19.11.2017 | Svátek má Alžběta


18.11.2017 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Patrik Hudec
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 13. 11. 2017.
více


17.11.2017 BIG EXPERT: Akcie

Jan Berka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 13. 11. 2017.
více


10.11.2017 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jaroslav Brychta
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 6. 11. 2017.
více


9.11.2017 EKOLOGIE: Auta na vodík jedou na uhlí

Jiří Suk
environmental
V poslední době jsme svědky ofenzívy ekologicko-průmyslového komplexu (dále EPK) za rozvoj elektromobilů a aut na vodík, která mají zachránit zeměkouli před člověkem a člověka před znečistěným vzduchem. Zde se podívám na auta na vodík.
více


4.11.2017 EKONOMIKA: Hluboko v lesích - problém technický nebo politický?

Petr Holub1
Před volbami jsme se dostali do divokého proudu kauz a pseudokauz, ostatně podle očekávání. Přitom zapadla zpráva, která má zásadní důležitost pro budoucnost zdejší přírody, společnosti a České republiky obecně.
více


3.11.2017 BIG EXPERT: Akcie

Martin Pecka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 30. 10. 2017.
více


3.11.2017 ZEMĚDĚLSTVÍ: Krácení dotací

Petr Havel
Varování těch, kteří kritizovali strategii ministerstva zemědělství ve vyjednávání o podobě Společné zemědělské politiky EU (SZP) po roce 2020, které ortodoxně trvalo a trvá na tom, že velkým zemědělským podnikům nesmí být kráceny dotace, se naplňují.
více


30.10.2017 EKONOMIKA: Upracováni k smrti

Markéta Šichtařová 5
Znáte to: Den blbec. Ráno přivřete kocourovi ocas do dveří, ten vám za to pomstychtivě označkuje čerstvě vyprané prádlo. Manžel je v posledním tažení s rýmičkou a očekává, že ho budete konejšit.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


27.10.2017 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Aleš Charvát
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 23. 10. 2017.
více


26.10.2017 EKONOMIKA: Volby z jiného úhlu pohledu

Pavel Sekula
peníze koruna
Výsledky letošních parlamentních voleb jsou rozebírány množstvím komentátorů a více či méně fundovaných odborníků, kteří vidí příčinu volebních výsledků jednou v nedostatku osobností, podruhé v tom.
více


23.10.2017 EKONOMIKA: Regulovat máslo? Jen to ne!

Luboš Smrčka 1
Předvolební čas přinášel podivuhodné nápady. Jedním z nich je cosi, co bychom mohli nazvat „diskusí“ o regulaci ceny másla. Rozumím, že se nikomu nechce platit 65 korun za čtvrt kila, ale cenová regulace by byla krok do pekla.
více


21.10.2017 REALITY: Nafukování bubliny pokračuje

Luboš Smrčka 1
Poslední data statistického úřadu ukazují, že nafukování realitní bubliny úspěšně pokračuje. Meziroční růst ve druhém čtvrtletí o 13,3 procenta je pumpování cen na plný výkon. Průměr EU? 4,4 procenta.
více


21.10.2017 BIG EXPERT: Akcie

Michal Blažek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 16. 10. 2017.
více


20.10.2017 EKONOMIKA: Proč máslo ještě nezlevnilo

Petr Holub1
Máslo zdražují obchodníci, řekl ministr zemědělství Marian Jurečka. Zároveň poskytl internetovému deníku iDnes analýzy, kde se píše, že obchodníci inkasují až 50 procent marží.
více


17.10.2017 EKOLOGIE: Sucho souvisí s bio-sluníčkáři

Petr Martan
Kandidáti ve volbách do PS prý využívají strachu lidí k získávání voličů - např. strachu o vodu. Mají to však podloženo: dle veřejných map sucha byly Šumava a jižní Morava v září 2017 nejsuššími regiony v ČR.
více


16.10.2017 EKONOMIKA: Podle Sobotky jsem blázen

Markéta Šichtařová 5
Tak prý se Slováci mají dobře. Prý dokonce lépe než Češi. A prý je to tím, že už zavedli euro. Prý proto musíme euro taky rychle zavést, abychom se měli stejně dobře jako oni. Jo aháá. To jsou mi ale věci.
více


16.10.2017 EKONOMIKA: Docela ty Australany chápu

těžba uhlí coal
Memorandum zpravidla nemá právní závaznost. Stvrzuje věci už dříve řečené nebo učiněné a deklaruje vzájemnou dohodu o možných věcech příštích.
více


13.10.2017 BIG EXPERT: Akcie

Libor Stoklásek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 9. 10. 2017.
více


13.10.2017 EKOLOGIE: Vodní nádrže 2017

Petr Havel
Vzhledem k tomu, jak často se v tuzemských médiích řeší v současné době problematika sucha, klimatických změn a možného nedostatku vody v naší zemi v budoucnosti, je docela škoda, že naši novináři alespoň občas nenavštíví některou z četných odborných vodohospodářských a s vodou spojených akcí.
více


13.10.2017 EKONOMIKA: Každý ať si žije za své

Pavel Kohout
Názory na Katalánsko a jeho nezávislost připomínají fotbal: někdo fandí Barceloně, jiný Madridu. Platí to dokonce i pro odborníky z řad historiků, ústavních právníků a hispanistů. Jak lze vidět problém z ekonomického hlediska?
více


