16.4.2014 | Svátek má Irena


14.4.2014 ENERGETIKA: Čiré šílenství

Soudě podle vyjádření pro německý tisk publikovaného agenturou Reuters 6.4.2014 komisař Oettinger se v předvečer jednání o návrhu reformy zákona o obnovitelných zdrojích zřejmě rozhodl přimět spolkovou vládu Angely Merkelové k zásadnímu řešení chronických problémů energetické transformace, které podle...
více


12.4.2014 EKONOMIKA: Plýtvání miliardami i talenty

Světové ekonomické fórum publikuje každým rokem sérii žebříčků, jak se jednotlivé země umísťují v různých disciplínách. Není samozřejmě míněn sport, ale kvalita státu, kvalita podnikatelského prostředí, kvalita trhu a tak dále. Výsledkem je index globální konkurenceschopnosti neboli Global Competitiveness...
více


12.4.2014 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Radek Pavlíček
Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 7. 4. 2014.
více


12.4.2014 ENERGETIKA: Temelín u ledu?

Stalo se to, s čím se ČEZ už řadu měsíců netajil: jakmile vláda rozhodla, že stát nebude garantovat ceny elektřiny, oznámil šéf ČEZu Daniel Beneš, že firma tudíž ruší i tender na dostavbu Temelína. Což oficiálně zdůvodnil "turbulentním vývojem" energetického trhu, v jehož důsledku přestaly být investice...
více


12.4.2014 EVROPA: Neválčeme, obchodujme!

Evropská unie je oblastí bez válek. Státy EU spolu nebojují a lidé si užívají mírového života, věnují se práci, rodině, zábavě, obchodu. Považuje se to za hlavní hodnotu evropské integrace. Toho je třeba si vážit. Ale na periferii doutnají války.
více


11.4.2014 BIG EXPERT: Akcie

Dušan Jalový
Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 7. 4. 2014.
více


11.4.2014 EVROPA: Obnovitelné zdroje

Německo se dohodlo s Evropskou komisí na tom, že jeho průmysl bude moct nadále využívat výjimku z placení příspěvku na podporu obnovitelných zdrojů energie. A co ostatní? To je jedno, my jsme Německo!
více


12.4.2014 EVROPA: "Zelená" energetika

Bohumír Žídek
žárovka
Stále častěji se nám fanoušci Evropské unie a lidé vydělávající na "zelené energetice" snaží namluvit, že žádný zákaz žárovek vlastně neexistuje. Jejich argumenty se ale soustředí zejména na to, že neexistující zákaz je správný a nezbytný.
více


10.4.2014 EKONOMIKA: Rothschildové za to nemohou

Od začátku finanční krize dluh celého světa vzrostl o více než 40 procent. Jeho objem dosahuje sta bilionů dolarů (sto tisíc miliard). Rostou dluhy států a společnosti využívají rekordně nízkých úrokových sazeb k financování investic, oznámila agentura Bloomberg s odvolánímna Bank for International Settlements...
více


10.4.2014 ENERGETIKA: Paralyzované vedení ČEZ

Bohužel. České republice utíká mezi prsty jedinečná možnost zvýšit si svoji energetickou bezpečnost. Vedení ČEZ čelí trestnímu oznámení a je skandalizováno médii, ČSSD ve vládě tahá za kratší konec a ministr financí nevypadá na to, že by za současné situace dal ČEZ jakékoli záruky.
více


9.4.2014 EVROPA: Zrušení roamingu? Práce s horkou jehlou

Edvard Kožušník
Edvard Kožušník
Politici mívají před volbami tendenci narychlo předkládat voličům výsledky své parlamentní práce. Nejinak je tomu i tentokrát.
více


5.4.2014 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jaroslav Brychta
Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 31. 3. 2014.
více


4.4.2014 BIG EXPERT: Akcie

Karel Kabelka
Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 31. 3. 2014.
více


3.4.2014 EKOLOGIE: Budeme žít v bukolické krajině

Jak včera přinesly zpravodajské servery, oznámil americký Amazon, že v Brně stavět logistické centrum nebude. I ozval se jásot veliký od brněnských zelených a jak hned vyhlásil Martin Ander, předseda klubu zastupitelů za Stranu zelených v Brně, je to dobře: "Obří distribuční centrum Amazonu na Černovické...
více


3.4.2014 FINANCE: Bitcoin a filozofie

Virtuální měna bitcoin otřásla dosud příliš nezpochybňovaným právem státu usurpovat si pro sebe moc nad emisí peněz. Představa, že státní monopol nad penězi lze překonat a obejít, již není pouze doménou ekonomů rakouské školy.
více


3.4.2014 EKONOMIKA: Potravin z Ukrajiny netřeba se bát. Zatím

Zaplavení tuzemského trhu levnou zemědělskou nebo potravinářskou produkcí z Ukrajiny ve druhé polovině letošního roku s pravděpodobností hraničící s jistotou nehrozí. Zhruba tak by se daly ve stručnosti shrnout dopady zatím stále ještě pouze úmyslu Evropské unie dočasně zrušit v rámci hospodářské pomoci...
více


4.4.2014 GLOSA: ČR momentálně plní podmínky pro euro

Většina občanů České republiky se staví negativně k zavedení eura. Vyplývá to alespoň z nejnovějších výsledků průzkumu společnosti STEM. Vzhledem ke krizi eurozóny to není překvapivé zjištění.
více


31.3.2014 EKONOMIKA: Strategické zásoby v boji

Vláda USA v polovině března ohlásila, že nabídne na trzích 5 miliónů barelů ropy z nouzových rezerv státu. Podle komentáře Reuters se jedná o politické gesto vůči Rusku, že USA mají prostředky, kterými mohou srazit cenu pro Rusko klíčové komodity.
více


31.3.2014 EKONOMIKA: Vot éto paradox

Paradox sem, paradox tam, řekl si zřejmě prezident Obama, velkoryse přehlédl přípravu výstavby rusko-čínsko-indické velmoci a nařízl si větev sdělením, že USA i jejich evropští partneři jsou připraveni zavést opatření, která poškodí celé sektory ruské ekonomiky, a to prý dokonce i v tom případě, kdy...
více


31.3.2014 POLITIKA: Úspory? Ani omylem

Ministerstvo financí se po volbách kasalo, jak zatočí s mizernými veřejnými financemi. Jednou z hlavních cest měl být boj proti daňovým únikům. A teď tu tedy konečně máme recept. Rozumějme: Dostalo se nám vysvětlení, jakými způsoby to tedy Ministerstvo plánuje zaonačit. Abych pravdu řekla, nějak mi z...
více


29.3.2014 BIG EXPERT: Akcie

Radek Pavlíček
Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 24. 3. 2014.
více


29.3.2014 EKOLOGIE: Po nás potopa, ale bez vody

PO NÁS POTOPA. Všeobecně rozšířené rčení, kterému rozumí hnedle každý. Jak vzniklo? Slovo potopa má nesporně původ v biblickém vyprávění o velké potopě. To symbolizovalo obraz hrůzné zkázy za nesnášenlivost, pýchu a utlačování bližních.
více


28.3.2014 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jiří Šimara
Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 24. 3. 2014.
více


28.3.2014 FEJETON: Antoníne, topiči elektrárenský…

Od mládí jsem sváděl zdánlivě nikdy se nekončící boj s energií, jak už bývá údělem většiny z nás, tísnících se v tomto slzavém údolí. Jakmile jsem dosáhl věku, kdy už se dalo věřit, že si neublížím, bylo mou povinností starat se o topivo pro naše kamna.
více


26.3.2014 EKONOMIKA: Klaus kritizuje ČNB

Dokonce i ten, kdo opravdu nemá rád Václava Klause, mu musí jednu věc přiznat. Dokáže velmi efektivně dostat svá témata do veřejné debaty a trvat na nich tak dlouho, až se projeví, že měl aspoň v něčem pravdu. Prokázalo se to při jeho kritice nedostatků v evropské demokracii i při jeho útocích na ekologické...
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


24.3.2014 ZÁKLADY EKONOMIE (1): Obětované příležitosti

V sérii krátkých článků představíme jednoduchou formou několik základních poznatků ekonomie. V tomto prvním díle vysvětlíme podstatu nákladů obětované příležitosti.
více


24.3.2014 EVROPA: Hospodářské sankce proti Rusku jsou k ničemu

Když jsem chodila do základní školy, upřímně jsem nesnášela jednu ze svých učitelek. Nešlo o to, že byla přísná. Šlo o to, že si na můj vkus příliš zjednodušovala život. Když se banda tří kluků poprala, odmítla z pohodlnosti řešit, kdo je provinilcem, a nechala po škole celou třídu.
více


22.3.2014 VODNÍ HOSPODÁŘSTVÍ: Budoucnost Česka

Ivan Hošek
slapská přehrada
Česko patří k nejvyprahlejším zemím Evropské unie. Podle průzkumu celosvětově působící organizace Aquastat mají nižší zásoby podzemní vody na jednoho obyvatele jen Litva, Belgie, Kypr, Lucembursko a Malta.
více


22.3.2014 BIG EXPERT: Akcie

Jiří Zendulka
Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 17. 3. 2014.
více


21.3.2014 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Radek Pavlíček
Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 17. 3. 2014.
více


19.3.2014 ZEMĚDĚLSTVÍ: Protichůdné priority

Zejména proto, že se celá řada údajů týkajících se zemědělství nebo výroby potravin se obvykle prezentuje bez dalších souvislostí jako jednorázové údaje, působí mnohé, na první pohled správné priority, zcela protichůdně vůči jiným, na první pohled také správným prioritám.
více


18.3.2014 EKONOMIKA: Zbavení se komunismu a vstup do EU

Děkuji panu děkanovi prof. Slanému nejen za pozvání na Ekonomicko-správní fakultu Masarykovy univerzity (jestli se nemýlím, po sedmi letech), ale i za návrh tématu mého dnešního vystoupení.
více


18.3.2014 ŽELEZNICE: Přijedou rakousko-uherské rychlíky

Chtěli dopřát Čechům luxusu, dočkali se pokuty. Tak si mohou dnes připadat manažeři Českých drah, které dostaly pokutu 25 milionů za to, že porušily zákon o veřejných zakázkách nákupem sedmi rychlíkových souprav Railjet. Utěšit je může, že za škodu zaplatí sami Češi.
více


17.3.2014 EKONOMIKA: Zrušme tu pohanskou modlu

Hrubý domácí produkt! Kolik času a úsilí již ekonomové věnovali zkoumání a komentářům této zbožňované veličiny. Přívlastek "zbožňovaná" není přehnaný. HDP plní v ekonomii úlohu pohanské modly. Přitom z logického hlediska pro to není žádný podstatný důvod. Existuje řada jiných národních účtů, které by...
více


17.3.2014 EVROPA: Varování před evropskou krizí

Taky vás nadchly poslední zprávy, podle kterých česká ekonomika prudce ožívá? Taky jste se radovali nad zprávou, že v závěru loňského roku česká ekonomika rostla o 1,3 %? A zdálo se vám to ve srovnání s nedávnou recesí jako skvělý rozjezd? A byli jste rádi, že krize je už definitivně v tahu?
více