21.11.2019 | Svátek má Albert


21.11.2019 GLOSA: Morální statečnost dnes jako včera

Jan Vitek
„Bez komplexů, beze strachu před ničím a nikým, bez omluv, naplněni naopak hrdostí, dnes říkáme: Vox Plus Ultra, Espagna! Plus ultra!“
více


21.11.2019 USA: Proč by se měl Trump Bloomberga bát

Luboš Smrčka 1
Kupodivu nepříliš velký zájem ze strany domácích médií vzbudila informace o tom, že se v státě Arkansas přihlásil jako demokratický kandidát na prezidenta USA miliardář, filantrop, zkušený a úspěšný politik Michael Bloomberg.
více


20.11.2019 GLOSA: Bezdětnost – záchrana planety?

Pavel Mareš
Vždycky, když se vám zdá, že větší blbost už vymyslet nejde, dočkáte se dalšího překvapení. Že nemáme jen dvě pohlaví, ale přinejmenším šedesát, to bylo vrcholným objevem avantgardy sociálních věd ještě donedávna.
více


20.11.2019 BREXIT: Z bruselského bláta do socialistické louže?

Pavel Jégl
Nahlíženo z evropského kontinentu mohou blížící se volby do britské Dolní sněmovny (12. prosince) vypadat jako souboj o brexit, anebo o podobu budoucích vztahů mezi Británií a Evropskou unií.
více


20.11.2019 MIGRACE: Kvóty znovu na stole – pokolikáté už?

Marian Kechlibar
Nedělní Die Welt má pro nás zajímavou novinku: detaily dosud nezveřejněného plánu ministra Horsta Seehofera na nové uspořádání azylového systému v Evropě, který by nahradil dosavadní dublinské smlouvy. Jeho těžištěm jsou tři body, označené jako „neoddělitelně vzájemně propojené“.
více


19.11.2019 EVROPA: Už někdo vyrábí žluté hvězdy s nápisem Jude?

Tomáš Vodvářka
Média zveřejnila ne až tak překvapivou informaci, že ve Skandinávii při 81. výročí Křišťálové noci byly zhanobeny židovské hřbitovy a na ulicích se objevily hákové kříže a Davidovy hvězdy.
více


19.11.2019 SVĚT: Geopolitika včera, dnes a zítra

Miloslav Bednář1
Zhroucení komunistických totalitních diktatur středovýchodní Evropy jako úspěšný výsledek rozhodné velmocenské ofenzívy amerického prezidenta Ronalda Reagana proti Sovětskému svazu a jeho následná přeměna.
více


19.11.2019 BOLÍVIE: Dvě osudové chyby Evo Moralese

Jan Vitek
Evo, čerstvý šedesátník, je jedním ze tří potomků chudé rodiny campesinos, námezdních zemědělských dělníků, které kdosi nazval solí země. Rodiče v něm viděli naději na zabezpečené stáří a poslali ho do střední zemědělské školy.
více


20.11.2019 SVĚT: Trump omilostnil tři americké vojáky

Petr Robejšek
Americký prezident dal v pátek milost dvěma vojákům obviněným z vraždy a zrušil degradaci třetího.
více


18.11.2019 EVROPA: Naprostá ztráta objektivity

Gita Zbavitelova 1
Evropský soudní dvůr tento týden nařídil povinné označování izraelských výrobků z území, která Evropská unie považuje za okupovaná, tedy z Judska a Samařska neboli Západního břehu Jordánu, z Golanských výšin a východního Jeruzaléma.
více


18.11.2019 EVROPA: Ohlédnutí do budoucnosti

Ondřej Neff
Jak na tom budeme za třicet let? To je otázka pro prognostika, právě tak jako pro spisovatele sci-fi. Je to tedy otázka pro mě, ostatně právě v těchto dnech vychází moje novela 3 kroky do tmy.
více


18.11.2019 USA: Rozdělená společnost

Jan Bartoň
V USA roste podle článku na iDnes.cz rozdělení společnosti podle politické příslušnosti a příznivci republikánů i demokratů si „přestávají rozumět“. Je to dědictví Baracka Obamy?
více


