23.6.2017 | Svátek má Zdeňka


23.6.2017 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Libor Stoklásek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 19. 6. 2017.
více


23.6.2017 EKONOMIKA: "Správné" sankce proti Rusku

Petr Robejšek
Německá kancléřka se minulý týden ohradila proti tomu, že se americký senát rozhodl rozšířit hospodářské sankce proti Rusku. Merkelové vadí, že to bude mít důsledky pro německou firmu BASF, která se ve značné míře podílí na stavbě rusko-německého plynovodu Nord Stream II.
více


23.6.2017 EKONOMIKA: Milan Štěch - hrdý nástupce Marie Antoinetty

Luboš Smrčka 1
Francouzské královně Marii Antoinettě je připisován výrok na adresu bouřícího se lidu: „Když nemají chleba, tak proč nejedí koláče?“ S pravděpodobností hraničící s jistotou tuto větu královna ve skutečnosti neřekla.
více


22.6.2017 EKONOMIKA: Snadná cesta k bohatství

Pavel Kohout
Česká ekonomika dosáhla 88 procent průměrné úrovně Evropské unie. Velké jásání: jsme už skoro stejně bohatí jako Západ! Až na to, že nejsme.
více


19.6.2017 STAVEBNICTVÍ: Jak nám aktivisté ukradli Prahu

Markéta Šichtařová 5
Všimli jste si, jak v poslední době dramaticky rostou ceny nemovitostí? Jejich ceny jsou už opravdu vysoko.
více


17.6.2017 BIG EXPERT: Akcie

Martin Pecka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 12. 6. 2017.
více


16.6.2017 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Aleš Charvát
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 12. 6. 2017.
více


16.6.2017 EKONOMIKA: Bělobrádek si stěžuje

Jan Bartoň
Místopředseda vlády Pavel Bělobrádek se ostře ohradil proti námitkám ministra financí Ivana Pilného. Podle Bělobrádka je zpochybňování peněz na vědu „nepřijatelné“. V tomto sporu stojím na straně Pilného.
více


17.6.2017 EKONOMIKA: Posaďme se na zem...

Luboš Smrčka 1
Samozřejmě největší oblibu mají katastrofická vyjádření. Kdo napíše, že svět se hroutí, vyhrává. Přinejmenším v žebříčcích popularity nebo čtenosti. Je to zvláštní, že jen málokdo chce slyšet, že věci vlastně vcelku fungují.
více


16.6.2017 EKONOMIKA: Státní zaměstnanci jako voliči

peníze koruna
Rozpočtová politika je na pořadu dne, protože se blíží datum 20. června, kdy musí vláda (podle rozpočtových pravidel) projednat státní rozpočet na příští rok.
více


15.6.2017 PŘEHRADA: Vyděrači ve vedení obce

Petr Havel
Zdánlivě téměř dvacet let se táhne spor o způsob protipovodňové ochrany obcí na řece Opavě, symbolizovaný plánovanou přehradou v Nových Heřminovech. Ve skutečnosti je ale kauza stará 111 let, a již tehdy bylo ideově rozhodnuto o tom, že přehrada v této obci je vhodná.
více


13.6.2017 EKONOMIKA: Nejsou lidi? Tak je třeba investovat

Luboš Smrčka 1
Nedostatek pracovních sil je v danou chvíli klíčovým problémem české ekonomiky. Nedostává se skoro „nikoho“ – nejen tak často zmiňovaných kvalifikovaných pracovníků. Oni nejsou k dispozici ani ti nekvalifikovaní.
více


13.6.2017 POLITIKA: Libertariánská demokracie II.

Roman Kříž
Toto je pokračování popisu systému Libertariánské demokracie (zde), navazuje na předchozí díl (zde).
více


13.6.2017 EVROPA: Euro ohrožuje české národní zájmy

Petr Robejšek
Cílem evropské integrace bylo zaručit mír, svobodu a blahobyt a vyloučit návrat nacionalistických běsů. Německý kancléř Helmut Kohl považoval evropské sjednocení za „účinnou pojistku proti návratu neblahého šovinismu minulého století“.
více


9.6.2017 EKONOMIKA: Ekovyděrači doútočili, pachuť zůstává

Luboš Smrčka 1
Asi nikdo nechce mít za barákem chemičku. Nebo továrnu na pneumatiky. Také by se mi to nelíbilo. Na druhé straně – když někdo staví takovou výrobu v průmyslové zóně, tak by s tím snad neměl být problém, že?
více


10.6.2017 EKONOMIKA: Destruktivní kreace Evropské komise

Hana Lipovská
Z patnácti let své existence strávilo euro deset let v krizi. Pouhých deset let stačilo k potvrzení, že ekonomové se ve svém realismu v ničem nemýlili, neboť euro bylo – a zůstalo – projektem politickým, hospodářsky nesmyslným a pro většinu členských států destruktivním.
více


9.6.2017 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Michal Blažek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 5. 6. 2017.
více


8.6.2017 EKONOMIKA: Češi proti Unii

Petr Holub1
S Evropskou unií je třeba skoncovat. Tyto názory nabírají v Česku na radikalitě. Zatím není jisté, jakou mají společenskou podporu, ovšem Češi patří poslední dobou k národům, které chovají k Evropě a jejím institucím největší skepsi. Proto je nutné vzít její novou vlnu vážně.
více


