20.9.2021 | Svátek má Oleg


18.9.2021 EKOLOGIE: Model lesa s přátelským kůrovcem nefunguje

Tomáš Jirsa
Někteří zastánci usychajících lesů na Šumavě si chválí, že je okolo Šumavy ticho a nikomu nic nemusí vysvětlovat.
více


17.9.2021 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jiří Zendulka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 13. 9. 2021.
více


17.9.2021 ENERGETIKA: K čemu máme solární elektrárny?

Jiří Marek
Jiří Marek
Výroba elektřiny fotovoltaickými panely je u nás již dlouho adorována jako záchrana bezemisní energetiky. V podstatě je jasné, že v dohledné době asi 10 až 15 let není vyhnutí a solární elektrárny budou páteří naší energetiky.
více


17.9.2021 EKONOMIKA: Čína zruší Američanům Vánoce

Gordon G. Chang
Někdo rychle zavolejte Santovi. V Americe budou letos zrušeny Vánoce. Narušení dodavatelských řetězců v Asii způsobí, že děti nenajdou pod vánočním stromečkem žádné hračky.
více


16.9.2021 EKONOMIKA: Zapomeňte na politiku...

Petr Holub1
Lithium zůstalo v českých rukou, teď už zbývá jenom jeho těžbou zajistit prosperitu celé země a zvlášť Ústeckého kraje. S tímto poselstvím objíždí svůj volební obvod na Ústecku premiér Andrej Babiš (ANO).
více


15.9.2021 EKONOMIKA: Slábneme

Lukáš Kovanda
Newyorské útoky z 11. září 2001, jejichž dvacáté výročí jsme si o víkendu připomněli, zásadně přispěly k rozpoutání „války proti terorismu“. Do ní se zejména na území Afghánistánu a Iráku zapojily také české vojenské jednotky.
více


15.9.2021 ROZHOVOR: Postava bez politických kulí!

Markéta Šichtařová 5
Stagflace je už dávno realitou. V dobách fungování „normální“ ekonomie a „normální“ ekonomiky platilo, že když se ekonomice velmi dařilo, přehřívala se, takže se přetlak poptávky lidí po zboží a službách provalil v podobě zvýšené inflace. A
více


13.9.2021 ZELENÝ ÚDĚL: Panika začíná, recept stále chybí

Přemysl Souček
Na Titaniku pořád hraje muzika, ač pod čarou ponoru zeje díra. Stejně jako v roce 1912 „nepotopitelná“ loď se i EU žene plnou parou do záhuby. A nikdo tomu nevěří. Tomu, že nebude elektřina, ani peníze.
více


10.9.2021 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Petr Pelc
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 6. 9. 2021.
více


11.9.2021 EKONOMIKA: Příliš se mluví o snížení schodku rozpočtu

Petr Holub1
Se státním rozpočtem se musí něco udělat. Tak zní v různých variantách hlavní poselství volebních programů, zvláště jejich ekonomické části. Při pohledu na prognózu do roku 2025, kdy se deficit pohybuje mezi třemi a čtyřmi sty miliardami korun, se tomu ani nejde příliš divit.
více


10.9.2021 EKONOMIKA: O inflaci, která vám žere peníze, se zatlouká

Markéta Šichtařová 5
Inflace zrychluje. To je prostě konstatování. Můžeme ho doložit na číslech. Nejen u nás, ale prakticky v celé Evropě. No – lépe řečeno – vlastně v celém světě.
více


9.9.2021 EKOLOGIE: Elektromobilita je slepá cesta!

Tomáš Zdechovský
Dohoda, známá jako Green Deal, si vytkla skutečně ambiciózní cíle. Do roku 2030 by měla Evropa snížit produkci skleníkových plynů alespoň o 50 % ve srovnání s rokem 1990. Navíc do roku 2050 se má Evropa stát uhlíkově neutrální.Dohoda, známá jako Green Deal, si vytkla skutečně ambiciózní cíle. Do...
více


9.9.2021 KORONAVIRUS: Jak dojit zdravotní pojištění

Jan Bartoň
Testování žáků základních a středních škol na covid u téměř 1,5 milionů žáků a studentů přineslo pozoruhodný výsledek. Pozitivní byl zjištěn asi u 50 žáků a studentů – tj. 0,003%. Testování bude pokračovat a celkově tyto testy stály podle sdělení státu asi 80 milionů korun.
více


8.9.2021 ROZHOVOR: Zelení v EU jsou naprostí kazisvěti

Markéta Šichtařová 5
Rozpočtová rada vlády by naopak ztrácela na důvěryhodnosti, kdyby planě strašila ve snaze vládu nebo veřejné mínění někam natlačit. Vzpomeňme, jak sami statistici nedokázali dlouho určit, jak se vlastně vyvíjí HDP v době koronakrize. T
více


7.9.2021 GLOSA: Volby za dveřmi aneb Zubožené Česko

Jaroslav Jirát
Volební kampaně jsou přehlídkou žvanění. Opozice se předhání v mlhavých výtkách na adresu vlády. Budoucnost je zoufalá vinou ohromného zadlužení. Pandemii vláda nezvládla. Oblíbené je tvrzení, že stát nelze řídit jako podnik. A vůbec…
více


7.9.2021 EKONOMIKA: Jde zdražování ještě zastavit?

Petr Holub1
V některých evropských zemích propadají lidé panice. Stejný pocit můžete v Česku zažít, když se snažíte s příslušnou firmou či řemeslníkem domluvit opravu nebo rekonstrukci bytu.
více


3.9.2021 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jan Němeček
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 30. 8. 2021.
více


4.9.2021 EKOLOGIE: Co chybí v průzkumech veřejného mínění

Přemysl Souček
Zelení výzkumníci se ptají lidí na to, kdy má Česko skončit s uhlím, nebo kolik produkuje emisí. Neptají se však na to, jestli lidé vědí, čím jde uhlí spolehlivě nahradit. Manipulací je však v průzkumech víc.
více


4.9.2021 EKONOMIKA: Prvotní rozpočtový instinkt

Petr Holub1
Není možné, aby si stát půjčoval na svůj provoz. Tato slova pronesl starosta jednoho malého města za Prahou a k tomu dodal, že nejde jen o jeho názor, ale že to tak vidí všichni místní, se kterými o tom mluvil. Tato věta vysvětluje všechno, co se v posledních dnech děje okolo státního rozpočtu na...
více


4.9.2021 ANALÝZA: Opravdu chceme konec automobilů v EU?

David Bařinka
Před nějakou dobou zveřejnila Evropská komise svůj nový klimatický plán zvaný „Fit for 55“. Bohužel se opět ukázalo, že v dnešní době o osudech miliónů lidí rozhodují nekompetentní a v daných disciplínách naprosto nevzdělaní jedinci, jejichž jedinou devízou je pouze jejich sebestřednost a ničím...
více


1.9.2021 POSTSCRIPTUM: K Astonově „bábě zvědavce"

Martin Petráček
elektromobil dobijeni
1000 km jízdy průměrnou rychlostí 67 km/h představuje 15 h jízdy. Při průměrné spotřebě – u elektromobilu je vhodnější hovořit o příkonu motoru, ale v podstatě se jedná o totéž – 25 kW to znamená, že v akumulátoru musí být k dispozici energie 375 kWh.
více


1.9.2021 ENERGETIKA: Proč zdražuje elektřina a teplo?

Lukáš Kovanda
Rusko záměrně omezuje dodávky plynu do Evropy, cena emisních povolenek EU letí vzhůru k novému rekordu. Domácnostem i podnikům v ČR i proto zdražuje uhlí, plyn, elektřina i teplo.
více


2.9.2021 GLOSA: Tržní, nebo komandovaná ekonomika?

Vladimír Simanov
V roce 1982 jsem dostal za úkol vypracovat jako seminární práci ke zkoušce z politické ekonomie stručný přehled tehdejších buržoazních ekonomických teorií. Podkladem mi byla dvousvazková publikace Přehled soudobých buržoazních ekonomických teorií.
více


