4.12.2020 | Svátek má Barbora


4.12.2020 HISTORIE: Země izraelská

Hana Lukešová
Osmanští Turci dobyli roku 1453 Konstantinopol a vybudovali postupně říši, která se rozkládala na Balkáně, Blízkém východě a v severní Africe.
více


3.12.2020 SVĚT: Darwin vs. Newton

Marian Kechlibar
Bylo nebylo, v rámci surfení při podzimním lockdownu jsem narazil na blog popularizátora ekonomie jménem Morgan Housel a na něm na článek, který mě inspiroval k dnešnímu příspěvku.
více


3.12.2020 BLÍZKÝ VÝCHOD: Jiné hlasy

Lubomír Stejskal
Tak jako Židé z diaspory míří při návštěvě Jeruzaléma k Západní zdi (a jistě nejen Židé, také třeba křesťané), míří muslimští návštěvníci Jeruzaléma na Chrámovou horu, kde stojí mešita Al Aksa a svatyně Skalní dóm.
více


3.12.2020 ROZHOVOR: Po volbě amerického prezidenta

Václav Klaus1
Do určité míry ano, protože Trump, ať byl jakýkoliv, ať se leckomu některé jednotlivosti jeho života, nebo jednotlivosti jeho chování nemusely líbit, ukázal se být poslední brzdou „pokrokářským“ tendencím současného světa.
více


3.12.2020 EVROPA: Historicky nejhorší legislativní zmetek

Tomáš Zdechovský
Evropská komise bohužel prosadila zákaz držení olověného střeliva v tak paskvilní legislativní podobě, že to porušuje všechny principy právní jistoty i presumpci neviny.
více


3.12.2020 KNIHA: Odstřelovačky z 2. světové války

Jan Handl
Ruská historička Ljubov Vinogradová ve své knize Odstřelovačky z II. světové války čerpá hlavně z osobních rozhovorů, které vedla s ženami o jejich působení na druhoválečné východní frontě v řadách Rudé armády.
více


2.12.2020 EVROPA: Západ musí přestat ustupovat islamistům

Khaled Abu Toameh
hamas
Nedávné teroristické útoky spáchané muslimy ve Francii a Rakousku by měly sloužit jako varování pro Evropany, kteří již dlouho ustupují extremistickým muslimským politikům a organizacím.
více


1.12.2020 BLÍZKÝ VÝCHOD: Likvidace "otce" íránského jaderného programu

Lubomír Stejskal
Jak bychom dnes hodnotili události v nacistickém Německu, kdyby po Heydrichovi byl zlikvidován významný vědec, který by byl „otcem“ německého jaderného programu?
více


1.12.2020 SVĚT: Cenzura jako vrcholný projev civilizace

Jefim Fištejn
V ruské Státní dumě v těchto dnech probíhá novelizace zákona o informaci. Nové znění předpokládá potrestání sociálních sítí provádějících systematickou diskriminaci ruských sdělovacích prostředků.
více


1.12.2020 USA: Demokraté, republikáni, akcie

Pavel Kohout
V lednu bude americkým prezidentem inaugurován Joe Biden z Demokratické strany – ledaže by se stalo něco extrémně překvapivého. Bude Bidenova vláda příznivá pro akciový trh?
více


1.12.2020 ROZHOVOR: Převratu světa neujde žádná země

Benjamin Kuras
Patnáct let v nejvyšší funkci začíná pomalu vypadat jako vláda jedné strany a kult osobnosti do smrti nebo alespoň do důchodu, jak jsme je znali z různých diktatur.
více


30.11.2020 ÍRÁN: Byl zabit šéf jaderného programu

Gita Zbavitelova 1
V pátek byl nedaleko Teheránu zavražděn hlavní strůjce a šéf íránského jaderného programu Mohsen Fachrízádeh. Ačkoli jeho jméno na Západě moc lidí neznalo, byl to jeden z nejdůležitějších lidí v Íránu a jeho smrt bude mít ještě větší dopad než lednový americký atentát na velitele íránských...
více


30.11.2020 AUSTRÁLIE: Dodatek ke covidování v Klokanově

Marta Pelda Pelikánová
australian flag
Volby v Queenslandu vyhrála s převahou stará vláda. Dokazuje to, že lidé souhlasili se zavřenýma hranicema a opatřeníma, která tady na nás vláda ušila. Unikli jsme viru s minimálníma ztrátama, ale promořeni nejsme, ani co by se za nehet vešlo.
více


30.11.2020 SVĚT: Nepřátelští přátelé

Pavel Kopecký
Pevně doufejme, že nakonec i Donald Trump pochopí svou volební pohru a pokojně se zařadí k menšině amerických prezidentů, kteří mandát neobhájili. Což se, tuším, naposled stalo Georgi Bushovi seniorovi.
více


30.11.2020 GLOSA: Mírotvorci

Petruška Šustrová
Smutné, přesmutné věci se dějí v Náhorním Karabachu. A o nic lepší to není ani kolem něj, v okresech, které ázerbájdžánská vojska v minulých týdnech obsadila a které se měly podle pradávného rozhodnutí minské skupiny vrátit pod správu Ázerbájdžánu už před desítkami let.
více


28.11.2020 USA: Příběh špiona Pollarda končí

Gita Zbavitelova 1
Po dlouhých 35 letech začal nový život na svobodě americký špion Jonathan Pollard. Jeho případ patří k nejpozoruhodnějším kauzám špionáže a dodnes ho provází řada nejasností.
více


28.11.2020 EVROPA: Vzorní žáci a potížisté

Jan Bartoň
Poté, co Maďarsko a Polsko s podporou Slovinska zablokovalo jednání o rozpočtu EU na období 2021/27, se portugalský premiér rozhodl podpořit rozdělení EU. EU by měla být „dvourychlostní“.
více


28.11.2020 EVROPA: „Právní stát“ jako bič na neposlušné

Kateřina Lhotská
Maďarsko a Polsko zablokovaly jednání o rozpočtu EU na následujících sedmileté období. Obávají se totiž zneužitelnosti požadavku na dodržování principů „právního státu“, kterým má být čerpání prostředků z fondů EU podmiňováno.
více


28.11.2020 ROZHOVOR: Smutný konec Arménů v Karabachu

Lukáš Lhoťan
Šlo o jediné rozhodnutí, které dalo šanci Arménům přežít. Bohužel arménská vláda se do poslední chvíle tvářila, že situaci zvládá, a bohužel to nebyla pravda a arménská armáda těžce prohrávala.
více


26.11.2020 EVROPA: “To je kapitulace, a ne integrační politika”

Marian Kechlibar
Abdel-Samad se narodil do rodiny imáma a za studií byl členem Muslimského bratrstva, takže toho o vnitřním fungování této organizace ví docela dost. O jeho životě pod policejní ochranou natočila německá veřejnoprávní televize ARD loni půlhodinový film, který je v němčině dostupný na YouTube.
více


27.11.2020 GLOSA: Útěk ve stínu

Zbyněk Petráček
Distanční výuka teď ovládá školství, a jak už to na internetu bývá, dost spočívá na obrazech. Což je sice zjednodušující, ale s nějakým výkladem to využít lze. Aktuálně třeba pro dějepis, politologii či všeobecný přehled.
více


27.11.2020 USA: Joe Biden - Jasoň a Drsoň zahraniční politiky

Jan Fingerland
Vítězství Joea Bidena vítaly mnohé státy, které si slibují revizi unilateralistické zahraniční politiky Donalda Trumpa. Jenže Bidenova politika možná nebude zase tolik odlišná, a pokud bude, nemusí být nutně úspěšnější.
více


26.11.2020 KANADA: O přejmenování jedné ulice

Lubomír Stejskal
Před několika dny přišla zpráva z ontarijského města Ajax, které je součástí aglomerace Velkého Toronta, že tamní radnice rozhodla o přejmenování ulice Langsdorff Drive. Proč a kdo vlastně byl Langsdorff?
více


26.11.2020 GLOSA: To nejsou žádní novináři

Petr Štěpánek
Kdyby novináři ještě byli skutečnými novináři a ne politickými aktivisty, kdyby investigativci ještě byli skutečnými investigativci a ne nájemnými propagandisty, kdyby média ještě byla skutečnými médii a ne hlásnými troubami jediného „správného“ názoru, bylo by také zpravodajství o amerických...
více


27.11.2020 USA: Socialismus v Americe?

Petr Motyka
Oregonská stezka. Hnědá cedule tě upozorní, že už tu před tebou někdo šel. Představíš si vrzání kol žebřiňáků, občasné zabučení volka v chomoutu. Prásknutí biče a klapot koňských kopyt podbarvují pláč dítěte pod plachtou vozu a hlas vozky na kozlíku pobízející znavená zvířata táhnoucí vůz.
více


26.11.2020 GLOSA: Státní souhlas

Zbyněk Petráček
Lidé pamatující komunismus se zarazí i při tak neutrálních slovech jako „státní souhlas“. Šlo totiž o Státní souhlas k výkonu duchovenské činnosti, totalitní bič na nepohodlné.
více


25.11.2020 EVROPA: Veto je v pořádku a je na čase

Zdeněk Holásek
Polsko a Maďarsko podle mého názoru velmi správně použily právo veta, které koneckonců není přece jen tak pro nic za nic zakotveno v Maastrichtské pasmlouvě. Prostě je tam pro všechny případy, například zrovna pro tento.
více


25.11.2020 NĚMECKO: Vdej se, nebo zemřeš

Tomáš Zdechovský
V tichosti německých přistěhovaleckých komunit uzavřelo od roku 2017, kdy vstoupil v platnost „zákon o boji proti dětskému manželství“, sňatek už minimálně 813 dětí mladších 18 let. Úřady si nevědí rady, jak situaci řešit.
více


23.11.2020 USA: K Trumpovu vítězství vede jen jedna cesta

Alan M. Dershowitz
Alan M. Dershowitz
K vítězství prezidenta Trumpa vede pouze jedna cesta. Vyžadovalo by to ale dokonalou bouři, která se v tuto chvíli nezdá moc pravděpodobná. Cílem Trumpova právního týmu není získat 270 volebních hlasů pro svého klienta.
více


24.11.2020 ÚVAHA: Není již Sokratů...

Vladimír Cícha
Za několik týdnů dokoná tento rok 2020, jako snad žádný jiný bohatý na události, které člověku, který se o ně v nejzákladnější míře zajímal, způsobily údiv, úžas, hněv, lístost, rozpaky, ale i chvíle naděje a očekávání.
více


24.11.2020 FEJETON: Tenkrát v Moskvě

Pavel Landa
Nahoře před vstupem do stanic moskevského metra tenkrát postávali podivní mužští jak vypadlí z Dostojevského románů, dívali se na mne vyzývavě a cvrnkali si ukazováčkem do krku kousek pod pravou čelistí.
více


24.11.2020 GLOSY: Může to být ještě horší...

Fr. Filip Dvořák
Nad změnami, které se udály za poslední rok v tuzemsku i ve světě, by mnohý z nás jistě zaplakal. Pravý optimista se však vyznačuje tím, že si paradoxně dovede představit možné dopady ještě horší než ty skutečné a radovat se z toho, že zatím nenastaly.
více


25.11.2020 GLOSA: Konec ženského sportu?

Pavel Mareš
Selina Soule patřila k pěti nejrychlejším středoškolským sprinterkám ve státě Connecticut. Už nepatří. Od té doby, co bylo povoleno dvěma biologickým mladíkům, kteří se prohlásili za ženy, startovat v ženských soutěžích, nemá žádná biologická žena šanci nad nimi zvítězit.
více


23.11.2020 ESEJ: O nadprodukci elit II.

Marian Kechlibar
Před čtyřmi měsíci jsem poprvé psal o Peteru Turchinovi a o tom, že podle jeho názoru se dá současný politický chaos odvodit mimo jiné od toho, že prestižních míst nijak nepřibývá, kdežto zájemců o ně ano. Tomuhle jevu říká Turchin nadprodukce elit.
více


24.11.2020 JAPANORAMA: Trump a ničibei

Milan Hubáček
Americká prezidentská koruna se na hlavě Joea Bidena ještě netřpytí, ale přední světoví politici, novopečeného japonského premiéra Jošihide Sugu nevyjímaje, už sondují, co od něho mohou očekávat a co všechno se v ničibei vztazích změní.
více


24.11.2020 GLOSA: Za lidi i za norky?

Zbyněk Petráček
Před časem se jeden komentátor New York Times přihlásil k identitě savce. S nadsázkou tím ilustroval politiku identit. Poměry, kdy jsou lidé nálepkováni podle barvy pleti, víry, pohlaví, sexuální orientace a podobně.
více