16.9.2014 | Svátek má Ludmila


15.9.2014 EKONOMIKA: Média opěvují sankce

Politicky rozhodnuté hospodářské sankce nejsou nikdy bez výsledku. Že je výsledek záporný, o tom není pochyb. Když ale reálnou absenci kladných výsledků nahradí novináři Ódou na radost, ve které prý sankce proti Rusku pomohou českému exportu a oživí stavebnictví, to už je za hranou běžné stupidity.
více


15.9.2014 NĚMECKO: Index energetické transformace (2)

Pokračování miniseriálu o energetické transformaci z pohledu plnění cílů v oblasti ochrany životního prostředí a klimatu, spolehlivosti dodávek energie a hospodárnosti.
více


13.9.2014 EKONOMIKA: Kudy na „evropskou úroveň“

Pražský primátor Hudeček si to pořádně rozlil u všech mimopražských Čechů a Moravanů. Není divu – jeho výrok patrně vejde do seznamů nesmrtelných citátů v kategorii „pokusy o politickou sebevraždu“.
více


13.9.2014 BIG EXPERT: Akcie

Radek Pavlíček
Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 8. 9. 2014.
více


12.9.2014 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Patrik Hudec
Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 8. 9. 2014.
více


12.9.2014 EUROGLOSA: Jak luxují v Bruselu

Európska únia je jednou z ústredných tém britskej politiky. O tom, či EÚ Britom škodí alebo pomáha, vedú debaty mnohí politici, podnikatelia a novinári. Do tejto debaty sa teraz zapojil aj James Dyson, šéf firmy Dyson, ktorá vyrába špeciálne vysávače.
více


11.9.2014 EKONOMIKA: Panika, která nebyla nutná

Hned na počátku je třeba zcela jasně říci: K tvrzením o valící se evropské nebo polské nadprodukci ovoce a zeleniny na tuzemský trh, kterými českého spotřebitele každodenně zásobují naši pěstitelé, není v současné době vůbec žádný důvod.
více


10.9.2014 EKONOMIKA: Dejte bacha na banku

„No mě vomejou, co ta ECB zase blbne?“ Když jsem před několika málo dny zaslechla tuhle zoufalou větu mého kolegy, bylo zjevné, že poklid je z finančních trhů fuč. Rychlý pohled na monitor potvrdil v tu chvíli již tušené:
více


8.9.2014 NĚMECKO: Index energetické transformace (1)

Poradenská společnost McKinsey od září 2012 zveřejňuje dokument, který na základě hodnocení patnácti parametrů názorně dokladuje postup energetické transformace.
více


8.9.2014 EKONOMIKA: Motory na zpětný chod

Ekonomická čísla z Evropy nejsou během posledních týdnů a měsíců příliš povzbudivá. Hrubý domácí produkt eurozóny za druhé čtvrtletí stagnoval. Eurostat komentoval nulový růst slovy „ekonomika eurozóny je stabilní“. Krásná ilustrace zásady „vždy se dívejte na život z té lepší stránky“.
více


6.9.2014 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jan Bureš
Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 1. 9. 2014.
více


5.9.2014 ENERGETIKA: Negativní důsledky aktivit Greenpeace

Dovolil bych si reagovat a doplnit příspěvek pana Březiny Řetěz “užitečných idiotů”, který vyšel ve čtvrtečním Neviditelném psu. Základní omyl v jeho úvahách vidím v tom, že Česká republika se opravdu nemůže spolehnout na uhlí.
více


5.9.2014 BIG EXPERT: Akcie

Jiří Zendulka
Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 1. 9. 2014.
více


5.9.2014 EKONOMIE: Neradostná věda

USA, březen 2007. Americká média žijí hypoteční krizí. Televize vysílá rozhovory s analytiky a reportáže o rodinách, jež opouštějí své domovy kvůli neschopnosti splácet dluhy. O krizi mluví ekonomové ze soukromého sektoru i někteří akademici. Na internetu je krize předmětem vášnivých diskusí. Bere je...
více


4.9.2014 EKOLOGIE: Řetěz “užitečných idiotů”

Nadpis článku jsem si vypůjčil od Greenpeace. Hezky totiž ukazuje, jak snadno se dá manipulovat médii a veřejností. Ta formulace se nám snaží namluvit, že se proti uhlí semkla naprostá většina občanské veřejnosti, a že je to tedy třeba brát vážně. Omyl – není to třeba brát vážně.
více


3.9.2014 GLOSA: Kriterium úspěšnosti sankcí

Tak prý dosavadní sankce vůči Rusku byly neúspěšné, pravil po několika týdnech jejich trvání ministr financí Andrej Agrofertovič Babiš. Jistěže má na vyslovení tohoto názoru nárok, ale nemohu se zbavit pocitu, že by se slušelo, kdyby z pozice svého vrcholného politického postavení tento svůj výrok –...
více


1.9.2014 EVROPA: Jeden velký buzerplac

Máme ještě v živé paměti, jak se lidé předzásobovali starým typem žárovek. Po roce 2012 už lze totiž zakoupit pouze ty úsporné, z důvodu nařízení Evropské unie. Teď zase Brusel hodlá skoncovat s vysavači, alespoň tedy s těmi s příkonem vyšším než 1600 wattů.
více


