EU: Dílčí ústupky za post předsedkyně Evropské komise
Evropští lidovci chtějí za opětovné získání postu předsedkyně Evropské komise po Ursule von der Leyenové jen malé změny v Green Dealu. Vydávají je však za zásadní.
Předsedkyně Evropské komise má pět let obrovskou moc nad osudy 440 milionů lidí v členských státech EU. Také nad ekonomikou států a firem ve 27 členských státech. Podle zákulisních informací, o kterých informuje portál Echo24 (zde) nejsilnější frakce Evropského parlamentu, Evropská lidová strana (EPP), požaduje po Ursule von der Leyenové zmírnění podmínek Green Dealu pro firmy. EPP má pro takové vyjednávání nejlepší pozici. Je nejen nejsilnější frakcí v europarlamentu, ale také sama Leyenovou na další pětileté období na předsedkyni komise nominovala.
Ač se samotné EPP zdá požadované zmírnění zásadním, ve skutečnosti jde jen o drobnou korekci. Hlavní pilíře celého plánu Green Deal totiž jejich požadavky nechávají mimo pozornost. A tím i dopady na lidi. Ale neřeší ani podstatu dopadů na firmy a celou ekonomiku.
EPP, do které patří i největší český příznivec Green Dealu mezi europoslanci Luděk Niedermayer (TOP09/SPOLU), údajně chce zastavení tří částí Zeleného údělu. Má jít o nařízení, aby firmy zajistily, že jimi využívané a prodávané produkty nezpůsobují odlesňování. To se týká především dováženého kakaa, hovězího masa, kávy, kaučuku, sóji, palmového oleje a dřeva. Jeho naplnění by tedy mělo vést k poklesu dovozu uvedených produktů. S vysokou pravděpodobností by to způsobilo jejich zdražení. Což by se například projevilo v ekonomice elektráren, jež místo uhlí spalují dřevěné pelety. Možná i v omezení jejich provozu. Týkalo by se to například Finska, jež za tímto účelem dováží dřevo z Ruska.
Druhý požadavek na Ursulu von der Leyenovou se týká „zmrazení“ reportingu ESG. Ten se má od roku 2025 a 2026 týkat nemalé části firem působících v prostoru unie. Pro firmy to znamená další byrokracii a náklady na lidi, kteří se budou touto činností, jež nepřináší zisk, zabývat. Jaký by mohl být praktický dopad takového reportingu, není zcela zřejmé. Smysluplnost samotného ESG je téma pro jiný článek.
Za třetí chce EPP zastavit odpovědnost společností za firmy v jejich řetězci dodavatelů (Corporate Due Diligence Directive). Čili zda dodavatelské firmy chrání životní prostředí, nepoužívají dětskou práci, nebo „nevykořisťují“ své zaměstnance. Proveditelnosti něčeho takového by si zasloužila rovnou sérii samostatných článků…
Tři zmíněné požadavky na zmrazení jsou jistě správně. Jenže je to zatraceně málo na to, aby to něco změnilo na tom, že Green Deal vede státy v EU do chudoby. Navíc do chudoby, jež planetu nepřiblíží ani o píď oficiální cíli Green Dealu. Tedy zastavení vývoje klimatu.
To co má EPP z pozice nejsilnější frakce požadovat, je minimálně pozastavení souboru opatření Fit for 55 a všeho, co na něj navazuje. Minimálně do doby, než k němu komise nechá vypracovat seriózní dopadovou studii, nebo studie. Což ostatně byla její povinnost od samého počátku předkládání „klimatických“ opatření. Leč na komise pod vedením Ursuly von der Leyenové se na svoji povinnost vykašlala. A prošlo jí to. Takže kdy jindy než teď je možná paní předsedkyni donutit k tomu, aby dodržovala své povinnosti?
V tomto směru dává jistou naději vyjádření europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL/SPOLU), jež cituje Echo24. „Chceme, abychom pro další rozhodování o Green Dealu měli dostatek informací a zároveň dopadovou studii, která nyní chybí. Až budeme mít tuto studii k dispozici, bude určitě třeba zvážit úpravy Green Dealu,“ řekl Zdechovský. Otázka je, jak velký bude ve skutečnosti tlak na vypracování dopadových studií. Přestože jde o naprosto zásadní materiály, jež je v případě Fit for 55 komise povinná předkládat, žádné pozdvižení okolo nich v uplynulých pěti letech nebylo. Přestože jejich absenci kritizovali i další europoslanci, namátkou také třeba Dita Charanzová (ex ANO), nebo Ondřej Knotek (ANO).
Lze předpokládat, že požadavek na dopadové studie bude pro Leyenovou zásadní problém. Chybějící a podle Zdechovského nyní požadovaná studie by totiž měla ukázat, jaký je reálný dopad opatření na klima a na ekonomiku. Což je to, co progresivisté a zelení lobbisté spolu s končící Evropskou komisí nikdy nechtěli ukázat. Velmi dobře vědí proč. Seriózně provedenou studii totiž nemůže jejich Green Deal přežít.
Poskytl server iUhlí.cz