13.8.2020 | Svátek má Alena


7.8.2020 EKOLOGIE: Jak je to tedy s tou naší planetou?

Václav Husák1
Planeta Země je nazývána živou. Připustili-li bychom tento pojem, tak rovněž musíme připustit i skutečnost, že musí být naprosto zblblá.
více


7.8.2020 BIG EXPERT: Akcie

Aleš Charvát
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 3. 9. 2020.
více


5.8.2020 DOPRAVA: Kdy přestanou být dálnice ostudou Česka?

Tomáš Zdechovský
„Řídit stát jako vlak.“ Toto heslo aktuálně v různých vtípcích viděl snad každý. A není divu, univerzální ministr Karel Havlíček totiž musí nyní hasit hned několik požárů najednou.
více


5.8.2020 EKONOMIKA: Horší než koronavirus

Pavel Kohout
Hrubý domácí produkt je zastaralá, nepřesná a možná i politicky manipulovaná veličina, kterou bychom měli nahradit něčím lepším a pokrokovějším. Takový názor bývá alespoň častý v dobách, kdy se nic zvláštního neděje.
více


4.8.2020 EKONOMIKA: Budoucnost patří povalečům

ISDe logo
Historicky nejhorší propad ekonomiky o téměř 11 % považuje vicepremiér Karel Havlíček za přijatelný ve srovnání s ostatními zeměmi.
více


4.8.2020 GLOSA: Jak „zelené investice“ zachrání evropskou ekonomiku?

Přemysl Souček
Na otázku, jak ekonomiku po koronaviru zachrání takzvané zelené investice, znají odpověď zřejmě jen v hlavních chrámech ekologistické víry. Solidní ekonomičtí analytici totiž jen krčí rameny.
více


4.8.2020 EKOLOGIE: Kam s ním?

Lubomír Stejskal
S nebezpečným odpadem z lagun Ostramo v Ostravě. Ten se dosud likvidoval v unikátní technologii na západě Čech – v generátorech tlakové plnárny firmy Sokolovská uhelná ve Vřesové.
více


4.8.2020 ZEMĚDĚLSTVÍ: Předčasná zpráva o zpožděných žních

Petr Havel
Předpokládaný meziročně nižší letošní objem tuzemské úrody hlavních obilovin a pomalejší postup sklizně sice není kvůli všudypřítomnému koronaviru tradiční hlavní náplní zpráv v průběhu žní, pokud se ale na téma dostane, bývá obojí hodnoceno negativně a se závěrem, že důsledkem bude růst cen chleba...
více


3.8.2020 EKONOMIKA: S čím také souhlasil premiér v Bruselu

Filip Šebesta
Evropská rada na svém posledním summitu schválila nejen nový kontroverzní plán Next Generation EU ve výši 750 mld. eur, ale také nový rozpočet unie na roky 2021-2027, tzv. Víceletý finanční rámec, ve výši 1074 mld. eur.
více


3.8.2020 EVROPA: Druhá vlna bude, i kdyby na chleba nebylo

Markéta Šichtařová 5
Bude druhá vlna? Nebude? Jasně, že bude. Ovšem nemá to nic společného s epidemiologickou situací a už vůbec ne s nebezpečností viru. Ostatně to bylo specifikum covidu od počátku – realita se rozcházela s mediálním obrazem.
více


31.7.2020 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jan Němeček
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 27. 7. 2020.
více


27.7.2020 EKONOMIKA: Plánovaná ekonomika 2.0

Filip Šebesta
Vláda, reprezentována stále bdící dvojicí premiér Babiš – dvojitý ministr Havlíček, ve středu společně s některými členy NERV (Národní ekonomická rada vlády) představovala na tiskové konferenci své vize ve věci vývoje ekonomiky, a to nejen v návaznosti na to, co vyjednal Andrej Babiš v Bruselu....
více


25.7.2020 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Petr Pelc
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 20. 7. 2020.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


