23.8.2017 | Svátek má Sandra


23.8.2017 POLEMIKA: Nejen o certifikací dřeva

Tomáš Duda
forest les
První zásadou novinářské praxe je podávat nezkreslené, ověřené a pravdivé informace. To se ve článcích Petra Havla bohužel opakovaně neděje, proto si ho dovolíme doplnit, snad to pomůže ke zpřesnění jeho komentářů zaměřených proti FSC (Forest Stewardship Council).
více


22.8.2017 EKONOMIKA: Nechť mne odborníci opraví

Hanuš Velebný
Ač nejsem ekonom a mám v tomto oboru k dispozici jen selský rozum, dovolil bych si malé ekonomické zamyšlení.
více


21.8.2017 PRAHA: Prevence „turistofobie“? Sázka na kvalitu!

Eva Kislingerová
Podle některých médií, včetně České televize, se Evropou šíří vlna doposud nepoznané „turistofobie“.
více


18.8.2017 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Patrik Hudec
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 14. 8. 2017.
více


16.8.2017 EVROPA: Euro zhoršilo i migrační krizi

Lukáš Kovanda
Kvalita státní správy se v zemích jižní Evropy od druhé poloviny 90. let povážlivě zhoršila. Důvodem je jednotná měna – euro. Země jako Řecko nebo Itálie na ni nebyly připravené. Příliv levných peněz rozleptal tamní právní řád, kvalitu veřejných služeb, potírání korupce. Neefektivita řecké či...
více


15.8.2017 EKONOMIKA: Proč stojí máslo 50 korun? Kvůli EU

Petr Mach2
Evropská unie pomocí dotací za nevyrábění mléka omezuje produkci mléka a mléčných výrobků. Proto roste nyní cena másla do závratných výšin. Soudruzi v Bruselu neodhadli poptávku a nabídku. Je to jako ve slavném románu Hlava XXII.
více


15.8.2017 EKONOMIKA: Poučení z krize – deset let poté

Pavel Kohout
V srpnu 2017 si připomínáme nenápadné, ale významné výročí: deset let od počátku světové finanční krize. Krize, která leckde dosud neskončila.
více


15.8.2017 LESNICTVÍ: Částečně ohlodaná kost

Petr Havel
Že je byznys v českém lesnictví „poslední neohlodaná kost“, zaznívalo v minulosti především v souvislosti s tendry státního podniku Lesy České republiky (LČR) a souboji těžařských společností o podmínky těchto tendrů.
více


14.8.2017 EKONOMIKA: Přezaměstnanost Úřadu práce?

úřad práce
Posláním úřadu práce, laicky řečeno, je hledat nezaměstnaným práci a zaměstnavatelům zaměstnance. Má k tomu prostředky ze státního rozpočtu a příslušně kvalifikované zaměstnance.
více


12.8.2017 BIG EXPERT: Akcie

Radek Pavlíček
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 7. 8. 2017.
více


11.8.2017 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Josef Navrátil
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 7. 8. 2017.
více


10.8.2017 EKOLOGIE: Luxus jménem H2O

Zbyněk Petráček
Slovo dotace má špatný zvuk. Pojí se s ním pokřivení trhu, neférovost, v podstatě korupce v tom nejobecnějším smyslu. Ale to neznamená, že každá dotace je zločin. Jde o to, zda vydávané peníze přinesou vposledku úsporu, nebo jen roztočí kolotoč.
více


9.8.2017 SVĚT: Žije lidstvo na ekologický dluh?

Luboš Zálom1
Podle organizace Global Footprint Network vyčerpalo lidstvo svůj letošní příděl surovin již 2. srpna a žije tedy na tzv. ekologický dluh.
více


8.8.2017 EVROPA: Jízdenková loterie

Michal Kašpárek
Zkoušeli jste někdy dojet vlakem dál než na Kokořín? Dejme tomu do sousedního státu nebo třeba až za jeho hranice? (Mimochodem: z Břeclavi jsou Maďarsko, Slovinsko i Chorvatsko pořád blíž než ten Kokořín.)
více


8.8.2017 EKONOMIKA: Robot coby nekalá konkurence

Pavel Kohout
Ovládne umělá inteligence svět? Co to vlastně je průmysl 4.0? A bude vaše pracovní místo obsazeno robotem brzy, anebo až později? Málokterý ekonom nedostal během posledních let podobné otázky.
více


8.8.2017 GLOSA: Holandská nemoc

Zbyněk Petráček
Těžko říci, jak dopadne Venezuela. Blíží se k občanské válce, neboť vznik Ústavodárného shromáždění z vůle prezidenta Madura zakládá střet dvou legitimit. Ba víc. Vždyť legitimitu toho shromáždění neuznává domácí opozice, Washington, ale ani značná část Latinské Ameriky.
více


7.8.2017 EKOLOGIE: Nad Šumavou mlha

Martin Klewar
Neschválené proředění lesa v oblasti Borových Lad
Od minulého roku je NP Šumava ve správním řízení s Ministerstvem životního prostředí, přitom se chová tak, jako by povolení bylo už vydáno.
více


