25.2.2018 | Svátek má Liliana


24.2.2018 VZPOMÍNKA: Jak to taky bylo (2)

Karel Vondrák
Karel Vondrák
Za prastarých časů se na vojnu chodívalo na sedm roků. Ke kavalérii na deset. Za nedávných časů už jenom na dva. Tehdá i tehdy se odvedencům (poučení nepamětníkům: rekrutům, bažantům, holubům) na cestu prorokovalo:
více


24.2.2018 ÚVAHA: Obecné referendum v době echoefektu

Karel Hvížďala
V době, kdy máme vládu v demisi a bylo by zapotřebí jednat o obsazení ministerských funkcí možnými koaličními partnery, připravovat kompromisní návrhy na řešení penzijní a zdravotní reformy, výstavbu silnic a rychloželeznic, posílení obranyschopnosti země atd., se stalo obecné referendum umělým...
více


24.2.2018 SPOLEČNOST: Proč média straní petici proti Dukovi?

Tomáš Zdechovský
Zdá se, že haló, které vyvolala nedávná protidukovská petice, nekončí ani po několika dnech. Naprosto marginální skupinka signatářů v ní vyzývá papeže, aby přijal rezignaci kardinála Dominika Duky a neprodlužoval mu mandát. Proč?
více


24.2.2018 SPOLEČNOST: Vítězný únor 2018?

Tomáš Vodvářka
Před několika sty lety psal francouzský spisovatel Eugéne de la Boetié svou rozpravu nazvanou „O dobrovolném otroctví“. Zdá se, že jeho kniha je silně nadčasová.
více


24.2.2018 ESEJ: Riziková společnost

Vlastimil Podracký
Globalistická akce, která v současné době probíhá v celé západní civilizaci, se dostala do fáze, ve které už naráží na přirozený odpor konzervativně založených lidí. Vývoj ke globalizaci přestal být přirozený a je mocensky prosazován.
více


23.2.2018 SPOLEČNOST: Mediální obluda

Alexander Tomský (2)
V rozhlasové debatě se spoluautorkou petice/stížnosti papeži na pražského arcibiskupa a žádosti, aby mu neprodloužil mandát, se mi vybavila vzpomínka na režim státní ideologie a udavačství, ale ve svobodném světě by možnost umlčovat oponenta existovat neměla.
více


23.2.2018 SPOLEČNOST: Komunistická, nebo jaká hrozba?

Radim Perlín
Blíží se 70. výročí komunistického puče. V neděli 25.2. to bude hlavní téma. Stále častěji se mluví o této době, v televizi běží záběry na scénku „Právě jsem se vrátil z Hradu“ a celkově se téma komunistického puče dostává do široké veřejné diskuze.
více


22.2.2018 OSOBNOST: Kluk z vesnice

Milena Kozumplíková
Letošní osmičkový rok nezačíná pro naši zemi šťastným výročím. Události 25. února 1948 si pamatujeme z fotografií: zaplněné Václavské i Staroměstské náměstí, vlající prapory, muži s puškami na rameni a hlavně tehdejší ministerský předseda Klement Gottwald na balkoně paláce Kinských ve vypůjčené...
více


22.2.2018 ÚVAHA: Proč vymíráme?

Vratislav Hlubuček1
Základním pravidlem všeho živého je přežít a množit se. Tomu je vše podřízeno a různé druhy volí různou taktiku.
více


22.2.2018 MÉDIA: Aktualne.cz aneb Vyplatí se ódy na Angelu?

Petr Robejšek
Bývalý šef Bundestagu Norbert Lammers a europoslanec Luděk Niedermayer před několika dny ve dvou vystoupeních zapěli na aktualne.cz ódu na Angelu Merkelovou. „Merkelová je pro Evropu nepostradatelná,“ říká Niedermayer a Lammers si s ním notuje, že „Němci mají štěstí, že jim vládne právě ona.“
více


22.2.2018 SPOLEČNOST: Slum je především vykořenění

Jaroslav Míth
Slum je chudinská čtvrť na okraji města ve třetím světě. Chudoba, chatrče z odpadu. Není to ale jediný výklad toho pojmu. Ve slumu totiž můžeme skončit rychle i my.
více


22.2.2018 SPOLEČNOST: Na okraj polemiky kolem kardinála Duky

Lubomír Stejskal
Pročetl jsem dopis, který Jorgemu M. Bergogliovi (patrně ho znáte pod papežským jménem František) poslali do Vatikánského městského státu odpůrci nejvyššího představitele římskokatolické církve v ČR.
více


22.2.2018 FEJETON: Minority report

Ondřej Neff
Všechna média po celém světě přetřásají zprávu, že masový vrah z floridského Parklandu Nikolas Cruz byl policii známý už předem. Vědělo se, že si libuje ve střelných zbraních a pomyšlení na zabíjení ho těší. Závěr je hned po ruce. Policie trestuhodně zaspala.
více


22.2.2018 VZPOMÍNKA: Život po vítězství

Vladimír Karpenko
Doma panovala ten večer podivná, stísněná nálada, což jsem vyciťoval, ale jako žák první třídy školy tehdy obecné, příliš nechápal. Psal se podzim roku 1948.
více


21.2.2018 GLOSA: Zázrak na sněhu

Zbyněk Petráček
Olympijským hrám se vyčítá monstróznost, komercializace, reklama a podobně. Tak proč se na ně lidé ještě dívají? I proto, že přes to vše hry občas přinášejí zázraky.
více


20.2.2018 SPOLEČNOST: Křesťanská kavárna

Robert Troška
Jedno se exhibicionistům ve středu na Hradčanském náměstí musí uznat, dokázali v médiích vytvořit pocit „spontánnosti a upřímnosti“, i když opak byl pravdou. Měli vše do puntíku připravené včetně strnule působících dialogů.
více


20.2.2018 ÚVAHA: Poučení z Babiše

Jan Payne
Ať nechá všechny ty úřady a soudy být. Ty jeho nepřátelé nejsou. Jediným nepřítelem je on sám sobě. Měl by žalovat sebe sama. V křesťanském učení se to jmenuje pokání. Vytýkat různým lidem kolem to, co páchal on sám, je směšné.
více


20.2.2018 GLOSA: Šátky

Stanislav Křeček
Donedávna neznámá iránská žena Vida Movahed se proslavila tím, že si na veřejnosti sundala z hlavy muslimský šátek, který v Íránu musí ženy povinně nosit již 39 let. Byla zatčena pro rušení veřejného pořádku, ale nedávno musela být propuštěna po protestech světové veřejnosti.
více


20.2.2018 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 454

Jan Čech
Je zima-nezima. Ráno jsme s Amálkou sáňkovali, odpoledne jezdila tankem Abrams po trávě. Nikoliv opravdovým, ale rádiem řízeným modelem. Škoda, že nemám opravdový, věděl bych, kam mířit!
více


20.2.2018 JUSTICE: Pyrrhova obhajoba

Milan Hulík
Sleduji justici jako praktik-advokát a píši o ní. Napsal jsem již téměř sto „Příběhů české justice“, ve kterých na kauzách svých klientů vyprávím, co všechno se v ní dá zažít a jak se v ní spravedlnost potkává s nespravedlností, absurdity s normalitou a legrace nad některými rozsudky se smutkem z...
více


20.2.2018 GLOSA: Politici bez holínek

Zbyněk Petráček
Je dobře, že se vláda zabývá suchem. Že – jak jsme informovali v pátečních LN – se mají vyhlašovat stavy pohotovosti vůči hrozbě sucha, jak se to léta dělá u hrozby povodní. A že se tím vláda zabývá už v době, kdy akutní sucho nehrozí, tedy v zimě.
více


19.2.2018 HISTORIE: Nejen Lety, ale i pramen Vltavy na Šumavě uctívejme

Petr Martan
2 před koncentračním táborem
V současné době se ve veřejném prostoru udržuje téma „popírání holokaustu“ v souvislosti s táborem Lety u Písku a výroky poslanců strany SPD. Obdobný tábor byl v místě pramen Vltavy u Kvildy, ale o něm se již 25 let mlčí.
více


19.2.2018 SPOLEČNOST: Nechte to, prosím, na Františkovi

Tomáš Vodvářka
Posledních několik dní je v médiích mela. Jedna skupina žádá Svatého otce, aby Dominik Duka šel do penze, druhá to nechce.
více


