8.5.2021 | Den vítězství


8.5.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Křivka klesá nepříjemně

Jan Kovanic
Aston si tady optimisticky liboval, že „křivka znázorňující počty nakažených příjemně klesá“, ale ona příjemně neklesá. Přesněji: Klesá, ale pomalu. A ne příjemně. Stále jsme výše než před rozběhem druhé vlny. A podobně klesala už čtyřikrát!
více


5.5.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Tenkrát na Pražačce

Jan Kovanic
Jako kluk jsem se téhle frázi smál - dokud jsem sám nezažil Srpen a Listopad. Už jsem v minulých letech vyprávěl různé příběhy z této doby, dnes popíšu boje na pražské „východní frontě“.
více


1.5.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Šeřík od Gagarina

Jan Kovanic
Mohutný kolos TU-104 s imatrikulací CCCP 42389, vedený kapitánem Michajlovem, dosedá na přistávací plochu Ruzyňského letiště v pátek 28. dubna 1961 v 10 hodin 42 minut.
více


28.4.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Takové uvolněné odpoledne

Jan Kovanic
Před deseti dny jsem se tu chlubil, že jsem už registrován k očkování proti covidu. No a v pondělí jsem vyslechl výzvu čtenáře J. Jirky: „Vzhůru pod jehlu! Chcete snad žít věčně?“ Pročež jsem NAočkován! A šlo to dobře.
více


24.4.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Asymetrická odpověď

Jan Kovanic
Minulý komentář jsem končil větou „Oni nám ti Rusáci ještě zasolí!“ Už jsem nedodal: „Ale i my jim zasolíme!“ A zasolili. Alespoň co se diplomatického zastoupení tejče.
více


21.4.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Šestá válka ruská

Jan Kovanic
Punské války byly tři, současná válka, kterou proti nám Rusko vede, je už alespoň šestá.
více


17.4.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Očkování na konci tunelu

Jan Kovanic
Tak jsem konečně dostal možnost zaregistrovat se na očkování proti covidu. Chodívám spát až po půlnoci, a tak, než jsem v úterý večer vypnul počítač, jsem si řekl, že ozkouším funkčnost tolik hanobeného registračního systému.
více


14.4.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: K čemu jsou nám kosmické lety

Jan Kovanic
V pondělí jsme si připomněli Mezinárodní den kosmonautiky. Po pěti úspěšných zkušebních letech, krytých v programu Sputnik mnohoslibným názvem „Kosmičeskij korjabl“, si toho dne v roce 1961 do kulové kabiny Vostoku 1 vlezl Jurij Gagarin.
více


10.4.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Vytýkací články

Jan Kovanic
Na žádost pana státního prezidenta Miloše Zemana odvolal pan státní prezident Miloš Zeman ministra zdravotnictví pana Jana Blatného (nestraník za ANO). Odvolání bylo zdrženo asi o měsíc kolečkem, ve kterém premiér Andrej Babiš poslal panu ministrovi čtyři vytýkací dopisy.
více


7.4.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Letadlem ne

Jan Kovanic
Psal jsem tady před týdnem, jak mne v době koronavirové zklamávají televizní seriály - i ty detektivní. Přitom jsem úplně zapomněl, že jeden seriál mám ve zvláštní oblibě. A jsou to prosím Letecké katastrofy.
více


3.4.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Zlatá poškola!

Jan Kovanic
Zlatá češtinářka Auředíková! Ta by je hnala! Měli jsme ji na základce na druhém stupni jako třídní. Z diktátů jsem u ní míval vždy jedničku, málokdy dvojku.
více


31.3.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Zlatí Hříšní lidé!

Jan Kovanic
Doba koronavirová vede člověka občas i k pasivitě. Třeba i k pasivnímu sledování televizních pořadů. Nahrává tomu i proměna televizního aparátu v periferní zařízení sítě elektronických služeb.
více
18.3.2021 ŠAMANOVĚ DOUPĚ: Škody v lese

Jan Kovanic
Jako mladistvý inženýr jsem si v ponurých osmdesátkách přivydělával na obživu rodinky účinkováním v komparzu.
více


13.3.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: We Ten Mio

Jan Kovanic
Když jsem byl malej, měl jsem to štěstí sledovat závody o vesmír. Tedy soutěžení dvou supervelmocí, SSSR a USA o to, kdo bude mít větší úspěchy v pilotovaných letech. Nejdříve jasně vedl Sovětský svaz.
více


10.3.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Není to závod

Jan Kovanic
„Není to závod“, prohlásil v pondělí ministr zahraničí Tomáš Petříček k převratné koronavirové události. Tou je převezení první pacientky ze zcela zahlcené orlickoústecké nemocnice do Ratiboře (bratrské Polsko).
více


6.3.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Proč to Babišovi stále prochází?

Jan Kovanic
PROČ premiér Babiš vyhodil hlavní hygieničku? Důvodem je „nespokojenost premiéra Andreje Babiše s prací vysokých úředníků ministerstva zdravotnictví v době sílící epidemie koronaviru“.
více


3.3.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Kam můžeme

Jan Kovanic
Ve čtvrtek jsem si při svém klasickém padesátikilometrovém kolokolečku sjel z Lužin Prokopákem k Vltavě. Až tam jsem doprovodil dcerku Terku, která tudy drandila na smíchovské metro na své nové koloběžce.
více


27.2.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Co najdeš v lese? LDH!

