Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Foto

Židům patřila země Izraelská od roku 1272 před našim letopočtem a to do roku 136 našeho letopočtu. To je historiky doloženo

JS

J82. 51S98.

8. 6. 2024 9:18

"I vycházíval z pelištejských šiků soubojový zápasník jménem Goliáš z Gatu, vysoký šest loket a jednu píď" (asi 3,8 m). Měl na končetinách šest prstů, celkem 24.

Zabil David Goliáše prakem nebo kamenem? Obě verze jsou popsané hned po sobě.

1Sam 17,50 "Tak zdolal David Pelištejce prakem a kamenem, zasáhl Pelištejce a usmrtil ho, aniž měl v ruce meč. David přiběhl a stanul u Pelištejce. Popadl jeho meč, vytrhl jej z pochvy a usmrtil ho; uťal mu jím hlavu.

Ve 2 Sam 21,19 se zase píše, že Goliáše Gatského zabil Elchánan: "Když se znovu strhl boj s Pelištejci v Góbu, Elchánan, syn Jaare Oregíma Betlémského, ubil Goliáše Gatského."

Příběh je paralela se sumerským „Eposem o Gilgamešovi“ z druhého tisíciletí př. n. l., kde hrdina jako král David usekne hlavu obra chrlící oheň Ḫumbabu, aby ji použil jako totem své moci.

Hádankou příběhu Davida a Goliáše je, jak může David jít do Jeruzaléma, když ještě nemá kontrolu nad městem. Staří Hebrejci se takovými detaily nezabývali.

David je vůbec zajímavá postava.

JS

J45. 66S60.

8. 6. 2024 11:52

Podobně zajímavá postava je i Saul. Bůh, vševědoucí, litoval, že učinil Saula králem Izraele. Poslal zlého ducha, aby Saula mučil.

1. Samuelova 28,5: Saul získá čarodějnici, aby v seanci vyvolala ducha zesnulého Samuela. Musí ji přesvědčit, že ji Bůh nepotrestá. A Samuel přijde a je opravdu naštvaný, že ho povolala ze záhrobí, a rozčílí se na Saula, že to udělal. Předpovídá, že Saul příští den zemře v bitvě, což se také stalo. Čarodějnictví tedy funguje.

Vypadá to, že Samuel byl mrtvý a dočasně byl přiveden zpět k životu, ale on si toho nevážil a tak byl naštvaný. Víra v duši přežívající tělo si nakonec získala oblibu u křesťanů, ale křesťany by mělo znepokojovat, že toto chápání nebylo konceptem sdíleným jejich předchůdci.

Saul pak dal svou dceru Míkal za ženu Davidovi. 1 Sam 18,26 "...Davidovi se zamlouvalo stát se královým zetěm. Ještě neuplynuly stanovené dny, když se David se svými muži vypravil a pobil mezi Pelištejci dvě stě mužů. Jejich předkožky David přinesl; předali je v plném počtu králi."

Snad je spočítal dobře a byly předány všechny.

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz