19.5.2024 | Svátek má Ivo


USA: Nebetyčné plýtvání

17.4.2024

Rada pro bezdomovectví státu Kalifornie utratila za posledních 5 let (2018–2023) astronomických 24 miliard dolarů (bezmála 570 miliard korun). Celkový počet bezdomovců se však za stejné období zvýšil o 32 procent (a v hlavním městě Sacramento dokonce o 67 procent).

Celkový počet lidí žijících v Kalifornii na ulici se zvýšil na neuvěřitelných 171 000 osob – třetina všech lidí bez domova v USA žije v Kalifornii, nejbohatším státě USA.

Neuvěřitelných 3,6 miliardy dolarů vláda demokratického guvernéra Gavina Newsoma zaplatila provozovatelům hotelů a motelů. Kalifornští socialisté za totéž období podpořili „program bydlení“ částkou 760 milionů dolarů. To je jakýsi ekvivalent příspěvku na bydlení těm, kteří své bydlení sice mají, ale nemají na jeho provoz. Průměrně kalifornská vláda vyplatí každému žadateli 17 000 dolarů ročně (cca 403 000 korun ročně neboli 33.583 korun měsíčně).

Jednoduchým výpočtem tak dojdeme k výši příspěvku na jednoho bezdomovce. Ten činí 28 000 dolarů ročně, tj. asi 665 000 korun ročně. Náklad na bezdomovce tak atakuje průměrnou výši splátky Američana na hypoteční úvěr (2 675 dolarů měsíčně za rok 2023). Dá se říci, že být bezdomovcem v Kalifornii je stejně nákladné, jako splácet hypotéku na malý domek nebo byt.

Aby bylo jasné o jak nebetyčné plýtvání jde, uvědomme si, že zdravotní péče všech 10 milionů obyvatel České republiky, včetně neznámého počtu přistěhovalců, turistů a všech ostatních návštěvníků naší země stála v roce 2021 jen o deset miliard korun více, než starost Kaliforňanů o svých 171 000 bezdomovců.

Možná namítnete, že pokud by kalifornská vláda tyto peníze nevynaložila, bylo by bezdomovců ještě více. Jenže počet bezdomovců roste, takže Kalifornie utrácí stále více a více za bezdomovectví, ale problém se stále zhoršuje a zhoršuje.

Gavin Newsom, guvernér Golden state, ještě stále nehodil flintu do žita pokud jde o prezidentování místo duševně ne úplně čilého Josepha Bidena. Biden je stále jediným prezidentským kandidátem Demokratické strany USA, ale to neznamená, že se nemůže jeho zdravotní stav znenadání zhoršit… Představa, že by guvernér Newsom dostal životní příležitost zavést demokratický socialismus po celých Spojených státech, je pro většinu republikánských voličů přímo děsivá … Kalifornie hospodaří v posledním fiskálním roce s deficitem 73 miliard dolarů. To je asi 1,7 bilionu korun… Kalifornie je střediskem korupce, zločinů, gangů, drog a všeho špatného, co znáte.

Na obrázku vidíme Gavina Newsoma (56) guvernéra Kalifornie. Z jeho státu odcházejí nejvýznamnější firmy – stěhují se za nižšími daněmi a tam, kde je bezpečno.