29.1.2023 | Svátek má Zdislava


Raymond Ibrahim

NENÁVIST: Konec křesťanství v Betlémě

27.1.2023
Proč se o pronásledování křesťanů v Betlémě a dalších oblastech kontrolovaných Palestinskou samosprávou vůbec neinformuje nebo se o něm informuje jen nedostatečně? Útoky muslimů na křesťany jsou často mezinárodním společenstvím a médii ignorovány.
více


Gita Zbavitelova 1

IZRAEL: Vláda přišla o jednoho ministra

26.1.2023
Deriho jmenování ministrem je podle Nejvyššího soudu vzhledem k jeho „vleklé a soustavné kriminální minulosti během výkonu státních funkcí nanejvýš nepřiměřené“. Nejvyšší státní zástupkyně Gali Baharav-Miara proto Netanjahuovi nařídila, aby ho z vlády odvolal.
více


ukraine flag

UKRAJINA: Trestanci u Wagnerovců

26.1.2023
Najímání zločinců do armády má dlouholetou tradici. Už kníže Děpold, když měl postavit kontingent na podporu tažení císaře Barbarossy, přidal do něj také nějaké vězně, kteří dostali nabídku, která se neodmítá. Zemi se ulevilo, ne tak císaři.
více


Jan Ziegler

CO BYLO: Putin zase překrucuje dějiny, tentokrát blokády Leningradu

25.1.2023
Ruský prezident si nedávno vymýšlel v Sankt Petěrburgu při příležitosti osmdesátého výročí prolomení blokády Leningradu. Přitom zapomíná na paktování SSSR s nacistickým Německem.
více


Václav Vlk st.

KONFLIKT: Koalice (ne)ochotných

24.1.2023
Momentálně jsme v takovém zaujetím vnitřního boje mezi Českem A Českem B, že nám to téměř vytěsnilo z hlav jiné problémy. Aniž bych chtěl snižovat význam úlohy volby prezidenta ČR, je dobré si připomenout, že kvůli tomu se dějiny nezastaví.
více


ukraine flag

VÁLKA: Chystá se nová ruská ofenziva z Běloruska?

24.1.2023
Někteří dokonce spekulují o útoku na západ Ukrajiny s cílem překvapit tamní obranu (nepříliš silnou) a dotknout se Podněstří, a odtamtud se pak dostat k Oděse a Chresonu.
více


Gita Zbavitelova 1

IZRAEL: Nová vláda plní předvolební sliby

23.1.2023
Jestli někdo doufal, že nová izraelská vláda neuskuteční své radikální plány, tak se mýlil. Kabinet se do plnění předvolebních slibů pustil s vervou a premiér Binjamin Netanjahu svým partnerům v jejich krocích nebrání.
více


shel

ENERGETIKA: Varování amerického konzervativce.

21.1.2023
Výzkum The Wall Street Journal zjistil, že Bidenova administrativa od začátku vládního programu moderní ropy a zemního plynu propachtovalala méně státní půdy pro vrtání, než kterákoli jiná vláda. I když je to výsledek vědomého politického rozhodnutí prezidenta Bidena, nezabránilo mu to pozitivně...
více


Robert Troška final

100 DNŮ NA UKRAJINĚ: 54 880 padlých, 2309 kusů zničené těžké techniky

20.1.2023
Sovětský svaz utrpěl v osmdesátých letech v Afghánistánu těžké ztráty, které vedly v roce 1987 k rozhodnutí tehdejšího sovětského vedení stáhnout svá vojska z této země. Ztráta prestiže spolu s vysokými ztrátami na životech byly jednou z hlavních příčin rozpadu sovětského impéria v roce 1991.
více


Tomáš Břicháček

BRUSEL: Tento týden v EU (46)

19.1.2023
EU a NATO chtějí prohloubit spolupráci. Mise EUCAP Sahel Mali bude prodloužena. Podle Fialy Unie prochází sebereflexí a mění se k lepšímu. EU bude mít druhý kosmodrom.
více


Marian Kechlibar

PETICE: Války nezačínají nedorozuměním a nekončí porozuměním

19.1.2023
Stalo se, že vznikla petice Za mír a spravedlnost, pod kterou je podepsána nemalá část českého intelektuálního disentu, ale také mainstreamový levicový liberál Matěj Stropnický, který se ji vydal obhajovat do Rozstřelu na iDnesu, a dokonce i vyslovený progresivista Daniel Veselý, jenž patří do...
více


Jan Ziegler

VÁLKA: Mrtví v Dnipru, to je také vaše vina „mírotvorci“

19.1.2023
Brutální surový zločin v režii Kremlu. Ruská agresivita, která má na svědomí na 40 zavražděných lidí včetně malých dětí, je také dílem těch, kteří chtějí putinovským bestiím za každou cenu ustupovat.
více


