20.5.2024 | Svátek má Zbyšek


Diskuse k článku

ALARM: Golfský proud se má zastavit! Pokolikáté?

Hlavní myšlenka údajného kolapsu Golfského proudu spočívá v tom, že voda z tajících ledovců natolik zředí slané vody severního Atlantiku, že nebudou moci klesnout ke dnu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Lukavsky 8.10.2023 11:53

"lidský podíl na přírůstku skleníkových plynů 92 procent nebo 98 procent" no on je spíš naopak, asi 10% CO2 Zemi přidává člověk. Z toho ČR asi 1%. J.L. end

M. Šejna 8.10.2023 11:57

10 procent z čeho?

A proč sem furt motáte ČR?

J. Lukavsky 8.10.2023 12:01

10% CO2 přidává člověk spalování fosilů do celkového koloběhu C na Zemi, z toho ČR asi 1%. Takže pokud ČR zcela zastaví spalování fosilů tak sníží oteplování o 1%. No nebr to. Ale jen teoreticky, jiné země to rády a bohatě nahradí. J.L. end

M. Šejna 8.10.2023 12:14

Takže pokud do celkového objemu CO2 přidává člověk 10 procent tak proč ročně přibývá v atmosféře jen necelé 1 procento?

J. Lukavsky 8.10.2023 17:22

"proč ročně přibývá v atmosféře jen necelé 1 procento?"Protože CO2 je velice intenzivně spotřebován rostlinami i mořskými řasami. A tudíž se tranformuje do biomasy a dřeva a ukádá na dno moří jako vápencové šupinky. To hnojení CO2 je vidět i na zemědělské produkci. J.L. end

M. Kocián 8.10.2023 13:00

Protože ještě nemáme celosvětovou vládu a můžeme - jestli vůbec - ovlivnit pouze působení obyvatel Česka a nikoliv lidstva?

M. Šejna 8.10.2023 13:43

článek je o Golfském proudu a o příčinách globálního oteplovani. Tušíte to vůbec, co to je?

Proč řešíte Česko?

P. Pilík 9.10.2023 2:14

Tedy pouze a jenom sluneční aktivita. Od roku 2000 pomalu stoupá a podle měření je podobná 17. století, kterému se dnes říká středověké optimum. A čím více teplota stoupá, uvolňuje se z moří a oceánů velké množství CO2. Tady se prostě vyměnila příčina za následek A to ostatní jsou pouhé konstrukce.

J. Plzák 8.10.2023 10:22

Stefan Rahmsdorf je dlouholetý oblíbenec bývalé kancléřky a klimafanatičky Merkel. O vědci nemůže byt ani řeči.

Proto:...Čert ví, jak mohlo něco podobného projít rukama recenzentů. Buď to vůbec nečetli, nebo mu recenzi psala samotná Greta....

Co prohlásí kdokoliv z potsdamského institutu, je v Němacku bráno na roveň božímu přikázání a Němci jsou křesťané až do morku kostí.

P. Rada 8.10.2023 10:41

Posměšků jste uvedl dost. Fakta s docela jiných oboru statistika OSN nebo pojištovnictví - ale ukazují, že škody v důsledku i klimaticky navozených živelných katastrof významně rostou. Věřím přitom, že Vás osobně zatím nic výrazně zlého nepotkalo a ostatní dopady si nepřipouštíte.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/presne-dle-predpokladu-vedcu-povodne-evropa-zaziva-cim-dal-casteji-169901

https://www.cap.cz/tiskove-centrum/tiskove-zpravy/104880-klimaticke-zmeny-v-pojistovnictvi-byly-tematem-konference-ceske-asociace-pojistoven

https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/prirodni-katastrofy-pojistovny-skody.A221201_141439_eko-zahranicni_akp

Ś. Svobodová 8.10.2023 11:19

vaší námitce se říká manipulační úkrok stranou - odvedení pozornosti oponenta k jinému tématu. Já se na ní chytím odpovědí, že škody rostou s tím, jak roste životní úroveň a obydlují se území dříve neobydlená.

P. Rada 8.10.2023 13:24

Rozšíření pohledu, argumentace ... nevnímám jako "úkrok stranou" a to zejména ve chvíli když diskusně nebyla položena jednoznačná otázka ale soubor posměšků několika různým subjektům ba dokonce obyvatelstvu celé země. Reaguji sice v rámci tématu ale na projev Plzáka.

Máte ale kus pravdy v tom smyslu, že škody na majetku rostou tam kde je majetku nejvíce.

"Úkrokem stranou" pro mě není schopnost rozlišování mezi škodami materiálními a na životech a proto by spíše obstálo tvrzení, že "úkrokem sranou" může být argumentace majetkem vzhledem pominutí hodnot života.

