18.9.2018 | Svátek má Kryštof


17.9.2018 INTERNET: Řekni to jinak – ať tě nesmažou

Marian Kechlibar
Nedlouhé zamyšlení na pozdní večer … nejdřív mi ale dovolte malou odbočku do literatury.
více


18.9.2018 GLOSA: Zpráva o džihádu

Zbyněk Petráček
Přejete si dobrou zprávu o džihádu? Jednu přinesla MF Dnes. Působí varovně. Česká policie poprvé zatkla islámského fanatika a viní ho z přípravy pumového útoku.
více


17.9.2018 SPOLEČNOST: Internet změnil svět

Karel Hvížďala
Václav Klaus mladší v pondělí na semináři o svobodě slova v poslanecké sněmovně prohlásil, že chystá zákon, který by zakazoval sociálním sítím, jako je například Facebook či Twitter mazat kontroverzní příspěvky.
více


17.9.2018 SPOLEČNOST: Imigranti a cenzura

zavináč
Stále, znovu a znovu, s němým úžasem pozoruji, jak se naše kavárenské milice dokáží vrhnout jako jeden muž na každého, kdo si dovolí být jiného názoru než oni sami. Tentokrát to odnesl Václav Klaus mladší.
více


17.9.2018 FEJETON: Před volbami

Petruška Šustrová
První detektivka, kterou jsem v životě četla, končí slovy „Inzerujte, nebo zhyňte!“. Vytanulo mi to na mysli, když jsem projížděla kolem houfu billboardů, které to závěrečné zvolání Dorothy Sayersové velenázorně ilustrovaly.
více


15.9.2018 MÉDIA: Kissinger o Pražském jaru

Pavel Kopecký
Zhusta se zamýšlím nad cestami k zachování historické paměti či nad způsoby její manipulace, které jsem za svůj nedlouhý život potkal celé velehory. A horská pásma mi napříště v cestě stanou.
více


14.9.2018 MÉDIA: Serenu nám kreslit nebudeš!

Marian Kechlibar
Australský kreslíř čelí tvrdé kritice za karikaturu vzteklé Sereny Williams. Naštěstí se jej jeho list zastal.
více


14.9.2018 FEJETON: Ahoj, Jirko Ovčáčku

Tomáš Vodvářka
Tak ty ses dal k římským katolíkům. To je báječná zpráva, máme všichni radost, žes konečně prozřel a že se věci pohnuly správným směrem. Dovol však několik upozornění.
více


14.9.2018 SPOLEČNOST: Kdo je víc?

Jaroslav Míth
Jednou z hlavních zlomových linií v politice začíná být spor mezi tradicionalisty a pokrokáři. Na náš každodenní život to má zásadní vliv.
více


14.9.2018 HISTORIE: Čtyři útěky z hradu

Martin Regner
Útěk vězně z hradního žaláře patří k nejromantičtějším motivům dobrodružných knih a filmů. Občas se takový kousek trestancům doopravdy zdařil, a to i na našem území.
více


15.9.2018 GLOSA: Bílý sport pod bičem mužských otrokářů

Petr Kolman
Nejen sportovním světem hýbe kauza z finále US Open. Serena Williamsová se svérázně a hlavně nesportovně zachovala ke zkušenému rozhodčímu na umpiru Carlosi Ramosovi. Hranice tenisového světa překročilo zejména prohlášení Williamsové hrající si s falešnou kartou dnes tolik oblíbeného boje proti...
více


13.9.2018 PRÁVO: Zoufalý krok Klause ml.

Luboš Zálom1
Václav Klaus ml. chystá novelu zákona, která by měla sociální sítě, tedy soukromé firmy, donutit mazat jen ty příspěvky nabádající ke genocidě a podobně. Pokládám to za zoufalý krok.
více


13.9.2018 SPOLEČNOST: Praha jako ementál...

Patrik Nacher
O ementálu se říká, že čím větší má díry, tím je údajně kvalitnější. Praha je tedy takový velmi kvalitní ementál a těmi dírami jsou v Praze především brownfieldy a pak také proluky.
více


13.9.2018 FEJETON: V plamenech

Ondřej Neff
Před týdnem shořelo Národní muzeum v brazilském Riu de Janeiru. Vybavoval jsem si ty hrůzné fotografie noční budovy s okny rozzářenými plameny, když jsem dnes klusal kolem našeho českého Národního muzea v Praze.
více


12.9.2018 GLOSA: Když se anekdota stává podobenstvím

Ondřej Neff
Žádný výživný proces se nekonal, někdejší tajemník SPD Jaroslav Staník zkolaboval, takže obvodní soud pro Prahu 1 jednání odročil.
více


12.9.2018 ŠKOLSTVÍ: Děti by mohly za mobil ve škole platit

Petr Kolman
Máme zde začátek nového školního roku. Pro zajímavost uveďme, že české a moravské základní školy má ve školním roce 2018/2019 navštěvovat přibližně 941 200 žáků, z toho 573 500 na prvním stupni a 367 700 na druhém stupni.
více


12.9.2018 SPOLEČNOST: Rozchod jako věc veřejná

Daniela Kovářová
Normální je se nesoudit a většina lidí se nakonec dohodne, lhostejno, zda se jedná o plnění ze smlouvy, o výpověď z práce, o rozvod nebo o placení výživného.
více


11.9.2018 PRÁVO: Ohrožuje nás facebook, nebo cenzura?

Justitia
Pan předseda Ústavního soudu řekl: „Jistěže si dovedu představit příslušníky jistých bezpečnostních složek, kteří budou postupně požadovat větší míru kontroly komunikace veřejnosti, elektronické komunikace, různých těch facebooků a jiných jevů. „
více


11.9.2018 MÉDIA: S poctivostí nejdál dojdeš

Pavel Chrastina
Nejprve malé vysvětlení. Inspirován spisovatelem Zdeňkem Jirotkou a jeho Saturninem jsem si před časem i já založil soukromou kancelář.
více


11.9.2018 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 481

Jan Čech
Kdosi vyprávěl v rádiu, jak jako puberťák byl básníkem, pěvcem a umělcem všeobecně a velmi ho trápilo, jak nemožného má otce, byť vysokoškolsky vyučeného. Jak on, takový citlivý umělec může mít tak nemožného tátu.
více


10.9.2018 SPORT: Nechte Ester závodit…

Eva Kislingerová
Vím, že toho moc nevím. Poněkud upravená fráze výroku filozofa Sokrata mě napadla v souvislosti se zveřejněním výsledků jednání Výkonného výboru Svazu lyžařů České republiky ohledně reprezentační budoucnosti aktuálně největší osobnosti českého sportu Ester Ledecké.
více


10.9.2018 SPOLEČNOST: Škola naší morální zhouby

Karel Vondrák
K letošnímu začátku školního roku zavzpomínala v tisku soudružka Marta Semelová (KSČM) na všestranné kvality našeho života pod vedením komunistické strany před listopadovým převratem 1989.
více


10.9.2018 SPOLEČNOST: Hokej kolem sňatků gayů a leseb

Stanislav Křeček
Navrácení ztraceného lesku manželství prý bude dosaženo podstatnou změnou občanského zákoníku, která umožní uzavírat manželství i gayům a lesbám. Alespoň to v Právu tvrdí zástupkyně Koalice pro manželství (L. Zachariášová, M. Pixová, Gayové a lesby navrací manželství zašlý lesk, Právo 6. 9).
více


10.9.2018 ÚVAHA: Rozum a cit, dojem a frustrace

Pavel Kopecký
Snažím se nedělat si iluze. O lecčems. Včetně učenosti či rozhledu (tuzemské) populace. Minimálně od některých prekérních situací. Zmíním ale jenom takové, které jsou současně také veselé.
více


10.9.2018 BIG BEN: Vyplatí se věřit, nebo nevěřit?

Benjamin Kuras
Západní civilizace je opět v ohrožení, jak si pomalu začínají všímat i nenapravitelní optimisté. Patří k ní – nemylme se a nestyďme se za to – třebas i takový Playboy, jako moderní (či postmoderní?) verze nahé ženské krásy starořeckých soch, Botticelliho, Michelangela, Rubense (až zase přijde do...
více


8.9.2018 SRPEN 1968: Novináři pracovali v ilegalitě

Karel Hvížďala
Mluvíme-li v těchto dnech o událostech v médiích před padesáti lety, většinou slyšíme jen o Československé televizi a Československém rozhlase. Jak známo vysílání z hlavní budovy na Vinohradské ulici skončilo 22. srpna brzy ráno.
více


8.9.2018 PRAHA: K čemu je nám Ropid

Karel Bečka
Letos si na mne opět vzpomněl Ropid při změnách jzdního řádu. Předtím, před několika lety, když jsem ještě bydlel na Žižkově, mě elegantně odstřihl od přímého spojení s linkou metra C jednoduchým tahem.
více


7.9.2018 ESEJ: Zachrání nás zápas s elitami?

Jan Frank
Podobně jako pozdně komunistický, dostává se na horký kritický pranýř i nástupnický systém. Důkazem nejsou jen tzv. nesystémové strany, nýbrž i celkový tón konzervativní publicistiky.
více


7.9.2018 HISTORIE: Škola základ života?

Marek Steiner
Pod titulem Škola základ života v sobotu 1.9.2018 uveřejnila soudružka Marta Semelová v Haló novinách svoje úvahy.
více


6.9.2018 FEJETON: A přece se natočí

Ondřej Neff
Jak už to tak bývá, i tento titulek je nepřesný až zavádějící, jelikož naprosto není jisté, že režisér Petr Nikolaev dotočí svůj film Legionáři. Takový jsem aspoň měl dojem z jeho pátečního rozhlasového vyprávění, kdy o projektu povídal.
více


5.9.2018 MÉDIA: Jaromír Soukup a jeho TV Barrandov

Pavel Černocký
Nad diskusními pořady Jaromíra Soukupa na Barrandově všichni sluníčkáři ohrnují nosy. Ale není zajímavé, jak se tam všichni naši renomovaní politici hrnou? Od Pirátů přes ANO až po KDU-ČSL, SPD, ČSSD, ale i TOP 09. Bude to asi tím, že se na jeho pořady dívá spousta voličů. A ti politici se tam tak...
více


6.9.2018 KAUZA ZADEH: Nová obžaloba (14)

Zdeněk Jemelik 1
Hlavní líčení u Městského soudu v Brně v trestním řízení soudním, vedeném senátem předsedy Michala Kabelíka proti údajnému zločinnému uskupení v čele s vazebně stíhaným Shahramem Abdullahem Zadehem.
více


5.9.2018 FEJETON: Zloděj za humny

Dana Emingerová
Tuhle jsem u nás na chalupě načapala zloděje, jak si okukuje terén. Chodil po návsi a natáčel si do mobilu zdejší chalupy. Hned mě to trklo do očí, protože ta naše vesnička není žádný turistický skvost.
více


4.9.2018 EVROPA: Ale neříkej to ve škole!

Ivana Burešová Marková
Málokdo z nás nevěděl od rodičů, co se stalo v srpnu roku 1968. Za vyprávěním ale obvykle následovala věta: „Ale neříkej to ve škole!“ Od revoluce v roce 1989 uběhlo takřka třicet let a tuto větu říkáme znova.
více


4.9.2018 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 480

Jan Čech
Asi by nikoho nenapadlo ptát se, jestli jsem byl 21. srpna na Václaváku. Brala mě sice dna, ale dopajdal jsem se tam. Před padesáti léty nás s přítelem Šubou zavřeli ve Stralsundu v božské NDR, protože jsme večer, respektive nad ránem opilí provokovali soudruhy příslušníky.
více


4.9.2018 INTERNET: Zákazy na webu

Luboš Zálom1
Facebook smazal několik stránek publikujících kritické názory a zprávy na téma migrace, islamismu, politiky Evropské unie a současného politicko-kulturního establishmentu - prostě názory nevyhovující dnešnímu oficiálnímu proudu.
více