9.10.2015 | Svátek má Štefan, Sára


9.10.2015 SPOLEČNOST: Čas prchá jak splašená mrcha

Václav Vlk st.
Faktem zůstává, že lidi se strašně rádi nechají strašit. Možná je to proto, že je to nejen dráždí, ale taky naplňuje pocitem pohody, že jim se to ještě nestalo. Ti, co vyhledávají ve zprávách bouračky a neštěstí, rozhodně nejsou ti, co nosí kytičky na památníčky zabitých kolem našich silnic.
více


9.10.2015 FEJETON: Píchačky

Mirek Toms1
To byl můj problém, když jsem v šedesátých letech pracoval v Tesle. Do 6:29 tiskly píchačky černě a od 6:30 červeně, takže můj šéf na první pohled viděl, kolikrát jsem v měsíci přišel pozdě.
více


9.10.2015 UDÁLOSTI: Pomoc migrantům musí být účinná

Bohumil Doležal
Především je třeba jasně říci, že Evropská unie (a to znamená Evropa, „naše“ Evropa) stojí před velmi vážnou zkouškou, největší od druhé světové války. „Nechumelismus“ (nic až tak strašného se neděje) v tomto případě není vůbec namístě.
více


9.10.2015 BIG BEN: Ignorance, lež nebo psychická porucha?

Benjamin Kuras
Z obdivu k islámu a z pohrdání svým bezbožným národem se v LN 3.10. upřímně a vroucně vyznává páter Halík.
více


8.10.2015 SPOLEČNOST: Patří facka do školy?

Tomáš Vodvářka
Podle výpovědi pedagogického poradce školy musel ředitel odejít v hodině matematiky ze třídy, neboť v jídelně nastala rvačka, kterou učitelky nezvládaly.
více


8.10.2015 PEROUTKA: Zeman skutečně stopu našel, má to ale háček

Lubomír Stejskal
Stopa totiž nemíří k potvrzení prezidentova názoru, že Peroutka byl fascinován nacismem, potažmo Hitlerem, ale směrem přesně opačným. Geometricky vyjádřeno stopa, v našem případě stopy, jsou o 180 stupňů otočeny.
více


8.10.2015 SPOLEČNOST: Populista Jan Hus

Jan Hus
Svatováclavské oslavy máme úspěšně za sebou. Teď už zbývají pouze osmadvacátý říjen a sedmnáctý listopad a máme tu konec roku 2015. Ke všem těm mimořádným dnům se vyrojí nejen na stránkách tohoto periodika sprška komentářů a úvah, stejně jako tomu bylo k ostatním letošním výročím a jako to bude v...
více


9.10.2015 MIGRACE: Nebezpečnější než invaze muslimů

Islamic Jihad
Současná EU čím dál více připomíná starý hororový film, kdy blázni v jednom blázinci přemohli personál, oblékli si jejich pláště a blázinec ovládli.
více


9.10.2015 PRÁVO: Odběry DNA mimo zákon policii netrápí

Václav Vlk Jr.
Policie i státní zástupci s velkou oblibou používají rčení, že zločinci jsou o krok před rukou zákona ve využívání právních předpisů, a proto je potřeba přijmout nějakou legislativní úpravu, nový zákon.
více


7.10.2015 MIGRACE: Rizika a samozvaní experti

Miloslav Pouzar
„Máte s běženci nějakou osobní zkušenost, nebo jen věříte prolhaným médiím a zfalšovaným statistikám?“ Tento celkem vztekle a agresivně položený dotaz jsem zachytil v jedné z četných debat o běžencích.
více


7.10.2015 PRÁVO: Závan totality? Ještě něco horšího

Lubomír Stejskal
Prý to tu zavání totalitou, zaslechl jsem. Musel jsem toho člověka opravit: to není totalita, ale něco jiného. Současně mě ale přiměl, abych se nad jeho slovy hluboce zamyslel.
více


7.10.2015 SPOLEČNOST: Církve a migrace

Dan Drápal
Bob Fliedr ve svém článku Promarněná šance (Lidové noviny 24. 9. 2015) chválí papeže Františka a kritizuje arcibiskupa Duku a další představitele římskokatolické církve v České republice. Prý jsou opatrničtí a nic nedělají.
více


