25.5.2019 | Svátek má Viola


25.5.2019 EKONOMIKA: Debakl Uberu, debakl Západu?

Lukáš Kovanda
Vstup Uberu na burzu je jeden velký debakl. Od roku 1975, odkdy jsou k dispozici příslušná data, a možná za celou historii žádnou firmu nepotkal při jejím prvním dni na americké burze tak hluboký propad akcií.
více


24.5.2019 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Patrik Hudec
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 20. 5. 2019.
více


24.5.2019 EKOLOGIE: Automobily a EU

Tomáš Vaněk
Jednou z „vlajkových lodí“ boje proti změnám klimatu je v Evropské unii i tlak na neustálé snižování emisí CO2 vznikajících v provozu automobilů.
více


24.5.2019 EKONOMIKA: Trumpova zeď proti mercedesům

Pavel Jégl
Donald Trump během celní války s Čínou odložil vinčestrovku nabitou cly vůči německým, japonským a jihokorejským automobilkám. Že by ústup? Kdepak, americký prezident je odhodlán proti cizím automobilkám vystřelit za šest měsíců, až Amerika (podle předpokladu expertů z amerického ministerstva...
více


23.5.2019 EKONOMIKA: Trumpovy omyly a kus pravdy

Pavel Kohout
Trumpova logika ohledně zahraničního obchodu je zčásti mylná a ekonomicky neopodstatněná, zčásti do jisté míry oprávněná. Nejprve ale k Trumpovým mylným představám.
více


21.5.2019 EKONOMIKA: Kdo bude tím třetím za bukem?

Jan Vitek
Nejnovější epizoda americké obchodní války s Čínou by se dala nazvat Tak dlouho se tahá drak za ocas, až se dopálí a začne sršet oheň a síru.
více


21.5.2019 EKONOMIKA: Trump a cla

Dušan Neumann
Americká a po nich i česká media kriticky, v nejlepším případě rozpačitě reagují na strategii presidenta Trumpa donutit Čínu (dnes už si nikdo netroufne napsat “rudou”) k přijetí euro-atlantických liberálních ekonomických vzorců chování.
více


21.5.2019 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 512

Jan Čech
O Suchoji SU 100 jsem věděl jen to, že existuje. Je to letadlo, které mne minulo. Nastudoval jsem si všechny dostupné materiály jak od výrobce, tak i od publicistů.
více


20.5.2019 EKONOMIKA: Kterak léčit drahé bydlení až ke kolapsu

Markéta Šichtařová 5
V posledních týdnech a měsících se všude mluví o krizi nájemního bydlení. Ceny bytů rychle rostou, s nimi i nájemné. Ceny se dostaly do nesmyslných výšin, přesto poptávka po nájemním bydlení roste. Čím to?
více


18.5.2019 BIG EXPERT: Akcie

Jan Berka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 13. 5. 2019.
více


17.5.2019 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jakub Švábenský
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 13. 5. 2019.
více


16.5.2019 EKONOMIKA: Trump má pravdu

Luboš Smrčka 1
Obvykle z válčení těžko může povstat něco konstruktivního. Tedy kromě technického pokroku. To je ostatně zajímavé – máloco posune techniku tak rychle dopředu jako válečný konflikt. Lidská vynalézavost je potvora.
více


17.5.2019 EKONOMIKA: Hlavně nepanikařit

Luboš Smrčka 1
Průmysl stagnuje. Výroba zpomalila. Krize začíná. Utahování opasků. To je jen namátkou několik výsečí z titulků novin v posledních dnech. Z věrozvěstování faktu, že krize bude, se stal oblíbený mediální byznys.
více


15.5.2019 EKONOMIKA: Jsou šikovní Žaponci s kapitalismem na konci?

Pavel Jégl
Japonskou ekonomiku, kdo by si to pomyslel, plíživě znárodňuje centrální banka.
více


11.5.2019 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Libor Stoklásek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 6. 5. 2019.
více


11.5.2019 EKONOMIKA: Špidlův sen se nenaplnil

Tomáš Pajonk1
Je kampaň, což je období, kdy musím pracovat o víkendu, abych se přes týden mohl věnovat Svobodným.
více


10.5.2019 EKOLOGIE: Představy zelených aktivistů o uhelné komisi

Vladimír Wagner
Zelené organizace zveřejnily svou představu o složení a práci budoucí uhelné komise. Podívejme se na to, co lze vyčíst z jejich představ.
více


9.5.2019 EVROPA: Komise z nás dělá idioty

Jiří Payne
Evropská komise se rozhodla rázně bojovat proti euromýtům tím, že je uvádí „na pravou míru“. U nás se do boje zapojilo oficiální zastoupení Komise v Praze.
více


8.5.2019 EKONOMIKA: Vodní svět na čínský úvěr

Pavel Jégl
Miloš Zeman sní o kanálu Dunaj-Odra-Labe. A také o tom, že se Česko stane „bankovním hubem Číny pro Evropu“. Takže úvěr pro kanál by neměl být problém. Zejména tehdy, když vrchní velitel naznačuje, že by se spokojil se skromnější verzí vodního díla, propojující Dunaj s Odrou.
více


