1.12.2020 | Svátek má Iva


28.11.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Sranda skončila

Jan Kovanic
Dámy a pánové, zatímco jsem se v minulých článcích zmiňoval o koroně v humorném až satirickém duchu, musím dnes přejít k sarkasmu - protože sranda skončila.
více


25.11.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Koro-kuri pokračuje

Jan Kovanic
Dámy a pánové, KOROnavirová krize pokračuje, nutně přibývá i dalších KURIozit. O některých jsem psal minule, některé jsem nezmínil. Třeba tu, že vláda podporuje investice tím - že vezme peníze investorům. Konkrétně starostům.
více


21.11.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Koro-kuri

Jan Kovanic
Dámy a pánové, KOROnavirová krize nám přinesla krom mnohých neštěstí i nebývalé množství KURIozit. Jedna z nich se týká i spotřeby piva. Jeho odbyt je na tom tak bídně, že ho pivovary musí vylévat do kanalizace, jako tak činili dříve i čeští zemědělci s mlékem.
více


18.11.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak zvolit amerického prezidenta

Jan Kovanic
V nedávných amerických prezidentských volbách současný pan US prezident Donald Trump prohrál. Myslím si to já a 80 % Američanů. No moment, ono by asi nemělo záležet na průzkumech veřejného mínění, když už je pár týdnů po volbách, ne? Tak znova a jinak:
více


14.11.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Únosná mez

Jan Kovanic
Ve středu přibylo už jenom devět tisíc nakažených profláklým covidem. Epidemie se zlomila, děti půjdou po svátku 17. 11. do školy, zatím jen prvňáčci a druháčci. Ve čtvrtek bylo už jen necelých osm tisíc nakažených. P
více


11.11.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: K čemu zázračná nemocnice?

Jan Kovanic
Počty nově nakažených koronavirem se bohudík snižují, počty nemocných taky, i počty hospitalizovaných, bohužel stále přibývají počty zemřelých, do úterka je jich už přes pět tisíc.
více


7.11.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Úspěchy Donalda Trumpa

Jan Kovanic
Když Donald Trump nastupoval do svého prezidentského úřadu, působil jako ješitný, sebestředný, narcistický nadsamec se závažnými poruchami chování, které naznačovaly až duševní poruchu.
více


4.11.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Dobrodružství při hledání poznání

Jan Kovanic
Ve čtvrtek 5. listopadu v 10:00 začíná on-line konference „Kniha jako dobrodružství poznání“. Nejdříve proběhne panelová diskuse: Úskalí knižního marketingu v časech zavřených knihkupectví.
více


31.10.2020 MOBY DICK: Vzestup Donalda Trumpa

Moby Dick
V USA už probíhají prezidentské volby, v nichž má současný prezident Donald J. Trump slušnou šanci nevyhrát. Připomeňme si jeho nástup do funkce v ohlasech, které jsme nalezli v Deníčku Moby Dicka. Moby si dělal z Kačera Donalda legraci, ale postupně ho plnilo hrůzou, jak nepoctivě o tomto...
více


28.10.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Sedím doma na zadku

Jan Kovanic
V sobotu jsem tu na virus doporučoval kolo. A hořekoval, že cykloservisy musí mít zavříno. Protože jsem ve výjimkách Á až Zet nenašel, že by opravny kol mohly mít otevříno.
více


24.10.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Kolo na virus!

Jan Kovanic
Češi jsou prý smějícími se bestiemi, neposlušnými občany, Švejky a zneužívači zákonů a platných pravidel. Tak třeba někteří podvodníci obešli zákaz volného pohybu osob tím, že jdou na chlastačku k sousedům pod rouškou „sousedské výpomoci“.
více


21.10.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Frontové boje

Jan Kovanic
Doba koronavirová přinesla mnohá omezení, mezi ně patří i omezení otevírací doby ouřadů. Pražský magistrát vyhlásil za doby ouřední pondělí od 8 do 13 hodin a středu od 13 do 18 hodin.
více


