25.6.2021 | Svátek má Ivan


25.6.2021 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Petr Pelc
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 21. 6. 2021.
více


25.6.2021 GLOSA: Rozšíření Dukovan? Žádný problém!

Zdeněk Joukl
Může je stavět Rusko a Čína? Nebo ne, vzhledem k bezpečnostní hrozbě? Jaká bude asi cena? Bude dodržena?
více


25.6.2021 EKONOMIKA: Progresívně-levicová teorie selhává...

Markéta Šichtařová 5
Aktuálním tématem globálních finančních trhů číslo jedna je inflace. Není divu. Americká inflace je aktuálně nejvyšší od roku 2008!
více


25.6.2021 ÚVAHA: Bude se tomu říkat ekonokolonialismus?

Vratislav Hlubuček1
První světová válka vznikla vlastně tak trochu kvůli koloniím, protože nově vzniklé Německo poněkud zaspalo. Naopak druhá světová válka udělala za kolonialismem tečku.
více


24.6.2021 EKOLOGIE: I velké firmy již chtějí vytloukat klín klínem

Přemysl Souček
Neštěstí klimatismu tkví v tom, že řeší pouze jednotlivosti. Jeho věřící pro ně nevidí celek. Jenže bez vidění celku není možné přijít na celkové a dlouhodobě funkční řešení. A bez něj to nejde.
více


21.6.2021 SVĚT: Qwant žádá Huawei o peníze

Marian Kechlibar
Vyhledávací služba Qwant, kdysi vyzdvihovaná Emmanuelem Macronem coby významný projekt, se nemůže dostat z červených čísel.
více


22.6.2021 ENERGETIKA: Dostavba Dukovan. Jak lvové bijem o mříže

Petr Holub1
Nový reaktor v Dukovanech se dostaví v roce 2036. Tak zní hlavní dogma energetické politiky
více


22.6.2021 EKONOMIKA: Nemovitostní konspirace

Pavel Kohout
Neuplyne snad týden, aby se v českých médiích nediskutovalo o cenách nemovitostí. Na internetu je toto téma doma každodenně. Jeden nepříliš seriózní server uveřejnil alarmistický článek tvrdící, že růst cen spadá na vrub investičním společnostem BlackRock a JP Morgan Asset Investments.
více


22.6.2021 SVĚT: Biden sklízí Trumpa, protože za rohem je Čína

Luboš Smrčka 1
Průlom po sedmnácti letech! Na dohled je ukončení nejdelšího obchodního sporu mezi USA a EU. Ten se sice týká státní podpory v od běžného spotřebitele odtažité oblasti výroby letadel, ale soužil milovníky vína i motorek.
více


19.6.2021 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jan Němeček
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 14. 6. 2021.
více


21.6.2021 EKONOMIKA: Úroky je správné zvýšit

Lukáš Kovanda
Bankovní rada České národní banky už příští středu rozhodne o úrokových sazbách, ve hře je i první zvýšení úroků od loňského propuknutí pandemie.
více


17.6.2021 EKONOMIKA: Zvyšme minimální mzdu

Pavel Jégl
Víme, jak na to, přestaneme být montovnou, s levnou ekonomikou bude ámen, tvrdí sociální demokraté. Věřit se jim to však nedá.
více


16.6.2021 ENERGETIKA: Vláda zcela ignoruje fakta

Přemysl Souček
Jestli v Česku skončí uhlí v roce 2033, staneme se v lepším případě energetickou kolonií. V tom horším budeme mít problémy s tím, čím topit a čím svítit.
více


15.6.2021 MÉDIA: Zkreslené informace o energetice

Přemysl Souček
Průzkum jasně ukázal, jak moc lidé podceňují roli uhlí a přeceňují roli obnovitelných zdrojů. Kvůli své neznalosti mohou být přístupnější ekologistické propagandě.
více


15.6.2021 EKONOMIKA: Zdražovat se nebude, zato se prohloubí nerovnost

Petr Holub1
Ve čtvrtek ráno bylo slyšet, jak mnohým ekonomům, manažerům i politikům spadl kámen ze srdce. Dozvěděli se totiž, že v květnu inflace změnila dosavadní trend a poklesla pod úroveň tří procent.
více


14.6.2021 SPOLEČNOST: Kdo nehraje, nevyhraje

Petr Fischer
Vzývaná i proklínaná – kuponová privatizace se vrací v podobě brněnského fintechového start-upu.
více


12.6.2021 SPOLEČNOST: Banky si z nás udělaly legraci. Opakovaně

Karel Stryczek
Pracujeme v prostředí mezinárodních firem a občas potřebujeme přesunout finance z účtu v bance na jiný v jiné bance. Jednoduché? Jak kdy. K přesunu korun stačí kliknout na tlačítko na obrazovce, ale zkoušeli jste posílat dolary?
více


11.6.2021 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jan Berka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 7. 6. 2021. Odhad expertů pro období 1 měsíc a pro období 6 měsíců
více


11.6.2021 EKONOMIKA: Stát selhal

Markéta Šichtařová 5
Krize roku 2008 hodně souvisela s tlakem na enormně nízké úrokové sazby, které vedly k nafouknutí cen cenných papírů a k nezdravé situaci na trhu zejména amerických hypoték.
více


11.6.2021 EKONOMIKA: Když nám půjčujou…

Pavel Jégl
Korona-nekorona, tato vláda se rozhodla dělat dluhy. Jedno, zda je krize, anebo ekonomika šlape. V rozpočtu na příští rok utrácí velké peníze a šetří drobné.
více


9.6.2021 ENERGETIKA: Místo termínu konce řešme náhradu uhlí

Jan Zahradník
Vláda vzala na vědomí doporučení Uhelné komise ukončit v Česku využívání uhlí pro výrobu elektřiny a tepla v roce 2038.
více


10.6.2021 EKONOMIKA: Rozpočet pro stát, který nemá budoucnost

Petr Holub1
Ekonomové, rozpočtoví experti i bankéři si stěžují na hlavní parametry návrhu rozpočtu na rok 2022. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v něm připouští schodek ve výši 390 miliard korun.
více


10.6.2021 EKOLOGIE: Je horší pálení biomasy v EU...

Přemysl Souček
O kácení amazonského pralesa média informují pravidelně. Ale o tom, kolik dřeva by spotřebovaly evropské biomasové elektrárny, se mluví jen málo.
více


9.6.2021 DOTACE: Nekonečný příběh

Tomáš Zdechovský
Česko se dlouhodobě potýká s naprostou neschopností rozdělovat dotace a nezáleží na tom, zda pocházejí z českých či evropských zdrojů.
více


8.6.2021 EKONOMIKA: Daně se zvýší ne nevýznamně

Petr Holub1
Už jsou tady s tím zase, rozzlobí se běžný čtenář čtvrtletní zprávy, kterou vydává Národní rozpočtová rada a která jako vždy hrozí, že se rozpočet propadá do nezvladatelných dluhů.
více


8.6.2021 LESNICTVÍ: Stromů bylo pokáceno na devět let dopředu!

Vladimír Simanov
Poslední květnový den zveřejnil Český statistický úřad některé údaje o lesním hospodářství České republiky za rok 2020, především data týkající se těžby dříví.
více


7.6.2021 ENERGETIKA: Tento pán je vládní zmocněnec...

Jaroslav Kolar
JE Temelín
V rozhovoru pro iDnes se Václav Bartuška jevil jako všeho znalý, o všem informovaný zmocněnec, který ovšem často sděloval přinejmenším jen zkreslenou pravdu. Anebo záměrně nepravdy?
více


5.6.2021 GLOSA: Koruna posiluje

forest les
Překvapil mě tento týden kurzovní lístek ČNB. K 2. červnu se euro prodávalo za 25,465 Kč a dolar za 20,894. K 31.12.2020 ty hodnoty činily 26,245 Kč za euro a 21,387 za USD. Za pět měsíců tak koruna posílila o 3 % proti euru a o 2,3 % vůči dolaru.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


4.6.2021 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Libor Stoklásek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 31. 5. 2021.
více


4.6.2021 SVĚT: Stávka lidstva proti rozumu

Markéta Šichtařová 5
Celý svět přichází o svobodu. Prý se přežila. A pokud se někdo ohání svobodou, v mnoha případech nechápe, co to svoboda je. Mluví o svobodě – a má na mysli své nárokování, své požadavky, svou údajnou potřebnost.
více


4.6.2021 EKONOMIKA: Začalo utahování šroubů

Lukáš Kovanda
Minulý týden začala Česká národní banka utahovat měnové šrouby, poprvé od propuknutí pandemie začátkem loňského roku. Zatím tak činí ohlášením zvýšení takzvané proticyklické kapitálové rezervy.
více


3.6.2021 EKONOMIKA: Česká pošta je černou dírou na peníze

Pavel Jégl
Pošta zůstává bezednou dírou, do které padají peníze daňových poplatníků. Změní na tom něco chystaná reforma?
více


3.6.2021 ENERGETIKA: Draze, nebo draze a nespolehlivě?

Přemysl Souček
Budoucnost životního standardu v České republice záleží na tom, jak moc dají lidé politikům ve volbách volnou ruku. Bude záležet na jejich odvaze zachovat se podle toho, co je pro Českou republiku nejlepší.
více


3.6.2021 EKONOMIKA: Co chystají Piráti a STAN

Lukáš Kovanda
Cíle volebního programu Pirátů a STAN někteří přirovnávají k Marshallovu plánu. Což je pochopitelně nepatřičně nebetyčné zveličení, pokud tedy za světodějné nepokládáme třeba zdanění konopí.
více


1.6.2021 ENERGETIKA: Proč nemůže být výzva IEA úspěšná

Přemysl Souček
Informaci o tom, že Mezinárodní agentura pro energii vyzvala k co nejrychlejšími až neprodlenému ukončení používání uhlí, publikoval kde kdo. Ale nikdo už se nezamyslel nad důvody, proč tohle provolání bude brát v úvahu leda tak nešťastná EU.
více