21.9.2019 | Svátek má Matouš


17.9.2019 KLIMA: Dopis staršího muže Gretě Thunberg

Vladimír Cícha
Jsem již starý pán, manžel, otec, děděček, solidního vzdělání (technického), ani boháč, ani chuďas. Leccos jsem v poměrně dlouhém životě viděl a poznal, snažil se věnovat pozonost dění ve světě.
více


16.9.2019 SVĚT: Greta z Arku

Kateřina Lhotská
Asi každý zná osud Johanky z Arku. Prožila sice krátký, ale zato turbulentní život. Nakrátko zazářila jako kometa, ale protože zářila moc, tak ji žár nakonec sežehl. Naše současnice Greta Thunbergová s ní má hodně společného.
více


13.9.2019 GLOSA: Věda ano, ale která

Ondřej Neff
Klimatologie je věda o podnebí studující dlouhodobou podobu a celkové účinky meteorologických procesů na Zemi, čteme definici. Nějaký ten šťoural by možná mohl vyslovit nějaké pochybnosti.
více


10.9.2019 KLIMA: Sluneční, nikoliv oxidouhličitá

Jindřich Plzák
Taková je soustava, v které se naše Země nachází. Rozhodující je Slunce se svým zářením a ne stopový plyn, kterého jsou necelé čtyři stovky molekul v milionu.
více


7.9.2019 GLOSA: Dožínky, jak mají být

Zbyněk Petráček
Jistá pořekadla z éry komunismu se uplatní i dnes. Třeba toto: Kdo je největší nepřítel socialismu? No přece jaro, léto, podzim, zima a imperialismus. I dnes se hodí mít nepřítele, kterého můžeme označit za viníka problémů, a sebe stylizovat do role obětí.
více


5.9.2019 EKOLOGIE: Mé prosby k studentům před dalšími „stávkami za klima“

Vladimír Wagner
Gréta Thurnbergová dorazila na plachetnici do USA, kde se účastní klimatického summitu OSN. Vstříc jí vyplulo sedmnáct plachetnic a účast této celebrity je jedním z vrcholů tohoto setkání.
více


4.9.2019 ROZHOVOR: Krize planety? Fake news!

Vítězslav Kremlík
Tato teze má tři drobné vady. Za prvé, nejvíce kyslíku vyrobí plankton v oceánu, nikoli Amazonie.
více


4.9.2019 ESEJ: O planetárních hrozbách

Václav Klaus1
Řada z nás se snaží dávat veřejně najevo svůj nesouhlas s iracionálním, populistickým a evidentně nevědeckým klimatickým alarmismem už dlouhou dobu. Někteří z nás roky, mnozí celá desetiletí.
více


29.8.2019 KLIMA: Podvodník Mann prohrál

Vítězslav Kremlík
V únoru 2011 v rozhovoru profesor Tim Ball prohlásil, že autor „hokejkového grafu“ patří spíše do State Penn (státní věznice) než do Penn State (státní university Pennsylvánie). Michael Mann ho za slovní hříčku zažaloval.
více


26.8.2019 KLIMA: Doučování pro klimatické záškoláky (2)

Luboš Zálom1
Mluvčí studentů stávkujících za klima, kteří byli přizváni na iDnes do pořadu Rozstřel, tvrdí, že bychom měli naslouchat a důvěřovat vědcům. O tom, že se planeta otepluje kvůli lidem, prý panuje vědecký konsenzus. Opravdu?
více


24.8.2019 ROZHOVOR: O klimatu

Zdeněk Roller
Stalo se módou, že autor si sepíše otázky, které chce zodpovědět, někdo mu je napíše nebo přečte a pak to vyjde jako rozhovor s oním myslitelem. Tak si popovídám sám se sebou a vyjde to nastejno, ne?
více


23.8.2019 KLIMA: Doučování pro klimatické záškoláky (1)

Luboš Zálom1
Snad jako jakýsi prolog nových demonstrací klimatických záškoláků, které jsou naplánovány, jakmile jim skončí prázdniny, přizvalo iDnes dva jejich mluvčí do svého pořadu Rozstřel. A nebylo to pěkné pokoukání.
více


