21.5.2018 | Svátek má Monika


21.5.2018 EKONOMIKA: Nebezpečný socialistický experiment

Markéta Šichtařová 5
V květnu si připomínáme jeden zvláštní milník: uplynulo už padesát let od okamžiku, kdy byl zavedený pětidenní pracovní týden. Do té doby se pracovalo i v sobotu.
více


19.5.2018 LESNICTVÍ: Duel s počasím

Vladimír Simanov
Každý, kdo se vydržel 16.5.2018 dívat na televizní duel (spíše thriller či horor), ve kterém Martina Spěváčková řídila souboj dřívějšího a současného ministra zemědělství Mariana Jurečky a Jiřího Milka (a jako svědek přihlížel místopředseda Pirátů Radek Holomčík), musel být ohromen tím, jaké...
více


19.5.2018 FINSKO: Základní nepodmíněný příjem - konec utopie

Hana Lipovská
V posledním dubnovém týdnu média informovala o ukončení finského experimentování s tzv. základním nepodmíněným příjmem. Finská vláda vzápětí oznámila, že experiment neskončil, nýbrž pouze nebude prodloužen nad rámec schváleného horizontu let 2017–2018.
více


18.5.2018 BIG EXPERT: Akcie

Michal Blažek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 14. 5. 2018.
více


18.5.2018 LESNICTVÍ: Za kůrovcovou kalamitu nemůže jen počasí

Petr Havel
Hledání viníka hrozící plošné kůrovcové kalamity v našich lesích, které se stalo tento týden dominantním zemědělsko-lesnicko-environmentálním mediálním a politickým tématem, je typickým příkladem „řešení“ problému, který jednoznačné a jednoduché řešení nemá.
více


18.5.2018 EKONOMIKA: Donald Trump podráží evropské firmy

Pavel Jégl
Rozhodnutí odstoupit od jaderné smlouvy s Íránem a zavést proti perské zemi sankce je další úder, který Donald Trump zasadil evropské ekonomice.
více


17.5.2018 ÍRÁN: Eurovazby v ohrožení

Marian Kechlibar
Zakázky EU v Íránu byly vždycky ze své podstaty riskantní. Zodpovědní manažeři a politici nemohou tvrdit, že si v dobré víře mysleli opak.
více


16.5.2018 DOPRAVA: Strašák jménem mýto

Petr Holub1
Veřejná soutěž, kdo bude provozovat mýtný systém České republiky po roce 2019, ještě úplně nezkrachovala.
více


16.5.2018 PIVO: Veliký pivní strom a jeho kmeny

Ladislav Jakl 1
Už jsme si řekli, co to vlastně pivo je. Dnes si povíme něco o pivních stylech, tedy o tom, jaké jsou různé druhy piv.
více


12.5.2018 GLOSA: Velcí záměrně ničí malé

Ivo Valenta
Scénář jako přes kopírák. Velcí nadnárodní giganti si usmyslí, že pod pláštěm ochrany zdraví svých nenasytných a zřejmě již nesvéprávných zákazníků prosadí, že každá potravina bude muset na svém obalu mít „semafory“ s cukry, tuky či kaloriemi.
více


16.5.2018 EKONOMIKA: Marxovo výročí zabilo marxismus

Lukáš Kovanda
Karlu Marxovi odhalili v rodném Trevíru pomník a z mohutných oslav výročí jeho narození se může zdát, že marxismus společensky výrazně posiluje. Ale je to tak opravdu? Vždyť je v tom tolik momentů, které jsou s myslitelovým učením v tak hrubém rozporu, že se z toho Marx v hrobě bez ustání otáčí o...
více


11.5.2018 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jaroslav Brychta
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 7. 5. 2018.
více


9.5.2018 EKOLOGIE: Máme ještě lesnické vysoké školství?

Zdeněk Opatrný
Poslední dubnové a první májové dny jsme opět trávili na chalupě. Nepoužiji příměr „daleko od hlučícího davu“, neb od loňska máme v těsném sousedství místní hasičskou zbrojnici s nově vybudovaným občerstvovacím zázemím.
více


9.5.2018 GLOSA: Než přijdou zákazy

Zbyněk Petráček
Kdybyste se dnes probrali z dlouhodobého kómatu a někdo by říkal, že je červenec, těžko to vyvrátíte. Hodně stromů již odkvetlo, teploty stoupají někde až ke třicítce a v půdě na okrajích polí se rýsují praskliny.
více


7.5.2018 ITÁLIE: Prokletí dotací

Pavel Kohout
Nevalná ekonomická výkonnost Itálie se stala prakticky konstantou posledních let. Již samotný přehled titulků za poslední měsíc vypovídá o mnohém: Dvacet let, a žádný výsledek – Porouchaný hospodářský model (časopis Forbes);
více


4.5.2018 EKONOMIKA: Bez práce nejsou... není nic

Pavel Kohout
Svátek práce – už jen ten pojem zní poněkud zastarale. Pamětník si vybaví mávátka z krepového papíru, transparenty s budovatelskými hesly, kterým už v 80. letech nikdo nevěřil, a Gustáva Husáka na rudé tribuně s ostatními soudruhy.
více


5.5.2018 EKONOMIKA: Nejsou lidi

Zdeněk Holásek
Každý den, když si pustíte zprávy v TV či rádiích, otevřete noviny anebo čtete deníky na internetu, se stoprocentně objeví nějaký článek o tom, že v ČR nemáme dost pracovních sil pro výrobní firmy, ať již v pásové výrobě či nikoli, stavebnictví nevyjímaje.
více


1.5.2018 EKONOMIKA: Prvomájový průvod s roboty

Josef Mlejnek jr.
Komunisté na Svátek práce, stanovený na 1. května II. internacionálou v roce 1889, monopol nikdy neměli. Ostatně, papež Pius XII. roku 1955 zavedl na stejný den svátek svatého Josefa dělníka.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


27.4.2018 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Patrik Hudec
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 23. 4. 2018.
více


26.4.2018 PIVO: Ale co to vlastně je?

Ladislav Jakl 1
Když už si tak hezky povídáme o pivu, tak bychom si měli upřesnit, co to pivo vlastně je. Tak nějak zhruba to všichni víme, všichni pivo poznáme, ale kdybychom každý zkusili říci jeho definici, co by z nás vypadlo?
více


25.4.2018 DOPRAVA: Myslí to s námi dobře, dopadne to jako vždy

Ladislav Horák
Ještě jako malý kluk jsem se s dědečkem chodil dívat na cestáře. Vždy na jaře se objevil (či podle zvuku spíše přibafal) traktor, výrobek dávno zaniklé firmy Svoboda. V závěsu byl kotel na asfalt. Za ním dorazil náklaďáček, ještě na dřevoplyn s ručním sklápěním, ze kterého složil řidič něco štěrku.
více


23.4.2018 EKOLOGIE: Problémy státní lesní politiky

Vladimír Krečmer
forrest les
K akutním problémům státní lesní politiky, názorovým rozporům v koncepcích lesního hospodářství a k hrozivému vývoji naší demokracie se svobodou slova.
více


20.4.2018 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Aleš Charvát
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 16. 4. 2018.
více


20.4.2018 EKONOMIKA: Zbavme se celní unie a společné obchodní politiky

Martin Pánek
Evropský celní sazebník čítá 13 tisíc položek a rozkládá se na téměř tisíci stranách. Je to jedna z nejhorších věcí na Evropské unii a bohužel se o ní vůbec nemluví.
více


17.4.2018 EKONOMIKA: EU reguluje a reguluje

Miroslav Červenka
Miroslav Červenka
Zřejmě další oblastí, na které se bohužel eurounijní potentáti rozhodli demonstrovat zhoubný vliv regulací, je nákladní automobilová doprava.
více


16.4.2018 PRÁVO: Když zloděj křičí „Chyťte zloděje!“

Markéta Šichtařová 5
Je to sotva týden, co mi jeden řemeslník, topenář, vyprávěl, jak byl kdysi hrdý na to, že se osamostatnil a stal se živnostníkem – a dnes na to raději ani moc neupozorňuje. No jistě.
více


14.4.2018 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Libor Stoklásek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 9. 4. 2018.
více


14.4.2018 EKONOMIKA: Co Čech, to skladník

red cross červený kříž zdravotnictví
Již několik let jsme zaplavováni propagandou o tom, jak bude stát podporovat vývoj a výrobu s vysokou přidatnou hodnotou , nikoli pouze montovny. Do této skupiny patří přímo ukázkově vývoj a výroba zdravotnických prostředků .
více


13.4.2018 BIG EXPERT: Akcie

Michal Šoltés
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 9. 4. 2018.
více


13.4.2018 EKONOMIKA: Pohádka o řepě

Vladimír Simanov
Bylo, nebylo, v Pivoňském království za devatero horami a devatero řekami se urodila řepa veliká, převeliká, a protože vyrostla na pozemku spravovaném zemským řepmistrovstvím, bylo vypsáno výběrové řízení na její vytažení ze země.
více


12.4.2018 PRAHA: Neberme Pražanům jejich město

Eva Kislingerová
Minulý týden mě, v rámci letmého monitoringu médií, zaujala aktivita ministerstva financí v podobě nového plánu na sloučení ubytovacích, lázeňských a rekreačních poplatků do jednoho.
více


10.4.2018 BIOPALIVA: Jak dál? Nejlépe nijak

Petr Havel
Naše probouzející se česká krajina již brzo tradičně zežloutne velkými lány řepky olejné, což bude jistě, stejně jako v letech předchozích, impulsem k textům a vyjádřením na téma biopaliva. Tedy biopaliva první generace vyráběná z hospodářských plodin.
více


6.4.2018 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Michal Blažek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 2. 4. 2018.
více


4.4.2018 EKONOMIKA: Proč mít něco levně, když to můžeme mít draze?

Lukáš Kovanda
Zdolali jsme další dějinný milník. Česká republika ještě nikdy ve své historii nebyla v zahraničí tolik zadlužená jako právě v horké současnosti. Ke konci roku 2017 činil její zahraniční dluh 4,37 bilionu korun.
více


3.4.2018 EKONOMIKA: Pivoňské království

Vladimír Simanov
Za devatero horami a devatero řekami leží Pivoňské království, které mlékem, strdím a pivem oplývá, protože pivovary jsou tam jak soukromé, tak obecní, měšťanské i zemské.
více