24.9.2017 | Svátek má Jaromír


23.9.2017 MÉDIA: ČT 24 se opět vyznamenala

Pavel Chrastina
Ačkoli to často nedělám, a když, tak vždycky se značnou dávkou nedůvěřivosti, pustil jsem si toto úterý odpoledne veřejnoprávní ČT 24.
více


23.9.2017 PRÁVO: Šátek jako výbušnina

Zbyněk Petráček
Soudy rozhodují, zda je to či ono v souladu se zákonem. Tak také v úterý rozhodl odvolací soud o bagatelní, leč ostře sledované kauze, kterou bychom mohli stručně nazvat „Somálčin šátek“. Konečně.
více


23.9.2017 SPOLEČNOST: Nařídí nám skauti bobříka mlčení?

Luboš Zálom1
Pod pojmem skaut už si dnes nesmíme představit chlapce, o nichž jsme si četli v románech Jaroslava Foglara. Dnešní skaut začíná být spíše než cokoliv jiného etalonem nadšeného levicového aktivisty.
více


22.9.2017 PRAHA: Mariánský sloup ano, či ne?

Lubomír Stejskal
Vztyčit? Nevztyčit? Proč ano - proč ne? České historické dilema. Bez ohledu na to, jak to celé nakonec dopadne, chci poukázat na několik „detailů“, které by neměly zůstat opomenuty.
více


22.9.2017 SPOLEČNOST: Začíná hon na čarodějnice?

Tomáš Vodvářka
Jakýsi spolek Naštvané matky zveřejnil na sítích tvář a jméno advokátky, která zastupuje muslimskou dívku v jejím sporu se státem ohledně nošení hidžábu.
více


22.9.2017 PRÁVO: Jak přes kopírák

Tomáš Zdechovský
Někteří rodiče se ve své snaze získat dítě nezastaví naprosto před ničím. Jen aby dostali při rozvodovém řízené či tahanicích o dítě potomky do své výhradní péče, jsou schopní bez jakýchkoli výčitek křivě obvinit partnera.
více


21.9.2017 SPOLEČNOST: Je i věcí Romů, aby se situace zlepšila

Stanislav Křeček
V Lidových novinách ze dne 4.9. položil Karel Holomek závažnou otázku, která dala název celému článku Jak chce pomoci Romům, když je nepozná?
více


21.9.2017 FEJETON: Slavné vítězství

Ondřej Neff
O nadcházejícím víkendu se bude v Praze u Hvězdy pořádat rekonstrukce bitvy na Bílé hoře. Viděl jsem to už dvakrát, je to velkolepá podívaná a vodím tam posluchače mého fotografického cyklu Dílna.
více


21.9.2017 SPOLEČNOST: Sloupovníci a jejich nepřátelé

Tomáš Halík
Domácí žabomyší války je užitečné sledovat s pořádným odstupem – nad tím, co by mne doma zřejmě rozčilovalo, se nyní během několikaměsíčního pobytu na amerických univerzitách jen usmívám.
více


21.9.2017 SPOLEČNOST: Muriel Blaive jako fake news

Tomáš Jirsa
Mediální prostor v poslední době zaplňují názory francouzské historičky pracující pro Ústav pro studium totalitních režimů Muriel Blaive.
více


20.9.2017 PRÁVO: Škola smí zakázat nošení šátků

Marian Kechlibar
Odvolací soud se – třikrát hurá! – ve svém výroku nevyhýbá klíčové otázce, kterou první instance nerozhodla: totiž, zda škola smí zakázat žákyním nošení šátku.
více


21.9.2017 SPOLEČNOST: Mým konzervativním staromilcům

Daniela Kovářová
Milí přátelé, nezoufejte. Navzdory veřejnému tlaku, který kolem sebe neustále pociťujete, máte právo na vlastní cestu ke štěstí.
více


