24.9.2018 | Svátek má Jaromír


24.9.2018 VZPOMÍNKA: O létání trochu jinak III.

Tupolev Tu-154M
I moje další vzpomínka na letecké cestování se váže k Africe. Bylo to na jaře 1983, kdy se naše rodina po pěti letech pobytu v Nigérii připravovala ke konečnému odletu za země. Přímé spojení Praha – Lagos neexistovalo, a tak zbývalo vybrat si ten nejvýhodnější přestup. Nakonec jsme se rozhodli pro...
více


24.9.2018 KAUZA ZADEH: Nová obžaloba (15)

Zdeněk Jemelik 1
Dne 19. září 2018 pokračovalo u Městského soudu v Brně před senátem předsedy Michala Kabelíka hlavní líčení proti domnělému zločineckému organizovanému uskupení, v jehož čele má stát vazebně stíhaný Shahram Abdullah Zadeh
více


24.9.2018 SPOLEČNOST: Škola základ stádnosti

Markéta Šichtařová 5
Vždycky jsem měla osypky ze začátku školního roku. Poslední týden prázdnin stál za starou bačkoru. Jako dítě jsem si myslela, že až budu věku vyššího než školou povinného, „syndromu posledního prázdninového týdne“ se zbavím.
více


22.9.2018 GLOSA: Duka a sirotci

Tomáš Halík
Kardinál Duka neví, zda se máme postarat o sirotky ze Sýrie, protože to je třeba vidět především politicky, soudruzi!
více


21.9.2018 KAUZA ZADEH: Mýty a pravda

Zdeněk Jemelik 1
V pondělí 17.září 2018 se měl po obvyklé čtvrtroční přestávce vrátit do soudní síně Krajského soudu v Brně senát předsedy Aleše Novotného, aby pokračoval v rozplétání kauzy Shahrama Abdullaha Zadeha.
více


24.9.2018 SPOLEČNOST: Výstavba obecních bytů problém nevyřeší

Stanislav Křeček
Záměr vlády, který byl vyhlášen po poradě předsedy vlády s ministryněmi financí, místního rozvoje a sociálních věcí, totiž netrvat již na vytvoření zákona o sociálním bydlení, vyvolal úvahy, kdo bude dál bydlení potřebným občanům zajišťovat i dokonce úvahy, zda vláda nepoškodí občany.
více


21.9.2018 MÉDIA: Kancelář pokračuje

Pavel Chrastina
Jen ve zkratce. Pokud by vás zajímalo, jak vznikla „Kancelář pro uvádění novinářských bludů na pravou míru“, vysvětlení naleznete pod titulem S poctivostí nejdál dojdeš v Neviditelném psu z 11. září 2018.
více


22.9.2018 ESEJ: Obnova ztraceného státu

Vlastimil Podracký
28. říjen 1918 je příkladem obnovení státu (v trochu jiné podobě), který tu existoval už dříve a byl kdysi ztracen. Měli bychom se spíše ptát, proč musel být stát obnoven? Proč byl ztracen? To je pro dnešní dobu poučnější.
více


21.9.2018 ÚVAHA: Nevyhnout se odpovědnosti

Dan Drápal
Před dvěma týdny jsem v článku Nesnadná rozhodování zmínil některé dějinné chvíle našeho národa, kdy politici museli udělat nějaké rozhodnutí, které mělo dalekosáhlé důsledky.
více


20.9.2018 SPOLEČNOST: Marná, marná je snaha cenzorova

Jaroslav Míth
Poslední dobou přibývá veřejně známých osob, které se domnívají, že nepříjemných věcí nebo osob je možné se zbavit nějakou formou cenzury. Je to velký omyl.
více


20.9.2018 FEJETON: Výstřelek, či norma?

Ondřej Neff
Když náhodou něco opravdu vím a čtu o tom v novinách, vždycky se v nich píše nesmysl. To je jedna smutná pravda o médiích, tedy: moje pravda osobní a nikomu ji nevnucuju. Druhá pravda: mediální obraz vždycky dramatizuje a zveličuje realitu.
více


