9.7.2020 | Svátek má Drahoslava


9.7.2020 ENERGETIKA: Rakousko ukazuje všechny slabiny OZE

Přemysl Souček
„Podíl dovážené elektřiny v období, kdy panuje velký chlad a navíc nefouká vítr, dosahuje až 70 procent,“ taková byla charakteristika rakouské energetiky v roce 2018. Přesto Rakousko uzavřelo svoji poslední uhelnou elektrárnu.
více


8.7.2020 EKONOMIKA: Kdo je ten Celkem?

Václav Vlk st.
No dělat si prču z esenbáků bývalo docela populární, neb jaksi nevynikali mimořádnou inteligencí a vzděláním.
více


8.7.2020 LESNICTVÍ: Také manuální práce šlechtí člověka

Petr Martan
Vyslat studenty středních a vysokých škol na práci v lese a zemědělství není snaha o totální nasazení, ale o vlasteneckou a ekologickou výchovu. Jde o jednu z veřejných otázek, kterou přináší období po koronavorové krizi a období čekání na krizi novou.
více


7.7.2020 EKONOMIKA: Premiér Babiš si dělá srandu z občanů

Martin Mařák
Chřipková diktatura národního státu vyhlášená národními politiky u nás vypukla dvanáctého března nastolením nouzového stavu. V době jeho vyhlášení bylo u nás devadesát šest nemocných na covid-19, během jeho trvání počet narostl někam k šesti tisícům a pak začal klesat.
více


6.7.2020 EKONOMIKA: Rozpočet odepsal čtvrtinu daňových příjmů

Petr Holub1
Špatné zprávy by se v těchto těžkých časech vůbec neměly rozšiřovat, maximálně v tom případě, že aspoň jeden z jejich rozměrů může posloužit k povzbuzení. To se týká půlroční bilance státního rozpočtu.
více


7.7.2020 MERKELOVÁ: Blázen, nebo génius?

Luboš Smrčka 1
Německo snižuje (dočasně) obě sazby daně z přidané hodnoty. Standardní z 19 na 16 procent, sníženou ze sedmi na pět procent. Angela Merkel jde znovu – pokolikáté již? – proti proudu. Krizi řeší (mimo jiné) snížením daní.
více


3.7.2020 BIG EXPERT: Akcie

Jan Berka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 29. 6. 2020.
více


3.7.2020 EKONOMIKA: Snížit DPH? Opravdu nešťastný nápad

Petr Holub1
Koronavirová krize přiměla vládu zastavit ekonomiku a to vyvolalo všeobecný pocit, že vláda rovněž musí nahradit všechny škody, dokonce má jakousi morální povinnost uspokojit všechny požadavky, se kterými se na ni kdokoli obrátí.
více


1.7.2020 EKONOMIKA: Nezaměstnanost poroste, k čemu tedy kurzarbeit?

Filip Šebesta
Data z amerického trhu práce po nejtěžším zásahu do nezaměstnanosti spojeným s koronavirem v březnu a dubnu vykazují nyní mírné zlepšení. I když celková nezaměstnanost zůstává mimořádně vysoká – bez práce je více než 20,5 milionů Američanů.
více


2.7.2020 ENERGETIKA: Nová vodíková strategie

Gilbert Brand
voda
Ne, žádné strachy, nejde o zbraně totálního zničení: právě naopak, o novou zázračnou zbraň pro záchranu Zeměkoule.
více


26.6.2020 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jaroslav Brychta
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 22. 6. 2020.
více


27.6.2020 ZEMĚDĚLSTVÍ: Slunci a dešti neporučíme

Petr Havel
Stojí-li někdo první v linii čelící dopadům stále četnějších extrémních projevů počasí, pak jsou to jednoznačně zemědělci. I proto je pro tento obor jednou z výzev tyto dopady minimalizovat.
více


29.6.2020 EKONOMIKA: Spadne dolar o třetinu?

Luboš Smrčka 1
Profesor Stephen S. Roach není ve světě ekonomie „žádné ořezávátko“ a pokud on věští problémy dolaru a jeho oslabení až o 35 procent, nelze to brát na lehkou váhu. Na druhou stranu – bombastické předpovědi přitahují.
více


26.6.2020 EKONOMIKA: Krize je tu, připravte se na povolování opasků

Pavel Jégl
Šetřením se z krize prý nedostaneme, musíme se z ní ven proinvestovat. Zatím to ale spíš vypadá, že se z ní zkusíme prožrat. Do půlbilionového schodku vláda schová jak staré průšvihy, tak i nové dárky pro voliče.
více


25.6.2020 ENERGETIKA: Jádro na prvním místě

Jan Zahradník
Nedávno začalo odstavování tepelné elektrárny v severočeském Prunéřově. Je to prý symbolický začátek konce éry uhlí.
více


24.6.2020 EKONOMIKA: Nemovitosti zlevnit mohou

Lukáš Kovanda
Tuzemský hypoteční trh v květnu zamrzl. Banky poskytly nejméně májových hypoték za uplynulých deset let. Slabá poptávka po hypotékách značí, že může oslabit i poptávka po nemovitostech. Ty by pak mohly zlevnit.
více


23.6.2020 FEJETON: Mail přátelům

Michal F. Marko
euro logo
Tak, teď vážně, geronti! Tuhle v noci mě překvapila myšlenka, flash of lightnig. Od března jsme svědky historicky téměř bezprecedentního jevu a mezi námi ve skupině dosti systémově vzdělaných gerontů ani poznámečka o ději, který to vybudilo v makroekonomickém systému.
více


