19.5.2024 | Svátek má Ivo


Úporná důchodcovská hra

24.4.2024

Kauza setkání, které se nekonalo, nezmizela z veřejného prostoru ani v úterý. Připomenu, že ANO neobeslalo pondělní schůzku na Hradě pod záštitou prezidenta, prezident na to reagoval podrážděně,nicméně nechal k dalšímu jednání dveře otevřené. Jeden by čekal, že tím vše utichne a bouře ve sklenici vody se zklidní.

Aby se to nestalo, o to se postaral Andrej Babiš. Zveřejnil na sociálních sítích pětiminutové video ve stylu „kňů‟ nazvané Nevěřte lžím a pomluvám.

Zdůrazňuje v něm tezi, že s vládou nemá smysl se o ničem bavit, protože si vše přehlasuje svou stodevítkovou většinou. Doslova pak říká: Pan prezident je prý z vývoje zklamán, ale zklamáni jsme i my. Nechávat prázdné židle a občerstvení, přestože pan prezident několik dnů ví, že se naši zástupci jednání nezúčastní, to není důstojné úřadu prezidenta republiky. Pan prezident tímto divadlem jen potvrdil, že je prezidentem pětikoalice.“

To je vážné obvinění. Andrej Babiš tím vstoupil do otevřeného konfliktu s Hradem a jen tím potvrdil, že je všechno, jenom ne politik: o čem jiném je politika, než o schopnosti vyjednávat, uzavírat dohody za účelem naplnění specifického cíle. Babiš má jediný viditelný cíl, vyhrát ve volbách tak, aby se nepotřeboval s nikým spojovat. Je to hra vabank. Pokud se mu to podaří, stane se český Ficem nebo Orbánem. Do jaké míry je to pravděpodobné?

Rostoucí neobliba Fialovy vlády mu komplikuje situaci, protože protestních subjektů je tu víc než dost. Už v posledních minulých volbách sice získalo ANO nejvíc hlasů, ale přesto vládu sestavila pětikoalice, protože protestní hlasy na sebe nalepily subjekty které zůstaly pod pětiprocentní hranicí a milion hlasů tak zůstal v limbu. To se může opakovat. Babiš hraje úpornou důchodcovskou hru, protože ve starší generaci má svoji oporu. Uvidíme, jestli důchodcům a hlavně důchodkyním bude jeho konflikt s prezidentem sympatický.

Co je to platné, on je pan prezident fešák, má pěkné fousy a není to Slovák!

Aston Ondřej Neff