26.7.2014 | Svátek má Anna


26.7.2014 MÉDIA: Obchod s lidskými orgány na Ukrajině?

Tedy – údajný obchod. To je ten důvod, proč v ukrajinském parlamentu v těchto dnech zametají s komunisty. Ti totiž bez rozpaků prohlásili, že Ukrajina na východě tuto činnost umožňuje.
více


26.7.2014 SPOLEČNOST: Světelné znečištění aneb Astroterorismus

Když se řekne světelné znečištění, většina čtenářů asi bude vědět, o co se jedná. Používá se to jako odborná vsuvka do článků o meteorických rojích, kometách a podobných úkazech. Člověk už nějak automaticky připojuje „ale musíte se vydat daleko od rušivých světel měst“.
více


25.7.2014 PRÁVO: Zase chtějí zakazovat kouření v soukromých podnicích

Jádro debaty o případném zákazu kouření v restauracích vůbec není ve škodlivosti pasivního kouření. Škodlivostí bychom mohli argumentovat v debatě o plošném zákazu kouření vůbec nebo o plošném zákazu kouření v přítomnosti jiné osoby i v privátním prostoru, tedy i v domácnostech.
více


25.7.2014 ÚVAHA: Dopady sestřeleného letadla

Ne že bych na to, co se děje na východě Ukrajiny, neměl nějaký názor. To, co se tam děje, pozorně sleduji. Čtu noviny, čtu Respekt, poslouchám rozhlas, a přátelé i nepřátelé mě zásobují nejrůznějšími články či odkazy, jež mají podepřít jejich vidění a hodnocení situace.
více


25.7.2014 FEJETON: Připravené dotazy pro europoslance

Pokusím se alespoň na chvíli odložit svůj neskrývaný euroskepticismus a jako neoddiskutovatelný fakt mi nezbývá než akceptovat skutečnost, že v letošních volbách do Evropského paramentu čítajícího celkem 751 poslanců bylo v ČR zvoleno jedenadvacet osob.
více


24.7.2014 SOUDNIČKA: Spanilé jízdy

Ladislav Jouza
paragraph
„To se divím, paní Vondrušková, proč s manželem pořád chcete nové auto. Čekají vás jen samé náklady na údržbu i na provoz. Víte, jak se takový auťák prodraží? Podívejte se na nás“, radila paní Bartůšková a dodala: „Jsme s Pepou sami, bez dětí a auto nechceme!“
více


25.7.2014 HISTORIE: Rozjímání ku dni svaté Anny (2)

Zajisté, kdyby státu Rakouského nebylo již od dávna, musili bychom v interesu Europy, ba humanity samé, přičiniti se co nejdříve, aby se vytvořil. (František Palacký v dopise frankfurtskému sněmu)
více


24.7.2014 HISTORIE: Rozjímání ku dni svaté Anny (1)

Uvést do pohybu destruktivní síly je jediný vznešený cíl racionálního člověka… nemůže být žádné revoluce bez dalekosáhlého, vášnivého, spásonosného a plodivého ničení, neboť z něj a jenom z něj povstanou nové světy. (Michail Alexandrovič Bakunin)
více


24.7.2014 SPOLEČNOST: Kterak šedá politika obcuje se spravedlností

Pandury? Opencard? Letadla Casa? Krabice od vína? Dotace? Kauza Budišov? Pět českých na stole? Předražené pronájmy, jízdenky, dálnice, pozemky? Dalík, Bém, Parkanová, Rath, Palas, Doležel, Nagyová-Nečasová, Jourová…
více


24.7.2014 VZPOMÍNKA: Není Pershing jako Pershing

Zažili jsme po převratu mnoho veletočů, dokonce i hradní – bez premiéra a exsuperkomunisty Mariána Čalfy zřejmě nemohl vůbec existovat nový demokratický (sametový) režim.
více


24.7.2014 SPOLEČNOST: Jak oživit cestovní ruch

Na tom, že se člověk má držet moudrosti předků, se asi shodneme všichni. Pochopitelně, že každý si z oněch dávných pravd vybírá takové, které se mu hodí na podporu jeho konání či tvrzení.
více


23.7.2014 SPOLEČNOST: Kdy zakážeme muchomůrky?

cigareta
Vláda se zase nudí, a tak oprášila evergreen několika předchozích řešících zákaz kouření v hospodách a restauracích. Zda chce pouze odvést pozornost od jmenování paní Jourové eurokomisařkou (podle jejích vlastních slov je prý její jedinou kvalifikací to, že je ženou), nebo zda se Sobotka, Babiš a jiní...
více


23.7.2014 PRÁVO: Trest za odposlechy

V pátek 18. července 2014 samosoudce Okresního soudu v Děčíně Radomil Bajer vystavil rozsudkem účet za neoprávněné nakládání se záznamy o telekomunikačním provozu.
více


23.7.2014 SPOLEČNOST: Budiž velebena byrokracie

Onehdá jsme se s přáteli pohádali o tom, jak je třeba chápat slovo byrokrat. Byrokrat byl původně kladný název, jako označení pracovníka zabývajícího se potřebnou administrativou.
více


22.7.2014 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 284

Nikdo mne nemůže podezírat z toho, že nemám rád děti. Ale také nepatřím k těm, kteří si ke každému prckovi klekají a mají snahu se s ním mazlit. Ale to většinou dělají ženské a naštěstí jen některé.
více


21.7.2014 PRAHA: Proč to auto neodtáhli?

Irena Švejdová
nova_vozovka
Přistěhovali se k nám Poláci. Myslím tím, že v našem sousedství na Hanspaulce je nově rezidence polského velvyslance.
více


19.7.2014 SPOLEČNOST: Chvála Trautenberka

Radim Valenčík
televize
Připojuji svou úvahu o rozdílu mezi těmi, kteří disponují inovačními schopnostmi (schopností přesahu stávajícího, tj. schopností přijít s inovací nebo se podílet na jejím prosazení), a těmi, kteří vidí svoji perspektivu jen v dobývání pozic.
více


19.7.2014 SPOLEČNOST: Rovnost v odměňování neexistuje

Asi bych měl začít plným doznáním: miluji svobodu, nenávidím rovnost. Přesněji, miluji svobodu – a proto nenávidím rovnost. My lidé jsme nestejní, jsme odlišní, lišíme se od sebe v talentech, nadáních, schopnostech, zálibách.
více


19.7.2014 SPOLEČNOST: Jakeš na Červeném hrádku...

listopad 1989
Na ČT24 připomněla veřejnoprávní televize výročí projevu Miloše Jakeše na Červeném hrádku na Plzeňsku v roce 1989. V podstatě interní rozhovor a projev tehdy nejvyššího představitele strany a státu tehdy unikl na veřejnost a pobavil statisíce lidí.
více


19.7.2014 UDÁLOSTI: Kamberský, Ondráček a Kalousek

Do středečních Babišových Lidových novin napsal krátkou, ale výživnou glosu šéfkomentátor Petr Kamberský. Cítí potřebu zastat se lidských práv poslance KSČM Petra Ondráčka, jehož Miroslav Kalousek nazval komunistickým fízlem, a činí tak s jistou pýchou.
více


18.7.2014 KNIHA: 1989 Rok, který změnil svět

Myslel jsem si, že všechny nejdůležitější informace týkající se rozpadu sovětského impéria koncem osmdesátých let, znám. Mýlil jsem se. Ukázala mi to kniha amerického novináře Michaela Meyera 1989 Rok, který změnil svět. Objevil jsem ji ve výprodeji v knihkupectví v Novém Andělu.
více


18.7.2014 MÉDIA: Atentát jako mediální kýč

Českými médii tento týden otřásla smrt čtyř českých vojáků rukou sebevražedného atentátníka v Afghánistánu. Při vší úctě k památce zesnulých a bez sebemenší touhy cynicky snižovat cenu lidského života, se nemohu ubránit hodnocení, že téměř vše, co se v médiích těchto dnů na toto téma odehrává, je novinářsko-politický...
více


18.7.2014 PRAHA: Ráj jak řemen

Vítězná
Poslední dobou se nemůžu zbavit pocitu, že se "kompetentní místa" snaží obyvatelům zejména Prahy maximálně znepříjemnit život v hlavním městě.
více


17.7.2014 PRÁVO: Kšefty s chudobou - další rozpaky

Veřejnost netrpělivě očekává novelizaci zákona, která má zabránit „kšeftování s chudobou“, totiž zneužívání různých příspěvků na bydlení majiteli ubytoven. Odhlédneme-li od skutečnosti, že by stát měl především bojovat s chudobou, a nikoliv s „kšeftováním“ s touto chudobou, nelze se při čtení navrhované...
více


