22.9.2014 | Svátek má Darina


22.9.2014 MÉDIA: Rádio Jerevan v MF Dnes

Jak vědí pamětníci, Rádio Jerevan byla hypotetická sovětská rozhlasová stanice, která měla jakoby rubriku pro dotazy posluchačů. Obyvatelé sovětského bloku si tak dělali jakoby posíláním dotazů na „Rádio Jerevan“ a jejich odpověďmi srandu z komunistické „politické uvědomělé propagandy“.
více


22.9.2014 SPOLEČNOST: Farář komunistou?

Nedokážu pochopit, jak může farář, kněz, s klidným svědomím před Bohem usilovat o vstup do KSČM a s radostí za komunisty kandidovat či nabízet jim modlitebnu.
více


22.9.2014 SPOLEČNOST: Kauza komunistický fízl

Miroslav Kalousek označil nynějšího komunistického poslance za Jakešova komunistického fízla. Bývalému esenbákovi se tato slova nelíbila a žádal o omluvu. Jeden z výborů Poslanecké sněmovny následně Miroslavu Kalouskovi omluvu nařídil, ač se mnozí členové tohoto výboru s výrokem ztotožňovali.
více


22.9.2014 SPOLEČNOST: Su pragocentrista

Pokud si prý kdokoliv myslí, že se Česko „může dostat na evropskou úroveň rozvinutím Brna, Ostravy, Břeclavi nebo Krnova, tak je na velkém omylu. Pouze podpora centra, pouze podpora hlavního města a pouze samotná aktivita nás, obyvatel Prahy, může být tím jediným nástrojem pro to, dostat se na evropskou...
více


20.9.2014 PRÁVO: Zabavovat auta opilcům? Samozřejmě!

Kdo řídí auto opilý nebo zfetovaný, dopustil se trestného činu. Věc, která byla ke spáchání trestného činu použita, propadá státu. Není o čem diskutovat.
více


20.9.2014 PRÁVO: Jak probíhá monstrproces (4)

Blížící se zima a vývoj na Ukrajině jsou důvodem ke starostem, jak je v případě naplnění katastrofického scénáře s úplným přerušením ruských dodávek ropy a plynu české domácnosti a průmysl přežijí.
více


20.9.2014 FEJETON: Přijela pouť…

Přijela pouť? Přijela a přivezla plno radosti pro dospělé. Jakmile jsem uviděl billboard „Zeleň místo betonu“, věděl jsem, že je zase tady. Tento billboard skutečně k zeleni patří, je to totiž evergreen, věčně zelený. Láká voliče už třetí volby.
více


19.9.2014 SPOLEČNOST: O antisemitismu

Žijeme v Evropě, v demokratickém státě, který má ovšem i své extremisty – odpůrce pluralitní, otevřené společnosti, jejíž existenci si spojují s údajným negativním působením Židů.
více


20.9.2014 SPOLEČNOST: Islámské šátky ve školách – ano, či ne?

Ombudsmanka Anna Šabatová vstoupila do diskuse o tom, zda v českých školách islámské šátky povolit či ne velice nešťastně. Otázka šátků ve školách – a na veřejném prostoru – totiž není otázkou lidských práv, nýbrž prozíravosti a zdravého rozumu.
více


19.9.2014 PRÁVO: (Ne)ochranný svaz autorský

Ve světle mnohem závažnějších událostí, hýbajících Evropou a světem se bude dnešní moje zamyšlení možná jevit bagatelním a málo důležitým. Mám ale za to, že se dotýká věci zásadní, a to je svoboda, respektive její omezování.
více


19.9.2014 SPOLEČNOST: Milosrdenství v postmoderní době

Během druhé světové války bylo povražděno několik milionů židů. Dnes tomu říkáme holokaust. Utrpení židů pokračovalo – přinejmenším v arabském světě – prakticky až dosud. V zemích, v nichž byly desetitisícové či statisícové židovské menšiny (a to byla většina zemí severní Afriky a Středního východu),...
více


19.9.2014 GLOSA: Proč nemáme a nechceme trest smrti

Naše společnost je tak vyspělá, že radši necháme brutálního vraha desítky let v cele přemýšlet nad svým činem (což může z některých úhlů pohledu být mnohem větší trest), než abychom jej popravili stejně, jako to on udělal své oběti.
více