Jan Kovanic
Když se člověk vydá do přírody, vybaven klíči, peněženkami, mobily a foťáky, tak občas něco ztratí. To jsem takhle jednou, asi tak před dvaceti lety, šel do lesa na houby a ztratil tam klíče od auta.
více


24.2.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Dobré zprávy, sem tam špatná

Jan Kovanic
Není ničí vina, že je situace tak špatná. Je to katastrofa jako kterákoliv jiná. Tuto dobrou zprávu sdělil na úterní tiskovce ministerstva zdravotnictví náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý.
více


20.2.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: ...a velký skok pro roboty

Jan Kovanic
Před dlouhými dvaapadesáti lety jsem byl přímým účastníkem přistání lunárního modulu Apolla 11 na povrchu Měsíce. Vlastně divákem. Přesněji posluchačem. Československá televize tenkrát přímými přenosy z historického letu imperialistických Američanů příliš neplýtvala.
více


17.2.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Světlo na konci tunelu...

Jan Kovanic
V minulém článku jsem hledal důvody, proč se ministr zdravotnictví Jan Blatný (v závěsu za premiérem Andrejem Babišem - anebo naopak) brání převozu chebských koronautů do blízkých německých nemocnic.
více


13.2.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Selekce, pane premiére!

Jan Kovanic
Ano, pane ministře, my tady na pacientech provádíme selekci. Řekl ve čtvrtek přímo do televizních kamer jeden z lékařů v Karlovarském kraji. Což je odvaha, když uvážíme, že podobnou informaci sdělil panu ministru zdravotnictví.
více


10.2.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Fake oldies

Jan Kovanic
Záměrné desinformace, falešné zprávy, výmysly či propaganda jsou známé mnohem dříve než moderní výraz „fake news“, na nějž mi strejda gůgl vyplivnul hnedle 83.600.000 odkazů.
více


6.2.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Babišův startovní výstřel

Jan Kovanic
Ústavní soud ztratil zábrany a aktivně se snaží ovlivnit politickou situaci v zemi, což mu absolutně nepřísluší. Pavel Rychetský evidentně není nestranný ústavní soudce.
více


3.2.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Do kohort!

Jan Kovanic
Za minulý rok zemřelo 11.872 lidí kvůli covidové nákaze. Nebo slovy ministerstva zdravotnictví „v souvislosti s koronavirem“. Statistici zase zaznamenali, že v roce 2020 (přesněji do 27.12.) narostl počet úmrtí v Česku o 15 %
více


30.1.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Chvála vládě

Jan Kovanic
Minule jsem tady lál premiéru Babišovi do lodyh, a zdůvodňoval jsem proč. Jeden s diskutujících se mne ptal: „Bude to k něčemu užitečné?
více


27.1.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Přerazte mu ty ruce!

Jan Kovanic
To je samozřejmě vykřiknuto jen obrazně, abyste hned netáhli na Strakovku, kde sídlí nositel Zlatého bludného balvanu „ za blábolení a šíření pitomostí v oblasti zdravotnictví a vědy“.
více


23.1.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Konec Jendova bezstarostného dětství

Jan Kovanic
Když jsem tady minule přemítal o nemyšlení, slíbil jsem, že někdy příště napíšu, jak jsem jsem sám nalétl nějakým „fake news“ (kravinám). První kravině, na niž jsem si naběhl, byla (s)myšlenka komunismu. Ale snad mi může být odpuštěno, stalo se mi to, když jsem bylo ještě dítě.
více


20.1.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Přemítání o nemyšlení

Jan Kovanic
Už dlouho přemýšlím o tom, proč se naše (i moje) myšlení ubírá často podivným směrem, proč jsou lidi (i já) schopni věřit všelijakým kravinám, často i nebezpečným kravinám. (Dnes se jim místo „kraviny“ říká „fake news“.) Dříve, totiž za prvobytného pospolna, to bylo jednodušší.
více


16.1.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Poctivá bramboračka

Jan Kovanic
Jsem polívkovej. Asi od doby, kdy jsem se v dávných sedmdesátkách vracel na běžkách v mlze a vánici z Jizerek do skutečně rodného Liberce. Bral jsem to přes Novou Louku, kolem lesního zámečku, který měl najednou nečekaně otevřené dveře.
více


13.1.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Chvála dárků

Jan Kovanic
Nedávno jsem v telce při přemítání programů narazil krátce na nějakou rozjuchanou vědomostní soutěž. Účastníci měli najít šest slov, která se pojí k pojmu „advent“. Mezi těmi šesti slovy tedy nebyl ani „příchod“ , ani „Spasitel“.
více


9.1.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Křivé zrcadlo sudetoněmeckých dějin

Jan Kovanic
V předvánočním období se ke svým „milým krajanům s kořeny v českých zemích, milým sudetoněmeckým krajanům, milým českým krajanům a přátelům sudetoněmecké etnické skupiny“ obrátil s adventním poselstvím Bernd Posselt.
více


6.1.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: 839!

Jan Kovanic
„Důchody chceme nadále navyšovat tak, jak to děláme od doby menšinové vlády ANO. V rozpočtu na rok 2021 rozhodně počítáme s významným navýšením.“ Tak pravil premiér vlády, Andrej Babiš, který si oblibuje důchodce, ano nejvíce ze všech politiků.
více