29.11.2015 | Svátek má Zina


28.11.2015 PRÁVO: Dva nálezy, více pochybností

Stanislav Křeček
Dva nálezy Ústavního soudu z nedávné doby vzbudily mimořádnou pozornost nejen proto, že se dotýkaly skutečností, se kterými je spojen velký veřejný zájem, ale také proto, že jejich mediální obraz - tedy to jak byly presentovány veřejnosti - zcela neodpovídal jejich obsahu a právnímu významu.
více


28.11.2015 EVROPA: Migranty jednou přijmout musíme

Vlastimil Podracký
Jiní tuto vizi nemají, Merkelová ji má. Ví, že uprchlíci se mohou za určitých okolností integrovat, stát se Němci a později pomoci integrovat dalším. Bránit se donekonečna nevyhnutelnému? Kdo vizi zániku nesdílí, musel by vysvětlit, jak mu zabrání.
více


27.11.2015 ALBERTOV: Kdo organizoval oslavy 17. listopadu

Karel Hvížďala
Teprve koncem minulého týdne se podařilo zjistit, kdo organizoval oslavy Dne boje za svobodu a demokracii v Praze na Albertově, kam nebyli dvě a půl hodiny před příjezdem prezidenta vpuštěni studeni.
více


28.11.2015 VZPOMÍNKA: Podzimní dobrodružství

Richard Preiss
jelen
Otec byl nadšeným nimrodem a tímpádem členem několika mysliveckých společností. Jednoho dne se mně zeptal: „Potřebujeme někoho jako lodivoda, který by ukazoval cestu pár pozvaným hostům na hon o nadcházejícím víkendu.“
více


27.11.2015 KNIHA: Atentát na Heydricha (sv. 2)

Václav Vlk st.
Padla nejprve nacisty, pak komunisty a následně pomatenými „hledači pravdy“ hlásaná teorie o statisících českých udavačů. Dokumenty o likvidaci Heydricha popsané v takzvané Panwitzově zprávě dokládají, že i přes do té doby nevídaná opatření a výhružky obyvatelstvu si nacisté zoufali. Kriminální...
více


26.11.2015 GLOSA: Spravedlnost nebo politická razie?

Benjamin Kuras
V Rakousku byl v polovině listopadu odsouzen člen malé německé strany Die Freiheit a brilantní řečník Michael Stürzenberger za zločin „nenávistného projevu a znevažování náboženských doktrín“ k pokutě 960 eur a čtyř měsíců podmíněně.
více


26.11.2015 SPOLEČNOST: Když se jde do války...

samopal Kalašnikov
Aniž bych měl v úmyslu výrok francouzského prezidenta nějak bagatelizovat, přesto mně to připadá, jako žonglování se slovíčky. Chápu, že šok z útoku islámských teroristů v Paříži může slovní vyjádření zformulovat do podoby, kdy si plně neuvědomujeme jeho pravý význam.
více


26.11.2015 KNIHA: Atentát na Heydricha (sv. 1)

Václav Vlk st.
Doba se mění nejen k horšímu, jak je přesvědčena už od věků hlavně starší část generace, ale také k lepšímu. Již od svého útlého mládí poslouchám, že naše problémy s Německem a s Němci jsou navěky vyřešeny.
více


26.11.2015 FEJETON: Úhlavní nepřítel zvířecí říše

Evžen Korec
Chovám řadu živočichů, od kaprů koi po koně. Letos jsem se stal majitelem táborské zoo. Zvířata, to je prostě moje vášeň. Přesto ze mě brzy bude úhlavní nepřítel zvířecí říše.
více


25.11.2015 FEJETON: Pohled do křišťálu

Ondřej Neff
Intenzivněji než kdy jindy bych si přál vlastnit křišťálovou kouli a s ní i schopnost nahlédnout do budoucnosti, třeba té blízké. Píši totiž tento sloupek jaksi dopředu. Zatímco čtete tyto řádky, jsem na druhé straně zemské koule na jedné malé fotoexpedici.
více


26.11.2015 SPOLEČNOST: Kardinál přispívá k fašizaci země?

Stanislav Křeček
Podle oficiálního sdělení pražského arcibiskupství pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka navštívil 20. listopadu 2015 v Lánech prezidenta republiky Miloše Zemana.
více