17.7.2014 SPOLEČNOST: Jak za komunistů nebylo pivo

Dokážete si představit svět, ze kterého zmizí pivo, jakmile venkovní teplota stoupne nad 25 stupňů? Některým z nás stačí zapátrat v paměti. V takovém světě jsme totiž žili do listopadu 1989.
více


17.7.2014 JUSTICE: Trest jako pomsta II.

V prvém dílu článku jsem čtenáře seznámil s jednou z ukázek přístupu k trestu jako k pomstě a posedlosti státního zastupitelství a justice nutkáním ukládat co nejpřísnější tresty.
více


16.7.2014 JUSTICE: Trest jako pomsta I.

Věznice se utěšeně plní. Za první pololetí letošního roku v nich přibylo 1122 odsouzených. Při tomto tempu budeme v polovině roku 2016 zhruba na stejné úrovni jako před Klausovou amnestií, přičemž si sotva kdo dokáže představit, co by se dnes dělo, kdyby bývalý prezident věznicím neodlehčil.
více


16.7.2014 GLOSA: Blood, sweat and tears

Nedělní finále MS ve fotbale a zasloužené vítězství Německa proti drsné Argentině vyložilo na světlo Boží jednoznačně ty vlastnosti, které činí nejen z německých fotbalistů, ale vůbec z Němců jako národní entity světového leadera.
více


16.7.2014 HISTORIE: Parsifal chodil přes Bumbálku

Je to kouzlo nechtěného. Ale když od roku 2014 poslouchám každé ráno čtyři nové zvony kostela sv. Jana Nepomuckého v Čeladné, které hrají melodii z Wagnerovy opery Parsifal, musím si pokaždé vzpomenout na Vladimíra Žikeše a na Rudolfa Seiferta. A na stovky jejich přátel a pomocníků. A na Bumbálku.
více


16.7.2014 FEJETON: O Češích a Yahiech

Yahiové, Indiáni sídlící asi čtyři tisíce let v Kalifornii při Jelení řece, byli jedni z mála, kteří si zachovali úplnou nezávislost a způsob života až do předminulého století. Změnu přinesla až zlatá horečka. Koncem XIX. století jich zbylo jen deset a ti odešli hluboko do hor, aby se ukryli před bílým...
více


16.7.2014 ROZJÍMÁNÍ: O věcech pozemských i nadsmyslných (3)

Už Pilát z Pontu nevěděl, co znamená slovo pravda, a nevíme to o nic přesněji ani my dnes. Co pravda byla… ale k tomu dojdeme za chvíli. Ale dejme tomu, že pravda je přirozený běh světa. To všechno, co se kolem nás samo sebou děje, když se tomu nikdo a nic nestaví do cesty.
více


15.7.2014 SPOLEČNOST: Občan volá SOS

islam
Žhavým problémem dneška je projekt Muslimové očima českých školáků, kterému byly již věnovány mimo jiné články v Neviditelném psu USA a islamizace světa, a Terorismus a infiltrace, dvě taktiky džihádu.
více


15.7.2014 ROZJÍMÁNÍ: O věcech pozemských i nadsmyslných (2)

Gnóthi seauton, poznej sebe sama, doporučil prý člověku bůh Apollon a po něm řada mudrců starověkých i přítomných; a již spěchám, abych božský příkaz rozvedl po svém. Čím tedy opravdu jsme?
více


15.7.2014 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 283

Seděl jsem u snídaně a na obří plazmě se honilo pár čutálistů za merunou. Je jakési mistrovství a není před ním bohužel úniku. I v Thajsku, zemi fotbalu vzdálené, jsou na všem symboly mistrovství v Brazilii.
více


14.7.2014 PRÁVO: Dvojí odpad

Platba za komunální odpad je v ČR ponechána na konkrétních úřadech dané obce. Ty se můžou rozhodnout, jestli budou vybírat peníze od lidí, co mají v obci trvalé bydliště, nebo od lidí, co v obci vlastní nemovitost.
více


14.7.2014 ROZJÍMÁNÍ: O věcech pozemských i nadsmyslných (1)

Chodí-li člověk nějakou řádku let po světě a sleduje jeho dění, může se zachovat dvojím způsobem: buď dění vnímat, ale nezamýšlet se nad ním, řadit je prostě k faktům, s nimiž beztak nic nepořídíme, jako třeba že prší nebo že neberou ryby, a obrátit pozornost k výsledkům fotbalové ligy.
více