24.10.2019 | Svátek má Nina


24.10.2019 GLOSA: Ochranná zóna

Zbyněk Petráček
V noci na středu vypršelo příměří v severní Sýrii. Příměří, na něž přistoupilo Turecko vůči Kurdům, vyhovovalo syrskému Asadovi i Západu. Co bude dál?
více


24.10.2019 RAKOUSKO: Nadávali Kurzovi do extrémistů a on jim vytřel zrak

Tomáš Zdechovský
Rakouský kancléř Sebastian Kurz to neměl vůbec lehké. Poté, co jeho strana vstoupila do koalice s FPÖ, předpovídala řada komentátorů konec jeho kariéry i konec rakouských lidovců. A jak se ukázalo, mýlili se. Kurz všem vytřel zrak
více


24.10.2019 SVĚT: Antiutopia

Roman Joch
Země nemají žádné permanentní přátele či spojence, jen permanentní zájmy, řekl lord Palmerston, významný britský ministr zahraničí a premiér v 19. století. I proto někteří kontinentální Evropané nazývali Británii „perfidním Albionem“.
více


24.10.2019 BREXIT: Johnson ve stylu chytré horákyně

Pavel Jégl
V křišťálové kouli se zjevil brexit s dohodou. Boris Johnson se k němu přiblížil víc než Theresa Mayová. Vyjednal novou dohodu, která vypadá nadějně…
více


24.10.2019 IZRAEL: Druhý neúspěch

Gita Zbavitelova 1
V pondělí, právě v den svých 70. narozenin, vrátil dosavadní izraelský premiér Binjamin Netanjahu prezidentovi mandát k sestavení vlády s tím, že úkol nesplnil – o dva dny dřív, než mu vypršela zákonná 28denní lhůta
více


23.10.2019 SVĚT: Trump a Johnson - političtí disidenti a jejich nepřátelé

Petr Robejšek
Je krátkozraké označit Trumpa, Johnsona a evropské protestní strany za populisty, kteří odejdou, stejně jako přišli. Co když se jedná o předzvěst trvalé změny politického stylu?
více


23.10.2019 BLÍZKÝ VÝCHOD: Sýrie po odchodu Američanů

Jefim Fištejn
Vlnu kritiky, domácí i mezinárodní, vyvolalo rozhodnutí prezidenta Trumpa stáhnout všech pár tuctů amerických vojáků z jejich stanovišť na syrsko-turecké hranici.
více


22.10.2019 IZRAEL: Premiér (opět) neuspěl

Lubomír Stejskal
Hlavní zprávou v Izraeli v pondělí večer 21/10 v různých obměnách titulků bylo: „Netanjahu vrátil mandát.“ Mandát k vytvoření povolební koalice, který mu dal prezident Reuven Rivlin 25/9.
více


24.10.2019 SVĚT: Ta skutečně nepohodlná pravda

Jan Vitek
Nezáleží na tom, zda si myslíte, že hrozba přetopení planety je chýra, jako byla předtím hrozba přechlazení. To nechme stranou. Sledujme stopu peněz
více


22.10.2019 VELKÁ BRITÁNIE: Brexit a krize státu

Jan Bartoň
Situace s brexitem je dle mého soudu důkazem krize nejen britského státu v Evropské unii. Liberálové chtějí zůstat za každou cenu v EU, labouristé nevědí kam se přidat a unionisté mlží.
více


22.10.2019 GLOSA: Bacha na sliby

Zdeněk Holásek
Britský premiér Boris Johnson před pár týdny prohlásil, že raději skončí mrtvý v příkopu, než aby poslal do Bruselu dopis se žádostí o další prodloužení lhůty pro odchod Velké Británie z EU.
více


23.10.2019 KNIHA: Razantní obžaloba komunistické genocidy

Rudý hladomor
Vynikající práce americké historičky Anne Applebaumové Rudý hladomor s podtitulem Stalinova válka na Ukrajině přesvědčivě dokazuje cílenou masovou likvidaci rolníků v této zemi.
více