25.11.2015 GENDER: Obyčejné kolo...

Ivan Brezina
Podle iDnes pražští radní schválili milion korun na podporu ženské cyklistiky. Čtete správně: nikoli na podporu cyklistiky jako takové, ale na podporu ženské cyklistiky.
více


25.11.2015 ALBERTOV: Děkuji za tu explozi zájmu o pietu

Ladislav Jakl 1
V neděli 22. listopadu se na pražském Albertově sešli ti, kdo chtěli uctít památku 17. listopadu. Museli použít náhradní termín, protože v den výročí byl Albertov obsazen jen příznivci prezidenta Zemana a ti, kdo se k nim nepočítají, tak neměli šanci. Tolik oficiální mediální verze.
více


25.11.2015 HATE FREE: Světlé zítřky diktatury

Viktor Lošťák
hate free culture logo
Když se jeden můj článek před několika týdny umístil na devátém místě ankety Sexistické prasátečko, poděkoval jsem všem hlasujícím a zalitoval, že jsem nevyhrál. Omlouvám se, bylo to nemístné.
více


25.11.2015 SPOLEČNOST: Proč musel být slaven náhradní 17. listopad

Radko Kubičko
Svátky většina občanů spíše ignoruje a využívá k volnočasovým aktivitám, ale že by měl někdo náladu slavit podruhé? Studenti a jejich učitelé se k tomu odhodlali a byla to více než symbolická demonstrace. Ti, kteří překazili tu jejich původní, vyšli z tohoto morálního měření poraženi.
více


24.11.2015 TEROR: Výzva dne

Lubomír Stejskal
Cestovat nebo necestovat letadlem tam či jinam? Toť dilema mnoha bližních mezi námi. A také nás samotných.
více


24.11.2015 SPOTŘEBITEL: Fitko Holmes Place se chová stejně jako „šmejdi“

Ivan Brezina
Firma, pro kterou jsem před časem pracoval, mi v rámci zaměstnaneckých benefitů věnovala kartu s kreditem na využívání služeb fitness a relaxačního Holmes Place na pražském Smíchově.
více


24.11.2015 SPOLEČNOST: Dělají z nás blbce

Libor Popovský
Libor Popovský
V úterý 17. listopadu 2015 večer jsem byl moc smutný. Cítil jsem, že masivní ofenzíva, kterou proti většině našeho národa vedou politici a mainstreamová média, se ještě znásobila.
více


24.11.2015 SPOLEČNOST: Jak umlčet pana Normálního

Ivan Rychtr
immigration
Mnohé jsem četl o migraci, teroristech, islámu, muslimech. Také jsem mnohé četl o humánnosti, právu na azyl, o naší povinnosti pomáhat bližním v tísni, a tedy i migrantům.
více


24.11.2015 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 345

Jan Čech
Vím, že herec má podivné povolání: představuje někoho. Ne sebe, ale postavu. A my si někdy velmi mylně myslíme, že ten či onen takový skutečně je. A je pro nás šok, když zjistíme, že ten, který úspěšně představuje ve filmu intlektuály, je ve skutečnosti úplný blbec - je jen dobrým hercem.
více


23.11.2015 MIGRACE: Překrucování skutečnosti

Adam Votruba
immigration
Evropu se snaží ovládnout zhoubná ideologie. Je pro ni obtížné najít výstižné označení, protože všechna slova, která se nabízejí, nevystihují její podstatu dostatečně. Mohli bychom mluvit o multikulturalismu, levicovém liberalismu, antinacionalismu, antixenofobismu, antidiskriminacionismu či...
více


23.11.2015 GLOSA: Slovo ke mši za prezidenta

Lubomír Stejskal
Odsloužil ji v pátek (20/11) v Lánech kardinál Duka. Nejvyšší hodnostář české katolické církve se ovšem dle zprávy ČTK nemodlil pouze za Miloše Zemana.
více


23.11.2015 SPOLEČNOST: Zatím tu válku projíždíme

Markéta Šichtařová 5
Radikální islamistická organizace nazývající se Islámský stát samozvaně vyhlásila na dobytých územích takzvaný chalífát. Tedy rádoby státní útvar, který si nárokuje náboženskou autoritu nad všemi muslimy světa.
více


