26.5.2020 | Svátek má Filip


25.5.2020 EKONOMIKA: Koronáč to rozsekl

Markéta Šichtařová 5
Českým Facebookem a dalšími sociálními sítěmi i médii se zhruba od roku 2019 šíří profesionálně zpracované grafy, které mají vyvolat dojem, jaká tragédie v ČR nastala tím, že ČR nepřijala euro stejně jako Slováci.
více


22.5.2020 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jan Berka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 18. 5. 2020.
více


22.5.2020 E-LETECTVÍ: Ještě větší hloupost než e-automobilismus

boeing 747 jumbo jet
Před pár dny, 13. května 2020, se u příležitosti jubilea prvního „dálkového“ letu v Čechách uskutečnil rovněž historický „dálkový“ let z Pardubic do Prahy, tentokrát letadlem Phoenix na elektrický pohon, a poznáním zřetelně nepolíbený redaktor ČT nadšeně básnil o zahájení nové etapy vývoje letecké...
více


22.5.2020 EKONOMIKA: Model profesora Fergusona

Pavel Kohout
Moderní člověk věří vědcům, věří jejich počítačovým modelům, věří informačním technologiím. To je samozřejmě pokrok oproti minulým staletím, kdy lidé věřili pověrám a předsudkům nejrůznějšího druhu.
více


22.5.2020 EKOLOGIE: Voda nad zlato

Vladimír Karpenko
Nejen sůl je tak hodnotná. Do popředí zájmu se, konečně, dostává sucho a voda, což však mnoha občanům nebrání v tom napouštět si na zahradě bazény ve skutečnosti pečlivě upravenou pitnou vodou. Jinak na problém pohlížejí lidé v obcích, kam každou kapku vody přivážejí cisterny.
více


21.5.2020 EKOLOGIE: Hry s čísly

Petr Havel
Podle bohužel již etablovaného sloganu, že je letos v naší zemi největší sucho za posledních 500 let, by se zřejmě měly přepisovat kroniky, neboť o suchu v roce 1520 (před 500 lety) není zatím nikde žádná zmínka.
více


21.5.2020 KORONAVIRUS: Pandemie se nekoná

Jindřich Plzák
Zprávy od našich východních a dalších sousedů na Zemi na pandemii moc neukazují. Na Bing.com máte krásnou mapu světa, kde si můžete najít, třeba kolik mají nakažených v Papui-Nové Guinei anebo v Plzni.
více


21.5.2020 EKONOMIKA: Na český stůl české prase!

Pavel Jégl
Ministerstvo zemědělství vyhlašuje další tažení za potravinovou soběstačností. Potravináři a zemědělci během něj svedou bitvy o miliardové dotace ze státní pokladny i z evropských fondů. Z domácích fondů přitom na splnění tohoto cíle má plynout víc peněz než v minulých letech.
více


20.5.2020 GLOSA: Byznys s testy na covid-19

Jan Bartoň
Ministerstvo zdravotnictví vydalo maximální cenu za test na covid-19 . Některé laboratoře už odmítají za takovou cenu službu poskytovat a Roman Prymula se přimlouvá za „přepočtení ceny“.
více


19.5.2020 ENERGETIKA: Solární elektrárny potřetí na pranýři

solární panel
Je pozoruhodné, jak fotovoltaické elektrárny pijí krev politikům a jak se politici snaží, s pochopením některých sdělovacích prostředků, aby pily krev i občanům. V době, kdy bezemisní zdroje energie jsou podporovány a propagovány v celé Evropě, naše politická reprezentace jim zatahuje smyčku.
více


15.5.2020 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jiří Zendulka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 11. 5. 2020.
více


18.5.2020 EKONOMIKA: Horší krize než v roce 2008? Už to tak vypadá

Petr Holub1
Občas se i v současné krizi mluví o světle na konci tunelu. Nejdříve se metafora používala, když zpomalil růst nových případů nákazy, pak ve chvíli, kdy se začaly uvolňovat zákazy, které si boj s koronavirem vynutil.
více


