6.5.2021 | Svátek má Radoslav


6.5.2021 KNIHA: Také oni zachránili Izrael

Jan Ziegler
Příběhy židovských hrdinů popisuje vynikajícím způsobem kniha Mattiho Friedmana Agenti bez vlasti. Jednalo se o členy Arabské sekce Palmachu, kteří dodávali židovskému státu informace z arabských zemí.
více


6.5.2021 USA: Amerika se chystá na neválku

Jan Fingerland
O generálních štábech se zlomyslně tvrdí, že se často chystají na minulou válku, bez ohledu na to, jestli ji vyhrály, nebo prohrály. Nový americký ministr obrany vystoupil s projevem, který shrnul jeho úvahy o tom, jak bude vypadat příští válečný konflikt.
více


6.5.2021 GLOSA: Amnestie jako tečka

Zbyněk Petráček
Podle čeho se pozná, že občanská válka skončila? Podle toho, že přestane krveprolití. Nebo že vláda (povstalci) kontroluje jasnou většinu území. Nebo že se vyhlásí férové volby.
více


5.5.2021 EVROPA: Česko na členství v EU vydělalo

Tomáš Zdechovský
V sobotu 1. května jsme si připomněli už 17. výročí vstupu České republiky do Evropské unie. Není od věci si připomenout ty nejdůležitější body, které členství v EU Česku za celou dobu přineslo.
více


4.5.2021 GLOSA: Proč hned tresty?

Ivo Valenta
Nevyjadřuji se často k událostem ze zahraničí. U některých ale mám pocit, že mají mezinárodní přesah. A tahle je jednou z nich.
více


4.5.2021 SVĚT: Náš hon na emise pomůže jen Číně

Přemysl Souček
Představa, že není na světě důležitější téma k řešení, než jsou emise oxidu uhličitého, už dominuje politice EU i USA. Britská rozvědka MI6 dokonce začala sledovat, zda státy plní své klimatické závazky.
více


4.5.2021 BLÍZKÝ VÝCHOD: Z teroristy „nenásilným odpůrcem“

Hana Lukešová
Server Neesweek zveřejnil dne 11.2.2021 článek od palestinského spisovatele Muhammada Shehady, kterému se podařilo prosadit tvrzení, že tzv. Palestinci využívají k prosazování svých cílů „nenásilný odpor“.
více


3.5.2021 INTERNET: Když dva dělají totéž, není to totéž…

duckduckgo
Mnohdy nejsme spokojení, když je pouhá zpráva opepřena názorem editora nebo když není zpráva kompletní a nesděluje zásadní okolnosti. Informováni o všem podstatném, nestrannost a sdělení všech podstatných informací, je to, čím posuzujeme důvěryhodnost sdělovacího prostředku.
více


3.5.2021 IZRAEL: Tragédie na hoře Meron a odklad voleb

Lubomír Stejskal
V pátek 30/4 ráno mělo být hlavní politickou zprávou dne ze Středního východu oznámení o odložení voleb do Legislativní rady Palestinskoarabské autonomie (PA). Toto téma ale odsunula do pozadí tragédie na hoře Meron.
více


3.5.2021 BRITÁNIE: Táže se opozice právem premiéra, zda je lhářem?

Jan Jůn
V Británii se budou už za týden konat důležité obecní volby, včetně primátora osmimilionového Londýna a poslanců zemských parlamentů, a předvolební boj už začal. Ve Skotsku se bude navíc rozhodovat o možném osudném odtržení od Anglie. O svůj osud ale mezitím také bojuje premiér Boris Johnson.
více


3.5.2021 USA: Znovu vedeme svět!

Jan Bartoň
Joe Biden vystoupil před Kongresem, v němž zasedalo, údajně kvůli covidu, mnohem méně zákonodárců než obvykle. USA podle něj „znovu vedou svět“.
více


1.5.2021 EVROPA: Brusel chce určovat, co mohou lidé říkat

Kateřina Lhotská
Už více než rok poutá pozornost občanů EU pandemie koronaviru. Některá jiná důležitá témata tedy zůstávají stranou jejich zájmu. A tak jim uniklo třeba to, že se jim bruselští úředníci chystají diktovat, co budou smět říkat.
více


