13.7.2020 | Svátek má Markéta


13.7.2020 ÍRÁN: Za záhadnými incidenty zřejmě stojí Izrael

Gita Zbavitelova 1
V posledních dnech postihla Írán řada záhadných incidentů, které poškodily jeho jaderný program a jež Teherán i západní média připisují Izraeli.
více


13.7.2020 ALBÁNIE: Co mi vyprávěla matka

Voyen Koreis 2
Moji rodiče měli svatbu v roce 1938 v Tiraně. Albánský král Zog se ženil s jistou maďarskou hraběnkou a albánské úřady jim samy nabídly, že mohou uspořádat svou svatbu ve stejný den. To bylo náramné privilegium a platilo to jen pro ně jako cizince; žádní Albánci se v ten den brát nesměli.
více


13.7.2020 ROZHOVOR: Metoda hodného a zlého policajta

Jan Keller
Domnívám se, že ten tlak bude sílit. Oni to zkoušejí metodou hodného a zlého policajta. Když si uděláte analýzu Junckerových výročních projevů pronášených každoročně v září před Evropským parlamentem, zjistíte, že v lichých letech vždy vyhrožoval, zatímco v sudých se tvářil vstřícně a dušoval se,...
více


13.7.2020 USA: Secoriea Turner nebyla jediné dítě

Ivo Cerman
Původně jsem vážně neměl v plánu se tomuto tématu věnovat tak dlouho. Při dalším ověřování informací o znepokojujícím zabití 8leté Secorii Turner jsem ale zjistil, že to na Den nezávislosti bylo mnohem horší.
více


13.7.2020 GLOSA: Virus a spravedlnost

Zbyněk Petráček
Kdyby žil Petr Bezruč, měl by důvod ke smutku i vzdoru. Právě jeho zem je trestána za epidemii. Za průšvih v oblasti dolů, kde se potkávají horníci z Česka, Polska, Slovenska i Ukrajiny, se vznáší hrozba nad celým Moravskoslezským krajem.
více


11.7.2020 SVĚT: Mráz přichází z druhé strany

Jiří Weigl
Revolta, která dnes otřásá Spojenými státy a nezadržitelně se šíří do Evropy, nejvíce připomíná čínskou kulturní revoluci. Spojuje ji s ní celkové směřování – nemilosrdný útok na dosavadní společnost, její struktury, hodnoty, tradice a symboly, zuřivá snaha je zničit, zašlapat, vykořenit, a to...
více


11.7.2020 EVROPA: Jsou to čímani, ti Němci

Kateřina Lhotská
Na začátku července převzalo štafetu předsednictví Evropské unie Německo. Deklarovalo, že hlavním cílem jeho půlročního mandátu bude ekonomické zotavení unie po koronavirové krizi. Ukazuje se však, že to zřejmě nebude cíl jediný.
více


10.7.2020 SVĚT: Cancelio Rowlingová!

Marian Kechlibar
Milý čtenáři, náhoda vedla k dokonalé trefě: spisovatelka Rowlingová je signatářkou dopisu volajícího po svobodě slova, který vyšel ve středu v časopise Harpers. Mezi dalšími lidmi, kteří jej podepsali, je Salman Rushdie, člověk, po jehož životě svého času šli fanatici poštvaní Chomejním.
více


11.7.2020 GLOSA: Berlín za volantem

Zbyněk Petráček
Jisté stereotypy mají tuhý život, zvlášť opírají-li se o zkušenost světových válek. Třeba vztah k Německu. To bylo jádrem centrálních mocností, a aby mohlo vzniknout Československo, centrální mocnosti (v masarykovském pojetí nedemokratické) musely být poraženy demokratickým Západem.
více


10.7.2020 SVĚT: Stručná historie Antify (1)

Soeren Kern
Americký generální prokurátor William Barr obvinil Antifu - militantní „antifašistické“ hnutí - z násilností a rabování, které propukly po celých Spojených státech během protestních akcí vyvolaných smrtí George Floyda.
více


10.7.2020 GLOSA: Do zítřejší bitvy

Zbyněk Petráček
Z té války s kmenem Čechů já před léty tě bral, / to já spálil jsem tvou střechu a rozdrásal tvůj žal, / teď tvoji bratři zas budou chtít zpátky krev moji. – Verše Oldřicha Janoty z písně Bitva na Tursku oživují mytický úsvit českých dějin.
více


10.7.2020 USA: Byl Woodrow Wilson rasista?

Ivo Cerman
Předevčírem mi známý přeposlal odkaz na článek o tom, že Univerzita Princeton v New Jersey, USA, chce „zavrhnout“ prezidenta Woodrow Wilsona kvůli jeho rasismu. V podstatě chtějí odstranit jeho jméno ze všech součástí univerzity a názvů některých budov.
více


9.7.2020 SVĚT: Pravdu má ten, kdo má moc

Petr Robejšek
Tento text se naoko zabývá tureckým prezidentem, ale ve skutečnosti odhaluje, s jak slabými argumenty omezují všechny vlády svobodu slova na sociálních sítích.
více


9.7.2020 EVROPA: Německo hýbe unií. Jsme na to připraveni?

Ivo Strejček
S prvním červencovým dnem letošního roku se stává předsednickou zemí Evropské unie Německo. Přestože jde pouze o formální akt, neboť Německo už celá léta rozhoduje o všem, co se v EU stane, na půl roku oficializované nadvlády Německa nad EU je nutné si všímat velmi bedlivě a s mimořádnou...
více


9.7.2020 EVROPA: Von der Leyenová by měla ihned odstoupit

Jan Bartoň
Docela velký „přehmat“ se podařil předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové. Zapojila se totiž do předvolební agitace pro Chorvatské demokratické společenství, které volby s výrazným náskokem vyhrálo.
více


8.7.2020 USA: Pokus o další utopii skončil krvavě

Ivo Cerman
Právě když jsem o víkendu psal blog o utopistických komunitách v USA, začaly se na internetu objevovat další zprávy o zcela novém experimentu. V pondělí se ukázalo, že tentokrát to skončilo vážně tragicky. A američtí „revolucionáři“ se z toho nepoučí, to mi věřte.
více


8.7.2020 EVROPA: Češi s Brity netančí

ISDe logo
Současné německé předsednictví Rady EU si za jeden ze svých cílů vytyčilo také „nastavení nových vztahů se Spojeným královstvím po brexitu“. O to bizarněji působí vyjádření kancléřky Merkelové, která v Bundestagu oznámila, že se „Unie i Německo musí připravit na případ, že dohoda s Velkou Británií...
více


8.7.2020 FRANCIE: Zatočit se svobodou projevu

Judith Bergman
13. května 2020 přijal francouzský parlament zákon, který požaduje po online platformách, jako jsou Facebook, Google, Twitter, YouTube, Instagram a Snapchat [1], aby do 24 hodin odstranily ohlášený „nenávistný obsah“ a do jedné hodiny ohlášený „teroristický obsah“.
více


8.7.2020 HISTORIE: Nakonec musel nechat Moravu Moravou

Petr Andrle
Kapelník Henrik Schön, který přišel do Slezských Rudoltic až z rakouského Mödlingu, byl již zvyklý na všechno. Když mu ohlásili, že má připravit koncert na počest pruského krále, který bude hostem zámeckého pána hraběte Hodice, ani na okamžik nezaváhal.
více


7.7.2020 ÚVAHA: Rozpojené státy americké...

Vladimír Cícha
Kdo sleduje dění ve Spojených státech amerických, stále ještě světové velmoci, v posledních méně než pěti letech, může mi snad dát za pravdu, že sice od skončení poslední světové katastrofy před dnes jubilejními 75 lety v naději, že vše bude již se dít ku spokojenosti převážné věšiny obyvatel...
více


7.7.2020 JAPANORAMA: Obrana útokem?

Milan Hubáček
Co do politické konfigurace představuje východní Tichomoří tak trochu Evropu naruby. Podobně jako v ní se i zde střetávají geopolitické zájmy mocností, ovšem z opačné strany. Japonsko se pak nachází v přímém nárazníkovém pásmu. Čína a Rusko jsou pro něj mocnosti západní, kdežto Spojené státy...
více


7.7.2020 USA: Černoši vs. běloši - běloši vs. Černoši

Lubomír Stejskal
Režisér Jiří Strach v rozhovoru s Novinkami.cz řekl (volný citát): Jestli prestižní časopis Variety zařadí do seznamu nekorektních filmů pecky typu Forrest Gump, tak mám pocit, že se svět skutečně zbláznil.
více


7.7.2020 ROZHOVOR: Kdo nekleká, je rasista

Benjamin Kuras
Nejprve si všimněme absurdity, že za mučedníka a bezmála světce si „bojovníci za spravedlnost“ vybrali několikrát usvědčeného lupiče a násilníka, jehož oběťmi byli převážně černoši a hlavně černošky.
více


7.7.2020 CESTOVÁNÍ: Vítejte v Hongkongu

Vladimír Zouzalík
Jdete v neděli večer z restaurace, čekáte na autobus, ten nejede…, jdete na metro, zavřené, skla vysypaná ve vzduchu slzný plyn. Na hotel daleko, co vám zbývá, berete taxík a jste rádi, že vás vzal, mohlo být hůř.
více


