18.7.2019 | Svátek má Drahomíra


17.7.2019 EKONOMIKA: Deutsche Bank už nechce být hamižná

Pavel Jégl
Méně adrenalinu, konec investičních dobrodružství a návrat ke kořenům. To vše oznámila Deutsche Bank. Stará dáma založená v roce 1870 se nadechuje k jedné z největších bankovních restrukturalizací od ekonomické krize z roku 2008.
více


17.7.2019 GLOSA: Máte peníze na kontě? Opravdu?

kreditní karta
Profesor Peter Staněk (ekonom, spisovatel, prognostik a v současnosti poradce slovenské vlády pro zahraniční a strategické otázky) na webu Kupredudominulosti.cz v rozhovoru s Martinou Kociánovou.
více


16.7.2019 EKONOMIKA: Politici a ČNB zdražují Čechům nemovitosti

Lukáš Kovanda
Nemovitosti v prvních třech měsících roku zdražovaly v Česku skoro nejvýrazněji v rámci všech zemí Evropské unie. Meziročně jejich cena vzrostla podle nových čísel Eurostatu o 9,4 %. Rychleji zdražovaly v celé Evropské unii pouze v jediné zemi, a sice v Maďarsku.
více


15.7.2019 EKONOMIKA: Zaplaťpámbu za každý den bez eura

Markéta Šichtařová 5
Není to tak dávno, co jsme četli, že do EU vstoupilo Chorvatsko. Nyní čteme, že už započalo proces směrující k přijetí eura. Nejnovější člen EU tak v přijetí eura předběhne ČR, která je členem EU již 15 let.
více


13.7.2019 EKONOMIKA: Droga levných peněz

Lukáš Kovanda
Je to známý a mrzutý fakt. Finanční produkty s poměrně nízkou mírou rizika dnes nejsou s to ani pokrýt inflaci. Prodělávají.
více


12.7.2019 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jakub Švábenský
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 8. 7. 2019.
více


12.7.2019 LETECTVÍ: Proč havarovaly Boeingy

David Bařinka
Boeing 747
Poté, co jsem si přečetl některé články a zhlédl několik videí na téma „Proč havarovaly Boeingy 737 MAX…“, si nemohu pomoci a musím se ozvat.
více


11.7.2019 POLITIKA: Levnější mobilní data? Ano, ale ne tak rychle

Patrik Nacher
Drahá mobilní data v Česku zřejmě nepřekvapí nikoho. Patříme mezi země s nejdražšími mobilními daty. Obzvláště pak ve srovnání s příjmy. Kdo za to ale může? Operátoři? Politici? Zákazníci? Dočkáme se někdy jejich zlevnění?
více


10.7.2019 ANALÝZA: Bounded Context, Strangler Pattern

Jiří Machotka
Bounded Context (česky: ohraničený či vymezený kontext), Strangler Pattern (zatím bez českého ekvivalentu, ale znamená to něco ve smyslu: požírač) a přidám ještě třetí, Big Ball of Mud (Velká hrouda bahna) jsou termíny z domény softwarového inženýrství; a i v této relativně mladé disciplíně se...
více


10.7.2019 GLOSA: Elektromobily jsou zas jen automobily

elektromobil
V mnoha evropských zemích se připravuje nástup elektromobilů. Motivem této revoluce je životní prostředí. Podívejme se na přínosy elektromobilů podrobněji.
více


8.7.2019 EKONOMIKA: Cinknutý svět bankovního socialismu

Jan Vitek
Světový dluh vzrostl na 244.000.000.000.000, slovy dvě stě čtyřicet čtyři bilionů dolarů. Každým dnem, každou hodinou, ba každičkou vteřinou kasa cink a ty nuly na konci se mění v číslice stále vyšší hodnoty.
více


6.7.2019 EKONOMIKA: Euru poprvé povládne žena...

Lukáš Kovanda
Lídři zemí Evropské unie se poměrně nečekaně shodli na jménu Christine Lagardeové, která v současnosti řídí Mezinárodní měnový fond. Už od listopadu by se měla posadit do šéfovského křesla Evropské centrální banky.
více


5.7.2019 ROZHOVOR: ÚOHS nám hází klacky pod nohy

Jan Ziegler
autobus
Dopravní podnik města České Budějovice, a.s., zajišťuje dopravu na trolejbusových a autobusových linkách v jihočeské metropoli. Ředitel Ing. Slavoj Dolejš zdůrazňuje, že jeho firma je už několik let po sobě hospodářsky úspěšná a nemá problémy s náborem nových řidičů.
více


4.7.2019 FINANCE: Libra Facebooku

Lukáš Kovanda
Digitální měna libra, kterou příští rok chystá spustit Facebook, vyvolává až nečekané vášně.
více


5.7.2019 ZIMBABWE: Zakázali jim dolar, libru. Přejdou na bitcoin?

Pavel Jégl
Zimbabwe po deseti letech zase tiskne vlastní peníze a do země, jak jinak, se vrací hyperinflace. Naději, jak ji přečkat, dávají kryptoměny.
více


3.7.2019 DOKUMENT: Slaďme ekologii a potřeby průmyslu

Andrej Babiš
Andrej Babiš
Jestliže vydáváme miliardy z kapes daňových poplatníků, musíme se postarat, aby byly vynakládány na věci, které budou k prevenci klimatických změn efektivně přispívat a současně nebudou Evropu poškozovat z hlediska její dlouhodobé globální konkurenceschopnosti.
více


