24.9.2020 | Svátek má Jaromír


24.9.2020 GLOSA: Snížit emise znamená zvýšit chudobu

elektrárna power station
Kdopak to vymyslel, s tím vylepšeným závazkem snížit emise CO2? Samotná Ursula von Leyen to asi nebyla, stojí za tím fanatici, kteří věští Evropě skvělou budoucnost, a/nebo oportunisti, kteří tu vidí příležitost se nadmíru obohatit. Tak či onak, nám Evropanům to setsakramentsky uškodí.
více


22.9.2020 PRÁVO: Neuvěřitelné!

Daniel Follprecht
kladívko
Bizarní přístup finančního úřadu u jedné z plzeňských stavebních firem se dostal až na stůl Nejvyššímu správnímu soudu.
více


18.9.2020 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Petr Pelc
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 14. 9. 2020.
více


18.9.2020 ČECHOVINY: Vyřazen poslední Jak-40

Jan Čech
Dne 2. září 2020 byl slavnostně vyřazen poslední Jak-40, který u nás létal. Tak nás opustil poslední „sazomet“, jak jsme tomuto létajícímu omylu pro jeho nadměrnou kouřivost říkali. Pamatuji si, jak nám Rusové Jaky vnutili. První dva létaly v barvách Aeroflotu a mám dojem, že neměly na prostředním...
více


19.9.2020 EKONOMIKA: Překvapivý důsledek covidu

Markéta Šichtařová 5
Až se jednou budeme dívat zpět na koronový rok 2020, budeme docházet k překvapivým závěrům. Najednou uvidíme souvislosti mezi věcmi, které teď, nazíráno z nitra krabice, nejsou tak docela přímočaře vidět.
více


17.9.2020 EVROPA: Kam kráčíš, Unie?

Tomáš Jirsa
Nevěřícně sledujeme dění ve Spojených státech, kde se bourají sochy, běloši líbají nohy černochům, starostové metropolí ruší policii, lůza plení luxusní obchody a filmová akademie diktuje rasové a genderové podmínky, za kterých mohou být točeny a oceňovány nové filmy.
více


18.9.2020 GLOSY: O světě a politice (29)

Václav Klaus1
Už mi definitivně došly mé staré výpisky, několik sešitů výpisků se při mém třicetiletém putování mezi ministerstvem financí, vládou, poslaneckou sněmovnou a Pražským hradem prostě nějak ztratilo. Dostávám se pomalu k současnosti, ale jak ukazují dnešní výpisky, i ta má velmi široký rozměr.
více


17.9.2020 POLEMIKA: Zločinný kurzarbeit? A co sociální politika?

Jan Bartoň
Markéta Šichtařová popisuje kurzarbeit – to je mimochodem krásný příklad toho, jak germanismy pronikají do češtiny i v současnosti – těmito slovy: Tak především tímto způsobem se jen v lidech pěstuje veskrze socialistická, chybná, až zločinná představa, že mají nárok na něco za nic.
více


16.9.2020 EVROPA: Bylo by to k smíchu, kdyby to nebylo k pláči

Tomáš Vaněk
Když čtu současné nářky automobilového průmyslu, jeho žádosti o podporu a dotace, nemohu se zbavit pocitu, že si EU vzala příklad ze slov Ronalda Reagana… on to ovšem myslel jako varování, nikoliv jako návod.
více


14.9.2020 EKONOMIKA: Průmysl se zotavil...

Petr Holub1
V Česku není nic jiného než průmysl, můžeme klidně říci a málokdo se nad tím pozastaví. Každý chápe nadsázku. Podobný obrat s oblibou užívaný někdejším premiérem Vladimírem Špidlou (ČSSD) zní „Duše národa je průmyslová“.
více


14.9.2020 POLITIKA: Kurzarbeit je zločinný

Markéta Šichtařová 5
Minulý týden jsme se mohli dočíst o tom, že vláda přerušila mimořádné jednání o kurzarbeutu, protože se mezi sebou poněkud porafala tři ministerstva.
více


