16.9.2021 | Svátek má Ludmila


16.9.2021 CESTOVÁNÍ: Řídit auto v Izraeli a přežít

Tomáš Vodvářka
Máte pocit, že český řidič je to nejhorší, co existuje? Do doby mého ježdění po Izraeli jsem si to myslel taky. Po této zkušenosti si klidu na českých cestách vážím.
více


16.9.2021 USA: „Vítězství“ v Afghánistánu

Vlastimil Obereigner
Tak ano, jedna válka konečně skončila. Ta nejdelší v historii USA. Četl jsem otázku: Byla vyhrána, nebo prohrána? Myslím, že je to otázka naivní, nesmyslná. V každém případě si myslím, že tato válka byla zcela zbytečná a ospravedlňovat ji jako odvetu za teroristický útok z 11. září 2001.
více


16.9.2021 EVROPA: Příprava na tsunami afghánských migrantů

Soeren Kern
Dobytí Afghánistánu Tálibánem pravděpodobně spustí bezprecedentní vlnu afghánské migrace do Evropy, která se připravuje na příliv potenciálně statisíců – možná dokonce milionů – uprchlíků a migrantů z válkou zmítané země.
více


15.9.2021 SVĚT: Demokracii lze vyvážet jen vlastním dobrým příkladem

Pavel Strunz
V zárodku afghánské války byl útok na člena NATO, USA, ze strany al-Káida podporované Tálibánem. Krátkodobá válka proti nim byla oprávněná, nikoliv však „demokratizační“ dvacetiletá okupace. Západ již není dobrým příkladem.
více


15.9.2021 EVROPA: EU nepotřebuje další byrokratickou instituci!

Tomáš Zdechovský
Je potřeba zlepšit transparentnost, zní shodně už roky od evropských politiků napříč zeměmi. I v evropských institucích bohužel dochází k netransparentnosti, porušování etických norem a nedaří se zabránit ani vzniku střetu zájmů.
více


15.9.2021 AFGHÁNISTÁN: Džihádismus po 20 letech boje proti džihádismu

Jan Fingerland
Před dvaceti lety Američané a jejich spojenci vytáhli do globální „války proti terorismu“. Je těžké měřit úspěch takového podniku. Už jen proto, že záleží na tom, jestli boj proti terorismu chápeme jako něco, co lze dotáhnout do vítězného konce. Anebo něco, co se prostě musí provozovat stále, asi...
více


15.9.2021 RUSKO: Jak z novináře udělat agenta

Karel Hvížďala
Za největší nepřátele současného Ruska byli prohlášeni zastánci politické plurality. Začalo to v roce 2012 zavedením právní kategorie „zahraniční agent“, kterým může být každá nezisková organizace, která se zabývá politickou činností a má příjmy ze zahraničí. Do roku 2018 jich bylo 154.
více


15.9.2021 NĚMECKO: Kolik stojí reparace

Tomáš Procházka
Němci čelící požadavkům na vyplacení dodatečných válečných reparací si ve snaze učinit vstřícné gesto tak trochu, jak se lidově říká, zavařili.
více


14.9.2021 CESTOVÁNÍ: Na konci (starého) světa II.

Marian Kechlibar
Na cestě mezi Galicií a Baskickem leží hornatý a lesnatý kraj jménem Asturias. Obyvatel je tu dodnes pomálu, zhruba milion, sotva dvě procenta celé španělské populace. Pro španělské dějiny měl ale tenhle kousek země zásadní význam.
více


14.9.2021 HISTORIE: Arménská genocida

Telman Nersisjan
Armenia flag1
Bylo mi osm měsíců, když jsem se s rodiči poprvé ocitl na území České republiky. Psal se rok 1993 a už pátým rokem probíhala válka o území Náhorního Karabachu.
více


14.9.2021 USA: Bin Ládin by dnes nebyl nespokojen

Jan Fingerland
Skoro surreálný teroristický útok z 11. září 2001 je od dnešních dnů vzdálený už dvacet let. Vzpomínka trochu vybledla, ale ledasco je z větší dálky lépe vidět. Třeba to, že záměr Usámy bin Ládina se podařil hned dvakrát.
více


