10.4.2020 | Svátek má Darja


10.4.2020 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jaroslav Brychta
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 6. 4. 2020.
více


10.4.2020 EKONOMIKA: Co Keynes věděl a nevěděl

Pavel Kohout
Nejprve dobrá zpráva. Matematické modely říkají, že tempo globálního šíření pandemie covid-19 znatelně zpomalilo. Již dávno (což je v tomto případě zhruba od 10. března 2020) neroste počet nakažených exponenciálním tempem.
více


9.4.2020 EKONOMIKA: Proč je digitalizace důležitá i v časech pandemie

Petr Koblovský
Petr Koblovský
V několika předchozích komentářích jsem vysvětloval, jak je pro moderní ekonomiku typu té naší věnovat pozornost digitalizaci na všech úrovních. Upozorňoval, ilustroval a doporučoval.
více


8.4.2020 EVROPA: Sever proti jihu aneb „Kdo to zaplatí?“

Marian Kechlibar
Ve starořeckých pověstech vystupuje slepý věštec Teiresiás, který by se neztratil ani dnes. Například to, že jej bohyně Héra na sedm let proměnila v ženu, by v genderfluidním hnutí jistě vyvolalo obrovské nadšení.
více


8.4.2020 EKONOMIKA: Pandemie v širším kontextu (6)

Institut Václava Klause
Nadpis této části našich úvah nad důsledky koronavirové pandemie (a zvolených řešení k jejímu poražení) by měl mít následující podtitul: nikoli další výdaje, ale radikální revize existujících rozpočtových výdajů.
více


8.4.2020 EKONOMIKA: Za recesi očistnou

Lukáš Kovanda
V české ekonomice se kvůli koronaviru fatálně přestaly točit peníze; ruku v ruce s tím, jak vláda podstatnou část ekonomiky ze zdravotních důvodů zastavila. Proto hrozí hromadné krachy a vyhazovy.
více


7.4.2020 EKONOMIKA: Pandemie v širším kontextu (5)

Institut Václava Klause
Za klíčové považujeme udržet chod našeho hospodářství a minimalizovat nezbytně vznikající škody a ztráty.
více


7.4.2020 TECHNIKA: Elektronická evidence kapének, kolo první

Michal Kašpárek
Šíření Covid-19 Českem není problém ani tak technický, jako institucionální. Že synové a dcery národa Františka Křižíka dokázali za pár dní vyvinout plicní ventilátor nezatížený licencí a že se na jeho výrobu za pár hodin vybralo deset milionů, je doják
více


7.4.2020 EKONOMIKA: Vládo, přestaň ignorovat naše firmy!

Tomáš Zdechovský
Už nyní musí být každému jasné, že koronavirová krize velmi tvrdě dolehne na celou českou ekonomiku. A bohužel nepůjde jen o nějaká čísla ve statistikách, různé důsledky pozná na vlastní kůži každý z nás.
více


7.4.2020 ROZHOVOR: Posilme české vlastnictví průmyslu!

Hana Lipovská
Kritici i zastánci zapomínají na zásadní důvod zavedení nouzového stavu. Kus svobody totiž v těchto týdnech ztrácíme i proto, že jsme se jí pod záminkou boje s korupcí v minulých letech zříkali.
více


7.4.2020 GLOSA: EET není daň

peníze koruna
Všichni se snaží platit daně co nejmenší. Mnozí poctivě a najímají si k tomu daňové poradce, kteří hledají ve spleti složitých zákonů a vyhlášek cestičky, jak daň „optimalizovat“.
více


6.4.2020 EKONOMIKA: Buďme rádi, že jsme součástí EU

Miroslav Haňka
Dnes se zdá, že je v Evropě koronavírová krize především krizí veřejného zdraví. Zítra to bude vážná hospodářská krize a již se to projevuje. V sázce jsou pracovní místa a živobytí milionů Evropanů.
více


3.4.2020 BIG EXPERT: Akcie

Jiří Zendulka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 30. 3. 2020.
více


4.4.2020 SPOLEČNOST: Ekonomika, nebo lidské životy?

Kateřina Lhotská
V kontextu s omezujícími opatřeními souvisejícími s koronavirovou pandemií se objevují pochybnosti, zda cena za záchranu lidských životů, kterou zaplatí společnost ve formě s tím spojeného ekonomického poklesu, je adekvátní.
více


4.4.2020 EKONOMIKA: Restart země

Markéta Šichtařová 5
Je to neskutečné, jak je lidstvo nepoučitelné. Posledních sto let to zkoušelo znovu a znovu. Socialismus tuhle a onde, tudy a jinudy. Vždycky se spálilo.
více


3.4.2020 EKONOMIKA: Pozor na „dočasná“ opatření

Pavel Kohout
Navzdory truchlivým číslům z různých částí světa je nepochybné, že pandemie Covid-19 jednou skončí. Buď někdo vyvine účinný lék, nebo virus sám zmutuje do méně nebezpečné podoby. Anebo pandemie prostě odezní sama, jak se stalo v mnoha předchozích případech.
více


2.4.2020 EKONOMIKA: Čína na prvním místě

Pavel Jégl
„Neptejte se, co může udělat vaše země pro vás. Ptejte se, co můžete udělat vy pro svou zemi,“ vyzval Američany prezident John Fitzgerald Kennedy v památném inauguračním projevu 20. ledna 1961 ve Washingtonu.
více


1.4.2020 EKONOMIKA: Hledá se lék na koronokrizi

Luboš Smrčka 1
S trochou nadsázky se ještě neusadil všechen prach po pádu Dvojčat v září 2001, když prezident Bush mladší vyzval Američany, aby vyrazili do obchodů a nakupovali, co to dá. Mnozí se mu smáli, ale popravdě to byla dobrá rada.
více


31.3.2020 KORONAVIRUS: Selhání managementu rizik

Miloslav Pouzar
Když vykolejí vlak, tak na místo neštěstí okamžitě vyrazí představitelé veřejné moci a snaží se identifikovat jeho příčinu.
více


31.3.2020 POLITIKA: Virová hazardní hra vlády...

Jan Polanecký
Vláda si s námi hraje velkou virovou hazardní hru. Její opatření jsou totiž realizována v podstatě naslepo, bez přehledu, plánu či výhledu. Pojďme si současná opatření i budoucí „pomoc ekonomice“ trochu rozebrat.
více


30.3.2020 EKONOMIKA: Vládní balík pomoci hospodářství (2)

peníze koruna
V pátek, dne 27. března 2020, vyšel text Vládní balík pomoci hospodářství, ve kterém jsem vysvětloval možnosti pomoci nebo podpory hospodářství v současné době pandemické.
více


28.3.2020 BIG EXPERT: Akcie

Aleš Charvát
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 23. 3. 2020.
více


27.3.2020 KORONAVIRUS: Jak dlouho si to můžeme dovolit?

Miroslav Haňka
Je velice pravděpodobné, že vlády budou muset vydat časem brutální poselství: „Uzavření lidí v izolaci kvůli koronaviru nemůže trvat příliš dlouho, jinak by důsledky ekonomického zhroucení mohly být ještě smrtelnější než nemoc samotná.“
více


27.3.2020 EKONOMIKA: Vládní balík pomoci hospodářství

e-money
Ve světe kolem nás právě řádí pandemie choroby a vláda reagovala nařízeními za účelem ochrany obyvatelstva.
více


26.3.2020 EKONOMIKA: Levice má řešení korony – všem se bude líbit

Markéta Šichtařová 5
Lidé už se nebojí jen o životy. Už se bojí i o peníze. Ti ekonomové, kteří ještě nedávno tvrdili, že TAKOVÁ krize jako v roce 2008 nemůže přijít, a že o krizi mluví jen ti, kdo chtějí být zajímaví, se předhánějí s černými výhledy.
více


25.3.2020 ROZHOVOR: Největší událost našich životů

Václav Klaus1
Na straně jedné je to určitě největší událost našich životů tohoto typu. A nejen našich. Řekl bych i lidí o kousek starších než my. Sto let od epidemie španělské chřipky tady nic srovnatelného nebylo.
více


25.3.2020 EKONOMIKA: Léčba koronavirem

Lukáš Kovanda
Domeček z karet se zhroutil. Klíčový ukazatel amerických akcií, index Standard & Poor’s 500, je zpět tam, kde byl na přelomu let 2016 a 2017. Nezúčastněný pozorovatel tak snadno nabude dojmu, že americká ekonomika „stojí“ už poslední více než tři roky.
více


24.3.2020 EKONOMIKA: Státní rozpočet pod tlakem, přesto vydrží

Petr Holub1
Protějškem obyčejného lidského strachu před nástupem nemoci COVID-19 jsou obavy ekonomů, které čas od času přerůstají do úrovně paniky. Týká se to i státního rozpočtu, u kterého se v tuzemském případě mluví o stovkách miliard, které se koncem roku objeví v kolonce s názvem rozpočtový schodek.
více


21.3.2020 GLOSY: Euro a Schengen

Tomáš Břicháček
V rámci předjarní inventury svých textů vybírám z přehršle poznámek k aktuálním pomíjivým tématům několik málo významnějších nadčasových tezí. Šestý díl je věnován euru a Schengenu.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


21.3.2020 GLOSA: Stát bude muset víc utrácet

forest les
Národní hospodářství utrpí pandemií koronaviru významné ztráty. Budou plynout z nedostatku pracovníků, kteří budou v karanténě nebo nepřijedou ze zahraničí. A chybět budou výkony firem, které nesmějí fungovat, tedy restaurací, obchodů a různých sportovních a zábavních podniků. To v prvním kole...
více


20.3.2020 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Tomáš Pfeiler
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 16. 3. 2020.
více


19.3.2020 EKONOMIKA: Rýpavý dopis České poště

Marian Kechlibar
Jestli je v souvislosti s tímhle virovým extempore něco jisté, tak to, že e-shopy všeho druhu budou mít žně a že v rámci maloobchodního žebříčku poskočí dost zásadně a natrvalo nahoru.
více


19.3.2020 ROZHOVOR: Ekonomika spadne o deset, patnáct procent

Václav Klaus1
O rozhodnutí neočkovat naše vojáky proti prasečí chřipce jsem i po těch letech přesvědčen, že bylo správné. Tentokrát to vypadá jinak. Nakažlivost koronaviru je výrazně vyšší.
více


18.3.2020 EKONOMIKA: Je autoprůmysl v krizi?

Petr Karásek
Je autoprůmysl, myšleno zejména evropský, v krizi? Existuje na to nějaká definice či vzorec, podle kterých by se to dalo posoudit, abychom se nezabývali jen emocemi a dohady?
více


17.3.2020 EKOLOGIE: Koronavirus a kůrovec

Vladimír Simanov
Koronavirus a kůrovec toho mají mnoho společného, ale reakce vlády na jejich šíření jsou zcela nesrovnatelné. Zatímco u explozivní kůrovcové apokalypsy vyvíjí vláda dlouhodobou maximální nečinnost, při epidemii koronaviru zasedá téměř nepřetržitě
více