1.7.2015 | Svátek má Jaroslava


1.7.2015 ŠKOLSTVÍ: Invence místo kompilace

Jiří Payne
Od dob, kdy dnešní generace navštěvovala školy, došlo k podstatným změnám. Před dvaceti lety jsme žili v prostředí charakterizovaném nedostatkem informací, nyní žijeme v prostředí, kde nabídka informací převyšuje poptávku.
více


1.7.2015 SPOLEČNOST: Hrst citátů a fetiše doby

Luděk Frýbort
Prosím o prominutí; to víte, zprávy ze staré vlasti dostávám ze zpožděním, a já vám teď nevím: našel už pan Ovčáček ten ominózní Peroutkův článek, v němžto je figura jménem Adolf Hitler nazývána gentlemanem?
více


30.6.2015 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 327

Jan Čech
Vrátil jsem se z naší báječné dovolené. Báječná je v tom, že jezdíme se synovcem Matesem a mým Honzou na „pánskou jízdu“ - od roku 1990, kdy Matesovi bylo 14 a Honzovi 6.
více


1.7.2015 FEJETON: Prezident versus Lampedusa

Karel Hvížďala
Kdysi jsem v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes četl prezidentovu větu: „Neumím se vůbec pohybovat v dvaašedesáti místnostech zámku v Lánech. Nedovedu mít kávu v jedné místnosti, počítač v druhé, postel ve třetí, oběd ve čtvrté a tak dále.“
více


1.7.2015 GLOSA: Za všechno může opět Rakousko-Uhersko

Petr Andrle
Nedávno se mi dostal do ruky text, který vypadal, jako by ho zcela nedávno uvedla některá naše média. Na to ovšem byla ta stránka novin, na níž byl text zveřejněn, příliš zažloutlá.
více


30.6.2015 SPOLEČNOST: Adoptujte syrské sirotky. Samozřejmě dobrovolně

Pavel Strunz
Neobracím se na vládu. Obracím se na solidaristy: Pomozte vládě splnit její dobrovolné kvóty. Dobrovolně.
více


30.6.2015 OSOBNOST: Josef Toufar, 65 let poté

Tomáš Vodvářka
Dne 12. července bude v Čihošti pohřben páter Josef Toufar. Tento den nebude významný jen pro rodáky z obce, ale pro celou společnost
více


30.6.2015 SPOLEČNOST: Dáme jídlo

Pavel Kosorin
V Brně jsme před lety založili projekt Meníčka pro bezdomovce. Můj kamarád, podnikatel, tak dlouho obcházel představitele samosprávy (přesně pět let), až získal na svoji stranu jednoho primátorova náměstka.
více


29.6.2015 MÉDIA: Lháři ve fraku každý věří

Václav Vlk st.
To zpívali pánové V+W v písni o tom, že „šaty dělaj člověka“. To platí do dneška. Ovšem v naší rozežrané euroamerické civilizaci vlastně už skoro neplatí ona další část písně, v níž se zpívá: „kdo v čeká v hadrech na štěstí, ten se načeká“.
více


29.6.2015 EVROPA: Přistěhovalci? Uprchlíci?

Petruška Šustrová
Nepíšu o tom proto, že bych si chtěla postěžovat; každý, kdo se vyjadřuje veřejně, musí počítat s tím, že se někomu jeho názory nebudou líbit a že mu to dá, třeba i pádně, najevo.
více


27.6.2015 MÉDIA: Dítě, smrt a mediální boj o pravdu

Elisabeth Hausenová
camera
Původně chtěli zjistit, jak je izraelskému vojákovi, který zastřelil palestinské dítě. Pak však tito redaktoři ARD (Asociace veřejnoprávních televizních společností Spolkové republiky Německo) Georg Hafner a Ester Schapirová narazili na houští rozporů a náhle i na zavřené dveře.
více


26.6.2015 MÉDIA: Česko zahaluje smrdutá mlha politické korektnosti

Ivan Brezina
Mělo jít o podvod za úplatu ve výši 8 500 liber (zhruba 320 000 Kč), spáchaný pomocí českých pasů Evropské unie.
více


25.6.2015 SPOLEČNOST: Proč mi vadí islám

Radim Valenčík
V jedné diskuzi padla otázka, proč nenávidíme islám. Moje odpověď narostla do velikosti článku. Co se týče jednotlivých bodů, myslím si, že hodně lidí to vnímá podobně.
více


25.6.2015 SPOLEČNOST: Digitální Moloch

Marian Kechlibar
„Dámy a pánové, každý z nás aspoň jednou v životě onanoval. Kdo tvrdí, že ne, onanuje dosud!“
více


25.6.2015 FEJETON: Neobnovitelný zdroj

Ondřej Neff
Pojem „obnovitelné zdroje“ se skloňuje ve všech pádech, láme se a ohýbá, skáče se kolem něho i po něm, je vzýván jako boží slovo i popliváván.
více


24.6.2015 SPOLEČNOST: Sociální stát ničí rodinu

Petr Mach2
Zatímco v roce 2006 se mimo manželství narodilo 33 procent dětí, loni to bylo 47 procent. Dochází k rozpadu rodiny a na vině je sociální stát.
více


24.6.2015 MÉDIA: Jen logo mají jiné...

František Matějka
„Nacházíme se v období naprosto neregulovaného kapitalismu, kdy je potřeba, bohužel, takovéto mezery v morálním chování lidské společnosti eliminovat.“
více


25.6.2015 GLOSA: Mlžením k hysterii

Zbyněk Petráček
K normě civilizovaného Západu patří zvyk, že slušná média potlačují národnost, rasu, víru a jiné znaky skupinové identity pachatelů (podezřelých).
více


24.6.2015 SPOLEČNOST: Svoboda stokrát jinak

Justitia
Někde jsem zaslechl, že se chceš konečně vrátit na rodnou hroudu. To Ti schvaluji, budeš se tu mít dobře.
více


24.6.2015 FEJETON: Zimní úspěch

skiing
Organizátoři si poradili i s nedostatkem sněhu. Vojáci ho sváželi na saních ze svahů Černé hory a rozhazovali lopatami po tratích i kolem Krakonošova můstku.
více


23.6.2015 ÚVAHA: Pomáhat uprchlíkům?