6.7.2020 USA: The New York Times v čele nenávisti

Rudolf Mládek
Redakce amerického deníku The New York Times se minulý týden shodla, že bude psát o černoších a jejich kulturách s velkými počátečními písmeny, zatímco o běloších nadále s malými. Oznámilo to vedení tohoto amerického média.
více


7.7.2020 EVROPA: Green Deal a koláče Marie Antoinetty

Petr Robejšek
Kdyby si všichni chudí v EU oblékli „žluté vesty“, tak by dnes Evropa vypadala jako zařepkované jarní Česko z letadla. A v té samé EU požadují Finsko, Rakousko, Lucembursko, Dánsko, Holandsko, Švédsko a Lotyšsko, za souhlasného pokyvování Evropské komise, zostření emisních cílů pro plyn a CO2 na...
více


6.7.2020 ESEJ: Více multilateralismu, ne přetlačování mezi velmocemi

Pavel Svoboda EP
Žijeme v době, která se odvrací od multilateralismu zpět k přetlačování mezi velmocemi. K hlavním strůjcům eroze tohoto světového pořádku – Rusku, Číně a USA - se přidala i čínská chřipka, a to v době, kdy globální výzvy potřebují multilateralismus více než kdy jindy.
více


6.7.2020 GLOSA: Rusko v roce 0

Zbyněk Petráček
Ruští voliči schválili změnu ústavy. Pro Rusko nastane opět rok 0, což znamená, že nyní již čtyřnásobný prezident Putin může kandidovat ještě dvakrát a stát se prezidentem až šestinásobným (vládnout do roku 2036).
více


6.7.2020 KOREA: Sedmdesát let války

Pavel Kopecký
Severokorejci před pár dny odstřelili styčný úřad obou Koreí. Poručili ho, s cynickou nadsázkou řečeno, „mandátu nebes“. V první řadě nejspíše proto, aby sdělili lidstvu – potažmo předvolebním Spojeným státům, jejichž prezident Trump se chvástal mírovým jednáním s Pchjongjangem –, že válka na...
více


6.7.2020 FEJETON: Výsledky hlasování

Petruška Šustrová
Seděli jsme ve středu večer v hospodě a povídali jsme si – aspoň většinou – o Bělorusku. Blíží se tam prezidentské volby (mají se konat 9. srpna) a docela mě překvapilo, že se mí spolustolovníci vůbec chtěli bavit o jejich výsledku.
více


4.7.2020 GLOSA: Můžeme se zas jednou Německa bát

Zdeněk Holásek
Kdo měl obavy z nadcházejícího předsednictví Německa v EU, bál se správně. Německo jednak záhadně otočilo a je náhle ochotné přistoupit na požadavky jižních zemí ohledně záchranného fondu. Čím tenhle veletoč bude vykoupen, se nejspíš brzy dozvíme.
více


4.7.2020 ÚVAHA: Kauza Kolumbus

František Novotný
Když jsem v roce 2015 čekal tři týdny na posádku v Bostonu, chodil jsem do downtownu přes park Kryštofa Kolumba, a tudíž kolem sochy tohoto mořeplavce.
více


4.7.2020 ESEJ: O nadprodukci elit

Marian Kechlibar
Peter Turchin je vysokoškolský učitel z New Yorku, který se zabývá evoluční biologií, matematikou a matematickým modelováním historie. Až donedávna neznámý, dostal se roku 2020 do větší pozornosti internetu, protože se ukázalo, že už v letech 2010-2012 předpovídal další “špičku” násilností a...
více


4.7.2020 USA: Černý scénář. Má někdo růžový?

Ladislav Jakl 1
Spojené státy americké čeká dramatický až tragický konec roku 2020 a začátek roku příštího. S tím, že důsledky příštích dramat nejspíše budou dlouhodobé, ne-li trvalé.
více


4.7.2020 SVĚT: Západ se porazí sám...

Kateřina Lhotská
V posledních letech se Západem prohánějí opakované vlny sebemrskačství. Teď aktuálně za rasismus vůči černochům, předtím to bylo za způsobení klimatické změny. Když to vidí v Moskvě či Pekingu, otevírají šampaňské na oslavu...
více


4.7.2020 IZRAEL: K anexi části Západního břehu nedošlo

Gita Zbavitelova 1
Tak pěkně to měl izraelský premiér Binjamin Netanjahu vymyšlené. Podle amerického mírového plánu, který Bílý dům zveřejnil v lednu, může Izrael získat až 30 % Západního břehu a Palestinci pro svůj samostatný stát ostatních 70 %.
více