22.10.2016 | Svátek má Sabina






20.10.2016 SPOLEČNOST: Vám se to nikdy nestalo?

cestování 1
Přijít někam pozdě. Na schůzku, do divadla, na koncert, na zkoušky (přijímací, maturitní i jiné), do práce, na svatbu nebo dokonce i na pohřeb. Pro většinu z nás, zejména v tom poslední případě, velmi nepříjemná, až trapná záležitost.
více


20.10.2016 GLOSA: Sebeúcta

Zbyněk Petráček
Dalajlama má zvláštní schopnost, ba dar. Kdykoliv sem přijede, kdykoliv se o tom jen uvažuje, rozpoutá se virvál, jaký by si našinec před čtvrtstoletím nepředstavil. Ekonom by to vyjádřil poměrem cena/výkon: dalajlama je asi nejméně mocnou osobností na Zemi, která dokáže rozpoutat tak mocnou debatu.
více


20.10.2016 SPOLEČNOST: Bezpečný prostor? Vezměte nohy na ramena!

Milan Petrák
S blížícím se svátkem Halloween bude zajímavé sledovat dění na amerických univerzitách. Některé z nich totiž vydaly v minulých letech oficiální výzvu, aby se při oslavě Halloweenu studenti vyhnuli nošení „urážlivých“ převleků. Na pranýři se ocitly třeba kostým Indiána, černocha, gejši a Mexičana –...
více


20.10.2016 FEJETON: Fotografie v Butovicích

Ondřej Neff
Ohromnou jsem měl radost ve čtvrtek při otevření Czech Photo Centre v Praze Butovicích. Napadlo mě: kdybych, dejme tomu, viděl před deseti lety podobné kulturní středisko - dejme tomu v Paříži nebo v Berlíně, říkal bych si, no jo, Francouzi, no jo, Němci, na to se my nikdy nezmotáme.
více


20.10.2016 PRÁVO: Ukradl Bakala opravdu slunce?

Petr Andrle
Jako kluk jsem se nějakou dobu domníval, že milionáři jsou lidé, kteří nám chtějí ukradnout slunce, což mi svého času vnuknul Jiří Wolker svojí pohádkou.
více


19.10.2016 HISTORIE: Akce Sokol

Milena Kozumplíková
V atmosféře letošního prvního volebního víkendu 8. a 9. října zaniklo, že v tyto dny - 7. a 8. října - by mělo být vzpomenuto roku 1941, kdy na našem území proběhla „akce Sokol“. Je to už sice 75 let, ale stejně, jako si připomínáme 17. listopad 1939 či Lidice, bychom měli mít v paměti i toto datum.
více


19.10.2016 VZPOMÍNKA: Z pamětí starého felčara 17

Karel Bečka
Jediná mimopracovní aktivita, ve které mi bylo dopřáno pokračovat, bylo psaní naučných knížek. V nakladatelství se mne ujala doktorka Dagmar Pohunková, se kterou jsem se znal už z gymnázia, a můj nový zaměstnavatel mi ochotně potvrdil, že nemá námitky proti mé literární činnosti, také Dilia byla...
více


18.10.2016 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 388

Jan Čech
Už mě přešel bezmezný vztek a několik nočních mne natolik unavilo, že vše vyšumělo. O co šlo? Přiletěl kamarád z USA. Koupil své ženě od jejích rodičů dům. Tedy v podstatě ruinu domu.
více


17.10.2016 SPOLEČNOST: Volby mezi Scyllou a Charybdou

Jiří Machotka
ANO vs. ČSSD, Hillary Clintonová vs. Donald Trump, pro známou šéfredaktorku pana Vlka st. blouznivec Bělohradský vs. eurosoudruh Růžička – co mají tyto dvojice společného?
více


17.10.2016 PRÁVO: Nevinná Semelová

Petr Hartman1
Milada Horáková byla v 50. letech ve vykonstruovaném procesu odsouzena k trestu smrti a v červnu 1950 byla popravena.
více


17.10.2016 PRÁVO: Kultura zákazů a příkazů

Petr Holub1
Česko zakáže kouření v autě, které veze děti. Jásavé titulky ovládly přední strany médií a člověk neví, jestli se má smát nebo plakat.
více


17.10.2016 FEJETON: Den samizdatu

Petruška Šustrová
Byla to zvláštní sešlost – nejsem si jista, zda se ti, kdo na ní byli, už někdy v takovém složení sešli. V pražské knihovně Libri prohibiti zasedlo ve středu ke stolům několik desítek Čechů a Slováků.
více


