23.4.2021 | Svátek má Vojtěch


23.4.2021 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jaroslav Brychta
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 19. 4. 2021.
více


23.4.2021 EKONOMIKA: SuperLiga? SuperPrůšvih!

Luboš Smrčka 1
Světové fotbalové prostředí přestalo na pár dnů řešit, kdo v Čechách nahradí Peltu, a skočilo po revoluční myšlence dvanácti velkoklubů a jejich SuperLize. Nebudu posté popisovat podstatu. Jiní to udělali lépe.
více


22.4.2021 EKONOMIKA: Piráti ordinují nízké platy

Markéta Šichtařová 5
Před pár dny Ivan Bartoš, kterému se dost často v poslední době připisuje role údajného budoucího premiéra, prohlásil, že chce prosazovat fixaci kurzu koruny na kurz eura.
více


20.4.2021 EKONOMIKA: Po covidu

Pavel Kohout
Když během března 2020 začaly vycházet údaje o nezaměstnanosti v USA, ekonomický svět byl šokován.
více


19.4.2021 EKONOMIKA: Nikdy se neptej, kdo má šetřit

Petr Holub1
Byl to menší šok, to nejde popřít. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) poprvé oznámila, že v krizových časech není možné jen utrácet, ale také je třeba přemýšlet, jak dostat pod kontrolu dluhy, které tím vzniknou.
více


16.4.2021 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Libor Stoklásek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 12. 4. 2021.
více


17.4.2021 EKONOMIKA: Odešla krize, dluhy po ní zůstaly

Petr Holub1
Zná to každá domácnost. Jednoho dne člověk skončí nákladnou rekonstrukci, pošle děti na studia a plánuje jako každý rok zahraniční dovolenou.
více


16.4.2021 EVROPA: Vítejte v centrálně řízené ekonomice

Markéta Šichtařová 5
Vládám celého světa vznikl nový cíl, který dosud neměly. V rámci hospodářské politiky už nebudou bojovat hlavně za nízkou nezaměstnanost, ale také... za růst cen akcií!
více


16.4.2021 FINANCE: Za co to utratíme?

Lukáš Kovanda
Lidem v Česku v posledním roce rekordně narostly úspory. Vzhledem k tomu, že se otevírá část dosud zavřených obchodů, lze očekávat spotřebitelské žně.
více


14.4.2021 POLEMIKA: Je opravdu ideologická válka cestou k prosperitě?

Vladimír Wagner,
Rád píši o zajímavostech a problematice související s přírodními vědami a technologiemi v oblastech, kterým rozumím a mohu k nim něco fundovaně a zajímavě říci.
více


13.4.2021 EKONOMIKA: Krize už je za námi, ukazují čísla z průmyslu

Petr Holub1
Za starého Říma všichni naslouchali augurům, kteří pozorovali ptáky a z jejich letu dokázali předpovědět budoucnost. Poptávka po službách posvátných věštců rostla přirozeně v dramatických časech.
více


12.4.2021 EKONOMIKA: Bez bohatství nebude pokroku

peníze koruna
Rozsáhlé výpadky dodávek elektrické energie v Texasu počátkem března údajně měly na svědomí zastaralé zdroje na uhlí a zemní plyn a nedostatečná infrastruktura.
více


9.4.2021 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Pavel Peterka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 5. 4. 2021.
více


9.4.2021 EKONOMIKA: Jsme o století zpět, lidstvo se nepoučilo

Markéta Šichtařová 5
V historii vždy byla hospodářská politika intenzívně provázána se zájmy významných finančních skupin. Ty lobbisticky ovlivňovaly politiku a hospodářskou politiku tak, aby šla na ruku zájmům předních byznysmenů.
více


8.4.2021 ENERGETIKA: S uhlím nadělá vláda víc škody než s covidem

Přemysl Souček
Bez jasných a podložených postojů řídí vláda naše životy. Nedokáže přitom ani vysvětlit, co ji k jejím názorům vede.
více


8.4.2021 SVĚT: Když odcházejí „nepostradatelní“

Pavel Jégl
Některé firmy jsou až myticky spojeny se svými zakladateli. Jejich odchody proto bývají provázeny nejistotou a obavami. Kellnerova PPF je ale natolik silná, že zřejmě jen zopakuje podobný scénář jako v Apple, Microsoft či Amazon.
více


6.4.2021 STAVEBNICTVÍ: Válcovat, válcovat, válcovat

Petr Holub1
Slovo válcovat se nejčastěji skloňuje ve stavebnictví, o tom nemůže být sporu. Ovšem častěji než při samotných stavbách se používá při jejich povolování.
více


6.4.2021 SPOLEČNOST: Mzdová nerovnost mužů a žen je přirozená

Markéta Šichtařová 5
Neuplyne měsíc, aby se v médiích nerozvířila ta či ona kauza, kdy nějaký politik či organizace vyzývají k „narovnání diskriminace mezi platy mužů a žen“.
více


3.4.2021 GLOSA: Ještě k budoucnosti Šumavy

Tomáš Jirsa
I když jsem ve sporu o budoucnost Šumavy zvyklý na hodně, přesto mne aktivisté a na ně navázaní vědci občas překvapí.
více


3.4.2021 PODNIKÁNÍ: Problémy rodu Rothschildů

Pavel Kohout
Král měl tři syny. Každý z nich měl splnit určitý úkol. V každé pohádce uspěje ten nejmladší, od kterého se to zprvu nejméně čeká. Ale nástupnictví v pohádkách je jedna věc, nástupnictví v čele rodinného podniku věc úplně jiná.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


3.4.2021 ENERGETIKA: Čtyři hlavní důvody…

Vitalij Ginzburg
JE Temelín
Výstavba či dostavba jaderné elektrárny je závažné politické rozhodnutí a při rozhodování o něm je potřeba vzít v úvahu následující faktory a rizika.
více


2.4.2021 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Petr Pelc
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 29. 3. 2021.
více


2.4.2021 EKONOMIKA: Na půl plíce. Na jeden průplav

Lukáš Kovanda
Příliv pomohl uvolnit kontejnerovou loď délky mrakodrapu, takže Suez bude opět brzy plně splavný. Takřka týden trvající zaklesnutí plavidla Ever Given v mělčině průplavu však varuje. Jde o další doklad toho, jak je světový obchod stále zranitelnější.
více


1.4.2021 VODA: Koronavirus a Světový den vody

Petr Havel
V poslední době vše překrývající problematika spojená s pandemií a regulacemi šíření koronaviru v kombinaci s dostatkem, někdy až přebytkem dešťových srážek v poslední době mohou, a v části veřejnosti také nepochybně vedou k tomu, že pitná voda ani zadržování vody v krajině není v ČR aktuálně...
více


1.4.2021 OSOBNOST: Mimořádnost Petra Kellnera

Václav Klaus1
Tragická smrt Petra Kellnera zasáhla nejen mne, zasáhla celý Institut Václava Klause, ale zasáhla každého, komu šlo a jde o naši zemi a její ekonomiku. Pro nás, kteří jsme ho znali, je to obrovská ztráta lidská (a osobní).
více


1.4.2021 PENÍZE: Hotovost dává svobodu

Markéta Šichtařová 5
Všichni víme, že štěstí si za peníze nekoupíme. Ne všichni ale víme, že si za ně do značné míry koupíme svobodu. S nimi je život volnější.
více


30.3.2021 EKONOMIKA: Biden proti depresi

Petr Holub1
Převládajícím motivem společenského, politického i ekonomického života se stala nuda, přesněji řečeno bezčasí.
více


30.3.2021 BRUSEL: Zelený úděl se vítězně valí vpřed

Tomáš Břicháček
European Green Deal nebyl koronavirovou pandemií ani zastaven, ani zpomalen, ani upozaděn. Paradoxně vyšel posílen a úspěšně si razí cestu k novým metám. Tou nejbližší je Evropský klimatický zákon.
více
26.3.2021 AUTA: Smrt benzínu

Vojtěch Dobeš
více