26.9.2021 | Svátek má Andrea


25.9.2021 EKONOMIKA: Podzim čínského obra

Pavel Kohout
Představte si společnost, jejíž aktiva rostou více než průměrným 36procentním ročním tempem (během deseti let počínaje rokem 2010). Jde o nejhodnotnější realitní firmu na světě (údaj z roku 2018), která staví domy pro bohatnoucí čínskou střední třídu.
více


25.9.2021 EVROPA: Sociální hazard

Lukáš Kovanda
Česká vláda v nejbližších dnech představí dotační program, jenž domácnostem s nižšími příjmy pomůže hradit účty za energie. Cena elektřiny či plynu nyní na velkoobchodním trhu EU prudce roste a v blízké době se tento nárůst promítne také na účtech, které platí domácnosti.
více


25.9.2021 ENERGETIKA: Politici nemají představu, jak zajistit elektřinu

Přemysl Souček
Greenpeace nedávno uspořádalo debatu politiků k zeleným tématům. Výsledek je celkem tristní. Jak se bohužel dalo očekávat. Většině zúčastněných zřejmě stále nedochází, že elektřina je pro moderní společnost naprosto nezbytnou komoditou.
více


24.9.2021 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Libor Stoklásek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 20. 9. 2021.
více


24.9.2021 MOBIL: Stále „best in data“

Tomáš Zdechovský
Minulý týden mě nadzvedla slova ministra Havlíčka, že vláda zlevnila mobilní data. Napsal jsem do googlu „Češi mají levná data“ a k mému nepřekvapení se mi zobrazily články, které tvrdily, že patříme k těm nejhorším v EU.
více


23.9.2021 FEJETON: Ohlédnutí za revoltou

neff
V neděli 12. září se zavřely brány čehosi v Mnichově, co částečně oprávněně neslo název autosalon. Automobil je dnes sprosté slovo, takže oficiálně to byl salon mobility. Celý následující týden se rozebíralo, co se vlastně na tom autosalonu a kolem něho odehrálo.
více


22.9.2021 EKONOMIKA: Proč je najednou všechno dražší

Stanislava Janáčková
peníze koruna
Po covidovém zabrzdění začaly vyspělé ekonomiky znovu růst, ale do života lidí po delší době opět vstoupila hrozba vysoké inflace. Zdražuje všechno od potravin přes energie až po stavební materiál, vůbec už nemluvě o cenách domů a bytů.
více


22.9.2021 EKOLOGIE: Evropský dárek Číně…

Lukáš Kovanda
Kompletním přechodem ne elektromobilitu sníží EU globální emise oxidu uhličitého o 2 %. O tolik je pak Čína zase zvýší za pouhé dva roky jen svojí horečnou výstavbou uhelných elektráren.
více


22.9.2021 ROZHOVOR: Vědomá likvidace v EU

Markéta Šichtařová 5
Proč ceny energií rostou? Protože se stát začal do ekonomiky vrtat a začal ji „zachraňovat“. Ve skutečnosti ji ale velice poškodil. Když přišla pandemie, státy zpanikařily a začaly ekonomiky zavírat.
více


21.9.2021 ENERGETIKA: Komu hrozí energetická chudoba?

Lukáš Kovanda
V Evropě se objevuje hrozba plošných blackoutů, podle odborníků hrozí i v Česku. Navíc nás čeká citelné zdražení energií. A co víc? Odborníci hlásí konec levného cestování. V pořadu Naše Česko odpovídali experti Václav Bartuška a Petr Kusý ve čtvrtek na TN LIVE (zde).
více


21.9.2021 AUTOMOBILISMUS: Budeme všichni jezdit na baterky?

Karel Wágner
Je pravda, že elektromobily představují jeden ze směrů budoucího vývoje. Neboť v individuální dopravě se budou stále více uplatňovat elektrické motory s vyšší účinností, než jakou vykazují běžné motory spalovací.
více


18.9.2021 EKOLOGIE: Model lesa s přátelským kůrovcem nefunguje

Tomáš Jirsa
Někteří zastánci usychajících lesů na Šumavě si chválí, že je okolo Šumavy ticho a nikomu nic nemusí vysvětlovat.
více