1.5.2021 USA: Elity z teflonu

Michael Durčák
Michael Durčák
Jindy všudypřítomné americké celebrity podporující nejrůznější hnutí, iniciativy či mocenské struktury se v době nejvyšší krize odmlčely. Svým vlivem by přitom mohly pomoci z
více


1.5.2021 HISTORIE: Muž a jeho čin

František Novotný
V pondělí 26. dubna tomu bylo 500 let, co na malém filipínském ostrůvku Mactan zcela zbytečně a nesmyslně zahynul Fernão Magalhães, mořeplavec, který daroval lidstvu zeměkouli.
více


1.5.2021 MIGRACE: Přísný jako Dán

Jan Fingerland
Dánský politický seriál Borgen u nás získal řadu příznivců. Jeho hlavní hrdinka, fiktivní premiérka Birgitte Nyborgová, bojovala za větší otevřenost Dánska. Dnešní skutečná premiérka Mette Frederiksenová má na věc jiný názor.
více


30.4.2021 RUSKO: Agenti s povolením zabíjet

Marek Hudema
Marek Hudema
Kdo jsou ruští agenti, kteří mají dle závěrů vyšetřování na svědomí výbuchy muničních skladů v Česku? J
více


30.4.2021 BLÍZKÝ VÝCHOD: O dvou fackách...

Lubomír Stejskal
Ve svém předchozím článku o současném násilí v Jeruzalémě („K ramadánovým nepokojům v Izraeli“/24. 4. 2021) jsem psal o tom, že policie musela řešit nejen arabské, ale i židovské radikály.
více


29.4.2021 SVĚT: Návod na zotročení lidí

Markéta Šichtařová 5
Ostře sledovaný soud týkající se případu mrtvého George Floyda skončil. Případu, který stál u zrodu hnutí Black lives matter. Zasahující policista Derek Chauvin byl porotou uznán vinným z vraždy.
více


29.4.2021 IZRAEL: Ramadánové nepokoje

Lubomír Stejskal
Kdo zná mé politické postoje týkající se konfliktu ve Svaté zemi, sotva mě bude podezírat z toho, že jsem přehnaně proarabský. Nejsem ale ani slepý proizraelský fanatik, jak si mnozí myslí.
více


28.4.2021 EVROPA: Od jednotného trhu k tragické frašce

Drieu Godefridi
European Union flag
Lidé se v názoru na Evropskou unii dělí na ty, co ji považují za zbytečnou a neúnosně nákladnou, a na ty, co v ní vidí budoucnost Evropy a model pro lidstvo.
více


27.4.2021 EVROPA: Naše studená válka

Miloslav Bednář1
Tak konečně dorazila i k nám, a to naplno. S několikaletým zpožděním se ukázalo, že exploze ve vrbětickém muničního skladu, a tedy smrt Vratislava Havránka a Luďka Petříka, má dost pravděpodobně na svědomí ruská státní vojenská zpravodajská služba.
více


27.4.2021 GLOSA: Pěst v šachovnici

Zbyněk Petráček
O metodě amerického prezidenta Trumpa se říkalo: Donald Trump praští pěstí do šachovnice nějakého problému a pozoruje, jak se pohnuly figurky. Vyšlo to třeba s přesunem americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma: obešel se bez problémů, i když se jimi velmi strašilo.
více


26.4.2021 EVROPA: “It is, as it is”

Marian Kechlibar
František “Mrož” Novotný, velká postava české sci-fi, píše na víkendovém Neviditelném psu o Českém dilematu 21. století: Brusel nebo Moskva?
více


26.4.2021 KORONAVIRUS: Se SSSR na věčné časy ne. Ale jak s covidem?

Vladimír Cícha
V roce 2020 okolnosti nám připomněly obrovskou tradedii let 1918–1920, kdy miliony lidí podlehly španělské chřipce. Není pochyb o tom, že tehdejší věda nebyla na úrovni té dnešní. Ta se ocitla před obrovským úkolem ochránit dnešní obyvatele planety.
více


