28.10.2016 | Den vzniku samostatného československého státu


28.10.2016 BIG EXPERT: Akcie

Patrik Hudec
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 24. 10. 2016.
více


25.10.2016 EKONOMIKA: Cesta k závislosti

Petr Holub1
Spor o návštěvu dalajlámy u ministra kultury se považuje za klíčovou událost podzimní sezóny a najdou se i komentátoři, kteří se domnívají, že téma vydrží až do příštích voleb.
více


25.10.2016 ZEMĚDĚLSTVÍ: Zelená nafta podruhé

Petr Havel
Jednoho už pomalu přestává překvapovat, jak velký prostor se v našich médiích a politických kruzích věnuje marginálním problémům, zatímco témata opravdu klíčová pozornosti unikají.
více


25.10.2016 EKONOMIKA: Stop sociálnímu ústupu

Jan Vítek
euro logo
Vládnoucí hospodářský řád je patogenní. Nízkými mzdami a velkou nezaměstnaností ničí příjmy spotřebitelů, zatímco přesycuje trh konzumním zbožím. Současně prohlubuje rozdíl příjmů a majetku mezi chudými a bohatými; nikdy předtím nebyl tak závratný. Tento vývoj je neudržitelný.
více


24.10.2016 LETNÍ ČAS: Zrušme to!

Tomáš Zdechovský
V Česku se stejně jako ve většině Evropy bude měnit v poslední říjnovou neděli čas z letního na zimní. Děje se tak od roku 1996 a nejinak tomu má být bohužel minimálně i v příštích pěti letech. Proč bohužel?
více


22.10.2016 PRÁVO: Naši neschopnost opět řeší v cizině

Kenworth
Francie pokutuje české řidiče za jejich nízké platy. Je to skandál, o tom žádná. Jistě existuje mnoho paralel, jak a kde to Francii oplácet, a také zemím, které se dříve či později k příslušným ochranářským opatřením přidají. Všemi deseti jsem pro to nějaké takové opatření zavést. Ovšem skandální...
více


22.10.2016 CETA: Kanadský vlk v rouše beránčím

Pavel Jégl
Evropa dala k ledu dohodu o volném obchodu se Spojenými státy. Obdobnou dohodu s Kanadou ale podle všeho schválí. Na starém kontinentu před ní přitom kdekdo varuje: Nedejte se oklamat, je to vlk v rouše beránčím, říkají antiglobalisté, odboráři, environmentalisté, komunisté...
více


22.10.2016 BIG EXPERT: Akcie

Aleš Charvát
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 17. 10. 2016.
více


21.10.2016 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Michal Blažek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 17. 10. 2016.
více


20.10.2016 STAVITELSTVÍ: Bláznovství D8

Petr Holub1
Uprchlý vězeň Kulhánek z Cimrmanovy Hospody na mýtince byl nespravedlivě odsouzen na 20 let a den před vypršením trestu se mu podaří uprchnout.
více


19.10.2016 EKONOMIKA: Nerušme hotovost

Václav Klaus1
Striktně odlišme termín „bezhotovostní platby“ (či placení) od termínu bezhotovostní společnost. To první patří do čistě technické diskuse, to druhé do diskuse politické a ekonomické.
více


19.10.2016 MÉDIA: Mají falešné slogany brexitáři, nebo eurofilové?

brexit
Silvie Housková ve svém článku, uveřejněném 22. 9. v Hospodářských novinách (Snazší vyjednávání dohody o volném obchodu...), vyjmenovává údajné svízele a „falešné slogany“ zastánců brexitu. Londýn prý „může mít velký problém vůbec získat samostatné členství ve Světové obchodní organizaci (WTO).“
více


18.10.2016 OBCHOD: Dvojí ceny. Co máte proti diskriminaci?

Jakub Skala
euro-dollar
Když hospodský vytiskne dva jídelní lístky se dvojími cenami, je hned oheň na střeše. Diskriminace! Každý podnik má ale přece ceny smluvní. Co je tedy na cenové diskriminaci špatně? Nic!
více


19.10.2016 EKONOMIKA: Bělorusko, Rusko a ropa

Petruška Šustrová
Před několika dny, 10. října 2016, Bělorusko po dlouhých tahanicích a neshodách, které trvaly už od začátku roku, konečně s ruským sousedem uzavřelo dohodu o cenách a dodávkách ropy a plynu, která by měla platit do konce roku 2017.
více


18.10.2016 EVROPA: Svět podle EU - chudým brát a bohatým dávat

Ondřej Konečný
Ondřej Konečný
Jsem přesvědčený, že dotovat bohaté a zdaňovat chudé je ten nejnespravedlivější a nejamorálnější systém, jaký kdy kdo mohl vymyslet.
více


17.10.2016 EKOLOGIE: Sucho, nebo kalení vody?

vodovod kohoutek
Nejméně půl roku nás média masírují zprávami o nedostatku vody a hrozícím suchu v budoucnosti. Někteří naivní jedinci masáži podléhají, např. ministr životního prostředí nechal připravit rozsáhlý materiál o zajištění dostatku vody na našem území a našli se i šílenci, kteří oprášili projekt přehrady...
více


17.10.2016 FINANCE: Dobrý skutek má být potrestán

Markéta Šichtařová 5
Bylo – nebylo, bývaly doby, kdy dobré mravy velely odvděčit se tomu, kdo nám nějak pomůže.
více


