6.7.2020 | Den upálení mistra Jana Husa


6.7.2020 USA: The New York Times v čele nenávisti

Rudolf Mládek
Redakce amerického deníku The New York Times se minulý týden shodla, že bude psát o černoších a jejich kulturách s velkými počátečními písmeny, zatímco o běloších nadále s malými. Oznámilo to vedení tohoto amerického média.
více


6.7.2020 KOREA: Sedmdesát let války

Pavel Kopecký
Severokorejci před pár dny odstřelili styčný úřad obou Koreí. Poručili ho, s cynickou nadsázkou řečeno, „mandátu nebes“. V první řadě nejspíše proto, aby sdělili lidstvu – potažmo předvolebním Spojeným státům, jejichž prezident Trump se chvástal mírovým jednáním s Pchjongjangem –, že válka na...
více


6.7.2020 ESEJ: Více multilateralismu, ne přetlačování mezi velmocemi

Pavel Svoboda EP
Žijeme v době, která se odvrací od multilateralismu zpět k přetlačování mezi velmocemi. K hlavním strůjcům eroze tohoto světového pořádku – Rusku, Číně a USA - se přidala i čínská chřipka, a to v době, kdy globální výzvy potřebují multilateralismus více než kdy jindy.
více


6.7.2020 FEJETON: Výsledky hlasování

Petruška Šustrová
Seděli jsme ve středu večer v hospodě a povídali jsme si – aspoň většinou – o Bělorusku. Blíží se tam prezidentské volby (mají se konat 9. srpna) a docela mě překvapilo, že se mí spolustolovníci vůbec chtěli bavit o jejich výsledku.
více


6.7.2020 GLOSA: Rusko v roce 0

Zbyněk Petráček
Ruští voliči schválili změnu ústavy. Pro Rusko nastane opět rok 0, což znamená, že nyní již čtyřnásobný prezident Putin může kandidovat ještě dvakrát a stát se prezidentem až šestinásobným (vládnout do roku 2036).
více


4.7.2020 GLOSA: Můžeme se zas jednou Německa bát

Zdeněk Holásek
Kdo měl obavy z nadcházejícího předsednictví Německa v EU, bál se správně. Německo jednak záhadně otočilo a je náhle ochotné přistoupit na požadavky jižních zemí ohledně záchranného fondu. Čím tenhle veletoč bude vykoupen, se nejspíš brzy dozvíme.
více


4.7.2020 ÚVAHA: Kauza Kolumbus

František Novotný
Když jsem v roce 2015 čekal tři týdny na posádku v Bostonu, chodil jsem do downtownu přes park Kryštofa Kolumba, a tudíž kolem sochy tohoto mořeplavce.
více


4.7.2020 ESEJ: O nadprodukci elit

Marian Kechlibar
Peter Turchin je vysokoškolský učitel z New Yorku, který se zabývá evoluční biologií, matematikou a matematickým modelováním historie. Až donedávna neznámý, dostal se roku 2020 do větší pozornosti internetu, protože se ukázalo, že už v letech 2010-2012 předpovídal další “špičku” násilností a...
více


4.7.2020 USA: Černý scénář. Má někdo růžový?

Ladislav Jakl 1
Spojené státy americké čeká dramatický až tragický konec roku 2020 a začátek roku příštího. S tím, že důsledky příštích dramat nejspíše budou dlouhodobé, ne-li trvalé.
více


4.7.2020 SVĚT: Západ se porazí sám...

Kateřina Lhotská
V posledních letech se Západem prohánějí opakované vlny sebemrskačství. Teď aktuálně za rasismus vůči černochům, předtím to bylo za způsobení klimatické změny. Když to vidí v Moskvě či Pekingu, otevírají šampaňské na oslavu...
více


4.7.2020 IZRAEL: K anexi části Západního břehu nedošlo

Gita Zbavitelova 1
Tak pěkně to měl izraelský premiér Binjamin Netanjahu vymyšlené. Podle amerického mírového plánu, který Bílý dům zveřejnil v lednu, může Izrael získat až 30 % Západního břehu a Palestinci pro svůj samostatný stát ostatních 70 %.
více


3.7.2020 BLÍZKÝ VÝCHOD: Palestinští Arabové porušují duch olympionismu

Hana Lukešová
Palestinská sportovní organizace, která sdružuje mladé palestinské dívky, bojovnice karate, uspořádala „Mistrovství sester Dalal Mugrabi pro mladé ženy“. Kdo je Dalal Mugrabi? Proč si jí palestinští předáci tolik váží? Čím si vysloužila takovou úctu palestinské společnosti?
více


3.7.2020 SVĚT: Černý nesmí dostat mat

Tomáš Guttmann
Chorvatský šachista Antonio Radić zveřejňuje pod pseudonymem „agadmator“ na YouTube své komentáře šachových partií; jeho videa – podcasty – jsou vysoce populární.
více


3.7.2020 FRANCIE: Návrat nepokojů v no-go zónách

Guy Millière
Sobota 18. dubna 2020, 23:00 hodin. Severní předměstí Paříže Villeneuve-la-Garenne. Mladý muž jede vysokou rychlostí na motorce a narazí do dveří policejního auta. Zlomí si při tom nohu. Je odvezen do nemocnice.
více


2.7.2020 ROZHOVOR: Co je černošské hnutí v USA

Dušan Neumann
Dny slávy Nezávislé autonomní zony CHAZ, později CHOP (Capitol Hill Occupied Protest) končí. Vedení města i státu si neví rady a rádo by vyklouzlo z budoucích žalob, kterých nebude málo.
více


3.7.2020 USA: Limity zvýhodňování

Pavel Kohout
Povrchní mediální obraz nedávných nepokojů v USA známe všichni: bezdůvodná brutalita všemocné americké policie měla za následek smrt nevinné oběti při zatýkání.
více


3.7.2020 GLOSA: Němečtí šamani

Zbyněk Petráček
Jisté věci působí konspirativně, ač byly dohodnuty jasně a s předstihem. Třeba předsednictví Německa v Evropské unii v situaci, kdy kontinent čeká největší zátěžový test od druhé světové války.
více


2.7.2020 RAKOUSKO: Šedí vlci ve vídeňských ulicích

Marian Kechlibar
Tak se nám u jižních sousedů odehrává zajímavý kvas. Na demonstraci Kurdů a příznivců Antify zareagovali turečtí nacionalisté z hnutí Šedých vlků a od té chvíle panuje ve vídeňské čtvrti Favoriten určité napětí.
více


2.7.2020 VELKÁ BRITÁNIE: Patová jednání

Jan Jůn
Britský premiér Boris Johnson „se ujal vedení“, opět rázně ukazuje cestu ke skvělé budoucnosti a oznámení stíhá oznámení. Tu investice do školství, jinde do infrastruktury – dobrých zpráv není nikdy dost a zadlužení už není hrozba.
více


2.7.2020 USA: Žijí tu běloši a Černoši

Jan Bartoň
Americká média – ta pokroková – už při psaní o černoších používají velké písmeno (Black), zatímco běloši jsou stále s malým písmenem (white). Slovník ještě uvádí pro černocha Negro s velkým N, ale to už je „out“.
více


2.7.2020 SVĚT: Pokrok nezastavíš?

Jiří Weigl
Obyvatelé českých zemí mívají obvykle pocit, že jsme jakousi periférií velkého světa, kde se odehrávají dějiny, a my za nimi se zpožděním klopýtáme. Tento pocit je zdrojem národních komplexů a nevíry v sama sebe.
více


30.6.2020 EVROPA: Tajemství německého předsednictví Rady EU

ISDe logo
Pokoušet se najít konkrétní informace o prioritách německého předsednictví Rady EU je dva dny před jeho začátkem sisyfovská práce. Německo je nejlidnatější členskou zemí s nejvýkonnější ekonomikou a s nejvyšším počtem poslanců v Evropském parlamentu.
více


1.7.2020 EVROPA: Zelený a dluhový úděl

Tomáš Břicháček
Navržený fond obnovy EU po koronavirové pandemii „Next Generation EU“ není ani tak o odstranění škod jako o Zeleném údělu a o fiskální a transferové unii. Brusel nalezl v covid-19 další „blahodárnou krizi“.
více


