11.12.2019 | Svátek má Dana


11.12.2019 IZRAEL: Boj o vládu? Spíš už o termín voleb

Lubomír Stejskal
Už ani největší optimista, k nimž patřil i autor tohoto článku, nevěří, že se Izrael vyhne třetím předčasným volbám konaným v průběhu necelého kalendářního roku. Zabránit jim může jenom politický zázrak.
více


11.12.2019 NĚMECKO: „Ezoterická“ pedagogika

Tomáš Zdechovský
Představte si, že si stačí koupit za 200 – 250 eur dvoudenní kurz na to, jak se správně „mazlit s dětmi“. Nemusíte mít žádné pedagogické vzdělání, můžete být recidivista, a přesto vás pak hned pustí do školek za dětmi.
více


11.12.2019 NĚMECKO: Obrat SPD doleva opatrně dokonán

Marian Kechlibar
Nové vedení sociální demokracie má značně levicové představy, ale zatím kvůli nim nejde do ostrého střetu. Mimochodem, nepřipomíná vám pan Kühnert tak trochu Standu Grosse?
více


10.12.2019 VELKÁ BRITÁNIE: Před osudovým rozhodnutím

Alexander Tomský (2)
Do voleb už zbývá jen pár dní a mediální válka po pátečním televizním duelu dvou hlavních herců celonárodního sporu opět narostla a do politiků utahaných pětitýdenní volební kampaní.
více


10.12.2019 RUSKO: Klaun proti obru

Tomáš Guttmann
S potěšením jsem shlédl dialog zástupce lidu z Řeporyjí u Prahy Novotného se zástupci putinovského Ruska v ruské státní televizi. Jsem rád, že jsem se dožil toho, že po oněch strašných letech nacistického a komunistického teroru, 1939-1989, může normální český člověk říci v ruské televizi svůj...
více


10.12.2019 SVĚT: Paradoxy žebříčku PISA

Pavel Kohout
Ekonomové se celkem shodují v názoru, že lidský kapitál je dnes nejdůležitějším výrobním faktorem. Peníze si lze půjčit, suroviny lze dovážet, ale obstarat si vzdělaný národ není tak jednoduché.
více


9.12.2019 VELKÁ BRITÁNIE: Pochybnosti voličů narůstají

Jan Jůn
Síla britské předvolební kampaně proto dosahuje vrcholu a stranám na lákání voličů na modré z nebe zbývá necelý týden.
více


7.12.2019 ŠVÉDSKO: Pomalá eroze „sanitárního kordonu“

Marian Kechlibar
Švédští demokraté, Sverigedemokraterna (SD), jsou z celého místního politického spektra nejvíce skeptičtí vůči imigraci z třetího světa. V celostátním parlamentu, Riksdagu, sedí od roku 2010. Tehdy měli jen 5,7 % hlasů a dvacet poslanců z 349 celkem. Od té doby jejich volební výsledky vzrostly. V...
více


7.12.2019 EVROPA: Šarlatáni a kočky

Petr Robejšek
Žijeme ve zlatém věku sociálních věd. Jenom namátkou zmiňuji myšlenky, které nás úspěšně katapultují daleko za hranice reality: inkluze, genderismus, postmodernismus nebo cultural appreciation.
více


7.12.2019 EVROPA: Istanbulská úmluva opět vystrkuje růžky

Kateřina Lhotská
Jako čertík Bertík z krabičky na nás opět po nějaké době vyskočilo téma ratifikace Istanbulské úmluvy. A hned dvakrát. Poprvé, když evropští poslanci vyzvali k jejímu urychlenému přijetí, a podruhé, když ji slovenští poslanci odmítli.
více


7.12.2019 NATO: Slavit jubileum nestačí

Roman Joch
Summit NATO v Londýně u příležitosti 70. výročí založení Aliance byl primárně slavností, oficiálně se podstatné věci neřešily – z obavy, aby se Aliance nerozhádala ještě víc.
více


