27.2.2017 | Svátek má Alexandr


25.2.2017 BIG EXPERT: Akcie

Michal Blažek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 20. 2. 2017.
více


24.2.2017 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Libor Stoklásek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 20. 2. 2017.
více


23.2.2017 GLOSA: Koho volí roboti

Zbyněk Petráček
Pomalu se blížíme k letopočtům, do kterých autoři sci-fi zasadili své temné vize, třeba příběh Terminátora. Měli pravdu? Jak v čem. Zatím zdaleka nehrozí, že by se roboti vzbouřili a chtěli vyhladit lidstvo.
více


21.2.2017 EKONOMIKA: Budujeme stát pro 10 milionů úředníků?

Hana Lipovská
Česká vláda se po vzoru Evropské komise zhlédla v budování utopického slunečního státu. V takovém státě funguje Průmysl 4.0 a bezhotovostní společnost, místo lidí pracují stroje, a každý proto pobírá základní garantovaný příjem. Součástí velkolepého plánu je i zatím poslední aktivita Ministerstva...
více


18.2.2017 INTERNET: Odkud páchne zakopaný pes

Ondřej Neff
Kdybych měl před 25 lety odpovědět na otázku, cože internetu chybí, odpověděl bych bez váhání, že mu chybí propustná komunikační síť. Tohle je vyřešeno přinejmenším z velké části, byť ne dokonale. Dobře se to ukazuje v současné době, kdy se zavádí EET.
více


17.2.2017 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Aleš Charvát
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 13. 2. 2017.
více


17.2.2017 EKONOMIKA: Soumrak biopaliv 1. generace... a co dál?

Petr Havel
Ambiciózní, byť to správné přídavné jméno by mělo být spíše „lobbistický“ projekt EU prosadit jako povinnou alternativu klasických pohonných hmot biopaliva mizí, byť velmi pozvolně, v propadlišti dějin.
více


16.2.2017 EKONOMIKA: Válka proti byrokracii skončila, zapomeňte

Michal Kašpárek
Srovnání s Estonskem nebo Nizozemím odhaluje, že Česko mnohem víc než byrokracie „bruselská“ dusí ta „pražská“. Proč už jí skoro nikdo nejde po krku?
více


15.2.2017 PODNIKÁNÍ: Jedno čestné, jiné na úkor druhých

Petr Mach2
Článek o tom, že jsou dva druhy podnikání. Jedno, kdy prospěch podnikatele jde ruku v ruce s prospěchem spotřebitelů. A druhý, kdy podnikání je na úkor druhých. Je to jako rozdíl mezi Baťou a Babišem.
více


15.2.2017 SVĚT: Konec Západu? Zánik vyspělých zemí?

Luboš Smrčka 1
Společnost PricewaterhouseCoopers (PwC) vydala svojí vizi světové ekonomiky v roce 2050. Je to zajímavé čtení. I když svým způsobem podobné, jako vize televizní vědmy Jolanky (to nemyslím jako urážku).
více


11.2.2017 FINANCE: To bude tanec

Luboš Smrčka 1
Základní otázkou dnešní doby je: Kdo nakoupí ty obrovské zásoby spekulativních korun, které si nasyslili investoři v očekávání konce intervencí? Neboť ono je výborné spekulovat, jen musí být po ruce hejl, který to zaplatí.
více


11.2.2017 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Radek Pavlíček
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 6. 2. 2017.
více


10.2.2017 BIG EXPERT: Akcie

Patrik Hudec
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 6. 2. 2017.
více


10.2.2017 SVĚT: Je udržitelnost udržitelná?

Tomáš Vaněk
Není dne ni hodiny, aby na nás termín „udržitelnost“ v různých podobách někde nevykoukl - většinou tehdy, když je potřeba nějakou lidskou činnost cíleně hodnotit a ovlivňovat. V poslední době o něm slyšíme hlavně v souvislosti s antifosilním zákonem či diskusí nad ratifikaci pařížské klimatické...
více


10.2.2017 EKONOMIKA: Střízlivá čísla ke lži o elektromobilitě

Peter Dietze
elektromobil
Ve všech médiích je nekonečně opakováno a politikou denně posvěcováno, že elektromobily jsou obzvláště „přátelské ke klimatu“, protože neprodukují žádný CO2, i když jimi spotřebovaný proud je doposud částečně vyráběn tzv. „vrhači sraček“, to jest elektrárnami na fosilní paliva.
více


10.2.2017 EKONOMIKA: Co si myslí Trump o Češích

Petr Holub1
Představení nového amerického prezidenta Donalda Trumpa se rozjíždí, jedno exekutivní opatření či slovní útok na cizí mocnost stíhají druhé, rozčilují se Mexičané, Číňané, Japonci, Němci.
více


9.2.2017 EKONOMIKA: Největší změna od Reagana

Pavel Kohout
Prosadí Trump své daňové plány? Proč by USA měly mít nejvyšší daň z příjmů na světě?!
více


