31.10.2020 | Svátek má Štěpánka


30.10.2020 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Petr Pelc
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 26. 10. 2020.
více


30.10.2020 ZEMĚDĚLSTVÍ: Reforma zemědělské politiky EU neuspokojí nikoho

Petr Havel
V množství zpráv a komentářů hodnotících návrhy přijaté v rámci budoucích změn v minulém týdnu Evropským parlamentem (EP) není snadné se vyznat. A platí to i o krácení dotací největším průmyslovým zemědělským podnikům.
více


30.10.2020 EKONOMIKA: Opatření fungovat nebudou

Markéta Šichtařová 5
Napadlo vás někdy, jak obrovská paralela je mezi naším přístupem ke covidu a k ekonomice? Ne? Tak vězte, že to není paralela čistě náhodná. Je to důsledek našeho - míněno civilizačního - přístupu k přírodním či „evolučním“ jevům.
více


31.10.2020 EKONOMIKA: Pod bodem mrazu

Petr Holub1
Vypadá to takřka jako konec světa zachycený v jednoduché křivce někde na tabuli. Zdejší ekonomika prožívala od roku 2014 něco jako zlaté období, zvláště díky tomu, že našla nový zdroj prosperity.
více


27.10.2020 ROZHOVOR: Covid? Řekněte lidem pravdu

Pavel Kohout
Tůma a Hampl napsali jen to, co musí napadnout každého myslícího člověka: Neexistuje obchod typu „obětujeme ekonomiku a zachráníme životy“.
více


29.10.2020 EKONOMIKA: Už ani to zlato není, co bývalo?

Luboš Smrčka 1
Na co se spolehnout, když už ani zlato pořádně netáhne? Současné propady ekonomik jsou horší než za poslední krize v letech 2008 až 2010 (u nás tedy o něco později, zato déle). Cena zlata však neroste tak, jak by měla.
více


23.10.2020 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jan Němeček
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 19. 10. 2020.
více


24.10.2020 EKONOMIKA: Rozpočet, kde se ztratilo 200 miliard

Petr Holub1
Státní rozpočet na rok 2021 bude mít nejen nejvyšší schodek ze všech schodků, které se plánovaly ještě před začátkem roku. Má ještě jeden primát. Daňový poplatník tentokrát sotva pochopí, co vlastně chtějí ministři provádět s jeho penězi a s penězi jeho dětí.
více


23.10.2020 EKONOMIKA: Koronakrize je jeden velký omyl

Markéta Šichtařová 5
Svět se vykloubil z pantů. Politici se tváří, že natisknutím peněz lze vytvořit bohatství. Že braním peněz schopným a rozdáváním neschopným lze docílit spravedlnost. Že placením lidí za to, že nepracují, lze vytvořit hodnotu.
více


22.10.2020 EKONOMIKA: A tebe taky sním!

Pavel Jégl
Armáda státních zaměstnanců narostla do nevídaných rozměrů. Co víc, příjmové nůžky mezi nimi a těmi, kteří na jejich platy vydělávají, se povážlivě rozevírají.
více


21.10.2020 EKONOMIKA: Špatné zprávy potřebují optimistické titulky

Luboš Smrčka 1
Nežijeme v době, která by poskytovala nějaký přehršel dobrých zpráv. Spíše je jich hluboký nedostatek. V takových časech velí jedna oblíbená česká komedie opatřovat špatné zprávy optimistickými titulky.
více


20.10.2020 EKONOMIE: Vyhlídky do budoucnosti

Pavel Kohout
Nobelovu pamětní cenu za ekonomii letos obdrželi Paul Milgrom a Robert Wilson za teorii aukcí. Ihned se zvedla vlna pochybností: proč právě aukce?
více


19.10.2020 EKONOMIKA: Mylná tolerance obřích dluhů

Václav Klaus1
Klasický učebnicový pohled ekonomů říká – a bylo to respektováno po celá staletí –, že je rozpočtový deficit státu zlo a nezodpovědnost. Platí i to, že čím větší deficit, tím větší zlo. Zde může ekonom skončit a eventuálně připustit, že sice existují výjimky jako války, ale je třeba připomenout, že...
více


16.10.2020 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jaroslav Brychta
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 12. 10. 2020.
více


19.10.2020 EKONOMIKA: Co ještě drží Česko nad vodou

Petr Holub1
Také analytikům České národní banky není v těchto dnech co závidět. Vláda postupně omezuje a zastavuje aktivity jednotlivých odvětví veřejných služeb, snaží se odradit občany od toho, aby opouštěli domov.
více


16.10.2020 EKONOMIKA: Vláda nás vrhá do chudoby pod záminkou covidu

Markéta Šichtařová 5
Prý už další lockdown ekonomiky nebude. Prý první stupně škol uzavřeny nebudou. Takže tu máme skoro-lockdown. Základní školy jsou zavřeny. Než oschne inkoust na posledním vládním dokumentu, bude tu úplný lockdown.
více


17.10.2020 EKONOMIKA: Vše začalo soutěží krásy

Lukáš Kovanda
Aukce. Kdekdo si pod tím slovem vybaví kladívko, licitátora, majetné dražitele či osoby v bílých rukavicích, opatrně manipulující s malbami starých mistrů. Jenže aukce mají mnohem širší uplatnění.
více


14.10.2020 EKONOMIKA: Nůžky, které se nepozorovaně otevírají

Petr Holub1
V záplavě nových čísel o průběhu epidemie zapomínáme, že Česko, Evropa i celý svět zároveň procházejí hospodářskou krizí. Hospodářská krize není z pohledu většiny populace nikdy příliš dramatická. Její následky se sčítají a projeví se až s odstupem.
více


12.10.2020 INTERNET: Vyměň celou kuchyňskou linku

Marian Kechlibar
Pokračování k článku o digitálních obrech. O mechanismech, které omezují konkurenci na trzích.
více


12.10.2020 KORONAVIRUS: Jak velké nebezpečí?

Jindřich Plzák
Jak velké nebezpečí nám hrozí? Korona je nebezpečná pro staré, trpícími různými neduhy a se sníženou imunitou. Korona není nebezpečná pro děti, mládež a dospělé v plné síle.
více


12.10.2020 EKONOMIKA: VW versus Škoda Auto a.s.

Karel Hvížďala
Jako dnes si pamatuji na to, jak jsem se skupinou novinářů a fotografů koncem roku 1991 stál v hale sídla první české vlády v Lazarské ulici.
více


13.10.2020 EVROPA: Strašidlo šílenství obchází Unií

Josef Klapal
Josef Klapal
Evropský parlament se zřejmě snaží za každou cenu dokázat, že je v něm více bláznů než v Evropské komisi. Pravděpodobně z tohoto důvodu odhlasoval ještě radikálnější závazek snížení emisních limitů, než požadovala právě EK.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


10.10.2020 EKONOMIKA: Čeká Česko dluhová krize?

Markéta Šichtařová 5
Pro letošek byl schválen rozpočet s deficitem 40 mld. korun – a dnes plán počítá se schodek 500 mld. Před pár dny Ministerstvo financí předložilo rozpočet na rok 2021. Podle něj budeme hospodařit se schodkem 320 mld. korun.
více


10.10.2020 ROZHOVOR: Už dnes posílají lidi na dlažbu

Hana Lipovská
Řešením není státní pomoc, nýbrž restrukturalizace. A tu opět nemůže provádět stát prostřednictvím svých úředníků, nýbrž samy firmy pod konkurenčním tlakem. Automobilový průmysl se propadl do krize už před koronavirem, částečně navíc krizi způsobily samotné státy, a především Evropská unie.
více


10.10.2020 SVĚT: Výbor Kongresu chce rozdělit digitální obry

Marian Kechlibar
Zpráva výboru amerického Kongresu hodnotí chování velkých IT firem jako zneužívání dominantního postavení a doporučuje použít proti nim antitrustové zákony.
více


9.10.2020 BIG EXPERT: Akcie

Jan Berka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 5. 10. 2020.
více


9.10.2020 EKONOMIKA: Cena života

Pavel Kohout
Jaká je cena vašeho života? Za kolik byste prodali rok života, kdyby vám hypoteticky někdo učinil takovouto mefistofelskou nabídku?
více


7.10.2020 EKONOMIKA: Politika se mění, Babiš zůstává

Pavel Jégl
Česko má za sebou další krajské volby. A byť v nich leckde hrály důležitou roli osobnosti hejtmanů a místních lídrů, v součtu zase převážil Andrej Babiš.
více


7.10.2020 GLOSA: Zemanova posedlost

Jan Ziegler
Hospodářsky nelze tento megalomanský projekt zdůvodnit. Proto nechápu, proč vláda premiéra Andreje Babiše uvolnila v době koronavirové krize 15 miliard korun na zahájení jeho stavby.
více


5.10.2020 ROZHOVOR: Ve světě bude horko

Luboš Smrčka 1
Jsou chvíle, kdy je čestné říci ono prosté a jednoduché: Nevím. Jsem ekonom a pořád ještě trochu biolog. Moje původní specializace by mne snad trochu opravňovala plést se do otázek spojených s viry, jejich šířením a do této problematiky.
více


5.10.2020 FINANCE: Zlevní nulová daň nemovitosti?

Robert Troška
Za menšího zájmu veřejnosti podepsal 18.9.2020 prezident republiky Miloš Zeman důležitý zákon rušící daň při koupi nemovitosti, tzv. daň z nabytí nemovitosti, která v posledních letech činila obří 4 %.
více


3.10.2020 EKONOMIKA: O krajích, které se dokážou ubránit krizi

Petr Holub1
Když stát platí, dobře platí. Těmito slovy dnes mohou chválit svou práci zaměstnanci veřejné sféry – úředníci, učitelé, zdravotníci, policisté, požárníci.
více


2.10.2020 EKONOMIKA: V USA se perou blbý a blbější

Markéta Šichtařová 5
Zdánlivý hlad po levných penězích vedl v posledních letech k oprášení tzv. moderní měnové teorie. Ta navzdory svému označení „moderní“ existuje již desítky let.
více


2.10.2020 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jiří Zendulka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 28. 9. 2020.
více


1.10.2020 GLOSA: Druhá vlna zavírání ekonomiky už nastala

Petr Holub1
„Musíme zpátky do práce,“ vyzval kandidát na předsedu německé Křesťansko-demokratické unie Friedrich Merz a způsobil tím v době koronavirové notný poprask.
více