2.10.2014 | Svátek má Olívie, Galina, Oliver


2.10.2014 PRÁVO: K protiústavnímu stanovisku

paragraph
Začátkem tohoto roku (18.1.2014) vydalo Ministerstvo práce a sociálních věcí a Ministerstvo zdravotnictví společné stanovisko k postupu při odškodňování pracovních úrazů a nemocí z povolání po nabytí účinnosti nového občanského zákoníku. Toto stanovisko si dovolím citovat:
více


2.10.2014 JUSTICE: Ach, zase ten Sváček…

Podle článku Roberta Maleckého na serveru Česká justice ze dne 27.září 2014 i podle jiných zdrojů ve výběrovém řízení na uvolněné místo místopředsedy pro trestní řízení Vrchního soudu v Praze uspěl Jan Sváček, v letech 1999-2013 předseda Městského soudu v Praze, nyní soudce Vrchního soudu v Praze, a...
více


2.10.2014 PRÁVO: Nezapínáš si pásy? Do kriminálu!

Ministerstvo šikany řidičů a chaosu v dopravě zavedlo v roce 2006 úžasnou past na „problémové“ řidiče. Pod praporem páchání dobra na českých silnicích, zvýšení bezpečnosti a dalších populistických nesmyslů, které jen mají nasypat ovsa do koryt byrokracie a naplnit bezednou státní kasu při výběru silničního...
více


2.10.2014 MÉDIA: Srovnání televize a internetu kulhá

Tuzemské televize nesouhlasí s tvrzením internetové firmy Google, která minulý týden prezentovala, že se internetový server YouTube stal nejsledovanějším televizním kanálem. Vyplývá to z vyjádření Asociace televizních organizací.
více


2.10.2014 FEJETON: Život v trojúhelníku

Tak se jmenoval fejeton mého otce Vladimíra Neffa určený pro tehdejší Literární noviny, Život v trojúhelníku. Napsal ho někdy v roce 1967, jak teď po letech odhaduju. Fejeton vycházel z experimentu s jakýmisi prvoky.
více


1.10.2014 GLOSA: O reklamě aneb Vážený Průjme...

„Honem se pojď podívat,“ volala žena od obrazovky. „Na tu reklamu.“ Vystartoval jsem jako Hamilton v Singapuru, abych zjistil „o co gou“. V televizi běželo extraligové hokejové utkání Slavia – Sparta a všichni čtyři sudí právě řešili jakési dilema.
více


1.10.2014 SPOLEČNOST: Protidemokratická demokracie

Volení politikové se předhánějí v tom, jak zpřesní zákony a předpisy, jak zvýší tresty a sankce, jak zavedou nové regulace tam, kde ještě nebyly. Na první pohled to vypadá, že to k něčemu povede.
více


1.10.2014 UDÁLOSTI: Ke dni české státnosti

Den české státnosti, který jsme letos oslavili v podstatě nepozorovaně, protože připadl na neděli, patří mezi státní svátky druhé kategorie. Byl schválen kdysi dodatečně, navíc s potížemi a až po velkém boji.
více


30.9.2014 PRÁVO: Rittig znovu zadržený a propuštěný

Policie v pátek provedla monstrakci, při které kromě Rittiga zatkla dalších devět lidí a všechny obvinila z praní špinavých peněz a tunelování. Státní zastupitelství mělo 48 hodin na to, aby požádalo soud o uvalení vazby.
více


30.9.2014 SPOLEČNOST: Ulice po propagátorech genocidy Slovanů

Justitia
Starosta města Oder sdělil, že rada zamítla požadavek na přejmenování ulic po propagátorech genocidy Slovanů a zakladatelů „vědeckého“ komunismu Marxovi a Engelsovi. Toto stanovisko dodnes nebylo změněno.
více


29.9.2014 PRÁVO: Justice bez spravedlnosti?

Možná příliš odborné, ale snad bude zřejmé, o co mi jde - o vcelku banální případ: manželé Ing. K. a B. K. se rozvedli, nato Obvodní soud pro Prahu 8 ve věci11C195/94 rozsudkem ze dne 26. 3. 1998 zrušil společný nájem jejich společného bytu v Chotovické ulici v Praze8 a současně rozhodl, že byt bude...
více


30.9.2014 MÉDIA: Kam jdeš, denní tisku?

Není od věci čas od času provětrat statistiky. Jedny z nejzajímavějších dělá pro Unii vydavatelů agentura ABC. Sleduje v nich trend vývoje prodejnosti českých deníků. Když si vedle sebe položíte data z meziročních srovnání za poslední léta, vidíte, že původně pozvolný pokles se mění pomalu v neřízený...
více


