22.9.2021 | Svátek má Darina


21.9.2021 KLIMA: Další klimatistický omyl. Nebo rovnou lež?

Přemysl Souček
Když přestaneme vypouštět CO2, tak za 20 let již uvidíme výsledky. Tohle tvrzení se objevilo při srpnovém zveřejnění Hodnotící zprávy IPCC. Odporuje však přírodním zákonitostem.
více


18.9.2021 ENERGETIKA: Green Deal šílenství

Jindřich Plzák
Lidstvo nemůže nikdy zvrátit chod přírody. Snaha o změnu klimatu se podobá starověké stavbě babylonské věže – ale, v důsledku globalizace, s horšími následky.
více


15.9.2021 NĚMECKO: Klimatické plány jsou nereálné

Přemysl Souček
Největší investice do obnovitelných zdrojů uskutečňuje Německo. Jejich nespolehlivost mu však stejně neumožňuje dodržet „uhlíkový rozpočet“ na množství vypouštěného CO2. Cesta k „uhlíkové neutralitě“ je zjevně delší, než si zelení aktivisté z Bruselu přejí.
více


9.9.2021 EVROPA: Ani ekologisté už nevědí, co je cíl

Přemysl Souček
Tvrzení o tom, proč musíme vynulovat produkci oxidu uhličitého, se začínají víc a víc rozcházet. Podle většiny členů Zelené fronty je potřeba skoncovat s produkcí CO2 co nejdřív. Jinak se prý klima nenávratně změní.
více


6.9.2021 SVĚT: Jak funguje klimatická propaganda

Milan Šálek
Strašením nebezpečnými povětrnostními jevy údajně spojenými s klimatickou změnou si evropská byrokracie buduje pověst zachránce podnebí, který si ovšem za tuto službu bude vybírat odpustky i za cenu chudnutí většiny svých občanů.
více


3.9.2021 KLIMA: Slunce – zdroj energie a života

Jan Bartoň
V souvislosti s bludnou doktrínou IPCC při OSN o tom, že za růstem teploty na Zemi je rostoucí koncentrace kysličníku uhličitého v atmosféře, se v tomto příspěvku zaměřením právě na Slunce.
více


3.9.2021 GLOSA: Bankéři ztrácejí soudnost

Přemysl Souček
Některé západní banky chtějí skupovat asijské uhelné elektrárny a předčasně je uzavírat. Ještě před začátkem akce ale narazily na její limit.
více


2.9.2021 KLIMA: Kde udělali soudruzi z NDR chybu?

Labrador Currentus - coastguard
Neměl jsem právě nejlepší pocit, když jsem rozklikával odkaz na jeden článek, který mi přistál v mailu.
více


31.8.2021 KLIMA: Jak moc se klimatisté pletou?

Přemysl Souček
V médiích následuje jedna vědecká zpráva za druhou o tom, jak ten či onen projev počasí souvisí s globálním oteplováním. Jen občas se však objeví zpráva vysvětlující, že to není pravda.
více


30.8.2021 VĚDA: Klimatologové ignorují termodynamické zákony

Jan Bartoň
Nedávno jsem četl na iDnes.cz nářky údajně předního českého klimatologa na to, že argumenty proti globálnímu oteplování vlivem kysličníku uhličitého už ani neregistruje, protože jsou pavědou. Pravý opak je ale pravdou.
více


18.8.2021 KLIMA: Alarmisté vsadili na jedinou kartu

Jan Bartoň
V posledních letech se na podporu klimatických změn udává, že na rozdíl od minulosti se dnes mění teplota na Zemi v řádu desetiletí a jednoznačně za tuto změnu může lidská aktivita produkující kysličník uhličitý.
více


10.8.2021 ÚVAHA: Klima a jeho inženýři

Václav Husák1
Obrovská lesní území kolem dokola naší planety – od Kalifornie přes Austrálii, Sibiř, Turecko, Řecko, Chorvatsko až po Španělsko jsou v plamenech, a do ovzduší se tak při hoření uvolňují statisíce tun oxidu uhličitého.
více


3.8.2021 GLOSA: Malý sloupek o klimatu

Vít Procházka
V evropské politice se na neurčito zabydlila konfliktní linie – klima. Hurá. A jak to s takovými dobře usazenými liniemi bývá, štěpí. Souhlasíš se změnami klimatu? Zařaď se sem. Nesouhlasíš? Tam.
více


31.7.2021 KLIMA: Strategická hrozba pro Západ

Zbyněk Petráček
Nabízí se jeden méně běžný na boj se změnou klimatu. V době, kdy svoji cestu začíná cizelovat EU, je to aktuální téma.
více


24.7.2021 KLIMA: Nešťastný způsob tohoto léta

Jiří Weigl
Tragické záplavy v Německu stejně jako nedávné tornádo na jižní Moravě vyvolaly stereotypní reakci politiků i mnohých komentátorů – je to další příklad klimatické změny a potvrzení toho, že musíme ještě zesílit úsilí o co nejrychlejší omezení emisí a dosažení uhlíkové neutrality za každou cenu. P
více


22.7.2021 KLIMA: Velekněz Timmermans káže

Milan Šálek
Tak jsme se od místopředsedy Evropské komise Franse Timmermanse dozvěděli, že za nedávná tornáda a povodně může člověk, ale Evropská komise má dokonalý klimatický plán: Omezíme tyto hrůzy, když v Evropě přejdeme na elektromobily!
více


22.7.2021 EKOLOGIE: Elektromobily – vlci v rouše beránčím?

Miloslav Pouzar
Každý šílený sociálně inženýrský systém uvádějící do života výstupy mystického myšlení se zaklíná poznatky vědy.
více


21.7.2021 KLIMA: Extrémní povodně byly, jsou a budou

Milan Šálek
Mnozí politikové, aktivisté a novináři zmiňují klimatickou změnu jako příčinu extrémních povodní a velkých obětí v Německu, což je velmi zavádějící. Navíc odvracejí pozornost od nedostatků v protipovodňové varovné službě.
více


13.7.2021 SVĚT: Al Gore znovu na scéně

ekologie
Po hollywoodsku a do bronzova opálený bývalý viceprezident a nositel Nobelovy ceny míru Albert Gore ve svém nedávném videu vyzval prezidenta Donalda Trumpa, aby „uznal realitu“ a aby konečně „přestal ubližovat Americe“. Podkopává tím prý demokracii.
více


10.7.2021 KLIMA: Předpovědi krizí dlouhodobě nevycházejí

Přemysl Souček
Podle předpovědí vědeckých, nebo politických kapacit již neměla být ropa. Ani ledovce. Ale také už měla znovu být doba ledová a současně měly být Maledivy už tři roky pod hladinou Indického oceánu. Kvůli tání ledovců.
více


5.7.2021 PŘÍPAD SHELL: Konec zdravého rozumu?

Přemysl Souček
Nizozemská společnost Shell musí dle prvoinstančního soudu snížit své emise oxidu uhličitého do roku 2030 o 45 procent (zde). Tohle zatím nepravomocné rozhodnutí soudu zřejmě předznamenává vlnu žalob aktivistických partiček proti „fosilním“ firmám.
více


1.7.2021 EKOLOGIE: Plyn v emisích střídá uhlí

Přemysl Souček
Plyn již může v EU za víc emisí CO2, než uhlí. A to jen podle povolenek. Při započítání emisí metanu při těžbě a přepravě, by jeho emisní zátěž zvýšila téměř o polovinu. „Uhelné“ státy se dostávají do slepé uličky.
více


29.6.2021 GLOSA: Tornádo dává signál

Zbyněk Petráček
Bylo by zajímavé vědět, jaký díl české populace zná rozdíl mezi hurikánem a tornádem. Až do čtvrtka se u nás často házely do jednoho pytle „exotické průšvihy v zámoří“.
více


22.6.2021 KLIMA: Virtuální CO2 experiment

CO2
Před několika měsíci, když jsem prováděl úklid ve svých počítačích a zálohách na discích, našel jsem soubor s výčtem a popisem parametrů a výpočty v tabulkách Quattro.
více


