4.10.2015 | Svátek má František


3.10.2015 GLOSA: Makak a právo šaría

Libor Pavel
kladívko
Makak Naruto, který před čtyřmi lety našel fotoaparát a náhodně si pořídil vlastní selfie, by měl mít na snímek autorské právo. V úterý to prohlásili ochránci zvířecích práv během soudního procesu v Kalifornii.
více


3.10.2015 GLOSA: Kuřáci na pouti

Jiří Beránek
cigareta
Tak jsme jako každý rok navštívili Svatováclavskou pouť ve Staré Boleslavi. A jako každý rok kuřáci smrděli všude - v davu lidí tlačících se dlouhou ulicí se stánky, na náměstí i u kolotočů.
více


2.10.2015 PRAHA: Kdyby tak ministr a primátorka jezdili vlakem

Petr Andrle
Minulou sobotu jsem měl co dělat na jihu Čech, takže jsem se brzy ráno vydal na cesty. Do Českých Budějovic jezdím zásadně přes Prahu, ani nevím proč, když přes Brno je to kratší.
více


2.10.2015 VZPOMÍNKA: Zkoušky na gymnasium 1942

Mirek Toms1
Myslím, že už je moc málo pamětníků na ony příšerné protektorátní časy, kdy dostat se na gymnázium bylo pro českého kluka podobné „unikum“ jako se dostat potom za komoušů na vysokou.
více


3.10.2015 SPOLEČNOST: Česká hysterie uprchlická

Jan Urban
Evropská unie má půl miliardy obyvatel. Milion obětí války, který by v ní hledal ochranu, tedy představuje dvě desetiny procenta z tohoto počtu.
více


2.10.2015 ŠUMAVA: Ucpaná trubka na Pramenech Vltavy?

Tomáš Jirsa
12. srpna přinesla všechna média zprávu o tom, že vyschl symbolický pramen Vltavy na Pramenech Vltavy. Správa Národního parku tuto informaci opepřila tvrzením, že suché stromy spotřebovávají méně vody a kdyby na Pramenech Vltavy byly stromy zelené, možná by pramen vyschl dříve.
více


2.10.2015 UDÁLOSTI: Virtuální Česká republika

Bohumil Doležal
Svátek, který se původně měl jmenovat „Den české státnosti – Svatý Václav“, byl nakonec pozměňovacím návrhem oholen o světcovo jméno. Konec konců, proč ne. Jsme jako všechny moderní demokracie sekulární stát a svátek symbolizuje něco víc než úctu k jedné osobnosti.
více


2.10.2015 DOPRAVA: Koupili byste si službu od tohoto státu?

Petr Ševčík
Kdysi jsem slyšel, že vztah státu k jeho občanům se dá snadno poznat podle způsobu, jakým jsou prováděny opravy silnic. Má to logiku: coby řidiči jsme v zásadě rukojmími státu.
více


1.10.2015 SPOLEČNOST: Dvacet let víme, co nás čeká

ČSÚ
Znamenitý článek Tomáše Sobotky, demografa s evropským rozhledem a prestiží, přesvědčivě ukazuje, že Mýtus o vymírání Evropy (LN 23. a 24. 5.) je založený na přehnaných obavách.
více


1.10.2015 MÉDIA: Česká televize a Nova jako nástroj manipulace

Petr Štěpánek
„Agenda setting“ je dle mediální teorie umění nastolovat téma. Volbou správných témat můžete dosáhnout politického úspěchu, třeba vyhrát volby.
více


1.10.2015 FEJETON: Holky ze Zastávky

Pavel Pečínka
Uprchlická tématika mě výrazně oslovila už v roce 1997 jako tehdejšího redaktora jihomoravského deníku Rovnost. Konkrétně ty tématiky byly dvě, původem z Afrického rohu, ze země dnešních pirátů, ze Somálska.
více


30.9.2015 CÍRKEV: Návštěva z Vatikánu

Jan Drábek
Ve chvíli, kdy tyto řádky píšu, nasedl již Svatý otec do letadla, které z americké Filadelfie míří do Říma. Takže je doba vhodná k tomu, aby se tento celkem zanícený český bratr pokusil poněkud jeho návštěvu Nového světa ohodnotit.
více


30.9.2015 IMIGRACE: Nezbytnost, přínos nebo prokletí?

Alexander Tomský (2)
Před našima očima se západní Evropa stává, tak jako tradičně Severní Amerika, útočištěm milionů politických a ekonomických běženců, kteří prchají hlavně ze zemí sužovanými hladem, politickou zvůlí, válkou či terorismem.
více


29.9.2015 SPOLEČNOST: Za co na pranýř

Jan Kubalčík
Nepochybuji, že panuje obecná shoda, že lhát a pomlouvat se prostě nemá. Nemá se ani hrubě vyjadřovat, druhé urážet, zesměšňovat, paušalizovat a přisuzovat předsudečná hodnocení...
více


29.9.2015 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 339

Jan Čech
I když jsem měl možnost později opustit naši socialistickou vlast, z různých důvodů jsem to neudělal. Shrnu to do poznání, že jsem neměl tolik odvahy odříznout se od od svých známých a rodiny.
více


28.9.2015 GLOSA: O motorech a lidech

Pavel Kosorin
Nevyladěné motory v lidových vozítkách značky Volkswagen nepředstavují pro Evropu žádný velký problém. Jakmile se zjistilo, že je to špatně, bezpochyby to evropská automobilka bude umět udělat tak, aby to bylo správně.
více


28.9.2015 SPOLEČNOST: Sexistické prasátečko

Ester Kaplánková
Ester Kaplánková
„Celý projekt Sexistického prasátečka je financován z norských fondů. Z něčích daní. Z peněz lidí, kteří každý den musí vydělávat na svoji obživu,“ říká Ester Kaplánková.
více


28.9.2015 VZPOMÍNKA: Posuzujme lidi podle skutků

Dana Emingerová
„Máš-li se rozhodnout mezi lepším, i když na tom proděláš, a horším, co ti přinese prospěch, rozhodni se správně,“ říkával Arnošt Lustig, který dělil lidi na ty, se kterými by chtěl a se kterými by nechtěl být v koncentráku...
více


26.9.2015 ADVOKACIE: Advokát jako ranhojič

Daniela Kovářová
Česká advokacie oslavila koncem září 25. výročí obnovení své samostatnosti, proto je na místě se ptát, zda a jak se za onu dobu změnilo poskytování právních služeb.
více


28.9.2015 SPOLEČNOST: A co dál?

Jiří Machotka
immigration
„Tak nám přivezli Mohameda.“ Kdo ví, jestli takto brzy nebude začínat nějaký slavný román. Nechci teď zabíhat do příčin, ale spíše se podívat na to, jak z dané situace vytěžit maximum.
více


25.9.2015 MÉDIA: Českou televizi je třeba zrušit

Petr Štěpánek
Poměrně často to nevydržím a na facebooku komentuji mediální – a speciálně českotelevizní – záležitosti. Tady je jejich malý souhrn z poslední doby.
více


25.9.2015 PRÁVO: Kauza Placák vs. StB

Karel Hvížďala
Teprve před pár dny, 15. září 2015, tedy po šestadvaceti letech, byl zveřejněn definitivní rozsudek, podle kterého byli potrestáni bývalí příslušníci Státní bezpečnosti za zbití a okradení tehdy mladého historika Petra Placáka, který protestoval v roce 1989 proti kácení stromů v pražské Stromovce.
více


24.9.2015 SPOLEČNOST: Jak je důležité mít Filipa

Milan Hulík
Pokud to prý nevíme, tak banderovci (Ukrajinská povstalecká armáda – oddíly Organizace ukrajinských nacionalistů) zřídili v českých zemích koncentrační tábory, ve kterých vyvražďovali český národ podobným způsobem jako nacisté Židy.
více


24.9.2015 FEJETON: Lekce drsňácví pro prvňáčky

Dana Emingerová
„Prostě musíš se umět jako kluk poprat. Někdy pomůže pohled tygra, ale většinou je nutné i vycenit zuby a vystrčit drápy,“ vysvětloval manžel už v polovině září nejstaršímu synkovi, když začal chodit do školy.
více


23.9.2015 MÉDIA: Poťouchlíci z České televize

Josef Havránek
Zpravodajské a publicistické pořady České televize byly v pondělí zcela zahlceny unikátní akcí „umělecké“ skupiny Ztohoven, jejíž komando nahradilo prezidentskou standartu rudými trenýrkami.
více


23.9.2015 SPOLEČNOST: Standarta prezidenta byla umělecky pomočena...

František Matějka
Státní symboly jsou jedním z mála pojítek, které by měly držet v dnešní Evropě občany našeho státu na jedné lodi. Když jejich zneuctění tleská poslanec parlamentu, je to téměř na pár výchovných facek.
více


23.9.2015 GLOSA: Trenýrky vítězí

Zbyněk Petráček
Těžko najít někoho, kdo nikdy, ani v pubertě, neudělal něco, jako je vyvěšení trenýrek na Hradě. Přesněji – kdo na něco takového alespoň v koutku duše nepomyslel.
více


22.9.2015 JUSTICE: Nedotknutelní jsou nedotknutelní

Zdeněk Jemelik 1
Jak praví klasik ústy Mefistofela „šedivá je teorie, zelený strom života“. Nepochybně to platí i pro chování českých (a asi nejen českých) orgánů činných v trestním řízení.
více


23.9.2015 ZDRAVOTNICTVÍ: Je čas zavést znovu poplatky za návštěvu lékaře

Gabriel Pleska
koruna
Podle informací, které zveřejnila Všeobecná zdravotní pojišťovna, poctilo ordinaci praktického lékaře v prvních pěti měsících letošního roku o 22 procent víc pacientů než ve stejném období loňského roku.
více


22.9.2015 INTERNET: Ikona lásky i nelásky

Zbyněk Petráček
Hledáte-li v bilancích letošního roku nějakou revoluci, jedna se nabízí. Mark Zuckerberg umístí na Facebook tlačítko dislike („to se mi nelíbí“). Někoho překvapí už zjištění, že takové tlačítko dosud chybělo.
více


21.9.2015 FEJETON: Radši o Medkovi!

Petruška Šustrová
Takže radši o konferenci o Ivanu Medkovi, která se konala v úterý v Národním památníku na Vítkově. Musí se k němu šplhat do kopce a budova je na můj vkus až moc monumentální, ale konference byla malá, komorní a nesmírně příjemná.
více


21.9.2015 SPOLEČNOST: O mentální mapě Evropy

Karel Hvížďala
Jak si pamatujeme ještě ze školních atlasů, vídali jsme na mapě Evropy různá barevná políčka, která měla zdůraznit území států, abychom si snáze pamatovali, kde se nacházejí.
více


18.9.2015 SPOLEČNOST: Blbí, nebo navedení?

Fr. Filip Dvořák
Fr. Filip Dvořák
Toť otázka tradiční, avšak poslední dobou čím dál více aktualizovaná. Týká se, jak již moudří tuší, zejména politické scény, jejích projevů a úředních rozhodnutí představitelů EU, které se nás bez varování dotknou jak na místní, tak na celostátní či mezinárodní úrovni, aniž bychom měli nějakou...
více


18.9.2015 PRÁVO: I komické násilí je násilí

Stanislav Křeček
V souvislosti s odsouzením komunisty Michala Kesudise za „ubohá a hanebná slova“ o českých vojácích v Afghánistánu ostravským soudem se Petr Kamberský v článkuVajíčková pusinka (LN 5. 9.) ptá: „Jsme si jisti, že chceme všechny odporné a zavrženíhodné výroky postihovat trestním právem?“
více


18.9.2015 ŠKOLSTVÍ: Inspiromat pro učitele

Jan Veselý 2
Že matematika, přírodovědné a zejména technické obory studenty netáhnou, víme. A není to problém jen český. Učitelé těchto předmětů shrnovaných do zkratky STEM (anglicky Science, TEchnics, Mathematics), vymýšlí různé metody zpestření výuky a způsoby motivace studentů i sebe sam.
více


18.9.2015 SPOLEČNOST: Přijmout, obrátit

Jan Ferenc
krucifix kříž
Už dávno jsem nad rozhovory v českém tisku zlomil hůl. Ale po tom, který byl ke čtení v sobotní České pozici s biskupem Václavem Malým (Podělme se o svou životní úroveň, LN, 12. září) ji dám do sádry.
více