2.9.2014 | Svátek má Adéla


2.9.2014 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 290

V našem tisku se rozvířila debata, zda povolit či nepovolit zahalování obličejů muslimsky smýšlejících dam na našich školách. Naše pološílená ombudsmanka to schválila, že zahalení ano. No, v jejím případě by to byl jistý přínos, zejména pro její okolí. Chudák JUDr. Motejl, ten se musí v hrobě obrace...
více


2.9.2014 SPOLEČNOST: Mezi námi lidmi (2)

A měl bych teď asi zahovořit o opaku, totiž o nepřátelství; ale přeskočím toto téma a přikročím k podmínce, již pokládám pro vývin pozitivních vztahů za nejzákladnější: k slušnosti.
více


1.9.2014 SPOLEČNOST: Mezi námi lidmi (1)

Nikdy nechybělo a nejspíš ani chybět nebude jedinců s mesiášskými sklony, domnívajících se, že jimi započal nový lidstva věk, že byli sesláni na svět, aby vytvořili nového, ve všem všudy dokonalejšího člověka.
více


2.9.2014 SPOLEČNOST: Elita národa

Na Západě, tím myslím na Západě viděném z české kotliny, nikoli dejme tomu z Káhiry, působí tři Češi, které považuji za významné politologické osobnosti. Igor Lukeš (USA), Petr Robejšek a Jaroslav Šonka (oba SRN).
více


2.9.2014 PRÁVO: Dopravní „přechodová lež“

Blíží se začátek školního roku. Média stejně jako každý rok varují školáky před nebezpečími silničního provozu. V médiích jsem nesčetněkrát zachytil větu – (nejen dětští) chodci si myslí, že na přechodu mají absolutní (!) přednost.
více


1.9.2014 SPOLEČNOST: Otec k porodu… nepatří!

Před pár dny se dvěma ekonomům narodilo čtvrté dítě. Býti čtyřnásobným rodičem má ovšem jednu nevýhodu. Čím je pro vás rodičovství „normálnější“ rolí, tím s větší nelibostí si uvědomujete „nenormalitu“ mnohých společenských konvencí a tlaků, kterými je plození a vychovávání nových tvorečků sešněrová...
více


2.9.2014 SPOLEČNOST: Burka není helma

muslimka
Už zhruba před rokem jsem zde psal o kauze, kdy ředitelka Střední zdravotnické školy zakázala dvěma muslimským studentkám nosit ve škole šátek, na což jedna z dívek reagovala stížností k úřadu ombudsmana.
více


1.9.2014 MÉDIA: Realita je překrucovaná titulky

Daniela Filipiová
Daniela Filipiová
Že média svými titulky překrucují realitu, není (bohužel) žádná novinka. Vím, že titulky „prodávají“ noviny, ale bohužel také vím, že jsou mnozí takzvaní „čtenáři“, kteří nic jiného nečtou.
více


1.9.2014 ZDRAVOTNICTVÍ: Co policisté odhalili v případu Homolka

Stále nové zprávy ukazují, jak úspěšně pokračuje vyšetřování případ zmanipulovaných veřejných zakázek nemocnice v Praze na Homolce. Je to viditelný doklad, že policie přece jen dokáže korupční případy rozkrýt.
více


1.9.2014 FEJETON: O Františku Kriegelovi

Přišel za mnou Davídek, jak prý to je s tím Františkem Kriegelem a čestným občanstvím; zřejmě si kdoví proč zas nepozorovaně něco četl na webu. Proč mu ho nedali? „Protože ho nemaj rádi,“ odsekla jsem v naději, že dá pokoj.
více


1.9.2014 SPOLEČNOST: Až dojdou ombudsmani

Od patnáctého září začne pro čtvrt milionu pracovníků ve školství, ale též pro statisíce žáků škol všech stupňů a jejich rodičů nový život, rozumějte život lepší, ozdobený duhou a palmou smíru. Ministr školství Marcel Chládek ustaví křeslo pro školského ombudsmana a uvede do něj svého předchůdce Eduarda...
více


30.8.2014 SPOLEČNOST: Jen u šátku to neskončí

Jana Černochová
muslimka
Rok se s rokem sešel a máme tu další pokračování šátkové aféry. Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová dospěla k závěru, že dvě muslimské dívky, které studovaly na Střední zdravotnické škole, byly diskriminovány, když nemohly do vyučování nosit tradiční šátek na hlavu.
více


29.8.2014 MÉDIA: Válková může za všechno

V přístupu novinářů k ministryni spravedlnosti Heleně Válkové se objevil nový prvek, kterým netrápili ani Danielu Kovářovou v počátcích jejího působení: napadání za věci, jež se ještě ani nestaly. Galantnost vůči ctihodné dámě je pro ně neznámý pojem, proto se na slušnost neohlížejí a občas s ní zacházejí...
více


29.8.2014 ŠKOLSTVÍ: Jak pomoci české škole

Taťána Vroblová
školství tabule
Nejenom že je konec srpna tradičně depresivní vlivem krátících se dnů, neboť směřujeme nevyhnutelně k podzimní temnotě, ale zabíjí nás už jen pomyšlení na začátek školy a na příval moudrostí, který jako načasován vzedme se ve sdělovacích prostředcích a reklamách u příležitosti začátku školního roku.
více


29.8.2014 FEJETON: Na chatu?...

Měl jsem kdysi takové rčení: tráva roste i na asfaltu, stromy rostou rovně i na šikmém svahu. Chtěl jsem tím říct, že život si vždycky cestu najde, že pravda se prosadí a že nemá cenu se vymlouvat na okolnosti.
více


29.8.2014 SPOLEČNOST: Děťátka milovaná i proklínaná

Děti jsou naše budoucnost a pro mnohé tím nejcennějším a nejradostnějším, co je v životě potkalo. Většina z nás děti má a strávila s nimi v jisté etapě svého života nějaký čas. Těm nemnohým, kterým je Osud, Příroda či Bůh upřeli, občas cosi chybí a mnozí stráví léta bolestnými a leckdy neúspěšnými pokusy...
více


28.8.2014 POLEMIKA: Zase ty domácí porody

Ať si rodí každý, kde se mu zlíbí. Kupř. Marie porodila Ježíška v chlívě, chudák Josef tam asi k užitku moc nebyl, porodní bábu nahradil volek (či kravka?) a oslík - a co z chlapce vyrostlo. Vyprávíme si o tom dodneška. Leč opusťme, připouštím, poněkud pokleslý humor.
více


28.8.2014 HISTORIE: Markýz Géro

O národnostních a ekonomických poměrech Slezska a východní Moravy v druhé polovině devatenáctého století a z počátku století dvacátého si neděláme žádné iluze. Naopak. Byla to doba pro mnohé rodiny velice těžká a není divu, že se v ní právem dočkaly značné obliby a pozornosti Bezručovy Slezské písně...
více


28.8.2014 FEJETON: Našeptávač

Výborný techno-sarkasmo-společenský web Dana Dočekala Pooh.cz mě upozornil na zajímavou možnost, jak bleskově zkoumat náladu internetové veřejnosti na to či ono téma. Metoda je to jednoduchá. Stačí otevřít internetový vyhledávač, u nás to bývá nejčastěji Seznam nebo Google.
více


27.8.2014 SPOLEČNOST: Jak Voselnští převlékli komisi

V jubilejním dvacátém ročníku soutěže „Vesnice roku“ získala v Jihočeském kraji tento titul vesnička Úsilné, ležící nedaleko Českých Budějovic. Nikoli, to by nebylo nic divného, každým rokem tento titul nějaká vesnice získá.
více


27.8.2014 FEJETON. Když se kouří z lesa

Na houby jsem chodil od malička a každý, s kým jsem na ně chodil, měl jinou strategii. Všichni se ale shodovali na jednom: Když se kouří z lesa, je třeba nabrousit nožík: porostou houby. V Lukách pod Medníkem rostly nejvíc od srpna do září. Tam se chodilo do lesa na Panský vrch, kousek za vesnici směrem...
více


26.8.2014 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 289

Těšil jsem se domů do zimy. V Bangkoku málokdy klesly teploty pod 35 stupňů. To už musel být liják, aby na chvíli bylo „jen“ 28 stupňů. K tomu vlhkost 98 %.
více


26.8.2014 POLEMIKA: Esenbák a jeho pomocník do demokracie nepatří

Článek Ondřeje Neffa Nová pomocná stráž? v jeho internetovém deníku Neviditelný pes má až příliš mnoho chyb. Postupně je uvádím.
více


26.8.2014 PRÁVO: Šokování nebyli pouze obhájci (2)

Platí: Pokud se v ČR nedopustíte činu, za který se trestá žalářem, máte značně velkou naději, že se do žaláře nikdy nedostanete. To ovšem neplatí o vazební věznici. Do té může být umístěn člověk absolutně nevinný. Paní Jourová by mohla vyprávět.
více