12.10.2017 EKONOMIE: Schizofrenní Nobel

Luboš Smrčka 1
Seveřané (později vysvětlím) udělili v týdnu mimo jiných i dvě Nobelovy ceny, které společně ukazují jistou dávku schizofrenie. První za mír a druhou za ekonomii (čestně a jak známo, cena za ekonomii vlastně není „Nobelova“).
více


11.10.2017 EKONOMIKA: Střízlivý pohled na těžbu lithia z Cínovce

Pavel Mises
Pavel Mises
Ministerstvo průmyslu a obchodu podepsalo 2. října s firmou European Metals memorandum o těžbě lithia. To vzbudilo zájem politiků a veřejnosti. Začaly se šířit různé nepodložené zvěsti o tom, že pod Cínovcem leží lithiový poklad, naše gigantické národní bohatství, které ministr prodal do ciziny.
více


11.10.2017 VĚDA: Rumová tresť a kombajn debility

Tomáš Vaněk
Jak si jistě pamatujete, před pár dny proběhlo v tisku, že EK chce zakázat používání rumové tresti, protože je „karcinogenní“, zároveň s prohlášením ministra zemědělství, že bude žádat o výjimku, a stanoviskem Potravinářské komory, že je to celé nesmysl.
více


10.10.2017 EKONOMIKA: Uber jako diagnóza dneška

Hanuš Velebný
Služba Uber už hýbe světem nějaký čas, ale poslední dny, co se rozhořel boj pražských taxikářů za její zákaz, lze v našich médiích na její jméno narazit prakticky denně. Proto jsem se rozhodl si o celé věci udělat obrázek a došel jsem k poměrně překvapivému závěru.
více


9.10.2017 EKONOMIKA: Proč zůstáváme chudými příbuznými?

Vlastimil Podracký
Vznik a důvod přetrvávání naší relativní chudoby oproti západním sousedům je důležité pochopit, abychom se správně rozhodovali v dalším vztahu k EU, k přijetí eura či vstupu to „tvrdého jádra“.
více


7.10.2017 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Josef Navrátil
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 2. 10. 2017.
více


6.10.2017 EVROPA: EU, cena másla a demokratický deficit

Martin Pánek
Zdražilo máslo. Lidé šílí, premiér Sobotka ustavuje vyšetřovací komisi a na obchodníky už se chystají úředníci s otázkou, proč prodávají drahé máslo, když lid si vyžaduje máslo levné. Není příliš jasné, co se má vyšetřit.
více


6.10.2017 BIG EXPERT: Akcie

Patrik Hudec
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 2. 10. 2017.
více


5.10.2017 EKONOMIKA: Produktivitu pronásledují paradoxy

Pavel Kohout
Na vysoce konkurenčním trhu se snadno zaměnitelnými výrobky nemusí mít vždy vyšší výkonnost za následek vyšší příjmy
více


4.10.2017 EKONOMIKA: Co Klaus neřekl - tentokráte o trhu

Václav Klaus1
Do rubriky Co Klaus neřekl, která je už více než deset let součástí mé webové stránky, jsem už dlouho nic nenapsal. Trochu jsem asi změkl, a proto mne různé absurdní výroky z nepřátelského ideového tábora dnes nechávají v klidu daleko více než v minulosti.
více


4.10.2017 GLOSA: EET je třeba zrušit, ničí živnostníky

peníze koruna
Díky EET prý budou platit daně i ti, co je neplatí, tvrdil Andrej Babiš. Podívejme se ale, jak platí daně některé velké firmy, například Babišova firma PREOL. Ta žije ze státních zakázek, protože dodává bionaftu do státního podniku Čepro, který patří pod Ministerstvo financí.
více


3.10.2017 EKONOMIKA: Statistická úvaha

Jaromír Buček
traffic
Prodeje nových osobních aut v r. 2016, respektive registrace podle společnosti JATO Dynamics, byly publikované na autobibli (1).
více


3.10.2017 DOPRAVA: Taxi vs. Uber

Martin Pánek
Uber oproti stávajícímu modelu taxislužby nabízí zejména (1) nižší ceny a vyšší přebytek spotřebitele, (2) vyšší efektivnost, (3) vyšší bezpečnost řidičů a zákazníků, (4) větší příležitost pro nedoslýchavé řidiče a zákazníky,...
více


2.10.2017 EKONOMIKA: Účet za devizové intervence teprve dostaneme

Martin Slaný
Devizové intervence České národní banky (ČNB) – česká obdoba kvantitativního uvolňování – byly při absenci skutečně podstatných (makro)ekonomických opatřeních vlády nejvýznamnějším, ale také nejspornějším hospodářsko-politickým rozhodnutím posledních let.
více


2.10.2017 EVROPA: Máslo, nový investiční hit

Markéta Šichtařová 5
A ejhle, politici konečně vymysleli neotřelé volební téma! Máslo! Ceny másla brutálně rostou. Podle ČSÚ byla cena másla v srpnu meziročně o 46 % vyšší. A od té doby opět cena rostla a každým dnem je na nových rekordech.
více