21.6.2021 KLIMA: Další CO2 experiment, tentokrát virtuální

CO2
Na konci zimního zkouškového období roku 2008 jsme se dvěma kolegy seděli v podvečer v oblíbené hospůdce ‚na pivu‘ a snažili se spláchnout duševní únavu po celodenním zkoušení.
více


14.6.2021 ROZHOVOR: Chtějí naši bídu, potentáti

Vítězslav Kremlík
Znamená to, že si někdo nepřeje, aby se ekonomiky po covidu vzpamatovaly. Snažit se uprostřed hospodářské recese ekonomiku ještě víc zadupat do země je něco, co nemá oporu ani ve Friedmanyovi, ani v Keynesovi.
více


9.6.2021 EVROPA: Agentura usvědčila EU ze lži

Přemysl Souček
Emise oxidu uhličitého se musí v EU dostat na nulu do 30 let. To je závazek stanovený členským zemím. Bez toho nedosáhneme „klimatického“ cíle udržet nárůst teploty na úrovni 1,5 stupně od konce předindustriální éry.
více


21.5.2021 KLIMA: Experiment CO2

ekologie
Tento text je lapidárním výtahem (‚pro blondýny‘) ze dvou podkapitol rozsáhlejší rozpracované kritické studie na téma „Fosilní paliva, energetika, externality a Green New Deal“.
více


18.5.2021 KLIMA: Amazonský prales je potřeba rychle vykácet

Přemysl Souček
Podle zprávy, která se minulý týden objevila na internetu, produkuje amazonský prales podstatně víc oxidu uhličitého, než zachytí. Jde o převratné zjištění, které znamená změnu náhledu na problém, nebo to ukazuje ještě něco úplně jiného?
více


14.5.2021 SVĚT: Jak klima mění politiku

Jan Fingerland
I když se státy nezajímají o změny klimatu, klima se zajímá o státy. Tak by se dal obměnit starý politický postřeh. Globální změny podnebí se dějí a bez ohledu na to, co je způsobuje, hluboce zasáhnou do toho, jak se odehrává světová politika.
více


13.5.2021 GLOSA: Planeta hoří a my přikládáme

Václav Husák1
„Je to pravda, ale zní to blbě!“ Tuto dnes již okřídlenou větu použil pan Jan Werich před mnoha lety v jedné z předscén Osvobozeného divadla a já si myslím, že se docela hodí i k titulku mé dnešní glosy.
více


10.5.2021 GLOSA: Klima před soudem

Zbyněk Petráček
Bývaly doby, kdy slovo soudcokracie měl vyhrazené Václav Klaus. Jakékoliv soudní zásahy do pravidel dohodnutých politiky (třeba do volebního zákona) pokládal za hrozbu pro samu demokracii a za mocenskou ambici justice.
více


26.2.2021 KLIMA: Proč alarmistům nevyšla předpověď 500letého sucha

Přemysl Souček
Katastrofické sucho mělo loni zdrtit Česko a dokázat českým pochybovačům, že zelení aktivisté mají se změnou klimatu pravdu. Jenže sucho se nekonalo...
více


5.2.2021 GLOSA: Když přišla vláha

Zbyněk Petráček
Karanténa změnila mnohé rituály. Třeba potřásání rukou. Ale jiné se mění i bez ní. Ještě loni touto dobou jsme psali o hrozbě sucha. Ano, letité sucho dospělo do stavu, že o jeho intenzitě, vlivu na úrodu, krajinu i hospodaření s vodou se uvažovalo již v zimě.
více


7.1.2021 KLIMA: Ohřívání vzduchu a OZE

Jan Bartoň
Přemysl Souček napsal zajímavou glosu o tom, jak se daří zamlčovat negativní vlivy obnovitelných zdrojů energie. Nicméně upozorním zejména na zákon zachování energie.
více


30.12.2020 KLIMA: Obnovitelné zdroje přispívají ke globálnímu oteplování

Přemysl Souček
Cílem současné EU je snížit růst světové teploty. Existuje řada studií, které dokazují, že obnovitelné zdroje, na něž Unie vsadila, přispívají k pravému opaku.
více