25.3.2017 | Svátek má Marián


25.3.2017 BIG EXPERT: Akcie

Patrik Hudec
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 20. 3. 2017.
více


24.3.2017 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Michal Blažek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 20. 3. 2017.
více


23.3.2017 UDÁLOSTI: Babišovo podnikání

Bohumil Doležal
K této malé poznámce mne inspirovalo to, co jsem se v poslední době dozvěděl o podnikání pana Andreje Babiše. Na víc bych si netroufl, podotýkám, že se psaní o ekonomice a zejména podnikání cíleně vyhýbám: nikdy jsem nepodnikal a už se k tomu ani nechystám (nemám na to buňky).
více


21.3.2017 EKONOMIKA: Proč jsou u nás nízké mzdy...

Jaromír Eisman
česká koruna
Nízká úroveň mezd ve srovnání se zeměmi od nás na jih a západ je neodiskutovatelná a je jasným vyústěním mnohaletých politických a hospodářských chyb, kterých se československé vlády od roku 1918 dopustily.
více


18.3.2017 BIG EXPERT: Akcie

Radek Pavlíček
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 13. 3. 2017.
více


20.3.2017 BITCOIN: Když nic není nemožné

Eva Kislingerová
Eva Kislingerová
2. března letošního roku došlo k události, kterou v roce 2009 nejspíše i v hodně divokém snu neočekávala ani skupinka největších kryptografických stoupenců nové virtuální měny zvané bitcoin.
více


17.3.2017 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Michal Belan
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 13. 3. 2017.
více


17.3.2017 EKONOMIKA: Čína a ďáblův advokát

Pavel Kohout
Obchodní bilance Číny dosáhla v únoru 2017 poprvé za poslední tři roky záporné hodnoty ve výši 9,15 miliardy dolarů. Vzhledem k celkové výši zahraničního obchodu je to možná malé číslo, ale samotné záporné znaménko vypovídá o mnohém.
více


16.3.2017 ENERGETIKA: Možnosti decentralizované energetiky v ČR

Petr Nejedlý 2
Operátor trhu musí každoročně předkládat zprávu o způsobu zabezpečení rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou elektřiny a plynu. Letošní zpráva byla věnována tématu decentralizace.
více


14.3.2017 EKONOMIKA: Měnová politika

peníze koruna
Cílem následujícího textu je objasnit obsah pojmu Měnová politika. Pokud kdokoli očekává lamentace nad bídností centrálních bankéřů, tak může nyní zanechat čtení.
více


13.3.2017 EKONOMIKA: Nevídaný paradox

Jefim Fištejn
Předminulý týden se kurzy burzovních akcií ve Spojených státech opět vyšplhaly na rekordní úroveň. Byla to reakce investorů na vystoupení prezidenta Trumpa v Kongresu Spojených států, v němž byla naznačena řada opatření ekonomického stimulování.
více


11.3.2017 FINANCE: ČNB mlčící, spící

Zdeněk Holásek
Tak už nám třetí měsíc inflace neutěšeně stoupá, resp. dosahuje hodnot nejméně 2 % a v únoru 2017 dokonce 2,5 %, čímž se ukázalo, že ČNB vývoj podstřelila o 0,4 %. Buď špatně vyhodnocují údaje, ale spíše podstřelují záměrně své odhady.
více


11.3.2017 SVĚT: Šarm přichází z Pekingu

Zbyněk Petráček
Filmový James Bond uspěl i proto, že narušoval nudné rozdělení světa za studené války. Ukázali to měnící se padouši. Třeba už ten první – dr. No. Film měl premiéru v říjnu 1962, právě když Moskva umístila jaderné rakety na Kubu, ale soupeřem agenta 007 nebyl sovětský zabiják, nýbrž čínsko-německý...
více


11.3.2017 BIG EXPERT: Akcie

Martin Pecka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 6. 3. 2017.
více


10.3.2017 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jiří Šimara
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 6. 3. 2017.
více


10.3.2017 POTRAVINY: Chceme rovné chutě

Petr Havel
Selský rozum říká, že v identickém obalu potravin by měl být vždy zabalen výrobek stejného složení, a je-li tomu jinak, jde o metodu klamání spotřebitele.
více


10.3.2017 EKONOMIKA: Centra měst umírají i kvůli EET

Josef Káles
Politici přemýšlí, jak dostat obchůdky do center měst, ale neustále živnostníkům hází klacky pod nohy. Před komunální volbami jsou programy politických stran a hnutí plné různých tezí o tom, jak vrátí do center měst život, tedy živnostníky.
více


9.3.2017 POTRAVINY: Kdo může za zkažené jídlo? Brusel!

Petr Holub1
Konečně se našel viník nízké kvality tuzemských potravin. Premiéři zemí Visegrádu to odhalili zcela jednoznačně, může za to Brusel, který dostatečně nekontroluje, co se k nám dováží.
více


7.3.2017 EKOLOGIE: Zvrácený sociální experiment 2

Peter Zinga
ekologie
Na příspěvek Zvrácený sociální experiment, ve kterém jsem před pár týdny zde na Psu upozorňoval na skutečnost, že „záchrana Zeměkoule“ povede ke snížení životní úrovně širokých vrstev obyvatelstva, se mi mimo souhlasných dostalo taky pár nesouhlasných reakcí.
více


6.3.2017 GLOSA: Pozdě bycha honit

Jiří Weigl
Když se u nás loni vzpomínalo 25. výročí zahájení naší privatizace, ve veřejném prostoru stále dostávaly hlavní prostor politické invektivy staré jako naše privatizace samotná.
více


4.3.2017 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jaroslav Brychta
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 27. 2. 2017.
více


3.3.2017 POTRAVINY: Premiérův objev

Zdeněk Holásek
Premiér vlády zjistil existenci chrousta a je z toho úplně jelen. Každý chrousta zná, teď už jej zná i náš premiér. Objevil to, co již víme mnozí nejméně 15 let, že totiž maloobchodní řetězce považují české, slovenské, polské či maďarské zákazníky za dobytek, kterému je možno podstrčit úplně...
více


4.3.2017 EKONOMIKA: Slabá koruna a strašák jménem deflace

Patrik Nacher
Dnešní doba je zábavná. Na jedné straně se mají stereotypy bořit, jakkoli je otázkou, co je a co není stereotyp, kdo to určí a definuje, jak jsem napsal v předchozím komentáři.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


2.3.2017 PRÁVO: Stavební zákon

Petr Havel
Je-li naše země v něčem na posledním místě na světě v rychlosti rozhodování, pak jsou to nepochybně procesy spojené se stavebním řízením. O tom, že je jednou z klíčových legislativních priorit tato řízení zjednodušit a zkrátit, se mluví již mnoho let.
více


2.3.2017 MÉDIA: Co pan Pelta neví!

Luboš Smrčka 1
Přestože jsem v minulosti několikrát deklaroval, že ani zdaleka nepatřím do kategorie zatvrzelých sportovních fanoušků, fotbal mě z pozice ekonoma zajímá. Jedná se o celospolečenský fenomén zasahující do nejvyšších pater politiky.
více


2.3.2017 EKOLOGIE: Amerika bojuje proti čínskému nájezdníkovi!

Peter Zinga
kapr
Ne, nebojte, třetí světová ještě nezačala, to jen USA bojují s rybou, kterou si tam sami nasadili.
více


2.3.2017 BANKOVNÍ POPLATKY: Nejabsurdnější poplatek

Patrik Nacher
Server www.bankovnipoplatky.com vyhlásil od 1. ledna 2017 poslední 12. ročník ankety „o nejabsurdnější bankovní poplatek“. Veřejnost hodnotila z vítězů všech dosavadních ročníků ankety a vybírala ten historicky absolutně nejabsurdnější.
více


1.3.2017 EKONOMIKA: Ó, my se máme! (2)

Václav Vlk st.
V zásadě se máme jen doma a všude jinde se nemáme. A když nás tak oblbují s tou úžasnou současnou prosperitou, kvůli které bylo nutno zničit českou korunu, tak bych jen rád všem připomněl, že dnešní nízké platy (v korunách vůči v tvrdé měně) jsou zítřejší žebrácké důchody.
více


1.3.2017 PRÁVO: Duševní vlastnictví

paragraf
Titíž intelektuálové, kteří většinou inklinují k tomu, aby zpochybňovali ony formy materiálního vlastnictví, jež jsou pro efektivní organizaci hmotných výrobních prostředků nepostradatelné, se stali nejzanícenějšími zastánci určitých práv pojících se k nehmotnému majetku, jež byla vynalezena teprve...
více


28.2.2017 EKONOMIKA: Ó, my se máme! (1)

Václav Vlk st.
Včera jsem četl vzpomínky pana Přeučila, jak zavřeli jeho otce na doživotí, jak svazáci v komisi požadovali, aby šel po základce pracovat do dolů, ale nakonec z toho byla továrna na dřevo v Praze na Harfě.
více


25.2.2017 BIG EXPERT: Akcie

Michal Blažek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 20. 2. 2017.
více


24.2.2017 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Libor Stoklásek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 20. 2. 2017.
více


23.2.2017 GLOSA: Koho volí roboti

Zbyněk Petráček
Pomalu se blížíme k letopočtům, do kterých autoři sci-fi zasadili své temné vize, třeba příběh Terminátora. Měli pravdu? Jak v čem. Zatím zdaleka nehrozí, že by se roboti vzbouřili a chtěli vyhladit lidstvo.
více


21.2.2017 EKONOMIKA: Budujeme stát pro 10 milionů úředníků?

Hana Lipovská
Česká vláda se po vzoru Evropské komise zhlédla v budování utopického slunečního státu. V takovém státě funguje Průmysl 4.0 a bezhotovostní společnost, místo lidí pracují stroje, a každý proto pobírá základní garantovaný příjem. Součástí velkolepého plánu je i zatím poslední aktivita Ministerstva...
více


18.2.2017 INTERNET: Odkud páchne zakopaný pes

Ondřej Neff
Kdybych měl před 25 lety odpovědět na otázku, cože internetu chybí, odpověděl bych bez váhání, že mu chybí propustná komunikační síť. Tohle je vyřešeno přinejmenším z velké části, byť ne dokonale. Dobře se to ukazuje v současné době, kdy se zavádí EET.
více