16.12.2018 | Svátek má Albína


15.12.2018 PRÁVO: Mají lidé v TV Seznam všech pět pohromadě?

Pavel Chrastina
Nedávno mi jeden z mých přátel poslal poslední novelu zákona o pozemních komunikacích. Pousmál jsem se, protože vím, že někteří mí drazí se mnou rádi žertují.
více


15.12.2018 SPOLEČNOST: Přistěhovalci

Zbyněk Petráček
Těžko najít běžného čtenáře novin, který by miloval analýzy vývoje obyvatelstva. Český statistický úřad je zveřejňuje čtyřikrát ročně a nepřinášejí velké posuny ani překvapení.
více


14.12.2018 LISTOPADOVÉ VÝROČÍ: Co bude za rok?

Ivan Emr
listopad 1989
Průběh akcí k letošním významným datům nastolil otázku, jak proběhnou akce k třicátému výročí Listopadu ´89 v příštím roce. Po tom, co jsme viděli 21. srpna a poté 17. listopadu letos, je nezbytné zvážit, jak pojmout, jak organizovat či jak se občansky postavit k blížícímu se výročí.
více


14.12.2018 ÚVAHA: Vítr se obrací

Jaromír Spousta
Old caravan
V záplavě věcí, které se k nám každý den dostávají - skrze internet, TV, noviny či naši přímou zkušenost -, se čas od času objeví něco, co nám svoji neotřelostí přináší nový náhled na dění kolem nás.
více


13.12.2018 SPOLEČNOST: Nazvěte to jinak

Pavel Strunz
V prosinci má parlament projednávat novelu občanského zákoníku, která by umožnila tzv. manželství dvojic stejného pohlaví. Pro jejich propagátory mám dva body k úvaze. Týkají se terminologie a rozšiřování vlivu státu.
více


13.12.2018 FEJETON: Pytlík dělá vědu

Ondřej Neff
Všechno jsem to popletl, nicméně titulek je napsaný a nebudu potupně couvat. Brouk Pytlík nedělal vědu, v knížkách Ondřeje Sekory dělal práce všeho druhu vyjma vědy. To Komár dělal vědu, spisovatel Josef Hais Týnecký o tom vydal před devadesáti lety dětskou knížku.
více


13.12.2018 GLOSA: BIS učitelkou života

Zbyněk Petráček
Veřejnou zprávu vydává kontrarozvědka BIS každý rok, ale ta letošní společensky rezonuje víc než ty minulé. Důvod je jasný: prezident Zeman ji použil jako klacek na zpravodajce.
více


13.12.2018 MÉDIA: 1938, 1968 a 2018

Karel Hvížďala
Polský esejista a šéfredaktor deníku Gazeta Wyborcza v neděli pro Deník N řekl: Situace v České republice „mi stále více připomíná, až se to bojím říci, období normalizace. Tedy normalizace bez sovětských vojsk.
více


11.12.2018 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 492

Jan Čech
Bylo Mikuláše. Kdykoliv je toto datum, vzpomenu si, jak jsme dělali my Mikuláše. Vše to začalo tím, že jsem se vracel domů a v Pod lipkách na brance jedné zahrady visel obrázek Mikuláše a dětskou rukou tam bylo napsáno: „Mikuláši, přijď k nám, jsi vždy vítán.“
více


11.12.2018 ROZHOVOR: O mentálních bolševicích

Petr Štěpánek
Možná, že to tak funguje, ale řešením není zvýšená regulace médií, natož dotace vybraným médiím, protože kdo o tom bude rozhodovat? Pan Kalousek a jeho kamarádi? Nebo Piráti a jejich kamarádi?
více


11.12.2018 GLOSA: Smát se, či nesmát

Ondřej Neff
Připomenu příhodu, která mě před pár dny zaujala. Četl jsem o ní v novinách, a to tedy neznamená, že se vůbec stala anebo že se stala přibližně nebo aspoň zhruba tak, jak bylo napsáno. Zkrátka, jistá Američanka cestovala s dcerkou a odbavovala se na John Wayne Airport v Kalifornii.
více


10.12.2018 SPOLEČNOST: Manželé homosexuálové

sex symbols
Poslanci projednávají návrh zákona o manželství homosexuálů. Proběhla první bouřlivá rozprava na toto téma a další se připravuje. O co v navrhovaném zákoně jde?
více


10.12.2018 JUSTICE: Strážní andělé opustili soudkyni OLO

Zdeněk Jemelik 1
Od června r. 2018 jsem se opakovaně věnoval zvláštnostem výkonu soudcovské funkce Ivetou Šperlichovou, soudkyní zlínské pobočky Krajského soudu v Brně, kdysi aktivní členkou KSČ.
více


10.12.2018 BAJKA: O dvou obchodních domech

Ladislav Jakl 1
Žily - byly dva obchodní domy. Oba ve stejném městě, v rušném centru, oba s podobným sortimentem i s podobnou klientelou a otevírací dobou. A každý měl jiného majitele.
více


10.12.2018 FEJETON: Narozeniny

Petruška Šustrová
V sobotu před první adventní nedělí jsem se vypravila na oslavu narozenin Jirky R, zvaného Gazela. Jela jsem přes půl předvánočně vyzdobené Prahy, ale jak jsem tak koukala z okna tramvaje, říkala jsem si: Kdepak, nenalákáte mě.
více


8.12.2018 PRÁVO: Jak se zrovnoprávňují gayové a lesby

Daniela Kovářová
Aktivisté za práva čtyřprocentních menšin hlasitě bojují za návrh zákona, jímž by manželství nahradilo registrované partnerství. Návrh, který už mají poslanci na stole, srovnává právní postavení homosexuálů.
více


7.12.2018 SPOLEČNOST: Moje druhé národní obrození

Petr Štěpánek
Úplně přesně si pamatuju ten okamžik, kdy se ze mne stal zapřisáhlý nepřítel minulého režimu. Psal se rok 1970, mně bylo dvanáct a komunisté zase zakázali skauting. Dozvěděli jsme se to uprostřed úžasných skal a nádherné divočiny na táboře ve Ferdinandově soutěsce v Českém Švýcarsku.
více


7.12.2018 SPOLEČNOST: A co my?

Karel Hvížďala
Před pár dny německá kancléřka Angela Merkelová pronesla na setkání Nadace Konrada Adenauera, která je blízká CDU, důležitou prognózu, která u nás proběhla bez širší odezvy, ač jejich dosah se nás bude v blízké budoucnosti týkat.
více


6.12.2018 PRÁVO: Vězeňský advent

Zdeněk Jemelik 1
Advent je čas sváteční, čas radostného očekávání. Pro české vězně spíše časem stesku po domově. Ani ti, kterým zbývá do vypršení trestu jen pár dní nebo týdnů, nejsou výjimkou.
více


5.12.2018 SPOLEČNOST: Vždyť je to jednoduché, až primitivní!

Alexander Tomský (2)
Miloš Horanský v hněvivé polemice s polemikou V. Klause s T. Halíkem a nepřímo s proboštem Piťhou o sexuální přirozenosti a rodině (LN 29.11) podléhá feministickému bludu o genderové konstrukci.
více


6.12.2018 FEJETON: Deset milionů

Ondřej Neff
Měl bych návrh na pěknou předvánoční anketu. Ona by to mohla být anketa i povánoční nebo bezvánoční, prostě anketa, ale jelikož začíná advent, představme si ji ve vůni purpury.
více


6.12.2018 GLOSA: Gender není legrace

Zbyněk Petráček
Vážené čtenářky a vážení čtenáři, novinářky a novináři z Lidových novin (lépe Novin žen, mužů a ostatních genderů) pro vás něco připravili. Zprávu o tom, jak se osoba Kalousek pohádal/a s osobou Babiš.
více


6.12.2018 ÚVAHA: O změně názoru

Pavel Černocký
Kdo nedokáže změnit svůj názor, je prostě blbec, pravil president Miloš Zeman. Tady musím (ne příliš často) souhlasit s presidentem… Proč? No přece z vlastní zkušenosti. Rád vysvětlím. Pamatuji toho už dost.
více


4.12.2018 GLOSA: Dluhy v pytli

Ondřej Neff
Vánoce jsou na krku a poznám to podle toho, že mi pořád někdo chce půjčit nějaké peníze. Otevřu noviny a jsou tam reklamy na půjčky. Pustím si rádio a dozvím se, že budu mít hodně smutné svátky, když si na ně nepůjčím.
více


4.12.2018 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 491

Jan Čech
Vážení, po posledním vyprávění se proti mně zvedla Morava jako jeden muž. Je to dobře, že drží tak hezky pospolu.
více


