10.12.2019 | Svátek má Julie


10.12.2019 VELKÁ BRITÁNIE: Před osudovým rozhodnutím

Alexander Tomský (2)
Do voleb už zbývá jen pár dní a mediální válka po pátečním televizním duelu dvou hlavních herců celonárodního sporu opět narostla a do politiků utahaných pětitýdenní volební kampaní.
více


10.12.2019 RUSKO: Klaun proti obru

Tomáš Guttmann
S potěšením jsem shlédl dialog zástupce lidu z Řeporyjí u Prahy Novotného se zástupci putinovského Ruska v ruské státní televizi. Jsem rád, že jsem se dožil toho, že po oněch strašných letech nacistického a komunistického teroru, 1939-1989, může normální český člověk říci v ruské televizi svůj...
více


10.12.2019 SVĚT: Paradoxy žebříčku PISA

Pavel Kohout
Ekonomové se celkem shodují v názoru, že lidský kapitál je dnes nejdůležitějším výrobním faktorem. Peníze si lze půjčit, suroviny lze dovážet, ale obstarat si vzdělaný národ není tak jednoduché.
více


9.12.2019 VELKÁ BRITÁNIE: Pochybnosti voličů narůstají

Jan Jůn
Síla britské předvolební kampaně proto dosahuje vrcholu a stranám na lákání voličů na modré z nebe zbývá necelý týden.
více


7.12.2019 ŠVÉDSKO: Pomalá eroze „sanitárního kordonu“

Marian Kechlibar
Švédští demokraté, Sverigedemokraterna (SD), jsou z celého místního politického spektra nejvíce skeptičtí vůči imigraci z třetího světa. V celostátním parlamentu, Riksdagu, sedí od roku 2010. Tehdy měli jen 5,7 % hlasů a dvacet poslanců z 349 celkem. Od té doby jejich volební výsledky vzrostly. V...
více


7.12.2019 EVROPA: Šarlatáni a kočky

Petr Robejšek
Žijeme ve zlatém věku sociálních věd. Jenom namátkou zmiňuji myšlenky, které nás úspěšně katapultují daleko za hranice reality: inkluze, genderismus, postmodernismus nebo cultural appreciation.
více


7.12.2019 EVROPA: Istanbulská úmluva opět vystrkuje růžky

Kateřina Lhotská
Jako čertík Bertík z krabičky na nás opět po nějaké době vyskočilo téma ratifikace Istanbulské úmluvy. A hned dvakrát. Poprvé, když evropští poslanci vyzvali k jejímu urychlenému přijetí, a podruhé, když ji slovenští poslanci odmítli.
více


7.12.2019 NATO: Slavit jubileum nestačí

Roman Joch
Summit NATO v Londýně u příležitosti 70. výročí založení Aliance byl primárně slavností, oficiálně se podstatné věci neřešily – z obavy, aby se Aliance nerozhádala ještě víc.
více


6.12.2019 NATO: Význam pro ČR a předpovědi rozpadu

Robert Troška
V souvislosti s prohlášením francouzského prezidenta Macrona o stavu mozkové smrti Severoatlantické aliance se ihned vyrojily nejrůznější komentáře zpochybňující smysl naší existence v NATO, často předpovídající její rozpad v řádu několika let.
více


6.12.2019 GLOSA: Co hrozí nejvíce?

Zbyněk Petráček
Ze Severoatlantické aliance se vytrácí konsenzus. Takto lze vnímat summit k jejímu 70. výročí v Londýně. Turecký prezident řekl, že Ankara nepodpoří obranu baltských členů Aliance, pokud ta neuzná za teroristy skupiny Kurdů, proti nimž Turecko bojuje.
více


6.12.2019 NĚMECKO: Tahanice o černou nulu

Marian Kechlibar
Nový spolupředseda SPD, Norbert Walter-Borjans, je s dluhy velký kamarád a vyrovnané hospodaření mu vadí
více


