12.2.2016 | Svátek má Slavěna


12.2.2016 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Libor Stoklásek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 8. 2. 2016.
více


12.2.2016 EKONOMIKA: Bankéřské hrátky s ohněm

Pavel Kohout
Již od podzimu 2008, kdy pád banky Lehman Brothers odstartoval akutní fázi finanční krize, se neustále objevují tipy a prognózy, odkud může přijít krize další. Současnost není výjimkou. Doba přeje katastrofickým scénářům.
více


11.2.2016 EKONOMIKA: Rusko je problém. Velký problém...

Luboš Smrčka 1
Kromě zlata jsou všechny komodity dole, ropa i plyn zvláště. A stále více se prokazuje to, co řada západních (i ruských) ekonomů říkala dlouho:
více


6.2.2016 BIG EXPERT: Akcie

Patrik Hudec
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 1. 2. 2016.
více


6.2.2016 EKONOMIE: Bizarní věda

Pavel Kohout
V lednu 2008 deník The Wall Street Journal vyzval jako obvykle několik desítek ekonomů, aby dodali své předpovědi na následujících 12 měsíců. Ekonomové, jichž celkem bylo 54, předpověděli průměrný růst americké ekonomiky v roce 2008 na 2 procenta a nezaměstnanost koncem roku na hodnotě 5,2 procenta.
více


5.2.2016 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jaroslav Brychta
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 1. 2. 2016.
více


4.2.2016 BANKOVNÍ POPLATKY: Výsledky 1. kola

Patrik Nacher
Celkem hlasovalo přes 10,5 tisíc bankovních klientů. O přízeň hlasujících se nyní bude ucházet 5 finálových absurdních poplatků.
více


5.2.2016 GLOSA: Nemravné kotlíkové dotace?

peníze koruna
To, že bývalého prezidenta republiky Václava Klause nemá mnoho lidí rádo, není žádným tajemstvím. Jinak už je tomu s jeho známým bonmotem o tom, že peníze jsou až na prvním místě. Peníze má naopak rádo lidí mnoho. A dotace, to jsou peníze.
více


4.2.2016 EKONOMIKA: Mýty a pověry kolem EET

Petr Baubín
Petr Baubín
Bohužel, celá debata se navíc odehrává v pozici ideologické, kdy úředníci a politici z vládní garnitury (možná s vědomím chyb v zákoně) spustili barnumskou kampaň ve stylu: „Kdo je proti zákonu, podporuje zloděje.“
více


2.2.2016 RUSKO: Ekonomický propad

Tomáš Zdechovský
Rusko se nyní začalo potýkat se závažnými ekonomickými problémy, na něž nebylo za panování Vladimira Putina vůbec zvyklé. Zatímco v polovině července byl dolar za méně než 60 rublů, nyní ruský rubl klesl na nové rekordní minimum a jeho kurz se dostal až k 86 rublům za dolar.
více


1.2.2016 POLITIKA: Elektrošok nebo snad elektroteror

Jaroslav Šesták
Na můj článek Konec šetření v Čechách! přišla nebývale bohatá žeň odpovědí a názorů, což mě nutí k tomu ještě jednou se k tomuto tématu vrátit, neb se zdá, že rychle zmizí z očí postižené veřejnosti, ze stránek periodik, ale že se nesmazatelně projeví v našich peněženkách!
více


30.1.2016 BIG EXPERT: Akcie

Radek Pavlíček
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 25. 1. 2016.
více


29.1.2016 EKOLOGIE: Slow&Timid

elektromobil
Filmová série Fast&Furious mě dlouhou dobu míjela. Béčková popcornová zábava nerespektující zákony fyziky a logiky, ve které hrají větší roli auta než lidé, nezapadla do profilu slušného vysokoškolského studenta navštěvujícího art kina a vášnivě diskutujícího o stupni citového odcizení ve filmech...
více


27.1.2016 POLITIKA: Říká nám Vitásková celou pravdu?

Jan Kalíšek
Energetický regulační úřad spustil konzultační proces k nové tarifní struktuře, podle které bude většina služeb pro maloodběratele elektrické energie hrazena nikoliv podle spotřeby jako dosud, ale podle velikosti jističe.
více


25.1.2016 POLITIKA: Konec šetření v Čechách

Jaroslav Šesták
Spotřebitel už doplatil na hrátky mocných s elektřinou několikrát, ještě za bolševika skočil na lep zvýhodněné sazby za přímotopy a o řádově desítkách miliard, které musí zaplatit za avantýru solárních farem, se napsalo už mnoho...
více


25.1.2016 EKONOMIKA: Horší než sankce

Pavel Kohout
Ruská měna překročila hranici 83 rublů za dolar a dále padá. Před rokem byl rubl na kurzu 64 za dolar. Před dvěma lety – před krymským dobrodružstvím a před vyhlášením sankcí – se kurz pohyboval kolem hodnoty 33 rublů za dolar.
více


23.1.2016 EKONOMIKA: Ropná krize naruby

Pavel Kohout
Minus osm. Minus deset. Minus šestnáct. Ne, nejedná se o lednové teploty vzduchu v severní Evropě. Jde o typické hodnoty propadů akciových burz na světě od začátku roku do poloviny ledna 2016.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


