6.4.2020 | Svátek má Vendula


6.4.2020 EKONOMIKA: Buďme rádi, že jsme součástí EU

Miroslav Haňka
Dnes se zdá, že je v Evropě koronavírová krize především krizí veřejného zdraví. Zítra to bude vážná hospodářská krize a již se to projevuje. V sázce jsou pracovní místa a živobytí milionů Evropanů.
více


3.4.2020 BIG EXPERT: Akcie

Jiří Zendulka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 30. 3. 2020.
více


4.4.2020 SPOLEČNOST: Ekonomika, nebo lidské životy?

Kateřina Lhotská
V kontextu s omezujícími opatřeními souvisejícími s koronavirovou pandemií se objevují pochybnosti, zda cena za záchranu lidských životů, kterou zaplatí společnost ve formě s tím spojeného ekonomického poklesu, je adekvátní.
více


4.4.2020 EKONOMIKA: Restart země

Markéta Šichtařová 5
Je to neskutečné, jak je lidstvo nepoučitelné. Posledních sto let to zkoušelo znovu a znovu. Socialismus tuhle a onde, tudy a jinudy. Vždycky se spálilo.
více


3.4.2020 EKONOMIKA: Pozor na „dočasná“ opatření

Pavel Kohout
Navzdory truchlivým číslům z různých částí světa je nepochybné, že pandemie Covid-19 jednou skončí. Buď někdo vyvine účinný lék, nebo virus sám zmutuje do méně nebezpečné podoby. Anebo pandemie prostě odezní sama, jak se stalo v mnoha předchozích případech.
více


2.4.2020 EKONOMIKA: Čína na prvním místě

Pavel Jégl
„Neptejte se, co může udělat vaše země pro vás. Ptejte se, co můžete udělat vy pro svou zemi,“ vyzval Američany prezident John Fitzgerald Kennedy v památném inauguračním projevu 20. ledna 1961 ve Washingtonu.
více


1.4.2020 EKONOMIKA: Hledá se lék na koronokrizi

Luboš Smrčka 1
S trochou nadsázky se ještě neusadil všechen prach po pádu Dvojčat v září 2001, když prezident Bush mladší vyzval Američany, aby vyrazili do obchodů a nakupovali, co to dá. Mnozí se mu smáli, ale popravdě to byla dobrá rada.
více


31.3.2020 KORONAVIRUS: Selhání managementu rizik

Miloslav Pouzar
Když vykolejí vlak, tak na místo neštěstí okamžitě vyrazí představitelé veřejné moci a snaží se identifikovat jeho příčinu.
více


31.3.2020 POLITIKA: Virová hazardní hra vlády...

Jan Polanecký
Vláda si s námi hraje velkou virovou hazardní hru. Její opatření jsou totiž realizována v podstatě naslepo, bez přehledu, plánu či výhledu. Pojďme si současná opatření i budoucí „pomoc ekonomice“ trochu rozebrat.
více


30.3.2020 EKONOMIKA: Vládní balík pomoci hospodářství (2)

peníze koruna
V pátek, dne 27. března 2020, vyšel text Vládní balík pomoci hospodářství, ve kterém jsem vysvětloval možnosti pomoci nebo podpory hospodářství v současné době pandemické.
více


28.3.2020 BIG EXPERT: Akcie

Aleš Charvát
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 23. 3. 2020.
více


27.3.2020 KORONAVIRUS: Jak dlouho si to můžeme dovolit?

Miroslav Haňka
Je velice pravděpodobné, že vlády budou muset vydat časem brutální poselství: „Uzavření lidí v izolaci kvůli koronaviru nemůže trvat příliš dlouho, jinak by důsledky ekonomického zhroucení mohly být ještě smrtelnější než nemoc samotná.“
více


27.3.2020 EKONOMIKA: Vládní balík pomoci hospodářství

e-money
Ve světe kolem nás právě řádí pandemie choroby a vláda reagovala nařízeními za účelem ochrany obyvatelstva.
více


