13.11.2018 | Svátek má Tibor


13.11.2018 SLUŽBY: Nepoctivé chování České pošty

Jiří Beránek
pošta
Česká pošta, s.p., okrádá své zákazníky. Ve Staré Boleslavi už řadu měsíců nedoručuje do schránek doporučené listovní zásilky, ale odesílatelům za ně účtuje 100 % ceny.
více


13.11.2018 SPOLEČNOST: Pravda o německém národu?

Jan Bartoň
Němci jsou proti muslimům, mají negativní vztah i k Romům a částečně i k Židům. Alespoň tak jsou prezentovány výsledky sociologického průzkumu Lipské univerzity.
více


13.11.2018 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 488

Jan Čech
Přátelé, víte jak jsem šťastný, že naši vnuci netuší, co to byl „měsíc zostřeného přátelství“? Sedmého listopadu to vypuklo a měsíc člověk nemohl pouštět televizi ani rádio.
více


12.11.2018 PRÁVO: Velká „daňová“ kauza (2)

Zdeněk Jemelik 1
Proti předchozímu bloku „velké daňové kauzy“, o němž jsem psal v prvním článku seriálu, se ve dnech 29. – 31. října, ani pak 5. a 7. listopadu 2018 nic dramatického neodehrálo. Velkou část jednání vyplňovalo přehrávání prostorových odposlechů, dále pokračovaly výslechy svědků.
více


12.11.2018 SPOLEČNOST: Musím se toho Nizozemce zastat

Lubomír Stejskal
Patrně jste to také četli. Já dnes (9/11) na Novinkách.cz. („Kvůli věku jsem diskriminován, tvrdí Nizozemec. Chce si nechat změnit datum narození“). Jmenuje se Emile Ratelband – a dobře dělá.
více


12.11.2018 ŠKOLSTVÍ: Co mi škola dala i nedala

Luděk Frýbort
Našel jsem v jednom letošním čísle týdeníku Respekt hlubokomyslnou úvahu o školském systému: jak by měl vypadat, proč nevypadá, jak by měl vypadat, jak to udělat, aby vypadal, jak má vypadat, a tak dále a podobně.
více


10.11.2018 FEJETON: Učit se, učit se…

Petruška Šustrová
Člověk zvídavý se učí – v tomto případě se spíš poučuje – bez ohledu na věk. (Poněkud nafoukaně myslím tentokrát sebe v naději, že to snad má i širší platnost.)
více


10.11.2018 ÚVAHA: U nás v Kostelci

Pavel Kopecký
Poslední dobou se nejen v naší zemi – a v nejednom ohledu – zvýšeně řeší, jaká je a jaká by měla být nastupující generace.
více


10.11.2018 INTERNET: Tak jak to je doopravdy s paní Andělou?

Petr Adler
Ten dopis by zasluhoval samostatný rozbor: pozastavuje se nad výroky německé kancléřky Angely Merkelové (a také francouzského presidenta Emmanuela Macrona a tehdejšího rakouského ministra zahraničí Sebastiana Kurze) na adresu Čechů všeho druhu.
více


12.11.2018 FEJETON: Kádrování letního času

Robert Troška
Tak nám těžce pracující komise EU po „reprezentativním hlasování“ nařídila zrušení střídání času. Poslední střídání má proběhnout v roce 2019 a pak již nám zůstane jen jeden čas. Zastánci zimního času okamžitě vyráží do srdnatého boje.
více


10.11.2018 GLOSA: Není migrace jako migrace

Karel Bečka
Nechci přilévat olej ani jiné tekutiny do ohně, který zuří kolem migračního paktu OSN, této prohnilé organizace, která je výsměchem původním snahám po druhé světové válce, to ponechme na jindy a moudřejším hlavám.
více


9.11.2018 KNIHA: Chudokrevnost škol nevyléčíme pouštěním žilou

Jiří Kozelka
Jiří Kozelka
V rubrice „Akademie“ věnovaly Lidové noviny v říjnu celá tři pokračování ukázkám z knihy Ondřeje Šteffla „K čemu samé jedničky?“. Titulem knihy autor „provokuje“, připouští redaktor LN v komentáři ke druhé části.
více


9.11.2018 SPOLEČNOST: Možnost a právo

Stanislav Křeček
Názor vyslovený předsedou vlády Babišem v sobotním Právu (Babiš: Migrace není lidské právo), totiž že migrovat, tj. volně se pohybovat z jedné oblasti do jiné, není lidským právem, vyvolal živou polemiku.
více


8.11.2018 SPOLEČNOST: Báječná léta s StB

Tomáš Vodvářka
V souvislosti s výtkami vůči Jaromíru Nohavicovi a jeho spolupráci s StB je možná vhodné uvést některým diskutujícím pár dat, jež snad otupí osten kritiky.
více


8.11.2018 SPOLEČNOST: Trojosa pokrokářského zla

Robert Troška
V posledních dnech se stupňuje tlak na schválení dvou mezinárodních dokumentů (Globálního paktu a Istanbulské úmluvy) a zákonodárné iniciativy LGBT komunity na uzákonění manželství pro osoby stejného pohlaví.
více


8.11.2018 SPOLEČNOST: Atraktivita moci a moc atraktivity

Daniela Kovářová
Mít moc je vzrušující a přitažlivé, bez ohledu na charakter oné moci, byť pro každého má význam jiná moc. Dnes se věnujeme moci z pohledu historického, ekonomického nebo politického a debatujeme o moci stran, státu či společností.
více


8.11.2018 FEJETON: Letníci a zimníci

Ondřej Neff
Aby bylo jasno od začátku, jsem letník a při mé smůle jsem zase na té slabší straně, převažují zimníci, tedy stoupenci trvalého zachování zimního času.
více


8.11.2018 ÚVAHA: Stanou se jednou homosexuálové „vládnoucí třídou“?

Tomáš Bílek
Jakkoliv se Piťhovi příznivci pokoušeli proboštovo kázání hájit rychlým úhybem k Istanbulské úmluvě a jakkoliv jeho slova vykládali (snad zaskočeni syrovým naturalismem) poukazem na prorockou poetičnost a nadsázku, zkusme jeho smělou řeč vzít na chvíli doslova.
více


7.11.2018 INTERNET: Cenzura na FB

Pavel Černocký
Aby to nebylo pouhým výkřikem do tmy, posloužím konkrétním a ověřitelným příkladem. Minulý týden jsem uveřejnil na FB velmi střízlivé hodnocení diskusního pořadu J. Soukupa na Barrandově.
více


7.11.2018 SPOLEČNOST: Nohavica ztratil posluchačku – Marvanovou

Jan Bartoň
Poté, co Jaromír Nohavica přijal vyznamenání z rukou ruského prezidenta Vladimira Putina, nechala se Hana Marvanová slyšet, že už nebude poslouchat jeho písničky. Je to holt zásadová dáma!
více


7.11.2018 SPOLEČNOST: Honzákovi psychopati a sociopati

Petr Robejšek
V glose Radkina Honzáka Čeští psychopati ve světové konkurenci obstojí, nemusíme se za ně stydět jsem našel názory, se kterými polemizuji.
více


7.11.2018 GLOSA: Klinika vs. Ústavní soud

Lubomír Stejskal
Kolega Jan Ziegler připomněl ve svém článku Okupanti musí vyklidit kliniku (4/11) verdikt Ústavního soudu ze dne 30. 10. 2018, který definitivně odmítl stížnost proti soudním rozsudkům týkajícím se vyklizení objektu.
více


7.11.2018 FEJETON: Proč miluji ankety

Tomáš Vodvářka
Znáte to všichni. Koukáte na televizi a nějaký redaktor vyrazí mezi pouliční dav a začne klást kolemjdoucím otázky. A vás berou mory, proč je v naší společnosti tolik nevzdělanců, ba spíše tupců.
více


6.11.2018 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 487

Jan Čech
Oslavili jsme sté výročí naší státnosti. Odevšud se na nás hrnuly vzpomínky. Některé byly natolik zajímavé, že jsem fláknul vařečkou o zem a nadával nepřetržitě několik minut.
více


