24.9.2021 | Svátek má Jaromír


22.9.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak jsme vyhráli Seiferta

Jan Kovanic
Jaroslav Seifert má v Kralupech ulici. Jaroslav Seifert má v Kralupech pomník. Seifert má v Kralupech v místním muzeu jedinečnou stálou výstavní síň, a do konce roku zde má dokonce navíc i výstavu.
více


18.9.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Setkání s Jaroslavem Seifertem

Jan Kovanic
Nejdříve k těm setkáním docházelo samozřejmě ve škole, kde nám byl Seifert představován jako komunistický básník. Třeba když jsme se učili o Pražském povstání. To Seifert popsal ve stručnosti například v básni Květnové noci:
více


11.9.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Spojenci dnes i zítra(?)

Jan Kovanic
Válka proti naší civilizaci, demokracii a svobodě pokračuje. V její zatím poslední bitvě padly tisíce Američanů. Celý civilizovaný svět vyjadřuje Americe soustrast a podporu. Všichni spojenci USA – i my – nabízejí svoji pomoc. (Psáno 12. září 2001.)
více


8.9.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Alabastrový úsměv krále Veserkafa

Jan Kovanic
Jsou výstavy, které chce člověk určitě navštívit. Když ale trvají dlouho, návštěvu odkládá a odkládá – až je najednou výstavy konec a nazdar. Konec a nazdar výstavy Sluneční králové v Národním muzeu měly nastat už 7. února tohoto roku.
více


4.9.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Když v Liberci prší…

Jan Kovanic
A kdy v Liberci neprší? Ale i když neprší, je tu fůra pamětihodností, které je vhodné navštívit. Třeba téměř stopadesátileté (*1873) Severočeské muzeum! Zejména po tom, co jeho pamětihodná budova (*1898 – dostavěna sedm let po pražském Muzeu národním) prošla rozsáhlou tříletou rekonstrukcí.
více


28.8.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Když v Jizerkách prší

Jan Kovanic
Když v Jizerkách prší, má v Bedřichově ubytovaný turista možnost zajet za zábavou a poučením třeba do blízkého Liberce. Tamní Zoologická zahrada je vzdálená jen 8 km, to je jako od nás z Lužin na Smíchov.
více


25.8.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Záhada obelisku

Jan Kovanic
Když jsem byl malej, chodívali jsme se s maminkou často koupat do Jizerek na přehradu Černá Nisa. Úředně se nazývá „Bedřichovská přehrada“, ale každý Liberečák jí stejně říká Černá Nisa. I proto, že v Bedřichově je (pro změnu na Bílé Nise) taky přehrádka, aby se to nepletlo.
více


18.8.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Největší debakl NATO

Jan Kovanic
Afghánský Vietnam? Tak jsem se tady ptal 26. června tohoto roku, tedy více než před sedmi týdny.
více


14.8.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Izrael – země ve válce

Jan Kovanic
Za dvacet let se toho moc nezměnilo. Izrael je stále ve válce, i když v něm panuje mír. Jen místo šesti má už přes devět milionů obyvatel.
více


7.8.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Drtivý úder viru

Jan Kovanic
Minulou středu se čekal generální útok mailového červa Red Code. Jsa domácím uživatelem obnošeného Windows95 a neuživatelem Outlooku jsem se nijak zvlášť nechystal. Klidně jsme se se ženou Ivanou v úterý odjeli koupat na své oblíbené Slapy. Vir přesto ve středu udeřil.
více


31.7.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Tři sta plus

Jan Kovanic
300 korun českých navíc k zákonně zvýšenému starobnímu důchodu obdrží starobní důchodci od 1. ledna 2022.
více


28.7.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Kde je můj počítač?

Jan Kovanic
No? Kam jsem si ho schoval, než jsem jel na Festival fantazie do Chotěboře? Že ho teď nemůžu najít? Takovej ten malej noťas asi 20 na 30 cm, co jsem s ním procestoval Izrael i Jizerky, kde jsem si do něj ukládal denní fotografické práce...
více


24.7.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: O oočkování

Jan Kovanic
Ne, nebojte se. Tentokrát nebude nic o koroně. (Přesněji: nic z hlediska lékařského.) I když některá zla se šíří češtinou podobně zhoubně. Jedno z těch zel jsou nesprávně použité předpony. Či nevhodně použité, případně použité hovadně.
více


17.7.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Náš zelený úděl

Jan Kovanic
Na začátek musíme sebekriticky přiznat, že jsme se ke své planetě, rodné máti, nechovali zodpovědně. Tedy my, jako lidstvo. Přesněji my, jakožto koloniální velmoci, které vývozem imperialismu a takzvané demokracie ničily přirozená společenství v ochraně planety.
více


14.7.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Bezpečí levé boty

Jan Kovanic
Svoje první hodinky jsem dostal asi v osmi letech. Byl to východoněmecký stroj značky Ruhla. Bez kamenů, ale za měsíc se opožďoval jen asi o pět minut. Pro ty mladší upřesňuji, že šlo o analogové hodinky.
více


7.7.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Elektrika na kolech

Jan Kovanic
V rámci reklamní kampaně si můžete v současnosti půjčit elektrické autíčko za pětistovku na den.
více


3.7.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Indíra klepe na dveře

Jan Kovanic
Indíra? Nevíte, co to je? Však víte, jako jste věděli, kdo nebo co je Brigita. Protože je však dnes nekorektní a neetické upozorňovat při pojmenování klonů covidu-19 na zemi, kde byly poprvé registrovány a odkud se šíří.
více


30.6.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Lumíci na větvi

Jan Kovanic
Globální oteplení je potvrzeno. Za posledních třicet let stoupla teplota o 0,​65° C. Na Marsu. Prý to nemá nic co do činění s globálním oteplením na Zemi. Ale s větry, které na Marsu vanou a přenášejí písek.
více


26.6.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Afghánský Vietnam?

Jan Kovanic
Nejdříve stručný historický přehled: 11. září 2001 zaútočili teroristé na USA. To datum si pamatujeme. 19 příslušníků militantní islamistické organizace al-Káida uneslo čtyři civilní letouny a udělalo z nich řízené střely.
více


23.6.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Ani korunu!

Jan Kovanic
Pan Andrej Babiš je ve střetu zájmů. Jak jednoduché konstatování, ke kterému dospěly orgány Evropské unie po několikaletém zkoumání. Možná k němu dospěly i proto, že si před dvěma lety na Psu přečetly můj článeček Ach, ty střety.
více


19.6.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Lesk a bída cyklostezek

Jan Kovanic
Téměř ve stejném čase a podobně jako v mém minule uvedeném příspěvku o povinnosti předjíždět cyklisty ve vzdálenosti 1,5 m psala dcerka Terka o tomtéž na webu Společnosti pro osvětu spisovatelů. Dcerka tomu říká „sou-sek“.
více


16.6.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: 1,5 m

Jan Kovanic
Zatímco minulou středu Četka ve svém titulku hlásala, že „Senát zřejmě neschválí uzákonění předepsané vzdálenosti pro objíždění cyklistů“, pak čtvrteční varianta tohoto článku už hlásala „Senát neodmítl objíždění cyklistů v předepsané vzdálenosti“
více


12.6.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: CertiFifikát

Jan Kovanic
Parlament Evropské unie ve středu schválil celoevropský dokument, jenž zavádí to, čemu my, právničtí amatéři, říkáme „covid pas“.
více


9.6.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Dokonalý dokument

Jan Kovanic
Před týdnem poslala Poslanecká sněmovna do Senátu návrh novely zákona o matrikách. Média si všímají zejména toho, že české ženy si budou moci samy rozhodnout o nepřechylování svých příjmení.
více


5.6.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Budeme volit demokratické lodyhy?

