16.8.2018 | Svátek má Jáchym


16.8.2018 EKONOMIKA: Nemocné banky na Bosporu

Pavel Kohout
Turecké hospodářství si v průběhu historie udělalo svoji pověst. Stačí připomenout měnovou a bankovní krizi během let 2000–2001.
více


15.8.2018 LESNICTVÍ: Pesimistická předpověď

Radomír Mrkva1
Kalamita probíhá neustále, mimo obrovské škody se nepředstavitelně změní krajina, do lesa si na procházku nebo na houby nezajdeme desítky let
více


15.8.2018 EKONOMIKA: Neefektivita a šlendrián

Jiří Weigl
Růst prostředků na financování vědy a výzkumu je u nás vzývanou prioritou za všech režimů. Pamětníci si nepochybně vzpomenou na nekonečné prázdné omílání „vědeckotechnické revoluce“ a „urychlení inovací“ za minulého režimu.
více


14.8.2018 EKONOMIKA: Kdo nečerpá dotace, je hospodářský škůdce!

peníze koruna
Přečetl jsem si výbornou glosu, ve které je sdělení, že z pohledu Evropské unie „jeden z nejsmrtelnějších hříchů je nečerpání dotací“.
více


13.8.2018 PRAHA: O bezvýznamnosti Airbnb pro trh s byty

Luboš Smrčka 1
Přibývá tvrzení, že regulace Airbnb vyřeší bytovou krizi v Praze. I když tuto formu podnikání zakážeme, nevyřešíme vůbec nic. Ve skutečnosti jsou kořeny bytové krize jinde a jsou hlubší, než aby je ovlivnily krátkodobé pronájmy.
více


10.8.2018 BIG EXPERT: Akcie

Michal Blažek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 6. 8. 2018.
více


11.8.2018 GLOSA: Málo publikovaná zpráva EPA

Dušan Neumann
Dlouho odkládaná zpráva EPA (americké ministerstvo životního prostředí) „Biopaliva a životní prostředí“ dokládá, že biopaliva obsahující etanol vyrobený z kukuřice a sojových bobů způsobují vážné škody přírodě - negativně ovlivňují kvalitu vody, vzduchu i půdy.
více


10.8.2018 VODA: Bude jako v sedmačtyřicátém?

Zbyněk Petráček
Již se prosadil názor, že sucha a povodně představují dvě strany téže mince změny klimatu. Čím více klesá zadržovací schopnost krajiny, tím rychleji z ní odteče voda i z vydatných srážek a tím snazší je nástup sucha.
více


9.8.2018 EKONOMIKA: Děs v Čechách

Luboš Smrčka 1
Česká sociální média oplývají schopností objevovat Ameriku a děsit se. V občasných vlnách je zaplavují strašidelné zprávy o smrtícím odlivu dividend ze země. Jen si to představte! 270 miliard korun v tahu...
více


9.8.2018 EKOLOGIE: Dvojitá lesní katastrofa

Petr Holub1
Výlety po volné krajině nabízejí poslední dobou zvláštní pohled. I když je teprve začátek srpna, listy žloutnou a někde už začaly opadávat. Něco podobného se děje i ve smrkových lesích, které pro změnu mění zelenou barvu na hnědou, a kde stromy rovněž shazují jehličí.
více


8.8.2018 LESNICTVÍ: Kůrovcová katastrofa

Jan Štrobl
wood forrest lesy
Pokud se někde přemnoží kůrovec, myšleno lýkožrout smrkový, mluvíme obvykle o kalamitě, kterou je nutno okamžitě řešit. To, co se děje několik posledních let v naší zemi, není kalamita, ale katastrofa!
více


8.8.2018 EKOLOGIE: Hoří, hoří! Bude lépe?

Eva Kislingerová
Letošní léto se do povědomí mnoha z nás mimo jiné zapíše jako období nevídaného sucha a čas devastujících požárů.
více


8.8.2018 EKONOMIKA: Příliš dlouho na přímém slunci

Petr Holub1
Ve chvíli, kdy se začínají rojit nová ekonomická data, tak běžný občan či spotřebitel především ztratí přehled. Tam někde nahoře mezi nejvlivnějšími bankéři, ministry nebo analytiky se vedou moudré a složité řeči, kdo se v tom však má vyznat.
více


8.8.2018 GLOSA: Energetická nezávislost...

Milan Vodička
Milan Vodička
Ještě loni na podzim se stále v médiích probíraly výhody a nevýhody několika variant dostavby jaderných bloků v Dukovanech a Temelíně. Ve hře byly možnosti dostavby bez účasti státu i s účastí státu. Pak bylo dlouho ticho, asi chyběla vládě důvěra.
více


7.8.2018 EKONOMIKA: Piketty a poražený národ

Martin Slaný
Na Facebooku se poslední dobou šíří příspěvek francouzské ekonomické pop-star T. Pikettyho, ve kterém vnímá mj. ČR za poražený národ díky obrovskému odlivu dividend, který není sto vykompenzovat ani příliv EU-dotací.
více


7.8.2018 EKOLOGIE: Na pokraji plastové kalamity

Jaroslav Petr
Ekonomicky vyspělé země – včetně států Evropské unie – dlouho řešily likvidaci svých odpadů exportem do Číny. Ta však dovoz čtyřiadvaceti druhů odpadu z ciziny drasticky omezila. Svět přemýšlí, co dělat nyní.
více


6.8.2018 EKOLOGIE: Správci NP Šumava zešíleli

Tomáš Jirsa
Celou republiku sužuje sucho a kůrovcová kalamita. Zatímco ve většině lesů je působení kůrovce vnímáno jako zmar, v Národním parku Šumava byl kůrovec od dob ministra Martina Bursíka vnímán jako lékař lesa.
více


4.8.2018 BIG EXPERT: Akcie

Michal Šoltés
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 30. 7. 2018.
více


3.8.2018 EKONOMIKA: Příměří s Trumpem - prst na spoušti

Pavel Jégl
Donald Trump a Jean-Claude Juncker se dohodli, že Amerika a Evropská unie budou jednat o nulových clech a nulových subvencích na průmyslové zboží (s výjimkou aut). Co víc, ve společném prohlášení ujistili, že chtějí odbourávat obchodní bariéry i v dalších odvětvích.
více


2.8.2018 EKONOMIE: Textilní apokalypsa

textil látky
Pesimismus je přitažlivější než optimismus. Bubnování na poplach a zvěstování příchodu katastrofy spolehlivě přehluší jakoukoli vítěznou píseň. Roku 1798 prezentoval reverend Thomas Malthus „Esej o principu populace“, kde vytvořil první katastrofický scénář.
více


2.8.2018 EKONOMIKA: Americké čekání na recesi

Pavel Kohout
Dvacátého šestého července 2018 neměl Mark Zuckerberg šťastný den. Akcie společnosti Facebook spadly o 19 procent, a jeho jmění se tak scvrklo o téměř 16 miliard dolarů.
více


1.8.2018 EKONOMIKA: Rusko není pro USA soupeř

Martin Slaný
Většina komentátorů a novinářů by ráda ve svém šablonovitém uvažování světa jako hlavního soupeře Spojených států stále viděla Rusko. Rádi by vzkřísili animozity z dob studené války a využívají každé příležitosti k tomu, aby staré bipolární rozložení světa oživovali.
více


31.7.2018 EKONOMIKA: Unijní dotace nejsou žádné dobro

František Petrík
euro bankovky
Mluví se o tom, jestli dotace jsou dotace z Unie dobro nebo zlo. Samozřejmě nenapíšu nic nového, ale opakování je matka moudrosti. Zde jsou některé negativa dotací přicházejících z Unie do ČR.
více


28.7.2018 BIG EXPERT: Akcie

Martin Pecka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 23. 7. 2018.
více


27.7.2018 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Aleš Charvát
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 23. 7. 2018.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


25.7.2018 EKONOMIKA: Podnikatelský trik

Miroslav Pivoda 1
Nejde zatím o často používaný trik, ale je zajímavé, proč a jak k němu dochází. Nejčastěji jde o prověření obchodní poptávky po službě v reálném prostředí (nikoliv jen pomocí akademické spekulace).
více


23.7.2018 EKONOMIKA: Kdy evropskou měnu?

Luboš Smrčka 1
V médiích ta diskuse na čas utichla, ale ekonomové ji vedou dál. Kdy bude doba pro přijetí eura? Část kolegů zarputile odpovídá: Nikdy! Nebyl bych tak přísný. Moje verze: Až bude euro za dvacku, plat 40 tisíc a Itálie na uzdě...
více


23.7.2018 EKOLOGIE: Příčiny zhoršeného stavu lesů v Čechách

forrest
V posledních době se na všech úrovních hovoří o zhoršujícím se stavu lesních porostů a o kůrovcové kalamitě.
více


21.7.2018 EKONOMIKA: Je EU nepřítel USA?

Roman Kříž
Rozhořela se nám ekonomická válka. Americký prezident uvaluje cla na další a další výrobky z Číny a EU, Čína a EU uvalují cla odvetná… Donald Trump se dokonce nechal slyšet, že EU je (ekonomický) nepřítel USA.
více


20.7.2018 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Libor Stoklásek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 16. 7. 2018.
více


17.7.2018 EKONOMIKA: Na obzoru horší časy?

Petr Holub1
Odehrávají se věci, které se už v tuzemském hospodářském životě dlouho nestaly. Inflace opět vyrostla přes 2,5 procenta a odborníci prorokují, že nás proto ještě v létě čeká další zvýšení základní sazby České národní banky.
více


14.7.2018 BIG EXPERT: Akcie

Michal Šoltés
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 9. 7. 2018.
více


13.7.2018 LESNICTVÍ: Vrtěti kůrovcem

Vladimír Simanov
Podle politiků a médií prochází české lesnictví nebývalými zvraty. Počátkem roku bylo ve skvělé kondici a předmětem chvalozpěvů k 25. výročí transformace; koncem dubna byla apokalypsa, největší kůrovcová kalamita od dob Marie Terezie, bezprecedentní ekologická katastrofa apod.; a od počátku května...
více


13.7.2018 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 9. 7. 2018.
více


13.7.2018 NÁKLADNÍ DOPRAVA: Pravidla neprošla...

Pavel Svoboda EP
Reformní pravidla pro přeshraniční nákladní dopravu neprošla hlasováním pléna Evropského parlamentu. Poslanci navrhovanou reformu poslali zpátky do výboru pro dopravu, kde se budeme snažit dále bojovat za co nejlepší podmínky pro naše dopravce.
více