24.10.2020 | Svátek má Nina


23.9.2020 VZPOMÍNKA: Holubí dům

Karpenková-chalupa
„Hledám dům holubí …“ Dům, na který vzpomínám, měl bílý štít, ale nestál na pobřeží, ani neměl stáj roubenou. Proto byl dřevěný houpací koník ustájen v kůlně na dvorku. Také v něm nežila dívka, která házela hrách holubům, ale dva báječní kluci, moji kamarádi.
více


1.9.2020 ROZHOVOR: Může si laik udělat jasno v klimatickém sporu?

Přemysl Souček
Se seismologem a geofyzikem Pavlem Kalendou (o jeho článcích jsme psali zde) jsme původně chystali rozhovor především o tom, jak by si laici a nejen oni mohli udělat vlastní názor na „klimatickou problematiku“. Jeho odpovědi se však neomezily jen na to, ale šly do podstatně větší hloubky a šířky.
více


21.8.2020 VĚDA: Může za sucho klima, nebo něco jiného?

Pavel Kalenda
voda
Může za sucho „klimatická změna“, nebo něco jiného? A pokud je to něco jiného, jakou váhu mají tvrzení, že za klimatickou změnu může jenom, nebo především CO2, které produkuje člověk?
více


4.8.2020 KLIMA: Ropa, plyn i vzácné kovy

Radovan Dluhy-Smith
Od dávných časů lákaly Grónsko a Arktida různé dobrodruhy, ale i vědce, průmyslníky a světové velmoci pro své nerostné bohatství a strategické umístění. Velkou překážkou bylo vždy zdejší nehostinné klima.
více


17.7.2020 EVROPA: Klimatická věda a politika

Tomáš Jirsa
Nechci zpochybňovat klimatologii jako potřebnou vědu a odbornosti jednotlivých klimatologů. Ale i o jejich názorech a vlivu na společnost je potřeba diskutovat. Nedostatek vody a sucho jsou přes současné deštivé počasí zcela jistě jedním z největších problémů současného světa i České republiky. Ale...
více


15.7.2020 ÚVAHA: Přerod v myšlení, proměna ve vidění světa

Jiří Olšovský
Dnešní svět, jak většinou tušíme, vyžaduje něco jako velkou transformaci, jež se zásadně dotkne především proměny energetických systémů. To znamená zejména plnou dekarbonizaci veškerého našeho počínání na zemi, v moři i na nebi.
více


3.7.2020 KLIMA: Aktivistova omluva

Milan Šálek
Michael Shellenberger se omlouvá za nadměrnou paniku vyvolanou některými klimatickými a environmentálními aktivisty, přičemž on sám byl jeden z nich. Jeho článek na Forbesu byl však redakcí stažen.
více


30.6.2020 SVĚT: Zelený aktivismus se podobá středověkým hnutím

Přemysl Souček
Po žních v roce 999 už spousta lidí neosela pole, protože v roce 1000 měl být konec světa. Někteří středoškoláci nyní argumentují, že nemá cenu se učit, protože „klimatická změna“. Zelení aktivisté ovšem připomínají i sebebičující flagelanty.
více


25.6.2020 ÚVAHA: O pandémii a globálním oteplování

Vladimír Čermák
ekologie
Četl jsem celkem zajímavý článek, ve kterém se autor zamýšlel nad odlišným chováním jednotlivých států v době koronavirové pandémie.
více


25.6.2020 GLOSA: Sucho s povodní

Zbyněk Petráček
Zkuste si malý test. Kdy naposledy byly u nás povodně, které obsadily titulní strany celostátních novin? Tady musíte přemýšlet, ale dospějete k červnu 2013. Jdete-li například po zámeckém parku ve Veltrusech u Vltavy, na některých stavbách spatříte stopy tehdejší hladiny vody.
více


19.6.2020 EVROPA: Koronavirus a klimatická změna

Roman Lenský
Zkušenosti z průběhu a řešení koronakrize ovlivňují pohled na model klimatické změny a způsoby reakce na tento model.
více


15.6.2020 FRIDAYS FOR FUTURE: Klimatíseň klimaignorantů

Fridays for Future logo
Mezi dny 23. až 30. srpna 2019 uveřejnil internetový deník Neviditelný pes šestidílný seriál článků „Doučování pro klimatické záškoláky“, který je rychlou a velmi věcnou reakcí na rozhovor odvysílaný iDnes-TV v pořadu Rozstřel Vladimíra Vokála.
více


12.6.2020 ÚVAHA: Letadla nelétají – a prší a prší!

