6.10.2015 | Svátek má Hanuš


6.10.2015 SPOLEČNOST: Co mají společného Dienstbier a Strache

Petr Holub1
Heinz-Christian Strache je předsedou rakouské Strany svobodných, jeho popularita roste, protože se ostře vymezuje proti přijímání uprchlíků. Na druhé straně přibývá kritiků, kteří ho označují za radikála, extremistu, populistu, xenofoba a podobně.
více


6.10.2015 SPOLEČNOST: Těžká úloha historiků budoucích

Petr Andrle
Od března 1998 vychází v Ostravě Magazín Vozka. Je to čtvrtletník určený lidem odsouzeným k tomu, aby trávili život na vozíčku. Vydává ho Ostravská organizace vozíčkářů.
více


6.10.2015 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 340

Jan Čech
Vnitřek bychom vymalovali nahnědo, když se fašizuje, jak říkal fámulus hradního šaška. A byl bych hrdý, že chodím do lumpenkavárny. Takhle chodím jen do kavárny. Ale pravdoláskař jsem, to jo! Ale nejsem dobrosráč, to ne.
více


6.10.2015 SPOLEČNOST: Zbraň do každé rodiny

Jan Polanecký
Opakuje se to stále dokola jako absurdní divadlo. Šílenec postřílí studenty ve škole nebo kolemjdoucí na ulici a politici křičí, že je třeba ztížit přístup veřejnosti ke zbraním nebo je úplně zakázat.
více


5.10.2015 SPOLEČNOST: Solidarita

František Matějka
Silnými slovy v souvislosti s obhajobou povinných kvót, podepřenou mediálními hlubokými lidskými příběhy, které mají lidem vhrnout slzy do očí, jsou solidarita a sdílená odpovědnost. Nový díl slavného Vrtěti psem.
více


5.10.2015 FEJETON: Věcně, prosím!

Petruška Šustrová
Statisíce lidí putujících do Evropy představují problém, na jaký starý kontinent už dávno nenarazil. Debaty se ovšem většinou vedou o postojích k přicházejícím nešťastníkům.
více


5.10.2015 HISTORIE: Rozjímání ku dni svatého Václava

Luděk Frýbort
Zkouším zatelefonovat do Prahy, telefon vyzvání, nikdo to nebere... kde jsou, k čertu, všichni... ale, vždyť oni tam mají státní svátek. Svatého Vá... ó pardon, pardon, uřekl jsem se, já vím že žádného svatého Václava, nýbrž Den české státnosti, tak je to korektně!
více


5.10.2015 GLOSA: Zase ti odpudiví „čecháčci“...

Josef Havránek
Kdo teď s otevřenou náručí nevítá migranty, poukazuje na rizika, absurdnost toho novodobého stěhování národů, je prý trapný sobec bez srdce, svědomí – prostě čecháček...
více


5.10.2015 SPOLEČNOST: Co znamená solidarita v evropské tradici

Karel Hvížďala
V nové době je idea Západu spojena s lidskými právy a se závazným právním státem. Rovně může žít člověk jen tam, kde vládne právo a sociální tržní hospodářství.
více


3.10.2015 GLOSA: Makak a právo šaría

Libor Pavel
kladívko
Makak Naruto, který před čtyřmi lety našel fotoaparát a náhodně si pořídil vlastní selfie, by měl mít na snímek autorské právo. V úterý to prohlásili ochránci zvířecích práv během soudního procesu v Kalifornii.
více


3.10.2015 GLOSA: Kuřáci na pouti

Jiří Beránek
cigareta
Tak jsme jako každý rok navštívili Svatováclavskou pouť ve Staré Boleslavi. A jako každý rok kuřáci smrděli všude - v davu lidí tlačících se dlouhou ulicí se stánky, na náměstí i u kolotočů.
více


2.10.2015 PRAHA: Kdyby tak ministr a primátorka jezdili vlakem

Petr Andrle
Minulou sobotu jsem měl co dělat na jihu Čech, takže jsem se brzy ráno vydal na cesty. Do Českých Budějovic jezdím zásadně přes Prahu, ani nevím proč, když přes Brno je to kratší.
více


