22.9.2018 | Svátek má Darina


22.9.2018 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Patrik Hudec
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 17. 9. 2018.
více


21.9.2018 BIG EXPERT: Akcie

Libor Stoklásek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 17. 9. 2018.
více


20.9.2018 FINANCE: Feudální tvář exekucí

Pavel Kohout
O důležitosti státního dluhu pochybuje málokdo. Statistiky zadlužení států rovněž patří mezi nejznámější a nejvíce citované. Jak je to ale s dluhem soukromého sektoru?
více


20.9.2018 ZDRAVOTNICTVÍ: Hodíme miliardy do kanálu

Ladislav Horák
Před několika měsíci jsem v tomto periodiku publikoval článek, který se zabýval problémem s notifikací zdravotnických prostředků. Nejprve se jej pokusím shrnout.
více


19.9.2018 EKONOMIKA: Už rubeme to slavné lithium, nebo ne?

Luboš Smrčka 1
Mnozí sní o tom, jak by bylo krásné mít naleziště něčeho nekonečně cenného a moci žít z práce těžařů či horníků. Je to jako si představovat výhru ve Sportce. Před rokem jsme začali snít o tom, že nás bude živit lithium.
více


20.9.2018 EKONOMIKA: Jak práce pro stát může vynášet miliardy

Roman Kříž
Skoro vše, co dnes „zařizuje“ stát, má alternativu. Nic složitého. Státní regulace nebo trh.
více


17.9.2018 EKONOMIKA: Prožrané daně

Markéta Šichtařová 5
Ministerstvo financí opakovaně – už roky, a to bez ohledu na stranu, která mu zrovna vládne – podléhá nebezpečné iluzi. Má dojem, že jak se ekonomice dařilo letos, tak se jí taky bude dařit v roce příštím.
více


18.9.2018 EKONOMIKA: Afričtí zajatci eura

Pavel Jégl
Francouzi své někdejší africké kolonie neopustili. Mají v nich své diplomaty, podnikatele, vojáky a také – své bankéře i měnu, kterou kontrolují. Je jí CFA frank napojený na euro.
více


14.9.2018 BIG EXPERT: Akcie

Jan Berka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 10. 9. 2018.
více


14.9.2018 EKONOMIKA: Nezaměstnanecká selanka v stínu Lehman Brothers

Luboš Smrčka 1
Řada ekonomů tvrdí, že nezaměstnanost už nemá kam klesat. Naprosto s kolegy souhlasím. Jsme na 3,1 procenta, což je úroveň, kterou v podstatě již nelze stlačit dolů.
více


13.9.2018 EVROPA: V RVHP jsme jen drželi hubu a krok!

Tomáš Zdechovský
Nedávno mě velmi zaujal rozhovor s viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy Radkem Špicarem uveřejněný na info.cz. Rozhovor je sice už několik měsíců starý, na aktuálnosti mu to ale vůbec neubírá.
více


11.9.2018 VODA: Blýská se na lepší časy

Petr Havel
Na první pohled se zdá, že nejdůležitější tuzemská zemědělská výstava Země živitelka v Českých Budějovicích se zabývala zejména bilancí letošní úrody a ztrát. Důležitější ale je, že se na ní domlouvaly konkrétní kroky, jak snížit dopady projevů sucha.
více


11.9.2018 PENÍZE: (Ne)bezpečnost cestování s bezkontaktní platební kartou

Miroslav Lukeš
kreditní karta
Zavádění bezkontaktní technologie v oblasti placení kartami je od samého počátku spojeno s řadou mýtů a nepodložených obav.
více


8.9.2018 EKONOMIKA: Až nás katastrofa zastihne v nedbalkách

Luboš Smrčka 1
Naše Země se mění. Země s velkým Z, tedy planeta. To není nic překvapivého. Vždyť se mění v podstatě neustále. Ale charakter té současné změny s pravděpodobností rovnající se jistotě zasáhne citelně střední Evropu.
více


7.9.2018 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Aleš Charvát
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 3. 9. 2018.
více


7.9.2018 EKONOMIKA: Jak předvídat černou labuť

Pavel Kohout
Tento měsíc uplyne deset let od začátku akutní fáze americké finanční krize. Všichni známe nechvalně proslulé jméno investiční banky Lehman Brothers. Ale krize měla mnohem složitější a zajímavější děj. Připomeňme si několik významných dat.
více


3.9.2018 EKONOMIKA: Německo a měnové dilema

Pavel Kohout
V říjnu 2019 vyprší funkční období dosavadního prezidenta Evropské centrální banky. Od roku 2011 je jím italský bankéř Mario Draghi – muž, který podle převládajícího názoru dokázal zachránit euro, ale který rovněž čelí kritice. Zejména ze strany Německa.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


1.9.2018 LESNICTVÍ: Jak se do lesa volá…

Vladimír Simanov
Není dne, aby se v mediích „NĚKDO“ nezabýval kůrovcovou kalamitou, kterou se projevuje hluboká krize českého lesnictví. Protože příčin krize je více a působí dlouhodobě a synergicky, mělo být její řešení komplexní.
více


