Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

COP28: Dobře utajené jádro

V soudních bitvách může ta malá pasáž sehrát roli, přece jen je to mezinárodní dokument. To, že se ty bitvy protáhnou za rok 2050, to je už zase jiná věc.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MP

Cituji z článku: "... do roku 2050 je třeba celosvětově ztrojnásobit výkon jaderných elektráren. ..."

To že je průjem? Dobrá zpráva spočívá v tom, že v poslední době zesílil počet firem rizikového kapitálu, které houfně investují do technologie jaderné fúze. Jde o dosažení jaderné fúze na planetě Zemi, nikoliv na vzdáleném Slunci. Může se to tentokrát již podařit a úspěšně vyvinout tu technologii do roku 2050?

Riziko spočívá v tom, že se může vynořit dosud neočekávaný problém a dosažení kýženého cíle se opět oddálí. Taková forma energie dosud totiž ještě nikdy v historii na planetě Zemi nefungovala - a dosud proto o ní neví ani v pokleku vzývané ekonomické modely.

0 0
možnosti
MP

S prvničkami je to snažení vždy nejisté. Rizikové!

Pravil jeden milenec, když se s milenkou ohřívali u kamen: "Tak mně to připadá, že jsme jako ty kamna. Já tady hicuju, a ty jsi jako trůba."

0 0
možnosti
JV

Děkuji pánům hlavně Petrovi a Lapilovi za informace. Už jsem mnohem klidnější. Často jezdím autem kolem hald na Příbramsku. Zase, moje domněnka je, že v té hlušině dost uranu zůstalo. Zlí jazykové tvrdí, že když je hodně tma, haldy prý světélkují. Já jsem tam tedy žádná světélka neviděl.;-)

0 0
možnosti
ZL

Nezapomínejte, že velká část informací o radioaktivitě je zatížena "předběžnou opatrností zeleného typu" pomíjející, že s většinou škodlivin se dá docela dobře žít, pokud jich není moc.

Na té haldě, nebo přesněji na té těžní věži, co je vidět ze silnice těsně za starým koncem dálnice (https://www.gsmweb.cz/foto.php?op=eurotel&cid=55411&okres=PB), jsem utrpěl šok nikoliv radioaktivní, ale čistě mechanický. Stojím si na plošině, s kolegou řešíme to a ono, já si položil ruku na to kolo a najednou koukám - kolo se roztáčí a ruka klesá. Tření na opuštěné věži se blíží nule.

Podotýkám, že ta věž je obrovská a kolo je jen nad plošinou snad výš, než člověk, takže musí vážit ne-li několik tun, a stejně je tak vyvážené, že ho absolutně bez námahy roztočíte. Platilo před více lety.

0 0
možnosti
VP

V63a76ň12u84r97a 92P52e91t69r

19. 12. 2023 12:37

Mimochodem, radioaktivní je i ČLOVĚK a ta radioaktivita se dá měřit. Aby se to měření dalo provést, je třeba pečlivě odstínit přirozenou radioaktivitu, zejména kosmického záření.

Jinak, pokud se má měřit zamoření umělou radioaktivitou, třeba z jaderných zkoušek, musíte ze vzorku pešlivě odstranit přirozenou radioaktivitu, u hornin je to zvláště draslík 40. Jinak ta přirozená radioaktivita vše přehluší.

0 0
možnosti

Za radioaktivitou se i jezdí. Např. do Jáchymova...

0 0
možnosti
JV

Špinavost a čistota použitého paliva z JE. Radioaktivita provozního paliva a radioaktivita použitého paliva

Nějak tu ,,špinavost" paliva měříme. Otázka: jak vysoká je radioaktivita nového paliva pro JE?

Jak vysoká je radioaktivita použitého paliva?

Jak vysoká je (třeba) v lázní Jáchymov, tedy tam, kde se přirozeně vyskytuje?

Došlo někdy někde k nehodě ve věci použitého paliva?

Konečně, jak vysokou radioaktivitu připouští jako ne nebezpečnou (ČESKÁ) norma?

Třeba pan Šejna, který je zde velmi aktivní to může vysvětlit.

Poznámka: jednou na nás někdo žaloval, že bereme vodu ze studny. Přišla kontrola, řekla, že voda je bezpečná, prý ale ne pitná a pak zas odešli. Před tím a potom jsme ze studny i pili a nic nikomu nebylo.

0 0
možnosti
VP

V21a63ň15u12r73a 70P23e72t68r

19. 12. 2023 11:14

Ta "radioaktivita" není jen jedna a příslušná norma je celý sešit. V zásadě se vychází z maximálně přípustné dávky záření, kterou může člověk dostat je to jednak pro dospělé, jednak pro děti. Ta je řádově nižší, než dávka, pro kterou byly pozorovány nepříznivé důsledky. Od toho se odvíjí radiaktivita území, potravin a pitné vody.

