27.5.2019 | Svátek má Valdemar


27.5.2019 PRÁVO: Zásek, kdepak štola…

Stanislav Křeček
Judikatura je trochu jako rubání štoly. Nejdříve se vyrube hrubá štola a tím se vytvoří prostor pro následné dočišťování. Tento nález je hrubá štola…
více


25.5.2019 SPOLEČNOST: Popis pnutí kolem justice

Karel Hvížďala
Obecně platí v sociologii pravidlo, že velké zlomové chvíle jsou vždy logickým důsledkem prvního kroku.
více


25.5.2019 SPOLEČNOST: Vyžeňte Germaine Greerovou

Marian Kechlibar
Pražský spisovatelský festival pozval známou feministku a čelí nátlaku aktivistů, aby pozvání zase zrušil. Kvůli její „transfobii“.
více


25.5.2019 PRÁVO: Důstojné ukončení života

Tomáš Vodvářka
Jednou za čas se objeví případ, který vyvolá vášnivé polemiky, pohříchu spíše v režii bulváru než zasvěcených, jichž bývá v diskusích málo, pokud vůbec. Přitom jich by bylo třeba nejvíce.
více


25.5.2019 PRÁVO: Smlouvy mají být dodržovány

Marek Steiner
Církve budou od příštího roku hradit daň z peněžitých náhrad, které dostávají od státu za majetek nevydaný v restitucích. Novelu poslanců KSČM, jež zdanění zavádí, podepsal i prezident Miloš Zeman. Zdanění náhrad ale ještě může zrušit Ústavní soud.
více


25.5.2019 ÚVAHA: Středověká Hra o trůny jako současná lekce práva

Daniela Kovářová
Skončil seriál Hra o trůny a my, kteří jsme ho s nadšením každé pondělí sledovali, budeme další měsíce přemýšlet o jeho silných momentech a myšlenkách, jež nejdražší filmová série nesla.
více


25.5.2019 GLOSA: Ach, ten Kubera

Zbyněk Petráček
Zabývat se ještě dnes něčím, co v neděli řekl šéf Senátu na tryzně v Terezíně, působí pošetile. Zvlášť když Jaroslav Kubera je politický samorost a jiný už nebude. Ale následné debaty, protesty i prohlášení skupiny senátorů ukazují cosi obecnějšího.
více


24.5.2019 BIG BEN: Toxická femininita

Benjamin Kuras
Toxická maskulinita se už stala součástí každodenního slovníku agresivního feminismu, za podpory Americké psychologické asociace. Ale protože náš svět je genderově spravedlivý a vyvážený, vymyslel si hned i toxickou femininitu.
více


23.5.2019 ŠKOLSTVÍ: Další indoktrinace studentů

Ivo Strejček
Na českých středních školách začaly tzv. týdny mediálního vzdělávání, které jsou studentům exportovány tzv. nevládní neziskovou společností Člověk v tísni.
více


23.5.2019 SPOLEČNOST: Jděte prosím k volbám

Mirek Topolánek
Žijeme ve zvláštní době. V době, kterou lze označit za dobu postpravdivou. Této době nahrávají moderní technologie, které nám více než kdy dříve umožňují uzavírat se do neprostupných sociálních bublin.
více


22.5.2019 VZPOMÍNKA: Pořad Halali

Ivo Rottenberg
Bylo nebylo, tak mi to občas připadá se vzpomínkami, kdy jsem měnil profesi zubního laboranta za televizního, později rozhlasového technika, a to ve svých třiceti letech, ženatého s jedním dítětem. Zkusím to vzít „od Adama“.
více


22.5.2019 EKOLOGIE: Je lidským právem jít na Pravčickou bránu?

Zbyněk Petráček
Někdy má smysl začít osobní vzpomínkou. Třeba v tématu turistiky, jejího masového rozvoje a její následné reglementace. Když jsem byl malý, ze školy v přírodě v česko-saském Švýcarsku jsme běžně chodili na Pravčickou bránu.
více


