19.6.2021 | Svátek má Leoš


19.6.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Lesk a bída cyklostezek

Jan Kovanic
Téměř ve stejném čase a podobně jako v mém minule uvedeném příspěvku o povinnosti předjíždět cyklisty ve vzdálenosti 1,5 m psala dcerka Terka o tomtéž na webu Společnosti pro osvětu spisovatelů. Dcerka tomu říká „sou-sek“.
více


16.6.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: 1,5 m

Jan Kovanic
Zatímco minulou středu Četka ve svém titulku hlásala, že „Senát zřejmě neschválí uzákonění předepsané vzdálenosti pro objíždění cyklistů“, pak čtvrteční varianta tohoto článku už hlásala „Senát neodmítl objíždění cyklistů v předepsané vzdálenosti“
více


12.6.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: CertiFifikát

Jan Kovanic
Parlament Evropské unie ve středu schválil celoevropský dokument, jenž zavádí to, čemu my, právničtí amatéři, říkáme „covid pas“.
více


9.6.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Dokonalý dokument

Jan Kovanic
Před týdnem poslala Poslanecká sněmovna do Senátu návrh novely zákona o matrikách. Média si všímají zejména toho, že české ženy si budou moci samy rozhodnout o nepřechylování svých příjmení.
více


5.6.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Budeme volit demokratické lodyhy?

Jan Kovanic
Sněmovna návrh na vyslovení nedůvěry současné vládě nakonec neschválila. To jste si oddechly, co, lodyhy, jež samy sebe označujete za demokratické! Čeho jste chtěly dosáhnout?
více


2.6.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Honzíkova cesta

Jan Kovanic
„Jak jsi mohl být v BSP?“ otázal se mě jeden známý. Neptal jsem se ho, jak on mohl být v KSČ. „S dobrými úmysly jsi napomáhal zlu,“ dorazil mě další. Proč jsem se jen ostýchal dát mu podepsat Několik vět?
více


29.5.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Veřejné tajemství...

Jan Kovanic
Žádostivé chování poslance TOP 09 Dominika Feriho během jeho studií na Právnické fakultě UK vůči studentkám tam bylo prý „veřejným tajemstvím“.
více


26.5.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Modlitba, nenávist a jízda

Jan Kovanic
Na začátek musím po auditorsku zveřejnit své rozpory zájmů, kterými jsem ovlivněn: Po pěti návštěvách Izraele se ze mne stal sionista.
více


22.5.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Děkujeme, vydržte!

Jan Kovanic
Vzkazují do Izraele předseda sněmovny, česko-izraelsko-slovenský podnikatel, esejista, prezident Česko-izraelské smíšené obchodní komory, pražský zastupitel, operní pěvkyně a hráč na šófar.
více


19.5.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Teroristický piknik u izraelské ambasády

Jan Kovanic
V pátek 14. května, v den, kdy v roce 1948 podle gregoriánského kalendáře vznikl stát Izrael, se po třetí hodině odpolední před izraelským velvyslanectvím v letenské Badeniho ulici konal piknik.
více


15.5.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Narozen 14. května

Jan Kovanic
Tento den se narodil Karel IV., český král a římský císař. Vzpomínáme jeho nedožitých 705 let. Tento den v roce 1921 začal zasedat bolševický výkonný výbor ČSSD, který během dalších dvou dnů přerostl v ustavující sjezd Komunistické strany Československa. Dnešní KSČM slaví 100 let svého trvání. V...
více


12.5.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Svíčky u pomníčků

Jan Kovanic
Cyklistické výpravy konám obvykle ze svého bydliska na Lužinách, takže trasy v širším okolí mám již proježděné. Přesto se snažím vždycky si najít nějakou neobvyklou cestu, aspoň kousek, který ještě neznám.
více


8.5.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Křivka klesá nepříjemně

Jan Kovanic
Aston si tady optimisticky liboval, že „křivka znázorňující počty nakažených příjemně klesá“, ale ona příjemně neklesá. Přesněji: Klesá, ale pomalu. A ne příjemně. Stále jsme výše než před rozběhem druhé vlny. A podobně klesala už čtyřikrát!
více


5.5.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Tenkrát na Pražačce

Jan Kovanic
Jako kluk jsem se téhle frázi smál - dokud jsem sám nezažil Srpen a Listopad. Už jsem v minulých letech vyprávěl různé příběhy z této doby, dnes popíšu boje na pražské „východní frontě“.
více


1.5.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Šeřík od Gagarina

Jan Kovanic
Mohutný kolos TU-104 s imatrikulací CCCP 42389, vedený kapitánem Michajlovem, dosedá na přistávací plochu Ruzyňského letiště v pátek 28. dubna 1961 v 10 hodin 42 minut.
více


28.4.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Takové uvolněné odpoledne

Jan Kovanic
Před deseti dny jsem se tu chlubil, že jsem už registrován k očkování proti covidu. No a v pondělí jsem vyslechl výzvu čtenáře J. Jirky: „Vzhůru pod jehlu! Chcete snad žít věčně?“ Pročež jsem NAočkován! A šlo to dobře.
více