17.10.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Nezvedejmež frňák

Jan Kovanic
V pondělí jsem byl u svého očaře, aby se mi podíval na sítnici. V rámci mé kompenzované cukrovky tak činím každý rok, letos jsem si to trochu prodloužil, neb jsem se objednal až v srpnu.
více


14.10.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Čisté svědomí pana premiéra

Jan Kovanic
Z otázky redaktorky ČT Izabely Niepřejové ve 22:21 na pondělní noční tiskové konferenci vlády po vyhlášení nouzového stavu. Obrací se na premiéra vlády Andreje Babiše: „Dnes přesáhl počet mrtvých tisícovku.
více


10.10.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Kdo poletí na Mars?

Jan Kovanic
Současné běsnění kolem rovnoprávnosti všech ras a pohlaví si našlo novou oběť, a to vyhlašování filmových Oskarů. Bude se prý dělat statistika herců, produkčních, kameramanů, kostymérů a jánevímjakých kategorií, ve kterých bude muset být zastoupen patřičný počet různorodých kast - aby byl film...
více


7.10.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Můj senátor

Jan Kovanic
Napsal mi můj senátor. Před prvním kolem voleb do Senátu Parlamentu České republiky jsem v kastlíku našel jeho dopis letákovitého charakteru, ačkoli na dvířkách kastlíku jest čitelně a jasně deklarováno, že letáků nechci vhazovati.
více


3.10.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Kašlu na to!

Jan Kovanic
Takhle nějak před dvaceti lety jsem začal kašlat. Či po-kašlávat. Ne stále, ale když ano, je to nepříjemné. Během let jsem prošel mnohými vyšetřeními. Tuberu nemám. Plíce jsou v pořádku.
více


30.9.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: K Saturnu s krekry a light colou

Jan Kovanic
Byt už mám přeplněn jak knihovnami, tak volně ležící literaturou. Proto si teď už nekupuju knížky, leč půjčuju si je v Městské knihovně. Naposledy jsem si půjčil hard sci-fi Mise k Saturnu autorů Johna Sandforda a Cteina (vyšlo 2018 u Dobrovského v překladu Marka Čtrnáct).
více


26.9.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Bitva pod Vyšehradem

Jan Kovanic
Právě před 20 lety zaútočili levicoví teroristé v Praze na symboly západní civilizace. Tehdy zde probíhalo 55. zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, a to poprvé za bývalou „železnou oponou“.
více


23.9.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jistě, pane Moravče

Jan Kovanic
Už dlouho jsem neviděl ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha tak uvolněného, jako v neděli v pořadu ČT Otázky Václava Moravce. Nepatřičně uvolněného s ohledem na covidovou krizi a s ohledem na to, jak ho Václav Moravec griloval.
více


19.9.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak si zhotovit jablko

Jan Kovanic
Člověk pracuje v potu tváře na poli, v sadu či v kanclu u počítače (případně ofisuje z houmu), by si zabezpečil dobrou ourodu či nevkusně podprůměrný plat.
více


16.9.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak vznikl Izrael?

Jan Kovanic
V podstatě podvodem. Alespoň podle francouzského historického dokumentárního filmu „Tak vznikl Izrael“ od společností Nouvelle Tribu, Paradigma Films atd. za participace dalších francouzských společností.
více


12.9.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Naše hříchy

Jan Kovanic
Na jaře jsme zastavili ekonomiku během pár hodin. Stálo nás to asi půl bilionu korun, ale přibrzdili jsme rozvoj nového koronaviru. Však zpanštěli jsme, zpychli, začali rozdávat rady. A zrušili většinu protiepidemiologických opatření. Teď se nám korona směje do ksichtu a okolní i neokolní státy si...
více


9.9.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Co uděláme, až...?

Jan Kovanic
Co uděláme, až Čínská lidová republika zaútočí na Čínskou republiku, aby ji obsadila? Tedy až pevninská komunistická Čína zaútočí na demokratickou ostrovní Čínu, aby prosadila svůj dlouhodobý záměr sjednocení?
více


5.9.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak se paní Poláčková vrátila domů

Jan Kovanic
Polná je milé krásné historické městečko na pomezí Čech a Moravy. Nevím, jak to mají místní vlastenci nastaveno, ale jistý Jan Ámos Komenský ji počítal k Moravské zemi. Nicméně většinu času byla Polná součástí českých krajů - no a dnes je to Kraj Vysočina...
více


29.8.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak na Liberec nespadla jaderná bomba

Jan Kovanic
Už asi pětadvacet let jezdím v létě na jeden, dva týdny dovolenkovat se do Jizerek na Šámalovu chatu (kde jsme s třídou měli v roce 1969 za doznívající svobody maturitní večírek). Jezdím tam každoročně, nejdříve se ženou Ivanou, když zemřela, tak s partnerkou Janou, když zemřela i ta, jezdím sám s...
více


26.8.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Milenky a vrazi

Jan Kovanic
Státní ouřednice přiznala, že měla s fotbalovým šíbrem milostný poměr, avšak krátký pouze. Jen co by mu schválila státní dotace z fondu ministerstva školství a sportu na jeho aktivity.
více


15.8.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Vodopády, hrad a kostel

Jan Kovanic
Poprvé v životě jsem se podíval k vodopádům Černé Nisy skrytým hluboko v kateřinském údolí pod zbytky skalního hrádku Jezdec. A to proto, že mi na Novou Louku, kde jsem byl bytoval o své dovolené, zavolal opravář z Mnichova Hradiště.
více


12.8.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Kolem čtyř přehrad...

Jan Kovanic
Když už jsem se ocitl na Nové Louce bez (stále ještě opravovaného auta), ale mám kolo, podívám se někam. Už dlouho, asi tak třicet let, jsem nebyl na přehradě na Bílé Desné nad Desnou.
více


8.8.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Štolpich rázu protistátního

Jan Kovanic
Podivuhodně romantická a éterická Sissi, choť císařpána, u Sloupského potoka nikdy nebyla. Ale má tam desku. Zase.
více


5.8.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Co člověk zjistí na vlastní kopyta

Jan Kovanic
Do Jizerských hor zatím nezavítal kůrovec - tedy ne více, než je tam vždy k mání (viz lokalitu Na Kůrovci). Jsou stále vlhké a rašelinné, i když méně, než bývalo zvykem. Na Nové Louce nad Bedřichovem.
více


18.7.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Doživotní cíl

Jan Kovanic
Pokora před černošským údělem dorazila i do závodů F1. Lewis Hamilton, šestinásobný mistr světa, poklekl před nedělní Velkou cenou Štýrska.
více


15.7.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak bylo na Měsíci

Jan Kovanic
Tyhle prázdniny si skvěle užívám. V pondělí jsem se byl na Ďáblické hvězdárně podívat na kometu Neowise, a teď v úterý navečer, jsem se vrátil z Planetária v Královské oboře.
více


11.7.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Slavnostní neotevření

Jan Kovanic
Grandhotel Zlatý Lev v Liberci otevřelo slavnostně samo Jeho císařské a královské Apoštolské veličenstvo František Josef I. Hraniční přechod mezi NDR a ČSSR zase slavnostně otevřeli soudruh první tajemník ÚV KSČ a pan prezident republiky Antonín Novotný s chotí. Nebo ne?
více


8.7.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak značky nevedou

Jan Kovanic
Tohle není povídání o místech, kam značky nevedou, jak v několika svých knížkách popsala už poutnice nejen českou krajinou a historií spisovatelka Ivana Mudrová. Ale ony někam značky vedou, leč nedovedou, protože jsou třeba namalované na mapě, nikoliv však v terénu. Sami to znáte:
více


4.7.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Podivu hodné setkání

Jan Kovanic
Dostal jsem pozvánku na udílení Krameriovy ceny za nezávislou žurnalistiku. Tedy ne jako laureát, ale jako host slavnostního vyhlášení této ceny, pojmenované po slovutném spisovateli a nakladateli, zakladateli novodobé české žurnalistiky. Díky jeho České expedici mluvíme dnes česky.
více