24.2.2021 | Svátek má Matěj


24.2.2021 USA: „America first!“ hlásí Biden

Jan Bartoň
USA se zatím nepodělí o zásoby vakcín proti covidu. Chtějí nyní prioritně očkovat své vlastní obyvatelstvo. Biden tak pokračuje v politice svého předchůdce.
více


23.2.2021 KORONAVIRUS: Švédský model

Jan Fingerland
Kdyby Švédska nebylo, museli bychom si ho vymyslet. Na této nevelké, ale výrazné zemi si svět v duchu zkouší, jak se co dělá, anebo nedělá. Naposledy se to týká boje s koronavirovou pandemií.
více


23.2.2021 IZRAEL: Lekce z demokracie a právního státu

Lubomír Stejskal
Do izraelských předčasných voleb zbývá něco málo přes měsíc (25/3). Byly zveřejněny kandidátní listiny stran – a na nich se objevují jména pro leckoho kontroverzní. Někdy natolik, že takový kandidát čelí stížnosti.
více


23.2.2021 USA: Vaše vláda z vás má strach

Chris Farrell
Chris Farrell
Bažina je z Trumpa stále vyděšená. To vysvětluje její utkvělou snahu o zničení Trumpa i jeho hnutí. Tím okamžikem, kdy Joe Biden zvedl pravou ruku a stal se 46. prezidentem USA, „trumpismus“ nezanikl.
více


23.2.2021 GLOSA: Časovaná bomba?

Pavel Mareš
Dosud nikdo z těch, kdo se vysmívají Trumpovu „blouznění o ukradených volbách“, nedokázal vyvrátit dokumentaci, kterou shromáždil Michael Lindell a kterou YouTube důsledně maže a mainstreamová média svorně ignorují vytrubujíce, že „nejsou žádné důkazy“.
více


22.2.2021 OSOBNOST: Kdo ještě zbývá?

Vladimír Cícha
V ten den, kdy měla být upevněna další čtyřletá cesta ze zajetí politické korektnosti, multikultu a snahy proměnit Ameriku podle přání prezidenta Baracka Obamy a do které vstoupil muž ztepilé postavy a zajímavých předvolebních slibů.
více


22.2.2021 GLOSA: Tři kanárci a ruskij malčik

Martin Tůma
Douglas Murray, Ben Shapiro, Candance Owens a Konstantin Bogomolov. Tak jako dříve kanárci v dole varovali horníky před nebezpečným plynem, tihle nás varují před nebezpečným ohrožením svobody slova.
více


20.2.2021 OSOBNOST: Zemřel Rush Limbaugh

Pavel Soltys
american flag
Rush Limbaugh (čti Raš Limbó), 1951-2021, americký politický komentátor, autor každodenní rozhlasové talk-show, vůdčí hlas konzervativního myšlenkového proudu v současných Spojených státech.
více


20.2.2021 SVĚT: Jak Facebook “unfriendnul” Austrálii

Marian Kechlibar
Facebook odstavil australské uživatele od možnosti sdílet zpravodajské články a celý svět od možnosti sdílet články z australských novin. Jelikož ani programátoři ze Silicon Valley nejsou neomylní, při spouštění železné opony to poněkud přehnali.
více


20.2.2021 CHILE: Na prvním místě

Veronica Diaz-Cerda
Veronica Diaz-Cerda
Na první pohled se může zdát, že závod o získání vakcín proti covid-19 vyhrály západní země. Vedle Velké Británie, Kanady, USA či EU si však vysoký počet dávek ve srovnání s její populací zajistila i další země - Chile.
více


19.2.2021 POLEMIKA: Jak je to s tou Amerikou doopravdy?

Jiří Povolný
american flag
V pondělí 16. února přinesl NP dva články. Obsah jednoho byl v naprostém rozporu s obsahem druhého. Nešlo jen připustit, že jde o dva různé názory, dva pohledy, které se někde dále mohou protnout.
více


20.2.2021 GLOSA: I ty, Bidene?

Zbyněk Petráček
Vzdalují se Amerika a Evropa, nebo se sbližují? Toť aktuální otázka. Chcete-li se přesvědčit sami, jeďte na Island, kde Středoatlantský hřbet vystupuje z oceánu, do lokality Thingvellir.
více


