24.2.2024 | Svátek má Matěj


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Sestup na dno údolí Jóšáfat

24.2.2024
Až teprv tady, v bezprostřední blízkosti hrobů, si uvědomuji, že to vlastně hroby nejsou, ale jakési malé hrobky. Kutat ve zdejší skále bylo vždy obtížné a tak se nekutalo.
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak jsem se stal nepřítelem pokroku

21.2.2024
Tedy ne, že bych byl ve všech případech jejich vysloveným „nepřítelem“. Já se jím „nestal“, to ony se „staly“.
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak jsem se stal odpíračem

14.2.2024
Zlem je povinné zálohování. Věřím tomu, že lidé, kteří už teď nosí PET lahve do separovaného sběru, budou je nosit i do obchodů společně se skleněnými obaly.
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Sjet po nose malou skálu...

10.2.2024
Liboval jsem si, jak jsem uprostřed cizího hlučícího, výskajícího a cachtajícího se davu sám.
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Pachutě z oslav TV NOVA

7.2.2024
Bez peněz amerického miliardáře a filantropa Ronalda Laudera, jenž v roce 1994 založil na Bermudách původní CME by TV NOVA nikdy nevznikla. A bez zapáleného vizionáře Vladimíra Železného už vůbec ne!
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Desáté město

3.2.2024
V tomto Desetiměstí se žilo povýtce po antickém řeckém způsobu, zatímco okolní oblast zůstávala židovská. Ovšem i za Římanů Dekapolis vzkvétala a prosperovala.
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak spořit a proč spořit na důchod

31.1.2024
Poprvé úspory sebral soudruh Hitler, podruhé soudruh Gottwald. Potřetí o ně přišel při skryté socialistické inflaci.
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Naharajim znamená Dvě řeky

27.1.2024
Vystupujeme z busu, rozhlížíme se, přistupujeme k plotu a fotíme skrz něj zarubežnou krajinu.
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Korespondenční volba – proč ano, proč ne

24.1.2024
Korespondenční volba pro české občany dlouhodobě dlící v zahraničí by jim usnadnila ústavní právo volby. (Turisté mohou volit i nadále pouze s volebním průkazem na české ambasádě.)
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Traktor kontra tank

20.1.2024
Velmi autentickým se jevil být bíle natřený traktor, spíše traktůrek, k němuž byla připojena zelená žací lišta. Traktor svou bělostí zakrývá, že je téměř vrostlý do ozdobného keře.
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Konec Míru v Izraeli?

17.1.2024
V Izraeli je sice aktuálně válka, ale je to jenom jisté pravidelně se opakující období mezi jinými pravidelnými obdobími míru.
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Magdala - kámen a loď

13.1.2024
Magdala byla jako město založena tři sta let před občanským letopočtem, Tiberias v prvním století občanského letopočtu - Herodes Antipas ji roku 0020 určil za hlavní město svého království.
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Řeči politiků

10.1.2024
Euro ano, nebo euro ne? Na tuto otázku překvapivě odpověděl prezident Petr Pavel. Překvapivě v novoročním projevu, ale jinak nepřekvapivě, protože už před prezidentskými volbami na ni odpověděl „ANO“.
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Nový rok zase pozdě

3.1.2024
„Nedělní půlnoc“ se jen tak říká, protože půlnoc každého dne je ve skutečnosti už začátkem dalšího kalendářního dne.
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Ve vodách evangelia

30.12.2023
Všechny se nacházejí příhodně na severozápadním břehu jezera Kineret aneb moře Genezaretského, Galilejského či Tiberiadského. Ke kompletaci schází Magdala, ale dříve nás ještě čeká oběd.
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Můj Štědrý den

27.12.2023
Letos jsem si vybral jedličku, která na mě čekala na kraji prodejního dvorečku u Billy na Jeremiášově. Anebo si ona vybrala mě. V každém případě byl nákup rychlý.
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Tati, jsi v pořádku?

23.12.2023
Je to hrozný, co se stalo na Fildě. Byli tam zavražděni mladí lidé. Zítra ještě budeme truchlit. Pozítří na to zapomenem. Pokud to nepostihne naše blízké.
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Dobročinnosti se meze kladou

20.12.2023
Krom soukromých osob se stávají donátory i různé organizace, které si svoji pomoc nejspíše odečtou od základu daní. Případně vykážou jako náklady na reklamu.
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Synagoga nad jezerem

16.12.2023
Nejsou to ani tři kilometry, a zatímco by se zbytek výpravy kochal krásami tamních vykopávek, zbytky antické synagogy a futuristickým františkánským kostelem, já bych si užil přírody na modré značce.
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Sudetští Palestinci

13.12.2023
Stýkání a potýkání mezi Izraelci a palestinskými Araby (Palestinci) ve dvacátém století bývá často porovnáváno se stýkáním a potýkáním mezi Čechy a českými Němci.
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Chleby, ryby a pitná voda

9.12.2023
První turisté - tenkrát se jim ještě říkalo „poutníci“ - sem začali proudit už za vlády římského císaře Konstantina I. Velikého (306-337). A hned první turistkou byla jeho matka, Flavia Julia Helena Augusta, aneb svatá Helena.
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: První jízda

7.12.2023
Vyzkoušel jsem si dneska poprvé, jak ladí o dvě čísla větší běžkařské boty z frcu za stovku s vázáním na běžkách, které jsem před pěti lety našel u popelnice.
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: ŘSD nerozumí

2.12.2023
Po panu premiérovi a ministrech školství a zdravotnictví teď nerozumí ani Ředitelství silnic a dál nic.
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Deváté blahoslavenství

29.11.2023
Prvním jeho bodem je návštěva Hory Blahoslavenství. Jedeme zase po devadesátce na sever. Vlevo úbočí hory Arbel, vpravo hladina jezera Kineret. Na rovince před kibucem Ginosar nás průvodce Radek upozorňuje na nenápadný krytý kanál, který silnici doprovází vpravo za svodidly.
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Pan premiér nerozumí

25.11.2023
Ono je to totiž tak, že deklarované zvýšení učitelských platů na 130 % platu průměrného je dáno nejen programovým prohlášením vlády z ledna 2022, ale následně i přijatým zákonem. Takže vládě nezbývá nic jiného, než tam ty peníze přivrznout. No a při tom balíčkování se halt zase jinde musí -...
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Od vodopádu k vodopádu

22.11.2023
Vesnička je proslulá zejména manufakturní výrobou legendární izraelské obuvi Teva Neot. Už z domova jsem se těšil že si zde koupím skvělé kožené sandály a zahodím ty od pana Huskyho.
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Od hradeb Tel Danu k hranicím Izraele

18.11.2023
Minule jsem končil v okamžiku, kdy překvapený průvodce Radek nešťastně stál před zavřenou závorou přírodní rezervace Tel Dan s hrstí našich zbytečných stodolarovek.
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Srdce Izraele

15.11.2023
Ó Izraeli, ó Izraeli, kde máš své srdce? Srdce mé je v Jeruzalémě. Srdce mé je ve Zdi.
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Vítejte v Palestině!

11.11.2023
Důležitá elektrotechnická poznámka: Zásuvky v Izraeli nemají uzemňovací kolík, avšak uzemňovací zdířku. Izraelské zástrčky mají tři kolíky. Pokud do zásuvky strčíte spotřebič třídy ochrany I (tři vodiče - rychlovarná konvice) bude fungovat, ale neochrání vás.
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Na hraně obrany

8.11.2023
Na foťáku mám středoevropský letní čas, a protože v Sunday zavírají na Muchrace v poledne, a já měl podle fotek jednu hodinu, tak jsem si jednu hodinu odečítal
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Masaryků les

4.11.2023
Přejíždíme ploché dno údolí Jezreel, místo, kde proběhly mnohé historické bitvy a jež bylo vybráno za kulisy úplně poslední bitvy, totiž Armagedonu.
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak to, že tak najednou?

1.11.2023
Palestinským Arabům (muslimům i křesťanům) se od začátku britského protektorátu nelíbila vzrůstající židovská imigrace. Proto už v roce 1921 zdvihli první nepokoje, které pokračovaly i v roce 1929.
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Hora strašlivého vítězství

28.10.2023
Několik kilometrů projíždíme plání nekonečných rybích farem, když skončí, stáčíme se vpravo na sedmašedesátku směrem na severovýchod. Již po dvou minutách můžeme obdivovat jednu ze zvláštností silniční dopravy v Izraeli: Úrovňovou křižovatku(!) s příbřežní dálnicí číslo 4.
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Co člověk potřebuje na pláži

25.10.2023
Velký batoh, co mi sloužil jako podpalubní zavazadlo, zmizel na letišti Ben Guriona v podpalubí šedého turistického busíku už brzy ráno. Dnes jsme si už prohlédli rozednívající se starou Jaffu, posnídali, vyčůrali se a sebrali pár mušliček na písčité pláži.
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Old Good Jaffa

21.10.2023
Po nočním, částečně proklimbaném letu jsme na letišti Ben Guriona nastoupili do svého šedého autobusu. No, našeho - patří arabskému řidiči Kamalovi. Arabskému, abychom mohli cestovat i o šabatu.
více


Jan Kovanic

ŠAMANOVO DOUPĚ: Dlouhá cesta do mírového Izraele

18.10.2023
Byl jsem v Izraeli už pětkrát. V letech 2006 a 2008 spolu se svou milou ženou Ivankou, poté, co mi umřela tak roku 2014 sólo, potřikráte s cestovkou Alea. Psal jsem o svých zážitcích do Neviditelného psa, vznikla z toho kniha Mír v Izraeli.
více