26.4.2017 | Svátek má Oto


26.4.2017 FEJETON: Reprezentace

Ondřej Neff
To slovo se používá velmi často v souvislosti se sportem – když kupříkladu Jaromír Jágr dá gól za floridské Panthery, reprezentuje Floridu. Když ale navlékne dres s červenou, bílou a modrou barvou, reprezentuje Česko, a tudíž i mne.
více


26.4.2017 VZPOMÍNKA: Bubník

Karel Hvížďala
„Na Bóžu,“ se od začátku šedesátých let spiklenecky přiťukávalo v pražském hostinci U Zpěváčků vzadu u velkého stolu, kolem něhož se scházeli studenti architektury Vlado Milunič, Zdeněk Ziegler, Pavel Bobek a Jan Kaplický.
více


26.4.2017 ÚVAHA: „Kdy nastane konec války?“

Tomáš Bílek
V moderní civilizaci byla a je hlavním cílem mírových vyjednavačů, zprostředkovatelů, mediátorů a (s nadsázkou řečeno) všeho pokrokového lidu snaha o smíření, otupení hran, diplomatická řešení sporů, zkrátka dosažení míru (mírů).
více


25.4.2017 SPOLEČNOST: Všichni Romové jsou zloději?

Tomáš Zdechovský
O Romech u nás bohužel slýcháme především v souvislosti s nesčetnými problémy, ať už je to obrovská nezaměstnanost, drobná kriminalita, zanedbávání výchovy dětí či nízké vzdělání. Ani já nepopírám existenci problémů u Romů...
více


25.4.2017 FEJETON: Žehnání motorek

Marta Urbanová
Už tu máme jaro. Otvírání studánek. Žehnání motorek. Koncem tohoto měsíce se koná v kostele Nanebevzetí panny Marie v Chrudimi na Resselově náměstí Źehnání motorek. Motorkáři z okolí už mají naleštěné mašiny a od rána se budou sjíždět na nádvoří pivovaru Pernštejn v Pardubicích.
více


24.4.2017 PRÁVO: Kajínek jako hůl na prezidenta

Zdeněk Jemelik 1
Pochybnosti o důvodnosti odsouzení Jiřího Kajínka za zavraždění Štefana Jandy, Juliána Pokoše a postřelení Vojtěcha Pokoše jsou v národě hojně rozšířené, a to nejen mezi laickou veřejností, ale i mezi právníky.
více


24.4.2017 FEJETON: Ukazatel

Petruška Šustrová
Neodolám, milí čtenáři, a podělím se s vámi o jednu příhodu z pamětí Nikity Sergejeviče Chruščova. Přišla jsem k ní při překladu jiných pamětí, Larisy Silnické, která před lety letoucími Chruščovovy paměti přepisovala ze zvukových nahrávek.
více


22.4.2017 SPOLEČNOST: Kdo je tady vlastně liberál?

Michal Kašpárek
Liberální názor na trávu, poker nebo držení zbraní má kdekdo – ale víra ve svobodu jako univerzální princip pro všechny skomírá.
více


22.4.2017 SPOLEČNOST: Je libo akupunkturu?

Martina Bártová
akupunktura
Začnu trochu zeširoka: když jsem šla v roce 1993 žádat o živnostenský list na překlady, nesla jsem si s sebou v tašce poctivě všechna vysvědčení a diplomy, abych doložila, že jsem vystudovaným odborníkem v daném oboru.
více


22.4.2017 SPOLEČNOST: Je drzé čelo evropskou hodnotou?

Jan Schneider
Po přečtení článku Radima Panenky „Zkoumali jsme ‚průhledné‘ financování Jandovy neziskovky Evropské hodnoty“ jsem zjistil, že mám rest, který musím dohnat.
více


22.4.2017 GLOSA: Skutečně hloupá smrt

Václav Husák1
Před několika dny byla většina z nás šokována zprávou o tragické smrti maminky s dospělou dcerou v důsledku přehřátí v sauně, jejíž dveře se kvůli údajně ulomené klice nedaly zevnitř otevřít.
více


22.4.2017 PRÁVO: Rovnost vs. blouznění davu

Václav Vlk Jr.
Vlasta Parkanová, Ztohoven, Jiří Balvín, Nečasová a spol., David Rath a třeba nejnověji Marek Dalík. Co spojuje tato jména, je razantní zásah nadřízeného soudu, který podřízenému ruší rozhodnutí.
více


