22.8.2017 | Svátek má Bohuslav


22.8.2017 SPOLEČNOST: Zapomínaní hrdinové pražského jara

Petr Žantovský
Letošní výročí okupace vojsky Varšavské smlouvy, stejně jako každoročně, zahrnuje i připomínku celého vnitrostátního pohybu zvaného poeticky „pražské jaro“.
více


22.8.2017 VE VZDUCHU: Vzpomínky na černobílé dovolené

Jan Čech
V dobách docela nedávných, myslím si z pohledu mého věku, byla naše republika obehnána ostnatým drátem, který nás podle tehdejších ideologů měl chránit proti davům soudruhů ze Západu, kteří chtěli žít také v blahobytu, v jakém jsme tehdy žili.
více


21.8.2017 EVROPA: Západ, Východ a Prague Pride

Vlastimil Podracký
Evropský Západ neztratil svoji někdejší koloniální mesianistickou vizi, že on je nejlepší a prvořadý, ale postupným vývojem odmítl svoji historii kolonizace a ovládání jiných národů, za kterou se neustále omlouvá.
více


21.8.2017 PRÁVO: Aktivismus České televize...

Zdeněk Jemelik 1
Ačkoli jsem nezměnil dříve deklarovaný indiferentní postoj k Hnutí Ano a jeho čelným představitelům, vracím se k námětu kriminalizace Babišova projektu Čapí hnízdo.
více


21.8.2017 EKOLOGIE: Devátá vlna pro Bělověžský prales?

Zdeněk Opatrný
Nikoliv, vážení čtenáři, tedy vy, kdož snad máte v paměti mé dřívější blogy na „šumavské téma“, neposlal jsem Neviditelnému psu omylem znovu svůj text z ledna tohoto roku. Tedy ten, který jsem s odkazem na klasické dílo Ilji Erenburga a námořnickou mystiku nazval Devátá vlna.
více


21.8.2017 JUSTICE: K nedávnému rozhodnutí ÚS

Václav Klaus1
Neměli bychom přehlédnout, že do našich životů a do české politiky v horkém létě roku 2017 opět radikálně vstoupil brněnský Ústavní soud, tato exkluzivní, jmenovaná, nikoli volená entita, jejíž vznik a pravomoci jsou důsledkem lidskoprávní revoluce po II. světové válce.
více


21.8.2017 VZPOMÍNKA: Jak jsem poprvé nevstoupil

KSČ
20. srpna 1968 jsem s domorodou kamarádkou Zorou navštívil v bratislavském kině Praha představení filmu Help. Všimněte si té kumulace náhodných veličin – čas, místo a název díla. Tehdy jsme si to ještě neuměli spojit, ale hned příští den to začalo.
více


21.8.2017 FEJETON: Turisti, turisti...

Petruška Šustrová
Ať si říká kdo chce co chce, nejkrásnější pražská ulice se jmenuje Korunní. Já vím, slušnost a přiměřenost by žádaly, abych napsala, že si to myslím možná jen já, ale když už jsem pod tím podepsaná, tak je to snad jasné.
více


19.8.2017 SPOLEČNOST: Ona byla dívka chudá (5)

Václav Vlk st.
Ani nejzávažnější témata není nutno brát vždy tragicky, o což se postaral na setkání v Parlamentu Benjamin Kuras.
více


19.8.2017 ŮVAHA: Jak na to

Vratislav Hlubuček1
Nedávno jsem vyslechl na zastávce rozhovor dvou mužů, kteří se po delší době potkali. „Tak, jak se máš?“ „Ale, furt makám, někdo v týhle zkurvený zemi makat musí.“
více


19.8.2017 VZPOMÍNKA: První cesta k moři

Blanka kubešová
Čtu po sobě dávno zapomenuté zápisky staré devětačtyřicet let a nepřestávám nad nimi vrtět hlavou. Písmo je moje, poznávám i starý školní sešit, ale zážitky jako by mi už nepatřily. Je možné, že jsem se tolik změnila?
více


19.8.2017 PRÁVO: Regulovat youtubery? Ne!

Martin Pánek
V pořadu Pro a proti Českého rozhlasu Plus vystoupila novinářka Jana Blažková. Požadovala v něm celou řadu regulací, které mají být uvaleny na youtubery. Tyto regulace by však byly dalším omezením svobody projevu českých občanů.
více


18.8.2017 SPOLEČNOST: Ona byla dívka chudá (4)

Václav Vlk st.
„Otec a matka jsou základní vodítka a jistoty v životě každého člověka, jsou právem různí a hrají odlišné role. To nejsou žádné genderové stereotypy, jak blouzní popletené feministické fanatičky, které nám dnes vládnou, to je základ zdravé rodiny i společnosti,“ pravil Jiří Weigel.
více


18.8.2017 PRÁVO: Elektronický recept

Tomáš Vodvářka
Že nevěříte? Jeden můj kolega mi poslal svou úvahu, z níž vyplývá, že tomu bude skutečně tak. Stačila mu jedna návštěva dopravního policisty.
více


17.8.2017 SPOLEČNOST: Ano, i Charlottesville jsme my

Jan Schneider
V Charlottesvillu najel šílenec autem do davu demonstrantů, což mnoho komentátorů právem označilo za teroristický útok, neboť jeho cílem bylo způsobit všeobecnou hrůzu. Podotkli přitom, že nešlo o islamistický teror, že si tentokrát vystačili Američané sami.
více


17.8.2017 MÉDIA: Lži a polopravdy jako nástroj manipulace

Miroslav Polák
Tohle je dokonalá ukázka manipulativního psaní. Z jiných zdrojů vím, že lidé, kteří se v tom parku sešli už v pátek, protestovali proti ničení a odstraňování soch hrdinů občanské války. To je navíc v USA, tuším od roku 2015, zakázáno zákonem.
více


17.8.2017 SPOLEČNOST: Ona byla dívka chudá (3)

Václav Vlk st.
Jak vyplývá z dosavadního popisu, v zásadě tedy nešlo v parlamentu o setkání a diskuzi o nějakém nevýznamném problému. Ba naopak.
více


17.8.2017 GLOSA: Vltava pod Mánesem zrudla - studem!

Jan Bartoň
Média píší o akci „aktivistů“, kteří chtějí upozornit na „komercionalizaci“ Mánesu. Proto se rozhodli vylít do Vltavy desítky litrů rudého pigmentu a polili i fasádu Mánesu. Rudá barva údajně není nebezpečná.
více


17.8.2017 FEJETON: Jsem produkt

Ondřej Neff
Je to velké privilegium, být v týmu Posledního slova. Chodím si po světě, rozhlížím se, naslouchám, čtu, a byl by v tom čert, aby mě v toku týdne něco neoslovilo, ať ve smyslu kladném nebo záporném.
více


17.8.2017 SPOLEČNOST: Mě se to netýká aneb Cena lhostejnosti.

Tomáš Vaněk
Při svých diskusích o škodlivosti regulací se velice často setkávám s názorem „mě se to netýká“, já „to“ nemám zapotřebí nebo to nepotřebuji.
více


17.8.2017 Ć. BUDĚJOVICE: Povodeň větší než malá a menší než velká

Zdeněk Lanz
Že už ten nadpis vám připadá „poťouchle“? Nic si z toho nedělejte. Mně taky.
více


16.8.2017 SPOLEČNOST: Muslimem v Česku

Josef Janeček
1
Velmi mne zaujal článek v Respektu č. 31 zabývající se životem nepříliš veliké komunity muslimů v naší republice. Jde převážně o několik tisíc muslimů z mnoha muslimských zemí, kteří se v minulosti, často zcela náhodně ocitli v naší zemi.
více


16.8.2017 SPOLEČNOST: Ona byla dívka chudá (2)

Václav Vlk st.
Jak praví dnešní neomarxistická genderová ideologie, ženy jsou silně utlačovanou menšinou. Podíváme li se kolem sebe, podle statistiky připadá v ČR na 100 mužů zhruba 104 žen (viz). Ve světě to je většinou plus mínus tak nějak napůl, což nás vede k dotazu, jak může být většina či polovina...
více


