13.6.2021 | Svátek má Antonín


12.6.2021 USA: Poslední umírněný demokrat

american flag
Kongresem už několik měsíců pobíhá zatraceně zvláštní zákon, který má ambici jednou pro vždy zatočit s volebními podvody, a to tak, že podmínky pro jejich realizaci standardizuje. Sněmovna reprezentantů zákon schválila v březnu a od té doby čeká na projednání v Senátu.
více


12.6.2021 GLOSA: Palec nahoru pro Dánsko

Ivo Valenta
Jistě jste již tuto informaci zaznamenali. Dánsko schválilo zákon, díky němuž žadatele o azyl posadí do letadla a šupem pošle do Afriky. Tam budou čekat na vyřízení svých žádostí.
více


12.6.2021 ROZHOVOR: Kyjev je na vedlejší koleji

Jan Keller
Člověk pochopitelně nevidí do diplomatického zákulisí. Ale evidentní je, že Německo naprosto nutně potřebuje ruský zemní plyn, pokud má dodržet předsevzetí ohledně ekologizace své země a celé Evropské unie.
více


12.6.2021 HISTORIE: Poslední osvoboditelé Osvětimi

Zbyněk Petráček
Když v prosinci 2019 zemřela Miloslava Kalibová, poslední z žijících lidických žen zůstává Jaroslava Skleničková (95). Jindy už ale nezbývají žádní přeživší. Roku 2017 zemřel Jaroslav Klemeš, poslední z parašutistů vyslaných do protektorátu.
více


12.6.2021 SVĚT: Vrbětice a Reaganův odkaz

Miloslav Bednář1
Diverzní teroristický přepad muničního skladu v moravských Vrběticích uskutečněný v r. 2014 rozvědkou ruské armády, a teprve nyní objasněný, nebyl jediným případem svého druhu v geopoliticky klíčovém prostoru mezi Německem a Ruskem.
více


12.6.2021 IZRAEL: Odcházející Netanjahu bezhlavě útočí na novou vládu

Gita Zbavitelova 1
Jakmile sedm izraelských opozičních stran a jedna arabská podepsaly minulou středu koaliční smlouvu, rozpoutal peklo prozatímní premiér Binjamin Netanjahu, jemuž se vládu sestavit nepodařilo – nedokáže se smířit s tím, že po dvanácti nepřerušovaných letech už Izrael nepovede.
více


11.6.2021 FRANCIE: Hrozí občanská válka?

Soeren Kern
Skupina generálů ve výslužbě v otevřeném dopise varuje před občanskou válkou ve Francii, protože vláda selhala a nemá pod kontrolou masovou imigraci a plíživě se šířící islamismus v zemi.
více


11.6.2021 BLÍZKÝ VÝCHOD: Brutální vrah jako vzor pro mladou generaci

Lubomír Stejskal
Třetího října 2015 byla sobota. Večer se u jeruzalémské Lví brány objevil devatenáctiletý Muhannad Šafeq Halabi. Člen Palestinského islámského džihádu. Ozbrojený nožem, který vzápětí použil.
více


10.6.2021 FEJETON: Světlá naděje

neff
Americký spisovatel Isaac Asimov (zemřel 1992) je ikona světové science fiction. Vzděláním biochemik byl i popularizátorem vědy. Hodně ho zajímala robotika a přivedl na svět takzvané tři zákony robotiky.
více


9.6.2021 MAROKO: O pochodu s korány

Marian Kechlibar
“Zelený pochod” roku 1975 jako by předznamenával dnešní koncept “migrace coby zbraně”.
více


10.6.2021 FRANCIE: Macron vzdal boj s radikalismem

Guy Millière
Levicový časopis Le Nouvel Observateur publikoval 1. listopadu 2020 otevřený dopis středoškolského učitele Didiera Lemaira z města Trappes ležícího západně od Paříže. Didier Lemair psal o vraždě učitele Samuela Patyho, který byl v polovině října bestiálně popraven muslimským extremistou.
více


9.6.2021 ROZHOVOR: Temný cíl Grety Thunbergové

Pavel Kohout
Pokud se podaří vyvinout nějakou převratnou technologii – například řízenou fúzi – pak by tento cíl snad mohl být reálný. Potíž je, že podobný kvalitativní skok v energetice se očekává již více než 60 let.
více


