21.7.2019 | Svátek má Vítězslav


19.7.2019 BIG EXPERT: Akcie

Jiří Zendulka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 15. 7. 2019.
více


19.7.2019 EKONOMIKA: Mladí a ztracení

Lukáš Kovanda
Když vysokou školu vystuduje mladý Čech, najde si práci takřka se stoprocentní jistotou. Když ji dokončí mladý Řek, pravděpodobnost, že si rychle najde práci, je zhruba jen dvoutřetinová.
více


17.7.2019 EKONOMIKA: Deutsche Bank už nechce být hamižná

Pavel Jégl
Méně adrenalinu, konec investičních dobrodružství a návrat ke kořenům. To vše oznámila Deutsche Bank. Stará dáma založená v roce 1870 se nadechuje k jedné z největších bankovních restrukturalizací od ekonomické krize z roku 2008.
více


17.7.2019 GLOSA: Máte peníze na kontě? Opravdu?

kreditní karta
Profesor Peter Staněk (ekonom, spisovatel, prognostik a v současnosti poradce slovenské vlády pro zahraniční a strategické otázky) na webu Kupredudominulosti.cz v rozhovoru s Martinou Kociánovou.
více


16.7.2019 EKONOMIKA: Politici a ČNB zdražují Čechům nemovitosti

Lukáš Kovanda
Nemovitosti v prvních třech měsících roku zdražovaly v Česku skoro nejvýrazněji v rámci všech zemí Evropské unie. Meziročně jejich cena vzrostla podle nových čísel Eurostatu o 9,4 %. Rychleji zdražovaly v celé Evropské unii pouze v jediné zemi, a sice v Maďarsku.
více


15.7.2019 EKONOMIKA: Zaplaťpámbu za každý den bez eura

Markéta Šichtařová 5
Není to tak dávno, co jsme četli, že do EU vstoupilo Chorvatsko. Nyní čteme, že už započalo proces směrující k přijetí eura. Nejnovější člen EU tak v přijetí eura předběhne ČR, která je členem EU již 15 let.
více


13.7.2019 EKONOMIKA: Droga levných peněz

Lukáš Kovanda
Je to známý a mrzutý fakt. Finanční produkty s poměrně nízkou mírou rizika dnes nejsou s to ani pokrýt inflaci. Prodělávají.
více


12.7.2019 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jakub Švábenský
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 8. 7. 2019.
více


12.7.2019 LETECTVÍ: Proč havarovaly Boeingy

David Bařinka
Boeing 747
Poté, co jsem si přečetl některé články a zhlédl několik videí na téma „Proč havarovaly Boeingy 737 MAX…“, si nemohu pomoci a musím se ozvat.
více


11.7.2019 POLITIKA: Levnější mobilní data? Ano, ale ne tak rychle

Patrik Nacher
Drahá mobilní data v Česku zřejmě nepřekvapí nikoho. Patříme mezi země s nejdražšími mobilními daty. Obzvláště pak ve srovnání s příjmy. Kdo za to ale může? Operátoři? Politici? Zákazníci? Dočkáme se někdy jejich zlevnění?
více


10.7.2019 ANALÝZA: Bounded Context, Strangler Pattern

Jiří Machotka
Bounded Context (česky: ohraničený či vymezený kontext), Strangler Pattern (zatím bez českého ekvivalentu, ale znamená to něco ve smyslu: požírač) a přidám ještě třetí, Big Ball of Mud (Velká hrouda bahna) jsou termíny z domény softwarového inženýrství; a i v této relativně mladé disciplíně se...
více


10.7.2019 GLOSA: Elektromobily jsou zas jen automobily

elektromobil
V mnoha evropských zemích se připravuje nástup elektromobilů. Motivem této revoluce je životní prostředí. Podívejme se na přínosy elektromobilů podrobněji.
více


8.7.2019 EKONOMIKA: Cinknutý svět bankovního socialismu

Jan Vitek
Světový dluh vzrostl na 244.000.000.000.000, slovy dvě stě čtyřicet čtyři bilionů dolarů. Každým dnem, každou hodinou, ba každičkou vteřinou kasa cink a ty nuly na konci se mění v číslice stále vyšší hodnoty.
více


6.7.2019 EKONOMIKA: Euru poprvé povládne žena...

Lukáš Kovanda
Lídři zemí Evropské unie se poměrně nečekaně shodli na jménu Christine Lagardeové, která v současnosti řídí Mezinárodní měnový fond. Už od listopadu by se měla posadit do šéfovského křesla Evropské centrální banky.
více


5.7.2019 ROZHOVOR: ÚOHS nám hází klacky pod nohy

Jan Ziegler
autobus
Dopravní podnik města České Budějovice, a.s., zajišťuje dopravu na trolejbusových a autobusových linkách v jihočeské metropoli. Ředitel Ing. Slavoj Dolejš zdůrazňuje, že jeho firma je už několik let po sobě hospodářsky úspěšná a nemá problémy s náborem nových řidičů.
více


4.7.2019 FINANCE: Libra Facebooku

Lukáš Kovanda
Digitální měna libra, kterou příští rok chystá spustit Facebook, vyvolává až nečekané vášně.
více


5.7.2019 ZIMBABWE: Zakázali jim dolar, libru. Přejdou na bitcoin?

Pavel Jégl
Zimbabwe po deseti letech zase tiskne vlastní peníze a do země, jak jinak, se vrací hyperinflace. Naději, jak ji přečkat, dávají kryptoměny.
více


3.7.2019 DOKUMENT: Slaďme ekologii a potřeby průmyslu

Andrej Babiš
Andrej Babiš
Jestliže vydáváme miliardy z kapes daňových poplatníků, musíme se postarat, aby byly vynakládány na věci, které budou k prevenci klimatických změn efektivně přispívat a současně nebudou Evropu poškozovat z hlediska její dlouhodobé globální konkurenceschopnosti.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


29.6.2019 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jan Němeček
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 24. 6. 2019.
více


27.6.2019 EKONOMIKA: Proaktivně, nebo reaktivně?

Miroslav Pivoda 1
Extrémní prostředí si vynucují radikálně nová technologická řešení. Přistání člověka na Měsíci si vynutilo významné technologické inovace, které následně byly použity i v pozemském prostředí.
více


26.6.2019 EVROPA: Zelená nemoc rozumu

Alexander Tomský (2)
Parlamentní opozice se pokusila zastavit přidávání biopaliv do benzínu a nafty, bohužel neúspěšně, vláda agropodnikatele s podporou socdemokratů a komunistů hlasování těsně vyhrála.
více


25.6.2019 EKONOMIKA: Buď budete utrácet, anebo ztrácet

Petr Robejšek
V předchozím článku jsem napsal, že západní hospodářství vyřešila problém nedostatku a obtíže jim teď připravuje nadprodukce, protože se ekonomika stále ještě řídí pravidlem: „Co lze vyrobit, to se musí vyrobit a co se vyrobí, to se musí prodat“.
více


24.6.2019 EVROPA: Kdy přijde znárodňování k nám?

Markéta Šichtařová 5
Čím dál víc vidím, že jsem tvorem devadesátých let: Zatímco třeba lidi z přelomu šedesátých a sedmdesátých let ovlivnila válka ve Vietnamu, a proto se přidali k hippies.
více


22.6.2019 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jaroslav Brychta
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 17. 6. 2019.
více


21.6.2019 BIG EXPERT: Akcie

Michal Šoltés
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 17. 6. 2019.
více


21.6.2019 FINANCE: Saldo občan – stát

Jiří Machotka
Saldo je definováno jako rozdíl kladných a záporných hodnot. Saldo občan – stát by definovalo rozdíl, kolik konkrétní osoba přispěla a kolik naopak spotřebovala ze „společné kasy“.
více


20.6.2019 GLOSA: Co přiláká bohaté

Zbyněk Petráček
Masová turistika má na Západě podobnou pověst jako energetika založená na spalování uhlíku. Je považována za zhoubu, zdroj skleníkových emisí i terč protestů.
více


20.6.2019 EKONOMIKA: Turecko a teorie spiknutí

Pavel Kohout
Existují dva druhy politiků. Jeden reaguje na příchod špatné zprávy slovy „hrome, pojďme to řešit“. Anebo podobně. V každém případě je prioritou řešení problému, nikoli jeho zamaskování nebo ututlání.
více


19.6.2019 ITÁLIE: BOTy proti euru

Marian Kechlibar
Itálie patří mezi nejzadluženější státy EU jak z hlediska absolutní velikosti dluhu (2,36 bilionu eur), tak z hlediska procenta HDP (132,7 procent). Extra výživnou kombinací je přitom právě velikost dluhu a velikost ekonomiky.
více


18.6.2019 LESNICTVÍ: Kulatý stůl a princip předběžné opatrnosti

Vladimír Simanov
Od začátku měsíce června je možné si přečíst přepis z Kulatého stolu z 31. května 2019 konaného na půdě Senátu k petici „Za zákon pro zelené lesy Šumavy“.
více


17.6.2019 ENERGETIKA: Nejen tupost sovětských kádrů

Michal Kašpárek
Seriál Černobyl není pouhým úšklebkem nad tupostí sovětských kádrů a riziky jaderné energetiky – je univerzálním příběhem o odvaze říkat pravdu tváří v tvář molochu, kterému se nehodí.
více


15.6.2019 EKOLOGIE: Silná slova nestačí

Zbyněk Petráček
Po roce 2000 se říkalo, že zmizela jara – už v dubnu zima přecházela do suchého a horkého léta. Letos jsme si užili chladný a vlhký květen, téměř příslovečný („studený máj, v stodole ráj“).
více


14.6.2019 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Libor Stoklásek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 10. 6. 2019.
více


12.6.2019 EVROPA: Poslední čínské varování z Bruselu

Pavel Jégl
Dříve narození si patrně vzpomenou na frázi „poslední čínské varování“. Pochází z 50. a 60. let minulého století, kdy americká průzkumná letadla běžně létala ve vzdušném prostoru Číny a americké válečné lodě každou chvíli proplouvaly průlivem oddělujícím ostrov Tchaj-wan od pevninské Číny.
více


10.6.2019 EKONOMIKA: Dotace morální a nemorální

Martin Pánek
Premiér Babiš čelí další kauze kvůli evropským dotacím. Z úst politiků i komentátorů se ozývá známá písnička: Systém je správný, jenom my Češi jsme laxní při kontrolách a necháváme šíbry, aby systém zneužívali.
více