8.2.2016 | Svátek má Milada


8.2.2016 MÉDIA: Jako za bolševika?

Jan Svoboda
Ne, počínaje sobotou 6. 2. 2016 horší než za bolševika je zpravodajství „veřejnoprávní“ ČT1, kterou jako vlastník televizního přijímače musím financovat, i kdybych ji nikdy nesledoval.
více


8.2.2016 GLOSA: Pivo v roli osvěty

Zbyněk Petráček
Kdyby někdo zkoumal, které klišé se drží nejpevněji, možná by vyhrálo to o českém pivoznalectví. Kdepak co Čech, to muzikant. To už je passé. Ale co Čech, to znalec piva žije dál. Jenže skutečnost je jiná.
více


8.2.2016 FEJETON: Mezičas

Petruška Šustrová
Stejně mi to nedá a občas zapnu rádio nebo televizi, možná v naději, že se stane něco zajímavého. A včera – opravdu! Odletělo letadlo do Libanonu, aby přivezlo nazpět do Česka pětici lidí, kteří byli uneseni (nebo zadrženi?) a teď zase propuštěni (nebo vyměněni?).
více


8.2.2016 SPOLEČNOST: Těžko hledat lepší zemi pro život

Markéta Šichtařová 5
Mám ráda svou zemi. Nejsem, myslím, ani trochu nacionalista. Dokonce bych se asi váhala podepsat i pod o něco slabší slovo patriotismus, který je jakousi emocionální oddaností domovské zemi.
více


8.2.2016 JUSTICE: O soudcích a Sněhurkách

Stanislav Křeček
Jelikož staré přísloví říká, že není vhodné mluvit o provaze v domě oběšencově, pak asi já, který jsem některými obviňován z téhož, z čeho je kárnou žalobou ministra spravedlnosti obviňován soudce M. Zbránek.
více


6.2.2016 SPOLEČNOST: Média a svoboda slova

počítač computer
Počátkem telegrafie bylo doručování jednoduchých zpráv pomocí zvuků bubnů a kouřových signálů. Optický telegraf byl představen v druhé polovině 17. století, praktického využití se dočkal ale až koncem 18. století.
více


6.2.2016 MÉDIA: Zklidnit dech a hormóny

Zdeněk Holásek
To je klasický případ, kdy se z komára udělá velbloud. Nic proti názoru, že by prezident měl více vážit slova, která pouští do veřejného prostoru. Platí také, že na pitomoučkou otázku existuje jen pitomá odpověď.
více


6.2.2016 SPOLEČNOST: Lubomír Štrougal je nevinen!

Tomáš Vodvářka
Krátce po uchopení moci v roce 1948 pochopila „lidská avantgarda“, že myšlenky, s nimiž vstupovala na politické kolbiště, je třeba střežit za každou cenu a to i tu nejvyšší. Pro blaho svých občanů, kterým nepochybně hrozilo bezprostřední riziko infekce západního - rozuměj prohnilého - stylu života,...
více


6.2.2016 FEJETON: Po více než stu letech?

Petr Andrle
Je to již drahně let. Svého času jsem zveřejnil fejeton týkající se našich domácích mazlíčků - psů. Vyslovil jsem v něm teorii o tom, jak získává vyspělá mimozemská civilizace sídlící na Alfa Centauri informace o životě naší pozemské civilizace.
více


6.2.2016 ŠKOLSTVÍ: Plať učitele oříšky, svěř děti opičkám

Michal Kašpárek
Strach o to, abychom náhodou učitele nepřeplatili, je v důsledku strachem o to, aby se náhodou příští generace neměly moc dobře.
více


5.2.2016 SPOLEČNOST: Byznys boží

Pavel Jégl
Chudá církev pro chudé. Že jste to už někde slyšeli? Tuto tezi hlásá Boží náměstek na zemi – papež František. Argentinský prelát si dal jméno, kterým se přihlásil k odkazu misionáře Františka z Assisi – ten rozdal veškerý majetek chudým a vydal se mezi lid hlásat evangelium.
více


5.2.2016 POLICIE: Příliš drahá šlichta

Václav Mach
uooz logo
Před půl rokem jsem na stránky Neviditelného psa psal o policejním zásahu plukovníka Šlachty proti údajným levicovým teroristům a Síti revolučních buněk. Velká část mých tehdejších tvrzení se již nevyvratitelně potvrdila. O dalších z nich budou několik následujících let rozhodovat soudy.
více


