17.11.2018 | Den boje za svobodu a demokracii


17.11.2018 PRÁVO: Může hospodský zakázat vstup dětem?

Petr Kolman
Jako právníka mne zaujala kauza jednoho pražského hostinského, který do své pivnice zakázal vstup mládeže do 18 let.
více


17.11.2018 ÚVAHA: Osiřeli jsme

Grandhotel Evropa a hotel Meran 1
Středoevropské národy nejpozději od doby francouzské revoluce vždy vzhlížely k Západu jako k části světa, kde se rodí svoboda lidstva.
více


17.11.2018 SPOLEČNOST: Nekamenujte proroky

Pavel Mareš
Když americký spisovatel Ray Bradbury ve své utopické vizi Fahrenheit 451 líčil svět, ve kterém vlastnictví knih je hrdelním zločinem a požárníci požáry nehasí, nýbrž naopak spalují domy provinilců, také mu mohl kdekdo předhazovat, že vidí budoucnost příliš černě a šíří poplašné zprávy.
více


16.11.2018 KNIHA: 100 let pádů republiky

Jan Handl
Martin Herzán (profil na Wikipedii) si k vydání své knihy 100 let pádů republiky vybral velmi příhodný čas.
více


15.11.2018 HISTORIE: Řada Němců považovala legionáře za zrádce

Tomáš Zdechovský
Dnes jsou legionáři zbožšťováni a mluví se o nich jako o hrdinech. Nicméně se často zapomíná na fakt, že to byli právě příslušníci zahraničních legií, kteří se museli ve dvacátých letech často vyrovnat s napadáním a opovržením.
více


15.11.2018 SPOLEČNOST: Náš Kundera

Zbyněk Petráček
Kdo je největší žijící český spisovatel? Který český spisovatel má šanci na Nobelovu cenu za literaturu? Na tyto otázky bývá odpověď jasná: je to Milan Kundera.
více


16.11.2018 POLEMIKA: Halíkova chabá argumentace

Václav Klaus1
Replika Tomáše Halíka na můj text, kterým jsem reagoval na jeho článek v Lidových novinách (z 13. 10. 2018), v němž napadl prof. Piťhu a jeho letošní svatováclavské kázání, je chudá svým obsahem, ale o to agresivnější v osobních útocích.
více


15.11.2018 FEJETON: Nohavica a Oumuamua

Ondřej Neff
Jarek Nohavica dostal Puškinovu cenu už před týdnem, a tak se k věci za tu dobu stačil vyjádřit asi každý. Takže se omezím na blahopřání a zavzpomínám, kdy jsem ho slyšel poprvé, dokonce to vím na den přesně, protože ten den bouchla černobylská elektrárna.
více


14.11.2018 MÉDIA: ČT a „velká demonstrace“ proti Trumpovi

Jan Bartoň
V Paříži se setkali na pozvání francouzského prezidenta Emmanuela Macrona státníci asi z třetiny světa. Česká televize zmínila ve zprávách svých pařížských zpravodajů i to, že se proti Trumpovi demonstrovalo na velké demonstraci.
více


15.11.2018 ROZHOVOR: O svazácích a mentálních bolševicích

Petr Štěpánek
Už od dob Cibulkových seznamů tu samozvaní soudci demonstrují vlastní morální velikost pliváním na tzv. spolupracovníky StB.
více


13.11.2018 SLUŽBY: Nepoctivé chování České pošty

Jiří Beránek
pošta
Česká pošta, s.p., okrádá své zákazníky. Ve Staré Boleslavi už řadu měsíců nedoručuje do schránek doporučené listovní zásilky, ale odesílatelům za ně účtuje 100 % ceny.
více


14.11.2018 PRÁVO: I nevinní se doznávají

Zdeněk Jemelik 1
Laskavý čtenář se nemusí obávat, že budu psát o vynucování doznání při výslechu brutálním násilím.
více


