20.1.2019 | Svátek má Ilona


19.1.2019 SPOLEČNOST: Kdy začnou feministky řešit skutečné problémy žen?

Tomáš Zdechovský
České feministky řeší příliš malý podíl žen na vedoucích pozicích či přetrvávající stereotypní vnímání genderových rolí ve společnosti. Bohužel existují mnohem závažnější problémy týkající se žen, které by si zasloužily pozornost.
více


19.1.2019 PRÁVO: Klinická smrt vlastnictví

Ladislav Jakl 1
Co je tvoje, to je moje. A co je moje, do toho ti nic není. Tuhle průpovídku známe každý už od dětství. Zesměšňuje všechny, co si dělají nárok na to, co je ostatních, ale své si urputně drží.
více


19.1.2019 SPOLEČNOST: Samé dobré zprávy

Tomáš Vodvářka
Špatné zprávy jsou zajímavější než ty dobré, což je sice paradox, ale bohužel dnes a denně potvrzovaný v médiích všeho druhu. Pak se snadno může stát, že ty dobré zaniknou.
více


18.1.2019 PRÁVO: Exekuce dusí ruce

Václav Vlk Jr.
Stále se operuje s vysokým číslem Čechů v exekuci, řeší se dlužníci, kteří naskákali na lep různým splátkovým firmám, exekuční mafie a já nevím, co ještě. Zapomíná se však na druhou stránku exekucí. Majoritním věřitelem v exekučních řízeních je stát, v řadě případů tvoří jeho pohledávky až 50 %...
více


18.1.2019 SPOLEČNOST: Proč nesouhlasím s Palachovým činem

Robert Troška
Při kulatém výročí sebeupálení Jana Palacha, 50 let po tomto činu, je nutné si položit otázku, zda čin zaslouží obdiv nebo dokonce adoraci, anebo zda lze Palachův čin hodnotit objektivněji a s odstupem.
více


17.1.2019 ÚVAHA: Ještě k Jiřímu Bradymu

Lubomír Stejskal
Ne, nebudu se obšírně vracet k jeho nevyznamenání, snad jen letmo v závěru. Chci se zmínit o člověku. O člověku a jeho odkazu. Odkazu pro mě.
více


17.1.2019 SPOLEČNOST: Proč Kain zabil Abela

peníze koruna
Pro jistotu - bylo to dávno, možná se to už všeobecně neví - bylo to ze závisti. Z té starozákonní biblické alegorie nám plyne moudré naučení: Závist je zlá.
více


17.1.2019 KLINIKA: Pěkný faul, holenkové

Petr Kolman
Žižkovská Klinika se stala fenoménem posledních dnů. Nevyužívaný objekt aktivisté obsadili již v roce 2014. Nejprve jej užívali načerno, později si vyjednali výpůjčku, která vypršela.
více


17.1.2019 SPOLEČNOST: Legenda o Palachovi

Zbyněk Petráček
Dalo by se říci, že 50 let po jeho sebeupálení víme o Janu Palachovi vše. Že se těžko najde něco, co ho postaví do zcela jiného světla.
více


16.1.2019 SPOLEČNOST: Klinika a filozofie

Luboš Zálom1
Levicoví aktivisté, kteří už léta neprávem obývají Kliniku na Žižkově, zcela pochopitelně svoji neomaleností znechucují širokou veřejnost. Zároveň se zde ukazuje, jaký dvojí metr stát uplatňuje při uplatňování své moci.
více


16.1.2019 PRÁVO: Sláva! Někteří soudci umí používat mozek!

Tomáš Zdechovský
Půjčíte si 40 000 a bude po vás vymáháno přes 500 000. A podle krajského soudu to vůbec nebude lichva. U nejvyššího soudu ale naštěstí narazíte na soudce, kteří ví, co je spravedlnost a právní stát.
více


17.1.2019 FEJETON: Jsme v 21. století

Karpenková-chalupa
Není to příliš dávno, kdy studenti brněnské Masarykovy univerzity zjistili dotazníkovými anketami, že obyvatelé naší vlasti připouštějí, že se klimatické podmínky na planetě zhoršují, ale že se to odehrává kdesi daleko a nás se to příliš netýká.
více


16.1.2019 FEJETON: Hasič nám stačí

Ondřej Neff
Doba pokročila a mám z toho radost. Radost je o to větší, že ji mohu zvěstovat na začátku nového roku, ano, v druhém mém povídání v roce 2019. Pokrok doby mám jaksi v referátu.
více


14.1.2019 SPOLEČNOST: Indoktrinace

Petr Žantovský
Sociolog Miroslav Petrusek definuje na první pohled nesympatické slovo z titulku takto: „Indoktrinace znamená úsilí zaměřené k slepému a odevzdanému přijetí určité doktríny, názorů či postojů, které nepřipouští diskusi ani kritiku.
více


16.1.2019 SPOLEČNOST: Fetišizace soukromého vlastnictví?

Roman Kříž
Žijeme v éře zpochybňování všeho. Expertem na cokoliv je kdekdo. Už nestačí staré dobré doporučování živočišných a rostlinných tuků, kdy jsme byli „experty“ přesvědčováni, že musíme jíst pouze rostlinné tuky, protože živočišné nás zabíjejí, zatímco o dvacet let později tomu bylo naopak a o dalších...
více


14.1.2019 SPOLEČNOST: Začíná Palachův týden

Tomáš Vodvářka
V tomto týdnu si budeme připomínat 50 let od chvíle, kdy jeden student filosofie obětoval svůj život, aby probral národ z letargie. Paradoxně se mu to povedlo až za dalších 20 let.
více


14.1.2019 ANALÝZA: Klinika, ochrana vlastnických práv a legitimní vlastnictví

Martin Pánek
Na první pohled může spor o Kliniku vypadat pro libertariány jako neřešitelné dilema: Stát vs. squatteři, zloděj proti zlodějovi. Avšak pokud se dostaneme přes první reflexivní o nelegitimitě státu, dokážeme situaci kolem Kliniky rozlousknout standardními analytickými nástroji, které by měly být...
více


14.1.2019 VZPOMÍNKA: Odešel Jiří Brady

Lubomír Stejskal
Dozvěděl jsem tu smutnou zprávu až večer v sobotu 12. ledna. V Torontu skončila pozoruhodná a v jistém období i mimořádně dramatická životní pouť Jiřího Bradyho.
více


15.1.2019 PRÁVO: Poučení z vystoupení spolku Spravedlnost

Zdeněk Jemelik 1
Ve čtvrtek 10. ledna 2018 v salonku Obecního domu v Praze představil spolek Spravedlnost knihu Spravedlnost pláče, věnovanou justičnímu martyriu, které podstupuje Z-Group Steel Holding v souvislosti s uvedením do provozu dvou chomutovských fotovoltaických elektráren.
více


15.1.2019 SPOLEČNOST: Spor Duka - Halík nemůže mít vítěze

Tomáš Vodvářka
Primas český Msgre Dominik Duka poslal napomenutí Msgre Tomáši Halíkovi. Za normálních okolností by se o tom nikdo nedozvěděl, za současných je z toho politikum.
více


15.1.2019 HISTORIE: Co předcházelo Palachovu týdnu v roce 1989

Karel Hvížďala
První kvalitativní skok zaregistroval mezi vysokoškoláky spisovatel Ivan Klíma již 21. srpna 1988, kdy studenti začali demonstrovat.
více


15.1.2019 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 496

Jan Čech
Padá snížek bílý, chumelí se, chumelí, máme dlouhou chvíli! Tato říkanka existuje i v obhroublé variantě, ale Pes je slušné periodikum.
více


14.1.2019 DOPRAVA: Je třeba utáhnout šrouby?

Karel Wágner
Jak se v posledních dnech díky nejrůznějším článkům a rozhovorům z našich sdělovacích prostředků dozvídáme, na českých silnicích loni zemřelo 565 lidí, o 63 více než předloni.
více


12.1.2019 KLINIKA: Mozky vymyté komunismem

Karel Kříž
To si tak se svými rudými kamarády vyhlédnete dům, který zrovna nikdo nevyužívá. Je opuštěný. Ale celkem pěkný a velký.
více


