12.8.2020 | Svátek má Klára


12.8.2020 SVĚT: Volby a hry na studenou válku

Pavel Kopecký
Západní společnost se postupně změnila na společnost zcela změkčilou. Neochotnou k (osobním) obětem a vyžívající se ve floskulích. Nezřídka tak válčící v bojích fiktivních, dávno odmávnutých.
více


12.8.2020 HISTORIE: Atomové bomby donutily Japonsko ke kapitulaci

Jan Ziegler
Letos tomu bylo sedmdesát pět let od chvíle, kdy Američané svrhli atomové bomby na města Hirošimu a Nagasaki. O několik dnů později Japonsko oznámilo, že je připraveno kapitulovat.
více


12.8.2020 LIBANON: Kolonialisté, chcete nám opět vládnout?

Zbyněk Petráček
Při pohledu na Libanon, na tragédii výbuchu ledku, na obyvatele vylévající si své pocity vzteku i bezmoci napadají pozorovatele různé věci. Mezi nimi i tato.
více


12.8.2020 USA: Běloši volí Trumpa

Jan Bartoň
Průzkumy preferencí mezi americkými bělochy vyznívají pro stávajícího prezidenta Donalda Trumpa stále příznivě. Latinoameričané a Afroameričané naopak podporují kandidáta Demokratické strany.
více


11.8.2020 SVĚT: Nikomu to neublíží…

Matyáš Zrno
Týden Prague Pride skončil, letos bez pochodu, takže s výrazně menší mediální pozorností. Už je skoro nevhodné se tomu kriticky vyjadřovat, protože přece „komu to ublíží?“ popřípadě „kolik tradičních manželství homosexuálové rozvrátili?“.
více


11.8.2020 BEJRÚT: Výbuch mohl mít i jiné příčiny

Gita Zbavitelova 1
Po obrovské úterní explozi v Bejrútu se objevila řada spekulací o její příčině. Zatím sice neexistují důkazy, že by ji způsobilo něco jiného než nedbalost a špatně uskladněný ledek v přístavu, ale pozornost se soustřeďuje i na libanonský Hizballáh.
více


11.8.2020 USA: Zbytečně silná slova

Lubomír Stejskal
V předvolebních kampaních slyšíme od kandidátů ledacos. Všude na světě. Rozumní lidé to neberou vážně, protože „řeči se vedou a voda teče“. Jsou ale témata, kterým by snad bylo lepší se vyhnout.
více


11.8.2020 GLOSA: Když se řekne duální

Zbyněk Petráček
Novinové titulky typu To lidstvo nepamatuje. Výbuch ledku v Bejrútu byl jak malá atomová bomba působí úderně.
více


11.8.2020 EVROPA: Stále těsnější, stále více mimo realitu (2)

Radek Šebesta
Euro bylo přijato jako deviza od 1. ledna 1999 a jako fyzické platidlo bylo zavedeno od 1. ledna 2002.
více


10.8.2020 EVROPA: Stále těsnější, stále více mimo realitu (1)

Radek Šebesta
Cesta do pekel formálně začala 7. února 1992. Toho dne byla v Maastrichtu podepsána Maastrichtská smlouva, která z dosavadních Evropských společenství vytvořila Evropskou unii.
více


10.8.2020 LIBANON: Budou předčasné volby?

Lubomír Stejskal
Po přerušení záchranných prací v Bejrútu v sobotu 8/8 z bezpečnostních důvodů (protivládní demonstrace) se někteří Češi vyjádřili velmi kriticky. „Co je to za lidi, ti Libanonci?“ Tak zněla jedna z otázek.
více


11.8.2020 BLÍZKÝ VÝCHOD: Izraelci prý útočí covidem

Hana Lukešová
Od propuknutí koronavirové nákazy, která zasáhla každou zemi na celém světě, se Židé a Stát Izrael stali opět terčem útoků od antisemitů všech barev.
více


10.8.2020 ÚVAHA: Tři kultury

Pavel Mareš
Mnohá nedorozumění mezi lidmi z různých kontinentů vyvolává jejich odlišné kulturní prostředí, které cizinec dobře nechápe, a proto se dopouští trapných omylů, anebo si chybně vykládá chování svého protějšku.
více