22.1.2016 BIG EXPERT: Akcie

Jiří Zendulka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 18. 1. 2016.
více


22.1.2016 MIGRACE: Daň z benzínu?

Libor Popovský
Nic proti německému ministru financí Wolfgangu Schäublemu (jeho pracovní výsledky na pozici ministra financí a stav německé státní pokladny mají můj velký respekt), ale jeho poslední idea o tom, že by se řešení uprchlické krize financovalo novou celounijní daní z benzínu, je vrchol drzosti.
více


20.1.2016 EKONOMIKA: Češi nejsou finanční trumberové

Pavel Kohout
Z odpovědí na tři jednoduché otázky z financí vyplývá, že obyvatelé takzvaných vyspělých západních zemí nejsou žádní nadlidé. A to ani Američané, ani Britové. Nejvíce jsou finančně negramotní Italové, nejméně Němci.
více


20.1.2016 EKONOMIKA: Dotovaný „úspěch“ roku 2015

Radim Smetka
Uplynuly jen dva týdny od konce roku 2015 a stránky novin plní zprávy o tom, že šlo o rok mimořádně úspěšný. Minimálně pro ekonomiku České republiky.
více


16.1.2016 BIG EXPERT: Akcie

Martin Pecka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 11. 1. 2016.
více


15.1.2016 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Aleš Charvát
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 11. 1. 2016.
více


14.1.2016 EVROPA: Zahrádkáři Kersku, Brusel všem!

Pavel Jégl
Bruselská megatovárna na přerozdělování peněz živí tisíce úředníků. O její produkci (množství přerozdělených financí) získáte přehled na stránkách, které nedávno dala do provozu Evropská komise.
více


14.1.2016 PIVO: Proč měnit značení?

Ladislav Jakl 1
Co nám to ti úředníci zas vymýšlejí za pitomosti, to asi nemají co dělat, ať to nechají, jak jsme zvyklí.
více


9.1.2016 PRÁVO: Zákaz spaní v kabině kamionu?

Josef Novotný
Už na úvod říkám, že se divím jak blázen, že je něco takového možného. Existuje něco jako 561/2006, které jasně stanovuje daný čas odpočinku, jak jej trávit atd. atd. Už tak se mi zdá moc přísná, nad rámec AETR, který se mi zdál optimální (aby dopravci netýrali řidiče a řidiči měli vůbec možnost si...
více


9.1.2016 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Tomáš Menčík
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 4. 1. 2016.
více


8.1.2016 BIG EXPERT: Akcie

Libor Stoklásek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 4. 1. 2016.
více


6.1.2016 EKONOMIKA: Švýcaři řádí

Luboš Smrčka 1
Zatím je to jen teoretická varianta. Švýcarské referendum směřující k zákazu tvorby „umělých“ peněz hrozí (nebo kyne – podle názoru) změnou celého finančního sektoru. Zatím v jedné zemi. Potenciálně ve všech vyspělých státech.
více


29.12.2015 EKONOMIKA: Současná politika je protiekonomická

Václav Klaus1
Děkuji za každoroční pozvání na tento každoroční předvánoční Euro Business Breakfast. Tato snídaně se už stala pevnou součástí mého kalendáře. Jenom nevím, jak dlouho to ještě bude trvat, zda Vás mé vystoupení ještě zajímá, zda Vám mám ještě co obohacujícího říci.
více


28.12.2015 EVROPA: Je třeba resuscitovat slovo soutěž

Mojmír Hampl
Proč ten strach ze soutěže? Nejen, že je zdravé, když země soutěží o daňové poplatníky, investory, pracovní sílu mezi sebou. Soutěž je dokonce dobrá i uvnitř jednotlivých zemí, jak je vidět na státech federálního či kvazifederálního typu.
více


26.12.2015 FINANCE: Když daně škodily zdraví

Jan Kust
Jak říká Ron Swanson – fiktivní to televizní postava ze seriálu Parks & Recreation: „Je jenom jedno sprosté slovo – daně“.
více


26.12.2015 POTRAVINÁŘSTVÍ: Chov a lov ryb čekají zásadní změny

Petr Havel
Přestože s výjimkou podzimních výlovů a předvánočního prodeje kaprů veřejnost ani politiky v naší zemi rybolov ani oblast rybářství příliš nezajímají, měla by se zejména odpovědná místa i rybáři samotní probudit co nejdříve ze zimního spánku.
více


25.12.2015 ÚVAHA: Zbožnění peněz a literární studia

dollar
Příčinou problémů s penězi není jejich neúspěšnost, ale naopak (obdobně jako je tomu u několika dalších lidských vynálezů, např. aut) jejich přílišná úspěšnost. U Marxe lze najít dlouhé pasáže o tom, jak peníze mění mocenskou pozici jejich vlastníků a tím i strukturu společnosti.
více


22.12.2015 FED: Komedie plná omylů

Pavel Kohout
Federální rezervní systém – centrální banka Spojených států amerických – zvýšil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu. Senzační zpráva, která by za normálních okolností nebyla nijak senzační.
více