15.8.2017 SPOLEČNOST: Ona byla dívka chudá (1)

Václav Vlk st.
Povídal jsem si tuhle s kamarádem, že jsem byl na jaře o „Dni bílého heterosexuálního muže“ na diskusním setkání organizovaném na půdě Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, ve čtvrtek 11. května 2017.
více


15.8.2017 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 427

Jan Čech
Je srpen a blíží se výročí vpádu loupeživých band. Tehdy jsem nevěřil, že se něco takového může stát. Pět údajně spřátelených armád k nám vpadlo. Nakonec tady zůstali na památku jen Rusové.
více


14.8.2017 SPOLEČNOST: Feministkám vadí reklama na pivo...

Tomáš Zdechovský
V srpnu se Praze uskuteční výstava Voayer, kde se lidé budou moci dotýkat skutečných nahých žen spoutaných v sexuálně „ponižujících“ pozicích. Ředitelka České ženské lobby Jana Smiggles Kavková s tím nemá problém. S akty ale měla.
více


14.8.2017 PENÍZE: Oddlužení už jen za 4 tisíce

peníze koruna
Pro předlužené lidi existuje často už jen jediná záchrana. Oddlužení, neboli osobní bankrot či insolvence. Místo, aby jim tento způsob řešení dluhů pomáhal, znamenal pro ně celý proces často velké riziko. Novela tato rizika minimalizuje.
více


14.8.2017 SPOLEČNOST: Kdy do školky?

Michal Kašpárek
Dogma „do tří let má dítě zůstat doma“ je sociální inženýrství. Konzervativní je naopak víra, že sami občané nejlíp poznají, co jejich rodiny potřebují. I kdyby to měla být školka.
více


14.8.2017 SPOLEČNOST: Zakažte Youtube!

Markéta Šichtařová 5
Když se objevil jazz jako nový hudební směr, starší lidé si stěžovali na nevycválanost mladší generace, která se spouští s něčím tak neslýchaným, jako je tahle nehorázná nová „hudba“.
více


14.8.2017 PRÁVO: Paragrafy na lavičkách

Stanislav Křeček
„Domnívají se snad představitelé dotčených obcí, že podobnými vyhláškami zvýší úctu občanů k právu, když sami jim tím, že na ÚS demonstrativně vystrčí zadek, dávají příklad právě opačný?“ táže se M. Hudec v článku Na občana přísnost, na soud vystrčený zadek (Právo 8. 8.).
více


14.8.2017 FEJETON: Dozvuk technoparty

Petruška Šustrová
Ta vedra, která nás sužovala minulý týden, těžce dolehla i na naše kočky. Ráno se znaveně připlazily ke svým miskám, ale pak se celý den neukázaly – našly si zřejmě v útrobách bytu chladnější koutek a tam přežívaly.
více


12.8.2017 ESEJ: Festival Prague Pride...

Luboš Zálom1
Hned na úvod bych rád učinil jedno důležité prohlášení: lidé minoritních sexuálních orientací a preferencí čelí politickému i společenskému útlaku, a já souhlasím s tím, aby se akce, jako je Prague Pride, konaly.
více


12.8.2017 KAUZA SRP: Zemanova politika v praxi

Lubomír Stejskal
Případ Karla Srpa v nejnovější polemice kolem jeho nezvolení do Rady ÚSTR není primárně o Karlu Srpovi, nýbrž o něčem docela jiném. Jde o další ilustraci obludné politiky Hradu, zejména ve vztahu k prezidentskému slibu.
více


11.8.2017 SPOLEČNOST: Nepokora Karla Srpa

Tomáš Vodvářka
České přísloví říká, že čím více se do lejna šlape, tím je zápach větší. Karel Srp na toto přísloví nejspíše zapomněl.
více


11.8.2017 SPOLEČNOST: Péče o dítě matku nediskriminuje

Jiří Weigl
Naše levicově pokrokářské MPSV zjistilo, že jeho úporná snaha zrušit rozdíl mezi otcem a matkou se míjí účinkem.
více


11.8.2017 SPOLEČNOST: Za brexit může „nevzdělanost“

Jan Bartoň
Britové, zejména ti, co se nesmířili s odchodem země z EU, neustále hledají důvody, pro které se britští voliči rozhodli v referendu tak, jak se rozhodli. Nyní objevili Ameriku.
více