27.9.2020 | Svátek má Jonáš


26.9.2020 EVROPA: “Rozverné Německo” nás vede do hrobu s úsměvem

Ivo Cerman
Německo zavádí taneční bohoslužby a má skvělé nápady: Green New Deal, reparace pro oběti kolonialismu a intenzivnější import migrantů.
více


25.9.2020 IZRAEL: Když dojdou lůžka...

Lubomír Stejskal
Izrael prochází drtivou koronavirovou krizí. Nemocnice jsou přeplněné, některé už nemohou nové pacienty přijímat. Ti mnohdy čekají dlouhé hodiny v sanitkách, než se rozhodne, co s nimi.
více


26.9.2020 SVĚT: Trump si Nobelovu cenu (ne)zaslouží

Kateřina Lhotská
Tak trochu ve stínu řádění koronamršky proběhla médii zpráva o tom, že na udělení prestižní Nobelovy cenu míru byl nominován americký prezident Donald Trump. Navrhl ho na ni poslanec norského parlamentu Christian Tybring–Gjedde.
více


25.9.2020 EVROPA: Nový azylový plán EU

Marian Kechlibar
Už když Němci v létě přebírali vedení EU, hovořilo se v médiích o tom, že jedním z cílů jejich předsednictví by měla být reforma azylové a migrační politiky unie. (Spiegel, ZDF, Handelsblatt).
více


25.9.2020 EVROPA: Migrace a bezpečnost

Petr Robejšek
Mediální orgie okolo korony zastiňují všechno ostatní a to je osudová chyba. Za rok se budeme na covid dívat jako na zimní onemocnění a jedno z mnoha rizik, se kterými žijeme.
více


24.9.2020 USA: Maine

american flag
Maine získá pravděpodobně Joe Biden. Této pravděpodobnosti dávají komentátoři větší naději, než eventuálnímu překvapení v podobě vítězství Donalda Trumpa.
více


23.9.2020 USA: Lousiana

american flag
Lousiana je stát republikánů. Donald Trump zde vyhraje, ať se děje, co se děje. Předvolební průzkumy hovoří jasnou řečí, kterou chápe i poslední demokrat v socialistické Kalifornii.
více


24.9.2020 NĚMECKO: Proč?

Bavarian flag
Tento článek věnuji především těm, kteří se stále ještě pokoušejí srovnávat současnou převážně muslimskou nelegální migraci do západní Evropy s česko-slovenskou emigrací osmašedesátého roku...
více


23.9.2020 LIBANON: Beznaděj po výbuchu

Jiří Weigl
Tragický výbuch v bejrútském přístavu, který na začátku srpna zničil velkou část libanonského hlavního města, se stal poslední tečkou potvrzující beznadějný úpadek a rozvrat této krásné země na východním pobřeží Středozemního moře, kterou ještě před půl stoletím po právu nazývali Švýcarskem...
více


23.9.2020 HOLANDSKO: Lidé proti moři

Dana Mentzlová
Po staletí Holandsko čelí záplavám z moře a opět si vydobývá své území. Ani v dnešní době práce nepřestává.
více


22.9.2020 USA: Bitva o osiřelý talár

Marian Kechlibar
Smrtí soudkyně Ruth Bader Ginsburgové se uprázdnilo místo na Nejvyšším soudu USA. Proces jmenování nového soudce bude … zajímavý.
více


22.9.2020 EVROPA: Leyenová definitivně ztratila soudnost

Přemysl Souček
Pro předsedkyni Evropské komise je nejdůležitější snižování emisí CO2. Na covid-19 chce více pravomocí a volný pohyb, na masovou nelegální migraci recept nemá, agresivita Turecka ji nezneklidňuje, digitalizace ustoupila daleko do pozadí.
více


21.9.2020 EVROPA: Karty na stůl

Jiří Weigl
Ve stínu pečlivě udržované globální hysterie kolem nákazy covid-19 probíhá v Bruselu podivné jednání Evropské komise s několika obřími nadnárodními farmaceutickými firmami o budoucích nákupech vakcíny proti covidu-19 pro celou EU.
více


23.9.2020 GLOSA: Jsou ženy s hidžábem lepší než ženy bez něj?

Lubomír Stejskal
Evropan občas žasne, co všechno v třetím světě řeší regulační mediální úřad. Jeho chvíle přichází mimo jiné tehdy, když moderátor vyjádří veřejně své přesvědčení, které je kontroverzní a vyvolá kritiku posluchačů.
více


25.9.2020 KNIHA: Sebedestrukce Západu

Tomáš Břicháček
Na dnešní svět už nelze nahlížet prizmatem Východ versus Západ (komunismus versus svoboda a demokracie). Stěžejní ideový konflikt se už dávno přesunul na osu Západ versus anti-Západ. Ohroženi jsme především silami rozvratu uvnitř.
více


22.9.2020 USA: Kentucky

american flag
Osm volitelů státu venkovského státu Kentucky bezpečně zvolí Donalda Trumpa. V roce 2016 zde zvítězil s 62,5 % oproti 32,7 % Hillary Clintonové. Zvítězili zde také v roce 2000 a 2004 republikáni George W. Bush, v roce 2008 John McCain a v roce 2012 Mitt Romney.
více


22.9.2020 IZRAEL: Přelomový rozsudek

Gita Zbavitelova 1
V červenci 2015 se do palestinské vesnice Duma na Západním břehu Jordánu v noci vplížil židovský mladík a hodil do dvou domů zápalné láhve. Měla to být pomsta za palestinskou vraždu Izraelce.
více


21.9.2020 USA: Trump poprvé vede

Jan Bartoň
Zatímco tiskové agentury stále dokola referují o tom, že Donald Trump ztrácí na svého vyzyvatele jak v celostátních průzkumech, tak ve většině států USA, existuje i průzkum, který ukazuje, že šance obou kandidátů jsou rovnocenné.
více


21.9.2020 USA: Kansas

american flag
Pokud se nestane něco skutečně mimořádného, zvolí si Kansasané za prezidenta Donalda Trumpa. Nevyplývá to jen z předvolebních průzkumů, ale i z historie hlasování tohoto rozlohou velkého státu Středozápadu.
více


21.9.2020 TURECKO: Odliv mozků

Burak Bekdil
Turecký islamistický prezident Recep Tayyip Erdoğan jednou prohlásil za svou politickou misi „výchovu hluboce zbožných (muslimských) generací“. Výzkumy v posledních letech ukázaly, že turecká mládež se nejambicióznějšímu Erdoğanovu projektu sociálního inženýrství vzepřela.
více


19.9.2020 EVROPA: Míříme k bídě

forest les
Ursula Von der Leyenová právě načrtla ve svém poselství o stavu Unie budoucnost: má být zelenější a mířit k propojenému zdravotnictví. Nejkonkrétnější z celého poselství je plán snížit emise skleníkových plynů do roku 2030 o 55 % proti 1990.
více


18.9.2020 USA: Iowa

american flag
Iowa je asi dvakrát větší než Česká republika a žije zde něco málo přes tři milióny obyvatel, což tomuto středozápadnímu státu dává sílu tří volitelů (méně jich mít ani nemůže).
více


18.9.2020 EVROPA: Bludy a pravdy o migraci

Petr Robejšek
V roce 2015 jsme se od našich pokrokových expertů a novinářů dozvěděli, že Angela Merkelová udělala neobyčejně prozíravé rozhodnutí, když otevřela hranice pro statisíce migrantů, zejména z islámského světa. Po pěti letech můžeme tyto předpovědi ověřit.
více


18.9.2020 USA: Amerika na hraně

Roman Joch
Násilnosti v ulicích, rabování, žhářství. Střety s policií, slzný plyn, střelba gumovými projektily. Vandalství, ničení soch. Vzájemné potyčky paramilitárních skupin radikální levice (Antifa, BLM) a radikální pravice („patriotické“ formace). Lidé nosí střelné zbraně na demonstrace a z nich do...
více


