Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

ALARM: Golfský proud se má zastavit! Pokolikáté?

Hlavní myšlenka údajného kolapsu Golfského proudu spočívá v tom, že voda z tajících ledovců natolik zředí slané vody severního Atlantiku, že nebudou moci klesnout ke dnu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MK

Ten tajtrlík Rada si nedá pokoj - je více Radů proti všem !!!!!!R^R^R^

0 0
možnosti
VK

V44. 80K46u27h38a46j

9. 10. 2023 8:41

Tak já si pamatuju, že už Golfský proud poprvé zastavovali někdy před dvaceti lety. Nějaký článek to byl, že by se mohl zastavit, to si pamatuju, zaujalo mě to tehdy. Tak uvidíme.

0 0
možnosti
Foto

P13a67v27e10l 97R51a46d28a

9. 10. 2023 9:17

To si nejspíše pamatujete něco charakteru bulvárního článku. Pokud ale chcete působení G. proudu doslova "VIDĚT" pak si prohlédněte satelitní pozorování, kde je vidět jak meandruje a na severu je výrazně ovlivnován působením Labradorského proudu.

https://climatereanalyzer.org/wx/todays-weather/?var_id=sst&ortho=1&wt=1

Výkyv který na několik let event může nastat, se ale nejspíše týká jen pokračování G. proudu na severovýchod, které se už konkrétněji nazývá Severoatlantský proud. Už jen novinové záměny těchto názvů mohou být velmi zavádějící.:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Severoatlantsk%C3%BD_proud

0 0
možnosti
OM

O21. 24M48.

8. 10. 2023 21:06

K rovnici č.3: Jestliže se v oblastech 1 a 2 mění teplota, bude se v nich zároveň měnit i salinita ( pro větší T bude i větší S), tskže při "správných" velikostech alfy a bety se znaménko na levé straně rovnice měnit nemusí.

Důležité však je, že dotyčný autor nepočítá se setrvačností vodních hmot, tedy chybějí tam nějaké časové konstanty, a jelikož salinita e funkcí teploty, ta pravá kulatá závorka tam ani být nemusí.

A to jsem jestě nezmínil, že salinita mořské vody je při její pouti oceány ovlivňována též dotací sladkou vodou z řek...

Celé je to blud, ale k inkasování zelenýcj dotací se to hodí přenáramně.

0 0
možnosti
Foto

P80a33v87e19l 82R64a34d29a

9. 10. 2023 6:12

Právě to co jste "ještě nezmínil" by mohlo v případě zesílení odklonit až na nějakou dobu pozastavit G.proud. Už se to totiž v prehistorii stalo. Výrazně naposled 8200let p.n.l. zesílením přílivu Labradorského proudu.

Takže to spíše vypadá, že se sám udržujete v "bludu" toho typu, že se nemůže nic stát at děláme co děláme.

0 0
možnosti
JH

Pane Šejno, lze s Vámi polemizovat.? Ptám se: -- Jak mohou tři molekuly oxidu uhličitého ovlivnit účinek deseti tisíc ostatních molekul vzduchu.? Tři ku deseti tisícům. Poučte mě, jak? Ahoj.

0 0
možnosti
Foto

Ty molekuly jsou už čtyři.

Jak mohou rostliny najít pro fotosyntézu čtyři molekuly CO2 mezi deseti tisíci molekulami ostatními?

Poučte mě, jak? Ahoj.

0 0
možnosti
VM

Odpoveď umelej inteligencie google Barda:

Áno, to je správne. Na zadržaní tepla v atmosfére Zeme sa podieľajú nielen skleníkové plyny, ale aj dusík a kyslík.

Dusík a kyslík tvoria asi 99,9 % atmosféry Zeme. Majú nízky potenciál skleníkového efektu, ale aj oni sa podieľajú na zadržaní tepla.

Dusík a kyslík sú ľahké plyny, ktoré sa rýchlo pohybujú. Keď sa tieto plyny pohybujú, narážajú na seba a na iné častice v atmosfére. Pri týchto zrážkach sa uvoľňuje teplo.

Toto teplo sa potom šíri atmosférou a pomáha udržiavať teplotu Zeme na prijateľnej úrovni.

Ak by v atmosfére Zeme nebol žiadny dusík alebo kyslík, teplota na Zemi by bola oveľa nižšia.

Tu je príklad, ktorý ilustruje, ako dusík a kyslík pomáhajú udržiavať teplotu Zeme:

Predstavte si, že máte balón naplnený dusíkom a kyslíkom.

Ak balón necháte na slnku, bude sa zahrievať.

Táto teplota sa bude udržiavať vďaka tomu, že sa molekuly dusíka a kyslíka budú pohybovať a narážať na seba a na steny balóna.

Ak by v balóne nebol žiadny dusík alebo kyslík, teplo by sa z balóna rýchlo uvoľňovalo do vesmíru. Takže, aj keď dusík a kyslík nemajú vysoký potenciál skleníkového efektu, aj oni sa podieľajú na udržaní tepla v atmosfére Zeme.

0 0
možnosti
Foto

Fajn, ale nějak vám uniklo, že se otepluje díky rostoucímu sklenikovému efektu.

Kontrolní otázka: který plyn v atmosféře přibývá? Kyslík, Dusík, nebo CO2?

0 0
možnosti
JP

To rozhodující, týkající se klimatických pochodů na zemi, je následující:

Jakékoliv výkony přírody, včetně sluneční energie - proto sluneční soustava - jsou o mnoho řádů vyšší, než výkony lidstva.

