21.11.2018 | Svátek má Albert


21.11.2018 SPOLEČNOST: Srdceryvné příběhy vytlačují politiku

Lukáš Jelínek
Nahlédnout do soukromí politiků může být pro voliče atraktivní. Jenže někdy je lepší nevidět a nevědět. Zvlášť když se pak věci ukáží být jinými, než jak nám bylo srdceryvně líčeno.
více


21.11.2018 17. LISTOPAD: Důvod k hlubšímu zamyšlení

Karel Hvížďala
Každé výročí, jako tomu bylo již u 28. října, by mělo být nejen důvodem k oslavám, ale, jak často připomínají sociologové, i záminkou k hlubšímu a sebekritickému zamyšlení, které událost zařadí do širšího kontextu.
více


21.11.2018 ROZHOVOR: To už obviňujeme i květiny?

vystva - sestak
Po sto letech se rozloha republiky scvrkla na polovinu a žije v ní o tři miliony lidí méně. V roce 1921 se osm milionů občanů hlásilo k římskokatolické církvi a půl milionu k husitské odnoži, kterou po válce založili reformní katolíci.
více


21.11.2018 SPOLEČNOST: Každému, jak se cítí. Muž ženou...

Daniela Kovářová
Rozmohl se nám tady takový nešvar: lidé prý nejsou tím, čím jsou, ale tím, kým se cítí být. Muž je sice objektivně chlapem, ale ve své duši se cítí být křehkou ženou, pročež bychom mu měli dovolit se onou ženou stát, respektovat jeho, pardon, její, ženství, vydat jí nový osobní doklad a dovolit jim...
více


20.11.2018 SPOLEČNOST: Milión pokrokových chvilek pro demokracii

Robert Troška
Informační bomba s Babišem juniorem explodovala a hned začali vyrážet do bojového šiku aktivisté a činovníci nejrůznějších nátlakových neziskovek pod praporem pravdy a liberální demokracie.
více


20.11.2018 ÚVAHA: Chápou, co činí?

Karel Šindelář
Symbolické vyhazování věnců do koše. Přivlastňování si státního svátku, jako kdyby tím státem byli jenom oni.
více


20.11.2018 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 489

Jan Čech
Asi se budete divit, že nepíšu o Babišovi a jeho podbabách a křivárnách. Nejsem orgán činný v trestním řízení, a tak to nechám raději na nich. Byl jsem se projít 17. listopadu po Národní třídě a po Václaváku.
více


20.11.2018 SPOLEČNOST: Nejsme jako oni. Opravdu?

Petr Štěpánek
Bývaly doby, kdy snaha o položení květin kupříkladu ke hrobu Jana Palacha připomínala bojovou hru na pašeráky a pohraničníky. Policajti a estébáci tvořili kordon a jen málokomu se podařilo proniknout k cíli.
více


20.11.2018 FACEBOOK: Velký bratr se zbláznil

Petr Adler
Facebook se rozhodl, že se stane redakční síní, která bude rozhodovat, jaké zprávy nebo, nedej přírodo, jaké názory jsou košer. Říkají tomu, že to či ono odpovídá nebo neodpovídá (nehodící se škrtněte) standardu obce (doslova: community standards).
více


19.11.2018 SPOLEČNOST: Listopadové účtování má dáti - dal

Tomáš Vodvářka
Slovenský president Andrej Kiska v sobotu řekl, že 17. listopad je nejdůležitějším datem v dějinách moderního Slovenska. Český president Miloš Zeman neřekl vůbec nic
více


19.11.2018 SPOLEČNOST: Není to málo, Antone Pavloviči?

Petr Štěpánek
Homosexualisté a jejich zpovykaná lobby chtějí protlačit do zákona, že manželství je svazek nikoli muže a ženy, nýbrž dvou osob.
více


19.11.2018 PRÁVO: Alena Vitásková na skřipci

Zdeněk Jemelik 1
To, co se v naší milé vlasti v současnosti děje, odpovídá citátu z klasika: „vymknuta z kloubů doba šílí“. Tanec, rozpoutaný kvůli reportáži Sabiny Slonkové a Jiřího Kubíka o setkání s Andrejem Babišem ml., vyvolává pochybnosti o duševním zdraví politiků, kteří v něm tančí.
více


19.11.2018 FEJETON: K výročí

Petruška Šustrová
Pochopitelně jsem si plánovala, že na dnešek napíšu fejeton k 17. listopadu. Jenže se ukázalo, že po letech mám dva dny, kdy nemusím nic, ale opravdu nic dělat. (Teď mi na koleno zaškrábala bílá tlapka: „Jakpak že nic? A co moje ranní kapsička?“)
více


17.11.2018 PRÁVO: Může hospodský zakázat vstup dětem?

Petr Kolman
Jako právníka mne zaujala kauza jednoho pražského hostinského, který do své pivnice zakázal vstup mládeže do 18 let.
více


19.11.2018 SPOLEČNOST: ČSBS by neměl dostat státní peníze

Michael Pánek
Jeho hlavní náplní je péče o válečné veterány a odkaz protinacistického odboje, ale tyto úkoly neplní. Řeč je o tzv. Českém svazu bojovníků za svobodu, který se věnuje především politickým aktivitám a adorování současného Ruska.
více


17.11.2018 ÚVAHA: Osiřeli jsme

Grandhotel Evropa a hotel Meran 1
Středoevropské národy nejpozději od doby francouzské revoluce vždy vzhlížely k Západu jako k části světa, kde se rodí svoboda lidstva.
více


17.11.2018 SPOLEČNOST: Nekamenujte proroky

Pavel Mareš
Když americký spisovatel Ray Bradbury ve své utopické vizi Fahrenheit 451 líčil svět, ve kterém vlastnictví knih je hrdelním zločinem a požárníci požáry nehasí, nýbrž naopak spalují domy provinilců, také mu mohl kdekdo předhazovat, že vidí budoucnost příliš černě a šíří poplašné zprávy.
více


16.11.2018 KNIHA: 100 let pádů republiky

Jan Handl
Martin Herzán (profil na Wikipedii) si k vydání své knihy 100 let pádů republiky vybral velmi příhodný čas.
více


15.11.2018 HISTORIE: Řada Němců považovala legionáře za zrádce

Tomáš Zdechovský
Dnes jsou legionáři zbožšťováni a mluví se o nich jako o hrdinech. Nicméně se často zapomíná na fakt, že to byli právě příslušníci zahraničních legií, kteří se museli ve dvacátých letech často vyrovnat s napadáním a opovržením.
více


15.11.2018 SPOLEČNOST: Náš Kundera

Zbyněk Petráček
Kdo je největší žijící český spisovatel? Který český spisovatel má šanci na Nobelovu cenu za literaturu? Na tyto otázky bývá odpověď jasná: je to Milan Kundera.
více


16.11.2018 POLEMIKA: Halíkova chabá argumentace

Václav Klaus1
Replika Tomáše Halíka na můj text, kterým jsem reagoval na jeho článek v Lidových novinách (z 13. 10. 2018), v němž napadl prof. Piťhu a jeho letošní svatováclavské kázání, je chudá svým obsahem, ale o to agresivnější v osobních útocích.
více


15.11.2018 FEJETON: Nohavica a Oumuamua

Ondřej Neff
Jarek Nohavica dostal Puškinovu cenu už před týdnem, a tak se k věci za tu dobu stačil vyjádřit asi každý. Takže se omezím na blahopřání a zavzpomínám, kdy jsem ho slyšel poprvé, dokonce to vím na den přesně, protože ten den bouchla černobylská elektrárna.
více


14.11.2018 MÉDIA: ČT a „velká demonstrace“ proti Trumpovi

Jan Bartoň
V Paříži se setkali na pozvání francouzského prezidenta Emmanuela Macrona státníci asi z třetiny světa. Česká televize zmínila ve zprávách svých pařížských zpravodajů i to, že se proti Trumpovi demonstrovalo na velké demonstraci.
více


15.11.2018 ROZHOVOR: O svazácích a mentálních bolševicích

Petr Štěpánek
Už od dob Cibulkových seznamů tu samozvaní soudci demonstrují vlastní morální velikost pliváním na tzv. spolupracovníky StB.
více


13.11.2018 SLUŽBY: Nepoctivé chování České pošty

Jiří Beránek
pošta
Česká pošta, s.p., okrádá své zákazníky. Ve Staré Boleslavi už řadu měsíců nedoručuje do schránek doporučené listovní zásilky, ale odesílatelům za ně účtuje 100 % ceny.
více


14.11.2018 PRÁVO: I nevinní se doznávají

Zdeněk Jemelik 1
Laskavý čtenář se nemusí obávat, že budu psát o vynucování doznání při výslechu brutálním násilím.
více


13.11.2018 SPOLEČNOST: Pravda o německém národu?

Jan Bartoň
Němci jsou proti muslimům, mají negativní vztah i k Romům a částečně i k Židům. Alespoň tak jsou prezentovány výsledky sociologického průzkumu Lipské univerzity.
více


13.11.2018 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 488

Jan Čech
Přátelé, víte jak jsem šťastný, že naši vnuci netuší, co to byl „měsíc zostřeného přátelství“? Sedmého listopadu to vypuklo a měsíc člověk nemohl pouštět televizi ani rádio.
více


12.11.2018 PRÁVO: Velká „daňová“ kauza (2)

Zdeněk Jemelik 1
Proti předchozímu bloku „velké daňové kauzy“, o němž jsem psal v prvním článku seriálu, se ve dnech 29. – 31. října, ani pak 5. a 7. listopadu 2018 nic dramatického neodehrálo. Velkou část jednání vyplňovalo přehrávání prostorových odposlechů, dále pokračovaly výslechy svědků.
více


12.11.2018 SPOLEČNOST: Musím se toho Nizozemce zastat

Lubomír Stejskal
Patrně jste to také četli. Já dnes (9/11) na Novinkách.cz. („Kvůli věku jsem diskriminován, tvrdí Nizozemec. Chce si nechat změnit datum narození“). Jmenuje se Emile Ratelband – a dobře dělá.
více


12.11.2018 ŠKOLSTVÍ: Co mi škola dala i nedala

Luděk Frýbort
Našel jsem v jednom letošním čísle týdeníku Respekt hlubokomyslnou úvahu o školském systému: jak by měl vypadat, proč nevypadá, jak by měl vypadat, jak to udělat, aby vypadal, jak má vypadat, a tak dále a podobně.
více


10.11.2018 FEJETON: Učit se, učit se…

Petruška Šustrová
Člověk zvídavý se učí – v tomto případě se spíš poučuje – bez ohledu na věk. (Poněkud nafoukaně myslím tentokrát sebe v naději, že to snad má i širší platnost.)
více


10.11.2018 ÚVAHA: U nás v Kostelci

Pavel Kopecký
Poslední dobou se nejen v naší zemi – a v nejednom ohledu – zvýšeně řeší, jaká je a jaká by měla být nastupující generace.
více


10.11.2018 INTERNET: Tak jak to je doopravdy s paní Andělou?

Petr Adler
Ten dopis by zasluhoval samostatný rozbor: pozastavuje se nad výroky německé kancléřky Angely Merkelové (a také francouzského presidenta Emmanuela Macrona a tehdejšího rakouského ministra zahraničí Sebastiana Kurze) na adresu Čechů všeho druhu.
více


12.11.2018 FEJETON: Kádrování letního času

Robert Troška
Tak nám těžce pracující komise EU po „reprezentativním hlasování“ nařídila zrušení střídání času. Poslední střídání má proběhnout v roce 2019 a pak již nám zůstane jen jeden čas. Zastánci zimního času okamžitě vyráží do srdnatého boje.
více


10.11.2018 GLOSA: Není migrace jako migrace

Karel Bečka
Nechci přilévat olej ani jiné tekutiny do ohně, který zuří kolem migračního paktu OSN, této prohnilé organizace, která je výsměchem původním snahám po druhé světové válce, to ponechme na jindy a moudřejším hlavám.
více