21.1.2018 | Svátek má Běla


19.1.2018 KAUZA VITÁSKOVÁ: Radost, žal a hněv

Zdeněk Jemelik 1
Ve středu 17. ledna 2018 uzavřel Vrchní soud v Olomouci pravomocným rozsudkem případ, o němž se mluvilo jako o „kauze Vitáskové“, ač Alena Vitásková, bývalá mocná předsedkyně Energetického regulačního úřadu (dále jen ERÚ), byla jen jednou z původních deseti obžalovaných a s žalovaným jednáním osmi...
více


20.1.2018 SPOLEČNOST: Střecha nad hlavou nesmí být luxusem

Stanislav Křeček
K hlasům, které nyní stále častěji upozorňují na dávno známou skutečnost, totiž to, že bydlení se stává v důsledku vysokých cen nájmů pro občany stále méně dotupné, se připojil i místopředseda KDSU-ČSL Jan Bartošek (Střecha nad hlavou začíná být luxusem, Právo 11. 1.).
více


20.1.2018 SPOLEČNOST: Když populisté hledají Boha

Petr Holub1
Populismus bývá hloupý, protože musí značně zjednodušovat složité procesy. Přesto jde o účinný politický nástroj, a tak ho nejde zakázat ani nějak dramaticky odsuzovat.
více


20.1.2018 ESEJ: O kvalitách ducha lidského

Luděk Frýbort
Našel jsem před nějakým časem v Lidových novinách článek o škodlivosti hlupáků. Vcelku bych s ním souhlasil, jen bych si dovolil jej trochu doplnit a připozměnit. Člověk jen tak obyčejně hloupý mnoho škody nenadělá, leda sám sobě.
více


19.1.2018 SPOLEČNOST: Bernardo vs. Calvera

Jaroslav Míth
Sedm statečných byl můj klukovský film. Rád ho mám i jako dospělý. Jeho hrdinové jsou ukázkoví klaďasové, ale přitom jsou uvěřitelní. V porovnání s nimi dopadají dnešní samozvaní „bojovníci ducha“ jako zbabělí skunkové.
více


18.1.2018 FEJETON: Po volbách, před volbami

Ondřej Neff
Volil jsem v mé vsi Zvoli a když přišly výsledky, potěšilo mě, že u nás zvítězil Jiří Drahoš a dostal skoro dvakrát tolik hlasů než Miloš Zeman.
více


17.1.2018 KARLOVY VARY: Ani nahá, ani oblečená

Lubomír Stejskal
Karlovy Vary mají za sebou historicky první místní referendum. Dopadlo neslavně. Je neplatné. Důvod: nezájem občanů města. Zvláštní, není-liž pravda?
více


16.1.2018 SPOLEČNOST: Jak vosy na bonbon...

Václav Vlk st.
Jak vosy na bonbon slétly se naše mediální, euro-intelektuální a z bulvárního popu známé tváře do Holešovic. Po vyhlášení výsledků voleb a úspěchu/neúspěchu jistého Drahoše. Přispěchaly jako jeden muž (jedna žena / jedno lidské pohlavní neutrum) do centra progresivistické tvorby veřejného mínění,...
více


16.1.2018 PRÁVO: Úřední šiml vs. volební právo

Daniela Kovářová
Každý maturant ví, že volby jsou Ústavou zaručeným základním právem, právní normy máme propracované a Nejvyšší správní soud na jejich aplikaci dohlíží okem bdělým a neúplatným.
více


16.1.2018 POLITIKA: Dilema před druhým kolem

Dan Drápal
Naše společnost je silně polarizovaná a je zajímavé, že stejně polarizovaní jsou i křesťané.
více


16.1.2018 EVROPA: Od Charlieho k vládě algoritmů

Zbyněk Petráček
Před třemi lety celá Evropa hájila svobodu projevu ve stylu padni komu padni. Dnes to vypadá spíše tak, že nálepku šiřitele nenávisti by dostal nejen týdeník Charlie Hebdo, ale i televizní pořad Česká soda.
více


16.1.2018 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 449

Jan Čech
Je počasí takového druhu, že se jezdí na výlety - a je zapotřebí nezapomenout si opalovací krém! Jinak budete riskovat úpal. Máte dojem, že jsem se zbláznil? Ale ne, jen nemáte představivost.
více


15.1.2018 KAUZA VITÁSKOVÁ: Čekání na dies irae

Zdeněk Jemelik 1
Dne 22. února 2016 vyhlásil soudce Krajského soudu v Brně Aleš Novotný rozsudek nad devíti obžalovanými, spojovanými s udělením licencí o silvestrovské noci r.2010 dvěma chomutovským fotovoltaickým elektrárnám v majetku rodinného klanu „slováckého miliardáře“ Zdeňka Zemka.
více


16.1.2018 KAUZA ZADEH: Nová obžaloba (7)

Zdeněk Jemelik 1
Pokračování hlavního líčení v trestní věci vazebně stíhaného Shahrama Abdullaha Zadeha (dále jen SAZ) & spol. ve dnech 9. a 10. ledna 2018 u Městského soudu v Brně – senátu předsedy Michala Kabelíka – mělo zcela neobvyklý průběh.
více


18.1.2018 ESEJ: To slavné slovo konservativismus

Luděk Frýbort
A když jsme proprali roucho pokrokářům a revolucionářům, obraťme pozornost k opaku – či spíš k zdánlivému opaku – jímž je způsob konservativní. Věru, moudře zahovořil stařičký mocnář.
více


17.1.2018 ESEJ: To slavné slovo revoluce

Luděk Frýbort
Fuj tajbl, abych se tak decentně vyjádřil. Ale proč jsem sáhl k uvedeným citátům: zmínil jsem se v předešlých odstavcích o slovu v nepříliš dávné minulosti hojně frekventovaném, pokrok. Kdybychom však mohli jeho hlasatelům nahlédnout hlouběji do duše, shledali bychom pravděpodobně, že je nebrali...
více


16.1.2018 ESEJ: To slavné slovo pokrok

Luděk Frýbort
Progresivita neboli česky pokrokovost bývá chápána jako snaha o dosažení lepšího stavu v zatím neurčené budoucnosti. Přičemž duchové netrpělivě revoluční hodlají dosáhnout té mety rázným činem hned, kdežto duchové rozšafnější hledají cesty mírnější a povlovnější: sociálními reformami, výchovou a...
více


15.1.2018 FEJETON: Iluze a realita

Petruška Šustrová
Když jsem se minulý týden vypravovala na cestu autobusem z Amsterdamu, rozhodla jsem se, že to musím pojednat nějak konstruktivně: autobus jede strašně dlouho, a tak jsem si řekla, že se budu nejdřív dívat na film anebo na filmy, pak si budu číst, a zatím už nadejde noc a tu se budu snažit prospat.
více


15.1.2018 SPOLEČNOST: Kultovní značka svobody žádá dotaci

Pavel Strunz
V létě se v Praze na Výstavišti bude pořádat oslava 115. narozenin kultovní značky motocyklů Harley-Davidson. Na to konto požádali pořadatelé magistrát o dotaci 5 milionů. Souhlasí s tím motorkáři?
více


13.1.2018 Omluva Mgr. Lence Hnilicové a Mgr. Karlu Hnilicovi

Ondřej Neff
Omluva Mgr. Lence Hnilicové a Mgr. Karlu Hnilicovi.
více


13.1.2018 SPOLEČNOST: Není nad volební urnu a plentu

Petr Kolman
Máme, či nemáme již zavést elektronické volby? Nota bene když i v programu například TOP 09 či Pirátů se dočteme – zavedeme elektronické volby.
více


15.1.2018 INTERNET: Seznam dezinformačních webů

acta
V poslední době se nám na českém internetu rozšířil takový nešvar. Dezinformační a manipulativní weby. Přesněji, operování s tímto pojmem, který přejímají i seriozní média nebo prezidentský kandidát pan Drahoš.
více


11.1.2018 VZPOMÍNKA: Kádrové materiály

Vladimír Karpenko
Na jaře 1959 jsem končil jedenáctiletku a byla otázka, co dál. Prospěch nebyl problémem a zdálo by se, že případnému pokračování na vysoké škole by nic nebránilo. Dnes ne, doba však byla jiná.
více


9.1.2018 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 448

Jan Čech
Jak jste se probudili do Nového roku? S kocovinou? Čerství jako rybička? Já Silvestr nijak neprožívám, proč mám být ausgerechnet tento den ukrutně veselý? Jsem veselý celý rok, tak mám naděláno a mohu poslední den v roce klidně proplakat…
více


9.1.2018 PRÁVO: Hororový příběh od zlínského soudu VII.

Zdeněk Jemelik 1
Ve čtvrtek 4. ledna 2018 se senát předsedy Radomíra Koudelyzlínské pobočky Krajského soudu v Brně vrátil k objasňování fantasmagorického příběhu o únosu a vydírání, v němž v hlavních rolích účinkují dva bývalí společníci v podnikání, a to Pavel Buráňjako poškozený a Jaroslav Novotný jako hlavní...
více


9.1.2018 SPOLEČNOST: Tvoje bába je osudová osmička

Michal Kašpárek
„Začal se rok s osmičkou na konci a to znamená, že se musíme mít na pozoru před dějinami,“ varuje Echo24. „Česko vstupuje do roku s osmičkou na konci, což během posledních sto let mnohdy znamenalo osudový zvrat našich dějin,“ upozorňuje iDnes – a to samé připomněla i dramaturgie pražského...
více


8.1.2018 EVROPA: Přichází novodobá inkvizice

Markéta Šichtařová 5
Něco je špatně: Zákony, které tvoří národní parlamenty, jsou vesele ignorovány nadnárodními koncerny. Lid ve volbách už neurčuje, kam společnost půjde. Určují to internetové společnosti.
více


8.1.2018 POLEMIKA: Nejsme myši v kleci, ale lidé na Zemi

Jan Bartoň
Se zájmem jsem si přečetl kritiku článku Markéty Šichtařové z klávesnice Martina Mařáka „Levicový scientismus Markéty Šichtařové“. Především bych úvodem chtěl politovat myši v citovaném experimentu.
více


8.1.2018 ÚVAHA: Už je to tady!

Jan Payne
Hodně se změnil. Vyrojily se různé spekulace o jeho zdraví. Choroby ale Hrad důrazně odmítá. Zbývá jediné kloudné řešení: na Hradě dlí jeho dvojník a ten celkem dovedně předstírá prezidentské postoje.
více


6.1.2018 ÚVAHA: Rok 2018. Jaký bude?

Miroslav Červenka
Miroslav Červenka
Tak nám začal další osmičkový rok. Letos o to významnější, že se jedná o rok jubilejní, neboť tomu koncem října bude přesně sto let, co se nám vláda věcí našich prý do rukou navrátila. Že nenavrátila úplně, je jasné.
více


6.1.2018 GLOSA: Ke slavným výročím

Karel Bečka
Mám před sebou obálku E15 z 2. ledna tohoto roku s titulkem „Rok velkých výročí“, naše osmičky se zase probudily k životu.
více


6.1.2018 PRÁVO: Zpráva OLAFu střežena jak korunovační klenoty

Petr Hartman1
Farma Čapí hnízdo neměla nárok na získání téměř padesátimilionové dotace z evropských fondů. Vyplývá to z pár vět, které se rozhodlo zveřejnit ministerstvo financí z několikastránkové zprávy Evropského úřadu pro boj proti podvodům, známého pod zkratkou OLAF.
více


5.1.2018 POVÍDKA: Do putyk a ženským

Jan Vitek
„Zasuňte kartičku, prosím.“ Vytáhl jsem ze zadní kapsy peněženku a začal odpočítávat bankovky.
více


5.1.2018 SPOLEČNOST: Lidská práva a pěna dní

Stanislav Křeček
Od silvestrovského smíchu a veselí k reálným úvahám na počátku nového roku by možná postačilo přečíst si postřeh, které sděluje čtenáři X. Clement, autor knihy Spiknutí kokotů:
více


5.1.2018 SPOLEČNOST: Proč mlčí petičníci?

Tomáš Jirsa
Mediální strategie hnutí ANO a Agrofert ke zprávě OLAF je zřejmá. Andrej Babiš označil vyšetřování kauzy padesátimiliónové dotace na farmu Čapí hnízdo za nestandardní a zároveň zpochybnil i nezávislost Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), který má toto vyšetřování na starosti.
více


5.1.2018 KAUZA VITÁSKOVÁ: Absurdní soud

Zdeněk Jemelik 1
Dne 8. ledna 2018 začne Vrchní soud v Olomouci projednávat odvolání nepravomocně odsouzených z rozsudku Krajského soudu v Brně z 22. února 2016 v případu, ve svých počátcích veřejnosti známém jako „kauza Vitásková“ podle významné obžalované Aleny Vitáskové, tehdy předsedkyně Energetického...
více