30.3.2015 | Svátek má Arnošt


30.3.2015 SPOLEČNOST: Odmítněme státní výklad rodinného práva!

Stanislav Křeček
Velmi častou námitkou, se kterou se setkávali zpravidla „laičtí“ účastníci nejrůznějších diskusí v této věci, bylo tvrzení, že lidé o věci vědí málo, resp. že existují nějaké jiné závažné a celou záležitost determinující informace.
více


30.3.2015 SPOLEČNOST: Odstavený člověk

Ondřej Neff
Tragický výpadek lidskosti pilota Germanwings vyvolal mnoho emocí a z nastalé vřavy se stále silněji ozývají hlasy vyjadřující pochybnost nad spolehlivostí lidského faktoru.
více


30.3.2015 FEJETON: Krásný den

Petruška Šustrová
Jen co jsem splnila své pracovní povinnosti, vyvezl mne kamarád na poutní místo s krásným kostelem.
více


30.3.2015 SPOLEČNOST: Ochránkyně práv má v právech hokej

Markéta Šichtařová
Za dávných časů, ve kterých jsem mohla ještě být nazývána teenagerem, se mi občas zapalovala lýtka při pohledu na mladé pány podobného věku.
více


30.3.2015 PRÁVO: Kdo kouří, je terorista

Jiří Rybář
Do vlády míří návrh protikuřáckého zákona, za který by se nemusel stydět ani Leoš Heger, ve své době také velký bojovník za zdraví národa a vyslanec armády Dobra, která vás má za nesvéprávné děti.
více


28.3.2015 FEJETON: Jak kolonizace ČR americkou armádou rozdělila národ

Karel Kříž
Generál Vyvadil šikuje oddíly domobrany, mladí komsomolci se vyzbrojují rudými prapory a zbytky prvomájových mávátek, agent Falmer a soudruh Kováčik přísahají na Listinu lidských práv a svobod, že naši vlast nesmí nikdy nikdo proti naší vůli okupovat.
více


28.3.2015 GLOSA: Masochismus svobodomyslného občana

Jan Polanecký
Za předkládané události a informace ČT v zásadě nemůže. Nicméně způsob jejich tendenční prezentace v rámci politicky korektního a nekritického zpravodajského mainstreemu je vážně zarážející.
více


28.3.2015 POLEMIKA: Nad konzervativním čtením Marxe

Miroslav Polák
Neviditelný pes dne 21. 3. 2015 publikoval esej pana Davida Grosse pod názvem „Konzervativní čtení Marxe“. Sama esej, ale i diskutující mne inspirovali k této úvaze.
více


27.3.2015 SPOLEČNOST: Pohrobci Karla Marxe

Josef Provazník
Na příkladu ombudsmanky Šabatové se velmi dobře ukazuje, že onen tolik vzývaný disent nebyl v mnoha aspektech lepší než komunisté, proti kterým všichni ti Petrové Uhlové, Anny Šabatové, Petrušky Šusterové a spol. bojovali.
více


27.3.2015 SPOLEČNOST: Gesto laciné demonstrace

Roman Joch
Přes naše území budou projíždět američtí vojáci, když se budou vracet z Pobaltí na svou základnu v Německu. A mnohým našim spoluobčanům se to nelíbí a budou proti tomu protestovat.
více


27.3.2015 SPOLEČNOST: Podivuhodná pouť jednoho růžence

Petr Andrle
A jedné rukavičky, chtělo by se napsat. Název obce Hážovice, která je dnes součástí Rožnova pod Radhoštěm, někteří odvozují od názvu říčky Hážovky.
více


26.3.2015 ZAMYŠLENÍ: Let bez potlesku

Lubomír Stejskal
Některé letecké nehody nás zasáhnou víc než jiné. Pokud jde o mě, patří k nim, a já se mohu sám se sebou dohadovat proč, i ta úterní (24/3) ve Francii.
více


27.3.2015 GLOSA: Role hlupáků ve vývoji lidstva

Vratislav Hlubuček1
O roli vynikajících, geniálních osobností v dějinách už toho bylo napsáno hodně. Stačí zmínit Chammurapiho, Karla Velikého nebo Napoleona.
více


26.3.2015 FEJETON: Dítě

Martin Malý
Je vám třicet a nemáte dítě. Lidi se tváří starostlivě a chlácholí vás, že určitě brzy. “Ale já dítě nechci!” jim řeknete a oni se rozesmějí hlaholivým smíchem, že počkejte, uvidíte…
více


26.3.2015 SPOLEČNOST: Neexistuje žádný zimní čas

Ladislav Jakl 1
Naši zástupci v „Evropském parlamentu“ záslužně otevřeli opomíjené, ale docela důležité téma, které se na rozdíl od těch hlasitěji přetřásaných skutečně týká nás všech.
více


26.3.2015 ESEJ: Svobodná imigrační politika

Martin Pánek
Jakou imigrační politiku by měli zastávat liberálové (libertariáni) a konzervativci? Tvrdím, že na základě hodnot, které jsou liberálům i konzervativcům vlastní, by se měli zasazovat o stejnou imigrační politiku, a to politiku otevřených hranic neboli politiku volné imigrace.
více


26.3.2015 MÉDIA: Vyváženost mezi pravdou a lží

Jan Payne
Česká média veřejné služby mají posunuté pochopení vyváženosti: vyváženosti mezi pravdou a lží dosáhnout nelze.
více


25.3.2015 SPOLEČNOST: Strach aneb Rozděl a panuj

Marek Jaklovský
Mešita
Náboženský fanatismus, nacismus, fašismus, marxismus... vlastně autoritářství obecně, potřebují ke svému šíření mezi lidmi vyvolávat a udržovat pocit ohrožení - strachu
více


24.3.2015 EVROPA: Nová vyšší střední třída

Václav Vlk st.
Už jsme zase v sobě. Jedni druhým nadávají do rusofilů, jiní do pohůnků kapitalismu.
více


24.3.2015 MÉDIA: České paradoxy

Lubomír Stejskal
Otázka pro vás. Jaký byste měli vztah k novináři, který by natočil reportáž o vaší údajné korupci a vy byste se kvůli tomu dostali do vazby, aniž byste cokoli spáchali?
více


24.3.2015 SPOLEČNOST: Stát by měl zakázat úplně všechno

Daniela Kovářová
Stát zakázal dětem prodávat ve škole cukrátka. Cukr je totiž nezdravý, jde na tloušťku a svádí malá neviňátka k domněnce, že život je sladký a neškodný jako cukrkandl.
více


25.3.2015 ROZHOVOR: S Ladislavem Jaklem nejen o Praze

Alka Hájková
Pražský hrad
Žurnalista, spolupracovník Václava Klause se vyjádřil pro magazín VIPosobnosti.eu k aktuálním tématům, která se týkají nejen Prahy.
více


24.3.2015 JUSTICE: Posvátné právo na lenost

Zdeněk Jemelik 1
Není žádným tajemstvím, že v trestním řízení dochází občas k přehmatům. Stát jejich oběti odškodňuje většinou neochotně, ale přece.
více


24.3.2015 MÉDIA: Varovné signály omezování demokracie v ČR

Jiří Svoboda1
Reakcí na skončení II. světové války na evropském kontinentu bylo m.j. vnucení systému veřejnoprávních médií vítěznými spojenci Německu (ARD), či Rakousku (ORF).
více


24.3.2015 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 314

Jan Čech
Když jsem před dvěma roky řekl svým přátelům, že budu dědečkem, od několika z nich jsem slyšel posměšné: „No ty budeš pěkně poprděným dědečkem!“
více


23.3.2015 KNIHA: Soukromá vzpoura

Petr Adler
Karel Hvížďala znal Pavla Landovského dobře. Tak dobře, že s ním pár let před pádem vlády jedné strany dalekosáhle pohovořil.
více


24.3.2015 MÉDIA: Je tu čtvrtá revoluce a pátá moc

Karel Hvížďala
Naše vnímavost, naše mentální kapacita je vystavena mediálním procesům, které je nesnadné uchopit a definovat, protože jsou dynamické a tekuté.
více


23.3.2015 KONVOJ: Táhněte, vrazi z vólstrýtu...

Karel Kříž
Neuvěřitelné divadlo se odehrává na politické, ale hlavně občansko-aktivistické scéně v souvislosti s průjezdem jednotek US Army přes naši republiku.
více


23.3.2015 POLEMIKA: Hvížďalův justiční výlet

Zdeněk Jemelik 1
Vždy, když se setkám s výlety Karla Hvížďaly do světa justice, podivuji se nad bezostyšností psavce, který sice věci nerozumí, ale umně splete útržky informací, které mu někdo účelově podstrčil, a vypustí do světa matoucí úvahy.
více


23.3.2015 FEJETON: Davídek trucuje

Petruška Šustrová
Ráno jsem cestou do koupelny šlápla Davídkovi na tlapku. Ne moc a bosou nohou, nic strašného.
více


21.3.2015 SPOLEČNOST: Co Šabatová nedomyslela

Jana Šimonová1
Inspirovala jsem se článkem o tom, jak paní Šabatová v roli ombudsmanky tajně zkoušela realitky, jestli zprostředkují nájem nějaké Romce.
více


21.3.2015 ESEJ: Konzervativní čtení Marxe

David Gross
us flag scrap
Dalajláma o sobě nedávno prohlásil, že je marxistou. U feudála to sotva překvapí. Ale může Marx být inspirací i progresivnějším třídám?
více


21.3.2015 OSOBNOST: Kéž by všichni kantoři byli takto pilni

Petr Andrle
V roce 2014 se rozhodlo vedení Městské knihovny v Praze vydat stále aktuální knihu s názvem Listy matkám o výchově, jejímž autorem je pokrokový německý pedagog a spisovatel Ewald Haufe.
více


20.3.2015 GLOSA: Měli bychom se víc bát?

Vratislav Hlubuček1
Žijeme si jako v bavlnce a mlčky předpokládáme, že svou bezstarostnost si kupujeme daněmi.
více


20.3.2015 SPOLEČNOST: Aktivisté by měli sladit noty

František Matějka
Ředitel Romea Zdeněk Ryšavý se opřel svým článkem do Michala Malého. Ten se prý mýlí, vědomě manipuluje, případně dokonce lže.
více


20.3.2015 FEJETON: Ta úžasná neinformovanost

Petr Andrle
Tenkrát to byl tedy nervák. Vlasta Řezníček i já jsme si mysleli na stejnou dívku. Nebyli jsme již tehdy žádní začátečníci, ale nadějní středoškoláci.
více