19.1.2020 | Svátek má Doubravka


18.1.2020 EVROPA: Zákaz vlajek států v europarlamentu

Jan Bartoň
Předseda europarlamentu David Sassoli zakázal během jednání mávat transparenty a dalšími „nevhodnými“ pomůckami. Podle Jana Zahradila z ODS se jedná o „neuvěřitelnou tupost“.
více


18.1.2020 EVROPA: Konec Židů v EU?

Guy Millière
Dne 3. prosince 2019 odhlasovalo francouzské Národní shromáždění usnesení, kterým přijalo definici antisemitismu podle Mezinárodní aliance paměti holocaustu. Usnesení zdůraznilo, že definice „zahrnuje projevy nenávisti vůči Státu Izrael jen proto, že to je židovská komunita“.
více


18.1.2020 OSOBNOST: Devadesátiny paleoneokonzervativce

Roman Joch
Devadesáti let se dožila jedna z legend americké politické žurnalistiky, Norman Podhoretz, v letech 1960–95 šéfredaktor vlivného měsíčníku Commentary.
více


18.1.2020 ROZHOVOR: V USA se Sorosovi přezdívá „Kmotr Levice“

Benjamin Kuras
To záleží na tom, zda fandíme Íránu nebo Spojeným státům. A taky na tom, zda si myslíme, že je to nekorektní a nezodpovědné porušení jakýchsi abstraktních pravidel pomyslného míru, nebo pokračování už dlouho vedené války, proti nám, tedy Západu, i když takzvaně „hybridní“, takže se nám pořád zdá...
více


18.1.2020 KAUZA NAAMA: Slovo beznaděje

Lubomír Stejskal
Tentokrát z Moskvy, od náměstka ruského ministra zahraničí. Jevgenij Ivanov dle zprávy TASS v úterý 14. ledna uvedl, že Rusko nepočítá s její výměnou (do Izraele za někoho jiného).
více


17.1.2020 EVROPA: Zelený úděl – cesta ke zmaru a nové totalitě

Tomáš Břicháček
Evropský zelený úděl by přinesl dávno nevídané sešněrování a ideologické podmanění hospodářství, masivní omezení svobody, likvidaci zbytků suverenity členských států, astronomické náklady, zaostávání EU oproti zbytku světa.
více


17.1.2020 ESEJ: Írán si zasluhuje naši pozornost

Jiří Weigl
Současná nová fáze krize na Blízkém východě soustředila pozornost na Írán a jeho roli a ambice v celém současném dění v tomto regiónu.
více


16.1.2020 VELKÁ BRITÁNIE: „Nechali jsme je bez ochrany“

Marian Kechlibar
V Manchesteru vyšla zpráva hodnotící chování místní policie při vyšetřování sexuálního otrokářského gangu v Rochdale. Nevyznívá pro strážce zákona moc dobře.
více


17.1.2020 ÍRÁN: Jaderná dohoda směřuje k zániku

Gita Zbavitelova 1
Tři signatáři mezinárodní dohody o íránském jaderném programu, Británie, Francie a Německo, udělali v úterý zásadní krok, který ji může definitivně pohřbít. Spustili takzvaný mechanismus řešení sporů, který otevírá cestu k opětovnému uvalení sankcí OSN. Podle nich jim vzhledem k íránským krokům nic...
více


16.1.2020 USA: Díky Trumpovi jde politika země správným směrem

Majid Rafizadeh
Majid Rafizadeh
Opět se ukázalo, že se kritici íránské politiky prezidenta Trumpa mýlí: Nejenže americké sankce vyvinuly výrazný tlak na mulláhy vládnoucí v Íránu a jejich schopnost financovat jimi sponzorované teroristické skupiny, ale navíc prezident Trump nedávno nařídil překvapivý vojenský útok, při němž byli...
více


16.1.2020 GLOSA: Jenom pro srovnání

Lubomír Stejskal
Izraelská média přinesla v pondělí 13. ledna zprávu o tom, že v Jordánsku byl odsouzen izraelský občan, který do země pronikl ilegálně a navíc u něj policie našla marihuanové cigarety.
více


16.1.2020 OSOBNOST: Stálo to za to

Roman Joch
Ve svém posledním článku před smrtí v britském týdeníku The Spectator těsně před Vánocemi sir Roger Scruton napsal: „... vzdor přitažlivosti Poláků, Maďarů, Rumunů a mnoha dalších, byli to nesmělí, cyničtí Češi, pro které jsem ztratil své srdce, jež jsem pak už nikdy nezískal zpět“. To vystihuje...
více


15.1.2020 BLÍZKÝ VÝCHOD: Vítězové a poražení

Pavel Kopecký
Nekonečný počet kol má už americko-íránské soupeření na Blízkém východě a obzvláště pro něj platí nesmrtelná Platónova slova, že jen mrtví se dožijí konce války. Čtyřicetileté soupeření mezi supervelmocí a regionální mocností odstartovala Islámská revoluce, v níž se snoubil šíitský islamismus s...
více


14.1.2020 EVROPA: Soudní dvůr EU omezuje svobodu projevu

Judith Bergman
3. října 2019 rozhodl Soudní dvůr Evropské unie (CJEU), že soudy členských států EU mohou požadovat po Facebooku odstranění pomlouvačného materiálu kdekoliv na světě.
více


13.1.2020 SVĚT: V judeofobii probíhají změny

Johannes Gerloff
Židovský národ zakouší od samého počátku své existence zvláštní odmítavý postoj. Vždycky tu byli lidé, jejichž předsevzetí znělo: „Pojďme, vyhlaďme je, ať národem nejsou, ať se nikdy jména Izraele ani nevzpomene!“ (Žalm 83,5).
více


13.1.2020 ÍRÁN: O odlivu mozků

Marian Kechlibar
Tak nám vrchní představitelé íránské vlády kápli božskou Alláhovu: letadlo, na jehož palubě se nacházelo skoro dvě stě lidí, nespadlo skrze žádnou technickou závadu, ale po zásahu íránskou protivzdušnou obranou.
více


15.1.2020 BLÍZKÝ VÝCHOD: Měli by se piloti začít bát?

Lubomír Stejskal
Na mysli mám piloty Israeli Air Force (IAF), izraelského vojenského letectva. Ve čtvrtek 8/1 přinesl totiž web listu Jordan Times informaci, že mezi vojenské piloty sousední země se zařadila dívka z nejvyšších sfér.
více


14.1.2020 GLOSA: Odešel politik, kterému nechyběla odvaha

Lubomír Stejskal
Jeho odvaha byla završena mírovou smlouvou Egypt-Izrael, která měla pro pozitivní vývoj ve výbušném regionu klíčový význam. Stejně tak prokázal dostatek odvahy v předminulé dekádě i jordánský král Husajn; i on uzavřel s Izraelem mír.
více


14.1.2020 POLEMIKA: Skromné doporučení Václavu Klausovi

Tomáš Guttmann
Sobotní příspěvek o atentátu v Bagdádu je podepsán Institutem Václava Klause (IVK). Nepřesnosti i naivita politické analýzy mě přesvědčily o tom, že Václav Klaus onen článek poprvé viděl až po jeho publikování.
více


14.1.2020 SVĚT: Trump odklopil kámen

Zbyněk Petráček
Bude válka? Člověk je geneticky vybaven tak, že se bojí války. Války jednoho státu proti druhému, natož širší, ba světové. Otázka „Bude válka?“ se objevila i po zabití arciteroristy a generála Solejmáního.
více


11.1.2020 ÍRÁN: Soucit s teroristou

Tomáš Guttmann
Írán je země s nejvyšším počtem poprav na hlavu. Popravuje se i za nesouhlas s režimem. V nedávných demonstracích proti rostoucí bídě byly zabity stovky a zraněny tisíce lidí.
více


11.1.2020 BLÍZKÝ VÝCHOD: Atentát v Bagdádu

Institut Václava Klause
Nešlo zřejmě primárně o politickou iniciativu prezidenta Trumpa, spíše šlo o výraz chuti vojenské části ministerstva obrany a zahraničních věcí USA „si zaválčit“ a hrát aktivnější úlohu i ve vnitřní politice.
více


11.1.2020 GLOSA: Vyřaďte ty knihy

Zbyněk Petráček
Některé zprávy najdete na předních místech webů hlavně proto, že jsou zábavné, ba groteskní. Až po chvíli vám dojde, jak ostrý pohled skýtají. A jak by ztratily na grotesknosti, kdyby se stejný příběh neodehrával v norském městečku, ale třeba na mezivládním jednání s Čínou.
více


10.1.2020 GLOSA: Chaotický Trump?

Petr Robejšek
Bývalý ministr zahraničí Zaorálek odsoudil rozhodnutí Trumpa o zabití generála Solejmáního, protože „bylo vedeno víc instinktem a emocem, než aby bylo podloženo strategií a logikou“.
více


10.1.2020 ROZHOVOR: Mezinárodní právo dostává na frak

Andor Šándor
Myslím, že zabití Sulejmáního, který nebyl žádným beránkem a neznamená důvod k zármutku, byla kulminující chyba s ohledem na to, jak Donald Trump po zvolení prezidentem začal politiku proti Íránu velmi agresivně tím, že vypověděl jadernou smlouvu.
více


10.1.2020 GLOSA: Trumpova lekce

Zbyněk Petráček
Donald Trump má různé talenty. Též ten, že překvapuje i tehdy, kdy si mnozí myslí, že je už ničím nepřekvapí.
více


9.1.2020 GLOSA: Hledáme zvláštní lidi

Marian Kechlibar
Odchod Velké Británie z EU přitahuje pozornost celého kontinentu. Zvláště proto, že nevíme, jak dopadnou výsledné dohody a jak moc se podepíšou na hospodářském růstu zbylých 27 zemí.
více


10.1.2020 ŠVÉDSKO: Cena za migraci

Judith Bergman
Nové údaje ze statistického úřadu Evropské unie, Eurostatu, ukazují, že ve Švédsku roste nezaměstnanost. Podle Eurostatu činila v srpnu 2019 nezaměstnanost ve Švédsku 7,4 %, zatímco průměrná nezaměstnanost v EU byla v tom samém období na úrovni 6,2 %.
více


10.1.2020 SVĚT: Schwarzenberg, Sulejmání a konzervativismus

Pavel Svoboda EP
Názor Karla Schwarzenberga, že zabití iránského generála Sulejmáního je Trumpův zločin, bych asi – vzhledem k zásluhám tohoto muže - nekomentoval: každý máme právo na svůj názor. Trumpa rozhodně nemiluji, ale vydávat takovýto názor za vzor konzervativního myšlení, jak to činí Martin Fendrych, bez...
více


9.1.2020 BLÍZKÝ VÝCHOD: Cíl zneškodněn

Martin Mařák
Američané asi budou muset, jak to tak pomalu vypadá, tak nějak neslavně odjet z Iráku jako Rusové v devadesátých letech od nás, no to je nadělení. To se tedy americkému prezidentovi opravdu povedlo, řekl bych.
více


9.1.2020 BLÍZKÝ VÝCHOD: Ďábel je ukryt v detailu

Lubomír Stejskal
Vede se ve společnosti a na internetu debata o oprávněnosti zlikvidovat arciteroristu. Debata legitimní, leč poněkud zvláštní. Jejím průvodním jevem je velké pokrytectví.
více


8.1.2020 RAKOUSKO: Manželství z rozumu

Marian Kechlibar
Několik měsíců po předčasných volbách doběhla v Rakousku jednání o nové vládě. Jejími členy jsou vůbec poprvé Zelení. A jelikož dřívější Kurzova vláda (ÖVP + FPÖ) provozovala poměrně striktní azylovou a migrační politiku, hodně českých čtenářů se zajímá o to, jak bude fungovat vláda nová. Někteří z...
více


9.1.2020 TERORISMUS: „Psychicky nemocní“ pachatelé

Jan Bartoň
Další teroristický útok ve Francii měl opět „standardní“ informační průběh. Nejprve podle médií zaútočil psychicky nemocný člověk na několik lidí nožem a pak byl policií zastřelen. Načež bylo oznámeno, že se jednalo o terorismus.
více


8.1.2020 BLÍZKÝ VÝCHOD: Trumpova odplata a řev levičáků

Robert Troška
Blízký východ byl vždy ohniskem zájmů různých velmocí a ambicí dotyčných vládců pseudoimpérií. Nic na tom nezmění útok z dronů americké armády, který zlikvidoval jednoho z nejobávanějších stratégů islámského terorismu na Blízkém východě, íránského generála Kásema Solejmáního.
více


8.1.2020 BLÍZKÝ VÝCHOD: Zrůda byla usmrcena

Gita Zbavitelova 1
Zatímco se politicky korektní politici a média předhánějí v odsuzování cíleného atentátu na mocného íránského generála Kásema Solejmáního, je třeba říct jednu věc jasně – je dobře, že ho Američané zabili, a Donald Trump má pravdu, že svět bude bez Solejmáního bezpečnější.
více


8.1.2020 NAAMA: Zoufalá reakce zoufalé matky

Lubomír Stejskal
O matce v Rusku vězněné Izraelky Naamy Issacharové (7 a půl roku za 9,6 gramu konopí nalezeného v jejím v Indii odbaveném zavazadle při přestupu v Moskvě cestou do Izraele) platí, že zoufalí lidé dělají zoufalé věci.
více