15.9.2019 | Svátek má Jolana


14.9.2019 MIGRACE: Conte chce opět přerozdělovat a trestat

Jan Bartoň
Staronový italský premiér Giuseppe Conte navštívil Brusel a chce opět prosadit automatické přerozdělování migrantů, kteří míří do italských přístavů. V tom případě je ochoten zmírnit tvrdou protiimigrační politiku své vlády.
více


14.9.2019 GLOSA: Otázka pro voliče

Zbyněk Petráček
Zásadní věci někdy vyplavou na povrch spíše nechtěně. Třeba v úterý, když Ursula von der Leyenová představovala v Bruselu členy své Evropské komise.
více


14.9.2019 USA: Nebezpečný stalinismus uvědomělé krajní levice

Alan M. Dershowitz
Alan M. Dershowitz
Pro občanské svobody je dnes větší hrozbou netolerantní krajní levice než bigotní krajní pravice. Může se to zdát nelogické: mnohem více případů masové střelby v obchodních centrech, synagogách a útoků proti jiným měkkým cílům bylo spácháno extremisty, kteří se ztotožňují s krajní pravicí než s...
více


13.9.2019 FRANCIE: Smrt při sexu jako pracovní úraz

Tomáš Vodvářka
Nevím, jestli to není fake new. Francouz si na služební cestě „odskočil“, při tom ho skolil infarkt, manželka to naprášila k soudu a zaměstnavatel musí klopit.
více


13.9.2019 CESTOVÁNÍ: Po úzkých silnicích až na konec země

Marcela Matějková
Dartmoor v hrabství Devon je málo osídlené území jihozápadní Anglie, a právě to mě na něm okouzlilo. Místo mnoha mýtů a legend, krásné přírody, volně se pohybujících stád zvěře, místo tajuplné a romantické.
více


13.9.2019 EVROPA: Naučíme unii, co je demokracie

Petr Holub1
Předsedkyně Ursula von der Leyenová představila Evropskou komisi, celkem šestadvacet jmen komisařek a komisařů, které ještě bude prověřovat europarlament.
více


13.9.2019 GLOSA: Slib, nebo zákon?

Zbyněk Petráček
Vyjednávání o brexitu míří do finále, ale zájem o něj začíná trochu připomínat zájem o výzkum špičkových fyziků na poli základních částic. Lidi zajímá, že objevili boson, ale jen hrstka chápe podstatu i detaily toho výzkumu.
více


12.9.2019 SVĚT: 18 let od útoku muslimů na WTC

Luboš Zálom1
Připomněli jsme si osmnáct let od bezprecedentního útoku islámu na západní civilizaci. Co si z toho výročí vzít pro současnou dobu?
více


12.9.2019 IZRAEL: Premiérova "bomba"

Lubomír Stejskal
V úterý (10/9) večer se i na českých serverech objevila „senzační“ politická zpráva. Izraelský premiér oznámil, že když příští úterý (17/9) vyhraje volby a sestaví vládu, vyhlásí suverenitu nad Jordánským údolím.
více


12.9.2019 BREXIT: Příležitost pro Babiše

Zdeněk Holásek
Dění ve Velké Británií je dobrou učebnicí ničemnosti politických elit. No elit, holomků, kteří nejprve voličům naslibují hory doly, věrnost britským tradicím, zájmům a hlasu lidu atd., prostě bla bla bla jako před každými volbami nejméně posledních 40 let.
více


11.9.2019 EVROPA: EU, projekt jen pro dobré počasí?

Jan Bartoň
Po neustálých přestřelkách kolem brexitu a „tvrdé linii“ Bruselu vůči Londýnu se stále jasněji ukazuje, že projekt EU není konstruován na „špatné počasí“, natož na „klimatickou změnu“.
více


11.9.2019 ÍRÁN: Následovnice Jana Palacha – aniž to sama tuší

Lubomír Stejskal
Radio Farda, íránská sekce stanic Svobodná Evropa/Svoboda, přineslo na svém webu 4. září 2019 děsivou zprávu. V Teheránu se před úřadem prokurátora zapálila mladá žena. Kvůli hrozícímu trestu za absurdní „zločin“.
více


10.9.2019 BALKÁNSKOU STOPOU 2: Delta Dunaje

Marian Kechlibar
Ke konci své dlouhé cesty napříč kontinentem se Dunaj, teď už zmohutnělý na šířku skoro jednoho kilometru, rozděluje do tří ramen. Mezi nimi vznikla dunajská delta – obrovský a plochý prostor mokřadů, klikatých kanálů a ostrovů.
více


10.9.2019 SLOVENSKO: Od vraždy ke grotesce

Václav Vlk st.
Jedno je jasné. Nějak se to nevede. Co? No to vyšetřování smrti Jána Kuciaka a jeho přítelkyně, zavražděných už před rokem a půl. Vražda je vražda a je to hnusný čin, ale co se děje od té doby na Slovensku, také není kdovíjaká paráda.
více


9.9.2019 EVROPA: Válka o brexit

Petr Štěpánek
Bývalá britská premiérka Theresa Mayová vyjednala s Bruselem dohodu o odchodu Velké Británie z Evropské unie, která ovšem v britském parlamentu třikrát neprošla.
více


10.9.2019 GLOSA: Muž rasové revanše

Zbyněk Petráček
Ten muž nebyl výjimečný tím, že se dožil 95 let, vládl autokraticky 37 let a až před dvěma roky ho svrhli vojáci. Takových je víc. Robert Mugabe se zapsal do dějin něčím jiným než cestou od partyzána proti bělošské Rhodesii k premiérovi i prezidentovi nezávislého Zimbabwe.
více


10.9.2019 SVĚT: Sázka na Apokalypsu

Roman Joch
Evropská komise ve snaze zachránit planetu si klade ambiciozní cíle: snížit emise CO2 o 50–55 procent do roku 2030; a do roku 2050 přejít na tzv. uhlíkovou neutralitu, tj. vypouštět do ovzduší jen tolik CO2, kolik jsme schopni z ovzduší stáhnout.
více


9.9.2019 BREXIT: Patetická klauniáda

Martin Mařák
Psát o brexitu se v těchto bouřlivých dobách stává nevděčnou záležitostí, neboť situace se může změnit několikrát za den a britský premiér poté, co měl situaci pevně v rukou a nechal naprosto nečekaně na pět týdnů zazdít parlament.
více


9.9.2019 BALKÁNSKOU STOPOU 1: Bukurešť

Marian Kechlibar
Zase jednou na cestách. Bukurešť roku 2019 není krásné město. Živé ano, krásné … nikoliv.
více


9.9.2019 EVROPA: Jourová jako pomsta za dvojí kvalitu?

Jan Bartoň
Věra Jourová podle médií dostala nabídku na novou pozici v Evropské komisi. Po ochraně spotřebitele by se měla věnovat ochraně právního státu.
více


9.9.2019 EVROPA: O populismu a pravicovosti

Luděk Frýbort
Proběhly nedávno v Německu dvoje zemské volby, dopadly, jak dopadly, a jsou teď kolem toho všelijaké řeči. Vysoký podíl hlasů získala strana AfD (Alternative für Deutschland) - v Branibořích 23,5 %, v Sasích dokonce 27,5 %, a komentátoři si jsou zajedno v tom, že je to špatně a že se to nemělo stát.
více


9.9.2019 BLÍZKÝ VÝCHOD: Prekérní situace předsedy vlády

Lubomír Stejskal
Když máte v zemi politickou stranu, která disponuje tím, čím disponovala KSČ za totality, tedy partajními ozbrojenými milicemi, a tato strana je součástí vládní koalice, jíž jste premiérem, sotva se zbavíte spoluodpovědnosti.
více


6.9.2019 FEJETON: Vždyť On je dobrý i v dopravní zácpě

Den Jeruzaléma 1
Už jste někdy řídili na Olivové hoře? Na obou stranách silnice parkují auta, částečně i ve dvou řadách, a mezi nimi projíždějí kromě osobních vozů i velké náklaďáky a turistické autobusy.
více


9.9.2019 GLOSA: I svatý Boris naráží

Zbyněk Petráček
Od referenda, v němž se Britové rozhodli opustit EU, uběhly tři roky a tři měsíce, aniž by se přiblížil způsob odchodu. Zato se rozvinula argumentační figura „Počkejte, až se toho chopí XY“. Ale teď vidíme její limity.
více


