2.7.2020 | Svátek má Patricie


2.7.2020 ROZHOVOR: Co je černošské hnutí v USA

Dušan Neumann
Dny slávy Nezávislé autonomní zony CHAZ, později CHOP (Capitol Hill Occupied Protest) končí. Vedení města i státu si neví rady a rádo by vyklouzlo z budoucích žalob, kterých nebude málo.
více


2.7.2020 RAKOUSKO: Šedí vlci ve vídeňských ulicích

Marian Kechlibar
Tak se nám u jižních sousedů odehrává zajímavý kvas. Na demonstraci Kurdů a příznivců Antify zareagovali turečtí nacionalisté z hnutí Šedých vlků a od té chvíle panuje ve vídeňské čtvrti Favoriten určité napětí.
více


2.7.2020 VELKÁ BRITÁNIE: Patová jednání

Jan Jůn
Britský premiér Boris Johnson „se ujal vedení“, opět rázně ukazuje cestu ke skvělé budoucnosti a oznámení stíhá oznámení. Tu investice do školství, jinde do infrastruktury – dobrých zpráv není nikdy dost a zadlužení už není hrozba.
více


2.7.2020 USA: Žijí tu běloši a Černoši

Jan Bartoň
Americká média – ta pokroková – už při psaní o černoších používají velké písmeno (Black), zatímco běloši jsou stále s malým písmenem (white). Slovník ještě uvádí pro černocha Negro s velkým N, ale to už je „out“.
více


2.7.2020 SVĚT: Pokrok nezastavíš?

Jiří Weigl
Obyvatelé českých zemí mívají obvykle pocit, že jsme jakousi periférií velkého světa, kde se odehrávají dějiny, a my za nimi se zpožděním klopýtáme. Tento pocit je zdrojem národních komplexů a nevíry v sama sebe.
více


30.6.2020 EVROPA: Tajemství německého předsednictví Rady EU

ISDe logo
Pokoušet se najít konkrétní informace o prioritách německého předsednictví Rady EU je dva dny před jeho začátkem sisyfovská práce. Německo je nejlidnatější členskou zemí s nejvýkonnější ekonomikou a s nejvyšším počtem poslanců v Evropském parlamentu.
více


1.7.2020 EVROPA: Zelený a dluhový úděl

Tomáš Břicháček
Navržený fond obnovy EU po koronavirové pandemii „Next Generation EU“ není ani tak o odstranění škod jako o Zeleném údělu a o fiskální a transferové unii. Brusel nalezl v covid-19 další „blahodárnou krizi“.
více


1.7.2020 THERESA MAY: Kdo brexitu jámu kopá…

Luboš Smrčka 1
Jsou to čtyři roky a zhruba týden, co Britové rozhodli v referendu o odchodu z Evropské unie. Brexitu se věnovaly tisíce a tisíce textů, nechci přidávat další. Jedna z významných postav ale během té doby zmizela, vypařila se.
více


1.7.2020 USA: Donald není Ronald

Roman Joch
Donald Trump na začátku roku ustál pokus o sesazení (impeachment) – pamatuje si na to ještě někdo? Vypadá to jako z minulého století. Díky výkonné, prosperující ekonomice i nízké nezaměstnanosti byl na nejlepší cestě ke znovuzvolení.
více


1.7.2020 USA: Rychlý pád liberalismu

Dan Drápal
Co budou lidé za nějakých třicet let (bude-li svět ještě existovat, což je sice pravděpodobné, ale ne samozřejmé) považovat za nejdůležitější událost první poloviny roku 2020?
více


30.6.2020 GLOSA: Svět se zbláznil

Ivo Valenta
To už si snad pseudobojovníci za rovnoprávnost všech ras a pohlaví dělají legraci… Nebo se jen chtějí mediálně zviditelnit? B je podle mne správně.
více


30.6.2020 SVĚT: Vzpomínáte na Naamu? A na Alexeje?

Lubomír Stejskal
Upřesním: Na Izraelku Naamu Issacharovou a Rusa Alexeje Burkova. Ona byla odsouzena v Rusku, on byl zadržen v Izraeli na základě mezinárodního zatykače vydaného Američany.
více


30.6.2020 JAPANORAMA: Každý chvilku...

Milan Hubáček
Urychlí krize, kterou s sebou přináší koronavirová pandemie, střídání na špici politicko-hospodářském pelotonu, nebo se někteří propadající se závodníci vzchopí?
více


