21.9.2021 | Svátek má Matouš


20.9.2021 AUSTRÁLIE: Covidová tyranie

Petra Craig
australian flag
Tento článek jsem se rozhodla napsat hlavně proto, aby se lidé ve světě dozvěděli pravdu o tom, co se v Austrálii děje. Je psaný podle pravdy a mé osobní zkušenosti, nic není z druhé ruky.
více


20.9.2021 IZRAEL: Útěk teroristů vyvolal násilnosti

Gita Zbavitelova 1
V Izraeli se v posledních dnech výrazně zhoršila bezpečnostní situace – příčinou je útěk šesti nebezpečných palestinských vězňů ze severoizraelské věznice Gilboa v pondělí 6. září. Jeden z uprchlíků,
více


21.9.2021 MEXIKO: Odstraň Kolumba, postav ženu

Leona Šmelcová
Kryštof Kolumbus v příštích dnech znovu nabere kurz směr západ a vydá se na cestu. Tentokrát však po souši, zhruba pět kilometrů vzdušnou čarou a zřejmě na korbě náklaďáku.
více


21.9.2021 ÚVAHA: Široká ruská duše

Tomáš Vodvářka
Podle průzkumu agentury Levada Centr považuje 56 % Rusů Josifa Džugašviliho – Stalina za velkého vůdce, opak si myslí 14 % respondentů. I ministr zahraničních věcí Ruské federace Sergej Lavrov patří do uvedené většiny.
více


21.9.2021 USA: Kimberling bez policistů…

american flag
Kimberling nemá žádného policistu. Všichni rezignovali. Ve městě nemá kdo vymáhat městské předpisy. Kimberling je město ve Stone County, stát Missouri, s 2.600 obyvateli. Dne 23. srpna rezignoval policejní velitel Craig Alexander a po něm postupně všichni policisté. Dnes je městečko zcela bez...
více


18.9.2021 EVROPA: Tento týden v EU (2)

Tomáš Břicháček
Co přinesl letošní projev o stavu Unie? Budeme platit daň z „nezdravých“ potravin? Co je Nový evropský Bauhaus? K čemu má sloužit úřad HERA? O tom a o dalších aktualitách v druhém dílu série „Tento týden v EU“.
více


20.9.2021 SVĚT: Útok na WTC, dvacet let poté

Luboš Zálom1
Kde jste byli a co jste dělali před dvaceti lety, když jste poprvé uslyšeli zprávu, že do věží Světového obchodního centra narazila dvě letadla?
více


21.9.2021 EVROPA: Žádný superúřad pandemii nezabrání

Jan Bartoň
Pod palcovým titulkem „EU bude mít krizový zdravotní úřad HERA, má zabránit další pandemii“ přináší ČTK zprávu o vzniku úřadu, který bude stát údajně jednu miliardu eur ročně:
více


20.9.2021 GLOSA: Průzkum Austrálií

Zbyněk Petráček
Kdo byl na vojně, zná výraz „průzkum bojem“. Znamená útok, jehož cílem není získat pozice, ale zjistit, kde a čím se protivník brání.
více


20.9.2021 GLOSA: Naštvat sousedy!

Petruška Šustrová
Naštvat sousedy – jinak se páteční běloruský státní svátek, který vyhlásil Alexandr Lukašenko pod názvem Den národního sjednocení (ale volno nedal, je to pracovní den), snad ani označit nedá. Sedmnáctého září 1939 totiž Sovětský svaz z východu napadl Polsko; připojil se tak k hitlerovskému Německu,...
více


18.9.2021 SVĚT: Drolení je známkou jednoty

Jefim Fištejn
Nejpozději v roce 2022 plánuje Evropská unie vybudovat vlastní ozbrojené síly. Ponoukl ji k tomu chaotický úprk amerického spedičního sboru z Afghánistánu. T
více


18.9.2021 SVĚT: Trable s tlumočníky

Pavel Kohout
Během dvaceti let od 11. září jsme byli svědky toho, jak americká armáda bleskově a s minimálními ztrátami dobyla Irák a Afghánistán. Na území prvního z obou států nechala (nechtěně, ale přece) vzniknout teroristickému Islámskému státu.
více


17.9.2021 AFGHÁNISTÁN: Lidé chtějí okovy

Martin Vavruša
Markéta Šichtařová
afghanistan flag
Myslíte, že v Afghánistánu se odehrála tragédie, kterou nešlo předvídat a která je pro tamní obyvatele děsivá? Kdepak. Vítězné tažení Talibánu je jen zrcadlem toho, že tamní lidé nejsou zase tak moc proti.
více


17.9.2021 EVROPA: Referendum, nebo referendum?

Zdeněk Holásek
Jsem osobně pro test stavu společnosti a jejího poměru k členství EU referendem a byl bych býval rád, kdyby proběhlo. Myslím si sice, že výsledek by nakonec byl těsně pro to, abychom v EU zůstali, ale test by to byl užitečný.
více


20.9.2021 USA: Americký papírový tygr

Tomáš Procházka
Spojené státy si v tomto roce připomínají dvě historická data, která otřásla Amerikou. 80 let od japonského útoku na Pearl Harbor a právě v těchto dnech uplynuvších 20 let od teroristických útoků na New York a Washington. Obě události byly do značné míry důsledkem liknavosti bezpečnostních a...
více


17.9.2021 RUSKO: Dzeržinskij na piedestalu

Jan Ziegler
Tak prý současné Rusko už nemá s komunisty nic společného. Jistě, a proto v Simferopolu a Krasnodaru postavili bustu a památník veliteli zločinecké komunistické tajné policie Felixi Edmundoviči Dzeržinskému.
více


17.9.2021 GLOSA: Máme na ně páku

Zbyněk Petráček
Alexandr Frančetti je občan Ruska a už dvacet let žije střídavě v Praze a na Krymu. V pondělí ho česká policie zadržela na základě mezinárodního zatykače vydaného Ukrajinou.
více


16.9.2021 CESTOVÁNÍ: Řídit auto v Izraeli a přežít

Tomáš Vodvářka
Máte pocit, že český řidič je to nejhorší, co existuje? Do doby mého ježdění po Izraeli jsem si to myslel taky. Po této zkušenosti si klidu na českých cestách vážím.
více


16.9.2021 USA: „Vítězství“ v Afghánistánu

Vlastimil Obereigner
Tak ano, jedna válka konečně skončila. Ta nejdelší v historii USA. Četl jsem otázku: Byla vyhrána, nebo prohrána? Myslím, že je to otázka naivní, nesmyslná. V každém případě si myslím, že tato válka byla zcela zbytečná a ospravedlňovat ji jako odvetu za teroristický útok z 11. září 2001.
více


16.9.2021 EVROPA: Příprava na tsunami afghánských migrantů

Soeren Kern
Dobytí Afghánistánu Tálibánem pravděpodobně spustí bezprecedentní vlnu afghánské migrace do Evropy, která se připravuje na příliv potenciálně statisíců – možná dokonce milionů – uprchlíků a migrantů z válkou zmítané země.
více


15.9.2021 SVĚT: Demokracii lze vyvážet jen vlastním dobrým příkladem

Pavel Strunz
V zárodku afghánské války byl útok na člena NATO, USA, ze strany al-Káida podporované Tálibánem. Krátkodobá válka proti nim byla oprávněná, nikoliv však „demokratizační“ dvacetiletá okupace. Západ již není dobrým příkladem.
více


15.9.2021 EVROPA: EU nepotřebuje další byrokratickou instituci!

Tomáš Zdechovský
Je potřeba zlepšit transparentnost, zní shodně už roky od evropských politiků napříč zeměmi. I v evropských institucích bohužel dochází k netransparentnosti, porušování etických norem a nedaří se zabránit ani vzniku střetu zájmů.
více


15.9.2021 AFGHÁNISTÁN: Džihádismus po 20 letech boje proti džihádismu

Jan Fingerland
Před dvaceti lety Američané a jejich spojenci vytáhli do globální „války proti terorismu“. Je těžké měřit úspěch takového podniku. Už jen proto, že záleží na tom, jestli boj proti terorismu chápeme jako něco, co lze dotáhnout do vítězného konce. Anebo něco, co se prostě musí provozovat stále, asi...
více


15.9.2021 RUSKO: Jak z novináře udělat agenta

Karel Hvížďala
Za největší nepřátele současného Ruska byli prohlášeni zastánci politické plurality. Začalo to v roce 2012 zavedením právní kategorie „zahraniční agent“, kterým může být každá nezisková organizace, která se zabývá politickou činností a má příjmy ze zahraničí. Do roku 2018 jich bylo 154.
více


