18.10.2018 | Svátek má Lukáš


18.10.2018 MÉDIA: Skandální lži nejen v ČT

Pavel Mareš
12. října uveřejnil NP páně Stejskalovu glosu Skandální lež České televize. Lhát o situaci v Izraeli je dnes v mainstreamových médiích bohužel běžné. Na serveru Novinky.cz můžeme najít např. takovýto zpravodajský klenot.
více


18.10.2018 PRÁVO: Hodně štěstí novomanželům přeje finančák

Pavel Jégl
Takové blahopřání by čerstvě sezdané sotva potěšilo. Patrně by znervózněli, co za ním vězí. A co teprve když novomanžele místo přání obešle finanční správa pokynem, aby jí poslali účty za svatební hostinu.
více


18.10.2018 FEJETON: Příliv a odliv

Ondřej Neff
Minulý týden jsem sledoval na portále info.cz rozhovor Pavla Štrunce s Michalem Vieweghem. Odehrával se – jak se domnívám – v obývacím pokoji chalupy pana Viewegha někde u Sázavy.
více


17.10.2018 SPOLEČNOST: K svatováclavskému kázání Petra Piťhy

Lubomír Stejskal
Kázání probošta Kolegiátní kapituly Všech svatých na Hradě pražském (nikoli Metropolitní kapituly u svatého Víta v Praze) Petra Piťhy z 28. září na téma Istanbulské úmluvy mělo jeden pozitivní efekt.
více


17.10.2018 MÉDIA: Zajímavá paralela

Pavel Chrastina
Stačilo mi jen letmo nějakou dobu poslouchat, jak se naše veřejnoprávní média chovají k novému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi.
více


18.10.2018 VELKÁ BRITÁNIE: Dort pro jednoho gaye

Petr Robejšek
V době, kdy jsou lidé vystaveni rostoucímu tlaku politické korektnosti, jsem vděčný za každý příklad nezávislého a jasného myšlení. Jeden takový jsem minulý týden našel.
více


17.10.2018 MÉDIA: Mafra nebezpečně bobtná

Karel Hvížďala
Zatímco v politice Babišovo impérium má za sebou první prohry v Praze a v Brně, jeho mediální divize zaparkovaná ve svěřeneckém fondu se rozrůstá.
více


17.10.2018 FEJETON: Jak přežít politicky korektní manželství

Petr Hampl1
Aktivistická slepička, která se stala redaktorkou dámského časopisu, doporučuje čtenářkám, aby se rozvedly - v případě, že manžel podporuje Donalda Trumpa.
více


16.10.2018 PRÁVO: Manželství homosexuálů je jako suchá voda

Jan Bartoň
Probíhající debata o povolení manželství pro homosexuální páry jen potvrzuje, že takzvaná liberální společnost neuznává žádné limity pro konání dobra.
více


16.10.2018 SPOLEČNOST: Prodavači strachu

Tomáš Halík
Letošní svatováclavské kázání Petra Piťhy bylo skutečně skandální a fakt, že bylo proneseno v katedrále a navíc v den velké církevní i státní slavnosti, znamená, že tento skandál (opravdu „veřejné pohoršení“) nelze jen tiše přejít a „zamést pod koberec“ tak, jak se v církvi bohužel dlouho se...
více


16.10.2018 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 485

Jan Čech
Jan Werich říkával: „Když z jara, tak fujara, když podzim, tak fu podzim!“ No, a je tu fu-podzim! Sedím na zahradě, je nezvyklé teplo, kupodivu nikde neřve sekačka ani pila. Je ticho a jen datel velmi pilně pracuje na ořechu. Krásný podzim!
více


15.10.2018 SPOLEČNOST: Apokalypsa dle Msgre Petra Piťhy

Tomáš Vodvářka
Katolickou církev čekají turbulentní časy. Je více než jisté. že současný papež František stále více a více vadí tzv. „konzervativním“ kruhům zvyklým na staré dobré časy.
více


15.10.2018 ESEJ: Obhajoba zdravého rozumu

Petr Hlávka
Petr Hlávka
Historie se občas opakuje, to, co se děje dnes, je velmi podobné tomu, co se dělo při nástupu nacismu ve třicátých letech minulého století v Německu. A je tady jeden výrazný rozdíl. Místo hrubého násilí a uniforem tu patologickou manipulativní roli hrají nejrůznější sociální sítě.
více


15.10.2018 JUSTICE: Soudci hrají pingpong

Zdeněk Jemelik 1
V pátek dne 12. října 2018 zahájil Obvodní soud pro Prahu 1 hlavní líčení ve věci, v které obvinění převzali sdělení o zahájení úkonů trestního stíhání v březnu r. 2011 a k soudu pak napadla již 21. prosince 2011.
více


15.10.2018 DISKUZE: Na každou složitou otázku...

Václav Vlk st.
To mne napadlo při čtení článku Lapálie podle Václava Vlka st. od pana Tomáše Guttmanna.
více


15.10.2018 PRÁVO: Souzený policista, motorkář a informační asymetrie

Luboš Smrčka 1
Je dobře, že proběhl soud s policistou Šimonem Vaicem. Je dobře, že máme jasný rozsudek. A je špatně, že se věc stala politickým tématem.
více


16.10.2018 GLOSA: Pilot vs. zpěvák

Michael Pánek
Josef Koukal byl válečný hrdina a pilot RAF. Takových jako byl on, nemáme v našich dějinách mnoho.
více


15.10.2018 FEJETON: O kolaboraci

Petruška Šustrová
Nestává se mi moc často, abych při textu, který zrovna překládám, vnímala zároveň problém, o němž právě překládám, který se ale projevoval jindy a jinde. Ve dnech docela nedávných se mi to však stalo.
více