22.10.2019 GLOSA: Na čí židli sedíme?

Zbyněk Petráček
Nadávání na Evropskou unii patří ke koloritu a v zásadě neškodí. Vždyť svoboda nadávat na vrchnost patří k evropským hodnotám. Ale občas je laciná.
více


22.10.2019 TURECKO: Erdoganova vysoká, ale nebezpečná hra

Pavel Kopecký
Turecko opět vpadlo do Sýrie. Prezident Erdogan rozjel brilantní, notně riskantní plán. Nový pádný důkaz konce starých časů.
více


23.10.2019 POLSKO. Roztržená orlice

Petruška Šustrová
Začátkem tohoto měsíce prohlásil bývalý polský prezident Lech Wałęsa v přímém přenosu: „Uprostřed výjimečného stavu jsme napadáni ze všech stran, ale on, kozák, zakládá Bojující Solidaritu. Co to bylo? Zrada! Byl to zrádce!“
více


21.10.2019 ŠPANĚLSKO: Sto let natvrdo aneb Hongkong Evropy

Marian Kechlibar
Ve velkém procesu v Madridu dostali katalánští politici dohromady sto let vězení. Jejich odsouzení vyvolalo v Katalánsku nepokoje tvrdě potlačované policií.
více


21.10.2019 ESEJ: Evolův konzervatismus a Erdoganův turecký chalifát

Martin Mařák
Julius Evola byl filosof ultrapravicového konzervatismu, jenž z pravicových pozic kritizoval jak německý národní socialismus, tak italský fašismus.
více


23.10.2019 EVROPA: Snění versus masová migrace

Giulio Meotti
Evropa se prezentuje jako předvoj sjednocení lidstva a v důsledku toho jsou evropské kulturní kořeny ohroženy.
více


19.10.2019 SVĚT: Na dění kolem Sýrie a Turecka si dejme pořádný pozor

Jiří Weigl
Pro každého, kdo pozorněji sleduje v posledních letech občanskou válku v Sýrii, nejsou ani tolik překvapivé současné operace turecké armády proti Kurdům v syrském pohraničí, jako spíše mezinárodní, především evropské politické a mediální reakce na ně.
více


19.10.2019 ÚVAHA: Stručně a jasně

Vladimír Cícha
Jeden můj přítel je lékař, dávno již v pensi, aktivní důstojník-lékař, nic však s komunismem neměl společného, členství ve straně apod. Když jsem mu nedávno poslal text pojednávající o neblahých poměrech dnes, napsal.
více


19.10.2019 TERORISMUS: Dopadne Dánsko stejně jako Švédsko?

Judith Bergman
Dánsko zažilo od února 2019 10 pumových útoků. Poslední pumový útok se udál 27. srpna v obytném komplexu Gersager ve městě Greve poblíž Kodaně. Nikdo nebyl zraněn, ale budova byla vážně poškozena.
více


18.10.2019 SÝRIE: Na severu netrpí jen Kurdové

Lubomír Stejskal
Egyptský anglickojazyčný týdeník Al Ahram Weekly přináší ve svém vydání ze 17/10 zajímavý článek týkající se důsledků turecké invaze na sever Sýrie. Jeho autorem je damašský reportér listu Bassel Oudat.
více


19.10.2019 AUSTRÁLIE: Norfolk Island

Stanislav Moc
Ostrov Norfolk leží přibližně 1700 km severovýchodním směrem od Austrálie. Dnes tam moderní turbinové letadlo přistane za necelé dvě a půl hodiny letu ze Sydney. Ostrov je přibližně osm kilometrů dlouhý a pět kilometrů široký, tedy nepatrná výspa v obrovské rozloze Tichého oceánu.
více


19.10.2019 EVROPA: Cesta do chudoby

Tomáš Jirsa
Evropou obchází strašidlo, strašidlo klimatického alarmismu. Probíhající změny klimatu zredukovala skupina alarmistických klimatologů, levicových aktivistů, médií a progresivistických politiků na jedinou příčinu, člověkem produkované CO2.
více


19.10.2019 GLOSA: Proti antisemitismu

Zbyněk Petráček
Jestli je něco, co eurokomisařce Jourové skutečně nelze závidět, je to její portfolio s tématy jako právní stát, náboženská svoboda či antisemitismus. Jsou to pojmy samy o sobě – například v podobě hesel – nesporné.
více


18.10.2019 GLOSA: Obnovení pořádku 2

Zbyněk Petráček
Rozsudek nad katalánskými separatisty přesahuje hranice Španělska. Stačí se podívat, jak brexit cvičí se Severním Irskem či Skotskem.
více


18.10.2019 ČÍNA: Hongkongský syndrom?

Stanislav Křeček
Aktuální události ve vzdálené součásti Číny, v Hongkongu, se kterými nás pravidelně seznamují sdělovací prostředky, vedou k zamyšlení.
více


21.10.2019 TURECKO: Proč Erdoğan válčí s Kurdy v Sýrii

Irena Menšíková
turkey flag
Turecký prezident tvrdí, že válčí za mír. Kurdům v Sýrii už nekryjí záda Američané a na napadeném území jim chybí i tradiční a jediný spolehlivý spojenec: hory. Erdogan tedy vyhraje. Může to ale být Pyrrhovo vítězství, na které doplatí celý region. Co vlastně Turecku na Kurdech v Sýrii tak vadí?
více


17.10.2019 EVROPA: První úkol pro Věru Jourovou

Radek Šebesta
Prvního listopadu se ujme své funkce nová Evropská komise. Českou republiku v ní bude staronově zastupovat Věra Jourová.
více


17.10.2019 TURECKO: Říše na Bosporu XV.

Marian Kechlibar
V německých mešitách kontrolovaných tureckým spolkem DiTiB proběhly modlitby za vítězství turecké armády.
více


17.10.2019 USA: Zejména ženské počínání ve vojenských uniformách

Ota Ulč
Mým téměř celoživotním počínáním byla role profesorská na americké univerzitě - celkem 34 let jsem si tak počínal. Existenčně zřejmě nejlíp si dosud počínala má studentka proniknuvší do americké diplomatické kariéry.
více


18.10.2019 EVROPA: Co se to děje s dnešním Západem?

Jiří Weigl
Často můžeme v různých komentářích a výrocích politických propagandistů, kteří problémy dneška stále tvrdošíjně redukují na údajný konflikt hodný Západ vs. zlý Východ.
více


17.10.2019 SÝRIE: Ochrání je Rusové?

Zbyněk Petráček
Sýrie je stát vzniklý z milosti Západu. Když ten před sto lety porcoval území mocností poražených v první světové válce, po Rakousku-Uhersku přišla na řadu i osmanská říše.
více


16.10.2019 NORSKO: Barnevernet se otřásá pod tíhou dalších skandálů

Tomáš Zdechovský
Norsko bylo už třikrát odsouzeno štrasburským soudem za porušení lidských práv, vysloužilo si silně kritickou rezoluci od Rady Evropy a vyšlo na povrch, že děti, co chtějí zpět k rodičům, zavírají do totální izolace...
více


16.10.2019 BLÍZKÝ VÝCHOD: Hanba Turecku! Ale i Západu

Luboš Zálom1
„Jděte a řekněte bezvěrcům, že Mohamedova armáda se vrátila.“ Tak referují provládní turecká média o invazi do severní části Sýrie.
více


16.10.2019 SVĚT: Kdo může za co?

Jefim Fištejn
Turecká ofenzíva na severu Sýrie byla umožněna rozhodnutím amerického prezidenta Trumpa odsunout nepatrný americký kontingent mimo oblast bojů mezi Turky a místními Kurdy.
více