17.9.2021 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jiří Zendulka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 13. 9. 2021.
více


17.9.2021 ENERGETIKA: K čemu máme solární elektrárny?

Jiří Marek
Jiří Marek
Výroba elektřiny fotovoltaickými panely je u nás již dlouho adorována jako záchrana bezemisní energetiky. V podstatě je jasné, že v dohledné době asi 10 až 15 let není vyhnutí a solární elektrárny budou páteří naší energetiky.
více


17.9.2021 EKONOMIKA: Čína zruší Američanům Vánoce

Gordon G. Chang
Někdo rychle zavolejte Santovi. V Americe budou letos zrušeny Vánoce. Narušení dodavatelských řetězců v Asii způsobí, že děti nenajdou pod vánočním stromečkem žádné hračky.
více


16.9.2021 EKONOMIKA: Zapomeňte na politiku...

Petr Holub1
Lithium zůstalo v českých rukou, teď už zbývá jenom jeho těžbou zajistit prosperitu celé země a zvlášť Ústeckého kraje. S tímto poselstvím objíždí svůj volební obvod na Ústecku premiér Andrej Babiš (ANO).
více


15.9.2021 EKONOMIKA: Slábneme

Lukáš Kovanda
Newyorské útoky z 11. září 2001, jejichž dvacáté výročí jsme si o víkendu připomněli, zásadně přispěly k rozpoutání „války proti terorismu“. Do ní se zejména na území Afghánistánu a Iráku zapojily také české vojenské jednotky.
více


15.9.2021 ROZHOVOR: Postava bez politických kulí!

Markéta Šichtařová 5
Stagflace je už dávno realitou. V dobách fungování „normální“ ekonomie a „normální“ ekonomiky platilo, že když se ekonomice velmi dařilo, přehřívala se, takže se přetlak poptávky lidí po zboží a službách provalil v podobě zvýšené inflace. A
více


13.9.2021 ZELENÝ ÚDĚL: Panika začíná, recept stále chybí

Přemysl Souček
Na Titaniku pořád hraje muzika, ač pod čarou ponoru zeje díra. Stejně jako v roce 1912 „nepotopitelná“ loď se i EU žene plnou parou do záhuby. A nikdo tomu nevěří. Tomu, že nebude elektřina, ani peníze.
více


10.9.2021 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Petr Pelc
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 6. 9. 2021.
více


11.9.2021 EKONOMIKA: Příliš se mluví o snížení schodku rozpočtu

Petr Holub1
Se státním rozpočtem se musí něco udělat. Tak zní v různých variantách hlavní poselství volebních programů, zvláště jejich ekonomické části. Při pohledu na prognózu do roku 2025, kdy se deficit pohybuje mezi třemi a čtyřmi sty miliardami korun, se tomu ani nejde příliš divit.
více


10.9.2021 EKONOMIKA: O inflaci, která vám žere peníze, se zatlouká

Markéta Šichtařová 5
Inflace zrychluje. To je prostě konstatování. Můžeme ho doložit na číslech. Nejen u nás, ale prakticky v celé Evropě. No – lépe řečeno – vlastně v celém světě.
více


9.9.2021 EKOLOGIE: Elektromobilita je slepá cesta!

Tomáš Zdechovský
Dohoda, známá jako Green Deal, si vytkla skutečně ambiciózní cíle. Do roku 2030 by měla Evropa snížit produkci skleníkových plynů alespoň o 50 % ve srovnání s rokem 1990. Navíc do roku 2050 se má Evropa stát uhlíkově neutrální.Dohoda, známá jako Green Deal, si vytkla skutečně ambiciózní cíle. Do...
více


9.9.2021 KORONAVIRUS: Jak dojit zdravotní pojištění

Jan Bartoň
Testování žáků základních a středních škol na covid u téměř 1,5 milionů žáků a studentů přineslo pozoruhodný výsledek. Pozitivní byl zjištěn asi u 50 žáků a studentů – tj. 0,003%. Testování bude pokračovat a celkově tyto testy stály podle sdělení státu asi 80 milionů korun.
více