Pavlína Bauer
kondenzační čáry
Již před měsícem jsem si říkala, jaké máme krásné jaro, protože nezvykle hodně pršelo. A ono prší s menšími přestávkami dál. Po mnoha letech máme zase takové jaro, na které jsem byla u nás na Šumavě zvyklá.
více


2.6.2020 SVĚT: Dostane virus Nobelovku za ekologii?

Vítězslav Kremlík
Klimatolog Michael „Hokejka“ Mann se na Twitteru z pandemie radoval: „Nejsou virus spíše lidé? Není pandemie jen způsob, jak imunitní systém Planety s lidskou nákazou bojuje?”
více


16.5.2020 EKOLOGIE: Klimatická demagogie má nový vrchol

Přemysl Souček
Mluvčí českých Pátků pro budoucnost dal rozhovor Lidovkám. Jde o přímo výukový materiál, který ukazuje všechny slabiny i všechna nebezpečí, spojená se zeleným aktivismem.
více


5.5.2020 ENERGETIKA: Pokud lidstvo ovlivňuje klima...

Bavarian flag
Zatímco představitelé EU se mazlí s představou, že budou s devíti procenty světových emisí kouzlit s klimatem celé zeměkoule, skutečnými „vládci klimatu“ z hlediska antropologického vlivu jsou absolutně největší emitenti skleníkových plynů: triumvirát Čína, USA a Indie.
více


23.4.2020 EKOLOGIE: Nákaza suchem

Zbyněk Petráček
Kdyby teď někdo seřadil otázky podle naléhavosti, vedly by asi tyto: Kdy skončí povinnost nosit roušky? Kdy budeme moci s partou vyrazit na výlet? Kdy se otevřou hranice? Boj s pandemií vytěsnil vše ostatní.
více


17.4.2020 KLIMA: Jsme spaseni!

Zdeněk Roller
Na webu se objevil článek o biotechnologii, která dokáže z atmosféry vychytávat oxid uhličitý a měnit jej na organickou sloučeninu. Klima je zachráněno a my s ním! (?)
více


14.4.2020 KLIMA: Polární čepice tají již od poslední doby ledové

Země v době ledové. Kredit: Ittiz / Wikimedia Commons.
Před pár dny, 20. března, zveřejnil nejmenovaný český internetový portál hrůzostrašnou zprávu, že v Grónsku a Antarktidě ubývá nadměrnou rychlostí ledu, a tudíž hrozí zatopení řady pobřeží.
více


4.4.2020 KLIMA: Koronavirus a globální oteplování

antimeloun
Nebojte se, nehodlám zde dokazovat, že pandemii koronaviru zavinilo globální oteplování, i když mu různí lidé kladou za vinu ledacos. Tají grónské ledovce? Díky globálnímu oteplování. Nebo naopak rostou?
více


3.4.2020 KLIMA: Bude muset NATO válčit proti uhlí?

Přemysl Souček
Norské námořnictvo má v popisu práce ochranu životního prostředí. Nemělo by nás proto úplně překvapit, že norská viceadmirálka se chce ve Vojenském výboru NATO věnovat klimatickým změnám spojeným s působením ozbrojených sil. Podívejme se na tuto dámu blíže.
více


2.4.2020 KLIMA: Oteplení prospěje našemu zdraví

Jim Steel
ekologie
Je nanejvýš znepokojivé zjištění, že lidé nekriticky spolknou falešné informace médií, které tvrdí, že globální oteplení daleko více ohrožuje naše zdraví, než pandemie Covid-19. Vědecké poznatky jednoznačně dokazují, že chladnější počasí je hlavním zabijákem, zatímco v teplejších měsících úmrtnost...
více


19.3.2020 KLIMA: „Skleníkový efekt“ selským rozumem

Tak zapadá slunce jen na Šumavě
Podívejte se dobře na tento obrázek, jedná se o „oficiální“ grafické zobrazení principu hypotézy „skleníkového efektu“. Zastánci této hypotézy se vrátili několik století zpátky (před Koperníka) a představují nám Zemi jako placku. Proč? No proto, že se jim to hodí do krámu zvaného „antropogenní...
více


21.2.2020 ROZHOVOR: Celebrity kážou vodu a pijí víno

Vítězslav Kremlík
Opozice by měla dostávat rovnocenný prostor minimálně v ekonomických otázkách. Kolik nás klimatické daně budou stát a k čemu to bude. Jenže třeba BBC už před lety přijala směrnici, že kritici klimatismu nesmí do vysílání.
více


