15.7.2020 | Svátek má Jindřich


15.7.2020 POLSKO: Duda vyhrál – a zase je to špatně!

Jan Bartoň
Česká média komentující výsledek polských prezidentských voleb opět zamíchala do svých komentářů „proevropskou“ kritiku Polska. Údajně Duda vyhrál jen tak tak. Jaká jsou fakta?
více


15.7.2020 VELKÁ BRITÁNIE: Autorasismus

Giulio Meotti
„Antirasismus již nebrání důstojnost všech lidí bez rozdílu rasy, ale stal se ideologií, vizí budoucího světa,“ řekl francouzský filozof Alain Finkielkraut, jehož otec přežil holocaust.
více


15.7.2020 MIGRACE: Mafie zneužívala neziskovky pro svůj byznys

Tomáš Zdechovský
Nikoho už asi nepřekvapí, že na nelegální migraci (nejen) v oblasti Středozemního moře vydělává organizovaný zločin. A co dělá celou věc ještě horší, je skutečnost, že na pašování lidí mají podíl i některé neziskové organizace.
více


15.7.2020 HISTORIE: Dvě bitvy o Británii

Luboš Smrčka 1
Před osmdesáti lety (přesněji 10. 7. 1940) byla zahájena Bitva o Británii, jeden z nejdůležitějších konfliktů v historii lidstva. Je moc dobře, že tohle výročí je zrovna teď, kdy mnozí chtějí dát „na frak“ Winstonu Churchillovi.
více


15.7.2020 GLOSA: Mussolini na Bosporu

Marek Steiner
Hagia Sofia čili chrám Boží moudrosti je byzantský chrám v zátoce Zlatý roh v Istanbulu. Příkaz k jeho stavbě dal císař Justinián a vysvěcen byl 27. prosince 537. Téměř tisíc let (do dokončení katedrály v Seville v roce 1520) byl největším chrámem na světě.
více


13.7.2020 ÍRÁN: Za záhadnými incidenty zřejmě stojí Izrael

Gita Zbavitelova 1
V posledních dnech postihla Írán řada záhadných incidentů, které poškodily jeho jaderný program a jež Teherán i západní média připisují Izraeli.
více


14.7.2020 JAPANORAMA: Železná miska rýže

Milan Hubáček
Japonský pracovní model, či lépe řečeno poměr mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, je poměrně odlišný od modelu, který funguje u nás. Euroameričan chodí do práce především proto, aby dobře vydělal, a pokud ho práce baví, je to jenom dobře. Naskytne-li se možnost polepšit si, zpravidla neváhá a...
více


14.7.2020 ROZHOVOR: Prohra Trumpa? To by byl konec civilizace

Benjamin Kuras
Že se tímto směrem ubíráme – tedy přesněji řečeno ne ani tak my, jako Západ, do něhož jsme se tak nadšeně vraceli – jsem psal už v roce 2004 v útlé knížce „Sekl se Orwell o dvacet let?“ a v různých článcích v českých médiích už v roce 2000.
více


14.7.2020 BLÍZKÝ VÝCHOD: Děti jako lidské štíty

Hana Lukešová
V průběhu arabsko-izraelských bojů od vzniku Izraele až současnosti palestinští islamisté zjistili, že obrazy zraněných nebo zabitých dětí snadno poštvávají veřejné mínění na Západě proti Izraeli. Lidský život je pro Hamas, Fatah a jiné džihádisty bezcenný.
více


14.7.2020 Formálně nic strašného

Co se stane, změní-li Turecko chrám Boží moudrosti v Istanbulu opět v mešitu? Ta otázka hýbe médii i diskusemi. Hýbala jimi, ještě než bylo jasné, jaký verdikt vynese soud, natož jak na něj zareaguje vláda v Ankaře.
více


14.7.2020 SVĚT: Společně proti neojakobínům

Roman Joch
Harper’s Magazine, prestižní americký kulturně-politicko-společenský měsíčník, který existuje už sto sedmdesát let, v úterý na svých stránkách publikoval zásadní prohlášení na obranu svobody projevu.
více


14.7.2020 HAGIA SOFIA: Boží Moudrost vs. lidská nemoudrost

Lubomír Stejskal
Erdogan zavádí nové pořádky. Chová se arogantně doma a stejně tak v Sýrii a Iráku, kde si dělá, co chce. K úžasu Řecka a Kypru překresluje námořní hranice ve východním Středomoří, vojensky expandoval do Libye.
více


