20.1.2020 | Svátek má Ilona


18.1.2020 MOBY DICK: Design uniforem pro těhulky ve zbrani

Moby Dick
Neustále jsme bombardováni různými tvrzeními, která však nejsou vždy zcela přesná. Anebo se netýkají podstaty věci. Nezbývá nic jiného než pokračovat ve vydávání nepravidelného Opravníku Moby Dicka.
více


15.1.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Putování za hrnečkem

Jan Kovanic
Minule jsem zmínil, že jsme se od jezírka Tarn Hows k autuvraceli „hodně strašidelným lesem“. Nakonec se mi podařilo vyrobit jen jeden, dva použitelné snímky, které ilustrují tento můj dojem.
více


11.1.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Léta dvacátá, nebo jaká?

Jan Kovanic
Aston tady ve čtvrtek přivítal dvacátá léta. Připustil, že je to možná dětinství, ale je rád, že zase budou nějaká „átá“ léta.
více


8.1.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Poslední jezero

Jan Kovanic
Při večerní domácí přípravě u klobásek a libové slaniny (ta se jenom udí, a před jídlem se musí ještě tepelně upravit) jsme na dnešek vybrali jako cíl našeho posledního výletu Tarn Hows. (“Tarn“ značí „jezírko, pleso, horské oko“. Jakže?
více


4.1.2020 ŠAMANOVO DOUOPĚ: Rio, ó Rio!

Jan Kovanic
Z výpravy k nečekaně nalezené inspiraci Arthura Ransomeho k Údolí Vlaštovek docházíme zpátky k autu na téčkové křižovatce, sevřené ze všech stran protiovčími zídkami.
více


1.1.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Údolí Vlaštovky?

Jan Kovanic
Včera jsme si udělali malou oslavu, protože Terezka měla svátek. Malý dárek pro ni jsem zapomněl doma, koupil jsem jí aspoň při večerním brouzdáním městečkem Coniston zmrzlinu, po níž tak prahla.
více


28.12.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Můj Štědrý den

Jan Kovanic
Vloni jsem ve svém slohovém cvičení ke konci napsal: „Světýlka jiskřila v očičkách malé Viki, Terezino cukroví se skvěle hodilo k dobrému čaji s mlékem a všichni jsme byli šťastni a spokojeni.
více


25.12.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: A támhle je ostrov Man!

Jan Kovanic
No jo, nakonec jsme na tu Kančenžangu Vlaštovek a Amazonek ve zdraví vylezli. Nejdříve jsem se ale musel vydrápat z toho horského plesa, do nějž jsem na konci minulého vyprávění po zádech zahučel.
více


21.12.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Nesmrtelnost

Jan Kovanic
Když se narodíme, moc toho nevíme. Víme, že dýcháme, možná ani to ne. Vadí nám, když nedýcháme. Vadí nám, když máme hlad, když je nám zima, když se nudíme. Něco si pamatujeme, ano, dřív to bylo jistě lepší. Jak rosteme, poznáváme mnohem víc. Nejen sebe, ale i své okolí.
více


18.12.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Už se to trhá

Jan Kovanic
Pátý den naší výpravy do Lake District se budím v 5:55. Dnes nás čeká asi nejnáročnější program, a to výstup na místní horu Old Man of Coniston, aneb Kančenžangu Vlaštovek a Amazonek. Musím se na něj posílit, a proto opět upadám do hlubokého spánku, sichrovaném poslechem Cimrmanů ze sluchátek iPodu.
více


14.12.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Brexit z Lake District

Jan Kovanic
Nezaznamený český purista kdesi před časem oznámil, že „česky“ se slovo „brexit“ vyslovuje „bregzit“, a od té doby se toto podivné slovo line z českých médií. Angličané však zřejmě nesledují česká média, a tak to slovo vyslovují blbě: „breksit“. Ale tak je to se vším. Nejvíce s posledními...
více


11.12.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Kruté podzemí

Jan Kovanic
Máme za sebou cestu Jezerním krajem a před sebou vstup do lomu Honister, jediného funkčního břidlicového lomu v Anglii. A nastal ten pravý čas přemístit se do baráčku se suvenýry a toaletami, jak jsem byl pravil minule.
více


7.12.2019 MOBY DICK: Opravník Moby Dicka

Moby Dick
Moby Dick neustále vykonává různé důležité práce, takže nemá čas komentovat světové ani domácí dění. Ostatně to je natolik absurdné, hej, Kefalín, že stěží lze vymyslet něco hovadnějšího a ironičtějšího, než je sama hovadná a absurdní realita.
více


4.12.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: K Lomaři Bobovi

Jan Kovanic
Minule jsem slíbil, že odpovím na komentáře k mému předchozímu článku Třikrát hurá Ostrov Divokých koček!
více


30.11.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Psanec v dešti

Jan Kovanic
Minule jsem tvrdil, že dnes, tedy v neděli, nejspíše vylezeme na horu Old Man of Coniston/Kančenžangu Vlaštovek a Amazonek. (Ačkoli se dá očekávat nedělní nával.)
více


27.11.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Třikrát hurá Ostrov Divokých koček!

Jan Kovanic
Řadový hornický domek, ve kterém jsme se na konci minulého vypravování v Conistonu ubytovali, má na vnější šířku 5 metrů (a na vnitřní šest kroků). Je tedy asi stejně široký jako náš sídlištní byt 3+1.
více


23.11.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Dlouhá chvíle pro demokracii

Jan Kovanic
S velkým očekáváním jsem minulou sobotu vyrazil na Letenskou pláň, kde spolek Milion chvilek, z. s., pořádal další shromáždění nespokojených občanů. Předem jsme se totiž dověděli, že bude představena nová velká idea.
více


20.11.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Neuhodí tě!

Jan Kovanic
V sobotu 18. listopadu 1989 Československá televize zase lhala o událostech předchozího dne, o agresívních výtržnících, řízených štvavými rozhlasovými stanicemi. ČTK uvedla počet sedmnácti demonstrantů, zraněných při „vytlačování z prostoru“.
více


16.11.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Můžou i zabít

Jan Kovanic
Tušili jsme, že se ten pátek 17. listopadu 1989 něco semele, ale nic převratného jsme nečekali. Vysokoškoláci, krytí záštitou SSM, organizovali na Albertově vzpomínkovou manifestaci k 50. výročí pohnutých událostí z dob německé okupace.
více


13.11.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Svobodné volby!

Jan Kovanic
"Svobodné volby!“ křičel průvod, který se v sobotu 28. října 1989 bral od Můstku Národní třídou k Vltavě. Už bylo k páté hodině odpolední, na Václaváku skončila vyčišťovací operace (jejíž závěr jsem popsal dříve), ale lidé se stále shlukovali do hroznů, které se dávaly do pohybu.
více


9.11.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Máme holé ruce!

Jan Kovanic
„Máme holé ruce!“ křičela hrstka několika desítek lidí, obklopených dvojitým policajtským kordonem. Jako poslední Moravané na Bílé hoře, opřeni zády o průčelí rekonstruovaného hotelu Evropa.
více


6.11.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Cesta na jih

Jan Kovanic
V minulém vyprávění jsme přistáli na letišti v Edinburku. Z letadla jsme sešli po schůdkách. A když jsme dorazili do letištní haly, připadal jsem si jako na letišťátku na Korfu! Ale zato bágly dcerky Terky a jejího muže Toma už vyjížděly na páse.
více


2.11.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Šedesát let se Semaforem

Jan Kovanic
Za mého dětství ve zlatých šedesátkách zpíval z rádia konvalinkám vodopád, ozývaly se děti z Pirea a dovídali jsme se, že je krásné lásku dát. (Až dnes doceňuji kvalitu oněch textů, které melodickými hlasy přednášeli Yvetta Simonová s Milanem Chladilem.)
více