26.4.2021 SVĚT: Kde začíná úcta k Rusku?

Zbyněk Petráček
Dobré je, že hájení české suverenity se přeneslo z omšelého hesla, často zneužívaného a často vysmívaného, do konkrétní roviny. Zazvonil budíček a ukázal, nakolik zdejší společnost a její elity neztratily vnímavost.
více


26.4.2021 ROZHOVOR: Biden je jen kulisa

Benjamin Kuras
Uklidnit nás může třeba to, že mezi námi a Ruskem leží ta velká Ukrajina, přes niž asi Rusové sotva dojdou osvobozovat Řeporyje od vlasovců. Důležitější je několik užitečných poučení.
více


24.4.2021 EVROPA: České dilema 21. století

František Novotný
Místo úvodu si zahrajme takovou hru, říkejme jí třeba Na největšího čučkaře. Hraje se takto: Představte si, že se píše rok 2018 a vy jste zpravodajec BIS.
více


24.4.2021 USA: Chauvina neobvinili z vraždy

Ivo Cerman
Zpravodaj ČT šíří dezinformaci, že zabití George Floyda bylo v soudním procesu uznáno a odsouzeno jako úmyslná vražda. Slouží tím americké krajní levici, ne občanům ČR.
více


26.4.2021 SVĚT: Čína vyzývá k civilizační válce proti Západu

Gordon G. Chang
Gordon G. Chang
Když se 18. března 2021 setkali v Anchorage na Aljašce američtí a čínští diplomaté, tak byl ve vzduchu „silně cítit střelný prach“. Tak to alespoň popsal čínský náměstek ministra zahraničí Čao Li-ťien ve svém prohlášení vydaném pár hodin po skončení prvního dne jednání mezi USA a Čínou.
více


24.4.2021 ROZHOVOR: Rusové, mistři lží

neff
Co jiného se dalo od Ruska čekat? Je to neproduktivní země, zato ve lžích a v podvracení dosahuje podivuhodného mistrovství. Ruský občan se o teroru ve Vrběticích mnoho nedozvěděl.
více


24.4.2021 GLOSA: Balanc s Ruskem?

Zbyněk Petráček
Probíráte-li zprávy ze včerejška, narazíte na nerovnováhu. Českým médiím dominují slova jako Vrbětice, Rusko, suverenita. A
více


24.4.2021 IZRAEL: Vlna ramadánského terorismu

Hana Lukešová
Stát Izrael bývá často obviňován z krachu mírových jednání s Palestinskou samosprávou. Izraelským politikům je dávána vina za všechno zlé, co se děje palestinským Arabům, ať už v Gaze či v Judeji a Samaří (tzv. „Západním břehu Jordánu“).
více


23.4.2021 MIGRACE: Bidenova imigrační politika

Jan Bartoň
Administrativa Joea Bidena otočila kormidlo k ilegální imigraci do USA. Je možné, že pod Bidenovým vedením podepíší USA Pakt OSN o migraci, který za vlády Donalda Trumpa odmítly.
více


23.4.2021 RUSKO: Trable. To je jejich mentalita

Roman Joch
Američan William Van Cleave (1935–2013) byl profesor strategických studií, jeden z expertů na jaderné strategie – jak se vyhnout jaderné válce, a když už v ní někdo je, jak v ní vyhrát. Byl i poradcem prezidenta Reagana. Jeho zásadní teze zněla, že válku neodstrašíte, jestliže nemáte kapacitu i...
více


23.4.2021 NĚMECKO: Neomylní

Bavarian flag
Jako ‚živá voda‘ prozurčela stojatým rybníkem německých hyperkorektních médií zpráva o nové knize s názvem „Die Selbstgerechten“ (což lze přeložit jako neomylní, dogmatičtí, nesnášenliví), jejíž autorkou je dr. Sahra Wagenknecht.
více


23.4.2021 IZRAEL: Premiér v nesnázích

Lubomír Stejskal
V úterý 20. dubna uplynuly první dva týdny ze čtyř, během nichž by se Benjaminu Netanjahuovi mělo podařit sestavit koaliční vládu. Pak může dostat od prezidenta ještě dva týdny k dobru – a tím jeho šance končí.
více