28.7.2017 | Svátek má Viktor


28.7.2017 OSTRAVA: Památník bitvy u Zborova

Aleš Uhlíř
V tomto roce uplynulo 100 let od bitvy u Zborova. Za první republiky bylo výročí tohoto prvního významného vojenského vystoupení československých legií na východní frontě dne 2. července 1917 druhým nejvýznamnějším státním svátkem hned po dni vzniku republiky.
více


28.7.2017 PRAHA: Pokusní králíci v autech

Milena Kozumplíková
Množství turistů navštíví každoročně Pompeje. Město pod Vesuvem, které obrovská erupce v r. 79 pohřbila pod žhavým popelem. Díky tomu ale jsou Pompeje zachovány dodnes, jako by jejich obyvatelé odešli teprve nedávno.
více


28.7.2017 ŠKOLSTVÍ: Prázdninové zamyšlení

Zdeněk Lanz
Někteří lidé říkají, že učit má dvě velké výhody. A to červenec a srpen. Ano, jistě je na tom něco pravdy. Učitelé totiž o letních prázdninách čerpají dovolenou.
více


28.7.2017 JUSTICE: Vemte to přes práva dětí

Jan Frank
Ústavní soud rozhodl o právu dětí na oba rodiče, byť by šlo o osoby stejného pohlaví. Důvodem byla stížnost mužského manželského páru, jehož legalitu včetně rodičovství uznává kalifornský stát.
více


28.7.2017 MÉDIA: Krize žurnalistiky

Dan Drápal
O krizi tradičního systému politických stran a o problémech s tradičním dělením na pravici a levici toho už bylo napsáno hodně. Méně už žurnalisté píší sami o sobě a o své krizi. Přitom rozpad solidní žurnalistiky může být pro demokracii z dlouhodobého hlediska ještě nebezpečnější než krize...
více


27.7.2017 SPOLEČNOST: Na mrtvoly se (ne)zírá

Vladimír Karpenko
Les, kde jsme hledali houby, protínala prašná silnice, na niž jsme s bratrem vyšli. Byl prázdninový den, já tehdy školní dítko. Psala se padesátá léta. Už z dálky jsme slyšeli vážnou hudbu, smuteční.
více


27.7.2017 GLOSA: Vraťme se ke zdravému rozumu

Jaroslav Míth
Probíhající debata o tom, jak vyřešit rozdílnou kvalitu stejných potravin u nás a na Západě, mi s hrůzou připomněla, kam až jsme se za ta léta dostali.
více


27.7.2017 SPOLEČNOST: Srp, Zeman a jeho strategie

Karel Hvížďala
Druhá nominace Srpa v letošním roce do funkcí v institucích, které se zabývají totalitní minulostí, je jasným vzkazem veřejnosti: Já si mohu dělat, co chci, a kdykoliv si umanu, dostanu se do médií. Odborníci tomu říkají práce s ekonomikou pozornosti.
více


27.7.2017 Jak mi sklaplo

Tolik jsem se těšil! Byl jsem nadšený z akce, která, podle mého přesvědčení, musela nastat. Jen si to považte: mladá dívka se procházela v uličkách saúdskoarabské turistické vesničky Ušajkír.
více


26.7.2017 DOPRAVA: Zákaz billboardů u silnic je špatný nápad

Petr Koblovský
Petr Koblovský
Od 1. září dojde vejde v účinnost nařízení zakazující umístění reklamních nosičů u tuzemských dálnic a silnic 1. tříd. A ekonomická svoboda v naší zemičce bude zas o trochu menší.
více


26.7.2017 PRÁVO: Řídit obce jako firmy je proti ústavě

Petr Kolman
Jako učitele správního práva mne zaujaly texty politologa Pavla Šaradína Stále nejasná přímá volba (LN 17. 7.) a politika a podnikatele Andreje Babiše Starosta musí mít volné ruce (LN 11. 7.) a rád bych se zapojil do diskuse k tomuto zásadnímu, byť možná některými politiky i komentátory...
více


