24.6.2024 | Svátek má Jan


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Roldan 26.5.2024 19:49

Pokud bude něco řádově inteligentnější než my, tak tomu nebudeme rozumět a dříve či později to s lidstvem vydrbe. Možná si toho ani nevšimnem, tak jako jsme si nevšimli, kdo rozsvítil vánoční stromeček, když nám byly čtyři.

M. Pivoda 26.5.2024 14:37

Já jsem výraz umělá inteligence (AI) určitě nevymyslel, ale zajímal jsem se o tento směr již od roku cca 1987. Nebudu komentovat všechny možné úvahy ani úvahy o Asimovi.

To čemu se dnes říká umělá inteligence je tzv. strojové učení, které vymyslel britský psycholog Geoffrey Hinton (https://en.wikipedia.org/wiki/Geoffrey_Hinton).

O co jde? To, co už někdo někdy řekl či napsal, počítač dokáže do sebe vstřebat a pak opět "vyplivne". A protože výkon počítačů se zvyšuje exponenciálním tempem již cca 130 let, dokáže toho AI dnes vstřebat a "vyplivnout" opravdu hodně.

Připomenu, že pokud nebude technologie AI člověkem katastrofálně zneužita (!!!), pak v průběhu 30. let 21. století bude v USA zaveden minimální nepodmíněný příjem (USB) pro každého občana USA. Ostatní státy to nutně budou napodobovat, aby měly doma klid. Komu USB bude k životu stačit, může po zbytek svého života jen chodit lovit ryby, nebo i psát články pro Neviditelného psa (a těžce filozofovat).

M. Pivoda 26.5.2024 18:02

Generativní umělá inteligence (= strojové učení) učinila phishing, scamming a doxxing jednodušší než kdy předtím. Doxing je forma kyberšikany, která využívá citlivé nebo tajné informace, prohlášení nebo záznamy k obtěžování, odhalování, finanční újmě nebo jinému vykořisťování cílových osob.

I. Pávek 25.5.2024 6:05

Říkám furt že je to šibal ten Jan z Kovanic. No najdou se šibalové kterým taková hromada přijde chutná