19.3.2019 | Svátek má Josef


19.3.2019 HISTORIE: Rok 1939 nebyl začátkem konce demokracie

Karel Hvížďala
15. březen 1939 bývá často považován za „začátek nejtemnějšího období české historie“, jak toto datum označila třeba Česká televize. Bohužel, zvláště s odstupem 80 let, bychom o tomto uzlovém bodě naší historie měli hovořit mnohem obezřetněji, už proto, abychom se tak snadno nemohli vyviňovat.
více


19.3.2019 PRÁVO: Kde leží hranice svobody slova?

Tomáš Vodvářka
Policejní president a ministr vnitra upozornili na možnost trestního postihu v případě pochvalných vyjádření k masové vraždě na Novém Zélandu.
více


19.3.2019 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 504

Jan Čech
Jezdím denně Prachnerovou ulicí, což je spojka mezi Plzeňskou a Vrchlického. Za mých časů tam byla na rohu Práchnerovy a Hlaváčkovy hospoda U zeleného stromu. Vcházelo se tam z rohu a byla asi tak dva schody pod úrovní chodníku.
více


18.3.2019 GLOSA: Diskriminace?

Stanislav Křeček
Čas od času z úřadu Veřejné ochránkyně práv odešleme nejrůznějším právnickým i fysickým osobám upozornění, že zacházet s někým jinak je z důvodů obsažených v antidiskriminačním zákoně (tedy např. z důvodu jeho věku) porušením tohoto zákona.
více


18.3.2019 PRÁVO: Jak vyrobit organizovanou zločineckou skupinu

Zdeněk Jemelik 1
Za trestné činy spáchané v rámci působení organizované zločinecké skupiny ukládají soudy citelně zvýšené tresty. Že se zločinci samovolně sdružují a organizují, je známo. Organizovanost zvyšuje nebezpečnost jejich jednání, proto je navýšení trestů důvodné.
více


18.3.2019 DOPRAVA: 180 km/h?

Jan Polanecký
Volvo se rozhodlo, že ve svých autech začne nastavovat omezovače rychlosti na úroveň 180 km/h. Proč ne rovnou na úroveň 130 km/h? A co vše si ještě jeho budoucí zákaznici nechají líbit?
více


18.3.2019 ÚVAHA: Století marného strašení

Vratislav Hlubuček1
Žijeme v době, kdy vědci nebo často i pseudovědci přicházejí z nejrůznějšími pesimistickými, až katastrofickými předpověďmi. Klima se otepluje a můžeme za to my. Vstupujeme prý do šestého masivního vymírání.
více


18.3.2019 SPOLEČNOST: Pozor na přání nemít děti

Daniela Kovářová
Milá Vereno Brunschweigerová, právě ty, která odmítáš mít děti pro jejich dopad na životní prostředí, vlastně Tě chápu a rozumím Ti. Jsi spisovatelka, feministka a aktivistka, Tvá prohlášení tedy musí být konfrontační a provokující, protože nic jiného Tě dostatečně nezviditelní.
více


18.3.2019 FEJETON: Podoba normalizace

Petruška Šustrová
Před pár týdny jsem se v Posledním slově zmínila, že si pro útěchu čtu knihu, ve které jezuita Ludvík Armbruster vzpomíná na to, co zažil.
více


18.3.2019 HISTORIE: Dny, kdy panoval protektor

Ivo Fencl
Je to osmdesát let, co českou kotlinu ne poprvé, ale věřme, že naposled, takříkajíc pozřelo Německo. Stalo se tak 16. března 1939 ustavením Protektorátu Čechy a Morava.
více


15.3.2019 ESEJ: Poněkud opomíjené výročí 15. března

Václav Klaus1
V poslední době se u nás stalo módou považovat za nejvýznamnější výročí českého dvacátého století roky 1918, 1968 a 1989.
více


15.3.2019 ROZHOVOR: Odcházím z Facebooku

Marian Kechlibar
Existuje takové rčení, že pokud za nějakou službu neplatíte, tak vy jste ten produkt. V případě sociálních sítí to platí dokonale. Facebook je firma prodávající reklamu a uživatelé jsou její zboží. K tomu je potřebuje znát co nejlépe.
více


15.3.2019 SPOLEČNOST: Zavřeme vám hubu, pane Voltaire!

Petr Štěpánek
Pokud si snad myslíte, že pod praporem vítězné liberální demokracie stále platí okřídlené Voltairovo „Nesouhlasím s tím, co říkáte, ale až do smrti budu hájit vaše právo to říkat,“ hluboce se mýlíte.
více


15.3.2019 SPOLEČNOST: Soumrak revolucionářů z listopadu 1989

Petr Holub1
Prezident Miloš Zeman nebyl nikdy tak málo oblíben, jako dnes. Tato věta shrnuje dva průzkumy od společností STEM a ČSSD, které vyšly v těchto dnech.
více


14.3.2019 ŠKOLSTVÍ: Mravnost v pedagogice

Stanislav Lorenc
Tímto zamyšlením navazuji na článek o inkluzi z 21. 12. 2018 (zde). Chci se nyní věnovat otázce mravnosti pedagogických pracovníků i mravnosti v pedagogice jako takové.
více


14.3.2019 FEJETON: Dobře uzrálá fakta

Ondřej Neff
Nůžky cenzorovy zasáhly seriál o Simpsonových, vyšmikly epizodu, ve které zpěvák nadaboval postavu psychouše, který si myslí… že je Michael Jackson. Pamětníkům doby chválabohu minulé je jasné, co se stalo. Jackson se stává ne-osobou.
více


13.3.2019 KNIHA: Vyhnání Čechů z pohraničí v roce 1938 (2)

Václav Vlk st.
Jak se vlastně prvně objevila státoprávní pře zvaná dnes „sudetoněmecká otázka“? Neznat dějiny je nebezpečné. Což platí jak u jednotlivce, tak u celého národa.
více


14.3.2019 SPOLEČNOST: Nejen Brunschweigerová

Jan Bartoň
Velký rozruch a vesměs negativní reakce vyvolala zpráva o jisté německé aktivistce, která odmítá mít dítě, protože nechce dále zatěžovat životní prostředí. Teorie změny klimatu tak „nese své plody“.
více


13.3.2019 SPOLEČNOST: Nenechme se opít lacinou propagandou

Luboš Zálom1
Předminulé vydání zábavného pořadu Máte slovo, vysílaného na naší, tedy české televizi, se zabývalo alkoholem.
více


13.3.2019 JUSTICE: Bude soud?

Milan Hulík
Vrchní státní zástupkyně JUDr. Lenka Bradáčová Ph.D. prohlásila, že dozorový státní zástupce nepostupuje v kauze Čapí hnízdo dostatečně důrazně. Co to znamená?
více


12.3.2019 ÚVAHA: Nesmiřitelně rozdělená společnost

Terézia Mlýnková Išková
Pokud by se mě někdo zeptal, jak bych jedním slovem popsala českou společnost, bez váhání bych řekla, že je rozdělená.
více


12.3.2019 KNIHA: Vyhnání Čechů z pohraničí v roce 1938 (1)

Václav Vlk st.
Většina z nás zná o celé té historii z doby mezi Mnichovem a vyhlášením protektorátu jen pár řádků z učebnic. Kde je konstatováno, že po „Mnichovu“ odešlo, uprchlo či „bylo vyhnáno“ české obyvatelstvo ze zabraných Sudet.
více


12.3.2019 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 503

Jan Čech
V sobotu jsem se vrátil z Aspenu. Bolí mne celý člověk, i když jsem letos k mé ostudě na prknech, která znamenají sjezdové lyžování, nestál.
více


11.3.2019 PRÁVO: Zde jsou lvi. A kam zmizel respekt k právu?

Stanislav Křeček
Podle vyjádření hlavního veterináře Zoo Zlín Dominika Gregoříka („Lev zabil chovatele, policie šelmy zastřelila“, Právo, 6.3.) je tato tragédie „tak velká, že by se už příště nemělo nic podobného opakovat“.
více


11.3.2019 PRÁVO: Kauza Vitáskové a Zemků se vrací

Zdeněk Jemelik 1
Před pár dny rozeslal Nejvyšší soud ČR účastníkům řízení písemné vyhotovení usnesení, kterým senát předsedy Vladimíra Jurky vyřídil v neveřejném zasedání dne 11.prosince 2018 balík dovolání skupiny odsouzených z procesu Krajského soudu v Brně, veřejnosti známého jako „kauza Vitásková“ a k tomu...
více


