21.10.2014 | Svátek má Brigita


21.10.2014 MÉDIA: Bezvýznamné?

Když se v nějaké televizi, nota bene celostátní, změní z týdne na týden moderátor jejího hlavního (víkendového) diskusního pořadu, a rozhodne-li se tato televize, že o tom bude v hlavní zpravodajské relaci obšírně referovat, je přirozené očekávat, že řekne nejen „A“, ale také „B“.
více


21.10.2014 GLOSA: Jak vymýt dětem mozky?

Podíval jsem se na kanál pro děti Megamax, abych se seznámil s tím, co teď pro ty děti letí. A už to vím. Obrácený rasismus, pozitivní diskriminace a duhový svět, tak na hony vzdálený realitě.
více


21.10.2014 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 295

Když padnul bolševik, bylo mi čtyřicet. Za těch čtyřicet let jsem dostal jednou jedinkrát devizák (devizový příslib). O to mohl žádat od sedmdesátých let každý občan Československa. I když jsme měli cestovní pasy, byly k ničemu.
více


20.10.2014 HISTORIE: První transport

Je to už 75 let, kdy nacisté otevřeli to, co filosof Martin Buber nazval „obrovskou ránu v řádu bytí“ - tedy transporty a likvidaci jedné rasy - Židů - do vyhlazovacího tábora Osvětim.
více


20.10.2014 FEJETON: Umírají...

Původně jsem dnes chtěla psát o volbách, či přesněji řečeno o bohužel neplatném referendu o žižkovském parku Parukářka, ale realita – přesněji řečeno smrt – mi udělala čáru přes rozpočet.
více


18.10.2014 SPOLEČNOST: Nostalgici na chmelu

Heslo „Za komunistů bylo líp“ vytáčí hodně lidí. Ty, kteří považují 17. listopad 1989 za svou životní satisfakci a přelomové společenské vítězství. I ty, kteří odmítají nyní oblíbenou tezi, že za uplynulých 25 let tu bylo všechno špatně.
více


17.10.2014 POVÍDKA: Taxis

Miroslav Lalák
dostih
Tak už je zase jeden koňský rok za námi. Pro lidi končí rok Silvestrem a bývá to konec veselý, ale u koní je to docela jinak. Těm odtrubuje závěr roku Velká pardubická a tam moc radosti často nebývá.
více


17.10.2014 PRÁVO: Vraždy a týrání zvířat

Když v závěru loňského roku proběhla médii zpráva, že Ministerstvo životního prostředí vypsalo zakázku na dodávku propagačních předmětů, mezi nimiž se vyjímaly rádoby vtipné kalhotky s bobrem a ještě vtipnější slipy s kormoránem, každý soudný člověk si asi řekl, že někomu v hlavě mírně přeskočilo.
více


17.10.2014 SPOLEČNOST: Výhody a nevýhody byrokracie

Jean Tirole, čerstvý laureát Pamětní ceny Alfréda Nobela za ekonomické vědy, je tvořivou a originální osobností. Veřejnosti je málo známý, neboť se vyhýbá politickým aktivitám a věnuje se teoretickým problémům s vysokou mírou matematické náročnosti. Navzdory tomu ovšem teoretik Tirole má co říci k p...
více


16.10.2014 MÉDIA: Svět se zastavil – schizofrenička v ČR zabila

Z České televize se postupně stává Česká černá kronika. K tomuto závěru jsem dospěl po zhlédnutí série přímých reportážních vstupů, zpravodajských šotů a komentářů pracovníků České televize, jejichž společným jmenovatelem byla tragédie v nížkovské škole na Žďársku, při níž byl rukou šílené schizofreničky...
více


15.10.2014 SPOLEČNOST: Hrdina

Toto není věta nějakého nabubřeného frajera, který těží z toho, že žije na výsluní moci nebo peněz. Ta věta je z facebookového profilu šestnáctiletého kuchařského učně z vesnice u Žďáru nad Sázavou.
více


17.10.2014 HISTORIE: Ostudné selhání české inteligence

Dne 14. října 1938 vydaly čtyři významné stavovské organizace prohlášení adresované ministru vnitra Janu Černému, v němž de facto vylučují své židovské kolegy ze svých řad a znemožňují jim další praxi.
více


16.10.2014 GLOSA: Každá sranda něco stojí

Skrytá kamera sledující různé pitominy je populárním televizním pořadem. Čtvrtníček měl bohužel smůlu. Při jeho exhibici došlo k infarktu u řidiče, kterého zastavili. Toho se naštěstí podařilo zachránit a byl i svědkem při soudním projednávání.
více


16.10.2014 PRÁVO: Nejabsurdnější soudní verdikt roku?

Nemohu si pomoci, ale rozsudek nad herci Čtvrtníčkem a Potměšilem kandiduje po mém soudu na titul Nejabsurdnější soudní verdikt roku. Ano, řeč je o videoklipu pro Konto bariéry, v němž oba umělci, převlečení za policisty, natáčeli pro skrytou kameru.
více


16.10.2014 SPOLEČNOST: Vzdělání ano. Jaké, jak a kde?

Naším (českým) světem prosakují zprávy, že je špatně, když má kdekdo maturitu. A že bude nutné počet maturantů omezit (třebas náročnými testy) a zbytek populace tak dostat k tomu, abychom měli více učňů. Což je sociální inženýrství jako vyšité, i když jde o vizi samotného ministra školství.
více


16.10.2014 KNIHA: Prahou pod pancířem Vlasovců

Pavel Žáček, zakladatel a první ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů, vydal zajímavou knihu: Prahou pod pancířem Vlasovců. Je to pocta Rusům, kteří aspoň zčásti zachránili Prahu během povstání v květnu 1945 před náporem nemilosrdných Němců.
více


15.10.2014 FEJETON: Vyhlásit sankce! Bombardovat!

Shlédl jsem před pár dny v televizi zajímavý dokument. Odvážný dobrodruh spolu s kameramanem navštívil misijní osadu na kraji pralesa kdesi v Tramtárii. Ochočení domorodci si misionáře chválili, že jim dali jíst, pít, oblečení i lůžko a naučili je hodně věcí.
více


14.10.2014 ZDRAVOTNICTVÍ: Může lékař prodat svou praxi?

Prodej lékařské praxe v poslední době poněkud rozvířil diskusi v odborných i laických kruzích. Je evidovaný pacient soukromého lékaře opravdu nevolníkem, vydaným na milost systému?
více


15.10.2014 SPOLEČNOST: Měsíc je vlastně naší nezaměnitelnou kronikou

Já vím, že to astronomové nezačali dělat schválně, ale z jistého hlediska je to dokonalé. Co mám na mysli? To, že pojmenovávají krátery na Měsíci jmény významných osobností. Na Zemi jsme byli mnohokrát svědky (i v dobách nedávných) jakéhosi ideologického falšování historie.
více


14.10.2014 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 294

Bránil jsem se tomu dlouho, ale marně. Nejsem kutilem a nenávidím jakékoliv přestavby příbytku. Jsem od přírody líný a každá stavební činnost na zvelebování bytu mne nějak omezuje.
více


13.10.2014 MÉDIA: Reklama pro šarlatány

Už dlouho jsem tak strašně nezuřil. Na druhém programu České televize jsem totiž zhlédl epizodu z televizního cyklu Pološero, která se snad kromě jediné věty z úst moderá­torky stala neplacenou reklamou pro několik vybraných „mágů a léčitelů“ a téměř dokonalým šiřitelem pavědeckých názorů.
více


13.10.2014 PRÁVO: Lustrace v herně

Babišovo ministerstvo financí přichází s novým zákonem, který umožní obsluhám heren lustraci vaší finanční situace. Cílem je prý omezit závislost na gamblerství.
více


15.10.2014 LIDSKÁ PRÁVA: Ani katastrofa, ani šance!

Již několik týdnů probíhá na stránkách Práva i v jiných tiskovinách (A2) intelektuální debata o pojetí lidských práv mezi Petrem Drulákem a Jiřím Přibáněm.
více


11.10.2014 GLOSA: Diváci to České televizi spočítali

K.O. – tenhle výraz převzatý z boxu, pro ČT, nejlépe vystihuje výsledek právě zveřejněného průzkumu společnosti SANEP věnovaného důvěryhodnosti českých médií.
více


