17.3.2018 | Svátek má Vlastimil


17.3.2018 VZPOMÍNKA: Jak to bylo (5)

Karel Vondrák
Když neslavně skončilo to slavné „Pražské jaro 68“ a rázem nastal dlouhej hnusnej podzim, došlo hned na prověrky soudruhů straníků, kteří předtím fandili svému jarnímu šéfsoudruhu Sašovi, co měl údajně socialisticky lidskou tvář.
více


17.3.2018 PRÁVO: Základy obecné meetoologie

Daniela Kovářová
Milé kolegyně, vážení kolegové, setkali jsme se dnes u příležitosti události vpravdě historické: jste svědky nově vznikajícího vědního oboru meetoologie.
více


17.3.2018 PRÁVO: Ohrazování

Zbyněk Petráček
Kdo si myslí, že na politiku lze jen nadávat, nemá pravdu. Ano, nemůže ovlivnit vznik nové vlády ani válku v Sýrii. Ale média nás nezavalují jen těmito depresemi. Upozorňují i na „politiku života“.
více


16.3.2018 PRÁVO: Hororový příběh od zlínského soudu X.

Zdeněk Jemelik 1
Od posledního pokračování hlavního líčení ze dne 29.ledna 2018 v trestní věci proti manželům Novotným & spol. u zlínské pobočky Krajského soudu v Brně, před senátem předsedy Radomíra Koudely, šel život dál jinak než podle rozvrhu jednání, stanoveného předsedou senátu.
více


16.3.2018 VZPOMÍNKA: Jeden den, jedno století

Marcela Matějková
Život nehledí na kalendář. Jeden den stačil na to, aby uzavřel belle époque konce devatenáctého a začátku dvacátého století. 28. června 1914 byl v Sarajevu spáchán atentát na následníka rakousko-uherského trůnu a postupně se rozpoutala Velká válka. A teprve tím začalo ve skutečnosti dvacáté století.
více


15.3.2018 KAUZA ZADEH: Konečně svědci! (7)

Zdeněk Jemelik 1
Ve dnech 7.-9. března 2018 pokračovalo u Krajského soudu v Brně před senátem Aleše Novotného hlavní líčení ve věci Shahrama Abdullaha Zadeha (dále jen SAZ) a jeho čtrnácti spoluobžalovaných.
více


15.3.2018 ZDRAVOTNICTVÍ: Feťákem snadno, rychle a... zadarmo

Tomáš Vodvářka
Jsou v zásadě dva typy narkomanů. Jedni za drogu vydávají kupu peněz. Druzí ji mají zcela zadarmo a legálně.
více


15.3.2018 ÚVAHA: Začal plíživý novodobý Vítězný únor 2018?

Jaroslav Míth
Máme za sebou 70. výročí komunistického převratu. Na první pohled se zdá, že nyní už není nic takového možné. Chyba lávky. Dnešní ukrajování svobody je hodně nebezpečné.
více


15.3.2018 FEJETON: Oni Too

Ondřej Neff
Umění budiž angažované, už je to tady zase. Na slavnostním udílení Českých lvů se to hemžilo plackami All for Jan, míněn tím zavražděný Ján Kuciak, a hlavně, kdo se nepostavil za nezávislost České televize, ocitl se o patro níž.
více


14.3.2018 SPOLEČNOST: Ta naše tragédie studentská

Zdeněk Holásek
Tak spontánní studentská stávka na zhruba 100 školách v celé republice s podporou samozřejmě svědomí národa - umělců a herců.
více


14.3.2018 MÉDIA: Lukáš Mathé, slovenský (dez)informátor

Jan Bartoň
Zpravodaj ČT na Slovensku Lukáš Mathé prokázal, že věrně slouží obrazu Roberta Fica jako hlavního nepřítele lidu. Tím, že o něm přebírá všechny negativní zprávy a šíří je do Česka.
více


14.3.2018 MÉDIA: Umělci i mnozí jiní milují ČT

Pavel Strunz
Umělci milují Českou televizi. Není možné jim bránit v tom, aby každý měsíc platili poplatek určený pro veřejnoprávní média. Na druhou stranu není fér nutit k placení poplatku ty, kteří ČT nesledují, či ty, kteří neposlouchají ČRo.
více