23.7.2020 EKONOMIKA: Na zeleno nalakovaný fond

Lukáš Kovanda
Pokud měl bruselský summit EU veřejnosti demonstrovat jednotu Evropské unie v krizovém čase, pak se to tak úplně nepodařilo. Lídři se naživo viděli po dlouhých měsících, ale záhy po zahájení jednání už padala i osočení z vydírání.
více


23.7.2020 SPOLEČNOST: Věk koronaviru

Jaroslav Mitlener1
Žádný konec historie, žádná postdemokracie nebo postpravdivá doba. O názvu naší epochy rozhodne největší fenomen doby. Řádění nepatrného tvorečka, který sám o sobě ani nedokáže splnit všechna kriteria definice živého tvora a potřebuje k tomu jiné živé buňky.
více


22.7.2020 POLITIKA: Kalouska už překonala Schillerová

Pavel Jégl
Časy se mění a politika s nimi. Ohlášený odchod Miroslava Kalouska ze sněmovny nabízí otázku, co je v krizi horší: Tupé škrtání, nebo tupé zadlužování?
více


22.7.2020 EVROPA: Peníze pro EU

Rudolf Mládek
A o nic jiného nejde. Jen udržet jakési status quo. Politika, kterou dělala Moskva od roku 1964 až do svého hořkého konce. Přesně o totéž se snaží západní elity, které se mylně domnívají, že balíkem poutrácených peněz oživí ekonomiku a zajistí báječné zlaté zítřky.
více


21.7.2020 EKONOMIKA: Pokrok?

George Švehla
Tak nevím, kterým směrem se naše lidská společnost, a hlavně naše západní civilizace, čím dál rychleji ubírá. V posledních deseti letech nás vývoj obého, v nejlepším případě, nechává na rozpacích.
více


20.7.2020 EVROPA: Rozšíří se eurozóna o Burkinu Faso?

Markéta Šichtařová 5
Když jsem byla dítě, vykládalo se, že jednoho dne prý nebudou války, všichni Evropané se spojí a budou žít v jednom státě, kde bude jak v pohádce. Pochopitelně to znamenalo, že všichni taky budou mít jedny peníze.
více


17.7.2020 EKONOMIKA: Hledá se nový začátek

Petr Holub1
My vytvoříme finanční rámec a pak bude záležet na ostatních, jak tuto možnost využijí. Těmito slovy lze shrnout vládní recept na restart tuzemského hospodářství.
více


17.7.2020 BIG EXPERT: Akcie

Jiří Zendulka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 13. 7. 2020.
více


16.7.2020 EKONOMIKA: Po koronaviru návrat do 18. století

Petr Holub1
„Evropa je ve skvělé pozici,“ oznámila předsedkyně Evropské centrální banky Christine Lagardeová. Myslela tím, že máme nejlepší předpoklady uspět v nové ekonomické realitě po koronaviru. Nový svět podle Lagardeové překvapivě připomíná svět, jaký byl někdy v osmnáctém století.
více


15.7.2020 EKONOMIKA: Páté kolo

Pavel Jégl
Hospodaření vlád bývá občas srovnáváno s hospodařením domácností. Jistě, jsou v tom rozdíly. Přesto bychom mohli zkusit poměřovat vládu doporučeními, která finanční poradce dává jednotlivcům či rodinám.
více


14.7.2020 ENERGETIKA: Diskuse o ceně Dukovan není férová

Přemysl Souček
Kritika odhadované ceny za dostavbu „jádra“ v Dukovanech i odhady jejího zvýšení mají ukázat, že jde o špatnou investici. Že je lepší dát peníze do instalace zelených zdrojů. Ale opravdu by stály méně?
více


14.7.2020 EKONOMIKA: Základní koncept další cesty - obnova českého kapitálu

Václav Klaus1
Jedinou šanci na překonání dnešní krize, na restart ekonomiky i na její dlouhodobý růst vidíme v systémových změnách. Ke skutečné změně navíc nemohou stačit jen striktně ekonomické pohledy. Nemůže jít „jen“ o zlepšení vládní hospodářské politiky. Musí jít o celkový posun ekonomického paradigmatu....
více