13.7.2020 VZPOMÍNKA: Albánie

Voyen Koreis 2
Moji rodiče měli svatbu v roce 1938 v Tiraně. Albánský král Zog se ženil s jistou maďarskou hraběnkou a albánské úřady jim samy nabídly, že mohou uspořádat svou svatbu ve stejný den. To bylo náramné privilegium a platilo to jen pro ně jako cizince; žádní Albánci se v ten den brát nesměli.
více


13.7.2020 ROZHOVOR: Metoda hodného a zlého policajta

Jan Keller
Domnívám se, že ten tlak bude sílit. Oni to zkoušejí metodou hodného a zlého policajta. Když si uděláte analýzu Junckerových výročních projevů pronášených každoročně v září před Evropským parlamentem, zjistíte, že v lichých letech vždy vyhrožoval, zatímco v sudých se tvářil vstřícně a dušoval se,...
více


14.7.2020 SVĚT: V Davosu plánují využít epidemii k "velkému resetu"

Vítězslav Kremlík
Využijme epidemii k „Velkému resetu“ světové ekonomiky. Toto zní ze světového ekonomického fóra v Davosu. Jejich kyberpunková vize nemá s ekologií nic společného. Zato spolehlivě vyděsí každého čtenáře science fiction.
více


13.7.2020 USA: Secoriea Turner nebyla jediné dítě

Ivo Cerman
Původně jsem vážně neměl v plánu se tomuto tématu věnovat tak dlouho. Při dalším ověřování informací o znepokojujícím zabití 8leté Secorii Turner jsem ale zjistil, že to na Den nezávislosti bylo mnohem horší.
více


13.7.2020 GLOSA: Virus a spravedlnost

Zbyněk Petráček
Kdyby žil Petr Bezruč, měl by důvod ke smutku i vzdoru. Právě jeho zem je trestána za epidemii. Za průšvih v oblasti dolů, kde se potkávají horníci z Česka, Polska, Slovenska i Ukrajiny, se vznáší hrozba nad celým Moravskoslezským krajem.
více


11.7.2020 SVĚT: Mráz přichází z druhé strany

Jiří Weigl
Revolta, která dnes otřásá Spojenými státy a nezadržitelně se šíří do Evropy, nejvíce připomíná čínskou kulturní revoluci. Spojuje ji s ní celkové směřování – nemilosrdný útok na dosavadní společnost, její struktury, hodnoty, tradice a symboly, zuřivá snaha je zničit, zašlapat, vykořenit, a to...
více


11.7.2020 EVROPA: Jsou to čímani, ti Němci

Kateřina Lhotská
Na začátku července převzalo štafetu předsednictví Evropské unie Německo. Deklarovalo, že hlavním cílem jeho půlročního mandátu bude ekonomické zotavení unie po koronavirové krizi. Ukazuje se však, že to zřejmě nebude cíl jediný.
více


10.7.2020 SVĚT: Cancelio Rowlingová!

Marian Kechlibar
Milý čtenáři, náhoda vedla k dokonalé trefě: spisovatelka Rowlingová je signatářkou dopisu volajícího po svobodě slova, který vyšel ve středu v časopise Harpers. Mezi dalšími lidmi, kteří jej podepsali, je Salman Rushdie, člověk, po jehož životě svého času šli fanatici poštvaní Chomejním.
více


11.7.2020 GLOSA: Berlín za volantem

Zbyněk Petráček
Jisté stereotypy mají tuhý život, zvlášť opírají-li se o zkušenost světových válek. Třeba vztah k Německu. To bylo jádrem centrálních mocností, a aby mohlo vzniknout Československo, centrální mocnosti (v masarykovském pojetí nedemokratické) musely být poraženy demokratickým Západem.
více


10.7.2020 SVĚT: Stručná historie Antify

Soeren Kern
Americký generální prokurátor William Barr obvinil Antifu - militantní „antifašistické“ hnutí - z násilností a rabování, které propukly po celých Spojených státech během protestních akcí vyvolaných smrtí George Floyda.
více


10.7.2020 GLOSA: Do zítřejší bitvy

Zbyněk Petráček
Z té války s kmenem Čechů já před léty tě bral, / to já spálil jsem tvou střechu a rozdrásal tvůj žal, / teď tvoji bratři zas budou chtít zpátky krev moji. – Verše Oldřicha Janoty z písně Bitva na Tursku oživují mytický úsvit českých dějin.
více


10.7.2020 USA: Byl Woodrow Wilson rasista?

Ivo Cerman
Předevčírem mi známý přeposlal odkaz na článek o tom, že Univerzita Princeton v New Jersey, USA, chce „zavrhnout“ prezidenta Woodrow Wilsona kvůli jeho rasismu. V podstatě chtějí odstranit jeho jméno ze všech součástí univerzity a názvů některých budov.
více


9.7.2020 SVĚT: Pravdu má ten, kdo má moc

Petr Robejšek
Tento text se naoko zabývá tureckým prezidentem, ale ve skutečnosti odhaluje, s jak slabými argumenty omezují všechny vlády svobodu slova na sociálních sítích.
více


9.7.2020 EVROPA: Německo hýbe unií. Jsme na to připraveni?

Ivo Strejček
S prvním červencovým dnem letošního roku se stává předsednickou zemí Evropské unie Německo. Přestože jde pouze o formální akt, neboť Německo už celá léta rozhoduje o všem, co se v EU stane, na půl roku oficializované nadvlády Německa nad EU je nutné si všímat velmi bedlivě a s mimořádnou...
více


9.7.2020 EVROPA: Von der Leyenová by měla ihned odstoupit

Jan Bartoň
Docela velký „přehmat“ se podařil předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové. Zapojila se totiž do předvolební agitace pro Chorvatské demokratické společenství, které volby s výrazným náskokem vyhrálo.
více


8.7.2020 USA: Pokus o další utopii skončil krvavě

Ivo Cerman
Právě když jsem o víkendu psal blog o utopistických komunitách v USA, začaly se na internetu objevovat další zprávy o zcela novém experimentu. V pondělí se ukázalo, že tentokrát to skončilo vážně tragicky. A američtí „revolucionáři“ se z toho nepoučí, to mi věřte.
více


8.7.2020 EVROPA: Češi s Brity netančí

ISDe logo
Současné německé předsednictví Rady EU si za jeden ze svých cílů vytyčilo také „nastavení nových vztahů se Spojeným královstvím po brexitu“. O to bizarněji působí vyjádření kancléřky Merkelové, která v Bundestagu oznámila, že se „Unie i Německo musí připravit na případ, že dohoda s Velkou Británií...
více


8.7.2020 FRANCIE: Zatočit se svobodou projevu

Judith Bergman
13. května 2020 přijal francouzský parlament zákon, který požaduje po online platformách, jako jsou Facebook, Google, Twitter, YouTube, Instagram a Snapchat [1], aby do 24 hodin odstranily ohlášený „nenávistný obsah“ a do jedné hodiny ohlášený „teroristický obsah“.
více


8.7.2020 HISTORIE: Nakonec musel nechat Moravu Moravou

Petr Andrle
Kapelník Henrik Schön, který přišel do Slezských Rudoltic až z rakouského Mödlingu, byl již zvyklý na všechno. Když mu ohlásili, že má připravit koncert na počest pruského krále, který bude hostem zámeckého pána hraběte Hodice, ani na okamžik nezaváhal.
více


7.7.2020 ÚVAHA: Rozpojené státy americké...

Vladimír Cícha
Kdo sleduje dění ve Spojených státech amerických, stále ještě světové velmoci, v posledních méně než pěti letech, může mi snad dát za pravdu, že sice od skončení poslední světové katastrofy před dnes jubilejními 75 lety v naději, že vše bude již se dít ku spokojenosti převážné věšiny obyvatel...
více


7.7.2020 JAPANORAMA: Obrana útokem?

Milan Hubáček
Co do politické konfigurace představuje východní Tichomoří tak trochu Evropu naruby. Podobně jako v ní se i zde střetávají geopolitické zájmy mocností, ovšem z opačné strany. Japonsko se pak nachází v přímém nárazníkovém pásmu. Čína a Rusko jsou pro něj mocnosti západní, kdežto Spojené státy...
více


7.7.2020 USA: Černoši vs. běloši - běloši vs. Černoši

Lubomír Stejskal
Režisér Jiří Strach v rozhovoru s Novinkami.cz řekl (volný citát): Jestli prestižní časopis Variety zařadí do seznamu nekorektních filmů pecky typu Forrest Gump, tak mám pocit, že se svět skutečně zbláznil.
více


7.7.2020 ROZHOVOR: Kdo nekleká, je rasista

Benjamin Kuras
Nejprve si všimněme absurdity, že za mučedníka a bezmála světce si „bojovníci za spravedlnost“ vybrali několikrát usvědčeného lupiče a násilníka, jehož oběťmi byli převážně černoši a hlavně černošky.
více


7.7.2020 EVROPA: Green Deal a koláče Marie Antoinetty

Petr Robejšek
Kdyby si všichni chudí v EU oblékli „žluté vesty“, tak by dnes Evropa vypadala jako zařepkované jarní Česko z letadla. A v té samé EU požadují Finsko, Rakousko, Lucembursko, Dánsko, Holandsko, Švédsko a Lotyšsko, za souhlasného pokyvování Evropské komise, zostření emisních cílů pro plyn a CO2 na...
více