Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SLOVENSKÁ MÉDIA: Na řadě Ústavní soud

diskuse (144)

President Slovenské republiky podepsal zákon, kterým se mění název a de facto i složení vedení dvou veřejnoprávních médií. I letmým pohledem je patrné, o co jde...

Symptomatická je i změna názvu (Rozhlas a televize Slovenska – RTVS se mění na Slovenskou televizi a rozhlas STVR), kdy nejde jen o prostou záměnu písmenek týchž veřejnoprávních institucí, ale odstřižení se od minulého období a vytvoření čehosi nového.

Samozřejmě skončil dosavadní ředitel již zaniklé instituce. Do rady nového orgánu bude zvoleno 9 členů, přičemž 4 jmenuje ministryně kultury a 5 navolí parlament. Jelikož má v parlamentu většinu současná vládní koalice, je nepochybné, kdo v ní zasedne. Už jen z prostého důvodu. že premiér slovenské vlády Fico krátce po svém jmenování veřejně označil některá média za „nepřátelská“ a přestal s nimi komunikovat. Podobnou „organizační změnou“ prošlo již dříve sousední Maďarsko.

Je příznačné, že vláda (a to jakákoliv na celém světě) nemá tak úplně v lásce ta média, která ji nepodkuřují a kladou nepříjemné otázky. Naopak dává zelenou pochlebovačům, kteří se kladně vyjadřují i k těm největším pitomostem z úst vládních představitelů a zbytečně nešťourají tam, kde by – dle mínění představitelů moci – mělo zůstat zatemněno. Vyhlásit, že jistému médiu nebudu dávat jakékoliv rozhovory, jde přímo proti demokracii, neboť jak president státu, tak i premiér, ministři a poslanci jsou volení zástupci (placení z daní všech občanů státu) a nikoli soukromé osoby, kde do jejich podnikání a názorů opravdu nikomu nic není.

I u nás si pamatujeme některé výroky bývalé hlavy státu směrem k jistým médiím a nedávné projevy poslance Babiše, který veřejně doporučoval redaktorce České televize psychiatrickou léčbu, nebo jeho výroky, že někomu vyjádření dávat nebude. Zatím však žádný z českých politiků nenavrhl podobnou „transformaci“ podobného druhu, jak je tomu u našich východních sousedů, možná z obav, že ještě nenazrál čas pronést tuto nehoráznost veřejně a tak se stát cílem „nenávistné“ kampaně.

Shodou okolností je na Netflixu šestidílný seriál Hitler a nacisté. V prvním a druhém dílu je popsán mechanismus, jímž byla v Německu v 30. letech 20. století zlikvidována demokracie tzv. „výmarské republiky“ a nastolena diktatura nacismu. Jedním z klíčových momentů bylo postupné omezování až úplný zákaz opozičního tisku a veřejných projevů. Nemyslím si, že by na Slovensku situace dospěla až tak daleko, ale krok dopředu a kultivace demokracie to dnes rozhodně není.

Jsem zvědav , jak rozhodne Ústavní soud Slovenské republiky jako poslední pojistka. Jestli se najde nadpoloviční většina soudců, která tento paskvil pošle jako zmetek do stoupy nebo poslušně klekne a políbí prsten moci.

Čeká nás podobný osud? Těm, co jsou přesvědčeni, že se to nemůže stát, je třeba připomenout již zmíněné Německo před necelými sto lety a nejspíše i Slovensko ještě před cca 2 lety, kdy by toto nikoho nejspíše ani nenapadlo. Protesty sice nějaké byly, ale rozhodně ne takového rázu, aby vláda dala zpátečku. I u nás se objevují jedinci (a to nikoli jen pan Babiš), kteří by – pokud by se dostali k moci – zahájili stejnou kampaň proti veřejnoprávním médiím.

Každý, kdo si tu a tam pustí Českou televizi či rozhlas, musí připustit, že v ní/něm dostávají hlasy všichni, kteří jsou zastoupeni v zákonodárných sborech a to přes jasné doklady neschopnosti některých vyjádřit jedinou souvislou myšlenku či přinést aspoň náznak rozumného přístupu k věcem veřejným. Někdy jsou výroky natolik stupidní, že i nestranný redaktor chvíli mlčí, hledaje slova, jak by tohoto řečníka zachránil. Pocit, že obě zmíněná média někomu nadržují, je pouze a jen pocit, nikoli realita. Těm, co právě protestují, doporučuji sledovat týden Českou televizi mezi 19. a 20. hodinou. Jsem si jist, že tam stoprocentně objeví své favority i ty, co je nemůže ani cítit.

Potlačování názorů ve společnosti, ať jsou jakékoliv, je ošidné. Možná se to může zpočátku líbit. Z historie však víme, že to nikdy neskončilo dobře. Doufám, že si to voliči v České republice dobře uvědomují, jinak se časem nevyhneme katastrofě.

Tomáš Vodvářka
20. 7. 2024

Zdá se, že společenská radost před 3 lety, kdy ze sněmovny vypadla komunistická strana, byla...

Jan Bartoň
20. 7. 2024

Další funkční období Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové poskytne Bruselu další...

SÝR ZDARMA
20. 7. 2024

Američané mají silné pochybnosti o tom, že atentát na Donalda Trumpa je dílem osamoceného...

Martin Tůma
20. 7. 2024

Jak snadno a levně dokázat, že Země je placatá/How to easily and cheaply prove that the Earth is...

Milan Smutný
20. 7. 2024

Po letech přešlapování a mizerných rozhodnutí v energetice, ovlivněných dominantně dotační zelenou...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Tempo inflace bylo podobně jako před měsícem viditelně slabší, než se čekalo. Spotřebitelské ceny v...

Lidovky.cz, ČTK
21. 7. 2024

U požáru v Mlýnci u Postřekova na Domažlicku zasahuje 18 jednotek hasičů s 30 kusy techniky a míří...

Petr Kamberský
21. 7. 2024

Největší česká strana (ANO), která již roky provádí a hlásá jakousi starosocialistickou politiku s...

Lidovky.cz, ČTK
20. 7. 2024

Po potyčce sedmi mužů před barem v Luhačovicích na Zlínsku zemřel v sobotu ráno na místě jeden z...

Lidovky.cz, ČTK
21. 7. 2024

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že ruská armáda dobyla dvě vesnice na východě Ukrajiny. Píše to...

Ondřej Bezr
21. 7. 2024

Pojedenadvacáté ve své historii a pojedenácté v Dolní oblasti Vítkovice skončil v neděli nad ránem...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz