26.3.2019 | Svátek má Emanuel


26.3.2019 EKONOMIKA: Zdroje jsou – zatím

Marian Kechlibar
Pondělní vydání iDnes nás potěšilo zprávou o plánech ministryně Maláčové vydat příští rok na sociálních výdajích o 40 miliard korun více.
více


26.3.2019 ANALÝZA: Příčiny kalamity v českých lesích

forrest les
V České republice se nachází lesní pozemky na přibližně 34 % z celkové výměry, tedy na cca 2.660.000 ha. Výměra lesních pozemků se každoročně o stovky hektarů zvyšuje následkem zalesňování nevyužívaných zemědělských pozemků.
více


25.3.2019 PRAHA: Boj o peníze na správu mobiliáře začíná

praha znak
Provozovatelé reklamních ploch, a v zásadě nejspíš jen ti dva u nás největší, začínají bojovat o lukrativní zakázku od hlavního města. V červnu 2021 totiž končí firmě JCDecaux smlouva na správu pražského mobiliáře, tedy především zastávek MHD, zábradlí a laviček.
více


25.3.2019 EKOLOGIE: Poklad v mokřadu

Zbyněk Petráček
Mokřady patřily k nepřátelům člověka a civilizace. Podobně jako lesní masivy. Jestli kdysi k něčemu sloužily, pak k obraně.
více


22.3.2019 BIG EXPERT: Akcie

Jiří Zendulka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 18. 3. 2019.
více


21.3.2019 EKONOMIKA: Panda hlásí špatné zprávy

Luboš Smrčka 1
Nová studie uvádí, že celkový objem čínské ekonomiky je asi o dvanáct procent menší, než se předpokládalo. Zdá se, že země rostla v letech 2006 až 2016 zhruba o 1,7 procenta pomaleji, než udávaly oficiální statistiky.
více


21.3.2019 FINANCE: Bez státu by byl každý důchodce multimilionář

Roman Kříž
Že nás stát okrádá na důchodech, jsem psal už před pár měsíci zde. V jaké pozici je důchodce za stávajícího systému, kdy poníženě líbá ruku vládě, která mu chce valorizovat důchod o dvě stovky?
více


15.3.2019 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jan Berka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 11. 3. 2019.
více


16.3.2019 BIG EXPERT: Akcie

Martin Pecka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 11. 3. 2019.
více


16.3.2019 EKONOMIKA: Klidně sedíme, nic neděláme, čekáme

Luboš Smrčka 1
Stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko, není dobré – jak nás ostatně učí staré přísloví. A vyvozovat brzký příchod krize kvůli tomu, že loňský růst HDP byl pomalejší než ten předloňský, to je prostě absurdní.
více


15.3.2019 HYDROLOGIE: Chceme mít v budoucnu dost vody v Česku?

Ivan Hošek
slapská přehrada
Nezabývejme se světovou globalizací, kosmickým podnebím, emisemi, klimatickými změnami nebo koloběhem vody na zeměkouli.
více


14.3.2019 DOPRAVA: K zákazu provozu boeingů verze MAX

Lubomír Stejskal
Dvanáctý březen 2019 vejde do dějin civilního letectví jako „den zákazu“. Z rozhodnutí agentury EASA (European Aviation Safety Agency) byl na Starém kontinentu pozastaven provoz Boeingů 737 ve verzích MAX 8 a 9.
více


13.3.2019 DOPRAVA: Máme se bát boeingů? Či letadel vůbec?

Lubomír Stejskal
Dočetli jsme se, že firma Boeing by mohla mít problémy. Kvůli dvěma po sobě jdoucím podobným haváriím ve verzi 737 MAX 8.
více


13.3.2019 ŽELEZNICE: Solární elektrárny na dráze

Petr Holub1
Cestující vlakem mají novou starost s tím, jak přibývá mimořádných událostí, tedy srážek vlaků, případně jízdy na červenou.
více


12.3.2019 ENERGETIKA: Na koho se obracet při stávce za klima?

Vladimír Wagner
Na stránkách Greenpeace vyšel příspěvek jednoho z organizátorů české účasti ve „Stávce za klima“. V něm se přihlašuje k energetické vizi Greenpeace Energetická [r]evoluce a k jejich ekologickému aktivismu.
více


11.3.2019 EKONOMIKA: Pošty je nutno rušit

Markéta Šichtařová 5
Politici i pošťáci se začali bát: Média přišla se zprávou, že přichází tvrdá konkurence pro Českou poštu. Společnost Zásilkovna oznámila, že odstartuje doručování balíků nejen z e-shopů, ale i mezi fyzickými osobami navzájem.
více


9.3.2019 EKONOMIKA: Když se dva přes oceán perou

Pavel Kohout
Existuje málo oblastí, ve kterých se ekonomové shodnou tak dobře jako v otázce mezinárodního obchodu.
více


9.3.2019 ŽELEZNICE: Proč budeme vždycky jenom chudí?

