29.5.2020 | Svátek má Maxmilián, Maxim


27.5.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Výživa národa

Jan Kovanic
Vrhnuto sem po více než sto letech poté, co éterem znovu znějí slova, jak důležito jest výživu českého národa zajistiti výhradně domácími produkty. Jako bychom si již dříve neužívali evropských banánů z Karibiku a ještě dříve kubánských pomerančů ze státu světové socialistické soustavy.
více


23.5.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Zrušme tvrdé i!

Jan Kovanic
Ve čtvrtek vyšla v Mladé frontě Dnes glosa s nadpisem Zjednodušme psanou češtinu, zrušme tvrdé y. Její autor Zdeněk Koudelka však neměl tolik odvahy, aby své návrhy dotáhl do konce a svůj text napsal podle nich. Učinil jsem tak místo něj a dodal i další vylepšení:
více


20.5.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Ruská válka pokračuje

Jan Kovanic
Ta se proti nám vede proto, že ze všech zemí třetího okruhu ruských imperiálních zájmů jedině u nás má Rusko silnou pátou kolonu – KSČ prakticky ve vládě.
více


16.5.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Moc krásné a pravdivé povídání

Jan Kovanic
Před týdnem jsem tady k výročí konce Druhé světové války v Evropě zveřejnil takový, až ekumenický, text Sousedé. Natolik ekumenický, až mi za něj nikdo nevylál. Byl jsem i pochválen za „moc krásné a pravdivé povídání“. Mno…
více


13.5.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Devátý květen

Jan Kovanic
Když jsme byli dětmi, zdobili jsme vždy na konci dubna okna školy vystřiženými papírovými kytičkami. A praporky. Krásnými trojbarevnými československými a ještě hezčejšími červenými (říkalo se rudými, ale byly červené) s libým souzvukem zlaté hvězdy, srpu a kladiva. A číslicemi 1, 5, 9. Dnes budu...
více


9.5.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Sousedé

Jan Kovanic
Českou minulost zdobí mnoho slavných činů. Existují velké události, které si stále připomínáme. Klademe věnce k památníkům známých hrdinů. A je to tak správné. Ale vedle hrdinů známých, existují i hrdinové neznámí. Jejich hrdinství bylo nenápadné, protože i činy, které konali, byly nenápadné....
více


6.5.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Pátý květen

Jan Kovanic
Když jsme byli dětmi, zdobili jsme vždy na konci dubna okna školy vystřiženými papírovými kytičkami. A praporky. Krásnými trojbarevnými československými a ještě hežčejšími červenými (říkalo se rudými, ale byly červené) s libým souzvukem zlaté hvězdy, srpu a kladiva.
více


2.5.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Ruská válka

Jan Kovanic
Zanedlouho budeme vzpomínati slavných májových dní v roce 1945, ve kterýchžto nás osvobodila Rudá armáda. Vzpomínáme na to právě v době, kdy post/pre/sovětské tajné služby usilují o fémovou vraždu tří českých starostů, včetně pražského primátora.
více


29.4.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Vesele, jen vesele

Jan Kovanic
Čo je to také absurdné, Kefalín? Dnešní divadlo ve Sněmovně. Vláda hodlá prodloužit válečný stav (Babiš: „Jsme ve válce“) do 25. května, a má pro to své důvody. Komunisté to podporují.
více


25.4.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Roušky komplexně

Jan Kovanic
Před dvěma lety zveřejnila společnost Reuters (Business News March 15, 2018, 11:59) podrobnou zprávu s názvem „Toyobo to pay $ 66 milion in U. S. bullet proof vests fraud case“, kde popisuje dlouhý proces, který vedl k odsouzení špičkové japonské firmy za uvedení vlákna Zylon určeného pro...
více


22.4.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Proč jsem se nestal politikem

Jan Kovanic
Proč se aranžují hlasovací komedie a parlamentní živé obrazy? Stačilo by přece, aby vůdcové stran měli místo poslanců v kapse prostě odpovídající počet hracích známek a v danou chvíli je vyklopili na zelené sukno…
více


18.4.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Chvála polních cest

Jan Kovanic
Nejdříve se rozoraly meze. Aby s získala cenná úrodná půda. Ale protože se přecejen potřebovaly nové velké krásné stroje někam dostat, vznikly prašné cesty místo nich. Vedoucí po polích, samozřejmě. Po cenné úrodné půdě. Tyhle cesty jsou zvláštní tím, že se každý rok rozorají, osejí, zvláčí - a pak...
více


15.4.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Hrnulo se to pěkně rychle

Jan Kovanic
Před 59 lety, 12. dubna 1961, začal pravý kosmický věk. Na oběžnou dráhu kolem zeměkoule se vydal první člověk. „Pervyj v mire.“ Jediný oblet trval pouhých 108 minut, ale Juriji Gagarinovi přinesl nesmrtelnost. Přinesl i neuvěřitelný propagandistický úspěch pro zem Sovětů, pro věc komunismu.
více


11.4.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Známky nevychovávají

Jan Kovanic
Současná domácí škola ukazuje rodičům, jak náročné učení je - jak pro žáky, tak ale také pro učitele, jimiž se na chvíli stali. Také jsme se ženou Ivanou bývali domácími učitely, když jsme s dětmi jezdívali na svou tradiční velikonoční dovolenou na Horní Mísečky do horské ubytovny Hořec.
více


8.4.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Proti moření

Jan Kovanic
Čtenářům mého minulého článku, hlavně tedy diskutérům pod ním, se omlouvám, že se „aktivně neperu“ s epidemií. Při hodnocení svých možností (“mladší senior“ pod sedmdesát.
více


4.4.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Táhnout za jeden provaz

Jan Kovanic
Minule jsem napsal, že čínské rychlotesty jsou z 80 % vadné (na Severní Moravě). Dostal jsem pak kartáč, že jen byly špatně aplikované, totiž v době, kdy si organismus nedokázal vyrobit protilátky.
více


1.4.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Země bez vedení

Jan Kovanic
Všimli jste si taky, jak jsou politici při nynějším koronavíření nadšení? Přiletí Ruslan s tunami zdravotnického materiálu z Číny. Premiér a ministr vnitra ho musí přivítat, aby národu předvedli, jak makají 25 hodin denně.
více


28.3.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Člověče, zlob se

Jan Kovanic
Když jsem byl malej, marodil jsem doma často s angínou. Když už jsem se učetl do nečtení, hrál jsem si všelijaké hry. Třeba i Člověče, nezlob se, což celkem jde hrát proti sobě, protože tam záleží hlavně na tom, kolik ti padne na kostce než na nějaké strategii.
více


25.3.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Prokázat odvahu

Jan Kovanic
Když je vám třináct, jste sám uprostřed noci a postava s maskou na vás míří pistolí, tak dostanete strach.
více


21.3.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Odvážné šíření pravdy

Jan Kovanic
Ibuprofen zhoršuje průběh onemocnění koronavirem. (???) Tvrdí na svém twitterovém účtu ministr francouzského zdravotnictví Olivier Verano. I užívání dalších protizánětlivých léků (např. kortizonu) může prý zhoršit průběh nemoci. Přitom mi informační box na obrazovce ČT říká, že ibuprofen podle SÚKL...
více


18.3.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Nevíš dne

Jan Kovanic
Za to, že jsme zpočátku zmeškali startovní výstřel ku běhu před koronavirem, může hlavně nečinnost dřívější hlavní hygieničky, na kterou se zřejmě spoléhali vůdčí politici, kteří nevedli.
více


14.3.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Elektrorealita

Jan Kovanic
Počítají producenti práce elektrické se zaváděním elektromobility? Dosud platná Státní energetická koncepce z roku 2015 ne. A proč by taky měla???
více


11.3.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Ukradené volby

Jan Kovanic
Sněm Občanského fóra se 20. 1. 1990 dověděl, že 6. 1. schválil to, co 4. 1. na Radě OF prosazoval Z. Jičínský a co 5. ledna definitivně dojednal kulatý stůl „za přítomnosti rozhodujících politických sil“ (Národní fronty a Z. Jičínského). A že do toho nemá co kecat.
více


4.3.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Svobodné volby!

Jan Kovanic
„Široká veřejnost stále očekává, že jí týmy odborníků předloží své návrhy o podobě volebního zákona, ale jak se zdá, žádné varianty předkládány nebudou.“ A nebyly. 1. března 1990 vešel v platnost volební zákon, přijatý starým zlým kabinetním stylem, který petrifikoval účinkování komunistů v naší...
více


29.2.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak jsme přikázali KSČ

Jan Kovanic
Minulý rok jsme mohutně slavili třicáté výročí sametové revoluce a návratu demokracie do našich končin. Letos nás zase čeká mohutné slavení a připomínání událostí, spojených s koncem druhé světové války před lety pětasedmdesáti.
více


26.2.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Elektrodebilita na druhou

Jan Kovanic
V minulém článku o elektrodebilních mýtech jsem psal o požární problematice lithiových akumulátorových baterií (dále jen baterií). Opět se kolem toho strhla fundovaná debata včetně uvedení odkazů, na které případné zájemce odkazuji.
více


19.2.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: O těch elektromobilních mýtech

Jan Kovanic
Jde při násilném zavádění elektromobility především o ekologii, nebo o kšeft? O technický rozvoj, nebo ideologii? O ekonomii, nebo ekonomickou sebevraždu? O debilitu – nebo o vyčůranost? Anebo jsme v zajetí mýtů?
více


15.2.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: O té elektrodebilitě

Jan Kovanic
Rok 2030 se blíží a s ním i plánovaný zákaz prodeje (a potažmo provozu) spalovacích motorů v Německu. Hurá! Ke stejnému kroku se chystá k roku 2040 i Francie s Velkou Británií. Hurá, hurá!
více


12.2.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: O těch ouřadech socialistických

Jan Kovanic
Většinu svého života jsem prožil v socialismu, a tak mohu srovnávat přístup ouřadů k občanovi tehdy a dnes. Mám štěstí, že žiju na Praze 13, jejíž radnice už od roku 2006 pravidelně získává stříbrné ceny za společenskou odpovědnost a vloni se dokonce v této kategorii stala absolutním vítězem...
více


8.2.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: O tom rouhání

Jan Kovanic
Milá šestnáctiletá francouzská dívka Mila si po způsobu dnešní mládeže pořídila Instagram. A na něm před dvěma týdny zasdílela své milé video. Jistý nemilý nadržený mladík jí pak začal „dělat milostné návrhy“. Mila je odmítla s poukazem na to, že je na holky. Onen nadrženec jí vynadal do „špinavých...
více


5.2.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Vysoké rozlišení a rasová citlivost

Jan Kovanic
Revoluční rok 1968 přinesl rozkoukávající se československé veřejnosti mnohé dosud zakazované radovánky, jako třeba poslech Svobodné Evropy bez rušení, možnost výjezdu do zahraničí i promítání filmů z produkce The Walt Disney Company.
více


1.2.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: O těch střetech nestřetech

Jan Kovanic
V českém zákoně o střetu zájmů trpce postrádám výslovnou definici střetu zájmů. („Střetem zájmu se rozumí...“) V první části nazvané „Střet zájmů a neslučitelnost některých funkcí“ se prakticky mluví pouze o -„neslučitelnosti některých funkcí“...
více


29.1.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak prošel táta Osvětimí

Jan Kovanic
27. ledna 1945 okolo třetí hodiny odpoledne osvobodila Rudá armáda osvětimskou továrnu na smrt. Toto datum bylo vyhlášeno Valným shromážděním OSN 1. 11. 2005 za „Den památky obětí holocaustu“.
více


25.1.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Zlé kamiony a chytří poslanci

Jan Kovanic
Existuje zákon zvaný „o silničním provozu“ (přesně 361/2000 Sb. „Zákon o provozu na pozemních komunikacích“), k němuž poslanci vloni vyrobili dodatek, totiž návrh novely, která by zakazovala kamionům (nákladním automobilům o celkové hmotnosti převyšující 3,5 tuny a jízdním soupravám, jejichž...
více


22.1.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Cesta ze sladkého domova domů

Jan Kovanic
Mobil drnčí, naposledy se budím v postýlce hornického domku na terase nad městečkem Coniston v Lake District. Je teprve osm hodin, letadlo mi odlétá z letiště v Newcastlu až ve čtyři odpoledne; těch asi 176 km k němu by naše auto mělo zvládnout za dvě hodiny a deset minut, nevstáváme zbytečně brzo?
více


18.1.2020 MOBY DICK: Design uniforem pro těhulky ve zbrani

Moby Dick
Neustále jsme bombardováni různými tvrzeními, která však nejsou vždy zcela přesná. Anebo se netýkají podstaty věci. Nezbývá nic jiného než pokračovat ve vydávání nepravidelného Opravníku Moby Dicka.
více