20.5.2022 | Svátek má Zbyšek


18.5.2022 ŠAMANOVO DOUPĚ: Specifická situace ukrajinských Romů

Jan Kovanic
Dobrosrdeční Češi dodnes (17.5.2022) udělili 340.597 dlouhodobých víz za účelem strpění Našim Ukrajincům, jejichž vlast je svírána ruským vpádem.
více


14.5.2022 ŠAMANOVO DOUPĚ: Z Babiše bylo líp

Jan Kovanic
Samozřejmě, že bylo líp pro úúúplně všechny. Protože dřívejc bylo dycky líp. „Když pošlo Rakousko, moc těch se zrodilo, co říkaj‘ ‚to za protektorátu nebylo‘“, zpívali po válce Voskovec s Werichem v muzikálu Divotvorný hrnec v písničce Množení. Jo, za protektorátu se totiž v telefonních budkách...
více


11.5.2022 Drahá elektrika

Jan Kovanic
Bývaly u nás v Čechách doby, kdy Křižík elektřinu vyrobil, Křižík elektřinu rozvedl, Křižík elektřinu zinkasoval. Měl na její výrobu, rozvod a obchod „přirozený monopol“.
více


7.5.2022 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak válčit s Ruskem

Jan Kovanic
Pamatuju se, jak jsem byli s jedním kamarádem v září roku 1968 převeleni z jedné třídy SVVŠ do jiné. Získali jsme tím i nového třídního. A ten nám hned v první hodině nového školního roku líčil, jak by velel čs. lidové armádě v srpnu v noci na jednadvacátéh
více


30.4.2022 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak Přijít O Svobodu

Jan Kovanic
„Bude NATO čekat na nějaký žďuchanec, jako je obsazení Pobaltí nebo pohlcení Ukrajiny?“ ptal jsem se před čtvrtstoletím na Neviditelném psu. Jo, čekalo!
více


7.5.2022 CHTIP: Návštěva v leprosariu

Chechtavý tygr
Jeden pacient mohl na fešné spolupacientce oči nechat a také to udělal. Pak ji požádal o ruku a dostal ji. Jinému z toho údivem spadla čelist a další jen zuřivě koulel očima (které posbíral na podlaze).
více


27.4.2022 ŠAMANOVO DOUPĚ: Šajbu, šajbu!

Jan Kovanic
„Šajbu, šajbu!“ volali diváci před 50 lety při hokejovém utkání ČSSR-SSSR na mistrovství světa. Volali po gólu, ale nikoli v československé, ale v sovětské brance. Byl 20. duben 1972 a mistrovství světa se odehrávalo v Praze.
více


23.4.2022 ŠAMANOVO DOUPĚ: Marže. Marže? Marže!

česká koruna
Marže, marže marže. Obchodníci mají příliš velké marže potravin, proto je ta drahota. Vláda proto bude bedlivě sledovat jejich výši u vybraných komodit, aby mohla za tři měsíce tvrdě zasáhnout. Co je na tom špatně? Všechno!
více


20.4.2022 ŠAMANOVO DOUPĚ: Byly Velikonoce

Jan Kovanic
Zvony odletěly do Říma, zvony se z Říma vrátily. Ježíš byl dle tradice krutě usmrcen, Kristus vstal z mrtvých. Kdo to nezná z kostela, zná to z televize.
více


16.4.2022 ŠAMANOVO DOUPĚ: Potíže se známkou

Jan Kovanic
Nastává jaro a i ti seniorní občané obdaření autem, ale nikoli chatou nebo zahrádkou, se občas vydávají za hranice všedního dne. A tu se patří mít pro svůj vůz koupenou známku. Známku dálniční, známku platnou.
více


13.4.2022 ŠAMANOVO DOUPĚ: Seberte jim to všechno!

Jan Kovanic
Sankce proti zločinnému putinovskému režimu se valí jedna za druhou jako vlny nekonečného moře. V Německu se na nich houpe megajachta ruského miliardáře Ališera Usmanova o ráži 13,8 miliardy korun.
více


9.4.2022 ŠAMANOVO DOUPĚ: Těžký život v zázemí

Jan Kovanic
Za první i druhé světové války vojáci krváceli na frontách. Ale i v zázemí byl život těžký. Za těch válek i nějakou dobu po nich byl u nás zaveden lístkový systém. Tedy systém přídělový, kdy jste si mohli koupit jen omezené množství zboží.
více


6.4.2022 ŠAMANOVO DOUPĚ: Svéráz ruského nacismu

Jan Kovanic
Ve válce se často stane, že cílem útoku je nezamýšlená oběť. Někdy jsou postřelovány vlastní jednotky. Říká se tomu „přátelská palba“. Někdy jsou postřelovány civilní cíle. Říká se tomu „kolaterální ztráty“ či „vedlejší škody“. Toto se děje omylem.
více


2.4.2022 ŠAMANOVO DOUPĚ: Vesmír jako kulička

Jan Kovanic
Občas mě přepadají různé astronomické myšlénky, jedna z těch průraznějších se díky šlechetnosti doktora Jiřího Grygara před nějakými 35 lety ocitla i na stránkách časopisu České astronomické společnosti Kosmické rozhledy.
více


30.3.2022 ŠAMANOVO DOUPĚ: Eurozácpa v Mokropsech?

Jan Kovanic
Před třemi lety jsem si pořídil kolo. Jak jsem byl rád, že ho mám v době koronakrize. Jízda na něm mi čistila hlavu od starostí nikoli zbytečných, ale těch, se kterými jsem nemohl nic moc dělat. Jak jsem rád, že se na něm mohu svézt i během ruské invaze na Ukrajinu!
více


26.3.2022 ŠAMANOVO DOUPĚ: Svéráz ruské války

Jan Kovanic
V květnu 1945 se tři heftlinci osvobození z rakouského lágru v Gusenu (pobočka blízkého Mauthausenu) rozhodli, že nebudou čekat na žádné organizované dobrodiní a vrátí se domů sami.
více


23.3.2022 ŠAMANOVO DOUPĚ: Co Putin nečetl...

Jan Kovanic
Kdyby si ruský car Putin přečetl někdy biblickou Knihu Ester, nemusel by být dnes tak překvapený. Nebo kdyby znal alespoň stručný výcuc z ní, třeba podobný tomu, jako tady v pondělí představila psí kolegyně Krista Gerloffová.
více


19.3.2022 ŠAMANOVO DOUPĚ: Dosti již bombardování hrozného!

Jan Kovanic
Veškerá ruská diplomacie v posledních několika staletích spočívala ponejvíce na dělech a bodácích.
více


16.3.2022 ŠAMANOVO DOUPĚ: Něco o těch výšinách Golanských

Jan Kovanic
Před měsícem (tedy v pondělí 14. února) jsem na svém blogu konstatoval: Putin se rozhodl. Jenom jsem se ptal - jak své zámysly uskuteční. Provede to: „Jako Hitler s československým pohraničím? Jako Stalin s Finskem?
více


12.3.2022 ŠAMANOVO DOUPĚ: Ohrožování míru konečně odstraněno

Jan Kovanic
Před několika měsíci bylo Německo nuceno vzít v ochranu své soukmenovce, žijící v uzavřených skupinách, proti nesnesitelnému teroristickému režimu Československa a v posledních týdnech se objevily se zvýšenou měrou stejné případy...
více


9.3.2022 ŠAMANOVO DOUPĚ: Putin překonal Putina

Jan Kovanic
Putin se dnes často srovnává s Hitlerem. Na demonstracích, v komentářích, ba někdy i v projevech politiků. Vzdělaní oponenti tohoto srovnávání či přirovnávání hovoří o „Godwině zákonu“.
více


5.3.2022 ŠAMANOVO DOUPĚ: Chudák Kolja

Jan Kovanic
Vzpomněl jsem na něj právě teď, při sledování průběhu ruské války na Ukrajině. Před čtyřiapadesáti lety probíhala ruská válka v Československu a sledoval jsem ji na vlastní kůži v Liberci. Vzpomínal jsem na to na Psu mnohokrát, například ve článku Nejdelší den.
více


2.3.2022 ŠAMANOVO DOUPĚ: Ukrajino, Ukrajino

Jan Kovanic
„Ukrajino, Ukrajino,“ zněl nad Václavákem v neděli odpoledne refrén nové písničky Tomáše Kluse. Vzkaz ukrajinským hrdinům, který jim můžeme poslat, „dokud je klidné nebe nad Prahou“. Ony tam zněly různé výkřiky.
více


26.2.2022 ŠAMANOVO DOUPĚ: Zavřít Bospor, blokovat Kaliningrad!

