22.7.2017 | Svátek má Magdaléna


21.7.2017 BIG EXPERT: Akcie

Libor Stoklásek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 17. 7. 2017.
více


21.7.2017 POŠTA: Pro balík jen ve čtvrtek ráno

Jan Bejlek
Česká pošta opět žádá regulátora, tedy Český telekomunikační úřad, o zkrácení otevírací doby ve svých pobočkách v malých obcích s tím, že budou otevřeny jen v některých dnech v týdnu.
více


21.7.2017 SOCIAL WATCH: Trochu povyku, trochu reálií

Luboš Smrčka 1
Médii proběhla masivně (takže všude) zpráva sociální sítě Social Watch o vývoji v České republice. Je třeba říci, že i přes vznosný cizojazyčný název organizace jde o domácí a ryze české hodnocení domácích a ryze českých problémů.
více


20.7.2017 EKONOMIKA: Toyoty za goudu

Pavel Jégl
Evropané přesednou do japonských aut a Japonci budou na oplátku baštit evropské sýry. Tak se dá s nadsázkou popsat připravovaná dohoda Evropské unie s Japonskem.
více


22.7.2017 EKONOMIKA: Lidi, utíkejte, jdou roboti

Ondřej Neff
Průmysl 4.0 jsme zvládli, neboť máme vypracovaný koncept a byla ustavena tripartitní grémia na bázi byznys – vláda – akademici, hurá. Není tudíž čeho se obávat a duha se klene na obloze růžové barvy, dvakrát hurá. Není proto na čase přemýšlet o průmyslu 5.0?
více


18.7.2017 EKONOMIKA: Maraton hlemýžďů

Pavel Kohout
Rekordně nízká nezaměstnanost trápí české zaměstnavatele. Tři procenta ve srovnání s průměrem EU ve výši 7,8 jsou skutečně obdivuhodným číslem. Z hlediska sociálního nepochybný úspěch. Ale chcete-li rozšířit výrobu a najmout nové lidi, máte problém. Nejsou.
více


17.7.2017 EKONOMIKA: Proč je máslo tak drahé?

Petr Holub1
Sehnat máslo pod padesát korun je dnes prakticky nemožné, pokud se tedy člověk nespokojí s menším balením nebo s různými náhražkami. Máslo patří k nejčastěji používaným potravinám, nejde tedy o bezvýznamnou věc.
více


15.7.2017 BIG EXPERT: Akcie

Patrik Hudec
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 10. 7. 2017.
více


14.7.2017 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jaroslav Brychta
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 10. 7. 2017.
více


13.7.2017 EKONOMIKA: Pád Říma a úpadek eura

Hana Lipovská
Na konci června oznámila Evropská centrální banka uzavření dvou italských bank - Banca Popolare di Vicenza a Veneto Banca. Vzápětí však italská vláda potvrdila, že se s ECB dohodla na jejich záchraně.
více


13.7.2017 GLOSA: Zázrak moderní cenotvorby

Marian Kechlibar
Milí čtenáři, už jsem zpátky z dovolené v horách a připravoval jsem pro vás vážnější článek na téma událostí v Hamburku, ale o úterní úlovek bych se taky rád podělil.
více


11.7.2017 TECHNIKA: Soumrak fotografie

Ondřej Neff
V antikvariátu často narazíte na stařičké příručky propagátora fotografie Přemysla Koblice. Vydával je po válce a snažil se lidem poradit, jak fotit snadno a za málo peněz, třeba fotoaparátem, který si postaví z překližky a čoček z brýlí.
více


8.7.2017 EKONOMIKA: Nejbohatší bezdomovci světa

Pavel Kohout
Pravdivý příběh. Zaměstnanec velké světové korporace, žádný uklízeč, ale dobře vydělávající softwarový inženýr, je bezdomovec. Muž známý v médiích pod křestním jménem Brandon přicestoval z rodného Massachusetts do San Franciska, aby získal nejprve stáž a později i lukrativní práci u společnosti...
více


6.7.2017 EKONOMIKA: Ach, ty regulace aneb Občane, plať

Tomáš Vaněk
Jistě nejsem sám, kdo pozoruje strmý nárůst regulací či spíše, dámy prominou, „buzerací“ všeho druhu. O co vlastně jde, proč se to tak děje a proč je to špatné?
více


6.7.2017 PRAHA: Ukvapené jednání investicím nesvědčí

Eva Kislingerová
Přestože Warren Buffet tvrdí cosi ve smyslu, že ekonomické rubriky čte v novinách pouze v případech, že v nich nejsou lepší vtipy, skoro pokaždé mě pobaví.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


1.7.2017 EKONOMIKA: Závislost na ropě stoupá

Pavel Jégl
Každou chvíli čteme příběhy o pokroku ve využití obnovitelných zdrojů, o inovacích elektrických aut nebo akumulátorů. Vizionáři jako Elon Musk nám líčí báječný svět s bezuhlíkovou ekonomikou.
více


30.6.2017 VODA: Nové studně a vrty?

Petr Havel
Stejně jako už pravidelně v předchozích letech zasáhlo i letos naší zemi období sucha, respektive několik dní za sebou bez větších dešťových srážek provázených teplotami kolem 30 stupňů Celsia nad nulou.
více


30.6.2017 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jiří Šimara
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 26. 6. 2017.
více