29.6.2019 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jan Němeček
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 24. 6. 2019.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


27.6.2019 EKONOMIKA: Proaktivně, nebo reaktivně?

Miroslav Pivoda 1
Extrémní prostředí si vynucují radikálně nová technologická řešení. Přistání člověka na Měsíci si vynutilo významné technologické inovace, které následně byly použity i v pozemském prostředí.
více


26.6.2019 EVROPA: Zelená nemoc rozumu

Alexander Tomský (2)
Parlamentní opozice se pokusila zastavit přidávání biopaliv do benzínu a nafty, bohužel neúspěšně, vláda agropodnikatele s podporou socdemokratů a komunistů hlasování těsně vyhrála.
více


25.6.2019 EKONOMIKA: Buď budete utrácet, anebo ztrácet

Petr Robejšek
V předchozím článku jsem napsal, že západní hospodářství vyřešila problém nedostatku a obtíže jim teď připravuje nadprodukce, protože se ekonomika stále ještě řídí pravidlem: „Co lze vyrobit, to se musí vyrobit a co se vyrobí, to se musí prodat“.
více


24.6.2019 EVROPA: Kdy přijde znárodňování k nám?

Markéta Šichtařová 5
Čím dál víc vidím, že jsem tvorem devadesátých let: Zatímco třeba lidi z přelomu šedesátých a sedmdesátých let ovlivnila válka ve Vietnamu, a proto se přidali k hippies.
více


22.6.2019 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jaroslav Brychta
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 17. 6. 2019.
více


21.6.2019 BIG EXPERT: Akcie

Michal Šoltés
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 17. 6. 2019.
více


21.6.2019 FINANCE: Saldo občan – stát

Jiří Machotka
Saldo je definováno jako rozdíl kladných a záporných hodnot. Saldo občan – stát by definovalo rozdíl, kolik konkrétní osoba přispěla a kolik naopak spotřebovala ze „společné kasy“.
více


20.6.2019 GLOSA: Co přiláká bohaté

Zbyněk Petráček
Masová turistika má na Západě podobnou pověst jako energetika založená na spalování uhlíku. Je považována za zhoubu, zdroj skleníkových emisí i terč protestů.
více


20.6.2019 EKONOMIKA: Turecko a teorie spiknutí

Pavel Kohout
Existují dva druhy politiků. Jeden reaguje na příchod špatné zprávy slovy „hrome, pojďme to řešit“. Anebo podobně. V každém případě je prioritou řešení problému, nikoli jeho zamaskování nebo ututlání.
více


19.6.2019 ITÁLIE: BOTy proti euru

Marian Kechlibar
Itálie patří mezi nejzadluženější státy EU jak z hlediska absolutní velikosti dluhu (2,36 bilionu eur), tak z hlediska procenta HDP (132,7 procent). Extra výživnou kombinací je přitom právě velikost dluhu a velikost ekonomiky.
více


18.6.2019 LESNICTVÍ: Kulatý stůl a princip předběžné opatrnosti

Vladimír Simanov
Od začátku měsíce června je možné si přečíst přepis z Kulatého stolu z 31. května 2019 konaného na půdě Senátu k petici „Za zákon pro zelené lesy Šumavy“.
více


17.6.2019 ENERGETIKA: Nejen tupost sovětských kádrů

Michal Kašpárek
Seriál Černobyl není pouhým úšklebkem nad tupostí sovětských kádrů a riziky jaderné energetiky – je univerzálním příběhem o odvaze říkat pravdu tváří v tvář molochu, kterému se nehodí.
více


15.6.2019 EKOLOGIE: Silná slova nestačí

Zbyněk Petráček
Po roce 2000 se říkalo, že zmizela jara – už v dubnu zima přecházela do suchého a horkého léta. Letos jsme si užili chladný a vlhký květen, téměř příslovečný („studený máj, v stodole ráj“).
více


14.6.2019 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Libor Stoklásek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 10. 6. 2019.
více


12.6.2019 EVROPA: Poslední čínské varování z Bruselu

Pavel Jégl
Dříve narození si patrně vzpomenou na frázi „poslední čínské varování“. Pochází z 50. a 60. let minulého století, kdy americká průzkumná letadla běžně létala ve vzdušném prostoru Číny a americké válečné lodě každou chvíli proplouvaly průlivem oddělujícím ostrov Tchaj-wan od pevninské Číny.
více


10.6.2019 EKONOMIKA: Dotace morální a nemorální

Martin Pánek
Premiér Babiš čelí další kauze kvůli evropským dotacím. Z úst politiků i komentátorů se ozývá známá písnička: Systém je správný, jenom my Češi jsme laxní při kontrolách a necháváme šíbry, aby systém zneužívali.
více


8.6.2019 EKONOMIKA: Hon na lidi a jeho příčiny

Pavel Kohout
Česká vláda zvýšila kvótu pro příjem pracovníků z Ukrajiny na 40 tisíc ročně. Příčinou je nedostatek pracovních sil na domácím trhu.
více


7.6.2019 BIG EXPERT: Akcie

Aleš Charvát
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 3. 6. 2019.
více