20.2.2018 | Svátek má Oldřich


20.2.2018 SPOLEČNOST: Křesťanská kavárna

Robert Troška
Jedno se exhibicionistům ve středu na Hradčanském náměstí musí uznat, dokázali v médiích vytvořit pocit „spontánnosti a upřímnosti“, i když opak byl pravdou. Měli vše do puntíku připravené včetně strnule působících dialogů.
více


20.2.2018 ÚVAHA: Poučení z Babiše

Jan Payne
Ať nechá všechny ty úřady a soudy být. Ty jeho nepřátelé nejsou. Jediným nepřítelem je on sám sobě. Měl by žalovat sebe sama. V křesťanském učení se to jmenuje pokání. Vytýkat různým lidem kolem to, co páchal on sám, je směšné.
více


20.2.2018 GLOSA: Šátky

Stanislav Křeček
Donedávna neznámá iránská žena Vida Movahed se proslavila tím, že si na veřejnosti sundala z hlavy muslimský šátek, který v Íránu musí ženy povinně nosit již 39 let. Byla zatčena pro rušení veřejného pořádku, ale nedávno musela být propuštěna po protestech světové veřejnosti.
více


20.2.2018 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 454

Jan Čech
Je zima-nezima. Ráno jsme s Amálkou sáňkovali, odpoledne jezdila tankem Abrams po trávě. Nikoliv opravdovým, ale rádiem řízeným modelem. Škoda, že nemám opravdový, věděl bych, kam mířit!
více


20.2.2018 JUSTICE: Pyrrhova obhajoba

Milan Hulík
Sleduji justici jako praktik-advokát a píši o ní. Napsal jsem již téměř sto „Příběhů české justice“, ve kterých na kauzách svých klientů vyprávím, co všechno se v ní dá zažít a jak se v ní spravedlnost potkává s nespravedlností, absurdity s normalitou a legrace nad některými rozsudky se smutkem z...
více


20.2.2018 GLOSA: Politici bez holínek

Zbyněk Petráček
Je dobře, že se vláda zabývá suchem. Že – jak jsme informovali v pátečních LN – se mají vyhlašovat stavy pohotovosti vůči hrozbě sucha, jak se to léta dělá u hrozby povodní. A že se tím vláda zabývá už v době, kdy akutní sucho nehrozí, tedy v zimě.
více


19.2.2018 HISTORIE: Nejen Lety, ale i pramen Vltavy na Šumavě uctívejme

Petr Martan
2 před koncentračním táborem
V současné době se ve veřejném prostoru udržuje téma „popírání holokaustu“ v souvislosti s táborem Lety u Písku a výroky poslanců strany SPD. Obdobný tábor byl v místě pramen Vltavy u Kvildy, ale o něm se již 25 let mlčí.
více


19.2.2018 SPOLEČNOST: Nechte to, prosím, na Františkovi

Tomáš Vodvářka
Posledních několik dní je v médiích mela. Jedna skupina žádá Svatého otce, aby Dominik Duka šel do penze, druhá to nechce.
více


19.2.2018 SPOLEČNOST: Umlčte arcibiskupa!

Alexander Tomský (2)
Co svět světem stojí, každá církev trpí sektářstvím, protože je založená na víře a ta někdy propadá posedlosti jediné pravdy, dogmatu, principu (interpretace) a útočí na svou vlastní instituci, aby ji reformovala nebo zničila.
více


17.2.2018 HISTORIE: Tak už máme vlastní koncentrák!

Václav Vlk st.
Náš, český, kde jsme my (a ne Němci, ti za nic nemohli) týrali ubohé Cikány. Týrat Romy jsme nemohli, ti tehdy žádní nebyli.
více


17.2.2018 MÉDIA: Co nám přináší zpravodajství

televize
Nejsem odborník, ale jen obyčejný divák nebo posluchač a jako takový bych chtěl něco říct ke zprávám, které jsou nám ve zpravodajství rozhlasem nebo televizí předkládány. Ne k obsahu, k tomu se vyjadřují povolanější, ale k formě.
více


17.2.2018 VZPOMÍNKA: Jak to taky bylo (1)

Karel Vondrák
Karel Vondrák
Mastil je už od svého prvorepublikového mládí. Později jsem z něj vytáhnul vzpomínku, jak ho k výdělečnému karbanu zlákal bratranec studující práva.
více


17.2.2018 SPOLEČNOST: Homosexuální svazek není manželství

Petr Štěpánek
I kdyby se všichni pokrokáři světa, co nyní volají po uzákonění tzv. rovného manželství, na hlavu postavili a i kdyby to další blouznivci v parlamentu stokrát odhlasovali, nic to nezmění na faktu, že manželství je možné pouze mezi mužem a ženou.
více


17.2.2018 SPOLEČNOST: Popeleční šrumec

Zbyněk Petráček
Pamatujete si z dějepisu na boj o investituru? Pokud ne, to heslo je i na Wikipedii. Odkazuje ke středověku, ke sporu o jmenování církevních hodnostářů. Ve zjednodušující zkratce: má prelát odpovídat obrazu světské moci, nebo obrazu papeže?
více


16.2.2018 MÉDIA: Chraňme svobodu slova

Zdeněk Lanz
Počátkem telegrafie bylo doručování jednoduchých zpráv pomocí zvuků bubnů a kouřových signálů. Optický telegraf byl představen v druhé polovině 17. století, praktického využití se dočkal ale až koncem 18. století.
více


16.2.2018 SPOLEČNOST: A co je za vámi?

Tomáš Zdechovský
O popeleční středě bychom si měli sypat popel na hlavu, ne protestovat proti smyšleným chybám kardinála Dominika Duky, který navíc už sám během ledna prohlásil, že ke dni svých 75. narozenin pošle papeži svou rezignaci....
více


16.2.2018 PRÁVO: A vstanou další klinikáři...

Jaroslav Míth
Žijeme ještě stále v právním státě, kde platí zákony pro všechny? Nebo existují skupiny lidí, které zákony dodržovat nemusí a které nenesou za své jednání žádnou odpovědnost?
více


16.2.2018 SPOLEČNOST: Historie a lháři

Jan Urban
Osobní neschopnost pravdy dovedla mnohé československé i české představitele ke zneužívání historie jako nástroje momentální politiky.
více


15.2.2018 VZPOMÍNKA: Neveselé poúnorové zkušenosti vysokoškolské

Ota Ulč
Krátce po Vítězném únoru pracujícího lidu jsem se dobelhal k maturitě na klasickém gymnáziu v rodné Plzni, krátce poté zrušeném. Než se tak stalo, podstoupil jsem psychotechnické či jaké vyšetřování. Experti si mě prohlédli a došli k ujištění, že nejlíp bych se hodil na studia farmacie.
více


15.2.2018 MÉDIA: Za důvěru jakost?

Petr Adler
Nevěřte novinám, noviny lžou, jako když tiskne, pravíval Přemysl Vavroušek. A jeho čtenáři, domnívá se z důvodů známých jenom jemu, mu uvěřili, takže dnes nevěří novinám, protože ty lžou, jako když tiskne.
více


15.2.2018 GLOSA: O referendu

Lubomír Stejskal
Nedělejme si iluze. Referendum je dobrý sluha, ale špatný pán, řečeno sloganem. Dobré bylo v případě karlovarské Vřídelní kolonády, kdy se lidé mohli rozhodnout, zda na místě stávající chtějí repliku kolonády historické.
více


15.2.2018 SPOLEČNOST: Kdo rozděluje a proč

David Zábranský
dav
Co důležitého se teď odehrává pod povrchem a málokdo si toho všímá? Fenomén rozdělené společnosti a s tím související tendence k nahrazování zastupitelské demokracie demokracií přímou.
více


15.2.2018 KAUZA ZADEH: Nová obžaloba (9)

Zdeněk Jemelik 1
U senátu Městského soudu v Brně předsedy Michala Kabelíka pokračovalo dne 12.února 2018 hlavní líčení v trestní věci obž. Shahrama Abdullaha Zadeha (dále jen SAZ) & spol.
více


15.2.2018 LETY: Ve vášních se podstata sporu vytrácí

Stanislav Křeček
Dnešní diskuse o táboru v Letech u Písku je pro naši současnost zcela příznačná. Žijeme totiž v době téměř absolutního relativismu, zpochybnění čehokoliv ve jménu vlastních „svobodných a nezávislých“ názorů a představ.
více


