9.5.2021 | Svátek má Ctibor


7.5.2021 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jan Němeček
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 3. 5. 2021.
více


8.5.2021 EKONOMIKA: Nezvyšuj důchody, když na to nemáš

Petr Holub1
Důchody se napřesrok zvýší v průměru o 450 korun měsíčně. Taková informace před volbami úplně nepotěší, zvláště vládní politiky. Tři roky včetně toho letošního se penze zvyšovaly o 900 korun a teď zákon velí zpomalit na polovinu. Před volbami opravdu nepříjemné.
více


6.5.2021 EKONOMIKA: I arcikapitalista Bezos může znít jako odborový předák

Pavel Jégl
Amazon je gigant ve světě zasílatelských řetězců. Jedna z nejrychleji se rozvíjejících společností světa. Táhne se však za ní pověst jednoho z nejhorších zaměstnavatelů – firmy, kde je úmorné pracovní tempo, ubíjející dril, kde člověk svázaný normami funguje jako robot.
více


5.5.2021 ENERGETIKA: Cesta do pravěku

Václav Husák1
Když jsem v roce 1955 zhlédl premiéru jedinečného filmu Karla Zemana s názvem „Cesta do pravěku“, byl jsem okouzlen. Když v roce 2021 sleduji realitu technologického a ekonomického směřování Evropské unie, jsem rozezlen.
více


4.5.2021 ENERGETIKA: Dukovany prostě nebudou

Jan Bartoň
Tendr na dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech má za sebou „vítězství“ protiruské lobby. V jejím čele je mimo jiné i Dana Drábová, která o Rusku nechce ani slyšet.
více


4.5.2021 EKONOMIKA: Kratší pracovní týden?

Pavel Jégl
Je doba zkracování, říkala Maryška v Postřižinách, když se téměř před sto lety krátila pracovní doba i vlasy. Nenazrává doba pro nové pracovní postřižiny?
více


4.5.2021 EKONOMIKA: Dál se klopýtá po dně

Petr Holub1
Začátek roku 2021 nebyl dalším pádem v krizovém období naší ekonomiky. Její výkon zpomalil jen o tři desetiny procenta. Přesto nejde popřít, že zdejší hospodářství v prvním čtvrtletí nadále klopýtalo po dně, stejně jako loni v létě nebo na podzim.
více


1.5.2021 EKONOMIKA: Bude to o ekonomice, blbečku

Lukáš Kovanda
Je tomu již přes třicet let od skončení bojových operací války v Zálivu. Tehdejší americký prezident George Bush starší se po spojeneckém vítězství stal miláčkem amerického lidu. V březnu 1991 jeho práci v úřadu kladně hodnotilo 90 procent Američanů. Zdálo se, že vítězství pro druhé volební období...
více


1.5.2021 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jan Berka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 26. 4. 2021.
více


30.4.2021 EKONOMIKA: Ruka s razítkem

Petr Holub1
S novým stavebním zákonem je něco v nepořádku. Přesto ladí poslanci ve výborech poslední detaily, příští středu by měla sněmovna rozhodnout o definitivní verzi. Nová norma pak nahradí stejnojmenný zákon z roku 2006.
více


30.4.2021 EVROPA: Absurdity kolem aut

Jan Dočekal
Zbytečná nařízení, nesmysly, které musíme zbytečně platit, kam se svět aut řítí a pár postřehů navíc. Taková erupce naštvání v jeden večer. Uznávám, že to není homogenní - spíš by to vydalo na několik samostatných článků.
více


29.4.2021 ENERGETIKA: Česko je v rukou Merkelové a Putina

Petr Skácel
gas pipe 2
Reakce na kauzu Vrbětice jsou dalším potvrzením nepříjemného faktu, že si o budoucnosti české energetiky jen velmi těžko budeme rozhodovat sami. Ocitli jsme se v kleštích, které drží v rukou těžké váhy.
více


28.4.2021 EKONOMIKA: Osudový rok českého piva

Petr Holub1
Zpráva o katastrofálním výpadku českého piva nevzbudila pozornost, jakou zasluhuje, i když o katastrofu jde v každém případě.
více


27.4.2021 ENERGETIKA: Vrbětice upozorňují na víc, než na Dukovany

Přemysl Souček
Rozdíl mezi realistou a aktivistou se ukázkově projeví v názoru na to, jak bezpečně pokračovat s českou energetikou po „vrbětické aféře“. Protože bezpečná cesta je v tomto případě jen jedna.
více


26.4.2021 EKOLOGIE: Kauza Vrbětice "vytlačila" covid

Jan Bartoň
Události kolem odhalení ruské diverzní akce proti vojenskému skladu ve Vrběticích mají dle mého soudu jen jedinou pozitivní rovinu. Konečně přestal být hlavním tématem zpráv vir covidu.
více


23.4.2021 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jaroslav Brychta
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 19. 4. 2021.
více


24.4.2021 EKONOMIKA: Proč Kreml kohoutky nezavře

Lukáš Kovanda
Na včerejší tradiční poselství prezidenta Vladimira Putina ruskému lidu reagoval rubl posílením, byť mírným.
více


