14.10.2019 | Svátek má Agáta


14.10.2019 SÝRIE: Západ je spoluviníkem

Lubomír Stejskal
Se smutkem v srdci hledím symbolicky směrem k severní Sýrii a myslím na osud tamních Kurdů po svévolné Erdoganově agresi. Zase jeden národ, který byl Západem v kritické chvíli opuštěn.
více


14.10.2019 EVROPA: Bílý domorodec se činí

Zbyněk Petráček
Novinové titulky typu Útok neonacisty nepřežili dva lidé shrnuly realitu v německém Halle. Nebyla to zpráva zcela mimořádná. Fakt, že tu a tam v Evropě někdo sáhne k násilí, že zaútočí i na synagogu, se už stal jistou kulisou životů. Ale tento případ se z ní vymyká.
více


14.10.2019 USA: Impeachment jako cena za telefonát

Jefim Fištejn
Mezi americkými odborníky panují velmi rozdílné názory na možné politické dopady procedury impeachmentu, kterou hodlají zahájit demokratičtí poslanci Sněmovny reprezentantů.
více


12.10.2019 BLÍZKÝ VÝCHOD: Jak Turecko válčilo s Kurdy

Karel Wágner
V kontextu současné invaze Turecka do Sýrie bude dobré si zde připomenout některá našimi novináři „pozapomenutá“ fakta, o kterých jsem v říjnu 2016 informoval čtenáře.
více


12.10.2019 GLOSA: Test Tureckem

Zbyněk Petráček
Když Washington oznámil, že Turecko chystá ofenzivu proti syrským Kurdům a USA od ní dávají ruce pryč, západní média reagovala morálním rozhořčením. Slovy jako zrada či podraz na spojence.
více


12.10.2019 SVĚT: Ruské odcházení k Číně?

Pavel Kopecký
Západ odchází ze scény na divadle světa. Anebo lépe řečeno: na scéně zůstává a jistě nadále zůstane, leč ztratil rozhodující roli.
více


12.10.2019 TERORISMUS: Švédsko se vymyká kontrole

Judith Bergman
Lídr největší opoziční strany Moderaterna (Umírněná strana) Ulf Kristersson nedávno ve svém článku v deníku Aftonbladet napsal: „Löfvene, ztratil jste kontrolu nad Švédskem.“
více


11.10.2019 BLÍZKÝ VÝCHOD: Trumpova zrada

Gita Zbavitelova 1
Donald Trump v pondělí prohlásil, že stáhne americké vojáky ze severovýchodní Sýrie u tureckých hranic a nebude stát v cestě turecké operaci proti syrským Kurdům.
více


11.10.2019 SÝRIE: Rezervoár zla

Marian Kechlibar
Tak se to stalo, turecká armáda zaútočila na syrský Kurdistán (Rojavu). Normálně bych asi tento článek zařadil do série „Říše na Bosporu“, jenže jedna věc tomu brání: tentokrát nejde jen o Erdoganovu sólo-akci.
více


11.10.2019 USA: A zase ten impeachment

Roman Joch
Demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová to riskla. Dlouho odolávala radikálům, kteří impeachment Donalda Trumpa požadovali od samého počátku, protože věděla, že Senát, v němž mají republikáni většinu, Trumpa nesesadí.
více


10.10.2019 USA: Joe for President

Jan Vitek
V úterý 25. června byvší bavič televizní reality šou Máte padáka měl rozhovor plný insinuací s byvším televizním komikem seriálu Služebník lidu.
více


10.10.2019 HONGKONG: Jak to asi dopadne?

Ota Ulč
Poprvé jsem měl příležitost se trošku seznámit s tehdejší britskou kolonií, známou jako Hong Kong - britský majetek.
více


9.10.2019 ČÍNA: Jedna země, jeden svět

Pavel Kopecký
Čínská lidová republika slaví 70 let svého trvání. Zásadní státoprávní změnu, jež oficiálně nastala 1. října 1949 coby vyústění dlouhé občanské války.
více


