18.8.2019 | Svátek má Helena


17.8.2019 GLOSA: Tak co vlastně?

Lubomír Stejskal
Palestinští Arabové rádi odvozují svůj původ od starověkých Filistínů, ačkoli s nimi nemají nic společného. Filistíni nebyli Arabové – a oni Arabové jsou.
více


17.8.2019 SVĚT: Když ze západu mizí Západ

Kateřina Lhotská
Češi se odklánějí od západu, zato jim tolik nevadí Rusko. Zjistila to agentura STEM. Přičítá to vlivu Donalda Trumpa, Emanuela Macrona a brexitu. Myslím, že je to složitější. Češi totiž nejspíš vidí, že ze západu Západ mizí.
více


17.8.2019 EVROPA: Vlastní kulturu zahalujeme,...

Giulio Meotti
Před třemi roky učinila italská vláda ostudné rozhodnutí. Nechala zahalit starobylé římské sochy, aby neurazily íránského prezidenta Hasana Rúhaního během jeho návštěvy. Nahé sochy byly zakryty bílým kartonem.
více


17.8.2019 CESTOVÁNÍ: Zlobil, do Vietnamu nepojede…

Alois Stehlík
V šedesátých letech 20. století, v době vietnamské války, se organizovaly v továrnách, v úřadech, ve školách finanční sbírky ve prospěch bojujícího Vietnamu.
více


16.8.2019 EVROPA: Právo z dob raného středověku

Pavel Chrastina
Ideologové islámu nepřestávají mezi Evropany všemi možnými prostředky propagovat svůj třináct set let starý zákoník, který svou krutostí připomíná časy chetitského vládce Chammurapiho.
více


16.8.2019 ÚVAHA: Jen pár slov o Rusku

petropavlovská pevnost
Nadměrné sebevědomí, nedomýšlet věci do konce a nedostatečná úroveň sebeorganizace a sebekázně jsou obecně dobře známé negativní rysy ruské mentality - prostě jak se říká „široká ruská duše“, ta má ale i své pozitivní projevy, jistě třeba v umění, ruské pohostinnosti a třeba ochoty diskutovat o...
více


15.8.2019 SVĚT: Kultura pocitu viny

svět world
Ať se to komu líbí nebo nelíbí, křesťanství je jedním z pilířů euroamerické civilizace. Můžeme k němu mít různý postoj, ale každý z nás se s ním musí tak či onak vyrovnat a vyrovnávat.
více


15.8.2019 PÁSMO GAZY: Napětí mezi Hamásem a Izraelem znovu sílí

Gita Zbavitelova 1
V poslední době roste počet incidentů u hranic s Pásmem Gazy, které nahlodávají neoficiální červnové příměří zprostředkované Egyptem a OSN mezi tamějším vládcem, palestinským teroristickým hnutím Hamás a Izraelem.
více


15.8.2019 SVĚT: Deset týdnů, které otřesou Čínou

Jan Vitek
Po bouřlivých demonstracích, které v minulých dnech zcela ochromily Hongkong a během nichž byly napadeny policejní stanice, poničena budova parlamentu a znesvěcena státní vlajka, čínská vláda varovala, že „ti, kdo si hrají s ohněm, se sami spálí“.
více


14.8.2019 USA: Trump a vnitřní terorismus

Pavel Kopecký
Zpoza oceánu přišly zprávy o dalších masakrech civilistů. O střelbě Američanů do Američanů. O další z nekonečné řady těžko pochopitelných tragédií, o nichž se nejvíce dozvídáme za informačně chudších podmínek okurkové sezóny anebo při zvýšeném počtu obětí na životech.
více


14.8.2019 NĚMECKO: Když politikům neziskovka přeroste přes hlavu

Petr Robejšek
Deutsche Umwelthilfe (DUH), státem spolufinancovaná německá nezisková organizace pečující o životní prostředí, požaduje, aby byli tři politici vzati do donucovací vazby.
více


14.8.2019 NĚMECKO: Zdaníme vás, až zezelenáte

Pavel Jégl
Německo zvažuje uhlíkovou daň. Má Němce přimět k tomu, aby nespalovali fosil a místo aut se spalovacím motorem si konečně pořídili elektromobily (anebo aspoň elektrokola).
více


