3.9.2014 | Svátek má Bronislav


3.9.2014 GLOSA: Kriterium úspěšnosti sankcí

Tak prý dosavadní sankce vůči Rusku byly neúspěšné, pravil po několika týdnech jejich trvání ministr financí Andrej Agrofertovič Babiš. Jistěže má na vyslovení tohoto názoru nárok, ale nemohu se zbavit pocitu, že by se slušelo, kdyby z pozice svého vrcholného politického postavení tento svůj výrok –...
více


1.9.2014 EVROPA: Jeden velký buzerplac

Máme ještě v živé paměti, jak se lidé předzásobovali starým typem žárovek. Po roce 2012 už lze totiž zakoupit pouze ty úsporné, z důvodu nařízení Evropské unie. Teď zase Brusel hodlá skoncovat s vysavači, alespoň tedy s těmi s příkonem vyšším než 1600 wattů.
více


30.8.2014 ČNB: Vytrvalost jedné iluze

Jan Urban
Jan Urban, ÚPPV
Centrální banka oznámila, že si za svými devizovými intervencemi stojí a současný kurz koruny vůči euru udrží alespoň do roku 2016. Čeští turisté se tak mohou těšit na dva další roky dražších dovolených.
více


30.8.2014 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Radek Pavlíček
Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 25. 8. 2014.
více


29.8.2014 EKONOMIKA: Sankce poškodí nás všechny

Josef Novotný
Josef Novotný
Naprosto bez emocí – logistika, doprava a obchod trpí vždy, když se do toho vloží hloupí politici. Naopak tam, kde obchod necháme klidně plynout, se obvykle neválčí, ale naopak spolupracuje.
více


29.8.2014 BIG EXPERT: Akcie

Michal Chrvala
Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 25. 8. 2014.
více


28.8.2014 EKONOMIKA: Rvačka o zásluhy

Téměř každá politická diskuse – ať už v hospodě, na internetu, nebo v Otázkách Václava Moravce – se ve svém průběhu stočí k základní otázce. Bylo lépe během vlády pravice, nebo levice? Koho máme obviňovat a koho máme chválit? A hlavně: Kdo za to může?
více


27.8.2014 GLOSA: Bitcoin

Svou skepsí se netajím. A fascinuje mě to nadšení a zaujetí, s jakým někteří propagátoři bitcoinu ignorují varovné signály, že to nebude až tak úžasné. A víte, co je největší maso? Když poslouchám revolucionáře ze serverovny, kteří věří, že bitcoinem “ohrozí systém”.
více


27.8.2014 GLOSA: ČNB a přijetí eura

Odpověď Václava Klause na dotaz serveru Novinky.cz ohledně výroku prezidenta Miloše Zemana (ze dne 21. srpna 2014) o souvislosti loňské intervence ČNB a přijetí eura v České republice.
více


26.8.2014 EKONOMIKA: Zeman proti ČNB

Vypadá to jako čirý populismus. Prezident Miloš Zeman kritizoval Českou národní banku za to, že loni v listopadu svou devizovou intervencí snížila hodnotu koruny na sedmadvacet korun za euro.
více


26.8.2014 EKONOMIKA: Krájení jedovatého salámu

Odhad deficitu českého státního rozpočtu na rok 2014 činí okolo 100 miliard korun. Veřejnost je k podobným novinkám značně apatická. Ale neměla by být. Veřejný dluh je totiž nebezpečnější, než se zdá.
více


26.8.2014 GP BRNO: Velká cena zbožných přání

Každý rok se do brněnské Velké ceny nalije několik desítek milionů korun z veřejných rozpočtů. Argumenty pro veřejnou podporu brněnského závodu MotoGP ale stojí na vodě.
více


25.8.2014 EKONOMIKA: Imperiální ambice lorda Bezomorta

Jeff Bezos, zakladatel a stratég Amazonu, už dvacet let dobývá svět. Objevil totiž, že internet dá novou šanci katalogovým zasilatelským firmám, které v době papírové jen slabě konkurovaly obchodnímu domu.
více


23.8.2014 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jaroslav Brychta
Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 18. 8. 2014.
více


23.8.2014 EKONOMIKA: Proč Evropa chudne

Tak nám evropská ekonomika poslední dobou míří opět do recese. Itálie do ní dokonce už zahučela, potřetí za posledních šest let. Nevím, kdy naposledy se starý kontinent takhle dlouho a takhle jednolitě hospodářsky potácel. Vynecháme-li války a hladomory, snad někdy ve středověku? No, to je přece jenom...
více


22.8.2014 BIG EXPERT: Akcie

Karel Kabelka
Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 18. 8. 2014.
více


22.8.2014 EUROGLOSA: Přerozdělování cizích peněz

Eurofondy sú medzi mnohými ľuďmi vnímané ako symbol korupcie a nehorázneho plytvania. No napriek tomu, že krajiny Európskej únie majú s eurofondmi bohaté skúsenosti, absurdnosť ich využívania ešte stále neprestáva prekvapovať.
více


22.8.2014 EKONOMIKA: Dostupnější „kurzarbeit“ v ČR

Sankce zavedené Evropskou unií proti Rusku a odvetná opatření Moskvy se podle očekávání negativně dotýkají i tuzemských firem. Nehodlají-li sankce nějakým způsobem obcházet, znamená to výpadek jejich příjmů.
více


21.8.2014 EKONOMIKA: Japonská past

Japonská ekonomika poklesla o 6,8 procenta v ročním přepočtu během druhého čtvrtletí 2014. Soukromé investice spadly o 9,7 procenta, soukromá spotřeba dokonce o 19,2 procenta. Co se to s Japonskem děje?
více


20.8.2014 EKONOMIKA: Polská transformace

Nechci předstírat, že jsem expertem na polskou transformaci a polskou historii. Vždy jsem byl pouze velmi nesystematickým vnějším pozorovatelem vývoje v Polsku, a to jak v době komunismu, tak v posledním čtvrtstoletí.
více


20.8.2014 EKONOMIKA: Panika z ruských sankcí...

Ačkoli je ministr zemědělství Marian Jurečka za své poznámky na sociálních sítích o „statečnosti“ české společnosti značnou částí veřejnosti kritizován, dává mu dnes a denně postoj této veřejnosti k potravinářské obchodní válce mezi EU a Ruskem zcela za pravdu.
více


18.8.2014 EKONOMIKA: Potraviny a umělé emoce

Je-li dnes nějaká oblast spotřebního zboží zatížena přemírou iracionálních emocí, pak jsou to potraviny, problematika jejich kvality, původu, cen nebo technologie výroby. Zájem o tato témata by byl veskrze pozitivní, pokud by převažovaly seriózní informace z úst osob, které pro spotřebitele představují...
více


18.8.2014 EKONOMIKA: Průšvih tisíciletí - bude se zlevňovat!

Žijeme v legračním světě. Leckdo by asi řekl, že nám „vládnou“ a řídí nás volení politici. Nebo nejnovější vědecké poznatky. Nebo případně cosi jako „názor lidu“, ať už prosazovaný v referendech, nebo v revolucích na ulicích.
více


16.8.2014 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Martin Pecka
Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 11. 8. 2014.
více


15.8.2014 BIG EXPERT: Akcie

Dušan Jalový
Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 11. 8. 2014.
více


16.8.2014 POLITIKA: Záhadné miliardy

Nejvyšší „top manager“ fungujícího státu, který se zaklíná řízením českých financí jako své osobní firmy, dostal nedávno málem osypky, když mu jakýsi „nosič pizzy z Toskánska“ zavrtal do spotřební daně z pohonných hmot a drze protlačil parlamentem jejich snížení.
více


15.8.2014 EKONOMIKA: Češi už navždy chudí? (2)

Dnes už začíná být jasné i hlavním odborářům, že hladina mezd vůbec neodpovídá skutečnému výkonu ekonomiky, ale síle těch, kteří určují pravidla! Rozhodně by to nemělo být tak, abychom měli mzdy propastně nižší než všechny průmyslové státy a jen o maličko vyšší než ekonomicky zaostalé Rumunsko a Bul...
více


15.8.2014 EKONOMIKA: Propagace „českých potravin“ za 1,5 GKč?

Nejvyšší kontrolní úřad se zaměřil na komunikační kampaně na podporu značek Klasa, Regionální potravina a Vína z Moravy, vína z Čech. V kontrolovaných letech 2008 až 2013 vynaložily Ministerstvo zemědělství, Státní zemědělský a intervenční fond (SZIF) a Vinařský fond na tyto kampaně celkem 1,5 miliardy...
více


14.8.2014 EKONOMIKA: Češi už navždy chudí? (1)

Každý národ má své dobré chvíle a své špatné chvíle. Ty špatné jsou často anebo skoro vždycky spojeny chudobou. Svobodu v bídě oslavují většinou intelektuálové, tedy ti, co mají "zlaté kredity“, anebo osoby, které jsou duševně šáhlé. Když nic jiného, tak peníze osvobozují.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


13.8.2014 BANKOVNICTVÍ: Frau Erste...

peníze koruna
Klára Pačesová z České spořitelny přišla v časopise Bankovnictví s nevšedním článkem, na který nelze nereagovat. Na příkladu hodných, a dodejme nezodpovědných prarodičů a zodpovědných rodičů srovnává malé, nízkonákladové banky s bankami velkými, nechce se nám v tomto kontextu používat vysokonákladov...
více


12.8.2014 RUSKO: Usilování o potravinovou soběstačnost

Ačkoli je oficiálním důvodem zákazu dovážet zemědělské suroviny a potraviny z USA či Evropy odvetná reakce Ruska na sankce Západu, ve skutečnosti jde jen o pověstný vrchol pyramidy. Její základnu tvoří již nějakou dobu uskutečňovaná snaha Ruska o potravinovou soběstačnost. Konflikt s Ukrajinou poskytl...
více


11.8.2014 GLOSA: Rusko a břidlicový plyn

Šéf NATO a bývalý dánský premiér Anders Fogh Rasmussen to konečně řekl nahlas: „Rusko vede sofistikovanou informační a dezinformační operaci, při níž aktivně spolupracuje s nevládními a ekologickými organizacemi proti břidlicovému plynu, aby udrželo evropskou závislost na dovozu ruského plynu.“
více


11.8.2014 RUSKO: Bublina už praská…

Rusko si zjevně řeklo, že nebude žádné ořezávátko, a odpovědělo na sankce EU a USA: zakázalo dovoz ovoce, zeleniny, ryb a mléka. Obchodní válka nabírá na obrátkách. Když to tak pozoruji, skoro si říkám, jestli organizace typu OSN, WTO a podobně nezrušit: Nyní naprosto selhávají.
více


9.8.2014 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Tomáš Menčík
Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 4. 8. 2014.
více


8.8.2014 BIG EXPERT: Akcie

Patrik Hudec
Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 4. 8. 2014.
více