21.4.2017 FEJETON: Diskriminuji a diskriminovat budu

Václav Husák1
Slavný soude, jsem si plně vědom právních důsledků toho, k čemu se v této vážné chvíli veřejně přiznávám: Ano, podle zákona jsem diskriminátor!
více


20.4.2017 SPOLEČNOST: Brnox?

Stanislav Křeček
Kultivovaný nesouhlas s výsledky hlasování o ceně Magnesia Litera vyjádřila ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová (LN 10. 4.). Cenou totiž byla poctěna kniha Kateřiny Šedé Brnox, která popisuje situaci ve známé brněnské lokalitě obývané převážně Romy.
více


19.4.2017 MÉDIA: ČT v kauze NP Šumava

Petr Martan
Petr Martan
Jde o téma, které z nedostatku času nezaznělo na konferenci „Role České televize v naší společnosti“, která se konala v Senátu 11. dubna 2017. Jde o jednu z největších veřejných kauz, která se táhne 20 let. Za tuto dobu došlo k radikální změně rozsáhlého území.
více


19.4.2017 SPOLEČNOST: Báječná léta Marty Semelové

Tomáš Vodvářka
Naše nejznámější poslankyně za KSČM Marta Semelová se opět rozněžnila vzpomínkami na krásnou dobu před rokem 1989.
více


19.4.2017 VZPOMÍNKA: Na dráze učitele

Vladimír Karpenko
Dávný myslitel pravil „kdo chce, toho osud vede, kdo nechce, toho vleče“. Dokončil jsem vysokoškolské studium jako fysikální chemik, psal se rok 1966, a stál jsem před rozhodnutím – co dál?
více


20.4.2017 ÚVAHA: Vláda jednorožců

Michael Munger
jednorožec
Jednorožci jsou samozřejmě nádherné bytosti připomínající koně s dlouhým spirálovitým rohem na čele. Jedí duhu, ale přežijí bez ní i dlouhá léta, pokud je to nutné. Unesou obrovské množství nákladu a neunaví se.
více


18.4.2017 ŠKOLSTVÍ: Slohová práce

Vladimír Karpenko
V minulých dnech jsem občas pročítal komentáře týkající se maturitní písemné práce z češtiny. Není to poprvé, kdy se ozývá kritika, a jistě zdaleka ne naposled – školství je oblast, která je, řečeno s určitou nadsázkou, v permanentní krizi. A maturita je jen vrcholkem ledovce, na který naráží náš...
více


18.4.2017 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 412

Jan Čech
Jsou Velikonoce. Jsou to svátky, které nijak neprožívám. Křesťané se na mě nejspíš budou zlobit. Vánoce slavím skoro stejně intenzivně jako Amálka, těším se na ně a miluji veškeré přípravy a vůně.
více


17.4.2017 SPOLEČNOST: Katolíky sužuje krize identity

Michal Semín
Žijeme v náboženské svobodě, a proto by společenský význam Velikonoc opět mohl narůstat. To se však neděje.
více


17.4.2017 MÉDIA: Česká televize včera, dnes a zítra

Jiří Svoboda1
Pro Českou (resp. Československou) televizi pracuji jako scenárista a především režisér už 46 let. Protože jsem asi nejstarším aktivním tvůrcem, který pamatuje rozličné systémy řízení, domnívám se, že požívám určité odborné kompetence, abych se vyjádřil k minulosti i současnosti ČT v souvislosti s...
více


17.4.2017 ŠKOLSTVÍ: Kolik blogerů by odmaturovalo?

Tomáš Vodvářka
Je to nejspíše never ending story. V různě krátkých časových obměnách se na naší příští generaci testují různé styly zkoušek. Bylo by zajímavé, kolik zdejších blogerů by zvládlo letošní maturitní sloh.
více


18.4.2017 POLEMIKA: Hyperaktivita není zlobení - výprask to nevyřeší!

Lenka Medunová
rodina family
Nedávno (konkrétně 25.3.2017) vyšel v této sekci článek pana Frýborta s názvem Hyperaktivita, porucha nemocného času. Neříkám, že nemá pravdu v ničem, jistě se shoduji v tom, že fyzický trest úměrný věku dítěte a konkrétní situaci je zcela jistě na místě víc, než 100x opakované vysvětlování, které...
více


