18.2.2018 | Svátek má Gizela


17.2.2018 HISTORIE: Tak už máme vlastní koncentrák!

Václav Vlk st.
Náš, český, kde jsme my (a ne Němci, ti za nic nemohli) týrali ubohé Cikány. Týrat Romy jsme nemohli, ti tehdy žádní nebyli.
více


17.2.2018 MÉDIA: Co nám přináší zpravodajství

televize
Nejsem odborník, ale jen obyčejný divák nebo posluchač a jako takový bych chtěl něco říct ke zprávám, které jsou nám ve zpravodajství rozhlasem nebo televizí předkládány. Ne k obsahu, k tomu se vyjadřují povolanější, ale k formě.
více


17.2.2018 VZPOMÍNKA: Jak to taky bylo (1)

Karel Vondrák
Karel Vondrák
Mastil je už od svého prvorepublikového mládí. Později jsem z něj vytáhnul vzpomínku, jak ho k výdělečnému karbanu zlákal bratranec studující práva.
více


17.2.2018 SPOLEČNOST: Homosexuální svazek není manželství

Petr Štěpánek
I kdyby se všichni pokrokáři světa, co nyní volají po uzákonění tzv. rovného manželství, na hlavu postavili a i kdyby to další blouznivci v parlamentu stokrát odhlasovali, nic to nezmění na faktu, že manželství je možné pouze mezi mužem a ženou.
více


17.2.2018 SPOLEČNOST: Popeleční šrumec

Zbyněk Petráček
Pamatujete si z dějepisu na boj o investituru? Pokud ne, to heslo je i na Wikipedii. Odkazuje ke středověku, ke sporu o jmenování církevních hodnostářů. Ve zjednodušující zkratce: má prelát odpovídat obrazu světské moci, nebo obrazu papeže?
více


16.2.2018 MÉDIA: Chraňme svobodu slova

Zdeněk Lanz
Počátkem telegrafie bylo doručování jednoduchých zpráv pomocí zvuků bubnů a kouřových signálů. Optický telegraf byl představen v druhé polovině 17. století, praktického využití se dočkal ale až koncem 18. století.
více


16.2.2018 SPOLEČNOST: A co je za vámi?

Tomáš Zdechovský
O popeleční středě bychom si měli sypat popel na hlavu, ne protestovat proti smyšleným chybám kardinála Dominika Duky, který navíc už sám během ledna prohlásil, že ke dni svých 75. narozenin pošle papeži svou rezignaci....
více


16.2.2018 PRÁVO: A vstanou další klinikáři...

Jaroslav Míth
Žijeme ještě stále v právním státě, kde platí zákony pro všechny? Nebo existují skupiny lidí, které zákony dodržovat nemusí a které nenesou za své jednání žádnou odpovědnost?
více


16.2.2018 SPOLEČNOST: Historie a lháři

Jan Urban
Osobní neschopnost pravdy dovedla mnohé československé i české představitele ke zneužívání historie jako nástroje momentální politiky.
více


15.2.2018 VZPOMÍNKA: Neveselé poúnorové zkušenosti vysokoškolské

Ota Ulč
Krátce po Vítězném únoru pracujícího lidu jsem se dobelhal k maturitě na klasickém gymnáziu v rodné Plzni, krátce poté zrušeném. Než se tak stalo, podstoupil jsem psychotechnické či jaké vyšetřování. Experti si mě prohlédli a došli k ujištění, že nejlíp bych se hodil na studia farmacie.
více


15.2.2018 MÉDIA: Za důvěru jakost?

Petr Adler
Nevěřte novinám, noviny lžou, jako když tiskne, pravíval Přemysl Vavroušek. A jeho čtenáři, domnívá se z důvodů známých jenom jemu, mu uvěřili, takže dnes nevěří novinám, protože ty lžou, jako když tiskne.
více


15.2.2018 GLOSA: O referendu

Lubomír Stejskal
Nedělejme si iluze. Referendum je dobrý sluha, ale špatný pán, řečeno sloganem. Dobré bylo v případě karlovarské Vřídelní kolonády, kdy se lidé mohli rozhodnout, zda na místě stávající chtějí repliku kolonády historické.
více