26.3.2020 EKONOMIKA: Levice má řešení korony – všem se bude líbit

Markéta Šichtařová 5
Lidé už se nebojí jen o životy. Už se bojí i o peníze. Ti ekonomové, kteří ještě nedávno tvrdili, že TAKOVÁ krize jako v roce 2008 nemůže přijít, a že o krizi mluví jen ti, kdo chtějí být zajímaví, se předhánějí s černými výhledy.
více


25.3.2020 ROZHOVOR: Největší událost našich životů

Václav Klaus1
Na straně jedné je to určitě největší událost našich životů tohoto typu. A nejen našich. Řekl bych i lidí o kousek starších než my. Sto let od epidemie španělské chřipky tady nic srovnatelného nebylo.
více


25.3.2020 EKONOMIKA: Léčba koronavirem

Lukáš Kovanda
Domeček z karet se zhroutil. Klíčový ukazatel amerických akcií, index Standard & Poor’s 500, je zpět tam, kde byl na přelomu let 2016 a 2017. Nezúčastněný pozorovatel tak snadno nabude dojmu, že americká ekonomika „stojí“ už poslední více než tři roky.
více


24.3.2020 EKONOMIKA: Státní rozpočet pod tlakem, přesto vydrží

Petr Holub1
Protějškem obyčejného lidského strachu před nástupem nemoci COVID-19 jsou obavy ekonomů, které čas od času přerůstají do úrovně paniky. Týká se to i státního rozpočtu, u kterého se v tuzemském případě mluví o stovkách miliard, které se koncem roku objeví v kolonce s názvem rozpočtový schodek.
více


21.3.2020 GLOSY: Euro a Schengen

Tomáš Břicháček
V rámci předjarní inventury svých textů vybírám z přehršle poznámek k aktuálním pomíjivým tématům několik málo významnějších nadčasových tezí. Šestý díl je věnován euru a Schengenu.
více


20.3.2020 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Tomáš Pfeiler
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 16. 3. 2020.
více


21.3.2020 GLOSA: Stát bude muset víc utrácet

forest les
Národní hospodářství utrpí pandemií koronaviru významné ztráty. Budou plynout z nedostatku pracovníků, kteří budou v karanténě nebo nepřijedou ze zahraničí. A chybět budou výkony firem, které nesmějí fungovat, tedy restaurací, obchodů a různých sportovních a zábavních podniků. To v prvním kole...
více


19.3.2020 EKONOMIKA: Rýpavý dopis České poště

Marian Kechlibar
Jestli je v souvislosti s tímhle virovým extempore něco jisté, tak to, že e-shopy všeho druhu budou mít žně a že v rámci maloobchodního žebříčku poskočí dost zásadně a natrvalo nahoru.
více


19.3.2020 ROZHOVOR: Ekonomika spadne o deset, patnáct procent

Václav Klaus1
O rozhodnutí neočkovat naše vojáky proti prasečí chřipce jsem i po těch letech přesvědčen, že bylo správné. Tentokrát to vypadá jinak. Nakažlivost koronaviru je výrazně vyšší.
více


17.3.2020 EKOLOGIE: Koronavirus a kůrovec

Vladimír Simanov
Koronavirus a kůrovec toho mají mnoho společného, ale reakce vlády na jejich šíření jsou zcela nesrovnatelné. Zatímco u explozivní kůrovcové apokalypsy vyvíjí vláda dlouhodobou maximální nečinnost, při epidemii koronaviru zasedá téměř nepřetržitě
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


18.3.2020 EKONOMIKA: Je autoprůmysl v krizi?

Petr Karásek
Je autoprůmysl, myšleno zejména evropský, v krizi? Existuje na to nějaká definice či vzorec, podle kterých by se to dalo posoudit, abychom se nezabývali jen emocemi a dohady?
více


