23.9.2019 | Svátek má Berta


23.9.2019 NĚMECKO: Zelený balíček v rudočerném provedení

Marian Kechlibar
V pátek představila německá vláda svoje další plány na ochranu klimatu. Zelení a aktivisté jsou rozzuřeni: podle nich jde o naprosto nedostatečná opatření.
více


23.9.2019 ZANZIBAR: Do země orchidejí a koření

Alois Stehlík
Těmito slovy vyznával Oldřich Nový alias Kristián ve stejnojmenném filmu své city slečnám v Orient baru. Podobnými větami doporučoval tentýž herec coby Alois Novák, pracovník cestovní kanceláře, v tomto filmu svým klientům cesty do orientálních zemí.
více


23.9.2019 IZRAEL: Povolební rébus

Pavel Kopecký
Volební místnosti ve Státě Izrael se uzavřely, aby se země dostala z politického patu. Je však nabíledni, že ani druhé letošní předčasné volby nejsou řešením komplikované situace. Nejistota zřejmě vydrží a jednání budou dlouhá. A výslednicí může být navíc docela snadno další křehká vláda.
více


23.9.2019 SVĚT: Politická korektnost požírá svoje děti

Petr Robejšek
Justin Trudeau je výstavní exemplář liberálního politika. Jeho názory se vždy pohybovaly přesně na hřebeni nejnovější vlny politické korektnosti. Ale teď na vlastní kůži zjistil, že přežít ve společnosti těch, kteří hlásají lásku, solidaritu a toleranci, vyžaduje přinejmenším takovou ostražitost...
více


23.9.2019 GLOSA: Aladin varuje

Zbyněk Petráček
Pohádky Tisíce a jedné noci patří do společné pokladnice lidstva. Znají je děti po celém světě a také je interpretují. Tak, jako se na karnevalech předvádějí coby Vinnetou, Old Shatterhand, Nšoči, Pipi dlouhá punčocha či jiné univerzálně známé postavy.
více


21.9.2019 VZPOMÍNKA: Nezkrachované individuum

Stanislav Moc
V sedmdesátém roce minulého století se do Darwinu sjela roztodivná společnost nás mladých, kteří v roce 1968 využili sovětské okupace Československa a opustili svou vlast. Nebudu tu rozebírat důvody, byly politické i jiné, ale v mém případě víceméně jen dobrodružného rázu, chtěl jsem zkrátka vidět...
více


21.9.2019 EVROPA: Novodobí komunisté

Jan Polanecký
Nevím, kolika lidem už dochází, kam jsme se to dostali. A kolik lidí je ochotno nadále snášet brutální řízení vlastních životů politiky a ukřičenými skupinkami aktivistů.
více


21.9.2019 EVROPA: Ztráta historické paměti

Tomáš Jirsa
V celé Evropě již žije poměrně málo lidí, kteří si aktivně pamatují nacistický totalitní režim. A s mojí generací, tedy s generací dnešních šedesátníků, vymřou i ti, kteří aktivně zažili komunistický režim.
více


21.9.2019 GLOSA: A Izrael jen zírá

Zbyněk Petráček
Když volby nedopadnou, jak měly, když neumožní sestavit vládu, už klíčí myšlenka, že se musejí zopakovat. Ž
více


21.9.2019 IZRAEL: "Trpělivost, Pavle..."

Lubomír Stejskal
Zatímco izraelská Ústřední volební komise finišuje v počítání posledních odevzdaných hlasů, základní půdorys se už zásadně nezmění. Modrobílí o jeden mandát posílili, Likud má jedno křeslo méně.
více


20.9.2019 IZRAEL: Prezidentovi není co závidět

Lubomír Stejskal
V době, kdy jsem usedl k psaní tohoto článku – středa 18/9 večer –, byly známé neoficiální, byť ne úplné (95 %) výsledky druhých předčasných voleb do izraelského Knesetu 2019. Psát cokoli dříve nemělo smysl.
více


20.9.2019 EVROPA: Nezvěstní bojovníci Islámského státu

Soeren Kern
Německá vláda ztratila přehled o desítkách Němců, kteří v posledních letech odcestovali do Iráku a Sýrie, aby se připojili k Islámskému státu (IS). Tato skutečnost vychází najevo spolu s rostoucími obavami z toho, že se někteří z těchto bojovníků vracejí do Německa, aniž by o nich úřady věděly.
více


