18.12.2018 | Svátek má Miloslav


18.12.2018 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 493

Jan Čech
Od dětství miluji předvánoční čas. V tom jsem se nezměnil. Změnily se pouze priority. Věřte mi nebo ne, ale už nešmejdím po skříních a nesnažím se najít tu zelenou cestovní tašku, do které naši schovávali dárky.
více


18.12.2018 SPOLEČNOST: Preference ANO stoupají dle sociologů zákonitě

Karel Hvížďala
Nejprve si připomeňme výsledky posledních prosincových průzkumů po kauzách se střetem zájmu pana premiéra a s nejasným odjezdem jeho syna na Krym. Podle agentury STEM by ANO dosáhlo až na 35,7 procent voličů a podle agentury Kantar TNS na 32,5 procent voličů.
více


18.12.2018 PRÁVO: Účastník řízení jako dojná kráva

Václav Vlk Jr.
Není na škodu si připomenout, že jedním z předpokladů právního státu je právo každého na projednání jeho věci nezávislým soudem nebo příslušným nezávislým orgánem.
více


18.12.2018 GLOSA: Viděli jste veverku?

Zbyněk Petráček
Před lety kolovala po webu informace, že v jistém městě Německa přivedli do školy krávu. Aby žáci viděli, jak vypadá. Že není fialová, jak by se jim mohlo zdát z obalu čokolády Milka.
více


17.12.2018 ÚVAHA: Máme hon na čarodějnice v genech?

Vratislav Hlubuček1
V zaznamenané historii lidstva se několikrát stalo, že lidé jakoby ztratili soudnost a pronásledovali své spoluobčany ad absurdum. Při pozdějším zpětném nestranném pohledu se pak za tyto excesy styděli.
více


17.12.2018 JUSTICE: Soudci hrají pingpong II.

Zdeněk Jemelik 1
Dne 13. října 2018 jsem vydal článek Soudci hrají pingpong. Vyprávěl jsem v něm o trestním řízení Obvodního soudu pro Prahu 1, které dne 12. října 2018 vstoupilo do fáze šestého projednání obžaloby v pořadí třetím senátem.
více


17.12.2018 FEJETON: Století

Petruška Šustrová
Byla to trpká sobota, ta minulá. Mou vlastní vinou – i když taky ne tak úplně. Naordinovala jsem si totiž pětidílné Česko-německé století, které předtím vysílala Česká televize. Televize ovšem svým divákům dávkovala padesátiminutové díly poněkud šetrněji.
více


15.12.2018 PRÁVO: Mají lidé v TV Seznam všech pět pohromadě?

Pavel Chrastina
Nedávno mi jeden z mých přátel poslal poslední novelu zákona o pozemních komunikacích. Pousmál jsem se, protože vím, že někteří mí drazí se mnou rádi žertují.
více


17.12.2018 SPOLEČNOST: Obědy a jízdné zdarma

Miloslav Pešta
Jsou to lidé stejné společenské skupiny. Jsou méně bohatí, úspěšní a nadaní než ta druhá, šťastnější a menší část společnosti. Jsou nespokojení z mnoha drobných důvodů, které sami někdy neumí pojmenovat a které jsou zčásti racionální a zčásti pocitové, a tak protestují na ulici nebo při volbách.
více


15.12.2018 SPOLEČNOST: Přistěhovalci

Zbyněk Petráček
Těžko najít běžného čtenáře novin, který by miloval analýzy vývoje obyvatelstva. Český statistický úřad je zveřejňuje čtyřikrát ročně a nepřinášejí velké posuny ani překvapení.
více


14.12.2018 LISTOPADOVÉ VÝROČÍ: Co bude za rok?

Ivan Emr
listopad 1989
Průběh akcí k letošním významným datům nastolil otázku, jak proběhnou akce k třicátému výročí Listopadu ´89 v příštím roce. Po tom, co jsme viděli 21. srpna a poté 17. listopadu letos, je nezbytné zvážit, jak pojmout, jak organizovat či jak se občansky postavit k blížícímu se výročí.
více


14.12.2018 ÚVAHA: Vítr se obrací

Jaromír Spousta
Old caravan
V záplavě věcí, které se k nám každý den dostávají - skrze internet, TV, noviny či naši přímou zkušenost -, se čas od času objeví něco, co nám svoji neotřelostí přináší nový náhled na dění kolem nás.
více


