28.3.2020 | Svátek má Soňa


28.3.2020 ROZHOVOR: Rakve a lyžaři

Václav Vlk st.
Domnívám se, že je ta otázka poněkud předčasná. My ještě ani nevíme, sportovní terminologií řečeno, jak dlouho ten „mač“ potrvá. Takže lze hodnotit jen přípravu a zahájení.
více


28.3.2020 KORONAVIRUS: Co dál?

Jan Payne
Vláda zprvu epidemii bagatelizovala a nedělala nic (ba dokonce posílala do Číny to, co jí pak zoufale chybělo), kdežto následně otočila a zakázala všechno. Od rohu k rohu.
více


27.3.2020 KORONAVIRUS: Zločin karantény

Alexander Tomský (2)
Paní primářka Václava Adámková z antibiotického střediska, obdivuhodně znalá svého oboru, si v rozhovoru s Pavlem Štruncem (tv Seznam) klade otázku, proč „vynášíme koronavir (značně nakažlivou, ale mírnou infekci s výjimkou starých a nemocných) nade všechny infekce a pandemie, proč jsou statistiky...
více


27.3.2020 POLITIKA: Dík epidemii vyniknou rozdíly mezi ANO a ČSSD

Lukáš Jelínek
Ani za koronavirové epidemie, u které nevíme, zda se protáhne na týdny nebo měsíce, bychom neměli zapomínat, že jsme parlamentní demokracií, v níž je normální výměna politických názorů mezi vládními a opozičními politiky, ale i uvnitř koalice.
více


26.3.2020 POLITIKA: Odstoupit od Zelené dohody pro Evropu!

Jan Zahradník
Všechny nás trápí koronavirus. Jako jihočeský hejtman jsem prožil povodně v roce 2002, kdy jsem vyhlašoval stav nouze na území Jihočeského kraje, a vzpomínám si, jak těžké chvíle to byly pro náš kraj i celou naši zem.
více


26.3.2020 POLITIKA: Babišův projev byl tentokrát velmi dobrý

Zdeněk Holásek
Na info.cz vyšlo hodnocení projevu premiéra Andreje Babiše. Je to docela výživné čtení. Především lze souhlasit s tím, že náš premiér je podnikatel hodně tvrdý, často bezskrupulozní, až na samé hranici lidské snesitelnosti a možná někdy i za hranou zákona.
více


26.3.2020 KORONAVIRUS: Kdy se vrátíme k normálu? Prymula má plán

Pavel Jégl
Česko je v karanténě. Zamčeno, vyprázdněné ulice, zavřené hranice, přiškrcený byznys. Anglicky shutdown nebo taky lockdown. Česky by se dalo říct třeba utažené šrouby. A utaženy mohou být ještě víc.
více


26.3.2020 ROZHOVOR: Rád přispěji Kalouskovi na cestu do Itálie

Jan Keller
Nejsem právník, takže nevím, jaké paragrafy by bylo možno aplikovat na jednání pana Zahumenského. Tipoval bych něco jako ohrožení veřejného zdraví, maření úředních výkonů a ohrožení veřejného pořádku, poškozování zájmů republiky, pokus o sabotáž ekonomického života či tak nějak podobně.
více


23.3.2020 POLITIKA: Krach střetu zájmů české opozice

Jan Bartoň
Česká opozice podlehla svodům koronavirové krize a upřednostnila svůj boj s Andrejem Babišem před zájmy státu. Vyznamenali se v tom zejména senátoři za KDU-ČSL, STAN a ODS.
více


24.3.2020 POLITIKA: K projevu prezidenta

Lubomír Stejskal
Volala mi tetička z Kanady. Má pět synů a patnáct vnoučat. Než mi o své rodině sdělí přes oceán všechny novinky, vezme si to hodně času. Jen tak tak, že jsem nezmeškal projev prezidenta.
více


25.3.2020 POLITIKA: Senát zasedal

Lukáš Jelínek
Do našich životů se vrací politika. Ve středu se sešel Senát a vedle běžného projednávání zákonů se věnoval také koronavirové krizi. Ve svém usnesení ocenil obětavou práci zdravotníků a záchranářů, ale i solidaritu mezi občany, což takto kolektivně a oficiálně zaznělo skoro poprvé.
více


24.3.2020 POLITIKA: Proč dál posílat příspěvek do Bruselu?

Rudolf Mládek
Kdo v době koronaviru potřebuje desítky tisíc úředníků v Bruselu? A co by tam dnes vůbec dělali? Kdo dnes bude čerpat plánované dotace, když se zastavuje výroba, stavby, provozy malých a středních podnikatelů?
více


23.3.2020 KORONAVIRUS: Umí Evropa překročit stín ideologie?

Vladimír Wagner
Nejen v poslední době se objevují názory, jak Čína tajila informace a včas nezasáhla proti epidemii nemoci COVID-19. Podle některých pak právě Čína může za současnou situaci v Evropě. Nelžeme si tím však do vlastní kapsy?
více


23.3.2020 ROZHOVOR: Až toto skončí, bude se řešit, co dál s EU

Miloslav Bednář1
Ideální by ze zpětného pohledu zajisté bylo, kdyby pan premiér začátkem roku prozíravě nakoupil desítky milionů ochranných prostředků a současně zakázal lety z a do komunistické Číny.
více


23.3.2020 PRÁVO: Kubrte, gumičky, pardon, roušky přišly?

Václav Vlk st.
Jo, gumičky, totiž ochranné pomůcky, už přišly. Už nebude potřeba nálev vylévat, tedy nechat lidi bez ochrany a testování. V televizi ukazovali čínské letadlo, jak je přivezlo.
více


23.3.2020 GLOSA: Už to není ono

Jiří Hrdlička
Po vyslechnutí projevu prezidenta Miloše Zemana dne 19. 3. 2020 se nabízí srovnání. Když si vzpomenu na jeho dnes již legendární takřka výbušný článek ze srpna 1989 v Technickém magazínu (za který tehdy dostal padáka) a porovnám ho se současným zmiňovaným projevem, mám poněkud smíšené pocity.
více


21.3.2020 POLITIKA: ODS na koronavirovém scestí

Jan Bartoň
Občanská demokratická strana podlehla vábení koronavirové krize a rozhodla se tvrdě zaútočit na Andreje Babiše. Nepovažuji tuto politiku za hodnou formátu někdejší vládní strany, naopak jako cestu do úplné bezvýznamnosti.
více


21.3.2020 PRÁVO: Abyste pak neříkali, že vás nikdo nevaroval…

Roman Kříž
Cestou do práce jsem se zastavil ve své oblíbené kavárně pro kávu s sebou. Smutná a zdrcená paní kavárnice mi přes stoleček ve vchodových dveřích podala objednané espresso a bezradně krčila rameny na můj dotaz, jak ekonomicky ustojí to, že prakticky nemá zákazníky.
více


21.3.2020 POLITIKA: Hledá se koronaviník

Kateřina Lhotská
Dříve či později to muselo přijít. Jako u každé krize se hledá viník. Ta koronavirová není výjimkou. Tentokrát je však vše okořeněno tím, že situaci řeší vláda vedená premiérem, kterého část veřejnosti zrovna dvakrát nemusí.
více


20.3.2020 POLITIKA: Senát viní Babiše z nezvládnutí situace

Jan Bartoň
V Událostech ČT vystoupil český premiér Andrej Babiš. Ten jednak odpovídal na dotazy moderátorky Událostí a poté byl požádán, aby ještě chvíli posečkal. ČT pak uvedla záznam z projevu předsedy Senátu PČR, druhého nejvyššího ústavního činitele v Česku, který tvrdě kritizoval vládní kroky, zejména...
více


20.3.2020 KORONAVIRUS: Kdo to způsobil?

Pavel Jégl
Česko řídí vláda, jejíž premiér řeší věci přímo a hned. Přesto jsme se v době, kdy dorazil do země koronavir, ocitli v prekérní situaci: Nejsou respirátory, chybí zejména lékařům a farmaceutům, a nedostávají se ani roušky, které by mohli nosit lidé ulicích.
více


19.3.2020 POLITIKA: Chaos pokračuje, tvrdí stále Fiala

Jan Bartoň
Úterní večerní diskuse v pořadu Události, komentáře ukázala na hloubku politického rozkolu v této zemi. V Událostech, komentářích čelil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch i tomu, co říkal před dvěma měsíci.
více


18.3.2020 POLITIKA: Na exhibice ani mikromanagement není čas

Lukáš Jelínek
Mnozí politici působí dojmem, že své funkce získali za odměnu, mají je na okrasu, nebo jsou prostě jen součástí jakési hry. Když země funguje bez větších potíží, proplouvají, aniž by je někdo péroval. Horší to je, když přijde krize.
více


