17.10.2017 | Svátek má Hedvika


17.10.2017 EKOLOGIE: Sucho souvisí s bio-sluníčkáři

Petr Martan
Kandidáti ve volbách do PS prý využívají strachu lidí k získávání voličů - např. strachu o vodu. Mají to však podloženo: dle veřejných map sucha byly Šumava a jižní Morava v září 2017 nejsuššími regiony v ČR.
více


16.10.2017 EKONOMIKA: Docela ty Australany chápu

těžba uhlí coal
Memorandum zpravidla nemá právní závaznost. Stvrzuje věci už dříve řečené nebo učiněné a deklaruje vzájemnou dohodu o možných věcech příštích.
více


16.10.2017 EKONOMIKA: Podle Sobotky jsem blázen

Markéta Šichtařová 5
Tak prý se Slováci mají dobře. Prý dokonce lépe než Češi. A prý je to tím, že už zavedli euro. Prý proto musíme euro taky rychle zavést, abychom se měli stejně dobře jako oni. Jo aháá. To jsou mi ale věci.
více


13.10.2017 BIG EXPERT: Akcie

Libor Stoklásek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 9. 10. 2017.
více


13.10.2017 EKONOMIKA: Každý ať si žije za své

Pavel Kohout
Názory na Katalánsko a jeho nezávislost připomínají fotbal: někdo fandí Barceloně, jiný Madridu. Platí to dokonce i pro odborníky z řad historiků, ústavních právníků a hispanistů. Jak lze vidět problém z ekonomického hlediska?
více


13.10.2017 EKOLOGIE: Vodní nádrže 2017

Petr Havel
Vzhledem k tomu, jak často se v tuzemských médiích řeší v současné době problematika sucha, klimatických změn a možného nedostatku vody v naší zemi v budoucnosti, je docela škoda, že naši novináři alespoň občas nenavštíví některou z četných odborných vodohospodářských a s vodou spojených akcí.
více


12.10.2017 EKONOMIE: Schizofrenní Nobel

Luboš Smrčka 1
Seveřané (později vysvětlím) udělili v týdnu mimo jiných i dvě Nobelovy ceny, které společně ukazují jistou dávku schizofrenie. První za mír a druhou za ekonomii (čestně a jak známo, cena za ekonomii vlastně není „Nobelova“).
více


11.10.2017 EKONOMIKA: Střízlivý pohled na těžbu lithia z Cínovce

Pavel Mises
Pavel Mises
Ministerstvo průmyslu a obchodu podepsalo 2. října s firmou European Metals memorandum o těžbě lithia. To vzbudilo zájem politiků a veřejnosti. Začaly se šířit různé nepodložené zvěsti o tom, že pod Cínovcem leží lithiový poklad, naše gigantické národní bohatství, které ministr prodal do ciziny.
více


11.10.2017 VĚDA: Rumová tresť a kombajn debility

Tomáš Vaněk
Jak si jistě pamatujete, před pár dny proběhlo v tisku, že EK chce zakázat používání rumové tresti, protože je „karcinogenní“, zároveň s prohlášením ministra zemědělství, že bude žádat o výjimku, a stanoviskem Potravinářské komory, že je to celé nesmysl.
více


9.10.2017 EKONOMIKA: Proč zůstáváme chudými příbuznými?

Vlastimil Podracký
Vznik a důvod přetrvávání naší relativní chudoby oproti západním sousedům je důležité pochopit, abychom se správně rozhodovali v dalším vztahu k EU, k přijetí eura či vstupu to „tvrdého jádra“.
více


10.10.2017 EKONOMIKA: Uber jako diagnóza dneška

Hanuš Velebný
Služba Uber už hýbe světem nějaký čas, ale poslední dny, co se rozhořel boj pražských taxikářů za její zákaz, lze v našich médiích na její jméno narazit prakticky denně. Proto jsem se rozhodl si o celé věci udělat obrázek a došel jsem k poměrně překvapivému závěru.
více


7.10.2017 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Josef Navrátil
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 2. 10. 2017.
více


6.10.2017 BIG EXPERT: Akcie

Patrik Hudec
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 2. 10. 2017.
více


6.10.2017 EVROPA: EU, cena másla a demokratický deficit

Martin Pánek
Zdražilo máslo. Lidé šílí, premiér Sobotka ustavuje vyšetřovací komisi a na obchodníky už se chystají úředníci s otázkou, proč prodávají drahé máslo, když lid si vyžaduje máslo levné. Není příliš jasné, co se má vyšetřit.
více


4.10.2017 EKONOMIKA: Co Klaus neřekl - tentokráte o trhu

Václav Klaus1
Do rubriky Co Klaus neřekl, která je už více než deset let součástí mé webové stránky, jsem už dlouho nic nenapsal. Trochu jsem asi změkl, a proto mne různé absurdní výroky z nepřátelského ideového tábora dnes nechávají v klidu daleko více než v minulosti.
více


4.10.2017 GLOSA: EET je třeba zrušit, ničí živnostníky

peníze koruna
Díky EET prý budou platit daně i ti, co je neplatí, tvrdil Andrej Babiš. Podívejme se ale, jak platí daně některé velké firmy, například Babišova firma PREOL. Ta žije ze státních zakázek, protože dodává bionaftu do státního podniku Čepro, který patří pod Ministerstvo financí.
více


3.10.2017 DOPRAVA: Taxi vs. Uber

Martin Pánek
Uber oproti stávajícímu modelu taxislužby nabízí zejména (1) nižší ceny a vyšší přebytek spotřebitele, (2) vyšší efektivnost, (3) vyšší bezpečnost řidičů a zákazníků, (4) větší příležitost pro nedoslýchavé řidiče a zákazníky,...
více


3.10.2017 EKONOMIKA: Statistická úvaha

Jaromír Buček
traffic
Prodeje nových osobních aut v r. 2016, respektive registrace podle společnosti JATO Dynamics, byly publikované na autobibli (1).
více


5.10.2017 EKONOMIKA: Produktivitu pronásledují paradoxy

Pavel Kohout
Na vysoce konkurenčním trhu se snadno zaměnitelnými výrobky nemusí mít vždy vyšší výkonnost za následek vyšší příjmy
více


2.10.2017 EKONOMIKA: Účet za devizové intervence teprve dostaneme

Martin Slaný
Devizové intervence České národní banky (ČNB) – česká obdoba kvantitativního uvolňování – byly při absenci skutečně podstatných (makro)ekonomických opatřeních vlády nejvýznamnějším, ale také nejspornějším hospodářsko-politickým rozhodnutím posledních let.
více


2.10.2017 MÉDIA: Prodávat Novu znamená prodávat politický vliv

Karel Hvížďala
Od léta, kdy CME prodala slovinskou Pop TV a chorvatskou Nova TV, se spekuluje o tom, že nejen naše Nova, ale celý zbylý balík východoevropských televizí, které patří kyperské firmě CME milionáře Ronalda Laudera a Time Warnerovi, je na prodej.
více


2.10.2017 EVROPA: Máslo, nový investiční hit

Markéta Šichtařová 5
A ejhle, politici konečně vymysleli neotřelé volební téma! Máslo! Ceny másla brutálně rostou. Podle ČSÚ byla cena másla v srpnu meziročně o 46 % vyšší. A od té doby opět cena rostla a každým dnem je na nových rekordech.
více


30.9.2017 UBER: Budeme zase rozbíjet stroje?

Miroslav Jahoda
Uber
Uplynulo 200 let od slavného rozbíjení strojů dělníky, kteří měli obavu, že jim vezmou navždy práci. Z dnešního pohledu nám připadá jejich ničení nesmyslné a krátkozraké, avšak tento způsob myšlení ve společnosti nevymizel.
více


27.9.2017 BEST OF HYENA: Že ho to baví

Hyena - Best of
Kamarád Pepík jezdí s Fanánkem a Pepinkou na stejnou louku jako já s Gari a Norou. Přijede, Fanánek s Pepinkou vyskočí z auta. Pepík je vyzbrojen tenisákem a házecím tentocem. Nabere tenisák, hodí, Fanánek utíká, sebere tenisák a přinese ho. Pepinka běhá kolem.
více


