1.8.2021 | Svátek má Oskar


31.7.2021 KLIMA: Strategická hrozba pro Západ

Zbyněk Petráček
Nabízí se jeden méně běžný na boj se změnou klimatu. V době, kdy svoji cestu začíná cizelovat EU, je to aktuální téma.
více


24.7.2021 KLIMA: Nešťastný způsob tohoto léta

Jiří Weigl
Tragické záplavy v Německu stejně jako nedávné tornádo na jižní Moravě vyvolaly stereotypní reakci politiků i mnohých komentátorů – je to další příklad klimatické změny a potvrzení toho, že musíme ještě zesílit úsilí o co nejrychlejší omezení emisí a dosažení uhlíkové neutrality za každou cenu. P
více


22.7.2021 EKOLOGIE: Elektromobily – vlci v rouše beránčím?

Miloslav Pouzar
Každý šílený sociálně inženýrský systém uvádějící do života výstupy mystického myšlení se zaklíná poznatky vědy.
více


22.7.2021 KLIMA: Velekněz Timmermans káže

Milan Šálek
Tak jsme se od místopředsedy Evropské komise Franse Timmermanse dozvěděli, že za nedávná tornáda a povodně může člověk, ale Evropská komise má dokonalý klimatický plán: Omezíme tyto hrůzy, když v Evropě přejdeme na elektromobily!
více


21.7.2021 KLIMA: Extrémní povodně byly, jsou a budou

Milan Šálek
Mnozí politikové, aktivisté a novináři zmiňují klimatickou změnu jako příčinu extrémních povodní a velkých obětí v Německu, což je velmi zavádějící. Navíc odvracejí pozornost od nedostatků v protipovodňové varovné službě.
více


13.7.2021 SVĚT: Al Gore znovu na scéně

ekologie
Po hollywoodsku a do bronzova opálený bývalý viceprezident a nositel Nobelovy ceny míru Albert Gore ve svém nedávném videu vyzval prezidenta Donalda Trumpa, aby „uznal realitu“ a aby konečně „přestal ubližovat Americe“. Podkopává tím prý demokracii.
více


10.7.2021 KLIMA: Předpovědi krizí dlouhodobě nevycházejí

Přemysl Souček
Podle předpovědí vědeckých, nebo politických kapacit již neměla být ropa. Ani ledovce. Ale také už měla znovu být doba ledová a současně měly být Maledivy už tři roky pod hladinou Indického oceánu. Kvůli tání ledovců.
více


5.7.2021 PŘÍPAD SHELL: Konec zdravého rozumu?

Přemysl Souček
Nizozemská společnost Shell musí dle prvoinstančního soudu snížit své emise oxidu uhličitého do roku 2030 o 45 procent (zde). Tohle zatím nepravomocné rozhodnutí soudu zřejmě předznamenává vlnu žalob aktivistických partiček proti „fosilním“ firmám.
více


1.7.2021 EKOLOGIE: Plyn v emisích střídá uhlí

Přemysl Souček
Plyn již může v EU za víc emisí CO2, než uhlí. A to jen podle povolenek. Při započítání emisí metanu při těžbě a přepravě, by jeho emisní zátěž zvýšila téměř o polovinu. „Uhelné“ státy se dostávají do slepé uličky.
více


29.6.2021 GLOSA: Tornádo dává signál

Zbyněk Petráček
Bylo by zajímavé vědět, jaký díl české populace zná rozdíl mezi hurikánem a tornádem. Až do čtvrtka se u nás často házely do jednoho pytle „exotické průšvihy v zámoří“.
více


22.6.2021 KLIMA: Virtuální CO2 experiment

CO2
Před několika měsíci, když jsem prováděl úklid ve svých počítačích a zálohách na discích, našel jsem soubor s výčtem a popisem parametrů a výpočty v tabulkách Quattro.
více


21.6.2021 KLIMA: Další CO2 experiment, tentokrát virtuální

CO2
Na konci zimního zkouškového období roku 2008 jsme se dvěma kolegy seděli v podvečer v oblíbené hospůdce ‚na pivu‘ a snažili se spláchnout duševní únavu po celodenním zkoušení.
více


14.6.2021 ROZHOVOR: Chtějí naši bídu, potentáti

Vítězslav Kremlík
Znamená to, že si někdo nepřeje, aby se ekonomiky po covidu vzpamatovaly. Snažit se uprostřed hospodářské recese ekonomiku ještě víc zadupat do země je něco, co nemá oporu ani ve Friedmanyovi, ani v Keynesovi.
více


9.6.2021 EVROPA: Agentura usvědčila EU ze lži

Přemysl Souček
Emise oxidu uhličitého se musí v EU dostat na nulu do 30 let. To je závazek stanovený členským zemím. Bez toho nedosáhneme „klimatického“ cíle udržet nárůst teploty na úrovni 1,5 stupně od konce předindustriální éry.
více


21.5.2021 KLIMA: Experiment CO2

ekologie
Tento text je lapidárním výtahem (‚pro blondýny‘) ze dvou podkapitol rozsáhlejší rozpracované kritické studie na téma „Fosilní paliva, energetika, externality a Green New Deal“.
více


18.5.2021 KLIMA: Amazonský prales je potřeba rychle vykácet

Přemysl Souček
Podle zprávy, která se minulý týden objevila na internetu, produkuje amazonský prales podstatně víc oxidu uhličitého, než zachytí. Jde o převratné zjištění, které znamená změnu náhledu na problém, nebo to ukazuje ještě něco úplně jiného?
více


14.5.2021 SVĚT: Jak klima mění politiku

Jan Fingerland
I když se státy nezajímají o změny klimatu, klima se zajímá o státy. Tak by se dal obměnit starý politický postřeh. Globální změny podnebí se dějí a bez ohledu na to, co je způsobuje, hluboce zasáhnou do toho, jak se odehrává světová politika.
více


13.5.2021 GLOSA: Planeta hoří a my přikládáme

Václav Husák1
„Je to pravda, ale zní to blbě!“ Tuto dnes již okřídlenou větu použil pan Jan Werich před mnoha lety v jedné z předscén Osvobozeného divadla a já si myslím, že se docela hodí i k titulku mé dnešní glosy.
více


10.5.2021 GLOSA: Klima před soudem

Zbyněk Petráček
Bývaly doby, kdy slovo soudcokracie měl vyhrazené Václav Klaus. Jakékoliv soudní zásahy do pravidel dohodnutých politiky (třeba do volebního zákona) pokládal za hrozbu pro samu demokracii a za mocenskou ambici justice.
více


26.2.2021 KLIMA: Proč alarmistům nevyšla předpověď 500letého sucha

Přemysl Souček
Katastrofické sucho mělo loni zdrtit Česko a dokázat českým pochybovačům, že zelení aktivisté mají se změnou klimatu pravdu. Jenže sucho se nekonalo...
více


5.2.2021 GLOSA: Když přišla vláha

Zbyněk Petráček
Karanténa změnila mnohé rituály. Třeba potřásání rukou. Ale jiné se mění i bez ní. Ještě loni touto dobou jsme psali o hrozbě sucha. Ano, letité sucho dospělo do stavu, že o jeho intenzitě, vlivu na úrodu, krajinu i hospodaření s vodou se uvažovalo již v zimě.
více


7.1.2021 KLIMA: Ohřívání vzduchu a OZE

Jan Bartoň
Přemysl Souček napsal zajímavou glosu o tom, jak se daří zamlčovat negativní vlivy obnovitelných zdrojů energie. Nicméně upozorním zejména na zákon zachování energie.
více


30.12.2020 KLIMA: Obnovitelné zdroje přispívají ke globálnímu oteplování

Přemysl Souček
Cílem současné EU je snížit růst světové teploty. Existuje řada studií, které dokazují, že obnovitelné zdroje, na něž Unie vsadila, přispívají k pravému opaku.
více


29.12.2020 KLIMA: Solární retrográdní cyklus

Robert W. Felix
Další podezřelý z případného globálního oteplování. Slunce okem sondy SOHO.
Nejprve bych chtěl upozornit na svůj dřívější příspěvek, ve kterém jsem popsal, jak se planety Jupiter a Saturn pozoruhodně sblíží způsobem, jaký byl naposledy k vidění v roce 1226.
více


