31.8.2014 | Svátek má Pavlína


30.8.2014 SPOLEČNOST: Jen u šátku to neskončí

Jana Černochová
muslimka
Rok se s rokem sešel a máme tu další pokračování šátkové aféry. Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová dospěla k závěru, že dvě muslimské dívky, které studovaly na Střední zdravotnické škole, byly diskriminovány, když nemohly do vyučování nosit tradiční šátek na hlavu.
více


29.8.2014 MÉDIA: Válková může za všechno

V přístupu novinářů k ministryni spravedlnosti Heleně Válkové se objevil nový prvek, kterým netrápili ani Danielu Kovářovou v počátcích jejího působení: napadání za věci, jež se ještě ani nestaly. Galantnost vůči ctihodné dámě je pro ně neznámý pojem, proto se na slušnost neohlížejí a občas s ní zacházejí...
více


29.8.2014 ŠKOLSTVÍ: Jak pomoci české škole

Taťána Vroblová
školství tabule
Nejenom že je konec srpna tradičně depresivní vlivem krátících se dnů, neboť směřujeme nevyhnutelně k podzimní temnotě, ale zabíjí nás už jen pomyšlení na začátek školy a na příval moudrostí, který jako načasován vzedme se ve sdělovacích prostředcích a reklamách u příležitosti začátku školního roku.
více


29.8.2014 FEJETON: Na chatu?...

Měl jsem kdysi takové rčení: tráva roste i na asfaltu, stromy rostou rovně i na šikmém svahu. Chtěl jsem tím říct, že život si vždycky cestu najde, že pravda se prosadí a že nemá cenu se vymlouvat na okolnosti.
více


29.8.2014 SPOLEČNOST: Děťátka milovaná i proklínaná

Děti jsou naše budoucnost a pro mnohé tím nejcennějším a nejradostnějším, co je v životě potkalo. Většina z nás děti má a strávila s nimi v jisté etapě svého života nějaký čas. Těm nemnohým, kterým je Osud, Příroda či Bůh upřeli, občas cosi chybí a mnozí stráví léta bolestnými a leckdy neúspěšnými pokusy...
více


28.8.2014 POLEMIKA: Zase ty domácí porody

Ať si rodí každý, kde se mu zlíbí. Kupř. Marie porodila Ježíška v chlívě, chudák Josef tam asi k užitku moc nebyl, porodní bábu nahradil volek (či kravka?) a oslík - a co z chlapce vyrostlo. Vyprávíme si o tom dodneška. Leč opusťme, připouštím, poněkud pokleslý humor.
více


28.8.2014 HISTORIE: Markýz Géro

O národnostních a ekonomických poměrech Slezska a východní Moravy v druhé polovině devatenáctého století a z počátku století dvacátého si neděláme žádné iluze. Naopak. Byla to doba pro mnohé rodiny velice těžká a není divu, že se v ní právem dočkaly značné obliby a pozornosti Bezručovy Slezské písně...
více


28.8.2014 FEJETON: Našeptávač

Výborný techno-sarkasmo-společenský web Dana Dočekala Pooh.cz mě upozornil na zajímavou možnost, jak bleskově zkoumat náladu internetové veřejnosti na to či ono téma. Metoda je to jednoduchá. Stačí otevřít internetový vyhledávač, u nás to bývá nejčastěji Seznam nebo Google.
více


27.8.2014 SPOLEČNOST: Jak Voselnští převlékli komisi

V jubilejním dvacátém ročníku soutěže „Vesnice roku“ získala v Jihočeském kraji tento titul vesnička Úsilné, ležící nedaleko Českých Budějovic. Nikoli, to by nebylo nic divného, každým rokem tento titul nějaká vesnice získá.
více


27.8.2014 FEJETON. Když se kouří z lesa

Na houby jsem chodil od malička a každý, s kým jsem na ně chodil, měl jinou strategii. Všichni se ale shodovali na jednom: Když se kouří z lesa, je třeba nabrousit nožík: porostou houby. V Lukách pod Medníkem rostly nejvíc od srpna do září. Tam se chodilo do lesa na Panský vrch, kousek za vesnici směrem...
více


26.8.2014 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 289

Těšil jsem se domů do zimy. V Bangkoku málokdy klesly teploty pod 35 stupňů. To už musel být liják, aby na chvíli bylo „jen“ 28 stupňů. K tomu vlhkost 98 %.
více


