28.2.2020 | Svátek má Lumír


28.2.2020 SVĚT: Středověk vs. virus

Marian Kechlibar
Jižní Korea má poměrně dost nakažených, aktuální číslo zní 1595. Případy nejsou ovšem rovnoměrně rozloženy v populaci. Největší množství je jich koncentrováno ve městě Daegu, centru oné náboženské sekty, ze které se infekce rozšířila (Shincheonji Church of Jesus).
více


28.2.2020 EVROPA: Vyloučí nás z Pionýra?

Václav Vlk st.
Jsou situace, které přímo vybízejí k porovnávání s ději či události minulými. Jsa bílým heterosexuálním mužem vyššího věku, leccos si pamatuji. Je jistě pravda, že to nic moc neznamená, protože tvrzení „se stářím přichází moudrost“ je pravda jen někdy.
více


28.2.2020 EGYPT: Odešel Husní Mubarak

Lubomír Stejskal
Vzpomínám si na tu chvíli, jako by to bylo bylo dnes. Sobota 2. června 2012 dopoledne. Čekali jsme v hotelovém pokoji v egyptské Safaze na odjezd na letiště a v televizi sledovali vynesení rozsudku nad Mubarakem.
více


28.2.2020 GLOSA: Nobel pro Trumpa?

Zbyněk Petráček
Nepřekvapí-li Donald Trump delší čas něčím nečekaným, asi se cítí nesvůj. Sem patří i neprávem zapadlá zprávička. Už se ví, že USA jednají s Talibanem o mírové dohodě pro Afghánistán.
více


27.2.2020 ITÁLIE: Salviniho čeká soud za "únos" migrantů

Soeren Kern
Italský Senát odhlasoval, že bývalý ministr vnitra Matteo Salvini bude zbaven parlamentní imunity, a bude tudíž čelit soudnímu stíhání za „únos“, kterého se dopustil tím, že nepovolil ilegálním migrantům přistát na Sicílii.
více


27.2.2020 NĚMECKO: Je-li teror pravicový, proč ne také islámský?

Zbyněk Petráček
Kriminalisticky vzato, není na hromadné vraždě z německého Hanau už moc co řešit. Totožnost pachatele byla známa hned. Už 12 hodin po činu jste mohli zjistit na webu jeho jméno (Tobias Rathjen), fotografii, základní informace i myšlenkové zázemí.
více


27.2.2020 POLEMIKA: Má Švédsko ještě nějakou šanci?

swedish flag
V Neviditelném psu byla zveřejněna celá řada článků, které popisují Švédsko značně jednostranně. Mám na mysli články od Judith Bergman a Jaro Plevy.
více


27.2.2020 EVROPA: V Bruselu boj o kost

Zdeněk Holásek
Krutě neúspěšný sumýš jednající o rozpočtu EU na následující léta ukázal, že o nějaké federalizaci EU, o které sní a veřejně mluví dáreček Guy Verhofstadt anebo ještě před časem i náš president Miloš Zeman, nemůže být ani řeči. Každá členská země hájí vlastní zájmy a není na tom vůbec nic divného....
více


28.2.2020 BLÍZKÝ VÝCHOD: Selhání „palestinského nacionalismu“

Hana Lukešová
V únoru 2019 se konal Varšavský summit, kde se řešila i „palestinská otázka“. Nové skutečnosti ukazují, že popularita „palestinské věci“ nadále klesá výhradně mezi státy Perského zálivu.
více


26.2.2020 SVĚT: Volby morového roku

Marian Kechlibar
Epidemie koronaviru se nám rozlezla do Jižní Koreje, Íránu a Itálie. Může se stát, že zasáhne i další země, se všemi průvodními efekty: zavřená města, přeplněné nemocnice a strach mezi obyvatelstvem.
více


27.2.2020 USA: Rusko fandí Trumpovi!?

Jan Bartoň
Po ukončení procesu impeachmentu vůči prezidentovi Donaldu Trumpovi se „pokroková“ americká média zaměřují na to, že Rusko chce ovlivnit volební výsledek letošních prezidentských voleb ve prospěch současného prezidenta.
více


