24.7.2021 | Svátek má Kristýna


24.7.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: O oočkování

Jan Kovanic
Ne, nebojte se. Tentokrát nebude nic o koroně. (Přesněji: nic z hlediska lékařského.) I když některá zla se šíří češtinou podobně zhoubně. Jedno z těch zel jsou nesprávně použité předpony. Či nevhodně použité, případně použité hovadně.
více


17.7.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Náš zelený úděl

Jan Kovanic
Na začátek musíme sebekriticky přiznat, že jsme se ke své planetě, rodné máti, nechovali zodpovědně. Tedy my, jako lidstvo. Přesněji my, jakožto koloniální velmoci, které vývozem imperialismu a takzvané demokracie ničily přirozená společenství v ochraně planety.
více


14.7.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Bezpečí levé boty

Jan Kovanic
Svoje první hodinky jsem dostal asi v osmi letech. Byl to východoněmecký stroj značky Ruhla. Bez kamenů, ale za měsíc se opožďoval jen asi o pět minut. Pro ty mladší upřesňuji, že šlo o analogové hodinky.
více


7.7.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Elektrika na kolech

Jan Kovanic
V rámci reklamní kampaně si můžete v současnosti půjčit elektrické autíčko za pětistovku na den.
více


3.7.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Indíra klepe na dveře

Jan Kovanic
Indíra? Nevíte, co to je? Však víte, jako jste věděli, kdo nebo co je Brigita. Protože je však dnes nekorektní a neetické upozorňovat při pojmenování klonů covidu-19 na zemi, kde byly poprvé registrovány a odkud se šíří.
více


30.6.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Lumíci na větvi

Jan Kovanic
Globální oteplení je potvrzeno. Za posledních třicet let stoupla teplota o 0,​65° C. Na Marsu. Prý to nemá nic co do činění s globálním oteplením na Zemi. Ale s větry, které na Marsu vanou a přenášejí písek.
více


26.6.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Afghánský Vietnam?

Jan Kovanic
Nejdříve stručný historický přehled: 11. září 2001 zaútočili teroristé na USA. To datum si pamatujeme. 19 příslušníků militantní islamistické organizace al-Káida uneslo čtyři civilní letouny a udělalo z nich řízené střely.
více


23.6.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Ani korunu!

Jan Kovanic
Pan Andrej Babiš je ve střetu zájmů. Jak jednoduché konstatování, ke kterému dospěly orgány Evropské unie po několikaletém zkoumání. Možná k němu dospěly i proto, že si před dvěma lety na Psu přečetly můj článeček Ach, ty střety.
více


19.6.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Lesk a bída cyklostezek

Jan Kovanic
Téměř ve stejném čase a podobně jako v mém minule uvedeném příspěvku o povinnosti předjíždět cyklisty ve vzdálenosti 1,5 m psala dcerka Terka o tomtéž na webu Společnosti pro osvětu spisovatelů. Dcerka tomu říká „sou-sek“.
více


16.6.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: 1,5 m

Jan Kovanic
Zatímco minulou středu Četka ve svém titulku hlásala, že „Senát zřejmě neschválí uzákonění předepsané vzdálenosti pro objíždění cyklistů“, pak čtvrteční varianta tohoto článku už hlásala „Senát neodmítl objíždění cyklistů v předepsané vzdálenosti“
více


12.6.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: CertiFifikát

Jan Kovanic
Parlament Evropské unie ve středu schválil celoevropský dokument, jenž zavádí to, čemu my, právničtí amatéři, říkáme „covid pas“.
více


9.6.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Dokonalý dokument

Jan Kovanic
Před týdnem poslala Poslanecká sněmovna do Senátu návrh novely zákona o matrikách. Média si všímají zejména toho, že české ženy si budou moci samy rozhodnout o nepřechylování svých příjmení.
více


5.6.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Budeme volit demokratické lodyhy?

Jan Kovanic
Sněmovna návrh na vyslovení nedůvěry současné vládě nakonec neschválila. To jste si oddechly, co, lodyhy, jež samy sebe označujete za demokratické! Čeho jste chtěly dosáhnout?
více


2.6.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Honzíkova cesta

Jan Kovanic
„Jak jsi mohl být v BSP?“ otázal se mě jeden známý. Neptal jsem se ho, jak on mohl být v KSČ. „S dobrými úmysly jsi napomáhal zlu,“ dorazil mě další. Proč jsem se jen ostýchal dát mu podepsat Několik vět?
více


29.5.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Veřejné tajemství...

Jan Kovanic
Žádostivé chování poslance TOP 09 Dominika Feriho během jeho studií na Právnické fakultě UK vůči studentkám tam bylo prý „veřejným tajemstvím“.
více


26.5.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Modlitba, nenávist a jízda

Jan Kovanic
Na začátek musím po auditorsku zveřejnit své rozpory zájmů, kterými jsem ovlivněn: Po pěti návštěvách Izraele se ze mne stal sionista.
více


22.5.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Děkujeme, vydržte!

Jan Kovanic
Vzkazují do Izraele předseda sněmovny, česko-izraelsko-slovenský podnikatel, esejista, prezident Česko-izraelské smíšené obchodní komory, pražský zastupitel, operní pěvkyně a hráč na šófar.
více


19.5.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Teroristický piknik u izraelské ambasády

Jan Kovanic
V pátek 14. května, v den, kdy v roce 1948 podle gregoriánského kalendáře vznikl stát Izrael, se po třetí hodině odpolední před izraelským velvyslanectvím v letenské Badeniho ulici konal piknik.
více


15.5.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Narozen 14. května

Jan Kovanic
Tento den se narodil Karel IV., český král a římský císař. Vzpomínáme jeho nedožitých 705 let. Tento den v roce 1921 začal zasedat bolševický výkonný výbor ČSSD, který během dalších dvou dnů přerostl v ustavující sjezd Komunistické strany Československa. Dnešní KSČM slaví 100 let svého trvání. V...
více


12.5.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Svíčky u pomníčků

Jan Kovanic
Cyklistické výpravy konám obvykle ze svého bydliska na Lužinách, takže trasy v širším okolí mám již proježděné. Přesto se snažím vždycky si najít nějakou neobvyklou cestu, aspoň kousek, který ještě neznám.
více


8.5.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Křivka klesá nepříjemně

Jan Kovanic
Aston si tady optimisticky liboval, že „křivka znázorňující počty nakažených příjemně klesá“, ale ona příjemně neklesá. Přesněji: Klesá, ale pomalu. A ne příjemně. Stále jsme výše než před rozběhem druhé vlny. A podobně klesala už čtyřikrát!
více


5.5.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Tenkrát na Pražačce

Jan Kovanic
Jako kluk jsem se téhle frázi smál - dokud jsem sám nezažil Srpen a Listopad. Už jsem v minulých letech vyprávěl různé příběhy z této doby, dnes popíšu boje na pražské „východní frontě“.
více


1.5.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Šeřík od Gagarina

Jan Kovanic
Mohutný kolos TU-104 s imatrikulací CCCP 42389, vedený kapitánem Michajlovem, dosedá na přistávací plochu Ruzyňského letiště v pátek 28. dubna 1961 v 10 hodin 42 minut.
více


28.4.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Takové uvolněné odpoledne

Jan Kovanic
Před deseti dny jsem se tu chlubil, že jsem už registrován k očkování proti covidu. No a v pondělí jsem vyslechl výzvu čtenáře J. Jirky: „Vzhůru pod jehlu! Chcete snad žít věčně?“ Pročež jsem NAočkován! A šlo to dobře.
více


24.4.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Asymetrická odpověď

Jan Kovanic
Minulý komentář jsem končil větou „Oni nám ti Rusáci ještě zasolí!“ Už jsem nedodal: „Ale i my jim zasolíme!“ A zasolili. Alespoň co se diplomatického zastoupení tejče.
více


21.4.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Šestá válka ruská

Jan Kovanic
Punské války byly tři, současná válka, kterou proti nám Rusko vede, je už alespoň šestá.
více


17.4.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Očkování na konci tunelu

Jan Kovanic
Tak jsem konečně dostal možnost zaregistrovat se na očkování proti covidu. Chodívám spát až po půlnoci, a tak, než jsem v úterý večer vypnul počítač, jsem si řekl, že ozkouším funkčnost tolik hanobeného registračního systému.
více


14.4.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: K čemu jsou nám kosmické lety

Jan Kovanic
V pondělí jsme si připomněli Mezinárodní den kosmonautiky. Po pěti úspěšných zkušebních letech, krytých v programu Sputnik mnohoslibným názvem „Kosmičeskij korjabl“, si toho dne v roce 1961 do kulové kabiny Vostoku 1 vlezl Jurij Gagarin.
více


10.4.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Vytýkací články

Jan Kovanic
Na žádost pana státního prezidenta Miloše Zemana odvolal pan státní prezident Miloš Zeman ministra zdravotnictví pana Jana Blatného (nestraník za ANO). Odvolání bylo zdrženo asi o měsíc kolečkem, ve kterém premiér Andrej Babiš poslal panu ministrovi čtyři vytýkací dopisy.
více


7.4.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Letadlem ne

Jan Kovanic
Psal jsem tady před týdnem, jak mne v době koronavirové zklamávají televizní seriály - i ty detektivní. Přitom jsem úplně zapomněl, že jeden seriál mám ve zvláštní oblibě. A jsou to prosím Letecké katastrofy.
více


3.4.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Zlatá poškola!

Jan Kovanic
Zlatá češtinářka Auředíková! Ta by je hnala! Měli jsme ji na základce na druhém stupni jako třídní. Z diktátů jsem u ní míval vždy jedničku, málokdy dvojku.
více


31.3.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Zlatí Hříšní lidé!

Jan Kovanic
Doba koronavirová vede člověka občas i k pasivitě. Třeba i k pasivnímu sledování televizních pořadů. Nahrává tomu i proměna televizního aparátu v periferní zařízení sítě elektronických služeb.
více
18.3.2021 ŠAMANOVĚ DOUPĚ: Škody v lese

Jan Kovanic
Jako mladistvý inženýr jsem si v ponurých osmdesátkách přivydělával na obživu rodinky účinkováním v komparzu.
více