2.10.2015 VZPOMÍNKA: Zkoušky na gymnasium 1942

Mirek Toms1
Myslím, že už je moc málo pamětníků na ony příšerné protektorátní časy, kdy dostat se na gymnázium bylo pro českého kluka podobné „unikum“ jako se dostat potom za komoušů na vysokou.
více


3.10.2015 SPOLEČNOST: Česká hysterie uprchlická

Jan Urban
Evropská unie má půl miliardy obyvatel. Milion obětí války, který by v ní hledal ochranu, tedy představuje dvě desetiny procenta z tohoto počtu.
více


2.10.2015 ŠUMAVA: Ucpaná trubka na Pramenech Vltavy?

Tomáš Jirsa
12. srpna přinesla všechna média zprávu o tom, že vyschl symbolický pramen Vltavy na Pramenech Vltavy. Správa Národního parku tuto informaci opepřila tvrzením, že suché stromy spotřebovávají méně vody a kdyby na Pramenech Vltavy byly stromy zelené, možná by pramen vyschl dříve.
více


2.10.2015 UDÁLOSTI: Virtuální Česká republika

Bohumil Doležal
Svátek, který se původně měl jmenovat „Den české státnosti – Svatý Václav“, byl nakonec pozměňovacím návrhem oholen o světcovo jméno. Konec konců, proč ne. Jsme jako všechny moderní demokracie sekulární stát a svátek symbolizuje něco víc než úctu k jedné osobnosti.
více


2.10.2015 DOPRAVA: Koupili byste si službu od tohoto státu?

Petr Ševčík
Kdysi jsem slyšel, že vztah státu k jeho občanům se dá snadno poznat podle způsobu, jakým jsou prováděny opravy silnic. Má to logiku: coby řidiči jsme v zásadě rukojmími státu.
více


1.10.2015 SPOLEČNOST: Dvacet let víme, co nás čeká

ČSÚ
Znamenitý článek Tomáše Sobotky, demografa s evropským rozhledem a prestiží, přesvědčivě ukazuje, že Mýtus o vymírání Evropy (LN 23. a 24. 5.) je založený na přehnaných obavách.
více


1.10.2015 MÉDIA: Česká televize a Nova jako nástroj manipulace

Petr Štěpánek
„Agenda setting“ je dle mediální teorie umění nastolovat téma. Volbou správných témat můžete dosáhnout politického úspěchu, třeba vyhrát volby.
více


1.10.2015 FEJETON: Holky ze Zastávky

Pavel Pečínka
Uprchlická tématika mě výrazně oslovila už v roce 1997 jako tehdejšího redaktora jihomoravského deníku Rovnost. Konkrétně ty tématiky byly dvě, původem z Afrického rohu, ze země dnešních pirátů, ze Somálska.
více


30.9.2015 CÍRKEV: Návštěva z Vatikánu

Jan Drábek
Ve chvíli, kdy tyto řádky píšu, nasedl již Svatý otec do letadla, které z americké Filadelfie míří do Říma. Takže je doba vhodná k tomu, aby se tento celkem zanícený český bratr pokusil poněkud jeho návštěvu Nového světa ohodnotit.
více


30.9.2015 IMIGRACE: Nezbytnost, přínos nebo prokletí?

Alexander Tomský (2)
Před našima očima se západní Evropa stává, tak jako tradičně Severní Amerika, útočištěm milionů politických a ekonomických běženců, kteří prchají hlavně ze zemí sužovanými hladem, politickou zvůlí, válkou či terorismem.
více


29.9.2015 SPOLEČNOST: Za co na pranýř

Jan Kubalčík
Nepochybuji, že panuje obecná shoda, že lhát a pomlouvat se prostě nemá. Nemá se ani hrubě vyjadřovat, druhé urážet, zesměšňovat, paušalizovat a přisuzovat předsudečná hodnocení...
více


29.9.2015 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 339

Jan Čech
I když jsem měl možnost později opustit naši socialistickou vlast, z různých důvodů jsem to neudělal. Shrnu to do poznání, že jsem neměl tolik odvahy odříznout se od od svých známých a rodiny.
více


