24.8.2019 | Svátek má Bartoloměj


24.8.2019 IZRAEL: Je to tak nepochopitelné?

Lubomír Stejskal
V únoru 2018 byl na křižovatce u vjezdu do města Ariel v samařské oblasti Země izraelské ubodán Arabem devětadvacetiletý Itamar Ben Gal. Zanechal po sobě ženu a čtyři děti.
více


22.8.2019 EVROPA: Otevřená náruč a zavřené oči

Petr Robejšek
Proactiva Open Arms je organizace, která podle svých webových stránek „zachraňuje lidi, kteří se snaží dostat do Evropy na útěku před válkou, perzekucí a chudobou“. To znamená, že se cítí odpovědná za kohokoliv, kdo opouští Afriku, protože tam se válčí, dochází k perzekucím a vládne tam chudoba.
více


23.8.2019 NĚMECKO: Hnízdo špionů ze Středního východu

Soeren Kern
Podle německé zpravodajské služby BfV zintenzivnily během posledních 12 měsíců zahraniční zpravodajské služby, zejména turecká, syrská a íránská, své aktivity v Německu.
více


24.8.2019 TURECKO: Kyperská vějička na voliče

Pavel Kopecký
Jestli je v rostoucí nestabilitě mezinárodní politiky něco nestabilnější než všechno ostatní, je to zahraniční politika Turecké republiky. Dílem se do její nevypočítatelnosti promítá snaha vládnoucí kliky vychytrale kmitat mezi dominantními hráči a získávat od nich bonusy.
více


22.8.2019 SVĚT: Putin u Macrona

Jan Bartoň
Ruský prezident Vladimir Putin vážil před zasedáním skupiny G7 cestu za francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. ČT hodnotila pokus o nalezení nadstandardních vztahů Macrona s Putinem pozitivně.
více


22.8.2019 GLOSA: Piknik pro pamětníky

Zbyněk Petráček
Nelze si nevšimnout, jak často je Maďarsko spojováno se slovy „neevropský“, ba „protievropský“. Nechme stranou, že se má říkat „neunijní“, neboť nejde o kontinent, ale o EU.
více


22.8.2019 SVĚT: Trump kupuje Grónsko

Pavel Jégl
Donaldu Trumpovi vrtá hlavou myšlenka, že by koupil ostrov. Není divu, než si odskočil do Bílého domu, podnikal v realitách.
více


21.8.2019 NĚMECKO: Herr Maaßen znovu na scéně

Marian Kechlibar
Hans-Georg Maaßen, člen vládní CDU, je chlapík, který v letech 2012-2018 šéfoval německé vnitřní kontrarozvědce, Úřadu pro ochranu ústavy (Bundesamt für Verfassungsschutz).
více


21.8.2019 NĚMECKO: Před podzimními volbami

Aleš Valenta
U našich západních sousedů se pořád něco děje. Bavorský předseda vlády Söder, který ještě před nedávnem nemohl Zeleným přijít na jméno, objímá v přítomnosti fotografů stromy a v zoufalé snaze být zelenější než Zelení navrhuje zakotvit klimatické cíle vlády do ústavy.
více


23.8.2019 GLOSA: Pošlete Grétu na prázdniny

Milena Kozumplíková
Nejdříve jsme viděli fotografie holčičky s copánky, sedící na schodu švédského parlamentu s plakátem v ruce. Pak začali studenti středních škol v jejím jménu, ve jménu obav z budoucích klimatických změn, ve jménu idejí, které ona studentka hlásá, a ve jménu problému, o němž mnoho nevědí, absentovat...
více


21.8.2019 IZRAEL: První odmítnutí vstupu zákonodárců USA

Gita Zbavitelova 1
Poprask v Izraeli a Spojených státech vyvolalo rozhodnutí izraelské vlády nepovolit návštěvu země dvěma ostře protiizraelským demokratickým členkám americké Sněmovny reprezentantů Ilhan Omar a Rashidě Tlaib.
více


20.8.2019 USA: Rozbít a zamést!

Jan Vitek
Když očití svědci vraždy Johna F. Kennedyho v Dallasu začali tvrdit, že dva výstřely přišly zpoza palisády na stráni před presidentovou limuzínou, a tím ohrozili oficiální vyprávění.
více


20.8.2019 ČÍNA: Perfektní high-tech totalita

Judith Bergman
30. výročí zmasakrování demonstrantů protestujících 4. června 1989 na náměstí Nebeského klidu (Tchien-an-men Kuang-čchang) čínským režimem je dobrou příležitostí ke zdůraznění extrémní cenzury panující v Číně pod vedením Komunistické strany Číny a prezidenta Si Ťin-pchinga.
více


19.8.2019 MIGRACE: Co se děje na těch lodích?

Jan Bartoň
Před pár dny byl v pořadu Události, komentáře krátký rozhovor s českou zdravotní sestrou, která pracovala pro organizaci Lékaři bez hranic v Afghánistánu a na lodi zachraňující imigranty z Libye v roce 2016.
více


20.8.2019 USA: Čekání na těžší kalibr?

Roman Joch
Demokratická strana USA je nejstarší politickou stranou na světě. Byla založena v roce 1828 jako strana rovnosti (pouze) bílých mužů. V současnosti jsou v ní na vzestupu ženy a barevné menšiny.
více


20.8.2019 EVROPA: „Z románu 1984 se stal policejní manuál“

Marian Kechlibar
Rozhovor s Harrym Millerem, který se v Británii stal terčem zájmu policie kvůli „nenávistným tweetům“.
více


19.8.2019 GLOSA: Černobylská katastrofa dvakrát jinak

Tomáš Vodvářka
Po pětidílném seriálu společnosti HBO vzniká v Rusku jeho místní mutace. Jak lze předpokládat, oba seriály o jediné katastrofě se budou diametrálně lišit.
více


19.8.2019 IZRAEL: Příběh kongresmanky Tlaibové

Lubomír Stejskal
Prolog: Dvě muslimské členky US Sněmovny reprezentantů za Demokratickou stranu, Rašida Tlaibová a Ilhan Omarová, plánovaly navštívit zemi, kterou nenávidí: Izrael. Vyzývají k jeho bojkotu a popírají jeho legitimitu.
více


19.8.2019 NĚMECKO: Pokažený semafor aneb Rot-Rot-Grün

Marian Kechlibar
Co se voleb do Bundestagu týče, jsme právě v polovině volebního období. Můžeme už tedy hovořit o nějakých trendech.
více


19.8.2019 SVĚT: Slečně Gretě do památníčku

Luděk Frýbort
Tak si říkám, jestli by v tom Švédsku neměli nějakou desetiletou holku, aby spasila lidstvo. Ta Greta Thunberg se v tom úkolu osvědčuje dobře, o to nic, ale přece jen už je šestnáctiletá, dlouho-li a dosáhne dospělosti.
více


17.8.2019 GLOSA: Tak co vlastně?

Lubomír Stejskal
Palestinští Arabové rádi odvozují svůj původ od starověkých Filistínů, ačkoli s nimi nemají nic společného. Filistíni nebyli Arabové – a oni Arabové jsou.
více


17.8.2019 SVĚT: Když ze západu mizí Západ

Kateřina Lhotská
Češi se odklánějí od západu, zato jim tolik nevadí Rusko. Zjistila to agentura STEM. Přičítá to vlivu Donalda Trumpa, Emanuela Macrona a brexitu. Myslím, že je to složitější. Češi totiž nejspíš vidí, že ze západu Západ mizí.
více


17.8.2019 EVROPA: Vlastní kulturu zahalujeme,...

Giulio Meotti
Před třemi roky učinila italská vláda ostudné rozhodnutí. Nechala zahalit starobylé římské sochy, aby neurazily íránského prezidenta Hasana Rúhaního během jeho návštěvy. Nahé sochy byly zakryty bílým kartonem.
více


17.8.2019 CESTOVÁNÍ: Zlobil, do Vietnamu nepojede…

Alois Stehlík
V šedesátých letech 20. století, v době vietnamské války, se organizovaly v továrnách, v úřadech, ve školách finanční sbírky ve prospěch bojujícího Vietnamu.
více


16.8.2019 EVROPA: Právo z dob raného středověku

Pavel Chrastina
Ideologové islámu nepřestávají mezi Evropany všemi možnými prostředky propagovat svůj třináct set let starý zákoník, který svou krutostí připomíná časy chetitského vládce Chammurapiho.
více


16.8.2019 ÚVAHA: Jen pár slov o Rusku

petropavlovská pevnost
Nadměrné sebevědomí, nedomýšlet věci do konce a nedostatečná úroveň sebeorganizace a sebekázně jsou obecně dobře známé negativní rysy ruské mentality - prostě jak se říká „široká ruská duše“, ta má ale i své pozitivní projevy, jistě třeba v umění, ruské pohostinnosti a třeba ochoty diskutovat o...
více


15.8.2019 SVĚT: Kultura pocitu viny

svět world
Ať se to komu líbí nebo nelíbí, křesťanství je jedním z pilířů euroamerické civilizace. Můžeme k němu mít různý postoj, ale každý z nás se s ním musí tak či onak vyrovnat a vyrovnávat.
více


15.8.2019 PÁSMO GAZY: Napětí mezi Hamásem a Izraelem znovu sílí

Gita Zbavitelova 1
V poslední době roste počet incidentů u hranic s Pásmem Gazy, které nahlodávají neoficiální červnové příměří zprostředkované Egyptem a OSN mezi tamějším vládcem, palestinským teroristickým hnutím Hamás a Izraelem.
více


15.8.2019 SVĚT: Deset týdnů, které otřesou Čínou

Jan Vitek
Po bouřlivých demonstracích, které v minulých dnech zcela ochromily Hongkong a během nichž byly napadeny policejní stanice, poničena budova parlamentu a znesvěcena státní vlajka, čínská vláda varovala, že „ti, kdo si hrají s ohněm, se sami spálí“.
více


14.8.2019 USA: Trump a vnitřní terorismus

Pavel Kopecký
Zpoza oceánu přišly zprávy o dalších masakrech civilistů. O střelbě Američanů do Američanů. O další z nekonečné řady těžko pochopitelných tragédií, o nichž se nejvíce dozvídáme za informačně chudších podmínek okurkové sezóny anebo při zvýšeném počtu obětí na životech.
více


14.8.2019 NĚMECKO: Když politikům neziskovka přeroste přes hlavu

Petr Robejšek
Deutsche Umwelthilfe (DUH), státem spolufinancovaná německá nezisková organizace pečující o životní prostředí, požaduje, aby byli tři politici vzati do donucovací vazby.
více


14.8.2019 NĚMECKO: Zdaníme vás, až zezelenáte

Pavel Jégl
Německo zvažuje uhlíkovou daň. Má Němce přimět k tomu, aby nespalovali fosil a místo aut se spalovacím motorem si konečně pořídili elektromobily (anebo aspoň elektrokola).
více


13.8.2019 USA: Smrt skandálu století

Jan Vitek
K všeobecnému zklamání a bez jakéhokoli překvapení usvědčený pedofil, falešný miliardář, pasák nezletilých dívek, přítel bohatých a mocných milovníků děvčátek, vyděrač, údajný agent Mossadu Jeffrey Epstein zemřel v šedesáti šesti letech na sebevraždu.
více


13.8.2019 EVROPA: Kam kráčíš, sociální demokracie?

Luděk Frýbort
August Bebel vyzval učitele, aby vstupovali do sociálně demokratické strany. Z té rány se už nikdy nevzpamatovala. (Heiner Geißler, generální sekretář německé strany CDU v letech 1978 – 1989)
více


14.8.2019 USA: Masakry a vrazi

Roman Joch
Vraždění v texaském El Pasu a v Daytonu v Ohiu konsternovala nejen Ameriku. Náhoda tomu chtěla, že vrazi byli odlišných politických přesvědčení.
více


13.8.2019 GLOSA: Hlavní ohrožení naší svobody

Miloslav Bednář1
U hlavních hrozeb naší svobodě je na místě si ujasnit jak eurounijní, tak ruskou a vlastně i komunisticko-čínskou a i jejich geopolitickou spojitost. Prvořadá je vzhledem k našemu členství ta eurounijní, resp. zejména berlínobruselská.
více