To už proto, že jsme tady na Zeměkouli jenom jeden druh z mnoha.

K tomu tvrzení, že jediní myslíme a proto že jsme tedy rozhodující faktor, je také pochybné.

0 0
možnosti
Foto

A co z toho plyne? Tedy jak to vaše sdělení vysvětluje globálního oteplování?

0 0
možnosti
JP

Stefan Rahmsdorf je dlouholetý oblíbenec bývalé kancléřky a klimafanatičky Merkel. O vědci nemůže byt ani řeči.

Proto:...Čert ví, jak mohlo něco podobného projít rukama recenzentů. Buď to vůbec nečetli, nebo mu recenzi psala samotná Greta....

Co prohlásí kdokoliv z potsdamského institutu, je v Němacku bráno na roveň božímu přikázání a Němci jsou křesťané až do morku kostí.

0 0
možnosti
Foto

P53a62v29e65l 65R31a72d38a

8. 10. 2023 10:41

Posměšků jste uvedl dost. Fakta s docela jiných oboru statistika OSN nebo pojištovnictví - ale ukazují, že škody v důsledku i klimaticky navozených živelných katastrof významně rostou. Věřím přitom, že Vás osobně zatím nic výrazně zlého nepotkalo a ostatní dopady si nepřipouštíte.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/presne-dle-predpokladu-vedcu-povodne-evropa-zaziva-cim-dal-casteji-169901

https://www.cap.cz/tiskove-centrum/tiskove-zpravy/104880-klimaticke-zmeny-v-pojistovnictvi-byly-tematem-konference-ceske-asociace-pojistoven

https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/prirodni-katastrofy-pojistovny-skody.A221201_141439_eko-zahranicni_akp

0 0
možnosti
JR

Věda není víra. Trochu si zabásním prosím omluvte mne, ale věda je jako řeka plná slepých ramen a vratných proudů. Neštěstím je, když se do výkladu nějakého vědeckého problému pustí amatér a ještě horší je, když má špatný úmysl. Snad jsem nebyl nepozorný, ale v diskutovaném článku není zmínka o tom že dánská studie je v rozporu se závěry IPCC. Z tohoto pohledu se mi zpráva na ČT24 jeví jako serioznější než diskutovaný článek.

Chápu že politici musí udělat jednoznačné rozhodnutí, rozumím tomu že publicisté musí zaujmout, ale to není věda. Dánské výzkumníky k vydání článku vedly nějaké postupy a statistická data, které vyústily v závěr že se Golfský Proud zastaví. Není to převažující názor, ale zaslouží si pozornost a je třeba ho vyvrátit nebo potvrdit.

0 0
možnosti
Foto

P70a81v47e39l 14R47a81d43a

8. 10. 2023 10:26

Golfský proud v zimě způsobuje právě i v oblasti Dánska teploty kolem nuly zatímco bez jeho vlivu by tam mohlo být kolem -20C. I malé zakolísání jeho směrování či vydatnosti by proto mohlo mít zvláště západoevropsky vzato velmi významné dopady - tak se dánskému vědeckému úsilí vůbec nedivím. Další indicie pro výzkumníky je, že v lidské prehistorii k tomu už několikrát došlo. Holocéně asi nejvýznaměji po odtoku vod s jezera Agassiz do oblasti dnešního Labradoru 8200let př. n l.. Tolik volné vody dnes na severu k dispozici sice není ale Gronské lodovce ji naštěstí v pevné formě ledovců zadržují srovnatelné množství. Nadto vše dodnes velmi narostla naše civilizační citlivost/blahobytnost ... ale tu a tam i schopnost výzkumu.

https://hmn.wiki/cs/Lake_Agassiz

0 0
možnosti
JH

J71a50n 50H27y22r18š36l

8. 10. 2023 1:02

Je někde nějaký fyzikální důkaz, ze rozdíl v koncentraci soli 3% roztoku vyvolá jakékoliv proudění? Daleko větší smysl dává, ze mořské proudy jsou tvořeny gravitačním pohybem mas vod a tvarem dna v kombinaci s rotací Země a ztrátou hybnosti mas vod .

0 0
možnosti
Foto

P85a28v92e37l 34R22a39d77a

8. 10. 2023 5:29

Na vlivu tvaru dna a rotaci Země může začít záležet až pokud se objem vody začne pohybovat. Fyzikálně je to zdůvodnitelné ale tento pokus jste zřejmě s pohodlnosti neudělal a tak záleží na tom, zdali uvěříte tomu, že je stejně teplá slaná voda pravidelně těžší než voda téže teploty a bez soli a nadto že ochlazená slaná voda je těžší než stejná teplejší.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7c/WaterDensitySalinity.png

Při hladině pak mohou pohyb způsobit větry.

0 0
možnosti
MG

Jedná se o fyzikální problém natolik komplikovaný, že o něm veřejnost může jen těžko diskutovat.

Golfský proud se už údajně v minulosti zastavil a riziko jeho zastavení tu tedy určitě je. Byla by to pro Evropu asi katastrofa. To je asi vše, co jsem schopen o tomto problému říci a pochybuji, že lidé diskutující někde v novinách jsou toho schopni fundovaně říci více. Nejedná se o triviální pseudoproblém společenských věd, ale o velice obtížnou fyziku.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz