4.6.2020 | Svátek má Dalibor


4.6.2020 EVROPA: Epidemie a EU

Roman Lenský
V souvislosti s průběhem pandemie způsobené coronavirem covid-19 je Evropská unie kritizována za nečinnost nebo za chybné postoje, např. za kritiku uzavření vnitřních hranic.
více


4.6.2020 ROZHOVOR: Hlavní dopad krize bude geopolitický

Alexander Tomský (2)
Jsou i nejsou. Budoucnost se odhaduje velice špatně. Jedni se domnívají, že se z tak velké krize rychle nevyhrabeme, druzí optimisticky předpokládají véčko, symbol písmena v, čili propad a okamžitý prudký růst hospodářství.
více


4.6.2020 USA: Hořící města Ameriky

Roman Joch
Dění v Americe až nepříjemně připomíná rok 1968. Hořící obchody a budovy, násilné demonstrace, rabování. Policejní brutalita následovaná brutalitou lůzy.
více


4.6.2020 EVROPA: Záchranný paskvil EU

Zdeněk Holásek
„Premiér České republiky začíná dostávat kapky za svůj poměrně nekompromisní postoj vůči plánu Německa a Francie na vytvoření záchranného plánu, kdy si EU vypůjčí peníze a nacpe je členským zemím v jakémsi chucpe mišmaši grantů a půjček. Jako by EU byla nějaká entita vládnoucí nějakému majetku.
více


4.6.2020 IZRAEL: Záměr anexe

Gita Zbavitelova 1
Otevřený dopis, v němž ministr zahraničí Tomáš Petříček a jeho dva předchůdci Karel Schwarzenberg a Lubomír Zaorálek kritizují izraelský plán anexe části Západního břehu Jordánu, vzbudil v Česku velké vášně, ale nezazněly v něm některé důležité skutečnosti.
více


3.6.2020 INTERNET: Twitter, Trump, Facebook a Česko

Karel Hvížďala
„Bude to skvělý den pro sociální média a férovost,“ sdělil Donald Trump ve čtvrtek ráno na Twitteru. A téhož dne této firmě vyhlásil boj, a to nejen ve své zemi, ale i v západním světě podepsáním výkonného příkazu k „zabránění online cenzuře“. Tak komentovala západní média krok Donalda Trumpa.
více


2.6.2020 OSOBNOST: Osvícený diktátor

ghana flag
Když mně v roce 1994 byla nabídnuta práce na velvyslanectví v Ghaně, přiznám se, že jsem si to s rozpaky pečlivě rozmýšlel. Měl jsem zkušenosti z pětiletého pobytu v Nigérii a dovedl jsem si představit, že klimatické poměry, zdravotní rizika a úroveň kriminality v Ghaně budou stejné náročné jako v...
více


3.6.2020 IZRAEL: Viděno v souvislostech

Lubomír Stejskal
Je to incident právě tak politováníhodný, jako v principu zákonitý. Nejprve ale shrňme fakta. U Lví brány v jeruzalémském Starém Městě byl zastřelen bezpečnostními silami 32letý Iyad al Halak.
více


1.6.2020 USA: Rasová bouře

Pavel Mareš
V americkém Minneapolis došlo při zatýkání George Floyda, podezřelého z padělání šeku, policistou Derekem Chauvinem k usmrcení zatýkaného, který - údajně pod vlivem drog nebo alkoholu - kladl při zatýkání odpor.
více


1.6.2020 IZRAEL: Anexe jako obrana proti synům tmy

Tomáš Guttmann
Každého, kdo v posledních 100 letech pozoroval Jeruzalém jako na dlani z jižního předměstí Talpijot, upoutala zřetelná severojižní linie, od níž nalevo bylo zelené město a napravo pouštní krajina posetá šedivými staveními, uprostřed byl starý Jeruzalém obehnaný hradbami.
více


1.6.2020 VZPOMÍNKA: Standa Moc

Blanka kubešová
„Blaničko, je to se mnou vážný. Nemohu se pro bolesti soustředit na psaní. Asi jsem na odchodu... sorry, děvče...“ Dívám se na ty dvě tři věty, kroutí se vyčítavě po papíře. Se Standou Mocem jsme se potkali jen jedenkrát, a to ještě velice krátce, na cestě z jakési autogramiády v pražském metru.
více