22.6.2020 EKONOMIKA: Jak danit tabák?

Martin Pánek
Zdanění tabáku patří mezi ty fiskální debaty, které zkrátka rezonují. S kouřením nebo kuřákem se setkal každý z nás, v odvětví se točí stovky miliard korun, z nichž je velmi štědře saturována státní pokladna. Právě o zdanění tabákových výrobků se diskutuje pod rouškou koronakrize. A jde o hodně.
více


22.6.2020 EKONOMIKA: Potravinovou soběstačností až k hladomoru

Markéta Šichtařová 5
Jistě jste to v poslední době slyšeli taky: ono zaklínadlo potravinová soběstačnost. Tedy pěstovat si, zpracovávat i vyrábět všechny a zvláště ty základní potraviny jen u nás a nespoléhat na trh.
více


20.6.2020 ESEJ: Zelený úděl se vyplatí

European Green Deal
S tím, jak máme za sebou to nejhorší, pokud jde o koronavirus, přichází opět do popředí Zelený úděl. Jedni si brousí zuby na to, že se do něj pustí s plnou vervou, druzí zase říkají, že na tom šíleně proděláme a že si to v této době nemůžeme dovolit.
více


20.6.2020 ROZHOVOR: EU je soběstačná leda v holičství a kadeřnictví

Marian Kechlibar
Osobní zkušenost má vždycky hodnotu, ať už se jedná o jakoukoliv krizi. Proto jsme svého času vynalezli písmo, aby si lidé mohli předávat zkušenosti napříč generacemi a aby si každé nové pokolení nemuselo vytrpět úplně to samé. Samozřejmě vás nikdo nemůže přinutit číst…
více


19.6.2020 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jan Němeček
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 15. 6. 2020.
více


19.6.2020 EKONOMIKA: Važme si vlastní měny

Jiří Weigl
V nekonečné debatě na téma výhodnost či nevýhodnost přijetí eura pro naši zemi současná bezprecedentní hospodářská krize způsobená umělým zastavením našeho i světového hospodářství v důsledku boje proti pandemii přináší nové argumenty.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


17.6.2020 EKONOMIKA: Velké dluhy malého Česka

Pavel Jégl
Na „Kalouskovy dluhy“ z časů globální krize budeme brzy vzpomínat jako na plochou historku okresního formátu.
více


16.6.2020 ANALÝZA: Dluhová oprátka

ISDe logo
Česká republika ani Evropská unie nebude řešit chystaným obrovským zadlužením důsledky koronavirové krize, nýbrž bude konzervovat svou dosavadní tragickou hospodářskou politiku. Ta zavlekla řadu zemí do ekonomického poklesu ještě před nástupem koronaviru.
více


15.6.2020 EKONOMIKA: Zachrání nás euro před inflací?

Jiří Zahrádka
Po minulé finanční krizi se zdálo, že propagátoři přijetí eura v Česku musí svůj boj vzdát. Systémové problémy společné evropské měny začali jasně pojmenovávat ekonomičtí nobelisté, vlastní měnu jako výhodu pro Čechy jmenovitě označil i hlavní ekonom Evropské banky pro obnovu a rozvoj.
více


12.6.2020 EVROPA: Proč si nepůjčí jižní státy samy? (Tak jako my)

Filip Šebesta
Státy jižního křídla EU jsou předlužené. Kvůli tomu jsou schopny financovat svůj dluh, půjčovat si, relativně dráž. Na trzích, kde upisují své dluhopisy, musí platit věřitelům rizikovou přirážku v podobě vyššího úroku.
více


12.6.2020 EKONOMIKA: Potíže sedmnácté spolkové země

Petr Holub1
Už bychom si to mohli zapamatovat. Německo má šestnáct spolkových zemí a vedle toho existuje ještě sedmnáctá jménem Česká republika.
více


12.6.2020 BIG EXPERT: Akcie

Aleš Charvát
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 8. 6. 2020.
více


10.6.2020 EKONOMIKA: Bilion z Bruselu a jak ho utratit

Petr Holub1
Česko mělo najednou nárok na nepředstavitelně vysoké dotace 700 miliard korun v sedmiletém období od roku 2007. Peněz bylo na první pohled dost, abychom dohnali zpoždění za vyspělou Evropou v technologiích, infrastruktuře i v životním prostředí.
více


10.6.2020 EKONOMIKA: Poplatek zjevně nevhodný

Rudolf Mládek
Za „daň chorých mozků“ je na železnici pokládán poplatek, který by v takovém Německu nikoho ani vteřinu nenapadlo vybírat a který musejí platit ti, jejichž vozidla jezdí na elektrickou energii.
více


10.6.2020 PIVO: Přelétavost u pivovarů není vadou

Ladislav Jakl 1
České pivovarnictví prožívá nelehké časy. A mikropivovarnictví dvojnásob. No, možná by bylo namístě napsat desetinásob.
více


9.6.2020 EKONOMIKA: Čekání na Husa

Antonín Minarský
karlovy vary
Nejmenší a nejchudší kraj České republiky je Kraj karlovarský a poslední dobou se v něm odehrávají neuvěřitelné a těžko pochopitelné věci.
více


6.6.2020 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jaroslav Brychta
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 1. 6. 2020.
více


4.6.2020 ÚVAHA: Jásáme při kopání vlastního hrobu

Václav Husák1
I když si to možná ani neuvědomujeme, nebo jen nepřipouštíme, kosmonautika vždy byla a stále je do značné míry součástí národních politik jednotlivých států. Jakousi jejich výkladní skříní. A to je jeden z důvodů, proč jsou na kosmický výzkum a s tím související experimenty vynakládány vládami...
více