28.9.2023 | Den české státnosti


Milan Smutný

REALITA: Čína válcuje evropský automobilový průmysl

28.9.2023
Zatímco Velká Británie řadí opatrně zpátečku ze zákazu spalovacích motorů, vedení EU na něm trvá, přičemž ofenzívu čínských výrobců elektroaut chce zpomalit cly. Zahajované propouštění však ukazuje, že autoprůmysl EU už přežvykuje tlama čínského draka.
více


fer

ÚSPĚCH: ODS se chlubí něčím, za co opravdu nemůže

23.9.2023
„Dobré zprávy! Náš tlak na zemědělce, potravináře a obchodníky se vyplácí!“ Tento a podobné výroky dává Petr Fiala, předseda vlády a ODS, na sociální sítě. Připisuje si zásluhy za zářijový pokles cen zemědělských výrobců o 16 procent.
více


zend

BIG Expert – zahraniční trhy

22.9.2023
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 18. 9. 2023.
více


dan

ELEKTROMOBILITA: Tesla vede

21.9.2023
Spalovací motory mohou být technickým dílem, ale jejich výroba a údržba jsou drahé. Naproti tomu Tesla je výrobně levnější díky menšímu počtu dílů a nabízí lepší výkon ve všech ohledech — větší zrychlení a živost, nižší hmotnost, mnohem nižší nároky na údržbu a mnohem nižší provozní náklady.
více


Marian Kechlibar

ODRBÁVÁNÍ ZÁKAZNÍKŮ: Inflace má dlouhý ocas

19.9.2023
Znehodnocení úspor vede ke ztrátě důvěry, a ztráta důvěry bývá trvalá. Začasté i doživotní. A tady se té ztrátě důvěry stát nemůže vyhnout.
více


fer

POPULACE: Obyvatel víc, civilizace ne o tolik

15.9.2023
Řekněme „nás“, kdo tady žijeme, tady v České republice, vymezené hranicemi, dosahem veřejné moci, chráněné státní mocí a uznávané mezinárodním právem.
více


Milan Smutný

BUDOUCNOST: Polopravdy a pravda kolem ceny nových reaktorů pro Česko

15.9.2023
Jak se blíží termín odevzdání nabídek v tendru na stavbu 5. reaktoru v Dukovanech, množí se články o jeho očekávané ceně. Jsou však spojeny s polopravdami a účelovými manipulacemi, jež nutnou jadernou renesanci v ČR zpochybňují.
více


stoklasek

BIG Expert – zahraniční trhy

15.9.2023
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 11. 9. 2023.
více


Daniela Kovářová

DANĚ: Na důchody musíme jinak

14.9.2023
„Pojištění“ je docela normální daň. Rozumní lidé se shodnou, že daně by měly být vyšší a nižší by měla být jejich progrese. Ale opravdu málokoho napadne tak bizarní věc, že kdo platí vyšší daně, měl by od státu dostávat lepší „služby“.
více


Milena Kozumplíková

BALÍČEK: Zvýšení daně z nemovitosti

12.9.2023
Po velkých dohadech by tato částka měla být celá příjmem dané obce. Nebudu se zabývat konstrukcí příjmů obcí.
více


fer

VIZE: Kde jsme to přestali, páni podnikatelé?

11.9.2023
Zaměstnavatelské organizace spolu s odbory během několika minulých týdnů sympaticky rozvířily debaty o tom, čím a jak vrátit českou ekonomiku k prosperitě. Nejprve formulovaly návrh hospodářské politiky dříve než vláda, minulý týden uspořádaly konferenci, na kterou pozvaly předsedu vlády Petra...
více


neme

BIG Expert – zahraniční trhy

8.9.2023
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 4. 9. 2023.
více


česká koruna

GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
4.2.2009
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


fer

ESG: Velké korporáty procitly

2.9.2023
Vodafone, Microsoft, Danone, ČSOB, nebo Ikea, to jsou velké firmy působící v Česku, které se spojily, aby vyzvaly premiéra Petra Fialu k přijetí rovného manželství.
více


str

BIG Expert – zahraniční trhy

1.9.2023
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 28. 8. 2023.
více


Milan Smutný

PRŮMYSL: Češi se vezou v německém autobuse špatným směrem

31.8.2023
Jestli jsou Němci konfrontování s tak závažnými problémy, jak je v ještě hlubší míře obdobných či totožných problémů máme řešit my, Češi, když se očividně dost pasivně vezeme v ekonomickém autobusu s poznávací značkou D? Pro Českou republiku je současná 30% závislost na zahraničním obchodu s naším...
více


