9.8.2020 | Svátek má Roman


8.8.2020 SVĚT: Novodobé otroctví a pokrytectví ideologie "woke"

Judith Bergman
Média přetékají zprávami o tom, jak aktivisté hnutí Black Lives Matter (BLM) vandalizují a ničí sochy obchodníků s otroky, majitelů otroků a kohokoliv, kdo podle nich v minulosti provozoval otroctví.
více


8.8.2020 ROZHOVOR: Výbuch v Bejrútu

Andor Šándor
Libanon je dlouhodobě sužován ekonomickou krizí. Devalvace libanonské měny je neuvěřitelná. Země byla samozřejmě také zachvácena koronavirovou krizí, na což její zdravotnictví v žádném případě nebylo připravené.
více


8.8.2020 GLOSA: V zemi nenáhody

Zbyněk Petráček
Někdy je domněnka hodně důležitá, například nalezneme-li v mléce pstruha. Tak shrnul problém náhodnosti Henry David Thoreau. Jenže výbuch v Bejrútu neodpovídá pstruhovi v mléce, ale rybě ve vodě.
více


8.8.2020 TURECKO: Už dávno nejde jen o Kurdy

Pavel Kopecký
Na sklonku července se do vlasti vrátili dva zdejší sympatizanti kurdských milic v Sýrii, z pohledu Turků teroristé – Markéta Všelichová a Miroslav Farkas. Nazpět přiletěli prakticky rovnou z maloasijského vězení, kam byli uvrženi na šest let a tři měsíce.
více


7.8.2020 BLÍZKÝ VÝCHOD: Bejrútské stíny

Lubomír Stejskal
Je skvělé, že záchranáři z více než dva tisíce kilometrů vzdálené České republiky se ve středu 5/8 večer přepravili do Bejrútu, aby poskytli pomoc po tamní děsivé katastrofě. Přesto visí ve vzduchu jedna klíčová otázka.
více


7.8.2020 USA: Situace připomíná tragickou frašku

Zdeněk Holásek
Zatímco u nás se moudré hlávky zaobírají osudem Donalda Trumpa v nadcházejících prezidentských volbách a někteří mají jasno, že prohraje, v USA je situace poněkud nejasná.
více


7.8.2020 KNIHA: Tak nám vyloučili Sarrazina…

Matyáš Zrno
Německým sociálním demokratům se konečně podařilo vyloučit ekonoma Thila Sarrazina ze svých řad (kde byl od roku 1973). Sarrazin, dlouholetý vysoký státní úředník, člen grémia Bundesbanky či ministr financí zemské vlády v Berlíně, se dopustil ideozločinu.
více


6.8.2020 SVĚT: Koronavirus je pro Západ novým 11. zářím

Richard Kemp
china flag
Koronavirová pandemie bude mít zřejmě stejný dopad jako 11. září 2001. Před zničením věží Světového obchodního centra byla al-Káida ve válce se Západem už léta. Až teprve tento barbarský akt vyprokoval netečnou oběť k akci.
více


5.8.2020 GLOSA: Na okraj výbuchu v Bejrútu

Lubomír Stejskal
Exploze v Bejrútu, k níž došlo v úterý 4/8 odpoledne, je další „Jobovou zprávou“ pro Libanon, zemi potácející se ve finanční, hospodářské a energetické krizi. Ztráty jsou děsivé – především lidské, ale také materiální.
více


6.8.2020 HISTORIE: Polské beznadějné hrdinství

Matyáš Zrno
V 17:00 zahájily jednotky podzemní Zemské armády (Armia Krajowa) zoufalý pokus osvobodit své hlavní město ještě před příchodem sovětské armády, čekající v pozicích několik kilometrů od Varšavy.
více


5.8.2020 VELKÁ BRITÁNIE: Problém s propuštěnými džihádisty

Judith Bergman
Ve Streathamu v jižní části Londýna pobodal 3. února 2020 Sudesh Amman, který byl krátce předtím propuštěn po odpykání poloviny svého trestu z vězení, dva lidi. Policisté jej poté zastřelili na místě činu. Později se k zodpovědnosti za tento útok přihlásil Islámský stát.
více


