27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


ŠAMANOVO DOUPĚ: Od řeky k moři!

27.3.2024

Na svém nedělním pochodu mezi Staroměstským náměstím a náměstím Republiky křičela pokrokářská mládež anglická propalestinská hesla. Mládežníci krom jiného nesli i transparent s výzvou From the river to the sea, Palestina will be free. (Jakože Izrael má být Judenfrei.) Proč tu anglicky řvoucí mládež přítomní policisté hned nezadrželi? Vždyť tohle heslo jasně propaguje zničení státu Izrael a arabský a muslimský svět ho čte jednoznačně jako „Zažeňte Židy do moře“. Protože „řekou“ se míní Jordán a „mořem“ moře Středozemní.

Ptal jsem se přítomné policistky, proč nezasáhne. Odvětila, že to už nějaký český soud řešil, a vyřešil, že to prý není výzva ke genocidě Židů, takže se ten slogan může nosit a vykřikovat. Podíval jsem se na to blíže, a měla pravdu! Ony ty české soudy jsou v tomhle hodně smířlivé a brání tuhletu „svobodu slova“. 30 let se u nás mohou vydávat nacistická svinstva a hrníčky s obrazy nacistických válečných zločinců (v Našem vojsku!), a soudy uznaly, že to prej není zakázaná propaganda, když to slouží k získání hmotných zisků. Teď po letech konečně dospěl Nejvyšší soud k názoru, že i propagace nacismu na kšeft je propagace nacismu a že se to nemá. Nevím, jestli to dospělo k dalším soudům a jestli je z toho už nějaký konkrétní zákaz či trest... Tak snad za dalších třicet let nějaký český soud pochopí i toto heslo. Zatímco antisemitští „progresivisté“ znají jeho význam přesně.

Tento slogan je známý už déle. Ale do širšího oběhu ho uvedla až Organizace pro osvobození Palestiny v půlce šedesátek. Charta Palestinské národní rady OOP z roku 1964 ho používala ve smyslu „obnova uzurpované vlasti v její celistvosti“. Tento požadavek byl ze zmiňované Charty formálně vyškrtnut až během návštěvy amerického prezidenta Billa Clintona v Gaze 14. prosince 1998. Od té doby již není cílem OOP likvidace Izraele - de iure, nikoli de facto. Nicméně v roce 2005 se Izrael zcela stáhl z Pásma Gazy a nechal ho celý v rukách Palestinců (takže žádná „okupace“ se zde už skoro 20 let nekonala). Následující rok proběhly poslední palestinské parlamentních volby. (Ukázka palestinské „demokracie“.) V rámci Pásma Gazy v nich získala politickou moc teroristická organizace Hamás, která od té doby Gaze vládne. Takže už od té doby byla v Gaze „Palestina free“ - a vedlo to k přetvoření jejího území v raketovou základnu a teroristickou pevnost, chráněnou lidskými štíty. Hamásníci se nepřetvařují: V roce 2017 aktualizovali svoji Chartu, kde požadují „úplné osvobození Palestiny od řeky k moři“ a výslovně neuznávají Izrael. Nejen slovy, ale i činy Hamás dokazuje že jde o výzvu k odstranění (vyhlazení) židovské populace v „osvobozené“ Palestině (Izraeli).

Fráze se chopily i jiné protiizraelské teroristické organizace. Islámský džihád prohlásil, že „Od řeky k moři je arabská islámská země... Zákon zakazuje uznat izraelskou přítomnost v Palestině.“ Vůdce arabonacistického hnutí Hizballáh Hassan Nasralláh v září 2008 prohlásil: „Palestina, od moře k řece je majetkem Arabů a Palestinců a nikdo nemá právo vzdát se ani jediného zrnka země nebo jediného kamene, protože každé zrnko země je svaté. Celá země musí být vrácena svým právoplatným vlastníkům.“ Připomínám, že Hizballáh je libanonskou pátou kolonou prejaderné Íránské islámské republiky. Ostatně sám íránský prezident Ebrahim Raisi prohlásil po loňském teroristickém útoku Hamásu na Izrael, že „jediným řešením je palestinský stát od řeky k moři“. Jiný místní velký státník Saddám Husajn, v roce 2003 ještě irácký prezident, zvolal tehdy během svého projevu k armádě: „Ať žije Palestina, svobodná a arabská, od moře po řeku“.

Smočil si i další velikán terorismu zakladatel al-Káidy Usáma bin Ládin. Když ho příslušníci americké Navy SEALS zabili, našli v jeho dokumentech připravenou zdravici americkému lidu, ve které sliboval Američanům bezpečnostní záruky - výměnou za „cestovní mapu, která nám vrátí palestinskou zemi; to všechno, od moře až po řeku, je islámská země“.

V kontextu se 7. říjnem 2013 je heslo „Palestina svobodná od řeky k moři“ mnohde vnímáno jako nepřípustné. V důsledku čehož:

Berlínská policie ho zakázala používat na veřejnosti.
Bavorsko ho zakázalo zcela a prokuratura a bavorská policie varují: „Jeho používání bude od nynějška bez ohledu na jazyk považováno za použití symbolů teroristických organizací. To může mít za následek trest odnětí svobody až na tři roky nebo peněžitý trest.“
Rakouský kancléř Karl Nehammer žádá, aby byla tato fráze interpretována jako „výzva k vraždě“.
11. října 2023 vídeňská policie zakázala propalestinskou demonstraci právě kvůli užití sloganu na pozvánkách.
1. listopadu 2023 zakázala anglická Fotbalová asociace svým hráčům tento slogan používat.
8. listopadu 2023 prohlásila tisková mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierre kvůli výrokům demokratické kongresmanky Rashida Harbi Tlaib (jež je první palestinskou Američankou a druhou muslimkou v Kongresu): „Pokud jde o frázi, která byla použita, „od řeky k moři“. Je rozdělující, je zraňující, mnozí ji považují za zraňující a mnozí ji považují za antisemitskou... Bílý dům kategoricky odmítá použití tohoto termínu na současný konflikt (mezi Izraelem a Hamásem).“
17. listopadu 2023 oznámil majitel Twitteru Elon Musk, že uživatelé, kteří používají výrazy „dekolonizace“ a „od řeky k moři“ nebo podobné výrazy, budou zabanováni. Tyto termíny považuje za eufemismy pro extrémní násilí nebo genocidu.

15. listopadu 2023 se v Praze sešli zástupci českého ministerstva vnitra, policie a Nejvyššího státního zastupitelství. Shodli se na tom, že užití hesla From the River to the Sea/ Palestine will be free na současných protiizraelských demonstracích je v kontextu útoku Hamásu proti Izraeli „problematické“ a „mohlo by“ naplňovat znaky trestného činu. Podle MV je vazba na hnutí Hamás a další organizace volající po zničení státu Izrael „jednoznačná“. Heslo bylo totiž „historicky většinově využíváno ve spojení s jasně deklarovaným požadavkem na zničení existence státu Izrael a odstranění části obyvatelstva jakoukoli, i násilnou formou“. Nicméně - jeho používání bude vyhodnocováno „individuálně“.

Na základě těchto poznatků se 30. listopadu 2023 Magistrát hlavního města Prahy rozhodl následovat Vídeň a zakázal konání demonstrace na podporu Palestiny právě pod tímto heslem. Načež svolavatel, jímž byl teolog Filip Outrata, podal na rozhodnutí žalobu. Pražský Městský soud, přesněji předseda jeho senátu Štěpán Výborný toto rozhodnutí Magistrátu prohlásil za nezákonné. Jeho rozhodnutí se u mnoha lidí setkalo s údivem i hněvem. Nicméně pan soudce se ve svém rozhodnutí odvolává na znalce, jímž byl profesor Miroslav Mareš. Mareš sice teď není soudním znalcem, ale to na danou problematiku prý není nikdo, takže si ho soud mohl vybrat. Spekuluji, že se oba právníci mohou znát ze studií a působení na brněnské Masarykově univerzitě, nicméně Mareš je v oboru extremismu uznávaná kapacita. A soudce na kapacitu dal. Výsledek?

„Soud zjistil, že sporné heslo může mít více významů. Nelze říci, že nese jednoznačně násilné či dokonce genocidní poselství, jak konstatoval Magistrát hl. města Prahy. Nebyly tak naplněny podmínky pro zákaz shromáždění...“

No ano, více významů mají i sporná hesla jako „Konečné řešení“ či „Zvláštní zacházení“. Zcela neutrální by mělo být i heslo „Ein Volk, ein Reich, ein Führer“ (“Jeden lid, jedna říše, jeden vůdce“), které podle současných (neo)nacistických revizionistů znamenalo pouze vyjádření jednotné vůle německého národa. A přitom to bylo heslo henleinovců, vybízející Hitlera k obsazení českého pohraničí...

V této souvislosti je humorné, že podle svědectví dvou studentů z doby „televizní krize“ (přelom let 2000/2001, kdy Mareš předsedal Radě České televize a vystupoval proti „vzbouřencům“), tato osoba poněkud podivně vystupovala během zahraničního studijního pobytu v Hamburku. Kapacita tam prý (zjevně během nějakého bujarého večírku) hajlovala a zpívala nacistické písně. Nejspíše to měla být nějaká sranda, neb za kapacitu se ihned postavila jiná kapacita, Vladimír Srb, jenž byl tehdy vědeckým tajemníkem České společnosti pro politické vědy. Ten prohlásil, že „zveřejňování takovýchto informací z privátní sféry je krajně neetické“(?). Navíc připoměl oběma práskačům, že v Hamburku se „ani jeden student nechoval zcela asketicky tak, aby mu to v budoucnu nemohlo být připomenuto“, čímž jim jemně připomenul, že by na ně taky mohlo něco vypadnout. Oba udavači i další dva z účastníků pobytu si pak posypali hlavu popelem. Že prý „k onomu jednání nedocházelo na veřejnosti“ a „jakékoliv chování kolegy Mareše, nás nebo ostatních účastníků, které se týkalo výše zmíněné problematiky, nemělo nikdy cíl ideologický, propagační či nenávistný“.

Stejně, jako ho zcela určitě, teď nemá veřejné vyřvávání „nejednoznačného hesla“ From the river to the sea, Palestina will be free...

Co se samotného Izraele týče, tam se ozývá i z úst židovských fundamentalistů, jimž to heslo připadá jako dobrý nápad. Ale drobně pozměněné - totiž „od moře k řece“!

Psáno v Praze na Lužinách v úterý 26. března 2024

Zdroje:
Zrušení prosincové demonstrace na podporu Palestiny bylo nezákonné, rozhodl soudFrom the river to the sea
Použití hesla „From the River to the Sea“ může být trestné, rozhodlo vnitro
Kdo je svolavatel nezákonně zakázané demonstrace Filip Outrata, poněkud jednosměrně zaměřený humanista, jehož články si můžete přečíst právě v deníku Referendum.
Starší článek (2020) Kdo je soudce Výborný, který s kolegy zrušil omezující opatření?
Wikipedické heslo Miroslav Mareš, viz odstavec „Kauza Hamburk“Šel jsem kolem a fotil.