19.9.2017 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 433

Jan Čech
Panuje obecný názor, že jsme něčím význační, že jsme ve světě širém něčím známí. Přátelé, nedělejme si iluze, jsme malé bezvýznamné prd na globusu. Z nových dějin si svět pamatuje jen pana prezidenta Havla.
více


19.9.2017 SPOLEČNOST: Inkluzi dětí už máme. Jak promíchat dospělé?

Michal Kašpárek
Politici voličům slibují, že je budou od odlišných lidí za každou cenu izolovat – a tak se o sobě navzájem nejvíc dozvíme z reality shows.
více


19.9.2017 SPOLEČNOST: Marta Semelová v Knihovně Václava Havla

Tomáš Vodvářka
Naše doba je plná paradoxů a absurdních dramat. Občan státu může často podléhat dojmu, že doba se již vymkla z kloubů a opravdu šílí.
více


19.9.2017 PRÁVO: Pokuta za detektivní aktivitu

Petr Kolman
Za devatero úřady a devatero soudy jednomu pražskému obchodníkovi odcizila před šesti lety jedna fyzická osoba (dříve by se politicky nekorektně řeklo asi zloděj či dokonce darebák) elektrokolo v ceně nezanedbatelných padesáti tisíc korun českých. Od té doby chodí zmíněný obchodník po soudech.
více


18.9.2017 PRÁVO: Hororový příběh od zlínského soudu III.

Zdeněk Jemelik 1
Dne 14.září 2017 pokračovalo u zlínské pobočky Krajského soudu v Brně, u senátu předsedy Radomíra Koudely, hlavní líčení řízení proti manželům Novotným, obžalovaným kvůli únosu a vydírání poškozeného Pavla Buráně. Referoval jsem o něm v předchozích dílech seriálu, jímž doprovázím tento proces.
více


18.9.2017 FEJETON: Případ Blaive

Petruška Šustrová
Co se kdekdo tak pustil do Muriel Blaive? Ve snaze tomu porozumět jsem si přečetla, co napsala, a nic strašného jsem na tom neshledala.
více


18.9.2017 SPOLEČNOST: Sčítat Romy není neetické

Luboš Smrčka 1
Diskuse o pokusu Úřadu vlády sečíst romskou menšinu je hloupá. Zvláště pak argumenty o tom, že je to „neetické“ či „nemorální“ nebo „rasistické“.
více


16.9.2017 SPOLEČNOST: Češi jsou Romové Evropy

Jan Payne
Předeslat musím, že titulek odkazuje nikoliv k Romům skutečným putujícím kdysi ze země do země, ale k Romům v očích jisté části české společnosti: darmošlapové a darmožrouti.
více


15.9.2017 SPOLEČNOST: Julius Fučík – český generál Lee

Michal Kašpárek
Pokud si zaslouží ponechat pomníky „nejmenší záporáci“ Konfederace, pak si to zasloužili i komunisté padlí v protinacistickém odboji nebo sovětští kosmonauti.
více


14.9.2017 GLOSA: Ohýbat historii je nebezpečné

Jaroslav Míth
Historii bychom měli pochopit a přijmout a ne ji ohýbat a přizpůsobovat rádoby pokrokářským trendům, jako je například genderismus nebo multikulturalismus.
více


14.9.2017 SPOLEČNOST: Kvazi-elity

Jan Payne
Český národ představuje dějinný experiment se společností ukazující osud společnosti zbavené svých elit. Elity ztrácel opakovaně a vždycky to znamenalo úpadek.
více


14.9.2017 FEJETON: Muž s taškou

Ondřej Neff
Snažím se na to myslet a zdaleka ne vždycky se mi to podaří: před nákupem si beru tašku. Síťovku si neberu zcela prostě proto, že žádnou nemám a už dávno se nevyrábějí a pokud ano, jde to mimo mne.
více


14.9.2017 MÉDIA: Zprávy z fronty

Zbyněk Petráček
Co je nejpozoruhodnější na hurikánu Irma? Možná způsob televizních reportáží, jak si všímá americký tisk. Proč o hurikánu, jenž se nezapíše mezi nejničivější, novináři informují jak z válečné fronty?
více


