29.7.2021 | Svátek má Marta


29.7.2021 EVROPA: Green Deal není žádný big deal

Josef Klapal1
Green Deal neboli Zelený úděl bude pro Evropu spíše černým zítřkem. Vysoké náklady, zchudnutí obyvatelstva, ztráta konkurenceschopnosti ekonomiky a výsledek nula - vyjma vyvolených.
více


29.7.2021 SVĚT: Merkelová, Biden a Assange

Karel Hvížďala
Jak upozornil německý prestižní týdeník Die Zeit po nedávné cestě kancléřky Angely Merkelové do Spojených států, ve zveřejněné agendě chybělo jedno téma, které je ve staré Evropě stále živé.
více


29.7.2021 ÚVAHA: Hrozba evropské hodnotě

neff
Dospíval jsem v šedesátých létech. Velice jsem se zajímal o politiku a chtěl jsem vědět, jak se to mohlo stát, že jsme spadli do sféry vlivu Moskvy. Č
více


29.7.2021 BLÍZKÝ VÝCHOD: Co je antisionismus?

Hana Lukešová
Opětovné propuknutí násilí páchané na židovských věřících na Chrámové hoře během svátku Tisha B’Av, tj. v den, kdy židovský lid truchlil nad zničením dvou svatých chrámů v Jeruzalémě, byl učebnicovým příkladem antisionismu.
více


29.7.2021 GLOSA: Mao by zatleskal

Zbyněk Petráček
Je Západ ještě tím Západem, k němuž jsme vzhlíželi po roce 1989? Či se posunul směrem, který někde inspiruje, leč jinde odrazuje?
více


28.7.2021 EVROPA: Návrh komise plný slepých uliček

Tomáš Zdechovský
Evropská komise představila v polovině července přehnaně ambiciózní klimaticko-energetický legislativní balíček. Ten má EU nasměrovat ke splnění cílů vytyčených do roku 2030. Ale dá se poručit větru a dešti?
více


28.7.2021 ESEJ: Návraty do nových vlastí

Jan Fingerland
Historie nekráčí nevyhnutelnými cestami. Kdo chce znát dějiny i budoucnost, měl by se zajímat i o alternativy, které se náhodou nenaplnily. Týká se to všech zemí, ale těch malých víc než ostatních. A především Židé by o hledání vlastní země mohli vyprávět.
více


28.7.2021 KORONAVIRUS: Evropou obchází strašidlo očkování

Zbyněk Petráček
Když se ve Francii vynořily protestní Žluté vesty, byla to ukázka širšího občanského konfliktu a objevilo se heslo: Je to spor těch, kteří se bojí konce světa, a těch, kteří se bojí konce měsíce.
více


28.7.2021 VELKÁ BRITÁNIE: Cummings v BBC

Jan Jůn
Britská televize BBC odvysílala a do nabídky pro pozdější shlédnutí ve středu zařadila dlouhý politický rozhovor.
více


27.7.2021 ROZHOVOR: Se Sergejem Kudaškinem o Rusku

Jan Ziegler
Policejní násilí je v Rusku běžné, tvrdí podnikatel Sergej Kudaškin, hrozí téměř každému Rusovi a vyhnout se mu mohou pouze „nedotknutelní“. Mučení v ruských věznicích je prý velmi brutální, včetně elektrických šoků.
více


26.7.2021 IZRAEL: Čtvrtá vlna, nákaza indickou mutací

Gita Zbavitelova 1
Nebýt turistů, kteří z cest přivážejí domů indickou mutaci, byl by Izrael zůstal u pouhých několika nakažených denně jako před měsícem.
více


27.7.2021 LIBANON: Čekání na další havárii

Jan Fingerland
Blízký východ je oblastí, která spolehlivě zásobuje světová média špatnými zprávami. Nyní je na řadě Libanon. Ne poprvé, a jak se sami Libanonci obávají, ani naposledy. Tato malá země totiž stále nepřišla na to, jak vyřešit své vlastní problémy.
více


27.7.2021 EVROPA: Rozdělme Evropskou unii

Jiří Weigl
Předminulý týden zveřejněný plán Evropské komise na zelený „velký skok“ ve svatém boji za záchranu klimatu definitivně potvrdil, že názorová, ideová a zájmová propast mezi západem EU a jejím postkomunistickým východem dosáhla nepřekonatelného rozměru.
více


27.7.2021 USA: Zachraň se, jdou ti na pomoc!

Petr Motyka
My všichni známe tu o Škrholovi. Byl oddaný svému pánu a věděl, že mouchy pán nemá rád. Udělal, co mu srdce a všechny jeho čtyři šedé mozkové buňky řekly. Zabil mouchu na králově nose kyjem.
více


27.7.2021 GLOSA: Olympiáda v duchu pokroku

Zbyněk Petráček
Když se řekne olympijská myšlenka, většina si vybaví barona Coubertina a konec 19. století. Kdyby někdo kvitoval původní antické hry (jež Coubertina tak inspirovaly), mohl by narazit.
více


26.7.2021 JAPANORAMA: Rychleji, výše, silněji, průšvihověji

Milan Hubáček
Letos jsem načal svůj jednatřicátý rok pobytu v Japonsku, což by mohlo napovědět o mém vztahu k této zemi. Navíc se považuji za člověka pozitivně smýšlejícího, který se i na zdánlivě odpískaných věcech snaží najít něco dobrého.
více


26.7.2021 SVĚT: O Afghánistánu II.

Marian Kechlibar
Matyáš Zrno, veterán české mise v Afghánistánu, líčí ve svém nedávném článku afghánskou národní armádu v nepříliš pozitivním světle.
více


27.7.2021 IZRAEL: Když hloupé rozhodnutí vyvolá dilema

Lubomír Stejskal
Tím hloupým rozhodnutím je oznámení společnosti „Ben & Jerry ́s“ (US výrobce zmrzliny, nyní součást britského konglomerátu Unilever), že nebude prodávat své produkty na „okupovaných palestinských územích“.
více


26.7.2021 GLOSA: OH v Japonsku – jeden fatální omyl

Jan Bartoň
Uspořádání OH v Japonsku s podmínkou každodenního testování sportovců a členů realizačních týmů na covid je jeden obrovský a fatální omyl.
více


26.7.2021 OLYMPIÁDA: A v soutěži smolařů vítězí…

Zbyněk Petráček
Za dávných a dávných časů patřil ke špičkám formule 1 Novozélanďan Chris Amon. Jezdil v nejkrásnějším autě té éry (Ferrari 312).
více


24.7.2021 ROZHOVOR: Stojím si za svým domovem

Bavarian flag
Hubert Aiwanger je zajímavou postavou nejvyšších pater bavorské politiky - je místopředsedou vlády, bavorským ministrem hospodářství a spolkovým předsedou Svobodných voličů (Freie Wähler).
více


24.7.2021 USA: Události na Kubě a reakce Ameriky

Jefim Fištejn
Občanské nepokoje na Kubě a reakce na ně hlavních hráčů politické scény Spojených států opět ukázaly, jak je americká společnost rozdělená podél stranických siločar. Zároveň při pohledu na ně zřetelně vidíme, k jakým hodnotovým posunům v ní dochází.
více


24.7.2021 GLOSA: Podle Verna

Zbyněk Petráček
Byl prvním soukromníkem v kosmu Richard Branson, nebo až Jeff Bezos? Toť otázka pro puntičkáře, kteří operují s hranicí 100 kilometrů, a tu jako první prokazatelně překročil až Bezos.
více


23.7.2021 TERORISMUS: Za výbuchem ve Vrběticích je Rusko!

Vitalij Ginzburg
Vitalij Ginzburg
Není náhodou, že na začátku své úvahy jsem uvedl citát jednoho z nejslavnějších ruských básníků druhé poloviny 20. století Jevgenije Jevtušenka. On je totiž aktuální i v nynější době. Tak to cítí mnoho Rusů, kteří se proti své vůli ocitli v emigraci.
více


23.7.2021 EVROPA: Zelené plány Komise vyvolávají obavy oprávněně

Tomáš Jirsa
Deník Právo z pátku 16. července je opravdu poučné čtení přinášející několik různých pohledů na zveřejněné plány Evropské komise k Velké zelené revoluci.
více


23.7.2021 IZRAEL: Jak zpolitizovat zmrzlinu

Lubomír Stejskal
Znáte zmrzlinové kelímky „Ben & Jerry ́s“? Prý patří k nejchutnějším na světě. Prodávají se i v ČR, společnost má také české internetové stránky. Na nich se to hemží vzletnými slovy. Třeba o nezávislém představenstvu.
více


23.7.2021 GLOSA: Den svobody

Zbyněk Petráček
Hodně Evropanů nepřeje Británii úspěch. Vystoupila z EU. Udržovala dobré vztahy s USA i za prezidenta Trumpa. Na fotbalovém šampionátu se nepěkně ukázali její domácí fanoušci a sama ztratila fanoušky na kontinentu.
více


22.7.2021 SVĚT: Přestaňte krmit KS Číny

Gordon G. Chang
„Chci, abychom v tom měli jasno, naším cílem není Čínu brzdit. Nejde nám o zavedení politiky namířené proti Číně,“ řekl americký ministr zahraničí Antony Blinken 25. června 2021 v rozhovoru s moderátorkou Anne-Claire Coudray ve francouzském televizním kanálu TF1.
více


22.7.2021 GLOSA: Vina za povodeň

Zbyněk Petráček
Udeří-li ničivé povodně na západě Německa, sledujeme je i my. Vždyť kdyby se ta tlaková níže usadila pět set kilometrů východněji, ty srážky by spadly u nás. V Německu napočítali 165 mrtvých, vzhledem k lidnatosti asi jako v Česku v srpnu 2002.
více


21.7.2021 NORSKO: Barnevernet škodí pověsti země

Tomáš Zdechovský
Když jsem v lednu roku 2015 poprvé navštívil Norsko a diskutoval pochybení Barnevernetu a kauzu Evy Michalákové, dozvěděl jsem se kromě jiného, že 93 procent Norů vnímá jejich práci pozitivně.
více


21.7.2021 GLOSA: Když zazní Intersekcionála

Zbyněk Petráček
Citáty ze Švejka mohou doložit cokoliv. Svobodu slova definuje hostinský Palivec: „Zaplať si pivo, seď v hospodě a žvaň si, co chceš.“ Vztah k Maďarsku sapér Vodička: „Každý Maďar může za to, že je Maďar.“ Někdy to tak opravdu působí. Třeba právě teď.
více


21.7.2021 USA: Následky klimatické krize vraždí v Oregonu

american flag
Nelegální přistěhovalci jsou „srdcem a duší naší kultury … a páteří naší ekonomiky“, řekla ve svém nedávném vystoupení na kanálu CBS Kate Brownová, guvernérka Oregonu, severoamerického státu západního pobřeží USA.
více


20.7.2021 BLÍZKÝ VÝCHOD: Hlavní město imaginárního státu

Lubomír Stejskal
Většina světa, ba ani celý svět nemá co určovat suverénnímu státu, jaké má mít hlavní město. Může sice neuznat Jeruzalém jako izraelské hlavní město (důvod?), což je samo o sobě stupidní, ale to je tak všechno.
více


20.7.2021 USA: Přihořívá! Nebo už snad hoří?

Petr Motyka
„... ústupky a omluvy na ´progesivisty´ neplatí, ba naopak. Dokud nemají moc, všechnu moc, a opozice neexistuje, tak nepřestanou.“
více


20.7.2021 GLOSA: Je plyn bezemisní?

Zbyněk Petráček
Že je klima příliš rozkolísané, je známo. Právě proto vyspělý svět snižuje emise CO2. To jsou fakta už natolik zažitá, že se učí i na základních školách. I žáci mají chápat prvky základní rovnice.
více


20.7.2021 EVROPA: Vlády, zastavte už Brusel!

Přemysl Souček
Jak se říká, „už jdou tlustý do tenkejch“. Evropská komise se rozhodla, že její vizi „záchrany“ klimatu zaplatí celá EU svou konkurenceschopností. Bez toho, že by stejné kroky podnikaly i ostatní země světa, přitom nemá její snaha sebemenší smysl.
více