23.2.2019 | Svátek má Svatopluk


22.2.2019 BIG EXPERT: Akcie

Jan Němeček
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 18. 2. 2019.
více


22.2.2019 ROZHOVOR: Zařízení USA, které vás slyší...

Marian Kechlibar
K soudu můžete dát cokoliv, ale o našich čtyřicet miliard korun bych se v tomto případě nebál. Máme tu nějaký světový kontext a v něm se otázka důvěryhodnosti technologií značky Huawei řeší na daleko vyšší úrovni.
více


21.2.2019 TECHNIKA: Ztratíme svobodu řídit auto?

Pavel Jégl
Automatizované systémy přebírají stále víc lidských činností. Jednou nás můžou vytěsnit od volantů aut a připravit nás o svobodu řídit vlastní auto.
více


22.2.2019 EKONOMIKA: Evropské dotace

Jakub Janda
Jakub Janda
Již nějakou dobu marně přemýšlím, proč Německo stále více a více bohatne v unii, do které víc přispívá, než z ní čerpá, a proč je jedním ze zásadních argumentů zastánců našeho setrvání v EU právě ona kouzelná čistá pozice ČR vůči EU.
více


20.2.2019 EKONOMIKA: Mráz tentokrát přichází z MMF

Václav Klaus1
V komunistické éře jsme byli zvyklí říkat, že „mráz přichází z Kremlu“ (aspoň tak kdysi nazval svou známou knihu Zdeněk Mlynář), ale časy se mění. Dnes sice z Východu údajně přicházejí agenti s novičokem a Huawei, ale žádnou ideologii a žádné ideje nám nepřinášejí.
více


18.2.2019 ZEMĚDĚLSTVÍ: Problém je jinde

Lukáš Kovanda
Na první poslech to zní hrozivě. Česko mělo loni historicky rekordní schodek v zahraničním obchodě se zemědělskou produkcí. Znamená to tedy, že kdyby – nedej bože – propukla válka, záhy bychom neměli co jíst?
více


18.2.2019 KŮROVEC: Tragické hospodaření a řízení

Ivo Vicena
wood forrest lesy
V tisku i v televizi se uvádějí popisy současné kůrovcové kalamity a velké škody, ke kterým nynější stav vede jak na produkci dříví, tak zejména jaký vliv má současný stav na krajinu, celkovou přírodu, hospodaření s vodou, zhoršování ovzduší a bezpečnost proti požárům.
více


15.2.2019 BIG EXPERT: Akcie

Jiří Zendulka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 11. 2. 2019.
více


13.2.2019 FINANCE: Nula je moc – hurá do mínusu

Marian Kechlibar
Věděli jste, že Mezinárodní měnový fond má blogový portál? Asi ne, ono to většinou není kdovíjak zajímavé čtení. Ale příspěvek z 5. února, publikovaný pod titulkem „Cashing In: How to Make Negative Interest Rates Work„, ten je tedy zajímavý až moc.
více


13.2.2019 ENERGETIKA: Omyly environmentalistů

Vladimír Wagner
Vývoj v Německu dost dramaticky mění názory českých zelených aktivistů na vývoj energetiky v Evropě. Velice pěkně je to vidět na nedávném článku publikovaném známým propagátorem fotovoltaiky a protijaderným bojovník Milanem Smržem.
více


11.2.2019 EKONOMIKA: Vládní ghetto v Letňanech

Vladimír Simanov
Delší dobu usiluje předseda vlády o výstavbu vládního ghetta v Letňanech, a v současnosti se zdá, že realizaci jeho převratné myšlenky nic nezabrání.
více


9.2.2019 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Patrik Hudec
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 4. 2. 2019.
více


8.2.2019 EKONOMIKA: Euro jako automobil

Pavel Kohout
Měnová politika centrálních bank se dá nejlépe přirovnat k jízdě v automobilu. Pokud jedeme z mírného svahu, je třeba brzdit, abychom se nerozjeli příliš rychle.
více


8.2.2019 NĚMECKO: Díra čili Das Loch

Marian Kechlibar
Německé hospodářství v posledním půlroce významně zpomalilo. Třetí kvartál roku 2018 skončil dokonce mírnou kontrakcí (-0,2 % proti předešlému kvartálu), čtvrtý pak šnečím růstem 0,1 %.
více


6.2.2019 POTRAVINY: Riziko nepochází jenom z Polska

Petr Havel
Současná kauza kolem polského hovězího masa, která odstartovala zdokumentovanou praxí na polských jatkách, odkud bylo bez patřičné kontroly uvolněno maso do tržní sítě, plní již týden stránky tuzemských médií.
více


5.2.2019 EKONOMIKA: Čínská hrozba

Vladimír Simanov
Čína zaútočila! Hybridní válka je tady! Čína odposlouchává naše ministry! Podobné titulky na nás útočí ze všech stran, a kdo na ně neraguje okamžitým rozšlapáním svého mobilního telefonu Huawei, ohrožuje národní bezpečnost!
více