7.8.2017 POTRAVINY: Ještě jednou k rozdílné kvalitě

Jiří Machotka
V otázce státních zásahů do oblastí, které nepřísluší přímo k výkonu funkcí státu, obecně zastávám názor, že stát by měl zasahovat co možná co nejméně. Tento postoj vychází především z empirického poznatku, že pustí-li se stát do čehokoli, třeba i s bohulibým záměrem, jediným výsledkem často bývá...
více


7.8.2017 EKONOMIKA: Proč jen symbolicky?

Petr Holub1
Vypadá to, že zvýšení úrokové sazby, ke kterému se odhodlala Česká národní banka, je sotva víc než pokusným balónkem.
více


4.8.2017 BIG EXPERT: Akcie

Michal Blažek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 31. 7. 2017.
více


3.8.2017 FINANCE: Nebezpečné zrušení hotovosti

Tomáš Vaněk
Dnes bude můj příspěvek opět o regulaci - regulaci naštěstí dosud neexistující, ale vehementně připravované a různými “experty” prosazované.
více


2.8.2017 EKONOMIKA: Jak moc se přehříváme?

Luboš Smrčka 1
Dusno, horko, pálící slunce. Je takové vedro, že už se přehřívá i česká ekonomika. Data jsou pravidelně nad odhady a poslední revize předchozích údajů o HDP ukazují, že jsme rostli ještě rychleji, než se zdálo.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


1.8.2017 EKONOMIKA: Německo procitlo ze sna

Jan Bartoň
Nové americké sankce proti Rusku, které se chystá podepsat i prezident Donald Trump, přiměly německou ministryni hospodářství k rázné odpovědi. Chce opatření proti USA.
více


29.7.2017 EKONOMIKA: Pět let zachraňování eura

Pavel Kohout
Před pěti lety, v červenci 2012, pronesl prezident Evropské centrální banky Mario Draghi památnou větu: „V rámci našeho mandátu je ECB připravena učinit, cokoli bude zapotřebí pro zachování eura. A věřte mi, bude toho dost.“
více


29.7.2017 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Tomáš Suchomel
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 24. 7. 2017.
více


28.7.2017 BIG EXPERT: Akcie

Aleš Charvát
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 24. 7. 2017.
více


28.7.2017 MÉDIA: Jak se vyrábí skandál

Petr Hampl1
Jak se vyrábí skandál? Vezme se nějaké úplně banální tvrzení, které nikdo nerozporuje. To tvrzení se obalí spoustou emotivních slov a frází o mafiánech, bílých koních apod. Naplní se tím novinové stránky.
více


27.7.2017 PRAHA: Není dotace jako dotace

Eva Kislingerová
Jsem si jista, že pokud by si dal někdo práci s vyhledáváním nejčastěji frekventovaných slov v domácí politice a hospodářství, na jednom z prvních míst by se nepochybně objevil termín „dotace“.
více


26.7.2017 EKONOMIKA: Budoucích dvacet let

Pavel Kohout
Ten letáček od České spořitelny je neodolatelný. Pořiďte si vlastní bydlení na hypoteční úvěr! Budete platit úrokovou sazbu již od 11 procent ročně. Banka vám půjčí až na 70 procent odhadní hodnoty nemovitosti (zbývajících třicet procent jistě máte na účtu nebo doma ve slamníku).
více


25.7.2017 EKONOMIKA: Nechme to české lithium pod zemí

Milan Urban
lithium
Naše společnost má jednu problematickou vlastnost, upřednostnit přítomnost před budoucností, a tak většinou už dnes zkonzumujeme něco, co by zítra mohlo přinést výrazně vyšší užitek.
více


24.7.2017 EKONOMIKA: Proč líp už být nemůže

Markéta Šichtařová 5
Je to jen několik málo dnů, co můj manžel napsal článek o aktuálním stavu ekonomiky. Přesněji řečeno o tom, že období ekonomické hojnosti a růstu už narazilo na své limity.
více


22.7.2017 EKONOMIKA: Lidi, utíkejte, jdou roboti

Ondřej Neff
Průmysl 4.0 jsme zvládli, neboť máme vypracovaný koncept a byla ustavena tripartitní grémia na bázi byznys – vláda – akademici, hurá. Není tudíž čeho se obávat a duha se klene na obloze růžové barvy, dvakrát hurá. Není proto na čase přemýšlet o průmyslu 5.0?
více


21.7.2017 SOCIAL WATCH: Trochu povyku, trochu reálií

Luboš Smrčka 1
Médii proběhla masivně (takže všude) zpráva sociální sítě Social Watch o vývoji v České republice. Je třeba říci, že i přes vznosný cizojazyčný název organizace jde o domácí a ryze české hodnocení domácích a ryze českých problémů.
více


21.7.2017 POŠTA: Pro balík jen ve čtvrtek ráno

Jan Bejlek
Česká pošta opět žádá regulátora, tedy Český telekomunikační úřad, o zkrácení otevírací doby ve svých pobočkách v malých obcích s tím, že budou otevřeny jen v některých dnech v týdnu.
více


21.7.2017 BIG EXPERT: Akcie

Libor Stoklásek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 17. 7. 2017.
více