30.10.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Z Jezerního Sešitu

Jan Kovanic
Proč počáteční velká písmena u všech slov nadpisu? Z omylu. Koupil jsem si před časem sešit, do kterého jsem si chtěl zaznamenat postřehy z plánované cesty do Jezerní oblasti (Lake District), a aby se mi neztratil mezi mnoha dalšími, hodlal jsem si ho nadepsat „Sešit z jezera“.
více


26.10.2019 MOBY DICK: Naši fůlmejkři

Moby Dick
Zdravý prezident, zimní nečas, český fašismus, vypjatý komunismus, antarktická demokracie a zděšení Syrské Želvy.
více


23.10.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: O té anglické tradici

Jan Kovanic
Strávil jsem celý minulý týden v Anglii. Nikoli v Severním Irsku, nikoli ve Walesu, aniž ve Skotsku (i když jsme nejdříve letěli do Edinburku), ale v tom koutku Spojeného královsví.
více


5.10.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Odpusťte mi, drahý Karle

Jan Kovanic
Karla Gotta jsem poprvé uviděl v televizi při návštěvě u rozvedeného táty v jeho nové domácnosti.
více


2.10.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: O těch důchodech spravedlivých

Jan Kovanic
Vláda nakonec schválila, co jí Sněmovna dovolila, totiž to, co sama někdy v březnu navrhla, a přidá od Nového roku důchodcům 900 korun českých měsíčně. Ukažte mi ve Sněmovně (slovy tety Kateřiny) toho smělce, který by to neschválil – a nepochlubil se tím!
více


28.9.2019 ŠAMANOVO DUPĚ: Jak utíkali Němci do Němec

Jan Kovanic
V srpnu 1989 to začalo zprvu nenápadně. Nová maďarská vláda přestala trestat občany zemí reálného socialismu za to, že přes její hranice prchali do Rakouska. V té době zde už byly odstraněny zátarasy kolem koncentračního tábora míru. K
více


25.9.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Správná představa o islámu

Jan Kovanic
Rád na stanici Český rozhlas Plus poslouchám pořady, jež moderuje Barbora Tachecí (i když drobně šišlá - ale možná méně než skvělá zpěvačka Aneta Langerová).
více


21.9.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Rudé právo

Jan Kovanic
Nevymahatelnost práva je dnes většinou občanů chápána jako jeden z nejtíživějších problémů. Klade se za vinu zejména polistopadové době. Hodně o tom křičí zejména komunisté, kteří to právo v minulosti nejvíce zničili.
více


18.9.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Proč anexe části Západního břehu

Jan Kovanic
Premiér vlády bez důvěry, za korupci a podvod ve třech případech trestně stíhaný Benjamin Netanjahu vyhlásil nedlouho před novými předčasnými volbami záměr anektovat části Západního břehu, konkrétně Jordánské údolí a území židovských osad v Judeji a Samaří.
více


14.9.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jiné vhodné místo

Jan Kovanic
Zastupitelstvo Prahy 6 se ve čtvrtek rozhodlo přemístit sochu maršála Koněva z veřejného prostranství „na jiné vhodné místo“ a vybudovat místo něj památník osvoboditelům Prahy.
více


11.9.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: 900!

Jan Kovanic
Vláda přidá od Nového roku důchodcům 900 korun měsíčně. Slýcháme a čteme už půl roku téměř denně.
více


7.9.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Masakr nevinných duší

Jan Kovanic
Ne, tato omluva se netýká lidských bestií týrajících zvířátka, ani cirkusáků, ani aktivistů, kteří vypouštějí cirkusová nebo laboratorní zvířata do volné přírody, čímž je zabíjejí, ani lovců na safari, ani zaměstnanců kožedělného průmyslu či porážkových linek, ani pytláků.
více


4.9.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Co se divíme

Jan Kovanic
Všichni se diví jako diví, že dozorující státní zástupce zarazil jisté trestní stíhání až v posledním termínu (ba snad i hodině) před předáním věci patřičnému soudu.
více