29.9.2016 | Svátek má Michal


29.9.2016 SPOLEČNOST: Špatně časovaný vstup do rodné strany

Ota Ulč
Konečně došla pozvánka k pohovoru u stranického výboru na estébáckém pracovišti. Komenda si připravil odpovědi na předpokládané otázky bolševických inkvizitorů. Určitě budou nejvíc hauzírovat s tím, proč jsem utekl k imperialistům.
více


29.9.2016 FEJETON: Něco se stalo

Ondřej Neff
Netrvá to dlouho. Nejsem schopen odhadnout, jak dlouho, tím spíš, že mé odhadování času je velmi volné. Nicméně se o odhad pokusím: je to asi půl roku, co ten jev pozoruji.
více


29.9.2016 GLOSA: Další příklad strašení lidí

Václav Klaus1
Dnes ráno mi na mobilu „pípla“ zpráva, která obsahovala sdělení, že „naprostá většina obyvatel planety, 92 procent, žije v místech, kde znečištění ovzduší překračuje limity stanovené Světovou zdravotnickou organizací“.
více


28.9.2016 UDÁLOSTI: Co můžeme udělat pro záchranu české demokracie

Bohumil Doležal
Tyto řádky vznikly původně jako jakýsi podklad pro diskusi na chystaném setkání členů a sympatizantů Klubu na obranu demokracie, v němž se angažuji.
více


28.9.2016 FEJETON: Půlmaraton

Marta Urbanová
V měsíci září žila celá naše rodina sportem. K přípravě závodu, který se konal v sobotu 17. září na stadionu U plovárny v Havlíčkově Brodě, byla vítaná každá ruka. S trochou nadsázky by se dalo říci, že bylo víc pořadatelů než závodníků.
více


28.9.2016 ÚVAHA: Odstíny našich myslí...

Petr Andrle
Já vám nevím, proč tolik lidí protestuje proti současné Zemanově pročínské politice. Ono to s tou Zemanovou nebo, chcete-li, páně prezidentovou Čínou totiž není tak zcela jednoznačné.
více


28.9.2016 VZPOMÍNKA: Z pamětí starého felčara 14

Karel Bečka
Ze dvou dnů ve Varech v nemocnici mi zbyl jediný, tzv. klinický den. Dětská lékařka ve středisku na Slovanech neordinovala ve čtvrtek.
více


27.9.2016 SPOLEČNOST: Pokud jde o kult svatováclavský...

Petr Andrle
Středeční státní svátek je v kalendáři označen poněkud připitoměle. Svátek má Václav a je to den české státnosti. V něm ovšem svatý Václav nemá formálně místo. Proč?
více


27.9.2016 ANALÝZA: Kdy lze žalovat prezidenta republiky

Pavel Hasenkopf
Dovolání Kanceláře prezidenta republiky ve věci žaloby paní Terezie Kaslové znovu otevřelo otázku, zda a v jakém rozsahu smí být prezident republiky žalován. Účelem tohoto článku je přispět k vyjasnění této ústavněprávní problematiky.
více


27.9.2016 PRÁVO: Poprask u soudu v kauze Zadeh & spol.

Zdeněk Jemelik 1
Dne 23. června 2016 se rozdrnčely telefony v kancelářích obhájců obž. Shahrama Zadeha a jeho spoluobžalovaných: soud oznámil zrušení všech plánovaných jednacích dnů hlavního líčení až do 15. září 2016.
více


28.9.2016 SPOLEČNOST: Přestávám tomu všemu rozumět

Pavel Vrba
Pavel Vrba
Dokonce by se hodily i jiné názvy, třeba za koblihu prodám duši či socani jsou stále stejní. Jenže oni jsou stejní ti korytáři všichni, jeden za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet.
více


26.9.2016 PRÁVO: Máš, má ovečko, dávno spát

Michal Kašpárek
Ústavní soud došel v červnu k názoru, že lidé mají mít možnost předvídat počet a rozložení nocí, kdy je bude rušit hluk z kulturních a společenských akcí. Rozumný princip – nerozumný způsob nápravy.
více


26.9.2016 FEJETON: Užijme si to!

Ladislav Jakl 1
Velkolepým způsobem oslaví česká města ve čtvrtek 29. září Mezinárodní den bez chůze a cyklistiky.
více


