20.12.2014 | Svátek má Dagmar


20.12.2014 SPOLEČNOST: Co nám přinesl Havel

V současném hledání morálních východisek nám umožňuje tříleté výročí smrti Václava Havla zamyslet se nad ideály, které se staly nosnými pro náš polistopadový vývoj. Na rozdíl od těch článků, které hodnotí Havlovy činy, dovolím si zde napsat něco o myšlenkách, které ovládají náš život a které nám zde...
více


19.12.2014 SPOLEČNOST: Syřané v Česku

Kněz a publicista Halík v neděli rozvířil společenskou debatu. Nevím, jak a kde ji sledujete vy, ale na facebooku se to hemží především nenávistnými komentáři. Zkusím přidat svoji trošku do mlýna. Češi mají morální povinnost přijmout syrské uprchlíky a postarat se o ně pokud možno co nejlépe.
více


19.12.2014 ŠKOLSTVÍ: Pozvěme zahraniční studenty

Marek Jochec
Marek Jochec
Při návštěvě prezidenta České republiky Miloše Zemana v Astaně jsem měl možnost se s panem prezidentem setkat a krátce pohovořit. Po úvodních zdvořilostních formalitách a zodpovězení otázky pana prezidenta, jak se nám Čechům v Kazachstánu pracuje a žije.
více


19.12.2014 SPOLEČNOST: Tradiční rodina? Bude hůř

Počátkem prosince 2014 se objevila v tisku zpráva, že na ministerstvu práce a sociálních věcí se rodí „analýza ekonomických dopadů zkrácené rodičovské dovolené“. Zdá se, že ministerstvo do budoucna plánuje minimálně zrušení čtvrtého roku mateřské dovolené.
více


17.12.2014 ŠUMAVA: Závan rozumu

Bývalý ředitel Národního parku Šumava Jiří Mánek dokončil v červnu 2013 Plán péče NPŠ. Na Šumavě tehdy vládla dohoda a s dokumentem souhlasily všechny zákonem taxativně vyjmenované subjekty (Rada NPŠ, obce a kraje).
více


17.12.2014 SPOLEČNOST: Česko, země paradoxů

Pochopitelně, že v každé zemi nalezneme nějaké zvláštnosti, jimiž se nikdo nechce nějak zvlášť chlubit. To je dáno stavem vývoje společnosti. Otázkou je, zda oněch zvláštností (paradoxů) není v naší zemi přespříliš.
více


17.12.2014 GLOSA: Studená sprcha

V pátek mě pozvali do Hyde Parku na ČT24, abych tam povykládal o nových médiích. Měl jsem z toho dobrý pocit, otázky byly rozumné, moderátorka výborná a odjížděl jsem s pocitem, že jsem neplácal naprosté hlouposti.
více


16.12.2014 VRBĚTICE: Náhoda, nebo úmysl

Ohrožení obyvatel, stovky vystěhovávaných, strach a zmatek. Taková byla bilance po prvním výbuchu 16. října 2014 v obci Vrbětice na Slavičínsku u Zlína, kde kolem desáté hodiny explodoval munični sklad, který má mimo jiné v pronájmu ostravská společnost Imex Group.
více


16.12.2014 PRÁVO: Střídavá péče jako noční můra

Jen co se koncem září na pár dní vzdálím z republiky – patrně abych načerpala zásobu sil před letošním Pražským právnickým podzimem –, odehraje se na domácí scéně další pokračování rodičovsko-právnického seriálu o střídavé péči.
více


16.12.2014 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 302

Toto pokračování bych rád uvedl poopraveným příslovím: počítač je dobrý sluha, ale zlý pán. Proč? Když jsem se koukal v časopise Automobil Revue na adepty na titul Vůz roku, marně jsem si lámal hlavu, čím je které auto výjmečné.
více


16.12.2014 GLOSA: Důchodová komise porodila pitomost

Česká populace stárne a zřejmě i hloupne. Podle toho totiž vypadají závěry údajné „expertní komise“ na důchody.
více


15.12.2014 PRÁVO: Manipulace jak trám

Všimli jste si té čerstvé zprávičky, kterou nám přinesla česká média? Evropský soud pro lidská práva zamítnul stížnost dvou českých matek na český stát za to, že jim stát neumožnil přizvat k domácímu porodu asistentku.
více


