19.8.2019 | Svátek má Ludvík


19.8.2019 EKOLOGIE: Jak vytvořit správné ghetto

Markéta Šichtařová 5
Ekologická úzkost se u některých lidí dostala do stratosférických výšin. Už nevědí, jestli ještě mohou dýchat.
více


15.8.2019 KLIMA: Zničí oteplování světovou ekonomiku?

Vítězslav Kremlík
I při oteplení o 2 °C bude za sto let svět 11x bohatší než dnes. Proč tedy vzdělaná střední třída v průmyslově vyspělých zemích v posledních letech propadla víře, že lidstvo čeká vyhynutí?
více


14.8.2019 KLIMA: Grónsko přišlo o 11 miliard tun ledu? No a?

Vítězslav Kremlík
Grónsko přišlo za jediný den o 11 miliard tun ledu. Může za to porucha klimatu známá také jako „léto“. Bude-li klimatická krize pokračovat tímto tempem, Grónsko ztratí za 12 let polovinu ledového příkrovu. Totiž za 12 500 let.
více


13.8.2019 KLIMA: Další salva ekologického alarmismu

Jan Bartoň
Další salvu do řad nebohých lidských bytostí Západu, které mají plná břicha, zatímco miliardy podvyživených lidí v Africe a Asii se trápí bídou, vyslal klimatický panel OSN IPCC.
více


12.8.2019 KNIHA: Zchlaďte hlavy!

Luboš Zálom1
Studenti, kteří během školního roku stávkují za záchranu klimatu, tvrdí, že máme jen několik let na to, abychom začali něco dělat. Pak bude konec. Navrhují velmi drastická opatření.
více


10.8.2019 KLIMA: Především velký byznys

Kateřina Lhotská
Nedávno byly zveřejněny závěry studie vědců ze švýcarského Bernu zkoumajících vliv člověka na změny klimatu. Podle nich je nesporný a „popírači“ prý přišli o argumenty. Při bližším pohledu je však studie děravá jak švýcarský ementál.
více


7.8.2019 SVĚT: Zjevení Svaté Gréty

Vítězslav Kremlík
Nejprve křehké dívce přivodili duševní poruchu tím, že ji v útlém dětství vystavili apokalyptickému brainwashingu jako v nějaké sektě. A pak ji klimatická mafie využila k získávání investic na zelený byznys.
více


6.8.2019 KNIHA: Racionálně o globálním oteplování

Luboš Zálom1
Za oteplování zemského klimatu může člověk. To je mantra, kterou slýcháme takřka na každém kroku. Ale co ostatní faktory, které se na změnách klimatu podílejí? O těch se příliš nemluví ani nepíše.
více


5.8.2019 SVĚT: Nenásledujme falešné proroky

Jiří Weigl
Klimatická změna se stala v dnešní době u nás i v Evropě zásadním politickým tématem, které je v současnosti navíc zesíleno nebývalou vlnou veder a dlouhotrvajícím suchem.
více


5.8.2019 KLIMA: Vedro v Paříži 1947 a 2019

Vítězslav Kremlík
Dne 25.7.2019 v Paříži padla rekordní teplota 42,6°C. Čímž byl po desítkách let konečně pokořen rekord z horkého roku 1947. Bez kontextu taková informace ale může být zavádějící.
více


5.8.2019 ÚVAHA: Hledání udržitelnosti života

Jiří Olšovský
Člověk chce žít na světě nadále přirozeným způsobem v příznivých podmínkách, dívá se do budoucnosti, chce žít „stále lépe“. Všímá si ale rostoucích hrozeb, které se na něho dnes valí.
více


3.8.2019 KLIMA: Další reinkarnace „hokejkového grafu“

Vítězslav Kremlík
Data z celé zeměkoule ukazují, že prakticky každá část světa zažila za posledních deset tisíc let vyšší teploty než dnes. Globální průměr vytvářený diskutabilními statistickými metodami na tom nemůže nic změnit.
více


