18.2.2020 | Svátek má Gizela


18.2.2020 ÍRÁN: Ženy se mulláhům staví na odpor...

Giulio Meotti
Zesnulá italská novinářka Oriana Fallaci ve výjimečném rozhovoru s ájatolláhem Rúholláhem Chomejním uskutečněném v říjnu 1979 vyslovila názor, že závoj je symbolem segregace, do které stoupenkyně islámské revoluce uvrhly všechny ženy.
více


18.2.2020 FRANCIE: Přibitý šourek a brutální pád Macronova kandidáta

Martin Mařák
Ač to vypadá neuvěřitelně, svět moderního umění a vysoké politiky se může prolínat a vzájemně ovlivňovat, což vám ukážu v následujícím příběhu. Paříž statečně ustála mohutné poryvy větrné bouře Ciara a jen co se vítr utišil a život se vrátil do normálních kolejí, poklidnou hladinu každodenního...
více


17.2.2020 ROZHOVOR: Přestali v Číně lhát?

Marian Kechlibar
Nechci tady samozřejmě tvrdit, že nový virus je koncem světa, taková hysterie není namístě. Ale úplný klid také ne. Velký rozdíl proti chřipce je ten, že mnoho nakažených potřebuje pomoc na jednotce intenzivní péče, bez které jim hrozí smrt zadušením.
více


18.2.2020 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 547

Jan Čech
Zapadá sluníčko. No, zapadá... Vítr je takového rázu, že mám dojem, že to odnese můj dřevěný domeček v Beauvais. Paní majitelka mi včera řekla, že nemůže nechat opravit střechu, do mé ložnice totiž trochu zatéká.
více


17.2.2020 ŠVÉDSKO: Až do hořkého konce (4)

Jaro Pleva
V těchto dnech se rozvířila diskuse po zprávě, že jistý domov ve Stockholmu pro více než 100 seniorů bude vyprázdněn, aby bylo místo pro migranty. Zatím není známo, kam se švédští senioři podějí.
více


17.2.2020 EVROPA: Evropská mediální cena fandí hidžábu

Monika Hašková
1
„Frontal 21“ je název významného magazínu německé veřejnoprávní televize ZDF (Zweites Deutsches Fernsehen). Jde o tzv. „politický magazín“, který pracuje pod heslem „kriticky, investigativně a neohroženě“.
více


15.2.2020 USA: Demokratka na Trumpově mítinku

Marian Kechlibar
Milí čtenáři, před dvěma dny jsem narazil na článek psycholožky Karlyn Borysenko o tom, že jako mnohaletá registrovaná příznivkyně demokratické strany šla na Trumpův mítink a že se odtamtud vrátila se… zajímavými závěry. Včetně toho, že demokrati nemají šanci tyhle volby vyhrát.
více


15.2.2020 EVROPA: Merkelová se Salvinim sjednotili Evropany

Petr Robejšek
Minulý týden informovala evropská média o tom, že italský senát zrušil imunitu bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, který má být souzen za svou migrační politiku.
více


15.2.2020 VZPOMÍNKA: Mé řidičství

Stanislav Moc
Letos to bude padesát šest let, co jsem získal svůj první řidičský průkaz. Rok před nástupem na vojnu jsem se přihlásil do Svazarmu, tedy do Svazu pro spolupráci s armádou, kde pořádali devítiměsíční výcvik na řidiče nákladních automobilů.
více


15.2.2020 GLOSA: Anti! Anti! Anti!

Zbyněk Petráček
Není malých rolí, říká se mezi herci. Není malých klání, mohou říkat pozorovatelé politiky. Svět hltá volby v oblastech, jež by na mapě mnozí hledali jen těžko. Třeba v italské Emilii Romagně. Či v německém Durynsku.
více


14.2.2020 NĚMECKO: Zemětřesení po durynsku IV.

Marian Kechlibar
Někdy se dlouho, předlouho nic neděje, i když z různých narážek a indicií soudíte, že pod příkrovem ledu jsou skryty značné síly, které chtějí ven.
více


