28.9.2020 | Den české státnosti


28.9.2020 IZRAEL: Počet nakažených prudce stoupá

Gita Zbavitelova 1
Kvůli sílící epidemii koronaviru platí v Izraeli už týden zpřísněná hygienická opatření a částečná uzavírka podniků a restaurací, ale počet neklesá a naopak stále roste. Proč? Vládní koaliční strany se nedokážou shodnout a Izraelci nařízení nerespektují.
více


28.9.2020 SVĚT: Soumrak naší doby

Vladimír Cícha
Než jsme se nadáli, stal se rok 2020 velmi pozoruhodným, a to ve značně dramatickém smyslu slova. Ve velmi krátké době došlo k rychlému vývoji velmi neblahých událostí. K chřipkové epidemii, jež se v únoru proměnila se v pandemii, a svět se změnil.
více


28.9.2020 USA: Střípky z bojiště

Petr Motyka
american flag
Prezident Donald Trump také před pár dny, během svého projevu o americké historii, zasadil ránu přímo na komoru liberálního pokrokářství.
více


26.9.2020 EVROPA: “Rozverné Německo” nás vede do hrobu s úsměvem

Ivo Cerman
Německo zavádí taneční bohoslužby a má skvělé nápady: Green New Deal, reparace pro oběti kolonialismu a intenzivnější import migrantů.
více


25.9.2020 IZRAEL: Když dojdou lůžka...

Lubomír Stejskal
Izrael prochází drtivou koronavirovou krizí. Nemocnice jsou přeplněné, některé už nemohou nové pacienty přijímat. Ti mnohdy čekají dlouhé hodiny v sanitkách, než se rozhodne, co s nimi.
více


26.9.2020 SVĚT: Trump si Nobelovu cenu (ne)zaslouží

Kateřina Lhotská
Tak trochu ve stínu řádění koronamršky proběhla médii zpráva o tom, že na udělení prestižní Nobelovy cenu míru byl nominován americký prezident Donald Trump. Navrhl ho na ni poslanec norského parlamentu Christian Tybring–Gjedde.
více


25.9.2020 EVROPA: Nový azylový plán EU

Marian Kechlibar
Už když Němci v létě přebírali vedení EU, hovořilo se v médiích o tom, že jedním z cílů jejich předsednictví by měla být reforma azylové a migrační politiky unie. (Spiegel, ZDF, Handelsblatt).
více


25.9.2020 EVROPA: Migrace a bezpečnost

Petr Robejšek
Mediální orgie okolo korony zastiňují všechno ostatní a to je osudová chyba. Za rok se budeme na covid dívat jako na zimní onemocnění a jedno z mnoha rizik, se kterými žijeme.
více


24.9.2020 USA: Maine

american flag
Maine získá pravděpodobně Joe Biden. Této pravděpodobnosti dávají komentátoři větší naději, než eventuálnímu překvapení v podobě vítězství Donalda Trumpa.
více


23.9.2020 USA: Lousiana

american flag
Lousiana je stát republikánů. Donald Trump zde vyhraje, ať se děje, co se děje. Předvolební průzkumy hovoří jasnou řečí, kterou chápe i poslední demokrat v socialistické Kalifornii.
více


24.9.2020 NĚMECKO: Proč?

Bavarian flag
Tento článek věnuji především těm, kteří se stále ještě pokoušejí srovnávat současnou převážně muslimskou nelegální migraci do západní Evropy s česko-slovenskou emigrací osmašedesátého roku...
více


23.9.2020 LIBANON: Beznaděj po výbuchu

Jiří Weigl
Tragický výbuch v bejrútském přístavu, který na začátku srpna zničil velkou část libanonského hlavního města, se stal poslední tečkou potvrzující beznadějný úpadek a rozvrat této krásné země na východním pobřeží Středozemního moře, kterou ještě před půl stoletím po právu nazývali Švýcarskem...
více


23.9.2020 HOLANDSKO: Lidé proti moři

Dana Mentzlová
Po staletí Holandsko čelí záplavám z moře a opět si vydobývá své území. Ani v dnešní době práce nepřestává.
více


22.9.2020 USA: Bitva o osiřelý talár

Marian Kechlibar
Smrtí soudkyně Ruth Bader Ginsburgové se uprázdnilo místo na Nejvyšším soudu USA. Proces jmenování nového soudce bude … zajímavý.
více


22.9.2020 EVROPA: Leyenová definitivně ztratila soudnost

Přemysl Souček
Pro předsedkyni Evropské komise je nejdůležitější snižování emisí CO2. Na covid-19 chce více pravomocí a volný pohyb, na masovou nelegální migraci recept nemá, agresivita Turecka ji nezneklidňuje, digitalizace ustoupila daleko do pozadí.
více


21.9.2020 EVROPA: Karty na stůl

Jiří Weigl
Ve stínu pečlivě udržované globální hysterie kolem nákazy covid-19 probíhá v Bruselu podivné jednání Evropské komise s několika obřími nadnárodními farmaceutickými firmami o budoucích nákupech vakcíny proti covidu-19 pro celou EU.
více


23.9.2020 GLOSA: Jsou ženy s hidžábem lepší než ženy bez něj?

Lubomír Stejskal
Evropan občas žasne, co všechno v třetím světě řeší regulační mediální úřad. Jeho chvíle přichází mimo jiné tehdy, když moderátor vyjádří veřejně své přesvědčení, které je kontroverzní a vyvolá kritiku posluchačů.
více


25.9.2020 KNIHA: Sebedestrukce Západu

Tomáš Břicháček
Na dnešní svět už nelze nahlížet prizmatem Východ versus Západ (komunismus versus svoboda a demokracie). Stěžejní ideový konflikt se už dávno přesunul na osu Západ versus anti-Západ. Ohroženi jsme především silami rozvratu uvnitř.
více


22.9.2020 USA: Kentucky

american flag
Osm volitelů státu venkovského státu Kentucky bezpečně zvolí Donalda Trumpa. V roce 2016 zde zvítězil s 62,5 % oproti 32,7 % Hillary Clintonové. Zvítězili zde také v roce 2000 a 2004 republikáni George W. Bush, v roce 2008 John McCain a v roce 2012 Mitt Romney.
více


22.9.2020 IZRAEL: Přelomový rozsudek

Gita Zbavitelova 1
V červenci 2015 se do palestinské vesnice Duma na Západním břehu Jordánu v noci vplížil židovský mladík a hodil do dvou domů zápalné láhve. Měla to být pomsta za palestinskou vraždu Izraelce.
více


21.9.2020 USA: Trump poprvé vede

Jan Bartoň
Zatímco tiskové agentury stále dokola referují o tom, že Donald Trump ztrácí na svého vyzyvatele jak v celostátních průzkumech, tak ve většině států USA, existuje i průzkum, který ukazuje, že šance obou kandidátů jsou rovnocenné.
více


21.9.2020 USA: Kansas

american flag
Pokud se nestane něco skutečně mimořádného, zvolí si Kansasané za prezidenta Donalda Trumpa. Nevyplývá to jen z předvolebních průzkumů, ale i z historie hlasování tohoto rozlohou velkého státu Středozápadu.
více


21.9.2020 TURECKO: Odliv mozků

Burak Bekdil
Turecký islamistický prezident Recep Tayyip Erdoğan jednou prohlásil za svou politickou misi „výchovu hluboce zbožných (muslimských) generací“. Výzkumy v posledních letech ukázaly, že turecká mládež se nejambicióznějšímu Erdoğanovu projektu sociálního inženýrství vzepřela.
více


19.9.2020 EVROPA: Míříme k bídě

forest les
Ursula Von der Leyenová právě načrtla ve svém poselství o stavu Unie budoucnost: má být zelenější a mířit k propojenému zdravotnictví. Nejkonkrétnější z celého poselství je plán snížit emise skleníkových plynů do roku 2030 o 55 % proti 1990.
více


18.9.2020 USA: Iowa

american flag
Iowa je asi dvakrát větší než Česká republika a žije zde něco málo přes tři milióny obyvatel, což tomuto středozápadnímu státu dává sílu tří volitelů (méně jich mít ani nemůže).
více


18.9.2020 EVROPA: Bludy a pravdy o migraci

Petr Robejšek
V roce 2015 jsme se od našich pokrokových expertů a novinářů dozvěděli, že Angela Merkelová udělala neobyčejně prozíravé rozhodnutí, když otevřela hranice pro statisíce migrantů, zejména z islámského světa. Po pěti letech můžeme tyto předpovědi ověřit.
více


18.9.2020 USA: Amerika na hraně

Roman Joch
Násilnosti v ulicích, rabování, žhářství. Střety s policií, slzný plyn, střelba gumovými projektily. Vandalství, ničení soch. Vzájemné potyčky paramilitárních skupin radikální levice (Antifa, BLM) a radikální pravice („patriotické“ formace). Lidé nosí střelné zbraně na demonstrace a z nich do...
více


17.9.2020 BLÍZKÝ VÝCHOD: Dvěma raketami to neskončilo

Lubomír Stejskal
Bylo jich třináct (když jsem ráno 16. 9. usedl k PC). Třináct raket vyslaných z Pásma Gazy na Izrael. Zajímá to ale někoho? Zajímá to svět?
více


17.9.2020 USA: Snaha zničit Spojené státy

Guy Millière
25. května 2020 v Minneapolisu ve státě Minnesota policista Derek Chauvin, na kterého již bylo dříve podáno 18 stížností, způsobil smrt černocha George Floyda tím, že mu klečel na krku skoro 9 minut.
více


17.9.2020 GLOSA: Co pravil Pythagoras?

Vladimír Cícha
Pravil: „Číslo je podstatou všech věcí.“ Světovou tematikou roku 2020 je, po dočasném uklidnění imigračního problému, tažení amerických demokratů proti prezidentovi, nastalá anarchie v zemi a globálně pak pandemie covid-19.
více


17.9.2020 USA: Indiana

american flag
Nejčervenější stát na Středozápadě, rodiště viceprezidenta Mike Penceho, bývalého guvernéra Indiany a člověka, který má vyloženě blahodárný vliv na jinak myšlenkově rozevlátého prezidenta Donalda Trumpa.
více


16.9.2020 IZRAEL: Když terorista není teroristou

Lubomír Stejskal
Co dělat, když se přátelé dopustí fatální chyby, snaží se ji zamaskovat, leč jejich selhání po čase vyjde v plné nahotě najevo? Postavit se celé věci čelem v duchu hesla „padni komu padni.“ Právě o tom je tento článek.
více


16.9.2020 HISTORIE: Americká pomoc SSSR

Jan Ziegler
Je známou skutečností, že Američané poslali do zemí válčících s hitlerovským Německem a jeho satelity výzbroj, výstroj a další materiál za desítky miliard dolarů. Významně pomáhali i na bojištích.
více


16.9.2020 PRÁVO: Barnevernet před soudem

Tomáš Zdechovský
Norsko ve Štrasburku prohrálo už devět případů, kdy si rodiče stěžovali na Barnevernet. U dvou případů se Norové výsledek pokusili zvrátit odvoláním, soud to ale neuznal. Oprávněně se proto bojí, jak dopadne dalších 31 stížností...
více


16.9.2020 USA: Illinois

american flag
Stát je asi dvakrát větší než Česká republika, má přibližně 13 miliónů obyvatel a žije v něm asi 61 % bělochů, 17 % Latinos, 14 % černochů a 6 % Asiatů. Nábožensky je nejčastěji protestantský (43 %), římskokatolický (28 %) a s trochou židů (2 %).
více


15.9.2020 ESEJ: Sebedestrukce západu

Václav Klaus1
Během nedělní Partie televize Prima (dne 5. července) jsem byl tázán, co si myslím o právě probíhajícím – svým rozsahem a svou mírou násilí v minulosti neznámém – fenoménu americké společnosti, kterým je ničení pomníků vůdců americké demokratické revoluce.
více