5.2.2016 FEJETON: Dvě věci, které mi zásadně vadí...

Petr Andrle
Kdyby člověk ve svém uvažování podlehl některým vnějším projevům příslušníků národa žijícího v Česku, tak by mohl propadnout pesimismu. Zejména kdyby čerpal z veřejných internetových diskusí, z některých blogů či nejrůznějších médií.
více


5.2.2016 SPOLEČNOST: Diskriminuji, diskriminuješ, diskriminujeme

Jan Polanecký
Něco vám povím. Ve svém životě tvrdě diskriminuji a nestydím se za to. Diskriminace je samotnou podstatou lidského bytí.
více


4.2.2016 PRÁVO: Občané, bojte se státu!

Zdeněk Jemelik 1
Občané mají důvod bát se státu, jenž svými nástroji porušuje vlastní zákony, aby vykonával svévolně moc nad poddanými. Zvlášť silné obavy vyvolává zneužívání orgánů činných v trestním řízení, protože ve státě nedbajícím svých zákonů se jejich obětí může stát prakticky kdokoli. Nikdo si nemůže být...
více


4.2.2016 FEJETON: Mrtvá řemesla

Ondřej Neff
Celá ta věc zapadá do mého konceptu Zakázaných technologií: taxikářská lobby se zasadila o to, aby Belgie zakázala takzvaný ride-sharing. Technicky to vypadá tak, že kdo má řidičák tři roky, může svým autem taxikařit přes mobilní aplikaci.
více


3.2.2016 GLOSA: Mladiství pod vlivem

Jan Polanecký
V posledním kvartále minulého roku probíhaly zátahy na mladistvé konzumenty alkoholu a policie se nyní hrdě pochlubila s „alarmujícím“ výsledkem 660 zaznamenaných případů.
více


3.2.2016 SPOLEČNOST: Máme se bát o své osobní údaje?

Tomáš Zdechovský
V kalendáři bychom asi jen těžko hledali den, který by nebyl něčím významný. Tak třeba dne 28. ledna jsme si připomněli den ochrany osobních údajů. Proč zrovna v tento den? 28. ledna roku 1981 totiž vznikla z podnětu Rady Evropy tzv. Úmluva o ochraně osob se zřetelem na zpracování osobních dat.
více


2.2.2016 EVROPA: Král je nahý! Nebo ne?

Pavel Kosorin
Někde jsem četl, že biblické Desatero z doby před naším letopočtem má necelých 300 slov, zatímco nařízení Evropské unie o dovozu karamelových bonbonů má slov více než dvacet pět tisíc.
více


2.2.2016 ŠUMAVA: Konečné řešení?

Vladimír Říha
forrest
V úterý 20. ledna 1942 se konala tzv. konference ve Wannsee. Ve středu 20. ledna 2016 v parlamentu pokračovalo první čtení vládního návrhu novely zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny (zahájení proběhlo 07.10.2015).
více


2.2.2016 SPOLEČNOST: Je rodina nahraditelná dobrou péčí?

Tomáš Lajkep1
Osobně se jako dětský psychiatr kloním k názoru, že péče je důležitá a někdy je nutné, aby nahradila špatnou péči nebo zanedbávání ze strany rodiny. V tomto smyslu bych chápal a chtěl rozumět ostré formulaci, která tvrdí, že dobrá péče je důležitější než rodinná.
více


2.2.2016 SPOLEČNOST: Češi jsou milosrdní

Tomáš Vodvářka
Letošní Tříkrálová sbírka zaznamenala rekordní částku, kterou se podařilo koledníkům při jejich putování po domácnostech vybrat. Je zhruba o 5 milionů korun vyšší než loni. V posledních 4 letech je trend vybraných peněz zhruba stejný, tedy navýšení o stejnou částku.
více


2.2.2016 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 355

Jan Čech
Patnáct pod nulou a já čekal zachumlaný do šály a teplé bundy pod letadlem, až ho naloží. Bylo před půlnocí a vidina teplé postele mne příjemně vzrušovala: „Ani nos mi nebude koukat!“
více


1.2.2016 PRÁVO: Stát vyděrač

Zdeněk Jemelik 1
K základním kamenům trestního práva patří presumpce neviny, zakotvená v čl.40 odst.2 Listiny základních práv a svobod, jenž zní: Každý, proti němuž je vedeno trestní řízení, je považován za nevinného, pokud pravomocným odsuzujícím rozsudkem soudu nebyla jeho vina vyslovena
více


1.2.2016 ŠUMAVA: Hrozí rozpad vzrostlého lesa?