9.6.2021 SVĚT: Odposlouchávat spojence je nehezké. A běžné

Jan Fingerland
Odposlouchávat přátele, to se nedělá. Zcela určitě bychom nechtěli, aby nás odposlouchával Pepa, se kterým chodíme na fotbal, a sami nebudeme číst dopisy pro Frantu, se kterým sedáváme u piva.
více


8.6.2021 BLÍZKÝ VÝCHOD: „Jsem občanem Izraele, ale nejsem Izraelec“

Lubomír Stejskal
Citát: „Izraelská vláda a politici se obávali charakterizovat hordy arabských výtržníků, kteří běsnili napříč izraelskými městy, jako nepřátele. Koneckonců, podle jejich mínění jsou plnohodnotní izraelští občané.“
více


8.6.2021 GLOSA: Demokracie bez ale

Zbyněk Petráček
Zdá se vám, že se vše rozkližuje? Nejde jen o politiku identit, jež bazíruje na rase, etnicitě či víře a pomíjí soudržnost společností. Jako by se rozkližovala i solidarita zemí středovýchodní Evropy.
více


8.6.2021 USA: Bidenova americko-mexická hranice

Chris Farrell
Nával ilegálních imigrantů, rodin a dětí bez doprovodu na jižní hranici USA, spolu se šíleným nárůstem ilegálního obchodu s tvrdými drogami tamtéž, představuje humanitární a zdravotní krizi a ohrožuje národní bezpečnost USA. A za to všechno je stoprocentně zodpovědný prezident Joseph Robinette...
více


8.6.2021 GLOSY: Z rozhovoru Jordana Petersona s Yeonmi Park

Miloslav Pouzar
Poté, co jsem zhlédl film Andreje Tarkovského Solaris, přečetl knihu Mluvčí za mrtvé od Orsona Scotta Carda či vyslechl přednášku Martina Siegrista Přírodní je fajn a syntetické fuj, přepadl mě silný pocit, že mi bylo dopřáno setkat se s něčím neobyčejným, s něčím, co stojí za to sdílet s...
více


7.6.2021 USA: Antifa v akci

american flag
„Vypadá to, že maso je zpátky na jídelníčku, hoši!“ píší extremisté z hnutí Antifa po tom, co v pátek brutálně zbili novináře z Post Millennial, kanadského konzervativního zpravodajského webu.
více


7.6.2021 GLOSA: Sen noci nikoliv ještě svatojánské

Marian Kechlibar
Milí čtenáři, “vážnější” článek bude zítra. Dnes aspoň něco málo k pobavení. Pokud vás to tedy pobaví.
více


7.6.2021 AUSTRÁLIE: Znásilnění v parlamentu jako politická bomba

Peter Hilff
australian flag
Australský parlament v Canbeře oplývá davy mladých „staffers“ - různých ministerských poskoků, absolventů humanistických oborů, pro které není dost produktivních zaměstnání.
více


7.6.2021 SVĚT: Jednoznačný postoj

Jan Ziegler
Naše země hlasovala minulý týden v zájmu židovského státu v Radě OSN pro lidská práva (UNHRC), Nepřekvapuje, že Rusko, Čína, Kuba a muslimské země zaujaly protiizraelský postoj a de facto podpořily teroristy z Hamásu.
více


7.6.2021 GLOSA: Síla kočkopsa

Zbyněk Petráček
Někdy věci dopadají jinak, než sami aktéři původně očekávali. „Chcete svrhnout vládu, která konečně prosadila důstojné důchody,“ řekl premiér Babiš ve sněmovně.
více


5.6.2021 HISTORIE: Scénář, na který naštěstí nedošlo

František Novotný
Skončil měsíc, který je v Evropě jednou provždy spojen s koncem druhé světové války, s porážkou nacistického Německa a s osvobozením evropských zemí zpod jeho nadvlády. Nechybělo však mnoho a vše mohlo proběhnout jinak.
více


5.6.2021 USA: Dobře placený boj za rovnoprávnost

Jefim Fištejn
Jedním z nejvýraznějších fenoménů posledních let ve Spojených státech je vznik hnutí Black Lives Matter, ve zkratce BLM. Je to předvoj globálního boje proti rasismu a zároveň indikátor pokrokovosti té které společnosti.
více


