15.8.2020 | Svátek má Hana


15.8.2020 GLOSA: EU se vydává příliš zelenou cestou

Ivo Valenta
Asi nikoho nepřekvapím tím, že jsem vůči „zeleným strategiím“ Evropské unie velmi kritický. A právě jednu takovou strategii s líbivým názvem Navrácení přírody do našeho života jsme řešili s kolegy na senátním výboru a jasně jsme se k ní postavili.
více


15.8.2020 USA: A co bílá chudina?

Matyáš Zrno
Měsíce trvající nepokoje způsobené smrtí George Floyda jsou těmi opakujícími se chvílemi, kdy si americká společnost uvědomuje, že uprostřed nejmocnějšího státu světa existují ostrovy přímo patologické chudoby.
více


15.8.2020 BLÍZKÝ VÝCHOD: Nálož jménem Libanon

Pavel Kopecký
Ačkoli se soudobý veřejný prostor liberálních demokracií topí pod přívalovou vlnou ideologicko-marketingových omluv a sebemrskačství za hříchy i „hříchy“ předků, vynořují se také pomyslné ostrůvky deviací.
více


15.8.2020 EVROPA: Svoboda volby po bruselsku

Kateřina Lhotská
V tichosti a stranou mediálního zájmu byla před více než rokem přijata směrnice EU pod výmluvným názvem „o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem rodičů a pečujících osob“. Má donutit otce, aby chodili více na rodičovskou.
více


15.8.2020 GLOSA: S Harrisovou do boje

Zbyněk Petráček
Jisté americké instituce se spontánně přenesly do Evropy. Třeba v čele českých trampských osad stojí stále šerifové. Leč jiné tu nezakořenily. Třeba viceprezident. Dokážete jmenovat z hlavy nějakého amerického viceprezidenta, jenž se pak nestal prezidentem?
více


14.8.2020 TURECKO: Erdoğanovy "pozůstatky meče"

Uzay Bulut
Uzay Bulut
Během brífinku s novináři věnovanému pandemii koronaviru, který se konal 4. května 2020, použil turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan velmi hanlivé slovní spojení - „pozůstatky meče“.
více


14.8.2020 EVROPA: Promluvme si o unii

Matyáš Zrno
Úterní kauza s evropskou směrnicí o rodičovské dovolené krásně ilustruje snad všechny nešvary debaty o Evropské unii. A to na všech stranách. Nejprve novináři veřejnoprávního rozhlasu vypustí do světa zprávu o tom, že podle nové evropské směrnice musí otec nastoupit na rodičovskou dovolenou.
více


14.8.2020 KORONAVIRUS: Rusko má vakcínu

Jan Bartoň
Rusko oznámilo, že registrovalo první vakcínu proti infekci koronaviru. Podle médií jsou „světoví experti skeptičtí“, co se ruské vakcíny týče. Nicméně Rusko už má objednávky z dalších zemí postižených pandemií.
více


14.8.2020 GLOSA: Lukašenko chválí

Zbyněk Petráček
Bělorusko je unikát postsovětské Evropy. Není to země, která využila šanci a přimkla se k Západu (jako Litva, Lotyšsko a Estonsko). Není to země, která podléhá přetahování mezi Západem a Východem (jako Ukrajina).
více


13.8.2020 TCHAJ-WAN: Za panem Li

Petr Fiala
Dne 30. 7. 2020 zemřel ve věku 97 let bývalý tchajwanský prezident Li Teng-chuej. Jeho dlouhý život zrcadlí všechny peripetie, kterými prošla tchajwanská společnost během více jak posledního půlstoletí.
více


13.8.2020 GLOSY: O světě a politice (25)

Václav Klaus1
Znovu se setkávám s tím, že rok, kdy jsme mnozí žili merkelovskou invazí migrantů do Evropy a jejím „wir schaffen das“, není ve výpiscích zahlcen těmito tématy. Existuje evidentní časové zpoždění. Potřebovali jsme navíc tehdy spíše jednoduché, utilitární věty, nic hlubokého nebylo třeba, abychom...
více


13.8.2020 AUSTRÁLIE: Názorová totalita na univerzitě

Milan Šálek
Namísto otevřené diskuse byl v rámci udržování konsensu z univerzity vyhozen. A nebylo to někde v Rusku nebo v Číně, nýbrž v Austrálii.
více


13.8.2020 USA: Drž se, Ameriko!

Zdeněk Lanz
Přežije Západ naši generaci? To bylo tématem besedy s Ladislavem Jaklem v dubnu 2019 v Hluboké nad Vltavou, o níž jsem psal např. zde. Dovolím si připomenout několik zajímavých myšlenek ze závěru této besedy.
více


13.8.2020 SVĚT: Trump trestá Merkelovou

Petr Robejšek
Po druhé světové válce bylo v Německu 300 000 amerických vojáků. Dnes je jich 36 tisíc a Donald Trump chce jejich počet snížit na 24 tisíc. Němečtí politici se urazili. Typická byla reakce premiéra Bavorska Södera, který mluvil o „poškození německo-amerických vztahů“.
více


12.8.2020 SVĚT: Volby a hry na studenou válku

Pavel Kopecký
Západní společnost se postupně změnila na společnost zcela změkčilou. Neochotnou k (osobním) obětem a vyžívající se ve floskulích. Nezřídka tak válčící v bojích fiktivních, dávno odmávnutých.
více


12.8.2020 HISTORIE: Atomové bomby donutily Japonsko ke kapitulaci

Jan Ziegler
Letos tomu bylo sedmdesát pět let od chvíle, kdy Američané svrhli atomové bomby na města Hirošimu a Nagasaki. O několik dnů později Japonsko oznámilo, že je připraveno kapitulovat.
více


12.8.2020 LIBANON: Kolonialisté, chcete nám opět vládnout?

Zbyněk Petráček
Při pohledu na Libanon, na tragédii výbuchu ledku, na obyvatele vylévající si své pocity vzteku i bezmoci napadají pozorovatele různé věci. Mezi nimi i tato.
více


12.8.2020 USA: Běloši volí Trumpa

Jan Bartoň
Průzkumy preferencí mezi americkými bělochy vyznívají pro stávajícího prezidenta Donalda Trumpa stále příznivě. Latinoameričané a Afroameričané naopak podporují kandidáta Demokratické strany.
více


11.8.2020 SVĚT: Nikomu to neublíží…

Matyáš Zrno
Týden Prague Pride skončil, letos bez pochodu, takže s výrazně menší mediální pozorností. Už je skoro nevhodné se tomu kriticky vyjadřovat, protože přece „komu to ublíží?“ popřípadě „kolik tradičních manželství homosexuálové rozvrátili?“.
více


11.8.2020 BEJRÚT: Výbuch mohl mít i jiné příčiny

Gita Zbavitelova 1
Po obrovské úterní explozi v Bejrútu se objevila řada spekulací o její příčině. Zatím sice neexistují důkazy, že by ji způsobilo něco jiného než nedbalost a špatně uskladněný ledek v přístavu, ale pozornost se soustřeďuje i na libanonský Hizballáh.
více


11.8.2020 USA: Zbytečně silná slova

Lubomír Stejskal
V předvolebních kampaních slyšíme od kandidátů ledacos. Všude na světě. Rozumní lidé to neberou vážně, protože „řeči se vedou a voda teče“. Jsou ale témata, kterým by snad bylo lepší se vyhnout.
více


11.8.2020 GLOSA: Když se řekne duální

Zbyněk Petráček
Novinové titulky typu To lidstvo nepamatuje. Výbuch ledku v Bejrútu byl jak malá atomová bomba působí úderně.
více


11.8.2020 EVROPA: Stále těsnější, stále více mimo realitu (2)

Radek Šebesta
Euro bylo přijato jako deviza od 1. ledna 1999 a jako fyzické platidlo bylo zavedeno od 1. ledna 2002.
více


10.8.2020 EVROPA: Stále těsnější, stále více mimo realitu (1)

Radek Šebesta
Cesta do pekel formálně začala 7. února 1992. Toho dne byla v Maastrichtu podepsána Maastrichtská smlouva, která z dosavadních Evropských společenství vytvořila Evropskou unii.
více


10.8.2020 LIBANON: Budou předčasné volby?

Lubomír Stejskal
Po přerušení záchranných prací v Bejrútu v sobotu 8/8 z bezpečnostních důvodů (protivládní demonstrace) se někteří Češi vyjádřili velmi kriticky. „Co je to za lidi, ti Libanonci?“ Tak zněla jedna z otázek.
více


11.8.2020 BLÍZKÝ VÝCHOD: Izraelci prý útočí covidem

Hana Lukešová
Od propuknutí koronavirové nákazy, která zasáhla každou zemi na celém světě, se Židé a Stát Izrael stali opět terčem útoků od antisemitů všech barev.
více


10.8.2020 ÚVAHA: Tři kultury

Pavel Mareš
Mnohá nedorozumění mezi lidmi z různých kontinentů vyvolává jejich odlišné kulturní prostředí, které cizinec dobře nechápe, a proto se dopouští trapných omylů, anebo si chybně vykládá chování svého protějšku.
více


10.8.2020 GLOSA: Doufat a chystat se

Zbyněk Petráček
Zásada „doufej v nejlepší, ale připravuj se na nejhorší“ má svůj smysl. V bezpečnostní politice, dopravní infrastruktuře státu, ale i v případě pandemie korony.
více


10.8.2020 SVĚT: Rasismus je zpátky a sílí

Markéta Šichtařová 5
Google přišel novinkou. Ve svém vyhledavači začal označovat podniky či obchody vlastněné Afroameričany atributem s názvem „Black-owned“. Je to vlastně „obchodní“ odpověď na politickou kampaň Black lives matter.
více


8.8.2020 SVĚT: Novodobé otroctví a pokrytectví ideologie "woke"

Judith Bergman
Média přetékají zprávami o tom, jak aktivisté hnutí Black Lives Matter (BLM) vandalizují a ničí sochy obchodníků s otroky, majitelů otroků a kohokoliv, kdo podle nich v minulosti provozoval otroctví.
více


10.8.2020 BEJRÚT: Za výbuch může Rusko!

Jan Bartoň
V médiích se rýsuje jasná linka viníka výbuchu ledku v Bejrútu. Je jím Rusko, protože odtud pochází majitel lodi zadržené s nákladem ledku. O teroristech vládnoucích v Libanonu ani čárka!
více


8.8.2020 TURECKO: Už dávno nejde jen o Kurdy

Pavel Kopecký
Na sklonku července se do vlasti vrátili dva zdejší sympatizanti kurdských milic v Sýrii, z pohledu Turků teroristé – Markéta Všelichová a Miroslav Farkas. Nazpět přiletěli prakticky rovnou z maloasijského vězení, kam byli uvrženi na šest let a tři měsíce.
více


8.8.2020 GLOSA: V zemi nenáhody

Zbyněk Petráček
Někdy je domněnka hodně důležitá, například nalezneme-li v mléce pstruha. Tak shrnul problém náhodnosti Henry David Thoreau. Jenže výbuch v Bejrútu neodpovídá pstruhovi v mléce, ale rybě ve vodě.
více


8.8.2020 ROZHOVOR: Výbuch v Bejrútu

Andor Šándor
Libanon je dlouhodobě sužován ekonomickou krizí. Devalvace libanonské měny je neuvěřitelná. Země byla samozřejmě také zachvácena koronavirovou krizí, na což její zdravotnictví v žádném případě nebylo připravené.
více


7.8.2020 BLÍZKÝ VÝCHOD: Bejrútské stíny

Lubomír Stejskal
Je skvělé, že záchranáři z více než dva tisíce kilometrů vzdálené České republiky se ve středu 5/8 večer přepravili do Bejrútu, aby poskytli pomoc po tamní děsivé katastrofě. Přesto visí ve vzduchu jedna klíčová otázka.
více


7.8.2020 USA: Situace připomíná tragickou frašku

Zdeněk Holásek
Zatímco u nás se moudré hlávky zaobírají osudem Donalda Trumpa v nadcházejících prezidentských volbách a někteří mají jasno, že prohraje, v USA je situace poněkud nejasná.
více