5.8.2015 | Svátek má Kristián


5.8.2015 SPOLEČNOST: Manifest naštvaného občana

Jan Svoboda
Strakova akademie
Jediným momentem, kdy jsem uvažoval o emigraci, bylo období krátce po „spojenecké“ okupaci roku 1968.
více


5.8.2015 SPOLEČNOST: No a co?

František Matějka
„Někteří jsou opravdu ochotni raději umřít, než aby byli deportováni zpět do svého státu,“ popisuje situaci k zajištění imigrantů mluvčí cizinecké policie. Mám jedinou odpověď: A co má být?!
více


4.8.2015 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 332

Jan Čech
Stalo se vám někdy, že jste neviděli někoho dlouhou dobu? Někoho, s kým jste zamlada prováděli alotria a pak jste ho z různých důvodů neviděli?
více


3.8.2015 FEJETON: Staré století

Petruška Šustrová
Vystoupila jsem v úterý z tramvaje, a když jsem se podívala na hloučky lidí před strašnickým krematoriem, vypadlo ze mne: „Hele! Pozůstatky dvacátého století!“
více


3.8.2015 SPOLEČNOST: Jak se dělá umělá realita?

Tomáš Haas
Jednoduše. Najmete si společnost, která vám udělá vyhodnocování internetových diskuzí.
více


3.8.2015 SPOLEČNOST: Unisex škola

Jiří Weigl
V médiích se nedávno objevily články informující o tom, že ministr pro lidská práva a rovné příležitosti Jiří Dienstbier se snaží prosadit změnu obsahu školních učebnic směrem „k větší genderové vyváženosti“, tj. napříště zamezit tomu, aby se ve škole dětem vštěpovala rozdílná role mužů a žen v...
více


3.8.2015 GLOSA: Básník a princezna

pionýrský šátek
Poďobanému Stalinovi a Gottwaldovi v beranici se podobat nemohl, ale na Fučíka si troufal.
více


1.8.2015 SPOLEČNOST: Nic než národ?

Karel Wágner
Mnoho našich spoluobčanů však mívá zkreslené představy o tom, co se pod tímto pojmem, který začal být v Evropě používán prak­ticky až na přelomu 18. a 19. století.
více


31.7.2015 SPOLEČNOST: Jak je to s tím lvem?

Markéta Šichtařová 5
Před pár dny lavinu veřejného pobouření zvedla zpráva, že zubař Walter Palmer z americké Minnesoty zabil v národním parku v africkém Zimbabwe lva Cecila, který byl víceméně místní obdivovanou celebritou.
více


31.7.2015 OSOBNOST: Třetí cesta Jana Husa

Jan Schneider
Které národy mají takovou historii, že by se dnes téměř celý svět zajímal o to, co se u nich dělo před šesti stoletími?
více


31.7.2015 FEJETON: Silák Kazi a uplakané Bivoj

Václav Klaus ml.
Vypadá to, že školy spí letním spánkem, ale moudří mužové ve vládě naštěstí myslí na děti, a zejména na holčičky, i během prázdnin.
více


31.7.2015 SPOLEČNOST: Imigranti ano, ale…?

Zdeněk Joukl
Pro účinnou pomoc imigrantům je zřejmě výhodné shromažďovat zkušenosti, které mají s uprchlíky jiné státy - např. Anglie, Francie, Nizozemsko, Švédsko.
více


31.7.2015 SPOLEČNOST: Je multikulturalismus hrozbou pro Česko?

Dan Kresa
V souvislosti se současnou uprchlickou vlnou se termín „multikulturalismus“ či jen „multikulturní společnost“ objevuje velmi často.
více


30.7.2015 ESEJ: Zamyšlení nad hroby

Vladimír Karpenko
Titulek by se spíš hodil do začátku listopadu, leč není tomu tak. Před časem jsem na internetu zahlédl bohatě ilustrovaný text věnovaný honosným hrobkám, které si pořídili někteří naši spoluobčané.
více


30.7.2015 JUSTICE: Jak se soudí ve Znojmě IV.

Zdeněk Jemelik 1
Ve chvíli, kdy jsem vydal 3. díl zprávy o znojemském justičním skandálu, dělal jsem si naději, že exprokurátorka Jarmila Goldová, která se v závěru veřejného zasedání dne 14. července 2015 nevyjádřila k rozhodnutí senátu předsedy Jaromíra Kapinuse, pochopí, že tuto hru prohrála a nevyvolá další...
více


30.7.2015 CZECHTEK: Plnou Parou back

Ladislav Jakl 1
Tohle pondělí jsem se vracel od Norimberka, a když jsem míjel Přimdu, řekl jsem si: vždyť to je vlastně akorát deset let, co jsem tu jel opačným směrem a letmo zažil to mlýnecké drama.
více


30.7.2015 FEJETON: Sedmimílové boty

Ondřej Neff
Dějiny se obuly do sedmimílových bot. Prošly i Teplicemi. 23. července 1812 se ve zdejší teplické zahradě potkali Johann Wolfgang von Goethe a Ludwig van Beethoven s císařovnou Marií Ludvikou a jejím doprovodem.
více


29.7.2015 SPOLEČNOST: Kronika komunismu v Čechách II

Jan Urban
Zatímco ostatní středoevropské státy mohly i v době odklonu od demokracie, diktatur a porážek po mnoho desetiletí přežívat v rámci vlastní historické státnosti a svébytnosti, Československo tento „luxus jistoty“ nemělo.
více


29.7.2015 FEJETON: Nicholas Winton a kamarádka Soňa

Karel Hvížďala
V ten moment jsem si vzpomněl na svou starší kamarádku Soňu, která mi vyprávěla, že se z celé rodiny zachránila sama jen díky tomu, že si na rodičích vybrečela, že chce odjet do Velké Británie.
více


29.7.2015 DOPRAVA: Přejezd

Martin Malý
Když jsem byl malý chlapec, jezdili jsme s babičkou a dědou na dostihové závodiště. Cestou bylo potřeba přejet koleje (pro šotouše: trať 072) a běžně se stávalo, že závory byly dole, přejezd blikal, a vlak nejel klidně deset, patnáct, dvacet minut…
více


28.7.2015 SPOLEČNOST: Smysl češství

Dan Drápal
Ano, uznávám, název možná zní poněkud nabubřele. Nicméně kdybych měl nějak nazvat téma debat, které jsem v posledních týdnech vedl s některými svými přáteli i oponenty, pak je tento titulek celkem oprávněný.
více


28.7.2015 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 331

Jan Čech
Létám po celém světě a prolézám muzea automobilová, letecká nebo s lokomotivami. Protože tyto věci miluji. Například jsem strávil jeden den v Bangkoku, abych našel technické muzeum, bohužel neúspěšně.
více


28.7.2015 DOPRAVA: Železnice 19. století

Zbyněk Petráček
Středeční železniční tragédie není jednou z řady. Není potvrzením neblahého génia loci Studénky, kde už dříve spadl na jedoucí rychlík most.
více


27.7.2015 UDÁLOSTI: Antiislamistické běsnění

Bohumil Doležal
Antiislamistické běsnění v České republice dosáhlo v půlce prázdnin nesnesitelné podoby. Hrozně bych se divil, kdyby nebylo potichu podporováno z Moskvy.
více


28.7.2015 ÚVAHA: Čím zač platíme?

Mojmír Hampl
Díky ekonomii jsem se naučil důležité pravidlo. Za všechno se platí.
více


27.7.2015 ESEJ: Čeká nás skutečná digitální revoluce

Vratislav Hlubuček1
Lidstvo během svého vývoje prošlo mnoha revolucemi. Začalo to objevem ohně, kola. Kdysi v neolitu přestal být člověk lovcem, usadil se a začal pěstovat plodiny.
více


28.7.2015 SPOLEČNOST: O emočních drogách (2)

Jeffrey A. Corkern
Jeffrey A. Corkern
A co ještě kromě toho? Jakmile bude ke štěstí stačit sáhnout po droze, všechny ostatní prostředky vezmou za své. Nikdo si už nebude kupovat super rychlé sporťáky, letadla, padáky, videohry a všechny ty nesčetné výtahy k blaženosti, to všechno bude naprosto zbytečné.
více


27.7.2015 SPOLEČNOST: O emočních drogách (1)

Jeffrey A. Corkern
Jeffrey A. Corkern
Emoční drogou je např. kokain, heroin, LSD, pervitin, extáze atd. Na boj s nimi se vynakládají doslova STOVKY miliard dolarů.
více


27.7.2015 PRÁVO: Prezidentův Kajínek v úzkých

Zdeněk Jemelik 1
Jiří Kajínek (54), odsouzený v r. 1998 k doživotnímu trestu, je mezi českými vězni úkazem svého druhu: ač již má za sebou více než 23 let života ve vězení, nedává veřejnosti a také justici na sebe zapomenout .
více


27.7.2015 GLOSA: Jak ze závorové pasti

Jan Bartoň
Návody jak se z takové ošemetné situace dostat říkají, že řidič musí pokračovat v jízdě i za cenu přeražení závory a poškození automobilu v případě, že je sám a někdo druhý mu proto nemůže nadzdvihnout závoru.
více


25.7.2015 SPOLEČNOST: Když mluví emoce, mlčí rozum

Petr Žantovský
Nejčastěji nám byla věc předkládána tak, že pro přijímání migrantů jsou studenti, intelektuálové a zkrátka samí slušní vnímaví lidé, zatímco proti přijímání jsou holé lebky, výtržníci a obecně lidé extrémní a extremističtí.
více


25.7.2015 FEJETON: Kolo

Martin Malý
Vjedu dovnitř, a nic. Stojí se. Hm, ještě jsem nezažil, že by byl ucpaný příjezd… Tak se tak koukám a najednou vidím, že v tom červeném autě dole se něco děje, že ho někdo obíhá, nasedá, jede dál… Hurá!
více


24.7.2015 GLOSA: Nemoc

Martin Malý
Připadá vám to jako pitomost všechno? No, velmi správně, mně taky. Použil jsem záměrně epilepsii, která je trošku exotická, ale co když si tam dosadíte leukemii?
více


24.7.2015 SPOLEČNOST: Genderové bláboly

J.V. Pospíšilová- Šteflová
Pokud chceme odstranit ideu fungujících tradic, t.j. že ženská je něco jiného než mužský, musíme jít do důsledků.
více


23.7.2015 SPOLEČNOST: Omluva sudetským Němcům?

Tomáš Vodvářka
Vicepremiér Pavel Bělobrádek při své návštěvě Bavorska vyjádřil svou lítost nad násilím, které postihlo odsunuté Němce ze Sudet.
více


23.7.2015 SPOLEČNOST: Konečně!

Jan Urban
Konečně český politik uctil památku obětí odsunu a položil květiny k jejich památníku. Je to nečekané a vzrušující.
více