16.4.2024 | Svátek má Irena


Tvrdá rána ruským imperialistům

3.4.2024

Jestli někdo hledal v titulku článku ironii, nemýlil se. Bombastické odhalení rejdů Viktora Medvedčuka a Arťoma Marčevského rozhodně nezasadilo zdrcující ránu imperiálnímu režimu Vladimíra Putina. Sdělení, že Rusové přes oba nastrčence platili webový kanál Voice of Europe, veřejností nezatřáslo, protože kanál Voice of Europe nikdo nezná a na internetu momentálně dostupný není. A co si myslet o sdělení, že se v Praze financovali politici kandidující do eurovoleb… ze šesti států Evropy, nicméně nikoli z Česka? Bez jmen to sdělení nemá smysl a uvedení jmen by mělo za následek vlnu žalob. Takže zase nic, oni záhadní proruští trollové ze šesti států Unie nadále kandidují. Konkrétně padlo jen jedno jméno Petra Bystroně z německé AfD a ten už pilně žaluje. Zmíněnému Voice of Europe měli v minulosti dát rozhovor i politické celebrity jako je Jiří Paroubek, Václav Klaus, Cyril Svoboda a Jindřich Rajchl. Takže co, bylo to všechno jen plácnutí do vody? Ruská ofenzíva pokračuje a Putin nezdá se být otřesen.

Bezprostřední efekt vůči našemu veřejnému mínění má sdělení BIS malý ve srovnání s aférou kolem muničního skladu ve Vrběticích, která vyústila v zásadní početní očesání ruské ambasády v Praze. Mimochodem, stalo se to za premiérování Andreje Babiše, kdežto vláda Petra Fiala neměla gule na to, aby Rusy vysypala z neoprávněně okupované části někdejšího císařského parku Stromovka. Nicméně, zas tak úplně k ničemu to určitě taky nebylo. Hoši a dívky, kterých se to týká, teď budou brát své mobilní telefony mnohem méně bezstarostně než dosud. Kdo se cítil, ten se vtípil. Ani na naší straně není úplný klid. Nikdo nebyl sice jmenován, ale stačí naznačit.

Bez ohledu na toto všechno, BIS nebis, nenamlouvejme si, že za všechno mohou nitky z Kremlu. Na naší politické scéně – a v části veřejnosti – je silný protizápadně laděný proud. Je rozhádaný, roztříštěný, stačí se podívat, kdo všechno kandiduje do eurovoleb. Je to ale nezanedbatelná politická síla. Zatím není reálné, že by převzala moc ve státě, ale v politice se může stát úplně všechno. Miloš Zeman byl prezidentem a Jiří Paroubek premiérem. Vliv této síly se dá účinně omezit jen rozumnou, účelnou správou země s výsledky, které vládě získají důvěru občanů.

To se daří ještě méně, než propagační akce BIS.

Aston Ondřej Neff