1.4.2015 | Svátek má Hugo


1.4.2015 UDÁLOSTI: Čeští putinovci v nedbalkách

Bohumil Doležal
Demonstrace v Praze byla málo početná a provázaly ji intenzivní protesty oponentů. Veřejné shromáždění na náměstí Míru, svolané na poslední chvíli, se tomu putinovskému přinejmenším vyrovnalo.
celý článek


31.3.2015 KONVOJ: Komedie a tragikomedie

Lubomír Stejskal
Americký konvoj je dalším důkazem toho, že mediální obraz a realita jsou dvě odlišné věci. Navíc celá akce nabídla několik až komických průvodních jevů.
celý článek


1.4.2015 ŠKOLSTVÍ: Od jedničky do pětky

školství tabule
Ve školách se bude zase známkovat od jedničky do pětky. Pětku raději nebudeme dávat. Ztratili bychom žáky, peníze i místo.
celý článek


31.3.2015 SPOLEČNOST: Komunističtí kolaboranti proti demokracii

ksč logo
Komunističtí aktivisté protestují proti průjezdu konvoje armády USA přes území České republiky. V jejich propagandě se často objevuje srovnání průjezdu konvoje s vpádem německé armády v létech 1938 a 1939.
celý článek


1.4.2015 MÉDIA: 1,5 milionu ovčanů poslušně platí Skylinku

Ivan Brezina
Před pár lety jsem si chtěl na chalupě v Krkonoších dopřát kvalitní televizní signál. Firma M77, provozující satelitní televizi Skylink, tehdy v Česku prováděla masívní reklamní kampaň pod heslem „Navždy zdarma“.
celý článek


31.3.2015 KONVOJ: Kdo nemává, je komunista?

Miroslav Jahoda
Miroslav Jahoda
Spousta lidí je dnes nejistá z toho, jak se postavit k americkým vojskům, která přejedou přes Českou republiku.
celý článek


1.4.2015 SPOLEČNOST: K čemu je Obec spisovatelů

Daniela Kovářová
Nedávno jsem se rozhodla, že moje nová kniha bude popisovat vyšetřování vraždy. A jak už to u žen bývá, až teď při psaní se ukazuje, že šlo o rozhodnutí nepříliš promyšlené.
celý článek


31.3.2015 SPOLEČNOST: Vítejte doma, děvčata!

Jiří Hrdlička
Turecké humanitární organizaci IHH se podařilo po dvou letech věznění zachránit dvě unesená česká děvčata.
celý článek


31.3.2015 KONVOJ: „Americká okupace“ je psychiatrická diagnóza

Jan Bartoň
Český prezident Miloš Zeman označil ty, kteří o průjezdu amerických vojáků hovoří jako o „okupaci“, za osoby postižené „psychiatrickou diagnózou“.
celý článek


31.3.2015 PRÁVO: Pan Stárek se diví

František Matějka
„Je štěstím pro stát, když lidi nepřemýšlejí.“ Tento citát mě napadne vždy, když přijde další utažení smyčky kolem krku podnikatelů a živnostníků, zatímco představitelé jejich oborových organizací popíjejí s politiky na rautech, místo aby je před zvůlí politiků hájili.
celý článek


1.4.2015 SPOLEČNOST: Konvence aneb Zvyk je časová košile

Zbyněk Petráček
Proč se v sobotu v noci posunuly všechny hodiny o 60 minut? Odpověď zní: Protože to tak děláme 36 let a už jsme si na to zvykli.
celý článek


30.3.2015 SPOLEČNOST: Odmítněme státní výklad rodinného práva!

Stanislav Křeček
Velmi častou námitkou, se kterou se setkávali zpravidla „laičtí“ účastníci nejrůznějších diskusí v této věci, bylo tvrzení, že lidé o věci vědí málo, resp. že existují nějaké jiné závažné a celou záležitost determinující informace.
celý článek


30.3.2015 SPOLEČNOST: Odstavený člověk

Ondřej Neff
Tragický výpadek lidskosti pilota Germanwings vyvolal mnoho emocí a z nastalé vřavy se stále silněji ozývají hlasy vyjadřující pochybnost nad spolehlivostí lidského faktoru.
celý článek


30.3.2015 FEJETON: Krásný den

Petruška Šustrová
Jen co jsem splnila své pracovní povinnosti, vyvezl mne kamarád na poutní místo s krásným kostelem.
celý článek


30.3.2015 SPOLEČNOST: Ochránkyně práv má v právech hokej

Markéta Šichtařová
Za dávných časů, ve kterých jsem mohla ještě být nazývána teenagerem, se mi občas zapalovala lýtka při pohledu na mladé pány podobného věku.
celý článek


30.3.2015 PRÁVO: Kdo kouří, je terorista

Jiří Rybář
Do vlády míří návrh protikuřáckého zákona, za který by se nemusel stydět ani Leoš Heger, ve své době také velký bojovník za zdraví národa a vyslanec armády Dobra, která vás má za nesvéprávné děti.
celý článek


28.3.2015 FEJETON: Jak kolonizace ČR americkou armádou rozdělila národ

Karel Kříž
Generál Vyvadil šikuje oddíly domobrany, mladí komsomolci se vyzbrojují rudými prapory a zbytky prvomájových mávátek, agent Falmer a soudruh Kováčik přísahají na Listinu lidských práv a svobod, že naši vlast nesmí nikdy nikdo proti naší vůli okupovat.
celý článek


28.3.2015 GLOSA: Masochismus svobodomyslného občana

Jan Polanecký
Za předkládané události a informace ČT v zásadě nemůže. Nicméně způsob jejich tendenční prezentace v rámci politicky korektního a nekritického zpravodajského mainstreemu je vážně zarážející.
celý článek


