6.12.2019 | Svátek má Mikuláš


6.12.2019 BIG EXPERT: Akcie

Aleš Charvát
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 2. 12. 2019.
více


6.12.2019 ENERGETIKA: Čeká nás skutečně zákaz uhlí?

Luboš Zálom1
Tzv. uhelná komise by měla připravit v nejbližší době scénář pro konec uhlí v ČR v letech 2030 až 2050. Klimatičtí záškoláci, kteří v pátek opět stávkovali a demonstrovali, prý za záchranu klimatu, tak mohou být spokojeni.
více


2.12.2019 EVROPA: Penzijní fondy už dokamuflovaly

Markéta Šichtařová 5
Jak zajímavé sledovat média u nás a v zahraničí. Obvykle to funguje tak, že pokud se nejedná o nějakou vyloženě klíčovou zprávu, většinu témat přebíráme s jednodenním zpožděním.
více


3.12.2019 EKONOMIKA: Nedostat ekonomiku na jipku

Pavel Kohout
Federace nizozemských penzijních fondů oznámila, že v dohledné době bude nucena snížit velikost vyplácených důchodů dvěma milionům penzistů. Zároveň se veřejnost dozvěděla, že bude nutné zvýšit příspěvky až o 30 procent během nejbližších několika let.
více


29.11.2019 BIG EXPERT: Akcie

Jan Němeček
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 25. 11. 2019.
více


28.11.2019 GLOSA: Otevřou konečně evropští aktivisté oči?

Petr Skácel
antimeloun
Američtí aktivisté z ekologické organizace Global Energy Monitor asi své české kolegy nepotěšili. Ve své studii totiž potvrdili, že osud boje s klimatickou změnou nezávisí na Česku, ani Evropské unii, ale na Číně.
více


28.11.2019 EXTERNALITY: Velké, či malé téma ekonomie?

Tomáš Bílek
„Zdroje jsou vzácné,“ řekl nám kdysi ve škole profesor ekonomie jednu ze základních hospodářských pouček. A po chvíli, co jsme na něj v očekávání dalšího výkladu hleděli, dodal: „To je taková banalita, že si to ani nepíšete, že?“
více


26.11.2019 EKONOMIKA: Výzva k revoltě

Jan Vitek
Na jednom hektaru spolkne víc CO2 než les, takže je jednou z nejúčinnějších rostlin přeměňujících uhlík v biomasu, jaké známe.
více


27.11.2019 FEJETON: To musím mít

Ondřej Neff
Ke všemu, co se jmenuje Tesla, mám hodně pozitivní vztah. Nikola Tesla je fascinující postava ze světových dějin vynálezů. U nás bylo jméno Tesla spojováno s výrobky spotřební elektroniky.
více


22.11.2019 BIG EXPERT: Akcie

Libor Stoklásek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 18. 11. 2019.
více


22.11.2019 NĚMECKO: Boj proti větrným mlýnům

Marian Kechlibar
Výstavba nových větrných elektráren se v Německu téměř zastavila. Stojí za tím čím dál organizovanější síť občanských iniciativ.
více


21.11.2019 EKONOMIKA: Doba se mění

Lukáš Kovanda
Pokud se někdy za posledních více než deset let dalo říci, že Francie má ekonomicky navrch nad Německem, je to právě teď. Taková situace značně nahrává ambicím prezidenta Emmanuela Macrona, který tak ještě rozhodněji sahá po otěžích faktického vůdce Evropy.
více


20.11.2019 ROZHOVOR: Chceme konec uhlí do roku 2035

těžba uhlí coal
Říkáme, že by těžba a spalování uhlí měly skončit mezi rokem 2030 a 2035. Ale spotřebu uhlí nelze brát jako jeden celek. Uhelné elektrárny, které vyrábí téměř pouze elektřinu, je možné postupně odstavovat do roku 2030.
více


19.11.2019 EKOLOGIE: Kam směřuješ, elektromobile?

Václav Husák1
Odpověď na tuto otázku není ani jednoduchá, ani jednoznačná. Pokud bychom vnímali per­spektivu elektromobilů pouze optikou většiny hromadných sdělovacích prostředků, tak je jejich budoucnost růžová.
více


19.11.2019 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 535

Jan Čech
Internet má jednu skvělou vlastnost, můžete si tam psát, co chcete. Z toho ovšem plyne také ta špatná stránka věci, že vám pod vaše články může psát kdejaký zamindrákovaný jouda, že jste idiot, a to jsem použil ten jemnější výraz, bývají daleko horší.
více


18.11.2019 SVĚT: Kauza jménem „lithium“

Marian Kechlibar
Nebude řeč o Krušných horách. Zásobování lithiem je potenciální problém pro celou moderní světovou ekonomiku.
více


18.11.2019 EKONOMIKA: Výročí největšího českého průšvihu

Markéta Šichtařová 5
Častý je názor, že největším problémem polistopadového vývoje byla forma privatizace. Někdo zase největší problém vidí v pozdější oligarchizaci české ekonomiky.
více


16.11.2019 PRAHA: Na Ruzyni za devět let

Zbyněk Petráček
Letiště Václava Havla má být světové, řekla ve středu ministryně financí: „Chceme, aby jelo v čele pelotonu, ne jen pasivně reagovalo na trendy v okolních zemích, proto jsme schválili první etapu dlouhodobého rozvojového plánu.“
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


