29.7.2014 | Svátek má Marta


28.7.2014 EKONOMIKA: Jak nás politici klamou

Evžen Korec
Evžen Korec
Vláda chce od ledna opět navýšit minimální mzdu. O sedm stovek, na 9200 korun. Nesouhlasím. Jsem proti. Ne proto, že bych snad byl nepřejícník a asociál. Z minimální mzdy se ale bohužel stal prostředek pokryteckého budování politické image.
více


28.7.2014 ZEMĚDĚLSTVÍ: Bez jasné vize

Vyznat se ve složité struktuře dotací do zemědělství je nejen pro nezemědělskou veřejnost, ale často i pro zemědělce samé docela oříšek. Kdokoli tak bude v příštích měsících a letech podpory směrované do českého zemědělství do roku 2020 považovat za více méně přijatelný kompromis, bude mít pravdu.
více


26.7.2014 BIG EXPERT: Akcie

Radek Pavlíček
Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 21. 7. 2014.
více


25.7.2014 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Patrik Hudec
Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 21. 7. 2014.
více


24.7.2014 EKONOMIKA: Ve zhoubném cyklu

Akciový index MSCI Euro nabyl na hodnotě téměř o 17 procent během posledních dvanácti měsíců. Za poslední dva roky získal celkově téměř 40 procent. Od bodu nejhlubšího propadu v únoru 2009 získaly akcie eurozóny pěkných 75 procent.
více


22.7.2014 EKONOMIKA: Hra s bublinami

Od doby, kdy potíže hypotečních agentur Freddie Mac a Fannie Mae odstartovaly začátek hospodářské recese, uplynulo již šest let. Probíhající známky oživení vyvolávají opakovaně otázku: Je krize definitivně za námi nebo dosavadní opatření jen oddálila další ekonomický propad?
více


21.7.2014 GLOSA: Sankce proti Rusku jsou hloupé

Když vám něco nejde a ostatní to vidí, máte dvě možnosti. Buď se podíváte do zrcadla, přijmete, že něco děláte špatně, a změníte sebe, nebo najdete pro ostatní viníka vlastních neúspěchů jinde.
více


21.7.2014 EUROGLOSA: Eurofondy na OZE byly využívány neefektivně

Eurofondy sa neefektivite nevyhnú v žiadnom odvetví, výnimkou nie sú ani obnoviteľné zdroje energie. Vyplýva to zo správy, ktorú nedávno vydal Európsky účtovný dvor.
více


21.7.2014 EKONOMIKA: Proč Kvitová utekla?

Evžen Korec
Evžen Korec
Ve všem tom kvikotu kolem Petry Kvitové, jehož jsme v posledních dnech svědky, poněkud zanikla vlastně mnohem podstatnější novina. Podle Světového ekonomického fóra u nás panují druhé nejhorší podmínky pro rozjezd podnikání ze všech zemí Evropské unie!
více


21.7.2014 EKONOMIKA: Varování

„Přízrak krize zase ožívá!“ „Doktor Zkáza čeká splasknutí cenové bubliny!“ „Přijde krach a bída, jaká ještě nikdy nebyla, tvrdí miliardář Donald Trump!“ „Významný ekonom Nouriel Roubini opět varuje!“
více


19.7.2014 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jan Bureš
Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 14. 7. 2014.
více


18.7.2014 BIG EXPERT: Akcie

Jiří Zendulka
Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 14. 7. 2014.
více


18.7.2014 ENERGETIKA: Co dál s ČEZ?

Sleduji situaci v naší největší energetické společnosti ČEZ velice pozorně skoro čtvrt století. V posledních deseti letech se vzrůstajícím znepokojením.
více


16.7.2014 EKOLOGIE: Domácí elektrárny

Komik Felix Holzmann kdysi řekl: „člověk si nemusí kupovat celej pivovar, když se chce napít piva.“ Po několika desetiletích pan RNDr. Martin Bursík chce, abychom si začali pořizovat a provozovat vlastní, domácí elektrárny a tímto dali na frak velikým energetickým společnostem - dodavatelům.
více


15.7.2014 GLOSA: Tunel Blanka aneb Čína náš vzor

Tak se dozvídáme od pana primátora Hudečka, že tunel Blanka bude otevřen až po komunálních volbách, někdy v březnu 2015. Začínám pochybovat. Kdo by na jeho otevření mohl mít zájem?
více


14.7.2014 EKONOMIKA: Platy státních šéfů

Jan Urban
peníze koruna
Jedním z nejúzkostlivěji střežených ekonomických tajemství v ČR jsou platy šéfů státních firem. Jejich výši se zatím nepodařilo zjistit ani vládě. Když se o to nedávno pokusila, nezjistila dokonce ani to, nakolik ministerstva, pod která státní podniky spadají, dodržují zásady odměňování státních manažerů,...
více


14.7.2014 EKONOMIKA: Nové zdražení na spadnutí? Nová intervence?

Nepochybuji, že listopadová intervence České národní banky (ČNB), pro kterou se u české veřejnosti vžil velmi sugestivní, byť značně zavádějící název „zdražení“, zůstala všem hluboko v paměti.
více


12.7.2014 EKONOMIKA: Zlo nejsou daňové ráje...

Marek Numerato
peníze koruna
Prohlubující se zadlužení ekonomik vede politické představitele nejvyspělejších států k tomu, aby hledali řešení ve zvyšování daní. Jiné možné řešení - zeštíhlování státu - je nepopulární, protože je s ním spojeno propouštění včetně likvidace lukrativních postů pro loajální členy, podporovatele a sponzory...
více


12.7.2014 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jaroslav Brychta
Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 7. 7. 2014.
více


11.7.2014 BIG EXPERT: Akcie

Karel Kabelka
Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 7. 7. 2014.
více


12.7.2014 EKONOMIKA: Národní hospodářství je jako dobrá nálada

Andrej Babiš působí nezranitelně, ale jeho doba jednou skončí. Chceme-li, aby po Babišovi přišel režim poskytující podmínky pro svobodu, prosperitu a klidný slušný život, potřebujeme porozumět příčinám, které způsobily erozi a posléze zánik režimu předbabišovského. A potřebujeme se také zbavit některých...
více


10.7.2014 PODNIKÁNÍ: Konec nesmyslného opatření

Takzvané rodné listy alkoholu, které na popud exministra zdravotnictví Leoše Hegera zavedla vláda Petra Nečase, konečně končí. Dlužno přitom říci, že šlo o opatření, které nemělo, nemá a v případě nějakého opětného zavedení nebude mít prakticky žádný vliv na snížení rizik.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


5.7.2014 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Dan Báča
Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 30. 6. 2014.
více


5.7.2014 EKONOMIKA: Co se v Evropě (a USA) zvrtlo

Jim Davidson
dollar
Helga je vlastníkem baru. Zjišťuje, že téměř všichni její zákazníci jsou nezaměstnaní alkoholici a jako takoví si již nemohou dovolit podporovat její bar.
více


4.7.2014 USA: Jak na housenkové dráze

Minulý týden americký Úřad ekonomických analýz, což je analogie našeho Statistického úřadu, přišel s překvapivou zprávou: za první čtvrtletí letošního roku se HDP Spojených států snížil o 3 % ve srovnání s loňským rokem.
více


4.7.2014 EKONOMIKA: Jak neměřit inflaci

Ekonomové stále ještě úplně neodpověděli na otázku, proč v roce 2008 nastala světová finanční krize. Jedním z pravděpodobných vysvětlení je chybná měnová politika na základě nesprávně měřené inflace.
více


4.7.2014 BIG EXPERT: Akcie

Patrik Hudec
Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 30. 6. 2014.
více


3.7.2014 EKONOMIKA: Zemědělské dotace

S blížící se konečnou podobou dotačních programů pro zemědělce a rozvoj venkova přibývá důraznějších, obvykle negativních posudků na to, jak hodlá současné vedení ministerstva zemědělství a jeho úředníci evropské i naše peníze na tyto účely utratit.
více


1.7.2014 PODNIKÁNÍ: Konec rodných listů

V naprosté tichosti končí jedno z kontroverzních opatření, kterým se vláda po září 2012 snažila vyčistit trh od nelegálního alkoholu - rodné listy alkoholu.
více


30.6.2014 EKONOMIKA: Ceny realit zase rostou

V poslední době si nějak nejsem jistá, co je a co není legrace. Například manžel mi u snídaně vlepí hubičku, pak si mě pozorně prohlíží, chvíli čeká, až z něj nakonec vypadne: „Hm, zase to nefunguje.
více


28.6.2014 EUROGLOSA: Recept na záplavy

Európska byrokracia je pre ľudí zvyčajne veľmi vzdialeným pojmom. Byrokratické nariadenia EÚ znižujú HDP a komplikujú vytváranie pracovných miest, no tieto zmeny sú pre ľudí príliš abstraktné na to, aby si reálne uvedomovali ich dopad.
více


28.6.2014 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Karel Kabelka
Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 23. 6. 2014.
více


28.6.2014 EVROPA: Proč Česko nechtějí v eurozóně

Evropská komise před pár dny vyjmenovala ty členské státy, které údajně nejsou zatím připraveny na vstup do eurozóny a situace v těchto zemích bude takzvaně „přešetřena“ nejdřív za dva roky.
více


27.6.2014 BIG EXPERT: Akcie

Dušan Jalový
Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 23. 6. 2014.
více


27.6.2014 EKONOMIKA: Úskalí čínského rozmachu

Když vedl v roce 1974 čínský politik Teng Siao-pching, budoucí reformátor a faktický vůdce země, delegaci Číny do newyorského sídla Organizace spojených národů, s jistým překvapením zjistil, že nejlidnatější stát na světě má stěží prostředky na zaplacení letenek všem účastníkům výpravy.
více