19.5.2024 | Svátek má Ivo


Do práce od 14 aneb Goodbye dear snowflakes!

20.4.2024

Když jsem se dočetl, že Ministerstvo práce plánuje snížit věk vstupu na pracovní trh, napsal jsem na Messenger své 12 leté dceři Klaudii: Ahoj miláčku. Za dva roky budeš mít v kapse svoji první pracovní smlouvu. Vyděláš si peníze a život bude mnohem bohatší!

Její reakce: Jooooooo!

Bavil jsem se nedávno s jednou ukrajinskou matkou. Její dcera chodí na housle a na Taekwondo, korejské umění sebeobrany. Chvíli jsem přemýšlel nad tou zvláštní kombinací. Umění a sebeobrana? To přece není nic pro současnou křehkou mládež. Vždyť to jsou všechno rychle rozpustné sněhové vločky! Ale pak mi došlo, že je to vlastně skvělá kombinace, to umění a to taekwondo, a že bychom přesně tohle měli učit naše děti, protože to hezky pasuje do dnešního světa. Umění přece posiluje duševní zdraví našich ratolestí pravděpodobně mnohem víc, než kdyby se posadili na gauč v ordinaci dr. Cimického. A bojové sporty? Naprostá nezbytnost, protože jsme si v EU zakázali nože namísto toho, abychom se s nimi naučili zacházet! Takže v konfliktech, kterých v západní Evropě denodenně přibývá, mají navrch ti, kteří si nože nezakázali. Logicky. A co teď s tím? Jako rodič 12 leté holky plánuju, že v dohledné době zaplatím výcvik v izraelském stylu sebeobrany Krav Maga jak sobě, tak své nezletilé dceři. A propos, až v Brně potkám pana ministra školství, navrhnu mu zařazení Krav Maga do školních osnov. Protože mít své dítě pod kontrolou přes nějakou aplikaci je samozřejmě fajn a cool, ale vědět, že se vaše děcko ubrání pokusu o útok, tomu se fakt nic nevyrovná, to jako rodič prostě chcete.

Zpátky k práci. Česká vláda vyhlásila ústy svého ministra práce na jaře 2024 (záměrně to píšu takhle, protože to považuji za historickou událost) konec švejkování. KONEC ŠVEJKOVÁNÍ! To jsem teda koukal! 35 let čekám, kdo s tím přijde a pořád nic. Zřejmě zatím žádný politik nevěřil, že by se v zemi, kde je Josef Švejk skoro národním hrdinou, dalo něco takového vyhlašovat. Tak konečně je to tady. Když se to povede, úspěšní podnikatelé si nebudou moci úspěšně žádat o státní doplatek na bydlení jen proto, že jim to poradila paní účetní. A bohatí živnostníci se nebudou registrovat na pracáku a dělat načerno jen proto, aby jim soud vypočítal co nejnižší alimenty. Atd, atd, atd. Všichni známe nějaké takové podvodníčky. A všichni víme, jak astronomický je státní dluh. Nejde to dohromady a je potřeba s tím něco udělat.

Ministr Jurečka doslova řekl: Pokud ten člověk nechce…směřovat zpátky do práce, živit se vlastníma rukama, tak už tam nemůže být taková podpora, jaká je třeba dnes… To není normální, když se bavíme o člověku, který má zdravé ruce, nohy, hlavu. A tento systém tady máme už 34 let.

V Bibli čtu, že když někdo nepracuje a pracovat by mohl, je to tak velký morální problém, že by takový člověk neměl ani jíst. ANI JÍST! Je to extrémně drsná a supernekorektní myšlenka, ale fakt to tam tak je. Už dva tisíce let. Takže nejvyšší čas, aby s tím ochránci práv všech možných pohlaví něco udělali. Už proto, že Bible je nejvydávanější kniha na světě.

Placené práci zdar! A od čtrnácti!