13.11.2018 SPOLEČNOST: Pravda o německém národu?

Jan Bartoň
Němci jsou proti muslimům, mají negativní vztah i k Romům a částečně i k Židům. Alespoň tak jsou prezentovány výsledky sociologického průzkumu Lipské univerzity.
více


13.11.2018 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 488

Jan Čech
Přátelé, víte jak jsem šťastný, že naši vnuci netuší, co to byl „měsíc zostřeného přátelství“? Sedmého listopadu to vypuklo a měsíc člověk nemohl pouštět televizi ani rádio.
více


12.11.2018 PRÁVO: Velká „daňová“ kauza (2)

Zdeněk Jemelik 1
Proti předchozímu bloku „velké daňové kauzy“, o němž jsem psal v prvním článku seriálu, se ve dnech 29. – 31. října, ani pak 5. a 7. listopadu 2018 nic dramatického neodehrálo. Velkou část jednání vyplňovalo přehrávání prostorových odposlechů, dále pokračovaly výslechy svědků.
více


12.11.2018 SPOLEČNOST: Musím se toho Nizozemce zastat

Lubomír Stejskal
Patrně jste to také četli. Já dnes (9/11) na Novinkách.cz. („Kvůli věku jsem diskriminován, tvrdí Nizozemec. Chce si nechat změnit datum narození“). Jmenuje se Emile Ratelband – a dobře dělá.
více


12.11.2018 ŠKOLSTVÍ: Co mi škola dala i nedala

Luděk Frýbort
Našel jsem v jednom letošním čísle týdeníku Respekt hlubokomyslnou úvahu o školském systému: jak by měl vypadat, proč nevypadá, jak by měl vypadat, jak to udělat, aby vypadal, jak má vypadat, a tak dále a podobně.
více


10.11.2018 FEJETON: Učit se, učit se…

Petruška Šustrová
Člověk zvídavý se učí – v tomto případě se spíš poučuje – bez ohledu na věk. (Poněkud nafoukaně myslím tentokrát sebe v naději, že to snad má i širší platnost.)
více


10.11.2018 ÚVAHA: U nás v Kostelci

Pavel Kopecký
Poslední dobou se nejen v naší zemi – a v nejednom ohledu – zvýšeně řeší, jaká je a jaká by měla být nastupující generace.
více


10.11.2018 INTERNET: Tak jak to je doopravdy s paní Andělou?

Petr Adler
Ten dopis by zasluhoval samostatný rozbor: pozastavuje se nad výroky německé kancléřky Angely Merkelové (a také francouzského presidenta Emmanuela Macrona a tehdejšího rakouského ministra zahraničí Sebastiana Kurze) na adresu Čechů všeho druhu.
více


12.11.2018 FEJETON: Kádrování letního času

Robert Troška
Tak nám těžce pracující komise EU po „reprezentativním hlasování“ nařídila zrušení střídání času. Poslední střídání má proběhnout v roce 2019 a pak již nám zůstane jen jeden čas. Zastánci zimního času okamžitě vyráží do srdnatého boje.
více


10.11.2018 GLOSA: Není migrace jako migrace

Karel Bečka
Nechci přilévat olej ani jiné tekutiny do ohně, který zuří kolem migračního paktu OSN, této prohnilé organizace, která je výsměchem původním snahám po druhé světové válce, to ponechme na jindy a moudřejším hlavám.
více


9.11.2018 KNIHA: Chudokrevnost škol nevyléčíme pouštěním žilou

Jiří Kozelka
Jiří Kozelka
V rubrice „Akademie“ věnovaly Lidové noviny v říjnu celá tři pokračování ukázkám z knihy Ondřeje Šteffla „K čemu samé jedničky?“. Titulem knihy autor „provokuje“, připouští redaktor LN v komentáři ke druhé části.
více


9.11.2018 SPOLEČNOST: Možnost a právo

Stanislav Křeček
Názor vyslovený předsedou vlády Babišem v sobotním Právu (Babiš: Migrace není lidské právo), totiž že migrovat, tj. volně se pohybovat z jedné oblasti do jiné, není lidským právem, vyvolal živou polemiku.
více


8.11.2018 SPOLEČNOST: Báječná léta s StB

Tomáš Vodvářka
V souvislosti s výtkami vůči Jaromíru Nohavicovi a jeho spolupráci s StB je možná vhodné uvést některým diskutujícím pár dat, jež snad otupí osten kritiky.
více


8.11.2018 SPOLEČNOST: Trojosa pokrokářského zla

Robert Troška
V posledních dnech se stupňuje tlak na schválení dvou mezinárodních dokumentů (Globálního paktu a Istanbulské úmluvy) a zákonodárné iniciativy LGBT komunity na uzákonění manželství pro osoby stejného pohlaví.
více


8.11.2018 SPOLEČNOST: Atraktivita moci a moc atraktivity

Daniela Kovářová
Mít moc je vzrušující a přitažlivé, bez ohledu na charakter oné moci, byť pro každého má význam jiná moc. Dnes se věnujeme moci z pohledu historického, ekonomického nebo politického a debatujeme o moci stran, státu či společností.
více


8.11.2018 FEJETON: Letníci a zimníci

Ondřej Neff
Aby bylo jasno od začátku, jsem letník a při mé smůle jsem zase na té slabší straně, převažují zimníci, tedy stoupenci trvalého zachování zimního času.
více


8.11.2018 ÚVAHA: Stanou se jednou homosexuálové „vládnoucí třídou“?

Tomáš Bílek
Jakkoliv se Piťhovi příznivci pokoušeli proboštovo kázání hájit rychlým úhybem k Istanbulské úmluvě a jakkoliv jeho slova vykládali (snad zaskočeni syrovým naturalismem) poukazem na prorockou poetičnost a nadsázku, zkusme jeho smělou řeč vzít na chvíli doslova.
více


7.11.2018 INTERNET: Cenzura na FB

Pavel Černocký
Aby to nebylo pouhým výkřikem do tmy, posloužím konkrétním a ověřitelným příkladem. Minulý týden jsem uveřejnil na FB velmi střízlivé hodnocení diskusního pořadu J. Soukupa na Barrandově.
více


7.11.2018 SPOLEČNOST: Nohavica ztratil posluchačku – Marvanovou

Jan Bartoň
Poté, co Jaromír Nohavica přijal vyznamenání z rukou ruského prezidenta Vladimira Putina, nechala se Hana Marvanová slyšet, že už nebude poslouchat jeho písničky. Je to holt zásadová dáma!
více


7.11.2018 SPOLEČNOST: Honzákovi psychopati a sociopati

Petr Robejšek
V glose Radkina Honzáka Čeští psychopati ve světové konkurenci obstojí, nemusíme se za ně stydět jsem našel názory, se kterými polemizuji.
více


7.11.2018 GLOSA: Klinika vs. Ústavní soud

Lubomír Stejskal
Kolega Jan Ziegler připomněl ve svém článku Okupanti musí vyklidit kliniku (4/11) verdikt Ústavního soudu ze dne 30. 10. 2018, který definitivně odmítl stížnost proti soudním rozsudkům týkajícím se vyklizení objektu.
více


7.11.2018 FEJETON: Proč miluji ankety

Tomáš Vodvářka
Znáte to všichni. Koukáte na televizi a nějaký redaktor vyrazí mezi pouliční dav a začne klást kolemjdoucím otázky. A vás berou mory, proč je v naší společnosti tolik nevzdělanců, ba spíše tupců.
více


6.11.2018 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 487

Jan Čech
Oslavili jsme sté výročí naší státnosti. Odevšud se na nás hrnuly vzpomínky. Některé byly natolik zajímavé, že jsem fláknul vařečkou o zem a nadával nepřetržitě několik minut.
více


6.11.2018 HISTORIE: 100. výročí z židovské perspektivy

Tomáš Guttmann
Když podle legend přišel praotec Čech do Česka v roce 644, již tam někde musel narazit na kupce Sáma, židovského obchodníka Samuela, kterého si, podle jiných legend, místní Slované zvolili za svého krále.
více