18.10.2019 | Svátek má Lukáš


18.10.2019 SÝRIE: Na severu netrpí jen Kurdové

Lubomír Stejskal
Egyptský anglickojazyčný týdeník Al Ahram Weekly přináší ve svém vydání ze 17/10 zajímavý článek týkající se důsledků turecké invaze na sever Sýrie. Jeho autorem je damašský reportér listu Bassel Oudat.
více


18.10.2019 GLOSA: Obnovení pořádku 2

Zbyněk Petráček
Rozsudek nad katalánskými separatisty přesahuje hranice Španělska. Stačí se podívat, jak brexit cvičí se Severním Irskem či Skotskem.
více


18.10.2019 ČÍNA: Hongkongský syndrom?

Stanislav Křeček
Aktuální události ve vzdálené součásti Číny, v Hongkongu, se kterými nás pravidelně seznamují sdělovací prostředky, vedou k zamyšlení.
více


17.10.2019 EVROPA: První úkol pro Věru Jourovou

Radek Šebesta
Prvního listopadu se ujme své funkce nová Evropská komise. Českou republiku v ní bude staronově zastupovat Věra Jourová.
více


17.10.2019 TURECKO: Říše na Bosporu XV.

Marian Kechlibar
V německých mešitách kontrolovaných tureckým spolkem DiTiB proběhly modlitby za vítězství turecké armády.
více


17.10.2019 USA: Zejména ženské počínání ve vojenských uniformách

Ota Ulč
Mým téměř celoživotním počínáním byla role profesorská na americké univerzitě - celkem 34 let jsem si tak počínal. Existenčně zřejmě nejlíp si dosud počínala má studentka proniknuvší do americké diplomatické kariéry.
více


18.10.2019 EVROPA: Co se to děje s dnešním Západem?

Jiří Weigl
Často můžeme v různých komentářích a výrocích politických propagandistů, kteří problémy dneška stále tvrdošíjně redukují na údajný konflikt hodný Západ vs. zlý Východ.
více


17.10.2019 SÝRIE: Ochrání je Rusové?

Zbyněk Petráček
Sýrie je stát vzniklý z milosti Západu. Když ten před sto lety porcoval území mocností poražených v první světové válce, po Rakousku-Uhersku přišla na řadu i osmanská říše.
více


16.10.2019 NORSKO: Barnevernet se otřásá pod tíhou dalších skandálů

Tomáš Zdechovský
Norsko bylo už třikrát odsouzeno štrasburským soudem za porušení lidských práv, vysloužilo si silně kritickou rezoluci od Rady Evropy a vyšlo na povrch, že děti, co chtějí zpět k rodičům, zavírají do totální izolace...
více


16.10.2019 BLÍZKÝ VÝCHOD: Hanba Turecku! Ale i Západu

Luboš Zálom1
„Jděte a řekněte bezvěrcům, že Mohamedova armáda se vrátila.“ Tak referují provládní turecká média o invazi do severní části Sýrie.
více


16.10.2019 SVĚT: Kdo může za co?

Jefim Fištejn
Turecká ofenzíva na severu Sýrie byla umožněna rozhodnutím amerického prezidenta Trumpa odsunout nepatrný americký kontingent mimo oblast bojů mezi Turky a místními Kurdy.
více


15.10.2019 ANALÝZA: Jak že je to s těmi Kurdy?

Karel Wágner
Ve středu 9. října 2019 večer zahájilo Turecko v rámci operace Pramen míru pozemní boje na severu Sýrie. Díky tomu se i u nás začalo ve sdělovacích prostředcích znovu hovořit o Kurdech.
více


15.10.2019 EVROPA: Kdo vyslovil nevyslovitelné?

Jan Vitek
Zažíváme možná konec západní hegemonie nad světem. Zvykli jsme si na mezinárodní řád, který trval od počátku 18. století a byl založen na nadvládě Západu… Situace se mění.
více


15.10.2019 GLOSA: Proč ne Etiopie?

Zbyněk Petráček
Ze všech Nobelových cen je nejchytlavější ta za mír. Pro ni nejvíc platí klišé jindy vztahované na fotbal, ženy či muže: tomu přece rozumí každý/á. Kdekdo si nárokuje hodnotit rozhodnutí Nobelova výboru.
více


15.10.2019 RUSKO: Šokující trest

Lubomír Stejskal
Letos 18. srpna jsem na svém blogu zveřejnil článek pod titulkem Za devět gramů konopí vězení, šikana a psychický teror. Pojednával o Naamě Issacharové, mladé Izraelce, která byla v Moskvě zatčena a uvězněna.
více


14.10.2019 SÝRIE: Západ je spoluviníkem

Lubomír Stejskal
Se smutkem v srdci hledím symbolicky směrem k severní Sýrii a myslím na osud tamních Kurdů po svévolné Erdoganově agresi. Zase jeden národ, který byl Západem v kritické chvíli opuštěn.
více


15.10.2019 USA: Politika demokratů je „hrubým omylem“

Jan Bartoň
Jen malé množství názorů v liberálních angloamerických médiích si dovolí pokus demokratů sesadit Donalda Trumpa procesem impeachmentu pojmenovat jako hrubý omyl - blunder.
více


14.10.2019 EVROPA: Bílý domorodec se činí

Zbyněk Petráček
Novinové titulky typu Útok neonacisty nepřežili dva lidé shrnuly realitu v německém Halle. Nebyla to zpráva zcela mimořádná. Fakt, že tu a tam v Evropě někdo sáhne k násilí, že zaútočí i na synagogu, se už stal jistou kulisou životů. Ale tento případ se z ní vymyká.
více


14.10.2019 USA: Impeachment jako cena za telefonát

Jefim Fištejn
Mezi americkými odborníky panují velmi rozdílné názory na možné politické dopady procedury impeachmentu, kterou hodlají zahájit demokratičtí poslanci Sněmovny reprezentantů.
více


12.10.2019 BLÍZKÝ VÝCHOD: Jak Turecko válčilo s Kurdy

Karel Wágner
V kontextu současné invaze Turecka do Sýrie bude dobré si zde připomenout některá našimi novináři „pozapomenutá“ fakta, o kterých jsem v říjnu 2016 informoval čtenáře.
více


12.10.2019 GLOSA: Test Tureckem

Zbyněk Petráček
Když Washington oznámil, že Turecko chystá ofenzivu proti syrským Kurdům a USA od ní dávají ruce pryč, západní média reagovala morálním rozhořčením. Slovy jako zrada či podraz na spojence.
více


12.10.2019 SVĚT: Ruské odcházení k Číně?

Pavel Kopecký
Západ odchází ze scény na divadle světa. Anebo lépe řečeno: na scéně zůstává a jistě nadále zůstane, leč ztratil rozhodující roli.
více


12.10.2019 TERORISMUS: Švédsko se vymyká kontrole

Judith Bergman
Lídr největší opoziční strany Moderaterna (Umírněná strana) Ulf Kristersson nedávno ve svém článku v deníku Aftonbladet napsal: „Löfvene, ztratil jste kontrolu nad Švédskem.“
více


11.10.2019 BLÍZKÝ VÝCHOD: Trumpova zrada

Gita Zbavitelova 1
Donald Trump v pondělí prohlásil, že stáhne americké vojáky ze severovýchodní Sýrie u tureckých hranic a nebude stát v cestě turecké operaci proti syrským Kurdům.
více


11.10.2019 SÝRIE: Rezervoár zla

Marian Kechlibar
Tak se to stalo, turecká armáda zaútočila na syrský Kurdistán (Rojavu). Normálně bych asi tento článek zařadil do série „Říše na Bosporu“, jenže jedna věc tomu brání: tentokrát nejde jen o Erdoganovu sólo-akci.
více


11.10.2019 USA: A zase ten impeachment

Roman Joch
Demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová to riskla. Dlouho odolávala radikálům, kteří impeachment Donalda Trumpa požadovali od samého počátku, protože věděla, že Senát, v němž mají republikáni většinu, Trumpa nesesadí.
více


10.10.2019 USA: Joe for President

Jan Vitek
V úterý 25. června byvší bavič televizní reality šou Máte padáka měl rozhovor plný insinuací s byvším televizním komikem seriálu Služebník lidu.
více


10.10.2019 HONGKONG: Jak to asi dopadne?

Ota Ulč
Poprvé jsem měl příležitost se trošku seznámit s tehdejší britskou kolonií, známou jako Hong Kong - britský majetek.
více


9.10.2019 ČÍNA: Jedna země, jeden svět

Pavel Kopecký
Čínská lidová republika slaví 70 let svého trvání. Zásadní státoprávní změnu, jež oficiálně nastala 1. října 1949 coby vyústění dlouhé občanské války.
více


9.10.2019 SVĚT: Hrdina se zácpou

Tomáš Guttmann
Hrdina trpící Aspergerovým syndromem či jinou formou autismu má v Hollywoodu daleko lepší šance na úspěch než hrdina trpící průjmem nebo zácpou.
více


9.10.2019 HONGKONG: Nezbyde než hledat práci v proklínané Číně

Jan Vitek
Televizní zpravodajství Euronews zaznamenalo sedmdesáté výročí vzniku Čínské lidové republiky 1. října 2019 jedním citátem z projevu presidenta Si Ťin-pchinga. Hned nato následovala řada záběrů z proti-čínské demonstrace v Hongkongu, při níž policista postřelil jednoho studenta.
více


8.10.2019 MIGRACE: Druhé kolo rozdělování migrantů

Jan Bartoň
V tichosti se opět zvýšil počet lodí neziskových organizací připlouvajících do italských přístavů. Nová ministryně vnitra Itálie anulovala politiku bývalého ministra vnitra Salviniho. Jedná se o novém přerozdělování migrantů.
více


8.10.2019 USA: Současnost původních majitelů 6

Ota Ulč
Odpovědný úřad BIA (ono Bureau of Indian Affairs) se občas brání, ale neubrání politikům prosazujícím speciální zájmy v zájmu svém vlastním – plněním pokladny na výdaje pro příští volební kampaň.
více


15.10.2019 SVĚT: S kým na atol

Ota Ulč
Vybrat si někoho s bystrým mozkem, člověka moudrého, zkušeného, se smyslem pro humor a pokud možno i pro absurdno. Též aby měl ono charisma, skutečné či jen předpokládané.
více


8.10.2019 TERORISMUS: „Dobře to udělali“

Marian Kechlibar
Způsob, jakým se dozvídáme nové detaily o případu policejního IT administrátora, který zabil čtyři svoje kolegy v Paříži, připomíná krájení šunky. Nebo sojového salámu, podle toho, čemu dáváte přednost.
více


7.10.2019 EKOTERORISMUS: Ve stylu sochy maršála Koněva

Jan Bartoň
„Ochránci“ životního prostředí se ve Velké Británii opět „proslavili“. Použili požární stříkačku a vodou obarvenou rudou barvou postříkali budovu finančního úřadu. V týmu byl i osmdesátník!
více