29.6.2020 LIBYE: Země se klíží, Evropa přihlíží

Jan Fingerland
Evropa umí celkem dobře udržovat klid uvnitř svých hranic. Dlouhodobě ale selhává v napomáhání nebo vytváření klidu za svými hranicemi. Například v Libyi.
více


29.6.2020 SVĚT: Zrušte WHO

Markéta Šichtařová 5
Nevadí jim kupříkladu financování polo-spontánního, polo-organizovaného hnutí Black lives matter, jen aby tím nenáviděného republikána poškodili. Vedle toho působí jako lehoulinká váha jejich kritika, že Trump poškozuje či dokonce ukončuje americké členství ve světové zdravotnické organizaci WHO.
více


29.6.2020 ROZHOVOR: Rozpad EU je nevyhnutelný

Miloslav Bednář1
Toto údajné Bismarckovo prohlášení, zřejmě pouze ústní, ale často komentované, mimo jiné i dost obsáhle T. G. Masarykem, a to hlavně v jeho Nové Evropě, je po věcné stránce naprosto pravdivé.
více


29.6.2020 GLOSA: Jeden nesmí, horda může

Václav Husák1
Ve všech zemích světa, v nichž právě nevládne naprostá anarchie, je fyzické napadení policisty trestným činem s poměrně závažnými právními důsledky. Totožné zákonné normy však až tak neplatí, jde-li o masu protestujících občanů.
více


27.6.2020 EVROPA: Nepokoje v Dijonu

Tomáš Zdechovský
Západní Evropa má stále problém, který jen v posledních pár měsících zůstal spíše stranou pozornosti. Jednak kvůli koronaviru a nejnověji i důsledkem nepokojů v USA. Je jím nezvládnutá migrace.
více


29.6.2020 EVROPA: Německo si bere od EU zpět svou suverenitu

Soeren Kern
Německý Spolkový ústavní soud vydal bezprecedentní rozsudek, který přímo zpochybňuje autoritu Evropské centrální banky i Soudního dvora EU.
více


27.6.2020 POLSKO: Buď – anebo

Petruška Šustrová
V neděli se budou v Polsku konat prezidentské volby a podle dosavadních volebních průzkumů se dá odhadnout, že to bude první kolo voleb: nezdá se pravděpodobné, že by se některému z kandidátů podařilo získat nadpoloviční většinu hlasů.
více


26.6.2020 SVĚT: „Ne mým jménem”

Marian Kechlibar
Psychologie je obor, ke kterému je hodně lidí z oblasti “tvrdých věd” skeptických a znám i takové, kteří jej zavrhují úplně. Myslím si, že je to moc zjednodušené vidění. Ano, z principu nejde o příliš exaktní oblast bádání, ale některé výsledky jsou prozkoumány lépe než jiné. Patří mezi ně...
více


26.6.2020 BRUSEL: Europarlament je vstřícný k teroristům

Hana Lukešová
V průběhu minulého roku tehdejší izraelský ministr pro veřejnou bezpečnost a strategické záležitosti Gilad Erdan (Likud) protestoval proti účasti a vystoupení palestinského teroristy z Lidové fronty pro osvobození Palestiny (LFOP) Khaleda Barakata na půdě Evropského parlamentu (EP).
více


26.6.2020 GLOSA: Luxus fandit policii

Zbyněk Petráček
Pokud něco dokáže společnost skutečně znejistit, bývá to událost s přízviskem bezprecedentní. Třeba to, co se stalo v noci ze soboty na neděli ve Stuttgartu.
více


26.6.2020 SVĚT: Není kmene bez totemu

Josef Mlejnek jr.
Deset nejvyšších soch světa rozhodně nesvědčí o nadvládě bílého muže. Průběžně aktualizovaný žebříček na Wikipedii vede 182 metrů vysoký pomník indického politika Sardára Vallabhbháíha Patéla, jednoho z otců indické nezávislosti vybojované na Britech.
více


27.6.2020 SVĚT: Kde, kdy a jak to skončí?

Lubomír Stejskal
Současná vlna kácení soch na obou stranách Atlantiku mě uvádí v úžas. Pokud jsem si včera myslel, že náš svět je v mnoha ohledech zvrácený, nyní si to myslím dvojnásob.
více