9.10.2019 HONGKONG: Nezbyde než hledat práci v proklínané Číně

Jan Vitek
Televizní zpravodajství Euronews zaznamenalo sedmdesáté výročí vzniku Čínské lidové republiky 1. října 2019 jedním citátem z projevu presidenta Si Ťin-pchinga. Hned nato následovala řada záběrů z proti-čínské demonstrace v Hongkongu, při níž policista postřelil jednoho studenta.
více


9.10.2019 SVĚT: Hrdina se zácpou

Tomáš Guttmann
Hrdina trpící Aspergerovým syndromem či jinou formou autismu má v Hollywoodu daleko lepší šance na úspěch než hrdina trpící průjmem nebo zácpou.
více


8.10.2019 TERORISMUS: „Dobře to udělali“

Marian Kechlibar
Způsob, jakým se dozvídáme nové detaily o případu policejního IT administrátora, který zabil čtyři svoje kolegy v Paříži, připomíná krájení šunky. Nebo sojového salámu, podle toho, čemu dáváte přednost.
více


8.10.2019 MIGRACE: Druhé kolo rozdělování migrantů

Jan Bartoň
V tichosti se opět zvýšil počet lodí neziskových organizací připlouvajících do italských přístavů. Nová ministryně vnitra Itálie anulovala politiku bývalého ministra vnitra Salviniho. Jedná se o novém přerozdělování migrantů.
více


8.10.2019 USA: Současnost původních majitelů 6

Ota Ulč
Odpovědný úřad BIA (ono Bureau of Indian Affairs) se občas brání, ale neubrání politikům prosazujícím speciální zájmy v zájmu svém vlastním – plněním pokladny na výdaje pro příští volební kampaň.
více


7.10.2019 EKOTERORISMUS: Ve stylu sochy maršála Koněva

Jan Bartoň
„Ochránci“ životního prostředí se ve Velké Británii opět „proslavili“. Použili požární stříkačku a vodou obarvenou rudou barvou postříkali budovu finančního úřadu. V týmu byl i osmdesátník!
více


7.10.2019 EVROPA: Smazáno se souhlasem evropského soudu

Marian Kechlibar
Rozsudek ve věci Glawischnig-Piesczek v. Facebook, který padl ve čtvrtek 3. října 2019, jde ve věci mazání nactiutrhačných výroků hodně daleko.
více


7.10.2019 GLOSA: Sjednoceni, ale jak

Zbyněk Petráček
I 30 let po pádu berlínské zdi se lidé ptají: Je Německo skutečně sjednocené? Formálně si včera připomnělo 29. výročí „znovusjednocení“. Ale emočně vzato se slaví 30. výročí pádu zdi, konce studené války a začátku svobody, jež ke sjednocení vedly.
více


7.10.2019 OSOBNOST: Státní pohřeb

Petruška Šustrová
Státní pohřby nejsou zrovna mým oblíbeným cílem, ale na tenhle se chystám, dokonce jsem si už koupila jízdenku. V pondělí totiž zemřel Kornel Morawiecki, no a ten má zítra, tedy v sobotu, ve Varšavě státní pohřeb.
více


5.10.2019 SVĚT: Bojím se nevinných dětí

Václav Vlk st.
Každý z nás zná Andersenovu pohádku o králi, co chodil nahý, až nevinné dítě prohlásilo: „Král je nahý.“
více


5.10.2019 ITÁLIE: Salvini ven, migranti sem

Soeren Kern
Zdá se, že nová italská vláda, která se zavázala zvrátit tvrdou migrační politiku bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, vyvolala novou vlnu masové migrace ze severní Afriky.
více


4.10.2019 BLÍZKÝ VÝCHOD: Můžeme všemu věřit?

Karel Wágner
Ve dnech, kdy si Američané připomínali teroristické útoky z 11. září 2001, volali někteří z nich po tom, aby se v souvislosti s daným výročím konečně začalo hovořit i o Saúdské Arábii.
více


4.10.2019 CESTOVÁNÍ: Potkávání národů na Krétě

Robert Troška
Kréta a lidé žijící na tomto fascinujícím řeckém ostrově ve východní části Středozemního moře vždycky přitahovala dobrodruhy, umělce i mocenské ambice tehdejších vládců.
více


4.10.2019 EVROPA: Komise bude geopolitická

Pavel Svoboda EP
Mnozí se ošívali, když Jean-Claude Juncker prohlásil, že jeho Komise bude politická – a byla. Ještě větší ošívání musí proto vyvolat úmysl Ursuly von der Leyenové mít Komisi geopolitickou, jak to mj. vyplývá z popisu práce pro Josepa Borella.
více


4.10.2019 RAKOUSKO: Tyrkysový triumf

Marian Kechlibar
ÖVP, strana Sebastiana Kurze, dosáhla v Rakousku velkého vítězství. Utváření vládní koalice bude ale těžké.
více


4.10.2019 USA: Afroameričan – co to má být?

Pavel Mareš
Pokud jste se s touhle jazykovou a etnickou zpotvořeninou dosud nesetkali, vězte, že jde o politicky korektní „newspeak“ nahrazující politicky nekorektní slovo „černoch“. Evropanem byl odjakživa obyvatel Evropy, Američanem obyvatel Ameriky a Afričanem obyvatel Afriky.
více


3.10.2019 GLOSA: Blbec, nebo třídní nepřítel

Radek Šebesta
Vždy se ví, kdo všechno řídí, kdo za všechno může. Tu to jsou židé, tu zednáři nebo ilumináti, jindy je to MOSAD (tedy zase Židé, jen trochu jinak). Občas se té cti dostane CIA, ale v posledních cca pěti letech za všechno můžou ruské zpravodajské služby.
více


3.10.2019 IZRAEL: Obrat k horšímu

Lubomír Stejskal
Oslavy nového roku 5880 (židovského) skončily a na izraelské povolební scéně se objevila nečekaná komplikace. Pro mě osobně představuje zklamání. Vždycky, když se přestane jednat, ač je o čem, je to neblahé.
více


3.10.2019 RAKOUSKO: Dilema mimozemšťana Kurze

Petr Robejšek
V neděli v Rakousku volili a kancléřem se opět stal lidovec Sebastian Kurz, sen každé tchýně a noční můra tzv. liberálů, Angely Merkelové a Bruselu. T
více


3.10.2019 USA: Současnost původních majitelů 5

Ota Ulč
Tak jako lze vydělat na pozitivní diskriminaci (Affirmative Action) tvrzením o jednom kádrově správném dědečkovi, teď se naskytly báječné příležitosti prezentovat virtuální kmeny jako nástroje k tuze reálnému bohatství.
více


2.10.2019 RAKOUSKO: Kurz si bere zemi zpět

Pavel Jégl
Sebastian Kurz, zázračné dítě rakouské politiky, exceloval. V nedělních předčasných volbách do rakouského parlamentu dovedl lidovce k přesvědčivému vítězství. Jeho strana v nich posbírala 38 procent hlasů.
více


2.10.2019 OSOBNOST: Vůdce Evropy proti válce v Iráku

Jan Vitek
Bývalý francouzský president Jacques Chirac zemřel ve čtvrtek 26. září ve věku 86 let. Zůstane navždy zapsán v dějinách jako vůdce Evropy, která se snažila zabránit druhému americkému válečnému tažení proti Iráku.
více


1.10.2019 USA: Současnost původních majitelů 4

Ota Ulč
Účastnit se hazardních her se anglicky řekne gambling (to gamble = hazardovat, riskovat, vsadit si), ale v tomto druhu mohutně kypícího průmyslu se užívá výrazu gaming, značícím hravé počínání bez přídechu jeho případné nepočestnosti.
více