29.8.2015 | Svátek má Evelína


29.8.2015 UDÁLOSTI: Žádný Kulturkampf buranů s elitáři se nevede

Bohumil Doležal
Pan Petráček v něm tvrdí, že v Česku i v Evropě běží kulturní válka mezi „elitáři“ a „burany“. Nezbývá mi než připomenout, že téma buranů v Lidových novinách otevřel shodou okolností právě pan Petráček, a to svým sloupkem „Buranokracie“.
více


29.8.2015 ÚVAHA: Migrace

Dana Jaklová1
Imigrační vlny nepolevují, spíše naopak. Přesouvání stovek tisíc lidí z kontinentu na kontinent. Proč vlastně?
více


28.8.2015 UDÁLOSTI: Učenci, čičmundové a buranokracie

Bohumil Doležal
Martin Rychlík si v pondělních Babišových Lidových novinách bere na paškál výzvu vědců proti strachu a lhostejnosti. Píše o „povýšenecké dikci z úvodu výzvy“.
více


28.8.2015 GLOSA: Proč jsou všechny změny většinou k horšímu?

Vratislav Hlubuček1
Když si do Googlu zadáte: „změny k horšímu“, vyjede vám na 11 000 odkazů. Obávám se, že to není jen českou povahou, ale něco na tom musí být.
více


29.8.2015 SOUDY: Nezávislá, nebo „nezávislá“ justice?

Luboš Smrčka 1
Pokud snad titulek pro někoho naznačuje, že chci znevažovat české soudnictví, není to pravda. Ani nehodlám spekulovat o politických vlivech nebo nešvarech při konkurzech. Tato úvaha je obecnější, ale snad o to zábavnější.
více


28.8.2015 ISLAMOFOBIE: Ani rasismus, ani morální prohřešek

Petr Kolář
Pravděpodobně nejzávažnější provinění, kterého se lidé dopouštějí, je obviňování odpůrců Islámu z rasismu.
více


28.8.2015 PRÁVO: Odskočil si pro cigarety...

Zdeněk Jemelik 1
Tímto příběhem jsem se zabýval v článku Odskočil si pro cigarety, vrátil se za 21 měsíců již v listopadu 2014, kdy vůbec nebylo jasné, jak se vyvine.
více


28.8.2015 FEJETON: Intelektuálno

Martin Malý
V sobotu jsem nadhodil takovou jednoduchou “what if…” otázku, totiž “jak by se změnil náš svět, kdyby…” V tomto případě “kdyby před lety nezvolil majoritní portál Seznam jako svého partnera zrovna Novinky, ale třeba Lidovky?”
více


27.8.2015 MIGRACE: Samotná slušnost nestačí

Zbyněk Petráček
V Česku i Evropě běží kulturní válka mezi „elitáři“ a „burany“. Živí ji nekontrolovaný příliv běženců. Obě skupiny se dovolávají nezpochybněných hodnot.
více


27.8.2015 HISTORIE: Kardinál Cesarini a Češi

husité
Duší tažení byl kardinál Julian Cesarini, neúnavnou agitací se mu zdařilo shromáždit silné vojsko.
více


27.8.2015 FEJETON: Spinradovo dilema

Ondřej Neff
Vytanula mi pak vzpomínka na setkání s americkým spisovatelem a také vydavatelem Normanem Spinradem.
více


27.8.2015 SPOLEČNOST: Migrace jako nový strašák

Karel Hvížďala
„Současné tažení proti utečencům není nic jiného, než snaha etablovat nacionalistickou stranu,“ napsal v pondělí 24. srpna Martin Komárek z ANO do Lidových novin.
více


25.8.2015 MIGRACE: Elita národa

Karel Wágner
Většina redakcí našich novin přinesla v minulých dech zprávu o výzvě Vědci proti strachu a lhostejnosti, kterou měli podepsat vědci a vědkyně spolu s pracovníky akademických a výzkumných institucí.
více


27.8.2015 HOSPODY: Boj o turka

Ivan Brezina
Představte si, že o víkendu vyrazíte na vodu. Ve Veselí nad Lužnicí se ubytujete v kempu na soutoku Lužnice s Nežárkou.
více


26.8.2015 SPOLEČNOST: Vzpoura vystrašených

Vlastimil Podracký
Šibenice na demonstraci proti migrantům jsou signálem nové konfliktní linie ve společnosti, konec ospalých sporů mezi levicí a pravicí.
více


26.8.2015 OSOBNOST: Chod, který vešel mezi Valachy

Petr Andrle
Když 27. srpna 1909 vystoupil na zasedání obecního výboru tehdejšího městyse Kopřivnice radní Jan Hrček s návrhem na udělení čestného občanství některým osobnostem veřejného života z Kopřivnice a okolí.
více


25.8.2015 UDÁLOSTI: „Kulturní boj s islámským nepřítelem za naše hodnoty“

Bohumil Doležal
Podnětem je imigrační vlna, která v létě zalila Evropskou unii. V posledních dnech se do něj zapojili protiislámský aktivista Martin Konvička (Rozhovor v Babišově Mladé frontě Dnes 20. srpna), spisovatel Vlastimil Vondrouška (článek s poněkud defétistickým titulem „Prohráli jsme a poneseme...
více


25.8.2015 OSOBNOST: Vlastenec

Tomáš Vodvářka
Dne 18. srpna 1890 - před 125 lety - se na zámku Hluboká narodil jeden z nejvýznamnějších českých vlastenců, jehož život kopíroval všechny eskapády první půle 20. století.
více


