29.6.2017 | Svátek má Petr, Pavel


29.6.2017 ŠKOLSTVÍ: Děti jako oběti experimentu inkluze

Daniela Lusková
školství tabule
Je konec školního roku, česká společnost má za sebou jeden rok experimentu s dětmi, experimentu inkluzivního vzdělávání dětí se speciálními vzdělávacími potřebami. Ptám se, komu to prospívá.
více


29.6.2017 PRAHA: Obsah správný, jen ta angličtina špatná!

Jan Bartoň
Pracovnice pražského magistrátu upoutaly pozornost široké veřejnosti svým „svévolným vyvěšením“ cedule se „špatnou angličtinou“. V ní se dožadovaly, aby na ně cizinci mluvili česky nebo si vzali tlumočníka.
více


29.6.2017 HISTORIE: Když spisovatelé ještě hýbali světem

Zbyněk Petráček
Hledáte-li okamžik, kdy spisovatelé oslovili celou společnost, kdy dokázali svými slovy vystihnout, co ji trápí, a mocné kritizovat za to, co dělají špatně, našli byste ho před 50 lety.
více


29.6.2017 FEJETON: Bez papírů

Ondřej Neff
Ono to tak nakonec nedopadne a v letní sezóně tím pádem přijdeme o jednu senzaci, nicméně zajímavé je to už teď. Starosta Prahy 7 nesouhlasí s výstavou petrifikovaných či plastiněco mrtvol na území jím spravované městské části a navrhuje těla důstojně pohřbít, tedy třeba spálit a popel uložit.
více


28.6.2017 PRAHA: Kolonizace magistrátu

Petr Holub1
Na pražském magistrátě byly šikanovány tři úřednice dopravního odboru, které si údajně z vlastní iniciativy vyvěsily nad přepážku anglický nápis, který klienty upozornil, že s úřadem musí jednat česky.
více


28.6.2017 GLOSA: Vepřín v Lidicích?

Zbyněk Petráček
Když se v červnu sejdou aktivisté na místě bývalého lágru v Letech, pokládá se to jen za sezonní úkaz. Někdy až ve stylu „je červen a proromští aktivisté mají Vánoce“. Tak vyzněly i webové reakce o víkendu.
více


28.6.2017 VZPOMÍNKA: Policejní akademie

Vladimír Karpenko
Před nedávnem byla jedním z předních témat medií nehoda supersportovního vozu BMW, výbavy to Policie České republiky, kdy ve voze byl navíc pasažér, který není členem sboru.
více


28.6.2017 PRÁVO: Týrání nadužíváním vazby

Zdeněk Jemelik 1
Před několika dny se veřejnost z různých zdrojů dověděla, že Shahram Zadeh, český občan íránské národnosti, zůstane na základě rozhodnutí Krajského soudu v Brně jako soudu stížnostního nadále ve vazbě.
více


27.6.2017 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 421

Jan Čech
Nyní se zase objevují na ulicích plakáty s ušlechtilými ksichty, které slibují kde co. Při té příležitosti si vzpomenu na Jana Wericha, když říkal: „Já sám sobě připadám, že je mně sto dvacet devět let ... A někdy si zase něco přečtu a připadá mi, že je mi vosum.“
více


27.6.2017 SPOLEČNOST: Nenávidíme Romy?

Stanislav Křeček
V prvém čísle letošních Listů se Milan Znoj zamýšlí nad problematikou střední Evropy v souvislosti s „českou otázkou“ a při zmínce o podílu politických stran na vývoji u nás píše: „Podobně se vybarvuje levice, která poslouchá své rozhořčené plebejské voliče, kteří nesnášejí Romy....“
více


27.6.2017 GLOSA: Ztráty a nálezy

Zbyněk Petráček
Kdo chce vyvolat poplach, zablokovat nádraží či jednání v úřední budově, má to čím dál snadnější. Někdy se ani nemusí obtěžovat výstražným telefonátem.
více


27.6.2017 JUSTICE: Hledání supermanů

Václav Vlk Jr.
V české justici platí prozatím několik systémů výběru soudců. Ten odpovídá požadavku soudních institucí. Podle jednoho klíče jsou vybíráni soudci Ústavního soudu, podle jiného pak soudci Nejvyššího správního soudu nebo Nejvyššího soudu.
více


27.6.2017 MÉDIA: Šíří ministerstvo vnitra informace prospěšné státu?

Jan Schneider
Pojme-li čtenář při čtení tohoto titulku podezření, má nepochybně „filipa“. Titulek je totiž reakcí na naprosto neuvěřitelný titulek na webu Aktualne.cz, který zní Myšlenky odporující zájmům státu šíří až sto vlivných lidí, tvrdí vnitro.
více


26.6.2017 JUSTICE: Prezident jako tribun lidu

Zdeněk Jemelik 1
Dne 22. června 2017 proběhl v Poslanecké sněmovně odborný seminář k problematice milosti prezidenta republiky.
více


24.6.2017 FEJETON: Jak si šlapu po štěstí

Tomáš Vodvářka
Život jsou výhry a prohry. Za mnohé si můžeme sami, za některé ne. Poslední dobou mám dojem, že si všechno kazím tak nějak sám.
více


24.6.2017 ÚVAHA: K čemu slouží právo a jak ho nepoužívat

Václav Vlk Jr.
Není na škodu si připomínat stále dokolečka nad každým rozhodnutím soudu, nad každým úkonem správního úřadu a nad každým rozhodnutím zákonodárného sboru, čemu slouží právo.
více


24.6.2017 SPOLEČNOST: Všichni do trenek aneb Dívčí válka

Ivana Burešová Marková
Ve švédské školce Egalie se snaží ze všech sil odstranit genderové stereotypy. Neuslyšíte tam „on/ona“, natož „chlapeček/holčička“, všichni si říkají „přátelé“. Bezpohlavnost - nový fenomén současnosti.
více


24.6.2017 HISTORIE: Mýty kolem „sociálního demokrata“ Masaryka

Petr Andrle
Já jsem o tom již mnohokrát psal, jenže to zřejmě nepomáhá. Tak například se neustále omílá mýtus o tom, že T. G. Masaryk byl vlastně sociální demokrat. Svého času si dokonce Miloš Zeman ve své pracovně v Lidovém domě pověsil na zeď jeho obraz. Nic proti tomu, stále je třeba více Masaryka než...
více


23.6.2017 FEJETON: Až

Emil Bratršovský
Emil Bratršovský
Téměř před měsícem bylo zakázáno kouření v restauracích. Nedávno jsem se v jednom periodiku dočetl, jak se zlepší zdravotní stav obyvatelstva a prodlouží se průměrná délka života.
více


22.6.2017 DEKRETY: Kdo nejvíc křičí, z toho to fičí

Michal Kašpárek
Miloš Zeman i Václav Klaus blahovolně přehlížejí, že jejich ideologičtí spojenci v Německu i Maďarsku požadují zrušení Benešových dekretů.
více


22.6.2017 FEJETON: Výročí

Ondřej Neff
Slavíme u nás ve Zvoli sedmistépadesáté výročí založení obce. Založil ji z vůle krále Přemysla Otakara II. jeho truksas, pan Diviš z Všechrom. Vedení naší obce vynaložilo na oslavy velikou péči a prostředky, oslavy jsou to důstojné i radostné.
více


22.6.2017 VÝROČÍ: Kdysi jediné letiště v Československu je stoleté

Ladislav Jakl 1
Jako malé dítě jsem o chebském letišti dobře věděl. Jakby ne. Každou chvíli bylo vidět nějaké vyhlídkové nebo práškovací letadlo, které z něj odstartovalo.
více


21.6.2017 MÉDIA: Putin na Prima Zoom

Petr Štěpánek
Kdybychom žili v normální zemi, byl by ten rozhovor s Vladimirem Putinem úplně normální, tuctová, banální věc. Prostě rozhovor s prezidentem jedné velké země. Nic víc, nic míň.
více


21.6.2017 SPOLEČNOST: Československá Masada

Milena Kozumplíková
Vrch Masada je stolová hora na břehu Mrtvého moře. Je známa méně svojí počáteční historií, ale více posledním tvrdým odporem Židů proti Římanům po zboření Druhého chrámu.
více


