4.3.2015 | Svátek má Stela


3.3.2015 SPOLEČNOST: Baťa se otáčí v hrobě

Evžen Korec
Ve své kariéře jsem potkal celou řadu různých ředitelů a vrcholných manažerů. V zásadě je dělím na dva typy. Šéfy zaměřené na činnost a šéfy zaměřené na osobnost.
více


4.3.2015 PRÁVO: Není tu moc držitelů zbrojních průkazů

František Matějka
Po střelbě z legálně držených zbraní v Uherském Brodě pojali někteří politici chuť vytřískat body oprášením útoků na držitele zbrojních průkazů.
více


3.3.2015 SPOLEČNOST: Kurvítko nevymontuješ

Michal Kašpárek
Ve Francii nově hrozí až dva roky vězení každému, kdo by z „ekonomických důvodů“ cíleně zkrátil životnost jakéhokoliv výrobku.
více


3.3.2015 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 312

Jan Čech
Aspen nad Jizerou! Máte-li dojem, že Aspen leží jinde než nad Jizerou, máte pravdu.
více


2.3.2015 GLOSA: Proč museli zemřít?

Pavel Mareš
Nad oběťmi masakru v Uherském Brodě se už zamýšlel kdekdo a ještě dlouho se budou přetřásat otázky: Nedalo se tomu zabránit?
více


2.3.2015 INTERNET: Jak obstát ve virtuální realitě

Dan Drápal
Minulý týden mi přátelé a známí přeposlali dva články. Tedy… přeposlali mi jich mnohem víc, ale ty dva mě opravdu zaujaly.
více


2.3.2015 FEJETON: Opožděně

Petruška Šustrová
Někdy je člověk natvrdlý. Jako já. Když mě ředitel knihovny Libri prohibiti Jirka Gruntorád (v korespondenci se podepisuje jako „pošťák“ či případně „posel špatných zpráv“) upozorňoval, že jeho knihovna vydává Orwellův rok Jaroslava Švestky, já nic.
více


28.2.2015 PRÁVO: Účtenky

Vladimír Vašek
Mezi řadou chmurných a šokujících informací se občas objeví nějaká, která rozveselí, i když vzbuzuje otazníky.
více


28.2.2015 SPOLEČNOST: Uvítejme HateFree!

František Matějka
Po agresivní televizní reklamě, za kterou by byl mediálně pražskou kavárnou zlynčován každý, kdo se neživí pácháním dobra za cizí peníze, jsem byl obohacen i rozhovorem s koordinátorem iniciativy HateFree Culture bojující prý proti xenofobii.
více


28.2.2015 GLOSA: Důvěra ve stát

Jan Slabý
Justitia
Jako občan chápu fungování státu především jako fungování jeho složek a moji důvěru získávají nebo ztrácejí podle výsledků jejich činnosti, většinou zprostředkovávané médii.
více


27.2.2015 SPOLEČNOST: Omezení držení zbraní není řešením

Petr Mach2
Tak Česká republika už také zažila útok šílence, jak to vídáme občas v zahraničním zpravodajství v televizi.
více


26.2.2015 SPOLEČNOST: To je zase síla

František Matějka
Marně čekám na rozumné odpovědi od představitelů státu a policie na otázky novinářů, kteří snad dokonce soutěží, kdo položí jpitomější otázku.
více


27.2.2015 SPOLEČNOST: Na oběti zločinců a vrahů se nesmíme vykašlat

Tomáš Zdechovský
Oběti zločinu stály vždy spíše na okraji zájmu. Pachatelé trestného činu se celkem pochopitelně stávají zdrojem pozornosti a někdy možná dokonce i sympatií.
více


27.2.2015 SPOLEČNOST: Každý to má s Bohem nějak jinak

Petr Andrle
Pod titulkem „Náboženství není základem civilizace“ otiskly úterní Lidové noviny rozhovor s ředitelem Ústavu mezinárodních vztahů Petrem Kratochvílem.
více


26.2.2015 SPOLEČNOST: Spící ideologické panny

Dušan Stuchlík1
To hluboké ticho až mrazí. Rozhostilo se přitom v místech, odkud jsme celé roky zvyklí slýchat silný hlas.
více
26.2.2015 FEJETON: Moderní doba

Ondřej Neff
Tak se jmenuje film Charlieho Chaplina z roku 1936. Zná ho asi každý, bez ohledu na to, zda ho viděl nebo neviděl.
více


26.2.2015 ŠUMAVA: Obce chtějí hledat kompromis

Antonín Schubert
Z Modravy mohu těžko dohlédnout, jak velkou komplikací je pro ministerstvo životního prostředí zrušení Plánu péče o Národní park Šumava, potvrzené Nejvyšším správním soudem v Brně.
více


25.2.2015 SPOLEČNOST: Právo jet do centra

Zbyněk Petráček
Nemáte auto? Nejezdíte s ním na dovolenou, na chalupu, na nákupy ani za zábavou do center měst? Pak patříte k menšině, ba přímo k podivínům.
více


28.2.2015 GLOSA: Co nám přinese elektronická registrace výdajů domácností

Petr Hampl
Elektronická registrace tržeb, společně s elektronickými platbami, případně elektronickými občankami, umožní posunout péči o občany na novou úroveň.
více


