3.8.2020 | Svátek má Miluše


3.8.2020 NĚMECKO: Demonstrace proti diktatuře národního státu

Martin Mařák
U našich sousedů patrně poslechli výzvu Václava Klause o času na vzpouru davů proti omezování svobody občanů a vydali se do ulic manifestovat proti těm jejich Prymulovým rouškám, chřipkové diktatuře národního státu a tomu nejbrutálnějšímu státnímu intervencionismu spojenému s nevídaným zásahem do...
více


3.8.2020 EVROPA: Ilegální imigrace ve stínu pandemie

Jan Bartoň
Několik měsíců se již světová i česká média věnují jako nejdůležitějšímu světovému problému virové pandemii. Ne, že by to v některých státech nebyl vážný problém, ale v současnosti se více straší „explozivním“ nárůstem.
více


1.8.2020 EKOLOGIE: Čeká žaloba za emise i Čínu?

Přemysl Souček
Na podzim má přijít žaloba na českou vládu, protože málo panikaří kvůli klimatu. Prý už je po světě podáno 600 takových žalob.
více


1.8.2020 USA: Volby za tři měsíce

Jan Bartoň
Anglo-americká média žijí pandemií covid-19 a předvolební atmosférou v USA. Ta je v posledních týdnech poznamenána referováním o hnutí Black lives matter. Předvolební průzkumy zatím jednoznačně favorizují kandidáta Demokratické strany Joea Bidena.
více


1.8.2020 SVĚT: Amerika se stahuje. Ale kam?

Jan Fingerland
Americký prezident už nějakou dobu mluvil o stahování vojáků z Německa, jen se nevědělo kdy, kolik jich bude a kam půjdou. Trumpovo nejnovější prohlášení mnoho věcí neobjasnilo. Ale možná položilo dobré otázky.
více


31.7.2020 SVĚT: O mírumilovných muslimech

Zdeněk Holásek
Islám nabývá ve světě stále větší síly a tak, jak především jeho bojovné formy nabývají síly a vrchu v islámských zemích, nabývá síly i jejich Drang nach Westen, a to především prostřednictvím islámských náboženských organizací řádně registrovaných a v západních zemích i z veřejných rozpočtů...
více


30.7.2020 EVROPA: Covid-19 nepozastavuje právo uprchlíků na azyl

Judith Bergman
Dne 16. března 2020 Evropská komise doporučila členským státům Schengenu a státům přidruženým k Schengenské úmluvě na 30 dní dočasně omezit jiné než nezbytně nutné cesty ze třetích zemí do „prostoru EU+“.
více


30.7.2020 USA: Autority odmítané i nezbytné

Pavel Mareš
Zatímco nejen americkou ekonomikou otřásá virus covid-19, celou západní společností otřásá virus mnohem nebezpečnější, virus vzpoury proti autoritám.
více


30.7.2020 ROZHOVOR: Zlomový okamžik

Ivo Strejček
Měli by nám odpustit nejen to ohromné zadlužení, které bude muset někdo splácet – a tudíž bude i chudnout – tedy oni, ale neměli by nám především odpustit onu povrchnost přijatých opatření.
více


30.7.2020 GLOSA: Symbol slepoty

Zbyněk Petráček
Trvalé a udržitelné příměří. Ta slova znějí nadějně, ač to pak v praxi nemusí vypadat hezky. Třeba v Koreji, kde „trvalé a udržitelné příměří“ funguje už 67 let tak, že jeho linie kopíruje průběh válečné fronty.
více


30.7.2020 BLÍZKÝ VÝCHOD: Mýtus palestinské „nakby“

Hana Lukešová
Každoročně v květnu si palestinští Arabové a jejich příznivci připomínají nakbu - palestinskou „katastrofu“, tímto urážlivým termínem označují vznik Státu Izrael. Muslimové v Izraeli i v Judeji a Samaří pořádají masové demonstrace proti samotné existenci Izraele.
více


29.7.2020 EVROPA: Co dluh spojil, člověk nerozlučuj

Pavel Jégl
Porušit sliby věrnosti a rozvést, co jsme slíbili držet společně až do smrti, je banální úkon. Mnohem větší překážkou rozchodu je v praxi společná hypotéka. Evropská unie chce pod záminkou likvidace ekonomických následků koronaviru svázat své členy pevněji než dosud: společnými dluhy.
více


29.7.2020 SVĚT: Ekologický aktivismus

Tomáš Zdechovský
Zvláště v západních zemích se nyní rozmohl jeden velký nešvar. K některým tématům je prakticky nemožné vyjádřit jiný postoj, než jeden nejhlasitější levicový. Jinak následuje mediální lynč často spojený i s vyhazovem z práce.
více


29.7.2020 GLOSA: Otloukánci

Václav Husák1
„Otloukej se, píšťaličko …“ Ále, co to sem pletu. Dnes chci psát o jiném „otloukání“. Správně je tedy: „Nech se otloukat, policisto! Nenecháš-li se otloukati a budeš se chtít brániti, budu na tě žalovati politikovi-pánu, ten ti dá výpověď v tu ránu!“
více


29.7.2020 KNIHA: Volá Moskva

Jan Handl
Angus Roxburgh si jako student zamiloval ruštinu pro její zvukomalebnost, začínal s básněmi, kterým tehdy ještě moc nerozuměl. Ovšem to, že se ruština stane jeho láskou a bude ho provázet během jeho profesního života, bylo jasné.
více


27.7.2020 USA: Trump udeřil

Matyáš Zrno
Prezident Trump plní to, co slíbil v projevu na Den nezávislosti v Mt. Rushmore – v několika amerických městech nasadil federální síly proti radikálním demonstrantům. Především oregonský Portland se změnil na jednom místě – u federální soudní budovy – v bojiště, kde federální agenti v maskovacích...
více


29.7.2020 USA: Stručná historie Antify (3)

Soeren Kern
Radikálové Antify stále častěji používají výbušné události, jako je smrt George Floyda v Minnesotě, jako odrazové můstky k dosažení svých širších cílů, z nichž jedním je odstranění prezidenta Trumpa z funkce.
více


28.7.2020 USA: Stručná historie Antify (2)

Soeren Kern
Americký prezident Donald Trump nedávno oznámil, že americká vláda má v úmyslu označit Antifu - militantní „antifašistické“ hnutí - za teroristickou organizaci kvůli násilnostem, které propukly po celých Spojených státech během protestů vyvolaných smrtí George Floyda.
více


28.7.2020 JAPANORAMA: Železná miska rýže (3)

Milan Hubáček
V prvním dílu povídání o železné misce rýže jsem se pokusil nastínit příčiny vleklé krize, ze které se Japonsko ani po třiceti letech v podstatě nevymotalo, čili jsem se zaměřil na minulost.
více


28.7.2020 SVĚT: Válka o Černou zahradu

Pavel Kopecký
Každičká doba v sobě nese všechny doby předchozí. Jejich stopy jsou pokaždé přítomné, jde jen o jejich míru. Tu jsou větší, tu menší, ale vždycky jsou. Což je dobré mít pořád na paměti, pokud chceme líp porozumět přítomnosti, nebo dokonce – nedej bože – logicky odhadovat budoucnost.
více


28.7.2020 USA: Američtí demokraté hledí doleva

Jan Fingerland
Jméno Jamaala Bowmana možná bude ve Spojených státech ještě hodně znamenat. Přinejmenším jako symbol velkého obratu v americké politice.
více


27.7.2020 EVROPA: Jak socialisticky zdražit byty

Markéta Šichtařová 5
Často slýchám, že koronavirus byl k něčemu dobrý. Lidé se prý „chytili za nos“, alternativně prý se „vrátili k rozumu“. Hm. Nesouhlasím. Lidé se za nos nechytili vůbec. Jen co jim otrnulo, pokračují v ještě větších blbostech.
více


28.7.2020 GLOSA: Uspějí-li na Marsu…

Zbyněk Petráček
Kdysi se psávalo o Číně jako o „žlutém nebezpečí“, ač byla technologicky i vojensky neškodná. Dnes je samotný výraz „žluté nebezpečí“ nekorektní a nepřijatelný, ačkoliv Čína míří k pozici technologického i vojenského hegemona světa.
více


27.7.2020 ROZHOVOR: Evropa by měla procitnout z naivity

Tomáš Zdechovský
Vidím několik rozměrů tohoto jednání. Když se členské státy dohodnou, že budou společně postupovat proti současné ekonomické krizi, tak je to pozitivní signál pro ekonomiku. I pro soukromé investory, aby věřili Evropské unii a státům EU, že chtějí společně postupovat. Evropské unii a všem státům to...
více


25.7.2020 USA: Je barva naší kůže tím jediným, co nás definuje?

Drieu Godefridi
Drieu Godefridi
Politická levice ve Spojených státech se nyní chopila nejotevřeněji rasistických idejí snad od dob německého nacionálního socialismu z 30. a 40. let 20. století.
více


