20.2.2017 | Svátek má Oldřich


20.2.2017 PRÁVO: Čeští lodníci versus děčínský finanční úřad

Josef Novotný
Zpěněná voda bičuje břehy řeky Mázy. Voda jemně šplíchá kolem sebe a vláhou smáčí listopadový vzduch nedalekého průmyslového města Venlo ve východním Nizozemsku. Remorkér tlačící před sebou člun má namířeno severně do Nijmegenu, pak západně do Utrechtu.
více


20.2.2017 PRÁVO: Shahram Zadeh a spolupracující obvinění

Zdeněk Jemelik 1
Hlavní líčení trestního řízení soudního má určité prvky divadelního představení různorodé povahy s mnoha improvizacemi: střídají se scény smutné, dramatické, ale někdy i veselé, směšné až trapné.
více


20.2.2017 FEJETON: Běžkaři v Čechách

Martin Regner
Určitě jsem lepší běžkař než pan prezident, mohu tedy o tomto lyžařském odvětví trochu rozumovat. Vlastně nevím, proč se tomuto střídavému šoupání levou a pravou říká běh, když přece při něm obě nohy nejsou ve vzduchu zároveň.
více


20.2.2017 PRÁVO: Tu Krejčovou nakonec stejně potrestali

Lubomír Stejskal
Kateřinu Krejčovou, v době incidentu s policií, tedy 1. 7. 2015, studentku FAMU.Tehdy se zúčastnila povolené demonstrace proti odpůrcům imigrace, kteří demonstrovali opodál na Václavském náměstí – a doplatila na to.
více


20.2.2017 SPOLEČNOST: Národní park není park

Zbyněk Petráček
Když jsem byl v roce 1999 v Albánii, jeli jsme po dálnici z letiště do Tirany. Jedeme, leč náhle se vynoří ocelový sloup vysokého napětí ukotvený přímo v dálnici a objížděný auty.
více


20.2.2017 MÉDIA: Kdo nekritizuje Trumpa, není IN

Patrik Nacher
Česká verze titulku by mohla znít „Kdo nekritizuje Zemana, není Čech, hop hop hop“, ale zpět k tématu. Není snad dne, abychom se nedozvěděli něco nepříjemného, dehonestujícího či přímo odsouzeníhodného na adresu Donalda Trumpa.
více


18.2.2017 EKOLOGIE: Kdy budeme na řadě my?

Petr Andrle
Asi vás, milí přátelé přírody a svobodných moří, nenechávají v klidu zprávy o tom, kolik nám umírá vorvaňů a jiných mořských živočichů kvůli tomu, že jejich žaludky jsou plněny umělými hmotami.
více


17.2.2017 GLOSA: Dozenemezapad.cz

Zbyněk Petráček
Svatým grálem politických snah u nás je dohánět Západ. „Vyrovnání životní úrovně se sousedním Německem“ slibuje TOP 09 ve vizi pro rok 2030. Přitom totéž napájí i motor frustrací.
více


16.2.2017 FEJETON: Za dalších pětadvacet let

Ondřej Neff
Tak dlouho je někdo průkopník, až je z něho pamětník. Ve věci internetu to šlo hodně rychle, na dnešek připomínáme pětadvacáté výročí, že to ale uteklo!
více


16.2.2017 GLOSA: Věříte ještě Západu?

Zbyněk Petráček
Kdy ž začala z Prahy vysílat Svobodná Evropa, byl to svátek. Stanice, která pro lidi žijící v komunismu ztělesňovala svobodný svět a volný přístup k informacím, stanice, kterou právě proto nesvobodné režimy rušily, vysílá z Prahy!
více


15.2.2017 VZPOMÍNKA: Harry

Vladimír Karpenko
Spíš, jako senior, jsem se pokusil vybavit si dobu před mnoha lety, kdy jsme jako patnáctiletí byli také v deváté třídě, ale tehdejší jedenáctiletky.
více


15.2.2017 PRÁVO: Návrat Shahrama Zadeha

Zdeněk Jemelik 1
Když jsem odcházel 24. listopadu 2016 od Krajského soudu v Brně z hlavního líčení ve věci Shahrama Zadeha & spol., podivoval jsem se rozhodnutí předsedy senátu Aleše Novotného přerušit hlavní líčení do 8. února 2017.
více


15.2.2017 SPOLEČNOST: Prokletí levičáckého myšlení

Vlastimil Podracký
V levičáckém myšlení je stále přítomen názor, že občan není zodpovědný sám za sebe, za všechno je zodpovědný stát. Levičákovi ovšem nic nevyhoví, i kdyby pečení holubi padali samovolně do úst, nebylo by to pravé ořechové, nejspíše by chyběla omáčka.
více


15.2.2017 SPOLEČNOST: Osudy národního sebevědomí

Fr. Filip Dvořák
Charakteristiku národa vytvářejí procesy starší než dějiny samy, a přesto se mění od generace ke generaci podle toho, jakými zkouškami byli jedinci tvořící tuto množinu nuceni projít. Toť jedna stránka věci.
více


15.2.2017 GLOSA: Obhajoba genderových stereotypů

Jiří Weigl
V bláznivém světě, který kolem nás levicoví pokrokáři budují, jsou mužská a ženská identita sociálními konstrukty a mezi oběma pohlavími podle nich v zásadě žádné přirozené rozdíly nejsou.
více


14.2.2017 SPOLEČNOST: Kdy začne mít ČR problém s imigranty?

dav
Vzhledem k dynamice nedávného vývoje se zdá téměř jisté, že i Česká republika začne mít dříve či později problémy s neintegrovanými přistěhovaleckými komunitami. Rozdíl mezi námi a Západem je nějakých 20 až 30 let, za což může nenáviděný komunismus.
více


14.2.2017 ŠKOLSTVÍ: Baku. Je to vyvážené?

školství tabule
Kde jsou ty časy, kdy si desetileté školačky hrávaly s panenkami, opatrně zkoušely matčiny šminky nebo lítaly s kluky venku a hrály si na kde co. Dnes je jiná doba. Například desetiletá Jana píše organizaci BESIP pohoršený dopis.
více


13.2.2017 MÉDIA: Televizní poplatky

Aleš Uhlíř
Neznám ve svém okolí nikoho, kdo by se na poště odhlásil jako poplatník televizního poplatku. Znám však několik lidí, kteří o tom alespoň uvažují. Jak jste na tom coby evidovaní poplatníci televizního poplatku vy?
více


13.2.2017 PRÁVO: Žít a nechat žít

Josef Bouška
Josef Bouška
Dobro a Pokrok opět vítězí. Tentokrát nad vyznavači zoufale nemoderního životního stylu – totiž nad kuřáky.
více


13.2.2017 SPOLEČNOST: Jsem ženská!

Markéta Šichtařová 5
Když jsem tu zprávu četla poprvé, zarazila jsem se a pomyslela si cosi o hoaxu. A víc jsem tomu nevěnovala pozornost. Pak jsem na ni ale za pár dnů narazila znovu. A hned z několika zdrojů a v různých jazycích.
více


13.2.2017 MÉDIA: Stop nenávisti - neporovnávat Trumpa s Hitlerem!

dutsche zeitungen
Lidové noviny 8. února 2017 zveřejnily téměř neuvěřitelný článek svého redaktora Petra Zídka s názvem „Konec jistoty“, který je postaven na srovnávání Trumpa s Hitlerem a který končí slovy „zvolení Trumpa znamená pro Čechy to samé, co nástup Hitlera“.
více


13.2.2017 SPOLEČNOST: Cesty na letiště

Petruška Šustrová
Byla jsem se svým kamarádem H. v Düsseldorfu, kde berlínské České centrum uspořádalo výstavu fotografií Karla Cudlína a debatu o Chartě 77 – či spíš o disentu, protože tam přijel také jeden dřívější polský a jeden východoněmecký disident.
více


14.2.2017 GLOSA: Zakažme Sněhurku a sedm trpaslíků!

Tomáš Zdechovský
Jsem pro rovnoprávnost mužů a žen, ale tzv. genderová vyváženost je opačným extrémem, který vytváří potíže tam, kde nejsou. Dělat problémy například z průkazu cyklisty s tím, že není také průkaz cyklistky, nebo z pohádek Walta Disneyho, kde údajně nejvíce závadná je Sněhurka a sedm trpaslíků, je...
více


11.2.2017 SPOLEČNOST: Taková brněnská špinavost

Zdeněk Holásek
Magistrát města Brna hodlá zaměstnávat osoby se znalostmi arabštiny a ruštiny, aby brněnské úřady mohly lépe komunikovat s cizinci s migračním pořadím. Jak informoval brněnský magistrát, náklady budou do výše 9 milionů korun hrazeny z prostředků EU a 300.000 Kč přispěje město Brno.
více


11.2.2017 PRÁVO: Neblahé dozvuky „solárního boomu“

Zdeněk Jemelik 1
Pole fotovoltaických panelů se stala nedílnou součástí české krajiny a zdá se, že většina národa si zvykla a vnímá je jako nezajímavou samozřejmost.
více


11.2.2017 SPOLEČNOST: Skandální výkon justice

Karel Hvížďala
Podle zjištění Českého rozhlasu zatkli na základě evropského zatykače již na sklonku minulého roku na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem bývalého starostu Chomutova a bývalého senátora Alexandra Nováka z ODS, který je podezřelý z manipulace spolu s dalšími 23 lidmi při vyplácení evropských dotací z...
více


9.2.2017 FEJETON: Fígl na reklamu

Ondřej Neff
Vydávám dva webové deníky a kdyby nebylo reklamy, nu, pak bych je nemohl vydávat. Zároveň dostávám od čtenářů dopisy a v nich stížnosti, jak je ta reklama obtěžuje. Moc dobře to chápu, mě taky obtěžuje.
více


9.2.2017 SPOLEČNOST: Profesionální bořiči stereotypů

Patrik Nacher
Stereotyp nebo také společenský stereotyp je ve slovníku wikipedie popsán jako typizovaný, běžně opakovaný a zjednodušený soubor představ. Pro stereotyp je typické nerozlišené a paušální přisuzování určitých rysů a vlastností všem členům dané skupiny bez rozlišení.
více


8.2.2017 PRÁVO: Varování, že vás neobslouží

Martin Pánek
Na Facebooku vzbudil značnou vlnu nevole níže zobrazený dokument, doprovázený statusy a komentáři o svobodě slova a zakazování názorů.
více


8.2.2017 SPOLEČNOST: K čemu jsou radikálové na světě

Michal Kašpárek
Netlačte na pilu! A neřešte koniny! – Tyhle dvě rady jsou rafinovaná past na lidi s pokrokovými názory. Jednak nefungují, jednak se jimi neřídí nikdo další.
více


8.2.2017 VZPOMÍNKA: Babička zdravější než vnouče?

Karpenková-chalupa
Kdosi prohlásil, že naše generace – generace dětí narozených ve válce a krátce po ní - je zdravější než dnešní děti. Říká se také, že když přijde k lékaři babička, maminka a dítě, je na tom prý nejlépe babička a nejhůře dítě.
více


7.2.2017 ZDRAVÍ: Poradci všeho druhu s obsesí konat dobro

Aleš Uhlíř
Dnes je častou profesí poradce. Poradci všeho druhu rostou jako houby po dešti, každý by chtěl radit jak se chovat a co dělat v tom či onom. Pro většinu z nich je typické, že jde o osoby velmi mladé.
více


7.2.2017 GLOSA: Bez pamlsků i libovůle

Pavel Panák
školství tabule
V souvislosti s tzv. pamlskovou vyhláškou se objevují kritické názory, že stát zase zvyšuje míru regulace ve společnosti, omezuje autonomii jednotlivých škol, ba dokonce brání konkurenci mezi školami v nabídce služeb atd.
více


7.2.2017 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 402

Jan Čech
Včera se mě syn zeptal, jestli ty džíny, které mám na sobě, jsou nové. Ale kdeže, ty jsem si koupil v Americe, když jsem tam byl s Honzou Hamerníkem.
více


7.2.2017 SPOLEČNOST: Romská otázka je tikající bomba

Miloslav Pešta
ghetto
Romové a lidskoprávní aktivisté okolo nich zažívají zlaté časy – pozornost veřejnosti je soustředěna na tzv. imigrační krizi a na muslimy obecně, takže neintegrace našich romských spoluobčanů do společnosti si nikdo nevšímá.
více


6.2.2017 MÉDIA: Jak zavřít hubu diskutujícímu

Pavel Chrastina
Je mým dobrým zvykem, i když si tím často ničím zdraví, sledovat zejména politické diskuse, které nám organizuje a předkládá k věření, či k převýchově podle něčích pochybných představ, náš veřejnoprávní Český rozhlas.
více