6.12.2019 USA: Bloomberg a média vs. prezidentská kandidatura

Karel Hvížďala
Sedmasedmdesátiletý Michael Bloomberg, který od roku 2008 hovořil o své možné kandidatuře na prezidenta Spojených států amerických, se rozhodl před pár dny doopravdy kandidovat.
více


5.12.2019 HONGKONG: Jen otázka času

hongkong flag
Občanské protesty v Hongkongu proti omezování demokracie čínskou komunistickou vládou v této autonomní oblasti utichly jen nakrátko. Jen než veřejnost a Peking vstřebá výsledky voleb, ve kterých s převahou zvítězily demokratické síly.
více


4.12.2019 SVĚT: Výročí NATO a obrana naší civilizace

Petr Robejšek
Bezpečnostní politika mnoha evropských zemí vyvolává otázku, zda opravdu brání své obyvatele a západní civilizaci, nebo spíše své vlastní kuriozní pojetí evropských hodnot.
více


5.12.2019 FRANCIE: Další omezování svobody projevu

Guy Millière
Dne 28. září 2019 se v Paříži konal „Sjezd pravice“ organizovaný Marion Marechal, bývalou poslankyní parlamentu a nyní ředitelkou Francouzského institutu sociálních, ekonomických a politických věd.
více


5.12.2019 HISTORIE: Statečnost Finů nám může být vzorem

Tomáš Zdechovský
Před osmdesáti lety 30. listopadu 1939 vypukla tzv. zimní válka mezi tehdejším Sovětským svazem a Finskem. Ten bez vyhlášení války zaútočil na svého proti němu maličkého souseda.
více


5.12.2019 GLOSA: Okno na deset let

Zbyněk Petráček
Co se stalo 3. prosince 1989? Ta otázka zní jako z testu ke 30. výročí svobody. Na ten den si asi už moc lidí nevzpomene – necinkalo se masově klíči a Havel nevystoupil na balkonu Melantrichu, že.
více


4.12.2019 EVROPA: S novou EU do „zeleného otroctví“

Ivo Strejček
První prosincový den 2019 převzala vládu nad Evropskou unií dvojice politiků, kteří hlasitě a sebevědomě naznačují, že se nám po jejich předchůdcích Junckerovi a Tuskovi bude snad i stýskat.
více


5.12.2019 SVĚT: Čína stabilizuje Hongkong

Pavel Jégl
Hongkong je výstavní skříní ekonomické svobody. Z žebříčku kanadského institutu Fraser dokonce vychází jako nejsvobodnější ekonomika na světě.
více


4.12.2019 SVĚT: Životu nebezpečné křesťanství

Tomáš Zdechovský
Nikoho asi nepřekvapí, že být křesťanem může být v mnoha částech světa bez jakékoli nadsázky životu nebezpečné. Vyznávat vlastní víru beze strachu před pronásledováním opravdu není samozřejmostí.
více


4.12.2019 ÚVAHA: Made in USA

Vladimír Cícha
Následující úvaha není o zboží, na kterém je toto napsáno ... Made in USA. Když jsme před 50 lety přibyli do Kanady, na trhu bylo mnoho zboží takto označeného. Ne tak dnes.
více


3.12.2019 NĚMECKO: Vzpoura na levém křídle

Marian Kechlibar
Paukenschlag neboli „úder do kotlů“: v celostranickém hlasování německé SPD byli kandidáti spolkového establishmentu poraženi a na jejich místo nastupují nepříliš známé tváře.
více


4.12.2019 BREXIT: S Anglií to ještě nebude tak hrozné

Alexander Tomský (2)
Vztah Velké Británie a Evropské unie je specifický mnohem déle, než jak by se kolem brexitového dění mohlo zdát.
více


2.12.2019 MIGRACE: Dobří gangsteři se vracejí II.

Marian Kechlibar
Šéf rodinného kriminálního klanu Ibrahim Miri byl německými úřady letos v létě deportován do Libanonu, na podzim se zase slavně vrátil a před pár dny jej deportovali podruhé.
více


3.12.2019 HONGKONG: Nynější neveselá situace

Ota Ulč
Poprvé jsem se seznámil s tamějšími končinami v roce 1967. V té době krátce řádila válka na Blízkém východě a v několika krátkých dnech došlo k jejímu vyřešení. Tehdy v doprovodu své poločínské manželky Priscilly (otec Číňan, matka Švýcarka).
více


2.12.2019 NATO: Budeme dělat „oslíčku, otřes se“?

Jan Vitek
Největší americkou základnu na světě Camp Humphrey postavili na svém území Jihokorejci a stála je deset miliard dolarů. Nyní je prezident Donald Trump žádá, aby na její posádku a podpůrné síly přispívali pěti miliardami ročně místo jedné miliardy jako doposud.
více


3.12.2019 BOLÍVIE: Co spojuje pád komunismu a pád Morálese

Lubomír Stejskal
Jedním z politických dědictví socialistického prezidenta Bolívie Eva Morálese bylo přerušení diplomatických styků s Izraelem a zrušení bezvízového styku s židovským státem.
více


2.12.2019 EVROPA: Je Emmanuel Macron ruský agent?

Petr Robejšek
Během společné tiskovky s generálním tajemníkem NATO Stoltenbergem 28. listopadu porušil francouzský prezident hned několik tabu a zneklidnil i nás.
více


30.11.2019 ŠVÉDSKO: Co dělat proti násilí páchanému gangstery?

Judith Bergman
V nedávno publikované sérii reportáží o násilí páchaném gangy, která vyšla v mainstreamovém deníku Sydsvenskan se píše: „Od roku 2015 bylo v Malmö zastřeleno 32 lidí. Náš průzkum ukazuje, že je s těmito vraždami spojeno více než 120 mladých mužů.“
více


29.11.2019 GLOSA: Případ Naamy Issacharové jde do klíčové fáze

Lubomír Stejskal
Dnes přináším krátkou, ale snad příznivou zprávu týkající se mladé izraelské ženy jménem Naama Issacharová. Příští měsíc ji čeká v Rusku slyšení před odvolacím soudem.
více


29.11.2019 USA: Skončí Trump jako Nixon?

Jan Vitek
Podle ústavy může být americký prezident vyhoštěn z Bílého domu, byl-li obviněn a poté odsouzen za „zradu, úplatky a jiné závažné trestné činy a přestupky“.
více


28.11.2019 BOLÍVIE: S takovým ochráncem nepotřebují nepřítele

Jan Vitek
Bolívie je dnes země mučená, znásilňovaná, zkrvavená. Trpí a hyne osamělá, opuštěná. V našem virtuálním světě co nevidíme na obrazovce, není.
více


27.11.2019 NĚMECKO: ... a světová média mlčí

Vítězslav Kremlík
Vrací se v Německu sedmdesátá léta s rudými teroristickými bojůvkami? A proč o tom světová média i po pěti dnech stále mlčí?
více


27.11.2019 IZRAEL: Deep state proti Bibimu

Tomáš Guttmann
Pojem „deep state“ se používá pro instituce a skupiny lidí hluboce vrostlé do struktury státu a usilující o zachování určité politiky nezávisle na demokratických volbách. Jde o stát ve státě.
více


28.11.2019 JIŽNÍ AMERIKA: Demokracie s generály v zádech

Pavel Jégl
Jižní Amerikou se valí vlna nepokojů. Rušení dotací benzinu a další úsporná opatření vyvolaly demonstrace v Ekvádoru. Proti autoritářské vládě protestovali Venezuelané. Nikaragujce přivedla do ulic chystaná penzijní reforma, Kolumbijce především zdražení cen energií.
více


26.11.2019 NĚMECKO: Na neshledanou, Ibrahime Miri

Marian Kechlibar
Německé úřady se tentokrát blýskly: Ibrahim Miri, mnohonásobný zločinec bez státní příslušnosti, už podruhé nuceně opustil Německo a toho času se opět nachází v Libanonu. Jestliže poprvé trvalo úsilí o jeho deportaci 13 let, tentokrát stačily tři týdny.
více