24.7.2014 | Svátek má Kristýna


24.7.2014 EKONOMIKA: Ve zhoubném cyklu

Akciový index MSCI Euro nabyl na hodnotě téměř o 17 procent během posledních dvanácti měsíců. Za poslední dva roky získal celkově téměř 40 procent. Od bodu nejhlubšího propadu v únoru 2009 získaly akcie eurozóny pěkných 75 procent.
více


22.7.2014 EKONOMIKA: Hra s bublinami

Od doby, kdy potíže hypotečních agentur Freddie Mac a Fannie Mae odstartovaly začátek hospodářské recese, uplynulo již šest let. Probíhající známky oživení vyvolávají opakovaně otázku: Je krize definitivně za námi nebo dosavadní opatření jen oddálila další ekonomický propad?
více


21.7.2014 GLOSA: Sankce proti Rusku jsou hloupé

Když vám něco nejde a ostatní to vidí, máte dvě možnosti. Buď se podíváte do zrcadla, přijmete, že něco děláte špatně, a změníte sebe, nebo najdete pro ostatní viníka vlastních neúspěchů jinde.
více


21.7.2014 EUROGLOSA: Eurofondy na OZE byly využívány neefektivně

Eurofondy sa neefektivite nevyhnú v žiadnom odvetví, výnimkou nie sú ani obnoviteľné zdroje energie. Vyplýva to zo správy, ktorú nedávno vydal Európsky účtovný dvor.
více


21.7.2014 EKONOMIKA: Proč Kvitová utekla?

Evžen Korec
Evžen Korec
Ve všem tom kvikotu kolem Petry Kvitové, jehož jsme v posledních dnech svědky, poněkud zanikla vlastně mnohem podstatnější novina. Podle Světového ekonomického fóra u nás panují druhé nejhorší podmínky pro rozjezd podnikání ze všech zemí Evropské unie!
více


21.7.2014 EKONOMIKA: Varování

„Přízrak krize zase ožívá!“ „Doktor Zkáza čeká splasknutí cenové bubliny!“ „Přijde krach a bída, jaká ještě nikdy nebyla, tvrdí miliardář Donald Trump!“ „Významný ekonom Nouriel Roubini opět varuje!“
více


19.7.2014 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jan Bureš
Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 14. 7. 2014.
více


18.7.2014 BIG EXPERT: Akcie

Jiří Zendulka
Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 14. 7. 2014.
více


18.7.2014 ENERGETIKA: Co dál s ČEZ?

Sleduji situaci v naší největší energetické společnosti ČEZ velice pozorně skoro čtvrt století. V posledních deseti letech se vzrůstajícím znepokojením.
více


16.7.2014 EKOLOGIE: Domácí elektrárny

Komik Felix Holzmann kdysi řekl: „člověk si nemusí kupovat celej pivovar, když se chce napít piva.“ Po několika desetiletích pan RNDr. Martin Bursík chce, abychom si začali pořizovat a provozovat vlastní, domácí elektrárny a tímto dali na frak velikým energetickým společnostem - dodavatelům.
více


15.7.2014 GLOSA: Tunel Blanka aneb Čína náš vzor

Tak se dozvídáme od pana primátora Hudečka, že tunel Blanka bude otevřen až po komunálních volbách, někdy v březnu 2015. Začínám pochybovat. Kdo by na jeho otevření mohl mít zájem?
více


14.7.2014 EKONOMIKA: Platy státních šéfů

Jan Urban
peníze koruna
Jedním z nejúzkostlivěji střežených ekonomických tajemství v ČR jsou platy šéfů státních firem. Jejich výši se zatím nepodařilo zjistit ani vládě. Když se o to nedávno pokusila, nezjistila dokonce ani to, nakolik ministerstva, pod která státní podniky spadají, dodržují zásady odměňování státních manažerů,...
více


14.7.2014 EKONOMIKA: Nové zdražení na spadnutí? Nová intervence?

Nepochybuji, že listopadová intervence České národní banky (ČNB), pro kterou se u české veřejnosti vžil velmi sugestivní, byť značně zavádějící název „zdražení“, zůstala všem hluboko v paměti.
více


12.7.2014 EKONOMIKA: Zlo nejsou daňové ráje...

Marek Numerato
peníze koruna
Prohlubující se zadlužení ekonomik vede politické představitele nejvyspělejších států k tomu, aby hledali řešení ve zvyšování daní. Jiné možné řešení - zeštíhlování státu - je nepopulární, protože je s ním spojeno propouštění včetně likvidace lukrativních postů pro loajální členy, podporovatele a sponzory...
více


12.7.2014 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jaroslav Brychta
Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 7. 7. 2014.
více


11.7.2014 BIG EXPERT: Akcie

Karel Kabelka
Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 7. 7. 2014.
více


