16.6.2019 | Svátek má Zbyněk


15.6.2019 SPOLEČNOST: Udavači všech zemí, spojte se!

Fr. Filip Dvořák
Ne, že bych někoho udával, ale hlásit se to musí – sousedovic fena šíří nenávist po celé vesnici. Vždycky, když jdou kolem plotu opilci a začnou očůrávat stromy u branky, tak se rozštěká, až to trhá uši.
více


15.6.2019 GLOSA: Koupání v Samsonově kašně povoleno?

Zdeněk Lanz
V současných parných dnech asi kdekoho napadne, kam by se mohl před vedrem schovat či kde by se mohl trochu zchladit. Obyvatelé Českých Budějovic jistě nejsou žádnou výjimkou.
více


15.6.2019 ÚVAHA: Historické karikatury

Jan Payne
Takové zvláštní pravidlo dějin. Sotva bude platit pro všechny doby, ale v Čechách tomu tak za posledních sto roků je: každá další epocha je karikaturou té předchozí.
více


15.6.2019 SPOLEČNOST: Omámeni pokrokem

Petr Robejšek
Obsah článku by se dal shrnout takto: Postoj české společnosti vůči modernizaci je nepřátelský. To je špatně, protože technologické inovace jsou prospěšné a nevyhnutelné zároveň.
více


14.6.2019 VZPOMÍNKA: Jak jsem „studoval“ marxismus

Alois Stehlík
Alois Stehlík
Po celou dobu šestiletého studia medicíny stejně jako na všech ostatních vysokých školách byly v době komunistické totality součástí výuky povinné přednášky a semináře marxismu-leninismu.
více


14.6.2019 SPOLEČNOST: Smysluplná informace

Vratislav Hlubuček1
Informace jsou v našem životě velmi důležité, ale často se v nich příliš nevyznáme. Jsou tuze subtilní a nehmotné. Pomáhají nám, ale někdy nás i matou.
více


13.6.2019 FEJETON: Pokání a odpuštění dvou profesorů

Tomáš Vodvářka
Díky dlouhému studiu jsem měl možnost potkat celou řadu vynikajících kantorů, ale i těch, kteří se jimi nikdy neměli stát. Uvádím příklad dvou, každého z jednoho konce oné škály dobra a zla.
více


14.6.2019 SPOLEČNOST: Jiří Stránský a přepálené spoje

Karel Hvížďala
Termín přepálené spoje používal spisovatel Jiří Stránský v souvislosti s našimi poškozenými dušemi po dvou totalitách.
více


14.6.2019 ESEJ: Fašismus (2)

Martin Mařák
Bavíme-li se o korporativismu, můžeme si v rychlosti všimnout i jeho současné formy, která není spjatá se strukturou fašistického státu.
více


13.6.2019 ESEJ: Fašismus (1)

Martin Mařák
Když někdo využije ústavou garantovaného práva k manifestaci v souladu s platným právním řádem, nemá to s fašismem naprosto nic společného, i když bude někde na náměstí vyžadovat demisi celé vlády.
více


13.6.2019 HISTORIE: Podivná tvrzení o 1. červnu 1953

Ota Ulč
S velkým zájmem jsem si přečetl článek v Heidelbergu sídlícího českého historika Ivana Pfaffa, který nazval „Byli první, ukázali nám cestu“, uveřejněný v Amerických listech (10. července 2003), přeložený z němčiny.
více


14.6.2019 GLOSA: Jako muže a ženu

Zbyněk Petráček
Dovedete si představit, že katolická církev (z podstaty konzervativní instituce) a Martina Navrátilová (tenistka, levicová liberálka a deklarovaná lesba) mohou být názorově na jedné lodi? Těžko. Vždyť Vatikán míval problémy ve vztahu k homosexuálům a Navrátilová bojuje za jejich rovná práva.
více


13.6.2019 KNIHA: Život není jen politika

Václav Vlk st.
Nejsem první, koho napadlo, že český umělec Josef Váchal měl pravdu, když řekl: „Svět se řítí do ďáblovy řiti.“ Tuhle jeden novinář poznamenal, že by se na tato slova chtělo dnes dodat: „Amen.“ Jenže Váchal to řekl v roce 1916 a dneska jsme přeci jen poněkud jinde.
více


13.6.2019 PRÁVO: Šmejdi to nevzdávají

Ondřej Glac
paragraf
V posledních letech se konečně v médiích začaly probírat exekuce po česku, ty tisíce případů, kdy se z malé půjčky či pokuty vyklubalo naprosté ekonomické zničení člověka (a někdy celé rodiny).
více


13.6.2019 SPOLEČNOST: Za dva, tři roky

Ondřej Neff
Někdy příště v Česku, takovou vizi nabídl na jubilejním sedmdesátém sjezdu Sudetoněmeckého krajanského sdružení jeho mluvčí Bernd Posselt. Myslí si, že to zatím možné není, ale za dva, tři roky, kdo ví.
více


13.6.2019 SPOLEČNOST: Vymítání ďábla po česku

Josef Mlejnek jr.
Na Letnou si se vydal, na Letnou… a tam na tý velký pláni, tam si řek ďáblovi ne, to tvé ne – ach, to bylo dojemné, aktualizoval pod dojmem sametové revoluce Svatopluk Karásek.
více


13.6.2019 SPOLEČNOST: Chcete žít věčně?

Jan Vitek
Přání ošidit smrt a žít navěky je téměř odvěké. Ale nejvíce byli a jsou jím posedlí bohatci. Je to pochopitelné. Nestačí jim, že mají víc, než kdy chtěli - touží užívat svůj majetek a moc až na věky věků amen.
více


11.6.2019 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 515

Jan Čech
Jo, to jsou paradoxy! Díky spolupráci s Italy (Alitalia) a s Francouzy (AF) ani jeden z těchto národů nemusím. Když BA podepsala v Praze výpomoc Alitalii, netušil jsem do čeho jdu.
více


12.6.2019 PRÁVO: Smrt s razítkem

Zbyněk Petráček
Ke slovům „barikádového“ ražení patří eutanazie. Stačí ho vyslovit bez upřesnění, a už se posluchači dělí do táborů „ano“ a „ne“. Jsi pro eutanazii? Pak riskuješ státem posvěcené zabíjení.
více


12.6.2019 SPOLEČNOST: Sdílené dítě

Daniela Kovářová
Žijme v období sdílené ekonomiky, v níž lze sdílet byty, auta, motocykly nebo kola. Novinkou, o níž vás chci informovat, je sdílení dítěte. Jeho princip je stejně jednoduchý, jako když společně užíváte automobil.
více


11.6.2019 GLOSA: Chlastá a kouří?

Zbyněk Petráček
Jisté hlášky žijí i po dvaceti letech. Patří k nim výrok důchodkyně Věry Pohlové: „Já bych všechny ty internety a počítače zakázala.“
více


11.6.2019 SPOLEČNOST: Kdo nás vlastně rozděluje a rozeštvává?

Pavel Černocký
Každý správný „kavárník“ vám bez váhání řekne, že Zeman, Okamura a Babiš. Je tomu opravdu tak? Společnost je v dnešní pohnuté době opravdu rozdělena. To je zákonité a pochopitelné.
více


11.6.2019 GLOSA: Nikdo nemeškej

Ondřej Neff
Minulý týden jsme si připomněli pětasedmdesáté výročí vylodění Spojenců v Normandii. Před lety jsem celé to vyloďovací pobřeží projel od Caen po Carentan.
více


11.6.2019 PRÁVO: Řehtání bílých koní

Zdeněk Jemelik 1
Hlavní líčení ve „velké daňové kauze“, vedené u Krajského soudu v Brně proti obž. Shahramu Zadehovi a jeho 13 spoluobžalovaným, pokračovalo ve dnech 3. a 4. června 2019 výslechy svědků a přehráváním odposlechů.
více


