25.11.2015 | Svátek má Kateřina


25.11.2015 FEJETON: Pohled do křišťálu

Ondřej Neff
Intenzivněji než kdy jindy bych si přál vlastnit křišťálovou kouli a s ní i schopnost nahlédnout do budoucnosti, třeba té blízké. Píši totiž tento sloupek jaksi dopředu. Zatímco čtete tyto řádky, jsem na druhé straně zemské koule na jedné malé fotoexpedici.
více


25.11.2015 GENDER: Obyčejné kolo...

Ivan Brezina
Podle iDnes pražští radní schválili milion korun na podporu ženské cyklistiky. Čtete správně: nikoli na podporu cyklistiky jako takové, ale na podporu ženské cyklistiky.
více


25.11.2015 ALBERTOV: Děkuji za tu explozi zájmu o pietu

Ladislav Jakl 1
V neděli 22. listopadu se na pražském Albertově sešli ti, kdo chtěli uctít památku 17. listopadu. Museli použít náhradní termín, protože v den výročí byl Albertov obsazen jen příznivci prezidenta Zemana a ti, kdo se k nim nepočítají, tak neměli šanci. Tolik oficiální mediální verze.
více


25.11.2015 HATE FREE: Světlé zítřky diktatury

Viktor Lošťák
hate free culture logo
Když se jeden můj článek před několika týdny umístil na devátém místě ankety Sexistické prasátečko, poděkoval jsem všem hlasujícím a zalitoval, že jsem nevyhrál. Omlouvám se, bylo to nemístné.
více


25.11.2015 SPOLEČNOST: Proč musel být slaven náhradní 17. listopad

Radko Kubičko
Svátky většina občanů spíše ignoruje a využívá k volnočasovým aktivitám, ale že by měl někdo náladu slavit podruhé? Studenti a jejich učitelé se k tomu odhodlali a byla to více než symbolická demonstrace. Ti, kteří překazili tu jejich původní, vyšli z tohoto morálního měření poraženi.
více


24.11.2015 TEROR: Výzva dne

Lubomír Stejskal
Cestovat nebo necestovat letadlem tam či jinam? Toť dilema mnoha bližních mezi námi. A také nás samotných.
více


24.11.2015 SPOTŘEBITEL: Fitko Holmes Place se chová stejně jako „šmejdi“

Ivan Brezina
Firma, pro kterou jsem před časem pracoval, mi v rámci zaměstnaneckých benefitů věnovala kartu s kreditem na využívání služeb fitness a relaxačního Holmes Place na pražském Smíchově.
více


24.11.2015 SPOLEČNOST: Dělají z nás blbce

Libor Popovský
Libor Popovský
V úterý 17. listopadu 2015 večer jsem byl moc smutný. Cítil jsem, že masivní ofenzíva, kterou proti většině našeho národa vedou politici a mainstreamová média, se ještě znásobila.
více


24.11.2015 SPOLEČNOST: Jak umlčet pana Normálního

Ivan Rychtr
immigration
Mnohé jsem četl o migraci, teroristech, islámu, muslimech. Také jsem mnohé četl o humánnosti, právu na azyl, o naší povinnosti pomáhat bližním v tísni, a tedy i migrantům.
více


24.11.2015 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 345

Jan Čech
Vím, že herec má podivné povolání: představuje někoho. Ne sebe, ale postavu. A my si někdy velmi mylně myslíme, že ten či onen takový skutečně je. A je pro nás šok, když zjistíme, že ten, který úspěšně představuje ve filmu intlektuály, je ve skutečnosti úplný blbec - je jen dobrým hercem.
více


23.11.2015 MIGRACE: Překrucování skutečnosti

Adam Votruba
immigration
Evropu se snaží ovládnout zhoubná ideologie. Je pro ni obtížné najít výstižné označení, protože všechna slova, která se nabízejí, nevystihují její podstatu dostatečně. Mohli bychom mluvit o multikulturalismu, levicovém liberalismu, antinacionalismu, antixenofobismu, antidiskriminacionismu či...
více


23.11.2015 GLOSA: Slovo ke mši za prezidenta

Lubomír Stejskal
Odsloužil ji v pátek (20/11) v Lánech kardinál Duka. Nejvyšší hodnostář české katolické církve se ovšem dle zprávy ČTK nemodlil pouze za Miloše Zemana.
více


23.11.2015 SPOLEČNOST: Zatím tu válku projíždíme

Markéta Šichtařová 5
Radikální islamistická organizace nazývající se Islámský stát samozvaně vyhlásila na dobytých územích takzvaný chalífát. Tedy rádoby státní útvar, který si nárokuje náboženskou autoritu nad všemi muslimy světa.
více


21.11.2015 ÚVAHA: Vyměnit politiky

Pavel Chrastina
Zaujal mě totiž plakát s poselstvím VYMĚŇME POLITIKY DŘÍV, NEŽ VYMĚNÍ OBYVATELE. Odešel jsem domů a otevřel jejich stránky.
více


21.11.2015 SPOLEČNOST: Sjednotitel

Michaela Payeur
Sjednotil velkou masu lidí, kteří v něm našli zastání. Po mnoha desítkách let opět slyší, že oni jsou ti, kteří jsou v právu, kteří nemusí nic měnit, protože nic špatného neudělali.
více


20.11.2015 FEJETON: Zlatá slova Andreje Babiše

Jan Bartoň
Listopad 1989 nenaplnil všechna očekávání. To byl link s odkazem na Babiše, který se dlouho držel na liště ČT24.
více


20.11.2015 SPOLEČNOST: Máme co slavit 17. listopadu 2015?

Karel Hvížďala
Zredukujeme-li Den boje za svobodu a demokracii pro účel komentáře jen na výročí listopadových událostí roku 1989, můžeme si snad dovolit říci, že čím víc uběhlo času od té doby, tím víc se z nás vytrácí pocit, že máme co slavit.
více


20.11.2015 ROZHOVOR: Seskupení zmaru

Lukáš Petřík
Podle bývalého tajemníka prezidenta Klause Ladislava Jakla demokracie a svoboda je spíše nechtěným, skoro náhodným důsledkem toho, že zájmy lidí jsou velmi rozdílné, takže se jejich střet ustálí v jisté křehké rovnováze.
více


20.11.2015 GLOSA: Český konsenzus

Zbyněk Petráček
Premiér Sobotka nepatří k politikům, které noviny velebí za velká slova a činy. Má pověst spíš ušlápnutého muže vezoucího se na hlavním proudu evropské politiky. Ale včera se z něho vymkl.
více


20.11.2015 SPOLEČNOST: Klimatické války, poškozená věda a terorismus

Miroslav Kutílek
Sluší se informovat čtenáře, že jsem začal psát tento text 12. listopadu, ale dopsal jsem závěrečnou stránku až 17. listopadu 2015.
více


19.11.2015 FEJETON: 17. listopad ve stínu teroru

Lubomír Stejskal
Není čas na vzpomínky a sentiment. Není čas hledat na sametu mušky, možná mouchy. Doba nás, proti naší vůli a navzdory tomu, o čem bychom chtěli dnes (17/11) přemýšlet, orientuje z minulosti do kruté přítomnosti.
více


19.11.2015 SPOLEČNOST: Co nám dal a vzal listopad 1989

Tomáš Vodvářka
Slavíme různé svátky, máme různá výročí, nicméně 17. listopad 1989 znamenal v moderních dějinách státu opravdový zlom pro generaci narozenou okolo poloviny 20. století.
více


19.11.2015 SPOLEČNOST: Cukr a bič jako řešení pro radikály

Radim Perlín
Po bezprecedentním útoku fanatiků v Paříži se stále více vynořují otázky nejen kdo a proč to udělal, ale především co jako evropská judeo-křesťanská společnost můžeme a musíme udělat, aby se nic dalšího neopakovalo.
více


19.11.2015 UDÁLOSTI: Na Bílé hoře jsme prohráli

Bohumil Doležal
Pavel Šafr dal před pár dny na Svobodném fóru k dispozici svůj poměrně rozsáhlý esej Na Bílé hoře jsme neprohráli. Mám k němu výhrady, které považuji za tak zásadní, že je nemohou přehlušit ani dramatické události, které dnes v celé Evropě zažíváme.
více


17.11.2015 GLOSA: Je suis vůl

Václav Husák
Asi opravdu jsem. Tedy určitě musím být, protože za živého boha nejsem schopen pochopit zcela jistě geniální myšlenky většiny současných vrcholných evropských politiků. A oni se přitom tak snaží.
více


