28.5.2020 | Svátek má Vilém


28.5.2020 IZRAEL: Přelíčení, představení, puč

Jan Fingerland
Izrael se vyznačuje mnoha podivuhodnými rysy. Od neděle k nim přibyl i premiér, který chodí k soudu na svůj vlastní proces.
více


28.5.2020 ROZHOVOR: EU je vyloženě schizofrenní útvar

Jan Keller
Domnívám se, že tady nejde v první řadě o koronavirus. Jsem si jistý, že pokud by nedošlo k brexitu, žádné záchranné balíčky by se nyní nevymýšlely a nechystaly. Naprostá většina uvažované částky má sloužit jako jakási kompenzace Itálii, aby neuvažovala o odchodu z Evropské unie.
více


28.5.2020 HISTORIE: Italská sociální republika (2)

Martin Mařák
V další části článku popisujícího ekonomickou a ideologickou podstatu republiky Saló použiji reportáž přímého účastníka tehdejšího dění. Přeložím vám několik pasáží z knihy francouzského komunisty George Guilbauda, jenž se po návštěvě SSSR od komunistů odvrátil a stal se příznivcem fašistické...
více


27.5.2020 HISTORIE: Italská sociální republika (1)

Martin Mařák
V posuzování a kritice fašistické diktatury, její ideologie a fašisty vytvořeného systému správy věcí veřejných se v jistém smyslu přikláním k myšlenkám ultrapravicového konzervativního myslitele Julia Evoly, jenž v první fázi fašistické revoluce viděl ze svého pohledu podnětné body hodné...
více


27.5.2020 BELGIE: Koronavirový masakr

Drieu Godefridi
Drieu Godefridi
Na konečné hodnocení toho, jak jednotlivé země zvládly covid-19, je ještě příliš brzy, ale jedna věc je jistá: Belgie je uprostřed velkého masakru.
více


27.5.2020 KORONAVIRUS: Nemoc a její dopady

Vladimír Cícha
Na běžnou chřipku a zápal plic v nedávné minulosti, tedy před koronavirem, na celém světě zemřelo ročně 650 000 lidí. K polovině května 2020, tedy za předpokladu, že šlo skutečně o úmrtí jen na koronavirus, číslo udané organizací WHO pro celý svět: 320 000 obětí.
více


27.5.2020 OSOBNOST: Nedoceněný Richard Nixon

Ondřej Hranička
american flag
Pokud si budeme chtít přečíst v médiích něco o americké politické situaci, s největší pravděpodobností se dozvíme cosi o hrůzostrašné vládě republikánského prezidenta Donalda Trumpa.
více


26.5.2020 TURECKO: Počet zavražděných žen dosahuje epidemických rozměrů

Uzay Bulut
Uzay Bulut
25. listopadu 2019, což je Mezinárodní den za odstranění násilí páchaného na ženách, se tisíce tureckých žen zúčastnily demonstrace na istanbulském náměstí Taksim.
více


26.5.2020 IZRAEL: O „prohlášení tří“ v jednom médiu

Lubomír Stejskal
Ačkoli v Izraeli mají v neděli 24/5 docela jiné velké téma, první den soudního přelíčení s premiérem Netanjahuem, portálu Times of Israel neunikl článek Co bude s Palestinci a izraelskou demokracií?.
více


26.5.2020 GLOSA: Kdyby nebylo Švédů

Zbyněk Petráček
Sledujete ještě čísla a zprávy o „koroně“? Takových lidí už asi moc není – oproti sílící většině těch, kdo sledují spíše uvolňování karantén. Ale i mezi drobnými zprávami se najdou zásadní poznatky.
více


25.5.2020 RUSKO: Sporné sochy a přepisováni historie

russia flag
Předčasný odchod dočasně umístěné armády před téměř 30 lety a některé další okolnosti s tím spojené zcela pochopitelně nijak neprospěly česko-ruským vztahům.
více


25.5.2020 EVROPA: Evropský soudní dvůr na Orbána nestačí

Petr Robejšek
Evropský soudní dvůr (CJEU) před několika dny rozhodl, že s právem Unie není v souladu, aby byli v maďarských uprchlických táborech na hranici se Srbskem zadržováni ti, kteří cestují za dobrým bydlem do nejpohodlněji zařízených evropských zemí.
více


23.5.2020 AFGHÁNISTÁN: Mír – boj do konečného fiaska

Pavel Kopecký
Psát o Afghánistánu a jeho věčné válce nízké intenzity působí chvílemi skoro trapně. Je to jako na kolotoči o Řípské pouti. Zprávy o tamějších hrůzách či svárech – nejnověji o konfliktu mezi dvěma vzdoroprezidenty – jsou vždycky tak nějak na jedno brdo.
více


23.5.2020 EVROPA: Jak nahlédnout do budoucnosti za půl bilionu eur

Marian Kechlibar
Stimulační program, který představili francouzský prezident Macron a německá kancléřka Merkelová, počítá s vydáním 500 miliard eur na projekty v zemích postižených nejhůře koronavirovou epidemií.
více


23.5.2020 VZPOMÍNKA: Ivoušek (1)

Stanislav Moc
Ta zpráva mě zastihla dost nepřipraveného, ale tak to s Ivouškem bylo vždycky. Ten se nad ničím dlouho nerozpakoval a mydlil to, jak se mu uzdálo za vhodné. Bez přípravy, ať to bylo cokoliv, improvizoval, ale, a to musím zdůraznit, po pečlivém uvážení! Jinak přece nebylo možné aby mu skoro všechno...
více


23.5.2020 ROZHOVOR: Evropská komise netuší dopady Green Dealu

Přemysl Souček
Vinu za dosavadní schválení Zeleného údělu má i Andrej Babiš. Dvakrát jej podepsal. V rozhovoru na to upozorňuje europoslanec Tomáš Zdechovský.
více


22.5.2020 AUSTRÁLIE: Tak nevím…

George Švehla
Buď jsem už příliš starý a do současné společnosti se nehodím a nebo ti co tuto společnost vedou, tedy politici a byrokrati patří do psychiatrické instituce.
více


22.5.2020 KORONAVIRUS: Domácí vězení pro Evropany...

Soeren Kern
Evropské vlády využívají pandemii koronaviru jako kouřovou clonu k udělování hromadných amnestií – k legalizaci pobytu - stovkám tisíc ilegálních imigrantů z Afriky, Asie a Blízkého východu.
více


21.5.2020 IZRAEL: Anexe

Gita Zbavitelova 1
Donald Trump zveřejnil koncem ledna mírový návrh řešení izraelsko-palestinského konfliktu, který předpokládá, že Palestinci by pro svůj stát získali 70 % Západního břehu Jordánu.
více


20.5.2020 OSOBNOST: Niki Lauda nebyl louda…

Milan Dřevojánek
„Niki Lauda, to je louda, proti naší lochnesce,“ hlásal tehdy pouťový nápis v dětském seriálu Čtyřlístek – bylo to někdy v letech sedmdesátých a to jsem se již od kreslených hrdinů obracel k těm reálným, na čtyřech kolech, nejrychlejším z nejrychlejších.
více


19.5.2020 OSOBNOST: 100 let od narození Jana Pavla II.

Tomáš Vodvářka
18. května 1920 se v polských Wadowicích narodil člověk, který významným způsobem ovlivnil dějiny konce 20. století. Katolická církev jej považuje za svatého.
více


19.5.2020 IZRAEL: Hotovo

Lubomír Stejskal
Co soudit o předsedovi vlády, který dokáže rozdělit jiné aliance, ba dokonce jednu stranu, ve svůj prospěch? Je to génius? Ne, je to Netanjahu. Benjamin Netanjahu, od neděle 17/5 opět předseda izraelské vlády.
více


20.5.2020 SVĚT: Křesťané v ohrožení

Giulio Meotti
Nejprve bylo během nedávné oslavy Vánoc sťato 11 nigerijských křesťanů. Následující den byla pět dní před svojí svatbou sťata v nigerijském státě Borno katolička Martha Bulus i se svými družičkami.
více


18.5.2020 PRÁVO: O zdánlivé zdvořilosti

Marian Kechlibar
U našich západních sousedů bude pálení vlajek EU trestné až třemi roky vězení. Totéž se bude týkat i vlajek cizích států, pokud s nimi SRN udržuje diplomatické vztahy. Pro srovnání, řízení auta v opilosti je trestáno nanejvýš jedním rokem a vytváření ozbrojených skupin nanejvýš dvěma roky.
více


