9.2.2023 | Svátek má Apolena


fer

ČÍNA: Tah a protitah

9.2.2023
Do západních států zakázala vývoz technologií na výrobu křemíkových plátků, které jsou potřebné do fotovoltaických elektráren. Jistí si tak svůj monopol – její produkce pokrývá 96 % celosvětové spotřeby
více


Milena Kozumplíková

TÉMA DNE: Daň z nemovitosti

8.2.2023
Protože se v posledních dnech o zvýšení daně z nemovitosti hovoří, měli bychom být velmi ostražití. V žádném případě bychom neměli sednout na vějičku nějakému vykukovi, který by začal veřejnost uklidňovat a vymýšlet možnost finanční kompenzace těm, kdo by na vysokou daň z nemovitosti neměli.
více


Petr Kolman

DANĚ: Nové a ještě novější

8.2.2023
Přestavte si, že byste za každou knihu, kterou máte doma, museli každý rok, zaplatit ještě speciální knižní daň. Její výše by se počítala podle počtu stran a ratingu kvality autora. I když jste již předtím knihu samozřejmě koupili za zdaněné peníze. Absurdní?
více


fer

DOHLED: Nevinná zkratka ESG

6.2.2023
Podnikatelům v Evropské unii nestačí dodržovat zákony. Ještě se jim určí norma, jak ty zákony dodržovat. Norma se jmenuje Směrnice CSRD, česky Direktiva o vykazování udržitelnosti společnosti – trošku kostrbaté, ale snad výstižné.
více


zend

BIG Expert – zahraniční trhy

3.2.2023
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 30. 1. 2023.
více


Milan Smutný

FIALA: Mlha kolem Green Dealu

28.1.2023
V deníku Právo 26. ledna to předseda vlády ČR a šéf ODS Petr Fiala zase jednou šéfovi opozičního hnutí ANO Andreji Babišovi pěkně vytmavil, protože prý jen Babiš může za fakt, že naše země je podrobena zelené ideologii Green Deal.
více


str

BIG Expert – zahraniční trhy

27.1.2023
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 23. 1. 2023.
více


fer

VÝHLED: Občané i podnikatelé věří, že bude lépe

27.1.2023
Výrazné zklidnění mezi podnikateli i obyvateli přinesl vývoj cen energie. Vlivem relativně teplého počasí a útlumu průmyslové aktivity v loňském druhém pololetí se snížila spotřeba a ceny energie klesají. To dává perspektivu na zmírnění inflace.
více


modrý pták

AKTUÁLNĚ: Náboženství peněz a prezidentská volba

24.1.2023
Každá civilizace, která nedokázala přizpůsobit své morální zásady a svůj právní systém požadavkům tržního hospodářství, prostě zahynula. Není ostudou se narodit „alternativně inteligentní“, je však ostudou tak zahynout.
více


neme

BIG Expert – zahraniční trhy

20.1.2023
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 16. 1. 2023.
více


česká koruna

GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
4.2.2009
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


juri

ZVOLÁNÍ: Budíček, přestaňte snít za dne!

14.1.2023
Řekněte už prosím někdo vládě, že peníze se nerodí v bankách jako miminka (i když snaha by byla, ale to se vymstí), nerostou na stromech a žádná excelová tabulka je prostě nevygeneruje.
více


stoklasek

BIG Expert – zahraniční trhy

13.1.2023
Očekává se, že banky vykáží nižší čtvrtletní zisky, protože se zvyšuje riziko recese v důsledku zpřísňování měnové politiky.
více


fer

ENERGIE: Obnovitelné zdroje se sázkou na jistotu

13.1.2023
Hodna pozornosti je skutečnost, že součástí parku bude elektrárna uhelná s instalovaným výkonem 4 GW, jejímž úkolem je vyrovnávat dodávky elektřiny ve špičkách a při slabém výkonu obnovitelných zdrojů.
více


Milan Smutný

CENY: Premiér Fiala chce asi lepší ceny energie „vysedět“

13.1.2023
Předseda vlády P. Fiala poskytl ve středu obsáhlý bilanční rozhovor pro agenturu ČTK. Pomiňme sebechválu kabinetu, že prý loni zvládl bezprecedentní úkoly. Premiér naznačil, že hlavní problém vysokých cen energie chce „vysedět“.
více


Ladislav Jakl 1

ZDRAŽENÍ: Daně a smrt. Smrt pivovarům?

11.1.2023
Tak prý nám chtějí zvýšit daně na pivo. Prý na „točené“. A co točené víno, limonády, točený salám? Ne, jen pivo. A to my, Češi, rádi o pivu prohlašujeme, že pivo je naším národním nápojem.
více


modrý pták

EURO: jít do toho, nejít do toho?

10.1.2023
Vláda, prostřednictvím rozpočtu, nahrazuje nepohyblivost pracovních sil tak, že posílá finance z více rozvinutých oblastí do méně rozvinutých.
více


silueta

ENERGIE: Mimořádné, nezasloužené či neoprávněné zisky?

10.1.2023
Otázkou je, jaká je příčina obrovského nárůstu cen energií, a s ním související hrozby likvidace části našeho energeticky náročného průmyslu a poklesu životní úrovně obyvatel na jedné straně a extrémních a nadměrných zisků u nás označovaných jako mimořádné, které z ničeho nic končí v kapsách...
více


ber

BIG Expert – zahraniční trhy

6.1.2023
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 2. 1. 2023.
více


Luboš Smrčka 1

PROGNÓZA: Jak se budeme mít za rok?

5.1.2023
Pokles reálné kupní síly obvyklého příjmu o deset procent je jev dočasný, ale není to „zchudnutí“ v tom smyslu, v jakém to slovo v češtině funguje. Což znamená „přijít o majetek a upadnout do bídy“.
více


Milan Hamerský

VLÁDA: ODS pohřbila elektronickou evidenci tržeb

2.1.2023
Co jedni zavedou, druzí na truc zruší. Systémové změny jsou z politických důvodů rušeny dříve, než se usadí. Politici se neumí a nechtějí dohodnout na potřebných reformách, které by zůstaly dlouhodobě stabilní a tedy efektivní.
více


Markéta Šichtařová 5

EKONOMIKA: Co přinese rok 2023?

31.12.2022
Velké investory na Wall Street stejně jako babičku v nejzapadlejší české vesnici bude zajímat, jak moc silně bude v příštím roce kousat inflace.
více


Ladislav Jakl 1

PENÍZE: Inflace zpomaluje. Je to důvod k jásotu?

30.12.2022
Skvělá zpráva! Inflace splaskne! To radostně hlásají titulky dnešních novin. Že prý to předpovídají ekonomové pro příští rok. Tak zaprvé, k tomu není nutno být nějaký velký ekonom, to se dá čekat. A zadruhé: je to opravdu důvod k jásání?
více


fer

BUDOUCNOST: Co nás učí elektromobil? Plánovanou ekonomiku

24.12.2022
Dosavadní proces je učebnicovým příkladem rozvoje socialistické plánované ekonomiky. Popišme si ho. Na jeho počátku stojí ideologie ochrany klimatu. Nikoliv ochrana klimatu jako taková, ta je potřebná. Ale ideologie kolem ní vybudovaná. Automobilová doprava je jeden z hlavních škůdců.
více


54

ČISTÁ ELEKTŘINA: Nesnadná cesta

23.12.2022
Na první pohled se vodík jeví jako zřejmé řešení nejtěžších problémů skladování energie na podporu nestabilní výroby „obnovitelné“ energie. Zejména sezónní modely výroby větrné a solární energie vyžadují akumulační řešení, které dokáže absorbovat přebytečnou výrobu elektřiny po celé měsíce a poté...
více


Jan Bartoň

POLEMIKA: Cesta ano, ale kam

23.12.2022
Jan Ziegler označuje státní rozpočet na rok 2023 jako „náznak cesty k lepšímu“. Realita je taková, že je jen pokračováním vytloukání klínů klinem, se kterým započala vláda Andreje Babiše v časech covidových restrikcí.
více


modrý pták

STÁTNÍ ROZPOČET 2023: Náznak cesty k lepšímu. Opravdu?

22.12.2022
Titulek článku jsem přizpůsobil názvu článku Státní rozpočet 2023: Náznak cesty k lepšímu z pera Jana Zieglera zde na Psu, abych případnému čtenáři usnadnil orientaci. Pan Ziegler ještě dodává, že „Dokonce jsou vidět i náznaky k lepšímu oproti dřívější rozhazovačné anoistické éře“.
více


Jan Ziegler

ROZPOČET 2023: Náznak cesty k lepšímu

21.12.2022
Schválený rozpočet České republiky na rok 2023 nepotěší nikoho. Závisláky na státních dávkách, kteří se rekrutují především z řad okamurovské SPD a podobných obskurních spolků netěší z toho důvodu, že dostanou málo.
více


Burak Bekdil

ENERGIE: Slepá Evropa

19.12.2022
V roce 1972 pokrýval vývoz zemního plynu ze Sovětského svazu přibližně 4 % evropské spotřeby a v roce 2021 Rusko dodávalo Evropě již téměř 40 % její spotřeby. Jak postupně rostl podíl Moskvy na evropském trhu s plynem, rostla i její schopnost manipulovat s cenami a vyvolávat krize.
více


Milan Smutný

GIGAFACTORY: Krok vedle

17.12.2022
Dlouho slyšíme od politiků o nutnosti změnit ČR na stát se zásadně velkou přidanou hodnotou inovací, průmyslu 4.0 a v jeden velký start-up. Ve výsledku pak vláda usiluje za nemalé státní peníze o novou montovnu VW na baterie.
více


zend

BIG Expert – zahraniční trhy

16.12.2022
Zatímco v roce 2020 jsme po mnoha letech díky covidu byli na akciových trzích svědky extrémního propadu s následným optimistickým nádechem, loňský rok pak vlastně přinesl pokračování až bezbřehého optimismu
více


Milan Smutný

SOLÁRY: Zelená dostala zelenou

15.12.2022
Chudí lidé zaplatí tyto zdroje k obohacení majetných solárních investorů vlastně dvakrát. Jednou svými daněmi, podruhé očekávaným zdražením elektřiny. Pro představu: kapacita 50 kW znamená asi 110 velkých solárních panelů, jako je čínský typ JA Solar větší než 2x1 metr každý s výkonem 455 Wp.
více


modrý pták

EKONOMIKA: Maximální ceny a bruselský systém

15.12.2022
Holandskému ekonomovi Janu Tinbergenovi (nositel Nobelovy ceny za ekonomii za rok 1969) je přisuzováno autorství zásady „jeden článek, jedno téma“. Jako editor proslul J. Tinbergen vytrvalým vracením článků autorům, které nebyly v souladu s uvedenou zásadou. Článek má dané téma vyčerpat při...
více


Markéta Šichtařová 5

STATISTIKA: Hodně štěstí v novém socáči

14.12.2022
Naše z poloviny socialistická ekonomika již reaguje jinak, než jak kdysi reagovala ekonomika kapitalistická, tržní. Ta z devadesátých let.
více


modrý pták

JAK TO JE: Maximální ceny pohonných hmot

12.12.2022
„Orbánův krach: Ceny benzínu a nafty letí nahoru“, je titulek článku pana Pánka Michaela zde na Psu, ve kterém se zabývá příčinami zrušení maximálních cen (cenových stropů) pohonných hmot v Uhrách. Protože je povinností ekonoma šířit osvětu, tak je cílem následujícího článku ukázat mylnost názoru,...
více


10

INFLACE: Stanjura problému vůbec nerozumí

10.12.2022
Ministr financí Zbyněk Stanjura se na sociálních sítích vysmívá návrhům opozice stropovat ceny pohonných hmot a na příkladu Maďarska ukazuje problémy této státní intervence, neboť říká, že „zastropování cen skončilo jen obřími dírami v rozpočtu a nedostatkem paliv na pumpách. A naše populistická...
více