27.8.2016 | Svátek má Otakar


27.8.2016 SPOLEČNOST: Krátké nohy lži v éře sociálních sítí

Petr Hampl1
Dým se rozptýlil, různé skupiny se snaží zahladit stopy nebo je naopak vytvořit. Nadešel tedy čas shrnout, co se vlastně stalo v neděli na pražském Staroměstském náměstí, a co to znamená. Předesílám, že tentokrát jsem nebyl účastníkem událostí, a mám tudíž možnost je komentovat s určitým odstupem.
více


27.8.2016 VZPOMÍNKA: Hrabalovo gymnázium

Stanislav Moc
Když jsem se dočetl, že nymburské gymnázium se chce přejmenovat po jednom ze svých úspěšnějších studentů, který to dotáhl až na našeho nejvíce překládaného spisovatele moderní doby.
více


26.8.2016 GLOSA: Humbuk kolem Konvičky

Pavel Černocký
Dal jsem si tu práci a podíval jsem se na videa týkající se akce pana docenta Konvičky, která jsou na YouTube k dispozici.
více


25.8.2016 ESEJ: Když dva říkají totéž, nemusí to být totéž

Libor Popovský
Při četbě knih a článků o islámu a arabském světě jsem narazil na několik poznatků, které demonstrují obrovské rozdíly v chápání světa mezi námi Evropany a muslimy. Níže uvedené příklady nám ukazují, že když dva lidé říkají totéž, nemusí to nutně totéž i znamenat.
více


25.8.2016 SPOLEČNOST: Konvička na velbloudu, hlupáci v médiích

Petr Štěpánek
Modelová situace. Je 5. května a na Vinohradské třídě před Českým rozhlasem probíhá retrospektivní inscenace obrany rozhlasu během Pražského povstání. Přihlíží dav občanů. Lidé se baví a na mobily si akci fotí a natáčejí.
více


25.8.2016 SPOLEČNOST: Lid versus komunistická strana

Petr Hampl1
Když přijdou těžké časy a objeví se nové problémy, jejichž řešení je životně důležité, je dobrým zvykem rozhlížet se dvěma směry. Na jedné straně hledat úplně nová technologická a organizační řešení.
více


25.8.2016 SPOLEČNOST: Za závojem burky

Zbyněk Petráček
Nedávno jsme seděli v jihočeském renesančním městečku v zahrádce hospody. Okolo prošly – s odstupem za muži – tři muslimky. Mířily k blízkému penzionu. Neměly burky, jen závoje, nepůsobily zaostale, naopak moderně, leč přesto vyvolávaly dojem podvolení.
více


25.8.2016 GLOSA: Méně je někdy více

Lubomír Stejskal
V souvislosti s kritikou akce konvičkovců v Praze 21/8 jsem byl jedním diskutujícím poučen, že počínání fanatiků z IS nemohu hodnotit podle našich měřítek.
více


25.8.2016 FEJETON: Muž s budoucností

Ondřej Neff
Přítel K. se mylně domnívá, že se dobře vyznám ve věcech veřejných a v politice že pluji jako pstruh v bystřině. Obrátil se na mě, abych mu poradil, jak založit spolek.
více


24.8.2016 PRÁVO: Taková česká cOSA nostra

František Matějka
Nic jste neprovedli a přesto platíte při nákupu paměťových karet a záznamových zařízení za tzv. autorská práva. Aktuálně hrozí, že budete platit výpalné i při koupi chytrých telefonů. Plošná presumpce viny. Prý je to tak správné.
více


24.8.2016 UDÁLOSTI: Nebezpečím pro ČR není Islámský stát, ale Konvička

Bohumil Doležal
Zdá se, že některým lidem u nás islámští teroristé tak nějak chybějí, a proto se je pokoušejí nenápadným způsobem přilákat. Asi si od toho slibují, že to zvýší jejich politickou atraktivitu a otevře se cesta k ukojení jejich mocenských ambicí.
více


24.8.2016 VZPOMÍNKA: Z pamětí starého felčara 10

Karel Bečka
Z pražského semináře jsem si přivezl poněkud chaotický dojem o své další práci a hlavně dvoje papíry. Jednak schéma vypracování výroční zprávy o činnosti oddělení za uplynulý rok (do konce roku chyběly tři týdny a termín zpracování byl do konce ledna), jednak plán na rok příští.
více