20.2.2020 ESEJ: Zrození Grety aneb Hledají se zlí Pražáci

antimeloun
Ačkoliv Gretu Thunbergovou zná téměř celý svět a sláva Karla Gotta sahá daleko za hranice Evropy, oblíbeného herce a zpěváka Rudyho Kovandu, který v sedmdesátých letech exceloval na brněnské kulturní scéně, nezná téměř nikdo.
více


17.2.2020 KLIMA: Nejteplejší leden od roku 1880?

Jan Bartoň
Existuje spousta alarmistických zpráv o vývoji klimatu. Mezi vrcholně nejodpornější patří zprávy tohoto typu: „Měsíc ten a ten byl nejteplejším o roku 1880.“
více


4.2.2020 KLIMA: Síla větru

Dagmar Jestrzemski
větrník
Vědci v USA a Číně zjistili: velké větrné turbíny jsou spoluodpovědné za sucho a oteplování Země. Ale politika tyto vědecké poznatky ignoruje.
více


3.2.2020 KLIMA: Globální změna XXL

Jindřich Plzák
Vím, že nic nevím. To ale neznamená, že bych o tom nemohl přemýšlet. Očekávám, že mi zde klimatologové, teoretičtí fyzici, psychologové a politologové vysvětlí, že jsem politováníhodná kreatura. Přesto ale trvám na tom, že mám k problému co říci.
více


31.1.2020 KLIMA: Konec prokrastinace a kritického myšlení

Vítězslav Kremlík
Jak dopadne přednáška na téma "klimatické změny z pohledu kritického myšlení", když se autor v důsledku prokrastinace nestihne připravit.
více


30.1.2020 ROZHOVOR: Oteplování do roku 2050 asi nezvrátíme

Přemysl Souček
Data, které měříme v České republice, patří mezi nejlepší na světě. Ve správě Českého hydrometeorologického ústavu je k dispozici celkem unikátní množství naměřených dat, a to už od roku 1775 a díky bývalé správě Rakouska-Uherska máme dostatek dat i právě pro takto vzdálenou dobu.
více


25.1.2020 KLIMA: Nenechme debatu ovládnout pomatenými radikály

Tomáš Zdechovský
Neustálé zdůrazňování škodlivosti aut se spalovacími motory a letecké dopravy se stalo pomalu nejzásadnější součástí boje s klimatickými změnami. Unikají nám tak objevy nadějných zelených technologií a další důležitá fakta.
více


23.1.2020 KLIMA: Rok 2019 by druhý nejteplejší v historii

environmental
Rok 2019 byl globálně druhý nejteplejší v historii měření globálních teplot (tj. od roku 1850). Takto hodnotí rok 2019 většina meteorologických institucí, které analyzují globální teplotní řady. Tedy Berkeley Earth (viz zde), NASA (viz zde), NOAA (viz zde) nebo JMA (viz zde).
více


23.1.2020 KLIMA: Globální změna

Jindřich Plzák
Tak si to představte! Sedíte v mistnosti a poblíž vás kamna, vafky, nebo elektrický radiátor - v provozu. Ohříváte vy tato zařízení, nebo jste ohříváni? Podle klimaalarmistů je první možné.
více


21.1.2020 ROZHOVOR: Změny počasí a klimatu jsou součástí přírody

Vítězslav Kremlík
Radikální levici už nic jiného nezbylo. Krach SSSR ukázal, že odpůrci kapitalismu nejsou schopni řídit ekonomiku k prosperitě. Tak se z nouze uchýlili k ekologii. A teď říkají, že hospodářský růst ne že „neumí“, ale že ho odmítají ze zásady.
více


20.1.2020 ANALÝZA: Prohnilé pilíře klimatické víry

Přemysl Souček
Britský aktivista shrnul, jak mají jeho souvěrci argumentovat všem, kteří pochybují o současné podobě zelené politiky, již přejímá řada politiků v Evropě. Ukázal zároveň jak klimatisté manipulují s fakty a místo diskuze připouštějí pouze monolog.
více


15.1.2020 EKOLOGIE: Otazníků kolem obnovitelných zdrojů přibývá

Přemysl Souček
Pálení dřeva podle Sdružení národních akademií věd (EASAC) zhoršuje klimatickou změnu. Větrné elektrárny zase podle německých zdrojů devastují ptactvo, netopýry a hmyz. Podle amerického výzkumu navíc samy oteplují klima. Část vědců je přesvědčena i o tom, že zpomalují proudění vzduchu.
více