29.7.2021 | Svátek má Marta


29.7.2021 ROZHOVOR: Na hladovku má právo každý

Markéta Šichtařová 5
Přímé úplatky voličům třeba skrze sociální dávky jsou totiž jedna možná strategie, koupení si sponzorských darů od průmyslníků je strategie druhá a celkově výnosnější.
více


29.7.2021 GLOSA: Hloupý nápad Evropské komise

Jan Ziegler
Nezpochybňuji geniální myšlenku na volný pohyb lidí, kapitálu a zboží v rámci Evropské unie. To prospívá naší ekonomice. Ale nesmíme nekriticky přijímat všechny nápady z Bruselu.
více


29.7.2021 EKONOMIKA: Kolik dotací ještě prožereme?

Pavel Jégl
Česko má nakročeno k dalším „extra“ dotacím. Evropská komise orazítkovala český Národní plán obnovy, a státu se tak otevřela cesta ke 180 miliardám korun dalších dotací z Bruselu. Mají sloužit na oživení ekonomiky po covidu a budou zaplaceny z dluhopisů, které vydá Evropská komise.
více


28.7.2021 GLOSA: Lidé chtějí ušetřit, ne číst žvásty

Patrik Nacher
Uhlíkovou stopu jsme snížili meziročně o 35 procent apod. Tak se chlubí tuzemské banky a naskakují na vlnu, kterou nastolila EU a jejich poslušné matky. Zajímají vás zprávy tohoto typu, nebo by vás zajímalo, jak v bance ušetřit, nebo jestli by neměla více snížit poplatky?
více


28.7.2021 EKONOMIKA: Rozkopaná země

Petr Holub1
Pokud je celá země rozkopána, pak to pro danou zemi znamená něco důležitého. V Česku se tedy něco děje, jak může potvrdit každý, kdo cestuje po tuzemských silnicích a kolejích.
více


28.7.2021 ENERGETIKA: Nebezpečná hra s čísly

Přemysl Souček
Na kolik hodin v roce potřebujeme nezbytně záložní zdroje? Na pár stovek, nebo na téměř dva tisíce? Porovnáváme názor vedoucího energetické kampaně českých Greenpeace Jana Rovenského a průmyslníka Pavla Tykače.
více


27.7.2021 ENERGETIKA: Zelená politika prodlužuje chudobu

Přemysl Souček
Dostatek dostupné elektřiny je jedním z nutných předpokladů pro hospodářský růst země i pro růst životní úrovně. Tlak na to, aby se přestalo používat uhlí, však dosažení těchto cílů chudým zemím významně zkomplikuje. Příkladem je Zimbabwe.
více


23.7.2021 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jan Němeček
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 19. 7. 2021.
více


24.7.2021 NORD STREAM 2: Jako pohádka o chytré horákyni

Jan Bartoň
USA a Německo dosáhly dohody o novém plynovodu Nord Stream 2. USA „svolily“ k jeho provozu a Německo přislíbilo, že ho bude provozovat „bez politického nátlaku“.
více


24.7.2021 EVROPA: Proč je Green Deal úplný nesmysl

Přemysl Souček
Když Češi sníží svoji spotřebu vody, budou mít více vody vyprahlé indické státy? Když se bude v Rusku více kácet, zastaví to odlesňování Amazonie? V žádném případě, to je každému jasné. Bruselský Green Deal však tvrdí opak.
více


24.7.2021 EVROPA: Viditelná ruka dobrodincova

Pavel Kohout
Dotační a úvěrový program NextGenerationEU je dočasný nástroj obnovy v hodnotě více než 800 miliard eur, který má pomoci napravit bezprostřední hospodářské a sociální škody způsobené koronavirovou pandemií. Tak praví oficiální informační materiál Evropské unie.
více


23.7.2021 GLOSA: O byznysu s epidemií

Jan Zeman
Za poslední měsíc průměrně více než dvě třetiny těch testy zjištěných pozitivních na infekci SARS- CoV-2 u nás nemělo žádné příznaky. Nejinak tomu bylo samozřejmě i včera.
více


22.7.2021 EKONOMIKA: Proč jsou drahé stavebniny...

Jan Dočekal
Odpověď není úplně jednoduchá, ale jsem přesvědčený o tom, že se na současném stavu podepsaly následující faktory.
více


21.7.2021 ROZHOVOR: Chudí zaplatí elektromobily bohatým

Markéta Šichtařová 5
Co státem naplánované změny přinesou? Úpadek. Ekonomický, sociální, celkový morální úpadek společnosti. K čemu jinému než k úpadku by mohlo vést to, když se nějaký svrchovaný vládce – zde Evropská komise – začne snažit ohýbat charakter lidí.
více


16.7.2021 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Libor Stoklásek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 12. 7. 2021.
více


16.7.2021 EVROPA: Pyramidová hra

Markéta Šichtařová 5
Na hospodářskou politiku eurozóny se vlastně můžeme dívat jako na klasický systém pyramidové hry. To je hra, která funguje tak dlouho, dokud se do ní zapojuje stále víc hráčů, respektive je do ní pumpováno stále víc peněz.
více


16.7.2021 EKONOMIKA: Neutrácíme a zlobíme tím vládu

Petr Holub1
Dobrá zpráva potěší, někdy však v širších souvislostech přinese temné poselství. Tak je to s inflací za měsíc červen. V červnu se zdražovalo, ovšem nebylo to o tolik, kolik jsme čekali. Celková inflace nevyrostla podle Českého statistického úřadu ani o tři procenta.
více


16.7.2021 GLOSA: Kouř z požárů snižuje produkci fotovoltaiky

Přemysl Souček
Americko-australská studie upozorňuje na to, že při instalaci fotovoltaických elektráren je potřeba brát ohled i na četnost či pravděpodobnost rozsáhlých požárů v přírodě.
více


15.7.2021 GLOSA: Báječná léta s dálnicí

Zbyněk Petráček
Již 50 let žijeme s dálnicí. A dálnice je něčím víc než jednou dopravní technologií. Je známkou příslušnosti k civilizaci. K té části světa, která se široce pokládá za rozvinutější i demokratičtější.
více


15.7.2021 EKONOMIKA: Skanzen Evropa

Lukáš Kovanda
Evropská centrální banka se mění. Bude tolerantnější k vyšší inflaci. Přelomově upravuje svoji měnovou politiku přijetím nového inflačního cíle ve výši dvou procent. Dosud cíl odpovídal hodnotě poblíž, avšak pod dvouprocentní hranicí.
více


14.7.2021 ROZHOVOR: ECB nacvičuje na klimatické změny

Markéta Šichtařová 5
Nejen Evropská komise spekuluje na to, že pandemie skončila a že už ekonomika pojede jako před ní. Že zkrátka plynule naváže na výkon někdy z roku 2019.
více


13.7.2021 ROZHOVOR: Zajištění energetických potřeb mi dělá starost

Přemysl Souček
Členka Národní ekonomické rady vlády Ilona Švihlíková považuje za kuriózní, že EU se v energetice chce spoléhat i na zdroje, které ještě neexistují. Green Deal je podle ní experiment, který připomíná známé komunistické heslo „poručíme větru dešti“.
více


12.7.2021 EKONOMIKA: Cesta z krize bude ještě dlouhá

Petr Holub1
Pandemická krize nemá v historii obdoby, shodují se ekonomové, proto také nikdo nemůže předem vědět, jak se ji podaří v ekonomickém ohledu ukončit. Podle posledních údajů publikovaných statistickými úřady různých zemí už nabývá cesta k nové prosperitě jasnějších obrysů. Jisté je, že bude delší, než...
více


