23.1.2019 | Svátek má Zdeněk


23.1.2019 SPOLEČNOST: Co si to děláme?

Marian Kechlibar
Milý čtenáři, včerejší příspěvek týkající se bydlení v Berlíně mě přivedl k tomu, napsat pár slov na téma bydlení a koncentrace lidí obecně. Mám totiž dojem, že svět jako celek v tomhle směru trochu zešílel, ale není si toho úplně jasně vědom.
více


22.1.2019 SPOLEČNOST: ... a Bůh stvořil dva Adamy

homosexual men
V současné doběl leží v Parlamentu České republiku novela zákona, která by umožnila homosexuálním párům uzavírat manželství, které je doposud v ČR vnímáno jako svazek mezi mužem a ženou.
více


22.1.2019 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 497

Jan Čech
Koukám jak blázen na mladé komunisty, kteří si říkají Klinika. Úžasné alternativní centrum, kde se učí cizím jazykům, probírají se tam filosofická témata.
více


22.1.2019 ŠKOLSTVÍ: Naučím tě lovit

Zbyněk Petráček
Má škola nalít dětem do hlav základní zásobárnu faktů? Nebo je spíše socializovat, naučit je vycházet mezi sebou i v rámci hierarchie a připravit na život se vším dobrým i horším, co obnáší?
více


21.1.2019 PRÁVO: Klinika není černobílá

Stanislav Křeček
V souvislosti s událostmi kolem pražské, žižkovské „Kliniky“, resp. tzv. autonomního centra, se rozvinula pestrá debata daleko přesahující běžný exekuční zákrok. Jako by se věc dotýkala vážných a obecných problémů společnosti.
více


21.1.2019 KAUZA ZADEH: Nová obžaloba (20)

Zdeněk Jemelik 1
V úterý 15. ledna 2019 pokračovalo u Městského soudu v Brně před senátem předsedy Michala Kabelíka hlavní líčení proti šesti účastníkům domnělého zločineckého uskupení v čele s obž. Shahramem Zadehem (SAZ).
více


21.1.2019 SPOLEČNOST: Proč jim nevěříme

Petr Žantovský
Chci se vrátit o nějaký týden zpět k detailu, který mohl leckomu uniknout, protože se mu média při pitvání svatoštěpánského proslovu prezidenta Miloše Zemana příliš nevěnovala. Nicméně jak známe hlavu státu, obvykle neříká nic jen tak zbůhdarma a bez záměru, i když se ten cíl a smysl leckomu nemusí...
více


21.1.2019 FEJETON: Smrt

Petruška Šustrová
Bylo to podivné úterý – ale poučné. Jela jsem někam do Malešic a mudrovala v autobuse a na zastávce nad smrtí Jana Palacha, ale pak mi myšlenky zabloudily k smrti obecně, a najednou se mi vybavila pradávná příhoda.
více


21.1.2019 GLOSA: Palachův důkaz

Zbyněk Petráček
Upálil se Jan Palach zbytečně? Dokázal něco, když se sovětskými tanky nehnul a pak stejně nastoupila Husákova normalizace?
více


19.1.2019 SPOLEČNOST: Kdy začnou feministky řešit skutečné problémy žen?

Tomáš Zdechovský
České feministky řeší příliš malý podíl žen na vedoucích pozicích či přetrvávající stereotypní vnímání genderových rolí ve společnosti. Bohužel existují mnohem závažnější problémy týkající se žen, které by si zasloužily pozornost.
více


19.1.2019 PRÁVO: Klinická smrt vlastnictví

Ladislav Jakl 1
Co je tvoje, to je moje. A co je moje, do toho ti nic není. Tuhle průpovídku známe každý už od dětství. Zesměšňuje všechny, co si dělají nárok na to, co je ostatních, ale své si urputně drží.
více


19.1.2019 SPOLEČNOST: Samé dobré zprávy

Tomáš Vodvářka
Špatné zprávy jsou zajímavější než ty dobré, což je sice paradox, ale bohužel dnes a denně potvrzovaný v médiích všeho druhu. Pak se snadno může stát, že ty dobré zaniknou.
více


18.1.2019 PRÁVO: Exekuce dusí ruce

Václav Vlk Jr.
Stále se operuje s vysokým číslem Čechů v exekuci, řeší se dlužníci, kteří naskákali na lep různým splátkovým firmám, exekuční mafie a já nevím, co ještě. Zapomíná se však na druhou stránku exekucí. Majoritním věřitelem v exekučních řízeních je stát, v řadě případů tvoří jeho pohledávky až 50 %...
více


18.1.2019 SPOLEČNOST: Proč nesouhlasím s Palachovým činem

Robert Troška
Při kulatém výročí sebeupálení Jana Palacha, 50 let po tomto činu, je nutné si položit otázku, zda čin zaslouží obdiv nebo dokonce adoraci, anebo zda lze Palachův čin hodnotit objektivněji a s odstupem.
více


17.1.2019 ÚVAHA: Ještě k Jiřímu Bradymu

Lubomír Stejskal
Ne, nebudu se obšírně vracet k jeho nevyznamenání, snad jen letmo v závěru. Chci se zmínit o člověku. O člověku a jeho odkazu. Odkazu pro mě.
více


17.1.2019 SPOLEČNOST: Proč Kain zabil Abela

peníze koruna
Pro jistotu - bylo to dávno, možná se to už všeobecně neví - bylo to ze závisti. Z té starozákonní biblické alegorie nám plyne moudré naučení: Závist je zlá.
více


17.1.2019 KLINIKA: Pěkný faul, holenkové

Petr Kolman
Žižkovská Klinika se stala fenoménem posledních dnů. Nevyužívaný objekt aktivisté obsadili již v roce 2014. Nejprve jej užívali načerno, později si vyjednali výpůjčku, která vypršela.
více


17.1.2019 SPOLEČNOST: Legenda o Palachovi

Zbyněk Petráček
Dalo by se říci, že 50 let po jeho sebeupálení víme o Janu Palachovi vše. Že se těžko najde něco, co ho postaví do zcela jiného světla.
více


16.1.2019 SPOLEČNOST: Klinika a filozofie

Luboš Zálom1
Levicoví aktivisté, kteří už léta neprávem obývají Kliniku na Žižkově, zcela pochopitelně svoji neomaleností znechucují širokou veřejnost. Zároveň se zde ukazuje, jaký dvojí metr stát uplatňuje při uplatňování své moci.
více


16.1.2019 PRÁVO: Sláva! Někteří soudci umí používat mozek!

Tomáš Zdechovský
Půjčíte si 40 000 a bude po vás vymáháno přes 500 000. A podle krajského soudu to vůbec nebude lichva. U nejvyššího soudu ale naštěstí narazíte na soudce, kteří ví, co je spravedlnost a právní stát.
více


17.1.2019 FEJETON: Jsme v 21. století

Karpenková-chalupa
Není to příliš dávno, kdy studenti brněnské Masarykovy univerzity zjistili dotazníkovými anketami, že obyvatelé naší vlasti připouštějí, že se klimatické podmínky na planetě zhoršují, ale že se to odehrává kdesi daleko a nás se to příliš netýká.
více


16.1.2019 FEJETON: Hasič nám stačí

Ondřej Neff
Doba pokročila a mám z toho radost. Radost je o to větší, že ji mohu zvěstovat na začátku nového roku, ano, v druhém mém povídání v roce 2019. Pokrok doby mám jaksi v referátu.
více


14.1.2019 SPOLEČNOST: Indoktrinace

Petr Žantovský
Sociolog Miroslav Petrusek definuje na první pohled nesympatické slovo z titulku takto: „Indoktrinace znamená úsilí zaměřené k slepému a odevzdanému přijetí určité doktríny, názorů či postojů, které nepřipouští diskusi ani kritiku.
více


16.1.2019 SPOLEČNOST: Fetišizace soukromého vlastnictví?

Roman Kříž
Žijeme v éře zpochybňování všeho. Expertem na cokoliv je kdekdo. Už nestačí staré dobré doporučování živočišných a rostlinných tuků, kdy jsme byli „experty“ přesvědčováni, že musíme jíst pouze rostlinné tuky, protože živočišné nás zabíjejí, zatímco o dvacet let později tomu bylo naopak a o dalších...
více