13.10.2018 PRÁVO: Komunisté vzorem feministkám?

Tomáš Zdechovský
Musím poblahopřát feministkám k trestnímu oznámení na Petra Piťhu. Lepší reklamu jeho názorům a hlouposti celé Istanbulské úmluvy ani udělat nemohly, hned totiž potvrdily jeho tezi o tom, že ženy budou pronásledovat muže...
více


13.10.2018 KAUZA ZADEH: Nová obžaloba (17)

Zdeněk Jemelik 1
Po minulém dílu hlavního líčení, ozvláštněném vystoupením paní Jany Zadeh, manželky obžalovaného Shahrama Zadeha (dále jen SAZ), jsem očekával průběh hlavního líčení ve dnech 9. a 10. října 2018 s napětím.
více


13.10.2018 MÉDIA: Kam míří extrémní centrismus

Ladislav Jakl 1
Při hodnocení kandidátů do Senátu se už před volbami rozšířil zajímavý jev. Označovat vybrané mediální neoblíbence jako extremisty či exoty.
více


12.10.2018 GLOSA: Skandální lež České televize

Lubomír Stejskal
Server iDnes přinesl 10/10 zprávu o tom, že šéf ČT odmítl vysvětlit reportáž o Palestincích z dětského pořadu Zprávičky. Kontroverzní reportáž odvysílaná na Déčku pojednávala o Izraelem okupovaném území Palestiny.
více


13.10.2018 PRAHA: Museum – Museum

Zbyněk Petráček
Bourání a stavění pomníků, přejmenovávání letišť, ulic i stanic veřejné dopravy, to hýbe komunální politikou.
více


12.10.2018 ZAMYŠLENÍ: Naše osmičková traumata

Bořek Neškudla
srpen 1968
Připomněli jsme si 80. výročí podepsání mnichovské dohody, jednoho z nejtraumatičtějších okamžiků naší novodobé historie.
více


12.10.2018 PRÁVO: Kladivo z Istanbulu?

Stanislav Křeček
Ve spisu z 15. století Malleus maleficarum, výstižně přeloženém jako Kladivo na čarodějnice, byla popsána skutková podstata trestného činu „obcování s ďáblem“, kterého se mohly dopouštět téměř výhradně ženy.
více


11.10.2018 POLEMIKA: Lapálie podle Václava Vlka st.

Tomáš Guttmann
V rozmezí několika dnů došlo na konci února a na začátku března ke dvěma nesouvisejícím pokusům o vraždu: útok na Jána Kuciaka a jeho snoubenku byl úspěšný a útok na Sergeje Skripala a jeho dceru neúspěšný.
více


11.10.2018 FEJETON: Zpět do všednosti

Ondřej Neff
Volební dvouden jsme se ženou strávili v obci Lipová, nedaleko Velkého Šenova, to je až u hranic, dvacet kilometrů severozápadně od Rumburka.
více


11.10.2018 SPOLEČNOST: Faktor mizejícího advokáta

Václav Vlk Jr.
Tváří v tvář rostoucím řadám absolventů právnických fakult a vysokému počtu advokátních koncipientů je praktický advokát nejvíce ohroženou právnickou skupinou.
více


11.10.2018 ÚVAHA: Ideál, kobylka skotačivá

Luděk Frýbort
Obdržel jsem darem knížečku, dokonce s osobním věnováním autorovým, nadepsanou – „Potřebujeme ještě ideály?“ To je otázka do pranice, a nikoli pouze obrazné.
více


10.10.2018 GLOSA: Letem mediálním světem

Petr Štěpánek
V České televizi se již definitivně zbláznili. A Václav Moravec tomu ve svých Otázkách velí. Pozvat si do nedělní debaty tak „pestrou“ paletu diskutérů, jako byli Radičová, Dvořáková a Pithart, aby si povídali o demokracii a populismu, to fakt nevymyslíš.
více


12.10.2018 ÚVAHA: Náš vzor

Marta Urbanová
Většina našeho národa poctivě pracuje, podniká, odvádí daně. O těch televize žádný pořad nedává, to by asi nikoho nezajímalo.
více


9.10.2018 ČECHOVINY: Letadla, můj osud

Jan Čech
Koncem padesátých let jsme jezdili s Honzou Lehovcem na kolech na letiště v Ruzyni fotit. On měl fotoaparát Exakta z NDR a já jsem měl stařičkého Box-Tengora. Stáli jsme hodiny u zábradlí před francouzskou restaurací na starém letišti.
více


9.10.2018 ÚVAHA: Jak přežít volby

Vratislav Hlubuček1
Svobodné volby jsou sice tím základním pilířem demokracie a bez nich by to nešlo, ale často je to krušné období
více


9.10.2018 ROZHOVOR: Lidé jsou si rovni, ale nejsou stejní

Stanislav Křeček
Je rozhodnutí Parlamentu, že na základě dohod v Evropské unii máme zřídit nějakou nezávislou instituci a místo, abychom ji zřídili, tak předají věc úřadu ombudsmana.
více


8.10.2018 SPOLEČNOST: Kandidát do RRTV

Patrik Nacher
Když jedete autem, na billboardech se za oknem míhají tváře, útočí na vás slogany, výkřiky, sliby, prohlášení… Podíváte se na internet a tam na vás pro změnu vyskočí vulgarity, nadávky a sprosťárny.
více


6.10.2018 HISTORIE: Žádní „kolaboranti a svině“!

Tomáš Zdechovský
Nedávno jsem vedl diskusi s jedním z novinářů, který mi v opakovaně vmetl do očí, jací byli lidovci za komunistů „kolaboranti a svině“. A protože mám rád věcnou diskusi, dovolím si nejen pro něj osvěžit „Paměť národa“.​
více