26.7.2021 | Svátek má Anna


26.7.2021 IZRAEL: Čtvrtá vlna, nákaza indickou mutací

Gita Zbavitelova 1
Nebýt turistů, kteří z cest přivážejí domů indickou mutaci, byl by Izrael zůstal u pouhých několika nakažených denně jako před měsícem.
více


26.7.2021 JAPANORAMA: Rychleji, výše, silněji, průšvihověji

Milan Hubáček
Letos jsem načal svůj jednatřicátý rok pobytu v Japonsku, což by mohlo napovědět o mém vztahu k této zemi. Navíc se považuji za člověka pozitivně smýšlejícího, který se i na zdánlivě odpískaných věcech snaží najít něco dobrého.
více


26.7.2021 SVĚT: O Afghánistánu II.

Marian Kechlibar
Matyáš Zrno, veterán české mise v Afghánistánu, líčí ve svém nedávném článku afghánskou národní armádu v nepříliš pozitivním světle.
více


26.7.2021 GLOSA: OH v Japonsku – jeden fatální omyl

Jan Bartoň
Uspořádání OH v Japonsku s podmínkou každodenního testování sportovců a členů realizačních týmů na covid je jeden obrovský a fatální omyl.
více


26.7.2021 OLYMPIÁDA: A v soutěži smolařů vítězí…

Zbyněk Petráček
Za dávných a dávných časů patřil ke špičkám formule 1 Novozélanďan Chris Amon. Jezdil v nejkrásnějším autě té éry (Ferrari 312).
více


24.7.2021 ROZHOVOR: Stojím si za svým domovem

Bavarian flag
Hubert Aiwanger je zajímavou postavou nejvyšších pater bavorské politiky - je místopředsedou vlády, bavorským ministrem hospodářství a spolkovým předsedou Svobodných voličů (Freie Wähler).
více


24.7.2021 USA: Události na Kubě a reakce Ameriky

Jefim Fištejn
Občanské nepokoje na Kubě a reakce na ně hlavních hráčů politické scény Spojených států opět ukázaly, jak je americká společnost rozdělená podél stranických siločar. Zároveň při pohledu na ně zřetelně vidíme, k jakým hodnotovým posunům v ní dochází.
více


24.7.2021 GLOSA: Podle Verna

Zbyněk Petráček
Byl prvním soukromníkem v kosmu Richard Branson, nebo až Jeff Bezos? Toť otázka pro puntičkáře, kteří operují s hranicí 100 kilometrů, a tu jako první prokazatelně překročil až Bezos.
více


23.7.2021 TERORISMUS: Za výbuchem ve Vrběticích je Rusko!

Vitalij Ginzburg
Vitalij Ginzburg
Není náhodou, že na začátku své úvahy jsem uvedl citát jednoho z nejslavnějších ruských básníků druhé poloviny 20. století Jevgenije Jevtušenka. On je totiž aktuální i v nynější době. Tak to cítí mnoho Rusů, kteří se proti své vůli ocitli v emigraci.
více


23.7.2021 EVROPA: Zelené plány Komise vyvolávají obavy oprávněně

Tomáš Jirsa
Deník Právo z pátku 16. července je opravdu poučné čtení přinášející několik různých pohledů na zveřejněné plány Evropské komise k Velké zelené revoluci.
více


23.7.2021 IZRAEL: Jak zpolitizovat zmrzlinu

Lubomír Stejskal
Znáte zmrzlinové kelímky „Ben & Jerry ́s“? Prý patří k nejchutnějším na světě. Prodávají se i v ČR, společnost má také české internetové stránky. Na nich se to hemží vzletnými slovy. Třeba o nezávislém představenstvu.
více


23.7.2021 GLOSA: Den svobody

Zbyněk Petráček
Hodně Evropanů nepřeje Británii úspěch. Vystoupila z EU. Udržovala dobré vztahy s USA i za prezidenta Trumpa. Na fotbalovém šampionátu se nepěkně ukázali její domácí fanoušci a sama ztratila fanoušky na kontinentu.
více


22.7.2021 SVĚT: Přestaňte krmit KS Číny

Gordon G. Chang
„Chci, abychom v tom měli jasno, naším cílem není Čínu brzdit. Nejde nám o zavedení politiky namířené proti Číně,“ řekl americký ministr zahraničí Antony Blinken 25. června 2021 v rozhovoru s moderátorkou Anne-Claire Coudray ve francouzském televizním kanálu TF1.
více


22.7.2021 GLOSA: Vina za povodeň

Zbyněk Petráček
Udeří-li ničivé povodně na západě Německa, sledujeme je i my. Vždyť kdyby se ta tlaková níže usadila pět set kilometrů východněji, ty srážky by spadly u nás. V Německu napočítali 165 mrtvých, vzhledem k lidnatosti asi jako v Česku v srpnu 2002.
více


21.7.2021 USA: Následky klimatické krize vraždí v Oregonu

american flag
Nelegální přistěhovalci jsou „srdcem a duší naší kultury … a páteří naší ekonomiky“, řekla ve svém nedávném vystoupení na kanálu CBS Kate Brownová, guvernérka Oregonu, severoamerického státu západního pobřeží USA.
více


21.7.2021 NORSKO: Barnevernet škodí pověsti země

Tomáš Zdechovský
Když jsem v lednu roku 2015 poprvé navštívil Norsko a diskutoval pochybení Barnevernetu a kauzu Evy Michalákové, dozvěděl jsem se kromě jiného, že 93 procent Norů vnímá jejich práci pozitivně.
více


21.7.2021 GLOSA: Když zazní Intersekcionála

Zbyněk Petráček
Citáty ze Švejka mohou doložit cokoliv. Svobodu slova definuje hostinský Palivec: „Zaplať si pivo, seď v hospodě a žvaň si, co chceš.“ Vztah k Maďarsku sapér Vodička: „Každý Maďar může za to, že je Maďar.“ Někdy to tak opravdu působí. Třeba právě teď.
více


20.7.2021 BLÍZKÝ VÝCHOD: Hlavní město imaginárního státu

Lubomír Stejskal
Většina světa, ba ani celý svět nemá co určovat suverénnímu státu, jaké má mít hlavní město. Může sice neuznat Jeruzalém jako izraelské hlavní město (důvod?), což je samo o sobě stupidní, ale to je tak všechno.
více


19.7.2021 EVROPA: Třicet let svobodně

Viktor Orbán
Viktor Orbán
Dobrý den přeji! Srdečně zdravím pana předsedu Parlamentu, paní předsedkyní Máriu Schmidt. Srdečně zdravím přítomné členy sboru zahraničních zastupitelství akreditovaných do naší země, členy vlády, své staré přátele, vůbec srdečně zdravím všechny, kteří přišli.
více


19.7.2021 SVĚT: O Afghánistánu I.

Marian Kechlibar
Západní angažmá v Afghánistánu končí a Tálibán přebírá vládu, přesně v souladu se známým bonmotem, že „Západ má hodinky, ale my máme čas“.
více


20.7.2021 USA: Přihořívá! Nebo už snad hoří?

Petr Motyka
„... ústupky a omluvy na ´progesivisty´ neplatí, ba naopak. Dokud nemají moc, všechnu moc, a opozice neexistuje, tak nepřestanou.“
více


20.7.2021 GLOSA: Je plyn bezemisní?

Zbyněk Petráček
Že je klima příliš rozkolísané, je známo. Právě proto vyspělý svět snižuje emise CO2. To jsou fakta už natolik zažitá, že se učí i na základních školách. I žáci mají chápat prvky základní rovnice.
více


20.7.2021 EVROPA: Vlády, zastavte už Brusel!

Přemysl Souček
Jak se říká, „už jdou tlustý do tenkejch“. Evropská komise se rozhodla, že její vizi „záchrany“ klimatu zaplatí celá EU svou konkurenceschopností. Bez toho, že by stejné kroky podnikaly i ostatní země světa, přitom nemá její snaha sebemenší smysl.
více


20.7.2021 IZRAEL: Kabinet řeší novou vlnu nákazy

Gita Zbavitelova 1
Izraelský kabinet premiéra Naftaliho Beneta zaznamenal za měsíc vládnutí úspěchy i neúspěchy.
více