25.2.2015 SPOLEČNOST: Média nemohou podrývat důvěru ve stát

Karel Hvížďala
Minulý týden byly zveřejněny výsledky průzkumu Institutu komunikačních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Institut se dotázal 110 poslanců a senátorů a zjistil, že mezi nimi panuje přesvědčení, že média podrývají důvěru lidí v politiky.
více


24.2.2015 PRAHA: Jen vrchol ledovce

Petr Havel
Farmářské trhy na pražské náplavce se od Palackého mostu pod most Železniční zatím přesunovat nebudou.
více


24.2.2015 PRÁVO: Jak jsem se stal výtržníkem

Dušan Makovský1
Mohlo to být takové veselé odpoledne. Skupinka bláznů zahrnující jak mladé obdivovatele, tak válečné vysloužilce by se postavila před budovu Říšského sněmu, rozbalili by prapory s hákovými kříži a portréty Vůdce.
více


24.2.2015 SPOLEČNOST: Netrpím žádnou fobií

Vladimír Vašek
K napsání tohoto článku mě vedlo několik časově oddělených, avšak souvisejících popudů.
více


24.2.2015 SPOLEČNOST: Jsme české svině? (2)

Václav Vlk st.
V minulé části jsem psal, jak jsem si přečetl jistou část blogu pana Větvičky a jak jsem se divil. Ne nad Větvičkou, ale nad jeho čtenáři, kteří mi ten text doporučili.
více


23.2.2015 PRÁVO: Vládo, vrať majetek Mašínům!

Jaroslav Cabal
Těmito slovy vyzvala vládu České republiky ve svém prohlášení Konzervativní strana, která patří mezi bohužel téměř osamocené nekompromisní zastánce atributů svobody.
více


23.2.2015 FEJETON: Pohádka o vesnici pod Medníkem

Karel Hvížďala
Byla jednou jedna malá a velice přehledná vesnice: měla dva či tři statky a podél silnice byly tu a tam ještě doškové chaloupky domkářů. Movitější rodiny se jmenovaly Boháčkovi a bezmála všichni domkáři se jmenovali Lněničkovi.
více


23.2.2015 SPOLEČNOST: Jsme české svině? (1)

Václav Vlk st.
Málokdy se vám stane, abyste dostali emailem několik doporučení, abyste si určitě přečetli něco výborného. Třeba blogera Větvičku. Co píše na Blog.iDnes.cz. Hlavně prý je bezvadný článek Naše česke svině.
více


21.2.2015 JUSTICE: Jak se soudí ve Znojmě I.

Zdeněk Jemelik 1
Řekněme rovnou, že svérázně. Nejdříve v r. 2005 odsoudil Okresní soud ve Znojmě senátem bývalého člena KSČ Jaromíra Kapinuse obviněné Tomáše Čepuru a Jaroslava Schindlera za loupežné přepadení dvou poštovních doručovatelek.
více


21.2.2015 MÉDIA: Jedenáct let z Reflexu

Ivan Brezina
“Že člověk někdy hajloval, nebo psal do Reflexu, by mělo zůstat jeho tichým tajemstvím,” napsal před pár dny na Facebooku Radek Batelka. Připomnělo mi to vlastní pocity z jara 2004.
více


20.2.2015 POLEMIKA: Jak je to s parcelováním Šumavy

Jaromír Bláha
forrest
Zajímalo by mě, kdo dnes ještě věří jihočeskému senátorovi, kterého novináři, vědci i ekologické organizace opakovaně usvědčili z pokusů předat šumavský národní park developerům, spekulantům s pozemky a težařským firmám.
více


21.2.2015 VZPOMÍNKA: Jak jsme šlapali zelí

Vlastimil Šantroch
Vlastimil Šantroch
Před mnoha a mnoha lety, za sedmero horami a sedmero řekami jsem byl mladý kluk, který „kroutil” druhý rok základní vojenské služby u tankistů v Týně nad Vltavou, jako poddůstojník „zašitý” v kanclu.
více


20.2.2015 ÚVAHA: Kdybych šel mýt kravám zadky

Miloslav Pouzar
„Když se nebudeš učit, budeš mejt kravám zadky“ – tohle temné proroctví účinně zahánělo dětské sklony k prokrastinaci jak u mě, tak i u nejednoho mého spolužáka na základní škole.
více


20.2.2015 SPOLEČNOST: Co se změnilo od doby mého dětství?

Petr Andrle
Konec konců, posuďte sami. Dětství a dospívání jsem prožíval v menším městě, v němž jsme se sice neznali všichni, ale tak nějak jsme o sobě věděli.
více


20.2.2015 GLOSA: Prezident (minulosti) hledá Přítomnost

Petr Kolman
Na včerejšek jsem měl hrozný „učitelský“ sen. Nebyla to taková ta klasika, kdy pedagog bloudí po chodbách a nemůže najít učebnu a čas začátku výuky se blíží, ale něco novéh.
více


20.2.2015 PRÁVO: Zákaz prodeje o státních svátcích

Jan Kust
Co se hýbe, musí být zdaněno. Když se to i poté ještě hýbe, musí to být zregulováno. Když se to přestane hýbat, musí se to dotovat.
více