4.9.2015 | Svátek má Jindřiška


4.9.2015 PRÁVO: Ke kauze Kesudis

Lubomír Stejskal
Čas od času se stane, že je někdo rychlejší a napíše to za nás. Dokonce lépe. Za mě to napsal Ivan Brezina: kritické slovo k rozsudku nad Kesudisem.
více


4.9.2015 GLOSA: Hurá na Brunnberg

Zbyněk Petráček
Tak nám zabili McKinleyho, paní Müllerová, řekl by teď Švejk. Nemyslel by atentát na prezidenta USA v září 1901, ale horu, jež byla po něm – ještě než se stal prezidentem – pojmenována.
více


4.9.2015 SPOLEČNOST: Poutavá debata o uprchlících

Jan Drábek
Shodou okolností když se moje uprchlická rodina z nově komunistického Československa na podzim roku 1948 ocitla v New Yorku, tak se nás ujal člověk, jehož rodina do Ameriky dorazila už někdy v sedmnáctém století.
více


3.9.2015 SPOLEČNOST: Pryč s multikulturalismem

Jaroslav Míth
Musím říci, že s „-ismy“ mám obecně velký problém. Nacismus, fašismus, socialismus, komunismus. Však to znáte sami.
více


3.9.2015 ŠKOLSTVÍ: Nedělejme z maturantů neschopné blbečky

Tomáš Zdechovský
Ministryně školství Kateřina Valachová chystá zásahy do plánované povinné maturity z matematiky. Bohužel, její návrhy hlavní problém patrně nevyřeší.
více


2.9.2015 PRÁVO: Komu slouží protikorupční policie

Jan Urban
Něco je dramaticky špatně. Elitní útvar Policie České republiky buď kryje naprosto neschopné policisty, kteří neumějí ani používat internet, anebo, a tomu se snad nechce věřit, kryje otevřené zdržování šetření závažné trestné činnosti vlivných jedinců pražského magistrátu z dob primátorování Pavla...
více


2.9.2015 PRÁVO: Skandální rozsudek připomíná heydrichiádu

Ivan Brezina
Člen KSČM Michal Kesudis z Ostravy vyfasoval u obvodního soudu pro Prahu 6 roční trest vězení podmíněně odložený na 30 měsíců.
více


1.9.2015 UDÁLOSTI: Kundera, Havel, spor o „český úděl“

Bohumil Doležal
Spor Václava Havla s Milanem Kunderou proběhl před sedmačtyřiceti lety, pár měsíců po ruské invazi do Československa. Je nesporně zásluhou Jiřího Pehe, že ho nyní připomenul („O jednom zapomenutém dědictví roku 1968, Právo 28. srpna t.r.).
více


1.9.2015 ŠUMAVA: Co sleduje novela zákona 114/1992 Sb.?

Vladimír Říha
forrest
Koncem loňského roku Senát předložil v parlamentu návrh zákona o Národním parku Šumava; jednalo se o upravený návrh Plzeňského a Jihočeského kraje.
více


1.9.2015 INTERNET: Diskuse o diskusích

Ondřej Neff
Peru se s tou věcí od roku 1996, kdy jsem rozjel Neviditelného psa a udělal tu chybu, že jsem v něm zavedl diskuse. Tehdy se tomu říkalo Fórum, byla to samostatná stránka, každý na ni měl přístup a mohl tam blábolit, co chtěl.
více


1.9.2015 SPOLEČNOST: Kde je český Gauck

Zbyněk Petráček
Emoce, které v Evropě vyvolává vlna běženců, překonávají ty řecké (dluhová krize) i ukrajinské (asertivita Putinova Ruska).
více


1.9.2015 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 335

Jan Čech
Letošní léto se vydařilo. Vloni jsem pracoval v Bangkoku. V letních měsících je tam nesnesitelně. Zejména srpen byl pro mě hrozný, 45 stupňů a 100% vlhkost.
více


1.9.2015 SPOLEČNOST: Mýlit se je lidské

Michal Mašek1
Zmýlil jsem se, když jsem vstoupil do obchodu s potravinami v jedné brémské čtvrti. V zakouřené, páchnoucí a nevyvětrané místnosti seděli „prodavači“ na balících se zbožím a porušovali snad všechny hygienické předpisy.
více


31.8.2015 SPOLEČNOST: Výbuch sociální nespokojenosti na fotbalu v Rýmařově

Petr Holub1
Prvoligový fotbalový klub Baník Ostrava prohrál pohárový zápas s divizním Rýmařovem. Fanoušci po zápase napadli fotbalisty Baníku, naštěstí je policejní těžkooděnci včas odehnali a tak se nikomu nic vážného nestalo. Poškozen byl ovšem autobus.
více


31.8.2015 FEJETON: Travnatý dům

Petruška Šustrová
Stojí tam dům porostlý trávou; ne zarostlý, opravdu má stěny porostlé trávou a v ní rostou dokonce květiny a jahody.
více


31.8.2015 INTERNET: Jak trávit na Facebooku co nejméně času

Jan Handl
Nejpoužívanější sociální síť na světě je zároveň i jednou z nejnavštěvovanějších internetových stránek vůbec. Facebook podle prohlášení jednoho z jeho zakladatelů nedávno navštívila ze jeden den miliarda lidí.
více


31.8.2015 OSOBNOST: Hudebník z první linie

Petr Andrle
Jsou lidé, kteří se domnívají, že služba u vojenské hudby byla jakási ulejvárna. Opak byl ovšem pravdou.
více


31.8.2015 SPOLEČNOST: Továrny na průšvih

dav
Zase máme něco zlepšovat a v něčem dohánět Evropu. Není podstatné, zda jde o zákaz kouření v restauracích, nízkoemisní zóny nebo podporu menšin, nemine den, aby se člověk ze zpráv nedozvěděl něco o tom, jak je naše země strašně zaostalá.
více


29.8.2015 UDÁLOSTI: Žádný Kulturkampf buranů s elitáři se nevede

Bohumil Doležal
Pan Petráček v něm tvrdí, že v Česku i v Evropě běží kulturní válka mezi „elitáři“ a „burany“. Nezbývá mi než připomenout, že téma buranů v Lidových novinách otevřel shodou okolností právě pan Petráček, a to svým sloupkem „Buranokracie“.
více


29.8.2015 ÚVAHA: Migrace

Dana Jaklová1
Imigrační vlny nepolevují, spíše naopak. Přesouvání stovek tisíc lidí z kontinentu na kontinent. Proč vlastně?
více


28.8.2015 UDÁLOSTI: Učenci, čičmundové a buranokracie

Bohumil Doležal
Martin Rychlík si v pondělních Babišových Lidových novinách bere na paškál výzvu vědců proti strachu a lhostejnosti. Píše o „povýšenecké dikci z úvodu výzvy“.
více


28.8.2015 GLOSA: Proč jsou všechny změny většinou k horšímu?

Vratislav Hlubuček1
Když si do Googlu zadáte: „změny k horšímu“, vyjede vám na 11 000 odkazů. Obávám se, že to není jen českou povahou, ale něco na tom musí být.
více


29.8.2015 SOUDY: Nezávislá, nebo „nezávislá“ justice?

Luboš Smrčka 1
Pokud snad titulek pro někoho naznačuje, že chci znevažovat české soudnictví, není to pravda. Ani nehodlám spekulovat o politických vlivech nebo nešvarech při konkurzech. Tato úvaha je obecnější, ale snad o to zábavnější.
více


28.8.2015 ISLAMOFOBIE: Ani rasismus, ani morální prohřešek

Petr Kolář
Pravděpodobně nejzávažnější provinění, kterého se lidé dopouštějí, je obviňování odpůrců Islámu z rasismu.
více


28.8.2015 PRÁVO: Odskočil si pro cigarety...

Zdeněk Jemelik 1
Tímto příběhem jsem se zabýval v článku Odskočil si pro cigarety, vrátil se za 21 měsíců již v listopadu 2014, kdy vůbec nebylo jasné, jak se vyvine.
více


28.8.2015 FEJETON: Intelektuálno

Martin Malý
V sobotu jsem nadhodil takovou jednoduchou “what if…” otázku, totiž “jak by se změnil náš svět, kdyby…” V tomto případě “kdyby před lety nezvolil majoritní portál Seznam jako svého partnera zrovna Novinky, ale třeba Lidovky?”
více


27.8.2015 MIGRACE: Samotná slušnost nestačí

Zbyněk Petráček
V Česku i Evropě běží kulturní válka mezi „elitáři“ a „burany“. Živí ji nekontrolovaný příliv běženců. Obě skupiny se dovolávají nezpochybněných hodnot.
více


27.8.2015 HISTORIE: Kardinál Cesarini a Češi

husité
Duší tažení byl kardinál Julian Cesarini, neúnavnou agitací se mu zdařilo shromáždit silné vojsko.
více


27.8.2015 FEJETON: Spinradovo dilema

Ondřej Neff
Vytanula mi pak vzpomínka na setkání s americkým spisovatelem a také vydavatelem Normanem Spinradem.
více


27.8.2015 SPOLEČNOST: Migrace jako nový strašák

Karel Hvížďala
„Současné tažení proti utečencům není nic jiného, než snaha etablovat nacionalistickou stranu,“ napsal v pondělí 24. srpna Martin Komárek z ANO do Lidových novin.
více


25.8.2015 MIGRACE: Elita národa

Karel Wágner
Většina redakcí našich novin přinesla v minulých dech zprávu o výzvě Vědci proti strachu a lhostejnosti, kterou měli podepsat vědci a vědkyně spolu s pracovníky akademických a výzkumných institucí.
více


27.8.2015 HOSPODY: Boj o turka

Ivan Brezina
Představte si, že o víkendu vyrazíte na vodu. Ve Veselí nad Lužnicí se ubytujete v kempu na soutoku Lužnice s Nežárkou.
více


26.8.2015 SPOLEČNOST: Vzpoura vystrašených

Vlastimil Podracký
Šibenice na demonstraci proti migrantům jsou signálem nové konfliktní linie ve společnosti, konec ospalých sporů mezi levicí a pravicí.
více


26.8.2015 OSOBNOST: Chod, který vešel mezi Valachy

Petr Andrle
Když 27. srpna 1909 vystoupil na zasedání obecního výboru tehdejšího městyse Kopřivnice radní Jan Hrček s návrhem na udělení čestného občanství některým osobnostem veřejného života z Kopřivnice a okolí.
více


25.8.2015 UDÁLOSTI: „Kulturní boj s islámským nepřítelem za naše hodnoty“

Bohumil Doležal
Podnětem je imigrační vlna, která v létě zalila Evropskou unii. V posledních dnech se do něj zapojili protiislámský aktivista Martin Konvička (Rozhovor v Babišově Mladé frontě Dnes 20. srpna), spisovatel Vlastimil Vondrouška (článek s poněkud defétistickým titulem „Prohráli jsme a poneseme...
více


26.8.2015 MIGRACE: Gramofonová deska

Jan Kubalčík
„A deska přeskočí, přeskočí, přeskočí, přeskočí...“ zpívá Karel Kryl v samém závěru písně Rakovina (album Rakovina, 1969).
více