23.11.2020 | Svátek má Klement


23.11.2020 USA: K Trumpovu vítězství vede jen jedna cesta

Alan M. Dershowitz
Alan M. Dershowitz
K vítězství prezidenta Trumpa vede pouze jedna cesta. Vyžadovalo by to ale dokonalou bouři, která se v tuto chvíli nezdá moc pravděpodobná. Cílem Trumpova právního týmu není získat 270 volebních hlasů pro svého klienta.
více


23.11.2020 ESEJ: O nadprodukci elit II.

Marian Kechlibar
Před čtyřmi měsíci jsem poprvé psal o Peteru Turchinovi a o tom, že podle jeho názoru se dá současný politický chaos odvodit mimo jiné od toho, že prestižních míst nijak nepřibývá, kdežto zájemců o ně ano. Tomuhle jevu říká Turchin nadprodukce elit.
více


23.11.2020 EVROPA: V Budapešti a Varšavě také za Prahu

Radek Šebesta
Mediální prostor je zahlcen koronavirovou vatou, která utlumuje hluk zásadních střetů téměř do neslyšitelnosti. Pokud se právě teď něco podstatného děje, není to mudrování o tom, kdy bude dobré přejít z toho na onen stupeň paniky.
více


23.11.2020 GLOSA: V klubu egoistů

Zbyněk Petráček
Je-li něco německým elitám nepříjemné, tak výčitky, že se Německo chová egoisticky a nejvíc profituje z EU. Tedy ne že by na tom něco nebylo, ale stále platí odkaz kancléře Kohla: sjednocení Německa je jen druhou stranou sjednocování Evropy; chceme evropské Německo, ne německou Evropu.
více


21.11.2020 GLOSA: Diagnóza antitrump

Zdeněk Holásek
Rozhlasový příspěvek Karla Hvížďaly Psychologové a psychiatři o Trumpovi hodnotící pěkně po bolševicku Donalda Trumpa jako deprivanta, čili podle Františka Koukolíka nepravého psychopata, jakých máme například v managementu pěkné procento.
více


21.11.2020 MIGRACE: Od teorie k praxi

Jan Bartoň
Současná světová politika žije dvěma fenomény. Tím prvním je prosazování klimatické změny jako díla lidské civilizace a druhým je migrace nejen mezi státy ale napříč kontinenty.
více


21.11.2020 SVĚT: Dřív se vstupovalo do strany...

Kateřina Lhotská
Ve společnosti se vždy najdou lidé vyznačující se mimořádnou ochotou naplnit požadavky na „správný kádrový profil“ otevírající jim dveře k profesní nebo politické kariéře. Novinkou ale je, že někteří kvůli tomu mění i svoji rasu.
více


21.11.2020 GLOSA: Ústava a karanténa

Zbyněk Petráček
Ten vtip asi znáte. „Vojáci,“ říká velitel na Sahaře, „mám pro vás dvě zprávy. Ta špatná zní: do večera musíte naplnit tisíc pytlů pískem. A teď ta dobrá: písku je tu všude kolem dost.“
více


21.11.2020 EVROPA: Veto proti zotročení

Ivo Strejček
Polsko a Maďarsko vetovaly návrhy sedmiletého evropského rozpočtu ve výši 1,1 bilionu eur a fondu Next Generation EU v rozsahu 750 miliard eur.
více


21.11.2020 SVĚT: Melody Sucharewiczová

Marian Kechlibar
Melody Sucharewiczová je rodilá Mnichovanka, která od svých devatenácti let žije v Izraeli. Nějakou dobu jezdila po světě jako neoficiální vyslankyně své nové vlasti a prezentovala izraelské pozice a zájmy v médiích.
více


20.11.2020 USA: Zatěžkávací zkouška americké demokracie

Karel Stryczek
Americká demokracie prošla dalším testem své odolnosti posílena o novou zkušenost z předchozích čtyř let a volbami v chaotické době diktované zdravotní krizí.
více


20.11.2020 USA: Obama vidí Klause jako Erdogana

Jan Bartoň
Bývalý americký prezident Barack Obama vydal své paměti. Otřel se v nich i o českého, rovněž bývalého prezidenta Václava Klause, kterého připodobnil k tureckému Erdoganovi.
více