26.2.2020 GLOSA: Na počátku byla … drzá provokace

Lubomír Stejskal
Nejnovější eskalace napětí mezi Izraelskou obrannou armádou (IDF) a Araby nejen v Autonomii začala drzou provokací. Dva teroristé z Pásma Gazy se přiblížili k hraničnímu plotu ve snaze umístit tam bombu.
více


26.2.2020 V. BRITÁNIE: Politická korektnost stojí za znásilňováním dětí

Tomáš Zdechovský
Zamlčování zločinů cizinců ve jménu politické korektnosti je zvláště odporné, jsou-li oběťmi děti. Z roku 2014 je známá předně britská kauza Rotherham, přibývají ale i nové případy se stejnými rysy.
více


26.2.2020 EVROPA: S Merkelovou končí velkorysost Německa

Zbyněk Petráček
Lídři států EU se v pátek na unijním rozpočtu nedohodli. Nenašli kompromis mezi „přáteli koheze“ (Španělsko, Portugalsko, Řecko, Polsko, Maďarsko, Česko) a „přáteli úspor“ (Dánsko, Švédsko, Nizozemsko, Rakousko).
více


25.2.2020 ČÍNA: Život a smrt jednoho maloobchodníka

Marian Kechlibar
Koronavirovou epidemii v Číně vnímáme hlavně perspektivou čísel a dynamiky dalšího vývoje. Je to vzdálená kultura a skoro nikdo tam nemáme známé.
více


26.2.2020 USA: Zdalipak jim vyjde zbožné přání?

Vladimír Cícha
Nejprve několik slov na vysvětlenou: Koho mám na mysli? Demokratickou stranu USA a hlavně pak její kandidáty na úřad prezidenta v roce 2020. O jaké zbožné přání jde? O považování amerických voličů za lidi, kteří si neNejprve několik slov na vysvětlenou: Koho mám na mysli? Demokratickou stranu USA a...
více


25.2.2020 ŠVÉDSKO: Až do hořkého konce (7)

Jaro Pleva
Majetek po zemřelých, kteří nemají příbuzné ani nezanechali (platnou) závěť, kdo má zdědit jejich pozůstalost, přechází do „Obecného dědického fondu“, který vlastní stát.
více


25.2.2020 EVROPA: Nastal obrat?

European Union flag
V nedávných týdnech jsme sledovali, jak francouzskou veřejnost rozhýbal případ šestnáctileté Mily. Dívka prohlásila, že islám je náboženstvím nenávisti. Sklidila za to vlnu nenávisti, výhrůžky smrtí a znásilněním.
více


24.2.2020 GLOSA: Ani tahle babylonská věž nebude dostavěna

Petr Robejšek
Každý si myslí, že zná příběh o babylonské věži. Pro pochopení toho, co se děje v Evropské unii, je ale účelné si jej znovu přečíst.
více


24.2.2020 SVĚT: 2020 vs. 1665

Marian Kechlibar
Sobotní článek „Muslimští směnárníci v Praze zahání koronavirus modlitbou“ mi okamžitě připomněl jedno klasické dílo anglické literatury.
více


24.2.2020 SVĚT: Křesťanům usekli hlavy...

Giulio Meotti
Nigerijská katolička Martha Bulus byla unesena islámskými extremisty z Boko Haram, když jela na svoji svatbu. Martha a její přátelé byli sťati a jejich poprava byla nafilmována. Toto video zachycující brutální popravu 11 křesťanů bylo zveřejněno o vánočních svátcích 26. prosince 2019.
více


24.2.2020 EVROPA: Nulová tolerance pro vydírání ekoteroristů

Markéta Šichtařová 5
Taky jsme už v Česku zažili jejich produkci. Říkají si „klimatičtí aktivisté“ z hnutí Extinction Rebellion a tváří se, že vylepšují svět tím, že „bojují proti klimatickým změnám“.
více


22.2.2020 ESEJ: O neomarxismu a fabianismu

Pavel Chrastina
V Praze se vice méně pravidelně schází jeden debatní spolek, takové shromáždění několika desítek chytrých hlav. Kavárnám se vyhýbá, ovšem sklenka chutného piva z nějakého minipivovaru nemůže vadit.
více


