20.1.2021 | Svátek má Ilona


19.1.2021 USA: Smazat a kriminalizovat

Chris Farrell
Chris Farrell
Cílem čínské kulturní revoluce (1966-76) bylo očistit čínskou společnost a ekonomiku od zbytků „nesprávných“ nemaoistických názorů a od „nesprávného“ myšlení. Bylo to radikální období pronásledování.
více


20.1.2021 NĚMECKO: Po Angele dle Angely

Zbyněk Petráček
V pondělí byl v Německu zvláštní den. Bylo tomu 150 let, co německá knížata provolala pruského krále Viléma císařem. Poprvé ve své historii se Německo stalo jednotným státem. P
více


19.1.2021 USA: America United

Martin Mařák
Je docela obdivuhodné, že to jeho přilévání benzínu do ohně dopadlo ještě tak mírně, policistům v Kapitolu neruply nervy, nedošlo ke skutečnému masakru a nikdo navíc ještě k tomu všemu nerozbil bustu Václava Havla.
více


19.1.2021 GLOSA: Helena a Pavlík

Ondřej Neff
Ve středu převezme úřad prezidenta Spojených států Joe Binden a jsme zvědavi na to, zda se to obejde bez nechutností, neřku-li rovnou výtržností. Zatímco takto čekáme, mnozí docela napjatě, připomenu jednu epizodu, který sice vzbudila pozornost, ale rychle zapadla, jak už je to v dnešní prudké době...
více


19.1.2021 BLÍZKÝ VÝCHOD: Abbás vyhlásil volby

Gita Zbavitelova 1
Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás nečekaně vyhlásil volby, a to nejen parlamentní, ale i prezidentské, tedy na svou vlastní pozici. Do funkce byl zvolen v roce 2005 na čtyři roky, a je tedy už dvanáctým rokem předsedou nezákonně.
více


19.1.2021 EVROPA: Náměsíčníci 2.0

Jindřich Novotný
European Union flag
Před několika lety vyšla kniha Christophera Clarka „Náměsíčníci“. Kniha představuje nový pohled na evropské události roku 1914. Velmi detailně a z nového pohledu popisuje příčiny vzniku první světove valky.
více


18.1.2021 GLOSA: Zablokují mu i kanalizaci?

Lubomír Stejskal
Začal s tím Twitter, přidal se Facebook, pak YouTube. Dnes (14. 1. 2021), když jsem se na izraelských serverech seznamoval s tím, co nového v této zemi stran březnových voleb, jsem se dozvěděl, že i Snapchat.
více


19.1.2021 ROZHOVOR: V USA stihli za týden to, co Gottwald za rok

Benjamin Kuras
Trump nasměroval lidi demonstrovat ke Kapitolu, ale ne do Kapitolu, a vůbec už ne k jeho ničení, nic takového se z jeho projevu vyčíst nedá. K tomu je dovedla početně malá skupina výtržníků, jichž FBI identifikovala a stíhá 170.
více


19.1.2021 ESEJ: To byla ale jízda!

Roman Joch
Byl unikátní a originální ne proto, že každý prezident je (trochu) jiný, ale ve smyslu zásadnějším. Odlišoval se od všech. A to nejmenší, co o něm můžeme říct, je to, že je to první prezident, u kterého byla obžaloba impeachment ve Sněmovně reprezentantů schválena dvakrát.
více


20.1.2021 USA: Demokracie v Globálu

Pavel Kopecký
Za minulého zřízení se říkala anekdota, jež na běžný nedostatek lepších potravin či spotřebního zboží v obchodech reagovala parodií manipulačních frází komunistických hlavounů: „Maso koupíte v Brzku a vše ostatní je v Globálu!“
více


18.1.2021 SVĚT: Diktatura „spravedlivých“ škodí demokracii

Patrik Nacher
Sociální inženýři jdou demokracii doslova po krku. Spoléhají se při tom na princip dvojího metru, který se stal součástí každodenní praxe. Dvojí metr – jak název napovídá – neměří každému stejně. Arbitry se dnes stávají převážně různí aktivisté.
více


18.1.2021 MROŽOVINY: Před 150 lety sešla Evropa na scestí

František Novotný
Večer 18. ledna 1871 zářila okna paláce ve Versailles jako v dobách největší slávy Ludvíka XIV. Návštěvníci, kteří se uvnitř veselili, však nebyli dvořané císaře Napoleona III., ale vojáci. Avšak neměli francouzské uniformy, nýbrž pruské, saské, bavorské, württenberské a dalších armád...
více


