23.1.2021 | Svátek má Zdeněk


23.1.2021 USA: Pohřební nálada na prezidentské inauguraci

Karel Stryczek
Formální převzetí moci v USA proběhlo v kruhu rodinném za přítomnosti přátel, několika desítek či stovek pozvaných funkcionářů, soudců Nejvyššího soudu, tří celebrit a desítek tisíc ozbrojenců chránících jejich bezpečnost.
více


23.1.2021 GLOSA: Kormidelník Biden

Zbyněk Petráček
Radost z nástupu Joea Bidena do Bílého domu vládne světu. EU vidí plus v tom, že čtyři roky trvající nevypočitatelnost, vyhrožování cly i zpochybňování role NATO vystřídá vstřícnost i spolupráce.
více


23.1.2021 SVĚT: Příliš mocná železnice

Marian Kechlibar
Na rozdíl od pošty, kolem které se točil minulý článek, byla železnice v době vzniku USA naprosto okrajovým fenoménem, natolik marginálním, že je těžké o něm vůbec najít nějaké webové zdroje.
více


22.1.2021 USA: Trumpův poslední den

Lubomír Stejskal
Stylově se rozloučil web Bílého domu s Donaldem Trumpem. Na velké fotografii prezident při nástupu do Air Force One kyne pod modrou oblohou zvednutou pravicí. Snímek doprovází text: Promises Made, Promises Kept.
více


22.1.2021 BLÍZKÝ VÝCHOD: Izrael a Palestinci v době covidové

Hana Lukešová
Stát Izrael získal na jedné straně velmi příznivé mezinárodní ohlasy kvůli své úspěšné kampani očkování svých obyvatel vakcínou proti covidu-19, ale jak se dalo očekávat, kritika nevládních organizací, některých médií hlavního proudu a BDS na sebe nenechala dlouho čekat.
více


22.1.2021 USA: Tenkrát na Západě

Petr Motyka
Nikdo, ale nikdo nikdy nezazpíval tu úžasnou melodii z dnes už starého amerického westernu, jako paní Věra Špinarová. Dnes už mi ji zpívá podruhé.
více


22.1.2021 GLOSA: Uhlíková „levárna“ Evropské unie

Zdeněk Lanz
V současné „koronavirové krizi“ zůstala zpráva o zpřísnění klimatických cílů EU z první poloviny prosince 2020 tak trochu stranou pozornosti. O co šlo?
více


22.1.2021 USA: Mladí a naštvaní

Pavel Kohout
Z povrchního pohledu lze dění kolem posledních amerických prezidentských a senátních voleb interpretovat jako konflikt modernity s tradicí, progresivního města s konzervativním venkovem, mladých se starými, intelektuálních pracujících s manuálně zaměstnanými, univerzitních vzdělanců s nevzdělanými,...
více


22.1.2021 GLOSA: Spasitel světa?

Zbyněk Petráček
Noviny nemají politikům fandit, mají je kritizovat, česky hodnotit. Je to známá poučka. Ale i když si ji našinec opakuje, stejně je mu nastupujícího prezidenta Joea Bidena až trochu líto. Ne
více


21.1.2021 SVĚT: To by bylo, aby se to nepovedlo

Václav Vlk st.
Bělorusko a Finsko mají něco podobného. Určitou část své existence byli součástí Ruska a Rusové dodnes litují, že to tak už není. Politicky se to pak začalo lišit.
více


21.1.2021 USA: Kdo je ten terorista?

american flag
Zatím jediným známým účastníkem vniknutí do kongresu, u kterého byly zabaveny zbraně, je sedmdesátiletý Lonnie Coffman z Alabamy. Jeho vnuk řekl, že „dědeček Lonnie jel do Washingtonu dělat občanskou válku.“
více


21.1.2021 AUSTRÁLIE: Aktuální virové dění v Klokanystánu

Marta Pelda Pelikánová
australian flag
V Sydney se vyskytlo šest případů a na Vánoce příslušnou čtvrt a následně celou Sydney zavřeli. Okolní státy ihned pozamykaly hranice. Silvestrovský ohňostroj bylo povolené sledovat z okna nebo v televizi
více


21.1.2021 ROZHOVOR: Jako výběrčí výpalného...

Marian Kechlibar
Pojem „pořádek“ bych asi v souvislosti se sociálními sítěmi vůbec nepoužíval. Spíš je to případ klasického „kdo s čím zachází, tím také schází“ – v politickém růstu Donalda Trumpa sehrál Twitter velkou roli a umožnil mu porazit jeho méně technicky schopné protivníky v primárkách let z 2015–2016.
více


