Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

ELEKTŘINA: Lži a manipulace

Drahé posílení sítě a její sofistikované správa povede k nutnému zdražení ceny elektřiny se stále větší kapacitou solárních a větrných zdrojů
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
LN

ZELENÁ BYZNYS MAFIE to ani jinak než s pomocí LŽÍ A MANIPILACÍ nedokáže. Stačí se podívat do historie Greenpeace a metod, které používá... :-/

0 0
možnosti
MG

Toto není reakce na článek, ale souhrnná reakce na příspěvky v diskusi od těch, kdo se domnívají, že OZE a "úložiště elektřiny" mohou fungovat.

Jednou asi ano, ale současná technologie tam ani zdaleka není a ani to nevypadá na nějaký laboratorní průlom.

Vlastní výroba elektřiny z OZE je docela funkční, ovšem z podstaty věci není stabilní), nepřekonatelný problém je ovšem akumulace (potřebná pro tu stabilitu). S astronomickými investicemi i provozními náklady je jakž takž možná pro cyklus den/noc, ale pro cyklus léto/zima je zcela mimo (současnou) realitu.

Nejde o to, že bychom neuměli vyrobit baterie a přečerpávací vodní elektrárny. Jde o ten rozsah. Kdokoliv si myslí, že to může fungovat, by si měl spočítat potřebné rozměry a cenu takové technologie.

Současné pokusy ve velkém nasadit tyto nedospělé technologie (OZE a nucená elektromobilita pro všechny) jsou absurdní pitomost, asi ne za hranicí fyziky, ale pravděpodobně za hranicí technologií blízké budoucnosti a nepochybně za hranicí ekonomického smyslu.

Osobně se domnívám, že tyto peníze měly jít do štěpných jaderných elektráren, do technologií zpracování použitého paliva a výzkumu jaderné fúze (pokud je opravdu cílem omezit emise CO2).

Jednou asi budeme mít supravodivé sítě propojující planetu jako dnes internet, možná baterie s podobnou hustotou uložené energie a cenou jako má nádrž na ropné palivo. Ale dokud toto nepřijde, je vhodné zůstat na zemi a dělat co nejlépe to, co funguje dobře.

0 0
možnosti
LN

Supravodivé dálkové vedení ani baterie s energetickou hustotou blížící se kapalným palivům nikdy mít nebudeme. Nevnášejte sci-fi do reálné energetiky, byť jsme na webu spisovatele sci-fi Ondrřeje Neffa. ;-)

0 0
možnosti
LN

Vidím, že tady zase řádí ZELENÝ KRETÉN P. Skřivan, tak alespoň přidám pro pobavení odkaz na předvčerejší prohlášení předsedy vlády Fialy: ;-D

Výrazné zdražení energií nehrozí, řekl Fiala. U elektřiny půjde o jednotky procent

Koncové ceny elektřiny v příštím roce stoupnou oproti letošnímu roku maximálně o jednotky procent. Na úterní tiskové konferenci to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Podle něj nehrozí zdražování o desítky procent. Zároveň připustil ještě možnost úpravy návrhu Energetického regulačního úřadu.

Cena energií se skládá z obchodní složky, kterou určují dodavatelé, a regulované části, kterou spravuje stát. Regulovaná složka elektřiny by měla v příštím roce tvořit u domácností asi 40 procent konečné ceny, u plynu je její podíl kolem 20 procent. U velkých odběratelů je podíl regulované složky elektřiny na konečné ceně nižší.

Energetický regulační úřad pro příští rok navrhl výrazné zvýšení regulované složky energií. Regulovaná složka elektřiny pro domácnosti by podle návrhu měla vzrůst meziročně o 71 procent, což bude znamenat zdražení v průměru asi o 1408 korun za megawatthodinu s DPH. Ještě výrazněji stoupne regulovaná část ceny elektřiny pro velké odběratele, na hladině vysokého napětí meziročně o 113 procent a na hladině velmi vysokého napětí o 206 procent. U plynu by měl být nárůst regulované složky o něco nižší.

U domácností by regulovaná část plynu měla meziročně vzrůst asi o 39 procent, což by znamenalo zdražení zhruba o 125 korun za MWh plynu. U velkoodběratelů by nárůst měl činit 42,5 procenta. Definitivní podobu regulované složky cen energií představí Energetický regulační úřad na konci listopadu. ... (pokračování v článku)

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/ceny-elektriny-v-pristim-roce-vzrostou-maximalne-o-jednotky/r~9a3f88a2780611ee82b7ac1f6b220ee8/

0 0
možnosti
PS

A jak zdražení poplatků za dopravu souvisí se zelenými záležitostmi ? To, že tyhle firmy jsou tak nějak hodně v pohodě a teď budou v pohodě ještě větší, když jim přátelé z ERÚ výrazně přidaj ? Celá léta tak nějak nic moc nedělaly a probendili toho hodně a teď, když se po nich chce to, co celou dobu věděly a na co tvrdily, že se připravují, mají málo ? :-)))

0 0
možnosti
PS

Tepelné čerpadlo nestojí 860 000 Kč. :-) To se v Německu začalo používat už za naší totality. Autor nemá základní informace, a tak plácá, a tak plácá ... . :-)

Navíc ti, co jsou napojeni na CZT, a že v Německu jsou napojeny i rodinné domy, toto neřeší. Tyhle domy se vytápějí odpadním teplem např. z výroby elektřiny. Takže vlastní topení až tolik Němců netrápí.

0 0
možnosti
PD

Netrápí (prý), jen kvůli té pitomosti s tepelnými čerpadly stoupá obliba AfD.

0 0
možnosti
PG

Vypínání stabilních zdrojů na uhlí není vůbec nutné. je třeba je jenom upravit na spalování paliva ze směsného KO. Výhřevnost KO po vytřídění smysluplně recyklovatelných složek (sklo, kovy a konstrukční plasty) a inertů = výhřevnosti hnědfého uhlí. Dle směrnic EU bude do 10. let zakázáno skládkování. Kam se KO poděje? Spálení v technologii s moderním čištěním spalin je nejekologirčtější způsob likvidace KO. A elektřina i teplo jsou za současných cen výhodně prodatelné. Ostatně na skládkách se KOI jen rozkládá na metan a jiné ekologicky škodlivé a skleníkové plyny, které končí v atmosfeře. Ale to jsou úvahy pro vládu a naše energetiky příliš složité.

0 0
možnosti
PS

No jo no, Co k tomu dodat ?

Skládkování mělo být zakázáno už dávno a jen proto, že ten povinný jsou obce a ne lidi nebo firmy, tak se to odkládalo a odkládalo.

Kdyby tu povinnost dali lidem, tak by dali jeden termín a dělej.

Navíc provozovatel teplárny nemá žádnou motivaci na něco přecházet, tj. něco dělá až musí. Proč by to dělal, když cenu povolenek i paliva přenese na zákazníka. Chce topit, tak ať platí, ne ? :-)

0 0
možnosti
JJ

J65u73r65a 59J15u40r20a21x

2. 11. 2023 13:50

Koho chtějí bohové zničit, tomu zatemní rozum zeleným náboženstvím a nechají mu mozek prožrat zelenou plísní.

U evropské i tuzemské energetiky se to daří. Postiženi onou plísní jsou eurokomisaři i naše vláda.

0 0
možnosti
PP

P15e85p62a 33P86e25p14a24x

2. 11. 2023 14:57

R^ asi tak, bůh jim prostě odebral rozum a takto postižení pobíhají po EU jako malé děti..

0 0
možnosti
FK

Víte, ať to bude, jak to bude, je nutné se na ty změny nějak připravit. Jakkoliv jsem přesvědčen, že obecně vzato, dotace ničí trh, je zase hloupost jich účelně nevyužít. Kdo bydlí v RD a nemá dům zateplen, je blázen, tedy pokud mu jiné okolnosti nebrání, třeba nemoc nebo vysoký věk. Určitě je vhodné vyměnit všechna okna a dveře za nějaký vhodný typ. Poznáme to podle parametru prostupu tepla. Spoléhat se jen na TČ, je také nebezpečné, proto bychom měli mít zcela jistě nějaký záložní systém. Nejlépe obyčejná kamna nebo krb (bez nutnosti elektřiny). A k tomu nějaká malá fotovoltaická elektrárna, pracující v režimu off-grid, s rozumně velkým bateriovým úložištěm se hodí. Na nějaké výhodné prodeje přetoků elektřiny v budoucnu nevěřím. Ono skutečně bude platit, že distribuce bude dražší než výroba. A ještě jedna věc. Pokud si vyrábím elektřinu doma, tak mně vyjde cena 1 kWh na cca 12 až 13 Kč. A distribuci nepotřebuji. Je to paradox, že.

0 0
možnosti
PB

P68e65t47e 52B18r81i66c90h

2. 11. 2023 12:43

Dotace jsou parazitováním dotovaných na nedotovaných.

0 0
možnosti
MT

Může mi prosím někdo vysvětlit, co jsou ty "systémové služby", když všechno, z čeho se ta cena skládá je tam vyjmenované.

0 0
možnosti
JK

Také jsem na to ještě nepřišla.

0 0
možnosti
MH

Zelení mi přišli vždycky jako pitomci. Tak proč musím na jejich hlouposti přispívat ze své penze? Moje teta z Rakouska měla pravdu! Zelení jsou jako melouni; zelení na venek, rudí vevnitř. A s věkem jsem pochopil, že jsou to navíc pěkní magoři!

0 0
možnosti
PP

P31e81p59a 47P77e15p56a94x

2. 11. 2023 10:32

R^ nenapravitelní magoři.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz