21.11.2014 | Svátek má Albert


21.11.2014 PRÁVO: Jsem pro diskriminaci dětí

Pod článkem Zákaz vstupu s dětmi na serveru iDnes ze 13. listopadu je ve chvíli, kdy toto píšu (15.11.) již 2272 diskusních příspěvků. Nepamatuji se, že by nějaké jiné téma vyvolalo tak bouřlivou diskusi. Autor zřejmě píchl do vosího hnízda
více


21.11.2014 PRÁVO: Nekvalitní ubytovny

Tomislav Šimeček
ruina
Vznik velkého počtu i nekvalitních ubytoven a jejich lokalizace převážně v oblastech s vysokou nezaměstnaností je důsledek legislativního paskvilu připraveného Ministerstvem práce a sociálních věcí (část pojednávající o doplatku na bydlení, §33-35 zákona 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi).
více


20.11.2014 SPOLEČNOST: Země na rozcestí

Bylo jen otázkou, kdy se to celé vylije na veřejnost, a to, že se to stalo zrovna na výročí 17. listopadu, je tak spíše náhoda. Ovšem „náhoda vzniká v průsečíku nutných dějů“, jak praví jedna z teorií.
více


21.11.2014 17. LISTOPAD: Prezident nemluví pravdu

Prezident Miloš Zeman prohlásil při letošním výročí 17. listopadu ke shromážděným demonstrantům, kteří na něj vytáhli červené karty, že se jich nebojí. Že se na rozdíl od nich nebál ani před 25 lety na Národní třídě. Samozřejmě většina demonstrantů se tehdy na Národní třídě bát nemohla, protože ještě...
více


21.11.2014 SPOLEČNOST: Lumpenkavárna a spol.

Lumpenkavárna se stala sociologicko-politologickým pojmem. Nevím sice, jak zrovna toto jinak bohulibé zařízení k tomu přišlo, a už vůbec nevím, proč „lumpen“ (z německého der Lumpen, hadr; Marx: lumpenproletariát - část proletariátu politicky zcela neschopná a nepoužitelná…), ale budiž. Podívejme se...
více


20.11.2014 MÉDIA: Zneužití odposlechů

Lidovky.cz probírají sáhodlouze bytové poměry bývalého premiéra Petra Nečase. Svou aktivitu zahalují do rámce „zvídavosti“ a srovnávají případ Nečase s pověstným bytem Stanislava Grosse.
více


20.11.2014 GLOSA: Z lásky k pravdě

České šiky Pravdy a Lásky zasluhují náš hluboký obdiv. A to ne pouze vyjádřený slovem, ale i činem. Zaslouží si vznik Muzea Pravdy a Lásky. A jako počinek mám pro ně coby projev své upřímné úcty první sbírkový exemplář nového muzea, a to exemplář neobyčejně cenný a unikátní.
více


20.11.2014 JUSTICE: Státní škodiči

Nepochybuji o potřebnosti státního zastupitelství a poznal jsem řadu státních zástupců, kteří jsou skvělými právníky, své práci se věnují s nasazením všech sil a šetří práva stran řízení. Jsou ale jiní, kteří by si způsobem výkonu pravomoci zasloužili označení „státní škodič“.
více


19.11.2014 VZPOMÍNKA: Brutalita 1989

Tak se dozvídám, že brutalita policie během demonstrace 17. listopadu 1989 zas nebyla moc velká… Byl jsem účastníkem téměř všech nepovolených demonstrací let 1987-1989.
více


20.11.2014 17. LISTOPAD: Pohled exulanta

Protože jsem tehdy žil v Bonnu, začaly pro mě listopadové události roku 1989 již 4. ledna, kdy jsem se vrátil z lyžování v Alpách, kam jsme celou dobu exilu jezdili s Václavem Bělohradským, Jiřím Grušou, Petrem Králem, Sylvou Richterovou a řadou dalších kamarádů.
více


20.11.2014 SPOLEČNOST: 17. listopad

Přemysl Vavroušek
listopad 1989
Už je tomu 25 let od 17. listopadu 1989. Ode dne, který si připomínáme jako Den boje studentů za svobodu a demokracii. 25 let je dlouhá doba. Čtvrt století však může být i doba velmi krátká - záleží, jakým pohledem se na toto období díváte.
více


20.11.2014 SPOLEČNOST: Divné výročí

Těžko spekulovat, co by se stalo, kdyby se 25. výročí sametové revoluce dožil Karel Kryl. Při sledování letošních oficiálních oslav mne však často napadalo, že by asi inovoval legendární Píseň Neznámého vojína.
více


20.11.2014 GLOSA: Havel bude autoritou i u ideových protivníků

Tento článek jsem chtěl napsat už celkem dlouho, původně jsem ho plánoval do Laissez Faire, ale doba je na něj zralá teď a tady.
více


19.11.2014 SPOLEČNOST: Zasil vítr, sklidil bouři

Dlouho do noci jsem přemýšlel o tom, čeho jsme byli svědky 17. 11. 2014. Na Národní třídě, na Albertově. Bylo-li to ono příslovečné „A“, jaké bude „B“?
více


19.11.2014 GLOSA: Kdo nás okrádá (1)

Základní definice krádeže z čistě právnického pohledu je poměrně jednoduchá. Krá­dež spáchá ten, kdo „si přisvojí cizí věc tím, že se jí zmocní a způsobí tak škodu nikoli nepa­trnou…“.
více


19.11.2014 SPOLEČNOST: Jsme za vodou, ale před námi je poušť

S totalitou máme zatím mnohem více zkušeností než se svobodou. Proto jí rozumíme víc, je nám bližší, jde nám lépe. Takže asi ještě pár let potrvá, než se to u nás doopravdy změní.
více


19.11.2014 SPOLEČNOST: Výročí

V sekulární a plebejské zemi jsou státní svátky pro většinu populace jen dny volna a tím, kdo “připomíná”, jsou média. Teda po pravdě mám docela dojem, že nejen připomínají, ale že jsou taky jediná, koho svátky zajímají.
více


20.11.2014 GLOSA: Nikdo nic nevyrábí

Výročí Listopadu. A nikdo nechce vidět a slyšet, že v téhle nešťastné zemi se pětadvacet let po Listopadu už vůbec nic nevyrábí. Že existuje jenom obchod, směna, ale žádná vlastní produkce. A že tomu bývalo úplně jinak.
více


19.11.2014 POLEMIKA: Zlatá klec je pořád klec

Přečetl jsem si na Neviditelném psu glosu pana Jiřího Hrdličky s názvem Žádný strach z výkonu trestu začínající větou „Nedá mi, abych drobnou glosou nepřispěl do diskuse o případném výkonu trestu pravomocně odsouzeného Romana Janouška.“ A končí větou „Takže žádný strach a přeji příjemný pobyt, pane ...
více


19.11.2014 FEJETON: Češi jsou nejlepší

Jsme na tom s naší hrdostí lépe než Italové. Tato pro nás velmi pozitivní zpráva proběhla médii, aniž jsme si ji příliš všimli. Připomenu, o co šlo: Italové nedávno vydali encyklopedii, v níž se lze dočíst, že lidstvo do těchto dnů žilo v hluboké temnotě a nevědělo, kdo skutečně vynalezl psací stroj,...
více


18.11.2014 SPOLEČNOST: Prezidenti na Albertově

Role komentátora bezprostředních událostí mi příliš nesedí. Dnes však udělám výjimku a budu s vámi sdílet své dojmy z toho, co se dnes událo na Albertově. Neviděl jsem to naživo, pouze v televizi. Dopoledne jsem sice vyrazil do středu města a shodou okolností jsem potkal pana Petra Pitharta, bývalého...
více


19.11.2014 SPOLEČNOST: Optimalizace cest k cíli nevedoucích

Ombudsmanka Anna Šabatová chce bojovat proti fyzickému trestání dětí. Nu, dalo se čekat, že dříve nebo později u nás někdo toto téma znovu nastolí (svého času, cca před pěti lety, to již jednou otevřel tehdejší ministr Michael Kocáb...). Naše levicové elity se shlížejí ve skandinávských zemích, kde je...
více


18.11.2014 SPOLEČNOST: Ideály 17. listopadu dnes

Právě si připomínáme 25 let občanské a hospodářské svobody. Asi si nikdo nebude stěžovat na to, že může jezdit po světě, že může mluvit, co chce, může založit libovolný spolek. Zato si lidé stěžují na výsledky svobody hospodářské, která je problematická a vyžaduje úsilí uspět v konkurenci s jinými.
více


17.11.2014 SPOLEČNOST: Disidenty nahradili "disidenti"

Bývá to tak zvykem. Když se něco oslavuje. V případě podtitulku jde sice o narození „strýčka Jacka“ v písni V+W, ale jinak to každý zná. Každá slušná organizace to má v programu. Oslavu těch, co je slušné oslavit.
více


18.11.2014 SPOLEČNOST: S totalitarismem jsme se nevyrovnali

Jak je možné, že konec studené války a začátek poststudenoválečného období nevedl české disidenty k politicko-filozofické reflexi?
více


18.11.2014 PRÁVO: Zavřená restaurace

U dveří vám zazvoní osoba s nějakou státní plackou a do otevřených dveří vsune souseda Lojzu a k němu ještě Máňu s tou hlučnou bandou odnaproti. A vy zavřete hubu, posadíte je do obýváku, ustelete jim v ložnici a vytáhnete buchtu od babičky, abyste nedostali pokutu. Zdá se vám to ujeté? Mně taky. Ten...
více


17.11.2014 GLOSA: Odhalena pravá tvář Václava Havla

S blížícím se výročím 17. listopadu se vynořila celá řada odvážných teorií, od primitivních až po mnohdy vysoce sofistikované, v nichž hlavní roli Lucifera a ultrapadoucha hraje Václav Havel a suita jeho nohsledů zvaných buď havlisté (bloger Vyvadil), nebo pravdoláskaři (již zobecněný pojem).
více


17.11.2014 17. LISTOPAD: Reportéři v terénu

7. listopadu bylo 97. výročí od propuknutí VŘSR. Tuto zkratku, která dlouho strašila už děti od školky, dnešní děti skoro vůbec neznají. Díky událostem, k nimž došlo opět v listopadu, před čtvrt stoletím.
více


17.11.2014 GLOSA: Zastupitelé noví v křeslech si jen hoví?

Po letošních obecních volbách zasedly do zastupitelských lavic desetitisíce nových, v mnohých případech nezkušených zastupitelů. Chybí jim často nejen zkušenosti politické, ale i zkušenosti ze zodpovědného rozhodování.
více


17.11.2014 VZPOMÍNKA: Mýtus o studentské revoluci

Bezprostředně spustila listopadový převrat demonstrace k výročí 17. listopadu 1939, která začínala v Praze na Albertově. Po několika projevech na ozvučené tribuně postavené pod schody na konci ulice – projevech pamětníků a soudruhů z Socialistického svazu mládeže – se průvod vydal na Vyšehradský hřb...
více


17.11.2014 SPOLEČNOST: Prezident a Chátrovřesky

Spanilá jízda prezidentova po českých médiích a vlastech vůbec se v poslední době zadrhla. Věcí, kterým pan prezident opravdu nerozumí, ale ke kterým se rád velmi silnými výroky vyjadřuje, viditelně přibývá.
více


17.11.2014 UDÁLOSTI: Listopad 1989 - převrat nebo revoluce?

Tuto otázku si klade mnoho lidí, nevím, jaký má vlastně smysl. Řekl bych, že žádný. Klasický příklad revoluce je pro mne ta francouzská, případně „VŘSR“. Něčím podobným to, co se stalo v listopadu 1989, chvála Bohu nebylo.
více


17.11.2014 FEJETON: Výročí

Čtvrt století uplynulo od sedmnáctého listopadu 1989, kterým se datuje pád komunismu v Československu. Oslavy jsou hojné – ale hojnost je i pochyb, aspoň na různých webových stránkách i v dopisech, které dostávám od svých čtenářů.
více


15.11.2014 PRÁVO: Zadrženi za svobodný projev

Dva mladí lidé přišli na mítink prezidenta s občany v Krnově s transparentem „Stydím se za svého prezidenta“. Policie je vyzvala, aby s transparentem odešli pryč, oni odmítli. Pak je policie chtěla legitimovat, oni řekli, že u sebe nemají občanky, tak je policie odvedla na stanici k ověření totožnos...
více


15.11.2014 SPOLEČNOST: Nesmrtelná lež

Sobotní rozhovor Miloše Jakeše s Lidovými novinami je úžasný dokument sebeklamu a nepochopení. Někdejší šéf komunistů vnímá události před pětadvaceti lety z čistě mocenského hlediska.
více


15.11.2014 SPOLEČNOST: Nový třídní boj

Za pár dní se opět po roce budeme pod vedením našich mediálních autorit radovat z pádu komunistického režimu a libovat si nad svobodou, jíž se nám po listopadu 1989 dostalo. Zdá se mi však, že všeobecné veselí je rok od roku stále nucenější a nadšené úsměvy stále pokřivenější.
více