21.5.2019 BIG BEN: Populismus (2)

Benjamin Kuras
V roce 1989 se staly dvě zásadní události, které spolu na první pohled nesouvisejí, ale dají se vnímat jako dvě strany jedné mince, nebo spojené nádoby. Zatímco východní Evropa se osvobozovala od komunismu, západní Evropa se zbavovala své základní svobody, jíž je svoboda projevu.
více


20.5.2019 BIG BEN: Populismus (1)

Benjamin Kuras
Proč má demokracie dobré jméno a populismus špatné, když jsou oba odvozené od lidu? Je to snad tím, že řecký demos, v němž se jako ryby ve vodě pohybovali všelijací Sokratové, Eurypidové a Hippokratové, byl proto noblesnější a inteligentnější než římský populus, který si spíš liboval v...
více


22.5.2019 SPOLEČNOST: To za nás nebývalo

Zdeněk Roller
„My jsme nic takového neměli a také jsme žili.“ „Dřív lidi nic takového nedělali, byla jiná doba.“ „Kam ten svět spěje? Jó, to za našich časů...“
více


18.5.2019 GLOSA: Absolutní prokurátorská blamáž

Petr Štěpánek
Všech sedmnáct lidí obžalovaných v kauze pražského Dopravního podniku bylo osvobozeno. Je to absolutní blamáž státního zastupitelství a také absolutní blamáž českých médií v čele s Českou televizí a jejím zpovykaným redaktorem Jiřím Hynkem.
více


20.5.2019 GLOSA: Voltairova předvolební rada

Pavel Chrastina
Že byl Voltaire (1694 – 1778) velikán ducha, filosof a mistr psaného slova, si většinou pamatujeme už ze škamen střední školy.
více


20.5.2019 FEJETON: Kradli jsme opravdu všichni?

Petr Andrle
Osud mě nedávno zavál do menší beskydské vesnice, v níž jsem měl domluveno setkání s místním pamětníkem, jehož vzpomínky jsem chtěl zařadit do jedné z mých vlastivědných publikací.
více


18.5.2019 PRÁVO: 31. případ majora Z.

Zbyněk Petráček
Fanoušci seriálu Třicet případů majora Zemana znají díl Mimikry. Je zideologizovaný až k smíchu, ale vychází ze skutečné události.
více


17.5.2019 GLOSA: Vytrolíme parlament

Petr Kolman
Nedávno mne zaujaly takzvané studentské volby do Evropského parlamentu, pořádané neziskovou organizací Člověk v tísni. Stranou ponecháváme podivný fakt, že si takovou akci nedokážou žáci nebo školy zorganizovat sami a musí se na nich „přiživovat neziskovky“, ale budiž. Dějí se přirozeně i horší...
více


17.5.2019 SPOLEČNOST: Malá májová deprese

Josef Mlejnek jr.
Výročí konce druhé světové války se u nás neslo v poněkud mdlém duchu. Nebýt návštěvy ruského motorkářského gangu Noční vlci při jejich tradiční jízdě do Berlína, zůstalo by u klidných pietních akcí a zpravidla skromných přehlídek dobových uniforem a vojenské techniky.
více


16.5.2019 SPOLEČNOST: O řemesle a přežití

Ondřej Neff
Páteční parlamentní rozprava se aspoň v útržcích objevila v televizi a byly to záběry k puknutí. Jedna za druhou defilovaly lidské činnosti, které budou napříště předmětem zájmu finančního úřadu, slídění, udavačství a pokut.
více


16.5.2019 FEJETON: Je čas skoncovat s letním časem!

Stanislav Ulčák
Časy se mění, ale za pár let se prý časy měnit přestanou, nebo naopak – jiné časy nastanou, jen ať už není ten posouvací režim jako dneska.
více


16.5.2019 PRÁVO: Soud poslední naděje

Zdeněk Jemelik 1
Internetové noviny Česká justice převzaly zprávu ČTK o ústavní stížnosti, kterou podali bratři Alexandr a Zdenek Zemkovi proti odsouzení za údajně neoprávněné vyžádání licencí pro provozování dvou fotovoltaických elektráren.
více


15.5.2019 VZPOMÍNKA: Týdeník Rozhlas

Ivo Rottenberg
Říká se, že člověk jde k stáru do dětských let. Asi je to tím, že my staří míváme dětské nápady. Někdy se nám však vybaví vzpomínky z dob, kdy jsme byli ještě v pracovním procesu. Mám takové období, na něž si často vzpomenu.
více


15.5.2019 SPOLEČNOST: Za čím si stát a co Moskvě respektovat

Zbyněk Petráček
Leckdo může mít pocit, že se otevřela další fronta kulturní války – na barikádě vztahu k Moskvě. Jsi pro Moskvu a její argumenty, nebo jsi proti Moskvě a jejím argumentům? Takto zní otázka, která pomíjí obsah těch argumentů, ale zdůrazňuje postoje pro a proti.
více


14.5.2019 PRÁVO: Hajlování není zakázané

paragraf
Na mediálně vděčné demonstraci SPD na Václavském náměstí budil pozornost hajlující muž. Podle zpráv jej policie vyslechla a prošetřuje, zdali nespáchal trestný čin projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Věc však není zdaleka jednoznačná, jak by se zdálo.
více


14.5.2019 GLOSA: Geniální pí ár

Ondřej Neff
Za čtrnáct dní tu nejspíš budu mluvit o výsledcích eurovoleb, z pravidelných glosátorů budu takříkajíc na forhontě.
více


14.5.2019 ESEJ: Černý kůň civilizační debaty

Jan Frank
Občané střední a východní Evropy jsou Západem stále častěji voláni ke globální odpovědnosti a etice.
více


13.5.2019 SPOLEČNOST: Nepodpora inovací, zoufalství vynálezců

Václav Husák1
Podíváte-li se do jakéhokoli vládního dokumentu věnovaného hospodářskému rozvoji, všude najdete imperativ: zaměřit se na podporu inovací. Hezká slova, ale ve skutečnosti je každý „soukromý inovátor - vynálezce“ naprostý zoufalec.
více


13.5.2019 PRÁVO: Podnikatelský mesianismus...

David Hanák
Justitia
Napříště si američtí turisté na recepci českého hotelu mohou přečíst toto prohlášení: S platností od ….. neubytováváme občany americké federace
více


13.5.2019 FEJETON: Kde co lítá

Petruška Šustrová
To bylo každou chvíli: „Nekoukej, kde co lítá, a pojď utřít nádobí. Nekoukej, kde co lítá, a napiš si úkoly. Nekoukej, kde co lítá, a dělej něco kloudnýho.“ Dneska už se to asi dětem neříká, nekoukají, kde co lítá, ale koukají do mobilů a tabletů.
více


11.5.2019 SPOLEČNOST: Bylo to osvobození

Zbyněk Petráček
Ve čtvrtek Praha klidně mohla slavit den osvobození. Nic tomu nebrání. Ani historická fakta – sovětské tanky opravdu vjely do Prahy 9. května.
více


11.5.2019 PRÁVO: Kauza Hotel Brioni aneb Máme svobodu souhlasit

Justitia
Rozruch, který vzbudil Ústavní soud svým rozhodnutím v kauze Hotel Brioni, neutichá, naopak. Mnoho lidí, samozřejmě včetně majitele hotelu Brioni, si myslí, že rozšířili pole své svobody. Ve skutečnosti se stal pravý opak.
více


11.5.2019 SPOLEČNOST: Kdy slaví čeští podnikatelé a živnostníci

Radomil Bábek
V naší zemi slavíme řadu svátků a každý patří nějaké skupině či části společnosti. Když např. 1. května slavíme Svátek práce, je to svátek pracujících, tedy zaměstnanců, a trochu jsme si už zvykli, že si jej přivlastnily zaměstnanecké odbory a komunisté.
více


10.5.2019 SPOLEČNOST: Imigrace ne!

Jindřich Plzák
Utěšovat se tím, že k nám v současné době běženci nechtějí, je příliš pohodlná výmluva. EU nám to může dát příkazem, nebo slíbí jakési pochybné finanční vyrovnání, a máme to.
více