18.5.2020 IZRAEL: Není chyba utrácet peníze za zbytečné ministry?

Lubomír Stejskal
V mezičase – než bude definitivně sestavena nová izraelská koaliční vláda – je možné přemýšlet o ledasčem. Třeba o uvažovaném počtu 36 členů. Kabinetu Netanjahu – Gantz.
více


18.5.2020 ANALÝZA: Génius hybridní války

ISDe logo
„Jsme znepokojeni i tím, kolik dezinformací šíří i samotní Evropané. Někteří z nich to dělají kvůli zisku, další jsou jen užitečnými idioty,“ prohlásila nedávno česká eurokomisařka Věra Jourová.
více


18.5.2020 EVROPA: To jako že návrat k Rakousku-Uhersku?

Markéta Šichtařová 5
Ministři zahraničí Rakouska a Česka a Slovenska údajně jednají o otevření hranic. Vzájemných hranic těchto tří zemí. Náměstek slovenského ministra Martin Klus to označil za miniSchengen.
více


18.5.2020 EVROPA: Byla pandemie jen planý poplach?

Petr Robejšek
Zdá se, že evropské společnosti docházejí k přesvědčení, že nebezpečí pomalu odeznívá a je na čase zhodnotit chování vlád. V Německu tohle téma vykopl vysoký úředník ministerstva vnitra, který vedl oddělení „krizového managementu“. K jeho úlohám patřilo porovnávat náklady a přínosy krizové politiky...
více


18.5.2020 GLOSA: Pomáhat bohatým?

Zbyněk Petráček
Slovo solidarita získává v EU různé významy. Vezměme si migrační krizi. Jedni spatřují solidaritu ve společné ochraně vnější hranice EU, jiní v přerozdělování migrantů či běženců.
více


16.5.2020 EVROPA: Brusel se vměšuje do vnitřních záležitosti Česka

Kateřina Lhotská
Členové výboru Evropského parlamentu pro rozpočtovou kontrolu vyzvali pana Babiše k tomu, aby se buď vzdal svého vlivu v Agrofertu, nepobíral dotace, nebo rezignoval na post premiéra. Myslím, že s tím posledním to dost přepískli.
více


16.5.2020 VZPOMÍNKA: Krokodýlové (2)

Stanislav Moc
Do Darwinu jsme přijeli v lednu a město bylo horké a lepkavé dusnou vlhkostí. V kapse nám zbýval poslední dolar a čtyřicet pět centů a neměli jsme kde spát. Proto jsme na noc jezdili do Fannie Bay.
více


15.5.2020 EVROPA: EU je už dávno mrtvá...

Giulio Meotti
Zdá se, že současná pandemie koronaviru rozbíjí křehkou soudržnost Evropské unie.
více


15.5.2020 SVĚT: Vystřídají epidemiology v médiích klimatologové?

Tomáš Jirsa
V době koronakrize bylo fascinující sledovat, jak si necháme zavřít hospody, živnosti, zastavíme velké výrobní podniky, zavřeme hranice, nevycházíme z domů. Umrtvíme veškerou ekonomiku.
více


15.5.2020 HISTORIE: Kdo je skutečný kolonista?

Hana Lukešová
Doba kolonialismu bývá neomarxisty často odsuzována. Tito ultralevicoví aktivisté označují za kolonisty bílé, většinově evropské obyvatelstvo, které je v jejich pojetí utlačovatelské, zatímco lidi neevropského původu považují za utlačované, tudíž, podle nich, zasluhující zastání, podporu a soucit.
více


14.5.2020 KORONAVIRUS: Jak "pokroková" ideologie dovedla Španělsko ke katastrofě

Soeren Kern
Španělská vláda tvořená koalicí socialistů a komunistů čelí žalobě za údajnou nedbalost při řešení koronavirové pandemie. Žaloba vládu viní z toho, že své úzké ideologické zájmy nadřadila nad bezpečnost a zdraví obyvatel, a tak zbytečně zhoršila humanitární krizi, kterou nyní zažívá Španělsko,...
více


14.5.2020 HISTORIE: Duceho svůdná kombinace

Roman Joch
Kdo ze státníků, které jste poznal, byl ten největší? zeptal se Churchilla jeho neoblíbený zeť. Sir Winston odsekl: „Mussolini.“ „Proč?“ divil se zeť. Churchill si odpověď vychutnal: „Jako jediný měl tu kuráž popravit vlastního zetě.“
více