24.4.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Asymetrická odpověď

Jan Kovanic
Minulý komentář jsem končil větou „Oni nám ti Rusáci ještě zasolí!“ Už jsem nedodal: „Ale i my jim zasolíme!“ A zasolili. Alespoň co se diplomatického zastoupení tejče.
více


21.4.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Šestá válka ruská

Jan Kovanic
Punské války byly tři, současná válka, kterou proti nám Rusko vede, je už alespoň šestá.
více


17.4.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Očkování na konci tunelu

Jan Kovanic
Tak jsem konečně dostal možnost zaregistrovat se na očkování proti covidu. Chodívám spát až po půlnoci, a tak, než jsem v úterý večer vypnul počítač, jsem si řekl, že ozkouším funkčnost tolik hanobeného registračního systému.
více


14.4.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: K čemu jsou nám kosmické lety

Jan Kovanic
V pondělí jsme si připomněli Mezinárodní den kosmonautiky. Po pěti úspěšných zkušebních letech, krytých v programu Sputnik mnohoslibným názvem „Kosmičeskij korjabl“, si toho dne v roce 1961 do kulové kabiny Vostoku 1 vlezl Jurij Gagarin.
více


10.4.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Vytýkací články

Jan Kovanic
Na žádost pana státního prezidenta Miloše Zemana odvolal pan státní prezident Miloš Zeman ministra zdravotnictví pana Jana Blatného (nestraník za ANO). Odvolání bylo zdrženo asi o měsíc kolečkem, ve kterém premiér Andrej Babiš poslal panu ministrovi čtyři vytýkací dopisy.
více


7.4.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Letadlem ne

Jan Kovanic
Psal jsem tady před týdnem, jak mne v době koronavirové zklamávají televizní seriály - i ty detektivní. Přitom jsem úplně zapomněl, že jeden seriál mám ve zvláštní oblibě. A jsou to prosím Letecké katastrofy.
více


3.4.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Zlatá poškola!

Jan Kovanic
Zlatá češtinářka Auředíková! Ta by je hnala! Měli jsme ji na základce na druhém stupni jako třídní. Z diktátů jsem u ní míval vždy jedničku, málokdy dvojku.
více


31.3.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Zlatí Hříšní lidé!

Jan Kovanic
Doba koronavirová vede člověka občas i k pasivitě. Třeba i k pasivnímu sledování televizních pořadů. Nahrává tomu i proměna televizního aparátu v periferní zařízení sítě elektronických služeb.
více
18.3.2021 ŠAMANOVĚ DOUPĚ: Škody v lese

Jan Kovanic
Jako mladistvý inženýr jsem si v ponurých osmdesátkách přivydělával na obživu rodinky účinkováním v komparzu.
více


13.3.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: We Ten Mio

Jan Kovanic
Když jsem byl malej, měl jsem to štěstí sledovat závody o vesmír. Tedy soutěžení dvou supervelmocí, SSSR a USA o to, kdo bude mít větší úspěchy v pilotovaných letech. Nejdříve jasně vedl Sovětský svaz.
více


10.3.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Není to závod

Jan Kovanic
„Není to závod“, prohlásil v pondělí ministr zahraničí Tomáš Petříček k převratné koronavirové události. Tou je převezení první pacientky ze zcela zahlcené orlickoústecké nemocnice do Ratiboře (bratrské Polsko).
více


6.3.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Proč to Babišovi stále prochází?

Jan Kovanic
PROČ premiér Babiš vyhodil hlavní hygieničku? Důvodem je „nespokojenost premiéra Andreje Babiše s prací vysokých úředníků ministerstva zdravotnictví v době sílící epidemie koronaviru“.
více


3.3.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Kam můžeme

Jan Kovanic
Ve čtvrtek jsem si při svém klasickém padesátikilometrovém kolokolečku sjel z Lužin Prokopákem k Vltavě. Až tam jsem doprovodil dcerku Terku, která tudy drandila na smíchovské metro na své nové koloběžce.
více


27.2.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Co najdeš v lese? LDH!

Jan Kovanic
Když se člověk vydá do přírody, vybaven klíči, peněženkami, mobily a foťáky, tak občas něco ztratí. To jsem takhle jednou, asi tak před dvaceti lety, šel do lesa na houby a ztratil tam klíče od auta.
více


24.2.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Dobré zprávy, sem tam špatná

Jan Kovanic
Není ničí vina, že je situace tak špatná. Je to katastrofa jako kterákoliv jiná. Tuto dobrou zprávu sdělil na úterní tiskovce ministerstva zdravotnictví náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý.
více


20.2.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: ...a velký skok pro roboty

Jan Kovanic
Před dlouhými dvaapadesáti lety jsem byl přímým účastníkem přistání lunárního modulu Apolla 11 na povrchu Měsíce. Vlastně divákem. Přesněji posluchačem. Československá televize tenkrát přímými přenosy z historického letu imperialistických Američanů příliš neplýtvala.
více


17.2.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Světlo na konci tunelu...

Jan Kovanic
V minulém článku jsem hledal důvody, proč se ministr zdravotnictví Jan Blatný (v závěsu za premiérem Andrejem Babišem - anebo naopak) brání převozu chebských koronautů do blízkých německých nemocnic.
více