22.1.2021 | Svátek má Slavomír


20.1.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Přemítání o nemyšlení

Jan Kovanic
Už dlouho přemýšlím o tom, proč se naše (i moje) myšlení ubírá často podivným směrem, proč jsou lidi (i já) schopni věřit všelijakým kravinám, často i nebezpečným kravinám. (Dnes se jim místo „kraviny“ říká „fake news“.) Dříve, totiž za prvobytného pospolna, to bylo jednodušší.
více


16.1.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Poctivá bramboračka

Jan Kovanic
Jsem polívkovej. Asi od doby, kdy jsem se v dávných sedmdesátkách vracel na běžkách v mlze a vánici z Jizerek do skutečně rodného Liberce. Bral jsem to přes Novou Louku, kolem lesního zámečku, který měl najednou nečekaně otevřené dveře.
více


13.1.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Chvála dárků

Jan Kovanic
Nedávno jsem v telce při přemítání programů narazil krátce na nějakou rozjuchanou vědomostní soutěž. Účastníci měli najít šest slov, která se pojí k pojmu „advent“. Mezi těmi šesti slovy tedy nebyl ani „příchod“ , ani „Spasitel“.
více


9.1.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Křivé zrcadlo sudetoněmeckých dějin

Jan Kovanic
V předvánočním období se ke svým „milým krajanům s kořeny v českých zemích, milým sudetoněmeckým krajanům, milým českým krajanům a přátelům sudetoněmecké etnické skupiny“ obrátil s adventním poselstvím Bernd Posselt.
více


6.1.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: 839!

Jan Kovanic
„Důchody chceme nadále navyšovat tak, jak to děláme od doby menšinové vlády ANO. V rozpočtu na rok 2021 rozhodně počítáme s významným navýšením.“ Tak pravil premiér vlády, Andrej Babiš, který si oblibuje důchodce, ano nejvíce ze všech politiků.
více


2.1.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak lze zmenšiti břemeno výměnkové?

Jan Kovanic
Odstraniti výměnek úplně ze selských usedlostí – na to nelze ani pomysliti; to než se stane, bude trvati tak dlouho, jako trvá jeho zavedení, od nepaměti do daleké budoucnosti. Ale jisté výhody si zaopatřiti do výměnku je snadné.
více


30.12.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Několik poznámek k Ježíši Nazaretskému

Jan Kovanic
V tento vánoční čas vysílala Česká televize na Dvojce čtyřdílnou epopej toho jména; poznámky se tedy primárně týkají filmu, přesněji čtyř celometrážních filmů, novozákonní postava Krista je v nich pak hlavním hrdinou
více


26.12.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Můj Štědrý den

Jan Kovanic
Když jsem byl malej, tak jsme vždycky po vánočních prázdninách psali ve škole sloh na téma „Můj Štědrý den“. Vzpomněl jsem si na to, když jsem před více než dvaceti lety začal pravidelně psát do Neviditelného psa.
více


23.12.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Vánoce začaly

Jan Kovanic
Je po čtvrté neděli adventní, ve čtvrtek skončila chanuka, v pondělí proběhl zimní slunovrat, přičemž byl Saturn s Jupiterem v konjunkci. Po dlouhé době zase. Zdravotní pojišťovna mi proplatila 200 Kč za vitamíny a 500 korun za zdravotní pantofle. Vánoce začaly.
více


19.12.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Dobrá zpráva, špatné zprávy

Jan Kovanic
Na začátek jedna dobrá zpráva: exministr zdravotnictví Roman Prymula odmítl převzít funkci „vládního zmocněnce pro očkování“, kteroužto funkci jsem minule ironizoval. Tento moudrý muž pochopil, že „není možné řídit ze čtyř míst“.
více


16.12.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Testy? Vyprodáno!

Jan Kovanic
Jsou míněny antigenní testy a důvod vyprodání neleží jen v tom, že je to zadarmo. Ale i v tom, že moudrá vláda chtěla, aby se lidé před Vánoci doprovázenými rodinnými sešlostmi nechali vyšetřit.
více


12.12.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Dynamická stagnace

Jan Kovanic
Stěžoval jsem si tady minule, tedy v úterý osmého, na dopravní zpoždění v hlavách politiků. Po dalších třech dnech ho mohu vyčíslit, alespoň pokud jde o reakci na vývoj koronavirové epidemie: Jde minimálně o osm dní.
více


9.12.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Křivka S, kočkoPES...