24.8.2016 GLOSA: Když blbci magoří

Zbyněk Petráček
Šíření poplašné zprávy patří ke značně gumovým paragrafům. Každý si dokáže představit akce či zprávy, které jedny vyděsí, leč jiným přijdou vtipné.
více


23.8.2016 PRAHA: Ministr vnitra nebyl daleko od pravdy

Lubomír Stejskal
Jen bych nedělní (21/8) akci konvičkovců nenazval kretenismem, ale čirou pošetilostí. A jeho aktérům cosi připomněl.
více


23.8.2016 PRAHA: Imám Konvička zasahuje

Radim Valenčík
Dělám to nějak moc často, ale opět se musím Martina Konvičky zastat. První informace médií byly, že protagonisté svojí akcí vyvolali šok a paniku u kolemjdoucích, vznikl zmatek, lidé utíkali a zranili se.
více


24.8.2016 GLOSA: Budoucnost zadrátovaných hranic

Jan Bartoň
Kamera iDnes.cz nabízí příklad toho, jak bude Evropa vypadat v blízké budoucnosti, pokud si nebezpečí teroristických útoků začneme vykládat alibisticky jako „nedostatek kontroly“. Náš prezident Miloš Zeman uzavřel Hrad.
více


23.8.2016 SPOLEČNOST: Tenký led jakýchkoli dotací, ale...

Petr Andrle
Je mi naprosto jasné, že téma dotací, zejména dotací evropských, funguje na mnohé jako červený hadr v místě, kterému říkáme plaza de toros. Píši tento text v duchu již dlouho a zaslouží si tedy, aby byl napsán i fyzicky. I když, jak jsem předeslal, si o dost koleduji. Leč budiž.
více


23.8.2016 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 382

Jan Čech
Před 48 lety jsem byl na kole v NDR. Byla to jedna z mála zemí, kam jsme mohli bez toho, abychom museli bolševika prosit o výjezdní doložku. Byla to také jediná země, kam jsme mohli jet k moři.
více


22.8.2016 ÚVAHA: Olympiáda

Jan Drábek
Každé noviny by měly mít svého negativistu, který si bere na mušku ty nejpopulárnější náměty, aby je rozstřílel na cimprcampr. Jen tak je totiž možné docílit toho, aby se lenivé mozky z řad čtenářů zamyslely, rozčílily a případně byly i vyprovokovány k protiútoku.
více


22.8.2016 GLOSA: Překvapení na rádiu Plus

Pavel Chrastina
Asi se už všeobecně ví, že tuto stanici a zejména její aktivistické moderátorky často kritizuji. Znamená to ale také, že tu stanici často poslouchám. Pravda, někdy i nedobrovolně, jen kvůli mé drahé a milované polovičce.
více


22.8.2016 FEJETON: Smíření

Petruška Šustrová
Oslovila mne na ulici jedna čtenářka Lidovek a ptala se, copak že dělá náš Davídek a Chaluha. „Vůbec o nich nepíšete,“ vytkla mi. Odpověděla jsem něco, jako že se mají dobře a že si ze mě novinářští kolegové kvůli těm kočkám utahují.
více


23.8.2016 SPOLEČNOST: Čí je církev

Tomáš Vodvářka
Posledních pár let přivádějí mnohé věřící katolíky do značných nejistot postoje vysoce postavených představitelů církve. Jde skutečně o krizi či konec této nejdéle působící organizace na Zemi?
více


22.8.2016 GLOSA: Jakub Janda a nová definice "evropských hodnot"

Jiří Svoboda1
V české prezidentské kampani bude podle Jandy „Kreml vší silou tlačit svého trojského koně – prezidenta Zemana. Lepšího spojence mezi evropskými prezidenty prý Kreml nemá.
více


20.8.2016 PRÁVO: Traktoristům zdar!

Jan Schneider
Český stát se rozhodl zavřít hubu nespokojencům, alespoň těm chudým, neboť na chudý lid musí být přísnost. Koná tak po vzoru nepřekonatelného c. a k. mocnářství, k němuž docouval jakousi setrvačností, když připouštěl restituce čím dál starších majetků.
více


20.8.2016 VZPOMÍNKA: Tom Sawyer

Stanislav Moc
Nejoblíbenějším českým sportovcem padesátých let byl Emil Zátopek. Držitel tří zlatých olympijských medailí v běhu na dlouhé tratě (5 km, 10 km a maraton) získaných na olympiádě v Helsinkách roku 1952.
více


20.8.2016 PRÁVO: Není to bolševismus

Zbyněk Petráček
Jsou turisté něčím více než řadoví občané? Je jejich zájem nadřazen ochraně soukromého majetku? Takové otázky jistě vyvolá návrh zákona o turistickém značení cest, který míří do vlády a upozornila na něj MF Dnes.
více


20.8.2016 FEJETON: Jde z toho trochu strach

Lubomír Stejskal
Některé věci podvědomě tušíme a nevěnujeme jim plnou pozornost. Ony se ale přihlásí samy a my se pak nestačíme divit.
více


20.8.2016 SPOLEČNOST: Velice pilní příborští stavitelé

Petr Andrle
Když letošního 19. dubna přebíral v odpoledních hodinách ve Španělském sále Pražského hradu starosta Příboru Ing. Bohuslav Majer pro svoje město titul „Historické město roku 2015“, měli jsme mnozí, nikoli pouze příborští, opravdovou radost.
více


19.8.2016 ESEJ: Dialektický postmodernismus „zeleného“ Václava Bělohradského

dav
Není možné nezačít tím, že se článek (vlastně jeho autor) neustále snaží být za každou cenu originální a mimořádný a že dělá všechno pro to, aby svými výroky udivoval a dělal se nám – obyčejným smrtelníkům – neuchopitelným a proto chtěně nepochopeným.
více


18.8.2016 VZPOMÍNKA: Z pamětí starého felčara 9

Karel Bečka
Po vizitě s primářem (byl to ten, který mi sliboval, že mě v Aši dlouho nenechá) jsem se usadil v útulném, opět inspekčním pokojíku. A najednou mě popadl stesk po Bohunce, která tak nadšeně pomáhala při mých reformách, po Jardovi a Frantovi z chirurgie, po Oskarovi, s kterým jsem chodil do...
více


18.8.2016 FEJETON: „Technicky pokrokové“ koláčky

Václav Husák
Bohužel již před mnoha a mnoha lety žili v krásném městečku pod Skalkou – tedy v Mníšku pod Brdy – moji prarodiče. Poměrně často jsme je s rodiči a bratrem navštěvovali a pro mne to byly nezapomenutelné chvíle toho nejkrásnějšího, radostného, bezstarostného dětství.
více


18.8.2016 OSOBNOST: Misionářem i ve své rodné zemi

Petr Andrle
V březnu tohoto roku se v metylovské farnosti udála významná změna. Duchovní služby se ujal P. Antonín Bernáček, který se vrátil do vlasti po více než čtyřiceti letech prožitých v cizině. Narodil se 22. 5. 1914 ve Frýdku. Studoval ve Francii, kde ho zastihla válka.
více


18.8.2016 GLOSA: K výročí (další) elitářské nadutosti

Ivo Strejček
Jistý čtenář adresoval v těchto dnech jednomu z českých deníků následující slova: „Do Norimberku jezdím často, vždy to bývalo čisté a upravené město. Už loni jsem tam viděl výrazné změny – na ulicích plno odpadků, na chodnících a u dveří kostelů posedávají přistěhovalci a žebrají. Němci nostalgicky...
více


19.8.2016 SPOLEČNOST: Prague Pride nechyběl politický náboj

Lukáš Jelínek
V minulosti se u příležitosti festivalu Prague Pride vršily debaty, nakolik je homosexualita normální a nakolik si zaslouží veřejné opěvování. Nyní jsme postoupili dál.
více


17.8.2016 GLOSA: Muž se srdcem

Jan Urban
Z Jiřího Stránského, v těchto dnech pětaosmdesátiletého, si nejvíc vryjete do paměti oči. Je málo tak intenzívních pohledů, zkoumavých a zkoumajících, vzývajících smích téměř za každou cenu a v každé situaci.
více


17.8.2016 JUSTICE: Soudcovské volné mravy

Zdeněk Jemelik 1
Soudci a státní zástupci jsou dvě kasty, které na rozdíl od běžných občanů si nemusí lámat hlavu s odpovědností za zmetky. Přímo zákon jim zaručuje, že za ně téměř nikdy nemohou být postiženi jinak než stavovským kárným řízením.
více