6.12.2019 NATO: Význam pro ČR a předpovědi rozpadu

Robert Troška
V souvislosti s prohlášením francouzského prezidenta Macrona o stavu mozkové smrti Severoatlantické aliance se ihned vyrojily nejrůznější komentáře zpochybňující smysl naší existence v NATO, často předpovídající její rozpad v řádu několika let.
více


6.12.2019 GLOSA: Co hrozí nejvíce?

Zbyněk Petráček
Ze Severoatlantické aliance se vytrácí konsenzus. Takto lze vnímat summit k jejímu 70. výročí v Londýně. Turecký prezident řekl, že Ankara nepodpoří obranu baltských členů Aliance, pokud ta neuzná za teroristy skupiny Kurdů, proti nimž Turecko bojuje.
více


6.12.2019 NĚMECKO: Tahanice o černou nulu

Marian Kechlibar
Nový spolupředseda SPD, Norbert Walter-Borjans, je s dluhy velký kamarád a vyrovnané hospodaření mu vadí
více


6.12.2019 USA: Bloomberg a média vs. prezidentská kandidatura

Karel Hvížďala
Sedmasedmdesátiletý Michael Bloomberg, který od roku 2008 hovořil o své možné kandidatuře na prezidenta Spojených států amerických, se rozhodl před pár dny doopravdy kandidovat.
více


5.12.2019 HONGKONG: Jen otázka času

hongkong flag
Občanské protesty v Hongkongu proti omezování demokracie čínskou komunistickou vládou v této autonomní oblasti utichly jen nakrátko. Jen než veřejnost a Peking vstřebá výsledky voleb, ve kterých s převahou zvítězily demokratické síly.
více


4.12.2019 SVĚT: Výročí NATO a obrana naší civilizace

Petr Robejšek
Bezpečnostní politika mnoha evropských zemí vyvolává otázku, zda opravdu brání své obyvatele a západní civilizaci, nebo spíše své vlastní kuriozní pojetí evropských hodnot.
více


5.12.2019 FRANCIE: Další omezování svobody projevu

Guy Millière
Dne 28. září 2019 se v Paříži konal „Sjezd pravice“ organizovaný Marion Marechal, bývalou poslankyní parlamentu a nyní ředitelkou Francouzského institutu sociálních, ekonomických a politických věd.
více


5.12.2019 HISTORIE: Statečnost Finů nám může být vzorem

Tomáš Zdechovský
Před osmdesáti lety 30. listopadu 1939 vypukla tzv. zimní válka mezi tehdejším Sovětským svazem a Finskem. Ten bez vyhlášení války zaútočil na svého proti němu maličkého souseda.
více


5.12.2019 GLOSA: Okno na deset let

Zbyněk Petráček
Co se stalo 3. prosince 1989? Ta otázka zní jako z testu ke 30. výročí svobody. Na ten den si asi už moc lidí nevzpomene – necinkalo se masově klíči a Havel nevystoupil na balkonu Melantrichu, že.
více


4.12.2019 EVROPA: S novou EU do „zeleného otroctví“

Ivo Strejček
První prosincový den 2019 převzala vládu nad Evropskou unií dvojice politiků, kteří hlasitě a sebevědomě naznačují, že se nám po jejich předchůdcích Junckerovi a Tuskovi bude snad i stýskat.
více


5.12.2019 SVĚT: Čína stabilizuje Hongkong

Pavel Jégl
Hongkong je výstavní skříní ekonomické svobody. Z žebříčku kanadského institutu Fraser dokonce vychází jako nejsvobodnější ekonomika na světě.
více


4.12.2019 SVĚT: Životu nebezpečné křesťanství

Tomáš Zdechovský
Nikoho asi nepřekvapí, že být křesťanem může být v mnoha částech světa bez jakékoli nadsázky životu nebezpečné. Vyznávat vlastní víru beze strachu před pronásledováním opravdu není samozřejmostí.
více


4.12.2019 ÚVAHA: Made in USA

Vladimír Cícha
Následující úvaha není o zboží, na kterém je toto napsáno ... Made in USA. Když jsme před 50 lety přibyli do Kanady, na trhu bylo mnoho zboží takto označeného. Ne tak dnes.
více


3.12.2019 NĚMECKO: Vzpoura na levém křídle

Marian Kechlibar
Paukenschlag neboli „úder do kotlů“: v celostranickém hlasování německé SPD byli kandidáti spolkového establishmentu poraženi a na jejich místo nastupují nepříliš známé tváře.
více


4.12.2019 BREXIT: S Anglií to ještě nebude tak hrozné

Alexander Tomský (2)
Vztah Velké Británie a Evropské unie je specifický mnohem déle, než jak by se kolem brexitového dění mohlo zdát.
více


2.12.2019 MIGRACE: Dobří gangsteři se vracejí II.

Marian Kechlibar
Šéf rodinného kriminálního klanu Ibrahim Miri byl německými úřady letos v létě deportován do Libanonu, na podzim se zase slavně vrátil a před pár dny jej deportovali podruhé.
více


3.12.2019 HONGKONG: Nynější neveselá situace

Ota Ulč
Poprvé jsem se seznámil s tamějšími končinami v roce 1967. V té době krátce řádila válka na Blízkém východě a v několika krátkých dnech došlo k jejímu vyřešení. Tehdy v doprovodu své poločínské manželky Priscilly (otec Číňan, matka Švýcarka).
více


2.12.2019 NATO: Budeme dělat „oslíčku, otřes se“?

Jan Vitek
Největší americkou základnu na světě Camp Humphrey postavili na svém území Jihokorejci a stála je deset miliard dolarů. Nyní je prezident Donald Trump žádá, aby na její posádku a podpůrné síly přispívali pěti miliardami ročně místo jedné miliardy jako doposud.
více


3.12.2019 BOLÍVIE: Co spojuje pád komunismu a pád Morálese

Lubomír Stejskal
Jedním z politických dědictví socialistického prezidenta Bolívie Eva Morálese bylo přerušení diplomatických styků s Izraelem a zrušení bezvízového styku s židovským státem.
více


2.12.2019 EVROPA: Je Emmanuel Macron ruský agent?

Petr Robejšek
Během společné tiskovky s generálním tajemníkem NATO Stoltenbergem 28. listopadu porušil francouzský prezident hned několik tabu a zneklidnil i nás.
více


30.11.2019 ŠVÉDSKO: Co dělat proti násilí páchanému gangstery?

Judith Bergman
V nedávno publikované sérii reportáží o násilí páchaném gangy, která vyšla v mainstreamovém deníku Sydsvenskan se píše: „Od roku 2015 bylo v Malmö zastřeleno 32 lidí. Náš průzkum ukazuje, že je s těmito vraždami spojeno více než 120 mladých mužů.“
více


29.11.2019 GLOSA: Případ Naamy Issacharové jde do klíčové fáze

Lubomír Stejskal
Dnes přináším krátkou, ale snad příznivou zprávu týkající se mladé izraelské ženy jménem Naama Issacharová. Příští měsíc ji čeká v Rusku slyšení před odvolacím soudem.
více


29.11.2019 USA: Skončí Trump jako Nixon?

Jan Vitek
Podle ústavy může být americký prezident vyhoštěn z Bílého domu, byl-li obviněn a poté odsouzen za „zradu, úplatky a jiné závažné trestné činy a přestupky“.
více


28.11.2019 BOLÍVIE: S takovým ochráncem nepotřebují nepřítele

Jan Vitek
Bolívie je dnes země mučená, znásilňovaná, zkrvavená. Trpí a hyne osamělá, opuštěná. V našem virtuálním světě co nevidíme na obrazovce, není.
více


28.11.2019 JIŽNÍ AMERIKA: Demokracie s generály v zádech

Pavel Jégl
Jižní Amerikou se valí vlna nepokojů. Rušení dotací benzinu a další úsporná opatření vyvolaly demonstrace v Ekvádoru. Proti autoritářské vládě protestovali Venezuelané. Nikaragujce přivedla do ulic chystaná penzijní reforma, Kolumbijce především zdražení cen energií.
více