7.6.2017 EKONOMIKA: Stále hlubší euro

Pavel Kohout
Koncem 20. století většina zemí Evropské unie přijala společnou evropskou měnu. Očekávání byla vysoká. „Euro učiní přítrž zmatkům či finančním krizím,“ prohlásil kupříkladu Yves-Thibault de Silguy, někdejší koordinátor zavedení eura. Stejně optimisticky se vyjadřovali i další unijní činitelé.
více


6.6.2017 POLEMIKA: Michal Kašpárek a Den daňové svobody

Martin Pánek
Michal Kašpárek, můj oblíbený autor z Finmagu, napsal kritiku Dne daňové svobody. A i když mnohé už vysvětlil Dominik Stroukal, rád bych přece jenom ještě něco dodal.
více


5.6.2017 FINANCE: Den daňové svobody? Není co slavit

Michal Kašpárek
Ne, Češi minulé pondělí nezačali „pracovat na sebe“, jen si peníze na sebe začali dávat do jiného hrnku. Většina to navíc udělala nebo udělá jindy.
více


5.6.2017 EKONOMIKA: Pro všechny, kteří touží po euru

Markéta Šichtařová 5
Češi loni pracovali víc. Přesto vyrobili míň. Produktivita české práce poklesla. Výkonnost české ekonomiky se zhoršila. Důvod? Na zkoušku jsme si skrze intervence ČNB „jakoby“ přijali euro.
více


3.6.2017 BIG EXPERT: Akcie

Radek Pavlíček
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 29. 5. 2017.
více


3.6.2017 EKONOMIKA: Dominik si odložil, my budeme počítat

Tomáš Pajonk1
Dominik Feri, hvězdička TOP 09, vydal na sociálních sítích přehled peněz, které do EU posíláme a kolik čerpáme. Zapomněl k tomu však dodat, co to ve skutečnosti znamená. Tomáš Pajonk proto začal počítat...
více


2.6.2017 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jaroslav Brychta
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 29. 5. 2017.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


2.6.2017 FINANCE: Půjčky dlužníkům, obchod s naivitou!

Eva Kislingerová
Ač to nezní dobře, přiznejme si, že žijeme v době kultu spotřeby a dluhů. Stačí si pustit televizi, případně chvíli surfovat internetem. Ze všech stran se na nás valí lavina půjček, kdo se nezadluží, jako by nebyl.
více


1.6.2017 ZEMĚDĚLSTVÍ: Příčiny zvyšování stavů černé zvěře

prase divoke
Černá zvěř (divoká prasata) patří k nejstarším druhům lovné zvěře na naší planetě. Dokládají to archeologické nálezy ze starých sídlišť a nástěnné malby ve španělské Altamíře.
více


1.6.2017 EKONOMIKA: JFK, posel nízkých daní

Pavel Jégl
Na Johna Fitzgeralda Kennedyho se zpravidla vzpomíná v souvislosti s atentátem v Dallasu, karibskou krizí, programem letů na Měsíc, rozšiřováním občanských práv, anebo s milostnými eskapádami.
více


30.5.2017 EKONOMIKA: Obklad nestačí

Komunistická strana Číny
Studený obklad na hlavu už ani nesundávám. Preference a volební výsledky KSČM jsou stále nebezpečně vysoké, podílí se na řízení krajů, a získala tak mj. větší díl výkonné moci i zákonodárné iniciativy.
více


29.5.2017 EKONOMIKA: Co by Keynes řekl Babišovi

Pavel Kohout
Andrej Babiš navrhuje na rok 2018 rozpočet se schodkem 50 miliard korun. Je toto číslo rozumné? Dejme slovo věhlasnému Johnu Maynardu Keynesovi, který rozhodně neproslul jako přísný rozpočtový jestřáb.
více


29.5.2017 DOPRAVA: Proč udělat z taxislužby volnou živnost

Michal Kašpárek
I fotografování bývalo koncesované řemeslo, digitální technologie ale umenšily rizika, před kterým regulace víc než sto let chránily. Teď je na řadě taxidoprava.
více


26.5.2017 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Josef Navrátil
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 22. 5. 2017.
více


25.5.2017 EKONOMIKA: Můžeme být u toho, nač váhat?

Jan Zahradil
Prezident Zeman se vrátil z Číny. Tradiční, emocemi živená pěna dní v médiích a na sociálních sítích k jeho cestě již dobublala. Je tedy čas na pár pragmatických úvah k česko-čínským vztahům.
více


24.5.2017 POČÍTAČE: Jak je to s WannaCry a podobnými

Hanuš Velebný
V souvislosti s útokem viru WannaCry jsem přečetl i vyslechl mnoho zasvěcených vyjádření odborníků všeho druhu doporučujících dobrý antivirus, časté updaty systému, zálohování na několik externích disků a dostatečné školení personálu.
více


24.5.2017 EKONOMIKA: Česko, hospodářský hlemýžď

Pavel Kohout
Česká vláda se pyšní hospodářským růstem, nízkou nezaměstnaností a údajně skvělými výsledky státního rozpočtu. Přitom ale náš úžasný růst nedosahuje běžných hodnot z let 2000 až 2008.
více