15.3.2018 PRÁVO: Zakážou se vtipy zákonem?

Daniela Kovářová
My lidé jsme během vývoje, který trvá statisíce let, dosáhli neuvěřitelných výšin a vzdálených hlubin země i vlastních schopností a dovedností a mnohými překonáváme vše živé, co existuje na této planetě.
více


13.3.2018 SPOLEČNOST: Referendum

volby
V roce 1985 oznámila společnost německých fyziků, že globální oteplování (GO) je v plném proudu a že nás zničí.
více


13.3.2018 ÚVAHA: Svět se zlepšuje

Eduard Petiška ml.
Eduard Petiška
O chmurné scénáře budoucnosti není nikdy nouze. Již řecký filozof Hésodius píše, že zlatý věk pominul.
více


13.3.2018 SPOLEČNOST: Proroctví o Letech

Jan Schneider
Pokusy získat účelově z historie politický kapitál jako v případě bývalého romského tábora jsou kontraproduktivní.
více


13.3.2018 MÉDIA: Český lev aneb Nevolte Zemana

Jan Bartoň
Český lev byl využit česko-slovenskou uměleckou frontou k propagaci boje proti „aroganci moci“. Letošní americké Oscary, které se tentokrát obešly bez přehnaných politických narážek, tak Český lev trumfl o řád.
více


13.3.2018 SPOLEČNOST: Ondráczech republic

Michal Kašpárek
V pátek Sněmovna zvolila do čela komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů komunistického kandidáta Zdeňka Ondráčka, který jako příslušník Sboru národní bezpečnosti pomáhal v roce 1989 rozhánět protikomunistické demonstrace.
více


12.3.2018 SPOLEČNOST: Pohlavek

Eva Kislingerová
Přestože jsem vždy chovala a chovám úctu k našim prezidentům, ne vždy se s nimi ve všem ztotožňuji. Například Miloš Zeman ještě v dobách, kdy byl důchodcem z Vysočin, pravil: „Facka není argument, stačí říct: Pane, jste vůl.“
více


12.3.2018 SPOLEČNOST: Me Too a genderový žid

Václav Vlk st.
Aniž bych to tehdy tušil, stal jsem se pachatelem a spoluúčastníkem zločinu známého pod mediální značkou „Me Too“.
více


12.3.2018 PRÁVO: Patero pověstí českých o GDPR

Daniela Kovářová
Děsivě vyhlížející zkratka GDPR je mezinárodní označení pro obecné nařízení Evropské unie o ochraně osobních údajů, jež má sjednotit právní ochranu osobních údajů ve všech členských státech.
více


12.3.2018 VZPOMÍNKA: Má veselá doba studentská

Tomáš Vodvářka
Jak se tam dostal? Jak mohl vystudovat? Jak to, že ho nevyhodili? Takovýho elementa záškodnickýho? Tohle že bylo možný?
více


10.3.2018 GLOSA: Protestovali antikomunisté, nebo eurokomunisté?

Protiparoubkovská demonstrace 3
Zdeněk Ondráček byl zvolen do čela sněmovní komise pro kontrolu GIBS. Jakkoli šlo o krok symbolicky výrazný a smutný, byl zvolen demokraticky. V tom mají komunisté, kteří se nazývají „komunisty“, bohužel pravdu.
více


10.3.2018 GLOSA: Zprávy k MDŽ

Zbyněk Petráček
Mezinárodní den žen se svým osudem podobá Svátku práce. Na obou ulpěl cejch kolektivistických ideologií tak, že vytěsnil jejich původ i cíl. Z práce coby amerického fetiše je boj za sociální dávky a podpory v nezaměstnanosti.
více


10.3.2018 MÉDIA: Guláš pana ředitele Soukupa (2)

Jiří Svoboda1
O panu Jaromíru Soukupovi, majiteli a řediteli TV Barrandov, si mohu myslet ledacos. Řekl bych, že jeho minulost není zdaleka tak křišťálová, jak by se mohlo zdát z pořadů, které tak expresivně moderuje.
více