ALE ta dávka je natolik nízká, že na mnoha místech ve světě je radioaktivní záření, které člověk dostane z půdy desetkrát vyšší. S tím se nedá nic dělat, příslušná území by se musela evakuovat. Navíc se též připouští vyšší radiace radonu v budovách, opět proto, aby se nemusely zbourat. Např. v Japonsku je přirozená radiace 5x menší, než vČesku., takže v některých "zamořených" místech kolem Fukušimy je ve skutečnosti menší radiace, než v Praze na Václaváku...

0 0
možnosti
Foto

Stačí si dát trojsklo do starého baráku a máte dávku jak vyšitou. Třeba na Vysočině

http://www.geologicke-mapy.cz/radon/

0 0
možnosti
Foto

Ano.

a proto se musí u většiny nových domů dělat protiradonová izolace. Bez ní dům nezkolaudujete.

0 0
možnosti
JV

Co se tedy týče použitého paliva z JE (ref. pan M. Šejna a spol.):

Výbuch asi nehrozí. Ta radioaktivita bude asi minimální. Jednou jsem dělal ve firmě, která dělala projekty a vybavení na výrobu (nesmírně drahých, masivních a těžkých) nádrží pro uložení takového paliva. Pak se tyto naplněné nádrže pod nejpřísnějším dohledem někam odvážely vlakem.

Pokud vím, k žádné (ani jediné minimální) nehodě nedošlo. Máme po uhelných dolech hluboké šachty bezpečné tak, že do nich každý den stovky metrů hluboko byli spouštěni havíři.

Otázka: proč není možné prostě palivo uskladnit do nějakých dostatečně robustních nádrží a spustit je 500 metrů pod zem? Na povrchu vybudovat nějakou stanici, kde by provoz v takových šachtách byl hlídán a kontrolován? Musí se použité palivo chladit?

0 0
možnosti
PK

P54e11t97r 76K70u68b63á25č

19. 12. 2023 9:05

Na 1 tunu uhlí a třeba vytěžit 10 tun hlušiny a odčerpat 10 kubíků důlní vody, která je pozůstatkem původního oceánu - tedy slaná.

Pokud čerpání zastavíte - i z dolu, kde se už netěží - důl se zaplaví a veškeré technologie uvnitř se zničí. Čerpání už nikdy neobnovíte, protože tak masivní příliv slané vody do povrchových vod vám zelení bolševici nedovolí.

ERGO - už žádné hluboké šachty nemáme, nebo do konce pětiletky mít nebudeme.

0 0
možnosti
FN

Dohoda o jádru je deklarací dobrých úmyslů. Jak se bude dále pokračovat? Bude sestavena mezistátní komise, kde budou paritně zastoupeny všechny státy s jadernou energetikou. Tato komise jmenuje subkomise pro mezinárodní koordinaci, pro komunikaci s veřejností, pro spolupráci s nejadernými státy, občanskou komisi pro zapojení neziskového sektoru, vědeckou komisi s většinovým zastoupením fakult sociálních věd a genderových institucí, komisi pro řešení dopadu na klima a globální oteplování, komisi pro konfesní spolupráci se zatoupením křesťanů, muslimů, budhistů, šintoistů, lámaistů a animistů, komisi pro rovnoměrné zastoupení protonů, neutronů a elektronů, atd. Zkrátka jaderná energetika bude kráčet vpřed mílovými kroky.

0 0
možnosti
BB

B83o 17B97o12b

19. 12. 2023 6:53

V krajině České už solární panely a větrníky tak zdomácnělý že o nich zpívají trempové u svých ohnišť.

Příklad: Když nad panely vzlétnou hejna vran , hejna vran,

větrník je trusem celý zmalován . A tak dále.

0 0
možnosti
Foto

Podle scifisty Neffa je prý jádro čisté. 8-o

Navrhuji proto, aby se použité čisté palivo z čistých JE skladovalo ve Zvoli, kde scifista Neff bydlí. :-P

Pokud jde o ideologickou čistotu jádra, tak v tom má scifista Neff pravdu. K budování nových bloků se totiž musí nejprve vyjádřit vrchní hlídač správně ideologie - Koudelka.

0 0
možnosti
Foto

Řeším dilema: Mám to brát jako ironii nebo nezpochybnitelnou pravdu? Fosilní paliva jsou nečistá, energie z jádra je nečistá a energie z občasných zdrojů je pro změnu nespolehlivá. Nejvyšší čas vrátit se na stromy (pokud ještě nějaké zbývají). Ostatně aby na každého nějaký zbyl, musíme vysazovat za každý pokácený 10 nových. To je prozíravé, lidstvo se množí geometrickou řadou.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz