22.2.2018 | Svátek má Petr


22.2.2018 EKONOMIKA: Nejvýkonnější nevolníci v Evropě

Václav Vlk st.
Vláda, která přijde, ať už se Babiš uzdraví či nikoli, ať bude v jejím čele Šavel nebo Pavel, bude muset vyřešit jeden problém. Který bobtná a bobtná. A jehož výsledkem je jak vítězství ANO ve volbách, tak znovuzvolení Zemana presidentem. Nazval jsem si jej pracovně „Češi jako nejvýkonnější...
více


21.2.2018 EKOLOGIE: Naše lesy

Petr Havel
I když se v poslední době objevují informace o riziku ohrožení lesních porostů v naší zemi kůrovcem, řeší se ve společnosti spíše téma ohrožení zemědělské půdy (a půdy obecně) vodní erozí a z toho vyplývající rizika sucha či povodní.
více


16.2.2018 BIG EXPERT: Akcie

Michal Blažek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 12. 2. 2018.
více


19.2.2018 EKONOMIE: Palácový převrat

Hana Lipovská
Ekonomie stojí a padá s postavou člověka ekonomického. Člověka, který je dokonale racionální, což projevuje především tak, že vždy a všude maximalizuje svůj užitek. Homo oeconomicus nebyl nikdy příliš oblíben.
více


14.2.2018 EKONOMIKA: Bizarní myšlení našich ekonomů

Jan Payne
Firma ČEZ potřebuje peníze na dostavbu Temelína a hodlá to řešit rozdělením koncernu na několik částí s tím, že část se prodá do soukromého vlastnictví a jiná část zůstane státu. To samo o sobě by bylo v pořádku.
více


14.2.2018 EVROPA: Nechceme dotace zadarmo!

Pavel Jégl
Brexit bude Evropskou unií bolet. S Británií z bruselské Evropy zmizí 13 procent obyvatel a 17, 6 procenta HDP. (Pro srovnání: S czexitem by Unie přišla jen o dvě procenta populace a 1,1 procenta HDP.)
více


9.2.2018 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Patrik Hudec
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 5. 2. 2018.
více


9.2.2018 EKONOMIKA: Měna jako protistátní protest

Pavel Kohout
Plnohodnotnou měnu definují tři funkce: funguje jako prostředek směny, jako uchovatel hodnoty a jako zúčtovací jednotka. Měna, která tyto funkce neplní, není plnohodnotná. Jak si v těchto kritériích vedou dnes tak populární kryptoměny?
více


7.2.2018 ROZHOVOR: Peklo, dluhy a cenzura

Pavel Kohout
Prezident má pouze nepřímý vliv na ekonomiku. Nerozhoduje o daních ani o výdajích státního rozpočtu, nezadává velké veřejné zakázky, nerozhoduje o mezinárodních smlouvách zásadního významu.
více


5.2.2018 POLITIKA: Dvojí kvalita piva

Ladislav Jakl 1
Představte si, že vlastníte malý pivovar. Někde na venkově, třeba ve statku na samotě. Svou produkci prodáváte do hospody v Dolní Lhotě a do hospody v Horní Lhotě.
více


3.2.2018 EKONOMIKA: Zasmrádání

Luboš Smrčka 1
Zatímco navenek vypadá všechno velmi pěkně, ve skutečnosti nám česká ekonomika trochu zasmrádá. Strukturální změny se stále odkládají na „příště“. Ale pozor, tentokrát se skutečně blíží krize.
více


2.2.2018 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Josef Kvarda
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 29. 1. 2018.
více


2.2.2018 DIESEL: Nový vrchol honu na čarodějnice

Fred F. Mueller
Automobil Škoda
Skrze média (včetně ČT) se rozléhá jekot rozhořčení: lidé byli týráni výfukovými zplodinami a obětováni lačnosti po zisku automanažerů.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


29.1.2018 ENERGETIKA: USA se derou na místo ropné jedničky

Luboš Smrčka 1
Spojené státy se velmi pravděpodobně již během letošního roku nebo v nedaleké budoucnosti stanou světovou jedničkou v těžbě ropy. Je to neuvěřitelná renesance u země, ve které těžba roky skomírala.
více


27.1.2018 EKONOMIKA: Máselná krize skončila, za dveřmi jsou hypotéky

Luboš Smrčka 1
Vzpomínáte si ještě? Před pár měsíci byla kromě parlamentních voleb (ano, loni se odehrály i parlamentní volby) hlavním tématem veřejné diskuse také cena másla. Dokonce probíhaly i pěkně ostré nákupní bitvy.
více


26.1.2018 BIG EXPERT: Akcie

Libor Stoklásek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 22. 1. 2018.
více


