20.6.2024 | Svátek má Květa


Daně jako motor ke zviditelnění

27.4.2024

Lidovci navrhují, aby se bezdětným nad 35 let sazba zvedla na 9,1 procenta. Rodičům tří a více dětí by měla naopak klesnout na 5,1 procenta a rodičům dvou potomků na 6,1 procenta. Bezdětným do 35 let, rodičům jednoho dítěte či rodičům dospělých dětí by zůstaly odvody 7,1 procenta jako nyní, čteme ve zpravodajství. Vyvolává to bizarní představy. Jak se budou danit manželé s třemi dětmi, ale dvě z nich pocházejí z prvního manželství jednoho z nich a teprve to třetí je společné? Jak se to bude počítat, když jednomu manželovi bude pětadvacet a druhému pětačtyřicet? Nebo jinak, můžeme si představovat „plánování rodiny‟ typu… je mi třiatřicet, měli bychom si pospíšit. Daly by se vymyslet desítky podobně humorných příkladů. Naštěstí to je projekt myšlený proto, aby dvouprocentní lidovci získali na známosti a tudíž popularitě coby prorodinná a propopulační strana. Cílem je zviditelnění.

Do kauzy se obuli piráti pod heslem „na svobodu volby se nesahá‟. Bartoš slibuje, že udělá všechno proto, aby návrh zůstal v archivu lidovců. Což může slibovat snadno.

Ledaže se ukáže, že návrh bude uskutečněn… Jako s tím „statutem umělce‟, taky to vypadalo jako na naprosté trotlovství, načež se ukázalo, že se to musí realizovat, jinak budeme platit pokuty nebo penále nebo co vlastně...

Aston Ondřej Neff