31.8.2018 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jakub Švábenský
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 27. 8. 2018.
více


30.8.2018 EKONOMIKA: Mandatorní výdaje – narůstající rozpočtové riziko

Martin Slaný
Touto dobou před deseti lety, v předvečer finanční a ekonomické krize, u nás končilo období výrazné ekonomické konjuktury (průměrné tempo růstu reálného HDP za roky 2005-2008 bylo 5,3 %, za deset let 1999-2008 přes 4 %).
více


29.8.2018 PRAHA: Stojím, stojíš, stojíme… v koloně

Patrik Nacher
Doprava v Praze je běs. Celé to působí, jako by jednotlivé městské organizace mezi sebou nekomunikovaly, protože jinak si neumím vysvětlit, že v jeden okamžik je rozkopán téměř celý Žižkov, Vinohrady a vlastně celý příjezd z východu Prahy.
více


29.8.2018 LESNICTVÍ: Fotbalu a kůrovci rozumí každý

Vladimír Simanov
Téměř každý český muž ví, jak sestavit národní fotbalové mužstvo a jak je dovést k titulu mistra světa; a každý televizní moderátor ví, že za kůrovcovou kalamitu mohou smrkové monokultury.
více


29.8.2018 ZEMĚDĚLSTVÍ: Příčiny sucha

Ivo Valenta
Sucho. Slyšíme to úplně ze všech stran. Trpí příroda, trpí zemědělci, trpí lidé, pro které se brzy může stát vysokým komfortem to, že otočí kohoutkem a poteče voda.
více


28.8.2018 PRÁVO: Potíž jménem „compliance“

Pavel Kohout
Anglické slovo „compliance“ se v české profesní mluvě zásadně nepřekládá. Pokud bychom se o to pokusili, mohli bychom říkat třeba „soulad s normami“, „dodržování“ anebo „poslušnost“.
více


25.8.2018 ŘECKO: Opravdu někdo věří, že země splatí dluhy?

Tomáš Jirsa
Řecký premiér Tsipras slavnostním projevem na ostrově Ithaka ukončil téměř desetiletý záchranný program, během něhož evropští věřitelé a MFF poskytli Řecku půjčky v celkové výši téměř 289 miliard eur (7,4 biliónu korun).
více


24.8.2018 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Libor Stoklásek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 20. 8. 2018.
více


23.8.2018 EKONOMIKA: Tajemství ponořujících se trhů

Pavel Kohout
Akciový index zemí BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína) oslabil od konce ledna 2018 o více než dvacet procent. Je na nižší hodnotě než v srpnu 2008. Čtyři trhy, kterým se prorokovala velká budoucnost, ošklivě zklamaly. Nejvíce Rusko. Proč?
více


22.8.2018 EKONOMIKA: Šikova třetí cesta pod pásy sovětských tanků

Pavel Jégl
Češi a Slováci prožili 21. srpna 1968 šokující chvíle. Sovětští vojáci v tancích a transportérech s bílými pruhy od rána obsazovali města. Karel Kryl je výstižně popsal jako „bubáky v hranatých železných maringotkách“.
více


21.8.2018 PRAHA: Když město praská ve švech…

Eva Kislingerová
Před několika dny jsem byla přímým účastníkem zajímavého úkazu. V restauraci jistého pražského obchodního centra byly v čase oběda na všech stolech rezervace. Asi po dvaceti minutách se stav nezměnil.
více


20.8.2018 ROZHOVOR: Tito lidé jsou černí pasažéři

Jan Keller
Je pravda, že na dotacích v podobě různých eurofondů dostáváme ročně více, než kolik do těchto fondů platíme. Z tohoto pohledu jsme skutečně čistými příjemci. Čistými plátci jsou země, jako jsou Německo anebo Francie.
více


18.8.2018 BIG EXPERT: Akcie

Patrik Hudec
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 13. 8. 2018.
více


17.8.2018 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jaroslav Brychta
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 13. 8. 2018.
více


16.8.2018 EKONOMIKA: Nemocné banky na Bosporu

Pavel Kohout
Turecké hospodářství si v průběhu historie udělalo svoji pověst. Stačí připomenout měnovou a bankovní krizi během let 2000–2001.
více


15.8.2018 LESNICTVÍ: Pesimistická předpověď

Radomír Mrkva1
Kalamita probíhá neustále, mimo obrovské škody se nepředstavitelně změní krajina, do lesa si na procházku nebo na houby nezajdeme desítky let
více


15.8.2018 EKONOMIKA: Neefektivita a šlendrián

Jiří Weigl
Růst prostředků na financování vědy a výzkumu je u nás vzývanou prioritou za všech režimů. Pamětníci si nepochybně vzpomenou na nekonečné prázdné omílání „vědeckotechnické revoluce“ a „urychlení inovací“ za minulého režimu.
více