19.10.2017 | Svátek má Michaela


19.10.2017 SPOLEČNOST: Obrat trendu

Karel Šindelář
volby
S negativními zprávami jako by se v poslední době roztrhl pytel. Zdá se, že se západní civilizací je konec. Čelí útokům ze všech stran. Ovšem všímavý pozorovatel si všimne, že trend se obrací. Západní civilizace nekončí, naopak, znovu povstává.
více


19.10.2017 GLOSA: Poslední slovo před volbami…

Petr Andrle
Ono to „poslední slovo“ má historicky plno reminiscencí. I v pohádkách. Někdy v roce 1995 natočili u nás stejnojmenný film na motivy jedné pohádky Andersenovy, v němž museli všichni dávat princezně za pravdu.
více


19.10.2017 SPOLEČNOST: Konec rudého bubáka?

Josef Mlejnek jr.
Od roku 1990 tvořilo nezbytnou součást každé volební kampaně varování před komunisty. Letos se skoro vytratilo, respektive se „převtělilo“ do varování před Andrejem Babišem nebo Tomiem Okamurou.
více


19.10.2017 FEJETON: Digitální domovnice

Ondřej Neff
V srpnu jsem tu připomínal soudruha Sádla, výkonného úředníka orgánu komunistického cenzurního Úřadu pro tisk a informace a jeho – pro mne – nesmrtelný výrok „na to musíte mít oči“. Takto se chlubil, když objevil v křížovce velezrádnou shodu písmen KAN, Klubu angažovaných nestraníků.
více


18.10.2017 POLEMIKA: Reakce spolku Frank Bold

Kristýna Vojtíšková, Václav Zeman
frank bold logo
Senátor Ivo Valenta jednou přímo a jednou nepřímo daroval ODS 3 miliony korun, čímž podle našeho názoru porušil zákon. Podali jsme podnět k prošetření a schytali od senátora ostrou reakci. Co že nám na jeho daru ODS vadí?
více


18.10.2017 FEJETON: Kde v Praze parkovat

Marta Urbanová
Vycházím z metra a ať kráčím po Václaváku dolů, po Národní třídě, nebo jiným směrem, všude kolem chodníků máme před očima zaparkovaná auta. Šňůry aut.
více


17.10.2017 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 437

Jan Čech
To byl krásný víkend! Kdyby nám ho nekrášlily kecy těch, kteří nás potřebují jen pár dní v roce, aby mohli sedět v parlamentu nebo v senátu. Pak už o nich většinou neslyšíme. Pak je ta chudá pakáž, rozuměj voliči, jen obtěžuje.
více


17.10.2017 SPOLEČNOST: Přiznání

Markéta Šichtařová 5
Chcete slyšet, koho a hlavně proč Šichtařová bude v těchto volbách volit? Pokud ano, tak vám to řeknu.
více


16.10.2017 SPOLEČNOST: Inkviziční aktivisté šlápli vedle

Ivo Valenta
Tak jsem se opět stal terčem „útoku“ novodobých inkvizitorů. No, už jsem se lekl, že na mne slavní aktivisté, kteří sami sobě kreslí svatozář, úplně zapomněli. Bývalý Ekologický právní servis, který dnes vystupuje pod vznosným jménem Frank Bold, totiž neunesl to, že na rozdíl od něj zcela...
více


14.10.2017 ESEJ: Evropská demokracie

Miroslav Polák
Pod dojmem událostí posledních let a s pohledem na Španělsko si pokládám otázky: Víme vůbec, co je to vlastně demokracie, když ji neustále vyhlašujeme za nejlepší způsob vlády?
více


14.10.2017 SPOLEČNOST: Politikova modlitba

Miroslav Haňka
volby
Sir Robert Hutchinson (1871-1960), skotský lékař, pediatr, pedagog a spisovatel publikoval v roce 1953 několik svých inspirativních myšlenek na několik řádek, které jsou považovány v civilizovaném světě za tzv. „Lékařovu modlitbu“.
více


14.10.2017 SPOLEČNOST: A znovu to „my“ a „oni“

Stanislav Křeček
Těšíte se na volby? Proč vůbec někoho napadne taková otázka? Vždyť přece podle obecného mínění, které ostatně opět nedávno připomenul prezident republiky, bude zvolena jen podivná skupina „vytlemených darmožroutů“.
více


12.10.2017 ŠKOLSTVÍ: Že Češi nestudují technické obory? Mýtus

Petr Kolman
Jedním z evergreenů nejen politických debat je, že v Česku musíme posílit výuku technických studijních oborů, jak na úrovni středoškolské, tak zejména vysokoškolské. A to především na úkor zbytných oborů humanitních.
více


11.10.2017 ESEJ: Kdy přijde bitva u Lipan? (2)

Václav Vlk Jr.
Košile bližší než kabát, v každodenních ústupcích současného světa, který se orientuje nikoliv na povinnosti, ale na výkřik já mám právo, já jsem pohodlný, já nemusím nic a někdo mi to musí zajistit, povede k uchopení moci extrémisty.
více


11.10.2017 ROZHOVOR: S panem Staňkem o životě

Dominik Štemberk
ZVVZ logo
Sedím na lavičce, naproti mně sedí pan Staněk, dvaasedmdesátiletý důchodce z Petrovic, v kolečkovém křesle a vypráví…
více


10.10.2017 ÚVAHA: Najde se nějaký odvážný krab?

Petr Andrle
Kouzlo nechtěného se povedlo zachytit v jedné restauraci v čínském Lien-jün-kangu na východě země.
více


9.10.2017 PRÁVO: Hororový příběh od zlínského soudu V.

Zdeněk Jemelik 1
Dne 5. října 2017 proběhlo u zlínské pobočky Krajského soudu v Brně další kolo hlavního líčení v kauze, v které jde o stovky milionů korun, o které se přetahují pan obžalovaný s panem poškozeným, jenž je údajně dlužníkem.
více


9.10.2017 SPOLEČNOST: Mlejnek Duku nesemlel

Jiří Weigl
Novinář Josef Mlejnek jr. uveřejnil v pondělních Lidových novinách článek „Záhady občana Duky“, který přetiskl i internetový deník Neviditelný pes.
více


10.10.2017 ESEJ: Kdy přijde bitva u Lipan?

Václav Vlk Jr.
Vždycky, když se hovoří o právnických stavech, tak si bezděky vzpomenu na jedno české stavovské „vítězství“, bitvu u Lipan.
více


9.10.2017 POLEMIKA: Existuje i třetí skupina

imigranti
Dan Drápal rozdělil odpůrce imigrace na dvě skupiny, jedni jsou zlí chlapi a ženštiny, druzí hodní hoši a dívky.
více


5.10.2017 MÉDIA: Pod okny vám budem řvát

Václav Vlk st.
Starší znají onen starý vtípek, jak Američané a Rusové uspořádali závody v běhu. Vybrali dva nejlepší. Po skončení závodů vyšel v Rudém právu titulek: „Američan byl až předposlední.“ A v podtitulku: „Náš borec obhájil skvělé druhé místo.“
více


5.10.2017 MIGRACE: Kdo fandí islamizaci Evropy

Pavel Černocký
Mnozí inteligentní lidé si asi kladou otázku, jak je možné, že tolik rovněž inteligentních, vzdělaných lidí (u nás i ve světě) nechápe nebezpečí islamizace Evropy.
více


5.10.2017 FEJETON: Václav a Jan

Ondřej Neff
Máme za sebou pěkný svatováclavský víkend, což v praxi znamená, že odpoledne před státním svátkem nastává exodus z velkých měst. Státní svátek, natož tak pěkně historicky personifikovaný, je příležitost k úvahám a debatám a nelze jim uniknout.
více


5.10.2017 SPOLEČNOST: Dva zdroje protiimigračních postojů

Dan Drápal
Docela mě překvapily komentáře k německým parlamentním volbám. Po holandské zkušenosti, kdy strana Geerta Wilderse zdvojnásobila počet poslaneckých mandátů, ale přesto se psalo o tom, že utrpěla porážku, jsem očekával, že něco přes dvanáct procent, které utržila Alternativa pro Německo, bude...
více