15.5.2020 SVĚT: Dnešní levný benzín = příští extrémní náklady

Luboš Smrčka 1
Také rád tankuji za málo. Je dost rozdíl, jestli natankujete „plnou“ za 1200 korun nebo za 1500 nebo třeba za 1800 korun. Tedy – jsou mezi námi někteří, kterým to může být skutečně jedno. Ale všichni ostatní si libujeme při první ceně.
více


15.5.2020 VODA: Přehrady dále a zbytečně rozdělují společnost

Petr Havel
Ministerstvo zemědělství dnes oficiálně zveřejnilo seznam míst, jimiž by mohl být doplněn stávající „Generel lokalit pro akumulaci povrchových vod – Generel LAPV“, tedy kde by mohly (ale zdaleka nemusely) vzniknout v budoucnosti nové přehrady.
více


14.5.2020 EVROPA: Klimatická hysterie – ideologie požírající racionalitu

Robert Troška
Po počáteční fázi odbourávání zákazů spojených s koronavirem si mnozí optimisté myslí, že západoevropští lídři spolu s unijními představiteli reprezentujícími většinu v dnešní EU ustoupí pod tíhou ekonomických argumentů od nerealizovatelného Zeleného údělu a odsunou cíle nulové bezuhlíkové...
více


14.5.2020 EKONOMIKA: Roztáčíme kola? Omyl

Pavel Jégl
Češi se vracejí do práce. Není to klasický restart, kdy stačí stisknout tlačítko a všechno se rozběhne. Je to pomalý a nejistý rozjezd.
více


13.5.2020 EKONOMIKA: Česko melou eurokameny

Luboš Smrčka 1
A máme zde novou vlnu diskuse o tom, zda přijmout euro, nebo jestli už jsme dávno neměli být v eurozóně či bychom naopak neměli utéct z Evropské unie „dokud to jde“. Koronavirus udělal z těchto úvah mediálně přitažlivá témata.
více


11.5.2020 ENERGETIKA: Špinavý obchod s „čistou energií“

Dagmar Jezstrzemski
wood forrest lesy
Protože je dřevo obnovitelnou surovinou, platí jeho spalování za „CO2 neutrální“. To ale platí stejně tak málo, jako zdánlivě ekologická nezávadnost masivní těžby dřeva.
více


11.5.2020 EVROPA: V rozporu se zákony

Markéta Šichtařová 5
Koronavirus odhalil mnoho věcí. Některé jsme tušili. Některé ne. Ukázal třeba, jak si politici přisvojují pravomoci, které nemají. Jak jsou ochotní dělat si z ekonomiky trhací kalendář.
více


9.5.2020 EKOLOGIE: Naládujte kvéry, vyrážíme bojovat se suchem

Pavel Jégl
Za reálného socialismu jsme po celý rok bojovali (za mír!) s imperialisty a revanšisty a každé léto sváděli boj o zrno, za kapitalismu vyhlašujeme boj kůrovci, koronaviru a také – suchu.
více


8.5.2020 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jan Němeček
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 4. 5. 2020.
více


8.5.2020 ROZHOVOR. Při placení budeme první, při rozdávání poslední

Pavel Kohout
Všechno záleží na trvání mimořádné situace. Kdyby v ideálním případě skončila zítra, ekonomika by se pravděpodobně rychle vzpamatovala. Pokud by ale omezení měla trvat ještě několik měsíců, následovaly by těžko napravitelné škody: vlna bankrotů, podnikových i osobních. Něco, co bychom nechtěli...
více


7.5.2020 ROZHOVOR: Platit za Itálii? To by Češi dopadli...

Hana Lipovská
Mezinárodní měnový fond v dubnu vydal prognózu ekonomického růstu pro rok 2020. Je asi nesmysl diskutovat, zda se česká ekonomika propadne o 6,5 nebo 6,4 procent, nicméně vypovídající hodnotu má srovnání prognóz pro jednotlivé země. Potvrdilo se, že eurozóna je příliš propojená – když chytne virus...
více


7.5.2020 EKONOMIKA: Obavy z rozpočtu se naplnily

Petr Holub1
Vypadá to hrozně, anebo je to ještě snesitelné? Tak zní kontrolní otázka, kterou si položí každý, kdo si prohlédne údaje o státním rozpočtu za duben 2020. Bohužel, těžko dojít k jinému závěru, než k tomu, že bude hůř...
více


6.5.2020 EKONOMIKA: Ať nájmy platí (také) stát

Lukáš Kovanda
Nemovitostní sektor patří společně s pohostinstvím, zpracovatelským průmyslem a dopravou k těm segmentům tuzemské ekonomiky, které jsou vůbec nejvíce poškozeny probíhající koronavirovou krizí.
více


6.5.2020 ENERGETIKA: Rakousko v Česku lobbuje, nebo se vměšuje?

Přemysl Souček
Proč Česko neplatí rakouské projaderné spolky? Jestli se Rakousko může i přímo v Česku snažit změnit českou energetiku, Česko se může snažit přímo v Rakousku změnit názory Rakušanů na jadernou elektřinu.
více


5.5.2020 EKOLOGIE: Obrácení Michaela Moora

Vladimír Cícha
Michael Moore je osoba, ba možno říct osobnost, velmi dobře známá svou bohatou aktivitou. Je filmař, kritik kapitalismu, provádél to hlavně svými mnoha filmy kupř. Roger and Me, Fahrenheit 9/11, Bowling for Columbine, kritizoval dost ostře George Bushe a podobně.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


4.5.2020 EKOLOGIE: Koronavirus, sucho a New Green Deal

Tomáš Jirsa
V poslední době vyslovilo mnoho nejenom českých politiků naději, že v době nadcházející ekonomické krize Evropané odmítnou ambiciózní plány Evropské komise na vytvoření uhlíkově neutrální společnosti vtělené do programu New Green Deal.
více


4.5.2020 EKONOMIKA: Chtěli jsme to nejlepší...

Markéta Šichtařová 5
Viktoru Černomyrdinovi je připisováno mnoho výroků. Od vtipných typu „mám přibližně dva syny“ až po kapku frustrující typu „měli jsme ty nejlepší úmysly, ale dopadlo to jako vždy“.
více


1.5.2020 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Aleš Charvát
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 27. 4. 2020.
více


1.5.2020 EKONOMIKA: Všechno zavřeme a nikam nechoďte!

Jiří Dočekal
peníze koruna
Malé zamyšlení nad tím, nakolik jsou karanténa a omezování provozu různých obchodů, služeb a provozoven odůvodněné. A jestli nám nehrozí větší nebezpečí odjinud.
více


30.4.2020 SVĚT: Nic není zadarmo

Marian Kechlibar
Slovo „decoupling“ má hodně významů, ale v kontextu vztahů s Čínou se začalo používat teprve nedávno. Vševědoucí Google nám řekne docela přesně kdy: v září 2018, tedy před rokem a půl.
více


30.4.2020 EKOLOGIE: Koronavirus vystřídá sucho a kůrovcový Armagedon

Jiří Mánek 1
Vysycháme! Nesněžilo, neprší. Co nesežral kůrovec loni, sežere letos a příští rok. V lesích panují vedra a požární riziko. Vysychají studny.
více


30.4.2020 EKONOMIKA: Vrtulníkové peníze, konečně

Petr Holub1
Koronavirová krize má jednu zvláštnost. Při debatě o nebezpečí nákazy covid-19 si většina politiků a zdravotníků nasazuje černé brýle a za realistický pokládá jen takový scénář, který předpokládá ty nejčernější vize.
více


29.4.2020 ROZHOVOR: Česko by mělo odstoupit od Zelené dohody

Přemysl Souček
Za každou odstavenou uhelnou elektrárnu musí mít Česko nejdřív náhradu. Jakýkoli jiný postup je podle poslance Jana Zahradníka (ODS) nerealistický a pro Česko nebezpečný.
více