24.3.2018 | Svátek má Gabriel


24.3.2018 PRÁVO: Pelikán na pomoc dlužníkům

Petr Holub1
Pokud německého občana, otce rodiny se dvěma dětmi, dostihne exekuce, jeho možnosti jsou výrazně omezeny. Od čistého výdělku dvou tisíc eur nahoru musí soudním vymahačům odvádět část svých příjmů.
více


23.3.2018 SPOLEČNOST: V české justici se neuplácí

Daniela Kovářová
Hlavní justiční zpráva posledních dnů praví, že stíhají soudce Vrchního soudu, protože vzal od obviněného milion korun za příznivější rozhodnutí.
více


23.3.2018 PRÁVO: Přísně, ale milosrdně

Václav Vlk Jr.
Ano, dluhy jsou problém. A to proto, že signalizují, že stará právní zásada „smlouvy jsou závazné“, tedy dluhy se mají platit, jakoby neplatí.
více


22.3.2018 SPOLEČNOST: Pitomost jménem kupé pro ženy!

Tomáš Zdechovský
Někteří si toho možná ani nevšimli, ale před několika lety byla zavedena v některých vlacích Českých drah menší novinka: Kupé, která jsou vyhrazená pouze ženám. Proč? Prý proto, aby se ženy mohly cítit ve vlacích bezpečně.
více


22.3.2018 LEGISLATIVA: Hromadné žaloby budou novými exekucemi

Petr Koblovský
Petr Koblovský
Navzdory kritice odborné veřejnosti neutuchá snaha legislativců udělat náš kontinentální právní systém více anglosaským. Úsilí kopírovat právní normy z jiného právního systému, který se vyznačuje jiným morálním i technickým zázemím, se nám ale nemusí vyplatit.
více


22.3.2018 FEJETON: Se svíčkou v prachárně

Ondřej Neff
Na Slovensku vyhnala demonstranty do ulic dvojnásobná vražda, u nás se manifestuje jako odezva na Zemanův inaugurační projev.
více


21.3.2018 MÉDIA: Mlčení jehňátek, rozuměj ovcí

Ivan Šrámek
Ivan Šrámek
15. 3. 1939 na území Česka vpadla okupační vojska nacistického Německa. České území již bylo od října 1938 okleštěno a také v ten den již bez znacizovaného Slovenska, které vyhlásilo svojí samostatnost a přidalo se na stranu fašistů.
více


20.3.2018 PRÁVO: Utajovaná pravda na Šumavě

Antonín Schubert
Jistým druhem kompenzace za uzavření rozsáhlých oblastí Šumavy se měl stát zooprogram šumavského parku, v jehož rámci byly vybudovány za cca 150 miliónů korun dvě zvířecí atrakce – jelení výběh u Kvildy a vlčí výběh u Srní.
více


20.3.2018 MÉDIA: Je euroskepse výsledkem lží?

European Union flag
Děs eurofilů již z pouhých úvah o možnosti vystoupit z novodobé modly lidstva, Evropské unie, se projevuje opakovaným obviněním euroskeptiků z šíření lží, polopravd, nesmyslů.
více


20.3.2018 SPOLEČNOST: Silvie a MeToo-skeptici

Petr Hampl1
Silvie Lauder je feministická aktivistka, která je zároveň redaktorkou Respektu. Loni přišla udělat hysterickou scénu na seminář o životních šancích normálních heterosexuálních mužů, protože o něčem tak nekorektním se přece nesmí mluvit.
více


20.3.2018 MÉDIA: Nezávislost a svoboda žurnalistů

Tomáš Jirsa
V posledních týdnech, zejména v souvislosti s vraždou slovenského novináře a s inauguračním projevem prezidenta Zemana, se roztrhl pytel s prohlášeními na obranu nezávislé práce novinářů.
více


19.3.2018 SPOLEČNOST: #VyjdiVen

Prokop Zapletal
Prokop Zapletal
V den výročí okupace Československa německou armádou vyhánějí „elity“ do ulic své pečlivě vychovávané nástroje ideologického bombardování. Proč? Kavárnu už nikdo neposlouchá. Nebojte, tohle nebude o nic úspěšnější.
více


20.3.2018 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 457

Jan Čech
Před několika léty jsem byl s Amálkou v železničním muzeu v Lužné u Rakovníka. Zcela náhodou to bylo v den výročí Buštěhradské dráhy. V muzeu zatopili všechny provozuschopné mašiny.
více


20.3.2018 GLOSA: Zpovykanci?

Zbyněk Petráček
Názory šířené na webu často dokládají to, co se dozvíme i v nádražní hospodě. Teď třeba postřeh, že protestující studenti jsou zpovykaná banda nechápající demokracii a volby. Z hesel výstražné stávky se snadno dělá legrace.
více


19.3.2018 SPOLEČNOST: Klid na práci ve škole (a legraci k tomu)

Taťána Vroblová
VyjdiVen
Když se někteří naši žáci ve středu 14. 3. 2018 rozhodli, že se chtějí přidat ke čtvrteční stávce, tedy akci VyjdiVen, nezbylo mi než zpozornět. A nyní, ačkoli je tato záležitost již nepochybně stará jako sám pleistocén a např. na hlavní stránce Seznamu frčí spousta dalších parádně čerstvých...
více


19.3.2018 FEJETON: Vzhůru na Soukupa

Pavel Chrastina
Dlouho jsem přemýšlel nad tím, jak doběhnout toho rošťáka generálního ředitele Jaromíra Soukupa, který si ve svých pořadech troufá hovořit o naší nedotknutelné veřejnoprávní zahrádce a pochybovat o její svatosti.
více


19.3.2018 SPOLEČNOST: Vzpomínka na Tripoli

Luděk Frýbort
Přihodila se mi svého času takováto nepříjemnost: pobýval jsem v libanonském městě Tripoli (po arabsku Tarablus), kdež měli – snad ještě mají - na malém kruhovém náměstíčku kovovou skulpturu v podobě arabským písmem vyvedeného slova Alláh.
více


19.3.2018 KAUZA ZADEH: Konečně svědci! (8)

Zdeněk Jemelik 1
Ve dnech 14.-16. března 2018 pokračovalo u Krajského soudu v Brně před senátem Aleše Novotného hlavní líčení ve věci Shahrama Abdullaha Zadeha (dále jen SAZ) a jeho čtrnácti spoluobžalovaných.
více


17.3.2018 VZPOMÍNKA: Jak to bylo (5)

Karel Vondrák
Když neslavně skončilo to slavné „Pražské jaro 68“ a rázem nastal dlouhej hnusnej podzim, došlo hned na prověrky soudruhů straníků, kteří předtím fandili svému jarnímu šéfsoudruhu Sašovi, co měl údajně socialisticky lidskou tvář.
více


17.3.2018 PRÁVO: Základy obecné meetoologie

Daniela Kovářová
Milé kolegyně, vážení kolegové, setkali jsme se dnes u příležitosti události vpravdě historické: jste svědky nově vznikajícího vědního oboru meetoologie.
více


17.3.2018 PRÁVO: Ohrazování

Zbyněk Petráček
Kdo si myslí, že na politiku lze jen nadávat, nemá pravdu. Ano, nemůže ovlivnit vznik nové vlády ani válku v Sýrii. Ale média nás nezavalují jen těmito depresemi. Upozorňují i na „politiku života“.
více


16.3.2018 PRÁVO: Hororový příběh od zlínského soudu X.

Zdeněk Jemelik 1
Od posledního pokračování hlavního líčení ze dne 29.ledna 2018 v trestní věci proti manželům Novotným & spol. u zlínské pobočky Krajského soudu v Brně, před senátem předsedy Radomíra Koudely, šel život dál jinak než podle rozvrhu jednání, stanoveného předsedou senátu.
více


16.3.2018 VZPOMÍNKA: Jeden den, jedno století

Marcela Matějková
Život nehledí na kalendář. Jeden den stačil na to, aby uzavřel belle époque konce devatenáctého a začátku dvacátého století. 28. června 1914 byl v Sarajevu spáchán atentát na následníka rakousko-uherského trůnu a postupně se rozpoutala Velká válka. A teprve tím začalo ve skutečnosti dvacáté století.
více


