26.9.2021 | Svátek má Andrea


25.9.2021 EVROPA: Tento týden v EU (3)

Tomáš Břicháček
Ve třetím dílu aktualit z prostředí EU bude řeč mimo jiné o panelech evropských občanů, o pokutě pro Polsko za důl Turów, o prvním jednání ministrů k balíčku „Fit for 55“, o nabíječkách a o povyku kolem francouzských ponorek.
více


25.9.2021 GLOSA: Zlatá Angela

Zbyněk Petráček
Nedělní volby určí směřování Německa po éře Angely Merkelové. Skončí s ní i doba velkých koalic, spoluvládnutí pravice a levice? To není priorita. Éra Merkelové smazala ten rozdíl.
více


25.9.2021 IZRAEL: Prvních sto dní nové vlády

Gita Zbavitelova 1
Tento týden završila sto dní ve funkci vláda izraelského premiéra Naftaliho Beneta, první po dvanácti nepřetržitých letech, v jejímž čele nestojí Binjamin Netanjahu. Zatím si nevede špatně.
více


25.9.2021 ROZHOVOR: Merkelová prý splnila zadání KGB

Benjamin Kuras
Už několik let, a jak pravil Sofokles, „koho chtějí bohové zničit, toho nejprve zblázní.“ Ale mě ze zpráv posledních dvou týdnů nejvíc rozčílilo něco, čímž si nemůžu odpustit začít. Totiž masakr téměř 1500 delfínů na dánských ostrovech Faroe.
více


24.9.2021 SVĚT: Když dva dělají totéž

Jefim Fištejn
Přesně v den zahájení voleb do Státní dumy Ruské federace technologičtí giganti Google, Apple a YouTube vymazali ze všech svých platforem jakékoli produkty Fondu pro boj s korupcí Alexeje Navalného a zakázali přístup ke všem videím a textům iniciativy Chytré hlasování, rovněž spojené s vězněným...
více


22.9.2021 NĚMECKO: Odcházení Angely M. z jiné perspektivy

Marian Kechlibar
Milí čtenáři, že se já a časopis Respekt ve svých perspektivách moc neshodneme, to asi nebude velké překvapení. Většinou ale jedeme po nezávislých liniích a každý řešíme jiná témata.
více


23.9.2021 ESEJ: Budoucnost Evropy

Yuval Noah Harari
Yuval Noah Harari
V květnu 2019 diskutoval na vídeňské konferenci s rakouským premiérem Sebastianem Kurzem izraelský profesor historie a autor bestsellerů „Sapiens: od zvířete k božskému jedinci“ (2014), „Homo deus: stručné dějiny zítřka“ (2016) a „21 lekcí pro 21. století“ (2018) Yuval Noah Harari (1976), který zde...
více


23.9.2021 SLOVENSKO: Promarněná příležitost?

Stanislav Křeček
Romská otázka patří k těm, které atomizují společnost a která má, ať se nám to líbí, nebo ne, i lidskou a sociální stránku. Když prezident republiky při zahájení nového školního roku ve škole na pokraji vyloučené lokality hovořil o tom, že „děti by neměly hladovět“, nevzbudila tato slova zvláštní...
více


23.9.2021 VELKÁ BRITÁNIE: Do království konečně snadněji?

Jan Jůn
Bude cestování do Británie konečně pro Čechy snadnější? Britská vláda totiž v pátek rozhodla o úpravě a zjednodušení koronavirových omezení pro domácí i zahraniční turisty či osoby s rodinami v zahraničí.
více


22.9.2021 VELKÁ BRITÁNIE: Vítejte ve středověku

Andrew Ash
british flag
Od druhé světové války jsme byli ve Spojeném království – a v Evropě všeobecně – postupně přinuceni přijmout „život v multikulturalismu“. A toto je nyní náš největší problém s filosofií „woke“.
více


23.9.2021 SVĚT: Řízená konkurence místo poklonkování

Jefim Fištejn
Předchozí americký prezident Donald Trump, jak známo, zbožňoval diktátory. Jeho láska se projevovala tím, že všem diktaturám světa nehorázně škodil.
více


20.9.2021 AUSTRÁLIE: Covidová tyranie

Petra Craig
australian flag
Tento článek jsem se rozhodla napsat hlavně proto, aby se lidé ve světě dozvěděli pravdu o tom, co se v Austrálii děje. Je psaný podle pravdy a mé osobní zkušenosti, nic není z druhé ruky.
více