28.12.2020 KLIMA: Diskuse pokračuje

Milan Šálek
Minulý článek o rychlosti klimatických změn se dočkal odpovědi. od Radima Tolasze, českého zástupce v Mezivládním panelu pro klimatické změny. Opravdu jsou emise oxidu uhličitého v kontextu jiných problémů tak klíčové?
více


4.12.2020 KLIMA: O rychlosti změn

Milan Šálek
V minulosti došlo ke klimatickým změnám, které byly i řádově rychlejší než současné oteplování. Změnám, jejichž existenci mnozí klimatologové ani média příliš nezdůrazňují.
více


30.10.2020 KLIMA: Zelená politika proti zelenější planetě?

Milan Šálek
Zvýšené koncentrace oxidu uhličitého (CO2) jsou dnes považovány za všeobecně negativní, ale zároveň se podílejí na zvýšeném zelenání zemského povrchu (“global greening“). Je zelenání planety dobře, nebo špatně?
více


23.9.2020 VZPOMÍNKA: Holubí dům

Karpenková-chalupa
„Hledám dům holubí …“ Dům, na který vzpomínám, měl bílý štít, ale nestál na pobřeží, ani neměl stáj roubenou. Proto byl dřevěný houpací koník ustájen v kůlně na dvorku. Také v něm nežila dívka, která házela hrách holubům, ale dva báječní kluci, moji kamarádi.
více


1.9.2020 ROZHOVOR: Může si laik udělat jasno v klimatickém sporu?

Přemysl Souček
Se seismologem a geofyzikem Pavlem Kalendou (o jeho článcích jsme psali zde) jsme původně chystali rozhovor především o tom, jak by si laici a nejen oni mohli udělat vlastní názor na „klimatickou problematiku“. Jeho odpovědi se však neomezily jen na to, ale šly do podstatně větší hloubky a šířky.
více


21.8.2020 VĚDA: Může za sucho klima, nebo něco jiného?

Pavel Kalenda
voda
Může za sucho „klimatická změna“, nebo něco jiného? A pokud je to něco jiného, jakou váhu mají tvrzení, že za klimatickou změnu může jenom, nebo především CO2, které produkuje člověk?
více


4.8.2020 KLIMA: Ropa, plyn i vzácné kovy

Radovan Dluhy-Smith
Od dávných časů lákaly Grónsko a Arktida různé dobrodruhy, ale i vědce, průmyslníky a světové velmoci pro své nerostné bohatství a strategické umístění. Velkou překážkou bylo vždy zdejší nehostinné klima.
více


17.7.2020 EVROPA: Klimatická věda a politika

Tomáš Jirsa
Nechci zpochybňovat klimatologii jako potřebnou vědu a odbornosti jednotlivých klimatologů. Ale i o jejich názorech a vlivu na společnost je potřeba diskutovat. Nedostatek vody a sucho jsou přes současné deštivé počasí zcela jistě jedním z největších problémů současného světa i České republiky. Ale...
více


15.7.2020 ÚVAHA: Přerod v myšlení, proměna ve vidění světa

Jiří Olšovský
Dnešní svět, jak většinou tušíme, vyžaduje něco jako velkou transformaci, jež se zásadně dotkne především proměny energetických systémů. To znamená zejména plnou dekarbonizaci veškerého našeho počínání na zemi, v moři i na nebi.
více


3.7.2020 KLIMA: Aktivistova omluva

Milan Šálek
Michael Shellenberger se omlouvá za nadměrnou paniku vyvolanou některými klimatickými a environmentálními aktivisty, přičemž on sám byl jeden z nich. Jeho článek na Forbesu byl však redakcí stažen.
více


30.6.2020 SVĚT: Zelený aktivismus se podobá středověkým hnutím

Přemysl Souček
Po žních v roce 999 už spousta lidí neosela pole, protože v roce 1000 měl být konec světa. Někteří středoškoláci nyní argumentují, že nemá cenu se učit, protože „klimatická změna“. Zelení aktivisté ovšem připomínají i sebebičující flagelanty.
více


25.6.2020 ÚVAHA: O pandémii a globálním oteplování

Vladimír Čermák
ekologie
Četl jsem celkem zajímavý článek, ve kterém se autor zamýšlel nad odlišným chováním jednotlivých států v době koronavirové pandémie.
více