15.2.2018 SPOLEČNOST: Kdo rozděluje a proč

David Zábranský
dav
Co důležitého se teď odehrává pod povrchem a málokdo si toho všímá? Fenomén rozdělené společnosti a s tím související tendence k nahrazování zastupitelské demokracie demokracií přímou.
více


15.2.2018 KAUZA ZADEH: Nová obžaloba (9)

Zdeněk Jemelik 1
U senátu Městského soudu v Brně předsedy Michala Kabelíka pokračovalo dne 12.února 2018 hlavní líčení v trestní věci obž. Shahrama Abdullaha Zadeha (dále jen SAZ) & spol.
více


15.2.2018 LETY: Ve vášních se podstata sporu vytrácí

Stanislav Křeček
Dnešní diskuse o táboru v Letech u Písku je pro naši současnost zcela příznačná. Žijeme totiž v době téměř absolutního relativismu, zpochybnění čehokoliv ve jménu vlastních „svobodných a nezávislých“ názorů a představ.
více


14.2.2018 FEJETON: A můžeme vyrazit do společnosti

Karpenková-chalupa
„Muž si oblékne tmavý oblek, bílou košili … nemá-li takový vhodný oblek, musí si vzít ten nejlepší, který má, a hlavně – měl by si na tmavý oblek ušetřit.“ To je doslovný přepis textu z příručky „Člověk mezi lidmi“, čtení o společenském chování, kterou vydala roku 1986 Mladá fronta v edici Dobrý...
více


13.2.2018 SPOLEČNOST: Konec klasické rodiny?

Dan Drápal
Několikrát jsem v poslední době četl nebo slyšel od různých autorů, že „klasická“ či „tradiční“ rodina už vlastně neexistuje. A vskutku: tzv. intaktních rodin, tj. rodin, které nezakusily rozvod a kde vyrůstají děti s oběma rodiči až do dospělosti, je skutečně výrazná menšina, pouhý zlomek.
více


14.2.2018 SPOLEČNOST: Budou se zase rozdávat medaile?

winners
Pan president po zasloužené dovolené se ujímá své funkce. Zdá se, že humbuk kolem volby presidenta se pozvolna tlumí. Však bylo o čem psát.
více


14.2.2018 SPOLEČNOST: Manželství je výhra v loterii

Daniela Kovářová
V pondělí podvanácté odstartoval Národní týden manželství, celorepubliková i mezinárodní podpora manželského svazku. Vzhledem k tomu, že sňatek uzavírá stále méně párů, stojí za to, abychom se mu věnovali.
více


13.2.2018 ÚVAHA: Antizeman, Antidrahoš a antiblbnutí!

Stanislav Ulčák
Je to nošení dříví do lesa, ale nedá mi to a přiložím si komentářové polínko na téma: Jsou polovina obyvatelstva zastánci vulgarit, opilosti a divných řečí? (A tupení novinářů!) A zároveň tato půlka nemá ráda solidní vzhled, kultivované chování a pravdomluvnost? No, pěkný obrázek půlky národa:...
více


13.2.2018 SPOLEČNOST: „Nevěřte médiím“

Přemysl Vavroušek
Rád bych se krátce zamyslel nad tím, kde jsme selhali, když jsme dlouhé roky varovali před tím, aby lidé nekriticky nepřijímali oficiální zpravodajství. Kde se stala chyba, že mnoho lidí dnes při odkazu na „oficiální“ zavedené médium jen mávne rukou se slovy, že „těm se přece nedá věřit“.
více


14.2.2018 ZDRAVOTNÍ GRAMOTNOST: Sám sobě lékařem?

Eva Kislingerová
Narazila jsem na zajímavý text pana Zdeňka Kučery, ředitele Ústavu pro zdravotní gramotnost Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (každý, kdo si název tohoto zařízení zapamatuje, je hoden mého upřímného obdivu).
více


13.2.2018 INTERNET: Rychle se šířící hoax

Tomáš Zdechovský
Po internetu včetně blogů iDnes běhají články, že Evropský parlament rozhodl o povinnosti přijímat klimatické uprchlíky. Lidé tyto výmysly sdílí a píší, jak se EU zbláznila. Celé je to ale od A do Z vymyšlená poplašná zpráva.
více


13.2.2018 SPOLEČNOST: „Když už se ty peníze našly…“

Petr Andrle
Několikaleté neutuchající diskuse o koncentračním (od slova koncentrovat) táboře v Letech začínají být únavné. Navíc nepanuje a nikdy nebude panovat na tento problém jednoznačná shoda napříč celou společností.
více


12.2.2018 GLOSA: Století identity a zvíře v kleci

Ivana Burešová Marková
Česká republika je malým zázrakem. Maličká země, která si dokázala uchovat vlastní jazyk i místo na světě, a to navzdory všem událostem, které ji už dávno mohly vymazat z mapy. Necháme se teď o všechno připravit?
více


12.2.2018 SPOLEČNOST: O netoleranci nechutností

Markéta Šichtařová 5
Vždycky jsem byla toho názoru, že je zvrhlé odsuzovat lidi jen za názor nebo výroky - a to jakékoliv. Dneska se to děje. I text či vyslovený názor může být trestným činem.
více


12.2.2018 MÉDIA: Řetězové e-maily

Petr Hampl1
Nedávno proběhlá prezidentská volba ukázala o české společnosti mnohé. Potvrdila také, že se etablovalo nové médium a že toto médium má nezanedbatelnou politickou sílu.
více


10.2.2018 MÉDIA: Katastrofismus, kam se podíváš

Jan Bartoň
Server Aktuálně obsahuje dva základní přístupy k politické situaci v Česku a ve světě. Donald Trump je darebákem ve světě a Miloš Zeman je darebákem v Česku. Specialistou na Trumpa je Daniel Anýž, specialistou na Miloše Zemana Martin Fendrych.
více


10.2.2018 SPOLEČNOST: Znovu o letním čase

Lubomír Stejskal
Usnesení europoslanců adresované bruselské eurokomisi, aby „důkladně zhodnotila přínosy a rizika střídání času a případně navrhla změnu nařízení, které ho v EU stanoví“, je bezpochyby krok správným směrem.
více


10.2.2018 PRÁVO: Nižší nájmy, ušlé zisky a dostupné bydlení

Stanislav Křeček
Pro někoho to může znít jako zpráva z dávných časů, ale Ústavní soud se v nedávných dnech znovu vrátil k tématu nájemného.
více


10.2.2018 PRAHA: Procházka po Libeňském mostě

Petr Holub1
Pravou velkoměstskou idylu si dnes Pražané mohou užít na Libeňském mostě. Vycházka po mostě bez aut, dostatečně širokém, aby se na něm ani lidé nestrkali, všude okolo slušně zachovaná příroda včetně toku Vltavy, řeky připomínající svým klidným tokem příslušnost ke staroslavnému českému národu.
více


10.2.2018 GLOSA: Po prezidentských volbách jako před nimi?

Zdeněk Joukl
Tak máme po prezidentských volbách. Účast voličů ve druhém kole byla 66 % (při volbách do Poslanecké sněmovny byla účast 60,84 %). Jeden z kandidátů vyhrál o 2,73 procenta = 152.000 hlasů.
více


9.2.2018 MÉDIA: Trochu jiný pohled

Lubomír Stejskal
Tak dlouho jsem to téma nosil v hlavě, až mě předběhl novinář Petr Holec. Na serveru Info.cz zveřejnil 5. února komentář „Kroupa není neomylný Bůh. I kvůli němu nám lidé věří méně než uklízečkám“.
více


9.2.2018 SPOLEČNOST: Hon na čarodějnice!

Tomáš Zdechovský
Věřím tomu, že se všichni shodneme na tom, že sexuální obtěžování či znásilnění je naprosto nepřijatelná věc a takové jednání nemůže být za žádných okolností tolerováno. Ale všeho moc vždy škodí.
více


9.2.2018 HISTORIE: „Český“ koncentrák

Jiří Weigl
Opakující se kontroverze, spory a skandály kolem existence a fungování tábora v Letech u Písku za druhé světové války mají jednu společnou příčinu.
více


8.2.2018 SPOLEČNOST: Útoky na justici jsou útoky na demokracii

Karel Hvížďala
Demokracie je kultura, která určuje mantinely, v nichž společnost žije. Proto ta nejdůležitější pravidla jsou ta, která nejsou nikde napsaná, ale bez nichž se každé společenství začne rozpadat, pokud se proti těm, kteří je nedodržují, nedokáže bránit. Jedno z těch pravidel zní: Justici moc ústavní...
více