13.8.2019 USA: Smrt skandálu století

Jan Vitek
K všeobecnému zklamání a bez jakéhokoli překvapení usvědčený pedofil, falešný miliardář, pasák nezletilých dívek, přítel bohatých a mocných milovníků děvčátek, vyděrač, údajný agent Mossadu Jeffrey Epstein zemřel v šedesáti šesti letech na sebevraždu.
více


13.8.2019 EVROPA: Kam kráčíš, sociální demokracie?

Luděk Frýbort
August Bebel vyzval učitele, aby vstupovali do sociálně demokratické strany. Z té rány se už nikdy nevzpamatovala. (Heiner Geißler, generální sekretář německé strany CDU v letech 1978 – 1989)
více


14.8.2019 USA: Masakry a vrazi

Roman Joch
Vraždění v texaském El Pasu a v Daytonu v Ohiu konsternovala nejen Ameriku. Náhoda tomu chtěla, že vrazi byli odlišných politických přesvědčení.
více


13.8.2019 GLOSA: Hlavní ohrožení naší svobody

Miloslav Bednář1
U hlavních hrozeb naší svobodě je na místě si ujasnit jak eurounijní, tak ruskou a vlastně i komunisticko-čínskou a i jejich geopolitickou spojitost. Prvořadá je vzhledem k našemu členství ta eurounijní, resp. zejména berlínobruselská.
více


13.8.2019 BLÍZKÝ VÝCHOD: Na západní frontě stále neklidno

Lubomír Stejskal
Prakticky 24 hodin poté, co byli na jihu Pásma Gazy zlikvidováni čtyři po zuby ozbrojení teroristé snažící se proniknout do Izraele a na jeho území vraždit, došlo k podobnému incidentu v severním sektoru Pásma.
více


12.8.2019 BLÍZKÝ VÝCHOD: O sci-fi, které jím není

Lubomír Stejskal
To, co se stalo v sobotu 10/8 na hranici Pásma Gazy a Izraele, je typickou ukázkou tamní reality a současně záležitost zásadního významu. Zkusme si představit, že by ta zpráva přišla odjinud. Třeba ze střední Evropy.
více


12.8.2019 EVROPA: Emisní povolenky na děti na spadnutí

Markéta Šichtařová 5
V poslední době se roztrhl pytel se zprávami, jak planeta směřuje ke svému zániku. Prý se nejspíš upečeme, i když ještě máme poslední šanci to změnit.
více


10.8.2019 EVROPA: Úvahy o velkém přesunu

Marian Kechlibar
Američtí diplomaté začali hovořit o možném přesunu amerických vojenských sil z Německa jinam. Jedním z kandidátů je Polsko.
více


10.8.2019 EVROPA: Doslov k atentátu ve Frankfurtu

Petr Robejšek
Blahobytný Západ je konfrontován s formami a mírou násilí, které neznal. Jaké to má příčiny a jaké jsou možné důsledky?
více


12.8.2019 SVĚT: OSN zahájila totální válku proti svobodě slova

Judith Bergman
Generální tajemník Organizace spojených národů Antonio Guterres v lednu 2019 pověřil svého zvláštního poradce pro prevenci genocidy Adama Dienga, aby urychleně „předložil globální plán opatření proti nenávistným projevům a zločinům z nenávisti.“
více


10.8.2019 NĚMECKO: Třetí pokus o vyloučení Thilo Sarazzina

Zdeněk Holásek
Hrozící opětovný a tenkrát sakra vážně myšlený pokus německé, do pekel horoucích se řítící SPD o třetí vyloučení Thilo Sarazzina je opravdu hodný povšimnutí.
více


10.8.2019 ROZHOVOR: O konci civilizace

Benjamin Kuras
Zlu k vítězství stačí, když dobří lidí nedělají nic. To je jeden z hlavních principů konzervatismu a uvádí se to obvykle jako citát z jeho zakladatele Edmunda Burkea.
více


12.8.2019 USA: Mrtví nemluví

Jan Vitek
Údajný miliardář a usvědčený pedofil, který zval slavné a bohaté osobnosti na sexuální hrátky s nezletilými dívenkami, šestašedesátiletý Jeffrey Epstein, byl 23. července nalezen ve své cele napůl udušený se známkami škrcení na krku.
více