14.1.2019 SPOLEČNOST: Začíná Palachův týden

Tomáš Vodvářka
V tomto týdnu si budeme připomínat 50 let od chvíle, kdy jeden student filosofie obětoval svůj život, aby probral národ z letargie. Paradoxně se mu to povedlo až za dalších 20 let.
více


14.1.2019 ANALÝZA: Klinika, ochrana vlastnických práv a legitimní vlastnictví

Martin Pánek
Na první pohled může spor o Kliniku vypadat pro libertariány jako neřešitelné dilema: Stát vs. squatteři, zloděj proti zlodějovi. Avšak pokud se dostaneme přes první reflexivní o nelegitimitě státu, dokážeme situaci kolem Kliniky rozlousknout standardními analytickými nástroji, které by měly být...
více


14.1.2019 VZPOMÍNKA: Odešel Jiří Brady

Lubomír Stejskal
Dozvěděl jsem tu smutnou zprávu až večer v sobotu 12. ledna. V Torontu skončila pozoruhodná a v jistém období i mimořádně dramatická životní pouť Jiřího Bradyho.
více


15.1.2019 PRÁVO: Poučení z vystoupení spolku Spravedlnost

Zdeněk Jemelik 1
Ve čtvrtek 10. ledna 2018 v salonku Obecního domu v Praze představil spolek Spravedlnost knihu Spravedlnost pláče, věnovanou justičnímu martyriu, které podstupuje Z-Group Steel Holding v souvislosti s uvedením do provozu dvou chomutovských fotovoltaických elektráren.
více


15.1.2019 SPOLEČNOST: Spor Duka - Halík nemůže mít vítěze

Tomáš Vodvářka
Primas český Msgre Dominik Duka poslal napomenutí Msgre Tomáši Halíkovi. Za normálních okolností by se o tom nikdo nedozvěděl, za současných je z toho politikum.
více


15.1.2019 HISTORIE: Co předcházelo Palachovu týdnu v roce 1989

Karel Hvížďala
První kvalitativní skok zaregistroval mezi vysokoškoláky spisovatel Ivan Klíma již 21. srpna 1988, kdy studenti začali demonstrovat.
více


15.1.2019 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 496

Jan Čech
Padá snížek bílý, chumelí se, chumelí, máme dlouhou chvíli! Tato říkanka existuje i v obhroublé variantě, ale Pes je slušné periodikum.
více


14.1.2019 DOPRAVA: Je třeba utáhnout šrouby?

Karel Wágner
Jak se v posledních dnech díky nejrůznějším článkům a rozhovorům z našich sdělovacích prostředků dozvídáme, na českých silnicích loni zemřelo 565 lidí, o 63 více než předloni.
více


15.1.2019 SPOLEČNOST: My, normální lidé?

Petr Andrle
Mnohokrát čtu na internetu, dokonce i v denním tisku, že tam či onde byl zatčen (zadržen) řidič čehokoli, jemuž příslušné orgány naměřily nějakou dávku omamných látek, tedy drog.
více


14.1.2019 FEJETON: Pozdní lítost

Petruška Šustrová
Umřel Milan Balabán, umřel Ivan Mašek. A já si znovu připadám jako na ostrově, z něhož doléhající vlny postupně odplavují pevnou půdu pod nohama… A samozřejmě opožděně – a zbytečně – lituji, že jsem Ivana Maška v posledních letech nevyhledala, nepopovídala si s ním, nezavzpomínala na Viktora...
více


12.1.2019 KLINIKA: Mozky vymyté komunismem

Karel Kříž
To si tak se svými rudými kamarády vyhlédnete dům, který zrovna nikdo nevyužívá. Je opuštěný. Ale celkem pěkný a velký.
více


10.1.2019 SPOLEČNOST: Láska, nebo jen synchronizace?

Tomáš Vodvářka
Může někdo opravdu, ale opravdu milovat nějakého politika? Toť otázka. Nicméně jsem si jist, že u některých jedinců jde přinejmenším o synchronizaci.
více