27.9.2017 EKONOMIKA: Fotbal postrádá logiku!

Eva Kislingerová
Jsem si jista, že v životě existují důležitější věci, než je fotbal. Přesto není sporu o tom, že předminulý týden byl pro mnoho Pražanů ve znamení derby, ve kterém nakonec Slavia porazila Spartu 2:0.
více


25.9.2017 PRÁVO: Povinné prohlídky všech jsou pro kočku

Petr Kolman
Mám silnou výhradu k tomu, že před každým uzavřením pracovní smlouvy, a to včetně smlouvy na dobu určitou, musí úplně každý nový zaměstnanec povinně absolvovat vstupní lékařskou prohlídku. Notabene ta není zadarmo - obvykle stojí 200-500 Kč.
více


25.9.2017 EKONOMIKA: Apokalyptičtí Zelení

robot 1
Taky patříte k těm, kdo na poslední chvíli žhaví mozkové závity a ne a ne se rozhodnout, které straně to tam zhruba za měsíc hodit? Možná jste se tak jako řada jiných rozhodli, že s velkými stranami už nechce mít nic společného.
více


25.9.2017 EKONOMIKA: Proč nás postihla národní máselná katastrofa

Petr Holub1
Obchod je věda, napadne každého, kdo nedokáže pochopit, proč se tak najednou zvýšily ceny některých mléčných výrobků. Jinými slovy: proč došlo k národní katastrofě se zdražením másla.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


22.9.2017 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jaromír Gec
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 18. 9. 2017.
více


19.9.2017 EKONOMIKA: Drahé pivo není řešením

Jan Ferenc
pivo beer
Podle jakýchsi přehledů je v České republice nejlevnější pivo na světě. Mravokárci příjemnou zprávu záhy osolili upozorněním, že s tím souvisí i to, že ve spotřebě alkoholu jsme na předních příčkách světové ligy a že to zase není dobře, neboť to škodí lidem i národnímu hospodářství.
více


18.9.2017 EVROPA: Česko jako obětní beránek

Markéta Šichtařová 5
Pan Macron se patrně rád líbí, jak dává tušit jeho výdaj 30 000 eur za make-up. Když se jeho metrosexuálních choutek domákla francouzská veřejnost, cítila se mírně pohoršená. Bylo tedy nutno image řádně vyspravit.
více


18.9.2017 DOPRAVA: Praha naruby?

Eva Kislingerová
Jak říká jedno z životem ověřených pravidel, cesta do pekel může být dlážděna dobrými úmysly. Na základě reálných zkušeností si pak troufám tvrdit, že v případě pražské dopravy to platí dvojnásob.
více


18.9.2017 KAUZA OPERÁTOŘI: Cenová regulace je holý nesmysl

Petr Koblovský
smartphone
Sledovat dění na tuzemském telekomunikačním trhu je jako sledovat pětkaře, který vymýšlí, jak by mohl dostat dobrou známku. Čas ubíhá, nápady se hrnou, pokus střídá omyl, ale ať se snaží sebevíc, nakonec mu stejně nezbyde nic jiného, než se látku prostě naučit. Posledním dílkem do skládačky je...
více


18.9.2017 POLEMIKA: O certifikátu FSC

Tomáš Duda
wood forrest lesy
V tomto týdnu proběhl v Poslanecké sněmovně seminář s názvem „Řešení nedostatku dřeva FSC pro nábytkářský průmysl.“
více


16.9.2017 EKONOMIKA: Druhý hospodářský zázrak SRN

Pavel Kohout
Ještě během 90. let se zdálo, že německé ekonomice dochází dech. Hospodářská stagnace, nezaměstnanost, vysoké daně, navíc trvalý schodek platební bilance. Jinými slovy, Německo málo vyváželo, hodně dováželo a peníze tekly do ciziny.
více