20.9.2017 | Svátek má Oleg


19.9.2017 EKONOMIKA: Drahé pivo není řešením

Jan Ferenc
pivo beer
Podle jakýchsi přehledů je v České republice nejlevnější pivo na světě. Mravokárci příjemnou zprávu záhy osolili upozorněním, že s tím souvisí i to, že ve spotřebě alkoholu jsme na předních příčkách světové ligy a že to zase není dobře, neboť to škodí lidem i národnímu hospodářství.
více


18.9.2017 POLEMIKA: O certifikátu FSC

Tomáš Duda
wood forrest lesy
V tomto týdnu proběhl v Poslanecké sněmovně seminář s názvem „Řešení nedostatku dřeva FSC pro nábytkářský průmysl.“
více


18.9.2017 KAUZA OPERÁTOŘI: Cenová regulace je holý nesmysl

Petr Koblovský
smartphone
Sledovat dění na tuzemském telekomunikačním trhu je jako sledovat pětkaře, který vymýšlí, jak by mohl dostat dobrou známku. Čas ubíhá, nápady se hrnou, pokus střídá omyl, ale ať se snaží sebevíc, nakonec mu stejně nezbyde nic jiného, než se látku prostě naučit. Posledním dílkem do skládačky je...
více


18.9.2017 DOPRAVA: Praha naruby?

Eva Kislingerová
Jak říká jedno z životem ověřených pravidel, cesta do pekel může být dlážděna dobrými úmysly. Na základě reálných zkušeností si pak troufám tvrdit, že v případě pražské dopravy to platí dvojnásob.
více


18.9.2017 EVROPA: Česko jako obětní beránek

Markéta Šichtařová 5
Pan Macron se patrně rád líbí, jak dává tušit jeho výdaj 30 000 eur za make-up. Když se jeho metrosexuálních choutek domákla francouzská veřejnost, cítila se mírně pohoršená. Bylo tedy nutno image řádně vyspravit.
více


16.9.2017 EKONOMIKA: Druhý hospodářský zázrak SRN

Pavel Kohout
Ještě během 90. let se zdálo, že německé ekonomice dochází dech. Hospodářská stagnace, nezaměstnanost, vysoké daně, navíc trvalý schodek platební bilance. Jinými slovy, Německo málo vyváželo, hodně dováželo a peníze tekly do ciziny.
více


15.9.2017 BIG EXPERT: Akcie

Aleš Charvát
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 11. 9. 2017.
více


12.9.2017 EKONOMIKA: Zda chceme na hlavní kolej

Pavel Kohout
Opět se hovoří o vícerychlostní Evropě. Pokud jde o hospodářský růst, není co řešit, Česko jednoznačně patří do rychlejšího pruhu. S růstem ekonomiky 4,7 procenta za druhé čtvrtletí 2017 patří mezi úspěšnější země EU.
více


12.9.2017 LESNICTVÍ: Ekologický certifikát...

Petr Havel
Když jsem zhruba před měsícem poukázal na souboj o vliv nad českými lesy prostřednictvím certifikace, zvedla se velmi agresivní vlna mediálních aktivit zastánců takzvaného ekologického certifikátu FSC.
více


9.9.2017 EKONOMIKA: Díky za drahé máslo, Brusele

Hana Lipovská
I kvůli špatné bruselské politice v poslední době rostou ceny másla. Drahá potravina však signalizuje ještě jednu nepříjemnou věc – blížící se ekonomickou krizi.
více


8.9.2017 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jaroslav Brychta
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 4. 9. 2017.
více


6.9.2017 LETECTVÍ: Nejen Letecké katastrofy

Lubomír Stejskal
Netajím se tím. Jsem velkým fanouškem letectví a létání. Každou cestu vzdušným prostorem si patřičně vychutnávám. Zejména start a přistání. Jistě nejsem sám.
více


6.9.2017 EKONOMIKA: Vláda velkým zemědělským podnikům

Petr Holub1
Podpořte velké zemědělské podniky. Za takovým heslem je něco divného, to je slyšet už na první poslech. Proč bych měl vůbec podporovat podniky, napadne každého.
více


6.9.2017 ZEMĚDĚLSTVÍ: Dotace jako škůdci

Petr Havel
Nejsem si zcela jist, zda je tak hodně důležitou součástí hodnocení ministrů ČR podle toho, jak jsou schopni díky nastavení svých dotačních programů a administrativy čerpat dotace z EU.
více


5.9.2017 EKONOMIKA: Blamáž jménem Průmysl 4.0

Lukáš Kovanda
Ministerstvo průmyslu se rozhodlo připravit zemi na důsledky čtvrté průmyslové revoluce. Žádný převrat se ale nekoná, jako celý Západ přešlapujeme na místě, nerosteme.
více


5.9.2017 POLITIKA: Podnikateli, podej hlášení

Petr Pořízek
razítko rubber stamp
Věděli jste, že naši podnikatelé a firmy mají 1500 byrokratických povinností? Můžeme mít méně úřadů a ulevit podnikatelům.
více


5.9.2017 ŠUMAVA: Když lesníci pláčí a bio-sluníčkáři se radují

Petr Martan
120 000 kubíků dřeva padlo ve vichřici při bouři dne 19. srpna 2017 v lesích Národního parku Šumava v oblasti Stožecka. Ve skutečnosti začíná nová etapa velkoplošného usychání lesů.
více


4.9.2017 DOTACE: Unie nemůže za vaše šeredný fasády

Michal Kašpárek
V Kamenných Žehrovicích na Kladensku si zateplili školu z roku 1900 způsobem, který zaujal architekta Ondřeje Chutného a pak vlivné kritiky z Archwars. Následovala „mediální kampaň“, nějaký ten humor a studio Qualit muselo kvůli posměšným komentářům promazat svůj Facebook.
více


2.9.2017 BIG EXPERT: Akcie

Martin Pecka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 28. 8. 2017.
více


1.9.2017 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Michal Blažek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 28. 8. 2017.
více


31.8.2017 GLOSA: Podprahová reklama

billboard silnice
Když pustíte ve filmu krátký záblesk obrázku se zmrzlinou, o přestávce si ji řada lidí půjde koupit. Přitom ani nevědí, že se stali obětí podprahové reklamy. Proto je taková reklama zakázaná.
více


31.8.2017 EKOLOGIE: Nebezpečný náklad

Tesla Model S
Kdo jezdí na proud, spotřebuje dvakrát víc energie, než kdyby cestoval benzíňákem.
více


28.8.2017 ZEMĚDĚLSTVÍ: Země neživitelka

Petr Holub1
Obyvatelé měst obvykle nemají dost odvahy, aby se nějak vyjadřovali ke stavu zemědělství. Přitom hraje dost podstatnou roli, že je nějaký venkov nezajímá.
více


28.8.2017 EVROPA: Smíme totéž, co Německo?

Petr Robejšek
„Nacionalistický egoismus“ prý nemá v moderním světě co dělat. „Na prvním místě musí být celoevropské zájmy a hodnoty.“ To zní úctyhodně, ale jen do chvíle, kdy se podíváme na to, jak to dělají jinde; třeba v té nejevropštější evropské zemi, v Německu.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


25.8.2017 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Libor Stoklásek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 21. 8. 2017.
více


25.8.2017 EKONOMIKA: Politici spí...

Petr Holub1
Opět jsme se dočkali superlativů, že naše země je tygrem Evropy. Jako vždy, oslavné věty vycházejí z čtvrtletních údajů Eurostatu o hrubém domácím produktu a jako vždy tyto údaje znamenají něco jiného.
více


24.8.2017 EKONOMIKA: Waterloo Slavkovského trojúhelníku

Hana Lipovská
Před dvěma lety založili premiéři České republiky, Slovenska a Rakouska takzvaný Slavkovský trojúhelník. Jedná se o neformální a nepřiznanou obdobu Visegrádské čtyřky, jejímž cílem měla být užší spolupráce s Rakouskem.
více


23.8.2017 POLEMIKA: Nejen o certifikací dřeva

Tomáš Duda
forest les
První zásadou novinářské praxe je podávat nezkreslené, ověřené a pravdivé informace. To se ve článcích Petra Havla bohužel opakovaně neděje, proto si ho dovolíme doplnit, snad to pomůže ke zpřesnění jeho komentářů zaměřených proti FSC (Forest Stewardship Council).
více


22.8.2017 EKONOMIKA: Nechť mne odborníci opraví

Hanuš Velebný
Ač nejsem ekonom a mám v tomto oboru k dispozici jen selský rozum, dovolil bych si malé ekonomické zamyšlení.
více


21.8.2017 PRAHA: Prevence „turistofobie“? Sázka na kvalitu!

Eva Kislingerová
Podle některých médií, včetně České televize, se Evropou šíří vlna doposud nepoznané „turistofobie“.
více


18.8.2017 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Patrik Hudec
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 14. 8. 2017.
více


16.8.2017 EVROPA: Euro zhoršilo i migrační krizi

Lukáš Kovanda
Kvalita státní správy se v zemích jižní Evropy od druhé poloviny 90. let povážlivě zhoršila. Důvodem je jednotná měna – euro. Země jako Řecko nebo Itálie na ni nebyly připravené. Příliv levných peněz rozleptal tamní právní řád, kvalitu veřejných služeb, potírání korupce. Neefektivita řecké či...
více


15.8.2017 EKONOMIKA: Proč stojí máslo 50 korun? Kvůli EU

Petr Mach2
Evropská unie pomocí dotací za nevyrábění mléka omezuje produkci mléka a mléčných výrobků. Proto roste nyní cena másla do závratných výšin. Soudruzi v Bruselu neodhadli poptávku a nabídku. Je to jako ve slavném románu Hlava XXII.
více


15.8.2017 EKONOMIKA: Poučení z krize – deset let poté

Pavel Kohout
V srpnu 2017 si připomínáme nenápadné, ale významné výročí: deset let od počátku světové finanční krize. Krize, která leckde dosud neskončila.
více


15.8.2017 LESNICTVÍ: Částečně ohlodaná kost

Petr Havel
Že je byznys v českém lesnictví „poslední neohlodaná kost“, zaznívalo v minulosti především v souvislosti s tendry státního podniku Lesy České republiky (LČR) a souboji těžařských společností o podmínky těchto tendrů.
více