14.1.2019 FEJETON: Pozdní lítost

Petruška Šustrová
Umřel Milan Balabán, umřel Ivan Mašek. A já si znovu připadám jako na ostrově, z něhož doléhající vlny postupně odplavují pevnou půdu pod nohama… A samozřejmě opožděně – a zbytečně – lituji, že jsem Ivana Maška v posledních letech nevyhledala, nepopovídala si s ním, nezavzpomínala na Viktora...
více


15.1.2019 SPOLEČNOST: My, normální lidé?

Petr Andrle
Mnohokrát čtu na internetu, dokonce i v denním tisku, že tam či onde byl zatčen (zadržen) řidič čehokoli, jemuž příslušné orgány naměřily nějakou dávku omamných látek, tedy drog.
více


10.1.2019 SPOLEČNOST: Láska, nebo jen synchronizace?

Tomáš Vodvářka
Může někdo opravdu, ale opravdu milovat nějakého politika? Toť otázka. Nicméně jsem si jist, že u některých jedinců jde přinejmenším o synchronizaci.
více


10.1.2019 FEJETON: Co mi nejde do hlavy

Ondřej Neff
Čím začít letošní rok? Třeba ohlédnutím na závěr toho loňského. Z Bruselu vyšel signál, že snad od roku dvacet se budou v celé unii používat papírové tácky a budou zakázána plastová brčka. Budiž.
více


9.1.2019 DOPRAVA: Nemám rád moderní auta

Jan Polanecký
Nechápejte mě špatně, nechci tím říct, že mi vadí pokrok ve vývoji nových automobilů. Právě naopak. Vadí mi jen to, co je s ním v posledním desetiletí uměle, zejména na politickou objednávku, spojeno.
více


9.1.2019 FEJETON: Jak jsem Marianu vyvedla z míry

Karpenková-chalupa
Moderátorka jedné rozhlasové stanice se během povánočního vysílání zmínila o tom, jak moc se bojí ohňostrojů a že je nemá ráda. „Mám strach, že na mne něco spadne, nesnáším ten hluk a vadí mi i kouř, který je potom ještě dlouho cítit.“
více


9.1.2019 SPOLEČNOST: Rovnost mužů a žen není v oblékání

Jan Bartoň
Poslanec SPD Radim Fiala schytal tvrdou kritiku za svůj příspěvek k obrázku z gymnázia v Blansku. Ředitele gymnázia pak šokovala vulgarita pod příspěvkem Fialy. Za akcí „Jinej neznamená špatnej“ stojí.
více


9.1.2019 POLEMIKA: Žluté vesty - jak se vyrábí fake news

Martin Mařák
Odněkud z hlubin internetu se najednou vynořila zpráva o požadavcích Žlutých vest, které si údajně přejí odchod Francie z EU (frexit) a odchod z NATO.
více


8.1.2019 JUSTICE: Co si přát do nového roku?

Václav Vlk Jr.
Pěkně se nám ten poslední rok vybarvil na právnickém poli. Vzájemná netolerance a vrchnostenských manýrů představitelů některých profesí je zvláštní. Státní zástupkyně bere advokátovi v jednací síni spis, jinou státní zástupkyni, která je momentálně v nemilosti, nutí policejní orgán, aby se svlékla...
více


8.1.2019 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 495

Jan Čech
Na Tři krále likviduji stromeček. Vzpomínám, jak jsme nechtěli jako děti, aby vánoce skončily, a akt vyhození stromečku z prvního patra do zahrady byl jakousi tečkou za vánocemi.
více


8.1.2019 MÉDIA: Vítejte v novém televizním roce!

Petr Štěpánek
Bývávalo to kdysi legrační, když o nás, zakládajících členech ODS, někteří presstituti psali, že říkáme to samé, co Klaus, protože jsme v ODS. A já na to vždycky replikoval, že to mají dost popletené, protože je to přece úplně obráceně. Protože máme stejné názory jako Klaus, jsme v ODS.
více


8.1.2019 ROZHOVOR: Jen tak spokojeně mlčky civět

Ladislav Jakl 1
No, nevím, jestli můžu o sobě tvrdit, že někoho obrozuji. Spíš se snažím pečovat o to, aby se lidi potkávali, aby prožívali zajímavé chvíle pospolu a nezalézali jen do domácí izolace.
více