4.8.2021 | Svátek má Dominik


4.8.2021 AUSTRÁLIE: Covidování v Klokanystánu

Marta Anonym
australian flag
Minulý týden jsem četla českou knížku Listopád, autorka Alena Mornštajnová. Kniha je fikce, jak by třeba vypadala situace v ČSSR, kdyby v listopadu 1989 vyhráli komunisté. S prvními stránkami se mně dělalo mdlo z pomyšlení, kterak jsem taky mohla dopadnout za své názory a postávání a výkřiky na...
více


4.8.2021 IZRAEL: Zlatý olympijský medailista má problém

Lubomír Stejskal
Sportovní Izrael byl v neděli 1. srpna 2021 na nohou. Země má po dlouhých letech opět zlatou olympijskou medaili. Teprve druhou. V prostných ji vybojoval gymnasta Artem Dolgopyat.
více


4.8.2021 SVĚT: Válečné zločiny očima HRW

Jan Bartoň
Organizace Human Rights Watch (HRW) vydala zprávu o tom, že Izrael spáchal při květnových bojích s teroristy Hamásu válečné zločiny.
více


4.8.2021 IZRAEL: Třetí dávka vakcíny

Gita Zbavitelova 1
V Izraeli, který má 59 % obyvatel naočkovaných oběma dávkami Pfizeru a 63 % jednou, dál stoupá počet nakažených indickou mutací. V červenci přijelo z ciziny na 2000 infikovaných a byla zjištěna i nová varianta, které odborníci říkají „delta plus“. K šíření nákazy přispívá i to, že znovu zavedená...
více


3.8.2021 FRANCIE: Prezident Macron a prorok Mohamed

Martin Mařák
Je okurková sezóna a Francie se teď baví demonstracemi proti novému zákonu o covidpasech, které bohužel nejsou natolik masové, aby na nastupující novodobé totalitě něco změnily.
více


3.8.2021 BLÍZKÝ VÝCHOD: Silný příběh. S otazníkem na konci

Lubomír Stejskal
Odehrál se tam, kde bychom to čekali nejméně. Jeho hlavními protagonisty jsou lidé žijící každý v naprosto odlišném světě. Mezi nimi je víc než fyzická hranice.
více


3.8.2021 MIGRACE: Zastaví Britové proud pašeráckých člunů?

Jan Jůn
Podaří se Britům zastavit vzrůstající příliv ilegálních imigrantů připlouvajících přes kanál La Manche na gumových člunech pašeráckých gangů? Jejich rychle narůstající počty zpochybňují sliby brexitářů, že odchod z Evropské unie imigraci zastaví.
více


2.8.2021 SVĚT: Je olympijská nahota na prodej?

Jan Fingerland
Norské hráčky plážové házené nechtěly nastoupit v obvyklém úboru, tedy bikinách, a čelily hrozbě sankcí. A to přesto, že šortky jim nedávaly žádnou výhodu a jejich mužští kolegové v nich běžně závodí.
více


2.8.2021 USA: FBI, Michigan a Trump…

american flag
Členové milice měli shromažďovat zbraně, sledovat bezpečnostní opatření v okolí sídla parlamentu v hlavním městě Lansingu a pořádat pro své členy školení a nácviky celé operace. FBI se však podařilo do skupiny infiltrovat informátory, a celou akci tak zmařit.
více


2.8.2021 SVĚT: Po cenzuře přichází povinné očkování

Jan Bartoň
O tom, že západní svět ignoruje svobodu a demokracii a že tak zvaní „giganti“ započali s její cílenou likvidací, je dostatek důkazů. Ruší se účty politickým soupeřům a po zaměstnancích se vyžaduje povinnost očkování.
více


2.8.2021 ROZHOVOR: Kdo vlastně ovládá USA?

Benjamin Kuras
Bývalý lékař Bílého domu, který tam sloužil za Obamy i Trumpa, Ronny Jackson, je přesvědčen, že Biden nezvládá svůj úřad a bude předčasně rezignovat, nebo podle ústavního dodatku 25 bude k rezignaci donucen.
více


31.7.2021 GLOSA: O Konstantinopoli a Řecku, Jeruzalému a Izraeli

Lubomír Stejskal
Při obhajobě historického práva Židů (Judejců, Izraelců) na Jeruzalém jako jejich právoplatné duchovní a politické metropole poukazují někteří oponenti na příklad Istanbulu (Cařihradu, Konstantinopole).
více


31.7.2021 BLÍZKÝ VÝCHOD: Arabové ztrácejí Alláha, Alláh Araby

Jan Fingerland
Po celá desetiletí platila představa, podle které je Evropa nábožensky vlažná, zatímco Blízký východ je hluboce náboženský… Jen tomu oba pomyslné civilizační okruhy přičítaly jiná znaménka, Evropané byli hrdí na svou bezbožnost a děsili se „orientálního fanatismu“, zatímco Arabové nechápali západní...
více


31.7.2021 USA: Horká linka Washington-Peking

Petr Fischer
Když americký prezident žádá o zavedení „červené linky“ do Pekingu, možná začíná jít do tuhého. A možná se tím potvrzuje jenom to, že o skutečný konflikt mezi dvěma světovými velmocemi nejde.
více


31.7.2021 EVROPA: Mráz přichází z Bruselu

Kateřina Lhotská
Evropská komise představila kroky, jejichž pomocí chce do roku 2050 dosáhnout tzv. „uhlíkové neutrality“. Podle řady odborníků by však měla jejich realizace značně negativní dopady na naši ekonomiku a energetickou bezpečnost.
více


2.8.2021 ĆÍNA: Poučení ze spálení loďstva admirála Chea

Luboš Smrčka 1
Čínské akcie padají. Během posledních několika dnů ztratily firmy zaměřené na výuku a vzdělávání desítky procent, indexy pak šly po několik dnů dolů o pět a více procent. Akcie obchodované v USA jsou na tom podobně.
více


31.7.2021 ESEJ: Jeden z nejtvrdošíjnějších bludů historie

František Novotný
Přibližně před měsícem jsme si připomněli 107. výročí atentátu na arcivévodu Ferdinanda a sarajevský atentát též zahajuje čerstvě otevřenou expozici Národního muzea s názvem „Dějiny 20. století“.
více


30.7.2021 SVĚT: Osobní chemie a ideová přízeň

Jefim Fištejn
Vláda prezidenta Joea Bidena každým svým krokem dokazuje, že slova o potřebě normalizace vztahů s Ruskem míní smrtelně vážně. Jaký to rozdíl oproti dobám Donalda Trumpa, který sice mazal Putinovi med kolem úst, leč jednal s Ruskem neodpustitelně tvrdě.
více


30.7.2021 GLOSA: Dobro bez roušky

Zbyněk Petráček
Baví ještě někoho sledovat dění kolem korony? Demonstrace proti restrikcím či proti očkování? Těžko, je to stále dokola. Ale něco se přece jen mění. Kdo viděl záběry z pochodů hrdosti po Evropě, třeba v Berlíně či v Budapešti, mohl si toho všimnout.
více


29.7.2021 EVROPA: Green Deal není žádný big deal

Josef Klapal1
Green Deal neboli Zelený úděl bude pro Evropu spíše černým zítřkem. Vysoké náklady, zchudnutí obyvatelstva, ztráta konkurenceschopnosti ekonomiky a výsledek nula - vyjma vyvolených.
více


30.7.2021 USA: Země hloubá nad tím, jakou chce demokracii

Jan Fingerland
Spojené státy žijí bojem o demokracii. Potíž je, že dvě hlavní politické strany a jejich voliči se neshodnou, v čem vlastně ohrožení demokracie spočívá a co ji naopak může uzdravit.
více


29.7.2021 SVĚT: Merkelová, Biden a Assange

Karel Hvížďala
Jak upozornil německý prestižní týdeník Die Zeit po nedávné cestě kancléřky Angely Merkelové do Spojených států, ve zveřejněné agendě chybělo jedno téma, které je ve staré Evropě stále živé.
více


29.7.2021 ÚVAHA: Hrozba evropské hodnotě

neff
Dospíval jsem v šedesátých létech. Velice jsem se zajímal o politiku a chtěl jsem vědět, jak se to mohlo stát, že jsme spadli do sféry vlivu Moskvy. Č
více


29.7.2021 BLÍZKÝ VÝCHOD: Co je antisionismus?

Hana Lukešová
Opětovné propuknutí násilí páchané na židovských věřících na Chrámové hoře během svátku Tisha B’Av, tj. v den, kdy židovský lid truchlil nad zničením dvou svatých chrámů v Jeruzalémě, byl učebnicovým příkladem antisionismu.
více


29.7.2021 GLOSA: Mao by zatleskal

Zbyněk Petráček
Je Západ ještě tím Západem, k němuž jsme vzhlíželi po roce 1989? Či se posunul směrem, který někde inspiruje, leč jinde odrazuje?
více


28.7.2021 EVROPA: Návrh komise plný slepých uliček

Tomáš Zdechovský
Evropská komise představila v polovině července přehnaně ambiciózní klimaticko-energetický legislativní balíček. Ten má EU nasměrovat ke splnění cílů vytyčených do roku 2030. Ale dá se poručit větru a dešti?
více


28.7.2021 ESEJ: Návraty do nových vlastí

Jan Fingerland
Historie nekráčí nevyhnutelnými cestami. Kdo chce znát dějiny i budoucnost, měl by se zajímat i o alternativy, které se náhodou nenaplnily. Týká se to všech zemí, ale těch malých víc než ostatních. A především Židé by o hledání vlastní země mohli vyprávět.
více


28.7.2021 KORONAVIRUS: Evropou obchází strašidlo očkování

Zbyněk Petráček
Když se ve Francii vynořily protestní Žluté vesty, byla to ukázka širšího občanského konfliktu a objevilo se heslo: Je to spor těch, kteří se bojí konce světa, a těch, kteří se bojí konce měsíce.
více


28.7.2021 VELKÁ BRITÁNIE: Cummings v BBC

Jan Jůn
Britská televize BBC odvysílala a do nabídky pro pozdější shlédnutí ve středu zařadila dlouhý politický rozhovor.
více


27.7.2021 ROZHOVOR: Se Sergejem Kudaškinem o Rusku

Jan Ziegler
Policejní násilí je v Rusku běžné, tvrdí podnikatel Sergej Kudaškin, hrozí téměř každému Rusovi a vyhnout se mu mohou pouze „nedotknutelní“. Mučení v ruských věznicích je prý velmi brutální, včetně elektrických šoků.
více


26.7.2021 IZRAEL: Čtvrtá vlna, nákaza indickou mutací

Gita Zbavitelova 1
Nebýt turistů, kteří z cest přivážejí domů indickou mutaci, byl by Izrael zůstal u pouhých několika nakažených denně jako před měsícem.
více


27.7.2021 LIBANON: Čekání na další havárii

Jan Fingerland
Blízký východ je oblastí, která spolehlivě zásobuje světová média špatnými zprávami. Nyní je na řadě Libanon. Ne poprvé, a jak se sami Libanonci obávají, ani naposledy. Tato malá země totiž stále nepřišla na to, jak vyřešit své vlastní problémy.
více


27.7.2021 EVROPA: Rozdělme Evropskou unii

Jiří Weigl
Předminulý týden zveřejněný plán Evropské komise na zelený „velký skok“ ve svatém boji za záchranu klimatu definitivně potvrdil, že názorová, ideová a zájmová propast mezi západem EU a jejím postkomunistickým východem dosáhla nepřekonatelného rozměru.
více


27.7.2021 USA: Zachraň se, jdou ti na pomoc!

Petr Motyka
My všichni známe tu o Škrholovi. Byl oddaný svému pánu a věděl, že mouchy pán nemá rád. Udělal, co mu srdce a všechny jeho čtyři šedé mozkové buňky řekly. Zabil mouchu na králově nose kyjem.
více


27.7.2021 GLOSA: Olympiáda v duchu pokroku

Zbyněk Petráček
Když se řekne olympijská myšlenka, většina si vybaví barona Coubertina a konec 19. století. Kdyby někdo kvitoval původní antické hry (jež Coubertina tak inspirovaly), mohl by narazit.
více


27.7.2021 IZRAEL: Když hloupé rozhodnutí vyvolá dilema

Lubomír Stejskal
Tím hloupým rozhodnutím je oznámení společnosti „Ben & Jerry ́s“ (US výrobce zmrzliny, nyní součást britského konglomerátu Unilever), že nebude prodávat své produkty na „okupovaných palestinských územích“.
více