17.8.2018 | Svátek má Petra


17.8.2018 ÚVAHA: Jak dlouhodobá rozhodnutí jsou rozumná?

Vratislav Hlubuček1
V životě lidském se nejvíce měří penězi, a kdo říká něco jiného, je tak trochu pokrytec. Když si něco pořídím, rozhodl jsem se, ale zároveň tím o něco přicházím. O spoustu možností, jak jsem mohl investovat jinak.
více


17.8.2018 DOPIS: Panu učiteli na nebesích

Vladimír Cícha
Dnes už je to velmi dávno, co jste byl ve třídě naší neschopností či nevhodným chováním uveden do stavu značné nelibosti, jež byla jistě důvodná, nebyla to žádné legrace, když jste se po válce vrátil Mauthausenu a nalezl svoji bohatou knihovnu rozkradenou.
více


17.8.2018 PRÁVO: Štvanice na Vitáskovou pokračuje

Zdeněk Jemelik 1
Orgány činné v trestním řízení věnují Aleně Vitáskové, bývalé předsedkyni Energetického regulačního úřadu (dále jen ERÚ), „péči“ přiměřenou těžkým zločincům.
více


16.8.2018 SPOLEČNOST: Záblesk zdravého rozumu

Václav Vlk st.
Východoevropské národy jsou po zkušenosti s dvojí diktaturou a jejími „úžasnými a jedině správnými ideologiemi“ velice skeptické při setkání s různými progresivními zachránci morálky, opravovateli civilizace a politickou korektností vůbec.
více


17.8.2018 SPOLEČNOST: Horké téma – LGBT

Ivana Burešová Marková
Právě proběhlá akce Prague Pride opět rozvířila diskuze a vášně. Co všechno se skrývá pod maskou průvodu? Jaký vliv to má na společnost? Jsou boj proti diskriminaci a vyvolávání viny ve většinové společnosti spravedlivé?
více


17.8.2018 SPOLEČNOST: Touha po životě v páru nestačí?

Lukáš Jelínek
Česká společnost si už na Prague Pride zvykla a i sobotní závěrečný pochod festivalu bere jako normální věc.
více


16.8.2018 1968: Zlom a červená čára

Tomáš Guttmann
Ten rok zůstal pro mě navždy magickým. Bylo mně tehdy šestnáct. Narodil jsem se uprostřed slavných pražských procesů, kdy se věšeli nepřátelé a zároveň se protestovalo proti nízkým trestům.
více


15.8.2018 GLOSA: Justice opět nahání Vitáskovou

Petr Štěpánek
Někteří státní zástupci by měli být superarbitrováni nikoli pro blbost, nýbrž pro neskonalou idiocii. Jeden takový exemplář právě žene bývalou předsedkyni ERÚ Alenu Vitáskovou před soud.
více


16.8.2018 PRÁVO: Vláda zakáže žraločí kostýmy, děkujeme

Martin Pánek
Podle reportáže iDnes.cz s názvem Zákaz zahalování tváře na veřejnosti navrhnou lidovci i SPD. Babiš je pro se sešla mesaliance KDU-SPD-ANO-STAN, která se rozhodla zakázat v ČR zahalování tváře na veřejnosti.
více


16.8.2018 FEJETON: Zdroje jsou

Ondřej Neff
Máme za sebou týden, v hlavním městě ozvláštněný Prague Pride, festival LGBT. Festivaly jsou fajn, v našich městech pořádáme ročně mnoho takových akcí, předtím to byla Colours od Ostrava a teď tedy Prague Pride.
více


15.8.2018 PRÁVO: Poučení ze systému H

Stanislav Křeček
Proti známému rozsudku Nejvyššího soudu, který vyslovil povinnost vyklizení bytů v Horoměřicích, podali nyní někteří účastníci ústavní stížnost.
více


14.8.2018 SPOLEČNOST: Migrace, odpovědnost a konání dobra

Dan Drápal
Zbyněk Petráček referuje v „Orientaci“ Lidových novin ze soboty 28. července o názorech Peršanky žijící v Německu Mariam Lauové na spor mezi příznivci a odpůrci migrace. Politika podle ní „nespočívá v konání dobra, ale zvažuje věci v kontextu a vedlejší účinky i dobře míněných činů.
více


14.8.2018 PRÁVO: Může za smrt pacienta opravdu jen lékař?

Tomáš Vodvářka
Definitivní verdikt za nepoznaný infarkt a následné úmrtí se stanovením odškodného pro pozůstalé ve výši 2,7 milionu Kč. Tolik soud v Plzni. Jsou opravdu vinny jen zmíněné dvě lékařky?
více


14.8.2018 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 477

Jan Čech
Rád čtu na Psu články páně Vodvářkovy. Zejména články o rodinném soužití . Mám dojem, že spolu musíme žít v jedné rodině. Přitom jsme si nikdy nesetkali! Společných zážitků ale máme spoustu.
více


13.8.2018 GLOSA: Radost ze smrti "žoldáků"

Tomáš Vodvářka
Dalo se to čekat a ani to tak dlouho netrvalo. Nějaký „člověk“ si vybil svou frustraci vylepením papírků s textem, který hanobí zabité české vojáky.
více


13.8.2018 SPOLEČNOST: Smrt, která nemá pí ár

Ladislav Jakl 1
Čtyři vyhaslé životy během několika hodin na jednom místě. Tragédie? Velké téma pro média? Vůbec ne. Normál. Nic se nestalo, život běží dál.
více


11.8.2018 SPOLEČNOST: Hraje Prague Pride fér?

Eva Kislingerová
V současné době probíhá na území Prahy již osmý ročník festivalu s gay, lesbickou, bisexuální a transgenderovou tématikou Prague Pride. Letošním tématem je rodina. Akce vyvrcholí v neděli tradičním průvodem.
více


11.8.2018 BIG BEN: Noviny a šulinoviny

Benjamin Kuras
Věděli jste, že váš šulínek působí klimatické změny? Netrapte se, já jsem to taky donedávna nevěděl.
více


11.8.2018 SPOLEČNOST: Nátlakové menšiny

Stanislav Moc
Jakákoliv menšina v národním státě způsobuje problémy, které se nelehko řeší. V předválečném Německu židovská menšina působila na Němce jako červený hadr na býka svou úspěšností v obchodě, vědě a profesích.
více


13.8.2018 BIG BEN: Vaše nenávist, naše ne

Benjamin Kuras
V brněnské kauze výtržníků při představení show „Naše násilí, vaše násilí“ padly první rozsudky.
více


9.8.2018 SPOLEČNOST: Už zase ten srpen!

Václav Vlk st.
Nemyslím srpen jako takový, myslím ten srpen, co má letos 50 let. A protože se ten letošní srpen potkává se stoletým výročím republiky, je tak nějak upozaděný.
více


10.8.2018 FEJETON: Zachraňte ohroženou rodinu!

Jan Payne
Marně jsem přemítal o tom, čím sňatky gayů a leseb ohrožují tradiční rodinu. Rodina je přece daleko spíš ohrožena jinými věcmi: špatné podmínky společného bydlení, chybějící ochota přizpůsobit se, jiné zájmy, přepracovanost, nevěra a podobně.
více


9.8.2018 FEJETON: Kratochvíl Too

Ondřej Neff
Je to zásadní a neomluvitelná nedůslednost a měly by se z toho vyvodit důsledky. Jen považte! Vyhledal jsem si na webové stránce Viiphoto.com jméno Antonín Kratochvíl.
více


8.8.2018 SPOLEČNOST: Jak Hutka pomáhal budovat demokracii

Jan Schneider
Jaroslav Hutka vzbudil mimořádný ohlas svou písničkou „Miloš a zubatá“. Nemá rád prezidenta Zemana a myslí si, že by pro něj už měla přijít zubatá. Tolik asi text po intelektuálně-poetické stránce.
více


7.8.2018 SPOLEČNOST: K tragédii na jezeře

Lubomír Stejskal
V článku kolegy Jana Bartoně „Milý ´spoluautore ́...“ (6/8) mě zaujala věta „Jednoznačně jsem totiž toho názoru, že právě rodiče jsou těmi, kteří musí na své děti dohlížet a že bezesporu hlavní vina této tragédie leží na rodičích.“
více


7.8.2018 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 476

Jan Čech
V tom hrozném vedru jsem přes den zalezlý ve svém doupěti. Ani číst mě nebaví! Když jsem posledně seděl večer v Jeepu, bar byl prázný. Seděli tam jen dva exoti, o nichž by moje maminka řekla, že „je to jako když blbý narazí na pitomý“.
více


6.8.2018 JUSTICE: Samospasitelnost rekodifikace procesních předpisů

Zdeněk Jemelik 1
Poprask kolem rozhodnutí Nejvyššího soudu CR o vystěhování členů SBD Pokrok z jejich domů rozvířil širší diskusi o stavu justice. Strhla se kritika na zdlouhavost soudního řízení a mnoho lidí si začalo myslet, že to je jeho hlavní nectnost.
více


6.8.2018 SPOLEČNOST: Jakýpak rasisismus

Jan Bartoň
Obrovská tragédie, utonutí dvou sedmiletých dětí vietnamské národnosti, se stala na jezeře Lhota nedaleko Prahy. Svědkové tvrdí, že se dlouho nic nedělo a že se personál koupaliště choval rasisticky.
více


6.8.2018 PRÁVO: Opravdu je u nás svoboda slova odsouzena k smrti?

Tomáš Vodvářka
Jaroslav Novák napsal blog v reakci na odsouzení pana Jaroslava Staníka, který se v opilosti vyslovil pro likvidaci Židů, cikánů a homosexuálů. Dle něj jde o průlomový rozsudek.
více


6.8.2018 SPOLEČNOST: Fakta o dětských domovech

Tomáš Zdechovský
V rozhovoru pro xTV jsem řekl, že existují děti, kterým dětské domovy vyhovují a nechtějí do rodin. Vrhla se na mě lavina lidí, kteří očividně nikdy v žádném dětském centru nebyli a žijí v dávno neplatících představách.
více


6.8.2018 FEJETON: Vedro

Petruška Šustrová
No jo, píšou a mluví o tom všichni, ale jednak netoužím po originalitě za každou cenu a jednak je mi samozřejmě taky vedro. Poptávám se kdekoho, jak se s tím vyrovnává, ale většinou jen heknou, mávnou rukou a otřou si pot z čela.
více


4.8.2018 SPOLEČNOST: Lepší už to nebude

Zbyněk Petráček
Neznáme význam našich osmičkových roků. Společnost se dělí na ty (starší, vzdělanější a bohatší), kteří se o historické zlomy zajímají více, a ty (mladší, méně vzdělané a chudší), kteří je berou na lehkou váhu.
více


4.8.2018 ÚVAHA: Narkomoney a narkomani

Stanislav Ulčák
Nedávno jsem se setkal s narkomanem, který k tomu ale naštěstí jenom přičichl a díky pudu sebezáchovy a vlastnímu úsilí se ubránil a nepropadl se až na dno, zůstal svobodný, nezávislý, životaschopný a rozumně mluvící – nu, klobouk dolů a držet mu palce!
více


3.8.2018 SPOLEČNOST: Opisování je nemravné vždy

Vladimír Karpenko
Debata, která se rozproudila v souvislosti s otázkou, jak by mělo vypadat zakončení vysokoškolského studia bakalářskou, magisterskou nebo rigorózní prací, není první a soudím, že ani poslední.
více


3.8.2018 ÚVAHA: Dorazila doba žalovací

Vratislav Hlubuček1
Tak k nám dorazila doba žalování, podobně jako v Postřižinách doba zkracovací. Ta naše není ovšem zdaleka tak poetická. Asi nám bylo líto, že se u nás neujalo západní MeToo, protože naše rozumné ženy odmítají v klimakterním věku žalovat, že jim někdo před čtvrtstoletím sáhl na zadek.
více


2.8.2018 VZPOMÍNKA: Za Tomášem Haasem

Václav Klaus1
Tomáš Haas byl mimořádnou osobností české pravice. Byl v tomto ohledu naprostou výjimkou mezi našimi emigranty, kteří se po roce 1989 vraceli z USA a z Kanady.
více