3.4.2020 | Svátek má Richard


1.4.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Země bez vedení

kovanic-rouska
Všimli jste si taky, jak jsou politici při nynějším koronavíření nadšení? Přiletí Ruslan s tunami zdravotnického materiálu z Číny. Premiér a ministr vnitra ho musí přivítat, aby národu předvedli, jak makají 25 hodin denně.
více


28.3.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Člověče, zlob se

kovanic-rouska
Když jsem byl malej, marodil jsem doma často s angínou. Když už jsem se učetl do nečtení, hrál jsem si všelijaké hry. Třeba i Člověče, nezlob se, což celkem jde hrát proti sobě, protože tam záleží hlavně na tom, kolik ti padne na kostce než na nějaké strategii.
více


25.3.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Prokázat odvahu

kovanic-rouska
Když je vám třináct, jste sám uprostřed noci a postava s maskou na vás míří pistolí, tak dostanete strach.
více


21.3.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Odvážné šíření pravdy

kovanic-rouska
Ibuprofen zhoršuje průběh onemocnění koronavirem. (???) Tvrdí na svém twitterovém účtu ministr francouzského zdravotnictví Olivier Verano. I užívání dalších protizánětlivých léků (např. kortizonu) může prý zhoršit průběh nemoci. Přitom mi informační box na obrazovce ČT říká, že ibuprofen podle SÚKL...
více


18.3.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Nevíš dne

kovanic-rouska
Za to, že jsme zpočátku zmeškali startovní výstřel ku běhu před koronavirem, může hlavně nečinnost dřívější hlavní hygieničky, na kterou se zřejmě spoléhali vůdčí politici, kteří nevedli.
více


14.3.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Elektrorealita

kovanic-rouska
Počítají producenti práce elektrické se zaváděním elektromobility? Dosud platná Státní energetická koncepce z roku 2015 ne. A proč by taky měla???
více


11.3.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Ukradené volby

kovanic-rouska
Sněm Občanského fóra se 20. 1. 1990 dověděl, že 6. 1. schválil to, co 4. 1. na Radě OF prosazoval Z. Jičínský a co 5. ledna definitivně dojednal kulatý stůl „za přítomnosti rozhodujících politických sil“ (Národní fronty a Z. Jičínského). A že do toho nemá co kecat.
více


4.3.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Svobodné volby!

kovanic-rouska
„Široká veřejnost stále očekává, že jí týmy odborníků předloží své návrhy o podobě volebního zákona, ale jak se zdá, žádné varianty předkládány nebudou.“ A nebyly. 1. března 1990 vešel v platnost volební zákon, přijatý starým zlým kabinetním stylem, který petrifikoval účinkování komunistů v naší...
více


29.2.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak jsme přikázali KSČ

kovanic-rouska
Minulý rok jsme mohutně slavili třicáté výročí sametové revoluce a návratu demokracie do našich končin. Letos nás zase čeká mohutné slavení a připomínání událostí, spojených s koncem druhé světové války před lety pětasedmdesáti.
více


26.2.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Elektrodebilita na druhou

kovanic-rouska
V minulém článku o elektrodebilních mýtech jsem psal o požární problematice lithiových akumulátorových baterií (dále jen baterií). Opět se kolem toho strhla fundovaná debata včetně uvedení odkazů, na které případné zájemce odkazuji.
více


19.2.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: O těch elektromobilních mýtech

kovanic-rouska
Jde při násilném zavádění elektromobility především o ekologii, nebo o kšeft? O technický rozvoj, nebo ideologii? O ekonomii, nebo ekonomickou sebevraždu? O debilitu – nebo o vyčůranost? Anebo jsme v zajetí mýtů?
více


15.2.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: O té elektrodebilitě

kovanic-rouska
Rok 2030 se blíží a s ním i plánovaný zákaz prodeje (a potažmo provozu) spalovacích motorů v Německu. Hurá! Ke stejnému kroku se chystá k roku 2040 i Francie s Velkou Británií. Hurá, hurá!
více


12.2.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: O těch ouřadech socialistických

kovanic-rouska
Většinu svého života jsem prožil v socialismu, a tak mohu srovnávat přístup ouřadů k občanovi tehdy a dnes. Mám štěstí, že žiju na Praze 13, jejíž radnice už od roku 2006 pravidelně získává stříbrné ceny za společenskou odpovědnost a vloni se dokonce v této kategorii stala absolutním vítězem...
více


8.2.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: O tom rouhání

kovanic-rouska
Milá šestnáctiletá francouzská dívka Mila si po způsobu dnešní mládeže pořídila Instagram. A na něm před dvěma týdny zasdílela své milé video. Jistý nemilý nadržený mladík jí pak začal „dělat milostné návrhy“. Mila je odmítla s poukazem na to, že je na holky. Onen nadrženec jí vynadal do „špinavých...
více


5.2.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Vysoké rozlišení a rasová citlivost

kovanic-rouska
Revoluční rok 1968 přinesl rozkoukávající se československé veřejnosti mnohé dosud zakazované radovánky, jako třeba poslech Svobodné Evropy bez rušení, možnost výjezdu do zahraničí i promítání filmů z produkce The Walt Disney Company.
více


1.2.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: O těch střetech nestřetech

kovanic-rouska
V českém zákoně o střetu zájmů trpce postrádám výslovnou definici střetu zájmů. („Střetem zájmu se rozumí...“) V první části nazvané „Střet zájmů a neslučitelnost některých funkcí“ se prakticky mluví pouze o -„neslučitelnosti některých funkcí“...
více


29.1.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak prošel táta Osvětimí

kovanic-rouska
27. ledna 1945 okolo třetí hodiny odpoledne osvobodila Rudá armáda osvětimskou továrnu na smrt. Toto datum bylo vyhlášeno Valným shromážděním OSN 1. 11. 2005 za „Den památky obětí holocaustu“.
více


25.1.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Zlé kamiony a chytří poslanci

kovanic-rouska
Existuje zákon zvaný „o silničním provozu“ (přesně 361/2000 Sb. „Zákon o provozu na pozemních komunikacích“), k němuž poslanci vloni vyrobili dodatek, totiž návrh novely, která by zakazovala kamionům (nákladním automobilům o celkové hmotnosti převyšující 3,5 tuny a jízdním soupravám, jejichž...
více


22.1.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Cesta ze sladkého domova domů

kovanic-rouska
Mobil drnčí, naposledy se budím v postýlce hornického domku na terase nad městečkem Coniston v Lake District. Je teprve osm hodin, letadlo mi odlétá z letiště v Newcastlu až ve čtyři odpoledne; těch asi 176 km k němu by naše auto mělo zvládnout za dvě hodiny a deset minut, nevstáváme zbytečně brzo?
více


18.1.2020 MOBY DICK: Design uniforem pro těhulky ve zbrani

Moby Dick
Neustále jsme bombardováni různými tvrzeními, která však nejsou vždy zcela přesná. Anebo se netýkají podstaty věci. Nezbývá nic jiného než pokračovat ve vydávání nepravidelného Opravníku Moby Dicka.
více


15.1.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Putování za hrnečkem

kovanic-rouska
Minule jsem zmínil, že jsme se od jezírka Tarn Hows k autuvraceli „hodně strašidelným lesem“. Nakonec se mi podařilo vyrobit jen jeden, dva použitelné snímky, které ilustrují tento můj dojem.
více


11.1.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Léta dvacátá, nebo jaká?

kovanic-rouska
Aston tady ve čtvrtek přivítal dvacátá léta. Připustil, že je to možná dětinství, ale je rád, že zase budou nějaká „átá“ léta.
více


8.1.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Poslední jezero

kovanic-rouska
Při večerní domácí přípravě u klobásek a libové slaniny (ta se jenom udí, a před jídlem se musí ještě tepelně upravit) jsme na dnešek vybrali jako cíl našeho posledního výletu Tarn Hows. (“Tarn“ značí „jezírko, pleso, horské oko“. Jakže?
více


4.1.2020 ŠAMANOVO DOUOPĚ: Rio, ó Rio!

kovanic-rouska
Z výpravy k nečekaně nalezené inspiraci Arthura Ransomeho k Údolí Vlaštovek docházíme zpátky k autu na téčkové křižovatce, sevřené ze všech stran protiovčími zídkami.
více