4.2.2019 EKONOMIKA: Vláda prý zlevní vodu

vodovod kohoutek
Vláda podle TV Nova zlevní vodu. Chce snížit současnou patnáctiprocentní výši DPH. Spíš než o zlevnění ale půjde o odstranění „anomálie vody“.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


2.2.2019 BIG EXPERT: Akcie

Jan Berka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 28. 1. 2019.
více


1.2.2019 ENERGETIKA: Uhlí, vystupovat!

Zbyněk Petráček
Jezdíte-li autobusem, znáte nápisy typu „tyto dveře slouží jen pro vystupování“. Připomínají, že i německou energetickou politiku razí slovo „vystupovat“.
více


1.2.2019 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jakub Švábenský
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 28. 1. 2019.
více


31.1.2019 ENERGETIKA: Odpolitizujme debatu o jaderném tendru

Tomáš Jirsa
Ve veřejné debatě se pravidelně objevuje téma zakázat Rusku a Číně účast v tendru na stavbu nové jaderné elektrárny v Česku.
více


31.1.2019 EKONOMIKA: Apple a Huawei – jak se to nerýmuje

Jan Bartoň
Čínská společnost Huawei dosáhla takového postavení, že již ohrožuje další giganty v podnikání v oboru. Boj s Huawei je veden všemi dostupnými prostředky včetně neobchodních opatření.
více


29.1.2019 EURO: Dvacet let zanikání

Luboš Smrčka 1
Společná evropská měna oslavila nedávno dvacet let. Kdybychom vzali doslova její kritiky, tak šlo o dvacet let zanikání. Už by tu s námi dávno a dávno neměla být. A přesto – stále tady je a popravdě to na brzký konec nevypadá.
více


29.1.2019 EKONOMIKA: Nejsou lidi…

Vladimír Simanov
Neuplyne jediný den, abychom v televizním zpravodajství nesledovali v přímém přenosu něčí nářek, že chybí řidiči, zdravotní sestry, státní úředníci a kdovíkdo další, a že nepomáhá ani zvyšování platů a zaměstnanecké benefity.
více


28.1.2019 EKOLOGIE: Globální oteplování není náš problém

forest les
Globální oteplování postupuje a bude postupovat dál. Bez ohledu na naivní úsilí Evropy. Produkci CO2 ovládá (spolu s USA) Čína, Indie a další přelidněné asijské státy a Evropa, která produkuje pouhých 10 % světového CO2 nemá šanci na oteplování nic změnit, i kdyby se pro samé úspory hospodářsky...
více


26.1.2019 EKONOMIKA: Tento svět není pro chudé

Jan Vitek
Jedno procento obyvatelů Země je bohatší než všichni ostatní pozemšťané dohromady. Víc jak tři miliardy chuďasů musí vyjít s necelými dvěma půl dolary denně a půldruhé miliardy bídníků jen s dolarem a dvacet pěti centy.
více


26.1.2019 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jaroslav Brychta
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 21. 1. 2019.
více


25.1.2019 BIG EXPERT: Akcie

Libor Stoklásek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 21. 1. 2019.
více


25.1.2019 EKONOMIKA: Americká ropa jako mandelinka

Jan Bartoň
I když už globální oteplování neprobíhá a bylo nahrazeno termínem „změna klimatu“, stále platí, že některé státy mají v médiích „lepší postavení“. Za klimatickou katastrofu tak mohou podle ochránců klimatu Spojené státy.
více


24.1.2019 EKONOMIKA: Trump letošní Davos vynechává...

Lukáš Kovanda
Letošní Světové ekonomické fórum v Davosu, které se koná tento týden, se musí obejít bez účasti osoby, o níž se tam bude bezesporu nejčastěji diskutovat.
více


22.1.2019 KŮROVEC: Mlčeti zlato…

Vladimír Simanov
Až do loňského dubna se media rozplývala chválou, jak skvěle se „lesům v naší republice v posledních letech daří“. Aby ne! Chvála byla žádoucí. Bylo 100. výročí vzniku republiky a 25 let od založení Lesů České republiky, s. p.
více


22.1.2019 EVROPA: Další výmysly o EU?

Luboš Zálom1
Ekonomická celebrita Tomáš Sedláček se nedávno vyjádřila, že „EU je narozdíl od Británie jednotná a narozdíl od USA funkční.“ Dodala také, že po brexitu „Británie bude méně suverénní“.
více


18.1.2019 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jan Němeček
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 14. 1. 2019.
více


15.1.2019 EKONOMIKA: Rozpad EU na obzoru

Josef Lebduška
Rojí se předpovědi, co vše nás čeká v roce 2019. Jedna z takových tvrdí, že po nastartování 25. slunečního cyklu, vznikne ohromná sluneční bouře a ta zasáhne zemi. Prý tím bude většina satelitů vyřazena z provozu, což způsobí v našem světě závislém na GPS nepopsatelný chaos.
více


14.1.2019 EKONOMIKA: Důchodový populismus znovu na scéně

Petr Holub1
Politici někdy říkají hodně nečekané věci, které kolikrát ani nemyslí vážně, proto je třeba jejich výroky pokud možno tolerovat.
více