20.4.2021 | Svátek má Marcela


20.4.2021 EKONOMIKA: Po covidu

Pavel Kohout
Když během března 2020 začaly vycházet údaje o nezaměstnanosti v USA, ekonomický svět byl šokován.
více


19.4.2021 EKONOMIKA: Nikdy se neptej, kdo má šetřit

Petr Holub1
Byl to menší šok, to nejde popřít. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) poprvé oznámila, že v krizových časech není možné jen utrácet, ale také je třeba přemýšlet, jak dostat pod kontrolu dluhy, které tím vzniknou.
více


16.4.2021 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Libor Stoklásek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 12. 4. 2021.
více


17.4.2021 EKONOMIKA: Odešla krize, dluhy po ní zůstaly

Petr Holub1
Zná to každá domácnost. Jednoho dne člověk skončí nákladnou rekonstrukci, pošle děti na studia a plánuje jako každý rok zahraniční dovolenou.
více


16.4.2021 EVROPA: Vítejte v centrálně řízené ekonomice

Markéta Šichtařová 5
Vládám celého světa vznikl nový cíl, který dosud neměly. V rámci hospodářské politiky už nebudou bojovat hlavně za nízkou nezaměstnanost, ale také... za růst cen akcií!
více


16.4.2021 FINANCE: Za co to utratíme?

Lukáš Kovanda
Lidem v Česku v posledním roce rekordně narostly úspory. Vzhledem k tomu, že se otevírá část dosud zavřených obchodů, lze očekávat spotřebitelské žně.
více


14.4.2021 POLEMIKA: Je opravdu ideologická válka cestou k prosperitě?

Vladimír Wagner,
Rád píši o zajímavostech a problematice související s přírodními vědami a technologiemi v oblastech, kterým rozumím a mohu k nim něco fundovaně a zajímavě říci.
více


13.4.2021 EKONOMIKA: Krize už je za námi, ukazují čísla z průmyslu

Petr Holub1
Za starého Říma všichni naslouchali augurům, kteří pozorovali ptáky a z jejich letu dokázali předpovědět budoucnost. Poptávka po službách posvátných věštců rostla přirozeně v dramatických časech.
více


12.4.2021 EKONOMIKA: Bez bohatství nebude pokroku

peníze koruna
Rozsáhlé výpadky dodávek elektrické energie v Texasu počátkem března údajně měly na svědomí zastaralé zdroje na uhlí a zemní plyn a nedostatečná infrastruktura.
více


9.4.2021 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Pavel Peterka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 5. 4. 2021.
více


9.4.2021 EKONOMIKA: Jsme o století zpět, lidstvo se nepoučilo

Markéta Šichtařová 5
V historii vždy byla hospodářská politika intenzívně provázána se zájmy významných finančních skupin. Ty lobbisticky ovlivňovaly politiku a hospodářskou politiku tak, aby šla na ruku zájmům předních byznysmenů.
více


8.4.2021 ENERGETIKA: S uhlím nadělá vláda víc škody než s covidem

Přemysl Souček
Bez jasných a podložených postojů řídí vláda naše životy. Nedokáže přitom ani vysvětlit, co ji k jejím názorům vede.
více


8.4.2021 SVĚT: Když odcházejí „nepostradatelní“

Pavel Jégl
Některé firmy jsou až myticky spojeny se svými zakladateli. Jejich odchody proto bývají provázeny nejistotou a obavami. Kellnerova PPF je ale natolik silná, že zřejmě jen zopakuje podobný scénář jako v Apple, Microsoft či Amazon.
více


6.4.2021 STAVEBNICTVÍ: Válcovat, válcovat, válcovat

Petr Holub1
Slovo válcovat se nejčastěji skloňuje ve stavebnictví, o tom nemůže být sporu. Ovšem častěji než při samotných stavbách se používá při jejich povolování.
více


6.4.2021 SPOLEČNOST: Mzdová nerovnost mužů a žen je přirozená

Markéta Šichtařová 5
Neuplyne měsíc, aby se v médiích nerozvířila ta či ona kauza, kdy nějaký politik či organizace vyzývají k „narovnání diskriminace mezi platy mužů a žen“.
více


2.4.2021 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Petr Pelc
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 29. 3. 2021.
více


