17.4.2021 | Svátek má Rudolf


17.4.2021 SPORT: O Slavii, Kúdelovi a UEFA

Lubomír Stejskal
Je to dvaapadesát let. Minimálně tak dlouho jsem slávistou. Ne nijak vášnivým, ale když se mě zeptáte „Slavia nebo Sparta?“, uslyšíte název prvního klubu. Před oním více než půl stoletím se stala neobvyklá věc.
více


17.4.2021 USA: Rasismus!?

Petr Motyka
Aby se zabránilo podvádění a ostudě v příštích volbách, kongres státu Georgia odhlasoval nová pravidla pro volby.
více


17.4.2021 SVĚT: Máš „nesprávné“ názory? Zapomeň na úvěr…

Kateřina Lhotská
Na stránkách Mezinárodního měnového fondu (MMF) se objevila úvaha na téma, jakými novými způsoby lze zlepšit ověřování schopnosti klienta splácet úvěr. Jednou z nich je sledování jeho digitální stopy.
více


17.4.2021 ESEJ: Čínská vakcína, univerzita, železnice

Lucie A. Sulovská
Lucie A. Sulovská
Pokud jde o tempo očkování, patří Maďarsko k nejlepším. Vedle Malty je jediným unijním státem, který drží krok se světovými vakcinačními šampiony.
více


17.4.2021 FRANCIE: Válka proti policii

Yves Mamou
france flag
25. ledna 2021 v Pantinu na předměstí Paříže, 4. února v Carcassonne na jihu Francie a 13. února v Poissy v departmentu Yvelines, organizované skupiny „mladých lidí“.
více


17.4.2021 HISTORIE: Lodě prince Philipa

František Novotný
Minulý týden přinesl po celém světě tisíce článků o zesnulém princi Philipovi, manželovi anglické královny Alžběty II., a další tisíce budou nepochybně následovat po dnešním pohřbu.
více


16.4.2021 OSOBNOST: Duchovní stopa prince Philipa

Lubomír Stejskal
Hodně se psalo o sarkasmu prince Philipa, jeho prostořekosti. Méně už o duchovní dimenzi jeho života. Té si všímá agentura AP nebo server Church Times a další média.
více


16.4.2021 SVĚT: Válka Ruska s Ukrajinou?

Jan Bartoň
Lukáš Visinger, bezpečnostní a vojenský analytik, se vyjádřil k současnému napětí mezi Ruskem a Ukrajinou tak, že Rusko testuje amerického prezidenta.
více


16.4.2021 GLOSA: Výtěžek z Gagarina

Zbyněk Petráček
Jestli se Moskvě za studené války něco fakt povedlo, byl to výběr Jurije Gagarina na prvního kosmonauta.
více


15.4.2021 NĚMECKO: K jako Kanzlerfrage

Marian Kechlibar
Ani Laschet, ani Söder zatím nechtějí ustoupit ze svých pozic.
více


15.4.2021 BLÍZKÝ VÝCHOD: „Nehoda“ rozvodné sítě

Gita Zbavitelova 1
V posledních týdnech se stupňují incidenty mezi Izraelem a Íránem. Cílem útoků Izraele, který je většinou nekomentuje a nehlásí se k nim, je posilování vojenské přítomnosti Íránu v Sýrii a jeho plavidla ve Středozemním a Rudém moři, ale především íránský jaderný program, který je pro něj existenční...
více


15.4.2021 GLOSA: Instruktážní ostuda cařihradská

Zdeněk Holásek
Nedlouho poté, co si došel komisař EU - ministr zahraničí J. Borel jako školáček pro pořádný výprask do Moskvy
více


15.4.2021 GLOSA: Kancléř Postmerkel

Zbyněk Petráček
Má konzervativní parta největší šance s jasně konzervativní politikou? S lídrem, který k ní má nejblíže?
více


15.4.2021 GLOSA: Dotaz k Evropanům

neff
Představte si situaci: dva chlapi a jedna ženská přijdou do hospody. Ti dva chlapi si najdou židle a kecnou si a nechají ženskou stát.
více


12.4.2021 NĚMECKO: “Shrekova” vysoká hra

Marian Kechlibar
Milí čtenáři, dlouho jsem nic nenapsal o německé politice, je čas to napravit. Zejména proto, že se stalo něco, co se už nějakou dobu dalo očekávat.
více


13.4.2021 EVROPA: Věra Jourová - impérium znovu útočí

Zoltán Kovács
European Union flag
Mnozí si vzpomenou, že česká evropská komisařka v září tvrdila, že Maďarům „není umožněno formovat nezávislý názor“, a že je tudíž Maďarsko „nemocnou demokracií“. Nyní Jourová útočí znovu.
více


13.4.2021 BLÍZKÝ VÝCHOD: Palestinští Arabové zneužili MDŽ k oslavě terorismu

Hana Lukešová
Americký prezident Joe Biden nedávno obnovil finanční pomoc Palestinské samosprávě (PA), dále má v úmyslu znovu obnovit financování organizace pro „palestinské uprchlíky“ UNRWA.
více


13.4.2021 ÚVAHA: S princem Philipem odešel i kus starého světa

Lubomír Stejskal
Ve čtvrtek 8/4 večer mi volala teta z Kanady – formálně také poddaná Jejího Veličenstva. Probrali jsme rodinu, má 15 vnoučat „od moře k moři“, od Ontaria po Britskou Kolumbii, a shodli jsme se na nedobrém stavu světa.
více


14.4.2021 INTERNET: BigTech jde levici na ruku

Matyáš Zrno
Debata o cenzuře na sociálních sítích nás konzervativce staví do složité situace. Jak nám naši přátelé na levici s oblibou připomínají, „jde přece o soukromé firmy, mohou si dělat, co chtějí“.
více


