23.7.2019 | Svátek má Libor


23.7.2019 SPOLEČNOST: Milouš na Hrádku

Tomáš Vodvářka
Legendární projev generálního tajemníka ÚV KSČ Milouše Jakeše slaví 30 let. Dokladoval mimo jiné i intelektový deficit svého autora. Ale úplná sranda to ještě nebyla.
více


23.7.2019 PRÁVO: O bydlení nejen sociálním

Stanislav Křeček
Zdá se, že právní úprava sociálního bydlení se stává „oříškem“ současné české legislativy. Vládní prohlášení sice obsahuje záměr připravit zákon o sociálním bydlení, ale tento záměr byl později přehodnocen tak, že postačí pouze zákonná úprava finančních příspěvků na bydlení.
více


23.7.2019 SPOLEČNOST: Karel Gott se zasloužil o socialismus

Jiří Macků
Pamětní deska tohoto znění by měla být (třeba násilím) umístěna na mistrově vile na Bertramce, jak v to alespoň tajně doufají vyznavači jediných správných názorů pánové Hutka, Rejžek, Šídlo a další, jež se rovněž v pytli neutají.
více


22.7.2019 SPOLEČNOST: Žluto-hnědá košile pana Mináře

Václav Vlk st.
Nečtu Aeronet, občas mi sice některý starší kamarád pošle něco z tohoto serveru, ale v těch článcích bývá až moc často „přání otcem myšlenky“. A poněkud pochybná logika.
více


23.7.2019 KNIHA: 1989 - Pád železné opony / Sametová revoluce

Petr Adler
Jmenuje se 1989: Pád železné opony, koná se až do letošního listopadu v Letohrádku královny Anny v Praze, a tady, zdá se, je ten zakopaný čert. Letohrádek patří k Pražskému hradu, výstavu tudíž podporuje i kancelář presidenta republiky a to je některým proti srsti.
více


22.7.2019 FEJETON: Symbol a dějiny

Petruška Šustrová
Překládala jsem hezký text o rušení sovětských symbolů v Rusku na začátku devadesátých let a o tom, jak se pak část z nich za Vladimira Putina (v nezměněné podobě) zas vracela na původní místa, a před očima se mi objevovala Stalinova socha, která nějakou dobu shlížela z pražské Letné.
více


20.7.2019 SPOLEČNOST: V Českém Švýcarsku cestujete časem

Lukáš Jelínek
Když už poměry ve zdejší politické džungli dosáhnou těch nejabsurdnějších stupňů, není nad to prchnout co nejdál, aby si člověk vyčistil hlavu. A když na vzdálené Švýcarsko chybí čas i kapitál, vezmete zavděk i podstatně bližším Českým Švýcarskem.
více


20.7.2019 GLOSA: Soudkyně Barbara porušila zákon

Stanislav Křeček
I když vím, že pořad TV Barrandov „Soudkyně Barbara“ není naučným pořadem o právu a nemá zprostředkovávat znalosti práva, přece jen by takový pořad, který používá současné a platné právní termíny a jakoby se v pořadu rozhoduje o skutečných soudních případech, měl platné právo alespoň v základních...
více


20.7.2019 JUSTICE: Nesnesitelná lehkost vládnutí II.

Zdeněk Jemelik 1
Web Česká justice přinesl dne 17. července 2019 zprávu o zvláštní nepřístojnosti, ke které došlo u Městského soudu v Praze. Při odvolacím řízení, jež vede tříčlenný senát soudců z povolání, přísedící soudce Petr Braun podstatnou část jednání prospal, jsa postižen zdravotními potížemi.
více


19.7.2019 VZPOMÍNKA: Spravedlivý učitel aneb Ctný a nectný

Alois Stehlík
Nedávno jsem četl na Neviditelném psu výstižný článek pana Vodvářky O mužích ctných a nectných (o prezidentu Emilu Háchovi a o Davidu Rathovi, i když toho druhého autor přímo nejmenuje).
více


19.7.2019 HISTORIE: Legiovlak

Marta Urbanová
Když přijel do našeho městečka Legiovlak, nemohli jsme si nechat ujít příležitost se do něj podívat. Tento vlak projede do roku 2020 celou Českou republiku i Slovensko.
více


19.7.2019 SPOLEČNOST: O klimatických změnách střízlivě

Dan Drápal
Mnozí se dnes vysmívají vznikajícímu kultu švédské středoškolačky Grety Thunbergové, která nabyla světové proslulosti svým bojem proti klimatickým změnám.
více


19.7.2019 SPOLEČNOST: Ale u nás ne!

Zdeněk Roller
Film o strašidlech ze Spessartu, seriál Přátelé Zeleného údolí, boje o blob na Letné, nyní o mariánský sloup na Staroměstském náměstí - to vše lze shrnout: Novoty? U nás ne!
více


19.7.2019 PRÁVO: Šmejdi tu jsou stále

Patrik Nacher
Velké předváděcí akce podvodníků jsou minulostí. Takzvaní šmejdi se houfně přesunuli do tištěných médií, do vod internetu nebo své „produkty“ lidem nutí přes telefon.
více


20.7.2019 SPOLEČNOST: Hysterie silných slov

Zbyněk Petráček
Často se připomínají poslední přeživší zásadních událostí – piloti RAF, lidické ženy či ti, kdo zažili holokaust včetně koncentráků. Nemají jen symbolický smysl. Dobrou práci odvedl v pondělí server iDnes.
více


18.7.2019 GLOSA: Basa, nebo exekuce?

Zbyněk Petráček
Některé otázky se opakují v různých dobách i situacích. Třeba tato: Jak dát společnosti – občanům, komunitě, národu, kmenu – pocit spravedlnosti, prostě toho, že pravidla a zákony se vymáhají?
více


18.7.2019 FEJETON: Slyšte umíráček

Ondřej Neff
Úplně posledního Volkswagen Brouka vyrobili minulý týden v Mexiku. Byl to ovšem Nový Brouk, čili Beetle, tedy už ne ten opravdový Brouk, ten dobroučil už před šestnácti lety, také v Mexiku. Hodně se o tom psalo i v našich novinách.
více


17.7.2019 ESEJ: Než se rozhodnete oslovit advokáta...

Daniela Kovářová
Osmkrát jsme si povídali o tom, jak je to s právem složité, jak je na jedné straně důležité vědět a poučit se, ale jak je na druhé straně právní informace bez užitku. Opakovaně připomínáme, že důležitější než právo jsou mezilidské vztahy.
více


17.7.2019 SPOLEČNOST: Jak je to s davem?

Vratislav Hlubuček1
Člověk je člověk, ale mnoho lidí je dav. Každý z nás cítí nebo dokonce zažil ten rozdíl. Můžeme být dobrosrdeční, sebekritičtí a dbalí zákonů, ale jakmile se staneme součástí davu, stane se s námi podivná přeměna.
více


17.7.2019 GLOSA: Staré bomby smrdí

Ondřej Neff
Historicky vůbec první příspěvek do mého Neviditelného psa napsal před třiadvaceti lety Čechoaustralan George Švehla. Článek se jmenoval Staré bomby smrdí. Ukázalo se, že v australské angličtině znamená stará bomba asi to, co u nás stará šunka. Je to ojeté auto v bídném technickém stavu.
více


16.7.2019 PRÁVO: Začněme konečně opravdu chránit svobodu projevu

Dominik Hrubý
paragraf
Podle všeobecného přesvědčení nám dnešní liberálně demokratický stát, narozdíl od svého totalitního předchůdce, garantuje ochranu svobody projevu. Při bližším zkoumání ovšem rychle zjistíme, že tomu tak úplně není…
více


16.7.2019 PLZEŇ: Revizoři v dopravě

vystva - sestak
Navazuji na článek Chování řidičů MHD ze dne 20.6.2019. Asi všichni znají případ, kde řidič trolejbusu zbil mladou dívku, která si u něj chtěla koupit jízdenku a platit stokorunou. Pochybných služeb Dopravního podniku lze uvést více.
více


16.7.2019 ESEJ: Lásku a respekt paragrafy nevykouzlí

Daniela Kovářová
Vztahy v rodině a mezi nejbližšími jsou tím nejdůležitějším, co máme a na čem záleží. Když nefungují, zbytek života za moc nestojí. Ve škole nás učí různým znalostem, ale na to, jak zacházet se vztahy, nás nikde nepřipraví. Přesto existuje řada profesí, které nám dokážou pomoci.
více


17.7.2019 FEJETON: Ztraceno nejen v překladu

Zdeněk Roller
Někdy opravdu není jednoduché vzájemně si jeden s druhým porozumět. A jsou snad oficiální texty srozumitelnější než povídání dvou lidí? Ani omylem!
více