15.10.2016 BIG EXPERT: Akcie

Michal Chrvala
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 10. 10. 2016.
více


14.10.2016 FEJETON: Kam se to řítíme, draku?

Petr Novák
česká koruna
Tak jsem si myslel, že si v březnu vyjedu jako každoročně na hory do Francie. Jenže výše zmíněná zpráva mne trochu vyděsila.
více


15.10.2016 GLOSA: I slepé kuře občas najde zrno...

Ladislav Jakl 1
Josef Středula patří mezi radikální odboráře. To je pochopitelné, jinak by se v křesle odborářského bosse neudržel. Je proto očekávatelné, že nijak nechválí aktuální průběžný rozpočtový přebytek a požaduje větší utrácení, větší vládní výdaje. A tento svůj postoj hájil i ve středeční televizní...
více


14.10.2016 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jaroslav Brychta
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 10. 10. 2016.
více


15.10.2016 EKONOMIKA: Nobelova cena a EET

Pavel Kohout
Nobelovu cenu za ekonomické vědy za rok 2016 obdrží profesoři Oliver Hart a Bengt Holmström. Konkrétním důvodem udělení je přínos obou k teorii kontraktů a pobídek. O co jde?
více


14.10.2016 EVROPA. Zakládající země EU – „vysavač“ české ekonomiky

Václav Husák
Bylo, nebylo. Takhle by mohla začínat pohádka, ale ta by měla dobrý konec. Tento příběh však s pohádkou nemá nic společného. Současná situace připomíná spíše horor. A bude ještě hůř!
více


11.10.2016 EKONOMIKA: Zemětřesení jménem Deutsche Bank

Petr Holub1
Od roku 2008 vědí všichni, že finanční krize jsou něco jako zemětřesení. Když se otřese stabilita některé banky, tak to varuje před budoucí katastrofou.
více


10.10.2016 EKONOMIKA: Deutsche Bombe

Pavel Jégl
Když se americký watchdog zahryzne do kořisti, nepovolí, dokud nedostane tučné výkupné. Tentokrát se zakousl do Deutsche Bank a vzkázal, že ji pustí za 14 miliard dolarů.
více


10.10.2016 EKONOMIKA: „Ekonomové“ jsou kecálkové

Markéta Šichtařová 5
A to tvrdím já, ekonomka. A světová ekonomika není v těch správných rukách. Vůbec se mi nechce líbit, kam směřuje. Chcete vědět, jak se to mohlo stát? To bylo tak...
více


8.10.2016 BIG EXPERT: Akcie

Radek Pavlíček
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 3. 10. 2016.
více


7.10.2016 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Michal Belan
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 3. 10. 2016.
více


8.10.2016 EKONOMIKA: Černé díry v červených číslech (úvod)

Marian Kechlibar
Toto je první článek v dlouhé a nepravidelné sérii, kterou jsem vám slíbil. Postupně se v ní seznámíme s problémovými stavbami z celého světa.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


4.10.2016 ÚVAHA: Ekonomické poznámky

e-money
Před mnoha léty byla naše škola kritizována za uzavření smlouvy s bezpečnostní agenturou. Podstata smlouvy spočívala v tom, že agentura bude při výplatních termínech školy doprovázet a chránit ekonomku, která z banky převáží peníze, a škola poskytne agentuře tělocvičnu k tréninku bojového umění.
více


4.10.2016 EKONOMIKA: Přízrak Deutsche Bank

Pavel Kohout
Mysleli jste si, že evropská finanční krize byla způsobena hlavně rozpočtovou nezodpovědností Řecka? Věřili jste, že tato krize už jen doznívá? Domnívali jste se, že centrální bankéři mají situaci pod kontrolou? Mýlili jste se ve všech třech bodech.
více


3.10.2016 EKONOMIKA: Vítězové rozpočtu

Miroslav Polák
Redaktoři HN Martin Ťopek a Markéta Šreibrová dne 22. 9. 2016 uvedli svou stranu (ze které jsem opsal i její titulek) takto: „Vláda schválila státní rozpočet na příští rok. Počítá se s růstem ekonomiky i lepším výběrem daní. Proto se rozhodla, že rozdá více peněz státním zaměstnancům i důchodcům.“
více


3.10.2016 EKONOMIKA: Houstone, máme problém

Markéta Šichtařová 5
Asi jste o tom už slyšeli: Největší německá banka má problém. Možná jste si říkali, že se vás to netýká. Je to přeci německá banka.
více


1.10.2016 PRÁVO: Daňové zákony, Apple a salámová metoda EU

Richard Sulík
Pod rúškom boja proti Applu sa bude harmonizovať základ dane z príjmov pre právnické osoby. Pritom nástroje proti tomu, že Apple z miliardových ziskov neplatí dane, existujú už dávno.
více


1.10.2016 GLOSA: Německá banka – symbol spolehlivosti?

Ladislav Jakl 1
Německá banka a symbol spolehlivosti? Toto spojení už zřejmě neplatí. Jedna z největších evropských bank – Deutsche Bank – je totiž ve velikých potížích. A to takových, že tyto potíže mohou dopadnout i na německou vládu, jelikož propojenost finančního sektoru a státní moci je v Německu tradičně...
více