16.11.2019 EVROPA: Špatný den pro vyhlášení rozsudku…

Pavel Svoboda EP
Tak tomu říkám pech. 12.11.2019 dopoledne vyhlásil Soudní dvůr EU („SD“) rozsudek o tom, že zboží z izraelských osad na okupovaném území musí být označováno jménem konkrétní osady a ne obecně „Made in Israel“, aby spotřebitelé mohli takové výrobky odlišit.
více


15.11.2019 EVROPA: Hlas pokrytectví z Lucemburku

Lubomír Stejskal
Jistě to nebyl záměr, ale pouhá náhoda, leč je to příznačné. Zatímco Izrael je zasypáván raketami teroristů (do 13/11 večer jich bylo evidováno 360), Soudní dvůr EU řeší označování výrobků.
více


15.11.2019 EVROPA: Již 30 let bez železné opony a náš dnešek

Václav Klaus1
Pád komunismu, spojený v naší zemi s událostmi 17. listopadu 1989, je v každém případě největší událostí našich novodobých dějin. Byla to událost vysoce pozitivní. Vedla k radikální proměně našich životů.
více


15.11.2019 GLOSA: Pacifista Morales?

Zbyněk Petráček
Příběh Eva Moralese, prvního indiánského prezidenta, populisty a ikony světové levice, jak se zdůrazňuje, získal nečekaný obrat. Prezident Bolívie nenasadil na protestující davy policii, jak je v regionu běžné (děje se tak i v prosperujícím Chile), ale zmizel do azylu v Mexiku.
více


15.11.2019 USA: O zneužití moci, korupci a Joe Bidenovi

Jan Vitek
Bývalý viceprezident Spojených států Joe Biden, jeho syn a druhové jsou spoluodpovědní za rozkrádání peněz amerických poplatníků a plundrování Ukrajiny.
více


14.11.2019 AFRIKA: V čínsko-ruských chapadlech

Inga Petryčka
dollar
Zatímco Evropa má v souvislosti s Afrikou v posledních letech především kopu starostí s uprchlickou krizí a Trumpovy Spojené státy mění směr své zahraniční politiky a z Afriky se stahují, nejchudšího kontinentu se ujali noví opatrovníci.
více


14.11.2019 GLOSA: Když volit nepomůže

Zbyněk Petráček
Heslo svobodné volby razilo revoluce. U nás bylo před 30 lety jasné, že svobodné volby ukončí mocenský monopol KSČ.
více


13.11.2019 ROZHOVOR: Záchrana Evropy přijde od vás

Marian Kechlibar
Nicolai Sennels je psycholog, který v letech 2005-2008 pracoval v kodaňské věznici pro mladistvé Sønderbro. O svých zážitcích a závěrech napsal knihu Svatý hněv: Mezi muslimskými zločinci, která zatím česky nevyšla.
více


13.11.2019 IZRAEL: Nový konflikt

Gita Zbavitelova 1
Napětí mezi Pásmem Gazy a Izraelem sílilo od loňského března, kdy tamější vládce, teroristický Hamás, zahájil protesty u izraelských hranic doprovázené útoky na izraelské vojáky a pokusy o proražení hraničního plotu.
více


14.11.2019 SVĚT: Naama zatím štěstí neměla, Bahareh ano

Lubomír Stejskal
O případu Naamy Issacharové jsem psal už několikrát. Mladá Izraelka, v Rusku nesmyslně odsouzená na sedm a půl roku vězení za necelých deset gramů konopí, které bylo objeveno v jejím zavazadle.
více


13.11.2019 AUSTRÁLIE: Ohně a my

Stanislav Moc
V Austrálii propuká jaro už prvního září a končí prvním prosincem, kdy začíná léto, ale letní horka propukla už nyní. Kontinentu několik let vládne sucho. Málo prší a farmáři jsou zoufalí, redukují počty svých zvířat, takže maso by mělo být lacinější, ale není.
více


12.11.2019 ŠPANĚLSKO: Země, které se nedá vládnout

Marian Kechlibar
Současná španělská politická situace je docela zajímavým studijním případem „postmoderní twitterové demokracie“. Při předčasných volbách, které proběhly v neděli 10. listopadu, se projevila spousta jevů typických pro světový vývoj posledních let.
více


12.11.2019 V. BRITÁNIE: Je Boris Johnson na cestě k vítězství?

Alexander Tomský (2)
Britskému premiérovi se od jeho zvolení v červenci kupodivu všechno daří. Přes opakovaná ujišťování z Bruselu, že je dohoda s předchozí vládou Theresy Mayové absolutně nedotknutelná, v poměrně krátké době vyjednal novou kompromisnější úmluvu ohledně hranice na irském ostrově. Severní Irsko v...
více


11.11.2019 SVĚT: Jara, po kterých nepřichází léto

Marian Kechlibar
Vzhledem k tomu, nakolik jsme si už zvykli na špatné zprávy z arabského světa (kdy vlastně naposledy přišla nějaká dobrá?), si toho moc nevšímáme, ale v Iráku už druhým měsícem probíhají krvavé protesty proti vládě, které zatím stály život cca 270 lidí.
více


12.11.2019 GLOSA: Jak vítali Cortése

Zbyněk Petráček
Starými tlustými knihami se již opovrhuje. Ale najdeme v nich leccos, co působí aktuálně. Třeba toto: Pak náhle slunce, vyhoupnuvší se nad východní horskou hradbu, nádherně ozářilo a plně odhalilo chrámy, věže i paláce, linouc svou záři do překrásného údolí.
více


11.11.2019 IZRAEL: Pád jedné zdi oslavujeme...

Lubomír Stejskal
Stržení zdi rozdělující historickou německou (předtím pruskou) metropoli byl historický mezník. Klíčovým momentem v rámci uskutečnění snu všech demokratů: zhroucení komunistického impéria.
více


13.11.2019 SVĚT: Klimatická "Rebelie proti vyhynutí"...

Andrew Ash
XR logo
Možná jste se domnívali, že je v pořádku se vydat do Londýna a že už nehrozí, že uvíznete v dopravním chaosu kvůli demonstracím hnutí „Extinction Rebellion UK“ (česky „Rebelie proti vyhynutí, Velká Británie“).
více


11.11.2019 ÍRÁN: Chystá se obnova výroby jaderné zbraně

Gita Zbavitelova 1
Írán minulý týden udělal další kontroverzní krok k obnově svého jaderného programu, který pozastavila mezinárodní smlouva z roku 2015 podepsaná i Spojenými státy, Británií, Francií, Německem, Čínou a Ruskem.
více


9.11.2019 BLÍZKÝ VÝCHOD: Chránilo Turecko Bagdádího?

Lubomír Stejskal
Soudě podle amerického politologa Davida L. Phillipse ano. V úterý 5/11 publikoval web Jpost.com jeho článek „Turkey protected Abu Bakr al Baghdadi“, který přináší celou řadu užitečných postřehů.
více


9.11.2019 EVROPA: Spolupracující svobodné národy...

Josef Zbořil
Evropa čelí vnitřní debatě mezi těmi, kteří ji stále považují za společenství svobodných národů, a těmi, kteří ji považují za entitu ovládanou Bruselem.
více


9.11.2019 ROZHOVOR: Hlas německého lidu se mění

Marian Kechlibar
Vidíte, jak někdy historie přežívá ve slovech? CDU má letos podle spolkových průzkumů preference pod 30 procent, SPD kolem poloviny (15–16 procent).
více


8.11.2019 CESTOVÁNÍ: Jak jsem si zarybařila na Aljašce

Dana Emingerová
Jsem dcera rybáře, a tak umím od dětství nahazovat třpytku v potoce a zaseknout pstruha. Vím, že máme být vděční, když ulovíme jednoho dva pstruhy za odpoledne...
více


8.11.2019 GLOSA: Co by řekl Ořovský

Zbyněk Petráček
Kdo se zasloužil o to, že fotbalový tým Kosova hraje v evropských turnajích? Do značné míry osobně Miroslav Pelta, dozvídáme se ze zpravodajství LN. Je to zajímavé téma. Kosovo se nepokládá za standardní evropskou zemi.
více


8.11.2019 USA: Impeachment proti komu?

Jefim Fištejn
Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu oznámila oficiální záměr zahájit proces impeachmentu proti prezidentovi a Spojeným státům.
více