2.9.2021 EKONOMIKA: Růst nic moc, inflace až moc

Lukáš Kovanda
Tuzemští statistici dnes vydají svůj zpřesněný odhad výkonu české ekonomiky v letošním druhém čtvrtletí. Ten předběžný příliš nenadchnul. Ač totiž někteří experti vyhlíželi až desetiprocentní růst, realita byla méně růžová – 7,8 procenta.
více


1.9.2021 ENERGETIKA: Chtějí bankéři zničit českou energetiku?

Přemysl Souček
Nejen čeští podnikatelé v energetice se potýkají s tím, že banky nechtějí financovat uhelné projekty. Nechtějí ani financovat jejich neuhelné projekty, pokud neřeknou, do kdy skončí s těmi uhelnými. Bez ohledu na to, co tím způsobí.
více


1.9.2021 ROZHOVOR: Co způsobí covidová hysterie

Markéta Šichtařová 5
Tvrzení, že daní se v Česku vybírá dost, ale problém je v tom, jak se rozdělují: Podepisuji na 100 procent. Daní se vybírá až příliš. Máme ohromně vysokou daňovou kvótu. My nerosteme „díky“ daním, ale „vysokým daním navzdory“.
více


31.8.2021 GLOSA: Jihočeši propustí 40 úředníků...

Jan Ziegler
Jihočeský krajský úřad zeštíhlí a hejtman Martin Kuba (ODS) a současná krajská koalice mají na svém kontě další velký úspěch.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


30.8.2021 GREEN DEAL: Soumrak motorismu v Čechách

Josef Klapal1
Pojďme si v krátkosti nastínit reálné dopady nedávno přijatého Zeleného údělu na motoristu spotřebitele, tedy prakticky na každého z nás. Bude to obrovská díra do našich peněženek a pokřivení trhu.
více


30.8.2021 ROZHOVOR: Pro Česko je klíčová soběstačnost

Přemysl Souček
„V Evropě nelze počítat s neomezeným dovozem a vývozem elektřiny. Pro Česko je proto klíčové minimalizovat svoji dovozní závislost v souladu s energetickou koncepcí,“ říká Zbyněk Boldiš, viceprezident ENTSO-E.
více


30.8.2021 EKONOMIKA: Svět zkrátka natiskl moc peněz

Jan Skopeček
Růst inflace nabral takovou dynamiku, že se z ní stává celospolečenské téma. Nelze se divit, po rozvolnění nákladných covidových restrikcích čelí lidé pro změnu rychle rostoucím cenám.
více


27.8.2021 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Libor Stoklásek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 23. 8. 2021.
více


27.8.2021 ZDRAVOTNICTVÍ: Miliardy bez příčiny

Petr Holub1
Kdo si chce užít tanec miliard, musí se vypravit do zdravotnictví. Nemá smysl zacházet do detailů, stačí říct, že příjmy zdravotních pojišťoven vyrostly z 327 miliard korun v roce 2019 na 400 miliard, které se čekají letos. K tomu je třeba dodat už jenom to, že rozpočet ministerstva zdravotnictví...
více


27.8.2021 EVROPA: Teď už o emise CO2 vůbec nejde

Přemysl Souček
Veškeré klimatické tažení má jiný cíl, než politici a aktivisté tvrdí. Nejde o emise CO2, nýbrž o ekonomiku a životní úroveň. O jejich pokles, spíše však přímo propad.
více


26.8.2021 EKONOMIKA: Proč tak těžko?

Petr Holub1
Česko, Itálie a Španělsko jsou tři evropské země, kde byl ve druhém čtvrtletí ekonomický propad nejhlubší – tedy pokud srovnáváme s úrovní předkrizového roku 2019. U prvních dvou zemí dosáhl pokles podle Eurostatu čtyř procent hrubého domácího produktu, v případě Španělska šesti procent. Proti tomu...
více


26.8.2021 EKOLOGIE: Chvála smrku

Tomáš Jirsa
Také na stránkách Práva byl publikován názor, že za současnou kůrovcovou kalamitu a holiny nemůže kůrovec, ale člověk, lesník, tím, že sázel smrky. Tak jako většina tvrzení ekologistů, jedná se spíše o politickou proklamaci, než skutečnost.
více