18.6.2019 | Svátek má Milan


18.6.2019 LESNICTVÍ: Kulatý stůl a princip předběžné opatrnosti

Vladimír Simanov
Od začátku měsíce června je možné si přečíst přepis z Kulatého stolu z 31. května 2019 konaného na půdě Senátu k petici „Za zákon pro zelené lesy Šumavy“.
více


17.6.2019 ENERGETIKA: Nejen tupost sovětských kádrů

Michal Kašpárek
Seriál Černobyl není pouhým úšklebkem nad tupostí sovětských kádrů a riziky jaderné energetiky – je univerzálním příběhem o odvaze říkat pravdu tváří v tvář molochu, kterému se nehodí.
více


15.6.2019 EKOLOGIE: Silná slova nestačí

Zbyněk Petráček
Po roce 2000 se říkalo, že zmizela jara – už v dubnu zima přecházela do suchého a horkého léta. Letos jsme si užili chladný a vlhký květen, téměř příslovečný („studený máj, v stodole ráj“).
více


14.6.2019 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Libor Stoklásek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 10. 6. 2019.
více


12.6.2019 EVROPA: Poslední čínské varování z Bruselu

Pavel Jégl
Dříve narození si patrně vzpomenou na frázi „poslední čínské varování“. Pochází z 50. a 60. let minulého století, kdy americká průzkumná letadla běžně létala ve vzdušném prostoru Číny a americké válečné lodě každou chvíli proplouvaly průlivem oddělujícím ostrov Tchaj-wan od pevninské Číny.
více


10.6.2019 EKONOMIKA: Dotace morální a nemorální

Martin Pánek
Premiér Babiš čelí další kauze kvůli evropským dotacím. Z úst politiků i komentátorů se ozývá známá písnička: Systém je správný, jenom my Češi jsme laxní při kontrolách a necháváme šíbry, aby systém zneužívali.
více


8.6.2019 EKONOMIKA: Hon na lidi a jeho příčiny

Pavel Kohout
Česká vláda zvýšila kvótu pro příjem pracovníků z Ukrajiny na 40 tisíc ročně. Příčinou je nedostatek pracovních sil na domácím trhu.
více


7.6.2019 BIG EXPERT: Akcie

Aleš Charvát
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 3. 6. 2019.
více


7.6.2019 EKONOMIKA: Dilema po italsku

Luboš Smrčka 1
Jeden z klíčových politiků italské vlády Matteo Salvini zcela vážně položil otázku, zda je spravedlivé, aby trhy chtěly po italské vládě daleko vyšší cenu za financování dluhu, než chtějí po vládě německé.
více


6.6.2019 DOTACE: Politika a korupce

Jan Bartoň
Dotace v Česku mají stejné neduhy jako má dlouhodobě česká společnost . Dotace přidělují politici podle neprůhledného klíče a průběžně se měnících podmínek.
více


6.6.2019 EKONOMIKA: Vrať dotace, Andreji!

Tomáš Pajonk1
V posledních dnech rezonuje českým mediálním prostorem zpráva o tom, že bude muset Česká republika vracet až 450 milionů korun na dotacích.
více


4.6.2019 EKONOMIKA: Agrofert - není zhoubnější firmy?

Jan Bartoň
Lidé, kteří upřímně a z celé duše nenávidí „estébáka“ a oligarchu Andreje Babiše, jásají nad auditem k dotacím Agrofertu. Nějak jim uniká, že dotace jsou zhoubou pro celou ekonomiku.
více


4.6.2019 GLOSA: Agrofert nás živí

peníze koruna
Kolem Agrofertu je zase živo. Neautorizovaný dokument Evropské komise osočuje Babiše z konfliktu zájmů a Agrofert možná bude vracet 450 mil. Kč z dotací za léta 2017 a 2018. Kromě toho mu EK pro letošek zastavila čerpání.
více


1.6.2019 ARMÁDA: Přesun americké techniky

Jan Bartoň
Přesun velkého množství vojenské techniky jistě připravují vojenské kruhy dlouhé týdny. Přesto se však vojákům podařilo přesun amerických jednotek totálně zvorat.
více


4.6.2019 ZEMĚDĚLSTVÍ: Dopady eurovoleb

Petr Havel
Aktuální výsledky voleb do Evropského parlamentu se zatím posuzují hlavně z pohledu šancí jednotlivých osob, frakcí či zemí na ovládnutí budoucích pozic buď přímo v Evropském parlamentu, nebo Evropské komisi či dalších evropských institucích.
více


3.6.2019 ENERGETIKA: Česká cesta k novým jaderným blokům není nemožná

Tomáš Jirsa
Na tom, že Česká republika potřebuje zahájit výstavbu nových jaderných bloků co nejdříve, se shoduje většina laické i odborné veřejnosti. Nicméně vypadá to, že vláda z nějakých důvodů rozhodnutí o výstavbě stále oddaluje.
více


31.5.2019 BIG EXPERT: Akcie

Jan Němeček
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 27. 5. 2019.
více


30.5.2019 ŠUMAVA: Opět se bojuje o zelené lesy

Tomáš Jirsa
Premiér Babiš i ministr životního prostředí Brabec neustále opakují, že je boj se suchem absolutní prioritou vlády. Je-li opravdu boj se suchem prioritou vlády, měl by se premiér zaměřit na právě probíhající proces schvalování nové zonace v Národním parku Šumava.
více


30.5.2019 ŽELEZNICE: Budou i za Kremlíka pouze šimpanzeny?

Rudolf Mládek
Vtipný titulek je vypůjčen z internetu a z jedné věty vyčteme nejen srovnání pomalých českých železnic s japonskými shinkanseny, ale především i to, že jsme v minulosti nebyli zvyklí na to, že by Československé státní dráhy bylo možné označit lidově za ty, co jsou „sto let za opicemi“.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


29.5.2019 EKONOMIKA: Z evropského vnitřního trhu těží nejvíc Švýcarsko

Petr Robejšek
Právě zveřejněný výzkum Bertelsmannovy nadace ukázal, že evropský vnitřní trh nejvíce vynáší Švýcarsku, a sice 2914 eur, a nejméně Bulharsku, 193 eur na hlavu. Co z toho plyne?
více


28.5.2019 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 513

Jan Čech
Psal jsem o tragédii Suchoje Su 100 Superjet. Podle mě to bylo dobré letadlo, souměřitelné s Bombardierem CRJ nebo s Embraerem E-Jetem. Určitě jim konkurovalo cenou.
více


27.5.2019 EKONOMIKA: Zadlužená generace

Markéta Šichtařová 5
Tohle se těžko okecá: Dluhy domácností u bank a družstevních záložen koncem roku 2018 činily 1,65 bilionu korun. Meziročně tak vyskočily skoro o 8 %.
více


27.5.2019 GLOSA: Voda nahoře i dole

Zbyněk Petráček
Povodně a sucho jsou dvě strany téže mince. Odrážejí totiž stejný problém. Jak udržet vodu v krajině, aby po silných deštích neodtékala v podobě ničivých vln?
více


25.5.2019 EKONOMIKA: Debakl Uberu, debakl Západu?

Lukáš Kovanda
Vstup Uberu na burzu je jeden velký debakl. Od roku 1975, odkdy jsou k dispozici příslušná data, a možná za celou historii žádnou firmu nepotkal při jejím prvním dni na americké burze tak hluboký propad akcií.
více


24.5.2019 EKONOMIKA: Trumpova zeď proti mercedesům

Pavel Jégl
Donald Trump během celní války s Čínou odložil vinčestrovku nabitou cly vůči německým, japonským a jihokorejským automobilkám. Že by ústup? Kdepak, americký prezident je odhodlán proti cizím automobilkám vystřelit za šest měsíců, až Amerika (podle předpokladu expertů z amerického ministerstva...
více


24.5.2019 EKOLOGIE: Automobily a EU

Tomáš Vaněk
Jednou z „vlajkových lodí“ boje proti změnám klimatu je v Evropské unii i tlak na neustálé snižování emisí CO2 vznikajících v provozu automobilů.
více


24.5.2019 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Patrik Hudec
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 20. 5. 2019.
více


23.5.2019 EKONOMIKA: Trumpovy omyly a kus pravdy

Pavel Kohout
Trumpova logika ohledně zahraničního obchodu je zčásti mylná a ekonomicky neopodstatněná, zčásti do jisté míry oprávněná. Nejprve ale k Trumpovým mylným představám.
více


21.5.2019 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 512

Jan Čech
O Suchoji SU 100 jsem věděl jen to, že existuje. Je to letadlo, které mne minulo. Nastudoval jsem si všechny dostupné materiály jak od výrobce, tak i od publicistů.
více


21.5.2019 EKONOMIKA: Kdo bude tím třetím za bukem?

Jan Vitek
Nejnovější epizoda americké obchodní války s Čínou by se dala nazvat Tak dlouho se tahá drak za ocas, až se dopálí a začne sršet oheň a síru.
více


21.5.2019 EKONOMIKA: Trump a cla

Dušan Neumann
Americká a po nich i česká media kriticky, v nejlepším případě rozpačitě reagují na strategii presidenta Trumpa donutit Čínu (dnes už si nikdo netroufne napsat “rudou”) k přijetí euro-atlantických liberálních ekonomických vzorců chování.
více


20.5.2019 EKONOMIKA: Kterak léčit drahé bydlení až ke kolapsu

Markéta Šichtařová 5
V posledních týdnech a měsících se všude mluví o krizi nájemního bydlení. Ceny bytů rychle rostou, s nimi i nájemné. Ceny se dostaly do nesmyslných výšin, přesto poptávka po nájemním bydlení roste. Čím to?
více


18.5.2019 BIG EXPERT: Akcie

Jan Berka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 13. 5. 2019.
více


17.5.2019 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jakub Švábenský
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 13. 5. 2019.
více


17.5.2019 EKONOMIKA: Hlavně nepanikařit

Luboš Smrčka 1
Průmysl stagnuje. Výroba zpomalila. Krize začíná. Utahování opasků. To je jen namátkou několik výsečí z titulků novin v posledních dnech. Z věrozvěstování faktu, že krize bude, se stal oblíbený mediální byznys.
více