28.1.2021 | Svátek má Otýlie


28.1.2021 HISTORIE: 75 let poté

Tomáš Vodvářka
Před 75 lety bylo vojáky Rudé armády nalezeno asi 7000 přeživších lidských bytostí v Osvětimi. Odhady říkají, že více než jeden milión jejich spoluvězňů tam byl zavražděn, spálen a vymazán z povrchu zemského.
více


28.1.2021 SVĚT: Wilsonova válka proti pacifistům

Marian Kechlibar
Dnešní díl se bude točit kolem Woodrowa Wilsona, což je člověk, který v našich krajích požívá vcelku dobré historické pověsti, protože přispěl ke vzniku Československa.
více


28.1.2021 POLEMIKA: Před 150 lety sešla Evropa na scestí

Jaroslav Zamazal
Flag of Prussia
Jako pravidelný čtenář Neviditelného psa mám určitou skupinu oblíbených autorů a mezi ně patří František Novotný. S tím souvisí i skutečnost, že jeho knihy na mne učinily velký dojem a rád se k nim vracím – impozantní Valhala, jež navzdory tisícistránkovému rozsahu nabízí tak propracovaný a...
více


28.1.2021 OSOBNOST: Rozhlasový král Larry King

Karel Hvížďala
Rozhovorový král televizní stanice CNN, kde jeho hodinový každodenní pořad Larry King Live běžel od roku 1985 do roku 2010, pracoval ještě donedávna v RT America.
více


28.1.2021 USA: Kopnout si do Trumpa

Tomáš Jirsa
Překvapuje mne, kolik i rádoby pravicových českých komentátorů považuje za nutné kopnout si do odcházejícího prezidenta Trumpa. Několikahodinové obsazení Kapitolu demonstranty je jistě odsouzeníhodné a za nového amerického vedení se pravděpodobně již nikdy nevyšetří.
více


28.1.2021 USA: Ostrý obrat doleva

Roman Joch
Joe Biden ve svém inauguračním projevu jednak naznačil snahy o smíření, sjednocení společnosti a zahojení vnitřních ran. Současně ale naznačil i něco útočného: boj proti rasismu, bílé nadřazenosti a domácím teroristům.
více


28.1.2021 GLOSA: Ať kohouti kokrhají

Zbyněk Petráček
Ve zvláštní době poutají pozornost bizarní zprávy. Ne pro samotný bizar, spíš jako inspirace k obraně před trendy „nového normálu“ po koroně, před nástupem sterilního, bezkontaktního, virtuálního a ne-lidského světa odehrávajícího se v digitálním vesmíru.
více


27.1.2021 ESEJ: Biden nemluví o míru, ale o jednotě

Ivo Cerman
Pod záminkou války proti domácímu terorismu zlikviduje opozici, zabrání svobodě informací i politické činnosti. Kdo je Biden a co vlastně říká.
více


27.1.2021 IZRAEL: Jak se země vypořádává s covidem-19

Krista Gerloffová
„Víš, proč Bůh stvořil komáry?“ Touto otázkou odpovídá ultraortodoxní maminka sedmi dcer a sedmi synů na můj dotaz otázku ohledně covidu-19. „Aby člověku skrze nepatrný slabý hmyz ukázal jeho vlastní hranice. Podobně je tomu s tímto virem, kterého ani pouhým pohledem nemůžeme spatřit.“
více


27.1.2021 USA: Dojdou-li argumenty, dej tam rasismus…

Petr Khás
american flag
Americká média, jako například CNN nebo Huffington Post, přišla s šokující (dobře, je to CNN a HuffPost, takže ne zase tak šokující) informací, že prý Trumpova vláda vydala k výročí narození Martina Luthera Kinga „rasistickou zprávu“, či že dokonce „obhajuje otroctví“.
více


26.1.2021 GLOSA: Vlajky na věžích

Ondřej Neff
Inaugurace Joea Bidena byla jistě nejsledovanější událost minulého týdne. Taky jsem si ji nenechal ujít a taky jsem byl zvědavý, jestli dojde k nějakému výstřelku, nedejbože výstřelu, na to ani nepomyslet.
více


26.1.2021 USA: Biden, zajatec progresivních médií

Jan Bartoň
Se zájmem jsem si přečetl vyjádření asi desítky podnikatelů k nástupu Joea Bidena do funkce prezidenta. Je úsměvné, že téměř všichni podporují zvýšení daní pro firmy.
více


26.1.2021 USA: Tisíce hadrových Američanů

Martin Mařák
Při sledování filmových šotů a fotografií z inaugurace nového amerického prezidenta a dění, které posléze následovalo, prý rozličné blouznivce okamžitě napadlo několik do očí bijících polopravd a mýtů, jež se s urputností jim vlastní snaží šířit do všech stran.
více


26.1.2021 KORONAVIRUS: Klíč k záchraně skomírající ekonomiky?

Karel Wágner
Jihovýchodní Asie dlouhodobě patří k dynamicky se rozvíjejícím regionům světové ekonomiky. Většina krajin Jihovýchodní Asie, včetně Indonésie, se však potýká, stejně jako Evropa, s pandemií.
více


26.1.2021 IZRAEL: Do konce února budou naočkováni všichni

Gita Zbavitelova 1
S očkováním vakcínou Pfizer začal 20. prosince a Modernou 7. ledna. V devítimilionovém Izraeli mělo v sobě ve čtvrtek večer první dávku už skoro dva a půl milionu lidí a přes 850 000 i druhou.
více


26.1.2021 GLOSA: Čínské chucpe

Zbyněk Petráček
Je znám výraz chucpe. V židovských vtipech znamená drzost. Vyhroceně asi takto: zavraždil otce a matku, ale nárokuje si polehčující okolnost, neboť je sirotek. Není divu, že za chucpe se pokládá i přístup Pekingu k pandemii covidu-19.
více


26.1.2021 ROZHOVOR: Biden odstranil Churchilla...

Andor Šándor
Donald Trump pevně věřil, že volby neprohrál. Můžeme se domnívat, že si myslel, že to byly korespondenční hlasy, které mu vzaly vítězství. Stál před rozhodnutím, buď akceptovat výsledky s tím, že do Bílého domu nastoupí Joe Biden.
více


25.1.2021 IZRAEL: Premiér definitivně ztratil dalšího spojence

Lubomír Stejskal
Kdysi klíčového, byť jeden politik „jaro“ nedělá. Po Danim Dayanovi oznámil v úterý 19. ledna 2021 David Elhayani, že opouští Likud a připojuje se k Nové naději expolitika Likudu Gideona Saara.
více


25.1.2021 USA: Proč se máme bát nástupu Joea Bidena

Václav Klaus1
Nečekaný, násilný, byť zcela chaotický, neorganizovaný a nic dalšího nepřipravující a nesignalizující vpád Trumpových stoupenců (ale i všech dalších, kteří milují jakýkoli útok na oficiální instituce, ať je jejich myšlenkovou výbavou cokoli) do Kapitolu vytlačil z pozornosti jakoukoli vážnou a...
více


25.1.2021 GLOSA: Trápení běloruské

Petruška Šustrová
V půl desáté večer se v rozhlasových zprávách ozvalo: „Škoda Auto nebude sponzorovat mistrovství světa v hokeji, pokud se bude konat v Bělorusku. Tiskový mluvčí oznámil, že pro firmu je důležité dodržování lidských práv.“
více


23.1.2021 USA: Pohřební nálada na prezidentské inauguraci

Karel Stryczek
Formální převzetí moci v USA proběhlo v kruhu rodinném za přítomnosti přátel, několika desítek či stovek pozvaných funkcionářů, soudců Nejvyššího soudu, tří celebrit a desítek tisíc ozbrojenců chránících jejich bezpečnost.
více


25.1.2021 USA: Uzdravení je možné…

american flag
„Uzdravení je možné,“ řekla demokratická členka Sněmovny reprezentantů USA z newyorského Bronxu Alexandria Ocasio-Cortezová (31) k otázce, jak by měla vláda přistupovat k bílým rasistům a konspiračním teoretikům, kteří si stále, i přes desítky soudních rozhodnutí, myslí, že prezidenské volby byly...
více


23.1.2021 GLOSA: Kormidelník Biden

Zbyněk Petráček
Radost z nástupu Joea Bidena do Bílého domu vládne světu. EU vidí plus v tom, že čtyři roky trvající nevypočitatelnost, vyhrožování cly i zpochybňování role NATO vystřídá vstřícnost i spolupráce.
více


23.1.2021 SVĚT: Příliš mocná železnice

Marian Kechlibar
Na rozdíl od pošty, kolem které se točil minulý článek, byla železnice v době vzniku USA naprosto okrajovým fenoménem, natolik marginálním, že je těžké o něm vůbec najít nějaké webové zdroje.
více


22.1.2021 USA: Trumpův poslední den

Lubomír Stejskal
Stylově se rozloučil web Bílého domu s Donaldem Trumpem. Na velké fotografii prezident při nástupu do Air Force One kyne pod modrou oblohou zvednutou pravicí. Snímek doprovází text: Promises Made, Promises Kept.
více


22.1.2021 BLÍZKÝ VÝCHOD: Izrael a Palestinci v době covidové

Hana Lukešová
Stát Izrael získal na jedné straně velmi příznivé mezinárodní ohlasy kvůli své úspěšné kampani očkování svých obyvatel vakcínou proti covidu-19, ale jak se dalo očekávat, kritika nevládních organizací, některých médií hlavního proudu a BDS na sebe nenechala dlouho čekat.
více


22.1.2021 USA: Tenkrát na Západě

Petr Motyka
Nikdo, ale nikdo nikdy nezazpíval tu úžasnou melodii z dnes už starého amerického westernu, jako paní Věra Špinarová. Dnes už mi ji zpívá podruhé.
více


22.1.2021 GLOSA: Uhlíková „levárna“ Evropské unie

Zdeněk Lanz
V současné „koronavirové krizi“ zůstala zpráva o zpřísnění klimatických cílů EU z první poloviny prosince 2020 tak trochu stranou pozornosti. O co šlo?
více


22.1.2021 USA: Mladí a naštvaní

Pavel Kohout
Z povrchního pohledu lze dění kolem posledních amerických prezidentských a senátních voleb interpretovat jako konflikt modernity s tradicí, progresivního města s konzervativním venkovem, mladých se starými, intelektuálních pracujících s manuálně zaměstnanými, univerzitních vzdělanců s nevzdělanými,...
více


22.1.2021 GLOSA: Spasitel světa?

Zbyněk Petráček
Noviny nemají politikům fandit, mají je kritizovat, česky hodnotit. Je to známá poučka. Ale i když si ji našinec opakuje, stejně je mu nastupujícího prezidenta Joea Bidena až trochu líto. Ne
více


21.1.2021 SVĚT: To by bylo, aby se to nepovedlo

Václav Vlk st.
Bělorusko a Finsko mají něco podobného. Určitou část své existence byli součástí Ruska a Rusové dodnes litují, že to tak už není. Politicky se to pak začalo lišit.
více


21.1.2021 USA: Kdo je ten terorista?

american flag
Zatím jediným známým účastníkem vniknutí do kongresu, u kterého byly zabaveny zbraně, je sedmdesátiletý Lonnie Coffman z Alabamy. Jeho vnuk řekl, že „dědeček Lonnie jel do Washingtonu dělat občanskou válku.“
více


21.1.2021 AUSTRÁLIE: Aktuální virové dění v Klokanystánu

Marta Pelda Pelikánová
australian flag
V Sydney se vyskytlo šest případů a na Vánoce příslušnou čtvrt a následně celou Sydney zavřeli. Okolní státy ihned pozamykaly hranice. Silvestrovský ohňostroj bylo povolené sledovat z okna nebo v televizi
více


21.1.2021 ROZHOVOR: Jako výběrčí výpalného...

Marian Kechlibar
Pojem „pořádek“ bych asi v souvislosti se sociálními sítěmi vůbec nepoužíval. Spíš je to případ klasického „kdo s čím zachází, tím také schází“ – v politickém růstu Donalda Trumpa sehrál Twitter velkou roli a umožnil mu porazit jeho méně technicky schopné protivníky v primárkách let z 2015–2016.
více


21.1.2021 USA: Korupce a rozvracení univerzit

Raymond Ibrahim
american flag
Zpráva ministerstva školství USA vydaná 20. října 2020 uvádí, že více než třetina z téměř 20 miliard dolarů získaných americkými univerzitami ze zahraničních darů a smluv mezi lety 2014 a 2020 nebyla nikdy zveřejněna tak, jak to vyžaduje federální zákon, jmenovitě „§ 117 zákona o vysokých školách z...
více


20.1.2021 USA: Demokracie v Globálu

Pavel Kopecký
Za minulého zřízení se říkala anekdota, jež na běžný nedostatek lepších potravin či spotřebního zboží v obchodech reagovala parodií manipulačních frází komunistických hlavounů: „Maso koupíte v Brzku a vše ostatní je v Globálu!“
více