22.8.2019 ÚVAHA: Boj proti změně klimatu způsobené člověkem

Stanislav Ulčák
Boje se neboje, dávám se do boje. Život je boj, ale takový obyčejný o potravu, pohodu, přežití, to vše je pochopitelné, ale jsou boje abstraktní, přesahující člověka, jeho chápání i délku života a to je jiná liga.
více


21.8.2019 GLOSA: Nová doba

Ladislav Jakl 1
Za poslední roky se s podnebím na Zemi nic zvláštního nestalo. Přitom hlasitost hysterického alarmismu se zvýšila několikanásobně. O čem to svědčí?
více


20.8.2019 GLOSA: Koho baví Fridays for Forest?

Petr Robejšek
V německém Durynsku vyzvali lesníci školáky, studenty a všechny klimatické aktivisty, aby jim každý pátek pomohli sázet lesní stromy.
více


20.8.2019 ROZHOVOR: Vlna klimatického alarmismu má politické důvody

Václav Klaus1
Erice je seminář o tzv. planetárních hrozbách a pořádá ho Světová federace vědců. Je to vznešená instituce a dorazí tam pár nositelů Nobelových cen za fyziku a podobných lidí.
více


19.8.2019 EKOLOGIE: Jak vytvořit správné ghetto

Markéta Šichtařová 5
Ekologická úzkost se u některých lidí dostala do stratosférických výšin. Už nevědí, jestli ještě mohou dýchat.
více


15.8.2019 KLIMA: Zničí oteplování světovou ekonomiku?

Vítězslav Kremlík
I při oteplení o 2 °C bude za sto let svět 11x bohatší než dnes. Proč tedy vzdělaná střední třída v průmyslově vyspělých zemích v posledních letech propadla víře, že lidstvo čeká vyhynutí?
více


14.8.2019 KLIMA: Grónsko přišlo o 11 miliard tun ledu? No a?

Vítězslav Kremlík
Grónsko přišlo za jediný den o 11 miliard tun ledu. Může za to porucha klimatu známá také jako „léto“. Bude-li klimatická krize pokračovat tímto tempem, Grónsko ztratí za 12 let polovinu ledového příkrovu. Totiž za 12 500 let.
více


13.8.2019 KLIMA: Další salva ekologického alarmismu

Jan Bartoň
Další salvu do řad nebohých lidských bytostí Západu, které mají plná břicha, zatímco miliardy podvyživených lidí v Africe a Asii se trápí bídou, vyslal klimatický panel OSN IPCC.
více


12.8.2019 KNIHA: Zchlaďte hlavy!

Luboš Zálom1
Studenti, kteří během školního roku stávkují za záchranu klimatu, tvrdí, že máme jen několik let na to, abychom začali něco dělat. Pak bude konec. Navrhují velmi drastická opatření.
více


10.8.2019 KLIMA: Především velký byznys

Kateřina Lhotská
Nedávno byly zveřejněny závěry studie vědců ze švýcarského Bernu zkoumajících vliv člověka na změny klimatu. Podle nich je nesporný a „popírači“ prý přišli o argumenty. Při bližším pohledu je však studie děravá jak švýcarský ementál.
více


7.8.2019 SVĚT: Zjevení Svaté Gréty

Vítězslav Kremlík
Nejprve křehké dívce přivodili duševní poruchu tím, že ji v útlém dětství vystavili apokalyptickému brainwashingu jako v nějaké sektě. A pak ji klimatická mafie využila k získávání investic na zelený byznys.
více


6.8.2019 KNIHA: Racionálně o globálním oteplování

Luboš Zálom1
Za oteplování zemského klimatu může člověk. To je mantra, kterou slýcháme takřka na každém kroku. Ale co ostatní faktory, které se na změnách klimatu podílejí? O těch se příliš nemluví ani nepíše.
více


