20.9.2019 | Svátek má Oleg


20.9.2019 IZRAEL: Prezidentovi není co závidět

Lubomír Stejskal
V době, kdy jsem usedl k psaní tohoto článku – středa 18/9 večer –, byly známé neoficiální, byť ne úplné (95 %) výsledky druhých předčasných voleb do izraelského Knesetu 2019. Psát cokoli dříve nemělo smysl.
více


20.9.2019 EVROPA: Nezvěstní bojovníci Islámského státu

Soeren Kern
Německá vláda ztratila přehled o desítkách Němců, kteří v posledních letech odcestovali do Iráku a Sýrie, aby se připojili k Islámskému státu (IS). Tato skutečnost vychází najevo spolu s rostoucími obavami z toho, že se někteří z těchto bojovníků vracejí do Německa, aniž by o nich úřady věděly.
více


20.9.2019 SVĚT: Skleníkový efekt aneb Patálie s klimatem

Luděk Frýbort
Ejhle! Už je kočka z pytle venku. Demokracie sem, demokracie tam, hloupý lid pořád nechce rozumět, jaké nebezpečenství mu hrozí z toho skleníkového efektu, tak to musí jít na komando.
více


20.9.2019 GLOSA: Chvála imperialismu

Jan Soldát
krucifix kříž
Zní to jak z povedené rasistické anekdoty: obyvatelé Hongkongu, tedy etničtí Číňané, demonstrují před britskou ambasádou, zpívají God save the Queen a prosí své bývalé koloniální vládce o pomoc před svými vlastními bratry z pevninské Číny. Je to vtipné i smutné zároveň.
více


19.9.2019 EVROPA: Co čekat od nové Evropské komise

Martin Pánek
Ursula von der Leyenová představila tento týden novou Evropskou komisi, která ještě musí být jako celek schválena Evropským parlamentem.
více


19.9.2019 USA: Současnost původních majitelů 1

Ota Ulč
Oficiálním, politicky korektním přejmenováním se z Indiánů stali native („rodní, rodilí, domácí, domorodí, přirození“) Americans – ti jediní. Žádná bledá tvář, i třeba potomek přistěhovalců před půl tisíciletím, se na takové označení nekvalifikuje.
více


17.9.2019 BREXIT: Kličkování Borise Johnsona

Jan Jůn
Na pozadí pondělního lucemburského oběda britského premiéra Borise Johnsona s předsedou Evropské komise Junckerem a s hlavním vyjednávačem unie Michelem Barnierem se v zamlženém povětří trvajících nejistot kolem brexitu vznášela jedna jediná otázka.
více


18.9.2019 GLOSA: Lenin ve vyhnanství, maršál na odchodu

Jaroslav Růžička
american flag
Ve Fremontu, bohémském předměstí Seattlu, je několik zajímavých soch. Pod mostem se skrývá mohutná strašidelná nestvůra (troll) a na atobusove zastávce je několik postav místních občanů, kteří nikdy neodjedou.
více


17.9.2019 BALKÁNSKOU STOPOU 3: Transylvánie

Marian Kechlibar
Oblast ležící v oblouku rumunských Karpat byla po několik set let nárazníkovým pásmem mezi islámským osmanským impériem a středoevropskými státy, které se jeho expanzi snažily bránit. Po této dlouhé válce zde zůstaly viditelné stopy dodnes.
více


18.9.2019 NĚMECKO: Vězí ďábel v detailu? Anebo v uhlíku?

Zbyněk Petráček
Cesta k „uhlíkové neutralitě“ je už faktem. Ať se ten výraz někomu líbí, či nelíbí, ať se jeho význam jakkoliv komolí (třeba že znamená nulové emise sloučenin uhlíku). Faktem je už proto, že se tímto směrem transformují ekonomiky pro nás zásadní, hlavně německá.
více


18.9.2019 SVĚT: Co se můžeme naučit od generace Grétiných obdivovatelů?

Petr Hampl1
Margareta Meadová je nejslavnější antropoložkou všech dob. Na konci 60. let se stala mediální hvězdou a všeobecně respektovanou intelektuálkou díky závěrům, které učinila na základě pozorování domorodých kmenů v Tichomoří.
více


17.9.2019 IZRAEL: Ruská anexe Krymu...

Lubomír Stejskal
Nedávno jsem v článku Premiérova „bomba“ podpořil myšlenku Benjamina Netanjahua, který slíbil, pokud vyhraje volby, zavedení suverenity Izraele v údolí Jordánu a severní části západního břehu Mrtvého moře.
více


17.9.2019 ESEJ: Únik z chudoby

Jan Žamboch
dollar
Jakkoli chudoba třetího světa vyvolává v západním světě občasné vlny soucitu, je svět, kde lidé třetího světa žijí na úrovni vyspělých zemí, obvykle považován těmi samými soucitnými lidmi za neudržitelný, a tedy nežádoucí, což kupodivu bez odporu přijímají i někteří kritici environmentalismu.
více


16.9.2019 Z MÉHO PODKROVÍ: Tragédie Jessi Combs... a zpravodajství

Albert Salický1
Dne 27. srpna 2019 zahynula při pokusu o pozemní rychlostní rekord v oregonské poušti Alvord Desert americká závodnice a televizní hvězda Jessi Combs. Protože se o rychostní rekordy léta zajímám, dost to mnou otřáslo.
více


16.9.2019 SVĚT: Vzhůru k likvidaci planety

Markéta Šichtařová 5
Dostala jsem upřímný strach. A měl by ho dostat každý, kdo si přečte řádky, které se objevily na českém internetu a jsou jen jedny z mnohých v podobném duchu.
více


14.9.2019 MIGRACE: Conte chce opět přerozdělovat a trestat

Jan Bartoň
Staronový italský premiér Giuseppe Conte navštívil Brusel a chce opět prosadit automatické přerozdělování migrantů, kteří míří do italských přístavů. V tom případě je ochoten zmírnit tvrdou protiimigrační politiku své vlády.
více


14.9.2019 GLOSA: Otázka pro voliče

Zbyněk Petráček
Zásadní věci někdy vyplavou na povrch spíše nechtěně. Třeba v úterý, když Ursula von der Leyenová představovala v Bruselu členy své Evropské komise.
více


14.9.2019 USA: Nebezpečný stalinismus uvědomělé krajní levice

Alan M. Dershowitz
Alan M. Dershowitz
Pro občanské svobody je dnes větší hrozbou netolerantní krajní levice než bigotní krajní pravice. Může se to zdát nelogické: mnohem více případů masové střelby v obchodních centrech, synagogách a útoků proti jiným měkkým cílům bylo spácháno extremisty, kteří se ztotožňují s krajní pravicí než s...
více


13.9.2019 FRANCIE: Smrt při sexu jako pracovní úraz

Tomáš Vodvářka
Nevím, jestli to není fake new. Francouz si na služební cestě „odskočil“, při tom ho skolil infarkt, manželka to naprášila k soudu a zaměstnavatel musí klopit.
více


13.9.2019 CESTOVÁNÍ: Po úzkých silnicích až na konec země

Marcela Matějková
Dartmoor v hrabství Devon je málo osídlené území jihozápadní Anglie, a právě to mě na něm okouzlilo. Místo mnoha mýtů a legend, krásné přírody, volně se pohybujících stád zvěře, místo tajuplné a romantické.
více


13.9.2019 EVROPA: Naučíme unii, co je demokracie

Petr Holub1
Předsedkyně Ursula von der Leyenová představila Evropskou komisi, celkem šestadvacet jmen komisařek a komisařů, které ještě bude prověřovat europarlament.
více


13.9.2019 GLOSA: Slib, nebo zákon?

Zbyněk Petráček
Vyjednávání o brexitu míří do finále, ale zájem o něj začíná trochu připomínat zájem o výzkum špičkových fyziků na poli základních částic. Lidi zajímá, že objevili boson, ale jen hrstka chápe podstatu i detaily toho výzkumu.
více


12.9.2019 SVĚT: 18 let od útoku muslimů na WTC

Luboš Zálom1
Připomněli jsme si osmnáct let od bezprecedentního útoku islámu na západní civilizaci. Co si z toho výročí vzít pro současnou dobu?
více


12.9.2019 IZRAEL: Premiérova "bomba"

Lubomír Stejskal
V úterý (10/9) večer se i na českých serverech objevila „senzační“ politická zpráva. Izraelský premiér oznámil, že když příští úterý (17/9) vyhraje volby a sestaví vládu, vyhlásí suverenitu nad Jordánským údolím.
více


