21.9.2017 | Svátek má Matouš


21.9.2017 SPOLEČNOST: Je i věcí Romů, aby se situace zlepšila

Stanislav Křeček
V Lidových novinách ze dne 4.9. položil Karel Holomek závažnou otázku, která dala název celému článku Jak chce pomoci Romům, když je nepozná?
více


21.9.2017 FEJETON: Slavné vítězství

Ondřej Neff
O nadcházejícím víkendu se bude v Praze u Hvězdy pořádat rekonstrukce bitvy na Bílé hoře. Viděl jsem to už dvakrát, je to velkolepá podívaná a vodím tam posluchače mého fotografického cyklu Dílna.
více


21.9.2017 SPOLEČNOST: Sloupovníci a jejich nepřátelé

Tomáš Halík
Domácí žabomyší války je užitečné sledovat s pořádným odstupem – nad tím, co by mne doma zřejmě rozčilovalo, se nyní během několikaměsíčního pobytu na amerických univerzitách jen usmívám.
více


21.9.2017 SPOLEČNOST: Muriel Blaive jako fake news

Tomáš Jirsa
Mediální prostor v poslední době zaplňují názory francouzské historičky pracující pro Ústav pro studium totalitních režimů Muriel Blaive.
více


20.9.2017 PRÁVO: Škola smí zakázat nošení šátků

Marian Kechlibar
Odvolací soud se – třikrát hurá! – ve svém výroku nevyhýbá klíčové otázce, kterou první instance nerozhodla: totiž, zda škola smí zakázat žákyním nošení šátku.
více


21.9.2017 SPOLEČNOST: Mým konzervativním staromilcům

Daniela Kovářová
Milí přátelé, nezoufejte. Navzdory veřejnému tlaku, který kolem sebe neustále pociťujete, máte právo na vlastní cestu ke štěstí.
více


19.9.2017 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 433

Jan Čech
Panuje obecný názor, že jsme něčím význační, že jsme ve světě širém něčím známí. Přátelé, nedělejme si iluze, jsme malé bezvýznamné prd na globusu. Z nových dějin si svět pamatuje jen pana prezidenta Havla.
více


19.9.2017 SPOLEČNOST: Inkluzi dětí už máme. Jak promíchat dospělé?

Michal Kašpárek
Politici voličům slibují, že je budou od odlišných lidí za každou cenu izolovat – a tak se o sobě navzájem nejvíc dozvíme z reality shows.
více


19.9.2017 SPOLEČNOST: Marta Semelová v Knihovně Václava Havla

Tomáš Vodvářka
Naše doba je plná paradoxů a absurdních dramat. Občan státu může často podléhat dojmu, že doba se již vymkla z kloubů a opravdu šílí.
více


19.9.2017 PRÁVO: Pokuta za detektivní aktivitu

Petr Kolman
Za devatero úřady a devatero soudy jednomu pražskému obchodníkovi odcizila před šesti lety jedna fyzická osoba (dříve by se politicky nekorektně řeklo asi zloděj či dokonce darebák) elektrokolo v ceně nezanedbatelných padesáti tisíc korun českých. Od té doby chodí zmíněný obchodník po soudech.
více


18.9.2017 PRÁVO: Hororový příběh od zlínského soudu III.

Zdeněk Jemelik 1
Dne 14.září 2017 pokračovalo u zlínské pobočky Krajského soudu v Brně, u senátu předsedy Radomíra Koudely, hlavní líčení řízení proti manželům Novotným, obžalovaným kvůli únosu a vydírání poškozeného Pavla Buráně. Referoval jsem o něm v předchozích dílech seriálu, jímž doprovázím tento proces.
více


18.9.2017 FEJETON: Případ Blaive

Petruška Šustrová
Co se kdekdo tak pustil do Muriel Blaive? Ve snaze tomu porozumět jsem si přečetla, co napsala, a nic strašného jsem na tom neshledala.
více


