29.5.2020 | Svátek má Maxmilián, Maxim


16.5.2020 EKOLOGIE: Klimatická demagogie má nový vrchol

Přemysl Souček
Mluvčí českých Pátků pro budoucnost dal rozhovor Lidovkám. Jde o přímo výukový materiál, který ukazuje všechny slabiny i všechna nebezpečí, spojená se zeleným aktivismem.
více


5.5.2020 ENERGETIKA: Pokud lidstvo ovlivňuje klima...

Bavarian flag
Zatímco představitelé EU se mazlí s představou, že budou s devíti procenty světových emisí kouzlit s klimatem celé zeměkoule, skutečnými „vládci klimatu“ z hlediska antropologického vlivu jsou absolutně největší emitenti skleníkových plynů: triumvirát Čína, USA a Indie.
více


23.4.2020 EKOLOGIE: Nákaza suchem

Zbyněk Petráček
Kdyby teď někdo seřadil otázky podle naléhavosti, vedly by asi tyto: Kdy skončí povinnost nosit roušky? Kdy budeme moci s partou vyrazit na výlet? Kdy se otevřou hranice? Boj s pandemií vytěsnil vše ostatní.
více


17.4.2020 KLIMA: Jsme spaseni!

Zdeněk Roller
Na webu se objevil článek o biotechnologii, která dokáže z atmosféry vychytávat oxid uhličitý a měnit jej na organickou sloučeninu. Klima je zachráněno a my s ním! (?)
více


14.4.2020 KLIMA: Polární čepice tají již od poslední doby ledové

Země v době ledové. Kredit: Ittiz / Wikimedia Commons.
Před pár dny, 20. března, zveřejnil nejmenovaný český internetový portál hrůzostrašnou zprávu, že v Grónsku a Antarktidě ubývá nadměrnou rychlostí ledu, a tudíž hrozí zatopení řady pobřeží.
více


4.4.2020 KLIMA: Koronavirus a globální oteplování

Jiří Berka
antimeloun
Nebojte se, nehodlám zde dokazovat, že pandemii koronaviru zavinilo globální oteplování, i když mu různí lidé kladou za vinu ledacos. Tají grónské ledovce? Díky globálnímu oteplování. Nebo naopak rostou?
více


3.4.2020 KLIMA: Bude muset NATO válčit proti uhlí?

Přemysl Souček
Norské námořnictvo má v popisu práce ochranu životního prostředí. Nemělo by nás proto úplně překvapit, že norská viceadmirálka se chce ve Vojenském výboru NATO věnovat klimatickým změnám spojeným s působením ozbrojených sil. Podívejme se na tuto dámu blíže.
více


2.4.2020 KLIMA: Oteplení prospěje našemu zdraví (1)

Jim Steel
ekologie
Je nanejvýš znepokojivé zjištění, že lidé nekriticky spolknou falešné informace médií, které tvrdí, že globální oteplení daleko více ohrožuje naše zdraví, než pandemie Covid-19. Vědecké poznatky jednoznačně dokazují, že chladnější počasí je hlavním zabijákem, zatímco v teplejších měsících úmrtnost...
více


19.3.2020 KLIMA: „Skleníkový efekt“ selským rozumem

Tak zapadá slunce jen na Šumavě
Podívejte se dobře na tento obrázek, jedná se o „oficiální“ grafické zobrazení principu hypotézy „skleníkového efektu“. Zastánci této hypotézy se vrátili několik století zpátky (před Koperníka) a představují nám Zemi jako placku. Proč? No proto, že se jim to hodí do krámu zvaného „antropogenní...
více


21.2.2020 ROZHOVOR: Celebrity kážou vodu a pijí víno

Vítězslav Kremlík
Opozice by měla dostávat rovnocenný prostor minimálně v ekonomických otázkách. Kolik nás klimatické daně budou stát a k čemu to bude. Jenže třeba BBC už před lety přijala směrnici, že kritici klimatismu nesmí do vysílání.
více


20.2.2020 ESEJ: Zrození Grety aneb Hledají se zlí Pražáci

Jiří Berka
antimeloun
Ačkoliv Gretu Thunbergovou zná téměř celý svět a sláva Karla Gotta sahá daleko za hranice Evropy, oblíbeného herce a zpěváka Rudyho Kovandu, který v sedmdesátých letech exceloval na brněnské kulturní scéně, nezná téměř nikdo.
více


17.2.2020 KLIMA: Nejteplejší leden od roku 1880?

Jan Bartoň
Existuje spousta alarmistických zpráv o vývoji klimatu. Mezi vrcholně nejodpornější patří zprávy tohoto typu: „Měsíc ten a ten byl nejteplejším o roku 1880.“
více


4.2.2020 KLIMA: Síla větru

Dagmar Jestrzemski
větrník
Vědci v USA a Číně zjistili: velké větrné turbíny jsou spoluodpovědné za sucho a oteplování Země. Ale politika tyto vědecké poznatky ignoruje.
více


3.2.2020 KLIMA: Globální změna XXL

Jindřich Plzák
Vím, že nic nevím. To ale neznamená, že bych o tom nemohl přemýšlet. Očekávám, že mi zde klimatologové, teoretičtí fyzici, psychologové a politologové vysvětlí, že jsem politováníhodná kreatura. Přesto ale trvám na tom, že mám k problému co říci.
více


31.1.2020 KLIMA: Konec prokrastinace a kritického myšlení

Vítězslav Kremlík
Jak dopadne přednáška na téma "klimatické změny z pohledu kritického myšlení", když se autor v důsledku prokrastinace nestihne připravit.
více


30.1.2020 ROZHOVOR: Oteplování do roku 2050 asi nezvrátíme

Přemysl Souček
Data, které měříme v České republice, patří mezi nejlepší na světě. Ve správě Českého hydrometeorologického ústavu je k dispozici celkem unikátní množství naměřených dat, a to už od roku 1775 a díky bývalé správě Rakouska-Uherska máme dostatek dat i právě pro takto vzdálenou dobu.
více


25.1.2020 KLIMA: Nenechme debatu ovládnout pomatenými radikály

Tomáš Zdechovský
Neustálé zdůrazňování škodlivosti aut se spalovacími motory a letecké dopravy se stalo pomalu nejzásadnější součástí boje s klimatickými změnami. Unikají nám tak objevy nadějných zelených technologií a další důležitá fakta.
více


23.1.2020 KLIMA: Rok 2019 by druhý nejteplejší v historii

environmental
Rok 2019 byl globálně druhý nejteplejší v historii měření globálních teplot (tj. od roku 1850). Takto hodnotí rok 2019 většina meteorologických institucí, které analyzují globální teplotní řady. Tedy Berkeley Earth (viz zde), NASA (viz zde), NOAA (viz zde) nebo JMA (viz zde).
více


23.1.2020 KLIMA: Globální změna

Jindřich Plzák
Tak si to představte! Sedíte v mistnosti a poblíž vás kamna, vafky, nebo elektrický radiátor - v provozu. Ohříváte vy tato zařízení, nebo jste ohříváni? Podle klimaalarmistů je první možné.
více


21.1.2020 ROZHOVOR: Změny počasí a klimatu jsou součástí přírody

Vítězslav Kremlík
Radikální levici už nic jiného nezbylo. Krach SSSR ukázal, že odpůrci kapitalismu nejsou schopni řídit ekonomiku k prosperitě. Tak se z nouze uchýlili k ekologii. A teď říkají, že hospodářský růst ne že „neumí“, ale že ho odmítají ze zásady.
více


20.1.2020 ANALÝZA: Prohnilé pilíře klimatické víry

Přemysl Souček
Britský aktivista shrnul, jak mají jeho souvěrci argumentovat všem, kteří pochybují o současné podobě zelené politiky, již přejímá řada politiků v Evropě. Ukázal zároveň jak klimatisté manipulují s fakty a místo diskuze připouštějí pouze monolog.
více


15.1.2020 EKOLOGIE: Otazníků kolem obnovitelných zdrojů přibývá

Přemysl Souček
Pálení dřeva podle Sdružení národních akademií věd (EASAC) zhoršuje klimatickou změnu. Větrné elektrárny zase podle německých zdrojů devastují ptactvo, netopýry a hmyz. Podle amerického výzkumu navíc samy oteplují klima. Část vědců je přesvědčena i o tom, že zpomalují proudění vzduchu.
více


6.1.2020 KLIMA: Střízlivý pohled Bjorna Lomborga

Miloslav Pouzar
Odpověď je nasnadě – jak pro koho. Určité skupiny se tváří, že uhlíková neutralita je trumfovým esem, které nelze v diskusi o prioritách nasměrování zdrojů a úsilí přebít žádnou jinou kartou, ale šéf think-tanku Copenhagen Consensus Center Bjorn Lomborg to vidí jinak.
více


