21.1.2020 | Svátek má Běla


21.1.2020 ROZHOVOR: Změny počasí a klimatu jsou součástí přírody

Vítězslav Kremlík
Radikální levici už nic jiného nezbylo. Krach SSSR ukázal, že odpůrci kapitalismu nejsou schopni řídit ekonomiku k prosperitě. Tak se z nouze uchýlili k ekologii. A teď říkají, že hospodářský růst ne že „neumí“, ale že ho odmítají ze zásady.
více


20.1.2020 ANALÝZA: Prohnilé pilíře klimatické víry

Přemysl Souček
Britský aktivista shrnul, jak mají jeho souvěrci argumentovat všem, kteří pochybují o současné podobě zelené politiky, již přejímá řada politiků v Evropě. Ukázal zároveň jak klimatisté manipulují s fakty a místo diskuze připouštějí pouze monolog.
více


15.1.2020 EKOLOGIE: Otazníků kolem obnovitelných zdrojů přibývá

Přemysl Souček
Pálení dřeva podle Sdružení národních akademií věd (EASAC) zhoršuje klimatickou změnu. Větrné elektrárny zase podle německých zdrojů devastují ptactvo, netopýry a hmyz. Podle amerického výzkumu navíc samy oteplují klima. Část vědců je přesvědčena i o tom, že zpomalují proudění vzduchu.
více


6.1.2020 KLIMA: Střízlivý pohled Bjorna Lomborga

Miloslav Pouzar
Odpověď je nasnadě – jak pro koho. Určité skupiny se tváří, že uhlíková neutralita je trumfovým esem, které nelze v diskusi o prioritách nasměrování zdrojů a úsilí přebít žádnou jinou kartou, ale šéf think-tanku Copenhagen Consensus Center Bjorn Lomborg to vidí jinak.
více


28.12.2019 ROZHOVOR: Jak je to se zrozením aktivistky Grety

Vítězslav Kremlík
Ursula von der Leyen, nový „Führer“ Evropské unie, vyhlásila za svůj cíl, aby Evropa byla uhlíkově neutrální do roku 2050. Chtějí na to věnovat čtvrtinu rozpočtu EU 2021-2027, takže finančně nás čeká dost smutný úděl.
více


21.12.2019 KLÍMA: Zelení sú červení

Pavel Krivulka
ekologie
„Pipi dlhá pančucha“ klimatickej zmeny je Osobnosťou roka 2019 magazínu Time. Forbes ju zaradil medzi 100 najmocnejších žien sveta. Progresívne ľavicové médiá sú súčasťou klimatickej núdze. OSN ako výkonný orgán Socialistickej internacionály.
více


19.12.2019 GLOSA: Komu zničili dětství

Zbyněk Petráček
Mají smysl každoroční klimatické konference OSN? Ta otázka zní návodně: evokuje odpověď „ne“. Stejné otázky padají už léta na webu a rázné „ne“ z nich vychází třikrát podtrženo.
více


18.12.2019 KLIMA: Madrid to nezachránil, Greta se zlobí

Jan Bartoň
Přes dramatickou výzvu generálního tajemníka OSN o tom, že rok 2020 bude pro záchranu klimatu rozhodující, skončila klimatická konference v Madridu bez výsledků.
více


5.12.2019 NĚMECKO: Hnědé košile proti klimatické konferenci

Jiří Berka
germany flag1
O pokusu ekologických extremistů narušit 13. mezinárodní konferenci o klimatu a energii, uspořádanou nedávno v Mnichově, již pojednával článek Vítězslava Kremlíka na Neviditelném psu.
více


5.12.2019 KLIMA: Aktivisté přitvrzují

Václav Klaus1
S klimatem se sice ani letos, ani v posledních letech nic mimořádného nestalo, ale klimatičtí aktivisté, lidé, kteří si založili svou politickou kariéru na výhrůžce, že nás klima zničí, nebude-li po jejich, proti nám právě teď organizují frontální útok.
více


16.11.2019 SVĚT: Zpráva o stavu planety deset let od Climategate

Vítězslav Kremlík
Deset let od aféry Climategate klima rozděluje společnost více než kdy dříve. Zatímco záškoláci a duševně postižená holčička dělají symbolická gesta, obyčejní lidé demonstrují v ulicích proti zelenému zdražování.
více