5.8.2019 ÚVAHA: Hledání udržitelnosti života

Jiří Olšovský
Člověk chce žít na světě nadále přirozeným způsobem v příznivých podmínkách, dívá se do budoucnosti, chce žít „stále lépe“. Všímá si ale rostoucích hrozeb, které se na něho dnes valí.
více


5.8.2019 KLIMA: Vedro v Paříži 1947 a 2019

Vítězslav Kremlík
Dne 25.7.2019 v Paříži padla rekordní teplota 42,6°C. Čímž byl po desítkách let konečně pokořen rekord z horkého roku 1947. Bez kontextu taková informace ale může být zavádějící.
více


5.8.2019 SVĚT: Nenásledujme falešné proroky

Jiří Weigl
Klimatická změna se stala v dnešní době u nás i v Evropě zásadním politickým tématem, které je v současnosti navíc zesíleno nebývalou vlnou veder a dlouhotrvajícím suchem.
více


3.8.2019 KLIMA: Další reinkarnace „hokejkového grafu“

Vítězslav Kremlík
Data z celé zeměkoule ukazují, že prakticky každá část světa zažila za posledních deset tisíc let vyšší teploty než dnes. Globální průměr vytvářený diskutabilními statistickými metodami na tom nemůže nic změnit.
více


1.8.2019 KLIMA: Fakta o lidské aktivitě

Jan Bartoň
Shodou okolností náš v současnosti nejznámější klimatolog poskytl další rozhovor pro novinky.cz. Opět obhajuje vliv lidské civilizace na klimatické změny a varuje před „přehřátím“ planety .
více


1.8.2019 KNIHA: Obchodníci se strachem

Luboš Zálom1
O tom, že zemské klima se mění kvůli lidem, prý panuje mezi vědci naprostý konsenzus. Každý, kdo se snaží oponovat zprávám Mezinárodního panelu pro změny klimatu, se prý staví proti vědeckému poznání.
více


30.7.2019 GLOSA: Zvítězí apokalypsa?

Zbyněk Petráček
O jistých lidech, idejích či hnutích se říká, že přesvědčují již přesvědčené a vytáčejí již vytočené. Že ač jejich cíle působí sympaticky, nedokážou pro ně získat podporu tam, kde dosud nebyla.
více


29.7.2019 KLIMA: Greta Thunbergová, dr.h.c.?

Zdeněk Lanz
Je pravděpodobné, že tato duševně nemocná nezletilá dívka si plně neuvědomuje význam toho, co dělá a co říká. Je více než pravděpodobné, že to, co dělá a co říká, nevymyslela sama.
více


27.7.2019 EKOLOGIE: Nová ideologie – suchoismus

Radim Perlín
Více než desítku let se postupně zhoršuje klimatická situace a odborníci z např. Českého hydrometeorologického ústavu (Jan Pretel) upozorňují na dopady klimatické změny na krajinu a následně na společnost.
více


26.7.2019 SVĚT: Ekologický džihád

Tomáš Jirsa
Slovní spojení „ekologický džihád“ použil poprvé kolega poslanec Jan Zahradník a vysloužil si za něj kritiku veřejnoprávních médií. Česká televize tuto kritiku doprovodila záběry fanaticky demonstrujících a poskakujících studentů, kterým švédská studentka Greta děkovala, že „obětovali vzdělání za...
více


24.7.2019 KLIMA: Existuje ekologický džihád?

Jan Bartoň
Hosty Světlany Witowské v pořadu Události, komentáře na ČT24 byli Ivan David (SPD), Miloš Vystrčil (ODS) a Marcel Kolaja (Piráti).
více


20.7.2019 ÚVAHA: Mladí na ledu

Stanislav Ulčák
Jako se z ekonomie stala politická ekonomie, kde to „politická“ dostalo větší váhu než to „ekonomie“, tak i z ekologie (vědě o sounáležitosti – že nic není jenom tak, i když to na první pohled tak vypadá) se stala politická ekologie a přísudek „ekologický“ se začal rozumět jako správný.
více