19.1.2020 | Svátek má Doubravka


17.1.2020 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Libor Stoklásek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 13. 1. 2020.
více


16.1.2020 EKOLOGIE: Cesta do pekla bývá dlážděna dobrými úmysly

Ludvík Viktor
obilí
Snad žádné jiné odvětví nepřitahuje tolik „odborníků“ jako zemědělství. Facebookové diskuse jsou plné dobrých rad a odsudků na adresu zemědělců, kteří podle nich jenom drancují a ničí svou činností českou krajinu.
více


16.1.2020 FINANCE: Důchodový Titanic

Pavel Jégl
Titanic byl nepotopitelný. Do chvíle, kdy se poroučel ke dnu. S českým penzijním systémem to může dopadnout stejně.
více


15.1.2020 EKONOMIKA: Špatný zákon je jen důsledek

Petr Koblovský
fasáda
Právě poslední vyřčenou otázku považuji za naprosto zásadní. Ačkoliv se o „zlém soukromém sektoru“ často hovoří jako o příčině toho, že jsou zákony špatné, opak je pravdou.
více


11.1.2020 EVROPA: Ekologická EU ničí ostatní svět

European Union flag
Překotné „zelenání“ zemí EU nese dvojí ovoce: čistší Starý svět a špinavější Asii, Afriku a Jižní Ameriku. Jednoznačně to ukazuje, že je nezbytné polevit v tempu defosilizace. Lidstvo ji zatím neumí provést čistě.
více


11.1.2020 EKONOMIKA: Despocií k chudobě

Pavel Kohout
Írán. Země, která vlastní 17,8 procenta prověřených zásob zemního plynu na světě (druhé místo) a 9,3 procenta světových zásob ropy (čtvrté místo). Současně země, jejíž civilizace a kultura jsou staré tisíce let. Země, která disponuje historickými památkami i přírodními krásami a odkud se...
více


10.1.2020 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jaroslav Brychta
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 6. 1. 2020.
více


10.1.2020 ZEMĚDĚLSTVÍ: Začarovaný kruh

Petr Havel
Jednou z tezí, kterou opakovaně vyslovují někteří liberální politikové i část veřejnosti, je myšlenka, že by se zemědělství, stejně jako jiné hospodářské obory, mohlo a mělo obejít bez dotací.
více


8.1.2020 EKONOMIE: O euru aneb Když vědci falšují

Lukáš Kovanda
Věda v celém světě prochází závažnou krizí. Takzvanou replikační krizí. Zejména v posledních deseti letech se totiž vědcům příliš nedaří replikovat předchozí závěry svých kolegů.
více


6.1.2020 EVROPA: Konec kapitalismu (nejen) v Čechách

Václav Vlk st.
Evropská plánovací komise. Tak by se asi měl do budoucna jmenovat, podle vyzkoušených marxistických receptů, úřad, který bude muset vzniknout v Bruselu.
více


7.1.2020 EKOLOGIE: Až na Gretu poleze klimakterium, to bude jízda

Štěpán Cháb
ekologie
Tak otec Grety Thunbergové svěřil veřejnosti, co stálo za vším tím aktivismem jeho podařené dcerušky. „Přestala mluvit, přestala chodit do školy.“ Pravil, že „nejhorší noční můrou pro něj jako pro rodiče“ bylo, když Greta odmítala jíst, přetlumočily pana Thunberga Novinky.
více


7.1.2020 EKONOMIKA: Harry, pomoz!

Miroslav Haňka
Opravdoví čarodějové mají lidi většinou rádi ale co hlavně - nedělají z nich úplné hlupáky. I mezi rádoby čaroději se najdou takoví, kteří mají mudly „v oblibě“.
více


6.1.2020 EKONOMIKA: Jaké bude tento rok počasí

Luboš Smrčka 1
Každý by chtěl vědět, jaké bude zítra počasí a jak se bude mít tenhle rok. Jestli se zařadí k vítězům, nebo k poraženým. A zda se Česká republika jako celek bude moci radovat, nebo přijde čas smutnit.
více


6.1.2020 FINANCE: Vláda sahá na peníze klientů

Markéta Šichtařová 5
Rok 2020 přinese z pohledu daní a poplatků mnoho změn. Jenže myslím, že většina médií se věnuje relativním „banalitám“. Tak třeba hojně mediálně propírané je zdražení vkladu do registru nemovitostí.
více


4.1.2020 EKOLOGIE: Krávy byly zachráněny

Karel Wágner
Na počátku nového roku namísto tradičních přání si dovolím zde publikovat malou kompilaci informací, které se od ekoaktivistů či alarmistů všeho druhu nejspíše nedozvíte.
více


4.1.2020 EVROPA: Kšefty s emisemi

Jan Dočekal
Jan Dočekal
Většina z vás asi tuší, že existuje něco jako emisní povolenky. Prosté duše si asi domýšlí, že díky tomuto skvělému systému máme čistý vzduch a žijeme lépe a radostněji. Pokusím se vysvětlit, že to celé je jeden veliký omyl.
více


3.1.2020 ZEMĚDĚLSTVÍ: Farmáři v Česku

Miroslav Haňka
Je velice složité najít způsob, jak dnes porozumět našemu kontinentu, pokud si neuvědomíme, že jde o sdružení národních států, každý s jeho územím, zvyky, jazykem a náboženstvím.
více


3.1.2020 EKONOMIKA: K budoucnosti Evropy

Pavel Kohout
Pokud máme shrnout události roku 2019 s pravděpodobným přesahem do roku následujícího, patrně se nevyhneme následujícím tématům: brexit, hospodářské zpomalení v Německu a mohutný nástup ekologické agendy v EU.
více