24.4.2021 ENERGETIKA: Nesmíme ohrozit naši bezpečnost

Jan Zahradník
Vyhrocená politická a diplomatická konfrontace mezi Českou republikou a Ruskou federací má mimo jiné také zásadní dopady na českou energetiku. Vláda již rozhodla, že vyloučí ruskou firmu Rosatom z možné účasti v tendru na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech.
více


23.4.2021 EKONOMIKA: SuperLiga? SuperPrůšvih!

Luboš Smrčka 1
Světové fotbalové prostředí přestalo na pár dnů řešit, kdo v Čechách nahradí Peltu, a skočilo po revoluční myšlence dvanácti velkoklubů a jejich SuperLize. Nebudu posté popisovat podstatu. Jiní to udělali lépe.
více


22.4.2021 EKONOMIKA: Piráti ordinují nízké platy

Markéta Šichtařová 5
Před pár dny Ivan Bartoš, kterému se dost často v poslední době připisuje role údajného budoucího premiéra, prohlásil, že chce prosazovat fixaci kurzu koruny na kurz eura.
více


20.4.2021 EKONOMIKA: Po covidu

Pavel Kohout
Když během března 2020 začaly vycházet údaje o nezaměstnanosti v USA, ekonomický svět byl šokován.
více


19.4.2021 EKONOMIKA: Nikdy se neptej, kdo má šetřit

Petr Holub1
Byl to menší šok, to nejde popřít. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) poprvé oznámila, že v krizových časech není možné jen utrácet, ale také je třeba přemýšlet, jak dostat pod kontrolu dluhy, které tím vzniknou.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


17.4.2021 EKONOMIKA: Odešla krize, dluhy po ní zůstaly

Petr Holub1
Zná to každá domácnost. Jednoho dne člověk skončí nákladnou rekonstrukci, pošle děti na studia a plánuje jako každý rok zahraniční dovolenou.
více


16.4.2021 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Libor Stoklásek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 12. 4. 2021.
více


16.4.2021 FINANCE: Za co to utratíme?

Lukáš Kovanda
Lidem v Česku v posledním roce rekordně narostly úspory. Vzhledem k tomu, že se otevírá část dosud zavřených obchodů, lze očekávat spotřebitelské žně.
více


16.4.2021 EVROPA: Vítejte v centrálně řízené ekonomice

Markéta Šichtařová 5
Vládám celého světa vznikl nový cíl, který dosud neměly. V rámci hospodářské politiky už nebudou bojovat hlavně za nízkou nezaměstnanost, ale také... za růst cen akcií!
více


14.4.2021 POLEMIKA: Je opravdu ideologická válka cestou k prosperitě?

Vladimír Wagner,
Rád píši o zajímavostech a problematice související s přírodními vědami a technologiemi v oblastech, kterým rozumím a mohu k nim něco fundovaně a zajímavě říci.
více


13.4.2021 EKONOMIKA: Krize už je za námi, ukazují čísla z průmyslu

Petr Holub1
Za starého Říma všichni naslouchali augurům, kteří pozorovali ptáky a z jejich letu dokázali předpovědět budoucnost. Poptávka po službách posvátných věštců rostla přirozeně v dramatických časech.
více


12.4.2021 EKONOMIKA: Bez bohatství nebude pokroku

peníze koruna
Rozsáhlé výpadky dodávek elektrické energie v Texasu počátkem března údajně měly na svědomí zastaralé zdroje na uhlí a zemní plyn a nedostatečná infrastruktura.
více


9.4.2021 EKONOMIKA: Jsme o století zpět, lidstvo se nepoučilo

Markéta Šichtařová 5
V historii vždy byla hospodářská politika intenzívně provázána se zájmy významných finančních skupin. Ty lobbisticky ovlivňovaly politiku a hospodářskou politiku tak, aby šla na ruku zájmům předních byznysmenů.
více


9.4.2021 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Pavel Peterka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 5. 4. 2021.
více


8.4.2021 SVĚT: Když odcházejí „nepostradatelní“

Pavel Jégl
Některé firmy jsou až myticky spojeny se svými zakladateli. Jejich odchody proto bývají provázeny nejistotou a obavami. Kellnerova PPF je ale natolik silná, že zřejmě jen zopakuje podobný scénář jako v Apple, Microsoft či Amazon.
více


8.4.2021 ENERGETIKA: S uhlím nadělá vláda víc škody než s covidem

Přemysl Souček
Bez jasných a podložených postojů řídí vláda naše životy. Nedokáže přitom ani vysvětlit, co ji k jejím názorům vede.
více


6.4.2021 SPOLEČNOST: Mzdová nerovnost mužů a žen je přirozená

Markéta Šichtařová 5
Neuplyne měsíc, aby se v médiích nerozvířila ta či ona kauza, kdy nějaký politik či organizace vyzývají k „narovnání diskriminace mezi platy mužů a žen“.
více


6.4.2021 STAVEBNICTVÍ: Válcovat, válcovat, válcovat

Petr Holub1
Slovo válcovat se nejčastěji skloňuje ve stavebnictví, o tom nemůže být sporu. Ovšem častěji než při samotných stavbách se používá při jejich povolování.
více