16.12.2019 | Svátek má Albína


14.12.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Brexit z Lake District

Jan Kovanic
Nezaznamený český purista kdesi před časem oznámil, že „česky“ se slovo „brexit“ vyslovuje „bregzit“, a od té doby se toto podivné slovo line z českých médií. Angličané však zřejmě nesledují česká média, a tak to slovo vyslovují blbě: „breksit“. Ale tak je to se vším. Nejvíce s posledními...
více


11.12.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Kruté podzemí

Jan Kovanic
Máme za sebou cestu Jezerním krajem a před sebou vstup do lomu Honister, jediného funkčního břidlicového lomu v Anglii. A nastal ten pravý čas přemístit se do baráčku se suvenýry a toaletami, jak jsem byl pravil minule.
více


7.12.2019 MOBY DICK: Opravník Moby Dicka

Moby Dick
Moby Dick neustále vykonává různé důležité práce, takže nemá čas komentovat světové ani domácí dění. Ostatně to je natolik absurdné, hej, Kefalín, že stěží lze vymyslet něco hovadnějšího a ironičtějšího, než je sama hovadná a absurdní realita.
více


4.12.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: K Lomaři Bobovi

Jan Kovanic
Minule jsem slíbil, že odpovím na komentáře k mému předchozímu článku Třikrát hurá Ostrov Divokých koček!
více


30.11.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Psanec v dešti

Jan Kovanic
Minule jsem tvrdil, že dnes, tedy v neděli, nejspíše vylezeme na horu Old Man of Coniston/Kančenžangu Vlaštovek a Amazonek. (Ačkoli se dá očekávat nedělní nával.)
více


27.11.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Třikrát hurá Ostrov Divokých koček!

Jan Kovanic
Řadový hornický domek, ve kterém jsme se na konci minulého vypravování v Conistonu ubytovali, má na vnější šířku 5 metrů (a na vnitřní šest kroků). Je tedy asi stejně široký jako náš sídlištní byt 3+1.
více


23.11.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Dlouhá chvíle pro demokracii

Jan Kovanic
S velkým očekáváním jsem minulou sobotu vyrazil na Letenskou pláň, kde spolek Milion chvilek, z. s., pořádal další shromáždění nespokojených občanů. Předem jsme se totiž dověděli, že bude představena nová velká idea.
více


20.11.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Neuhodí tě!

Jan Kovanic
V sobotu 18. listopadu 1989 Československá televize zase lhala o událostech předchozího dne, o agresívních výtržnících, řízených štvavými rozhlasovými stanicemi. ČTK uvedla počet sedmnácti demonstrantů, zraněných při „vytlačování z prostoru“.
více


16.11.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Můžou i zabít

Jan Kovanic
Tušili jsme, že se ten pátek 17. listopadu 1989 něco semele, ale nic převratného jsme nečekali. Vysokoškoláci, krytí záštitou SSM, organizovali na Albertově vzpomínkovou manifestaci k 50. výročí pohnutých událostí z dob německé okupace.
více


13.11.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Svobodné volby!

Jan Kovanic
"Svobodné volby!“ křičel průvod, který se v sobotu 28. října 1989 bral od Můstku Národní třídou k Vltavě. Už bylo k páté hodině odpolední, na Václaváku skončila vyčišťovací operace (jejíž závěr jsem popsal dříve), ale lidé se stále shlukovali do hroznů, které se dávaly do pohybu.
více


9.11.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Máme holé ruce!

