27.6.2016 | Svátek má Ladislav


25.6.2016 BIG EXPERT: Akcie

Radek Pavlíček
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 20. 6. 2016.
více


25.6.2016 EKONOMIKA: Proč máme nízké mzdy

Radek Uchytil
peníze koruna
V poslední době se často objevuje srovnávání platů v různých zemích a následné nářky na nízkou úroveň českých platů. Následně se objevují různé sociálně-inženýrské recepty ve formě minimálních mezd, vysokých nepodmíněných příjmů, odborových aktivit... které nějak nefungují.
více


24.6.2016 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Tomáš Menčík
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 20. 6. 2016.
více


23.6.2016 EKONOMIKA: Politika a rodinné finance

Pavel Kohout
Připadáte si letos bohatší než před rokem? Hodnota majetku evropských domácností vzrostla o 4,7 procenta během roku 2015, uvádí zpráva německé investiční společnosti Flossbach von Storch.
více


21.6.2016 EKONOMIKA: Snížit DPH na 14 procent

Petr Mach2
V ČR máme jedno z nejvyšších daňových zatížení na světě. Potraviny jsou zatížené daní z přidané hodnoty 15 %, ostatní věci sazbou 21 %. Pojďme snížit DPH na jednotných 14 %, omezíme tím daňové úniky a snížíme ceny v obchodech.
více


18.6.2016 EKONOMIKA: Římané, bolševici a záporné sazby

Pavel Kohout
Se znehodnocováním peněz si věděli rady antičtí Římané i sovětští bolševici. Dnes jejich praktiky přebírají ekonomové v centrálních bankách. Ideologie se změnila, cíl zůstává stejný – naše úspory.
více


18.6.2016 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jaroslav Brychta
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 13. 6. 2016.
více


18.6.2016 EKONOMIKA: Banky byly za korunu

Václav Klaus1
Je 41 miliard málo nebo moc? Je to v době, kdy bankovní byznys v ČR jen „kvete“? Investují tyto banky v naší zemi dostatečně? Pomáhají rozhýbat naši ekonomiku? Otázek tohoto typu je mnoho.
více


16.6.2016 EKONOMIKA: Proč nebudovat evropské impérium

Roman Lenský
euro
Stále čteme různá vyjádření obav z možných imperiálních ambicí Ruska, Číny a dnes i Turecka. Když však vezmeme do úvahy pouze jeden ze základních imperiálních znaků, a tím je imperiální expanze, zjistíme, že zdaleka nejagresivnějším impériem je v posledních desetiletích Evropská unie.
více


15.6.2016 EKONOMIKA: Jak nás vidí OECD

Pavel Kohout
roste, vzhledem k Německu ale chudne Generální tajemník OECD Angelo Gurría prezentoval v Praze hodnocení české ekonomiky. Na konferenci v Lichtenštejnském paláci zněla převážně chvála: vždyť od roku 1995, kdy Česko vstoupilo do Organizace ekonomicky vyspělých zemí, jeho ekonomická výkonnost...
více


11.6.2016 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Aleš Charvát
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 6. 6. 2016.
více


10.6.2016 BIG EXPERT: Akcie

Libor Stoklásek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 6. 6. 2016.
více


10.6.2016 OBCHOD: Supermarkety vítězí, drobný obchodník pláče

Vladimír Saifr
V menších městech mizí malé obchody, a to i z náměstí. Kdo si myslíte, že to způsobil? Odpověď je zřejmá: globální řetězce a jejich zákazníci a někdy také trochu svým přístupem místní radnice.
více


8.6.2016 EVROPA: O daňových rájích a jednom Otesánkovi

Luděk Frýbort
Propukl nedávno skandál s tzv. Panama Papers, jak je nazýván složitý, obtížně proniknutelný systém, umožňující mimořádně bohatým lidem ulít své penízky někam mimo dosah berňáku.
více


7.6.2016 PRAHA: Začínají ANO-čistky?

Milan Tausch
tramvaj 2
Je už to sice asi dnes v ČR standardem, že když někdo umí, je profesionálem ve svém oboru s praxí a zkušeností, tak nemá co pohledávat na vedoucím postu nebo v tzv. manažerské pozici.
více


7.6.2016 EKONOMIKA: Strastiplná cesta k potvrzení o nulové dani

Vladimír Saifr
Už zase mohu vyrábět medovinu na stejném místě, ale pod jinou firmou. To se v životě někdy stává, že se společníci rozdělí a každý chce jít svojí vlastní cestou.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


4.6.2016 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Patrik Hudec
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 30. 5. 2016.
více


3.6.2016 TECHNOLOGIE: Digitál ve službách občanů

Jiří Machotka
Pamatuji si na jeden pořad BBC pojednávající o „muzikálu“, který začínal tvrzením, že „muzikál“ (angl. musical) je vlastně přídavné jméno a zkrácenina z původního „musical amusement“, tedy „hudební zábava“.
více


3.6.2016 BIG EXPERT: Akcie

Jan Bureš
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 30. 5. 2016.
více


30.5.2016 PRÁVO: Soláry a zločiny s tím spojené

Alena Vitásková
Alena Vitásková
vých občanech, na investorech Když zákonodárci schvalovali zákon 180/2005 Sb., o podporovaných a obnovitelných zdrojích, pravděpodobně mnozí netušili, jak se budou v následujícím období vyvíjet jeho novely, cenová rozhodnutí a příslušné vyhlášky vydávané Energetickým regulačním úřadem (ERÚ)....
více


27.5.2016 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Michal Blažek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 23. 5. 2016.
více


26.5.2016 FEJETON: Čekání na Parkinsona

Ondřej Neff
Když král staví svůj hrad, od stolu pánova odpadne spousta drobečků a v celé zemi rostou prasečí chlívky z nakradeného, tak nějak si lze ono rčení vysvětlit. Že platí dodnes, vidíme na posledním takovém příkladu, uvědomil jsem si, když jsem narazil na zprávu o Labské filharmonii v Hamburku.
více


26.5.2016 EKONOMIKA: Poslední dny Miroslava Singera

Luboš Smrčka 1
Guvernérovi České národní banky Miroslavu Singerovi se rychle krátí jeho čas. V červenci tohoto roku odejde z bankovní rady ČNB a samozřejmě i z funkce nejvyššího strážce měny v zemi. Jaká tedy byla „Singerova éra“?
více


23.5.2016 GLOSA: Múza uranu

Zbyněk Petráček
Někdy i drobná zpráva ostřeji nasvítí něco, nač se jinak díváme jako na banalitu. Třeba když premiér Sobotka navštívil Dolní Rožínku na Vysočině a na tiskové konferenci řešil, co bude s propuštěnými horníky.
více


23.5.2016 EKONOMIKA: Je Andrej Babiš agent Smith?

Markéta Šichtařová 5
Vypráví se v jistých (nejmenovaných) kruzích poslanecké sněmovny následující „zaručeně“ pravdivá historka: Nemohli se jednoho dne hoši ve vládě dohodnout, čí návrh zákona odhlasují.
více


23.5.2016 EKONOMIKA: Zhoubné eurodotace

euro bankovky
Staré české přísloví říká „koho chléb jíš, toho píseň zpívej“. Současné vedení EU podporuje či přinejmenším nebrání migraci velkého množství muslimů do Evropy.
více


23.5.2016 ZEMĚDĚLSTVÍ: Historická mléčná krize

Petr Holub1
O likvidaci českého zemědělství se mluví již dlouho. Teď se však zdá, že se předpověď naplňuje mílovými kroky. Před zánikem nebo poblíž zániku je tuzemská výroba mléka, tvrdí Agrární komora a její prezident Miroslav Toman. Má bohužel úplnou pravdu.
více


21.5.2016 EKONOMIKA: Tajemství levných hypoték

Pavel Kohout
Úrokové sazby českých hypoték spadly pod hranici dvou procent ročně. Zároveň ale spořicí účty přestávají vydělávat. A přepište učebnice: státní cenné papíry již nejsou bezriziková investice, dokonce i když platební neschopnost státu nehrozí.
více


20.5.2016 EKONOMIKA: Budoucnost Evropy

Josef Tětek
Jaká čeká Evropany budoucnost? Při zachování dosavadního vývoje patrně postupný úpadek a chudnutí, doplňované sílící nevraživostí vůči politické reprezentaci i spoluobčanům.
více


20.5.2016 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Libor Stoklásek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 16. 5. 2016.
více


17.5.2016 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 369

Jan Čech
České aerolinie přivedli manažeři Tvrdík a „krizový“ manažer Lašák zu grunt, ale že by se stát, potažmo politické strany zajímaly, co se stane se zaměstnanci, kteří ztratí práci? Všechny partaje bez rozdílu aerolinku jenom dojily.
více


16.5.2016 GLOSA: Necháme si vzít peníze?

Ladislav Jakl 1
Německý ekonomický deník Handelsblatt přišel se zvěstí, že Evropská centrální banka hodlá zcela stáhnout z oběhu pětiseteurovou bankovku a zrušit její platnost.
více


14.5.2016 ZEMĚDĚLSTVÍ: Přemíra žluté barvy na polích?

Petr Havel
Skutečnost, že je každoročně touto dobou naše země na první pohled výrazně více žlutá než jindy v průběhu roku, vzbuzuje pravidelné diskuse o tom, zda by nebylo vhodné, aby žluté barvy na polích ubylo.
více


14.5.2016 BIG EXPERT: Akcie

Radek Pavlíček
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 9. 5. 2016.
více


13.5.2016 EVROPA: Ministr Asselborn dostává záchvaty

Milena Kozumplíková
„Dostávám záchvaty, když slyším, že země Visegradu říkají, že nemají tradici v přijímání běženců,“ říká lucemburský ministr zahraničí. A dodává „Musím říci, že my jsme také neměli tradici, že bohatší členské státy pomáhají těm chudším.“
více