18.9.2017 SPOLEČNOST: Sčítat Romy není neetické

Luboš Smrčka 1
Diskuse o pokusu Úřadu vlády sečíst romskou menšinu je hloupá. Zvláště pak argumenty o tom, že je to „neetické“ či „nemorální“ nebo „rasistické“.
více


16.9.2017 SPOLEČNOST: Češi jsou Romové Evropy

Jan Payne
Předeslat musím, že titulek odkazuje nikoliv k Romům skutečným putujícím kdysi ze země do země, ale k Romům v očích jisté části české společnosti: darmošlapové a darmožrouti.
více


15.9.2017 SPOLEČNOST: Julius Fučík – český generál Lee

Michal Kašpárek
Pokud si zaslouží ponechat pomníky „nejmenší záporáci“ Konfederace, pak si to zasloužili i komunisté padlí v protinacistickém odboji nebo sovětští kosmonauti.
více


14.9.2017 GLOSA: Ohýbat historii je nebezpečné

Jaroslav Míth
Historii bychom měli pochopit a přijmout a ne ji ohýbat a přizpůsobovat rádoby pokrokářským trendům, jako je například genderismus nebo multikulturalismus.
více


14.9.2017 SPOLEČNOST: Kvazi-elity

Jan Payne
Český národ představuje dějinný experiment se společností ukazující osud společnosti zbavené svých elit. Elity ztrácel opakovaně a vždycky to znamenalo úpadek.
více


14.9.2017 FEJETON: Muž s taškou

Ondřej Neff
Snažím se na to myslet a zdaleka ne vždycky se mi to podaří: před nákupem si beru tašku. Síťovku si neberu zcela prostě proto, že žádnou nemám a už dávno se nevyrábějí a pokud ano, jde to mimo mne.
více


14.9.2017 MÉDIA: Zprávy z fronty

Zbyněk Petráček
Co je nejpozoruhodnější na hurikánu Irma? Možná způsob televizních reportáží, jak si všímá americký tisk. Proč o hurikánu, jenž se nezapíše mezi nejničivější, novináři informují jak z válečné fronty?
více


15.9.2017 SPOLEČNOST: Pozor, božstvo jede po chodníku!

Petr Kolman
Cyklistika se stala takřka novým náboženstvím moderního městského člověka. Již dávno není brána jako způsob přepravy z bodu A do bodu B, ale je z ní skoro politicko-filozofický názor.
více


13.9.2017 PRÁVO: Z žalobce žalovaným

Zdeněk Jemelik 1
Podle veřejných zdrojů Nejvyšší správní soud obdržel dne 3.srpna 2017 kárnou žalobu vrchního státního zástupce v Olomouci Igora Ištvana jako kárného žalobce na jeho podřízeného, státního zástupce Michala Galáta.
více


13.9.2017 KNIHA: Pohřbívání svobody s noblesou

Petr Hampl1
Pomalu se blíží podzim, s ním i večery, kdy budeme sedět u krbových kamen nebo aspoň u radiátoru, popíjet a číst něco, na co nebyl čas celý rok. Jestli si už chystáte zásobu knih, doporučuji nevynechat Pohřbívání svobody, zatím poslední knihu Benjamina Kurase.
více


14.9.2017 VZPOMÍNKA: Outfity mého mládí

Vladimír Karpenko
Přiznám se, že výraz „outfit“ nemám v oblibě, ale tak jde život a s ním i vývoj jazyka, takže tenhle termín se bude v textu objevovat. To abych šel s duchem doby. Jinak však outfit v mém slovníku není.
více


13.9.2017 GLOSA: Co je to rozkaz?

Daniela Lusková
Daniela Lusková
Tak mě chytil takový mládenec, neduživý, s ušmudlaným košíčkem a žádal mě velmi pěkně o příspěvek na ubohé děti v dětských domovech.
více


12.9.2017 GLOSA: Vlajka místo reklamy

Marta Urbanová
Nejvyšší soud už dříve řekl, co je a co není billboard. Trik s českými vlajkami nemá šanci, bylo uvedeno v článku ČTK pod obrázkem naší vlajky u dálnice.
více


