3.10.2023 | Svátek má Bohumil


Gita Zbavitelova 1

PÁSMO GAZY: Dva týdny výtržností Hamásu

3.10.2023
Po více než dvou letech klidu Hamás začátkem září usoudil, že nastala vhodná situace k obnovení nepokojů u izraelských hranic. Stejně jako libanonské teroristické hnutí Hizballáh nebo Írán dospěl k názoru, že Izrael zmítaný protivládními demonstracemi „směřuje k zániku“, a znovu vyzýval a nejspíš i...
více


mon1

NATO: 587. den invaze

3.10.2023
Okupační síly nebyly schopné zastavit postup Ukrajinců, kteří si udržují iniciativu a vytváří předpoklady pro rozhodující průlom. Jejich letectvo realizovalo za posledních 24 hodin celkem 13 úderů na lokality, kde ruský nepřítel soustředil své bojové jednotky, zbraně a vojenskou techniku.
více


Jan Bartoň

PRŮZKUMY: Exit-polly zkrachovaly

2.10.2023
Obecně lze konstatovat, že zatímco po zveřejnění exit pollů vypuknul v hnutí Progresivní Slovensko jásot, Směr SD Roberta Fica je podle českých médií sice vítězem, ale o žádných ovacích se nepíše.
více


fer

SLOVENSKO: Fico vyhrál, nebudeme to mít snadné

2.10.2023
Mimořádné volby byly prohlašovány za zásadní souboj nacionálně-levicových politických sil, reprezentovaných Ficem, a liberálně-progresivistického hnutí, nepochybně také hodně levicového, jehož se chopil Šimečka
více


bri

BRUSEL: Tento týden v EU (71)

2.10.2023
Komise v rámci svých pravomocí v oblasti hospodářské soutěže zakázala společnosti Booking (Booking Holdings) koupit švédskou konkurenční platformu eTraveli (Flugo Group Holdings AB) s tím, že by Booking příliš posílil své dominantní postavení na trhu.
více


Marian Kechlibar

PORAZÍME GANGY: Ve Švédsku, ne v Salvadoru

2.10.2023
Švédský premiér Ulf Kristersson si k sobě povolal šéfa ozbrojených sil, aby s ním prodiskutoval, jak by švédská armáda mohla přispět k zajištění větší bezpečnosti v ulicích. „Porazíme gangy!“ sdělil svému národu optimisticky. Ještě jednou: mluvíme o Švédsku, ne o El Salvadoru.
více


Lubomír Stejskal

PUTINOVO RUSKO: Dilemata nepravoslavných křesťanů

2.10.2023
8. srpna obvinily úřady J. Sipka z veřejného šíření „vědomě nepravdivých informací“ o ruské armádě. Do jeho domu vnikly bezpečnostní složky a dočasně zadržely jeho syna. O týden později byl J. Sipko zařazen na seznam hledaných. Proč?
více


Hana Lukešová

JEDNÁNÍ: Proč není možné uzavřít s Palestinci mír

2.10.2023
Vzpomeňme si, kdo všechno se od roku 1948 pokoušel zprostředkovat mír mezi Izraelem a palestinskými Araby. Velikáni z obou stran Atlantiku dali v sázku svou osobní prestiž a nikdy z toho nebylo nic víc než dočasné dohody.
více


Pavel Kopecký

VÁLKA: Veto arménskému Karabachu

28.9.2023
Starobylá arménská kultura v ní ztratila svou kolébku. Je jasné, že arménská tradice v oblasti Karabachu končí, umírá, jelikož je-li něco charakteristického pro ázerbajdžánskou diktaturu prezidenta Alijeva, tak je to nenávist vůči nejstaršímu křesťanskému národu světa.
více


Lubomír Stejskal

POTRATY: Kontroverzní téma

27.9.2023
Rozděluje veřejnost stejně jako aktivity proti – řeč je o umělých potratech. Čím méně je společnost ateistická, tím více v ní nacházíme odpůrců záměrného přerušení těhotenství. A naopak.
více


poljakova

ARMÉNIE: Zánik země praotců pod Araratem

26.9.2023
Naše veřejnoprávní média arménskou národní katastrofu pokrývají kuse a okrajově. Vzpomínky na 85. výročí Mnichova zabírají mnohem víc místa.
více


mon1

NATO: 580. den invaze

26.9.2023
Agresor provedl 57 náletů. Odpálil 5 raket na Kremenčuk v Poltavské oblasti, údajně šlo o odvetný úder na letiště po ukrajinském úderu na velitelství Černomořské flotily. Z jihovýchodního směru (Primorsko-Achtarsk) vypustili okupanti 15 dronů Shahed-136/131. Během bombardování bylo zasaženo 23 osad...
více


bri

BRUSEL: Tento týden v EU (70)