15.10.2016 VZPOMÍNKA: Těžký vstup do civilu

Stanislav Moc
Z vojny mě propustili těsně před Vánocemi 1965. Z vojenské nemocnice v Českých Budějovicích mě přesunuli sanitkou k mému útvaru v Táboře, kde si se mnou nevěděli rady.
více


14.10.2016 VZPOMÍNKA: Čtyři životní etapy

Pražský hrad a česká vlajka
Někde jsem četl, že údajně „vzdělaný člověk se pozná, když promluví nebo když vlastnoručně napíše svůj životopis“. I když zde nehodlám prezentovat svůj životopis, ale jen několik osudných události z mého života, již předem jsem připraven na kritické postoje řady čtenářů, kteří silně zapochybují o...
více


14.10.2016 SPOLEČNOST: Soumrak demokracie

Vratislav Hlubuček1
V rámci vývoje lidské společnosti tu byly různé společenské systémy. Každý z nich prošel obtížným zrozením, pak zazářil a užíval si období slávy, aby pak zahynul na své neduhy a byl vystřídán něčím novým.
více


13.10.2016 SPOLEČNOST: Co by na to paní Olga

Jan Schneider
Tak jsme místo Václava Havla oslavili jeho osmdesátiny. Každý si z něj vybral, co chtěl – ve výsledku to svědčilo spíše o těch výběrčích než o Havlovi. Čest výjimkám – Bohumilu Doležalovi, Ondřeji Slačálkovi, Andreji Krobovi, Petru Uhlovi, Ondřeji Němcovi.
více


13.10.2016 VZPOMÍNKA: S díky Líbě Šilhánové

Jan Urban
Na schůzku někdy na podzim 1986 přišla jako vždycky. Klidná, usměvavá, z nečekané strany. Jako by nešlo o nic důležitého. Přitom šlo o minuty a veliké osobní riziko. Jenomže pro Libušku - nebo Líbu Šilhánovou, jak jsme ji znali - osobní strach neexistoval. Za chvíli nás při té krátké schůzce na...
více


13.10.2016 KAUZA ZADEH: Z obžalovaného žalobcem

Zdeněk Jemelik 1
Ve dnech 5.-7. října 2016 pokračovalo u Krajského soudu v Brně před senátem Aleše Novotného hlavní líčení ve velkém procesu, vedeném jako kauza Zadeh & spol., s patnácti obžalovanými, údajnou škodou ve výši 2,5 miliardy Kč, se spoustou svědků a spisem o objemu 150 tisíc stran.
více


12.10.2016 PRÁVO: Bytoví šmejdi

Stanislav Křeček
Před několika dny se, bez zájmu sdělovacích prostředků, konal v Poslanecké sněmovně seminář o postavení bytových družstev a společenství vlastníků (SVJ) inspirovaný peticí Za důstojné bydlení, kterou podali zoufalí občané z Jirkova.
více


12.10.2016 VZPOMÍNKA: Z pamětí starého felčara 16

Karel Bečka
Jak jsem velmi brzy zjistil, nebylo možné objíždět mé nepravidelné trasy jinak, než vlastním autem Škoda, zvaným též tisíc malých bolestí. Bez problémů jsem jezdil až do jedenáctého listopadu, kdy napadl sníh, který na silnicích umrzl.
více


11.10.2016 SPOLEČNOST: Kulty, tatíčci, busty a klid

Zbyněk Petráček
K tématům týdne patří vztah k bývalým prezidentům. Kdo chce porovnat vztah k Václavu Havlovi a Tomáši Garriguu Masarykovi, stačí mu vyrazit na výlet. Ukázku skýtá třeba Nižbor na Berounce – ne unikátní, ale názornou.
více


11.10.2016 SPOLEČNOST: Co by tomu říkal Havel

Vlastimil Veselý
svatý Václav
80. výročí nedožitých narozenin Václava Havla vede k úvahám, co by říkal na dnešní dobu. Kdo četl jeho Zahradní slavnost nebo Vyrozumění (1965), dokáže si asi představit dosazení Junckera nebo jemu podobných byrokratů na místo jednajících postav, jejichž absurdní jazyk politické korektnosti brání...
více


10.10.2016 SPOLEČNOST: Má samet svého tatíčka?

Zbyněk Petráček
Když Dagmar Havlová mluvila v televizi, řeč přišla i na přejmenování piazzetty u Národního divadla na náměstí Václava Havla. Není to novinka. Ale překvapit mohl způsob, jakým vdova po prvním českém prezidentovi argumentovala.
více


10.10.2016 FEJETON: Neblahý vliv

Petruška Šustrová
Naše kočky se shodly, že na mě má Walter Laqueur neblahý vliv. Abyste rozuměli: překládám si pro potěšení jeho vzpomínky a jaksi mě to nutí přemýšlet trochu jako on. To se překladatelům občas stává.
více


8.10.2016 ÚVAHA: Kdo to všechno koupí a spotřebuje?

Jaroslav Mitlener1
Výroba všeho se zlevňuje a zrychluje. Právě proto máme všeho víc, protože je to levnější a za svoje vydělané peníze si to můžeme koupit. Peníze vyděláme výrobou zase jiných věcí, které si koupí ti ostatní.
více


8.10.2016 PRÁVO: Zákon o islámu?

Stanislav Křeček
Je vůbec možné, aby jedna z církví působících ve státě měla jiné právní postavení než církve jiné, jinými slovy musí být poměry všech církví, které s jistým oficiálním uznáním na území státu působí, upraveny stejně? Jsou úvahy o rovnosti, resp. o diskriminaci některých náboženství, církví, zde na...
více


8.10.2016 ESEJ: Ženská síla a ženská slabost

Stanislav Moc
Předem musím upozornit, že všechny ženy nejsou stejné a já si nedělám nárok, ba ani naději, že bych ženám porozuměl. Jsou to, aspoň pro mne, mystické bytosti dávající život a život rozvíjející.
více


8.10.2016 MÉDIA: Hvězdička, dívej se

Zbyněk Petráček
Když jsem byl malý, televize měla v domácnosti statut jakéhosi majáku. Když běžel šampionát v krasobruslení, sousedka, která televizi neměla, chodila za matkou a společně hodiny zíraly na povinné i volné sestavy, zatímco já jsem – obrazně řečeno – lezl po zdi.
více


7.10.2016 GLOSA: Jak budu volit?

volební urna volby
Jen ve středu 5.října jsem dostal tři návody. jak volit. Jeden zde na NP (viz), druhý na blogu iDnes (viz) a třetí je volební kalkulačka, pro změnu na blogu Aktuálně.cz (viz). To jsem opravdu rád, že se tolik lidí stará, abych nevolil špatně.
více


7.10.2016 KNIHA: Kdybych šel volit...

Václav Vlk st.
Jako že nepůjdu, protože u nás na Praze 8 se nevolí. Tedy momentálně se nevolí. Do těchto komunálních a senátních voleb . Třeba na Praze 6 se volí a došla na to řeč u pracovního oběda s jistou šéfredaktorkou.
více


7.10.2016 SPOLEČNOST: Za všechno může Václav Havel

Tomáš Vodvářka
K nedožitým 80. narozeninám se objeví mnoho článků a úvah, které hodnotí našeho prvního demokratického presidenta po listopadu 1989.
více


7.10.2016 PRÁVO: Chvaletické otazníky

Lubomír Stejskal
Na ten asi největší upozornil dnes (5/10) na serveru Svobodné fórum Vilém Besser. Stačí přejet očima nadpis: Před teroristy jsme prý chráněni, ale aktivisté si dělají, co chtějí.
více


7.10.2016 FEJETON: Dobrý den

Vladimír Karpenko
Dvě slova, která slýcháváme denně coby nejběžnější pozdrav. Vstoupil nám doslova do krve, jen mám občas pocit, jako by z ní trochu mizel. Jako dítě, už je to dávno, jsem byl veden k tomu zdravit každého dospělého.
více


6.10.2016 PRAHA: Přejmenovávací groteska

Petr Žantovský
Piazzetta neboli nádvoří pražského Národního divadla, nevelký plácek mezi starou budovou a Novou scénou, který byl až doposud spíše rájem skateboardistů a pro Pražany jen průchodem mezi Národní třídou a Ostrovní ulicí, ponese název Náměstí Václava Havla.
více


6.10.2016 SPOLEČNOST: Moc bezmocných

Tomáš Vodvářka
Od doby vzniku slavné eseje Václava Havla uplynulo 38 let. Časový odstup i změna společenských poměrů nijak neubraly na její aktuálnosti.
více


5.10.2016 GLOSA: Je suis Vácha et Koubek!

Ladislav Jakl 1
Předesílám, že sport mě nezajímá, že Spartě bych nikdy nefandil, snad jen proti zahraničnímu klubu, a jsem názoru, že mnozí sportovci jsou nepříliš bystrého uvažování.
více