20.2.2021 ESEJ: Dekáda arabské kontrarevoluce

Jan Fingerland
Od vzpoury blízkovýchodních společností uplynulo už deset let, mnohá velká očekávání však zůstala nenaplněna.
více


19.2.2021 EVROPA: Bude EU na Trumpa vzpomínat s láskou?

Jan Bartoň
Otázka položená v titulku je samozřejmě nadsázkou, nicméně vývoj kolem plynovodu Nord Stream 2, na který sází německá energetika, je možná více ohrožen za Bidena, než byl za Trumpa.
více


18.2.2021 BLÍZKÝ VÝCHOD: Volby - a na kandidátkách teroristé

Lubomír Stejskal
Na začátku druhého únorového týdne jednaly v Káhiře palestinskoarabské (dále jen palestinské) frakce o nadcházejících volbách na území Autonomie a podle představ Arabů také ve východní části izraelského hlavního města.
více


18.2.2021 SVĚT: New York Times vs. blogující psychiatr

Marian Kechlibar
Malý úvod do celé záležitosti: Scott Alexander Siskind je kalifornský psychiatr, který roku 2013 založil blog jménem Slate Star Codex. Na něm vystupoval pod svými prvními dvěma jmény – Scott Alexander.
více


17.2.2021 ROZHOVOR: 30. výročí vzniku V4

Václav Klaus1
Hodnotit smysl a význam Visegrádské čtyřky za třicet let její existence je na knihu, ne na krátký rozhovor. Hlavně by bylo třeba odlišit rétoriku od reality. Smysl a cíl Visegrádské čtyřky nikdy nebyl jasně definován.
více


17.2.2021 EVROPA: Zákaz olova je od začátku postaven na lžích

Tomáš Zdechovský
Naplnily se nejhorší obavy všech rybářů, myslivců a sportovních střelců. Na stole leží absolutní zákaz olověného střeliva a rybářských olůvek. Evropská komise je pro jeho prosazení odhodlaná i lhát.
více


17.2.2021 OSOBNOST: Flynt

Zbyněk Petráček
Když zemře Američan, jenž půlstoletí ztělesňoval pornografa, chlíváka či prasáka (tak se mu říkalo a on to bral jako realitu), klasický nekrolog by v novinách působil jaksi nepřístojně.
více


17.2.2021 SVĚT: Rusko a Západ – hledání cest k pragmatismu?

Pavel Kopecký
Karel Schwarzenberg občas dovede překvapit. Nejnověji pragmatismem ohledně Ruské federace. Ač jsou s bývalým ministrem zahraničí spojeny nepěkné „kousky“, jako bylo naše hbité uznání především Washingtonem vytvořené pseudostátnosti Kosovo.
více


17.2.2021 TUNISKO: (Anti)hrdinové jasmínové revoluce

Jan Fingerland
Tehdy šestadvacetiletý prodavač ovoce a zeleniny se 17. prosince 2010 upálil na protest proti tomu, že mu byla zabavena váha a zboží, které den předtím koupil na dluh. Roztrpčený muž se pokusil promluvit s výše postaveným úředníkem, ale když ten ho odmítl, Buazízí se před úřadem polil hořlavinou a...
více


16.2.2021 USA: Jak jsem viděl Ameriku a jak ji vidím dnes

Vlastimil Obereigner
Už od raného dětství jsem obdivoval Ameriku. Měli jsme doma z USA mnoho zajímavých „stereo“ obrázků a stereoskopickou prohlížečku a to jen můj zájem znásobilo. Měli jsme i atlas Ameriky, tehdy 46 států, uměl jsem všechny vyjmenovat, včetně jejich hlavních měst.
více


16.2.2021 KNIHA: Nezapomínejme na hrozbu masové migrace

Václav Klaus1
Covid a v souvislosti s ním se vynořivší ideologie, kterou zjednodušeně nazývám kovidismem, vytlačila z naší pozornosti katastrofickou hrozbu masové migrace.
více


16.2.2021 SVĚT: Amerika a svět nad propastí

Miloslav Bednář1
„My se amerikanizujeme, ale nezapomeňte, že Amerika se zas čím dál tím víc poevropšťuje,“ říká prezident Tomáš Garrigue Masaryk Karlu Čapkovi a vystihuje tak podstatu transatlantické vazby. Ta platila a platí jak v dobrém, tak i ve zlém. A nyní ve zlém dost hrozivě.
více


