15.7.2019 | Svátek má Jindřich


15.7.2019 SPOLEČNOST: Je lepší počítat s rozvodem?

Pavel Mareš
Při vší úctě k JUDr. Daniele Kovářové – a opravdu si jí z mnoha důvodů velice vážím – nemohu se ztotožnit s názorem, že „s rozvodem je lepší počítat“, jak byl nadepsán její článek v NP z 10. července.
více


15.7.2019 ESEJ: Spoluvlastnictví jako ďáblův vynález

Daniela Kovářová
Kdo by o něj nestál – o majetek, domy, auta, šperky. Každý z nás o něm sní, většina plánuje, jak s ním naloží, jak nám pomůže ke štěstí. Vlastnictví, zejména pokud předmět spoluvlastníme s dalšími osobami, však přináší nejen radost, ale i kupu starostí.
více


13.7.2019 SPOLEČNOST: Padesát let jízdy proti nálepkám

Zbyněk Petráček
Jdete-li přes pražskou křižovatku na Andělu, narazíte na mladíka s elektrickou kytarou. Zaujme už tím, že hrává písničku Born to Be Wild, která je zřejmě starší než jeho rodiče. Kde k ní přišel?
více


13.7.2019 SPOLEČNOST: Sloup sbližuje soudruhy

Blahoslavená Panna Maria 2
Není nad to připomenout si památku národního mučedníka stylově. Šestého července se odedávna demonstrativně pálily Husovy vatry, snadno zapalované novinami jménem Kostnické jiskry. A k pořádnému ohni patří ještě něco...
více


15.7.2019 SPOLEČNOST: Na hradě byl vždy král a šašek

Tomáš Vodvářka
Bývalo to dobrým zvykem. Král činíval rozhodnutí a suita jeho družiníků většinou přikyvovala, aby neztratila posty a krk. A tak zbyl jedině šašek (obvykle velmi chytrý), který krále kritizoval. Doba se však změnila.
více


13.7.2019 SPOLEČNOST: Hradu chybí už jenom šašek

Jiří Macků
To je ta naše lido-demo demokracie (odborný protimluv z časů komunismu) v praxi. V normálních slušně zavedených královských rodinách se o následníku trůnu nikdy nediskutuje, natož mezi lidem, tomu je dovoleno jenom jásat a přinášet dary.
více


13.7.2019 ESEJ: Alimenty - moudří rodiče se domluví

Daniela Kovářová
Výživné, alimenty, povinnost platit na jiného nebo právo po někom něco pravidelně požadovat. Ze všech rodinněprávních vztahů ten nejviditelnější, nejlépe uchopitelný a nejlehčeji vymahatelný. A přece vyvolává více otázek než odpovědí.
více


12.7.2019 ESEJ: Dítě má právo na odpověď

Daniela Kovářová
Co je dítě? Beztvarý tvor, s nímž nakládáme podle uvážení? Anebo svébytný jedinec, jenž se dočasně vyskytuje v menším těle? Je možné, či dokonce nezbytné se ho ptát na názor a poslouchat, co soudí o věcech vezdejších, anebo za něj rodiče rozhodují, dokud nedosáhne plnoletosti? A je třeba jeho názor...
více


11.7.2019 ESEJ: Dítě napůl, a přesto společně

Daniela Kovářová
Dítě. Entita, kvůli níž jsme na tomto světě a bez které by náš život nedával smysl. Argument, jímž se často zaštiťujeme jako praporem nebo zbraní. Středobod vesmíru, nemáme-li jinou náplň života. A předmět soudních sporů, pokud se nedokážeme dohodnout.
více


11.7.2019 FEJETON: Petice a protipetice

Ondřej Neff
Petice už nejsou to, co bývaly. To si živě připomínáme v době třicátého výročí petice Několik vět, která ve své době zafungovala jako jeden ze hřebíčků do rakve režimu zvolna zmírajícího na vlastní neschopnost. Tehdy byl podpis takové petice o hubu, o deset let dříve o kriminál.
více


10.7.2019 FEJETON: Slušná země

Alois Stehlík
Při jedné návštěvě našeho holandského přítele Jana Bakkera a jeho manželky Janny v Lomnici se ptám Jana po obědě: „Nemáš ještě hlad?“ Jan mi odpovídá: „V Africe je hlad. Já hlad nemám.“
více


10.7.2019 SPOLEČNOST: Nevíme, co chceme, ale chceme to hned

Zbyněk Petráček
V době 30. výročí pádu komunismu si připomínáme, že u nás mu dali tvář studenti a herci. V prostředí stávkujících divadel a škol vzniklo Občanské fórum a Václav Havel se setkal s Václavem Klausem.
více


10.7.2019 ESEJ: S rozvodem je lepší počítat

Daniela Kovářová
Pravděpodobnost debaklu projektu zvaného manželství jedna ku jedné je bilance docela vysoká, a tak by s ní všechny manželské páry měly počítat jako s eventualitou, reálně v úvahu připadající.
více


9.7.2019 MÉDIA: Případ Fajt hýbe českou politikou

Ladislav Jakl 1
Není možné otevřít jediné noviny, kouknout na titulní stránku časopisu, zalistovat bulvárem nebo se podívat na zpravodajství nějakého serveru. Všude samý Fajt a důsledky jeho defraudační aféry.
více


9.7.2019 PRÁVO: Soudí „jako za bolševika“

Zdeněk Jemelik 1
Do veřejných debat proniklo hojně přetřásané téma nezávislosti justice. Protože se ho zmocnili zejména lidé, kteří o poměrech v justici nic nevědí, a nejde jim o justici, ale o uchopení moci jinými cestami než nástroji parlamentní demokracie, za clonou jejich žvanění snadno unikají různé nešvary v...
více


9.7.2019 SPOLEČNOST: Zůstanu svůj

Tomáš Břicháček
Psaní článků ani členství ve spolcích nesmí být projevem odvahy. Jsou to jedny ze základních občanských práv, které máme. Zůstanu svůj. Aneb o boji proti dezinformacím a svobodě slova.
více


9.7.2019 ESEJ: Manželé a partneři. Přátelé, či soupeři?

Daniela Kovářová
Cožpak neplatí, že pokud se mají muž a žena rádi, na listu papíru přece nezáleží? Není to někdy i riskantní podnik, jestliže s oddacím listem převezmete i odpovědnost za něčí dluhy?
více


8.7.2019 ŠKOLSTVÍ: Snižování nároků je cesta do pekel

Pavel Mareš
Ze 14 700 maturantů, kteří si letos vybrali matematiku, jich neuspělo 3 290, tedy přibližně každý čtvrtý. Od roku 2022 má být podle návrhu ministerstva školství matematika povinnou součástí maturit, takže počet neúspěchů se zvýší pravděpodobně na nějakých 20.000.
více


8.7.2019 ESEJ: Rodina žije i dnes. Jen trochu jinak

Daniela Kovářová
Co je to rodina a kdo ji tvoří? Kde najdeme její definici a jak se v čase mění? Jsou děti její nezbytnou součástí, anebo jsou rodinou i bezdětná seskupení? Krize dnes útočí ze všech stran – ekonomické, klimatické, sociální i jiné. Určitě se také rodina nachází v kritické situaci. Nebo je to celé...
více


8.7.2019 FEJETON: Vymírání, které není vidět

Zdeněk Roller
Najednou to všichni vědí. Vymírají ptáci, vymírá hmyz. A můžou za to nedozírné lány. Ono je dobře, že se o tom mluví. Stejně jako je dobře, že se mluví o vodě, o změnách klimatu, o plastech, jako se dříve včas začalo mluvit o ozonové díře. Ale je to složitější.
více


8.7.2019 ŮVAHA: Husova ochota, odvaha i omyl

Lubomír Stejskal
Kdyby Mistr Jan Hus nebyl ochoten a neměl odvahu bojovat za poznanou Pravdu až do krutého konce, ubíraly by se české duchovní dějiny poněkud jinými cestami.
více


6.7.2019 SPOLEČNOST: Malý pohled do budoucnosti

Zdeněk Roller
Začalo to tím, že si každý může vybrat pohlaví, a to dokonce i třetí nebo žádné. Tuto vymoženost je třeba opečovávat a rozvíjet - lidstvu z ní kyne nesporný prospěch a pokrok (byť někde mohou přetrvávat problémy). Nebo že by ne?
více


6.7.2019 SPOLEČNOST: Když hloupost kvete

Zdeněk Holásek
Tak zvláště citlivým a celkovým životem vybraným umělcům vadí, že jedním ze sponzorů MFF ve Varech je také Česká zbrojovka z Uherského Hradiště.
více


6.7.2019 ROZHOVOR: Zostřená pravda a láska

Ladislav Jakl 1
Já mám spíš trochu jinou obavu, než že by se vytrácela sranda. Mám pocit, jako kdyby nadsázka, karikatura a všechny podobné žánry začaly podléhat tomu, že si na ně někdo dělá monopol. Jako kdyby se sranda směla dělat jenom z některých lidí a z některých myšlenek.
více


6.7.2019 SPOLEČNOST: My jim ty roupy vyženeme

Zbyněk Petráček
Digitální éra vytěsňuje staré dobré společenské hry, lze však vymýšlet nové. Třeba takové, jaké hrály Rychlé šípy, když jely vlakem: Kdo první uvidí koně, získává bod.
více


6.7.2019 FACEBOOK: Na cestě do totality

Petr Štěpánek
Kreténi ubozí, košťata rasistická, do hoven Afriky vás na měsíc strčit, ony by vás ty kecy přešly, fuj tajksl…
více


5.7.2019 SPOLEČNOST: Nvotová ve Varech… nebo ve varu?

Petr Bouda
Letošní 54. ročník mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary probíhal bez větších excesů do doby, než se režisérka a herečka Tereza Nvotová rozhodla pro okázalé „morální“ gesto a jala se kádrovat sponzory festivalu.
více


4.7.2019 SPOLEČNOST: I obrátil jsem oči v sloup...

Stanislav Ulčák
I obrátil jsem oči v sloup, čta příspěvky o stavění a nestavění mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze.
více


4.7.2019 SPOLEČNOST: Proč budeme nahrazeni

Vratislav Hlubuček1
Stále se setkávám s těžko pochopitelnými příznaky degenerace naší společnosti. A to nemám na mysli ani tak tu českou, jako spíše evropskou a americkou.
více


4.7.2019 SPOLEČNOST: Istanbulská úmluva

Patrik Nacher
Istanbulská úmluva. Tato dvě slova budeme slýchávat v nejbližších týdnech a měsících poměrně často.
více


3.7.2019 SPOLEČNOST: Několik vět k petici Několik vět

Zbyněk Petráček
Před 30 lety režimu došlo, že nad ním zlomili hůl nejenom „ztroskotanci a samozvanci“ z řad disidentů. Jejich výzvu podepisovaly i osobnosti oficiální kultury.
více


2.7.2019 SPOLEČNOST: Několik vzpomínek na Několik vět

Jiří Macků
Když člověk, již jako pokročilý důchodce, bilancuje, s potěšením si vybaví, že v jeho životě bylo vlastně i pár už pozapomenutých momentů, kdy se jako občan zachoval čestně, neřku-li přímo statečně v časech, kdy se to stále ještě nevyplácelo.
více


2.7.2019 SPOLEČNOST: Milion chvilek

Martin Mařák
Dalo by se obrazně říct, že občanská společnost se vedle médií v dnešní době stává spolehlivým mikroskopem zkoumajícím údajné temné finanční a s nimi spojené personální machinace našeho pana premiéra.
více


2.7.2019 SPOLEČNOST: K jednomu hloupému titulku

Lubomír Stejskal
Práce na směny je nesnadná. Zejména trvá-li směna přes noc. Dejme tomu od šesti (sedmi) večer do šesti (sedmi) ráno. Říká se tomu „dvanáctka“. Tam, kde si zaměstnanci nemohou v noci „dáchnout“, je to „na hraně“.
více


1.7.2019 LETNÁ: Demonstrace Prahu a venkov nerozdělila, naopak

Petr Havel
Původně jsem si říkal, že hodnocení, komentáře a možné dopady demonstrace občanů ČR na Letné jsou především záležitostí politologů a lidí obvykle se k takovým protestům vyjadřujících.
více


1.7.2019 JUSTICE: Přísedící rozhodně nerušit

Petr Kolman
V posledním době se nám zde rozmohly demonstrace za nezávislost justice. Je ale nutno upozornit na jedno nebezpečí, o kterém „justiční“ demonstranti mlčí anebo většinou asi ani nevědí. Bohužel.
více