21.8.2014 | Svátek má Johana


21.8.2014 GLOSA: Novinářský hyenismus

Krvelačné bestie tzv. Islámského státu zveřejnily na internetu video s popravou amerického novináře Jamese Foleyho. To už sotva někoho může překvapit, není to zdaleka poprvé, co se islámské zrůdy na internetu chlubí svou zvrhlostí.
více


21.8.2014 GLOSA: Antibiotika

Já vím, vždyť je to tak jednoduché: Krávy jsou nadopované antibiotikama, aby z nich zlý kulak mohl dojit, i když jsou nemocné. Antibiotika pak přecházejí do mlíka, a my to pijeme, takže furt do sebe pereme nějaké penicilíny, a když jsme pak opravdu nemocní, tak to na nás nezabírá!
více


20.8.2014 PRÁVO: Porucha imunitního systému

Tomáš Pajonk
Tomáš Pajonk
V médiích krátce proběhla zmínka o tom, že drobná podnikatelka paní Kadlecová dostala pokutu 250 000 Kč (žije v obci Přepych, tak co se divíme), protože za ní zaskočil pohlídat obchod na půl hodiny její syn.
více


20.8.2014 EKOLOGIE: Šumava a další národní parky

Platné znění zákona o ochraně přírody a krajiny stanoví, že je nutno vyhlásit každý národní park samostatným zákonem. Je tím respektován fakt, že při obecných a legislativně zformulovaných cílech ochrany přírody a krajiny je třeba pro každý národní park stanovit odlišné podmínky a čas k dosažení těchto...
více


20.8.2014 SPOLEČNOST: Za komunistů bylo líp

Jiří Kučera
šeřík květen
Rozhodl jsem se reagovat na několik nejčastějších názorů, které se objevují v komentářích na NP, často bez souvislosti s komentovaným článkem. Nejčastěji se vyskytuje názor, že za komunistů bylo lépe.
více


20.8.2014 FEJETON: Zeť, tchán a Mesiáš

Legenda praví, že mladý Lejkes, zbožný mladík, se zamiloval do dcery muže ve víře ne příliš pevného. Když přišel žádat o ruku svou nastávající, budoucí tchán, který o jeho náboženské vášni věděl, mu dal na vybranou.
více


19.8.2014 PRÁVO: Šokováni nebyli pouze obhájci

Šokován jsem byl i já. To když jsem si přečetl, že ministerstvo paní Válkové připravuje změnu pravidel, pokud jde o intimní prohlídky osob vazebně stíhaných.
více


19.8.2014 UDÁLOSTI: Ztroskotanci a samozvanci

Jiří Pehe zveřejnil v sobotním Právu pozoruhodný text. Jmenuje se „Jak část pravice bráni demokracii“ a je to jakési Peheho „J´Accuse“, vášnivá obžaloba pravicových komentátorů, tedy přesněji řečeno některých pravicových komentátorů.
více


19.8.2014 MÉDIA: Co je úkolem novin naší doby

Stále častěji je slyšet, že noviny to jako zboží mají ekonomicky spočítané a že vůbec jejich historická úloha pomalu končí. Takhle přímočaře věci ovšem nestojí. Přinejmenším mediální experti na starém kontinentu trvají na nezastupitelnosti tohoto média.
více


19.8.2014 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 288

Můj profesor dějepisu na průmyslovce prof. dr. Jan Hubáček měl mnoho rčení, ale po těch padesáti létech od maturity si pamatuji jen jedno: “Prázdný sud nejvíce zvučí!“
více


18.8.2014 NĚMECKO: Migrace a kriminalita

V sousedním Německu, ale už i u nás, populisté před každými volbami hauzírují s hesly, v nichž se hovoří o vyšší kriminalitě cizinců a která šíří strach z dalších přistěhovalců.
více


18.8.2014 GLOSA: Bez kvót plýtváme lidským kapitálem

Diskuse o tom, jak zajistit přítomnost žen v politice a ve veřejném životě, je u nás trvalkou už dobrých deset let. A na první pohled to teď dokonce vypadá, jako by přece jen došlo k jistému posunu pozitivním směrem. Zdání ovšem klame.
více