5.8.2020 GLOSA: Testujme demokracii v zátěži nákazy

Zbyněk Petráček
Demokracie se liší od nedemokracie řadou věcí. Každý si samozřejmě připomíná jiné, podle svého vkusu i politické orientace. Demokracie nevyniká tím, že je schopna sestavit nejefektivnější vládu. Ba ani tím, že je schopna rychle a účinně řešit naléhavý problém typu pandemie.
více


4.8.2020 NĚMECKO: Patálie s imigračním pozadím

Jan Fingerland
Problémová mládež, pouliční šarvátky i imigranti tu jsou už celé generace. Teď se ale tyto fenomény spojily do jednoho problému. Přinejmenším to tak vnímá část veřejnosti a médií v Německu.
více


3.8.2020 NĚMECKO: Demonstrace proti diktatuře národního státu

Martin Mařák
U našich sousedů patrně poslechli výzvu Václava Klause o času na vzpouru davů proti omezování svobody občanů a vydali se do ulic manifestovat proti těm jejich Prymulovým rouškám, chřipkové diktatuře národního státu a tomu nejbrutálnějšímu státnímu intervencionismu spojenému s nevídaným zásahem do...
více


4.8.2020 JAPANORAMA: Na uhelnú notečku

Milan Hubáček
Počátkem července japonská vláda ohlásila, že do fiskálního roku 2030 uzavře sto uhelných elektráren. Je to její první uhelné prohlášení, které obsahuje nějaký konkrétní údaj.
více


4.8.2020 FRANCIE: Katedrály v plamenech

Giulio Meotti
Významný kurátor Metropolitního muzea umění v New Yorku Keith Christiansen byl kritizován za to, že na Instagramu zveřejnil obraz Alexandra Lenoira, který¨ během Velké francouzské revoluce zachránil řadu francouzských památek před zničením.
více


3.8.2020 EVROPA: Ilegální imigrace ve stínu pandemie

Jan Bartoň
Několik měsíců se již světová i česká média věnují jako nejdůležitějšímu světovému problému virové pandemii. Ne, že by to v některých státech nebyl vážný problém, ale v současnosti se více straší „explozivním“ nárůstem.
více


1.8.2020 EKOLOGIE: Čeká žaloba za emise i Čínu?

Přemysl Souček
Na podzim má přijít žaloba na českou vládu, protože málo panikaří kvůli klimatu. Prý už je po světě podáno 600 takových žalob.
více


1.8.2020 USA: Volby za tři měsíce

Jan Bartoň
Anglo-americká média žijí pandemií covid-19 a předvolební atmosférou v USA. Ta je v posledních týdnech poznamenána referováním o hnutí Black lives matter. Předvolební průzkumy zatím jednoznačně favorizují kandidáta Demokratické strany Joea Bidena.
více


1.8.2020 SVĚT: Amerika se stahuje. Ale kam?

Jan Fingerland
Americký prezident už nějakou dobu mluvil o stahování vojáků z Německa, jen se nevědělo kdy, kolik jich bude a kam půjdou. Trumpovo nejnovější prohlášení mnoho věcí neobjasnilo. Ale možná položilo dobré otázky.
více


31.7.2020 SVĚT: O mírumilovných muslimech

Zdeněk Holásek
Islám nabývá ve světě stále větší síly a tak, jak především jeho bojovné formy nabývají síly a vrchu v islámských zemích, nabývá síly i jejich Drang nach Westen, a to především prostřednictvím islámských náboženských organizací řádně registrovaných a v západních zemích i z veřejných rozpočtů...
více


30.7.2020 EVROPA: Covid-19 nepozastavuje právo uprchlíků na azyl

Judith Bergman
Dne 16. března 2020 Evropská komise doporučila členským státům Schengenu a státům přidruženým k Schengenské úmluvě na 30 dní dočasně omezit jiné než nezbytně nutné cesty ze třetích zemí do „prostoru EU+“.
více


30.7.2020 USA: Autority odmítané i nezbytné

Pavel Mareš
Zatímco nejen americkou ekonomikou otřásá virus covid-19, celou západní společností otřásá virus mnohem nebezpečnější, virus vzpoury proti autoritám.
více


30.7.2020 ROZHOVOR: Zlomový okamžik

Ivo Strejček
Měli by nám odpustit nejen to ohromné zadlužení, které bude muset někdo splácet – a tudíž bude i chudnout – tedy oni, ale neměli by nám především odpustit onu povrchnost přijatých opatření.
více


30.7.2020 GLOSA: Symbol slepoty

Zbyněk Petráček
Trvalé a udržitelné příměří. Ta slova znějí nadějně, ač to pak v praxi nemusí vypadat hezky. Třeba v Koreji, kde „trvalé a udržitelné příměří“ funguje už 67 let tak, že jeho linie kopíruje průběh válečné fronty.
více


30.7.2020 BLÍZKÝ VÝCHOD: Mýtus palestinské „nakby“

Hana Lukešová
Každoročně v květnu si palestinští Arabové a jejich příznivci připomínají nakbu - palestinskou „katastrofu“, tímto urážlivým termínem označují vznik Státu Izrael. Muslimové v Izraeli i v Judeji a Samaří pořádají masové demonstrace proti samotné existenci Izraele.
více


29.7.2020 EVROPA: Co dluh spojil, člověk nerozlučuj

Pavel Jégl
Porušit sliby věrnosti a rozvést, co jsme slíbili držet společně až do smrti, je banální úkon. Mnohem větší překážkou rozchodu je v praxi společná hypotéka. Evropská unie chce pod záminkou likvidace ekonomických následků koronaviru svázat své členy pevněji než dosud: společnými dluhy.
více


29.7.2020 SVĚT: Ekologický aktivismus

Tomáš Zdechovský
Zvláště v západních zemích se nyní rozmohl jeden velký nešvar. K některým tématům je prakticky nemožné vyjádřit jiný postoj, než jeden nejhlasitější levicový. Jinak následuje mediální lynč často spojený i s vyhazovem z práce.
více


29.7.2020 GLOSA: Otloukánci

Václav Husák1
„Otloukej se, píšťaličko …“ Ále, co to sem pletu. Dnes chci psát o jiném „otloukání“. Správně je tedy: „Nech se otloukat, policisto! Nenecháš-li se otloukati a budeš se chtít brániti, budu na tě žalovati politikovi-pánu, ten ti dá výpověď v tu ránu!“
více


29.7.2020 KNIHA: Volá Moskva

Jan Handl
Angus Roxburgh si jako student zamiloval ruštinu pro její zvukomalebnost, začínal s básněmi, kterým tehdy ještě moc nerozuměl. Ovšem to, že se ruština stane jeho láskou a bude ho provázet během jeho profesního života, bylo jasné.
více


29.7.2020 USA: Stručná historie Antify (3)

Soeren Kern
Radikálové Antify stále častěji používají výbušné události, jako je smrt George Floyda v Minnesotě, jako odrazové můstky k dosažení svých širších cílů, z nichž jedním je odstranění prezidenta Trumpa z funkce.
více


28.7.2020 USA: Stručná historie Antify (2)

Soeren Kern
Americký prezident Donald Trump nedávno oznámil, že americká vláda má v úmyslu označit Antifu - militantní „antifašistické“ hnutí - za teroristickou organizaci kvůli násilnostem, které propukly po celých Spojených státech během protestů vyvolaných smrtí George Floyda.
více


28.7.2020 JAPANORAMA: Železná miska rýže (3)

Milan Hubáček
V prvním dílu povídání o železné misce rýže jsem se pokusil nastínit příčiny vleklé krize, ze které se Japonsko ani po třiceti letech v podstatě nevymotalo, čili jsem se zaměřil na minulost.
více


28.7.2020 SVĚT: Válka o Černou zahradu

Pavel Kopecký
Každičká doba v sobě nese všechny doby předchozí. Jejich stopy jsou pokaždé přítomné, jde jen o jejich míru. Tu jsou větší, tu menší, ale vždycky jsou. Což je dobré mít pořád na paměti, pokud chceme líp porozumět přítomnosti, nebo dokonce – nedej bože – logicky odhadovat budoucnost.
více


28.7.2020 USA: Američtí demokraté hledí doleva

Jan Fingerland
Jméno Jamaala Bowmana možná bude ve Spojených státech ještě hodně znamenat. Přinejmenším jako symbol velkého obratu v americké politice.
více


28.7.2020 GLOSA: Uspějí-li na Marsu…

Zbyněk Petráček
Kdysi se psávalo o Číně jako o „žlutém nebezpečí“, ač byla technologicky i vojensky neškodná. Dnes je samotný výraz „žluté nebezpečí“ nekorektní a nepřijatelný, ačkoliv Čína míří k pozici technologického i vojenského hegemona světa.
více