10.4.2021 | Svátek má Darja


10.4.2021 KORONAVIRUS: Je lepší konec s hrůzou?

Zbyněk Petráček
Už rok žije Čína bez velkého lockdownu, kdežto ty západní nabírají čínské rysy
více


10.4.2021 IZRAEL: Netanjahua čekají neřešitelné potíže

Gita Zbavitelova 1
Izraelský prezident Reuven Rivlin pověřil sestavením nové vlády po čtvrtých předčasných volbách během dvou let opět premiéra Binjamina Netanjahua.
více


10.4.2021 ROZHOVOR: Biden je za tajtrlíka

Benjamin Kuras
Ať si o Trumpovi říká, kdo chce, co chce, svět se za jeho prezidentství začínal zdát bezpečnější, protože Amerika se zdála být silnější. Bidenovo prezidentství obrací naruby všechno, čeho Trump v mezinárodní politice dosáhl.
více


10.4.2021 USA: Jak demokraté přetvářejí Ameriku

american flag
Thrive Act je zcela nová politická agenda progresivisté části Demokratické strany, která by měla přinést „přetvoření společnosti“ prostřednictvím veřejných investic.
více


9.4.2021 OSOBNOST: Odešel velký ekonom

Václav Klaus1
V pondělní dopoledne, kdy se za mými okny v pražských Kobylisích ozýval veselý smích dětí s velikonočními pomlázkami, jsem dostal smutný email z italského městečka (spíše vesnice) Santa Colomba od Valerie Natsios-Mundell.
více


9.4.2021 NĚMECKO: Tübingen hledá cestu z pandemického labyrintu

Bavarian flag
Ve svém předchozím článku jsem zmínil tři německé oázy, které dlouhodobě a příkladně vybočují z pandemických statistik. Hlavní pozornost německých obyvatel s příměsí závisti se soustřeďuje v hřejivých jarních dnech na Tübingen.
více


9.4.2021 IZRAEL: Provokace v parlamentu

Lubomír Stejskal
V Jeruzalémě se v úterý 6. dubna konalo úvodní zasedání nedávno zvoleného zákonodárného sboru – 24. Knesetu. Zasedání slavnostní, během něhož poslanci a poslankyně složili zákonem předepsaný slib. Ovšem ne všichni.
více


9.4.2021 USA: Když korporace zešílí…

Ondřej Šmigol
american flag
„Nikdy předtím velké firmy nenaskočily na něco, co je zjevně dezinformační kampaň jedné z hlavních politických stran,“ píše Ondřej Šmigol v Echu.
více


8.4.2021 GLOSA: Maďarsko pošle v květnu Česku 40 tisíc vakcín

Matyáš Zrno
40 tisíc vakcín od firem Pfizer a Moderna pošle Česku v květnu Maďarsko. Země podle ministra zahraničí Pétera Szijjártó očekává, že bude mít v květnu již naočkovanou většinu populace.
více


8.4.2021 SVĚT: Spojené státy versus Rusko

Karel Hvížďala
Připomeňme si: těsně před zlomem století, tedy již po rozpadu Varšavské smlouvy, došlo postupně k mohutnému rozšíření NATO – v roce 1999 o Polsko, Českou republiku a Maďarsko a o tři bývalé svazové republiky Litvu, Lotyšsko a Estonsko, v roce 2002 o Slovensko, Rumunsko, Bulharsko a v roce 2009 o...
více


8.4.2021 ESEJ: 30 let nového Maďarska

Lucie A. Sulovská
Lucie A. Sulovská
Maďarsko si většina starších našinců pamatuje jako pověstný nejveselejší „barák“ východního bloku.
více


7.4.2021 ŠVÉDSKO: Švédští demokraté na cestě z politického hnojiště

Jan Fingerland
Až dosud se všechny švédské politické strany shodly na tom, že spolupráce se stranou Švédští demokraté nepřichází v úvahu. A právě teď to přestává platit.
více


7.4.2021 IZRAEL: Dvojí tvář, dvojí hlas

Lubomír Stejskal
Stalo se. Rozhodnutím voličů, že do pozice jazýčku na vahách při sestavování povolební koalice v Izraeli se dostala arabská strana Raam. Disponuje čtyřmi mandáty, které mohou být vhod oběma táborům.
více


7.4.2021 SVĚT: Čínská propaganda užívá rétoriku „woke“ aktivistů

Tomáš Zdechovský
Čínská hrozba v Evropě by neměla být podceňována ani ve virtuálním prostoru.
více


6.4.2021 GLOSY: Samá Čína, přihořívá...

Petr Fiala
ČLR prohlásila, že neodebere ananasy z Tchaj-wanu, neboť jsou infikované. Některé západní firmy odmítly nakupovat čínskou bavlnu a jejich výrobky byly následně v Číně bojkotovány.
více


6.4.2021 FRANCIE: Náboženská transformace škol

Giulio Meotti
„Plukovníku, na rozdíl od vás a mnoha dalších se Mila nikdy nepodrobí,“ napsal otec francouzské dívky řediteli školy v dopise, který zveřejnil týdeník Le Point.
více


6.4.2021 ROZHOVOR: Tam ani nemají záchody!

Václav Vlk st.
Zda covid zmizí či nezmizí, nikdo neví. Španělská chřipka z let 1918 až 1920 zmutovala, stala se neškodnou a pak zmizela. Nikdo neví proč. Justiniánský mor, první historicky dobře popsaná pandemie.
více