J. Lukavsky 8.10.2023 11:50

"škody v důsledku i klimaticky navozených živelných katastrof významně rostou." v tom máte pravdu, škody rostou. Když dřív povodeň někomu odnesla roubenku tak přišel nejvýš o truhlu po babičce. Dneska tam má auto (3ks), TV, PC, mobily, nábytek.... vše na miliony. Ale počet tornád spíš klesl, stejně tak počty povodní. Dříve nebyla TV tak to prostě vyřešili lidi sami, postavili si novou roubenku a žilo se dál. J.L. end

J. Roškota 8.10.2023 8:14

Věda není víra. Trochu si zabásním prosím omluvte mne, ale věda je jako řeka plná slepých ramen a vratných proudů. Neštěstím je, když se do výkladu nějakého vědeckého problému pustí amatér a ještě horší je, když má špatný úmysl. Snad jsem nebyl nepozorný, ale v diskutovaném článku není zmínka o tom že dánská studie je v rozporu se závěry IPCC. Z tohoto pohledu se mi zpráva na ČT24 jeví jako serioznější než diskutovaný článek.

Chápu že politici musí udělat jednoznačné rozhodnutí, rozumím tomu že publicisté musí zaujmout, ale to není věda. Dánské výzkumníky k vydání článku vedly nějaké postupy a statistická data, které vyústily v závěr že se Golfský Proud zastaví. Není to převažující názor, ale zaslouží si pozornost a je třeba ho vyvrátit nebo potvrdit.

P. Rada 8.10.2023 10:26

Golfský proud v zimě způsobuje právě i v oblasti Dánska teploty kolem nuly zatímco bez jeho vlivu by tam mohlo být kolem -20C. I malé zakolísání jeho směrování či vydatnosti by proto mohlo mít zvláště západoevropsky vzato velmi významné dopady - tak se dánskému vědeckému úsilí vůbec nedivím. Další indicie pro výzkumníky je, že v lidské prehistorii k tomu už několikrát došlo. Holocéně asi nejvýznaměji po odtoku vod s jezera Agassiz do oblasti dnešního Labradoru 8200let př. n l.. Tolik volné vody dnes na severu k dispozici sice není ale Gronské lodovce ji naštěstí v pevné formě ledovců zadržují srovnatelné množství. Nadto vše dodnes velmi narostla naše civilizační citlivost/blahobytnost ... ale tu a tam i schopnost výzkumu.

https://hmn.wiki/cs/Lake_Agassiz

Ś. Svobodová 8.10.2023 11:25

Vidím, že už vám začíná docházet, že vliv lidstva na Planetu je doposud zanedbatelný. (tím neříkám, že se máme chovat jako čuňata a otravovat si vodu, jídlo a vzduch) Copak jako ekolog říkáte na nápad "klima-vědců" sypat do atmosfáry síru?

J. Hyršl 8.10.2023 1:02

Je někde nějaký fyzikální důkaz, ze rozdíl v koncentraci soli 3% roztoku vyvolá jakékoliv proudění? Daleko větší smysl dává, ze mořské proudy jsou tvořeny gravitačním pohybem mas vod a tvarem dna v kombinaci s rotací Země a ztrátou hybnosti mas vod .

P. Rada 8.10.2023 5:29

Na vlivu tvaru dna a rotaci Země může začít záležet až pokud se objem vody začne pohybovat. Fyzikálně je to zdůvodnitelné ale tento pokus jste zřejmě s pohodlnosti neudělal a tak záleží na tom, zdali uvěříte tomu, že je stejně teplá slaná voda pravidelně těžší než voda téže teploty a bez soli a nadto že ochlazená slaná voda je těžší než stejná teplejší.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7c/WaterDensitySalinity.png

Při hladině pak mohou pohyb způsobit větry.

J. Hyršl 8.10.2023 19:32

Ale voda masa vod v mořích se přece pohybuje, příliv-odliv a také se pohybuje ztratou hybnosti třením při rotaci Země. Kromě toho rozpustnost soli je 30%. Takže k dělení vrstev by nemělo dojít ale naopak k okamžitému ředění.

M. Grundmann 8.10.2023 0:04

Jedná se o fyzikální problém natolik komplikovaný, že o něm veřejnost může jen těžko diskutovat.

Golfský proud se už údajně v minulosti zastavil a riziko jeho zastavení tu tedy určitě je. Byla by to pro Evropu asi katastrofa. To je asi vše, co jsem schopen o tomto problému říci a pochybuji, že lidé diskutující někde v novinách jsou toho schopni fundovaně říci více. Nejedná se o triviální pseudoproblém společenských věd, ale o velice obtížnou fyziku.

