22.10.2020 | Svátek má Sabina


22.10.2020 EKONOMIKA: A tebe taky sním!

Pavel Jégl
Armáda státních zaměstnanců narostla do nevídaných rozměrů. Co víc, příjmové nůžky mezi nimi a těmi, kteří na jejich platy vydělávají, se povážlivě rozevírají.
více


21.10.2020 EKONOMIKA: Špatné zprávy potřebují optimistické titulky

Luboš Smrčka 1
Nežijeme v době, která by poskytovala nějaký přehršel dobrých zpráv. Spíše je jich hluboký nedostatek. V takových časech velí jedna oblíbená česká komedie opatřovat špatné zprávy optimistickými titulky.
více


20.10.2020 EKONOMIE: Vyhlídky do budoucnosti

Pavel Kohout
Nobelovu pamětní cenu za ekonomii letos obdrželi Paul Milgrom a Robert Wilson za teorii aukcí. Ihned se zvedla vlna pochybností: proč právě aukce?
více


19.10.2020 EKONOMIKA: Mylná tolerance obřích dluhů

Václav Klaus1
Klasický učebnicový pohled ekonomů říká – a bylo to respektováno po celá staletí –, že je rozpočtový deficit státu zlo a nezodpovědnost. Platí i to, že čím větší deficit, tím větší zlo. Zde může ekonom skončit a eventuálně připustit, že sice existují výjimky jako války, ale je třeba připomenout, že...
více


16.10.2020 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jaroslav Brychta
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 12. 10. 2020.
více


19.10.2020 EKONOMIKA: Co ještě drží Česko nad vodou

Petr Holub1
Také analytikům České národní banky není v těchto dnech co závidět. Vláda postupně omezuje a zastavuje aktivity jednotlivých odvětví veřejných služeb, snaží se odradit občany od toho, aby opouštěli domov.
více


16.10.2020 EKONOMIKA: Vláda nás vrhá do chudoby pod záminkou covidu

Markéta Šichtařová 5
Prý už další lockdown ekonomiky nebude. Prý první stupně škol uzavřeny nebudou. Takže tu máme skoro-lockdown. Základní školy jsou zavřeny. Než oschne inkoust na posledním vládním dokumentu, bude tu úplný lockdown.
více


17.10.2020 EKONOMIKA: Vše začalo soutěží krásy

Lukáš Kovanda
Aukce. Kdekdo si pod tím slovem vybaví kladívko, licitátora, majetné dražitele či osoby v bílých rukavicích, opatrně manipulující s malbami starých mistrů. Jenže aukce mají mnohem širší uplatnění.
více


14.10.2020 EKONOMIKA: Nůžky, které se nepozorovaně otevírají

Petr Holub1
V záplavě nových čísel o průběhu epidemie zapomínáme, že Česko, Evropa i celý svět zároveň procházejí hospodářskou krizí. Hospodářská krize není z pohledu většiny populace nikdy příliš dramatická. Její následky se sčítají a projeví se až s odstupem.
více


12.10.2020 INTERNET: Vyměň celou kuchyňskou linku

Marian Kechlibar
Pokračování k článku o digitálních obrech. O mechanismech, které omezují konkurenci na trzích.
více


12.10.2020 KORONAVIRUS: Jak velké nebezpečí?

Jindřich Plzák
Jak velké nebezpečí nám hrozí? Korona je nebezpečná pro staré, trpícími různými neduhy a se sníženou imunitou. Korona není nebezpečná pro děti, mládež a dospělé v plné síle.
více


12.10.2020 EKONOMIKA: VW versus Škoda Auto a.s.

Karel Hvížďala
Jako dnes si pamatuji na to, jak jsem se skupinou novinářů a fotografů koncem roku 1991 stál v hale sídla první české vlády v Lazarské ulici.
více


13.10.2020 EVROPA: Strašidlo šílenství obchází Unií

Josef Klapal
Josef Klapal
Evropský parlament se zřejmě snaží za každou cenu dokázat, že je v něm více bláznů než v Evropské komisi. Pravděpodobně z tohoto důvodu odhlasoval ještě radikálnější závazek snížení emisních limitů, než požadovala právě EK.
více


10.10.2020 SVĚT: Výbor Kongresu chce rozdělit digitální obry

Marian Kechlibar
Zpráva výboru amerického Kongresu hodnotí chování velkých IT firem jako zneužívání dominantního postavení a doporučuje použít proti nim antitrustové zákony.
více


10.10.2020 ROZHOVOR: Už dnes posílají lidi na dlažbu

Hana Lipovská
Řešením není státní pomoc, nýbrž restrukturalizace. A tu opět nemůže provádět stát prostřednictvím svých úředníků, nýbrž samy firmy pod konkurenčním tlakem. Automobilový průmysl se propadl do krize už před koronavirem, částečně navíc krizi způsobily samotné státy, a především Evropská unie.
více


9.10.2020 BIG EXPERT: Akcie

Jan Berka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 5. 10. 2020.
více


10.10.2020 EKONOMIKA: Čeká Česko dluhová krize?

Markéta Šichtařová 5
Pro letošek byl schválen rozpočet s deficitem 40 mld. korun – a dnes plán počítá se schodek 500 mld. Před pár dny Ministerstvo financí předložilo rozpočet na rok 2021. Podle něj budeme hospodařit se schodkem 320 mld. korun.
více