14.2.2020 ROZHOVOR: Potřebuje Evropa fašisty, když má Verhofstadta?

Jan Keller
Víte, já jsem se hodně angažoval v ekologické problematice v 90. letech. Psal jsem o tom knížky a pořádal přednášky po celé republice i na Slovensku. Vysloužil jsem si jenom to, že mne nějací čučkaři z vnitra vedli v kolonce ekoteroristů.
více


14.2.2020 NĚMECKO: Konec demokracie u sousedů

Jindřich Plzák
Zajisté si mnozí řeknou, co že to zde otravuji s politickými poměry v Německu. Rád bych ještě přinášel zprávy o Švédsku, ale o tom bohužel nic nevím. O něm zde vynikajícím způsobem referuje pan Pleva.
více


14.2.2020 ŠVÉDSKO: Až do hořkého konce (3)

Jaro Pleva
Švédsko je konečně ve slepé uličce. Je stále jasnější, že král je nahý a že i ten nejkrásnější podvod je marný, národ musí opustit svou utkvělou představu o své nadřazenosti a přesvědčení, že je lepší než všichni ostatní.
více


17.2.2020 HISTORIE: Protiprávní rozhodnutí?

Hana Lukešová
Benjamin Netanjahu se dostal do popředí zájmů mainstreamových médií a světových politiků kvůli svému předvolebnímu prohlášení, respektive slibu izraelským občanům, že zajistí a rozšíří izraelskou suverenitu na židovské komunity v Judeji a Samaří, nazývané „Západní břeh Jordánu“.
více


15.2.2020 USA: První obětí impeachmentu je Joe Biden

Jan Bartoň
V procesu impeachmentu bylo nutné udržovat mediální povědomí o tom, že bývalý viceprezident Joe Biden je horkým favoritem na kandidáta Demokratické strany.
více


13.2.2020 IZRAEL: Lekce z demokracie a fungování právního státu

Lubomír Stejskal
Jmenuje se Heba Yazbaková, v létě jí bude pětatřicet a je poslankyní izraelského parlamentu. Zastupuje komunitu izraelských Arabů. V těchto dnech se dostala na přední stránky tamních novin.
více


12.2.2020 SÝRIE: Proč je Idlib zpátky v ohni

Jan Fingerland
Syrská občanská válka byla téměř od počátku mimo jiné náhradním bojištěm jiných konfliktů. Rychle se zhoršující humanitární a bezpečnostní situace v provincii Idlib je důsledkem právě této skutečnosti.
více


13.2.2020 HISTORIE: Největší obchod v dějinách USA

Miroslav Haňka
Zřejmě se jednalo o jednu z nejvýznamnějších obchodních transakcí v dějinách Spojených států. Na počátku devatenáctého století v roce 1801 existovaly oficiálně Spojené státy podle ústavy pouze dvanáct let.
více


13.2.2020 EVROPA: Z Británie do EU

Pavel Jégl
Skotská vláda se snaží restartovat myšlenku skotské nezávislosti. Spojuje ji s návratem do Evropské unie a argumentuje tím, že se situace od roku 2014, kdy Skotové odchod z monarchie v referendu odmítli, výrazně změnila.
více


13.2.2020 GLOSA: Když eroduje střed

Zbyněk Petráček
Křesťanská demokracie, konstitutivní strana Spolkové republiky, neví, kdo ji povede po Angele Merkelové. Co udělala Annegret Krampová-Karrenbauerová, že odstoupila? Jako šéfka spolkové CDU nezabránila tomu, aby pro durynského premiéra, liberála Kemmericha, hlasovali vedle poslanců FDP a CDU i ti z...
více


11.2.2020 NĚMECKO: Zemětřesení po durynském způsobu III.

Marian Kechlibar
Annegret Kramp-Karrenbauer se rozhodla nekandidovat na kancléřku a odejít z funkce předsedkyně CDU.
více


11.2.2020 NĚMECKO: AKK se poroučí

Zdeněk Holásek
Annegret Kramp Karrenbaurer se poroučí z funkce šéfky CSU a oznámila, že nebude kandidovat na funkci kancléřky v příštích parlamentních volbách.
více


12.2.2020 ROZHOVOR: Unie je nereformovatelná

Benjamin Kuras
Británie se vrací ke své tisícileté ostrovní svrchovanosti z nadstátního byrokratického konglomerátu řízeného byrokratickými strukturami nezodpovídajícími se občanům. Jak by to mohlo být cokoli jiného než dobrá zpráva?
více


