9.12.2018 | Svátek má Vratislav


8.12.2018 PRÁVO: Jak se zrovnoprávňují gayové a lesby

Daniela Kovářová
Aktivisté za práva čtyřprocentních menšin hlasitě bojují za návrh zákona, jímž by manželství nahradilo registrované partnerství. Návrh, který už mají poslanci na stole, srovnává právní postavení homosexuálů.
více


7.12.2018 SPOLEČNOST: Moje druhé národní obrození

Petr Štěpánek
Úplně přesně si pamatuju ten okamžik, kdy se ze mne stal zapřisáhlý nepřítel minulého režimu. Psal se rok 1970, mně bylo dvanáct a komunisté zase zakázali skauting. Dozvěděli jsme se to uprostřed úžasných skal a nádherné divočiny na táboře ve Ferdinandově soutěsce v Českém Švýcarsku.
více


7.12.2018 SPOLEČNOST: A co my?

Karel Hvížďala
Před pár dny německá kancléřka Angela Merkelová pronesla na setkání Nadace Konrada Adenauera, která je blízká CDU, důležitou prognózu, která u nás proběhla bez širší odezvy, ač jejich dosah se nás bude v blízké budoucnosti týkat.
více


6.12.2018 PRÁVO: Vězeňský advent

Zdeněk Jemelik 1
Advent je čas sváteční, čas radostného očekávání. Pro české vězně spíše časem stesku po domově. Ani ti, kterým zbývá do vypršení trestu jen pár dní nebo týdnů, nejsou výjimkou.
více


5.12.2018 SPOLEČNOST: Vždyť je to jednoduché, až primitivní!

Alexander Tomský (2)
Miloš Horanský v hněvivé polemice s polemikou V. Klause s T. Halíkem a nepřímo s proboštem Piťhou o sexuální přirozenosti a rodině (LN 29.11) podléhá feministickému bludu o genderové konstrukci.
více


6.12.2018 FEJETON: Deset milionů

Ondřej Neff
Měl bych návrh na pěknou předvánoční anketu. Ona by to mohla být anketa i povánoční nebo bezvánoční, prostě anketa, ale jelikož začíná advent, představme si ji ve vůni purpury.
více


6.12.2018 GLOSA: Gender není legrace

Zbyněk Petráček
Vážené čtenářky a vážení čtenáři, novinářky a novináři z Lidových novin (lépe Novin žen, mužů a ostatních genderů) pro vás něco připravili. Zprávu o tom, jak se osoba Kalousek pohádal/a s osobou Babiš.
více


6.12.2018 ÚVAHA: O změně názoru

Pavel Černocký
Kdo nedokáže změnit svůj názor, je prostě blbec, pravil president Miloš Zeman. Tady musím (ne příliš často) souhlasit s presidentem… Proč? No přece z vlastní zkušenosti. Rád vysvětlím. Pamatuji toho už dost.
více


4.12.2018 GLOSA: Dluhy v pytli

Ondřej Neff
Vánoce jsou na krku a poznám to podle toho, že mi pořád někdo chce půjčit nějaké peníze. Otevřu noviny a jsou tam reklamy na půjčky. Pustím si rádio a dozvím se, že budu mít hodně smutné svátky, když si na ně nepůjčím.
více


4.12.2018 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 491

Jan Čech
Vážení, po posledním vyprávění se proti mně zvedla Morava jako jeden muž. Je to dobře, že drží tak hezky pospolu.
více


3.12.2018 HISTORIE: O svobodě a samostatnosti

Luděk Frýbort
S obvyklým zpožděním ke mně ze staré vlasti dorazilo 43. číslo týdeníku Respekt, a jak se dalo čekat v těch posledních říjnových dnech, ústředním námětem většiny jeho článků bylo sté výročí vzniku Československé – nyní už jen České - republiky. Vyzněly vesměs slavnostně. „Získali jsme svobodu!“ tak...
více


3.12.2018 ÚVAHA: Moje sestra demokracie

Terézia Mlýnková Išková
Naše Demokracie je jen o pár měsíců starší než já. Ráda proto říkám, že jsme spolu vyrůstaly a já po jejím boku prožila celý svůj dosavadní život. Zatímco však dřív byla mou neodlučnou kamarádkou, v posledních letech se mi začala víc a víc vzdalovat.
více


