24.1.2018 | Svátek má Milena


23.1.2018 SPOLEČNOST: Co nechceš, aby jiní evidovali tobě…

Stanislav Ulčák
Je to už zhruba rok, co byla u nás zavedena elektronická evidence tržeb, a stále je to téma k diskusi a přemýšlení – i pro mě. Dle některých známých stojím na straně zlodějů a nepoctivců, ale asi to tak není.
více


23.1.2018 SPOLEČNOST: Pařeniště revoluce

Michal Kašpárek
Humanitní obory jsou u nás ve srovnání se zahraničím krotinké. Čím líp jejich prostředí znáte, tím víc se divíte alarmistům.
více


23.1.2018 GLOSA: Buffalo Bill? Sluníčkář

Zbyněk Petráček
Před týdnem, po prvním kole voleb, bloger Martin Jaroš o finále a Jiřím Drahošovi napsal: „I kdyby na něj úplně náhodou vyplavalo, že před 50 lety vysázel na Jablunkovsku les ve tvaru hákového kříže, že v tomto lese soustavně znásilňoval dřevorubce a že v Akademii věd dělal pokusy na migrantech,...
více


23.1.2018 SPOLEČNOST: Vyhoďte si mě z přátel!

Tomáš Zdechovský
Pokud budete volit Zemana/Drahoše, vyhoďte si mě z přátel... Tak či jinak zní některé zoufalé výzvy na sociálních sítích, kdy se řada lidí domáhá toho, aby ve své sociální bublině měli pouze lidi, kteří potvrzují jejich názor.
více


23.1.2018 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 450

Jan Čech
Na začátek bych chtěl jen malou glosu k událostem zcela nedávným. Třesoucí se starci vydali prohlášení o hradním opilci, že je zcela zdráv. Divím se, že se nepotápí do ledové vody jako jeho kámoš z Moskvy.
více


22.1.2018 MÉDIA: Téměř stejná hodnocení Babiše a Trumpa

Jan Bartoň
Dlouhodobě sleduji mediální hon na čarodějnice, jak o tom hovoří Donald Trump, v USA a současnou kauzu Čapí hnízdo, která hýbe některými českými médii. Podívejme se proto na tuto situaci podrobněji.
více


22.1.2018 FEJETON: V mezičase

Petruška Šustrová
Probudila jsem se a dívaly se na mne zelené kocourčí oči. Davídek seděl na stolku u mojí postele, a když viděl, že už jsem vzhůru, zeptal se: „Máme vládu?“ Bylo to dost nezvyklé, politické disputace obvykle vede spíš k večeru, ráno se potlouká kolem své misky a čeká, až dostane nažrat.
více


22.1.2018 SPOLEČNOST: Palach vs. fake news

Zbyněk Petráček
Jan Palach se často připomíná jako „ten, kdo se upálil na protest proti sovětské okupaci Československa“.
více


22.1.2018 MÉDIA: Topolánka podrazila, Zemana poškodit nemohla

František Schilla
„Zeman“ (česky: „Zemane!“) oslovila polonahá dívka českého prezidenta. Protokolu by, pravda, více odpovídalo oslovení „Sir“ („pane“) či „Mister President“ („pane prezidente“).
více


22.1.2018 ESEJ: Česká cesta od hovadin k naději

Jan Urban
V přežívajících liberálních či konzervativních částech západních společností zavládla v posledních letech tak trochu panika.
více


19.1.2018 KAUZA VITÁSKOVÁ: Radost, žal a hněv

Zdeněk Jemelik 1
Ve středu 17. ledna 2018 uzavřel Vrchní soud v Olomouci pravomocným rozsudkem případ, o němž se mluvilo jako o „kauze Vitáskové“, ač Alena Vitásková, bývalá mocná předsedkyně Energetického regulačního úřadu (dále jen ERÚ), byla jen jednou z původních deseti obžalovaných a s žalovaným jednáním osmi...
více


20.1.2018 SPOLEČNOST: Střecha nad hlavou nesmí být luxusem

Stanislav Křeček
K hlasům, které nyní stále častěji upozorňují na dávno známou skutečnost, totiž to, že bydlení se stává v důsledku vysokých cen nájmů pro občany stále méně dotupné, se připojil i místopředseda KDSU-ČSL Jan Bartošek (Střecha nad hlavou začíná být luxusem, Právo 11. 1.).
více


