7.3.2015 | Svátek má Tomáš


7.3.2015 ROZHOVOR: Václav Klaus nejen o ČNB

Tereza Holanová
euro bankovky
Souhlasíte s výrokem, že jedním z důvodů devalvace koruny v roce 2013 byla snaha ČNB o oddálení vstupu do měnové unie?
celý článek


7.3.2015 EVROPA: Revoluční pravdy a hra o euro

Alexander Tomský (2)
Dramatický střet telegenického financministra s Unií, ministra v bankrotu, jak sám sebe Janis Va-roufakis nazval, bavil a napínal západní media celý měsíc.
celý článek


7.3.2015 BIG EXPERT: Akcie

Patrik Hudec
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 2. 3. 2015.
celý článek


6.3.2015 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jiří Šimara
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem.
celý článek


6.3.2015 EKONOMIKA: Žádoucí inflace? Jak pro koho

Miroslav Polák
Centrální bankéři nás neustále bombardují záplavou apokalyptických představ, že milovaná inflace bude nahrazena zabijáckou deflací.
celý článek


6.3.2015 GLOSA: Špatné kabely a svítící tunel Blanka

Jan Bartoň
V tunelu Blanka byly použity „nevhodné“ kabely pro suchý tunel. Přesto se v tunelu svítí, elektřina kabely proudí a signalizace funguje.
celý článek


4.3.2015 EKONOMIKA: Bylo lepší být během krize v eurozóně?

Miroslav Singer
Problémy s udržením některých zemí v eurozóně nám už poněkud zastřely, že hlavní argumenty pro zavádění jednotné evropské měny byly ekonomické.
celý článek


4.3.2015 EVROPA: Dotace, dotace, jsou prý lepší než práce…

Petr Ševčík
euro bankovky
S plným respektem k našim čerstvým i dávnějším ekonomickým průšvihům si troufám prohlásit, že dotace jsou největším zlem, jež naši ekonomiku po roce 1989 postihlo.
celý článek


3.3.2015 EKONOMIKA: Koruna je dobrá. Zatím lepší než euro

Luboš Smrčka 1
Prezident Miloš Zeman vyhlásil, že do Bankovní rady ČNB chce příznivce eura. Není to dobrý nápad.
celý článek


2.3.2015 BANKOVNÍ POPLATKY: Výsledky X. ročníku ankety

Patrik Nacher
Server www.bankovnipoplatky.com vyhlásil 10. ročník ankety „o nejabsurdnější bankovní poplatek“. A opět se anketa uskuteční nejen v České republice, ale i na Slovensku.
celý článek


2.3.2015 ŘECKO. Tam na dovolenou nepojedu...

Markéta Šichtařová
Byl rok 1939. Válka v Evropě byla v plném proudu a Německo si tehdy ještě bylo jisté svým vítězstvím.
celý článek


28.2.2015 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Karel Kabelka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 23. 2. 2015.
celý článek


28.2.2015 EKONOMIKA: Co se děje s cenou ropy?

Jefim Fištejn
Nenadálý vzestup cen ropy – takřka o 20 % za posledních pár týdnů - překvapil znalce stejně tak jako jejich strmý pád v průběhu předchozích sedmi měsíců.
celý článek


27.2.2015 BIG EXPERT: Akcie

Dušan Jalový
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 23. 2. 2015.
celý článek


26.2.2015 EKONOMIKA: Pět let řecké krize

Pavel Kohout
Pamatuji si, jako by to bylo včera, když jsem začátkem prosince 2009 psal svůj první článek o řecké finanční krizi.
celý článek


2.3.2015 EKONOMIKA: Zrušit jednu škodlivou daň

Jaroslav Cabal
Těší mne, že mezi základní programové cíle Konzervativní strany patří, podle její tiskové zprávy z minulého týdne, zjednodušování a snižování státní administrativy, odstraňování zbytečných, obyčejně finančně náročných regulací.
celý článek


25.2.2015 EKONOMIKA: Budeme potrestáni za uložení peněz do banky?

Markéta Šichtařová
V posledním roce se k ní už vyjadřoval snad každý. Nejprve proto, že se centrální bankéři báli, že Německo upadne do recese, což deflaci přivolá.
celý článek


25.2.2015 GLOSA: Energetická unie EU vyvolává strach

Jakub Roth
Eurokomisař pro energetiku Maroš Šefčovič chce vytvořit v rámci Evropské unie jakousi energetickou podunii. Ve světle dění v Evropě lze toto přivítat. A zároveň se toho můžeme důvodně obávat.
celý článek


25.2.2015 EKONOMIKA: Rozšiřování sankcí

Karel Antoš
bankomat
Pád Debalceve opět potvrdil aktivní vojenskou angažovanost Ruska ve prospěch separatistů v ukrajinském konfliktu.
celý článek


23.2.2015 EKONOMIKA: Povinná četba pro Andreje Babiše

Martin Jurica
Martin Jurica
Pojďme na to. V pátek se opět prohnala médii informace o povinném hlášení tržeb finančáku a s tím spojená sranda s názvem „účtenková loterie“.
celý článek


21.2.2015 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Radek Pavlíček
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 16. 2. 2015.
celý článek


20.2.2015 BIG EXPERT: Akcie

Jiří Zendulka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 16. 2. 2015.
celý článek


20.2.2015 EKONOMIKA: Nepřekrmovat Brusel

Pavel Kohout
Komentátor Jan Macháček nedávno položil několik zajímavých a provokativních otázek (Evropské sebepoškozování, LN 14 .2.). Proč Evropa trápí samu sebe? Proč řeší jednoduché věci složitě?
celý článek


18.2.2015 EKONOMIKA: Historicky vzato bylo uhlí nutností

Jan Ferenc
těžba uhlí coal
Nelze nikomu zazlívat, že povrchovou těžbu hnědého uhlí v severních (a západních) Čechách vidí v souvislostech s budováním socialismu u nás. Největší rozmach těžby a největší zločiny na krajině a zdraví obyvatel skutečně spadají právě do této doby.
celý článek


16.2.2015 EVROPA: Morální problém řecké eurokrize - hubris

Alexander Tomský (2)
Jednotný trh měl celé Evropě přinést prosperitu, společná měna měla odstranit transakční náklady, uvolnit investice a stát se základem nové prosperující Evropy. Vždyť zmizí riziko fluktující valuty.
celý článek


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
celý článek


14.2.2015 BIG EXPERT: Akcie

Michal Chrvala
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 9. 2. 2015.
celý článek


13.2.2015 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Martin Pecka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 9. 2. 2015.
celý článek


12.2.2015 EVROPA: Řecký bankrot? Může být hůř

Pavel Kohout
Jednoduché aritmetické cvičení prozradí, že Řecko není schopno uhradit svůj státní dluh. Objem dluhu, jeho časová struktura a výše úrokových sazeb staví možnost zvládnutí situace do roviny zázraků. Co teď?
celý článek


11.2.2015 EKONOMIKA: Čeští politici poklonkují Bruselu

Evžen Korec
Na první pohled neznám „evropštější“ zemi, než je Lucembursko. V drobném velkovévodství se mísí vliv sousedních eurovelmocí, Francie a Německa. Brusel je z Lucemburku co by kamenem dohodil.
celý článek


10.2.2015 ENERGETIKA: Počkáme si na blackout?

Jiří Tyc
V souvislosti s Národním akčním plánem rozvoje jaderné energetiky, který nedávno předložil ministr průmyslu k připomínkovému řízení, se začaly v médiích objevovat obvyklé hlasy o tom, že elektrárenská, potažmo atomová lobby opět - necelý rok po zastavení tendru na dostavbu Temelína - vystrkuje...
celý článek


10.2.2015 GLOSA: Euronesmysly na pokračování

Jan Skalický
žárovka
Asi před rokem jsme upozornili v kampani naše voliče na nezměrné množství nesmyslných a buzeračních direktiv pocházejících z dílny Evropské unie, slepě implementovaných do našeho právního řádu.
celý článek


10.2.2015 EKONOMIKA: Obavy z deflace jsou zbytečné

Jan Urban, ÚPPV
Tentýž jev může mít různé příčiny: vzroste-li naše tělesná teplota, může to být známkou horečky, stejně jako důsledkem toho, že jsme se ponořili do relaxační horké lázně. Ještě než se proto začneme určitého projevu obávat, je rozumné si všimnout, jaké příčiny k němu vedly.
celý článek


9.2.2015 NĚMECKO: Pozvolné prozření z iluze zelené energetiky

Petr Nejedlý 2
Energetika založená na obnovitelných zdrojích energie se nutně stane standardní průmyslovou technologií – a to se všemi negativními důsledky.
celý článek


9.2.2015 EKONOMIKA: Přelomový okamžik - Evropa odřízla Řecko!

euro bankovky
Leží si tahle bankéři z Německa, Belgie, Francie, České republiky, Slovenska, Řecka… ve středu večer u televize, bezmyšlenkovitě přepínají kanály, jak už to pánové dělávají, a chystají se jít spát.
celý článek


7.2.2015 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jan Bureš
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 2. 2. 2015.
celý článek