30.10.2014 | Svátek má Tadeáš


30.10.2014 ŠUMAVA: PoHnutí Duhy ke lži

Dobrý úsudek si vždy žádá dostatek pravdivých informací a faktů. Lidem, kteří se zajímají o problematiku šumavského národního parku, se před nedávnem dostalo velmi působivé informace z dílny Hnutí Duha, které varuje před senátním návrhem zákona o tomto parku.
více


30.10.2014 MÉDIA: Trestní řízení a bulvár

Trestní řízení bývá pro bulvár vděčným zdrojem námětů a lovištěm senzací. Některé kauzy nebo trestněprávní problémy se stávají hračkou, na jejímž využití se jednotně přiživují tituly rozdílných vlastníků a názorového zabarvení.
více


30.10.2014 SPOLEČNOST: Komu čest, tomu čest. Ale ...

Ještě mi v uších zní 2. věta Novosvětské mého oblíbeného Dvořáka. Jako součást hradni ceremonie, při níž byl oceněn sir Nicholas Winton a in memoriam sir Winston Churchill (zastupován svým vnukem sirem Nicholasem Soamesem, synem Churchillovy dcery).
více


29.10.2014 DOPRAVA: Hloupý unikát

Jistě jste slyšeli o různých zákonech v cizích zemích, které se vám mohou zdát naprosto praštěné. I Česká republika je v tomto unikátem. Ne však z důvodu „osvobození od spotřební daně pro pštrosí steaky“ nebo „zákazu líbání muže s knírem“.
více


29.10.2014 GLOSA: Mám problém se ženami

Jako jednoznačně heterosexuální muž musím o svém titulku napsat, že je to v podstatě volovina. Můj problém je totiž naštěstí čistě technického rázu. I přes svůj značně pokročilý věk ženy „návidím“ (opak nenávisti).
více


29.10.2014 JUSTICE: Rychetský u Moravce

Chce-li si někdo přečíst na internetu informaci o obsahu padesátiminutového rozhovoru s předsedou Ústavního soudu ČR Pavlem Rychetským v Otázkách Vymývače mozků ze dne 26. října 2014, dostane se k objektivním informacím bez potíží. Jejich základ pochází převážně z dílny ČTK.
více


29.10.2014 GLOSA: Kdo je tady příživník?

Příživnictví je pojem důvěrně známý každému, kdo prožil část dospělého života v období (ne)reálného socialismu, tedy v době, kdy se jakýkoli nesmysl mohl stát realitou.
více


29.10.2014 SPOLEČNOST: Proč jsem českým nacionalistou

Být českým nacionalistou (vlastencem, národovcem či jak tomu chcete říkat) v roce 2014 znamená jedno jediné. Znamená to přesvědčení, že v zemi, kde si budou vládnout sami Češi, se bude žít lépe než v zemi spravované euroúředníky nebo v islámském kalifátu.
více


28.10.2014 SPOLEČNOST: Republika z rozumu?

Na podzim 1992 se v Míčovně Pražského hradu konala konference „O ideji české státnosti“. Žádnou nenašla, nicméně o tehdejší atmosféře hodně vypovídají slova Pavla Tigrida.
více


28.10.2014 JUSTICE: Bezmocní v rukou moci soudní

Okolnosti mě nutí, abych se znova zabýval podivnostmi v činnosti Okresního soudu ve Znojmě v souvislosti s odsouzením dvou pachatelů za jeden trestný čin. Psal jsem o nich již několikrát, ale příběh stále nekončí a okruh jednání, jež jako laik považuji za podivná, se opět rozšířil.
více


27.10.2014 VZPOMÍNKA: Zázračná rehábka

Rehabilitační sestra Ludmila Mojžíšová - žena se zlatýma, zázračnýma rukama, která od roku 1971 pomohla na svět mnoha dětem, jejichž maminky si myslely, že jsou neplodné, by dnes měla 82. narozeniny.
více


27.10.2014 GLOSA: Dehonestabilis

Dění ke mně proniká jen jako ozvěny událostí, jako vlnky… Jedna vlnka mi přinesla zprávu, že Klause jmenovali někam na nějaké místo v nějaké škole, a že se to setkalo s odporem v jistých kruzích.
více


27.10.2014 SPOLEČNOST: Základní obrysy naší polistopadové změny

Po listopadu 1989 u nás neproběhla pouhá změna režimu či výměna zbankrotované a nenáviděné politické garnitury, nýbrž hluboká systémová transformace. Tento abstraktně znějící termín jsme si zvykli užívat jako souhrnný výraz pro tehdy uskutečněnou systémovou změnu, pro proces přechodu z komunismu do systému...
více


27.10.2014 SPOLEČNOST: Antikomunismus v Česku je spíš salónní

Reprezentantka Nadace Charty 77 Božena Jirků byla na narozeninách bývalého komunistického předsedy vlády ČSSR Lubomíra Štrougala. Lidovky.cz s ní udělaly krátký rozhovor.
více


25.10.2014 OSOBNOST: Nejlepší právník

Netroufám si odhadnout, kolik českých právníků (pokud jde o politiky nebo občany, to si netroufám vůbec odhadovat) si v tomto roce vzpomnělo, že letopočet končící čtyřkou je také důvodem k připomenutí si obdivuhodného muže jménem JUDr. Antonín rytíř Randa. Narodil se před 180 lety dne 8. 7. 1834 a zemřel...
více


27.10.2014 PRAHA: Konečně dobrá zpráva

To, že zástupci ANO, ČSSD a Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN) se na pražském magistrátu domluvili mimo jiné i na nulové toleranci hazardu v Praze, je po dlouhé době zase jedna velmi dobrá zpráva.
více


28.10.2014 SPOLEČNOST: Lákavá představa rentiérství

Tomáš Barčík
Tomáš Barčík
Rentiérství. Představa doživotní renty láká téměř každého člověka. Jsme ale na takový způsob života připraveni? Představme si, že dostáváme měsíční rentu z blíže nespecifikovaného zdroje ve výši, která pokryje naše běžné životní náklady. Pro někoho je to ideální stav a už už plánuje, co by v takovém...
více


24.10.2014 GLOSA: Policejní libo- nebo zlovůle?

Exprimátor Bohuslav Svoboda nebude policií stíhán za údajnou škodu, kterou způsobil, když nyní nově zvoleného senátora Václava Lásku pověřil kontrolou Dopravního podniku. Policie případ odložila, protože Svobodovi hrozí údajně v jiné kauze „větší trest“ a další stíhání by bylo „neúčelné“.
více


24.10.2014 PRÁVO: O sběru druhotných surovin

kovový odpad
Poslanecká sněmovna nedávno odmítla návrh senátu, aby občané nemohli dostávat úhradu za kovový odpad, případně i za papír od příslušné sběrny, ale aby ho bezúplatně odevzdávali ve sběrných dvorech.
více


24.10.2014 OSOBNOST: Kdysi jsme řídili i ruské finance…

Je jakýmsi paradoxem dnešní doby, že nás na některé věci musí upozornit někdo ze zahraničí. Když vystoupil 15. října 2014 na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy ruský historik Andrej Zubov s přednáškou nazvanou Dějiny Ruska jako součást Evropy, tak nás tak trochu zaskočil. Zubov
více


24.10.2014 SPOLEČNOST: Střet civilizací a naděje konzervatismu

Odpor jiných civilizací ve střetu s civilizací západní je veden nějakou formou domácího konzervatismu, většinou náboženského nebo založeného na tradicích odlišných způsobů života.
více


24.10.2014 SPOLEČNOST: Volební konstruktéři

Politici mají starost. Jejich půtky a volební klání zajímají čím dál míň lidí. Objevují se tu omšelé, tu neotřelé nápady, jak demokracii učinit voličsky atraktivnější. Každý vyjevený nápad je však nepochybně vskrytu doprovázen potvrzujícím odhadem, že zrovna tento způsob zvýšení volební účasti by nejvíce...
více


23.10.2014 JUSTICE: Janoušek a Soghojan

V pondělí 20. října 2014 zazněla ve zpravodajství České televize zpráva, že se odkládá nástup trestu Romana Janouška, později upřesněná údajem o průtazích ve vypracování písemného vyhotovení rozsudku příslušnou předsedkyní senátu Vrchního soudu v Praze. Jak rychle se zpráva vynořila, tak rychle opět...
více


23.10.2014 GLOSA: Černý pátek!

Jako „černý pátek“. Tak označuje šéf Českého telekomunikačního úřadu den, kdy byl nedávno schválen nestoudný přílepek k zákonu o elektronických komunikacích. Celkem v tichosti a nenápadně. Přitom má na spotřebitele zásadní dopad. Výrazně jim – nám všem! – totiž ztěžuje odstoupení od smlouvy v případě,...
více


23.10.2014 SPOLEČNOST: Zeman má jasno

Miloš Zeman po zasedání tripartity vyjádřil přesvědčení, že v nejbližší budoucnosti budou zrušeny limity omezující těžbu hnědého uhlí v severních Čechách na Mostecku. Prolomení limitů požadují i odbory.
více


21.10.2014 MÉDIA: Bezvýznamné?

Když se v nějaké televizi, nota bene celostátní, změní z týdne na týden moderátor jejího hlavního (víkendového) diskusního pořadu, a rozhodne-li se tato televize, že o tom bude v hlavní zpravodajské relaci obšírně referovat, je přirozené očekávat, že řekne nejen „A“, ale také „B“.
více


21.10.2014 GLOSA: Jak vymýt dětem mozky?

Podíval jsem se na kanál pro děti Megamax, abych se seznámil s tím, co teď pro ty děti letí. A už to vím. Obrácený rasismus, pozitivní diskriminace a duhový svět, tak na hony vzdálený realitě.
více


21.10.2014 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 295

Když padnul bolševik, bylo mi čtyřicet. Za těch čtyřicet let jsem dostal jednou jedinkrát devizák (devizový příslib). O to mohl žádat od sedmdesátých let každý občan Československa. I když jsme měli cestovní pasy, byly k ničemu.
více


20.10.2014 HISTORIE: První transport

Je to už 75 let, kdy nacisté otevřeli to, co filosof Martin Buber nazval „obrovskou ránu v řádu bytí“ - tedy transporty a likvidaci jedné rasy - Židů - do vyhlazovacího tábora Osvětim.
více


20.10.2014 FEJETON: Umírají...

Původně jsem dnes chtěla psát o volbách, či přesněji řečeno o bohužel neplatném referendu o žižkovském parku Parukářka, ale realita – přesněji řečeno smrt – mi udělala čáru přes rozpočet.
více


18.10.2014 SPOLEČNOST: Nostalgici na chmelu

Heslo „Za komunistů bylo líp“ vytáčí hodně lidí. Ty, kteří považují 17. listopad 1989 za svou životní satisfakci a přelomové společenské vítězství. I ty, kteří odmítají nyní oblíbenou tezi, že za uplynulých 25 let tu bylo všechno špatně.
více


17.10.2014 POVÍDKA: Taxis

Miroslav Lalák
dostih
Tak už je zase jeden koňský rok za námi. Pro lidi končí rok Silvestrem a bývá to konec veselý, ale u koní je to docela jinak. Těm odtrubuje závěr roku Velká pardubická a tam moc radosti často nebývá.
více


17.10.2014 PRÁVO: Vraždy a týrání zvířat

Když v závěru loňského roku proběhla médii zpráva, že Ministerstvo životního prostředí vypsalo zakázku na dodávku propagačních předmětů, mezi nimiž se vyjímaly rádoby vtipné kalhotky s bobrem a ještě vtipnější slipy s kormoránem, každý soudný člověk si asi řekl, že někomu v hlavě mírně přeskočilo.
více


17.10.2014 SPOLEČNOST: Výhody a nevýhody byrokracie

Jean Tirole, čerstvý laureát Pamětní ceny Alfréda Nobela za ekonomické vědy, je tvořivou a originální osobností. Veřejnosti je málo známý, neboť se vyhýbá politickým aktivitám a věnuje se teoretickým problémům s vysokou mírou matematické náročnosti. Navzdory tomu ovšem teoretik Tirole má co říci k p...
více


17.10.2014 HISTORIE: Ostudné selhání české inteligence

Dne 14. října 1938 vydaly čtyři významné stavovské organizace prohlášení adresované ministru vnitra Janu Černému, v němž de facto vylučují své židovské kolegy ze svých řad a znemožňují jim další praxi.
více


16.10.2014 MÉDIA: Svět se zastavil – schizofrenička v ČR zabila

Z České televize se postupně stává Česká černá kronika. K tomuto závěru jsem dospěl po zhlédnutí série přímých reportážních vstupů, zpravodajských šotů a komentářů pracovníků České televize, jejichž společným jmenovatelem byla tragédie v nížkovské škole na Žďársku, při níž byl rukou šílené schizofreničky...
více