29.3.2020 | Svátek má Taťána


28.3.2020 GLOSA: Svět se zbláznil

Petr Štěpánek
Spojené státy americké jsou nejbohatší země světa, Afghánistán jedna z nejchudších. Ale vypadá to, že po sedmnácti letech tamního dobrodružství, jehož původním účelem bylo vykouřit Usámu a spol. z děr, nakonec na body nezvítězí nabušený superman.
více


28.3.2020 NĚMECKO: Život ve špatném snu

Zdeněk Fajkus
Bavarian flag
Německé sebevědomí a morálka jsou vystaveny tvrdým trhacím zkouškám: na obrazovkách největších televizních stanic se objevují úpěnlivé výzvy nabádající k lidskosti a zastavení masivních nemocničních krádeží ochranných pomůcek a dezinfekce pro lékaře a zdravotnický personál, což ohrožuje jejich...
více


28.3.2020 SVĚT: Koronakonspirace a koronadezinformace

Kateřina Lhotská
Jako u každého velkého tématu, tak i ve vztahu ke koronaviru se objevují různé konspirační teorie. Hovoří se o jeho umělém původu nebo o jeho zavlečení do Číny americkými vojáky. Označení těchto teorií za dezinformace je však přehnané.
více


27.3.2020 IZRAEL: Ústavní krize

Lubomír Stejskal
Povolební dění v Izraeli provází zásadní konflikt mezi zákonodárnou a soudní mocí, tedy mezi dvěma ze tří pilířů demokracie. Nastalá situace a její řešení vejde bezpochyby do učebnic politologie.
více


28.3.2020 GLOSA: Má vláda kompas?

Zbyněk Petráček
Co je teď na sledování Německa nejzajímavější? Že mají hodně nakažených, ale poměrně málo zemřelých? Že strategii „volnějšího průchodu“ nákazy zostřili? (Pohromadě smějí být nanejvýš dva lidé.)
více


27.3.2020 EVROPA: Koronovace národního státu

Petr Robejšek
Infekce koronaviru bude další ranou pro Evropskou unii. Kromě mnoha mrtvých a materiálních škod po ní totiž zbude ponaučení, že národní stát je a zůstane nejvíce akceschopnou organizací k řízení společnosti.
více


27.3.2020 EVROPA: Možnosti EU a čínský virus

Pavel Svoboda EP
Čteme kritiky o neakceschopnosti EU v boji proti čínskému viru, jimž se na sociálních sítích zase čelí seznamy toho, co už na unijní úrovni bylo vykonáno. Nechť má každý názor, jaký chce, ale jen tehdy, pokud zná meze aktivit EU v oblasti ochrany zdraví.
více


26.3.2020 EVROPA: Koronavirus řádí

Guy Millière
Italské zdravotnictví dospělo do stavu téměř úplného kolapsu. K 18. březnu 2020 bylo v Itálii koronavirem infikováno 31 506 lidí, z nichž 2 503 lidí zemřelo. Tato čísla každodenně rostou. Nemocnice jsou zahlceny pacienty. A lékaři jsou nyní nuceni se rozhodovat, kterého pacienta se pokusí zachránit...
více


26.3.2020 NĚMECKO: Migranti na chřest

Petr Robejšek
Oceníte, doufám, že se ani slovem nezmiňuji o epidemii a místo toho se věnuji kulinářskému tématu obloženému politikou.
více


25.3.2020 FRANCIE: Výjimečný sanitární stav

Martin Mařák
Ve Francii začal v úterý platit tzv. výjimečný sanitární stav. Je oficiálně vyhlášen na dva měsíce a může být prodloužen jen novým zákonem. Je možné, že v případě výrazného zlepšení situace v zemi bude zkrácen.
více


25.3.2020 ČÍNA: Zakažte smrtonosné mokré trhy!

Tomáš Zdechovský
Nulová hygiena a žádné chladící boxy. Živí hadi i netopýři naštosovaní v klecích ve vlastních výkalech – hned u masa a krve z už déle poražených dalších zvířat. To je realita čínských „mokrých trhů“, odkud přišla další pandemie...
více


25.3.2020 EVROPA: Pandemie jako zkouška pro všechny

Zdeněk Fajkus
germany flag1
Z pracovních důvodů pobývám v Mnichově a samozřejmě přitom bedlivě sleduji aktuální ‚koronavirové dění‘ především v Bavorsku, Česku i Německu. Při čtení zpráv z Česka u mne převažují uznání a obdiv, při sledování vývoje v Německu a osobním pozorování v Bavorsku spíše rozpaky.
více


25.3.2020 SVĚT: Čína je naším Kartágem

Tomáš Guttmann
Připomeňme si něco z moderní historie Číny. Když začneme od konce, vidíme, že se v 21. století (2000-2020) Čína stala druhým nejbohatším státem světa, díky hybridnímu spojení komunistického teroru s bezohledností raného kapitalismu, přičemž ekologicky zdevastovala svá území a snížila kvalitu...
více


25.3.2020 SVĚT: Cézura aneb Lze vyhrát bez Číny?

Zbyněk Petráček
Hádanka: kdy se v něčem shodli Václav Klaus a Angela Merkelová? Odpověď: v minulém týdnu v reakci na pandemii. Tedy ne že by se shodli úplně, ale jasně řekli, že jde o největší takovou událost od druhé (kancléřka ve středu v televizi), či dokonce první (bývalý prezident v sobotních LN) světové...
více


24.3.2020 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 552

Jan Čech
V předchozím vyprávění jsem se přesvědčil, že ve válce se mění situace každým okamžikem. Ještě že Jirka Wagner připojil poznámku, že jsem to psal v sobotu 14. března.
více


24.3.2020 EVROPA: Zavírá EU konečně své hranice?

Judith Bergman
27. února 2020 splnil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan své hrozby, že vyšle miliony migrantů a uprchlíků do Evropy, navzdory dohodě z roku 2016 mezi Evropou a Tureckem o jejich zadržování.
více


24.3.2020 GLOSA: Nesemkneme se

Zbyněk Petráček
Heslo „semkneme se“ zaznívalo v Evropě tak často, hlavně po útocích teroristů, až se z něj stalo prázdné klišé. Teď nezaznívá i proto, že v pandemii by působilo směšně. Vždyť heslem je „sociální odstup“.
více


24.3.2020 GLOSA: Dostanou svět bez výstřelu...

Vladimír Cícha
Život člověka, lidí je, jak známo, častá změna. A světových poměrů. Pokud vezmene v úvahu jen čas od srpna 1914 dodnes, jen tak v neúplnosti: první válka světová, druhá válka světová, hitlerismus, stalinismus, maoismus...
více


24.3.2020 USA: Primárky v den sv. Patrika

Roman Joch
Letos se poprvé po 258 letech v New Yorku nekonal tradiční irský pochod na den sv. Patrika. Rovněž guvernér státu Ohio v ten den zrušil primárky, aby se lidé nesetkávali ve velkém množství (budou se konat později nebo korespondenčně). Vše kvůli koronaviru.
více


23.3.2020 BLÍZKÝ VÝCHOD: Koronavirus sblížil Izrael, Palestince a Hamás

Gita Zbavitelova 1
Na světě bylo až do nedělě jedno nepravděpodobné území, které nemělo ani jeden případ nákazy koronavirem – Pásmo Gazy. Už třináct let se na něj vztahuje blokáda Izraele a několik posledních roků i Egypta, za což řada států a propalestinských aktivistů obě země ostře kritizuje, ale teď tato blokáda...
více


24.3.2020 IZRAEL: Výtka rasismu jako prostředek politického boje

Johannes Gerloff
Kdo hledá, najde. Platí to i o těch, kteří s chutí obviňují židovský stát z rasismu. A politické drama, které obyvatelům Izraele nadělilo nyní během dvanácti měsíců už třetí parlamentní volby, dodává munice ažaž.
více


23.3.2020 HISTORIE: Morová epidemie v letech 1665/1666

Aleš Uhlíř
Již několik dní jsme zaplavováni informacemi o postupující epidemii COVID-19, pro kterou se ujal název koronavirus. Ze všech stran přicházejí prognózy, jak se bude epidemie rozšiřovat, kdy ustoupí, co vše se proti jejímu rozšiřování dělá, co smíme a co ne, jak se chránit atd.
více


21.3.2020 ITÁLIE: Městečko, jež porazilo virus – aspoň prozatím

Marian Kechlibar
Vò ležící v benátském regionu bylo donedávna Italům známé leda jako jazyková kuriozita – společně s městy Ne, Re a Ro tvoří čtyřlístek obcí s nejkratšími jmény v Itálii. V únoru 2020 ovšem získalo na proslulosti ze zcela jiného důvodu.
více


21.3.2020 MIGRACE: Teroristé směřují do Evropy

Judith Bergman
Nová zpráva „Poučení pro zabezpečení amerických hranic vyplývající z migrace teroristů do Evropy“ napsaná významným spolupracovníkem Centra pro imigrační studia (Center for Immigration Studies) Toddem Bensmanem specializujícím se na otázky národní bezpečnosti.
více


21.3.2020 GLOSA: EU v čase pandemie

Zbyněk Petráček
Jsou chvíle, kdy si člověk kritiku EU raději ušetří. Pokud se na ni nadává, řekne si, že by působil intelektuálně lacině. Ale nyní jde o to, jak se krize koronaviru a role EU v ní zapíše do vědomí běžných Evropanů. A vypadá to, že neblaze.
více


20.3.2020 KORONAVIRUS: Evropa je pod zámkem

Soeren Kern
Evropa je nyní epicentrem globální pandemie koronaviru, která zasáhla více než 45 evropských zemí. Podle údajů evropských ministerstev zdravotnictví byla tato nemoc k 14. březnu 2020 potvrzena u 42 000 lidí.
více


20.3.2020 GLOSA: Evropský Titanic

Jiří Weigl
Od počátku roku ve světě a od poloviny února v Evropě se lavinovitě šíří nákaza novým koronavirem. Evropská unie, která neustále ve všech situacích volá po evropských řešeních a evropském rozhodování, proti tomu neudělala vůbec nic, stejně jako před pěti lety v případě migrační krize.
více


20.3.2020 EVROPA: Korona usvědčuje lidi z blbosti

Markéta Šichtařová 5
Je až neuvěřitelné, co všechno vypověděl COVID-19 o naší společnosti. Nezvyklá situace usvědčila řadu osobností z naprosté zabedněnosti.
více


19.3.2020 FRANCIE: "Výjimečný stav"

Martin Mařák
V několika státech Evropské unie byl vyhlášen různě vysoký stupeň karantény. Ten nejdrastičtější se zatím týká Itálie, Španělska a od úterý také Francie, přičemž není vyloučené, že bude postupně rozšířen na všechny ostatní země Unie.
více


19.3.2020 EVROPA: Parta nekompetentních úředníků

Miroslav Haňka
Mám na mysli současnou „aktivitu“ Evropské komise a Evropské centrální banky ve třech oblastech: Reagence představitelú těchto institucí na pandemii koronaviru v Evropě, problémy s migrační krizí, konkrétně pak s migranty na hranici Turecka a Řecka, a (nejenom měnovou) politiku EU jako takovou.
více


19.3.2020 IZRAEL: Konec působení TIPH, zvítězil zdravý rozum

Hana Lukešová
Zahraniční okupace v Izraeli? Víme o ní něco? V naši zemi se o tomto tématu příliš nedočteme.
více


18.3.2020 KORONAVIRUS: Proč v Koreji oproti Itálii pandemii zvládají?

Tomáš Zdechovský
Existuje řada dobrých příkladů zemí, které ukazují, jak má vypadat reakce na pandemii COVID-19. Jejich vlády, úřady, neziskovky i občané začali ihned po informacích o výskytu jednat a nenechali nic náhodě. Situaci proto zvládají.
více


18.3.2020 GLOSA: Na okraj koronaviru

Lubomír Stejskal
Restriktivní opatření související s koronavirem dopadla přirozeně i na sport. Organizovaný jak v rámci ČR a ostatních jednotlivých zemí, tak kontinentálně a celosvětově. Příslušné organizace řeší co a jak dál.
více


19.3.2020 SVĚT: Záhada leteckého neštěstí snad vyřešena

Ota Ulč
Před záříjovým útokem na mrakodrapy v New Yorku v roce 2001 k největší ztrátě na životech (230) v mírové době na území USA došlo 17. července 1996, když letadlo společnosti TWA. - let č. 800 – krátce po odstartování z New Yorku na cestě do Paříže, bylo rozmetáno na kusy a v plamenech skončilo na...
více


18.3.2020 IZRAEL: Po roce naděje na novou vládu

Gita Zbavitelova 1
Ve stínu striktních opatření proti koronaviru svitla naděje, že by Izrael po trojích předčasných volbách během jediného roku mohl mít konečně vládu.
více


18.3.2020 EVROPA: Dělají si z národů EU blázny

Rudolf Mládek
Jakási samozvaná skupina G7 ústy prezidenta Macrona uzavřela schengenské hranice. Tedy na ten malér, co tu máme avizovaný od prosince loňského roku, je to více než pozdě. Kdo prosím jsou ti „vyvolení“, co tak rozhodli?
více