20.11.2020 GLOSA: Saská sezona

Zbyněk Petráček
Epidemický semafor v podobě zvané PES je užitečná věc. Ukazuje oblasti více a méně rizikové i pravidla fungování v nich.
více


20.11.2020 ŠVÉDSKO: Alarmující vlna násilí?

swedish flag
Judith Bergman se opět vyjádřila ke katastrofální situaci ve Švédsku. Není to poprvé. Během posledních několika let nás informovala, že „Švédsko se vymyká kontrole“, že „Švédsko je ve volném pádu“ nebo že jsou „Švédové na útěku“.
více


20.11.2020 FEJETON: Koronavirus a Panna Maria

Radim Uzel
V období zavřených hranic, obchodů a hospod vypadá téměř neskutečně internetová informace, že do poutního místa bosenského Medžugorje dorazilo jen v letošním měsíci říjnu 1043 koncelebrujících katolických kněží z různých zemí.
více


19.11.2020 USA: Americké volby IV.

Marian Kechlibar
Od P. T. ctěného čtenářstva jsem v poslední době dostal několik dotazů směřujících k tématu “vycpávání Nejvyššího soudu”. Zejména se pak pomnožily po předešlém dílu série článků k americkým volbám. Často to ani nejsou dotazy, jako spíše ztrápené konstatování “k čemu jsou tři noví nejvyšší soudci,...
více


19.11.2020 BIG BEN: Diverzitokracie – nejnovější útok na demokracii

Benjamin Kuras
Západní civilizací obchází strašidlo diverzity. Nejvíc straší v anglofonních zemích, kde po staletí platilo pravidlo, že co není výslovně zakázáno, se smí, a nikdo nesmí být souzen zpětně za čin, který v době vykonání nebyl protizákonný.
více


19.11.2020 USA: Nepochopitelný chaos

Václav Klaus1
I když je americký systém volitelů a různých vah jednotlivých států unie pro – průměrně pozorně (tedy nepozorně) se politikou zabývajícího – člověka z unitárního státu, jakým je Česká republika, trochu zvláštní, respektujme, že odráží historicky vzniklý americký federalismus.
více


19.11.2020 USA: Trump - pohled z jiné strany

Václav Větvička
american flag
S články, které komentují současnou americkou politickou situaci, se v poslední době roztrhl pytel. Bohužel, s neomylnou pravidelností se jedná o komentáře, které snad musel schválit sám Trump, protože donekonečna opakují nepravdivá fakta. A tak si trošku zahrajme na Saturnina a jeho kancelář pro...
více


18.11.2020 MÉDIA: Skandální výrok moderátorky CNN

Lubomír Stejskal
Christiane Amanpourovou, uznávanou televizní novinářku (moderátorku, redaktorku, korespondentku), znají bezpochyby i ti čeští diváci, kteří před květnem 2020 nesledovali stanici CNN.
více


18.11.2020 USA: Kde se ti lidé berou?

Roman Joch
Donald Trump obdržel v letošních prezidentských volbách přes 72 milionů hlasů (Joe Biden cca 77 a půl milionu hlasů). Jen blázen nebo snobský elitář si může myslet, že všech 72,3 milionu Trumpových voličů jsou pomatenci, rasisté nebo venkovští balíci.
více


18.11.2020 USA: Jak je to s těmi podvody…?

František Svoboda
american flag
V posledním dílu seriálu Jistě, pane premiére si premiér Hacker libuje, že mohl odpovědět na interpelaci poslanců ohledně ovlivňování vládních statistik větou, že nenalezl žádné důkazy pro dané tvrzení.
více


19.11.2020 GLOSA: Psychologové a psychiatři o Trumpovi

Karel Hvížďala
Přestože existuje tzv. Goldwaterovo etické pravidlo Americké psychiatrické asociace, které přikazuje nevyjadřovat se k osobám, které lékař nevyšetřil a od kterých nedostal svolení k publikaci názoru, k chování prezidenta Donalda Trumpa se v poslední době vyjádřila řada i renomovaných psychologů a...
více


16.11.2020 USA: Americké volby III.

Marian Kechlibar
Milí čtenáři, dostávám hodně dotazů na to, jak vidím aktuální vývoj v USA a co by se mohlo stát v nejbližších čtyřech letech. Zde tedy shrnutí toho, co považuji za méně či více pravděpodobné – a proč.
více


