v kontaktu s veřejností, tak je to právě Tony Blair.“ A neopomněl dodat na adresu svého...
více


6.5.2022 POLITIKA: Za Babiše bylo líp

Kateřina Lhotská
Před několika dny se v Česku objevily billboardy s heslem „Za Babiše bylo líp“. Staly se terčem mnoha parodií i kritiky. Jsou však neklamným znamením toho, že se už zase blíží nějaké volby a že předvolební kampaň právě začala.
více


29.4.2022 MIGRACE: Stěhování národů vyvolá problémy vždy

Václav Klaus1
Ačkoli je ukrajinská společnost v mnohém jiná, čeští politici se naivně snaží začlenit Ukrajince do té naší a usadit je zde natrvalo
více


29.4.2022 POLITIKA: Špatné svědomí vs. katastrofa

Kateřina Lhotská
Rusko zastavilo dodávky plynu Polsku a Bulharsku poté, co za něj obě země odmítly platit v rublech. Putin tak dokázal, že nemluvil do větru, když tímto krokem vyhrožoval. Čas na rozhodnutí, čím za plyn platit, se však krátí i nám.
více


28.4.2022 POLITIKA: Sociální smír v ohrožení

Lukáš Jelínek
Jednadvacátého dubna uplynulo deset let od jedné z největších demonstrací v naší novodobé historii. Na pražském Václavském náměstí se sešlo na 90 tisíc lidí, aby protestovali proti politice vlády občanskodemokratického premiéra Petra Nečase.
více


28.4.2022 OSOBNOST: Vítejte doma, generále!

Eduard Stehlík
Eduard Stehlík
Dne 26. dubna 2022, se do rodné země vrátil brigádní generál František Moravec, jedna z nejvýznamnějších vojenských osobností našich novodobých dějin.
více


27.4.2022 HISTORIE: Pražský průvod Habsburků.

Aleš Uhlíř
Dne 23. 4. 2022 prošel centrem Prahy průvod Habsburků u příležitosti 100. výročí úmrtí posledního „českého krále“, rakouského císaře Karla I.
více


27.4.2022 POLITIKA: Kozel ministrem zemědělství?

Petr Kolman
Představte si, že vaše dcera nebo syn začne ze školy nosit místo obvyklých jedniček a dvojek samé čtyřky. A vy zareagujete tak, že potomkovi zrušíte doučování a vyházíte polovinu učebnic a smažete dvě třetiny výukových programů.
více


26.4.2022 POLITIKA: Ústavní soudce nemůže být NO NAME

Karel Hvížďala
Připomeňme si nejprve, že postavení Ústavního soudu v českém ústavním systému je zvláštní, protože se s ním předem počítá nejen jako s hlavním garantem ústavnosti a strážcem práv a svobod, ale také jako s politickou institucí.
více


26.4.2022 POLITIKA: Útisk činorodých lidí

Lukáš Kovanda
Fialovu kabinetu kontrolování marží zachutnalo. A tak si po březnovém spuštění sledování cenotvorby čerpacích stanic nyní posvítí také na prodejce potravin. Ve své podstatě je jakákoli kontrola marží pošlapáváním svobody podnikání, takže by ji jeden čekal třeba od sociálních demokratů, nebo spíše...
více


25.4.2022 POLITIKA: Volby budou zkouškou

Radko Kubičko
Tíha aktuálních krizí nedovoluje českým politickým stranám se příliš samostatně projevovat. Platí to hlavně pro strany vládní, ale i opozice ubrala na útočnosti, i když v poslední době se jí apetit navrací.
více


23.4.2022 GLOSA: Dědkova poznámka

Ivo Rottenberg
Až nyní si uvědomuji, že „kluci z prognosťáku“ mají stále ten socialismus a „se SSSR na věčné časy“, pod kůží. Musí ukazovat, že jsou chytřejší, než ostatní, aby je mohli podceňovat. Vzpomínám na neviditelnou ruku trhu, která měla „řídit“ ekonomiku, kupónovku a nakonec „Opoziční smlouvu“. To vše...
více


