21.5.2018 | Svátek má Monika


21.5.2018 PRÁVO: A neříkej mi pořád mami!

Václav Vlk st.
Tak už ta vymoženost dorazila i k nám. Náš Nejvyšší soud rozhodl, že děťátko může mít dva tatínky a žádnou maminku.
více


21.5.2018 SPALNIČKY: Největší biomatka je stát

Michal Kašpárek
Spalničky jsou zpátky. Zatímco v roce 2010 se v Česku neobjevil ani jeden případ, jen do konce dubna jich letos lékaři zaznamenali sto. Není to nevinná „dětská nemoc“ – kojence, kteří ještě nemohli dostat vakcínu, zabíjí i v Evropě a nad přeživšími visí riziko smrtící subakutní sklerotizující...
více


21.5.2018 PRÁVO: K důchodům

Petruška Šustrová
Na světě existuje spousta složitých věcí, do nichž jsem se nikdy nesnažila proniknout, jsouc si vědoma, že jeden člověk veškeré znalosti a vědomosti světa neobsáhne (a pokud má pocit, že se mu to podařilo, je zpravidla značně vyšinutý).
více


21.5.2018 FEJETON: Kočička a já

Karpenková-chalupa
Milovníci koček mi nejspíš dají za pravdu, že oproti psovi je kočka královna. Psík je oddaný, vděčný a věrný kamarád, vždy a za všech okolností. Kočka je přítulná, odtažitá i dotěrná, podle toho, jak si sama zamane.
více


18.5.2018 BIG BEN: Rozpolcené české voličstvo

Benjamin Kuras
České voličstvo trpí rozpolcenou osobností. Což neznamená, že jedna jeho polovina volí tak a druhá jinak. To je normální demokracie. Znamená to, že tři čtvrtiny v průzkumech hlásají jedno a pak jdou volit druhé. A to vypadá na duševní poruchu.
více


18.5.2018 KNIHA: Co vám o Marxovi neřekli

Dan Drápal
V těchto dnech vychází kniha Marx a satan rumunského luteránského biskupa Richarda Wurmbranda. Biskup Wurmbrand byl dlouhá léta vězněn a mučen v rumunském komunistickém žaláři, než byl doslova „vykoupen“ norskými křesťany (v šedesátých letech minulého století).
více


17.5.2018 SPOLEČNOST: Češi jsou jako kanárci v dole

Jaroslav Míth
Na facebooku jsem u postu s citací řeckého eurokomisaře na téma „my vám ty migrační kvóty prostě nacpeme do krku jako huse šišku“ našel dost smutný komentář.
více


17.5.2018 ESEJ: Jak Marx popřel sám sebe

Milan Dřevojánek
Odhalení pomníku Karla Marxe v Trevíru přineslo s sebou bouřlivou mediální diskusi. Na jedné straně kritici oprávněně poukazovali na to, že filosof otevřeně propagoval násilný třídní boj, což pak jeho následovníci důsledně dovedli do krvavé praxe.
více


17.5.2018 ÚVAHA: Rozjímání o koruně české

Luděk Frýbort
Tak si říkám, k čemu jsou vůbec na světě presidenti. S výjimkou USA a zčásti snad i Francie výkonnou mocí nevládnou; tu vesměs vykonává ministerský předseda. A jiného smyslu není; kdyby byl posazen na stolec presidentský hrubosrstý foxteriér, zastal by tu formální funkci zrovna tak, a možná i lépe.
více


17.5.2018 VZPOMÍNKA: Ve službě socialismu (2)

Ota Ulč
Vracím se do pozdního leta 1951 - rok po popravě Milady Horákové a rok před věšením Slánského spikleneckého centra.
více


17.5.2018 FEJETON: Kde co lítá

Ondřej Neff
Ráj nastane, až všechno zlé bude zakázáno, a tímto směrem se ubírá náš svět. Na paškále je teď věc, se kterou se osobně setkal asi málokterý čtenář, totiž dron.
více


16.5.2018 VZPOMÍNKA: U pekařů

housky
Už jsem to viděl dost černě, už šlo do tuhého. Peníze došly, další byly v nedohlednu a přerušení studia vypadalo jako jediná zbývající možnost... když se všechno nádherně vyřešilo a v dobré obrátilo, jako v té době snad všechno.
více


15.5.2018 MÉDIA: Kam zmizel den svobody tisku?

Pavel Chrastina
Letošní mezinárodní Den svobody tisku nestál hlavním českým sdělovacím prostředkům ani za pípnutí, natož za zmínku. Tohle ticho po pěšině však křičí, a pěkně naplno.
více


15.5.2018 KNIHA: Už jste četli něco od poslance?

Václav Vlk st.
Tedy nemyslím nějaký připravený projev. Protože ten bývá tak bezduchý, že projevy poslanců nikdo nečte. Ty tisknou jen noviny, které to mají tak nějak v referátě, ale to ještě „v sestřihu“, aby to čtenář vydržel.
více


14.5.2018 PRAHA: Hagibor

Milena Kozumplíková
Na rozhraní Strašnic, Vinohrad a Žižkova, téměř ukrytá za mohutnou stavbou hotelu Don Giovanny, se nachází budova, která vypadá jako malý zámeček. Za silnou závorou a s bytelnou vrátnicí. Všichni tu oblast známe pod jménem Hagibor ale málokdo ví, že je to v překladu hrdina.
více


15.5.2018 VZPOMÍNKA: Ve službě socialismu (1)

Ota Ulč
Záleží ovšem na okolnostech, kde a kdy se narodit - zda v blechárně či mramorovém paláci, v blažené době mírové prosperity nebo za vlekoucí se zuřivé války, navíc trýzněné dýmějovým morem.
více


15.5.2018 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 465

Jan Čech
My Češi jsme národem extrémů. Na jednu stranu máme dojem, že jsme něčím výjimeční a svět na nás kouká s obdivem, na druhou stranu se neuvěřitelně podceňujeme.
více


12.5.2018 ŠKOLSTVÍ: Ostatně soudím, že Cermat(o) musí být zničen(o)!

Václav Vlk st.
Klasičtí vzdělanci, absolventi prvorepublikových gymnasií (kteří už skoro všichni zemřeli), věděli, a absolventi socialistických SVVŠ (Střední všeobecně vzdělávací škola), pokud měli klasicky vzdělané učitele, vědí, čeho je parafrází věta v titulu uvedená.
více


12.5.2018 ÚVAHA: Člověk, rodina, stát a Babiš jako fenomén

Petr Fiala
Někdy je užitečné podívat se na české problémy cizíma očima, někdy je užitečné podívat se na cizí problémy očima českýma.
více


15.5.2018 PRÁVO: Rozhoduje soudce, nebo znalec?

Stanislav Křeček
Málokdo by asi pochyboval o tom, že ten, kdo by na veřejnosti nosil podobiznu Adolfa Hitlera, by zcela zjevně propagoval hnutí, jehož byl tento muž představitelem.
více


12.5.2018 OSOBNOST: První velitel slavné 310. čs. stíhací perutě

Ivo Pujman
Dne 4.5.2018 uplynulo 120 let od narození významné osobnosti české a československé historie, od narození pana generála Alexandra Hesse. Jeho osobnost je obecněji známa především tím, že se stal prvním čs. velitelem slavné 310. čs. stíhací squadrony RAF v Bitvě o Británii, které se i sám aktivně...
více


11.5.2018 SPOLEČNOST: Rozdílné oslavy Dne vítězství

Tomáš Vodvářka
Byly v celé republice, se zřetelnou odlišností i intenzitou v zóně osvobozené US Army a Rudou armádou. Někteří blogeři si stýskali a ptali se proč.
více


11.5.2018 ÚVAHA: Marxův odkaz a konec biedermeieru

Pavel Kopecký
Rozličnými režimy nesčetněkrát zneužitý Svátek práce se letos v máji potkává s dvoustým výročím Karla Marxe (1818-1883). Výročím narození nesčetněkrát (re)interpretovaného, ba zneužitého myslitele.
více


11.5.2018 KNIHA: Průmysl lži

Dan Drápal
Knihu Alexandry Alvarové považuji za „povinnou četbu“ pro všechny, kdo se zabývají politikou nebo publicistikou. Autorka ve své knize popisuje metody ideologické manipulace. Není to veselé čtení.
více


10.5.2018 PRÁVO: Porušuje-li někdo zákon, stát nemůže být pasivní

Stanislav Křeček
Problém technoparty, která před několika dny proběhla na Liberecku, opět ukázal na známý paradox práva: to funguje, jen je-li porušováno jednotlivci. Pokud je právo porušováno masivně a velkými skupinami občanů, přestávají jeho mechanismy fungovat a policie události jen „monitoruje“ a „zvažuje...
více


10.5.2018 FEJETON: Houpání žaludku

Ondřej Neff
Dodnes pocítím lehké chvění žaludku, když vidím žlutou volhu s nápisem VB na dveřích. Tyhle policajtské volhy jsou oblíbený artikl sběratelů historických aut.
více


9.5.2018 ÚVAHA: Nové metody výuky matematiky a realita

školství tabule
Ač již mnoho let nemám se školstvím nic společného, kontaktu s Hejného metodou výuky matematiky jsem se nakonec nevyhnul. Když jdu na trénink, tak při vstupu do budovy míjím na průčelí domu velkou ceduli s nápisem „Hejného metoda“.
více


9.5.2018 PRÁVO: Ústavní soud ke kauze Shahrama Zadeha

Zdeněk Jemelik 1
Dne 4. května 2018 vyhlásil Ústavní soud ústavní nález z 24. dubna 2018 k ústavní stížnosti obž. Shahrama Abdullaha Zadeha, která je od r. 2014 v pořadí již sedmá, vztahující se k uvalení vazby na něj.
více


9.5.2018 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 464

Jan Čech
Vloni jsem natáčel seriál o letectví pro televizi UP! a jedno pokračování bylo o vírnících. Do té doby jsem věděl jen to, že si na vírnících spousta lidí namlátila hubu, někteří tak dokonale, že i umřeli.
více


8.5.2018 SPOLEČNOST: Demagogií za politickou korektnost

Jakub Vosáhlo 2018
Novinář Jan Moláček považoval za nutné pokračovat v naší polemice o politické korektnosti. Bohužel přitom ale podle mě opět prokázal nekonzistenci a zmatenost své argumentace.
více


8.5.2018 SPOLEČNOST: Vrcholový sport není pro lidi

Michal Kašpárek
Úzkostmi, depresemi nebo bulimií trpí i mužští sportovci, v některých disciplínách častěji než ženy. Proč nikdo nevaruje jejich rodiče?
více


7.5.2018 KAUZA ZADEH: Nová obžaloba (11)

Zdeněk Jemelik 1
Pokračování hlavního líčení v trestní věci obž. Shahrama Abdullaha Zadeha (dále jen SAZ) & spol. u senátu Městského soudu v Brně předsedy Michala Kabelíka ve dnech 2. a 3. května 2018 bylo zasvěceno přehrávání odposlechů a čtení listinných důkazů.
více


7.5.2018 VZPOMÍNKA: O létání trochu jinak I.

Il-62M OK-OBL
O tom, že letadla a létání s nimi změnilo cestování miliónů lidí a stalo se dostupným pro široké vrstvy lidí, není asi pochyb. Zatímco cesta lodí z Londýna do indické Kalkaty trvala ještě na začátku 19. století déle než jeden rok (!) a cesta po souši z Kalkaty do Dillí trvala půl roku, letadlem je...
více


7.5.2018 KNIHA: Muž, jaké národ potřebuje

Václav Vlk st.
Setkal jsem se nedávno s názorem jistého mladého muže, že moderní a vzdělaný národ žádné hrdiny nepotřebuje. Na moji odpověď, že takový národ na světě neexistuje, protože bez hrdinů nikdy žádný národ nevznikl, odvětil, že to si může myslet jen naše zaostalá generace.
více


5.5.2018 ŠKOLSTVÍ: Průšvih zvaný státní maturity

Pavel Mises
Pavel Mises
Opět je tu jaro, čas maturit. Opět ze zhruba 60 tisíc zúčastněných maturantů jich 10 tisíc neprojde centrálně pořádaným zkušebním sítem s názvem státní maturita. A opět se budeme v médiích dozvídat na jedná straně o stížnostech na vysokou náročnost a nespravedlivé hodnocení a na druhé straně o...
více


5.5.2018 PIVO: Degustace jako hra

Ladislav Jakl 1
V mnoha barech, kde mají na čepu deset a více různých zajímavých piv, nabízejí svým hostům nějaký ten ochutnávkový set. Někde má podobu prkýnka s otvory pro degustační sklenky, někde i několikapatrového stromečku.
více