Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

KLIMA: Křetínský a politika EU

diskuse (175)

Je smutnou pravdou, že hlavní slovo při udávání směru klimatické politiky často nemají evropští občané ani jejich volení zástupci, ale zájmy fosilního průmyslu. O fosilních lobbistech v kuloárech evropských institucích jsem psal už dříve. Plody jejich práce v rámci evropské klimatické politiky bijí do očí, ať už jde o stále rostoucí dotace pro fosilní průmysl, zaostávání při plnění cílů Pařížské dohody a závislost na dovozu energie ze zemí s nedemokratickými režimi. Daniel Křetínský a jeho EPH hrají v tomto příběhu zásadní roli. V rámci miniplenárního zasedání jsem proto zorganizoval panelovou diskuzi, kde investigativní novináři a aktivisti mohli na půdě Evropského parlamentu odprezentovat svá zjištění týkající se energetického impéria druhého nejbohatšího Čecha.

Firma EPH je jedním z největších znečišťovatelů v evropském energetickém průmyslu, spolu s německou RWE a polskou PGE. Její emise z uhlí jsou třetí nejvyšší v Evropě a jde zároveň o společnost s jedním z nejambicióznějších plánů na rozšíření infrastruktury plynu. Agentura Bloomberg na jaře ve svém článku popsala strategii podnikání Křetínského, která sází na zpomalenou evropskou tranzici od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům. Podle investigativy Deníku Referendum byl před válkou na Ukrajině Křetínský největším samostatným přepravcem ruského plynu do Evropské unie díky společnosti Eustream, která spadá pod EPH, což z něj dělalo jednoho z těch, kdo z naší energetické závislosti na Rusku těžil nejvíc.

Dlouhodobou strategií druhého nejbohatšího Čecha je skupovat špinavá aktiva za nízké ceny od energetických firem, které usilují o dekarbonizaci. Vykoupením uhelných elektráren a těžebních dolů od německých společností jako Vattenfall a Uniper tak může Křetínský tlačit na zpomalení ukončování provozu uhelných elektráren v Německu, zároveň ale potom za to samé pobírá od německé vlády kompenzace, které dále může investovat do výstavby plynové infrastruktury. Podle reportu Resetu další dotace z veřejných peněz Křetínský využívá na investice do obnovitelných zdrojů jako způsob, jak si zajistit silnou pozici na trhu i ve chvíli, kdy se Evropa posune v energetické tranzici dál k obnovitelným zdrojům. Zároveň chce ale tranzici neefektivními plány co nejvíce zdržet.

Dekarbonizační plány EPH jsou vyhodnocovány jako jedny z nejhorších mezi velkými evropskými energetickými společnostmi, navíc sesbíráním veřejných prostředků Křetínský nedovoluje konkurovat ve stavbě obnovitelné infrastruktury menším lokálním aktérům.MIKULÁŠ PEKSA

Asi už potom nikoho nepřekvapí, že příspěvkům do českého daňového systému nebo dopadu windfall tax v roce, kdy byl zisk společnosti trojnásobný, se EPH úspěšně vyhýbá prostřednictvím dceřiných společností EP Investment a EP Commodities, které sídlí v zahraničí. Jméno Křetínského najdeme i v Panama Papers, které obsahují přehled o daňových únicích.

Podle nové investigativy Deníku Referendum navíc EPH deklaruje o polovinu méně CO2, než vypouští prostřednictvím uhlíkového účetnictví, které ignoruje emise z vlastních podílů u patnerských firem. Tam, kde tedy EPH vykonává společnou kontrolu s dalším subjektem, emise nedeklaruje. Nezapočítává emise Slovenské elektrárne, italské plynové elektrárny Scandale ani lužické hnědouhelné elektrárny LEAG – narozdíl od 23 megatun emisí skleníkových plynů ročně, které EPH deklaruje, se skutečné číslo blíží spíš 47 megatunám. A na tom záleží i dlouhodobě, protože LEAG je společně s uhelnou společností MIBRAG (vlastněna stroprocentně EPH) jediným producentem energie v Německu, který plánuje provozovat hnědouhelné elektrárny i po roce 2030.

Pro kontext je důležité také dodat, že Křetínský není jen gigantem v energetickém průmyslu, ale vlastní i mediální impérium, včetně českého Czech News Center (CNC), které vydává deník Blesk, deník E15, Reflex nebo Info.cz. Podle reportu Resetu se tato média vyznačují silným napadáním debaty o klimatu a činnost EPH buď ignorují nebo vychvalují. Útoky na boj proti klimatické změně jsou potom vidět i na činnosti redaktorů a veřejných osob zaměstnaných Křetínskýho médii na sociálních médiích a zejména na Twitteru.

Co tím? V první řadě je třeba poukázat na to, že názor české veřejnosti na klimatickou změnu zdaleko neodpovídá tomu, co můžeme vidět v médiích a na sociálních sítích. Je nutno si uvědomit, že ne každý, kdo se veřejně vyjadřuje a ovlivňuje debatu, tak dělá z nezištných důvodů a vlastního přesvědčení.

Na politické úrovni máme k dispozici řadu nástrojů, které můžeme použít k narovnání trhu od vlivů predátorských praktik fosilních magnátů, jako je Křetínský. Potřebujeme posílit energetickou nezávislost na dovozu z nedemokratických režimů, narovnat trh ukončením dotací do fosilních paliv a masivně podpořit investice do obnovitelných zdrojů i do podnikání menších lokálních subjektů. A nesmíme se nechat zastrašit ani obalamutit příslibem, že z energetické a klimatické krize nás vyvedou ti, kdo z nich nejvíc profitují.

Autor je europoslanec za Piráty

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Ondřej Neff
23. 7. 2024

Co by se stalo, kdyby se Crooks trefil? Tak především bychom měli jinou ikonickou fotografii...

Václav Vlk st.
23. 7. 2024

Stačí číst „západní“ noviny a weby a najdete tam milion úvah o tom, proč jsme tam, kde jsme, jak z...

Tomáš Zdechovský
23. 7. 2024

Hnutí ANO už stačilo vynaložit mnoho energie v přesvědčování veřejnosti o tom, že vůbec není...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Benjamin Kuras
20. 7. 2024

Žalobcem je list New York Times, a o odmítnutí poskytnout ke zveřejnění korespondence s šéfem...

Jan Bartoň
20. 7. 2024

Další funkční období Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové poskytne Bruselu další...

ČTK, Lidovky.cz
23. 7. 2024

Američtí basketbalisté v posledním přípravném utkání před obhajobou zlatých medailí na olympijských...

Lidovky.cz, ČTK
22. 7. 2024

Požár skládky pneumatik v Lovosicích na Litoměřicku, kde hořelo od pondělního večera, byl v úterý...

ČTK, Lidovky.cz
23. 7. 2024

Na letecké základně Kuchyňa u Malacek na západním Slovensku přistály první dvě stíhačky F-16 pro...

Lidovky.cz, ČTK
23. 7. 2024

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová má podporu dostatečného množství delegátů pro zajištění...

Petr Kamberský
23. 7. 2024

Zrychlení staveb s novým zákonem nepřijde, říkají zasvěcení – a leckdo hodí hroudu po ministrovi,...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz