25.1.2020 | Svátek má Miloš


25.1.2020 SVĚT: Dva postřehy

Zdeněk Holásek
Tak Boris Johnson prý utrpěl podle naší ČT porážku, když mu Sněmovna lordů neschválila zákon o brexitu. Aniž by se kdo namáhal zjistit, co takové rozhodnutí horní komory britského parlamentu znamená, už tady zase máme poraženého.
více


25.1.2020 SPOLEČNOST: Každému podle jeho potřeb?

1 greta thunberg
„Už aby tady byl ten komunismus,“ povzdechla si máma pokaždé, když otevřela svou poloprázdnou peněženku. To bylo za časů „lidovědemokratického zřízení“, z pohledu dětí, hopsajících v pátek po ulicích, už v pravěku, no a v tomto společenském zřízení se ještě s nějakou nesrovnalostí v určování podílu...
více


25.1.2020 EVROPA: Přijímat zpět džihádisty?

Alain Destexhe
Islamic Jihad
Po turecké ofenzívě v Sýrii jsou evropské vlády opět konfrontovány s ožehavým problémem, co dělat se „zahraničními bojovníky“.
více


25.1.2020 USA: Trumpův impeachment jako divadlo

Jan Fingerland
Politika, to nejsou jen chladné argumenty, ale i pocity, řeči a vůbec podívaná. Ústavní proces s americkým prezidentem je tohle všechno dohromady. Divadlo, v dobrém i zlém.
více


24.1.2020 USA: Trumpa impeachment neoslabí

Matěj Schneider
Matěj Schneider
V americkém Senátu začíná proces s Donaldem Trumpem. Jak z něho vyjde prezident, jak obě hlavní americké strany a jak americká demokracie?
více


23.1.2020 VELKÁ BRITÁNIE: Megxit a únos prince

Alexander Tomský (2)
Britská královna má za sebou tolik rodinných krizí svých dětí, až to vypadá, jako by královskou rodinu snad pronásledoval zlý osud. Princové a princezny mají sloužit národu, což znamená být příkladem řádného rodinného života, zastupovat královnu i státní moc a svým vystupováním udržovat etiketu a...
více


22.1.2020 MIGRACE: Nevěřte jim, když přicházejí s … dětmi(?)

Marian Kechlibar
Málokterá debata na migrační téma byla na českém internetu tak toxická, jako ta, ve které se přetřásala možnost přijmout či nepřijmout nějaké množství dětských běženců z Řecka. Opravdový radioaktivní rybníček ke čvachtání. Po určitou dobu tomu prostě nešlo ujít, leda na ten Twitter nechodit vůbec.
více


24.1.2020 GLOSA: Rozmarný konflikt

Zbyněk Petráček
Když v Berlíně skončila konference o Libyi, média citovala kancléřku Merkelovou, že ten konflikt nemá vojenské řešení. Na tom se shodli účastníci. Je to dosti ilustrativní. I nezasvěcení si musí klást otázky.
více


22.1.2020 FRANCIE: Saúdové vítáni, kritici islámu trestáni

Giulio Meotti
Dne 19. září 2019 byl v Lyonu slavnostně otevřen „Institut muslimské civilizace“ za přítomnosti francouzského ministra vnitra Christopha Castanera, který jej uvítal jako projekt „otevřeného islámu“, který bude „bojovat proti předsudkům“.
více


22.1.2020 EVROPA: Základní právo na stabilní klima

Tomáš Břicháček
EP je přesvědčen, že by všem Evropanům bez diskriminace mělo být přiznáno „základní právo na bezpečné, čisté, zdravé a udržitelné životní prostředí a na stabilní klima“. Tak třeba příště přijde na řadu právo na pěkné počasí.Evropský parlament je přesvědčen, že by všem Evropanům bez diskriminace...
více


21.1.2020 KAUZA NAAMA: Něco se připravuje

Lubomír Stejskal
S blížící se návštěvou Vladimira Putina v Izraeli akceleruje dění kolem v Rusku uvězněné Izraelky Naamy Issacharové. Pozornost je soustředěna na to, kdy udělí ruský prezident Naamě milost.
více


20.1.2020 SVĚT: Viníkem je Trump

Pavel Mareš
Že mu nemohou přijít na jméno voliči Demokratické strany, není samozřejmě vůbec nic divného. V prezidentských volbách naprosto nečekaně porazil jejich kandidátku, a to mu přece nemohou odpustit.
více


20.1.2020 KAUZA NAAMA: Skandální ukázka dvojího metru

Lubomír Stejskal
Jde o skandální ukázku dvojího metru použitého orgány činnými v trestním řízení Ruské federace. Za prvotní informaci na toto téma děkuji Evě Sládečkové, která mi do gmailu poslala příslušný webový odkaz.
více


20.1.2020 NĚMECKO: "Latentní pocit nebezpečí"

Judith Bergman
„Přinejmenším od událostí, které se udály na náměstí před kolínskou katedrálou na Silvestra v roce 2015, se lidé očividně cítí čím dál méně bezpečně,“ řekl Oliver Malchow, předseda jednoho ze dvou největších německých policejních odborových svazů.
více


20.1.2020 OSOBNOST: Roger Scruton, skutečný konzervativec

Karel Hvížďala
Řekněte mi, jak chcete vnutit společnosti identitu kontinentu, který mluví dvaceti jazyky, má tři nebo čtyři nekompatibilní systémy zákonů a dlouhou historii rozporů? To nejlepší, v co můžete doufat a čeho jsme již téměř dosáhli v 19. století, byla rovnováha mezi velmocemi.
více


20.1.2020 NATO: Zelený tank na baterky

Markéta Šichtařová 5
Jistě jste už některou z variant toho provařeného rádoby-vtipu slyšeli. Toho, jak se sejde ruský, německý a americký dirigent.
více


18.1.2020 EVROPA: Zákaz vlajek států v europarlamentu

Jan Bartoň
Předseda europarlamentu David Sassoli zakázal během jednání mávat transparenty a dalšími „nevhodnými“ pomůckami. Podle Jana Zahradila z ODS se jedná o „neuvěřitelnou tupost“.
více


18.1.2020 EVROPA: Konec Židů v EU?

Guy Millière
Dne 3. prosince 2019 odhlasovalo francouzské Národní shromáždění usnesení, kterým přijalo definici antisemitismu podle Mezinárodní aliance paměti holocaustu. Usnesení zdůraznilo, že definice „zahrnuje projevy nenávisti vůči Státu Izrael jen proto, že to je židovská komunita“.
více


18.1.2020 OSOBNOST: Devadesátiny paleoneokonzervativce

Roman Joch
Devadesáti let se dožila jedna z legend americké politické žurnalistiky, Norman Podhoretz, v letech 1960–95 šéfredaktor vlivného měsíčníku Commentary.
více


18.1.2020 ROZHOVOR: V USA se Sorosovi přezdívá „Kmotr Levice“

Benjamin Kuras
To záleží na tom, zda fandíme Íránu nebo Spojeným státům. A taky na tom, zda si myslíme, že je to nekorektní a nezodpovědné porušení jakýchsi abstraktních pravidel pomyslného míru, nebo pokračování už dlouho vedené války, proti nám, tedy Západu, i když takzvaně „hybridní“, takže se nám pořád zdá...
více


18.1.2020 KAUZA NAAMA: Slovo beznaděje

Lubomír Stejskal
Tentokrát z Moskvy, od náměstka ruského ministra zahraničí. Jevgenij Ivanov dle zprávy TASS v úterý 14. ledna uvedl, že Rusko nepočítá s její výměnou (do Izraele za někoho jiného).
více


17.1.2020 EVROPA: Zelený úděl – cesta ke zmaru a nové totalitě

Tomáš Břicháček
Evropský zelený úděl by přinesl dávno nevídané sešněrování a ideologické podmanění hospodářství, masivní omezení svobody, likvidaci zbytků suverenity členských států, astronomické náklady, zaostávání EU oproti zbytku světa.
více


17.1.2020 ESEJ: Írán si zasluhuje naši pozornost

Jiří Weigl
Současná nová fáze krize na Blízkém východě soustředila pozornost na Írán a jeho roli a ambice v celém současném dění v tomto regiónu.
více


16.1.2020 VELKÁ BRITÁNIE: „Nechali jsme je bez ochrany“

Marian Kechlibar
V Manchesteru vyšla zpráva hodnotící chování místní policie při vyšetřování sexuálního otrokářského gangu v Rochdale. Nevyznívá pro strážce zákona moc dobře.
více


17.1.2020 ÍRÁN: Jaderná dohoda směřuje k zániku

Gita Zbavitelova 1
Tři signatáři mezinárodní dohody o íránském jaderném programu, Británie, Francie a Německo, udělali v úterý zásadní krok, který ji může definitivně pohřbít. Spustili takzvaný mechanismus řešení sporů, který otevírá cestu k opětovnému uvalení sankcí OSN. Podle nich jim vzhledem k íránským krokům nic...
více


16.1.2020 USA: Díky Trumpovi jde politika země správným směrem

Majid Rafizadeh
Majid Rafizadeh
Opět se ukázalo, že se kritici íránské politiky prezidenta Trumpa mýlí: Nejenže americké sankce vyvinuly výrazný tlak na mulláhy vládnoucí v Íránu a jejich schopnost financovat jimi sponzorované teroristické skupiny, ale navíc prezident Trump nedávno nařídil překvapivý vojenský útok, při němž byli...
více


16.1.2020 GLOSA: Jenom pro srovnání

Lubomír Stejskal
Izraelská média přinesla v pondělí 13. ledna zprávu o tom, že v Jordánsku byl odsouzen izraelský občan, který do země pronikl ilegálně a navíc u něj policie našla marihuanové cigarety.
více


16.1.2020 OSOBNOST: Stálo to za to

Roman Joch
Ve svém posledním článku před smrtí v britském týdeníku The Spectator těsně před Vánocemi sir Roger Scruton napsal: „... vzdor přitažlivosti Poláků, Maďarů, Rumunů a mnoha dalších, byli to nesmělí, cyničtí Češi, pro které jsem ztratil své srdce, jež jsem pak už nikdy nezískal zpět“. To vystihuje...
více


15.1.2020 BLÍZKÝ VÝCHOD: Vítězové a poražení

Pavel Kopecký
Nekonečný počet kol má už americko-íránské soupeření na Blízkém východě a obzvláště pro něj platí nesmrtelná Platónova slova, že jen mrtví se dožijí konce války. Čtyřicetileté soupeření mezi supervelmocí a regionální mocností odstartovala Islámská revoluce, v níž se snoubil šíitský islamismus s...
více


14.1.2020 EVROPA: Soudní dvůr EU omezuje svobodu projevu

Judith Bergman
3. října 2019 rozhodl Soudní dvůr Evropské unie (CJEU), že soudy členských států EU mohou požadovat po Facebooku odstranění pomlouvačného materiálu kdekoliv na světě.
více


13.1.2020 SVĚT: V judeofobii probíhají změny

Johannes Gerloff
Židovský národ zakouší od samého počátku své existence zvláštní odmítavý postoj. Vždycky tu byli lidé, jejichž předsevzetí znělo: „Pojďme, vyhlaďme je, ať národem nejsou, ať se nikdy jména Izraele ani nevzpomene!“ (Žalm 83,5).
více


13.1.2020 ÍRÁN: O odlivu mozků

Marian Kechlibar
Tak nám vrchní představitelé íránské vlády kápli božskou Alláhovu: letadlo, na jehož palubě se nacházelo skoro dvě stě lidí, nespadlo skrze žádnou technickou závadu, ale po zásahu íránskou protivzdušnou obranou.
více


15.1.2020 BLÍZKÝ VÝCHOD: Měli by se piloti začít bát?

Lubomír Stejskal
Na mysli mám piloty Israeli Air Force (IAF), izraelského vojenského letectva. Ve čtvrtek 8/1 přinesl totiž web listu Jordan Times informaci, že mezi vojenské piloty sousední země se zařadila dívka z nejvyšších sfér.
více


14.1.2020 GLOSA: Odešel politik, kterému nechyběla odvaha

Lubomír Stejskal
Jeho odvaha byla završena mírovou smlouvou Egypt-Izrael, která měla pro pozitivní vývoj ve výbušném regionu klíčový význam. Stejně tak prokázal dostatek odvahy v předminulé dekádě i jordánský král Husajn; i on uzavřel s Izraelem mír.
více


14.1.2020 POLEMIKA: Skromné doporučení Václavu Klausovi

Tomáš Guttmann
Sobotní příspěvek o atentátu v Bagdádu je podepsán Institutem Václava Klause (IVK). Nepřesnosti i naivita politické analýzy mě přesvědčily o tom, že Václav Klaus onen článek poprvé viděl až po jeho publikování.
více


14.1.2020 SVĚT: Trump odklopil kámen

Zbyněk Petráček
Bude válka? Člověk je geneticky vybaven tak, že se bojí války. Války jednoho státu proti druhému, natož širší, ba světové. Otázka „Bude válka?“ se objevila i po zabití arciteroristy a generála Solejmáního.
více