27.9.2014 SPOLEČNOST: Stalin táhne na Prahu

Pět minut před nedělním polednem, v Den české státnosti a svátku patrona české země svatého Václava, se na Václavském náměstí, na symbolickém místě před romantickou jezdeckou sochou knížete Václava, sejdou, no, jak to jen nazvat, čeští národní socialisté.
více


27.9.2014 MÉDIA: Bulvár vs. Rychetský

Zůstat lapený v pasti kolony na dálnici neprůjezdné kvůli nehodě, nemít možnost z ní uniknout, a po odklizení překážky pokračovat v cestě „přískokem“ přes místa se sníženou průjezdností, na nichž nikdo na opravách dálnice nepracuje, a večer poslouchat v pořadu České televize znevažující meditace komentátora...
více


27.9.2014 SPOLEČNOST: Agentura, která nepomůže

Město Duchcov má za sebou dvě události, které je činí z hlediska pokusů o začleňování a o soužití s lidmi, jež označujeme za „sociálně vyloučené“, zajímavým: napadení mladého páru členy romské komunity a na to navazující demonstrace a také skutečnost, že město Duchcov je jedním z míst, se kterým vládní...
více


26.9.2014 LÉKÁRENSTVÍ: Jak se umírá v lékárně? Podle předpisu!

Oslovil mne jeden můj postarší známý, poněkud rozrušený ze zážitku v jedné hyper-super moderní lékárně „M“ v městě K. Dotyčný pán má ve svém věku ISCH, tedy Ischemickou chorobu srdeční, kdy dochází k nedokrvení - ischemii myokardu.
více


27.9.2014 GLOSA: Zasadíte se o regulérnost voleb?

Vít Ulrych
Vít Ulrych
V současné době probíhají školení členů volebních komisí v komunálních a v řadě okrsků i senátních volbách. Jednotlivé politické strany a uskupení nabízejí účast ve volební komisi jako dobrou brigádu, málo práce za ne úplně málo peněz.
více


26.9.2014 PRÁVO: Šokovaný Mazánek

Roman Mazánek Janoušek srazil před dvěma roky pod vlivem alkoholu ženu, jejíž auto krátce předtím naboural svým vozem.
více


26.9.2014 SPOLEČNOST: Developeři, zapalte chrám sv. Víta!

Tenhle příběh je smutný, temný a taky krajně podezřelý. Nemám důkazy, kdo je v něm lump, a ani je mít nemůžu. Ale můžu mít názor. Vyvozuju ho prostě jen z toho, co se stalo a komu to posloužilo. „Cui bono?“říká se tomu latinsky.
více


25.9.2014 SPOLEČNOST: Za co všechno si můžeme sami?

Naší zemí kolují spousty všelijakých zpráv, textů, humorných povídání, souborů, fotografií - to všechno umí internet. Jejich autoři většinou chtějí pobavit, rozveselit druhé, poukázat na zajímavosti, rozdělit se o zážitky.
více


25.9.2014 EVROPA: Racionalita nacionalismu

Intelektuální a politická elita Evropy dlouhodobě kritizuje národní stát jako zastaralý a iracionální. Mnohé politiky a komentátory znervózňuje stále pestřejší patchwork autonomních a o autonomii bojujících hráčů na kontinentě. Proces sjednocení Evropy si nejen v Bruselu zcela jistě představovali ji...
více


25.9.2014 SPOLEČNOST: Milosrdenství nevymizelo

Minulý týden jsem napsal článek o snaze pomoci iráckým křesťanům a o překážkách, na něž jsem narazil. Už několik let publikuji zhruba jeden článek týdně a jsem zvyklý na celou škálu nejrůznějších reakcí.
více


25.9.2014 SPOLEČNOST: Generalisimus Čas jako spolehlivý spojenec padouchů

Martin Dejdar, hlavní postava v televizním seriálu příhodně nazvaném Zdivočelá země - sága o poválečném osídlování pohraničí a vyhánění Němců, o poúnorovém počínání strany vědeckých komunistů.- mě ponoukl přijít v Praze na právnickou fakultu a spolu s tvůrci seriálu zasednout před studenty.
více


24.9.2014 PRÁVO: Neohlásíš? Zaplatíš! Zákon nezákon!

Minimálně již sedm let ministerstvo kultury a jemu podřízené památkové odbory na krajských úřadech masově ignorují zákon a protizákonně pokutují ty, kteří nesplní údajnou ohlašovací povinnost Archeologickému ústavu, která však minimálně těch sedm posledních let na území České republiky vůbec neexist...
více


