20.8.2019 | Svátek má Bernard


19.8.2019 ZDRAVOTNICTVÍ: Dluhy nemocnic rostou, pojišťovny drží miliardy

Petr Holub1
Platy zdravotníků zdravě rostou už třetím rokem, přesto se jejich zástupci sešli s představiteli nemocnic a veřejnost varovali před tím, že chystají protesty, které budou stejně radikální, jako před osmi lety během akce Děkujeme, odcházíme.
více


19.8.2019 EKONOMIKA: Italská cesta z dluhové bažiny

Pavel Kohout
Itálie opět jednou trpí vládní krizí. Kromě toho země směřuje ke sporu s Evropskou unií ohledně rozpočtové politiky. Italská vláda nemá chuť šetřit tak, jak si to Brusel přeje. Unii se nelíbí italský státní dluh, který míří k výši až 135 procent HDP – komu by se ostatně líbil, že?
více


17.8.2019 EKONOMIKA: Proč vypukla obchodní válka mezi USA a Čínou?

Jefim Fištejn
Události, jež následovaly po nečekaném rozhodnutí prezidenta Trumpa uvalit daně prakticky na veškerý dovoz z Číny, vypadaly jako začátek opravdové obchodní války dvou světových obrů. Se všemi nevyčíslitelnými ztrátami, které z toho plynou.
více


17.8.2019 EKOLOGIE: Jak hrabiví hraboši hrabali

Zdeněk Roller
Chroustí kalamita na Břeclavsku mediálně moc nezaujala, jedovaté housenky taky ne, tak teď hurá na hraboše! Řekli si novináři a šli na to.
více


16.8.2019 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jaroslav Brychta
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 12. 8. 2019.
více


17.8.2019 POLEMIKA: Nepravdy pana Vlka st.

Aleš Máchal
forrest
Ve snaze vyvážit jiným úhlem pohledu názory vyřčené panem Vlkem v článku Řekni, kde ti tupci jsou uveřejněném v Neviditelném psu 5. 8. 2019 se pokusím o několik vysvětlujících komentářů k některým jeho výrokům, které jsou zjevně nepravdivé.
více


16.8.2019 EVROPA: Zelený útok na civilizaci

Jan Žamboch
European Union flag
Komisařka EU pro dopravu Violeta Bulcová nám sdělila, že „Všechny druhy dopravy by měly přispět k dekarbonizaci našeho systému mobility. Cílem je dosáhnout do roku 2050 nulových emisí. To vyžaduje systémový přístup: používání vozidel s nízkými a nulovými emisemi, výrazné zvýšení kapacity železniční...
více


14.8.2019 ROZHOVOR: Záleží na složení uhelné komise

Vladimír Wagner
Jaderný fyzik Vladimír Wagner považuje chabé výsledky německé Energiewende za vztyčený varovný prst pro českou uhelnou komisi. Ta musí brát v úvahu, že dovoz výkonu po odstavení německých uhelných elektráren už nebude možný.
více


13.8.2019 EKONOMIE: Projekt nebo produkt – jak šetřit při implementaci

Jiří Machotka
Posledním tématem, kterému bych se chtěl věnovat v souvislosti s možnými změnami ve státní správě, je téma implementace nových návrhů, resp. změn do stávajících služeb; v obou případech nejprve zaregistrovaných a posléze schválených z pořadníku, jehož koncept jsme si načrtli minule.
více


12.8.2019 GLOSA: Bursíkovy nápady

Ivo Valenta
Souhlasím s tím, že musíme usilovat o ochranu životního prostředí. Na druhé straně však není možné lidem diktovat, jaká auta si mají pořídit, a nutit je do vysokých investic!
více


13.8.2019 LESNICTVÍ: Rozhodující bitva s kůrovcem

Petr Holub1
Zprávy o kůrovci problesknou čas od času, podle toho, jaká se nabídne příležitost. V uplynulém týdnu vláda schválila dvě miliardy na podporu výsadby lesa pro nestátní instituce a veřejná debata na to reagovala pokřikem o nebezpečných změnách klimatu a o nevhodné skladbě českých lesů.
více


12.8.2019 ENERGETIKA: Americký plyn jako hrozba pro Putina

Jefim Fištejn
V posledních dnech se v americkém tisku mihla řada titulků, které se nestaly senzací, leč obsah článků slibuje velké problémy pro Kreml. Začátkem června Ukrajina obdržela prvních 80 tisíc tun americké ropy přes oděský ropný terminál.
více


9.8.2019 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Libor Stoklásek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 5. 8. 2019.
více


9.8.2019 EKONOMIKA: Krásný nový svět prodělečných investic

Marian Kechlibar
Zpráva serveru Bloomberg ze 6. srpna říká, že celkový objem dluhů, jejichž výnosy jsou záporné – tj. věřitel na nich prodělává –, právě dosáhl rekordních 15 bilionů dolarů. Dřívější rekord, 12,5 bilionu dolarů, byl překonán před necelými dvěma měsíci.
více


9.8.2019 GLOSA: Nevěřme strašákům o tzv. ekologickém dluhu!

Luboš Zálom1
Podle organizace Global Footprint Network vyčerpalo lidstvo svůj letošní příděl surovin již 29. července a žije tedy na tzv. ekologický dluh.
více


8.8.2019 EKONOMIKA: Naděje vkládaná do Číny

Lukáš Kovanda
Demokratičtí kandidáti na prezidentský úřad se zatím v dosavadních debatách ekonomice spíše vyhýbají. Není divu. Těžko mohou něco kritizovat. Spokojenost Američanů jak s ekonomikou jako takovou, tak s šancemi na získání dobré práce, je podle Gallupova ústavu právě teď nejvyšší v tomto tisíciletí.
více


8.8.2019 LESNICTVÍ: O tom našem kůrovci, lékaři lesa

Zdeněk Holásek
Můj tatík stejného jména i příjmení jako já dosáhl požehnaných devadesáti let věku a celý život prožil u jednoho zaměstnavatele, původně Státních lesů, později u jejich nástupce. Byl lesák. Odpovídal dlouhá léta za těžbu a obnovu lesa v oblasti Jizerských hor v nelehkých podmínkách lesů oslabených...
více


5.8.2019 EKOLOGIE: Řekni, kde ti tupci jsou

Václav Vlk st.
Měl jsem možnost projet se v poslední době po naší zemi, a zvláště Českomoravskou vrchovinou. Když jsem viděl tu zkázu, ty nastojato uschlé a od kůrovce sežrané lesy, stovky hektarů lesů, celé kopce a doliny, byl bych rád někomu nafackoval. Jen ho mít po ruce.
více


6.8.2019 EKONOMIE: Reforma ročního rozpočtování

Jiří Machotka
Ve svém předchozím článku, který měl spíše povahu analytickou, jsem se zabýval státním rozpočtem jako nástrojem fiskální politiky a finančního plánování.
více


5.8.2019 EKONOMIKA: Hra o čtvrt bilionu korun

Markéta Šichtařová 5
Už čtvrt bilionu korun! To je impozantní částka. Mnohým vyrazí dech, a jsou schopni pod dojmem z ní vyvozovat obstojné nesmysly. Řeč je o dividendách odtékajících každoročně z ČR.
více


2.8.2019 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jan Berka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 29. 7. 2019.
více


2.8.2019 KŮROVEC: Pořád se něco děje, někdy i dvakrát za den!

Vladimír Simanov
Dvakrát zařadila ČT24 problematiku kůrovce do svého večerního programu 30. července 2019. První část jsem vydržel sledovat až do konce, druhou už nikoliv. Domnívám se, že profesionalita veřejnoprávního media[1] by neměla spočívat jen ve výběru moderátorů s podmanivým hlasem a jejich neškodných...
více


