28.11.2014 | Svátek má René


28.11.2014 KNIHA: Homosexualita podle Putny

Zatím dvakrát vydala Academia čtrnáct kapitol shrnutých pod titulem Homosexualita v dějinách české kultury (2011, 2013, 496 stran). Nepochybně je to podnětná kniha. I první souborné zpracování tématu u nás. Sebe samého plus celou desítku dalších autorů podnítil k její realizaci v mnohém už zasloužilý...
více


28.11.2014 SPOLEČNOST: Chimérické je „právo“ na štěstí

V jednom českém deníku jedna ctihodná profesorka trestního práva se ve prospěch adopcí dětí homosexuálními páry vyjádřila takto: „Všichni máme právo na život, na zdraví a dnes se zdůrazňuje i právo na rodičovství. Každý člověk má právo na štěstí. A štěstí spočívá i v právu mít potomka.“
více


27.11.2014 JUSTICE: Propuštěný „doživoťák“

Bez ohlasu od novinářů a veřejnosti proběhla televizním zpravodajstvím zpráva, že se po 39 letech věznění vrátil na svobodu vězeň odsouzený na doživotí, neboť se zjistilo, že byl odsouzen na základě křivého svědectví, vynuceného policií. Stalo se v USA, které postupně přiznaly desítky justičních omylů...
více


28.11.2014 FEJETON: Buďme rádi, že…

Petr Novák
metro
V poslední době se stále častěji slyšíme nebo vidíme ve sdělovacích prostředcích, že ten či onen se chová jako hotentot. Mluví sprostě i na veřejnosti a nestydí se za to, takže se ani neomluví. A kdyby to byl jenom ten či onen, ale oni jsou to i politici z vyšších pater. Na tohle?!
více


27.11.2014 MÉDIA: Televize, angličtina a veřejný prostor

Minulý týden jsem byl nemocný, a tak jsem měl po velmi dlouhé době více času na televizi. Byl jsem překvapen, kolik nových programů se vyrojilo. Ty hlavní zůstaly stejné, ale objevilo se mnoho kanálů s různou hudbou a hlavně kanálů opakujících dokola starší pořady. Ne že bych si myslel, že zrovna třeba...
více


26.11.2014 ÚVAHA: Svoboda a odpovědnost

Berenika Suchánková
listopad 1989
V posledních dnech jsem měla velkou příležitost se o všem zas trochu více dozvědět, zapřemýšlet a vytvořit si nějaký objektivní názor o tom, co se týká stále nás všech a co v posledních dnech Česká republika prožívá, vlastně se toho skoro nešlo nějakým způsobem nezúčastnit, nepovšimnout si toho přítomného...
více


26.11.2014 SPOLEČNOST: A platili to Američané

Přítel mi přeposlal článek, který dokazoval, že studentská akce s červenými kartami na Albertově byla zorganizována a placena Američany. Známých, kteří mě zásobují protiamerickými, protihavlovskými a protiukrajinskými články mám několik. Přítel, který mi poslal onen článek o perfidnosti Američanů, však...
více


26.11.2014 SPOLEČNOST: Neblahé dědictví Vladimíra Železného

Znáte to všichni dobře. „Po určité době“ se potkáme s někým, s nímž jsme se dlouho neviděli, a naše debaty jsou tak říkajíc na jedno brdo: To je bordel, co? Ten Babiš zas zaperlil. A Sobotka je směšný s tou svojí angličtinou.
více


25.11.2014 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 299

Nevidím pořádně na psaní, neb pláču. Pláču nad osudem našich poslanců, kteří nejsou důstojně ohodnoceni za svou velmi zodpovědnou a těžkou práci. Mám dojem, že bychom měli s ostatními důchodci uspořádat sbírku, z níž bychom jejich platy konečně dotáhli na evropskou úroveň.
více


24.11.2014 GLOSA: Náboženská policie

Člověk čte zprávy z Íránu o náboženské policii a jeho liberální ateistické já se bouří: Tyjo, taková hovadina, proč je lidi poslouchají? Kdo má sakra právo rozhodovat o tom, jak mám chodit oblíkaný a dělat z toho povyk?
více


24.11.2014 SPOLEČNOST: Nestydím se za Zemana

Řeknu vám dva zdánlivě nesouvisející příběhy. Zkuste chvilku přemýšlet, co mají společného…
více


25.11.2014 GLOSA: Po výročí

Sedmnáctého listopadu jsem byla večer v Národním divadle. Po letech, přiznávám, moc do divadla nechodím a vlastně to ani moc nemám v plánu, tuhle mě jedno představení tak znechutilo... ale vlastně mám pořád ještě povznesenou náladu, tak nenapíšu které a kde. Pondělní „představení“ v Národním k mé povznesené...
více


22.11.2014 SPOLEČNOST: Dobyl vesmír...

O Mattu Taylorovi jste asi slyšeli. Je to ten muž, který řídil nedávné přistání sondy Philae na kometě Čurjumov-Gerasimenko. Měl tedy lví podíl na tom, že se vesmírný stroj – poté, co zdolal vzdálenost téměř 6,5 miliardy kilometrů – stal prvním vyslancem lidstva na povrchu nějaké komety.
více


24.11.2014 PRÁVO: Jak probíhá monstrproces (6)

Trestním řízením u Krajského soudu v Brně, veřejnosti známým jako proces s Alenou Vitáskovou, ač se jí z větší části vůbec netýká, se soustavně zabývám od jeho začátku.
více


22.11.2014 PRÁVO: Má být vše skončeno?

Justitia
Podle zprávy Lidových novin z 20.11.2014 poslankyně Mgr. Marta Semelová (KSČM) za zpochybňování zločinů totalitního komunistického režimu obviněna zřejmě nebude. Posudek, který si vyžádalo státní zastupitelství, totiž údajně hraje v její prospěch.
více


21.11.2014 PRÁVO: Jsem pro diskriminaci dětí

Pod článkem Zákaz vstupu s dětmi na serveru iDnes ze 13. listopadu je ve chvíli, kdy toto píšu (15.11.) již 2272 diskusních příspěvků. Nepamatuji se, že by nějaké jiné téma vyvolalo tak bouřlivou diskusi. Autor zřejmě píchl do vosího hnízda
více


21.11.2014 PRÁVO: Nekvalitní ubytovny

Tomislav Šimeček
ruina
Vznik velkého počtu i nekvalitních ubytoven a jejich lokalizace převážně v oblastech s vysokou nezaměstnaností je důsledek legislativního paskvilu připraveného Ministerstvem práce a sociálních věcí (část pojednávající o doplatku na bydlení, §33-35 zákona 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi).
více


20.11.2014 SPOLEČNOST: Země na rozcestí

Bylo jen otázkou, kdy se to celé vylije na veřejnost, a to, že se to stalo zrovna na výročí 17. listopadu, je tak spíše náhoda. Ovšem „náhoda vzniká v průsečíku nutných dějů“, jak praví jedna z teorií.
více


21.11.2014 17. LISTOPAD: Prezident nemluví pravdu

Prezident Miloš Zeman prohlásil při letošním výročí 17. listopadu ke shromážděným demonstrantům, kteří na něj vytáhli červené karty, že se jich nebojí. Že se na rozdíl od nich nebál ani před 25 lety na Národní třídě. Samozřejmě většina demonstrantů se tehdy na Národní třídě bát nemohla, protože ještě...
více


21.11.2014 SPOLEČNOST: Lumpenkavárna a spol.

Lumpenkavárna se stala sociologicko-politologickým pojmem. Nevím sice, jak zrovna toto jinak bohulibé zařízení k tomu přišlo, a už vůbec nevím, proč „lumpen“ (z německého der Lumpen, hadr; Marx: lumpenproletariát - část proletariátu politicky zcela neschopná a nepoužitelná…), ale budiž. Podívejme se...
více


20.11.2014 MÉDIA: Zneužití odposlechů

Lidovky.cz probírají sáhodlouze bytové poměry bývalého premiéra Petra Nečase. Svou aktivitu zahalují do rámce „zvídavosti“ a srovnávají případ Nečase s pověstným bytem Stanislava Grosse.
více


20.11.2014 GLOSA: Z lásky k pravdě

České šiky Pravdy a Lásky zasluhují náš hluboký obdiv. A to ne pouze vyjádřený slovem, ale i činem. Zaslouží si vznik Muzea Pravdy a Lásky. A jako počinek mám pro ně coby projev své upřímné úcty první sbírkový exemplář nového muzea, a to exemplář neobyčejně cenný a unikátní.
více


20.11.2014 JUSTICE: Státní škodiči

Nepochybuji o potřebnosti státního zastupitelství a poznal jsem řadu státních zástupců, kteří jsou skvělými právníky, své práci se věnují s nasazením všech sil a šetří práva stran řízení. Jsou ale jiní, kteří by si způsobem výkonu pravomoci zasloužili označení „státní škodič“.
více


19.11.2014 VZPOMÍNKA: Brutalita 1989

Tak se dozvídám, že brutalita policie během demonstrace 17. listopadu 1989 zas nebyla moc velká… Byl jsem účastníkem téměř všech nepovolených demonstrací let 1987-1989.
více


20.11.2014 17. LISTOPAD: Pohled exulanta

Protože jsem tehdy žil v Bonnu, začaly pro mě listopadové události roku 1989 již 4. ledna, kdy jsem se vrátil z lyžování v Alpách, kam jsme celou dobu exilu jezdili s Václavem Bělohradským, Jiřím Grušou, Petrem Králem, Sylvou Richterovou a řadou dalších kamarádů.
více


20.11.2014 SPOLEČNOST: 17. listopad

Přemysl Vavroušek
listopad 1989
Už je tomu 25 let od 17. listopadu 1989. Ode dne, který si připomínáme jako Den boje studentů za svobodu a demokracii. 25 let je dlouhá doba. Čtvrt století však může být i doba velmi krátká - záleží, jakým pohledem se na toto období díváte.
více


20.11.2014 SPOLEČNOST: Divné výročí

Těžko spekulovat, co by se stalo, kdyby se 25. výročí sametové revoluce dožil Karel Kryl. Při sledování letošních oficiálních oslav mne však často napadalo, že by asi inovoval legendární Píseň Neznámého vojína.
více


20.11.2014 GLOSA: Havel bude autoritou i u ideových protivníků

Tento článek jsem chtěl napsat už celkem dlouho, původně jsem ho plánoval do Laissez Faire, ale doba je na něj zralá teď a tady.
více


20.11.2014 GLOSA: Nikdo nic nevyrábí

Výročí Listopadu. A nikdo nechce vidět a slyšet, že v téhle nešťastné zemi se pětadvacet let po Listopadu už vůbec nic nevyrábí. Že existuje jenom obchod, směna, ale žádná vlastní produkce. A že tomu bývalo úplně jinak.
více


19.11.2014 SPOLEČNOST: Zasil vítr, sklidil bouři

Dlouho do noci jsem přemýšlel o tom, čeho jsme byli svědky 17. 11. 2014. Na Národní třídě, na Albertově. Bylo-li to ono příslovečné „A“, jaké bude „B“?
více


19.11.2014 GLOSA: Kdo nás okrádá (1)

Základní definice krádeže z čistě právnického pohledu je poměrně jednoduchá. Krá­dež spáchá ten, kdo „si přisvojí cizí věc tím, že se jí zmocní a způsobí tak škodu nikoli nepa­trnou…“.
více


19.11.2014 SPOLEČNOST: Jsme za vodou, ale před námi je poušť

S totalitou máme zatím mnohem více zkušeností než se svobodou. Proto jí rozumíme víc, je nám bližší, jde nám lépe. Takže asi ještě pár let potrvá, než se to u nás doopravdy změní.
více


19.11.2014 SPOLEČNOST: Výročí

V sekulární a plebejské zemi jsou státní svátky pro většinu populace jen dny volna a tím, kdo “připomíná”, jsou média. Teda po pravdě mám docela dojem, že nejen připomínají, ale že jsou taky jediná, koho svátky zajímají.
více


19.11.2014 POLEMIKA: Zlatá klec je pořád klec

Přečetl jsem si na Neviditelném psu glosu pana Jiřího Hrdličky s názvem Žádný strach z výkonu trestu začínající větou „Nedá mi, abych drobnou glosou nepřispěl do diskuse o případném výkonu trestu pravomocně odsouzeného Romana Janouška.“ A končí větou „Takže žádný strach a přeji příjemný pobyt, pane ...
více


19.11.2014 FEJETON: Češi jsou nejlepší

Jsme na tom s naší hrdostí lépe než Italové. Tato pro nás velmi pozitivní zpráva proběhla médii, aniž jsme si ji příliš všimli. Připomenu, o co šlo: Italové nedávno vydali encyklopedii, v níž se lze dočíst, že lidstvo do těchto dnů žilo v hluboké temnotě a nevědělo, kdo skutečně vynalezl psací stroj,...
více


19.11.2014 SPOLEČNOST: Optimalizace cest k cíli nevedoucích

Ombudsmanka Anna Šabatová chce bojovat proti fyzickému trestání dětí. Nu, dalo se čekat, že dříve nebo později u nás někdo toto téma znovu nastolí (svého času, cca před pěti lety, to již jednou otevřel tehdejší ministr Michael Kocáb...). Naše levicové elity se shlížejí ve skandinávských zemích, kde je...
více