17.10.2019 | Svátek má Hedvika


5.10.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Odpusťte mi, drahý Karle

Jan Kovanic
Karla Gotta jsem poprvé uviděl v televizi při návštěvě u rozvedeného táty v jeho nové domácnosti.
více


2.10.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: O těch důchodech spravedlivých

Jan Kovanic
Vláda nakonec schválila, co jí Sněmovna dovolila, totiž to, co sama někdy v březnu navrhla, a přidá od Nového roku důchodcům 900 korun českých měsíčně. Ukažte mi ve Sněmovně (slovy tety Kateřiny) toho smělce, který by to neschválil – a nepochlubil se tím!
více


28.9.2019 ŠAMANOVO DUPĚ: Jak utíkali Němci do Němec

Jan Kovanic
V srpnu 1989 to začalo zprvu nenápadně. Nová maďarská vláda přestala trestat občany zemí reálného socialismu za to, že přes její hranice prchali do Rakouska. V té době zde už byly odstraněny zátarasy kolem koncentračního tábora míru. K
více


25.9.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Správná představa o islámu

Jan Kovanic
Rád na stanici Český rozhlas Plus poslouchám pořady, jež moderuje Barbora Tachecí (i když drobně šišlá - ale možná méně než skvělá zpěvačka Aneta Langerová).
více


21.9.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Rudé právo

Jan Kovanic
Nevymahatelnost práva je dnes většinou občanů chápána jako jeden z nejtíživějších problémů. Klade se za vinu zejména polistopadové době. Hodně o tom křičí zejména komunisté, kteří to právo v minulosti nejvíce zničili.
více


18.9.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Proč anexe části Západního břehu

Jan Kovanic
Premiér vlády bez důvěry, za korupci a podvod ve třech případech trestně stíhaný Benjamin Netanjahu vyhlásil nedlouho před novými předčasnými volbami záměr anektovat části Západního břehu, konkrétně Jordánské údolí a území židovských osad v Judeji a Samaří.
více


14.9.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jiné vhodné místo

Jan Kovanic
Zastupitelstvo Prahy 6 se ve čtvrtek rozhodlo přemístit sochu maršála Koněva z veřejného prostranství „na jiné vhodné místo“ a vybudovat místo něj památník osvoboditelům Prahy.
více


11.9.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: 900!

Jan Kovanic
Vláda přidá od Nového roku důchodcům 900 korun měsíčně. Slýcháme a čteme už půl roku téměř denně.
více


7.9.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Masakr nevinných duší

Jan Kovanic
Ne, tato omluva se netýká lidských bestií týrajících zvířátka, ani cirkusáků, ani aktivistů, kteří vypouštějí cirkusová nebo laboratorní zvířata do volné přírody, čímž je zabíjejí, ani lovců na safari, ani zaměstnanců kožedělného průmyslu či porážkových linek, ani pytláků.
více


4.9.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Co se divíme

Jan Kovanic
Všichni se diví jako diví, že dozorující státní zástupce zarazil jisté trestní stíhání až v posledním termínu (ba snad i hodině) před předáním věci patřičnému soudu.
více


28.8.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Chudák Koněv

Jan Kovanic
„Vám poděkování a lásku vám, kéž zněly by jak zvony...“ zpíval český národní umělec Stanislav Kostka N. v básni Poděkování Sovětskému svazu už v roce 1935.
více


24.8.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Luxus odpovědnosti

Jan Kovanic
Kolegyně Daniela Kovářová dala ve středu 21. 8. 2019 na Neviditelného psa další svůj názorový příspěvek Všichni stejný názor mějme... (Pardon, mou kolegyní je Daniela pouze jako neviditelně psí přispěvatelka a autorka scifáren, nikoli jako JUDr. a exministryně spravedlnosti.) Primárně se v něm...
více


21.8.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Syndrom vařené žáby

Jan Kovanic
Prý když strčíte žábu do studené vody, kterou začínáte zvolna ohřívat, tak neprotestuje. Pomalu si zvyká. Až se v klidu uvaří. Kdybyste ji strčili rovnou do horké vody, tak bude řvát. Nevím, na žábě jsem to nezkoušel. Zažil jsem to na vlastní sedm - až osmnáctiletou kůži v době tzv....
více


14.8.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Sucho a teplíčko

Jan Kovanic
I dnes se vedou spory, jestli bylo během pluviálu sušeji nebo mokřeji než dnes, jestli vlastně existuje globální oteplení a osušení. Nicméně můžeme každý ze své zkušenosti pozorovat, že nesporně existuje sucho a teplo lokální.
více


7.8.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Fantom minimální mzdy

Jan Kovanic
Zatímco Uršule fon der Lajen se všichni smějí, diplomovaná politoložka ministryně Jana Maláčová si vskrytu mne ruce.
více


31.7.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Sucho, sucho

Jan Kovanic
Když jsem byl malý, tedy začátkem zlatých šedesátek, tak nám soudružka učitelka vykládala, že dříve, když nám vládli kapitalisti, tak ti nám zničili lesy. Vykáceli totiž dřívější dřeviny, buky, duby, jasany, a kvůli zisku nechali všude zasadit jen smrky.
více


20.7.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Přišli v míru jménem celého lidstva

Jan Kovanic
Posledně jsem tu vyprávěl o startu Apolla 11. Dnes napíšu něco o přistání lunárního modulu Eagle na povrch Měsíce. Tentokrát ne reportáž, ostatně všechny podrobnosti o této události století můžete najít na adrese NASA, včetně přepisů autentických rozhovorů astronautů. Dovolte mi osobní vzpomínku.
více


17.7.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Go Apollo, go!

Jan Kovanic
Ve středu 16. července 1969 začala kosmická mise označovaná v NASA jako AS-506. Stometrová nosná raketa Saturn V se odtrhla od rampy 39A Kennedyho kosmického střediska na mysu Canaveral přesně v 9 hodin 32 minut a 0,724 vteřin místního východoamerického letního času.
více


13.7.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Demokracie v ohrožení

Jan Kovanic
Červenec začal horkými svátky, nic se neděje, žádná politika se nekoná. [??? Aha! Červenec před 20 lety! Čas oposmlouvy. Pokračuji v resuscitaci svých prastarých článků, které z internetu i archivu Neviditelného psa zahučely do nenávratna,
více


10.7.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Kdo je tady energetický šmejd

Jan Kovanic
Ve stínu nastupující „téměř ústavní“ krize, přípravy žaloby na prezidenta republiky a možných ztracených miliard, vyplacených impériu Agrofert, tedy za odkloněného zájmu veřejnosti, se do oběhu navrátila před třemi lety zavržená změna konstrukce sdružené platby za odběr elektrické energie/práce.
více


6.7.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Pokladny registrační, bič boží

Jan Kovanic
Uplynulo právě 20 let od zavádění registračních pokladen. A přesně 20 let, kdy jsem to na stránkách Neviditelného psa komentoval.
více


29.6.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Únava ze lží

Jan Kovanic
Před třiceti lety a (jedním měsícem) začala velká podpisová akce k petici „Několik vět“, která vyzývala „vedení země“ k „svobodné a demokratické diskusi“. Oproti jiným peticím (vědeckých pracovníků, kulturních pracovníků...) měla tu výhodu, že ji mohl podepsat každý, i nevědecký a nekulturní...
více


26.6.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Hrst, hrstka, hrstička…

Jan Kovanic
„Jsou mezi námi lidé, kteří jsou pro peníze vyplacené kýmkoli ochotni poškozovat svou vlast. Psát traktáty a hnát nezkušené mladé lidi do pomyslného dobrodružství, jen aby sklidili potlesk někoho v zahraničí. A potlesk, to jsou zase peníze. Tisíce tuzexových bonů, dolarů, marek, liber.“
více


22.6.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Třicet let poté

Jan Kovanic
Před třiceti lety, v neděli 4. června 1989 ve 2:20 místního času, skončila v Číně perestrojka.
více


19.6.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Tři efekty výpadku

Jan Kovanic
Za horami, dolinami, za pouští a pralesem, za mořem a za oceánem došlo k výpadku elektřiny.
více


15.6.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: 7:0 a dost

Jan Kovanic
Už jsem tu psal o tom, jak se zápaďácká superkorektnost znepokojivě podobá islámské šaríji. Třeba v tzv. „kultuře otevřených dveří“.
více


12.6.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Rosný bod

Jan Kovanic
Před nedávným časem bylo mi navštíviti rodný Liberec. Přikvačilo totiž 50. výročí maturity na místní Střední všeobecně vzdělávací škole. Jel jsem tam žlutým autobusem z Černého Mostu.
více


5.6.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Ach, ty střety

Jan Kovanic
Pan premiér Andrej Babiš opakovaně a dlouhodobě opakuje, že „není ve střetu zájmů“ a také, že „neporušil žádné zákony“. To druhé je možná pravda, to první určitě ne. Odhlédněmež nyní od lidových virválů a skřeků politické opozice a nahlédněmež što éto takóje „střet zájmů“.
více


29.5.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Makání pro Česko

Jan Kovanic
Tak praví na inzerátu volební strany č. 30 drsný muž skrývající oči pod rudou kšiltovkou s hrdým nápisem SILNÉ ČESKO. Nad čepicí drsňáka se pak vznáší volební heslo „Vyměňte europoslance, co nemakaj pro Česko“.
více


22.5.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: 150 korun

Jan Kovanic
Minulý pátek došlo ve vládní koalici k fatálnímu rozštěpení. Pokud jste na ně kvůli dalším fatalitám zapomněli, pak ho připomenu.
více


15.5.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Poněkud zvláštní První máj

Jan Kovanic
Jak jsem tuhle na Prvního máje psal, že před 50 lety komunisti zakázali prvomájové průvody, tak to není tak ouplně pravda.
více


8.5.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Mám oči jako Harry

Jan Kovanic
Ve čtvrtek 2. května odpoledne se zase na českých náměstích už po šestnácté četla některá jména z osmdesáti tisíc evidovaných českých občanů, zavražděných v období šoa. Vloni se četlo v 16 českých městech, letos už v jednadvaceti.
více


4.5.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Srdce a mozek generála astronoma

Jan Kovanic
Štefánik měl mnoho podob, dominují ovšem tyto dvě: srdce a mozek. Nejdříve k mozku učence, vědce, pilota, organizátora.
více


1.5.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: První máj

Jan Kovanic
Když jsme byli dětmi, zdobili jsme vždy na konci dubna okna školy vystřiženými papírovými kytičkami.
více


24.4.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Můj anděl

Jan Kovanic
Jany Rečkové jsem si nejdříve všiml na conech. Kamarádsky jsme se spolu bavili, někdy jsme při předávání cen seděli vedle sebe na pódiu. A když člověk potřeboval prášek na bolest hlavy, vždy se objevila s lékárničkou a útěšným slovem. Ji samou začali léčit/mučit až začátkem roku 2013.
více


17.4.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Proč ta tradice?

Jan Kovanic
Tak se nám ta tradiční nedělní akce Kulturou proti antisemitismu nakonec vyvedla. Ráno nám sice na „Horách Lužních“ poněkud sněžilo, ale když jsem po poledni sjel metrem na Staromák, bylo zde pouze vlhko po drobném mrholení.
více