21.6.2017 SPOLEČNOST: Slušnost na miskách vah

Martina Bártová
volební urna volby
Jsem na volné noze a pracuji z domova. Tedy prozatím. Než ve volbách zvítězí někdo, kdo mi hodně znepříjemní podmínky podnikání, případně znárodní počítač a slovníky a pošle mne – kupředu levá – pracovat někam do továrny ke stroji.
více


21.6.2017 SPOLEČNOST: Prý tady politikům chybí „silná výzva“

Pavel Krčmář
rodina family
Silná výzva, která by získala (až nadchla) velkou většinu voličů, zejména pak „pracantů“.
více


20.6.2017 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 420

Jan Čech
Opět jsem trávil několik dní za volantem. Mám dojem, že nepatřím mezi řidiče, kteří si musí za každou cenu dokazovat, jací jsou chlapáci, a nejsem soutěživý typ. Nevlastním tudíž žádné auto ze ze stáje koncernu VW a mám dojem, že ani nikdy takové auto mít nebudu. Není to šálek mého čaje, jak se...
více


19.6.2017 HISTORIE: 18. června v Praze

Milena Kozumplíková
Toto datum je letos již 75. výročím dne, kdy v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje ukončilo svůj život sedm statečných. Sedm statečných parašutistů, kteří splnili úkol - odstranit říšského protektora Reinharda Hendricha.
více


20.6.2017 PRÁVO: Soud soudí soudce II.

Zdeněk Jemelik 1
Pokračování ostudného procesu proti bývalému soudci Vlastimilu Matulovi, které dle mého článku z 10. května 2017 mělo proběhnout 11. května 2017, se nakonec uskutečnilo až 15. června 2017
více


17.6.2017 ÚVAHA: Ohrožení demokracie

Karel Hvížďala
Naše civilizace zažívá asi druhou největší změnu od doby průmyslové revoluce: státy a tradiční centra ztrácejí svou moc díky novému způsobu komunikace a sociálním sítím, jak to před smrtí předpověděl Helmut Schmidt ve své knize Co bych chtěl ještě říci.
více


22.6.2017 GLOSA: Je mikrotén onou demokracií?

Petr Andrle
Onehdá jsme seděli s mým přítelem Bedřichem, který je nejen starší, ale i vzdělanější a zkušenější než já. To, že jsme seděli v hospodě, nijak nevadilo, ani to, že jsme pili červené, což se do venkovské hospody konec konců moc nehodí.
více


16.6.2017 ÚVAHA: Jakou cenu má lidský život?

Lubomír Stejskal
Nejdek v Krušných horách, dva mediálně známé kriminální případy, diametrálně odlišné rozsudky. Nabádají k vážnému zamyšlení.
více


17.6.2017 SPOLEČNOST: Budu volit komunisty

Tomáš Vodvářka
„Budu volit komunisty,“ sdělil mi v diskusi jeden kolega zde na blogu. Oproti jiným, kteří zde na blogu jen adorují bolševismus, však stojí jeho názory za přečtení. Dle mého jsou myšleny poctivě a zaslouží komentář.
více


15.6.2017 JUSTICE: U Moravce (nejen) o Rathovi

Zdeněk Jemelik 1
Veřejnoprávní televize, kanál ČT24, se Otázkami Vymývače mozků (pardon, Otázkami Václava Moravce) ze dne 11. června 2017 zapojila do nenávistné kampaně proti znovuzvolení Miloše Zemana prezidentem republiky.
více


15.6.2017 HISTORIE: Nemilé pocity z přečtení svých dřívějších výtvorů

Ota Ulč
Vyhýbám se jejich prolistování. Některé po letech připadají trapně neohrabaně, jiné naopak dělají dojem, že se povedly a dnes už bych to třeba neuměl. Jiné překvapí již zapomenutými podrobnostmi.
více


15.6.2017 SPOLEČNOST: Podivný svět

Tomáš Vodvářka
Žijeme v podivném světě. Lež, o níž všichni vědí, že je lží, je nazývána pravdou a pravda, o které všichni vědí, že je pravdou, je nazývána lží.
více