14.9.2021 ÚVAHA: Břímě bílého muže

Zbyněk Petráček
Před dvaceti lety jsme jen nevěřícně zírali. Lze říci „my“, neboť těžko najít člověka, který by televizní záběry padajících Dvojčat neviděl. I autor těchto řádek zažil jen tři historické dny, u kterých si pamatuje, kde byl a co dělal.
více


13.9.2021 EVROPA: Tento týden v EU (1)

Tomáš Břicháček
Kolik a na co dostaneme z fondu obnovy? Co jsou zelené dluhopisy? S čím se Brusel vytasil ve svém tažení proti Polsku? O tom a dalších aktualitách v prvním dílu série „Tento týden v EU“.
více


13.9.2021 MEXIKO: Vyvolávač deště

Leona Šmelcová
Mexické letectvo plní novou misi. Od jara bombarduje mraky nad suchými mexickými oblastmi v boji s enormním suchem. Tedy bombarduje je silné slovo, vojenští letci spíše po přesném zaměření rozprašují do vybraných oblak chemické látky, které dokážou vyvolat déšť.
více


13.9.2021 ROZHOVOR: Muslimové pukají smíchy

Benjamin Kuras
Afghánistán je bezpečnější než Evropa. Byl afghánský debakl naplánován v rámci demontáže americké demokracie a světového prvenství? Republikáni jsou největším ohrožením Ameriky.
více


13.9.2021 EVROPA: Benzín a nafta za 50 Kč

Jan Bartoň
Německo se kdysi zasloužilo v éře rozděleného státu o boom automobilismu v jeho západní části. Nyní se díky iracionální energetické politice zaslouží o jeho zkázu.
více


14.9.2021 BRAZÍLIE: Sdílejte, než to smažou!

Leona Šmelcová
Brazilský prezident Jair Bolsonaro minulý týden vydal nařízení, které ztěžuje provozovatelům sociálních sítí mazat závadné, neověřené či konspirační příspěvky.
více


13.9.2021 GLOSA: Belmondův odchod

Zbyněk Petráček
Žijeme v době, kdy političtí agenti s teplou vodou nabízejí, že vrátí normální svět. Starý dobrý svět, kde černá znamenala černou a bílá bílou, svět bez třeštivých ideologií, nových svazáků, jakobínů či kádrováků.
více


11.9.2021 CESTOVÁNÍ: Na konci (starého) světa I.

Marian Kechlibar
Ačkoliv dnes se zde mluví románským jazykem, podle místních je Galicie stále ještě tak trochu součástí keltského světa. Už své samotné jméno dostala po keltském kmeni, který tu sídlil v době římské říše.
více


11.9.2021 EVROPA: Zrození Zeleného údělu

Tomáš Břicháček
Pokračování a stupňování klimaticko-alarmistické linie EU jsme po Pařížské dohodě očekávali. Přiznejme si ale, že radikální nárůst „zelených“ požadavků a prudkost jejich prosazování pod hlavičkou Green Dealu nás zaskočily.
více


13.9.2021 AFGHÁNISTÁN: Děsivé důsledky Bidenova fiaska

Guy Millière
Ovládnutí Afghánistánu Tálibánem je pro USA debakl a jeho důsledky se brzy ukážou. Za to, co se děje a co bude následovat, nese plnou odpovědnost především Bidenova administrativa a samotný prezident Joe Biden; míru neschopnosti, kterou tato administrativa projevila, jsme v USA neviděli od...
více


11.9.2021 GLOSA: Tak zakážeme nože a nůžky…

nůž
Muslim, který chtěl zabít šest lidí a řval u toho „Alláhu akbar“, nejednal podle policie z náboženských pohnutek.
více


11.9.2021 BLÍZKÝ VÝCHOD: Učebnice nenávisti

Mojmír Kallus
european union palestine flag
Evropská unie dala před časem německému Institutu Georga Eckerta, který se zabývá mezinárodním výzkumem obsahu učebnic, za úkol posoudit knihy, z kterých se učí děti na území spravovaném Palestinskou autonomií (PA). Předmětem výzkumu bylo 156 učebnic a 16 osnov používaných PA v letech 2017-2019.
více


11.9.2021 GLOSA: Vystup z auta i masa

Zbyněk Petráček
Už se chystáte na konec spalovacích motorů? Zvažujete koupi elektroauta? Raději brzděte. Nevíte, kde se pokrok zastaví.
více


