18.12.2017 | Svátek má Miloslav


18.12.2017 SPOLEČNOST: Neupřímná zásadovost je horší než zhovadilost

Petr Adler
Nemá se to, psát v tzv. ich-formě, zvláště pak ne, když člověk cituje sama sebe. Jelikož jsem se dozvěděl, že mnozí (lepší) novináři se tohoto hříchu dopustili také, udělám to. V marné snaze, že i já budu lepší.
více


18.12.2017 SPOLEČNOST: O kulturní krizi

Karel Hvížďala
Proč Evropu překvapil brexit, vítězství Macrona ve Francii, Babiše v Česku a naopak proč doposud zůstala v čele Německa paní Merkelová?
více


18.12.2017 FEJETON: Deluxe

Petruška Šustrová
Potřebovala jsem jet do Varšavy udělat rozhovor, a protože se mi u Českých drah nepodařilo přes internet koupit lůžko – možná to do zahraničí nejde, možná to jen prostě nedokážu – nezbylo mi, než se vypravit na nádraží a koupit si lístek u pokladny.
více


18.12.2017 SPOLEČNOST: S mobilem pod lavicí

Zbyněk Petráček
Civilizace se vyvíjí. Je to znát i na vztahu k dětem. Když přišla první průmyslová revoluce, začal bujet problém dětské práce v prvních továrnách. Když vypukla informační éra, bují problém přístupu dětí ke všudypřítomné komunikaci i sociálním médiím.
více


15.12.2017 PRÁVO: Soudy už nesmí bezdůvodně opomíjet otce!

Tomáš Zdechovský
České soudy mají stále velký problém. Zdráhají se dávat děti do střídavé péče, a to dokonce i v případech, kdy je to podle všech relevantních kritérií pro dítě jasně lepší. Bezdůvodně tak brání otcům ve výchově vlastních dětí.
více


15.12.2017 SPOLEČNOST: S radostí k dlouhověkosti

Petr Kolman
Filmoví fanoušci si možná vzpomenou na zlidovělou hlášku z kultovního filmu Pulp Fiction: „Máme radost? Vincente! Máme?“ Na což postava Vincenta v podání Johna Travolty odpovídá: „Ano, máme radost.“
více


14.12.2017 KAUZA ZADEH: Nová obžaloba (6)

Zdeněk Jemelik 1
11. prosinec 2017 byl v soudní síni č.2 Městského soudu v Brně dnem nečekaných událostí. Pokračovalo zde před senátem předsedy Michala Kabelíka trestní řízení soudní sp.zn. 3T l51/2017 proti českému občanovi íránské národnosti Shahramu Abdullahu Zadehovi.
více


14.12.2017 FEJETON: Copy a pleš

Ondřej Neff
Onehdy jsem potkal kamaráda, a on je to mánička: tak se říkalo před dlouhatánskými lety mladým mužům s vlasy dle vzoru Beatles. O máničkách se dnes občas píše, zvláště pak v souvislosti se vzdorem k režimu.
více


13.12.2017 PRÁVO: Pojišťovny plní, nebo sponzorují?

Jaroslav Šesták
Občas se objevují případy podvodného vymáhání hrazení pojistných událostí, čemuž se pojišťovny nejen efektivně brání, ale často takové případy přetřásají i v tisku. Už málokdy se ale hovoří o případech, kdy pojišťovny všemožně vzdorují proplatit pojistnou událost i za cenu bezostyšných postupů vůči...
více


13.12.2017 SPOLEČNOST: Kam směřuje Česko?

Pavel Mareš
Pirát (z fr. pirate, řec. peiratés) je běžné označení námořního lupiče, nazývaného jinak též korzár nebo bukanýr.
více


12.12.2017 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 445

Jan Čech
Koukám na zprávy a nestačím se divit. Jakási úžasná diva vyprávý svůj „krutý“ příběh, který ji poznamenal na celý život.
více


11.12.2017 FEJETON: Poučení

Petruška Šustrová
Překládala jsem před časem napínavou knížku, historický román o tom, co by bylo, kdyby nebylo to, co bylo. Děj se odehrával v Anglii na začátku padesátých let, ale v Anglii, která nevyhrála válku.
více


11.12.2017 SPOLEČNOST: MeToo a právo

Daniela Kovářová
Sexuální obtěžování bublá veřejným prostorem už několik měsíců, aniž by se rýsovalo řešení. Bojovníci na obou stranách odmítají složit zbraně a ani zbytek společnosti tento boj neignoruje.
více


11.12.2017 SPOLEČNOST: Správné řešení neexistuje

Jan Polanecký
V poslední době se na internetu, zejména v okruhu Svobodných, rozhořela debata o adopci dětí homosexuálními páry. Padají mnohé argumenty, a tak si dovolím přidat několik svých poznámek.
více


8.12.2017 PRÁVO: Na Vánoce budeš se mnou

Daniela Kovářová
Tak se nám opět přiblížily Vánoce, tedy svátky ze všech nejsvátkovatější, což se pozná podle blýskavých dárků, televizních pohádek, vzedmutých vášní a rodinných rozepří, jež začátkem nového roku přivedou do advokátních kanceláří zástupy nových rozvádějících se klientů.
více


8.12.2017 VZPOMÍNKA: Život se zvířaty

Vladimír Karpenko
Děti mají rády zvířata. Věta hodná spíš čítanky pro základní školy, ale nějak se začít musí. Čtenáře nejspíš napadnou historky o domácích mazlíčcích, dnes například oblíbených malých psíčcích.
více


8.12.2017 KAUZA ZADEH: Nová obžaloba (5)

Zdeněk Jemelik 1
Projednávání obžaloby Vrchního státního zastupitelství v Olomouci proti Shahramu Abdullahu Zadehovi (dále jen SAZ) a spoluobžalovaným kvůli nekalostem, jichž se měli dopouštět jako členové domnělé organizované zločinecké skupiny, založené SAZ z vazby v půli r. 2015, pokračovalo u Městského soudu v...
více


7.12.2017 SPOLEČNOST: Značně „infekční“ Předlice

Václav Husák1
V pátečním večerním televizním zpravodajství (1. prosince 2017) jsem v souvislosti s informacemi o stále se rozrůstající epidemii žloutenky v Ústeckém kraji zahlédl záběry Předlic – jedné ze čtvrtí města Ústí nad Labem. Záběry kamery byly doslova drastické.
více


7.12.2017 FEJETON: Jiná identita

Ondřej Neff
Identita je pojem v dnešní době hojně používaný. Ale neodkládejte noviny, nebude následovat kázání o politické korektnosti. Bude to o čertech a Mikulášovi.
více


6.12.2017 FEJETON: Sociální sítě a pravidla (ne)slušnosti

Daniela Kovářová
Zdravit nás naučili doma, známkovat ve škole a poslouchat v zaměstnání, ale jak se chovat na sociálních sítích, se učíme klopotně a za pochodu.
více


6.12.2017 KAUZA ZADEH: Konečně svědci! (4)

Zdeněk Jemelik 1
Další blok hlavního líčení ve věci Shahrama Abdullaha Zadeha (dále jen SAZ) & spol. u Krajského soudu v Brně ve dnech 29.11.-1.12.2017 výjimečně proběhl za neúčasti hlavního obžalovaného, který požádal soud, aby jednal v jeho nepřítomnosti.
více


6.12.2017 GLOSA: Imigrace do Česka

Petr Teplý
Petr Teplý
Naše země, skrze její politické zastoupení, již od počátku uprchlické krize vesměs zaujímala stejné stanovisko – nebudeme přijímat neprověřené, neznámé a potenciálně nebezpečné lidi, kteří mají pramalé odhodlání se začlenit do naší společnosti.
více


5.12.2017 MÉDIA: O jednom opravdovém dezinformačním webu

Jan Schneider
Jak dobře a rychle rozlišit dezinformátory, ideology, kádrováky a podobné blbce od normálních lidí? Amos Oz prohlásil, že nezná fanatika, který by měl smysl pro humor. Ano, tyto svraštělé duše se nesmějí. To je velmi dobře rozeznatelný příznak!
více


5.12.2017 SPOLEČNOST: Putinovi poskokové dělají, co mohou

Jan Payne
O tom, že Putin má zájem rozvrátit zejména EU a potažmo i USA tak, aby expandoval ruský vliv dál, což dělali stovky roků jeho předchůdci, pochybuje nyní již jen asi sotva kdo.
více


5.12.2017 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 444

Jan Čech
Kdysi jsem se rád koukal na „Uvolněte se prosím“, později přejmenované na „Show Jana Krause“. Už v tom přejmenování se skrývá důvod, proč se na to už nekoukám. Jak si Všechnopárty udržuje stále svou kvalitu, show Jana Krause se smrskla na sebeprezentaci pana Krause.
více


5.12.2017 KNIHA: Protektorát Čechy a Morava 1939–1942

Jan Handl
Kniha Protektorát Čechy a Morava 1939 – 1942 je unikátní hlavně svým rozsahem. Obsahuje stovky a stovky fotografií, které ukazují oficiální dění v protektorátu očima zpravodajů ČTK a mnoha dalších zdrojů.
více


4.12.2017 KNIHA: Vlčice Karla Hvížďaly

Petr Adler
Magda Vášáryová a Iva Brožová připomínají Karlu Hvížďalovi vlčice. Ne podle Alfreda Brehma a jeho Života zvířat. Podle popisu sedmi anglických královen, které prý měly několik společných vlastností: byly inteligentní, ba vzdělané, svými činy čas od času vyváděly z míry své národy i své dvorní...
více


4.12.2017 ÚVAHA: Češi a Němci & naše kořeny a práva

Tomáš Korčák
Tomáš Korčák
Chtěl bych vám na stručných osudech své rodiny ukázat na někdy složité vztahy mezi Čechy a Němci a jak to může určovat naše myšlení.
více


4.12.2017 SPOLEČNOST: Uražení a ponížení

Miloslav Pešta
Miloslav Pešta
Neočekávám, že by Dostojevskij byl oblíbenou četbou našich politiků, a vůbec si nemyslím, že by se politici doopravdy zajímali o duševní svět lidí neúspěšných, průměrných a méně inteligentních.
více


2.12.2017 SPOLEČNOST: Provokovat se prostě nemá!

Jaroslav Míth
Provokovat se nemá z principu. Pokud je totiž člověk provokován a pokoušen dostatečně dlouho, nakonec udělá to, co provokující chtěl.
více


2.12.2017 GLOSA: Ženy vs. ženy aneb Pojďme se pohádat!

Terezie Hofmanová
MeToo
Nedávný díl pořadu Máte slovo mě dohnal k zamyšlení. To, co jsem zhlédla a vyslechla, mě řádně zaskočilo a přivedlo k potřebě jaksi slovně vykrvácet na papír. V moderní době často řešené téma, pro někoho velmi citlivé, pro někoho zbytečné vůbec řešit. Fenomén: Rovnoprávnost mezi mužem a ženou.
více


4.12.2017 SPOLEČNOST: Medvědí služba lidským právům

Stanislav Křeček
Na chování onoho medvěda, který se ve známé Krylovově bajce snažil prospět spícímu poustevníkovi tím, že od jeho hlavy odháněl mouchy kamenem, což ovšem poustevník nepřežil, jsem si vzpomněl při sledování úterního pořadu Český žurnál - Teorie rovnosti na ČT2.
více


2.12.2017 SPOLEČNOST: Neotvírejte diskuze. Zavírejte je

Michal Kašpárek
Zadavatelem záhadných billboardů s arabskými nápisy se ukázal být Člověk v tísni. „Cílem je vyvolat debatu s veřejností, zda je dobré pomáhat lidem v zahraničí,“ ohlásil Jan Mrkvička.
více


30.11.2017 PRÁVO: Hulváti ve zdravotnictví

Marek Steiner
Často slyšíme samochválu na naše zdravotnictví a na úroveň poskytované péče. Souhlasím, že oproti Angole nebo KLDR jsme na tom dobře. Ovšem ve srovnání například s Německem, Belgií, Nizozemím a Norskem máme co dohánět.
více


29.11.2017 KAUZA ZADEH: Nová obžaloba (2)

Zdeněk Jemelik 1
Ve dnech 20.-22. listopadu 2017 pokračovalo u Městského soudu v Brně před senátem předsedy Michala Kabelíka projednávání obžaloby Vrchního státního zastupitelství v Olomouci proti Shahramu Abdullahu Zadehovi (dále jen SAZ) a spoluobžalovaným kvůli nekalostem, jichž se měli dopouštět jako členové...
více


30.11.2017 ÚVAHA: Život a doba obchodníka A.B.

Karel Bečka
V poslední době jsem si oblíbil jeden z mála českých seriálů Život a doba soudce A.K., který nedávno skončil. V první sérii jsme nahlédli pod pokličku soudnictví civilního, ve druhé do zajímavějšího putování po našem právu trestním.
více