6.5.2015 | Svátek má Radoslav


6.5.2015 SPOLEČNOST: Potřebují děti výchovu?

Dan Drápal
Před dvaceti nebo třiceti lety by naprosté většině lidí podobný titulek nedával smysl. Pokud by čtenář zahlédl tato slova, patrně by usoudil, že autor se pokouší o nějaký vtipný fejeton.
celý článek


6.5.2015 SPOLEČNOST: Ovčáčku, hledej

Milan Hulík
Nejpikantnější na celé věci je, že obvinění vznáší Miloš Zeman, který se nechal fascinovat komunismem a na rozdíl od Peroutky, který do žádné totalitní strany nevstoupil, Miloš Zeman vstoupil.
celý článek


6.5.2015 SPOLEČNOST: Znovu chlupaté podpaží?

J.V. Pospíšilová- Šteflová
Proč musí být móda tak často pitomě nesmyslná? Proč jí lidé holdují bez úvahy, zda je účelná a prospěšná či škodlivá a tím neomluvitelná?
celý článek


6.5.2015 VZPOMÍNKA: Můj květen 1945

Jiří Krejčí, Šternberk
Pamětníků ubývá, dětské vzpomínky jsou překrývány pozdějšími událostmi a jejich význam zkreslován v duchu politických pohledů, které se za těch 70 let několikrát otáčely jak ta pověstná korouhvička.
celý článek


5.5.2015 SPOLEČNOST: Jsme nepoučitelní?

Zdeněk Joukl
V Uherském Brodě dne 24.2. 2015 starší muž zastřelil legálně drženými pistolemi v restauraci osm lidí a potom sám sebe. Emoce již částečně opadly, a tak je čas na střízlivý komentář.
celý článek


5.5.2015 UDÁLOSTI: Držet a zachránit! Ale co?

Bohumil Doležal
Ivan Fišera napsal 27. dubna do Svobodného fóra vášnivou obhajobu „části novinářů“, kteří zůstávají v médiích s novými vlastníky.
celý článek


5.5.2015 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 319

Jan Čech
Vloni jsem pracoval v Bangkoku a čutálisti byli všude. Jsem sportovní antitalent a nikdy jsem se o sport ani v nejmenším nezajímal.
celý článek


4.5.2015 FEJETON: Chvála maratonu

Pavel Kosorin
Mezinárodní maraton je něco jako běžecký karneval. Potkáte tam lidi, s nimiž se obvykle míjíte, a provozujete spolu několik hodin něco, co se normálně nedělá.
celý článek


4.5.2015 MÉDIA: Nesvatá válka extremistů hlavního proudu

Petr Štěpánek
A vítězem se stává... Ano, vítězem soutěže o nejrychlejšího propagandistu se stává spolupracovník MF Dnes Luděk Navara.
celý článek


4.5.2015 SPOLEČNOST: Imigranti - jaké vlastně chceme?

Karel Zvára
Karel Zvára
Ve Středozemním moři se v minulých dnech potápěly lodě s běženci. Někdo plánuje záchranné akce, jiný by je zase opakovaně varoval a po neuposlechnutí bez milosti poslal ke dnu.
celý článek


4.5.2015 SPOLEČNOST: Hrobaři české demokracie

Petr Hampl
Po delším odmlčení se znovu vracím k otázce, proč v českých zemích ztroskotal pokus o vytvoření dlouhodobého stabilního režimu parlamentní demokracie.
celý článek


4.5.2015 SPOLEČNOST: Milouš Jakeš revival

Tomáš Vodvářka
Na internetu je k dispozici krátký projev bývalého generálního tajemníka KSČ, který kritizuje současný režim, tedy ten, který jej nechal jako ideologického protivníka na svobodě a zřetelně v dobré kondici.
celý článek


4.5.2015 GLOSA: Spejbl a Hurvínek za války

Spejbl a Hurvínek
Mezi českými dětmi byl z loutek dlouho v největší oblibě Kašpárek, ale v Plzni ho postupně zcela zastínil Spejbl s Hurvínkem.
celý článek


4.5.2015 JUSTICE: V Americkém centru o etice českých soudců

Zdeněk Jemelik 1
Ministerstvo spravedlnosti uveřejnilo na serveru justice stručnou zprávu o konferenci Soudcovské unie věnované etice povolání soudce.
celý článek


2.5.2015 OSOBNOST: Letecké eso ze Starých Hamrů

Petr Andrle
Jsou to někdy v životě paradoxy. Godwin uměl pouze německy a polsky, ačkoli jeho dědeček již od roku 1852 vyučoval ve Starých Hamrech češtině.
celý článek


2.5.2015 SPOLEČNOST: Neodstranitelné vady demokracie

Václav Rambousek
Přehlédneme-li výroky slavných a slovutných o demokracii, pak se o ní dočítáme o leccos – až po citovávaný Churchillův výrok, že demokracie je nejhorší způsob vlády, až na to, že neexistuje žádný lepší.
celý článek


2.5.2015 DOPRAVA: Cyklisti likvidují sami sebe

Jakub Roth 1
Stále posloucháme nářek cyklistů nad tím, jak je ohrožují motoristé, ať už na čtyřech, třech či dvou kolech. Jenže – kolaři se převážně ohrožují sami. Statistiky v tomto ohledu hovoří jasně.
celý článek


4.5.2015 ŠKOLSTVÍ: Dolů a stále rychleji

školství tabule
Ještě ani pořádně neutichly diskuze o povinném posledním roku školky a už je zde návrh nový - pan ministr chce všechno elektronizovat.
celý článek


