31.7.2014 | Svátek má Ignác


31.7.2014 ZDRAVOTNICTVÍ: Po zrušení poplatků nastane ráj

Spoluúčast pacienta na lékařské péči je v Evropě (tedy v oblasti, kde se nachází i Česká republika) naprosto běžným jevem. Vedle regulace má ještě funkci avíza, že péče něco stojí.
více


31.7.2014 PRÁVO: Kajínkův prezident

Ze všech čtyřiceti šesti současných doživotních vězňů Jiří Kajínek projevuje bezkonkurenčně nejsilnější vůli dosáhnout zvrácení rozsudku Krajského soudu v Plzni z června r. 1998, jímž byl odsouzen za spáchání dvojité nájemné vraždy v květnu r. 2003.
více


31.7.2014 SPOLEČNOST: Bučina

Pamětníci odcházejí, lidé v aktivním věku na konci zatím posledního totalitního režimu, jsou stále starší. S jedním z těch nejstarších, žijícím od padesátých let v Australii, jsem pobyl pár dnů na Šumavě.
více


31.7.2014 GLOSA: Zabití policistky soudem posvěcené?

Advokáti jsou zřejmě jediní experti na časové smyčky a kličky. Nyní se vede diskuse o tom, zda na řidiče měla samosoudkyně uvalit vazbu a tím zachránit jeden lidský život.
více


31.7.2014 GLOSA: 300 000

Radek Jaroš vylezl na pátý pokus na himálajskou velehoru K2 a česká Wikipedie překonala hranici tří set tisíc hesel. Úspěchy jsou to nesouměřitelné. Radku Jarošovi je možno gratulovat a držet palce, aby se vrátil do nížin v pořádku - co tyto řádky píšu, plahočí se v prostředí našinci smrtícím.
více


30.7.2014 SPOLEČNOST: Dva druhy populismu

V následujícím textu se pokusím ukázat, že pod termín populismus může označovat dva různé jevy, často dokonce jevy opačné ve smyslu politického myšlení i politické praxe. Určitý typ populismu je hoden pohrdání (označovat jej za nebezpečný je silně nadsazené), zatímco jiný populismus je prospěšný a dost...
více


30.7.2014 MÉDIA: Nestranné zpravodajství? Ani náhodou!

Válka mezi Izraelem a Hamásem neprobíhá jen na území Izraele a Gazy; bitva o veřejné mínění zuří i na stránkách deníků, na televizních kanálech a v kyberprostoru. Morální podpora a tlak veřejného mínění totiž ovlivňují strategická rozhodnutí v hlavních štábech válčících stran a v důsledku toho pak hrají...
více


30.7.2014 UDÁLOSTI: Tajemné zmizení Sabiny Slonkové

Poslední dramatické události na Ukrajině by neměly způsobit, aby se zapomnělo na nedávnou změnu ve vedení největšího českého deníku: šéfredaktorka Mladé fronty Dnes Sabina Slonková 30. června náhle oznámila, že po půl roce odchází z funkce i z vydavatelství.
více


29.7.2014 SPOLEČNOST: Rozjímání nad exkrementy

Připouštím, že to zní podivně, protože to, o čem se zmiňuji, je asi poslední objekt, nad nímž bychom nějak rozjímali. A přece to může být důvod k zamyšlení, jak se pokusím naznačit.
více


29.7.2014 SVĚT: Toto se nás už týká

Možná je pro někoho konflikt v Afghánistánu příliš vzdálený. Ledaskdo má dojem, že se nás Taliban netýká. Totéž si mnozí myslí o Hamasu v Pásmu Gazy. Co je nám po něm? Jsme přece dost daleko.
více


29.7.2014 EVROPA: 17 plus 6 důvodů,...

Obdržel jsem mail, který se toulá po vlastech českých i zahraničních a kolotá ze schránky do schránky. Faktem je, že jeho úvod (viz titulek) je drtivě neodolatelný.
více


29.7.2014 VZPOMÍNKA: Martin Muchka už se satisfakce nedočká

Dne 16. července tohoto roku ve věku nedožitých 74 let náhle zemřel Martin Muchka, bývalý předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Byl i mým předsedou a já jsem byl jeho místopředsedou.
více


28.7.2014 PRÁVO: Nesnáším cigarety. A jsem proti jejich zákazu!

Nemám ráda cigarety. Bytostně mi vadí. Nikdy jsem kouřit nezkoušela. Cigaretový kouř mi odporně páchne. Kuřáka cítím na sto honů. A do zakouřených podniků zásadně nechodím, vyhýbám se jim obloukem. Ani nemluvě o tom, jak strašlivě vypadá rakovina plic v konečném stadiu.
více


28.7.2014 MÉDIA: Údiv Janka Kroupy

Janek Kroupa považuje za velmi nebezpečné, že policie odposlouchává novináře. Prý spolupracuje se švédskými kolegy a tam už by se ta policie dopustila trestného činu.
více


26.7.2014 MÉDIA: Obchod s lidskými orgány na Ukrajině?

Tedy – údajný obchod. To je ten důvod, proč v ukrajinském parlamentu v těchto dnech zametají s komunisty. Ti totiž bez rozpaků prohlásili, že Ukrajina na východě tuto činnost umožňuje.
více


26.7.2014 SPOLEČNOST: Světelné znečištění aneb Astroterorismus

Když se řekne světelné znečištění, většina čtenářů asi bude vědět, o co se jedná. Používá se to jako odborná vsuvka do článků o meteorických rojích, kometách a podobných úkazech. Člověk už nějak automaticky připojuje „ale musíte se vydat daleko od rušivých světel měst“.
více


25.7.2014 PRÁVO: Zase chtějí zakazovat kouření v soukromých podnicích

Jádro debaty o případném zákazu kouření v restauracích vůbec není ve škodlivosti pasivního kouření. Škodlivostí bychom mohli argumentovat v debatě o plošném zákazu kouření vůbec nebo o plošném zákazu kouření v přítomnosti jiné osoby i v privátním prostoru, tedy i v domácnostech.
více


25.7.2014 ÚVAHA: Dopady sestřeleného letadla

Ne že bych na to, co se děje na východě Ukrajiny, neměl nějaký názor. To, co se tam děje, pozorně sleduji. Čtu noviny, čtu Respekt, poslouchám rozhlas, a přátelé i nepřátelé mě zásobují nejrůznějšími články či odkazy, jež mají podepřít jejich vidění a hodnocení situace.
více


25.7.2014 FEJETON: Připravené dotazy pro europoslance

Pokusím se alespoň na chvíli odložit svůj neskrývaný euroskepticismus a jako neoddiskutovatelný fakt mi nezbývá než akceptovat skutečnost, že v letošních volbách do Evropského paramentu čítajícího celkem 751 poslanců bylo v ČR zvoleno jedenadvacet osob.
více


24.7.2014 SOUDNIČKA: Spanilé jízdy

Ladislav Jouza
paragraph
„To se divím, paní Vondrušková, proč s manželem pořád chcete nové auto. Čekají vás jen samé náklady na údržbu i na provoz. Víte, jak se takový auťák prodraží? Podívejte se na nás“, radila paní Bartůšková a dodala: „Jsme s Pepou sami, bez dětí a auto nechceme!“
více


25.7.2014 HISTORIE: Rozjímání ku dni svaté Anny (2)

Zajisté, kdyby státu Rakouského nebylo již od dávna, musili bychom v interesu Europy, ba humanity samé, přičiniti se co nejdříve, aby se vytvořil. (František Palacký v dopise frankfurtskému sněmu)
více


24.7.2014 HISTORIE: Rozjímání ku dni svaté Anny (1)

Uvést do pohybu destruktivní síly je jediný vznešený cíl racionálního člověka… nemůže být žádné revoluce bez dalekosáhlého, vášnivého, spásonosného a plodivého ničení, neboť z něj a jenom z něj povstanou nové světy. (Michail Alexandrovič Bakunin)
více


24.7.2014 SPOLEČNOST: Kterak šedá politika obcuje se spravedlností

Pandury? Opencard? Letadla Casa? Krabice od vína? Dotace? Kauza Budišov? Pět českých na stole? Předražené pronájmy, jízdenky, dálnice, pozemky? Dalík, Bém, Parkanová, Rath, Palas, Doležel, Nagyová-Nečasová, Jourová…
více


24.7.2014 VZPOMÍNKA: Není Pershing jako Pershing

Zažili jsme po převratu mnoho veletočů, dokonce i hradní – bez premiéra a exsuperkomunisty Mariána Čalfy zřejmě nemohl vůbec existovat nový demokratický (sametový) režim.
více