29.6.2017 EVROPA: Nastal čas

Václav Vlk st.
V textu Prohlášení Václava Klause a IVK ze dne 13. 6. 2017 vydaného k „nepřijatelnému zacházení Evropské unie s Českou republikou“ je v bodu 6 mimo jiné uvedeno: “Nastal čas začít připravovat odchod naší země z Evropské unie.“
více


28.6.2017 EKOLOGIE: Na řadě je diesel. O naše zdraví ale nejde

Peter Zinga
antimeloun
„Změna klimatu je jednou z největších krizí spravedlnosti v dějinách lidstva, proto je boj o klima zároveň také bojem feministickým, antirasistickým, protistátním a protikapitalistickým. Boj o klima je bojem třídním, bojem proti vykořisťování zvířat a proti militarismu.“
více


28.6.2017 EVROPA: Euro rozkládá unii

Petr Robejšek
„Řecko nechce ani cent. Prosíme jen o politickou podporu,“ tvrdil počátkem března 2010 řecký premiér Jorgos Papandreu. Jeho slova však byla asi tak věrohodná jako tvrzení dítěte, že nenávidí sladkosti.
více


27.6.2017 EKONOMIKA: Až realitní bublina udělá BUM!

Luboš Smrčka 1
Každá investiční bublina jednou splaskne, bouchne, vypustí se. To platí i o naší, české a především pražské bublině. Otázka není postavena tak, zda to nastane, ale jenom a pouze kdy se to stane a o kolik ceny poklesnou.
více


26.6.2017 EKONOMIKA: Jak ze zdravé země vyrobit ohroženou

Markéta Šichtařová 5
Možná jste to už taky slyšeli: Na českém realitním trhu už zase existuje cenová bublina. No – tentokrát to nevypadá jen na píárovou zprávu spojených realitních kanceláří. Tentokrát vysílá kouřové signály dokonce i ČNB
více


26.6.2017 EVROPA: EU jako supermarket? Pro ČR ani náhodou

European Union flag
Francouzský prezident označil čtyři středoevropské státy, tedy Polsko, Maďarsko, Slovensko a Českou republiku, za země, které si dělají z EU supermarket a vybírají si to nejlepší. Je tomu opravdu tak?
více


23.6.2017 EKONOMIKA: Milan Štěch - hrdý nástupce Marie Antoinetty

Luboš Smrčka 1
Francouzské královně Marii Antoinettě je připisován výrok na adresu bouřícího se lidu: „Když nemají chleba, tak proč nejedí koláče?“ S pravděpodobností hraničící s jistotou tuto větu královna ve skutečnosti neřekla.
více


23.6.2017 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Libor Stoklásek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 19. 6. 2017.
více


23.6.2017 EKONOMIKA: "Správné" sankce proti Rusku

Petr Robejšek
Německá kancléřka se minulý týden ohradila proti tomu, že se americký senát rozhodl rozšířit hospodářské sankce proti Rusku. Merkelové vadí, že to bude mít důsledky pro německou firmu BASF, která se ve značné míře podílí na stavbě rusko-německého plynovodu Nord Stream II.
více


22.6.2017 EKONOMIKA: Snadná cesta k bohatství

Pavel Kohout
Česká ekonomika dosáhla 88 procent průměrné úrovně Evropské unie. Velké jásání: jsme už skoro stejně bohatí jako Západ! Až na to, že nejsme.
více


19.6.2017 STAVEBNICTVÍ: Jak nám aktivisté ukradli Prahu

Markéta Šichtařová 5
Všimli jste si, jak v poslední době dramaticky rostou ceny nemovitostí? Jejich ceny jsou už opravdu vysoko.
více


17.6.2017 BIG EXPERT: Akcie

Martin Pecka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 12. 6. 2017.
více


17.6.2017 EKONOMIKA: Posaďme se na zem...

Luboš Smrčka 1
Samozřejmě největší oblibu mají katastrofická vyjádření. Kdo napíše, že svět se hroutí, vyhrává. Přinejmenším v žebříčcích popularity nebo čtenosti. Je to zvláštní, že jen málokdo chce slyšet, že věci vlastně vcelku fungují.
více


16.6.2017 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Aleš Charvát
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 12. 6. 2017.
více


16.6.2017 EKONOMIKA: Bělobrádek si stěžuje

Jan Bartoň
Místopředseda vlády Pavel Bělobrádek se ostře ohradil proti námitkám ministra financí Ivana Pilného. Podle Bělobrádka je zpochybňování peněz na vědu „nepřijatelné“. V tomto sporu stojím na straně Pilného.
více


16.6.2017 EKONOMIKA: Státní zaměstnanci jako voliči

peníze koruna
Rozpočtová politika je na pořadu dne, protože se blíží datum 20. června, kdy musí vláda (podle rozpočtových pravidel) projednat státní rozpočet na příští rok.
více


15.6.2017 PŘEHRADA: Vyděrači ve vedení obce

Petr Havel
Zdánlivě téměř dvacet let se táhne spor o způsob protipovodňové ochrany obcí na řece Opavě, symbolizovaný plánovanou přehradou v Nových Heřminovech. Ve skutečnosti je ale kauza stará 111 let, a již tehdy bylo ideově rozhodnuto o tom, že přehrada v této obci je vhodná.
více