16.1.2017 | Svátek má Ctirad


16.1.2017 SPOLEČNOST: Uspěje Klaus ml. proti Evropským hodnotám?

Karel Hvížďala
Od pondělka 16. ledna začíná v Praze fungovat spolek Centrum pro občanské svobody, které zakládá Václav Klaus mladší, stranický expert ODS na školství. Smyslem této nové organizace je prosazovat nízké daně a nízké výdaje státního rozpočtu, chránit jednotlivce před státem a akcentovat české národní...
více


16.1.2017 SPOLEČNOST: Souboj práv

Petruška Šustrová
Minulý týden se ve středu a ve čtvrtek „zviditelnily“ archivy, neboť byl zveřejněn nález Ústavního soudu z 20. prosince loňského roku, týkající se zrušení jednoho odstavce v paragrafu 37 zákona o archivnictví, které navrhoval Nejvyšší soud.
více


16.1.2017 FEJETON: Náš černý kos Pepa

Petr Andrle
Někomu by se to mohlo v diskusích mezi Putinem, Babišem, Zemanem a Trumpem zdát neprosto bezvýznamné, až nicotné. To je ovšem otázka hodnot, které vyznáváme.
více


14.1.2017 JUSTICE: Bohové ve věžích

Václav Vlk Jr.
Vždycky, když jsem jako ryzí civilista účasten přípravy procesních strategií v obchodním či pracovním právu, seznamuji se s obsahem nových rozhodnutí a vývoje judikatury. Čtu tak řadu rozhodnutí a právních závěrů, kdy člověk marně hledá jakékoliv argumenty, proč takové rozhodnutí a závěr...
více


14.1.2017 SPOLEČNOST: Mít sebedůvěru neznamená být naivní

Jan Bartoň
Historik Matěj Spurný vyprovokoval proti sobě řadu urážlivých výroků prohlášením, že tato země není jen pro Čechy. Nenávistné projevy vůči migrantům i sobě připisuje naší malé sebedůvěře.
více


13.1.2017 SPOLEČNOST: Selhání elit?

Fr. Filip Dvořák
Pod vágním pojmem elita se dá v dnešní době schovat lecos. Původně však označoval kategorii osob zaujímajících ve společnosti významnou úlohu díky svým vynikajícím vlastnostem.
více


13.1.2017 SPOLEČNOST: Jak moc podléháme dezinformacím a manipulaci?

Petr Robejšek
V posledních měsících stoupá intenzita výroků, že lidé snadno podléhají dezinformacím a manipulacím šířeným nejen na sociálních sítích. České ministerstvo vnitra dokonce vytvořilo speciální oddělení, které má na starosti oddělovat dezinformace od pravdy.
více


13.1.2017 HISTORIE: Casablanca a český odboj

Ladislav Pecka
Ladislav Pecka
Někdy před rokem 1995 jsem se svými kolegy připravoval nevelkou publikaci „Tetín historický a speleologický“ pro výročí naší jeskyňářské skupiny, psal jsem historickou pasáž o naší obci.
více


12.1.2017 GLOSY: Veselá současnost

Zdeněk Holásek
Meryl Streepová se rozhodla při ceremoniálu předávání Zlatých glóbů pořádně vykefovat nově zvoleného presidenta USA Donalda Trumpa, k čemuž se připojil (jak jinak) Michael Moor a Julianne Moorová.
více


12.1.2017 SPOLEČNOST: Paradoxy pokroku

Karel Bečka
Dostal jsem od své odborné lékařky dva elektronické recepty místo obvyklých tištěných poštou. Hle, řekl jsem si, konečně jakýsi pokrok v elektronizaci zdravotnictví, ale pak jsem si uvědomil, že vůbec nevím, co si s nimi počít.
více


12.1.2017 SPOLEČNOST: 40 let Charty 77 a lidská práva

Vlastimil Podracký
V roce 1977 šlo o to, aby byl poražen komunistický režim. Lidská práva byla k tomu dokonalým nástrojem, protože totalita nebyla s nimi v ničem kompatibilní a jejich dodržování nutně muselo vést k pádu režimu.
více


11.1.2017 SPOLEČNOST: Že by mě zas vyloučili z Pionýra? Totiž z Charty?

Václav Vlk st.
Setkání k 40. výročí založení Charty 77 proběhlo celkem decentně. Ani media diváky moc neprudila. V televizi sice chvíli mluvící hlavy blábolily o Chartě, vyšlo pár článků, ale bylo to umírněné. Což je dobře.
více


11.1.2017 SPOLEČNOST: Budeme letos řešit romská ghetta?

Karel Wágner
Je pravda, že každý jednotlivec toho kterého etnika je poměrně snadno zařaditelný, adaptabilní v jiné kultuře. Ale čím větší je celá „sociálně vyloučená“ skupina, tím obtížnější její integrace bývá.
více


11.1.2017 SPOLEČNOST: Blouznění Milouše Jakeše

Tomáš Vodvářka
Nestor ryzího komunismu a poslední faktický vůdce bolševiků u nás občas sdělí svá moudra ochotným reportérům. Ta poslední stojí opravdu za přečtení.
více


11.1.2017 SPOLEČNOST: V předsíni apokalypsy?

Josef Mlejnek jr.
Česká republika je asi zemí blbých nálad. Současnou vlnu lze pocítit skoro na každém kroku, ať už v reálném, trojrozměrném prostoru, tak, a to zejména, v prostoru virtuálním, na internetu.
více


11.1.2017 UDÁLOSTI: Saša Uhlová a Mikuláš Kroupa účtují s národem

Bohumil Doležal
Výročí Charty 77 probíhá, jak se dalo očekávat, jako dunivá slavnostní kanonáda, která chtě nechtě odvádí pozornost od toho, co se dnes děje s bortící se českou demokracií. Není vůbec žádná náhoda, že se na ní tak mohutně podílí Babišova média, zejména Lidové noviny.
více


11.1.2017 FEJETON: Čichám, čichám člověčinu

Karpenková-chalupa
Můžete klidně pokračovat ve čtení, řeč totiž nebude o bezdomovcích, jak asi mnohé čtenáře mohlo napadnout. Řeč bude o nás. O tak říkajíc normálních občanech. Domníváte se, že stačí ráno a večer sprchu, poté vhodný deodorant a parfém, a máme vystaráno?
více


11.1.2017 PRÁVO: Vítaná rehabilitace svěřenských fondů

Martin Kofroň
Martin Kofroň
Vicepremiér Babiš se rozhodl vyřešit svůj konflikt zájmů vyčleněním svých majetkových podílů v jím vlastněných firmách do svěřenského fondu. Je to jedna z nejzajímavějších zpráv začátku roku. Pro mne je to zároveň velmi dobrá zpráva. Ne kvůli panu Babišovi. Mám radost kvůli svěřenským fondům jako...
více


10.1.2017 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 398

Jan Čech
Rok se s rokem sešel a jsme zase o rok starší. Nějak to neprožívám. Říká se, že my jsme stále stejně krásní a mladí, ale naše děti strašně stárnou. Synovi Honzovi je třicet jedna, a tak ty rozdíly už nejsou tak markantní.
více


10.1.2017 PRÁVO: Kdo přikládá pod kotel

komín
Dne 26.2.2016 jsem zde vyslovil názor, že vzhledem k tomu, že zatím není možno provádět revize kotle, protože neexistují proškolené „odborně způsobilé osoby“, nebudou revize provedeny k termínu 31.12.2016.
více


10.1.2017 MÉDIA: Ještě k populismu

Pavel Chrastina
Někdy počátkem prosince jsem si jen tak, z čiré rozvernosti, udělal takový malý testík. Napsal jsem si pod sebe pojmy v pořadí: fašismus, rasismus, xenofobie, populismus.
více


10.1.2017 SPOLEČNOST: Zajatci liberálních doktrín

Pavel Černocký
V každém období vývoje lidské společnosti se většina občanů ochotně podřizuje určitému způsobu myšlení. Otázkou je, kdo toto myšlení určuje a diktuje. Od konce druhé světové války ovládlo postupně Evropu takzvané liberální myšlení.
více


10.1.2017 GLOSA: Jsme ještě Charlie?

Zbyněk Petráček
Dva roky jsou ukrutně dlouhá doba. Pařížské atentáty ze 7. ledna 2015 teď už působí jako film pro pamětníky.
více


10.1.2017 SPOLEČNOST: Jak to vidí důchodce

česká koruna
Tento týden mi přišlo oznámení od Správy sociálního zabezpečení, že mi zvyšují důchod o 343 Kč, což dá v letošním roce 4116 Kč. Jak napsal Aston v jednom úvodníku z konce loňského roku, navýšení důchodu o 300 Kč představuje celostátně až několik miliard korun.
více


10.1.2017 ETIKA: Společné záchody – věc pokroku a svobody!

Matyáš Zrno
Pamatuji si, že za mých mladých časů byl hlavním tématem voleb do akademického senátu univerzitní bufet. Teď to jsou záchody. Alespoň na Filozofické fakultě Karlovy univerzity.
více


9.1.2017 SPOLEČNOST: Přestaňte omílat, že zdravý životní styl je pro všechny

Michal Kašpárek
Když čtu o aroganci liberálních elit, skoro pokaždé v tom odhalím slaměného panáka postaveného elitami neliberálními. S jednou výjimkou. Tou je přesvědčování po všech stránkách dobře situovaných lidí, že tzv. zdravý životní styl je dostupný všem a chudoba je jenom další výmluva těch, kteří nemají...
více


9.1.2017 UDÁLOSTI: Charta 77 a já

Bohumil Doležal
Charta 77 představuje jistě velmi významnou kapitolu českého odporu vůči ruské bolševické despocii a jejím zdejším pomocníkům. I když výslovně takto nebyla pojata. Je proto na místě ji důstojně připomenout.
více


9.1.2017 FEJETON: Bílá pohádka

Petruška Šustrová
Šestý leden přede mne postavil dilema: tak dlouho kdekomu připomínám, že je čtyřicáté výročí Charty 77, až se mi to vymstilo: okupují mě různá média, abych k tomu slavnému výročí něco řekla, až mám pocit, že jsem snad už řekla všechno, co vím...
více


9.1.2017 SPOLEČNOST: Když se řekne Charta

Zbyněk Petráček
Zveřejnění Charty 77 předznamenala divoká honička v Praze, zní titulek zprávy ČTK. Z toho vidíme, že vznik Charty už patří do panteonu národní mytologie. To není výsměch ani odsudek. Každá společnost se opírá o své mytologie, a je-li součástí té české příběh disentu a Charty 77, je to jen dobře.
více


7.1.2017 PRÁVO: I ty, Grygare?

Václav Vlk st.
„Jak jsem starej, tak jsem blbej,“ řekl jsem si při sledování internetu a zpráv ČT dne 5. ledna 2017.
více


7.1.2017 SPOLEČNOST: Bouře ve sklenici coly

Lidl logo
Nedávno mě na Novinkách překvapila zpráva, že řetězec Lidl sklízí od lidí kritiku za to, že se v letáku na oblečení objevil černoch (proč nepíši politicky korektně „Afroameričan“, vysvětlím za chvíli).
více


7.1.2017 JUSTICE: Údolí (nadužívání) znalců

Petr Kolman
Stará právnická anekdota praví: Svědek všechno viděl, ale ničemu nerozumí. Soudní znalec všemu rozumí, ale nic neviděl. Soudce ničemu nerozumí a nic neviděl, ale o všem rozhodne.
více


6.1.2017 SPOLEČNOST: Z dob, kdy se žito jmenovalo „rež“

Petr Andrle
V posledním vydání Lidových novin minulého roku jsme si mimo jiné mohli přečíst zajímavá fakta o oblibě irské whisky mezi našimi občany. Češi si tento nápoj oblíbili a podle uvedeného textu (vydala čtk) každá třetí sklenka whisky vypitá u nás je irská Tullamore Dew, oblíbená je rovněž irská Jameson.
více


6.1.2017 MÉDIA: Novodobí vykladači pravdy

Václav Husák
A už je to tady. Při ministerstvu vnitra byl vytvořen útvar (konečně), jehož úkolem je vyhledávat a veřejnosti (pokud možno široké) zjevovat pravdu (pokud možno jen tu pravou).
více


6.1.2017 SVĚT: Nesuďme muslimy podle islámu a naopak

Vítězslav Kremlík
Neobviňujme tedy „islamofoby“ z netolerance jen proto, že mají obavy z ideologie islámu. Není to totéž.
více


5.1.2017 SPOLEČNOST: Převýchova Lidlem

Marian Kechlibar
Člověk míní, Facebook mění. Na článek o nepodmíněném základním příjmu si, čtenáři, ještě chvíli počkáte. Na Facebooku jsem totiž narazil na výše zmíněnou konverzaci a rád bych ji okomentoval.
více