29.8.2016 | Svátek má Evelína


29.8.2016 EVROPA: Propaganda na nás útočí

british flag
Lži, lži a zase lži. Napůl bláboly a nesmysly z neznalosti, napůl manipulace z touhy ohnout historii ke vkusu svému.
více


26.8.2016 BIG EXPERT: Akcie

Patrik Hudec
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 22. 8. 2016.
více


25.8.2016 EKONOMIKA: Svobodný obchod nejvíc pomáhá těm nejchudším

Jindřich Pilc
Svobodný obchod nejvíce pomáhá těm nejchudším a na druhou stranu právě na ty nejchudší nejtíživěji dopadají státní regulace.
více


25.8.2016 EKONOMIKA: To je hospodářství! Inu, Turecko

Pavel Jégl
„Jak je to krásné: úroda sklizena, pole obdělána, radost pohledět. To je hospodářství! Inu, Turecko,“ povzdechne Cimrmanův inspektor Trachta při pohledu z okna expresu odjíždějícího z Istanbulu.
více


23.8.2016 BYDLENÍ: Prokletí úspěšných měst

Pavel Kohout
Je to prokletí, které postihuje bohatá města v nejrůznějších částech světa. V kalifornském San Mateu byl zaznamenán případ svobodné matky dvou dětí žijící v garáži. Žádná bezdomovkyně: zaměstnaná žena, která za garáž o ploše 23 metrů čtverečních platí tisíc dolarů měsíčně.
více


22.8.2016 DOPRAVA: Dálnice peklem

Petr Holub1
Člověk se bojí toho, co přijde, a obvykle si předem stěžuje. Ale když už jsou očekávané nepříjemnosti, potíže či přímo katastrofy tady, tak zatne zuby a snaží se nějak bez reptání přežít. Co mu také zbývá.
více


22.8.2016 EKONOMIKA: Proběhne měnová reforma?

peníze koruna
Chcete klepnout přes ruku? Dejte si peníze do banky. Ti, kdo „řídí“ ekonomiku, se totiž rozhodli, že už je načase každý dobrý skutek řádně potrestat a šetřílkům pěkně přistřihnout brčka.
více


20.8.2016 EKONOMIKA: Ideální místo pro investory?

Petr Holub1
Existují ideální místa pro investory a k těm nejpřednějším patří Česká republika. Opět to připomněla analýza Raiffeisen banky, která tento fakt hodnotí do značné míry kriticky. Češi jsou totiž ochotní vykonávat špatně placenou práci pro cizí firmy, proto ani neroste její produktivita.
více


19.8.2016 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Radek Pavlíček
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 15. 8. 2016.
více


19.8.2016 SVĚT: Od globalizace k lokalizaci

Petr Robejšek
Britský historik Niall Fergusson v roce 2005 připomněl, že zhruba před sto lety existovala podobná globální situace jako dnes. Na přelomu 20. století se dlouhodobě zvyšoval objem světového obchodu, rostla pohyblivost kapitálu a zboží, bankovnictví bylo jen minimálně regulované, panovala nízká...
více


18.8.2016 EET: Elektronická evidence tuzérů

Vladimír Kříž
Tuzér, spropitné nebo také dýško je částka, kterou zákazník dobrovolně věnuje osobě, od které obdržel jednorázově službu a kterou o vlastní vůli navyšuje účtovanou částku v její prospěch.
více


16.8.2016 GLOSA: OZE na jaderný pohon

solární panel
Sedím na terase a pozoruji, jak se z komínů sousedních chalup kouří. Chvílemi to i cítím.
více


13.8.2016 EKONOMIKA: Kdy nás ČNB přestane okrádat?

Evžen Korec
Češi se už třetím rokem nechávají okrádat. Zlodějem není žádný bezvýznamný kapsář, ale nejdůležitější bankovní instituce v zemi – Česká národní banka (ČNB).
více


13.8.2016 BIG EXPERT: Akcie

Libor Stoklásek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 8. 8. 2016.
více


12.8.2016 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jaroslav Brychta
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 8. 8. 2016.
více


12.8.2016 POTRAVINY: Halal, nebo nehalal?

Libor Popovský
Halal (znamená „povolený, přípustný“) je dle Wikipedie termín označující veškeré předměty a činnosti každodenního života, jež jsou podle islámské tradice povoleny. Nejčastěji se tento pojem používá ve spojitosti s potravinami, které je muslimům povoleno konzumovat, vztahuje se však také na léčiva...
více


12.8.2016 PENÍZE: V hospodě účtenku. A jednu navíc za spropitné

Gabriel Pleska
koruna
Kolik mám dát dýško? Kdysi mě tou otázkou zarazil americký student hostující na mé alma mater. Došlo mi, že jsem vlastně tuhle jednoduchou otázku nezkoumal.
více


10.8.2016 EVROPA: Jak nepřestěhovat banku

Pavel Kohout
Jakmile si šokovaná Evropa uvědomila, jak dopadlo britské referendum, ihned začaly diskuse na téma budoucího finančního centra Evropy. Francouzi zavětřili příležitost a otevřeli téma červeného koberce nataženého pro britské bankéře směřující do Paříže.
více


9.8.2016 EVROPA: Brusel proti imigrantům

Evžen Korec
Stréca Metuda na Jezerech z legendárního románu Bohumila Hrabala vyléčil z trudnomyslnosti. Co na tom, že za cenu totální destrukce interiéru celého domu.
více


8.8.2016 EVROPA: Znáte "Vrtěti psem"?

kravata
Znáte kultovní film Vrtěti psem? Jeho podstatou je, že každého problému se dá zbavit tím, že se od něj dostatečně rafinovaně odvede pozornost. Ukážu vám, jak tohle umění evropské „elity“ ovládly do dokonalosti.
více


6.8.2016 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jiří Šimara
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 1. 8. 2016.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


5.8.2016 EKONOMIKA: Nenechme se ohlupovat

Jan Polanecký
Sjednocená pokroková eurolevice, kterou v České republice hrdě reprezentuje např. TOP 09, donekonečna omílá tezi o finančním profitu plynoucím z našeho členství v Evropské unii. Pojďme se na tento mýtus podívat.
více


4.8.2016 GLOSA: Jednosměrná solidarita

Viktor Lošťák
Musíme být jednotní a solidární, zní z Německa, když jde o imigranty. Jakmile však dojde na trh práce, je s evropanstvím rychle konec.
více


4.8.2016 EKONOMIKA: Energetická samostatnost je chiméra

Luboš Smrčka 1
Pozornost světa (alespoň jeho části) se upřela k nejzápadnější části Kanárských ostrovů – k necelým 280 kilometrům čtverečným souše utopené v oceánu pod názvem El Hierro.
více


3.8.2016 ENERGETIKA: Trh s ropou

Luboš Smrčka 1
Stále ještě žijeme v éře uhlíkové ekonomiky. Všechno začíná u ropy, plynu a dalších fosilních paliv. I když Západ investuje hodně peněz i úsilí do změny, ve skutečnosti nemůže proběhnout nějaká skutečná a komplexní transformace.
více


2.8.2016 EKONOMIKA: Ne zcela prima úvěry

Pavel Kohout
Jedním z témat amerických voleb je možnost opětného rozdělení bank na komerční a investiční, které prosazuje Trumpův tým. O co jde?
více


1.8.2016 ZEMĚDĚLSTVÍ: Ne vyšší dotace, ale prevence cenových rizik

Petr Havel
Netuším, kolik občanů naší země si ještě pamatuje termín „přidružená výroba“, stále více se ale ukazuje, že by bylo záhodno tento termín nejen verbálně, ale především v reálné praxi oživit. A to jako systémové řešení pro naše zemědělství jako celek.
více


29.7.2016 VELKÁ BRITÁNIE: Po brexitu nižší daně a prosperita

Petr Mach2
Rozhodnutí Britů odejít z Evropské unie vyvolalo nejprve paniku. Padne libra? Zvýší se daně? Ztratí Británie přístup na trh EU? Nyní se vše vrací do normálu a Británii čeká dobrá budoucnost bez EU.
více


29.7.2016 BIG EXPERT: Akcie

Aleš Charvát
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 25. 7. 2016.
více


25.7.2016 EKONOMIKA: Dramatický příběh ARM

Pavel Kohout
Tato zpráva vzbudila v Británii největší rozruch od referenda: společnost ARM bude koupena japonským technologickým holdingem Softbank za 24 miliard liber – asi 780 miliard korun, tedy hodně přes půlku celého českého státního rozpočtu. Že neznáte firmu ARM? Ale ano, znáte.
více


23.7.2016 BIG EXPERT: Akcie

Michal Chrvala
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 18. 7. 2016.
více


22.7.2016 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jan Bureš
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 18. 7. 2016.
více


21.7.2016 EKONOMIKA: Kupujte česká vejce! Ale proč?

Petr Holub1
Před dovozy laciných vajec z Polska varoval ministr zemědělství Marian Jurečka. Česká vejce jsou určitě stejně kvalitní a tuzemský zákazník by jim měl dát přednost už z patriotismu.
více


18.7.2016 EKONOMIKA: Hranice možností

Vladislav Trávníček
Kenworth
Na obrazovkách se dnes objevují moudře hovořící vzdělanci usazení v dobře honorovaných funkcích a mají velkou starost. Ekonomika roste a hleďme, začíná chybět kvalifikovaná pracovní síla.
více


16.7.2016 BIG EXPERT: Akcie

Patrik Hudec
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 11. 7. 2016.
více