26.1.2020 | Svátek má Zora


24.1.2020 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jan Berka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 20. 1. 2020.
více


25.1.2020 ROZHOVOR: Elektřinu budeme muset dovážet už za pět let

Přemysl Souček
V zimních měsících, kdy méně svítí slunce, představuje výroba elektřiny z fotovoltaiky v Česku asi 20 procent instalovaného výkonu, ba i méně. Větrné elektrárny dodávají v průměru 25 procent instalovaného výkonu.
více


24.1.2020 EKONOMIKA: O vstupu do eurozóny

Volven
Mainstreamová česká média i politici se zabývají prakticky výhradně potencionálními přínosy přijetí eura. Není jich mnoho – v zásadě se stále opakují jen dva.
více


24.1.2020 ROZHOVOR: Milion chvilek potichu provedl změnu

Hana Lipovská
Ke všem důvodům, které přetrvávají, se v posledním roce připojuje masivní propad automobilového průmyslu a obrovská rizika spojená s nezodpovědnou unijní zelenou politikou. Pokud zatím přesto statistické úřady vykazují ekonomický růst, je to především kvůli – nikoli díky – nenormálnímu jednání...
více


24.1.2020 STAVEBNICTVÍ: Není co oslavovat

Rudolf Mládek
Byla to skoro sláva, když vláda ČR na svém posledním loňském listopadovém zasedání schválila novou podobu tzv. liniového zákona, který by měl přinést zkrácení přípravných lhůt pro výstavbu především dopravních staveb ze současných průměrných 13 let na 10 let. (Pozn. Jde o novelu zákona č. 416/2009...
více


25.1.2020 EKONOMIKA: Už nežijeme v roce 2000

Pavel Kohout
Prezident Zeman odřekl svoji účast na dubnovém setkání Číny se zeměmi střední a východní Evropy. Důvod? Patrně zklamání z nedostatečných čínských investic v Česku. „Nemyslím si, že čínská strana splnila to, co slibovala. Mluvím o investicích,“ komentoval záležitost sám Zeman.
více


23.1.2020 GLOSA: Greta a Trump

Zbyněk Petráček
Kreslený film Lady a Tramp znají už jen senioři. Pro mladé, kteří stále víc ovlivňují svět, je aktuálnější dvojice Greta a Trump. Projev Donalda Trumpa zahájil 50. ročník Světového ekonomického fóra v Davosu a Greta Thunbergová hovořila týž den.
více


23.1.2020 ZEMĚDĚLSTVÍ: Co brzdí přijetí protierozní vyhlášky?

Petr Havel
Už zhruba dva roky měla platit stále odkládaná protierozní vyhláška k zákonu o ochraně zemědělského půdního fondu, ve skutečnosti ale nebude platit ani letos. Poslední její verze totiž předpokládá účinnost až od poloviny příštího roku.
více


22.1.2020 EKONOMIKA: Dolar jako zbraň

Pavel Jégl
Když chcete prosadit své cíle v zahraničí, ale diplomaté na to nestačí a do války se vám nechce, použijte sankce. To je osvědčený recept americké zahraniční politiky.
více


21.1.2020 VODA: Sněhuláku, kde jsi?

Zbyněk Petráček
Kdy naposled jste viděli sníh? Ta otázka nemíří na domorodce z hor, kde i v suchých zimách něco nasněží. Míří na Pražany i obyvatele nižších poloh. Ti musí odpověď z paměti dolovat.
více


20.1.2020 EKONOMIKA: Co se stalo s průmyslem

Petr Holub1
Ekonomika zpomaluje růst a i když se politici i ekonomové navzájem ujišťují, že jde jen o přechodný výpadek, který přece nemůže dospět až do recese, přece jen nelze obejít otázku, proč tedy ke zpomalení došlo.
více


17.1.2020 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Libor Stoklásek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 13. 1. 2020.
více


16.1.2020 EKOLOGIE: Cesta do pekla bývá dlážděna dobrými úmysly

Ludvík Viktor
obilí
Snad žádné jiné odvětví nepřitahuje tolik „odborníků“ jako zemědělství. Facebookové diskuse jsou plné dobrých rad a odsudků na adresu zemědělců, kteří podle nich jenom drancují a ničí svou činností českou krajinu.
více


16.1.2020 FINANCE: Důchodový Titanic

Pavel Jégl
Titanic byl nepotopitelný. Do chvíle, kdy se poroučel ke dnu. S českým penzijním systémem to může dopadnout stejně.
více


15.1.2020 EKONOMIKA: Špatný zákon je jen důsledek

Petr Koblovský
fasáda
Právě poslední vyřčenou otázku považuji za naprosto zásadní. Ačkoliv se o „zlém soukromém sektoru“ často hovoří jako o příčině toho, že jsou zákony špatné, opak je pravdou.
více


11.1.2020 EVROPA: Ekologická EU ničí ostatní svět

European Union flag
Překotné „zelenání“ zemí EU nese dvojí ovoce: čistší Starý svět a špinavější Asii, Afriku a Jižní Ameriku. Jednoznačně to ukazuje, že je nezbytné polevit v tempu defosilizace. Lidstvo ji zatím neumí provést čistě.
více


11.1.2020 EKONOMIKA: Despocií k chudobě

Pavel Kohout
Írán. Země, která vlastní 17,8 procenta prověřených zásob zemního plynu na světě (druhé místo) a 9,3 procenta světových zásob ropy (čtvrté místo). Současně země, jejíž civilizace a kultura jsou staré tisíce let. Země, která disponuje historickými památkami i přírodními krásami a odkud se...
více


10.1.2020 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jaroslav Brychta
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 6. 1. 2020.
více