4.10.2017 SPOLEČNOST: Záhady občana Duky

Josef Mlejnek jr.
Kardinál Duka to rozbalil jako ještě nikdy,“ hlásaly Parlamentní listy po Dukově svatováclavském projevu ve Staré Boleslavi. Nechvalně proslulý server, považovaný mimo jiné za hlásnou troubu ruské propagandy, se Dukově vystoupení poměrně obsáhle věnoval, ostatně text jeho kázání přinesl celý.
více


3.10.2017 ÚVAHA: Past složitosti

Vratislav Hlubuček1
V minulosti se mnohokrát stalo, že objev předběhl svoji dobu a úroveň znalostí a stal se pro vrstevníky nesrozumitelný a nepochopitelný. Jeden z prvních takových příkladů je Koperníkova heliocentrická soustava, podle níž vše obíhá kolem Slunce. Nedivím se, že to bylo lidem divné při každodenní...
více


2.10.2017 GLOSA: Nadměrné pití? Snadná pomoc

Lubomír Stejskal
Kouření jsme „vyřešili“ - kuřáky jsme vyhnali z hospod i odjinud na chodník. Nastal čas postoupit o stupínek výš a začít se zabývat alkoholem. Situace je totiž vážná.
více


3.10.2017 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 435

Jan Čech
Když vystřelili Gagarina, bylo mi dvanáct. V té době jsme se s klukama hádali, jestli je lepší být kosmonautem, nebo popelářem. Někdo z nás také chtěl být autobusákem.
více


2.10.2017 FEJETON: Černá hodinka

Petruška Šustrová
Jen se mi ta dvě slova mihla kolem uší – „černá hodinka“. Ani nevím, jestli jsem je zaslechla v tramvaji, na ulici, či snad v rozhlase, ale nejdou mi od té doby z hlavy. Držet černou hodinku, jen tak sedět za stmívání a povídat si, mívalo své kouzlo, sbližovalo to. Dnes už se takové věci asi...
více


29.9.2017 OSOBNOST: Statek v Čechách

Milena Kozumplíková
Nedaleko Prahy je maličká obec a v ní statek. Na něm hospodařila po staletí rodina Vopršalů. Zmiňováni jsou již v 16. století. Postupně zaujímali přední místo mezi sedláky v kraji a rozšiřovali své působení i majetek na místní cihelny, podíly v továrně na hnojiva, v hospodářské záložně v okresním...
více


29.9.2017 MIGRACE: Proč nelze muslimy integrovat

Vratislav Hlubuček1
My, Evropané s křesťanskými kořeny se divíme, proč není možné muslimské imigranty integrovat v našem prostředí, když u jiných národností, byť i ne křesťansky orientovaných, to celkem šlo (Indové, Vietnamci, černoši).
více


29.9.2017 KNIHA: Braňme normální svět, říká Klaus mladší

Václav Vlk st.
Až moc často si při poslechu televize, četby novin a internetu dneska vzpomenu na dávný vtip Kantorka někdy ze šedesátých let.
více


28.9.2017 FEJETON: Zase bojujeme

Ondřej Neff
Jsou dobojovaná bitevní pole a chvála bohu za to. Farmáři dnes sklízejí obilí, na polích vidíte kombajny, někdy frfňáte, když potkáte jeden na silnici.
více


28.9.2017 SPOLEČNOST: Kriticky o kritickém myšlení

Michal Kašpárek
Nakoukat pár přednášek o tom, jak se lidé nejčastěji pletou, asi ničemu neuškodí. Otázka je, čemu to může pomoct.
více


27.9.2017 PRÁVO: Hororový příběh od zlínského soudu IV.

Zdeněk Jemelik 1
Dne 21. září 2017 pokračovalo u zlínské pobočky Krajského soudu v Brně dokazování ve věci hororového příběhu o únosu a vydírání podnikatele Pavla Buráně. Na úvod předstoupili před senát předsedy Radomíra Koudely dva policisté, kteří na začátku vyšetřování pátrali po svědcích únosu, a po nich...
více


27.9.2017 SPOLEČNOST: Právo být (ne)věřící

Petr Kolman
Český druhoinstanční soud aktuálně zamítl odvolání somálské dívky, která se žalobou domáhala omluvy a šedesáti tisíc korun od střední zdravotnické školy za údajný zákaz nošení tzv. hidžábu.
více