15.9.2021 NĚMECKO: Kolik stojí reparace

Tomáš Procházka
Němci čelící požadavkům na vyplacení dodatečných válečných reparací si ve snaze učinit vstřícné gesto tak trochu, jak se lidově říká, zavařili.
více


14.9.2021 CESTOVÁNÍ: Na konci (starého) světa II.

Marian Kechlibar
Na cestě mezi Galicií a Baskickem leží hornatý a lesnatý kraj jménem Asturias. Obyvatel je tu dodnes pomálu, zhruba milion, sotva dvě procenta celé španělské populace. Pro španělské dějiny měl ale tenhle kousek země zásadní význam.
více


14.9.2021 HISTORIE: Arménská genocida

Telman Nersisjan
Armenia flag1
Bylo mi osm měsíců, když jsem se s rodiči poprvé ocitl na území České republiky. Psal se rok 1993 a už pátým rokem probíhala válka o území Náhorního Karabachu.
více


14.9.2021 USA: Bin Ládin by dnes nebyl nespokojen

Jan Fingerland
Skoro surreálný teroristický útok z 11. září 2001 je od dnešních dnů vzdálený už dvacet let. Vzpomínka trochu vybledla, ale ledasco je z větší dálky lépe vidět. Třeba to, že záměr Usámy bin Ládina se podařil hned dvakrát.
více


14.9.2021 ÚVAHA: Břímě bílého muže

Zbyněk Petráček
Před dvaceti lety jsme jen nevěřícně zírali. Lze říci „my“, neboť těžko najít člověka, který by televizní záběry padajících Dvojčat neviděl. I autor těchto řádek zažil jen tři historické dny, u kterých si pamatuje, kde byl a co dělal.
více


13.9.2021 EVROPA: Tento týden v EU (1)

Tomáš Břicháček
Kolik a na co dostaneme z fondu obnovy? Co jsou zelené dluhopisy? S čím se Brusel vytasil ve svém tažení proti Polsku? O tom a dalších aktualitách v prvním dílu série „Tento týden v EU“.
více


14.9.2021 BRAZÍLIE: Sdílejte, než to smažou!

Leona Šmelcová
Brazilský prezident Jair Bolsonaro minulý týden vydal nařízení, které ztěžuje provozovatelům sociálních sítí mazat závadné, neověřené či konspirační příspěvky.
více


13.9.2021 MEXIKO: Vyvolávač deště

Leona Šmelcová
Mexické letectvo plní novou misi. Od jara bombarduje mraky nad suchými mexickými oblastmi v boji s enormním suchem. Tedy bombarduje je silné slovo, vojenští letci spíše po přesném zaměření rozprašují do vybraných oblak chemické látky, které dokážou vyvolat déšť.
více


13.9.2021 ROZHOVOR: Muslimové pukají smíchy

Benjamin Kuras
Afghánistán je bezpečnější než Evropa. Byl afghánský debakl naplánován v rámci demontáže americké demokracie a světového prvenství? Republikáni jsou největším ohrožením Ameriky.
více


13.9.2021 GLOSA: Belmondův odchod

Zbyněk Petráček
Žijeme v době, kdy političtí agenti s teplou vodou nabízejí, že vrátí normální svět. Starý dobrý svět, kde černá znamenala černou a bílá bílou, svět bez třeštivých ideologií, nových svazáků, jakobínů či kádrováků.
více


13.9.2021 AFGHÁNISTÁN: Děsivé důsledky Bidenova fiaska

Guy Millière
Ovládnutí Afghánistánu Tálibánem je pro USA debakl a jeho důsledky se brzy ukážou. Za to, co se děje a co bude následovat, nese plnou odpovědnost především Bidenova administrativa a samotný prezident Joe Biden; míru neschopnosti, kterou tato administrativa projevila, jsme v USA neviděli od...
více


13.9.2021 EVROPA: Benzín a nafta za 50 Kč

Jan Bartoň
Německo se kdysi zasloužilo v éře rozděleného státu o boom automobilismu v jeho západní části. Nyní se díky iracionální energetické politice zaslouží o jeho zkázu.
více