17.9.2019 | Svátek má Naděžda


16.9.2019 EKONOMIKA: Kam kráčíš Evropo?

George Švehla
Shrneme-li posledních dvaceti, třiceti let evropské historie, tak to zrovna velká sláva není. Díky nedávno minulé a hlavně stávající garnituře vládnoucích a vlivných jedinců ve většině evropských států se až na výjimky společnost tohoto kontinentu jeví jako pod vlivem degenerace a sebedestrukce.
více


14.9.2019 EKONOMIKA: Trump tweetuje… a my zchudneme

Lukáš Kovanda
Německo dělí od ekonomického propadu – čili recese – jediný tweet. Tweet amerického prezidenta Donalda Trumpa. To nedávno prohlásil jistý burzovní analytik.
více


14.9.2019 BIG EXPERT: Akcie

Jiří Zendulka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 9. 9. 2019.
více


13.9.2019 EKONOMIKA: Víte, že vám EU zdražuje jídlo?

Dominik Hrubý
Dominik Hrubý
Značná část české veřejnosti je stále přesvědčena, že se nám členství v Evropské unii vyplácí. Z tvrdých faktů však stále jasněji vyplývá, že tomu tak není. Věděli jste například, že kvůli EU má každý z nás dražší potraviny?
více


12.9.2019 EKONOMIKA: Česko, země skladníků a pomocných dělnic

Lukáš Kovanda
Možná to ctěný čtenář zná z vyprávění někoho blízkého, nebo dokonce z vlastní zkušenosti.
více


10.9.2019 EKONOMIKA: Digitální daň?

Lukáš Kovanda
Tak i v Česku už je digitální daň na spadnutí. Ministerstvo financí právě vládě poslalo návrh na její zavedení v příštím roce, a to se sazbou sedmi procent.
více


9.9.2019 EKONOMIKA: Bankéři k soudu

Markéta Šichtařová 5
Tak tedy evropská ekonomika výrazně zpomaluje. Ostatně globální taky. Některé ekonomiky už přímo klesají. Takže centrální banky uvažují, jak jim pomoct. Potud ještě dobré.
více


7.9.2019 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Aleš Charvát
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 2. 9. 2019.
více


6.9.2019 EKONOMIKA: Alžběta II. tvrdý brexit nezarazí

Lukáš Kovanda
Pravděpodobnost tvrdého brexitu razantně stoupá. Za posledních deset týdnů se z pohledu trhu více než zdvojnásobila.
více


5.9.2019 EKONOMIKA: Rozpočet SFDI vyvolává otázky

Rudolf Mládek
Poměrně pěknou částku ve výši přes 450 miliard korun plánuje Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) utratit v letech 2020-2026 s tím, že výčet pro roky 2022-2026 obsahuje jen část staveb a jejich plán se bude upravovat podle okolností.
více


4.9.2019 EKONOMIKA: Zdroje jsou!

Pavel Jégl
Letošní partie koaliční hry na hospodáře se chýlí ke konci. Pro pozorovatele, který nesledoval tahanice o státní rozpočet v minulých letech, mohla vypadat dramaticky.
více


2.9.2019 EKOLOGIE: Copak průmysl...

antimeloun
„Uhlíková neutralita nemusí ohrozit průmysl.“ Tímto titulkem uvádí svůj článek v Lidových novinách z 26. srpna Anna Kárníková, ředitelka Hnutí Duha. Odpovídá jím na text předsedy vlády Andreje Babiše zveřejněný o měsíc dříve.
více


2.9.2019 LESNICTVÍ: Stav je katastrofální – ale mimořádný stav to není!

Vladimír Simanov
Ve večerním televizním zpravodajství 30. srpna 2019 jsme mohli vidět (předpokládám, že na úplně všech tuzemských stanicích) napínavou reportáž z nasazení německé armády proti kůrovci na německé straně Krušných hor. Nebyla to náhodná reportáž, ale dobře připravená PÍÁR akce, o čemž svědčila...
více


3.9.2019 LETECTVÍ: Proč havarovaly Boeingy (2. část)

David Bařinka
boeing 747 jumbo jet
Před nějakou dobou jsem se zde pokoušel vysvětlit bez emocí a s použitím obecně známých principů aerodynamiky a mechaniky letu, stejně tak i pravidel certifikace letadel, jaká je podle mého názoru realita aféry Boeing 737 MAX a kdo je kdo mezi jejími aktéry.
více


31.8.2019 DOTACE: Je to na pováženou

Lukáš Kovanda
Česko stále patří v čerpání evropských peněz k nejslabším státům Evropské unie. Je to na pováženou.
více


31.8.2019 BIG EXPERT: Akcie

Jan Němeček
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 26. 8. 2019.
více


29.8.2019 EKONOMIKA: Rekordní cena zlata signalizuje finanční krizi

Petr Robejšek
V pondělí se platilo za unci zlata 1391 eur a to je nový historický vrchol ceny zlata v eurech. Rychlé zdražování zlata je jeden z indikátorů toho, že daňoví poplatníci budou brzy nuceni opět (a tentokrát hodně draho) zachraňovat bankovní systém.
více


30.8.2019 GLOSA: Chov skotu a IPCC

Tomáš Jirsa
Vědci z Mezinárodního panelu pro změny klimatu (IPCC) ve své poslední zprávě doporučili snížit produkci skleníkových plynů v zemědělství, konkrétně snížit spotřebu masa.
více


30.8.2019 GLOSA: Jak se vypořádat s šikanou zaměstnanců?

Jindřich Pilc
Regulace podnikání a trhu práce zhoršuje zaměstnancům jejich podmínky a snižuje mzdu. Jak je to možné, vždyť tato státní agrese proti lidem na trhu má údajně zaměstnancům pomáhat?
více


28.8.2019 VODA: Na suchu nebudeme

Petr Havel
Ačkoli je veřejnost stejně jako v předchozích letech také po většinu letošního roku informována prostřednictvím médií o pokračujících rizicích sucha a nutnosti se na důsledky projevů sucha cíleně adaptovat, nelze zatím rok 2019 ani náhodou zařadit za předchozích pět let jako další suchý rok.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


27.8.2019 ENERGETIKA: Doučování pro klimatické záškoláky (3)

Luboš Zálom1
Pánové Jankovský a Doubravský, kteří v pořadu Rozstřel mluvili za stávkující studenty, se v zásadě vyjadřují pro tzv. bezuhlíkovou společnost. Přejí si zavírání tepelných elektráren a horují za snižování tzv. uhlíkové stopy.
více


26.8.2019 EKONOMIKA: Jak nepadnout...

Luboš Smrčka 1
Minulým blogem jsem si trochu zavařil. Nejen, že mi přišlo několik mailů, ale ve škole se mne ptali i studenti: Co bychom tedy měli konkrétně dělat, aby nás příští krize nesemlela?
více


26.8.2019 EKONOMIKA: Věřitel platí dlužníkovi a jiné čuníkoviny

Markéta Šichtařová 5
Nový hit finančních trhů a ekonomicky zaměřených zpravodajských agentur má název výnosová křivka. Že je to nějaký blábol, o kterém jste nikdy neslyšeli? V tom případě je právě tak akorát načase, abyste se doslechli.
více


24.8.2019 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Tomáš Pfeiler
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 19. 8. 2019.
více


24.8.2019 EKONOMIKA: Zachrání nás hospodářská krize?

Radek Šebesta
Každé správné léto přinese vlnu veder. V tomto smyslu se to letošní léto vydařilo, vedra byla opravdu kvalitní - skoro jako loni. A dostali jsme ještě bonus. Aby nám nebylo líto, že letošní vedra nebyla tak dlouhá jako ta loňská, přišla ještě vlna zelené paniky.
více


23.8.2019 EKONOMIKA: Ano, teď to skutečně začíná vypadat na problém

Luboš Smrčka 1
Dnes poprvé se přidám na stranu sýčků. Po dlouhém a bolestivém porodu provázeném zatím dvaceti čtvrtletími nepřerušeného růstu se tentokrát skutečně zdá, že když ne hned krize, tak stagnace je na dosah ruky. Alespoň příznaků je vidět skutečně hodně.
více


23.8.2019 EKONOMIKA: Peníze z vrtulníku

Lukáš Kovanda
Riziko další celosvětové ekonomické krize nikdy v uplynulém desetiletí nebylo tak vysoké jako teď. Potíž je v tom, že centrální banky dnes mají mnohem méně munice pro boj s krizí než v roce 2008 nebo 2009. Některé klíčové centrální banky nemají munici prakticky žádnou. To je případ i Evropské...
více


22.8.2019 EKONOMIKA: Když je oběd křivdou

Lukáš Kovanda
Ministerstvo financí chce nabídnout zaměstnavatelům, aby místo stravenek dávali zaměstnancům rovnou nezdaněné peníze. Samozřejmě v odpovídajícím množství, tedy v množství limitovaném.
více


22.8.2019 EKONOMIKA: Uhlík je jenom šidítko

Jan Vitek
„Oni se nás bojí, protože vzbuzujeme velkou odezvu,“ řekla nedávno Greta Thunberg, světlonoška ochránců ovzduší, v rozhovoru pro britskému listu The Guardian.
více


19.8.2019 ZDRAVOTNICTVÍ: Dluhy nemocnic rostou, pojišťovny drží miliardy

Petr Holub1
Platy zdravotníků zdravě rostou už třetím rokem, přesto se jejich zástupci sešli s představiteli nemocnic a veřejnost varovali před tím, že chystají protesty, které budou stejně radikální, jako před osmi lety během akce Děkujeme, odcházíme.
více


19.8.2019 EKONOMIKA: Italská cesta z dluhové bažiny

Pavel Kohout
Itálie opět jednou trpí vládní krizí. Kromě toho země směřuje ke sporu s Evropskou unií ohledně rozpočtové politiky. Italská vláda nemá chuť šetřit tak, jak si to Brusel přeje. Unii se nelíbí italský státní dluh, který míří k výši až 135 procent HDP – komu by se ostatně líbil, že?
více


17.8.2019 EKOLOGIE: Jak hrabiví hraboši hrabali

Zdeněk Roller
Chroustí kalamita na Břeclavsku mediálně moc nezaujala, jedovaté housenky taky ne, tak teď hurá na hraboše! Řekli si novináři a šli na to.
více


17.8.2019 POLEMIKA: Nepravdy pana Vlka st.

Aleš Máchal
forrest
Ve snaze vyvážit jiným úhlem pohledu názory vyřčené panem Vlkem v článku Řekni, kde ti tupci jsou uveřejněném v Neviditelném psu 5. 8. 2019 se pokusím o několik vysvětlujících komentářů k některým jeho výrokům, které jsou zjevně nepravdivé.
více


17.8.2019 EKONOMIKA: Proč vypukla obchodní válka mezi USA a Čínou?

Jefim Fištejn
Události, jež následovaly po nečekaném rozhodnutí prezidenta Trumpa uvalit daně prakticky na veškerý dovoz z Číny, vypadaly jako začátek opravdové obchodní války dvou světových obrů. Se všemi nevyčíslitelnými ztrátami, které z toho plynou.
více


16.8.2019 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jaroslav Brychta
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 12. 8. 2019.
více