16.5.2021 | Svátek má Přemysl


15.5.2021 EKONOMIKA: Nižší emise za každou cenu?

Přemysl Souček
Praha a Středočeský kraj se rozhodly, že kvůli snížení emisí budou na trasách mezi hlavním městem a Brandýsem na Labem a Kostelcem nad Labem jezdit trolejbusy. Vybudování dvou trolejbusových linek bude přitom stát skoro miliardu korun. Má to smysl?
více


14.5.2021 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Petr Pelc
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 10. 5. 2021.
více


13.5.2021 EKONOMIKA: Levice proti lidem

Markéta Šichtařová 5
(Skoro) všichni víme, že vlády i centrální banky pumpují pod tlakem peníze do ekonomiky. (Někteří) víme, že se do značné míry jedná o nekryté, tedy „vytištěné“ peníze.
více


12.5.2021 ENERGETIKA: Král zemřel. Ať žije král!

JE Temelín
Jediný skutečný počin po skandálu ve Vrběticích je rozhodnutí: Jadernou elektrárnu nám Rosatom stavět nebude!
více


11.5.2021 SVĚT: Čipový hladomor

Marian Kechlibar
Na trhu je nedostatek počítačových čipů. Na rozdíl od toaletního papíru nelze úplně snadno zvýšit jejich výrobu. Co s tím?
více


10.5.2021 EKONOMIKA: Rozvolňujeme. Každý ke svému krumpáči

Petr Holub1
Žijeme v dramatických dobách. Pod vlivem pandemie jsme zmrazili ekonomiku a řečeno s nadsázkou, drželi jsme jí hlavu pod vodou až do konce dubna. Teprve teď Česko začíná uvolňovat a možná se dočkáme opačného extrému.
více


10.5.2021 ENERGETIKA: A prachy se točí...

energetika
Ceny silové elektřiny na mnichovské burze překonaly 60 EUR/MWh, jsou o polovinu vyšší než před rokem. Ceny tepla se budou muset zvýšit tak, až teplo nebude prodejné a spotřebitelé se budou odpojovat, soustavy se začnou rozpadat, varuje Teplárenské sdružení ČR.
více


7.5.2021 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jan Němeček
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 3. 5. 2021.
více


8.5.2021 EKONOMIKA: Nezvyšuj důchody, když na to nemáš

Petr Holub1
Důchody se napřesrok zvýší v průměru o 450 korun měsíčně. Taková informace před volbami úplně nepotěší, zvláště vládní politiky. Tři roky včetně toho letošního se penze zvyšovaly o 900 korun a teď zákon velí zpomalit na polovinu. Před volbami opravdu nepříjemné.
více


6.5.2021 EKONOMIKA: I arcikapitalista Bezos může znít jako odborový předák

Pavel Jégl
Amazon je gigant ve světě zasílatelských řetězců. Jedna z nejrychleji se rozvíjejících společností světa. Táhne se však za ní pověst jednoho z nejhorších zaměstnavatelů – firmy, kde je úmorné pracovní tempo, ubíjející dril, kde člověk svázaný normami funguje jako robot.
více


5.5.2021 ENERGETIKA: Cesta do pravěku

Václav Husák1
Když jsem v roce 1955 zhlédl premiéru jedinečného filmu Karla Zemana s názvem „Cesta do pravěku“, byl jsem okouzlen. Když v roce 2021 sleduji realitu technologického a ekonomického směřování Evropské unie, jsem rozezlen.
více


4.5.2021 ENERGETIKA: Dukovany prostě nebudou

Jan Bartoň
Tendr na dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech má za sebou „vítězství“ protiruské lobby. V jejím čele je mimo jiné i Dana Drábová, která o Rusku nechce ani slyšet.
více


4.5.2021 EKONOMIKA: Kratší pracovní týden?

Pavel Jégl
Je doba zkracování, říkala Maryška v Postřižinách, když se téměř před sto lety krátila pracovní doba i vlasy. Nenazrává doba pro nové pracovní postřižiny?
více


4.5.2021 EKONOMIKA: Dál se klopýtá po dně

Petr Holub1
Začátek roku 2021 nebyl dalším pádem v krizovém období naší ekonomiky. Její výkon zpomalil jen o tři desetiny procenta. Přesto nejde popřít, že zdejší hospodářství v prvním čtvrtletí nadále klopýtalo po dně, stejně jako loni v létě nebo na podzim.
více


1.5.2021 EKONOMIKA: Bude to o ekonomice, blbečku

Lukáš Kovanda
Je tomu již přes třicet let od skončení bojových operací války v Zálivu. Tehdejší americký prezident George Bush starší se po spojeneckém vítězství stal miláčkem amerického lidu. V březnu 1991 jeho práci v úřadu kladně hodnotilo 90 procent Američanů. Zdálo se, že vítězství pro druhé volební období...
více


1.5.2021 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jan Berka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 26. 4. 2021.
více


30.4.2021 EKONOMIKA: Ruka s razítkem

Petr Holub1
S novým stavebním zákonem je něco v nepořádku. Přesto ladí poslanci ve výborech poslední detaily, příští středu by měla sněmovna rozhodnout o definitivní verzi. Nová norma pak nahradí stejnojmenný zákon z roku 2006.
více


30.4.2021 EVROPA: Absurdity kolem aut

Jan Dočekal
Zbytečná nařízení, nesmysly, které musíme zbytečně platit, kam se svět aut řítí a pár postřehů navíc. Taková erupce naštvání v jeden večer. Uznávám, že to není homogenní - spíš by to vydalo na několik samostatných článků.
více


29.4.2021 ENERGETIKA: Česko je v rukou Merkelové a Putina

Petr Skácel
gas pipe 2
Reakce na kauzu Vrbětice jsou dalším potvrzením nepříjemného faktu, že si o budoucnosti české energetiky jen velmi těžko budeme rozhodovat sami. Ocitli jsme se v kleštích, které drží v rukou těžké váhy.
více


28.4.2021 EKONOMIKA: Osudový rok českého piva

Petr Holub1
Zpráva o katastrofálním výpadku českého piva nevzbudila pozornost, jakou zasluhuje, i když o katastrofu jde v každém případě.
více


27.4.2021 ENERGETIKA: Vrbětice upozorňují na víc, než na Dukovany

Přemysl Souček
Rozdíl mezi realistou a aktivistou se ukázkově projeví v názoru na to, jak bezpečně pokračovat s českou energetikou po „vrbětické aféře“. Protože bezpečná cesta je v tomto případě jen jedna.
více


26.4.2021 EKOLOGIE: Kauza Vrbětice "vytlačila" covid

Jan Bartoň
Události kolem odhalení ruské diverzní akce proti vojenskému skladu ve Vrběticích mají dle mého soudu jen jedinou pozitivní rovinu. Konečně přestal být hlavním tématem zpráv vir covidu.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


24.4.2021 ENERGETIKA: Nesmíme ohrozit naši bezpečnost

Jan Zahradník
Vyhrocená politická a diplomatická konfrontace mezi Českou republikou a Ruskou federací má mimo jiné také zásadní dopady na českou energetiku. Vláda již rozhodla, že vyloučí ruskou firmu Rosatom z možné účasti v tendru na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech.
více


24.4.2021 EKONOMIKA: Proč Kreml kohoutky nezavře

Lukáš Kovanda
Na včerejší tradiční poselství prezidenta Vladimira Putina ruskému lidu reagoval rubl posílením, byť mírným.
více


23.4.2021 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jaroslav Brychta
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 19. 4. 2021.
více


23.4.2021 EKONOMIKA: SuperLiga? SuperPrůšvih!

Luboš Smrčka 1
Světové fotbalové prostředí přestalo na pár dnů řešit, kdo v Čechách nahradí Peltu, a skočilo po revoluční myšlence dvanácti velkoklubů a jejich SuperLize. Nebudu posté popisovat podstatu. Jiní to udělali lépe.
více


22.4.2021 EKONOMIKA: Piráti ordinují nízké platy

Markéta Šichtařová 5
Před pár dny Ivan Bartoš, kterému se dost často v poslední době připisuje role údajného budoucího premiéra, prohlásil, že chce prosazovat fixaci kurzu koruny na kurz eura.
více


20.4.2021 EKONOMIKA: Po covidu

Pavel Kohout
Když během března 2020 začaly vycházet údaje o nezaměstnanosti v USA, ekonomický svět byl šokován.
více


19.4.2021 EKONOMIKA: Nikdy se neptej, kdo má šetřit

Petr Holub1
Byl to menší šok, to nejde popřít. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) poprvé oznámila, že v krizových časech není možné jen utrácet, ale také je třeba přemýšlet, jak dostat pod kontrolu dluhy, které tím vzniknou.
více


17.4.2021 EKONOMIKA: Odešla krize, dluhy po ní zůstaly

Petr Holub1
Zná to každá domácnost. Jednoho dne člověk skončí nákladnou rekonstrukci, pošle děti na studia a plánuje jako každý rok zahraniční dovolenou.
více


16.4.2021 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Libor Stoklásek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 12. 4. 2021.
více


16.4.2021 FINANCE: Za co to utratíme?

Lukáš Kovanda
Lidem v Česku v posledním roce rekordně narostly úspory. Vzhledem k tomu, že se otevírá část dosud zavřených obchodů, lze očekávat spotřebitelské žně.
více


16.4.2021 EVROPA: Vítejte v centrálně řízené ekonomice

Markéta Šichtařová 5
Vládám celého světa vznikl nový cíl, který dosud neměly. V rámci hospodářské politiky už nebudou bojovat hlavně za nízkou nezaměstnanost, ale také... za růst cen akcií!
více


14.4.2021 POLEMIKA: Je opravdu ideologická válka cestou k prosperitě?

Vladimír Wagner,
Rád píši o zajímavostech a problematice související s přírodními vědami a technologiemi v oblastech, kterým rozumím a mohu k nim něco fundovaně a zajímavě říci.
více


13.4.2021 EKONOMIKA: Krize už je za námi, ukazují čísla z průmyslu

Petr Holub1
Za starého Říma všichni naslouchali augurům, kteří pozorovali ptáky a z jejich letu dokázali předpovědět budoucnost. Poptávka po službách posvátných věštců rostla přirozeně v dramatických časech.
více