17.3.2020 POLITIKA: K březnovému pátku třináctého

Pavel Chrastina
Česká vláda konečně přestala naslouchat hloupostem z Bruselu a začala se starat o své vlastní občany. Jsem tomu rád. Život v nouzovém stavu se mi líbí o mnoho více než život v područí eurobyrokratů, tedy ve stavu, který jsme doposud považovali za bezmála nevyhnutelný.
více


16.3.2020 POLITIKA: Ústavní systém jako první oběť koronaviru

Václav Vlk Jr.
Česká vláda překročila pomyslnou mez v našem ústavním systému a začala se chovat způsobem, který ohrožuje demokracii. Signifikantní byl způsob, kterým vyhlásila nouzový stav. Jsem přesvědčen, že nařízení vlády, vydané sice na základě zákonného zmocnění, není v pořádku.
více


14.3.2020 EVROPA: Koronavirus

Václav Klaus1
Nejsem epidemiolog, nebudu spekulovat o úmrtnosti, smrtnosti či nakažlivosti nemoci Covid-19. Úmrtnost (podíl zemřelých na celé populaci) není vysoká, není vyšší než u běžné chřipky.
více


13.3.2020 GLOSY: O světě a politice (5)

Václav Klaus1
V roce 2004 zemřel Ronald Reagan, měl jsem tu čest být přítomen ve washingtonské katedrále na jeho pohřbu, kterého se zúčastnila spousta amerických i světových celebrit.
více


12.3.2020 POLITIKA: Jedovaté šípy premiéra Babiše

Lukáš Jelínek
Není tajemstvím, že laťka politické kultury, jež se pozná i na způsobu nakládání s veřejnými funkcemi, se u nás soustavně snižuje. Už ani slovník ústavních činitelů často nerozlišíme od mluvy štamgastů hospod čtvrté cenové skupiny těsně před zavíračkou.
více


12.3.2020 POLITIKA: Další vlna EET - tentokrát v ordinacích

Tomáš Vodvářka
V době, kdy svět začíná chápat, že některé priority jsou pro přežití druhu Homo sapiens zásadnější než jiné, je naše skvělá ministryně financí rozhodnuta dotáhnout do konce zatím poslední vlny daňového zázraku.
více


10.3.2020 GLOSY: O světě a politice (4)

Václav Klaus1
Na začátku 90. let jsem hledal, a spolu se mnou lidé podobných názorů, jak výstižně a srozumitelně nazvat naše ideové ukotvení – a musím se přiznat, že vhodný název hledám dodnes.
více


9.3.2020 POLITIKA: Ve střední Evropě nastává doba postkorupční

Petr Holub1
Střední Evropa funguje v posledních letech jako experimentální laboratoř pro demokracii. Fakticky jde o to, najít model vládnutí, který by nejlépe odpovídal společenským poměrům ve státech, které neměly možnost s demokracií žít dost dlouho, když jediný pokus po první světové válce byl záhy přerušen.
více


1.7.2019 POLITIKA: ČSSD v koncích

Jan Bartoň
Podle Josefa Chvojky, předsedy poslaneckého klubu ČSSD, by měla ČSSD sebrat zbytky „hrdosti“ a z vlády odejít. ČSSD si však všechny problémy zavinila sama vstupem do vlády a poznáním, že jí to v očích voličů nepomohlo.
více


24.5.2007 UDÁLOSTI: Kočkování vypasených králíků

Bohumil Doležal
Jiří Paroubek se v těchto dnech vyjádřil k osobnosti odcházejícího britského premiéra Blaira: „Tony Blair, pokud vím, nikdy hrubým způsobem neurážel novináře... jestli bych chtěl mít nějaký politický vzor v kontaktu s veřejností, tak je to právě Tony Blair.“ A neopomněl dodat na adresu svého...
více


7.3.2020 POLITIKA: Slovenský lakmusový papír

Tomáš Vodvářka
Po loňském vítězství Zuzany Čaputové v presidentských volbách se zdá, že Slovensko pokračuje v jakémsi společenském obrození.
více


6.3.2020 POLITIKA: Koronavirové fauly poslanců

Jan Bartoň
V poslanecké sněmovně proběhlo jednání o situaci s infekcí čínské chřipky v Česku. Bohužel, jednání bylo zneužito k politickým i faktickým faulům, které potvrdily zpolitizování situace.
více


5.3.2020 GLOSA: Piráti ve stopách nacistů a komunistů

Petr Štěpánek
Už dlouho mě něco takhle nevytočilo. Nepíše se rok 1935 a nejsme v nacistickém Německu, nepíše ani rok 1950 či 1970 a nejsme v socialistickém Československu.
více