2.4.2020 | Svátek má Erika


2.4.2020 USA: Virus Ameriku nezboří

Jefim Fištejn
Může pád akcií na americké burze vést k jejich panickému výprodeji? Jak se odrazí na americké ekonomice ropná válka mezi Ruskem a Saúdskou Arábií?
více


2.4.2020 EVROPA: Kdo může za to, že je Itálie centrem korony?

Petr Robejšek
Při svých rešerších jsem našel velmi zajímavé vysvětlení toho, proč se Itálie stala „hot spotem“ korony v Evropě. Kvůli čínskému Novému roku (25. ledna) odjely desetitisíce a možná statisíce Číňanů do vlasti a po čtrnácti dnech se vrátily, mnozí z nich s nákazou.
více


2.4.2020 USA: Chvála variability

Roman Joch
Americký novinář Jim Geraghty na webových stránkách National Review ironicky zmínil tento postřeh.
více


1.4.2020 NĚMECKO: Boj s neviditelným nepřítelem i se sebou

Zdeněk Fajkus
Bavarian flag
Dějí se nevídané věci: lékař, který aplikoval před pár dny kancléřce Merkelové očkování proti pneumokoku, byl infikován koronavirem, aniž o tom v té chvíli věděl. Kancléřka se proto pohotově nechala vyšetřit – první výsledky jsou naštěstí negativní - a hodlá vyšetření nechat opakovat i v budoucích...
více


31.3.2020 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 553

Jan Čech
Nikdy jsem netušil, jak moc se člověk může těšit domů. Díky tomu, že se svět zbláznil v podobě pandemie, všechno se začalo měnit. Jeden den představitelé společnosti Wizz ujišťovali, že bude u nás v Beauvais zachován provoz v plném rozsahu, a druhý den byly ze šesti plánovaných letů tři!
více


31.3.2020 KORONAVIRUS: V Japonsku to jde i bez izolací

Tomáš Zdechovský
Japonsko bylo jednou z prvních zemí mimo Čínu zasažených COVID-19. Dnes má přitom méně nakažených než ČR, a to ani nezavedlo drakonické izolace. Motá to hlavy nejen zdravotnickým expertům...
více


31.3.2020 SVĚT: Pandemická propaganda

Pavel Kopecký
V čínské kulturní tradici je, že krize představuje také příležitost. Perfektní zhmotnění této pozoruhodné myšlenky máme nyní jako na dlani. Inu, aby ne. Žijeme v globalizovaném prostředí, kde navíc realita čas od času dohání katastrofické filmy.
více


30.3.2020 SVĚT: Virová sebevražda Západu po vzoru Říma

Luboš Motl
Mnozí dospěli k závěru, že COVID-19 je odrůdou invaze mimozemšťanů, která je předzvěstí konce světa. Ale opravdovou hrozbou je pro nás virus mnohem smrtelnější: nenávist k hodnotám, na nichž naše civilizace stála po celá staletí.
více


30.3.2020 KORONAVIRUS: Pandemie versus víra

Gita Zbavitelova 1
Koronavirus je „Boží trest“ za to, že lidé „volili Trumpa“, že „Číňané jsou hříšníci“ nebo za homosexuály či emancipaci žen – tak si někteří věřící a duchovní tří monoteistických náboženství vysvětlují pandemii koronaviru.
více


31.3.2020 EVROPA: Konec Evropské unie?

Judith Bergman
Po vypuknutí epidemie koronaviru se Italové dozvěděli důležitou věc, totiž že se ostatní členské země EU neřídí krásnými hesly Evropské unie – a už vůbec ne solidaritou.
více


30.3.2020 GLOSA: Znepokojivý vývoj nejen v Maďarsku

Martin Mařák
Zatím na koronavirus zemřelo (v době psaní tohoto článku) neskutečných 27 000 obyvatel planety Země. Jedná se samozřejmě o hrůzu nahánějící číslo, ale přece jen není totálně katastrofální a nedokáži si vysvětlit to šíření tak obrovské globální paniky.
více


30.3.2020 GLOSA: Měření celebritou

Zbyněk Petráček
Jak se pozná průšvihová pandemie od běžné? Třeba tak, že postihuje i známé osobnosti. Lidé považují politiky, hvězdy showbyznysu, boháče i celebrity za odolnější vůči nákaze. Rozuměj za schopné se izolovat a vše přečkat v klidu.
více