10.10.2014 FEJETON: Jak jsem opět napsal protestsong

kytara
Blížící se čtvrtstoletí od sametové revoluce mne přinutilo k malé osobní rekapitulaci. Mezi jiným jsem si vzpomněl a zabrnkal několik protestsongů, které jsem kdysi coby -náctník napsal a které mne teď zase zavedli do starých časů.
více


10.10.2014 POLEMIKA: Jak Mlejnek jr. rve, co může

Josef Mlejnek junior zažil asi úplně jiný listopad 1989 než já. Za polistopadové motto vydává „Urvi, co můžeš“. Napsal to ve středu ve svém článku zde na Neviditelném psu.
více


10.10.2014 SPOLEČNOST: Ombudsman není mlčící sfinga

Opravdu si nemyslím, že každý, kdo byl zmíněn v denním tisku, by nezbytně musel publikovat své odlišné stanovisko, ale pokud jsem opakovaně označen za nekonstruktivního škůdce tak slovutné instituce, jakým je úřad veřejného ochránce práv, snad bych pár slov k tomu sdělit mohl.
více


10.10.2014 MÉDIA: Průzkum pochybnosti

Agentura SANEP uveřejnila výsledek průzkumu důvěryhodnosti médií. Vyhrál internet před ČRo a ČT. Přesto mám o smysluplnosti těchto závěrů pochybnosti.
více


9.10.2014 GLOSA: Pomníky stavíte, prosím vás, komu?

Obávám se, že Karel Kryl se musí v hrobě obracet. Parlamentní parta, která má ve svém středu stalinistické uctívače masového vraha Gottwalda, komunistické kolaboranty s okupační mocí, bolševické fízly i estébácké udavače, si do svého chrámu moci nainstalovala bustu člověka, kterému právě takoví zničili...
více


2.10.2014 PRÁVO: K protiústavnímu stanovisku

paragraph
Začátkem tohoto roku (18.1.2014) vydalo Ministerstvo práce a sociálních věcí a Ministerstvo zdravotnictví společné stanovisko k postupu při odškodňování pracovních úrazů a nemocí z povolání po nabytí účinnosti nového občanského zákoníku. Toto stanovisko si dovolím citovat:
více


11.10.2014 SPOLEČNOST: Jak hluboké jsou kořeny korupce v Česku?

Minulý týden ukázal, že to v Česku s korupcí jen tak neskončí. Přední politici nejen z vládních stran, ale i z opozice napadli evropskou kontrolu, která odhalila rozsáhlé manipulace s veřejnými zakázkami v nemocnicích.
více


9.10.2014 GLOSA: Jak vyhrát volby na malé vsi

I tady totiž může zuřit lítý předvolební boj. A nemyslete si, že jsou lidé ohleduplnější, protože se znají od malička a vyrůstali spolu. Právě naopak. Čím víc se blíží volby do místního zastupitelstva, tím víc jsou lidi na sebe jako saně.
více


9.10.2014 SPOLEČNOST: Chudáci pětatřicátníci…

Tuhle mě oslovil kolega, který už začíná uvažovat o tom, že půjde asi za patnáct let do důchodu. Že prý vůbec nerozumí tomu problému s důchodovými pilíři a se všemi věcmi kolem. Já také ne, povídám. Jedni něco zavádějí, druzí to pak ruší. Jedni založí komisi, druzí ji zruší a založí jinou. Aby se budoucí...
více


9.10.2014 FEJETON: Bizár

Viděl jsem muže, co si skalpelem zaživa rozříznul penis a jiného muže, který zpíval do ochraptění Óoooo, Makaréna a přitom poskakoval, oblečený v latexu. Viděl jsem ultimátní duckface Barbory Tachecí.
více


9.10.2014 PRÁVO: Pád policejní provokatérky

Když jednoho dne v r. 2010 přicházel Jan M. rušnou pasáží do své kanceláře, z davu se vynořila plnoštíhlá tmavovláska středního věku, která se k němu přilichotila jako ke starému známému.
více


9.10.2014 SPOLEČNOST: Kdo a proč volí komunisty?

Komunální volby a první kolo doplňovacích voleb do Senátu proběhne již 10. a 11. října a komunisté v nich opět mají nejvíc kandidátů ze všech politických stran: 16.073, protože mají vybudovanou dobrou stranickou strukturu po celé republice. Ostatní, včetně levicové sociální demokracie, jich mají o něco...
více