19.1.2021 GLOSA: Obava

Vladimír Cícha
Jako člověk žijící v sousedství Spojených států amerických od roku 1968 a s ohledem na situaci, která ve Státech vznikla v těchto posledních dnech, se velice obávám, že si valná většina občanů - a to jak mých kanadských spluobčanů, tak Američanů nemajících zkušenosti nás, kteří jsme poznali...
více


18.1.2021 USA: Jakobíni u moci

Petr Motyka
Jako mávnutí proutkem uběhly turbulentní čtyři roky vlády presidenta Trumpa. Nikdo si však nevzpomíná, že by demokratům tehdy někdo rušil konta na fejsbuku, či je, i ty nejhlasitější nepřátele Trumpa, nějak censuroval nebo se jim mstil.
více


18.1.2021 GLOSA: Střílel do dělníků?

Zbyněk Petráček
Ze slov, že v té či oné situaci se píše historie, čpí klišé. Jenže v USA se historie skutečně píše. Prezident Donald Trump čelí už podruhé ústavní obžalobě, nyní za podněcování ke vzpouře.
více


16.1.2021 SVĚT: Co je nutno zásadně odmítnout

Lubomír Stejskal
V souvislosti s nedávnými i loňskými událostmi v USA jsme byli v případě tamních politiků nebo novinářů svědky několika přirovnání, která je zapotřebí zásadně odmítnout. Ostatně i u nás vidíme podobný nešvar.
více


16.1.2021 USA: Musíme je přeprogramovat!

american flag
Musíme všech 74 miliónů Američanů potrestat – musí nést odpovědnost za volbu Trumpa. Pak se musíme pokusit je „přeprogramovat“, řekla americká investigativní novinářka Nikole Hannah-Jonesová (44) k řešení, co vlastně po Bidenově inauguraci udělat s voliči Donalda Trumpa.
více


16.1.2021 NĚMECKO: Ženské kvóty ponižují ženy

Kateřina Lhotská
Německá vláda schválila návrh zákona, podle kterého musí mít veřejně obchodovatelné společnosti ve svém představenstvu alespoň jednu ženu. Prý jim tím chce usnadnit jmenování do vedoucích funkcí. Máločím je však mohla ponížit víc.
více


15.1.2021 SVĚT: Čínské vojenské základny v Karibiku?

Lawrence A. Franklin
letadlová loď carrier
Zdá se, že komplexní strategie uplatňovaná Komunistickou stranou Číny v Karibiku přináší jen několik mil od pobřeží Spojených států amerických ekonomické, politické a potenciálně vojenské zisky.
více


14.1.2021 SVĚT: “Prasečinky” v poště

Marian Kechlibar
A2larm, český levicový časopis, který sám sebe charakterizuje slovy “squatujeme mediální prostor od roku 2013”, přeložil esej kanadského autora Brada McGregoru, která je velice kritická vůči tomu, jakým způsobem digitální obři zašlápli sociální síť Parler.
více


14.1.2021 IZRAEL: K zákazu jednoho filmu

Lubomír Stejskal
Úřední zákaz jakéhokoli filmového díla obecně, a ve svobodné zemi zvlášť, je záležitost problematická, kontroverzní, dilematická. Rozhodnutí samo je obvykle předmětem kritiky.
více


14.1.2021 USA: Skončila smutná éra Donalda Trumpa!

Vlastimil Obereigner
Před dvaapadesáti lety, 20. ledna 1969, v jednom z nejvýznamnějších dnů v mém životě, v den, kdy byl zrovna slavnostně uveden do úřadu prezident Nixon, jsem přiletěl se svou čtyřčlennou rodinou na letiště J.F. Kennedyho a začal nový život v mé dávno vysněné zemi, USA.
více


15.1.2021 USA: Kdo (také) útočil na Kapitolu

Lubomír Stejskal
Někdo je přesvědčen, že trumpovci (zdá se, že tak to vnímá většina pozorovatelů), někdo to ale vidí jinak: byla to provokace Antify (mj. Hana. Lukešová, autorka a aktivní účastnice diskusí na Neviditelném psu).
více


14.1.2021 USA: Merkelová kritizuje zrušení účtu Trumpa

Jan Bartoň
Německá kancléřka Angela Merkelová kritizovala rozhodnutí Twitteru natrvalo zrušit účet Donaldu Trumpovi. Velmi oceňuji tento její postoj, a to z mnoha důvodů.
více


