19.5.2024 | Svátek má Ivo


POSTOJE: Queer pro Palestinu

23.4.2024

V současnosti někteří akademici a umělci podporují tzv. Palestince a vyzývají k okamžitému příměří v Gaze bez ohledu na to, jaké kruté zločiny teroristé z Hamásu spáchali dne 7. října 2023 a nezajímají se na druhé straně ani o osud izraelských zajatých rukojmí. Avšak zcela nepochopitelné je i to, že také mnohé feministky a někteří lidé z komunity LGBTQ+ patří k propalestinským zastáncům, na propalestinských demonstracích můžeme také spatřit i vlajky LGBTQ+ hnutí, ačkoliv ženy a zejména queer lidé jsou v muslimských zemích, včetně palestinských území, Gazy a Judeje a Samaří krutě pronásledováni, týráni a masakrováni.

K nejvíce šokujícím případům útlaku LGBTQ+ lidí patří tragický osud palestinského gaye Ahmeda Abu Merahia (25), který byl dne 7.října 2022 mučen a usmrcen skupinou palestinských Arabů poté, co byl unesen z Tel Avivu, kam se uchýlil před pronásledováním kvůli své sexuální orientaci. Ahmedovi se podařilo získat povolení k pobytu v Izraeli, protože mu v jeho rodném Hebronu, který je z velké části pod kontrolou Palestinské samosprávy, vyhrožovali ostatní tzv. Palestinci smrtí. Odtud uprchl a přišel do Izraele, kde nějakou dobu pobýval. Měl v úmyslu emigrovat do Kanady a zpočátku se skutečně zdálo, že se vše vyvíjí v jeho prospěch, protože Kanada vyjádřila ochotu přijmout ho jako přistěhovalce na základě jeho osobního příběhu a persekuci, které čelí. Mezitím, co žil v Izraeli, si tam našel práci. Přesto však ho později dav tzv. Palestinců dostihl, unesl a násilím přivedl zpět do Hebronu, kde ho rozzuření palestinští Arabové po stylu ISIS zavraždili. Pachatel, který sťal Abú Merahiovi hlavu, celou událost zdokumentoval a nahrál na sociální sítě.

https://www.israeltoday.co.il/read/gay-palestinian-man-executed-in-isis-style-beheading/

Odkaz

Rovněž život pro homosexuály v Pásmu Gazy pod radikální islámskou teroristickou organizací Hamás je složitý a velmi nebezpečný. Autor článku pan Martin Lyko pro web Lui dne 25.10.2023 popisuje těžký úděl LGBTQ+ komunity v Gaze. Homosexuální vztahy jsou přísně zakázané a hlásit se otevřeně ke queer hnutí je společensky a nábožensky nepřijatelné. Dvaceti-sedmiletý gay, který žil v Gaze 22 let, popsal v rozhovoru pro i24news ze dne 10.srpna 2022 svůj dosavadní těžký život. Mladík řekl, že v Gaze i přes přísnou islámskou náboženskou diktaturou žije spousta homosexuálních lidí, kteří se však musí schovávat a důsledně skrývat svou identitu. Obávají se toho, že je můžou jejich spoluobčané kdykoliv odkudkoliv, pokud zjistí pravdu o jejich sexuální orientaci, zmlátit, unést, mučit, či zabít.

https://www.lui.cz/lide/19621-gay-ktery-utekl-z-pasma-gazy-popsal-zivot-pod-sikanou-hamasu-kdyz-jste-tepli-meli-byste-se-schovavat

Proto je velmi smutné, že někteří západní gay aktivisté zrazují a opouštějí pronásledované homosexuály tím, když jsou na straně Palestiny, přestože je tam s celou komunitou LGBTQ+ lidí zacházeno velmi tvrdě a rovněž je pravdou, že Gaza a Judea a Samaří (Západní břeh Jordánu) jsou pro queer komunitu velmi nebezpečná místa k životu, kde nemají žádnou státní ochranu před společenskou diskriminací a pouze 5% palestinských obyvatel Judska a Samaří akceptuje homosexuální vztahy, zatímco se na druhé straně staví proti Izraeli, jediné demokratické zemi na Blízkém východě, která ctí práva všech lidí bez ohledu na vyznání, původ, pohlaví a sexuální orientaci.

Na úplný závěr článku přidávám k pobavení video izraelské satirické televizní show Erez Nehederet, která zesměšňuje západní propalestinské levičáky, včetně některých propalestinských LGBTQ stoupenců.