26.9.2016 SPOLEČNOST: Žaluji náš sociální stát

Markéta Šichtařová 5
„‚Já to dítě neměla mít.‘ Litovat mateřství patří mezi největší současná tabu.“ Tak zněl titulek článku, který tento týden uveřejnil zpravodajský server lidovky.cz. A jak se dalo čekat, vzedmul vlnu emocí. Ale... proč vlastně?
více


26.9.2016 KNIHA: Poslední naděje civilizace

Dan Drápal
V létě roku 2016 vydalo nakladatelství Eminent knihu Benjamina Kurase Poslední naděje civilizace. Tato kniha navazuje na předchozí autorovu knihu Jak zabít civilizaci, jejíž druhé a aktualizované vydání vyšlo v tomtéž nakladatelství o rok dříve.
více


24.9.2016 SPOLEČNOST: Přežije kapitalismus?

Grig - Cvrček
Kapitalismus se přežil. Je třeba nové revoluce, která konečně přinese... Co? Hovory i články na toto téma se množí, úhly pohledu zahrnují dokonalý kruh, závěry nejsou přesvědčivé, dojmy nahrazují pojmy.
více


24.9.2016 SPOLEČNOST: Více peněz na kulturu?

Iveta Kubová
Iveta Kubová
Svobodní bývají často obviňováni, že svým důrazem na vyrovnané rozpočty a preferencí jiných oblastí chtějí kulturu zlikvidovat. Podívejme se na příkladu financování divadel, jak tomu je, případně jak tomu být může.
více


23.9.2016 SPOLEČNOST: Taková normální rodina

Daniela Kovářová
Jeden by řekl, že diskuse na téma rodina v českém právu vyvolá nejen obrovský zájem odborníků různých odvětví, neboť rodina je pojem multidisciplinární, ale též že se přítomní neshodnou a diskuse bude bouřlivá, konfrontační a nesmiřitelná.
více


21.9.2016 UDÁLOSTI: Co psal Tabery o soudci Novosadovi

Bohumil Doležal
16. září (shodou okolností tentýž den, co se provalil „případ s naruby obrácenou esemeskou“) se v Respektu.cz Erik Tabery ještě jednou vrátil k rozsudku Městského soudu v Praze ve věci Peroutka. Rozsudek považuje za brilantní. Nesdílím jeho nadšení. Mám na hodnotu rozsudku jiný názor a považuji...
více


21.9.2016 POLEMIKA: Jak je to s imigranty

Stanislav Křeček
Přísloví o tom, že i slepé kuře najde zrno, mne napadlo po přečtení glosy J. Malíka v 19. čísle kulturního čtrnáctideníku A2.
více


21.9.2016 FEJETON: Námět na film

Ondřej Neff
Pokud po noci přichází den a pokud voda teče z kopce a pokud hůl do té vody ponořená zdá se býti zalomená, někdo už sedí na zadku a smolí námět na filmový trhák zhruba v tom duchu, jak to vypíši v následujících řádcích.
více


19.9.2016 POVÍDKA: Zkušební jízda

Jawa
Antonín Novotný si koupil novou motorku a hned si ji pořádně vyzkoušel. Namířil si to z Letňan do Kostelce nad Labem a potom zahnul přes Brandýs zpátky. Byl ještě zvědavý, jak bude stroj jezdit se zátěží, a proto před domem naložil manželku.
více


19.9.2016 SPOLEČNOST: Jsme opravdu fotbalový národ?

Pavel Černocký
Přiznám se, jsem od dětství Sparťan, už jako dítě jsem jezdíval tramvají na Letnou a fotbalu fandím dodnes. Kdosi kdysi řekl: „Sport se dělí na dvě ktegorie. Na fotbal... a to ostatní je tělovýchova.“
více


19.9.2016 KAUZA PEROUTKA: K verdiktu odvolacího soudu

Lubomír Stejskal
Rozsudek odvolacího Městského soudu v Praze v kauze Peroutka ze dne 1. září 2016 jsem si podrobně pročetl. Především proto, abych se seznámil s uvažováním soudní stolice v případu, který je všeobecně dobře znám.
více


17.9.2016 GLOSA: Prezident Zeman v České televizi

Jiří Svoboda1
Kdo očekával střet démonizovaného prezidenta a démonizované České televize, byl zklamán. Kdo očekával věcné zprostředkování (mediaci) prezidentových názorů, určitě zklamán nebyl.
více


17.9.2016 SPOLEČNOST: Lidi blbnou

Jaroslav Blažek
brain mozek
Denně nás nezávislé i závislé sdělovací prostředky informují o událostech ve světě. Komentáře v rozhlase, televizi, tisku a na internetu mě osobně utvrzují v tom, že se svět řítí do záhuby, protože lidi blbnou.
více


17.9.2016 SPOLEČNOST: Církev se zneviditelňuje

Dan Drápal
I v našich novinách jsme se mohli v posledních týdnech dočíst, že tisíce Norů a Dánů opouštějí státní luterskou církev. Vedení luterských církví v těchto dvou zemích totiž umožnilo zrušit členství prostřednictvím internetu.
více


16.9.2016 SPOLEČNOST: Rodexit

Stanislav Křeček
I když známý rakouský publicista prof. Herbert Schambeck kdysi napsal, že rodina je instituce starší než stát, přesto to rodina neměla nikdy lehké.
více


15.9.2016 VZPOMÍNKA: Budovali jsme socialismus (2)

Pavel Landa
V téhle zemi už se dneska vůbec nic nevyrábí. Všechno je rozkradeno. Průmysl žádný. Snad jen ta automobilka v Mladé Boleslavi, ale ta patří Němcům. Konstatování, s nímž lze dnes uspět nejen v hospodách nejnižší kategorie.
více


15.9.2016 FEJETON: Osud slov

Ondřej Neff
Vážky mají své osudy a taky slova mají své osudy. Tak třeba slovo reakce a z něho odvozené slovo reakcionář. Za mého mládí už bylo to slovo za zenitem, skoro se nepoužívalo.
více


15.9.2016 LETY: Nedeformujme historii

Stanislav Křeček
Poté, co opadla první vlna rozhořčených ohlasů na (mírně řečeno) poněkud neobratný výrok Andreje Babiše ohledně způsobu obsazování tábora v Letech u Písku, je snad příležitost zamyslet se nad tím, zda snaha o jakousi politickou korektnost nám selektivně nedeformuje i historii.
více


14.9.2016 FEJETON: Křivda stará padesát let

Jan Bartoň
Sešli jsme se po padesáti letech od ukončení základní školní docházky. Zavzpomínali na již mrtvé spolužáky a na události dávno minulé. Můj bývalý spolužák mě dostal.
více


14.9.2016 VZPOMÍNKA: Z pamětí starého felčara 13

Karel Bečka
Místo očekávaného starce se v mé pracovně objevil playboy dr. Vladimír Miltner, asi nejlepší charakteristika, který přinesl překlad prvních čtyř kapitol ze sedmi, neuvěřitelnou báseň v próze s jazykem zaorálkovským (prosím nezaměňovat se současným ministrem) a eisnerovským.
více


14.9.2016 ROZHOVOR: Budu volit Trumpa! Gott je ikona,ale...

Ladislav Jakl 1
Řetěz neúspěchů německé vládní strany CDU v jednotlivých zemských volbách je poslední rok trvalým, opakujícím se jevem. Je projevem nespokojenosti významné části německých voličů ne pouze s organizovaným masovým transportem ilegálních přistěhovalců.
více


13.9.2016 EVROPA: Proč si tolik lidí přeje exit

Dan Drápal
Četl jsem o zajímavém pokusu. Co kdybyste se pokusili doručit balíček někomu na druhém konci světa, dejme tomu na Filipínách? Znali byste pouze jméno adresáta a věděli byste, v kterém městě bydlí.
více


13.9.2016 SPOLEČNOST: Rodina - základ státu?

Aleš Valenta
Podle právě zveřejněných údajů ČSÚ se v loňském roce narodilo skoro 48 % dětí v ČR nesezdaným párům. (V roce 1989 to bylo 8 %.) S tím souvisí další tragické číslo: jen 16 % dětí nesezdaných párů má úplný domov, tj. žije ve společné domácnosti s oběma rodiči. Situace v evropských zemích je obdobná;...
více