26.2.2020 | Svátek má Dorota


26.2.2020 FINANCE: Bezhotovostní placení

Jindřich Plzák
Ve Švédsku už prý nekoupíte ani noviny za hotové. Nevím a rozmyslím si přesvědčovat se o tom na vlastní kůži. Tuším, že v Rakousku si moudře dali zachování placení hotově dokonce do ústavy.
více


25.2.2020 ENERGETIKA: Zpráva jako boj

uhelná elektrárna
Japonsko by málokdo podezíral z technologické zaostalosti nebo ignorantství k životnímu prostředí. A hle – tato země letos plánuje spuštění pěti nových uhelných elektráren a dalších sedmnáct jich ještě plánuje postavit.
více


24.2.2020 EKOLOGIE: Jak obec Mnichov ke kůrovci přišla

Štěpán Zemek
Šumava - kůrovec 2
Nejdřív malý úvod do situace. Obec Mnichov u Domažlic má asi 78 ha lesů. Tím, že byly na periferii polesí a lesníkem tam byl člověk před důchodem, dělaly se tam těžby a výchovné zásahy jen v minimální míře.
více


24.2.2020 ENERGETIKA: Proč nesmíme přijmout „uhlíkovou neutralitu“

Přemysl Souček
Vedení EU si schválilo v podstatě „totální válku proti CO2“, s tím, že není nic důležitějšího. Popisujeme šest důvodů, proč naopak česká vláda musí uhlíkovou neutralitu odmítnout.
více


25.2.2020 EKONOMIKA: Koronavirus připomněl, jak dramaticky se mění Čína

Petr Holub1
Čínské úřady hlásí, že počet nakažených novým koronavirem ubývá na několik stovek denně.
více


24.2.2020 AUTOMOBIL: Inovace ve stínu politiky

Ondřej Neff
Kdyby se někdo pídil po názorném příkladu, jak funguje princip jin a jang, dalo by se mu to předvést na současných debatách o klimatu a ochraně životního prostředí. Z tématu se stalo politikum, přičemž společnost ztratila schopnost o politice debatovat uvážlivě s respektem vůči zastánci opačného...
více


21.2.2020 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jaroslav Brychta
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 17. 2. 2020.
více


20.2.2020 EKONOMIKA: Pohraniční uhlíková daň je nereálná

Roman Lenský
Mluví se o tom často, také jsem tom psal zde na NP, snížení emisí CO2 v Evropské unii způsobí zvýšení emisí CO2 ve světě. Světový nárůst nebude ekvivalentní evropskému poklesu, ale bude vyšší.
více


19.2.2020 EKONOMIKA: Největší hrozba pro USA

Pavel Mareš
Americký ministr spravedlnosti William Barr během svého projevu v Centru pro strategické a mezinárodní studie bil na poplach před největší hrozbou, které Spojené státy čelí, a uvedl, že jen málokdo si je vědom důsledků rychlého pokroku Číny ve snaze ovládnout trh 5G a příští generace internetu,...
více


18.2.2020 BEZPEČNOST: Další průšvih elektroaut

Jan Dočekal
Jan Dočekal
Masivní a ekonomicky neodůvodnitelná podpora elektromobilů s sebou nese řadu problémů. Ponechám stranou třeba naprosto nedostačující infrastrukturu dobíjecích stanic nebo stamilionové náklady, které s sebou ponese přestavba a vybavení servisních středisek a autoservisů.
více


18.2.2020 ROZHOVOR: Zelená dohoda pro Evropu se už nedá zvrátit

Přemysl Souček
Dokud se nevzbouří lidé, bude možné jen zkoušet korigovat nejhorší chyby Evropské komise v jejím „skoku k uhlíkové neutralitě“ Green deal. V rozhovoru pro iUhli.cz to říká europoslanec Alexandr Vondra (ODS).
více


17.2.2020 EVROPA: Velký bratr nám dýchá na krk

Markéta Šichtařová 5
Celá Evropa se pomaličku mění na zónu, v níž se sleduje a eviduje vše. A nemusí hned jít o nějaké tajné služby v pozadí. Příkladem může být obyčejná elektronická evidence tržeb.
více


14.2.2020 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jiří Zendulka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 10. 2. 2020.
více


15.2.2020 EKONOMIKA: Na asijskou bezohlednost doplácejí EU a USA

Přemysl Souček
Asijské země vymazaly úbytek emisí CO2, kterého dosáhly Spojené státy a státy sdružené v Evropské unii. Nová zpráva IEA jasně ukazuje, že současný trend v EU nemá globální význam.
více


13.2.2020 EKOLOGIE: Adaptace lepší regulace

Petr Havel
Jedním z často používaných argumentů ve prospěch ochrany přírody a krajiny je teze, že je nutné za každou cenu zachránit v konkrétních lokalitách konkrétní organismy, které se tam historicky vyskytovaly a v současné době jejich počty klesají, nebo už v dané lokalitě takové organismy nejsou.
více


12.2.2020 SVĚT: Bude koronavirus čínskou černou labutí?

Luboš Smrčka 1
Americký ekonom libanonského původu Nassim Nicholas Taleb proslul před několika lety knihou Černá labuť, kde popsal následky neočekávatelných a nepředpověditelných událostí na svět a ekonomiku zvláště. My víme, že nebyl první.
více


12.2.2020 INTERNET: Vrtěti hackatonem

Alois Sečkár
Nemohu sdílet nadšení, které zavládlo poté, co parta šedesáti nadšenců přes víkend (údajně) naprogramovala e-shop pro dálniční známky. Výsledek podle mě neodpovídá humbuku a u laické veřejnosti živí falešné představy a očekávání.
více


11.2.2020 EKONOMIKA: Bajka ze života eurozóny

Petr Robejšek
V malém, dejme tomu portugalském, městečku se lidem vede hodně špatně. Všichni mají dluhy a žijí z půjček. A do téhle mizérie jednoho dne zavítá německý turista a jde do jediného místního hotelu.
více


10.2.2020 EKONOMIKA: Těžko splácíš úvěr? Bude hůř

Markéta Šichtařová 5
Popravdě řečeno, málokdy mi docházejí slova úžasem. Za ty roky, co se pohybuju na finančním trhu, jsem si už zvykla na leccos. Pamatuju si dvě příležitosti, kdy se to stalo.
více


8.2.2020 EKOLOGIE: Budeme bojovat s klimatem?

Karel Wágner
Po tom, co někteří politici a manažeři ukradli Gretě Thunbergové její dětství, už nemají alarmisté s klimatem slitování.
více


7.2.2020 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Tomáš Pfeiler
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 3. 2. 2020.
více


6.2.2020 GLOSA: Smutný stav

Tomáš Zdechovský
V žebříčku Světového ekonomického fóra týkajícím se kvality silnic obsadila ČR velmi nelichotivou 76. příčku za Svazijskem, Albánií a Burundi. Neblahá situace se už mnoho let nelepší a jedná se o tristní výsledek současné vlády.
více


6.2.2020 EKONOMIKA: Odložme oranžové brýle

Pavel Kohout
Proč se různé státy pouštějí do penzijních reforem? Snadná odpověď: protože vývoj nákladů na státem provozované penzijní systémy, převážně průběžně placené, nabývá velmi nepohodlných rozměrů.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


5.2.2020 EKONOMIKA: Česká myš řve na digitální Ameriku

Pavel Jégl
Digitální daň, anebo také GAFA daň (podle iniciál korporací – Google, Amazon, Facebook a Apple) vyměřovaná podle globálního obratu i obratu v Česku postoupila do druhého čtení ve Sněmovně. Tento týden se jí bude zabývat klíčový rozpočtový výbor.
více


31.1.2020 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jan Němeček
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 27. 1. 2020.
více


29.1.2020 EKONOMIKA: Čím víc razítek, tím míň dětí

Lukáš Kovanda
V Česku se rodí málo dětí. Zato ovšem máme až nad hlavu odpadů. Málo dětí znamená problém do budoucna, neboť už dnešní střední generaci nebude mít kdo pořádně vydělávat na důchod.
více


28.1.2020 EKONOMIKA: 4. průmyslová revoluce za dveřmi

Robert Troška
Volby, jmenování vlád, jejich výměny, teroristické útoky, výbušná prohlášení politiků a s nimi spojené prudké protireakce, to vše na první pohled ovlivňuje zásadním způsobem společnost. Jenže vedle viditelných událostí bublají pod povrchem vědecké objevy a procesy nezávisle na tom, zda je u vesla...
více


27.1.2020 EKONOMIKA: Silná koruna = dveře k euru?

Luboš Smrčka 1
Koruna je nejsilnější za posledních sedm let. Do kurzu z roku 2008 má ještě daleko, ale můžeme klidně říci, že je ve výborné formě. Až by to svádělo k úvaze: Není správná chvíle na euro?
více


27.1.2020 EKONOMIKA: Tunýlek za 401 miliónů? Ale kdepak

Martin Tůma
Zkušenost mne naučila nehledat zlý úmysl tam, kde se to dá vysvětlit obyčejnou lidskou hloupostí. Jako třeba v případě e-shopu na dálniční známky. Spíše než tunel je to příznak zoufalé neschopnosti státní správy uřídit IT zakázku.
více


25.1.2020 ROZHOVOR: Elektřinu budeme muset dovážet už za pět let

Přemysl Souček
V zimních měsících, kdy méně svítí slunce, představuje výroba elektřiny z fotovoltaiky v Česku asi 20 procent instalovaného výkonu, ba i méně. Větrné elektrárny dodávají v průměru 25 procent instalovaného výkonu.
více


25.1.2020 EKONOMIKA: Už nežijeme v roce 2000

Pavel Kohout
Prezident Zeman odřekl svoji účast na dubnovém setkání Číny se zeměmi střední a východní Evropy. Důvod? Patrně zklamání z nedostatečných čínských investic v Česku. „Nemyslím si, že čínská strana splnila to, co slibovala. Mluvím o investicích,“ komentoval záležitost sám Zeman.
více


24.1.2020 STAVEBNICTVÍ: Není co oslavovat

Rudolf Mládek
Byla to skoro sláva, když vláda ČR na svém posledním loňském listopadovém zasedání schválila novou podobu tzv. liniového zákona, který by měl přinést zkrácení přípravných lhůt pro výstavbu především dopravních staveb ze současných průměrných 13 let na 10 let. (Pozn. Jde o novelu zákona č. 416/2009...
více


24.1.2020 ROZHOVOR: Milion chvilek potichu provedl změnu

Hana Lipovská
Ke všem důvodům, které přetrvávají, se v posledním roce připojuje masivní propad automobilového průmyslu a obrovská rizika spojená s nezodpovědnou unijní zelenou politikou. Pokud zatím přesto statistické úřady vykazují ekonomický růst, je to především kvůli – nikoli díky – nenormálnímu jednání...
více


24.1.2020 EKONOMIKA: O vstupu do eurozóny

Volven
Mainstreamová česká média i politici se zabývají prakticky výhradně potencionálními přínosy přijetí eura. Není jich mnoho – v zásadě se stále opakují jen dva.
více


24.1.2020 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jan Berka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 20. 1. 2020.
více