12.7.2014 EKONOMIKA: Národní hospodářství je jako dobrá nálada

Andrej Babiš působí nezranitelně, ale jeho doba jednou skončí. Chceme-li, aby po Babišovi přišel režim poskytující podmínky pro svobodu, prosperitu a klidný slušný život, potřebujeme porozumět příčinám, které způsobily erozi a posléze zánik režimu předbabišovského. A potřebujeme se také zbavit některých...
více


10.7.2014 PODNIKÁNÍ: Konec nesmyslného opatření

Takzvané rodné listy alkoholu, které na popud exministra zdravotnictví Leoše Hegera zavedla vláda Petra Nečase, konečně končí. Dlužno přitom říci, že šlo o opatření, které nemělo, nemá a v případě nějakého opětného zavedení nebude mít prakticky žádný vliv na snížení rizik.
více


5.7.2014 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Dan Báča
Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 30. 6. 2014.
více


5.7.2014 EKONOMIKA: Co se v Evropě (a USA) zvrtlo

Jim Davidson
dollar
Helga je vlastníkem baru. Zjišťuje, že téměř všichni její zákazníci jsou nezaměstnaní alkoholici a jako takoví si již nemohou dovolit podporovat její bar.
více


4.7.2014 USA: Jak na housenkové dráze

Minulý týden americký Úřad ekonomických analýz, což je analogie našeho Statistického úřadu, přišel s překvapivou zprávou: za první čtvrtletí letošního roku se HDP Spojených států snížil o 3 % ve srovnání s loňským rokem.
více


4.7.2014 EKONOMIKA: Jak neměřit inflaci

Ekonomové stále ještě úplně neodpověděli na otázku, proč v roce 2008 nastala světová finanční krize. Jedním z pravděpodobných vysvětlení je chybná měnová politika na základě nesprávně měřené inflace.
více


4.7.2014 BIG EXPERT: Akcie

Patrik Hudec
Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 30. 6. 2014.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


3.7.2014 EKONOMIKA: Zemědělské dotace

S blížící se konečnou podobou dotačních programů pro zemědělce a rozvoj venkova přibývá důraznějších, obvykle negativních posudků na to, jak hodlá současné vedení ministerstva zemědělství a jeho úředníci evropské i naše peníze na tyto účely utratit.
více


1.7.2014 PODNIKÁNÍ: Konec rodných listů

V naprosté tichosti končí jedno z kontroverzních opatření, kterým se vláda po září 2012 snažila vyčistit trh od nelegálního alkoholu - rodné listy alkoholu.
více


30.6.2014 EKONOMIKA: Ceny realit zase rostou

V poslední době si nějak nejsem jistá, co je a co není legrace. Například manžel mi u snídaně vlepí hubičku, pak si mě pozorně prohlíží, chvíli čeká, až z něj nakonec vypadne: „Hm, zase to nefunguje.
více


28.6.2014 EUROGLOSA: Recept na záplavy

Európska byrokracia je pre ľudí zvyčajne veľmi vzdialeným pojmom. Byrokratické nariadenia EÚ znižujú HDP a komplikujú vytváranie pracovných miest, no tieto zmeny sú pre ľudí príliš abstraktné na to, aby si reálne uvedomovali ich dopad.
více


28.6.2014 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Karel Kabelka
Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 23. 6. 2014.
více


28.6.2014 EVROPA: Proč Česko nechtějí v eurozóně

Evropská komise před pár dny vyjmenovala ty členské státy, které údajně nejsou zatím připraveny na vstup do eurozóny a situace v těchto zemích bude takzvaně „přešetřena“ nejdřív za dva roky.
více


27.6.2014 BIG EXPERT: Akcie

Dušan Jalový
Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 23. 6. 2014.
více


27.6.2014 EKONOMIKA: Úskalí čínského rozmachu

Když vedl v roce 1974 čínský politik Teng Siao-pching, budoucí reformátor a faktický vůdce země, delegaci Číny do newyorského sídla Organizace spojených národů, s jistým překvapením zjistil, že nejlidnatější stát na světě má stěží prostředky na zaplacení letenek všem účastníkům výpravy.
více


25.6.2014 ENERGETIKA: Pět důvodů, proč je třeba prolomit těžební limity

Že povrchové doly nejsou tak zajímavé jako prvoligový fotbal nebo skandály celebrit? Omyl! Nedávno se stalo hned pět zásadních věcí, kvůli kterým musíme co nejdřív hrábnout pod zem.
více


25.6.2014 EKONOMIKA: Ano, (s řepkou) bude líp

Vraťme se do roku 2010. Den před volbami přehlasovala poslanecká sněmovna prezidentovo veto ohledně navýšení podílu biosložek v palivech. Andrej Babiš se veřejně přiznal k cílenému lobbingu, protože měl značný zájem na tom, aby norma začala platit co nejdříve, a dokonce se mu podařilo prosadit i vyšší...
více


21.6.2014 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Radek Pavlíček
Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 16. 6. 2014.
více


20.6.2014 BIG EXPERT: Akcie

Michal Chrvala
Kurzy.cz
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 16. 6. 2014.
více