29.12.2014 | Svátek má Judita


29.12.2014 SPOLEČNOST: Přečůrat

Petr Třešňák tuhle psal na Respektu cosi o Láďovi Hruškovi a kladl si otázku, proč je v některých kruzích tak populární vaření “něčeho z úplně jiných surovin” – viz klasický mimibazarnický recept na “tiramisu” z pomazánkového másla místo mascarpone.
více


29.12.2014 SPOLEČNOST: Nadáváním politikům nadáváme i sami sobě

Přelom roku je tradičně příležitostí pro bilancování a hodnocení. To platí i v politice, je ovšem velikou chybou chápat politiku a „zbytek světa“ jako odlišné, nebo dokonce protikladné sféry, resp. hodnotit je odděleně. J
více


29.12.2014 SPOLEČNOST: „Média lžou“

Kolikrát jsem už tuto větu slyšel! Bohužel, v poslední době ji slýchám ještě častěji než dříve. Souvisí to jednak se stále rozšířenější vírou v různé konspirační teorie a rovněž s úspěšným tažením ruské propagandy.
více


27.12.2014 FEJETON: Výročí

Beatles
Před padesáti lety jsem dostal pod stromeček malou desku. Jednu její stranu nazpíval Karel Gott, skladba se jmenovala Adresát neznámý a v rádiu zněla už od jara toho roku 1964. Bylo mi devět let, chodil jsem do čtvrté třídy a ta písnička se mi líbila.
více


27.12.2014 SPOLEČNOST: Svědomí vs. koryto

Občas napíšu, že mám problém s členstvím toho či onoho člověka v SSM, nemluvě o KSČ. Rozumí se do listopadu 89. A bývám kritizován za nepatřičné kádrování.
více


26.12.2014 ÚVAHA: Proč jsme se rozplizli?

Všichni podvědomě cítíme, že to není ono. Nežijeme si vesměs špatně, ale přesto nejsme spokojeni s tím, co kolem sebe vidíme. A není to jen problém naší země, ale celého našeho civilizačního okruhu.
více


26.12.2014 SPOLEČNOST: Zloděj křičí chyťte zloděje

Ad Rozhovor s Ing. Václavem Žákem pro server Parlamentní listy 9. 10. 2014 Zkušený publicista Václav Žák: Hřeje vás, že jsme zaplatili rozkradení státu? KSČM je zdegenerovaná. Je komické, že pravice varuje před Babišem.
více


26.12.2014 GLOSA: Koupení novináři

Mají novináři bojovat za pokrok, nebo „jen“ informovat o realitě, analyzovat ji či komentovat? Tam, kde vládne svoboda tisku, se nabízí i zdánlivě samozřejmá odpověď: doménou novinářů je analýza zpráv, ne jejich vytváření.
více


24.12.2014 SPOLEČNOST: Umění darovat

Dávat dárky, a nejen vánoční, je věda. Nebo spíše umění. Opravdu to není nic tak snadného, jak by se mohlo zdát. Myslím to zcela vážně.
více


24.12.2014 JUSTICE: Nulová cena svobody

Při předvánočním rozjímání myslím nejen na oběti pochybení orgánů činných v trestním řízení, o nichž se dovídám z médií a z bezprostředního styku s nimi v rámci činnosti spolku Šalamoun, ale také na původce jejich trápení: policisty, státní zástupce, soudce, úředníky ministerstva nespravedlnosti, na...
více


23.12.2014 ŠKOLSTVÍ: Registr pedagogů

školství tabule
Býval to pro mne zážitek, když jsem šel na faru a zastihl jsem pana faráře, jak zapisoval do matriky. Objemnou, velkou rastrovanou knihu, měl otevřenou před sebou. Namočil vždy pero do jednoho ze dvou kalamářů a s maximálním soustředěním psal.
více


24.12.2014 INTERNET: Varovné trendy

Mojmír Macek
počítač computer
Je zajímavé sledovat, jak se dává do pohybu celý svět a rozumní lidé se aktivně berou za svá práva. Bohužel platí stále to zásadní: pokud je na světě tak malá koncentrace padouchů, že se spolu domluví, skončí to totalitou.
více


25.12.2014 GLOSA: Otázky

filosofie
Kdo jsme? Odkud jsme přišli? Kam jdeme? Základní otázky lidské existence, na které se snažíme odpovědět celé věky, i když většinou až po tom, kdy si vyřešíme důležitější problémy, jako například co jíst a kde složit hlavu.
více


23.12.2014 GLOSA: Rukama

V nějaké diskusi o školství, vzdělávání a povinné matematice jsem zahlédl logický úkrok “a kdo jako nemá talent na matematiku, je odsouzený na učňák!”, následovaný větou, co jsem už dlouho neslyšel.
více


23.12.2014 PRÁVO: Nepomůžeme, zato zdaníme!

Pavel Vavřín
paragraf
Pod novinovým titulkem „Přišli o peníze i domy, ale daně zaplatit musí“ se skrývá nejen osobní tragédie několika desítek lidí, ale také další z mnoha příběhů neuvěřitelné bezohlednosti státní moci. Příběh, který se znepokojivě často opakuje.
více


23.12.2014 SPOLEČNOST: Mám právo na vše

Soudružka Marta Semelová je mediální ikonou. Ať plácne cokoliv, média to vítají – to je materiál! O tom se debatuje pod články! Ta nešťastná (či svým způsobem šťastná) žena se drží své uhlířské víry.
více


22.12.2014 PRÁVO: Žižkovská Klinika je zločin!

Předvánoční Česko má novou aférku. Na pražském Žižkově “zlé” úřady šikanují “hodnou” alternativní kulturu, respektive komunitní centrum Klinika. Taková je základní kostra příběhu, který nám média předkládají k uvěření.
více


23.12.2014 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 303

Upřímně, nechtěl bych být v kůži těch, kteří bydlí poblíž nějakého skladu munice - a že těch skladů tady máme! Když vidím, jak se dělá inventura bouchacího materiálu: když něco chybí, tak prásk a teď si to holenkové zkontrolujte!
více


23.12.2014 SPOLEČNOST: O VH, Chartě 77 a (ne)statečnosti

Američané, kteří žili v listopadu 1963 jako dospělí, říkají, že si každý pamatuje kde byl a co dělal v okamžiku dallaského atentátu na JFK. Řada Čechů si zase pamatuje co dělali, když se dozvěděli, že odešel VH.
více


22.12.2014 ÚVAHA: Pokoj lidem dobré vůle

Nepodívat se na kalendář, nevěděl bych, že tu máme vánoční čas. Je mi jedno, jestli tu bude Děda Mráz, Santa Claus nebo Ježíšek a Noël, ale očekával jsem jakési sváteční rozechvění s hlasy tradičních melodií.
více


22.12.2014 POLEMIKA: Stát, který (prý) selhal

Tento nadpis jsem si vypůjčil od Mary Heimannové, která pod ním vydala knihu o české nesnášenlivosti. Nečetl jsem ji, vím o ní jen díky jednomu staršímu novinovému článku. Ale v pátek 12.12.2014 otiskl Neviditelný pes článek pana Jana Urbana pod titulkem Český úkol, který se zabývá stejnou tematikou...
více


20.12.2014 SPOLEČNOST: Co nám přinesl Havel

V současném hledání morálních východisek nám umožňuje tříleté výročí smrti Václava Havla zamyslet se nad ideály, které se staly nosnými pro náš polistopadový vývoj. Na rozdíl od těch článků, které hodnotí Havlovy činy, dovolím si zde napsat něco o myšlenkách, které ovládají náš život a které nám zde...
více


19.12.2014 SPOLEČNOST: Syřané v Česku

Kněz a publicista Halík v neděli rozvířil společenskou debatu. Nevím, jak a kde ji sledujete vy, ale na facebooku se to hemží především nenávistnými komentáři. Zkusím přidat svoji trošku do mlýna. Češi mají morální povinnost přijmout syrské uprchlíky a postarat se o ně pokud možno co nejlépe.
více


19.12.2014 ŠKOLSTVÍ: Pozvěme zahraniční studenty

Marek Jochec
Marek Jochec
Při návštěvě prezidenta České republiky Miloše Zemana v Astaně jsem měl možnost se s panem prezidentem setkat a krátce pohovořit. Po úvodních zdvořilostních formalitách a zodpovězení otázky pana prezidenta, jak se nám Čechům v Kazachstánu pracuje a žije.
více


