14.11.2019 | Svátek má Sáva


14.11.2019 EKONOMIKA: Spor o budoucí možný socialismus. Který?

Miroslav Pivoda 1
Je docela zvláštní pocit prožít první polovinu života v prostředí, kde vše špatné bylo soustavně spojováno s přívlastkem „kapitalistický“. A pak prožít druhou polovinu života, kde naopak vše špatné je soustavně spojováno s přívlastkem „socialistický“.
více


9.11.2019 FINANCE: Jak obstojí bitcoin?

Petr Robejšek
Bitcoin je symbol pokroku ve zinternetizované společnosti a pro mnohé i budoucnost peněz. Jeho fanoušci jsou přesvědčeni o tom, že kryptoměny nahradí současný finanční systém. Jejich funkčnost a zatížitelnost lze dobře otestovat v nestandardní situaci, jaká je teď v Libanonu.
více


9.11.2019 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jan Berka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 4. 11. 2019.
více


7.11.2019 EKOLOGIE: Guterres - ještě že ho máme

Zdeněk Holásek
Na posledním klimatickém sumýš kabaretního cirkusu zvaného OSN pršely závazky přítomných hlavounů všech ras a náboženského vyznání, že by si člověk řekl, že do roku 2040 si budeme CO2 ukazovat v Národním muzeu kysličníků.
více


6.11.2019 ROZHOVOR: Vynucený konec uhlí je nebezpečný experiment

těžba uhlí coal
„Elektřina bude vzácná, drahá a pro mnoho občanů nedostupná,“ předpovídá jediný zástupce odborů v Uhelné komisi Jaromír Franta, předseda OS PHGN.
více


6.11.2019 EKONOMIKA: Kladivo na podnikatele

Petr Holub1
Experti banky se sídlem ve Washingtonu každoročně vydávají zprávu s názvem Doing Business, což se dá do češtiny přeložit jako „prostor pro byznys“, a v něm hodnotí, jaké podmínky mají podnikatelé ve všech zemích světa.
více


6.11.2019 LESNICTVÍ: Strašný lesů pán - totalita, či ruka trhu?

Zbyněk Petráček
Nesamozřejmost mnoha věcí si uvědomíme až ve chvíli, kdy o ně přicházíme. Nebo když se alespoň taková hrozba objeví na obzoru. Nebo když v cizině zjistíme, že to či ono může být zcela jinak. Týká se to i lesů, jejich stavu v Česku a našeho (myšleno státu, společnosti, zákonů i hospodářů) vztahu k...
více


4.11.2019 ROZHOVOR: Lidé za rok vydýchají miliardy kubíků CO2

JE Temelín
Profesor František Hrdlička, který od roku 1976 působí na Fakultě strojní ČVUT v Ústavu energetiky, má s energetikou celoživotní zkušenosti. Díky tomu má na její fungování jednoznačné názory odvozené z teorie i praxe. Jejich podstatná část se dá shrnout v pár slovech: do energetiky experimenty...
více


4.11.2019 EKONOMIKA: Kellner si nekoupil jen Novu, ale i budoucnost

Karel Hvížďala
Logika kroku Petra Kellnera, který v těchto dnech podepsal smlouvu o koupi CME, odpovídá světovému trendu.
více


2.11.2019 BIG EXPERT: Akcie

Jiří Zendulka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 28. 10. 2019.
více


1.11.2019 EKONOMIKA: Cesta k politické polarizaci

Lukáš Kovanda
Čtyřicet miliard dolarů v luftu. To je skoro bilion korun. Bublina splaskla, jeden z nejočekávanějších letošních vstupů na burzu skončil spektakulárním fiaskem.
více


31.10.2019 EKONOMIKA: Velký plán

dollar
Není tomu tak dávno, co jsem byl považován za konspirátora, když jsem upozorňoval, že klimaalarmistické hnutí není žádným spontánním projevem, ale že se jedná o dlouhodobě plánovanou, dobře organizovanou a silami v pozadí štědře financovanou záležitost.
více


31.10.2019 ROZHOVOR: Česko ohrožuje německý útěk od uhlí

těžba uhlí coal
Již Henry Louis Mencken řekl, že každý problém má své řešení, které je prosté, jasné a mylné. Což je řešení, které si v přístupu k oxidu uhličitému vybrala Evropská Unie. „Složité problémy nemívají jednoduchá řešení,“ varuje Vladimír Dlouhý.
více


30.10.2019 AUTOMOBILISMUS: SOCR for Extinction

traffic
SOCR navrhuje zvýšit ekologickou daň (zvanou poplatek) za první registraci vozů nižších ekologických norem a zavést novou daň z norem vyšších.
více


30.10.2019 EKONOMIKA: Všichni mluví o krizi...

Luboš Smrčka 1
Bohu díky platí, že i když analytici všech možných odstínů a specializací mluví o krizi (někteří ji velmi usilovně předpovídají již osm let), ekonomika si dělá, co potřebuje. A věštci jsou jí povětšinou celkem ukradení.
více


29.10.2019 EKOLOGIE: Šumava nesmí být obětována

Pavlína Bauer
březový háj
Narodila jsem se v roce 1965 a celý svůj život jsem prožila na Šumavě. Nejdříve na české straně, nyní na německé, ale jen malinký kousek od české hranice.
více


28.10.2019 EKONOMIKA: Státní dluh je ten menší problém

Luboš Smrčka 1
Zase máme na stole téma „vláda rozhazuje“ a s tím oblíbené dilema, jak státní dluh může zároveň růst i klesat. Tedy přichází čas pro trochu osvěty k tématu, které mnoho lidí považuje za politické, ale které je hlavně ekonomické.
více