26.8.2014 ZDRAVOTNICTVÍ: Chci legalizovat eutanázii

V Rumburku vyhodili zdravotní sestru za to, že pomáhala. Pomáhala odejít lidem bez šance na uzdravení, kteří ji o to požádali. Nemocnice na ni podala trestní oznámení a policie ji stíhá.
více


25.8.2014 VZPOMÍNKA: Hranolky s tatarkou a tanky

Bylo mi jedenáct a byla jsem na prázdninách u tety ve Frýdku-Místku. Úterý 20. srpna 1968 večer si dobře pamatuji. V panelákovém bytě teta upekla hranolky a udělala k nim tatarskou omáčku.
více


25.8.2014 FEJETON: Nadějná zpráva z letošního léta

Je léto, ale všeobecná situace za moc nestojí – i zatím střízliví komentátoři začínají připodobňovat rok 2014 k roku 1914. Zprávy se nedají poslouchat, noviny se nedají číst. Všudypřítomné cyklostezky jsou plné cyklistek, jež nelahodí oku, protože elastický oděv odhaluje, co mělo zůstat skryto.
více


25.8.2014 PRÁVO: „Zakažme domácí porody!“

Je tomu šest dní, co se narodilo mé čtvrté dítě. Narodilo se doma. Stejně jako ty předešlé. Na tom by nebylo nic tak zajímavého. Tedy pokud bych žila v Německu, Belgii, Británii, Kanadě, USA…
více


23.8.2014 LIDSKÁ PRÁVA: Šabatovou hnát potěhem!

V únoru jsem na Neviditelném psu shrnul čtyři zásadní důvody, proč si nevážit nové veřejné ochránkyně lidských práv (viz zde). Teď přibyl pátý důvod, mnohem děsivější a šílenější než ty ostatní.
více


22.8.2014 SPOLEČNOST: Ani nevím jak, stal se ze mě heterák

Totiž, aby bylo jasno, nestalo se ze mě nic, co bych předtím nebyl, takže přesněji řečeno jsem vlastně teprve teď zjistil, že jsem „heterák“, aniž jsem to tušil. Dozvěděl jsem se to od Martina Fendrycha na serveru Aktualne.cz zároveň s informací, že i gay a lesbické páry mohou dát dětem lásku, nejen...
více


22.8.2014 MÉDIA: Šokující ostouzení Válkové

Ze všech ministrů současné vlády je ministryně spravedlnosti Helena Válková nejčastějším terčem různých znevažujících výpadů. Navzdory křehkosti svého zjevu a důstojnému vystupování si za krátký čas působení ve funkci překvapivou rozhodností a neústupností opatřila pár vlivných nepřátel.
více


22.8.2014 JUSTICE: Rozhněvejte se

Takhle nějak začínají zbytečné revoluce. Stát, otravný sám o sobě daněmi, silničními kontrolami a politikou, za normálních časů jakž takž funguje. Tedy, přinejmenším, zaručuje snesitelnou míru neklidu a předvídatelnosti věcí.
více


22.8.2014 SPOLEČNOST: Auto

Stačí se dostat za obzor toho, že auto mít musíte, protože prostě… protože! Pokud bydlíte někde v satelitu a dojíždíte denně autem, tak asi ano. Pokud denně vozíte děti na kroužky, tak asi taky. Ale pokud si jedete nanejvýš dvakrát do týdne nakoupit, navíc děláte doma nebo někde, kam se pohodlně dostanete...
více


22.8.2014 POVÍDKA: Zánik Modrých šípů

"Já vím, Hoši od Bobří řeky. Fotografie je dost zachovalá, ale musí být hodně stará, podle zplesnivělých černých růžků, do kterých byla kdysi zasazená. Kdy a kdo vás fotil?"
více


21.8.2014 GLOSA: Novinářský hyenismus

Krvelačné bestie tzv. Islámského státu zveřejnily na internetu video s popravou amerického novináře Jamese Foleyho. To už sotva někoho může překvapit, není to zdaleka poprvé, co se islámské zrůdy na internetu chlubí svou zvrhlostí.
více


21.8.2014 GLOSA: Antibiotika

Já vím, vždyť je to tak jednoduché: Krávy jsou nadopované antibiotikama, aby z nich zlý kulak mohl dojit, i když jsou nemocné. Antibiotika pak přecházejí do mlíka, a my to pijeme, takže furt do sebe pereme nějaké penicilíny, a když jsme pak opravdu nemocní, tak to na nás nezabírá!
více