26.6.2016 | Svátek má Adriana


25.6.2016 SPOLEČNOST: Spojenci socialismus a islám

Radim Valenčík
Stále více se setkáváme s tím, že ultralevicově smýšlející lidé, neomarxisté a různí „alternativci“ se stávají apologety islámu. Přitom se na první pohled zdá, že takové spojení nedává smysl.
více


24.6.2016 PRAHA: Paní radní pokouší dějiny

Radim Perlín
Před nedávnem jsme si připomněli hrdinství českých parašutistů, kteří spáchali atentát na Heydricha a poté zemřeli v kostele a kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Věnce tam leží ještě dnes.
více


25.6.2016 SPOLEČNOST: Mlč, ale klidně nám při tom tykej

Michal Kašpárek
Tykání naordinované seshora celé firmě vytváří iluzi, že náhodné seskupení nahraditelných pracovníků funguje jako kamarádský kolektiv. A pro kamarády přece rádi uděláte práci navíc, nebo snad ne?
více


24.6.2016 PRÁVO: Šmejdy poražme jako Belgičané

Tomáš Zdechovský
Pokud si kupujete ojeté auto ze zahraničí, s největší pravděpodobností jste naletěli podvodníkům. Proč? Protože celou Evropu trápí podvody s přetáčenými tachometry a s tímto problémem se potýkají zvláště v nových členských zemích.
více


24.6.2016 OSOBNOST: Nesmíme přetrhnout řetězec dobra

Petr Andrle
V době sporů o to, kdo bude řídit či neřídit naši policii (a potažmo společnost), jsou tyto záležitosti naprosto marginální. Tématem naší doby by měla především být morálka a vzdělání. Což jsou atributy nebo, chcete-li, termíny, které jsou naší současné politické prezentaci naprosto vzdálené. Tedy...
více


24.6.2016 ÚVAHA: Museli jsme prohrát?

Dan Drápal
Před několika lety se dostal do distribuce běžných videopůjčoven americký film Vzepřít se obrům.
více


24.6.2016 SPOLEČNOST: Hledá se konkurent hnutí ANO

Jan Koucký
Jan Koucký
Italský premiér Matteo Renzi utrpěl v obecních volbách drtivou porážku. Úspěch naopak slavila tzv. protestní opozice, kterou v Itálii reprezentuje Hnutí pěti hvězd. V Itálie, stejně jako ve Francii, Rakousku a částečně i v Německu.
více


24.6.2016 FEJETON: 21. červen (1621) trochu osobně

Lubomír Stejskal
A pak že nemá historie přímý vliv na životy prostých lidí, jako jsem já. Ovšemže má. Protože všechno souvisí se vším. Podívejme se na to, jak konkrétně.
více


23.6.2016 JUSTICE: I Kafka by se divil

Josef Mlejnek jr.
Pěkně se to letos v červnu sešlo. Když lítý boj uvnitř koalice o policejní reformu dospěl k příměří, vynesl soud osvobozující rozsudek nad Janou Nečasovou, dříve Nagyovou, a jejími „kumpány“ z Vojenského zpravodajství.
více


23.6.2016 KNIHA: Občánku, a co teď?

Petr Andrle
Když občas nahlédnu do novin (i do těch strašných), nebo když nechtěně vyslechnu rozhovory lidí na veřejnosti (původně jsem napsal v kavárně, ale ono by to u nás mohlo bohužel dostat jiný význam), zmocní se mě těžko identifikovatelné obavy a nálady.
více


23.6.2016 GLOSA: V čem to vlastně žijeme?

Václav Trojan
Nedávno jsem poslouchal jakéhosi činovníka z rodu mutantů rodících se „in vitro“ v bruselských sklenících. Během toho slovního průjmu mne napadlo, co to proboha vlastně ta Evropská unie je? A tak jsem se pokoušel napsat nějakou definici.
více


23.6.2016 PRÁVO: Spor o držení zbraní

Dan Drápal
Na obou stranách Atlantiku se opět rozhořel spor o to, zda omezit či rovnou zakázat držení zbraní řadovými občany. Debatu vyvolal, či lépe řečeno zintenzivnil, čin šíleného střelce Omara Mateena, který ve floridském Orlandu postřílel ve jménu islámu 49 návštěvníků nočního klubu, v němž se scházeli...
více


22.6.2016 VZPOMÍNKA: Z pamětí starého felčara 1

Karel Bečka
Zamýšlím se nad situací v dnešním zdravotnictví a soudím, že by nebylo úplně marné připomenout dnešním studentům a lékařům padesátá až osmdesátá léta minulého století - tak, jak jsem je prožíval ze svého osobního i pracovního hlediska.
více


22.6.2016 UDÁLOSTI: Případ soudkyně Králové

Bohumil Doležal
Tak přece jedna dobrá zpráva: žijeme pořád ještě v jakž takž svobodné společnosti. Racionální a spravedlivá rozhodnutí (například ve věci policejní reorganizace) narážejí sice na tuhý odpor a prosazují se čím dál tím obtížněji, ale pořád to ještě jde.
více


22.6.2016 ESEJ: Proč jsou libertariáni tak posedlí americkým právem

Martin Pánek
Ptal se mě jeden člen Svobodných v dobré víře, proč se pořád oháníme americkým právem, že přece žijeme v České republice. Ta otázka je zajímavá a odpověď na ni bohužel nejde shrnout do půlminutové odpovědi. Proto zkusím na tuto otázku odpovědět tímto článkem.
více


21.6.2016 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 373

Jan Čech
Jan Werich kdysi moudře pravil: „Je mi, dejme tomu, dvě stě let, tak se někdy cítím, a pak si něco přečtu a mám dojem, že mi je sedm!“ Tak jsem se cítil teď, když nás ministr financí častoval pohádkou, jak vystoupí z vlády. Tomu by snad nemohl věřit ani obecní blb!
více


21.6.2016 JUSTICE: Ištvan ke kárnému řízení?

Petr Hartman1
Pokud by bezdůvodně obžalovali jakéhokoli člověka a potvrdil by to pravomocný verdikt soudu, měli by se z této kriminalizace zodpovídat.
více


20.6.2016 POLEMIKA: Reakce na zákonnou odpověď RSDr. Jana Říhy

Ivan Brezina
Neviditelný pes zveřejnil podle § 10 zák. č. 46/2000 Sb. text odpovědi RSDr. Jana Říhy na můj článek Boží mlýny manželů Hnilicových. Psal jsem v něm o šikanování rodiny Lukešových (nájemníků domu Lopatecká 24 v Praze 4) jeho majitelem, kterým je společnost Dog Rose.
více


20.6.2016 PRÁVO: Mafiánské praktiky protimafiánského útvaru

Jan Bejlek
Ve středu 15.6. jsem na tomto místě komentoval postup klanu „investigativních“ žalobců a protimafiánských policistů slovy: „Stíhání již jednou zproštěných obžalovaných je pak účelově obnovováno pro jiné skutkové podstaty jenom proto, aby fiasko nebylo tak totální.“
více


20.6.2016 SPOLEČNOST: Dobrá zpráva. Vojáci odjeli, agenti zůstávají

Jan Schneider
Webová stránka „protiztratepameti.cz“, patřící „společnosti“ (jak sama sebe nazývá) Člověk v tísni, avizovala jakousi aktivitu pod alarmujícím názvem „Vojáci odjeli, agenti zůstávají“.
více


20.6.2016 FEJETON: Něco jiného

Petruška Šustrová
Byla jsem svědkyní zábavného výjevu. Tříletá holčička přišla ráno ke stolu, posadila se, a aniž by na stole cokoli bylo, trochu ukňouraně pravila: „Ale já chci něco jiného!“ Splnit takové přání – ať se týká snídaně, nebo čehokoli jiného – je samozřejmě nad lidské síly.
více


17.6.2016 PRÁVO: Misericordia

Milan Hulík
Bylo to koncem 70. let, když bylo do SRN uneseno z ČSSR dopravní letadlo. Mladý únosce požádal o politický asyl, ale protože to bylo po Konferenci o bezpečnosti a spolupráci v Evropě (KBSE), neměli to únosci letadel již tak snadné.
více


18.6.2016 GLOSA: Co po tabáku? Maso

Zbyněk Petráček
pokrok si chystá další cíl Buřt je cigaretou budoucnosti. O tomto německém hesle jsme psali v LN před rokem. Zajímavé je, že ho použil tradiční velkouzenář, který teď sází na výrobky bez masa – buřty či párky plněné tofu.
více


