23.2.2020 | Svátek má Svatopluk


22.2.2020 ESEJ: O neomarxismu a fabianismu

Pavel Chrastina
V Praze se vice méně pravidelně schází jeden debatní spolek, takové shromáždění několika desítek chytrých hlav. Kavárnám se vyhýbá, ovšem sklenka chutného piva z nějakého minipivovaru nemůže vadit.
více


22.2.2020 NĚMECKO: Fall Hanau

Zdeněk Holásek
V hessenském Hanau, jehož některé části vypadají jako směs Ankary a chudnoucího předměstí, 43letý, očividně vyšinutý Němec postřílel devět lidí z imigračního prostředí, většinou Kurdů.
více


22.2.2020 SVĚT: Netopýr v polévce

Václav Vlk st.
Možná jste to dostali mailem taky. Tři krátká videa. Na prvním je vidět talíř někde na stole v Asii a na kraji toho talíře je položený černý uvařený netopýr. Na dalším videu jakýsi mladý Asiat, jak drží v ruce mrtvolku jakéhosi tvora podobného lasičce.
více


22.2.2020 IZRAEL: Když jsem viděl, jak se na něj policie sápe…

Lubomír Stejskal
Ta situace nemá rozumné řešení. O to víc, pakliže jdete na ruku těm, kdo to stejně neocení a budou vaši vstřícnost interpretovat jako slabost.
více


21.2.2020 FRANCIE: Macron v Mylhúzách

Marian Kechlibar
Francouzský prezident musí řešit problém, který začal vznikat už v době, kdy se narodil.
více


21.2.2020 ŠVÉDSKO: Až do hořkého konce (6)

Jaro Pleva
Švédský občan žije ve víře, že švédské archivní materiály jsou ty nejlepší a nejúplnější na světě, stejně jako že švédská morálka je nejlepší na světě.
více


21.2.2020 USA: Bloomberg na bílém koni?

Roman Joch
Největším překvapením Iowy a New Hampshire nebylo, že obojí vyhrál Bernie Sanders z levicového, socialistického křídla strany – to se podle průzkumů čekalo –, nýbrž tři výsledky další.
více


20.2.2020 GLOSA: Předám moc. Ale komu?

Zbyněk Petráček
Předávání moci v Německu působí jaksi nezvykle. Však je to dávno, kdy naposledy odcházel státník vládnoucí tak dlouho jako Adenauer, de Gaulle, Thatcherová či Kohl.
více


20.2.2020 MÉDIA: BBC si ublížila sama

Petr Robejšek
Na serveru Aktuálně jsem si právě přečetl poučný článek, který rozebírá představy Borise Johnsona o zrušení koncesionářských poplatků pro BBC. To by si prý mohlo vynutit zrušení desítek rozhlasových stanic a některých ze současných deseti celostátních televizních kanálů BBC a redukci webových...
více


19.2.2020 SVĚT: Po infekci

Marian Kechlibar
V současné chvíli podléhá v Číně nějaké formě omezení pohybu zhruba 500 milionů lidí. (Pomalu začíná dávat smysl počítat to na procenta z celého lidstva, což?) Jedna věc je ovšem epidemie sama – té se v dnešním článku věnovat nechci. Druhá její následky v dnešním propojeném světě. Jaké můžou být?
více


20.2.2020 ŠVÉDSKO: Až do hořkého konce (5)

Jaro Pleva
Peter Springare, policista, vystoupil nebojácně s kritikou poměrů v policii. Říká ve své nově vydané knize „Peter Springare, policista“, že důležitým faktorem pro nástup na kriminální dráhu je chybějící pocit sounáležitosti a nebýt viděn, pocit vlastní nedostatečnosti či neschopnosti.
více


19.2.2020 ŘECKO: Jak soud a úředníci zlikvidovali českého kamioňáka

Tomáš Zdechovský
Za řízení kamionu, v němž byly neproclené cigarety, skončil ve vězení a po 20 letech je ještě v exekuci se stále rostoucím dluhem přes 44 000 000 Kč. To je případ českého řidiče a jeho absurdního odsouzení v Řecku.
více


20.2.2020 USA: Bernie Sanders, revolucionář z Jurského parku

Pavel Jégl
Bernie Sanders se pokouší na druhý pokus získat nominaci Demokratické strany do voleb amerického prezidenta. A jeho vyhlídky nejsou špatné.
více


19.2.2020 ŠKOLSTVÍ: Disciplína – klíč k úspěchu

Pavel Kohout
Velká Británie patří mezi úspěšnější státy v testech PISA – ty měří úroveň znalostí patnáctiletých žáků. Na druhé straně je ale úroveň britských škol značně nevyvážená. Najdeme mezi nimi vynikající ústavy, ale i ty horší.
více


18.2.2020 ÍRÁN: Ženy se mulláhům staví na odpor...

Giulio Meotti
Zesnulá italská novinářka Oriana Fallaci ve výjimečném rozhovoru s ájatolláhem Rúholláhem Chomejním uskutečněném v říjnu 1979 vyslovila názor, že závoj je symbolem segregace, do které stoupenkyně islámské revoluce uvrhly všechny ženy.
více


18.2.2020 FRANCIE: Přibitý šourek a brutální pád Macronova kandidáta

Martin Mařák
Ač to vypadá neuvěřitelně, svět moderního umění a vysoké politiky se může prolínat a vzájemně ovlivňovat, což vám ukážu v následujícím příběhu. Paříž statečně ustála mohutné poryvy větrné bouře Ciara a jen co se vítr utišil a život se vrátil do normálních kolejí, poklidnou hladinu každodenního...
více


17.2.2020 ROZHOVOR: Přestali v Číně lhát?

Marian Kechlibar
Nechci tady samozřejmě tvrdit, že nový virus je koncem světa, taková hysterie není namístě. Ale úplný klid také ne. Velký rozdíl proti chřipce je ten, že mnoho nakažených potřebuje pomoc na jednotce intenzivní péče, bez které jim hrozí smrt zadušením.
více


18.2.2020 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 547

Jan Čech
Zapadá sluníčko. No, zapadá... Vítr je takového rázu, že mám dojem, že to odnese můj dřevěný domeček v Beauvais. Paní majitelka mi včera řekla, že nemůže nechat opravit střechu, do mé ložnice totiž trochu zatéká.
více


17.2.2020 ŠVÉDSKO: Až do hořkého konce (4)

Jaro Pleva
V těchto dnech se rozvířila diskuse po zprávě, že jistý domov ve Stockholmu pro více než 100 seniorů bude vyprázdněn, aby bylo místo pro migranty. Zatím není známo, kam se švédští senioři podějí.
více


17.2.2020 EVROPA: Evropská mediální cena fandí hidžábu

Monika Hašková
1
„Frontal 21“ je název významného magazínu německé veřejnoprávní televize ZDF (Zweites Deutsches Fernsehen). Jde o tzv. „politický magazín“, který pracuje pod heslem „kriticky, investigativně a neohroženě“.
více


15.2.2020 USA: Demokratka na Trumpově mítinku

Marian Kechlibar
Milí čtenáři, před dvěma dny jsem narazil na článek psycholožky Karlyn Borysenko o tom, že jako mnohaletá registrovaná příznivkyně demokratické strany šla na Trumpův mítink a že se odtamtud vrátila se… zajímavými závěry. Včetně toho, že demokrati nemají šanci tyhle volby vyhrát.
více


15.2.2020 EVROPA: Merkelová se Salvinim sjednotili Evropany

Petr Robejšek
Minulý týden informovala evropská média o tom, že italský senát zrušil imunitu bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, který má být souzen za svou migrační politiku.
více


15.2.2020 VZPOMÍNKA: Mé řidičství

Stanislav Moc
Letos to bude padesát šest let, co jsem získal svůj první řidičský průkaz. Rok před nástupem na vojnu jsem se přihlásil do Svazarmu, tedy do Svazu pro spolupráci s armádou, kde pořádali devítiměsíční výcvik na řidiče nákladních automobilů.
více


15.2.2020 GLOSA: Anti! Anti! Anti!

Zbyněk Petráček
Není malých rolí, říká se mezi herci. Není malých klání, mohou říkat pozorovatelé politiky. Svět hltá volby v oblastech, jež by na mapě mnozí hledali jen těžko. Třeba v italské Emilii Romagně. Či v německém Durynsku.
více


14.2.2020 NĚMECKO: Zemětřesení po durynsku IV.

Marian Kechlibar
Někdy se dlouho, předlouho nic neděje, i když z různých narážek a indicií soudíte, že pod příkrovem ledu jsou skryty značné síly, které chtějí ven.
více


14.2.2020 ROZHOVOR: Potřebuje Evropa fašisty, když má Verhofstadta?

Jan Keller
Víte, já jsem se hodně angažoval v ekologické problematice v 90. letech. Psal jsem o tom knížky a pořádal přednášky po celé republice i na Slovensku. Vysloužil jsem si jenom to, že mne nějací čučkaři z vnitra vedli v kolonce ekoteroristů.
více


14.2.2020 NĚMECKO: Konec demokracie u sousedů

Jindřich Plzák
Zajisté si mnozí řeknou, co že to zde otravuji s politickými poměry v Německu. Rád bych ještě přinášel zprávy o Švédsku, ale o tom bohužel nic nevím. O něm zde vynikajícím způsobem referuje pan Pleva.
více


14.2.2020 ŠVÉDSKO: Až do hořkého konce (3)

Jaro Pleva
Švédsko je konečně ve slepé uličce. Je stále jasnější, že král je nahý a že i ten nejkrásnější podvod je marný, národ musí opustit svou utkvělou představu o své nadřazenosti a přesvědčení, že je lepší než všichni ostatní.
více


17.2.2020 HISTORIE: Protiprávní rozhodnutí?

Hana Lukešová
Benjamin Netanjahu se dostal do popředí zájmů mainstreamových médií a světových politiků kvůli svému předvolebnímu prohlášení, respektive slibu izraelským občanům, že zajistí a rozšíří izraelskou suverenitu na židovské komunity v Judeji a Samaří, nazývané „Západní břeh Jordánu“.
více


15.2.2020 USA: První obětí impeachmentu je Joe Biden

Jan Bartoň
V procesu impeachmentu bylo nutné udržovat mediální povědomí o tom, že bývalý viceprezident Joe Biden je horkým favoritem na kandidáta Demokratické strany.
více


13.2.2020 IZRAEL: Lekce z demokracie a fungování právního státu

Lubomír Stejskal
Jmenuje se Heba Yazbaková, v létě jí bude pětatřicet a je poslankyní izraelského parlamentu. Zastupuje komunitu izraelských Arabů. V těchto dnech se dostala na přední stránky tamních novin.
více


12.2.2020 SÝRIE: Proč je Idlib zpátky v ohni

Jan Fingerland
Syrská občanská válka byla téměř od počátku mimo jiné náhradním bojištěm jiných konfliktů. Rychle se zhoršující humanitární a bezpečnostní situace v provincii Idlib je důsledkem právě této skutečnosti.
více


13.2.2020 HISTORIE: Největší obchod v dějinách USA

Miroslav Haňka
Zřejmě se jednalo o jednu z nejvýznamnějších obchodních transakcí v dějinách Spojených států. Na počátku devatenáctého století v roce 1801 existovaly oficiálně Spojené státy podle ústavy pouze dvanáct let.
více


13.2.2020 GLOSA: Když eroduje střed

Zbyněk Petráček
Křesťanská demokracie, konstitutivní strana Spolkové republiky, neví, kdo ji povede po Angele Merkelové. Co udělala Annegret Krampová-Karrenbauerová, že odstoupila? Jako šéfka spolkové CDU nezabránila tomu, aby pro durynského premiéra, liberála Kemmericha, hlasovali vedle poslanců FDP a CDU i ti z...
více


13.2.2020 EVROPA: Z Británie do EU

Pavel Jégl
Skotská vláda se snaží restartovat myšlenku skotské nezávislosti. Spojuje ji s návratem do Evropské unie a argumentuje tím, že se situace od roku 2014, kdy Skotové odchod z monarchie v referendu odmítli, výrazně změnila.
více


12.2.2020 USA: Pes cennější než člověk?

Pavel Mareš
Kalifornský guvernér Gavin Newsom vyčlenil ze státního rozpočtu 50 milionů dolarů na zřizování psích útulků, aby podpořil realizaci politiky „žádný pes, který je léčitelný a adoptovatelný, nesmí být utracen“.
více