23.10.2019 | Svátek má Teodor, Theodor


17.10.2019 ROZHOVOR: O klimatu (2)

vystva - sestak
Na planetě je nás opravdu moc, zkrátka se člověk přemnožil a utiskuje své přirozené okolí – přírodu, ve kterém žije a bude žít. Přestala existovat rovnováha typu super-organizmu „Gaia“, to znamená, když je moc zajíců, přibude i lišek a naopak, když je málo zajíců, ubude i lišek.
více


16.10.2019 ROZHOVOR: O klimatu (1)

vystva - sestak
Rád bych citoval slova Václava Klause mladšího, který připomenul, že mít automobil je normální a mít děti je taky normální.
více


15.10.2019 KLIMA: Kořeny podvodu

Eric T. Karlstrom
Eric Karlstrom
Když jsem v roce 1981 na calgarské universitě promoval v oboru fyzikální geografie, sotva jsem mohl zaznamenat slabé obrysy „vlaku oteplování Země“, který supěl po kolejích na horizontu.
více


15.10.2019 GLOSA: Pláč na špatném hrobě

Ladislav Vostárek
XR logo
Obávám se, že Gréta i Extinction Rebellion pláčou dobře, ale na špatném hrobě a někdo by je měl přesměrovat na správná místa.
více


14.10.2019 SVĚT: Rebelie lhářů

Vítězslav Kremlík
Gail Bradbrooková říká, že nápad založit Extinction Rebellion dostala, když byla zdrogovaná, tedy pod vlivem psychedelik. Dnes volá po tom, aby se rebelové masivně zfetovali halucinogenními látkami. Což mnohé vysvětluje.
více


12.10.2019 SVĚT: Gretina rozzuřená sestra v akci

Jakub Vosáhlo 2018
Věděli jste, že Greta má sestru? A ta je prý ještě naštvanější a radikálnější než copatá celebrita, jakkoliv se to po výstupu v OSN zdá nepředstavitelné.
více


11.10.2019 EVROPA: Unie v čele „boje“ proti změně klimatu

Tomáš Vaněk
V poslední době se to zákazy kdečeho a pokusy o zákazy téměř všeho jen hemží… a všichni mají jasno, že proti změně klimatu je třeba bojovat, ať to stojí, co to stojí… a tak nám politici v EU schvalují nařízení, která jsou v rozporu s přírodními zákony, a část mládeže se rozhodla, že nebude v pátek...
více


8.10.2019 EVROPA: Unie a její zelený úděl

Tomáš Břicháček
Klimatické třeštění nabírá dosud nevídaných otáček. EU jakožto ústřední hybatel maniakálních ambic řídit podnebí chce být předvojem a příkladem celému světu. Boj proti „uhlíku“ se stává hlavním tématem unijní politiky.
více


8.10.2019 GLOSA: Spravedlivě na klima

Zbyněk Petráček
Visegrádské státy mají cejch opozice ve strukturách EU a něco na tom je. Už z principu. Výraz „demokratický deficit“ nevymysleli konspirátoři. Chová-li se nějaká parta opozičně, je to i opozice proti demokratickému deficitu.
více


4.10.2019 VĚDA: Klima na Zemi se mění periodicky

Miroslav Haňka
Nové vědecké výzkumy ukazují, že v atmosféře existují cyklické změny v hladinách CO2, které vždy najednou dosáhnou kritického bodu obratu a způsobí dramatické změny klimatu.
více


2.10.2019 SVĚT: Prognóza klimaskeptikova

Luděk Frýbort
Tak prý hodlá Německo do roku 2023 nainvestovat do opatření na ochranu klimatu 50 miliard eur. Kýženého cíle má být dosaženo roku 2030… jde ještě o to, jestli si klima, potvora, těch opatření všimne.
více


2.10.2019 ROZHOVOR: Zažalovat Greenpeace!

Vítězslav Kremlík
Tady musím souhlasit s Václavem Bělohradským, že dívka vystupuje jako prorok nového náboženství. Tomuto žánru kázání se anglicky říká „fire and brimstone“. Kněz hrozí věřícím pěstí, spílá jim do hříšníků a vyhrožuje, že Bůh je nechá smažit v pekle.
více


2.10.2019 EKOLOGIE: Při boji se změnami klimatu je nutné používat logiku

Tomáš Zdechovský
Lidská schopnost přicházet s prapodivnými řešeními je neomezená. V poslední době to nejvíce platí u návrhů, jak bojovat s oteplováním planety, kdy někdy roztajete... smíchy.
více


2.10.2019 KLIMA: Zneužité děti

Vladimír Zouzalík
Jistě jste to zaznamenali také, čas od času se ve sdělovacích prostředcích provalí téma zneužitých dětí, sdílení dětské pornografie, fotek, videí, tyto se prodávají na internetu nebo i jinak.
více


28.9.2019 GLOSA: Greta je symbol

Jan Polanecký
Původně jsem si její jméno ani nechtěl pamatovat, neboť jsem očekával, že vlna její mediální popularity rychle odezní. Mýlil jsem se, bohužel ji vídám v poslední době čím dál častěji. A není to zrovna náhoda.
více


27.9.2019 KLIMA: Civilizace v propůjčeném čase

Václav Husák1
Nedávno jsem si vzpomněl na krásnou „hlášku“ z jedné ze skvělých povídek Šimka s Grossmannem odehrávající se částečně na hřbitově, která zní takto: „Upozornil jsem ji, že brečí sice dobře, ale na cizím hrobě!“
více


25.9.2019 KLIMA: Hlavní překážkou jsou ekoaktivisté

Vítězslav Kremlík
Hnutí Fridays for Future žije v jakési virtuální realitě, ve které za neřešení emisí CO2 mohou jacísi „politici“. Ve skutečnosti hlavní překážku jsou ekoaktivisté, kteří desítky let blokují bezemisní jadernou energetiku.
více


23.9.2019 GLOSA: Budoucnost hlupců

Petr Hampl1
Ještě před pár lety měla „jen“ stoupnout hladina moří o šest metrů, teď už se má Zeměkoule roztavit v plamenech. A samozřejmě u toho nezůstane. Kdo nemá horší apokalyptickou vizi než ostatní, ten je nezajímavý.
více


17.9.2019 KLIMA: Dopis staršího muže Gretě Thunberg

Vladimír Cícha
Jsem již starý pán, manžel, otec, děděček, solidního vzdělání (technického), ani boháč, ani chuďas. Leccos jsem v poměrně dlouhém životě viděl a poznal, snažil se věnovat pozonost dění ve světě.
více


16.9.2019 SVĚT: Greta z Arku

Kateřina Lhotská
Asi každý zná osud Johanky z Arku. Prožila sice krátký, ale zato turbulentní život. Nakrátko zazářila jako kometa, ale protože zářila moc, tak ji žár nakonec sežehl. Naše současnice Greta Thunbergová s ní má hodně společného.
více


13.9.2019 GLOSA: Věda ano, ale která

Ondřej Neff
Klimatologie je věda o podnebí studující dlouhodobou podobu a celkové účinky meteorologických procesů na Zemi, čteme definici. Nějaký ten šťoural by možná mohl vyslovit nějaké pochybnosti.
více


10.9.2019 KLIMA: Sluneční, nikoliv oxidouhličitá

Jindřich Plzák
Taková je soustava, v které se naše Země nachází. Rozhodující je Slunce se svým zářením a ne stopový plyn, kterého jsou necelé čtyři stovky molekul v milionu.
více


7.9.2019 GLOSA: Dožínky, jak mají být

Zbyněk Petráček
Jistá pořekadla z éry komunismu se uplatní i dnes. Třeba toto: Kdo je největší nepřítel socialismu? No přece jaro, léto, podzim, zima a imperialismus. I dnes se hodí mít nepřítele, kterého můžeme označit za viníka problémů, a sebe stylizovat do role obětí.
více