2.5.2015 VZPOMÍNKA: Askalona

kytara
Když americká armáda vtáhla do Plzně, zachvátila město nesmírná radost a úleva, že šestiletá německá poroba skončila.
celý článek


2.5.2015 PRÁVO: Kdy zatknou trenéra Růžičku

Václav Vlk Jr.
Život tropí hlouposti a nyní nám dokazuje, jak je ošemetné uvažovat vždy v mezích: padni komu padni, úplatky jsou trestné, a to za všech okolností, oznamovat trestnou činnost je věc nanejvýš záslužná.
celý článek


1.5.2015 KNIHA: Český Winton? Český Schindler?

Ivo Fencl
V polovině devadesátých let navštívil reportér Stanislav Motl (nar. 1952) Izrael a poprvé zaslechl jméno Antonín Kalina.
celý článek


1.5.2015 SPOLEČNOST: Evoluce civilizací

Vratislav Hlubuček1
Jednotlivé živočišné a rostlinné druhy mají své geny a podléhají evoluci. Mění se, vyvíjejí a případně i zanikají. Jednotlivec je z hlediska druhu nepodstatný, ale jeho život je důležitý z hlediska budoucího přežití tohoto druhu. Tolik biologie.
celý článek


1.5.2015 MÉDIA: Pravá URRNA

Pavel Strunz
Na doporučení Rady pro rozhlasové a televizní vysílání připravuje Česká televize nový pravidelný pořad Pravá URRNA, který se má zabývat uváděním reportáží a rozhovorů na pravou míru.
celý článek


30.4.2015 SPOLEČNOST: Dějiny nejsou infantilní

Václav Vlk st.
Nejprve si řekněme, že onen bonnmot, kterým kdysi jakoby „opravil“ Marx Hegela, který si povzdechl, že dějiny se opakují, a Marx idiotsky dodal, že prý nejprve jako tragédie, podruhé jako fraška, je jeden z nejhloupějších výroků zakladatele komunismu.
celý článek


30.4.2015 GLOSA: Kdo neskáče, není Čech

Václav Husák
V první části titulku uvedený pokřik a aktivita s ním spojená se v posledních le­tech staly jedním z typických projevů radosti českých sportovních fanoušků nad úspě­chy našich reprezentantů.
celý článek


30.4.2015 HISTORIE: Osvobození, nebo dobytí?

Zdeněk Stránský
tank T-34
Obsazení českých zemí nacistickým Německem a jejich totální podřízení hitlerovskému režimu bylo z hlediska práva i morálky bez jakýchkoliv pochybností okupací.
celý článek


30.4.2015 PRÁVO: Proces s Rathem zase nepokračuje

Karel Hvížďala
Poslanec a hejtman MUDr. David Rath byl zatčen 14. května 2012 před domem u garáže Kateřiny Pancové a Petra Kotta v Rudné u Prahy s krabicí, o níž policistům tvrdil, že si v ní odnáší kvalitní víno.
celý článek


29.4.2015 GLOSA: Proč by měl Ovčáček rezignovat

Tomáš Zdechovský
Nemyslím si, že hlavním úkolem mluvčího prezidenta republiky je vytahování špíny na dávno zemřelého člověka, který se nemůže bránit.
celý článek


29.4.2015 VZPOMÍNKA: Ivan a tramvaj

tramvaj
Jednoho dne roku se celá naše třída vypravila do divadla. Napřed jsme jeli autobusem, potom tramvají.
celý článek


29.4.2015 MÉDIA: Chvála televizi DVTV

Tomáš Vodvářka
Působí na internetu relativně krátkou dobu. Při dnešní inflaci slov a názorů, při zoufalé neprofesionalitě reportérů jde o zcela ojedinělou pozitivní deviaci.
celý článek


29.4.2015 SPOLEČNOST: K průjezdu Nočních vlků

Tomáš Pajonk1
Jsem absolutně znechucený z mentálních komunistů, kteří jen momentálně propagují jakože „západní hodnoty“ a přitom si velkolepě vytírají zadek s Ústavou i základními principy demokratického, právního státu.
celý článek


29.4.2015 FEJETON: Nohy jako přívěsek

Karel Hvížďala
Listujeme-li nekonečným množstvím nových barevných časopisů vytištěných na dobrém papíře určených pro mladé dámy a urostlé muže, můžeme shodně s Marchallem McLuhanem konstatovat, že převládá model složený ze sexu a technologie.
celý článek


29.4.2015 SPOLEČNOST: Letošní Ropák je oranžový

Lukáš Jelínek
Aktivisté sdružení okolo iniciativy Děti Země udělili v pátek titul Ropák roku už po třiadvacáté.
celý článek


28.4.2015 OSOBNOST: Sokol, který se nebál

Petr Andrle
Když se v září 1912 sešlo v tehdejším hostinci „U Kubíků“ ve Fryčovicích přes třicet místních občanů k založení sokolské tělovýchovné jednoty, měl zde hlavní slovo místní učitel Josef Dvorský.
celý článek


28.4.2015 SPOLEČNOST: O křesťanství, islámu … a Červené Karkulce

Milan Dřevojánek
Článek Křesťanství a islám od pana Lajkepa, který na NP vyšel ve čtvrtek, mě navzdory svému trudnému poselství pobavil.
celý článek


28.4.2015 PRÁVO: Zákaz kouření v restauracích...

Ladislav Jakl 1
Obránci provozovatelů restaurací a hostinců to oproti přátelům státem nařízeného plošného zákazu kouření v hospodách nemají lehké.
celý článek