15.2.2021 USA: Jiná forma bankrotu

Marian Kechlibar
Nová Bidenova administrativa zvažuje odpuštění části studentských dluhů. Je to tak trochu úvaha ze zoufalství. Stávající systém je totiž patrně neudržitelný, ale co s ním?
více


13.2.2021 USA: Impeachment č. 2

Roman Joch
V americkém Senátu probíhá po roce už druhý impeachment (ex)prezidenta Trumpa, který je však ve dvou zásadních ohledech od toho prvního odlišný.
více


13.2.2021 USA: Události 6. ledna

Vítězslav Kremlík
Operetní inscenace, kde se po Kapitolu procházeli lidé v maškarních kostýmech, byla využita jako záminka k rozsáhlým represím proti opozici. Ukazuje se, že oslabení ochranky zařídila starostka hlavního města, která kandidovala... za Bidenovu stranu.
více


15.2.2021 GLOSA: I bez stavu nouze

Zbyněk Petráček
Zrcadlo Německa u nás mívá janusovskou tvář. Někteří v něm vidí jen kýženou budoucnost. Třeba že i my zrušíme jaderné i uhelné elektrárny. Jiní v něm stále spatřují imperiální hrozbu.
více


15.2.2021 USA: Pozadí Donalda Trumpa

Pavel Kopecký
Tímto úsměvným názvem mě oslovila kapitola na Karlově univerzitě obhájené diplomky o transatlantické spolupráci. Uvědomil jsem si nad ní se sarkastickým úsměvem, že extrémní noblesa amerického exprezidenta má zřejmě mimořádný dar hluboce ovlivnit mnohé.
více


13.2.2021 VELKÁ BRITÁNIE: Etnická čistka na univerzitách

Richard Kemp
british flag
Přední nacistické studentské noviny Die Bewegung v roce 1938 triumfálně vytroubily do světa: „Cíl je splněn! Na německých univerzitách již nejsou žádní Židé.“
více


12.2.2021 EVROPA: Leyenová jako Jakeš

Václav Vlk st.
„V organizované společnosti se v kariérním postupu nakonec každý dostane na místo, na které už nestačí.“ Tuším, že jsem toto tvrzení četl prvně v knize „Zákony profesora Parkinsona“.
více


13.2.2021 ROZHOVOR: Miliardáři v USA stvořili totalitu

Benjamin Kuras
To je pakatel ve srovnání s miliardáři čínskými, kteří za rok coronavirové pandemie vydělali 1,6 bilionu. Vyšší zdanění bohatých má už dávno v programu ta levicovější část Demokratické strany, jako Bernie Sanders, a váhá už jen nad číslicí, kterou stanovit jako práh zvýšené daně u jednotlivců a u...
více


15.2.2021 SVĚT: Politici v rukou internetových gigantů

Kateřina Lhotská
Komunisté doufali, že ovládnutím médií získají kontrolu nad myšlením lidí. V současnosti věří politici v obdobnou moc sociálních sítí a internetu. Jen se obávám, že dnes se role prohodily. Těmi ovládanými se totiž stali politici.
více


13.2.2021 ESEJ: Problém zvaný migrace

migranti
Někteří lidé o sobě tvrdí, že nejsou xenofobní a nemají problém s imigranty, kteří se přizpůsobují. Jako příklad uvádějí Vietnamce. Zároveň dodávají, že problém je muslimská imigrace, neboť muslimové nerespektují naše zákony a pravidla.
více


12.2.2021 OSOBNOST: Odešel Reaganův důvěrník Shultz

Zbyněk Petráček
Zemře-li někdo, kdo se podílel na utváření světa, v požehnaném věku 100 let, je zřejmé, že jeho činy se týkaly již starších časů a pamatují je spíše už jen senioři. Do této kategorie patří bývalý šéf americké diplomacie George P. Shultz (13. prosince 1920 – 6. února 2021).
více


12.2.2021 USA: Kdo seje vítr, sklízí bouři

american flag
Kdopak si dnes vzpomene na projekt Obamovy administrativy o společných záchodcích jako důkaz rovnosti pohlaví? Pravda, zůstalo u transsexuálů, kteří mohli(y) narukovat do armády (což prezident Trump zrušil a prezident Biden znovu zavedl).
více