27.3.2019 | Svátek má Dita


27.3.2019 PRÁVO: Proč nová autorskoprávní směrnice?

Pavel Svoboda EP
Jednadvacáté století je stoletím digitálním. Pro dobře fungující digitální vnitřní trh služeb potřebuje Evropa novou autorskoprávní směrnici.
více


27.3.2019 FEJETON: Zápisky zoufalého lékaře - statistika

Tomáš Vodvářka
Každý tzv. soukromý lékař to zná. Jednou za rok, zvykle v půli března, mu v poště přistane mail, který jej vyděsí. Úřad se zkratkou ÚZIS po něm opět vyžaduje jakási data.
více


26.3.2019 INTERNET: Daň z odkazu

Ondřej Neff
Kolem chystané evropské směrnice o autorském právu je velké rozčilení, demonstroval jsem proti ní už loni. Letos jsem se účastnit nemohl , ale celý víkend se mi to v hlavě obracelo zleva zprava.
více


26.3.2019 PRÁVO: Zarputilé matky

Daniela Kovářová
Zarputilá matka je přesvědčena, že její pohled na výchovu dětí je jediný a správný a nehodlá o něm s nikým diskutovat.
více


27.3.2019 SPOLEČNOST: Na smetišti dějin

Roman Joch
Není správné mít děti, prý z etických důvodů. Produkují příliš mnoho oxidu uhličitého. Chápete, jako krávy metan. Obojí nedělá životnímu prostředí dobře… Proto je lepší děti nemít (a stáda krav vybít)… To alespoň tvrdí někteří.
více


26.3.2019 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 505

Jan Čech
Tak jsem si přečetl, kterak hradní opilec uspořádal mejdan pro své kámoše při příležitosti dalšího výročí svého zvolení do funkce.
více


25.3.2019 PRÁVO: Politické strany, zpozorněte

zavináč
V tomto týdnu čeká Evropský parlament veledůležité hlasování týkající se textu směrnice o autorském právu na sociálních sítích.
více


25.3.2019 PRÁVO: Rittig, odposlechy nebo sledování

Karel Hvížďala
Podle Městského soudu v Praze ze dne 18. března nemůže státní zástupce použít jako důkaz v kauze údajně předražených zakázek na dodávky jízdenek pro pražský dopravní podnik odposlechy lobbisty Ivo Rittiga a dalších obžalovaných.
více


25.3.2019 PRÁVO: Nekončící příběh Aleny Vitáskové

Zdeněk Jemelik 1
První jarní den přinesl další zastavení na nekonečné křížové cestě pronásledování Aleny Vitáskové orgány trestního řízení.
více


25.3.2019 SPOLEČNOST: Když revoluce začne požírat své děti

Markéta Šichtařová 5
Z pohledu dějin to není vlastně zas až tak dlouho, co emigroval český zpěvák Waldemar Matuška z tehdejšího komunistického Československa. Důsledek na sebe nenechal dlouho čekat: Matuška byl vzápětí v televizi a rozhlasu zakázán.
více


23.3.2019 PRÁVO: 1184 aneb Z bláta do louže

Stanislav Křeček
Název článku nemá připomenout nějaké historické výročí, ale je číslem označujícím jedno z ustanovení občanského zákoníku, které mělo přispět ke slušným poměrům v bydlení.
více


23.3.2019 SPOLEČNOST: Nenávist je jed...

Pavel Mareš
Miloš Zeman v roce 2011 řekl: „Netvrdím, že všichni muslimové jsou teroristé, tvrdím, že všichni teroristé jsou muslimové.“
více


22.3.2019 GLOSA: Komu fandí Městský soud?

Justitia
V pondělí se Městský soud v Praze vyjádřil, že informaci získanou v jedné kauze nelze použít jako důkaz v kauze druhé. Stalo se to při projednávání jednoho z případů lobbisty Rittiga.
více


22.3.2019 FEJETON: Evropský dotazník

Petr Bouř
V neděli před garáží jsem zkoušel řetězy na zimní pneumatiky. Ten den jsem měl víc práce, zahrada si vyžadovala údržbu, po smrti matky na to tak tak stačím. Také jsem přemýšlel, jestli mám příští den ohlásit na policii návštěvu zloděje a jestli večer stihnu v televizi oblíbený seriál.
více


22.3.2019 SPOLEČNOST: Ekologický aktivista - kdo to je?

Zdeněk Roller
Kde se berou ekologičtí aktivisté? Proč je zrovna o tuto vědu takový zájem? Nebo jste někdy slyšeli i o matematických, fyzikálních nebo literárně-vědních aktivistech?
více


23.3.2019 GLOSA: Mezi námi šamany

Zbyněk Petráček
Slyšíme-li slovo šaman, vybavíme si leccos. Třeba dávné kultury předků: i lovci mamutů na Moravě měli šamany.
více


21.3.2019 MÉDIA: Kvantifikátor

televize
Existenční kvantifikátor použijeme v matematické logice tehdy, když chceme vyjádřit, že existuje alespoň jeden prvek, který má v souboru námi sledovanou vlastnost.
více


21.3.2019 SPOLEČNOST: Tagesordnung...

Ladislav Pecka
Ve čtvrtek 7.3. jsem se zúčastnil besedy s francouzským spisovatelem Erikem Vuillardem na jeho knihou „Tagesordnung“. Beseda byla v Knihovně V. Havla, zúčastnuila se celá řada lidí.
více


19.3.2019 HISTORIE: Rok 1939 nebyl začátkem konce demokracie

Karel Hvížďala
15. březen 1939 bývá často považován za „začátek nejtemnějšího období české historie“, jak toto datum označila třeba Česká televize. Bohužel, zvláště s odstupem 80 let, bychom o tomto uzlovém bodě naší historie měli hovořit mnohem obezřetněji, už proto, abychom se tak snadno nemohli vyviňovat.
více


19.3.2019 PRÁVO: Kde leží hranice svobody slova?

Tomáš Vodvářka
Policejní president a ministr vnitra upozornili na možnost trestního postihu v případě pochvalných vyjádření k masové vraždě na Novém Zélandu.
více


19.3.2019 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 504

Jan Čech
Jezdím denně Prachnerovou ulicí, což je spojka mezi Plzeňskou a Vrchlického. Za mých časů tam byla na rohu Práchnerovy a Hlaváčkovy hospoda U zeleného stromu. Vcházelo se tam z rohu a byla asi tak dva schody pod úrovní chodníku.
více


18.3.2019 GLOSA: Diskriminace?

Stanislav Křeček
Čas od času z úřadu Veřejné ochránkyně práv odešleme nejrůznějším právnickým i fysickým osobám upozornění, že zacházet s někým jinak je z důvodů obsažených v antidiskriminačním zákoně (tedy např. z důvodu jeho věku) porušením tohoto zákona.
více


18.3.2019 PRÁVO: Jak vyrobit organizovanou zločineckou skupinu

Zdeněk Jemelik 1
Za trestné činy spáchané v rámci působení organizované zločinecké skupiny ukládají soudy citelně zvýšené tresty. Že se zločinci samovolně sdružují a organizují, je známo. Organizovanost zvyšuje nebezpečnost jejich jednání, proto je navýšení trestů důvodné.
více


18.3.2019 DOPRAVA: 180 km/h?

Jan Polanecký
Volvo se rozhodlo, že ve svých autech začne nastavovat omezovače rychlosti na úroveň 180 km/h. Proč ne rovnou na úroveň 130 km/h? A co vše si ještě jeho budoucí zákaznici nechají líbit?
více


18.3.2019 ÚVAHA: Století marného strašení

Vratislav Hlubuček1
Žijeme v době, kdy vědci nebo často i pseudovědci přicházejí z nejrůznějšími pesimistickými, až katastrofickými předpověďmi. Klima se otepluje a můžeme za to my. Vstupujeme prý do šestého masivního vymírání.
více


18.3.2019 SPOLEČNOST: Pozor na přání nemít děti

Daniela Kovářová
Milá Vereno Brunschweigerová, právě ty, která odmítáš mít děti pro jejich dopad na životní prostředí, vlastně Tě chápu a rozumím Ti. Jsi spisovatelka, feministka a aktivistka, Tvá prohlášení tedy musí být konfrontační a provokující, protože nic jiného Tě dostatečně nezviditelní.
více


18.3.2019 FEJETON: Podoba normalizace

Petruška Šustrová
Před pár týdny jsem se v Posledním slově zmínila, že si pro útěchu čtu knihu, ve které jezuita Ludvík Armbruster vzpomíná na to, co zažil.
více


18.3.2019 HISTORIE: Dny, kdy panoval protektor

Ivo Fencl
Je to osmdesát let, co českou kotlinu ne poprvé, ale věřme, že naposled, takříkajíc pozřelo Německo. Stalo se tak 16. března 1939 ustavením Protektorátu Čechy a Morava.
více


15.3.2019 ESEJ: Poněkud opomíjené výročí 15. března

Václav Klaus1
V poslední době se u nás stalo módou považovat za nejvýznamnější výročí českého dvacátého století roky 1918, 1968 a 1989.
více


15.3.2019 ROZHOVOR: Odcházím z Facebooku

Marian Kechlibar
Existuje takové rčení, že pokud za nějakou službu neplatíte, tak vy jste ten produkt. V případě sociálních sítí to platí dokonale. Facebook je firma prodávající reklamu a uživatelé jsou její zboží. K tomu je potřebuje znát co nejlépe.
více


15.3.2019 SPOLEČNOST: Zavřeme vám hubu, pane Voltaire!

Petr Štěpánek
Pokud si snad myslíte, že pod praporem vítězné liberální demokracie stále platí okřídlené Voltairovo „Nesouhlasím s tím, co říkáte, ale až do smrti budu hájit vaše právo to říkat,“ hluboce se mýlíte.
více


15.3.2019 SPOLEČNOST: Soumrak revolucionářů z listopadu 1989

Petr Holub1
Prezident Miloš Zeman nebyl nikdy tak málo oblíben, jako dnes. Tato věta shrnuje dva průzkumy od společností STEM a ČSSD, které vyšly v těchto dnech.
více


14.3.2019 ŠKOLSTVÍ: Mravnost v pedagogice

Stanislav Lorenc
Tímto zamyšlením navazuji na článek o inkluzi z 21. 12. 2018 (zde). Chci se nyní věnovat otázce mravnosti pedagogických pracovníků i mravnosti v pedagogice jako takové.
více


14.3.2019 FEJETON: Dobře uzrálá fakta

Ondřej Neff
Nůžky cenzorovy zasáhly seriál o Simpsonových, vyšmikly epizodu, ve které zpěvák nadaboval postavu psychouše, který si myslí… že je Michael Jackson. Pamětníkům doby chválabohu minulé je jasné, co se stalo. Jackson se stává ne-osobou.
více


13.3.2019 KNIHA: Vyhnání Čechů z pohraničí v roce 1938 (2)

Václav Vlk st.
Jak se vlastně prvně objevila státoprávní pře zvaná dnes „sudetoněmecká otázka“? Neznat dějiny je nebezpečné. Což platí jak u jednotlivce, tak u celého národa.
více


14.3.2019 SPOLEČNOST: Nejen Brunschweigerová

Jan Bartoň
Velký rozruch a vesměs negativní reakce vyvolala zpráva o jisté německé aktivistce, která odmítá mít dítě, protože nechce dále zatěžovat životní prostředí. Teorie změny klimatu tak „nese své plody“.
více