29.1.2015 | Svátek má Zdislava


29.1.2015 EKOLOGIE: Těžký průmysl je stále potřeba

Jan Ferenc
environmental
Těžký průmysl není ani energetický, ani ekologický zločin. Potřebu udržení tohoto klíčového odvětví v české ekonomice překvapivě nedávno podpořilo i Hnutí Duha prostřednictvím svého energetického experta Jiřího Koželouha (v článku v e15).
více


27.1.2015 EKONOMIKA: Peněžní bombardování

Pravděpodobně znáte příběh padělatelské dílny, kterou nacisté založili v koncentračním táboře Sachsenhausen. Pro osvěžení paměti: v roce 1942 již dávno padly plány na invazi do Británie.
více


26.1.2015 EKONOMIKA: Schopným vezmeme, neschopným dáme

Jeden by tedy mohl od boku střelit, že když lidé buď nechtějí, anebo nemohou se na důchod připravovat sami, asi by měl zasáhnout stát a buď je k tomu donutit povinně, anebo je „aspoň“ motivovat. Hm. Nedobrý to nápad.
více


24.1.2015 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jaroslav Brychta
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 19. 1. 2015.
více


23.1.2015 BIG EXPERT: Akcie

Dušan Jalový
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 19. 1. 2015.
více


23.1.2015 SLUŽBY: T-Mobile, to je Mongolsko!

Poslyšte smutný, leč pravdivý příběh. Do nového bytu jsem u T–Mobilu objednal internet přes wi-fi. Už jsem u nich měl bezdrátový internet, stahovaný do počítače přes USB “zub”.
více


22.1.2015 FINANCE: Zeman zachránil korunu...

Počátkem minulého týdne oslabovala česká koruna opravdu hrozivě. V jeden moment se propadala dokonce až téměř na úroveň 28,5 koruny za euro. V druhé polovině týdne se naštěstí vývoj obrátil a naše měna začala posilovat.
více


22.1.2015 EKONOMIKA: Řecko, další díl dramatu

Již začátkem roku 2010, kdy ekonomická situace Řecka začala být vnímána v celé své vážnosti, byly jasné t ři věci. Za prvé, Řecko nemá šanci splatit své dluhy v plné výši. Pouhé kupecké počty jasně ukazovaly, že udržení platební schopnosti je nemyslitelné.
více


19.1.2015 EKONOMIKA: Je vážně koruna nejhorší měnou?

Koruna brutálně oslabila. Bez zaváhání v minulých dnech vyskočila nad 28,00 CZK/EUR a v jednu chvíli se dokonce obchodovala až nad 28,50 CZK/EUR. Média neklid ještě vygradovala. Celkem vlivný The Wall Street Journal napsal, že česká koruna je prý nejvíc oslabu
více


17.1.2015 EKONOMIKA: Jezuité a příběh koruny

Kurz koruny se opět stává populárním diskusním tématem. Zvýšená úroveň nejistoty trvá již od listopadu 2013, ale ostrý pokles od prosince 2014 je přece jen mimořádný. Česká veřejnost je na svoji měnu citlivá. Není divu. Během své existence koruna zažila prakticky všechny měnové režimy, které existuj...
více


17.1.2015 BIG EXPERT: Akcie

Jiří Zendulka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 12. 1. 2015.
více


16.1.2015 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jiří Šimara
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 12. 1. 2015.
více


16.1.2015 ČNB: Hrozba funguje stejně jako intervence

Prezident Miloš Zeman se opět vymezil vůči politice České národní banky a ve světle rekordního pádu koruny v prvních dvou týdnech letošního roku vyzval Bankovní radu, aby skoncovala se svou politikou umělého podhodnocování naší měny.
více


15.1.2015 EKONOMIKA: Za pádem koruny je asi opět ČNB

Koruna za poslední týden prudce oslabila a euro je opět asi o korunu dražší. Česká národní banka žádnou intervenci neoznámila, ale jsou důvody se domnívat, že za nynější devalvací stojí politika České národní banky.
více


14.1.2015 EKONOMIKA: Je třeba zabít Singera

Aby bylo předem jasno: ano, míním tím skutečně guvernéra České národní banky. A zabití myslím politické a ne fyzické. Ano, jinak jde skutečně o toho pána, co si na vizitku píše „Ing.“ a „Ph.D.“.
více


15.1.2015 EKONOMIKA: Nejlepší úmysly šéfa EK...

Tomáš Zdechovský
Tomáš Zdechovský
Junckerův investiční balíček by měl přinést především tzv. investiční peníze ze soukromého kapitálu, které by měly rozhýbat ekonomiku. Ve své podstatě však žádné peníze přinést nemusí, protože nikde není dané, zda a jak bude tento poměrně ambiciózní plán fungovat.
více


15.1.2015 2015: Evropská jaderná energetika

Rok se s rokem sešel a nastal čas na krátkou aktualizaci informací o připravovaných projektech výstavby jaderných elektráren v Evropské unii.
více


12.1.2015 EVROPA: Euro na dálnici do pekla

O Vánocích se v televizi vysílal rozhovor se slovenskou političkou Magdou Vášáryovou. Tvrdila, že nechápe Čechy. „Kam chcete patřit?“ ptala se. „My jsme v eurozóně. Češi jen píší v novinách, že se eurozóna už zase rozpadá.“
více


12.1.2015 2015: Rok zlý a převratný

Největší ekonomickou událostí loňska byl pokles ceny ropy za barel na 60 dolarů ze 100. Nízká cena jistě vydrží, protože největší exportér, Saúdská Arábie, nehodlá snížit těžbu.
více


10.1.2015 EKONOMIKA: Nebezpečný precedent EU

Dohody, zvláště celosvětové, které se rodily celou řadu let, by se měly dodržovat. A to i v případě, nastanou-li neočekávané, ba krizové situace, pokud existuje jako východisko jiné řešení než porušení uzavřených dohod.
více


10.1.2015 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Radek Pavlíček
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 5. 1. 2015.
více


9.1.2015 BIG EXPERT : Akcie

Karel Kabelka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 5. 1. 2015.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


6.1.2015 EKONOMIKA: Putin v nebezpečné dluhové spirále

Martin Barillas
plynovod
V projevu o národní situaci v ruském parlamentu 5. prosince nevyhlásil prezident Vladimir Putin Západu válku, ani neoznámil sankce proti organizacím pro lidská práva nebo proti podnikání.
více


5.1.2015 EKONOMIKA: Astrologie a úrokové sazby

Zajímáte se o ekonomické prognózy na rok 2015? Zde je jedna, která zní dosti věrohodně: „Je vysoce pravděpodobné, že svět bude balancovat na pokraji Velké deprese, která ale ve skutečnosti začala již v roce 2008.
více


3.1.2015 SPOLEČNOST: Nejskvělejší jídlo v dějinách lidstva

Kyle Smith
hamburger
Také ho můžete dostat na 90 místech v České republice a obvykle stojí 25 Kč. Představujeme jeden z neopěvovaných zázraků moderního života, McDonaldův chickenburger. (V původním znění článku se jednalo o McDouble, ale pro ceny v českých pobočkách vítězí Chickenburger – pozn. překl.)
více


2.1.2015 POTRAVINÁŘSTVÍ: Mediální galimatyáš

Novela zákona o potravinách, označovaná celkem oprávněně za „největší změnu legislativy v polistopadovém období“, která začala platit od 1. ledna roku 2015, je právě z tohoto důvodu v posledních dnech náplní celé řady článků a reportáží v tuzemských médiích.
více


2.1.2015 EKONOMIKA: Další zásah ČNB?

České stavebnictví se po letech těžkého útlumu probírá. V roce 2015 by mělo procitnout zcela. Pokud však nezasáhne Česká národní banka a neoslabí podruhé v krátké době korunu, což bohužel hrozí.
více


1.1.2015 EKONOMIKA: ČNB uvažuje o dalším oslabení koruny

Optimistických předpovědí pro hospodářský vývoj příštího roku se objevila celá řada, téměř se stávají samozřejmostí. Ovšem úplně věrohodné také nejsou a u většiny z nich se člověk nedokáže zbavit dojmu, že přání je otcem myšlenky.
více


27.12.2014 EKONOMIKA: Jak opravit politiku

Steven Landsburg
dollar
Kdybych mohl udělat jedinou změnu v americkém politickém systému, dal bych každému dva volební hlasy. Jeden hlas byste vhodili za svůj volební okrsek a druhý za okrsek, který si vyberete
více


26.12.2014 ENERGETIKA: Levná ropa likviduje alternativní zdroje

Saúdská Arábie připouští ropu za dvacet dolarů za barel. Náklady jsou v zemích Perského zálivu odhadovány na pět dolarů za barel.
více


24.12.2014 POTRAVINÁŘSTVÍ: Česká a ještě češtější potravina

Novela zákona o potravinách zavádějící přesnější značení původu potravin, množství značek v různé míře zaručující tuzemský původ surovin i finálních výrobků či desítky televizních pořadů a článků o vaření plných rad, kde a jak lze zakoupit tu zaručeně „správnou“ ingredienci pro přípravu pokrmů.
více


23.12.2014 PRÁVO: Energetické firmy straší své zákazníky

Mimořádně podlou manipulaci veřejným míněním prostřednictvím obrazovek České televize předvedly v adventní čas, v sobotu 20. prosince, energetické firmy komentující návrh novely energetického zákona. Podlou proto, že k demonstraci svého lobbistického zájmu využily veřejnoprávní médium a jako rukojmí...
více


23.12.2014 EKONOMIKA: Hazard - nepřítel státu číslo 1

Zvýšit daňové sazby o desítky procentních bodů a zdvojnásobení daňových příjmů z hazardu si slibuje Andrej Babiš. Peníze, které mají z hazardu přitéci do státního rozpočtu, hodlá Babiš využít pro velmi bohulibé účely podpory sportu, zejména mládežnického.
více


22.12.2014 STRAVOVÁNÍ: Žádný oběd není zadarmo...

Arsen Lazarevič, Jakub Skala
food
Komentář Michala Kašpárka Na světlo s alergeny! Regulace, která dává smysl, který Finmag uveřejnil minulý v pátek, sice obsahuje zajímavé postřehy, je ale příliš idealistický, přání jsou v něm otcem myšlenky. Nová regulace, která přikazuje od 13. prosince uvádět specifické alergeny na jídelních lístcích,...
více


20.12.2014 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jan Bureš
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 15. 12. 2014.
více