2.3.2015 | Svátek má Anežka


2.3.2015 BANKOVNÍ POPLATKY: Výsledky X. ročníku ankety

Patrik Nacher
Server www.bankovnipoplatky.com vyhlásil 10. ročník ankety „o nejabsurdnější bankovní poplatek“. A opět se anketa uskuteční nejen v České republice, ale i na Slovensku.
více


2.3.2015 ŘECKO. Tam na dovolenou nepojedu...

Markéta Šichtařová
Byl rok 1939. Válka v Evropě byla v plném proudu a Německo si tehdy ještě bylo jisté svým vítězstvím.
více


28.2.2015 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Karel Kabelka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 23. 2. 2015.
více


28.2.2015 EKONOMIKA: Co se děje s cenou ropy?

Jefim Fištejn
Nenadálý vzestup cen ropy – takřka o 20 % za posledních pár týdnů - překvapil znalce stejně tak jako jejich strmý pád v průběhu předchozích sedmi měsíců.
více


27.2.2015 BIG EXPERT: Akcie

Dušan Jalový
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 23. 2. 2015.
více


26.2.2015 EKONOMIKA: Pět let řecké krize

Pavel Kohout
Pamatuji si, jako by to bylo včera, když jsem začátkem prosince 2009 psal svůj první článek o řecké finanční krizi.
více


2.3.2015 EKONOMIKA: Zrušit jednu škodlivou daň

Jaroslav Cabal
Těší mne, že mezi základní programové cíle Konzervativní strany patří, podle její tiskové zprávy z minulého týdne, zjednodušování a snižování státní administrativy, odstraňování zbytečných, obyčejně finančně náročných regulací.
více


25.2.2015 EKONOMIKA: Budeme potrestáni za uložení peněz do banky?

Markéta Šichtařová
V posledním roce se k ní už vyjadřoval snad každý. Nejprve proto, že se centrální bankéři báli, že Německo upadne do recese, což deflaci přivolá.
více


25.2.2015 GLOSA: Energetická unie EU vyvolává strach

Jakub Roth
Eurokomisař pro energetiku Maroš Šefčovič chce vytvořit v rámci Evropské unie jakousi energetickou podunii. Ve světle dění v Evropě lze toto přivítat. A zároveň se toho můžeme důvodně obávat.
více


25.2.2015 EKONOMIKA: Rozšiřování sankcí

Karel Antoš
bankomat
Pád Debalceve opět potvrdil aktivní vojenskou angažovanost Ruska ve prospěch separatistů v ukrajinském konfliktu.
více


23.2.2015 EKONOMIKA: Povinná četba pro Andreje Babiše

Martin Jurica
Martin Jurica
Pojďme na to. V pátek se opět prohnala médii informace o povinném hlášení tržeb finančáku a s tím spojená sranda s názvem „účtenková loterie“.
více


21.2.2015 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Radek Pavlíček
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 16. 2. 2015.
více


20.2.2015 BIG EXPERT: Akcie

Jiří Zendulka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 16. 2. 2015.
více


20.2.2015 EKONOMIKA: Nepřekrmovat Brusel

Pavel Kohout
Komentátor Jan Macháček nedávno položil několik zajímavých a provokativních otázek (Evropské sebepoškozování, LN 14 .2.). Proč Evropa trápí samu sebe? Proč řeší jednoduché věci složitě?
více


18.2.2015 EKONOMIKA: Historicky vzato bylo uhlí nutností

Jan Ferenc
těžba uhlí coal
Nelze nikomu zazlívat, že povrchovou těžbu hnědého uhlí v severních (a západních) Čechách vidí v souvislostech s budováním socialismu u nás. Největší rozmach těžby a největší zločiny na krajině a zdraví obyvatel skutečně spadají právě do této doby.
více


16.2.2015 EVROPA: Morální problém řecké eurokrize - hubris

Alexander Tomský (2)
Jednotný trh měl celé Evropě přinést prosperitu, společná měna měla odstranit transakční náklady, uvolnit investice a stát se základem nové prosperující Evropy. Vždyť zmizí riziko fluktující valuty.
více


14.2.2015 BIG EXPERT: Akcie

Michal Chrvala
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 9. 2. 2015.
více


13.2.2015 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Martin Pecka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 9. 2. 2015.
více


11.2.2015 EKONOMIKA: Čeští politici poklonkují Bruselu

Evžen Korec
Na první pohled neznám „evropštější“ zemi, než je Lucembursko. V drobném velkovévodství se mísí vliv sousedních eurovelmocí, Francie a Německa. Brusel je z Lucemburku co by kamenem dohodil.
více


12.2.2015 EVROPA: Řecký bankrot? Může být hůř

Pavel Kohout
Jednoduché aritmetické cvičení prozradí, že Řecko není schopno uhradit svůj státní dluh. Objem dluhu, jeho časová struktura a výše úrokových sazeb staví možnost zvládnutí situace do roviny zázraků. Co teď?
více


10.2.2015 ENERGETIKA: Počkáme si na blackout?

Jiří Tyc
V souvislosti s Národním akčním plánem rozvoje jaderné energetiky, který nedávno předložil ministr průmyslu k připomínkovému řízení, se začaly v médiích objevovat obvyklé hlasy o tom, že elektrárenská, potažmo atomová lobby opět - necelý rok po zastavení tendru na dostavbu Temelína - vystrkuje...
více


10.2.2015 GLOSA: Euronesmysly na pokračování

Jan Skalický
žárovka
Asi před rokem jsme upozornili v kampani naše voliče na nezměrné množství nesmyslných a buzeračních direktiv pocházejících z dílny Evropské unie, slepě implementovaných do našeho právního řádu.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


10.2.2015 EKONOMIKA: Obavy z deflace jsou zbytečné

Jan Urban, ÚPPV
Tentýž jev může mít různé příčiny: vzroste-li naše tělesná teplota, může to být známkou horečky, stejně jako důsledkem toho, že jsme se ponořili do relaxační horké lázně. Ještě než se proto začneme určitého projevu obávat, je rozumné si všimnout, jaké příčiny k němu vedly.
více


9.2.2015 NĚMECKO: Pozvolné prozření z iluze zelené energetiky

Petr Nejedlý 2
Energetika založená na obnovitelných zdrojích energie se nutně stane standardní průmyslovou technologií – a to se všemi negativními důsledky.
více


9.2.2015 EKONOMIKA: Přelomový okamžik - Evropa odřízla Řecko!

euro bankovky
Leží si tahle bankéři z Německa, Belgie, Francie, České republiky, Slovenska, Řecka… ve středu večer u televize, bezmyšlenkovitě přepínají kanály, jak už to pánové dělávají, a chystají se jít spát.
více


7.2.2015 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jan Bureš
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 2. 2. 2015.
více


6.2.2015 BIG EXPERT: Akcie

Karel Kabelka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 2. 2. 2015.
více


5.2.2015 EKONOMIKA: Jak inflace vyrábí bubliny

bankomat
Lidé si uvědomují, že inflace likviduje jejich bohatství vyjádřené penězi. Držet majetek v podobě úspor ve slamníku, na běžném účtu nebo je svěřit investiční společnosti je prakticky totéž (investiční společnosti kasírují výnosy v podobě poplatků nejrůznějšího druhu a nominální vklad ztrácí...
více


5.2.2015 POČÍTAČE: Desítky na zkoušku

Přemysl Vavroušek
O tom, že Microsoft chystá novou verzi operačního systému Windows 10 jste již jistě slyšeli. Již vloni na podzim vydal MS tzv. Technical Preview, kterou pravidelně aktualizuje.
více


5.2.2015 ENERGETIKA: Šílení Arabové? Opravdu?

Luboš Smrčka 1
Arabové se zbláznili. Kdyby umožnili organizaci OPEC snížit těžbu ropy, dostali by snadno ceny suroviny zpátky na sto dolarů a udrželi si své pohádkové zisky – asi tak zněl hlas lidu v jedné diskusi, k níž jsem se nedávno připletl.
více


4.2.2015 EKONOMIKA: Inflační pumpa po evropsku

Pavel Kohout
Evropa se rozhodla vpouštět do ekonomiky peníze vytvořené z ničeho. Podobně jako USA, jenže na rozdíl od nich mohou být důsledky neblahé. Po dlouhé době – po řadě let nerozhodnosti a otálení – Evropská centrální banka zahájila program kvantitativního uvolňování.
více


3.2.2015 EKONOMIKA: Nejde jen o dotace

Petr Havel
Přestože se zejména (ale nejenom) v zemědělství většinou hodnotí úspěšnost ministra podle toho, kolik získal pro svůj resort dotací, případně kolik dokázal vyčerpat peněz z různých fondů EU, nejsou a neměla by to být jediná důležitá kritéria v hodnocení jednotlivých představitelů resortů.
více


2.2.2015 EKONOMIKA: Řecko nechce platit dluhy

Rudolf Polanecký 1
To, čeho se EU obávala, se stalo skutkem. Volby v Řecku vyhrála radikální levicová strana. A jako každá levicová strana chce přestat šetřit a začít utrácet. Kromě jiného se jí ani nechce platit dluhy. Takový scénář mají ve svém repertoáru snad všechny levicové strany světa, naši zemi nevyjímaje.
více


2.2.2015 EKONOMIKA: Co přinese úlevu

Markéta Šichtařová
Víte, jak vypadá kalamita? Užuž jsem myslela, že o tom mám jasno. To když jsem svého chotě Pikoru vypustila na tři dny do světa a nestačila zírat, co všechno za ty tři dny stihnul.
více


31.1.2015 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Patrik Hudec
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 26. 1. 2015.
více