25.1.2018 EKONOMIKA: Nenápadné pravomoci

Pavel Kohout
Český prezident zdánlivě nemá takřka žádné ekonomické pravomoci. Nerozhoduje o státním rozpočtu. Nerozhoduje o výši daní. Nevypisuje žádné veřejné zakázky strategického významu.
více


20.1.2018 BIG EXPERT: Akcie

Martin Pecka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 15. 1. 2018.
více


19.1.2018 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Aleš Charvát
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 15. 1. 2018.
více


19.1.2018 DOPRAVA: Po kolejích zdarma?

Zbyněk Petráček
Má stát dotovat železnice natolik, aby se jim vyplatilo vozit žáky, studenty a seniory zdarma? To je otázka, na kterou těžko dostaneme jednoznačnou odpověď.
více


15.1.2018 EKONOMIKA: Snadný odraz ze dna

Eva Kislingerová
V posledních dnech loňského roku proběhla médii na první pohled bombastická zpráva, podle které byla „česká koruna druhou nejrychleji rostoucí měnou světa“.
více


13.1.2018 BIG EXPERT: Akcie

Jan Berka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 8. 1. 2018.
více


12.1.2018 USA: Struktura určuje vlastnosti

Pavel Kohout
Pokud evropská média píší nebo hovoří o Donaldu Trumpovi, bývá to zpravidla v souvislosti s různými povrchními skandálky a aférkami. Pokud se hovoří o jeho hospodářské politice, je to obvykle ve spojení s daňovou reformou, která má mít údajně katastrofální dopad na federální rozpočet.
více


12.1.2018 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Michal Blažek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 8. 1. 2018.
více


12.1.2018 DOPRAVA: Nečekejme revoluci

Petr Karásek
Zatímní největší brzdou rozvoje elektromobility je aktuálně malý garantovaný dojezd vozidel na jedno nabití v reálných podmínkách použití a nedostatečná infrastruktura vhodných dobíjecích bodů.
více


8.1.2018 EKOLOGIE: Další EU směrnice, další euronesmysl

Jiří Procházka
Jiří Procházka
Po křivých banánech, teplých žárovkách, silných vysavačích apod. je tu další snaha EU vychovávat vlastní občany k obrazu svému. Tentokráte skrze plastové tašky. A naše ministerstvo ŽP na to vyrobilo videoagitku, samozřejmě, za naše peníze.
více


6.1.2018 EKONOMIKA: Automobily v roce 2018

Petr Karásek
Mobilita je fenoménem lidstva od nepaměti, v posledních 100 letech se zdá, že z hlediska člověka snad ani nemá jeho osobní mobilita na Zemi žádné technické limity. Je možné se dostat téměř kamkoliv, kdykoliv a otázkou jsou jen rychlost, komfort, bezpečnost či náklady.
více


5.1.2018 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jaroslav Brychta
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 1. 1. 2018.
více


30.12.2017 EKONOMIKA: Euro má značné vady. Nenálepkujme jeho odpůrce

Lukáš Kovanda
Ruský šváb. Agent Kremlu. I tak jsou mnohdy častováni odpůrci přijetí eura. To proto, že přece v ruském zájmu je rozdrobená Evropa. Taková, ve které Moskva bude moci snadno uplatňovat metodu „rozděl a panuj“.
více


27.12.2017 EVROPA: Dluhové hodiny eurozóny

Marian Kechlibar
Německá webová stránka ukazuje, jak vypadá zadlužení států eurozóny v přímém přenosu.
více


22.12.2017 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Libor Stoklásek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 18. 12. 2017.
více


22.12.2017 ENERGETIKA: Jsou v plynárenství nutné diletantské bojkoty?

Alena Vitásková
Havárie na jednom z klíčových plynárenských zařízení pro bezpečné zásobování části evropských obyvatel plynem. Havárie, která si 12. prosince letošního roku vyžádala lidský život a řadu zraněných, přičemž část z nich je v těžkém stavu.
více


22.12.2017 ZEMĚDĚLSTVÍ: Farma roku

Petr Havel
Je to veskrze smutný příběh - po celou dobu téměř tři desítek let od listopadu 1989 prezentují naše média svým divákům, posluchačům a čtenářům téměř bezvýhradně obraz českého zemědělství prakticky stejným způsobem jako v době předlistopadové.
více


21.12.2017 ROK 2018: Rok regulací

peníze koruna
„Tedy běda těm národům, které neumějí omezit oblast působnosti státu! Stát vše pohltí; svobodu, soukromé podnikání, bohatství, blahobyt, nezávislost a důstojnost.“ Frédéric Bastiat*
více


20.12.2017 PRAHA: Schizofrenie jako obecný ekonomický problém

Luboš Smrčka 1
Pamatuji doby, není to zase tak moc dávno, v podstatě ani ne deset let, kdy při každé změně pozemku na stavební parcelu začal v Praze (i jinde) křik: Jdou na ruku developerům! Hanba! Byly to krásné doby.
více