3.1.2020 EVROPA: Sen se rozplynul

Pavel Jégl
Evropská unie ztrácí na Ameriku i Čínu. Nic nenasvědčuje tomu, že by v globální konkurenci mohla zvítězit.
více


1.1.2020 EKONOMIKA: Nejsou lidi, a co z toho plyne

Petr Holub1
Zdražuje se nejvíc za tři roky, i když je to vlastně nelogické. Hospodářský výkon v celé Evropě roste stále pomaleji, proto by měly zpomalit také ceny.
více


31.12.2019 ROZHOVOR: To pomůže zničit výrobu aut v EU

Pavel Kohout
Jestli tato opatření přispějí ke zlepšení stavu životního prostředí, vskutku nevím. Zdali přispějí ke zničení evropského automobilového průmyslu, to je dosti pravděpodobné. Číňané si o nás musejí myslet, že jsme sebevrazi.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


26.12.2019 EVROPA: Prohlubování příkopu

Miroslav Singer
Příčiny, pro které se značná část „nových“ států Evropské unie nachází na kolizním kursu vůči řadě politik EU, mají věcný a obecný charakter. Ten nemá mnoho společného s charakterem či, jak by řekli jejich kritici, charakterovými vadami jejich vůdců, ale je dán rozdílnými strukturami ekonomik...
více


25.12.2019 EKONOMIKA: Ztrátový podnik Vánoce, s. r. o.

Lukáš Kovanda
Pokud nepočítáme děti do patnácti let, Češi letos za vánoční dárky utratí celkem zhruba 65 miliard korun.
více


25.12.2019 EVROPA: Jakou strategii v boji s klimatickou změnou?

Roman Lenský
Boj za klima se stává klíčovým politickým tématem. Zejména ve státech Evropské unie. Tento článek se nezabývá otázkou, zdali je předpověď zvyšování teploty atmosféry a případných katastrofických důsledků správná, nebo zdali tzv. klimatický model splňuje ideální vědeckou metodologii.
více


23.12.2019 ESEJ: O budoucnosti naší země a Evropy si nedělám žádné iluze

Václav Klaus1
Doba a témata se měnily a vyvíjely, já s nimi, ale mé názory zůstávají – alespoň doufám – stejné. Nesdílím často opakovaný bonmot presidenta Zemana, že jen hlupák nemění své názory. Tak jednoduše nesmí člověk eventuální proměnu svých názorů obhajovat. Pevnost a stálost názorů je věcí pozitivní.
více


23.12.2019 EKONOMIKA: Občane, zaplať!

Václav Vlk st.
Každá sranda něco stojí. I ta dnešní. Nejprve si přiznejme, že každá vláda, co jsme je měli od roku 1989, až na rychlý začátek, kdy šlo o zbavení se normalizace a socialismu, vládla víceméně v duchu nálady celého národa.
více


20.12.2019 ZEMĚDĚLSTVÍ: A skončí to zdražováním

Petr Havel
Stejně jako v jakékoli jiné oblasti platí i v zemědělství, že pokud se při růstu byrokracie a růstu zasahování do podmínek podnikání příliš „tlačí na pilu“, lze dříve či později očekávat nějaké protesty, demonstrace a projevy nesouhlasu ze strany zemědělské veřejnosti.
více


20.12.2019 EKONOMIKA: BoJo, libra, brexit a hodnocení trhů

Luboš Smrčka 1
Mnoho lidí dá v hodnocení různých událostí hodně na „trhy“. Vychází to z jinak celkem správné představy, že trhy jsou efektivní a racionální a že cena na nich je vytvořena v prostředí malé informační asymetrie.
více


20.12.2019 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jan Berka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 16. 12. 2019.
více


19.12.2019 LESNICTVÍ: Vánoce bez stromů

Petr Holub1
Pravá vánoční idyla vypadá zhruba následujícím způsobem. Člověk s rodinou se projde po zasněženém lese, a když mráz leze do kostí, vrátí se do chalupy, kde v krbu praská oheň a kde svítí svíčky na vánočním stromku.
více


18.12.2019 EKONOMIKA: Západ ve smrtící spirále

Lukáš Kovanda
Ekonomický růst ve všech hospodářsky vyspělých zemích setrvale zpomaluje už od 70. let minulého století. Obzvláště klopotný je v posledních deseti letech, od úderu světové finanční krize.
více


17.12.2019 SVĚT: Vymírající ekonomiky

Luboš Smrčka 1
Ruská ekonomika má svých problémů dost, ale vymírání země je daleko podstatnější potíž, než chabý neproduktivní průmysl či fatální závislost na surovinách. Čína směřuje k demografické krizi nebývalých rozměrů.
více


16.12.2019 EKONOMIKA: Hazard

výherní automat
Diskuse o daňovém balíčku, který aktuálně senát vrací do sněmovny s připomínkami, je tentokráte zároveň velmi zajímavou diskusí o závislostní politice. Vyjma toliko diskutovanému tabáku nebo alkoholu totiž zákon mění i režim zdanění hazardních her.
více


16.12.2019 FINANCE: Další krok ke zrušení hotovosti v tichosti učiněn

Markéta Šichtařová 5
Víte, čemu se říká protimluv? Spojením jako suchý déšť. Bezkorupční dotace. Sexy elektromobil. Cool gumáky. Svoboda v socáči. Nebo kryptoměna centrální banky.
více


13.12.2019 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jiří Zendulka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 9. 12. 2019.
více