15.8.2018 | Svátek má Hana


15.8.2018 GLOSA: Justice opět nahání Vitáskovou

Petr Štěpánek
Někteří státní zástupci by měli být superarbitrováni nikoli pro blbost, nýbrž pro neskonalou idiocii. Jeden takový exemplář právě žene bývalou předsedkyni ERÚ Alenu Vitáskovou před soud.
více


15.8.2018 PRÁVO: Poučení ze systému H

Stanislav Křeček
Proti známému rozsudku Nejvyššího soudu, který vyslovil povinnost vyklizení bytů v Horoměřicích, podali nyní někteří účastníci ústavní stížnost.
více


14.8.2018 SPOLEČNOST: Migrace, odpovědnost a konání dobra

Dan Drápal
Zbyněk Petráček referuje v „Orientaci“ Lidových novin ze soboty 28. července o názorech Peršanky žijící v Německu Mariam Lauové na spor mezi příznivci a odpůrci migrace. Politika podle ní „nespočívá v konání dobra, ale zvažuje věci v kontextu a vedlejší účinky i dobře míněných činů.
více


14.8.2018 PRÁVO: Může za smrt pacienta opravdu jen lékař?

Tomáš Vodvářka
Definitivní verdikt za nepoznaný infarkt a následné úmrtí se stanovením odškodného pro pozůstalé ve výši 2,7 milionu Kč. Tolik soud v Plzni. Jsou opravdu vinny jen zmíněné dvě lékařky?
více


14.8.2018 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 477

Jan Čech
Rád čtu na Psu články páně Vodvářkovy. Zejména články o rodinném soužití . Mám dojem, že spolu musíme žít v jedné rodině. Přitom jsme si nikdy nesetkali! Společných zážitků ale máme spoustu.
více


13.8.2018 GLOSA: Radost ze smrti "žoldáků"

Tomáš Vodvářka
Dalo se to čekat a ani to tak dlouho netrvalo. Nějaký „člověk“ si vybil svou frustraci vylepením papírků s textem, který hanobí zabité české vojáky.
více


13.8.2018 SPOLEČNOST: Smrt, která nemá pí ár

Ladislav Jakl 1
Čtyři vyhaslé životy během několika hodin na jednom místě. Tragédie? Velké téma pro média? Vůbec ne. Normál. Nic se nestalo, život běží dál.
více


11.8.2018 SPOLEČNOST: Hraje Prague Pride fér?

Eva Kislingerová
V současné době probíhá na území Prahy již osmý ročník festivalu s gay, lesbickou, bisexuální a transgenderovou tématikou Prague Pride. Letošním tématem je rodina. Akce vyvrcholí v neděli tradičním průvodem.
více


11.8.2018 BIG BEN: Noviny a šulinoviny

Benjamin Kuras
Věděli jste, že váš šulínek působí klimatické změny? Netrapte se, já jsem to taky donedávna nevěděl.
více


11.8.2018 SPOLEČNOST: Nátlakové menšiny

Stanislav Moc
Jakákoliv menšina v národním státě způsobuje problémy, které se nelehko řeší. V předválečném Německu židovská menšina působila na Němce jako červený hadr na býka svou úspěšností v obchodě, vědě a profesích.
více


13.8.2018 BIG BEN: Vaše nenávist, naše ne

Benjamin Kuras
V brněnské kauze výtržníků při představení show „Naše násilí, vaše násilí“ padly první rozsudky.
více


9.8.2018 SPOLEČNOST: Už zase ten srpen!

Václav Vlk st.
Nemyslím srpen jako takový, myslím ten srpen, co má letos 50 let. A protože se ten letošní srpen potkává se stoletým výročím republiky, je tak nějak upozaděný.
více


10.8.2018 FEJETON: Zachraňte ohroženou rodinu!

Jan Payne
Marně jsem přemítal o tom, čím sňatky gayů a leseb ohrožují tradiční rodinu. Rodina je přece daleko spíš ohrožena jinými věcmi: špatné podmínky společného bydlení, chybějící ochota přizpůsobit se, jiné zájmy, přepracovanost, nevěra a podobně.
více


9.8.2018 FEJETON: Kratochvíl Too

Ondřej Neff
Je to zásadní a neomluvitelná nedůslednost a měly by se z toho vyvodit důsledky. Jen považte! Vyhledal jsem si na webové stránce Viiphoto.com jméno Antonín Kratochvíl.
více


8.8.2018 SPOLEČNOST: Jak Hutka pomáhal budovat demokracii

Jan Schneider
Jaroslav Hutka vzbudil mimořádný ohlas svou písničkou „Miloš a zubatá“. Nemá rád prezidenta Zemana a myslí si, že by pro něj už měla přijít zubatá. Tolik asi text po intelektuálně-poetické stránce.
více


7.8.2018 SPOLEČNOST: K tragédii na jezeře

Lubomír Stejskal
V článku kolegy Jana Bartoně „Milý ´spoluautore ́...“ (6/8) mě zaujala věta „Jednoznačně jsem totiž toho názoru, že právě rodiče jsou těmi, kteří musí na své děti dohlížet a že bezesporu hlavní vina této tragédie leží na rodičích.“
více


7.8.2018 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 476

Jan Čech
V tom hrozném vedru jsem přes den zalezlý ve svém doupěti. Ani číst mě nebaví! Když jsem posledně seděl večer v Jeepu, bar byl prázný. Seděli tam jen dva exoti, o nichž by moje maminka řekla, že „je to jako když blbý narazí na pitomý“.
více


6.8.2018 JUSTICE: Samospasitelnost rekodifikace procesních předpisů

Zdeněk Jemelik 1
Poprask kolem rozhodnutí Nejvyššího soudu CR o vystěhování členů SBD Pokrok z jejich domů rozvířil širší diskusi o stavu justice. Strhla se kritika na zdlouhavost soudního řízení a mnoho lidí si začalo myslet, že to je jeho hlavní nectnost.
více


6.8.2018 SPOLEČNOST: Jakýpak rasisismus

Jan Bartoň
Obrovská tragédie, utonutí dvou sedmiletých dětí vietnamské národnosti, se stala na jezeře Lhota nedaleko Prahy. Svědkové tvrdí, že se dlouho nic nedělo a že se personál koupaliště choval rasisticky.
více


6.8.2018 PRÁVO: Opravdu je u nás svoboda slova odsouzena k smrti?

Tomáš Vodvářka
Jaroslav Novák napsal blog v reakci na odsouzení pana Jaroslava Staníka, který se v opilosti vyslovil pro likvidaci Židů, cikánů a homosexuálů. Dle něj jde o průlomový rozsudek.
více


6.8.2018 SPOLEČNOST: Fakta o dětských domovech

Tomáš Zdechovský
V rozhovoru pro xTV jsem řekl, že existují děti, kterým dětské domovy vyhovují a nechtějí do rodin. Vrhla se na mě lavina lidí, kteří očividně nikdy v žádném dětském centru nebyli a žijí v dávno neplatících představách.
více


6.8.2018 FEJETON: Vedro

Petruška Šustrová
No jo, píšou a mluví o tom všichni, ale jednak netoužím po originalitě za každou cenu a jednak je mi samozřejmě taky vedro. Poptávám se kdekoho, jak se s tím vyrovnává, ale většinou jen heknou, mávnou rukou a otřou si pot z čela.
více


4.8.2018 SPOLEČNOST: Lepší už to nebude

Zbyněk Petráček
Neznáme význam našich osmičkových roků. Společnost se dělí na ty (starší, vzdělanější a bohatší), kteří se o historické zlomy zajímají více, a ty (mladší, méně vzdělané a chudší), kteří je berou na lehkou váhu.
více


4.8.2018 ÚVAHA: Narkomoney a narkomani

Stanislav Ulčák
Nedávno jsem se setkal s narkomanem, který k tomu ale naštěstí jenom přičichl a díky pudu sebezáchovy a vlastnímu úsilí se ubránil a nepropadl se až na dno, zůstal svobodný, nezávislý, životaschopný a rozumně mluvící – nu, klobouk dolů a držet mu palce!
více


3.8.2018 ÚVAHA: Dorazila doba žalovací

Vratislav Hlubuček1
Tak k nám dorazila doba žalování, podobně jako v Postřižinách doba zkracovací. Ta naše není ovšem zdaleka tak poetická. Asi nám bylo líto, že se u nás neujalo západní MeToo, protože naše rozumné ženy odmítají v klimakterním věku žalovat, že jim někdo před čtvrtstoletím sáhl na zadek.
více


3.8.2018 SPOLEČNOST: Opisování je nemravné vždy

Vladimír Karpenko
Debata, která se rozproudila v souvislosti s otázkou, jak by mělo vypadat zakončení vysokoškolského studia bakalářskou, magisterskou nebo rigorózní prací, není první a soudím, že ani poslední.
více


2.8.2018 VZPOMÍNKA: Za Tomášem Haasem

Václav Klaus1
Tomáš Haas byl mimořádnou osobností české pravice. Byl v tomto ohledu naprostou výjimkou mezi našimi emigranty, kteří se po roce 1989 vraceli z USA a z Kanady.
více


2.8.2018 FEJETON: Hroch v sekretariátu

Ondřej Neff
Česko je opravdu země neomezených možností! Kdo by si byl pomyslel, že se u nás budou zabíjet tygři a že se budou z pozůstatků ubitých zvířat vyrábět lektvary pro čínskou medicínu!
více


1.8.2018 PRÁVO: Tenký nátěr právního státu

Stanislav Křeček
S rozsudkem soudu lze nesouhlasit, vytýkat mu případné chyby, kterých se soud dopustí, citovat jiná, třeba opačná rozhodnutí jiných soudů a lze samozřejmě publikovat i jiný právní názor.
více


2.8.2018 SPOLEČNOST: O neposlušnosti

Roman Kříž
Když vjedete do obce Dolní Břežany kousek za Prahou po hlavní silnici, uvítá vás po pár stovkách metrů semafor. Je to takový ten stále zelenou ukazující semafor s tlačítkem, které když zmáčkne přišedší chodec, promptně zčervená a chodci ukáže zeleného panáčka.
více


1.8.2018 FEJETON: Miláčku, nevíš kde mám...?

Tomáš Vodvářka
Stejná jistota, že Země rotuje okolo Slunce, si nezadá s tou, že tuto větu slyšel každý muž a každá žena, který žije aspoň jeden den v páru. Její význam je však mnohovrstevný.
více


31.7.2018 PRÁVO: Kdy začnou někteří soudci používat mozek?!

Tomáš Zdechovský
České soudy a soudci často nelibě nesou, když je někdo kritizuje. Ale jak jinak mají obyčejní lidé reagovat na jejich mnohdy naprosto vadná rozhodnutí, která odporují právu, logice i spravedlnosti?
více


31.7.2018 ÚVAHA: Léčba Švehlou

Dan Drápal
Zástupce šéfredaktora časopisu Respekt Marek Švehla se v editorialu 30. čísla tohoto časopisu vrací ke střetu bývalého poradce prezidenta Klause Ladislava Jakla s profesorem Bostonské university Igorem Lukešem.
více


31.7.2018 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 475

Jan Čech
Ve vedru se přes den nevzdaluji ze svého brlohu. Krom snídaně na zahradě, když je ještě chládek, jsem zalezlý jak macarát jeskynní. Tak se stalo, že jsem dostavěl model Titaniku (nemyslím mapu naší republiky, ale tu loď).
více


30.7.2018 KAUZA ZEMCI: Všecko je jinak

Zdeněk Jemelik 1
U Krajského soudu v Brně práchniví hromada dovolání odsouzených z kauzy sp.zn. 46 T 7/2013, veřejnosti známé jako „kauza Vitásková“. Dovolatelé jsou ve vězení a upínají naděje k Nejvyššímu soudu ČR, že napraví rozsudek Vrchního soudu v Olomouci ze 17. ledna 2018, nebo jim možná přeruší výkon trestu...
více


30.7.2018 ROZHOVOR: Vystěhováni nebudou!

Stanislav Křeček
Podle mého názoru je rozsudek Nejvyššího soudu zcela správný. Není v něm nic překvapujícího. Není v něm nic, co by dosud nebylo známo, jenom to účastníci a veřejnost nebrali dostatečně na vědomí.
více