22.8.2014 | Svátek má Bohuslav


22.8.2014 SPOLEČNOST: Ani nevím jak, stal se ze mě heterák

Totiž, aby bylo jasno, nestalo se ze mě nic, co bych předtím nebyl, takže přesněji řečeno jsem vlastně teprve teď zjistil, že jsem „heterák“, aniž jsem to tušil. Dozvěděl jsem se to od Martina Fendrycha na serveru Aktualne.cz zároveň s informací, že i gay a lesbické páry mohou dát dětem lásku, nejen...
více


22.8.2014 MÉDIA: Šokující ostouzení Válkové

Ze všech ministrů současné vlády je ministryně spravedlnosti Helena Válková nejčastějším terčem různých znevažujících výpadů. Navzdory křehkosti svého zjevu a důstojnému vystupování si za krátký čas působení ve funkci překvapivou rozhodností a neústupností opatřila pár vlivných nepřátel.
více


22.8.2014 JUSTICE: Rozhněvejte se

Takhle nějak začínají zbytečné revoluce. Stát, otravný sám o sobě daněmi, silničními kontrolami a politikou, za normálních časů jakž takž funguje. Tedy, přinejmenším, zaručuje snesitelnou míru neklidu a předvídatelnosti věcí.
více


22.8.2014 SPOLEČNOST: Auto

Stačí se dostat za obzor toho, že auto mít musíte, protože prostě… protože! Pokud bydlíte někde v satelitu a dojíždíte denně autem, tak asi ano. Pokud denně vozíte děti na kroužky, tak asi taky. Ale pokud si jedete nanejvýš dvakrát do týdne nakoupit, navíc děláte doma nebo někde, kam se pohodlně dostanete...
více


22.8.2014 POVÍDKA: Zánik Modrých šípů

"Já vím, Hoši od Bobří řeky. Fotografie je dost zachovalá, ale musí být hodně stará, podle zplesnivělých černých růžků, do kterých byla kdysi zasazená. Kdy a kdo vás fotil?"
více


21.8.2014 GLOSA: Novinářský hyenismus

Krvelačné bestie tzv. Islámského státu zveřejnily na internetu video s popravou amerického novináře Jamese Foleyho. To už sotva někoho může překvapit, není to zdaleka poprvé, co se islámské zrůdy na internetu chlubí svou zvrhlostí.
více


21.8.2014 GLOSA: Antibiotika

Já vím, vždyť je to tak jednoduché: Krávy jsou nadopované antibiotikama, aby z nich zlý kulak mohl dojit, i když jsou nemocné. Antibiotika pak přecházejí do mlíka, a my to pijeme, takže furt do sebe pereme nějaké penicilíny, a když jsme pak opravdu nemocní, tak to na nás nezabírá!
více


20.8.2014 PRÁVO: Porucha imunitního systému

Tomáš Pajonk
Tomáš Pajonk
V médiích krátce proběhla zmínka o tom, že drobná podnikatelka paní Kadlecová dostala pokutu 250 000 Kč (žije v obci Přepych, tak co se divíme), protože za ní zaskočil pohlídat obchod na půl hodiny její syn.
více


20.8.2014 EKOLOGIE: Šumava a další národní parky

Platné znění zákona o ochraně přírody a krajiny stanoví, že je nutno vyhlásit každý národní park samostatným zákonem. Je tím respektován fakt, že při obecných a legislativně zformulovaných cílech ochrany přírody a krajiny je třeba pro každý národní park stanovit odlišné podmínky a čas k dosažení těchto...
více


20.8.2014 SPOLEČNOST: Za komunistů bylo líp

Jiří Kučera
šeřík květen
Rozhodl jsem se reagovat na několik nejčastějších názorů, které se objevují v komentářích na NP, často bez souvislosti s komentovaným článkem. Nejčastěji se vyskytuje názor, že za komunistů bylo lépe.
více


20.8.2014 FEJETON: Zeť, tchán a Mesiáš

Legenda praví, že mladý Lejkes, zbožný mladík, se zamiloval do dcery muže ve víře ne příliš pevného. Když přišel žádat o ruku svou nastávající, budoucí tchán, který o jeho náboženské vášni věděl, mu dal na vybranou.
více


19.8.2014 PRÁVO: Šokováni nebyli pouze obhájci

Šokován jsem byl i já. To když jsem si přečetl, že ministerstvo paní Válkové připravuje změnu pravidel, pokud jde o intimní prohlídky osob vazebně stíhaných.
více


19.8.2014 UDÁLOSTI: Ztroskotanci a samozvanci

Jiří Pehe zveřejnil v sobotním Právu pozoruhodný text. Jmenuje se „Jak část pravice bráni demokracii“ a je to jakési Peheho „J´Accuse“, vášnivá obžaloba pravicových komentátorů, tedy přesněji řečeno některých pravicových komentátorů.
více


19.8.2014 MÉDIA: Co je úkolem novin naší doby

Stále častěji je slyšet, že noviny to jako zboží mají ekonomicky spočítané a že vůbec jejich historická úloha pomalu končí. Takhle přímočaře věci ovšem nestojí. Přinejmenším mediální experti na starém kontinentu trvají na nezastupitelnosti tohoto média.
více


19.8.2014 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 288

Můj profesor dějepisu na průmyslovce prof. dr. Jan Hubáček měl mnoho rčení, ale po těch padesáti létech od maturity si pamatuji jen jedno: “Prázdný sud nejvíce zvučí!“
více


18.8.2014 NĚMECKO: Migrace a kriminalita

V sousedním Německu, ale už i u nás, populisté před každými volbami hauzírují s hesly, v nichž se hovoří o vyšší kriminalitě cizinců a která šíří strach z dalších přistěhovalců.
více


18.8.2014 GLOSA: Bez kvót plýtváme lidským kapitálem

Diskuse o tom, jak zajistit přítomnost žen v politice a ve veřejném životě, je u nás trvalkou už dobrých deset let. A na první pohled to teď dokonce vypadá, jako by přece jen došlo k jistému posunu pozitivním směrem. Zdání ovšem klame.
více


18.8.2014 JUSTICE: Rok sem, rok tam

Zločin a trest. Spojité nádoby. Je-li zločin soudem prokázán, podvědomě očekáváme, že trest bude spravedlivý. Jenomže – co konkrétně rozumět pod pojmem „spravedlivý“?
více


16.8.2014 GLOSA: Kdybych umřel před rokem, dvěma...

... mohli nad hrobem vzpomínat na přesvědčeného antikomunistu, vděčného přítele USA, který ještě dávno před Reaganem považoval Rusko (SSSR) za říši zla.
více


15.8.2014 FEJETON: Přátelský dopis obecnímu zastupiteli

Miloš Zbránek
paragraph
Milý kamaráde, se znepokojením jsem zjistil, že kandiduješ do obecního zastupitelstva ve své obci. S hrůzou jsem zaznamenal, že se nacházíš dokonce na prvém místě kandidátky Oné Strany, a že se tak reálně vystavuješ nebezpečí, že budeš zvolen.
více


15.8.2014 UDÁLOSTI: Čestné občanství Františka Kriegla

Na svém zasedání 4. srpna t.r. se radní městské části Praha 2 rozhodli odmítnout návrh zastupitele Michala Uhla na udělení čestného občanství in memoriam komunistickému politikovi MUDr. Františku Krieglovi, který v srpnu 1968 jako jediný z československých představitelů odvlečených do Moskvy odmítl podepsat...
více


15.8.2014 ŠUMAVA: Stálé čekání na Godota

Šumavu jako lákavé letní téma zatím využil každý ministr životního prostředí a ministr Brabec tradici neporušil. Po prázdninách se do Sněmovny dostane senátní návrh zákona o Národním parku Šumava, který může letitý spor ukončit a mimo jiné přinést široké veřejnosti zpřístupnění dosud zbytečně uzavřených...
více


15.8.2014 ČESKÉ LEGENDY: Jalta a Rakousko

České legendy jsou prastaré. Stály i na počátku české historiografie , vzpomeňme Kristiánovu legendu z 10. století, Legendu o sv. Prokopovi, Legendu o sv. Vojtěchovi a po nich kroniky – Kosmovu kroniku nebo třeba Zbraslavskou kroniku.
více


14.8.2014 GLOSA: Važme si toho, že tu nemáme „Rusáky“

Poté, co se po sovětské invazi do Československa chopil moci Gustáv Husák, se mezi lidem šířilo heslo „Gustáv Husák – první Rusák“.
více