6.5.2019 EKONOMIKA: Skutečné náklady našeho členství v EU

Vít Jedlička
Podle odhadu samotné Evropské komise, který je z roku 2004, nás unijní regulace stojí 4 procenta HDP ročně, což pouze za minulý rok představuje cca 200 miliard korun. Z EU jsme za posledních 14 let načerpali na různá lepší nebo horší čapí hnízda 741 miliard korun, ale náklady na evropské regulace...
více


7.5.2019 EKONOMIKA: Vyšší platy nás zachrání před recesí

Petr Holub1
Ekonomický vzestup se buď udrží, anebo se pomalu blíží nová recese. V takovém prostoru se pohybují veškeré spekulace ekonomů, jak také odpovídá době, kdy každý tuší, že už je pět minut po dvanácté, pokud dvanáctou hodinou myslíme vrchol hospodářské konjunktury.
více


6.5.2019 EVROPA: Horší potraviny pro „horší“ obyvatele

Markéta Šichtařová 5
Diskuze o dvojí kvalitě potravin v EU se vede léta. EU nejdřív nechtěla pochopit, že je možné, aby na východě byly potraviny horší než na západě. Když to pochopila, začala o dvojí kvalitě aspoň mluvit.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


4.5.2019 EKONOMIKA: Čínský sen Miloše Zemana

Pavel Jégl
Miloš Zeman sní čínský sen. Čína patří mezi nejčastější cíle jeho cest. Říši středu navštívil už šestkrát, pětkrát jako prezident, nejnověji minulý týden.
více


4.5.2019 ŠUMAVA: Cestovní kancelář Kůrovec

Tomáš Jirsa
Po dobu téměř dvaceti let nás ekologističtí aktivisté nevládních organizací přesvědčovali, že „kůrovec je lékař lesa“. Někteří představitelé Národního parku Šumava ještě v devadesátých letech tvrdili, že kůrovec napadá pouze staré a nemocné stromy.
více


3.5.2019 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jaroslav Brychta
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 29. 4. 2019.
více


3.5.2019 GLOSA: Přebytek rozpočtu 2018 byl 2,9 miliard korun

peníze koruna
To potěšilo občana a otrávilo opozici. Ta teď ztratila poslední munici, kterou se léta snaží napadat hospodaření vlády. Potvrdilo se prostě, že hospodaření nespočívá v šetření, jak tvrdíval nejlepší evropský ministr financí Miloslav Kalousek (byl-li tenhle nejlepší, pak je mi Evropy upřímně líto),...
více


3.5.2019 EKOLOGIE: Vítejte v době betonové

Lukáš Jelínek
Nenechejme se uchlácholit, že sedmadvacátý Ropák neputoval do rukou politika, nýbrž firemního manažera.
více


2.5.2019 GLOSA: Může za drahé brambory politika vlády?

Michael Pánek
Je to něco nenormálního, něco, co se vzpírá zdravému rozumu. Ve Španělsku stojí v obchodě kilogram brambor v přepočtu 12 Kč, v Portugalsku u zelináře dokonce jen 7 Kč a u nás v Česku pak více než 20 Kč.
více


2.5.2019 EKOLOGIE: Zadržování vody v krajině

Petr Havel
Přestože nejrozsáhlejší část plochy ČR obhospodařují zemědělci (a z toho polovinu pozemků zemědělci s výměrou pozemků nad 1 000 hektarů), kteří by se tak logicky měli nejvíce podílet na opatřeních zlepšující stav naší krajiny například prostřednictvím drobných vodních ploch.
více


1.5.2019 PRAHA: Bytů je dost, jen jsou moc drahé

Petr Holub1
Jedna věc je úplně nesrozumitelná. Jak ukazují data společnosti Deloitte, v Praze jsou jedenácté nejvyšší nájmy v Evropě.
více


1.5.2019 EKONOMIKA: Čína, investiční predátor

Pavel Kohout
Když se řekne „miliardový čínský trh“ či „čínské investice“, mnoho podnikatelů, ekonomů i politiků reaguje stejně.
více


29.4.2019 ROZHOVOR: Připravte si peněženky

Petr Havel
Není to prohra na celé čáře. Napsal jsem k tomu komentář na portál Vitalia a shrnu z něj to nejpodstatnější. Za prvé, problém dvojí kvality potravin ve smyslu toho, že je ve stejném obalu potravina trochu nebo hodně odlišného složení, řeší především země střední a východní Evropy.
více


29.4.2019 EKOLOGIE: Vládní program „Sucho a poušť!“

Markéta Šichtařová 5
V posledních dnech nás trápí sucho. Mnoho lidi si myslí, že to je dáno jen klimatickými jevy. Jiní vidí zase problém v našem plýtvání pitnou vodou. Anebo si třeba myslíte, že by sucho vyřešil dotační program Dešťovka?
více


27.4.2019 EKONOMIKA: Vybíráme daně, abychom jimi plýtvali

Petr Holub1
Proti tomuto strašidlu se dá bojovat všemi možnými i nemožnými prostředky a hlasitě odsuzovat jeho vliv, vysvětlovat, proč se s ním bojovat nedá, případně mu podlehnout a tvářit se, jako kdyby neexistovalo.
více


26.4.2019 BIG EXPERT: Akcie

Martin Pecka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 22. 4. 2019.
více