Jan Kovanic
Před téměř padesáti lety jsme jako studenti na pražské technice modelovali pomocí analogových počítačů typu MEDA odpověď systému na jednotkové zatížení. Konkrétně jak se chová elektrický obvod sestavený z různých kondenzátorů, odporů a cívek poté, co ho zapojíme do elektrické sítě.
více


2.12.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Ruští agenti na oběžné dráze

Jan Kovanic
Minulý čtvrtek přivítala Moskva pana Martina Nejedlého, takto poradce českého prezidenta Ing. Miloše Zemana. V ruské stolici se pan Nejedlý z pověření pana prezidenta setkal se „zástupci administrativy ruského prezidenta“. Jedním z těch zástupců byl i poradce Vladimira Vladimiroviče Putina i...
více


28.11.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Sranda skončila

Jan Kovanic
Dámy a pánové, zatímco jsem se v minulých článcích zmiňoval o koroně v humorném až satirickém duchu, musím dnes přejít k sarkasmu - protože sranda skončila.
více


25.11.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Koro-kuri pokračuje

Jan Kovanic
Dámy a pánové, KOROnavirová krize pokračuje, nutně přibývá i dalších KURIozit. O některých jsem psal minule, některé jsem nezmínil. Třeba tu, že vláda podporuje investice tím - že vezme peníze investorům. Konkrétně starostům.
více


21.11.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Koro-kuri

Jan Kovanic
Dámy a pánové, KOROnavirová krize nám přinesla krom mnohých neštěstí i nebývalé množství KURIozit. Jedna z nich se týká i spotřeby piva. Jeho odbyt je na tom tak bídně, že ho pivovary musí vylévat do kanalizace, jako tak činili dříve i čeští zemědělci s mlékem.
více


18.11.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak zvolit amerického prezidenta

Jan Kovanic
V nedávných amerických prezidentských volbách současný pan US prezident Donald Trump prohrál. Myslím si to já a 80 % Američanů. No moment, ono by asi nemělo záležet na průzkumech veřejného mínění, když už je pár týdnů po volbách, ne? Tak znova a jinak:
více


14.11.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Únosná mez

Jan Kovanic
Ve středu přibylo už jenom devět tisíc nakažených profláklým covidem. Epidemie se zlomila, děti půjdou po svátku 17. 11. do školy, zatím jen prvňáčci a druháčci. Ve čtvrtek bylo už jen necelých osm tisíc nakažených. P
více


11.11.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: K čemu zázračná nemocnice?

Jan Kovanic
Počty nově nakažených koronavirem se bohudík snižují, počty nemocných taky, i počty hospitalizovaných, bohužel stále přibývají počty zemřelých, do úterka je jich už přes pět tisíc.
více


7.11.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Úspěchy Donalda Trumpa

Jan Kovanic
Když Donald Trump nastupoval do svého prezidentského úřadu, působil jako ješitný, sebestředný, narcistický nadsamec se závažnými poruchami chování, které naznačovaly až duševní poruchu.
více


4.11.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Dobrodružství při hledání poznání

Jan Kovanic
Ve čtvrtek 5. listopadu v 10:00 začíná on-line konference „Kniha jako dobrodružství poznání“. Nejdříve proběhne panelová diskuse: Úskalí knižního marketingu v časech zavřených knihkupectví.
více


31.10.2020 MOBY DICK: Vzestup Donalda Trumpa

Moby Dick
V USA už probíhají prezidentské volby, v nichž má současný prezident Donald J. Trump slušnou šanci nevyhrát. Připomeňme si jeho nástup do funkce v ohlasech, které jsme nalezli v Deníčku Moby Dicka. Moby si dělal z Kačera Donalda legraci, ale postupně ho plnilo hrůzou, jak nepoctivě o tomto...
více


28.10.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Sedím doma na zadku

Jan Kovanic
V sobotu jsem tu na virus doporučoval kolo. A hořekoval, že cykloservisy musí mít zavříno. Protože jsem ve výjimkách Á až Zet nenašel, že by opravny kol mohly mít otevříno.
více


24.10.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Kolo na virus!

Jan Kovanic
Češi jsou prý smějícími se bestiemi, neposlušnými občany, Švejky a zneužívači zákonů a platných pravidel. Tak třeba někteří podvodníci obešli zákaz volného pohybu osob tím, že jdou na chlastačku k sousedům pod rouškou „sousedské výpomoci“.
více


21.10.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Frontové boje

Jan Kovanic
Doba koronavirová přinesla mnohá omezení, mezi ně patří i omezení otevírací doby ouřadů. Pražský magistrát vyhlásil za doby ouřední pondělí od 8 do 13 hodin a středu od 13 do 18 hodin.
více


17.10.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Nezvedejmež frňák

Jan Kovanic
V pondělí jsem byl u svého očaře, aby se mi podíval na sítnici. V rámci mé kompenzované cukrovky tak činím každý rok, letos jsem si to trochu prodloužil, neb jsem se objednal až v srpnu.
více


14.10.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Čisté svědomí pana premiéra

Jan Kovanic
Z otázky redaktorky ČT Izabely Niepřejové ve 22:21 na pondělní noční tiskové konferenci vlády po vyhlášení nouzového stavu. Obrací se na premiéra vlády Andreje Babiše: „Dnes přesáhl počet mrtvých tisícovku.
více


10.10.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Kdo poletí na Mars?

Jan Kovanic
Současné běsnění kolem rovnoprávnosti všech ras a pohlaví si našlo novou oběť, a to vyhlašování filmových Oskarů. Bude se prý dělat statistika herců, produkčních, kameramanů, kostymérů a jánevímjakých kategorií, ve kterých bude muset být zastoupen patřičný počet různorodých kast - aby byl film...
více


7.10.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Můj senátor

Jan Kovanic
Napsal mi můj senátor. Před prvním kolem voleb do Senátu Parlamentu České republiky jsem v kastlíku našel jeho dopis letákovitého charakteru, ačkoli na dvířkách kastlíku jest čitelně a jasně deklarováno, že letáků nechci vhazovati.
více


3.10.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Kašlu na to!

Jan Kovanic
Takhle nějak před dvaceti lety jsem začal kašlat. Či po-kašlávat. Ne stále, ale když ano, je to nepříjemné. Během let jsem prošel mnohými vyšetřeními. Tuberu nemám. Plíce jsou v pořádku.
více


30.9.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: K Saturnu s krekry a light colou

Jan Kovanic
Byt už mám přeplněn jak knihovnami, tak volně ležící literaturou. Proto si teď už nekupuju knížky, leč půjčuju si je v Městské knihovně. Naposledy jsem si půjčil hard sci-fi Mise k Saturnu autorů Johna Sandforda a Cteina (vyšlo 2018 u Dobrovského v překladu Marka Čtrnáct).
více


26.9.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Bitva pod Vyšehradem

Jan Kovanic
Právě před 20 lety zaútočili levicoví teroristé v Praze na symboly západní civilizace. Tehdy zde probíhalo 55. zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, a to poprvé za bývalou „železnou oponou“.
více


23.9.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jistě, pane Moravče

Jan Kovanic
Už dlouho jsem neviděl ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha tak uvolněného, jako v neděli v pořadu ČT Otázky Václava Moravce. Nepatřičně uvolněného s ohledem na covidovou krizi a s ohledem na to, jak ho Václav Moravec griloval.
více


19.9.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak si zhotovit jablko

Jan Kovanic
Člověk pracuje v potu tváře na poli, v sadu či v kanclu u počítače (případně ofisuje z houmu), by si zabezpečil dobrou ourodu či nevkusně podprůměrný plat.
více


16.9.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak vznikl Izrael?

Jan Kovanic
V podstatě podvodem. Alespoň podle francouzského historického dokumentárního filmu „Tak vznikl Izrael“ od společností Nouvelle Tribu, Paradigma Films atd. za participace dalších francouzských společností.
více