2.8.2019 GLOSA: V zrcadle roku 2030

Zbyněk Petráček
Slyšíme-li výrazy jako Národní investiční plán či Rada vlády pro veřejné investování, čiší z nich duch byrokracie. Jenže to není česká specialita. Takový duch vládne i v orgánech EU či národních vládách včetně německé.
více


31.7.2019 TECHNIKA: FaceApp, dost vážná legrace

Ondřej Neff
Grafická aplikace FaceApp vstoupila na scénu v roce 2017. Po dvou letech o ní všichni mluví, ve 154 zemích ze 155 je to nejstahovanější aplikace, a to jak pro platformu iOS, tak pro Android.
více


30.7.2019 LESNICTVÍ: Vrtěti kůrovcem – rok poté

Vladimír Simanov
Je to něco přes rok, kdy byla na Neviditelném psu publikována moje úvaha Vrtěti kůrovcem. V neděli 28. července 2019 jsem otevřel Seznam a uviděl bombastický titulek Švédský stůl pro kůrovce vysadili naši předci. Teď se řeší, jak nezopakovat chybu.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


29.7.2019 EKONOMIE: Roční rozpočet

Jiří Machotka
Státní rozpočet má řadu specifik. Jak uvádí ve své magisterské diplomové práci Mgr. Martin Vašica, existuje „vládní monopol iniciovat rozpočtové zákony“ (pozn. autora: tím druhým je návrh státního závěrečného účtu).
více


27.7.2019 EKONOMIKA: Neposkvrněné početí italské liry

Luboš Smrčka 1
Tento blog jsem si nechával nějakou dobu uležet. Jaksi podvědomě jsem nechtěl reagovat na zprávu, že italský vicepremiér Matteo Salvini zvažuje zavedení nové paralelní měny. Připadalo mi to příliš šílené.
více


27.7.2019 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Aleš Charvát
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 22. 7. 2019.
více


26.7.2019 EKONOMIKA: Kdo zavře dveře?

Hana Lipovská
Přesně před 75 lety, 22. července 1944, skončila v ospalém městečku Bretton Woods Měnová a finanční konference Spojených národů, která dala vzniknout dvěma dodnes existujícím institucím: Mezinárodní měnový fond a Světová banka.
více


25.7.2019 EKONOMIKA: Lithium v českých rukou

Pavel Jégl
Lithium si ukrást nenecháme! To byl patrně nejúdernější slogan kampaně před sněmovními volbami v říjnu 2017.
více


24.7.2019 EKONOMIKA: Když německý bankster kýchne…

Jan Vitek
Kdybyste před čtyřmi roky koupili za sto tisíc korun akcie Deutsche Bank, nejen že by vám ta investice nic nevynesla, ale ještě by se zmenšila nejméně o sedmdesát pět procent, protože jejich hodnota se snižovala úměrně s příjmy, které tály jako zbytky sněhu na jarním slunci.
více


22.7.2019 PRÁVO: Ohrožení investic v Česku

Michael Pánek
Je to smutná zpráva, ale pravdou je, že úrovní justice patříme spíše na Východ než na Západ.
více


22.7.2019 EKONOMIKA: Vyšší daně – dražší bydlení!

Markéta Šichtařová 5
Trh nemovitostí začíná být žhavým politickým tématem. Ceny nemovitostí v posledních letech tak výrazně vzrostly, že se pro lidi s průměrnými příjmy staly nedostupné. Platí to téměř po celé Evropě, platí to i pro Kanadu.
více


19.7.2019 EKONOMIKA: Mladí a ztracení

Lukáš Kovanda
Když vysokou školu vystuduje mladý Čech, najde si práci takřka se stoprocentní jistotou. Když ji dokončí mladý Řek, pravděpodobnost, že si rychle najde práci, je zhruba jen dvoutřetinová.
více


19.7.2019 BIG EXPERT: Akcie

Jiří Zendulka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 15. 7. 2019.
více