10.9.2021 IZRAEL: Trpký Nový rok

Lubomír Stejskal
V pondělí 6. září po západu slunce začal dvoudenní židovský svátek Roš Hašana - Nový rok. Ne pro každého bude ale mít sladkou příchuť. Trpký vstup do roku 5782 mají ti, komu uteklo z vězení Gilboa šest teroristů.
více


10.9.2021 SVĚT: Konec dějin vs. Střet civilizací

Zuzana Majerová Zahradníková
Říká se, že 21. století nezačalo 1. ledna 2001, ale až 11. září. Právě tento týden to bude dvacet let, co unesená letadla narazila do newyorských věží Světového obchodní centra a do Pentagonu.
více


10.9.2021 GLOSA: Pod jednou mocí?

Zbyněk Petráček
Žádný Zápaďan nevěří Tálibánu nos mezi očima. Ani západní reportéři, kteří do Afghánistánu pod vládou tálibů jezdí. Často popisují jejich vstřícnost, snahu demonstrovat normální život v zemi, ale vzápětí dodávají, že za obrazem klidu panuje strach. Lze tedy věřit Tálibánu, že dobyl Pandžšírské...
více


10.9.2021 ROZHOVOR: Rusko je gangster řízený putinovskou mafii

Jan Ziegler
Býval úspěšným ruským podnikatelem, než ho v Rusku stát připravil o prosperující firmu. Řeč je o Vitaliji Ginzburgovi, který tvrdí, že se stal obětí vykonstruovaného obvinění ze strany vládní mafie. Jeho verzi nahrává fakt, že Interpol odebral ze své databáze mezinárodní zatykač vydaný na něj...
více


9.9.2021 SVĚT: Afghánský vír vtáhne i Turecko

Jan Fingerland
Dění v Afghánistánu připomíná vír, který vtahuje stále větší počet zemí do nebezpečné hry. Mezi země, kterých se to týká, patří i Turecko.
více


9.9.2021 IZRAEL: Novátorská politika vůči Palestincům

Gita Zbavitelova 1
Když byl izraelský premiér Naftali Benet na cestě domů ze schůzky s Joem Bidenem ve Washingtonu, jeho ministr obrany Beny Ganc rozbouřil v Izraeli politickou scénu – navštívil předsedu palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse.
více


8.9.2021 USA: Proč se generálové bojí Bidena

Petr Hampl1
V záplavě článků a informací kolem západního debaklu v Aghánistánu můžeme narazit na zprávičku, která působí na první pohled nenápadně. Armádní velení i bezpečnostní poradci věděli, že stahování je velmi špatně připraveno, ale neodvážili se to prezidentovi říct.
více


8.9.2021 OSOBNOST: Jak to dopadne, víme…

Petr Andrle
Letos v říjnu tomu bude přesně 226 let. 15. října 1795 předjel před vrata Jezuitských kasáren v Olomouci kočár, z něhož vystoupila urozená dáma v doprovodu tří dívek – svých dcer.
více


8.9.2021 USA: Kalifornie věčně demokratická…?

american flag
Čtrnáctého září proběhnou v Kalifornii tzv. odvolací guvernérské volby vyvolané peticí občanů. Ty podle posledních průzkumů současný guvernér Gavin Newsom neustojí a bude nahrazen. (Můj tip je přesně opačný – Newsom volby vyhraje.)
více


7.9.2021 VELKÁ BRITÁNIE: Bude vánoční stůl poloprázdný?

Jan Jůn
Britský deník The Times přinesl před pár dny na obvyklém místě kreslený vtip: stojí dlouhé řady kamionů bez řidičů a mezi nimi i onen červený dvoupatrový autobus z kampaně brexitářů před referendem s nápisem, jak bude po brexitu skvěle.
více


7.9.2021 ROZHOVOR: Přijde zelená bída a lidé povstanou

vystva - sestak
Dnes lidé s jistými vlastními životními zkušenostmi určují životy ostatních v rámci empatie a práv, které však jsou dávno známé. Nastala emancipace různých menšin a sociálně slabších, postižených i handicapovaných.
více


7.9.2021 ESEJ: Když davy zešílely

Roman Joch
Teror a umlčování jiných názorů. To nejsou jen praktiky inkvizice či Maovy kulturní revoluce, ale současná realita Západu
více