6.11.2018 HISTORIE: 100. výročí z židovské perspektivy

Tomáš Guttmann
Když podle legend přišel praotec Čech do Česka v roce 644, již tam někde musel narazit na kupce Sáma, židovského obchodníka Samuela, kterého si, podle jiných legend, místní Slované zvolili za svého krále.
více


6.11.2018 MÉDIA: Jedovaté sliny pana Klesly

Ivo Strejček
Říci, že komentář pana Klesly v Lidových novinách s názvem „Malý Klaus kritizuje velký den“ (29. 10. 2018) je mimořádně hloupý, by bylo málo. Tento komentář je i výjimečně zlý, a proto není možné na něj nereagovat.
více


6.11.2018 GLOSA: Přímluva za shovívavost

Ondřej Neff
Bylo minulý týden ve zprávách že v nočním klubu v Sezimově ústí nafackovali veteráni z Afghánistánu pánovi, který jim nadával do žoldáků a kázal jim, ať táhnou zpátky.
více


6.11.2018 ÚVAHA: Tak trochu o etice, morálce a právu

Myslitel - Rodin
Slovo etika pochází z řečtiny a dá se říci, že se jedná o teorii morálky. Vymezení těchto pojmů je dosti jednoznačné.
více


5.11.2018 GLOSA: Čertovo kopýtko v Istanbulské úmluvě

Pavel Mareš
Nebudu čtenáře nudit podrobným rozborem dotyčného dokumentu, to rád přenechávám povolanějším a práva znalejším.
více


5.11.2018 SPOLEČNOST: Genderově vyvážená cesta do pekel

Fr. Filip Dvořák
K tomu, aby civilizace přestala být konzistentní a odolná proti vnějším vlivům, bylo v historii použito již mnoho metod. Nejvíce účinné se však ukázaly ty, které dovedou postavit proti sobě různé vrstvy obyvatel.
více


5.11.2018 JUSTICE: Jak levně a účinně zrychlit řízení

Václav Vlk Jr.
Jak zjednodušit rozhodování? Jak urychlit občanské, trestní či správní řízení tak, aby rozhodnutí padlo co nejrychleji a věc účastníků byla vyřešena bezodkladně?
více


3.11.2018 FEJETON: Tak si myslím, že jsem nějakej blbej…

Petr Andrle
Přiznám se bez mučení, že jsem si svého času usmyslel, že od jisté doby se nebudu dívat na televizi a že nebudu číst žádné noviny. Úžasně a neuvěřitelně to člověka osvobozuje.
více


3.11.2018 MÉDIA: Vítězství ducha nad mozkem

Zdeněk Holásek
Občas musím, abych viděl, kdo všechno se označuje za médium šířící svobodné informace, také nahlédnout do internetového deníku Forum24. Jeho upoutávky mně vlezle na Googlu vlevo dole vlétávají na monitor a mizí.
více


3.11.2018 SPOLEČNOST: Jak se mají chovat muži k ženám a ženy k mužům?

Daniela Kovářová
Časy se mění. Kdysi byly ženy krásné, něžné a mateřské a muži silní, odvážní a stateční. Muži ženám dávali přednost ve dveřích, chránili je, platili za ně, kupovali jim dárky a vydělávali peníze.
více


3.11.2018 SPOLEČNOST: Už zas „ztroskotanci a samozvanci“?

Jan Bartoň
Po vydání textu Charty 77 se v Rudém právu objevila stať „Ztroskotanci a samozvanci“. Na tento článek jsem si automaticky vzpomněl, když jsem uviděl nadpis komentáře Jiřího Pehe na novinky.cz.
více


3.11.2018 MÉDIA: Klesla a 90. léta

Jiří Weigl
Den po oslavách 100. výročí vzniku Československa zahájily Lidové noviny ostudným plivnutím svého komentátora Jana Klesly na bývalého prezidenta Václava Klause, plivnutím tak nehorázným a lživým, že nemůže zůstat bez odpovědi.
více