26.2.2021 | Svátek má Dorota


26.2.2021 FRANCIE: Boj s diverzní ideologií z USA

Jan Bartoň
Francie schválila zákon proti separatismu, který pod tímto „krycím“ názvem usiluje o izolaci islamistů ve francouzské společnosti. Současně se brání importu ideologie z amerických univerzit.
více


25.2.2021 BLÍZKÝ VÝCHOD: Jak svět podporuje vrahy

Lubomír Stejskal
Kolik za teror, vraždy, invaliditu a psychické následky, které si nesou nevinní lidé po zbytek života? Nemyslím počet let za mřížemi, ale množství peněz pro strůjce těchto hrůzných činů. Odměna pro vrahy? To snad ne.
více


25.2.2021 LIBANON: Snaha zbavit se jha íránské okupace

Khaled Abu Toameh
Khaled Abu Toameh
Nedávné oznámení Íránu, že má v úmyslu použít Libanon jako „předpolí“ pro svoji válku s Izraelem, rozzuřilo mnoho Libanonců, kteří tvrdí, že pro Libanon nastal čas zbavit se jha íránské okupace.
více


25.2.2021 IZRAEL: Lákání odmítačů vakcín

Gita Zbavitelova 1
Zatímco v Česku umírá denně až 150 lidí a počet mrtvých se blíží 20 000, v Izraeli množství zemřelých k pondělku nedosáhlo ani 5600. A zatímco u nás leží vakcíny ve skladech, třebaže je země naléhavě potřebuje, Izrael očkuje tak rychle, že mu už scházejí zájemci.
více


24.2.2021 USA: „America first!“ hlásí Biden

Jan Bartoň
USA se zatím nepodělí o zásoby vakcín proti covidu. Chtějí nyní prioritně očkovat své vlastní obyvatelstvo. Biden tak pokračuje v politice svého předchůdce.
více


23.2.2021 KORONAVIRUS: Švédský model

Jan Fingerland
Kdyby Švédska nebylo, museli bychom si ho vymyslet. Na této nevelké, ale výrazné zemi si svět v duchu zkouší, jak se co dělá, anebo nedělá. Naposledy se to týká boje s koronavirovou pandemií.
více


23.2.2021 IZRAEL: Lekce z demokracie a právního státu

Lubomír Stejskal
Do izraelských předčasných voleb zbývá něco málo přes měsíc (25/3). Byly zveřejněny kandidátní listiny stran – a na nich se objevují jména pro leckoho kontroverzní. Někdy natolik, že takový kandidát čelí stížnosti.
více


23.2.2021 USA: Vaše vláda z vás má strach

Chris Farrell
Chris Farrell
Bažina je z Trumpa stále vyděšená. To vysvětluje její utkvělou snahu o zničení Trumpa i jeho hnutí. Tím okamžikem, kdy Joe Biden zvedl pravou ruku a stal se 46. prezidentem USA, „trumpismus“ nezanikl.
více


23.2.2021 GLOSA: Časovaná bomba?

Pavel Mareš
Dosud nikdo z těch, kdo se vysmívají Trumpovu „blouznění o ukradených volbách“, nedokázal vyvrátit dokumentaci, kterou shromáždil Michael Lindell a kterou YouTube důsledně maže a mainstreamová média svorně ignorují vytrubujíce, že „nejsou žádné důkazy“.
více


22.2.2021 OSOBNOST: Kdo ještě zbývá?

Vladimír Cícha
V ten den, kdy měla být upevněna další čtyřletá cesta ze zajetí politické korektnosti, multikultu a snahy proměnit Ameriku podle přání prezidenta Baracka Obamy a do které vstoupil muž ztepilé postavy a zajímavých předvolebních slibů.
více


22.2.2021 GLOSA: Tři kanárci a ruskij malčik

Martin Tůma
Douglas Murray, Ben Shapiro, Candance Owens a Konstantin Bogomolov. Tak jako dříve kanárci v dole varovali horníky před nebezpečným plynem, tihle nás varují před nebezpečným ohrožením svobody slova.
více


20.2.2021 OSOBNOST: Zemřel Rush Limbaugh

Pavel Soltys
american flag
Rush Limbaugh (čti Raš Limbó), 1951-2021, americký politický komentátor, autor každodenní rozhlasové talk-show, vůdčí hlas konzervativního myšlenkového proudu v současných Spojených státech.
více


20.2.2021 SVĚT: Jak Facebook “unfriendnul” Austrálii

Marian Kechlibar
Facebook odstavil australské uživatele od možnosti sdílet zpravodajské články a celý svět od možnosti sdílet články z australských novin. Jelikož ani programátoři ze Silicon Valley nejsou neomylní, při spouštění železné opony to poněkud přehnali.
více


20.2.2021 CHILE: Na prvním místě

Veronica Diaz-Cerda
Veronica Diaz-Cerda
Na první pohled se může zdát, že závod o získání vakcín proti covid-19 vyhrály západní země. Vedle Velké Británie, Kanady, USA či EU si však vysoký počet dávek ve srovnání s její populací zajistila i další země - Chile.
více


19.2.2021 POLEMIKA: Jak je to s tou Amerikou doopravdy?

Jiří Povolný
american flag
V pondělí 16. února přinesl NP dva články. Obsah jednoho byl v naprostém rozporu s obsahem druhého. Nešlo jen připustit, že jde o dva různé názory, dva pohledy, které se někde dále mohou protnout.
více


20.2.2021 GLOSA: I ty, Bidene?

Zbyněk Petráček
Vzdalují se Amerika a Evropa, nebo se sbližují? Toť aktuální otázka. Chcete-li se přesvědčit sami, jeďte na Island, kde Středoatlantský hřbet vystupuje z oceánu, do lokality Thingvellir.
více


20.2.2021 ESEJ: Dekáda arabské kontrarevoluce

Jan Fingerland
Od vzpoury blízkovýchodních společností uplynulo už deset let, mnohá velká očekávání však zůstala nenaplněna.
více


19.2.2021 EVROPA: Bude EU na Trumpa vzpomínat s láskou?

Jan Bartoň
Otázka položená v titulku je samozřejmě nadsázkou, nicméně vývoj kolem plynovodu Nord Stream 2, na který sází německá energetika, je možná více ohrožen za Bidena, než byl za Trumpa.
více


18.2.2021 BLÍZKÝ VÝCHOD: Volby - a na kandidátkách teroristé

Lubomír Stejskal
Na začátku druhého únorového týdne jednaly v Káhiře palestinskoarabské (dále jen palestinské) frakce o nadcházejících volbách na území Autonomie a podle představ Arabů také ve východní části izraelského hlavního města.
více


18.2.2021 SVĚT: New York Times vs. blogující psychiatr

Marian Kechlibar
Malý úvod do celé záležitosti: Scott Alexander Siskind je kalifornský psychiatr, který roku 2013 založil blog jménem Slate Star Codex. Na něm vystupoval pod svými prvními dvěma jmény – Scott Alexander.
více


17.2.2021 ROZHOVOR: 30. výročí vzniku V4

Václav Klaus1
Hodnotit smysl a význam Visegrádské čtyřky za třicet let její existence je na knihu, ne na krátký rozhovor. Hlavně by bylo třeba odlišit rétoriku od reality. Smysl a cíl Visegrádské čtyřky nikdy nebyl jasně definován.
více


17.2.2021 EVROPA: Zákaz olova je od začátku postaven na lžích

Tomáš Zdechovský
Naplnily se nejhorší obavy všech rybářů, myslivců a sportovních střelců. Na stole leží absolutní zákaz olověného střeliva a rybářských olůvek. Evropská komise je pro jeho prosazení odhodlaná i lhát.
více


17.2.2021 OSOBNOST: Flynt

Zbyněk Petráček
Když zemře Američan, jenž půlstoletí ztělesňoval pornografa, chlíváka či prasáka (tak se mu říkalo a on to bral jako realitu), klasický nekrolog by v novinách působil jaksi nepřístojně.
více


17.2.2021 SVĚT: Rusko a Západ – hledání cest k pragmatismu?

Pavel Kopecký
Karel Schwarzenberg občas dovede překvapit. Nejnověji pragmatismem ohledně Ruské federace. Ač jsou s bývalým ministrem zahraničí spojeny nepěkné „kousky“, jako bylo naše hbité uznání především Washingtonem vytvořené pseudostátnosti Kosovo.
více