1.8.2019 KNIHA: Obchodníci se strachem

Luboš Zálom1
O tom, že zemské klima se mění kvůli lidem, prý panuje mezi vědci naprostý konsenzus. Každý, kdo se snaží oponovat zprávám Mezinárodního panelu pro změny klimatu, se prý staví proti vědeckému poznání.
více


1.8.2019 KLIMA: Fakta o lidské aktivitě

Jan Bartoň
Shodou okolností náš v současnosti nejznámější klimatolog poskytl další rozhovor pro novinky.cz. Opět obhajuje vliv lidské civilizace na klimatické změny a varuje před „přehřátím“ planety .
více


30.7.2019 GLOSA: Zvítězí apokalypsa?

Zbyněk Petráček
O jistých lidech, idejích či hnutích se říká, že přesvědčují již přesvědčené a vytáčejí již vytočené. Že ač jejich cíle působí sympaticky, nedokážou pro ně získat podporu tam, kde dosud nebyla.
více


29.7.2019 KLIMA: Greta Thunbergová, dr.h.c.?

Zdeněk Lanz
Je pravděpodobné, že tato duševně nemocná nezletilá dívka si plně neuvědomuje význam toho, co dělá a co říká. Je více než pravděpodobné, že to, co dělá a co říká, nevymyslela sama.
více


27.7.2019 EKOLOGIE: Nová ideologie – suchoismus

Radim Perlín
Více než desítku let se postupně zhoršuje klimatická situace a odborníci z např. Českého hydrometeorologického ústavu (Jan Pretel) upozorňují na dopady klimatické změny na krajinu a následně na společnost.
více


26.7.2019 SVĚT: Ekologický džihád

Tomáš Jirsa
Slovní spojení „ekologický džihád“ použil poprvé kolega poslanec Jan Zahradník a vysloužil si za něj kritiku veřejnoprávních médií. Česká televize tuto kritiku doprovodila záběry fanaticky demonstrujících a poskakujících studentů, kterým švédská studentka Greta děkovala, že „obětovali vzdělání za...
více


24.7.2019 KLIMA: Existuje ekologický džihád?

Jan Bartoň
Hosty Světlany Witowské v pořadu Události, komentáře na ČT24 byli Ivan David (SPD), Miloš Vystrčil (ODS) a Marcel Kolaja (Piráti).
více


20.7.2019 ÚVAHA: Mladí na ledu

Stanislav Ulčák
Jako se z ekonomie stala politická ekonomie, kde to „politická“ dostalo větší váhu než to „ekonomie“, tak i z ekologie (vědě o sounáležitosti – že nic není jenom tak, i když to na první pohled tak vypadá) se stala politická ekologie a přísudek „ekologický“ se začal rozumět jako správný.
více


16.7.2019 GLOSA: V klimatu stáda

Zbyněk Petráček
Jsou lidé, kteří v té zprávě spatří známku české zpozdilosti, malosti a zahleděnosti do sebe. Nastojte, česká krajská města se nehrnou do vyhlašování stavu klimatické nouze.
více


15.7.2019 POLITIKA: Klimatický džihádismus

Jan Zahradník
Sedím ve Sněmovně, tedy v práci, a pozoruji vládu, která má víc problémů sama se sebou a na ty skutečné jí čas už nezbývá.
více


12.7.2019 KLIMA: Skeptický ekolog

Luboš Zálom1
Jak to tak vypadá, pravidelné páteční studentské protesty Fridays For Future se během prázdnin konat nebudou. Studenti se pravděpodobně během volna nechtějí vyčerpávat bojem o záchranu planety.
více


12.7.2019 GLOSA: Ochladněme férově

Zbyněk Petráček
Když se o něčem rozpovídá Donald Trump, vždy inspiruje média. Byl by v tom čert, aby neplácl nějakou pitomost, třeba o dobytí letiště v 18. století.
více


10.7.2019 GLOSA: Apokalyptický kult svaté Gréty

Luboš Zálom1
Jakýsi Petr Doubravský, mluvčí studentů, kteří „stávkují za klima“, tvrdí: „Je zbytečné vzdělávat se pro svou budoucnost, když ji ohrožují změny klimatu. Tím pádem nemám absolutní jistotu, že nějaká budoucnost vůbec bude.“
více


8.7.2019 KLIMA: Stav nouze v mém rodišti

Tomáš Guttmann
Upoutalo mě vyhlášení klimatické nouze v mém rodišti. Narodil jsem se v Praze 7 na ostrově uprostřed Vltavy zvaném Štvanice, kde na místě dnešních kurtů bývala porodnice.
více


1.7.2019 EKOLOGIE: Cena za zoufalství

ekologie
Mladá ekologická aktivistka, Švédka Greta Thunbergová, a studenti, kteří - jí inspirováni - bojují proti změnám klimatu pravidelnými pátečními demonstracemi, obdrželi nedávno cenu od organizace na obranu lidských práv Amnesty International. Stali se nositeli titulu „velvyslanec svědomí“.
více


29.6.2019 GLOSA: Padne čtyřicítka?

Zbyněk Petráček
Rekordní horka už v červnu? I takové otázky může vzbudit vlna afrického vzduchu, jež pronikla do střední Evropy. Bez velkého ohledu na příčinné souvislosti se nabízejí různá zobecnění.
více


25.6.2019 KLIMA: Dopis mladé dámě

Luděk Frýbort
Tak prosím, tadyhle to máme černé na bílém: lidstvu hrozí záhuba následkem klimatických změn. A vědecká komunita, akademici, universitní profesoři a jiní takoví, místo aby zahltili politické representace svých zemí konkrétními fakty, jen tak opatrnicky kejvají hlavami.
více


24.6.2019 KLIMA: Nepohodlná pravda

Jan Vitek
Nepohodlná pravda zeleného hnutí je, že předpovědi o nevyhnutelných ekologických pohromách se nenaplňují.
více


21.6.2019 KLIMA: Globální oteplování, nebo globální lež?

Jan Kalíšek
Převládající teorie o globálním oteplování způsobeném emisemi skleníkových plynů (AGW) není uspokojivě podpořena reálnými pozorováními.
více


18.6.2019 ROZHOVOR: Éra vědy založené na důkazech skončila

Vítězslav Kremlík
Udílení Nobelových cen a čestných doktorátů různým bláznům a lumpům je něco, na co jsme si už zvykli. Nobelova cena pro palestinského řezníka Jásira Arafata nebo pro soudně uznaného klimatického lháře Ala Gora.
více


13.6.2019 KLÍMA: Greta zachránila svet, berie si voľno

Richard Sulík
Šestnásťročná školáčka Greta Thunberg, okolo ktorej vypukol medzinárodný ošiaľ, prestane na rok chodiť do školy, lebo ide zachrániť svet, menovite našu klímu. V septembri má v pláne ísť do New Yorku na Klima samit Organizácie spojených národov a v decembri do Čile na Svetovú klimatickú konferenciu.
více


12.6.2019 FEJTON: Malá recenzia na Fond pre antihurikánové technológie

Pavel Krivulka
tornádo
Nemáme dôkaz, že klímu vie človek zmeniť, ale máme dôkaz, že sa jej vie prispôsobiť. Evolučným dôkazom sme my sami, i keď straty na komforte môžu byť vysoké. Občas si však treba pripomenúť takú triviálnu pravdu, že ľudia sami sebe spôsobili viac príkoria ako príroda.
více


27.5.2019 KLIMA: Dopis z lásky

Zdeněk Roller
Neboj se, nejsem zamilovaný do tebe. Tento dopis píšu z lásky k politicky nezávislému a poctivému vědeckému poznávání světa kolem nás.
více


23.5.2019 EVROPA: Automobilky a řidiči, Brusel s vámi zatočí

Vítězslav Kremlík
Ambiciozní plán EU, který ohrozí automobilový průmysl a bude stát miliardy, sníží globální emise o... neuvěřitelných a obrovských... necelé 1 procento.
více