3.12.2018 HISTORIE: O svobodě a samostatnosti

Luděk Frýbort
S obvyklým zpožděním ke mně ze staré vlasti dorazilo 43. číslo týdeníku Respekt, a jak se dalo čekat v těch posledních říjnových dnech, ústředním námětem většiny jeho článků bylo sté výročí vzniku Československé – nyní už jen České - republiky. Vyzněly vesměs slavnostně. „Získali jsme svobodu!“ tak...
více


3.12.2018 ÚVAHA: Moje sestra demokracie

Terézia Mlýnková Išková
Naše Demokracie je jen o pár měsíců starší než já. Ráda proto říkám, že jsme spolu vyrůstaly a já po jejím boku prožila celý svůj dosavadní život. Zatímco však dřív byla mou neodlučnou kamarádkou, v posledních letech se mi začala víc a víc vzdalovat.
více


1.12.2018 PRÁVO: Zákaz drezury zvířat v cirkusech je nesmyslný

Tomáš Zdechovský
Vážně se nemusíme chytat každého nesmyslu, který k nám přichází ze zahraničí. A jedním z takových je zákaz drezury zvířat v cirkusech, který navrhuje ministerstvo zemědělství. Zastánci zákazu argumentují tím, že zvířata jsou v cirkusech týrána a držena v nepřirozeném prostředí ve stísněných...
více


1.12.2018 SPOLEČNOST: Mohou slova zabíjet i v Evropě?

Karel Hvížďala
„Inteligence českých novinářů je někdy na úrovni blbouna nejapného, který byl po právu vyhuben. České novináře se zatím vyhubit nepodařilo,“ to jsou slova prezidenta Miloše Zemana.
více


1.12.2018 VZPOMÍNKA: Militarismus a moje rodina

Jan Drábek
Takže stoleté oslavy konce té první světové a vzniku Československa bychom měli za sebou. Nedávno jsem si osvěžil pamět četbou H.G. Wellse o tom, jak se po roce 1918 svět bezhlavě ubíral k válce další, dalekosáhlejší, s tanky, bombarďáky a koncentráky. Vše jsme pak ukončili těmi velkými...
více


30.11.2018 SPOLEČNOST: Patří generál StB na universitní půdu?

Tomáš Vodvářka
Děkanka Fakulty sociálních věd Alice Němcová Tejkalová pozvala při příležitosti výročí listopadových událostí k diskusi šéfa Státní bezpečnosti. Už jsme opravdu v Absurdistánu?
více


30.11.2018 OSOBNOST: Muž, kterému učarovalo rádio

Karel Hvížďala
„Mé setkání s rozhlasem muselo být osudové. Dnes, na konci své životní cesty, si myslím o rádiu totéž, co se říká o cestách do Říma,“ říkával Jan Petránek, který v roce 1950 jako žák třetího ročníku obchodní akademie se zúčastnil recitační soutěže v Radiopaláci.
více


30.11.2018 RABŠTEJN: Místní spolky

Martin Regner
Obyvatelé Rabštejna se scházeli nejen při církevních událostech a tancovačkách, ale vedli i čilý spolkový život. Roku 1881 byl zde založen spolek veteránů – těch, kteří „ve vojsku dobře sloužili“.
více


29.11.2018 PRAHA: Vytěsněné výročí

Zdirad Čech
praha znak
Každých deset let ovládne český mediální prostor šílenství „osmičkových výročí“, a ačkoliv se probírá kde co, nejslavnější událost z dějin hlavního města Prahy se pomíjí mlčením. Kdo ví proč.
více


29.11.2018 PRÁVO: A co takhle zavést kauce?

Marian Kechlibar
Ve středeční iDnes je k přečtení komentář na téma „kriminalita agenturních pracovníků v Plzni“. Není moc povzbudivý, v diskusi pod článkem dodávají Plzeňáci svoje vlastní špatné zkušenosti.
více


28.11.2018 PRÁVO: Zákaz zahalování tváře?

Jaroslav Míth
Neschovávejme se z důvodu politické korektnosti. Nechceme zákaz zahalování tváře na veřejnosti, chceme zákaz nikábů a burek jako symbolů radikální formy hnutí, které prokazatelně směřuje k potlačení práv a svobod jiných.
více