28.5.2017 | Svátek má Vilém


27.5.2017 FEJETON: Z mailu anonymního čtenáře 2

Grig - Cvrček
Nedávno lítal po kuchyni mol. Takovej ten šedivej, spížní, co se usídlí v mouce nebo ve strouhance, naklade tam vajíčka, jeho housenky tam žerou, rostou, nadělají tam takový pavučinky a útlocitnější povahy pak tu mouku vyhoděj.
více


27.5.2017 DOPIS: Omluva komunistickým poslancům

Tomáš Vodvářka
Jelikož ministr Herman nenašel v sobě dostatek odvahy a cti se omluvit za své nehoráznosti komunistickým poslancům při svém projevu v Parlamentu ČR, učiním tak za něj.
více


26.5.2017 GLOSA: U nás by to jako v Americe asi nešlo

Petr Andrle
Tak jsem si vám nedávno přečetl, že v New Yorku začali vyrábět Trumpovy sušenky. Doslova se v té zprávě píše toto.
více


26.5.2017 PRÁVO: Zavřené obchody

Ladislav Jakl 1
Sobotkova vláda se vychvaluje do nebe. Co ale po ní zůstane? Nekonečný seznam zákazů, kterými chtějí vychovat nového socialistického člověka. Vadí mi všechny, ale zdržím se u jediného.
více


26.5.2017 ÚVAHA: Civilizace

Vratislav Hlubuček1
Když si muži v pravěku uvědomili, že dárkyněmi života jsou ženy a na ně zbyla jen okrajová úloha dodání jen malého kousku chybějícího materiálu, a pak stačí už jen ženu krmit a odhánět od ní vlky a medvědy, začali z toho být frustrovaní.
více


25.5.2017 PRÁVO: Odposlechy

Alena Vitásková
Není to dlouho, co jsem se vracela o necelých třicet let zpět, do období těsně po sametové revoluci. Po zhlédnutí trezorového filmu Ucho v nezapomenutelném ztvárnění našich slavných umělců Jiřiny Bohdalové a Radoslava Brzobohatého mi ještě stále běhá mráz po zádech.
více


25.5.2017 FEJETON: Pojďme se bát

Ondřej Neff
Pozvala mě Jana Klusáková k debatě pro rádio Leonardo nad knihou Nicka Bostroma Superinteligence aneb Až budou stroje chytřejší než lidé. Kniha je to úctyhodná po všech stránkách, rozsahem čtyř set stran textu o něčem, co není, to už je pěkný výkon.
více


26.5.2017 PRÁVO: Odposlech Babiše není trestný

Karel Hvížďala
Odposlech vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše soukromou osobou není trestným činem. Podobně vlastnění dokumentu z živého spisu Beretta není trestné, trestné je vynášení informací z tohoto spisu na veřejnost.
více


24.5.2017 POVÍDKA: Sen o volbě prezidenta

Zdeněk Jemelik 1
Úvahami o možném udělení milosti Jiřímu Kajínkovi přivodil Miloš Zeman nejznámějšímu českému vězni nemalé starosti.
více


24.5.2017 KNIHA: Tyranie

Tomáš Vodvářka
Jak moc jsme vůči ní imunní? Myslíme si, že existuje v současné době jen v jakési orientální podobě? Jaké iluze máme o vlastním smýšlení a postojích vůči ní?
více


23.5.2017 JUSTICE: Liberecké výstřelky

Zdeněk Jemelik 1
Déle než deset let se zabývám sledováním výstřelků libereckého soudce Richarda Skýby (více v článku Na liberecký soud se žene bouřka z 4.4.2017). Je to dlouhá doba. Během ní nepřišla spolku Šalamoun žádná stížnost na jiného soudce Okresního soudu v Liberci.
více


23.5.2017 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 416

Jan Čech
V sobotu jsem na sebe pustil televizi. Když se na mě hrnuly zprávy o české matce Tereze, která božím řízením zabila dva lidi a sem tam něco ukradla, musel jsem jít do Jeep baru, kulturní enklávy.
více


22.5.2017 GLOSA: Kajínek for prezident

Václav Husák1
Již „za pár“ mi bude sedmdesát a dle tohoto faktu bych snad již měl mít nemalou dávku ži­votních zkušeností. Bohužel však současnému světu stále méně rozumím. Zejména tomu, jak vznikají a následně zázračně bohatnou takzvané celebrity.
více


24.5.2017 PRAHA: Kamerový systém - nutné a stravitelné zlo

Eva Kislingerová
Z pozice osoby liberálního ražení jsem nikdy nezpochybňovala pokud možno co největší individuální svobodu člověka jako základní předpoklad fungování demokracie.
více


20.5.2017 SPOLEČNOST: Žít a nechat žít

Zbyněk Petráček
Komu je alespoň čtyřicet let a strávil je v této zemi, nepotřebuje vymýšlet kritické argumenty proti pěveckému souboru Alexandrovci.
více


20.5.2017 FEJETON: Žijeme v bublině na prasknutí

Jan Vitek
Nevěřil jsem svým očím. To není možné, v životě jsem si žádné peníze nepůjčil, řídím se varováním svého otce: dluhy jsou oprátka na krku.
více


19.5.2017 FEJETON: Jen malý vtípek

Karel Bečka
Mám pravnučku Elišku, v březnu jí byly tři roky. Ale ještě před tímto výročím překvapila mou dceru, její oblíbenou babičku, výrokem: „Babí, já tě nemám ráda.“
více


18.5.2017 PRÁVO: Padáka za panáka?

Ladislav Jouza
pivo beer
Do pracovního řádu jednoho úřadu zařadili ustanovení, že „přes vrátnici nesmí být přenesena jediná láhev alkoholu.“
více


19.5.2017 PRÁVO: Tlumočníci vs. soudci

Martina Bártová
Justitia
Jsem soudní tlumočník a čas od času jsem požádána státními orgány o tlumočení nebo vyhotovení překladu. V mém případě jsou to nejčastěji soudy, občas i policie.
více


18.5.2017 FEJETON: Počítači, zaplať!

Ondřej Neff
Jako příběh ze seriálu o Jamesi Bondovi čteme zpravodajství o nejnovější globální hrozbě, o ransomware WannaCry. Pokud si nad touto větou pomyslíte „co to ten člověk tady plácá“, je dlužno na vaši adresu povzdechnout spolu s paní kněžnou „šťastná to žena“, eventuálně „šťastný to muž“.
více


17.5.2017 PRÁVO: Vyvrhelem snadno a rychle

Tomáš Zdechovský
V minulosti už jsem psal o tom, že křivé obvinění ze sexuálního zneužívání dětí je stejně hnusné, odporné a zavrženíhodné jako skutečné zneužívání. A proto je potřeba falešná nařčení ze zneužití tvrdě trestat jako v Plzni.
více


17.5.2017 ÚVAHA: O mravních principech

Luboš Zálom1
iDnes píše o „první altruistické dárkyni v Česku“. Paní Rohlenová darovala jednu svoji ledvinu, komukoliv neznámému, jen proto, že ji tento někdo neznámý mohl potřebovat.
více


17.5.2017 SPOLEČNOST: Babiš a Přibilův syndrom

Karel Hvížďala
Podle údajů agentury Kantar TNS z konce minulého týdne by Andrej Babiš nevadil jako premiér 40 procentům a podle CVVM má Miloš Zeman podporu 55 procent občanů.
více


17.5.2017 GLOSA: Vrtí Rath psem?

Ivo Fencl
Miliony, nebo tedy „údajné miliony“ v krabici všichni pamatujeme dobře. Ale toto jaro přišly na řadu ještě miliony jiné, a to miliony odvozené (snad) od závěti otce Davida Ratha.
více


17.5.2017 FEJETON: Chvála navigaci

Tomáš Vodvářka
V Respektu byl před dvěma týdny zveřejněn článek, v němž autor připisuje ženám lepší schopnost orientace, než která je u mužů. Není většího omylu.
více


16.5.2017 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 415

Jan Čech
Dnešní dění mi připomíná starý vtip z dob bolševika: Pán zvrací na Václaváku, přijde k němu druhý a povídá: „Máte pravdu, souhlasím s vámi!“
více


16.5.2017 PRÁVO: Zeman proti proudu

Jan Schneider
Ke všem starostem, co si zčásti vlastní vinou přivodil, přidá si prezident Miloš Zeman možná ještě jednu. Avizoval, že udělí milost doživotně odsouzenému Jiřímu Kajínkovi.
více


16.5.2017 GLOSA: Kajínkovou stezkou

Zbyněk Petráček
Milost pro Jiřího Kajínka elektrizuje každého. Ale právě proto, že tento akt – pozůstatek z časů, kdy vládli panovníci z milosti Boží – je tak intimní a nejednoznačný, podívejme se na to téma z úhlu legendy.
více


15.5.2017 SPOLEČNOST: Zero waste

Ladislav Jakl 1
Módní myšlenka „nulového“ odpadu (zero waste) domácností nese všechny rysy náboženství a nemá nic společného s efektivitou, hospodárností, rozumnou alokací zdrojů, péčí o komfort člověka a starostí o životní podmínky, které nás obklopují.
více


13.5.2017 FEJETON: Kytičku pro maminky

Luděk Frýbort
A prokristapána, málem bych zapomněl – každou druhou květnovou neděli, to jest hned zítra, přece slavíme Svátek matek, matiček, maminek! Milý Nevidtelný pejsku – nebo Neviditelná čubičko, tak je to korektně v genderovém názvosloví – odpusť, že Ti posílám tuhle připomínku až dnes, a najdi si pro ni...
více


13.5.2017 SPOLEČNOST: „Proč? Proto!“ není argument

Michal Černý
Michal Černý
Demonstrace s názvem „Proč? Proto!“ jsem se nezúčastnil a vnímám jako důležité objasnit, proč. Podobné aktivity totiž vnímám jako legitimní, ale současně jako nesmírně nebezpečné.
více


15.5.2017 SPOLEČNOST: Táta, máma, já – jaký smysl má tradiční rodina?

Jindřiška Fišerová.
rodina family
K této polemice mě navedl Astonův text Právo na mateřství ze dne 28.4.2017 (zde). Zmíněný úvodník je reakcí na zamítnutí zákona, který mimo jiné navrhoval legalizovat umělé oplodnění žen bez partnera.
více


13.5.2017 POLEMIKA: Demonstrace nebyla vlažná

Hanuš Velebný
Dne 11. 5. 2017 jsem se v úvodníku Neviditelného psa dočetl, že středční demonstrace na Václavském náměstí byla mdlá. Jak si pana Neffa vážím, mrzí mne takové vyjádření od člověka, který tam dle všeho ani nebyl.
více


12.5.2017 SPOLEČNOST: Sorosův VUML k nám určitě nepatří

Jaroslav Míth
Nedávno jsme se z úst ministra financí Andreje Babiše a prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše dozvěděli, jak moc by bylo fajn mít u nás Středoevropskou univerzitu Georga Sorose. Jen to ne
více


11.5.2017 GLOSA: Roboti a robotky

Zbyněk Petráček
Jazykoví puristé hnaní pudem pokroku a genderového rovnostářství mohou mít problém. Při vší úctě ke Karlu Čapkovi a jeho robotům bychom správně neměli říkat roboti, ale roboti a robotky.
více


11.5.2017 PRÁVO: Rovnost před zákonem v ČR pošlapávána

Marek Steiner
Dne 26. srpna 1789 přijalo Ústavodárné národní shromáždění během Velké francouzské revoluce Deklaraci práv člověka a občana. Tato deklarace se stala stěžejní pro určení základních práv člověka a pro vytvoření demokracie, jakou známe dnes.
více