17.1.2021 | Svátek má Drahoslav


16.1.2021 SVĚT: Co je nutno zásadně odmítnout

Lubomír Stejskal
V souvislosti s nedávnými i loňskými událostmi v USA jsme byli v případě tamních politiků nebo novinářů svědky několika přirovnání, která je zapotřebí zásadně odmítnout. Ostatně i u nás vidíme podobný nešvar.
více


16.1.2021 USA: Musíme je přeprogramovat!

american flag
Musíme všech 74 miliónů Američanů potrestat – musí nést odpovědnost za volbu Trumpa. Pak se musíme pokusit je „přeprogramovat“, řekla americká investigativní novinářka Nikole Hannah-Jonesová (44) k řešení, co vlastně po Bidenově inauguraci udělat s voliči Donalda Trumpa.
více


16.1.2021 NĚMECKO: Ženské kvóty ponižují ženy

Kateřina Lhotská
Německá vláda schválila návrh zákona, podle kterého musí mít veřejně obchodovatelné společnosti ve svém představenstvu alespoň jednu ženu. Prý jim tím chce usnadnit jmenování do vedoucích funkcí. Máločím je však mohla ponížit víc.
více


15.1.2021 SVĚT: Čínské vojenské základny v Karibiku?

Lawrence A. Franklin
letadlová loď carrier
Zdá se, že komplexní strategie uplatňovaná Komunistickou stranou Číny v Karibiku přináší jen několik mil od pobřeží Spojených států amerických ekonomické, politické a potenciálně vojenské zisky.
více


14.1.2021 SVĚT: “Prasečinky” v poště

Marian Kechlibar
A2larm, český levicový časopis, který sám sebe charakterizuje slovy “squatujeme mediální prostor od roku 2013”, přeložil esej kanadského autora Brada McGregoru, která je velice kritická vůči tomu, jakým způsobem digitální obři zašlápli sociální síť Parler.
více


14.1.2021 IZRAEL: K zákazu jednoho filmu

Lubomír Stejskal
Úřední zákaz jakéhokoli filmového díla obecně, a ve svobodné zemi zvlášť, je záležitost problematická, kontroverzní, dilematická. Rozhodnutí samo je obvykle předmětem kritiky.
více


14.1.2021 USA: Skončila smutná éra Donalda Trumpa!

Vlastimil Obereigner
Před dvaapadesáti lety, 20. ledna 1969, v jednom z nejvýznamnějších dnů v mém životě, v den, kdy byl zrovna slavnostně uveden do úřadu prezident Nixon, jsem přiletěl se svou čtyřčlennou rodinou na letiště J.F. Kennedyho a začal nový život v mé dávno vysněné zemi, USA.
více


15.1.2021 USA: Kdo (také) útočil na Kapitolu

Lubomír Stejskal
Někdo je přesvědčen, že trumpovci (zdá se, že tak to vnímá většina pozorovatelů), někdo to ale vidí jinak: byla to provokace Antify (mj. Hana. Lukešová, autorka a aktivní účastnice diskusí na Neviditelném psu).
více


14.1.2021 USA: Merkelová kritizuje zrušení účtu Trumpa

Jan Bartoň
Německá kancléřka Angela Merkelová kritizovala rozhodnutí Twitteru natrvalo zrušit účet Donaldu Trumpovi. Velmi oceňuji tento její postoj, a to z mnoha důvodů.
více


14.1.2021 HISTORIE: Komu patří Hebron?

Hana Lukešová
Hebron patří mezi nejstarší města na Blízkém východě. V Hebronu žili původně Chetějci, mezi kterými pobýval biblický praotec Abraham se svou ženou Sárou a synem Izákem. V Hebronu, v Machpelské jeskyni, se nachází Hrobka patriarchů, kde leží tělesné pozůstatky praotců židovského národa, Abrahama,...
více


13.1.2021 EVROPA: Dopady amerických událostí na cenzuru v EU

Pavel Strunz
Selhání ochranky na americkém Kapitolu posílí cenzuru v EU. Snažme se v České republice zachovat názorovou pluralitu místo stupňování boje s takzvanými dezinformacemi - i přes vysoce pravděpodobný tlak z orgánů Evropské unie.
více


13.1.2021 USA: Americký sen 2021 - mít se aspoň jako Homer

Pavel Jégl
Amerika přečkala bizarní útok stoupenců prezidenta na Kongres a směřuje k vládě strany, která si dala do znaku osla. Demokraté po triumfu v senátních volbách v Georgii získali takzvanou trifektu – ovládli jak Bílý dům, tak obě komory Kongresu.
více


