23.4.2021 | Svátek má Vojtěch


23.4.2021 MIGRACE: Bidenova imigrační politika

Jan Bartoň
Administrativa Joea Bidena otočila kormidlo k ilegální imigraci do USA. Je možné, že pod Bidenovým vedením podepíší USA Pakt OSN o migraci, který za vlády Donalda Trumpa odmítly.
více


23.4.2021 RUSKO: Trable. To je jejich mentalita

Roman Joch
Američan William Van Cleave (1935–2013) byl profesor strategických studií, jeden z expertů na jaderné strategie – jak se vyhnout jaderné válce, a když už v ní někdo je, jak v ní vyhrát. Byl i poradcem prezidenta Reagana. Jeho zásadní teze zněla, že válku neodstrašíte, jestliže nemáte kapacitu i...
více


23.4.2021 NĚMECKO: Neomylní

Bavarian flag
Jako ‚živá voda‘ prozurčela stojatým rybníkem německých hyperkorektních médií zpráva o nové knize s názvem „Die Selbstgerechten“ (což lze přeložit jako neomylní, dogmatičtí, nesnášenliví), jejíž autorkou je dr. Sahra Wagenknecht.
více


23.4.2021 IZRAEL: Premiér v nesnázích

Lubomír Stejskal
V úterý 20. dubna uplynuly první dva týdny ze čtyř, během nichž by se Benjaminu Netanjahuovi mělo podařit sestavit koaliční vládu. Pak může dostat od prezidenta ještě dva týdny k dobru – a tím jeho šance končí.
více


22.4.2021 RUSKO: Putinova pozice slábne

Miroslav Haňka
Sami sebe ujišťují, jak jsou velcí a významní, nicméně jedná se podle všeho o tzv. efekt malého pinďoura, jak se vyjádřil nedávno jeden ruský novinář. Znáte to jak „chlapci s malým pinďourem musí mít velké auto“.
více


22.4.2021 EVROPA: NATO s Ukrajinou si hrají s ohněm

Zdeněk Lanz
V lednu 2019 jsem dostal nabídku, zda bych nepřispěl krátkým komentářem do ankety Newsletteru IVK. Otázka zněla: „Je pět let po „Majdanu“ Ukrajina svobodnější a prosperující a je tím svět bezpečnější?“.
více


22.4.2021 GLOSA: Poučit se z průšvihu

Zbyněk Petráček
Představte si, že se musí řešit nějaký plošný průšvih. Inspiruje vás spíše ten, kdo je připraven a zachytí první nápor, ale pak podlehne pocitu úspěchu a je do průšvihu vtažen?
více


22.4.2021 IZRAEL: Venku už se roušky nosit nemusí

Gita Zbavitelova 1
Izrael v neděli udělal další krok k normalizaci života – po více než roce lidé už nemusí venku nosit roušky. Zůstávají povinné pouze ve vnitřních prostorech a veřejné dopravě, zatímco ve větším shromáždění osob venku je odborníci pouze doporučují.
více


21.4.2021 EVROPA: Nová Schirachova Charta EU

Karel Hvížďala
Nová Charta EU má šest artikulů, tedy odstavců či článků, které se týkají životního prostředí, digitálního sebeurčení, umělé inteligence, pravdy, globalizace a práva každého občana se proti porušování domáhat nápravy u soudu.
více


21.4.2021 NĚMECKO: Söder vs. Laschet – rozuzlení

Marian Kechlibar
Milí čtenáři, dotazujete se, jak se vyvíjí souboj mezi Arminem Laschetem a Markusem Söderem o to, který z nich dvou bude kandidátem frakce CDU/CSU na kancléře. Nuže, vyvíjí se. Jsou to takové malé války o dědictví merkelovské.
více


20.4.2021 OSOBNOST: Princ Philip, svědek alžbětinské éry

Alexander Tomský (2)
Pohřební průvod za rakví na královském hradě Windsor ukončil osmidenní státní smutek Velké Británie. Každá smrt „vládnoucího” člena královského páru má pro slávu a majestát monarchie hluboký symbolický význam.
více