9.8.2019 JAPANORAMA: Kalíšek plný chyb

Milan Hubáček
Minule jsem zde nakopnul problém, týkající se výslovnosti slova, kterým Japonci obdařili svůj oblíbený tekutý produkt kvašení dušené rýže. Pokračujme.
více


9.8.2019 BIG BEN: Nejpokrokovější režim – vláda dětí

Benjamin Kuras
Státy EU musí děti zmocnit k participaci na rozhodování a na politickém procesu na úrovni státní i celoevropské. Rozhodla o tom v květnu v Bukurešti médii téměř nepovšimnutá „Mezinárodní konference o účasti dětí na rozhodovacím procesu a utváření politiky na úrovni Evropské unie“.
více


9.8.2019 ROZHOVOR: Buran a komediant Johnson?

Alexander Tomský (2)
Johnson převzal kormidlo státu v rozbouřené a rozštěpené společnosti. Vybrala jej konzervativní strana, aby zajistil brexit a zachránil stranu před volební katastrofou. Strana Brexit Nigella Farrage s podporou odhadovaných 17 procent by de facto způsobila vítězství levice, čili liberálů a...
více


9.8.2019 ŠVÉDSKO: Proč v zemi zlehčují problémy s bombovými útoky?

Tomáš Zdechovský
Švédsko má už několik let problémy s násilím a bombovými útoky, které bohužel neustávají. Jakémukoliv řešení ale brání falešná politická korektnost.
více


9.8.2019 HISTORIE: Despotové po čtyřiceti letech

Zbyněk Petráček
Impéria mívají doby vzestupu, úpadku i pádu. Za vrchol římského impéria se pokládá 2. století po Kristu – doba „dobrých císařů“ Nervy, Trajána, Hadriána, Antonina Pia a Marka Aurelia. Vrchol sovětského impéria se pojí s rokem 1979.
více


8.8.2019 SVĚT: Hrdinové a prodavači strachu

Pavel Kohout
Všichni víme, jaký scénář má typický katastrofický film. Hlavní dvojici hrdinů představuje brilantní a neohrožený vědec, který se snaží včas varovat obyvatele města (oblasti, kontinentu, planety) ohroženého katastrofou.
více


8.8.2019 CESTOVÁNÍ: Londýnský abnormální hic 2019

František Schilla
Když je v Praze abnormální hic, chodí Ivan Mládek k vodě až do Měchenic. Když je (25. července 2019) historicky druhý nejteplejší den v Londýně, kde se s manželkou a synem zrovna nacházíme na několikadenním výletu.
více


15.8.2019 K BOJIŠTÍM V PACIFIKU 11: Komplikovaná Mikronésie

Ota Ulč
V pátek čtrnáctého března, je půl osmé ráno, v New Yorku je půl šesté před večerem včera a v Praze půl jedenácté před půlnocí, rovněž včera. Z Aucklandu jsme prozatím absolvovali 3645 námořních mil, z Rabaulu 877 mil a do příštího přístavu, jímž bude dost unikátní ostrov jménem Yap, nám chybí 329...
více


13.8.2019 K BOJIŠTÍM V PACIFIKU 10: Žraloci, Češi, rovník

Ota Ulč
Mělo to i neblahý dopad na souši, na Nové Guineji, kterou míjíme v dáli nalevo od nás. Například došlo k pokusu Japonců o vylodění, aby se zmocnili letiště ve Wau, nedaleko zálivu Huon: osm plavidel za doprovodu osmi torpedoborců. Jejich záměr ale neunikl pozornosti amerických letadel a všech osm...
více


8.8.2019 PRÁVO: Kupují si Norové úspěch ve Štrasburku?

Tomáš Zdechovský
Hádanka: Co udělají Norové, když zjistí, že Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku uznal už neskutečných 26 stížností rodičů na jednání Barnevernetu? ... Pošlou soudu darem 600 000 eur.
více


8.8.2019 K BOJIŠTÍM V PACIFIKU 9: Rabaul, bomby, sopky

Ota Ulč
V pondělním ránu se probouzím o šesté hodině, monitor oznamuje teplotu 28 stupňů Celsia a 75% vlhkosti vzduchu a my pílíme rychlostí 17 uzlů v hodině. Za oknem kajuty je v mlžné dálce ke spatření jakási pevná zem – buď tedy ostrov Santa Isabela, nebo New Georgia - a též by se dalo říct, že Nová...
více