21.7.2017 | Svátek má Vítězslav


20.7.2017 SPOLEČNOST: O (ex)komunistech v Chartě 77

Lubomír Stejskal
V souvislosti s úmrtím čínského disidenta Lioua Siao-poa byla zmíněna tamní Charta 08. Ta dala vzpomenout na československou Chartu 77. Té mnozí vyčítají, že její součástí byli i komunisté aktivní do Pražského jara.
více


20.7.2017 FEJETON: Budoucnost budoucnosti

Ondřej Neff
V říjnu přijde do kin film Blade Runner 2049. Je to pokračování filmu Ridleyho Scotta z roku 1982 podle předlohy Philipa K. Dicka.
více


19.7.2017 PRÁVO: Poslanci zakázali pokrok

Alois Sečkár
105 poslanců minulý týden schválilo, že taxislužbu smějí provozovat pouze ti, kteří splní zbytečné regulace. Ostatní budou přísně potrestáni. Jízda taxíkem zůstane drahým luxusem, levnější alternativu zákonodárci nepřipouští.
více


19.7.2017 FEJETON: Opravdu diskriminační oslovení!

Tomáš Zdechovský
Je až k pláči, kolik diskriminace se děje ve světě a ani si to vůbec neuvědomujeme. Stačí nebýt dámou ani pánem. V londýnském metru se kvůli tomu rozhodli, že lidé nebudou v hlášeních oslovováni „ladies and gentlemen“.
více


19.7.2017 SPOLEČNOST: Jsme zralí na právo volit od šestnácti?

Petr Kolman
Máte doma šestnáctiletou dceru (či syna nebo vnuka)? Dokážete si představit, že tato diskoprincezna snící o youtuberovi na bílém koni bude volit do parlamentu či krajského zastupitelstva?
více


19.7.2017 SPOLEČNOST: Ještě jednou k burkinám

Jan Průha
realiste logo
Ale také k burkám, nikábům, čádorům, hidžábům, prostě všem těm slušivým oblečkům, jejichž pravým významem je ukázat ženu jako neplnoprávného, nečistého, potenciálně nemravného tvora, nádobu neřesti ve vlastnictví muže.
více


18.7.2017 SPOLEČNOST: Burkiny v Čechách

Stanislav Křeček
Tak máme snad už za sebou další „střet sluníčkářů a obyčejných lidí“, tentokráte opravdu na aktuální letní téma: plavky.
více


19.7.2017 GLOSA: Dupající bota do tváře?

Jan Vitek
Co mne nikdy nepřestane překvapovat na sci-fi literatuře, je, jak během času může nabýt jiný smysl a společenský význam. Platí to zejména o klasických dílech dystopického žánru.
více


18.7.2017 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 424

Jan Čech
Když jsem se narodil, mému tátovi bylo čtyřicet. Nikdy si se mnou nehrál, ani si se mnou nepovídal. Pohádky a příběhy mi vyprávěl děda.
více


17.7.2017 GLOSA: Skuhrám, tedy jsem

Zbyněk Petráček
Kdyby měli respondenti rychle vyjmenovat české „národní vlastnosti“, dost vysoko by se umístilo skuhrání. Je to naše národní hobby. Skuhráme leckdy a na ledacos. Skuhráme v hospodách a stále častěji na webu.
více


17.7.2017 KNIHA: Terapie chaosem

Milan Štajer
kniha literatura
Milan Petrák je autor, který před časem opustil svoji oblíbenou sci-fi a začal psát knihy, jež nalezneme v knihkupectví v přihrádce s nápisem „Sociologie“, případně „Naučná a odborná literatura“.
více


17.7.2017 SPOLEČNOST: Žádám sňatek s dvěma muži...

Markéta Šichtařová 5
Není to tak dlouho, co jsem zas jednou po nějakém tom roce dostala poněkud infantilní nápad udělat si test politických preferencí. (Nojo, máte pravdu, jsou i užitečnější věci k práci.)
více


15.7.2017 SPOLEČNOST: Sen tankového plukovníka

Milan Hulík
Od dětství jsem byl fotoamatérem a kinoamatérem. Někdy v první polovině 80. let jsem nahradil 8mm kameru Admiru svou první videokamerou a pokračoval v natáčení rodinných dokumentů, v kterých započal již můj otec, takže jsem mohl plynule navázat na své filmem zachycené dětství.
více


15.7.2017 SPOLEČNOST: Smí spisovatel Topol napsat román Citlivý člověk?

dav
Dramatika Josefa Topola jsme si velmi vážili. I proto nás tolik mrzí neuvěřitelné věty jeho syna Jáchyma v rozhovoru pro Salon Práva (22. června). S těmi musíme naopak velmi nahlas vyjádřit silný nesouhlas.
více


14.7.2017 KNIHA: Uzené budiž pochváleno

Václav Vlk st.
Léto jistěže budiž pochváleno, jak pravil Fráňa Šrámek ve svém díle. Plném vášně a mladé lásky, jí k němu. K Jeníku Skalníkovi. Který se podle mně, který jsem poučen „Kanceláří pro uvádění románových příběhů na pravou míru“ dědečka a Saturnina, jmenoval pravděpodobně Tonda Novák. No, ale to by tak...
více


14.7.2017 GLOSA: Hédonici, spojte se

Zbyněk Petráček
Jadranský ostrov Hvar se může stát unikátem. Místní vyhláška jitří spor o přípustný oděv, aniž by byla motivována střetem náboženství, kultur či civilizací, jak se s oblibou říká.
více


13.7.2017 SPOLEČNOST: Nepřítel se usídlil v našich hlavách

Vratislav Hlubuček1
Přemýšlel jsem o tom, proč má současná euro-atlantická společnost takové problémy, a pak mi to došlo. Ty problémy k nám nikdo nepřináší zvnějšku, jak by se zdálo. Tyto problémy si vytváříme sami.
více


13.7.2017 FEJETON: Je kam jít

Ondřej Neff
Německý parlament schválil homosexuální manželství. Tedy už ne registrované partnerství, ale rovnou manželství. Těžko se ubránit otázce, s čím přijdou příště.
více


12.7.2017 ÚVAHA: Logika Václava Klause

Jan Payne
Rozsah jeho agendy je věru úctyhodný, počínaje krádeží vzácné propisky před kamerami celé zeměkoule, přes různé invektivy na adresu občanské společnosti, novinářů, oteplovačů.
více


12.7.2017 SPOLEČNOST: Tomáš Halík je nepřítelem státu

Tomáš Vodvářka
Neuplyne ani týden, aby se Msgre.Tomáš Halík nestal subjektem posouzení některého člena četné blogerské komunity na idnes. V drtivé většině negativní.
více


11.7.2017 GLOSA: Sliby chyby

Jindřich Pilc
Kdo podporuje šikanování ostatních lidí státní mocí, dočká se toho, že státní moc si při vynucování jím podporovaných regulací došlápne i na něj.
více


11.7.2017 SPOLEČNOST: Skryté náklady úsporného cestování

Michal Kašpárek
I když by to tak podle titulku mohlo vypadat, tohle nebude další hejt na to, jak levné lety zamořují atmosféru skleníkovými plyny a mění nedotčené autentické kouty planety na disneylandy.
více


11.7.2017 SPOLEČNOST: Světlo do doby temna

Zbyněk Petráček
Kdy ž jsem byl před lety na stáži v USA, navštívili jsme univerzitu v arizonském Flagstaffu. Hovořila s námi i specialistka na původní Američany a padla otázka: „Je možné napsat historii amerických indiánů tak, aby s tím souhlasily všechny kmeny?“
více


11.7.2017 KNIHA: Alena Vitásková na literární dráze

Zdeněk Jemelik 1
Na svých internetových stránkách se Alena Vitásková představuje jako „dáma, která se nikdy nevzdá“. Nejde o prázdné vychloubání.
více


11.7.2017 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 423

Jan Čech
V ulici Třístoličná bývala cihelna. Vedle cihelny vyrostly autodílny Sběrných surovin. K nim byl přilepený příbytek „kozí královny“ paní Lomozové. Ta měla za první republiky luxusní parfumerii kdesi v centru města.
více


10.7.2017 FEJETON: Manželství má „lajk“

Daniela Lusková
rodina family
„Manželství je tehdy dokonalé, když se žena stále znovu směje starým vtipům svého muže a muž se nikdy nesměje novému klobouku své ženy.“
více


10.7.2017 SPOLEČNOST: Integrujeme se

Zbyněk Petráček
Nezměníme svůj způsob života. Tak zní opakovaná mantra politiků západní části EU po každém průšvihu, zvláště po útocích džihádistů. Ale časem se možná opakovat přestane.
více


8.7.2017 ÚVAHA: Jakého chci prezidenta

Ivo Rottenberg
Nejsem náročný, ale nechci za prezidenta někoho, kdo by se choval jako štamgast hospody IV. cenové skupiny. Nechci se za něho stydět. Očekávám distinguovaného, vzdělaného a čestného člověka.
více


8.7.2017 SPOLEČNOST: Státní svátek

Milena Kozumplíková
Červencové dva státní svátky jsou pro většinu obyvatel naší země důvodem k radosti, protože, pokud jsou uprostřed týdne, stačí tři dny dovolené a máte najednou volných devět dní. Nad důvody, proč máme hned dva státní svátky za sebou, se moc nezamýšlejí, a je-li hezké počasí, uhánějí za sluncem a za...
více


8.7.2017 OSOBNOST: Svědek holocaustu

Karel Hvížďala
Hluboký smutek v očích a veselá ústa pod kudrnatou hlavou, asi tak bych charakterizoval Pavla Kohna, s kterým jsem spolupracoval jako redaktor Mladého světa, když on se stal v roce 1965 v říjnu redaktorem nového časopisu Student.
více


8.7.2017 PRÁVO: Bojujme s kouřením rozumně. S kuřárnami

Petr Kolman
Od posledního května tohoto roku v celé krásné vzkvétající České republice (a tedy dokonce i v Brně) začal platit zákaz kouření v kavárnách, restauracích, barech a hospodách!
více


8.7.2017 KNIHA: Katastrofa křesťanů

Dan Drápal
Autoři Michal Řoutil, Petra Košťálová a Petr Novák dali dohromady pozoruhodné dílo. Kniha Katastrofa křesťanů má podtitul Likvidace Arménů, Asyřanů a Řeků v Osmanské říši 1914-1923. Těmito daty se nenechte mýlit.
více


8.7.2017 SPOLEČNOST: Několik vět do prázdna

Vlastimil Podracký
Jakoby bez souvislosti s dneškem, z lůna dávnověku se vynořil manifest Několik vět 2017. Také rozhovor s Michalem Kocábem na DVtv ukázal, jako by někteří lidé nepochopili dobu a žili stále ve svém „slavném Listopadu“.
více


7.7.2017 POLEMIKA: Odpověď písnického nájemníka

sídliště Invalidovna 2
Jsem nejen čtenář a občasný přispěvatel Neviditelného psa, ale také obyvatel písnického sídliště. Jako nezaujatý občan mohu dát Janu Bejlkovi, autorovi článku Marné volání písnických nájemníků (NP, 4.7.2017), do jisté míry za pravdu.
více


6.7.2017 MINIPOVÍDKA: Porada

Martin Regner
U Gottwaldů se zase jednou bolševici radili, jak zakroutit buržoustům krkem. Gottwald, Slánský a Kopecký mastili karty a Zápotocký jim k tomu hrál na harmoniku. Paní Marta chodila kolem nich a utírala prachovkou prach.
více


6.7.2017 GLOSA: Což tak jít na Nejvyšší soud?

Daniela Kovářová
Milá maminko, konečně by se Ti mohl splnit sen, že by se Tvá dcera stala soudkyní Nejvyššího soudu. Předseda této skvělé soudní instituce totiž zveřejnil pravidla, dle nichž bych se mohla o tuto práci ucházet.
více