8.9.2021 ROZHOVOR: Zelení v EU jsou naprostí kazisvěti

Markéta Šichtařová 5
Rozpočtová rada vlády by naopak ztrácela na důvěryhodnosti, kdyby planě strašila ve snaze vládu nebo veřejné mínění někam natlačit. Vzpomeňme, jak sami statistici nedokázali dlouho určit, jak se vlastně vyvíjí HDP v době koronakrize. T
více


7.9.2021 GLOSA: Volby za dveřmi aneb Zubožené Česko

Jaroslav Jirát
Volební kampaně jsou přehlídkou žvanění. Opozice se předhání v mlhavých výtkách na adresu vlády. Budoucnost je zoufalá vinou ohromného zadlužení. Pandemii vláda nezvládla. Oblíbené je tvrzení, že stát nelze řídit jako podnik. A vůbec…
více


7.9.2021 EKONOMIKA: Jde zdražování ještě zastavit?

Petr Holub1
V některých evropských zemích propadají lidé panice. Stejný pocit můžete v Česku zažít, když se snažíte s příslušnou firmou či řemeslníkem domluvit opravu nebo rekonstrukci bytu.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


4.9.2021 EKOLOGIE: Co chybí v průzkumech veřejného mínění

Přemysl Souček
Zelení výzkumníci se ptají lidí na to, kdy má Česko skončit s uhlím, nebo kolik produkuje emisí. Neptají se však na to, jestli lidé vědí, čím jde uhlí spolehlivě nahradit. Manipulací je však v průzkumech víc.
více


4.9.2021 EKONOMIKA: Prvotní rozpočtový instinkt

Petr Holub1
Není možné, aby si stát půjčoval na svůj provoz. Tato slova pronesl starosta jednoho malého města za Prahou a k tomu dodal, že nejde jen o jeho názor, ale že to tak vidí všichni místní, se kterými o tom mluvil. Tato věta vysvětluje všechno, co se v posledních dnech děje okolo státního rozpočtu na...
více


4.9.2021 ANALÝZA: Opravdu chceme konec automobilů v EU?

David Bařinka
Před nějakou dobou zveřejnila Evropská komise svůj nový klimatický plán zvaný „Fit for 55“. Bohužel se opět ukázalo, že v dnešní době o osudech miliónů lidí rozhodují nekompetentní a v daných disciplínách naprosto nevzdělaní jedinci, jejichž jedinou devízou je pouze jejich sebestřednost a ničím...
více


3.9.2021 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jan Němeček
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 30. 8. 2021.
více


2.9.2021 GLOSA: Tržní, nebo komandovaná ekonomika?

Vladimír Simanov
V roce 1982 jsem dostal za úkol vypracovat jako seminární práci ke zkoušce z politické ekonomie stručný přehled tehdejších buržoazních ekonomických teorií. Podkladem mi byla dvousvazková publikace Přehled soudobých buržoazních ekonomických teorií.
více


2.9.2021 EKONOMIKA: Růst nic moc, inflace až moc

Lukáš Kovanda
Tuzemští statistici dnes vydají svůj zpřesněný odhad výkonu české ekonomiky v letošním druhém čtvrtletí. Ten předběžný příliš nenadchnul. Ač totiž někteří experti vyhlíželi až desetiprocentní růst, realita byla méně růžová – 7,8 procenta.
více


1.9.2021 POSTSCRIPTUM: K Astonově „bábě zvědavce"

Martin Petráček
elektromobil dobijeni
1000 km jízdy průměrnou rychlostí 67 km/h představuje 15 h jízdy. Při průměrné spotřebě – u elektromobilu je vhodnější hovořit o příkonu motoru, ale v podstatě se jedná o totéž – 25 kW to znamená, že v akumulátoru musí být k dispozici energie 375 kWh.
více


1.9.2021 ENERGETIKA: Proč zdražuje elektřina a teplo?

Lukáš Kovanda
Rusko záměrně omezuje dodávky plynu do Evropy, cena emisních povolenek EU letí vzhůru k novému rekordu. Domácnostem i podnikům v ČR i proto zdražuje uhlí, plyn, elektřina i teplo.
více