Daniela Kovářová

ZMĚNA: Proč stát vyplácí důchody

29.8.2023
Vyčítáme mladým, že málo myslí na zadní kolečka. Ale než dospějí do důchodového věku, změní se jim podmínky pro důchod stokrát! Přitom ani jedna ze změn nemíří k podstatě. Stát není finanční ústav. Je to veřejná instituce, která má pečovat o veřejné statky. Co je u důchodů veřejným statkem? Péče o...
více


fer

VZDĚLÁVÁNÍ: Zdražení pociťuje 60 procent rodičů

28.8.2023
Každý třetí rodič přiznává, že v souvislosti s novým školním rokem ho finanční omezení neminou. Zjistila to průzkumem agentura Ipsos pro společnost Provident Financial.
více


pet

BIG Expert – zahraniční trhy

25.8.2023
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 21. 8. 2023.
více


fer

JEDNÁNÍ: Vláda s odbory a zaměstnavateli

24.8.2023
Devět bodů změn v připravovaném konsolidačním balíčku, s nimiž šli v úterý zaměstnavatelé a odbory na jednání se zástupci vlády, se dnes projednává na jednání vládní pětikoalice. Návrhy odborů a zaměstnavatelů ke konsolidačnímu balíčku jsou docela rozumné.
více


fer

TURISMUS: Dva pohledy

23.8.2023
Auta ve městě jsou luxus. Pro ty, kdo je nemají. Ale bez nás, kdo je máme, by i pro nemotoristy byl život o dost těžší (více o tom někdy příště). Obnovitelné zdroje energie jsou báječné, levné a ekologické, jejich podíl na spotřebě elektřiny roste.
více


Milan Smutný

DUKOVANY: Kvalita, ne politika

22.8.2023
ČR po letech váhání v energetice netrpělivě čeká na nové jaderné bloky, jež by byly pro zemi optimální cestou k dekarbonizaci a rozvoji ekonomiky. Jihokorejská KHNP se může stát černým koněm v tendru na nový reaktor pro Dukovany.
více


fer

METROPOLE: Auta stojící, auta jedoucí

21.8.2023
Milionovou hranici těsně překročil počet pražských vozů v roce 2016, loni jich bylo už 1,258 milionu, informovala ve své ročence městská společnost Technická správa komunikací (TSK). Z nich osobních bylo 1 003 728.
více


zend

BIG Expert – zahraniční trhy

18.8.2023
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 14. 8. 2023.
více


Václav Regner

ZMĚNY: Úsporný balíček

16.8.2023
Vláda je připravena předložit optimální složení úsporného balíčku. Ten je sice v mírném rozporu s předvolebními sliby, ale kdo by se o ně zajímal rok či dva po volbách. Jsme připraveni přivést zemi zpět mezi elitu Evropy. Takto se vyjádřil stávající premiér a za frenetického potlesku představil...
více


fer

ČESKO: Tahle země není pro pracovitý

14.8.2023
Jedním ze zásadních vnějších faktorů je měnová politika centrálních bank, nastolená za finanční krize v letech 2008 až 2010 a do předloňska ještě neutuchající. To jsou nulové nebo záporné úrokové sazby, které způsobily inflaci.
více


ber

BIG Expert – zahraniční trhy

11.8.2023
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 7. 8. 2023.
více


fer

ČESKO: Neplivejte na lobbisty, pracují za nás

10.8.2023
Česká vláda si nedávno založila dva nové orgány pro řešení krizových situací. Ten první se nazývá Pracovní skupina pro energetickou bezpečnost. Druhý je Vládní výbor pro strategické investice. Pokud tyto dva orgány nezapracují, za dva tři roky se Česká republika ocitne ve vleklé hospodářské a...
více


Kateřina Lhotská

INFLACE: Není ani zdaleka vyhráno

5.8.2023
Mohlo by se zdát, že je vyhráno a teď už nás čekají pouze dny zalité Sluncem. To je však zásadní omyl, protože její příčiny přetrvávají.
více


fer

FREEMANTLE HIGHWAY: Hoří v moři, má panenko

4.8.2023
Loď se nedaří a nepodaří uhasit, hasiči už ji pouze hlídají. Byla zatím odtažena z frekventované obchodní trasy, leč do oblasti chráněné seznamem světového dědictví organizace UNESCO. Kdyby se potopila, což nelze vyloučit, toxické látky z baterií aut ohrozí existenci vzácných živočichů v ještě...
více


stoklasek

BIG Expert – zahraniční trhy

4.8.2023
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 31. 7. 2023.
více


Milan Smutný

AUTA NA BATERKY: Elektromobilům docházejí zákazníci

31.7.2023
I když média trpně opakují informace, že se prodeje v letošním roce elektromobilů zvyšují, jen to jen předzvěst nadcházející odbytové krize aut na baterky. To potvrzují i šéfové tradičních značek.
více


str

BIG Expert – zahraniční trhy

28.7.2023
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 24. 7. 2023.
více


fer

OPRAV DŮM:Bilá babičko...

24.7.2023
Nový dotační titul Oprav dům po babičce, vyhlášený ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem, je veřejností přijímán s rozpaky. Ekonomové kritizují vypsání dalších dotací v době, kdy vláda slibuje dotace omezovat. Jiní poukazují na to, že se opět přerozdělují veřejné peníze od chudých k lépe...
více


Jan Bartoň

DŮCHODY: Jedna generace nemůže žít na úkor jiné

22.7.2023
Poradce premiéra Petra Fialy opět „zářil“ v progresivním vysílání CNN Prima News. Důchodci se mají nejlíp v české historii a ti další se už tak mít nebudou. Toto má být ekonom a poradce premiéra?
více


neme

BIG Expert – zahraniční trhy

22.7.2023
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 17. 7. 2023.
více