20.4.2021 USA: „Policie v Chicagu zastřelila 13letého kluka!“

Ivo Cerman
Novinky.cz znovu šíří anarchistickou propagandu opsanou od amerických médií. Kde je spravedlnost pro policii?
více


20.4.2021 EVROPA: Barbaři před branami

Miloslav Bednář1
Barbarská neomarxistická totalitní ideologie, jež tupě nařizuje celosvětový totalitní boj proti údajnému rasismu demokratické civilizace, nyní naplno zasáhla české prostředí.
více


19.4.2021 GLOSA: Fotbal ve Skotsku

Pavel Svoboda EP
Našinec si z kauzy Kúdela asi odnáší následující: (1) na britských ostrovech platí ve vztahu k rasismu presumpce viny, (2) odsouzení bez důkazů - to u nás známe z komunistické totality před 70 lety.
více


20.4.2021 UKRAJINA: Propaganda alfa samců

Pavel Kopecký
Vojenský konflikt, který vypukl po kyjevském puči podpořeném západními státy a jehož důsledkem byla anexe Krymu či vytvoření dua loutkových prokremelských republik, zaplatily životem tisíce lidí.
více


19.4.2021 USA: Bidenova politika vůči Rusku se utopila v Černém moři

Jan Bartoň
Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena používá vůči Rusku taktiku jeden krok vpřed, dva kroky zpátky. Už jí nerozumí ani členové Demokratické strany, kteří by chtěli zbavit Bidena práva na použití jaderných zbraní.
více


19.4.2021 NĚMECKO: Karlsruhe Berlínu: nájemné omezovat nesmíte

Marian Kechlibar
Berlínský zákon o omezení nájemného, krátce německy Mietendeckel (v nějaké divoké české diskusi jsem viděl i Mietendackel; to proboha neříkejte, Dackel znamená jezevčík), vstoupil v platnost v únoru 2020 s tím, že samotná berlínská radnice už předem věděla, že jeho ústavnost je poněkud nejistá.
více


17.4.2021 SPORT: O Slavii, Kúdelovi a UEFA

Lubomír Stejskal
Je to dvaapadesát let. Minimálně tak dlouho jsem slávistou. Ne nijak vášnivým, ale když se mě zeptáte „Slavia nebo Sparta?“, uslyšíte název prvního klubu. Před oním více než půl stoletím se stala neobvyklá věc.
více


17.4.2021 USA: Rasismus!?

Petr Motyka
Aby se zabránilo podvádění a ostudě v příštích volbách, kongres státu Georgia odhlasoval nová pravidla pro volby.
více


17.4.2021 SVĚT: Máš „nesprávné“ názory? Zapomeň na úvěr…

Kateřina Lhotská
Na stránkách Mezinárodního měnového fondu (MMF) se objevila úvaha na téma, jakými novými způsoby lze zlepšit ověřování schopnosti klienta splácet úvěr. Jednou z nich je sledování jeho digitální stopy.
více


17.4.2021 ESEJ: Čínská vakcína, univerzita, železnice

Lucie A. Sulovská
Lucie A. Sulovská
Pokud jde o tempo očkování, patří Maďarsko k nejlepším. Vedle Malty je jediným unijním státem, který drží krok se světovými vakcinačními šampiony.
více


17.4.2021 FRANCIE: Válka proti policii

Yves Mamou
france flag
25. ledna 2021 v Pantinu na předměstí Paříže, 4. února v Carcassonne na jihu Francie a 13. února v Poissy v departmentu Yvelines, organizované skupiny „mladých lidí“.
více


17.4.2021 HISTORIE: Lodě prince Philipa

František Novotný
Minulý týden přinesl po celém světě tisíce článků o zesnulém princi Philipovi, manželovi anglické královny Alžběty II., a další tisíce budou nepochybně následovat po dnešním pohřbu.
více


