19.4.2018 | Svátek má Rostislav


17.4.2018 EKONOMIKA: EU reguluje a reguluje

Miroslav Červenka
Miroslav Červenka
Zřejmě další oblastí, na které se bohužel eurounijní potentáti rozhodli demonstrovat zhoubný vliv regulací, je nákladní automobilová doprava.
více


16.4.2018 PRÁVO: Když zloděj křičí „Chyťte zloděje!“

Markéta Šichtařová 5
Je to sotva týden, co mi jeden řemeslník, topenář, vyprávěl, jak byl kdysi hrdý na to, že se osamostatnil a stal se živnostníkem – a dnes na to raději ani moc neupozorňuje. No jistě.
více


13.4.2018 EKONOMIKA: Pohádka o řepě

Vladimír Simanov
Bylo, nebylo, v Pivoňském království za devatero horami a devatero řekami se urodila řepa veliká, převeliká, a protože vyrostla na pozemku spravovaném zemským řepmistrovstvím, bylo vypsáno výběrové řízení na její vytažení ze země.
více


14.4.2018 EKONOMIKA: Co Čech, to skladník

Ladislav Horák
red cross červený kříž zdravotnictví
Již několik let jsme zaplavováni propagandou o tom, jak bude stát podporovat vývoj a výrobu s vysokou přidatnou hodnotou , nikoli pouze montovny. Do této skupiny patří přímo ukázkově vývoj a výroba zdravotnických prostředků .
více


14.4.2018 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Libor Stoklásek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 9. 4. 2018.
více


13.4.2018 BIG EXPERT: Akcie

Michal Šoltés
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 9. 4. 2018.
více


12.4.2018 PRAHA: Neberme Pražanům jejich město

Eva Kislingerová
Minulý týden mě, v rámci letmého monitoringu médií, zaujala aktivita ministerstva financí v podobě nového plánu na sloučení ubytovacích, lázeňských a rekreačních poplatků do jednoho.
více


10.4.2018 BIOPALIVA: Jak dál? Nejlépe nijak

Petr Havel
Naše probouzející se česká krajina již brzo tradičně zežloutne velkými lány řepky olejné, což bude jistě, stejně jako v letech předchozích, impulsem k textům a vyjádřením na téma biopaliva. Tedy biopaliva první generace vyráběná z hospodářských plodin.
více


6.4.2018 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Michal Blažek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 2. 4. 2018.
více


4.4.2018 EKONOMIKA: Proč mít něco levně, když to můžeme mít draze?

Lukáš Kovanda
Zdolali jsme další dějinný milník. Česká republika ještě nikdy ve své historii nebyla v zahraničí tolik zadlužená jako právě v horké současnosti. Ke konci roku 2017 činil její zahraniční dluh 4,37 bilionu korun.
více


3.4.2018 EKONOMIKA: Pivoňské království

Vladimír Simanov
Za devatero horami a devatero řekami leží Pivoňské království, které mlékem, strdím a pivem oplývá, protože pivovary jsou tam jak soukromé, tak obecní, měšťanské i zemské.
více


30.3.2018 BIG EXPERT: Akcie

Martin Pecka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 26. 3. 2018.
více


29.3.2018 SVĚT: Hodina Země - oslava tmářství?

Vítězslav Kremlík
24. března se jako každý rok konala akce “Hodina Země”. Tehdy jsou lidé vyzývání, aby symbolicky na jednu hodinu vypnuli všechna světla a elektřinu. Tímto aktem odříkání symbolicky uleví pocitu viny za to, že žijí v blahobytu.
více


27.3.2018 EKOLOGIE: Celospolečenské dopady kůrovce

forrest
Aktuální stav českých lesů je decentně označován jako alarmující, přestože se jedná o nejhorší stav za dobu, kterou žijící lesníci pamatují. V roce 2016 činila nahodilá těžba 9,399 mil. m3, což byl podíl 53,35 % při celkové těžbě 17,616 mil. m3.
více


26.3.2018 FINANCE: Největší riziko kryptoměn

Pavel Kohout
Pokud se kriticky podíváme na současný finanční systém, najdeme celou řadu důvodů ke kritice. Zbytnělé a předimenzované banky, které jsou tak velké, že jejich případný pád by ohrozil stabilitu ekonomiky.
více


26.3.2018 EKONOMIKA: Aby nevznikla mýlka… euro za nic nemůže

Luboš Smrčka 1
Lukáš Kovanda ze společnosti Cyrrus přispěl svým komentářem na iDnes před několika dny do diskuse probíhající delší dobu, totiž jak euro zavinilo nebo nezavinilo deindustrializaci Itálie, Španělska či Řecka...
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


24.3.2018 RUSKO: Ekonomika a vítězství V.V. Putina

Martin Slaný
Napsat dnes cokoli neutrálního (tj. nikoli a priori negativního) o Rusku, natož o prezidentu Putinovi, znamená, že má člověk velkou šanci na to, aby byl hned označen za agenta Kremlu či jeho komentář za fake news.
více


23.3.2018 EKONOMIKA: Jezte česky! Nebo bude zle

Pavel Jégl
Ministr zemědělství Jiří Milek oprašuje myšlenku na minimální podíl českých potravin na pultech velkých obchodních řetězců.
více