30.5.2020 VZPOMÍNKA: Ivoušek (2)

Stanislav Moc
Náš krámek prosperoval a my také, ale nebylo to jen o penězích. I když, kvůli tomu jsme se vlastně dali dohromady. Letovali jsme přetržené zlaté řetízky, zmenšovali nebo zvětšovali prsteny a ryli do pohárů i do řetízků se jmenovkami, které tehdá nosili mladí na zápěstích.
více


30.5.2020 BLÍZKÝ VÝCHOD: Kdo má pravdu?

Lubomír Stejskal
Jiří Turner nás na blogu iDNES upozornil na článek Aviho Shlaima, britsko-izraelského historika, který se na portále Seznam Zprávy vyjádřil k současné české debatě vyvolané „prohlášením tří“.
více


29.5.2020 USA: Reakce na tyranii

Lawrence Kadish
american flag
Před japonským útokem na Pearl Harbor kupovali Američané japonské zboží a tím přispěli na japonské bomby a torpéda, která nakonec 7. prosince 1941 potopila americkou flotilu zakotvenou v havajském přístavu Pearl Harbor. O čtyři roky později byl tento záludný útok Japonsku vrácen i s úroky dvěma...
více


29.5.2020 BLÍZKÝ VÝCHOD: Proč není v Izraeli mír?

Hana Lukešová
Neomarxisté na Západě dávají Izraelcům vinu za neustále probíhající izraelsko-palestinský konflikt, ale skutečnou hlavní příčinou nestability na Blízkém východě je zarputilé a trvalé palestinské odmítání veškerých mírových iniciativ s Izraelem od počátku 20. let minulého století.
více


28.5.2020 IZRAEL: Přelíčení, představení, puč

Jan Fingerland
Izrael se vyznačuje mnoha podivuhodnými rysy. Od neděle k nim přibyl i premiér, který chodí k soudu na svůj vlastní proces.
více


28.5.2020 ROZHOVOR: EU je vyloženě schizofrenní útvar

Jan Keller
Domnívám se, že tady nejde v první řadě o koronavirus. Jsem si jistý, že pokud by nedošlo k brexitu, žádné záchranné balíčky by se nyní nevymýšlely a nechystaly. Naprostá většina uvažované částky má sloužit jako jakási kompenzace Itálii, aby neuvažovala o odchodu z Evropské unie.
více


28.5.2020 HISTORIE: Italská sociální republika (2)

Martin Mařák
V další části článku popisujícího ekonomickou a ideologickou podstatu republiky Saló použiji reportáž přímého účastníka tehdejšího dění. Přeložím vám několik pasáží z knihy francouzského komunisty George Guilbauda, jenž se po návštěvě SSSR od komunistů odvrátil a stal se příznivcem fašistické...
více


27.5.2020 HISTORIE: Italská sociální republika (1)

Martin Mařák
V posuzování a kritice fašistické diktatury, její ideologie a fašisty vytvořeného systému správy věcí veřejných se v jistém smyslu přikláním k myšlenkám ultrapravicového konzervativního myslitele Julia Evoly, jenž v první fázi fašistické revoluce viděl ze svého pohledu podnětné body hodné...
více


27.5.2020 BELGIE: Koronavirový masakr

Drieu Godefridi
Drieu Godefridi
Na konečné hodnocení toho, jak jednotlivé země zvládly covid-19, je ještě příliš brzy, ale jedna věc je jistá: Belgie je uprostřed velkého masakru.
více


27.5.2020 KORONAVIRUS: Nemoc a její dopady

Vladimír Cícha
Na běžnou chřipku a zápal plic v nedávné minulosti, tedy před koronavirem, na celém světě zemřelo ročně 650 000 lidí. K polovině května 2020, tedy za předpokladu, že šlo skutečně o úmrtí jen na koronavirus, číslo udané organizací WHO pro celý svět: 320 000 obětí.
více


27.5.2020 OSOBNOST: Nedoceněný Richard Nixon

Ondřej Hranička
american flag
Pokud si budeme chtít přečíst v médiích něco o americké politické situaci, s největší pravděpodobností se dozvíme cosi o hrůzostrašné vládě republikánského prezidenta Donalda Trumpa.
více


26.5.2020 TURECKO: Počet zavražděných žen dosahuje epidemických rozměrů

Uzay Bulut
Uzay Bulut
25. listopadu 2019, což je Mezinárodní den za odstranění násilí páchaného na ženách, se tisíce tureckých žen zúčastnily demonstrace na istanbulském náměstí Taksim.
více