11.1.2021 GLOSA: Čistka na síti

Matyáš Zrno
Středeční události na Kapitolu posloužily liberálnímu establishmentu jako dokonalá výmluva pro rozpoutání války proti konzervativcům. Zatím na síti – Twitter, Facebook a Instagram zablokovaly účty prezidenta Trumpa (účty čínských komunistů, íránských ajatoláhů, venezuelského diktátora nebo mluvčího...
více


11.1.2021 USA: O šamanovi v Kapitolu...

Marian Kechlibar
Milí čtenáři, jestliže v minulém příspěvku jsem psal, že na politické scéně se moc neděje, od té doby se stalo mnohé. Vtrhnutí demonstrantů na půdu Kapitolu řeší celý svět.
více


15.1.2021 CESTOVÁNÍ: Poprvé na Filipínách (5)

Petr Schutz
Cebu City je hlavní město stejnojmenného ostrova a má velké mezinárodní letiště na přilehlém ostrově Mactan, který je známý šarvátkou, ve které byl domorodým náčelníkem Lapu-Lapu zabit Magellan.
více


14.1.2021 CESTOVÁNÍ: Poprvé na Filipínách (4)

Petr Schutz
Již před sedmou hodinou ranní jsme zamávali na jeepney jedoucí do IloIla a strávili následující hodinu směstnáni jako sardinky, protože bylo pondělí a mnoho lidí směřovalo do města za prací nebo školou. Naše zavazadla cestovala na střeše. V IloIlu jsme stopli taxíka, který nás dopravil na...
více


13.1.2021 CESTOVÁNÍ: Poprvé na Filipínách (3)

Petr Schutz
Měli jsme zabookovaný let na odpoledne. Snídali jsme opět v hotelové restauraci a zde jsem si všimnul, že nejsme jediným smíšeným párem, ale že tu sedí několik již podstatně prošedivělých bělochů ve společnosti hezkých mladých Filipínek.
více


12.1.2021 CESTOVÁNÍ: Poprvé na Filipínách (2)

Petr Schutz
Na pondělí jsme naplánovali výlet na ostrov Corregidor. Je to největší z pětí ostrůvků v ústí Manilské zátoky a je známý urputnými boji za druhé světové války, kdy jej nejprve po 5 měsíců hájili Američané v roce 1942 a poté Japonci v roce 1945.
více


11.1.2021 CESTOVÁNÍ: Poprvé na Filipínách (1)

Petr Schutz
Let z Hongkongu do Manily trval pouhé dvě a půl hodiny a byl zpříjemněn obědem a ochotným přísunem francouzského červeného. Protože jsme byli na letišti brzo a zřejmě působili důvěryhodně, dostali jsme privilegovaná místa u nouzového východu se spoustou prostoru pro nohy.
více


12.1.2021 SVĚT: Dálný východ z velké dálky

Petr Fiala
Kdysi se říkalo, že se svět probudil a zjistil, že je ariánský. V devadesátých letech jsem četl knihy jako Japan as Number One od Ezry F. Vogela a myslel si, že se svět probudí a zjistí, že je japonský. A i když se Japonsko zařadilo mezi vyspělé země, k tomu, aby jeho vliv byl celosvětový, bylo...
více


13.1.2021 USA: Nejostudnější prezident

Roman Joch
Politika jeho vlády, domácí i zahraniční, byla dobrá, celkem úspěšná a v některých oblastech i skvělá. Nebýt koronavirové pandemie, možná by byl znovuzvolen. Co mu však vždy chybělo, byl charakter.
více


11.1.2021 IZRAEL: Tajemství očkovacího úspěchu

Jan Fingerland
Odpověď na to, co stojí za izraelským očkovacím úspěchem, nemůže být z podstaty věci jednoduchá. Přinejmenším je potřeba rozlišovat jednotlivé hráče – tedy úlohu politiků, institucí a společnosti.
více


12.1.2021 SVĚT: Trumpovy výsledky

Gita Zbavitelova 1
Donald Trump udělal řadu chyb, ale jedna věc se mu nedá upřít – úspěšná blízkovýchodní politika. Je sice otázka, nakolik jeho kroky vycházely z jeho vlastních nápadů nebo byly iniciativou poradců v čele s jeho zetěm Jaredem Kushnerem, ale důležité je, že je schválil a provedl.
více


11.1.2021 USA: Kdo štve víc? Pelosiová nebo Trump?

Jan Bartoň
V USA se začíná diskutovat o tom, zda je možné Donalda Trumpa odvolat jako neschopného řídit stát podle článku 25 dodatku americké ústavy. Odvolat už chtějí Trumpa i někteří republikáni, a právě jejich názory jsou u nás publikovány.
více


12.1.2021 KUBA: „Ostrov svobody“ po Trumpovi

Pavel Kopecký
V nadcházejícím roce nastane ve světě řada důležitých změn. Mimo jiné se pravděpodobně konečně podaří zvládnout ve vyspělém prostředí pandemii a z funkce odejde Donald Trump. (Mezinárodně) neoblíbený svéráz a jájínek, nad jehož politikou mnozí často jen nevěřícně kroutili hlavou.
více


11.1.2021 GLOSA: Vpád do Kongresu

Petruška Šustrová
Jako asi leckdo jiný jsem ve středu sledovala, jak příznivci Donalda Trumpa zaútočili na Kapitol, a vybavila se mi příhoda z roku 1997. Byla jsem tehdy poprvé v Americe, ve Washingtonu, a bydlela jsem u své polské kamarádky.
více


12.1.2021 GLOSA: Polarizace nekončí

Zbyněk Petráček
Éra Trumpa končí, zní s úlevou. Ale namlouvat si, že s ní končí i vyhrocená polarizace v USA i jinde, je pošetilé. Přes úděs z útoku na Kapitol platí, že Trumpa volilo 74 milionů Američanů a Bidena 81 milionů.
více


11.1.2021 USA: Nejhůř dopadli republikáni…

Tomáš Konečný
american flag
Události z potvrzovací schůze Kongresu USA 6. ledna 2021 patří k těm, které se zapíší do historie – to klišé je zcela na místě.
více


11.1.2021 ÚVAHA: Proč jsem nejmenoval Donalda Trumpa

Lubomír Stejskal
Pozorní čtenáři mého kritickém článku Víc než zločin. Chyba (9.1.2021) zaznamenali, že jsem nezmínil US prezidenta. Martin Dvořák to přímo uvádí: „ ... v tom vašem textu chybí jedno jméno: Donald Trump.“
více


9.1.2021 BIG BEN: Brát svět se stoickým klidem

Benjamin Kuras
Starodávný anglický idiom stiff upper lip. To opravdu doslova znamená tuhý horní ret. Jenomže idiomy nikdy neznamenají, co doslova říkají, takže abychom mu rozuměli, musíme si představit Angličana doby koloniální.
více


9.1.2021 USA: Trumpistická lůza!

Václav Vlk st.
Tak konečně vím, na co jsem se ten večer v televizi díval. Jasně mi to vysvětlil pan Roman Joch, sám sebe nazývající „paleokonservativec“, v článku „Nejostudnější president USA“ (LN 8.1.2021).
více


9.1.2021 USA: Víc než zločin. Chyba

Lubomír Stejskal
Jsou místa, která každý slušně vychovaný a inteligentní člověk považuje za posvátná, nedotknutelná. Patří mezi ně budovy náboženské a „politické“ - na prvním místě sídla demokratických institucí.
více


9.1.2021 GLOSA: Odcházení

Zbyněk Petráček
Následují-li místní volby po zásadním hlasovacím souboji, bývají v centru pozornosti. Potvrdí voliči předchozí „velký“ výsledek? Nebo budou vyvažovat moc, jak se říká u nás? V USA tuto roli sehrála volba dvou senátorů ve státě Georgia. Výsledek vyzněl neblaze pro Donalda Trumpa. A to z více ohledů.
více


8.1.2021 USA: Dobytí Kapitolu a čtyři mrtví

Jan Bartoň
Prezident Donald Trump svolal na 6. ledna do Washingtonu demonstraci na svou podporu. O počtu účastníků demonstrace média nijak nereferují. Sám Trump prohlásil, že „fake media“ vidí, kolik lidí mu přišlo vyjádřit podporu.
více


8.1.2021 USA: To je smutný konec…

Matyáš Zrno
Během letního řádění levicových radikálů v ulicích amerických měst mohli konzervativci oprávněně poukazovat na to, že démonizovaní příznivci Donalda Trumpa nic nepálí, nikde nerabují a žádné veřejné budovy neobsazují. Středou tato nevinnost skončila.
více


8.1.2021 KORONAVIRUS: Konec strachu na spadnutí

Karel Wágner
Není chřipka jako chřipka. Tou nejhorší pro lidstvo byla ta španělská, která na začátku minulého století probíhala ve dvou vlnách.
více