25.5.2017 | Svátek má Viola


25.5.2017 EKONOMIKA: Můžeme být u toho, nač váhat?

Jan Zahradil
Prezident Zeman se vrátil z Číny. Tradiční, emocemi živená pěna dní v médiích a na sociálních sítích k jeho cestě již dobublala. Je tedy čas na pár pragmatických úvah k česko-čínským vztahům.
více


24.5.2017 EKONOMIKA: Česko, hospodářský hlemýžď

Pavel Kohout
Česká vláda se pyšní hospodářským růstem, nízkou nezaměstnaností a údajně skvělými výsledky státního rozpočtu. Přitom ale náš úžasný růst nedosahuje běžných hodnot z let 2000 až 2008.
více


24.5.2017 POČÍTAČE: Jak je to s WannaCry a podobnými

Hanuš Velebný
V souvislosti s útokem viru WannaCry jsem přečetl i vyslechl mnoho zasvěcených vyjádření odborníků všeho druhu doporučujících dobrý antivirus, časté updaty systému, zálohování na několik externích disků a dostatečné školení personálu.
více


22.5.2017 EURO: Pan Sobotka má smysl pro humor

Markéta Šichtařová 5
Bavorsko, rok 1923. Hitler se již cítí silný, je již obklopen svými budoucími muži první linie. V noci z 8. na 9. listopadu se pokusí o ozbrojený puč a násilné převzetí moci.
více


19.5.2017 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Libor Stoklásek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 15. 5. 2017.
více


18.5.2017 EKONOMIKA: Abnormální Francie

Pavel Kohout
Za normálních okolností by Emmanuel Macron mohl být přiměřeně úspěšný prezident. Je energický, dostatečně zkušený, jeho program vypadá – alespoň z ekonomického hlediska – převážně neškodně.
více


18.5.2017 ROZHOVOR: O měnové krizi 1997

Václav Klaus1
Já jsem byl vždycky proti tomu, aby se ten kursový závazek vůbec přijímal. Myslím si, že to v listopadu 2013 bankovní rada udělala, protože byla frustrována z neaktivity a nečinnosti. A že s tím 6. dubna přestala, tak to jedině vítám.
více


17.5.2017 EKONOMIKA: Zemanova stezka

Lída Rakušanová
Prezident Zeman se při své návštěvě Číny dostal na stránky světového tisku. Nikoli svými argumenty na podporu gigantického čínského projektu novodobé Hedvábné stezky.
více


16.5.2017 DOPRAVA: Nejnebezpečnější zbraň, co svět poznal

Josef Novotný
Doprava a dopravní obslužnost jsou základním kamenem hospodářské prosperity obyvatelstva dané země. Nebojte se dopravy. Využijte ji ve svůj prospěch.
více


12.5.2017 BIG EXPERT: Akcie

Aleš Charvát
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 8. 5. 2017.
více


15.5.2017 FINANCE: Hypotéka se může stát podpultovým zbožím

Patrik Nacher
Žijeme v době, která je politicky turbulentní, nicméně lidé nežijí jen politikou. Aktuálním a akutním tématem, které může mít významný dosah, jsou hypotéky.
více


10.5.2017 EKONOMIKA: Trumpova reforma

Lukáš Kovanda
Takřka třiadevadesátiletý Arnold Harberger je žijícím inventářem globalizace. Od padesátých let radil vládám bezpočtu rozvíjejících se ekonomik – od Argentiny, Brazílie či Chile přes Čínu nebo Indii až třeba po Malawi.
více


9.5.2017 PRÁVO: Zákon o elektronických komunikacích

Petr Koblovský
smartphone
Je to až paradoxní situace, kterou sledujeme v „honu za datové jaro“. Premiérovi Bohuslavu Sobotkovi někdo nakukal, že zákon o elektronických komunikacích, jenž v prvním čtení na dubnové schůzi poslanci odmávli do druhého kola schvalování, zapůsobí jako cenová veřejnoprávní intervence a direktivně...
více


5.5.2017 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Michal Belan
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 1. 5. 2017.
více


6.5.2017 EKONOMIKA: Podnikatel jako tanečník v dešti

Eva Kislingerová
Hned úvodem musím vysvětlit, že titulek k textu o podnikání v Česku jsem si částečně vypůjčila od úspěšného podnikatele Steva Jobse, který pravil: V podnikání nemůžete čekat, až bouřka přejde, je nutné naučit se tančit v dešti.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


1.5.2017 ESEJ: Úpadek evropské civilizace a co dělat

Roman Lenský
crowd
Jde o trendy, které s největší pravděpodobností budou pokračovat. Současné pokračování těchto trendů vyústí v kolaps evropské civilizace. Než vysvětlím, co míním kolapsem evropské civilizace, podívejme se na dva obrázky ilustrující uvedené trendy. Jde ovšem o notoricky známá fakta.
více


