Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

PROBLÉM: Kdo zaplatí klimatický mejdan?

Předpokládalo se, že peněz bude vždycky dost. Jenomže erár není bezedný a opadá i nadšení soukromých investorů konat „dobro“. Velký klimatický mejdan tak není z čeho platit.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
OV

Již od začátku prosazování všeho "udržitelného" jsem psal, že pokud chceme jít (jako Evropa) světu příkladem, tak musíme dodat takové technologie, které nejen, že budou "udržitelné" (zelené, bezemisní, atd), ale hlavně, musí mít technologickou výhodu! Musí být efektivnější. Musí mít vyšší využitelnost materiálu, menší spotřebu (materiálu i energie), musí být rychlejší, kvalitnější, atd. Prostě, musí být EKONOMIČTĚJŠÍ.

Další podmínkou je, aby, pokud možno, byly zde vyvinuté a použitelné.

Zatím dotujeme neživotaschopné technologie a výzkum. Zavádí se technologie, které, bez dotací, nejsou schopny přinést ekonomický (a i ekologický) výsledek. Podporuje se výzkum, který, již od počátku, je technologický nesmysl (viz např. garvitační "baterie"). A pokud daná technologie není dostatečně "zelená", tak ji přesuneme na jinou "planetu", např. do Číny.

Ale tak, jak to nyní probíhá, jen ukazujeme cestu, kterou nepoužívat. Jak to nedělat!

V konečném důsledku dojde ještě k větší devastaci životního prostředí a zhoršení životní úrovně. Tím i k menší podpoře ochrany přírody. O ochranu přírody a životního prostředí se totiž mohou starat jen bohaté společnosti. Chudé mají jiné starosti. :-/

0 0
možnosti
PS

Výzkum v Česku nemá moc valné výsledky mj. proto, že u nás chytrolíni předem zkoumají, zda lze navrhovanými postupy něco vyzkoumat, přesně dle komunistického hesla: výzkum, vývoj, výroba To je ovšem nesmysl. Výzkum je o tom, že se často zkoumají nesmysly a při tom se přijde na skutečně něco cenného. Dopředu to nikdo není schopen odhadnout a chytrolín, který má politickou důvěru, tak ten nejméně.

Takže Váš názor je sice zajímavý, ale je to jen názor. Gravitační baterie je přečerpávací elektrárna, tak nevím, zda to je nesmysl. Byl bych tedy opatrný stejně, jako v hodnocení např. ukončení uhlí. Prostě plynová elektrárna může mít účinnost 55 - 70% a stávající uhelná 33% - 50%, kde další CO2 se emituje odsířením a NOx závisí na typu kotle jako u plynu. Jste si jist, co přesně a jak se vyplatí ?

Kromě toho, naprostá většina kotelen všeho druhu ještě nemá kogeneraci. A to je trestuhodné plýtvání. Totéž skládkování komunálního odpadu, které stále ještě někde je. A tak by se dalo pokračovat. I modulárními reaktory z Řeže, které nejspíš zůstanou jen mimo praxi.

0 0
možnosti
MK

Můj tchán ročník 1907 by vám rád řekl posázavským dialektem - Dite do pihele s těma vašima kravinama - bohužel už dlouho nežije. Fascinuje mě ten guláš v CZ tel zpravodajství typu : povodně a podobné polízanice a na druhé straně saharské sucho a kecy pana Rady - tak ahoj !!!!!! osobně si myslím, že by se ten klimatický mejdan mohl zaplatit z prodeje toho žlutomodrýho hadru úplně na konci níže umístěných značek

0 0
možnosti
Foto

P46a54v19e39l 30R61a54d95a

27. 11. 2023 14:17

Když už se o mě otíráte, pak vězte, že to co vás "fascinuje"// okouzluje, omamuje... má sídlo ve vašem nitru a proto vás to tím spíše dostane.

0 0
možnosti
JZ

J43o86s24e94f 69Z42e87m39a39n

26. 11. 2023 22:10

Kdo zaplatí klimatický mejdan? Kdo asi? My všichni. A zdaleka ne jen penězi. Poklesem životní úrovně, rozvratem průmyslu, větší závislostí na dodávkách se zemí, kam zelený mejdan nedosahuje. Za několik procent celosvětových exhalací, které se tím jen přesunou jinam s výrobními kapacitami, to určitě stojí ... Dokud bude za co, dovezeme.

0 0
možnosti
Foto

P90a10v18e54l 24R10a85d67a

27. 11. 2023 3:22

"Mejdan" si dnes na pozadí fosilních a obecněji neobnovitelných surovinových zdrojů při znečištování životního prostředí ostatnímu životu, nejspíše skutečně jaksi užíváte. Pokud by se totiž všichni obyvatelé planety chovali jen jak průměrní Češi potřebovali by k udržitelnosti planety dvě.

Jde přitom o relativní pokrok protože za totality to bylo ještě více. Tehdejší komunisti-mocichtivci totiž štvaly obyvatelstvo do ještě plýtvavějšího zbrojního rabování jen aby byl kapitalista zničen.

Vy se ale pane Zemane dál jakýmsi zlodějským právem pro změnu kapitálu, podobně jak Lhotská obáváte, že pokud by rabování surovin a rozptylování škodlivin do daleka ustalo a musel jste se začít chovat adekvátně udržitelnosti života jen na té jedné reálné planetě s omezenými zdroji - došlo by na pokles vaší životní úrovně.

Nefatální řešení tato situace přesto snad ještě může mít. Postačilo by namísto přebujelého MÍT více BÝT.

https://www.databazeknih.cz/knihy/mit-nebo-byt-78462

0 0
možnosti
LN

;-D Jak tady vidím dva ;-O magory se zeleným výplachem, Radu a Skřivana, jdu si raději pustit pěkný film... :-P

0 0
možnosti
PS

Obávám se, že pak jste nikoho se zeleným výplachem ještě neviděl. Jsem ryze prakticky zaměřen a dotace je u mne neslušné slovo. :-)

0 0
možnosti
PS

P39a93v55e41l 79S25u77r31a

26. 11. 2023 16:10

Celkové světové emice/na 1 obyvatele Země, včetně exhalací CO2 jsou proti začátku industriálního (před 200 lety) období stejné. Jenom těch obyvatel je čím dál víc a ačkoli mnozí mají nižší spotřebu, je jich až 4xvíc. Z toho lze snadno osudit, že současné technologie a průmysl jsou nejméně 4x k přírodě a klimatu šetrnější. TAK CO BYSTE SAKRA POŘÁD CHTĚLI !?! Pořád se ukazuje na nejrozvinutější státy světa, kolik exhalací vyouštějí a jak málo jich produkují státy nerozvinuté. Bodejť! Když se ta produkce nenažraných výrobců celého světa do těch chdých zemí lifruje jako o život !!!

0 0
možnosti
Foto

P54a32v71e91l 93R23a12d43a

26. 11. 2023 16:54

Můžete uvést zdroj - nebo jste si to vycucal s prstu?

https://chmibrno.org/blog/emise-co2-a-dalsich-sklenikovych-plynu/

0 0
možnosti
Foto

Kdo zaplatí? Přece občan - zvýší se odpustky z nečistých zdrojů a výrobci energií zvýšení zahrnou do cen energií. Nejvyšší čas kopnout EK do ..............

0 0
možnosti
PS

Malý problém je, že ty odpustky nejdou EK, ale české vládě, která je využívá na kde co, jen ne na řešení problému ceny energií. :-)))

Takže v Česku to je jako vždy: Němec je bohatší a dostane dotaci, Čech má třetinovou mzdu, v obchodech stejné ceny, ale dostane víme co. Peníze si vyplatí politici přes dotace a jejich firmy, na které běžný člověk nemá šanci.

0 0
možnosti

P13e72t74r 60Č54e69c60h

26. 11. 2023 9:48

On ten "klimatický mejdan" rozhodně nezaplatí ti, kdo jej vyvolali a prosazují. Zaplatí jej běžní lidé svými daněmi a všelijakými "poplatky" , kterými je "obohatili" ti, kteří ten klimatický mejdan pořádají. I tady totiž platí princip kauzality. Ten je však opět znásilňován tím, že není pravdivě pojmenovávaná příčina problému, ale za příčinu je vydáván důsledek. Měnící se klima je totiž m.j. zapříčiněno neustále se zvyšujícím počtem lidských jedinců na planetě Zemi. Ničím jiným. Vše ostatní nedobré vyplývá z této příčiny a je tedy důsledkem. Novináři, politici a všelijací "odborníci" to ovšem podávají naprosto obráceně.

0 0
možnosti
Foto

P49a87v44e81l 15R65a49d62a

26. 11. 2023 10:00

Fyziku vyzařování radiačně aktivních plynů popírat sice osobně můžete (Měnící se klima je totiž m.j. zapříčiněno neustále se zvyšujícím počtem lidských jedinců na planetě Zemi. Ničím jiným...) to je ale asi tak vše.

Pojem "klimatický mejdan" podobně uměle popíračsky zavedla Lhotská, jako by nikdy neslyšela, že je nejspíše sama jedním s účastníků mnohaletého civilizačního mejdanu kdy spotřeba v kapitálovém a reklamou rozeštvávaném systému růstu spotřeby pro růst spotřeby... jde ruku v ruce s růstem nezužitkovatelných odpadů a dosahuje tak už celá desetiletí obludných rozměrů.

V atmosféře to sice není tolik vidět ale je to zde analogické jak v oceánech kde zanedlouho bude plavat podobná hmotnost plastů jak ryb.

0 0
možnosti
Foto

Globální teplota teď v listopadu už překračuje o 2 stupně predindustrialni hodnoty. Eurounijní závazek byl 1,5 stupně.

Mohl by mi někdo popsat, kde a jak se nyní projevuje ta klimatická katastrofa, která měla nastat?

Letošní podzim bude v Česku nejteplejší v historii měření. Předindustrialní hodnoty překoná asi o 4 stupně. A klimatická katastrofa furt nikde.

0 0
možnosti
MK

Předindustriální znamená před vynálezem přesného teploměru?

0 0
možnosti

Ano. Člověk si vylepšuje život, ale ničí tím přírodní prostředí - a to se asi nezmění.

Zažil jsem kolektivizaci vesnice - již to byl krok proti přírodě: velké lány a na polích jsou dnes těžké traktory, kombajny... Dříve to byly koně a jednoduché zemědělské stroje...

Do školy jsme všichni vždy chodili zásadně pěšky. Někdy to bylo... jízdí kolo. A dnes... je na vozovce aut, že ani nepřejdete přes cestu...

Dříve a nyní - obrovský rozdíl...

A dále.

Podívejme se na INTERNET. Má to pozitivní přínos? Neřekl bych... Lidé jsou zahleděni... do bezvýznamných věcí a ztrácejí svůj lidský charakter... Tak tomu skutečně je! Lidský život se nám... ZNEHODNOCUJE...

A to raději nemluvím o tom, že nad hlavami máme... dosti létajících předmětů... družic... A kdo toto uklidí...

A raději již končím. A mnozí mně ... teď vynadají... Pozdraven však buď "Pán Bůh!"

0 0
možnosti
PD

Kdo se nechce mít čím dál, tím lépe, nemusí. :-P

0 0
možnosti
VP

Hrabe se z národních rozpočtů , dokud se to nepoloží , jako zelená ropa ! ? Dnes už po tom pes neštěkne ! Srágory Bruselký !!EU

0 0
možnosti
PS

Nemyslíte zelenou naftu ? :-)

Naše srágory ovšem ty bruselské mnohokrát trumfují. Proto jsme taky stále za chudáky, kde důchodce potřebuje kolečkové křeslo, aby předstihl krysy u popelnic. :-) ... jak říkal starý fór.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz