23.10.2017 | Svátek má Teodor, Theodor


23.10.2017 GLOSA: Postelová kariéra jako hrdinský čin?

Petr Hampl1
Zneužívané ženy dorazily už i do České republiky. O co jde? Asi před dvěma týdny vypukl skandál spočívající v odhalení, že hollywoodský producent Harvey Weinstein zneužil desítky žen.
více


23.10.2017 PRÁVO: Jedna etika nebo více etik?

Daniela Kovářová
Pět právnických profesí (soudce, advokát, notář, exekutor a státní zástupce) je jako pět prstů na jedné ruce: všechny dohromady slouží soše Spravedlnosti, a když bude chybět jedna jediná, bude justice ochuzena o úd, jenž by jí ve vypjatých chvílích citelně chyběl. Jak je to tedy s etikou...
více


23.10.2017 SPOLEČNOST: Kýč a předvolební kampaň

Karel Hvížďala
Vážení, zkuste si najít v ruchu dne klidnou chvíli a být zase na okamžik dětmi: vzpomeňte si na pohádku o marnivém králi. Poznáte ho hned, stará se jen o svůj vzhled: každou chvíli má nový oblek a kolem něj stále kmitají nějací krejčíci.
více


23.10.2017 SPOLEČNOST: Jazykové selfíčko

Zbyněk Petráček
Od Clausewitze víme, že válka je pokračováním politiky jinými prostředky. Totéž lze říci o jazyce, politice a volbách: válka (jazyk kampaní) je pokračováním politiky (jazyka běžného politického provozu) tvrdšími prostředky.
více


20.10.2017 SPOLEČNOST: Jak porazit neomarxisty

Jaroslav Míth
K vítězství ve válce nestačí mít pravdu a odhodlání před bitvou – v našem případě před volbami. Je hlavně třeba používat účinnou taktiku.
více


20.10.2017 KAUZA ZADEH: Konečně svědci! (1)

Zdeněk Jemelik 1
Dne 25.září 2017 se ke Krajskému soudu v Brně sjeli obžalovaní a obhájci z kauzy Shahrama Abdullaha Zadeha (dále jen SAZ) a jeho čtrnácti spoluobžalovaných, obviněných z krácení daně z přidané hodnoty ve výši 2,5 miliardy Kč v obchodech s pohonnými hmotami.
více


21.10.2017 MÉDIA: Don Vondrušquijote de la Mafra

Michal Kašpárek
Zatímco donu Quijotovi připomínal skutečnost aspoň jeho Sancho Panza, „největší seriózní deník v České republice“ na to při otiskování názorů Vlastimila Vondrušky rezignoval.
více


20.10.2017 FEJETON: Lanovka na Hraničník bude! Konečně!

Tomáš Jirsa
Více než dvacet let se jihočeští krajští politici a starostové šumavských obcí snaží prosadit lanovku na Hraničník (1281 m.n.m.). Více než dvacet let svádíme boje s demagogií zelených ekologistických organizací, ale dnes i s vedením NPŠ, že na Hraničníku jsou ty nejcennější lesy, ta nejcennější...
více


19.10.2017 SPOLEČNOST: Obrat trendu

Karel Šindelář
volby
S negativními zprávami jako by se v poslední době roztrhl pytel. Zdá se, že se západní civilizací je konec. Čelí útokům ze všech stran. Ovšem všímavý pozorovatel si všimne, že trend se obrací. Západní civilizace nekončí, naopak, znovu povstává.
více


19.10.2017 GLOSA: Poslední slovo před volbami…

Petr Andrle
Ono to „poslední slovo“ má historicky plno reminiscencí. I v pohádkách. Někdy v roce 1995 natočili u nás stejnojmenný film na motivy jedné pohádky Andersenovy, v němž museli všichni dávat princezně za pravdu.
více


21.10.2017 ÚVAHA: Rozjímání o zdravém i nezdravém rozumu

Luděk Frýbort
Slýcháme větičky jako – to přece dá zdravý rozum, zdravým rozumem přece musíme pochopit, že… Opravdu by stálo za pokus pověřit některou průzkumnou agenturu provedením ankety.
více


19.10.2017 SPOLEČNOST: Konec rudého bubáka?

Josef Mlejnek jr.
Od roku 1990 tvořilo nezbytnou součást každé volební kampaně varování před komunisty. Letos se skoro vytratilo, respektive se „převtělilo“ do varování před Andrejem Babišem nebo Tomiem Okamurou.
více


19.10.2017 FEJETON: Digitální domovnice

Ondřej Neff
V srpnu jsem tu připomínal soudruha Sádla, výkonného úředníka orgánu komunistického cenzurního Úřadu pro tisk a informace a jeho – pro mne – nesmrtelný výrok „na to musíte mít oči“. Takto se chlubil, když objevil v křížovce velezrádnou shodu písmen KAN, Klubu angažovaných nestraníků.
více


18.10.2017 POLEMIKA: Reakce spolku Frank Bold

Kristýna Vojtíšková, Václav Zeman
frank bold logo
Senátor Ivo Valenta jednou přímo a jednou nepřímo daroval ODS 3 miliony korun, čímž podle našeho názoru porušil zákon. Podali jsme podnět k prošetření a schytali od senátora ostrou reakci. Co že nám na jeho daru ODS vadí?
více


18.10.2017 FEJETON: Kde v Praze parkovat

Marta Urbanová
Vycházím z metra a ať kráčím po Václaváku dolů, po Národní třídě, nebo jiným směrem, všude kolem chodníků máme před očima zaparkovaná auta. Šňůry aut.
více


21.10.2017 PRÁVO: Opatrovnický spor vyřešte do šesti měsíců

Tomáš Zdechovský
Dlouhodobě bojuji za zlepšení fungování opatrovnických soudů, přesto nemám radost z nového rozhodnutí, kdy soud „musí“ vynést rozsudek do šesti měsíců. Je to další nesmysl, který nic nevyřeší a dětem naopak uškodí.
více


17.10.2017 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 437

Jan Čech
To byl krásný víkend! Kdyby nám ho nekrášlily kecy těch, kteří nás potřebují jen pár dní v roce, aby mohli sedět v parlamentu nebo v senátu. Pak už o nich většinou neslyšíme. Pak je ta chudá pakáž, rozuměj voliči, jen obtěžuje.
více


17.10.2017 SPOLEČNOST: Přiznání

Markéta Šichtařová 5
Chcete slyšet, koho a hlavně proč Šichtařová bude v těchto volbách volit? Pokud ano, tak vám to řeknu.
více


16.10.2017 SPOLEČNOST: Inkviziční aktivisté šlápli vedle

Ivo Valenta
Tak jsem se opět stal terčem „útoku“ novodobých inkvizitorů. No, už jsem se lekl, že na mne slavní aktivisté, kteří sami sobě kreslí svatozář, úplně zapomněli. Bývalý Ekologický právní servis, který dnes vystupuje pod vznosným jménem Frank Bold, totiž neunesl to, že na rozdíl od něj zcela...
více


14.10.2017 ESEJ: Evropská demokracie

Miroslav Polák
Pod dojmem událostí posledních let a s pohledem na Španělsko si pokládám otázky: Víme vůbec, co je to vlastně demokracie, když ji neustále vyhlašujeme za nejlepší způsob vlády?
více


14.10.2017 SPOLEČNOST: Politikova modlitba

Miroslav Haňka
volby
Sir Robert Hutchinson (1871-1960), skotský lékař, pediatr, pedagog a spisovatel publikoval v roce 1953 několik svých inspirativních myšlenek na několik řádek, které jsou považovány v civilizovaném světě za tzv. „Lékařovu modlitbu“.
více


14.10.2017 SPOLEČNOST: A znovu to „my“ a „oni“

Stanislav Křeček
Těšíte se na volby? Proč vůbec někoho napadne taková otázka? Vždyť přece podle obecného mínění, které ostatně opět nedávno připomenul prezident republiky, bude zvolena jen podivná skupina „vytlemených darmožroutů“.
více


12.10.2017 ŠKOLSTVÍ: Že Češi nestudují technické obory? Mýtus

Petr Kolman
Jedním z evergreenů nejen politických debat je, že v Česku musíme posílit výuku technických studijních oborů, jak na úrovni středoškolské, tak zejména vysokoškolské. A to především na úkor zbytných oborů humanitních.
více


11.10.2017 ESEJ: Kdy přijde bitva u Lipan? (2)

Václav Vlk Jr.
Košile bližší než kabát, v každodenních ústupcích současného světa, který se orientuje nikoliv na povinnosti, ale na výkřik já mám právo, já jsem pohodlný, já nemusím nic a někdo mi to musí zajistit, povede k uchopení moci extrémisty.
více


11.10.2017 ROZHOVOR: S panem Staňkem o životě

Dominik Štemberk
ZVVZ logo
Sedím na lavičce, naproti mně sedí pan Staněk, dvaasedmdesátiletý důchodce z Petrovic, v kolečkovém křesle a vypráví…
více


10.10.2017 ÚVAHA: Najde se nějaký odvážný krab?

Petr Andrle
Kouzlo nechtěného se povedlo zachytit v jedné restauraci v čínském Lien-jün-kangu na východě země.
více


9.10.2017 PRÁVO: Hororový příběh od zlínského soudu V.

Zdeněk Jemelik 1
Dne 5. října 2017 proběhlo u zlínské pobočky Krajského soudu v Brně další kolo hlavního líčení v kauze, v které jde o stovky milionů korun, o které se přetahují pan obžalovaný s panem poškozeným, jenž je údajně dlužníkem.
více


9.10.2017 SPOLEČNOST: Mlejnek Duku nesemlel

Jiří Weigl
Novinář Josef Mlejnek jr. uveřejnil v pondělních Lidových novinách článek „Záhady občana Duky“, který přetiskl i internetový deník Neviditelný pes.
více


10.10.2017 ESEJ: Kdy přijde bitva u Lipan?

Václav Vlk Jr.
Vždycky, když se hovoří o právnických stavech, tak si bezděky vzpomenu na jedno české stavovské „vítězství“, bitvu u Lipan.
více


9.10.2017 POLEMIKA: Existuje i třetí skupina

imigranti
Dan Drápal rozdělil odpůrce imigrace na dvě skupiny, jedni jsou zlí chlapi a ženštiny, druzí hodní hoši a dívky.
více


5.10.2017 MÉDIA: Pod okny vám budem řvát

Václav Vlk st.
Starší znají onen starý vtípek, jak Američané a Rusové uspořádali závody v běhu. Vybrali dva nejlepší. Po skončení závodů vyšel v Rudém právu titulek: „Američan byl až předposlední.“ A v podtitulku: „Náš borec obhájil skvělé druhé místo.“
více


5.10.2017 MIGRACE: Kdo fandí islamizaci Evropy

Pavel Černocký
Mnozí inteligentní lidé si asi kladou otázku, jak je možné, že tolik rovněž inteligentních, vzdělaných lidí (u nás i ve světě) nechápe nebezpečí islamizace Evropy.
více


5.10.2017 FEJETON: Václav a Jan

Ondřej Neff
Máme za sebou pěkný svatováclavský víkend, což v praxi znamená, že odpoledne před státním svátkem nastává exodus z velkých měst. Státní svátek, natož tak pěkně historicky personifikovaný, je příležitost k úvahám a debatám a nelze jim uniknout.
více


5.10.2017 SPOLEČNOST: Dva zdroje protiimigračních postojů

Dan Drápal
Docela mě překvapily komentáře k německým parlamentním volbám. Po holandské zkušenosti, kdy strana Geerta Wilderse zdvojnásobila počet poslaneckých mandátů, ale přesto se psalo o tom, že utrpěla porážku, jsem očekával, že něco přes dvanáct procent, které utržila Alternativa pro Německo, bude...
více


4.10.2017 SPOLEČNOST: Záhady občana Duky

Josef Mlejnek jr.
Kardinál Duka to rozbalil jako ještě nikdy,“ hlásaly Parlamentní listy po Dukově svatováclavském projevu ve Staré Boleslavi. Nechvalně proslulý server, považovaný mimo jiné za hlásnou troubu ruské propagandy, se Dukově vystoupení poměrně obsáhle věnoval, ostatně text jeho kázání přinesl celý.
více


3.10.2017 ÚVAHA: Past složitosti

Vratislav Hlubuček1
V minulosti se mnohokrát stalo, že objev předběhl svoji dobu a úroveň znalostí a stal se pro vrstevníky nesrozumitelný a nepochopitelný. Jeden z prvních takových příkladů je Koperníkova heliocentrická soustava, podle níž vše obíhá kolem Slunce. Nedivím se, že to bylo lidem divné při každodenní...
více