24.4.2024 | Svátek má Jiří


Co se děje v České televizi

28.3.2024

Titulku chybí otazník, protože opravdu ani já netuším, co se děje v České televizi. Jisté je, že na své funkce rezignovali všichni členové Etického panelu, jak zjistil server Novinky. Toto těleso projednává sporné případy, v nedávné době do byla nejasnost kolem reportéra Jiřího Hynka, který se měl objevit v policejních spisech související s aférou na klinice IKEM. Další případ se týkal komentátor a moderátora Václava Moravce. Exprezident Václav Klaus si na něho stěžoval kvůli výroku, že Klaus je Putinův gubernátor. Etická komise na to odpověděla, že veřejně činná osoba musí něco takového skousnout

Nového generálního ředitele České televize Jana Součka zřejmě činnost etického panelu neuspokojovala. „Naše představy o tom, co má dělat Etický panel, se diametrálně odlišují od představ, které má generální ředitel. Nejsme schopni dostát jeho požadavkům,“ řekl serveru Nikolaj Savický, jeden z členů panelu. V panelu jsou bezesporu úctyhodné osobnosti, Richard Hindls z Vysoké školy ekonomické v Praze, Václav Pačes a Nikolaj Savický z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze a dále bývalý šéfredaktor ČTK Petr Holubec a novinář Petr Brod. Neznáme konkrétní důvod, tu kapku jíž pohár přetekl. Napětí jistě souvisí s celkovým naladěním té části ohromného tělesa veřejnoprávního média, které se přímo zabývá politikou.

Sem spadá i poslední důvod k přiznanému jiskření, postoj Václava Moravce k Václavu Klausovi.

Veřejné osoba jistě musí snést víc než našinec a těší se menší míře ochrany zákona, jak na vlastní kůži poznal třeba Jiří Paroubek, karikovaný dávno za hranou běžné normy. Mezi tehdejším Zeleným Raulem Reflexu a Václavem Moravcem ČT je ale zásadní rozdíl. Reflex je soukromý časopis jasně politicky profilovaný, kdežto Česká televize je orgán veřejné služby. Veřejná služba zdroj její autority, její váhy ve společnosti a její výrazné tváře, zejména pak političtí moderátoři, musí být absolutně nestranní. Je to nesmírně citlivá věc, ta nestrannost. Často jde o volbu slov, o sestavu zvaných hostů. Ale výrok, že Václav Klaus je Putinův gubernátor, to je politická nevyváženost tak ohromná, že ji nemusíme vážit na lékárnických vahách, na to stačí decimálka. To je prostě nepřijatelné a jestli se etická komise s panem Součkem v této věci rozchází natolik, že pokládá za nutné rezignovat, naznačovalo by to, že nový generální se na nestrannost dívá zásadně jinak než jeho předchůdce. Jestli to tak je, dobře tak, pro Českou televizi i atmosféru v zemi: v aktuální rozjitřené době je nepřípustné, aby veřejnoprávní televize pískala zaujatě.

Pokud jde o mne, přestal jsem se na zpravodajství ČT dívat od chvíle, kdy jsem na vlastní oči na obrazovce viděl, že Jakub Železný pohrdavě hodil Patriku Nacherovi při rozhovoru otázky a naznačil, že se s ním nehodlá špinit. Udělal to, ale nevyhodili ho za to, a to byla kapka, která způsobila, že můj pohár diváka přetekl.

Aston Ondřej Neff