8.12.2016 | Svátek má Květoslava


7.12.2016 STAVEBNICTVÍ: Úřednický socialismus

Evžen Korec
Už léta realitní odborníci, zástupci stavebních firem, developerů, představitelů Hospodářské komory, ekonomů a v nedávné době i Světová banka upozorňují na to, že proces povolování staveb v Česku je nesmyslně složitý a dlouhý.
více


6.12.2016 EET: Ještě malá poznámka

Zdeněk Holásek
Už jsem napsal a trvám na tom, že praktickou, neboli technickou životaschopnost této ambiciózní buzerace vybrané části privátně podnikající skupiny právnických a fyzických osob prověří až druhá vlna od 1. 4. 2017, kdy se nabalí několik set tisíc subjektů s velkým obratem v čase sekund a také se...
více


6.12.2016 EET: Proč jde o špatný projekt

Radim Perlín
Elektronická evidence tržeb (EET) je od počátku do konce zcela špatný projekt. Pokusím se v textu vysvětlit proč.
více


5.12.2016 EVROPA: Bič na úspěšné

Evžen Korec
Tak nějak jsme si už zvykli, že to, co se vymyslí v Bruselu, většinou nestojí za nic. Přesto má bruselský úředník stále potenciál překvapit a neváhá nás o tom znovu a znovu přesvědčovat.
více


2.12.2016 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Aleš Charvát
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 28. 11. 2016.
více


30.11.2016 ENERGETIKA: Ropa bude dražší a svět lepší

Luboš Smrčka 1
Těžaři doufají v růst ceny ropy na 55 dolarů za barel. I když to zní nepochopitelně, měli bychom jim fandit. Sice to znamená poněkud dražší surovinu, než je aktuálních cca 47,6 dolaru, ale byla by to cena „trvale udržitelná“.
více


29.11.2016 EKONOMIKA: Tři roky od Velké devizové intervence

Hana Lipovská
Před třemi roky, v den neslavného výročí VŘSR, zahájila bankovní rada České národní banky devizové intervence. V té době se česká ekonomika potýkala s důsledky nejdelší recese ve své historii.
více


28.11.2016 EKONOMIKA: Falešný optimismus

Markéta Šichtařová 5
Asi jste již slyšeli to veselé povídání, jak se naše veřejné finance překvapivě zlepšují. Možná vás i čapnul lehký optimismus. Možná jste si řekli, že to bylo nějakého zbytečného plašení kolem Řecka či našeho rozpočtu.
více


26.11.2016 EKOLOGIE: Extrémy nejsou řešením, jen impulsem

Petr Havel
Není jen českou tradicí, že se k řešení problémů velmi často přistupuje až ve chvíli, kdy dojde k nějakému extrému. Systémová prevence rizik povodní se tak začala řešit až poté, co naši zemi opakovaně povodně skutečně postihly, byť odborníci, vědci a výzkumníci poukazovali na toto riziko již mnoho...
více


26.11.2016 BIG EXPERT: Akcie

Jan Bureš
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 21. 11. 2016.
více


25.11.2016 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Michal Blažek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 21. 11. 2016.
více


26.11.2016 GLOSA: Za název české měny vděčíme císaři

Mojmír Hampl
21. listopadu uplynulo sto let od smrti císaře Františka Josefa I., nejdéle vládnoucího panovníka českých zemí v jejich dlouhých dějinách. Tento monarcha nepochybně ovlivnil historii našich zemí v mnoha směrech.
více


24.11.2016 ENERGETIKA: Budoucnost v břidlici

Marian Kechlibar
Komentáře se vesměs soustřeďují na politické plány nastupující Trumpovy administrativy, ale největší dlouhodobý efekt se může projevit někde zcela jinde – v těžbě ropy a plynu.
více


24.11.2016 ČÍNA: Obchod s Říší středu

Dan Drápal
Začnu přiznáním: Nedokážu posoudit, zda je obchod s Čínskou lidovou republikou ekonomicky přínosný, a pokud ano, tak jak. Nebudu tedy snášet argumenty pro a proti, respektive nebudu snášet argumenty ekonomické.
více


25.11.2016 EKONOMIKA: Trump a zlatý stát

Pavel Kohout
Když se voliči v Kalifornii dozvěděli o vítězství Donalda Trumpa, většina jich byla zděšena. Kalifornie je již desítky let známa jako „modrý stát“, bašta levicových demokratů.
více


23.11.2016 ZDRAVOTNICTVÍ: Iracionalita

Tomáš Cikrt
Nemocnice získá dotaci na vybavení nových operačních sálů a vyhlásí výběrové řízení. Vítězná firma je odpovědná nejen za to, že sežene všechny potřebné součásti – jednotlivé přístroje, počítače, nábytek atd., ale také že ty budou fungovat v jednom celku, že budou komunikovat spolu navzájem i s...
více


23.11.2016 HISTORIE: Unie k pádům předurčené

02 Rakousko-Uhersko
Letošní sté výročí úmrtí císaře Františka Josefa I. a 490. výročí vzniku habsburské monarchie (ve formě personální unie) vede mnohé autory k patetickému vzdychání po zašlé slávě habsburské monarchie, ke stesku po časech, kdy Evropa ve Vídni „tančila valčík“.
více


22.11.2016 BYDLENÍ: Ježíšek letos naděluje hypotéky

Evžen Korec
Česká ekonomika roste, nezaměstnanost atakuje dlouholetá minima, pomalu se začíná zvedat i průměrná mzda. Lidé vnímají svou budoucnost příznivě, což je vede k úvahám směřujícím ke vzdálenější budoucnosti.
více


22.11.2016 MAĎARSKO: Bruselu se snížení daní líbit nebude

Petr Mach2
Vláda premiéra Orbána schválila snížení daní ze zisku firem na 9 %. Maďarsko bude mít od příštího roku nejnižší firemní daně v EU. Brusel bude prskat, nic s tím nenadělá, přímé daně jsou plně v kompetenci členských států.
více


18.11.2016 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jaroslav Brychta
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 14. 11. 2016.
více


18.11.2016 EKONOMIKA: Dalajlámovská lekce z ekonomické diplomacie

peníze koruna
Nejen velcí evropští přátelé Číny, jako jsou Velká Británie, Francie či Německo, ale i naši sousedé jako Rakousko nebo Polsko se stali zakládajícími členy Asian Infrastructure Investment Bank.
více


15.11.2016 ČECHOVINY: Tolik vyhozených peněz...

Jan Čech
Svět vymyslel muzea, aby si lidé připomněli, co bylo kdysi, aby si připoměli slepé uličky, nepovedená či zapomenutá díla. Já rád jezdím po muzeích. Tedy po některých. Letecká a technická muzea miluji.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


12.11.2016 STAVEBNICTVÍ: Vláda pomáhá jen horníkům

Evžen Korec
Česká ekonomika stále roste, jednomu významnému sektoru se však stále nedaří. O práci v něm jen letos přišlo několik desítek tisíc lidí. Vládu to však nezajímá, řeší jen přeplácené horníky.
více


12.11.2016 USA: Kdo se má bát Donalda Trumpa

Pavel Kohout
Nejprve fakta. Za vlády prezidenta Obamy vzrostl veřejný dluh o 8255 miliard dolarů na hodnotu 105 procent hrubého domácího produktu. Naposledy Amerika dosáhla takového zadlužení po druhé světové a korejské válce.
více


12.11.2016 BIG EXPERT: Akcie

Martin Pecka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 7. 11. 2016.
více


11.11.2016 EKONOMIKA: Takže Trump? Začíná jízda z vršku

Markéta Šichtařová 5
Amerika si mohla vybrat mezi mizernou prezidentkou a mizerným prezidentem. Jak to tak ve středu brzy ráno vypadá, vybrala si mizerného prezidenta.
více


11.11.2016 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Josef Němeček
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 7. 11. 2016.
více


10.11.2016 GLOSA: EET bude fajn...

Václav Dušek
Václav Dušek
Blíží se nová éra podnikání. Od prosince se rozběhne elektronická evidence tržeb. Co přinese? Mimo konce tisícovek živnostníků vůbec nic.
více


9.11.2016 EKONOMIKA: Hrozba EET generuje i nové a pozitivní přístupy

Petr Havel
Staré známé úsloví praví, že všechno zlé může být k něčemu dobré. Platí to kupodivu i ohledně postupně se rozjíždějící elektronické evidence tržeb (EET), byť administrativní negativa či potenciální rizika možného zneužití získávaných dat převažují nad pozitivy.
více


7.11.2016 EKONOMIKA: Jak naletět státu snadno a rychle

Markéta Šichtařová 5
Stát se v poslední době rád chlubí, že prý dokázal dostat své finance, tedy státní rozpočet, do nejlepšího stavu od vzniku ČR. Hezky pěkně. Srdce daňového poplatníka musí plesat. Až na to, že to jaksi není pravda.
více


5.11.2016 BIG EXPERT: Akcie

Libor Stoklásek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 31. 10. 2016.
více


5.11.2016 OSOBNOST: Česká stopa v Aston Martin

Luboš Smrčka 1
Slavná britská značka Aston Martin by dneska možná neexistovala nebýt českého strojaře a ekonoma Harry Pollaka. Stojí to za připomenutí – třeba v souvislosti s tím, že ikoničtí Angličané právě výrazně rozšiřují svoje aktivity.
více


4.11.2016 EKOLOGIE: Kam jde ten kouř z výfuku?

Vladimír Kříž
Ta zářivá budoucnost by se podle představ environmentalistů měla zaskvět v Norsku a v Holandsku už v roce 2025, v Německu teprve roku 2030. Zakázala by se totiž výroba vozidel se spalovacími motory.
více


4.11.2016 ENERGETIKA: Začínáme hovořit o solární revoluci?

Karel Wágner
V sobotu 29. října 2016, během prezentace v Los Angeles, vizionář Elon Musk veřejnosti představil nejen nový typ baterie Tesla Powerwall 2.0, ale i solární střešní šindel.
více


4.11.2016 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jiří Šimara
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 31. 10. 2016.
více