10.4.2021 KORONAVIRUS: Je lepší konec s hrůzou?

Zbyněk Petráček
Už rok žije Čína bez velkého lockdownu, kdežto ty západní nabírají čínské rysy
více


12.4.2021 IZRAEL: Volby do Knesetu - a jedna obří cisternová loď

Johannes Gerloff
Právě včas, než se všichni odebrali na pesachové prázdniny, byly sečteny výsledky voleb z 23. března 2021. Izrael pochodoval k volebním urnám během posledních dvou let čtyřikrát. Ve 24. Knesetu židovského státu bude zastoupeno třináct stran.
více


10.4.2021 IZRAEL: Netanjahua čekají neřešitelné potíže

Gita Zbavitelova 1
Izraelský prezident Reuven Rivlin pověřil sestavením nové vlády po čtvrtých předčasných volbách během dvou let opět premiéra Binjamina Netanjahua.
více


14.4.2021 SVĚT: Zhoubný efekt populárních jaderných mýtů

Peter Huessy, Stephen Blank
jaderný výbuch
Mezi obhájci jaderného odzbrojení existuje široce rozšířený názor, že země disponující jadernými zbraněmi je mají v první řadě pro svou obranu.
více


10.4.2021 ROZHOVOR: Biden je za tajtrlíka

Benjamin Kuras
Ať si o Trumpovi říká, kdo chce, co chce, svět se za jeho prezidentství začínal zdát bezpečnější, protože Amerika se zdála být silnější. Bidenovo prezidentství obrací naruby všechno, čeho Trump v mezinárodní politice dosáhl.
více


10.4.2021 USA: Jak demokraté přetvářejí Ameriku

american flag
Thrive Act je zcela nová politická agenda progresivisté části Demokratické strany, která by měla přinést „přetvoření společnosti“ prostřednictvím veřejných investic.
více


9.4.2021 OSOBNOST: Odešel velký ekonom

Václav Klaus1
V pondělní dopoledne, kdy se za mými okny v pražských Kobylisích ozýval veselý smích dětí s velikonočními pomlázkami, jsem dostal smutný email z italského městečka (spíše vesnice) Santa Colomba od Valerie Natsios-Mundell.
více


9.4.2021 NĚMECKO: Tübingen hledá cestu z pandemického labyrintu

Bavarian flag
Ve svém předchozím článku jsem zmínil tři německé oázy, které dlouhodobě a příkladně vybočují z pandemických statistik. Hlavní pozornost německých obyvatel s příměsí závisti se soustřeďuje v hřejivých jarních dnech na Tübingen.
více


9.4.2021 IZRAEL: Provokace v parlamentu

Lubomír Stejskal
V Jeruzalémě se v úterý 6. dubna konalo úvodní zasedání nedávno zvoleného zákonodárného sboru – 24. Knesetu. Zasedání slavnostní, během něhož poslanci a poslankyně složili zákonem předepsaný slib. Ovšem ne všichni.
více


9.4.2021 USA: Když korporace zešílí…

Ondřej Šmigol
american flag
„Nikdy předtím velké firmy nenaskočily na něco, co je zjevně dezinformační kampaň jedné z hlavních politických stran,“ píše Ondřej Šmigol v Echu.
více


8.4.2021 GLOSA: Maďarsko pošle v květnu Česku 40 tisíc vakcín

Matyáš Zrno
40 tisíc vakcín od firem Pfizer a Moderna pošle Česku v květnu Maďarsko. Země podle ministra zahraničí Pétera Szijjártó očekává, že bude mít v květnu již naočkovanou většinu populace.
více


8.4.2021 SVĚT: Spojené státy versus Rusko

Karel Hvížďala
Připomeňme si: těsně před zlomem století, tedy již po rozpadu Varšavské smlouvy, došlo postupně k mohutnému rozšíření NATO – v roce 1999 o Polsko, Českou republiku a Maďarsko a o tři bývalé svazové republiky Litvu, Lotyšsko a Estonsko, v roce 2002 o Slovensko, Rumunsko, Bulharsko a v roce 2009 o...
více


8.4.2021 ESEJ: 30 let nového Maďarska

Lucie A. Sulovská
Lucie A. Sulovská
Maďarsko si většina starších našinců pamatuje jako pověstný nejveselejší „barák“ východního bloku.
více


7.4.2021 ŠVÉDSKO: Švédští demokraté na cestě z politického hnojiště

Jan Fingerland
Až dosud se všechny švédské politické strany shodly na tom, že spolupráce se stranou Švédští demokraté nepřichází v úvahu. A právě teď to přestává platit.
více


7.4.2021 IZRAEL: Dvojí tvář, dvojí hlas

Lubomír Stejskal
Stalo se. Rozhodnutím voličů, že do pozice jazýčku na vahách při sestavování povolební koalice v Izraeli se dostala arabská strana Raam. Disponuje čtyřmi mandáty, které mohou být vhod oběma táborům.
více


7.4.2021 SVĚT: Čínská propaganda užívá rétoriku „woke“ aktivistů

Tomáš Zdechovský
Čínská hrozba v Evropě by neměla být podceňována ani ve virtuálním prostoru.
více


6.4.2021 GLOSY: Samá Čína, přihořívá...

Petr Fiala
ČLR prohlásila, že neodebere ananasy z Tchaj-wanu, neboť jsou infikované. Některé západní firmy odmítly nakupovat čínskou bavlnu a jejich výrobky byly následně v Číně bojkotovány.
více