20.6.2021 | Svátek má Květa


19.6.2021 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jan Němeček
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 14. 6. 2021.
více


17.6.2021 EKONOMIKA: Zvyšme minimální mzdu

Pavel Jégl
Víme, jak na to, přestaneme být montovnou, s levnou ekonomikou bude ámen, tvrdí sociální demokraté. Věřit se jim to však nedá.
více


16.6.2021 ENERGETIKA: Vláda zcela ignoruje fakta

Přemysl Souček
Jestli v Česku skončí uhlí v roce 2033, staneme se v lepším případě energetickou kolonií. V tom horším budeme mít problémy s tím, čím topit a čím svítit.
více


15.6.2021 MÉDIA: Zkreslené informace o energetice

Přemysl Souček
Průzkum jasně ukázal, jak moc lidé podceňují roli uhlí a přeceňují roli obnovitelných zdrojů. Kvůli své neznalosti mohou být přístupnější ekologistické propagandě.
více


15.6.2021 EKONOMIKA: Zdražovat se nebude, zato se prohloubí nerovnost

Petr Holub1
Ve čtvrtek ráno bylo slyšet, jak mnohým ekonomům, manažerům i politikům spadl kámen ze srdce. Dozvěděli se totiž, že v květnu inflace změnila dosavadní trend a poklesla pod úroveň tří procent.
více


14.6.2021 SPOLEČNOST: Kdo nehraje, nevyhraje

Petr Fischer
Vzývaná i proklínaná – kuponová privatizace se vrací v podobě brněnského fintechového start-upu.
více


12.6.2021 SPOLEČNOST: Banky si z nás udělaly legraci. Opakovaně

Karel Stryczek
Pracujeme v prostředí mezinárodních firem a občas potřebujeme přesunout finance z účtu v bance na jiný v jiné bance. Jednoduché? Jak kdy. K přesunu korun stačí kliknout na tlačítko na obrazovce, ale zkoušeli jste posílat dolary?
více


11.6.2021 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jan Berka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 7. 6. 2021. Odhad expertů pro období 1 měsíc a pro období 6 měsíců
více


11.6.2021 EKONOMIKA: Stát selhal

Markéta Šichtařová 5
Krize roku 2008 hodně souvisela s tlakem na enormně nízké úrokové sazby, které vedly k nafouknutí cen cenných papírů a k nezdravé situaci na trhu zejména amerických hypoték.
více


11.6.2021 EKONOMIKA: Když nám půjčujou…

Pavel Jégl
Korona-nekorona, tato vláda se rozhodla dělat dluhy. Jedno, zda je krize, anebo ekonomika šlape. V rozpočtu na příští rok utrácí velké peníze a šetří drobné.
více


9.6.2021 ENERGETIKA: Místo termínu konce řešme náhradu uhlí

Jan Zahradník
Vláda vzala na vědomí doporučení Uhelné komise ukončit v Česku využívání uhlí pro výrobu elektřiny a tepla v roce 2038.
více


10.6.2021 EKONOMIKA: Rozpočet pro stát, který nemá budoucnost

Petr Holub1
Ekonomové, rozpočtoví experti i bankéři si stěžují na hlavní parametry návrhu rozpočtu na rok 2022. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v něm připouští schodek ve výši 390 miliard korun.
více


10.6.2021 EKOLOGIE: Je horší pálení biomasy v EU...

Přemysl Souček
O kácení amazonského pralesa média informují pravidelně. Ale o tom, kolik dřeva by spotřebovaly evropské biomasové elektrárny, se mluví jen málo.
více


9.6.2021 DOTACE: Nekonečný příběh

Tomáš Zdechovský
Česko se dlouhodobě potýká s naprostou neschopností rozdělovat dotace a nezáleží na tom, zda pocházejí z českých či evropských zdrojů.
více


8.6.2021 EKONOMIKA: Daně se zvýší ne nevýznamně

Petr Holub1
Už jsou tady s tím zase, rozzlobí se běžný čtenář čtvrtletní zprávy, kterou vydává Národní rozpočtová rada a která jako vždy hrozí, že se rozpočet propadá do nezvladatelných dluhů.
více


8.6.2021 LESNICTVÍ: Stromů bylo pokáceno na devět let dopředu!

Vladimír Simanov
Poslední květnový den zveřejnil Český statistický úřad některé údaje o lesním hospodářství České republiky za rok 2020, především data týkající se těžby dříví.
více


7.6.2021 ENERGETIKA: Tento pán je vládní zmocněnec...

Jaroslav Kolar
JE Temelín
V rozhovoru pro iDnes se Václav Bartuška jevil jako všeho znalý, o všem informovaný zmocněnec, který ovšem často sděloval přinejmenším jen zkreslenou pravdu. Anebo záměrně nepravdy?
více


5.6.2021 GLOSA: Koruna posiluje

forest les
Překvapil mě tento týden kurzovní lístek ČNB. K 2. červnu se euro prodávalo za 25,465 Kč a dolar za 20,894. K 31.12.2020 ty hodnoty činily 26,245 Kč za euro a 21,387 za USD. Za pět měsíců tak koruna posílila o 3 % proti euru a o 2,3 % vůči dolaru.
více


4.6.2021 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Libor Stoklásek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 31. 5. 2021.
více


4.6.2021 SVĚT: Stávka lidstva proti rozumu

Markéta Šichtařová 5
Celý svět přichází o svobodu. Prý se přežila. A pokud se někdo ohání svobodou, v mnoha případech nechápe, co to svoboda je. Mluví o svobodě – a má na mysli své nárokování, své požadavky, svou údajnou potřebnost.
více


4.6.2021 EKONOMIKA: Začalo utahování šroubů

Lukáš Kovanda
Minulý týden začala Česká národní banka utahovat měnové šrouby, poprvé od propuknutí pandemie začátkem loňského roku. Zatím tak činí ohlášením zvýšení takzvané proticyklické kapitálové rezervy.
více


3.6.2021 EKONOMIKA: Česká pošta je černou dírou na peníze

Pavel Jégl
Pošta zůstává bezednou dírou, do které padají peníze daňových poplatníků. Změní na tom něco chystaná reforma?
více


3.6.2021 ENERGETIKA: Draze, nebo draze a nespolehlivě?

Přemysl Souček
Budoucnost životního standardu v České republice záleží na tom, jak moc dají lidé politikům ve volbách volnou ruku. Bude záležet na jejich odvaze zachovat se podle toho, co je pro Českou republiku nejlepší.
více


3.6.2021 EKONOMIKA: Co chystají Piráti a STAN

Lukáš Kovanda
Cíle volebního programu Pirátů a STAN někteří přirovnávají k Marshallovu plánu. Což je pochopitelně nepatřičně nebetyčné zveličení, pokud tedy za světodějné nepokládáme třeba zdanění konopí.
více


1.6.2021 ENERGETIKA: Proč nemůže být výzva IEA úspěšná

Přemysl Souček
Informaci o tom, že Mezinárodní agentura pro energii vyzvala k co nejrychlejšími až neprodlenému ukončení používání uhlí, publikoval kde kdo. Ale nikdo už se nezamyslel nad důvody, proč tohle provolání bude brát v úvahu leda tak nešťastná EU.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


29.5.2021 EKONOMIKA: Automobilky u dna, ceny v oblacích

Pavel Jégl
Covidová krize, nedostatek čipů, ale i přísné emisní regulace. Blíží se doba, kdy si většina lidí nebude moci dovolit koupit nové auto. Anebo už nastala?
více


28.5.2021 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Aleš Charvát
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 24. 5. 2021.
více


28.5.2021 EKONOMIKA: Ceny porostou

Markéta Šichtařová 5
V poslední době se hodně mluví o inflaci. Reportéři na jedné české komerční televizi mají mezi sebou ve svém žargonu takové úsloví: bába Dymáková. Natočíme to pro bábu Dymákovou.
více


28.5.2021 EKOLOGIE: Ještě že středověk neznal motorovou pilu

Luboš Smrčka 1
Občas slýchávám, o kolik blíže měli naši předkové k přírodě, jak s ní žili v symbióze a především – jak tu přírodu NENIČILI. Obávám se, že jde o jeden z velkých romantizujících omylů, který utváří naše přemýšlení o světě.
více


27.5.2021 EKONOMIKA: Na horské dráze

Petr Holub1
Přehrada vládních opatření proti koronaviru pomalu praská. Stalo se otázkou času, kdy betonový kryt prorazí proud divoké vody, tedy znovuvzkříšené ekonomiky.
více


27.5.2021 PRÁVO: Co soudy mají a co už nemají soudit

Přemysl Souček
Otázka je jednodušší, než titulek: Může-li soud nařídit zpřísnění „klimatického“ zákona, proč by nemohl zakázat zadlužování státu? V obou případech jde přeci o blaho budoucích generací.
více


26.5.2021 EKONOMIKA: Ekologismus je Otesánek

Přemysl Souček
Národní plán obnovy (po koronaviru) počítá se šesti hlavními oblastmi investic. Zelené projekty jsou jednou z nich. Dobře na nich vyniká, jak se v EU žongluje se slovy, i jak je její počínání bláznivé. A jak je vážně vše relativní.
více


24.5.2021 EKONOMIKA: Emisní povolenky nemají být jako bitcoin

Petr Skácel
bitcoin
Ceny emisních povolenek v posledních měsících raketově rostou. Ohrožuje to evropský průmysl a v řadě států včetně České republiky i energetiku. Ceny přitom táhnou nahoru finanční spekulanti. To je z podstaty špatně.
více


22.5.2021 EKONOMIKA: Vykořisťování Čechů

forest les
To, že české mzdy se od západoevropských liší přímo propastně, se obecně ví. Něco jiného je však povšechné povědomí a něco jiného tvrdá čísla. Výnosnost investic v ČR je třikrát vyšší než v západní Evropě.
více


21.5.2021 BIG EXPERT: Akcie

Jiří Zendulka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 17. 5. 2021.
více