12.2.2020 EVROPA: Nejen AfD je „nepřijatelná“

Jan Bartoň
V EU se šíří jev „nepřijatelnosti“ výsledků voleb jako mor. Novinkou je „zneplatnění“ výsledků tajných voleb v zemském parlamentu Durynska a úspěch strany Sinn Fein v Irsku.
více


11.2.2020 IZRAEL: Palestinci stupňují násilnosti

Gita Zbavitelova 1
Týden po zveřejnění amerického návrhu mírového řešení konfliktu mezi Izraelem a Palestinci výrazně zesílily palestinské násilnosti proti Izraelcům.
více


11.2.2020 ROK 1967: Izrael se obával opakování holocaustu

Jan Ziegler
Je dobré si připomenout, kdo je ve skutečnosti viníkem napětí na Blízkém východě. Izrael to není ani náhodou. Takže nabízím historický exkurs do dějin židovského státu a začínám šestidenní válkou.
více


12.2.2020 USA: Pes cennější než člověk?

Pavel Mareš
Kalifornský guvernér Gavin Newsom vyčlenil ze státního rozpočtu 50 milionů dolarů na zřizování psích útulků, aby podpořil realizaci politiky „žádný pes, který je léčitelný a adoptovatelný, nesmí být utracen“.
více


10.2.2020 NĚMECKO: Zemětřesení po durynském způsobu II.

Marian Kechlibar
Thomas Kemmerich, čerstvě zvolený durynský premiér, velmi rychle přišel o iluze, že bude moci nějakým způsobem vykonávat svůj mandát. Po výhrůžkách, které mu začaly chodit, přidělila policie jednomu z jeho synů ochranu, aby mohl jít do školy
více


10.2.2020 ROZHOVOR: EU je impérium. Británie opouští Titanic

Alexander Tomský (2)
Ten okamžik pouze symbolicky zpečetil vítězství konzervativců v prosincových volbách, kteří národu slíbili obnovení suverenity a demokracie. Premiér Boris Johnson dal národu a světu na vědomí, že Velká Británie po 47 letech politických sporů, rekriminací, potíží a marné snahy mírnit ambice Evropské...
více


11.2.2020 ŠVÉDSKO: Až do hořkého konce (2)

Jaro Pleva
V této kapitole je zatěžko se vyhnout jistým generalizacím, ale odhadem popis platí pro cca 80 % obyvatel.
více


10.2.2020 ŠVÉDSKO: Až do hořkého konce (1)

Jaro Pleva
Mé dřívější líčení švédské skutečnosti zde na NP byly pokusy o jakési možno-li objektivní zachycení pozitivních i negativních stránek Švédska. Čas oponou trhnul a už je nutno napsat, která stránka dnes čím dále více převažuje.
více


10.2.2020 GLOSA: V zemi dvojí optiky

Zbyněk Petráček
Skončily časy, kdy se s Durynskem pojila jen tlačenka, nanejvýš Výmar Schillera a Goetha. Teď se z Durynska šíří politické zemětřesení, jež pohltilo Berlín a má i celozápadní rozměr.
více


8.2.2020 EVROPA: Nová politická zbraň jménem "islamofobie"

Alain Destexhe
Alain Destexhe
Francie je znovu hluboce rozdělena v názoru na islám. V neděli 10. listopadu 2019 se v Paříži konal „Pochod proti islamofobii“, který byl reakcí na výzvu padesáti veřejně známých osobností včetně několika levicových politiků.
více


8.2.2020 NĚMECKO: Plíživý nástup nové totality

Aleš Valenta
Třísettisícové město Mannheim na řece Neckar v německém Porýní se na svých oficiálních stránkách pyšní Prohlášením pro soužití v mnohosti. „Mannheim je rozmanitý!
více


8.2.2020 AUSTRÁLIE: Kterak socialistická uvědomělost ve woke se převtĕlila

Peter Hilff
australian flag
Občané pokročilého věku si ještě pamatují ty časy, kdy jsme byli plně uvědomělí a budovali naši socialistickou budoucnost pod vedením rodné komunistické strany. Ve škole jsme tehdy hrdě recitovali pokrokové básně.
více