12.9.2017 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 432

Jan Čech
Musím se vám s něčím svěřit: byli jsme natáčet v Bratislavě a druhý den jsme měli jet do Brna. Protože jsem druhý den nemohl, jsem jel z Brna vlakem do Prahy a kluci tam zůstali.
více


11.9.2017 SPOLEČNOST: Kde se u nás vzala Muriel Blaive?

ksč logo
V poslední době se hodně diskutuje o svérázné interpretaci období komunismu historičkou Muriel Blaive. Ta například tvrdí, že lidé v 50. letech necítili potřebu proti režimu vystoupit, protože hospodářská situace nebyla tak špatná.
více


11.9.2017 OSOBNOST: Příběh architekta Moučky

Petr Andrle
1. prosince 2017 bude na Lázeňském náměstí Beskydského rehabilitačního centra v Čeladné slavnostně pokřtěna kniha „Životodárné údolí – od Lázní Skalka až k Beskydskému rehabilitačnímu centru v Čeladné 1902-2017“.
více


11.9.2017 PRÁVO: Hororový příběh od zlínského soudu II.

Zdeněk Jemelik 1
Ve dnech 4. a 7. září 2017 pokračovalo u zlínské pobočky Krajského soudu v Brně, u senátu předsedy Radomíra Koudely, hlavní líčení řízení proti manželům Novotným, obžalovaným kvůli únosu a vydírání poškozeného Pavla Buráně.
více


11.9.2017 SPOLEČNOST: Je zákaz urážky svobodou?

Zbyněk Petráček
Pokud porovnáte komerční reklamu s politickou propagandou, překvapí vás relativní intelektuální poctivost té první. Tato slova napsal George Orwell v září 1943.
více


11.9.2017 FEJETON: Středa

Petruška Šustrová
Seděla jsem ve středu jako obvykle u počítače a překládala, ale jsouc stižena jakýmsi záchvěvem zájmu o veřejné dění, poslouchala jsem na půl ucha jednání ve sněmovně. Poslanci jednali o vydání či nevydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání.
více


8.9.2017 REPORTÁŽ: Hate Speech aneb Jak umlčet hlas internetu

Pavel Cimbál
eu-muslim
Před pár dny mi přistál ve zprávách screenshot. Pocházel z diskuzního serveru Nyx. Uživatelka ZUZKAOU (Zuzana Ouhrabková, neziskovka PostBellum) v něm shání brigádníky na výpomoc.
více


8.9.2017 POLEMIKA: Odborníky je nejúčinnější překřičet

Bronislav Ostřanský
islam
Postavení odborníků v současných českých rozbouřených polemikách kolem islámu a muslimů je neradostné. Na jedné straně jsou neustále vyzývání, aby se věnovali žhavým problémům současnosti, pokud se k nim ovšem vyjadřují, pak jsou často okřikováni, ať si raději hledí překladů a středověku atp.
více


8.9.2017 SPOLEČNOST: Nekriminalizujme, obdivujme

Jakub Cyrani
Jakub Cyrani
Co podnikatel či živnostník, to zloděj nebo aspoň podezřelý, snaží se politici s plnou podporou médií dlouhodobě přesvědčovat veřejnost s tím, že je potřeba jim (živnostníkům) činnost průběžně komplikovat.
více


7.9.2017 SPOLEČNOST: Fatální omyl Ivana Hoffmana

Zdeněk Lanz
Nemá smysl veřejně polemizovat s každým publikovaným názorem, se kterým nesouhlasím. Ani by to nebylo časově možné. Jsou jich denně desítky, možná stovky.
více


7.9.2017 FEJETON: Vrah Vranské dopaden

Ondřej Neff
Je to perlička z dějin české žurnalistiky a určitě se o tom na novinářské fakultě učí dodnes. Ve vzrušené době třiatřicátého vyšel na titulní straně bulvárního večerníku titulek „Vrah Vranské nebyl dopaden“, přičemž to slovo „nebyl“ vysázeli malinkými písmeny, kdežto ta další tři palcovými...
více