8.2.2017 EKONOMIKA: Trumpovo „vnější ochranářství“...

Filip Šebesta
Řada ekonomických komentátorů nervózně komentuje kroky Donalda Trumpa v otázkách mezinárodního obchodu, padají slova jako protekcionismus, ochranářství apod. Je ale tato Trumpova politika v amerických hospodářských dějinách něco zcela ojedinělého? Jistá míra protekcionismu není v USA ničím novým.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


6.2.2017 EKONOMIKA: ČNB chválí stabilitu a růst...

Petr Holub1
Nový rok, a stále se nic neděje. Očekávání dramatických událostí především v ekonomickém prostoru se nenaplnilo, budeme teď žít v klidném světě. Přesně takové poselství přinesl výhled České národní banky.
více


6.2.2017 EKONOMIKA: Ministr Mládek alias Učitel Zelí

Jaroslav Míth
Učitel Zelí je populární směšná postava z povídek Šimka a Grosmanna. Ministr Mládek se mu po čertech podobá, je však reálný.
více


3.2.2017 EKONOMIKA: Jak zlepšit český daňový systém

Pavel Kohout
Co je na českém daňovém systému špatného a co by bylo zapotřebí změnit? Začněme z nezvyklé strany: co je na českých daních dobrého.
více


3.2.2017 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Tomáš Menčík
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 30. 1. 2017.
více


31.1.2017 EKONOMIKA: Zákon proti (téměř) všem

Petr Havel
I když si naše společnost (bohužel) pomalu zvyká na houstnoucí prales nových zákonů na bázi sociálního a zdravotního inženýrství v podání současné vládní garnitury, má málokterý z nich tak plošné negativní důsledky jako novela vinařského zákona regulující a omezující prodej sudových vín.
více


30.1.2017 EKONOMIKA: Obr Gulliver

Petr Holub1
Nástup Donalda Trumpa do funkce měl být ekonomickou katastrofou. Když se stane americkým prezidentem člověk, o jehož chování se dopředu nedá nic říci, pak přece trhy, investoři a podnikatelé zneklidní, vyhlídky se zhorší a prosperita skomírá.
více


27.1.2017 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Michal Belan
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 23. 1. 2017.
více


25.1.2017 EKONOMIKA: Daně a smrt

Pavel Mareš
Můžeme debatovat o tom, zda tento stát vynakládá prostředky vybrané na daních rozumně a hospodárně. A docela určitě se všichni shodneme na tom, že leckde rozhazuje peníze přímo marnotratně, zatímco jinde nemístně škudlí.
více


23.1.2017 EKONOMIKA: Zeman se nemýlí, Číňané dobývají Německo

Petr Holub1
Prezident Miloš Zeman vzbuzuje svými výroky emoce, ať řekne cokoli, třeba nějaký obyčejný statistický údaj. Je to mimořádně příznivá pozice pro člověka, který rád určuje obsah a mantinely veřejné diskuse.
více


20.1.2017 EKONOMIKA: Správná, ale drahá myšlenka

Petr Havel
Jednou ze specifik našeho agropotravinářského trhu je skutečnost, že zemědělci nevlastní žádné významné zpracovatelské kapacity – tedy podniky, které z jimi vyprodukovaných surovin vyrábějí příslušné potraviny.
více


20.1.2017 BIG EXPERT: Akcie

Libor Stoklásek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 16. 1. 2017.
více


18.1.2017 STAVEBNICTVÍ: Černý rok skončil...

Evžen Korec
České stavebnictví loni plnilo roli černé ovce makroekonomické rodiny. Zatímco všechna ostatní odvětví utěšeně rostla, stavebnictví se vydalo opačným směrem.
více


16.1.2017 EKONOMIKA: Jak si vedly světové měny v roce 2016

Ladislav Jakl 1
Kromě ekonomické obce se širší publikum v médiích setká s vývojem kursů zahraničních měn jen při nějakém prudkém zlomu nebo v očekávání výkyvu.
více


14.1.2017 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Martin Pecka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 9. 1. 2017.
více


13.1.2017 GLOSA: Nákaza v nás

Pavel Panák
slepice
V České republice se po letech opět objevila tzv. ptačí chřipka. Státní aparát, leckdy spíše liknavý ve výkonu svých kompetencí, se tentokrát činí.
více


13.1.2017 BIG EXPERT: Akcie

Aleš Charvát
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 9. 1. 2017.
více


11.1.2017 EKONOMIKA: Přebytkový rozpočet za rok 2016

peníze koruna
Rekordní přebytek státního rozpočtu za rok 2016 ve výši 61,8 mld. korun (což je dle předběžných odhadů +1,3 % HDP) je zajisté dobrou zprávou. Je to po dvaceti letech – od vlád Václava Klause – poprvé, kdy státní rozpočet skončil v přebytku.
více