7.3.2021 | Svátek má Tomáš


6.3.2021 EKONOMIKA: Čtyři jsou víc než dvě

Lukáš Kovanda
Dynamika šíření nákazy onemocněním covid-19 rozhodně není příznivá a v příštích dnech se bude dále zhoršovat. Na pořadu dne tak jistě nepřetržitě bude otázka totálního ekonomického lockdownu, tj. zavření průmyslu a velkých firem.
více


5.3.2021 ENERGETIKA: Nebezpečné žonglování s termíny

Petr Skácel
těžba uhlí coal
Konec využívání uhlí pro účely výroby elektřiny a tepla už v roce 2033 navrhuje po některých dalších ministrech také ministerstvo financí vedené Alenou Schillerovou.
více


6.3.2021 ENERGETIKA: Německá vláda to ví

Přemysl Souček
Spor o plynovod Nord Stream II ukazuje, že si německá vláda uvědomuje, že nemůže vsadit jen na obnovitelné zdroje. Jen to z taktických důvodů chtěla utajit. Což se nepovedlo. Naopak se zatím daří tajit, že emise z plynu jsou srovnatelné s uhlím.
více


3.3.2021 EKONOMIKA: Guvernér nesouhlasí

Petr Holub1
Ceny bytů se snižovat nebudou a existuje určitá šance, že už moc neporostou, uvedl guvernér České národní banky Jiří Rusnok.
více


6.3.2021 LODNÍ DOPRAVA: Green Deal

Petr Havel
Přestože mají vize Zelené dohody (Green Deal) množství kritiků oponujících této plánované transformaci ekonomiky na udržitelné formy hospodaření poukazem na nerealistické cíle, je již dnes zcela zřejmé, že k zásadním změnám dojde a již také začíná docházet.
více


4.3.2021 EKONOMIKA: Podpora MHD

Jan Ziegler
O více než miliardu korun připravila covidová epidemie dopravní podniky v České republice jen v prvním pololetí minulého roku. Sdružení dopravních podniků ČR proto žádá o pomoc stát. Ten by měl městskou dopravu podpořit.
více


26.2.2021 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jan Berka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 22. 2. 2021.
více


26.2.2021 EVROPA: EU zrušila právní státy

Markéta Šichtařová 5
Svou dluhovou krizi se Evropa hned na počátku rozhodla řešit vznikem dočasných institucí s názvem Evropský nástroj finanční stability (EFSF) a Evropský mechanismus finanční stabilizace (EFSM).
více


25.2.2021 EKONOMIKA: Chlácholení

Václav Klaus1
Naši statistikové nás svými publikovanými daty neklamou záměrně, ale tato data nám plnou pravdu neříkají.
více


24.2.2021 EKONOMIKA: Ještě jeden pokus, jak zachránit malé podniky

Petr Holub1
Kšaft umírající matky Jednoty bratrské napsal, jak známo, Jan Amos Komenský. V tomto krátkém spisu se Komenského církev, Jednota bratrská, personifikovaná do umírající matky, loučí se svými věřícími. Na konci třicetileté války už je konec všem nadějím, církev končí, protože další léta v exilu...
více


22.2.2021 EKONOMIKA: Na horské dráze s rozpočtem

Petr Holub1
Dramatické titulky médií jsou každodenním důkazem, jak mají lidé rádi superlativy. Další nabídla vláda, když schválila návrh ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) na novelu rozpočtového zákona.
více


20.2.2021 EKONOMIKA: Ukažte plán konsolidace

Lukáš Kovanda
Česko padá hlouběji do dluhu. Státní dluh vykázal za loňský rok prvně v historii úroveň přesahující dva biliony korun, konkrétně takřka 2050 miliard korun. Během roku 2020 tak státní dluh narostl bezmála o 410 miliard.
více


19.2.2021 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jaroslav Brychta
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 15. 2. 2021.
více


19.2.2021 EKONOMIKA: Dlužníci si dělají z věřitelů šprťouchlata

Markéta Šichtařová 5
Evropská komise na podzim roku 2018 bojovala s Itálií kvůli rozpočtu. Zdál se jí až moc schodkový. Itálie sice nakonec rozpočet mírně upravila, ale i tak byl deficit značný.
více


17.2.2021 EKONOMIKA: Vždycky nám pomohou auta

Petr Holub1
Ekonomové vždycky varovali Čechy před jednostrannou závislostí na průmyslu, především na výrobě strojů, a zejména automobilů. Mnohem lepší prý je posílit sektor služeb, protože právě tomu patří v moderním světě budoucnost.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


15.2.2021 EKONOMIKA: Dálnice D4

Petr Holub1
Postavit dálnici kdekoli, bez ohledu na peníze a pokud možno hned. Tak zní jeden z nepsaných zákonů, podle kterého se řídí politická elita. A nutno dodat, že se souhlasem značné části voličů.
více


12.2.2021 EKONOMIKA: Pojďme okrást střadatele

Markéta Šichtařová 5
Problémem Evropy – a to Evropy v širším slova smyslu než jen eurozóny – není euro jako takové. Euro není prvoplánově chybným projektem. Problémem je měnová politika v eurozóně.
více


12.2.2021 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Petr Pelc
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 8. 2. 2021.
více