12.7.2021 ENERGETIKA: Výstavba dukovanského bloku

František Hezoučký
František Hezoučký
Po vyloučení Číňanů a Rusů ze soutěže o dostavbu Dukovan se zdá, že je šitá na míru Američanům. Zejména je třeba napravit kompetence, aby ke každé odpovědnosti bylo přiřazeno i rozhodovací právo a nástroj k jeho uskutečnění.
více


12.7.2021 SVĚT: Strategické hry o čipy

Pavel Kohout
Která globální průmyslová společnost je pravděpodobně nejméně postradatelná pro světovou ekonomiku? Není to žádná automobilka, žádná strojírenská, chemická či farmaceutická firma. Je to slévárna. Ovšem slévárna zcela mimořádná.
více


12.7.2021 SVĚT: Čína a přechod na čistou energii v USA

Judith Bergman
Teng Siao-pching v roce 1992 řekl: „Blízký východ má ropu, Čína má vzácné kovy.“ [1] Dnes – téměř o tři desetiletí později – je svět na čínských vzácných kovech téměř zcela závislý.
více


10.7.2021 EKOLOGIE: Je to bezpečné?

František Novotný
Úvodem dvě příhody ze života, které mám z první ruky, neb mi je vyprávěli očití svědkové, respektive účastníci. Ta první se stala asi před dvěma roky mému dlouholetému příteli z řad scifistů, mimochodem šéfredaktorovi jednoho českého sci-fi časopisu.
více


10.7.2021 NĚMECKO: Norsko baterií Evropy? Těžko

Bavarian flag
Koncem letošního května byl kancléřkou Merkelovou a norskou premiérkou Solbergovou slavnostně, ale bez větších mediálních vln zprovozněn první elektrický kabel propojující norský a německý trh. Nese název NordLink a neformální pojmenování „zelený kabel“,
více


9.7.2021 ENERGETIKA: Před čím také varuje tornádo

Přemysl Souček
Zničení jihomoravských vesnic dosud nejsilnějším v tuzemsku zaznamenaným tornádem připomnělo, jak fatálně je naše civilizace závislá na elektřině. Nebo fosilním benzínu a naftě. Jenže aktivistický Brusel na to nebere ohled. Připomenou mu to nyní čeští politici?
více


9.7.2021 EKONOMIKA: Kapitalismus předluženého spekulanta

Markéta Šichtařová 5
Vzhledem k tomu, že „nové“ peníze natisknuté centrální bankou dnes nekončí u širokých mas, ale u spekulantů, kteří si je půjčují za rekordně nízké úrokové sazby a nakupují za ně akcie, akcie „logicky“ rostou.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


8.7.2021 EKOLOGIE: Jeden o voze, druhý o koze

Přemysl Souček
Bez porozumění nemůžeme dojít k dohodě. Některé články z našeho portálu přebírá názorový web Neviditelný pes. Část jeho čtenářů je zvyklá o přečtených článcích diskutovat.
více


8.7.2021 SVĚT: Korzáři digitálního věku

Marian Kechlibar
Bez obav, nebude řeč o české politické scéně. Řeč bude o ransomwaru, vyděračských útocích na počítačové systémy, obvykle realizovaných přes půl planety.
více


7.7.2021 EVROPA: Unie ukázala, jak málo toho ví o CO2

Přemysl Souček
Dřevo je uhlíkově neutrální obnovitelný zdroj. Jeho pálení tak zaslouží zelenou podporu. Názor vědců, kteří tvrdili něco jiného, dosud v Bruselu ignorovali.
více


6.7.2021 ENERGETIKA: Zatmění upozornilo na slabost fotovoltaiky

Přemysl Souček
Na nízké limity spolehlivosti dodávek elektrické energie z obnovitelných zdrojů upozornilo částečné zatmění slunce, které proběhlo nedávno.
více


5.7.2021 EKONOMIKA: Nesnesitelná lehkost půjčování

Petr Holub1
Schodek půl bilionu korun v letošním roce, v tom příštím zhruba 400 miliard. To jsou čísla, která vyžadují reakci od všech veřejně činných osob a institucí.
více