25.6.2018 | Svátek má Ivan


25.6.2018 SPOLEČNOST: Ostrakizace – nebo argumenty?

Dan Drápal
Sklidil jsem kritiku za to, že jsem napsal recenzi knihy Petra Hampla Prolomení hradeb. Ne za to, že ta recenze byla přejná. Ne za to, že jsem neodhalil autorovy bludy. Za to, že jsem napsal kritiku na knihu Petra Hampla.
více


25.6.2018 PRÁVO: Blíží se restituční tečka

Karel Hvížďala
Koncem června po 27 letech končí možnost vymáhat restituční návrhy proti nespravedlivému jednání státu v letech 1948 až 1989. Senátoři sice podali k Ústavnímu soudu žádost o prodloužení termínu ukončení, ale ten zatím o tom nerozhodl.
více


25.6.2018 GLOSA: Sudeťáci na scéně

Radim Perlín
Jedno téma se na našem domácím dvorku nevyčerpá. Odsun Němců. Jakmile to někdo zmíní, každý druhý má obratem názor a ihned ho musí ventilovat, kde to jen jde. Naposled takovou diskuzi vyvolaly dvě věty v projevu kancléřky Merkelové.
více


25.6.2018 SPOLEČNOST: Kultivace politikou

Dušan Stuchlík1
K událostem z konce května v brněnském divadle Husa na provázku se již vyjádřil kde kdo. Tak se na celou událost podívejme z trochu jiného světla.
více


25.6.2018 FEJETON: Postesknutí

Petruška Šustrová
Vracela jsem se pozdě večer tramvají domů a nade mnou stála skupina čtyř mladíků, kteří se kdovíproč bavili o celibátu. Jeden ovšem nevěděl, co to je – „No, to je,“ vysvětlil mu jiný, „když se kněží nesměj ženit.“
více


23.6.2018 ÚVAHA: Byrokracie a její moc

Stanislav Moc
Nesdílím názor, že se Sovětský svaz položil hospodářsky, že ho Reagan uzbrojil, nebo že dokonce prohrál studenou válku. Je sice pravda, že technologicky Svaz neustále doháněl Západ a než stačil nějakou technologii zavést šířeji do svého hospodářství, tak ta technologie zastarala a na Západě už...
více


23.6.2018 SPORT: Fotbal jako komedie

Tomáš Vodvářka
Miluji fotbal. Tedy nikoli proto, že bych byl fascinován geniální přihrávkou a následnými nůžkami do šibenice. Důvod je prozaičtější.
více


22.6.2018 ESEJ: Proč jsou středoevropské společnosti tak jiné

Petr Hampl1
Proč se společenská atmosféra v zemích Visegrádu tak dramaticky liší od zanikající západní Evropy? To je otázka, na kterou znovu a znovu narážíme v nejrůznějších diskuzích.
více


22.6.2018 PRÁVO: Klaníme se falešné svátosti

Rudolf Mládek
Ani tak vznešený titul jako „Evropský soud pro lidská práva“ není důvodem ke klanění. Zvláště, když judikoval něco, co zavání velkým malérem.
více


22.6.2018 PRÁVO: Žalobci a policisté nevidí, co nechtějí

Zdeněk Jemelik 1
Věnováno Aleně Vitáskové, ohrožené dovoláním nejvyššího státního zástupce, a nevinné Michaele Schneidrové, strádající ve Věznici Světlá n.S.
více


22.6.2018 ÚVAHA: Smutek rozhněvaného starého muže

Vladimír Cícha
Jsem normální člověk. Mužského rodu. Kdysi dítě, pak kluk, pak mladík, nakonec, jak čas plynul, prožíval jsem v podstatě obyčejný život, malinko přizdobený vyšším vzděláním.
více


22.6.2018 GLOSA: Plasty i za sto let?

Zbyněk Petráček
I banální fotografie mohou v člověku vyvolávat provokativní otázky. Třeba na výstavě Kouzlo bakelitu v Národním technickém muzeu. Na stařičké fotce pózují tři mladé dámy s kabelkami z prvního masově vyráběného plastu.
více


22.6.2018 MINIPOVÍDKA: Z červánků dělnického hnutí

Martin Regner
Továrník Fuchs měl vychrtlou postavu, rosolovitý nos, vlasy jak uhel a temné, zapadlé oči, a proto se proslýchalo, že provozuje černou magii a obcuje s ďáblem. Se svými dělníky se vůbec nemazlil.
více


21.6.2018 ÚVAHA: Itálie začíná dělat seznamy Romů

Tomáš Vodvářka
Ultrapravicový italský ministr vnitra a šéf Ligy Salvini napsal: „Požádal jsem o vytvoření seznamů Romů žijících v Itálii. Neregulérní budou deportováni. Bohužel, Romy s italským občanstvím budeme muset nechat dál žít v Itálii.“
více


21.6.2018 FEJETON: Chrudošivý Facebook

Ondřej Neff
Některé parlamentní debaty jsou věru úsměvné. Jako třeba ta o alkoholu na vodě. Zákonodárci se přou o to, zdali ano anebo ne alkohol na kajaku nebo na raftu a pokud ano, tak kolik, a když ne, tak proč ne a kdo a jak bude respektovat zákon anebo se na něj vykašle.
více


21.6.2018 ŠKOLSTVÍ: Neradostný stav

Zdeněk Lanz
Jarní zkušební období maturitních zkoušek skončilo, a tak nebude na škodu připomenout si několik momentů, které se současnou monstrózní podobou maturity, ale i se školstvím obecně souvisejí.
více


20.6.2018 SPOLEČNOST: Právnické myšlení a lidská práva

Radim Uzel
Můj dědeček MUDr. Karel Uzel (1877-1957) vykonával lékařskou praxi téměř až do smrti ve svých 80 letech. V knižně vydaných pamětech však píše, že málo chybělo a stal by se právníkem.
více


20.6.2018 SPOLEČNOST: Tělesné tresty

Dan Drápal
Počátkem šedesátých let, v době mého dospívání, tedy v době, kdy jsem se začal zajímat o politiku, se projednával návrh nového zákona o rodině. Mimo jiné v něm byla formulace, kterou nyní nedokážu přesně ocitovat, ale něco v tom smyslu, že rodiče jsou zodpovědni za to, že jejich děti budou...
více


19.6.2018 KAUZA ZADEH: Konečně svědci! (12)

Zdeněk Jemelik 1
Na pokračování hlavního líčení ve věci Shahrama Abdullaha Zadeha (dále jen SAZ) a jeho čtrnácti spoluobžalovaných u Krajského soudu v Brně před senátem Aleše Novotného ve dnech 1.,13.,14.,15 června 2018 se naplno projevily problémy procesů s velkým počtem obžalovaných a svědků.
více


19.6.2018 GLOSA: Happening na Hradě

Tomáš Lajkep1
Já mám happeningy rád. A jsem rád, že něco takového udělal i náš pan prezident. Když někdy i umělci projeví zájem o politiku, proč by politik občas neměl věnovat svou pozornost uměnám takového druhu?
více


19.6.2018 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 470

Jan Čech
Když vařím, mám puštěné rádio a poslouchám Český rozhlas. Krom muziky, která je téměř vždy příšerná. Ale mluvené slovo stojí za to. Tedy jak kdy. Dr. Ivo Šmoldas, toho miluji.
více


18.6.2018 SPOLEČNOST: Soutěž krásy pro vlivné, leč ošklivé

Daniela Kovářová
Soutěž Miss Amerika zrušila promenádu v plavkách i ve večerních šatech a propříště nebude hodnotit dívky podle vzhledu, ale dle vzdělanosti, talentu a sociálního vlivu. Za změnou podmínek soutěže prý stojí hnutí MeToo, podle něhož je hodnocení fyzické krásy zastaralé a pro dívky ponižující.
více


16.6.2018 SPOLEČNOST: Kdy je ramadán, nás zajímat nemusí, ale …

Lubomír Stejskal
Vyjádřit to lze i jinak. Může nás zajímat, kdy je ramadán, ale nemusí to nic znamenat. Snad jen ... Ale o tom v další části textu.
více


16.6.2018 ÚVAHA: Boj o moc

Stanislav Moc
Co jsou lidé lidmi, boj o moc v tlupě, kmeni, národu a státu vždy probíhal a probíhat bude i v budoucnu. Je to přírodní řád, který určuje, jaké místo si který jedinec ve společnosti vybojoval nebo vybojuje.
více


