19.4.2018 | Svátek má Rostislav


19.4.2018 KNIHA: Jiřímu Ovčáčkovi navzdory

Jan Urban
Před více než dvaceti lety vyšla bolavá kniha o válkách v bývalé Jugoslávii. Jmenovala se „Všem sráčům navzdory aneb Válka, o které nechcete nic vědět“.
více


19.4.2018 FEJETON: Roboti přicházejí

Ondřej Neff
Nové zprávy z Bruselu mě namíchly i potěšily. Evropský parlament se obrátil na Evropskou komisi, aby navrhla regulaci robotů. Důvody mých rozporuplných pocitů jsou nabíledni.
více


18.4.2018 FEJETON: Vývoj zahrádkářky

Marcela Matějková
Zahrada v dětství a mládí mě nikterak nezajímala a práci na ní jsem se vyhýbala, jak to jen šlo. Ale jakmile rodiče vypadli z domu, vytáhly jsme se sestrou na zahradu lehátka, nasadily obrovské sluneční brýle podle poslední módy a začaly se vystavovat slunečním paprskům zepředu i zezadu k získání...
více


17.4.2018 KAUZA ZADEH: Konečně svědci! (10)

Zdeněk Jemelik 1
Ve dnech 11.-13. dubna 2018 pokračovalo u Krajského soudu v Brně před senátem Aleše Novotného hlavní líčení ve věci Shahrama Abdullaha Zadeha (dále jen SAZ) a jeho čtrnácti spoluobžalovaných.
více


16.4.2018 SPOLEČNOST: O nevzdělanosti některých politiků

Pavel Chrastina
Politik, který se nedokáže za celé tři roky podívat do stručného filosofického slovníku a přečíst si definici xenofobie, je s prominutím notorický nevzdělanec, který by si měl při nejmenším zopakovat své staré učivo, alespoň to ze střední školy.
více


17.4.2018 FACEBOOK: Falešné vědomí a falešné svědomí?

Pavel Kopecký
Že světové informační sítě proměnily naši civilizaci způsobem srovnatelným s otiskem Guttenbergova knihtisku, není sporné. Navíc jsme teprve na počátku procesu hlubokých proměn, díky (či kvůli?) nimž je planeta zase o kus menší.
více


16.4.2018 SPOLEČNOST: Hospody v ilegalitě

Tomáš Jirsa
Obrátil se na mne pan K. s tím, že ho zákonodárci připravili o práci, a zda bych mu tedy, jako jeden ze zákonodárců, nepomohl novou práci najít. Jeho příběh je docela poučný v tom, jak je cesta do pekel dlážděna dobrými úmysly.
více


13.4.2018 DOPRAVA: Autonomní auta a bezpečnost - tři nenápadné háčky

Michal Kašpárek
Během pěti březnových dní zabily vozy v autonomním režimu druhého a třetího člověka v historii: v Arizonském Tempe srazilo Volvo ženu přebíhající silnici, v kalifornském Mountain View nepřežil řidič (v tom okamžiku spíš pasažér) Tesly náraz do betonového bloku.
více


13.4.2018 PRÁVO: Uměřené zevlování na webu neškodí. Naopak

Petr Kolman
Ve čtvrtečních LN mne zaujal text Petra Kaina S Velkým bratrem efektivněji (LN 5.4.). Myslím, že to je přesně ten typ textů, pro které má význam nadále číst a kupovat papírové noviny.
více


13.4.2018 PRÁVO: Je možné považovat pacienty za méněcenné?

Marek Steiner
Údajně se to někdy přehání s informacemi o výskytu hulvátství ve zdravotnictví. Ozval se rozhořčený hlas. S dotyčným bylo zacházeno ve zdravotnických zařízeních slušně a s veškerým taktem. Hulvátství proto údajně ve zdravotnictví neexistuje.
více


12.4.2018 MÉDIA: Promyšlená manipulace

Jaroslav Míth
Co oči nevidí, to srdce nebolí. Či stokrát opakovaná lež se stává pravdou. Tak nějak uvažovali dřívější cenzoři či dnes vykladači „korektnosti“. Obě skupiny se ale snaží ohýbat skutečnost.
více


12.4.2018 FEJETON: Pohled zpovzdálí

Ondřej Neff
Soukromé účty na Facebooku mám minimálně dva. Jeden jsem před lety založil ze zvědavosti, podobně jako jsem si založil Twitter, ale zapomněl jsem heslo a už nikdy jsem se k účtu nevrátil, stejně to dopadlo s mým štěbetáním na Twitteru.
více