19.9.2018 FEJETON: Jeden obyčejný den v hospodě U kalicha

Tomáš Vodvářka
„Tak nám toho Ratha zasejc nezabásli, pane Švejk,“ řekl hostinský Palivec, když mokrou hadrou ometal vikslajvant na stole v hospodě U kalicha.
více


19.9.2018 GLOSA: Brouk v duši

Zbyněk Petráček
Brouk je víc než auto, říká představitel firmy Volkswagen a má pravdu. Když VW ohlašuje definitivní konec modelu Brouk, lze v tom vidět důsledky konkurenčního boje, technologických změn či koncernové politiky, ale i cosi navíc.
více


17.9.2018 INTERNET: Řekni to jinak – ať tě nesmažou

Marian Kechlibar
Nedlouhé zamyšlení na pozdní večer … nejdřív mi ale dovolte malou odbočku do literatury.
více


18.9.2018 GLOSA: Zpráva o džihádu

Zbyněk Petráček
Přejete si dobrou zprávu o džihádu? Jednu přinesla MF Dnes. Působí varovně. Česká policie poprvé zatkla islámského fanatika a viní ho z přípravy pumového útoku.
více


20.9.2018 ÚVAHA: Vírou k Bohu - vzděláním k životu

Stanislav Ulčák
V poslední době se citují (i zpívají) některé myšlenky J. A. Komenského, které vypadají jako ušité pro současnou situaci. A že nám také opět začala škola, tak se přidávám s jeho (možná ne moc známým) heslem, kteréžto bylo umístěno na průčelí naší základní školy po jejím dokončení v roce 1878 (v té...
více


17.9.2018 SPOLEČNOST: Internet změnil svět

Karel Hvížďala
Václav Klaus mladší v pondělí na semináři o svobodě slova v poslanecké sněmovně prohlásil, že chystá zákon, který by zakazoval sociálním sítím, jako je například Facebook či Twitter mazat kontroverzní příspěvky.
více


17.9.2018 SPOLEČNOST: Imigranti a cenzura

zavináč
Stále, znovu a znovu, s němým úžasem pozoruji, jak se naše kavárenské milice dokáží vrhnout jako jeden muž na každého, kdo si dovolí být jiného názoru než oni sami. Tentokrát to odnesl Václav Klaus mladší.
více


17.9.2018 FEJETON: Před volbami

Petruška Šustrová
První detektivka, kterou jsem v životě četla, končí slovy „Inzerujte, nebo zhyňte!“. Vytanulo mi to na mysli, když jsem projížděla kolem houfu billboardů, které to závěrečné zvolání Dorothy Sayersové velenázorně ilustrovaly.
více


15.9.2018 MÉDIA: Kissinger o Pražském jaru

Pavel Kopecký
Zhusta se zamýšlím nad cestami k zachování historické paměti či nad způsoby její manipulace, které jsem za svůj nedlouhý život potkal celé velehory. A horská pásma mi napříště v cestě stanou.
více


14.9.2018 MÉDIA: Serenu nám kreslit nebudeš!

Marian Kechlibar
Australský kreslíř čelí tvrdé kritice za karikaturu vzteklé Sereny Williams. Naštěstí se jej jeho list zastal.
více


14.9.2018 FEJETON: Ahoj, Jirko Ovčáčku

Tomáš Vodvářka
Tak ty ses dal k římským katolíkům. To je báječná zpráva, máme všichni radost, žes konečně prozřel a že se věci pohnuly správným směrem. Dovol však několik upozornění.
více


14.9.2018 SPOLEČNOST: Kdo je víc?

Jaroslav Míth
Jednou z hlavních zlomových linií v politice začíná být spor mezi tradicionalisty a pokrokáři. Na náš každodenní život to má zásadní vliv.
více


14.9.2018 HISTORIE: Čtyři útěky z hradu

Martin Regner
Útěk vězně z hradního žaláře patří k nejromantičtějším motivům dobrodružných knih a filmů. Občas se takový kousek trestancům doopravdy zdařil, a to i na našem území.
více