19.1.2021 USA: Smazat a kriminalizovat

Chris Farrell
Chris Farrell
Cílem čínské kulturní revoluce (1966-76) bylo očistit čínskou společnost a ekonomiku od zbytků „nesprávných“ nemaoistických názorů a od „nesprávného“ myšlení. Bylo to radikální období pronásledování.
více


20.1.2021 NĚMECKO: Po Angele dle Angely

Zbyněk Petráček
V pondělí byl v Německu zvláštní den. Bylo tomu 150 let, co německá knížata provolala pruského krále Viléma císařem. Poprvé ve své historii se Německo stalo jednotným státem. P
více


19.1.2021 USA: America United

Martin Mařák
Je docela obdivuhodné, že to jeho přilévání benzínu do ohně dopadlo ještě tak mírně, policistům v Kapitolu neruply nervy, nedošlo ke skutečnému masakru a nikdo navíc ještě k tomu všemu nerozbil bustu Václava Havla.
více


19.1.2021 GLOSA: Helena a Pavlík

Ondřej Neff
Ve středu převezme úřad prezidenta Spojených států Joe Binden a jsme zvědavi na to, zda se to obejde bez nechutností, neřku-li rovnou výtržností. Zatímco takto čekáme, mnozí docela napjatě, připomenu jednu epizodu, který sice vzbudila pozornost, ale rychle zapadla, jak už je to v dnešní prudké době...
více


19.1.2021 BLÍZKÝ VÝCHOD: Abbás vyhlásil volby

Gita Zbavitelova 1
Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás nečekaně vyhlásil volby, a to nejen parlamentní, ale i prezidentské, tedy na svou vlastní pozici. Do funkce byl zvolen v roce 2005 na čtyři roky, a je tedy už dvanáctým rokem předsedou nezákonně.
více


19.1.2021 EVROPA: Náměsíčníci 2.0

Jindřich Novotný
European Union flag
Před několika lety vyšla kniha Christophera Clarka „Náměsíčníci“. Kniha představuje nový pohled na evropské události roku 1914. Velmi detailně a z nového pohledu popisuje příčiny vzniku první světove valky.
více


18.1.2021 GLOSA: Zablokují mu i kanalizaci?

Lubomír Stejskal
Začal s tím Twitter, přidal se Facebook, pak YouTube. Dnes (14. 1. 2021), když jsem se na izraelských serverech seznamoval s tím, co nového v této zemi stran březnových voleb, jsem se dozvěděl, že i Snapchat.
více


19.1.2021 ROZHOVOR: V USA stihli za týden to, co Gottwald za rok

Benjamin Kuras
Trump nasměroval lidi demonstrovat ke Kapitolu, ale ne do Kapitolu, a vůbec už ne k jeho ničení, nic takového se z jeho projevu vyčíst nedá. K tomu je dovedla početně malá skupina výtržníků, jichž FBI identifikovala a stíhá 170.
více


19.1.2021 ESEJ: To byla ale jízda!

Roman Joch
Byl unikátní a originální ne proto, že každý prezident je (trochu) jiný, ale ve smyslu zásadnějším. Odlišoval se od všech. A to nejmenší, co o něm můžeme říct, je to, že je to první prezident, u kterého byla obžaloba impeachment ve Sněmovně reprezentantů schválena dvakrát.
více


21.1.2021 USA: Korupce a rozvracení univerzit

Raymond Ibrahim
american flag
Zpráva ministerstva školství USA vydaná 20. října 2020 uvádí, že více než třetina z téměř 20 miliard dolarů získaných americkými univerzitami ze zahraničních darů a smluv mezi lety 2014 a 2020 nebyla nikdy zveřejněna tak, jak to vyžaduje federální zákon, jmenovitě „§ 117 zákona o vysokých školách z...
více


20.1.2021 USA: Demokracie v Globálu

Pavel Kopecký
Za minulého zřízení se říkala anekdota, jež na běžný nedostatek lepších potravin či spotřebního zboží v obchodech reagovala parodií manipulačních frází komunistických hlavounů: „Maso koupíte v Brzku a vše ostatní je v Globálu!“
více


18.1.2021 SVĚT: Diktatura „spravedlivých“ škodí demokracii

Patrik Nacher
Sociální inženýři jdou demokracii doslova po krku. Spoléhají se při tom na princip dvojího metru, který se stal součástí každodenní praxe. Dvojí metr – jak název napovídá – neměří každému stejně. Arbitry se dnes stávají převážně různí aktivisté.
více


18.1.2021 MROŽOVINY: Před 150 lety sešla Evropa na scestí

František Novotný
Večer 18. ledna 1871 zářila okna paláce ve Versailles jako v dobách největší slávy Ludvíka XIV. Návštěvníci, kteří se uvnitř veselili, však nebyli dvořané císaře Napoleona III., ale vojáci. Avšak neměli francouzské uniformy, nýbrž pruské, saské, bavorské, württenberské a dalších armád...
více


19.1.2021 GLOSA: Obava

Vladimír Cícha
Jako člověk žijící v sousedství Spojených států amerických od roku 1968 a s ohledem na situaci, která ve Státech vznikla v těchto posledních dnech, se velice obávám, že si valná většina občanů - a to jak mých kanadských spluobčanů, tak Američanů nemajících zkušenosti nás, kteří jsme poznali...
více


18.1.2021 USA: Jakobíni u moci

Petr Motyka
Jako mávnutí proutkem uběhly turbulentní čtyři roky vlády presidenta Trumpa. Nikdo si však nevzpomíná, že by demokratům tehdy někdo rušil konta na fejsbuku, či je, i ty nejhlasitější nepřátele Trumpa, nějak censuroval nebo se jim mstil.
více


18.1.2021 GLOSA: Střílel do dělníků?

Zbyněk Petráček
Ze slov, že v té či oné situaci se píše historie, čpí klišé. Jenže v USA se historie skutečně píše. Prezident Donald Trump čelí už podruhé ústavní obžalobě, nyní za podněcování ke vzpouře.
více


16.1.2021 SVĚT: Co je nutno zásadně odmítnout

Lubomír Stejskal
V souvislosti s nedávnými i loňskými událostmi v USA jsme byli v případě tamních politiků nebo novinářů svědky několika přirovnání, která je zapotřebí zásadně odmítnout. Ostatně i u nás vidíme podobný nešvar.
více


16.1.2021 USA: Musíme je přeprogramovat!

american flag
Musíme všech 74 miliónů Američanů potrestat – musí nést odpovědnost za volbu Trumpa. Pak se musíme pokusit je „přeprogramovat“, řekla americká investigativní novinářka Nikole Hannah-Jonesová (44) k řešení, co vlastně po Bidenově inauguraci udělat s voliči Donalda Trumpa.
více


16.1.2021 NĚMECKO: Ženské kvóty ponižují ženy

Kateřina Lhotská
Německá vláda schválila návrh zákona, podle kterého musí mít veřejně obchodovatelné společnosti ve svém představenstvu alespoň jednu ženu. Prý jim tím chce usnadnit jmenování do vedoucích funkcí. Máločím je však mohla ponížit víc.
více


15.1.2021 SVĚT: Čínské vojenské základny v Karibiku?

Lawrence A. Franklin
letadlová loď carrier
Zdá se, že komplexní strategie uplatňovaná Komunistickou stranou Číny v Karibiku přináší jen několik mil od pobřeží Spojených států amerických ekonomické, politické a potenciálně vojenské zisky.
více


14.1.2021 SVĚT: “Prasečinky” v poště

Marian Kechlibar
A2larm, český levicový časopis, který sám sebe charakterizuje slovy “squatujeme mediální prostor od roku 2013”, přeložil esej kanadského autora Brada McGregoru, která je velice kritická vůči tomu, jakým způsobem digitální obři zašlápli sociální síť Parler.
více


14.1.2021 IZRAEL: K zákazu jednoho filmu

Lubomír Stejskal
Úřední zákaz jakéhokoli filmového díla obecně, a ve svobodné zemi zvlášť, je záležitost problematická, kontroverzní, dilematická. Rozhodnutí samo je obvykle předmětem kritiky.
více


15.1.2021 USA: Kdo (také) útočil na Kapitolu

Lubomír Stejskal
Někdo je přesvědčen, že trumpovci (zdá se, že tak to vnímá většina pozorovatelů), někdo to ale vidí jinak: byla to provokace Antify (mj. Hana. Lukešová, autorka a aktivní účastnice diskusí na Neviditelném psu).
více