21.5.2022 | Svátek má Monika


21.5.2022 VÁLKA: Nejistá sázka na vítězství Ukrajiny

Jan Bartoň
Mírová jednání o ukončení války na Ukrajině jsou přerušena a Západ chce dotlačit Ukrajinu k vítězství. Americká velvyslankyně se po návratu do Kyjeva vyjádřila jasně.
více


21.5.2022 EVROPA: Tento týden v EU

Tomáš Břicháček
Komise vydala jarní hospodářskou prognózu. Charles Michel vyzval k vytvoření Evropského geopolitického společenství. Komise dále rozvinula svůj plán REPowerEU k rychlému snížení závislosti na ruských fosilních palivech.
více


20.5.2022 VÁLKA: Putin a záchrana tváře

Známý historik Timothy Snyder uveřejnil úvahu o tom, zda je nutné hledat pro Putina tzv. „off-ramp“. Nepřekládá se to úplně snadno, jde doslova o „sjezd z dálnice“, metaforicky příležitost ke změnu kursu, v přeneseném významu tedy o „záchranu tváře“ či „schůdný kompromis“.
více


20.5.2022 PALESTINCI: Zlověstný výsledek voleb

Může být vůbec něco takového? Jistěže. Stačí připomenout volby do německého Řišského sněmu v červenci 1932 – a první místo nacistů. Nebo první československé poválečné volby v květnu 1946 – a první místo komunistů.
více


18.5.2022 MARIUPOL: Konec legendy

Zbyněk Petráček
Ta bitva je už rozhodnuta. V úterý autobusy odvezly 256 bojovníků ukrajinských jednotek. Moskva a Doněcká lidová republika to vydávají za kapitulaci, Kyjev za evakuaci, ale to je rozdíl jen slovní. Jde o to, zda Ukrajinci, kteří byli evakuováni na Rusy ovládané území, budou skutečně vyměněni za...
více


18.5.2022 VÁLKA: K evakuaci ukrajinských vojáků z Azovstalu

Lubomír Stejskal
Se stísněnými pocity čtu zprávy o hrůzostrašných poměrech, které panují v komplexu Azovstal v Mariupolu. Ti obránci tam zažívají skutečné peklo na zemi. A ještě stísněnější pocity mám při představě, co je čeká po evakuaci.
více


18.5.2022 NATO: Turecko odmítá Finsko a Švédsko

Jan Bartoň
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že „není nakloněn“ vstupu Finska a Švédska do NATO. Důvody jsou podle něho podpora Finska a Švédska Kurdské straně pracujících PKK.
více


18.5.2022 PROPAGANDA: Ruská hitparáda

Po ruském útoku na Ukrajinu začaly být hojně slyšet názory vyjadřující překvapení ve stylu: „Putin se změnil, jak se to mohlo stát?“, jako by ruský útok byl něco nového a nečekaného. Případně to bylo rozvinuto ve stylu: „To je jen ten iracionální Putin, ale prostí Rusové jsou mírumilovní Slované s...
více


19.5.2022 RUSKO: Chudoba strmě roste, Putinovi to vyhovuje

Vitalij Ginzburg
Kreml podle ruského podnikatele žijícího v České republice chudobu neřeší. Naopak mu velký počet chudých vyhovuje, protože je může více ovládat. O problému rostoucí chudoby v Rusku jsme hovořili s Vitalijem Ginzburgem.
více


18.5.2022 RUSKO: Evropa musí pokutovat Gazprom za zneužívání dominance na trhu

Vitalij Ginzburg
Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR nedávno uspořádala konferenci o energetické bezpečnosti. Týkalo se to především České republiky, ale s ohledem na to, že Česká republika bude předsedat Evropské unii, tak toto téma přesahuje její hranice. Chci se zaměřit pouze na některé její aspekty.
více


17.5.2022 VÁLKA: Aktivisté za mír opět užitečnými idioty Kremlu

Tomáš Zdechovský
Právě probíhající válka na Ukrajině je potvrzením toho, že každý moderní válečný konflikt zároveň vzbudí i aktivitu různých iniciativ a hnutí volajících po míru. Nejedná se o nic nepochopitelného.
více


17.5.2022 KONFLIKT: Smrt palestinské novinářky v Izraeli

Gita Zbavitelova 1
Minulou středu, kdy se v izraelském parlamentu rozhodovalo, zda nepadne vláda, byla při bezpečnostní operaci izraelské armády v palestinském Dženínu zastřelena palestinsko-americká novinářka katarské televize Al-Džazíra Širín abú Achlech. V přestřelce, kterou vyvolali místní Palestinci, nebylo...
více


16.5.2022 VÁLKA: Porušování protiruských sankcí poškozuje celou EU!

Tomáš Zdechovský
Prakticky celá Evropa se nyní předhání v podpoře Ukrajiny a odsouzení agrese Ruska. Dosavadní sankce uvalené evropskými zeměmi na Rusko měly nepochybně tvrdý dopad na rubl. Dala se proto samozřejmě očekávat odvetná opatření ze strany Kremlu, což se také stalo. Co vzbudilo opravdové zklamání, byla...
více


14.5.2022 EU: Konference o budoucnosti Evropy skončila

Tomáš Břicháček
Měl to být demokratický experiment. Ve výsledku šlo ale spíše o bizarní show v režii evropských centralistů. „Zlatá maska“ unijní politiky po roce mizí ze scény. Občané prý chtějí více Unie, více doleva a Zelený úděl.
více


14.5.2022 VÁLKA: Rusové mají na Ukrajině významné územní zisky

Jan Bartoň
Bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se velmi otevřeně vyjádřil k dosavadnímu průběhu války na Ukrajině. Upozorňuje na územní zisky Ruska podle reality na bojišti.
více


14.5.2022 IZRAEL: Vláda přežila další pokus o svržení

Gita Zbavitelova 1
Izraelská vláda Naftaliho Beneta v pondělí i bez parlamentní většiny ustála dvojí hlasování o vyjádření nedůvěry, ale v úterý nastal nečekaný zvrat. Arabské uskupení s názvem Společná kandidátka, které doposud tvrdilo, že nebude pomáhat opozičnímu vůdci Binjaminu Netanjahuovi svrhnout vládu, si to...
více


13.5.2022 IZRAEL: Na okraj Bidenova pokrytectví ohledně Chrámové hory

Hana Lukešová
Americký prezident Joe Biden oznámil, že během několika měsíců navštíví Stát Izrael. Nicméně jeho poslední návštěva židovského státu v roce 2010 skončila tím, že se tehdy coby americký viceprezident odmítl zúčastnit společné večeře s již bývalým izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Izraelci...
více


13.5.2022 EVROPA: Evropská Keltia

Martin Mařák
V Severním Irsku vyhrál parlamentní volby Sinn Féin, je to poprvé v historii, kdy bude mít většinu v irském parlamentu. To určitě není dobrá zpráva po britského premiéra Johnsona a ani pro irské unionisty.
více


12.5.2022 RUSKO: Jak se Lavrov stal agentem Zelenského

Jan Fingerland
Pracuje ruský ministr zahraničí pro ukrajinskou vládu? Zní to jako hodně divoká spekulace, občas to tak ale vypadá. Svými historickými výklady Sergej Lavrov poničil rusko-izraelské vztahy a prospěl Kyjevu.
více


12.5.2022 Slet papoušků

Jaroslav Jirát
Rád chodím do ZOO dívat se na ptáky. Na orly, supy, ale hlavně na papoušky. Ta fascinující pestrost demonstrující nevyčerpatelnost boží invence. Kolik odstínů modři, zeleni, žlutá až zlatá, karmín… Ať jsou papoušci z Jižní Ameriky nebo z Austrálie, jsou vždy nádherní.
více


9.5.2022 BIG BEN: Internet je největší ohrožení demokracie

Říká to jeden z největších obránců demokracie (té nejdemokratičtější demokracie zvané „liberální“) – jménem Barack Obama. Pro čtenáře s krátkou pamětí: To byl ten prezident, co zahájil onu „fundamentální transformaci Ameriky“, kterou teď za něho dotahuje k dokonalosti (někteří zlolajní jazykové...
více


9.5.2022 IZRAEL: Putin uklidnil rusko-izraelský spor

Gita Zbavitelova 1
Celé dva měsíce se Izrael snažil zachovat vratkou neutralitu v rusko-ukrajinském konfliktu a nerozhněvat si explicitní kritikou Moskvu tak, že by zrušila spolupráci v Sýrii, kde toleruje útoky izraelského letectva na íránské pozice a zbraně.
více


9.5.2022 GLOSA. Řetězová výměna

Zbyněk Petráček
Když přijel premiér Fiala ve čtvrtek do Berlína, kancléř Scholz ho přijal s vojenskými poctami. Oba jsou čerstvými lídry svých zemí, kteří „spadli“ do válečné situace a problémů. Není tedy příliš divu, že našli shodu.
více


9.5.2022 FEJETON: Jak jsme se sousedy diskutovali o Ukrajině

Tomáš Procházka
Tak jsme se náhodně potkali u poštovních schránek s panem Dvořáčkem a paní Ratlíkovou (já jí tak říkám…). A samozřejmě jako ústřední téma hovoru - Ukrajina.
více


7.5.2022 UKRAJINA: Co se stane 9. května?

Miloš Bílý
Rusko pořádá na den vítězství, který slaví 9. května, vojenskou přehlídku v Moskvě. Je to taková ukázka národu a světu, jací jsou čačtí junáci a jakou mají skvělou techniku (co na to, že některá se hodí zatím jen pro přehlídky, třeba tank T-14 Potěmkin, chci říct Armata).
více


7.5.2022 GLOSA: Rusko ničí Ukrajinu

Jan Ziegler
Na straně ruské armády proti Ukrajině válčí též islamističtí radikálové z Čečny a jiných zemí. Rusové masakrují civilisty, rabují a kradou jako straky. Putin také dovolil loupež ukrajinského obilí.
více


7.5.2022 RUSKO: Pipi Dlouhá punčocha byla nacistka

Jan Fingerland
Ve stejné době, kdy ruský ministr zahraničí ubezpečoval svět, že Adolf Hitler byl Žid, vyslala ruská propaganda do světa jinou zvě
více


7.5.2022 BLÍZKÝ VÝCHOD: O věčných protiizraelských pomluvách

Hana Lukešová
V mnoha publikacích v různých jazycích, na četných konferencích, demonstracích, v nesčetných peticích, na půdě OSN, se můžeme setkat s antisemitskými pomluvami, hraničící s urážkou na cti.
více


7.5.2022 IZRAEL: Putinova omluva za Lavrova

Lubomír Stejskal
Nehorázná slova ruského ministra zahraničí Lavrova o tom, že židovství ukrajinského prezidenta nic neznamená, protože i Hitler měl židovskou krev, vyvolala v Izraeli ostrou kritiku a volání po omluvě.
více


7.5.2022 GLOSA: Klokan čili nechápu

Zbyněk Petráček
Když přistáli v Austrálii první Evropané, žasli nad podivným zvířetem, které se pohybovalo mohutnými skoky. Spíš posunky než slovy se ptali domorodců a ti odpověděli „gangaru“. Tak vzniklo známé anglické slovo kangaroo,
více


7.5.2022 SPOLEČNOST: Univerzální pomník vítězům

Zbyněk Petráček
Jsou lidé a možná jich není málo, jimž víkend přinese dilema. Jak připomenout konec druhé světové války, porážku nacismu i osvobození od německé okupace v době, kdy ruská armáda drtí Ukrajinu?
více


7.5.2022 ROZHOVOR: Volili Macrona, teď na něj řvou

Benjamin Kuras
V médích se často objevují úvahy o zbytečnosti svobody informací, nebezpečnosti dezinformací
více


7.5.2022 VĚDA: Člověk není jen nedokonalé zvíře

Petr Robejšek
Inteligence lidí je nedostatečná a je nutné technologické vylepšení, říká úspěšný programátor Tomáš Mikolov, pracující pro Google. Jeho úsudek o nedokonalosti druhu člověk je ale neplatný.
více


6.5.2022 ZAHRANIČÍ: Pokud byl Hitler Žid, co je Lavrov?

Jan Fingerland
Ruskému ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi se stalo totéž, co občas každému z nás. Plácneme hovadinu, a už víme, že jsme měli nejdřív přemýšlet. To, co vyhrkneme, je ale často něco, co si myslíme, nebo co jsme si zvykli říkat.
více


6.5.2022 IZRAEL: Den nezávislosti…

Lubomír Stejskal
Ačkoli nezávislost Izraele byla vyhlášena 14.května 1948, v zemi samotné se slaví dle židovského kalendáře. Letos tedy ve čtvrtek 5. května. Oslavám Dne nezávislosti předchází Den vzpomínek.
více


6.5.2022 SVĚT: Jiné výročí

Stanislav Křeček
O realistickém míru, který by zachránil lidské životy, vytvořil podmínky pro další jednání a pro vliv svobodného světa na budoucí změnu třeba aktuálně těžko přijatelných podmínek nechceme jednat s válečným zločincem Putinem.
více