20.9.2019 SVĚT: Skleníkový efekt aneb Patálie s klimatem

Luděk Frýbort
Ejhle! Už je kočka z pytle venku. Demokracie sem, demokracie tam, hloupý lid pořád nechce rozumět, jaké nebezpečenství mu hrozí z toho skleníkového efektu, tak to musí jít na komando.
více


20.9.2019 GLOSA: Chvála imperialismu

Jan Soldát
krucifix kříž
Zní to jak z povedené rasistické anekdoty: obyvatelé Hongkongu, tedy etničtí Číňané, demonstrují před britskou ambasádou, zpívají God save the Queen a prosí své bývalé koloniální vládce o pomoc před svými vlastními bratry z pevninské Číny. Je to vtipné i smutné zároveň.
více


19.9.2019 EVROPA: Co čekat od nové Evropské komise

Martin Pánek
Ursula von der Leyenová představila tento týden novou Evropskou komisi, která ještě musí být jako celek schválena Evropským parlamentem.
více


19.9.2019 USA: Současnost původních majitelů 1

Ota Ulč
Oficiálním, politicky korektním přejmenováním se z Indiánů stali native („rodní, rodilí, domácí, domorodí, přirození“) Americans – ti jediní. Žádná bledá tvář, i třeba potomek přistěhovalců před půl tisíciletím, se na takové označení nekvalifikuje.
více


17.9.2019 BREXIT: Kličkování Borise Johnsona

Jan Jůn
Na pozadí pondělního lucemburského oběda britského premiéra Borise Johnsona s předsedou Evropské komise Junckerem a s hlavním vyjednávačem unie Michelem Barnierem se v zamlženém povětří trvajících nejistot kolem brexitu vznášela jedna jediná otázka.
více


18.9.2019 GLOSA: Lenin ve vyhnanství, maršál na odchodu

Jaroslav Růžička
american flag
Ve Fremontu, bohémském předměstí Seattlu, je několik zajímavých soch. Pod mostem se skrývá mohutná strašidelná nestvůra (troll) a na atobusove zastávce je několik postav místních občanů, kteří nikdy neodjedou.
více


17.9.2019 BALKÁNSKOU STOPOU 3: Transylvánie

Marian Kechlibar
Oblast ležící v oblouku rumunských Karpat byla po několik set let nárazníkovým pásmem mezi islámským osmanským impériem a středoevropskými státy, které se jeho expanzi snažily bránit. Po této dlouhé válce zde zůstaly viditelné stopy dodnes.
více


18.9.2019 NĚMECKO: Vězí ďábel v detailu? Anebo v uhlíku?

Zbyněk Petráček
Cesta k „uhlíkové neutralitě“ je už faktem. Ať se ten výraz někomu líbí, či nelíbí, ať se jeho význam jakkoliv komolí (třeba že znamená nulové emise sloučenin uhlíku). Faktem je už proto, že se tímto směrem transformují ekonomiky pro nás zásadní, hlavně německá.
více


18.9.2019 SVĚT: Co se můžeme naučit od generace Grétiných obdivovatelů?

Petr Hampl1
Margareta Meadová je nejslavnější antropoložkou všech dob. Na konci 60. let se stala mediální hvězdou a všeobecně respektovanou intelektuálkou díky závěrům, které učinila na základě pozorování domorodých kmenů v Tichomoří.
více


17.9.2019 IZRAEL: Ruská anexe Krymu...

Lubomír Stejskal
Nedávno jsem v článku Premiérova „bomba“ podpořil myšlenku Benjamina Netanjahua, který slíbil, pokud vyhraje volby, zavedení suverenity Izraele v údolí Jordánu a severní části západního břehu Mrtvého moře.
více


17.9.2019 ESEJ: Únik z chudoby

Jan Žamboch
dollar
Jakkoli chudoba třetího světa vyvolává v západním světě občasné vlny soucitu, je svět, kde lidé třetího světa žijí na úrovni vyspělých zemí, obvykle považován těmi samými soucitnými lidmi za neudržitelný, a tedy nežádoucí, což kupodivu bez odporu přijímají i někteří kritici environmentalismu.
více