24.9.2014 RASISMUS: Romové proti diplomatům

“V Děčíně se odehrálo neobvyklé fotbalové utkání,” napsala v neděli iDnes. “Proti sobě nastoupil tým složený ze zaměstnanců cizích ambasád, kteří vyzvali místní klub FK Junior Roma. Diplomaté tak místním týmům dali najevo, že rasismus do kopané nepatří.”
více


24.9.2014 SPOLEČNOST: Kam se ženeme?

Tak trochu mimo zájem hlavního mediálního proudu prošly éterem zprávy, které o naší společnosti možná vypovídají více než neustálé opakování „intelektuálně“ diskusních hádek o Putinohitlerovi, Obamoimperialistovi, třetí světové ukrajinské válce a eurosankčních výhrůžných suplikách směrem ke Kremlu.
více


23.9.2014 JUSTICE: Nekapitulující Pavel Zeman

Mezi televizními vystoupeními Pavla Zemana v době po jeho nástupu do funkce a jeho účinkováním v Otázkách Vymývače Mozků (dále jen OVM) z 21. září 2014 je nebetyčný rozdíl, který odráží vývoj v postojích politické reprezentace ke státnímu zastupitelství i v jeho osobním postavení.
více


23.9.2014 GLOSA: Směrnice, pokyny, nařízení…

paragraph
Pan Robejšek zveřejnil v sobotu na NP článek Vládnout znamená řídit podstatné, který v podstatě poukazuje na to, jak koncepce, nutné k zodpovědnému vládnutí, strategické plány, dlouhodobé výhledy jsou nahrazovány výnosy reagujícími na okamžité situace a nálady.
více


22.9.2014 MÉDIA: Rádio Jerevan v MF Dnes

Jak vědí pamětníci, Rádio Jerevan byla hypotetická sovětská rozhlasová stanice, která měla jakoby rubriku pro dotazy posluchačů. Obyvatelé sovětského bloku si tak dělali jakoby posíláním dotazů na „Rádio Jerevan“ a jejich odpověďmi srandu z komunistické „politické uvědomělé propagandy“.
více


22.9.2014 SPOLEČNOST: Farář komunistou?

Nedokážu pochopit, jak může farář, kněz, s klidným svědomím před Bohem usilovat o vstup do KSČM a s radostí za komunisty kandidovat či nabízet jim modlitebnu.
více


22.9.2014 SPOLEČNOST: Kauza komunistický fízl

Miroslav Kalousek označil nynějšího komunistického poslance za Jakešova komunistického fízla. Bývalému esenbákovi se tato slova nelíbila a žádal o omluvu. Jeden z výborů Poslanecké sněmovny následně Miroslavu Kalouskovi omluvu nařídil, ač se mnozí členové tohoto výboru s výrokem ztotožňovali.
více


22.9.2014 SPOLEČNOST: Su pragocentrista

Pokud si prý kdokoliv myslí, že se Česko „může dostat na evropskou úroveň rozvinutím Brna, Ostravy, Břeclavi nebo Krnova, tak je na velkém omylu. Pouze podpora centra, pouze podpora hlavního města a pouze samotná aktivita nás, obyvatel Prahy, může být tím jediným nástrojem pro to, dostat se na evropskou...
více


20.9.2014 PRÁVO: Zabavovat auta opilcům? Samozřejmě!

Kdo řídí auto opilý nebo zfetovaný, dopustil se trestného činu. Věc, která byla ke spáchání trestného činu použita, propadá státu. Není o čem diskutovat.
více


20.9.2014 PRÁVO: Jak probíhá monstrproces (4)

Blížící se zima a vývoj na Ukrajině jsou důvodem ke starostem, jak je v případě naplnění katastrofického scénáře s úplným přerušením ruských dodávek ropy a plynu české domácnosti a průmysl přežijí.
více


20.9.2014 FEJETON: Přijela pouť…

Přijela pouť? Přijela a přivezla plno radosti pro dospělé. Jakmile jsem uviděl billboard „Zeleň místo betonu“, věděl jsem, že je zase tady. Tento billboard skutečně k zeleni patří, je to totiž evergreen, věčně zelený. Láká voliče už třetí volby.
více


20.9.2014 SPOLEČNOST: Islámské šátky ve školách – ano, či ne?

Ombudsmanka Anna Šabatová vstoupila do diskuse o tom, zda v českých školách islámské šátky povolit či ne velice nešťastně. Otázka šátků ve školách – a na veřejném prostoru – totiž není otázkou lidských práv, nýbrž prozíravosti a zdravého rozumu.
více