13.7.2020 SVĚT: Konec kapitalismu?

Markéta Šichtařová 5
Už jste slyšeli tu fámu, že kapitalismus nefunguje a je třeba ho změnit? Já ji v posledních týdnech slyším snad každý den. Co se stalo, že si najednou lidé myslí, že dosud nejvyšší vývojový stupeň společnosti přestal fungovat?
více


13.7.2020 EKONOMIKA: Co má vláda udělat v krátkém období

Václav Klaus1
I když akcentujeme naprosto zásadní roli opatření dlouhodobého, systémového rázu, určité zásady je ale třeba držet i u opatření, která systémové změny nevyžadují. Ta, která je možné udělat hned, bez změn zákonů.
více


13.7.2020 EKOLOGIE: Vítr a „solár“ nebudou nikdy spolehlivé

Přemysl Souček
„Naším největším problémem dnes vůbec není změna klimatu, nýbrž lidé, kteří tvrdí, že jí lze jednoduše čelit nebo ji vyřešit,“ řekl Bill Gates na loňské přednášce na Stanfordské univerzitě.
více


11.7.2020 ZDRAVOTNICTVÍ: Ještě chvíli tančit na palubě Titanicu

Petr Holub1
Dostatečným důvodem je už fakt, že představitelé vlády mimořádné odměny přislíbili. Tento slib by se měl podle plánu ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha uskutečnit tím, že každý zdravotník dostane mimořádnou prémii 10 až 40 tisíc korun podle toho, jak se boje s nákazou účastnil.
více


11.7.2020 EKONOMIKA: Historický úkol vlády

Václav Klaus1
Ani v situaci za našich životů neznámého pádu ekonomiky a bezprecedentního nárůstu státního zadlužení není možné zůstávat u vládních opatření s krátkodobým efektem. Ta mají vůči nejnepříznivějším ekonomickým jevům současnosti v nejlepším případě pouze odkladný efekt.
více


10.7.2020 EKONOMIKA: Počínající tragédie

Václav Klaus1
Epidemie nového koronaviru a následná, nesmírně extenzivní a hektická opatření státu znamenaly bezprecedentní zásah do fungování ekonomiky i celé společnosti. Z rozhodnutí státu byl restriktivními protiepidemickými kroky drasticky omezen hospodářský život.
více


9.7.2020 ENERGETIKA: Rakousko ukazuje všechny slabiny OZE

Přemysl Souček
„Podíl dovážené elektřiny v období, kdy panuje velký chlad a navíc nefouká vítr, dosahuje až 70 procent,“ taková byla charakteristika rakouské energetiky v roce 2018. Přesto Rakousko uzavřelo svoji poslední uhelnou elektrárnu.
více


8.7.2020 LESNICTVÍ: Také manuální práce šlechtí člověka

Petr Martan
Vyslat studenty středních a vysokých škol na práci v lese a zemědělství není snaha o totální nasazení, ale o vlasteneckou a ekologickou výchovu. Jde o jednu z veřejných otázek, kterou přináší období po koronavorové krizi a období čekání na krizi novou.
více


8.7.2020 EKONOMIKA: Kdo je ten Celkem?

Václav Vlk st.
No dělat si prču z esenbáků bývalo docela populární, neb jaksi nevynikali mimořádnou inteligencí a vzděláním.
více


7.7.2020 EKONOMIKA: Premiér Babiš si dělá srandu z občanů

Martin Mařák
Chřipková diktatura národního státu vyhlášená národními politiky u nás vypukla dvanáctého března nastolením nouzového stavu. V době jeho vyhlášení bylo u nás devadesát šest nemocných na covid-19, během jeho trvání počet narostl někam k šesti tisícům a pak začal klesat.
více