16.9.2019 Z MÉHO PODKROVÍ: Tragédie Jessi Combs... a zpravodajství

Albert Salický1
Dne 27. srpna 2019 zahynula při pokusu o pozemní rychlostní rekord v oregonské poušti Alvord Desert americká závodnice a televizní hvězda Jessi Combs. Protože se o rychostní rekordy léta zajímám, dost to mnou otřáslo.
více


16.9.2019 SVĚT: Vzhůru k likvidaci planety

Markéta Šichtařová 5
Dostala jsem upřímný strach. A měl by ho dostat každý, kdo si přečte řádky, které se objevily na českém internetu a jsou jen jedny z mnohých v podobném duchu.
více


14.9.2019 MIGRACE: Conte chce opět přerozdělovat a trestat

Jan Bartoň
Staronový italský premiér Giuseppe Conte navštívil Brusel a chce opět prosadit automatické přerozdělování migrantů, kteří míří do italských přístavů. V tom případě je ochoten zmírnit tvrdou protiimigrační politiku své vlády.
více


14.9.2019 GLOSA: Otázka pro voliče

Zbyněk Petráček
Zásadní věci někdy vyplavou na povrch spíše nechtěně. Třeba v úterý, když Ursula von der Leyenová představovala v Bruselu členy své Evropské komise.
více


14.9.2019 USA: Nebezpečný stalinismus uvědomělé krajní levice

Alan M. Dershowitz
Alan M. Dershowitz
Pro občanské svobody je dnes větší hrozbou netolerantní krajní levice než bigotní krajní pravice. Může se to zdát nelogické: mnohem více případů masové střelby v obchodních centrech, synagogách a útoků proti jiným měkkým cílům bylo spácháno extremisty, kteří se ztotožňují s krajní pravicí než s...
více


13.9.2019 FRANCIE: Smrt při sexu jako pracovní úraz

Tomáš Vodvářka
Nevím, jestli to není fake new. Francouz si na služební cestě „odskočil“, při tom ho skolil infarkt, manželka to naprášila k soudu a zaměstnavatel musí klopit.
více


13.9.2019 CESTOVÁNÍ: Po úzkých silnicích až na konec země

Marcela Matějková
Dartmoor v hrabství Devon je málo osídlené území jihozápadní Anglie, a právě to mě na něm okouzlilo. Místo mnoha mýtů a legend, krásné přírody, volně se pohybujících stád zvěře, místo tajuplné a romantické.
více


13.9.2019 EVROPA: Naučíme unii, co je demokracie

Petr Holub1
Předsedkyně Ursula von der Leyenová představila Evropskou komisi, celkem šestadvacet jmen komisařek a komisařů, které ještě bude prověřovat europarlament.
více


13.9.2019 GLOSA: Slib, nebo zákon?

Zbyněk Petráček
Vyjednávání o brexitu míří do finále, ale zájem o něj začíná trochu připomínat zájem o výzkum špičkových fyziků na poli základních částic. Lidi zajímá, že objevili boson, ale jen hrstka chápe podstatu i detaily toho výzkumu.
více


12.9.2019 SVĚT: 18 let od útoku muslimů na WTC

Luboš Zálom1
Připomněli jsme si osmnáct let od bezprecedentního útoku islámu na západní civilizaci. Co si z toho výročí vzít pro současnou dobu?
více


12.9.2019 BREXIT: Příležitost pro Babiše

Zdeněk Holásek
Dění ve Velké Británií je dobrou učebnicí ničemnosti politických elit. No elit, holomků, kteří nejprve voličům naslibují hory doly, věrnost britským tradicím, zájmům a hlasu lidu atd., prostě bla bla bla jako před každými volbami nejméně posledních 40 let.
více


12.9.2019 IZRAEL: Premiérova "bomba"

Lubomír Stejskal
V úterý (10/9) večer se i na českých serverech objevila „senzační“ politická zpráva. Izraelský premiér oznámil, že když příští úterý (17/9) vyhraje volby a sestaví vládu, vyhlásí suverenitu nad Jordánským údolím.
více


17.9.2019 K BOJIŠTÍM V PACIFIKU 20: Hodnocení měsíce

Ota Ulč
Přiložen byl tmavomodrý sametový pytlíček s nápisem HOLLAND AMERICA MARINER SOCIETY s obsahem dvou důkazů našeho členství: kovová oválná maličkost v barvě karmínové, s profilem lodi a s textem o našem absolvování padesáti dnů a nocí na palubě.
více