22.10.2020 | Svátek má Sabina


22.10.2020 USA: New Jersey

american flag
Republikána, Texasana George H. W. Bushe, si newjerseyské obyvatelstvo za prezidenta zvolilo v roce 1988 a od té doby, tedy následujících sedm voleb, dalo přednost výhradně kandidátům z Demokratické strany.
více


22.10.2020 SVĚT: OSN je parodií sama na sebe

Tomáš Zdechovský
Tato organizace OSN je totiž absolutní parodií sama na sebe, protože do jedné ze svých nejdůležitějších organizací volí pravidelně za členy státy, které patří k největším porušovatelům lidských práv na světě.
více


22.10.2020 FRANCIE: Dějepisáři usekli hlavu

Ivo Cerman
Muslimská mládež ve Francii zorganizovala veřejnou popravu profesora, který učil svobodu projevu. Pravice volá po zavření radikálních mešit.
více


21.10.2020 USA: Trump 2020 - člověk versus hnutí

Tom Klingenstein
Tom Klingenstein
Tom Klingenstein, předseda výboru Claremont Institute, konzervativního think tanku, vysvětluje, proč mohou mít volby roku 2020 největší dopady od roku 1860 a proč je pro danou chvíli nejvhodnějším kandidátem prezident Trump.
více


20.10.2020 FRANCIE: Republika zasažená do srdce

Marian Kechlibar
O špatných vztazích mezi islámem a sekulární částí Francouzské republiky se konečně aspoň oficiálně mluví. Otázka je, zda není příliš pozdě.
více


20.10.2020 BLÍZKÝ VÝCHOD: Šokující anketa

Lubomír Stejskal
Nedávno jsem se pozastavil nad negativním hodnocením skutečnosti, že hlavní roli v připravovaném filmu Kleopatra má hrát izraelská superstar Gal Gadotová. Ta hodnocení vycházela z arabského prostředí.
více


21.10.2020 ŠVÉDSKO: Vlna násilí je "extrémně alarmující"

Judith Bergman
Situace ve Švédsku se nyní zhoršila natolik, že švédská policie 29. srpna 2020 zveřejnila prohlášení nazvané „Extrémně závažný vývoj současného násilí“.
více


19.10.2020 USA: Tak chutná moc?

Petr Motyka
„Babička mi vyprávěla, že za německé okupace (německé, nikoli jakési nacistické) musela mít na rádiu ceduli: Poslouchání zahraničního rozhlasu se trestá káznicí nebo smrtí.“ Cituji zde povzdech jednoho z velmi vážených přispěvovatelů na mém oblíbeném internetovém blogu.
více


19.10.2020 USA: New Hampshire

american flag
New Hampshire, stát severovýchodního pobřeží Spojených států o rozloze třikrát menší než Česká republika, má přibližně 1,3 miliónu obyvatel.
více


19.10.2020 GLOSA: Humanita a Peking

Zbyněk Petráček
Zaregistrovali jste, že Čínská lidová republika byla zvolena do Rady OSN pro lidská práva? Spíše ne, že. Není to zpráva z těch, jež „dělají noviny“. Však také nevypovídá ani tak o Číně jako spíše o institučním pojetí lidských práv v dnešním světě. A nastavuje různá zajímavá zrcadla.
více


17.10.2020 ROZHOVOR: Náš největší nepřítel?

Benjamin Kuras
V žádném případě se ale Západ nesmí nechat vtáhnout do spojenecké podpory Turecka, dostane-li se Turecko do přímého konfliktu s Ruskem.
více


17.10.2020 SVĚT: Karabach a nový appeasement

Pavel Kopecký
Proti zjevně nesvobodnému Bělorusku se na Západě sluší vyhlašovat sankce. Bělorusko přece zní skoro jako Rusko, a jsou s Moskvou spojenci. Spojencem Západu je Turecko, a třebaže se dopouští ostentativních zločinů všeho druhu, daleko horších než běloruská věrchuška, sankce proti němu se vyhlašovat...
více


16.10.2020 BLÍZKÝ VÝCHOD: 20. výročí druhé intifády

Gita Zbavitelova 1
Na podzim před dvaceti lety vypukla druhá palestinská intifáda. Izraelci si toto výročí nepřipomínali, protože vzpomínky jsou příliš bolestné. Intifáda také negativně poznamenala jejich vnímání palestinské kauzy.
více


16.10.2020 SVĚT: Z dopisů dvou dam (II.)

Marian Kechlibar
Milá Sáro, je mi potěšením pustit se s Tebou do rozhovoru na toto téma. Po nějakou dobu jsem si myslela, že jsem jediná, kdo vidí paralely mezi islamisty a „woke“ hnutím.
více


17.10.2020 KLEOPATRA: Rozruch po 2050 letech

Lubomír Stejskal
Ta zpráva už dorazila do české kotliny. Společnost Paramount natočí novou Kleopatru. Režírovat ji bude Patty Jenkinsová, jejíž jméno najdeme v titulcích za „directed by“ ve filmu Wonder Woman.
více


17.10.2020 USA: Nevada

american flag
Ještě v roce 1980 měl stát Nevada sílu jen tří volitelů. Dnes jich má šest a ti dají podle průzkumů hlas spíše Joe Bidenovi. Ale ještě se uvidí, kam stát pouští a hazardu a Las Vegas nakonec dodriftuje…
více


17.10.2020 USA: Zbourali i sochu Abrahama Lincolna

Ivo Cerman
Revolucionáři v Portlandu zavrhli památku prezidenta, který zrušil otroctví. Jaký má smysl přepisování dějin a zavrhování civilizace, která zničila otroctví?
více


16.10.2020 USA: Proč je „270“ kouzelným číslem prezidentských voleb (4)

Jan Kust
V sérii článků k volbám prezidenta USA jsme již nakousli mnohé – jak se volí, kdy se volí i kdo volí, průběžně se věnujeme tomu, kdo byl zvolen, budeme se věnovat tomu, kdo by mohl být zvolen letos apod.
více


15.10.2020 USA: Nebraska

american flag
Bělošský stát Středozápadu s bezmála dvěma milióny obyvatel, proslulý nekonečnými lány kukuřice, dá jistojistě přednost jakémukoliv republikánskému kandidátovi. Naposledy totiž uvěřil demokratům v roce 1964.
více


17.10.2020 BLÍZKÝ VÝCHOD: Začátek skutečné mírové transformace

Guy Millière
15. září 2020 byly na slavnostním ceremoniálu v Bílém domě oficiálně představeny dvě mírové dohody s Izraelem, první dohodu s Izraelem uzavřely Spojené arabské emiráty (SAE) a druhou Bahrajn.
více


15.10.2020 GLOSA: Koronavirus jako výtah k totalitě?

Pavel Mareš
Paniky okolo koronavirové pandemie využívá levicová vláda Daniela Andrewse v australském státě Victoria k protlačení zákona, který by dal vládě téměř neomezenou moc nad občany.
více


15.10.2020 USA: Proč je „270“ kouzelným číslem prezidentských voleb (3)

Jan Kust
V sérii článků k volbám prezidenta USA jsme již nakousli mnohé – jak se volí, kdy se volí i kdo volí, průběžně se věnujeme tomu, kdo byl zvolen, budeme se věnovat tomu, kdo by mohl být zvolen letos apod.
více


14.10.2020 SVĚT: Z dopisů dvou dam (I.)

Marian Kechlibar
Vážení a milí, přišel čas zase něco přeložit. Tentokrát jsem zvolil výměnu dopisů mezi dvěma ženami, které by člověk měl znát jménem.
více


16.10.2020 USA: Trump tentokrát bez výhody

Roman Joch
Donald Trump je na nejlepší cestě k volební porážce. V televizní debatě s Joem Bidenem na konci září si nepomohl, jeho časté přerušování a skákání do řeči nezpůsobilo, že Bidena převálcoval; naopak to, že demokratického kandidáta nenechal ani domluvit, možná Bidena zachránilo před tím, aby sám...
více


14.10.2020 BLÍZKÝ VÝCHOD: Co ještě řekl princ Bandar

Lubomír Stejskal
V článku Trpké přiznání jsem informoval o první části rozhovoru, který poskytl saúdský princ Bandar televizi Al Arabiya.
více


14.10.2020 USA: Proč je „270“ kouzelným číslem prezidentských voleb (2)

Jan Kust
Jak bylo řečeno i v předcházejícím příspěvku, původně to byly zákonodárné sbory jednotlivých států, které volily zástupce do sboru volitelů – posledním státem Unie, který si toto právo podržel, byla Jižní Karolína.
více


13.10.2020 USA: Proč je „270“ kouzelným číslem prezidentských voleb (1)

Jan Kust
Vím, že pravidelní čtenáři Neviditelného psa už dávno ví, že 270 je minimální počet hlasů ve sboru volitelů, které musí budoucí prezident ve volebním klání získat, aby byl zvolen.
více


12.10.2020 IZRAEL: Prodloužení uzavírky ekonomiky

Gita Zbavitelova 1
Izrael je už tři týdny zcela uzavřený kvůli epidemii koronoviru. Je však stále mnoho lidí, kteří přísná opatření porušují, a množství nově nakažených dva týdny rostlo. Před týdnem se podle Oxfordské univerzity Izrael dokonce stal zemí s třetí nejvyšší úmrtností na hlavu na světě.
více


13.10.2020 BLÍZKÝ VÝCHOD: Trpké přiznání

Lubomír Stejskal
Je mu jednasedmdesát, patří k vládnoucí dynastii Saúdů, byl dlouholetým velvyslancem Saúdské Arábie v USA a ve svém zemi mj. šéfem zpravodajské služby. Jmenuje se Bandar bin Sultan bin Abdulaziz.
více


13.10.2020 KORONAVIRUS: Trump může za mrtvé v USA...

Jan Bartoň
Debata kandidátů na viceprezidenta USA se nesla v duchu obviňování Trumpovy administrativy za „naprosté nezvládnutí pandemie v USA“. Stačí se ale podívat na čísla a je to jasná lež!
více


12.10.2020 USA: Montana

american flag
Montana je stát velký asi jako Japonsko, venkovský (žije zde jen milion obyvatel), chudý ekonomicky, ale nesmírně bohatý na přírodní krásy. Montana je státem se silně individualistickým duchem bělochů, který produkuje silný odpor k federální nebo státní vládě bez ohledu na vládnoucí stranu.
více


10.10.2020 ŠVÉDSKO: Tady je bezpečně…

Matyáš Zrno
Ve Švédsku – které je samozřejmě zcela bezpečné a nejsou tam žádné oblasti, kterým se raději vyhnete – si zahraniční studenti stěžují na svou bezpečnost. Alespoň na jedné univerzitě v jednom městě – Borlänge.
více


12.10.2020 SVĚT: Proč se političtí aktivisté pořád pletou?

Přemysl Souček
Zrušíme policii! Spravedlivou transformaci energetiky! Uděláme ekologickou transformaci! Spravedlivé kvóty na přerozdělování migrantů! Tahle hesla vypadají pro mnoho lidí rozumně, nebo dokonce lákavě.
více


9.10.2020 ROZHOVOR: Hrozí nám malér, říkám to roky

Andor Šándor
To je samozřejmě obtížná otázka, která se lépe odpovídá těm, kteří straní jednomu z nich. Při hodnocení, kdo má větší šanci, se nemohu nevrátit do klání mezi Donaldem Trumpem a Hillary Clintonovou.
více


9.10.2020 SVĚT: Na životech černošských křesťanů zřejmě nezáleží

Giulio Meotti
„Zastavte vraždění“, „Už toho bylo dost“, „Na našich životech záleží,“ skandovali nigerijští křesťané a představitelé křesťanských církví, kteří v Londýně 20. srpna 2020 demonstrovali proti genocidě křesťanů v Nigérii.
více


9.10.2020 GLOSA: Smíšené pocity

Zbyněk Petráček
Známý vtip líčí smíšené pocity takto: když vaše tchyně padá do rokle ve vašem novém autě. Reálnější smíšené pocity vyvolává vztah Evropy a Turecka.
více