19.2.2019 | Svátek má Patrik


19.2.2019 ŠKOLSTVÍ: Kauza Kovář

Petr Bařinka
Univerzita Karlova
Na přelomu tisíciletí jsem studoval historii na Ústavu světových dějin (ÚSD) FF UK. Konzervativní styl pojetí historiografie i studia samotného, který na ÚSD, resp. v semináři prof. Skřivana tehdy převládal, mi plně vyhovoval.
více


19.2.2019 SPOLEČNOST: Ublíženost

Dan Drápal
V květnu budeme mít možnost jít k volbám do Evropského parlamentu. Nemohu napsat „půjdeme k volbám do EP“, protože minule přišel k těmto volbám jen zhruba jeden z pěti oprávněných voličů.
více


18.2.2019 SPOLEČNOST: Magoři

Tomáš Vodvářka
Omlouvám se tímto na dálku (či spíše výšku) Ivanu Jirousovi, který měl stejný nick. On byl tvůrčí originál na rozdíl od těch, kteří naopak jen destruují. Fotbaloví magoři.
více


18.2.2019 SPOLEČNOST: Až je mi jich líto

Václav Vlk st.
Zpráva z tisku: „Z čelných představitelů státu věří dle Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd lidé nejvíce presidentu Miloši Zemanovi.“
více


18.2.2019 SPOLEČNOST: Z periferie republiky

Zbyněk Petráček
Některé danosti platí, ať si o nich kdokoliv myslí cokoliv. Též danosti geografické. Třeba taková Hajnalova linie. Podle této teorie se v přístupu ke sňatkům, staromládenectví a modelu rodiny Evropa dělí na dvě části podél linie Petrohrad–Terst.
více


16.2.2019 OSOBNOST: Miroslav Zikmund se dožil sta let

Karel Hvížďala
Když v roce 1946 dva čerství komerční inženýři Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund šli se svým plánem cesty kolem světa poprvé do pražského sídla Tatry v Kartouzské ulici, zastavil je vrátný se slovy: „Koho hledáte, pánové?“
více


16.2.2019 SPOLEČNOST: Proč musí Západ zajistit svobodu projevu

Josef Zbořil
crowd
Svoboda vyjadřovat se bez strachu s tolerancí pro odporující si hlediska je tím, čím je spojena různorodost v demokratických společnostech.
více


16.2.2019 SPOLEČNOST: O lepších lidech

Pavel Chrastina
Tvorba hrůzostrašné politické „novořeči“ v té či oné době je proces, nad kterým bychom neměli jen tak s úsměvem mávnout rukou.
více


15.2.2019 FACEBOOK: Jde o lidská práva, nebo o moc?

Jan Frank
Iniciativa ne úplně malé skupiny českých poslanců, kteří by si přáli trestat mazání příspěvků na sociálních sítích, má řadu zajímavých aspektů.
více


15.2.2019 SPOLEČNOST: Představme si, že ...

Jan Payne
Představme si, že Miloš Zeman dle ústavy (63/a-c) vrchní velitel ozbrojených sil zastupující stát navenek vyhlásí válku EU a požádá o pomoc armádu ruskou, čínskou či případně obě. Co s tím budeme dělat?
více


15.2.2019 ÚVAHA: Arogance - znamení doby

Fr. Filip Dvořák
Množství světového bohatství v rukou multimiliardářů se raketově zvyšuje. Majetek 26 nejbohatších lidí světa dosáhl 1,3 biliónu dolarů, tj. výše celkového majetku chudší poloviny lidstva - 3,8 miliardy lidí.
více


15.2.2019 INTERNET: Ztratili jsme moře!

Tomáš Zdechovský
Podívejte se, kteří čeští europoslanci se zasloužili o to, aby Česká republika přišla o 10 km mořského pobřeží u Chorvatska.
více


15.2.2019 ROZHOVOR: Kdo se modlí směrem k Bruselu

Petr Štěpánek
Ty zprávy mlží, skutečným problémům se vyhýbají. ČT předstírá, že plní povinnosti dané jí zákonem. Rada ČT předstírá, že Českou televizi kontroluje. A Poslanecká sněmovna předstírá, že kontroluje Radu ČT. Je to taková nedokončená pohádka O kohoutkovi a slepičce.
více


14.2.2019 FEJETON: Kuba, náš vzor

Ondřej Neff
Opravdu to není téma číslo jedna, ale téma číslo, dejme tomu, dvacet sedm to je. Jaká budou auta za pět let, za deset? Pro někoho je odpověď jasná.
více


13.2.2019 GLOSA: Můžete ztlumit ten kravál, pane vrchní?

Petr Kolman
Možná znáte tu situaci z kavárny či jiné provozovny.
více


12.2.2019 PRÁVO: Kabelíkov v zapeklitých souvislostech

Zdeněk Jemelik 1
Trestní řízení soudní, vedené u Městského soudu v Brně senátem předsedy Michala Kabelíka proti obž. Shahramu Zadehovi (dále jen SAZ) & spol., tlačí předseda senátu neúprosně k rozsudku, třeba i za cenu výrazného krácení práv obhajoby (jakým je např. neprovedení spousty důkazů, požadovaných od...
více


12.2.2019 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 500

Jan Čech
Pětsetkrát jsme se v úterý sešli na Neviditelném psovi. Bylo to víckrát, protože mezitím jsem psal i o letadlech a to má další číslování. Vzpomínky jsou některé i pohříchu současné.
více


13.2.2019 INTERNET: Klaus ml. už není konzervativcem

Ondřej Tůma
facebook fb
V souvislosti s návrhem zákona 384/0 se toho napsalo již hodně. Většina příspěvků ale pohříchu děsivě míjí jádro pudla, neboť jsou vedeny v duchu „účel světí prostředky” .
více


11.2.2019 HISTORIE: Palachiáda trochu jinak

Václav Vlk st.
V až otravné smršti článků a úvah o činu Jana Palacha, kdy příběh líčí ti, co tam nebyli, hluboké úvahy rozvádí ti, co ani v nejmenším netuší, jaká byla tehdy atmosféra a mezi lidmi a hlavně na Filosofické fakultě UK.
více


11.2.2019 SPOLEČNOST: Rovnost, spravedlnost a struktura našeho světa

Roman Lenský
Trvalo nějaký čas, než jsem pochopil, že… svoboda je důležitější než rovnost, že snaha uskutečnit rovnost ohrožuje svobodu a že neexistuje-li svoboda, neexistuje rovnost ani mezi nesvobodnými lidmi. (K.R. Popper, Věčné hledání)
více


11.2.2019 PRÁVO: Absurdity kolem sporu Zeman - Peroutka

Marek Steiner
V roce 2015 podala vnučka Ferdinanda Peroutky proti České republice - Prezidenské kanceláři žalobu, ve které žádá, aby se žalovaná omluvila za prezidenta Ing. Miloše Zemana pro jeho výroky z ledna 2015.
více


9.2.2019 SPOLEČNOST: Po čem není poptávka

Petr Robejšek
V článku Jestliže je odpovědí Zeman a Babiš, jaká byla otázka? se Radkin Honzák ptá, je-li ve „slušné společnosti“ někdo, kdo dokáže oslovit ty, kteří volí Babiše a Zemana. O moji odpověď asi nestojí, ale já mu ji přesto poskytnu.
více


9.2.2019 PRÁVO: Meze respektu

Stanislav Křeček
Nejen s aktuální aférou „polského hovězího“, ale třeba i v souvislosti s problémy velkopěstíren psů a třeba i chovu koní se dostáváme k zajímavé otázce.
více


9.2.2019 SPOLEČNOST: Daně a jak na ně

Petr Andrle
Dopředu avizuji, že nejsem bezvýhradným zastáncem systému EET, ani příznivcem paušálního zdanění drobných živnostníků, jakkoli se mi zdá, že oba systémy mají něco do sebe. Nejlepší jsou ovšem vždy příklady ze života. Začnu tím starším.
více


7.2.2019 MÉDIA: Rada ČT zasluhuje odvolání

Petr Štěpánek
Problém ale není v tom, co Česká televize vysílá (i eurohujeři mají v demokracii právo říkat své bludy), nýbrž v tom, co všechno nevysílá, co selektuje, co překrucuje.
více


8.2.2019 SPOLEČNOST: Nakažlivé chování

Zdeněk Roller
Zdeněk Roller
Máme s ostatními živočichy více společného, než si přiznáváme. Tak třeba jeden prvek chování rozhodně stojí za zmínku: pro obratlovce s dostatečně vyvinutým mozkem, kteří žijí ve větších společenstvích, je velmi důležité takzvané nakažlivé chování.
více


8.2.2019 PRÁVO: Závěrečné řeči v Kabelíkově - 3

Zdeněk Jemelik 1
Během hlavního líčení v trestní věci proti obž. Shahramu Zadehovi (dále jen SAZ) & spol. u Městského soudu v Brně před senátem předsedy Michala Kabelíka dne 30. ledna 2019 dokončila obhájkyně Alena Kojzarová svou závěrečnou řeč zdůrazněním neúnosnosti dalšího držení jejího klienta ve vazbě a...
více


8.2.2019 SPOLEČNOST: Ohrožuje nás populismus a strach

Karel Hvížďala
Podíváme-li se na Českou republiku trochu z odstupu, třeba po párdenní návštěvě sousedního Německa, zahlédneme zřetelněji ohrožení, která na nás tady čím dál častěji číhají:
více


8.2.2019 MÉDIA: Poslanci mají příležitost zahájit změny v ČT

Robert Troška
Poslanecká sněmovna má nyní příležitost nastartovat reformu České televize, která bohužel již delší dobu pod vedením jejího generálního ředitele Petra Dvořáka neplní roli nestranné veřejnoprávní instituce.
více


7.2.2019 PRÁVO: Změny v bytovém právu?

Stanislav Křeček
Nemyslím, že je mnoho věcí, na kterých by se všichni zákonodárci shodli, ale o jedné to vím určitě: je to vědomí, že se zajištěním dostupného bydlení pro obyčejné lidi je to špatné a že problém se spíše zhoršuje, než radikálně a efektivně řeší. Přesto i změny právních poměrů by mohly situaci...
více


7.2.2019 PRÁVO: Závěrečné řeči v Kabelíkově - 2

Zdeněk Jemelik 1
Hlavní líčení proti obž. Shahramu Zadehovi (dále jen SAZ) & spol. u Městského soudu v Brně před senátem předsedy Michala Kabelíka pokračovalo dne 30. ledna 2019 přednesem závěrečné řeči Aleny Kojzarové, obhájkyně SAZ.
více


7.2.2019 SPOLEČNOST: Morální nůžky

Martina Bártová
dav
O rozevírajících se nůžkách mezi bohatými a chudými se toho napsalo již dost, ale pokud jsem si stačila všimnout, nemluví se moc o nůžkách, které se rozevírají mezi lidmi slušnými a neslušnými.
více


6.2.2019 PRÁVO: Závěrečné řeči v Kabelíkově - 1

Zdeněk Jemelik 1
Připomínám laskavým čtenářům závěr článku Deus ex machina v Kabelíkově. Je zřejmé, že soudce Michal Kabelík odhrnul obsah vystoupení advokáta Petra Kandalce stranou jako nepotřebnou veteš.
více


6.2.2019 PRAHA: Pomsta za Srpen

Ondřej Neff
Mimopražský posluchač tu zprávu nejspíš přešel a nemyslím si, že zvedla ze židle mnoho Pražanů.
více


7.2.2019 SPOLEČNOST: Internet by se měl regulovat sám

Karel Hvížďala
Ve Sněmovně se vede vášnivá debata o návrhu zákona, s kterým přišel jeden z poslanců ODS, podle kterého by za smazání příspěvku na sociální síti mohl provozovatel zaplatit až padesát milionů pokuty, za vymazání celé stránky na Facebooku by mohl být odsouzen až k půlročnímu vězení.
více


6.2.2019 FEJETON: Kam mizí ty prachy?

Tomáš Vodvářka
Tuhle otázku slyšel bezpochyby každý muž a každá žena, kteří si v mladickém roztoužení šeptli „ano“ bez patřičného vědomí, kam až to posléze může zajít.
více