vlaky 7
Protože nejsme dost odhodlaní. To slovo „odhodlaní“ jsem si vypůjčil v knize našeho premiéra „O čem sním, když náhodou spím“.
více


11.3.2019 LESNICTVÍ: Problém je o pár pater výše

Petr Havel
Největší kůrovcová kalamita v novodobých dějinách naší země, o jejíchž důsledcích se v poslední době, také v souvislosti s blížícím se jarem, opět intenzivně diskutuje, může být startovací plochou k zásadním změnám v našem lesnictví. Bude-li k tomu ale dostatek politické vůle, a nejen té.
více


8.3.2019 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jaroslav Brychta
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 4. 3. 2019.
více


8.3.2019 ŽELEZNICE: Obávám se, že prezident má pravdu

Lubomír Stejskal
Asi každého, kdo denně využívá veřejnou dopravu, vyděsily zprávy o nehodách na železnicí, k nimž došlo v posledních týdnech. Stejně jako děsí letecké katastrofy ty lidi kolem nás, kteří se bojí posadit do letadla.
více


7.3.2019 ENERGETIKA: Kyperské pole sváru

Marian Kechlibar
Podaří se malému ostrovu těžit v okolním moři zásoby zemního plynu i bez souhlasu tureckého prezidenta?
více


7.3.2019 FINANCE: Dluhopis? Lepší je sázet sportku

Luboš Smrčka 1
Schrödingerova kočka existuje pouze ve kvantové fyzice. A žena, která je těhotná i netěhotná zároveň, ta žije jen ve snech, protože buď chcete dítě, nebo kouřit 40 cigaret denně a vypít láhev bourbonu navrch.
více


6.3.2019 LESNICTVÍ: Nenechme se klamat

Petr Martan
Ministerstvo životního prostředí právě připravuje vyhlášku, kterou se má zvýšit rozloha území, kde se nezasahuje proti kůrovci a tím v budoucnu uschnou další tisíce hektarů lesů nejen na Šumavě, ale i ve vnitrozemí.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


5.3.2019 EKONOMIKA: Sorry jako. Zadarmo nižší daně nechtějte

Pavel Jégl
ANO se nadechlo k Velké daňové reformě, o které ještě nedávno nesnil ani Andrej Babiš.
více


5.3.2019 ČECHOVINY: Letadla skvělá, průměrná a špatná

Jan Čech
Airbus Intenational vydal oficiální zprávu o ukončení výroby monstra Airbus A 380. I vzpomněl jsem si na svůj příspěvek na Planes a zejména na jedovatou slinu „znalců“ letectví, kteří mě napadali v komentářích. Nevím, co na to říkají teď.
více


4.3.2019 EKONOMIKA: Socialistický pracovní týden

Markéta Šichtařová 5
Blíží se volby do Evropského parlamentu. Mnoha stranám hrozí, že zažijí velké ztráty. Mnoha hrozí, že se tam pravděpodobně už nikdy nepodívají. Je proto potřeba na poslední chvíli zaujmout voliče.
více


2.3.2019 BIG EXPERT: Akcie

Aleš Charvát
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 25. 2. 2019.
více


2.3.2019 GLOSA: Zeman i Babiš jsou dětmi ekonomické tísně

Lukáš Kovanda
V letošním roce jsou Češi s ekonomickou situací nejspokojenější v celé historii od roku 1997.
více


1.3.2019 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Libor Stoklásek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 25. 2. 2019.
více


1.3.2019 SVĚT: Černé díry v červených číslech 5

Marian Kechlibar
Megaprojekt Airbusu, čtyřmotorový A380, bude ukončen. Provoz vzdušných obrů nedává ekonomický smysl.
více


1.3.2019 EKONOMIKA: Roboti a proč (možná) rosteme pomaleji než Slovensko

Luboš Smrčka 1
Dostala se mi do rukou studie HSBC, která je (mimo jiné) o vztahu robotizace a demografické křivky. Nejsme na tom zle. Tedy – s demografickou křivkou na tom zle jsme. Ale s těmi roboty si vedeme vcelku dobře.
více


28.2.2019 ENERGETIKA: Temelín vs. Dukovany

Tomáš Jirsa
Představitelé státu oznámili, že se stát bude zabývat výhradně stavbou nového bloku v Dukovanech.
více


27.2.2019 ENERGETIKA: Jak je možné mít rád EU?

Jan Bartoň
Náměstek ministryně průmyslu a obchodu René Neděla to řekl na iDnes.cz naprosto bez obalu. EU po nás opět něco „chce“ a my se to snažíme splnit. To žádnou lásku k EU zcela jistě nevyvolá.
více


26.2.2019 FINANCE: Podpora vědy a výzkumu, nebo Kocourkov?

Tomáš Vaněk
Podpora vědy a výzkumu (VaV) z neveřejných zdrojů je jedním z velkých témat posledních let.
více