21.5.2022 | Svátek má Monika


21.5.2022 EKONOMIKA: ČNB, ropa, kovid, inflace

modrý pták
Vzhledem k probíhajícímu nárůstu všech cen, je termín inflace všudypřítomný a vyjadřuje se k jeho příčinám kdekdo. Každý poučený laik nebo expert ví, že příčinami inflace jsou emisní povolenky, vládní kovidová opatření, přetrhané dodavatelské řetězce, nedostatek čipů, poruchy v mezinárodní dopravě,...
více


20.5.2022 BIG Expert – zahraniční trhy

Negativní zprávy nejsou nic neobvyklého a těžko budete hledat období, kdy žádný „protivítr“ na burze nebyl. Po čase negativní sentiment odbourala zpráva o fiskální či monetární podpoře a zafungovala tak jako katalyzátor růstu.
více


20.5.2022 SANKCE: Falešné hry s naftou

Václav Vlk st.
Rozjásaní mladí soudruzi v 50. letech zpívali: „bez chleba nelze jíst ...“ a dnes si můžeme zpívat, že bez nafty najde nic. Zelení šílenci nás už sice desetiletím přesvědčují, že se dá žít ze vzduchu a slunce.
více


19.5.2022 KRIZE: Jak přijít o peníze snadno a rychle

Markéta Šichtařová 5
Žijeme v extrémní době. O tom pochyb není. Ale můžeme se bavit o tom, jak moc extrémní je. A začíná to vypadat, že je ještě extrémnější, než se až dosud mnohým zdálo. Dosluhující guvernér České národní banky Jiří Rusnok prohlásil, že bez zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou by česká...
více


17.5.2022 DRAHOTA: Z téhle krize se neprožereme

Miroslav Singer
Rozhovor s hlavním ekonomem Generali CEE Holding ve střední a východní Evropě Miroslavem Singrem. Hlavní téma interview, jak z toho ven?
více


16.5.2022 PLATY: Státní zaměstnanci po 5 letech

modrý pták
Výrok ministerského předsedy mě přivedl k státním zaměstnancům, o kterých jsem téměř před pěti lety publikoval článek coby významné voličské skupině. Upozornění: zanechat čtení by nyní měli všichni čtenáři, kteří očekávají nadávání komukoli nebo považují ekonomii za pavědu – toto je ekonomický text.
více


13.5.2022 BIG Expert – zahraniční trhy

Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 9. 5. 2022.
více


12.5.2022 KAPSA: A jak politici ochránili svůj majetek před inflací?

Markéta Šichtařová 5
Co lidstvo lidstvem jest, co se lidská rasa oddělila od ostatních primátů, pochopení principu příčiny a následku provází lidské vědění
více


7.5.2022 GLOSA: Čína provádí tak mohutný lockdown?

Lukáš Kovanda
Přísné uzávěry v Číně, nebezpečné pro hospodářství celého světa, jsou ve své podstatě hlavně ilustrací nebezpečí sepětí kapitalismu a autokracií. Díky kapitalismu Čína v uplynulých čtyřiceti letech vyrostla v globální ekonomickou velmoc. Přitom se ovšem nepotvrdila teze nositele Nobelovy ceny za...
více


6.5.2022 FINANCE: Kde jsme s EET udělali chybu

Petr Holub1
Málokteré opatření předchozích vlád vyvolalo tolik emocí, ať už byly čistě politické, měly zásadní Aekonomický podtext, anebo osobní rovinu. Elektronická evidence tržeb známá jako EET však byla pro české politiky i podnikatele jablkem sváru od samého počátku.
více


6.5.2022 BIG EXPERT – zahraniční trhy

Jan Němeček
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 2. 5. 2022.
více


6.5.2022 EKONOMIKA: Paradox inflace

Pavel Kohout
Je to zvláštní paradox. Člověk objevuje tajemství hmoty a energie, pozoruje planety u cizích hvězd, čte v genech jako v knize, vyvíjí umělou inteligenci s neobyčejnými schopnostmi, vyrábí elektronické obvody, kde se velikost součástek měří v nanometrech. Úspěchy vědy a techniky jsou ohromující.
více


5.5.2022 ZEMĚDĚLSTVÍ: Co vlastně vytýká Brusel naší strategii?

Petr Havel
S napětím očekávané připomínky Evropské Komise (EK) ke Strategickému plánu SZP, tedy aplikaci společné zemědělské politiky EU do tuzemských podmínek, se okamžitě po zveřejnění anglického textu staly předmětem celé řady komentářů k uvedenému dokumentu.
více


5.5.2022 ENERGETIKA: Co zachrání energetiku ČR i EU? (2)

Přemysl Souček
Ruský plyn nedokáže Evropská unie do konce roku nahradit. Obnovitelné zdroje, ani zelený vodík jej nenahradí také. Analýza možností jasně ukazuje, že je potřeba odložit „uhelný exit“.
více


5.5.2022 ENERGETIKA: Co budeme dělat bez plynu?

Markéta Šichtařová 5
Teď už to není jenom otázka vysoké ceny. Teď už to je i otázka spolknutí hořké pilulky a ustoupení požadavkům, které si Rusko nadiktovalo:
více


4.5.2022 ENERGETIKA: Co zachrání energetiku ČR i EU?

Přemysl Souček
Ruský plyn nedokáže Evropská unie do konce roku nahradit. Obnovitelné zdroje, ani zelený vodík jej nenahradí také. Analýza možností jasně ukazuje, že je potřeba odložit „uhelný exit“.
více


3.5.2022 ROZHOVOR: Semknout se a přijmout euro?

Markéta Šichtařová 5
Profitovat? Tady přeci nejde o žádný profit! Tady jde o minimalizaci ztrát! Ztrátu z vysokých cen pohonných hmot máme všichni a nižší daň jen tuto ztrátu trochu sníží. Pokud to má naznačovat, že snad profit budou mít pumpaři, tak bych taky byla opatrná.
více


3.5.2022 EKONOMIKA: 5000 korun?

Milan Smutný
Vláda ČR se tento týden opravila, že plánovaná podpora 5000 korun na každé dítě do 18 let bude určena jen rodinám s ročním příjmem do jednoho milionu korun hrubého. Pachuť návratu k populismu zůstal. Příčinu inflace vláda neřeší.
více


2.5.2022 EKONOMIKA: Unie ve strachu zasévá chaos

Lukáš Kovanda
Jednota Evropské unie ve vztahu k Rusku dostává těžce na frak. Tak to samozřejmě mají v Kremlu nejradši. Jistě se jim tváře rozjasnily, když včera obvinilo některé další země EU z pokrytectví a záludností.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


30.4.2022 EVROPA: A bude ještě hodně hůře

Václav Vlk st.
Pokud v této republice existuje někdo, kdo se domnívá, že nebude co nejdříve ještě hůř a pak ještě hůř a pak ještě nejhůř, tak se pravděpodobně jedná o osobu, která nesleduje televizi, neposlouchá rádio a už vůbec nečte noviny.
více


30.4.2022 PLYN: Otázka pro Hamleta…

Petr Holub1
V úterý navštívil německý ministr hospodářství Robert Habeck Varšavu a domluvil, že v případě nutnosti bude důležitá německá rafinérie ve Schwedtu zásobována ropou z polského přístavu Gdaňsk.
více


30.4.2022 ENERGETIKA: Může plyn ze Středomoří nahradit ten ruský?

Jan Fingerland
V okamžiku, kdy Rusko napadlo Ukrajinu, se před Evropou vynořila zásadní otázka: Chceme se odstřihnout od ruského plynu? A pokud ano, čím ho nahradíme? A spolu s tím se obnovily úvahy o možném importu plynu z Egypta, Izraele a Kypru.
více


29.4.2022 EKONOMIKA: Nebudou to idylické časy

Petr Holub1
Další pokles spotřebitelské důvěry vzbudil v médiích pozoruhodný ohlas. Sociologa může potěšit, že se novináři a jejich zákazníci zajímají o takové speciální studie.
více


29.4.2022 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jiří Zendulka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 25. 4. 2022.
více


29.4.2022 EKONOMIKA: Míříme ke stagflaci…

peníze koruna
Komerční banka právě vydala svou pravidelnou prognózu hospodářského vývoje ČR. Není to povzbudivé čtení, ani nijak překvapivé. Ale snad poprvé a nesměle se v podobném téměř oficiálním materiálu objevuje slovo stagflace. „Ukrajinský konflikt má z ekonomického pohledu stagflační charakter.
více


28.4.2022 EVROPA: Polsko bez plynu! Kdo bude další?

Přemysl Souček
Zkušební balónek i dosud nejostřejší test soudržnosti Evropské unie oběma způsoby lze nahlížet na včerejší večerní zprávu o zastavení dodávek zemního plynu z Ruska do Polska.
více


28.4.2022 ENERGETIKA: Bermudský trojúhelník bank a pojišťoven

energetika
V posledních dnech se objevila trojice zpráv, které ukazují, jak banky a pojišťovny ohýbají fungování světa. I když pochopitelně tvrdí opak, nezajímá je přitom ekologie ani morálka. Uvidíme, zda jejich názor nezmění realita.
více


28.4.2022 ROZHOVOR: Milá vládo, jsem zhnusena…

Markéta Šichtařová 5
To není past, to by byla hrubá manipulace, pokud by to vláda postavila takto. Proboha, kdo kdy přišel na to, že k ozdravení veřejných financí je třeba zvýšit daně? Povšimli jste si, jak často například ministr Jurečka mluví o dotacích?
více


27.4.2022 SVĚT: Musk kupuje Twitter

Marian Kechlibar
Milí čtenáři, musím nyní porušit svůj slib, že příští článek bude o Německu. Situace se totiž náhle vyvrbila na zcela jiné (mírové) frontě, ke které jsem předtím napsal pár komentářů.
více


25.4.2022 ENERGETIKA: Švindl s vodíkem

Paul Homewood
elektromobil dobijeni
Inženýři vám jen zřídka řeknou, že něco není možné, i když váš návrh je velmi špatný nápad. Počítačoví vědci ze Stanfordu a MIT pro to v 70. letech našli úžasný výraz: úkol, který je technicky proveditelný, ale vysoce nežádoucí.
více


23.4.2022 EKONOMIKA: Chcete znát viníka inflace?

Markéta Šichtařová 5
S inflací je jedna potíž: Když přesáhne určitou výši, mění se už tak rychle a je tak nerovnoměrná, že už ji nedokážeme statisticky přesně změřit. Už ji jen odhadujeme, více či méně přesně.
více


23.4.2022 EKONOMIKA: Jak zbytečné...

Petr Holub1
Dohlédnout, aby supermarkety nezvyšovaly marže a nepřiživovaly se tím na všeobecné drahotě. Do boje za spravedlivé ceny vytáhl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).
více


22.4.2022 POLEMIKA: Fosilní lobbisté ohrožují energetickou bezpečnost Česka

Jiří Koželouh
hnutí duha logo
Milan Smutný ve svém textu Ekologisti chtějí zavřít dvě elektrárny obvinil Hnutí DUHA a další ekologické organizace z ohrožování energetické bezpečnosti Česka.
více


22.4.2022 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Libor Stoklásek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 18. 4. 2022.
více


22.4.2022 ENERGETIKA: Pseudozelené fantasmagorie

Milan Smutný
Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) asi rozumí problematice vody, o kterou se starala v Jihomoravském kraji, ale hluboký a komplexní problém zajištění energetické soběstačnosti a bezpečnosti ČR nechápe.
více