25.7.2016 | Svátek má Jakub


25.7.2016 MÉDIA: Zástupná témata

Pavel Chrastina
Je to stará osvědčená metoda. Máme-li událost, která je sice dostatečně závažná, ale není pro vládnoucí kruhy politicky žádoucí, vypustí jejich služebníci pokud možno nehorázně drzou novinářskou kachnu.
více


25.7.2016 PRÁVO: Nepotřebujeme teroristy, u nás vraždí šílenci

Jan Bartoň
V relativně krátké době zemřel další člověk z rukou ženy, která se léčila na psychiatrii. Tentokrát je to o to horší, že se vražedkyně pokusila o vraždu před necelým měsícem.
více


25.7.2016 PRÁVO: Rukojmí advokátů

Zdeněk Jemelik 1
Ústavněprávně zakotvené právo na právní pomoc v řízení před soudy, jinými státními orgány či orgány veřejné správy dle čl. 37 Listiny základních práv a svobod rozvinulo trestní právo až do povinnosti obviněných při jednání s orgány činnými v trestním řízení ve vymezených případech použít služby...
více


23.7.2016 SPOLEČNOST: Strašidlo násilí obchází Evropou. Ale co my?

Ladislav Jakl 1
Vlna atentátů na civilisty v Anglii, Španělsku, Rusku, Turecku, Francii, Belgii. Zprvu dokonale připravené, zorganizované, financované, řízené.
více


23.7.2016 VZPOMÍNKA: Zima

Stanislav Moc
Zimu jsem nenáviděl, a to doslova. Kdepak sníh a já! Byly sice výjimky, místa a aktivity, které jsem měl rád, jako třeba pololetní zimní prázdniny. To naše rodina jela na týden lyžovat do hor.
více


22.7.2016 SPOLEČNOST: Zideologizovaná otázka

Dan Drápal
Vystoupení poslankyně Pavlíny Nytrové rozpoutalo debatu o řadě otázek; nejvíce možná o tom, do jaké míry občané České republiky propadají ruské propagandě. A opírat své názory o ruské weby nebo diskuse pod internetovými články je opravdu krajně nemoudré.
více


22.7.2016 GLOSA: Kdyby tisíc samobuchů...

Fr. Filip Dvořák
Tak kolikpak ještě? Pořád vám to holenkové nestačí? Budete se tvářit, že se pořád nic neděje? A jestliže se přeci jen už něco děje, tak to opět nemá s islámem nic společného? To si opravdu myslíte, že občané jsou idioti?
více


23.7.2016 EKOLOGIE: Vyvraždíme všechna divoká zvířata v sousedství lidí?

Evžen Korec
Velká zvířata v divočině, zvláště šelmy, nejsou žádné plyšové hračky. Budí respekt a v některých případech mohou znamenat ohrožení i pro člověka.
více


22.7.2016 ŠKOLSTVÍ: Inkluze made in USA

Jan Bartoň
Článek Lepší inkluzi musí vybojovat rodiče, nikdo jiný to neudělá obsahuje řadu informací, jak se v USA vyvíjel systém inkluze postižených dětí. Základem byl „tlak rodičů postižených dětí“ i prostřednictvím soudů.
více


22.7.2016 DOPING: Budete se koukat na olympiádu v Riu de Janeiru?

Tomáš Vodvářka
Při sledování bude divák možná řešit dilema, jestli skutečně vyhrál ten nejlepší sportovec nebo ten nejlepší dopingový mág v jeho službách.
více


21.7.2016 SPOLEČNOST: Vrzly dvéře, vrzly v pantu (2)

Václav Vlk st.
Člověk se až diví, že když všem těm eurohujerům padá jejich stavba „euročlověka“ (podle vzoru „sovětského člověka“ či nacistického „nadčlověka“) na hlavu, že mají ještě chuť magořit a štvát lidi se zákony, které zaručeně namíchnou většinu obyvatel - a tedy i voličů.
více


21.7.2016 SPOLEČNOST: O muslimech a automobilistech

Volven
Byl jsem na Twitteru obviněn z hysterie, které jsem se měl dopustit tím, že čas od času střízlivě a bez velkých emocí informuji své spoluobčany o tom, jak moc mírumilovným náboženstvím je islám, případně co od něj mohou očekávat, až se rozšíří i do našich krajin.
více