24.7.2014 SPOLEČNOST: Jak oživit cestovní ruch

Na tom, že se člověk má držet moudrosti předků, se asi shodneme všichni. Pochopitelně, že každý si z oněch dávných pravd vybírá takové, které se mu hodí na podporu jeho konání či tvrzení.
více


23.7.2014 SPOLEČNOST: Kdy zakážeme muchomůrky?

cigareta
Vláda se zase nudí, a tak oprášila evergreen několika předchozích řešících zákaz kouření v hospodách a restauracích. Zda chce pouze odvést pozornost od jmenování paní Jourové eurokomisařkou (podle jejích vlastních slov je prý její jedinou kvalifikací to, že je ženou), nebo zda se Sobotka, Babiš a jiní...
více


23.7.2014 PRÁVO: Trest za odposlechy

V pátek 18. července 2014 samosoudce Okresního soudu v Děčíně Radomil Bajer vystavil rozsudkem účet za neoprávněné nakládání se záznamy o telekomunikačním provozu.
více


23.7.2014 SPOLEČNOST: Budiž velebena byrokracie

Onehdá jsme se s přáteli pohádali o tom, jak je třeba chápat slovo byrokrat. Byrokrat byl původně kladný název, jako označení pracovníka zabývajícího se potřebnou administrativou.
více


22.7.2014 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 284

Nikdo mne nemůže podezírat z toho, že nemám rád děti. Ale také nepatřím k těm, kteří si ke každému prckovi klekají a mají snahu se s ním mazlit. Ale to většinou dělají ženské a naštěstí jen některé.
více


21.7.2014 PRAHA: Proč to auto neodtáhli?

Irena Švejdová
nova_vozovka
Přistěhovali se k nám Poláci. Myslím tím, že v našem sousedství na Hanspaulce je nově rezidence polského velvyslance.
více


19.7.2014 SPOLEČNOST: Chvála Trautenberka

Radim Valenčík
televize
Připojuji svou úvahu o rozdílu mezi těmi, kteří disponují inovačními schopnostmi (schopností přesahu stávajícího, tj. schopností přijít s inovací nebo se podílet na jejím prosazení), a těmi, kteří vidí svoji perspektivu jen v dobývání pozic.
více


19.7.2014 SPOLEČNOST: Rovnost v odměňování neexistuje

Asi bych měl začít plným doznáním: miluji svobodu, nenávidím rovnost. Přesněji, miluji svobodu – a proto nenávidím rovnost. My lidé jsme nestejní, jsme odlišní, lišíme se od sebe v talentech, nadáních, schopnostech, zálibách.
více


19.7.2014 SPOLEČNOST: Jakeš na Červeném hrádku...

listopad 1989
Na ČT24 připomněla veřejnoprávní televize výročí projevu Miloše Jakeše na Červeném hrádku na Plzeňsku v roce 1989. V podstatě interní rozhovor a projev tehdy nejvyššího představitele strany a státu tehdy unikl na veřejnost a pobavil statisíce lidí.
více


19.7.2014 UDÁLOSTI: Kamberský, Ondráček a Kalousek

Do středečních Babišových Lidových novin napsal krátkou, ale výživnou glosu šéfkomentátor Petr Kamberský. Cítí potřebu zastat se lidských práv poslance KSČM Petra Ondráčka, jehož Miroslav Kalousek nazval komunistickým fízlem, a činí tak s jistou pýchou.
více


18.7.2014 KNIHA: 1989 Rok, který změnil svět

Myslel jsem si, že všechny nejdůležitější informace týkající se rozpadu sovětského impéria koncem osmdesátých let, znám. Mýlil jsem se. Ukázala mi to kniha amerického novináře Michaela Meyera 1989 Rok, který změnil svět. Objevil jsem ji ve výprodeji v knihkupectví v Novém Andělu.
více


18.7.2014 MÉDIA: Atentát jako mediální kýč

Českými médii tento týden otřásla smrt čtyř českých vojáků rukou sebevražedného atentátníka v Afghánistánu. Při vší úctě k památce zesnulých a bez sebemenší touhy cynicky snižovat cenu lidského života, se nemohu ubránit hodnocení, že téměř vše, co se v médiích těchto dnů na toto téma odehrává, je novinářsko-politický...
více