16.9.2014 | Svátek má Ludmila


16.9.2014 PRÁVO: Tak si dejchneme...

policie plácačka
Snad neuplyne den, aby nás média s nadšeným jásotem neinformovala, že policie při namátkové kontrole chytila řidiče pod vlivem alkoholu. Dozvíme se, že silničnímu pirátovi byl na místě zadržen řidičský průkaz, dostal pokutu, o případ se hned v pondělí začne zajímat sociální odbor, neboť bylo na palubě...
více


15.9.2014 SPOLEČNOST: Islam ante portas (1)

V poslední době k nám přichází jen málo dobrých zpráv. Mezi nimi však vyniká zpráva, že Ministerstvo školství odvolalo svoji záštitu nad obskurním programem „Muslimové očima českých školáků“, který by se, jak velká část obyvatel ČR pochopila, měl jmenovat „Islám do českých škol.
více


16.9.2014 VE VZDUCHU: Čechoviny 116

Dostal jsem, abych byl přesný, Zuzana dostala fotky, které sbírá jedna bývalá stevardka a rozesílá je svým kolegyním. Ty z různých současných setkání důchodců nejsou ani tak zajímavé. Možná leda tím, kolik parte za rok člověk dostane, takže si může na těch fotkách odškrtávat, koho už nikdy neuvidí.
více


15.9.2014 BRNO: Rušení nočního klidu

Dost mě zarazilo heslo stávajícího primátora na billboardech – Brno – Město, které nikdy nespí. Jsme si se sousedy z centra Brna říkali – to snad není možné! Uvědomuje si primátor problémy s rušením nočního klidu, které trápí slušné obyvatele nejen středu Brna?
více


15.9.2014 PRÁVO: Jaký trest

Celou zemí otřásl případ únosu, znásilnění a vraždy devítileté Elišky. Bleskovou prací policie byl zatčen a obviněn pětadvacetiletý příbuzný.
více


16.9.2014 GLOSA: Trest

Je to pochopitelné. Navíc díky sociálním sítím se mohou Spravedlivě Rozhořčení navzájem posilovat ve svém rozhořčení. Ale je na místě podotknout jednu věc: Trest smrti nefunguje tak, jak si Spravedlivě Rozhořčení představují. Je to jen a pouze pomsta na pachateli (v tom lepším případě).
více


15.9.2014 JUSTICE: Vítězství formy nad obsahem

Server Aktuálně.cz přinesl 12. září 2014 zprávu ČTK o propuštění z vazby obviněného z vraždy a rozřezání oběti. Je to neradostná zpráva pro policii i pro nejširší veřejnost: mezi námi se volně pohybuje člověk podezřelý z hrozného zločinu.
více


15.9.2014 FEJETON: Paměť ulic

Začalo to ve vesmíru. Byli jsme na oslavě narozenin a několik hostů postávalo a posedávalo na balkoně a dohadovalo se, jestli by byl lepší výhled na Prahu s věžáky, nebo bez nich (já bych byla pro horizont bez věžáků, ale měla jsem pocit, že jsem v menšině), a pak padla slova „kosmonaut“ a „astronaut“,...
více


13.9.2014 SPOLEČNOST: Jaká práva?

Dvě nedávné nesouvisející události, totiž vládní jednání o kontaktech s Čínou a téma „muslimských šátků“, ukázaly, že pokud se někdo dovolává respektování a ochrany lidských práv, neobejdeme se bez odpovědi na základní otázku: jaká práva máte na mysli?
více


16.9.2014 GLOSA: Inflace dopravního značení

Stalo se vám, že značení objíždky skončilo kdesi v polích? Stalo se vám, že město, kam jedete, je záludně značeno na střídačku s jinými cíli na stejné trase? Stalo se vám, že značení vytváří nečekané nebezpečné situace?
více


13.9.2014 SPOLEČNOST: Mudrování o víře a ateismu (2)

Pokrokovou teorii o poznatelnosti všech jevů, jen co to sovětská věda v čele s akademikem Lysenkem a vědkyní Lepešinskou vezme za ten správný konec, už dávno vzal ďas, otázka však zůstává: kam až může dosáhnout lidský mozek? Kde je konec smyslové poznatelnosti?
více


12.9.2014 SPOLEČNOST: Mudrování o víře a ateismu (1)

Uveřejnil jsem nedávno v tomto mediu úvahu, týkající se toho vražedného blázince v Syrii, v Iráku i jinde v zahradě Alláhově: řeže se to, mydlí se to, šíité se sunity, sunité s Kurdy, nejhůř to ale odnášejí místní křesťanské menšiny.
více


12.9.2014 SPOLEČNOST: Nebojím se odlišnosti, bojím se násilí

Článek Zuzany Durajové z Ligy lidských práv a Marka Čaňka z Multikulturního centra Praha je nadepsán „Šátek odhaluje náš strach z odlišnosti“ (Lidové noviny 5. září). Nejsem si jist, zda název nedodal redaktor Lidových novin, to se z dobrých důvodů občas stává.
více


13.9.2014 GLOSA: Tykání

My motorkáři si tykáme. My muzikanti si tykáme. My lidi na internetu si co? Univerzální a všeobjímající tykání mi vadí. Mám k němu odpor vybudovaný soudružským tykáním a lidmi ze sociálně-mentální třídy, kde se tyká každému.
více


11.9.2014 MÉDIA: Sazka, Panenka, Lidovky…

Kolega se smál a říkal: „Ještě dej na to triko 88!“ No, trvalo to ani ne tři minuty. Koukal jsem se ještě na ten nápis „Chceme šťastnou desítku“ a říkal jsem si, jestli tam mám dát obrázek lahváče. Ale nakonec jsem si říkal: Šťastná desítka, šťastných 10, to bude ještě víc jasné, že jde o fotomontáž...
více


11.9.2014 MÉDIA: Fantasmagorie Petra Hájka

Některé věci jsou obtížně pochopitelné. Třeba proč Česká televize zve do diskusního duelu v rámci relace Události, komentáře (UK) k tématu navýsost závažnému - sestřelení malajsijského boeingu nad Ukrajinou 17/7- člověka s tak fantasmagorickými vývody, jakým je bývalý mluvčí Hradu Petr Hájek.
více


11.9.2014 PRÁVO: O smyslu a cíli jednoho dekretu

Justitia
Moje úvaha by se mohla jmenovat „Dvojí metr na jeden dekret“, ale tímto článkem bych rád upozornil na opomenutý smysl, účel a cíl důležitého dekretu prezidenta republiky z roku 1945. Opomenutý jak polistopadovou politickou garniturou, tak především státními soudy.
více


12.9.2014 GLOSA: Šabatová úkoluje

ombudsman logo
Veřejná ochránkyně práv, VOP, je úctyhodná instituce i osoba. Svou činností trochu připomíná paní Nagyovou, když se pokoušela úkolovat vojenskou tajnou službu.
více


11.9.2014 FEJETON: Nahá pravda

Babí léto nám zahájil frivolní skandál. Na internet unikly snímky nahých celebrit, tyto zuří a experti bádají, jak se to mohlo stát. Vybádali, že na vině není firma Apple, přestože z jejího serverového úložiště fotky utekly.
více


10.9.2014 GLOSA: Káva bez cukru aneb Hurá na ně

Rád bych se s vámi podělil o to, co jsem jednou zažil. Sedí takhle intelektuálové, pár novinářů a salonní teoretici v kavárně u okna. Kávička, dortíček, vodička a cigárko. Pohoda. Dnešní téma rozpravy - světová politika.
více


10.9.2014 ZDRAVOTNICTVÍ: Opravdu je lékařská péče u nás tak špatná?

Případy selhání lékařů jsou mediálně velmi vděčné, vždy vyvolají celou řadu diskusí, zejména však těch "odborných" na různých internetových fórech. Skutečnost však bývá často jiná.
více


10.9.2014 SPOLEČNOST: Srážky s blbcem

Jak může takový idiot řídit takovou firmu? Jak může tenhle trouba řídit celé oddělení? Proč šéfuje, velí či řediteluje neomylně ten největší blbec na pracovišti? Proč nám vládnou neschopní politici?
více


9.9.2014 MÉDIA: Lepší je močit z mediálního stanu

Je problém, že Andrej Babiš, vicepremiér a ministr financí, je současně mediálním magnátem? Že vlastní celou mediální skupinu? Média přece mají být „hlídacím psem demokracie“, politiky kontrolovat a kritizovat. Mohou tuto funkci plnit, vlastní-li je politici?
více


8.9.2014 CESTOVÁNÍ: Boží Dar mi může...

Rozhodli jsme se vyrazit ven. Mezi lidi. Někam dojet, pak jít na procházku, potom na oběd a kávu. Někam na čerstvý vzduch. Kam jinam než na Klínovec, máme to tam kousek. Podle novin tam už dokončili novou, totiž dlouho nepoužívanou sjezdovku, co jsem se na ní chtěl mockrát svézt, ale nešlo to, byla prakticky...
více