21.7.2016 PRÁVO: Cyklostezky v Berouně

Cyklostezka do Srbska 2
V komunální politice místních zastupitelů města Berouna je velmi frekventovaným tématem pojem „cyklostezka pro občany a turisty na Berounsku“.
více


21.7.2016 SPOLEČNOST: Demokracie „na vodě“

Stanislav Křeček
Název nemá odkazovat na letní čas, kdy politici, tedy osoby odpovědné za stav demokracie, tráví čas „u vody“, a nemá to být ani narážka na rybniční plavbu pana prezidenta. Jen se mi zdá, že demokracie nějak opouští „pevnou půdu“ a dostává se, pod vlivem nedávných událostí a aktuálních úvah, do...
více


21.7.2016 FEJETON: Malý velký svět

Ondřej Neff
Ve čtvrtek v poledne jsem fotografoval antilopy v rezervaci Okonjima v Namibii a myslel na to, že v pátek v poledne už budu s pejsky Gari a Norou v lese ve Zvoli, Středočeský kraj.
více


20.7.2016 SPOLEČNOST: Vrzly dvéře, vrzly v pantu (1)

Václav Vlk st.
Tak začínala písnička, kterou jsme zpívali coby mladí nezletilci z periferie, v kterou se změnila za první republiky vystavěná původně maloměstská čtvrť na okraji Prahy.
více


20.7.2016 HISTORIE: Tři výročí Milady Horákové

Karel Hvížďala
O prázdninách před 76 lety byla poprvé zatčena gestapem a pak až do konce války vězněna česká politička a členka České strany národně sociální dr. Milada Horáková.
více


20.7.2016 ROZHOVOR: Pod znamením půlměsíce

Martin Rejman
V květnu 2015 představil vydavatel Marek Belza na autogramiádě v Praze nový román exilového autora Luďka Frýborta Pod znamením půlměsíce, pojednávající o možné podobě Evropy po jejím ovládnutí muslimy.
více


20.7.2016 VZPOMÍNKA: Z pamětí starého felčara 5

Karel Bečka
Na rozdíl od obvyklých upozornění na počátku filmu, že situace i postavy nemají nic společného s reálnou skutečností, bych rád ujistil laskavého čtenáře, že všechny záběry tohoto scénáře jsou ryzím dokumentem.
více


19.7.2016 SPOLEČNOST: Zamyšlení nad církevními restitucemi

Miroslav Beňo
krucifix kříž
Přesněji nad plněním závazků, vyplývajících ze Zákona č. 428/2012 Sb. o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi. V rámci uvedeného restitučního zákona (dále jen Zákon), který byl schválen a přijat Parlamentem ČR a který se vláda ČR zavázala naplnit k nápravě křivd spáchaných na...
více


19.7.2016 ESEJ: Nice - selhání nejen multikulturalismu

Vlastimil Podracký
V Nice selhalo vše, na co si lze vzpomenout. Je to selhání policie, politiky multikulturalismu, rádobypolitiky integrace, občanského vědomí, národního vědomí, kontinuity kultury, chápání evropských hodnot a vůbec schopnosti rozumět dnešnímu světu.
více


19.7.2016 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 377

Jan Čech
Koukám z okna, jak leje. Vzpomněl jsem si na meteoroložku Honsovou, jak říkala někdy v květnu, že bude abnormálně horké a suché léto. Neříkám, že by byla zima, ale vedro vypadá jinak! A sucho také!
více


19.7.2016 SPOLEČNOST: Vox populi

Pavel Chrastina
Hlas lidu – hlas boží. Ten výrok jsem slýchal jako malý kluk od svého dědečka a babičky, aniž bych o jeho významu vůbec uvažoval. Pak přišel únor 1948 a já ho slýchat přestal. Babička mezitím zemřela a dědečkovi, který byl vychováván za vlády císaře Františka Josefa I., se nějak nechtělo...
více


18.7.2016 ESEJ: Zlí lidé

Jan Payne
Tváří v tvář terorismu se všichni zatím stále děsíme. Děsivé nicméně bude, až si na to zvykneme. Ostatně genocida ve vzdálenějších oblastech nás již nechává chladné. Když někde dojde k útoku na civilní obyvatele, obvykle se v našich zprávách objeví bizarní sdělení rázu: mezi oběťmi nebyl žádný...
více