1.12.2018 PRÁVO: Zákaz drezury zvířat v cirkusech je nesmyslný

Tomáš Zdechovský
Vážně se nemusíme chytat každého nesmyslu, který k nám přichází ze zahraničí. A jedním z takových je zákaz drezury zvířat v cirkusech, který navrhuje ministerstvo zemědělství. Zastánci zákazu argumentují tím, že zvířata jsou v cirkusech týrána a držena v nepřirozeném prostředí ve stísněných...
více


1.12.2018 SPOLEČNOST: Mohou slova zabíjet i v Evropě?

Karel Hvížďala
„Inteligence českých novinářů je někdy na úrovni blbouna nejapného, který byl po právu vyhuben. České novináře se zatím vyhubit nepodařilo,“ to jsou slova prezidenta Miloše Zemana.
více


1.12.2018 VZPOMÍNKA: Militarismus a moje rodina

Jan Drábek
Takže stoleté oslavy konce té první světové a vzniku Československa bychom měli za sebou. Nedávno jsem si osvěžil pamět četbou H.G. Wellse o tom, jak se po roce 1918 svět bezhlavě ubíral k válce další, dalekosáhlejší, s tanky, bombarďáky a koncentráky. Vše jsme pak ukončili těmi velkými...
více


30.11.2018 SPOLEČNOST: Patří generál StB na universitní půdu?

Tomáš Vodvářka
Děkanka Fakulty sociálních věd Alice Němcová Tejkalová pozvala při příležitosti výročí listopadových událostí k diskusi šéfa Státní bezpečnosti. Už jsme opravdu v Absurdistánu?
více


30.11.2018 RABŠTEJN: Místní spolky

Martin Regner
Obyvatelé Rabštejna se scházeli nejen při církevních událostech a tancovačkách, ale vedli i čilý spolkový život. Roku 1881 byl zde založen spolek veteránů – těch, kteří „ve vojsku dobře sloužili“.
více


30.11.2018 OSOBNOST: Muž, kterému učarovalo rádio

Karel Hvížďala
„Mé setkání s rozhlasem muselo být osudové. Dnes, na konci své životní cesty, si myslím o rádiu totéž, co se říká o cestách do Říma,“ říkával Jan Petránek, který v roce 1950 jako žák třetího ročníku obchodní akademie se zúčastnil recitační soutěže v Radiopaláci.
více


29.11.2018 PRAHA: Vytěsněné výročí

Zdirad Čech
praha znak
Každých deset let ovládne český mediální prostor šílenství „osmičkových výročí“, a ačkoliv se probírá kde co, nejslavnější událost z dějin hlavního města Prahy se pomíjí mlčením. Kdo ví proč.
více


28.11.2018 PRÁVO: Zákaz zahalování tváře?

Jaroslav Míth
Neschovávejme se z důvodu politické korektnosti. Nechceme zákaz zahalování tváře na veřejnosti, chceme zákaz nikábů a burek jako symbolů radikální formy hnutí, které prokazatelně směřuje k potlačení práv a svobod jiných.
více


29.11.2018 PRÁVO: A co takhle zavést kauce?

Marian Kechlibar
Ve středeční iDnes je k přečtení komentář na téma „kriminalita agenturních pracovníků v Plzni“. Není moc povzbudivý, v diskusi pod článkem dodávají Plzeňáci svoje vlastní špatné zkušenosti.
více


28.11.2018 FEJETON: Nezpochybnitelné právo

Tomáš Zdechovský
Spousta věcí, které jsme dříve pokládali za samozřejmé, ve skutečnosti tak jasná není. V současné době slýcháme ze všech stran, že pohlaví je pouze sociální konstrukt a fluidní záležitost. Pokrok ale nezastavíte...
více


27.11.2018 PRÁVO: Alena Vitásková a řecká uklízečka

Lubomír Stejskal
Vždycky jsem měl hrůzu z justiční mašinerie (mašinerie, nikoli mafie, aby nedošlo k omylu). Řídil jsem se vlastním heslem: Do budovy soudu můžeš vejít jako svobodný občan – a vyjít jako kriminálník.
více


27.11.2018 GLOSA: Faktická nepřesnost je prachsprostá lež

Jakub Roth 1
Už jsme v „době postfaktické“ klesli tak hluboko, že zjevnou lež a dezinformaci se zdráháme přesně pojmenovat? Raději použijeme vágní termín, snad abychom nenarazili?
více


