17.5.2021 | Svátek má Aneta


17.5.2021 IZRAEL: Etnická miniválka

Jan Fingerland
Zprávy z Izraele se netýkají jen raketové války mezi Hamásem a Izraelem. Je tu něco nového, násilnosti mezi Izraelci židovské a arabské národnosti.
více


17.5.2021 USA: Po Francouzích i američtí generálové…

american flag
Dopis amerických generálů a admirálů vyzval Američany, ať odmítnou radikální levicový program Josepha Bidena: „Za demokratického Kongresu a za současné vlády se naše země prudce otočila směrem k socialismu a marxistické formě tyranské vlády.“
více


15.5.2021 IZRAEL: Válka s Hamásem v Pásmu Gazy

Gita Zbavitelova 1
Několikatýdenní neklid a nepokoje v Jeruzalémě se v pondělí proměnily ve válku Izraele s palestinským Hamásem v Pásmu Gazy.
více


17.5.2021 BIG BEN: Ovládne Čína svět? (3)

Benjamin Kuras
V únoru 2021 britská rozvědka MI6 zahájila vyšetřování dvou stovek britských vědců z více než dvacítky prestižních univerzit za předávání přísně tajných, vysoce průlomových a vojensky použitelných technologií Číně, prostřednictvím čínských „doktorandských studentů“.
více


15.5.2021 EVROPA: Slepá ulička jménem Francie

Marian Kechlibar
Předevčírem mi nečekaně přisvištělo pozvání do pořadu 360 Michala Půra na CNN Prima News. Jednalo se o diskusi na téma “bezpečnostní situace ve Francii”, podnícenou dvěma kritickými dopisy francouzských vojáků.
více


15.5.2021 USA: Od demokracie k „vědcokracii“

Kateřina Lhotská
Prezident Joe Biden se rozhodl vytvořit orgán, který má zajistit, aby se rozhodnutí vlády řídila „vědeckými poznatky“. Dále má najít způsob, jak zaručit, aby nemohli politici rozhodovat v rozporu s těmito poznatky ani v budoucnu.
více


15.5.2021 GLOSA: Návrat do první ligy?

Zbyněk Petráček
Snímky raket Hamásu na obloze patří už k žurnalistické tradici. Patří k ní také snímky míst, kam některé z nich dopadly. A patří k ní i zkušenost, že stane-li se Izrael cílem raket a počítá mrtvé, následuje letecký protiútok.
více


14.5.2021 IZRAEL: Zastavte to šílenství!

Lubomír Stejskal
Naléhavá slova izraelského prezidenta Rivlina ve středu (12.5.) večer. Po dni plném nepokojů a drsných projevů arabsko-židovské a židovsko-arabské nenávisti. Ne, nemám na mysli rakety, ale krvavé nepokoje v ulicích.
více


14.5.2021 SVĚT: Biden a Írán – limity obrodného procesu

Pavel Kopecký
Spojené státy se rozhodly nastolit obrodný proces. Alespoň se tak velkodušně snaží tvářit Bidenova administrativa, jejíž plán na masivní veřejné investice jsou srovnávány se slavným New Dealem nejdéle vládnoucího amerického prezidenta F. D. Roosevelta.
více


13.5.2021 IZRAEL: Aspekty války

Lubomír Stejskal
Izrael je ve válce. S terorem. Vyvolalo ji hnutí Hamas vládnoucí v Pásmu Gazy. Raketovou agresí. Od pondělí 10. května se raket počítají na stovky. Sedm jich bylo namířeno na Jeruzalém. Během svátečního Dne Jeruzaléma.
více


13.5.2021 BIG BEN: Ovládne Čína svět? (2)

Benjamin Kuras
John Biden je pro čínské komunisty „novým oknem naděje“, pochválil si ještě před jeho inaugurací čínský ministr zahraničí Wang-ji. A popřál si, aby se nová americká administrativa „vrátila k rozumnému přístupu“.
více


13.5.2021 GLOSA: Koho by volil Roy?

Zbyněk Petráček
Když se u nás loni slavilo 200 let Boženy Němcové, navzdory karanténě to byla klidná událost. Lidé se přeli o televizní seriál, ale nikoho by neinspiroval k povstání.
více


13.5.2021 PRÁVO: Odstřelíme patenty na vakcíny?

Pavel Jégl
Pusťme farmaceutickým korporacím žilou a vezměme jim patentová práva na vakcíny proti covidu.
více


12.5.2021 BIG BEN: Ovládne Čína svět? (1)

Benjamin Kuras
Čína předstihne USA jako největší světová ekonomika už v roce 2028, o pět let dřív, než se dosud předpokládalo. Propočítal to o vánocích 2020 britský institut Centre for Economics and Business Research.
více


12.5.2021 GLOSA: Neochota EU vyhostit ruské diplomaty

Jan Bartoň
Komisař a šéf unijní diplomacie Josep Borrell oznámil, že EU nevyhostí hromadně další ruské diplomaty, protože nechce eskalovat napětí.
více


13.5.2021 PÁKISTÁN: Pronásledování křesťanů

Tomáš Zdechovský
S pandemií koronaviru rozhodně nezmizely závažné problémy, které se týkají pronásledování křesťanů v Pákistánu. Stále více dochází ke zneužívání zákona o rouhání proti náboženským menšinám.
více


12.5.2021 DÁNSKO: Zákaz financování mešit ze zahraničí

Soeren Kern
Dánský parlament schválil nový zákon, který zakazuje zahraničním vládám financovat v Dánsku mešity. Cílem opatření je zabránit muslimským zemím, zejména Kataru, Saúdské Arábii a Turecku, propagovat v dánských mešitách a modlitebnách islámský extremismus.
více


13.5.2021 USA Pokus trestat nepodložené informace Fox News

Karel Hvížďala
Vysílače, jakým je ve Spojených státech například Fox News patřící Rupertu Murdochovi, chrlí na své posluchače léta spiklenecké teorie. A nejznámější tváří, která v tomto oboru vynikala, byl moderátor Lou Dobbs, pětasedmdesátiletý novinář.
více


12.5.2021 VELKÁ BRITÁNIE: Místní a zemské volby

Jan Jůn
Britové absolvovali v uplynulém týdnu důležité místní, městské a zemské volby a desítky milionů voličů vyplňovaly hned několik volebních lístků.
více


11.5.2021 ŠVÉDSKO: Debata o (anti)imigračním zákonu

Jan Fingerland
Stát se Švédem bude zase o něco těžší. Anebo naopak, stát se jím bude zase o něco nutnější pro ty, kdo budou chtít ve Švédsku dlouhodobě žít. Tak by se dalo shrnout poselství, které do světa vysílají tamní politici.
více


11.5.2021 ÚVAHA: Den Jeruzaléma

Krista Gerloffová
Modrobílé vlajky vyvěšené na počest 73. výročí izraelské nezávislosti vlají i nadále ve větru vstříc Dni Jeruzaléma.
více


11.5.2021 GLOSA: Nejsme stádo. (Ještě...)

Petr Motyka
Když štěkne pastevcův pes na stádo, to okamžitě reaguje. Změní směr; pase se tam, kam je pes žene. Všichni jsou spokojeni, tak to vždycky bylo. Když pes večer štěkne dvakrát, ovce zamíří na noc do ohrady.
více


10.5.2021 VELKÁ BRITÁNIE: Anatomie hartlepoolského debaklu

Marian Kechlibar
“By-election” čili doplňovací volby jsou specifickým prvkem britského volebního systému. Jelikož každý poslanec (MP, Member of Parliament) reprezentuje určitý okrsek, může se stát, že je potřeba jej během normálního volebního období vyměnit.
více


10.5.2021 SVĚT: Biden, postrach Kremlu

Jefim Fištejn
Zhruba před dvěma týdny jsme svorně čekali na velkou válku. Její propuknutí bylo otázkou času. Bez válečného vyústění soustředění ruské zbroje a „kanonenfutru“ podél ukrajinských hranic nedávalo valného smyslu.
více


