23.4.2014 | Svátek má Vojtěch


23.4.2014 MÉDIA: Kmotr z Kavčích hor?

V České televizi se nejspíš rýsuje další případ politicky motivované cenzury. Vedení ČT totiž za velmi zvláštních okolností zakázalo odvysílat dokument o podivínovi, který má v hlavě kalkulačku.
více


23.4.2014 SPOLEČNOST: Putinovi papoušci v Česku

Je to legrační. V zemi, která má svou vlastní trpkou zkušenost s ruskou (sovětskou) okupací, se najdou lidé, kteří hájí každý Putinův počin včetně okupace.
více


23.4.2014 SPOLEČNOST: Architekti sobě

Po prohlédnutí Reflexu číslo 15/2014, článku "Architekti sami sobě" a barevné přílohy, jsem jen stačil zaúpět: "A co to ti architekti tak strašnýho udělali, že se sami tak trestají? Když si postavili tyhle obytné hrůzy a ještě to veřejně presentují?"
více


22.4.2014 SPOLEČNOST: Státní svátek na Velký pátek?

Většina relevantních křesťanských církví, pro které je hlavní autoritou Starý a Nový zákon, se docela dobře shodne na tom, že víra podle Bible je osobní vztah mezi jednotlivcem a Hospodinem. A když je něco osobní a intimní, tak se samozřejmě vůbec nesluší, aby do toho strkal nos někdo třetí.
více


23.4.2014 FEJETON: O bílých pruzích a demokracii

Když jsem se v létě roku 1978 ocitl v exilu, jeden známý, který se zrovna vrátil z Československa, mi řekl: "Totalitní režim se dá u vás poznat už cestou z letiště. Nemáte označené krajnice silnic bílými pruhy: Občan neví, kde jsou hranice území, za které ručí stát a odkud na sebe přebírá za vše odpovědnost...
více


22.4.2014 ŠKOLSTVÍ: Rodiče, spratci, zlatíčka a dezorientovaní učitelé

Máme asi pět milionů odborníků na hokej nebo fotbal. Školství je na tom ale mnohem lépe. Těch odborníků je zde téměř deset milionů. To je každý, kdo dokončil nějakou školu, třeba i pomocnou. A kdo ve škole zatím nebyl, jistě o ní alespoň slyšel, takže i on je odborník.
více


21.4.2014 GLOSA: O návratu Václava Havla

V posledních týdnech není snad den, kdy se v našich i zahraničních médiích něco nedozvídáme o událostech a akcích, které připomínají Václava Havla. Od těch seriózních až po absurdně veselé.
více


21.4.2014 PRÁVO: Jak naštvat voliče

Ivo Pujman
paragraph symbol
Když jsem před nedávnem dostal od svého kamaráda, vlastníka stařičkého válečného jeepa, upozornění na nový zákon č.229/2013Sb., s dovětkem – tak nás zase chtějí okrást dle zákona, myslel jsem si cosi o přecitlivělosti dotyčného v rámci takzvané celospolečenské naštvanosti a blbé nálady.
více


19.4.2014 POLEMIKA: Proč být na světě rád

"Co člověk nechápe rozumem, toho se může zmocnit vírou," napsal tu v pátek jeden evangelický farář. Jako by navazoval na slova Tertullianova o tom, jak věří právě proto, že je to protismyslné.
více


21.4.2014 VZPOMÍNKA: Jak jsem byl zatčen v Terezíně

Disidenti mi jistě prominou, že pro dramatický efekt nazývám zadržení zatčením. I když tehdy nebylo od zadržení k zatčení daleko a leckdy ani zadržený nevěděl, že za chvilku bude již obviněným. Zatčení totiž předpokládá obvinění z konkrétního trestního činu.
více


19.4.2014 MÉDIA: Další pokračování hry na veřejnoprávnost v ČT

Před pár dny jsme si zvolili šest nových radních do patnáctičlenné Rady České televize, ale přes veškeré sliby hlavně ze strany nových poslanců z ANO se nic nezměnilo: Vítězslav Jandák Martina Komárka převálcoval a politici se opět předem domluvili na tom, koho výměnou za koho podpoří.
více


18.4.2014 MÉDIA: Dělníci bulváru

Bulvár je rychloobrátkové konzumní zboží, ideální prokrastinační nástroj, jehož hlavním parametrem je nenáročnost. Na své si přijdou konzumenti napříč celou Gaussovou křivkou. Nahatá prsa a roztomilá štěnátka ocení všichni, ať už přišli s tím, že ostatní média jsou moc seriózní a málo barevná, nebo s...
více


18.4.2014 ŠKOLSTVÍ: Projekt Muslimové očima českých školáků

Karel Orlík
školství tabule
Nedávno jsem obdržel informaci o chystaném projektu. Nevadí mi snaha poučit žáky a studenty o islámu. Ale poučení by mělo probíhat pravdivě a bez propagandy. Po přečtení materiálů pro školy mám jisté pochybnosti.
více


18.4.2014 SPOLEČNOST: Tráva a libertariáni

Michael Hamilton
marihuana
Poté, co Colorado implementovalo legalizaci marihuany, napsal můj přítel článek o libertariánech. Je z řad konzervativců, a přestože prezentuje svoje myšlenky rozvážně, činí tento ústřední výrok.
více


18.4.2014 SPOLEČNOST: Pošta přináší civilizaci

O roli státních dotací si můžeme myslet leccos pěkného i nepěkného. Různé názory i emoce vyvolá i návrh ministra vnitra Chovance na státní příspěvek České poště: Je 300 milionů korun příliš moc, či málo? Má, nebo nemá ta částka vzrůst na 700 až 900 milionů ročně? Názory se jistě budou rozcházet.
více


17.4.2014 SPOLEČNOST: Čechy Čechům?

Žije u nás cizinců moc, nebo málo? V takovém Lucembursku jich je 42 procent. U nás, v malebné zemi mezi kopci, která kdysi početnější národnostní menšiny oželela, to jsou více než 4 procenta. I to je ale pro domorodce moc.
více


17.4.2014 SPOLEČNOST: Proč se potácíme od voleb k volbám

Tuhle jsem potkal školku. Holčičky a chlapečkové propojeni nějakou šňůrkou, označeni bezpečnostními znaky, přecházeli přes historické Staroměstské náměstí. V tu chvíli mi přišla na mysl taková úvaha.
více


17.4.2014 FEJETON: Zóna normality

V pátek jsem fotograficky dokumentoval pokus Paranormální výzvy. Týkal se jevu veřejnosti poměrně známého, protože Josef Klíma o něm referoval v pořadu Na vlastní oči.
více


16.4.2014 PRÁVO: Ústavní soud a bankovní poplatky

Riziko je minimální. Zhruba v tomto duchu lákala iniciativa Poplatkyzpet.cz lidi, aby se připojili k žalobě na banky kvůli poplatkům za správu úvěrů. Snažila se tím mírnit obavy z prohraného soudního sporu a nutnosti uhradit bankám náklady řízení.
více


16.4.2014 SVĚT: O inflaci slov a poutech otrockých

Jsou slova, jichž by mělo být užíváno opatrně. Pan Zdeněk Škromach poněkud už zapadlé paměti například nazval propuštění několika úředníků ministerstva zahraničí hned genocidou.
více


16.4.2014 ŠKOLSTVÍ: Kam s ním, problém mnoha rodičů

Každý z nás by si logicky přál pro své děti jen to nejlepší. Každý se nemůže stát Lendlem nebo Jágrem, i když to stojí některé rodiče spoustu peněz, času a úsilí.
více


15.4.2014 SPOLEČNOST: Dělníci eráru

V úterním Hyde parku na ČT 24 jsme při poslechu Pavla Novotného mohli mezi řádky nahlédnout do kuchyně výroby českých celebrit. Je jisté, že protekční spratek, jak se sám nazývá, celkem umí s bulvárním pseudosvětem pracovat, ví jak zacílit, jak přehánět a jak zahrát na strunu lačného konzumenta silikonových...
více


15.4.2014 SPOLEČNOST: Český fatalismus a léčba Chestertonem

Byl to Václav Havel, který se proslavil výrokem "Panuje dusno… veřejnost má blbou náladu (1997) a téhož roku na Nový rok dodal: "chovali jsme se (politicky) jako primusové, povyšovali a poučovali." O pár let později, dávno před hospodářskou stagnací, napadl mafiánský kapitalismus, který prorostl do ...
více


15.4.2014 SPOLEČNOST: Prohrané referendum

V sobotu 12. dubna se konalo v Praze 8 referendum o zákazu heren a kasin na území této městské části. 95 procent občanů, kteří se dostavili k urnám, hlasovalo pro tento zákaz, ovšem referendum není platné, protože hlasovalo pouze 14 % oprávněných, přičemž podmínkou platnosti referenda je 35% účast.
více


15.4.2014 HISTORIE: Utekli z Osvětimi a řekli o ní světu

Hledáme-li nejvýznamnější československé zápisy do historie, najdeme je v době druhé světové války. Před 70 lety utekli z komplexu lágrů Auschwitz-Birkenau slovenští Židé Rudolf Vrba a Alfréd Wetzler. Hned poté zprávu o genocidě předali Spojencům.
více


14.4.2014 GLOSA: Něco příjemnějšího

Byla jsem zvědavá, jak Česká televize pojedná volbu nového ředitele či ředitelky Ústavu pro studium totalitních režimů, a uhodilo mě do očí něco, čeho jsem si měla všimnout dávno, protože to věru není nic nového. Jako obvykle byla slova těch, které si ČT pozvala, aby se k danému tématu vyjádřili (jako...
více


14.4.2014 SPOLEČNOST: Environmentalismus jako věrovyznání

Stanislav Komárek
Stanislav Komárek
V současném západním světě jsou, odhlédneme-li od importů, v podstatě jen dva společenské proudy, které nevidí v ekonomice a penězích alfu a omegu lidského konání.
více


12.4.2014 FEJETON: Národní samohana

Náš rozsochatý právní řád obsahuje i ustanovení věnovaná ochraně před hanobením. Jestli jsem hledal na správném místě, je to popsáno v § 355 trestního zákoníku. Každý, kdo veřejně hanobí některý národ, jeho jazyk, některou rasu nebo etnickou skupinu, nebo skupinu osob pro jejich skutečnou nebo domnělou...
více


11.4.2014 ESEJ: Ideologie, jež není půvabná

Pavel Kolář a Michal Pullmann předvedli v titulním článku Orientace z 22. února, nazvaném Nenápadný půvab ideologie, pohled, v němž v podstatě polemizují s označováním komunistického režimu v Československu jako režimu totalitního. Je na místě předložit zásadně odlišný výklad.
více


11.4.2014 SPOLEČNOST: Kterému času vlastně otročíme?

Vladimír Kříž
Vladimír Kříž
Nářky na přechod z "normálního" času na letní přicházejí každoročně jako chřipková epidemie. Je to hezký rituál, který jako dříve vynášení smrtky nebo dožínky upevňuje v člověku představu o spirále času, v níž se pohybuje po věky lidský život.
více


11.4.2014 FEJETON: Čtečky elektronických knih

Stala se mi taková poněkud trapná věc. Před známým, který mne dosud považoval za vzdělaného člověka s jistou intelektuální úrovní, jsem se prozradil coby majitel věci zvané čtečka. "Elektronická kniha s technologií elektronického inkoustu E-link", tak se to zařízení správně jmenuje.
více


10.4.2014 SPOLEČNOST: Znásilňování času

Moudré hlavy na zeměkouli vymyslí kdeco, aby daly najevo svou nadvládu nad druhými lidmi, nad národy, nade vším - i nad časem. Jedním z těch světoborných výmyslů je letní čas. Jedná se o systémové měření času, při kterém se v letních měsících roku nepoužívá čas daným příslušným časovým pásmem, ale používá...
více


10.4.2014 SPOLEČNOST: Chvála letního času

Už týden se těším z letního času. Je to jistě i proto, že bylo hezké počasí, sluníčko hřálo a kdo chtěl, mohl vychutnávat tu velikou výhodu letního času, že totiž sluníčko svítí o hodinu déle.
více


10.4.2014 GLOSA: Tak se nám rozvedl Putin…

Běžnému občanovi (občance) kdekoliv na světě se vtírá myšlenka, jestli nějakým způsobem nesouvisí sexuální život hlavy státu s průběhem historických událostí toho státu. Se samotnou existencí jak státu, tak s osudy těch států sousedních. A jestli v konečném dopadu nedoplácejí řadoví občané (-ky) na sexuální...
více


9.4.2014 SPOLEČNOST: Schizofrenie pachatelů dobra

Boj proti nerovnosti pohlaví, boj proti údajnému rasismu, xenofobii a násilí na straně jedné, podpora islámu na straně druhé. Přesně tak vypadá politicky korektní schizofrenie, když mají pachatelé dobra dotační žně a když většina mlčí, protože se bláhově domnívá, že se jí to netýká.
více


9.4.2014 ŠUMAVA: Ekoaktivisté se jasných pravidel bojí

Skupina dvaceti senátorů pod vedením Pavla Eyberta předložila v Senátu návrh zákona o Šumavě. Návrh zákona nepsal nikdo z nás, podepsaných senátorů, ale osvojili jsme si návrh, který vypracovali odborníci z MŽP za vedení ministra Podivínského (KDU-ČSL).
více