28.3.2020 GLOSA: Svět se zbláznil

Petr Štěpánek
Spojené státy americké jsou nejbohatší země světa, Afghánistán jedna z nejchudších. Ale vypadá to, že po sedmnácti letech tamního dobrodružství, jehož původním účelem bylo vykouřit Usámu a spol. z děr, nakonec na body nezvítězí nabušený superman.
více


28.3.2020 NĚMECKO: Život ve špatném snu

Zdeněk Fajkus
Bavarian flag
Německé sebevědomí a morálka jsou vystaveny tvrdým trhacím zkouškám: na obrazovkách největších televizních stanic se objevují úpěnlivé výzvy nabádající k lidskosti a zastavení masivních nemocničních krádeží ochranných pomůcek a dezinfekce pro lékaře a zdravotnický personál, což ohrožuje jejich...
více


28.3.2020 SVĚT: Koronakonspirace a koronadezinformace

Kateřina Lhotská
Jako u každého velkého tématu, tak i ve vztahu ke koronaviru se objevují různé konspirační teorie. Hovoří se o jeho umělém původu nebo o jeho zavlečení do Číny americkými vojáky. Označení těchto teorií za dezinformace je však přehnané.
více


27.3.2020 IZRAEL: Ústavní krize

Lubomír Stejskal
Povolební dění v Izraeli provází zásadní konflikt mezi zákonodárnou a soudní mocí, tedy mezi dvěma ze tří pilířů demokracie. Nastalá situace a její řešení vejde bezpochyby do učebnic politologie.
více


28.3.2020 GLOSA: Má vláda kompas?

Zbyněk Petráček
Co je teď na sledování Německa nejzajímavější? Že mají hodně nakažených, ale poměrně málo zemřelých? Že strategii „volnějšího průchodu“ nákazy zostřili? (Pohromadě smějí být nanejvýš dva lidé.)
více


27.3.2020 EVROPA: Koronovace národního státu

Petr Robejšek
Infekce koronaviru bude další ranou pro Evropskou unii. Kromě mnoha mrtvých a materiálních škod po ní totiž zbude ponaučení, že národní stát je a zůstane nejvíce akceschopnou organizací k řízení společnosti.
více


27.3.2020 EVROPA: Možnosti EU a čínský virus

Pavel Svoboda EP
Čteme kritiky o neakceschopnosti EU v boji proti čínskému viru, jimž se na sociálních sítích zase čelí seznamy toho, co už na unijní úrovni bylo vykonáno. Nechť má každý názor, jaký chce, ale jen tehdy, pokud zná meze aktivit EU v oblasti ochrany zdraví.
více


26.3.2020 EVROPA: Koronavirus řádí

Guy Millière
Italské zdravotnictví dospělo do stavu téměř úplného kolapsu. K 18. březnu 2020 bylo v Itálii koronavirem infikováno 31 506 lidí, z nichž 2 503 lidí zemřelo. Tato čísla každodenně rostou. Nemocnice jsou zahlceny pacienty. A lékaři jsou nyní nuceni se rozhodovat, kterého pacienta se pokusí zachránit...
více


26.3.2020 NĚMECKO: Migranti na chřest

Petr Robejšek
Oceníte, doufám, že se ani slovem nezmiňuji o epidemii a místo toho se věnuji kulinářskému tématu obloženému politikou.
více


25.3.2020 FRANCIE: Výjimečný sanitární stav

Martin Mařák
Ve Francii začal v úterý platit tzv. výjimečný sanitární stav. Je oficiálně vyhlášen na dva měsíce a může být prodloužen jen novým zákonem. Je možné, že v případě výrazného zlepšení situace v zemi bude zkrácen.
více


25.3.2020 ČÍNA: Zakažte smrtonosné mokré trhy!

Tomáš Zdechovský
Nulová hygiena a žádné chladící boxy. Živí hadi i netopýři naštosovaní v klecích ve vlastních výkalech – hned u masa a krve z už déle poražených dalších zvířat. To je realita čínských „mokrých trhů“, odkud přišla další pandemie...
více


25.3.2020 EVROPA: Pandemie jako zkouška pro všechny

Zdeněk Fajkus
germany flag1
Z pracovních důvodů pobývám v Mnichově a samozřejmě přitom bedlivě sleduji aktuální ‚koronavirové dění‘ především v Bavorsku, Česku i Německu. Při čtení zpráv z Česka u mne převažují uznání a obdiv, při sledování vývoje v Německu a osobním pozorování v Bavorsku spíše rozpaky.
více