17.6.2016 EKOLOGIE: Los do české přírody patří

Evžen Korec
Los evropský patřil spolu se zubrem až do vrcholného středověku mezi krále českých hvozdů. Kvůli lidské nenasytnosti však byla tato nádherná zvířata vyhubena a dnes se jen pomalu vracejí tam, odkud nikdy neměla zmizet.
více


18.6.2016 SPOLEČNOST: Genetická pohlavní přitažlivost

Michael Cook
gender studies
ního marxismu Britský tisk je bezedným dolem nechutností, provokuje však myšlení a - sice podivnou metodou, ale pravdivě – odhaluje, v jaké je lidstvo situaci. Časopis The New Day uveřejnil senzaci z minulého týdne (text v originále publikován 12. dubna 2016, pozn. red.): vášnivý a romantický...
více


17.6.2016 SPOLEČNOST: Práce nerovná se zaměstnání...

Michal Kašpárek
Lidé dovedou být ohromně užiteční i ve svém „volném čase“, naopak smyslem řady zaměstnání je překazit dílo jiných.
více


17.6.2016 GLOSA: Ta touha být Brity

Zbyněk Petráček
ale nepředcházela jí solidarita Jsme největšími skeptiky v rámci Evropské unie? Na první pohled to tak vypadá. Alespoň podle čísel ze srovnávací studie osmi politických národů, kterou vypracovala instituce Policy Matters.
více


16.6.2016 ODPOVĚĎ dle ustanovení § 10 zák. č. 46/2000 Sb.

Ondřej Neff
Server Neviditelný pes provozovaný ve spolupráci se serverem Lidovky.cz se tímto omlouvá RSDr. Janu Říhovi za tvrzení uvedená v článku Ivana Breziny zveřejněném dne 9.5.2016 pod titulkem Boží mlýny manželů Hnilicových.
více


15.6.2016 HISTORIE: V kryptě

Jan Handl
Jména uvedená v podtitulku byste měli znát. Tedy alespoň některá. Jde o parašutisty, kteří 18. června 1942 podlehli přesile ve svém posledním boji v kryptě kostela svatých Cyrila a Metoděje.
více


15.6.2016 SPOLEČNOST: Zeman pro školy

Zbyněk Petráček
Prezident Zeman rád varuje před hrozbami nacismu a neonacismu. Patří k těm, kteří rozlišují nacismus a fašismus, což je chvályhodné.
více


15.6.2016 FEJETON: O počasí

Pavel Chrastina
Tomuhle se nevyhnete. Ať posloucháte, co posloucháte, nejméně každou celou hodinu uslyšíte jakousi věštbu, jak asi v dohledných hodinách či dokonce dnech bude. Ovšem celá ta časová plocha věštby, a to se týká zejména televize, není vůbec věnována tomu, jak bude.
více


15.6.2016 SPOLEČNOST: Neonacismus zahraniční i tuzemský

Lidice 8
„Jestliže někdo adoruje válečného zločince a masového vraha z období druhé světové války, stává se objektivně neonacistou.“
více


14.6.2016 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 372

Jan Čech
Nikdy jsem neuznával autority. V době mého dospívání to bylo normální, je to součást puberty. Ale v šestašedesáti létech? Během svého profesního života jsem uznával jen dvě osobnosti.
více


17.6.2016 ROZHOVOR: Maturity jsou nesmyslně složité...

Václav Klaus ml.
V loňském roce propadlo u písemných maturitních testů 16 procent studentů, v roce 2014 státní maturitu v prvním termínu nezvládlo téměř 19 procent žáků. O čem to podle vás vypovídá?
více


14.6.2016 SPOLEČNOST: Občan povolení nepotřebuje

Jan Kalvoda
Kroměřížská výzva ohlásila záměr svých signatářů účastnit se aktivně volby prezidenta. Ne podporou někoho určitého, ale toho nejnadějnějšího, který věrohodně ztělesní zcela určité hodnoty.
více


13.6.2016 PRÁVO: Člověk by měl mít právo důstojně umřít

Vlastimil Obereigner
Podle současného průzkumu by kolem tří čtvrtin občanů naší republiky souhlasilo se zákonem, který by umožnil prokazatelně nevyléčitelně nemocným ukončit trápení spojené s čekáním na již neodvratitelný konec.
více