21.5.2019 | Svátek má Monika


21.5.2019 BIG BEN: Populismus (2)

Benjamin Kuras
V roce 1989 se staly dvě zásadní události, které spolu na první pohled nesouvisejí, ale dají se vnímat jako dvě strany jedné mince, nebo spojené nádoby. Zatímco východní Evropa se osvobozovala od komunismu, západní Evropa se zbavovala své základní svobody, jíž je svoboda projevu.
více


20.5.2019 BIG BEN: Populismus (1)

Benjamin Kuras
Proč má demokracie dobré jméno a populismus špatné, když jsou oba odvozené od lidu? Je to snad tím, že řecký demos, v němž se jako ryby ve vodě pohybovali všelijací Sokratové, Eurypidové a Hippokratové, byl proto noblesnější a inteligentnější než římský populus, který si spíš liboval v...
více


18.5.2019 GLOSA: Absolutní prokurátorská blamáž

Petr Štěpánek
Všech sedmnáct lidí obžalovaných v kauze pražského Dopravního podniku bylo osvobozeno. Je to absolutní blamáž státního zastupitelství a také absolutní blamáž českých médií v čele s Českou televizí a jejím zpovykaným redaktorem Jiřím Hynkem.
více


20.5.2019 GLOSA: Voltairova předvolební rada

Pavel Chrastina
Že byl Voltaire (1694 – 1778) velikán ducha, filosof a mistr psaného slova, si většinou pamatujeme už ze škamen střední školy.
více


20.5.2019 FEJETON: Kradli jsme opravdu všichni?

Petr Andrle
Osud mě nedávno zavál do menší beskydské vesnice, v níž jsem měl domluveno setkání s místním pamětníkem, jehož vzpomínky jsem chtěl zařadit do jedné z mých vlastivědných publikací.
více


18.5.2019 PRÁVO: 31. případ majora Z.

Zbyněk Petráček
Fanoušci seriálu Třicet případů majora Zemana znají díl Mimikry. Je zideologizovaný až k smíchu, ale vychází ze skutečné události.
více


17.5.2019 GLOSA: Vytrolíme parlament

Petr Kolman
Nedávno mne zaujaly takzvané studentské volby do Evropského parlamentu, pořádané neziskovou organizací Člověk v tísni. Stranou ponecháváme podivný fakt, že si takovou akci nedokážou žáci nebo školy zorganizovat sami a musí se na nich „přiživovat neziskovky“, ale budiž. Dějí se přirozeně i horší...
více


17.5.2019 SPOLEČNOST: Malá májová deprese

Josef Mlejnek jr.
Výročí konce druhé světové války se u nás neslo v poněkud mdlém duchu. Nebýt návštěvy ruského motorkářského gangu Noční vlci při jejich tradiční jízdě do Berlína, zůstalo by u klidných pietních akcí a zpravidla skromných přehlídek dobových uniforem a vojenské techniky.
více


16.5.2019 SPOLEČNOST: O řemesle a přežití

Ondřej Neff
Páteční parlamentní rozprava se aspoň v útržcích objevila v televizi a byly to záběry k puknutí. Jedna za druhou defilovaly lidské činnosti, které budou napříště předmětem zájmu finančního úřadu, slídění, udavačství a pokut.
více


16.5.2019 FEJETON: Je čas skoncovat s letním časem!

Stanislav Ulčák
Časy se mění, ale za pár let se prý časy měnit přestanou, nebo naopak – jiné časy nastanou, jen ať už není ten posouvací režim jako dneska.
více


16.5.2019 PRÁVO: Soud poslední naděje

Zdeněk Jemelik 1
Internetové noviny Česká justice převzaly zprávu ČTK o ústavní stížnosti, kterou podali bratři Alexandr a Zdenek Zemkovi proti odsouzení za údajně neoprávněné vyžádání licencí pro provozování dvou fotovoltaických elektráren.
více


15.5.2019 VZPOMÍNKA: Týdeník Rozhlas

Ivo Rottenberg
Říká se, že člověk jde k stáru do dětských let. Asi je to tím, že my staří míváme dětské nápady. Někdy se nám však vybaví vzpomínky z dob, kdy jsme byli ještě v pracovním procesu. Mám takové období, na něž si často vzpomenu.
více


15.5.2019 SPOLEČNOST: Za čím si stát a co Moskvě respektovat

Zbyněk Petráček
Leckdo může mít pocit, že se otevřela další fronta kulturní války – na barikádě vztahu k Moskvě. Jsi pro Moskvu a její argumenty, nebo jsi proti Moskvě a jejím argumentům? Takto zní otázka, která pomíjí obsah těch argumentů, ale zdůrazňuje postoje pro a proti.
více


14.5.2019 PRÁVO: Hajlování není zakázané

paragraf
Na mediálně vděčné demonstraci SPD na Václavském náměstí budil pozornost hajlující muž. Podle zpráv jej policie vyslechla a prošetřuje, zdali nespáchal trestný čin projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Věc však není zdaleka jednoznačná, jak by se zdálo.
více


14.5.2019 GLOSA: Geniální pí ár

Ondřej Neff
Za čtrnáct dní tu nejspíš budu mluvit o výsledcích eurovoleb, z pravidelných glosátorů budu takříkajíc na forhontě.
více


14.5.2019 ESEJ: Černý kůň civilizační debaty

Jan Frank
Občané střední a východní Evropy jsou Západem stále častěji voláni ke globální odpovědnosti a etice.
více


13.5.2019 SPOLEČNOST: Nepodpora inovací, zoufalství vynálezců

Václav Husák1
Podíváte-li se do jakéhokoli vládního dokumentu věnovaného hospodářskému rozvoji, všude najdete imperativ: zaměřit se na podporu inovací. Hezká slova, ale ve skutečnosti je každý „soukromý inovátor - vynálezce“ naprostý zoufalec.
více


13.5.2019 PRÁVO: Podnikatelský mesianismus...

David Hanák
Justitia
Napříště si američtí turisté na recepci českého hotelu mohou přečíst toto prohlášení: S platností od ….. neubytováváme občany americké federace
více


13.5.2019 FEJETON: Kde co lítá

Petruška Šustrová
To bylo každou chvíli: „Nekoukej, kde co lítá, a pojď utřít nádobí. Nekoukej, kde co lítá, a napiš si úkoly. Nekoukej, kde co lítá, a dělej něco kloudnýho.“ Dneska už se to asi dětem neříká, nekoukají, kde co lítá, ale koukají do mobilů a tabletů.
více


11.5.2019 SPOLEČNOST: Bylo to osvobození

Zbyněk Petráček
Ve čtvrtek Praha klidně mohla slavit den osvobození. Nic tomu nebrání. Ani historická fakta – sovětské tanky opravdu vjely do Prahy 9. května.
více


11.5.2019 SPOLEČNOST: Kdy slaví čeští podnikatelé a živnostníci

Radomil Bábek
V naší zemi slavíme řadu svátků a každý patří nějaké skupině či části společnosti. Když např. 1. května slavíme Svátek práce, je to svátek pracujících, tedy zaměstnanců, a trochu jsme si už zvykli, že si jej přivlastnily zaměstnanecké odbory a komunisté.
více


11.5.2019 PRÁVO: Kauza Hotel Brioni aneb Máme svobodu souhlasit

Justitia
Rozruch, který vzbudil Ústavní soud svým rozhodnutím v kauze Hotel Brioni, neutichá, naopak. Mnoho lidí, samozřejmě včetně majitele hotelu Brioni, si myslí, že rozšířili pole své svobody. Ve skutečnosti se stal pravý opak.
více


10.5.2019 SPOLEČNOST: Imigrace ne!

Jindřich Plzák
Utěšovat se tím, že k nám v současné době běženci nechtějí, je příliš pohodlná výmluva. EU nám to může dát příkazem, nebo slíbí jakési pochybné finanční vyrovnání, a máme to.
více


9.5.2019 FEJETON: Doba souhlasu

Ondřej Neff
Moc jsem si toho nevšímal, protože jsem na to zvyklý. Žiju mezi počítači už nějakých pětatřicet let a každou chvíli instaluji nějaký program.
více


9.5.2019 SPOLEČNOST: Právo na diskriminaci v soukromém styku

Roman Joch
Diskriminace není nutně zlem a její zákaz nutně dobrem. Je základním lidským právem nespolčovat se s lidmi, jejichž názory nesdílíme.
více


8.5.2019 FEJETON: Dědek to dokázal!

Martin Mařák
Nevím jak vám, ale mně se to dobrodružství opravdu líbí, protože sny jsou tady podle mne od toho, abychom se je pokoušeli splnit a tento týpek je toho skvělým příkladem.
více


8.5.2019 PRÁVO: Meze rozumné diskriminace

Daniela Kovářová
Ústavní soud to má těžké. Některá jeho rozhodnutí jsou nesrozumitelná, jiná moc dlouhá, prostým lidem neakceptovatelná a médii začasto zkreslovaná.
více


7.5.2019 JUSTICE: „A mně se chce něco říct...“

Václav Vlk st.
„A já to řeknu! Císař pán je…“ Ba ne, neřeknu. Císař pán je v tom tentokrát nevinně.
více


6.5.2019 PRÁVO: Slon v ústavním porcelánu

Stanislav Křeček
Rozhodně se nedá říct, že by Ústavní soud nudil. Právě naopak. Svým nálezem z 30. dubna, kterým vyhověl ústavní stížnosti firmy a zrušil rozsudek Nejvyššího správního soudu, neboť jím byla porušena svoboda projevu stěžovatele ve spojení s právem podnikat, dokázal na sociálních sítích vyvolat...
více


7.5.2019 SPOLEČNOST: Přijdou po homosexuálech na řadu pedofilové?

Tomáš Bílek
Čas od času se v rámci konzervativní kritiky hnutí LGBT objevuje obligátní argument: Homosexuálové začali své politické tažení s požadavkem registrovaného partnerství, poté přešli k manželství, a nakonec přejdou k adopcím dětí.
více


7.5.2019 SPOLEČNOST: „Pochodující louče“ Václava Klause

Martin Mařák
Úvodem tohoto zamyšlení bych se rád zastavil nad stále aktuálním esejem Václava Havla Slovo o slovu, který při předávání Mírové ceny německých knihkupců ve Frankfurtu nad Mohanem v říjnu roku 1989 za Havla přednesl herec M. Schell.
více


6.5.2019 VZPOMÍNKA: Párkové První máje

Miloslav Pavelka
první máj
Někdy počátkem osmdesátých let v práci, u příležitosti nuceného zvaní do prvomájového průvodu, nám pan Ing. Frank (dej mu pánbůh nebe) vřele doporučoval účast na Letné jako vzácnou možnost ochutnat párky v prvorepublikové kvalitě.
více


6.5.2019 PRÁVO: Ústavní soud a selektivní diskriminace

Jiří Weigl
Právní Kocourkov v naší zemi dosáhl další dimenze nálezem Ústavního soudu rušícího rozsudek Nejvyššího správního soudu, který judikoval, že se jistý ostravský hoteliér dopustil diskriminace a byl za to v dalším řízení odsouzen k mírné pokutě 5 000 Kč.
více


6.5.2019 SPOLEČNOST: Co vyvolává demonstrace

Karel Hvížďala
Nejstručnější odpověď zní: absence přímé komunikace s občany i s parlamentem. A je to dobrá zpráva, která svědčí o tom, že se část společnosti probouzí z letargie a chápe se svého starého práva ius resistendi, práva odporu, které u nás bylo 50 let potlačeno dvěma totalitami: německým národním...
více


4.5.2019 SPOLEČNOST: Nejde mi to na rozum

Zdeněk Roller
Zum zum zum, nejde mi to na rozum. Takhle to zpíval Pavel Dobeš už před více než třiceti lety a stačí, aby přidal nějakou tu aktuální sloku a píseň bude nesmrtelná. Je hodně věcí mezi nebem a zemí, které nejdou na rozum, obyčejný lidský rozum.
více


4.5.2019 VZPOMÍNKA: Rodinný příběh

Michal Adler
Můj starší bratr Petr je podivín. A vždycky byl. Nikdy jsem přesně nevěděl, které z jeho zvláštnůstek byly tak trochu umělecká póza. Až mi konečně došlo, že snad i kdyby, ta samotná potřeba tu pózu zaujmout je bytostnou a nedělitelnou součástí Petrova podivínství.
více