12.9.2019 BREXIT: Příležitost pro Babiše

Zdeněk Holásek
Dění ve Velké Británií je dobrou učebnicí ničemnosti politických elit. No elit, holomků, kteří nejprve voličům naslibují hory doly, věrnost britským tradicím, zájmům a hlasu lidu atd., prostě bla bla bla jako před každými volbami nejméně posledních 40 let.
více


11.9.2019 EVROPA: EU, projekt jen pro dobré počasí?

Jan Bartoň
Po neustálých přestřelkách kolem brexitu a „tvrdé linii“ Bruselu vůči Londýnu se stále jasněji ukazuje, že projekt EU není konstruován na „špatné počasí“, natož na „klimatickou změnu“.
více


11.9.2019 ÍRÁN: Následovnice Jana Palacha – aniž to sama tuší

Lubomír Stejskal
Radio Farda, íránská sekce stanic Svobodná Evropa/Svoboda, přineslo na svém webu 4. září 2019 děsivou zprávu. V Teheránu se před úřadem prokurátora zapálila mladá žena. Kvůli hrozícímu trestu za absurdní „zločin“.
více


10.9.2019 BALKÁNSKOU STOPOU 2: Delta Dunaje

Marian Kechlibar
Ke konci své dlouhé cesty napříč kontinentem se Dunaj, teď už zmohutnělý na šířku skoro jednoho kilometru, rozděluje do tří ramen. Mezi nimi vznikla dunajská delta – obrovský a plochý prostor mokřadů, klikatých kanálů a ostrovů.
více


10.9.2019 SLOVENSKO: Od vraždy ke grotesce

Václav Vlk st.
Jedno je jasné. Nějak se to nevede. Co? No to vyšetřování smrti Jána Kuciaka a jeho přítelkyně, zavražděných už před rokem a půl. Vražda je vražda a je to hnusný čin, ale co se děje od té doby na Slovensku, také není kdovíjaká paráda.
více


9.9.2019 EVROPA: Válka o brexit

Petr Štěpánek
Bývalá britská premiérka Theresa Mayová vyjednala s Bruselem dohodu o odchodu Velké Británie z Evropské unie, která ovšem v britském parlamentu třikrát neprošla.
více


10.9.2019 GLOSA: Muž rasové revanše

Zbyněk Petráček
Ten muž nebyl výjimečný tím, že se dožil 95 let, vládl autokraticky 37 let a až před dvěma roky ho svrhli vojáci. Takových je víc. Robert Mugabe se zapsal do dějin něčím jiným než cestou od partyzána proti bělošské Rhodesii k premiérovi i prezidentovi nezávislého Zimbabwe.
více


10.9.2019 SVĚT: Sázka na Apokalypsu

Roman Joch
Evropská komise ve snaze zachránit planetu si klade ambiciozní cíle: snížit emise CO2 o 50–55 procent do roku 2030; a do roku 2050 přejít na tzv. uhlíkovou neutralitu, tj. vypouštět do ovzduší jen tolik CO2, kolik jsme schopni z ovzduší stáhnout.
více


9.9.2019 BREXIT: Patetická klauniáda

Martin Mařák
Psát o brexitu se v těchto bouřlivých dobách stává nevděčnou záležitostí, neboť situace se může změnit několikrát za den a britský premiér poté, co měl situaci pevně v rukou a nechal naprosto nečekaně na pět týdnů zazdít parlament.
více


9.9.2019 BALKÁNSKOU STOPOU 1: Bukurešť

Marian Kechlibar
Zase jednou na cestách. Bukurešť roku 2019 není krásné město. Živé ano, krásné … nikoliv.
více


9.9.2019 EVROPA: Jourová jako pomsta za dvojí kvalitu?

Jan Bartoň
Věra Jourová podle médií dostala nabídku na novou pozici v Evropské komisi. Po ochraně spotřebitele by se měla věnovat ochraně právního státu.
více


9.9.2019 GLOSA: I svatý Boris naráží

Zbyněk Petráček
Od referenda, v němž se Britové rozhodli opustit EU, uběhly tři roky a tři měsíce, aniž by se přiblížil způsob odchodu. Zato se rozvinula argumentační figura „Počkejte, až se toho chopí XY“. Ale teď vidíme její limity.
více