23.3.2018 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Josef Navrátil
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 19. 3. 2018.
více


23.3.2018 ANALÝZA: Trvale neudržitelná ochrana přírody

Vladimír Simanov
Ministerstvo životního prostředí bylo zřízeno 19. prosince 1989 zákonem ČNR č. 173/1989 Sb. k 1. lednu 1990, jako ústřední orgán státní správy a orgán vrchního dozoru ve věcech životního prostředí, a současný ministr Mgr. Richard Brabec je sedmnáctý v pořadí.
více


22.3.2018 FINANCE: Kryptorubl, petro… Zůstalo jen ticho

Luboš Smrčka 1
Před nedlouhou dobou se objevily dvě zajímavé zprávy. Rusko potvrdilo, že se zabývá konstrukcí vlastní kryptoměny. A venezuelský diktátor Maduro vyjevil světu svůj plán na vytvoření kryptoměny petro.
více


19.3.2018 EKONOMIKA: Pro českou ekonomiku už není lék

Markéta Šichtařová 5
Potřeboval tuhle můj drahý mužíček natočit jakési krátké video na svůj tablet, v němž by vysvětlil jeden ekonomický problém.
více


16.3.2018 BIG EXPERT: Akcie

Patrik Hudec
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 12. 3. 2018.
více


16.3.2018 DOPRAVA: Ministr Ťok otevřel obálky

Petr Holub1
Další důležitý krok má za sebou ministerstvo dopravy ve veřejné soutěží na výběr mýta a na první pohled to vypadá, že krok je úspěšný.
více


13.3.2018 ČECHOVINY: Airbus A 380

Jan Čech
Jsou letadla, která já osobně považuji za výtlem do tmy. Čili považuji je za slepou uličku.Takovými letadly jsou IL 86 a Airbus A 380. První je již na smetišti historie a druhý tam neomylně míří.
více


10.3.2018 EKONOMIKA: Pokušení protekcionismu

Roman Joch
Obchodní války jsou špatné řešení. Snad Trumpa jeho poradci přesvědčí, aby své rozhodnutí uvalit clo na dovoz oceli a hliníku alespoň zmírnil.
více


9.3.2018 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Libor Stoklásek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 5. 3. 2018.
více


9.3.2018 EKONOMIKA: Vytrumpovaná EU

Rudolf Mládek
Juncker opět selhal ve své reakci na oznámení amerického prezidenta, že vláda zavádí cla na dovoz hliníku do USA. Spojené státy se zavedením cla odvolávají na zájmy národní bezpečnosti.
více


8.3.2018 GLOSA: Conquistadoři dneška čerpají evropské dotace

Jaroslav Míth
Zlaťáky jen tak za nic nenabízí ani pohádkový čert. A bez práce rychle nabyté bohatství nemívá ani pro celé státy dlouhé trvání, ať již jde o zlato, ropu nebo eurodotace.
více


8.3.2018 ŠUMAVA: Setrvalá nejistota

Antonín Schubert
Situace na Šumavě začíná být alarmující. Novela zákona o ochraně přírody a krajiny měla přinést, zejména na Šumavu, klid a jasná pravidla. Necelý rok po nabytí její platnosti je jasné, že jediným klidem je klid před bouří a že žádná jasná pravidla neexistují. Šumava se tak dál utápí v nejistotě a...
více


8.3.2018 EKONOMIKA: Náprava ekonomických hoaxů

Martin Slaný
Na twitter má smysl reagovat twitterově (tj. ve zkratce), ale ten nedělní redaktora Hospodářských novin Martina Bibena (viz níže) si vyžaduje více znaků. Bohužel, ztělesňuje tragédii naší ekonomické žurnalistiky (čest výjimkám), aneb co výrok v něm obsažený, to ekonomický nesmysl.
více


8.3.2018 GLOSA: Chystá se vystoupení Itálie z eurozóny?

Petr Robejšek
Politická stabilita krizových zemí eurozóny se udržuje tak, že vlády vydávají dluhopisy a jejich vlastní banky je kupují. Zadlužené vlády nemusí spořit a udržují dobrou náladu svých občanů. To je důležité, protože lidé opojení konzumismem revoluci nedělají.
více


7.3.2018 EKONOMIKA: Italská hospodářská stagnace

Pavel Kohout
Skutečnost, že Itálie je slabým článkem Evropské unie, překvapí málokoho. Státní dluh ve výši 133 procent hrubého domácího produktu. Ekonomika, jejíž výkonnost od roku 1999 nevzrostla.
více


6.3.2018 EKONOMIKA: Na český stůl české potraviny

Petr Holub1
Obchodní řetězce budou povinně nabízet určitý podíl českých potravin. Zákon s takovou povinností ohlásil ministr zemědělství Jiří Milek, ovšem dodal, že normu předloží sněmovně až ve chvíli, kdy vláda získá důvěru.
více


3.3.2018 EKONOMIKA: Sázka proti Evropě

Matěj Široký
euro-dollar
Jeden z největších hedge fondů Bridgewater, který spravuje aktiva v hodnotě 160 miliard dolarů, se rozhodl shortovat, tzn. vsadit na pokles ceny kurzu předních evropských společností.
více