30.3.2015 | Svátek má Arnošt


30.3.2015 EKONOMIKA: Americký FED se změnou úroků nepospíchá

Jefim Fištejn
Burzovní analytici celého světa očekávali, že na svém březnovém zasedání Federální rezervní systém Spojených států zvýší konečně úrokové sazby, které již šest let zůstávají na bezprecedentně nízké úrovni 0,25 %.
více


28.3.2015 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jan Bureš
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 23. 3. 2015.
více


27.3.2015 BIG EXPERT: Akcie

Michal Chrvala
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 23. 3. 2015.
více


26.3.2015 FINANCE: Na velikosti záleží. Jak ale zvládnout banku XXL?

Pavel Jégl
Banky nadbíhají movitým klientům a leckdy při tom balancují na hraně zákonů. Někdy se dostanou až za ni – jako HSBC v kauze, kterou dnes známe jako Swiss Leaks.
více


23.3.2015 EURODOTACE: Nepoučitelní

Petr Holub1
Policejní zásah na Ministerstvu pro místní rozvoj je událostí, která všechny starosti s evropskými dotacemi staví na jinou, vyšší úroveň.
více


23.3.2015 EVROPA: Jsem extremista!

Markéta Šichtařová
Jistě jste zaznamenali jeden z posledních výroků prezidenta Miloše Zemana: Hradu by se líbilo, kdyby Češi eurem začali platit co nejdříve.
více


21.3.2015 EKONOMIKA: Proč dotujeme klimatické změny?

Václav Mach
elektrárna power station
Skrze podporu exportu dotuje česká vláda ve světě řadu kontroverzních projektů, které porušují lidská práva nebo vypouštějí značné množství skleníkových plynů.
více


20.3.2015 BIG EXPERT: Akcie

Karel Kabelka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 16. 3. 2015.
více


20.3.2015 VODA: Světový den vody - příležitost k žádoucí osvětě

Petr Havel
I když jde už v současné době trochu o frázi, přesto stále většinově platí, že o vodu se většina naší populace zajímá především v době, kdy hrozí povodně (nebo sucho), a pak na konci roku, kdy se diskutuje o změnách cen vodného a stočného.
více


19.3.2015 EKONOMIKA: Trable exportéra

Miroslav Polák
Centrální banka se po intervenci proti koruně zaklíná bojem proti deflaci a podporou exportu a exportérů a následnou tvorbou pracovních míst.
více


19.3.2015 EKONOMIKA: O lidské nepoučitelnosti

Václav Klaus1
V blížícím se jaře jsem se těšil na třídenní ekonomickou konferenci v Miláně. Pořádala ji Atlantic Economic Society a byli na ní účastníci ze 30 zemí světa.
více


18.3.2015 EKONOMIKA: Tenkrát na východě

Pavel Kohout
Vláda Bohuslava Sobotky rozhodla o zrušení druhého pilíře důchodového systému. Navěky.
více


16.3.2015 EKONOMIKA: Toužíš po Apple? Chytne tě rapl

Markéta Šichtařová
Být rok 1990, tvrdila bych, že posledních pár dnů je to na mém pracovním stole jako přes kopírák. Dnes mohu leda tak říct, že posledních pár dnů je jako přes scanner – což ovšem zdaleka nezní tak hezky.
více


16.3.2015 EKONOMIKA: Prezident si s korunou nerozumí

Luboš Smrčka 1
Miloš Zeman se stal oblíbeným terčem „pražské intelektuální kavárny“ či případně „lumpenkavárny“ kvůli řadě marginálních věcí, případně kvůli údajným vazbám na Rusko nebo přílišné vstřícnosti směrem k Číně.
více


14.3.2015 BIG EXPERT: Akcie

Radek Pavlíček
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 9. 3. 2015.
více


14.3.2015 EVROPA: Pozor! ECB likviduje euro

Richard Sulík
Od útorka vykupuje Európska centrálna banka (ECB) dlhopisy členských krajín a to v hodnote 60 miliárd eur. Mesačne a minimálne do septembra 2016!
více


13.3.2015 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jaroslav Brychta
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 9. 3. 2015.
více


12.3.2015 EKONOMIKA: Výjimky, nereagování a „wait and see“ přístup ČNB

Vladimír Tomšík
peníze koruna
Prognóza ČNB z února 2015 naznačuje riziko deflace v letošním roce tažené poklesem světových cen ropy a potravin.
více


