5.10.2015 | Svátek má Eliška


5.10.2015 EKONOMIKA: I pád může být milosrdný

Markéta Šichtařová 5
Před měsícem jsme mohli konstatovat, že čínská akciová bublina se směle vyfukuje. (To byl takový ten mazec, o kterém psala všechna zahraniční a některá česká média.)
více


3.10.2015 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Patrik Hudec
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 28. 9. 2015.
více


2.10.2015 BIG EXPERT: Akcie

Jan Bureš
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 28. 9. 2015.
více


30.9.2015 EKONOMIKA: VW dojel na regulaci, která těší Kreml

Lukáš Kovanda
Dieselgate je pro Volkswagen pohroma. Firma utrpí reputačně i finančně – ohroženy jsou její hospodářské výsledky nejen v nejbližších kvartálech, ale možná v celých letech. Je ale úsměvné črtat jakékoli dalekosáhlejší závěry ohledně kondice německé ekonomiky jako celku.
více


30.9.2015 ENERGETIKA: O přerozdělování uprchlíků a elektřiny

Petr Nejedlý 2
Odkazovaná zpráva prezentuje stanovisko evropské Agentury pro spolupráci energetických regulačních orgánů (ACER), podle nějž došlo v otázce vyjmutí společné nabídkové zóny Německa a Rakouska z koordinovaného systému výpočtu přeshraničních kapacit pro přenos elektřiny v regionu střední a východní...
více


29.9.2015 EKOLOGIE: Volkswagen srazili na kolena zelení blázni

Markéta Šichtařová 5
Když se podíváte v běžný pracovní den na výběr nejdůležitějších zpráv agentury Reuters, která poskytuje online data pro potřeby finančních trhů, obyčejně mezi nimi najdete různorodou směsku.
více


26.9.2015 EKOLOGIE: Aféra Volkswagen je aférou regulace

Jan Bartoň
Těžké mraky zakryly značku VW a některé zprávy říkají, že má již koncern připraveno téměř sedm miliard eur na pokutu do USA. Podle jiných se prý podvádí hromadně a dělají to všechny značky.
více


25.9.2015 BIG EXPERT: Akcie

Michal Chrvala
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 21. 9. 2015.
více


25.9.2015 EKOLOGIE: Dvojče Blanky v Posázaví

Otakar Šmíd
doprava
Se čtyřletým zpožděním a vzrůstem nákladů z 27 na 43 miliard byl za pozornosti médií zprovozněn tunelový komplex Blanka.
více


25.9.2015 KAUZA ORLÍK: Neznalost a politický populismus

Petr Havel
Historická zkušenost říká, že se s lidmi nejlépe manipuluje za situace, kdy nemají dostatek potřebných znalostí k posouzení nějakého problému, byť se jich bytostně týká.
více


24.9.2015 ESEJ: Totalitární tendence - Západ před zrušením bankovek

Petr Robejšek
Co by se stalo, kdyby bylo najednou zakázáno platit v hotovosti? Že nic, protože stejně máte online-banking a kreditní karty? Tak přemýšlejte ještě jednou.
více


23.9.2015 EKONOMIKA: Nenápadný půvab demokratického centralismu

Petr Ševčík
Proč má být v každé firmě výzkum, plánování výroby, obchod; proč mají firmy ztrácet čas a energii neefektivní konkurencí? Nebude lepší soustředit ty nejschopnější do jednoho centra, sjednotit postupy, plánovat výrobu a odbyt? To přece musí být na míle efektivnější než desítky a stovky vzájemně si...
více


24.9.2015 PRAHA: Tunel je tunel

Ondřej Neff
Ano, pompézní stavby se vždy prodraží. Jen si připomeňme miliardy nalité do Kongresového centra, dříve Sjezdového paláce, byly tam nality, aniž se to na funkčnosti nebo spíš nefunkčnosti nějak viditelně projevilo.
více


22.9.2015 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 338

Jan Čech
Jednou manažer, navždy manažer. Na toto pořekadlo jsem si vzpomněl, když jsem viděl „Luftjardu“, jak se usmíval do kamery, tentokrát jako předseda Česko-čínské obchodní komory.
více


19.9.2015 EKONOMIKA: Zaplať Pánbůh za Rusnoka

Luboš Smrčka 1
Jde samozřejmě o intervence proti koruně. Jak známo, prezident Miloš Zeman poněkud nešťastně před časem prohlásil, že do bankovní rady bude jmenovat pouze zastánce eura a odpůrce intervencí, tedy umělého snižování kurzu koruny.
více