14.8.2014 POLEMIKA: K malosti radních Prahy 2

KSČ
Jsou články, při jejichž čtení souhlasně pokyvujete hlavou. Pak jsou články, při nichž nevěřícně vrtíte hlavou. A nakonec jsou i články, které vám zvednou tlak. Jedním z těch posledně jmenovaných je i článek pana Františka Janoucha Krieglova čest proti malosti radních, publikovaný na NP 12. srpna.
více


14.8.2014 PRÁVO: Jediný důkaz (2)

V první části článku ze dne 7.8.2014 jsem upozornil na nešvar stavět rozsudek na jediném důkazu, v daném případě navíc na důkazu možná získaném nezákonně. Dopouštím se ovšem určitého zjednodušení, když za důkazy přijímám pouze nezpochybnitelné materiální skutečnosti, zatímco vše ostatní označuji jako...
více


14.8.2014 FEJETON: Vzkaz holčičce

Lidé bděte, neblbněte, to byla parodická verze výzvy Julia Fučíka ze závěru jeho reportáže z cely smrti. Tradovala se v dobách velmi špatných, které nastaly právě proto, že lidé nebděli a naběhli na lep politické formaci, která slíbila nápravu poměrů na celé čáře, od ekonomiky přes politiku až po ku...
více


13.8.2014 GLOSA: Pane Václave Klausi, game is over!

Do pomalu se zklidňující přeháňky úvah o možné presidentské kandidatuře Tomáše Halíka zasáhl expresident Václav Klaus, který se - nejspíše ironicky - nabídl jako protikandidát v případě, že by se tak skutečně stalo.
více


12.8.2014 SPOLEČNOST: Krieglova čest proti malosti radních

Smutno je mi, že zastupitelé Prahy 2 zamítli návrh na udělení čestného občanství MUDr. Františku Krieglovi. Pouze jeden byl pro, zbytek zastupitelů hlasoval proti.
více


12.8.2014 SPOLEČNOST: Deadlock

hamas
Deadlock znamená slepou uličku či zafixování daného stavu vylučujícího tento stav změnit vlastním působením, zevnitř. Příkladem může být želva převrácená na záda, zvíře chycené do lovné jámy a mnoho dalších.
více


12.8.2014 MÉDIA: Kocourkov

Tradiční mediální okurková sezóna se letos moc nekoná. Kromě katastrofických událostí v Gaze nebo na Ukrajině je i doma o čem psát a mluvit. K nejzajímavějším patří zpráva z minulých dní. Soud prolomil tradiční právo novinářů na tzv. ochranu zdroje.
více


11.8.2014 SPOLEČNOST: Česká anomálie

Pročítám si postarší článek dnes už zesnulého psychologa Slavomila Hubálka, v němž se zabýval duševními kvalitami české populace, no, moc okolků s tím nenadělal. Nedivme se ničemu, třetinu národa tvoří pitomci! zkonstatoval už v titulku.
více


11.8.2014 LÉKAŘSTVÍ: Bude euthanasie nejčastější příčinou úmrtí?

Kdykoliv se objeví článek o euthanasii, vyvolá spolehlivě řadu emocionálních i racionálních reakcí. Zastánci euthanasie vždy argumentují osobní svobodou, právem rozhodnout o vlastním konci.
více


11.8.2014 SPOLEČNOST: Sankce po česku

Češi prosázejí za rok průměrně kolem sto třiceti miliard. V alkoholu propijí kolem padesáti miliard. Prokouří více než sedmdesát miliard. Všechny tři zlozvyky mají navíc dopad do nákladů na zdravotní péči o jejich oběti, blížící se další stovce miliard.
více


11.8.2014 SPOLEČNOST: Typologie politiků

Tak jako každá barva sestává ze čtyř základních barev smíchaných v určitém poměru, i politické strany mají charakter určený poměrem čtyř základních typů politiků, kteří je reprezentují.
více


11.8.2014 PRÁVO: Budou nás zavírat za vyjádření názoru?

Údajně žijeme ve svobodné a demokratické zemi, kde estébácký fízl, bolševický udavač či komunistický cenzor i soudce již dávno nemají mezi slušnou společností místo, je jimi pohrdáno a v žádném případě nemají přístup do nějakých funkcí, kde by mohli občanům škodit.
více