15.3.2018 KAUZA ZADEH: Konečně svědci! (7)

Zdeněk Jemelik 1
Ve dnech 7.-9. března 2018 pokračovalo u Krajského soudu v Brně před senátem Aleše Novotného hlavní líčení ve věci Shahrama Abdullaha Zadeha (dále jen SAZ) a jeho čtrnácti spoluobžalovaných.
více


15.3.2018 ZDRAVOTNICTVÍ: Feťákem snadno, rychle a... zadarmo

Tomáš Vodvářka
Jsou v zásadě dva typy narkomanů. Jedni za drogu vydávají kupu peněz. Druzí ji mají zcela zadarmo a legálně.
více


15.3.2018 ÚVAHA: Začal plíživý novodobý Vítězný únor 2018?

Jaroslav Míth
Máme za sebou 70. výročí komunistického převratu. Na první pohled se zdá, že nyní už není nic takového možné. Chyba lávky. Dnešní ukrajování svobody je hodně nebezpečné.
více


15.3.2018 FEJETON: Oni Too

Ondřej Neff
Umění budiž angažované, už je to tady zase. Na slavnostním udílení Českých lvů se to hemžilo plackami All for Jan, míněn tím zavražděný Ján Kuciak, a hlavně, kdo se nepostavil za nezávislost České televize, ocitl se o patro níž.
více


14.3.2018 SPOLEČNOST: Ta naše tragédie studentská

Zdeněk Holásek
Tak spontánní studentská stávka na zhruba 100 školách v celé republice s podporou samozřejmě svědomí národa - umělců a herců.
více


14.3.2018 MÉDIA: Lukáš Mathé, slovenský (dez)informátor

Jan Bartoň
Zpravodaj ČT na Slovensku Lukáš Mathé prokázal, že věrně slouží obrazu Roberta Fica jako hlavního nepřítele lidu. Tím, že o něm přebírá všechny negativní zprávy a šíří je do Česka.
více


14.3.2018 MÉDIA: Umělci i mnozí jiní milují ČT

Pavel Strunz
Umělci milují Českou televizi. Není možné jim bránit v tom, aby každý měsíc platili poplatek určený pro veřejnoprávní média. Na druhou stranu není fér nutit k placení poplatku ty, kteří ČT nesledují, či ty, kteří neposlouchají ČRo.
více


15.3.2018 PRÁVO: Zakážou se vtipy zákonem?

Daniela Kovářová
My lidé jsme během vývoje, který trvá statisíce let, dosáhli neuvěřitelných výšin a vzdálených hlubin země i vlastních schopností a dovedností a mnohými překonáváme vše živé, co existuje na této planetě.
více


13.3.2018 SPOLEČNOST: Referendum

volby
V roce 1985 oznámila společnost německých fyziků, že globální oteplování (GO) je v plném proudu a že nás zničí.
více


13.3.2018 ÚVAHA: Svět se zlepšuje

Eduard Petiška ml.
Eduard Petiška
O chmurné scénáře budoucnosti není nikdy nouze. Již řecký filozof Hésodius píše, že zlatý věk pominul.
více


13.3.2018 SPOLEČNOST: Proroctví o Letech

Jan Schneider
Pokusy získat účelově z historie politický kapitál jako v případě bývalého romského tábora jsou kontraproduktivní.
více


13.3.2018 MÉDIA: Český lev aneb Nevolte Zemana

Jan Bartoň
Český lev byl využit česko-slovenskou uměleckou frontou k propagaci boje proti „aroganci moci“. Letošní americké Oscary, které se tentokrát obešly bez přehnaných politických narážek, tak Český lev trumfl o řád.
více


13.3.2018 SPOLEČNOST: Ondráczech republic

Michal Kašpárek
V pátek Sněmovna zvolila do čela komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů komunistického kandidáta Zdeňka Ondráčka, který jako příslušník Sboru národní bezpečnosti pomáhal v roce 1989 rozhánět protikomunistické demonstrace.
více