13.12.2018 SPOLEČNOST: Nazvěte to jinak

Pavel Strunz
V prosinci má parlament projednávat novelu občanského zákoníku, která by umožnila tzv. manželství dvojic stejného pohlaví. Pro jejich propagátory mám dva body k úvaze. Týkají se terminologie a rozšiřování vlivu státu.
více


13.12.2018 FEJETON: Pytlík dělá vědu

Ondřej Neff
Všechno jsem to popletl, nicméně titulek je napsaný a nebudu potupně couvat. Brouk Pytlík nedělal vědu, v knížkách Ondřeje Sekory dělal práce všeho druhu vyjma vědy. To Komár dělal vědu, spisovatel Josef Hais Týnecký o tom vydal před devadesáti lety dětskou knížku.
více


13.12.2018 GLOSA: BIS učitelkou života

Zbyněk Petráček
Veřejnou zprávu vydává kontrarozvědka BIS každý rok, ale ta letošní společensky rezonuje víc než ty minulé. Důvod je jasný: prezident Zeman ji použil jako klacek na zpravodajce.
více


13.12.2018 MÉDIA: 1938, 1968 a 2018

Karel Hvížďala
Polský esejista a šéfredaktor deníku Gazeta Wyborcza v neděli pro Deník N řekl: Situace v České republice „mi stále více připomíná, až se to bojím říci, období normalizace. Tedy normalizace bez sovětských vojsk.
více


11.12.2018 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 492

Jan Čech
Bylo Mikuláše. Kdykoliv je toto datum, vzpomenu si, jak jsme dělali my Mikuláše. Vše to začalo tím, že jsem se vracel domů a v Pod lipkách na brance jedné zahrady visel obrázek Mikuláše a dětskou rukou tam bylo napsáno: „Mikuláši, přijď k nám, jsi vždy vítán.“
více


11.12.2018 ROZHOVOR: O mentálních bolševicích

Petr Štěpánek
Možná, že to tak funguje, ale řešením není zvýšená regulace médií, natož dotace vybraným médiím, protože kdo o tom bude rozhodovat? Pan Kalousek a jeho kamarádi? Nebo Piráti a jejich kamarádi?
více


11.12.2018 GLOSA: Smát se, či nesmát

Ondřej Neff
Připomenu příhodu, která mě před pár dny zaujala. Četl jsem o ní v novinách, a to tedy neznamená, že se vůbec stala anebo že se stala přibližně nebo aspoň zhruba tak, jak bylo napsáno. Zkrátka, jistá Američanka cestovala s dcerkou a odbavovala se na John Wayne Airport v Kalifornii.
více


10.12.2018 SPOLEČNOST: Manželé homosexuálové

sex symbols
Poslanci projednávají návrh zákona o manželství homosexuálů. Proběhla první bouřlivá rozprava na toto téma a další se připravuje. O co v navrhovaném zákoně jde?
více


10.12.2018 JUSTICE: Strážní andělé opustili soudkyni OLO

Zdeněk Jemelik 1
Od června r. 2018 jsem se opakovaně věnoval zvláštnostem výkonu soudcovské funkce Ivetou Šperlichovou, soudkyní zlínské pobočky Krajského soudu v Brně, kdysi aktivní členkou KSČ.
více


10.12.2018 BAJKA: O dvou obchodních domech

Ladislav Jakl 1
Žily - byly dva obchodní domy. Oba ve stejném městě, v rušném centru, oba s podobným sortimentem i s podobnou klientelou a otevírací dobou. A každý měl jiného majitele.
více


10.12.2018 FEJETON: Narozeniny

Petruška Šustrová
V sobotu před první adventní nedělí jsem se vypravila na oslavu narozenin Jirky R, zvaného Gazela. Jela jsem přes půl předvánočně vyzdobené Prahy, ale jak jsem tak koukala z okna tramvaje, říkala jsem si: Kdepak, nenalákáte mě.
více


8.12.2018 PRÁVO: Jak se zrovnoprávňují gayové a lesby

Daniela Kovářová
Aktivisté za práva čtyřprocentních menšin hlasitě bojují za návrh zákona, jímž by manželství nahradilo registrované partnerství. Návrh, který už mají poslanci na stole, srovnává právní postavení homosexuálů.
více


7.12.2018 SPOLEČNOST: Moje druhé národní obrození

Petr Štěpánek
Úplně přesně si pamatuju ten okamžik, kdy se ze mne stal zapřisáhlý nepřítel minulého režimu. Psal se rok 1970, mně bylo dvanáct a komunisté zase zakázali skauting. Dozvěděli jsme se to uprostřed úžasných skal a nádherné divočiny na táboře ve Ferdinandově soutěsce v Českém Švýcarsku.
více


7.12.2018 SPOLEČNOST: A co my?

Karel Hvížďala
Před pár dny německá kancléřka Angela Merkelová pronesla na setkání Nadace Konrada Adenauera, která je blízká CDU, důležitou prognózu, která u nás proběhla bez širší odezvy, ač jejich dosah se nás bude v blízké budoucnosti týkat.
více


6.12.2018 PRÁVO: Vězeňský advent

Zdeněk Jemelik 1
Advent je čas sváteční, čas radostného očekávání. Pro české vězně spíše časem stesku po domově. Ani ti, kterým zbývá do vypršení trestu jen pár dní nebo týdnů, nejsou výjimkou.
více


5.12.2018 SPOLEČNOST: Vždyť je to jednoduché, až primitivní!

Alexander Tomský (2)
Miloš Horanský v hněvivé polemice s polemikou V. Klause s T. Halíkem a nepřímo s proboštem Piťhou o sexuální přirozenosti a rodině (LN 29.11) podléhá feministickému bludu o genderové konstrukci.
více


6.12.2018 FEJETON: Deset milionů

Ondřej Neff
Měl bych návrh na pěknou předvánoční anketu. Ona by to mohla být anketa i povánoční nebo bezvánoční, prostě anketa, ale jelikož začíná advent, představme si ji ve vůni purpury.
více


6.12.2018 GLOSA: Gender není legrace

Zbyněk Petráček
Vážené čtenářky a vážení čtenáři, novinářky a novináři z Lidových novin (lépe Novin žen, mužů a ostatních genderů) pro vás něco připravili. Zprávu o tom, jak se osoba Kalousek pohádal/a s osobou Babiš.
více


6.12.2018 ÚVAHA: O změně názoru

Pavel Černocký
Kdo nedokáže změnit svůj názor, je prostě blbec, pravil president Miloš Zeman. Tady musím (ne příliš často) souhlasit s presidentem… Proč? No přece z vlastní zkušenosti. Rád vysvětlím. Pamatuji toho už dost.
více


4.12.2018 GLOSA: Dluhy v pytli

Ondřej Neff
Vánoce jsou na krku a poznám to podle toho, že mi pořád někdo chce půjčit nějaké peníze. Otevřu noviny a jsou tam reklamy na půjčky. Pustím si rádio a dozvím se, že budu mít hodně smutné svátky, když si na ně nepůjčím.
více


4.12.2018 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 491

Jan Čech
Vážení, po posledním vyprávění se proti mně zvedla Morava jako jeden muž. Je to dobře, že drží tak hezky pospolu.
více


3.12.2018 HISTORIE: O svobodě a samostatnosti

Luděk Frýbort
S obvyklým zpožděním ke mně ze staré vlasti dorazilo 43. číslo týdeníku Respekt, a jak se dalo čekat v těch posledních říjnových dnech, ústředním námětem většiny jeho článků bylo sté výročí vzniku Československé – nyní už jen České - republiky. Vyzněly vesměs slavnostně. „Získali jsme svobodu!“ tak...
více


3.12.2018 ÚVAHA: Moje sestra demokracie

Terézia Mlýnková Išková
Naše Demokracie je jen o pár měsíců starší než já. Ráda proto říkám, že jsme spolu vyrůstaly a já po jejím boku prožila celý svůj dosavadní život. Zatímco však dřív byla mou neodlučnou kamarádkou, v posledních letech se mi začala víc a víc vzdalovat.
více


1.12.2018 SPOLEČNOST: Mohou slova zabíjet i v Evropě?

Karel Hvížďala
„Inteligence českých novinářů je někdy na úrovni blbouna nejapného, který byl po právu vyhuben. České novináře se zatím vyhubit nepodařilo,“ to jsou slova prezidenta Miloše Zemana.
více