15.9.2018 GLOSA: Bílý sport pod bičem mužských otrokářů

Petr Kolman
Nejen sportovním světem hýbe kauza z finále US Open. Serena Williamsová se svérázně a hlavně nesportovně zachovala ke zkušenému rozhodčímu na umpiru Carlosi Ramosovi. Hranice tenisového světa překročilo zejména prohlášení Williamsové hrající si s falešnou kartou dnes tolik oblíbeného boje proti...
více


13.9.2018 PRÁVO: Zoufalý krok Klause ml.

Luboš Zálom1
Václav Klaus ml. chystá novelu zákona, která by měla sociální sítě, tedy soukromé firmy, donutit mazat jen ty příspěvky nabádající ke genocidě a podobně. Pokládám to za zoufalý krok.
více


13.9.2018 SPOLEČNOST: Praha jako ementál...

Patrik Nacher
O ementálu se říká, že čím větší má díry, tím je údajně kvalitnější. Praha je tedy takový velmi kvalitní ementál a těmi dírami jsou v Praze především brownfieldy a pak také proluky.
více


13.9.2018 FEJETON: V plamenech

Ondřej Neff
Před týdnem shořelo Národní muzeum v brazilském Riu de Janeiru. Vybavoval jsem si ty hrůzné fotografie noční budovy s okny rozzářenými plameny, když jsem dnes klusal kolem našeho českého Národního muzea v Praze.
více


12.9.2018 GLOSA: Když se anekdota stává podobenstvím

Ondřej Neff
Žádný výživný proces se nekonal, někdejší tajemník SPD Jaroslav Staník zkolaboval, takže obvodní soud pro Prahu 1 jednání odročil.
více


12.9.2018 ŠKOLSTVÍ: Děti by mohly za mobil ve škole platit

Petr Kolman
Máme zde začátek nového školního roku. Pro zajímavost uveďme, že české a moravské základní školy má ve školním roce 2018/2019 navštěvovat přibližně 941 200 žáků, z toho 573 500 na prvním stupni a 367 700 na druhém stupni.
více


12.9.2018 SPOLEČNOST: Rozchod jako věc veřejná

Daniela Kovářová
Normální je se nesoudit a většina lidí se nakonec dohodne, lhostejno, zda se jedná o plnění ze smlouvy, o výpověď z práce, o rozvod nebo o placení výživného.
více


11.9.2018 PRÁVO: Ohrožuje nás facebook, nebo cenzura?

Justitia
Pan předseda Ústavního soudu řekl: „Jistěže si dovedu představit příslušníky jistých bezpečnostních složek, kteří budou postupně požadovat větší míru kontroly komunikace veřejnosti, elektronické komunikace, různých těch facebooků a jiných jevů. „
více


11.9.2018 MÉDIA: S poctivostí nejdál dojdeš

Pavel Chrastina
Nejprve malé vysvětlení. Inspirován spisovatelem Zdeňkem Jirotkou a jeho Saturninem jsem si před časem i já založil soukromou kancelář.
více


11.9.2018 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 481

Jan Čech
Kdosi vyprávěl v rádiu, jak jako puberťák byl básníkem, pěvcem a umělcem všeobecně a velmi ho trápilo, jak nemožného má otce, byť vysokoškolsky vyučeného. Jak on, takový citlivý umělec může mít tak nemožného tátu.
více


10.9.2018 SPORT: Nechte Ester závodit…

Eva Kislingerová
Vím, že toho moc nevím. Poněkud upravená fráze výroku filozofa Sokrata mě napadla v souvislosti se zveřejněním výsledků jednání Výkonného výboru Svazu lyžařů České republiky ohledně reprezentační budoucnosti aktuálně největší osobnosti českého sportu Ester Ledecké.
více


10.9.2018 SPOLEČNOST: Hokej kolem sňatků gayů a leseb

Stanislav Křeček
Navrácení ztraceného lesku manželství prý bude dosaženo podstatnou změnou občanského zákoníku, která umožní uzavírat manželství i gayům a lesbám. Alespoň to v Právu tvrdí zástupkyně Koalice pro manželství (L. Zachariášová, M. Pixová, Gayové a lesby navrací manželství zašlý lesk, Právo 6. 9).
více