5.12.2020 | Svátek má Jitka


5.12.2020 EKONOMIKA: Proč je lepší nepodléhat blbé náladě

Petr Holub1
Nikdy nepodceňujte blbou náladu, ale mluvte o ní až ve chvíli, kdy nejde přehlédnout. Takové poučení si odnesli Češi z konce 90. let a právě dnes se může tato zkušenost vyplatit.
více


4.12.2020 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jan Němeček
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 30. 11. 2020.
více


4.12.2020 EKONOMIKA: Znárodnění už probíhá

Markéta Šichtařová 5
Všichni víme, že centrální banky i vlády se rozhodly „zachraňovat“ a dokopat k růstu ekonomiku tím, že do ní napumpují maximum peněz. Nefunguje to, zcela zjevně ne, nicméně to je teď věc jiná.
více


4.12.2020 POLEMIKA: Ekonomie a „výměna kuchyňské linky“

google facebook
Část veřejnosti zlobí internetoví giganti, protože „cenzurují příspěvky“. Politicky nekorektní, ideově nepohodlné, protivládní nebo nesouladné s hlavním mediálním proudem.
více


3.12.2020 EKOLOGIE: Zelení odborníci světového kalibru

CityAirbus
Měl to být den, který se zapíše do análu dějin, den, ve kterém se v Ingolstadtu (SRN) shromáždili pánové ve svátečním z daleka i blízka, aby byli přítomni historického počinu v boji za záchranu planety.
více


2.12.2020 EKONOMIKA: Nesvéprávný občan

Lukáš Kovanda
Veřejná debata, jež se živě rozproudila po sněmovním schválení daňového balíčku, je smutnou přehlídkou široce rozšířené nevíry ve schopnost občana vzít svůj osud pevněji do rukou a díky snížení daní ze mzdy rozhodovat po svém o větším objemu peněz.
více


1.12.2020 EKONOMIKA: Opravit neopravitelný zákon?

Petr Holub1
Poprask okolo daňového zákona se přesunul do Senátu a tím začíná další kapitola dramatu o největším snížení daní v historii.
více


1.12.2020 GLOSA: Anatomie strachu

JE Temelín
Když jsem četl Report (15 stran) spolku Evropské hodnoty s názvem “Jednosměrný ruský tunel: možné svěření stavby nových jaderných zdrojů Rusku jako největší hrozba pro suverenitu státu v polistopadové historii české republiky“.
více


30.11.2020 GLOSA: Koronavirus v ekonomice

Petr Holub1
Evropa skočila do rozbouřených vod druhého lockdownu – příliš rychle, než aby domyslela ekonomické důsledky.
více


27.11.2020 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jiří Zendulka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 23. 11. 2020.
více


27.11.2020 EKONOMIKA: Dluh vyseknutý vládou zaplatí každý

Markéta Šichtařová 5
Mluvit o Řecku se možná může zdát vzdálené. Nás přeci zajímá, jak se máme my tady a teď postarat o naše peníze. Tak proč do toho tahat Řecko? Ale všechno souvisí se vším.
více


30.11.2020 ENERGETIKA: Ruské „jádro“ je nebezpečné. A co ruský plyn?

Přemysl Souček
Jak si Česko dokáže ohlídat svou bezpečnost v oblasti energetiky? I v této sféře jeho přístup deformuje nátlak aktivistů, kterému politici bezdůvodně podléhají.
více


24.11.2020 Daně se snižovat měly, ale v době konjunktury

Filip Šebesta
Je v současné době zrušení superhrubé mzdy něčím přínosné? Má jednoslovná odpověď zní ano, ale zdůvodnění je spíše záporné. Odpovídám ano, jednak utilitárně jako občan, kterému se sníží daně, jednak jako ekonom přesvědčený o pozitivní roli nízkých a jednoduchých daní.
více


25.11.2020 EKONOMIKA: Jak likvidovat vlastní zemědělce

Michael Canov
Kdyby to bylo legislativně možné a hejtman Libereckého kraje Martin Půta by vyhlásil v rámci boje proti alkoholismu zákaz produkce (nikoli prodeje) piva v Libereckém kraji, tak by ho ve všech zdejších 22 pivovarech prokleli.
více


24.11.2020 EKONOMIKA: Dejte lidem peníze, přivoláte prosperitu?

Petr Holub1
Snižovat daně je vždycky správně, říká tradiční pravda a sklony jí věřit má každý, kdo pamatuje krach přerozdělovacího státu zvaného socialistické Československo.
více


23.11.2020 ENERGETIKA: Kdo nám tu maluje čerta na zdi?

JE Temelín
Na Foru24 mne vehementně namíchl komentář: „Jaderné elektrárny jsou nástrojem Ruska a Číny na ovládání dalších zemí“ (zde). Je to demagogie jako vyšitá. Jeden by si myslel, že jaderné elektrárny jsou nástrojem na výrobu elektřiny.
více


24.11.2020 EVROPA: Unie potřebuje najít svého zachránce

Přemysl Souček
Jedním z důvodů, proč je zelená lobby v EU tak úspěšná, je roztříštěnost její opozice. Protože zelené skupiny, bez ohledu na to, kolik mají členů, táhnou za jeden provaz. Své názorové rozdíly si vyřeší až ve chvíli, kdy „zelená revoluce“ zvítězí.
více


20.11.2020 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Libor Stoklásek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 16. 11. 2020.
více


20.11.2020 EKONOMIKA: Budou se rozdávat peníze. Dostane každý

Markéta Šichtařová 5
Všichni jsme si asi už všimli, že centrální banky „tisknou“ peníze jak o život. Někteří si navrch k tomu ještě všimli, že zejména v Evropě tyhle peníze prakticky nejsou ničím kryté.
více


16.11.2020 EKONOMIKA: Vítězové a poražení letošního roku

Jaroslav Vybíral
Jaroslav Vybíral
Na burzovních parketech se letos odehrává nebývalá divergence výkonnosti akcií způsobená pandemií covid-19.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


13.11.2020 EKONOMIKA: Chystá se frontální útok na vaše peníze

Markéta Šichtařová 5
Mám pro vás jednu zprávu, která se vám asi... No, i když raději posuďte sami. Takže: V současném světě neexistují opravdu bezpečné a výnosné investice. Bezpečné investice jsou totiž ztrátové.
více


13.11.2020 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Aleš Charvát
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 9. 11. 2020.
více


12.11.2020 ENERGETIKA: Odpovědnost ve scénářích nenajdeme

energetika
V polovině listopadu zasedne státní uhelná komise a vydá doporučení, dokdy skončí uhelný průmysl v Čechách. Zatím kolují různé dohady, které že to bude datum, zda rok 2033 nebo 2035, nebo 2038 nebo 2043 nebo 2045.
více


11.11.2020 GLOSA: Ekonomika na jednotce intenzivní péče

Petr Holub1
Debata o druhém lockdownu byla tak prudká, že se příliš nediskutovalo o jeho ekonomickém dopadu. Od začátku nebylo pochyb, že uzávěra některá odvětví ekonomiky poškodí, na druhé straně se slibovalo, že dopady nebudou kruté jako při jarní vlně koronaviru.
více


9.11.2020 EKONOMIKA: Wall Streetu Trump svědčil

Lukáš Kovanda
Vleklá nejistota, kdo bude americkým prezidentem v příštích čtyřech letech, představuje pro investory zlý scénář. Raději by hned věděli, na čem jsou. Soudy a přezkumy, jimiž v reakci na volební dění hrozí současný prezident Donald Trump, proto trhy zneklidňují.
více


9.11.2020 VODA: Česko se nesmyslně brání recyklaci vod

Petr Havel
Možná je to tím, že letos relativně hodně prší, takže téma prevence rizik sucha, i kvůli všudypřítomnému tématu koronaviru, ustoupilo do pozadí. Částečně je to ale také dáno tím, že koronavirové regulace na jaře znemožnily desítky vodohospodářských osvětových akcí.
více


7.11.2020 EKONOMIKA: Jistě, bude hůř

Luboš Smrčka 1
Přichází další vlna odhadů vývoje ekonomiky. Připravme se na příval pesimismu, na otevřená stavidla černých a děsivých předpovědí zmaru a hlubokého úpadku. I když je jisté, že bude hůř, přesto radím nenechat si tím kazit náladu.
více


7.11.2020 EKOLOGIE: Další důkazy o nedomyšlenosti zelených receptů

Přemysl Souček
Vše nasvědčuje tomu, že Ursula von der Leyenová a další komisaři EK nečtou. Nebo čtou, ale neumějí hledat informace. To samé platí o většině poslanců Evropského parlamentu.
více


6.11.2020 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jan Berka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 2. 11. 2020.
více


6.11.2020 EKOLOGIE: Boubín 2020

Tomáš Jirsa
Od počátku tisíciletí probíhal na Šumavě spor o budoucnost tohoto našeho nejrozsáhlejšího národního parku.
více


4.11.2020 EKONOMIKA: Vláda si dělá z rozpočtu trhací kalendář

Pavel Jégl
Sněmovna dostala návrh státního rozpočtu na příští rok. Vláda v něm předběžně zatnula sekeru 320 miliard korun.
více


2.11.2020 EKONOMIKA: Covid „luxuje“ peníze na Green Deal

Přemysl Souček
Bilionu eur se blíží schodek letošních rozpočtů, které země eurozóny musely ukázat v Bruselu (zde). Jenže eurozóna zahrnuje jen 19 států. Takže to není ani zdaleka schodek za všechny státy sdružené v EU.
více


31.10.2020 EKONOMIKA: Pod bodem mrazu

Petr Holub1
Vypadá to takřka jako konec světa zachycený v jednoduché křivce někde na tabuli. Zdejší ekonomika prožívala od roku 2014 něco jako zlaté období, zvláště díky tomu, že našla nový zdroj prosperity.
více


30.10.2020 EKONOMIKA: Opatření fungovat nebudou

Markéta Šichtařová 5
Napadlo vás někdy, jak obrovská paralela je mezi naším přístupem ke covidu a k ekonomice? Ne? Tak vězte, že to není paralela čistě náhodná. Je to důsledek našeho - míněno civilizačního - přístupu k přírodním či „evolučním“ jevům.
více


30.10.2020 ZEMĚDĚLSTVÍ: Reforma zemědělské politiky EU neuspokojí nikoho

Petr Havel
V množství zpráv a komentářů hodnotících návrhy přijaté v rámci budoucích změn v minulém týdnu Evropským parlamentem (EP) není snadné se vyznat. A platí to i o krácení dotací největším průmyslovým zemědělským podnikům.
více