15.10.2019 | Svátek má Tereza


14.10.2019 ŠUMAVA: Na Trojmezné není důvod k oslavě

Josef Vovesný
road forest
Jsem lesník, taxátor, pohybující se trvale v terénu. Na Šumavě jsem začínal v roce 1966. Ze své praxe se omezím jen na souvislosti s Národním parkem Šumava (dále jen NPŠ). Podílel jsem se zde na stanovištní typizaci, byl jsem specializován na ochranu lesa proti jeho rozpadu a zachování jeho funkcí.
více


11.10.2019 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jan Němeček
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 7. 10. 2019.
více


11.10.2019 HILTON: Příběh impéria

Pavel Kohout
Nedávno zemřel Barron Hilton. Významný podnikatel, který ze stejnojmenného hotelového řetězce založeného jeho otcem udělal globální impérium. Ve své závěti odkázal 97 procent majetku na dobročinné účely.
více


11.10.2019 EKONOMIKA: Tariff Man vs. Evropa 1:0

Pavel Jégl
Americká vláda po patnácti letech vyhrála arbitráž u Světové obchodní organizace a je oprávněna přijmout protiopatření (cla) v hodnotě 7,5 miliardy dolarů ročně vůči státům Evropské unie, které podporovaly výrobce letecké techniky Airbus.
více


10.10.2019 EKONOMIKA: Míříme mezi ekonomickou elitu

Lukáš Kovanda
Některé věci se zdají být stálé. Jaromír Jágr stále hraje hokej, Vladimir Putin stále vládne Rusku, ratingová agentura Moody’s drží stále stejné hodnocení České republiky... Vlastně ne, to poslední se změnilo před víkendem.
více


4.10.2019 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Tomáš Pfeiler
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 30. 9. 2019.
více


4.10.2019 GLOSA: Když šetrnost škodí

Zbyněk Petráček
Fakt, že se skoro každé léto objevují snímky „hladových kamenů“, například v Děčíně či v Ústí nad Labem, už nikoho nezaskočí.
více


2.10.2019 EVROPA: Rychle se blíží zúčtování s eurem

Petr Robejšek
Minulý týden předčasně odstoupila jediná reprezentantka Německa ve vedení Evropské centrální banky, Sabine Lautenschlägerová. Jenom první německý zástupce v direktoriu ECB Otmar Issing vydržel celé osmileté období od roku 1998.
více


2.10.2019 VZPOMÍNKA: Co byl Tuzex

Pavel Landa
Do věku zastupitelů už přichází generace, která neví, co to byl Tuzex. A tápou prý i někteří učitelé. Vyhrabávám proto alespoň něco málo ze své paměti.
více


1.10.2019 DOPRAVA: V Praze došlo k prozření

Rudolf Mládek
Není to tak dlouho, co Alexander Tomský napsal: „Ekologie má být lokální, nikoli globální, ta vede jako každý univerzalismus k fanatismu. V Praze máme z celé Evropy druhé nejhorší ovzduší po Aténách.“
více


30.9.2019 EKONOMIKA: Klimanáboženství nás vychází zatraceně draho

Markéta Šichtařová 5
Bývaly doby, kdy v čele centrálních bank stáli ekonomové a bankéři. Banku bank vedli nejlepší z nejlepších. Potom se něco změnilo.
více


28.9.2019 NĚMECKO: Z Merkelové je „klimatická kancléřka“

Lukáš Kovanda
Německá kancléřka Angela Merkelová měla na výběr. Buď ve funkci skončí jako státnice, která sice vejde do dějin, leč která nedosáhla vytčených cílů boje s klimatickými změnami.
více


27.9.2019 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Libor Stoklásek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 23. 9. 2019.
více


26.9.2019 DOTACE: Čapí hnízdo na špičce ledovce

Pavel Jégl
Vyšetřování evropské dotace na Čapí hnízdo se po čtyřech letech uzavřelo. Pravda, formálně ještě může verdikt dozorujícího státního zástupce zastavující stíhání Andreje Babiše zvrátit nejvyšší státní zástupce. V takovém případě však zasáhne ta úplně nejvyšší autorita – prezident a vrchní velitel.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


21.9.2019 EKONOMIKA: Dvacet let „nové ekonomiky“

Pavel Kohout
Během roku 2019 je příležitost připomenout si zajímavé výročí: je tomu dvacet let, co finanční svět posedla móda zvaná „nová ekonomika“. Sílu této módy lze vyjádřit číselně.
více


20.9.2019 BIG EXPERT: Akcie

Jan Berka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 16. 9. 2019.
více


20.9.2019 EKONOMIKA: Jak bude? Je to 50 na 50

Luboš Smrčka 1
Čtyři potěšující zprávy nabídl internet v posledních dnech. První byla na téma nezaměstnanost, druhá se týkala maloobchodu, třetí zájmu o kancelářské prostory a čtvrtá (ze světa) zlata.
více


19.9.2019 EKONOMIKA: Argentina zase pláče

Pavel Jégl
V Evropě konec letošního října nejčastěji spojujeme s brexitem. V Latinské Americe má zase dát odpověď na otázku, jestli se Argentina vrátí k perónistické politice, která zemi už několikrát srazila do propasti.
více