28.3.2015 POLEMIKA: Nad konzervativním čtením Marxe

Miroslav Polák
Neviditelný pes dne 21. 3. 2015 publikoval esej pana Davida Grosse pod názvem „Konzervativní čtení Marxe“. Sama esej, ale i diskutující mne inspirovali k této úvaze.
celý článek


27.3.2015 SPOLEČNOST: Pohrobci Karla Marxe

Josef Provazník
Na příkladu ombudsmanky Šabatové se velmi dobře ukazuje, že onen tolik vzývaný disent nebyl v mnoha aspektech lepší než komunisté, proti kterým všichni ti Petrové Uhlové, Anny Šabatové, Petrušky Šusterové a spol. bojovali.
celý článek


27.3.2015 SPOLEČNOST: Gesto laciné demonstrace

Roman Joch
Přes naše území budou projíždět američtí vojáci, když se budou vracet z Pobaltí na svou základnu v Německu. A mnohým našim spoluobčanům se to nelíbí a budou proti tomu protestovat.
celý článek


27.3.2015 SPOLEČNOST: Podivuhodná pouť jednoho růžence

Petr Andrle
A jedné rukavičky, chtělo by se napsat. Název obce Hážovice, která je dnes součástí Rožnova pod Radhoštěm, někteří odvozují od názvu říčky Hážovky.
celý článek


26.3.2015 ZAMYŠLENÍ: Let bez potlesku

Lubomír Stejskal
Některé letecké nehody nás zasáhnou víc než jiné. Pokud jde o mě, patří k nim, a já se mohu sám se sebou dohadovat proč, i ta úterní (24/3) ve Francii.
celý článek


27.3.2015 GLOSA: Role hlupáků ve vývoji lidstva

Vratislav Hlubuček1
O roli vynikajících, geniálních osobností v dějinách už toho bylo napsáno hodně. Stačí zmínit Chammurapiho, Karla Velikého nebo Napoleona.
celý článek


26.3.2015 FEJETON: Dítě

Martin Malý
Je vám třicet a nemáte dítě. Lidi se tváří starostlivě a chlácholí vás, že určitě brzy. “Ale já dítě nechci!” jim řeknete a oni se rozesmějí hlaholivým smíchem, že počkejte, uvidíte…
celý článek


26.3.2015 SPOLEČNOST: Neexistuje žádný zimní čas

Ladislav Jakl 1
Naši zástupci v „Evropském parlamentu“ záslužně otevřeli opomíjené, ale docela důležité téma, které se na rozdíl od těch hlasitěji přetřásaných skutečně týká nás všech.
celý článek


26.3.2015 ESEJ: Svobodná imigrační politika

Martin Pánek
Jakou imigrační politiku by měli zastávat liberálové (libertariáni) a konzervativci? Tvrdím, že na základě hodnot, které jsou liberálům i konzervativcům vlastní, by se měli zasazovat o stejnou imigrační politiku, a to politiku otevřených hranic neboli politiku volné imigrace.
celý článek


26.3.2015 MÉDIA: Vyváženost mezi pravdou a lží

Jan Payne
Česká média veřejné služby mají posunuté pochopení vyváženosti: vyváženosti mezi pravdou a lží dosáhnout nelze.
celý článek


25.3.2015 SPOLEČNOST: Strach aneb Rozděl a panuj

Marek Jaklovský
Mešita
Náboženský fanatismus, nacismus, fašismus, marxismus... vlastně autoritářství obecně, potřebují ke svému šíření mezi lidmi vyvolávat a udržovat pocit ohrožení - strachu
celý článek


24.3.2015 EVROPA: Nová vyšší střední třída

Václav Vlk st.
Už jsme zase v sobě. Jedni druhým nadávají do rusofilů, jiní do pohůnků kapitalismu.
celý článek


24.3.2015 MÉDIA: České paradoxy

Lubomír Stejskal
Otázka pro vás. Jaký byste měli vztah k novináři, který by natočil reportáž o vaší údajné korupci a vy byste se kvůli tomu dostali do vazby, aniž byste cokoli spáchali?
celý článek


25.3.2015 ROZHOVOR: S Ladislavem Jaklem nejen o Praze

Alka Hájková
Pražský hrad
Žurnalista, spolupracovník Václava Klause se vyjádřil pro magazín VIPosobnosti.eu k aktuálním tématům, která se týkají nejen Prahy.
celý článek


24.3.2015 SPOLEČNOST: Stát by měl zakázat úplně všechno

Daniela Kovářová
Stát zakázal dětem prodávat ve škole cukrátka. Cukr je totiž nezdravý, jde na tloušťku a svádí malá neviňátka k domněnce, že život je sladký a neškodný jako cukrkandl.
celý článek


24.3.2015 JUSTICE: Posvátné právo na lenost

Zdeněk Jemelik 1
Není žádným tajemstvím, že v trestním řízení dochází občas k přehmatům. Stát jejich oběti odškodňuje většinou neochotně, ale přece.
celý článek


24.3.2015 MÉDIA: Varovné signály omezování demokracie v ČR

Jiří Svoboda1
Reakcí na skončení II. světové války na evropském kontinentu bylo m.j. vnucení systému veřejnoprávních médií vítěznými spojenci Německu (ARD), či Rakousku (ORF).
celý článek


24.3.2015 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 314

Jan Čech
Když jsem před dvěma roky řekl svým přátelům, že budu dědečkem, od několika z nich jsem slyšel posměšné: „No ty budeš pěkně poprděným dědečkem!“
celý článek