1.8.2015 | Svátek má Oskar


1.8.2015 SPOLEČNOST: Nic než národ?

Karel Wágner
Mnoho našich spoluobčanů však mívá zkreslené představy o tom, co se pod tímto pojmem, který začal být v Evropě používán prak­ticky až na přelomu 18. a 19. století.
více


31.7.2015 SPOLEČNOST: Jak je to s tím lvem?

Markéta Šichtařová 5
Před pár dny lavinu veřejného pobouření zvedla zpráva, že zubař Walter Palmer z americké Minnesoty zabil v národním parku v africkém Zimbabwe lva Cecila, který byl víceméně místní obdivovanou celebritou.
více


31.7.2015 OSOBNOST: Třetí cesta Jana Husa

Jan Schneider
Které národy mají takovou historii, že by se dnes téměř celý svět zajímal o to, co se u nich dělo před šesti stoletími?
více


31.7.2015 FEJETON: Silák Kazi a uplakané Bivoj

Václav Klaus ml.
Vypadá to, že školy spí letním spánkem, ale moudří mužové ve vládě naštěstí myslí na děti, a zejména na holčičky, i během prázdnin.
více


31.7.2015 SPOLEČNOST: Imigranti ano, ale…?

Zdeněk Joukl
Pro účinnou pomoc imigrantům je zřejmě výhodné shromažďovat zkušenosti, které mají s uprchlíky jiné státy - např. Anglie, Francie, Nizozemsko, Švédsko.
více


31.7.2015 SPOLEČNOST: Je multikulturalismus hrozbou pro Česko?

Dan Kresa
V souvislosti se současnou uprchlickou vlnou se termín „multikulturalismus“ či jen „multikulturní společnost“ objevuje velmi často.
více


30.7.2015 ESEJ: Zamyšlení nad hroby

Vladimír Karpenko
Titulek by se spíš hodil do začátku listopadu, leč není tomu tak. Před časem jsem na internetu zahlédl bohatě ilustrovaný text věnovaný honosným hrobkám, které si pořídili někteří naši spoluobčané.
více


30.7.2015 JUSTICE: Jak se soudí ve Znojmě IV.

Zdeněk Jemelik 1
Ve chvíli, kdy jsem vydal 3. díl zprávy o znojemském justičním skandálu, dělal jsem si naději, že exprokurátorka Jarmila Goldová, která se v závěru veřejného zasedání dne 14. července 2015 nevyjádřila k rozhodnutí senátu předsedy Jaromíra Kapinuse, pochopí, že tuto hru prohrála a nevyvolá další...
více


30.7.2015 CZECHTEK: Plnou Parou back

Ladislav Jakl 1
Tohle pondělí jsem se vracel od Norimberka, a když jsem míjel Přimdu, řekl jsem si: vždyť to je vlastně akorát deset let, co jsem tu jel opačným směrem a letmo zažil to mlýnecké drama.
více


30.7.2015 FEJETON: Sedmimílové boty

Ondřej Neff
Dějiny se obuly do sedmimílových bot. Prošly i Teplicemi. 23. července 1812 se ve zdejší teplické zahradě potkali Johann Wolfgang von Goethe a Ludwig van Beethoven s císařovnou Marií Ludvikou a jejím doprovodem.
více


29.7.2015 SPOLEČNOST: Kronika komunismu v Čechách II

Jan Urban
Zatímco ostatní středoevropské státy mohly i v době odklonu od demokracie, diktatur a porážek po mnoho desetiletí přežívat v rámci vlastní historické státnosti a svébytnosti, Československo tento „luxus jistoty“ nemělo.
více


29.7.2015 FEJETON: Nicholas Winton a kamarádka Soňa

Karel Hvížďala
V ten moment jsem si vzpomněl na svou starší kamarádku Soňu, která mi vyprávěla, že se z celé rodiny zachránila sama jen díky tomu, že si na rodičích vybrečela, že chce odjet do Velké Británie.
více


29.7.2015 DOPRAVA: Přejezd

Martin Malý
Když jsem byl malý chlapec, jezdili jsme s babičkou a dědou na dostihové závodiště. Cestou bylo potřeba přejet koleje (pro šotouše: trať 072) a běžně se stávalo, že závory byly dole, přejezd blikal, a vlak nejel klidně deset, patnáct, dvacet minut…
více


28.7.2015 SPOLEČNOST: Smysl češství

Dan Drápal
Ano, uznávám, název možná zní poněkud nabubřele. Nicméně kdybych měl nějak nazvat téma debat, které jsem v posledních týdnech vedl s některými svými přáteli i oponenty, pak je tento titulek celkem oprávněný.
více


28.7.2015 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 331

Jan Čech
Létám po celém světě a prolézám muzea automobilová, letecká nebo s lokomotivami. Protože tyto věci miluji. Například jsem strávil jeden den v Bangkoku, abych našel technické muzeum, bohužel neúspěšně.
více


28.7.2015 DOPRAVA: Železnice 19. století

Zbyněk Petráček
Středeční železniční tragédie není jednou z řady. Není potvrzením neblahého génia loci Studénky, kde už dříve spadl na jedoucí rychlík most.
více


27.7.2015 UDÁLOSTI: Antiislamistické běsnění

Bohumil Doležal
Antiislamistické běsnění v České republice dosáhlo v půlce prázdnin nesnesitelné podoby. Hrozně bych se divil, kdyby nebylo potichu podporováno z Moskvy.
více


28.7.2015 ÚVAHA: Čím zač platíme?

Mojmír Hampl
Díky ekonomii jsem se naučil důležité pravidlo. Za všechno se platí.
více


27.7.2015 ESEJ: Čeká nás skutečná digitální revoluce

Vratislav Hlubuček1
Lidstvo během svého vývoje prošlo mnoha revolucemi. Začalo to objevem ohně, kola. Kdysi v neolitu přestal být člověk lovcem, usadil se a začal pěstovat plodiny.
více


28.7.2015 SPOLEČNOST: O emočních drogách (2)

Jeffrey A. Corkern
Jeffrey A. Corkern
A co ještě kromě toho? Jakmile bude ke štěstí stačit sáhnout po droze, všechny ostatní prostředky vezmou za své. Nikdo si už nebude kupovat super rychlé sporťáky, letadla, padáky, videohry a všechny ty nesčetné výtahy k blaženosti, to všechno bude naprosto zbytečné.
více


27.7.2015 SPOLEČNOST: O emočních drogách (1)

Jeffrey A. Corkern
Jeffrey A. Corkern
Emoční drogou je např. kokain, heroin, LSD, pervitin, extáze atd. Na boj s nimi se vynakládají doslova STOVKY miliard dolarů.
více


27.7.2015 PRÁVO: Prezidentův Kajínek v úzkých

Zdeněk Jemelik 1
Jiří Kajínek (54), odsouzený v r. 1998 k doživotnímu trestu, je mezi českými vězni úkazem svého druhu: ač již má za sebou více než 23 let života ve vězení, nedává veřejnosti a také justici na sebe zapomenout .
více


27.7.2015 GLOSA: Jak ze závorové pasti

Jan Bartoň
Návody jak se z takové ošemetné situace dostat říkají, že řidič musí pokračovat v jízdě i za cenu přeražení závory a poškození automobilu v případě, že je sám a někdo druhý mu proto nemůže nadzdvihnout závoru.
více


25.7.2015 SPOLEČNOST: Když mluví emoce, mlčí rozum

Petr Žantovský
Nejčastěji nám byla věc předkládána tak, že pro přijímání migrantů jsou studenti, intelektuálové a zkrátka samí slušní vnímaví lidé, zatímco proti přijímání jsou holé lebky, výtržníci a obecně lidé extrémní a extremističtí.
více


25.7.2015 FEJETON: Kolo

Martin Malý
Vjedu dovnitř, a nic. Stojí se. Hm, ještě jsem nezažil, že by byl ucpaný příjezd… Tak se tak koukám a najednou vidím, že v tom červeném autě dole se něco děje, že ho někdo obíhá, nasedá, jede dál… Hurá!
více


24.7.2015 GLOSA: Nemoc

Martin Malý
Připadá vám to jako pitomost všechno? No, velmi správně, mně taky. Použil jsem záměrně epilepsii, která je trošku exotická, ale co když si tam dosadíte leukemii?
více


24.7.2015 SPOLEČNOST: Genderové bláboly

J.V. Pospíšilová- Šteflová
Pokud chceme odstranit ideu fungujících tradic, t.j. že ženská je něco jiného než mužský, musíme jít do důsledků.
více


23.7.2015 SPOLEČNOST: Omluva sudetským Němcům?

Tomáš Vodvářka
Vicepremiér Pavel Bělobrádek při své návštěvě Bavorska vyjádřil svou lítost nad násilím, které postihlo odsunuté Němce ze Sudet.
více


23.7.2015 SPOLEČNOST: Konečně!

Jan Urban
Konečně český politik uctil památku obětí odsunu a položil květiny k jejich památníku. Je to nečekané a vzrušující.
více


22.7.2015 FEJETON: Úvaha časová

Ondřej Neff
Bylo mi sedmdesát a to už jdou stranou veškeré eufemismy a k ničemu jsou řečičky o dobrém vypadání, je to kmetský věk a to člověka napadají všelijaké myšlenky.
více


22.7.2015 PRÁVO: Skončí kauza Rath?

Karel Hvížďala
Rozsudek nad MUDr. Davidem Rathem, původně členem ODS, pak České strany národně sociální a bývalým ministrem zdravotnictví již za sociální demokracii, ale i prezidentem České lékařské komory, poslancem a středočeským hejtmanem, padne zřejmě 23. července 2015 ve 13 hodin.
více


22.7.2015 MÉDIA: Extremisté z RRTV a objektivita

Petr Štěpánek
Mít na Evropskou unii negativní názor je stejně legitimní jako mít na EU názor pozitivní. Totéž platí o názorech na euro či přijímání/odmítání uprchlíků.
více


22.7.2015 GLOSA: Kdo uteče, ten vyhraje

brusle
Koncem zimy roku 1949 už na Štvanici trénovali jen dva hráči: brankář Modrý a útočník Drobný, oba dva mistři světa v ledním hokeji.
více


22.7.2015 JUSTICE: Ústavní soud aktivní, či aktivistický

Václav Vlk Jr.
Když Ústavní soud rozhodoval o stížnosti Otta Chaloupky týkající se jeho veřejných projevů, označených jako politický názor, rozhodl se překročit meze, které stěžovatel vymezil ve své stížnosti a obšírně se vyjádřil k celému obsahu práva na svobodu projevu chráněnému proti jinak přípustné trestně...
více


22.7.2015 SPOLEČNOST: Našinci

Martin Malý
Za dob Československa to bylo jednoduché. Člověk byl Čech, a taky Čechoslovák. Nebo byl Slovák, a taky Čechoslovák. Stejně jako Moravané, Slezané, Rusíni a další národnosti byli zkrátka “sebou samými” a Čechoslováky.
více


21.7.2015 ÚVAHA: Hus v nás

Lubomír Stejskal
Hodně jsem před napsáním tohoto článku přemýšlel, co vlastně o Husovi mohu napsat. Já, jeho ctitel – a přitom obyčejný člověk.
více