8.9.2014 PRÁVO: Slovo ke kauze Chaloupka...

Jsem roztrpčen. Vše nasvědčuje tomu, že 25. výročí sametové revoluce oslavím jako její pěšák, který se bude zase o trochu víc bát. O svobodu slova, o vlastní bezpečí a fyzickou nedotknutelnost, o spravedlnost v naší postkomunistické demokracii.
více


9.9.2014 SPOLEČNOST: Normalizace probíhá dle plánu

Poučen z krizového vývoje, nejdříve po roce 1968, nyní po sametovém předání moci starých bolševiků novým neomarxistickým kádrům, prožívá český národ další etapu budování socialismu.
více


8.9.2014 SPOLEČNOST: Prý že státní školství je zdarma. Houbeles!

Něco vám prozradím na Pikoru; respektive na to, jak má pan ekonom ekonomicky zorganizovanou domácnost: Neustále si coby závislák na kofeinu stěžoval, že se mu záhadně ztrácejí hrnečky a skleničky.
více


8.9.2014 HISTORIE: Legendy a Mnichované

Z čeho se vlastně skládá historie? Ze svědectví pamětníků, často protichůdných, z pozdějšího výkladu historiků, z legend, které vytváří čas - jen moje generace zažila několik výkladů dějin a to jsem se narodil až po válce.
více


6.9.2014 PRÁVO: Jak probíhá monstrproces (3)

Po prázdninové přestávce začalo 3. září 2014 u Krajského soudu v Brně další pokračování hlavního líčení v kauze Vladimír Čimpera & spol., veřejností vnímané jako „soud s předsedkyní Energetického regulačního úřadu Alenou Vitáskovou“, které průběžně sleduji od samého začátku (viz zde, zde a zde).
více


6.9.2014 ETIKA: Měl by lékař sdělit pacientovi smrtelnou diagnosu?

Je to nejspíše to nejtěžší, co lékař může ve své praxi zažít. Všechno svědčí pro to, že nemoc pacienta je neléčitelná a že jeho dny jsou sečteny. Sdělení této skutečnosti nemá universální řešení.
více


6.9.2014 FEJETON: Jak vyhrát minulou válku

Mé povědomí o psychologii, sociologii i historii je povrchní, ale pozorováním okolí jsem si během svého života – který bude jako každý život relativně krátký – stačil povšimnout, že výše uvedené tvrzení by mohlo mít obecnější platnost.
více


5.9.2014 SPOLEČNOST: Život v plnosti

Otázka v podtitulku předpokládá u laskavého čtenáře obdobné konotace uvedených pojmů, jaké má autor textu. Slova „křesťan“ či „konzervativní“ implicitně počítají s tím, že existuje univerzalita, objektivita, ba i výlučnost.
více


5.9.2014 GLOSA: Jste lepší než konkurence? Soudy vám to osladí

Filip Humplík
Filip Humplík
Tak by se ve stručnosti dal shrnout verdikt soudu ve Frankfurtu nad Mohanem. Soud rozhodl plošně zakázat provoz služby Uber, která údajně představuje nekalou konkurenci pro klasické taxislužby. Stejné rozhodnutí již dříve uskutečnily radnice v Berlíně a Hamburku.
více


5.9.2014 SPOLEČNOST: Mezi námi lidmi (5)

Dotkli jsme se v jedné z předchozích kapitol tématu rizik, i vrátím se k němu ještě na chvíli, neboť máloco je tak velice zapotřebí připomínat. Naší civilizaci hrozí – počítal jsem je kdysi – osm hlavních a řádka vedlejších příčin, pro něž může doklopýtat nejdřív k úpadku a nakonec do zániku, a nemusí...
více


4.9.2014 JUSTICE: Beztrestní

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, nedávno odměněná prezidentem republiky za vzornou práci zpochybněním jejího projektu přechodu státního zastupitelství na třístupňovou soustavu, se vyjádřila v Lidových novinách.
více


4.9.2014 SPOLEČNOST: Problém českých muslimů není v šátku

„Motocyklistům bude umožněno tankování až po vypnutí motoru a sundání helmy z hlavy.“ Vzpomněl jsem si na tento nápis na mé oblíbené pumpě v souvislosti s chaotickou debatou nad případem cizokrajných adeptek na zdravotní sestry, které si u veřejné ochránkyně práv stěžovaly na školu, jež jim znemožnila...
více