26.8.2014 POLEMIKA: Esenbák a jeho pomocník do demokracie nepatří

Článek Ondřeje Neffa Nová pomocná stráž? v jeho internetovém deníku Neviditelný pes má až příliš mnoho chyb. Postupně je uvádím.
více


26.8.2014 PRÁVO: Šokování nebyli pouze obhájci (2)

Platí: Pokud se v ČR nedopustíte činu, za který se trestá žalářem, máte značně velkou naději, že se do žaláře nikdy nedostanete. To ovšem neplatí o vazební věznici. Do té může být umístěn člověk absolutně nevinný. Paní Jourová by mohla vyprávět.
více


26.8.2014 ZDRAVOTNICTVÍ: Chci legalizovat eutanázii

V Rumburku vyhodili zdravotní sestru za to, že pomáhala. Pomáhala odejít lidem bez šance na uzdravení, kteří ji o to požádali. Nemocnice na ni podala trestní oznámení a policie ji stíhá.
více


25.8.2014 VZPOMÍNKA: Hranolky s tatarkou a tanky

Bylo mi jedenáct a byla jsem na prázdninách u tety ve Frýdku-Místku. Úterý 20. srpna 1968 večer si dobře pamatuji. V panelákovém bytě teta upekla hranolky a udělala k nim tatarskou omáčku.
více


25.8.2014 FEJETON: Nadějná zpráva z letošního léta

Je léto, ale všeobecná situace za moc nestojí – i zatím střízliví komentátoři začínají připodobňovat rok 2014 k roku 1914. Zprávy se nedají poslouchat, noviny se nedají číst. Všudypřítomné cyklostezky jsou plné cyklistek, jež nelahodí oku, protože elastický oděv odhaluje, co mělo zůstat skryto.
více


25.8.2014 PRÁVO: „Zakažme domácí porody!“

Je tomu šest dní, co se narodilo mé čtvrté dítě. Narodilo se doma. Stejně jako ty předešlé. Na tom by nebylo nic tak zajímavého. Tedy pokud bych žila v Německu, Belgii, Británii, Kanadě, USA…
více


23.8.2014 LIDSKÁ PRÁVA: Šabatovou hnát potěhem!

V únoru jsem na Neviditelném psu shrnul čtyři zásadní důvody, proč si nevážit nové veřejné ochránkyně lidských práv (viz zde). Teď přibyl pátý důvod, mnohem děsivější a šílenější než ty ostatní.
více


22.8.2014 SPOLEČNOST: Ani nevím jak, stal se ze mě heterák

Totiž, aby bylo jasno, nestalo se ze mě nic, co bych předtím nebyl, takže přesněji řečeno jsem vlastně teprve teď zjistil, že jsem „heterák“, aniž jsem to tušil. Dozvěděl jsem se to od Martina Fendrycha na serveru Aktualne.cz zároveň s informací, že i gay a lesbické páry mohou dát dětem lásku, nejen...
více


22.8.2014 MÉDIA: Šokující ostouzení Válkové

Ze všech ministrů současné vlády je ministryně spravedlnosti Helena Válková nejčastějším terčem různých znevažujících výpadů. Navzdory křehkosti svého zjevu a důstojnému vystupování si za krátký čas působení ve funkci překvapivou rozhodností a neústupností opatřila pár vlivných nepřátel.
více


22.8.2014 JUSTICE: Rozhněvejte se

Takhle nějak začínají zbytečné revoluce. Stát, otravný sám o sobě daněmi, silničními kontrolami a politikou, za normálních časů jakž takž funguje. Tedy, přinejmenším, zaručuje snesitelnou míru neklidu a předvídatelnosti věcí.
více


22.8.2014 SPOLEČNOST: Auto

Stačí se dostat za obzor toho, že auto mít musíte, protože prostě… protože! Pokud bydlíte někde v satelitu a dojíždíte denně autem, tak asi ano. Pokud denně vozíte děti na kroužky, tak asi taky. Ale pokud si jedete nanejvýš dvakrát do týdne nakoupit, navíc děláte doma nebo někde, kam se pohodlně dostanete...
více


22.8.2014 POVÍDKA: Zánik Modrých šípů

"Já vím, Hoši od Bobří řeky. Fotografie je dost zachovalá, ale musí být hodně stará, podle zplesnivělých černých růžků, do kterých byla kdysi zasazená. Kdy a kdo vás fotil?"
více


21.8.2014 GLOSA: Novinářský hyenismus

Krvelačné bestie tzv. Islámského státu zveřejnily na internetu video s popravou amerického novináře Jamese Foleyho. To už sotva někoho může překvapit, není to zdaleka poprvé, co se islámské zrůdy na internetu chlubí svou zvrhlostí.
více


21.8.2014 GLOSA: Antibiotika

Já vím, vždyť je to tak jednoduché: Krávy jsou nadopované antibiotikama, aby z nich zlý kulak mohl dojit, i když jsou nemocné. Antibiotika pak přecházejí do mlíka, a my to pijeme, takže furt do sebe pereme nějaké penicilíny, a když jsme pak opravdu nemocní, tak to na nás nezabírá!
více


20.8.2014 PRÁVO: Porucha imunitního systému

Tomáš Pajonk
Tomáš Pajonk
V médiích krátce proběhla zmínka o tom, že drobná podnikatelka paní Kadlecová dostala pokutu 250 000 Kč (žije v obci Přepych, tak co se divíme), protože za ní zaskočil pohlídat obchod na půl hodiny její syn.
více


20.8.2014 EKOLOGIE: Šumava a další národní parky

Platné znění zákona o ochraně přírody a krajiny stanoví, že je nutno vyhlásit každý národní park samostatným zákonem. Je tím respektován fakt, že při obecných a legislativně zformulovaných cílech ochrany přírody a krajiny je třeba pro každý národní park stanovit odlišné podmínky a čas k dosažení těchto...
více


20.8.2014 SPOLEČNOST: Za komunistů bylo líp

Jiří Kučera
šeřík květen
Rozhodl jsem se reagovat na několik nejčastějších názorů, které se objevují v komentářích na NP, často bez souvislosti s komentovaným článkem. Nejčastěji se vyskytuje názor, že za komunistů bylo lépe.
více


20.8.2014 FEJETON: Zeť, tchán a Mesiáš

Legenda praví, že mladý Lejkes, zbožný mladík, se zamiloval do dcery muže ve víře ne příliš pevného. Když přišel žádat o ruku svou nastávající, budoucí tchán, který o jeho náboženské vášni věděl, mu dal na vybranou.
více


19.8.2014 PRÁVO: Šokováni nebyli pouze obhájci

Šokován jsem byl i já. To když jsem si přečetl, že ministerstvo paní Válkové připravuje změnu pravidel, pokud jde o intimní prohlídky osob vazebně stíhaných.
více


19.8.2014 UDÁLOSTI: Ztroskotanci a samozvanci

Jiří Pehe zveřejnil v sobotním Právu pozoruhodný text. Jmenuje se „Jak část pravice bráni demokracii“ a je to jakési Peheho „J´Accuse“, vášnivá obžaloba pravicových komentátorů, tedy přesněji řečeno některých pravicových komentátorů.
více


19.8.2014 MÉDIA: Co je úkolem novin naší doby

Stále častěji je slyšet, že noviny to jako zboží mají ekonomicky spočítané a že vůbec jejich historická úloha pomalu končí. Takhle přímočaře věci ovšem nestojí. Přinejmenším mediální experti na starém kontinentu trvají na nezastupitelnosti tohoto média.
více


19.8.2014 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 288

Můj profesor dějepisu na průmyslovce prof. dr. Jan Hubáček měl mnoho rčení, ale po těch padesáti létech od maturity si pamatuji jen jedno: “Prázdný sud nejvíce zvučí!“
více


18.8.2014 NĚMECKO: Migrace a kriminalita

V sousedním Německu, ale už i u nás, populisté před každými volbami hauzírují s hesly, v nichž se hovoří o vyšší kriminalitě cizinců a která šíří strach z dalších přistěhovalců.
více


18.8.2014 GLOSA: Bez kvót plýtváme lidským kapitálem

Diskuse o tom, jak zajistit přítomnost žen v politice a ve veřejném životě, je u nás trvalkou už dobrých deset let. A na první pohled to teď dokonce vypadá, jako by přece jen došlo k jistému posunu pozitivním směrem. Zdání ovšem klame.
více


18.8.2014 JUSTICE: Rok sem, rok tam

Zločin a trest. Spojité nádoby. Je-li zločin soudem prokázán, podvědomě očekáváme, že trest bude spravedlivý. Jenomže – co konkrétně rozumět pod pojmem „spravedlivý“?
více