22.2.2020 NĚMECKO: Fall Hanau

Zdeněk Holásek
V hessenském Hanau, jehož některé části vypadají jako směs Ankary a chudnoucího předměstí, 43letý, očividně vyšinutý Němec postřílel devět lidí z imigračního prostředí, většinou Kurdů.
více


22.2.2020 SVĚT: Netopýr v polévce

Václav Vlk st.
Možná jste to dostali mailem taky. Tři krátká videa. Na prvním je vidět talíř někde na stole v Asii a na kraji toho talíře je položený černý uvařený netopýr. Na dalším videu jakýsi mladý Asiat, jak drží v ruce mrtvolku jakéhosi tvora podobného lasičce.
více


22.2.2020 IZRAEL: Když jsem viděl, jak se na něj policie sápe…

Lubomír Stejskal
Ta situace nemá rozumné řešení. O to víc, pakliže jdete na ruku těm, kdo to stejně neocení a budou vaši vstřícnost interpretovat jako slabost.
více


21.2.2020 FRANCIE: Macron v Mylhúzách

Marian Kechlibar
Francouzský prezident musí řešit problém, který začal vznikat už v době, kdy se narodil.
více


21.2.2020 ŠVÉDSKO: Až do hořkého konce (6)

Jaro Pleva
Švédský občan žije ve víře, že švédské archivní materiály jsou ty nejlepší a nejúplnější na světě, stejně jako že švédská morálka je nejlepší na světě.
více


21.2.2020 USA: Bloomberg na bílém koni?

Roman Joch
Největším překvapením Iowy a New Hampshire nebylo, že obojí vyhrál Bernie Sanders z levicového, socialistického křídla strany – to se podle průzkumů čekalo –, nýbrž tři výsledky další.
více


20.2.2020 GLOSA: Předám moc. Ale komu?

Zbyněk Petráček
Předávání moci v Německu působí jaksi nezvykle. Však je to dávno, kdy naposledy odcházel státník vládnoucí tak dlouho jako Adenauer, de Gaulle, Thatcherová či Kohl.
více


20.2.2020 MÉDIA: BBC si ublížila sama

Petr Robejšek
Na serveru Aktuálně jsem si právě přečetl poučný článek, který rozebírá představy Borise Johnsona o zrušení koncesionářských poplatků pro BBC. To by si prý mohlo vynutit zrušení desítek rozhlasových stanic a některých ze současných deseti celostátních televizních kanálů BBC a redukci webových...
více


19.2.2020 SVĚT: Po infekci

Marian Kechlibar
V současné chvíli podléhá v Číně nějaké formě omezení pohybu zhruba 500 milionů lidí. (Pomalu začíná dávat smysl počítat to na procenta z celého lidstva, což?) Jedna věc je ovšem epidemie sama – té se v dnešním článku věnovat nechci. Druhá její následky v dnešním propojeném světě. Jaké můžou být?
více


20.2.2020 ŠVÉDSKO: Až do hořkého konce (5)

Jaro Pleva
Peter Springare, policista, vystoupil nebojácně s kritikou poměrů v policii. Říká ve své nově vydané knize „Peter Springare, policista“, že důležitým faktorem pro nástup na kriminální dráhu je chybějící pocit sounáležitosti a nebýt viděn, pocit vlastní nedostatečnosti či neschopnosti.
více


19.2.2020 ŘECKO: Jak soud a úředníci zlikvidovali českého kamioňáka

Tomáš Zdechovský
Za řízení kamionu, v němž byly neproclené cigarety, skončil ve vězení a po 20 letech je ještě v exekuci se stále rostoucím dluhem přes 44 000 000 Kč. To je případ českého řidiče a jeho absurdního odsouzení v Řecku.
více


20.2.2020 USA: Bernie Sanders, revolucionář z Jurského parku

Pavel Jégl
Bernie Sanders se pokouší na druhý pokus získat nominaci Demokratické strany do voleb amerického prezidenta. A jeho vyhlídky nejsou špatné.
více


19.2.2020 ŠKOLSTVÍ: Disciplína – klíč k úspěchu

Pavel Kohout
Velká Británie patří mezi úspěšnější státy v testech PISA – ty měří úroveň znalostí patnáctiletých žáků. Na druhé straně je ale úroveň britských škol značně nevyvážená. Najdeme mezi nimi vynikající ústavy, ale i ty horší.
více