5.11.2019 EVROPA: Úkol naší doby? Zdravý rozum

Tomáš Jirsa
První týden po 17. listopadu 1989 jsme se stávkovým výborem studentů přijeli do České Lípy, abychom jako přímí účastníci informovali veřejnost o tom, co se děje v Praze. Vedle mne na kašně českolipského náměstí stál Miroslav Hudec a společně jsme bourali totalitní řád. Třicet let poté, na rozdíl od...
více


24.10.2019 KLIMA: Vaše naše uhlíková stopa

Karel Wágner
Švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová (plným jménem Greta Tintin Eleonora Ernman Thunberg) dala vzniknout hnutí Školních stávek pro klima (Fridays for Future) v listopadu loňského roku.
více


17.10.2019 ROZHOVOR: O klimatu (2)

vystva - sestak
Na planetě je nás opravdu moc, zkrátka se člověk přemnožil a utiskuje své přirozené okolí – přírodu, ve kterém žije a bude žít. Přestala existovat rovnováha typu super-organizmu „Gaia“, to znamená, když je moc zajíců, přibude i lišek a naopak, když je málo zajíců, ubude i lišek.
více


16.10.2019 ROZHOVOR: O klimatu (1)

vystva - sestak
Rád bych citoval slova Václava Klause mladšího, který připomenul, že mít automobil je normální a mít děti je taky normální.
více


15.10.2019 GLOSA: Pláč na špatném hrobě

Ladislav Vostárek
XR logo
Obávám se, že Gréta i Extinction Rebellion pláčou dobře, ale na špatném hrobě a někdo by je měl přesměrovat na správná místa.
více


15.10.2019 KLIMA: Kořeny podvodu

Eric T. Karlstrom
Eric Karlstrom
Když jsem v roce 1981 na calgarské universitě promoval v oboru fyzikální geografie, sotva jsem mohl zaznamenat slabé obrysy „vlaku oteplování Země“, který supěl po kolejích na horizontu.
více


14.10.2019 SVĚT: Rebelie lhářů

Vítězslav Kremlík
Gail Bradbrooková říká, že nápad založit Extinction Rebellion dostala, když byla zdrogovaná, tedy pod vlivem psychedelik. Dnes volá po tom, aby se rebelové masivně zfetovali halucinogenními látkami. Což mnohé vysvětluje.
více


12.10.2019 SVĚT: Gretina rozzuřená sestra v akci

Jakub Vosáhlo 2018
Věděli jste, že Greta má sestru? A ta je prý ještě naštvanější a radikálnější než copatá celebrita, jakkoliv se to po výstupu v OSN zdá nepředstavitelné.
více


11.10.2019 EVROPA: Unie v čele „boje“ proti změně klimatu

Tomáš Vaněk
V poslední době se to zákazy kdečeho a pokusy o zákazy téměř všeho jen hemží… a všichni mají jasno, že proti změně klimatu je třeba bojovat, ať to stojí, co to stojí… a tak nám politici v EU schvalují nařízení, která jsou v rozporu s přírodními zákony, a část mládeže se rozhodla, že nebude v pátek...
více


8.10.2019 GLOSA: Spravedlivě na klima

Zbyněk Petráček
Visegrádské státy mají cejch opozice ve strukturách EU a něco na tom je. Už z principu. Výraz „demokratický deficit“ nevymysleli konspirátoři. Chová-li se nějaká parta opozičně, je to i opozice proti demokratickému deficitu.
více


8.10.2019 EVROPA: Unie a její zelený úděl

Tomáš Břicháček
Klimatické třeštění nabírá dosud nevídaných otáček. EU jakožto ústřední hybatel maniakálních ambic řídit podnebí chce být předvojem a příkladem celému světu. Boj proti „uhlíku“ se stává hlavním tématem unijní politiky.
více


4.10.2019 VĚDA: Klima na Zemi se mění periodicky

Miroslav Haňka
Nové vědecké výzkumy ukazují, že v atmosféře existují cyklické změny v hladinách CO2, které vždy najednou dosáhnou kritického bodu obratu a způsobí dramatické změny klimatu.
více


2.10.2019 SVĚT: Prognóza klimaskeptikova

Luděk Frýbort
Tak prý hodlá Německo do roku 2023 nainvestovat do opatření na ochranu klimatu 50 miliard eur. Kýženého cíle má být dosaženo roku 2030… jde ještě o to, jestli si klima, potvora, těch opatření všimne.
více