15.11.2019 EKONOMIKA: Pohled na kanál Dunaj – Odra

Jiří Suk
Jiří Suk
Ministerstvo dopravy na jaře zveřejnilo Studii proveditelnosti vodního koridoru DO. V červnu bylo v Senátu slyšení na toto téma, 1. října potom seminář v AV ČR organizovaný Komisí pro životní prostředí.
více


15.11.2019 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Tomáš Pfeiler
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 11. 11. 2019.
více


14.11.2019 EKONOMIKA: Spor o budoucí možný socialismus. Který?

Miroslav Pivoda 1
Je docela zvláštní pocit prožít první polovinu života v prostředí, kde vše špatné bylo soustavně spojováno s přívlastkem „kapitalistický“. A pak prožít druhou polovinu života, kde naopak vše špatné je soustavně spojováno s přívlastkem „socialistický“.
více


9.11.2019 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jan Berka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 4. 11. 2019.
více


9.11.2019 FINANCE: Jak obstojí bitcoin?

Petr Robejšek
Bitcoin je symbol pokroku ve zinternetizované společnosti a pro mnohé i budoucnost peněz. Jeho fanoušci jsou přesvědčeni o tom, že kryptoměny nahradí současný finanční systém. Jejich funkčnost a zatížitelnost lze dobře otestovat v nestandardní situaci, jaká je teď v Libanonu.
více


7.11.2019 EKOLOGIE: Guterres - ještě že ho máme

Zdeněk Holásek
Na posledním klimatickém sumýš kabaretního cirkusu zvaného OSN pršely závazky přítomných hlavounů všech ras a náboženského vyznání, že by si člověk řekl, že do roku 2040 si budeme CO2 ukazovat v Národním muzeu kysličníků.
více


6.11.2019 LESNICTVÍ: Strašný lesů pán - totalita, či ruka trhu?

Zbyněk Petráček
Nesamozřejmost mnoha věcí si uvědomíme až ve chvíli, kdy o ně přicházíme. Nebo když se alespoň taková hrozba objeví na obzoru. Nebo když v cizině zjistíme, že to či ono může být zcela jinak. Týká se to i lesů, jejich stavu v Česku a našeho (myšleno státu, společnosti, zákonů i hospodářů) vztahu k...
více


6.11.2019 EKONOMIKA: Kladivo na podnikatele

Petr Holub1
Experti banky se sídlem ve Washingtonu každoročně vydávají zprávu s názvem Doing Business, což se dá do češtiny přeložit jako „prostor pro byznys“, a v něm hodnotí, jaké podmínky mají podnikatelé ve všech zemích světa.
více


6.11.2019 ROZHOVOR: Vynucený konec uhlí je nebezpečný experiment

těžba uhlí coal
„Elektřina bude vzácná, drahá a pro mnoho občanů nedostupná,“ předpovídá jediný zástupce odborů v Uhelné komisi Jaromír Franta, předseda OS PHGN.
více


4.11.2019 EKONOMIKA: Kellner si nekoupil jen Novu, ale i budoucnost

Karel Hvížďala
Logika kroku Petra Kellnera, který v těchto dnech podepsal smlouvu o koupi CME, odpovídá světovému trendu.
více


4.11.2019 ROZHOVOR: Lidé za rok vydýchají miliardy kubíků CO2

JE Temelín
Profesor František Hrdlička, který od roku 1976 působí na Fakultě strojní ČVUT v Ústavu energetiky, má s energetikou celoživotní zkušenosti. Díky tomu má na její fungování jednoznačné názory odvozené z teorie i praxe. Jejich podstatná část se dá shrnout v pár slovech: do energetiky experimenty...
více


2.11.2019 BIG EXPERT: Akcie

Jiří Zendulka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 28. 10. 2019.
více


1.11.2019 EKONOMIKA: Cesta k politické polarizaci

Lukáš Kovanda
Čtyřicet miliard dolarů v luftu. To je skoro bilion korun. Bublina splaskla, jeden z nejočekávanějších letošních vstupů na burzu skončil spektakulárním fiaskem.
více


31.10.2019 ROZHOVOR: Česko ohrožuje německý útěk od uhlí

těžba uhlí coal
Již Henry Louis Mencken řekl, že každý problém má své řešení, které je prosté, jasné a mylné. Což je řešení, které si v přístupu k oxidu uhličitému vybrala Evropská Unie. „Složité problémy nemívají jednoduchá řešení,“ varuje Vladimír Dlouhý.
více


31.10.2019 EKONOMIKA: Velký plán

dollar
Není tomu tak dávno, co jsem byl považován za konspirátora, když jsem upozorňoval, že klimaalarmistické hnutí není žádným spontánním projevem, ale že se jedná o dlouhodobě plánovanou, dobře organizovanou a silami v pozadí štědře financovanou záležitost.
více


30.10.2019 EKONOMIKA: Všichni mluví o krizi...

Luboš Smrčka 1
Bohu díky platí, že i když analytici všech možných odstínů a specializací mluví o krizi (někteří ji velmi usilovně předpovídají již osm let), ekonomika si dělá, co potřebuje. A věštci jsou jí povětšinou celkem ukradení.
více


30.10.2019 AUTOMOBILISMUS: SOCR for Extinction

traffic
SOCR navrhuje zvýšit ekologickou daň (zvanou poplatek) za první registraci vozů nižších ekologických norem a zavést novou daň z norem vyšších.
více