9.3.2018 MÉDIA: Jak manipulatori.cz manipulují

Matyáš Zrno
Web manipulatori.cz se zaměřuje na odkrývání hoaxů a lživých zpráv na internetu. Alespoň to o sobě tvrdí. Pokud něco tvrdíte, nemusí to být ovšem pravda, i kdybyste se z výšin své morální převahy („odhalujeme hoaxy, jsme nezávislí…“) tak tvářili.
více


9.3.2018 VZPOMÍNKA: Policie a já

Vladimír Karpenko
Tohle je vyprávění o běžných policistech, kteří řídí dopravu, jezdí k dopravním nehodám, u nás ve vsi chytají zatoulané psy. Nebude o těch, kteří v minulosti rozháněli demonstrace, a už vůbec ne o těch, v jejichž kanceláři jsem párkrát pobýval.
více


9.3.2018 BIG BEN: Dvě nové potřebné knihy

Benjamin Kuras
Není to tak dávno, co jsem jako osamělý vlk podával Čechům zprávy o totalitním vývoji EU, přeměně západního liberalismu v agresivní progresivismus krmený a nasměrovaný neomarxismem, a jeho na první pohled nelogické spojení s totalitním opětně radikalizovaným islámem.
více


8.3.2018 PRÁVO: Manželství homosexuálních osob

Stanislav Křeček
Problematika „zrovnoprávnění“ sňatků osob bez ohledu na jejich sexuální orientaci nedávno připomenutá legislativními záměry Pirátů se netýká jen obecně lidských práv. Nikdo dnes přece nebrání homosexuálním párům, aby si uspořádali něco co připomíná svatbu, ale to zřejmě nebude stačit.
více


8.3.2018 FEJETON: Jak jsem zažil ovlivnění voleb

Karel Netík
Zase tu byl další den volební. Ale že se nám jich v posledním čase urodilo. A to stále vidím a slyším, že je někdo ovlivňuje. Tady i za oceánem.
více


8.3.2018 PRÁVO: Platit, nebo neplatit první tři dny nemoci?

Zdeněk Lanz
Zejména v období chřipkové epidemie, která v minulých týdnech zachvátila prakticky celou republiku, mnoho nachlazených a nemocných lidí – většinou zaměstnanců, řešilo, jak se zachovat.
více


8.3.2018 MÉDIA: Chci vědět proč

Ondřej Neff
Ach jo, byl jsem tak spokojený na vlnách Českého rozhlasu Plus a teď mě otrávili, protože mi změnili znělku a slogan a džingly a dokonce i – to mě může vzít čert - pípání časomíry. Proto se ptám, proč?
více


9.3.2018 ESEJ: O stavu západní společnosti (3)

Luděk Frýbort
V našem městě se nalézá čtvrť Roderbruch, nepožívající valné pověsti. Nebylo tomu tak vždy; ještě před nějakými pětadvaceti lety to byla čtvrť spořádaná, dobře vybavená; nadto zdejší činže byly o něco nižší než jinde, takže zde sídlívalo i mnoho českých připrchlíků, než se zmohli na lepší.
více


8.3.2018 ESEJ: O stavu západní společnosti (2)

Luděk Frýbort
Ano: hojností finanèních prostředků a volného času se změnila západní společnost, a nikoli vždy k lepšímu. Ale došlo i k jinému vývoji od dob našich nezkažených, tradiční hodnoty vyznávajících dědečků.
více


7.3.2018 ESEJ: O stavu západní společnosti (1)

Luděk Frýbort
Předesílám: kostru následujícího textu jsem načrtl před jedenadvaceti lety; ledaco se od té doby mohlo změnit a také se změnilo. Přesto se domnívám, že existují určité dlohodobě platné principy, jež nebude na škodu si připomenout i za časů dnešních.
více


7.3.2018 MÉDIA: Soukup má spojence ve Švýcarsku

Petr Robejšek
Švýcaři v neděli hlasovali o návrhu hnutí No Billag, který má velký význam i pro nás. Šlo totiž o úplné zrušení povinných poplatků za veřejnoprávní média.
více