13.11.2019 | Svátek má Tibor


13.11.2019 ROZHOVOR: Záchrana Evropy přijde od vás

Marian Kechlibar
Nicolai Sennels je psycholog, který v letech 2005-2008 pracoval v kodaňské věznici pro mladistvé Sønderbro. O svých zážitcích a závěrech napsal knihu Svatý hněv: Mezi muslimskými zločinci, která zatím česky nevyšla.
více


13.11.2019 IZRAEL: Nový konflikt

Gita Zbavitelova 1
Napětí mezi Pásmem Gazy a Izraelem sílilo od loňského března, kdy tamější vládce, teroristický Hamás, zahájil protesty u izraelských hranic doprovázené útoky na izraelské vojáky a pokusy o proražení hraničního plotu.
více


13.11.2019 AUSTRÁLIE: Ohně a my

Stanislav Moc
V Austrálii propuká jaro už prvního září a končí prvním prosincem, kdy začíná léto, ale letní horka propukla už nyní. Kontinentu několik let vládne sucho. Málo prší a farmáři jsou zoufalí, redukují počty svých zvířat, takže maso by mělo být lacinější, ale není.
více


12.11.2019 ŠPANĚLSKO: Země, které se nedá vládnout

Marian Kechlibar
Současná španělská politická situace je docela zajímavým studijním případem „postmoderní twitterové demokracie“. Při předčasných volbách, které proběhly v neděli 10. listopadu, se projevila spousta jevů typických pro světový vývoj posledních let.
více


12.11.2019 V. BRITÁNIE: Je Boris Johnson na cestě k vítězství?

Alexander Tomský (2)
Britskému premiérovi se od jeho zvolení v červenci kupodivu všechno daří. Přes opakovaná ujišťování z Bruselu, že je dohoda s předchozí vládou Theresy Mayové absolutně nedotknutelná, v poměrně krátké době vyjednal novou kompromisnější úmluvu ohledně hranice na irském ostrově. Severní Irsko v...
více


11.11.2019 SVĚT: Jara, po kterých nepřichází léto

Marian Kechlibar
Vzhledem k tomu, nakolik jsme si už zvykli na špatné zprávy z arabského světa (kdy vlastně naposledy přišla nějaká dobrá?), si toho moc nevšímáme, ale v Iráku už druhým měsícem probíhají krvavé protesty proti vládě, které zatím stály život cca 270 lidí.
více


12.11.2019 GLOSA: Jak vítali Cortése

Zbyněk Petráček
Starými tlustými knihami se již opovrhuje. Ale najdeme v nich leccos, co působí aktuálně. Třeba toto: Pak náhle slunce, vyhoupnuvší se nad východní horskou hradbu, nádherně ozářilo a plně odhalilo chrámy, věže i paláce, linouc svou záři do překrásného údolí.
více


11.11.2019 IZRAEL: Pád jedné zdi oslavujeme...

Lubomír Stejskal
Stržení zdi rozdělující historickou německou (předtím pruskou) metropoli byl historický mezník. Klíčovým momentem v rámci uskutečnění snu všech demokratů: zhroucení komunistického impéria.
více


13.11.2019 SVĚT: Klimatická "Rebelie proti vyhynutí"...

Andrew Ash
XR logo
Možná jste se domnívali, že je v pořádku se vydat do Londýna a že už nehrozí, že uvíznete v dopravním chaosu kvůli demonstracím hnutí „Extinction Rebellion UK“ (česky „Rebelie proti vyhynutí, Velká Británie“).
více


11.11.2019 ÍRÁN: Chystá se obnova výroby jaderné zbraně

Gita Zbavitelova 1
Írán minulý týden udělal další kontroverzní krok k obnově svého jaderného programu, který pozastavila mezinárodní smlouva z roku 2015 podepsaná i Spojenými státy, Británií, Francií, Německem, Čínou a Ruskem.
více


9.11.2019 BLÍZKÝ VÝCHOD: Chránilo Turecko Bagdádího?

Lubomír Stejskal
Soudě podle amerického politologa Davida L. Phillipse ano. V úterý 5/11 publikoval web Jpost.com jeho článek „Turkey protected Abu Bakr al Baghdadi“, který přináší celou řadu užitečných postřehů.
více


9.11.2019 EVROPA: Spolupracující svobodné národy...

Josef Zbořil
Evropa čelí vnitřní debatě mezi těmi, kteří ji stále považují za společenství svobodných národů, a těmi, kteří ji považují za entitu ovládanou Bruselem.
více


9.11.2019 ROZHOVOR: Hlas německého lidu se mění

Marian Kechlibar
Vidíte, jak někdy historie přežívá ve slovech? CDU má letos podle spolkových průzkumů preference pod 30 procent, SPD kolem poloviny (15–16 procent).
více


8.11.2019 CESTOVÁNÍ: Jak jsem si zarybařila na Aljašce

Dana Emingerová
Jsem dcera rybáře, a tak umím od dětství nahazovat třpytku v potoce a zaseknout pstruha. Vím, že máme být vděční, když ulovíme jednoho dva pstruhy za odpoledne...
více


8.11.2019 GLOSA: Co by řekl Ořovský

Zbyněk Petráček
Kdo se zasloužil o to, že fotbalový tým Kosova hraje v evropských turnajích? Do značné míry osobně Miroslav Pelta, dozvídáme se ze zpravodajství LN. Je to zajímavé téma. Kosovo se nepokládá za standardní evropskou zemi.
více


8.11.2019 USA: Impeachment proti komu?

Jefim Fištejn
Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu oznámila oficiální záměr zahájit proces impeachmentu proti prezidentovi a Spojeným státům.
více


7.11.2019 USA: Hledání svatého grálu

Alan M. Dershowitz
Alan M. Dershowitz
Snaha o nalezení žalovatelného trestného činu, [1] který by bylo možné použít proti prezidentovi Donaldovi Trumpovi, se nyní přesunula od kauz vyšetřovaných Muellerem - tajné dohody s Ruskem a maření výkonu spravedlnosti - k údajným nedávným politickým „prohřeškům.
více


6.11.2019 HONGKONG: A pak že žádná migréna nebude

Jan Vitek
Víc jak pět měsíců nepokojů v Hongkongu má dvě kolaterální oběti: ekonomiku a dobrou pověst města.
více


6.11.2019 NĚMECKO: Případ Ibrahima Miriho

Marian Kechlibar
Klan rodu Miriů je kriminální organizace, která podobně jako mnohé jiné rodinné klany vděčí za svoji existenci uprchlické vlně po začátku libanonské občanské války roku 1975. Jelikož do země, ve které zuřila válka.
více


5.11.2019 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 533

Jan Čech
Francie, sladká Francie! No, v knížkách možná. Žiju tady už půl roku a tak si mohu dovolit trochu hodnotit, co je sen a co skutečnost.
více


5.11.2019 CESTOVÁNÍ: S tuleními pásy v Dolomitech

Dana Emingerová
Na první pohled vypadá skitouring jako fyziky hodně náročný sport. Zvládne ho však každý sportovně založený člověk, který umí lyžovat.
více


4.11.2019 TERORISMUS: „Made in France“

Giulio Meotti
Terorista při svém útoku tentokrát nepoužil střelnou zbraň a jeho oběťmi nebyli ani karikaturisté, ani neozbrojené děti, ani Židé, ale francouzští policisté.
více


4.11.2019 NĚMECKO: Zelení ante portas

Zdeněk Holásek
Němečtí Zelení, kteří tak vylétli ve výsledcích v nedávných eurovolbách, pohořeli už při třetích zemských volbách v posledních třech měsících (Sasko, Braniborsko a Durynsko).
více


2.11.2019 IZRAEL: Posun v kauze Naamy Issacharové...

Lubomír Stejskal
Naama si odpykává v ruském žaláři sedmiapůlletý trest, k němuž byla odsouzena 11. října 2019. Na moskevském letišti, kde čekala na spoj do Izraele během návratu z Indie, u ní našli Rusové 9,6 gramu konopí.
více


