17.12.2014 | Svátek má Daniel


16.12.2014 EKONOMIKA: Kapři asi podraží...

Stejně jako v mnoha letech minulých se také letos již za pár desítek hodin objeví na ulicích tradiční kádě s tekoucí vodou a živými vánočními kapry. K uvedené tradici přitom v posledních letech patří i relativně stabilní cena, bez ohledu na to, jak se v průběhu roku vyvíjely podmínky chovu kaprů v našich...
více


15.12.2014 EKONOMIKA: Práce versus kapitál 0:1

Práce jako výrobní faktor je dnes na Západě uměle předražená kvůli daním a odvodům. Naopak investice do všemožných i nemožných technických zařízení jsou daňově zvýhodněny. Obojí ve stále vyšší míře. Výsledkem je chronická nezaměstnanost.
více


13.12.2014 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Patrik Hudec
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 8. 12. 2014.
více


12.12.2014 BIG EXPERT: Akcie

Jiří Zendulka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 8. 12. 2014.
více


12.12.2014 GLOSA: Eurodotace

Novináři si začínají všímat, že dotace z EU jsou naše vlastní peníze. Asi už to nejde tajit. Zatím došli k závěru, že je to cca polovina. Buď se mýlí, nebo ví, že je to ještě horší, ale pro věřící by to byl tak veliký šok, že to musí dávat po částech.
více


12.12.2014 EKONOMIKA: Když se v Unii dva perou

Hned na začátku je třeba bez emocí konstatovat, že současný česko-polský konflikt týkající se kontrol dovážených polských potravin na našem území musel v nějaké formě dříve či později nastat.
více


11.12.2014 EKONOMIKA: Temelín i Dukovany

Po utracených pěti miliardách korun se české vládě nabízí další možnost, jak dát více za ne-výstavbu nových jaderných reaktorů.
více


9.12.2014 POLEMIKA: Potíže s velkým bratrem

František Brnusák
počítačka 2
Pan ministr píše o tom, že budou mít všichni rovné podmínky, ale to v žádném případě není pravda. Znám mnoho svělých odborníků ve svém okolí, kteří jsou ve svém oboru opravdovými experty, ale jejich znalost ICT končí u toho, že počítač má monitor, klávesnici a myš.
více


8.12.2014 FINANCE: …a vážně jste si jistí, že o peníze nepřijdete?

Není to tak dlouho, co jsem lamentovala, že desetina evropských bank má problémy s kapitálem. Že zkrátka není kapitálově dostatečně vybavena na to, aby bez potíží zvládla případnou další finanční krizi.
více


6.12.2014 POLEMIKA: Poradíte Andrejovi?

Mojmír Macek
john galt
Mám radost, že můj článek na Neviditelném psu Velký bratr posiluje zaujal pana ministra financí Babiše a přiměl ho k úvaze na toto vážné téma. Jen se obávám, že jeho představa o cestě, kterak z dluhové pasti ven se ubírá špatným směrem. Pomůžete prosím a poradíte panu ministrovi, majiteli a předsedovi...
více


5.12.2014 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jaroslav Brychta
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 1. 12. 2014.
více


5.12.2014 BANKOVNÍ POPLATKY: První kolo

Server www.bankovnipoplatky.com vyhlásil 10. ročník ankety „o nejabsurdnější bankovní poplatek“. A opět se anketa uskuteční nejen v České republice, ale i na Slovensku.
více


4.12.2014 POLEMIKA: Žádného velkého bratra neplánuji

Andrej Babiš
Andrej Babiš
„Méně slov a více činů, pane ministře!“ Takovou radu jsem dostal na závěr článku Informatika: Velký bratr v Česku posiluje, podle kterého pod falešnou záminkou boje s daňovými úniky buduji v České republice orwelovské vize o totální kontrole občanů a firem.
více


4.12.2014 EKONOMIKA: Saúdové likvidují konkurenci

Pokles cen ropy na světových trzích je diktován snahou Saúdské Arábie likvidovat nepohodlné vedlejší exportéry ropy.
více


2.12.2014 EKONOMIKA: Loni nás ČNB okradla...

Nedávno to byl rok od té doby, co Česká národní banka trestuhodně oslabila korunu. Běžný občan byl poškozen, vlastně okraden. A také běžný podnikatel, běžná firma jsou škodní. Každému občanovi zdražilo cokoli z dovozu
více


2.12.2014 ENERGETIKA: Legislativní hrátky

Chaos v právních předpisech vyvolaný častými novelizacemi, rekodifikacemi a zahušťování soustavy zákonů stále dalšími a dalšími normami je neslučitelný se stabilitou právního prostředí, která patří k základním podmínkám slušných poměrů ve státě.
více


1.12.2014 SVĚT: Co obnáší porazit Rusko

V 50. letech měla Amerika strach ze Sovětského svazu. Ekonomické projekce ukazovaly, že SSSR může ekonomicky předstihnout Spojené státy během 80. let. I ve slavné Samuelsonově učebnici ekonomie se objevila podobná předpověď.
více


1.12.2014 EVROPA: Další peníze jsou vyhozené

Taky jste si všimli, jak jsou některé pohádky hororové? My jim zaobaleně říkáme třeba „České pohádky“ nebo „Pohádky bratří Grimů“. Ale ve skutečnosti kam se na ně hrabe Drákula v originále.
více


29.11.2014 BIG EXPERT: Akcie

Radek Pavlíček
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 24. 11. 2014.
více


28.11.2014 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jiří Šimara
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 24. 11. 2014.
více


28.11.2014 EKONOMIKA: Nostalgie a potřeba změn

Strašidlo nostalgie neobchází jen postkomunistické státy. Objevuje se i ve vyspělých zemích. Přináší s sebou pokles obliby tradičních stran a oblibu nových politických hnutí. Recepty, které tato hnutí nabízejí, mohou obsahovat určité racionální prvky, ve svém souhrnu však většinou staví na iluzích, které...
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


25.11.2014 INFORMATIKA: Velký bratr v Česku posiluje

Mojmír Macek
computer money
Je zajímavé sledovat, kam až vystrčí stát svoje chapadýlka. Poslední záměry Ministerstva financí ČR spustit nový systém EET (evidence elektronických transakcí – tedy tržeb), účtenkovou loterii a centrální evidenci účtů stojí za více než jen malé zamyšlení. Stojí těch hypotetických +10 miliard ročně za...
více


25.11.2014 EKONOMIKA: Ztráta ekonomických reflexů

Polostátní ČSA, které loni skončily s téměř miliardovou ztrátou, propouštějí a žádají o pomoc, státní České dráhy dostaly rekordní pokutu za nezákonný nákup bez otevřeného výběrového řízení a ministr jmenoval do čela státního Czechinvestu kandidáta bez zkušeností, krátce poté, co byl jeden z předchozích...
více


24.11.2014 EKONOMIKA: Česká republika bude první...

Tomáš Pajonk
Tomáš Pajonk
Člověk je tvor soutěživý, to si přiznejme. Ve chvílích, kdy naši sportovci vítězí, máme radost. V ulicích se objevují české vlajky a národ plesá. Rok 2014 však nebyl pro fanoušky českého fotbalu ani hokeje moc dobrý.
více


24.11.2014 PRAHA: Blanka se neotevře

Každý den, kdy bude tunel Blanka - dokončený a v zásadě připravený k otevření - mimo provoz, stojí české řidiče čas a peníze. Hudečkovo „brždění“ nás přijde skutečně draho.
více


24.11.2014 POLITIKA: Nebude na důchody

Jiří Kučera
peníze koruna
Vypadalo to jako skvělý nápad komunistického státu, když spolu s „měnovou reformou“ v roce 1953 ukradl penzijní fondy. Dnes už si málokdo pamatuje, že „Palác odborů“ na pražském Žižkově býval „Penzijní palác“ a patřil penzijním fondům.
více


22.11.2014 BIG EXPERT: Akcie

Dušan Jalový
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 17. 11. 2014.
více


21.11.2014 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Karel Kabelka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 17. 11. 2014.
více


18.11.2014 EKONOMIKA: To bude mela!

Ještě jednou se krátce zastavím u intervence České národní banky za oslabení koruny. Nedávno od ní uplynul jeden rok. Fascinovala mě totiž zpráva, že intervence dopomohla k vyšším tržbám jednomu obřímu cigaretovému koncernu. Díky příznivějšímu kurzu.
více


18.11.2014 EVROPA: EU nás měří jiným metrem

Funguje to asi takhle: Když na sociální síti zveřejní fotku svého velkotonážního pozadí Kim Kardashian, řekne se o ní, že je krásně vyvinutá. Zato když průměrná česká holka typu krev a mléko zveřejní na stejné sociální síti svou fotku svého sotva polovičního pozdí, je označena za tlustou matraci.
více


15.11.2014 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Radek Pavlíček
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 10. 11. 2014.
více


15.11.2014 EKONOMIKA: Babiš chce víc daní

Finanční úřady získají díky vládní politice další kompetence. Mimo jiné budou podnikatelé vyplňovat tak zvaná „měsíční hlášení“ o všech fakturách.
více


14.11.2014 BIG EXPERT: Akcie

Jiří Zendulka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 10. 11. 2014.
více


13.11.2014 EKONOMIKA: Dluhy a hubené vyhlídky

Zadáte-li do vyhledávače Google klíčová slova „GDP EU“, systém vám ihned navrhne pokračování: „2014 disappointment“ (zklamání). Umělá inteligence? Ale ne. Pouhá statistika zadávaných termínů. Zklamání z vývoje evropské ekonomiky je patrné i zde.
více


11.11.2014 EKONOMIKA: Už je to jasné

Dnes je to přesně rok od té doby, co Česká národní banka trestuhodně oslabila korunu. Proč trestuhodně? Protože běžný občan byl poškozen. A také běžný podnikatel, běžná firma jsou škodní. Každému občanovi zdražilo cokoli z dovozu.
více