10.6.2019 PRÁVO: Nenechávejme vysavače točit naše intimní chvilky

Tomáš Zdechovský
Robotické vysavače jsou hit, přemýšleli jste ale někdy nad tím, že na Wi-Fi připojená kamera v nich může dle podmínek v kupní smlouvě točit a posílat třeba vaše intimní fotky a videa třetím stranám?
více


10.6.2019 PRÁVO: Ústavní soud vaří žábu

Václav Vlk Jr.
Mám ten pocit dlouhodobě a rozhodnutí nejnověji ve věci novináře Kmenty mě utvrdilo. Ústavní soud, ve věcech směřujících k ochraně obecných a fundamentálních svobod, základů demokracie a západní verze lidských práv, spjatých jako dvojče se svobodou, selhává.
více


8.6.2019 SPOLEČNOST: Desetitisíce lidí na Václaváku

Jaroslav Mitlener1
Svobodné volby byly hlavním požadavkem demonstrací v osmdesátém devátem. V devatenáctém už ne.
více


8.6.2019 PRÁVO: Podivná jednoinstančnost

Petr Kolman
V poslední době proběhlo několik demonstrací proti nové ministryni spravedlnosti Marii Benešové a za nezávislost justice.
více


8.6.2019 SPOLEČNOST: Muži z Normandie

Milena Kozumplíková
Na konci jara 2003 jsme se potulovali po normandských útesech a plážích. Na jednom z útesů nedaleko Pointe du Hoc jsme potkali starého pána. Stál na zeleném trávníku a díval se na moře.
více


6.6.2019 PRÁVO: Obživlý soud

Zdeněk Jemelik 1
V předchozích článcích, pojednávajících o dění ve „velké daňové kauze“ Krajského soudu v Brně, v které čelí obžalobě Vrchního státního zastupitelství v Olomouci obž. Shahram Zadeh (dále jen „obž. SAZ“) a třináct z původních čtrnácti spoluobžalovaných, jsem popsal skomírání procesu, brzděného...
více


6.6.2019 POLEMIKA: Petráček a ekologisté nadvakrát

antimeloun
Příběh začíná projevem předsedy Senátu Jaroslava Kubery v Terezíně v neděli 19. května. Tam varoval před návratem totality maskované pláštíkem moderních pojmů, jako například ekologie.
více


5.6.2019 SPOLEČNOST: Kubera měl pravdu

Jan Zahradník
Štvanice, která se rozpoutala proti předsedovi Senátu po jeho projevu na tryzně za oběti nacistického teroru v bývalém terezínském ghettu, je přesvědčivým důkazem toho, že měl pravdu.
více


5.6.2019 ÚVAHA: Trochu o náboženství

Pavel Černocký
Nejsem katolík, luterán, pravoslavný, protestant ani vyznavač jakéhokoliv jiného náboženství. Jsem křesťan. Tedy zastávám tradiční hodnoty jako slušnost, spravedlnost a víra ve vítězství zdravého rozumu.
více


5.6.2019 FEJETON: Burešova listina napráskaných

Strakova akademie
Občané českomoravští už s vyváděním té slovenské náplavy ztrácejí trpělivost. Na sociálních sítích to pulzuje nejvíc, tam se chováme jako úplně utržení ze řetězu.
více


4.6.2019 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 514

Jan Čech
Narozeniny se dají slavit různě. Pamatuji si na doby, kdy moje maminka ráno chodila s taškou po zahradě a sbírala flašky, které jsme během noci porůznu odhazovali.
více


3.6.2019 MÉDIA: O jednom plivanci

Petr Adler
V pražském Letohrádku královny Anny otevřeli výstavu fotografií, která připomíná, že letos na podzim to bude třicet let od Velké listopadové sametové revoluce (dále jen VLSR).
více