28.9.2015 GLOSA: O motorech a lidech

Pavel Kosorin
Nevyladěné motory v lidových vozítkách značky Volkswagen nepředstavují pro Evropu žádný velký problém. Jakmile se zjistilo, že je to špatně, bezpochyby to evropská automobilka bude umět udělat tak, aby to bylo správně.
více


28.9.2015 SPOLEČNOST: Sexistické prasátečko

Ester Kaplánková
Ester Kaplánková
„Celý projekt Sexistického prasátečka je financován z norských fondů. Z něčích daní. Z peněz lidí, kteří každý den musí vydělávat na svoji obživu,“ říká Ester Kaplánková.
více


28.9.2015 VZPOMÍNKA: Posuzujme lidi podle skutků

Dana Emingerová
„Máš-li se rozhodnout mezi lepším, i když na tom proděláš, a horším, co ti přinese prospěch, rozhodni se správně,“ říkával Arnošt Lustig, který dělil lidi na ty, se kterými by chtěl a se kterými by nechtěl být v koncentráku...
více


26.9.2015 ADVOKACIE: Advokát jako ranhojič

Daniela Kovářová
Česká advokacie oslavila koncem září 25. výročí obnovení své samostatnosti, proto je na místě se ptát, zda a jak se za onu dobu změnilo poskytování právních služeb.
více


28.9.2015 SPOLEČNOST: A co dál?

Jiří Machotka
immigration
„Tak nám přivezli Mohameda.“ Kdo ví, jestli takto brzy nebude začínat nějaký slavný román. Nechci teď zabíhat do příčin, ale spíše se podívat na to, jak z dané situace vytěžit maximum.
více


25.9.2015 MÉDIA: Českou televizi je třeba zrušit

Petr Štěpánek
Poměrně často to nevydržím a na facebooku komentuji mediální – a speciálně českotelevizní – záležitosti. Tady je jejich malý souhrn z poslední doby.
více


25.9.2015 PRÁVO: Kauza Placák vs. StB

Karel Hvížďala
Teprve před pár dny, 15. září 2015, tedy po šestadvaceti letech, byl zveřejněn definitivní rozsudek, podle kterého byli potrestáni bývalí příslušníci Státní bezpečnosti za zbití a okradení tehdy mladého historika Petra Placáka, který protestoval v roce 1989 proti kácení stromů v pražské Stromovce.
více


24.9.2015 SPOLEČNOST: Jak je důležité mít Filipa

Milan Hulík
Pokud to prý nevíme, tak banderovci (Ukrajinská povstalecká armáda – oddíly Organizace ukrajinských nacionalistů) zřídili v českých zemích koncentrační tábory, ve kterých vyvražďovali český národ podobným způsobem jako nacisté Židy.
více


24.9.2015 FEJETON: Lekce drsňácví pro prvňáčky

Dana Emingerová
„Prostě musíš se umět jako kluk poprat. Někdy pomůže pohled tygra, ale většinou je nutné i vycenit zuby a vystrčit drápy,“ vysvětloval manžel už v polovině září nejstaršímu synkovi, když začal chodit do školy.
více


23.9.2015 MÉDIA: Poťouchlíci z České televize

Josef Havránek
Zpravodajské a publicistické pořady České televize byly v pondělí zcela zahlceny unikátní akcí „umělecké“ skupiny Ztohoven, jejíž komando nahradilo prezidentskou standartu rudými trenýrkami.
více


23.9.2015 SPOLEČNOST: Standarta prezidenta byla umělecky pomočena...

František Matějka
Státní symboly jsou jedním z mála pojítek, které by měly držet v dnešní Evropě občany našeho státu na jedné lodi. Když jejich zneuctění tleská poslanec parlamentu, je to téměř na pár výchovných facek.
více


23.9.2015 GLOSA: Trenýrky vítězí

Zbyněk Petráček
Těžko najít někoho, kdo nikdy, ani v pubertě, neudělal něco, jako je vyvěšení trenýrek na Hradě. Přesněji – kdo na něco takového alespoň v koutku duše nepomyslel.
více