21.11.2015 ÚVAHA: Vyměnit politiky

Pavel Chrastina
Zaujal mě totiž plakát s poselstvím VYMĚŇME POLITIKY DŘÍV, NEŽ VYMĚNÍ OBYVATELE. Odešel jsem domů a otevřel jejich stránky.
více


21.11.2015 SPOLEČNOST: Sjednotitel

Michaela Payeur
Sjednotil velkou masu lidí, kteří v něm našli zastání. Po mnoha desítkách let opět slyší, že oni jsou ti, kteří jsou v právu, kteří nemusí nic měnit, protože nic špatného neudělali.
více


20.11.2015 FEJETON: Zlatá slova Andreje Babiše

Jan Bartoň
Listopad 1989 nenaplnil všechna očekávání. To byl link s odkazem na Babiše, který se dlouho držel na liště ČT24.
více


20.11.2015 SPOLEČNOST: Máme co slavit 17. listopadu 2015?

Karel Hvížďala
Zredukujeme-li Den boje za svobodu a demokracii pro účel komentáře jen na výročí listopadových událostí roku 1989, můžeme si snad dovolit říci, že čím víc uběhlo času od té doby, tím víc se z nás vytrácí pocit, že máme co slavit.
více


20.11.2015 ROZHOVOR: Seskupení zmaru

Lukáš Petřík
Podle bývalého tajemníka prezidenta Klause Ladislava Jakla demokracie a svoboda je spíše nechtěným, skoro náhodným důsledkem toho, že zájmy lidí jsou velmi rozdílné, takže se jejich střet ustálí v jisté křehké rovnováze.
více


20.11.2015 GLOSA: Český konsenzus

Zbyněk Petráček
Premiér Sobotka nepatří k politikům, které noviny velebí za velká slova a činy. Má pověst spíš ušlápnutého muže vezoucího se na hlavním proudu evropské politiky. Ale včera se z něho vymkl.
více


20.11.2015 SPOLEČNOST: Klimatické války, poškozená věda a terorismus

Miroslav Kutílek
Sluší se informovat čtenáře, že jsem začal psát tento text 12. listopadu, ale dopsal jsem závěrečnou stránku až 17. listopadu 2015.
více


19.11.2015 FEJETON: 17. listopad ve stínu teroru

Lubomír Stejskal
Není čas na vzpomínky a sentiment. Není čas hledat na sametu mušky, možná mouchy. Doba nás, proti naší vůli a navzdory tomu, o čem bychom chtěli dnes (17/11) přemýšlet, orientuje z minulosti do kruté přítomnosti.
více


19.11.2015 SPOLEČNOST: Co nám dal a vzal listopad 1989

Tomáš Vodvářka
Slavíme různé svátky, máme různá výročí, nicméně 17. listopad 1989 znamenal v moderních dějinách státu opravdový zlom pro generaci narozenou okolo poloviny 20. století.
více


19.11.2015 SPOLEČNOST: Cukr a bič jako řešení pro radikály

Radim Perlín
Po bezprecedentním útoku fanatiků v Paříži se stále více vynořují otázky nejen kdo a proč to udělal, ale především co jako evropská judeo-křesťanská společnost můžeme a musíme udělat, aby se nic dalšího neopakovalo.
více


19.11.2015 UDÁLOSTI: Na Bílé hoře jsme prohráli

Bohumil Doležal
Pavel Šafr dal před pár dny na Svobodném fóru k dispozici svůj poměrně rozsáhlý esej Na Bílé hoře jsme neprohráli. Mám k němu výhrady, které považuji za tak zásadní, že je nemohou přehlušit ani dramatické události, které dnes v celé Evropě zažíváme.
více


18.11.2015 SPOLEČNOST: Je třeba otevřít druhou a třetí frontu

Petr Štěpánek
Podle zákona o České televizi „hlavními úkoly veřejné služby v oblasti televizního vysílání jsou poskytování objektivních, ověřených, ve svém celku vyvážených a všestranných informací pro svobodné vytváření názorů“.
více


18.11.2015 SVĚT: Listopad a jiné mýty

Vlastimil Podracký
Nebudu psát o historických mýtech, ale o těch současných. To jsou právě ty, které nás mohou ovlivnit tak, že zapomeneme na realitu a dostaneme se do falešných situací a realitu nerespektujících reakcí.
více