20.1.2018 SPOLEČNOST: Když populisté hledají Boha

Petr Holub1
Populismus bývá hloupý, protože musí značně zjednodušovat složité procesy. Přesto jde o účinný politický nástroj, a tak ho nejde zakázat ani nějak dramaticky odsuzovat.
více


20.1.2018 ESEJ: O kvalitách ducha lidského

Luděk Frýbort
Našel jsem před nějakým časem v Lidových novinách článek o škodlivosti hlupáků. Vcelku bych s ním souhlasil, jen bych si dovolil jej trochu doplnit a připozměnit. Člověk jen tak obyčejně hloupý mnoho škody nenadělá, leda sám sobě.
více


19.1.2018 SPOLEČNOST: Bernardo vs. Calvera

Jaroslav Míth
Sedm statečných byl můj klukovský film. Rád ho mám i jako dospělý. Jeho hrdinové jsou ukázkoví klaďasové, ale přitom jsou uvěřitelní. V porovnání s nimi dopadají dnešní samozvaní „bojovníci ducha“ jako zbabělí skunkové.
více


18.1.2018 FEJETON: Po volbách, před volbami

Ondřej Neff
Volil jsem v mé vsi Zvoli a když přišly výsledky, potěšilo mě, že u nás zvítězil Jiří Drahoš a dostal skoro dvakrát tolik hlasů než Miloš Zeman.
více


17.1.2018 KARLOVY VARY: Ani nahá, ani oblečená

Lubomír Stejskal
Karlovy Vary mají za sebou historicky první místní referendum. Dopadlo neslavně. Je neplatné. Důvod: nezájem občanů města. Zvláštní, není-liž pravda?
více


16.1.2018 SPOLEČNOST: Jak vosy na bonbon...

Václav Vlk st.
Jak vosy na bonbon slétly se naše mediální, euro-intelektuální a z bulvárního popu známé tváře do Holešovic. Po vyhlášení výsledků voleb a úspěchu/neúspěchu jistého Drahoše. Přispěchaly jako jeden muž (jedna žena / jedno lidské pohlavní neutrum) do centra progresivistické tvorby veřejného mínění,...
více


16.1.2018 PRÁVO: Úřední šiml vs. volební právo

Daniela Kovářová
Každý maturant ví, že volby jsou Ústavou zaručeným základním právem, právní normy máme propracované a Nejvyšší správní soud na jejich aplikaci dohlíží okem bdělým a neúplatným.
více


16.1.2018 POLITIKA: Dilema před druhým kolem

Dan Drápal
Naše společnost je silně polarizovaná a je zajímavé, že stejně polarizovaní jsou i křesťané.
více


16.1.2018 EVROPA: Od Charlieho k vládě algoritmů

Zbyněk Petráček
Před třemi lety celá Evropa hájila svobodu projevu ve stylu padni komu padni. Dnes to vypadá spíše tak, že nálepku šiřitele nenávisti by dostal nejen týdeník Charlie Hebdo, ale i televizní pořad Česká soda.
více


16.1.2018 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 449

Jan Čech
Je počasí takového druhu, že se jezdí na výlety - a je zapotřebí nezapomenout si opalovací krém! Jinak budete riskovat úpal. Máte dojem, že jsem se zbláznil? Ale ne, jen nemáte představivost.
více


15.1.2018 KAUZA VITÁSKOVÁ: Čekání na dies irae

Zdeněk Jemelik 1
Dne 22. února 2016 vyhlásil soudce Krajského soudu v Brně Aleš Novotný rozsudek nad devíti obžalovanými, spojovanými s udělením licencí o silvestrovské noci r.2010 dvěma chomutovským fotovoltaickým elektrárnám v majetku rodinného klanu „slováckého miliardáře“ Zdeňka Zemka.
více


16.1.2018 KAUZA ZADEH: Nová obžaloba (7)

Zdeněk Jemelik 1
Pokračování hlavního líčení v trestní věci vazebně stíhaného Shahrama Abdullaha Zadeha (dále jen SAZ) & spol. ve dnech 9. a 10. ledna 2018 u Městského soudu v Brně – senátu předsedy Michala Kabelíka – mělo zcela neobvyklý průběh.
více