25.6.2020 SVĚT: Distribuovaná diktatura aneb “O bezmoci mocných”

Marian Kechlibar
Tak jsem se právě doslechl, že autor pojmu “Digitální Moloch”, pseudonymní bloger Scott Alexander, smazal svůj blog. Dozvěděl se totiž, že New York Times chtějí vydat článek, ve kterém uvedou jeho plné jméno.
více


25.6.2020 EVROPA: Kam Německo povede EU?

Pavel Svoboda EP
V červenci 2020 začíná Německu půlroční předsednictví Rady EU. V době, kdy je třeba hledat řešení mnoha problémů a krizí a kdy Unie potřebuje silné vedení. Jak se mu to povede?
více


25.6.2020 ROZHOVOR: Green Deal přijde na biliony eur

Přemysl Souček
Zelená dohoda je velkým vítězstvím radikálních levicových politických sil, které chtějí dramatickým způsobem změnit život a fungování našich společností, chtějí omezit individuální svobodu a naopak více nařizovat, regulovat, omezovat.
více


25.6.2020 EVROPA: Ombudsman nám píše až z britské říše…

Stanislav Křeček
Titulek má parafrázovat z dávných školských vědomostí vybavené posměšné veršování („Šešulka nám píše, až z německé říše, abychom přišli do Frankfurtu, že jim kručí v břiše“…) doprovázející Palackého „Dopis do Frankfurtu“, jímž v roce 1848 „otec národa“ odmítl účast českých politiků na...
více


23.6.2020 KANADA: Český chemik rozpuštěný a vypuštěný

Marian Kechlibar
Milý čtenáři, dění v USA a dalších anglosaských státech (kam se dnes, v éře internetu, přelije všechno rychlostí bleskové povodně) mi poslední dobou dává tolik témat ke zpracování, že o nich sotva stíhám psát.
více


23.6.2020 NĚMECKO: Radostná noc ve Stuttgartu

Zdeněk Holásek
Běžná policejní protidrogové akce, kdy jedna hlídka kontrolovala jednoho mladíka v centru města, se zvrhla v solidární útok množství mladých lidí, kteří tou dobou šli za zábavou a začali „solidarizovat“ se kontrolovaným chasníkem.
více


23.6.2020 NĚMECKO: Nejnovější Leninova socha

Marek Steiner
V západoněmeckém městě Gelsenkirchenu odhalili tuto sobotu 20. června 2020 sochu tzv. vůdce světového proletariátu Vladimíra Iljiče Lenina (Uljanova). Socha je sice na pozemku, který patří Marxisticko-leninské straně Německa, ale je v bezprostředním sousedství veřejného prostranství.
více


24.6.2020 USA: Zavolal na pomoc policii – a ta ho sebrala

Lubomír Stejskal
Současná vlna nepokojů ve Spojených státech, kterou odstartovalo nesmyslné zabití černocha George Floyda bílým policistou, vyvolala spoustu otázek. Týkají se vztahů mezi rasami a chování policie.
více


23.6.2020 ROZHOVOR: A v EU se tomu tleská...

Ondřej Neff
Ano, viděl jsem to, ale to je spíše otázka pro odborníka na tuto oblast, aby přesně řekl, do jaké míry tento zákrok byl či nebyl přiměřený a stanovil, nakolik zde hrála roli policejní brutalita motivovaná právě rasismem. Že ten zákrok nebyl adekvátní, to je z mého pohledu zcela evidentní.
více


23.6.2020 SVĚT: Západ políbený mozkomorem?

Josef Mlejnek jr.
Poslední dobou většina obyvatel české kotliny při pohledu západním směrem asi jen nevěřícně zírá – na mohutnou vlnu demonstrací proti rasismu, vyvolanou násilnou smrtí George Floyda, i na nebývalý „sochopád“.
více


23.6.2020 JAPANORAMA: Koronavirus v Japonsku (3)

Milan Hubáček
V posledním dílu povídání o japonském „klonu“ koronaviru se podíváme, jaké bude mít epidemie, či lépe řečeno boj a ochrana proti ní, důsledky pro tuto zemi, a také na to, co nám o místní společnosti řekla. Ekonomické dopady pro dnešek vynecháme. Jednak z důvodů, že je ještě nejde finálně vyčíslit,...
více