19.9.2015 EKONOMIKA: Hoď řeckou ekonomiku do stroje...

Pavel Kohout
V Řecku proběhnou příští víkend předčasné volby, z nichž vzejde nová vláda. Řecký výraz pro vládu (kyvernisi) má stejný základ jako kybernetika (kyvernitiki). Řecko je zároveň příkladem ekonomiky, kterábyla dlouhodobě řízena katastrofálně špatně.
více


19.9.2015 BIG EXPERT: Akcie

Radek Pavlíček
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 14. 9. 2015.
více


18.9.2015 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Libor Stoklásek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 14. 9. 2015.
více


18.9.2015 EKONOMIKA: Zase ten rozpočet

Dan Drápal
Historie se opakuje. V době, kdy česká ekonomika rostla nejrychleji v dějinách (roku 2006), činil deficit státního rozpočtu 111 miliard korun, tedy 3 %. Laici se divili, odborníci žasli.
více


15.9.2015 EKONOMIKA: O inflačním cílování a Číně v Jackson Hole

Miroslav Singer
„Mnozí odložili svou návštěvu, neb se domnívali, že zhoršující se ekonomická krize a tlak Kongresu donutí železniční společnosti snížit jejich sazby na trati do Chicaga.“
více


16.9.2015 USA: Úroky pro III. světovou válku

Pavel Kohout
Americké ekonomice se daří. Svědčí o tom prakticky všechny ukazatele, na které si můžete vzpomenout. Přesto úrokové sazby zůstávají poblíž nuly. Proč?
více


15.9.2015 EKONOMIKA: Zvýšení minimální mzdy a (s)prostá matematika

Tomáš Dubský
peníze koruna
„Česká vláda chce postupně přibližovat minimální mzdu k hranici 40 % průměrného výdělku. Uvedl to premiér Bohuslav Sobotka po pondělním historicky prvním společném zasedání české a slovenské tripartity v Bratislavě.“
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


14.9.2015 EKONOMIKA: Mléčné vydírání

Markéta Šichtařová 5
Nic nového pod sluncem v evropské zemědělské politice. Pro tentokrát unijní zemědělce naštvalo jedno z mála rozumných zemědělských rozhodnutí za dlouhá léta: EU totiž letos na jaře zrušila evropské zemědělské kvóty na mléko, které platily už od roku 1984.
více


12.9.2015 BIG EXPERT: Akcie

Martin Pecka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 7. 9. 2015.
více


11.9.2015 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jaroslav Brychta
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 7. 9. 2015.
více


8.9.2015 EKONOMIKA: Matematické ornamenty

Pavel Kohout
Předseda Evropské centrální banky Mario Draghi opět uklidňoval trhy. Slíbil rozšířit program kvantitativního uvolňování. Trhy zareagovaly.
více


5.9.2015 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Tomáš Menčík
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 31. 8. 2015.
více


4.9.2015 BIG EXPERT: Akcie

Jiří Zendulka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 31. 8. 2015.
více


4.9.2015 EKONOMIKA: Uvolněnou měnovou politiku nadále potřebujeme jako sůl

Vladimír Tomšík
peníze koruna
Data za první polovinu letošního roku naznačují velmi dobrou kondici české ekonomiky. Růst reálného HDP kolem 4 procent se blíží období před krizí a posouvá českou ekonomiku mezi nejrychleji rostoucí země v Evropě.
více


29.8.2015 GLOSA: První reklama na Měsíci?

Petr Kubala
Japonská Firma Otsuka Pharmaceutical Co. hodlá na Měsíc poslat speciální časovou schránku.
více


29.8.2015 EKONOMIKA: Myslete jako čínský komunista

Pavel Kohout
Představte si, že jste vysoký čínský funkcionář v době krátce po masakru na náměstí Nebeského klidu. Jste samozřejmě komunista, ale žádný dogmatik.
více


29.8.2015 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Aleš Charvát
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 24. 8. 2015.
více


28.8.2015 BIG EXPERT: Akcie

Michal Chrvala
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 24. 8. 2015.
více


28.8.2015 USA: Konec americké ekonomiky na dohled

Christopher Monckton
Christopher Monckton of Brenchley
„Plnou parou vpřed a k čertu s torpédy“, to byl přístup naštěstí ospravedlněný výsledkem bitvy u Mobile Bay za občanské války, ale jako strategie pro řízení národního hospodářství je to bláznovství.
více


27.8.2015 FINANCE: EU vám přináší poplatky za bankovní účty

Martin Pánek
10. března hlasoval Evropský parlament o nařízení Evropské unie o mezibankovních poplatcích za platební transakce založené na kartách.
více