2.11.2019 GLOSA: Ve světě částic

Zbyněk Petráček
Už už to vypadalo, že Británie promarnila svou hřivnu: obraz společnosti racionální, dospělé, zdravě skeptické, v níž platí psané i nepsané právo a která se dovede vypořádat s lecčíms nečekaným.
více


2.11.2019 EVROPA: Americký zelený socialismus po evropsku

Kateřina Lhotská
Řada lidí už nejspíš slyšela o programu Green New Deal propagovaném ultralevicovým křídlem amerických demokratů. Ale troufám si tvrdit, že jen málokdo ví, že obdobný program připravují i evropští zachránci klimatu.
více


2.11.2019 USA: Ropa, válka a lži

Jan Vitek
Válka v Sýrii nezačala 15. března 2001, když vláda Bašára Asada násilím potlačila sunnitskou demonstraci. To je lež.
více


2.11.2019 BLÍZKÝ VÝCHOD: Bagdádího smrt není smrtí Islámského státu

Pavel Kopecký
To je zase slávy! Prezident USA Donald Trump s příznačným dryáčnictvím oznámil veškerenstvu, že arcilotr Abú Bakr al-Bagdádí je mrtev. Pronásledován americkými speciály „zemřel jako pes, zemřel jako zbabělec“.
více


1.11.2019 GLOSA: Protest, či rasismus?

Zbyněk Petráček
Durynsko není spolkovou zemí určující osudy Německa. A přece tamní volby ilustrují německý vývoj. Je to poprvé, kdy protestní strany získaly absolutní většinu hlasů. Zvítězila postkomunistická Levice (31 procent) před Alternativou pro Německo (23). Až pak následovali křesťanští (22) a sociální (8)...
více


1.11.2019 NĚMECKO: Východ proti establishmentu

Petr Robejšek
Volby ve spolkové zemi Durynsko uzavřely sérii letošních voleb v Německu. S výsledky překvapivými a varovnými pro etablované strany. Ty však dál dělají, že realita neexistuje.
více


1.11.2019 BLÍZKÝ VÝCHOD: Konec abú Bakra Bagdádího

Karel Wágner
Podle některých novinových článků byla totožnost bývalého vůdce Islámského státu (IS) abú Bakra Bagdádího během jeho stíhání v Idlíbu odhalena díky jeho spodkům, které měl získat kurdský špeh pohybující se v Bagdádího blíz­kosti.
více


31.10.2019 RUSKO: Naama už to ví

Lubomír Stejskal
Jedenáctého října jsme se dozvěděli o krutém trestu pro Naamu Issacharovou. Justice ruského režimu ji odsoudila na sedm a půl roku vězení. Za to, že na moskevském letišti vyčenichal pes v jejím zavazadle 9,6 gramu konopí.
více


31.10.2019 NĚMECKO: Debakl v Durynsku – CDU řeší, co dál

Marian Kechlibar
Spolková země Durynsko (Thüringen) má pouhých 2,2 milionu obyvatel, z nichž většina žije v menších městech a na vesnicích; hranici 100 000 obyvatel překračují jen města Erfurt, Jena a Gera.
více


31.10.2019 CESTOVÁNÍ: Výstup na nejvyšší horu Portugalska

Dana Emingerová
Moře se rozbíjí o černé útesy ostrova Pico. Díváme se do černobílé tříště oceánu hluboko pod sebou. Mezi skalami tak temnými, že vám běhá mráz po zádech, se vaří zpěněná voda příboje. Jen tak může vypadat vchod do podsvětí...
více


31.10.2019 VĚŘÍCÍ: Jak se introvert stal vůdcem Islámského státu (2)

Josef Zbořil
Překlad eseje The beliver: How an introvert became the leader of the Islamic State z 1.9.2015 od Williama McCantse z Centra pro blízkovýchodní politiku a ředitele z organizace Projekt vztahů USA s Islámským světem.
více


30.10.2019 KANADA: Další pozdrav ze socialistické země

Petr Štěpánek
V lednu jsem tady na Psu publikoval dopis od mého kanadského kamaráda Víti Suchodola. Víťa je nejen geograf, ale také muzikant a bubeník.
více