23.4.2022 POLITIKA: ODS včera, dnes a zítra

Tomáš Procházka
Jubilejní třicátý kongres ODS, jenž se uskutečnil před dvěma týdny, byl rovnicí s absencí jakékoliv známé neznámé. Vše bylo snad až přespříliš průzračně jasné.
více


22.4.2022 POLITIKA: Nepoučitelný ministr Jurečka

Kateřina Lhotská
Jestli je něco v naší politice skutečný evergreen, je to reforma penzí. Vlády si ji mezi sebou přehazují jako horký brambor, přičemž od 90. let ji vpřed výrazněji neposunula žádná. Ta současná bude nejspíš „úspěšná“ úplně stejně.
více


20.4.2022 POLITIKA: Dvojsečné snění o základně

Josef Mlejnek jr.
Ministryně obrany Jana Černochová před Velikonocemi rozčeřila již tak dost neklidnou hladinu návrhem, s USA nekonzultovaným, na umístění americké základny na našem území.
více


20.4.2022 POLITIKA: Koronavirus je dnes třetím vzadu

Lukáš Jelínek
Jdeme od krize ke krizi. Teď nás plně zaměstnává ruský vpád na Ukrajinu, uprchlická vlna, energetická nouze i její možné sociální dopady. Na covid si už skoro nikdo nevzpomene, stojí kdesi na třetí koleji.
více


19.4.2022 POLITIKA: Mlčení naší první dámy

Tomáš Zdechovský
Ve svých předešlých příspěvcích jsem se hodně věnoval tomu, jak by se měl chovat ideální příští prezident. Nemůžeme ale zapomínat ani na první dámy a významnou úlohu, kterou by měly hrát.
více


18.4.2022 ROZHOVOR: Koalice se rodině nevěnuje vůbec!

Daniela Kovářová
Cítila jsem stále větší bezmoc, jak náš stát vůbec nečelí rozpadu našeho starého, dobrého, normálního světa, rozvratu osvědčených poctivých hodnot. Nestačí o tom mluvit, přednášet, psát, debatovat. Je nutno vstoupit do hry a být u toho, kde se rozhoduje.
více


15.4.2022 GLOSA: Její starosti a Rothchildovy peníze...

Milena Kozumplíková
Opravdu, takové starosti bych chtěla mít. Toto úsloví mě napadlo, když jsem četla o aktivitě předsedkyně Poslanecké sněmovny PČR ve vztahu k daru, který dostal předchozí předseda sněmovny od jiného předsedy, v tomto případě od předsedy Dumy Ruské federace.
více


14.4.2022 POLITIKA: Názorová bipolarita je past na svobodu

Petr Štěpánek
Kdo nejde s námi, jde proti nám. Tohle staré bolševické heslo dostalo v současnosti opět křídla. Nevolíš Drahoše? Pak dozajista uctíváš Zemana. Nepodporuješ Fialu? Jsi Babišova kobliha.
více


13.4.2022 GLOSA: Zapomněli jsme, že časy se mění

Pavel Kosorin
„Hned po Velikonocích to téma otevřu,“ prohlásila na kongresu ODS ministryně obrany.
více


13.4.2022 POLITIKA: Znovu po čtrnácti letech

Lukáš Jelínek
Dvakrát do stejné řeky nevstoupíš. Mezi roky 2008 a 2022 je rozdíl. Před čtrnácti lety byl zvažovaný americký protiraketový systém v Brdech vnímán coby součást ne úplně srozumitelných her republikánské administrativy George W. Bushe.
více


13.4.2022 POLITIKA: Nuda na rozbouřeném moři

Josef Mlejnek jr.
Známá poučka praví, že stranický lídr se nevolí, buď je a sjezd či kongres ho potvrdí v podstatě sto procenty hlasů, nebo není a vítěz stranického hlasování se zhruba polovinou delegátů v zádech pak zároveň svědčí o nějakém problému či rovnou krizi.
více