18.8.2014 JUSTICE: Rok sem, rok tam

Zločin a trest. Spojité nádoby. Je-li zločin soudem prokázán, podvědomě očekáváme, že trest bude spravedlivý. Jenomže – co konkrétně rozumět pod pojmem „spravedlivý“?
více


16.8.2014 GLOSA: Kdybych umřel před rokem, dvěma...

... mohli nad hrobem vzpomínat na přesvědčeného antikomunistu, vděčného přítele USA, který ještě dávno před Reaganem považoval Rusko (SSSR) za říši zla.
více


15.8.2014 FEJETON: Přátelský dopis obecnímu zastupiteli

Miloš Zbránek
paragraph
Milý kamaráde, se znepokojením jsem zjistil, že kandiduješ do obecního zastupitelstva ve své obci. S hrůzou jsem zaznamenal, že se nacházíš dokonce na prvém místě kandidátky Oné Strany, a že se tak reálně vystavuješ nebezpečí, že budeš zvolen.
více


15.8.2014 UDÁLOSTI: Čestné občanství Františka Kriegla

Na svém zasedání 4. srpna t.r. se radní městské části Praha 2 rozhodli odmítnout návrh zastupitele Michala Uhla na udělení čestného občanství in memoriam komunistickému politikovi MUDr. Františku Krieglovi, který v srpnu 1968 jako jediný z československých představitelů odvlečených do Moskvy odmítl podepsat...
více


15.8.2014 ŠUMAVA: Stálé čekání na Godota

Šumavu jako lákavé letní téma zatím využil každý ministr životního prostředí a ministr Brabec tradici neporušil. Po prázdninách se do Sněmovny dostane senátní návrh zákona o Národním parku Šumava, který může letitý spor ukončit a mimo jiné přinést široké veřejnosti zpřístupnění dosud zbytečně uzavřených...
více


15.8.2014 ČESKÉ LEGENDY: Jalta a Rakousko

České legendy jsou prastaré. Stály i na počátku české historiografie , vzpomeňme Kristiánovu legendu z 10. století, Legendu o sv. Prokopovi, Legendu o sv. Vojtěchovi a po nich kroniky – Kosmovu kroniku nebo třeba Zbraslavskou kroniku.
více


14.8.2014 GLOSA: Važme si toho, že tu nemáme „Rusáky“

Poté, co se po sovětské invazi do Československa chopil moci Gustáv Husák, se mezi lidem šířilo heslo „Gustáv Husák – první Rusák“.
více


14.8.2014 POLEMIKA: K malosti radních Prahy 2

KSČ
Jsou články, při jejichž čtení souhlasně pokyvujete hlavou. Pak jsou články, při nichž nevěřícně vrtíte hlavou. A nakonec jsou i články, které vám zvednou tlak. Jedním z těch posledně jmenovaných je i článek pana Františka Janoucha Krieglova čest proti malosti radních, publikovaný na NP 12. srpna.
více


14.8.2014 PRÁVO: Jediný důkaz (2)

V první části článku ze dne 7.8.2014 jsem upozornil na nešvar stavět rozsudek na jediném důkazu, v daném případě navíc na důkazu možná získaném nezákonně. Dopouštím se ovšem určitého zjednodušení, když za důkazy přijímám pouze nezpochybnitelné materiální skutečnosti, zatímco vše ostatní označuji jako...
více


14.8.2014 FEJETON: Vzkaz holčičce

Lidé bděte, neblbněte, to byla parodická verze výzvy Julia Fučíka ze závěru jeho reportáže z cely smrti. Tradovala se v dobách velmi špatných, které nastaly právě proto, že lidé nebděli a naběhli na lep politické formaci, která slíbila nápravu poměrů na celé čáře, od ekonomiky přes politiku až po ku...
více


13.8.2014 GLOSA: Pane Václave Klausi, game is over!

Do pomalu se zklidňující přeháňky úvah o možné presidentské kandidatuře Tomáše Halíka zasáhl expresident Václav Klaus, který se - nejspíše ironicky - nabídl jako protikandidát v případě, že by se tak skutečně stalo.
více


12.8.2014 SPOLEČNOST: Krieglova čest proti malosti radních

Smutno je mi, že zastupitelé Prahy 2 zamítli návrh na udělení čestného občanství MUDr. Františku Krieglovi. Pouze jeden byl pro, zbytek zastupitelů hlasoval proti.
více