Vitalij Ginzburg

RUSKÁ ARMÁDA: Nástroj zla a válečných zločinů

18.1.2023
Jak je možné, že ruská armáda, údajná armáda lidu“ předčila v míře zločinů německý wehrmacht? Rád bych připomněl, že Norimberský tribunál neuznal Wehrmacht za zločineckou organizaci.
více


Benjamin Kuras

BIG BEN: Novoroční nadílka francouzským intelektuálům

23.1.2023
Ultrakonzervativec de Gaulle uspořádal státní pohřeb ultralevičákovi Sartrovi se slovy „francouzský intelektuál je francouzský intelektuál“. Jenže tehdy každý Francouz, zleva i zprava, věděl, co Francie znamená a nikdo o tom nepochyboval. Přistěhovalci odevšad jí byli za pohostinnost vděční,...
více


Judith Bergman

ČÍNA: Globální sledování

18.1.2023
Podle nedávné zprávy nevládní organizace Safeguard Defenders, která se zabývá ochranou lidských práv, zřídila Čína ve 30 státech nejméně 54 policejních stanic – zřídila je mimo jiné ve Spojených státech (New York), Kanadě, Španělsku, Itálii, Francii, Nizozemsku, Velké Británii, Maďarsku,...
více


Hana Lukešová

AL AKSÁ: Sto let stará lež

18.1.2023
Nedávná návštěva izraelského ministra národní bezpečnosti Itamara Ben-Gvira na Chrámové hoře proběhla bez problémů, jak se patří. Ben-Gvir navštívil svrchované izraelské území.
více


Alexander Tomský (2)

KRIZE: Británie se hroutí

16.1.2023
Stávkují železničáři, zdravotníci, pošťáci i pohraniční stráž. Inflace je na devíti procentech a chudí jsou čím dál závislejší na potravinových bankách (20 procent). Zdravotnictví kolabuje, nefunguje lékařská pohotovost, doktoři pracují převážně online a čtyřicet procent mladých lékařů se chystá...
více


Ivo Cerman

UKRAJINA: Je nacionalistická nebo demokratická?

12.1.2023
Je Ukrajina nacionalistická, nebo demokratická? Zajímá ukrajinské historiky jen „nezávislost“, nebo i „práva a svobody“.
více


Giulio Meotti

MULTIKULTURALISMUS: Ničí národní identity?

10.1.2023
Stačí si přečíst, co tento měsíc řekl nositel Nobelovy ceny za ekonomii Richard Thaler: „Potřebujeme více imigrantů, abychom mohli platit důchody.“
více


Lubomír Stejskal

PRÁVO: Prozatímní vítězství rozumu

9.1.2023
Päivi Räsänenová, poslankyně parlamentu za křesťanské demokraty, šéfka jejich frakce, bývalá ministryně vnitra, byla souzena v principu za to, že veřejně říkala pravdu o tom, co o homosexuálních aktivitách učí Bible.
více


Tomáš Břicháček

BRUSEL: Tento týden v EU (45)

9.1.2023
Unijní instituce se po Vánocích probouzejí pomalu. První dny v novém roce 2023 přinesly událostí jen poskromnu.
více


Robert Troška final

VÁLKA : Kdy a kam Ukrajinci zaútočí?

9.1.2023
Poslední týdny připomíná část ukrajinského bojiště výjevy ze statické opotřebovávací války. I když zdání může klamat. Zatímco na jihu v chersonské oblasti panuje relativní klid vyjma dělostřeleckého ostřelování, ve zbývajících dvou směrech, na Donbasu a na severovýchodu Ukrajiny pozorujeme silné...
více


Gita Zbavitelova 1

OSN: Stále méně relevantní organizace

9.1.2023
Odsuzovat Izrael patří už dlouhá léta k hlavní náplni této světové organizace, která slíbila, že bude se všemi členskými státy zacházet stejně a nebude žádný diskriminovat. Přestože však pro vznik Izraele v roce 1947 hlasovala, každoročně ho kritizuje a odsuzuje největším počtem rezolucí ze všech...
více


Hana Lukešová

NENÁVIST: Jak Palestinci velebí nacisty

7.1.2023
Během desetiletí izraelská média zdokumentovala a odhalila četná vyjádření sympatií k nacistům uvnitř celé palestinské společnosti, přičemž obdiv k Adolfu Hitlerovi byl jeho klíčovou součástí.
více


Benjamin Kuras

BIG BEN: Betlém bez křesťanů

7.1.2023
Muslimské zastrašování místních křesťanů je stále častější včetně fyzického násilí i ze strany palestinské policie. Časté je poškozování kostelů. Místním křesťanům se nedostává téměř žádné materiální, politické ani mediální podpory ze strany lidskoprávních organizací na Západě.
více


tom

VÁLKA: Překoná Rusko výkony nacistického Německa?

6.1.2023
„Jedeme až do konce. Zatím to vypadá tak, že konec nastane, až nebudou žádní další Ukrajinci,“ prohlásila moderátorka Olga Skabejevová ve svém pořadu pro ruskou státní televizi Rossija 1.
více


Jan Ziegler

IZRAEL: Rusko po, ČR proti... rezoluci VS OSN

5.1.2023
Izrael odsoudil nedávnou rezoluci Valného shromáždění OSN, která vyzývá Mezinárodní soudní dvůr k vyjádření k anexi palestinských území. Jsem rád, že Česká republika hlasovala proti, kdežto Rusko tradičně pro.
více


syr

OBRAT: Japonsko hodlá maximálně využít jadernou energii

4.1.2023
Japonsko schválilo těsně před vánocemi plán na maximální využití jaderné energie. Jedná se o zásadní obrat v politice země, která po havárii reaktoru ve Fukušimě plánovala postupné odstavení jaderných reaktorů do roku 2030.
více


df

ROK S VÁLKOU: Co jsme se naučili

3.1.2023
Především, ukázalo se, že věci jako svoboda, národní bezpečnost či suverenita nejsou samozřejmé, nejsou zadarmo, nemáme je navždycky. Že svět, jakkoliv se v lecčems změnil k lepšímu, nepřestal být světem, v němž buď o svobodu aktivně usilujeme, nebo o ní přijdeme.
více


Gita Zbavitelova 1

NAPĚTÍ: Izraelci a Palestinci v roce 2022

3.1.2023
Bezpečnostní situace je nejhorší za nejméně posledních šest let. Palestinští teroristé zavraždili na jaře devatenáct Izraelců, a armáda proto v dubnu zahájila velkou operaci s cílem pozatýkat podezřelé z terorismu na Západním břehu. Vypukl však ozbrojený odpor, který nemá daleko k intifádě.
více


Jan Ziegler

SSSR: Smutné výročí říše komunistického teroru

3.1.2023
Sovětští komunisté německé nacisty v jednom předčili a to v masovém vraždění vlastních obyvatel. Alexandr Jakovlev, který měl přístup k tajným sovětským archivům, ve své knize Rusko plné křížů uvádí, že v éře trvání komunistického režimu v Rusku a později v SSSR bylo rudými zločinci zavražděno na...
více


Lubomír Stejskal

PAPEŽ: Ano, ale...

2.1.2023
Odchod emeritního papeže právě na Silvestra 2022 jako by nám chtěl připomenout, že navzdory datu více než na bujaré veselí je zapotřebí myslet na vážnější věci provázející naši každodennost.
více


Hana Lukešová

HISTORIE: Je západní sebemrskačství oprávněné?

2.1.2023
Mexiko roku 2019 žádalo papeže a Španělsko, aby se omluvili za Kolumbovo dobytí a podmanění Střední a Jižní Ameriky z roku 1492, což bylo krátce poté, co Osmané dobyli Konstantinopol (1453) a tamější křesťanský chrám Hagia Sophia přeměnili na mešitu.
více


Gita Zbavitelova 1

IZRAEL: Nejradikálnější vláda v historii země

31.12.2022
Její vznik byl mnohem složitější, než si Netanjahu představoval. Přestože má ve 120členném Knesetu většinu 64 hlasů, musel splnit řadu kontroverzních požadavků svých pěti koaličních partnerů, dát jim bezprecedentní pravomoci, a dokonce změnit zákony.
více


Robert Troška final

EVROPA: Příčiny současného růstu nelegální migrace

29.12.2022
Počty nelegálních migrantů v posledních letech proudících do EU neustále rostou, jen za rok 2021 činil 200 000 běženců překračujících nelegálně hranice EU (zdroj FRONTEX 15/2/2022 number of illegal border-crossings), což je nejvyšší úroveň od roku 2017 (při vrcholu migrační krize se počet pohyboval...
více


Tomáš Vodvářka

RUSKO: Nějak nám to padá a bouchá

28.12.2022
„Tak se nám tady rozmohl jeden nešvar“ řekla by paní učitelka po přečtení každodenní svodky v médiích. Neuplyne ani týden, aby kdosi z ruské věrchušky „nevypadl“ z okna a nevzplál nějaký objekt ve vnitrozemí Ruské federace.
více