26.10.2019 ENERGETIKA: Za 28 miliard do fotovoltaiky může EU

Jan Bartoň
V komentovaném zpravodajském pořadu ČT24 Události, komentáře se dostali do ostrého sporu předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura a místopředseda vlády Karel Havlíček.
více


26.10.2019 EKONOMIKA: 90 let od Černého čtvrtku

Pavel Kohout
Uplynulo devadesát let od Černého čtvrtku na newyorské burze. Index Dow Jones Industrial se tehdy během jediného dne zhroutil o jedenáct procent.
více


25.10.2019 EKONOMIKA: Luddité, vzor CZ2019

Luboš Smrčka 1
Politické strany mívají občas podivuhodné nápady a v oblasti ekonomické to bývá taková trochu lidová umělecká tvořivost. Ta mívá smutnou vlastnost. Nejvíc potěší autory, nejméně ty, kteří se na to z nějakých důvodů musejí koukat.
více


25.10.2019 BIG EXPERT: Akcie

Aleš Charvát
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 21. 10. 2019.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


23.10.2019 FEJETON: Anonymní prezident na nějaké pláži

Ondřej Neff
To je tak, když člověk poslouchá rádio a nezapíše, co slyší. Povídali tuhle v rádiu, a řekl bych, že právě na téhle stanici, protože jinou málokdy poslouchám, že jistý prezident chtěl dát příklad spoluobčanům a sbíral plastové odpadky na pláži.
více


22.10.2019 EKONOMIKA: Co nejvíc chybí české ekonomice

Petr Holub1
Není každý den posvícení. Představitelé vlády slavili počátkem října zprávu, že agentura Moody’s zlepšila rating dluhopisů České republiky.
více


21.10.2019 GLOSA: Kdyby trakaře padaly

Zbyněk Petráček
Kdyby ještě žil Jacques Chirac, mohl by Andreji Babišovi říci, že propásl příležitost mlčet. Znělo by to sice arogantně, ale mělo by to smysl. Ve hře je energetická bezpečnost v době, kdy sílí tlak na rušení uhlíkových technologií.
více


21.10.2019 EKONOMIKA: Kde asi soudruzi dělají s eurem chybu?

Markéta Šichtařová 5
V posledních dnech jsem si mnohokrát vzpomněla na okřídlenou hlášku: Kde asi soudruzi udělali chybu? To když hned z několika různých pikantních míst přišla kritika hospodářské politiky eurozóny.
více


18.10.2019 POLITIKA: Živnostníci, odpusťte nám!

Petr Holub1
Martin Fassmann je jedním z nejvýznamnějších tuzemských ekonomů, přesto se bez ohledu na svou důstojnost nebývale rozčílil při debatě v České televizi.
více


18.10.2019 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jaroslav Brychta
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 14. 10. 2019.
více


18.10.2019 ROZHOVOR: Jenom jméno úspěch v podnikání nezajistí

baterie
Ministerské křeslo vyměnil za působení ve své úspěšné firmě. Jihočech Martin Kuba, který v letech 2011 – 2013 působil jako ministr průmyslu a obchodu ve vládě premiéra Petra Nečase, soudí, že mnoho politiků vůbec neví, co všechno podnikání znamená a kolik je s tím práce.
více


18.10.2019 EKOLOGIE: Páteční čtení

Stanislav Ulčák
„Ten kdo s námi nezpívá, ten už umřel zaživa!“ Z doby, kdy se takto vtipně textovalo, byl leták, který jsem před časem našel na půdě.
více


17.10.2019 EKONOMIKA: Proč svět není Velikonoční ostrov

Lukáš Kovanda
Málokteré místo na světě ilustruje vědecký přínos jednoho z letošních laureátů Nobelovy ceny, Michaela Kremera z Harvardu, tak jako Velikonoční ostrov.
více


16.10.2019 EKONOMIKA: Trumpova obchodní válka má vítěze

Jan Bartoň
Prezident Donald Trump dosáhl významného úspěchu ve svém tažení proti dovozům do USA. Světová obchodní organizace WTO rozhodla, že cla uvalená USA na dovoz z EU jsou v souladu principy organizace.
více


16.10.2019 ČESKÁ POŠTA: Opakovaný pokus o doručení reforem

Pavel Jégl
Věřte-nevěřte, Česká pošta bude ještě rychlejší, ještě spolehlivější a poštovní pobočky budou bez front. Ujišťuje o tom generální ředitel Roman Knap.
více


14.10.2019 ŠUMAVA: Na Trojmezné není důvod k oslavě

Josef Vovesný
road forest
Jsem lesník, taxátor, pohybující se trvale v terénu. Na Šumavě jsem začínal v roce 1966. Ze své praxe se omezím jen na souvislosti s Národním parkem Šumava (dále jen NPŠ). Podílel jsem se zde na stanovištní typizaci, byl jsem specializován na ochranu lesa proti jeho rozpadu a zachování jeho funkcí.
více


11.10.2019 HILTON: Příběh impéria

Pavel Kohout
Nedávno zemřel Barron Hilton. Významný podnikatel, který ze stejnojmenného hotelového řetězce založeného jeho otcem udělal globální impérium. Ve své závěti odkázal 97 procent majetku na dobročinné účely.
více


11.10.2019 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jan Němeček
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 7. 10. 2019.
více