30.3.2020 | Svátek má Arnošt


30.3.2020 EKONOMIKA: Vládní balík pomoci hospodářství (2)

peníze koruna
V pátek, dne 27. března 2020, vyšel text Vládní balík pomoci hospodářství, ve kterém jsem vysvětloval možnosti pomoci nebo podpory hospodářství v současné době pandemické.
více


28.3.2020 BIG EXPERT: Akcie

Aleš Charvát
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 23. 3. 2020.
více


27.3.2020 KORONAVIRUS: Jak dlouho si to můžeme dovolit?

Miroslav Haňka
Je velice pravděpodobné, že vlády budou muset vydat časem brutální poselství: „Uzavření lidí v izolaci kvůli koronaviru nemůže trvat příliš dlouho, jinak by důsledky ekonomického zhroucení mohly být ještě smrtelnější než nemoc samotná.“
více


27.3.2020 EKONOMIKA: Vládní balík pomoci hospodářství

e-money
Ve světe kolem nás právě řádí pandemie choroby a vláda reagovala nařízeními za účelem ochrany obyvatelstva.
více


26.3.2020 EKONOMIKA: Levice má řešení korony – všem se bude líbit

Markéta Šichtařová 5
Lidé už se nebojí jen o životy. Už se bojí i o peníze. Ti ekonomové, kteří ještě nedávno tvrdili, že TAKOVÁ krize jako v roce 2008 nemůže přijít, a že o krizi mluví jen ti, kdo chtějí být zajímaví, se předhánějí s černými výhledy.
více


25.3.2020 ROZHOVOR: Největší událost našich životů

Václav Klaus1
Na straně jedné je to určitě největší událost našich životů tohoto typu. A nejen našich. Řekl bych i lidí o kousek starších než my. Sto let od epidemie španělské chřipky tady nic srovnatelného nebylo.
více


25.3.2020 EKONOMIKA: Léčba koronavirem

Lukáš Kovanda
Domeček z karet se zhroutil. Klíčový ukazatel amerických akcií, index Standard & Poor’s 500, je zpět tam, kde byl na přelomu let 2016 a 2017. Nezúčastněný pozorovatel tak snadno nabude dojmu, že americká ekonomika „stojí“ už poslední více než tři roky.
více


24.3.2020 EKONOMIKA: Státní rozpočet pod tlakem, přesto vydrží

Petr Holub1
Protějškem obyčejného lidského strachu před nástupem nemoci COVID-19 jsou obavy ekonomů, které čas od času přerůstají do úrovně paniky. Týká se to i státního rozpočtu, u kterého se v tuzemském případě mluví o stovkách miliard, které se koncem roku objeví v kolonce s názvem rozpočtový schodek.
více


21.3.2020 GLOSY: Euro a Schengen

Tomáš Břicháček
V rámci předjarní inventury svých textů vybírám z přehršle poznámek k aktuálním pomíjivým tématům několik málo významnějších nadčasových tezí. Šestý díl je věnován euru a Schengenu.
více


20.3.2020 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Tomáš Pfeiler
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 16. 3. 2020.
více


21.3.2020 GLOSA: Stát bude muset víc utrácet

forest les
Národní hospodářství utrpí pandemií koronaviru významné ztráty. Budou plynout z nedostatku pracovníků, kteří budou v karanténě nebo nepřijedou ze zahraničí. A chybět budou výkony firem, které nesmějí fungovat, tedy restaurací, obchodů a různých sportovních a zábavních podniků. To v prvním kole...
více


19.3.2020 EKONOMIKA: Rýpavý dopis České poště

Marian Kechlibar
Jestli je v souvislosti s tímhle virovým extempore něco jisté, tak to, že e-shopy všeho druhu budou mít žně a že v rámci maloobchodního žebříčku poskočí dost zásadně a natrvalo nahoru.
více


19.3.2020 ROZHOVOR: Ekonomika spadne o deset, patnáct procent

Václav Klaus1
O rozhodnutí neočkovat naše vojáky proti prasečí chřipce jsem i po těch letech přesvědčen, že bylo správné. Tentokrát to vypadá jinak. Nakažlivost koronaviru je výrazně vyšší.
více


17.3.2020 EKOLOGIE: Koronavirus a kůrovec

Vladimír Simanov
Koronavirus a kůrovec toho mají mnoho společného, ale reakce vlády na jejich šíření jsou zcela nesrovnatelné. Zatímco u explozivní kůrovcové apokalypsy vyvíjí vláda dlouhodobou maximální nečinnost, při epidemii koronaviru zasedá téměř nepřetržitě
více


16.3.2020 EKONOMIKA: Kterak stát byl (ne)prozíravý

Markéta Šichtařová 5
Je tomu zhruba rok, co jsem vyjádřila jemný nesouhlasný údiv nad tím, že český stát toho času provozoval nejhorší hospodaření od roku 2012.
více


16.3.2020 EKONOMIKA: Stát v době krize

Roman Kříž
Ne, toto není další článek šířící paniku z koronavirové epidemie, ani článek „moudře“ sdělující statistiky porovnávající počty obětí koronaviru s počty obětí chřipky či dopravních nehod.
více


14.3.2020 EKONOMIKA: Až se koronavirus zeptá

Petr Holub1
Italská vláda slíbila na podporu ekonomiky v časech krize 25 miliard eur, britský ministr financí zase mluví o 30 miliardách liber. Předpokládejme, že se Česko dostane do obdobných potíží. Vzhledem k počtu obyvatel by tedy vláda měla poslat na záchranu zdejšího hospodářství nejméně 100 miliard...
více


13.3.2020 BIG EXPERT: Akcie

Jan Němeček
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 9. 3. 2020.
více


18.3.2020 EKONOMIKA: Je autoprůmysl v krizi?

Petr Karásek
Je autoprůmysl, myšleno zejména evropský, v krizi? Existuje na to nějaká definice či vzorec, podle kterých by se to dalo posoudit, abychom se nezabývali jen emocemi a dohady?
více


13.3.2020 ŠUMAVA: Dvacet let nestačilo

Vladimír Simanov
Po vyhlášení nové zonace Národního parku Šumava jsem si vzpomněl na rok 1990, ve kterém jsem byl se studenty lesnické fakulty v Brně ve Švédsku, kde jsme se zúčastnili terénní výuky studentů Sveriges lantbruksuniversitet (Lesnické fakulty Švédské univerzity zemědělských věd) v Umeå.
více


13.3.2020 KORONAVIRUS: Matematika v časech epidemie

Pavel Kohout
Pokud jste byli někdy v Číně a navštívili libovolnou tržnici s masem a živými zvířaty, asi vás nepřekvapí, že epidemie tak často začínají právě v těchto místech. Otřesné podmínky zde však nemá cenu líčit, stejně jako některé neobvyklé hygienické návyky obyvatel nové světové supervelmoci.
více


11.3.2020 EKONOMIKA: Ropa chytila koronavirus

Luboš Smrčka 1
Zatímco šíření viru ovládá stále titulní stránky novin, ropný šok „naruby“ zahájený šejky ze Saúdské Arábie zůstává skoro nepovšimnutý. Negativní potenciál rozhodnutí začít naplno těžit ropu a jít do cenové války je ale obrovský.
více


12.3.2020 USA: Trumpův začátek konce?

Lukáš Kovanda
Někdejší ruský premiér Jegor Gajdar měl za to, že Sovětský svaz se začal hroutit už 13. září 1985. V ten den tehdejší saúdský ropný ministr šajch Zakí Jamání otočil kohoutky a zaplavil ropou celý svět. Sovětský blok tak přišel o svoji poslední ekonomickou výhodu – ropu ve velkém prodávanou za...
více


11.3.2020 ROZHOVOR: Do září to Uhelná komise nestihne

Přemysl Souček
Odejít od uhlí je správný záměr. Jen je potřeba brát v úvahu daleko víc souvislostí, než se běžně prezentuje. Proto se poslanec Jan Zahradník staví skepticky k záměru odevzdat doporučení uhelné komise již v září.
více


