17.6.2021 | Svátek má Adolf


17.6.2021 IZRAEL: Vlajkový pochod v metropoli

Lubomír Stejskal
Přiznám se, že jsem měl obavy. Z toho, že Arabové zneužijí práva izraelských Židů uspořádat ve svém hlavním městě tradiční pochod s vlajkami a vyvolají krvavé nepokoje, načež teroristé v Gaze zahájí další raketovou agresi.
více


17.6.2021 NATO: Návrat ke lhaní do vlastní kapsy

Jan Bartoň
Londýnský zpravodaj ČT, který komentoval návštěvu amerického prezidenta ve Velké Británii, setkání G7 i jednání NATO, opět lakoval situaci na růžovo, když zdůrazňoval rozdíl v „atmosféře“.
více


17.6.2021 BIG BEN: „Great Reset“ – konec demokracie?

Benjamin Kuras
Záhadnou bublinu programu přenastavení světového ekonomického a politického systému zvanou Great Reset propíchla Brazilie. Učinil to za ni v prosinci 2020 její ministr zahraničí Ernesto Araujo, těmito slovy.
více


16.6.2021 EVROPA: Dva režimy rodinného práva?

Tomáš Zdechovský
Rodinné právo, manželství či rodičovství patřilo vždy do sféry národních států. Ostatně se jedná o oblast, kde je v současné době stěží možné vyhnout se kontroverzím. Každá země EU má v současnosti legislativu nastavenou jinak.
více


16.6.2021 GLOSA: Porazí Lepší svět Hedvábnou stezku?

Zbyněk Petráček
Zkuste si sami na sobě malý test. Představte si, že se píše rok 1988 či třeba 1993 a někdo se zeptá: obhájí Západ své vedení ve světě?
více


16.6.2021 USA: Současnost optikou českého trezorového filmu

František Svoboda
american flag
Film Bílá paní (1965) ukazoval pokrytectví a všudypřítomnou lež komunistického režimu způsobem, který se neomrzí ani dnes. Dříve jsem se při něm smál více, v dnešní době méně, když si člověk uvědomí, že postoje a dialogy kovaných soudruhů připomínají dialogy a jednání současné levice na Západě, se...
více


16.6.2021 USA: V říši faktoidiotů

Jefim Fištejn
Naše zpravodajství ze Spojených států připomíná latinské rčení o nebožtících, o kterých se smí říkat buď to dobré, nebo nic. Zpráv o této velmoci dnes je povážlivě málo. Ne, že by se v Americe nic nedělo, ale jevy a události, které se tam odehrávají, nejsou v poslední době z hlediska pokroku příliš...
více


15.6.2021 EVROPA: O zbraních, dezinformacích a světě, který změnil tvář

Marian Kechlibar
Eurokomisařka Jourová poskytla Lidovkám dlouhý rozhovor pod názvem “Jakési romantické představy o Rusku nesdílím. Kreml pracuje s dezinformacemi jako se zbraní”.
více


15.6.2021 IZRAEL: Nová vláda bez Netanjahua

Gita Zbavitelova 1
V neděli večer skončilo dvanáct nepřerušovaných let vlády izraelského premiéra Binjamina Netanjahua, který odchází do opozice. Nový kabinet podpořila těsná většina 60 poslanců Knesetu oproti 59; jeden se hlasování zdržel.
více


16.6.2021 HISTORIE: Memento osmdesátého výročí Farhudu

Hana Lukešová
Termínem Farhud označujeme arabsko-nacistický pogrom proti židovskému obyvatelstvu v Bagdádu a Basře, k němuž došlo ve dnech 1. a 2. 6. 1941. Iráčtí Arabové vedeni nacistickou protižidovskou ideologií, se kterou se plně ztotožňovali, propadli davovému šílenství, někteří z nich během tohoto...
více


15.6.2021 MIGRACE: Domácí versus cizáci

Jaroslav Petr
Řecko-tureckou hranici hlídají přístroje pro noční vidění a senzory pohybu. Stojí tu obrněné vozy s „hlukovými děly“ a vysílají na turecké území rachot srovnatelný s řevem tryskového motoru.
více


15.6.2021 GLOSA: Šampionát gest

Zbyněk Petráček
Fotbalový míč patří mezi nejuniverzálnější věci na světě. V různých zemích se jezdí vpravo či vlevo, liší se napětí a kmitočty v elektrické síti, liší se zákony, jen míč je jeden pro všechny.
více


15.6.2021 SVĚT: Únosy disidentů jsou teď v módě

Jan Fingerland
Evropa je pořád ještě v šoku z únosu letounu s běloruským disidentem. Rozhořčení je na místě, ale překvapení nikoli.
více


15.6.2021 IZRAEL: Chyba - a trest

Lubomír Stejskal
Stalo se během nedávného konfliktu mezi Hamasem (útočník) a Izraelem (obránce). Na izraelské straně hranice s Pásmem Gazy stály v bojových pozicích tanky. Na druhé straně hranice se objevily tři osoby.
více


14.6.2021 USA: Biden pověřil Harrisovou smrtícím úkolem

Jan Fingerland
Kamala Harrisová je na své první zahraniční cestě ve funkci americké viceprezidentky. Pro tuto političku tím končí období covidové virtuální diplomacie a začíná velmi nepříjemná část její politické kariéry.
více


14.6.2021 SVĚT: Přede mnou poklekni

Tomáš Vodvářka
Omlouvám se virtuálně Bohumilu Říhovi, že jsem si vypůjčil název jeho historické trilogie. On se nám tady na Zemi totiž rozmohl takový nešvar.
více


14.6.2021 GLOSA: Co Biden nezmění

Zbyněk Petráček
Když Evropa v roce 2009 vítala amerického prezidenta Obamu, heslo znělo „změna“. Až později vyšlo najevo, že tolik se toho nezmění. Obama začal stahovat americké vojáky i z Evropy.
více


12.6.2021 USA: Poslední umírněný demokrat

american flag
Kongresem už několik měsíců pobíhá zatraceně zvláštní zákon, který má ambici jednou pro vždy zatočit s volebními podvody, a to tak, že podmínky pro jejich realizaci standardizuje. Sněmovna reprezentantů zákon schválila v březnu a od té doby čeká na projednání v Senátu.
více


12.6.2021 GLOSA: Palec nahoru pro Dánsko

Ivo Valenta
Jistě jste již tuto informaci zaznamenali. Dánsko schválilo zákon, díky němuž žadatele o azyl posadí do letadla a šupem pošle do Afriky. Tam budou čekat na vyřízení svých žádostí.
více


14.6.2021 EVROPA: Covidpas a Babišův „střet“

Jan Bartoň
Ve stejném dni, kdy prošel tak zvaný covidpas, se poslanci Evropského parlamentu vyjádřili k „tunelování evropských dotací“ Andrejem Babišem.
více


12.6.2021 ROZHOVOR: Kyjev je na vedlejší koleji

Jan Keller
Člověk pochopitelně nevidí do diplomatického zákulisí. Ale evidentní je, že Německo naprosto nutně potřebuje ruský zemní plyn, pokud má dodržet předsevzetí ohledně ekologizace své země a celé Evropské unie.
více


12.6.2021 HISTORIE: Poslední osvoboditelé Osvětimi

Zbyněk Petráček
Když v prosinci 2019 zemřela Miloslava Kalibová, poslední z žijících lidických žen zůstává Jaroslava Skleničková (95). Jindy už ale nezbývají žádní přeživší. Roku 2017 zemřel Jaroslav Klemeš, poslední z parašutistů vyslaných do protektorátu.
více


12.6.2021 SVĚT: Vrbětice a Reaganův odkaz

Miloslav Bednář1
Diverzní teroristický přepad muničního skladu v moravských Vrběticích uskutečněný v r. 2014 rozvědkou ruské armády, a teprve nyní objasněný, nebyl jediným případem svého druhu v geopoliticky klíčovém prostoru mezi Německem a Ruskem.
více


12.6.2021 IZRAEL: Odcházející Netanjahu bezhlavě útočí na novou vládu

Gita Zbavitelova 1
Jakmile sedm izraelských opozičních stran a jedna arabská podepsaly minulou středu koaliční smlouvu, rozpoutal peklo prozatímní premiér Binjamin Netanjahu, jemuž se vládu sestavit nepodařilo – nedokáže se smířit s tím, že po dvanácti nepřerušovaných letech už Izrael nepovede.
více


11.6.2021 FRANCIE: Hrozí občanská válka?

Soeren Kern
Skupina generálů ve výslužbě v otevřeném dopise varuje před občanskou válkou ve Francii, protože vláda selhala a nemá pod kontrolou masovou imigraci a plíživě se šířící islamismus v zemi.
více


11.6.2021 BLÍZKÝ VÝCHOD: Brutální vrah jako vzor pro mladou generaci

Lubomír Stejskal
Třetího října 2015 byla sobota. Večer se u jeruzalémské Lví brány objevil devatenáctiletý Muhannad Šafeq Halabi. Člen Palestinského islámského džihádu. Ozbrojený nožem, který vzápětí použil.
více


10.6.2021 FEJETON: Světlá naděje

neff
Americký spisovatel Isaac Asimov (zemřel 1992) je ikona světové science fiction. Vzděláním biochemik byl i popularizátorem vědy. Hodně ho zajímala robotika a přivedl na svět takzvané tři zákony robotiky.
více


9.6.2021 MAROKO: O pochodu s korány

Marian Kechlibar
“Zelený pochod” roku 1975 jako by předznamenával dnešní koncept “migrace coby zbraně”.
více


10.6.2021 FRANCIE: Macron vzdal boj s radikalismem

Guy Millière
Levicový časopis Le Nouvel Observateur publikoval 1. listopadu 2020 otevřený dopis středoškolského učitele Didiera Lemaira z města Trappes ležícího západně od Paříže. Didier Lemair psal o vraždě učitele Samuela Patyho, který byl v polovině října bestiálně popraven muslimským extremistou.
více


9.6.2021 ROZHOVOR: Temný cíl Grety Thunbergové

Pavel Kohout
Pokud se podaří vyvinout nějakou převratnou technologii – například řízenou fúzi – pak by tento cíl snad mohl být reálný. Potíž je, že podobný kvalitativní skok v energetice se očekává již více než 60 let.
více


9.6.2021 SVĚT: Odposlouchávat spojence je nehezké. A běžné

Jan Fingerland
Odposlouchávat přátele, to se nedělá. Zcela určitě bychom nechtěli, aby nás odposlouchával Pepa, se kterým chodíme na fotbal, a sami nebudeme číst dopisy pro Frantu, se kterým sedáváme u piva.
více


8.6.2021 GLOSA: Demokracie bez ale

Zbyněk Petráček
Zdá se vám, že se vše rozkližuje? Nejde jen o politiku identit, jež bazíruje na rase, etnicitě či víře a pomíjí soudržnost společností. Jako by se rozkližovala i solidarita zemí středovýchodní Evropy.
více


8.6.2021 GLOSY: Z rozhovoru Jordana Petersona s Yeonmi Park

Miloslav Pouzar
Poté, co jsem zhlédl film Andreje Tarkovského Solaris, přečetl knihu Mluvčí za mrtvé od Orsona Scotta Carda či vyslechl přednášku Martina Siegrista Přírodní je fajn a syntetické fuj, přepadl mě silný pocit, že mi bylo dopřáno setkat se s něčím neobyčejným, s něčím, co stojí za to sdílet s...
více


8.6.2021 USA: Bidenova americko-mexická hranice

Chris Farrell
Nával ilegálních imigrantů, rodin a dětí bez doprovodu na jižní hranici USA, spolu se šíleným nárůstem ilegálního obchodu s tvrdými drogami tamtéž, představuje humanitární a zdravotní krizi a ohrožuje národní bezpečnost USA. A za to všechno je stoprocentně zodpovědný prezident Joseph Robinette...
více


8.6.2021 BLÍZKÝ VÝCHOD: „Jsem občanem Izraele, ale nejsem Izraelec“

Lubomír Stejskal
Citát: „Izraelská vláda a politici se obávali charakterizovat hordy arabských výtržníků, kteří běsnili napříč izraelskými městy, jako nepřátele. Koneckonců, podle jejich mínění jsou plnohodnotní izraelští občané.“
více


7.6.2021 USA: Antifa v akci

american flag
„Vypadá to, že maso je zpátky na jídelníčku, hoši!“ píší extremisté z hnutí Antifa po tom, co v pátek brutálně zbili novináře z Post Millennial, kanadského konzervativního zpravodajského webu.
více