24.6.2021 | Svátek má Jan


24.6.2021 EVROPA: Demokracie ve stavu nouze

Petr Robejšek
Až se budou v Německu psát objektivní dějiny podivné pandemie roků 2020-21, tak bude hrát významnou roli datum 11. června 2021. Ten den totiž prodloužila vládní koalice CDU/CSU a SPD stav nouze až do konce září.
více


24.6.2021 USA: Americko-mexická hranice - cui bono?

Chris Farrell, Shea Garrison
american flag
Latinská fráze „cui bono?“ byla po staletí používána policejními orgány a státními zástupci při vyšetřování trestného chování k identifikaci podezřelých a stanovení motivu.
více


24.6.2021 ÍRÁN: Úkol pro nového prezidenta

Jan Fingerland
Írán není jen tak ledajaká země. Lze to doložit pozorností, která se věnuje jeho prezidentským volbám. Poté, co byl prezidentem zvolen Ebráhím Raísí, bude se o Íránu mluvit ještě víc.
více


23.6.2021 ERDOGANISTÁN: Nová islámská supervelmoc?

Giulio Meotti
„24. července 2020 byl velmi zvláštní den,“ uvedl přední francouzský expert na islám Gilles Kepel. „Byl čas poutě do Mekky, ale kvůli pandemii tam nikdo nebyl! Bylo výročí podpisu Lausannské smlouvy – počátku moderního Turecka v jeho současných hranicích.
více


23.6.2021 BLÍZKÝ VÝCHOD: Vakcíny pro Palestince (2)

Lubomír Stejskal
Ten příběh bychom si měli dobře zapamatovat. Ukazuje skutečný obraz toho, jak jsou jednání a vztahy mezi Palestinskoarabskou autonomií (PA) a Izraelem komplikované.
více


22.6.2021 BLÍZKÝ VÝCHOD: Vakcíny pro Palestince (1)

Lubomír Stejskal
Izrael se stal terčem kritiky za to, že není aktivní, pokud jde o očkování palestinských Arabů proti covidu. Jednak to není tak úplně pravda, jednak není povinen starat se o populaci Palestinské autonomie (PA).
více


22.6.2021 SVĚT: Faktor Mladič

Tomáš Vodvářka
Bez většího zájmu jsme zaznamenali zprávu, že bývalý bosensko-srbský generál Ratko Mladič stráví zbytek svého života ve vězení. Je mu již 78 let…
více


22.6.2021 GLOSA: A vy bijete trumpisty

Zbyněk Petráček
Když jsme 1. června psali, že Vladimir Putin by mohl na Joea Bidena vytasit „vy zase bijete černochy“, působilo to jako legrace. Teď to ale patří k dozvukům summitu Biden–Putin, k záběrům z tiskovek, které na webu žijí vlastním životem.
více


21.6.2021 PRÁVO: Nevydávat obviněné do Ruska

Jan Ziegler
Důvod je jasný, jestliže nějaká země není schopna zajistit lidem spravedlivé procesy, tak Česká republika jí nemůže vydávat obviněné na základě mezinárodních zatykačů, protože ty v takový případech často slouží k jejich likvidaci.
více


22.6.2021 USA: Jsme už na dně?

Petr Motyka
Už to trvalo sedmdesát pět nocí, kdy si Portland v Oregonu užíval demonstrací nástupu nových, neomarxismem zocelených a Sorosem a jinými nezjistitelnými miliardáři placených mladých revolucionářů.
více


21.6.2021 SVĚT: Západ mezi Medvědem a Drakem

Jan Fingerland
Za poslední týden se američtí i evropští státníci dvakrát dotkli problému soupeření s Čínou a Ruskem. Nejdříve na setkání skupiny G7 v Británii a následně i na summitu Biden-Putin v Ženevě.
více


21.6.2021 FEJETON: Konečně!

Petruška Šustrová
Opravdu jsem se upřímně zaradovala, když jsem slyšela, že začala vládní jednání České republiky a Polska o dole a elektrárně Turów.
více


19.6.2021 SVĚT: Od zabijáka k důstojnému soupeři

Jan Bartoň
Uskutečnilo se jednání mezi americkým prezidentem Joeem Bidenem a jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. Konalo se v neutrálním Švýcarsku a média často připomínala jednání, které proběhlo v roce 1985 mezi tehdejším americkým prezidentem Ronaldem Reaganem a sovětským vůdcem Michailem Gorbačovem.
více


19.6.2021 USA: O hranicích, lidech a drogách

american flag
„Musíme odmítnout otevřené hranice, protože se musíme zasadit o vládu zákona a americkou suverenitu… Musíme stát s americkým lidem a musíme dát na první místo Američany,“ řekl k situaci na americko-mexické hranici guvernér státu Florida Ron DeSantis.
více


19.6.2021 EVROPA: „Právní stát“ jako bič na neposlušné Česko

Kateřina Lhotská
Mezi částí občanstva převládá názor, že naši politici nestojí za nic, a proto je prý fajn, když dostáváme některé věci od bruselské vrchnosti befelem. Jednak tam prý vědí všechno lépe a jednak té naší konečně někdo zatne tipec.
více


19.6.2021 SVĚT: Průmyslové demokracie si řekly, že se ještě zkusí zachránit

Jan Fingerland
Summity skupiny G7, tedy sedmi průmyslových a demokratických národů, mohou vypadat nudně. Možná se nad humrovými chlebíčky opravdu řeší něco důležitého. Tedy alespoň doufám.
více


19.6.2021 SVĚT: Putin a Biden – počátky ulamování hrotů?

Pavel Kopecký
Ruský a americký prezident, Putin a Biden, se setkali v Ženevě. Nikoliv tedy v Praze, jak si na základě odzbrojovacího summitu Medvěděva s Obamou v české metropoli před jedenácti lety maloval Jan Hamáček. Mimochodem v souvislosti s Ruskou federací nefalšovaný slon v porcelánu…
více


19.6.2021 ROZHOVOR: Jak se mění „dezinformace“ ve skutečnost

Benjamin Kuras
NATO se asi spletlo, aby drželo krok s Bidenem, který si v projevu, jímž chtěl zrušit plánovanou tiskovou konferenci s Putinem, třikrát spletl Sýrii s Libyí. Nebo pravá ruka neví, co dělá levá.
více


18.6.2021 GLOSY: ČT24 vs. CNN Prima News

Lubomír Stejskal
Na první pohled je to malý rozdíl, ve skutečnosti je ale zásadní. Jde o věc principu. Ve středu 16. června jsem sledoval jak ČT24, tak CNN Prima News. Oba kanály nabízejí dolní infolištu obsahující obvykle zprávy.
více


18.6.2021 EKOLOGIE: Čína výjimečně ukázala správnou cestu

Přemysl Souček
V Číně, zdá se, končí bitcoinová těžařská horečka. Země se totiž na světové těžbě podílela z více než 70 procent (zde). Vedou k tomu dva důvody. Podle jednoho citovaného investora je za tím snaha o uhlíkovou neutralitu. Podle dalších zpráv je za tím čínské tažení proti obchodování s kryptoměnami.
více


18.6.2021 SUMMIT G7: Nějak se to zvrtlo

Jan Jůn
Byla vrcholná schůzka nejbohatší světové sedmičky pouze „summitem promarněných příležitostí“, jak ji zhodnotil třeba britský expremiér Gordon Brown? Nebo byla spíše setkáním plným ostrých sporů ohledně dopadů brexitu, zastiňujících pár dosažených dohod?
více


18.6.2021 SVĚT: Summitománie

Roman Joch
Setkání amerického prezidenta Joea Bidena s ruským prezidentem Vladimirem Putinem je politickou chybou prezidenta amerického a propagandistickým vítězstvím prezidenta ruského.
více


18.6.2021 USA: Notebook Huntera Bidena

Peter Schweizer
american flag
Investigativní žurnalistika většinou rekonstruuje události a vztahy ze skrytých útržků rozhovorů, obskurních záznamů a dokumentů třetích stran.
více


18.6.2021 SVĚT: Kremelská Severní Korea

Jan Kubalčík
Tuším to byl Roman Joch, kdo se svého času někde dopustil krátké úvahy (nedaří se mi ji najít…) na téma, jak je pro komunistickou Čínu výhodné „pěstovat si“ severokorejský režim.
více


17.6.2021 IZRAEL: Vlajkový pochod v metropoli

Lubomír Stejskal
Přiznám se, že jsem měl obavy. Z toho, že Arabové zneužijí práva izraelských Židů uspořádat ve svém hlavním městě tradiční pochod s vlajkami a vyvolají krvavé nepokoje, načež teroristé v Gaze zahájí další raketovou agresi.
více


17.6.2021 NATO: Návrat ke lhaní do vlastní kapsy

Jan Bartoň
Londýnský zpravodaj ČT, který komentoval návštěvu amerického prezidenta ve Velké Británii, setkání G7 i jednání NATO, opět lakoval situaci na růžovo, když zdůrazňoval rozdíl v „atmosféře“.
více


17.6.2021 BIG BEN: „Great Reset“ – konec demokracie?

Benjamin Kuras
Záhadnou bublinu programu přenastavení světového ekonomického a politického systému zvanou Great Reset propíchla Brazilie. Učinil to za ni v prosinci 2020 její ministr zahraničí Ernesto Araujo, těmito slovy.
více


16.6.2021 EVROPA: Dva režimy rodinného práva?

Tomáš Zdechovský
Rodinné právo, manželství či rodičovství patřilo vždy do sféry národních států. Ostatně se jedná o oblast, kde je v současné době stěží možné vyhnout se kontroverzím. Každá země EU má v současnosti legislativu nastavenou jinak.
více


16.6.2021 GLOSA: Porazí Lepší svět Hedvábnou stezku?

Zbyněk Petráček
Zkuste si sami na sobě malý test. Představte si, že se píše rok 1988 či třeba 1993 a někdo se zeptá: obhájí Západ své vedení ve světě?
více


16.6.2021 USA: Současnost optikou českého trezorového filmu

František Svoboda
american flag
Film Bílá paní (1965) ukazoval pokrytectví a všudypřítomnou lež komunistického režimu způsobem, který se neomrzí ani dnes. Dříve jsem se při něm smál více, v dnešní době méně, když si člověk uvědomí, že postoje a dialogy kovaných soudruhů připomínají dialogy a jednání současné levice na Západě, se...
více


16.6.2021 USA: V říši faktoidiotů

Jefim Fištejn
Naše zpravodajství ze Spojených států připomíná latinské rčení o nebožtících, o kterých se smí říkat buď to dobré, nebo nic. Zpráv o této velmoci dnes je povážlivě málo. Ne, že by se v Americe nic nedělo, ale jevy a události, které se tam odehrávají, nejsou v poslední době z hlediska pokroku příliš...
více


15.6.2021 EVROPA: O zbraních, dezinformacích a světě, který změnil tvář

Marian Kechlibar
Eurokomisařka Jourová poskytla Lidovkám dlouhý rozhovor pod názvem “Jakési romantické představy o Rusku nesdílím. Kreml pracuje s dezinformacemi jako se zbraní”.
více


15.6.2021 IZRAEL: Nová vláda bez Netanjahua

Gita Zbavitelova 1
V neděli večer skončilo dvanáct nepřerušovaných let vlády izraelského premiéra Binjamina Netanjahua, který odchází do opozice. Nový kabinet podpořila těsná většina 60 poslanců Knesetu oproti 59; jeden se hlasování zdržel.
více


18.6.2021 GLOSA: Na černých životech záleží?

american flag
Na černých životech Demokratické straně v USA ve skutečnosti nezáleží – tedy alespoň měřeno počtem potratů, které absolvují ve Spojených státech Afroameričanky. Ačkoli činí černí Američané v populaci přibližně 16 %, jejich podíl na potratech je bezmála 40 %.
více


16.6.2021 HISTORIE: Memento osmdesátého výročí Farhudu

Hana Lukešová
Termínem Farhud označujeme arabsko-nacistický pogrom proti židovskému obyvatelstvu v Bagdádu a Basře, k němuž došlo ve dnech 1. a 2. 6. 1941. Iráčtí Arabové vedeni nacistickou protižidovskou ideologií, se kterou se plně ztotožňovali, propadli davovému šílenství, někteří z nich během tohoto...
více


15.6.2021 SVĚT: Únosy disidentů jsou teď v módě

Jan Fingerland
Evropa je pořád ještě v šoku z únosu letounu s běloruským disidentem. Rozhořčení je na místě, ale překvapení nikoli.
více