19.6.2018 | Svátek má Leoš


19.6.2018 KAUZA ZADEH: Konečně svědci! (12)

Zdeněk Jemelik 1
Na pokračování hlavního líčení ve věci Shahrama Abdullaha Zadeha (dále jen SAZ) a jeho čtrnácti spoluobžalovaných u Krajského soudu v Brně před senátem Aleše Novotného ve dnech 1.,13.,14.,15 června 2018 se naplno projevily problémy procesů s velkým počtem obžalovaných a svědků.
více


19.6.2018 GLOSA: Happening na Hradě

Tomáš Lajkep1
Já mám happeningy rád. A jsem rád, že něco takového udělal i náš pan prezident. Když někdy i umělci projeví zájem o politiku, proč by politik občas neměl věnovat svou pozornost uměnám takového druhu?
více


19.6.2018 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 470

Jan Čech
Když vařím, mám puštěné rádio a poslouchám Český rozhlas. Krom muziky, která je téměř vždy příšerná. Ale mluvené slovo stojí za to. Tedy jak kdy. Dr. Ivo Šmoldas, toho miluji.
více


18.6.2018 SPOLEČNOST: Soutěž krásy pro vlivné, leč ošklivé

Daniela Kovářová
Soutěž Miss Amerika zrušila promenádu v plavkách i ve večerních šatech a propříště nebude hodnotit dívky podle vzhledu, ale dle vzdělanosti, talentu a sociálního vlivu. Za změnou podmínek soutěže prý stojí hnutí MeToo, podle něhož je hodnocení fyzické krásy zastaralé a pro dívky ponižující.
více


16.6.2018 SPOLEČNOST: Kdy je ramadán, nás zajímat nemusí, ale …

Lubomír Stejskal
Vyjádřit to lze i jinak. Může nás zajímat, kdy je ramadán, ale nemusí to nic znamenat. Snad jen ... Ale o tom v další části textu.
více


16.6.2018 ÚVAHA: Boj o moc

Stanislav Moc
Co jsou lidé lidmi, boj o moc v tlupě, kmeni, národu a státu vždy probíhal a probíhat bude i v budoucnu. Je to přírodní řád, který určuje, jaké místo si který jedinec ve společnosti vybojoval nebo vybojuje.
více


14.6.2018 EVROPA: Rovnost podle liberálů

Tomáš Zdechovský
Liberalismus se za celou dobu své existence nejen v Evropě změnil k nepoznání. Slovo liberalismus je odvozené z latinského liber znamenajícího „svobodný“. Tak proč chtějí stále více liberálové něco regulovat a někoho přemísťovat?
více


14.6.2018 FEJETON: Paradox lháře

Ondřej Neff
Nemám o výšce svého IQ žádné velké iluze. Například jsem přesvědčený o své imunitě vůči reklamě.
více


15.6.2018 ESEJ: Československý sen III.

Jan Urban
Československá politika jako vnitřní politika nového státu ve skutečnosti nikdy neexistovala. Od prvního dne to byla politika české elity, která ji přijala za vlastní v okamžiku ohromení z nikdy neočekávaných územních zisků „vymyšleného státu“, podpory vítězných velmocí a ponížení Vídně.
více


14.6.2018 ESEJ: Československý sen II.

Jan Urban
Když se v roce 1886 Hubert Gordon Schauer tázal po smyslu české národní politiky („Naše dvě otázky“), napsal, že „bez vědomí mravního povolání není národa“ a ptal se „jaký je náš úkol v dějinách člověčenstva?“
více


13.6.2018 ESEJ: Československý sen I.

Jan Urban
Má vlast, Československo, jediná duchovní vlast, kterou kdy budu mít, byla především snem. Nádherným snem o znovunastolení spravedlnosti a rovnosti všech lidí, jejichž občanství a loajalita budou nadřazeny etnicitě a jazyku.
více


12.6.2018 SPOLEČNOST: Josef Toufar nebyl zabit, ale zemřel ve vězení

Tomáš Vodvářka
Aspoň takto to hodnotí přední komunistický ideolog současnosti Josef Skála v rozhovoru s Janem Farským z hnutí STAN
více


12.6.2018 PRÁVO: Podivné rozhodnutí soudů

Stanislav Křeček
Většina z nás snad již chápe, že homosexuální páry mohou dobře vychovat dítě, jistě lépe, než by se tak stalo v jakémkoliv ústavu.
více


12.6.2018 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 469

Jan Čech
Nastává opět období, kterému já říkám: „Sliby se slibují, blázni se radují!“ Agent Bureš objíždí republiku se svou firmou a kam přijedou, tam slíbí. Když si Česká televize dala tu práci, že si vypsali všechny jeho předvolební sliby a sečetli to, zjistili, že to je víc, než je náš rozpočet.
více


12.6.2018 SPOLEČNOST: Brněnská nechutnost je přehlédnutý milník

Miloslav Pešta
Miloslav Pešta
Má-li být společenství (kmen, stát, civilizace) životaschopné, musí mít ideu, která zdůvodňuje jeho existenci. V ni musí jeho příslušníci věřit, aby byli ochotni za ni položit život.
více


11.6.2018 FEJETON: Zahrádka a já

Karpenková-chalupa
Když bylo v poválečných letech v tehdejším Československu zásobování potravinami takové, jaké bylo, vyhodnotil situaci dělnický prezident Antonín Zápotocký slovy: „Jak může být na trhu dostatek zeleniny, když naše hospodyňky sází na zahrádce raději růžičky, než mrkvičku.“
více


11.6.2018 SPOLEČNOST: Čím víc opilců, tím víc bitek

Michal Kašpárek
Omezení prodeje alkoholu snížilo na různých místech světa počet násilných trestných činů. V zemi posedlé bezpečím slušných lidí se k takovým opatřením nikdo nemá.
více


11.6.2018 KAUZA ZADEH: Nová obžaloba (12)

Zdeněk Jemelik 1
V mezidobí od vydání 11. dílu seriálu dne 7. května 2018 se dočkaly neobvyklého ohlasu mimo soudní síň některé události, popsané v 10. dílu. Bezohlednost, s kterou soud nakládal se soukromými daty obž. Shahrama Abdullaha Zadeha.
více


11.6.2018 PRÁVO: Zájem dítěte a výživné

Daniela Kovářová
Jaké potřeby má dítě? Kolik měsíčně stojí jeho výživa? Platí tatínkové na děti dost, anebo málo? Nemají maminky příliš velké oči? Může dítě jezdit s matkou ve ferrari a s otcem trolejbusem?
více


11.6.2018 SVĚT: Miss je Obluda!

Markéta Šichtařová 5
Zaplaťpámbu, že vývoj se ubírá tím správným směrem. Kampaň #metoo jasně ukázala, jaký je trend. Dost bylo sexismu a zesměšňování žen.
více


9.6.2018 PRÁVO: Keťasové

Petr Andrle
V posledních třiceti, nebo lépe řečeno dvaceti devíti letech jsme svědky neuvěřitelných, bohužel zákonných ustanovení či směrnic, které odporují zdravému rozumu. V současné době hýbe nejen sněmovnou novela zákona o pomoci v hmotné nouzi.
více


9.6.2018 PRÁVO: Lidský odpad čeká na rozsudek

Zdeněk Jemelik 1
U nejmenovaného soudu před senátem předsedkyně Odklízečky Lidského Odpadu (dále jen OLO) dozněly před nedávnem závěrečné řeči ve velmi zajímavé trestní kauze. Paní předsedkyně proslula neuctivým postojem k obhájcům a názorem, že obžalovaní obecně jsou lidský odpad, takže nadpis článku je přiměřený...
více


9.6.2018 SPOLEČNOST: Měli bychom držet spolu

Pavel Chrastina
Přežili jsme několik vln germanizace, přežili jsme nacistickou diktaturu s její čistotou rasy, přežili jsme komunistickou diktaturu „proletářského internacionalismu“ a zajisté přežijeme i další marxistický pokus o změnu charakteru jednotlivých evropských národů islamizací, kterou nám vnucují šéfové...
více


8.6.2018 ŠKOLSTVÍ: Maturitní masakr? Ale kdeže…

Luboš Smrčka 1
Milujeme vypjaté tragické momenty a silná slova. Takže zprávy o maturitních propadlících provázejí označení jako „masakr“ či „tragédie“. Ano. Ten nebo onen maturitní test neudělalo skutečně hodně studentů. Ale...
více


8.6.2018 SPOLEČNOST: Alespoň jednu chvilku pro svobodu

Luboš Zálom1
V mnoha městech ČR se v úterý demonstrovalo proti Andreji Babišovi, prezidentu Zemanovi a růstu moci KSČM. Akce organizovalo sdružení Milion chvilek pro demokracii. Svoji alespoň jednu chvilku by si však zasloužila také svoboda...
více


9.6.2018 SPOLEČNOST: Každý má právo diskriminovat

Marek Šoška
Marek Šoška
V mnoha médiích vyšel článek, který pojednával o rozhodnutí Nejvyššího soudu USA. Soud rozhodoval, zda má pekař právo odmítnout službu na základě sexuální orientace.
více


8.6.2018 GLOSA: První středa v měsíci

Petr Kolman
Každou první středu v měsíci nemilosrdně ozvučují celé Čechy, Moravu a Slezsko veřejnoprávní sirény. Zkouška trvá 140 sekund a tón „sirééény“ je nekolísavý. Těsně před ní i po ní dochází k oznámení, že proběhne či proběhla zkouška sirén.
více


7.6.2018 ÚVAHA: Tabu je mrtvé, ať žije tabu!

Stanislav Ulčák
O brněnském divadelním představením (tím i o nás samotných) se píše mnoho a z mnoha úhlů, a tak se připojuji i já – snad jsem našel nepokrytou skulinku.
více


7.6.2018 DOPRAVA: Kolik cyklistů ještě musí zemřít...

Tomáš Vodvářka
Každý, kdo jezdí na kole, to zná. Jede po pravé straně cesty a kolem něj proletí auto devadesátkou zhruba necelý metr od jeho levé nohy.
více


7.6.2018 SPOLEČNOST: Rozšířila se nám tady taková zvláštní sekta

Jaroslav Míth
Dříve jsem si spolu s autorem slavné filmové hlášky také myslel, že se nám tady rozšířil takový nešvar. Ale ne, nejde o pouhý nešvar. Šíří se nám zde nová náboženská sekta. Sekta putinistů.
více


8.6.2018 SPOLEČNOST: Tatače a mamače

Pavel Strunz
Když jsme s manželkou měli první dítě, tak kamarádka, která měla též zhruba stejně starého potomka, mne občas označovala slovem „matec“. Matka a otec dohromady.
více


6.6.2018 VZPOMÍNKA: „Prosím litr černýho!“

Vladimír Karpenko
Ponechávám v původní podobě větu, kterou jsem jako malý chlapec občas vyslovoval. Nebyl jsem zdaleka jediný, kdo činil podobnou objednávku a stavěl přitom na výčepní pult v hospodě džbánek.
více


6.6.2018 FEJETON: Zoo za korunu

Marta Urbanová
Moje známá mi zavolala, že přijede do Prahy a že se chce podívat do zoo na žirafy. Co je to za pitomost? Ne, já s tebou nepůjdu! Co tam budu proboha dělat? Já ten smrad z opic nesnáším a ještě vypláznu pětistovku za vstup.
více


5.6.2018 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 468

Jan Čech
Již několik let slavím narozeniny na Aviatické pouti v Pardubicích. A každým rokem si říkám, co asi letos dostanu jako dárek. Upřímně, dost dlouho jsem tento podnik ignoroval.
více


5.6.2018 HISTORIE: Edvard Beneš uspěl

Jiří Weigl
Sešli jsme se dnes na tomto památném místě, abychom vzpomněli 134. výročí narození prezidenta Edvarda Beneše a 76. výročí operace Anthropoid exilových československých branných sil za II. světové války.
více


4.6.2018 GLOSA: Hybridní bezmoc

Zbyněk Petráček
Hybridní hrozba je módní výraz, ale má smysl. Označuje bezmoc států, potýkají-li se s něčím, nač nejsou připraveny.
více