24.10.2014 | Svátek má Nina


24.10.2014 GLOSA: Policejní libo- nebo zlovůle?

Exprimátor Bohuslav Svoboda nebude policií stíhán za údajnou škodu, kterou způsobil, když nyní nově zvoleného senátora Václava Lásku pověřil kontrolou Dopravního podniku. Policie případ odložila, protože Svobodovi hrozí údajně v jiné kauze „větší trest“ a další stíhání by bylo „neúčelné“.
více


24.10.2014 PRÁVO: O sběru druhotných surovin

kovový odpad
Poslanecká sněmovna nedávno odmítla návrh senátu, aby občané nemohli dostávat úhradu za kovový odpad, případně i za papír od příslušné sběrny, ale aby ho bezúplatně odevzdávali ve sběrných dvorech.
více


24.10.2014 OSOBNOST: Kdysi jsme řídili i ruské finance…

Je jakýmsi paradoxem dnešní doby, že nás na některé věci musí upozornit někdo ze zahraničí. Když vystoupil 15. října 2014 na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy ruský historik Andrej Zubov s přednáškou nazvanou Dějiny Ruska jako součást Evropy, tak nás tak trochu zaskočil. Zubov
více


24.10.2014 SPOLEČNOST: Střet civilizací a naděje konzervatismu

Odpor jiných civilizací ve střetu s civilizací západní je veden nějakou formou domácího konzervatismu, většinou náboženského nebo založeného na tradicích odlišných způsobů života.
více


24.10.2014 SPOLEČNOST: Volební konstruktéři

Politici mají starost. Jejich půtky a volební klání zajímají čím dál míň lidí. Objevují se tu omšelé, tu neotřelé nápady, jak demokracii učinit voličsky atraktivnější. Každý vyjevený nápad je však nepochybně vskrytu doprovázen potvrzujícím odhadem, že zrovna tento způsob zvýšení volební účasti by nejvíce...
více


23.10.2014 JUSTICE: Janoušek a Soghojan

V pondělí 20. října 2014 zazněla ve zpravodajství České televize zpráva, že se odkládá nástup trestu Romana Janouška, později upřesněná údajem o průtazích ve vypracování písemného vyhotovení rozsudku příslušnou předsedkyní senátu Vrchního soudu v Praze. Jak rychle se zpráva vynořila, tak rychle opět...
více


23.10.2014 GLOSA: Černý pátek!

Jako „černý pátek“. Tak označuje šéf Českého telekomunikačního úřadu den, kdy byl nedávno schválen nestoudný přílepek k zákonu o elektronických komunikacích. Celkem v tichosti a nenápadně. Přitom má na spotřebitele zásadní dopad. Výrazně jim – nám všem! – totiž ztěžuje odstoupení od smlouvy v případě,...
více


23.10.2014 SPOLEČNOST: Zeman má jasno

Miloš Zeman po zasedání tripartity vyjádřil přesvědčení, že v nejbližší budoucnosti budou zrušeny limity omezující těžbu hnědého uhlí v severních Čechách na Mostecku. Prolomení limitů požadují i odbory.
více


21.10.2014 MÉDIA: Bezvýznamné?

Když se v nějaké televizi, nota bene celostátní, změní z týdne na týden moderátor jejího hlavního (víkendového) diskusního pořadu, a rozhodne-li se tato televize, že o tom bude v hlavní zpravodajské relaci obšírně referovat, je přirozené očekávat, že řekne nejen „A“, ale také „B“.
více


21.10.2014 GLOSA: Jak vymýt dětem mozky?

Podíval jsem se na kanál pro děti Megamax, abych se seznámil s tím, co teď pro ty děti letí. A už to vím. Obrácený rasismus, pozitivní diskriminace a duhový svět, tak na hony vzdálený realitě.
více


21.10.2014 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 295

Když padnul bolševik, bylo mi čtyřicet. Za těch čtyřicet let jsem dostal jednou jedinkrát devizák (devizový příslib). O to mohl žádat od sedmdesátých let každý občan Československa. I když jsme měli cestovní pasy, byly k ničemu.
více


20.10.2014 HISTORIE: První transport

Je to už 75 let, kdy nacisté otevřeli to, co filosof Martin Buber nazval „obrovskou ránu v řádu bytí“ - tedy transporty a likvidaci jedné rasy - Židů - do vyhlazovacího tábora Osvětim.
více


20.10.2014 FEJETON: Umírají...

Původně jsem dnes chtěla psát o volbách, či přesněji řečeno o bohužel neplatném referendu o žižkovském parku Parukářka, ale realita – přesněji řečeno smrt – mi udělala čáru přes rozpočet.
více


18.10.2014 SPOLEČNOST: Nostalgici na chmelu

Heslo „Za komunistů bylo líp“ vytáčí hodně lidí. Ty, kteří považují 17. listopad 1989 za svou životní satisfakci a přelomové společenské vítězství. I ty, kteří odmítají nyní oblíbenou tezi, že za uplynulých 25 let tu bylo všechno špatně.
více


17.10.2014 POVÍDKA: Taxis

Miroslav Lalák
dostih
Tak už je zase jeden koňský rok za námi. Pro lidi končí rok Silvestrem a bývá to konec veselý, ale u koní je to docela jinak. Těm odtrubuje závěr roku Velká pardubická a tam moc radosti často nebývá.
více


17.10.2014 PRÁVO: Vraždy a týrání zvířat

Když v závěru loňského roku proběhla médii zpráva, že Ministerstvo životního prostředí vypsalo zakázku na dodávku propagačních předmětů, mezi nimiž se vyjímaly rádoby vtipné kalhotky s bobrem a ještě vtipnější slipy s kormoránem, každý soudný člověk si asi řekl, že někomu v hlavě mírně přeskočilo.
více


17.10.2014 SPOLEČNOST: Výhody a nevýhody byrokracie

Jean Tirole, čerstvý laureát Pamětní ceny Alfréda Nobela za ekonomické vědy, je tvořivou a originální osobností. Veřejnosti je málo známý, neboť se vyhýbá politickým aktivitám a věnuje se teoretickým problémům s vysokou mírou matematické náročnosti. Navzdory tomu ovšem teoretik Tirole má co říci k p...
více


16.10.2014 MÉDIA: Svět se zastavil – schizofrenička v ČR zabila

Z České televize se postupně stává Česká černá kronika. K tomuto závěru jsem dospěl po zhlédnutí série přímých reportážních vstupů, zpravodajských šotů a komentářů pracovníků České televize, jejichž společným jmenovatelem byla tragédie v nížkovské škole na Žďársku, při níž byl rukou šílené schizofreničky...
více


15.10.2014 SPOLEČNOST: Hrdina

Toto není věta nějakého nabubřeného frajera, který těží z toho, že žije na výsluní moci nebo peněz. Ta věta je z facebookového profilu šestnáctiletého kuchařského učně z vesnice u Žďáru nad Sázavou.
více


17.10.2014 HISTORIE: Ostudné selhání české inteligence

Dne 14. října 1938 vydaly čtyři významné stavovské organizace prohlášení adresované ministru vnitra Janu Černému, v němž de facto vylučují své židovské kolegy ze svých řad a znemožňují jim další praxi.
více


16.10.2014 GLOSA: Každá sranda něco stojí

Skrytá kamera sledující různé pitominy je populárním televizním pořadem. Čtvrtníček měl bohužel smůlu. Při jeho exhibici došlo k infarktu u řidiče, kterého zastavili. Toho se naštěstí podařilo zachránit a byl i svědkem při soudním projednávání.
více


16.10.2014 PRÁVO: Nejabsurdnější soudní verdikt roku?

Nemohu si pomoci, ale rozsudek nad herci Čtvrtníčkem a Potměšilem kandiduje po mém soudu na titul Nejabsurdnější soudní verdikt roku. Ano, řeč je o videoklipu pro Konto bariéry, v němž oba umělci, převlečení za policisty, natáčeli pro skrytou kameru.
více


16.10.2014 SPOLEČNOST: Vzdělání ano. Jaké, jak a kde?

Naším (českým) světem prosakují zprávy, že je špatně, když má kdekdo maturitu. A že bude nutné počet maturantů omezit (třebas náročnými testy) a zbytek populace tak dostat k tomu, abychom měli více učňů. Což je sociální inženýrství jako vyšité, i když jde o vizi samotného ministra školství.
více


