26.1.2021 | Svátek má Zora


26.1.2021 EVROPA: Energetická bezpečnost na vedlejší koleji

Tomáš Jirsa
Vyzýváme všechny politiky České republiky … tak začínaly celostránkové inzeráty 19.1. v tištěných denících nabádající politiky, aby nehazardovali s energetickou soběstačností České republiky a neodkládali rozhodnutí o dostavbě jaderné elektrárny Dukovany.
více


26.1.2021 EKONOMIKA: Soběstačnost se buduje jinak

Petr Havel
Spory s Evropskou komisí, finanční sankce i možná odvetná opatření ze strany EU nebo jednotlivých členských zemí.
více


25.1.2021 GLOSA: Potřebujeme realismus v energetice

Jan Zahradník
Zdá se, že na začátku roku 2021 se energetičtí aktivisté někde ukryli. Jako by na ně dopadl covidový lockdown. Možná to má ale ještě další příčinu. Počasí v prvních dvou týdnech ledna způsobilo, že v Evropě došlo několikrát málem k blackoutu.
více


25.1.2021 EKONOMIKA: Ujet před krizí automobilem

Petr Holub1
Na nejistotu a častá překvapení jsme si mohli v uplynulém roce zvyknout, přesto byl průběh úterního odpoledne pro ekonomy zneklidňující. O propadu a temných vyhlídkách evropské ekonomiky v časech koronaviru si můžeme myslet cokoli.
více


23.1.2021 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Libor Stoklásek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 15. 1. 2021.
více


23.1.2021 ESEJ: Jak to vypadá v politice?

Petr Robejšek
Když jsme před pár dny vydali na společnou pouť zpustošenou krajinou západní civilizace, tak jsme nejprve zkoumali, co se stalo vloni. Koronu jsme zařadili mezi důsledky a skutečné příčiny jsme našli ve znetvoření způsobu a smyslu hospodaření.
více


22.1.2021 EKONOMIKA: Občan, sluha státu

Markéta Šichtařová 5
Možná by se mohlo zdát, že hospodářská politika centrálních bank a vlád je stále extrémnější, tudíž dluhy nesoucí záporný úrok (neboli nesoucí ztrátu) jsou úplnou novinkou.
více


21.1.2021 EKONOMIKA: Snížení platů u Českých drah

Jan Bartoň
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová bojuje proti snížení platů některých zaměstnanců Českých drah, jejichž plat je podle důvodové zprávy kolem 60 000 Kč měsíčně.
více


20.1.2021 BIG TECH: Hvězdná komora digitálního světa

Marian Kechlibar
Vyřazení sociální sítě Parler z provozu, které bylo de facto realizováno rozhodnutím jen tří firem (Apple, Google a Amazon), přivedlo hodně lidí k otázce, co se stalo s původním decentralizovaným charakterem internetu.
více


20.1.2021 EKOLOGIE: Proč se protierozní vyhláška vleče léta

Petr Havel
Také proto, že po letech odkladů by měla letos konečně vstoupit v účinnost protierozní vyhláška, je tento dokument v poslední době náplní mnoha článků a diskusí o jeho potřebě a podobě.
více


18.1.2021 EKONOMIKA: Utrácejte! Proč neutrácíte?

Petr Holub1
Z ekonomického pohledu jde o jednu z nejhorších zpráv za posledních dvanáct měsíců, pokud je možné soudit z komentářů bankovních analytiků. Nejde přitom o nečekanou zprávu a také není bůhvíjak aktuální, týká se pouze toho, že se v listopadu prodávalo v maloobchodu o pět procent méně zboží než v...
více


15.1.2021 BIG EXPERT: Akcie

Aleš Charvát
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 11. 1. 2021.
více


16.1.2021 ENERGETIKA: Prakticky nulový zájem o těžbu na Aljašce

Luboš Smrčka 1
Donald Trump jede až do konce volebního období svou agendu „na plné kecky“, a tak zahajuje aukce licencí na těžbu ropy na Aljašce přímo v centru národního parku. Pod heslem národní energetické soběstačnosti.
více


15.1.2021 EKONOMIKA: Daně nás dusí

Markéta Šichtařová 5
Krize z let 2008–2009 se projevila i v přístupu Evropy k daním. A další krize, která začala v roce 2020, pak už všechno jenom dorazila.
více


15.1.2021 PRÁVO: Přítomnost hygieniků v restauracích není nezbytná

Petr Havel
Ačkoli se diskuse o znění právě projednávané novely zákona o potravinách točí zejména kolem stanovení možného závazného podílu potravin tuzemského původu v tuzemských obchodech, předmětem novelizace by mohla, a také by být měla, i úprava stávajících vztahů mezi kontrolními orgány.
více


14.1.2021 EKONOMIKA: Absurdní „vodní dálnice“

Tomáš Zdechovský
Postavit kanál Dunaj-Odra-Labe může znít jako zajímavá investice. Už 1. fáze ale bude stát 15 miliard, a to v době, kdy máme zastavená celá odvětví ekonomiky. Živnostníkům by přitom pomohla už desetina této částky
více


13.1.2021 EKONOMIKA: Veřejný sektor utržený ze řetězu

Dalibor Uhlíř
česká koruna
Jako by zaměstnanci státu a zaměstnanci soukromých firem žili na odlišných planetách. Veřejný sektor a soukromý sektor vypadají jako dva zcela odlišné světy.
více


12.1.2021 ENERGETIKA: Kdo chvíli stál, již stojí opodál

JE Temelín
Je těžké zaujmout pozornost v době, kdy celá veřejnost je zahlcena informacemi o koronakrizi. Jenže covid-19 se v průběhu jednoho, dvou let rozplyne v celkovém spektru viróz, které naše zdraví ohrožují, zatímco za deset, patnáct let budeme čelit jinému nebezpečí.
více


11.1.2021 EKONOMIKA: Jak zrušit bezbolestně rekordní deficit

Petr Holub1
Konečná bilance státního rozpočtu za rok 2020, jak ji v úterý zveřejnila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), si vysloužila reakce, které by šlo shrnout jako nevraživé pokrčení ramen.
více


8.1.2021 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jan Berka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 4. 1. 2021.
více


8.1.2021 EKONOMIKA: Vzpoura proti rozumu

Markéta Šichtařová 5
Varování: Vážení a milí čtenáři, je-li vaším koníčkem panikaření, nečtěte dál, neužili byste si ty správné grády. Pokud chcete slyšet, že za všechnu vaši osobní mizérii i mizérii světa může covid, sdělím vám, že nemůže.
více


7.1.2021 EKOLOGIE: Kauza Dieselgate 2?

Tomáš Zdechovský
Elektromobilita je aktuální politikou EU až dost nekriticky podporována, ačkoliv se ukazuje, že elektroauta způsobují vysoké emise i kvůli jinému způsobu brždění a hybridní automobily také nejsou žádné terno.
více


6.1.2021 MROŽOVINY: Tři „zelené“ příklady z matematiky

František Novotný
Původně jsem předpokládal, že tento příspěvek vyjde jako obvykle v sobotu, ale rozhovor s prof. Ing, Janem Mackem, DrSc., uveřejněný včera na NP, mě přiměl uveřejnit příspěvek co nejdříve. Sice jsem pouze jen emeritní Ing., ale počítat ještě umím, takže to, co následuje, nejsou „nadsazená čísla“,...
více


6.1.2021 ESEJ: Česká ekonomika a byznys v roce 2021

Václav Klaus1
O roce 2021 nelze říci nic zásadního bez pozorného zhodnocení roku loňského. Rok 2020 se zcela vymkl trajektorii, na kterou jsme až dosud byli ve svých životech navyklí. Nebylo to však způsobeno pouze novou nemocí, označovanou covid-19.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


5.1.2021 EKONOMIKA: Vítejme, doufejme, v lepších časech!

Luboš Smrčka 1
Na úvod jednu dobrou zprávu: Horší než v roce 2020 už to být téměř nemůže. Pak přijdou špatné zprávy. Četbu proto doporučuji lidem s pevnými nervy a smyslem pro realitu. Ale konec dobrý, všechno dobré - na závěr je trochu víry.
více


5.1.2021 ROZHOVOR: Elektromobily budou chtít tři nové elektrárny

Přemysl Souček
Zaplatíte za plnou baterii, ale ve skutečnosti ji budete mít nabitou jen z poloviny. Pokud budete v létě „krmit“ elektromobil rychlonabíječkou, musíte s tím počítat. Úskalí, spojených s tímto typem dopravy je však víc. Oficiální místa v Bruselu i Praze o nich ovšem mlčí.
více


5.1.2021 EKOLOGIE: K jednomu milníku

Lubomír Stejskal
Z jistých důvodů jsem soukromě sledoval dění kolem likvidace kalů z ropných lagun Ostramo v Ostravě. Během let sestával tento proces z několika milníků, z nichž jeden z nejdůležitějších má datum 28. 12. 2020.
více


4.1.2021 EKONOMIKA: Peněz v krizi přibývá

Pavel Kohout
Jakékoli úvahy o ekonomickém dění během roku 2021 jsou nerozlučně spjaty s úvahami o šíření nemoci covid-19. Karantény, vakcinace, mutace viru, bez započtení těchto vlivů je každá ekonomická kalkulace jen teoretickým cvičením. A protože efekty zmíněných jevů jsou prakticky nevyčíslitelné, mohli...
více


31.12.2020 EKONOMIKA: Zločin vzdání se rozumu

Markéta Šichtařová 5
Českým Facebookem a dalšími sociálními sítěmi i médii se zhruba od roku 2019 šíří profesionálně zpracované grafy, které mají vyvolat dojem, jaká tragédie v ČR nastala v důsledku toho, že Češi na rozdíl od Slováků nepřijali euro.
více


31.12.2020 2021: Těžký a plný změn

Lukáš Kovanda
Pro statisíce českých domácností bude rok 2021 nejtěžším za posledních bezmála deset let. Budou čelit citelnému poklesu příjmů či vzrůstající hrozbě propuštění z práce, a to zejména ty, jejichž členové jsou zaměstnáním či podnikáním tak či onak navázáni na turistický ruch, gastronomii, sektor...
více


28.12.2020 ENERGETIKA: Piráti a aktivisté hrají „vadí nevadí“

Petr Skácel
těžba uhlí coal
Ekologičtí aktivisté či Piráti si jedním dechem stěžují, že Uhelná komise rozhodla bez dostatečných podkladů, ovšem současně tvrdí, že bychom od uhlí měli odejít výrazně dříve, než v roce 2038, který odhlasovala komise. Odborník žasne, laik se diví.
více


25.12.2020 EKONOMIKA: Česko si bere spotřebitelskou půjčku

Petr Holub1
Rozčilení patří při schvalování rozpočtu k obvyklým průvodním jevům a ani letos tomu nebylo jinak. Proto je možné odsuzovat selhání sociálních demokratů a vůbec celé sněmovny, která si nechala od věčně včerejších komunistů nadiktovat snížení armádních výdajů.
více


25.12.2020 ROZHOVOR: Energetika je v tunelu

Přemysl Souček
Celá záležitost má několik rovin. V té politické chápu, že byl tlak na stanovení termínu a vydání nějakého signálu dovnitř i vně ČR, že problém je u nás řešen jako prioritní otázka.
více


24.12.2020 EKONOMIKA: Svět sevřela pandemie blbosti

Markéta Šichtařová 5
Jednoduše se dá říct: Tehdy se ještě spořilo, šetřilo a investovalo dobře. Tehdy jsme se ještě pohybovali v normalitě. Nikdo nemohl mít pocit, že tvůrci hospodářské politiky svými rozhodnutími berou lidem úspory.
více


23.12.2020 EKOLOGIE: Ovce a vlci

Tomáš Havrlant
Canis lupus
V posledních dnech se v médiích objevily informace Hnutí Duha, CHKO Broumovsko a Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) o údajně špatném přístupu chovatelů k předcházení útokům vlků na domácí zvířata.
více