1.7.2020 THERESA MAY: Kdo brexitu jámu kopá…

Luboš Smrčka 1
Jsou to čtyři roky a zhruba týden, co Britové rozhodli v referendu o odchodu z Evropské unie. Brexitu se věnovaly tisíce a tisíce textů, nechci přidávat další. Jedna z významných postav ale během té doby zmizela, vypařila se.
více


1.7.2020 USA: Donald není Ronald

Roman Joch
Donald Trump na začátku roku ustál pokus o sesazení (impeachment) – pamatuje si na to ještě někdo? Vypadá to jako z minulého století. Díky výkonné, prosperující ekonomice i nízké nezaměstnanosti byl na nejlepší cestě ke znovuzvolení.
více


1.7.2020 USA: Rychlý pád liberalismu

Dan Drápal
Co budou lidé za nějakých třicet let (bude-li svět ještě existovat, což je sice pravděpodobné, ale ne samozřejmé) považovat za nejdůležitější událost první poloviny roku 2020?
více


30.6.2020 GLOSA: Svět se zbláznil

Ivo Valenta
To už si snad pseudobojovníci za rovnoprávnost všech ras a pohlaví dělají legraci… Nebo se jen chtějí mediálně zviditelnit? B je podle mne správně.
více


30.6.2020 SVĚT: Vzpomínáte na Naamu? A na Alexeje?

Lubomír Stejskal
Upřesním: Na Izraelku Naamu Issacharovou a Rusa Alexeje Burkova. Ona byla odsouzena v Rusku, on byl zadržen v Izraeli na základě mezinárodního zatykače vydaného Američany.
více


30.6.2020 JAPANORAMA: Každý chvilku...

Milan Hubáček
Urychlí krize, kterou s sebou přináší koronavirová pandemie, střídání na špici politicko-hospodářském pelotonu, nebo se někteří propadající se závodníci vzchopí?
více


29.6.2020 LIBYE: Země se klíží, Evropa přihlíží

Jan Fingerland
Evropa umí celkem dobře udržovat klid uvnitř svých hranic. Dlouhodobě ale selhává v napomáhání nebo vytváření klidu za svými hranicemi. Například v Libyi.
více


29.6.2020 SVĚT: Zrušte WHO

Markéta Šichtařová 5
Nevadí jim kupříkladu financování polo-spontánního, polo-organizovaného hnutí Black lives matter, jen aby tím nenáviděného republikána poškodili. Vedle toho působí jako lehoulinká váha jejich kritika, že Trump poškozuje či dokonce ukončuje americké členství ve světové zdravotnické organizaci WHO.
více


29.6.2020 ROZHOVOR: Rozpad EU je nevyhnutelný

Miloslav Bednář1
Toto údajné Bismarckovo prohlášení, zřejmě pouze ústní, ale často komentované, mimo jiné i dost obsáhle T. G. Masarykem, a to hlavně v jeho Nové Evropě, je po věcné stránce naprosto pravdivé.
více


29.6.2020 EVROPA: Německo si bere od EU zpět svou suverenitu

Soeren Kern
Německý Spolkový ústavní soud vydal bezprecedentní rozsudek, který přímo zpochybňuje autoritu Evropské centrální banky i Soudního dvora EU.
více


29.6.2020 GLOSA: Jeden nesmí, horda může

Václav Husák1
Ve všech zemích světa, v nichž právě nevládne naprostá anarchie, je fyzické napadení policisty trestným činem s poměrně závažnými právními důsledky. Totožné zákonné normy však až tak neplatí, jde-li o masu protestujících občanů.
více


27.6.2020 SVĚT: Kde, kdy a jak to skončí?

Lubomír Stejskal
Současná vlna kácení soch na obou stranách Atlantiku mě uvádí v úžas. Pokud jsem si včera myslel, že náš svět je v mnoha ohledech zvrácený, nyní si to myslím dvojnásob.
více


27.6.2020 POLSKO: Buď – anebo

Petruška Šustrová
V neděli se budou v Polsku konat prezidentské volby a podle dosavadních volebních průzkumů se dá odhadnout, že to bude první kolo voleb: nezdá se pravděpodobné, že by se některému z kandidátů podařilo získat nadpoloviční většinu hlasů.
více