5.5.2015 | Svátek má Klaudie


5.5.2015 SPOLEČNOST: Jsme nepoučitelní?

Zdeněk Joukl
V Uherském Brodě dne 24.2. 2015 starší muž zastřelil legálně drženými pistolemi v restauraci osm lidí a potom sám sebe. Emoce již částečně opadly, a tak je čas na střízlivý komentář.
celý článek


5.5.2015 UDÁLOSTI: Držet a zachránit! Ale co?

Bohumil Doležal
Ivan Fišera napsal 27. dubna do Svobodného fóra vášnivou obhajobu „části novinářů“, kteří zůstávají v médiích s novými vlastníky.
celý článek


5.5.2015 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 319

Jan Čech
Vloni jsem pracoval v Bangkoku a čutálisti byli všude. Jsem sportovní antitalent a nikdy jsem se o sport ani v nejmenším nezajímal.
celý článek


4.5.2015 FEJETON: Chvála maratonu

Pavel Kosorin
Mezinárodní maraton je něco jako běžecký karneval. Potkáte tam lidi, s nimiž se obvykle míjíte, a provozujete spolu několik hodin něco, co se normálně nedělá.
celý článek


4.5.2015 MÉDIA: Nesvatá válka extremistů hlavního proudu

Petr Štěpánek
A vítězem se stává... Ano, vítězem soutěže o nejrychlejšího propagandistu se stává spolupracovník MF Dnes Luděk Navara.
celý článek


4.5.2015 SPOLEČNOST: Imigranti - jaké vlastně chceme?

Karel Zvára
Karel Zvára
Ve Středozemním moři se v minulých dnech potápěly lodě s běženci. Někdo plánuje záchranné akce, jiný by je zase opakovaně varoval a po neuposlechnutí bez milosti poslal ke dnu.
celý článek


4.5.2015 SPOLEČNOST: Hrobaři české demokracie

Petr Hampl
Po delším odmlčení se znovu vracím k otázce, proč v českých zemích ztroskotal pokus o vytvoření dlouhodobého stabilního režimu parlamentní demokracie.
celý článek


4.5.2015 SPOLEČNOST: Milouš Jakeš revival

Tomáš Vodvářka
Na internetu je k dispozici krátký projev bývalého generálního tajemníka KSČ, který kritizuje současný režim, tedy ten, který jej nechal jako ideologického protivníka na svobodě a zřetelně v dobré kondici.
celý článek


4.5.2015 GLOSA: Spejbl a Hurvínek za války

Spejbl a Hurvínek
Mezi českými dětmi byl z loutek dlouho v největší oblibě Kašpárek, ale v Plzni ho postupně zcela zastínil Spejbl s Hurvínkem.
celý článek


4.5.2015 JUSTICE: V Americkém centru o etice českých soudců

Zdeněk Jemelik 1
Ministerstvo spravedlnosti uveřejnilo na serveru justice stručnou zprávu o konferenci Soudcovské unie věnované etice povolání soudce.
celý článek


2.5.2015 OSOBNOST: Letecké eso ze Starých Hamrů

Petr Andrle
Jsou to někdy v životě paradoxy. Godwin uměl pouze německy a polsky, ačkoli jeho dědeček již od roku 1852 vyučoval ve Starých Hamrech češtině.
celý článek


2.5.2015 SPOLEČNOST: Neodstranitelné vady demokracie

Václav Rambousek
Přehlédneme-li výroky slavných a slovutných o demokracii, pak se o ní dočítáme o leccos – až po citovávaný Churchillův výrok, že demokracie je nejhorší způsob vlády, až na to, že neexistuje žádný lepší.
celý článek


2.5.2015 DOPRAVA: Cyklisti likvidují sami sebe

Jakub Roth 1
Stále posloucháme nářek cyklistů nad tím, jak je ohrožují motoristé, ať už na čtyřech, třech či dvou kolech. Jenže – kolaři se převážně ohrožují sami. Statistiky v tomto ohledu hovoří jasně.
celý článek


4.5.2015 ŠKOLSTVÍ: Dolů a stále rychleji

školství tabule
Ještě ani pořádně neutichly diskuze o povinném posledním roku školky a už je zde návrh nový - pan ministr chce všechno elektronizovat.
celý článek


2.5.2015 VZPOMÍNKA: Askalona

kytara
Když americká armáda vtáhla do Plzně, zachvátila město nesmírná radost a úleva, že šestiletá německá poroba skončila.
celý článek


2.5.2015 PRÁVO: Kdy zatknou trenéra Růžičku

Václav Vlk Jr.
Život tropí hlouposti a nyní nám dokazuje, jak je ošemetné uvažovat vždy v mezích: padni komu padni, úplatky jsou trestné, a to za všech okolností, oznamovat trestnou činnost je věc nanejvýš záslužná.
celý článek


1.5.2015 KNIHA: Český Winton? Český Schindler?

Ivo Fencl
V polovině devadesátých let navštívil reportér Stanislav Motl (nar. 1952) Izrael a poprvé zaslechl jméno Antonín Kalina.
celý článek


1.5.2015 SPOLEČNOST: Evoluce civilizací

Vratislav Hlubuček1
Jednotlivé živočišné a rostlinné druhy mají své geny a podléhají evoluci. Mění se, vyvíjejí a případně i zanikají. Jednotlivec je z hlediska druhu nepodstatný, ale jeho život je důležitý z hlediska budoucího přežití tohoto druhu. Tolik biologie.
celý článek


1.5.2015 MÉDIA: Pravá URRNA

Pavel Strunz
Na doporučení Rady pro rozhlasové a televizní vysílání připravuje Česká televize nový pravidelný pořad Pravá URRNA, který se má zabývat uváděním reportáží a rozhovorů na pravou míru.
celý článek


30.4.2015 SPOLEČNOST: Dějiny nejsou infantilní

Václav Vlk st.
Nejprve si řekněme, že onen bonnmot, kterým kdysi jakoby „opravil“ Marx Hegela, který si povzdechl, že dějiny se opakují, a Marx idiotsky dodal, že prý nejprve jako tragédie, podruhé jako fraška, je jeden z nejhloupějších výroků zakladatele komunismu.
celý článek


30.4.2015 GLOSA: Kdo neskáče, není Čech

Václav Husák
V první části titulku uvedený pokřik a aktivita s ním spojená se v posledních le­tech staly jedním z typických projevů radosti českých sportovních fanoušků nad úspě­chy našich reprezentantů.
celý článek


30.4.2015 HISTORIE: Osvobození, nebo dobytí?

Zdeněk Stránský
tank T-34
Obsazení českých zemí nacistickým Německem a jejich totální podřízení hitlerovskému režimu bylo z hlediska práva i morálky bez jakýchkoliv pochybností okupací.
celý článek


30.4.2015 PRÁVO: Proces s Rathem zase nepokračuje

Karel Hvížďala
Poslanec a hejtman MUDr. David Rath byl zatčen 14. května 2012 před domem u garáže Kateřiny Pancové a Petra Kotta v Rudné u Prahy s krabicí, o níž policistům tvrdil, že si v ní odnáší kvalitní víno.
celý článek


29.4.2015 GLOSA: Proč by měl Ovčáček rezignovat

Tomáš Zdechovský
Nemyslím si, že hlavním úkolem mluvčího prezidenta republiky je vytahování špíny na dávno zemřelého člověka, který se nemůže bránit.
celý článek


29.4.2015 VZPOMÍNKA: Ivan a tramvaj

tramvaj
Jednoho dne roku se celá naše třída vypravila do divadla. Napřed jsme jeli autobusem, potom tramvají.
celý článek


29.4.2015 MÉDIA: Chvála televizi DVTV

Tomáš Vodvářka
Působí na internetu relativně krátkou dobu. Při dnešní inflaci slov a názorů, při zoufalé neprofesionalitě reportérů jde o zcela ojedinělou pozitivní deviaci.
celý článek


29.4.2015 SPOLEČNOST: K průjezdu Nočních vlků

Tomáš Pajonk1
Jsem absolutně znechucený z mentálních komunistů, kteří jen momentálně propagují jakože „západní hodnoty“ a přitom si velkolepě vytírají zadek s Ústavou i základními principy demokratického, právního státu.
celý článek


29.4.2015 FEJETON: Nohy jako přívěsek

Karel Hvížďala
Listujeme-li nekonečným množstvím nových barevných časopisů vytištěných na dobrém papíře určených pro mladé dámy a urostlé muže, můžeme shodně s Marchallem McLuhanem konstatovat, že převládá model složený ze sexu a technologie.
celý článek


29.4.2015 SPOLEČNOST: Letošní Ropák je oranžový

Lukáš Jelínek
Aktivisté sdružení okolo iniciativy Děti Země udělili v pátek titul Ropák roku už po třiadvacáté.
celý článek


28.4.2015 OSOBNOST: Sokol, který se nebál

Petr Andrle
Když se v září 1912 sešlo v tehdejším hostinci „U Kubíků“ ve Fryčovicích přes třicet místních občanů k založení sokolské tělovýchovné jednoty, měl zde hlavní slovo místní učitel Josef Dvorský.
celý článek


28.4.2015 SPOLEČNOST: O křesťanství, islámu … a Červené Karkulce

Milan Dřevojánek
Článek Křesťanství a islám od pana Lajkepa, který na NP vyšel ve čtvrtek, mě navzdory svému trudnému poselství pobavil.
celý článek


28.4.2015 PRÁVO: Zákaz kouření v restauracích...

Ladislav Jakl 1
Obránci provozovatelů restaurací a hostinců to oproti přátelům státem nařízeného plošného zákazu kouření v hospodách nemají lehké.
celý článek


28.4.2015 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 318

Jan Čech
Naši primátorku nám přivezli do Prahy omylem s vánočními stromky. Také podle toho jedná.
celý článek


27.4.2015 FEJETON: Sportka

Martin Malý
Paralelní svět… Pracují za dvanáct čistého, mají děti, pijou, kouří, a každý týden ještě vsadí několik svých stokorun do Sportky.
celý článek


27.4.2015 GLOSA: Propustit!

Petruška Šustrová
Byl to výnos prvního náměstka ministra vnitra z března 1977 o tom, na jakých základech lze propustit z práce signatáře Charty 77 a ty, kdo s ní sympatizují. (Jak se to pozná?)
celý článek


27.4.2015 SPOLEČNOST: Rouhavé myšlenky

Pavel Kosorin
V devatenáctém století zavedl Otto von Bismarck funkční systém sociálního zabezpečení pro lidi neschopné výdělečné práce z důvodu stáří nebo nemoci.
celý článek