1.5.2017 ENERGETIKA: Jižní Austrálie...

Petr Nejedlý 2
Jižní Austrálie měla být globálním příkladem náhrady uhelných elektráren pracujících v základním zatížení obnovitelnými zdroji. K prvnímu blackoutu došlo za necelých pět měsíců.
více


29.4.2017 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Radek Pavlíček
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 24. 4. 2017.
více


28.4.2017 BIG EXPERT: Akcie

Michal Blažek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 24. 4. 2017.
více


27.4.2017 EKONOMIKA: Měnové intervence a měnová politika

dollar
Měnová politika je na pořadu dne, protože centrální banka ukončila intervence na oslabení měnového kurzu zahájené (kouzelné datum) 7. listopadu 2013 pod názvem „asymetrický kurzový závazek“.
více


27.4.2017 GLOSA: Válka musí byť, tak je to spravne

Václav Husák1
Parafrází hlášky z filmu Černí baroni jsem vstoupil do glosy, jejímž tématem je mír. Ten snad ve světě musí chtít každý, ne? Zdánlivě ano, ale u mnohých lidí a některých států tomu není tak, nýbrž naopak. Jsou lidé a jsou i situace, pro které je mír téměř sprosté slovo.
více


26.4.2017 EKONOMIKA: Proč je úroveň jednotlivých zemí rozdílná

Václav Rambousek
Evropské země se znamenitě liší ve všem možném a jednou z nich je jejich rozdílná ekonomická vyspělost. Vzniká tak samozřejmě triviální otázka – proč tomu tak je.
více


25.4.2017 EKONOMIKA: Měnové motory a brzdy

Pavel Kohout
Nízká nezaměstnanost. Hospodářský růst. Rekordní výběr daní. Samá pozitiva a sebechvála politiků. Kde a kdy jsme to již slyšeli?
více


24.4.2017 EKONOMIKA: Zdanění práce

Eva Kislingerová
Jak moc zdanit lidskou práci? Odpovědi na tuto otázku se někdy až dramaticky různí, proto mě minulý týden zaujal titulek článku informující o tom, že míra zdanění zaměstnanců v naší vlasti je vyšší, než je tomu ve Švédsku.
více


21.4.2017 BIG EXPERT: Akcie

Martin Pecka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 17. 4. 2017.
více


21.4.2017 FINANCE: Koruna skutečně není kryta naprosto ničím

Luboš Smrčka 1
Intervence ČNB skončily, s korunou se nestalo nic dramatického, trošku nám posílila, ale zase ne moc. A ukazuje se, že spoustě lidí pořád vrtá hlavou, jak je to s těmi dvěma biliony korun, co ČNB emitovala „ze vzduchu“.
více


18.4.2017 STAVEBNICTVÍ: Bez Ukrajinců by nastal kolaps

Evžen Korec
V posledních dnech se v médiích rozhořelo téma zaměstnávání zahraničních pracovníků, převážně Ukrajinců.
více


15.4.2017 EKONOMIKA: Gratulujeme k czexitu

Petr Holub1
„Nemusí se vždycky v noci konat vražda,“ zpívá skupina Buty v jedné starší písni. Podle takového pravidla teď proběhl czexit, jak se v mezinárodním tisku nazývá uvolnění minimálního kurzu koruny.
více


14.4.2017 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jiří Šimara
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 10. 4. 2017.
více


12.4.2017 EKONOMIKA: Hypoteční bublina?

Eva Kislingerová
Ať se nám to líbí či ne, již po delší dobu žijeme, a to nejen v Praze, v realitní bublině. Stačí se podívat na oficiální údaje Českého statistického úřadu, případně České národní banky vycházející z daňových přiznání.
více


11.4.2017 EKONOMIKA: Omezme volný pohyb pracovních sil v celé EU

Jiří Weigl
V souvislosti s nadcházejícími jednáními o brexitu se neustále zdůrazňuje volný pohyb osob jako zásadní hodnota a priorita, jejíž zachování je třeba v Evropě za každou cenu udržet.
více


10.4.2017 EKONOMIKA: Euro a měnová zóna

euro logo
Cílem následujícího textu je vyjasnit, za jakých podmínek je udržitelná měnová zóna, tzn. opatření, která musejí být učiněna v oblastech, které používají společnou měnu.
více


10.4.2017 EKONOMIKA: Koruna z řetězu puštěná

Luboš Smrčka 1
ČNB opustila závazek nenechat korunu posílit nad hladinu 27 za jedno euro. Což se čekalo a bankovní rada tak učinila v době, kterou ohlásila. Nyní na českou měnu působí již jenom tržní síly. I když...
více


7.4.2017 EKONOMIKA: Intervence končí

Markéta Šichtařová 5
Intervenční režim České národní banky (ČNB) je odpískaný. Jeho důsledky tu s námi ale budou ještě dlouho.
více


7.4.2017 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jaroslav Brychta
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 3. 4. 2017.
více