11.3.2019 MÉDIA: Válka s Trumpem i Babišem, výsledky podobné

Jan Bartoň
Americký prezident Donald Trump a český premiér Andrej Babiš jsou srovnáváni jako velmi podobní. Babiš je podle médií dokonce bohatší než Trump. Oba jsou navíc vyšetřováni a mediálně dnes a denně lynčováni.
více


9.3.2019 PRÁVO: Čínský rating a vsetínský lev

Stanislav Křeček
V den, kdy jsem si v Lidových novinách přečetl článek o tom, jak je v Číně zjišťována občanská nespolehlivost (Jan Klesla: Jsme jenom číslo, LN 5. 3.), se dozvídáme, že lev chovaný v obci Zděchov na Vsetínsku usmrtil svého chovatele. Souvislost? Možná větší, než si myslíme…
více


9.3.2019 SPOLEČNOST: Hanba pozérskému bláznovství

Jiří Weigl
Na stále bláznivějším pokrokářském Západě se šíří jako nejnovější forma klimatického alarmismu exaltovaná hysterie, jejímž symbolem je švédská školačka Greta Thunbergová.
více


9.3.2019 SPOLEČNOST: Děti jako škůdci

Zdeněk Holásek
Čtvrteční Lidovky se zmiňuji o německé feministce Vereně Braunschweiger jako o ženské, která vzbudila rozruch vydáním knihy „Kinderfrei statt kinderlos“, tedy „Osvobozena od dětí, ne bezdětná“.
více


8.3.2019 SPOLEČNOST: Nová totalita na pochodu

Petr Štěpánek
Následující měsíc budu méněcenný občan, neb vykázaný z veřejného prostoru sociální sítě Facebook. Co jsem provedl, že nějaký ze Zuckerbergových pacholků mi napařil 30denní ban?
více


8.3.2019 PRÁVO: Přepišme zase zákony!

Zdeněk Roller
Pořád se něco děje. Zatímco žádná z událostí ještě nikdy neporušila ani fyzikální, ani biologické zákony, zpravodajství médií nás pravidelně zásobuje událostmi vzniklými nedodržováním či obcházením toho našeho obsáhlého souboru zákonů.
více


8.3.2019 SPOLEČNOST: Aktivismus už infiltroval i výroční zprávu BIS

Jaroslav Míth
Ve výroční zprávě BIS za rok 2017 nás služba varuje před aktivitou ruských a čínských zpravodajských služeb a hned vzápětí aktivistickými ideologickými vsuvkami ukazuje, že sama podlehla infiltraci hybridní války aktivistů.
více


8.3.2019 ÚVAHA: Nakolik jsme zombies?

Vratislav Hlubuček1
My, kteří si tak zakládáme na své svobodné vůli? Zdá se vám tato otázka absurdní? Tak se zamyslete, kolik vědomých rozhodnutí za den provedete. Jen pár.
více


7.3.2019 PRÁVO: Rozsudek v Kabelíkově

Zdeněk Jemelik 1
Spravedlivý soud by měl smést absurdní obžalobu. V našich podmínkách ale absurdita obžaloby nevylučuje možnost, že po ní padne neméně absurdní rozsudek.
více


7.3.2019 SPOLEČNOST: Jaképak právo na dítě?

Ladislav Jakl 1
Myšlenka nějakým způsobem vytknout do právního řádu speciální právo pro homosexuály na adopci dětí je postavena na dvou zásadních omylech (kromě absence hodnotových základů, ale ty asi nelze přesvědčováním nikomu oktrojovat).
více


7.3.2019 GLOSA: V Turecku je emancipace mnohem dál než u nás

Petr Robejšek
Špatně, alespoň z hlediska feministické lingvistiky, je to, že je v nich pro obě pohlaví používán mužský rod. Podle feministické lingvistiky to vede k diskriminaci žen, protože jsou tak pouze přičleněny k mužskému rodu; to prý upevňuje jejich podřízenost vůči mužům.
více