12.12.2018 | Svátek má Simona


11.12.2018 EKONOMIKA: Brexit

Luboš Smrčka 1
Před pár dny či spíše desítkami hodin byla zveřejněna výzkumná zpráva jedné české banky. Podle té zprávy brexit hrozí pro Českou republiku ztrátou 55 miliard nevytvořeného HDP a 40 tisíc pracovních míst. To vyděsí.
více


10.12.2018 EKONOMIKA: Kdyby ses neučil tak dobře...

Markéta Šichtařová 5
Jako by to byly dva světy. Na jedné straně v novinách, televizi, na konferencích zaměstnavatelů, znějí jen a jen nářky na to, jak moc zoufale chybí lidé. Nedostává se pracovní síly.
více


7.12.2018 EKOLOGIE: Lesy sežraný, stromy spálený, blbci zelený

Václav Vlk st.
Uplatňování nejmodernějších ekologických metod v lesnictví má bohužel své nepřehlédnutelné výsledky. Jak nás upozornily tento týden Lidové noviny, smrkové lesy jsou napůl sežrané „od Šumavy k Jeseníkům“.
více


8.12.2018 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jan Berka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 3. 12. 2018.
více


8.12.2018 LESNICTVÍ: Všemi silami za rozšíření kůrovce

Petr Holub1
Někdy se člověk přistihne při myšlence, že se děje něco, co nemůže dopadnout dobře. Často se to může stát při zprávách o kůrovcové kalamitě.
více


6.12.2018 EKONOMIKA: Co Francouzi milují

Pavel Kohout
Začalo to 17. listopadu 2018 jako protest proti zvýšení daně z pohonných hmot. Zanedlouho poté se však hlavním tématem rozsáhlých demonstrací v Paříži a v jiných francouzských městech stal nesouhlas s prezidentem Macronem a jeho hospodářskou politikou.
více


5.12.2018 ZEMĚDĚLSTVÍ: Zásadní opatření

Petr Havel
Je-li nějaké opatření vedoucí k prevenci rizik sucha a eroze na zemědělské půdě pro naší krajinu skutečně zásadní, pak je to snížení rozsáhlých nepřerušovaných ploch polí, na kterých se pěstuje pouze jen druh plodiny. Tedy monokultur.
více


4.12.2018 ENERGETIKA: Co na to orgány činné v trestním řízení?

Alena Vitásková
Energetický zákon jednoznačně určuje povinnosti členů Rady ERÚ. Pravděpodobně dlouhodobě jsou tyto povinnosti zanedbávány a tím je zákon porušován. Nelze si jinak vysvětlit chaos na ERÚ v posledním více než roce.
více


4.12.2018 USA: Poznámky k příjmovému aspektu amerických voleb

Petr Hampl1
O nedávných volbách v USA toho bylo napsáno víc než dost, ale jeden aspekt téměř unikl pozornosti – další zvyšování rozdílů ve volebním chování mezi bohatými a chudými. Vlastně jen Ivo Strejček dal do své analýzy velmi stručnou zmínku, že „puklina mezi liberální velkoměstskou levicí a...
více


4.12.2018 SVĚT: Černé díry v červených číslech 4

Marian Kechlibar
Rychlá železnice na západě USA se začala stavět teprve nedávno. Projekt už ale značně překročil původní časové i finanční odhady.
více


4.12.2018 PRAHA: Sen o kancelářích

Petr Holub1
Existují vzácné návrhy, které může člověk od začátku sledovat s pobavením, a k takovým návrhům patří plán na novou vládní čtvrť v Praze.
více


1.12.2018 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jakub Švábenský
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 26. 11. 2018.
více


30.11.2018 BIG EXPERT: Akcie

Patrik Hudec
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 26. 11. 2018.
více


29.11.2018 EKOLOGIE: Má vlast(,) má plast!

Stanislav Ulčák
Čím vším se asi zapíše naše století do historie a učebnic dějepisu? Jako každá doba musí i ta naše řešit některé chyby století minulých a případně v nich i pokračovat.
více


28.11.2018 EKONOMIKA: Brzdíme. Tak pozor na smyk

Luboš Smrčka 1
Česká ekonomika brzdí. Ano, nevypadá to tak. Vždyť zatím je všechno v nejlepším pořádku. Já ale také neříkám „česká ekonomika padá“ nebo něco podobného. Já říkám, že brzdí. Prostě už nebude tak „hej“, jako bylo.
více


26.11.2018 EKONOMIKA: Takový malý babišovský mýtus

Markéta Šichtařová 5
Už druhý týden cloumá Českou republikou aféra kolem Andreje Babiše, jeho dětí, konání či nekonání policie, konání či nekonání státních zástupců a další a další střípky dokreslující celou tu bizarnost.
více


24.11.2018 EKONOMIKA: Proč české příjmy zaostávají

Pavel Kohout
Je to častá otázka v hospodských diskusích i na sociálních sítích: jestliže Česká republika dosáhla 66 procent výkonnosti Německa, proč české mzdy dosahují pouze 33 procent německého průměru?
více


23.11.2018 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Aleš Charvát
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 19. 11. 2018.
více


22.11.2018 KNIHA: Na bojišti evropské integrace

Václav Vlk st.
Předpokládám, že už máte plné zuby nejen toho mediálního hnusu, co se rozpoutal kolem Babiše juniora. Tahle nechutnost připomíná dobu mých mladých let.. Potajmu natočené záběry nic netušící osoby, sestříháno tak, aby byl dotyčný v co nejnepříznivějším světle, k tomu „ideologicky zpracovaný text“.
více


22.11.2018 FEJETON: Jak jsem jel na vodík

Ondřej Neff
Miluji ty chvíle, kdy je něco poprvé. Pamatuju si, kdy jsem viděl televizi, to mi bylo devět a bylo to ve Filmovém klubu, tehdy sídlil v hotelu Palace v Panské ulici v Praze, dávali tenkrát hokej ČSR–Kanada.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


16.11.2018 BIG EXPERT: Akcie

Michal Šoltés
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 12. 11. 2018.
více


16.11.2018 EKONOMIKA: Burzy v časech paniky

Pavel Kohout
Světová ekonomická situace nevypadá na první pohled špatně. Americká ekonomika roste tříprocentním meziročním tempem, nezaměstnanost (3,7 procenta) byla naposledy takto nízká v roce 1969.
více


15.11.2018 EKONOMIKA: Euro jako nástroj rozbíjející Unii

Jaroslav Míth
Jsme součástí Evropy a chceme jí být. Je v našem bytostném zájmu, aby evropské země prosperovaly, aby byly mezi nimi harmonické vztahy. K tomu však společná měna euro, založená jako politický projekt, nepřispívá, spíš naopak.
více


15.11.2018 EKONOMIKA: Trump vs. Evropa - jde do tuhého

Pavel Jégl
Na první pohled to však na žádný sukces nevypadá. Republikáni, kteří ho do Bílého domu nominovali, udrželi těsnou většinu v Senátu, zato ztratili většinu ve Sněmovně reprezentantů.
více


14.11.2018 EKONOMIKA: Kanál Dunaj-Odra-Labe

Lubomír Stejskal
Propojení zmíněných tří řek se dostalo na pořad dne. Prezidentem propagovaný kanál je prý ekonomicky výhodný. Tvrdí to na základě nejnovější studie ministr dopravy Dan Ťok.
více


13.11.2018 EKONOMIKA: Chybí dynamizující prvek

Václav Klaus1
Na počátku listopadu 2018 není možné začít jakékoli veřejné vystoupení bez zmínky o 100. výročí založení našeho novodobého státu. Začnu tím i já, i když vím, že to není tématem našeho dnešního setkání.
více


12.11.2018 EKONOMIKA: Po volbách v USA

Lukáš Kovanda
Výsledek voleb do amerického Kongresu je ve svých hlavních aspektech plně v souladu s konsensuálním očekáváním trhu.
více


10.11.2018 ENERGETIKA: Co vyvážet?

JE Temelín
Prý jsme montovnou Evropy. Hlavně německou. No a? Jsme snad všichni Einsteini? Mnozí přece nejsou schopni nebo nemají chuť být konstruktéry, manažery, opravovat velesložité stroje anebo pracovat s přesností na setiny milimetru či léčit lidi.
více


9.11.2018 EKONOMIKA: Horký rozpočtový podzim

Pavel Kohout
Ministři financí eurozóny naléhají na Itálii, aby přepracovala návrh svého státního rozpočtu. Italský rozpočet pracuje s plánovaným deficitem v hodnotě 2,4 procenta hrubého domácího produktu.
více


9.11.2018 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jaroslav Brychta
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 5. 11. 2018.
více


8.11.2018 EKONOMIKA: Víza o přesdržku

Václav Vlk st.
Jak nám sdělilo ministerstvo vnitra, chystá se zavést, jak zní výstižný titulek v LN, „Nová víza: na rok a pak domů“.
více


3.11.2018 EKONOMIKA: Další krize bude „vymyšlená“

Lukáš Kovanda
Poslední dobou kdekdo vyhlíží další ekonomickou krizi. U nás i v zahraničí. Taková obava není zcela nesmyslná.
více


2.11.2018 BIG EXPERT: Akcie

Jiří Zendulka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 29. 10. 2018.
více


2.11.2018 GLOSA: Nespěchejte s časem

Zbyněk Petráček
Kdo sleduje debatu o rušení letního času a kdo registroval setkání ministrů dopravy EU ve Štýrském Hradci, mohl zaznamenat pár postřehů. Především ten, že debata je racionální a neideologická.
více


1.11.2018 EKOLOGIE: Další bruselský salám, tentokrát o olovu

Tomáš Vaněk
V rámci svého neustálého páchání dobra chce Evropská komise po vysavačích pro změnu zakázat užívání olověných střel a rybářských závažíček.
více