27.11.2018 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 490

Jan Čech
Konečně začal ten správný podzim. Je vlhko, celý den je šero. To je správné počasí na to sednout si do ušáku a číst si. K tomu si udělat čaj, nebo si dát sklenici vína. Hrabat listí na zahradě nejde, je to vlhké a lepí se to.
více


26.11.2018 GLOSA: Květinami v koši to neskončilo

Zdeněk Lanz
Podle Policie ČR se političtí aktivisté, kteří v sobotu 17. listopadu 2018 vyhodili na Národní třídě do koše kytice od nejvyšších ústavních činitelů, dopustili přestupku proti majetku a občanskému soužití. Podle policejního mluvčího způsobená škoda nepřesáhla 5000 Kč, a tak případ předají městské...
více


26.11.2018 SPOLEČNOST: Mají poražení mlčet?

Stanislav Křeček
Odkdy parlamentní volby, dokonce demokratické, snímají zodpovědnost za prohřešky estébáků, zlodějů, podvodníků a lhářů? Táže se na sociálních sítích občan rozhořčený námitkou, že ve svobodných volbách uspěli jím neoblíbení politici.
více


26.11.2018 FACEBOOK: Vzpomněla si na svobodu slova...

Ivana Burešová Marková
Cenzura facebooku a blokování uživatelů téměř za cokoliv se staly předmětem vtipů. Komu nebyl smazán příspěvek, jako by ani nebyl. Dnes došlo i na mě. Kdyby to nebylo smutné, musela bych se opravdu smát.
více


26.11.2018 FEJETON: Studentská stávka

Petruška Šustrová
Byla jsem ve středu na filozofické fakultě, kde se ve velké posluchárně konala vzpomínka na studentskou stávku v listopadu 1968. Dnešních studentů moc nepřišlo, ale zato pár desítek pamětníků.
více


24.11.2018 PRÁVO: Štvanice na Alenu Vitáskovou nekončí

Zdeněk Jemelik 1
Okresní soud v Jihlavě senátem Zdeňka Chalupy uzavřel dne 21. listopadu 2018 nepravomocným rozsudkem jednu etapu trestního stíhání bývalé předsedkyně Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové kvůli jmenování bývalé nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké místopředsedkyní úřadu.
více


23.11.2018 GLOSA: Prapodivný systém udílení azylu

Ivo Valenta
Mladá žena, o níž je jasné jen jediné - že jde o muslimku -, má u nás neuvěřitelná privilegia. Přestože se podle médií dostala do České republiky bez platného dokladu, již po pár dnech získala azyl.
více


23.11.2018 SPOLEČNOST: Hérostrates aneb O moci pitomin

Luděk Frýbort
Prohlásil tuhle v německých sdělovacích prostředcích jistý pan Herbert Grönemeyer, dle vlastního údaje hudebník, že příval utečenců ze všech koutů severní Afriky a Blízkého východu je pro zemi požehnáním.
více


21.11.2018 ROZHOVOR: To už obviňujeme i květiny?

vystva - sestak
Po sto letech se rozloha republiky scvrkla na polovinu a žije v ní o tři miliony lidí méně. V roce 1921 se osm milionů občanů hlásilo k římskokatolické církvi a půl milionu k husitské odnoži, kterou po válce založili reformní katolíci.
více


21.11.2018 SPOLEČNOST: Každému, jak se cítí. Muž ženou...

Daniela Kovářová
Rozmohl se nám tady takový nešvar: lidé prý nejsou tím, čím jsou, ale tím, kým se cítí být. Muž je sice objektivně chlapem, ale ve své duši se cítí být křehkou ženou, pročež bychom mu měli dovolit se onou ženou stát, respektovat jeho, pardon, její, ženství, vydat jí nový osobní doklad a dovolit jim...
více


21.11.2018 SPOLEČNOST: Srdceryvné příběhy vytlačují politiku

Lukáš Jelínek
Nahlédnout do soukromí politiků může být pro voliče atraktivní. Jenže někdy je lepší nevidět a nevědět. Zvlášť když se pak věci ukáží být jinými, než jak nám bylo srdceryvně líčeno.
více


21.11.2018 17. LISTOPAD: Důvod k hlubšímu zamyšlení

Karel Hvížďala
Každé výročí, jako tomu bylo již u 28. října, by mělo být nejen důvodem k oslavám, ale, jak často připomínají sociologové, i záminkou k hlubšímu a sebekritickému zamyšlení, které událost zařadí do širšího kontextu.
více