24.4.2017 | Svátek má Jiří


24.4.2017 EKONOMIKA: Zdanění práce

Eva Kislingerová
Jak moc zdanit lidskou práci? Odpovědi na tuto otázku se někdy až dramaticky různí, proto mě minulý týden zaujal titulek článku informující o tom, že míra zdanění zaměstnanců v naší vlasti je vyšší, než je tomu ve Švédsku.
více


21.4.2017 BIG EXPERT: Akcie

Martin Pecka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 17. 4. 2017.
více


21.4.2017 FINANCE: Koruna skutečně není kryta naprosto ničím

Luboš Smrčka 1
Intervence ČNB skončily, s korunou se nestalo nic dramatického, trošku nám posílila, ale zase ne moc. A ukazuje se, že spoustě lidí pořád vrtá hlavou, jak je to s těmi dvěma biliony korun, co ČNB emitovala „ze vzduchu“.
více


18.4.2017 STAVEBNICTVÍ: Bez Ukrajinců by nastal kolaps

Evžen Korec
V posledních dnech se v médiích rozhořelo téma zaměstnávání zahraničních pracovníků, převážně Ukrajinců.
více


15.4.2017 EKONOMIKA: Gratulujeme k czexitu

Petr Holub1
„Nemusí se vždycky v noci konat vražda,“ zpívá skupina Buty v jedné starší písni. Podle takového pravidla teď proběhl czexit, jak se v mezinárodním tisku nazývá uvolnění minimálního kurzu koruny.
více


14.4.2017 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jiří Šimara
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 10. 4. 2017.
více


10.4.2017 EKONOMIKA: Euro a měnová zóna

euro logo
Cílem následujícího textu je vyjasnit, za jakých podmínek je udržitelná měnová zóna, tzn. opatření, která musejí být učiněna v oblastech, které používají společnou měnu.
více


10.4.2017 EKONOMIKA: Koruna z řetězu puštěná

Luboš Smrčka 1
ČNB opustila závazek nenechat korunu posílit nad hladinu 27 za jedno euro. Což se čekalo a bankovní rada tak učinila v době, kterou ohlásila. Nyní na českou měnu působí již jenom tržní síly. I když...
více


11.4.2017 EKONOMIKA: Omezme volný pohyb pracovních sil v celé EU

Jiří Weigl
V souvislosti s nadcházejícími jednáními o brexitu se neustále zdůrazňuje volný pohyb osob jako zásadní hodnota a priorita, jejíž zachování je třeba v Evropě za každou cenu udržet.
více


12.4.2017 EKONOMIKA: Hypoteční bublina?

Eva Kislingerová
Ať se nám to líbí či ne, již po delší dobu žijeme, a to nejen v Praze, v realitní bublině. Stačí se podívat na oficiální údaje Českého statistického úřadu, případně České národní banky vycházející z daňových přiznání.
více


7.4.2017 EKONOMIKA: Intervence končí

Markéta Šichtařová 5
Intervenční režim České národní banky (ČNB) je odpískaný. Jeho důsledky tu s námi ale budou ještě dlouho.
více


7.4.2017 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jaroslav Brychta
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 3. 4. 2017.
více


5.4.2017 EKONOMIKA: Účet za slabou korunu

Evžen Korec
Dva biliony korun. 2 000 000 000 000. Takřka dva roční rozpočty našeho státu. Přesně tolik museli vynaložit centrální bankéři za své lehkovážné dobrodružství – umělé podhodnocování české koruny.
více


4.4.2017 FINANCE: Kdy ČNB uvolní kurz koruny

Petr Holub1
Může to být už jen otázkou hodin, říkají experti, když se jich někdo zeptá, kdy Česká národní banka uvolní kurz koruny.
více


3.4.2017 PRAHA: Město se konce devizových intervencí nemusí bát

Eva Kislingerová
Jeden hot a druhý čehý, je název filmu s nezapomenutelnými Lousiem de Funés a Annie Girardotovou, který lze použít v souvislosti se zahájením devizových intervencí ze strany ČNB v neprospěch síly české koruny.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


1.4.2017 ENERGETIKA: „Kočka v měchu“

Alena Vitásková
Na úvod jeden citát: „Implementace balíčku Evropské komise by měla uvést v praxi projekt Energetické unie členských států Evropské unie. Jedná se o koordinovaný soubor legislativních úprav pro oblast energetiky.“
více


1.4.2017 EKONOMIKA: Imigrace bere práci domácím. A snižuje platy

česká koruna
„Ukrajinci berou jenom tu práci, o kterou Češi nemají zájem.“ To je standardní odpovědí zaměstnavatelů a ekonomických teoretiků na strach lidí ze zaměstnávání cizinců. U nás se to týká Ukrajinců, v Británii Poláků, v USA zase Mexičanů.
více