19.2.2018 SPOLEČNOST: Umlčte arcibiskupa!

Alexander Tomský (2)
Co svět světem stojí, každá církev trpí sektářstvím, protože je založená na víře a ta někdy propadá posedlosti jediné pravdy, dogmatu, principu (interpretace) a útočí na svou vlastní instituci, aby ji reformovala nebo zničila.
více


17.2.2018 HISTORIE: Tak už máme vlastní koncentrák!

Václav Vlk st.
Náš, český, kde jsme my (a ne Němci, ti za nic nemohli) týrali ubohé Cikány. Týrat Romy jsme nemohli, ti tehdy žádní nebyli.
více


17.2.2018 MÉDIA: Co nám přináší zpravodajství

televize
Nejsem odborník, ale jen obyčejný divák nebo posluchač a jako takový bych chtěl něco říct ke zprávám, které jsou nám ve zpravodajství rozhlasem nebo televizí předkládány. Ne k obsahu, k tomu se vyjadřují povolanější, ale k formě.
více


17.2.2018 VZPOMÍNKA: Jak to taky bylo (1)

Karel Vondrák
Karel Vondrák
Mastil je už od svého prvorepublikového mládí. Později jsem z něj vytáhnul vzpomínku, jak ho k výdělečnému karbanu zlákal bratranec studující práva.
více


17.2.2018 SPOLEČNOST: Homosexuální svazek není manželství

Petr Štěpánek
I kdyby se všichni pokrokáři světa, co nyní volají po uzákonění tzv. rovného manželství, na hlavu postavili a i kdyby to další blouznivci v parlamentu stokrát odhlasovali, nic to nezmění na faktu, že manželství je možné pouze mezi mužem a ženou.
více


17.2.2018 SPOLEČNOST: Popeleční šrumec

Zbyněk Petráček
Pamatujete si z dějepisu na boj o investituru? Pokud ne, to heslo je i na Wikipedii. Odkazuje ke středověku, ke sporu o jmenování církevních hodnostářů. Ve zjednodušující zkratce: má prelát odpovídat obrazu světské moci, nebo obrazu papeže?
více


16.2.2018 MÉDIA: Chraňme svobodu slova

Zdeněk Lanz
Počátkem telegrafie bylo doručování jednoduchých zpráv pomocí zvuků bubnů a kouřových signálů. Optický telegraf byl představen v druhé polovině 17. století, praktického využití se dočkal ale až koncem 18. století.
více


16.2.2018 SPOLEČNOST: A co je za vámi?

Tomáš Zdechovský
O popeleční středě bychom si měli sypat popel na hlavu, ne protestovat proti smyšleným chybám kardinála Dominika Duky, který navíc už sám během ledna prohlásil, že ke dni svých 75. narozenin pošle papeži svou rezignaci....
více


16.2.2018 PRÁVO: A vstanou další klinikáři...

Jaroslav Míth
Žijeme ještě stále v právním státě, kde platí zákony pro všechny? Nebo existují skupiny lidí, které zákony dodržovat nemusí a které nenesou za své jednání žádnou odpovědnost?
více


16.2.2018 SPOLEČNOST: Historie a lháři

Jan Urban
Osobní neschopnost pravdy dovedla mnohé československé i české představitele ke zneužívání historie jako nástroje momentální politiky.
více


15.2.2018 VZPOMÍNKA: Neveselé poúnorové zkušenosti vysokoškolské

Ota Ulč
Krátce po Vítězném únoru pracujícího lidu jsem se dobelhal k maturitě na klasickém gymnáziu v rodné Plzni, krátce poté zrušeném. Než se tak stalo, podstoupil jsem psychotechnické či jaké vyšetřování. Experti si mě prohlédli a došli k ujištění, že nejlíp bych se hodil na studia farmacie.
více


15.2.2018 MÉDIA: Za důvěru jakost?

Petr Adler
Nevěřte novinám, noviny lžou, jako když tiskne, pravíval Přemysl Vavroušek. A jeho čtenáři, domnívá se z důvodů známých jenom jemu, mu uvěřili, takže dnes nevěří novinám, protože ty lžou, jako když tiskne.
více


15.2.2018 GLOSA: O referendu

Lubomír Stejskal
Nedělejme si iluze. Referendum je dobrý sluha, ale špatný pán, řečeno sloganem. Dobré bylo v případě karlovarské Vřídelní kolonády, kdy se lidé mohli rozhodnout, zda na místě stávající chtějí repliku kolonády historické.
více