12.3.2015 EKONOMIKA: Evropské hlavní město kultury 2015

František Matějka
Zahajovací show přišla na 22 milionů korun. Daňoví poplatníci by mohli být naštvaní, na druhou stranu to při stejné sumě taky mohlo být v eurech, že.
více


11.3.2015 GLOSA: Česká centrální Blanka, slipy a naše děti

Dominik Stroukal
Dominik Stroukal
Blanka. Úsměvná ukázka neschopnosti státu. Smutná ukázka naprosté neschopnosti státu. Lidé o ní vtipkují, smějí se jí, parodují ji.
více


10.3.2015 EKONOMIKA: Lodě na poušti

Miroslav Polák
V několika svých úvahách jsem se zamýšlel nad tím, že se ekonomická teorie dostává do potíží nejen s výkladem, ale tím spíše i s předvídáním reálně existujících dějů.
více


10.3.2015 EKONOMIKA: Kompenzace za slevy – to je byznys!

Jan Bartoň
Jančurovo dopravní impérium si od státu přišlo na docela slušný balík necelých sto milionů na slevách. Inu, jak zní legendární Šimkova věta: Nechci slevu zadarmo!
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více
7.3.2015 ROZHOVOR: Václav Klaus nejen o ČNB

Tereza Holanová
euro bankovky
Souhlasíte s výrokem, že jedním z důvodů devalvace koruny v roce 2013 byla snaha ČNB o oddálení vstupu do měnové unie?
více


7.3.2015 EVROPA: Revoluční pravdy a hra o euro

Alexander Tomský (2)
Dramatický střet telegenického financministra s Unií, ministra v bankrotu, jak sám sebe Janis Va-roufakis nazval, bavil a napínal západní media celý měsíc.
více


7.3.2015 BIG EXPERT: Akcie

Patrik Hudec
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 2. 3. 2015.
více


6.3.2015 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jiří Šimara
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem.
více


6.3.2015 EKONOMIKA: Žádoucí inflace? Jak pro koho

Miroslav Polák
Centrální bankéři nás neustále bombardují záplavou apokalyptických představ, že milovaná inflace bude nahrazena zabijáckou deflací.
více


6.3.2015 GLOSA: Špatné kabely a svítící tunel Blanka

Jan Bartoň
V tunelu Blanka byly použity „nevhodné“ kabely pro suchý tunel. Přesto se v tunelu svítí, elektřina kabely proudí a signalizace funguje.
více


4.3.2015 EKONOMIKA: Bylo lepší být během krize v eurozóně?

Miroslav Singer
Problémy s udržením některých zemí v eurozóně nám už poněkud zastřely, že hlavní argumenty pro zavádění jednotné evropské měny byly ekonomické.
více


4.3.2015 EVROPA: Dotace, dotace, jsou prý lepší než práce…

Petr Ševčík
euro bankovky
S plným respektem k našim čerstvým i dávnějším ekonomickým průšvihům si troufám prohlásit, že dotace jsou největším zlem, jež naši ekonomiku po roce 1989 postihlo.
více


3.3.2015 EKONOMIKA: Koruna je dobrá. Zatím lepší než euro

Luboš Smrčka 1
Prezident Miloš Zeman vyhlásil, že do Bankovní rady ČNB chce příznivce eura. Není to dobrý nápad.
více


2.3.2015 BANKOVNÍ POPLATKY: Výsledky X. ročníku ankety

Patrik Nacher
Server www.bankovnipoplatky.com vyhlásil 10. ročník ankety „o nejabsurdnější bankovní poplatek“. A opět se anketa uskuteční nejen v České republice, ale i na Slovensku.
více


2.3.2015 ŘECKO. Tam na dovolenou nepojedu...

Markéta Šichtařová
Byl rok 1939. Válka v Evropě byla v plném proudu a Německo si tehdy ještě bylo jisté svým vítězstvím.
více


2.3.2015 EKONOMIKA: Zrušit jednu škodlivou daň

Jaroslav Cabal
Těší mne, že mezi základní programové cíle Konzervativní strany patří, podle její tiskové zprávy z minulého týdne, zjednodušování a snižování státní administrativy, odstraňování zbytečných, obyčejně finančně náročných regulací.
více