9.4.2020 | Svátek má Dušan


9.4.2020 ROZHOVOR: Zelenou dohodu zastaví jen členské státy

Přemysl Souček
Poslanci Evropského parlamentu se nyní dělí na ty, kteří rekonstrukci ekonomiky po koronaviru chápou jako důvod k odložení Zelené dohody, a na ty, kteří s tím nesouhlasí. Obě strany napsaly dopisy vedení evropských institucí.
více


9.4.2020 EVROPA: Spuštěná hraniční závora problémy nevyřeší

Lukáš Jelínek
„Hranice nie sú korzo, aby sa tu voľakto prechádzal!,“ pravil v roce 1969 komunistický předák Gustáv Husák – a bylo po ptákách. Nadechnutí čerstvého vzduchu skončilo a československá společnost byla dalších dvacet let pod zostřeným režimem.
více


9.4.2020 EVROPA: Špehování občanů nejen na Slovensku

Martin Mařák
Poslanci ve slovenském parlamentu nedávno schválili plošné sledování obyvatelstva na základě mobilních telefonů, což má Slovensku pomoci v boji proti momentální pandemii způsobené virem Covid-19.
více


8.4.2020 SVĚT: Postavit se čínské věrolomnosti čelem

Giulio Meotti
Komunistická strana Číny je „ústřední hrozbou naší doby“, řekl ministr zahraničí USA Mike Pompeo v lednu 2020. Koronavirus se tehdy již šířil po celé Číně a po celém světě; pokus Komunistické strany epidemii utajit dokázal, že Mike Pompeo uhodil hřebíček na hlavičku.
více


6.4.2020 NĚMECKO: Bez opatření možná milion mrtvých

Zdeněk Fajkus
Bavarian flag
Na páteční tiskové konferenci (3. dubna) bavorské vlády sdělila profesorka Ulrike Protzerová z Univerzitní kliniky Mnichov v přítomnosti premiéra Markuse Södera, že by podle vědeckých výpočtů dosáhl počet mrtvých v souvislosti s koronavirem v Německu – bez přijetí jakýchkoliv opatření – přibližně...
více


7.4.2020 SVĚT: Jak na koronavirus?

Gita Zbavitelova 1
Světoví politici přistupují ke koronavirové epidemii různě, ale někteří populisté dost zvláštně. Jejich výroky by byly zábavné, kdyby jejich názory neohrožovaly životy. Pokud u nich panují vůbec nějaká protivirová opatření, není to jejich zásluha.
více


6.4.2020 SVĚT: Čínský velmocenský sen, korona a prosecco

Petr Robejšek
Čína by měla Itálii a světu vyplácet kompenzace za všechny ztráty a strasti způsobené koronavirem, řekl majitel slavného výrobce prosecca Sandro Bottega ze země, která koronou utrpěla nejvíce. Hodně ale nasvědčuje tomu, že prosecco bude pro Čínu ta nejmenší starost.
více


6.4.2020 SVĚT: Bez racionální politiky vůči Číně se nemůžeme obejít

Jiří Weigl
Část českých médií a politiků propadá v poslední době protičínské hysterii a předhání se ve všestranné dehonestaci asijské velmoci při každé sebemenší příležitosti. Do stavu obzvláštní nepříčetnosti je uvádí především zjevná závislost nejen nás, ale prakticky celého světa na dodávkách...
více


4.4.2020 VZPOMÍNKA: Hotel Ambrož (1)

Stanislav Moc
S Petrem mne pojí přátelství už mnoho let. Byl z Čechů jediný, kdo si ode mne koupil pozemek a pak na něm postavil dům. To bylo ve Stuarts Point, kde jsem vytvořil real estate „Seabreeze“, který měl 16 pozemků a do něhož vedly dvě ulice cul de sac. Jedna z nich se dnes jmenuje Bohemia Court (Český...
více


4.4.2020 IZRAEL: Země a koronavirus

Johannes Gerloff
Izraelci se cítí jako jedna rodina. Podle jednoho sociologa je soukromá sféra v Izraeli neznámým pojmem. O třetím březnovém víkendu nařídila vláda zachovávání odstupu. Mnoho Izraelců tak stanulo před ohromným problémem: žádná objetí, štípání do tváře, polibky, potřásání rukou, doteky…
více


4.4.2020 KORONAVIRUS: Evropská unie v rozkladu

Soeren Kern
V souvislosti s pandemií koronaviru v Evropě - kde byla nemoc Covid-19 diagnostikována již u více než 250 000 lidí a 15 000 lidí již na tuto nemoc zemřelo - se postupně rozpadají základní pilíře Evropské unie.
více