16.3.2020 EKONOMIKA: Stát v době krize

Roman Kříž
Ne, toto není další článek šířící paniku z koronavirové epidemie, ani článek „moudře“ sdělující statistiky porovnávající počty obětí koronaviru s počty obětí chřipky či dopravních nehod.
více


16.3.2020 EKONOMIKA: Kterak stát byl (ne)prozíravý

Markéta Šichtařová 5
Je tomu zhruba rok, co jsem vyjádřila jemný nesouhlasný údiv nad tím, že český stát toho času provozoval nejhorší hospodaření od roku 2012.
více


14.3.2020 EKONOMIKA: Až se koronavirus zeptá

Petr Holub1
Italská vláda slíbila na podporu ekonomiky v časech krize 25 miliard eur, britský ministr financí zase mluví o 30 miliardách liber. Předpokládejme, že se Česko dostane do obdobných potíží. Vzhledem k počtu obyvatel by tedy vláda měla poslat na záchranu zdejšího hospodářství nejméně 100 miliard...
více


13.3.2020 BIG EXPERT: Akcie

Jan Němeček
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 9. 3. 2020.
více


13.3.2020 KORONAVIRUS: Matematika v časech epidemie

Pavel Kohout
Pokud jste byli někdy v Číně a navštívili libovolnou tržnici s masem a živými zvířaty, asi vás nepřekvapí, že epidemie tak často začínají právě v těchto místech. Otřesné podmínky zde však nemá cenu líčit, stejně jako některé neobvyklé hygienické návyky obyvatel nové světové supervelmoci.
více


13.3.2020 ŠUMAVA: Dvacet let nestačilo

Vladimír Simanov
Po vyhlášení nové zonace Národního parku Šumava jsem si vzpomněl na rok 1990, ve kterém jsem byl se studenty lesnické fakulty v Brně ve Švédsku, kde jsme se zúčastnili terénní výuky studentů Sveriges lantbruksuniversitet (Lesnické fakulty Švédské univerzity zemědělských věd) v Umeå.
více


12.3.2020 USA: Trumpův začátek konce?

Lukáš Kovanda
Někdejší ruský premiér Jegor Gajdar měl za to, že Sovětský svaz se začal hroutit už 13. září 1985. V ten den tehdejší saúdský ropný ministr šajch Zakí Jamání otočil kohoutky a zaplavil ropou celý svět. Sovětský blok tak přišel o svoji poslední ekonomickou výhodu – ropu ve velkém prodávanou za...
více


11.3.2020 EKONOMIKA: Ropa chytila koronavirus

Luboš Smrčka 1
Zatímco šíření viru ovládá stále titulní stránky novin, ropný šok „naruby“ zahájený šejky ze Saúdské Arábie zůstává skoro nepovšimnutý. Negativní potenciál rozhodnutí začít naplno těžit ropu a jít do cenové války je ale obrovský.
více


11.3.2020 ROZHOVOR: Do září to Uhelná komise nestihne

Přemysl Souček
Odejít od uhlí je správný záměr. Jen je potřeba brát v úvahu daleko víc souvislostí, než se běžně prezentuje. Proto se poslanec Jan Zahradník staví skepticky k záměru odevzdat doporučení uhelné komise již v září.
více


10.3.2020 DŮCHODY: Kde na ně vzít

Milan Chmelík
peníze koruna
V současné době se hodně diskutuje o starobních důchodech a jejich dlouhodobé udržitelnosti. Logicky se proto hovoří i o zdrojích a o tom, jak je vytvářet. Někteří účastníci diskuse používají argumenty racionální, někteří argumenty třídní.
více


9.3.2020 ŠUMAVA: Zhoubná novela zákona

Jiří Mánek 1
Ministr životního prostředí Richard Brabec s platností od 1.3. 2020 vyhlásil nově platnou zonaci NP Šumava. To by samo o sobě nebylo nic závadného, kdyby rok před tím nevešla v platnost novela zákona o ochraně přírody.
více