30.9.2016 | Svátek má Jeroným, Ráchel


30.9.2016 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jan Bureš
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 26. 9. 2016.
více


27.9.2016 GLOSA: Podivné keynesiánství české levice

peníze koruna
Vláda na svém nedávném zasedání schválila návrh státního rozpočtu na rok 2017. Počítá v něm se schodkem ve výši 60 mld. Kč. Pokračuje tak trend procykličnosti české hospodářské politiky.
více


26.9.2016 GLOSA: Nejskvělejší jídlo v dějinách lidstva

Kyle Smith
Freakonomics
Nápověda: Má 330 kilokalorií (1380 kJ). Obsahuje 12 g neboli 16 % denní porce bílkovin, 8 % denní porce vlákniny, 34 % denní porce soli atd.
více


26.9.2016 EKONOMIKA: Nebezpečný daňový optimismus

Petr Holub1
Vláda schválila rozpočet na rok 2017 a ministři se maximálně škorpili o to, kdo dostane proti letošku víc přidáno. Komentátoři se zamýšleli, jestli jsou některé výdaje opravdu nutné a jestli jiné zase nejsou plýtváním.
více


23.9.2016 PRAHA: Auta na Kulaťáku

doprava
Uplynulo jen několik dní ode dne, kdy se tunel Blanka v Praze opět stal předmětem zájmu medií. Proběhla diskuse o přínosech a problémech, které se během ročního provozu projevily.
více


23.9.2016 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Tomáš Menčík
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 19. 9. 2016.
více


22.9.2016 EKONOMIKA: S eurem raději opatrně

Dan Drápal
Rád bych tímto článkem přispěl do průběžné diskuse o případném přijetí eura. V současné době vidím jediný morální důvod, proč nahradit korunu eurem. Tím je slib, který jsme při vstupu do Evropské unie dali.
více


21.9.2016 EKONOMIKA: Rozvrat Letecké záchranné služby graduje

W-3A Sokol
O tom, že vláda České republiky od samého začátku problematickou „reorganizaci“ LZS nezvládá, jsme se mohli z prohlášení politiků, provozovatelů i záchranářů dozvědět ve sdělovacích prostředcích v nedávné minulosti vícekrát. Naposledy v několika minulých zářijových dnech.
více


20.9.2016 ČECHOVINY: Iljušin Il-86

Jan Čech
Rusové vyráběli dvě nepovedená letadla, která by v zemích, kde fungují ekonomické zákony, nepřekročila stadium prototypu. První hrůza se jmenuje Jak 40/42 a druhá Il-86.
více


19.9.2016 EKONOMIKA: Konec levných slibů

Pavel Kohout
Odborářský vůdce Josef Středula vede kampaň za vyšší mzdy. Konec levné práce, konec levných učitelů, lékařů, skladníků, řekněte si všichni sebevědomě o vyšší odměnu. Všichni nejméně o pět procent. Raději o patnáct.
více


16.9.2016 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Libor Stoklásek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 12. 9. 2016.
více


15.9.2016 POLEMIKA: Jak se bude jmenovat nová kuchařka M. Šichtařové?

Miroslav Singer
Někdy na počátku letošního léta jsem se v blogu Markéty Šichtařové Vyhoďte značky do šrotu dočetl, že nizozemské město Emmen dramaticky snížilo počet dopravních nehod tím, že odstranilo všechny dopravní značky, pruhy a světla.
více


14.9.2016 EKONOMIKA: Zelené socialistické běsnění

Evžen Korec
Tvrdý diktát rudozelených socialistických politiků nebere konce. Neuplyne týden, aby nepřišli s dalším nesmyslným návrhem, který omezuje osobní svobodu lidí.
více


14.9.2016 EKONOMIKA: ECB likviduje společnou měnu

Richard Sulík
Európska centrálna banka systematicky likviduje našu spoločnú menu euro, a to tak, že používa rôzne nástroje, ktoré buď by používať nemala alebo by ich mala používať správnejšie. Ako prvé a najdôležitejšie, základná úroková sadzba bola zrazená na 0 %.
více


14.9.2016 ROPA: Rusko a Saúdská Arábie vehnáni si do náruče

Luboš Smrčka 1
Zřejmě se blíží dohoda mezi Ruskem a Saúdskou Arábií o společném postupu v oblasti regulace těžby ropy. Byl by to vpravdě historický okamžik. Největší nepřátelé na trhu si již potřásli rukou a je otázka, co to s ropou udělá.
více


13.9.2016 POLEMIKA: Je ekonomika pavěda?

Jan Bartoň
Nedávný článek Markéty Šichtařové Češi milují masochismus k takové domněnce svádí. A je také na stole mnohem závažnější námitka – existuje ještě vůbec ekonomika?
více


12.9.2016 VYHLÍDKY: Upracujeme se

Luboš Smrčka 1
„Mám si půjčit, abych mohl platit, zastavit duši, a přitom si šetřit na důchod ve sto šesti...“ sděluje nám raper Kato ze skupiny Prago Union. Vláda se tváří, že tak zle zase nebude, a „nastavila strop“ důchodů na pětašedesát.
více


12.9.2016 EKONOMIKA: Češi milují masochismus

česká koruna
Urgentní problém české ekonomiky? Veřejné finance? Nízké platy? Korupce? No – jo, ale... To není urgentní. To jsou dlouhodobé, třeba i protivné problémy. Je tu ale jeden problém urgentní.
více


10.9.2016 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Aleš Charvát
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 5. 9. 2016.
více


9.9.2016 BIG EXPERT: Akcie

Michal Blažek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 5. 9. 2016.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


7.9.2016 EKONOMIKA: Donuceni k přebytku – ironie českého rozpočtu

Luboš Smrčka 1
Přebytek státního rozpočtu více než 81 miliard korun, který ohlásilo pro konec srpna ministerstvo financí, není způsoben nějakým zásadním růstem daňových příjmů a jen částečně jde na vrub zlepšení výběru daní.
více


6.9.2016 EKONOMIKA: S Číňany ohňostroje, s Němci rychlé kafe?

Michal Kašpárek
Nepoměr mezi tím, kolik toho Česko s jednotlivými zeměmi v současnosti zobchodují a jak moc naši představitelé tajtrlíkují před jejich představiteli, není sám o sobě nelogický ani nebezpečný.
více


5.9.2016 INTERNET: Kniha, která vás přiměje přelepit webkameru

Michal Kašpárek
Organizovaný zločin kopíruje fungování internetových startupů a vymýšlí nové a nápadité obchodní modely, odhaluje Marc Goodman ve Future Crimes.
více


5.9.2016 ANALÝZA: České zemědělství

kombajn
S přílivem zahraničních investic primárně do průmyslu a s adorací sektoru služeb se v posledních dekádách vytratil zájem o jakoukoli (ekonomickou) analýzu zemědělství.
více


3.9.2016 BIG EXPERT: Akcie

Michal Chrvala
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 29. 8. 2016.
více


2.9.2016 EVROPA: Další bruselský diktát

Evžen Korec
Je to podobný příběh jako s úspornými žárovkami. Evropská unie řízená zelenou lobby něco nařídí a my musíme sáhnout hlouběji do kapsy. Jenže tentokrát nejde o stokoruny, ale o statisíce.
více


2.9.2016 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Martin Pecka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 29. 8. 2016.
více


1.9.2016 EKONOMIKA: Euro a lokální peníze

Petr Robejšek
V řadě rozčarování, která přinesla společná evropská měna, stojí na čelném místě zjištění, že euro není vhodné pro všechny země.
více


31.8.2016 EKONOMIKA: Kde vznikne další řecká krize

Pavel Kohout
Penzijní reforma téměř zmizela jakožto téma české veřejné diskuse. Je to chyba. Penze a jejich financování jsou nejpalčivějším ekonomický problémem Evropy. Větší problém než italská bankovní krize a mnohem větší problém než řecké veřejné finance.
více


31.8.2016 POLEMIKA: Propaganda útočí - na ty, co se dají

Jan Bartoň
Markéta Šichtařová a Vladimír Pikora napsali článek o tom, jak nás propaganda omámila v případě brexitu. Co všechno nebyla pravda a že je to celé lež.
více


29.8.2016 EVROPA: Propaganda na nás útočí

british flag
Lži, lži a zase lži. Napůl bláboly a nesmysly z neznalosti, napůl manipulace z touhy ohnout historii ke vkusu svému.
více


26.8.2016 BIG EXPERT: Akcie

Patrik Hudec
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 22. 8. 2016.
více


25.8.2016 EKONOMIKA: To je hospodářství! Inu, Turecko

Pavel Jégl
„Jak je to krásné: úroda sklizena, pole obdělána, radost pohledět. To je hospodářství! Inu, Turecko,“ povzdechne Cimrmanův inspektor Trachta při pohledu z okna expresu odjíždějícího z Istanbulu.
více


25.8.2016 EKONOMIKA: Svobodný obchod nejvíc pomáhá těm nejchudším

Jindřich Pilc
Svobodný obchod nejvíce pomáhá těm nejchudším a na druhou stranu právě na ty nejchudší nejtíživěji dopadají státní regulace.
více


23.8.2016 BYDLENÍ: Prokletí úspěšných měst

Pavel Kohout
Je to prokletí, které postihuje bohatá města v nejrůznějších částech světa. V kalifornském San Mateu byl zaznamenán případ svobodné matky dvou dětí žijící v garáži. Žádná bezdomovkyně: zaměstnaná žena, která za garáž o ploše 23 metrů čtverečních platí tisíc dolarů měsíčně.
více