28.5.2015 | Svátek má Vilém


28.5.2015 SPOLEČNOST: Nejde pouze o jedy, které dýcháme

Petr Andrle
Životní prostředí je termín skloňovaný ve všech pádech a v posledních letech se zároveň u nás stal pojmem velice frekventovaným.
více


27.5.2015 EVROPA: Jsi vinen, hanebný Evropane!

Marian Kechlibar
V politickém světě se manipuluje lidmi na tisíce způsobů. Je to nedílná součást politiky a nedá se s tím nic dělat – kromě toho, snažit se vyvinout vůči některým metodám imunitu.
více


27.5.2015 ESEJ: Paradox času v matematice

Vratislav Hlubuček1
Za rozvoj naší technické civilizace vděčíme kromě lidské invenci a zvídavosti především matematice. Bez ní by nebyly složité konstrukce, elektronika nebo lety do vesmíru.
více


27.5.2015 GLOSA: Výhra století

Ondřej Neff
Zatím se přihlásili lidé, že jim tiket sežral pes anebo že ho ztratili a že to jsou oni, kdo vyhrál, a ať jim tedy výhru zaplatí.
více


26.5.2015 MLČOCHOVI: Mentální koncentrák na Šumavě

Ivan Brezina
Sníte o svobodném rodinném životě v přírodě bez škodlivého vlivu konzumní společnosti? Tady je důkaz, že to většinou končí špatně.
více


26.5.2015 SPOLEČNOST: Každý postoupí jen tam, kam se mu dovolí

Vlastimil Podracký
V otázce přistěhovaleckých kvót je vidět snaha dnešních multikulturalistů vytvořit disparátní společnost, tedy jakousi směs kultur na jednom místě, kde se prý kultury budou vzájemně snášet a koexistovat.
více


26.5.2015 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 322

Jan Čech
Nejsem sportovní typ. Ba co dím: velmi pečlivě dodržuji recept sira Winstona Churchilla na dlouhověkost: „Absolutely no sport!“
více


25.5.2015 JUSTICE: Poučení z kauzy Nečesaný

Zdeněk Jemelik 1
Vítězný ryk bulváru nad zásahem Nejvyššího soudu ČR do případu Lukáše Nečesaného považuji za předčasný.
více


25.5.2015 PRÁVO: Pane doktore, smím udeřit své dítě?

Václav Vlk Jr.
Soudě podle společenského vývoje očekávám, kdy dostanu v kanceláři otázku: „Pane doktore, smím udeřit své dítě?“
více


25.5.2015 GLOSA: Poptávání

Petruška Šustrová
Začnu příhodou snad dvacet let starou. Šla jsem pražským hlavním nádražím na noční vlak do Varšavy a cestou – v podchodu k peronům tehdy stával dlouhý stůl s knihami – jsem si koupila detektivku svého oblíbeného autora, že si budu před spaním číst.
více


25.5.2015 SPOLEČNOST: Právo na soukromí zrušeno

Markéta Šichtařová 5
Když byl můj muž v USA, smál se, že všude mají napsaná varování před vším. I koupil si u stánku v jakémsi papírovém obalu jídlo.
více


25.5.2015 FEJETON: K čemu je dobrá vojna

Albert Salický1
Pokud se na Neviditelném psu vyskytují čtenáři, kteří ho četli už v letech 2004/05, vzpomenou si, že bydlím v malém podkroví v Salzburgu a z téhož (podkroví i Salzburgu) jsem „Psa“ tenkrát obšťastnil asi šedesáti příspěvky.
více


22.5.2015 GLOSA: Jan Kačer požaduje „důkazy“ v kauze Rath

Jan Bartoň
Davidu Rathovi stále zůstávají věrní obhájci poté, co se svých právníků zbavil. Jsou jimi režisér Jan Kačer a, možná překvapivě, Táňa Fischerová, naše ne moc úspěšná politička a nynější předsedkyně Českého helsinského výboru.
více


22.5.2015 FEJETON: Jak Otu připravili o svobodu uvažování

Petr Andrle
Vyrůstá-li někdo v systému totalitním, těžko si dovede představit svobodu se všemi jejími možnými aspekty.
více


21.5.2015 SPOLEČNOST: Dohrávka šampionátu

Josef Mlejnek jr.
Po velké euforii skončil světový hokejový šampionát pro české fanoušky zklamáním, když národní tým nakonec obsadil až čtvrté místo.
více


21.5.2015 MÉDIA: Nechte si to vaše citové vydírání!

Josef Provazník
Přestupem bývalého disidenta, chartisty a člen Správní rady Knihovny Václava Havla Jana Macháčka do média vlastněného Andrejem Babišem se kruh uzavřel.
více


21.5.2015 PRÁVO: Nájem bytů, předvídatelnost a diskriminace

Stanislav Křeček
Pokud se v poslední době množí (např. Česká justice 7. 5. 2015: Občané i realitní firmy se ocitli kvůli žalobě na diskriminaci v patové situaci, mají strach) stížnosti na to, že současný výklad antidiskriminačního zákona (alespoň od těch, kteří ho vykládají) způsobuje právní nejistotu, pokud jde o...
více


21.5.2015 FEJETON: … a vavřínový věnec přivezl své milé do Čeladné

Petr Andrle
Tento vavřínový věnec s dvěma červeno modrobílými stuhami, na nichž je nápis “Mistrovství Evropa a světa v hockeyi 1947“ přivezl do Čeladné na jaře roku 1947 mistr světa a Evropy JUDr. Miroslav Sláma (1917-2008), v té době nejlepší československý hokejový obránce.
více