5.6.2021 ROZHOVOR: Hrajeme si s ohněm. A muslimů je víc

Benjamin Kuras
Sleduju to přes třicet let a mám to skoro jako koníčka, sbírání známek nebo brouků, od roku 1989. Tehdy pokojní britští muslimští hokynáři a řidiči autobusů se najednou rozzuřili, vyšli do ulic britských měst a žádali smrt pro spisovatele Salmana Rushdieho.
více


5.6.2021 SVĚT: O Rusku bez emocí

Pavel Kohout
Málokterý Čech je schopen uchovat si nadhled, když je řeč o Rusku. Názor většiny je formován rokem 1968 a vším, co následovalo: přes dvacet let života v ponížení, nesvobodě a postupném ekonomickém zaostávání.
více


5.6.2021 IZRAEL: Bilance arabských nepokojů

Hana Lukešová
Izraelská vláda a politici se obávali charakterizovat hordy arabských výtržníků, kteří běsnili napříč izraelskými městy, jako nepřátele. Koneckonců, podle jejich mínění jsou plnohodnotní izraelští občané.
více


4.6.2021 IZRAEL: První vláda bez Netanjahua po 12 letech

Gita Zbavitelova 1
Izrael má novou vládu – přelomovou, protože poprvé po dvanácti letech nebude premiérem Binjamin Netanjahu. Odchází do opozice a nese to těžce a do poslední chvíle se snažil sestavování opozičního kabinetu nevybíravě překazit.
více


4.6.2021 ÚVAHA: O příčinách a následcích

Vladimír Cícha
Možno též říci o posloupnoti dějů. Kupříklad ona známá otázka co bylo dřív, zda vejce nebo slepice.
více


5.6.2021 SVĚT: Škoda, že už nemluvíme o Iráku

Jan Fingerland
Vzpomínky na válku v Iráku s námi zůstávají. Také vzpomínka na náhlý nárůst Islámského státu stále visí ve vzduchu.
více


4.6.2021 USA: Emperor Nero

Petr Motyka
Jeho populistické pokusy naklonit si obyčejné obyvatele Říma však vyvolávaly v tradiční elitě úzkost. Jeho sociální reformy rozmazávaly třídní rozdíly, proto se prý jimi cítily vrchní třídy a politické elity ohrožené.
více


3.6.2021 PAŘÍŽ: Hranice mezi Evropou a Afrikou

Jiří Kozelka
Jiří Kozelka
Zdeněk Müller ve svém článku Děsem ochromená Francie? (LN 17.5.) tvrdí, že „popisovat Francii na pokraji občanské války tak, jak to činí názorová platforma anonymních francouzských vojáků, se stává zřejmě novou politickou korektností“.
více


3.6.2021 USA: V mezičase

american flag
Podle nejnovějších průzkumů veřejného mínění (13. – 17. května) se 64 % Američanů domnívá, že Joseph Biden svůj čtyřletý mandát nedokončí a v úřadu ho nahradí viceprezidentka Kamala Harrisová.
více


3.6.2021 GLOSA: A vy bijete černochy

Zbyněk Petráček
Je to historie tak známá a kanonizovaná, až leckomu leze krkem. Ale je to fakt. V létě 1975, aby se snížilo napětí studené války, podepsalo 35 států Závěrečný akt helsinské konference.
více


2.6.2021 SÝRIE: Bašár Asad bude prezidentem. Protože chce

Jan Fingerland
Sýrie měla za svou stoletou republikánskou historii už devatenáct prezidentů. Je příznačné, že za posledních padesát let měla prezidenty jen dva. Nejdříve od roku 1970 Háfize Asada. A po jeho smrti v roce 2000 nastoupil jeho syn Bašár, ačkoli původně byl pro úlohu dědice určen jeho starší bratr....
více


2.6.2021 EVROPA: Brusel bojuje s nenávistí...

Tomáš Zdechovský
Evropská komise přišla s návrhem, který může výrazně ohrozit svobodu projevu v celé EU. Konkrétně se jedná o nové opatření pro boj s nenávistí.
více