22.8.2014 | Svátek má Bohuslav


22.8.2014 BIG EXPERT: Akcie

Karel Kabelka
Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 18. 8. 2014.
více


22.8.2014 EUROGLOSA: Přerozdělování cizích peněz

Eurofondy sú medzi mnohými ľuďmi vnímané ako symbol korupcie a nehorázneho plytvania. No napriek tomu, že krajiny Európskej únie majú s eurofondmi bohaté skúsenosti, absurdnosť ich využívania ešte stále neprestáva prekvapovať.
více


22.8.2014 EKONOMIKA: Dostupnější „kurzarbeit“ v ČR

Sankce zavedené Evropskou unií proti Rusku a odvetná opatření Moskvy se podle očekávání negativně dotýkají i tuzemských firem. Nehodlají-li sankce nějakým způsobem obcházet, znamená to výpadek jejich příjmů.
více


21.8.2014 EKONOMIKA: Japonská past

Japonská ekonomika poklesla o 6,8 procenta v ročním přepočtu během druhého čtvrtletí 2014. Soukromé investice spadly o 9,7 procenta, soukromá spotřeba dokonce o 19,2 procenta. Co se to s Japonskem děje?
více


20.8.2014 EKONOMIKA: Polská transformace

Nechci předstírat, že jsem expertem na polskou transformaci a polskou historii. Vždy jsem byl pouze velmi nesystematickým vnějším pozorovatelem vývoje v Polsku, a to jak v době komunismu, tak v posledním čtvrtstoletí.
více


20.8.2014 EKONOMIKA: Panika z ruských sankcí...

Ačkoli je ministr zemědělství Marian Jurečka za své poznámky na sociálních sítích o „statečnosti“ české společnosti značnou částí veřejnosti kritizován, dává mu dnes a denně postoj této veřejnosti k potravinářské obchodní válce mezi EU a Ruskem zcela za pravdu.
více


18.8.2014 EKONOMIKA: Potraviny a umělé emoce

Je-li dnes nějaká oblast spotřebního zboží zatížena přemírou iracionálních emocí, pak jsou to potraviny, problematika jejich kvality, původu, cen nebo technologie výroby. Zájem o tato témata by byl veskrze pozitivní, pokud by převažovaly seriózní informace z úst osob, které pro spotřebitele představují...
více


18.8.2014 EKONOMIKA: Průšvih tisíciletí - bude se zlevňovat!

Žijeme v legračním světě. Leckdo by asi řekl, že nám „vládnou“ a řídí nás volení politici. Nebo nejnovější vědecké poznatky. Nebo případně cosi jako „názor lidu“, ať už prosazovaný v referendech, nebo v revolucích na ulicích.
více


16.8.2014 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Martin Pecka
Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 11. 8. 2014.
více


15.8.2014 BIG EXPERT: Akcie

Dušan Jalový
Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 11. 8. 2014.
více


16.8.2014 POLITIKA: Záhadné miliardy

Nejvyšší „top manager“ fungujícího státu, který se zaklíná řízením českých financí jako své osobní firmy, dostal nedávno málem osypky, když mu jakýsi „nosič pizzy z Toskánska“ zavrtal do spotřební daně z pohonných hmot a drze protlačil parlamentem jejich snížení.
více


15.8.2014 EKONOMIKA: Češi už navždy chudí? (2)

Dnes už začíná být jasné i hlavním odborářům, že hladina mezd vůbec neodpovídá skutečnému výkonu ekonomiky, ale síle těch, kteří určují pravidla! Rozhodně by to nemělo být tak, abychom měli mzdy propastně nižší než všechny průmyslové státy a jen o maličko vyšší než ekonomicky zaostalé Rumunsko a Bul...
více


15.8.2014 EKONOMIKA: Propagace „českých potravin“ za 1,5 GKč?

Nejvyšší kontrolní úřad se zaměřil na komunikační kampaně na podporu značek Klasa, Regionální potravina a Vína z Moravy, vína z Čech. V kontrolovaných letech 2008 až 2013 vynaložily Ministerstvo zemědělství, Státní zemědělský a intervenční fond (SZIF) a Vinařský fond na tyto kampaně celkem 1,5 miliardy...
více


14.8.2014 EKONOMIKA: Češi už navždy chudí? (1)

Každý národ má své dobré chvíle a své špatné chvíle. Ty špatné jsou často anebo skoro vždycky spojeny chudobou. Svobodu v bídě oslavují většinou intelektuálové, tedy ti, co mají "zlaté kredity“, anebo osoby, které jsou duševně šáhlé. Když nic jiného, tak peníze osvobozují.
více


13.8.2014 BANKOVNICTVÍ: Frau Erste...

peníze koruna
Klára Pačesová z České spořitelny přišla v časopise Bankovnictví s nevšedním článkem, na který nelze nereagovat. Na příkladu hodných, a dodejme nezodpovědných prarodičů a zodpovědných rodičů srovnává malé, nízkonákladové banky s bankami velkými, nechce se nám v tomto kontextu používat vysokonákladov...
více


11.8.2014 GLOSA: Rusko a břidlicový plyn

Šéf NATO a bývalý dánský premiér Anders Fogh Rasmussen to konečně řekl nahlas: „Rusko vede sofistikovanou informační a dezinformační operaci, při níž aktivně spolupracuje s nevládními a ekologickými organizacemi proti břidlicovému plynu, aby udrželo evropskou závislost na dovozu ruského plynu.“
více


12.8.2014 RUSKO: Usilování o potravinovou soběstačnost

Ačkoli je oficiálním důvodem zákazu dovážet zemědělské suroviny a potraviny z USA či Evropy odvetná reakce Ruska na sankce Západu, ve skutečnosti jde jen o pověstný vrchol pyramidy. Její základnu tvoří již nějakou dobu uskutečňovaná snaha Ruska o potravinovou soběstačnost. Konflikt s Ukrajinou poskytl...
více


11.8.2014 RUSKO: Bublina už praská…

Rusko si zjevně řeklo, že nebude žádné ořezávátko, a odpovědělo na sankce EU a USA: zakázalo dovoz ovoce, zeleniny, ryb a mléka. Obchodní válka nabírá na obrátkách. Když to tak pozoruji, skoro si říkám, jestli organizace typu OSN, WTO a podobně nezrušit: Nyní naprosto selhávají.
více


9.8.2014 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Tomáš Menčík
Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 4. 8. 2014.
více


8.8.2014 BIG EXPERT: Akcie

Patrik Hudec
Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 4. 8. 2014.
více


4.8.2014 EKONOMIKA: Chronicky nezpůsobilé vedení

Agentura Standard&Poor’s oznámila, že Argentina je ve stavu částečné platební neschopnosti. Lidové označení pro tuto situaci je státní bankrot. Bezprostřední příčina: nedostatek peněz na zaplacení dlužných úroků ze státních dluhopisů v hodnotě 539 milionů dolarů.
více


2.8.2014 GLOSA: Banda šašků

Tak jsme se dozvěděli, že do bojovně naladěného Ruska nebude EU dodávat například malé motorky do modelů letadélek, ale v klidu jim tam pošle nejmodernější francouzskou vrtulníkovou loď Mistral.
více


2.8.2014 BIG EXPERT: Akcie

Michal Chrvala
Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 28. 7. 2014.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


2.8.2014 EKONOMIE: Vznik řádu bez uvědomělého panovníka

Russel Roberts
Russel Roberts
Jedna z největších předností ekonomie je osvětlení toho, co není vidět. Frédéric Bastiat (1801-1850) ve své klasické práci „Co je a co není vidět“ analyzoval ekonomické důsledky obyčejného vandalismu, rozbitého okna.
více


1.8.2014 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Karel Kabelka
Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 28. 7. 2014.
více


31.7.2014 GLOSA: Dvojsečné sankce

Výkonný ředitel Asociace obranného a bezpečnostního obchodu Jiří Hynek a ekonom Next Finance Vladimír Pikora: „Domnívám se, že jde o politické gesto ukázat svým voličům, že i my umíme něco ovlivnit,“ tvrdí Hynek.
více


30.7.2014 EKONOMIKA: Zvyšovat minimální mzdu je asociální

Martin Slaný
česká koruna
Navzdory tomu, že ekonomická teorie považuje minimální mzdu za neefektivní zásah na pracovním trhu, který zvyšuje nezaměstnanost (což ostatně prokázalo i několik studií v českém prostředí), hodlá ji současná vláda za vehementní podpory odborů i prezidenta republiky zvyšovat.
více


28.7.2014 EKONOMIKA: Jak nás politici klamou

Evžen Korec
Vláda chce od ledna opět navýšit minimální mzdu. O sedm stovek, na 9200 korun. Nesouhlasím. Jsem proti. Ne proto, že bych snad byl nepřejícník a asociál. Z minimální mzdy se ale bohužel stal prostředek pokryteckého budování politické image.
více


28.7.2014 ZEMĚDĚLSTVÍ: Bez jasné vize

Vyznat se ve složité struktuře dotací do zemědělství je nejen pro nezemědělskou veřejnost, ale často i pro zemědělce samé docela oříšek. Kdokoli tak bude v příštích měsících a letech podpory směrované do českého zemědělství do roku 2020 považovat za více méně přijatelný kompromis, bude mít pravdu.
více


26.7.2014 BIG EXPERT: Akcie

Radek Pavlíček
Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 21. 7. 2014.
více


25.7.2014 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Patrik Hudec
Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 21. 7. 2014.
více


24.7.2014 EKONOMIKA: Ve zhoubném cyklu

Akciový index MSCI Euro nabyl na hodnotě téměř o 17 procent během posledních dvanácti měsíců. Za poslední dva roky získal celkově téměř 40 procent. Od bodu nejhlubšího propadu v únoru 2009 získaly akcie eurozóny pěkných 75 procent.
více


22.7.2014 EKONOMIKA: Hra s bublinami

Od doby, kdy potíže hypotečních agentur Freddie Mac a Fannie Mae odstartovaly začátek hospodářské recese, uplynulo již šest let. Probíhající známky oživení vyvolávají opakovaně otázku: Je krize definitivně za námi nebo dosavadní opatření jen oddálila další ekonomický propad?
více


21.7.2014 GLOSA: Sankce proti Rusku jsou hloupé

Když vám něco nejde a ostatní to vidí, máte dvě možnosti. Buď se podíváte do zrcadla, přijmete, že něco děláte špatně, a změníte sebe, nebo najdete pro ostatní viníka vlastních neúspěchů jinde.
více


21.7.2014 EUROGLOSA: Eurofondy na OZE byly využívány neefektivně

Eurofondy sa neefektivite nevyhnú v žiadnom odvetví, výnimkou nie sú ani obnoviteľné zdroje energie. Vyplýva to zo správy, ktorú nedávno vydal Európsky účtovný dvor.
více