Jan Kovanic
Včera tady Aston v úvodníku Více otázek než odpovědí konstatoval: „Krok Putinova Ruska je neočekávaný, nepochopitelný, mění pravidla hry ve směru těžko odhadnutelném.“
více


23.2.2022 ŠAMANOVO DOUPĚ: Duchovní prostor Ruska

Jan Kovanic
Stalo se, co jsme očekávali. Putin po tom, co investoval spoustu energie do rozpohybování armád, propagandistického tlaku a politických kliček musel nakonec něco udělat. Něco, co by mohl rozběsněnému lidu ruské vlasti předhodit, protože by byl jinak roztrhán.
více


16.2.2022 ŠAMANOVO DOUPĚ: Putin se rozhodl

Jan Kovanic
A jak to provede? Jako Hitler s československým pohraničím? Jako Stalin s Finskem? Jako on sám s Čečenskem, Gruzií a s Krymem?
více


12.2.2022 ŠAMANOVO DOUPĚ: Brouk ministr

Jan Kovanic
Který ministr? Inu, ministr zdraví a jejich pojišťoven, radiodiagnostik a místopředseda Fialové vlády, Vlastimil Válek (TOP 09). A kterýže brouk? Inu - brouk Pytlík! Tedy, jak ho definuje Wiki:
více


9.2.2022 ŠAMANOVO DOUPĚ: Nastávající válka ve stínu olymblbády

Jan Kovanic
Minulý pátek začaly v Pekingu olympijské hry, v jejichž mediálním stínu se schází i summýš Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC). Zde se jako soudruzi ve zbrani setkali.
více


5.2.2022 ŠAMANOVO DOUPĚ: Vesmírná inteligence

Jan Kovanic
Milí mladí přátelé, už pošesté předkládám vašemu oku kusy svého prvního neviditelně psího příspěvku z ledna 1997 "Jaké bude třetí tisíciletí?“. Bylo to dlouhé, připouštím, ale stále ještě nastávající tisíciletí bude taky dlouhé. Zaslouží si to. Dneska končíme - ale 3. tisíciletí pokračuje. Co nás v...
více


2.2.2022 ŠAMANOVO DOUPĚ: Prima reklama

Jan Kovanic
Dostali jsme se na novou úroveň dodavatelsko-odběratelských vztahů, kdy za to, že něco nechceme, budeme ještě platit.
více


29.1.2022 ŠAMANOVO DOUPĚ: Konec světa

Jan Kovanic
Už popáté vynáším perly z hlubin času, z dávného ledna 1997, kdy jsem na Psu debutoval svou úvahou „Jaké bude 3. tisíciletí?“. Minule jsem přednesl několik doporučení lidstvu, aby mohlo přežít nadcházející tisíciletí. Teď namotám na klávesnici druhý konec vlákna časové sítě.
více


26.1.2022 ŠAMANOVO DOUPĚ: Proč Rusko nenapadne Ukrajinu?

Jan Kovanic
Třeba, že bychom od něj přestali dovážet plyn. Prosím? Zatím to bylo vždy tak, že naopak Rusko proti Evropě vždy použilo „plynovou zbraň“, když potřebovalo prosadit své cíle nebo zabránit prosazování našich cílů. Dělá to i dnes.
více


22.1.2022 ŠAMANOVO DOUPĚ: Zlo činec Rath

Jan Kovanic
MUDr. David Rath. Znáte? Když byl ve vězení, vzbuzoval soucit. Když ho pustili, vzbuzoval mediální zájem. Nepřeji nikomu dostat se do vězení.
více


19.1.2022 ŠAMANOVO DOUPĚ: Doporučení

Jan Kovanic
Opravdu jsem toho tolik v lednu 1997 napsal do jediného příspěvku „Jaké bude 3. tisíciletí?“, že nyní z původního textu krájím už čtvrtý kousek? Nejspíš, že už ano. T
více


15.1.2022 ŠAMANOVO DOUPĚ: Díky neznámému dobrodinci

Jan Kovanic
Když jsem začal reprintovat svůj historicky první příspěvek na Neffově Neviditelném psu, zahořekoval jsem si.
více


12.1.2022 ŠAMANOVO DOUPĚ: Světlo naděje

Jan Kovanic
V druhém pokračování reprintu svého pětadvacet let starého textu „Jaké bude třetí tisíciletí?“ jsem inventarizoval hrozby konce minulého století. V dalších odstavcích definuji Kovanicův zákon, který v rozporu s klasiky murphismu tvrdí:
více