18.7.2019 | Svátek má Drahomíra


18.7.2019 GLOSA: Basa, nebo exekuce?

Zbyněk Petráček
Některé otázky se opakují v různých dobách i situacích. Třeba tato: Jak dát společnosti – občanům, komunitě, národu, kmenu – pocit spravedlnosti, prostě toho, že pravidla a zákony se vymáhají?
více


18.7.2019 FEJETON: Slyšte umíráček

Ondřej Neff
Úplně posledního Volkswagen Brouka vyrobili minulý týden v Mexiku. Byl to ovšem Nový Brouk, čili Beetle, tedy už ne ten opravdový Brouk, ten dobroučil už před šestnácti lety, také v Mexiku. Hodně se o tom psalo i v našich novinách.
více


17.7.2019 ESEJ: Než se rozhodnete oslovit advokáta...

Daniela Kovářová
Osmkrát jsme si povídali o tom, jak je to s právem složité, jak je na jedné straně důležité vědět a poučit se, ale jak je na druhé straně právní informace bez užitku. Opakovaně připomínáme, že důležitější než právo jsou mezilidské vztahy.
více


17.7.2019 SPOLEČNOST: Jak je to s davem?

Vratislav Hlubuček1
Člověk je člověk, ale mnoho lidí je dav. Každý z nás cítí nebo dokonce zažil ten rozdíl. Můžeme být dobrosrdeční, sebekritičtí a dbalí zákonů, ale jakmile se staneme součástí davu, stane se s námi podivná přeměna.
více


17.7.2019 GLOSA: Staré bomby smrdí

Ondřej Neff
Historicky vůbec první příspěvek do mého Neviditelného psa napsal před třiadvaceti lety Čechoaustralan George Švehla. Článek se jmenoval Staré bomby smrdí. Ukázalo se, že v australské angličtině znamená stará bomba asi to, co u nás stará šunka. Je to ojeté auto v bídném technickém stavu.
více


16.7.2019 PRÁVO: Začněme konečně opravdu chránit svobodu projevu

Dominik Hrubý
paragraf
Podle všeobecného přesvědčení nám dnešní liberálně demokratický stát, narozdíl od svého totalitního předchůdce, garantuje ochranu svobody projevu. Při bližším zkoumání ovšem rychle zjistíme, že tomu tak úplně není…
více


16.7.2019 PLZEŇ: Revizoři v dopravě

vystva - sestak
Navazuji na článek Chování řidičů MHD ze dne 20.6.2019. Asi všichni znají případ, kde řidič trolejbusu zbil mladou dívku, která si u něj chtěla koupit jízdenku a platit stokorunou. Pochybných služeb Dopravního podniku lze uvést více.
více


16.7.2019 ESEJ: Lásku a respekt paragrafy nevykouzlí

Daniela Kovářová
Vztahy v rodině a mezi nejbližšími jsou tím nejdůležitějším, co máme a na čem záleží. Když nefungují, zbytek života za moc nestojí. Ve škole nás učí různým znalostem, ale na to, jak zacházet se vztahy, nás nikde nepřipraví. Přesto existuje řada profesí, které nám dokážou pomoci.
více


17.7.2019 FEJETON: Ztraceno nejen v překladu

Zdeněk Roller
Někdy opravdu není jednoduché vzájemně si jeden s druhým porozumět. A jsou snad oficiální texty srozumitelnější než povídání dvou lidí? Ani omylem!
více


15.7.2019 SPOLEČNOST: Je lepší počítat s rozvodem?

Pavel Mareš
Při vší úctě k JUDr. Daniele Kovářové – a opravdu si jí z mnoha důvodů velice vážím – nemohu se ztotožnit s názorem, že „s rozvodem je lepší počítat“, jak byl nadepsán její článek v NP z 10. července.
více


15.7.2019 ESEJ: Spoluvlastnictví jako ďáblův vynález

Daniela Kovářová
Kdo by o něj nestál – o majetek, domy, auta, šperky. Každý z nás o něm sní, většina plánuje, jak s ním naloží, jak nám pomůže ke štěstí. Vlastnictví, zejména pokud předmět spoluvlastníme s dalšími osobami, však přináší nejen radost, ale i kupu starostí.
více


13.7.2019 SPOLEČNOST: Padesát let jízdy proti nálepkám

Zbyněk Petráček
Jdete-li přes pražskou křižovatku na Andělu, narazíte na mladíka s elektrickou kytarou. Zaujme už tím, že hrává písničku Born to Be Wild, která je zřejmě starší než jeho rodiče. Kde k ní přišel?
více


13.7.2019 SPOLEČNOST: Sloup sbližuje soudruhy

Blahoslavená Panna Maria 2
Není nad to připomenout si památku národního mučedníka stylově. Šestého července se odedávna demonstrativně pálily Husovy vatry, snadno zapalované novinami jménem Kostnické jiskry. A k pořádnému ohni patří ještě něco...
více


15.7.2019 SPOLEČNOST: Na hradě byl vždy král a šašek

Tomáš Vodvářka
Bývalo to dobrým zvykem. Král činíval rozhodnutí a suita jeho družiníků většinou přikyvovala, aby neztratila posty a krk. A tak zbyl jedině šašek (obvykle velmi chytrý), který krále kritizoval. Doba se však změnila.
více


13.7.2019 SPOLEČNOST: Hradu chybí už jenom šašek

Jiří Macků
To je ta naše lido-demo demokracie (odborný protimluv z časů komunismu) v praxi. V normálních slušně zavedených královských rodinách se o následníku trůnu nikdy nediskutuje, natož mezi lidem, tomu je dovoleno jenom jásat a přinášet dary.
více


13.7.2019 ESEJ: Alimenty - moudří rodiče se domluví

Daniela Kovářová
Výživné, alimenty, povinnost platit na jiného nebo právo po někom něco pravidelně požadovat. Ze všech rodinněprávních vztahů ten nejviditelnější, nejlépe uchopitelný a nejlehčeji vymahatelný. A přece vyvolává více otázek než odpovědí.
více


12.7.2019 ESEJ: Dítě má právo na odpověď

Daniela Kovářová
Co je dítě? Beztvarý tvor, s nímž nakládáme podle uvážení? Anebo svébytný jedinec, jenž se dočasně vyskytuje v menším těle? Je možné, či dokonce nezbytné se ho ptát na názor a poslouchat, co soudí o věcech vezdejších, anebo za něj rodiče rozhodují, dokud nedosáhne plnoletosti? A je třeba jeho názor...
více


11.7.2019 ESEJ: Dítě napůl, a přesto společně

Daniela Kovářová
Dítě. Entita, kvůli níž jsme na tomto světě a bez které by náš život nedával smysl. Argument, jímž se často zaštiťujeme jako praporem nebo zbraní. Středobod vesmíru, nemáme-li jinou náplň života. A předmět soudních sporů, pokud se nedokážeme dohodnout.
více


11.7.2019 FEJETON: Petice a protipetice

Ondřej Neff
Petice už nejsou to, co bývaly. To si živě připomínáme v době třicátého výročí petice Několik vět, která ve své době zafungovala jako jeden ze hřebíčků do rakve režimu zvolna zmírajícího na vlastní neschopnost. Tehdy byl podpis takové petice o hubu, o deset let dříve o kriminál.
více


10.7.2019 FEJETON: Slušná země

Alois Stehlík
Při jedné návštěvě našeho holandského přítele Jana Bakkera a jeho manželky Janny v Lomnici se ptám Jana po obědě: „Nemáš ještě hlad?“ Jan mi odpovídá: „V Africe je hlad. Já hlad nemám.“
více


10.7.2019 SPOLEČNOST: Nevíme, co chceme, ale chceme to hned

Zbyněk Petráček
V době 30. výročí pádu komunismu si připomínáme, že u nás mu dali tvář studenti a herci. V prostředí stávkujících divadel a škol vzniklo Občanské fórum a Václav Havel se setkal s Václavem Klausem.
více


10.7.2019 ESEJ: S rozvodem je lepší počítat

Daniela Kovářová
Pravděpodobnost debaklu projektu zvaného manželství jedna ku jedné je bilance docela vysoká, a tak by s ní všechny manželské páry měly počítat jako s eventualitou, reálně v úvahu připadající.
více


9.7.2019 MÉDIA: Případ Fajt hýbe českou politikou

Ladislav Jakl 1
Není možné otevřít jediné noviny, kouknout na titulní stránku časopisu, zalistovat bulvárem nebo se podívat na zpravodajství nějakého serveru. Všude samý Fajt a důsledky jeho defraudační aféry.
více


9.7.2019 PRÁVO: Soudí „jako za bolševika“

Zdeněk Jemelik 1
Do veřejných debat proniklo hojně přetřásané téma nezávislosti justice. Protože se ho zmocnili zejména lidé, kteří o poměrech v justici nic nevědí, a nejde jim o justici, ale o uchopení moci jinými cestami než nástroji parlamentní demokracie, za clonou jejich žvanění snadno unikají různé nešvary v...
více


9.7.2019 SPOLEČNOST: Zůstanu svůj

Tomáš Břicháček
Psaní článků ani členství ve spolcích nesmí být projevem odvahy. Jsou to jedny ze základních občanských práv, které máme. Zůstanu svůj. Aneb o boji proti dezinformacím a svobodě slova.
více


9.7.2019 ESEJ: Manželé a partneři. Přátelé, či soupeři?

Daniela Kovářová
Cožpak neplatí, že pokud se mají muž a žena rádi, na listu papíru přece nezáleží? Není to někdy i riskantní podnik, jestliže s oddacím listem převezmete i odpovědnost za něčí dluhy?
více


8.7.2019 ŠKOLSTVÍ: Snižování nároků je cesta do pekel

Pavel Mareš
Ze 14 700 maturantů, kteří si letos vybrali matematiku, jich neuspělo 3 290, tedy přibližně každý čtvrtý. Od roku 2022 má být podle návrhu ministerstva školství matematika povinnou součástí maturit, takže počet neúspěchů se zvýší pravděpodobně na nějakých 20.000.
více


8.7.2019 ESEJ: Rodina žije i dnes. Jen trochu jinak

Daniela Kovářová
Co je to rodina a kdo ji tvoří? Kde najdeme její definici a jak se v čase mění? Jsou děti její nezbytnou součástí, anebo jsou rodinou i bezdětná seskupení? Krize dnes útočí ze všech stran – ekonomické, klimatické, sociální i jiné. Určitě se také rodina nachází v kritické situaci. Nebo je to celé...
více


8.7.2019 FEJETON: Vymírání, které není vidět

Zdeněk Roller
Najednou to všichni vědí. Vymírají ptáci, vymírá hmyz. A můžou za to nedozírné lány. Ono je dobře, že se o tom mluví. Stejně jako je dobře, že se mluví o vodě, o změnách klimatu, o plastech, jako se dříve včas začalo mluvit o ozonové díře. Ale je to složitější.
více


8.7.2019 ŮVAHA: Husova ochota, odvaha i omyl

Lubomír Stejskal
Kdyby Mistr Jan Hus nebyl ochoten a neměl odvahu bojovat za poznanou Pravdu až do krutého konce, ubíraly by se české duchovní dějiny poněkud jinými cestami.
více


6.7.2019 SPOLEČNOST: Malý pohled do budoucnosti

Zdeněk Roller
Začalo to tím, že si každý může vybrat pohlaví, a to dokonce i třetí nebo žádné. Tuto vymoženost je třeba opečovávat a rozvíjet - lidstvu z ní kyne nesporný prospěch a pokrok (byť někde mohou přetrvávat problémy). Nebo že by ne?
více


6.7.2019 ROZHOVOR: Zostřená pravda a láska

Ladislav Jakl 1
Já mám spíš trochu jinou obavu, než že by se vytrácela sranda. Mám pocit, jako kdyby nadsázka, karikatura a všechny podobné žánry začaly podléhat tomu, že si na ně někdo dělá monopol. Jako kdyby se sranda směla dělat jenom z některých lidí a z některých myšlenek.
více


6.7.2019 SPOLEČNOST: My jim ty roupy vyženeme

Zbyněk Petráček
Digitální éra vytěsňuje staré dobré společenské hry, lze však vymýšlet nové. Třeba takové, jaké hrály Rychlé šípy, když jely vlakem: Kdo první uvidí koně, získává bod.
více


6.7.2019 SPOLEČNOST: Když hloupost kvete

Zdeněk Holásek
Tak zvláště citlivým a celkovým životem vybraným umělcům vadí, že jedním ze sponzorů MFF ve Varech je také Česká zbrojovka z Uherského Hradiště.
více


6.7.2019 FACEBOOK: Na cestě do totality

Petr Štěpánek
Kreténi ubozí, košťata rasistická, do hoven Afriky vás na měsíc strčit, ony by vás ty kecy přešly, fuj tajksl…
více


5.7.2019 SPOLEČNOST: Nvotová ve Varech… nebo ve varu?

Petr Bouda
Letošní 54. ročník mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary probíhal bez větších excesů do doby, než se režisérka a herečka Tereza Nvotová rozhodla pro okázalé „morální“ gesto a jala se kádrovat sponzory festivalu.
více