10.2.2021 EKONOMIKA: Na ceně nemovitosti záleží

Pavel Kohout
Průměrná roční míra cenové inflace v české ekonomice dosáhla během roku 2020 hodnoty 3,2 procenta. Meziroční míra inflace (tj. růst cenového indexu od prosince 2019 do prosince 2020) dosáhla výše 2,3 procenta.
více


8.2.2021 HISTORIE: Poznámka k výročí privatizace

Jiří Weigl
Je třeba pochválit, že týdeník Ekonom připomíná klíčové události naší moderní historie, které formovaly náš dnešek. Je to potřebné o to více, že již uplynula dostatečná doba k tomu, abychom se je mohli pokusit objektivně hodnotit.
více


6.2.2021 EKONOMIKA: Kdy se obrátí rekordní pád?

Petr Holub1
Ekonomický propad v roce 2020 byl rekordní. Dosáhl 5,6 procenta a to je nejvíc od založení České republiky. Přirozeně vzniká otázka, proč se nad jedním číslem zamýšlet nebo dokonce rozčilovat, ke všemu jde pouze o předběžný odhad z dílny Českého statistického úřadu.
více


5.2.2021 EKONOMIKA: Řeči o euru jsou holou zbytečností

Markéta Šichtařová 5
ČR se k přijetí eura zavázala už vstupem do EU. Bohužel to vypadá, že většina voličů to tehdy ani nevěděla. To je prostě obecným znakem referenda, že voliči mají v průměru méně informací, než by měli mít.
více


5.2.2021 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jan Němeček
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 1. 2. 2021.
více


4.2.2021 ENERGETIKA: Rakousko a Německo, laboratoře ekoprůšvihu

Přemysl Souček
Německy mluvící země provádějí již řadu let v celostátním měřítku ekologistický experiment. Snaží se v praxi ověřit, zda je možné moderní zemi zásobovat elektřinou jen z obnovitelných zdrojů. Jaké jsou jejich výsledky?
více


4.2.2021 EKONOMIKA: Robinové Hoodové 21. století

Lukáš Kovanda
Sociální sítě zásadně hýbou nejen politikou, ale už i finančními trhy. Definitivně to potvrdil minulý týden. To, co se seběhlo kolem akcií upadajícího řetězce videoherních prodejen GameStop, sociální sítě Reddit a aplikace pro bezpoplatkové obchodování s akciemi Robinhood, vstoupí do učebnic.
více


2.2.2021 EKONOMIKA: Měnový fond vystavil Evropě účet za krizi

Petr Holub1
Lepší ekonomické vyhlídky, než jsme si loni mysleli, oznámil ve své lednové předpovědi Mezinárodní měnový fond. Netýká se to ovšem jedné části světa – bohužel právě v ní leží Česká republika.
více


2.2.2021 ENERGETIKA: V kleštích ideologií a politikaření

Vladimír Wagner,
Naši energetiku čeká v následujících letech a desetiletích nutnost obnovy a přestavby. Naši politici se však místo snahy o její transformaci na základě faktů a odborných znalosti svorně uchýlili k ideologizaci a politikaření.
více


1.2.2021 ENERGETIKA: Elektrárna Moorburg – symbol Energiewende

Vladimír Wagner,
Na konci roku 2020 bylo rozhodnuto o odstavení jedné z největších a nejmodernějších uhelných elektráren v Německu. V provozu byla pouze pět let a její výstavba i konec jsou symbolickou ukázkou reality a environmentálních dopadů německé Energiewende.
více


29.1.2021 GLOSA: Národní hrdost, nebo idiotismus?

Markéta Šichtařová 5
Určitě jste to zaznamenali: Sněmovna schválila, že od r. 2022 má být v prodejnách nad 400 metrů čtverečních 55 % vybraných potravin z české produkce.
více


29.1.2021 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jiří Zendulka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 25. 1. 2021.
více


27.1.2021 ROZHOVOR: Metan uniká při těžbě plynu...

Přemysl Souček
Při výrobě zemního plynu frakováním unikne až osm procent plynu, při klasické těžbě až šest procent. V rozhovoru na to upozorňuje Milan Smrž, předseda české sekce sdružení Eurosolar.
více


27.1.2021 EKONOMIKA: O polovinu za dva roky

Petr Holub1
Dvě zásadní věci oznámila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v dokumentu s názvem Makroekonomická predikce. Ekonomika se letos začne zotavovat po nárazu koronavirové krize a její výkon se zlepší o tři procenta.
více


26.1.2021 EKONOMIKA: Soběstačnost se buduje jinak

Petr Havel
Spory s Evropskou komisí, finanční sankce i možná odvetná opatření ze strany EU nebo jednotlivých členských zemí.
více


26.1.2021 EVROPA: Energetická bezpečnost na vedlejší koleji

Tomáš Jirsa
Vyzýváme všechny politiky České republiky … tak začínaly celostránkové inzeráty 19.1. v tištěných denících nabádající politiky, aby nehazardovali s energetickou soběstačností České republiky a neodkládali rozhodnutí o dostavbě jaderné elektrárny Dukovany.
více


25.1.2021 EKONOMIKA: Ujet před krizí automobilem

Petr Holub1
Na nejistotu a častá překvapení jsme si mohli v uplynulém roce zvyknout, přesto byl průběh úterního odpoledne pro ekonomy zneklidňující. O propadu a temných vyhlídkách evropské ekonomiky v časech koronaviru si můžeme myslet cokoli.
více