Radomír Mrkva
forrest
Naší veřejnosti je nepochybně dobře známo, že téma: kácet (a hubit kůrovce) nebo nekácet (a nechat les „bezzásahový“) je stejně staré jako sám Národní park Šumava. Jednou vítězí TI, jindy ONI, jedno je ale jisté: ubývá zde starých lesů nebo lépe řečeno lesů s věkovitými stromy.
více


1.2.2016 SPOLEČNOST: Kterak nám ústa málem rozbili

ucet
Na konci roku jsme si mohli přečíst jedno zábavné prohlášení od ČSSD. Říkalo se v něm: „ČSSD stojí již téměř dva roky v čele vlády, daří se nám úspěšně čerpat eurofondy.
více


1.2.2016 VZPOMÍNKA: Den holocaustu jako memento

Tomáš Vodvářka
Tento den byl v roce 1945 osvobozen Rudou armádou koncentrační tábor Osvětim - Březinka, kde vojáci nalezli 7 tisíc žijících lidských bytostí. I přesto, že již během války objevovaly informace o pekle na zemi, teprve nyní bylo možné tuto dle Martina Bubera „otevřenou ránu v řádu lidského bytí“...
více


1.2.2016 FEJETON: Umělecká svoboda

Petruška Šustrová
Polák, který zabrousil do pražského Centra současného umění DOX na výstavu Skvělý nový svět, musel být hodně zaskočen.
více


30.1.2016 EVROPA: Dvě evropské otázky

Jan Kubalčík
Každá z těch otázek je primárně určena pro někoho jiného. Sám sobě si však obě kladu s podobnou intenzitou a odpovědi, které na ně nalézám, dávají svým způsobem protichůdné výsledky. První otázka je zejména pro ty, kteří míří, téměř bez ohledu na cokoli, k evropské federaci.
více


30.1.2016 PRÁVO: Kde končí soukromí

Zbyněk Petráček
Před dvěma lety Edward Snowden prohlásil: „Dítě, které se dnes narodí, vyroste bez jakékoliv představy o soukromém životě.“ I proto si pokrokáři Snowdena – toho, kdo odhalil americké šmírování – tak oblíbili.
více


30.1.2016 SPOLEČNOST: Češi vám to řeknou

Michal Kašpárek
Ne každé rozhodnutí západních ministrů a úředníků je správné – ale když se do mentorování pustí čeští politici a komentátoři, nezbývá než si k festivalu trapnosti otevřít popkorn.
více


29.1.2016 SPOLEČNOST: Slepá ulička rovnoprávnosti

Dan Drápal
Spisovatelka Petra Hůlová na svém blogu polemizuje s právničkou Danielou Kovářovou, bývalou ministryní spravedlnosti. Nelíbí se jí, že Daniela Kovářová na jedné straně přitakává profesní kariéře žen, ale na druhé straně ženy nabádá, aby se nesnažily chovat se rovnoprávně v manželství a nechaly muže...
více


29.1.2016 SPOLEČNOST: Uprchlíci, vítejte!

Tomáš Jirsa
I když osobně považuji současnou neregulovanou migrační krizi za největší ohrožení Evropy od dob druhé světové války, respektuji, že jsou lidé, kteří migranty vítají. Respektuji, že jsou lidé, kteří chodí před Úřad vlády demonstrovat za přijímání migrantů či stojí v Praze na Hlavním nádraží pod...
více


29.1.2016 FEJETON: Umlátí nás snad čepicemi?

Michal Hospr
immigration
Nedávno jsem si vzpomněl na tátu, když mi jako malému klukovi pro představu říkal, kolik že je na světě Číňanů, že kdyby k nám přišli (do Československa), že by nás umlátili čepicemi.
více


28.1.2016 FEJETON: Hanušův stín

Ondřej Neff
Stává se mi čím dál častěji, že si vzpomínám na Hanuše Orlického. Býval jedním z vedoucích redakce zpravodajství v rozhlase, už je to padesát let. Já tam praktikoval coby student a Orlický, inu, šéfoval.
více


28.1.2016 ŠKOLSTVÍ: Poloplná, či poloprázdná lahev?

Ivo Možný
Protože patřím k těm, kdo soudí, že po čtvrtstoletí svobodného rozvoje a miliardách dotací od Evropské unie je stav českých univerzit pořád spíše žalostný, bylo by namístě, abych se také pokusil vyložit, proč tomuto tak je.
více