18.9.2014 ROZHOVOR: Žádnou stavební revoluci v Praze nechci

Jan Čížek
Praha - Maiselova
Cyklistická lobby ve druhém prezidentovi samostatné České republiky zatím nenašla spojence. Ten totiž navrhuje, že by si své stezky a pruhy zasloužili i „normální, neambiciózní“ chodci. A chce, aby se vedení Prahy vcítilo do pozice jejích obyvatel.
více


18.9.2014 FEJETON: Otázka identifikace

Minulý týden předvedl Apple dvojici svých chytrých telefonů iPhone 6 a iPhone 6+. Byla to v technosvětě událost číslo jedna - a konkurence aby vzteky okusovala podložky pod myš. Její chytré telefony jsou chytřejší a hezčí a víc toho dovedou než iPhony, a přesto se uvedení Samsungu Galaxy nevyhrabe z...
více


17.9.2014 EKOLOGIE: S traktorem za záchranu přírody

V úterý mě zaujala zpráva Radiožurnálu, že ekologové (tedy spíše ochránci přírody) z Rožnova pod Radhoštěm zahájili projekt na záchranu horských luk v Beskydech. Na pětiletý projekt jim přispěla pětiletým grantem Evropská unie, a to v rámci ochrany soustav Natura 2000.
více


17.9.2014 SPOLEČNOST: Nechceme kamerové systémy

Znáte Orwellovu vizi totalitního státu, který doslova na každém kroku sleduje občany? A ministerstvo vnitra se jmenuje ministerstvo lásky? Román se u nás šířil ve strojopisných kopiích v době, kdy komunistický režim na ulici rozmístil první kamery.
více


17.9.2014 ZDRAVOTNICTVÍ: Je libo nepříčetného pediatra?

Svěříte své dvouleté dítě do rukou lékaře. A ne jen tak ledajakého, ale přímo primáři dětského oddělení. Takový člověk musí být kapacita, odborník, říkáte si. Dítě vám vrátí v bezvládném stavu, celé rozpíchané a v ohrožení života.
více


17.9.2014 OSOBNOST: Zemřel Petr Příhoda

Pondělí co pondělí přicházel do naší redakce Petr Příhoda, zpravidla se objevil ve dveřích se dvěma komentáři, které ve studiu načetl, a jeden z nich jsme obvykle péčí častého pondělního moderátora Petra Hartmana vysílali.
více


17.9.2014 PRÁVO: Hitlerovy projevy

Vydání projevů Adolfa Hitlera je nemravné (říkám já), ale nikoli trestné (rozhodl Městský soud v Brně). Je to správný verdikt?
více


17.9.2014 SPOLEČNOST: Výcvik ovcí přes kotlíkové dotace

Před chrámem populismu, demagogie, propagandy a okrádání obyvatelstva ve Středočeském kraji se vytvořila nekonečná řada frontových bojovníků. Někteří stáli na svých místech dokonce celou noc, aby jim neuniklo „dobro“ z rukou úředníků ve výši až 60 000 Kč.
více


17.9.2014 FEJETON: Otcové, my a Kabáti

Našim otcům se během dvou totalit podařilo jaksenepatří zruinovat naší zemi a pak ji odkázali nám. A pokud ji sami neruinovali, tak tomu alespoň poslušně přihlíželi. Odevzdali nám ji rozbitou na kusy, s popraskanými charaktery.
více


16.9.2014 PRÁVO: Tak si dejchneme...

policie plácačka
Snad neuplyne den, aby nás média s nadšeným jásotem neinformovala, že policie při namátkové kontrole chytila řidiče pod vlivem alkoholu. Dozvíme se, že silničnímu pirátovi byl na místě zadržen řidičský průkaz, dostal pokutu, o případ se hned v pondělí začne zajímat sociální odbor, neboť bylo na palubě...
více


15.9.2014 SPOLEČNOST: Islam ante portas (1)

V poslední době k nám přichází jen málo dobrých zpráv. Mezi nimi však vyniká zpráva, že Ministerstvo školství odvolalo svoji záštitu nad obskurním programem „Muslimové očima českých školáků“, který by se, jak velká část obyvatel ČR pochopila, měl jmenovat „Islám do českých škol.
více


16.9.2014 VE VZDUCHU: Čechoviny 116

Dostal jsem, abych byl přesný, Zuzana dostala fotky, které sbírá jedna bývalá stevardka a rozesílá je svým kolegyním. Ty z různých současných setkání důchodců nejsou ani tak zajímavé. Možná leda tím, kolik parte za rok člověk dostane, takže si může na těch fotkách odškrtávat, koho už nikdy neuvidí.
více