28.12.2019 ROZHOVOR: Jak je to se zrozením aktivistky Grety

Vítězslav Kremlík
Ursula von der Leyen, nový „Führer“ Evropské unie, vyhlásila za svůj cíl, aby Evropa byla uhlíkově neutrální do roku 2050. Chtějí na to věnovat čtvrtinu rozpočtu EU 2021-2027, takže finančně nás čeká dost smutný úděl.
více


21.12.2019 KLÍMA: Zelení sú červení

Pavel Krivulka
ekologie
„Pipi dlhá pančucha“ klimatickej zmeny je Osobnosťou roka 2019 magazínu Time. Forbes ju zaradil medzi 100 najmocnejších žien sveta. Progresívne ľavicové médiá sú súčasťou klimatickej núdze. OSN ako výkonný orgán Socialistickej internacionály.
více


19.12.2019 GLOSA: Komu zničili dětství

Zbyněk Petráček
Mají smysl každoroční klimatické konference OSN? Ta otázka zní návodně: evokuje odpověď „ne“. Stejné otázky padají už léta na webu a rázné „ne“ z nich vychází třikrát podtrženo.
více


18.12.2019 KLIMA: Madrid to nezachránil, Greta se zlobí

Jan Bartoň
Přes dramatickou výzvu generálního tajemníka OSN o tom, že rok 2020 bude pro záchranu klimatu rozhodující, skončila klimatická konference v Madridu bez výsledků.
více


5.12.2019 NĚMECKO: Hnědé košile proti klimatické konferenci

Jiří Berka
germany flag1
O pokusu ekologických extremistů narušit 13. mezinárodní konferenci o klimatu a energii, uspořádanou nedávno v Mnichově, již pojednával článek Vítězslava Kremlíka na Neviditelném psu.
více


5.12.2019 KLIMA: Aktivisté přitvrzují

Václav Klaus1
S klimatem se sice ani letos, ani v posledních letech nic mimořádného nestalo, ale klimatičtí aktivisté, lidé, kteří si založili svou politickou kariéru na výhrůžce, že nás klima zničí, nebude-li po jejich, proti nám právě teď organizují frontální útok.
více


16.11.2019 SVĚT: Zpráva o stavu planety deset let od Climategate

Vítězslav Kremlík
Deset let od aféry Climategate klima rozděluje společnost více než kdy dříve. Zatímco záškoláci a duševně postižená holčička dělají symbolická gesta, obyčejní lidé demonstrují v ulicích proti zelenému zdražování.
více


5.11.2019 EVROPA: Úkol naší doby? Zdravý rozum

Tomáš Jirsa
První týden po 17. listopadu 1989 jsme se stávkovým výborem studentů přijeli do České Lípy, abychom jako přímí účastníci informovali veřejnost o tom, co se děje v Praze. Vedle mne na kašně českolipského náměstí stál Miroslav Hudec a společně jsme bourali totalitní řád. Třicet let poté, na rozdíl od...
více


24.10.2019 KLIMA: Vaše naše uhlíková stopa

Karel Wágner
Švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová (plným jménem Greta Tintin Eleonora Ernman Thunberg) dala vzniknout hnutí Školních stávek pro klima (Fridays for Future) v listopadu loňského roku.
více


17.10.2019 ROZHOVOR: O klimatu (2)

vystva - sestak
Na planetě je nás opravdu moc, zkrátka se člověk přemnožil a utiskuje své přirozené okolí – přírodu, ve kterém žije a bude žít. Přestala existovat rovnováha typu super-organizmu „Gaia“, to znamená, když je moc zajíců, přibude i lišek a naopak, když je málo zajíců, ubude i lišek.
více


16.10.2019 ROZHOVOR: O klimatu (1)

vystva - sestak
Rád bych citoval slova Václava Klause mladšího, který připomenul, že mít automobil je normální a mít děti je taky normální.
více


15.10.2019 GLOSA: Pláč na špatném hrobě

Ladislav Vostárek
XR logo
Obávám se, že Gréta i Extinction Rebellion pláčou dobře, ale na špatném hrobě a někdo by je měl přesměrovat na správná místa.
více


15.10.2019 KLIMA: Kořeny podvodu

Eric T. Karlstrom
Eric Karlstrom
Když jsem v roce 1981 na calgarské universitě promoval v oboru fyzikální geografie, sotva jsem mohl zaznamenat slabé obrysy „vlaku oteplování Země“, který supěl po kolejích na horizontu.
více