9.10.2020 EKONOMIKA: Cena života

Pavel Kohout
Jaká je cena vašeho života? Za kolik byste prodali rok života, kdyby vám hypoteticky někdo učinil takovouto mefistofelskou nabídku?
více


7.10.2020 GLOSA: Zemanova posedlost

Jan Ziegler
Hospodářsky nelze tento megalomanský projekt zdůvodnit. Proto nechápu, proč vláda premiéra Andreje Babiše uvolnila v době koronavirové krize 15 miliard korun na zahájení jeho stavby.
více


7.10.2020 EKONOMIKA: Politika se mění, Babiš zůstává

Pavel Jégl
Česko má za sebou další krajské volby. A byť v nich leckde hrály důležitou roli osobnosti hejtmanů a místních lídrů, v součtu zase převážil Andrej Babiš.
více


5.10.2020 FINANCE: Zlevní nulová daň nemovitosti?

Robert Troška
Za menšího zájmu veřejnosti podepsal 18.9.2020 prezident republiky Miloš Zeman důležitý zákon rušící daň při koupi nemovitosti, tzv. daň z nabytí nemovitosti, která v posledních letech činila obří 4 %.
více


5.10.2020 ROZHOVOR: Ve světě bude horko

Luboš Smrčka 1
Jsou chvíle, kdy je čestné říci ono prosté a jednoduché: Nevím. Jsem ekonom a pořád ještě trochu biolog. Moje původní specializace by mne snad trochu opravňovala plést se do otázek spojených s viry, jejich šířením a do této problematiky.
více


3.10.2020 EKONOMIKA: O krajích, které se dokážou ubránit krizi

Petr Holub1
Když stát platí, dobře platí. Těmito slovy dnes mohou chválit svou práci zaměstnanci veřejné sféry – úředníci, učitelé, zdravotníci, policisté, požárníci.
více


2.10.2020 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jiří Zendulka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 28. 9. 2020.
více


2.10.2020 EKONOMIKA: V USA se perou blbý a blbější

Markéta Šichtařová 5
Zdánlivý hlad po levných penězích vedl v posledních letech k oprášení tzv. moderní měnové teorie. Ta navzdory svému označení „moderní“ existuje již desítky let.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


1.10.2020 GLOSA: Druhá vlna zavírání ekonomiky už nastala

Petr Holub1
„Musíme zpátky do práce,“ vyzval kandidát na předsedu německé Křesťansko-demokratické unie Friedrich Merz a způsobil tím v době koronavirové notný poprask.
více


28.9.2020 EKONOMIKA: Hlavně žádnou paniku

Lukáš Kovanda
Koruna citelně oslabuje. Za posledních třicet dní oslabila vůči euru z kurzu pod úrovní 26,10 na čtvrteční hodnotu nad 27,20 koruny za euro, tedy na nejslabší úroveň od letošního května.
více


26.9.2020 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Aleš Charvát
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 21. 9. 2020.
více


26.9.2020 EKONOMIKA: Zamávejme ropě. Ale bojme se jejího konce

Luboš Smrčka 1
Ještě před pár lety to znělo jako nesmysl a bláznivá vize snílků. Nyní se již množství poradenských i těžařských společností shoduje, že v dalších letech a jednou provždy již bude spotřeba ropy jenom klesat.
více


25.9.2020 EKONOMIKA: Vítejte v covidovém RVHP

Markéta Šichtařová 5
Výraz oxymóron či protimluv označuje něco, co nedává logický smysl: suchý déšť, částečné těhotenství, sladká sůl, horký mráz.
více


24.9.2020 GLOSA: Snížit emise znamená zvýšit chudobu

elektrárna power station
Kdopak to vymyslel, s tím vylepšeným závazkem snížit emise CO2? Samotná Ursula von Leyen to asi nebyla, stojí za tím fanatici, kteří věští Evropě skvělou budoucnost, a/nebo oportunisti, kteří tu vidí příležitost se nadmíru obohatit. Tak či onak, nám Evropanům to setsakramentsky uškodí.
více


22.9.2020 PRÁVO: Neuvěřitelné!

Daniel Follprecht
kladívko
Bizarní přístup finančního úřadu u jedné z plzeňských stavebních firem se dostal až na stůl Nejvyššímu správnímu soudu.
více


19.9.2020 EKONOMIKA: Překvapivý důsledek covidu

Markéta Šichtařová 5
Až se jednou budeme dívat zpět na koronový rok 2020, budeme docházet k překvapivým závěrům. Najednou uvidíme souvislosti mezi věcmi, které teď, nazíráno z nitra krabice, nejsou tak docela přímočaře vidět.
více


18.9.2020 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Petr Pelc
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 14. 9. 2020.
více


18.9.2020 ČECHOVINY: Vyřazen poslední Jak-40

Jan Čech
Dne 2. září 2020 byl slavnostně vyřazen poslední Jak-40, který u nás létal. Tak nás opustil poslední „sazomet“, jak jsme tomuto létajícímu omylu pro jeho nadměrnou kouřivost říkali. Pamatuji si, jak nám Rusové Jaky vnutili. První dva létaly v barvách Aeroflotu a mám dojem, že neměly na prostředním...
více