16.10.2014 KNIHA: Prahou pod pancířem Vlasovců

Pavel Žáček, zakladatel a první ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů, vydal zajímavou knihu: Prahou pod pancířem Vlasovců. Je to pocta Rusům, kteří aspoň zčásti zachránili Prahu během povstání v květnu 1945 před náporem nemilosrdných Němců.
více


15.10.2014 FEJETON: Vyhlásit sankce! Bombardovat!

Shlédl jsem před pár dny v televizi zajímavý dokument. Odvážný dobrodruh spolu s kameramanem navštívil misijní osadu na kraji pralesa kdesi v Tramtárii. Ochočení domorodci si misionáře chválili, že jim dali jíst, pít, oblečení i lůžko a naučili je hodně věcí.
více


14.10.2014 ZDRAVOTNICTVÍ: Může lékař prodat svou praxi?

Prodej lékařské praxe v poslední době poněkud rozvířil diskusi v odborných i laických kruzích. Je evidovaný pacient soukromého lékaře opravdu nevolníkem, vydaným na milost systému?
více


15.10.2014 SPOLEČNOST: Měsíc je vlastně naší nezaměnitelnou kronikou

Já vím, že to astronomové nezačali dělat schválně, ale z jistého hlediska je to dokonalé. Co mám na mysli? To, že pojmenovávají krátery na Měsíci jmény významných osobností. Na Zemi jsme byli mnohokrát svědky (i v dobách nedávných) jakéhosi ideologického falšování historie.
více


15.10.2014 LIDSKÁ PRÁVA: Ani katastrofa, ani šance!

Již několik týdnů probíhá na stránkách Práva i v jiných tiskovinách (A2) intelektuální debata o pojetí lidských práv mezi Petrem Drulákem a Jiřím Přibáněm.
více


14.10.2014 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 294

Bránil jsem se tomu dlouho, ale marně. Nejsem kutilem a nenávidím jakékoliv přestavby příbytku. Jsem od přírody líný a každá stavební činnost na zvelebování bytu mne nějak omezuje.
více


13.10.2014 MÉDIA: Reklama pro šarlatány

Už dlouho jsem tak strašně nezuřil. Na druhém programu České televize jsem totiž zhlédl epizodu z televizního cyklu Pološero, která se snad kromě jediné věty z úst moderá­torky stala neplacenou reklamou pro několik vybraných „mágů a léčitelů“ a téměř dokonalým šiřitelem pavědeckých názorů.
více


13.10.2014 PRÁVO: Lustrace v herně

Babišovo ministerstvo financí přichází s novým zákonem, který umožní obsluhám heren lustraci vaší finanční situace. Cílem je prý omezit závislost na gamblerství.
více


11.10.2014 GLOSA: Diváci to České televizi spočítali

K.O. – tenhle výraz převzatý z boxu, pro ČT, nejlépe vystihuje výsledek právě zveřejněného průzkumu společnosti SANEP věnovaného důvěryhodnosti českých médií.
více


11.10.2014 SPOLEČNOST: Jak hluboké jsou kořeny korupce v Česku?

Minulý týden ukázal, že to v Česku s korupcí jen tak neskončí. Přední politici nejen z vládních stran, ale i z opozice napadli evropskou kontrolu, která odhalila rozsáhlé manipulace s veřejnými zakázkami v nemocnicích.
více


10.10.2014 FEJETON: Jak jsem opět napsal protestsong

kytara
Blížící se čtvrtstoletí od sametové revoluce mne přinutilo k malé osobní rekapitulaci. Mezi jiným jsem si vzpomněl a zabrnkal několik protestsongů, které jsem kdysi coby -náctník napsal a které mne teď zase zavedli do starých časů.
více


10.10.2014 POLEMIKA: Jak Mlejnek jr. rve, co může

Josef Mlejnek junior zažil asi úplně jiný listopad 1989 než já. Za polistopadové motto vydává „Urvi, co můžeš“. Napsal to ve středu ve svém článku zde na Neviditelném psu.
více


10.10.2014 SPOLEČNOST: Ombudsman není mlčící sfinga

Opravdu si nemyslím, že každý, kdo byl zmíněn v denním tisku, by nezbytně musel publikovat své odlišné stanovisko, ale pokud jsem opakovaně označen za nekonstruktivního škůdce tak slovutné instituce, jakým je úřad veřejného ochránce práv, snad bych pár slov k tomu sdělit mohl.
více