13.12.2014 SPOLEČNOST: Lze odpustit komunistům?

S posledním vystoupením poslankyně Marty Semelové v Parlamentu ČR se nutně vrací otázka, zda je vůbec možné nějaké odpuštění těm, kteří tuto zemi mrzačili 40 let.
více


15.12.2014 SPOLEČNOST: Komunistická strana je nepostradatelná

KSČM svou existencí odvádí pozornost od politiků s letitým zázemím strany a tajné policie, kteří, propojeni s podsvětím, zemi skutečně řídí. Její předseda Filip si v televizním rozhovoru po prezidentských volbách dokonce pochvaloval, jak se mu dobře s bývalými soukmenovci v ostatních stranách spolupracuje....
více


12.12.2014 PRÁVO: Kdo to zaplatí?

Ve středu 3.12.2014 bylo Policií ČR odloženo trestní oznámení předsedy ProtiAlt Dušana Makovského a starosty Vadima Krásného na soudružku Martu Semelovou.
více


12.12.2014 ESEJ: Český úkol

Bezradnost vůči vlastní historii je nedůstojná. Čtvrtstoletí svobody stav ještě zhoršilo, protože namísto zodpovědné diskuze o faktech převážily nekonečné politizace účelových mýtů a mediálních zkratek. Bezradnost elit v této otázce poškozuje vytváření národního étosu, vědomí vlastních a sdílených civilizačních...
více


12.12.2014 SVĚT: Pokus o definici kapitalismu

„Ten odporný kapitalismus,“ děla s výrazem nejhlubšího opovržení moje dávná přítelkyně, takto dáma vzdělaná, nad průměr inteligentní a světa znalá. Možná až příliš znalá; od dívčího věku žila na Západě, pohybujíc se ve vyšších intelektuálních, ba diplomatických kruzích
více


11.12.2014 SPOLEČNOST: Stoletý skauting

Již se blíží dny, v nichž si všichni budeme navzájem přát, abychom byli v nadcházejícím roce zdraví a šťastni. Možná, že by bylo dobře, kdybychom si tam někde uvnitř řekli, zda jsme i v onu chvíli opravdu šťastni.
více


11.12.2014 SPOLEČNOST: Havel v ČT a ve skutečnosti

Na předposlední díl Českého století Pavla Kosatíka a Roberta Sedláčka s názvem Poslední hurá, který je věnován polistopadovým událostem, se snesla kritika kvůli tomu, jak je v něm vykreslen Václav Havel.
více


11.12.2014 PRÁVO: Naše a jejich hodnoty

Věřte mi nebo ne, nejsem sadistickým jedincem, kterému by se při četbě způsobů, jakými byli oni teroristé vyslýcháni, vzrušením zrychlil puls. Naopak. Dobře mi to nedělá ani náhodou.
více


10.12.2014 PRÁVO: Hajlovat se smí

V České republice je dovoleno veřejně, v televizi, rozhlase, na různých shromážděních a v jiných veřejných sdělovacích prostředcích pronášet výroky jako například: Adolf Hitler byl významný politik naších dějin.
více


10.12.2014 SPOLEČNOST: Obrat na východ?

Iveta Poljaková
listopad 1989
Patřím k těm, kdo si s husí kůží přečetli výrok prezidenta ČR v Číně o tom, že se tam přijel učit stabilizovat společnost. Vybavily se mi scény, kdy zoufalým rodičům jsou zabíjeny druhorozené děti po porodu či vynucenými potraty, a v nichž senioři páchají hromadné sebevraždy před zavedením zákona o povinném...
více


10.12.2014 SPOLEČNOST: Víc dozoru!

Jan Polanecký
Jan Polanecký
V médiích v posledních dnech proběhly dvě na sobě nezávislé zprávy, které mají jednoho společného jmenovatele. Je jím stupňující se dozor nad občany, které dirigenti našich životů a jejich podporovatelé evidentně považují za nesvéprávné.
více


9.12.2014 SPOLEČNOST: Jsme pokrytečtí?

hamas warrior
Pomalu doznívá rozruch okolo předpokládané povinnosti přijmout stanovené kvóty uprchlíků před řáděním fanatického islámu v Sýrii. Až se diskuse uklidní úplně a veřejnost bude mít jiné mediálně zajímavé téma, potichu proběhne nezvratný souhlas s rozhodnutím vynuceným nejpostiženějšími členskými státy...
více


9.12.2014 ÚVAHA: Proč byl sametový a nekrvavý?

Uplynulo 25 let od převratných událostí v celém komunistickém bloku. Výroční oslavy nebývají nejvhodnější dobou pro střízlivé soudy: množství vzpomínek a názorů, různé úhly pohledu i nevyzrálá, emocí ovlivněná, hodnocení.
více


9.12.2014 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 301

Zhlédl jsem jakýsi pořad o režimním pěvci jménem Dalibor Janda. Upřímně nevím, jestli ten pořad byl o něm celý nebo byl jen zmiňován. Nevydržel jsem ho celý. Při té příležitosti mne napadly hned dvě věci: za prvé, co to znamená být v naší krásné leč malé zemi celebritou.
více


9.12.2014 MÉDIA: Budoucnost novin je – ve hvězdách

Analytici z deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung se domnívají, že noviny prožívají nejhorší krizi od začátku 17. století, kdy začaly existovat. Signálem je třeba i to, že letos byla v Německu zrušena prestižní novinářská cena Henri-Nannen-Preis. Americký šéf Associated Press Gary Pruitt nedávno pro...
více


8.12.2014 SPOLEČNOST: Od Eichendorffa po Panevropu

Ladislav Franc
Rozsypané hory
Zemřel člověk, přesvědčený Evropan, kterého můj mladší syn uznával a měl ho rád jako druhého tátu. Při zádušní mši, asi je to tam v kraji zvykem, dostali účastníci takovou kartičku jako upomínku, syn to přivezl.
více


8.12.2014 SPOLEČNOST: Média nesmí být rukojmí politiků

Plno už je všude nejen Miloše Zemana, ale i jeho manželky, jež si donedávna hrála na paní Columbovou. Minulý týden si jí a jejích charitativních aktivit všimly televize hned dvakrát a paní Ivana nevynechala ani prezidentovu cestu na jižní Moravu.
více


8.12.2014 PRÁVO: Norská Hlava XXII

V květnu odebrala norská sociální služba Barnevern (lze přeložit jako „Blaho dítěte“) paní Evě Michalákové dva syny, Denise a Davida, pro podezření z pohlavního zneužívání otcem.
více


8.12.2014 SPOLEČNOST: Vzmužte se, ženy!

Česká republika je na tom v EU nejhůř co do rozdílu v platech mezi muži a ženami. To je jistě špatně. Mezi oběma pohlavími jsou ovšem rozdíly dané tělesnou schránkou a též z toho vyplývajícími pohnutkami. Zatímco chlapce to táhne spíš k přístrojům a strojům všech podob, dívky lnou spíš k pečování o zvířata...
více


8.12.2014 FEJETON: Pohroma

Jela jsem v pondělí večer taxíkem z návštěvy domů. Do střechy i do okének prudce klepaly drobounké kapky deště, byla protivná (ale ne moc velká) zima, listí na stromech zkroucené jako v křeči.
více


8.12.2014 GLOSA: Jsme připraveni bojovat?

Co má dělat člověk, který je fyzickým násilím ohrožen na životě? Má právo se bránit? A až kam smí při obraně života svého a své rodiny zajít? Může přitom i zabít?
více


6.12.2014 SPOLEČNOST: Zpupné „znásilnění“

Zase mám pocit, že se svět už úplně zbláznil. Je čas adventní, tedy přesně ta doba, kdy jsem se jako malý kluk těšil na dárky, které se na Štědrý den objeví pod vánočním stromečkem. Kluci mívali své sny, holky také. Kluci se těšili na auta, fotbalové míče, dívky zase třeba na plyšáky nebo panenky.
více


6.12.2014 GLOSA: Munice sama od sebe nebouchá

Výbuch v muničním skladu ve Vrběticích před dvěma měsíci byl s největší pravděpodobností způsoben lidmi, kteří na místě zahynuli. Výbuch dalšího skladu munice té samé firmy údajně 150 m daleko od původního výbuchu, je z hlediska pravděpodobnosti naprosto vyloučen
více


6.12.2014 SPOLEČNOST: K diskuzi o syrských uprchlících

Pokaždé, když nám média předkládají nešťastné dětské oči, můžeme s vysokou pravděpodobností soudit, že se s námi někdo pokouší manipulovat. A že se tudíž pokouší prosadit něco, co by bylo v otevřené diskuzi neobhajitelné.
více