24.6.2019 | Svátek má Jan


24.6.2019 SPOLEČNOST: Panoptikum na Letné

Petr Štěpánek
Po demonstraci na Letné nemusí mít o svoji budoucnost strach Andrej Babiš, nýbrž straničky tzv. demobloku.
více


24.6.2019 SPOLEČNOST: Konečně prázdný Václavák. Zaplaťpánbůh

Jiří Macků
Ale aby bylo jasno: nemám vůbec nic proti demonstracím, ať jsou jakékoli, jsou-li požehnané našimi moudrými úřady. Svobodu shromažďování a projevu jsme si vycinkali před třiceti lety. Dobře nám tak, nestěžujme si tedy.
více


24.6.2019 PRÁVO: Po krůčcích k vzdálenému rozsudku

Zdeněk Jemelik 1
Hlavní líčení ve „velké daňové kauze“, vedené proti Shahramu Zadehovi & spol. u Krajského soudu v Brně před senátem předsedy Aleše Novotného, pokračovalo ve dnech 17-19. června 2019.
více


24.6.2019 FEJETON: Na lavici svědků

Petruška Šustrová
Dostala jsem předvolání k soudu, za pár dní další – datum soudu se totiž změnilo, protože jeden z advokátů v den původního hlavního líčení nemohl.
více


22.6.2019 SPOLEČNOST: O volebních povalečích

Zdeněk Holásek
Už jsem se Andrejem Babišem zabýval moc dlouho a stejně tak i demonstracemi, takže slibuji, že to, co nyní píši, je poslední příspěvek k tomuto člověku a demonstracím kvůli jeho osobě.
více


21.6.2019 PRAHA: Sloup a právo

Stanislav Křeček
Situace kolem mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze je jedním z mnoha dokladů o rozdělení společnosti, a to nejen pokud jde o současnost, ale i o výklad naší české historie.
více


21.6.2019 ŠKOLSTVÍ: Základní kameny vzdělanosti

školství tabule
Slušelo by se jistě začít poukazem na anticko-židovsko-křesťanské kořeny naší civilizace. Nemířím tak vysoko. Avšak ani tak nízko, jako jsou plody našich posledních pedagogicko-patologických reforem, spadajících pod heslo „Ukažte nám, co aspoň trochu funguje, a my to zkazíme.“
více


21.6.2019 ÚVAHA: "Blbá" nálada

Alois Stehlík
Alois Stehlík
Nedávno jsem sledoval v televizi debatu pana Karla Šípa s tělesně postiženým sportovcem.
více


22.6.2019 SPOLEČNOST: Majdan a Letná

Dan Drápal
Doputoval ke mně dopis jednoho lokálního politika, kterému se podle všeho nelíbí výzva lidoveckého předsedy Marka Výborného, aby lidovci podpořili plánovanou demonstraci na Letné.
více


20.6.2019 GLOSA: Chování řidičů MHD

Jan Ziegler
autobus
Asi všichni znají případ, kde řidič trolejbusu zbil mladou dívku, která si u něj chtěla koupit jízdenku.
více


20.6.2019 FEJETON: Vzhůru po žebříčku dolů

Ondřej Neff
Ve většině sportů je to jasné: dojel jsi dřív, jsi tedy vítěz. V této souvislosti mi leží v hlavě kuriózní případ, kdy dva lyžaři dojeli závod v obřím slalomu na setinu vteřiny přesně stejně.
více


20.6.2019 SPOLEČNOST: Zničit satana

Zdeněk Holásek
Tak 23. června pod mediálním krytím prapodivné TV Seznam, kde se pozvolna ztrapňuje J. Šídlo, bude na Letné velký happening, jehož cílem je ochrana nezávislosti justice, absolutní nezávislosti státních zástupců úplně na všem, odstranění odpudivého estébáka Andreje Babiše i Marie Benešové a...
více


19.6.2019 ESEJ: Robinson Crusoe na indexu?

Luboš Zálom1
Román o dobrodružstvích Robinsona Crusoe patří, nebo alespoň za mých školních let patřil, k povinné četbě. Nyní si připomínáme 300 let od jeho vydání. Ozývají se ale hlasy, že tento klasický román nepatří do dnešní pokrokové doby.
více


18.6.2019 POLEMIKA: O vaření občanů Ústavním soudem

Stanislav Křeček
Z mimořádně neobvyklého počínání obvinil Ústavní soud advokát Václav Vlk (Ústavní soud vaří žábu, Právo 6.6.). Tato kuriózní kulinářská představa souvisí s tradovaným tvrzením, že žába vhozená do již horké vody z ní vyskočí, ale na zvolna ohřívanou vodu si zvykne, takže nepozná, že je už uvařená…
více


18.6.2019 GLOSY: Jak pracuje Česká televize

Petr Štěpánek
Vznik nové parlamentní strany Trikolóra, jež nepochybně zamíchá politickými poměry v zemi, nestál České televizi za jediné slovo v hlavní večerní zpravodajské relaci. V Událostech. Asi se to neudálo.
více


18.6.2019 SPOLEČNOST: Zbraně a svoboda občana

Ondřej Neff
Petici se stovkou tisíc podpisů týkající se držení zbraní přijal Senát, a když už zřízenci přivezli nákupní vozík s podepsanými archy, podpisy připojili i senátor Martin Červíček a předseda horní komory Jaroslav Kubera.
více


18.6.2019 SPOLEČNOST: Škola, základ života

Eva Kislingerová
„Nikdy jsem nedopustil, aby škola stála v cestě mému vzdělání,“ pravil slavný americký spisovatel Mark Twain.
více


17.6.2019 ZDRAVOTNICTVÍ: Chyby a omyly v medicíně

Tomáš Vodvářka
Byly, jsou a budou. Tak jako v každé lidské činnosti, kde se mísí objektivní realita a subjektivní postoj. Často jsou předmětem všeobecného zájmu a pohoršení. Je to opravdu tak zlé?
více


17.6.2019 SPOLEČNOST: Herectvo ze řetězu utržené

Jiří Macků
Vrátil se potomek to úterý domů celý rozjařený: To vám byla krása! A já byl při tom! Kolik se vás tam sešlo? zajímal se otec.
více


17.6.2019 SPOLEČNOST: Snaha o absolutní rovnost

Tomáš Zdechovský
Jde to rychle. V Německu rozhodně. V roce 2017 v zemi uznali „manželství pro všechny“, od 2018 jde mít třetí pohlaví „divers“ a aktuálně už ministerstvo pro rodinu navrhuje používání termínů „rodič 1 a 2“ místo matka a otec.
více


17.6.2019 SPOLEČNOST: Proč je důležité mít doma kulomet

Jan Otava
pistole zbraň
Ondřej Neff ve svém čtvrtečním úvodníku nadnesl důležitou otázku: Proč by někdo měl mít doma kulomet? Úvodník se týkal petice proti evropské „odzbrojovací“ směrnici a jakkoliv s jeho celkovým vyzněním v zásadě souhlasím, nemohu si odpustit několik poznámek:
více


17.6.2019 FEJETON: Příhoda s melounem

Petruška Šustrová
Hodlala jsem původně psát o demonstracích, ale pak jsem si řekla, že demonstrace neutečou, budou se konat dál, a že minulost je taky důležitá.
více


15.6.2019 SPOLEČNOST: Udavači všech zemí, spojte se!

Fr. Filip Dvořák
Ne, že bych někoho udával, ale hlásit se to musí – sousedovic fena šíří nenávist po celé vesnici. Vždycky, když jdou kolem plotu opilci a začnou očůrávat stromy u branky, tak se rozštěká, až to trhá uši.
více


15.6.2019 GLOSA: Koupání v Samsonově kašně povoleno?

Zdeněk Lanz
V současných parných dnech asi kdekoho napadne, kam by se mohl před vedrem schovat či kde by se mohl trochu zchladit. Obyvatelé Českých Budějovic jistě nejsou žádnou výjimkou.
více


