22.7.2018 | Svátek má Magdaléna


21.7.2018 PRÁVO: Uprchlíci budou moci kandidovat?

Petr Kolman
Znovuzvolený předseda SPD Tomio Okamura na sociálních sítích emotivně píše: Nově budou v ČR volit i cizinci bez českého občanství a budou moci také kandidovat! Jen pár dnů poté, co ministr a předseda ČSSD Jan Hamáček obsadil ministerstvo vnitra, začíná řádit.“
více


20.7.2018 GLOSA: Stalo se módou sezóny...

Ivan Pilný
Blog s podobným tématem jsem napsal před více než pěti lety a pokračoval textem písničky pana Suchého do “nepravostí rázně tepat“.
více


20.7.2018 MÉDIA: Není fake jako fake!

Jaroslav Míth
Z boje proti fake news se stala zvláštní novinářská disciplína. Mnoho válečníků však přes své svaté nadšení „nevidí pro stromy les“.
více


20.7.2018 SPOLEČNOST: Fráze nám k bydlení nepomohou

Stanislav Křeček
Tak prý jsme zdražili byty vlastním dětem, tvrdí sociolog a ekonom Martin Lux, který se v Sociologickém ústavu Akademie věd již mnoho let věnuje problematice bydlení (LN 7.6.: Zdražili jsme byty vlastním dětem).
více


19.7.2018 ŠKOLSTVÍ: Diplomovaní podvodníci

Ivana Čornejová
Ivana Čornejová
V době velmi nedávné byli odhaleni dva ministerští podvodníci, jejichž diplomové, resp. bakalářské práce vykazovaly doslovné shody s pracemi jinými. Tito lidé pod tlakem médií rezignovali na své funkce, nic jiného se jim však nestane.
více


19.7.2018 FEJETON: Jako za stara

Ondřej Neff
Český rozhlas Plus operativně zareagoval na žalobu podanou kardinálem Dukou kvůli brněnské inscenaci Krista Znásilňujícího.
více


18.7.2018 BIG BEN: Sex nás možná nepřežije

Benjamin Kuras
Než budeme dál zkoumat, jak vylepšovat svůj sexuální výkon a tak vytřibovat a civilizovat mužsko-ženské vztahy, počkejme si, než laureátka cen Golden Globe a Oscara zvaná MeToo vyřeší
více


19.7.2018 GLOSA: České dálnice – noční můra automobilistů

Zdeněk Lanz
O nedobrém stavu našich dálnic bylo napsáno již mnohé a i letošní okurkovou sezonu vyplňují, vedle zpráv o jednání o důvěře vládě (mnohdy přerůstajícího až do tragikomického „sněmovního kabaretu“), zprávy o zpoždění při rekonstrukcích a opravách dálnic.
více


17.7.2018 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 473

Jan Čech
V neděli skončil týden, na který se celý rok těším. Akci jsme před 25 léty nazvali „Trio Honzas“. Byli jsme tehdy tři Honzové, synovci se sice říká Mates, ale křtěný je Jan.
více


18.7.2018 ÚVAHA: Opisování

Vladimír Karpenko
Přiznávám – ano, opisoval jsem. Jako senior vzpomínám, jak jsme si ve škole, zvlášť pak na jedenáctiletce, půjčovali rozbory literárních děl, především pověstného socialistického realismu, do jejichž čtení jsme se nehnali.
více


16.7.2018 ÚVAHA: Osmašedesátý

Luděk Frýbort
Málem bych si v záplavě jiných zpráv nevzpomněl, že právě uplývá půl století od událostí roku osmašedesátého, kdyby mi je nepřipomněl pan Tomáš Lindner v 19. čísle týdeníku Respekt svým článkem „Šedesátý osmý, který nám chybí“.
více


14.7.2018 MÉDIA: Experti varují...

Petr Kolman
Onehdy jsem po ránu poslouchal pořad na veřejnoprávním rozhlase, kde experti říkali, že Češi věnují málo času nácviku „vlídné asertivity“, dále pak v ten samý den okolo poledne upozorňovala specialistka na komerční televizní stanici, že lidé v Česku zanedbávají prevenci popálenin.
více


13.7.2018 ÚVAHA: Zotročená tráva

Martin Regner
Někteří to ještě pamatují – hospodář usoudil, že tráva už má správnou výšku, a rozhodl, že se bude zítra louka sekat.
více


13.7.2018 FEJETON: Zaplať pámbu, že jsem už starej…

Petr Andrle
Díky těm z nebe spadlým čtyřem dnům volna za sebou se nám podařilo navštívit rodinu mého dávného přítele, který bohužel nežije jako kdysi v mé bezprostřední blízkosti.
více


12.7.2018 FEJETON: Internet a cenzura

Ondřej Neff
Evropský parlament neschválil směrnici o autorských právech na internetu. Zákonodárci si poté stěžovali, kolik pozměňovacích návrhů a dopisů a mailů a telefonátů dostali. Na desetitisíce se daly počítat.
více


12.7.2018 DOPRAVA: Stojící kamiony na dálnicích

Petr Karásek
V poslední době se nám na dálnicích rozšířil nešvar. Řidiči kamionů odstaví svá vozidla na dálničním tělese a čerpají takzvanou bezpečnostní přestávku v řízení.
více


11.7.2018 VZPOMÍNKA: Za Jiřím Novotným

Petr Štěpánek
V sobotu ráno zemřel můj vzácný, dlouholetý, blízký přítel Jiří Novotný, filmový historik, zlínský a baťovský polyhistor, můj kolega z Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.
více


11.7.2018 MÉDIA: Mýlit se s Petrem Pithartem

Zdeněk Holásek
Cestou z Lutherova města Wittembergu, kde jsme s mojí paní pár dní prodlévali a také jezdili na kolech ve vyprahlé krajině připomínající africkou savanu (ve městech také černošští povalující se inženýři v nevelkých kvantech pobývají, takže iluze je téměř dokonalá a chyběly už jen žirafy a...
více


11.7.2018 PRÁVO: Exekuce a vyvlastňování za bílého dne

Rudolf Mládek
Exekutorská komora připravila materiál, ve kterém chce vyvrátit mýty o své činnosti a snaží se údajné mediální strašáky uvést na pravou míru. Potud dobře, ale zastavme se u jednoho z uváděných závažných bodů.
více


10.7.2018 POLEMIKA: Opravník oblíbených omylů pana Frýborta

Václav Vlk st.
Vyjadřovat se k názorům jiného autora stejného media je vždy, jak říkáme my západní Slovani, „poněkud vošajslich“. Tímto českým výrazem se dostáváme ihned k meritu věci. K vztahu Češi – Němci.
více


10.7.2018 ÚVAHA: Chvála člověku

Tomáš Vodvářka
Celý svět sleduje s napětím záchrannou akci v Thajsku, kde v jeskyni zůstalo dvanáct chlapců se svým trenérem. Ve chvíli publikace tohoto článku je zachráněno již osm z nich s nadějí, že se ven dostanou všichni.
více


10.7.2018 MÉDIA: Branky, body, kokoti

Petr Bouda
Blesk pro ženy poskytuje už od května prostor občasníku Petra Cífky, Brigity Zemen a dalších autorů, prezentovaném Terezou Dočkalovou s nekalosoutěžním, protože na ČT parazitujícím pořadu s názvem Branky, body, kokoti.
více


9.7.2018 GLOSA: Alzáci, styďte se!

Lubomír Stejskal
Reklamní tvůrci dokážou pobavit, ale také pěkně naštvat. Ba i urazit. Vypadá to, že pro ně neexistují žádné morální limity. Nemám na mysli nahotu, která ovšem v dnešní podivné době vadí víc než to, čím se „proslavila“ Alza.
více


9.7.2018 ŠKOLSTVÍ: Kam s ním, otázka pro rodiče i děti

Ivan Pilný
Začaly prázdniny a s nimi kromě dovolené a zábavy možná čas přemýšlet, kam po prázdninách zamíří vaši potomci. Nejde jen o školu, ale i případné zaměstnání.
více


9.7.2018 OSOBNOST: Dr. Burešová, advocatus

Karel Hvížďala
Výraz advokát pochází z francouzštiny, která ho převzala z latiny, kde advocatus bylo pojmenování pro člověka, který byl přivolán k soudu, aby zastupoval občana. Podstatným rysem advokáta je jeho nezávislost na státu či jiných subjektech.
více


7.7.2018 HISTORIE: Slovanství, zhoubná posedlost českých dějin

Luděk Frýbort
Koloval v pětačtyřicátém roce takovýto vtip: přijde babička na ouřad a vidí na stěně dvojici státnických obrazů. „Prosím pěkně,“ táže se, „kterejpak je to tenhle pán, ten s tím fouskem pod nosem?“
více


7.7.2018 SPOLEČNOST: Manželství homosexuálů opět na stole

Vlastimil Podracký
Vláda podala návrh na zřízení institutu manželství pro homosexuální páry, tento návrh má svoje příznivce i odpůrce. Hlavním argumentem je modernistický mýtus, že menšina má stejná práva jako většina.
více


7.7.2018 SPOLEČNOST: In vino(tk) veritas?

Stanislav Ulčák
Po delší době jsem navštívil náměstí mně milého města, a protože jsem měl čas, nostalgicky jsem zavzpomínal a navštívil starou známou vinotéku, která stála pořád na svém místě, a to s tím, že si koupím jako před léty pohárek vína (a případně si ho i vychutnám na lavičce na náměstí).
více


6.7.2018 MÉDIA: Opisovačka Malá

Jan Bartoň
Podle novinky.cz má Taťána Malá opět „velký problém“. Opisovala podle něj i v práci o králících. Nedosti na tom, že se téma králíků stalo posměšným argumentem kvalifikace ministryně, rýsuje se další „podvod“.
více


5.7.2018 SPOLEČNOST: Lví silou, vzletem sokolím

Markéta Kabourková
Markéta Kabourková
Československo bylo vyhlášeno 28. 10. 1918, a letos tedy oslavíme 100. výročí založení našeho státu. Našinec by očekával, že celý rok 2018 se ponese v duchu slavnostních příprav na ono vzácné datum, případně celý rok bude oděn do slavnostního hávu.
více


4.7.2018 SPOLEČNOST: Tak prej bojuju starý války...

Tomáš Vodvářka
To mi napsal v reakci na jeden můj článek o komunistech čtenář. Opravdu už nejsou nebezpeční? Můžeme nad nimi mávnout rukou?
více


3.7.2018 ŠKOLSTVÍ: Politik, učitel nebo rodič?

Jiří Zapletal
Jiří Zapletal
Je nejvyšší čas co nejvíce oddělit základní školství od obcí a státu. Ředitelé škol musí mít konečně dostatečné pravomoci a samostatnost. Neměli by být omezování lidmi, kteří školství příliš nerozumí, ale protože jsou právě u korýtka, kecají do něj.
více


3.7.2018 SPOLEČNOST: Ženy tvrdnou a muži měknou

Daniela Kovářová
Kdysi bylo každému jasné, že ženy rodí děti a pečují o ně, dokud jsou malé, zatímco muži loví divokou zvěř a brání ženu, děti, starce, domovy a statky před nájezdníky. Doba se změnila a s ní nejen mravy, ale i chápání ženských a mužských rolí.
více


4.7.2018 PRÁVO: Česko „na Trumpa“

Michal Kašpárek
Rozdělování rodin imigrantů a umísťování dětí do ústavů je hanebná, sadistická praktika. Ale jak připomíná Tyler Cowen, rodiny bez povolení ke vstupu nejsou jediné rodiny, které se ve Spojených státech rozdělují.
více


3.7.2018 VZPOMÍNKA: Člověk minulosti

Vladimír Karpenko
Sucho nás přimělo pomoci trochu zahrádce a s tímto cílem jsem se vydal koupit hadici na kropení. Dodávám, že užitkovou vodou, nikoli pitnou, vodovodní.
více


2.7.2018 FEJETON: Vyhnání

Petruška Šustrová
Když Tomio Okamura navrhl, aby sněmovna přijala usnesení odsuzující výroky kancléřky Angely Merkelové „morálně a politicky zpochybňující poválečný odsun německého obyvatelstva“, nepřekvapilo mne to.
více