17.9.2020 BLÍZKÝ VÝCHOD: Dvěma raketami to neskončilo

Lubomír Stejskal
Bylo jich třináct (když jsem ráno 16. 9. usedl k PC). Třináct raket vyslaných z Pásma Gazy na Izrael. Zajímá to ale někoho? Zajímá to svět?
více


17.9.2020 USA: Snaha zničit Spojené státy

Guy Millière
25. května 2020 v Minneapolisu ve státě Minnesota policista Derek Chauvin, na kterého již bylo dříve podáno 18 stížností, způsobil smrt černocha George Floyda tím, že mu klečel na krku skoro 9 minut.
více


17.9.2020 GLOSA: Co pravil Pythagoras?

Vladimír Cícha
Pravil: „Číslo je podstatou všech věcí.“ Světovou tematikou roku 2020 je, po dočasném uklidnění imigračního problému, tažení amerických demokratů proti prezidentovi, nastalá anarchie v zemi a globálně pak pandemie covid-19.
více


17.9.2020 USA: Indiana

american flag
Nejčervenější stát na Středozápadě, rodiště viceprezidenta Mike Penceho, bývalého guvernéra Indiany a člověka, který má vyloženě blahodárný vliv na jinak myšlenkově rozevlátého prezidenta Donalda Trumpa.
více


16.9.2020 IZRAEL: Když terorista není teroristou

Lubomír Stejskal
Co dělat, když se přátelé dopustí fatální chyby, snaží se ji zamaskovat, leč jejich selhání po čase vyjde v plné nahotě najevo? Postavit se celé věci čelem v duchu hesla „padni komu padni.“ Právě o tom je tento článek.
více


16.9.2020 HISTORIE: Americká pomoc SSSR

Jan Ziegler
Je známou skutečností, že Američané poslali do zemí válčících s hitlerovským Německem a jeho satelity výzbroj, výstroj a další materiál za desítky miliard dolarů. Významně pomáhali i na bojištích.
více


16.9.2020 PRÁVO: Barnevernet před soudem

Tomáš Zdechovský
Norsko ve Štrasburku prohrálo už devět případů, kdy si rodiče stěžovali na Barnevernet. U dvou případů se Norové výsledek pokusili zvrátit odvoláním, soud to ale neuznal. Oprávněně se proto bojí, jak dopadne dalších 31 stížností...
více


15.9.2020 ESEJ: Sebedestrukce západu

Václav Klaus1
Během nedělní Partie televize Prima (dne 5. července) jsem byl tázán, co si myslím o právě probíhajícím – svým rozsahem a svou mírou násilí v minulosti neznámém – fenoménu americké společnosti, kterým je ničení pomníků vůdců americké demokratické revoluce.
více


16.9.2020 USA: Illinois

american flag
Stát je asi dvakrát větší než Česká republika, má přibližně 13 miliónů obyvatel a žije v něm asi 61 % bělochů, 17 % Latinos, 14 % černochů a 6 % Asiatů. Nábožensky je nejčastěji protestantský (43 %), římskokatolický (28 %) a s trochou židů (2 %).
více


14.9.2020 FEJETON: Rengén Rengenovič Rengenov

Václav Vlk st.
Demokratický soudruh kandidát na presidenta USA Joe Biden mne duševně přivedl někam do lavic bolševické školy padesátých let. To když pravil, že žárovku nevymyslel onen bílý kapitalista Edison.
více


15.9.2020 TURECKO: Erdoğan potřebuje najít nové nepřátele

Burak Bekdil
Zdá se, že prezident Recep Tayyip Erdoğan, turecký islámský autokrat, zneklidněný prudkým poklesem své popularity způsobeným hrozící hospodářskou krizí, se snaží vyvolat válečné konflikty se skutečnými i imaginárními nepřáteli.
více


15.9.2020 IZRAEL: Ekonomika se znovu uzavírá

Gita Zbavitelova 1
Koronavirová epidemie v Izraeli se v posledních týdnech prudce zhoršila a zemi čeká příští týden opětovné a dlouho odmítané uzavření ekonomiky.
více