Tomáš Lajkep1
K tomu ano nebyla jednoduchá cesta, prošel jsem si mnoha jinými alternativními odpověďmi, ale nakonec jsem rád a v duši se mi rozhostil mír. Ano, pomáhat.
více


23.6.2015 SPOLEČNOST: O změněné době

Marian Kechlibar
Se zájmem, ale bez souhlasu, jsem si přečetl článek Dalibora Špoka Skutečná pátá kolona, který mi zaslala jedna známá k prostudování.
více


22.6.2015 GLOSA: Zloději a paraziti, kam se podíváš

Petr Ševčík
Petr Ševčík
Před několika lety jsme se přistěhovali do menšího města. Postupem času jsme začali mnohé zboží nakupovat u zdejších drobných podnikatelů.
více


22.6.2015 FEJETON: Na cestách

Petruška Šustrová
Strávila jsem v posledních týdnech spoustu času různým cestováním, v létě se s všelijakými akcemi většinou roztrhne pytel – a pak taky v září.
více


20.6.2015 SPOLEČNOST: Omyl egoismu

Dan Drápal
Lidové noviny začaly vydávat měsíčník Index, věnovaný převážně ekonomice. Jeho třetí (červnové) číslo obsahuje interview s Yaronem Brookem, předsedou Institutu Ayn Randové.
více


19.6.2015 PRÁVO: Sedmero městských legend o střídavé péči

Daniela Kovářová
Žijeme ve zvláštní době. Člověku neznalému, který problematiku střídavé péče sleduje jen z médií, by se mohlo zdát, že není zásadnější právní problematiky a že se Ústavní soud jiným případům téměř nevěnuje.
více


19.6.2015 SPOLEČNOST: Čecháčkové

Martin Malý
Ta neschopnost dohlédnout dál než na špičku nosu! Jen aby snad po nich někdo nechtěl něco, co by je vyrušilo z jejich zaprděnosti, co by jim narušilo poklidné trávení bůčku a lemtání piva, tak jako jeden muž zvednou svoje pupky a jdou bránit svoje hodnoty: bůček, knedlík a právo na ubohou pivní...
více


20.6.2015 SPOLEČNOST: Otázka svědomí

Jan Urban
Jsme nejprve lidmi, a pak teprve Čechy. Máme závazek vůči naší lidské důstojnosti. Jsme povinni vidět v otázce naší viny jasně a vyvodit z toho závěry…
více


19.6.2015 SPOLEČNOST: Korupce v hokeji i na dálnicích

Pavel Kohout
Co mají společného korupce v hokeji a ve veřejných zakázkách? Pokles výkonnosti odvětví, které je korupcí postiženo.
více


18.6.2015 MINIPOVÍDKA: Hledá se Viki

Zdeněk Jemelik 1
Stalo se zhruba před třiceti lety. Slečnu Viky omrzela nuda v dětském domově a vrhla se do víru života tulačky. Bylo po ní vyhlášeno celostátní pátrání.
více


18.6.2015 GLOSA: Sedm návyků úspěšných lidí

Pavel Kosorin
Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil má za úkol připravit společně s ministrem zdravotnictví seznam postupných kroků, které by vedly k nižší spotřebě alkoholu.
více


18.6.2015 PRÁVO: Brusel omezuje občanské svobody

Petr Žantovský
Jedna legislativní novinka za druhou se předhání v tom, jak nás obrat o občanská práva a vnutit nám roli člena poslušného komparsu, jásajícího, jak to „těm nahoře pěkně jde“.
více


18.6.2015 FEJETON: Na šikmé ploše

Ondřej Neff
V Praze na Výstavišti v Holešovicích, docela vzadu, v odlehlé, skoro vybydlené, neudržované a po všech stránkách odpuzující části, hned za napůl vyhořelým Průmyslovým palácem je v Křižíkově pavilonu B a C výstava Gate to Space.
více


17.6.2015 SPOLEČNOST: Zakopaní psi

Petr Andrle
Tak jsme se nedávno z agenturních zpráv dozvěděli, že bylo v loňském roce téměř deset tisíc lidí odhaleno při takové zvláštní krádeži.
více


17.6.2015 SPOLEČNOST: Zvítězí zase kuřácká lobby?

Václav Křepelka1
Kuřáci a lobby tabákového průmyslu jsou zakopáni v zoufalé kruhové obraně. Nebudu komentovat neustále rojící se nářky libertariánů i zde na Neviditelném psu.
více


17.6.2015 PRÁVO: Zálohované výživné jako spása nebo trest?

Daniela Kovářová
O problémech s výživným se hovoří dlouho. Jak je správně vypočítat, jak zohlednit individuální specifika rodičů i dítěte.
více