1.12.2015 | Svátek má Iva


1.12.2015 EKONOMIKA: Jen ho nechte, ať se bojí

Ladislav Franc
e-money
Když jsem Babiše volil, říkal jsem si: Dokáže vést rozsáhlou firmu k prosperitě, snad bude umět vést i stát. Stát není firma, ale nešť, on třeba i stát k prosperitě povede. Zatím bohužel nevidím nic, co by pro tento cíl udělal. ̈
více


30.11.2015 EKONOMIKA: Ceny vody

Petr Havel
Zájem médií i veškeré veřejnosti o téma vody každoročně eskaluje na konci roku, kdy majitelé a provozovatelé vodohospodářských sítí vyhlašují ceny vodného a stočného na rok následující.
více


30.11.2015 EKONOMIKA: Jak nám ty milardy nepomohly

Markéta Šichtařová 5
Už přes dvě stě miliard. To je podle čerstvé zprávy dosavadní letošní účet, který Česká národní banka zaplatila jako cenu za své úsilí udržet korunu k euru nepřirozeně slabou. A to ještě rok zdaleka nekončí.
více


27.11.2015 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Libor Stoklásek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 23. 11. 2015.
více


26.11.2015 EKONOMIKA: Proč jsou drahé švédské byty

Pavel Kohout
Je důvod, proč by se český občan měl zajímat o švédskou ekonomiku? Ano. Švédsko, podobně jako Česko, je středně velkou evropskou ekonomikou, která je vysoce otevřená a která není členským státem eurozóny.
více


26.11.2015 FINANCE: Jak sladit měnovou a makroobezřetnostní politiku ČNB?

Vladimír Tomšík, Jan Frait
peníze koruna
V září letošního roku uplynulo již 8 let od okamžiku, kdy se na finančních trzích objevily první signály potíží, které později přerostly do globální finanční krize a velké recese. V jejím průběhu centrální banky razantně reagovaly na rizika pro cenovou stabilitu a v konečném důsledku pro...
více


21.11.2015 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jan Bureš
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 16. 11. 2015.
více


19.11.2015 EKONOMIKA: Podpora českých potravin

Petr Havel
Po více než čtvrtstoletí došli také v naší zemi výrobci potravin společně s některými obchodníky k logickému a ze zahraničních zkušeností ve vyspělých zemích známému závěru.
více


18.11.2015 EKOLOGIE: Dotace na elektromobily je nemorální a neekologická

Michal Kašpárek
Motoristé by mohli už od poloviny příštího roku dostávat státní dotace na nákup auta na elektrický pohon nebo stlačený zemní plyn (CNG). Podle Hospodářských novin o jejich výši jednají ministři průmyslu a životního prostředí, Jan Mládek z ČSSD a Richard Brabec z hnutí ANO.
více


16.11.2015 EVROPA: Imigranty vyřeší neviditelná ruka trhu

immigration
Vážně si myslíte, že ekonomická mizérie, která po roce 2008 postihla Evropu, je něco bezprecedentního? Ráda bych sdílela váš optimismus.
více


14.11.2015 BIG EXPERT: Akcie

Radek Pavlíček
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 9. 11. 2015.
více


13.11.2015 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jiří Šimara
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 9. 11. 2015.
více


12.11.2015 FINANCE: Achilles želvu vidí...

Miroslav Singer
Jak ukázala i páteční diskuse s analytiky nad novou prognózou, jež následovala po čtvrtečním jednání bankovní rady o měnových otázkách, nová formulace vyjádření ohledně časování ukončení používání kurzu pro cílování budoucí inflace vzbudila rozruch mezi analytiky a nejen mezi nimi.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


10.11.2015 EKONOMIKA: Za vrcholem

Petr Holub1
Člověk nejsnáze zabloudí, když sestupuje z nějaké hory dolů. Naopak se zabloudit prakticky nedá, když se chci dostat na vrchol. To je jasné a každý turista s tím má praktické zkušenosti. Stejné pravidlo ovšem platí také v ekonomice.
více


10.11.2015 POLITIKA: Lobbisté v Bruselu a všude jinde

Václav Rambousek
Lobbismus asi prapůvodně skutečně vznikal někde tam dole v hotelových halách, kde lobbisté čekali na vlivné politiky, až vstanou od snídaně nebo od něčeho jiného - anebo až zkrátka vstanou.
více


10.11.2015 EKONOMIKA: Konec roamingu?

Petr Mach2
„Oběd zdarma“ neexistuje. Levnější volání ze zahraničí zaplatíme kvůli nové regulaci roamingu vyššími cenami doma. Řešením drahého volání ze zahraničí je konkurence a inovace, ne další regulace.
více


7.11.2015 EKONOMIKA: OZE za všechny prachy

Jan Kalíšek
Doposud jsme platili za každou megawatthodinu 495 Kč bez DPH (s DPH 599 Kč). Podle tohoto návrhu se pro malospotřebitele bude tato částka počítat podle hodnoty jističe, a to částkou 21,98 Kč / A za měsíc (s DPH 26,60 Kč). Nezajímá? Tak si uvedeme pár čísel, ta vás probudí.
více


7.11.2015 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Aleš Charvát
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 2. 11. 2015.
více


6.11.2015 BIG EXPERT: Akcie

Jiří Zendulka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 2. 11. 2015.
více


5.11.2015 SVĚT: Ekonomika jednoho dítěte

Pavel Kohout
Čínská vláda oznámila konec politiky jednoho dítěte. Velmi kontroverzní opatření z oblasti sociálního inženýrství končí. Bude to pro Čínu znamenat zásadní změnu?
více


5.11.2015 EKOLOGIE: Dieselgate (4)

Ivo Strejček
S přibývajícím časem se ukazuje, že problémy s emisemi nemá jen část motorů koncernu Volkswagen, ale rozdíl v „laboratorních“ a reálných emisích postihuje dieselové motory plošně napříč celým odvětvím.
více


4.11.2015 EKOLOGIE: Dieselgate (3)

Lukáš Kovanda
Pohroma, která Volkswagen dostihla (ale která jej určitě nepoloží), může mít i světlou stránku. Když pomůže otevřít oči těm, kteří stále ještě bláhově věří, že do země zaslíbené vede cesta dlážděná stále novými regulacemi, stále objemnějšími a zároveň titěrnějšími.
více


3.11.2015 EKOLOGIE: Dieselgate (2)

Ivan Brezina
Běžný zákazník nebyl „podvodem” nijak poškozen. Když sedíte v autě, je přece jedno, kolik to auto produkuje emisí. Jde vám jen o to, abyste bezpečně dojeli do cíle.
více


3.11.2015 POTRAVINÁŘSTVÍ: Boj o kompetence hygieniků

Petr Havel
Upřímně řečeno, ve světle množství fotograficky zdokumentovaných případů „dodržování“ hygieny v podnicích veřejného stravování, především provozů restaurací, by měl hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta ohledně tématu hygieny v těchto provozech maximálně tak mlčet.
více


2.11.2015 EKOLOGIE: Dieselgate (1)

Markéta Šichtařová 5
Kauza Volkswagen nyní válcuje (minimálně ve finančním světě) vše ostatní: Řecko je zapomenuto (byť má čerstvě po volbách), Čína je zapomenuta (ačkoliv její akcie pokračují v propadu), ani imigranti a kvóty, které tolik pálí Čechy a Slováky, nestály spekulantům za pozornost.
více


2.11.2015 EKONOMIKA: Reinkarnace šrotovného

Jan Skopeček
Ministr životního prostředí společně s ministrem průmyslu a obchodu mají v plánu oživit u nás pozapomenutou, ale hlavně nesmyslnou ideu z doby nejhorších krizových let – šrotovné.
více


31.10.2015 BIG EXPERT: Akcie

Michal Chrvala
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 26. 10. 2015.
více


30.10.2015 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Martin Pecka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 26. 10. 2015.
více


29.10.2015 EKONOMIKA: Jak velkou katastrofou by bylo opuštění EU?

Markéta Šichtařová 5
Nevím sice tak docela proč, ale vypozorovala jsem, že v poslední době se začaly povážlivě množit dotazy novinářů na téma: „Jak velkou ekonomickou katastrofou by pro ČR bylo opuštění EU?“
více


29.10.2015 EKOLOGIE: Potomci se mají nač těšit

Petr Havel
Jako výsměch právě probíhajícímu Mezinárodnímu roku půdy lze hodnotit sérii připravovaných novel zákonů a dalších opatření týkající se nakládání s půdou v České republice.
více


28.10.2015 SVĚT: Mohutné protesty v Berlíně. Proč asi?

Karel Wágner
Redakce iDnes nás pravidelně informuje o nejrůznějších demonstracích na podporu uprchlíků i protestech proti ilegálním imigrantům. Nejen u nás, ale i v ostatních zemích EU.
více


27.10.2015 EVROPA: Co říká aféra Volkswagen o environmentální politice?

Ladislav Jakl 1
Environmentální politika EU není ničím novým. Je to zrovna aktuálně nejúčinnější nástroj lobbistů, jak někomu zajistit zvýhodnění na trhu. Dříve se ke stejnému účelu používaly nástroje jiné a zase jiné se užívat budou, až zelený fanatismus vyjde z módy. Princip ale byl a zůstane stejný.
více


27.10.2015 EKOLOGIE: Zrada ideálů Vítězného Listopadu

Václav Vlk st.
Tak zradu památky Slavného Květnového Osvobození už jsme měli. Taky zradu Vítězného Února. A dnes jsme dospěli k tomu, že prý jsme se navrátili před rok 1989 a tak zradili ideály revoluce. Prohlásil tuhle v novinách Bursík.
více


26.10.2015 FINANCE: Jak kus svých úspor zrušit

Markéta Šichtařová 5
Dlouho jsme o původně výbušném druhém penzijním pilíři neslyšeli. Jenomže před pár dny druhým hlasováním v Poslanecké sněmovně prošel návrh na jeho zrušení, teď nezadržitelně míří k závěrečnému hlasování.
více


24.10.2015 BIG EXPERT: Akcie

Patrik Hudec
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 19. 10. 2015.
více