10.3.2020 DŮCHODY: Kde na ně vzít

Milan Chmelík
peníze koruna
V současné době se hodně diskutuje o starobních důchodech a jejich dlouhodobé udržitelnosti. Logicky se proto hovoří i o zdrojích a o tom, jak je vytvářet. Někteří účastníci diskuse používají argumenty racionální, někteří argumenty třídní.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


9.3.2020 EVROPA: Zelené hnutí vede svoji Ofenzívu Tet

Přemysl Souček
Zpráv o tom, že dogmatický ekologismus páchá na planetě škody, přibývá. Zvolna přibývá i vědců, kteří se nebojí pozvednout hlas a zelené mantry na základě faktů kritizovat. Dokonce se kritické hlasy objevují v řadách neziskových organizací.
více


9.3.2020 EKONOMIKA: Nechť stát koronavirus raději neřeší

Markéta Šichtařová 5
Je známým faktem, že teprve krajní situace odhalují skutečnou povahu lidí. To si takhle třeba někdo může o sobě upřímně myslet, že má pro strach uděláno. A pak na něj uděláte baf, a omdlí hrůzou.
více


9.3.2020 ŠUMAVA: Zhoubná novela zákona

Jiří Mánek 1
Ministr životního prostředí Richard Brabec s platností od 1.3. 2020 vyhlásil nově platnou zonaci NP Šumava. To by samo o sobě nebylo nic závadného, kdyby rok před tím nevešla v platnost novela zákona o ochraně přírody.
více


7.3.2020 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jan Berka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 2. 3. 2020.
více


5.3.2020 EKONOMIKA: Babiš ukázal na nepřítele

Pavel Jégl
Premiér odhaluje lidovému hněvu nepřítele na Facebooku. Jsou to prý bankéři, kteří vysávají fabriky a lidi. A především centrální banka, která jim jde na ruku.
více


4.3.2020 EKONOMIKA: Panika, jakou svět neviděl

Lukáš Kovanda
Americké akcie se minulý týden hroutily nejrychleji od roku 1933, tedy od doby Velké hospodářské krize. Podle některých měřítek dokonce nejrychleji v historii. Ani druhá světová válka, začátek války studené, Eisenhowerův infarkt, atentát na Kennedyho, burzovní krach roku 1987, 11. září či bankrot...
více


3.3.2020 KŮROVEC: Naděje umírá poslední (a asi už umřela)

Vladimír Simanov
Kůrovcová apokalypsa byla z veřejných sdělovacích prostředků vytlačena aktuálnější a mediálně vděčnější „čínskou chřipkou“, a tak má vláda a politická reprezentace naději, že kůrovcová kalamita, jako pouhá nevýznamná nepříjemnost, upadne v zapomenutí.
více


3.3.2020 EKONOMIKA: Krize v dopravě, nebo doprava v krizi?

Petr Karásek
V poslední době jsme svědky problémů v dopravě, které se projevují přeplněnými dopravními cestami (silnicemi/ulicemi či na železnici, případně i leteckými koridory), což s sebou přináší snížení efektivity přepravy, zvýšení nákladů, zvýšení rizika či dokonce počtu nehod, snížení komfortu,...
více


2.3.2020 EKONOMIKA: Budou se rozdávat peníze. Dostane každý!

Markéta Šichtařová 5
Svět se nám tak nějak mění. Kdo čte tento týden noviny, může si vzpomenout na film Dědictví aneb Kurvahošigutntag, kde host vyhání číšníka z restaurace - a číšník rozzuřeně křičí: „Nová doba!“
více


2.3.2020 VODA: Atomizace vodárenství začíná generovat rizika

Petr Havel
Snaha mít vše pod vlastní kontrolou je minimálně pro ambiciózní jedince jednou z metod kariérního i vlivového růstu a nezávislosti na rozhodování jiných. Ne vždy ale musí být takový postoj ku prospěchu věci.
více