Jan Kovanic
„Máme holé ruce!“ křičela hrstka několika desítek lidí, obklopených dvojitým policajtským kordonem. Jako poslední Moravané na Bílé hoře, opřeni zády o průčelí rekonstruovaného hotelu Evropa.
více


6.11.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Cesta na jih

Jan Kovanic
V minulém vyprávění jsme přistáli na letišti v Edinburku. Z letadla jsme sešli po schůdkách. A když jsme dorazili do letištní haly, připadal jsem si jako na letišťátku na Korfu! Ale zato bágly dcerky Terky a jejího muže Toma už vyjížděly na páse.
více


2.11.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Šedesát let se Semaforem

Jan Kovanic
Za mého dětství ve zlatých šedesátkách zpíval z rádia konvalinkám vodopád, ozývaly se děti z Pirea a dovídali jsme se, že je krásné lásku dát. (Až dnes doceňuji kvalitu oněch textů, které melodickými hlasy přednášeli Yvetta Simonová s Milanem Chladilem.)
více


30.10.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Z Jezerního Sešitu

Jan Kovanic
Proč počáteční velká písmena u všech slov nadpisu? Z omylu. Koupil jsem si před časem sešit, do kterého jsem si chtěl zaznamenat postřehy z plánované cesty do Jezerní oblasti (Lake District), a aby se mi neztratil mezi mnoha dalšími, hodlal jsem si ho nadepsat „Sešit z jezera“.
více


26.10.2019 MOBY DICK: Naši fůlmejkři

Moby Dick
Zdravý prezident, zimní nečas, český fašismus, vypjatý komunismus, antarktická demokracie a zděšení Syrské Želvy.
více


23.10.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: O té anglické tradici

Jan Kovanic
Strávil jsem celý minulý týden v Anglii. Nikoli v Severním Irsku, nikoli ve Walesu, aniž ve Skotsku (i když jsme nejdříve letěli do Edinburku), ale v tom koutku Spojeného královsví.
více


5.10.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Odpusťte mi, drahý Karle

Jan Kovanic
Karla Gotta jsem poprvé uviděl v televizi při návštěvě u rozvedeného táty v jeho nové domácnosti.
více


2.10.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: O těch důchodech spravedlivých

Jan Kovanic
Vláda nakonec schválila, co jí Sněmovna dovolila, totiž to, co sama někdy v březnu navrhla, a přidá od Nového roku důchodcům 900 korun českých měsíčně. Ukažte mi ve Sněmovně (slovy tety Kateřiny) toho smělce, který by to neschválil – a nepochlubil se tím!
více


28.9.2019 ŠAMANOVO DUPĚ: Jak utíkali Němci do Němec

Jan Kovanic
V srpnu 1989 to začalo zprvu nenápadně. Nová maďarská vláda přestala trestat občany zemí reálného socialismu za to, že přes její hranice prchali do Rakouska. V té době zde už byly odstraněny zátarasy kolem koncentračního tábora míru. K
více


25.9.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Správná představa o islámu

Jan Kovanic
Rád na stanici Český rozhlas Plus poslouchám pořady, jež moderuje Barbora Tachecí (i když drobně šišlá - ale možná méně než skvělá zpěvačka Aneta Langerová).
více


21.9.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Rudé právo

Jan Kovanic
Nevymahatelnost práva je dnes většinou občanů chápána jako jeden z nejtíživějších problémů. Klade se za vinu zejména polistopadové době. Hodně o tom křičí zejména komunisté, kteří to právo v minulosti nejvíce zničili.
více


18.9.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Proč anexe části Západního břehu

Jan Kovanic
Premiér vlády bez důvěry, za korupci a podvod ve třech případech trestně stíhaný Benjamin Netanjahu vyhlásil nedlouho před novými předčasnými volbami záměr anektovat části Západního břehu, konkrétně Jordánské údolí a území židovských osad v Judeji a Samaří.
více


14.9.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jiné vhodné místo

Jan Kovanic
Zastupitelstvo Prahy 6 se ve čtvrtek rozhodlo přemístit sochu maršála Koněva z veřejného prostranství „na jiné vhodné místo“ a vybudovat místo něj památník osvoboditelům Prahy.
více


11.9.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: 900!

Jan Kovanic
Vláda přidá od Nového roku důchodcům 900 korun měsíčně. Slýcháme a čteme už půl roku téměř denně.
více


7.9.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Masakr nevinných duší

Jan Kovanic
Ne, tato omluva se netýká lidských bestií týrajících zvířátka, ani cirkusáků, ani aktivistů, kteří vypouštějí cirkusová nebo laboratorní zvířata do volné přírody, čímž je zabíjejí, ani lovců na safari, ani zaměstnanců kožedělného průmyslu či porážkových linek, ani pytláků.
více


4.9.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Co se divíme

Jan Kovanic
Všichni se diví jako diví, že dozorující státní zástupce zarazil jisté trestní stíhání až v posledním termínu (ba snad i hodině) před předáním věci patřičnému soudu.
více


28.8.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Chudák Koněv

Jan Kovanic
„Vám poděkování a lásku vám, kéž zněly by jak zvony...“ zpíval český národní umělec Stanislav Kostka N. v básni Poděkování Sovětskému svazu už v roce 1935.
více


24.8.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Luxus odpovědnosti

Jan Kovanic
Kolegyně Daniela Kovářová dala ve středu 21. 8. 2019 na Neviditelného psa další svůj názorový příspěvek Všichni stejný názor mějme... (Pardon, mou kolegyní je Daniela pouze jako neviditelně psí přispěvatelka a autorka scifáren, nikoli jako JUDr. a exministryně spravedlnosti.) Primárně se v něm...
více


21.8.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Syndrom vařené žáby

Jan Kovanic
Prý když strčíte žábu do studené vody, kterou začínáte zvolna ohřívat, tak neprotestuje. Pomalu si zvyká. Až se v klidu uvaří. Kdybyste ji strčili rovnou do horké vody, tak bude řvát. Nevím, na žábě jsem to nezkoušel. Zažil jsem to na vlastní sedm - až osmnáctiletou kůži v době tzv....
více


14.8.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Sucho a teplíčko

Jan Kovanic
I dnes se vedou spory, jestli bylo během pluviálu sušeji nebo mokřeji než dnes, jestli vlastně existuje globální oteplení a osušení. Nicméně můžeme každý ze své zkušenosti pozorovat, že nesporně existuje sucho a teplo lokální.
více


7.8.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Fantom minimální mzdy

Jan Kovanic
Zatímco Uršule fon der Lajen se všichni smějí, diplomovaná politoložka ministryně Jana Maláčová si vskrytu mne ruce.
více


31.7.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Sucho, sucho

Jan Kovanic
Když jsem byl malý, tedy začátkem zlatých šedesátek, tak nám soudružka učitelka vykládala, že dříve, když nám vládli kapitalisti, tak ti nám zničili lesy. Vykáceli totiž dřívější dřeviny, buky, duby, jasany, a kvůli zisku nechali všude zasadit jen smrky.
více


20.7.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Přišli v míru jménem celého lidstva

Jan Kovanic
Posledně jsem tu vyprávěl o startu Apolla 11. Dnes napíšu něco o přistání lunárního modulu Eagle na povrch Měsíce. Tentokrát ne reportáž, ostatně všechny podrobnosti o této události století můžete najít na adrese NASA, včetně přepisů autentických rozhovorů astronautů. Dovolte mi osobní vzpomínku.
více


17.7.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Go Apollo, go!

Jan Kovanic
Ve středu 16. července 1969 začala kosmická mise označovaná v NASA jako AS-506. Stometrová nosná raketa Saturn V se odtrhla od rampy 39A Kennedyho kosmického střediska na mysu Canaveral přesně v 9 hodin 32 minut a 0,724 vteřin místního východoamerického letního času.
více


13.7.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Demokracie v ohrožení

Jan Kovanic
Červenec začal horkými svátky, nic se neděje, žádná politika se nekoná. [??? Aha! Červenec před 20 lety! Čas oposmlouvy. Pokračuji v resuscitaci svých prastarých článků, které z internetu i archivu Neviditelného psa zahučely do nenávratna,
více


10.7.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Kdo je tady energetický šmejd

Jan Kovanic
Ve stínu nastupující „téměř ústavní“ krize, přípravy žaloby na prezidenta republiky a možných ztracených miliard, vyplacených impériu Agrofert, tedy za odkloněného zájmu veřejnosti, se do oběhu navrátila před třemi lety zavržená změna konstrukce sdružené platby za odběr elektrické energie/práce.
více