1.1.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Údolí Vlaštovky?

kovanic-rouska
Včera jsme si udělali malou oslavu, protože Terezka měla svátek. Malý dárek pro ni jsem zapomněl doma, koupil jsem jí aspoň při večerním brouzdáním městečkem Coniston zmrzlinu, po níž tak prahla.
více


28.12.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Můj Štědrý den

kovanic-rouska
Vloni jsem ve svém slohovém cvičení ke konci napsal: „Světýlka jiskřila v očičkách malé Viki, Terezino cukroví se skvěle hodilo k dobrému čaji s mlékem a všichni jsme byli šťastni a spokojeni.
více


25.12.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: A támhle je ostrov Man!

kovanic-rouska
No jo, nakonec jsme na tu Kančenžangu Vlaštovek a Amazonek ve zdraví vylezli. Nejdříve jsem se ale musel vydrápat z toho horského plesa, do nějž jsem na konci minulého vyprávění po zádech zahučel.
více


21.12.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Nesmrtelnost

kovanic-rouska
Když se narodíme, moc toho nevíme. Víme, že dýcháme, možná ani to ne. Vadí nám, když nedýcháme. Vadí nám, když máme hlad, když je nám zima, když se nudíme. Něco si pamatujeme, ano, dřív to bylo jistě lepší. Jak rosteme, poznáváme mnohem víc. Nejen sebe, ale i své okolí.
více


18.12.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Už se to trhá

kovanic-rouska
Pátý den naší výpravy do Lake District se budím v 5:55. Dnes nás čeká asi nejnáročnější program, a to výstup na místní horu Old Man of Coniston, aneb Kančenžangu Vlaštovek a Amazonek. Musím se na něj posílit, a proto opět upadám do hlubokého spánku, sichrovaném poslechem Cimrmanů ze sluchátek iPodu.
více


14.12.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Brexit z Lake District

kovanic-rouska
Nezaznamený český purista kdesi před časem oznámil, že „česky“ se slovo „brexit“ vyslovuje „bregzit“, a od té doby se toto podivné slovo line z českých médií. Angličané však zřejmě nesledují česká média, a tak to slovo vyslovují blbě: „breksit“. Ale tak je to se vším. Nejvíce s posledními...
více


11.12.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Kruté podzemí

kovanic-rouska
Máme za sebou cestu Jezerním krajem a před sebou vstup do lomu Honister, jediného funkčního břidlicového lomu v Anglii. A nastal ten pravý čas přemístit se do baráčku se suvenýry a toaletami, jak jsem byl pravil minule.
více


7.12.2019 MOBY DICK: Opravník Moby Dicka

Moby Dick
Moby Dick neustále vykonává různé důležité práce, takže nemá čas komentovat světové ani domácí dění. Ostatně to je natolik absurdné, hej, Kefalín, že stěží lze vymyslet něco hovadnějšího a ironičtějšího, než je sama hovadná a absurdní realita.
více


4.12.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: K Lomaři Bobovi

kovanic-rouska
Minule jsem slíbil, že odpovím na komentáře k mému předchozímu článku Třikrát hurá Ostrov Divokých koček!
více


30.11.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Psanec v dešti

kovanic-rouska
Minule jsem tvrdil, že dnes, tedy v neděli, nejspíše vylezeme na horu Old Man of Coniston/Kančenžangu Vlaštovek a Amazonek. (Ačkoli se dá očekávat nedělní nával.)
více


27.11.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Třikrát hurá Ostrov Divokých koček!

kovanic-rouska
Řadový hornický domek, ve kterém jsme se na konci minulého vypravování v Conistonu ubytovali, má na vnější šířku 5 metrů (a na vnitřní šest kroků). Je tedy asi stejně široký jako náš sídlištní byt 3+1.
více


23.11.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Dlouhá chvíle pro demokracii

kovanic-rouska
S velkým očekáváním jsem minulou sobotu vyrazil na Letenskou pláň, kde spolek Milion chvilek, z. s., pořádal další shromáždění nespokojených občanů. Předem jsme se totiž dověděli, že bude představena nová velká idea.
více