25.3.2020 SVĚT: Čína je naším Kartágem

Tomáš Guttmann
Připomeňme si něco z moderní historie Číny. Když začneme od konce, vidíme, že se v 21. století (2000-2020) Čína stala druhým nejbohatším státem světa, díky hybridnímu spojení komunistického teroru s bezohledností raného kapitalismu, přičemž ekologicky zdevastovala svá území a snížila kvalitu...
více


25.3.2020 SVĚT: Cézura aneb Lze vyhrát bez Číny?

Zbyněk Petráček
Hádanka: kdy se v něčem shodli Václav Klaus a Angela Merkelová? Odpověď: v minulém týdnu v reakci na pandemii. Tedy ne že by se shodli úplně, ale jasně řekli, že jde o největší takovou událost od druhé (kancléřka ve středu v televizi), či dokonce první (bývalý prezident v sobotních LN) světové...
více


24.3.2020 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 552

Jan Čech
V předchozím vyprávění jsem se přesvědčil, že ve válce se mění situace každým okamžikem. Ještě že Jirka Wagner připojil poznámku, že jsem to psal v sobotu 14. března.
více


24.3.2020 EVROPA: Zavírá EU konečně své hranice?

Judith Bergman
27. února 2020 splnil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan své hrozby, že vyšle miliony migrantů a uprchlíků do Evropy, navzdory dohodě z roku 2016 mezi Evropou a Tureckem o jejich zadržování.
více


24.3.2020 GLOSA: Nesemkneme se

Zbyněk Petráček
Heslo „semkneme se“ zaznívalo v Evropě tak často, hlavně po útocích teroristů, až se z něj stalo prázdné klišé. Teď nezaznívá i proto, že v pandemii by působilo směšně. Vždyť heslem je „sociální odstup“.
více


24.3.2020 GLOSA: Dostanou svět bez výstřelu...

Vladimír Cícha
Život člověka, lidí je, jak známo, častá změna. A světových poměrů. Pokud vezmene v úvahu jen čas od srpna 1914 dodnes, jen tak v neúplnosti: první válka světová, druhá válka světová, hitlerismus, stalinismus, maoismus...
více


24.3.2020 USA: Primárky v den sv. Patrika

Roman Joch
Letos se poprvé po 258 letech v New Yorku nekonal tradiční irský pochod na den sv. Patrika. Rovněž guvernér státu Ohio v ten den zrušil primárky, aby se lidé nesetkávali ve velkém množství (budou se konat později nebo korespondenčně). Vše kvůli koronaviru.
více


23.3.2020 BLÍZKÝ VÝCHOD: Koronavirus sblížil Izrael, Palestince a Hamás

Gita Zbavitelova 1
Na světě bylo až do nedělě jedno nepravděpodobné území, které nemělo ani jeden případ nákazy koronavirem – Pásmo Gazy. Už třináct let se na něj vztahuje blokáda Izraele a několik posledních roků i Egypta, za což řada států a propalestinských aktivistů obě země ostře kritizuje, ale teď tato blokáda...
více


24.3.2020 IZRAEL: Výtka rasismu jako prostředek politického boje

Johannes Gerloff
Kdo hledá, najde. Platí to i o těch, kteří s chutí obviňují židovský stát z rasismu. A politické drama, které obyvatelům Izraele nadělilo nyní během dvanácti měsíců už třetí parlamentní volby, dodává munice ažaž.
více


23.3.2020 HISTORIE: Morová epidemie v letech 1665/1666

Aleš Uhlíř
Již několik dní jsme zaplavováni informacemi o postupující epidemii COVID-19, pro kterou se ujal název koronavirus. Ze všech stran přicházejí prognózy, jak se bude epidemie rozšiřovat, kdy ustoupí, co vše se proti jejímu rozšiřování dělá, co smíme a co ne, jak se chránit atd.
více


21.3.2020 ITÁLIE: Městečko, jež porazilo virus – aspoň prozatím

Marian Kechlibar
Vò ležící v benátském regionu bylo donedávna Italům známé leda jako jazyková kuriozita – společně s městy Ne, Re a Ro tvoří čtyřlístek obcí s nejkratšími jmény v Itálii. V únoru 2020 ovšem získalo na proslulosti ze zcela jiného důvodu.
více


21.3.2020 MIGRACE: Teroristé směřují do Evropy

Judith Bergman
Nová zpráva „Poučení pro zabezpečení amerických hranic vyplývající z migrace teroristů do Evropy“ napsaná významným spolupracovníkem Centra pro imigrační studia (Center for Immigration Studies) Toddem Bensmanem specializujícím se na otázky národní bezpečnosti.
více