12.2.2016 | Svátek má Slavěna


12.2.2016 PRÁVO: Lze zhanobit Vasila Bilaka?

Tomáš Vodvářka
Minulý týden soud v Bratislavě zahájil řízení s dvěma výtvarníky, kteří první den po instalaci pomníku Vasilu Bilakovi jej natřeli rudou barvou a napsali označení „sviňa“.
více


12.2.2016 SPOLEČNOST: Jak se (ne)hajlovalo

Klinika
Tak se nám o víkendu v Praze demonstrovalo a řada politiků měla potřebu se k tomu vyjádřit. Kromě shromáždění pořádaného hnutím Úsvit na Hradčanském náměstí se demonstrovalo ještě na Klárově, na Václavském náměstí, pochodovalo se z náměstí Vítězného a ještě by se určitě pár míst našlo.
více


12.2.2016 MÉDIA: Lže, anebo nelže ČRo (a ČT)?

radio
O tom, že důvěryhodnost médií včetně těch veřejnoprávních nestoupá, se hovoří už delší dobu. Dlouhodobě klesají náklady prestižních deníků v celé Evropě a nepředpokládám, že by měla být naše republika výjimkou.
více


12.2.2016 ŠKOLSTVÍ: Škola, nebo cirkus?

Ivan Brezina
Na sluníčkářsky přehnanou snahu o začlenění menšiny paradoxně doplatí všichni: postižení i zdraví.
více


11.2.2016 SPOLEČNOST: Je vlastenectví na vzestupu?

Vlastimil Podracký
Nedávné protestní demonstrace proti islamizaci Evropy a přijímání uprchlíků naznačují návrat k vlasteneckému myšlení. Je ovšem otázkou, co s tímto čistě záporným vyjádřením jen k jednomu segmentu krizové reality, na kterém se shodne převažující část občanů, když na mnohých jiných se neshodne.
více


11.2.2016 SPOLEČNOST: Proč došlo k útoku na Kliniku

Radim Perlín
Stává se zvykem pražské společnosti, že se u příležitosti významné události servou dvě skupiny rozkurážených idiotů, kteří bojují za svoji jedinou pravdu. Již jednou jsem na Neviditelném psu o tomto fenoménu psal v článku Pobavení v židovské čtvrti a tehdy jsem navrhoval jedno velké hřiště, všechny...
více


11.2.2016 MÉDIA: Záchrana rukojmí a únik informací

Petr Hartman1
Na veřejnost unikly tajné informace, které se týkají okolností vysvobození občanů České republiky, kteří byli v nedávné minulosti uneseni. Kdyby tomu tak nebylo, nemusel by zmiňovaný únik prošetřovat Národní bezpečnostní úřad. To je v tuto chvíli jediná potvrzená jistota.
více


11.2.2016 ÚVAHA: Otázka trestu smrti

Marta Urbanová
Tuto otázku znovu otevírám a položím si ji pokaždé, když někdo někoho brutálně zavraždí a dobře ví, že ho nečeká stejná odměna. Kdyby vrah věděl, že ho čeká stejný trest, počet vražd by se přinejmenším snížil.
více


11.2.2016 SPOLEČNOST: Slušnost

solidarita
V úsilí o právo na svobodu slova, svobodu projevu, aktéři zcela jistě měli na mysli svobodu politickou, občanskou, nikoli svobodu vulgarity a urážek.
více


11.2.2016 KNIHA: Co nás činí šťastnými

Dan Drápal
První kapitola je věnována otázce, co to vlastně štěstí je a zda a jak se dá měřit. Druhá kapitola se zabývá otázkou, zda a proč jsou Češi mimořádnými reptaly. (Dočtete se, že to s námi není tak zlé.)
více


11.2.2016 FEJETON: Čepicový zákon

Ondřej Neff
Sice bydlím ve vesnici nikoli celoplošně kryté veřejným osvětlením, takže se mě zákon týká, ale naproti tomu se bojím klekánice a po setmění se snažím držet doma. Zatím mě žádný zákon, pokud jsem byl informován, nenutí chodit s reflexní páskou v kuchyni.
více


10.2.2016 POLEMIKA: Existuje ideologicky neutrální prostor?

Alexander Tomský (2)
Mnohým se zdá, že žijeme v postideologické době. Nic není vzdálenější od pravdy, říká Slavoj Žižek, žijeme v nejideologičtější době, která snad kdy byla. Jak to? Protože si nejsme vědomi své vlastní ideologie, víry, bereme ji jako neideologii.
více


11.2.2016 SPOLEČNOST: Pegida za zenitem

Zbyněk Petráček
Akce skončila za očekáváním. Tak zní obecné hodnocení sobotních demonstrací ve velkých městech Evropy. Sobota měla ukázat, že hnutí Pegida (Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu) není jen fenomén jedné země či společenského okraje.
více


9.2.2016 PRAHA: Proč „Klinika“?

Milena Kozumplíková
Předesílám, že házení zápalných lahví do jakýchkoli objektů, ať obydlených či neobydlených, považuji nikoli za přestupek, ale za zločin.
více


9.2.2016 SPOLEČNOST: Veřejnoprávní média

Karel Hvížďala
V novém století zažíváme již třetí pokus o ovládnutí veřejnoprávních médií či médií veřejné služby v Evropské unii.
více


9.2.2016 PRÁVO: O huse a spravedlnosti

Jan Urban
Čistka, spíše však pouhé uvolňování z řídících postů na pražském Městském státním zastupitelství, zasáhla podle posledních zpráv už pět držitelek funkcí. Podle stejných zpráv však všechny budou nadále pokračovat jako řadoví státní zástupci.
více


9.2.2016 GLOSA: Poučná pohádka špionážní

Pavel Chrastina
V Zemi krále Miroslava byl hradními biřici zajat, obžalován a vsazen do královské šatlavy významný terorista, který je navíc špiclem nepřátelské Říše Temna. Nebyl jen obyčejným špiclem, byl šéfšpiclem celé jedné výzvědné sekce.
více


9.2.2016 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 356

Jan Čech
Můj kamarád Petr, znalec bulharských vín, má zajímavého koníčka: stěžuje si na České dráhy. Denně dojíždí do Prahy z Černošic, a tak má materiálu na stížnosti víc než dost. Je to moudrý muž, vysokoškolsky vyučený, a rozhodně není malicherný. Takže si stěžuje na to, proč vlak nejel, proč cestující...
více


8.2.2016 MÉDIA: Jako za bolševika?

Jan Svoboda
Ne, počínaje sobotou 6. 2. 2016 horší než za bolševika je zpravodajství „veřejnoprávní“ ČT1, kterou jako vlastník televizního přijímače musím financovat, i kdybych ji nikdy nesledoval.
více


8.2.2016 GLOSA: Pivo v roli osvěty

Zbyněk Petráček
Kdyby někdo zkoumal, které klišé se drží nejpevněji, možná by vyhrálo to o českém pivoznalectví. Kdepak co Čech, to muzikant. To už je passé. Ale co Čech, to znalec piva žije dál. Jenže skutečnost je jiná.
více


8.2.2016 FEJETON: Mezičas

Petruška Šustrová
Stejně mi to nedá a občas zapnu rádio nebo televizi, možná v naději, že se stane něco zajímavého. A včera – opravdu! Odletělo letadlo do Libanonu, aby přivezlo nazpět do Česka pětici lidí, kteří byli uneseni (nebo zadrženi?) a teď zase propuštěni (nebo vyměněni?).
více


8.2.2016 SPOLEČNOST: Těžko hledat lepší zemi pro život

Markéta Šichtařová 5
Mám ráda svou zemi. Nejsem, myslím, ani trochu nacionalista. Dokonce bych se asi váhala podepsat i pod o něco slabší slovo patriotismus, který je jakousi emocionální oddaností domovské zemi.
více


8.2.2016 JUSTICE: O soudcích a Sněhurkách

Stanislav Křeček
Jelikož staré přísloví říká, že není vhodné mluvit o provaze v domě oběšencově, pak asi já, který jsem některými obviňován z téhož, z čeho je kárnou žalobou ministra spravedlnosti obviňován soudce M. Zbránek.
více


6.2.2016 SPOLEČNOST: Média a svoboda slova

počítač computer
Počátkem telegrafie bylo doručování jednoduchých zpráv pomocí zvuků bubnů a kouřových signálů. Optický telegraf byl představen v druhé polovině 17. století, praktického využití se dočkal ale až koncem 18. století.
více


6.2.2016 MÉDIA: Zklidnit dech a hormóny

Zdeněk Holásek
To je klasický případ, kdy se z komára udělá velbloud. Nic proti názoru, že by prezident měl více vážit slova, která pouští do veřejného prostoru. Platí také, že na pitomoučkou otázku existuje jen pitomá odpověď.
více


6.2.2016 SPOLEČNOST: Lubomír Štrougal je nevinen!

Tomáš Vodvářka
Krátce po uchopení moci v roce 1948 pochopila „lidská avantgarda“, že myšlenky, s nimiž vstupovala na politické kolbiště, je třeba střežit za každou cenu a to i tu nejvyšší. Pro blaho svých občanů, kterým nepochybně hrozilo bezprostřední riziko infekce západního - rozuměj prohnilého - stylu života,...
více


6.2.2016 FEJETON: Po více než stu letech?

Petr Andrle
Je to již drahně let. Svého času jsem zveřejnil fejeton týkající se našich domácích mazlíčků - psů. Vyslovil jsem v něm teorii o tom, jak získává vyspělá mimozemská civilizace sídlící na Alfa Centauri informace o životě naší pozemské civilizace.
více


6.2.2016 ŠKOLSTVÍ: Plať učitele oříšky, svěř děti opičkám

Michal Kašpárek
Strach o to, abychom náhodou učitele nepřeplatili, je v důsledku strachem o to, aby se náhodou příští generace neměly moc dobře.
více


5.2.2016 SPOLEČNOST: Byznys boží

Pavel Jégl
Chudá církev pro chudé. Že jste to už někde slyšeli? Tuto tezi hlásá Boží náměstek na zemi – papež František. Argentinský prelát si dal jméno, kterým se přihlásil k odkazu misionáře Františka z Assisi – ten rozdal veškerý majetek chudým a vydal se mezi lid hlásat evangelium.
více


5.2.2016 POLICIE: Příliš drahá šlichta

Václav Mach
uooz logo
Před půl rokem jsem na stránky Neviditelného psa psal o policejním zásahu plukovníka Šlachty proti údajným levicovým teroristům a Síti revolučních buněk. Velká část mých tehdejších tvrzení se již nevyvratitelně potvrdila. O dalších z nich budou několik následujících let rozhodovat soudy.
více


5.2.2016 FEJETON: Dvě věci, které mi zásadně vadí...

Petr Andrle
Kdyby člověk ve svém uvažování podlehl některým vnějším projevům příslušníků národa žijícího v Česku, tak by mohl propadnout pesimismu. Zejména kdyby čerpal z veřejných internetových diskusí, z některých blogů či nejrůznějších médií.
více


5.2.2016 SPOLEČNOST: Diskriminuji, diskriminuješ, diskriminujeme

Jan Polanecký
Něco vám povím. Ve svém životě tvrdě diskriminuji a nestydím se za to. Diskriminace je samotnou podstatou lidského bytí.
více


4.2.2016 PRÁVO: Občané, bojte se státu!

Zdeněk Jemelik 1
Občané mají důvod bát se státu, jenž svými nástroji porušuje vlastní zákony, aby vykonával svévolně moc nad poddanými. Zvlášť silné obavy vyvolává zneužívání orgánů činných v trestním řízení, protože ve státě nedbajícím svých zákonů se jejich obětí může stát prakticky kdokoli. Nikdo si nemůže být...
více


4.2.2016 FEJETON: Mrtvá řemesla

Ondřej Neff
Celá ta věc zapadá do mého konceptu Zakázaných technologií: taxikářská lobby se zasadila o to, aby Belgie zakázala takzvaný ride-sharing. Technicky to vypadá tak, že kdo má řidičák tři roky, může svým autem taxikařit přes mobilní aplikaci.
více


3.2.2016 GLOSA: Mladiství pod vlivem

Jan Polanecký
V posledním kvartále minulého roku probíhaly zátahy na mladistvé konzumenty alkoholu a policie se nyní hrdě pochlubila s „alarmujícím“ výsledkem 660 zaznamenaných případů.
více


3.2.2016 SPOLEČNOST: Máme se bát o své osobní údaje?

Tomáš Zdechovský
V kalendáři bychom asi jen těžko hledali den, který by nebyl něčím významný. Tak třeba dne 28. ledna jsme si připomněli den ochrany osobních údajů. Proč zrovna v tento den? 28. ledna roku 1981 totiž vznikla z podnětu Rady Evropy tzv. Úmluva o ochraně osob se zřetelem na zpracování osobních dat.
více