28.5.2016 | Svátek má Vilém


28.5.2016 ZDRAVOTNICTVÍ: To jsou paradoxy, pane sládku

Tomáš Vodvářka
To by řekl nejspíše Ferdinand Vaněk, kdyby poslouchal debatu na ČT 24 věnovanou euthanasii.
více


28.5.2016 VZPOMÍNKA: Dětské války

Stanislav Moc
Dodnes nevím, zda v raných letech padesátých, kdy venku zuřil třídní boj a režim tvrdě trestal kohokoliv, kdo se mu znelíbil, naše „dětské války“ nebyly jen zrcadlením toho, co se dělo ve světě dospělých.
více


28.5.2016 SPOLEČNOST: Antizeman se nekoná

Dan Drápal
Druhé kolo rakouských prezidentských voleb, které proběhlo minulou neděli, ukázalo, jak je země rozdělená. Nový rakouský prezident Alexander Van der Bellen porazil svého kandidáta o pouhých 31 000 hlasů.
více


28.5.2016 GLOSA: Boušek na Klinice

Zbyněk Petráček
Některé věci bývají racionálně neuchopitelné. Tak neuchopitelné, že občas nezbývá než na ně pohlédnout očima někoho, kdo se na svět dívá jinak. Pro tento účel se nabízí dění kolem Kliniky, již proslulého nezákonně obsazeného sociálního centra na pražském Žižkově.
více


27.5.2016 JUSTICE: Potrefený husák a nemocný soud

Zdeněk Jemelik 1
Během působení ve spolku Šalamoun jsem sledoval řadu sporných kauz doprovázených nemilosrdným mediálním lynčováním obžalovaných, vytvářením společenské atmosféry nenávisti vůči nim.
více


27.5.2016 FEJETON: Turisté proti turistům

cyklista
Mezi mnoha lidmi panuje mínění, že turisté jsou jedna rodina, jejíž členové se při náhodném setkání zdraví, ba obdaří se i hřejivým úsměvem. Občas tomu tak je, ale čeho je moc, toho je příliš.
více


27.5.2016 SPOLEČNOST: Otazníky nad ruskou menšinou

dav
V Právu se nedávno objevil článek pod názvem Rusů v Česku strmě přibývá. Pojmenoval tak jev, ke kterému dlouhodobě dochází, aniž by byl mediálně příliš reflektován.
více


27.5.2016 PRAHA: Něco je špatně

Milena Kozumplíková
V jednom ze svých několika článků týkajících se vývoje situace kolem domu v Jeseniově ulici č. 60 v Praze 3, nazývaného „klinika“, jsem napsala, že tato kauza j, či bude velmi nebezpečná.
více


27.5.2016 SPOLEČNOST: Volby Strachem

Jaromír Spousta
volební urna volby
Jaká to byla krásná doba, kdy volby prezidentů sousedních států stály novinám maximálně za článeček někde uprostřed druhé strany a volby do spolkových zemí v Německu už vůbec nikoho nezajímaly.
více


27.5.2016 GLOSA: Komunismus, Poláci a my

Marek Steiner
Polský prezident Andrzej Duda dne 23.05.2016 podepsal zákon zakazující propagandu komunismu. S tímto souvisí povinnost přejmenovat okolo 1 300 názvů ulic, náměstí, parků a dalších veřejných prostranství, které jsou spojeny s komunismem.
více


26.5.2016 SPOLEČNOST: Nenechat si kálet na hlavu

Petr Andrle
Jak jste strávili víkend? Já tedy úžasně. V sobotu mě pozvali členové Literárního klubu Petra Bezruče z Frýdku-Místku na „Beskydskou lavečku“, která se letos konala již poosmé, tentokrát v Malenovicích pod Lysou horou.
více


25.5.2016 MÉDIA: Rakouské prezidentské postřehy

Petr Štěpánek
Výsledky rakouských prezidentských voleb ještě nebyly ani spočítány a už bylo možné udělat jeden důležitý závěr. Jaký? Že česká média a čeští novináři píšící o politice jsou ve své většině zdegenerovaní. Míra propagandy, kterou chrlí, už totiž přesahuje únosnou mez.
více


25.5.2016 FEJETON: Moje druhé (a poslední) taneční

Tomáš Vodvářka
„Přihlásila jsem nás do tanečních hodin pro starší páry“ sdělila mi moje žena hlasem, v němž jsem marně hledal náznak fóru. Bohužel to myslela vážně.
více


25.5.2016 PRÁVO: Kamery na pracovišti

Ladislav Jouza
paragraf
V poslední době se ve sdělovacích prostředcích objevují právní názory, které vysvětlují, kdy zavedení kamerového systému na pracovišti může zasahovat do ochrany soukromí zaměstnance.
více


25.5.2016 SPOLEČNOST: Přehrada na Berounce?

Luboš Zálom1
Státní podnik Povodí Vltavy znovu otevřel plány na vybudování přehrady na Berounce. Hráz by měla stát v oblasti Křivoklátska, měla by zasahovat i do CHKO Křivoklát.
více


25.5.2016 PRÁVO: Ve třinácti letech do kriminálu?

Petr Hartman1
Děti se nedopouštějí většího počtu kriminálních činů ve srovnání s minulostí. Byť by si člověk při sledování některých médií mohl myslet přesný opak.
více


24.5.2016 SPOLEČNOST: Pud sebezáchovy a lidská práva

Karel Netík
Je to úvaha člověka, který je bez titulu, před odchodem do důchodu celý život pracoval, za celý život dokonce neměl „áčko“. Čili úvaha typického příslušníka lůzy v představě některých mých spoluobčanů, majitelů veškerých pravd. To jen pro ty, kteří mne chtějí někam zařadit.
více


24.5.2016 JUSTICE: Rozpaky soudce Novotného

Zdeněk Jemelik 1
V období od 24. května do 9. června 2016 mělo u Krajského soudu v Brně proběhnout devět stání hlavního líčení v kauze Shahrama Abdullaha Zadeha & spol. Ráno v pondělí 23. května 2016 se ale v kancelářích obhájců rozdrnčely telefony se zprávou, že se všechna květnová a červnová stání ruší a...
více


24.5.2016 GLOSA: Mysleme na piloty, letušky a stevardy

Lubomír Stejskal
To se nebojíte letět? Obvyklá otázka dnes, ať už se chystáme do Egyta, Tuniska nebo Emirátů. Od nedávného pádu egyptského airbusu častější a naléhavější.
více


24.5.2016 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 370

Jan Čech
Dostala se mi do ruky knížka „Deníček moderního fotra aneb Proč by muži neměli mít děti“. Knihu sepsal člověk jménem Dominik Landsman a vydalo ji nakladatelství IKAR. Kniha vznikla na základě autorova úspěšného blogu fotruv-denik.blog.cz.
více


24.5.2016 SPOLEČNOST: Patriotismus vs. nacionalismus

Roman Joch
Někteří nesli nelibě, že ministr české vlády promluvil na setkání Sudetoněmeckého Landsmannschaftu a účastníky oslovil „milí krajané“. Jedenasedmdesát let po skončení války.
více


23.5.2016 GLOSA: Vtipem(?) proti Konvičkovi

Jan Bartoň
Český občan žijící ve Velké Británii „virtuálně vyvěsil“ na zeď jedné londýnské mešity text, který upozorňuje britské muslimy na to, co o nich říká Martin Konvička.
více


21.5.2016 ÚVAHA: O ženách, nevinnosti a islámu

Jana Šafránková
muslimka
Jsou to asi už dva roky, kdy jsem oknem pozorovala poměrně velkou skupinu mladých lidí, mladíků a dívek, asi cizinců, kteří na velkém travnatém prostoru hráli jakousi pohybovou hru, byli krásní, bezprostřední a vypadali až dětsky nevinně.
více


21.5.2016 SPOLEČNOST: Co řekl Duka

Lubomír Stejskal
Cestou autobusem jsem ve sluchátkách poslouchal Český rozhlas Plus. A na jeho vlnách Lukáše Jelínka. Tématem politologovy poznámky byla promluva kardinála Duky ve výroční den narození Karla IV.
více


20.5.2016 PRÁVO: Ústavní soud by měl přitvrdit

Václav Vlk Jr.
Rozhodnutí Ústavního soudu o ústavnosti vyhlášky upravující úřední postupy v soustavě státního zastupitelství má nejvíce komentovaný dopad v příkladném poukazu na to, že za všech okolností musí být v trestním řízení dodržována zásada místní příslušnosti pro rozhodování soudu.
více


20.5.2016 SPOLEČNOST: Herman v Norimberku

Lubomír Stejskal
Přítomnost a promluvu ministra Hermana na tradičním letničním sjezdu Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SdL) nevnímám jako problém. Naopak. Přitom není důležité pouze to, že tam byl, ale především to, co tamnímu publiku říkal.
více


20.5.2016 RADIOŽURNÁL: Podivná představa o slušném chování...

Petr Adler
Dovolte, abych se představil: jsem kanadský novinář.
více


20.5.2016 GLOSA: Sborový zpěv komunistů

Jiří Hrdlička
Nedá mi, abych stručně nereagoval na zmínku o posledním sjezdu KSČM v článku pana Polaneckého Komunismus byl dobrá myšlenka... ze dne 18.5.2016.
více


20.5.2016 UDÁLOSTI: Zestátnit ČT? Naopak! Zničit!

Bohumil Doležal
V Babišových Lidových novinách lobbuje Hana Marvanová za „svobodu médiím“ (Zestátnit televizi? Naopak!, LN 17. 5.).
více


19.5.2016 SPOLEČNOST: O trvanlivosti dobře míněných předpokladů

Ota Ulč
Při každoročně pravidelně opakovaných návštěvách rodné země, před letošním letním odletem do Prahy - přistát již nikoliv na Ruzyni, ale na letišti Václava Havla - jsem se ve svém americkém domě přehrabával ve všelijakých papírech.
více


19.5.2016 FEJETON: Karoliniáda a milénium

Ondřej Neff
V rámci karoliniády se řešily důležité problémy, jako například, zda měl Karel IV. rád rajskou omáčku. Rozluštění této otázky ke mně nedolehlo, ale prý to ví Iva Pazderková.
více


19.5.2016 SPOLEČNOST: Bude rehabilitován i feudalismus?

Lukáš Jelínek
Svého času strašil Václav Klaus všemi možnými ismy, které nás ohrožují. Tenkrát působil komicky, husí kůži mu totiž naháněl ekologismus, lidskoprávismus a bůhvíco dalšího.
více


19.5.2016 HISTORIE: Buffalo Bill u nás řádil

Jan Handl
Jméno (tedy přesněji řečeno přezdívku) Buffalo Bill asi budete znát. Víte, že jde o člověka, který to uměl s puškou a koňmi a proháněl se po prériích Divokého západu.
více


19.5.2016 DOPRAVA: Zvýšení trestů jako jediná cesta?

doprava
K návrhu změn v bodovém systému, který ministerstvo dopravy (MD) zveřejnilo 13. dubna na internetu k veřejné diskusi, se sešlo už 400 připomínek. Řekl to v pátek mluvčí MD Tomáš Neřold.
více


18.5.2016 GLOSA: Komunismus byl dobrá myšlenka...

Jan Polanecký
Mnoho našich spoluobčanů má v tomto jasno. Lidstvo je podle nich hloupé, neboť není schopno využít potenciálu geniálních myšlenek.
více


18.5.2016 SPOLEČNOST: Ghetta v moderní době

Pavel Kohout
Ghetto. Segregace. Etnické čistky. Slova, která budí úzkost nebo přímo hrůzu. A přece označují něco, co existuje nebo probíhá i v našem světě. Ano, i v podmínkách vyspělé demokracie existují ghetta a vznikají nová.
více