M. Kanda 7.10.2023 14:51

Zkusím malou logickou úvahu.

Do severní polární oblasti se teplo dostává právě působením Golfského proudu. Právě ten transportuje teplo, vlivem kterého pak tají ty ledovce. Kdyby se tedy Golfský proud zastavil, přestane dodávat teplo a polární ledovce přestanou tát a nejspíš se začnou i zvětšovat.

A právě o klimaalarmistům jde. Zastavit tání ledovců. Proč jim tedy vadí zastavení Golfského proudu? Vědí oni vůbec, co vlastně chtějí?

P. Rada 7.10.2023 17:45

Mylně předpokládají, že příčinou/zdrojem nárůstu tepla je Golfský proud.

" Vědí oni Kando vůbec, co vlastně chtějí?" - Vždyt zjevně nevědí, co se se světem děje.

M. Šejna 7.10.2023 19:25

Ale pan Kanda má pravdu.

Jestli zelení alarmisté bojují proti oteplování, měli by zpomalení Golfskeho proudu vítat.

P. Rada 7.10.2023 21:35

9Pane Šejno předně by jste měl projevit odvahu a konkretizovat onoho konkrétního bojovníka, zeleného alarmistu.... a jeho přání. Vy si ale zřejmě předně libujete v aplikaci principu kolektivní viny a až na dalších místech Vám jde o věcnosti.

Mě osobně např. tolik nevadí samotný podnět globální změny klimatu jako prakticky celosvětové dopady v podobě neobvyklého sucha, povodní, požárů, růstu cen potravin migračních dopadů atd.

Pokud něco výrazněji zpomalí G.proud - a toto riziko s růstem gradientu G.W. roste - bude to mít dopady především v severozápadní Evropě - ale nebude to mít ZÁPORNÝ dopad na globální teplotu - spíše naopak!

J. Lukavsky 8.10.2023 7:57

"celosvětové dopady v podobě neobvyklého sucha, povodní, požárů" no kdysi byla Sahara savanou s jezery, hrochy, rybami, na březích rostly stromy, na trávě se pásla zvířátka.... a pak Sahara vyschla. Ale v době kdy člověk o nějakém uhlí, ropě či zemním plynu neměl ani šajna. Jak to vysvětlujete? J.L. end

P. Rada 8.10.2023 9:15

Vysvětlení zelenosti Sahary souvisí s koncem poslední doby ledové před cca 12tis lety. V tu dobu byly polární čepičky podstatně rozlehlejší a proto i převládající vzdušná cirkulace nad planetou vypadala jinak - nesla více vláhu do oblasti dnešní Afriky.

Dnes nad Saharou převládají tlakové výše - dříve tam více působilo oceánské proudění.

Dalším méně výrazným už spíše podružným fenoménem je vegetace která působí pravidelně na růst retenční schopnosti krajiny. Vláha která spadne pak takto stává lépe a déle využitelnou. Tento mechanismus přesto může postačovat zejména v situacích kdy panuje mírnější klima s malou dynamikou - jako např. ještě doposud ve Střední Evropě kdy se rozhodujím faktorem stává typ obhospodařován krajiny. Ilustruje to model globální cirkulace atmosféry:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Glob%C3%A1ln%C3%AD_cirkulace_atmosf%C3%A9ry

J. Lukavsky 8.10.2023 9:21

"tu dobu byly polární čepičky podstatně rozlehlejší" ano, pevninský ledovec dosahoval až do Šumavy. No a ten ledovec začal tát protože věděl, že za pár tisíc let začne člověk spalovat uhlí? Střídání dob ledových a meziledových určitě nezpůsobil člověk neb ten teprve slézal ze stromu a tyto cykly lze doložit cca půl milionu let nazad, kupř. vrtem Vostok na Antarktidě či v Grónsku. J.L. end

M. Šejna 8.10.2023 10:44

A proč se ještě nezačalo ochlazovat?

Meziledové doby trvají asi 15 tisíc let a teplotní vrchol interglacialu nastává asi 5 tisíc let po skončení glaciálu

V současnosti máme těch 15 tisíc let už za sebou, a vypadá to na druhý teplotní vrchol , který navíc ještě máme před sebou, nikoli za sebou

J. Lukavsky 8.10.2023 17:45

"A proč se ještě nezačalo ochlazovat?" Inu proto, že ty doby ledové nenastupují za 15 000 let plus mínus 15 dní. Mohou tam být všeliká zpoždění či naopak zrychlení 100 let, 500 let.... to bych nebral jako důkaz. Ale jednou to přijde. J.L. end

M. Kocián 7.10.2023 19:37

A kam se poděje všechno to teplo, které golfský proud neodvede?