22.9.2020 | Svátek má Darina


22.9.2020 USA: Bitva o osiřelý talár

Marian Kechlibar
Smrtí soudkyně Ruth Bader Ginsburgové se uprázdnilo místo na Nejvyšším soudu USA. Proces jmenování nového soudce bude … zajímavý.
více


22.9.2020 EVROPA: Leyenová definitivně ztratila soudnost

Přemysl Souček
Pro předsedkyni Evropské komise je nejdůležitější snižování emisí CO2. Na covid-19 chce více pravomocí a volný pohyb, na masovou nelegální migraci recept nemá, agresivita Turecka ji nezneklidňuje, digitalizace ustoupila daleko do pozadí.
více


21.9.2020 EVROPA: Karty na stůl

Jiří Weigl
Ve stínu pečlivě udržované globální hysterie kolem nákazy covid-19 probíhá v Bruselu podivné jednání Evropské komise s několika obřími nadnárodními farmaceutickými firmami o budoucích nákupech vakcíny proti covidu-19 pro celou EU.
více


22.9.2020 USA: Kentucky

american flag
Osm volitelů státu venkovského státu Kentucky bezpečně zvolí Donalda Trumpa. V roce 2016 zde zvítězil s 62,5 % oproti 32,7 % Hillary Clintonové. Zvítězili zde také v roce 2000 a 2004 republikáni George W. Bush, v roce 2008 John McCain a v roce 2012 Mitt Romney.
více


22.9.2020 IZRAEL: Přelomový rozsudek

Gita Zbavitelova 1
V červenci 2015 se do palestinské vesnice Duma na Západním břehu Jordánu v noci vplížil židovský mladík a hodil do dvou domů zápalné láhve. Měla to být pomsta za palestinskou vraždu Izraelce.
více


21.9.2020 USA: Trump poprvé vede

Jan Bartoň
Zatímco tiskové agentury stále dokola referují o tom, že Donald Trump ztrácí na svého vyzyvatele jak v celostátních průzkumech, tak ve většině států USA, existuje i průzkum, který ukazuje, že šance obou kandidátů jsou rovnocenné.
více


21.9.2020 USA: Kansas

american flag
Pokud se nestane něco skutečně mimořádného, zvolí si Kansasané za prezidenta Donalda Trumpa. Nevyplývá to jen z předvolebních průzkumů, ale i z historie hlasování tohoto rozlohou velkého státu Středozápadu.
více


21.9.2020 TURECKO: Odliv mozků

Burak Bekdil
Turecký islamistický prezident Recep Tayyip Erdoğan jednou prohlásil za svou politickou misi „výchovu hluboce zbožných (muslimských) generací“. Výzkumy v posledních letech ukázaly, že turecká mládež se nejambicióznějšímu Erdoğanovu projektu sociálního inženýrství vzepřela.
více


19.9.2020 EVROPA: Míříme k bídě

forest les
Ursula Von der Leyenová právě načrtla ve svém poselství o stavu Unie budoucnost: má být zelenější a mířit k propojenému zdravotnictví. Nejkonkrétnější z celého poselství je plán snížit emise skleníkových plynů do roku 2030 o 55 % proti 1990.
více


18.9.2020 USA: Iowa

american flag
Iowa je asi dvakrát větší než Česká republika a žije zde něco málo přes tři milióny obyvatel, což tomuto středozápadnímu státu dává sílu tří volitelů (méně jich mít ani nemůže).
více


18.9.2020 EVROPA: Bludy a pravdy o migraci

Petr Robejšek
V roce 2015 jsme se od našich pokrokových expertů a novinářů dozvěděli, že Angela Merkelová udělala neobyčejně prozíravé rozhodnutí, když otevřela hranice pro statisíce migrantů, zejména z islámského světa. Po pěti letech můžeme tyto předpovědi ověřit.
více


18.9.2020 USA: Amerika na hraně

Roman Joch
Násilnosti v ulicích, rabování, žhářství. Střety s policií, slzný plyn, střelba gumovými projektily. Vandalství, ničení soch. Vzájemné potyčky paramilitárních skupin radikální levice (Antifa, BLM) a radikální pravice („patriotické“ formace). Lidé nosí střelné zbraně na demonstrace a z nich do...
více