25.8.2015 SPOLEČNOST: Pan Volarik má pravdu

Lubomír Stejskal
Publikoval jsem 21/8/2015 na svém blogu na iDnes článek k výročí invaze z roku 1968. Den poté text převzal Neviditelný pes. V diskusi se objevil jeden pozoruhodný příspěvek, na který cítím povinnost odpovědět.
více


26.8.2015 MIGRACE: Gramofonová deska

Jan Kubalčík
„A deska přeskočí, přeskočí, přeskočí, přeskočí...“ zpívá Karel Kryl v samém závěru písně Rakovina (album Rakovina, 1969).
více


25.8.2015 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 334

Jan Čech
Dobrý den, jmenuji se xz a volám jménem společnosti O2. V rámci zlepšení služeb je tento hovor monitorován. Jste Jan Čech, majitel tohoto letefonního čísla? Ano?
více


25.8.2015 SPOLEČNOST: Kdo vyhraje příští volby?

Vratislav Hlubuček1
Parlamentní volby v ČR budou sice až v roce 2017, ale už dnes se možná rozhoduje o jejich budoucím vítězi. Většinou bývají rozhodující vnitropolitické otázky, jak se bude lidem dařit a kdo jim víc slíbí.
více


24.8.2015 SPOLEČNOST: Nelegální imigrace

Emanuel Vejnar
Poprázdninové období nepředznamenává žádná významná událost církevního roku. Proto tento čas vybízí teology k úvahám na aktuální témata.
více


24.8.2015 VZPOMÍNKA: Na věčné časy

Markéta Ratajová
srpen 1968
Je 20. srpna 1968. Dneska jsem se vrátila od babičky z venkova do Prahy. Normálně bych tam zůstala do konce prázdnin, ale pozítří jedeme na chmel.
více


24.8.2015 EVROPA: Co si počneme s Mohamedjugend?

Vítězslav Kremlík
Nejprve něco pozitivního. Představa Čechů, že „muslimy budeme muset živit jako cikány“, je mylná. Muslimští přistěhovalci jako celek mají nezaměstnanost poměrně nízkou.
více


24.8.2015 MIGRACE: Čím jsou vědci zavázáni „své“ společnosti

Tomáš Richter
islam
Výzvu „Vědci proti strachu a lhostejnosti“ jsem vyhledal se zájmem a nadějí. A ačkoli s většinou jejího obsahu souhlasím, nemohl jsem se k ní bohužel připojit.
více


24.8.2015 FEJETON: Politické měsíce

Petruška Šustrová
Březen: to je březen 1968, kdy se bouřili studenti po celém Polsku. Vzpoura byla potlačena, moc rozpoutala ohavnou antisemitskou kampaň, spousta lidí odešla do exilu.
více


24.8.2015 SPOLEČNOST: Vlamování se do otevřených dveří

Stanislav Křeček
Výzev k tomu, aby – jak čteme ve výzvě Vědci proti strachu a lhostejnosti – nebyla v zemi „rozdmýchávána a všeobecně tolerována etnická a náboženská nesnášenlivost“, jistě není nikdy dost.
více


24.8.2015 MIGRACE: Nedejme prostor strachu

Přemysl Vavroušek
Měsíc od měsíce stále více akcentuje nejen v české společnosti problém imigrace. Cizinci zejména z islámských oblastí se do Evropy hrnou po tisících a problém zdá se nemá řešení.
více


22.8.2015 SPOLEČNOST: Proč odmítnout imigranty

Jiří Mikeš
muslimka
Po dlouhá tisíciletí utvářelo podnebí a životní podmínky lidskou rasu tak, jak ji známe dnes. V Africe se vyvinuli černoši, v Evropě lidé bílé pleti.
více


22.8.2015 GLOSA: Fuj, jsou to fašouni

Zbyněk Petráček
Proč se nesjednotíte? Tak si na Facebooku stěžuje jeden z fanoušků Národní demokracie Adama B. Bartoše.
více


21.8.2015 SPOLEČNOST: Petice vědců a primitivní pudy

Tomáš Haas
Petice vědců volá po tom, aby se společnost, politici, média i veřejnost zbavili iracionálního strachu a „ve věci přijímání uprchlíků zohledňovali skutečné potřeby a možnosti, ne vrtkavé nálady veřejného mínění.
více


21.8.2015 MÉDIA: Listopad skončil televizní krizí

Petr Štěpánek
Dějiny se nepíšou samy, píšou je lidé. Hlavně prý vítězové. Opravdu? Proč tedy o téhle věci vítězové nenapsali ani řádku?
více


21.8.2015 PRÁVO: Jak jsme (zatím) uspěli v Litoměřicích

Ondřej Pecák
Justitia
Než se pustíte do čtení následujících řádků, vězte, že každé slovo a každá věta jsou psány s rozmyslem tak, aby mou klientku Elišku Noskovou nemohly poškodit v dosud pravomocně neuzavřené kauze, kterou vám chci přiblížit.
více


20.8.2015 SPOLEČNOST: Proti bezbřehé xenofilii

Pavel Strunz
Někteří vědci sepsali a podepsali petici odsuzující vzrůst xenofobie ve společnosti v České republice. [xenofobie: projev chování, který spočívá v nedůvěře, odporu a nepřátelství ke všemu cizímu]
více


20.8.2015 ŠUMAVA: Ekologický absurdistán

Antonín Schubert
Události letošního léta nabraly neočekávaný spád. Letní vedra odkryla v plné nahotě míru poškození přírody a krajiny, ve které dramaticky ubyla voda. Viníkem však nejsou vedra, ta tu byla, jsou a budou.
více