16.4.2021 OSOBNOST: Duchovní stopa prince Philipa

Lubomír Stejskal
Hodně se psalo o sarkasmu prince Philipa, jeho prostořekosti. Méně už o duchovní dimenzi jeho života. Té si všímá agentura AP nebo server Church Times a další média.
více


16.4.2021 SVĚT: Válka Ruska s Ukrajinou?

Jan Bartoň
Lukáš Visinger, bezpečnostní a vojenský analytik, se vyjádřil k současnému napětí mezi Ruskem a Ukrajinou tak, že Rusko testuje amerického prezidenta.
více


16.4.2021 GLOSA: Výtěžek z Gagarina

Zbyněk Petráček
Jestli se Moskvě za studené války něco fakt povedlo, byl to výběr Jurije Gagarina na prvního kosmonauta.
více


15.4.2021 NĚMECKO: K jako Kanzlerfrage

Marian Kechlibar
Ani Laschet, ani Söder zatím nechtějí ustoupit ze svých pozic.
více


15.4.2021 BLÍZKÝ VÝCHOD: „Nehoda“ rozvodné sítě

Gita Zbavitelova 1
V posledních týdnech se stupňují incidenty mezi Izraelem a Íránem. Cílem útoků Izraele, který je většinou nekomentuje a nehlásí se k nim, je posilování vojenské přítomnosti Íránu v Sýrii a jeho plavidla ve Středozemním a Rudém moři, ale především íránský jaderný program, který je pro něj existenční...
více


15.4.2021 GLOSA: Instruktážní ostuda cařihradská

Zdeněk Holásek
Nedlouho poté, co si došel komisař EU - ministr zahraničí J. Borel jako školáček pro pořádný výprask do Moskvy
více


15.4.2021 GLOSA: Kancléř Postmerkel

Zbyněk Petráček
Má konzervativní parta největší šance s jasně konzervativní politikou? S lídrem, který k ní má nejblíže?
více


15.4.2021 GLOSA: Dotaz k Evropanům

neff
Představte si situaci: dva chlapi a jedna ženská přijdou do hospody. Ti dva chlapi si najdou židle a kecnou si a nechají ženskou stát.
více


14.4.2021 SVĚT: Zhoubný efekt populárních jaderných mýtů

Peter Huessy, Stephen Blank
jaderný výbuch
Mezi obhájci jaderného odzbrojení existuje široce rozšířený názor, že země disponující jadernými zbraněmi je mají v první řadě pro svou obranu.
více


14.4.2021 INTERNET: BigTech jde levici na ruku

Matyáš Zrno
Debata o cenzuře na sociálních sítích nás konzervativce staví do složité situace. Jak nám naši přátelé na levici s oblibou připomínají, „jde přece o soukromé firmy, mohou si dělat, co chtějí“.
více


13.4.2021 ÚVAHA: S princem Philipem odešel i kus starého světa

Lubomír Stejskal
Ve čtvrtek 8/4 večer mi volala teta z Kanady – formálně také poddaná Jejího Veličenstva. Probrali jsme rodinu, má 15 vnoučat „od moře k moři“, od Ontaria po Britskou Kolumbii, a shodli jsme se na nedobrém stavu světa.
více


13.4.2021 EVROPA: Věra Jourová - impérium znovu útočí

Zoltán Kovács
European Union flag
Mnozí si vzpomenou, že česká evropská komisařka v září tvrdila, že Maďarům „není umožněno formovat nezávislý názor“, a že je tudíž Maďarsko „nemocnou demokracií“. Nyní Jourová útočí znovu.
více


13.4.2021 BLÍZKÝ VÝCHOD: Palestinští Arabové zneužili MDŽ k oslavě terorismu

Hana Lukešová
Americký prezident Joe Biden nedávno obnovil finanční pomoc Palestinské samosprávě (PA), dále má v úmyslu znovu obnovit financování organizace pro „palestinské uprchlíky“ UNRWA.
více