17.9.2020 BLÍZKÝ VÝCHOD: Dvěma raketami to neskončilo

Lubomír Stejskal
Bylo jich třináct (když jsem ráno 16. 9. usedl k PC). Třináct raket vyslaných z Pásma Gazy na Izrael. Zajímá to ale někoho? Zajímá to svět?
více


17.9.2020 USA: Snaha zničit Spojené státy

Guy Millière
25. května 2020 v Minneapolisu ve státě Minnesota policista Derek Chauvin, na kterého již bylo dříve podáno 18 stížností, způsobil smrt černocha George Floyda tím, že mu klečel na krku skoro 9 minut.
více


17.9.2020 GLOSA: Co pravil Pythagoras?

Vladimír Cícha
Pravil: „Číslo je podstatou všech věcí.“ Světovou tematikou roku 2020 je, po dočasném uklidnění imigračního problému, tažení amerických demokratů proti prezidentovi, nastalá anarchie v zemi a globálně pak pandemie covid-19.
více


17.9.2020 USA: Indiana

american flag
Nejčervenější stát na Středozápadě, rodiště viceprezidenta Mike Penceho, bývalého guvernéra Indiany a člověka, který má vyloženě blahodárný vliv na jinak myšlenkově rozevlátého prezidenta Donalda Trumpa.
více


16.9.2020 IZRAEL: Když terorista není teroristou

Lubomír Stejskal
Co dělat, když se přátelé dopustí fatální chyby, snaží se ji zamaskovat, leč jejich selhání po čase vyjde v plné nahotě najevo? Postavit se celé věci čelem v duchu hesla „padni komu padni.“ Právě o tom je tento článek.
více


16.9.2020 HISTORIE: Americká pomoc SSSR

Jan Ziegler
Je známou skutečností, že Američané poslali do zemí válčících s hitlerovským Německem a jeho satelity výzbroj, výstroj a další materiál za desítky miliard dolarů. Významně pomáhali i na bojištích.
více


16.9.2020 PRÁVO: Barnevernet před soudem

Tomáš Zdechovský
Norsko ve Štrasburku prohrálo už devět případů, kdy si rodiče stěžovali na Barnevernet. U dvou případů se Norové výsledek pokusili zvrátit odvoláním, soud to ale neuznal. Oprávněně se proto bojí, jak dopadne dalších 31 stížností...
více


15.9.2020 ESEJ: Sebedestrukce západu

Václav Klaus1
Během nedělní Partie televize Prima (dne 5. července) jsem byl tázán, co si myslím o právě probíhajícím – svým rozsahem a svou mírou násilí v minulosti neznámém – fenoménu americké společnosti, kterým je ničení pomníků vůdců americké demokratické revoluce.
více


16.9.2020 USA: Illinois

american flag
Stát je asi dvakrát větší než Česká republika, má přibližně 13 miliónů obyvatel a žije v něm asi 61 % bělochů, 17 % Latinos, 14 % černochů a 6 % Asiatů. Nábožensky je nejčastěji protestantský (43 %), římskokatolický (28 %) a s trochou židů (2 %).
více


14.9.2020 FEJETON: Rengén Rengenovič Rengenov

Václav Vlk st.
Demokratický soudruh kandidát na presidenta USA Joe Biden mne duševně přivedl někam do lavic bolševické školy padesátých let. To když pravil, že žárovku nevymyslel onen bílý kapitalista Edison.
více


15.9.2020 IZRAEL: Ekonomika se znovu uzavírá

Gita Zbavitelova 1
Koronavirová epidemie v Izraeli se v posledních týdnech prudce zhoršila a zemi čeká příští týden opětovné a dlouho odmítané uzavření ekonomiky.
více


15.9.2020 USA: Vražda v Hollywoodu

Ondřej Neff
Minulý týden zemřel Jiří Menzel. Zavzpomínali jsme si a nešlo při tom vynechat Ostře sledované vlaky, jeho první velký film a zároveň jeho životní úspěch.
více


14.9.2020 SVĚT: Trumpova nominace na Nobelovu cenu míru

Ivo Cerman
Myslel jsem, že je to vtip, ale je to pravda. Ve světových médiích to způsobilo poprask. Vážně o tom česká média mlčí?
více


14.9.2020 BLÍZKÝ VÝCHOD: Historie on line

Lubomír Stejskal
Jsou to natolik senzační zprávy, až člověk dostane strach, jestli to není jen sen. Není. Na co mnozí z nás, komu leží na srdci mír na Blízkém východě, čekali tolik let, to se nyní krok za krokem stává skutečností.
více


15.9.2020 USA: Idaho

american flag
Idaho je posledních sedmdesát let republikánskou baštou, protože od roku 1952, kdy si místní lid za prezidenta zvolil Dwighta D. Eisenhowera, hlasoval pro demokrata jen jednou.
více


14.9.2020 BĚLORUSKO: Jak to bylo? Jak to bude?

Petruška Šustrová
Představuji si, jak by nám asi bylo, kdyby demonstrace pokračovaly ještě po 17. prosinci, moc by nechtěla a nechtěla ustoupit, denně by se zatýkalo, z nejvyšších představitelů Občanského fóra by už byl v Praze a na svobodě jen jeden.
více


14.9.2020 GLOSY: O světě a politice (28)

Václav Klaus1
Když jsem prohlížel své výpisky z roku 1988, můj základní pocit byl, že jsou příliš dlouhé a podrobné a že jsou pro tento můj dnešní účel příliš ekonomické – toto není psaní pro ekonomy.
více


14.9.2020 USA: Havaj

american flag
Čtyři havajští volitelé volili republikána jen v roce 1972 a 1984, kdy zvítězili Richard Nixon a Ronald Reagan. Rodný stát Baracka Obamy (původně zde označovaný za Syna Havaje, dnes za Otce Havaje) mu věnoval ve volbách 2008 a 2012 více než sedmdesát procent.
více


15.9.2020 TURECKO: Erdoğan potřebuje najít nové nepřátele

Burak Bekdil
Zdá se, že prezident Recep Tayyip Erdoğan, turecký islámský autokrat, zneklidněný prudkým poklesem své popularity způsobeným hrozící hospodářskou krizí, se snaží vyvolat válečné konflikty se skutečnými i imaginárními nepřáteli.
více


12.9.2020 BĚLORUSKO: Země na rozcestí

Pavel Kopecký
Bělorusko s diktátorem Alexandrem Lukašenkem, to je téma v našich médiích věčné. I vděčné. Aby ne, nevyžaduje obvykle žádné hlubší studium problémů. Jen fráze. Písnička je to hodně obehraná.
více


12.9.2020 SVĚT: Co nechápou bojovníci proti Rusku

Matyáš Zrno
Trolí farma Vladimíra Putina si může opět dát dvacet… Zapracovala za ní Americká filmová akademie. Zavedla nová pravidla pro nejlepší film. Nově musí film splnit následující pokroková kritéria:
více


11.9.2020 SVĚT: Americká proměna a vanička vylitá i s dítětem

Ladislav Jakl 1
Spojené státy jsou nejméně od konce druhé světové války určující silou celého našeho západního světa. Tak tomu jistě bude i v příštích letech. Jenže co vlastně bude tato určující síla určovat nyní?
více


11.9.2020 USA: Georgia

american flag
Jeden ze států, který potvrdil oprávněnost a současně i genialitu tzv. Jižní strategie (Southern strategy) Republikánské strany USA.
více


10.9.2020 SVĚT: Nevím, s kým zvracet

Zdeněk Holásek
Když se chcete mýlit a mít jistotu, že se mýlíte, sdílejte názory komentátora Bohumila Pečinky z Reflexu. Před časem v článku Raději zvracet s Francouzem než se objímat s Rusem ukázal, že tento jeho trend je neměnný a věčný. V zásadě lze se Seifertovým názorem z roku 1949 souhlasit.
více