6.9.2019 NĚMECKO: Národní fronta proti AfD

Petr Robejšek
V Braniborsku a v Sasku v neděli volili zemské parlamenty a dokonce i mainstreamová média říkají, že skutečným vítězem voleb byla Alternativa pro Německo (AfD). Ale opravdu od srdce jejich chvála nepřišla.
více


7.9.2019 EVROPA: "Středomořská taxislužba" pro migranty

Soeren Kern
Po třech týdnech bezvýsledného vyjednávání mezi italskou vládou a španělskou charitou italské orgány zabavily loď charity sloužící k záchraně migrantů.
více


6.9.2019 CESTOVÁNÍ: Pivní vzpoura na Mallorce 2019

František Schilla
Instantní káva, instantní čokoláda, džusy z koncentrátu, sodovkové umělotiny, mléko z prášku, čaj – tak vypadá výběr nápojů k snídani v rámci režimu „all inclusive“ na Mallorce v létě 2019. Na čtyřhvězdičkový hotel nic moc.
více


5.9.2019 RUSKO: Putin v léčce, kterou sám nastražil

Jefim Fištejn
Zhruba dva týdny po vzájemném zrušení Smlouvy o raketách krátkého a středního doletu Spojené státy vyzkoušely rakety tohoto typu.
více


5.9.2019 NĚMECKO: Toto že je úspěch?

Zbyněk Petráček
Ostře sledované volby v Sasku a Braniborsku nemá velký smysl hodnotit na absolutním žebříčku výsledků.
více


4.9.2019 ŠVÉDSKO: "Země je ve válce"

Judith Bergman
V roce 2018 zažilo Švédsko rekordní počet 306 případů střelby s následkem smrti. Bylo při nich zavražděno čtyřicet pět lidí a dalších 135 lidí bylo zraněno.
více


3.9.2019 NĚMECKO: Těsně druzí

Marian Kechlibar
V Sasku a Braniborsku se v neděli volilo do zemských sněmů. Jak jednotlivé strany dopadly a co se dá čekat?
více


4.9.2019 SVĚT: Rodina je pro ženy nejhorším žalářem

Tomáš Zdechovský
Rodina může být pro ženy a dívky hotovým žalářem. To nejlepší, co pro ně můžeme udělat, je: sexuální výchova už od školek, plně hrazené potraty a volný přístup budoucích samoživitelek k umělému oplodnění.
více


3.9.2019 MÉDIA: Watergate a Katharine Grahamová

Karel Hvížďala
Když jsem pročítal komentáře v našich médiích k 45. výročí od vyvrcholení tzv. aféry Watergate, kvůli které musel 8. srpna 1974 odstoupit prezident Richard Nixon, uvědomil jsem si, že jsme na něco zapomněli.
více


3.9.2019 CESTOVÁNÍ: Keltské Highlands před brexitem

Martin Mařák
Právě jsme se s rodinou vrátili z toulek po vlastech eunijních od Keltů s kiltem ze skotských severních Highlands, jejichž bohulibé whisky pálení a poklidná majestátnost byla zčistajasna narušena překvapivým rozhodnutím Johnsonovy vlády o tom, že se ve složité době blížícího se hard brexitu na pět...
více


3.9.2019 GLOSA: Sv. Matteo bojuje se sv. Gretou

Zbyněk Petráček
Sociálním sítím se říká asociální. Ví se, že diskuse na webu racionalitu nepřinášejí. Leč skýtají diagnostický materiál pro politology, sociology, psychology, ba i psychiatry. Stačí se podívat na iDnes a zprávu o tom, jak byl Matteo Salvini, italský vicepremiér, ministr vnitra a lídr Ligy,...
více


2.9.2019 SVĚT: Zbrojní závody bez Ruska?

Jan Vitek
Tak nám Washington a Moskva pohřbily smlouvu, která stanoví, že v Evropě nesmí být rakety s atomovými hlavicemi, INF pro znalce. Nebyla to dokonalá pojistka proti nukleárnímu Armageddonu, ale rozhodně jsme se s ní cítili bezpečněji.
více