14.2.2018 FEJETON: A můžeme vyrazit do společnosti

Karpenková-chalupa
„Muž si oblékne tmavý oblek, bílou košili … nemá-li takový vhodný oblek, musí si vzít ten nejlepší, který má, a hlavně – měl by si na tmavý oblek ušetřit.“ To je doslovný přepis textu z příručky „Člověk mezi lidmi“, čtení o společenském chování, kterou vydala roku 1986 Mladá fronta v edici Dobrý...
více


13.2.2018 SPOLEČNOST: Konec klasické rodiny?

Dan Drápal
Několikrát jsem v poslední době četl nebo slyšel od různých autorů, že „klasická“ či „tradiční“ rodina už vlastně neexistuje. A vskutku: tzv. intaktních rodin, tj. rodin, které nezakusily rozvod a kde vyrůstají děti s oběma rodiči až do dospělosti, je skutečně výrazná menšina, pouhý zlomek.
více


14.2.2018 SPOLEČNOST: Budou se zase rozdávat medaile?

winners
Pan president po zasloužené dovolené se ujímá své funkce. Zdá se, že humbuk kolem volby presidenta se pozvolna tlumí. Však bylo o čem psát.
více


14.2.2018 SPOLEČNOST: Manželství je výhra v loterii

Daniela Kovářová
V pondělí podvanácté odstartoval Národní týden manželství, celorepubliková i mezinárodní podpora manželského svazku. Vzhledem k tomu, že sňatek uzavírá stále méně párů, stojí za to, abychom se mu věnovali.
více


13.2.2018 ÚVAHA: Antizeman, Antidrahoš a antiblbnutí!

Stanislav Ulčák
Je to nošení dříví do lesa, ale nedá mi to a přiložím si komentářové polínko na téma: Jsou polovina obyvatelstva zastánci vulgarit, opilosti a divných řečí? (A tupení novinářů!) A zároveň tato půlka nemá ráda solidní vzhled, kultivované chování a pravdomluvnost? No, pěkný obrázek půlky národa:...
více


13.2.2018 SPOLEČNOST: „Nevěřte médiím“

Přemysl Vavroušek
Rád bych se krátce zamyslel nad tím, kde jsme selhali, když jsme dlouhé roky varovali před tím, aby lidé nekriticky nepřijímali oficiální zpravodajství. Kde se stala chyba, že mnoho lidí dnes při odkazu na „oficiální“ zavedené médium jen mávne rukou se slovy, že „těm se přece nedá věřit“.
více


14.2.2018 ZDRAVOTNÍ GRAMOTNOST: Sám sobě lékařem?

Eva Kislingerová
Narazila jsem na zajímavý text pana Zdeňka Kučery, ředitele Ústavu pro zdravotní gramotnost Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (každý, kdo si název tohoto zařízení zapamatuje, je hoden mého upřímného obdivu).
více


13.2.2018 INTERNET: Rychle se šířící hoax

Tomáš Zdechovský
Po internetu včetně blogů iDnes běhají články, že Evropský parlament rozhodl o povinnosti přijímat klimatické uprchlíky. Lidé tyto výmysly sdílí a píší, jak se EU zbláznila. Celé je to ale od A do Z vymyšlená poplašná zpráva.
více


13.2.2018 SPOLEČNOST: „Když už se ty peníze našly…“

Petr Andrle
Několikaleté neutuchající diskuse o koncentračním (od slova koncentrovat) táboře v Letech začínají být únavné. Navíc nepanuje a nikdy nebude panovat na tento problém jednoznačná shoda napříč celou společností.
více


12.2.2018 GLOSA: Století identity a zvíře v kleci

Ivana Burešová Marková
Česká republika je malým zázrakem. Maličká země, která si dokázala uchovat vlastní jazyk i místo na světě, a to navzdory všem událostem, které ji už dávno mohly vymazat z mapy. Necháme se teď o všechno připravit?
více


12.2.2018 SPOLEČNOST: O netoleranci nechutností

Markéta Šichtařová 5
Vždycky jsem byla toho názoru, že je zvrhlé odsuzovat lidi jen za názor nebo výroky - a to jakékoliv. Dneska se to děje. I text či vyslovený názor může být trestným činem.
více


12.2.2018 MÉDIA: Řetězové e-maily

Petr Hampl1
Nedávno proběhlá prezidentská volba ukázala o české společnosti mnohé. Potvrdila také, že se etablovalo nové médium a že toto médium má nezanedbatelnou politickou sílu.
více