1.4.2017 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Aleš Charvát
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 27. 3. 2017.
více


31.3.2017 BIG EXPERT: Akcie

Libor Stoklásek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 27. 3. 2017.
více


30.3.2017 EKONOMIKA: Peníze, euro, měnová zóna

euro logo
Cílem následujícího textu je objasnit obsah pojmů peníze a měnová zóna a jejich praktického použití při určování měnových zón, tzn. oblastí, které používají společnou měnu. Pokud kdokoli očekává lamentace nad proradností bruselské nebo pražské politické reprezentace, tak může nyní zanechat čtení.
více


30.3.2017 MIGRACE: Sjednocení dávek pro běžence?

Adam Mikulášek
Adam Mikulášek
Opět jsem se včera dočetl, že někteří tuto farizejskou myšlenku, dělající ze zemí nízkých cen a platů „ráj“ pro migranty neochotné pracovat, obhajují jako náhradu za stejně farizejské přerozdělovací kvóty.
více


29.3.2017 ENERGETIKA: O jednom zimním týdnu...

Petr Nejedlý 2
Elektroenergetika musí zajistit spolehlivé dodávky elektřiny i za nejnepříznivějších podmínek, které v případě obnovitelných zdrojů určují přírodní vlivy.
více


27.3.2017 EKONOMIKA: Slabá koruna už nejde udržet

Petr Holub1
V lednu nakoupila Česká národní banka celkem 14,5 půl miliardy eur, v únoru to bylo 8,5 miliardy a za březen se bilance podle odhadů dostala přes deset miliard.
více


25.3.2017 BIG EXPERT: Akcie

Patrik Hudec
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 20. 3. 2017.
více


24.3.2017 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Michal Blažek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 20. 3. 2017.
více


23.3.2017 UDÁLOSTI: Babišovo podnikání

Bohumil Doležal
K této malé poznámce mne inspirovalo to, co jsem se v poslední době dozvěděl o podnikání pana Andreje Babiše. Na víc bych si netroufl, podotýkám, že se psaní o ekonomice a zejména podnikání cíleně vyhýbám: nikdy jsem nepodnikal a už se k tomu ani nechystám (nemám na to buňky).
více


21.3.2017 EKONOMIKA: Proč jsou u nás nízké mzdy...

Jaromír Eisman
česká koruna
Nízká úroveň mezd ve srovnání se zeměmi od nás na jih a západ je neodiskutovatelná a je jasným vyústěním mnohaletých politických a hospodářských chyb, kterých se československé vlády od roku 1918 dopustily.
více


20.3.2017 BITCOIN: Když nic není nemožné

Eva Kislingerová
2. března letošního roku došlo k události, kterou v roce 2009 nejspíše i v hodně divokém snu neočekávala ani skupinka největších kryptografických stoupenců nové virtuální měny zvané bitcoin.
více


18.3.2017 BIG EXPERT: Akcie

Radek Pavlíček
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 13. 3. 2017.
více


17.3.2017 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Michal Belan
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 13. 3. 2017.
více


17.3.2017 EKONOMIKA: Čína a ďáblův advokát

Pavel Kohout
Obchodní bilance Číny dosáhla v únoru 2017 poprvé za poslední tři roky záporné hodnoty ve výši 9,15 miliardy dolarů. Vzhledem k celkové výši zahraničního obchodu je to možná malé číslo, ale samotné záporné znaménko vypovídá o mnohém.
více


16.3.2017 ENERGETIKA: Možnosti decentralizované energetiky v ČR

Petr Nejedlý 2
Operátor trhu musí každoročně předkládat zprávu o způsobu zabezpečení rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou elektřiny a plynu. Letošní zpráva byla věnována tématu decentralizace.
více


14.3.2017 EKONOMIKA: Měnová politika

peníze koruna
Cílem následujícího textu je objasnit obsah pojmu Měnová politika. Pokud kdokoli očekává lamentace nad bídností centrálních bankéřů, tak může nyní zanechat čtení.
více


13.3.2017 EKONOMIKA: Nevídaný paradox

Jefim Fištejn
Předminulý týden se kurzy burzovních akcií ve Spojených státech opět vyšplhaly na rekordní úroveň. Byla to reakce investorů na vystoupení prezidenta Trumpa v Kongresu Spojených států, v němž byla naznačena řada opatření ekonomického stimulování.
více


11.3.2017 FINANCE: ČNB mlčící, spící

Zdeněk Holásek
Tak už nám třetí měsíc inflace neutěšeně stoupá, resp. dosahuje hodnot nejméně 2 % a v únoru 2017 dokonce 2,5 %, čímž se ukázalo, že ČNB vývoj podstřelila o 0,4 %. Buď špatně vyhodnocují údaje, ale spíše podstřelují záměrně své odhady.
více