18.9.2019 EKONOMIKA: Čím se živí statisíce Venezuelanů

Miroslav Pivoda 1
Metaforicky lze stručně odpovědět na otázku v nadpisu takto: statisíce Venezuelanů se dnes živí nám běžně skrytým tzv. „předžvýkáním“ dat pro dosud sice nedostatečně inteligentní, ale silně žádanou a ekonomicky podporovanou umělou inteligenci (tj. pro programy strojového učení) v technicky a...
více


16.9.2019 EKONOMIKA: Kam kráčíš Evropo?

George Švehla
Shrneme-li posledních dvaceti, třiceti let evropské historie, tak to zrovna velká sláva není. Díky nedávno minulé a hlavně stávající garnituře vládnoucích a vlivných jedinců ve většině evropských států se až na výjimky společnost tohoto kontinentu jeví jako pod vlivem degenerace a sebedestrukce.
více


14.9.2019 BIG EXPERT: Akcie

Jiří Zendulka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 9. 9. 2019.
více


14.9.2019 EKONOMIKA: Trump tweetuje… a my zchudneme

Lukáš Kovanda
Německo dělí od ekonomického propadu – čili recese – jediný tweet. Tweet amerického prezidenta Donalda Trumpa. To nedávno prohlásil jistý burzovní analytik.
více


13.9.2019 EKONOMIKA: Víte, že vám EU zdražuje jídlo?

Dominik Hrubý
Dominik Hrubý
Značná část české veřejnosti je stále přesvědčena, že se nám členství v Evropské unii vyplácí. Z tvrdých faktů však stále jasněji vyplývá, že tomu tak není. Věděli jste například, že kvůli EU má každý z nás dražší potraviny?
více


12.9.2019 EKONOMIKA: Česko, země skladníků a pomocných dělnic

Lukáš Kovanda
Možná to ctěný čtenář zná z vyprávění někoho blízkého, nebo dokonce z vlastní zkušenosti.
více


10.9.2019 EKONOMIKA: Digitální daň?

Lukáš Kovanda
Tak i v Česku už je digitální daň na spadnutí. Ministerstvo financí právě vládě poslalo návrh na její zavedení v příštím roce, a to se sazbou sedmi procent.
více


9.9.2019 EKONOMIKA: Bankéři k soudu

Markéta Šichtařová 5
Tak tedy evropská ekonomika výrazně zpomaluje. Ostatně globální taky. Některé ekonomiky už přímo klesají. Takže centrální banky uvažují, jak jim pomoct. Potud ještě dobré.
více


7.9.2019 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Aleš Charvát
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 2. 9. 2019.
více


6.9.2019 EKONOMIKA: Alžběta II. tvrdý brexit nezarazí

Lukáš Kovanda
Pravděpodobnost tvrdého brexitu razantně stoupá. Za posledních deset týdnů se z pohledu trhu více než zdvojnásobila.
více


5.9.2019 EKONOMIKA: Rozpočet SFDI vyvolává otázky

Rudolf Mládek
Poměrně pěknou částku ve výši přes 450 miliard korun plánuje Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) utratit v letech 2020-2026 s tím, že výčet pro roky 2022-2026 obsahuje jen část staveb a jejich plán se bude upravovat podle okolností.
více


4.9.2019 EKONOMIKA: Zdroje jsou!

Pavel Jégl
Letošní partie koaliční hry na hospodáře se chýlí ke konci. Pro pozorovatele, který nesledoval tahanice o státní rozpočet v minulých letech, mohla vypadat dramaticky.
více


3.9.2019 LETECTVÍ: Proč havarovaly Boeingy (2. část)

David Bařinka
boeing 747 jumbo jet
Před nějakou dobou jsem se zde pokoušel vysvětlit bez emocí a s použitím obecně známých principů aerodynamiky a mechaniky letu, stejně tak i pravidel certifikace letadel, jaká je podle mého názoru realita aféry Boeing 737 MAX a kdo je kdo mezi jejími aktéry.
více


2.9.2019 LESNICTVÍ: Stav je katastrofální – ale mimořádný stav to není!

Vladimír Simanov
Ve večerním televizním zpravodajství 30. srpna 2019 jsme mohli vidět (předpokládám, že na úplně všech tuzemských stanicích) napínavou reportáž z nasazení německé armády proti kůrovci na německé straně Krušných hor. Nebyla to náhodná reportáž, ale dobře připravená PÍÁR akce, o čemž svědčila...
více


2.9.2019 EKOLOGIE: Copak průmysl...

antimeloun
„Uhlíková neutralita nemusí ohrozit průmysl.“ Tímto titulkem uvádí svůj článek v Lidových novinách z 26. srpna Anna Kárníková, ředitelka Hnutí Duha. Odpovídá jím na text předsedy vlády Andreje Babiše zveřejněný o měsíc dříve.
více


31.8.2019 BIG EXPERT: Akcie

Jan Němeček
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 26. 8. 2019.
více


31.8.2019 DOTACE: Je to na pováženou

Lukáš Kovanda
Česko stále patří v čerpání evropských peněz k nejslabším státům Evropské unie. Je to na pováženou.
více