5.12.2016 | Svátek má Jitka


5.12.2016 PRÁVO: Obžalovaní „potížisté“

Zdeněk Jemelik 1
Z pohledu pozorovatele zvenčí je trestní řízení bojem se vším všudy. Stojí v něm proti sobě na straně jedné orgány vynucování práva, jež dávají v sázku pouze svůj profesionální prestiž, na straně druhé obvinění, jimž jde o osobní svobodu, majetek či kariéru, v následcích o zachování rodinných,...
více


5.12.2016 SPOLEČNOST: Kolik stojí „nezisková“ večeře?

Petr Štěpánek
Možná jste si toho nedávno v televizních zprávách také všimli. V rámci zlepšování mezilidských vztahů a s motivací seznamovat navzájem rodiny různého původu, naše a přistěhovalecké, někdo organizuje jejich vzájemné návštěvy spojené s večeří.
více


3.12.2016 SPOLEČNOST: Festival xenofobní písně pokračuje

Josef Mlejnek jr.
V České republice nyní poměrně rozkvétá žánr, jenž by se dal nazvat jako antiimigrační či xenofobní politická píseň. Kauza Ortelu na Zlatém slavíku, tedy ortelu s velkým O, konkrétně zpěváka Tomáše Ortela a stejnojmenné kapely, kteří letos v anketě opět zabodovali, tudíž tvoří součást širšího...
více


2.12.2016 SPOLEČNOST: Co je „špatně“ (nejen) v ČR

Roman Kříž
Za chvíli to bude neuvěřitelných 20 let od projevu Václava Havla v Rudolfinu, v němž poprvé zazněl termín „blbá nálada“.
více


2.12.2016 VZPOMÍNKA: Sestup do Husitské ulice

Vladimír Cícha
Jeruzalémská ulice
V tom čase krátce po monstrozním procesu s Rudolfem Slánským a jeho bandou zrádců došlo k prvnímu konfliktu se strýcem Karlem.
více


2.12.2016 FEJETON: Stresy cestovní

Jan Drábek
V jedné ze svých bystrých esejí v dnes již dávno zaniklém exilovém casopise České slovo porovnává můj táta cestování českou lokálkou začátkem minulého století s přeletem oceánu ve stříbrném tryskáči.
více


1.12.2016 SPOLEČNOST: Den veteránů

Václav Vlk st.
Ještě nedávno na otázku, zda u nás byli nějací veteráni a nějací stateční vojáci, znělo: „No to přeci né!“ Češi jsou a byli vždycky zbabělci, zní v mnoha „úvahách“ o češství a v diskuzních příspěvcích na netu. Často coby ozvěna z druhé strany Šumavy. To, co lidem propaganda nakuká, je často...
více


30.11.2016 DOPRAVA: Praze chybí parkovací místa...

Milena Kozumplíková
Toto byl nadpis otvíracího článku v jedněch hojně čtených novinách minulý týden. „To je mi ale novinka,“ řekl si normální Pražan. V článku ale bylo dále zmíněno, že Praha vytipovala již 62 lokalit pro odstavná P+R parkoviště.
více


1.12.2016 GLOSA: Zachovej nám Hospodine

Ondřej Neff
Sto let od úmrtí císařepána uplynulo minulý týden. Že to ale uteklo! Nebudu se tvářit, že jsem mu byl na pohřbu, nicméně můj otec i moje maminka zpívali ve škole Zachovej nám Hospodine a císařův portrét měli ve školní třídě hned vedle krucifixu.
více


1.12.2016 ÚVAHA: Proč a kam vlastně spěcháme?

Karpenková-chalupa
Před časem se v tisku objevila překvapivá zpráva o tom, že za minulého režimu vycházely básnické sbírky a výbory v nákladu kolem dvaceti tisíc výtisků, v devadesátých letech to bylo o řád méně a nyní jsme klesli o další řád na nějakých tři sta kusů.
více


30.11.2016 SPOLEČNOST: Trump a Putin, to je náš svět

Karel Hvížďala
Po výsledku prezidentských voleb ve Spojených státech jsme svědky permanentní anatomie skandálu a nářku, že přichází konec našeho světa. Jenže pánové Trump, Putin, Orbán, Hofer, Zeman a podobní žijí v našem světě, patří do současného světa
více


30.11.2016 VZPOMÍNKA: Z pamětí starého felčara 23

Karel Bečka
Poslechli jsme si její neuvěřitelný příběh. Vyšla ze školy a odebrala se do učňovského internátu kdesi v jižních Čechách, vánoční svátky strávila u rodičů, kteří si na ní nic zvláštního nepovšimli.
více


29.11.2016 SPOLEČNOST: O čem to dneska je

Pavel Kosorin
První adventní neděli připomněl v politické debatě na veřejnoprávní televizi jeden dotěrný opoziční politik nízké výdaje české vlády na obranu a naznačil, že to potenciálně představuje velké ohrožení.
více


29.11.2016 INTERNET: Messenger zabíjí produktivitu

Michal Kašpárek
Rozmohl se nám tady takový nešvar: tlačit pracovní záležitosti skrz zprávy na Facebooku lomeno mobilním Messengeru. Posledních několik měsíců už mi víc dotazů, nabídek a nadávek chodí přes Facebook než přes Gmail, a když se na obou službách podívám do spamu, nůžky se rozevřou ještě víc.
více


29.11.2016 BIG BEN: Má naše civilizace naději?

Benjamin Kuras
Jeho knihy vynikají nesmírnou precizností a mohly by být učebnicí toho, jak má publicista pracovat s informacemi. A právě tomuto tématu jsem se s Benjaminem Kurasem věnovala a vyptala se ho na zákulisí takové práce.
více


29.11.2016 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 393

Jan Čech
Pustím televizi a na kterémkoliv kanálu se vaří. Jak říká Zuzana: „Každý, kdo má do zadku díru, vaří v televizi nebo píše kuchařky!“ Jsou ale pořady o vaření, na které se rád koukám.
více


28.11.2016 SPOLECNOST: Je liberalismus ohrožen? A jaký vlastně?

Tomáš Vaněk
Jistě jste se také dočetli v médiích nářky nad tím, že vítězství Trumpa a riziko vítězství “populistů” v příštích volbách v evropských zemích může znamenat konec liberalismu.
více


28.11.2016 KAUZA ZADEH: Demontáž obžaloby

Zdeněk Jemelik 1
U Krajského soudu v Brně po měsíční přestávce pokračoval ve dnech 22.-24.listopadu 2016 proces proti patnácti obžalovaným, kteří měli během třinácti měsíců v letech 2012 – 2013 při obchodování s pohonnými hmotami způsobit krácením daní škodu dvě a půl miliardy Kč.
více


28.11.2016 FEJETON: Den díkůvzdání

Petruška Šustrová
Čtvrtý čtvrtek v listopadu byl sice včera, jenže já na to v návalu všelijakých zmatků úplně zapomněla, a tak jsme neměli krůtu ani krocana, a když jsem jela ve středu večer domů z oslavy předávání Cen ÚSTR.
více


25.11.2016 POLEMIKA: Falešná slovíčka paní Šichtařové (i jiných)

Miloš Kadlec
dutsche zeitungen
Na Neviditelném psu vyšel 21. 11. příspěvek ekonomky Markéty Šichtařové SVĚT: Tak čí je tedy ten náš prezident? převzatý z jejího blogu na idnes. Úvodem textu se Šichtařová zabývá dvěma citáty, které podle ní pocházejí od Martina Schulze a Jeana-Clauda Junckera.
více


24.11.2016 SPOLEČNOST: Je velká část našich občanů xenofobní?

Pavel Černocký
Nejprve verbálně. Mnoho lidí povrchně a mylně vnímá slovo xenofobie jako výraz pro nenávist a nepřátelství proti všemu cizímu. To ale není pravda.
více


24.11.2016 FEJETON: Dvě pozorování

Ondřej Neff
Zjišťuji, že jsem osoba nevhodná k pozorování. Za uplynulý týden mám k tomu hned dvě indicie. Nejdřív to byl superúplněk a měl to být nejsuprovější úplněk od roku 1948, kdy byl Měsíc Zemi tak blízko v době úplňku.
více


23.11.2016 ROZHOVOR: Jak chápu úctu ke svobodě

Ladislav Jakl 1
Já jsem se demonstrace, která 17. listopadu 1989 vykročila z Albertova, osobně zúčastnil, tak vím, že ten den žádný komismus nepadl a drtivá většina občanů Československa se druhý den probudila do úplně stejné reality husákovského režimu jako kterýkoli den předtím.
více


23.11.2016 VZPOMÍNKA: Z pamětí starého felčara 22

Karel Bečka
Od začátku prosince jsme začali usilovat o výměnu plzeňského bytu za pražský. Jedna dáma z Horních Měcholup si přijela na obhlídku našeho hnízda, pohrdlivě zvedla nos a odešla (sama nabízela 2+k.k. rovněž v paneláku).
více


23.11.2016 PRÁVO: Lze snad nosit hákový kříž?

Stanislav Křeček
Kdyby do školy přišel žák s odznakem „hakenkreuzu“ na klopě, marně by se asi dovolával svého práva na svobodné vyjadřování svého buddhistického nebo hinduistického náboženského přesvědčení.
více


22.11.2016 ÚVAHA: Separace společnosti

dav
Je to přírodní zákon, obecně platný a neměnný stejně jako třeba gravitace. Střední třída lidské společnosti není konstantní, ubývá stálou separací. Pomalu, ale jistě část příslušníků této vrstvy zabředá do chudoby, zatímco jiní bohatnou.
více


22.11.2016 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 392

Jan Čech
„Rudým číslem na mne září sedmička v mém kalendáři!“ pěl komunistický veršotepec J.V. Svoboda, aby oslavil výročí bolševické revoluce, řečené říjnové, i když byla v listopadu a vedl ji terorista a vrah Lenin, který se jmenoval Uljanov.
více


21.11.2016 SPOLEČNOST: Schvaluje prezident Zeman zabití mladého Roma?

Karel Wágner
Na serveru Romea.cz ve svém článku „Smrt Roma v Žatci ukázala, jací jsme“ aktivista Karel Holo­mek ujišťuje Romy, že jejich osočování české majority z vraždy mladého Roma je namístě.
více


21.11.2016 PRÁVO: Vitásková (IV)

Zdeněk Jemelik 1
Ve věci Krajského soudu v Brně, označené jako „kauza Vladimíra Čimpery a spol.“, ale veřejnosti známé spíše jako „kauza Vitásková“, týkající se vydání licencí dvěma fotovoltaickým elektrárnám v majetku klanu Zdeňka Zemka o silvestrovské noci v r. 2010.
více


21.11.2016 SPOLEČNOST: Případ geniálních studentů Masarykovy university

Masarykova univerzita
V neděli 6. listopadu 2016 se na iHned.cz objevil článek s pozoruhodným názvem Studenti rozjíždějí kampaň proti propagandě a lžím na internetu. Chtějí učit mladé kriticky myslet. Po přečtení článku jsem dospěl k závěru ještě pozoruhodnějšímu, než je samotný nadpis. A to, že nejde o studentskou...
více


21.11.2016 SPOLEČNOST: Revoluce, která nezvládla požrat svoje děti

Michal Kašpárek
Pan Zeman nevládne podle představ pana Pitharta. Pan Schwarzenberg proto bojkotoval slavnostní předávání státních vyznamenání. Pan Ruml chce nechat Zemana odvolat, čemuž tleskají pan Žantovský a pan Kocáb.
více


21.11.2016 MÉDIA: Poslední bitva (už zase) vzplála

Václav Vlk st.
Na zvolení Trumpa kouká celý svět jak puk. A je jedno, zda jde o „nejvyšší činitele“ anebo o nás, obyčejné lidičky. Otázka zní, co ten chlap udělá nebo neudělá, zda ty obrovské problémy, které nám tady vyrobili z řetězu utržení marxisticko-nacističtí liberálové, vymete či nikoli.
více


21.11.2016 ÚVAHA: Kdybych byl president...

Luděk Frýbort
Vyšla mi svého času knížka úvah „Češi ošima exulanta“ a dostalo se jí velkého ohlasu mezi exilovými, zejména švýcarskými našinci.
více


21.11.2016 FEJETON: Zimní království

Petruška Šustrová
Strávila jsem týden na Ukrajině, ve Lvově a v Chersonu, a třebaže to byla velmi zajímavá setkání, převažujícím dojmem bylo, že Ukrajina se v tom týdnu proměnila ve skutečné zimní království: fičel vítr, padal sníh a skoro všude se málo topilo.
více


19.11.2016 PRÁVO: Trestný čin urážka prezidenta

Jiří Svoboda1
Předpokládám, že jsme se verbálních trestných činů po roce 1989 zbavili. Návrat k trestné kvalifikaci svobody slova začíná obvykle nenápadně, končí mlčící společností.
více


19.11.2016 SPOLEČNOST: Podvolí se vyvolení?

Grig - Cvrček
Spočítá někdo, kolikrát se v dějinách „něco stalo“, že už to potom „nikdy nebylo jako předtím“?
více