14.6.2018 EVROPA: Rovnost podle liberálů

Tomáš Zdechovský
Liberalismus se za celou dobu své existence nejen v Evropě změnil k nepoznání. Slovo liberalismus je odvozené z latinského liber znamenajícího „svobodný“. Tak proč chtějí stále více liberálové něco regulovat a někoho přemísťovat?
více


14.6.2018 FEJETON: Paradox lháře

Ondřej Neff
Nemám o výšce svého IQ žádné velké iluze. Například jsem přesvědčený o své imunitě vůči reklamě.
více


15.6.2018 ESEJ: Československý sen III.

Jan Urban
Československá politika jako vnitřní politika nového státu ve skutečnosti nikdy neexistovala. Od prvního dne to byla politika české elity, která ji přijala za vlastní v okamžiku ohromení z nikdy neočekávaných územních zisků „vymyšleného státu“, podpory vítězných velmocí a ponížení Vídně.
více


14.6.2018 ESEJ: Československý sen II.

Jan Urban
Když se v roce 1886 Hubert Gordon Schauer tázal po smyslu české národní politiky („Naše dvě otázky“), napsal, že „bez vědomí mravního povolání není národa“ a ptal se „jaký je náš úkol v dějinách člověčenstva?“
více


13.6.2018 ESEJ: Československý sen I.

Jan Urban
Má vlast, Československo, jediná duchovní vlast, kterou kdy budu mít, byla především snem. Nádherným snem o znovunastolení spravedlnosti a rovnosti všech lidí, jejichž občanství a loajalita budou nadřazeny etnicitě a jazyku.
více


12.6.2018 SPOLEČNOST: Josef Toufar nebyl zabit, ale zemřel ve vězení

Tomáš Vodvářka
Aspoň takto to hodnotí přední komunistický ideolog současnosti Josef Skála v rozhovoru s Janem Farským z hnutí STAN
více


12.6.2018 PRÁVO: Podivné rozhodnutí soudů

Stanislav Křeček
Většina z nás snad již chápe, že homosexuální páry mohou dobře vychovat dítě, jistě lépe, než by se tak stalo v jakémkoliv ústavu.
více


12.6.2018 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 469

Jan Čech
Nastává opět období, kterému já říkám: „Sliby se slibují, blázni se radují!“ Agent Bureš objíždí republiku se svou firmou a kam přijedou, tam slíbí. Když si Česká televize dala tu práci, že si vypsali všechny jeho předvolební sliby a sečetli to, zjistili, že to je víc, než je náš rozpočet.
více


12.6.2018 SPOLEČNOST: Brněnská nechutnost je přehlédnutý milník

Miloslav Pešta
Miloslav Pešta
Má-li být společenství (kmen, stát, civilizace) životaschopné, musí mít ideu, která zdůvodňuje jeho existenci. V ni musí jeho příslušníci věřit, aby byli ochotni za ni položit život.
více


11.6.2018 FEJETON: Zahrádka a já

Karpenková-chalupa
Když bylo v poválečných letech v tehdejším Československu zásobování potravinami takové, jaké bylo, vyhodnotil situaci dělnický prezident Antonín Zápotocký slovy: „Jak může být na trhu dostatek zeleniny, když naše hospodyňky sází na zahrádce raději růžičky, než mrkvičku.“
více


11.6.2018 KAUZA ZADEH: Nová obžaloba (12)

Zdeněk Jemelik 1
V mezidobí od vydání 11. dílu seriálu dne 7. května 2018 se dočkaly neobvyklého ohlasu mimo soudní síň některé události, popsané v 10. dílu. Bezohlednost, s kterou soud nakládal se soukromými daty obž. Shahrama Abdullaha Zadeha.
více


11.6.2018 PRÁVO: Zájem dítěte a výživné

Daniela Kovářová
Jaké potřeby má dítě? Kolik měsíčně stojí jeho výživa? Platí tatínkové na děti dost, anebo málo? Nemají maminky příliš velké oči? Může dítě jezdit s matkou ve ferrari a s otcem trolejbusem?
více