22.9.2021 ESEJ: Jak přežít 21. století

Yuval Noah Harari
Yuval Noah Harari
Překlad prezentace „Jak přežít 21. století“ od Yuvala Noaha Harariho, kterou přednesl na Světovém ekonomickém fóru v Davosu dne 24.1.2020. Yuval Noah Harari je izraelský profesor historie a autor bestsellerů.
více


20.9.2021 IZRAEL: Útěk teroristů vyvolal násilnosti

Gita Zbavitelova 1
V Izraeli se v posledních dnech výrazně zhoršila bezpečnostní situace – příčinou je útěk šesti nebezpečných palestinských vězňů ze severoizraelské věznice Gilboa v pondělí 6. září. Jeden z uprchlíků,
více


22.9.2021 HISTORIE: Zmatek v signálech stál Brity Ameriku

František Novotný
Začátkem září uplynulo 240 let od námořní bitvy u zálivu Chesapeake, v níž se nepodařilo Britům zvítězit nad Francouzi, což v důsledku vedlo ke kapitulaci poslední britské armády na území vzbouřených třinácti kolonií a posléze přinutilo britskou vládu uznat v roce 1783 nezávislost Spojených států...
více


21.9.2021 MEXIKO: Odstraň Kolumba, postav ženu

Leona Šmelcová
Kryštof Kolumbus v příštích dnech znovu nabere kurz směr západ a vydá se na cestu. Tentokrát však po souši, zhruba pět kilometrů vzdušnou čarou a zřejmě na korbě náklaďáku.
více


21.9.2021 ÚVAHA: Široká ruská duše

Tomáš Vodvářka
Podle průzkumu agentury Levada Centr považuje 56 % Rusů Josifa Džugašviliho – Stalina za velkého vůdce, opak si myslí 14 % respondentů. I ministr zahraničních věcí Ruské federace Sergej Lavrov patří do uvedené většiny.
více


21.9.2021 USA: Kimberling bez policistů…

american flag
Kimberling nemá žádného policistu. Všichni rezignovali. Ve městě nemá kdo vymáhat městské předpisy. Kimberling je město ve Stone County, stát Missouri, s 2.600 obyvateli. Dne 23. srpna rezignoval policejní velitel Craig Alexander a po něm postupně všichni policisté. Dnes je městečko zcela bez...
více


18.9.2021 EVROPA: Tento týden v EU (2)

Tomáš Břicháček
Co přinesl letošní projev o stavu Unie? Budeme platit daň z „nezdravých“ potravin? Co je Nový evropský Bauhaus? K čemu má sloužit úřad HERA? O tom a o dalších aktualitách v druhém dílu série „Tento týden v EU“.
více


20.9.2021 SVĚT: Útok na WTC, dvacet let poté

Luboš Zálom1
Kde jste byli a co jste dělali před dvaceti lety, když jste poprvé uslyšeli zprávu, že do věží Světového obchodního centra narazila dvě letadla?
více


21.9.2021 EVROPA: Žádný superúřad pandemii nezabrání

Jan Bartoň
Pod palcovým titulkem „EU bude mít krizový zdravotní úřad HERA, má zabránit další pandemii“ přináší ČTK zprávu o vzniku úřadu, který bude stát údajně jednu miliardu eur ročně:
více


20.9.2021 GLOSA: Průzkum Austrálií

Zbyněk Petráček
Kdo byl na vojně, zná výraz „průzkum bojem“. Znamená útok, jehož cílem není získat pozice, ale zjistit, kde a čím se protivník brání.
více


20.9.2021 GLOSA: Naštvat sousedy!

Petruška Šustrová
Naštvat sousedy – jinak se páteční běloruský státní svátek, který vyhlásil Alexandr Lukašenko pod názvem Den národního sjednocení (ale volno nedal, je to pracovní den), snad ani označit nedá. Sedmnáctého září 1939 totiž Sovětský svaz z východu napadl Polsko; připojil se tak k hitlerovskému Německu,...
více


18.9.2021 SVĚT: Drolení je známkou jednoty

Jefim Fištejn
Nejpozději v roce 2022 plánuje Evropská unie vybudovat vlastní ozbrojené síly. Ponoukl ji k tomu chaotický úprk amerického spedičního sboru z Afghánistánu. T
více


23.9.2021 EVROPA: Projev o stavu Unie 2021

Tomáš Břicháček
Předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová pronesla v Evropském parlamentu výroční projev o stavu Unie, tuto napodobeninu americké State of the Union Address, která byla zavedena v roce 2010. T
více


18.9.2021 SVĚT: Trable s tlumočníky

Pavel Kohout
Během dvaceti let od 11. září jsme byli svědky toho, jak americká armáda bleskově a s minimálními ztrátami dobyla Irák a Afghánistán. Na území prvního z obou států nechala (nechtěně, ale přece) vzniknout teroristickému Islámskému státu.
více


17.9.2021 AFGHÁNISTÁN: Lidé chtějí okovy

afghanistan flag
Myslíte, že v Afghánistánu se odehrála tragédie, kterou nešlo předvídat a která je pro tamní obyvatele děsivá? Kdepak. Vítězné tažení Talibánu je jen zrcadlem toho, že tamní lidé nejsou zase tak moc proti.
více


17.9.2021 EVROPA: Referendum, nebo referendum?

Zdeněk Holásek
Jsem osobně pro test stavu společnosti a jejího poměru k členství EU referendem a byl bych býval rád, kdyby proběhlo. Myslím si sice, že výsledek by nakonec byl těsně pro to, abychom v EU zůstali, ale test by to byl užitečný.
více


20.9.2021 USA: Americký papírový tygr

Tomáš Procházka
Spojené státy si v tomto roce připomínají dvě historická data, která otřásla Amerikou. 80 let od japonského útoku na Pearl Harbor a právě v těchto dnech uplynuvších 20 let od teroristických útoků na New York a Washington. Obě události byly do značné míry důsledkem liknavosti bezpečnostních a...
více


17.9.2021 RUSKO: Dzeržinskij na piedestalu

Jan Ziegler
Tak prý současné Rusko už nemá s komunisty nic společného. Jistě, a proto v Simferopolu a Krasnodaru postavili bustu a památník veliteli zločinecké komunistické tajné policie Felixi Edmundoviči Dzeržinskému.
více


17.9.2021 GLOSA: Máme na ně páku

Zbyněk Petráček
Alexandr Frančetti je občan Ruska a už dvacet let žije střídavě v Praze a na Krymu. V pondělí ho česká policie zadržela na základě mezinárodního zatykače vydaného Ukrajinou.
více


16.9.2021 CESTOVÁNÍ: Řídit auto v Izraeli a přežít

Tomáš Vodvářka
Máte pocit, že český řidič je to nejhorší, co existuje? Do doby mého ježdění po Izraeli jsem si to myslel taky. Po této zkušenosti si klidu na českých cestách vážím.
více


16.9.2021 USA: „Vítězství“ v Afghánistánu

Vlastimil Obereigner
Tak ano, jedna válka konečně skončila. Ta nejdelší v historii USA. Četl jsem otázku: Byla vyhrána, nebo prohrána? Myslím, že je to otázka naivní, nesmyslná. V každém případě si myslím, že tato válka byla zcela zbytečná a ospravedlňovat ji jako odvetu za teroristický útok z 11. září 2001.
více


16.9.2021 EVROPA: Příprava na tsunami afghánských migrantů

Soeren Kern
Dobytí Afghánistánu Tálibánem pravděpodobně spustí bezprecedentní vlnu afghánské migrace do Evropy, která se připravuje na příliv potenciálně statisíců – možná dokonce milionů – uprchlíků a migrantů z válkou zmítané země.
více


15.9.2021 SVĚT: Demokracii lze vyvážet jen vlastním dobrým příkladem

Pavel Strunz
V zárodku afghánské války byl útok na člena NATO, USA, ze strany al-Káida podporované Tálibánem. Krátkodobá válka proti nim byla oprávněná, nikoliv však „demokratizační“ dvacetiletá okupace. Západ již není dobrým příkladem.
více


15.9.2021 NĚMECKO: Kolik stojí reparace

Tomáš Procházka
Němci čelící požadavkům na vyplacení dodatečných válečných reparací si ve snaze učinit vstřícné gesto tak trochu, jak se lidově říká, zavařili.
více