18.11.2020 ROZHOVOR: Volby v USA? Možná poslední

Benjamin Kuras
Velmi jednoduše si budeme muset počkat, jak dopadnou žaloby republikánských právníků a šetření zpochybňovaných postupů u jednotlivých volebních center, kde je podezření ze švindlů.
více


17.11.2020 ROZHOVOR: Trump je pro mě typický vůdce

Petr Robejšek
Souvisí to s neobyčejně komplikovaným volebním systémem Spojených států a možnostmi, které tamní volič má k tomu, jak volit. Jde tu i jistě o souvislost s tím, že celé volební právo je tam nastaveno trošku podivně, neobratně a nemoderně.
více


17.11.2020 USA: Progresivní demokratka už chystá seznamy

Jan Bartoň
Demokratická strana prostřednictvím své nejprogresivnější členky Alexandrie Ocasio-Cortezové (AOC) vyzývá k vytváření seznamu osob loajálních k současné administrativě prezidenta Donalda Trumpa. Proč asi?
více


17.11.2020 BLÍZKÝ VÝCHOD: Proč sloužila Michaela Tichá na Sinaji?

Lubomír Stejskal
Objevila se v diskusi pod mým článkem o tragickém osudu Michaely Tiché, která působila na Sinaji v silách MFO, otázka Viléma Baráka: „Nechápu, proč tam ta mise je. Izrael má s Egyptem mírovou smlouvu atd.“
více


17.11.2020 FRANCIE: Hold-Up, chřipková diktatura národního státu

Martin Mařák
Náš Doník již nemá šanci a definitivně skončil, nastupuje nová tvář Ameriky, nová blankytně modrá naděje Joe-blue-wave-Biden-něco-jako-J-Dean-cosi-Aleluja, svět je spasen.
více


17.11.2020 USA: Hra na někoho jiného

Petr Hilff
dav
Na fotografiích vypadá kandidátka na americkou vicepresidentku Kamala Harrisová tak bílá jako její boss, „ospalý“ Joe Biden. Ale prohlašuje se za černošku ve svém oficiálnim životopise, což media nadšeně papouškují.
více


16.11.2020 USA: Joe Biden, Američan s lidskou tváří

Pavel Jégl
Joe Biden, americký prezident s pořadovým číslem 46 zařadí zpátečku a pokusí se s Amerikou zacouvat do éry Baracka Obamy.
více


16.11.2020 GLOSA: Michaela Tichá pracovala pro věc míru...

Lubomír Stejskal
Téměř bez dechu jsem sledoval v pátek 13. 11. přílet armádního airbusu s ostatky štábní praporčice I.m. Michaely Tiché na kbelské letiště. Byl to jeden z nejsmutnějších okamžiků roku 2020.
více


16.11.2020 MIGRACE: Zde nesmí být Schwarzenbergovo

Petr Martan
Dne 2. listopadu 2020 večer byl proveden teroristický útok na synagogu ve Vídni, kde se současně střílelo na šesti místech. Zastřeleni 4 a zraněno 22 lidí. Takový byl výsledek teroristů, kteří se do Rakouska dostali jako migranti v letech 2015 až 2020.
více


16.11.2020 EVROPA: Nové války s mloky

Pavel Kopecký
Americké prezidentské volby nebo covid, o nichž se u nás mluví horem dolem zleva zprava, jsou náměty silné nejen mediálně. I když možná zas ne tolik, aby se kvůli nim nebezpečně opomíjela témata jiná.
více


16.11.2020 GLOSA: Síla Schengenu

Zbyněk Petráček
Každý systém je odolný podle toho, jak silný je jeho nejslabší článek. Platí to i pro Schengen, prostor bez kontroly vnitřních hranic v EU.
více


16.11.2020 USA: Jak nevyhrát v rozdělené zemi

Alexander Tomský (2)
Očekávání demokratů byla velká, chystali zelený úděl (konec břidlicové ropy), více regulace a byrokracie, vyšší daně i minimální mzdu, reformu zdravotnictví i policie a mnoho dalších lahůdek k poškození amerického hospodářství.
více