17.2.2021 TUNISKO: (Anti)hrdinové jasmínové revoluce

Jan Fingerland
Tehdy šestadvacetiletý prodavač ovoce a zeleniny se 17. prosince 2010 upálil na protest proti tomu, že mu byla zabavena váha a zboží, které den předtím koupil na dluh. Roztrpčený muž se pokusil promluvit s výše postaveným úředníkem, ale když ten ho odmítl, Buazízí se před úřadem polil hořlavinou a...
více


16.2.2021 USA: Jak jsem viděl Ameriku a jak ji vidím dnes

Vlastimil Obereigner
Už od raného dětství jsem obdivoval Ameriku. Měli jsme doma z USA mnoho zajímavých „stereo“ obrázků a stereoskopickou prohlížečku a to jen můj zájem znásobilo. Měli jsme i atlas Ameriky, tehdy 46 států, uměl jsem všechny vyjmenovat, včetně jejich hlavních měst.
více


16.2.2021 KNIHA: Nezapomínejme na hrozbu masové migrace

Václav Klaus1
Covid a v souvislosti s ním se vynořivší ideologie, kterou zjednodušeně nazývám kovidismem, vytlačila z naší pozornosti katastrofickou hrozbu masové migrace.
více


16.2.2021 SVĚT: Amerika a svět nad propastí

Miloslav Bednář1
„My se amerikanizujeme, ale nezapomeňte, že Amerika se zas čím dál tím víc poevropšťuje,“ říká prezident Tomáš Garrigue Masaryk Karlu Čapkovi a vystihuje tak podstatu transatlantické vazby. Ta platila a platí jak v dobrém, tak i ve zlém. A nyní ve zlém dost hrozivě.
více


15.2.2021 USA: Jiná forma bankrotu

Marian Kechlibar
Nová Bidenova administrativa zvažuje odpuštění části studentských dluhů. Je to tak trochu úvaha ze zoufalství. Stávající systém je totiž patrně neudržitelný, ale co s ním?
více


13.2.2021 USA: Impeachment č. 2

Roman Joch
V americkém Senátu probíhá po roce už druhý impeachment (ex)prezidenta Trumpa, který je však ve dvou zásadních ohledech od toho prvního odlišný.
více


13.2.2021 USA: Události 6. ledna

Vítězslav Kremlík
Operetní inscenace, kde se po Kapitolu procházeli lidé v maškarních kostýmech, byla využita jako záminka k rozsáhlým represím proti opozici. Ukazuje se, že oslabení ochranky zařídila starostka hlavního města, která kandidovala... za Bidenovu stranu.
více


15.2.2021 GLOSA: I bez stavu nouze

Zbyněk Petráček
Zrcadlo Německa u nás mívá janusovskou tvář. Někteří v něm vidí jen kýženou budoucnost. Třeba že i my zrušíme jaderné i uhelné elektrárny. Jiní v něm stále spatřují imperiální hrozbu.
více


15.2.2021 USA: Pozadí Donalda Trumpa

Pavel Kopecký
Tímto úsměvným názvem mě oslovila kapitola na Karlově univerzitě obhájené diplomky o transatlantické spolupráci. Uvědomil jsem si nad ní se sarkastickým úsměvem, že extrémní noblesa amerického exprezidenta má zřejmě mimořádný dar hluboce ovlivnit mnohé.
více


13.2.2021 VELKÁ BRITÁNIE: Etnická čistka na univerzitách

Richard Kemp
british flag
Přední nacistické studentské noviny Die Bewegung v roce 1938 triumfálně vytroubily do světa: „Cíl je splněn! Na německých univerzitách již nejsou žádní Židé.“
více


15.2.2021 SVĚT: Politici v rukou internetových gigantů

Kateřina Lhotská
Komunisté doufali, že ovládnutím médií získají kontrolu nad myšlením lidí. V současnosti věří politici v obdobnou moc sociálních sítí a internetu. Jen se obávám, že dnes se role prohodily. Těmi ovládanými se totiž stali politici.
více


13.2.2021 ESEJ: Problém zvaný migrace

migranti
Někteří lidé o sobě tvrdí, že nejsou xenofobní a nemají problém s imigranty, kteří se přizpůsobují. Jako příklad uvádějí Vietnamce. Zároveň dodávají, že problém je muslimská imigrace, neboť muslimové nerespektují naše zákony a pravidla.
více