20.3.2018 | Svátek má Světlana


19.3.2018 EKONOMIKA: Pro českou ekonomiku už není lék

Markéta Šichtařová 5
Potřeboval tuhle můj drahý mužíček natočit jakési krátké video na svůj tablet, v němž by vysvětlil jeden ekonomický problém.
více


16.3.2018 BIG EXPERT: Akcie

Patrik Hudec
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 12. 3. 2018.
více


16.3.2018 DOPRAVA: Ministr Ťok otevřel obálky

Petr Holub1
Další důležitý krok má za sebou ministerstvo dopravy ve veřejné soutěží na výběr mýta a na první pohled to vypadá, že krok je úspěšný.
více


13.3.2018 ČECHOVINY: Airbus A 380

Jan Čech
Jsou letadla, která já osobně považuji za výtlem do tmy. Čili považuji je za slepou uličku.Takovými letadly jsou IL 86 a Airbus A 380. První je již na smetišti historie a druhý tam neomylně míří.
více


10.3.2018 EKONOMIKA: Pokušení protekcionismu

Roman Joch
Obchodní války jsou špatné řešení. Snad Trumpa jeho poradci přesvědčí, aby své rozhodnutí uvalit clo na dovoz oceli a hliníku alespoň zmírnil.
více


9.3.2018 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Libor Stoklásek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 5. 3. 2018.
více


9.3.2018 EKONOMIKA: Vytrumpovaná EU

Rudolf Mládek1
Juncker opět selhal ve své reakci na oznámení amerického prezidenta, že vláda zavádí cla na dovoz hliníku do USA. Spojené státy se zavedením cla odvolávají na zájmy národní bezpečnosti.
více


8.3.2018 ŠUMAVA: Setrvalá nejistota

Antonín Schubert
Situace na Šumavě začíná být alarmující. Novela zákona o ochraně přírody a krajiny měla přinést, zejména na Šumavu, klid a jasná pravidla. Necelý rok po nabytí její platnosti je jasné, že jediným klidem je klid před bouří a že žádná jasná pravidla neexistují. Šumava se tak dál utápí v nejistotě a...
více


8.3.2018 EKONOMIKA: Náprava ekonomických hoaxů

Martin Slaný
Na twitter má smysl reagovat twitterově (tj. ve zkratce), ale ten nedělní redaktora Hospodářských novin Martina Bibena (viz níže) si vyžaduje více znaků. Bohužel, ztělesňuje tragédii naší ekonomické žurnalistiky (čest výjimkám), aneb co výrok v něm obsažený, to ekonomický nesmysl.
více


8.3.2018 GLOSA: Conquistadoři dneška čerpají evropské dotace

Jaroslav Míth
Zlaťáky jen tak za nic nenabízí ani pohádkový čert. A bez práce rychle nabyté bohatství nemívá ani pro celé státy dlouhé trvání, ať již jde o zlato, ropu nebo eurodotace.
více


8.3.2018 GLOSA: Chystá se vystoupení Itálie z eurozóny?

Petr Robejšek
Politická stabilita krizových zemí eurozóny se udržuje tak, že vlády vydávají dluhopisy a jejich vlastní banky je kupují. Zadlužené vlády nemusí spořit a udržují dobrou náladu svých občanů. To je důležité, protože lidé opojení konzumismem revoluci nedělají.
více


6.3.2018 EKONOMIKA: Na český stůl české potraviny

Petr Holub1
Obchodní řetězce budou povinně nabízet určitý podíl českých potravin. Zákon s takovou povinností ohlásil ministr zemědělství Jiří Milek, ovšem dodal, že normu předloží sněmovně až ve chvíli, kdy vláda získá důvěru.
více


7.3.2018 EKONOMIKA: Italská hospodářská stagnace

Pavel Kohout
Skutečnost, že Itálie je slabým článkem Evropské unie, překvapí málokoho. Státní dluh ve výši 133 procent hrubého domácího produktu. Ekonomika, jejíž výkonnost od roku 1999 nevzrostla.
více


3.3.2018 EKONOMIKA: Sázka proti Evropě

Matěj Široký
euro-dollar
Jeden z největších hedge fondů Bridgewater, který spravuje aktiva v hodnotě 160 miliard dolarů, se rozhodl shortovat, tzn. vsadit na pokles ceny kurzu předních evropských společností.
více


3.3.2018 BIG EXPERT: Akcie

Aleš Charvát
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 26. 2. 2018.
více


2.3.2018 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jaroslav Brychta
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 26. 2. 2018.
více


2.3.2018 ŠUMAVA: Bez růžových brýlí a ideologického zanícení

Petr Martan
Zastánci zdevastovaných lesů a divočiny v Národním parku Šumava opakují, že jsou klimatické změny a sucho, ale na Šumavě se nic neděje; a že suché lesy zadržují vody stejně jako ty zelené.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


23.2.2018 EKONOMIKA: Brexit zadrhl, ať žije czexit

Petr Holub1
Mluvit o czexitu je užitečné, ovšem debata by také měla dojít k nějakému závěru, nebo aspoň vytvořit představu o tom, co by odchod z Evropské unie pro Českou republiku znamenal. Téma bylo nastoleno logicky.
více


23.2.2018 BIG EXPERT: Akcie

Michal Šoltés
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 198. 2. 2018.
více


23.2.2018 POLEMIKA: Úvahy jednoduchého venkovana

Pavel Bárta
Co by se ekonomovi stávat nemělo aneb Markéta Šichtařová přizpůsobuje fakta o czexitu a brexitu svému vidění světa! (k článku na NP dne 18.2.18)
více


22.2.2018 EKONOMIKA: Nejvýkonnější nevolníci v Evropě

Václav Vlk st.
Vláda, která přijde, ať už se Babiš uzdraví či nikoli, ať bude v jejím čele Šavel nebo Pavel, bude muset vyřešit jeden problém. Který bobtná a bobtná. A jehož výsledkem je jak vítězství ANO ve volbách, tak znovuzvolení Zemana presidentem. Nazval jsem si jej pracovně „Češi jako nejvýkonnější...
více


21.2.2018 EKOLOGIE: Naše lesy

Petr Havel
I když se v poslední době objevují informace o riziku ohrožení lesních porostů v naší zemi kůrovcem, řeší se ve společnosti spíše téma ohrožení zemědělské půdy (a půdy obecně) vodní erozí a z toho vyplývající rizika sucha či povodní.
více


19.2.2018 EKONOMIE: Palácový převrat

Hana Lipovská
Ekonomie stojí a padá s postavou člověka ekonomického. Člověka, který je dokonale racionální, což projevuje především tak, že vždy a všude maximalizuje svůj užitek. Homo oeconomicus nebyl nikdy příliš oblíben.
více


16.2.2018 BIG EXPERT: Akcie

Michal Blažek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 12. 2. 2018.
více


14.2.2018 EKONOMIKA: Bizarní myšlení našich ekonomů

Jan Payne
Firma ČEZ potřebuje peníze na dostavbu Temelína a hodlá to řešit rozdělením koncernu na několik částí s tím, že část se prodá do soukromého vlastnictví a jiná část zůstane státu. To samo o sobě by bylo v pořádku.
více


14.2.2018 EVROPA: Nechceme dotace zadarmo!

Pavel Jégl
Brexit bude Evropskou unií bolet. S Británií z bruselské Evropy zmizí 13 procent obyvatel a 17, 6 procenta HDP. (Pro srovnání: S czexitem by Unie přišla jen o dvě procenta populace a 1,1 procenta HDP.)
více


9.2.2018 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Patrik Hudec
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 5. 2. 2018.
více


9.2.2018 EKONOMIKA: Měna jako protistátní protest

Pavel Kohout
Plnohodnotnou měnu definují tři funkce: funguje jako prostředek směny, jako uchovatel hodnoty a jako zúčtovací jednotka. Měna, která tyto funkce neplní, není plnohodnotná. Jak si v těchto kritériích vedou dnes tak populární kryptoměny?
více


7.2.2018 ROZHOVOR: Peklo, dluhy a cenzura

Pavel Kohout
Prezident má pouze nepřímý vliv na ekonomiku. Nerozhoduje o daních ani o výdajích státního rozpočtu, nezadává velké veřejné zakázky, nerozhoduje o mezinárodních smlouvách zásadního významu.
více


5.2.2018 POLITIKA: Dvojí kvalita piva

Ladislav Jakl 1
Představte si, že vlastníte malý pivovar. Někde na venkově, třeba ve statku na samotě. Svou produkci prodáváte do hospody v Dolní Lhotě a do hospody v Horní Lhotě.
více


3.2.2018 EKONOMIKA: Zasmrádání

Luboš Smrčka 1
Zatímco navenek vypadá všechno velmi pěkně, ve skutečnosti nám česká ekonomika trochu zasmrádá. Strukturální změny se stále odkládají na „příště“. Ale pozor, tentokrát se skutečně blíží krize.
více


2.2.2018 DIESEL: Nový vrchol honu na čarodějnice

Fred F. Mueller
Automobil Škoda
Skrze média (včetně ČT) se rozléhá jekot rozhořčení: lidé byli týráni výfukovými zplodinami a obětováni lačnosti po zisku automanažerů.
více


2.2.2018 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Josef Kvarda
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 29. 1. 2018.
více


29.1.2018 ENERGETIKA: USA se derou na místo ropné jedničky

Luboš Smrčka 1
Spojené státy se velmi pravděpodobně již během letošního roku nebo v nedaleké budoucnosti stanou světovou jedničkou v těžbě ropy. Je to neuvěřitelná renesance u země, ve které těžba roky skomírala.
více


27.1.2018 EKONOMIKA: Máselná krize skončila, za dveřmi jsou hypotéky

Luboš Smrčka 1
Vzpomínáte si ještě? Před pár měsíci byla kromě parlamentních voleb (ano, loni se odehrály i parlamentní volby) hlavním tématem veřejné diskuse také cena másla. Dokonce probíhaly i pěkně ostré nákupní bitvy.
více