19.7.2021 ROZHOVOR: Povstane lid proti EU?

Václav Klaus1
Tento klimatický balíček není odvážný. Je hloupý a nesmyslný. Je nerealistický, a pokud by eventuálně byl zrealizován, pak je to balíček zcela ničivý. Zcela ničivý pro životy, svobodu a životní úroveň obyvatel Evropy.
více


19.7.2021 GLOSA: Ať bojují Němci

Zbyněk Petráček
Představa, že za 14 let si nekoupíte auto se spalovacím motorem, vytáčí mnohé. Hlavně chudší vrstvy a obyvatele venkova, kde člověk bez auta ani nenakoupí, nedojede na úřad či nedoveze děti do školy.
více


19.7.2021 FEJETON: Zas ten Lukašenko!

Petruška Šustrová
Nepostihla mě žádná z pohrom poslední doby – nenakazila jsem se covidem, tornádo mi neodneslo střechu nad hlavou ani nic podobného. Měla bych tedy asi být spokojená – a nejsem.
více


17.7.2021 SVĚT: Děti nosí čáp

Václav Vlk st.
To je fakt, o kterém je určitá část občanů v určité fázi rozumového vývoje pevně přesvědčena. Bez čápů nebude dětí. Musíme tedy býti hodní na čápy. Vždyť to říkala babička, a i maminka nám to četla knížek s obrázky.
více


17.7.2021 ROZHOVOR: Islamisté prý nejsou muslimové

Benjamin Kuras
Definitivně ruší fond, který Trump založil na podporu „abrahámských mírových dohod“ Izraele se čtyřmi arabskými zeměmi, které byly zlatým hřebem Trumpovy zahraniční politiky a měly tvořit hráz proti sílící válkychtivosti Íránu.
více


17.7.2021 USA: Udělejte si jídlo raději na grilu…

american flag
Letos, stejně jako loni, předloni a předpředloni se očekává v Kalifornii, v nejbohatším americkém státě, nedostatek elektřiny. Meteorologické modely připravují obyvatele Golden State na extrémní vedra, která se mají protáhnout až do druhé poloviny září. Stejně jako loni, předloni a předpředloni.
více


16.7.2021 IZRAEL: Jaký apartheid?

Alan M. Dershowitz
Vyzývám každého, aby jmenoval parlamentní demokracii, která má momentálně různorodější koaliční vládu – rasově, nábožensky, etnicky, ideologicky, politicky a národnostně –, než je současná izraelská vláda, která zahrnuje lidi všech barev pleti.
více


15.7.2021 EVROPA: Sprosťárna

Přemysl Souček
Podepište, nebo vás odstřihneme od energetického trhu v okolních členských zemích! Právě tohle vzkázali eurokomisaři švýcarské vládě do Bernu.
více


15.7.2021 FRANCIE: Není už pozdě…?

Václav Opatrný
france flag
Podle sociologického průzkumu si 74 % populace Francie myslí, že francouzská společnost se zhroutila, 45 % dokonce souhlasí s tím, že v zemi brzy vypukne občanská válka. Co se nyní děje ve Francii?…
více


15.7.2021 SVĚT: Stopadesáté vážné varování

Jefim Fištejn
Nedávno prezidenti Spojených států a Ruska uskutečnili telefonický hovor, v němž navázali na svůj úspěšný ženevský summit z 16. června. Iniciátorem i tentokrát byl americký prezident Joe Biden, který měl k tomu urgentní důvod.
více


15.7.2021 ŘECKO: Turistika na samém dnu

Jan Bartoň
Řecké pláže zejí podle zpráv prázdnotou a počty rekreantů jsou údajně menší než loni, kdy už to nestálo za nic. Nedivme se, řecká vláda dělá pro tento průběh „maximum“.
více


14.7.2021 AFGHÁNISTÁN: Takový kissingerovský konec…

Matyáš Zrno
Američané (a s nimi i všichni ostatní) se stahují z Afghánistánu, kde je Taliban na postupu. Během tří měsíců obsadil skoro 90 okresů (z celkem 387). Afghánští vojáci se na řadě míst vzdávají bez boje a odevzdávají Talibanu svou výzbroj a výstroj.
více