19.12.2014 SPOLEČNOST: Tradiční rodina? Bude hůř

Počátkem prosince 2014 se objevila v tisku zpráva, že na ministerstvu práce a sociálních věcí se rodí „analýza ekonomických dopadů zkrácené rodičovské dovolené“. Zdá se, že ministerstvo do budoucna plánuje minimálně zrušení čtvrtého roku mateřské dovolené.
více


17.12.2014 ŠUMAVA: Závan rozumu

Bývalý ředitel Národního parku Šumava Jiří Mánek dokončil v červnu 2013 Plán péče NPŠ. Na Šumavě tehdy vládla dohoda a s dokumentem souhlasily všechny zákonem taxativně vyjmenované subjekty (Rada NPŠ, obce a kraje).
více


17.12.2014 SPOLEČNOST: Česko, země paradoxů

Pochopitelně, že v každé zemi nalezneme nějaké zvláštnosti, jimiž se nikdo nechce nějak zvlášť chlubit. To je dáno stavem vývoje společnosti. Otázkou je, zda oněch zvláštností (paradoxů) není v naší zemi přespříliš.
více


17.12.2014 GLOSA: Studená sprcha

V pátek mě pozvali do Hyde Parku na ČT24, abych tam povykládal o nových médiích. Měl jsem z toho dobrý pocit, otázky byly rozumné, moderátorka výborná a odjížděl jsem s pocitem, že jsem neplácal naprosté hlouposti.
více


16.12.2014 VRBĚTICE: Náhoda, nebo úmysl

Ohrožení obyvatel, stovky vystěhovávaných, strach a zmatek. Taková byla bilance po prvním výbuchu 16. října 2014 v obci Vrbětice na Slavičínsku u Zlína, kde kolem desáté hodiny explodoval munični sklad, který má mimo jiné v pronájmu ostravská společnost Imex Group.
více


16.12.2014 PRÁVO: Střídavá péče jako noční můra

Jen co se koncem září na pár dní vzdálím z republiky – patrně abych načerpala zásobu sil před letošním Pražským právnickým podzimem –, odehraje se na domácí scéně další pokračování rodičovsko-právnického seriálu o střídavé péči.
více


16.12.2014 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 302

Toto pokračování bych rád uvedl poopraveným příslovím: počítač je dobrý sluha, ale zlý pán. Proč? Když jsem se koukal v časopise Automobil Revue na adepty na titul Vůz roku, marně jsem si lámal hlavu, čím je které auto výjmečné.
více


16.12.2014 GLOSA: Důchodová komise porodila pitomost

Česká populace stárne a zřejmě i hloupne. Podle toho totiž vypadají závěry údajné „expertní komise“ na důchody.
více


15.12.2014 PRÁVO: Manipulace jak trám

Všimli jste si té čerstvé zprávičky, kterou nám přinesla česká média? Evropský soud pro lidská práva zamítnul stížnost dvou českých matek na český stát za to, že jim stát neumožnil přizvat k domácímu porodu asistentku.
více


15.12.2014 SPOLEČNOST: Komunistická strana je nepostradatelná

KSČM svou existencí odvádí pozornost od politiků s letitým zázemím strany a tajné policie, kteří, propojeni s podsvětím, zemi skutečně řídí. Její předseda Filip si v televizním rozhovoru po prezidentských volbách dokonce pochvaloval, jak se mu dobře s bývalými soukmenovci v ostatních stranách spolupracuje....
více


13.12.2014 SPOLEČNOST: Lze odpustit komunistům?

S posledním vystoupením poslankyně Marty Semelové v Parlamentu ČR se nutně vrací otázka, zda je vůbec možné nějaké odpuštění těm, kteří tuto zemi mrzačili 40 let.
více


12.12.2014 PRÁVO: Kdo to zaplatí?

Ve středu 3.12.2014 bylo Policií ČR odloženo trestní oznámení předsedy ProtiAlt Dušana Makovského a starosty Vadima Krásného na soudružku Martu Semelovou.
více