26.7.2017 MÉDIA: Aktuálně.cz je fakemaker

Jan Schneider
Ve středu 29. června 2017 pořádalo hnutí „Bezpečnost, Odpovědnost, Solidarita“ (BOS) ve spolupráci s klubem Veteráni Policie ČR, klubem Veteráni ozbrojených sil a bezpečnostních sborů, Klubem českého pohraničí a Svazem letců ČR konferenci s názvem „Jsi bezpečná, Česká republiko?“
více


25.7.2017 SPOLEČNOST: Tak jsme už ve válce?

Vratislav Hlubuček1
Ať chceme nebo ne, teroristé prostě vítězí. Stokrát se můžeme bít v prsa, že svůj způsob života si narušit nedáme, ale jsou to jen prázdná, zoufalá, byť sympatická gesta. Skutečnost mluví jinak.
více


25.7.2017 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 425

Jan Čech
Za mého mládí jsme cestovali s tátou a s mámou po krajích českých naším autem Z 4. Auto koupil táta v roce 1936. Byl to malý automobil poháněný dvouválcovým dvoutaktním motorem, který vyráběla brněnská zbrojovka.
více


24.7.2017 SPOLEČNOST: Jiný kraj, jiný mrav

Patrik Nacher
Aktuální letní téma, které má navíc s prázdninami a dovolenými hodně společného – nošení burkin. Diskutuje se živě, novinářky se převlékají do tohoto oblečku a dělají pokusy, jaké že budou reakce okolí.
více


24.7.2017 PRÁVO: Liberecké justiční kratochvíle

Zdeněk Jemelik 1
V článku Na liberecký soud se žene bouřka jsem připomněl vznik a vývoj letitého trestního procesu, vedeného u Okresního soudu v Liberci proti bývalému libereckému okresnímu řediteli PČR Miroslavu Dvořákovi.
více


25.7.2017 SPOLEČNOST: První, nikoli druhý svět

Hana Lipovská
Zpráva, kterou 17. června publikovala nátlaková skupina Social Watch[1], by za normálních okolností nestála za komentář. Natolik je tendenční, manipulativní a zatížena zcela úmyslnými chybami a nepřesnostmi.
více


22.7.2017 ÚVAHA: Čím dál víc patníků

Stanislav Ulčák
Taky se vám zdá, že je zákonů nějak moc a některé jenom otravují život? A stále vznikají další a už jsou nápady, jak ty další ještě zdokonalit. A zanikají vůbec zákony? Je nějaké smetiště zákonů, kde by se pro poučení mohl člověk prohrabávat?
více


24.7.2017 SPOLEČNOST: Je libo salámeček?

Ivana Burešová Marková
Burkini ano, či ne? A proč vlastně vyvolávají tolik emocí? Co nám na nich tak moc vadí? Potlačujeme jejich odmítáním práva muslimek se zahalovat?
více


22.7.2017 PRÁVO: Směnka

Marek Mervart
paragraf
Definici podvodu známe asi všichni. Je to trestný čin, kdy někdo zneužije něčí nevědomosti nebo důvěřivosti k vlastnímu obohacení nebo prospěchu, resp. někoho za tímto účelem uvede v omyl.
více


20.7.2017 SPOLEČNOST: O (ex)komunistech v Chartě 77

Lubomír Stejskal
V souvislosti s úmrtím čínského disidenta Lioua Siao-poa byla zmíněna tamní Charta 08. Ta dala vzpomenout na československou Chartu 77. Té mnozí vyčítají, že její součástí byli i komunisté aktivní do Pražského jara.
více


20.7.2017 FEJETON: Budoucnost budoucnosti

Ondřej Neff
V říjnu přijde do kin film Blade Runner 2049. Je to pokračování filmu Ridleyho Scotta z roku 1982 podle předlohy Philipa K. Dicka.
více


19.7.2017 PRÁVO: Poslanci zakázali pokrok

Alois Sečkár
105 poslanců minulý týden schválilo, že taxislužbu smějí provozovat pouze ti, kteří splní zbytečné regulace. Ostatní budou přísně potrestáni. Jízda taxíkem zůstane drahým luxusem, levnější alternativu zákonodárci nepřipouští.
více


19.7.2017 FEJETON: Opravdu diskriminační oslovení!

Tomáš Zdechovský
Je až k pláči, kolik diskriminace se děje ve světě a ani si to vůbec neuvědomujeme. Stačí nebýt dámou ani pánem. V londýnském metru se kvůli tomu rozhodli, že lidé nebudou v hlášeních oslovováni „ladies and gentlemen“.
více


19.7.2017 SPOLEČNOST: Jsme zralí na právo volit od šestnácti?

Petr Kolman
Máte doma šestnáctiletou dceru (či syna nebo vnuka)? Dokážete si představit, že tato diskoprincezna snící o youtuberovi na bílém koni bude volit do parlamentu či krajského zastupitelstva?
více


19.7.2017 SPOLEČNOST: Ještě jednou k burkinám

Jan Průha
realiste logo
Ale také k burkám, nikábům, čádorům, hidžábům, prostě všem těm slušivým oblečkům, jejichž pravým významem je ukázat ženu jako neplnoprávného, nečistého, potenciálně nemravného tvora, nádobu neřesti ve vlastnictví muže.
více


18.7.2017 SPOLEČNOST: Burkiny v Čechách

Stanislav Křeček
Tak máme snad už za sebou další „střet sluníčkářů a obyčejných lidí“, tentokráte opravdu na aktuální letní téma: plavky.
více


19.7.2017 GLOSA: Dupající bota do tváře?

Jan Vitek
Co mne nikdy nepřestane překvapovat na sci-fi literatuře, je, jak během času může nabýt jiný smysl a společenský význam. Platí to zejména o klasických dílech dystopického žánru.
více


18.7.2017 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 424

Jan Čech
Když jsem se narodil, mému tátovi bylo čtyřicet. Nikdy si se mnou nehrál, ani si se mnou nepovídal. Pohádky a příběhy mi vyprávěl děda.
více


17.7.2017 GLOSA: Skuhrám, tedy jsem

Zbyněk Petráček
Kdyby měli respondenti rychle vyjmenovat české „národní vlastnosti“, dost vysoko by se umístilo skuhrání. Je to naše národní hobby. Skuhráme leckdy a na ledacos. Skuhráme v hospodách a stále častěji na webu.
více


17.7.2017 KNIHA: Terapie chaosem

Milan Štajer
kniha literatura
Milan Petrák je autor, který před časem opustil svoji oblíbenou sci-fi a začal psát knihy, jež nalezneme v knihkupectví v přihrádce s nápisem „Sociologie“, případně „Naučná a odborná literatura“.
více


17.7.2017 SPOLEČNOST: Žádám sňatek s dvěma muži...

Markéta Šichtařová 5
Není to tak dlouho, co jsem zas jednou po nějakém tom roce dostala poněkud infantilní nápad udělat si test politických preferencí. (Nojo, máte pravdu, jsou i užitečnější věci k práci.)
více


15.7.2017 SPOLEČNOST: Sen tankového plukovníka

Milan Hulík
Od dětství jsem byl fotoamatérem a kinoamatérem. Někdy v první polovině 80. let jsem nahradil 8mm kameru Admiru svou první videokamerou a pokračoval v natáčení rodinných dokumentů, v kterých započal již můj otec, takže jsem mohl plynule navázat na své filmem zachycené dětství.
více


15.7.2017 SPOLEČNOST: Smí spisovatel Topol napsat román Citlivý člověk?

dav
Dramatika Josefa Topola jsme si velmi vážili. I proto nás tolik mrzí neuvěřitelné věty jeho syna Jáchyma v rozhovoru pro Salon Práva (22. června). S těmi musíme naopak velmi nahlas vyjádřit silný nesouhlas.
více


14.7.2017 KNIHA: Uzené budiž pochváleno

Václav Vlk st.
Léto jistěže budiž pochváleno, jak pravil Fráňa Šrámek ve svém díle. Plném vášně a mladé lásky, jí k němu. K Jeníku Skalníkovi. Který se podle mně, který jsem poučen „Kanceláří pro uvádění románových příběhů na pravou míru“ dědečka a Saturnina, jmenoval pravděpodobně Tonda Novák. No, ale to by tak...
více


14.7.2017 GLOSA: Hédonici, spojte se

Zbyněk Petráček
Jadranský ostrov Hvar se může stát unikátem. Místní vyhláška jitří spor o přípustný oděv, aniž by byla motivována střetem náboženství, kultur či civilizací, jak se s oblibou říká.
více