22.11.2017 | Svátek má Cecílie


22.11.2017 FEJETON: Z Prahy na maloměsto

Dan Drápal
Před několika měsíci jsem se přestěhoval z Prahy do malého pohraničního okresního města. Chci se s vámi podělit o několik dojmů.
více


21.11.2017 SPOLEČNOST: Pražská kavárna - co to vlastně je?

Jan Payne
Zeman vnesl do češtiny výraz „pražská kavárna“ a přivlastnili si ho jednak jeho poskokové coby nadávku pro protivníky a jednak jeho protivníci k tomu, aby si ze Zemana utahovali. Nicméně stojí za to zamyslet se nad tím, co Zemana k takovému slovnímu obratu vedlo. Je to aktuální zejména nyní před...
více


21.11.2017 SPOLEČNOST: Nad projevem rektora MU

Pavel Sekula
listopad 1989
V projevech k výročí 17. listopadu zaznělo jako obyčejně mnoho slov a mnoho úvah na téma svoboda a demokracie.
více


21.11.2017 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 442

Jan Čech
Je nevlídno, ba řekl bych, že dokonce kořalečno. Bohužel poslední nabídce počasí nemohu vyhovět, neb v půl třetí ráno odcházím do práce. I když nevím, jestli tam budu něco platný. V pátek ráno sedm pět sedma chytla po startu v Praze ptáka do motoru. Kapitán ale pokračoval do Budapešti.
více


20.11.2017 GLOSA: Šlápota dějin

Petruška Šustrová
Ochotně přiznám, že mě ze všeho nejvíc zajímají moderní dějiny, ráda o nich překládám a ráda si o nich čtu, už proto, že několik zásadních chvil mám v paměti, a mohu tak konfrontovat to, co si pamatuji, s tím, co o tom píší jiní.
více


18.11.2017 SPOLEČNOST: 17. listopad, den boje za svobodu a demokracii

Petr Robejšek
Boj za svobodu a demokracii, to jsou silná slova. Ano, v roce 1939 byli studenti v boji a příliš mnoho z nich v něm ztratilo život. To bylo heroické. A také o padesát let později šlo opravdu o hodně.
více


18.11.2017 SPOLEČNOST: Hlavní odkaz listopadu 1989

Tomáš Vodvářka
28 let je z historického hlediska velmi krátká doba. Stačí však natolik, aby u mnoha lidí vyvolala amnézii na onu hektickou dobu, která změnila náš svět.
více


18.11.2017 ESEJ: 28 let poté

Luboš Zálom1
Výročí sametové revoluce začíná rok od roku poněkud hořknout. Opět by se dalo poznamenat, že naše země nevzkvétá, nebo alespoň nekvete tak barevně, jak by mohla a měla. Co však kvete, je etatismus, čili myšlenka, že stát vše vyřeší.
více


18.11.2017 SPOLEČNOST: Tři pohlaví jsou v módě

Tomáš Zdechovský
Události poslední doby nám jasně ukazují, že pokrok prostě nezastavíte. Zvláště pokud jde o gender. Dnes už všichni víme, že pokud někdo vypadá jako muž, nemusí být nutně mužem, a platí to i u žen.
více


17.11.2017 SPOLEČNOST: Tomáš Hradílek

Jan Urban
Jeden z nejslušnějších lidí mé generace ještě žije neochvějně poctivý a nepokořený život. Nikdy se nepodrobil mocným a zůstal svobodným, když většina ostatních mlčela a ohýbala hřbet. Mockrát se ho snažili zlomit - nikdy neuspěli.
více


20.11.2017 ÚVAHA: Co je však největší? Ta lidská svoboda, nebo kultura?

