Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

DOBA: Nepodceňujte znechucení politikou

diskuse (45)
Jak se mezinárodní situace více polarizuje, přibyla korektnost, Green Deal a další „hodnoty“, tak to nutí mocné více lhát nebo aspoň částečně potlačovat fakta ve prospěch svých idejí.

Co udělá narůstající znechucení lidí z politiky a politických stran, nejen těch vládnoucích? Tím, jak se mezinárodní situace více polarizuje, přibyla korektnost, Green Deal a další „hodnoty“, tak to nutí mocné více lhát nebo aspoň částečně potlačovat fakta ve prospěch svých idejí. Stávají se méně tolerantními a více kategorickými. Nekonají ve prospěch lidí, ale ve prospěch idejí. Svých i zahraničních. Ne pro to, co lidé chtějí, ale co by měli chtít a jak by svět měl podle nich vypadat. Lidé to poznají, protože ve světě internetu a sociálních sítí vše vyjde najevo. Lidi zneklidňuje chaos, neustálé třenice a zatouží po pořádku. A tak zvolí vládu silné ruky, jako už několikrát v historii.

Vzpomeňte na vítězství komunistů ve volbách r. 1946, kdy byl národ znechucen Mnichovskou zradou spojenců a Rusové konečně vyhnali Němce. To vedlo k Únoru 1948. Znechucení Němců nad Versailleskou smlouvou a rozvratem státu přivodilo nástup Hitlera. Selský rozum jakoby nabádal, když demokracie neumí sjednat klid a pořádek, musí nastoupit někdo rasantnější. Neuvědomí si, že s chaosem pak zmizí i svoboda. Nebo i to chtějí riskovat, protože v chaosu si stejně svobody moc neužijete?

Ale i ve starém Římě v dobách republiky šla demokracie stranou a zemi řídil v době ohrožení diktátor s mimořádnými pravomocemi. Je to logické. Když už hoří část domu, je nesmyslné se hádat, zda hasit vodou nebo pěnou. A to my rádi, protože každý je přece expertem a ví, jak by to mělo být.

To je jedna stránka pohledu. Tou druhou je fakt, že moderní technická společnost je velmi složitým systémem, kterému málokdo rozumí. A když tak jen jeho části. Jen u nás je nesporným faktem, že s takovým státním deficitem nemůžeme dlouho žít a že demografický vývoj populace povede k neudržitelnosti současného penzijního systému. A to jsou jen dva hlavní problémy. Jak z toho?

Vládní strany málo vysvětlují a předkládají alternativy. Pozdvižení způsobilo postupné zvyšování věku odchodu do důchodu. Proč se vláda nezeptá lidí, chcete chodit dál do důchodu podle současných pravidel, ale s tím, že důchod bude jen tříčtvrteční či poloviční? Něco udělat musíme, jinak pak už nedostanete vůbec nic, až se systém rozpadne. Nebo dát i na výběr, dříve s nižším, později s vyšším.

I státní deficit vláda jen tak šolíchá, místo, aby řekla: Roky žijeme nad poměry, a kdybyste to dělali vy v rodině, dávno by u vás už byl exekutor. Rozkročili jsme se tak, že na to nemáme a musíme ubrat. To jsou prostě fakta. Tak na několik let nebudeme zvyšovat platy, důchody a ona klesne i drahota, nebudeme financovat většinu neziskových organizací, zavřeme několik humanitních univerzit, jejichž výsledky moc nepřispívají do státního rozpočtu, urychlíme digitalizaci a nebude potřeba tolik úředníků. Jak to, že průměrné platy ve státní neproduktivní udržovací sféře jsou vyšší, než v té soukromé, která živí stát? Ať hrají jen ta divadla, která si na sebe dokáží vydělat, protože to je znak zájmu a potřeby. A řadu dalších očistných akcí. A až se situace zlepší, budeme postupně obnovovat to rozumné z nadstavby. Na co budeme mít.

Lidé by byli šokování, vyšli by do ulic, ale pak by si zvykli, když by viděli, že to zabírá. Asi by současnou vládní garnituru v příštích volbách nezvolili, ale to ji nezvolí stejně i za to pomalé šolíchání. A příští vláda bude ráda, že to za ni někdo udělal a nebude to moc změkčovat. Cením si současnou vládu, že to aspoň zkouší a něco podnikla. Petr Fiala, je sice zajímavý rétor, ovšem pro akademickou půdu a lidem to vysvětlit neumí. A navíc dost podléhá tlakům ze zahraničí. Na reformu je málo sociopatický. Je ovšem jasné, že ani Babiš či Okamura si s problémy neporadí. Rasantního diktátora si asi Česko samo nezvolí, to by ubrzdila EU. Ale i EU má obdobné problémy a tak se možná časem urodí diktátor tam. Konec konců francouzské mimořádné volby leccos naznačili. Jak zleva, tak zprava. A s diktátorem to nebývá žádný med.

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Marian Kechlibar
13. 7. 2024

V úterý 9. července 2024 odstartovala z Francouzské Guyany první pokusná raketa Ariane 6. Mise byla...

Aston Ondřej Neff
10. 7. 2024

Tomio Okamura v úterý oznámil, že jeho strana bude na půdě europarlamentu ve spolku s Alternativou...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

Bouřky se silným deštěm během páteční noci značně zaměstnaly hasiče. Po celé zemi si připsali na...

Lidovky.cz
13. 7. 2024

Centrální dvorec Wimbledonu už odpoledne zažil jeden český úspěch v podání Barbory Krejčíkové. Ten...

ČTK, Lidovky.cz
13. 7. 2024

Čeští politici gratulovali na sociálních sítích tenistce Barboře Krejčíkové k dnešnímu vítězství ve...

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

V masivním izraelském úderu v Pásmu Gazy v oblasti Mavásí, kterou Izrael dříve označil za bezpečnou...

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

Oba týmy jsou na soustředění v Rakousku, oba hrály generálku na nový ročník fotbalové ligy ve...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz