28.5.2016 | Svátek má Vilém


27.5.2016 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Michal Blažek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 23. 5. 2016.
více


26.5.2016 EKONOMIKA: Poslední dny Miroslava Singera

Luboš Smrčka 1
Guvernérovi České národní banky Miroslavu Singerovi se rychle krátí jeho čas. V červenci tohoto roku odejde z bankovní rady ČNB a samozřejmě i z funkce nejvyššího strážce měny v zemi. Jaká tedy byla „Singerova éra“?
více


26.5.2016 FEJETON: Čekání na Parkinsona

Ondřej Neff
Když král staví svůj hrad, od stolu pánova odpadne spousta drobečků a v celé zemi rostou prasečí chlívky z nakradeného, tak nějak si lze ono rčení vysvětlit. Že platí dodnes, vidíme na posledním takovém příkladu, uvědomil jsem si, když jsem narazil na zprávu o Labské filharmonii v Hamburku.
více


23.5.2016 ZEMĚDĚLSTVÍ: Historická mléčná krize

Petr Holub1
O likvidaci českého zemědělství se mluví již dlouho. Teď se však zdá, že se předpověď naplňuje mílovými kroky. Před zánikem nebo poblíž zániku je tuzemská výroba mléka, tvrdí Agrární komora a její prezident Miroslav Toman. Má bohužel úplnou pravdu.
více


23.5.2016 EKONOMIKA: Zhoubné eurodotace

euro bankovky
Staré české přísloví říká „koho chléb jíš, toho píseň zpívej“. Současné vedení EU podporuje či přinejmenším nebrání migraci velkého množství muslimů do Evropy.
více


23.5.2016 EKONOMIKA: Je Andrej Babiš agent Smith?

Markéta Šichtařová 5
Vypráví se v jistých (nejmenovaných) kruzích poslanecké sněmovny následující „zaručeně“ pravdivá historka: Nemohli se jednoho dne hoši ve vládě dohodnout, čí návrh zákona odhlasují.
více


23.5.2016 GLOSA: Múza uranu

Zbyněk Petráček
Někdy i drobná zpráva ostřeji nasvítí něco, nač se jinak díváme jako na banalitu. Třeba když premiér Sobotka navštívil Dolní Rožínku na Vysočině a na tiskové konferenci řešil, co bude s propuštěnými horníky.
více


21.5.2016 EKONOMIKA: Tajemství levných hypoték

Pavel Kohout
Úrokové sazby českých hypoték spadly pod hranici dvou procent ročně. Zároveň ale spořicí účty přestávají vydělávat. A přepište učebnice: státní cenné papíry již nejsou bezriziková investice, dokonce i když platební neschopnost státu nehrozí.
více


20.5.2016 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Libor Stoklásek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 16. 5. 2016.
více


20.5.2016 EKONOMIKA: Budoucnost Evropy

Josef Tětek
Jaká čeká Evropany budoucnost? Při zachování dosavadního vývoje patrně postupný úpadek a chudnutí, doplňované sílící nevraživostí vůči politické reprezentaci i spoluobčanům.
více


17.5.2016 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 369

Jan Čech
České aerolinie přivedli manažeři Tvrdík a „krizový“ manažer Lašák zu grunt, ale že by se stát, potažmo politické strany zajímaly, co se stane se zaměstnanci, kteří ztratí práci? Všechny partaje bez rozdílu aerolinku jenom dojily.
více


16.5.2016 GLOSA: Necháme si vzít peníze?

Ladislav Jakl 1
Německý ekonomický deník Handelsblatt přišel se zvěstí, že Evropská centrální banka hodlá zcela stáhnout z oběhu pětiseteurovou bankovku a zrušit její platnost.
více


14.5.2016 BIG EXPERT: Akcie

Radek Pavlíček
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 9. 5. 2016.
více


14.5.2016 ZEMĚDĚLSTVÍ: Přemíra žluté barvy na polích?

Petr Havel
Skutečnost, že je každoročně touto dobou naše země na první pohled výrazně více žlutá než jindy v průběhu roku, vzbuzuje pravidelné diskuse o tom, zda by nebylo vhodné, aby žluté barvy na polích ubylo.
více


13.5.2016 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jiří Šimara
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 9. 5. 2016.
více


13.5.2016 EVROPA: Ministr Asselborn dostává záchvaty

Milena Kozumplíková
„Dostávám záchvaty, když slyším, že země Visegradu říkají, že nemají tradici v přijímání běženců,“ říká lucemburský ministr zahraničí. A dodává „Musím říci, že my jsme také neměli tradici, že bohatší členské státy pomáhají těm chudším.“
více


12.5.2016 EKONOMIKA: Vezmou vám roboti práci?

Pavel Kohout
Můžou stroje a počítače nahradit většinu lidských profesí? Než odmítavě zakroutíme hlavou, pojďme se zamyslet, v čem vlastně profesionalita různých oborů spočívá a jak moc je umělá inteligence ve skutečnosti inteligentní.
více


11.5.2016 EKONOMIKA: Mrija - sen a realita

Antonov An-225 Mrija 7
Do Prahy zavítalo největší letadlo na světě: Antonov An-225 Mrija. Ukrajinský stroj však nepřiletěl jen tak na přehlídku, ale zcela pracovně – kvůli přepravě generátoru, vážícího okolo sto dvaceti tun, z Prahy pro jednu australskou hliníkárnu.
více