15.4.2017 GLOSA: Zajímavá hádanka dnešních dnů

Petr Andrle
Nedávno mi jeden dobrý přítel poslal zajímavou hádanku. Jsem přesvědčen, že zaujme i vás všechny, i když mnozí ji zřejmě nebudete umět vyluštit hned. Někteří možná ano, ale zase vám bude žinantní její vyluštění zveřejnit.
více


15.4.2017 HRACÍ AUTOMATY: Čekání na unavené štěstí

Eva Kislingerová
V úterý mělo dojít na magistrátu v Brně k projednání vyhlášky o definitivním plošném zákazu hazardu. Z profesního i osobního hlediska mě tato problematika zajímá, proto jsem čekala na výsledek, který se ale nakonec nekonal.
více


15.4.2017 PRÁVO: I bydlící mají práva

Stanislav Křeček
Nedojde-li v jednání Poslanecké sněmovny ještě na poslední chvíli k nějaké podstatné změně, bude nutno mezi nezbytná a naléhavá legislativní opatření, která však zůstala mimo pozornost většiny našich zákonodárců, zařadit i řešení nadále zcela nepřijatelné situace, do které se dostávají družstevníci...
více


15.4.2017 SPOLEČNOST: O svatbě politika a návratu k tradicím

Daniela Kovářová
Andrej Babiš se bude ženit. Po dvacetiletém soužití a dvou dětech si vezme svou přítelkyni Moniku za manželku.
více


14.4.2017 SPOLEČNOST: Kdo má právo jinému rozmluvit sebevraždu

Daniela Kovářová
Dvě dívky se chytnou za ruce a vykročí proti jedoucímu vlaku. Děsivá událost pro obě rodiny, strojvedoucího i kolemstojící. Bližší podrobnosti se dovídáme pomalu a jejich pravdivost je diskutabilní. Na rozdíl do faktů se tedy hlavami přeživších honí otázky, na které nemáme jednoznačné odpovědi.
více


14.4.2017 KAUZA ZADEH: Státní zástupce Galát prý nerozumí...

Zdeněk Jemelik 1
V článku Kauza Zadeh: orgány ve vlastní pasti, obviněný ve vazbě jsem se zabýval výsledkem vazebního řízení ve věci obv. Shahrama Abdullaha Zadeha, které proběhlo ve dnech 7. a 11. dubna 2017 u Městského soudu v Brně.
více


14.4.2017 FEJETON: Je to prý někde támhle...

Petr Andrle
Je tomu již více než 110 let, kdy Lewis Nixon objevil nové principy zvukové navigace, které o devět let později, v roce 1915, francouzský fyzik Paul Langevin připravil k praktickému použití v tehdy již běsnící a nesmyslné první světové válce.
více


14.4.2017 GLOSA: V „pravé“ poledne

Zdeněk Lanz
Ano, správně. Tak se jmenuje slavný western s Gary Cooperem a Grace Kelly v hlavních rolích.
více


14.4.2017 GENDERISMUS: Paradoxy Evropy

Patrik Nacher
Podle kalendáře, alespoň podle toho gregoriánského (i juliánského), žijeme v Evropě v 21. století. Na tom se určitě shodneme. V každodenní realitě ovšem fungujeme v nevšední, dalo by si říci v poněkud schizofrenní době někde na přelomu 15. a 23. století. Jak se to projevuje?
více


13.4.2017 KAUZA ZADEH: Orgány ve vlastní pasti, obviněný ve vazbě

Zdeněk Jemelik 1
Velký trestní proces u Krajského soudu v Brně o krácení daní s patnácti obžalovanými a neuvěřitelnou škodou dvě a půl miliardy Kč probíhá stranou zájmu novinářů. Možná někdo usoudil, že by nebylo dobře, kdyby se veřejnost dovídala příliš mnoho o této podivné kauze.
více


14.4.2017 ÚVAHA: S Bohem a šáteček?

Stanislav Ulčák
Zvykli jsme si na to, že čas od času se u nás nebo u sousedů řeší nějaká šátková aféra... že někdo chce nosit šátek a nemůže, že někdo nechce nosit a musí a někdo nosí, i když by neměl. Je to už součást našeho života (evropského) a jak se bude procento ošátkovaných žen zvyšovat, bude i počet těchto...
více


11.4.2017 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 411

Jan Čech
Mám po dvou týdnech nočních, a tak mám přehozený den a noc. Je půl druhé ráno a já koukám do zahrady.
více