30.8.2015 | Svátek má Vladěna


29.8.2015 GLOSA: První reklama na Měsíci?

Petr Kubala
Japonská Firma Otsuka Pharmaceutical Co. hodlá na Měsíc poslat speciální časovou schránku.
více


29.8.2015 EKONOMIKA: Myslete jako čínský komunista

Pavel Kohout
Představte si, že jste vysoký čínský funkcionář v době krátce po masakru na náměstí Nebeského klidu. Jste samozřejmě komunista, ale žádný dogmatik.
více


29.8.2015 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Aleš Charvát
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 24. 8. 2015.
více


28.8.2015 BIG EXPERT: Akcie

Michal Chrvala
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 24. 8. 2015.
více


28.8.2015 USA: Konec americké ekonomiky na dohled

Christopher Monckton
Christopher Monckton of Brenchley
„Plnou parou vpřed a k čertu s torpédy“, to byl přístup naštěstí ospravedlněný výsledkem bitvy u Mobile Bay za občanské války, ale jako strategie pro řízení národního hospodářství je to bláznovství.
více


27.8.2015 FINANCE: EU vám přináší poplatky za bankovní účty

Martin Pánek
10. března hlasoval Evropský parlament o nařízení Evropské unie o mezibankovních poplatcích za platební transakce založené na kartách.
více


25.8.2015 EKONOMIKA: Právě probíhá jedno z největších zestátňování historie

Markéta Šichtařová 5
Je to skoro dvacet let, co jsem chodila na kurz demografie. Už tenkrát nás učili, jak v Africe a Asii proběhne demografická exploze, jak se jednoho dne armáda Afričanů a Asiatů dá na pochod.
více


26.8.2015 EKONOMIKA: „Okurková“ debata o měnové politice vs. realita

Miroslav Singer
Léto a s ním spojená okurková sezóna přinesly několik textů a vystoupení na téma měnové politiky ČNB. Na tom by nebylo nic překvapivého – to k prázdninám přirozeně patří.
více


25.8.2015 EKONOMIKA: Omyl Corrada Giniho

Pavel Kohout
Česká vláda připravuje „diferenciaci sazeb pojistného v souvislosti s péčí o děti“. Ve své podstatě to znamená, že rodiče více dětí budou platit nižší odvody do důchodového systému.
více


24.8.2015 EKONOMIKA: Rosteme rychle a zběsile. Vládě navzdory

Markéta Šichtařová 5
Tak tedy zase jednou po čase dotahujeme životní úroveň Německa. A přitom plácat se po ramenou, jak jsme dobří, nemůžeme ani omylem – protože růst naší ekonomiky vlastně ani není naší zásluhou…
více


22.8.2015 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Radek Pavlíček
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 17. 8. 2015.
více


21.8.2015 BIG EXPERT: Akcie

Libor Stoklásek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 17. 8. 2015.
více


18.8.2015 ENERGETIKA: Jaképak jaderné šílenství?

Vladimír Wagner
Byl jsem upozorněn na blog finančního analytika Vladimír Pikory Jaderné šílenství pokračuje navzdory přání voličů.
více


18.8.2015 OSOBNOST: George Soros, globální sociální demokrat

Roman Joch
George Soros se narodil v roce 1930 v židovské sekularizované rodině v Budapešti jako György Schwartz. Během německé okupace Maďarska v letech 1944–45 se rodina ukrývala a povedlo se jí zachránit před holokaustem.
více


19.8.2015 EKONOMIKA: Temná proroctví nevyšla

Petr Holub1
Vymýšlet argumenty, proč je nevýhodné být součástí Evropské unie a proč jsou všechny evropské projekty včetně společné měny předem odsouzeny k neúspěchu, se v posledních dnech stává poněkud obtížným úkolem.
více


17.8.2015 EKONOMIKA: Osud jüanu i Mladé Boleslavi

Pavel Kohout
Čína devalvovala svoji měnu o pár procent. Ohlas ve světě byl okamžitý a mohutný. Proč?
více


15.8.2015 EKONOMIKA: Zeman, Štěch a Hamáček žádají ukončení intervencí

Jan Bartoň
Výzvu po společné schůzce v Lánech novinářům tlumočil Štěch. Devizové intervence podle něj poškozují většinu občanů. ČNB uvedla, že na dnešní prohlášení reagovat nebude. „Standardně nekomentujeme výroky politiků, stejně tak jako nemůžeme přijímat jejich pokyny,“ reagoval mluvčí banky Tomáš...
více