25.9.2023
EU odsoudila útok Ázerbajdžánu na Náhorní Karabach. Von der Leyenová hovořila o cílech EU pro konferenci OSN o klimatu v Dubaji. Spotřebitelé by měli při nakupování činit „informovaná a ekologicky uvědomělá rozhodnutí“.
více


Lubomír Stejskal

ABBÁS V OSN: Lži a podpora teroru

25.9.2023
Mezi zahraničními představiteli, kteří vystoupili na letošním Valném shromáždění ve čtvrtek 21. září, byl také předseda Palestinské autonomie Mahmúd Abbás. Ani tentokrát se ve svém projevu nevyhnul nehorázným lžím.
více


Gita Zbavitelova 1

ZBRANĚ: Brzy skončí embargo na íránské rakety

25.9.2023
Podle mezinárodní dohody o omezení íránského jaderného programu z roku 2015 už 18. října vyprší mezinárodní embargo, které se týká výroby balistických střel a prodeje dronů.
více


Lubomír Stejskal

KALIFORNIE: Ne „Měsíci americké křesťanské historie“

23.9.2023
Letos v létě supervizoři (dohlížitelé) většinou hlasů rozhodli o tom, že napříště bude každý rok vyhlášen v červenci Měsíc americké křesťanské historie – ve smyslu připomenutí křesťanského dědictví Spojených států.
více


Raymond Ibrahim

DŽIHÁD V RAKOUSKU: Křesťané musí zemřít

23.9.2023
chlapci, jejichž minulost je plná násilí a kriminality, řekli: „Chtěli jsme postřílet všechny křesťany ve třídě!“ Na otázku, jak by reagovali, kdyby policie zasáhla, odpověděli: „Vzdali bychom se.“ Poté dodali, že „Alláh by jim toto provinění odpustil“, protože „Zabíjení křesťanů nás přivede do...
více


Lucie A. Sulovská

ROZHOVOR: Moje ruské roky (válka a co bylo dál)

22.9.2023
Rusko je kontrolovaný stát. Já mám třeba známého, národnost nespecifikuji, ale Evropana, který dlouhodobě žije v Petrohradě, a rozhodl se zažádat o ruské občanství. Určitě se o něj pokouší více než rok a marně, zatím mu ho pořád neudělili.
více


Lucie A. Sulovská

ROZHOVOR: Moje ruské roky (2014-2022)

21.9.2023
Katarína žila v Rusku s covidovou přestávkou od října 2014 až do srpna 2022. Jako jedna z mála západních expatek zažila i zemi po invazi. Momentálně žije ve Vídni, ale naposledy byla v Rusku před pár týdny - vyzvednout si diplom.
více


Lubomír Stejskal

KATASTROFA V LIBYI: Pravá příčina odhalena

21.9.2023
Tuniský prezident Kaís Saíd tvrdí, že bouře Daniel (která zničila Dernu v Libyi) je důkazem sionistické infiltrace a sionistického útoku na mysl a myšlení, protože se jmenuje Daniel po hebrejském prorokovi.
více


Lubomír Stejskal

PINOCHET: Polemika i po půl století

20.9.2023
My na pravici, já, J. Ziegler a z významných osobností Margaret Thatcherová nebo u nás Václav Benda blahé paměti, nahlížíme na bývalého prezidenta Pinocheta poněkud jinak.
více


Hana Lukešová

JERICHO: Jak UNESCO převrací pravdu v lež

19.9.2023
Výbor pro kulturní dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) dne 17.9.2023 oznámil, že jednou z nejnovějších památek na seznamu světového dědictví této organizace je Tel a-Sultán v Jerichu.
více


Uzay Bulut

SVĚT: Masivní transformace Indie a Středního východu

19.9.2023
Muslimské nepokoje a jiné akty mezináboženského násilí probíhající ve velké části Středního východu, a stejně tak pákistánský terorismus a hraniční spory s Indií, lze pravděpodobně nejlépe pochopit v historickém kontextu džihádu.
více


mon1

NATO: 573. den invaze

19.9.2023
Agresor odpálil 15 raket a provedl 70 leteckých útoků. Na pozice ukrajinských jednotek a na různé osady využil také 47x palbu raketometů a minometů. Za posledních 24 hodin došlo minimálně k 35 přímým bojovým střetnutím.
více


Jan Ziegler

DĚJINY: Postava generála Pinocheta

19.9.2023
Generál Augusto Pinochet nebyl vzorem ctností, jenomže zemi hrozilo vinnou předchozí katastrofální levicové vlády totální ekonomické zhroucení. Je odsuzován, přitom komunista Fidel Castro se na Kubě dopustil srovnatelných zločinů.
více


Tomáš Zdechovský

AFRIKA: Rusko získává vliv na úkor Evropy TOMÁŠ ZDECHOVSKÝ

19.9.2023
Skutečnost, že o některých státech slýchá většina lidí spíše sporadicky, však nic neubírá na jejich skutečném významu. Příkladem je třeba takový Niger, který může být kvůli podobnosti svého názvu zaměňovaný s Nigérii, svým mnohem lidnatějším jižním sousedem.
více


bri

BRUSEL: Tento týden v EU (69)

18.9.2023
Zazněla zpráva o stavu unie 2023. Komise vydala letní hospodářskou prognózu. Evropský parlament přijal rezoluci o prostituci.
více


Lubomír Stejskal

HISTORIE: Odpověď na pohádku Mahmúda Abbáse

18.9.2023
V době vyhlášení Státu Izrael, který následně napadlo několik armád okolních zemí včetně Iráku, žil v Basře nejbohatší irácký Žid Šafik Ades.
více


Gita Zbavitelova 1

DIPLOMACIE: Obrysy izraelsko-saúdské dohody o normalizaci vztahů

18.9.2023
Saúdové také usilují o civilní jaderný program. Spolupráci jim nabídla Čína a to se Američanům nelíbí. Peking se snaží proměnit svůj ekonomický vliv na Blízkém východě v politický a vojenský, což Washington nechce připustit stejně jako saúdskou spolupráci s Íránem.
více


Lubomír Stejskal

PALESTINA: Odpor intelektuálů proti Abbásovi

14.9.2023
Otevřený dopis je dalším důkazem toho, že Abbásova politická pozice je den o dne víc vratka a jeho popularita mezi vlastním lidem prudce klesá. Tragédie Palestinců, ale to platí i o Izraelcích a konec konců samotné regionu, spočívá v tom, že jakýkoli další Abbásův nástupce by byl s největší...
více


Hana Lukešová

IDF: Nejmorálnější armáda světa

13.9.2023
Od žádné země nelze očekávat, že by se v době války dokázala vyhnout všem civilním obětem z řad svých nepřátel. Guterres by měl vědět, že vždy jde o otázku míry: způsobil Izrael tisíce, nebo dokonce stovky civilních obětí?
více


Jan Ziegler

SVĚDECTVÍ: Bývalý Wagnerovec rozsekal kremelskou propagandu na kusy

13.9.2023
Tamní separatisté rozkradli, co mohli, jejich ztráty či zranění nepocházeli v drtivé většině z bojů s ukrajinskými vládními jednotkami, ale z rvaček a bitek mezi opilými vojáky armády tzv. Luhanské lidové republiky
více


doc

MEDUZA: Ruský pohled na průběh války

13.9.2023
Podle analytiků je Putin přesvědčen, že dříve nebo později bude schopen porazit Ukrajinu - a proto se připravuje na boj ještě několik let. Je ale Západ připraven na tak dlouhou válku? A jak to skončí pro Rusko?
více


Lubomír Stejskal

BLÍZKÝ VÝCHOD: 30. výročí jednoho fatálního omylu

13.9.2023
Podepsané ujednání, známé jako Dohoda z Oslo I, okamžitě rozdělilo vnitropolitickou scénu v Izraeli a také komunitu přátel Izraele všude na světě. Ne všichni byli nadšeni z toho, že včerejší šéf teroristů se stal „přes noc“ na arabské straně hlavní postavou mírového procesu.
více


Gita Zbavitelova 1

BIDEN: Začala realizace americko-íránské dohody

12.9.2023
Obě země si vymění vězně, Írán slíbil, že nebude obohacovat uran na více než 60%, bude lépe spolupracovat s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii a nařídí svým teroristickým spojencům, aby zastavili útoky na Američany v Iráku a Sýrii.
více


mon1

NATO: 566. den invaze

12.9.2023
Agresor odpálil další 2 rakety a provedl 40 náletů na pozice ukrajinských jednotek a různé osady. Navíc pálilo ruské dělostřelectvo 38x s využitím raketometů a minometů. Došlo k 30 přímým bojovým střetnutím.
více