15.7.2019 SPOLEČNOST: Je lepší počítat s rozvodem?

Pavel Mareš
Při vší úctě k JUDr. Daniele Kovářové – a opravdu si jí z mnoha důvodů velice vážím – nemohu se ztotožnit s názorem, že „s rozvodem je lepší počítat“, jak byl nadepsán její článek v NP z 10. července.
více


15.7.2019 ESEJ: Spoluvlastnictví jako ďáblův vynález

Daniela Kovářová
Kdo by o něj nestál – o majetek, domy, auta, šperky. Každý z nás o něm sní, většina plánuje, jak s ním naloží, jak nám pomůže ke štěstí. Vlastnictví, zejména pokud předmět spoluvlastníme s dalšími osobami, však přináší nejen radost, ale i kupu starostí.
více


13.7.2019 SPOLEČNOST: Padesát let jízdy proti nálepkám

Zbyněk Petráček
Jdete-li přes pražskou křižovatku na Andělu, narazíte na mladíka s elektrickou kytarou. Zaujme už tím, že hrává písničku Born to Be Wild, která je zřejmě starší než jeho rodiče. Kde k ní přišel?
více


13.7.2019 SPOLEČNOST: Sloup sbližuje soudruhy

Blahoslavená Panna Maria 2
Není nad to připomenout si památku národního mučedníka stylově. Šestého července se odedávna demonstrativně pálily Husovy vatry, snadno zapalované novinami jménem Kostnické jiskry. A k pořádnému ohni patří ještě něco...
více


15.7.2019 SPOLEČNOST: Na hradě byl vždy král a šašek

Tomáš Vodvářka
Bývalo to dobrým zvykem. Král činíval rozhodnutí a suita jeho družiníků většinou přikyvovala, aby neztratila posty a krk. A tak zbyl jedině šašek (obvykle velmi chytrý), který krále kritizoval. Doba se však změnila.
více


13.7.2019 SPOLEČNOST: Hradu chybí už jenom šašek

Jiří Macků
To je ta naše lido-demo demokracie (odborný protimluv z časů komunismu) v praxi. V normálních slušně zavedených královských rodinách se o následníku trůnu nikdy nediskutuje, natož mezi lidem, tomu je dovoleno jenom jásat a přinášet dary.
více


13.7.2019 ESEJ: Alimenty - moudří rodiče se domluví

Daniela Kovářová
Výživné, alimenty, povinnost platit na jiného nebo právo po někom něco pravidelně požadovat. Ze všech rodinněprávních vztahů ten nejviditelnější, nejlépe uchopitelný a nejlehčeji vymahatelný. A přece vyvolává více otázek než odpovědí.
více


12.7.2019 ESEJ: Dítě má právo na odpověď

Daniela Kovářová
Co je dítě? Beztvarý tvor, s nímž nakládáme podle uvážení? Anebo svébytný jedinec, jenž se dočasně vyskytuje v menším těle? Je možné, či dokonce nezbytné se ho ptát na názor a poslouchat, co soudí o věcech vezdejších, anebo za něj rodiče rozhodují, dokud nedosáhne plnoletosti? A je třeba jeho názor...
více


11.7.2019 FEJETON: Petice a protipetice

Ondřej Neff
Petice už nejsou to, co bývaly. To si živě připomínáme v době třicátého výročí petice Několik vět, která ve své době zafungovala jako jeden ze hřebíčků do rakve režimu zvolna zmírajícího na vlastní neschopnost. Tehdy byl podpis takové petice o hubu, o deset let dříve o kriminál.
více


11.7.2019 ESEJ: Dítě napůl, a přesto společně

Daniela Kovářová
Dítě. Entita, kvůli níž jsme na tomto světě a bez které by náš život nedával smysl. Argument, jímž se často zaštiťujeme jako praporem nebo zbraní. Středobod vesmíru, nemáme-li jinou náplň života. A předmět soudních sporů, pokud se nedokážeme dohodnout.
více


10.7.2019 FEJETON: Slušná země

Alois Stehlík
Při jedné návštěvě našeho holandského přítele Jana Bakkera a jeho manželky Janny v Lomnici se ptám Jana po obědě: „Nemáš ještě hlad?“ Jan mi odpovídá: „V Africe je hlad. Já hlad nemám.“
více


10.7.2019 SPOLEČNOST: Nevíme, co chceme, ale chceme to hned

Zbyněk Petráček
V době 30. výročí pádu komunismu si připomínáme, že u nás mu dali tvář studenti a herci. V prostředí stávkujících divadel a škol vzniklo Občanské fórum a Václav Havel se setkal s Václavem Klausem.
více