10.5.2021 INTERNET: Pornoprůmysl pod palbou

Bohumír Žídek
Bohumír Žídek
Visa a MasterCard, dva obři v oblasti platebních služeb, odřízly na konci roku od svých služeb obra v oblasti internetového porna Pornhub. Bylo to vyústění kauzy odstartované výbušným sloupkem v New York Times. A především další výstřel ve válce proti sexu.
více


10.5.2021 FINSKO: Je možné hovořit o homosexualitě jinak než kladně?

Lubomír Stejskal
Asi jak kde. Své o tom ví Päivi Räsänenová, poslankyně finského parlamentu za křesťanské demokraty, někdejší šéfka této strany a bývalá ministryně vnitra. Vedle toho žena, která vyznává biblické křesťanství.
více


11.5.2021 VZPOMÍNKA: Od výzkumu vesmíru zpět ke studené válce

Vlastimil Obereigner
Současný významný úspěch ve vesmírném výzkumu zastínil, pravděpodobně jen na malou chvíli, vše, co v dnešních dnech zaměstnávalo veřejná media a tím i mysl občanů, nebo aspoň těch, kteří se vůbec o něco zajímají.
více


11.5.2021 USA: Tohle v Idahu nechceme

american flag
V Idahu zakázali vyučovat na školách kritickou teorii ras. „Nechci říci, že nemáme problémy, jen nechceme další,“ řekl k návrhu zákona jeho předkladatel Carl Crabtree, senátor z Republikánské strany.
více


8.5.2021 USA: Zbytečná úmrtí

Alan M. Dershowitz
Světem hýbou tři úmrtí připisované policii: zabití George Floyda bývalým policistou Derekem Chauvinem; zastřelení Daunte Wrighta bývalou policistkou Kim Potter; a zastřelení 13letého Adama Toleda policistou Erikem Stillmanem v Chicagu.
více


8.5.2021 ROZHOVOR: Rusko nás sice bude mít v hrsti, jenže...

Benjamin Kuras
Konečně se na tato nařčení v britských komentářích ozývají hlasy upozorňující, že Borisova „korupce“ nesahá po kotníky jeho předchůdcům jako Cameron a Blair, takže by se to nemělo přehánět.
více


8.5.2021 IZRAEL: Premiér poražen

Gita Zbavitelova 1
Snad ještě nikdy nesestavoval izraelský prozatímní premiér Binjamin Netanjahu vládu tak dramaticky. Bojoval o ni do poslední chvíle, ale nakonec zápas o svou politickou budoucnost prohrál.
více


8.5.2021 USA: Horší než Trump

Roman Joch
Romane, koho bys volil? zeptala se mě moje manželka, když si myslela, že jí to řeknu. Mýlila se. Neřekl jsem jí to. Můžeme mít intimní vztah, ale takto daleko – ne. Ptala se mě, koho bych volil za prezidenta, kdybych byl americkým občanem.
více


7.5.2021 HISTORIE: Válečná výroba USA a pomoc Stalinovu SSSR

Robert Troška
Budeme-li chtít zhodnotit válečnou pomoc Spojenců Sovětskému svazu v průběhu 2. světové války, docházíme k nesmírně zajímavým souvislostem, které nám do sebe zapadají jako ozubená kolečka hodinového stroje.
více


7.5.2021 FRANCIE: Francouzská dilemata

france flag
„Systematická islamofobní kampaň pod rouškou svobody vyznání,“ tak v říjnu označil pákistánský premiér Imran Khan situaci ve Francii. Od té doby Pákistán bojkotuje dovoz některého francouzského zboží.
více


7.5.2021 USA: Spravedlnost není černobílá

Alan M. Dershowitz
Odsouzení Dereka Chauvina nemusí ještě nutně znamenat konec tohoto rasově rozdělujícího případu, o němž by mohl definitivně rozhodnout až Nejvyšší soud USA.
více


6.5.2021 USA: Amerika se chystá na neválku

Jan Fingerland
O generálních štábech se zlomyslně tvrdí, že se často chystají na minulou válku, bez ohledu na to, jestli ji vyhrály, nebo prohrály. Nový americký ministr obrany vystoupil s projevem, který shrnul jeho úvahy o tom, jak bude vypadat příští válečný konflikt.
více