3.4.2020 POLEMIKA: Jakápak sebevražda?

Jan Bartoň
Pan Luboš Motl napsal velmi rozsáhlou kritiku toho, jak Západ reaguje na současnou pandemii čínské chřipky. Označuje způsob řešení této pandemie formou zákazů za formu ekonomické sebevraždy Západu.
více


3.4.2020 MIGRACE: Agentura EU ignoruje realitu

Judith Bergman
Agentura Evropské unie pro základní práva nedávno zveřejnila zprávu, ve které varovala Evropu před rizikem vzniku „ztracené generace“ migrantů ve věku 16–24 let, kteří přišli do Evropy v letech 2015 až 2018.
více


3.4.2020 EVROPA: Green deal je bezpečnostním rizikem

Josef Šimurda
větrník
Současnou koronavirovou dobu doprovází permanentní informační záplava všeho druhu. Od nezbytných a důležitých zpráv až po úplně bizarní kritické výstupy vládní opozice a splašky dostupné zejména v on line prostoru. Každému podle libosti.
více


2.4.2020 USA: Virus Ameriku nezboří

Jefim Fištejn
Může pád akcií na americké burze vést k jejich panickému výprodeji? Jak se odrazí na americké ekonomice ropná válka mezi Ruskem a Saúdskou Arábií?
více


2.4.2020 EVROPA: Kdo může za to, že je Itálie centrem korony?

Petr Robejšek
Při svých rešerších jsem našel velmi zajímavé vysvětlení toho, proč se Itálie stala „hot spotem“ korony v Evropě. Kvůli čínskému Novému roku (25. ledna) odjely desetitisíce a možná statisíce Číňanů do vlasti a po čtrnácti dnech se vrátily, mnozí z nich s nákazou.
více


2.4.2020 USA: Chvála variability

Roman Joch
Americký novinář Jim Geraghty na webových stránkách National Review ironicky zmínil tento postřeh.
více


1.4.2020 NĚMECKO: Boj s neviditelným nepřítelem i se sebou

Zdeněk Fajkus
Bavarian flag
Dějí se nevídané věci: lékař, který aplikoval před pár dny kancléřce Merkelové očkování proti pneumokoku, byl infikován koronavirem, aniž o tom v té chvíli věděl. Kancléřka se proto pohotově nechala vyšetřit – první výsledky jsou naštěstí negativní - a hodlá vyšetření nechat opakovat i v budoucích...
více


31.3.2020 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 553

Jan Čech
Nikdy jsem netušil, jak moc se člověk může těšit domů. Díky tomu, že se svět zbláznil v podobě pandemie, všechno se začalo měnit. Jeden den představitelé společnosti Wizz ujišťovali, že bude u nás v Beauvais zachován provoz v plném rozsahu, a druhý den byly ze šesti plánovaných letů tři!
více


31.3.2020 KORONAVIRUS: V Japonsku to jde i bez izolací

Tomáš Zdechovský
Japonsko bylo jednou z prvních zemí mimo Čínu zasažených COVID-19. Dnes má přitom méně nakažených než ČR, a to ani nezavedlo drakonické izolace. Motá to hlavy nejen zdravotnickým expertům...
více


31.3.2020 SVĚT: Pandemická propaganda

Pavel Kopecký
V čínské kulturní tradici je, že krize představuje také příležitost. Perfektní zhmotnění této pozoruhodné myšlenky máme nyní jako na dlani. Inu, aby ne. Žijeme v globalizovaném prostředí, kde navíc realita čas od času dohání katastrofické filmy.
více


30.3.2020 SVĚT: Virová sebevražda Západu po vzoru Říma

Luboš Motl
Mnozí dospěli k závěru, že COVID-19 je odrůdou invaze mimozemšťanů, která je předzvěstí konce světa. Ale opravdovou hrozbou je pro nás virus mnohem smrtelnější: nenávist k hodnotám, na nichž naše civilizace stála po celá staletí.
více


30.3.2020 KORONAVIRUS: Pandemie versus víra

Gita Zbavitelova 1
Koronavirus je „Boží trest“ za to, že lidé „volili Trumpa“, že „Číňané jsou hříšníci“ nebo za homosexuály či emancipaci žen – tak si někteří věřící a duchovní tří monoteistických náboženství vysvětlují pandemii koronaviru.
více


31.3.2020 EVROPA: Konec Evropské unie?

Judith Bergman
Po vypuknutí epidemie koronaviru se Italové dozvěděli důležitou věc, totiž že se ostatní členské země EU neřídí krásnými hesly Evropské unie – a už vůbec ne solidaritou.
více


30.3.2020 GLOSA: Znepokojivý vývoj nejen v Maďarsku

Martin Mařák
Zatím na koronavirus zemřelo (v době psaní tohoto článku) neskutečných 27 000 obyvatel planety Země. Jedná se samozřejmě o hrůzu nahánějící číslo, ale přece jen není totálně katastrofální a nedokáži si vysvětlit to šíření tak obrovské globální paniky.
více


30.3.2020 GLOSA: Měření celebritou

Zbyněk Petráček
Jak se pozná průšvihová pandemie od běžné? Třeba tak, že postihuje i známé osobnosti. Lidé považují politiky, hvězdy showbyznysu, boháče i celebrity za odolnější vůči nákaze. Rozuměj za schopné se izolovat a vše přečkat v klidu.
více


28.3.2020 GLOSA: Svět se zbláznil

Petr Štěpánek
Spojené státy americké jsou nejbohatší země světa, Afghánistán jedna z nejchudších. Ale vypadá to, že po sedmnácti letech tamního dobrodružství, jehož původním účelem bylo vykouřit Usámu a spol. z děr, nakonec na body nezvítězí nabušený superman.
více


28.3.2020 NĚMECKO: Život ve špatném snu

Zdeněk Fajkus
Bavarian flag
Německé sebevědomí a morálka jsou vystaveny tvrdým trhacím zkouškám: na obrazovkách největších televizních stanic se objevují úpěnlivé výzvy nabádající k lidskosti a zastavení masivních nemocničních krádeží ochranných pomůcek a dezinfekce pro lékaře a zdravotnický personál, což ohrožuje jejich...
více


28.3.2020 SVĚT: Koronakonspirace a koronadezinformace

Kateřina Lhotská
Jako u každého velkého tématu, tak i ve vztahu ke koronaviru se objevují různé konspirační teorie. Hovoří se o jeho umělém původu nebo o jeho zavlečení do Číny americkými vojáky. Označení těchto teorií za dezinformace je však přehnané.
více


27.3.2020 IZRAEL: Ústavní krize

Lubomír Stejskal
Povolební dění v Izraeli provází zásadní konflikt mezi zákonodárnou a soudní mocí, tedy mezi dvěma ze tří pilířů demokracie. Nastalá situace a její řešení vejde bezpochyby do učebnic politologie.
více


28.3.2020 GLOSA: Má vláda kompas?

Zbyněk Petráček
Co je teď na sledování Německa nejzajímavější? Že mají hodně nakažených, ale poměrně málo zemřelých? Že strategii „volnějšího průchodu“ nákazy zostřili? (Pohromadě smějí být nanejvýš dva lidé.)
více


27.3.2020 EVROPA: Koronovace národního státu

Petr Robejšek
Infekce koronaviru bude další ranou pro Evropskou unii. Kromě mnoha mrtvých a materiálních škod po ní totiž zbude ponaučení, že národní stát je a zůstane nejvíce akceschopnou organizací k řízení společnosti.
více


27.3.2020 EVROPA: Možnosti EU a čínský virus

Pavel Svoboda EP
Čteme kritiky o neakceschopnosti EU v boji proti čínskému viru, jimž se na sociálních sítích zase čelí seznamy toho, co už na unijní úrovni bylo vykonáno. Nechť má každý názor, jaký chce, ale jen tehdy, pokud zná meze aktivit EU v oblasti ochrany zdraví.
více


26.3.2020 EVROPA: Koronavirus řádí

Guy Millière
Italské zdravotnictví dospělo do stavu téměř úplného kolapsu. K 18. březnu 2020 bylo v Itálii koronavirem infikováno 31 506 lidí, z nichž 2 503 lidí zemřelo. Tato čísla každodenně rostou. Nemocnice jsou zahlceny pacienty. A lékaři jsou nyní nuceni se rozhodovat, kterého pacienta se pokusí zachránit...
více


26.3.2020 NĚMECKO: Migranti na chřest

Petr Robejšek
Oceníte, doufám, že se ani slovem nezmiňuji o epidemii a místo toho se věnuji kulinářskému tématu obloženému politikou.
více


25.3.2020 FRANCIE: Výjimečný sanitární stav

Martin Mařák
Ve Francii začal v úterý platit tzv. výjimečný sanitární stav. Je oficiálně vyhlášen na dva měsíce a může být prodloužen jen novým zákonem. Je možné, že v případě výrazného zlepšení situace v zemi bude zkrácen.
více