20.5.2015 SPOLEČNOST: Reprezentant

Zbyněk Petráček
Neslavíme tak, jako když jsme vítali „zlaté hochy z Nagana“. Nevíme ani, zda Jaromír Jágr definitivně pověsí národní dres na hřebík.
více


20.5.2015 SPOLEČNOST: Mravnost a elektronická evidence tržeb

Jan Svatoš
e-money
Je to jen něco přes dvě staletí, kdy lidé vstoupili, jak tvrdili osvícenci, do věku dospělosti a stali se svobodnými občany.
více


19.5.2015 UDÁLOSTI: Vyhnání a osvobození

Bohumil Doležal
Pokud se někomu zdá být slovo „vyhnání“ v této souvislosti příliš expresivní, je možné mluvit o třeba „deportacích“ nebo „násilném vysídlení“. Jediné, o čem mluvit nelze, je „odsun“.
více


18.5.2015 SPOLEČNOST: Liberland je neverland

Roman Joch
Zadržení Víta Jedličky, samozvaného prezidenta fiktivní republiky Liberland, názorně ukazuje limity libertarianismu, svrhne-li se v utopickou ideologii.
více


19.5.2015 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 321

Jan Čech
Nejobdivovanější Chevrolet Corvette z roku 1968 je nádherné auto. Motor V8 o obsahu 5,7 litrů dával 300 koní.
více


18.5.2015 PRÁVO: Jak opatřit byt?

Stanislav Křeček
Nemám zde na mysli občana, který shání bydlení pro svoji rodinu. Jde mi o obce, které – podle projednávané koncepce sociálního bydlení – si musí (!) opatřit určitý počet (zvažuje se pět procent z bytového fondu obce) bytů jako byty sociální, které budou nabízet „cílovým skupinám“.
více


22.5.2015 HISTORIE: Václav Mrázek – zloděj, násilník a sériový vrah (5)

Martin Malý
“Prosímvás, jestli si budete něco fotit, tak mi ukažte, co si fotíte, víte, aby tam nebyly nějaké osobní údaje svědků,” prosí nás paní v archivu.
více


21.5.2015 HISTORIE: Václav Mrázek – zloděj, násilník a sériový vrah (4)

Martin Malý
Chomutovský soud má dnes archiv v Kadani, a po kratším zjišťování nám paní z Kadaně potvrdila, že u nich nějaký spis s daným číslem jednacím opravdu je a že se jim ho podařilo najít.
více


20.5.2015 HISTORIE: Václav Mrázek – zloděj, násilník a sériový vrah (3)

Martin Malý
Když se seznámíte s případem Václava Mrázka jen letmo, šokují vás jeho vraždy. Většina materiálů se zabývá hlavně vraždami a další trestnou činnost odbývá nějakým “… kromě toho se dopustil spousty dalších činů”.
více


19.5.2015 HISTORIE: Václav Mrázek – zloděj, násilník a sériový vrah (2)

Martin Malý
Při přípravě tohoto sumáře jsem vycházel z nejrůznějších pramenů, především pak z archivních spisů, ale např. i z Kriminalistického sborníku.
více


18.5.2015 HISTORIE: Václav Mrázek – zloděj, násilník a sériový vrah (1)

Martin Malý
Venku je jeden z prvních teplých jarních dnů a lidé si nadšeně užívají sluníčka. V kamenném domě, v němž sídlí kadaňský archiv, je ale docela zima.
více


18.5.2015 GLOSA: Jak sežrat návnadu i s navijákem

Lubomír Stejskal
Možná jste ten email dostali taky. Že se našel Peroutkův „článek“ (ona je to spíše noticka) s magickým nadpisem „Hitler je gentleman“.
více


18.5.2015 FEJETON: Poštovský panáček

Petruška Šustrová
Musela jsem na poštu – chtěla jsem někomu, koho mám moc ráda, poslat do Kalifornie knížku, kterou jsem přeložila a která se mi moc líbí.
více


16.5.2015 SPOLEČNOST: Proč u hokeje řveme

hokej
Když pominu odvěké fandění různým borcům nebo jen zábavu z pohledu na hezkou hru, viděl bych hlavní příčinu hokejového „vlastenectví“ v tom, že se naše jindy tak rozdrobená společnost má náhle kolem čeho semknout.
více


16.5.2015 FEJETON: Vánoce v Zákolanech

sáňky
Krejčí Ladislav Zápotocký byl neúnavným šiřitelem socialistických myšlenek, a proto byl znám mezi všemi četníky v širokém okolí.
více


16.5.2015 MÉDIA: Když davy šílí a chtějí „další krev“

Václav Vlk Jr.
V souvislosti s vlnou zájmu o dění před soudy, kde excelují bývalí vrcholní politici či jiné osoby veřejně činné jako účastníci trestních řízení, hladový lid přihlíží divadlu, ve kterém jde přinejmenším o popravu těch hrozných „oni“, kteří nejsou „my“, obyčejný lid.
více


15.5.2015 SPOLEČNOST: Proč je křesťanství lepší než islám III.

Dan Drápal
V prvních dvou článcích (zde a zde) jsem se zabýval předpoklady pro srovnání křesťanství a islámu.
více


15.5.2015 FEJETON: Konspirační teorie

Ladislav Jakl 1
Určitě znáte kouzelný neologismus „mašíbl“. Kdo to jsou mašíblové? Magoři, šílenci a blbové.
více