12.8.2014 SPOLEČNOST: Deadlock

hamas
Deadlock znamená slepou uličku či zafixování daného stavu vylučujícího tento stav změnit vlastním působením, zevnitř. Příkladem může být želva převrácená na záda, zvíře chycené do lovné jámy a mnoho dalších.
více


12.8.2014 MÉDIA: Kocourkov

Tradiční mediální okurková sezóna se letos moc nekoná. Kromě katastrofických událostí v Gaze nebo na Ukrajině je i doma o čem psát a mluvit. K nejzajímavějším patří zpráva z minulých dní. Soud prolomil tradiční právo novinářů na tzv. ochranu zdroje.
více


11.8.2014 SPOLEČNOST: Česká anomálie

Pročítám si postarší článek dnes už zesnulého psychologa Slavomila Hubálka, v němž se zabýval duševními kvalitami české populace, no, moc okolků s tím nenadělal. Nedivme se ničemu, třetinu národa tvoří pitomci! zkonstatoval už v titulku.
více


11.8.2014 LÉKAŘSTVÍ: Bude euthanasie nejčastější příčinou úmrtí?

Kdykoliv se objeví článek o euthanasii, vyvolá spolehlivě řadu emocionálních i racionálních reakcí. Zastánci euthanasie vždy argumentují osobní svobodou, právem rozhodnout o vlastním konci.
více


11.8.2014 SPOLEČNOST: Sankce po česku

Češi prosázejí za rok průměrně kolem sto třiceti miliard. V alkoholu propijí kolem padesáti miliard. Prokouří více než sedmdesát miliard. Všechny tři zlozvyky mají navíc dopad do nákladů na zdravotní péči o jejich oběti, blížící se další stovce miliard.
více


11.8.2014 SPOLEČNOST: Typologie politiků

Tak jako každá barva sestává ze čtyř základních barev smíchaných v určitém poměru, i politické strany mají charakter určený poměrem čtyř základních typů politiků, kteří je reprezentují.
více


11.8.2014 PRÁVO: Budou nás zavírat za vyjádření názoru?

Údajně žijeme ve svobodné a demokratické zemi, kde estébácký fízl, bolševický udavač či komunistický cenzor i soudce již dávno nemají mezi slušnou společností místo, je jimi pohrdáno a v žádném případě nemají přístup do nějakých funkcí, kde by mohli občanům škodit.
více


9.8.2014 HISTORIE: Syrové zápisky mého dědy z 1. světové války

Můj dědeček Jaromír Eminger se narodil v roce 1891. Přesně před 100 lety vyrazil do Srbska na frontu, aniž stačil dokončit svá strojařská studia. Zbyly mi po něm stovky stránek deníků a pamětí…
více


9.8.2014 SPOLEČNOST: Vše o vás víme!

Zatím celkem nenápadně se připravuje obrovská revoluce v našich peněženkách. Přechod na plně bezhotovostní směnu. Včera se objevila zpráva, že mince a papírové peníze během několika let vymizí v Norsku.
více


9.8.2014 SPOLEČNOST: Na dětech nelze experimentovat

Paní Anna Šabatová to podle mého názoru napsala v tom nejzásadnějším aspektu jasně a přesně („Nebojme se dvou tatínků“, LN 5.8.): „… právo nebýt diskriminován nezakládá pro konkrétního jednotlivce či pár právo adoptovat dítě.
více


8.8.2014 FEJETON: O lhostejnosti

Příběhy odvážných reků se vyprávěly u ohňů odedávna. Později byly o neohrožených zachráncích sepsány slavné romány, v divadlech se hrají o nich podnes světoznámá dramata a v ateliérech se točí o nebojácných hrdinech velkofilmy.
více


8.8.2014 POLEMIKA: Pár poznámek k adopcím

Začnu příběhem ze života. V mé sexuologické ordinaci se před mnoha lety objevila osoba po všech stránkách, tedy úředně i tělesně, jednoznačně a nepochybně ženského pohlaví. Navzdory tomu se vehementně dožadovala změny pohlaví na mužské.
více