Stanislav Ulčák
Před časem jsem napsal podobenství o totalitě, svobodě a vodě. Někteří to chápali jako útok na veřejné vodovody a kanalizace, ale sdělení bylo v tom, že každá svoboda může existovat za předpokladu něčeho pevného – opravdové síly, která platí a ne že si na něco hraje, a důležitost oné síly je stejně...
více


17.11.2017 ŠKOLSTVÍ: Inkluze po česku páchá „dobro“

Jiří Hynek
Jiří Hynek
Již druhým rokem zažíváme na školách blaho „inkluze“, tedy povinného zařazování dětí s různými poruchami učení do běžných škol. Zdůrazňuji slovo „povinného“, protože už předtím nikdo nikomu nebránil, aby své dítě s jakýmkoli handicapem, snad kromě těžkých smyslových a mentálních postižení, dal do...
více


16.11.2017 PRÁVO: Porušení lékařského tajemství

Tomáš Lajkep1
K diskusi ohledně lékařského tajemství a jeho porušení, lze uvést následující: zachování lékařského tajemství má své důvody, ne že je to někde napsáno.
více


17.11.2017 ÚVAHA: Názorů, stojících za babku, je v této zemi plno

Petr Andrle
Jestli se vám, vážení přátelé, zdá, že tato země je plná praštěných názorů, které v podstatě stojí za babku, máte naprostou pravdu. Zejména když se nám tak pěkně rozprostřela budoucí dvouměsíční prezidentská kampaň. Leč pojďme k meritu věci.
více


16.11.2017 SPOLEČNOST: Kdo legitimizuje fašisty

Jaroslav Míth
Řekněme si to na rovinu a bez příkras. Fašisty legitimizují ti, kteří nálepkou fašista označují každého kritika současného nefunkčního uspořádání EU nebo pokrokářské ideologie
více


15.11.2017 FEJETON: Genderová vyváženost

gender studies
Výraz gender označuje kulturně vytvořené rozdíly mezi mužem a ženou, s kterými žijeme prakticky nejméně od doby kamenné. Samozřejmě se časem měnily, ale podstata zůstává. Muž je muž, žena je žena. Co se mění, je hlavně jejich působení ve společnosti, částečně i vzájemné vztahy.
více


14.11.2017 ÚVAHA: Na polích nejen flanderských…

Milena Kozumplíková
Když bylo mému otci (ročník 1921) sedmnáct roků, poslali jej jeho rodiče na cestu do Francie. Byla to dlouhá pětitýdenní cesta. Pas máme dodnes v našich rodinných análech uschovaný.
více


14.11.2017 KAUZA ZADEH: Konečně svědci! (3)

Zdeněk Jemelik 1
Pokračování hlavního líčení ve „velké“ kauze Shahrama Abdullaha Zadeha (dále jen SAZ) a jeho čtrnácti spoluobžalovaných ve dnech 8.-10.listopadu 2017 měly opět vyplnit výpovědi svědků.
více


14.11.2017 ROZHOVOR: Další krok k vyhubení západní civilizace

Benjamin Kuras
Další krok k vyhubení západní civilizace a vymření jejích obyvatel. Brzy si žádný muž netroufne oslovit živou ženu. Proto taky už začínají být populární sexuální robotky.
více


14.11.2017 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 441

Jan Čech
Sedím v autě a čekám, až kluci dokončí nakládání letadla. Jsou skoro čtyři hodiny ráno, do skel auta buší kapky deště hnané větrem. Je počasí takového druhu, že by člověk ani psa ven nevyhnal.
více


13.11.2017 ŠKOLSTVÍ: Nová strategie pro multikulturní indoktrinaci

Petr Hlávka
školství tabule
Je tomu již 10 let, co se multikulturní výchova stala součástí oficiální vzdělávací praxe na českých základních školách, o dva roky později se tato levicová doktrína prosadila také na gymnáziích.
více


10.11.2017 SPOLEČNOST: Naše nostalgie po komunismu

Jan Payne
Komunismus nechal v každém z nás hluboké stopy. Někteří teskní po komunismu až tak, že i nadále uvažují stejným způsobem.
více


9.11.2017 FEJETON: Sex z našich životů vymýtíme!

Daniela Kovářová
Milé sestry, kolegyně, přítelkyně, vybojovaly jsme řadu bitev, jimiž jsme svět změnily k nepoznání. Zrušily jsme rozdíly mezi pohlavími, děti se rodí ve zkumavce, muži doma uklízejí a my se konečně můžeme věnovat kariérám.
více


8.11.2017 KAUZA ZADEH: Nová obžaloba a hrozba z Íránu

Zdeněk Jemelik 1
Trestní stíhání Shahrama Abdullaha Zadeha (dále jen SAZ), Íránce s českým státním občanstvím, provázejí od samého počátku zvláštní okolnosti.
více


8.11.2017 ÚVAHA: Nad obecní kronikou

Vladimír Karpenko
„Co se dálo, bude se dít zase, a co se dělalo, bude se znovu dělat; pod sluncem není nic nového.“ V dnešním ateistickém světě se staré texty vytratily z našeho světa. Tohle je biblická starozákonní Kniha Kazatel. Optimismus z ní zrovna nečiší. Ostatně jako z celé knihy.
více


7.11.2017 SPOLEČNOST: A čemu sloužíš ty?

Michal Kašpárek
Marek Prchal, Jan Macháček, Vladimír 518: ti všichni v posledních týdnech slyšeli výtku, že dělají podržtašky lumpárně. První za to, že spolu s kolegy z pí-ár oddělení ANO pomohl „k moci StBákovi, podvodníkovi a populistovi nejtvrdšího zrna.
více


7.11.2017 SPOLEČNOST: O kultu prostoty a lidovosti

Luděk Frýbort
Po létech jsem znovu otevřel knihu mezitím zesnulého historika a folkloristy Vladimíra Karbusického, pojednávající o starých a nejstarších pověstech českých. Ovšem; ač odpůrce komunistického všeznalce Zdeňka Nejedlého s jeho výkladem českých dějin, studoval pan Karbusický a většinu svých děl psal v...
více


7.11.2017 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 440

Jan Čech
Nedávno jsem jel tramvají a nechtě jsem vyslechl hovor dvou asi tak patnáctiletých dam na kulinářské téma, hodnotily jídlo ve školní jídelně. Jely se mnou dost dlouho a mluvily nahlas, takže jsem je musel poslouchat, i když se to nesluší.
více


7.11.2017 EVROPA: Teď máme ten správný čas

Zdeněk Lanz
Když jsem před asi třemi týdny oslovil svého známého, také odpůrce letního času s dotazem, co k tomuto nesmyslu letos napíše, abychom to náhodou neměli příliš podobné, odepsal mi, že to nehrozí.
více


6.11.2017 FEJETON: Dušičky

Petruška Šustrová
Mám to na Dušičky zařízené jinak než ostatní, nechodím na hřbitov. Vyrostla jsem totiž (a pořád bydlím) v místech, odkud je na Olšanské hřbitovy málem co by kamenem dohodil, a tak jsem tam od dětství chodila na procházku nebo na rande.
více


4.11.2017 ÚVAHA: Poučení z Babylónu

Pavel Mareš
Přinejmenším od té doby, co údajně nepotopitelný Titanic, chlouba techniky a pokroku, navždy zmizel v ledových vodách oceánu i s většinou svých pasažérů, mělo by si být lidstvo vědomo, na jak křehkých základech stojí jeho blahobyt, ba sama jeho existence.
více


3.11.2017 ÚVAHA: Závist

Jan Payne
Zeman ve svém projevu při vyznamenávání 28. října na závěr pronesl věty, jež poukazují k závisti těch, kdo budou vyznamenané kritizovat. Kritizovat ho je třeba, ale nikoliv za to či ono jeho rozhodnutí o vyznamenaných.
více


2.11.2017 INTERNET: Drsná cenzura na Facebooku

Jaroslav Míth
V minulosti jsme již zažili cenzuru v podobě rakousko-uherského úřadu i cenzuru novinářů za socialismu. Dnes tu máme novou formu cenzury prováděnou na sociálních sítích
více


2.11.2017 SPOLEČNOST: Zamyšlení spíše dušičkové...

Petr Andrle
Počasí je již tak říkajíc dušičkové, a to nikoli jen proto, že jsou mlhy, deštivo, sychravo a na horách je zasněženo. Konec konců i v nížinách již sem tam sněží.
více


2.11.2017 FEJETON: Stromy svobody

Ondřej Neff
Na pozadí dnes už tradiční debaty na téma komu ano a komu nedají medajli se mi z rozhlasu vyloupla do ucha připomínka, že Nadace partnerství pátrá po Stromech svobody. Jde převážně o lípy vysazené v prvních létech Československé republiky.
více


2.11.2017 SPOLEČNOST: Nohavica zklamal...

Jan Bartoň
Očekával jsem, že vyznamenání od Miloše Zemana někteří „nevydýchají“. Nespletl jsem se. Například Roman Potoczný o svých pocitech v blogu píše Jarku, tys to vzal?
více