11.4.2018 RODINA: Co natropí špatný soudce a špatný advokát?

Daniela Kovářová
Každý, kdo si přečte pasáž občanského zákoníku věnovanou rodinnému právu a příslušná ustanovení zákona o zvláštních řízeních soudních, musí nabýt dojmu, že řešení rodinných konfliktů je procházka růžovou zahradou.
více


11.4.2018 MÉDIA: Volby v Maďarsku podle českých zpráv

Jan Bartoň
Se zájmem jsem sledoval komentování a zprávy z volebního Maďarska. Převažovala v nich „víra“ v porážku Viktora Orbána a jeho strany Fidesz alespoň co se ústavní většiny týče. A zase to nevyšlo.
více


11.4.2018 ESEJ: Važme si piva, není to nic obyčejného

Ladislav Jakl 1
My Češi se rádi prohlašujeme za pivní národ. Ale ceníme si vůbec piva? Bereme ho vážně? Požívá pivo naší úcty a obdivu? To si vůbec nemyslím. Spíše bereme pivo jako ten nejvšednější nápoj, sloužící k uhašení žízně, nebo dokonce jen jako levné alkoholické pití, po kterém se hezky opijeme.
více


11.4.2018 FEJETON: Chlupaté knedlíky

Karpenková-chalupa
Feministky nečíst! Rodina mého tatínka pocházela původně z Podkrkonoší. Tak se není co divit tomu, že po jisté době v manželství dostal tatínek chuť na chlupaté knedlíky.
více


10.4.2018 SPOLEČNOST: Ještě k fake news

Vratislav Hlubuček1
Fake news, neboli vymyšlené, lživé zprávy, hýbou světem. Jedni je bagatelizují, jiní jim připisují výsledky voleb. Jsou prostě realitou, ať chceme nebo ne.
více


10.4.2018 SPOLEČNOST: Nestyďme se za vlastenectví

Dan Drápal
Nikola Schmidt kritizoval v článku „Humanismus či vlastenectví?“ (LN, 29.3.2018) předsedu TOP 09 Jiřího Pospíšila za to, že o francouzském policistovi Arnaudu Beltramovi napsal, že jeho oběť (nechal se vyměnit za jedno rukojmí islámského teroristy a následně byl tímto teroristou zabit) byla aktem...
více


10.4.2018 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 460

Jan Čech
Konečně nastal čas, kdy můžeme odložit šály, čepice a teplé boty. Hlavně si mohu dát na zahradě kávu, aniž bych riskoval omrzliny a pil „ledovou kávu“. A tak mžourám do sluníčka a říkám si, jak je na světě krásně.
více


14.4.2018 BIG BEN: My, zatracení harašníci - 6

Benjamin Kuras
Vylhanými nařčeními Donalda Trumpa se hemžila americká média v rámci obecného tažení americké levice, nejprve za jeho nezvolení, pak dodatečné svržení. Mělo těch zneužitých žen být několik desítek.
více


13.4.2018 BIG BEN: My, zatracení harašníci - 5

Benjamin Kuras
Jsme to my Češi kabrňáci. „Arab mně šahá na babu, já mu snad oči vydlabu“ si aspoň zpíváme. Zpěvem k srdci, srdcem k vlasti. Zatím tu žádné cizí násilníky nemáme, abychom to mohli uvést do praxe.
více


12.4.2018 BIG BEN: My, zatracení harašníci - 4

Benjamin Kuras
O titul evropského velmistra sexuálního násilí na veřejném prostranství s už několik let vedoucím Malmö začíná soupeřit Brusel, kde prý 88 % žen zažilo nějakou formu sexuálního obtěžování.
více


11.4.2018 BIG BEN: My, zatracení harašníci - 3

Benjamin Kuras
V panice ze sexuálně násilnostní epidemie (a ne zcela bez nechtěného humoru), Švédsko vydává zákon, podle něhož za sexuální násilí může být pokládán jakýkoli pohlavní styk, k němuž obě strany nemají oboustranně podepsanou vzájemně písemnou smlouvu.
více


10.4.2018 BIG BEN: My, zatracení harašníci - 2

Benjamin Kuras
Donald Trump musel po veřejném přehrání zvukového záznamu nakonec přiznat, že opravdu kdysi komusi radil „drapnout je za kundičku“, protože „na světě není nic lepšího než prvotřídní kundička“.
více


9.4.2018 BIG BEN: My, zatracení harašníci - 1

Benjamin Kuras
Západní civilizace už půl století páchá sebevraždu zrušením porodnosti, ale zřejmě jí připadá příliš pomalá, tak se ji snaží urychlit zrušením sexu, aby uvolnila místo civilizaci, v níž sexuální násilí je každodenní samozřejmostí požehnanou písmem svatým.
více


10.4.2018 MÉDIA: Boj za pravdu?

Ivo Rottenberg
Novináře a média dělíme na přátelská a veřejnoprávní. Za nepřátelská jsou tudíž považována taková, která zatím nebyla ke koupi nebo se (zatím) nedala ovládat, na čemž se tvrdě soustavně pracuje.
více


7.4.2018 SPOLEČNOST: #MeToo – a šest holek na seně

Zdeněk Opatrný
Když jsem minulý týden provázela po Praze švýcarské přátele, všimli si na velikonočním trhu pomlázek složených v proutěném koši.S pobavením je ukázali své jedenadvacetileté dceři Joelle, studentce medicíny.
více


6.4.2018 SPOLEČNOST: Války mezi pohlavími

Daniela Kovářová
Kdysi na naší planetě probíhaly boje mezi živočišnými druhy. Divá zvířata bojovala o nadvládu, o kořist, o teritoria. Boje trvaly statisíce let. Posléze nad ostatními zvítězil člověk, leč půtky neustaly.
více


6.4.2018 SPOLEČNOST: Jak to, že elity tvoří hlavně průměrní?

Petr Robejšek
Kariéru dělají častěji průměrně talentovaní, kterým pomohla náhoda, a ne ti nejnadanější, tvrdí italští vědci. Společnost je tudíž řízena převážně průměrným politickým personálem. Dá se s tím něco dělat?
více


6.4.2018 ŠUMAVA: Pravda nejen o vlcích

Antonín Schubert
Správa Národního parku Šumava se prostřednictvím svého mluvčího pokusila o obhajobu podivného chovu vlků ve vlčí obůrce u Srní způsobem, který ze mě udělal lháře.
více


5.4.2018 ÚVAHA: Svědomí a demokracie

Miroslav Polák
Svědomí je vnitřní stav člověka. Umožňuje nám uvažovat o sobě samém jinýma očima, než je jen pohled vlastního zájmu a sebeprosazování.
více


5.4.2018 SPOLEČNOST: MeToo a politika

Stanislav Křeček
Tak prý politika ovládla fórum o MeToo, které pořádala Stálá konference českého práva v pátek 16.3 v pražském Karolinu. Alespoň podle redaktora Lidových novin („Fórum o MeToo ovládla politika“, LN 19.3.). Dobrý postřeh, ale co jiného se dalo očekávat?
více


4.4.2018 SPOLEČNOST: Jak je to vlastně s tím peklem?

Radim Uzel
Jako blesk z čistého nebe přišlo nedávno prohlášení římskokatolického papeže Františka zpochybňující existenci pekla.
více


4.4.2018 SPOLEČNOST: Boj o letní čas

Pavel Sekula
Pavel Sekula
Je zajímavé a poučné sledovat, jaký boj probíhá o to, aby letní čas skončil v propadlišti dějin. Ještě zajímavější je však to, kolik prostoru dostávají hlasy, které poukazují na škodlivost a nepřirozenost tohoto starého rozhodnutí, které mělo ve své době jiný význam než dnes.
více


4.4.2018 PRÁVO: Hororový příběh od zlínského soudu XI.

Zdeněk Jemelik 1
Kdo z laskavých čtenářů četl desátý díl tohoto seriálu a srovná jeho obsah se zprávou, že senát Radomíra Koudely zlínské pobočky Krajského soudu v Brně odsoudil 29. března 2018 všechny obžalované vyjma Matěje Janečky (jehož zproštění navrhl žalobce), bude si jistě myslet, že jsem se zbláznil.
více


3.4.2018 GLOSA: O samostatnosti Katalánska

Karel Wichs
morava vlajka
Začalo to zcela nevinně. Český olympijský výbor se domníval, že naši sportovci se chtějí těšit déle na stupních vítězů po dobu české hymny, a tak ji navrhli prodloužit o druhou sloku.
více