6.4.2021 OSOBNOST: Thomas Sowell

american flag
„Zdá se, že se blížíme situaci, kdy nikdo není zodpovědný za to, co udělal, ale my všichni budeme zodpovědní za to, co udělal někdo jiný.“ Autorem výroku je Thomas Sowell (90), americký ekonom a sociální teoretik.
více


5.4.2021 GLOSA: Palestinské ničení kulturního dědictví

Hana Lukešová
Palestinští Arabové jsou proslulí ničením a poškozováním židovských památek v Judeji a Samaří. Tímto konáním se snaží oklamat svět svým falešným tvrzením, které má za cíl popřít a vymazat historické spojení židovského národa se Zemí izraelskou.
více


5.4.2021 EVROPA: Politico - nejhnusnější covidové politikaření

Jan Bartoň
Časopis Politico píše o přerozdělování vakcín jako o Babišově „ostudné porážce“. Stydět by se ale měli reportéři Politico, protože údajná porážka je totální výmysl této redakce.
více


5.4.2021 SVĚT: Jste blahobytná holátka…

Jan Fingerland
Zní to skoro jako nějaký vtip nebo námět pro spisovatele, který chce tepat svou ztučnělou civilizaci. V egyptském písku vykolejila loď a Západu hrozil ekonomický kolaps a navíc nedostatek toaletního papíru.
více


5.4.2021 GLOSA: Izrael respektuje USA i Rusko, ale nebojí se jich

Jan Ziegler
Židovský stát není ani proamerický ani proruský. Když chce, tak se dokáže postavit oběma velmocem. Jednou neodsoudí anexi Krymu, podruhé uzná nezávislost Kosova. Prioritou jsou však pokaždé Židé.
více


3.4.2021 USA: Problém jménem Biden

Jan Bartoň
Joe Biden před několika dny prohlásil, že uvažuje o svém znovuzvolení prezidentem v době, kdy by mu bylo 82 let. I v Demokratické straně se ale tohoto scénáře politici obávají.
více


5.4.2021 KORONAVIRUS: Diktatura politických elit

Jindřich Plzák
Finsko nemělo doposud lockdown a švédská opatření proti koronaviru byla nesrovnatelně volnější, než ta naše. Bělorusko covid ignorovalo a nevíme o něm nic – ubohost. Co na to naši investigativci?
více


3.4.2021 IZRAEL: Proč jsme měli čtvery volby během dvou let

Tomáš Guttmann
Politik Avigdor Lieberman nepochopitelně převedl rozhodující mandáty z tábora pravice do tábora levice.
více


2.4.2021 COVID: Rakousko poklonkuje Rusku!

Jan Bartoň
Poté, co bylo oznámeno, že se v Německu bude vyrábět ruská vakcína proti covidu-19, Sputnik V koupilo Maďarsko a Slovensko, se jedná o dodávce milionu ruských vakcín do Rakouska.
více


2.4.2021 INTERNET: Neříkej to jméno

Marian Kechlibar
Na rozdíl od Facebooku, Twitteru a Instagramu není Reddit zrovna široce rozšířenou sociální platformou. Dokonce jej asi většina čtenářů tohoto blogu ani znát nebude; Čechů je tam málo, maličko.
více


1.4.2021 BLÍZKÝ VÝCHOD: Nejsou volby jako volby

Lubomír Stejskal
Jakkoli je povolební situace v Izraeli prekérní, těžko ji srovnávat s předvolební situací na územích arabské Autonomie. Tam je ještě prekérnější Zastavme se u několika důležitých momentů.
více


1.4.2021 SVĚT: Všichni jsou už na Substacku – a ty ostatní to štve

Marian Kechlibar
Substack je americká publikační platforma, něco jako superblog, kde si jednotliví autoři mohou vytvořit zpoplatněné domény a vybírat předplatné od svých fanoušků. Jeho pravidla, co se zveřejněného obsahu týče, jsou nápadně volná.
více


2.4.2021 SVĚT: Čína vyhrává technologickou válku 21. století

Gordon G. Chang
china flag
Na probíhajících „Dvou zasedáních“ v Pekingu nám Komunistická strana Číny veřejně oznámila, jak tohoto ambiciózního cíle dosáhne. Pokud čínská vládnoucí strana se svými ambicemi uspěje, tak budou zbytku 21. století dominovat jen „různé odstíny čínské červeně“.
více


1.4.2021 GLOSA: Zaskočilo nám

neff
Už je to víc než týden, kdy se v Suezském průplavu sekla kontejnerová loď Ever Given. Je dlouhá čtyři sta metrů, je tedy delší, než je mrakodrap Empire State Building vysoký. Článek píšu v neděli, to ještě pracují u zádě i přídě bagry a ze strany Port Saidu supí nemohoucí remorkéry ve snaze loď...
více


31.3.2021 IZRAEL: Kandidátní listina jako provokace

Lubomír Stejskal
Zařadit před volbami na seznam kandidátů usvědčené teroristy jinak než jako provokaci chápat nelze. Je to plivnutí do tváře civilizovanému světu.
více


31.3.2021 USA: Nejsem jasnovidec ... a přece...

Vladimír Cícha
B.Maler nebyl, jak jsem mohl usoudit z jeho některých programů, velkým fanouškem D.Trumpa.
více