14.8.2015 VODA: Proč si nepřipouštíme extrémní sucho

Petr Holub1
V zimě je zima, v létě horko. Zhruba těmito slovy reagují městští vzdělanci na vystoupení televizních moderátorů, kteří s vytřeštěnýma očima sdělují, jak byly překročeny teplotní rekordy a jak se řeky dostávají na historická minima.
více


14.8.2015 BIG EXPERT: Akcie

Patrik Hudec
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku v týdnu od 10. 8. 2008.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


8.8.2015 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Tomáš Menčík
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 3. 8. 2015.
více


7.8.2015 BIG EXPERT: Akcie

Jan Bureš
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 3. 8. 2015.
více


7.8.2015 ESEJ: Ekonomie není pro gentlemany

Pavel Kohout
Nositel Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman a profesor Harvardovy univerzity Niall Ferguson jsou originální, tvořiví myslitelé s výrazným intelektem a patří mezi nejvlivnější dnešní intelektuály
více


6.8.2015 EKOLOGIE: Chrání přírodu, ohrozí vodu

Tomáš Jirsa
Současné sucho je tak velké, že se jím zabývá vláda. Nicméně budoucí nedostatek vody je přeci dlouhodobě znám.
více


4.8.2015 PŘÍRODA: Lovci vs. pytláci

Jakub Frydrych
Slavnou šelmu nechal vylákat mimo rezervaci a způsobil jí před smrtí zbytečné utrpení. Celý incident vyvolal zaslouženě negativní emoce a hněv nejen ze strany milovníků zvířat, ochranářů a aktivistů, což je zcela pochopitelné a na místě.
více


4.8.2015 DLUHOVÁ KRIZE: Proč Řecko a nikoli Japonsko?

euro logo
Japonsko má veřejný dluh v poměru ke svému hrubému domácímu produktu (HDP) ve výši 246 %, což je dokonce podstatně více než druhé Řecko se 177 %. Proč však Japonsko nepředstavovalo doposud tak velký problém jako Řecko?
více


3.8.2015 EKONOMIKA: Finsko, bývalý premiant

Pavel Kohout
Je to pravidlo, které funguje překvapivě robustně. Každá země, která je někdy označena za „hospodářského tygra“, zažije během několika dalších let ošklivý propad.
více


1.8.2015 BIG EXPERT: Akcie

Michal Chrvala
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 27. 7. 2015.
více


1.8.2015 EKOLOGIE: Sucho jako výzva

Zbyněk Petráček
Až budete číst tento text, snad bude právě pršet. Ale i kdyby se strhla bouřka, nic nezmění na tom, co můžeme už teď pokládat za fakt.
více


1.8.2015 EKONOMIKA: Trpí Německo doplácením na Řeky?

Václav Klaus1
Někteří řečtí politikové a novináři hrubě (a zbytečně osobně) atakují kancléřku Merkelovou a Němcům připomínají II. světovou válku.
více


1.8.2015 POLITIKA: Prolomit či zachovat?

Petr Hartman1
Prolomit či zachovat, to je, oč tu běží. Dalo by se parafrázovat známé dilema Shakespearova Hamleta.
více


31.7.2015 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Libor Stoklásek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 27. 7. 2015.
více


31.7.2015 EKONOMIKA: Bubliny a labutě

Lukáš Kovanda
Vždycky se najde pár lidí, kteří dokážou předpovědět přílet černé labutě – nečekané události, která zamává světovou ekonomikou. Nejdřív jsou ostatním pro smích, později je všichni vynášejí do nebes.
více


31.7.2015 USA: Kongres o vývozu energetických surovin

Jefim Fištejn
Minulý týden v americkém Kongresu proběhla veřejná slyšení o tom, zdali není na čase zrušit zákon zakazující vývoz amerických energetických surovin.
více


28.7.2015 EKONOMIKA: Voda nad zlato

Lída Rakušanová
Za pět minut dvanáct nebo spíš po dvanácté dává vláda dohromady strategii, jak čelit nedostatku vody.
více


27.7.2015 EVROPA: Bezradná kancléřka

Pavel Kohout
Již vzápětí po poslední „záchraně Řecka“ bylo zřejmé, o jak mocný a univerzální kompromis šlo.
více