1.3.2015 | Svátek má Bedřich


28.2.2015 PRÁVO: Účtenky

Vladimír Vašek
Mezi řadou chmurných a šokujících informací se občas objeví nějaká, která rozveselí, i když vzbuzuje otazníky.
celý článek


28.2.2015 SPOLEČNOST: Uvítejme HateFree!

František Matějka
Po agresivní televizní reklamě, za kterou by byl mediálně pražskou kavárnou zlynčován každý, kdo se neživí pácháním dobra za cizí peníze, jsem byl obohacen i rozhovorem s koordinátorem iniciativy HateFree Culture bojující prý proti xenofobii.
celý článek


28.2.2015 GLOSA: Důvěra ve stát

Jan Slabý
Justitia
Jako občan chápu fungování státu především jako fungování jeho složek a moji důvěru získávají nebo ztrácejí podle výsledků jejich činnosti, většinou zprostředkovávané médii.
celý článek


27.2.2015 SPOLEČNOST: Omezení držení zbraní není řešením

Petr Mach2
Tak Česká republika už také zažila útok šílence, jak to vídáme občas v zahraničním zpravodajství v televizi.
celý článek


26.2.2015 SPOLEČNOST: To je zase síla

František Matějka
Marně čekám na rozumné odpovědi od představitelů státu a policie na otázky novinářů, kteří snad dokonce soutěží, kdo položí jpitomější otázku.
celý článek


27.2.2015 SPOLEČNOST: Na oběti zločinců a vrahů se nesmíme vykašlat

Tomáš Zdechovský
Oběti zločinu stály vždy spíše na okraji zájmu. Pachatelé trestného činu se celkem pochopitelně stávají zdrojem pozornosti a někdy možná dokonce i sympatií.
celý článek


27.2.2015 SPOLEČNOST: Každý to má s Bohem nějak jinak

Petr Andrle
Pod titulkem „Náboženství není základem civilizace“ otiskly úterní Lidové noviny rozhovor s ředitelem Ústavu mezinárodních vztahů Petrem Kratochvílem.
celý článek


26.2.2015 SPOLEČNOST: Spící ideologické panny

Dušan Stuchlík1
To hluboké ticho až mrazí. Rozhostilo se přitom v místech, odkud jsme celé roky zvyklí slýchat silný hlas.
celý článek
26.2.2015 FEJETON: Moderní doba

Ondřej Neff
Tak se jmenuje film Charlieho Chaplina z roku 1936. Zná ho asi každý, bez ohledu na to, zda ho viděl nebo neviděl.
celý článek


26.2.2015 ŠUMAVA: Obce chtějí hledat kompromis

Antonín Schubert
Z Modravy mohu těžko dohlédnout, jak velkou komplikací je pro ministerstvo životního prostředí zrušení Plánu péče o Národní park Šumava, potvrzené Nejvyšším správním soudem v Brně.
celý článek


25.2.2015 SPOLEČNOST: Právo jet do centra

Zbyněk Petráček
Nemáte auto? Nejezdíte s ním na dovolenou, na chalupu, na nákupy ani za zábavou do center měst? Pak patříte k menšině, ba přímo k podivínům.
celý článek


28.2.2015 GLOSA: Co nám přinese elektronická registrace výdajů domácností

Petr Hampl
Elektronická registrace tržeb, společně s elektronickými platbami, případně elektronickými občankami, umožní posunout péči o občany na novou úroveň.
celý článek


25.2.2015 SPOLEČNOST: Média nemohou podrývat důvěru ve stát

Karel Hvížďala
Minulý týden byly zveřejněny výsledky průzkumu Institutu komunikačních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Institut se dotázal 110 poslanců a senátorů a zjistil, že mezi nimi panuje přesvědčení, že média podrývají důvěru lidí v politiky.
celý článek


24.2.2015 PRAHA: Jen vrchol ledovce

Petr Havel
Farmářské trhy na pražské náplavce se od Palackého mostu pod most Železniční zatím přesunovat nebudou.
celý článek


24.2.2015 PRÁVO: Jak jsem se stal výtržníkem

Dušan Makovský1
Mohlo to být takové veselé odpoledne. Skupinka bláznů zahrnující jak mladé obdivovatele, tak válečné vysloužilce by se postavila před budovu Říšského sněmu, rozbalili by prapory s hákovými kříži a portréty Vůdce.
celý článek


24.2.2015 SPOLEČNOST: Netrpím žádnou fobií

Vladimír Vašek
K napsání tohoto článku mě vedlo několik časově oddělených, avšak souvisejících popudů.
celý článek


24.2.2015 SPOLEČNOST: Jsme české svině? (2)

Václav Vlk st.
V minulé části jsem psal, jak jsem si přečetl jistou část blogu pana Větvičky a jak jsem se divil. Ne nad Větvičkou, ale nad jeho čtenáři, kteří mi ten text doporučili.
celý článek


23.2.2015 PRÁVO: Vládo, vrať majetek Mašínům!

Jaroslav Cabal
Těmito slovy vyzvala vládu České republiky ve svém prohlášení Konzervativní strana, která patří mezi bohužel téměř osamocené nekompromisní zastánce atributů svobody.
celý článek


23.2.2015 FEJETON: Pohádka o vesnici pod Medníkem

Karel Hvížďala
Byla jednou jedna malá a velice přehledná vesnice: měla dva či tři statky a podél silnice byly tu a tam ještě doškové chaloupky domkářů. Movitější rodiny se jmenovaly Boháčkovi a bezmála všichni domkáři se jmenovali Lněničkovi.
celý článek


23.2.2015 SPOLEČNOST: Jsme české svině? (1)

Václav Vlk st.
Málokdy se vám stane, abyste dostali emailem několik doporučení, abyste si určitě přečetli něco výborného. Třeba blogera Větvičku. Co píše na Blog.iDnes.cz. Hlavně prý je bezvadný článek Naše česke svině.
celý článek


21.2.2015 JUSTICE: Jak se soudí ve Znojmě I.

Zdeněk Jemelik 1
Řekněme rovnou, že svérázně. Nejdříve v r. 2005 odsoudil Okresní soud ve Znojmě senátem bývalého člena KSČ Jaromíra Kapinuse obviněné Tomáše Čepuru a Jaroslava Schindlera za loupežné přepadení dvou poštovních doručovatelek.
celý článek


21.2.2015 MÉDIA: Jedenáct let z Reflexu

Ivan Brezina
“Že člověk někdy hajloval, nebo psal do Reflexu, by mělo zůstat jeho tichým tajemstvím,” napsal před pár dny na Facebooku Radek Batelka. Připomnělo mi to vlastní pocity z jara 2004.
celý článek


20.2.2015 POLEMIKA: Jak je to s parcelováním Šumavy

Jaromír Bláha
forrest
Zajímalo by mě, kdo dnes ještě věří jihočeskému senátorovi, kterého novináři, vědci i ekologické organizace opakovaně usvědčili z pokusů předat šumavský národní park developerům, spekulantům s pozemky a težařským firmám.
celý článek


20.2.2015 ÚVAHA: Kdybych šel mýt kravám zadky

Miloslav Pouzar
„Když se nebudeš učit, budeš mejt kravám zadky“ – tohle temné proroctví účinně zahánělo dětské sklony k prokrastinaci jak u mě, tak i u nejednoho mého spolužáka na základní škole.
celý článek


20.2.2015 SPOLEČNOST: Co se změnilo od doby mého dětství?

Petr Andrle
Konec konců, posuďte sami. Dětství a dospívání jsem prožíval v menším městě, v němž jsme se sice neznali všichni, ale tak nějak jsme o sobě věděli.
celý článek


20.2.2015 GLOSA: Prezident (minulosti) hledá Přítomnost

Petr Kolman
Na včerejšek jsem měl hrozný „učitelský“ sen. Nebyla to taková ta klasika, kdy pedagog bloudí po chodbách a nemůže najít učebnu a čas začátku výuky se blíží, ale něco novéh.
celý článek


20.2.2015 PRÁVO: Zákaz prodeje o státních svátcích

Jan Kust
Co se hýbe, musí být zdaněno. Když se to i poté ještě hýbe, musí to být zregulováno. Když se to přestane hýbat, musí se to dotovat.
celý článek


21.2.2015 VZPOMÍNKA: Jak jsme šlapali zelí

Vlastimil Šantroch
Vlastimil Šantroch
Před mnoha a mnoha lety, za sedmero horami a sedmero řekami jsem byl mladý kluk, který „kroutil” druhý rok základní vojenské služby u tankistů v Týně nad Vltavou, jako poddůstojník „zašitý” v kanclu.
celý článek


19.2.2015 GLOSA: Spali

Martin Malý
Kde těch pětadvacet let byli? Kdo? No tihleti hlásní troubové ruské propagandy… Znáte to: “Zločinecký pakt NATO”, “fašistické Spojené státy”, “fašistická Západní Evropa”, “Západ nás chce zničit” a další poučky, co jste, pokud jste se narodili před rokem 1985, vstřebávali s mateřským mlékem.
celý článek
19.2.2015 SPOLEČNOST: Neměříme stejným metrem

Vítězslav Kremlík
Po stížnostech muslimů na karikatury Mohameda je tu další podobná aféra. Neonacisté jsou uraženi kvůli karikaturám Führera. „Doufám, že nedojde k fanatickému rozdmýchávání nacifóbie kvůli zítřejším útokům na synagogy,“ nabádal ke klidu vůdce umírněných nacistů.
celý článek


19.2.2015 ÚVAHA: Bohatneme nebo chudneme?

Miroslav Polák
Už mnoho let mi vrtá v hlavě kacířská otázka. Jak je možné, že ze všech stran slyšíme, jak bohatá jsme společnost, a přitom se stále častěji objevují informace typu, že cca polovina lidí nemá žádné úspory, že existují projekty na zaplacení školních obědů dětí.
celý článek


19.2.2015 FEJETON: Ztracené století

Ondřej Neff
Před ztrátou historické paměti varoval Vint Cerf, jeden z otců internetu, na přednášce na výroční konferenci American Association for the Advancement of Science v San José a své myšlenky rozvedl v rozhovoru s britským Guardianem.
celý článek


19.2.2015 GLOSA: Z cizího krev neteče

Kateřina Kašparová
Kateřina Kašparová
Z Hulína do Fryštátu se plánuje nová rychlostní silnice, což zní docela chvályhodně, ale v cestě jí stojí „chlupatý problém“ - a sice obyčejný křeček (resp. křeček polní, latinsky Cricetus cricetus), který se ke své smůle v lokalitě vyskytuje.
celý článek


19.2.2015 SPOLEČNOST: Proč ne?

3 - Modrá mešita je úchvatná
V úvodu budiž konstatováno, že úspěšných cest k rozvoji společnosti je více - nejenom cesta demokratická. Kdo si ještě pamatuje, jak ve svatém nadšení prezident Havel udělil amnestii, a kdo si ještě pamatuje její důsledky, ten si jistě lehce představí, jak by to dopadlo, kdyby býval Teng...
celý článek