Jan Kovanic
Sněmovna návrh na vyslovení nedůvěry současné vládě nakonec neschválila. To jste si oddechly, co, lodyhy, jež samy sebe označujete za demokratické! Čeho jste chtěly dosáhnout?
více


2.6.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Honzíkova cesta

Jan Kovanic
„Jak jsi mohl být v BSP?“ otázal se mě jeden známý. Neptal jsem se ho, jak on mohl být v KSČ. „S dobrými úmysly jsi napomáhal zlu,“ dorazil mě další. Proč jsem se jen ostýchal dát mu podepsat Několik vět?
více


29.5.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Veřejné tajemství...

Jan Kovanic
Žádostivé chování poslance TOP 09 Dominika Feriho během jeho studií na Právnické fakultě UK vůči studentkám tam bylo prý „veřejným tajemstvím“.
více


26.5.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Modlitba, nenávist a jízda

Jan Kovanic
Na začátek musím po auditorsku zveřejnit své rozpory zájmů, kterými jsem ovlivněn: Po pěti návštěvách Izraele se ze mne stal sionista.
více


22.5.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Děkujeme, vydržte!

Jan Kovanic
Vzkazují do Izraele předseda sněmovny, česko-izraelsko-slovenský podnikatel, esejista, prezident Česko-izraelské smíšené obchodní komory, pražský zastupitel, operní pěvkyně a hráč na šófar.
více


19.5.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Teroristický piknik u izraelské ambasády

Jan Kovanic
V pátek 14. května, v den, kdy v roce 1948 podle gregoriánského kalendáře vznikl stát Izrael, se po třetí hodině odpolední před izraelským velvyslanectvím v letenské Badeniho ulici konal piknik.
více


15.5.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Narozen 14. května

Jan Kovanic
Tento den se narodil Karel IV., český král a římský císař. Vzpomínáme jeho nedožitých 705 let. Tento den v roce 1921 začal zasedat bolševický výkonný výbor ČSSD, který během dalších dvou dnů přerostl v ustavující sjezd Komunistické strany Československa. Dnešní KSČM slaví 100 let svého trvání. V...
více


12.5.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Svíčky u pomníčků

Jan Kovanic
Cyklistické výpravy konám obvykle ze svého bydliska na Lužinách, takže trasy v širším okolí mám již proježděné. Přesto se snažím vždycky si najít nějakou neobvyklou cestu, aspoň kousek, který ještě neznám.
více


8.5.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Křivka klesá nepříjemně

Jan Kovanic
Aston si tady optimisticky liboval, že „křivka znázorňující počty nakažených příjemně klesá“, ale ona příjemně neklesá. Přesněji: Klesá, ale pomalu. A ne příjemně. Stále jsme výše než před rozběhem druhé vlny. A podobně klesala už čtyřikrát!
více


5.5.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Tenkrát na Pražačce

Jan Kovanic
Jako kluk jsem se téhle frázi smál - dokud jsem sám nezažil Srpen a Listopad. Už jsem v minulých letech vyprávěl různé příběhy z této doby, dnes popíšu boje na pražské „východní frontě“.
více


1.5.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Šeřík od Gagarina

Jan Kovanic
Mohutný kolos TU-104 s imatrikulací CCCP 42389, vedený kapitánem Michajlovem, dosedá na přistávací plochu Ruzyňského letiště v pátek 28. dubna 1961 v 10 hodin 42 minut.
více


28.4.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Takové uvolněné odpoledne

Jan Kovanic
Před deseti dny jsem se tu chlubil, že jsem už registrován k očkování proti covidu. No a v pondělí jsem vyslechl výzvu čtenáře J. Jirky: „Vzhůru pod jehlu! Chcete snad žít věčně?“ Pročež jsem NAočkován! A šlo to dobře.
více