2.10.2019 ROZHOVOR: Zažalovat Greenpeace!

Vítězslav Kremlík
Tady musím souhlasit s Václavem Bělohradským, že dívka vystupuje jako prorok nového náboženství. Tomuto žánru kázání se anglicky říká „fire and brimstone“. Kněz hrozí věřícím pěstí, spílá jim do hříšníků a vyhrožuje, že Bůh je nechá smažit v pekle.
více


2.10.2019 EKOLOGIE: Při boji se změnami klimatu je nutné používat logiku

Tomáš Zdechovský
Lidská schopnost přicházet s prapodivnými řešeními je neomezená. V poslední době to nejvíce platí u návrhů, jak bojovat s oteplováním planety, kdy někdy roztajete... smíchy.
více


2.10.2019 KLIMA: Zneužité děti

Vladimír Zouzalík
Jistě jste to zaznamenali také, čas od času se ve sdělovacích prostředcích provalí téma zneužitých dětí, sdílení dětské pornografie, fotek, videí, tyto se prodávají na internetu nebo i jinak.
více


28.9.2019 GLOSA: Greta je symbol

Jan Polanecký
Původně jsem si její jméno ani nechtěl pamatovat, neboť jsem očekával, že vlna její mediální popularity rychle odezní. Mýlil jsem se, bohužel ji vídám v poslední době čím dál častěji. A není to zrovna náhoda.
více


27.9.2019 KLIMA: Civilizace v propůjčeném čase

Václav Husák1
Nedávno jsem si vzpomněl na krásnou „hlášku“ z jedné ze skvělých povídek Šimka s Grossmannem odehrávající se částečně na hřbitově, která zní takto: „Upozornil jsem ji, že brečí sice dobře, ale na cizím hrobě!“
více


25.9.2019 KLIMA: Hlavní překážkou jsou ekoaktivisté

Vítězslav Kremlík
Hnutí Fridays for Future žije v jakési virtuální realitě, ve které za neřešení emisí CO2 mohou jacísi „politici“. Ve skutečnosti hlavní překážku jsou ekoaktivisté, kteří desítky let blokují bezemisní jadernou energetiku.
více


23.9.2019 GLOSA: Budoucnost hlupců

Petr Hampl1
Ještě před pár lety měla „jen“ stoupnout hladina moří o šest metrů, teď už se má Zeměkoule roztavit v plamenech. A samozřejmě u toho nezůstane. Kdo nemá horší apokalyptickou vizi než ostatní, ten je nezajímavý.
více


17.9.2019 KLIMA: Dopis staršího muže Gretě Thunberg

Vladimír Cícha
Jsem již starý pán, manžel, otec, děděček, solidního vzdělání (technického), ani boháč, ani chuďas. Leccos jsem v poměrně dlouhém životě viděl a poznal, snažil se věnovat pozonost dění ve světě.
více


16.9.2019 SVĚT: Greta z Arku

Kateřina Lhotská
Asi každý zná osud Johanky z Arku. Prožila sice krátký, ale zato turbulentní život. Nakrátko zazářila jako kometa, ale protože zářila moc, tak ji žár nakonec sežehl. Naše současnice Greta Thunbergová s ní má hodně společného.
více


13.9.2019 GLOSA: Věda ano, ale která

Ondřej Neff
Klimatologie je věda o podnebí studující dlouhodobou podobu a celkové účinky meteorologických procesů na Zemi, čteme definici. Nějaký ten šťoural by možná mohl vyslovit nějaké pochybnosti.
více


10.9.2019 KLIMA: Sluneční, nikoliv oxidouhličitá

Jindřich Plzák
Taková je soustava, v které se naše Země nachází. Rozhodující je Slunce se svým zářením a ne stopový plyn, kterého jsou necelé čtyři stovky molekul v milionu.
více


7.9.2019 GLOSA: Dožínky, jak mají být

Zbyněk Petráček
Jistá pořekadla z éry komunismu se uplatní i dnes. Třeba toto: Kdo je největší nepřítel socialismu? No přece jaro, léto, podzim, zima a imperialismus. I dnes se hodí mít nepřítele, kterého můžeme označit za viníka problémů, a sebe stylizovat do role obětí.
více