27.2.2021 | Svátek má Alexandr


27.2.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Co najdeš v lese? LDH!

Jan Kovanic
Když se člověk vydá do přírody, vybaven klíči, peněženkami, mobily a foťáky, tak občas něco ztratí. To jsem takhle jednou, asi tak před dvaceti lety, šel do lesa na houby a ztratil tam klíče od auta.
více


24.2.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Dobré zprávy, sem tam špatná

Jan Kovanic
Není ničí vina, že je situace tak špatná. Je to katastrofa jako kterákoliv jiná. Tuto dobrou zprávu sdělil na úterní tiskovce ministerstva zdravotnictví náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý.
více


20.2.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: ...a velký skok pro roboty

Jan Kovanic
Před dlouhými dvaapadesáti lety jsem byl přímým účastníkem přistání lunárního modulu Apolla 11 na povrchu Měsíce. Vlastně divákem. Přesněji posluchačem. Československá televize tenkrát přímými přenosy z historického letu imperialistických Američanů příliš neplýtvala.
více


17.2.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Světlo na konci tunelu...

Jan Kovanic
V minulém článku jsem hledal důvody, proč se ministr zdravotnictví Jan Blatný (v závěsu za premiérem Andrejem Babišem - anebo naopak) brání převozu chebských koronautů do blízkých německých nemocnic.
více


13.2.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Selekce, pane premiére!

Jan Kovanic
Ano, pane ministře, my tady na pacientech provádíme selekci. Řekl ve čtvrtek přímo do televizních kamer jeden z lékařů v Karlovarském kraji. Což je odvaha, když uvážíme, že podobnou informaci sdělil panu ministru zdravotnictví.
více


10.2.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Fake oldies

Jan Kovanic
Záměrné desinformace, falešné zprávy, výmysly či propaganda jsou známé mnohem dříve než moderní výraz „fake news“, na nějž mi strejda gůgl vyplivnul hnedle 83.600.000 odkazů.
více


6.2.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Babišův startovní výstřel

Jan Kovanic
Ústavní soud ztratil zábrany a aktivně se snaží ovlivnit politickou situaci v zemi, což mu absolutně nepřísluší. Pavel Rychetský evidentně není nestranný ústavní soudce.
více


3.2.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Do kohort!

Jan Kovanic
Za minulý rok zemřelo 11.872 lidí kvůli covidové nákaze. Nebo slovy ministerstva zdravotnictví „v souvislosti s koronavirem“. Statistici zase zaznamenali, že v roce 2020 (přesněji do 27.12.) narostl počet úmrtí v Česku o 15 %
více


30.1.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Chvála vládě

Jan Kovanic
Minule jsem tady lál premiéru Babišovi do lodyh, a zdůvodňoval jsem proč. Jeden s diskutujících se mne ptal: „Bude to k něčemu užitečné?
více


27.1.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Přerazte mu ty ruce!

Jan Kovanic
To je samozřejmě vykřiknuto jen obrazně, abyste hned netáhli na Strakovku, kde sídlí nositel Zlatého bludného balvanu „ za blábolení a šíření pitomostí v oblasti zdravotnictví a vědy“.
více


23.1.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Konec Jendova bezstarostného dětství

Jan Kovanic
Když jsem tady minule přemítal o nemyšlení, slíbil jsem, že někdy příště napíšu, jak jsem jsem sám nalétl nějakým „fake news“ (kravinám). První kravině, na niž jsem si naběhl, byla (s)myšlenka komunismu. Ale snad mi může být odpuštěno, stalo se mi to, když jsem bylo ještě dítě.
více


20.1.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Přemítání o nemyšlení

Jan Kovanic
Už dlouho přemýšlím o tom, proč se naše (i moje) myšlení ubírá často podivným směrem, proč jsou lidi (i já) schopni věřit všelijakým kravinám, často i nebezpečným kravinám. (Dnes se jim místo „kraviny“ říká „fake news“.) Dříve, totiž za prvobytného pospolna, to bylo jednodušší.
více


16.1.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Poctivá bramboračka

Jan Kovanic
Jsem polívkovej. Asi od doby, kdy jsem se v dávných sedmdesátkách vracel na běžkách v mlze a vánici z Jizerek do skutečně rodného Liberce. Bral jsem to přes Novou Louku, kolem lesního zámečku, který měl najednou nečekaně otevřené dveře.
více


13.1.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Chvála dárků

Jan Kovanic
Nedávno jsem v telce při přemítání programů narazil krátce na nějakou rozjuchanou vědomostní soutěž. Účastníci měli najít šest slov, která se pojí k pojmu „advent“. Mezi těmi šesti slovy tedy nebyl ani „příchod“ , ani „Spasitel“.
více


9.1.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Křivé zrcadlo sudetoněmeckých dějin

Jan Kovanic
V předvánočním období se ke svým „milým krajanům s kořeny v českých zemích, milým sudetoněmeckým krajanům, milým českým krajanům a přátelům sudetoněmecké etnické skupiny“ obrátil s adventním poselstvím Bernd Posselt.
více


6.1.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: 839!

Jan Kovanic
„Důchody chceme nadále navyšovat tak, jak to děláme od doby menšinové vlády ANO. V rozpočtu na rok 2021 rozhodně počítáme s významným navýšením.“ Tak pravil premiér vlády, Andrej Babiš, který si oblibuje důchodce, ano nejvíce ze všech politiků.
více


2.1.2021 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak lze zmenšiti břemeno výměnkové?

Jan Kovanic
Odstraniti výměnek úplně ze selských usedlostí – na to nelze ani pomysliti; to než se stane, bude trvati tak dlouho, jako trvá jeho zavedení, od nepaměti do daleké budoucnosti. Ale jisté výhody si zaopatřiti do výměnku je snadné.
více


30.12.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Několik poznámek k Ježíši Nazaretskému

Jan Kovanic
V tento vánoční čas vysílala Česká televize na Dvojce čtyřdílnou epopej toho jména; poznámky se tedy primárně týkají filmu, přesněji čtyř celometrážních filmů, novozákonní postava Krista je v nich pak hlavním hrdinou
více


26.12.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Můj Štědrý den

Jan Kovanic
Když jsem byl malej, tak jsme vždycky po vánočních prázdninách psali ve škole sloh na téma „Můj Štědrý den“. Vzpomněl jsem si na to, když jsem před více než dvaceti lety začal pravidelně psát do Neviditelného psa.
více


23.12.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Vánoce začaly

Jan Kovanic
Je po čtvrté neděli adventní, ve čtvrtek skončila chanuka, v pondělí proběhl zimní slunovrat, přičemž byl Saturn s Jupiterem v konjunkci. Po dlouhé době zase. Zdravotní pojišťovna mi proplatila 200 Kč za vitamíny a 500 korun za zdravotní pantofle. Vánoce začaly.
více


19.12.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Dobrá zpráva, špatné zprávy

Jan Kovanic
Na začátek jedna dobrá zpráva: exministr zdravotnictví Roman Prymula odmítl převzít funkci „vládního zmocněnce pro očkování“, kteroužto funkci jsem minule ironizoval. Tento moudrý muž pochopil, že „není možné řídit ze čtyř míst“.
více


16.12.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Testy? Vyprodáno!

Jan Kovanic
Jsou míněny antigenní testy a důvod vyprodání neleží jen v tom, že je to zadarmo. Ale i v tom, že moudrá vláda chtěla, aby se lidé před Vánoci doprovázenými rodinnými sešlostmi nechali vyšetřit.
více


12.12.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Dynamická stagnace

Jan Kovanic
Stěžoval jsem si tady minule, tedy v úterý osmého, na dopravní zpoždění v hlavách politiků. Po dalších třech dnech ho mohu vyčíslit, alespoň pokud jde o reakci na vývoj koronavirové epidemie: Jde minimálně o osm dní.
více


9.12.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Křivka S, kočkoPES...

Jan Kovanic
Před téměř padesáti lety jsme jako studenti na pražské technice modelovali pomocí analogových počítačů typu MEDA odpověď systému na jednotkové zatížení. Konkrétně jak se chová elektrický obvod sestavený z různých kondenzátorů, odporů a cívek poté, co ho zapojíme do elektrické sítě.
více


2.12.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Ruští agenti na oběžné dráze

Jan Kovanic
Minulý čtvrtek přivítala Moskva pana Martina Nejedlého, takto poradce českého prezidenta Ing. Miloše Zemana. V ruské stolici se pan Nejedlý z pověření pana prezidenta setkal se „zástupci administrativy ruského prezidenta“. Jedním z těch zástupců byl i poradce Vladimira Vladimiroviče Putina i...
více


28.11.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Sranda skončila

Jan Kovanic
Dámy a pánové, zatímco jsem se v minulých článcích zmiňoval o koroně v humorném až satirickém duchu, musím dnes přejít k sarkasmu - protože sranda skončila.
více


25.11.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Koro-kuri pokračuje

Jan Kovanic
Dámy a pánové, KOROnavirová krize pokračuje, nutně přibývá i dalších KURIozit. O některých jsem psal minule, některé jsem nezmínil. Třeba tu, že vláda podporuje investice tím - že vezme peníze investorům. Konkrétně starostům.
více


21.11.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Koro-kuri

Jan Kovanic
Dámy a pánové, KOROnavirová krize nám přinesla krom mnohých neštěstí i nebývalé množství KURIozit. Jedna z nich se týká i spotřeby piva. Jeho odbyt je na tom tak bídně, že ho pivovary musí vylévat do kanalizace, jako tak činili dříve i čeští zemědělci s mlékem.
více


18.11.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak zvolit amerického prezidenta

Jan Kovanic
V nedávných amerických prezidentských volbách současný pan US prezident Donald Trump prohrál. Myslím si to já a 80 % Američanů. No moment, ono by asi nemělo záležet na průzkumech veřejného mínění, když už je pár týdnů po volbách, ne? Tak znova a jinak:
více


14.11.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Únosná mez

Jan Kovanic
Ve středu přibylo už jenom devět tisíc nakažených profláklým covidem. Epidemie se zlomila, děti půjdou po svátku 17. 11. do školy, zatím jen prvňáčci a druháčci. Ve čtvrtek bylo už jen necelých osm tisíc nakažených. P
více


11.11.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: K čemu zázračná nemocnice?

Jan Kovanic
Počty nově nakažených koronavirem se bohudík snižují, počty nemocných taky, i počty hospitalizovaných, bohužel stále přibývají počty zemřelých, do úterka je jich už přes pět tisíc.
více


7.11.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Úspěchy Donalda Trumpa

Jan Kovanic
Když Donald Trump nastupoval do svého prezidentského úřadu, působil jako ješitný, sebestředný, narcistický nadsamec se závažnými poruchami chování, které naznačovaly až duševní poruchu.
více


4.11.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Dobrodružství při hledání poznání

Jan Kovanic
Ve čtvrtek 5. listopadu v 10:00 začíná on-line konference „Kniha jako dobrodružství poznání“. Nejdříve proběhne panelová diskuse: Úskalí knižního marketingu v časech zavřených knihkupectví.
více


31.10.2020 MOBY DICK: Vzestup Donalda Trumpa

Moby Dick
V USA už probíhají prezidentské volby, v nichž má současný prezident Donald J. Trump slušnou šanci nevyhrát. Připomeňme si jeho nástup do funkce v ohlasech, které jsme nalezli v Deníčku Moby Dicka. Moby si dělal z Kačera Donalda legraci, ale postupně ho plnilo hrůzou, jak nepoctivě o tomto...
více


28.10.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Sedím doma na zadku

Jan Kovanic
V sobotu jsem tu na virus doporučoval kolo. A hořekoval, že cykloservisy musí mít zavříno. Protože jsem ve výjimkách Á až Zet nenašel, že by opravny kol mohly mít otevříno.
více


24.10.2020 ŠAMANOVO DOUPĚ: Kolo na virus!

Jan Kovanic
Češi jsou prý smějícími se bestiemi, neposlušnými občany, Švejky a zneužívači zákonů a platných pravidel. Tak třeba někteří podvodníci obešli zákaz volného pohybu osob tím, že jdou na chlastačku k sousedům pod rouškou „sousedské výpomoci“.
více