5.9.2019 EKOLOGIE: Mé prosby k studentům před dalšími „stávkami za klima“

Vladimír Wagner
Gréta Thurnbergová dorazila na plachetnici do USA, kde se účastní klimatického summitu OSN. Vstříc jí vyplulo sedmnáct plachetnic a účast této celebrity je jedním z vrcholů tohoto setkání.
více


4.9.2019 ESEJ: O planetárních hrozbách

Václav Klaus1
Řada z nás se snaží dávat veřejně najevo svůj nesouhlas s iracionálním, populistickým a evidentně nevědeckým klimatickým alarmismem už dlouhou dobu. Někteří z nás roky, mnozí celá desetiletí.
více


4.9.2019 ROZHOVOR: Krize planety? Fake news!

Vítězslav Kremlík
Tato teze má tři drobné vady. Za prvé, nejvíce kyslíku vyrobí plankton v oceánu, nikoli Amazonie.
více


29.8.2019 KLIMA: Podvodník Mann prohrál

Vítězslav Kremlík
V únoru 2011 v rozhovoru profesor Tim Ball prohlásil, že autor „hokejkového grafu“ patří spíše do State Penn (státní věznice) než do Penn State (státní university Pennsylvánie). Michael Mann ho za slovní hříčku zažaloval.
více


26.8.2019 KLIMA: Doučování pro klimatické záškoláky (2)

Luboš Zálom1
Mluvčí studentů stávkujících za klima, kteří byli přizváni na iDnes do pořadu Rozstřel, tvrdí, že bychom měli naslouchat a důvěřovat vědcům. O tom, že se planeta otepluje kvůli lidem, prý panuje vědecký konsenzus. Opravdu?
více


24.8.2019 ROZHOVOR: O klimatu

Zdeněk Roller
Stalo se módou, že autor si sepíše otázky, které chce zodpovědět, někdo mu je napíše nebo přečte a pak to vyjde jako rozhovor s oním myslitelem. Tak si popovídám sám se sebou a vyjde to nastejno, ne?
více


23.8.2019 KLIMA: Doučování pro klimatické záškoláky (1)

Luboš Zálom1
Snad jako jakýsi prolog nových demonstrací klimatických záškoláků, které jsou naplánovány, jakmile jim skončí prázdniny, přizvalo iDnes dva jejich mluvčí do svého pořadu Rozstřel. A nebylo to pěkné pokoukání.
více


22.8.2019 ÚVAHA: Boj proti změně klimatu způsobené člověkem

Stanislav Ulčák
Boje se neboje, dávám se do boje. Život je boj, ale takový obyčejný o potravu, pohodu, přežití, to vše je pochopitelné, ale jsou boje abstraktní, přesahující člověka, jeho chápání i délku života a to je jiná liga.
více


21.8.2019 GLOSA: Nová doba

Ladislav Jakl 1
Za poslední roky se s podnebím na Zemi nic zvláštního nestalo. Přitom hlasitost hysterického alarmismu se zvýšila několikanásobně. O čem to svědčí?
více


20.8.2019 GLOSA: Koho baví Fridays for Forest?

Petr Robejšek
V německém Durynsku vyzvali lesníci školáky, studenty a všechny klimatické aktivisty, aby jim každý pátek pomohli sázet lesní stromy.
více


20.8.2019 ROZHOVOR: Vlna klimatického alarmismu má politické důvody

Václav Klaus1
Erice je seminář o tzv. planetárních hrozbách a pořádá ho Světová federace vědců. Je to vznešená instituce a dorazí tam pár nositelů Nobelových cen za fyziku a podobných lidí.
více


19.8.2019 EKOLOGIE: Jak vytvořit správné ghetto

Markéta Šichtařová 5
Ekologická úzkost se u některých lidí dostala do stratosférických výšin. Už nevědí, jestli ještě mohou dýchat.
více


15.8.2019 KLIMA: Zničí oteplování světovou ekonomiku?

Vítězslav Kremlík
I při oteplení o 2 °C bude za sto let svět 11x bohatší než dnes. Proč tedy vzdělaná střední třída v průmyslově vyspělých zemích v posledních letech propadla víře, že lidstvo čeká vyhynutí?
více