12.5.2016 ENERGETIKA: Soláry na Hadí řece

Zbyněk Petráček
Když procházíte údolím Kocáby (Hadí řeky, říkají trampové), narazíte na zajímavý fenomén. Mezi stovkami chat spatříte i takové, které pěkně ilustrují setkávání počátku 20. a 21. století.
více


7.5.2016 BIG EXPERT: Akcie

Martin Pecka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 2. 5. 2016.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


6.5.2016 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Aleš Charvát
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 2. 5. 2016.
více


5.5.2016 EVROPA: Česko nikoho nevysává

Tomáš Zdechovský
Češi zastávají dle průzkumů v celoevropském srovnání nejodmítavější postoje vůči evropské integraci. Odpor proti Evropské unii ale opravdu není na místě, protože data hovoří pro Českou republiku zcela jasně.
více


3.5.2016 EKONOMIKA: Eutanazie drobného střádala

Pavel Kohout
Objem likvidních peněz v české ekonomice vzrostl podle posledních údajů o 11,8 procenta za posledních dvanáct měsíců. V eurozóně vzrostla podobná veličina o 10,5 procenta.
více


2.5.2016 EKONOMIKA: Německá tajná zbraň se možná dočká vzkříšení

Markéta Šichtařová 5
Během války Německo vymyslelo novou zbraň. Nepoužilo ji jen proto, že to už prostě nestihlo. Kdyby na ni ale došlo, mohlo Německo položit Británii na lopatky. Nachlup stejná zbraň by teď mohla být použita znovu. Proti nám.
více


30.4.2016 BIG EXPERT: Akcie

Patrik Hudec
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 25. 4. 2016.
více


29.4.2016 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jaroslav Brychta
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 25. 4. 2016.
více


28.4.2016 EKONOMIKA: Snižování daní problém s ráji nevyřeší

Michal Kašpárek
Čeští politici začínají – přinejmenším na oko – zkoumat, jak zabránit vyvádění příjmů jedinců a firem do daňových rájů. Represím, které navrhují koaliční strany, oponuje ODS a TOP 09.
více


27.4.2016 EKONOMIKA: Krize na obzoru

Luboš Smrčka 1
Principiálně platí, že ekonomická krize je na obzoru vždy. Takže pokud každou chvíli v novinách čtete analýzu o blížícím se kolapsu, je to naprostá pravda. Má to jedinou, drobnou chybičku: nikdo neví, jak daleko ten obzor je.
více


26.4.2016 EKONOMIKA: Jak se z Babiše stal kovaný socialista

Lukáš Kovanda
Státní dluh letos během prvního čtvrtletí stoupl o zhruba 22 miliard korun. Jedná se o nejvyšší kvartální nárůst od roku 2013. To byl ovšem ještě rok neblaze poznamenaný ekonomickou recesí a ve srovnání s letoškem citelně vyšší mírou nezaměstnanosti.
více


26.4.2016 POTRAVINY: Kuchyně dle státní příslušnosti

Petr Kolman
Vaření se stalo takřka novým náboženstvím Čechů, Slezanů a Moravanů. Kdo by neznal hvězdná gastrojména, jako je Pohlreich, Babica, Sapík, Dita P., či kdo by zapomněl na Láďu Hrušku a jeho „vaření“ uprostřed hlavních televizních zpráv – v té době patrně světový unikát? Ale z čeho vlastně vařit?
více


23.4.2016 EKONOMIKA: MMF jaro 2016

Miroslav Singer
Jarní zasedání MMF mívají většinou poněkud méně formální charakter než podzimní. Projevuje se to jak na nižším počtu účastníků (země a instituce vysílají menší delegace), tak na součtu pořádaných akcí.
více


22.4.2016 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Michal Blažek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 18. 4. 2016.
více


21.4.2016 ENERGETIKA: O osudu OKD bylo rozhodnuto dávno a jinde

Luboš Smrčka 1
Výhledy OKD a černouhelného hornictví do budoucnosti v této zemi zaměstnávají hodně lidí. Samozřejmě v tom hrají roli známé peripetie při privatizaci OKD, ale ve skutečnosti se osud černého uhlí rozhodl jindy a naprosto jinde.
více


20.4.2016 REKLAMA: Chcete naštvat sousedy?

Pavel Mareš
Dělat naschvály sousedům nikdy nepatřilo k dobrým mravům a bohdá ani patřit nebude. Svědčí však o jejich obecném úpadku, že si vcelku úctyhodná firma právě toto dá do reklamy a ještě to zřejmě pokládá za kdovíjak vtipné.
více


20.4.2016 NUMISMATIKA: Revoluce? Doufám, že ne...

Michal Mašek
5 €
Komentátoři o ní hovoří jako o revoluční novince v numismatice, z pohledu nezávislého numismatika ji však lze popsat slovy „mnoho povyku pro nic“. Náklad a originální zpracování řadí ražbu mezi neobvyklé, ale nikoliv nedostupné mince a v žádném případě z ní nebude rarita trhající rekordy aukčních...
více