3.4.2021 GLOSA: Ještě k budoucnosti Šumavy

Tomáš Jirsa
I když jsem ve sporu o budoucnost Šumavy zvyklý na hodně, přesto mne aktivisté a na ně navázaní vědci občas překvapí.
více


3.4.2021 PODNIKÁNÍ: Problémy rodu Rothschildů

Pavel Kohout
Král měl tři syny. Každý z nich měl splnit určitý úkol. V každé pohádce uspěje ten nejmladší, od kterého se to zprvu nejméně čeká. Ale nástupnictví v pohádkách je jedna věc, nástupnictví v čele rodinného podniku věc úplně jiná.
více


3.4.2021 ENERGETIKA: Čtyři hlavní důvody…

Vitalij Ginzburg
JE Temelín
Výstavba či dostavba jaderné elektrárny je závažné politické rozhodnutí a při rozhodování o něm je potřeba vzít v úvahu následující faktory a rizika.
více


1.4.2021 PENÍZE: Hotovost dává svobodu

Markéta Šichtařová 5
Všichni víme, že štěstí si za peníze nekoupíme. Ne všichni ale víme, že si za ně do značné míry koupíme svobodu. S nimi je život volnější.
více


1.4.2021 OSOBNOST: Mimořádnost Petra Kellnera

Václav Klaus1
Tragická smrt Petra Kellnera zasáhla nejen mne, zasáhla celý Institut Václava Klause, ale zasáhla každého, komu šlo a jde o naši zemi a její ekonomiku. Pro nás, kteří jsme ho znali, je to obrovská ztráta lidská (a osobní).
více


1.4.2021 VODA: Koronavirus a Světový den vody

Petr Havel
V poslední době vše překrývající problematika spojená s pandemií a regulacemi šíření koronaviru v kombinaci s dostatkem, někdy až přebytkem dešťových srážek v poslední době mohou, a v části veřejnosti také nepochybně vedou k tomu, že pitná voda ani zadržování vody v krajině není v ČR aktuálně...
více


2.4.2021 EKONOMIKA: Na půl plíce. Na jeden průplav

Lukáš Kovanda
Příliv pomohl uvolnit kontejnerovou loď délky mrakodrapu, takže Suez bude opět brzy plně splavný. Takřka týden trvající zaklesnutí plavidla Ever Given v mělčině průplavu však varuje. Jde o další doklad toho, jak je světový obchod stále zranitelnější.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


30.3.2021 BRUSEL: Zelený úděl se vítězně valí vpřed

Tomáš Břicháček
European Green Deal nebyl koronavirovou pandemií ani zastaven, ani zpomalen, ani upozaděn. Paradoxně vyšel posílen a úspěšně si razí cestu k novým metám. Tou nejbližší je Evropský klimatický zákon.
více


30.3.2021 EKONOMIKA: Biden proti depresi

Petr Holub1
Převládajícím motivem společenského, politického i ekonomického života se stala nuda, přesněji řečeno bezčasí.
více


26.3.2021 AUTA: Smrt benzínu

Vojtěch Dobeš
více


16.3.2021 DLUHY: Jak bankrotují státy a kdy přijde na řadu Česko

Pokud si vzpomínáte na úžasný francouzský seriál Byl jednou jeden… člověk, život, vynálezce atd., pak mi dáte za pravdu, že kdyby jeho tvůrce Albert Barillé byl stále mezi námi, slušelo by pokračování ze světa peněz. Odkud se berou a kam tečou. Anebo Byl jednou jeden… dluh.
více


13.3.2021 EKONOMIKA: Zavřete fabriky! Až to bude nezbytné

Petr Holub1
Nekontrolovaný provoz v průmyslových podnicích je v této chvíli hlavním důvodem, proč se počty nakažených koronavirem, a tím i nemocných a hospitalizovaných budou dál zvyšovat.
více


12.3.2021 EKOLOGIE: Jak psát o OZE pravdivě, a přitom nepravdivě

Přemysl Souček
Neříct celou pravdu je jedna z metod manipulace. Ne vždy musí sice jít o manipulaci úmyslnou, což ovšem na výsledku nic nemění. Protože i takový text těm úmyslně manipulujícím pomáhá. Takový článek vyšel před měsícem na Novinkách.
více