11.5.2021 | Svátek má Svatava


11.5.2021 ŠVÉDSKO: Debata o (anti)imigračním zákonu

Jan Fingerland
Stát se Švédem bude zase o něco těžší. Anebo naopak, stát se jím bude zase o něco nutnější pro ty, kdo budou chtít ve Švédsku dlouhodobě žít. Tak by se dalo shrnout poselství, které do světa vysílají tamní politici.
více


11.5.2021 ÚVAHA: Den Jeruzaléma

Krista Gerloffová
Modrobílé vlajky vyvěšené na počest 73. výročí izraelské nezávislosti vlají i nadále ve větru vstříc Dni Jeruzaléma.
více


11.5.2021 GLOSA: Nejsme stádo. (Ještě...)

Petr Motyka
Když štěkne pastevcův pes na stádo, to okamžitě reaguje. Změní směr; pase se tam, kam je pes žene. Všichni jsou spokojeni, tak to vždycky bylo. Když pes večer štěkne dvakrát, ovce zamíří na noc do ohrady.
více


10.5.2021 VELKÁ BRITÁNIE: Anatomie hartlepoolského debaklu

Marian Kechlibar
“By-election” čili doplňovací volby jsou specifickým prvkem britského volebního systému. Jelikož každý poslanec (MP, Member of Parliament) reprezentuje určitý okrsek, může se stát, že je potřeba jej během normálního volebního období vyměnit.
více


10.5.2021 SVĚT: Biden, postrach Kremlu

Jefim Fištejn
Zhruba před dvěma týdny jsme svorně čekali na velkou válku. Její propuknutí bylo otázkou času. Bez válečného vyústění soustředění ruské zbroje a „kanonenfutru“ podél ukrajinských hranic nedávalo valného smyslu.
více


10.5.2021 INTERNET: Pornoprůmysl pod palbou

Bohumír Žídek
Bohumír Žídek
Visa a MasterCard, dva obři v oblasti platebních služeb, odřízly na konci roku od svých služeb obra v oblasti internetového porna Pornhub. Bylo to vyústění kauzy odstartované výbušným sloupkem v New York Times. A především další výstřel ve válce proti sexu.
více


10.5.2021 FINSKO: Je možné hovořit o homosexualitě jinak než kladně?

Lubomír Stejskal
Asi jak kde. Své o tom ví Päivi Räsänenová, poslankyně finského parlamentu za křesťanské demokraty, někdejší šéfka této strany a bývalá ministryně vnitra. Vedle toho žena, která vyznává biblické křesťanství.
více


11.5.2021 VZPOMÍNKA: Od výzkumu vesmíru zpět ke studené válce

Vlastimil Obereigner
Současný významný úspěch ve vesmírném výzkumu zastínil, pravděpodobně jen na malou chvíli, vše, co v dnešních dnech zaměstnávalo veřejná media a tím i mysl občanů, nebo aspoň těch, kteří se vůbec o něco zajímají.
více


11.5.2021 USA: Tohle v Idahu nechceme

american flag
V Idahu zakázali vyučovat na školách kritickou teorii ras. „Nechci říci, že nemáme problémy, jen nechceme další,“ řekl k návrhu zákona jeho předkladatel Carl Crabtree, senátor z Republikánské strany.
více


8.5.2021 USA: Zbytečná úmrtí

Alan M. Dershowitz
Světem hýbou tři úmrtí připisované policii: zabití George Floyda bývalým policistou Derekem Chauvinem; zastřelení Daunte Wrighta bývalou policistkou Kim Potter; a zastřelení 13letého Adama Toleda policistou Erikem Stillmanem v Chicagu.
více


8.5.2021 ROZHOVOR: Rusko nás sice bude mít v hrsti, jenže...

Benjamin Kuras
Konečně se na tato nařčení v britských komentářích ozývají hlasy upozorňující, že Borisova „korupce“ nesahá po kotníky jeho předchůdcům jako Cameron a Blair, takže by se to nemělo přehánět.
více


8.5.2021 IZRAEL: Premiér poražen

Gita Zbavitelova 1
Snad ještě nikdy nesestavoval izraelský prozatímní premiér Binjamin Netanjahu vládu tak dramaticky. Bojoval o ni do poslední chvíle, ale nakonec zápas o svou politickou budoucnost prohrál.
více


8.5.2021 USA: Horší než Trump

Roman Joch
Romane, koho bys volil? zeptala se mě moje manželka, když si myslela, že jí to řeknu. Mýlila se. Neřekl jsem jí to. Můžeme mít intimní vztah, ale takto daleko – ne. Ptala se mě, koho bych volil za prezidenta, kdybych byl americkým občanem.
více


7.5.2021 USA: Spravedlnost není černobílá

Alan M. Dershowitz
Odsouzení Dereka Chauvina nemusí ještě nutně znamenat konec tohoto rasově rozdělujícího případu, o němž by mohl definitivně rozhodnout až Nejvyšší soud USA.
více


7.5.2021 FRANCIE: Francouzská dilemata

france flag
„Systematická islamofobní kampaň pod rouškou svobody vyznání,“ tak v říjnu označil pákistánský premiér Imran Khan situaci ve Francii. Od té doby Pákistán bojkotuje dovoz některého francouzského zboží.
více


7.5.2021 HISTORIE: Válečná výroba USA a pomoc Stalinovu SSSR

Robert Troška
Budeme-li chtít zhodnotit válečnou pomoc Spojenců Sovětskému svazu v průběhu 2. světové války, docházíme k nesmírně zajímavým souvislostem, které nám do sebe zapadají jako ozubená kolečka hodinového stroje.
více


6.5.2021 KNIHA: Také oni zachránili Izrael

Jan Ziegler
Příběhy židovských hrdinů popisuje vynikajícím způsobem kniha Mattiho Friedmana Agenti bez vlasti. Jednalo se o členy Arabské sekce Palmachu, kteří dodávali židovskému státu informace z arabských zemí.
více


6.5.2021 USA: Amerika se chystá na neválku

Jan Fingerland
O generálních štábech se zlomyslně tvrdí, že se často chystají na minulou válku, bez ohledu na to, jestli ji vyhrály, nebo prohrály. Nový americký ministr obrany vystoupil s projevem, který shrnul jeho úvahy o tom, jak bude vypadat příští válečný konflikt.
více


6.5.2021 GLOSA: Amnestie jako tečka

Zbyněk Petráček
Podle čeho se pozná, že občanská válka skončila? Podle toho, že přestane krveprolití. Nebo že vláda (povstalci) kontroluje jasnou většinu území. Nebo že se vyhlásí férové volby.
více


5.5.2021 EVROPA: Česko na členství v EU vydělalo

Tomáš Zdechovský
V sobotu 1. května jsme si připomněli už 17. výročí vstupu České republiky do Evropské unie. Není od věci si připomenout ty nejdůležitější body, které členství v EU Česku za celou dobu přineslo.
více


4.5.2021 GLOSA: Proč hned tresty?

Ivo Valenta
Nevyjadřuji se často k událostem ze zahraničí. U některých ale mám pocit, že mají mezinárodní přesah. A tahle je jednou z nich.
více


4.5.2021 SVĚT: Náš hon na emise pomůže jen Číně

Přemysl Souček
Představa, že není na světě důležitější téma k řešení, než jsou emise oxidu uhličitého, už dominuje politice EU i USA. Britská rozvědka MI6 dokonce začala sledovat, zda státy plní své klimatické závazky.
více


4.5.2021 BLÍZKÝ VÝCHOD: Z teroristy „nenásilným odpůrcem“

Hana Lukešová
Server Neesweek zveřejnil dne 11.2.2021 článek od palestinského spisovatele Muhammada Shehady, kterému se podařilo prosadit tvrzení, že tzv. Palestinci využívají k prosazování svých cílů „nenásilný odpor“.
více


3.5.2021 INTERNET: Když dva dělají totéž, není to totéž…

duckduckgo
Mnohdy nejsme spokojení, když je pouhá zpráva opepřena názorem editora nebo když není zpráva kompletní a nesděluje zásadní okolnosti. Informováni o všem podstatném, nestrannost a sdělení všech podstatných informací, je to, čím posuzujeme důvěryhodnost sdělovacího prostředku.
více


3.5.2021 IZRAEL: Tragédie na hoře Meron a odklad voleb

Lubomír Stejskal
V pátek 30/4 ráno mělo být hlavní politickou zprávou dne ze Středního východu oznámení o odložení voleb do Legislativní rady Palestinskoarabské autonomie (PA). Toto téma ale odsunula do pozadí tragédie na hoře Meron.
více


3.5.2021 BRITÁNIE: Táže se opozice právem premiéra, zda je lhářem?

Jan Jůn
V Británii se budou už za týden konat důležité obecní volby, včetně primátora osmimilionového Londýna a poslanců zemských parlamentů, a předvolební boj už začal. Ve Skotsku se bude navíc rozhodovat o možném osudném odtržení od Anglie. O svůj osud ale mezitím také bojuje premiér Boris Johnson.
více


3.5.2021 USA: Znovu vedeme svět!

Jan Bartoň
Joe Biden vystoupil před Kongresem, v němž zasedalo, údajně kvůli covidu, mnohem méně zákonodárců než obvykle. USA podle něj „znovu vedou svět“.
více


1.5.2021 EVROPA: Brusel chce určovat, co mohou lidé říkat

Kateřina Lhotská
Už více než rok poutá pozornost občanů EU pandemie koronaviru. Některá jiná důležitá témata tedy zůstávají stranou jejich zájmu. A tak jim uniklo třeba to, že se jim bruselští úředníci chystají diktovat, co budou smět říkat.
více


1.5.2021 HISTORIE: Muž a jeho čin

František Novotný
V pondělí 26. dubna tomu bylo 500 let, co na malém filipínském ostrůvku Mactan zcela zbytečně a nesmyslně zahynul Fernão Magalhães, mořeplavec, který daroval lidstvu zeměkouli.
více


1.5.2021 MIGRACE: Přísný jako Dán

Jan Fingerland
Dánský politický seriál Borgen u nás získal řadu příznivců. Jeho hlavní hrdinka, fiktivní premiérka Birgitte Nyborgová, bojovala za větší otevřenost Dánska. Dnešní skutečná premiérka Mette Frederiksenová má na věc jiný názor.
více


1.5.2021 USA: Elity z teflonu

Michael Durčák
Michael Durčák
Jindy všudypřítomné americké celebrity podporující nejrůznější hnutí, iniciativy či mocenské struktury se v době nejvyšší krize odmlčely. Svým vlivem by přitom mohly pomoci z
více


30.4.2021 RUSKO: Agenti s povolením zabíjet

Marek Hudema
Marek Hudema
Kdo jsou ruští agenti, kteří mají dle závěrů vyšetřování na svědomí výbuchy muničních skladů v Česku? J
více


30.4.2021 BLÍZKÝ VÝCHOD: O dvou fackách...

Lubomír Stejskal
Ve svém předchozím článku o současném násilí v Jeruzalémě („K ramadánovým nepokojům v Izraeli“/24. 4. 2021) jsem psal o tom, že policie musela řešit nejen arabské, ale i židovské radikály.
více


29.4.2021 SVĚT: Návod na zotročení lidí

Markéta Šichtařová 5
Ostře sledovaný soud týkající se případu mrtvého George Floyda skončil. Případu, který stál u zrodu hnutí Black lives matter. Zasahující policista Derek Chauvin byl porotou uznán vinným z vraždy.
více


29.4.2021 IZRAEL: Ramadánové nepokoje

Lubomír Stejskal
Kdo zná mé politické postoje týkající se konfliktu ve Svaté zemi, sotva mě bude podezírat z toho, že jsem přehnaně proarabský. Nejsem ale ani slepý proizraelský fanatik, jak si mnozí myslí.
více


28.4.2021 EVROPA: Od jednotného trhu k tragické frašce

Drieu Godefridi
European Union flag
Lidé se v názoru na Evropskou unii dělí na ty, co ji považují za zbytečnou a neúnosně nákladnou, a na ty, co v ní vidí budoucnost Evropy a model pro lidstvo.
více