25.7.2020 EVROPA: Přinesl summit EU přelom v evropské spolupráci?

Pavel Svoboda EP
Šedesát sedm stran tzv. závěrů je výsledkem druhého nejdelšího zasedání Evropské rady v historii. Šlo nejen o peníze, přesněji o hodně peněz, ale i o principy. Jednalo se dohromady jak o sedmiletém finančním rámci EU (v němž se pohybují roční rozpočty EU), tak o fondu obnovy po (?) koronavirové...
více


25.7.2020 ROZHOVOR: Trestat státy bude snadné

Petr Mach2
Tyhle státy hrály o to, kolik eur nakonec budou na jižní státy skrze nový fond doplácet. O trochu tu částku snížily, ovšem jen teoreticky – za předpokladu, že země typu Řecko, Španělsko a Itálie budou své půjčky splácet.
více


25.7.2020 IZRAEL: Vláda nezvládá epidemii ani sama sebe

Gita Zbavitelova 1
Koronavirová krize v Izraeli se zcela vymkla z rukou a názorně ukazuje, „jak je důležité míti Prymulu“. Izraelská vláda příliš váhá s opětovným uzavřením ekonomiky, přestože toto opatření udrželo první vlnu epidemie pod kontrolou.
více


24.7.2020 HONGKONG: Svobodná kolonie

Pavel Kohout
Když v roce 1997 Velká Británie předávala svoji kolonii Hongkong Číně, uspořádala důstojnou oslavu. Zněly slavnostní projevy. Poslední guvernér Chris Patten chválil ujednání „jedna země, dva systémy“. Hudba hrála to nejlepší z britské klasiky. O půlnoci 30. června 1997 britští vojáci ve...
více


24.7.2020 IZRAEL: Diskriminace je, když...

Lubomír Stejskal
Na mysli mám diskriminaci rasovou, a to v Izraeli. K tématu mě přivedl článek v sobotních (18/7) Lidových novinách s titulkem „Etiopští Židé chtějí rovná práva“.
více


24.7.2020 EVROPA: Ještě vnuci našich vnuků…

Ivo Strejček
V Bruselu, pod taktovkou německého předsednictví, probíhal čtyřdenní summit hlav členských států EU. Navenek, „pro publikum“, řešil dvě otázky: jak bude konstruován rozpočet EU na budoucích sedm let, jak vysoké budou povinné příspěvky jednotlivých členských států, a jak bude nastaven poměr dotací a...
více


24.7.2020 EVROPA: Základ fiskální unie je položen

Martin Mařák
Od dob vynikajícího nápadu Britů navěky opustit Evropskou unii a přestat tím brzdit evropský integrační proces bylo celkem předvídatelné, že nic zásadního již nebude stát v cestě k dalšímu kroku směrem k evropské federaci.
více


23.7.2020 GLOSA: Sněmovna by se měla vzbouřit

Miloslav Bednář1
Podstatou Evropskou radou, tedy šéfy vlád členských států EU, 21. července schváleného plánu evropského hospodářského zotavení („plan for European recovery“) nejsou v něm nakonec hokynářsky úmorně dohodnuté velepeníze pro hlavně kvůli přijetí eura ekonomicky dlouhodobě se hroutící Itálii, Španělsko...
více


23.7.2020 VZPOMÍNKA: Berlín

Voyen Koreis 2
Většinu z toho, co píši v poslední části tohoto vzpomínkového cyklu, který dnes uzavřu, mi stále ještě vyprávěla matka. Na něco si ale už vzpomínám sám, i když je to útržkovité. Jde tu především o mého otce, který byl, myslím, pro ni stejně záhadný, jako zůstává záhadný pro mne.
více


23.7.2020 SVĚT: Boj za naši budoucnost – ale proti komu?

Tomáš Guttmann
Většina „normálních lidí“ v západních zemích cítí, že jejich budoucnost je ohrožena. Mezi normální lidi patří 70 % občanů, kteří se necítí být součástí agresivních skupinek bojujících proti současnému demokratickému řádu pod různými exotickými hesly.
více


23.7.2020 USA: Kdo vyhraje v listopadu?

Roman Joch
Před dvaatřiceti lety v červenci 1988 provedl Gallupův ústav průzkum veřejného mínění, koho by Američané volili. Pětapadesát procent voličů řeklo, že demokratického kandidáta na prezidenta, guvernéra státu Massachusetts Michaela Dukakise.
více