14.1.2021 HISTORIE: Komu patří Hebron?

Hana Lukešová
Hebron patří mezi nejstarší města na Blízkém východě. V Hebronu žili původně Chetějci, mezi kterými pobýval biblický praotec Abraham se svou ženou Sárou a synem Izákem. V Hebronu, v Machpelské jeskyni, se nachází Hrobka patriarchů, kde leží tělesné pozůstatky praotců židovského národa, Abrahama,...
více


13.1.2021 EVROPA: Dopady amerických událostí na cenzuru v EU

Pavel Strunz
Selhání ochranky na americkém Kapitolu posílí cenzuru v EU. Snažme se v České republice zachovat názorovou pluralitu místo stupňování boje s takzvanými dezinformacemi - i přes vysoce pravděpodobný tlak z orgánů Evropské unie.
více


13.1.2021 USA: Americký sen 2021 - mít se aspoň jako Homer

Pavel Jégl
Amerika přečkala bizarní útok stoupenců prezidenta na Kongres a směřuje k vládě strany, která si dala do znaku osla. Demokraté po triumfu v senátních volbách v Georgii získali takzvanou trifektu – ovládli jak Bílý dům, tak obě komory Kongresu.
více


11.1.2021 GLOSA: Čistka na síti

Matyáš Zrno
Středeční události na Kapitolu posloužily liberálnímu establishmentu jako dokonalá výmluva pro rozpoutání války proti konzervativcům. Zatím na síti – Twitter, Facebook a Instagram zablokovaly účty prezidenta Trumpa (účty čínských komunistů, íránských ajatoláhů, venezuelského diktátora nebo mluvčího...
více


11.1.2021 USA: O šamanovi v Kapitolu...

Marian Kechlibar
Milí čtenáři, jestliže v minulém příspěvku jsem psal, že na politické scéně se moc neděje, od té doby se stalo mnohé. Vtrhnutí demonstrantů na půdu Kapitolu řeší celý svět.
více


15.1.2021 CESTOVÁNÍ: Poprvé na Filipínách (5)

Petr Schutz
Cebu City je hlavní město stejnojmenného ostrova a má velké mezinárodní letiště na přilehlém ostrově Mactan, který je známý šarvátkou, ve které byl domorodým náčelníkem Lapu-Lapu zabit Magellan.
více


14.1.2021 CESTOVÁNÍ: Poprvé na Filipínách (4)

Petr Schutz
Již před sedmou hodinou ranní jsme zamávali na jeepney jedoucí do IloIla a strávili následující hodinu směstnáni jako sardinky, protože bylo pondělí a mnoho lidí směřovalo do města za prací nebo školou. Naše zavazadla cestovala na střeše. V IloIlu jsme stopli taxíka, který nás dopravil na...
více


13.1.2021 CESTOVÁNÍ: Poprvé na Filipínách (3)

Petr Schutz
Měli jsme zabookovaný let na odpoledne. Snídali jsme opět v hotelové restauraci a zde jsem si všimnul, že nejsme jediným smíšeným párem, ale že tu sedí několik již podstatně prošedivělých bělochů ve společnosti hezkých mladých Filipínek.
více


13.1.2021 USA: Nejostudnější prezident

Roman Joch
Politika jeho vlády, domácí i zahraniční, byla dobrá, celkem úspěšná a v některých oblastech i skvělá. Nebýt koronavirové pandemie, možná by byl znovuzvolen. Co mu však vždy chybělo, byl charakter.
více


12.1.2021 CESTOVÁNÍ: Poprvé na Filipínách (2)

Petr Schutz
Na pondělí jsme naplánovali výlet na ostrov Corregidor. Je to největší z pětí ostrůvků v ústí Manilské zátoky a je známý urputnými boji za druhé světové války, kdy jej nejprve po 5 měsíců hájili Američané v roce 1942 a poté Japonci v roce 1945.
více


12.1.2021 SVĚT: Dálný východ z velké dálky

Petr Fiala
Kdysi se říkalo, že se svět probudil a zjistil, že je ariánský. V devadesátých letech jsem četl knihy jako Japan as Number One od Ezry F. Vogela a myslel si, že se svět probudí a zjistí, že je japonský. A i když se Japonsko zařadilo mezi vyspělé země, k tomu, aby jeho vliv byl celosvětový, bylo...
více


12.1.2021 SVĚT: Trumpovy výsledky

Gita Zbavitelova 1
Donald Trump udělal řadu chyb, ale jedna věc se mu nedá upřít – úspěšná blízkovýchodní politika. Je sice otázka, nakolik jeho kroky vycházely z jeho vlastních nápadů nebo byly iniciativou poradců v čele s jeho zetěm Jaredem Kushnerem, ale důležité je, že je schválil a provedl.
více