22.10.2019 | Svátek má Sabina


22.10.2019 IZRAEL: Premiér (opět) neuspěl

Lubomír Stejskal
Hlavní zprávou v Izraeli v pondělí večer 21/10 v různých obměnách titulků bylo: „Netanjahu vrátil mandát.“ Mandát k vytvoření povolební koalice, který mu dal prezident Reuven Rivlin 25/9.
více


22.10.2019 VELKÁ BRITÁNIE: Brexit a krize státu

Jan Bartoň
Situace s brexitem je dle mého soudu důkazem krize nejen britského státu v Evropské unii. Liberálové chtějí zůstat za každou cenu v EU, labouristé nevědí kam se přidat a unionisté mlží.
více


22.10.2019 GLOSA: Bacha na sliby

Zdeněk Holásek
Britský premiér Boris Johnson před pár týdny prohlásil, že raději skončí mrtvý v příkopu, než aby poslal do Bruselu dopis se žádostí o další prodloužení lhůty pro odchod Velké Británie z EU.
více


22.10.2019 GLOSA: Na čí židli sedíme?

Zbyněk Petráček
Nadávání na Evropskou unii patří ke koloritu a v zásadě neškodí. Vždyť svoboda nadávat na vrchnost patří k evropským hodnotám. Ale občas je laciná.
více


22.10.2019 TURECKO: Erdoganova vysoká, ale nebezpečná hra

Pavel Kopecký
Turecko opět vpadlo do Sýrie. Prezident Erdogan rozjel brilantní, notně riskantní plán. Nový pádný důkaz konce starých časů.
více


21.10.2019 ŠPANĚLSKO: Sto let natvrdo aneb Hongkong Evropy

Marian Kechlibar
Ve velkém procesu v Madridu dostali katalánští politici dohromady sto let vězení. Jejich odsouzení vyvolalo v Katalánsku nepokoje tvrdě potlačované policií.
více


21.10.2019 ESEJ: Evolův konzervatismus a Erdoganův turecký chalifát

Martin Mařák
Julius Evola byl filosof ultrapravicového konzervatismu, jenž z pravicových pozic kritizoval jak německý národní socialismus, tak italský fašismus.
více


19.10.2019 SVĚT: Na dění kolem Sýrie a Turecka si dejme pořádný pozor

Jiří Weigl
Pro každého, kdo pozorněji sleduje v posledních letech občanskou válku v Sýrii, nejsou ani tolik překvapivé současné operace turecké armády proti Kurdům v syrském pohraničí, jako spíše mezinárodní, především evropské politické a mediální reakce na ně.
více


19.10.2019 ÚVAHA: Stručně a jasně

Vladimír Cícha
Jeden můj přítel je lékař, dávno již v pensi, aktivní důstojník-lékař, nic však s komunismem neměl společného, členství ve straně apod. Když jsem mu nedávno poslal text pojednávající o neblahých poměrech dnes, napsal.
více


19.10.2019 TERORISMUS: Dopadne Dánsko stejně jako Švédsko?

Judith Bergman
Dánsko zažilo od února 2019 10 pumových útoků. Poslední pumový útok se udál 27. srpna v obytném komplexu Gersager ve městě Greve poblíž Kodaně. Nikdo nebyl zraněn, ale budova byla vážně poškozena.
více


18.10.2019 SÝRIE: Na severu netrpí jen Kurdové

Lubomír Stejskal
Egyptský anglickojazyčný týdeník Al Ahram Weekly přináší ve svém vydání ze 17/10 zajímavý článek týkající se důsledků turecké invaze na sever Sýrie. Jeho autorem je damašský reportér listu Bassel Oudat.
více


19.10.2019 AUSTRÁLIE: Norfolk Island

Stanislav Moc
Ostrov Norfolk leží přibližně 1700 km severovýchodním směrem od Austrálie. Dnes tam moderní turbinové letadlo přistane za necelé dvě a půl hodiny letu ze Sydney. Ostrov je přibližně osm kilometrů dlouhý a pět kilometrů široký, tedy nepatrná výspa v obrovské rozloze Tichého oceánu.
více


19.10.2019 EVROPA: Cesta do chudoby

Tomáš Jirsa
Evropou obchází strašidlo, strašidlo klimatického alarmismu. Probíhající změny klimatu zredukovala skupina alarmistických klimatologů, levicových aktivistů, médií a progresivistických politiků na jedinou příčinu, člověkem produkované CO2.
více


19.10.2019 GLOSA: Proti antisemitismu

Zbyněk Petráček
Jestli je něco, co eurokomisařce Jourové skutečně nelze závidět, je to její portfolio s tématy jako právní stát, náboženská svoboda či antisemitismus. Jsou to pojmy samy o sobě – například v podobě hesel – nesporné.
více


18.10.2019 GLOSA: Obnovení pořádku 2

Zbyněk Petráček
Rozsudek nad katalánskými separatisty přesahuje hranice Španělska. Stačí se podívat, jak brexit cvičí se Severním Irskem či Skotskem.
více


18.10.2019 ČÍNA: Hongkongský syndrom?

Stanislav Křeček
Aktuální události ve vzdálené součásti Číny, v Hongkongu, se kterými nás pravidelně seznamují sdělovací prostředky, vedou k zamyšlení.
více


21.10.2019 TURECKO: Proč Erdoğan válčí s Kurdy v Sýrii

Irena Menšíková
turkey flag
Turecký prezident tvrdí, že válčí za mír. Kurdům v Sýrii už nekryjí záda Američané a na napadeném území jim chybí i tradiční a jediný spolehlivý spojenec: hory. Erdogan tedy vyhraje. Může to ale být Pyrrhovo vítězství, na které doplatí celý region. Co vlastně Turecku na Kurdech v Sýrii tak vadí?
více


17.10.2019 EVROPA: První úkol pro Věru Jourovou

Radek Šebesta
Prvního listopadu se ujme své funkce nová Evropská komise. Českou republiku v ní bude staronově zastupovat Věra Jourová.
více


17.10.2019 TURECKO: Říše na Bosporu XV.

Marian Kechlibar
V německých mešitách kontrolovaných tureckým spolkem DiTiB proběhly modlitby za vítězství turecké armády.
více


17.10.2019 USA: Zejména ženské počínání ve vojenských uniformách

Ota Ulč
Mým téměř celoživotním počínáním byla role profesorská na americké univerzitě - celkem 34 let jsem si tak počínal. Existenčně zřejmě nejlíp si dosud počínala má studentka proniknuvší do americké diplomatické kariéry.
více


18.10.2019 EVROPA: Co se to děje s dnešním Západem?

Jiří Weigl
Často můžeme v různých komentářích a výrocích politických propagandistů, kteří problémy dneška stále tvrdošíjně redukují na údajný konflikt hodný Západ vs. zlý Východ.
více


17.10.2019 SÝRIE: Ochrání je Rusové?

Zbyněk Petráček
Sýrie je stát vzniklý z milosti Západu. Když ten před sto lety porcoval území mocností poražených v první světové válce, po Rakousku-Uhersku přišla na řadu i osmanská říše.
více


16.10.2019 NORSKO: Barnevernet se otřásá pod tíhou dalších skandálů

Tomáš Zdechovský
Norsko bylo už třikrát odsouzeno štrasburským soudem za porušení lidských práv, vysloužilo si silně kritickou rezoluci od Rady Evropy a vyšlo na povrch, že děti, co chtějí zpět k rodičům, zavírají do totální izolace...
více


16.10.2019 BLÍZKÝ VÝCHOD: Hanba Turecku! Ale i Západu

Luboš Zálom1
„Jděte a řekněte bezvěrcům, že Mohamedova armáda se vrátila.“ Tak referují provládní turecká média o invazi do severní části Sýrie.
více


16.10.2019 SVĚT: Kdo může za co?

Jefim Fištejn
Turecká ofenzíva na severu Sýrie byla umožněna rozhodnutím amerického prezidenta Trumpa odsunout nepatrný americký kontingent mimo oblast bojů mezi Turky a místními Kurdy.
více


15.10.2019 ANALÝZA: Jak že je to s těmi Kurdy?

Karel Wágner
Ve středu 9. října 2019 večer zahájilo Turecko v rámci operace Pramen míru pozemní boje na severu Sýrie. Díky tomu se i u nás začalo ve sdělovacích prostředcích znovu hovořit o Kurdech.
více


15.10.2019 EVROPA: Kdo vyslovil nevyslovitelné?

Jan Vitek
Zažíváme možná konec západní hegemonie nad světem. Zvykli jsme si na mezinárodní řád, který trval od počátku 18. století a byl založen na nadvládě Západu… Situace se mění.
více


15.10.2019 GLOSA: Proč ne Etiopie?

Zbyněk Petráček
Ze všech Nobelových cen je nejchytlavější ta za mír. Pro ni nejvíc platí klišé jindy vztahované na fotbal, ženy či muže: tomu přece rozumí každý/á. Kdekdo si nárokuje hodnotit rozhodnutí Nobelova výboru.
více


15.10.2019 RUSKO: Šokující trest

Lubomír Stejskal
Letos 18. srpna jsem na svém blogu zveřejnil článek pod titulkem Za devět gramů konopí vězení, šikana a psychický teror. Pojednával o Naamě Issacharové, mladé Izraelce, která byla v Moskvě zatčena a uvězněna.
více


14.10.2019 SÝRIE: Západ je spoluviníkem

Lubomír Stejskal
Se smutkem v srdci hledím symbolicky směrem k severní Sýrii a myslím na osud tamních Kurdů po svévolné Erdoganově agresi. Zase jeden národ, který byl Západem v kritické chvíli opuštěn.
více


15.10.2019 USA: Politika demokratů je „hrubým omylem“

Jan Bartoň
Jen malé množství názorů v liberálních angloamerických médiích si dovolí pokus demokratů sesadit Donalda Trumpa procesem impeachmentu pojmenovat jako hrubý omyl - blunder.
více


14.10.2019 EVROPA: Bílý domorodec se činí

Zbyněk Petráček
Novinové titulky typu Útok neonacisty nepřežili dva lidé shrnuly realitu v německém Halle. Nebyla to zpráva zcela mimořádná. Fakt, že tu a tam v Evropě někdo sáhne k násilí, že zaútočí i na synagogu, se už stal jistou kulisou životů. Ale tento případ se z ní vymyká.
více


14.10.2019 USA: Impeachment jako cena za telefonát

Jefim Fištejn
Mezi americkými odborníky panují velmi rozdílné názory na možné politické dopady procedury impeachmentu, kterou hodlají zahájit demokratičtí poslanci Sněmovny reprezentantů.
více


12.10.2019 SVĚT: Ruské odcházení k Číně?

Pavel Kopecký
Západ odchází ze scény na divadle světa. Anebo lépe řečeno: na scéně zůstává a jistě nadále zůstane, leč ztratil rozhodující roli.
více


12.10.2019 BLÍZKÝ VÝCHOD: Jak Turecko válčilo s Kurdy

Karel Wágner
V kontextu současné invaze Turecka do Sýrie bude dobré si zde připomenout některá našimi novináři „pozapomenutá“ fakta, o kterých jsem v říjnu 2016 informoval čtenáře.
více


22.10.2019 USA: Malebný padesátý stát

Ota Ulč
Dosud jsem nepotkal našince, který by na slovo HAVAJ reagoval s odplivnutím, s odporem. Však přece ostrovy s permanentně lahodným počasím, pohostinní domorodci, kolébavé polynéské melodie.
více