18.11.2015 SPOLEČNOST: Je třeba otevřít druhou a třetí frontu

Petr Štěpánek
Podle zákona o České televizi „hlavními úkoly veřejné služby v oblasti televizního vysílání jsou poskytování objektivních, ověřených, ve svém celku vyvážených a všestranných informací pro svobodné vytváření názorů“.
více


17.11.2015 SPOLEČNOST: Co nás spojuje?

Jan Urban
Nikdy v historii nebyla tato společnost tak bohatá a vzdělaná. Nikdy neměla tolik možností a prostředků pro svůj rozvoj. Česká společnost přesto vstupuje do období zásadních rozhodnutí v situaci, kdy její velká část deklaruje jako základní pocit svých životů nejistotu či strach. Je to paradoxní.
více


18.11.2015 SVĚT: Listopad a jiné mýty

Vlastimil Podracký
Nebudu psát o historických mýtech, ale o těch současných. To jsou právě ty, které nás mohou ovlivnit tak, že zapomeneme na realitu a dostaneme se do falešných situací a realitu nerespektujících reakcí.
více


17.11.2015 MIGRACE: Postmoderní válka - řešení

Karel Zapletal
immigration
Češi si asi nepřestanou dělat legraci ani v chalífátu. Když se vám objeví v obýváku běženec a bude tvrdit, že od teď tady bude bydlet on, máte sice možnost pokusit se ho rozplakat popisem té hory úsilí, které jste na své bydlení vynaložili, ale vsadil bych si spíš na jiný výsledek.
více


18.11.2015 FEJETON: Genius loci na Hradčanech

Milan Hulík
Na genius loci od jisté doby nevěřím. Přesněji od doby, kdy jsem si v knihovně Britského musea sedl na místo, kde Karel Marx psal Kapitál, a nic převratného mě za celou hodinu nenapadlo.
více


17.11.2015 EVROPA: Jde o ruku, ne o zadnici

Zbyněk Petráček
Není lepší námět pro veřejnou diskusi než vystavená lidská zadnice. Nejraději ženská, a ještě lépe přioděná v rajcovním prádélku. Pak se s odsudky stereotypů i mužského šovinismu roztrhne pytel.
více


17.11.2015 ÚVAHA: Vstřícnost a tolerance

Milena Kozumplíková
V souvislosti s letošním vzpomínkovým setkáním při příležitosti výročí 17. listopadu jsem slyšela výzvu ku vstřícnosti a toleranci názoru každého člověka. Znamená to tedy ke vstřícnosti a toleranci ke každému názoru?
více


16.11.2015 SPOLEČNOST: Manipulace podle HFC

Miloslav Pouzar
Debata o imigraci a islámu je často velmi vypjatá, plná argumentačních faulů a mnohdy se opírá spíše o zjitřené emoce nežli o zdravý rozum. Proto lze jistě považovat za přínosné a chvályhodné, pokud se kdokoli pokusí do této debaty vnést prvky racionálního přístupu.
více


14.11.2015 SPOLEČNOST: Uprchlíci tehdy a dnes

Jan Drábek
Je to podobné jako s tím mým mnichovským uvítáním žurnalistickým kolegou Gráfem. Tehdy před padesáti lety mne v restauraci Radia Svobodná Evropa oslovil jako „vy národní socialisto“ a já se ohradil, že tím byl přece můj táta. Ale soc dem Gráf jen mávl rukou a poznamenal, že to je přece „nemoc...
více


14.11.2015 PRÁVO: Když dítě řekne NE...

Daniela Kovářová
Hovořit o právech dětí je dnes moderní a velké kauzy opanující veřejný prostor zrcadlí postoje čtenářů, kteří v nich hledají vlastní rodičovské zkušenost.
více


14.11.2015 ÚVAHA: Jan Hus (ne)moderní

Stanislav Lorenc
krucifix kříž
Snad nikomu nemohlo uniknout, že jsme si v létě připomněli šestisté výročí jeho mučednické smrti na kostnické hranici. Mistr Jan svým životem i svou obětí zcela zásadně ovlivnil naše dějiny. Rozumíme mu však?
více