18.1.2018 ESEJ: To slavné slovo konservativismus

Luděk Frýbort
A když jsme proprali roucho pokrokářům a revolucionářům, obraťme pozornost k opaku – či spíš k zdánlivému opaku – jímž je způsob konservativní. Věru, moudře zahovořil stařičký mocnář.
více


17.1.2018 ESEJ: To slavné slovo revoluce

Luděk Frýbort
Fuj tajbl, abych se tak decentně vyjádřil. Ale proč jsem sáhl k uvedeným citátům: zmínil jsem se v předešlých odstavcích o slovu v nepříliš dávné minulosti hojně frekventovaném, pokrok. Kdybychom však mohli jeho hlasatelům nahlédnout hlouběji do duše, shledali bychom pravděpodobně, že je nebrali...
více


16.1.2018 ESEJ: To slavné slovo pokrok

Luděk Frýbort
Progresivita neboli česky pokrokovost bývá chápána jako snaha o dosažení lepšího stavu v zatím neurčené budoucnosti. Přičemž duchové netrpělivě revoluční hodlají dosáhnout té mety rázným činem hned, kdežto duchové rozšafnější hledají cesty mírnější a povlovnější: sociálními reformami, výchovou a...
více


15.1.2018 FEJETON: Iluze a realita

Petruška Šustrová
Když jsem se minulý týden vypravovala na cestu autobusem z Amsterdamu, rozhodla jsem se, že to musím pojednat nějak konstruktivně: autobus jede strašně dlouho, a tak jsem si řekla, že se budu nejdřív dívat na film anebo na filmy, pak si budu číst, a zatím už nadejde noc a tu se budu snažit prospat.
více


15.1.2018 SPOLEČNOST: Kultovní značka svobody žádá dotaci

Pavel Strunz
V létě se v Praze na Výstavišti bude pořádat oslava 115. narozenin kultovní značky motocyklů Harley-Davidson. Na to konto požádali pořadatelé magistrát o dotaci 5 milionů. Souhlasí s tím motorkáři?
více


13.1.2018 Omluva Mgr. Lence Hnilicové a Mgr. Karlu Hnilicovi

Ondřej Neff
Omluva Mgr. Lence Hnilicové a Mgr. Karlu Hnilicovi.
více


13.1.2018 SPOLEČNOST: Není nad volební urnu a plentu

Petr Kolman
Máme, či nemáme již zavést elektronické volby? Nota bene když i v programu například TOP 09 či Pirátů se dočteme – zavedeme elektronické volby.
více


15.1.2018 INTERNET: Seznam dezinformačních webů

acta
V poslední době se nám na českém internetu rozšířil takový nešvar. Dezinformační a manipulativní weby. Přesněji, operování s tímto pojmem, který přejímají i seriozní média nebo prezidentský kandidát pan Drahoš.
více


11.1.2018 VZPOMÍNKA: Kádrové materiály

Vladimír Karpenko
Na jaře 1959 jsem končil jedenáctiletku a byla otázka, co dál. Prospěch nebyl problémem a zdálo by se, že případnému pokračování na vysoké škole by nic nebránilo. Dnes ne, doba však byla jiná.
více


9.1.2018 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 448

Jan Čech
Jak jste se probudili do Nového roku? S kocovinou? Čerství jako rybička? Já Silvestr nijak neprožívám, proč mám být ausgerechnet tento den ukrutně veselý? Jsem veselý celý rok, tak mám naděláno a mohu poslední den v roce klidně proplakat…
více


9.1.2018 PRÁVO: Hororový příběh od zlínského soudu VII.

Zdeněk Jemelik 1
Ve čtvrtek 4. ledna 2018 se senát předsedy Radomíra Koudelyzlínské pobočky Krajského soudu v Brně vrátil k objasňování fantasmagorického příběhu o únosu a vydírání, v němž v hlavních rolích účinkují dva bývalí společníci v podnikání, a to Pavel Buráňjako poškozený a Jaroslav Novotný jako hlavní...
více


9.1.2018 SPOLEČNOST: Tvoje bába je osudová osmička

Michal Kašpárek
„Začal se rok s osmičkou na konci a to znamená, že se musíme mít na pozoru před dějinami,“ varuje Echo24. „Česko vstupuje do roku s osmičkou na konci, což během posledních sto let mnohdy znamenalo osudový zvrat našich dějin,“ upozorňuje iDnes – a to samé připomněla i dramaturgie pražského...
více