10.8.2020 GLOSA: Doufat a chystat se

Zbyněk Petráček
Zásada „doufej v nejlepší, ale připravuj se na nejhorší“ má svůj smysl. V bezpečnostní politice, dopravní infrastruktuře státu, ale i v případě pandemie korony.
více


10.8.2020 SVĚT: Rasismus je zpátky a sílí

Markéta Šichtařová 5
Google přišel novinkou. Ve svém vyhledavači začal označovat podniky či obchody vlastněné Afroameričany atributem s názvem „Black-owned“. Je to vlastně „obchodní“ odpověď na politickou kampaň Black lives matter.
více


8.8.2020 SVĚT: Novodobé otroctví a pokrytectví ideologie "woke"

Judith Bergman
Média přetékají zprávami o tom, jak aktivisté hnutí Black Lives Matter (BLM) vandalizují a ničí sochy obchodníků s otroky, majitelů otroků a kohokoliv, kdo podle nich v minulosti provozoval otroctví.
více


8.8.2020 ROZHOVOR: Výbuch v Bejrútu

Andor Šándor
Libanon je dlouhodobě sužován ekonomickou krizí. Devalvace libanonské měny je neuvěřitelná. Země byla samozřejmě také zachvácena koronavirovou krizí, na což její zdravotnictví v žádném případě nebylo připravené.
více


10.8.2020 BEJRÚT: Za výbuch může Rusko!

Jan Bartoň
V médiích se rýsuje jasná linka viníka výbuchu ledku v Bejrútu. Je jím Rusko, protože odtud pochází majitel lodi zadržené s nákladem ledku. O teroristech vládnoucích v Libanonu ani čárka!
více


8.8.2020 GLOSA: V zemi nenáhody

Zbyněk Petráček
Někdy je domněnka hodně důležitá, například nalezneme-li v mléce pstruha. Tak shrnul problém náhodnosti Henry David Thoreau. Jenže výbuch v Bejrútu neodpovídá pstruhovi v mléce, ale rybě ve vodě.
více


8.8.2020 TURECKO: Už dávno nejde jen o Kurdy

Pavel Kopecký
Na sklonku července se do vlasti vrátili dva zdejší sympatizanti kurdských milic v Sýrii, z pohledu Turků teroristé – Markéta Všelichová a Miroslav Farkas. Nazpět přiletěli prakticky rovnou z maloasijského vězení, kam byli uvrženi na šest let a tři měsíce.
více


7.8.2020 BLÍZKÝ VÝCHOD: Bejrútské stíny

Lubomír Stejskal
Je skvělé, že záchranáři z více než dva tisíce kilometrů vzdálené České republiky se ve středu 5/8 večer přepravili do Bejrútu, aby poskytli pomoc po tamní děsivé katastrofě. Přesto visí ve vzduchu jedna klíčová otázka.
více


7.8.2020 USA: Situace připomíná tragickou frašku

Zdeněk Holásek
Zatímco u nás se moudré hlávky zaobírají osudem Donalda Trumpa v nadcházejících prezidentských volbách a někteří mají jasno, že prohraje, v USA je situace poněkud nejasná.
více


7.8.2020 KNIHA: Tak nám vyloučili Sarrazina…

Matyáš Zrno
Německým sociálním demokratům se konečně podařilo vyloučit ekonoma Thila Sarrazina ze svých řad (kde byl od roku 1973). Sarrazin, dlouholetý vysoký státní úředník, člen grémia Bundesbanky či ministr financí zemské vlády v Berlíně, se dopustil ideozločinu.
více


6.8.2020 SVĚT: Koronavirus je pro Západ novým 11. zářím

Richard Kemp
china flag
Koronavirová pandemie bude mít zřejmě stejný dopad jako 11. září 2001. Před zničením věží Světového obchodního centra byla al-Káida ve válce se Západem už léta. Až teprve tento barbarský akt vyprokoval netečnou oběť k akci.
více


5.8.2020 GLOSA: Na okraj výbuchu v Bejrútu

Lubomír Stejskal
Exploze v Bejrútu, k níž došlo v úterý 4/8 odpoledne, je další „Jobovou zprávou“ pro Libanon, zemi potácející se ve finanční, hospodářské a energetické krizi. Ztráty jsou děsivé – především lidské, ale také materiální.
více


6.8.2020 HISTORIE: Polské beznadějné hrdinství

Matyáš Zrno
V 17:00 zahájily jednotky podzemní Zemské armády (Armia Krajowa) zoufalý pokus osvobodit své hlavní město ještě před příchodem sovětské armády, čekající v pozicích několik kilometrů od Varšavy.
více


5.8.2020 VELKÁ BRITÁNIE: Problém s propuštěnými džihádisty

Judith Bergman
Ve Streathamu v jižní části Londýna pobodal 3. února 2020 Sudesh Amman, který byl krátce předtím propuštěn po odpykání poloviny svého trestu z vězení, dva lidi. Policisté jej poté zastřelili na místě činu. Později se k zodpovědnosti za tento útok přihlásil Islámský stát.
více


5.8.2020 GLOSA: Testujme demokracii v zátěži nákazy

Zbyněk Petráček
Demokracie se liší od nedemokracie řadou věcí. Každý si samozřejmě připomíná jiné, podle svého vkusu i politické orientace. Demokracie nevyniká tím, že je schopna sestavit nejefektivnější vládu. Ba ani tím, že je schopna rychle a účinně řešit naléhavý problém typu pandemie.
více


4.8.2020 NĚMECKO: Patálie s imigračním pozadím

Jan Fingerland
Problémová mládež, pouliční šarvátky i imigranti tu jsou už celé generace. Teď se ale tyto fenomény spojily do jednoho problému. Přinejmenším to tak vnímá část veřejnosti a médií v Německu.
více


3.8.2020 NĚMECKO: Demonstrace proti diktatuře národního státu

Martin Mařák
U našich sousedů patrně poslechli výzvu Václava Klause o času na vzpouru davů proti omezování svobody občanů a vydali se do ulic manifestovat proti těm jejich Prymulovým rouškám, chřipkové diktatuře národního státu a tomu nejbrutálnějšímu státnímu intervencionismu spojenému s nevídaným zásahem do...
více


4.8.2020 JAPANORAMA: Na uhelnú notečku

Milan Hubáček
Počátkem července japonská vláda ohlásila, že do fiskálního roku 2030 uzavře sto uhelných elektráren. Je to její první uhelné prohlášení, které obsahuje nějaký konkrétní údaj.
více


4.8.2020 FRANCIE: Katedrály v plamenech

Giulio Meotti
Významný kurátor Metropolitního muzea umění v New Yorku Keith Christiansen byl kritizován za to, že na Instagramu zveřejnil obraz Alexandra Lenoira, který¨ během Velké francouzské revoluce zachránil řadu francouzských památek před zničením.
více


3.8.2020 EVROPA: Ilegální imigrace ve stínu pandemie

Jan Bartoň
Několik měsíců se již světová i česká média věnují jako nejdůležitějšímu světovému problému virové pandemii. Ne, že by to v některých státech nebyl vážný problém, ale v současnosti se více straší „explozivním“ nárůstem.
více


1.8.2020 SVĚT: Amerika se stahuje. Ale kam?

Jan Fingerland
Americký prezident už nějakou dobu mluvil o stahování vojáků z Německa, jen se nevědělo kdy, kolik jich bude a kam půjdou. Trumpovo nejnovější prohlášení mnoho věcí neobjasnilo. Ale možná položilo dobré otázky.
více


1.8.2020 EKOLOGIE: Čeká žaloba za emise i Čínu?

Přemysl Souček
Na podzim má přijít žaloba na českou vládu, protože málo panikaří kvůli klimatu. Prý už je po světě podáno 600 takových žalob.
více


1.8.2020 USA: Volby za tři měsíce

Jan Bartoň
Anglo-americká média žijí pandemií covid-19 a předvolební atmosférou v USA. Ta je v posledních týdnech poznamenána referováním o hnutí Black lives matter. Předvolební průzkumy zatím jednoznačně favorizují kandidáta Demokratické strany Joea Bidena.
více