11.9.2020 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jan Berka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 7. 9. 2020.
více


12.9.2020 EKONOMIKA: Zbavit se závislosti na Číně? Fikce…

Kateřina Lhotská
V poslední době se čím dál častěji objevuje názor, že přesun výroby z Evropy na druhý konec světa má sice své ekonomické opodstatnění, ale že se tím zároveň stáváme závislí na těch, co nejsou zrovna našimi kámoši.
více


11.9.2020 EKONOMIKA: Ta druhá Čína

Pavel Kohout
Existují dva krajní názory na politiku vzhledem k Čínské lidové republice. Ten častější zní asi takto: „Je třeba respektovat vše, na čem Pekingu záleží. ČLR je důležitý obchodní partner, pravděpodobná budoucí světová supervelmoc.
více


10.9.2020 EKONOMIKA: Ano, nemáme na to...

Pavel Jégl
Alena Schillerová dostala úkol – rozdávat peníze. Plní ho svědomitě a nehledí přitom na stav státní pokladny.
více


9.9.2020 POLITIKA: Proč Babiš snižuje daně

Petr Holub1
S úplnou vážností ještě nezazněla otázka, čeho chtějí dosáhnout Andrej Babiš a Jan Hamáček, když o pět procent sníží reálnou sazbu daně z příjmu většině zaměstnanců.
více


7.9.2020 EKONOMIKA: Zpozorněte!

Markéta Šichtařová 5
Když vypukla pandemie koronaviru a vláda totálně zmrazila ekonomiku, vyrojily se okamžitě názory, že je mimořádná situace, která si žádá mimořádná opatření, a tak je tedy úplně jedno, jak velký dluh v letošním roce vláda vysekne.
více


8.9.2020 EKONOMIKA: Jako by začal Armageddon

Luboš Smrčka 1
Diskuse o tom, zda vláda nezavinila rozhodnutím vyplatit důchodcům mimořádný příspěvek a snížit daň z příjmu fyzických osob budoucí zkázu a zmar českého hospodářství, neberou konce. Občas to vypadá, že začal Armageddon.
více


4.9.2020 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jan Němeček
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 31. 8. 2020.
více


5.9.2020 EKONOMIKA: Kupec s prakticky bezednou kapsou

Lukáš Kovanda
Šéf České národní banky Jiří Rusnok o víkendu v televizi varoval, že „rozdat 74 miliard v době, kdy víme, že naše rozpočty jsou a budou napjaté, je docela hazard“. Narážel na záměr vlády zrušit bez odpovídajících úsporných opatření superhrubou mzdu.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


3.9.2020 SPOLEČNOST: Do školy z ekonomických důvodů

Petr Holub1
Děti prý trpí tím, že nemohou do školy. Vůbec nejhůře na tom jsou žáci ze sociálně znevýhodněných rodin, kteří si bez podpory rodičů nedokážou osvojit znalosti doporučené školou v koronavirové době.
více


3.9.2020 DŮCHOD: To se budem prima mít…

česká koruna
Když tak poslouchám mediální tance okolo šesti- či pětitisícového dárku, který bych mohl dostat pod stromeček, napadá mne dávný hit, jehož refrén je nadpisem tohoto textu.
více


2.9.2020 EKONOMIKA: Katastrofa zvaná lockdown

Pavel Kohout
Většina států nejrůznějšího stupně ekonomické vyspělosti reagovala na pandemii covid-19 zásadními uzávěrami a odstávkami. Slovo „lockdown“ (plošná karanténa) se stalo běžnou součástí jazyka nejen v anglicky mluvících zemích. Nyní, aniž by pandemie byla u konce, státy řeší problém, co si počít s...
více


31.8.2020 EKONOMIKA: Bude lépe...

Markéta Šichtařová 5
Někdy mám pocit, že jsme ekonomikou blesků z čistého nebe. Možná si ještě vzpomenete na kauzu hromadných žalob proti bankám nebo pojišťovnám - přišly „z ničeho nic“. A teď nám z ničeho nic hrozí další vlna žalob.
více


29.8.2020 EKONOMIKA: Jedeme podle Ponziho schématu?

Luboš Smrčka 1
Spojené nádoby akcie plus platy nejvyšších šéfů působí jako neuvěřitelný akcelerátor růstu obou složek. A vzbuzují otázku: Neskončí tohle náhodou obrovským průšvihem?
více


29.8.2020 ENERGETIKA: Průzkumy a propaganda

Petr Skácel
větrník
V posledních dnech se objevily výsledky průzkumu veřejného mínění, který zpracovala agentura Fokus pro Hnutí Duha. Jeho výsledky jsou natolik zvláštní, že stojí minimálně ze dvou důvodů za komentář.
více


28.8.2020 NĚMECKO: Tak ano, či ne?

Bavarian flag
Podobně jako sluneční paprsky se občas proderou zamračenou oblohou, tak i celkovou šedí a zoufalou uniformitou německých medií sem tam pronikne osvěžující závan rozumu, kterému říkáme v dobrém „selský“.
více


28.8.2020 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jaroslav Brychta
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 24. 8. 2020.
více


28.8.2020 SPOLEČNOST: Intelektuálovy omyly ohledně kapitalismu

Luboš Smrčka 1
Filmař a dramatik Petr Zelenka, autor skvělých a velmi vtipných her, režisér skvělých a velmi vtipných filmů, se pustil do politologicko-ekonomického rozboru vztahu mezi kapitalismem a demokracií. Doufám, že o tom nenapíše hru.
více


26.8.2020 PRÁVO: Solární byznys

Jan Bartoň
Podle Mladé fronty Dnes z 20.8.2020 vymysleli solární podvodníci nový trik. Pokud se totiž u fotovoltaických elektráren rozbijí panely v důsledku přírodního vlivu (například krupobití), mohou je vyměnit ,ale pouze za stejně výkonné panely.
více


26.8.2020 EKONOMIKA: Cena by byla astronomická

Luboš Zálom1
V souvislosti s uzavřením hranic během koronavirové epidemie se dostalo, zvláště na pravici, na přetřes téma potravinové soběstačnosti státu.
více


25.8.2020 EKONOMIKA: Pozdě na daňovou reformu

Petr Holub1
Na příběhu o konci superhrubé mzdy nehraje zásadně jenom jedna věc. Jistě nejde jednoznačně odmítnout, že se namísto superhrubé mzdy stane základem pro výpočet daně z příjmů mzda hrubá.
více


25.8.2020 VZPOMÍNKA: Československá auta – povídání u piva

Petr Karásek
Léto, prázdniny, doba dovolených. K tomu patří i scházení se s lidmi, které jste delší dobu neviděli, povídání, vzpomínání a debaty u piva. Protože se celý život pohybuji zejména kolem automobilového průmyslu, potkávám se s přáteli či bývalými kolegy, kteří jsou takříkajíc z branže.
více


24.8.2020 ROZHOVOR: Evropská komise jádro uznává

Přemysl Souček
Na změnu dohod o uhlíkové neutralitě Evropské unie politikům chybí odvaha. Takže ani koronavirus a náprava ekonomických škod, které způsobil, na směřování EU nic nezmění. V otázce využívání jaderné energie je však ministr průmyslu a obchodu optimističtější.
více


22.8.2020 EKONOMIKA: Není tak zle, jak jsme mysleli

Petr Holub1
Prožíváme největší ekonomický propad v historii, hlásily ještě nedávno titulky popisující neutěšenou situaci národního hospodářství po příchodu koronaviru a uzamčení veřejného života.
více