9.2.2023 | Svátek má Apolena


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Co neměl Pavel říkat

8.2.2023
Například neměl telefonovat tchajwanské prezidentce Cchaj Jing-wen. Ale když ona mu paní Cchaj nejdříve sama pogratulovala ku zvolení!
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak to bylo, než Sládka pustili

4.2.2023
Václav Havel, Stanislav Fischer, Miroslav Sládek. Pamatujete? Před pětadvaceti lety, konkrétně 20. ledna 1998, byla také prezidentská volba.
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Co se lyžování týče

1.2.2023
Na sjezdových lyžích jsem nestál patnáct let. Od té doby, co mé milé ženě Ivaně po poslední lyžovačce na našich oblíbených Horních Mísečkách praskly přezkáče. Šla ze sjezdovky k penzionu Horské zátiší, když tu ji začala zábst levá noha
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Milujte se, pravdy každému přejte

28.1.2023
Chybí nám ta láska křesťanská, ba i židovská. Oba dva kandidáti na sebe práskli, že sami věřící nejsou, avšak do kostela chodí, když mají příležitost. Ale třeba se nový prezident i tak osvědčí ve své službě národu natolik, aby o své pravdě přesvědčil i své dnešní odpůrce.
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Děsinformace

25.1.2023
Pavel byl nominován osmdesáti jedním tisícem českých občanů. A nikoli celá vláda, ale trojkoalice mu toliko vyjádřila podporu. Naproti tomu byl Babiš nominován podpisy 56 poslanců hnutí ANO, je tedy stranickým kandidátem. Tvrzení, že je kandidátem nezávislým, je proto lží - pokud nepovažuje...
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Kdo platí Pavla?

21.1.2023
Prokazatelně nám Babiš dlouhodobě lže. Neumí česky a za 10 let v politice se to nenaučil. Nemá znalosti ani na úrovni základní školy. Bojí se důstojných debat s protikandidáty. A straší české občany válkou!
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Nelehká volba

18.1.2023
Nelehká volba to byla, když si měl člověk vybrat z devíti, potažmo osmi kandidátů. Pomáhaly nám v tom různé volební kalkulačky. Já zkusmo použil dvě, i když jsem už měl kandidáta předběžně vybraného.
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Devět hlasovacích lístků

13.1.2023
V poštovní schránce jsem objevil modrošedou obálku. Obsahuje volební manuál a devět hlasovacích lístků. Prostý pohled na ně mi ozřejmil několik dosud netušených věcí.
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Rozverný happening na Hradě

11.1.2023
Možná to nevíte, protože to nikde není nějak zvlášť inzerováno, ale občané, kteří již věkem přesáhli sedmdesátku, mají možnost navštívit zdarma prohlídkový okruh, který sestává ze Starého královského paláce, baziliky sv. Jiří, Zlaté uličky a katedrály sv. Víta.
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Prima Bašta

7.1.2023
Podle agentur pro tvorbu veřejného mínění se z pelotonu prezidentských kandidátů utrhla vedoucí trojice, která se střídá ve vedení. Televize Prima proto tu supertrojku pozve do spešl studia k předvádění se příští týden.
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Vítej, Nový roku 2023!

4.1.2023
Časomíru nechala na sváteční obrazovce poslední minutu roku pobíhat televize Nova, aby pak zazněla pouze orchestrální verze naší hymny, doprovázená snímky ze zasněženého Česka (na zlomek vteřiny se mihl i můj rodný Ještěd).
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: O slovenské radosti a české nedovtipnosti

31.12.2022
V kalendáři máme 1. leden 1993 zapsán jako státní svátek - Den obnovy samostatného českého státu. Ale nějak přehnaně ho neslavíme, pokud vůbec. Pro mou generaci (*1951) nešlo o nový začátek, ale naopak o konec. O konec něčeho, s čím jsme se narodili, s čím jsme vyrůstali, co pro nás bylo neměnné. A...
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Můj Štědrý den

28.12.2022
Stromek má být jehličnatý, ačkoliv prastará česká tradice, pocházející ještě z pohanských dob, velí zdobit stromek ovocný, a to živý stromek na zahradě či v sadě. To je ten stromeček, kterému zpíváme: „Stromečku vstávej, ovoce dávej, umej se, ustroj se, je Štědrý den!“
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Zázraky se dějí o Vánocích

24.12.2022 10:30
Dal jsem té tmavé paní v metru stovku. Obcházela sedící postavy a ukazovala jim á trojkový papír, na kterém měla velkými písmeny vytištěno svoje smutné sívíčko: Syn zemřel, manžel je nemocný, stará se o tři děti, nemá na nájemné v ubytovně.
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Nerozumím tomu, co platím. A proč

21.12.2022
V minulých měsících jsem se tu zastával nebohých dodavatelů síly elektrické, kteří sice vyrábějí levně, ale musí prodávat draho kvůli nesmyslné konstrukci cen elektřiny.
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Poslední slova na Měsíci

17.12.2022
astronauti se 14.12. ve 23:56 SEČ šťastně odpálili na měsíční orbitu, kde z Challengeru šťastně přestoupili na Americu, a s ní se šťastně (19.12. v 20:24 SEČ) vrátili zpátky domů na Zemi.
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Velký a malý Měsíc

14.12.2022
Když startoval Gagarin, bylo mi deset. Když na Vánoce 1968 létalo Apollo 8 jako první „manned spacecraft“ okolo Měsíce, bylo mi 17. Je to právě 50 let (14.12. 1972 v 22.56 světového času) co „lidstvo“ (americký Čechoslovák Eugene A. Cernan a Harrison Schmitt) opustilo měsíční povrch na palubě...
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Vánoční povídka

10.12.2022
Bundu mi v krámku v prodejní uličce Lake Road vybrala Tereza, jakožto zkušená cestovatelka a absolventka dávného kursu přežití. Z hornického domečku v městečku Coniston u jezera Coniston, kde jsme měli základnu, jsme se totiž chystali další den vyrazit na místní horu Old Man of Coniston (803 metrů).
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Kde peníze nestačí

7.12.2022
To máte jako s tím sběrem smrkových šišek. Už v sedmdesátkách, kdy na Jizerské hory dopadlo břemeno enderáckých a polských emisí, nějakého eko- a logicky smýšlejícího státního lesáka napadlo, že k obnově lesa bude třeba použíti sazenic odolnějších stromů, než se ukázal být smrk ztepilý, rostoucí v...
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Proč by disident Bašta měl vadit

30.11.2022
Měl by jako prezident vadit, protože fandí Rusku. Přestože v televizi působí jako dobromyslný medvídek.
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Zdroje obnovitelné, podporované nebo ekologické?

26.11.2022
obnovitelné zdroje energie (OZE) – „obnovitelné nefosilní přírodní zdroje energie, jimiž jsou energie větru, energie slunečního záření, geotermální energie, energie vody, energie půdy, energie vzduchu, energie biomasy, energie skládkového plynu, energie kalového plynu a energie bioplynu“ Energii...
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Proč by generál Pavel nemusel vadit

23.11.2022
Ještě než začne ostrá fáze volebního boje o prezidentské křeslo... Říkáte, že už začala. Nu dobře. Tak tedy ještě než začne nabroušená a vybroušená fáze tohoto předvolebního boje, napíšu, proč si myslím, že by nemuselo vadit, kdyby se Petr Pavel, takto armádní generál Armády České republiky ve...
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: 17. listopad 1989 - co jsme nečekali

19.11.2022
Co jsem nečekal, že se stane po sametovém převratu? Tak přesně toho sedmnáctého jsem nečekal, že se právě rozeběhla štěpná reakce, která povede k pádu ztrouchnivělého režimu „reálného socialismu“. I když u nás zrovna přespávala kamarádka, která ten den přijela do Prahy na sraz Jonáš klubu a Národní...
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Našli! Dobrodinci mou peněženku.

16.11.2022
Dnes jsem měl šťastný den. V servisu mi vyměnili kola na zimu, dobili baterku (novou právě rok, má dokonce ještě 70 % kapacity), opravili zpětné zrcátko. (Na které jsem si stěžoval v sobotu.) A nestálo to avizovaných čtyři a půl, ale jenom dva a půl tisíce.
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: O řetězení událostí aneb Ozvěny ztrát

12.11.2022
Minulý týden jsem tady informoval, co všechno jsem ztratil (asi v Prokopáči), když jsem tudyma jel na kole. Hlavně doklady. Ale už skoro všechno mám obnoveno.
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Věčná ekonomická lábuš

9.11.2022
Znáte to, ne? Ten otřepaný vtip? Potká slon kamarádku myšku a postěžuje si na trávení. Myš mu pomůže: Vleze slonovi do chobotu a vyleze zadem. „Lepší?“ ptá se myš. Slon je blahem bez sebe: „Och, to je lábuš! Ale chtělo by to ještě jednou.“
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Soudruh prezident pohovořil s dělníky na pracovišti

5.11.2022
Tenhle titulek mě napadl okamžitě, když jsem si otevřel čtvrteční (3.11.2022) Mladou frontu DNES na druhé straně a uviděl jsem tam foto (Ladislav Křivan, MAFRA) s s legendou: „Návštěva továrny Předseda ANO Andrej Babiš se zdraví s pracovníkem teplické strojírenské firmy Teasing“
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Ztráty a zálohy

2.11.2022
Potřeboval jsem co nejdříve se vrátit domů. Tedy metrem ze Smíchova. Jediným mým dokladem, který ale revizorům obvykle dostačuje, jsou mé bílé fousy - a pleš.
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Pokrokově žít, pokrokově odejít

29.10.2022
ještě roku 1886 vydal papež Lev XIII. dekret, ve kterém označil žeh za „zlozvyk prokletý a zavrženíhodný“. Lví dekret byl jen pouhým zařváním po tom, co byl ausgerechnet v „sousední“ Itálií v roce 1874 přijat zákon, který povolil zpopelňování zesnulých.
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Co se při Kubánské krizi nakonec (ne)stalo

26.10.2022
Ofiš jednání mezi Kennedym a Chruščovem se vedla o Kubě. Kennedy slíbil, že když SSSR stáhne rakety, jaderné hlavice i svou posádku, tak zaručí Kubě, že na ni nikdy nezaútočí. A tak to bylo prezentováno před veřejností. Smlouva ještě měla dodatek - tajný dodatek!
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak (ne)začala 3. světová válka

22.10.2022
Agresivní chování, pokud je mu umožněno růst bez jakékoli kontroly a odporu, nakonec vede k válce. Řekl před 60 lety americký prezident John F. Kennedy. Tehdy jsem chodil do třídy 6.B v liberecké ZDŠ Pátého května.
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Co proniklo do uší

15.10.2022
Rusy dosazený gubernátor Chersonu požádal „Velkou zemi“, aby zajistila evakuaci místního obyvatelstva „za sportem a zábavou“.
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Pamatuj na Coventry, Putine!

12.10.2022
Kerčský most byl napaden a poškozen. Nebudu opakovat, co to pro koho znamená. Jednou ranou byl přerušen jeden ze dvou silničních mostů tohoto soumostí a zároveň zapálen cisternový vlak na vedlejším železničním mostě.
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Proč nejsi na WhatsApp?

8.10.2022
Ona ta otázka od mého dlouholetého kamaráda v originální SMS zněla: „Proč nejsi na Whatsup?“ No, třeba právě proto. Zdá se mi totiž, že různé aplikace, jimiž se zasílají zprávy, vedou k jistým nedbalostem ve vyjadřování. A to se týká nakonec i starodávné Služby krátkých textových zpráv (Short...
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Je ti teplo, děvče?

5.10.2022
Jsem sice chlapec, ale ano, slabozraký dědečku Mrazíčku, je mi teplo. A proč je mi teplo, když je venku 13° C? Možná proto, že ven chodím patřičně oblečen. Možná i proto, že jsem se narodil v Liberci a až do zletilosti tam žil.
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Až delfín promluví

1.10.2022
V případě stejnojmenného románu Roberta Merleho měli dva hodní delfíni, vycvičení zlými tajnými službami USA, zaútočit atomovými náložemi na americké lodě, aby měli Amíci záminku poslat své jaderné rakety na Čínu.
více