15.9.2014 BRNO: Rušení nočního klidu

Dost mě zarazilo heslo stávajícího primátora na billboardech – Brno – Město, které nikdy nespí. Jsme si se sousedy z centra Brna říkali – to snad není možné! Uvědomuje si primátor problémy s rušením nočního klidu, které trápí slušné obyvatele nejen středu Brna?
více


15.9.2014 PRÁVO: Jaký trest

Celou zemí otřásl případ únosu, znásilnění a vraždy devítileté Elišky. Bleskovou prací policie byl zatčen a obviněn pětadvacetiletý příbuzný.
více


16.9.2014 GLOSA: Trest

Je to pochopitelné. Navíc díky sociálním sítím se mohou Spravedlivě Rozhořčení navzájem posilovat ve svém rozhořčení. Ale je na místě podotknout jednu věc: Trest smrti nefunguje tak, jak si Spravedlivě Rozhořčení představují. Je to jen a pouze pomsta na pachateli (v tom lepším případě).
více


15.9.2014 JUSTICE: Vítězství formy nad obsahem

Server Aktuálně.cz přinesl 12. září 2014 zprávu ČTK o propuštění z vazby obviněného z vraždy a rozřezání oběti. Je to neradostná zpráva pro policii i pro nejširší veřejnost: mezi námi se volně pohybuje člověk podezřelý z hrozného zločinu.
více


16.9.2014 GLOSA: Inflace dopravního značení

Stalo se vám, že značení objíždky skončilo kdesi v polích? Stalo se vám, že město, kam jedete, je záludně značeno na střídačku s jinými cíli na stejné trase? Stalo se vám, že značení vytváří nečekané nebezpečné situace?
více


15.9.2014 FEJETON: Paměť ulic

Začalo to ve vesmíru. Byli jsme na oslavě narozenin a několik hostů postávalo a posedávalo na balkoně a dohadovalo se, jestli by byl lepší výhled na Prahu s věžáky, nebo bez nich (já bych byla pro horizont bez věžáků, ale měla jsem pocit, že jsem v menšině), a pak padla slova „kosmonaut“ a „astronaut“,...
více


13.9.2014 SPOLEČNOST: Jaká práva?

Dvě nedávné nesouvisející události, totiž vládní jednání o kontaktech s Čínou a téma „muslimských šátků“, ukázaly, že pokud se někdo dovolává respektování a ochrany lidských práv, neobejdeme se bez odpovědi na základní otázku: jaká práva máte na mysli?
více


13.9.2014 SPOLEČNOST: Mudrování o víře a ateismu (2)

Pokrokovou teorii o poznatelnosti všech jevů, jen co to sovětská věda v čele s akademikem Lysenkem a vědkyní Lepešinskou vezme za ten správný konec, už dávno vzal ďas, otázka však zůstává: kam až může dosáhnout lidský mozek? Kde je konec smyslové poznatelnosti?
více


13.9.2014 GLOSA: Tykání

My motorkáři si tykáme. My muzikanti si tykáme. My lidi na internetu si co? Univerzální a všeobjímající tykání mi vadí. Mám k němu odpor vybudovaný soudružským tykáním a lidmi ze sociálně-mentální třídy, kde se tyká každému.
více


12.9.2014 SPOLEČNOST: Mudrování o víře a ateismu (1)

Uveřejnil jsem nedávno v tomto mediu úvahu, týkající se toho vražedného blázince v Syrii, v Iráku i jinde v zahradě Alláhově: řeže se to, mydlí se to, šíité se sunity, sunité s Kurdy, nejhůř to ale odnášejí místní křesťanské menšiny.
více


12.9.2014 SPOLEČNOST: Nebojím se odlišnosti, bojím se násilí

Článek Zuzany Durajové z Ligy lidských práv a Marka Čaňka z Multikulturního centra Praha je nadepsán „Šátek odhaluje náš strach z odlišnosti“ (Lidové noviny 5. září). Nejsem si jist, zda název nedodal redaktor Lidových novin, to se z dobrých důvodů občas stává.
více


12.9.2014 GLOSA: Šabatová úkoluje

ombudsman logo
Veřejná ochránkyně práv, VOP, je úctyhodná instituce i osoba. Svou činností trochu připomíná paní Nagyovou, když se pokoušela úkolovat vojenskou tajnou službu.
více