22.11.2019 | Svátek má Cecílie


22.11.2019 BIG EXPERT: Akcie

Libor Stoklásek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 18. 11. 2019.
více


22.11.2019 NĚMECKO: Boj proti větrným mlýnům

Marian Kechlibar
Výstavba nových větrných elektráren se v Německu téměř zastavila. Stojí za tím čím dál organizovanější síť občanských iniciativ.
více


21.11.2019 EKONOMIKA: Doba se mění

Lukáš Kovanda
Pokud se někdy za posledních více než deset let dalo říci, že Francie má ekonomicky navrch nad Německem, je to právě teď. Taková situace značně nahrává ambicím prezidenta Emmanuela Macrona, který tak ještě rozhodněji sahá po otěžích faktického vůdce Evropy.
více


20.11.2019 ROZHOVOR: Chceme konec uhlí do roku 2035

těžba uhlí coal
Říkáme, že by těžba a spalování uhlí měly skončit mezi rokem 2030 a 2035. Ale spotřebu uhlí nelze brát jako jeden celek. Uhelné elektrárny, které vyrábí téměř pouze elektřinu, je možné postupně odstavovat do roku 2030.
více


19.11.2019 EKOLOGIE: Kam směřuješ, elektromobile?

Václav Husák1
Odpověď na tuto otázku není ani jednoduchá, ani jednoznačná. Pokud bychom vnímali per­spektivu elektromobilů pouze optikou většiny hromadných sdělovacích prostředků, tak je jejich budoucnost růžová.
více


19.11.2019 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 535

Jan Čech
Internet má jednu skvělou vlastnost, můžete si tam psát, co chcete. Z toho ovšem plyne také ta špatná stránka věci, že vám pod vaše články může psát kdejaký zamindrákovaný jouda, že jste idiot, a to jsem použil ten jemnější výraz, bývají daleko horší.
více


18.11.2019 SVĚT: Kauza jménem „lithium“

Marian Kechlibar
Nebude řeč o Krušných horách. Zásobování lithiem je potenciální problém pro celou moderní světovou ekonomiku.
více


18.11.2019 EKONOMIKA: Výročí největšího českého průšvihu

Markéta Šichtařová 5
Častý je názor, že největším problémem polistopadového vývoje byla forma privatizace. Někdo zase největší problém vidí v pozdější oligarchizaci české ekonomiky.
více


16.11.2019 PRAHA: Na Ruzyni za devět let

Zbyněk Petráček
Letiště Václava Havla má být světové, řekla ve středu ministryně financí: „Chceme, aby jelo v čele pelotonu, ne jen pasivně reagovalo na trendy v okolních zemích, proto jsme schválili první etapu dlouhodobého rozvojového plánu.“
více


15.11.2019 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Tomáš Pfeiler
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 11. 11. 2019.
více


15.11.2019 EKONOMIKA: Pohled na kanál Dunaj – Odra

Jiří Suk
Jiří Suk
Ministerstvo dopravy na jaře zveřejnilo Studii proveditelnosti vodního koridoru DO. V červnu bylo v Senátu slyšení na toto téma, 1. října potom seminář v AV ČR organizovaný Komisí pro životní prostředí.
více


14.11.2019 EKONOMIKA: Spor o budoucí možný socialismus. Který?

Miroslav Pivoda 1
Je docela zvláštní pocit prožít první polovinu života v prostředí, kde vše špatné bylo soustavně spojováno s přívlastkem „kapitalistický“. A pak prožít druhou polovinu života, kde naopak vše špatné je soustavně spojováno s přívlastkem „socialistický“.
více


9.11.2019 FINANCE: Jak obstojí bitcoin?

Petr Robejšek
Bitcoin je symbol pokroku ve zinternetizované společnosti a pro mnohé i budoucnost peněz. Jeho fanoušci jsou přesvědčeni o tom, že kryptoměny nahradí současný finanční systém. Jejich funkčnost a zatížitelnost lze dobře otestovat v nestandardní situaci, jaká je teď v Libanonu.
více


9.11.2019 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jan Berka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 4. 11. 2019.
více


7.11.2019 EKOLOGIE: Guterres - ještě že ho máme

Zdeněk Holásek
Na posledním klimatickém sumýš kabaretního cirkusu zvaného OSN pršely závazky přítomných hlavounů všech ras a náboženského vyznání, že by si člověk řekl, že do roku 2040 si budeme CO2 ukazovat v Národním muzeu kysličníků.
více


6.11.2019 ROZHOVOR: Vynucený konec uhlí je nebezpečný experiment

těžba uhlí coal
„Elektřina bude vzácná, drahá a pro mnoho občanů nedostupná,“ předpovídá jediný zástupce odborů v Uhelné komisi Jaromír Franta, předseda OS PHGN.
více


6.11.2019 EKONOMIKA: Kladivo na podnikatele

Petr Holub1
Experti banky se sídlem ve Washingtonu každoročně vydávají zprávu s názvem Doing Business, což se dá do češtiny přeložit jako „prostor pro byznys“, a v něm hodnotí, jaké podmínky mají podnikatelé ve všech zemích světa.
více


6.11.2019 LESNICTVÍ: Strašný lesů pán - totalita, či ruka trhu?

Zbyněk Petráček
Nesamozřejmost mnoha věcí si uvědomíme až ve chvíli, kdy o ně přicházíme. Nebo když se alespoň taková hrozba objeví na obzoru. Nebo když v cizině zjistíme, že to či ono může být zcela jinak. Týká se to i lesů, jejich stavu v Česku a našeho (myšleno státu, společnosti, zákonů i hospodářů) vztahu k...
více


4.11.2019 ROZHOVOR: Lidé za rok vydýchají miliardy kubíků CO2

JE Temelín
Profesor František Hrdlička, který od roku 1976 působí na Fakultě strojní ČVUT v Ústavu energetiky, má s energetikou celoživotní zkušenosti. Díky tomu má na její fungování jednoznačné názory odvozené z teorie i praxe. Jejich podstatná část se dá shrnout v pár slovech: do energetiky experimenty...
více


4.11.2019 EKONOMIKA: Kellner si nekoupil jen Novu, ale i budoucnost

Karel Hvížďala
Logika kroku Petra Kellnera, který v těchto dnech podepsal smlouvu o koupi CME, odpovídá světovému trendu.
více


2.11.2019 BIG EXPERT: Akcie

Jiří Zendulka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 28. 10. 2019.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


1.11.2019 EKONOMIKA: Cesta k politické polarizaci

Lukáš Kovanda
Čtyřicet miliard dolarů v luftu. To je skoro bilion korun. Bublina splaskla, jeden z nejočekávanějších letošních vstupů na burzu skončil spektakulárním fiaskem.
více


31.10.2019 EKONOMIKA: Velký plán

dollar
Není tomu tak dávno, co jsem byl považován za konspirátora, když jsem upozorňoval, že klimaalarmistické hnutí není žádným spontánním projevem, ale že se jedná o dlouhodobě plánovanou, dobře organizovanou a silami v pozadí štědře financovanou záležitost.
více


31.10.2019 ROZHOVOR: Česko ohrožuje německý útěk od uhlí

těžba uhlí coal
Již Henry Louis Mencken řekl, že každý problém má své řešení, které je prosté, jasné a mylné. Což je řešení, které si v přístupu k oxidu uhličitému vybrala Evropská Unie. „Složité problémy nemívají jednoduchá řešení,“ varuje Vladimír Dlouhý.
více


30.10.2019 AUTOMOBILISMUS: SOCR for Extinction

traffic
SOCR navrhuje zvýšit ekologickou daň (zvanou poplatek) za první registraci vozů nižších ekologických norem a zavést novou daň z norem vyšších.
více


30.10.2019 EKONOMIKA: Všichni mluví o krizi...

Luboš Smrčka 1
Bohu díky platí, že i když analytici všech možných odstínů a specializací mluví o krizi (někteří ji velmi usilovně předpovídají již osm let), ekonomika si dělá, co potřebuje. A věštci jsou jí povětšinou celkem ukradení.
více


29.10.2019 EKOLOGIE: Šumava nesmí být obětována

Pavlína Bauer
březový háj
Narodila jsem se v roce 1965 a celý svůj život jsem prožila na Šumavě. Nejdříve na české straně, nyní na německé, ale jen malinký kousek od české hranice.
více


28.10.2019 EKONOMIKA: Státní dluh je ten menší problém

Luboš Smrčka 1
Zase máme na stole téma „vláda rozhazuje“ a s tím oblíbené dilema, jak státní dluh může zároveň růst i klesat. Tedy přichází čas pro trochu osvěty k tématu, které mnoho lidí považuje za politické, ale které je hlavně ekonomické.
více


26.10.2019 ENERGETIKA: Za 28 miliard do fotovoltaiky může EU

Jan Bartoň
V komentovaném zpravodajském pořadu ČT24 Události, komentáře se dostali do ostrého sporu předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura a místopředseda vlády Karel Havlíček.
více


26.10.2019 EKONOMIKA: 90 let od Černého čtvrtku

Pavel Kohout
Uplynulo devadesát let od Černého čtvrtku na newyorské burze. Index Dow Jones Industrial se tehdy během jediného dne zhroutil o jedenáct procent.
více


25.10.2019 BIG EXPERT: Akcie

Aleš Charvát
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 21. 10. 2019.
více


25.10.2019 EKONOMIKA: Luddité, vzor CZ2019

Luboš Smrčka 1
Politické strany mívají občas podivuhodné nápady a v oblasti ekonomické to bývá taková trochu lidová umělecká tvořivost. Ta mívá smutnou vlastnost. Nejvíc potěší autory, nejméně ty, kteří se na to z nějakých důvodů musejí koukat.
více


23.10.2019 FEJETON: Anonymní prezident na nějaké pláži

Ondřej Neff
To je tak, když člověk poslouchá rádio a nezapíše, co slyší. Povídali tuhle v rádiu, a řekl bych, že právě na téhle stanici, protože jinou málokdy poslouchám, že jistý prezident chtěl dát příklad spoluobčanům a sbíral plastové odpadky na pláži.
více


22.10.2019 EKONOMIKA: Co nejvíc chybí české ekonomice

Petr Holub1
Není každý den posvícení. Představitelé vlády slavili počátkem října zprávu, že agentura Moody’s zlepšila rating dluhopisů České republiky.
více


21.10.2019 GLOSA: Kdyby trakaře padaly

Zbyněk Petráček
Kdyby ještě žil Jacques Chirac, mohl by Andreji Babišovi říci, že propásl příležitost mlčet. Znělo by to sice arogantně, ale mělo by to smysl. Ve hře je energetická bezpečnost v době, kdy sílí tlak na rušení uhlíkových technologií.
více