30.8.2014 ČNB: Vytrvalost jedné iluze

Jan Urban
Jan Urban, ÚPPV
Centrální banka oznámila, že si za svými devizovými intervencemi stojí a současný kurz koruny vůči euru udrží alespoň do roku 2016. Čeští turisté se tak mohou těšit na dva další roky dražších dovolených.
více


30.8.2014 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Radek Pavlíček
Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 25. 8. 2014.
více


29.8.2014 EKONOMIKA: Sankce poškodí nás všechny

Josef Novotný
Josef Novotný
Naprosto bez emocí – logistika, doprava a obchod trpí vždy, když se do toho vloží hloupí politici. Naopak tam, kde obchod necháme klidně plynout, se obvykle neválčí, ale naopak spolupracuje.
více


29.8.2014 BIG EXPERT: Akcie

Michal Chrvala
Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 25. 8. 2014.
více


28.8.2014 EKONOMIKA: Rvačka o zásluhy

Téměř každá politická diskuse – ať už v hospodě, na internetu, nebo v Otázkách Václava Moravce – se ve svém průběhu stočí k základní otázce. Bylo lépe během vlády pravice, nebo levice? Koho máme obviňovat a koho máme chválit? A hlavně: Kdo za to může?
více


27.8.2014 GLOSA: Bitcoin

Svou skepsí se netajím. A fascinuje mě to nadšení a zaujetí, s jakým někteří propagátoři bitcoinu ignorují varovné signály, že to nebude až tak úžasné. A víte, co je největší maso? Když poslouchám revolucionáře ze serverovny, kteří věří, že bitcoinem “ohrozí systém”.
více


27.8.2014 GLOSA: ČNB a přijetí eura

Odpověď Václava Klause na dotaz serveru Novinky.cz ohledně výroku prezidenta Miloše Zemana (ze dne 21. srpna 2014) o souvislosti loňské intervence ČNB a přijetí eura v České republice.
více


26.8.2014 EKONOMIKA: Zeman proti ČNB

Vypadá to jako čirý populismus. Prezident Miloš Zeman kritizoval Českou národní banku za to, že loni v listopadu svou devizovou intervencí snížila hodnotu koruny na sedmadvacet korun za euro.
více


26.8.2014 EKONOMIKA: Krájení jedovatého salámu

Odhad deficitu českého státního rozpočtu na rok 2014 činí okolo 100 miliard korun. Veřejnost je k podobným novinkám značně apatická. Ale neměla by být. Veřejný dluh je totiž nebezpečnější, než se zdá.
více


26.8.2014 GP BRNO: Velká cena zbožných přání

Každý rok se do brněnské Velké ceny nalije několik desítek milionů korun z veřejných rozpočtů. Argumenty pro veřejnou podporu brněnského závodu MotoGP ale stojí na vodě.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


25.8.2014 EKONOMIKA: Imperiální ambice lorda Bezomorta

Jeff Bezos, zakladatel a stratég Amazonu, už dvacet let dobývá svět. Objevil totiž, že internet dá novou šanci katalogovým zasilatelským firmám, které v době papírové jen slabě konkurovaly obchodnímu domu.
více


23.8.2014 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jaroslav Brychta
Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 18. 8. 2014.
více


23.8.2014 EKONOMIKA: Proč Evropa chudne

Tak nám evropská ekonomika poslední dobou míří opět do recese. Itálie do ní dokonce už zahučela, potřetí za posledních šest let. Nevím, kdy naposledy se starý kontinent takhle dlouho a takhle jednolitě hospodářsky potácel. Vynecháme-li války a hladomory, snad někdy ve středověku? No, to je přece jenom...
více


22.8.2014 BIG EXPERT: Akcie

Karel Kabelka
Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 18. 8. 2014.
více


22.8.2014 EUROGLOSA: Přerozdělování cizích peněz

Eurofondy sú medzi mnohými ľuďmi vnímané ako symbol korupcie a nehorázneho plytvania. No napriek tomu, že krajiny Európskej únie majú s eurofondmi bohaté skúsenosti, absurdnosť ich využívania ešte stále neprestáva prekvapovať.
více


22.8.2014 EKONOMIKA: Dostupnější „kurzarbeit“ v ČR

Sankce zavedené Evropskou unií proti Rusku a odvetná opatření Moskvy se podle očekávání negativně dotýkají i tuzemských firem. Nehodlají-li sankce nějakým způsobem obcházet, znamená to výpadek jejich příjmů.
více


21.8.2014 EKONOMIKA: Japonská past

Japonská ekonomika poklesla o 6,8 procenta v ročním přepočtu během druhého čtvrtletí 2014. Soukromé investice spadly o 9,7 procenta, soukromá spotřeba dokonce o 19,2 procenta. Co se to s Japonskem děje?
více


20.8.2014 EKONOMIKA: Polská transformace

Nechci předstírat, že jsem expertem na polskou transformaci a polskou historii. Vždy jsem byl pouze velmi nesystematickým vnějším pozorovatelem vývoje v Polsku, a to jak v době komunismu, tak v posledním čtvrtstoletí.
více