18.7.2016 GLOSA: Nebezpečné novinářské bludy

Václav Husák
Jako novinář se za svou profesní příslušnost stále častěji začínám stydět. Zejména když čtu články některých svých „kolegů“ z celostátních listů, které obsahují myšlenky na­prosto odporující zdravému rozumu, ale na druhou stranu jednoznačně souznějící s hlavním myšlenkovým proudem eurounionistů.
více


18.7.2016 SPOLEČNOST: Zajímá někoho, jak je to doopravdy?

Dan Drápal
Počátek aféry kolem paní poslankyně Pavlíny Nytrové mě zastihl na dovolené, takže jsem neslyšel její projev v parlamentu a nezachytil ani první reakce. Z tisku jsem se dověděl, že paní poslankyně tvrdila – mimo jiné –, že děti vychované homosexuálními páry mívají vyšší sklon k duševním poruchám a...
více


18.7.2016 FEJETON: Výlet

Petruška Šustrová
Léto je příhodná doba na výlety, i vyrazila jsem za kamarádkou na chalupu. Bylo sice příšerné vedro, ale předpověď zněla nadějně.
více


15.7.2016 SPOLEČNOST: Kamenování proroků v českých zemích

Tomáš Vodvářka
Proroci to nikdy neměli lehké. Už v Písmu je popsán jejich trudný život, neboť lid neměl rád, když mu někdo sděloval cosi, co nechtěli slyšet. Často skončili pod hromadou nerostů.
více


15.7.2016 SPOLEČNOST: Jak prosté...

Miroslav Polák
Jedním z nejdiskutovanějších témat současné doby je vztah západního - našeho - civilizačního okruhu a islámského světa. U nás se tato debata většinou mění na bezbřehé klábosení plné ideologie, neznalostí, naivity apod.
více


15.7.2016 FEJETON: Infocaust

Vratislav Hlubuček1
Pralidé spolu nemluvili. Stačilo jim podívat se na sebe a z výrazu tváře a postoje těla pochopili vše. V případě lovu, půtek, hladu i rozmnožování. Pak někteří extravagantní začali při různých příležitostech vydávat skřeky, možná zprvu jako emoce, až se z toho vyvinula mluva.
více


14.7.2016 FEJETON: Do kterého talíře

Ondřej Neff
Dnes o práci literární, nebo aspoň stylistické. Občas mě lákají, abych se účastnil výuky tvůrčího psaní. Ono tedy, mám na kontě přes padesát knižních titulů, takže jakési zkušenosti by tu byly.
více


14.7.2016 UDÁLOSTI: Vyznání víry Václava Bělohradského

Bohumil Doležal
Ve svém článku ze sobotního Práva nekritizuje Václav Bělohradský vlastně ani tak obsah toho, co píšou ti, které kritizuje, ale techniku, způsob jejich kritiky: „Apokalyptický tón v politice a okolí“, jak zní titul.
více


14.7.2016 PRÁVO: Vitásková (III)

Zdeněk Jemelik 1
Všechny výše uvedené složitosti se promítly do dalšího jednání ERÚ od jarních měsíců r.2011 a také do činnosti orgánů činných v trestním řízení. Policie vyzvala 20. června 2011 ERÚ k zahájení řízení o nařízení obnovy licenčního řízení. ERÚ vyhověl 10. července 2011.
více


13.7.2016 PRÁVO: Proč trestat pitbuly za lidskou hloupost?

Evžen Korec
V Kanadě opět ožila debata o zákazu pitbulteriérů a dalších „nebezpečných“ plemen. K tomuto radikálnímu opatření chce sáhnout město Montreal v reakci na nedávný tragický útok psa v Québecu. Napadená žena jej bohužel nepřežila.
více


13.7.2016 VZPOMÍNKA: Z pamětí starého felčara 4

Karel Bečka
K. se chystá nastoupit do sanitního vozu Škoda Tudor. Přichází sekundář Jarda z chirurgie -Ty máš první službu venku, že jo? Tak hlavně nic nevoz, máme všude plno .- K.- Jistě, já už si poradím.
více


13.7.2016 PRÁVO: Vitásková (II)

Zdeněk Jemelik 1
Z mého laického pohledu způsob hodnocení jednání obžalovaných, který použil žalobce a soud, není jediný možný, zvláště též proto, že při hodnocení důkazů důsledně uplatnili nepřípustnou zásadu in dubio contra reo.
více