26.5.2020 IZRAEL: O „prohlášení tří“ v jednom médiu

Lubomír Stejskal
Ačkoli v Izraeli mají v neděli 24/5 docela jiné velké téma, první den soudního přelíčení s premiérem Netanjahuem, portálu Times of Israel neunikl článek Co bude s Palestinci a izraelskou demokracií?.
více


26.5.2020 GLOSA: Kdyby nebylo Švédů

Zbyněk Petráček
Sledujete ještě čísla a zprávy o „koroně“? Takových lidí už asi moc není – oproti sílící většině těch, kdo sledují spíše uvolňování karantén. Ale i mezi drobnými zprávami se najdou zásadní poznatky.
více


25.5.2020 RUSKO: Sporné sochy a přepisováni historie

russia flag
Předčasný odchod dočasně umístěné armády před téměř 30 lety a některé další okolnosti s tím spojené zcela pochopitelně nijak neprospěly česko-ruským vztahům.
více


25.5.2020 EVROPA: Evropský soudní dvůr na Orbána nestačí

Petr Robejšek
Evropský soudní dvůr (CJEU) před několika dny rozhodl, že s právem Unie není v souladu, aby byli v maďarských uprchlických táborech na hranici se Srbskem zadržováni ti, kteří cestují za dobrým bydlem do nejpohodlněji zařízených evropských zemí.
více


23.5.2020 AFGHÁNISTÁN: Mír – boj do konečného fiaska

Pavel Kopecký
Psát o Afghánistánu a jeho věčné válce nízké intenzity působí chvílemi skoro trapně. Je to jako na kolotoči o Řípské pouti. Zprávy o tamějších hrůzách či svárech – nejnověji o konfliktu mezi dvěma vzdoroprezidenty – jsou vždycky tak nějak na jedno brdo.
více


23.5.2020 EVROPA: Jak nahlédnout do budoucnosti za půl bilionu eur

Marian Kechlibar
Stimulační program, který představili francouzský prezident Macron a německá kancléřka Merkelová, počítá s vydáním 500 miliard eur na projekty v zemích postižených nejhůře koronavirovou epidemií.
více


23.5.2020 VZPOMÍNKA: Ivoušek (1)

Stanislav Moc
Ta zpráva mě zastihla dost nepřipraveného, ale tak to s Ivouškem bylo vždycky. Ten se nad ničím dlouho nerozpakoval a mydlil to, jak se mu uzdálo za vhodné. Bez přípravy, ať to bylo cokoliv, improvizoval, ale, a to musím zdůraznit, po pečlivém uvážení! Jinak přece nebylo možné aby mu skoro všechno...
více


23.5.2020 ROZHOVOR: Evropská komise netuší dopady Green Dealu

Přemysl Souček
Vinu za dosavadní schválení Zeleného údělu má i Andrej Babiš. Dvakrát jej podepsal. V rozhovoru na to upozorňuje europoslanec Tomáš Zdechovský.
více


22.5.2020 AUSTRÁLIE: Tak nevím…

George Švehla
Buď jsem už příliš starý a do současné společnosti se nehodím a nebo ti co tuto společnost vedou, tedy politici a byrokrati patří do psychiatrické instituce.
více


22.5.2020 KORONAVIRUS: Domácí vězení pro Evropany...

Soeren Kern
Evropské vlády využívají pandemii koronaviru jako kouřovou clonu k udělování hromadných amnestií – k legalizaci pobytu - stovkám tisíc ilegálních imigrantů z Afriky, Asie a Blízkého východu.
více


21.5.2020 IZRAEL: Anexe

Gita Zbavitelova 1
Donald Trump zveřejnil koncem ledna mírový návrh řešení izraelsko-palestinského konfliktu, který předpokládá, že Palestinci by pro svůj stát získali 70 % Západního břehu Jordánu.
více


20.5.2020 OSOBNOST: Niki Lauda nebyl louda…

Milan Dřevojánek
„Niki Lauda, to je louda, proti naší lochnesce,“ hlásal tehdy pouťový nápis v dětském seriálu Čtyřlístek – bylo to někdy v letech sedmdesátých a to jsem se již od kreslených hrdinů obracel k těm reálným, na čtyřech kolech, nejrychlejším z nejrychlejších.
více


19.5.2020 OSOBNOST: 100 let od narození Jana Pavla II.

Tomáš Vodvářka
18. května 1920 se v polských Wadowicích narodil člověk, který významným způsobem ovlivnil dějiny konce 20. století. Katolická církev jej považuje za svatého.
více