20.7.2018 | Svátek má Ilja


20.7.2018 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Libor Stoklásek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 16. 7. 2018.
více


17.7.2018 EKONOMIKA: Na obzoru horší časy?

Petr Holub1
Odehrávají se věci, které se už v tuzemském hospodářském životě dlouho nestaly. Inflace opět vyrostla přes 2,5 procenta a odborníci prorokují, že nás proto ještě v létě čeká další zvýšení základní sazby České národní banky.
více


14.7.2018 BIG EXPERT: Akcie

Michal Šoltés
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 9. 7. 2018.
více


13.7.2018 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 9. 7. 2018.
více


13.7.2018 LESNICTVÍ: Vrtěti kůrovcem

Vladimír Simanov
Podle politiků a médií prochází české lesnictví nebývalými zvraty. Počátkem roku bylo ve skvělé kondici a předmětem chvalozpěvů k 25. výročí transformace; koncem dubna byla apokalypsa, největší kůrovcová kalamita od dob Marie Terezie, bezprecedentní ekologická katastrofa apod.; a od počátku května...
více


13.7.2018 NÁKLADNÍ DOPRAVA: Pravidla neprošla...

Pavel Svoboda EP
Reformní pravidla pro přeshraniční nákladní dopravu neprošla hlasováním pléna Evropského parlamentu. Poslanci navrhovanou reformu poslali zpátky do výboru pro dopravu, kde se budeme snažit dále bojovat za co nejlepší podmínky pro naše dopravce.
více


12.7.2018 EKONOMIKA: Trump jako největší nepřítel nové české vlády

Lukáš Kovanda
Zrovna v den jmenování nové vlády musela Česká národní banka (ČNB) zasáhnout proti slabé koruně. Slábnutí české měny má do značné míry na svědomí jediná osoba: Donald Trump.
více


11.7.2018 POLITIKA: Na spor o Pocheho doplácí zahraniční politika

Lukáš Jelínek
Nalezení plnohodnotného ministra zahraničních věcí, jenž se bude svému úřadu věnovat čtyřiadvacet hodin denně, aniž by se zatěžoval problémy jiného resortu, je důležité hned z několika důvodů.
více


11.7.2018 EKONOMIKA: Trumpova válka s čínským drakem

Pavel Jégl
Donald Trump stiskl své velké obchodní tlačítko a odpálil salvu cel na čínské zboží. Vybrané výrobky z Číny, kterých se ročně doveze do Spojených států za 34 miliard dolarů, zasáhl 25procentním celním tarifem. Čína útok vzápětí opětovala ve stejném rozsahu.
více


7.7.2018 EKOLOGIE: Ochrana přírody a kůrovec

Ivo Vicena
forrest
Časopis Ochrana přírody č.2/2018 přinesl několik článků o současné kůrovcové kalamitě. Vyjádřila se k nim řada odborníků, např. Benda J., Čermák P.,Čada V., Dolejský V., Havira M., Hruška J., Chlapek J., Kadavý J., Kopáček J., Mikita T., Pelc F., Pospíšil T., Servus M., Vrška T.
více


6.7.2018 EKOLOGIE: Inspekce se probouzí. Snad...

Jaroslav Novák
forrest
Dohledový orgán v oblasti životního prostředí, který zároveň plní úlohy vrchního státního dozoru nad lesy (viz Lesní zákon 289/1995 Sb.) doposud otázku kůrovcových kalamit příliš neřešil.
více


6.7.2018 EKONOMIKA: Být v problémech a ještě se chválit

peníze koruna
Co se týká nejenom ekonomického dění ale všeobecně, snařím se číst pouze fundované články a publikace a neukvapovat se se svými závěry, které z nich vyvozuji.
více


3.7.2018 ÚVAHA: Sen o verneovce

Ondřej Neff
V Bruselu jednali evropští předáci mimo jiné o migračním problému. Všichni se vrátili domů s tvářemi rozzářenými vítězným úsměvem, avšak měli límce vyhrnuté, protože vstupovali do lijáku skepse.
více


4.7.2018 EKONOMIKA: Trumpova "dementní" cla...

Jan Bartoň
Václav Klaus napsal nesmírně inspirativní poznámku ke clům zavedeným americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Velmi jasně ukazuje na to, že dnešní světová ekonomika má mnohem zásadnější problémy.
více


30.6.2018 BIG EXPERT: Akcie

Patrik Hudec
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 25. 6. 2018.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


29.6.2018 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Michal Blažek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 25. 6. 2018.
více


28.6.2018 FINANCE: Pomalé utahování kohoutků

euro logo
Evropská centrální banka se na svém důležitém zasedání rozhodla pro velmi pomalé utahovaní kohoutku nákupů finančních aktiv. Ze současného tempa 30 miliard eur měsíčně bude banka nakupovat aktiva už jen za 15 miliard od října a na konci roku by chtěla tento program zastavit úplně.
více


28.6.2018 EKOLOGIE: Zachraňme lesy...

Petr Martan
V českých lesích probíhá rozsáhlá lesní kalamita, kterou provází přemnožení brouků lýkožroutů a následné usychání lesů. Laičtí občané jsou z veřejných komentářů zmateni, neboť ti, kteří dříve nechtěli kácet stromy napadené kůrovcem (že si příroda pomůže sama), dnes obviňují lesníky z toho, že...
více


28.6.2018 EKONOMIKA: Proč trestat harleyáře?

Pavel Jégl
Oko za oko zub za zub. Zásada už ze staré Babylonie platí v obchodních válkách dodnes. Jenže jejich aktéři častěji než protivníkovi vyrážejí zuby sami sobě.
více


27.6.2018 EKONOMIKA: Svět by měl vždy zůstat pestrý

Petr Havel
Hned na úvod by bylo správné konstatovat, že na obchodních válkách, které mezi sebou vedla a vedou různé ekonomická teritoria, ve finále většinou prodělá spotřebitel.
více


27.6.2018 EKOLOGIE: Hádání rozumu s předpisy

Luděk Frýbort
Pan Rudolf Diesel nevěděl, co tím spískal, když si roku 1892 nechal patentovat svůj vynález, po něm pojmenovaný motor. Produkuje totiž jisté, byť i nevelké množství polétavých sazí, což se stalo příčinou skandálů, ano i blázinců a hysterií, jak jsem sám na vlastní kůži a kapse zakusil.
více


27.6.2018 ENVIRONMENTALISMUS: Ideologie lži

Jaroslav Míth
Tam, kde převládne víra, že ideologicky uvědomělý politik nebo úředník může na cestě ke všeobecnému dobru ignorovat i přírodní zákony, si nakonec lžou všichni navzájem.
více


26.6.2018 EKONOMIKA: Trump trestající

Ivan Pilný
Nejen v Česku, ale i v USA se blíží volby, je třeba ukázat sílu a hájit americké zájmy. Obchodní válka má sice jen poražené, ale jen do toho, kdo uhne.
více


25.6.2018 EKONOMIKA: Trump tahá za delší (a nebezpečnější) konec provazu

Luboš Smrčka 1
Americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi je vcelku hej. Zatímco USA vyvážejí ročně do Číny zboží za necelých 130 miliard, Čína exportuje do USA čtyřnásobek. Poměr špatný pro ekonomiku dělá v obchodní válce z Trumpa favorita.
více


23.6.2018 EKONOMIKA: Oko za oko, možná jenom naoko

Lukáš Kovanda
Po úvodních výstřelech globální obchodní války je svět v tuto chvíli opravdu jen kousek od rozpoutání její plnohodnotné podoby. Washington a Peking si zlověstně slibují odplatu v duchu „oko za oko, zub za zub“.
více


22.6.2018 EKONOMIKA: Trumpova cla

Václav Klaus1
Je to téma na dlouhý zásadní text. Následujících pár řádek je spíše jen vyjádřením názoru než uceleným souborem rigorózních argumentů.
více


22.6.2018 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jaroslav Brychta
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 18. 6. 2018.
více


21.6.2018 GLOSA: Opíjíme se čísly, kdy přijde kocovina?

Ivan Pilný
Máme radost, jistě oprávněnou, nad nejnižší nezaměstnaností v Evropě a růstem ekonomiky. Jaké nás čeká ráno, až se probudíme?
více


21.6.2018 EKONOMIE: Minimální mzda

česká koruna
Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů se ve středu 13. června 2018 sešli na 143. jednání Rady hospodářské a sociální dohody ČR, tzv. tripartity, aby projednali zvýšení minimální mzdy.
více


20.6.2018 EKONOMIKA: Budoucnost patří elektromobilitě?

Pavel Vavřín
Pavel Vavřín
Prý je třeba lidi motivovat k nákupu elektromobilů. Protože lidé z pochopitelných důvodů auta na baterky moc nekupují, nastoupí finanční zvýhodnění. Co k tomu říct? Že se pan poslanec nestačil zorientovat v motoristických daních.
více


18.6.2018 EKONOMIKA: Minulost nám to vrací i s úroky

Markéta Šichtařová 5
To se tak občas stane, že večer si člověk užívá mejdan a ráno pak skučí s kocovinou a slibuje světu, že už nikdy, ale fakt nikdy se toho chlastu nedotkne.
více


16.6.2018 EKONOMIKA: Daně? I pro posly nové ekonomiky

Petr Kolman
Uber je nepochybně jedním z velkých témat posledních měsíců nejen v české kotlině. Nyní taxikáři vyzvali vládu, aby trvala na dodržování memoranda podepsaného s přepravní firmou Uber.
více


16.6.2018 VODA: Dočasně může být levnější

Petr Havel
Naděje na snížení nebo alespoň stagnaci cen vodného a stočného poté, co vláda schválila snížení daně z přidané hodnoty (DPH) na některé služby, což se týká i vodného a stočného, nemusí splnit očekávání veřejnosti.
více


15.6.2018 EKONOMIKA: Nejdřív ukradli korunu a teď byty? A dobře tak!

Luboš Smrčka 1
Tak do toho. Kamenujte mne! Ale stejně dělá Česká národní banka dobrou měnovou politiku. A nic na tom nemění občasná možná trochu nešťastně volená slova.
více


15.6.2018 EKOLOGIE: Vzpomínky starého lesníka

Karel Netík
Myslel jsem si, že už o lesnictví a zejména kůrovci psát nebudu. No nedá mi to. Současný stav (podle mne) je zapřičiněn malou privatizací, kdy byl majetek státních lesů rozdělen a z velké části, řekněme, odkloněn, včetně hájenek.
více