15.6.2019 ÚVAHA: Historické karikatury

Jan Payne
Takové zvláštní pravidlo dějin. Sotva bude platit pro všechny doby, ale v Čechách tomu tak za posledních sto roků je: každá další epocha je karikaturou té předchozí.
více


15.6.2019 SPOLEČNOST: Omámeni pokrokem

Petr Robejšek
Obsah článku by se dal shrnout takto: Postoj české společnosti vůči modernizaci je nepřátelský. To je špatně, protože technologické inovace jsou prospěšné a nevyhnutelné zároveň.
více


14.6.2019 VZPOMÍNKA: Jak jsem „studoval“ marxismus

Alois Stehlík
Alois Stehlík
Po celou dobu šestiletého studia medicíny stejně jako na všech ostatních vysokých školách byly v době komunistické totality součástí výuky povinné přednášky a semináře marxismu-leninismu.
více


14.6.2019 SPOLEČNOST: Smysluplná informace

Vratislav Hlubuček1
Informace jsou v našem životě velmi důležité, ale často se v nich příliš nevyznáme. Jsou tuze subtilní a nehmotné. Pomáhají nám, ale někdy nás i matou.
více


13.6.2019 FEJETON: Pokání a odpuštění dvou profesorů

Tomáš Vodvářka
Díky dlouhému studiu jsem měl možnost potkat celou řadu vynikajících kantorů, ale i těch, kteří se jimi nikdy neměli stát. Uvádím příklad dvou, každého z jednoho konce oné škály dobra a zla.
více


14.6.2019 SPOLEČNOST: Jiří Stránský a přepálené spoje

Karel Hvížďala
Termín přepálené spoje používal spisovatel Jiří Stránský v souvislosti s našimi poškozenými dušemi po dvou totalitách.
více


14.6.2019 GLOSA: Jako muže a ženu

Zbyněk Petráček
Dovedete si představit, že katolická církev (z podstaty konzervativní instituce) a Martina Navrátilová (tenistka, levicová liberálka a deklarovaná lesba) mohou být názorově na jedné lodi? Těžko. Vždyť Vatikán míval problémy ve vztahu k homosexuálům a Navrátilová bojuje za jejich rovná práva.
více


14.6.2019 ESEJ: Fašismus (2)

Martin Mařák
Bavíme-li se o korporativismu, můžeme si v rychlosti všimnout i jeho současné formy, která není spjatá se strukturou fašistického státu.
více


13.6.2019 KNIHA: Život není jen politika

Václav Vlk st.
Nejsem první, koho napadlo, že český umělec Josef Váchal měl pravdu, když řekl: „Svět se řítí do ďáblovy řiti.“ Tuhle jeden novinář poznamenal, že by se na tato slova chtělo dnes dodat: „Amen.“ Jenže Váchal to řekl v roce 1916 a dneska jsme přeci jen poněkud jinde.
více


13.6.2019 SPOLEČNOST: Za dva, tři roky

Ondřej Neff
Někdy příště v Česku, takovou vizi nabídl na jubilejním sedmdesátém sjezdu Sudetoněmeckého krajanského sdružení jeho mluvčí Bernd Posselt. Myslí si, že to zatím možné není, ale za dva, tři roky, kdo ví.
více


13.6.2019 ESEJ: Fašismus (1)

Martin Mařák
Když někdo využije ústavou garantovaného práva k manifestaci v souladu s platným právním řádem, nemá to s fašismem naprosto nic společného, i když bude někde na náměstí vyžadovat demisi celé vlády.
více


13.6.2019 HISTORIE: Podivná tvrzení o 1. červnu 1953

Ota Ulč
S velkým zájmem jsem si přečetl článek v Heidelbergu sídlícího českého historika Ivana Pfaffa, který nazval „Byli první, ukázali nám cestu“, uveřejněný v Amerických listech (10. července 2003), přeložený z němčiny.
více