15.9.2017 SPOLEČNOST: Pozor, božstvo jede po chodníku!

Petr Kolman
Cyklistika se stala takřka novým náboženstvím moderního městského člověka. Již dávno není brána jako způsob přepravy z bodu A do bodu B, ale je z ní skoro politicko-filozofický názor.
více


13.9.2017 PRÁVO: Z žalobce žalovaným

Zdeněk Jemelik 1
Podle veřejných zdrojů Nejvyšší správní soud obdržel dne 3.srpna 2017 kárnou žalobu vrchního státního zástupce v Olomouci Igora Ištvana jako kárného žalobce na jeho podřízeného, státního zástupce Michala Galáta.
více


13.9.2017 KNIHA: Pohřbívání svobody s noblesou

Petr Hampl1
Pomalu se blíží podzim, s ním i večery, kdy budeme sedět u krbových kamen nebo aspoň u radiátoru, popíjet a číst něco, na co nebyl čas celý rok. Jestli si už chystáte zásobu knih, doporučuji nevynechat Pohřbívání svobody, zatím poslední knihu Benjamina Kurase.
více


14.9.2017 VZPOMÍNKA: Outfity mého mládí

Vladimír Karpenko
Přiznám se, že výraz „outfit“ nemám v oblibě, ale tak jde život a s ním i vývoj jazyka, takže tenhle termín se bude v textu objevovat. To abych šel s duchem doby. Jinak však outfit v mém slovníku není.
více


13.9.2017 GLOSA: Co je to rozkaz?

Daniela Lusková
Daniela Lusková
Tak mě chytil takový mládenec, neduživý, s ušmudlaným košíčkem a žádal mě velmi pěkně o příspěvek na ubohé děti v dětských domovech.
více


12.9.2017 GLOSA: Vlajka místo reklamy

Marta Urbanová
Nejvyšší soud už dříve řekl, co je a co není billboard. Trik s českými vlajkami nemá šanci, bylo uvedeno v článku ČTK pod obrázkem naší vlajky u dálnice.
více


12.9.2017 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 432

Jan Čech
Musím se vám s něčím svěřit: byli jsme natáčet v Bratislavě a druhý den jsme měli jet do Brna. Protože jsem druhý den nemohl, jsem jel z Brna vlakem do Prahy a kluci tam zůstali.
více


11.9.2017 SPOLEČNOST: Kde se u nás vzala Muriel Blaive?

ksč logo
V poslední době se hodně diskutuje o svérázné interpretaci období komunismu historičkou Muriel Blaive. Ta například tvrdí, že lidé v 50. letech necítili potřebu proti režimu vystoupit, protože hospodářská situace nebyla tak špatná.
více


11.9.2017 OSOBNOST: Příběh architekta Moučky

Petr Andrle
1. prosince 2017 bude na Lázeňském náměstí Beskydského rehabilitačního centra v Čeladné slavnostně pokřtěna kniha „Životodárné údolí – od Lázní Skalka až k Beskydskému rehabilitačnímu centru v Čeladné 1902-2017“.
více


11.9.2017 PRÁVO: Hororový příběh od zlínského soudu II.

Zdeněk Jemelik 1
Ve dnech 4. a 7. září 2017 pokračovalo u zlínské pobočky Krajského soudu v Brně, u senátu předsedy Radomíra Koudely, hlavní líčení řízení proti manželům Novotným, obžalovaným kvůli únosu a vydírání poškozeného Pavla Buráně.
více


11.9.2017 FEJETON: Středa

Petruška Šustrová
Seděla jsem ve středu jako obvykle u počítače a překládala, ale jsouc stižena jakýmsi záchvěvem zájmu o veřejné dění, poslouchala jsem na půl ucha jednání ve sněmovně. Poslanci jednali o vydání či nevydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání.
více