10.1.2020 ZEMĚDĚLSTVÍ: Začarovaný kruh

Petr Havel
Jednou z tezí, kterou opakovaně vyslovují někteří liberální politikové i část veřejnosti, je myšlenka, že by se zemědělství, stejně jako jiné hospodářské obory, mohlo a mělo obejít bez dotací.
více


8.1.2020 EKONOMIE: O euru aneb Když vědci falšují

Lukáš Kovanda
Věda v celém světě prochází závažnou krizí. Takzvanou replikační krizí. Zejména v posledních deseti letech se totiž vědcům příliš nedaří replikovat předchozí závěry svých kolegů.
více


6.1.2020 EVROPA: Konec kapitalismu (nejen) v Čechách

Václav Vlk st.
Evropská plánovací komise. Tak by se asi měl do budoucna jmenovat, podle vyzkoušených marxistických receptů, úřad, který bude muset vzniknout v Bruselu.
více


7.1.2020 EKOLOGIE: Až na Gretu poleze klimakterium, to bude jízda

Štěpán Cháb
ekologie
Tak otec Grety Thunbergové svěřil veřejnosti, co stálo za vším tím aktivismem jeho podařené dcerušky. „Přestala mluvit, přestala chodit do školy.“ Pravil, že „nejhorší noční můrou pro něj jako pro rodiče“ bylo, když Greta odmítala jíst, přetlumočily pana Thunberga Novinky.
více


7.1.2020 EKONOMIKA: Harry, pomoz!

Miroslav Haňka
Opravdoví čarodějové mají lidi většinou rádi ale co hlavně - nedělají z nich úplné hlupáky. I mezi rádoby čaroději se najdou takoví, kteří mají mudly „v oblibě“.
více


6.1.2020 EKONOMIKA: Jaké bude tento rok počasí

Luboš Smrčka 1
Každý by chtěl vědět, jaké bude zítra počasí a jak se bude mít tenhle rok. Jestli se zařadí k vítězům, nebo k poraženým. A zda se Česká republika jako celek bude moci radovat, nebo přijde čas smutnit.
více


6.1.2020 FINANCE: Vláda sahá na peníze klientů

Markéta Šichtařová 5
Rok 2020 přinese z pohledu daní a poplatků mnoho změn. Jenže myslím, že většina médií se věnuje relativním „banalitám“. Tak třeba hojně mediálně propírané je zdražení vkladu do registru nemovitostí.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


4.1.2020 EKOLOGIE: Krávy byly zachráněny

Karel Wágner
Na počátku nového roku namísto tradičních přání si dovolím zde publikovat malou kompilaci informací, které se od ekoaktivistů či alarmistů všeho druhu nejspíše nedozvíte.
více


4.1.2020 EVROPA: Kšefty s emisemi

Jan Dočekal
Jan Dočekal
Většina z vás asi tuší, že existuje něco jako emisní povolenky. Prosté duše si asi domýšlí, že díky tomuto skvělému systému máme čistý vzduch a žijeme lépe a radostněji. Pokusím se vysvětlit, že to celé je jeden veliký omyl.
více


3.1.2020 ZEMĚDĚLSTVÍ: Farmáři v Česku

Miroslav Haňka
Je velice složité najít způsob, jak dnes porozumět našemu kontinentu, pokud si neuvědomíme, že jde o sdružení národních států, každý s jeho územím, zvyky, jazykem a náboženstvím.
více


3.1.2020 EKONOMIKA: K budoucnosti Evropy

Pavel Kohout
Pokud máme shrnout události roku 2019 s pravděpodobným přesahem do roku následujícího, patrně se nevyhneme následujícím tématům: brexit, hospodářské zpomalení v Německu a mohutný nástup ekologické agendy v EU.
více


3.1.2020 EVROPA: Sen se rozplynul

Pavel Jégl
Evropská unie ztrácí na Ameriku i Čínu. Nic nenasvědčuje tomu, že by v globální konkurenci mohla zvítězit.
více


1.1.2020 EKONOMIKA: Nejsou lidi, a co z toho plyne

Petr Holub1
Zdražuje se nejvíc za tři roky, i když je to vlastně nelogické. Hospodářský výkon v celé Evropě roste stále pomaleji, proto by měly zpomalit také ceny.
více


31.12.2019 ROZHOVOR: To pomůže zničit výrobu aut v EU

Pavel Kohout
Jestli tato opatření přispějí ke zlepšení stavu životního prostředí, vskutku nevím. Zdali přispějí ke zničení evropského automobilového průmyslu, to je dosti pravděpodobné. Číňané si o nás musejí myslet, že jsme sebevrazi.
více


26.12.2019 EVROPA: Prohlubování příkopu

Miroslav Singer
Příčiny, pro které se značná část „nových“ států Evropské unie nachází na kolizním kursu vůči řadě politik EU, mají věcný a obecný charakter. Ten nemá mnoho společného s charakterem či, jak by řekli jejich kritici, charakterovými vadami jejich vůdců, ale je dán rozdílnými strukturami ekonomik...
více


25.12.2019 EVROPA: Jakou strategii v boji s klimatickou změnou?

Roman Lenský
Boj za klima se stává klíčovým politickým tématem. Zejména ve státech Evropské unie. Tento článek se nezabývá otázkou, zdali je předpověď zvyšování teploty atmosféry a případných katastrofických důsledků správná, nebo zdali tzv. klimatický model splňuje ideální vědeckou metodologii.
více


25.12.2019 EKONOMIKA: Ztrátový podnik Vánoce, s. r. o.

Lukáš Kovanda
Pokud nepočítáme děti do patnácti let, Češi letos za vánoční dárky utratí celkem zhruba 65 miliard korun.
více