21.10.2020 | Svátek má Brigita


21.10.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Frontové boje

Jan Kovanic
Doba koronavirová přinesla mnohá omezení, mezi ně patří i omezení otevírací doby ouřadů. Pražský magistrát vyhlásil za doby ouřední pondělí od 8 do 13 hodin a středu od 13 do 18 hodin.
více


17.10.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Nezvedejmež frňák

Jan Kovanic
V pondělí jsem byl u svého očaře, aby se mi podíval na sítnici. V rámci mé kompenzované cukrovky tak činím každý rok, letos jsem si to trochu prodloužil, neb jsem se objednal až v srpnu.
více


14.10.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Čisté svědomí pana premiéra

Jan Kovanic
Z otázky redaktorky ČT Izabely Niepřejové ve 22:21 na pondělní noční tiskové konferenci vlády po vyhlášení nouzového stavu. Obrací se na premiéra vlády Andreje Babiše: „Dnes přesáhl počet mrtvých tisícovku.
více


10.10.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Kdo poletí na Mars?

Jan Kovanic
Současné běsnění kolem rovnoprávnosti všech ras a pohlaví si našlo novou oběť, a to vyhlašování filmových Oskarů. Bude se prý dělat statistika herců, produkčních, kameramanů, kostymérů a jánevímjakých kategorií, ve kterých bude muset být zastoupen patřičný počet různorodých kast - aby byl film...
více


7.10.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Můj senátor

Jan Kovanic
Napsal mi můj senátor. Před prvním kolem voleb do Senátu Parlamentu České republiky jsem v kastlíku našel jeho dopis letákovitého charakteru, ačkoli na dvířkách kastlíku jest čitelně a jasně deklarováno, že letáků nechci vhazovati.
více


3.10.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Kašlu na to!

Jan Kovanic
Takhle nějak před dvaceti lety jsem začal kašlat. Či po-kašlávat. Ne stále, ale když ano, je to nepříjemné. Během let jsem prošel mnohými vyšetřeními. Tuberu nemám. Plíce jsou v pořádku.
více


30.9.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: K Saturnu s krekry a light colou

Jan Kovanic
Byt už mám přeplněn jak knihovnami, tak volně ležící literaturou. Proto si teď už nekupuju knížky, leč půjčuju si je v Městské knihovně. Naposledy jsem si půjčil hard sci-fi Mise k Saturnu autorů Johna Sandforda a Cteina (vyšlo 2018 u Dobrovského v překladu Marka Čtrnáct).
více


26.9.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Bitva pod Vyšehradem

Jan Kovanic
Právě před 20 lety zaútočili levicoví teroristé v Praze na symboly západní civilizace. Tehdy zde probíhalo 55. zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, a to poprvé za bývalou „železnou oponou“.
více


23.9.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jistě, pane Moravče

Jan Kovanic
Už dlouho jsem neviděl ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha tak uvolněného, jako v neděli v pořadu ČT Otázky Václava Moravce. Nepatřičně uvolněného s ohledem na covidovou krizi a s ohledem na to, jak ho Václav Moravec griloval.
více


19.9.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak si zhotovit jablko

Jan Kovanic
Člověk pracuje v potu tváře na poli, v sadu či v kanclu u počítače (případně ofisuje z houmu), by si zabezpečil dobrou ourodu či nevkusně podprůměrný plat.
více


16.9.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak vznikl Izrael?

Jan Kovanic
V podstatě podvodem. Alespoň podle francouzského historického dokumentárního filmu „Tak vznikl Izrael“ od společností Nouvelle Tribu, Paradigma Films atd. za participace dalších francouzských společností.
více


12.9.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Naše hříchy

Jan Kovanic
Na jaře jsme zastavili ekonomiku během pár hodin. Stálo nás to asi půl bilionu korun, ale přibrzdili jsme rozvoj nového koronaviru. Však zpanštěli jsme, zpychli, začali rozdávat rady. A zrušili většinu protiepidemiologických opatření. Teď se nám korona směje do ksichtu a okolní i neokolní státy si...
více


9.9.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Co uděláme, až...?

Jan Kovanic
Co uděláme, až Čínská lidová republika zaútočí na Čínskou republiku, aby ji obsadila? Tedy až pevninská komunistická Čína zaútočí na demokratickou ostrovní Čínu, aby prosadila svůj dlouhodobý záměr sjednocení?
více


5.9.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak se paní Poláčková vrátila domů

Jan Kovanic
Polná je milé krásné historické městečko na pomezí Čech a Moravy. Nevím, jak to mají místní vlastenci nastaveno, ale jistý Jan Ámos Komenský ji počítal k Moravské zemi. Nicméně většinu času byla Polná součástí českých krajů - no a dnes je to Kraj Vysočina...
více


29.8.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak na Liberec nespadla jaderná bomba

Jan Kovanic
Už asi pětadvacet let jezdím v létě na jeden, dva týdny dovolenkovat se do Jizerek na Šámalovu chatu (kde jsme s třídou měli v roce 1969 za doznívající svobody maturitní večírek). Jezdím tam každoročně, nejdříve se ženou Ivanou, když zemřela, tak s partnerkou Janou, když zemřela i ta, jezdím sám s...
více


26.8.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Milenky a vrazi

Jan Kovanic
Státní ouřednice přiznala, že měla s fotbalovým šíbrem milostný poměr, avšak krátký pouze. Jen co by mu schválila státní dotace z fondu ministerstva školství a sportu na jeho aktivity.
více


15.8.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Vodopády, hrad a kostel

Jan Kovanic
Poprvé v životě jsem se podíval k vodopádům Černé Nisy skrytým hluboko v kateřinském údolí pod zbytky skalního hrádku Jezdec. A to proto, že mi na Novou Louku, kde jsem byl bytoval o své dovolené, zavolal opravář z Mnichova Hradiště.
více


12.8.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Kolem čtyř přehrad...

Jan Kovanic
Když už jsem se ocitl na Nové Louce bez (stále ještě opravovaného auta), ale mám kolo, podívám se někam. Už dlouho, asi tak třicet let, jsem nebyl na přehradě na Bílé Desné nad Desnou.
více


8.8.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Štolpich rázu protistátního

Jan Kovanic
Podivuhodně romantická a éterická Sissi, choť císařpána, u Sloupského potoka nikdy nebyla. Ale má tam desku. Zase.
více


5.8.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Co člověk zjistí na vlastní kopyta

Jan Kovanic
Do Jizerských hor zatím nezavítal kůrovec - tedy ne více, než je tam vždy k mání (viz lokalitu Na Kůrovci). Jsou stále vlhké a rašelinné, i když méně, než bývalo zvykem. Na Nové Louce nad Bedřichovem.
více


18.7.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Doživotní cíl

Jan Kovanic
Pokora před černošským údělem dorazila i do závodů F1. Lewis Hamilton, šestinásobný mistr světa, poklekl před nedělní Velkou cenou Štýrska.
více


15.7.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak bylo na Měsíci

Jan Kovanic
Tyhle prázdniny si skvěle užívám. V pondělí jsem se byl na Ďáblické hvězdárně podívat na kometu Neowise, a teď v úterý navečer, jsem se vrátil z Planetária v Královské oboře.
více


11.7.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Slavnostní neotevření

Jan Kovanic
Grandhotel Zlatý Lev v Liberci otevřelo slavnostně samo Jeho císařské a královské Apoštolské veličenstvo František Josef I. Hraniční přechod mezi NDR a ČSSR zase slavnostně otevřeli soudruh první tajemník ÚV KSČ a pan prezident republiky Antonín Novotný s chotí. Nebo ne?
více


8.7.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak značky nevedou

Jan Kovanic
Tohle není povídání o místech, kam značky nevedou, jak v několika svých knížkách popsala už poutnice nejen českou krajinou a historií spisovatelka Ivana Mudrová. Ale ony někam značky vedou, leč nedovedou, protože jsou třeba namalované na mapě, nikoliv však v terénu. Sami to znáte:
více


4.7.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Podivu hodné setkání

Jan Kovanic
Dostal jsem pozvánku na udílení Krameriovy ceny za nezávislou žurnalistiku. Tedy ne jako laureát, ale jako host slavnostního vyhlášení této ceny, pojmenované po slovutném spisovateli a nakladateli, zakladateli novodobé české žurnalistiky. Díky jeho České expedici mluvíme dnes česky.
více


1.7.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Trump, maso a sex

Jan Kovanic
Americká rozvědka už nejméně měsíc ví, že ruské vojenské tajné služby nabízejí Tálibánu odměny za zabité americké vojáky v Afghánistánu. Přesněji: Spojené státy prý „dospěly k přesvědčení“, že je tomu tak.
více


27.6.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Křížovkář a hádankář

Jan Kovanic
Když jsem byl malej, dostal jsem knížku, která se tak jmenovala. Nebo možná trošku jinak. Byla plná hádanek a křížovek, roháčků a čtvercovek, doplňovaček a osmisměrek, hřebenovek a rámcovek a rébusů a dalších hádanek. A návodů, jak je luštit. Některé jsem si oblíbil více, jiné méně. Jiné vůbec....
více


24.6.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Popírači a rouškomilové

Jan Kovanic
Vážení přátelé, ano, i v době která celý národ, včetně naturalizovaných cizinců, semkla v jeden šik, se ty šiky často přešikovaly. A vznikaly různé skupiny a podskupiny. Jednou ze skupin byli ti, kteří zemřeli, „protože stejně měli zemřít“.
více


20.6.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Ztracené klíče

Jan Kovanic
Taky jste už někdy jistě ztratili klíče. Já jednou v lese na houbách. Klíče od auta. Taky jsem ztratil v ječmeni mobil, ale mobil lze dohledat jiným mobilem – když ho má někdo blízký a když s ním projdete trasu znova dříve, než se mu vybije baterka.
více


17.6.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Najít si své místo

Jan Kovanic
Tentokrát to nebude o „svých místech“ , na kterých by měl člověk najít pohřešované předměty, leč o místech, kde by měl hledat houby. Každý houbař taková svá místa má. A někdy na nich najde houbu spíše, než když doma hledá klíče/ peněženku/ řidičák.
více


13.6.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Produkty doby

Jan Kovanic
25. května 2020 zaklekl v americkém Minneapolisu bílý policajt Chavin černocha Floyda, který předtím v trafice za cigára platil padělanou dvackou. Floyd byl podezřelý, že v autě má další padělané peníze.
více


10.6.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Vyhrát volby

Jan Kovanic
Ondyno jsem tu dal na vědomí jeden z důvodů, proč jsem se nestal politikem. Odmítli jsme totiž na zasedání volební komise Hnutí za občanskou svobodu společně se ženou Ivanou, aby členové volební komise HOS dostali nějaké peníze za možný finanční úspěch HOSu ve volbách.
více


6.6.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Hoden jest zdravotník odměny své

Jan Kovanic
Odměníme zdravotníky, již stáli statečně tváří v tvář, vlastně tváří k mordě koronaviru! zněl hrdý hlas z ministerstva zdravotnictví. A třeba i čtyřicet tisíc dostanou za každý měsíc boje za záchranu národa! Výsledek byl pak poněkud rozpačitý, aneb pumprdentlich*, jak se říkává, když skutečnost...
více


3.6.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Své místo

Jan Kovanic
Když jsem byl malej, tak všichni kluci chtěli být kosmonauty. Stejně jako Jurij Gagarin, ten usměvavý kluk. Jenže i jako desetiletý jsem byl pochybovačné dítě. Uvědomoval jsem si, že kosmonauty mohou být jen úplně zdraví lidé, piloti.
více


30.5.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Alternace duševního stavu poslanců

Jan Kovanic
Není v Poslanecké sněmovně většího bojovníka za svobodu, než jest poslanec ODS pan Marek Benda. Naposledy se zviditelnil svým bojem za nenošení roušek při jednáních Sněmovny.
více


27.5.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Výživa národa

Jan Kovanic
Vrhnuto sem po více než sto letech poté, co éterem znovu znějí slova, jak důležito jest výživu českého národa zajistiti výhradně domácími produkty. Jako bychom si již dříve neužívali evropských banánů z Karibiku a ještě dříve kubánských pomerančů ze státu světové socialistické soustavy.
více