6.10.2015 SPOLEČNOST: Co mají společného Dienstbier a Strache

Petr Holub1
Heinz-Christian Strache je předsedou rakouské Strany svobodných, jeho popularita roste, protože se ostře vymezuje proti přijímání uprchlíků. Na druhé straně přibývá kritiků, kteří ho označují za radikála, extremistu, populistu, xenofoba a podobně.
více


6.10.2015 SPOLEČNOST: Těžká úloha historiků budoucích

Petr Andrle
Od března 1998 vychází v Ostravě Magazín Vozka. Je to čtvrtletník určený lidem odsouzeným k tomu, aby trávili život na vozíčku. Vydává ho Ostravská organizace vozíčkářů.
více


6.10.2015 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 340

Jan Čech
Vnitřek bychom vymalovali nahnědo, když se fašizuje, jak říkal fámulus hradního šaška. A byl bych hrdý, že chodím do lumpenkavárny. Takhle chodím jen do kavárny. Ale pravdoláskař jsem, to jo! Ale nejsem dobrosráč, to ne.
více


6.10.2015 SPOLEČNOST: Zbraň do každé rodiny

Jan Polanecký
Opakuje se to stále dokola jako absurdní divadlo. Šílenec postřílí studenty ve škole nebo kolemjdoucí na ulici a politici křičí, že je třeba ztížit přístup veřejnosti ke zbraním nebo je úplně zakázat.
více


5.10.2015 SPOLEČNOST: Solidarita

František Matějka
Silnými slovy v souvislosti s obhajobou povinných kvót, podepřenou mediálními hlubokými lidskými příběhy, které mají lidem vhrnout slzy do očí, jsou solidarita a sdílená odpovědnost. Nový díl slavného Vrtěti psem.
více


5.10.2015 FEJETON: Věcně, prosím!

Petruška Šustrová
Statisíce lidí putujících do Evropy představují problém, na jaký starý kontinent už dávno nenarazil. Debaty se ovšem většinou vedou o postojích k přicházejícím nešťastníkům.
více


5.10.2015 HISTORIE: Rozjímání ku dni svatého Václava

Luděk Frýbort
Zkouším zatelefonovat do Prahy, telefon vyzvání, nikdo to nebere... kde jsou, k čertu, všichni... ale, vždyť oni tam mají státní svátek. Svatého Vá... ó pardon, pardon, uřekl jsem se, já vím že žádného svatého Václava, nýbrž Den české státnosti, tak je to korektně!
více


5.10.2015 GLOSA: Zase ti odpudiví „čecháčci“...

Josef Havránek
Kdo teď s otevřenou náručí nevítá migranty, poukazuje na rizika, absurdnost toho novodobého stěhování národů, je prý trapný sobec bez srdce, svědomí – prostě čecháček...
více


5.10.2015 SPOLEČNOST: Co znamená solidarita v evropské tradici

Karel Hvížďala
V nové době je idea Západu spojena s lidskými právy a se závazným právním státem. Rovně může žít člověk jen tam, kde vládne právo a sociální tržní hospodářství.
více


3.10.2015 GLOSA: Makak a právo šaría

Libor Pavel
kladívko
Makak Naruto, který před čtyřmi lety našel fotoaparát a náhodně si pořídil vlastní selfie, by měl mít na snímek autorské právo. V úterý to prohlásili ochránci zvířecích práv během soudního procesu v Kalifornii.
více


3.10.2015 GLOSA: Kuřáci na pouti

Jiří Beránek
cigareta
Tak jsme jako každý rok navštívili Svatováclavskou pouť ve Staré Boleslavi. A jako každý rok kuřáci smrděli všude - v davu lidí tlačících se dlouhou ulicí se stánky, na náměstí i u kolotočů.
více


2.10.2015 PRAHA: Kdyby tak ministr a primátorka jezdili vlakem

Petr Andrle
Minulou sobotu jsem měl co dělat na jihu Čech, takže jsem se brzy ráno vydal na cesty. Do Českých Budějovic jezdím zásadně přes Prahu, ani nevím proč, když přes Brno je to kratší.
více


2.10.2015 VZPOMÍNKA: Zkoušky na gymnasium 1942

Mirek Toms1
Myslím, že už je moc málo pamětníků na ony příšerné protektorátní časy, kdy dostat se na gymnázium bylo pro českého kluka podobné „unikum“ jako se dostat potom za komoušů na vysokou.
více


3.10.2015 SPOLEČNOST: Česká hysterie uprchlická

Jan Urban
Evropská unie má půl miliardy obyvatel. Milion obětí války, který by v ní hledal ochranu, tedy představuje dvě desetiny procenta z tohoto počtu.
více


2.10.2015 ŠUMAVA: Ucpaná trubka na Pramenech Vltavy?

Tomáš Jirsa
12. srpna přinesla všechna média zprávu o tom, že vyschl symbolický pramen Vltavy na Pramenech Vltavy. Správa Národního parku tuto informaci opepřila tvrzením, že suché stromy spotřebovávají méně vody a kdyby na Pramenech Vltavy byly stromy zelené, možná by pramen vyschl dříve.
více


2.10.2015 UDÁLOSTI: Virtuální Česká republika

Bohumil Doležal
Svátek, který se původně měl jmenovat „Den české státnosti – Svatý Václav“, byl nakonec pozměňovacím návrhem oholen o světcovo jméno. Konec konců, proč ne. Jsme jako všechny moderní demokracie sekulární stát a svátek symbolizuje něco víc než úctu k jedné osobnosti.
více


2.10.2015 DOPRAVA: Koupili byste si službu od tohoto státu?

Petr Ševčík
Kdysi jsem slyšel, že vztah státu k jeho občanům se dá snadno poznat podle způsobu, jakým jsou prováděny opravy silnic. Má to logiku: coby řidiči jsme v zásadě rukojmími státu.
více


1.10.2015 SPOLEČNOST: Dvacet let víme, co nás čeká

ČSÚ
Znamenitý článek Tomáše Sobotky, demografa s evropským rozhledem a prestiží, přesvědčivě ukazuje, že Mýtus o vymírání Evropy (LN 23. a 24. 5.) je založený na přehnaných obavách.
více


1.10.2015 MÉDIA: Česká televize a Nova jako nástroj manipulace

Petr Štěpánek
„Agenda setting“ je dle mediální teorie umění nastolovat téma. Volbou správných témat můžete dosáhnout politického úspěchu, třeba vyhrát volby.
více


1.10.2015 FEJETON: Holky ze Zastávky

Pavel Pečínka
Uprchlická tématika mě výrazně oslovila už v roce 1997 jako tehdejšího redaktora jihomoravského deníku Rovnost. Konkrétně ty tématiky byly dvě, původem z Afrického rohu, ze země dnešních pirátů, ze Somálska.
více


30.9.2015 CÍRKEV: Návštěva z Vatikánu

Jan Drábek
Ve chvíli, kdy tyto řádky píšu, nasedl již Svatý otec do letadla, které z americké Filadelfie míří do Říma. Takže je doba vhodná k tomu, aby se tento celkem zanícený český bratr pokusil poněkud jeho návštěvu Nového světa ohodnotit.
více


30.9.2015 IMIGRACE: Nezbytnost, přínos nebo prokletí?

Alexander Tomský (2)
Před našima očima se západní Evropa stává, tak jako tradičně Severní Amerika, útočištěm milionů politických a ekonomických běženců, kteří prchají hlavně ze zemí sužovanými hladem, politickou zvůlí, válkou či terorismem.
více


29.9.2015 SPOLEČNOST: Za co na pranýř

Jan Kubalčík
Nepochybuji, že panuje obecná shoda, že lhát a pomlouvat se prostě nemá. Nemá se ani hrubě vyjadřovat, druhé urážet, zesměšňovat, paušalizovat a přisuzovat předsudečná hodnocení...
více


29.9.2015 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 339

Jan Čech
I když jsem měl možnost později opustit naši socialistickou vlast, z různých důvodů jsem to neudělal. Shrnu to do poznání, že jsem neměl tolik odvahy odříznout se od od svých známých a rodiny.
více